PDA

View Full Version : Minusi u bankama

albe
25.03.2008., 13:54
ljudi, recite mi, koja banka obobrava najveći minus. jer će mi naljeto trebati veća količina keša.a trenutno sam pripravnik i imam ugovor na godinu dana;te nisam kreditno sposoban i moja draga i predraga PBZ banka mi ne odobrava minus...:)

help, people...da ne bih morao vršiti prepade na monetarna odlagališta onih stvari koje svrbe kad ih imaš a propuh je džepu kad ih nemaš:):)
:Snajper::Snajper:

bavarac
25.03.2008., 20:27
ne preporucam ti ulazak u minus, i mislim da ti svaka banka daje minus u iznosu jedne place ako pricamo o debitnoj kartici

Carol
13.05.2008., 22:25
Ah taj minus!!!

:mad:

Nešto me u zadnjih nekoliko mjeseci snašlo ( nekontrola, nestrpljivost, računi, računi itd....)
.... i nađoh se u VELIKOM minusu!
I što sad? Kako to promijeniti?
Naravno, kontrola i ja smo sad dobri prijatelji, no je li moguće ubrzati izlazak iz ove visokokamatne situacije?!?!?!

Da li ima ikakva smisla minus pokrivati nekim brzinskim kreditom uz odgodu plaćanja?

Help.....:s

3007
13.05.2008., 22:54
Definiraj prvo (samoj sebi) što ti znači veliki minus - apsolutno, u odnosu na tekuća primanja ili u odnosu na "višak" novaca nakon podmirenja redovnih obveza (hrana, režije...).

Uz pretpostavku da si u dozvoljenom minusu i da je minus reda veličine 1-2 mjesečne plaće (recimo 10-15tisuća kuna), najpovoljnije je (po mom mišljenu) napraviti plan otplate prema svojim realnim mogućnostima, npr.1000-2000kn/mjesečno i tijekom sljedećih 6-12 mjeseci izaći iz minusa. Kako će se pritom iznos duga konstantno smanjivati, ukupno plaćeni iznos kamata neće biti pretjerano visok, tako da ne vjerujem kako bi se podizanjem zamjenskog kredita nešto dobilo - osim kamate, potrebno je uračunati i troškove obrade novog kredita, ovjere, osiguranja...

Druga je stvar ako je minus jako velik u odnosu na plaću/dio plaće koji se može upotrijebiti za otplatu. U to slučaju bi moglo biti povoljnije dizanje nenamjenskog kredita s rokom otplate od nekoliko godina, kako bi se uz manje-više normalan život (ne pretjeranu ratu) otplatio dug.
I nakon toga: disiplinirano trošenje - u skladu s prihodima (minus koristiti isključivo kao sredstvo za premošćivanje trenutne rupe, ali unaprijed planirati njegovo zatvaranje unutar max 3 mjeseca.

lahor
13.05.2008., 23:09
ne preporucam ti ulazak u minus, i mislim da ti svaka banka daje minus u iznosu jedne place ako pricamo o debitnoj kartici

Niti ja ne preporučujem ulazak u minus jer to može biti opako dvosjekli mač, ali banka daje i više minusa od iznosa jedne plaće. Konkretno, meni daje skoro tri plaće.

amerdin
14.05.2008., 07:21
Niti ja ne preporučujem ulazak u minus jer to može biti opako dvosjekli mač, ali banka daje i više minusa od iznosa jedne plaće. Konkretno, meni daje skoro tri plaće.

niko nije lud preporučit ulazak u minus ali mi se ipak čini da malo ljudi ima dovoljnu plaću da bi proživio mjesec tako da ako se mora-mora i tako vjerovatno cijeli život ako se baviš poštenim radom....nažalost je kod nas tako.....

3007
14.05.2008., 10:32
..malo ljudi ima dovoljnu plaću da bi proživio mjesec tako da ako se mora-mora i tako vjerovatno cijeli život...

Ovo je najveća zabluda ljudi koji su konstantno u minusu - svi s kojima sam razgovarao, a u takvoj su situaciji, tvrde kako bez minusa ne bi mogli zatvoriti mjesečne obveze/potrebe, a nisu (ili ne žele biti) svjesni da su iznos za koliko su u minusu potrošili samo jednom i da dalje sa svakom novom plaćom samo popunjavaju nastalu rupu (+kamate, naravno, i to relativno visoke), znači da dalje trajno žive od plaće umanjene za kamatu, dakle očito da bi mogli živjeti i od cijele plaće.

amerdin
14.05.2008., 18:04
Ovo je najveća zabluda ljudi koji su konstantno u minusu - svi s kojima sam razgovarao, a u takvoj su situaciji, tvrde kako bez minusa ne bi mogli zatvoriti mjesečne obveze/potrebe, a nisu (ili ne žele biti) svjesni da su iznos za koliko su u minusu potrošili samo jednom i da dalje sa svakom novom plaćom samo popunjavaju nastalu rupu (+kamate, naravno, i to relativno visoke), znači da dalje trajno žive od plaće umanjene za kamatu, dakle očito da bi mogli živjeti i od cijele plaće.

sve to ja razumijem,svijestan sam da sam iznos potrošio samo jednom i pokušavao sam ne uć u minus ali onda mi ispada da ću biti ili gladan,bit ću gol i bos,dijeca će biti ko zadnja bijeda...itd a to ne želim i neću...
radim pošteno i želim da moja djeca a i ja imaju ono najpotrebnije jer ja u dijetinstvu nisam mogao imat...
neka nam živi lijepa NJIHOVA pa kad može država (MI)biti u dugu do grla moramo i mi....
da ponovim ja bi najrađe da smo svi u hrvatskoj u plusu i da uživamo plod NAŠIH bitaka ali smo nazvani stoka sitnog zuba....

elvar
16.05.2008., 09:12
sve to ja razumijem,svijestan sam da sam iznos potrošio samo jednom i pokušavao sam ne uć u minus ali onda mi ispada da ću biti ili gladan,bit ću gol i bos,dijeca će biti ko zadnja bijeda...itd a to ne želim i neću...

Nisi baš razumio...

Ako nakon što si u minusu uspijevaš ipak preživljavati i ti i obitelj i niste gladni i žedni te mjesečne obaveze su dodatno porasle za kamatu na taj minus - logičan je zaključak da se i MOGLO ne ući u minus...

To što se ušlo i što je drugačije ispalo je tvoj osobni izbor naravno (kao što si i naveo)

shangolino
16.05.2008., 12:21
pomoc!stvarno se nikako ne kuzim u ta bankarska posla:ne zna:

ako sam u minusu od 3500kn, u zabi je oko 14%kta i obracunava se 3-mjesecno, to znaci da ako ja u roku 3 mj izadjem iz minusa ,kaj sa kamatom ?

gami88
16.05.2008., 16:05
pomoc!stvarno se nikako ne kuzim u ta bankarska posla:ne zna:

ako sam u minusu od 3500kn, u zabi je oko 14%kta i obracunava se 3-mjesecno, to znaci da ako ja u roku 3 mj izadjem iz minusa ,kaj sa kamatom ?

kamata će ti se obračunati za onaj vremenski period koliko si bio u minusu. :rolleyes:

3007
17.05.2008., 00:19
...ako sam u minusu od 3500kn, u zabi je oko 14%kta i obracunava se 3-mjesecno, to znaci da ako ja u roku 3 mj izadjem iz minusa ,kaj sa kamatom ?

Kao što ti je @gami odgovorio, kamata se obračunava za svaki dan koji si u minusu, na stanje duga na taj dan, a to što banka tu kamatu obračunava tromjesečno samo znači da ti banka kamatu na minus ne obračunava i ne pripisuje na račun svaki dan (inače bi to bilo vidljivo na stanju na tekućem), nego periodički - krajem svakog kvartala.

Približna računica (zaokruženi iznosi) uz pretpostavku da si 15.05 ušao u minus -3600,00 i da taj minus otplaćuješ po 1200,00 od plaće koja ti sjeda svakog 15. u mjesecu:

kamatna stopa 14%/godišnje (oko1,1%/mjesečno)

datum uplata -- kamata -- dug
15.5 ------- ---------- -3600,00
15.6 +1200,00 ----------- -2400,00
30.6 ---------- --50 ----- -2450,00
15.7 +1200 ----------- -1250,00
15.8 +1200 ----------- -50,00
30.9 ------ ------28 ----78,00
15.9 ---78 ------- -------0,00 - i čist si :top:

shangolino
18.05.2008., 01:20
Kao što ti je @gami odgovorio, kamata se obračunava ...

Svaka svaka cast na ovom prekrasnom odgovoru odnosno pomoci !!!:top:

snowleopard
18.05.2008., 14:31

Ovo nije tocno. Ljudi valovito ulaze i izlaze iz minusa. Dignu kredit, pokriju minus. Izadu iz kredita, udu u minus, dobiju nekako neku ekstra lovu i pokriju minus, onda opet udu u njega itd. S tim da se minus stalno povecava. Moras gledati da ljudi ne udu odmah 15 000 kn u minus. Niti ga nemaju tolikog. Prvo udu 2000, pa 4000, pa 5000, pa 8000, pa 9500, pa 12000 pa 15000... Ovisno koliko im svakih par mjeseci usfali love i koliko im na kvartalnoj ili polugodisnjoj bazi banka povecava minsu.

Lavica02
18.05.2008., 15:38
ja se slažeš s @3007 ... rijetki su oni koji ga koriste u nekim situacijama i izađu iz njega u kratko vrijeme (ekstra lovom) ...

sam kažeš:
Prvo udu 2000, pa 4000, pa 5000, pa 8000, pa 9500, pa 12000 pa 15000... Ovisno koliko im svakih par mjeseci usfali love i koliko im na kvartalnoj ili polugodisnjoj bazi banka povecava minsu.

jednom kad "zaglibiš" u njega više od polovice plaće, teško se ili nikakako se ne izađe

amerdin
18.05.2008., 16:23
ja se slažeš s @3007 ... rijetki su oni koji ga koriste u nekim situacijama i izađu iz njega u kratko vrijeme (ekstra lovom) ...

sam kažeš:

jednom kad "zaglibiš" u njega više od polovice plaće, teško se ili nikakako se ne izađe

ljudi neznam koliko su vaša primanja i ako ne koristite minus ja vam se divim jer ja sa svojih 5000 kn,supruginih 2400 sa dvoje školaraca -jedan putuje-ne mogu iz mjeseca do mjeseca na kraj a ne trošim na nepotrebne stvari.....
život je jako skup i još će biti skuplji izgleda tako da čemo sve više i više krpati...
možda griješim ali neznam gdje....

Lavica02
18.05.2008., 18:29
potpuno mi je jasno o čemu pričaš

ajmo probat ovak ... :)

npr.
imaš minus u banci 6.000 kn, žena ima 3.000 ... pretpostavka je da ste vremenom (zbog poznatih xy stvari) do kraja u minusu ... sjedne plaća ...
ti si na 0, supruga još uvijek -600 kn i slijedećih mjeseci nemate ništa osim gole plaće (ukupno 7.400) s time da vam banka svaka 3 mjeseca još i naplaćuje kamate ... Što sad? minus se ne povećava, prihodi ne rastu, rastu "samo" troškovi, a nema se više od kuda uzeti ... užasna situacija ...

htjela sam reći da taj minus nije vreća iz koje kad uzmeš ne trebaš vratiti, a kad uzmeš sve opet ostaje gola plaća ...

3007
18.05.2008., 19:26
Možda će grubo zvučati, ali zanima me kako bi se snalazili u situaciji od prije dvadesetak godina, kad nije bilo minusa ili, malo kasnije, kad je uveden dopušteni minus od 500 kn, nešto kasnije 2000kn. Jedina mogućnost za trošenje novaca "unaprijed" bilo je korištenje potrošačkih kredita i klasičnih kredita (uvjeti nisu bili baš povoljni), a onda kupnja na čekove.
Tek pred petnaestak godina uveden je minus ovisan o prosjeku plaće s povećanjem 10% za svakih 6 mjeseci urednog poslovanja (do max 100%) - govorim o zagrebačkoj banki.
BTW, sjeća li se još netko kako je pred samo 13-14 godina kamata na stambene kredite bila oko 9,5%, uz depozit oko 30% :eek:

Ukratko, prihode i rashode volim gledati na godišnjoj, a ne mjesečnoj osnovi, na taj način se lakše može sagledati vlastita financijska situacija i napraviti neki plan.
Npr. trošak registracije i godišnjeg servisa automobila, kupovina knjiga i opremanje klinaca za školu, nabavka ogrjeva (za one koji koriste lož-ulje ili drva), troškovi godišnjeg...sve to ljudi spominju kao izvanredne troškove koji im u tekućem mjesecu predstavljaju izuzetno opterećenje i onda to pokrivaju ulaskom u minus. Racionalnijim mi se čini sve te "izvanredne" troškove zbrojiti i podijeliti na cijelu godinu te uključiti u mjesečne troškove. Ako se već ušlo u veliki minus, najpametnijim potezom smatram podići nenamjenski kredit za pokrivanje tog minusa, razvući ga na 2-3 godine ili koliko je potrebno da bi rata bila podnošljiva, te ubuduće trošiti u okviru mogućnosti - sve ostalo vodi samo u sve dublju zaduženost.

