PDA

View Full Version : Snajperi

stranice : 1 2 [3]

Josey_Wales
23.02.2009., 08:49
nije wildcat, ali nije ni daleko.
a ova lista, di bi u hr kupio recimo .219 zipper ili 376 steyr :rolleyes:

Ima li uopce te municije u RH i koliko kosta??

StormShadow
23.02.2009., 16:25
Ima li uopce te municije u RH i koliko kosta??

Možeš kod nekih naručit, a cijena nemam pojma. Ali sigurno nije jeftino.

znaš i sam kak je kad hoćeš nešto osim S&B ili PPU

Josey_Wales
23.02.2009., 17:35
Možeš kod nekih naručit, a cijena nemam pojma. Ali sigurno nije jeftino.

znaš i sam kak je kad hoćeš nešto osim S&B ili PPU

Sumnjam ja da takvu municiju uopce pravi ijedna od navedenih firmi... Sto se tice nas i nase divljaci, .30-06 sasvim dobar, 8mm Mauser takodjer... Uostalom S&B municija je dobra, PPU uglavnom ne izgori do kraja i ostaju cestice baruta u cijevi pa je potrebno malo temeljitije ciscenje nakon sto si zavrsio sa pucnjavom... :)

StormShadow
23.02.2009., 17:51
to i velim, federal ili sierra ne spadaju pod egzotiku, a teško ih je nać kod nas.

7.62x51 ili .30-06 su sasvim adekvatni "all rounderi" i pristupačni kod nas.

ako baš hoćeš wild cat uvijek možeš pravit svoje :D

blackburn 1
23.02.2009., 20:25
O cemu ti pricas ti bi nosao snajper po bojistu i hodao?? gdje si ti travo paso...
Zna se kakvi su zadaci u snajperiste ne ide nasumice gadjat kokosi i njegova kretanja su lagana gotovo neprimjetna snajperista trci samo onda kada je otkriven... Ovdje ti u postu navode jedno od glavnih obiljezija snajperiste je "strpljenje"...

Snajper sa slike djeluje mocno i ubojito nadam se da ce detaljnjihi opis dati iskusni snajperisti ;)

znaci ti bi radije noso nesto sto tezi vise i sto ima jednak domet ko i M40,dobro brate ako ti volis malo teže pljuce...:lol:

Josey_Wales
24.02.2009., 15:08
to i velim, federal ili sierra ne spadaju pod egzotiku, a teško ih je nać kod nas.

7.62x51 ili .30-06 su sasvim adekvatni "all rounderi" i pristupačni kod nas.

ako baš hoćeš wild cat uvijek možeš pravit svoje :D

Kod nas je 7.92×57mm iltiga 8mm Mauser, Bog i batina jos od WW2... M48 mozes naci i za 50-100 Eura, i mislim da bi se isplatilo imati nesto takvoga u kuci cisto za lov ili vjezbe gadjanja... Praviti municiju mi se nekako ne da jer znam da bih kad tad dosao u napast da napravim neki opako jaki metak i raznio si facu i pusku... :D

StormShadow
25.02.2009., 13:17
radij bi onda išao na opciju slaganja svoje "konfiguracije". posebno cjev, zatvarač, optika, tijelo puške... samo to puno više pjeva nažalost

Josey_Wales
25.02.2009., 15:43
radij bi onda išao na opciju slaganja svoje "konfiguracije". posebno cjev, zatvarač, optika, tijelo puške... samo to puno više pjeva nažalost

Eh stari samo trebas reci ja bih "custom made" pusku i sve ovo si srocio u dvije rijeci... :) Ta praksa je uhodana u USA i sve vece firme ih prakticiraju... Inace cujem se sa nekim tipom inace "gun freakom" iz Kentucky-ja i kaze da je ekonomija u banani, rade svi prekovremeno ko ludjaci i nema vise placenog godisnjeg u nedogledno vrijeme, ali oruzje se prodaje 100 na sat, tu nema stednje, pa ti sad shvati taj mentalitet... :)

StormShadow
25.02.2009., 16:52
nisam bio siguran dal bi točno shvatio kaj je pjesnik htio reći pod custom made :top:

je, uhodano je u USA, kao i puno drugih stvari koje su nama praktički nedostižne.

Josey_Wales
25.02.2009., 17:45
nisam bio siguran dal bi točno shvatio kaj je pjesnik htio reći pod custom made :top:

je, uhodano je u USA, kao i puno drugih stvari koje su nama praktički nedostižne.

Ako ikada budem isao u USA prvo sto ce biti pravac u gun shop, neki imaju i streljane pa dobijes testne modele i oderi... :cerek: :)

StormShadow
25.02.2009., 19:25
Ako budeš imao prilike, obavezno otići na neki shoot show. često na raspolaganju bude od pištolja do 12,7 MG ili 40 mm auto bacača. uz malo sreće i žicanja većinu možeš probati

Josey_Wales
26.02.2009., 19:47
Ako budeš imao prilike, obavezno otići na neki shoot show. često na raspolaganju bude od pištolja do 12,7 MG ili 40 mm auto bacača. uz malo sreće i žicanja većinu možeš probati

Nisu skrti ameri, to su mi svi rekli, frend mi je bio u USA na njihovom bikerskom festu i tip mu je dao djir na Harley-ju, legenda... :s Volio bih probat 1911 pistolj, ovdje u RH jos nigdje nisam naisao niti na jednog vlasnika...:confused:

Ri-con
26.02.2009., 20:57
Jel probo netko možda Scout "snajpere"??

Ri-con
07.03.2009., 13:13
Pogledajte ovu ljepoticu :s :s

http://www.militaryphotos.net/forums/showthread.php?t=60594&page=96

StormShadow
07.03.2009., 14:07
misliš na indijca ili AI AW super magnum? koja je uopće ona indijska puška, izgleda kao prerada FAL ili G3?

Ri-con
07.03.2009., 15:47
misliš na indijca ili AI AW super magnum? koja je uopće ona indijska puška, izgleda kao prerada FAL ili G3?

Indijca!? :rofl: (mislim da je SVDS)
Ne mislio sam na AW

striker
08.03.2009., 12:48
nisam sve procito pa nisam vidio jel iko spomeno onog najboljeg snajperistu ww2 al vjerujem i opcenito,,Finac nemogu se sjetit imena al znam da je skino oko preko 1000 rusa u zimskom ratu i ww2,visok metar i zilet i najvise je volio stil pucanja bez snajpera jel kaze tako je moro vise podignut glavu,pa je bio vise izlozen,,sto je naj bolje lik je dozivio duboku starost iako je bio ranjen kad je drzo odstupnicu pri povlacenju svoje jedinice

Porta
08.03.2009., 13:59
nisam sve procito pa nisam vidio jel iko spomeno onog najboljeg snajperistu ww2 al vjerujem i opcenito,,Finac nemogu se sjetit imena al znam da je skino oko preko 1000 rusa u zimskom ratu i ww2,visok metar i zilet i najvise je volio stil pucanja bez snajpera jel kaze tako je moro vise podignut glavu,pa je bio vise izlozen,,sto je naj bolje lik je dozivio duboku starost iako je bio ranjen kad je drzo odstupnicu pri povlacenju svoje jedinice

Simo Häyhä-Belaya Smert:kava:

Sluzbeno skinuo 542 Sovjeta

striker
08.03.2009., 14:19

Sluzbeno skinuo 542 Sovjeta

hebga ja cuo nesluzbene podatke,,:mig:

Toco1980
08.03.2009., 19:00

Pogođen je u čeljust, i kolega koji ga je izvlačio rekao je da je vidio kako mu pola glave nedostaje (i nitko nije mislio da će preživjeti)....

