PDA

View Full Version : Podno grijanje

stranice : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11

mrzli
27.09.2008., 10:00
Zanima me zna li netko diže li se prašina kod takvog načina grijanja, naime, sinek je alergičan na prašinu. Namjeravamo kombinirati s radijatorima, ali u dnevnom boravku bih stavila podno.

Prašine tj. strujanja zraka koje diže prašinu kod podnog grijanja ima MANJE nego kod radijatorskog. Zabluda je da podno grijanje 'diže' prašinu. Radijatori rade na višim temperaturama i uzrokuju veće strujanje zraka od podnog grijanja. Ja bih osobno preporučio da stavite sve podno, ako ga već stavljate.

mrzli
27.09.2008., 10:05
Znam ja kako se to zove, vidim svaki dan, koliko je poznato, pa to nisam pitao... Pitao sam za jeftinije invertere ili sl zato jer to moze biti dosta jeftinija varijanta od skupe TP[/URL] plus sustav izmjenjivaca u tlu (najcesce)... z

Većina proizviđača ima toplinske pumpe na zrak. Klima uređaj je ionako toplinska pumpa. U područjima gdje temperature ne idu u veliki minus je to vrlo dobro i jetino rješenje koje rješava i grijanje i hlađenje (posbno u kombinaciji s niskotemperaturnim podnim grijanjem). Ako temperature idu u veliki minus, onda se treba zakopati vanjski izmjenjivač u zemlju.

Evo primjer za zračnu toplinsku pumpu Danfoss DHP-A (http://www.heatpumps.danfoss.com/Content/bff3e0f9-b733-4ee8-ac3c-9bcefb59010b_MNU17434648_SIT403.html)

Daikin (http://www.daikin.hr/products/altherma/system/default.jsp) ima sustav koji rješava sve kućne potrebe s vanjskom jedinicom na zrak.

ZEGA
27.09.2008., 22:00
E ok sustav koji vuce energiju iz zemlje je 14000EUR koliko sam ja vidio i to ako vec imas bunar inace je preko 20000EUR...
To ima smisla ako su ceste temperature ispod 20c, i to mi je jasno...
No jeftiniji su ti sustavi koji izmjenjuju energiju sa zrakom, e sad konkretno koliko kosta taj dikin koji si polinkao (nema cijene) ali kao sustav znaci i bojler/"hidroblok"...
Znas li cijene slicnih uredjaja?
Kod jeftinijih inverter klima uredjaja cijena ide oko 1000kn po kw pa samim time nije neko veliko ulaganje...
z

mrzli
28.09.2008., 08:15
Ne znam koje su cijene, ali sigurno nije u rangu jeftinih klima uređaja već je to skuplje. Ali opet, sveukupno s uštedama energije je dosta jeftinije od plina ili čiste struje. Može se nazvati Daikin ili njihove zastupnike i pitati.

Renata
28.09.2008., 18:24
Pozdrav ljudi, uključila sam se ponovno u ovu temu.
Imam nekoliko dvojbi, pa molim savjet od onih strpljivih.
Kuća mi je pod krovom, imam sve instalacije osim plina, uskoro slijedi i žbukanje, a iduće godine grijanje, podovi i ostatak. Imam ovu zimu da odlučim što s grijanjem.