Ego
18.05.2008., 19:29

npr.
imaš minus u banci 6.000 kn, žena ima 3.000 ... pretpostavka je da ste vremenom (zbog poznatih xy stvari) do kraja u minusu ... sjedne plaća ...
ti si na 0, supruga još uvijek -600 kn i slijedećih mjeseci nemate ništa osim gole plaće (ukupno 7.400) s time da vam banka svaka 3 mjeseca još i naplaćuje kamate ... Što sad? minus se ne povećava, prihodi ne rastu, rastu "samo" troškovi, a nema se više od kuda uzeti ... užasna situacija ...

htjela sam reći da taj minus nije vreća iz koje kad uzmeš ne trebaš vratiti, a kad uzmeš sve opet ostaje gola plaća ...

Drugim riječima, kad-tad dođeš do naksimalnog dopuštenog minusa, nakon čega opet ne možeš trošiti ni kune više nego što ti iznosi plaća... samo umanjeno za kamatu od 15-ak posto iznosa minusa. Drugim riječima, ako možeš s minusom, definitivno možeš i bez njega. Ako se dogodi neki neplanirani trošak, bolje uzeti neki kratkoročni kredit.

gljeeva
18.05.2008., 19:31

npr.

Upravo ovak :top:

Sada ti je teško i živjeti samo od plaće a kako tek misliš to vratiti, tj. živjeti sa samo dijelom plaće a ostatkom vračati minus? Kad odeš u mirovinu, koja će ti biti 3 puta manja od plaće? I uz mogučnost da kamata bude jednostrano i dosta povećana (kad kuna malo olabavi)

Kad bi ljudi na minuse počeli gledati kao na najobičnije kredite (kaj ustvari i jesu) samo sa najnepovoljnijom kamatom na tržištu i "pogodnosti" da možeš vračati samo kamatu, sigurno ih ne bi tako olako koristili.

Da, i ja bi radije revolving karticu nego minus jer je kamata tu negdje ali barem bi me prisililo da polako vračam glavnicu (ako ne bi mogao do klasičnog kredita, koji je ipak najbolje rješenje kad se već mora)

amerdin
18.05.2008., 20:38
da vam ja kažem moje mišljenje:da mi hrvati imamo plaću kao na zapadu večina nas bi imala bazen iza kuće....jer smo toliko sposobni da od skoro ničega imamo puno pa makar i na kredit...
kako bi se reklo u Istri -krepat ma ne molat...

elvar
21.05.2008., 12:48
hehe... snalazimo se da, plivati u .....

ali ja ipak mislim da nam i daju takve plaće vrlo brzo većina bi se našla u još gorim dugovima :D

Carol
21.05.2008., 21:44
Evo mene s idejom! A vi recite da li je dobra (tj da li sam u pravu)
1. U minusu sam. Efektivna kamatna stopa: 16,50%
2.Kredit GO kartica : kamatna stopa: 12,0%...recimo EKS: 13,5% (moglo bi biti, jel da?-imam model otplate na 24 rate )
Ako uzmem gotovinski nenamjenski kredit iznos kojeg bi bio kompletan iznos minusa + iznos za otplatiti na GO kartici, a čija je EKS 11,95%...
...imala bih pokriven minus ( dakle baratat ću s plusom, a usput zatražim da mi limitiraju minus na ca 1000 kn ) i ne bih imala kredit po GO kartici.
Manji gubitak na kamatama, prisiljena bih bila mjesečno platiti ratu tog kredita... i naravno u plusu sam!
U pravu sam ili?
Cijenim savjete...

Johnny_B.
22.05.2008., 19:09
Ja ću vam dati jednu pametnu ideju, pa vi vidite možete li.
Žena i ja živimo na jednoj plaći (ne moram vam ni pričati što to znači!) nemam basnoslovna primanja, nemamo djecu ni auto. Prije godinu dana smo zaglibili u minus 9.500,00kn i ni makac. I onda mi sine ideja da razgovaram s nekim u banci i dogovrim se da mi svaki mjesec, kad sjedne plaća, smanje minus za 500kn. To je bilo prije 5 mjeseci, i od tad, svaki mjesec plaća sjedne, žena u banci mi smanji minus za 500kn.
Ili imate opciju broj dva: skupljajte kovanice. Svaki mjesec ćete skupiti bar 400-500kn, promijenite ih u dućanu, otiđite s njima u banku i recite im da vam to uplate na tekući i za taj iznos smanje minus. Probajte tako bar dva-tri mjeseca, pa ćete vidjeti možete li i dalje praksirati ovaj način- meni za sad pali, jer mi je minus trenutno umjesto 9.500,00 pao na 7.000,00kn. :mig:

P.S. Znam da što je više članova obitelji to je i više izdataka, lai vjerujte mi, i žena i ja imamo posebne izdatke, pa se još uvijek snalazimo. Istina je da cijela nacija živi pretakanjem iz šupljeg u prazno, ali ježi ga, bar savjetujem da probate.

Ego
23.05.2008., 16:43
Evo mene s idejom! A vi recite da li je dobra (tj da li sam u pravu)
1. U minusu sam. Efektivna kamatna stopa: 16,50%
2.Kredit GO kartica : kamatna stopa: 12,0%...recimo EKS: 13,5% (moglo bi biti, jel da?-imam model otplate na 24 rate )
Ako uzmem gotovinski nenamjenski kredit iznos kojeg bi bio kompletan iznos minusa + iznos za otplatiti na GO kartici, a čija je EKS 11,95%...
...imala bih pokriven minus ( dakle baratat ću s plusom, a usput zatražim da mi limitiraju minus na ca 1000 kn ) i ne bih imala kredit po GO kartici.
Manji gubitak na kamatama, prisiljena bih bila mjesečno platiti ratu tog kredita... i naravno u plusu sam!
U pravu sam ili?
Cijenim savjete...

Minus je zapravo samo još jedna vrsta kredita, prednost mu je velika fleksibilnost (možeš ga podiči kad god želiš, zatvorti kad god želiš...), a nedostatak vrlo visoka kamata. Dakle, u biti je dilema uzeti krediti veće fleksibilnosti i više kamate, ili manje fleksibilan kredit niže kamate. Meni se čini da je bolje uzeti onaj s višom kamatom jedino u koliko si sigurna da ćeš ga moči zatvoriti mnogo ranije od onog drugog.

snowleopard
31.05.2008., 18:50
Ako se već ušlo u veliki minus, najpametnijim potezom smatram podići nenamjenski kredit za pokrivanje tog minusa, razvući ga na 2-3 godine ili koliko je potrebno da bi rata bila podnošljiva, te ubuduće trošiti u okviru mogućnosti - sve ostalo vodi samo u sve dublju zaduženost.

Izvrsno zamisljeno, ali gotovo neostvarivo. Uvijek ce nesto uletiti zbog cega ces opet u minus. Puknut ce cijev u kupaoni, pokvarit ce se auto, uletiti dvije svadbe...Evo, ja sam neki dan morao u minus jer mi za potrebe posla treba laptop, a firma mi ga ne moze/ne zeli kupiti. I hop, 4000 kn u minus. A jos sam uzeo jedan od najjeftinijih. Zasto ga nisam uzeo na rate ili kredu? Zato jer imam stambeni od 2500, zato jer otplacujem na rate zadnji servis, osiguranje i registraciju auta, zato jer na kredu imam TV koji sam morao kupiti jer mi je stari riknuo itd. I jebiga. Ja znam hrpu ljudi sa minimalno 5000 kn, a znam i one sa preko 10 000 koji su u minusima po 14000 kn. I onda dobiju bozicnicu, dobiju neki bonus na poslu pa pokriju minus. Onda opet udu u njega, dignu kredit, pokriju minus, ali uleti nepredvideni trosak pa opet u minus, pa posude lovu pa dignu s kartice da to vrate, pa poskupi gorivo i sve ostalo... I tak se to vrti. Da je sve jednostavno kak ti pises, ne bi skoro svaki gradanin hrvatske bio do daske u minusu. Ne vjerujem da su bas svi pohlepni i da ne znaju baratati s novcima.

amerdin
01.06.2008., 08:37
Da je sve jednostavno kak ti pises, ne bi skoro svaki gradanin hrvatske bio do daske u minusu. Ne vjerujem da su bas svi pohlepni i da ne znaju baratati s novcima.

baš tako ispada da smo svi pohlepni jer pokušavamo živijeti barem malo normalno....slažem se da minus ne vodi nićemu nego samo još dublje u ponor ali pošteno radim i mučim se da bi ja i moja obitelj živili ali nikad nije dovoljno i nikad na zelenu travu...već sam umoran od svega...

3007
01.06.2008., 23:02
Uvijek ce nesto uletiti zbog cega ces opet u minus. Puknut ce cijev u kupaoni, pokvarit ce se auto, uletiti dvije svadbe... na kredu imam TV koji sam morao kupiti jer mi je stari riknuo itd....

Ne optužujem nikoga zbog pohlepe (mislim da bi rastrošnost bila bolji izraz), ali da dobar dio ljudi ne zna s novcima mislim i dalje. Kažeš, ako si reprogramirao dug i izašao iz minusa, uletjet će sigurno nešto novo; ali što ako nisi reprogramirao (ili ekstra prihodom, nasljedstvom ili drugom jednokratnom injekcijom namirio) postojeći (maksimalni) minus? Kako ćeš onda nabaviti novac za bilo koji od navedenih slučajeva?
Kad čujem ljude koji su do grla zakopani kako moraju "odraditi" svadbe, krstitke, firme... :rolleyes:. Hoćemo li postati Indijci koji se za organizaciju svadbe zadužuju na xxx godina? OK, svatko ima pravo izbora, ali smatrati se obveznim potrošiti xxx€ na poklon ili organizaciju fešte, ne moći si to priuštiti, a ipak se zbog toga se zakapati u minuse i kredite - meni ne predstavlja način razumnog gospodarenja novcem. Do mišljenja onih koji bi mi zamjerili zbog davanja dara simbolične vrijednosti, posebno ako su upućeni u financijsku situaciju, ionako mi ne bi bilo baš stalo.
Ako TV crkne, je li u općoj besparici nužno potrošiti nekoliko tisuća kuna na plazmu? Znam, ja sam "stari škrtac" i radije bih u toj situaciji (a i inače :mig:) birao neki Quadro 55 za 600-700 kn.
Iz svega isključujem stvarno izvanredne situacije koje se ne može ignorirati (puknute cijevi ili, nedajbože, potrebe za liječenjem i sl.), naravno da svega toga ima, ali se na sreću ipak u najvećem broju slučajeva radi o "hitnim" potrebama koje bi se pokazale kao ne-baš-tako-hitne da ne postoji relativno jednostavan način njihovog financiranja (minus/ kartice).

Joaninho
08.06.2008., 17:05
Evo konačno jednog konkretnog odgovora na pitanje sa početka threada. :)

Dakle, nedavno me zanimala ista stvar - kako do nejvećeg i najpovoljnijeg minusa? Hypo banka se pokazala kao najbolje rješenje. Kamata 11%, odobrava se već nakon prve uplate plaće u iznosu od 3 plaće. Nema nikakve razlike radilo se o zaposlenju na određeno ili neodređeno. Za svaku su pohvalu - najmanje kompliciraju i relativno su povoljni. Mana - premalo bankomata po Zagrebu.

Druga opcija je pbz. Nude najbolju kamatu od 7.98% (uz maksimalnu inovaciju, ali to je relativno lako skupiti). Nakon prve uplate se odobrava samo jedna i pol plaća, a to onda vremenom raste do 3 plaće. Ali kompliciraju više nego ijedna druga banka. Mislim da su jedina banka u Hrvatskoj koja ne odobrava prekoračenje osobama zaposlenim na određeno. Prilično čudna odluka, s obzirom da većina mladih kada završi fakultet barem godinu dana radi na određeno (nekakav pripravnički). A pbz ih već u startu otjera u drugu banku. Mladi, visokoobrazovani ljudi su im izgleda nepoželjni klijenti?