Inače, zanimljivost je da iako je pucao bez optike, većina njegovih pogodaka je bila sa udeljenosti većih od 400 metara. Kad su ga pitali kako mu je to uspjelo, samo je odgovorio "Vježbom".

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/63/Simo_Hayha.jpg

http://en.wikipedia.org/wiki/Simo_H%C3%A4yh%C3%A4

Sluzbeno skinuo 542 SovjetaNajučinkovitiji snajper svih vremena. Pripisuje mu se još i oko 200 pogodaka iz kratke strojnice...

Porta
08.03.2009., 19:32
Pogođen je u čeljust, i kolega koji ga je izvlačio rekao je da je vidio kako mu pola glave nedostaje (i nitko nije mislio da će preživjeti)....

Inače, zanimljivost je da iako je pucao bez optike, većina njegovih pogodaka je bila sa udeljenosti većih od 400 metara. Kad su ga pitali kako mu je to uspjelo, samo je odgovorio "Vježbom".

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/63/Simo_Hayha.jpg

http://en.wikipedia.org/wiki/Simo_H%C3%A4yh%C3%A4

Najučinkovitiji snajper svih vremena. Pripisuje mu se još i oko 200 pogodaka iz kratke strojnice...

:top:

Bule
28.03.2009., 12:44
Ima li itko kakvih podataka za protutenkovsku pušku "Marzowiecky 7,9mm",navodno je bio jedan primjerak u ZG-u početkom rata ali ne mogu saznati gdje niti kod koga.
Pušku su proizvodili Škodini zavodi između ww1 i ww2.

Bule
28.03.2009., 23:17
M76 7,9,čak sam se jednom dokopao sanduka snajperskih metaka.To su oni kojima su zrna punjena wolframom,Zastava 8x57,rumunjka-interesantno ta je puška pucala polako kao kineski PKT,
Mozin-Nagant 7,62x54-odlična puška,našao sam je konzerviranu punu one žute masti i bez optike.
I onda na kraju SSG 69.Par dana smo isprobavali Macs 12,7x99 i nije mi se baš dopao(nije mi ga se dalo teglit okolo).

Ri-con
09.04.2009., 20:16
Mama :s

http://military.discovery.com/videos/top-sniper-2-deadliest-rifle.html

Nekako mi se čini mala za 338 :confused:
A možda je tip velik :D
BTW jel idu naši snajperi na slične događaje??

Old Abe
09.04.2009., 20:21
Meni osobno najdraži snajperi:

WWI-Mauser 98
WWII-Mauser 98k, Mosin Nagant i Springfield

Hladni rat-Dragunov SVD, M40
Danas- Barrett M82, AWM

Ri-con
09.04.2009., 20:45

WWI-Mauser 98

Danas- Barrett M82, AWM

Od svih koje si nabrojao pucao sam samo iz Mausera98K tako da ne mogu ništa objektivno reći :ne zna:
Oduvijek sam želio probati SVDa ali na žalost nisam imao priliku :tuzni: da se razumijemo nemam nekih iluzija o njemu

MAGRIPA
13.04.2009., 15:24
ksssssssssssssssssss

onda dolazi M76
sistem kalasa
al pouzdana puska i jako precizna puska iako neki metak 7,9 ne smatraju kao nesto
vjerovali il ne i to ubija
jos kad se docepas prave snajperske municije :D:s

dragunov
nisam puco
imo sam ga u ruci
7,62x54R stari ruski metak
ne odvajaju se rusi od onog kaj valja :s
puska mi se cini kao da je izbalansiranija od M76

Dragunov je preciznija od M76 ili rumunske verzije iste posto je dragunov dizajniran kao snajperska puska dok je M76 manje vise produzena varijanta AK.

Ri-con
13.04.2009., 22:45
Zanima me može li se u RH kupiti Elmech EM/EMM 992??
Naime nemalo sam se začudio kad sam vidio da ga se može dobiti u Fracuskoj,Švicarskoj,.... itd. :confused:

https://www.snipercentral.com/forums/viewtopic.php?t=6253

I to još sa oznakom HVa :eek:

MAGRIPA
14.04.2009., 04:24
Naime nemalo sam se začudio kad sam vidio da ga se može dobiti u Fracuskoj,Švicarskoj,.... itd. :confused:

ELMECH RAZVOJ Ltd.
Gatalovec 9A, 49284 Budinscina, C R O A T I A
elmech-razvoj@kr.htnet.hr
Phone : +385 49 232 007
Fax : +385 49 232323

Ri-con
14.04.2009., 08:54
ELMECH RAZVOJ Ltd.
Gatalovec 9A, 49284 Budinscina, C R O A T I A
elmech-razvoj@kr.htnet.hr
Phone : +385 49 232 007
Fax : +385 49 232323

Hvala :top:

Mustang51
14.04.2009., 09:43

treba im napisati da je rijec o hrvatskoj a ne yugo pusci

Ri-con
14.04.2009., 16:05
treba im napisati da je rijec o hrvatskoj a ne yugo pusci

Kao da oni kuže razliku :rolleyes:

Bule
15.04.2009., 07:51
Dragunov je preciznija od M76 ili rumunske verzije iste posto je dragunov dizajniran kao snajperska puska dok je M76 manje vise produzena varijanta AK.
M76 je posebno razvijena kao snajperska puška,a naziva se i dandžara sa dugom cijevi.U DR su dosta korištene,ali pokazalo se da novije verzije nisu dobre kao stariji modeli uglavnom zbog nedorađene cijevi.
Stariji modeli su svi imali kromiranu cijev i ležište metka,dok novi modeli to nisu imali,i zbog toga je dolazilo često do zakivanja pogotovo u terenskim uvjetima.

Ame®icano
20.04.2009., 18:17
Što je onda vojnik koji pogodi (potencijalno) pokretnu metu sa otprilike iste udaljenosti iz helića u letu? Uber strijelac???

Internacionalno takmicenje snajperista - Top Sniper - Aerial Sniping (http://www.youtube.com/watch?v=BFqtadU2sYc)

U tjeku je prikazivanje drugog susreta - Top Sniper 2 (http://military.discovery.com/video/top-sniper.html)

Sto se tice najboljeg snajpera na trzistu, mozemo trkeljati da je jedan bolji od drugog na osnovu karakteristika na papiru. Mene opet vise zanima pristupacnost i prihvacenost nekog oruzja, u ovom slucaju snajpera i njegova primjena u OS.

Osobno sam isprobao mnoga oruzja, neka drzao u rukama i zelio da isprobam ali nisam imao priliku... Od semi mi je nekako najdrazi M110.

Proud owner of SSG-P1 .308 W.

DemonDavni
20.04.2009., 18:27

WWI-Mauser 98

Danas- Barrett M82, AWM

Kada kažeš omiljeni snajperi, to znači da si iz svih pucao pa si eto, sastavio listu onih koji su se pokazali najboljima? :lol:

Što se tiče ovih snajpera iz Drugog svjetskog rata, praktički si ih sve i naveo.
Znao se naći tu i tamo kod Nijemaca Gewehr 43 sa optikom, a kod Rusa protutenkovska puška 14.5mm snabdijevena optikom, ali ovo što si naveo ti je otprilike to. Onu japansku Arisaka kurčinu niti ne računam pod snajper.

Tako da, meni se čini da si se ti predozirao PC igricama, a i Himmler bi se ljutio da zna da Slaven izgovara Meine Ehre heisst Treue. :mig:

DemonDavni
20.04.2009., 18:29
Btw, ovaj Finac Simo Hayha je bio hodajuća legenda. Kakav život. :top:

Pilatus
20.04.2009., 18:34
Btw, ovaj Finac Simo Hayha je bio hodajuća legenda. Kakav život. :top:

eh, tu je potrebno razlučiti stvarnost od fikcije:mig:

Josey_Wales
20.04.2009., 18:42
eh, tu je potrebno razlučiti stvarnost od fikcije:mig:

Hm... slicnu nevjerojatnu pricu ima i Hans Ulrich Rudel pa nisam cuo da mu je itko ista osporio...