Bila sam sigurna cijelo ljeto da želim podno grijanje: nema radijatora, topli podovi... itd. o prednostima smo već pričali tisuću puta.
Ali sad je došla zima i često se pitam dal će mi se dopasti takvo grijanje.
Muči me nekoliko stvari:
1. što s podnim grijanjem ispod kojeg će biti namještaj? da li se neće taj namještaj isušiti (možda je glupo, ali moram to pitati). i samo mi nemojte reći da stavim cijevi gušće tamo gdje će se hodati, a rijeđe ispod namještaja, jer gradim kuću za cijeli život i doista ne mogu za svaku prostoriju, osim možda spavaće sobe, biti 100% sigurna da će namještaj biti u istom rasporedu cijeli moj život. još k tome će npr. u spavaćoj sobi biti prekriveno namještajem valjda 70% poda.
2. u stanu imam klasične radijatore na termostat. meni je najugodnija temperatura 18-max.19 stupnjeva. sve iznad toga mi stvara zagušljiv zrak. e sad, zanima me što kad je jesen kao sada, i malo zahladi, pa opet zatopli... a iako je termostat kod mene star samo godinu dana, nije tako jako osjetljiv, tako da ga ja moram staviti na 19-20 stupnjeva, da bi se meni zgrijalo na ono što želim i tada smanjim temperaturu. nemojte mi reći da je termostat u kvaru jer sam vidjela da i kod drugih zna biti tako. muči me tromost podnog grijanja kad su u pitanju takva povremena zahlađenja. da li će uopće početi grijati?
3. kako su cijevi uopće spojene kod podnog grijanja? nadam se da nije sve povezano u samo jedan sistem u smislu da kad se grije, mora se grijati apsolutno sve (svaka prostorija).

Hvala na savjetima

P.S. Vezano uz fasade i izolacije: nedavno je na nekoj emisiji ili vijestima ministrica Dropulić najavila krajem godine uvođenje poticaja za izradu fasada i energetsku učinkovitost kuća. Ima li tko kakve info o tome?

No_smoke
29.09.2008., 08:19
Pozdrav ljudi, uključila sam se ponovno u ovu temu.
Imam nekoliko dvojbi, pa molim savjet od onih strpljivih.
Kuća mi je pod krovom, imam sve instalacije osim plina, uskoro slijedi i žbukanje, a iduće godine grijanje, podovi i ostatak. Imam ovu zimu da odlučim što s grijanjem.

Bila sam sigurna cijelo ljeto da želim podno grijanje: nema radijatora, topli podovi... itd. o prednostima smo već pričali tisuću puta.
Ali sad je došla zima i često se pitam dal će mi se dopasti takvo grijanje.
Muči me nekoliko stvari:
1. što s podnim grijanjem ispod kojeg će biti namještaj? da li se neće taj namještaj isušiti (možda je glupo, ali moram to pitati). i samo mi nemojte reći da stavim cijevi gušće tamo gdje će se hodati, a rijeđe ispod namještaja, jer gradim kuću za cijeli život i doista ne mogu za svaku prostoriju, osim možda spavaće sobe, biti 100% sigurna da će namještaj biti u istom rasporedu cijeli moj život. još k tome će npr. u spavaćoj sobi biti prekriveno namještajem valjda 70% poda.
2. u stanu imam klasične radijatore na termostat. meni je najugodnija temperatura 18-max.19 stupnjeva. sve iznad toga mi stvara zagušljiv zrak. e sad, zanima me što kad je jesen kao sada, i malo zahladi, pa opet zatopli... a iako je termostat kod mene star samo godinu dana, nije tako jako osjetljiv, tako da ga ja moram staviti na 19-20 stupnjeva, da bi se meni zgrijalo na ono što želim i tada smanjim temperaturu. nemojte mi reći da je termostat u kvaru jer sam vidjela da i kod drugih zna biti tako. muči me tromost podnog grijanja kad su u pitanju takva povremena zahlađenja. da li će uopće početi grijati?
3. kako su cijevi uopće spojene kod podnog grijanja? nadam se da nije sve povezano u samo jedan sistem u smislu da kad se grije, mora se grijati apsolutno sve (svaka prostorija).