Minus nije uvijek tako loša stvar. Ja sam otišao u maksimalni minus kada je bila sezona kupnje HT-ovih dionica i to se pokazalo kao pametna odluka - lijepo sam zaradio na tim dionicama.

nepoznanica
05.01.2009., 17:23
ovako... muci mi jako kriza tako da me full strah sta ce napraviti sa dozvoljenim minusom.. dakle , imam kod pbz-a otvoren racun i dali su mi dozvoljeni minus od 30000kn... smanjit ce mi ga do kraja mjeseca.. uplate nisam neke velike imala.. dakle, tri place, bozicnica... i neke sitne uplate... znaci priljev u ta tri mjeseca mi je oko 12 000 kn... stoga, dali je netko imao takvu sitaciju da su mu sa 30 000 smanjili minus?? jer me uzasno zanima koliko ce mi sad staviti,..
i koliko oni imaju pravo smanjiti minus, jer mi je prosli minus bio 11 000...

gljeeva
05.01.2009., 21:56
Prvo, nema dozvoljeni minus i smanjenja i povečanja istog veze sa nikakvom krizom nego sa tvojim prihodima.

Drugo, sudeći prema tih 12000 kn prihoda u tromjesečju, toliko bi ti ti otprilike trebao iznositi novi minus (maksimalno). Ako sam dobro shvatio i tih 12k je ukupni iznos prihoda (a ne prosječni), tada ti je mjesečni prosjek 4000 kn. S obzirom da se visina odobrenog minusa izračunava prema metodi prosjek plaće + bonus (max 200%) što prevedeno znači maksimalno 3 prosječne plaće, tada je lako izračunati da maksimalno možeš dobiti 12000kn. Ujedno me čudi kako si prethodno dobila 30000kn..

Što se tiče prava, imaju ti pravo smanjiti koliko god žele, pa i ukinuti samo tako, bez obrazloženja.

majdan
10.04.2009., 12:06
Izvrsno zamisljeno, ali gotovo neostvarivo. Uvijek ce nesto uletiti zbog cega ces opet u minus. Puknut ce cijev u kupaoni, pokvarit ce se auto, uletiti dvije svadbe...Evo, ja sam neki dan morao u minus jer mi za potrebe posla treba laptop, a firma mi ga ne moze/ne zeli kupiti. I hop, 4000 kn u minus. A jos sam uzeo jedan od najjeftinijih. Zasto ga nisam uzeo na rate ili kredu? Zato jer imam stambeni od 2500, zato jer otplacujem na rate zadnji servis, osiguranje i registraciju auta, zato jer na kredu imam TV koji sam morao kupiti jer mi je stari riknuo itd. I jebiga. Ja znam hrpu ljudi sa minimalno 5000 kn, a znam i one sa preko 10 000 koji su u minusima po 14000 kn. I onda dobiju bozicnicu, dobiju neki bonus na poslu pa pokriju minus. Onda opet udu u njega, dignu kredit, pokriju minus, ali uleti nepredvideni trosak pa opet u minus, pa posude lovu pa dignu s kartice da to vrate, pa poskupi gorivo i sve ostalo... I tak se to vrti. Da je sve jednostavno kak ti pises, ne bi skoro svaki gradanin hrvatske bio do daske u minusu. Ne vjerujem da su bas svi pohlepni i da ne znaju baratati s novcima.

ovo je istinita priča od koje mi je zlo.

Moja žena i ja, te malo djete imamo ukupno 13500 kn primanja mjesečno, rata stambenog kredita mi je 7000 kn, režije 1500 kn i dječje potrepštine oko 700 kn mjesečno. Ostane mi 4300 kn za život.

Nikad do sad nisam bio u minusu-još imam studentski tekući račun koji nema mogućnost minusa i nadam se da mi neće trebati.

Ovaj kredit me ubija i najradije bi ga otplatio sutra, ali nemogu.

E sad imam ja i sestru-stan kupili starci, neudata, plaća 6000 kn, režije 1000 kn i hrana za ptičice.

I pogledaj sad ovo u minusu 15000 kn, dva nenamjenska kredita od 5000 i 7000 Eura.

Hoću reći skijanje, ljetovanje, cipele svaki mjesec, a nekad i dva para, ormari puni robe, a nema što obući i ide to tako polako.

E to nerazumijem to je ponašanje koje ja mrzim i koje mi je strano- tko je pametnija ja ili ona-svi kažu ona jer uživa u čarima života. Banka voli dat novac, ali i želi primiti više nego je dala.

Samo naglašavam da mi obitelj ni ja nismo gladni ni žedni ni prljavi ni ne hodamo bosi ni goli. Trudimo se da živimo s onim što imamo.

Nekad jedem krumpir salatu dva dana zaredom, nekad piletinu nekad svinjetinu, nekad rižu na vodi-ali živim bez minusa.

majdan
10.04.2009., 12:10
Evo konačno jednog konkretnog odgovora na pitanje sa početka threada. :)
....

Baš je bila pametna odluka, a i zaradio si moram priznati puno-samo se nadam da nisi puno ušao u minus jer bi ti se od dobiti mogao povećati minus.

somied
10.04.2009., 12:17
@majdan
Prevelik ti je taj kredit za stan u odnosu na primanja. Vjerovatno za 4.000 kn mozes iznajmit stan dovoljan za vas troje. 3.000 kn ti je razlika mjesecno... Samo hebat ga, kod nas je tesko iznajmit stan na duge staze sa normalnim uvjetima, pogotovo problem sa djetetom.

majdan
10.04.2009., 13:47
@majdan
Prevelik ti je taj kredit za stan u odnosu na primanja. Vjerovatno za 4.000 kn mozes iznajmit stan dovoljan za vas troje. 3.000 kn ti je razlika mjesecno... Samo hebat ga, kod nas je tesko iznajmit stan na duge staze sa normalnim uvjetima, pogotovo problem sa djetetom.

Da li je prevelik neznam- ali ja ga uspjevam otplaćivati i još sam svaki mjesec u plusu-zahvaljujući svojoj inovativnoj ženi koja je sposobna voditi domaćinstvo s tim parama.

Ništa ne dobivam iznajmjivanjem-jednog dana završim na cesti bez ičega a ovako se nadam da ću barem djetetu ostaviti nešto. Naglašavam Nadam se.

Lycos
10.04.2009., 13:52
Minus je začarani krug, teško je izaći..evo ja u minusu 11.000 kuna , plaća mi 7200 i plus jedan gotovinski kredit od 20.000 eura s ratom od 2650kn..uglavnom planiram do kraja godine izaći iz minusa , vratiti kreditne kartice i tražiti od banke da mi ukinu minus. Zvuči kao nemoguća misija ali uz sve restrikcije koje sam uveo uspjet cu. Sad vodim detaljnu analizu svake potrošene kune i nema ljetovanja i ostalih pomodnih sranja. et tolikoo od mene..

majdan
10.04.2009., 14:29
Fakat je taj minus vražja stvar-čovjek samo tone i tone i misli si mogu ovo mogu ono i tak izgubi tlo pod nogama i onda se pati ko zmija na trnu-zašto radi ljetovanja na Hvaru, a ne u Vodicama ili skijanja u Francuskoj a ne na Sljemenu. Ovo karikiram ima stvari kad čovjek mora posegnuti u minus-ali to mora biti ili je pravi i opravdani razlog-više manje pitanje života i smrti.

I rečenica moram u minus da obitelji osiguram neke stvari ili normalniji život, ja samo kažem lošiji i teži život koji se iz mjeseca u mjesec pretvara u depresivni život.

Moje mišljenje.

Sretan Uskrs i što manji minus nakon njega.

dady81
10.04.2009., 14:32
Dobra tema,vidim ipak ima ljudi koji su u istom sosu kao ja...:-)
Al sad sam i ja uveo restrikcije,sanjam taj minus,i pokusavam do kraja godine bar iz jednog izaci....

somied
10.04.2009., 14:43
Da li je prevelik neznam- ali ja ga uspjevam otplaćivati i još sam svaki mjesec u plusu-zahvaljujući svojoj inovativnoj ženi koja je sposobna voditi domaćinstvo s tim parama.

Ništa ne dobivam iznajmjivanjem-jednog dana završim na cesti bez ičega a ovako se nadam da ću barem djetetu ostaviti nešto. Naglašavam Nadam se.

Zaboravljas da, ukoliko iznajmljujes stan za recimo 4.000 kn, mozes 3.000 kn stavit na stednju prema sadasnjim omjerima. Za petnaestak godina zavrsit ces sa blizu 100.000 EUR ustedjevine. :D
E sad sto je bolje... Ovisi o kretanju cijene stanova.

majdan
10.04.2009., 19:32
Zaboravljas da, ukoliko iznajmljujes stan za recimo 4.000 kn, mozes 3.000 kn stavit na stednju prema sadasnjim omjerima. Za petnaestak godina zavrsit ces sa blizu 100.000 EUR ustedjevine. :D
E sad sto je bolje... Ovisi o kretanju cijene stanova.

Ne baš 100000 nego možda 60000, a osim toga čovjek kad ima potroši.
A isto tako sam na istom ako 4000 trošim na najamninu, a 3000 spremam opet je to 7000, a osim toga bit ću stariji 15-20 godina.

somied
10.04.2009., 23:29
3.000 mjesecno, rentna stednja sa 4% godisnje (konzervativni izracun) na 15 godina: 736.373,97 :D

buntspecht
11.04.2009., 02:11
ovo je istinita priča od koje mi je zlo. ....

kad citam ovaj tvoj post nemogu se otet dojmu da si u sebi zapravo zavidan svojoj sestri.

tvoja sestra ima istina manju placu,ima 15000 kn duga,al ona uziva u zivotu.
nema kuceta ni maceta,ak joj ponestane para,moze jest i suhog kruha.

dok ti to ne mozes,ti si se uvalio u opasan kredit,i tebi ostane ko sto si rekao ca. 4000 kn,sto ti mozes s tim novcima,nis.nemres si priustit otic sa obitelji u kino,otic sa zenom u restoran ponekad,otic na neki izlet vikendom.Sad kad imas malo dijete jos ide,vidjet ces kad ti dijete malo poodraste,kad bude trazilo lovu za izac,za neku brandiranu obleku,a ti nes imat

ti ces istina jednom ostavit taj svoj stan svom djetetu,al za 50-tak godina,mislis li da ce taj stan nesto vrijedit,ili mislis da tvoje dijete nece bit u stanju sebi do tad stvorrit iz vlastitih snaga krov nad glavom.

gleda se sad,jebes stan ak ces cijeli zivot onu kunu 15 puta okrenut prije neg ju potrosis.
kazes niste gladni,niste zedni,goli,bosi.dali se cijeli zivot samo na to svodi

majdan
12.04.2009., 19:34
kad citam ovaj tvoj post nemogu se otet dojmu da si u sebi zapravo zavidan svojoj sestri.
...

Ne zavidim ja svojoj sestri, nego zavidim na tome kako joj se da gladovati, doći tražiti roditelje, mene prijatelje ili nekog trećeg da joj da ili posudi para da podmiri minus.

Čuj ja se iskreno nadam da ću još 13 godina izdržati (valjda će i plaća porasti), a o tome kako će netko imati stan svojim snagama-čuj i ja sam taj koji ga kupuje svojim snagama, a moram priznati da mi nebi bilo teško da mi netko ostavi stan kad budem imao 50 godina jer taman će mi djete imati fensi šmensi prohtjeve.

A čuj izađem ja van i na more po tjedan dana i u restoran i to sa svojom obitelji- al se trudim kupiti stvari koje traju barem dvije godine (cipele) ne pušim i skuca se nekako za sve.

Istina je da nemogu puno toga jer imam kredit, ali ja ni ne težim hlačama od 1000 kn, ni za skijanjem u Francuskoj kad mogu i na Sljeme.

Svake godine sa ženom odem u neku državu (jer ona ide na kongrese) i eto živim.

Nemoj me krivo shvatiti, al meni nije loše baš tako da čeznem za nečim što si nemogu priuštiti sa novcem koje imam.

yelly
27.04.2009., 10:48
Ušla u gadan minus zbog gluposti - robe, putovanja, restorana... općenito, zbog stila života koji je daleko premašivao moje prihode. Nedavno mi je puknuo film kad sam zbrojila sve dugove (minus na tekućem, kartice) i napravila sam 3-mjesečni plan. Otišla u zabu osobnom bankaru, ukinula sve kartice i dogovorila postupno smanjenje dopuštenog minusa svaki mjesec.