MAGRIPA
20.04.2009., 20:41
Kada kažeš omiljeni snajperi, to znači da si iz svih pucao pa si eto, sastavio listu onih koji su se pokazali najboljima? :lol:

Što se tiče ovih snajpera iz Drugog svjetskog rata, praktički si ih sve i naveo.
Znao se naći tu i tamo kod Nijemaca Gewehr 43 sa optikom, a kod Rusa protutenkovska puška 14.5mm snabdijevena optikom, ali ovo što si naveo ti je otprilike to. Onu japansku Arisaka kurčinu niti ne računam pod snajper.

Tako da, meni se čini da si se ti predozirao PC igricama, a i Himmler bi se ljutio da zna da Slaven izgovara Meine Ehre heisst Treue. :mig:

Propustili ste jednu od najboljih pusaka a to je britanski Lee Enfield.Preciznost te puske je legendarna mada nije koriscena na Balkanu pa veci deo ljudi i nije upoznata sa njom.Cak i tokom sukoba u Afganistanu 80tih mudzahedini su ih uspesno koristili protiv SDV-a

Ri-con
21.04.2009., 21:18
Propustili ste jednu od najboljih pusaka a to je britanski Lee Enfield.Preciznost te puske je legendarna mada nije koriscena na Balkanu pa veci deo ljudi i nije upoznata sa njom.Cak i tokom sukoba u Afganistanu 80tih mudzahedini su ih uspesno koristili protiv SDV-a

Nedavno sam naletio na noviju fotku iz Afghanistana na kojoj Taliban/Mujahedin(šta li je) sa neke čuke gleda manji konvoj vozila a u rukama potpuno očuvani(sjaji se ko pasja mu.a :D ) Enfild iz WWI :s
Pokušaću naći i puknuti sliku :mig:

Pilatus
22.04.2009., 22:19
Nedavno sam naletio na noviju fotku iz Afghanistana na kojoj Taliban/Mujahedin(šta li je) sa neke čuke gleda manji konvoj vozila a u rukama potpuno očuvani(sjaji se ko pasja mu.a :D ) Enfild iz WWI :s

Enfielda ima pun k. u Indiji i Pakistanu.

Još uvijek su u službenoj uporabi:D

bbaco
22.04.2009., 22:30
evo kad je riječ o snajperima možda nekoga zanima
http://farm3.static.flickr.com/2259/2356465276_8e37ebee5f.jpg

Ri-con
23.05.2009., 12:18
Longshot 2009. -takmičenje održano u Poljskoj

http://www.longshot.pl/galerie/2009/index.html

Berkut
23.05.2009., 18:44

Veri najs...:top:

Baš sam uživao u fotkama...dosta kalibara i različitih pušaka.....:top:

Ri-con
23.05.2009., 20:44
Veri najs...:top:

Baš sam uživao u fotkama...dosta kalibara i različitih pušaka.....:top:

Zanimljivo je da je takmičenje otvoreno i za civile a sve u svrhu promocije streljaštva(čitaj proizvođača oružja/sponzora)

http://www.longshot.pl

subhunter
09.06.2009., 14:53
Pozdrav ljudi. Novi sam ovde i već neko vrime s užitkom čitam vaše postove a bilo ih je,preko 500. Uživa sam čitajuć vas,stvarno ima ljudi koji se razume u temu bar s mog,laičkog gledišta. Jedino je neko vrime onaj budući "specijalac"Ghost_target spama ali ili se opametija pa povuka na pričuvni položaj ili su ga moderatori makli. Ako jesu,evala im !
One davne i slavne 91-ve sam zadužio snajpersku pušku,stari Mauzer,drugo ništa nije bilo i ja postadoh snajperist. Nitko mi ništa nije zna reć o toj "funkciji" a ja sam,godinama kasnije,iz "Hrvatskog vojnika",steka neke spoznaje o snajperskoj pušci i snajperisti uopće. Puška koju sam zadužio i s kojom sam gađao kante da se priviknem malo na nju je bolje pucala kroz tunel,nego preko optike (Tasco,ne znam više koje povećanje).Onda je stiga neki puškar koji ju je upuca a da meni nikad nije reka kako,jer je na južnom bojištu,s prvom granatom sazna da ima važna posla za obavit u Splitu. Na terenu sam brzo spozna da mi je,s obzirom na vrstu borbe,nužno potrebna i automatska puška a nju već nije bilo teško nabavit,"posudili" mi je ubrzo crnogorci,sa pažljivo ugraviranim 4C na rukohvatu. Kako i priliči daru,zar ne. Kasnije sam dobio i M 76 i dužio ga nešto kratko.Za mene,"amatera",- super puška.Zapovjednik voda je imao lipog "Štajera" ali se mogu pohvalit da je moja pucala bolje. Ili sam ja puca bolje.
Pitanje. Jeli metak (7,9) sa zelenim vrhom stvarno snajperski metak,kako su mi govorili i ako je,što ga čini takvim? Ili sam ima još jednu detinformaciju.
Pozdrav.

Ri-con
09.06.2009., 15:58
Pozdrav

Streljivo sa zelenom oznakom je obilježavajuće
Snajperski 7,9 je na dnu imao slovo S

ML_croman
09.06.2009., 21:58

slike 17, i 18, koji su to snajperi, i koji kalibar??:)

9ak
10.06.2009., 09:07
17 mi je nepoznat. 18 izgleda ko nabrijana verzija M16, ili nešto iz te familije. Mislim da je na 18 kalibar .223 ili 5.56. Na 17 je možda nešto veći.

Ri-con
10.06.2009., 14:04
sl.17 -BOR 7.62(308)
sl.18 -RRA VarmintA4 223(5.56)

ML_croman
10.06.2009., 23:18
sl.17 -BOR 7.62(308)
sl.18 -RRA VarmintA4 223(5.56)

Hvala na informaciji

vaga mundo
06.09.2009., 18:16
Hm...kolega i ja smo imali prokletu sreću što nismo postali (jedan od nas - jedan hitac) nekome trofejna resica na kundaku:

http://www.arhivcrotv.com/site/player.php?id=84&lang=cro

:confused:

Bule
09.09.2009., 06:38
Pozdrav ljudi. Novi sam ovde i već neko vrime s užitkom čitam vaše postove a bilo ih je,preko 500. Uživa sam čitajuć vas,stvarno ima ljudi koji se razume u temu bar s mog,laičkog gledišta. Jedino je neko vrime onaj budući "specijalac"Ghost_target spama ali ili se opametija pa povuka na pričuvni položaj ili su ga moderatori makli. Ako jesu,evala im !
One davne i slavne 91-ve sam zadužio snajpersku pušku,stari Mauzer,drugo ništa nije bilo i ja postadoh snajperist. Nitko mi ništa nije zna reć o toj "funkciji" a ja sam,godinama kasnije,iz "Hrvatskog vojnika",steka neke spoznaje o snajperskoj pušci i snajperisti uopće. Puška koju sam zadužio i s kojom sam gađao kante da se priviknem malo na nju je bolje pucala kroz tunel,nego preko optike (Tasco,ne znam više koje povećanje).Onda je stiga neki puškar koji ju je upuca a da meni nikad nije reka kako,jer je na južnom bojištu,s prvom granatom sazna da ima važna posla za obavit u Splitu. Na terenu sam brzo spozna da mi je,s obzirom na vrstu borbe,nužno potrebna i automatska puška a nju već nije bilo teško nabavit,"posudili" mi je ubrzo crnogorci,sa pažljivo ugraviranim 4C na rukohvatu. Kako i priliči daru,zar ne. Kasnije sam dobio i M 76 i dužio ga nešto kratko.Za mene,"amatera",- super puška.Zapovjednik voda je imao lipog "Štajera" ali se mogu pohvalit da je moja pucala bolje. Ili sam ja puca bolje.
Pitanje. Jeli metak (7,9) sa zelenim vrhom stvarno snajperski metak,kako su mi govorili i ako je,što ga čini takvim? Ili sam ima još jednu detinformaciju.
Pozdrav.
Metak sa zelenim vrhom je trasirajuće zrno,a snajperski metak u kalibru 7,9mm,ima na dnu oznaku "S".Takav metak ima nešto jaču laboraciju(punjenje),i ima zrno punjeno wolframom.Osim toga to i takvo zrno je teže nego standardno zrno,a izrađuje se pojedinačno u rotirajućim kalupima tako da je skoro pa savršeno izbalansirano.Takvim zrnima je moguće pogoditi više puta u istu rupu,odnosno u isto mjesto pogotka kao prethodno zrno.