Hvala na savjetima

P.S. Vezano uz fasade i izolacije: nedavno je na nekoj emisiji ili vijestima ministrica Dropulić najavila krajem godine uvođenje poticaja za izradu fasada i energetsku učinkovitost kuća. Ima li tko kakve info o tome?1.Ako je pravilno projektovano i urađeno podno grijanje temperatura iznad njega neće biti toliko visoka da će isušivati namještaj do pucanja. Osim toga, može se dodatno predimenzionirati (to je skuplje u startu, ali pomaže zadovoljavanju tvojih zahtjeva), pa da radi na veoma niskoj temperaturi (22-25). Poželjno je da pod iznad podnog grijanja bude slobodan, ali nigdje ne piše da je to obavezno. Osim toga što se ljutiš na one koji ti govore o rasporedu cijevi, mogla bi malo razmisliti pa skontati kao za spavaću i za dnevni boravak da će bez obzira na raspored po sredini iti cijeli slobodan, uz zidove najčešće zauzet namještajem, kraj prozora i vrata obavezno slobodan, slično za trpezariju, hodnike, naravno kupatilo (nećeš kadu i umivaonik pomjerati). Ipak kad malo razmisliš, može se to ugrubo planirati.
2.Što se tiče oscilacija temperature zraka, tu ti je podno grijanje puno bolje od radijatorskog, evo zašto: Npr. želiš 19 stepeni u zraku. Termostat je uključen. Kod radijatorskog to griješ sa nekih 50-60 stepeni u radijatoru, a kod podnog sa nekih 25-30. U trenutku isključenja termostata sama skontaj kolika je energija preostala u radijatoru, a kolika u podnom grijanju. Doduše, u podnom ima malo veća količina vode, ali se isto tako i sporije predaje u zrak zbog male temperaturne razlike, tako da su kod podnog puno manje oscilacije. Osim toga, termostati za podno grijanje su, u pravilu, osjetljiviji od onih za radijatorsko.
3.Naravno da se ne veže cijela kuća u jedan krug. Svaka soba može imati svoj krug, svoj termostat. Čak u većim prostorijama je moguće imati više krugova, kao što imaš i više radijatora u velikoj prostoriji. Svi se oni vežu na zajednički razdjelnik, na kojem ih možeš pojedinačno isključiti skroz, ako ti nije dovoljno to što ćeš ih termostatom smanjiti ili isključiti.
Možda sam bio malo opširan, ali tvoja pitanja i poznavnje materije to zahtijevaju.
Što se tiče poticaja, nemam pojma, jer nisam iz Hrvatske, pa ne pratim, iako bi to bilo pohvalno za svaku vladu. Mislim da to našima neće naumpasti dok neko iz EU ne postavi takav uslov za dalje pregovore.

Codegun
29.09.2008., 08:28

temperatura poda kod podnog grijanja je max. 30°C (pod pretpostavkom da je ispravno složeno). Dakle, tebi na dodir, taj pod je mlak ako ne i hladan, sumnjam da to isušuje namještaj.

jedan krug cijevi ima do 100m (ovisno kako to slaže koji majstor, može i manje). Veće prostorije imaju više krugova. Npr. moja dn.soba. (35m2) ima tri kruga. Ta tri kruga se pale zajedno preko jednog termostata. Kod podnog grijanja se obično slaže više termostata i tada je moguće u svakoj prostoriji namjestiti željenu temperaturu. Ja npr. imam na dvije etaže 5 termostata - u svakoj sobi po jedan. A kupaone su namještene na malo višu temp. od soba, ali nemaju svoje termostate.
Ono što si pitala pod 2: namjestiš termostat na 18 ili 19°C i elektronika će sigurno bolje ciljati tu temperaturu nego ti ručno bez obzira o kakvoj vrsti grijanja se radi. Kod dobre izolacije što je opet pretpostavka za učinkovito grijanje, nema naglih temperaturnih padova. To se odnosi na tvoje pitanje što kad zahladi.