Budući da imam više sreće nego pameti, dogodila se i povišica na poslu od oko 100 ojra mjesečno. Dobar poticaj da zatvorim sve minuse i nikad više ne uletim u to sranje bez prijeke potrebe.

neno1966
27.04.2009., 18:23
ukinula sve kartice
To mnogi savjetuju i čine kad ovakvih situacija ali po meni je totalna glupost. Ako se jednom porežeš (a tko nije) izbaciti ćeš sve noževe, škare..iz kuće?
Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. :mig:
Kako ćeš danas-sutra kupiti nešto on-line, avio kartu..? :ne zna:

Lavica02
27.04.2009., 20:34

:top: :s :top: :s :top:

oduševio si me s ovim :top:

yelly
28.04.2009., 14:42
To mnogi savjetuju i čine kad ovakvih situacija ali po meni je totalna glupost. Ako se jednom porežeš (a tko nije) izbaciti ćeš sve noževe, škare..iz kuće?
Kako ćeš danas-sutra kupiti nešto on-line, avio kartu..? :ne zna:

Istina. Treba se znati kontrolirati. Master card (odgoda plaćanja) mi dobro dođe za online booking karata, otplatu auto osiguranja na rate (bez kamata) i sl. Limit sam smanjila na iznos jedne mjesečne plaće i spremila je u ladicu za posebne situacije.

prolaznica-
28.04.2009., 14:47
Ne preporučujem minus niti malo, jer to je zakrpa kojoj nema kraja. Prvo ti banka da koliko god poželiš, pa ti onda samo pošalju bez najave ili bilo kakvog oblika javljanja da od 1.5 ukidaju minus sa 9500 na 3500.... (moja sitoacija)... i kak da to sad normalan čovjek vrati? Nikako, nek se pozdravi sa plaćom iduća dva mjeseca. A da ne pričam o kamatama na minus...

mare2610
07.05.2009., 21:18

evo "malo" ćitan po ovom forumi, vrtin teme a nigdi naći šta mi triba, stoga pomozi, jer san vidila da su tvoji postovi jako dobri i vidin da se kužiš u to---
vako-našla san 2 posla za ovo lito a ocu kupit motorić, prvi posa je na neodređeno drudi na određeno-3 miseca, taj je ok, a ovi prvi baš i ne, tila bi uć minus na tekućem, al neznan el to mogu odma nakon prve plaće???? il moran ćekat, pataj neki prosjek 3-6 plaća šta se spominje tu po forumu, i dali mogu u minus ako san na određeno zaposlena??? vjerovatno to ovisi od banke do banke al eto pitan-unaprid fala
ljudi pozdrav, ako neko zna....dobro bi došlo:s:confused::(

Frish
10.05.2009., 22:34
Odmah nakon prve plaće ne možeš sigurno u minus.

gami88
11.05.2009., 06:01
Odmah nakon prve plaće ne možeš sigurno u minus.

možeš možeš, samo ovisi koja banka! sigurno :D

Frish
11.05.2009., 06:14
Onda, koja to banka i sa kojim to uvijetima?

fairuza
14.05.2009., 14:04
Ne znam po meni je jedino rijesenje kada se udje u minus(mislim veliki) dizanje nenamjenskog kredita i krpanje te cjelokupno pokrivanje minusa i odlazak u plus te otplacivanjem kredita rijesiti stvar jer ne moguce je bas tek tako stvoriti 15-20 tisuca kuna

Bumblee Bee
03.08.2009., 14:58
imam pitanjce,a posto nisam nasla bolju temu,nada se da nisam fulala sa ovom...

dakle,u minusu sam u pbz-u i nedavno sam ostala bez posla i doslo je naravno do ukidanja minusa,bila u banci,potpisala ugovor na mjesecnu otplatu istoga kada sam se zaposlila opet..medjutim u medjuvremenu opet ostala bez primanja i sad naravno nemam za jos te dvije rate sto su mi ostale za otplatit,pa me sam mislila da odem do banke i trazim odgodu placanja ili sto vec dok ne budem imala...

zanima me da li ima tko iskustva sa tim i da li se to uopce moze?

Grand Funk
09.08.2009., 13:15
Jel zna tko da li banka(zaba) moze povecati odobreni minus? Meni je citavu godinu bio 6500kn, sad od pocetka mjeseca, do kraja godine, su mi ga skresali na 4000kn. Vjerovatno zato jer mi je placa koja sjeda na racun sada ona minimalna po zakonu, a ostatak dobivam u cashu.

Ja bi da mi odobre opet minus 6000-6500kn...da li se to radi i da li se sta extra placa?

bavarac
14.09.2009., 19:58
Zanima me koja banka nudi najveći dopušteni minus na običnu debitnu karticu?
Oni iz PBZ-a ne daju uopće ako je ugovor na određeno:ne zna:

Anka vragolanka
20.09.2009., 22:12
Da je sve jednostavno kak ti pises, ne bi skoro svaki gradanin hrvatske bio do daske u minusu. Ne vjerujem da su bas svi pohlepni i da ne znaju baratati s novcima.

baš tako ispada da smo svi pohlepni jer pokušavamo živijeti barem malo normalno....slažem se da minus ne vodi nićemu nego samo još dublje u ponor ali pošteno radim i mučim se da bi ja i moja obitelj živili ali nikad nije dovoljno i nikad na zelenu travu...već sam umoran od svega...

ja verujem da su svi nesposobni i ne znaju baratati nofcima.. 99% od tih minusaša

Smoker00
23.09.2009., 22:12
Pozdrav

Možda je već negdje i rečeno ovdje..pošto nemam vremena da sve prolistam zanima me jedan detalj..radi se o erste banci
Naime,nalazim se u dozvoljenom minusu već godinu dana i u par navrata (2 puta)desilo mi se da mi je legao ček a da novce nisam navrijeme stavio na račun te sam otišao u Nedozvoljeni minus za još 1000kn.
Od tada držim se strogo dozv. minusa i u planu mi je vratiti sav taj minus.

Htio sam dignuti kredit,ali su me odbili i rekli kako trenutno nisam sposoban zbog ulaska u nedozv minus (da mi je pala nekakva ocijena) te da sada treba proći određeno vrijema kroz koje ja moram biti čist na računu pa će sve biti uredu!Koliko vremenski moram čekati i o čemu se točno radi,šta činiti?

Hvala

Smoker00
24.09.2009., 16:22
Zna li bilo tko odgovor za ovu moju situaciju..?

markotros
25.09.2009., 10:32
znaju svi. ili oni koji neznaju pretpostavljaju. ali cinjenica je da ti nitko ne moze dati sigurno tocan odgovor kolko ces dobit ako se konzultiras s osobnim bankarom.

moja iskustva do sad su bila da treba proci par godina da te se skine s crne liste. ali eto, kao sto sam gore rekao to je cisto spekuliranje, kao da pitas mesara kolko novaca treba da spojis stan na struju. dakle telefon u ruke i nazvat osobnog bankara, ili osobno otic u banku i popricat s njim pa ces znati tocno.

Smoker00
25.09.2009., 18:30
Rekla mi je u banci da treba proć određeno vrijeme nezna ni ona točno koliko,jer da to određuje njihov sistem valjda kompjuterski..
A u uputstvima net bankinga sam pročitao da se ta situacija nazva tkz. scoring (kao sistem te prati 111 dana od prve pozitvine situacije na računu ako je sve ok pozitivan si..)

Imam okvirni kredit (minus) i nemogu ga produžiti,a da sam zadnijh 111 dana bio uredu s računom,tada bi sistem sam produžio taj dozv minus na još 4 mj..

Al mislio sam da još netko ima sličnih problema,pa da mi pojasni..
Hvala svejednoi

Johnny_B.
04.10.2009., 22:07
znaju svi. ili oni koji neznaju pretpostavljaju. ali cinjenica je da ti nitko ne moze dati sigurno tocan odgovor kolko ces dobit ako se konzultiras s osobnim bankarom.

moja iskustva do sad su bila da treba proci par godina da te se skine s crne liste. ali eto, kao sto sam gore rekao to je cisto spekuliranje, kao da pitas mesara kolko novaca treba da spojis stan na struju. dakle telefon u ruke i nazvat osobnog bankara, ili osobno otic u banku i popricat s njim pa ces znati tocno.

Erste banka nema "osobne bankare" za takve stvari, i oni ne vode računa oko takvih stvari. Znam da svaka banka ima svoje nazive određenih radnih mjesta, pa samo da pojasnim.
On nije spominjao crnu listu, jer se na nju dolazi na malo drugačiji način, ovo je čisto interna stvar banka- klijent gdje se vodi "neuredno poslovanje" zbog nepodmirenih troškova po računu na vrijeme.

Rekla mi je u banci da treba proć određeno vrijeme nezna ni ona točno koliko,jer da to određuje njihov sistem valjda kompjuterski..
A u uputstvima net bankinga sam pročitao da se ta situacija nazva tkz. scoring (kao sistem te prati 111 dana od prve pozitvine situacije na računu ako je sve ok pozitivan si..)

Imam okvirni kredit (minus) i nemogu ga produžiti,a da sam zadnijh 111 dana bio uredu s računom,tada bi sistem sam produžio taj dozv minus na još 4 mj..

Al mislio sam da još netko ima sličnih problema,pa da mi pojasni..
Hvala svejednoi

Riječ "scoring" i so called "ultimatum od 111 dana" nisi nikako mogao pročitati na uputama za NET- banking već ti ih je netko terminološki upotrijebio za vrijeme razgovora na šalteru (samo me zanima tko je to bio...). Dakle, ako je sve u redu sa tvojim računom i ne dešavaju ti se ovakve pizdarije, okvirni kredit po tekućem računu ti se automatski produžava na isti iznos i isti period na koji ti je bio i do tad. Ako ti se zalome ovakve stvari, ukupna ocjena tebe kao klijenta u sistemu pada, i tada se okvirni kredit šalje na odobravanje višim instancama. Nemoj brinuti previše, najvjerojatnije će biti opet odobren, samo moraš malo pripaziti...

Smoker00
15.10.2009., 18:52
,Evo sa računom sam čist već mjesec i pol,nakraju mjeseca sam si ostavljao po 50 kuna lufta dakle nisam ništa prekoračio u nedozvoljeno!

8.11.2009. je datum do kad mi traje taj okvirni kredit,što misliš hoće mi ga zatvoriti tj. dal cu morat vratt pare i da li ja mogu u dogovoru sa tetama na šalteru produljit taj minus na određeni period?
Hm sumnjam da će mi gledat 2mj u nazad kad sam prekoračio jeb..ih 20kn
Po vašem mišljenju...?

miss blondie
15.10.2009., 20:22
pitanje:

ako osoba x ima u zabi na tekucem dozvoljen minus od recimo 10 000 kn, a zeli ga smanjit samoinicijativno na 4-5 soma kn - jel se to moze napraviti u banci na zahtjev korisnika kartice? Naravno da se minus kolki je, pokrije prije smanjenja istog :D

bilokoje
15.10.2009., 20:43
Smoker - imam račun u Zabi i prilično velik dozvoljeni minus, nikad nisam bila u nedozvoljenom, ali su mi ga ovaj mjesec smanjili za 1000 kn. Onda sam jučer pričala sa kolegom koji je u Erste imao 60000 kn dozvoljeni minus i nije išao u nedozvoljeni, smanjili su mu ovaj mjesec na 40000. On je zvao banku, rekli su mu da je to zbog recesije.

Johnny_B.
15.10.2009., 21:39
Smoker - imam račun u Zabi i prilično velik dozvoljeni minus, nikad nisam bila u nedozvoljenom, ali su mi ga ovaj mjesec smanjili za 1000 kn. Onda sam jučer pričala sa kolegom koji je u Erste imao 60000 kn dozvoljeni minus i nije išao u nedozvoljeni, smanjili su mu ovaj mjesec na 40000. On je zvao banku, rekli su mu da je to zbog recesije.

Da nisi malo pretjrerala sa ciframa...? :misli:
MIsliš sa 6.000 na 4.000?

A ovaj odgovor uopće neću komentirati. :kava:

dady81
15.10.2009., 22:23
pitanje:

ako osoba x ima u zabi na tekucem dozvoljen minus od recimo 10 000 kn, a zeli ga smanjit samoinicijativno na 4-5 soma kn - jel se to moze napraviti u banci na zahtjev korisnika kartice? Naravno da se minus kolki je, pokrije prije smanjenja istog :D

Mozes..ja dao zahtjev da mi se ne povecava ,smanjivat ga mogu i eto vec god dana to sljaka

markotros
16.10.2009., 09:26
Da nisi malo pretjrerala sa ciframa...? :misli:
MIsliš sa 6.000 na 4.000?

A ovaj odgovor uopće neću komentirati. :kava:

mislim da taj minus ovisi o godinama i placi i redovitosti.

tako da recimo neka zena ima placu od cca 15000 kuna i neka ima 50 godina sasvim je realno da su joj dali 40k prekoracenje.

Johnny_B.
16.10.2009., 09:54
mislim da taj minus ovisi o godinama i placi i redovitosti.

tako da recimo neka zena ima placu od cca 15000 kuna i neka ima 50 godina sasvim je realno da su joj dali 40k prekoracenje.