TooM!ch
19.01.2010., 13:15
Pozdrav ljudii,procito sam cjeli forum i svaka cast ;)....ja nisam snajperist i ne namjeravam postat al me zanimaju te stvari jer sam i sam lovac...od tate sam nasljedio "safari" pušku mauser 8x68s (magnum)...mozete li mi reci nesto o tom kalibru..znam da je top :) ali da takoder pada na 200 metara sto je djelom nadomjesteno magnum.odnosno puno vecim spremnikom za barut.specijalci su je upucavali i rekli su mi da je puska bombon i na vecim udaljenostima.Sto vi mislite o njoj i koji metak da koristim?

TooM!ch
19.01.2010., 15:23
http://stagevu.com/video/qnrltpkqkhkf evo tu mozete skinut ili pogledat vjerovatno najbolji snajperski film

THE dzubre
19.01.2010., 17:30
nego, ima li ikakvih postenih vijesti o Steyr IWS 2000?
gdje god da gledam, ima dosta informacija, ali nista o statusu ili upotrebi, samo na jednoj je pisalo >advanced development i nista vise...
prema performansama puska je odlicna, sa dalekim dometom, precizna i ludo snazna, a apfsds municija je svoja prica, no nista zapravo nema dalje od informacija

i druga stvar sto me zanima - kakva su misljenja o Raufoss API/HE municiji? efekt je nesto ludo, a mora se pozdravit zrtve amercike politike "ta municija je ok za sve mete" :D

JKD01
25.09.2010., 10:01
Zanimljiva usporedba različitih kalibara i njihovih karakteristika, .408 CheyTac se pokazao daleko najboljim:

http://www.cheytac.com/WhitePapers/408-338LapuaComp.pdf

I neki općeniti podaci o pušci M200 CheyTac Intervention:

http://www.cheytac.com/WhitePapers/Cheytac%20white%20paper%20V2.pdf

http://world.guns.ru/sniper/sn63-e.htm

Opaka zvjerka
:cerek::cerek::cerek:

Josey_Wales
28.09.2010., 19:42
Vidis ja sam nasao i informaciju gdje .416 Barrett pere taj .408 CheyTac, razlika je relativno mala, ali ipak kod ovakih zanimanja svaki mm je vazan... Uostalom puska ovakve ekskluzivne kategorije sa optikom ti kosta $8000 - $11.000 i kompjuterizirani vrlo jebeni kit za upucavanje oko $15.000, municija oko $7-$8 po metku, pa uzivaj(uostalom to su americke cijene, kod nas racunaj da ces platiti i daleko vise nakon svih davanja)... Uostalom postoji i ruska verzija puske Lobaev SVL .408 CheyTac za koju neki tvrde da je i preciznija i laksa(i ne bila kad ima samo 1 metak :D) od M200 pa ako imas love ne moras niti daleko ici po pusku...

http://world.guns.ru/sniper/sn100-e.htm

Pilatus
28.09.2010., 20:25
Pokraj svih modernih, praktički wildcat kalibara, jedan Lapum Magnum 338 drži lijep(hm..) rekord.

http://news.sky.com/skynews/Home/World-News/Afghanistan-Sniper-Corporal-Of-Horse-Craig-Harrison-Sets-Record-After-Killing-Taliban/Article/201005115624184

2 575 m.

Dva pogodka zaredom.

Josey_Wales
28.09.2010., 20:38
Pokraj svih modernih, praktički wildcat kalibara, jedan Lapum Magnum 338 drži lijep(hm..) rekord.

http://news.sky.com/skynews/Home/World-News/Afghanistan-Sniper-Corporal-Of-Horse-Craig-Harrison-Sets-Record-After-Killing-Taliban/Article/201005115624184

2 575 m.

Dva pogodka zaredom.

To je confirmed kill, osobno cisto sumnjam da taj rekord nije skrsen upravo ovim wildcat kalibrima ali od strane ekipe iz Blackwater-a i sl. organizacija... Sumnjam da nitko nije odolio ovo isprobati na Talibanima sa malo vece udaljenosti... :top:

JKD01
28.09.2010., 20:53
Vidis ja sam nasao i informaciju gdje .416 Barrett pere taj .408 CheyTac, razlika je relativno mala, ali ipak kod ovakih zanimanja svaki mm je vazan... Uostalom puska ovakve ekskluzivne kategorije sa optikom ti kosta $8000 - $11.000 i kompjuterizirani vrlo jebeni kit za upucavanje oko $15.000, municija oko $7-$8 po metku, pa uzivaj(uostalom to su americke cijene, kod nas racunaj da ces platiti i daleko vise nakon svih davanja)... Uostalom postoji i ruska verzija puske Lobaev SVL .408 CheyTac za koju neki tvrde da je i preciznija i laksa(i ne bila kad ima samo 1 metak :D) od M200 pa ako imas love ne moras niti daleko ici po pusku...

http://world.guns.ru/sniper/sn100-e.htm

Opa, karbonska vlakna :D

pp5d6
29.09.2010., 23:49
http://img.photobucket.com/albums/v244/posejdon/SEPURINEsnajperisti.jpg
Snajperisti Hrvatske vojske

Ferrando
30.09.2010., 09:47
Wookies.

:top:

električni_zec
30.09.2010., 12:00
Kad sam pričao s jednim prijateljem iz DR, a on je bio snajperist u JNA, rekao mi je da su standardnoj opremi imali pojas sa nizom "torbica", u svakoj je bila maskirna oprema za drugačiji okoliš u kojem se može zateći, tako da praktično nije bilo situacije kojoj se nije mogao prilagoditi...

Kako stoje stvari u vezi toga u HV, ili imaju samo ovaj "čudovište iz močvare" look?

BTW, sjetio sam se da sam i ja jednom prilikom nosio "maskirnu uniformu" u JNA: bila je neka vježba "četa u napadu-obrani", pola metra snijega, pa su nam podijelili maskirne uniforme za snijeg, u stvari navlaku od bijelog grubog platna preko hlača i gornji dio poput "šuškavca" s kapuljačom. To je trebalo navući preko šinjela, sve opreme, torbice, lopatice, RAP-a, skoro nemoguća misija. Odmah na počektu vježbe, prilikom puzanja, pukao mi je konop kojim se veže navlaka za hlače, pa sam ostatak dana proveo jurišajući, jednom rukom držeći pušku, drugom tu navlaku...
Ni čut da zastanem, to nekako popravim, nema, rat traje, juriša se...

vranjak
01.01.2011., 02:16
Ako vas snajperi zanimaju kao sport super ali ako mislite ubit nekoga nemojte. metak boli i vas. pa ni poslije šestog pgotka nemžeš spavat. Dok si u akciji i čekaš nabrušen ok i ako je jedna meta ok nekak,a ako su dvi mete koga odabrat koji je pravi to je teška odluka.Jer sutra razmišljaš mžda sam krivog pogodio itd.
Tel. stup je odlična pomoć na 350-450m dan ranije ga pogodiš da vidiš di na toj udaljenosti nosi i sutra je kad su svi opušteni puno lakše pogodit iz prve pa čak i kroz prozor od 60x60. Puška je m48 sa zrak optikom,municija je vojna.