Renata
29.09.2008., 18:44
Osim toga, termostati za podno grijanje su, u pravilu, osjetljiviji od onih za radijatorsko.

e, to me zanimalo. i hvala na iscrpnom odgovoru. potrudio si se

Edgar
30.09.2008., 21:56
Renata, ovaj problem što imaš trenutno s termostatom u stanu, tj. temperaturom u ovim prijelaznim razdobljima, da nije možda zbog toga što zgrada u kojoj imaš stan, tj. njena kotlovnica ili što već ima regulaciju po vanjskoj temperaturi a tvoj sobni termostat služi samo kao korektor?

naime takav problem je uvijek izražen kod vanjske regulacije. vani je recimo 14 stupnjeva, a ti staviš da ti unutra bude 18. to je za automatiku razlika od 4 stupnja pa ne grije puno već vrlo malo. da bi počelo pošteno grijati moraš pojačati sobni termostat za par stupnjeva da bi regulacija očitala veću razliku temperature i više zagrijala vodu u polaznom vodu

drugi problem je što eto recimo danas, možda je bil trenutaka kad je vani bilo i 20 stupnjeva, ali je u kući hladno, ti staviš termostat na 18 stupnjeva, a automatika neće grijati nema šanse. zašto pa jer je vanjska temp veća od sobne

no ti u kući možeš imati regulaciju kakvu poželiš - običnu pomoću pukog termostata ili isto regulaciju po vanjskoj pa u ovakvim prijelaznim razdobljima namjestiš parametre na njoj da se ravnaju po sobnom termostatu a ne po vanjskoj temp.

inače, nisam zimogrozan, ali 18 stupnjev bih ocijenio kao pothlađenu prostoriju. ajd ok, u ovim prijelaznim razdobljima još kak tak, ali pi čičoj zimi....

No_smoke
02.10.2008., 08:39
inače, nisam zimogrozan, ali 18 stupnjev bih ocijenio kao pothlađenu prostoriju. ajd ok, u ovim prijelaznim razdobljima još kak tak, ali pi čičoj zimi....
Ja JESAM zimogrizan, ali mi smeta i prevruće. Možda nije ni po kakvim preporukama, ali kod mene je u sobama koje ne koristim 18, u spavaćoj 21, u dnevnoj 23, u kupatilu maksimalno koliko može sa postojećom instalacijom, a da zadovolji potrebe ostalih soba (čitaj 23-25). Sigurno nije pogodno za ekonomiju, a možda ni za zdravlje, ali moji ukućani i ja tako volimo...

Renata
02.10.2008., 13:17
Renata, ovaj problem što imaš trenutno s termostatom u stanu, tj. temperaturom u ovim prijelaznim razdobljima, da nije možda zbog toga što zgrada u kojoj imaš stan, tj. njena kotlovnica ili što već ima regulaciju po vanjskoj temperaturi a tvoj sobni termostat služi samo kao korektor?

naime takav problem je uvijek izražen kod vanjske regulacije. vani je recimo 14 stupnjeva, a ti staviš da ti unutra bude 18. to je za automatiku razlika od 4 stupnja pa ne grije puno već vrlo malo. da bi počelo pošteno grijati moraš pojačati sobni termostat za par stupnjeva da bi regulacija očitala veću razliku temperature i više zagrijala vodu u polaznom vodu

drugi problem je što eto recimo danas, možda je bil trenutaka kad je vani bilo i 20 stupnjeva, ali je u kući hladno, ti staviš termostat na 18 stupnjeva, a automatika neće grijati nema šanse. zašto pa jer je vanjska temp veća od sobne

no ti u kući možeš imati regulaciju kakvu poželiš - običnu pomoću pukog termostata ili isto regulaciju po vanjskoj pa u ovakvim prijelaznim razdobljima namjestiš parametre na njoj da se ravnaju po sobnom termostatu a ne po vanjskoj temp.

ne postoji kotlovnica. svaki stan ima zasebno brojilo plina, sve je etažirano, a ja čak imam i fasadni bojler sa vlastitim dimnjakom. termostat je u hodniku koji je u sredini stana i nema čak ni svoj radijator.
meni je 18-19 stupnjeva savršena temperatura. muž i ja ne hodamo po stanu ko tarzan i jane u zimskim danima, ali nije to sve zbog štednje, nego volim svjež a ne zagušljiv zrak. kad dođem kod nekog tko se grije na 22 stupnja npr. meni je to jako zagušljivo. no, to ti sve ovisi o navici tijela koju temperaturu želi. prije par godina i ja sam bila zimogrozna, ali sam nekako s vremenom prestala to biti.
u spavaćoj 21 stupanj! koma od zraka. meni je dosta 15-16 stupnjeva. s time da po ljeti isto tako dobro podnosim vrućine čak i bez klime.