Da ima 100 godina radnog staža i plaću 80.000 kuna, ne mogu joj dati minus veći od 35.000 kn.

korny30
16.10.2009., 10:27
Da ima 100 godina radnog staža i plaću 80.000 kuna, ne mogu joj dati minus veći od 35.000 kn.

heheh to je istina, u pbz max je 30,000 i ja ga iskoristila, upucat ću se odmah sad...
DUM DUM

Neuson
16.10.2009., 13:08
Iako je to sve regulirano računalima sigurno "Centrala" ima ovlast i mogućnost "otključati" neke opcije pa da "high-rolleri" s kakim nam se bilokoje druži dođu na svoje. :D

Ja znam npr. jednu kolegicu koja u Hypu ima minus oko 45 000kn, a plaća joj varira oko 7000kn.

Johnny_B.
16.10.2009., 16:45
Iako je to sve regulirano računalima sigurno "Centrala" ima ovlast i mogućnost "otključati" neke opcije pa da "high-rolleri" s kakim nam se bilokoje druži dođu na svoje. :D

Ja znam npr. jednu kolegicu koja u Hypu ima minus oko 45 000kn, a plaća joj varira oko 7000kn.

To je istina, ali u to, zbog privatnosti klijenata, radije ne bih ulazio.
Pravila su tu da se krše i zaobilaze... :o

bilokoje
19.10.2009., 16:11

Moj nije veći od 35000 ali tu je negdje :D (zaba, ona najskuplja lepeza)
A osoba o kojoj govorim sa 60000 na 40000 - erste banka, a on je direktor jedne uvažene ustanove. Tako da ne mislim da me laže.

banderas
22.10.2009., 01:19

Meni su povećali dozvoljeni minus. A nikakve promjene nije bilo u odnosu na prethodno razdoblje :ne zna:

useless
22.10.2009., 03:46
A osoba o kojoj govorim sa 60000 na 40000 - erste banka, a on je direktor jedne uvažene ustanove. Tako da ne mislim da me laže.

pa zar mu uopce treba minus u tom slucaju?

bilokoje
22.10.2009., 06:16
Kaže da funkcionira kao i svi normalni ljudi, do maksimuma u nedozvoljenom :D

legaos
01.11.2009., 21:08
Sestra mi radi kao asistent na jednom faksu (plaća cca 5300.-), ugovor na određeno na 6 god. Ima 4 mj. radnog staža.
PBZ joj ne da dozvoljeni minus, a da ne kažem tri plaće dozvoljenog minusa.

Jel zna netko koja banka daje 3 x minus uz date uvjete i po mogućnosti revolving karticu.

Obadvoje smo dugi niz godina klijenti PBZ i ja sam bez problema nakon primljene dve plaće dobio minus, pa mi nije jasna odbijenica Banke, budući da se u njenom slučaju radi ipak o državnoj tvrtki.

Jel zna netko?

ivanica_zgb
06.11.2009., 21:24
legaos: niti jedan banka neće dati minus na tekućem ako je ugovor na određeno. Bez obzira da li se radi o državnoj firmi ili jako dobroj privatnoj. Politika je takva jer su se banke puuuno puta opekle, i otpisale dugove građana....

Lavica02
06.11.2009., 21:40
ja se s time ne bi složila ... ukoliko firma plaću uplaćuje na ispravan način, inf.sustav banke sam odobrava dopušteno prekoračenje ... to nema veze da li si na određene ili neodređeno ... naravno pod pretpostavkom da je poslovni odnos uredan kao i HUB .... gdje bi banke stigle kada bi djelatnici svaki mjesec ručno zadavali dop.prekoračenja

Johnny_B.
06.11.2009., 23:08
legaos: niti jedan banka neće dati minus na tekućem ako je ugovor na određeno. Bez obzira da li se radi o državnoj firmi ili jako dobroj privatnoj. Politika je takva jer su se banke puuuno puta opekle, i otpisale dugove građana....

ja se s time ne bi složila ... ukoliko firma plaću uplaćuje na ispravan način, inf.sustav banke sam odobrava dopušteno prekoračenje ... to nema veze da li si na određene ili neodređeno ... naravno pod pretpostavkom da je poslovni odnos uredan kao i HUB .... gdje bi banke stigle kada bi djelatnici svaki mjesec ručno zadavali dop.prekoračenja

Nažalost, istina je da sve više banaka, pogotovo u ovo vrijeme recesije i nesigurnosti oko zadržavanja radnog mjesta, JAKO gledaju na to da li je ugovor o radu na određeno ili neodređeno. Ne bi se baš trebala raditi tolika razlika između toga, ali eto, nažalost, tako je.

Lavica02
06.11.2009., 23:16
Nažalost, istina je da sve više banaka, pogotovo u ovo vrijeme recesije i nesigurnosti oko zadržavanja radnog mjesta, JAKO gledaju na to da li je ugovor o radu na određeno ili neodređeno. Ne bi se baš trebala raditi tolika razlika između toga, ali eto, nažalost, tako je.

razumijem da to gledaju kod kredita na kojem radi xy osoba i koji se radi "ručno" ... no ako nešto ide programski ?

Gustavo
06.11.2009., 23:56
Lako je vama koji ste solo, mi koji imamo žene i djecu nema šanse da zatvorimo minus, čim se ima za uzet gotovo, osjećam se ko Al Bundy :lol:

Ovo s 500 kuna mjesečno smanjenje minusa nije loša ideja međutim meni u PBZ nisu htjeli izaći ususret kad sam tražio smanjenje minusa ili njegovo fiksno određenje, mislim da neke banke to nude i daju minus u visini jedne plaće, ovo s tri plaće u PBZ gadno zvuči i teško se izvući u slučaju nekog s.... , ali u tom slučaju je i odgovornost banke ukoliko ja nemam odakle otplatit minus pa koliko znam oni tu izlaze ususret i odobravaju višemjesečnu otplatu minusa.

sagena
08.11.2009., 13:08
Kao prvo, minusi u bankama su najskuplji kredit.
Ako trebate novac, radije razmislite o nekom povoljnom nenamjenskom kreditu.
Minuse treba koristiti u slučaju nužde, imati ih za svaki slučaj. Ako npr. kasni plaća, a ti trebaš platiti ratu kredita, i sl.
Ja se uvijek nasmijem kad me banka obavještava o odobrenom minusu. Trenutno imam odobren minus od 20000kn.
Hvala banci, ali ne - hvala.

A izlaz iz minusa... hm... sve je stvar discipline.
Prihode i rashode treba planirati. I to na godišnjoj, mjesečnoj i tjednoj razini.
I po potrebi radit rebalans:mig:, baš kao i vlada.
Treba zapisivati sve rashode. Ali baš sve.
I onda vidjeti gdje se može uštedjeti, a gdje ne.
Šoping centri, rasprodaje i akcije jesu privlačne, ali treba se pitati :"Da li mi to treba ili kupujem zato što je jeftino." I iskreno na njega odgovoriti.
Održavanje određene razine životnog standarda je ok, ali i to može biti skuplje i jeftinije. Ne mora se kupiti najskuplji mobitel/televizor/laptop... Ne mora se ljetovati u hotelu s 4 zvjezdice, ni svaki dan ići na pauzu za ručak u restoran...
NIti se svak idan mora ići u kafić na kavu.
...

Jedini problem može nastati kad više nema prostora za uštedu. :rofl:

bilokoje
08.11.2009., 19:59
Nema minus u banci veze sa radom na određeno i neodređeno - moj je ugovor na određeno, nitko me nije ni pitao. Minus mi je odredila lepeza mogućnosti koju sam uzela. I vjerojatno gledaju ovo što Lavica kaže, redovitost prihoda i sl.

cosmicmama158
11.11.2009., 16:55
moraš malo sam obići banke, vidjeti uvjete, pakete, i ostalo....

pitaj se i zašto tj. kako živiš u minusu, tj. kako izać iz njega....

znam da malo solim pamet i mozda sam zakasnila...

meni je pomoglo, :mig: bila sam na radionici o upravljanju osobnim financijama, besplatno je, tam su me bar potakli da do neke mjere si pišem na što trošim, i koje su to "vazne" stavke, koje se u troskovima nagomilaju

tek ako kontaš svoje troškove i prihode uopće možes i razmisljati o "budućnosti" ili sigurnosti za dalje... mada naravno nikad ne znaš što može doći :ne zna:
o radionicama - imas info na webu - http://www.hub.hr

baj svima i pišite ideje i iskustva

zamantana
11.11.2009., 22:40
Što se tiče upadanja u minus nisu važna primanja nego odnos prema novcu. Imam prijateljicu koja je imala 10000 kn plaću i 25000 minusa koji je otišao na krpice. Zbog recesije su joj smanjili plaću pa da vidite paniku. Druga prijateljica mi ima 4.500 kn plaću pa svaki mjesec ostavi nešto sa strane pa makar 100 kn.

Stjecajem okolnosti prije 2 godine dugovala sam na 2 kartice preko 25.000 kn. Kad sam zbrojila kamate rekla sam enough is enough. U glavi sam napravila switch. Počela sam paziti na svaki trošak i dodatno zarađivati repeticijama. Sebi sam postavljala pitanja, tipa moram li 4-5 puta tjedno u grad na kavu? Ne moram. Mogu tu kavu popit i doma ili u kvartu gdje je jeftinija. Moram li kupiti neku novinu? Ne moram. Na mobitelima se isto tako može uštedjeti. Sve su to male uštede, ali kad se mjesečno zbroji može se uštedjeti par stotinjak kuna. Kad se to pomnoži s 12 mjeseci skupi se lipi iznos.

ulagačica1983
11.11.2009., 22:51
Sebi sam postavljala pitanja, tipa moram li 4-5 puta tjedno u grad na kavu? Ne moram. Mogu tu kavu popit i doma ili u kvartu gdje je jeftinija. Moram li kupiti neku novinu? Ne moram. Na mobitelima se isto tako može uštedjeti. Sve su to male uštede, ali kad se mjesečno zbroji može se uštedjeti par stotinjak kuna. Kad se to pomnoži s 12 mjeseci skupi se lipi iznos.

slažem se u potpunosti s ovim koliko novaca ode na totalne gluposti, a bespotrebno kad se sve to zbroji onda se vidi da to nije mala cifra. :eek:

sagena
12.11.2009., 09:17
Što se tiče upadanja u minus nisu važna primanja nego odnos prema novcu...

Stjecajem okolnosti prije 2 godine dugovala sam na 2 kartice preko 25.000 kn. Kad sam zbrojila kamate rekla sam enough is enough. U glavi sam napravila switch. Počela sam paziti na svaki trošak i dodatno zarađivati repeticijama. Sebi sam postavljala pitanja, tipa moram li 4-5 puta tjedno u grad na kavu? Ne moram. Mogu tu kavu popit i doma ili u kvartu gdje je jeftinija. Moram li kupiti neku novinu? Ne moram. Na mobitelima se isto tako može uštedjeti. Sve su to male uštede, ali kad se mjesečno zbroji može se uštedjeti par stotinjak kuna. Kad se to pomnoži s 12 mjeseci skupi se lipi iznos.

Oke, važno je i jedno i drugo, ali odnos prema novcu je puno važniji ako ti je zarada iznad neke cifre koja omogućuje "pristojan život" (štogod to značilo, a mislim da je prilično individualno...:ne zna:)

Tvoj primjer upravo pokazuje kako treba razmišljati.
Iako mnogi govore kako oni "nemaju što štedjeti", iznenadili bi se kad bi za početak - stavili rashode na papir... :ne zna:

zamantana
12.11.2009., 09:54
Oke, važno je i jedno i drugo, ali odnos prema novcu je puno važniji ako ti je zarada iznad neke cifre koja omogućuje "pristojan život" (štogod to značilo, a mislim da je prilično individualno...:ne zna:)

Slažem se djelomično s tobom. Pristojan život je vrlo relativan i rastezljiv pojam. Svi mi imamo svoje prioritete. Meni je pristojan život ako mogu platit sve račune, kredit, otputovati negdje, hranit se kvalitetno, otići na neki koncert, kupit knjige, svako malo neki komad robe. Međutim, mogu li ja to sebi svaki mjesec priuštiti? Ne mogu, pa se moram odreći nečega. Svi moramo postaviti prioritete. Znam da nije isto smanjivati minus ako imaš plaću 10.000 kn i 5.000. Ali moguće je, jednostavno se treba disciplinirati. Prvo sam počela paziti na troškove mobitela. Iskombinirala sam nekoliko tarifa na VIP-u i sada rijetko kad prelazim 150 kn. Na taj način sam mjesečno uštedjela 50 kn. Pomnoženo s 12 je to 600 kn. BTW, kad kupujem na kartice nemam osjećaj da sam potrošila novac :D zato sam djelomično i bila uvalila u minus. Sada dignem tjedno 300 kn na bankomatu i to mi je tjedni džeparac za hranu i kavu, itd.