Xraile
05.01.2011., 18:08
http://world.guns.ru/userfiles/images/sniper/sn104/remington_msr_1.jpg

http://www.defensereview.com/wp-content/uploads/2009/06/remington_modular_sniper_rifle_msr_2.jpg

Ovo je snajper... :s :s :s :s :s

Video:

http://www.youtube.com/watch?v=guc9otJ-hC4

Kakav baret i ostali....

pp5d6
07.01.2011., 13:35
Snajperisti HV ,specijallistička obuka Šepurine.
http://img.photobucket.com/albums/v244/posejdon/snajperistispecijalistikaHVSGSOD1997mimikrijaum.jp g

JKD01
21.03.2011., 19:16
http://www.munitio.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=263:istina-o-pravim-snajperistima&catid=35:oso&Itemid=60

Edit: Koliko je to pametno da se objavljuju imena snajperista i broj pogodaka (ubojstava) u zadnjim, nedavnim akcijama poput Iraka i Afganistana, i tako im neposredno ugrožavaju živote, kako njima tako moguće i njihovim obiteljima, dok se s druge strane pripadnicima specijalnih postrojbi i pilotima uvijek skriva identitet.

hitibiru
20.06.2011., 13:37

2 575 m.

Dva pogodka zaredom.

samo da ispravim, rekord je 2475m

vojnik101
27.06.2011., 20:13
ako nekoga zanima long range shooting 2 simulator puna verzija mogu ga uploadat...ako ga vec nemate ili ga hocete

ovdje morete pogledat o cem se radi

http://www.shooterready.com/lrsdemohi.html
http://www.shooterready.com/mildot.html

ako bi mogao daj mi link za full verziju http://www.forum.hr/images/smilies/Hail.gif

JKD01
19.03.2012., 20:18
Dižem temu iz prašine.

M200 Intervention

http://www.youtube.com/watch?v=_uPxvUehbV8

Josey_Wales
20.03.2012., 10:14
Dižem temu iz prašine.

M200 Intervention

http://www.youtube.com/watch?v=_uPxvUehbV8

Bogami jos jedan konj za utrku... .416 Barett ima jos bolje performanse od .408 CT, no .408 trenutno drzi rekord u dalekodometnom napucavanju...

http://www.youtube.com/watch?v=salTS26drRs

http://www.tactilite.com/

http://airbornecombatengineer.typepad.com/airborne_combat_engineer/2006/03/barrett_416_vs_.html

Vatanen
20.03.2012., 17:34
Ako vas snajperi zanimaju kao sport super ali ako mislite ubit nekoga nemojte. metak boli i vas. pa ni poslije šestog pgotka nemžeš spavat. Dok si u akciji i čekaš nabrušen ok i ako je jedna meta ok nekak,a ako su dvi mete koga odabrat koji je pravi to je teška odluka.Jer sutra razmišljaš mžda sam krivog pogodio itd.
Tel. stup je odlična pomoć na 350-450m dan ranije ga pogodiš da vidiš di na toj udaljenosti nosi i sutra je kad su svi opušteni puno lakše pogodit iz prve pa čak i kroz prozor od 60x60. Puška je m48 sa zrak optikom,municija je vojna.

Kao da sebe citam :lol: al ni to nije rjesenje.Ja sam upravo sa tom puskom i tom optikom i municijom sa nekoliko hitaca na 100m skoro prepilao betonski stup od struje,ostao je samo na zeljeznoj armaturi u sredini pa su me sutra trazili iz elektre,srecom nisu me nanjusili :D

D.I.V
20.03.2012., 22:40
Da se tema nije digla iz "pepela" ,nebi je ja ni vidio :)

Sinoc sam je procitao od pocetka ,ima tu svega ,od "mastanja" o nekom snajperu iz serija poznatih svjetskih proizvodjaca. Pisanja pojedinaca sto su imali za vrijeme DR. O vrsti (kalibru) municije ,brzine ,energije . O tome ako je neko dobar strijelac na AP ,da je moguce i dobar snajperista . Naravno u ratu se nema vremena za nekakve obuke ,pa je bolje dobar strijelac na snajperu ,nego da se da nekome ko ne zna pucati ni iz AP. Na jednoj stranici je neko stavio i simulaciju o snajperu . Niko to nije ni komentirao . Do zadnje stranice nemamo optiku i MIL-DOT-ove. Koje vrste koriste policija ,koje vojska i na kraju lovci .

Sto su upucene optike na jednu daljinu ,sto su "klikovi" Kako preko DOTOVA dobiti daljinu ? MOA ,vecinom 1/4 ,1/8 . Sto je bolje ?

Mozes biti super strijelac sa karabinom na 100-200 metara ali te ne ide matematika i jednadzbe ,a sve se vrti oko toga kod snajpera . Upucan snajper kod vojnog strucnjaka(puskara) recimo na 100 metara (to je nula) kako odrediti preko DOTOVA daljinu ,kako to preracunati iz stupnjeva i minuta u KLIKOVE .

Sve to snajperista mora znati ,a onda vjezbati ostalo ,navika na obarac,trzaj i ispucane tisuce metaka . Tu je i neizostavna psiha i fizicke sprema . Poznavanje svega i svacega u prirodi i u gradu . Prosjecna velicina vrata ili prozora. Na koliko se stavljaju prozori na prizemnicu (primjer) . Obicni (drveni) stupovi ,koja je razdaljina izmedju stupa,isto tako i na dalekovodima. Ovo ce mozda biti i smjesno ,ali snajperista mora znati poljeprivredu :) Da obasnim . Kuukuruz ,nije iste velicine u sestom mjesecu i u osmom-devetom :) Znaci ako nista ne prepustas slucaju onda moras i to znati jer sve se mjeri preko DOTOVA i preracunava u metre sa formulom . Jasno ne mozes znati u centimetar visinu ,ali ako je kukuruz najvisi oko 250 cm krajem ljeta ,znamo odrediti daljinu do tog kukuruza. To su samo primjeri imat toga dosta . Uzimanje 40 cm od glave covjeka do trbuha (nekakva prosjek) ili sirina ramena. Znaci imamo metu visine 40 cm ,na to se primjenjuje formula koja ce na kraju dati KLIKOVE .

Eto nekoliko primjera pa da vidimo koliko se zna o svemu ovome :)

JKD01
20.03.2012., 22:47

Sinoc sam je procitao od pocetka ,ima tu svega ,od "mastanja" o nekom snajperu iz serija poznatih svjetskih proizvodjaca. Pisanja pojedinaca sto su imali za vrijeme DR. O vrsti (kalibru) municije ,brzine ,energije . O tome ako je neko dobar strijelac na AP ,da je moguce i dobar snajperista . Naravno u ratu se nema vremena za nekakve obuke ,pa je bolje dobar strijelac na snajperu ,nego da se da nekome ko ne zna pucati ni iz AP. Na jednoj stranici je neko stavio i simulaciju o snajperu . Niko to nije ni komentirao . Do zadnje stranice nemamo optiku i MIL-DOT-ove. Koje vrste koriste policija ,koje vojska i na kraju lovci .