Codegun
02.10.2008., 13:23
Ja nekako vjerujem da je taj tvoj termostat loše baždaren. Isto tako toplo ne znači zagušljivo. Zagušljivo je kad se ne provjetrava a to se istina bolje osjeti na toplom. Pokušaj izaći van kad je vani 18°C pa usporedi da li je to ista temperatura za koju tvrdiš da je u tvom stanu.

No_smoke
02.10.2008., 14:16
Ja nekako vjerujem da je taj tvoj termostat loše baždaren. Isto tako toplo ne znači zagušljivo. Zagušljivo je kad se ne provjetrava a to se istina bolje osjeti na toplom. Pokušaj izaći van kad je vani 18°C pa usporedi da li je to ista temperatura za koju tvrdiš da je u tvom stanu.Pretpostavio sam da, osim termostata, u sobi ima i kineski termometar od 0,5€, koji je više nego precizan za takvu upotrebu.

Renata
02.10.2008., 20:39
toplina je osjetilna pojava i kod svakog je individualna. znam da kad sam u nečijoj kući ili stanu, a taj grije na 22 stupnja, meni je koma, vruće.
a o provjetravanju, kad se grije, mislim da nije potrebno govoriti. i mislim da imam digitalni termostat od firme eberle. mislim da to nije kineski proizvod..... :)
uglavnom, pitanje je bilo vezano uz podno, rekli ste mi da je termostat za podno osjetljiviji od ovog za radijatore, i tu ću stati s tom diskusijom.

No_smoke
03.10.2008., 07:38
toplina je osjetilna pojava i kod svakog je individualna. znam da kad sam u nečijoj kući ili stanu, a taj grije na 22 stupnja, meni je koma, vruće.
a o provjetravanju, kad se grije, mislim da nije potrebno govoriti. i mislim da imam digitalni termostat od firme eberle. mislim da to nije kineski proizvod..... :)
uglavnom, pitanje je bilo vezano uz podno, rekli ste mi da je termostat za podno osjetljiviji od ovog za radijatore, i tu ću stati s tom diskusijom.Bez ljutnje molim! Nisam ni dovodio u pitanje tačnost tvojih mjerenja. Ja imam električno grijanje u svakoj sobi posebno, imam zidne termostate neke talijanske firme od po 5€ svaki (čitaj jeftini i loši) i jako fino drže temperaturu (mjereno jeftinim kineskim termometrom). Ako nema vanjske topline (Sunce) i grijem se samo radijatorima, digitalni termometar bez pokazivanja u decimale u dnevnom boravku pokazuje tačno 33 stepena, koliko je podešeno na termostatu, bez odstupanja i jedan stepen, a kamo li više od toga. Zato mi nije bilo baš jasno tvoje pitanje o varijacijama temperature u prostoriji koju griješ.

Codegun
03.10.2008., 08:00
digitalni termometar bez pokazivanja u decimale u dnevnom boravku pokazuje tačno 33 stepena

ideš! Da nije trebalo pisati možda 23?

Stef2
03.10.2008., 08:13
Kod nas je u boravku najčešće 23 i kad ležimo pred TV-om treba dekica a kad se vrti sobni bicikl postane užasno vruće.

U prijelaznoj sezoni obično upalim grijanje (podno) oko podne i ugasim oko 20 sati da je ugodno navečer.