Hell's Darkest
11.03.2010., 20:54
Glavni problem ovdje je što ljudi u današnje vrijeme ne shvaćaju kako je svaki novac uzet od banke posudba (i to legalna) koju će jednom morati vratiti.
I sad, da se nadovežem na uvodni post; začetnik teme je otvorio račun u Splitskoj banci, ušao u minus, a zaposlenica (na kojem god radnom mjestu bila) ga je digla na foru da su oni povukli njegov predmet prije nego je otišao do odvjetnika i neka se dođe dogovoriti.
Splitska banka, tj. grupacija koja je prošle godine poslovala sa jako dobrim gubitkom.
Banke koje svojevoljno povećavaju ili smanjuju iznos dopuštenog prekoračenja na tekućem računu treba izbjegavati u širokom luku (ZABA, Splitska banka...) jer ste potpisali da, ukoliko uđete u nedopušteni miinus, oni smiju uzeti sve dok se ne naplate. A njih, vjerujte mi, nije briga da li ste vi zadnja dva mjeseca bili možda na bolovanju i zato vam je smanjena plaća; njima jebitno vratiti novce sa kamatom koje su vam "posudili".

_Mystical_
11.03.2010., 22:23
Glavni problem ovdje je što ljudi u današnje vrijeme ne shvaćaju kako je svaki novac uzet od banke posudba (i to legalna) koju će jednom morati vratiti.
I sad, da se nadovežem na uvodni post; začetnik teme je otvorio račun u Splitskoj banci, ušao u minus, a zaposlenica (na kojem god radnom mjestu bila) ga je digla na foru da su oni povukli njegov predmet prije nego je otišao do odvjetnika i neka se dođe dogovoriti.
Splitska banka, tj. grupacija koja je prošle godine poslovala sa jako dobrim gubitkom.
Banke koje svojevoljno povećavaju ili smanjuju iznos dopuštenog prekoračenja na tekućem računu treba izbjegavati u širokom luku (ZABA, Splitska banka...) jer ste potpisali da, ukoliko uđete u nedopušteni miinus, oni smiju uzeti sve dok se ne naplate. A njih, vjerujte mi, nije briga da li ste vi zadnja dva mjeseca bili možda na bolovanju i zato vam je smanjena plaća; njima jebitno vratiti novce sa kamatom koje su vam "posudili".

Splitska banka, tj. Societe bank u RH nije radila s gubitkom.

Također ne kužim ljude koji žive od minusa. ako imaš plaću npr. 4000 kn i nije ti dosta. sljedećih 8 mjeseci češ si moć uzimati po još 500 kuna, ali nakon toga češ MORATI živjeti od 3800 kuna jer plaćaš kamate.
E onda ćete moći i morati živjeti od te cifre, a prije 8 mjeseci niste mogli.

Pa tko je tu lud? i onda se žalite da vas deru. minus je za hitnu intervenciju ako fakat zagusti, a ne za stalno povećanje prihoda...

I ja prvi ne bi dao pare nekom kao što je dotična ekipa koji koristi minuse za 12-13% kamata godišnje. To je jednotavno premala kamata za rizik koji vi donosite.

Apatrit
12.03.2010., 09:20
Najprije da se ispricam lavici na otvaranju nove teme, poslao sam jos PP s objasnjenjem i nadam se da ce ovu temu ostaviti i ne je zakljucati kao proslu bez razloga jer se jos ima dosta raspravljati ovdje.

Naime, poslao sam e-mail splitskoj banci s ovim uputom i dobio odgovor koji mi i nije bas previse jasan, pa vas molim ako netko razumije o cemu se radi da mi pojasni.

Evo SC e-maila koji sam dobio:

http://i40.tinypic.com/21aznnq.jpg

Hvala na odgovorima i nadam se da se ova tema nece zakljucati...

neno1966
12.03.2010., 12:48
Splitska banka, tj. Societe bank u RH nije radila s gubitkom.

Također ne kužim ljude koji žive od minusa. ako imaš plaću npr. 4000 kn i nije ti dosta. sljedećih 8 mjeseci češ si moć uzimati po još 500 kuna, ali nakon toga češ MORATI živjeti od 3800 kuna jer plaćaš kamate.
E onda ćete moći i morati živjeti od te cifre, a prije 8 mjeseci niste mogli.

Pa tko je tu lud? i onda se žalite da vas deru. minus je za hitnu intervenciju ako fakat zagusti, a ne za stalno povećanje prihoda...

I ja prvi ne bi dao pare nekom kao što je dotična ekipa koji koristi minuse za 12-13% kamata godišnje. To je jednotavno premala kamata za rizik koji vi donosite.
Upravo tako! :top:

I ja to cijelo vrijeme govorim na različitim temama pa izgleda da većina još nije shvatila.

Anita2507
12.03.2010., 14:52
Jel žiroračun može u minus???

Hell's Darkest
12.03.2010., 19:51
Ovo što ste vi dobili je u stvari način poslovanja "normalnih" banaka.
Ukupno dozvoljeno prekoračenje se računa po prosjeku zadnja tri primanja, a klijenti koji nemaju redovita primanja nemaju uvjete za odobravanje dozvoljenog prekoračenja, pa su ista, shodno tome, i ukinuta.

Ništa novo ni neobično.

muttley
12.03.2010., 22:12
Najprije da se ispricam lavici na otvaranju nove teme, poslao sam jos PP s objasnjenjem i nadam se da ce ovu temu ostaviti i ne je zakljucati kao proslu bez razloga jer se jos ima dosta raspravljati ovdje.

Naime, poslao sam e-mail splitskoj banci s ovim uputom i dobio odgovor koji mi i nije bas previse jasan, pa vas molim ako netko razumije o cemu se radi da mi pojasni.

da ne citiram cijeli post...

da su primanja bila ista ostao bi i minus isti. ako ti je neka uplata bonus, božićnica ili sl bila proknjižena kao plaća digla bi prosjek primanja, nakon par mjeseci kad više ne bi ulazila u prosjek pao bi i minus.

prije su imali ograničenje od 1.300 koliko max. mogu skinut minus sad ga više nema. npr ako bi s plaće od 20.000 pao na plaću od 5.000 skidali bi 1.300 dakle prvo 18.700, zatim 17.400... sad ide postepeno al može bit više od 1.300.

klijent koji nema plaću nema ni minusa. prije je i tu bio neki min koliko bi ostalo.

tu info o totalnom ukidanju minusa bi trebalo provjeriti iako vjerujem da je riječ o nesporazumu, meni prvoj bi značilo da znam da li je istinita. da provjeriš ponovno tamo gdje si dobio informaciju?

muttley
12.03.2010., 22:42

kako misliš svojevoljno? kad potpisuješ ugovor o prekoračenu određeno je kako se on računa i što bi banke trebale radit s nedozvoljenim minusom? oprostit ga? kad neko baš zaglibi pretežno postoji mogućnost dogovora samo, kako je apatrit napisao, treba reagirati odmah, a ne kad prođu mjeseci.

...i situacija je bila sljedeca:
Dok sam bio u nedopustenom minusu 10 000 kn (usao sam silom jer sam morao), znao sam da je moj problem i otisao u banku te se dogovorio i potpisao zahtjev za obrocnom otplatom tog duga za 12 mjeseci. Djelatnica mi je rekla da ce me zvati kroz mjesec-dva da dodjem potpisati ugovor, i krenem s tim. Medjutim, vec nakon mjesec dana, krediti koje sam podigao na mastercard karticu bili su ponisteni i sve mi je prebaceno na tekuci tako da je dug bio nekih 28 000kn. Dosao sam u banku i pitao da zasto to kad sam htio lijepo vratiti ono sto sam zabrljao i nebi bilo problema, ali je rekla da su odbili zahtjev jer vise ne daju obrocnu otplatu. Eh sad, zasto to meni nije javljeno? A nije, to zaista neznam ali znam da je to u krajnjem slucaju nekorektno od banke da samo sute i rade sankcije bez prethodne najave.

ovo mi je skroz čudno zašto je trebalo čekati mjesec, dva :ne zna:
i trebali su te obavijestiti da su ti odbili zahtjev. neprofesionalno ili je netko bio nesposoban

Hell's Darkest
12.03.2010., 23:12
kako misliš svojevoljno? kad potpisuješ ugovor o prekoračenu određeno je kako se on računa i što bi banke trebale radit s nedozvoljenim minusom? oprostit ga? kad neko baš zaglibi pretežno postoji mogućnost dogovora samo, kako je apatrit napisao, treba reagirati odmah, a ne kad prođu mjeseci.

I vi mislite da je on sad što? Otkrio toplu vodu? Nije. Samo što pametni ljudi i ljudi koji znaju što je minus i kako funkcionira reagiraju i prije nego do nepredviđenih situacija dođe, a ne izbjegavaju doći u banku kao da je klaonica jednom kad zaglibe i kad je možda već prekasno. Jer nije ih banka dovela u takvu poziciju, već oni sami.
Da ne bude zabune, govorimo o bankama koje ne smanjuju dozvoljeno prekoračenje svojevoljno.

Allien
12.03.2010., 23:43
da ne citiram cijeli post......

Upravo sam danas razgovarala sa čovjekom iz korisničke podrške Splitske banke, bila sam u dozvoljenom minusu i na izvodu tekućeg računa mi je navedeno da mi se dozvoljeni minus smanjuje za iznos veći nego što je moja mjesčena plaća (cca 55oo kn)! Čovjek mi je objasnio da se iznos dozvoljenog prekoračenja izračunava tako da se zbroje tri zadnje plaće i podijele s tri i ta cifra (prosječna plaća) se pomnoži sa dva (u mom slučaju jer koristim paket balans). Ali kako sam u studenom dobila zaostatke dječjeg doplatka (a oni ga iz njima znanih razloga vode kao plaću) i on mi se računao u taj prosjek pa se dozvoljeni minus povećao (a ja mislila da imam dozvoljeni minus u iznosu tri plaće, glupača nisam provjerila kad sam mijenjala paket) tako da sam bila šokirana kad sam vidjela da ću cijelu plaću morati ostaviti za podmirenje minusa i još morati nadodat. Sad mi ne preostaje nego prelijevati iz šupljeg u prazno i sa revolvinga skinuti da bih namirila ovaj minus. A ljudi znate li da je kamata na dozvoljeno prekoračenje u SB 13,49%?, a ja mislila da je manja. Revolving ima 12,99% kamate ali zato uzima 3% na isplatu. Morat ću se riješiti ovih kartica, kad čovjek nema izbora traži slamku, ali stvarno nema smisla raditi za banku, evo gledam na izvodu, 12o kn kamata, 60 kn za vođenje računa, i tako iz mjeseca u mjesec, pa kad pomnožim to sa 12 mjeseci ispada da pola plaće godišnje dajem banci...:ne zna:

Hell's Darkest
13.03.2010., 07:17
Upravo sam danas razgovarala sa čovjekom iz korisničke podrške Splitske banke,...

Pametnome dosta.

emmica
13.03.2010., 09:43
Jel žiroračun može u minus???

ne

banderas
15.03.2010., 02:45
Eto, da se javim da su i meni smanjili minus za 1200 kn :mirko: :D
Od 5.4. se primjenjuje.
Razlog? Ja se ne mogu sjetiti nijednog, isti prihodi kao u prošlom obračunskom razdoblju, bez ulaska u crveno, zapravo, većinu vremena bez uopće boravka u minusu.
:ne zna:

mokry
15.03.2010., 08:31
većinu vremena bez uopće boravka u minusu.

Nije li upravo nekorištenje minusa jedan od razloga zašto ga banke smanjuju?

Netzach
15.03.2010., 08:45
Meni je sada Zaba povisila minus, a nisam ga koristio nekih 2 godine. Prihodi su mi se malko povecali pa je to razlog. Ali ga ne smanjuju (bar u mom slucaju) ako se ne koristi...

snjeska
15.03.2010., 10:55
mom muzu isto smanjuju minus iz razloga sto su poslodavac nije vec 3 mj na racun placu uplatio i onda se drzava pita kak zivimo, hm ne znam ni ja
mene zanima s obzirom sam mi je crni minus zatvoren u 10 mj ( razlozi za crni minus i njegovo sto sma bila je da bi zagrebacku trebalo tuziti al ne da mi se vise o tome), ja sam u rba banci, sad ce vec pol godine otkad je zatvoren pa me zanima dal cu imat pravo an dopusteni minus, jer radim u istoj firmi skoro godinu dana itd i kod njih primam placu vec godinu dana

Allien
15.03.2010., 20:41
Nešto gledam akciju Volksbanke i čini mi se prihvatljivo za moje stanje. u dozvoljenom sam minusu od 15000 kn na Splitskoj banci, kamata na dozvoljeni minus je 13,49 %, a Volksbank nudi kredit za zatvaranje minusa sa kamatom od 9,45%, usput bi s riješila revolving kartice i malog duga na njoj zbog koje svaki mjesec moram plaćati 60 kn (paket usluga toliko košta), a mogla bih prolaziti i sa 12 kn da je nemam (tekući račun i internet bankarstvo). Ovi još nude i 2,5 % kamate na stanje u plusu. Šta mislite o tome?

http://www.volksbank.hr/default.aspx

muttley
15.03.2010., 21:14
I vi mislite da je on sad što? Otkrio toplu vodu? Nije. Samo što pametni ljudi i ljudi koji znaju što je minus i kako funkcionira reagiraju i prije nego do nepredviđenih situacija dođe,

sorry, nisam mogla odolit..