Sto su upucene optike na jednu daljinu ,sto su "klikovi" Kako preko DOTOVA dobiti daljinu ? MOA ,vecinom 1/4 ,1/8 . Sto je bolje ?

Mozes biti super strijelac sa karabinom na 100-200 metara ali te ne ide matematika i jednadzbe ,a sve se vrti oko toga kod snajpera . Upucan snajper kod vojnog strucnjaka(puskara) recimo na 100 metara (to je nula) kako odrediti preko DOTOVA daljinu ,kako to preracunati iz stupnjeva i minuta u KLIKOVE .

Sve to snajperista mora znati ,a onda vjezbati ostalo ,navika na obarac,trzaj i ispucane tisuce metaka . Tu je i neizostavna psiha i fizicke sprema . Poznavanje svega i svacega u prirodi i u gradu . Prosjecna velicina vrata ili prozora. Na koliko se stavljaju prozori na prizemnicu (primjer) . Obicni (drveni) stupovi ,koja je razdaljina izmedju stupa,isto tako i na dalekovodima. Ovo ce mozda biti i smjesno ,ali snajperista mora znati poljeprivredu :) Da obasnim . Kuukuruz ,nije iste velicine u sestom mjesecu i u osmom-devetom :) Znaci ako nista ne prepustas slucaju onda moras i to znati jer sve se mjeri preko DOTOVA i preracunava u metre sa formulom . Jasno ne mozes znati u centimetar visinu ,ali ako je kukuruz najvisi oko 250 cm krajem ljeta ,znamo odrediti daljinu do tog kukuruza. To su samo primjeri imat toga dosta . Uzimanje 40 cm od glave covjeka do trbuha (nekakva prosjek) ili sirina ramena. Znaci imamo metu visine 40 cm ,na to se primjenjuje formula koja ce na kraju dati KLIKOVE .

Evo ovdje ima malo o MIL dot i MOA

http://en.wikipedia.org/wiki/Sniper#Targeting

D.I.V
20.03.2012., 23:01
Evo ovdje ima malo o MIL dot i MOA

http://en.wikipedia.org/wiki/Sniper#Targeting

Pa sve se i "vrti" oko toga ,a ne kakvo "oko" ima stijelac :)

To se moze odnositi na lovce i brzo "nanosenje" na divljac,a kod vojnih snajperista ima puno "matematike" prije opaljenja . Iako to sa godinama dojde u manje od minute . Odrediti daljinu preko optike( Dota) U pocetku imas papirice sa svime ,a kasnije zapamtis ,kao kod svakog posla sa vremenom ti udje u glavu .

JKD01
22.03.2012., 21:17
Dokumentarci:

Royal Marine snipers training
http://www.youtube.com/watch?v=yRDyxi3OKxE
http://www.youtube.com/watch?v=wOJHjYInOwo

Inside the crosshairs
http://www.youtube.com/watch?v=qsIUbRPLq1Y

JKD01
30.03.2012., 17:08
Surviving the cut: Army sniper
http://www.youtube.com/watch?v=MbnDvis8n5c

slučajni_prolaz
04.04.2012., 08:36
Dragunov SVD. Jest da je malo zastario za današnje pojmove, ali taj snajper je gradio budućnost za svoje nasljednike.

ajduk a šimić
09.04.2012., 11:40
Pozdrav svima, nedavno sam bio na jednom stranom forumu di je se vodila zanimljiva rasprava pa me zanikma šta vi znalci mislite o tome. Naime radi se o jednoj stvari koja je na prvi pogled jednostavna, a opet ima potencijala za biti opasna, a dali bi se pričati i koliko je potrebna.

Radi se o čišćenju metaka od hrđe. Naime jedan Amer je tvrdio da je u staroj šupi našao dosta metaka za M1911 koje je uhvatila hrđa, međutim on je sve to očistio i puca bez problema. Po vašem iskustvu koliko vlaga utječe na municiju (naravno teško je generalizirati) i koliko je to opasno raditi. Amer je čak tvrdio da su neki meci bili kompletno u hrđi, međutim on je sve to očistio brusnim papirom, naravno napomenio je da je bio posebno oprezan kad je čistio oko kapsule.

I na kraju krajeva ako je moguće očistiti metak na kojem je se počela vatati patina s čim se to radi. Je li dosta neko standardno srestvo kao razrjeđivač ili WD 40 ili treba neko posebno sredstvo?

ajduk a šimić
09.04.2012., 11:45
ps.
Kad su već tema snajperi.

Kakav je bio ustroj (profesionalnih) HV brigada pred kraj rata i je li ijedna bila poznata po snajperistima. Jer u ratovima zadnjih 20-god svaka šuša koja je imala snajper na pušci je bila proglašavana za snajperistu............... i postoje li službeni podaci o nekim "teškim" pogodcima HV snajperista u ratu (kao npr. onaj Kanađanin u Afganistanu).

diddlay
09.04.2012., 12:01
ps.
Kad su već tema snajperi.

Kakav je bio ustroj (profesionalnih) HV brigada pred kraj rata i je li ijedna bila poznata po snajperistima. Jer u ratovima zadnjih 20-god svaka šuša koja je imala snajper na pušci je bila proglašavana za snajperistu............... i postoje li službeni podaci o nekim "teškim" pogodcima HV snajperista u ratu (kao npr. onaj Kanađanin u Afganistanu).

Satnija taktičkih snajpera pri stožeru glavnih specijalnih snaga RH 1.bojna Zrinski

D.I.V
09.04.2012., 13:09
Pozdrav svima, nedavno sam bio na jednom stranom forumu di je se vodila zanimljiva rasprava pa me zanikma šta vi znalci mislite o tome. Naime radi se o jednoj stvari koja je na prvi pogled jednostavna, a opet ima potencijala za biti opasna, a dali bi se pričati i koliko je potrebna.

Radi se o čišćenju metaka od hrđe. Naime jedan Amer je tvrdio da je u staroj šupi našao dosta metaka za M1911 koje je uhvatila hrđa, međutim on je sve to očistio i puca bez problema. Po vašem iskustvu koliko vlaga utječe na municiju (naravno teško je generalizirati) i koliko je to opasno raditi. Amer je čak tvrdio da su neki meci bili kompletno u hrđi, međutim on je sve to očistio brusnim papirom, naravno napomenio je da je bio posebno oprezan kad je čistio oko kapsule.

I na kraju krajeva ako je moguće očistiti metak na kojem je se počela vatati patina s čim se to radi. Je li dosta neko standardno srestvo kao razrjeđivač ili WD 40 ili treba neko posebno sredstvo?

Koliko je opasno cistiti hrđu sa metka ? Po meni nije opasno ,jer tesko da bi mogao aktivirati metak . Drugo nije ista hrđa na zeljezu , mesingu i bakru . Na bakru se pojavi zelena boja , ispod toga ako osmirglas pojavi se sjaj ,isto tako je i sa mesingom. Sad je druga stvar koliko dugo moze metak "izdrzati" u losim vremenskim uslovima kad nastaju velike oksidacije i mogucnost nagrizanja cijele cahure,to onda moze biti opasno kod opaljenja ,isto tako je i sa kapislom. Mogucnost postoji da kapisla aktivira barut koji je toliko mokar da nece da opali odmah nego za odredjeno vrijeme . Moguci su svi scenariji ,osim da metak ekslodira ako ga pocistis . Naaravno ne uzeti masinu i stisnuti deset minuta da nebi doslo do opaljenje od same topline :) Ali rukom osmirglati ne vjerujem da bi doslo do opaljenja.