Codegun
03.10.2008., 08:15
Stef, ajde mi reci, ako zanemarimo izolaciju, veličinu prostora i sve što ne bi trebali zanemariti za usporedbu, koliko vremena bi trebalo tvom grijanju da recimo s 15°C dođe na 25°C?

Stef2
03.10.2008., 08:34
Tih 15 do 25 vjerojatno misliš na temperaturu zraka? Stvarno ne znam, jer nikad nije ispod 20. Znalo se desiti da iznenadi jako zahlađenje a ostane nisko podešen termostat na bojleru i dug interval uključivanja, tada treba desetak sati da se podigne na 23. Ako je iznad nule, to ide znatno brže.

Codegun
03.10.2008., 08:36
Tih 15 do 25 vjerojatno misliš na temperaturu zraka?

da, to sam mislio, i ja sam čuo da se promjene dešavaju (zapravo osjete) nakon nekoliko sati.

Stef2
03.10.2008., 10:01
Da, 10 sati može trebati u ekstremnoj situaciji ako je bilo recimo vani preko 10 stupnjeva i spusti se na -10 (dnevni prosjek). Kad "pojačaš" grijanje digne brzo prvi stupanj ali zadnji teže. Inače, s dnevnim oscilacijama vanjske temperature sistem se jako dobro nosi.

Baš sam zaključio kako su ljudi postali jako razmaženi; toleriramo samo 22-23, na 21 je već hladno a na 24 svi bi palili klimu. :)

ZEGA
05.10.2008., 00:27
Dobar je ovaj slovenac!
http://www.vigma.biz/page20.html (cijena toplinske crpkezrak-voda 8,2KW nazivno 10max 1520eu)
http://www.strojnistvo.com/viewtopic.php?printertopic=1&t=10930&start=0&postdays=0&postorder=asc&vote=viewresult

No_smoke
07.10.2008., 09:01
ideš! Da nije trebalo pisati možda 23?DA. Sorry.

icotra
10.10.2008., 21:56
Ima li netko podno grijanje u koje puca topli medij iz vanjskih klima jedinica/izmjenjivaca topline?
Tj da vanjske jedinice preko bakrene spirale griju vodu u nekom bojleru koja se koristi za podno?
To bi mogao biti jack pot!!!

Isplati se solarno , koje u kombinaciji bojlera : sanitarna voda + voda za grijanje stana daje uštede energije i isplativost sistema do 40% godišnje .

Što s e tiče prašine , nema dizanja prašine jer se radi o malim temperaturama
za razliku od radijatora i klima gdje se grije zrak . To vam je bitna razlika i to jako različito ..

Što je još bolje trošak montaže možete staviti u poreznu prijavu za tekuću godinu .

ne znam puno , ali je više no drugi

icotra
10.10.2008., 22:03
Bok!
Mi uvodimo plinsko grijanje u kuću pa razmišljamo staviti podno grijanje. Zanima me zna li netko diže li se prašina kod takvog načina grijanja, naime, sinek je alergičan na prašinu. Namjeravamo kombinirati s radijatorima, ali u dnevnom boravku bih stavila podno. Inače, gledala sam mramoterm ploče i zbilja su prekrasne, vidim da ima i u obliku Baščanske ploče, ali kako griju zaista ne znam. Ajde ako netko zna za ovu prašinu neka javi.:top:
Hvala, bok!:kava:

prašina se diže , ali puno manje nego kod radijatora ili klima puhalica , jer pod grije na niskim temperaturama , pa se radi o tzv isijavanju topline tijela a ne zraka , dakle manja je cirkulacija zraka a time i prašine.
Vašem sineku bu jako ugodno i zdravo na toplom podu .
NE SLUŠAJTE REKLA KAZALA
PROUČITE NAUČNE DOKAZANE STUDIJE AK HOČETE ČISTU SAVJEST .
Za sanitarnu vodu svakako stavite kolektor koji vam tu funkciju bez pomagala može raditi 10mj. u ZG a na obali skoro svih 12 .

ne znam sve , ali je više no drugi ...