...a ne izbjegavaju doći u banku kao da je klaonica jednom kad zaglibe i kad je možda već prekasno. Jer nije ih banka dovela u takvu poziciju, već oni sami.

ne bi tako olako generalizirala, mnogi inače pametni ljudi su neinformirani i nezainteresirani za informacije o računima i mogućnostima dok je sve u redu. čak i poslje neki radi bahatosti, neki radi srama se neće raspitati.

svakome se može desiti da zaglibi i ljudi većinom ne znaju za mogućnost dogovora, a još ako imaju "sreće" pa kad se idu raspitat nalete na neku službenicu koja ne zna ili nije raspoložena taj dan pa ih otfikari...zato smatram da je dobro što je to ovdje napisano

Da ne bude zabune, govorimo o bankama koje ne smanjuju dozvoljeno prekoračenje svojevoljno.

ne znam za sve banke, imala sam t.r. u pbz-u i sad u splitskoj, znam kako mi se izračunava prekoračenje, znam što mi je i koliko uplaćeno na račun pa mogu izračunat koliko će mi bit prekoračenje. ako se računa na način koji je dogovoren ugovorom između mene (klijenta) i banke meni to ne spada pod svojevoljno. svojevoljno bi mi prije bilo podizanje kamata na kredite, iako kažu da prate stanje tržišta.

muttley
15.03.2010., 21:17
Upravo sam danas razgovarala sa čovjekom iz korisničke podrške Splitske banke, bila sam u dozvoljenom minusu i na izvodu tekućeg računa mi je navedeno da mi se dozvoljeni minus smanjuje za iznos veći nego što je moja mjesčena plaća (cca 55oo kn)! Čovjek mi je objasnio da se iznos dozvoljenog prekoračenja izračunava tako da se zbroje tri zadnje plaće i podijele s tri i ta cifra (prosječna plaća) se pomnoži sa dva (u mom slučaju jer koristim paket balans). Ali kako sam u studenom dobila zaostatke dječjeg doplatka (a oni ga iz njima znanih razloga vode kao plaću) i on mi se računao u taj prosjek pa se dozvoljeni minus povećao (a ja mislila da imam dozvoljeni minus u iznosu tri plaće, glupača nisam provjerila kad sam mijenjala paket) tako da sam bila šokirana kad sam vidjela da ću cijelu plaću morati ostaviti za podmirenje minusa i još morati nadodat. Sad mi ne preostaje nego prelijevati iz šupljeg u prazno i sa revolvinga skinuti da bih namirila ovaj minus. A ljudi znate li da je kamata na dozvoljeno prekoračenje u SB 13,49%?, a ja mislila da je manja. Revolving ima 12,99% kamate ali zato uzima 3% na isplatu. Morat ću se riješiti ovih kartica, kad čovjek nema izbora traži slamku, ali stvarno nema smisla raditi za banku, evo gledam na izvodu, 12o kn kamata, 60 kn za vođenje računa, i tako iz mjeseca u mjesec, pa kad pomnožim to sa 12 mjeseci ispada da pola plaće godišnje dajem banci...:ne zna:

baš je danas bio članak u večernjem, većina banaka imaju sličnu kamatu za prekoračenje. situacija ti je nezgodna, a da probaš otić do banke vidi ima li načina da ti to smanjuju postepeno?

Neuson
15.03.2010., 21:25
ako se računa na način koji je dogovoren ugovorom između mene (klijenta) i banke meni to ne spada pod svojevoljno. svojevoljno bi mi prije bilo podizanje kamata na kredite, iako kažu da prate stanje tržišta.
A kako se to računa? Koja je formula? Kažeš dogovoreno ugovorom, a ja dosada nisam vidio ni jedan ugovor o t.r.-u u kojem piše ikakva formula.

muttley
15.03.2010., 21:26
Nešto gledam akciju Volksbanke i čini mi se prihvatljivo za moje stanje. u dozvoljenom sam minusu od 15000 kn na Splitskoj banci, kamata na dozvoljeni minus je 13,49 %, a Volksbank nudi kredit za zatvaranje minusa sa kamatom od 9,45%, usput bi s riješila revolving kartice i malog duga na njoj zbog koje svaki mjesec moram plaćati 60 kn (paket usluga toliko košta), a mogla bih prolaziti i sa 12 kn da je nemam (tekući račun i internet bankarstvo). Ovi još nude i 2,5 % kamate na stanje u plusu. Šta mislite o tome?

http://www.volksbank.hr/default.aspx

kamata je 9,90%, plus troškovi obrade kredita i polica osiguranja. pari dobro ako ćeš moć bez da ponovno uđeš u minus. ne znam, neka stručnjaci kažu

muttley
15.03.2010., 21:31
A kako se to računa? Koja je formula? Kažeš dogovoreno ugovorom, a ja dosada nisam vidio ni jedan ugovor o t.r.-u u kojem piše ikakva formula.

potpisuješ ugovor o paketu, taj paket ima minus od dvi plaće, prosjek se računa na plaće od 3 mjeseca, dakle zbroj plaće veljače, ožujka i travnja se podjeli s tri, dobiješ prosjek. prosjek puta 2 je minusu tom paketu. ne znam meni je jednostavno

Neuson
15.03.2010., 21:41
Čim spominješ paket mora da se radi o Zaba-i, oni su specifični. :) Osobno imam minus od cca. pet svojih plaća, evo ne mijenja se ni kunu već godinu dana, a ne koristim ga, u ugovoru vezano za izračunavanje minusa ništa ne piše. Interesantno kolega mi ima minus od sedam plaća. Nitko nema pojma kako i zašto pa me zanimalo postoji li neka univerzalna formula. Očito je stvar individualna.

muttley
15.03.2010., 21:48
Čim spominješ paket mora da se radi o Zaba-i, oni su specifični. :) Osobno imam minus od cca. pet svojih plaća, evo ne mijenja se ni kunu već godinu dana, a ne koristim ga, u ugovoru vezano za izračunavanje minusa ništa ne piše. Interesantno kolega mi ima minus od sedam plaća. Nitko nema pojma kako i zašto pa me zanimalo postoji li neka univerzalna formula. Očito je stvar individualna.

taman sam pošla gledat tv
ne, nisam zaba nego splitska, imala sam paket sad imam samo tekući s prekoračenjem. opis ima na njihovim stranicama evo http://www.splitskabanka.hr/Građani/Paketi/Smjesečnimprimanjima/tabid/3241/Default.aspx
u zabi nisam nikad imala račun, al sam čula od drugih da imaju poseban način izračuna minusa. toliko poseban da ga ne znaju ni oni što rade tamo

evo pogledala sam zabine stranice, piše samo max.iznos znači vjerovatno je individualno

BabaluST
16.03.2010., 19:06
može jedno pitanje?

koju banku preporučate za primanje plaće al da ima slijedeće uvjete: da se dozvoljava minus na tekućem bez obzira jesam li prijavljen na neodrđeno ili ne i da sa običnom debitnom karticom mogu poneku stvar kupit na rate.

Pitam jer sam se zakleo da više neću uzet Visa Classic ili neku sličnu kreditnu jer sam vraćao dug iz prošlih pogrešaka godinama...sad sam čist pa tražim banku koja nudi takovu mogućnost

Hvala:top:

markotros
17.03.2010., 09:21
to ti je onda ista stvar. nije uopce stvar oko toga kako se zove proizvod, nego kako ga koristis.

kao odgovor na tvoje pitanje stvarno neznam ni jednu, ali mislim da je upravo poanta debitne kartice da ti se sve odmah naplati a kreditne da te kreditira i da ide na rate. dakle to ulazi u definiciju te kartice i traziti debitnu karticu na rate je isto ko da trazis kreditnu.

bubicaa
17.03.2010., 09:51
Pa i ZABA i PBZ koliko znam imaju Maeatro na rate (znači debitnu karticu za kupnju na rate)

banderas
17.03.2010., 14:45
Ja sad po ovom novom imam dozvoljeni minus od 1 (slovima: jedne) plaće :mirko:
Možda mi se svete što nisam htio uzeti lepezu mogućnosti i tvrdoglav sam sa starim Optimum paketom :zubo:

Anasib
17.03.2010., 18:14
Ja sad po ovom novom imam dozvoljeni minus od 1 (slovima: jedne) plaće :mirko:
Možda mi se svete što nisam htio uzeti lepezu mogućnosti i tvrdoglav sam sa starim Optimum paketom :zubo:

optimum model ima maksimalni limit za dozvoljeno prekoračenje 15.000,00 kn :cerek: (izvlačim zaključke :cerek:) :rofl:

snjeska
19.03.2010., 07:12
dal mi moze tko odgovoriti na moj post ako zna naravno, kakve su mi mogucnosti da dobijem u rba minus ak sam kod njih cca 1 godinu i toliko dobivam placu, a u 10 mj mi je zatvorena crna lista koju mi je zaba nametnula puno duze neg sto je trebalo da ne bi to sad vise ni htjela komentirat
znaci sad u 4 mj ce bit pol godine otkad je crna lista zatvorena, i cijelo vrijeme imam redovit prihod cijela place od cca 4.500,00 mj na racunu
kakve su mi realne sanse?
mislim otkad sam kod njih nemam nikakvih problema, nit nedozovoljenih minusa i sl

sagena
19.03.2010., 19:10
optimum model ima maksimalni limit za dozvoljeno prekoračenje 15.000,00 kn :cerek: (izvlačim zaključke :cerek:) :rofl:

Prekoračenje je do jedne plaće, a maksimalno 15000kn. Znači, ako ti je plaća 16000 - prekoračenje (dozvoljeni minus) je 15000. Ako ti je plaća 5000 - i prekoračenje je 5000kn.

Anasib
20.03.2010., 17:33
koliko mene sjećanje služi, optimum model ima mogućnost do 3 plaće, maskimalno 15.000,00 kn.

Gustavo
25.03.2010., 21:33
Ne kužim zašto se borite za te minuse, ja bih bio sretan da mi smanje ili ukinu minus :(

snjeska
26.03.2010., 07:14
Ne kužim zašto se borite za te minuse, ja bih bio sretan da mi smanje ili ukinu minus :(

pa kaj ga si onda ne ukines ka bi bio sretan, pa daj se usreci to bar nije tesko

zeljka11
01.05.2010., 11:09
Planiram otvoriti tekuci u volfsbanci pa me zanima ako netko zna da li mogu dobiti minus po tekucem rn. ako sam na crnoj listi i imam dugovanje po kreditu u jednoj drugoj banci.

Lavica02
01.05.2010., 11:18
ako minus odobravaju automatizmom (temeljem redovnog priliva) onda će se on odobriti inercijom tj pri redovnom obradama ...

buhac
01.05.2010., 13:51
ako je nije skinut sa HUB liste nebi mu se trebao ni automatizmom odobrit minus

snjeska
01.05.2010., 21:40
po mom vlastitom iskustvu sto se tice rba banke a vjerojatno je tak sl i u drugim bankama tesko da ces dobit
ja sad tek nakon pol godine nakon zatvaranja crne liste,a tebi jos nije zatvorena i dapace imas kredit imala sam pravo dat zahtjev za dobivanje minusa, a sad je pitanje da li cu ga i dobiti pa iskreno receno sumnjam da ce ti dat
nadam se da ti budu,al iskreno sumnjam

Gustavo
05.05.2010., 11:08
j... ja bi ukinuo minus, al mi neda žena :(

logicar
10.05.2010., 19:48
imas placu 3500 kn banka ti "da" minus od 3500 kn, jedan mjesec potrosis tisucu kuna vise od svoje place to je 3500 + 1000 to znaci da si uao u minus za 1000kn i dobio si placu od 2500kn. sljedeci mjesec dobis 2400kn jer ti je banka uzela 100kn jer si u minusu pa ti potrosis ovih 2400kn +1400 kn, sljedeca placa ti je cijela u minusu te pripada banki. "dobis" placu i "popuni ti onu stranu od "datog" minusa. I eto vise namsa svog novca. Placa ti je cijela od Banke. uz kamatarenje!! Kako droga jednom probas super, dve puta probas super.. dva puta uzmeses treci puta droga uzimatebe!!!