Ako ima malo vlage to onda utjece na preciznost .

ajduk a šimić
09.04.2012., 18:21
Hvala na odgovoru. Mene je tu najviše fasciniralo što je tip tvrdio da su neki meci bili doslovno čitavi prekriveni rđom i on je to prvo očistio papirom i posle je rekao da ih je nečim premazao, nisam siguran moždas je čak spominjao neki razrjeđivač za boje.

Maximus72
13.04.2012., 11:33
U SJP smo početkom rata imali svega... od M76, Dragunova pa do nekih lovačkih pušaka koje su služile svrsi... sve do dolaska SSG-a... to je bila blago rečeno revolucija... odlična puška i kalibar... precizna... mada velik dio ipak ovisi o strelcu.

Bila mi je brija na to pa sam si priskrbio novu nekorištenu M48... majstor mi je prekovao ručicu zatvarača i povinuo je više prema kundaku... kundak je posebno napravljen prema izgledu SSG-a... cijev sam nabavio dugu od "garonje" koja je tokarena i uglavljena u glavu kučišta zatvarača... optiku sam stavio Tasco Pronghorn 3-9x40.

Malo sam se "šalio" sa tom puškom i moram priznat da su pogoci bili jako dobri... trzaj je bio zbog druge cijevi jači... ali ništa od čega se umire :D... i onda je jedan dan čistim i dođem do zaključka kako mi zapravo ta puška ne treba... lov me nije nikad palio tako da sam je prodao... no... da se odlučim ponovo na nešto takvo... izbor bi definitivno bio SSG... valjda sentiment :mig:.

p3ro
13.04.2012., 19:52
malo proslosti

http://www.youtube.com/watch?v=AEu8ZvCPoSQ&feature=endscreen

Pilatus
14.04.2012., 15:42
i postoje li službeni podaci o nekim "teškim" pogodcima HV snajperista u ratu (kao npr. onaj Kanađanin u Afganistanu).

http://www.forum.hr/showthread.php?t=417729&page=15

Ništa "službeno", ali ljudi tvrde da su direktno svjedočili događajima koje opisuju.

Hollow Point
14.04.2012., 17:02
Ništa "službeno"
Bolje da tako i ostane.

JKD01
17.04.2012., 14:02
World's Deadliest Snipers:

http://www.youtube.com/watch?v=dF4XVZrOQo4&feature=related

Offskroz
28.04.2012., 09:27

ovako nesto sam i ja htio napisati, pogotovo sto je netko napisao da sta uopce imas nauciti u snajperskoj obuci ako je netko odlican strijelac, to je to , on je snajperist. Neznam zasto je onda obuka jedna od najzahtjevnijih i najduzih. neke stvari izgledaju smjesno ali uci se tu kako se smiriti ,kako pravilno disati, smanjiti broj otkucaja srca i sl. danas postoje mnoge djidje-midje koje pomazu kao npr. za odredjevanje daljine, brzina vjetra itd pa se parametri unose u racunalo koje vam sve samo izracuna, ali snajperist sve to mora znati napraviti i na zgance. zatim maskiranje , kretanje po neprijateljskom terenu, poznavati minsko eksplozivna sredstva jer se cesto provlaci kroz minska polja da bi se iznenadio neprijatelj, odabiranje prioritetnih meta, casnik uvijek ima vecu tezinu nego obicni vojnik, ili ste na prvoj liniji pa jednostavno terorizirate drugu stranu i unosite im strah gadjajuci sve sto se krece itd .

dennis
04.05.2012., 09:03
Moram priznati da sam bio jako iznenađen člancima u Jutarnjem (pisano o tome dva puta) da imamo aerosolne bombe. To su stvaaaarno gadne igračke! A posebno mi je smiješno što su se na topicu Bojni otrovi u DR spominjale te bombe, ali u kontekstu bojnih otrova i zabranjenog naoružanja (što nema nikakve veze ni s čim) koje su, naravno, posjedovali i koristili "komšije". A kad ono...Eto tih bombi kod nas!

JKD01
04.05.2012., 09:44
Moram priznati da sam bio jako iznenađen člancima u Jutarnjem (pisano o tome dva puta) da imamo aerosolne bombe. To su stvaaaarno gadne igračke! A posebno mi je smiješno što su se na topicu Bojni otrovi u DR spominjale te bombe, ali u kontekstu bojnih otrova i zabranjenog naoružanja (što nema nikakve veze ni s čim) koje su, naravno, posjedovali i koristili "komšije". A kad ono...Eto tih bombi kod nas!

Pretpostavljam krivi topic? :ne zna:

:zubo:

JKD01
24.02.2013., 14:54
Mil-Dot, procjene udaljenosti mete, SFP FFP optike i drugo...

Prvi dio (http://www.youtube.com/watch?v=IAbaBYZa8iI)

Drugi dio (http://www.youtube.com/watch?v=639WFlT3ssQ)

Treći dio (http://www.youtube.com/watch?v=U8oZS4lib8o)

Četvrti dio (http://www.youtube.com/watch?v=oVkpde5-zmg)

Peti dio (http://www.youtube.com/watch?v=JhhckOLuiQQ)

fgzcvijetic
22.04.2013., 13:09
sto mislite?

Po meni, ništa iznad .338 Lapua nije snajper već anti-materiel puška čija je primjena (od teglenja nadalje...) čista pokora. O sniperskoj primjeni se doista da razgovarati ali, u stvarnom (ratnom) životu koliko je ona jednoj desetini vrjednija od npr. nekakvog Dragunova ili M-76? Da, potonje spadaju u kategoriju 1+ MOA, nisu sniperi već marksman support rifle.... i daljnji tralalala, no je li rat skidanje par talibana na udaljenosti od 2,5 km ili brza i učinkovita obrana vlastite linije?

Tijekom DR svatko tko je u rukama imao M-76 osjećao se je kao mali bog. A oni oko njega su bili jako zadovoljni što u svojoj blizini imaju nešto što će učinkovito koknuti neprijatelja na 600+ metara, sve ono što ne može dosegnuti kalaš. I to ih je činilo daleko sretnijim od činjenice kako negdje postoje nekakvi nevidljivi lovci na skalpove koji skembaju neprijatelja na kilometar i pol. Pa to može i haubica iz pozadine a nitko joj zbog toga ne pjeva hvalospjeve.

D.I.V
22.04.2013., 15:43
Onaj ko pogadja na 600 metara sa m-76 nije "mali bog" nego "veliki" ,pogotovo ako je imao municiju od "tandzare" m-48 ,pa ti se igraj snajperiste onda .

Ako me sjecanje sluzi , 12.7 mm koji dosao dosta kasno kod nas ,pa nismo imali vremena da ga vise isprobamo ,imao je "Leopold" optiku ,prvi broj za daljinu je bio 600 metara pa navise . Kako smo imali gadjanje sa "comnando" minobacacima,ponijeli smo i MACS . Mete su bile udaljene 1200 metara ,zamisljene kako desetina u pokretu ,nekih desetak meta . Kad je zavrseno gadjanje svako je ispucao pet metaka ,od koji su vecina bili svjetleci da vidimo gdje gadjamo ,sto je umanjilo preciznost samog gadjanja . Ono sto mogu reci ,od nas 15 ,samo tri pogodnka su bili u metu ,dok su ostali pogodci bili u krugu od par metara oko mete . Znaci niko prije nije pucao sa takvim oruzjem ali imali smo za prvi put solidne rezultate . Moje misljenje da za par mjeseci obuke ciljeve od 800-1000 prosjecan snajperista gadja bez vecih problema sa 12.7 mm i odgovarajucom municijom.