MarijoĆ
12.10.2008., 01:10
Da li netko zna, da li postoji niskotemperaturni kotao za podno centralno grijanje na kruta goriva, i naravno koji?
Konkretno, gradim kucu i vec sam razvukao cijevi po cijelom stanu, pa je doslo vrijeme da se razmislja i o opcijama za kotlovnicu. Treba mi kotao od nekih 35 KW.

Shwake
12.10.2008., 21:47
Da li netko zna, da li postoji niskotemperaturni kotao za podno centralno grijanje na kruta goriva, i naravno koji?
Konkretno, gradim kucu i vec sam razvukao cijevi po cijelom stanu, pa je doslo vrijeme da se razmislja i o opcijama za kotlovnicu. Treba mi kotao od nekih 35 KW.Niskotemperaturni kotao ne znači nužno da proizvodi toplu vodu niske temperature.
U suprotnom bi se u njemu stvarala kondenzacija vlage iz dimnih plinova. Termin "niskotemoperaturni" navodi na krivi zaključak o takvom kotlu.
Kondenzacijski kotao je taj koji je kreiran za pogonske temperature vode niže od 55°C,
a koje su podesne za opskrbu toplinom sustava podnog grijanja.
Na drugi dio pitanja ne znam odgovor jer se s kotlovima na kruta goriva
nisam sretao od svoje mladosti. A to je bilo ... uh, ni to više ne znam. :rolleyes:

MarijoĆ
14.10.2008., 21:13
Konkretno, gradim kucu i vec sam razvukao cijevi po cijelom stanu, pa je doslo vrijeme da se razmislja i o opcijama za kotlovnicu. Treba mi kotao od nekih 35 KW.

Jel` mozda netko drugi ima kakvih iskustava sa kotlovima na kruta goriva za podno centralno grijanje?

icotra
14.10.2008., 22:30
Jel` mozda netko drugi ima kakvih iskustava sa kotlovima na kruta goriva za podno centralno grijanje?

postoji mogučnost da vodom iz kotla na drva zagrijavate bojler za podno grijanje , što i nije toliko skupo no to je jedina mogučnost , ili skupi razdjelnici temperature i kondenzata .Inače ti bojleri mogu imati i mali grijač na atruju da Vam održava kakovu takovu temperaturu vode kada ste odsutni !?

icotra
14.10.2008., 22:36

Kada već gradiš kuću najisplativije ti je odmah staviti i solarne kolektore , Da ih imaš sada ne bi trebao razmišljati o peći na drva . Sada sunce još uvijek toliko
sije da ne bi trebao ništa drugo , a topla voda ??? e prijatelju stavi na papir i vidjet ćeš da je to na kući najbolja investicija .............................!?

Lee Champa
15.10.2008., 14:41
postoji mogučnost da vodom iz kotla na drva zagrijavate bojler za podno grijanje , što i nije toliko skupo no to je jedina mogučnost , ili skupi razdjelnici temperature i kondenzata .Inače ti bojleri mogu imati i mali grijač na struju da Vam održava kakovu takovu temperaturu vode kada ste odsutni !?

Pa jednostavnije je ugraditi trokraki miš ventil koji "vodi" temp. polazne vode za podno.
A grijač:mad: pa koliko bi kW morao imati za jednu kuću koja troši npr. 15 kW/satu?

Shwake
15.10.2008., 19:37
Pa jednostavnije je ugraditi trokraki miš ventil koji "vodi" temp. polazne vode za podno.
A grijač :mad: pa koliko bi kW morao imati za jednu kuću koja troši npr. 15 kW/satu?Naravno da se sniženje polazne temperature prema ogrijevnim tijelima može obaviti s trokrakim ventilom. Ali ovdje je drugi problem u pitanju, a to je kako regulirati ložište na kruta goriva.