Sa time da dopusteni minusi, prekoracenja, krediti fiktivan "novac" putem brojeva stvaraju prividan gospodarski rast te su doveli do takve krize u kojoj jesmo i do "neppostojeceg" duznickog robstva!!
Zato odimo u Banku te im zabranimo dopustene minuse i prekoracenja inace cemo zavrsiti kako Grcka!!!

logicar
10.05.2010., 19:54
A jos i nesto!!
Cesto vidim cujem komentare pa ja imam dopusteni minus od toliko i toliko i nikada ge nekoristim..
No pazimo. Na taj nacin mozda ga mi necemo koristiti no Banka ce na taj nacin projecirati koliko "novaca ima", sto to znaci da ce u svojem stanju reci imam novac koji nepostoji.. izmisljeni novac.. gledajte pero perica ili sonja sonjica oni kod as imaju 25000 kuna.. je da to je onih 20 000kn koji je izmisljen!!
Na taj acin stvaramo Inflaciju novce a to i stvara Inflaciju cijena!!!

snjeska
11.05.2010., 06:51
A jos i nesto!!
Cesto vidim cujem komentare pa ja imam dopusteni minus od toliko i toliko i nikada ge nekoristim..
No pazimo. Na taj nacin mozda ga mi necemo koristiti no Banka ce na taj nacin projecirati koliko "novaca ima", sto to znaci da ce u svojem stanju reci imam novac koji nepostoji.. izmisljeni novac.. gledajte pero perica ili sonja sonjica oni kod as imaju 25000 kuna.. je da to je onih 20 000kn koji je izmisljen!!

moram priznat da ovo drzi vodu, nikad nisam razmisljala na taj nacin, hvala na novom vidjenju :)

mokry
11.05.2010., 09:13
Kako je izmišljen kada ga ti možeš podići, držati u ruci i s njime plaćati? :confused:

snjeska
11.05.2010., 10:29
teoretski ak ga ne koristis onda je izmisljen,a izmisljenih prestaje u trenutku kad ga pocnes koristiti, ima dosta ljudi da vsoje minuse nit ne koriste, jer znaju kad krenu nema tome kraja

mokry
11.05.2010., 10:32
Ali banka svejedno mora imati negdje te novce obzirom da ih ti možeš dići u bilo kojem trenutku. Dakle, nisu izmišljeni.

snjeska
11.05.2010., 17:18
istina, al nijne isto imat placu na racun koji je ipak neka uplata i imat dopusteni minus, ne mos reci da su to isti novci

mokry
11.05.2010., 17:40
Pa to nisam niti tvrdio jer plaća su tvoji novci, a minus je novac koji je bankin.
Samo kažem da ti novci za minus nisu imaginarni i izmišljeni obzirom da su ti dostupni od 0-24 svaki dan.

cilla
11.05.2010., 17:52
A jos i nesto!!

neće banka reći da perica ili sonjica imaju u banci 25000 kn, a ako imaju 5000kn + dopušteni minus.
malo banaliziraš stvari

nije minus takav bauk i zlo kakvim ga neki prikazuju, već sa njim treba znati racionalno postupati kao i sa svim drugim financijskim aspektima

evo, ja imam dosta veiki dozvoljeni minus, i u jednom trenutku mi je bilo jednostavnije koristiti minus nego tražiti neki kredit, ali kroz određeni vremenski rok koji sam sama sebi zadala ja sam pokrila taj minus, i da se nađem ponovno u takvoj situaciji opet bi tako postupila.
i zato nemam potrebu tražiti ukidanje minusa jer zašto ne bi imala jednostavnu opciju posuđivanja novca od banke ako mi zatreba

a i ljudi se nađu u minusima i u dugovima po kartici i sl, iz različitih razloga, i svaka priča ima svoje zašto bilo to opravdano iili neopravdano

logicar
11.05.2010., 20:32
Ali banka svejedno mora imati negdje te novce obzirom da ih ti možeš dići u bilo kojem trenutku. Dakle, nisu izmišljeni.

Oni uopce nemaju novaca da svi odjednom kreu u baku po cak i svoj novac u obliku papira novcanica nebi bilo ni za 20 posto ljudi!! ako i toliko!! Karticama izmisljaju brojeve novac.. sjecas se reklame za kartica kazu novinovac!!
No kako je netko rekao kad jednom krenas karticom Kartica je Uvijek Pobjednik!

logicar
11.05.2010., 20:36
Pa to nisam niti tvrdio jer plaća su tvoji novci, a minus je novac koji je bankin.
Samo kažem da ti novci za minus nisu imaginarni i izmišljeni obzirom da su ti dostupni od 0-24 svaki dan.

da za pojedinaca a za drustvo?
Ti minusi stvaraju iflaciju novca I inflaciju tj.Rast cijena!!!

A i ne samo to!!
Poslodavac kaze pa zasto bi ja dizao Relanu placu kad gle Hrvati zive super, a zive "super" zahvaljujuci dopustenim minusima.
Pa ja bi da si sve potrebe volio pokrivati iz realnog rasta place....a ne vecini dopustenog fiktivnog minusa!!

mokry
11.05.2010., 20:41
Koje teorije zavjere. :rofl:

Lavica02
11.05.2010., 21:56
Poslodavac kaze pa zasto bi ja dizao Relanu placu kad gle Hrvati zive super, a zive "super" zahvaljujuci dopustenim minusima.

da, sigurno :facepalm: poslodavac ne diže plaće zbog minusa koje njegovim radnicima odobrava banka :rolleyes:

glazar
11.05.2010., 22:41
teoretski ak ga ne koristis onda je izmisljen,a izmisljenih prestaje u trenutku kad ga pocnes koristiti, ima dosta ljudi da vsoje minuse nit ne koriste, jer znaju kad krenu nema tome kraja

dakle ako imam novac koji strpam u banku jer mi čarape trebaju, on postaje izmisljen ako ga ne koristim :rofl:

zapravo, svi trebamo sav svoj novac zapaliti, tako cemo sjebati sistem :kava:

snjeska
12.05.2010., 05:35
ne negu hocu reci novac koji ti zaradis ne trebas vratiti,a minus koji imas moras vratiti i to jos s postenim kamatama
i zato kazem da to meni nije isti novac

cilla
12.05.2010., 09:01
minus je kredit kao i svaki drugi kredit, samo sa manje papirologije
a nikakav izmišljen novac

snjeska
12.05.2010., 11:30
meni danas javili da nisam dobila minus, mislim fakat sam razocarana
ak kod njih imam racun vise od god dana, toliko redovno dobivam placu kod njih, crna lista mi je zatvorena iako se jos vidi naravno prije vise od pol godine - ne shvacam kaj im je
a najvaznije je da mi nude revolving kartice i sasvim sam sumnjicava jer mi to nema logike, tu mi daju da mogu vise potrosit a kakti manja kamata,a tu gdje je veca mi ne daju
pa nek mi neko objasni u cem je stos ak se zna, jer ovak sam sumnjicava,imam osjecaj ko da mi nesto ne govore
znam da sam naporna i dosadna al fakat ne kuzim
mora biti neka mana te revolving koju ne zele reci il sl

logicar
12.05.2010., 14:04
da, sigurno :facepalm: poslodavac ne diže plaće zbog minusa koje njegovim radnicima odobrava banka :rolleyes:

to je bilo nesvjesno sve dok je novac pristizao.. tako je i kod mene ja sam vezan za trgovinu ljudi imaju male place a prodaja raste i raste i raste a place iste iste iste.... evo sad je drasticno pala.. dolazimo na onu realnu.Koliko para toliko muzike
da zbog toga se je stvarao neralan rast gospodarstva baziran na minusima banaka..

Poslodavci su nesvjesno to radili.. tocno se sjecam kada su govorili glle kako hrvati ljepo zive sa malim placama..da od placa ili minusa zive!
isto je i sada drzava ti daje manje poslodavci manje a cijene vise pa gdje budes pokrio troskove i onda evo lijepa reklama na Tvu Banke svaka druga novaca ko prici.. nemozes ti toliko zaraditi koliko ti ja mogu dati..narano nekazu uz kakve Kamate!!
Kako to drzava neikvidna Banke likvidne?
sav su novac od ljudi popile.
No sve dode na Naplatu!!

neno1966
12.05.2010., 18:28
to je bilo nesvjesno sve dok je novac pristizao.. tako je i kod mene ja sam vezan za trgovinu ljudi imaju male place a prodaja raste i raste i raste a place iste iste iste.... evo sad je drasticno pala.. dolazimo na onu realnu.Koliko para toliko muzike
da zbog toga se je stvarao neralan rast gospodarstva baziran na minusima banaka..

Poslodavci su nesvjesno to radili.. tocno se sjecam kada su govorili glle kako hrvati ljepo zive sa malim placama..da od placa ili minusa zive!
isto je i sada drzava ti daje manje poslodavci manje a cijene vise pa gdje budes pokrio troskove i onda evo lijepa reklama na Tvu Banke svaka druga novaca ko prici.. nemozes ti toliko zaraditi koliko ti ja mogu dati..narano nekazu uz kakve Kamate!!
Kako to drzava neikvidna Banke likvidne?
sav su novac od ljudi popile.
No sve dode na Naplatu!!
Pa možda djelomično točno ali pogledaj od početka krize koliko se je povečala štednja građana, ne stoji baš da ljudi nemaju novaca i da je sve kupovano na kredit.
Isto tako ne bih rekao da je to bio nerealan rast gospodarstva jer postoje i potrebe. Pogledaj recimo kolika je starost voznog parka a koliko ima vozila tj. koliko ih se proda godišnje. Kada bi se prodavalo i 100.000 auta godišnje (a toliko se nikad nije prodavalo) vozni park bi i dalje stario.

theodora
12.05.2010., 18:42
Planiram otvoriti tekuci u volfsbanci pa me zanima ako netko zna da li mogu dobiti minus po tekucem rn. ako sam na crnoj listi i imam dugovanje po kreditu u jednoj drugoj banci.

Evo iz prve ruke :D , ako si na crnoj listi nista od prekoracenja, niti bilo kakvog kredita. U Volksbanci nista ne ide automatikom, za svako pojedino prekoracenje radi se rejting, gleda se crna lista i ulazi u HROK.

logicar
12.05.2010., 19:59
Pa možda djelomično točno ali pogledaj od početka krize koliko se je povečala štednja građana, ne stoji baš da ljudi nemaju novaca i da je sve kupovano na kredit.
Isto tako ne bih rekao da je to bio nerealan rast gospodarstva jer postoje i potrebe. Pogledaj recimo kolika je starost voznog parka a koliko ima vozila tj. koliko ih se proda godišnje. Kada bi se prodavalo i 100.000 auta godišnje (a toliko se nikad nije prodavalo) vozni park bi i dalje stario.

Hm da no kad se govori o stednji mislim da se to racuna na neki drugi nacin.
A svicarski vozni park je stariji u prosjeku cc 2 godine..

sunchy
05.07.2010., 14:20
Evo imam od nedavno račun u PBZ-u i sad mi treba sjest treća plaća.
Išla tako prošli tzjedan u banku vidjet da dobijem neki minus, ajd bar jedna plaća, nagomilalo se toga, pa bar da se malo riješim.. Kad ono teta na šalteru veli da sam na crnoj listi :ne zna: ja pojma nemam, al mi objasnila zakaj i sinulo mi - kako sam bila dugo nezaposlena kredit mi se plaćao iz pologa i sistem me stavio kao neurednog platišu (to sve u erste banci).
Svašta.

A ovi u PBZu su nemilosrdni. Iako se reklamiraju da odmah daju minus! Ne daju jer im "sistem ne da".

No, moje pitanje je, da li svaka banka gleda na HROK ili kajtijaznamkaj ili daje minus nakon 3 plaće?
ZABA, možda RBA?

mokry
05.07.2010., 15:04
Sve ti gledaju crnu listu. Na njoj si još 3 godine nakon što je dugovanje podmireno. Nakon toga se brišeš s liste.

milenak22
07.03.2012., 11:10
Dobar dan svima!

Imam jedno pitanje i tražim savjet...
Bila sam zaposlena i imala sam minus u iznosu od 15 000kn,medutim,ostala sma bez posla i oni su mi ga ukinuli,sa svim svojim prethodnim upozorenjima,te sam se s njima dogovorila da cu u 12 mjeseci isplacivat 1500kn i tako vratit sav novac,te sam potpisala bjanko zaduznicu kod biljeznika. No nisam dobila nikakv posao,i nisam uspjela to ispostivat ni prvu ratu,sluzbenik me nazvao i rekao da me netko kontaktirati u vezi toga duga,i da sam sada ne redovni platisa,to vec traje od 11.mjeseca,mene nitko nije nazvao,ni fina,ni biljeznik,ni banka..imam racun u drugoj banci koji mi uoce nije blokiran i snjime mogu radit...i k tome nista nije na mene upisano,pa mislim da mi ne mogu nikako naštetit ili se varam?
Dok ne nadjem posao,ja nazalost taj novac im ne mogu vratit,ima li kakvih drugih mjera da oni poduzmu protiv mene?

hvala Vam :)