Moram dodati i ovo ,snajper nam je pripremio jedan stranac koji je bio pripadnik nase postrojbe ,koji je i imao dva zrna u meti .

električni_zec
22.04.2013., 16:59
Od kad je to u "ponudi"? Zar nije MACS M3 bio u bullpup izvedbi? 12,7 snajpere je posebno nezdodno nositi zbog velike dužine. Zato bulpup ima smisla, doduše onda vrijedi "samo jedna metak" princip. Ova M4 mi djeluje kao da ima kraću cijev, ali i spremnik s 5 metaka.

TR-20 "ručni top" 20mm je bio u bullpup izvedbi...

Prezentiran negdje na vojnoj izložbi (Bliski Istok), tad je naš lik opalio, svi su prvo gledali je li živ, kasnije ovacije...

Koliko sam čuo (posredno, pa ću s rezervom ovo napisati), nešto od ovoga (12,7 ili 20 ??) je bilo vrlo uspješno korišeno kod nas na Jugu kod osvajanja čuka: čuke je u pravilu držalo nekoliko ljudi, vrlo strmo, golo i nepristupačno za osvojiti.
Prvo bi išlo par hitaca iz ovih čuda, nije bitno da je "u oko" precizno, dovoljno da nastane panika i povlačenje...
Ovo bi trebao ispraviti/nadopuniti netko tko je to stvarno doživio...

_SS_
22.04.2013., 18:03
Barrettov M82 se nameće kao nekakav standard, sad, jel ovo bolje ili gore nemam pojma. U svakom slučaju i te 12,7 mm puške imaju svoju primjenu na bojištu, makar nisu snajperske puške u punom smislu..

Josey_Wales
22.04.2013., 18:10
Po meni, ništa iznad .338 Lapua nije snajper već anti-materiel puška čija je primjena (od teglenja nadalje...) čista pokora. O sniperskoj primjeni se doista da razgovarati ali, u stvarnom (ratnom) životu koliko je ona jednoj desetini vrjednija od npr. nekakvog Dragunova ili M-76? Da, potonje spadaju u kategoriju 1+ MOA, nisu sniperi već marksman support rifle.... i daljnji tralalala, no je li rat skidanje par talibana na udaljenosti od 2,5 km ili brza i učinkovita obrana vlastite linije?

Tijekom DR svatko tko je u rukama imao M-76 osjećao se je kao mali bog. A oni oko njega su bili jako zadovoljni što u svojoj blizini imaju nešto što će učinkovito koknuti neprijatelja na 600+ metara, sve ono što ne može dosegnuti kalaš. I to ih je činilo daleko sretnijim od činjenice kako negdje postoje nekakvi nevidljivi lovci na skalpove koji skembaju neprijatelja na kilometar i pol. Pa to može i haubica iz pozadine a nitko joj zbog toga ne pjeva hvalospjeve.

Mislim da ste preskocili par kategorija... Sa 7.62×51mm NATO(i njegoog pandana 7.62mmR Mosin-Nagant) na ovu 12,7mm NATO zivotinju...

Mislim da ima prihvatljivih rjesenja i izmedju tih cuda... M24(sistem od Remingon 700) sa punjenjima .300 Win Magnum razvaljuje i na 1200 m+... Puska je neopisivo laksa i municija je laksa... Sad ima i tih modernijih pusaka po 6 kg sa mocnim punjenjima... Tako da ako se radi o eliminiranju iskljucivo zive sile, raznorazne varijacije kalibra 7.62mm(iltiga .300+/-) su i vise nego dovoljne...

http://en.wikipedia.org/wiki/XM2010_Enhanced_Sniper_Rifle

Osobno mislim da je ovakvo oruzje pravi pakao... Mali domet za marksman(?) pusku ali i polu/automatska paljba, podzvucna municija i nikakav zvuk... :eek:

http://en.wikipedia.org/wiki/As_Val

http://en.wikipedia.org/wiki/Vintorez

http://www.youtube.com/watch?v=YiPBGp3D4AY

http://www.youtube.com/watch?v=CnqJqzBKZgQ

Josey_Wales
22.04.2013., 18:27
Barrettov M82 se nameće kao nekakav standard, sad, jel ovo bolje ili gore nemam pojma. U svakom slučaju i te 12,7 mm puške imaju svoju primjenu na bojištu, makar nisu snajperske puške u punom smislu..

Barrett trenutno ima punjenja .416 Barrett i to punjenje drzi(ili je drzalo nisam dugo pratio) rekord u long range napucavanju od nekih 2600m ... Mocnije je punjenje i od dotadasnjeg rekordera .408 Cheyenne Tacticala(2200 m)... Ukratko, zrno koje moze najpreciznije i najdalje dobaciti od svega sto se trenutno moze kupiti...

JKD01
19.05.2013., 18:16
Tracking point (http://tracking-point.com/) - inovacija u dalekometnom gađanju gdje "pametna" optika određuje trenutak ispaljenja metka.
Dakle, pucač pritisne i drži otponac te usmjerava pušku prema unaprijed označenom cilju i kada se sve poklopi, optika "odblokira" otponac i ispaljuje se metak.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=qSuo0zYbM9E

http://www.youtube.com/watch?v=LvbyAcYjzlc

http://www.youtube.com/watch?v=wIab1vAnjes&feature=endscreen&NR=1

Hollow Point
18.02.2014., 15:46
Umjetnik Simon Menner (koji nam je prošle godine donio galeriju "nimalo sumnjivih" Stastijevaca) imao je priliku provesti neko vrijeme s njemačkim snajperistima, a ova je galerija rezultat njegovog druženja s vojnicima.

http://www.index.hr/black/clanak/mozete-li-na-ovim-fotografijama-pronaci-snajperiste/729277.aspx

Vatanen
19.02.2014., 18:57
Osobno mislim da je ovakvo oruzje pravi pakao... Mali domet za marksman(?) pusku ali i polu/automatska paljba, podzvucna municija i nikakav zvuk... :eek:

http://en.wikipedia.org/wiki/As_Val

http://en.wikipedia.org/wiki/Vintorez

http://www.youtube.com/watch?v=YiPBGp3D4AY

http://www.youtube.com/watch?v=CnqJqzBKZgQ

Vintorez,9x39 podzvucni Ruski snajper sa prigusivacem,iako ne djeluje tako opak standardnu celicnu vojnicku kacigu kompletno probija na 500m daljine.Ako ijedno oruzje bas zarko zelim posjedovati,to je ovo :D

Josey_Wales
20.02.2014., 19:59
Vintorez,9x39 podzvucni Ruski snajper sa prigusivacem,iako ne djeluje tako opak standardnu celicnu vojnicku kacigu kompletno probija na 500m daljine.Ako ijedno oruzje bas zarko zelim posjedovati,to je ovo :D

Jos netko je prepoznao kvalitetu... :D Briljantan izum + jos ima razlicitih spremnika razlicitih kapaciteta... Malena je, lagana i lako prenosiva i zaista tiha... :s

https://www.youtube.com/watch?v=CnqJqzBKZgQ

quadzilla
20.02.2014., 21:25
https://www.youtube.com/watch?v=YiPBGp3D4AY

Bolja snimka.

Vatanen
20.02.2014., 22:51
Jos netko je prepoznao kvalitetu... :D Briljantan izum + jos ima razlicitih spremnika razlicitih kapaciteta... Malena je, lagana i lako prenosiva i zaista tiha... :s

https://www.youtube.com/watch?v=CnqJqzBKZgQ

Sve si nabrojao,strasno oruzje i jako mi se svidja.Ne znam ima li neko na Forumu iskustava sa Vintorezom u nekoj Hrvatskoj postrojbi,citao sam iskustva nekih sa Srbijanskih foruma jer ga tamo imaju neke postrojbe i kazu da je puskica vrh vrhova.