S tekućim gorivima je lako, sustavom uključivanja i isključivanja plamenika (ili čak s modulacijskom regulacijom rada plamenika), ali ložišta kotlova na kruto gorivo je problem sam naloženi gorivi materijal kojemu se izgaranje može samo prigušiti, ali ne i isključiti (ugasiti), pa regulacija kod takvih nestabilnih izvora topline zahtjeva drugačiji pristup i stalnu potrebu za odvođenje topline iz ložišta. Trokraki ventil bi kod smanjene potrebe za odvođenje topline prema ogrijevnim tijelima djelovao ujedno s druge strane kao usko grlo za odvođenje oslobođene topline iz goriva u kotlu, a to već ne bi bio benigan problem.

Kotao na kruta goriva je baš zbog ložišta (a ne plamenika) stoga nestabilan sustav, pa mu treba dodatno trošilo koje bi preuzimalo višak topline kada je ne trebaju ogrijevna tijela. Pada mi na pamet npr. prekretanje toka polazne kotlovske tople vode iz sustava grijanja u krug za zagrijavanje sanitarne vode u spremniku za potrošnu toplu vodu. To je samo jedno od mogućih rješenja. Dakle, mogla bi se postaviti instalacija i s kotlom na kruta goriva, ali ne bilo kakva, tj. ne istovjetna onoj s kotlovima s plamenicima.

ZEGA
15.10.2008., 22:04
Kotlovi koji rabe pirrolizu u biti efikasno sagore gorivo u kratkom roku i tu energiju pohrani u vecoj kolicini vode.
Pri tome usljed efikasnog izgaranja nema pepela sve sagori i najveci dio pepela izadje kroz dimnjak...
Takav kotao nema problema odvodjenja topline iz lozista jer je to rijeseno vec konstrukcijski pa mislim da su takvi kotlovi pogodni i za podno grijanje?
z

Codegun
16.10.2008., 07:47
bez obzira na cijelu raspravu ne tvrdim da se na kruta goriva ne može imati pogon za podno grijanje ali takav energent zapravo nema smisla kod niskotemperaturnih grijanja kao što je podno.
Prvo bi trebalo uopče razjasniti zašto bi netko htio podno grijanje a odabir pogona mu je kruto gorivo? Zašto taj ne odabere klasično grijanje s radijatorima? Ne razumije što će nekome ekonomičnost podnog grijanja kad je tu cijela prednost poništena lošim izborom zagrijavanja.
Podno grijanje ima svu svoju ekonomsku računicu i komfor ako se pogoni niskotemperaturnim grijanjem a tu su "doma" prije svega toplinska pumpa a onda pogon s kondenzacijskim plinskim bojlerom. Čak i običan kombi bojler je već pomalo pogrešan izbor za podno grijanje.
Evo za orijentaciju kako ovih dana (kad je uglavnom toplo) radi moj kond. bojler: plamenik se pali svakih cca 10min i radi doslovno 5 sekundi. Bojler ima i modulaciju plamenika tako da ne radi ni punom snagom nego valjda najmanjom. To mu je dovoljno da održava vodu za grijanje na oko 27°C. Bojler je vođen vanjskim senzorom i toplina polaznog voda se regulira na osnovu toga i krivulje grijanja. U kući je 23°C.
I sad ja vas pitam kako mislite na kruta goriva učinkovito i prevenstveno ekonomski isplativo duže vrijeme zagrijavati vodu na samo 27°C?

ZEGA
16.10.2008., 09:13
Mislim moze se samo to zahtjeva veeliki puffer od par kubika iz kojeg ce regulacija preko misventila mjesat cijeli dan vodu na jedno lozenje...
na kubik vode to je 418KJ po celzijusu znaci ako se m3 vode ugrije na nekih 77c (a treba nam 27) to je 50c temp razlike ili 20900KJ (1KWh je 3600kj) znaci u pufferu od 1m3 na 77c uz zahtjev na 27 smo pohranili 5,8KWh koje lagano razmjesavamo preko misventilov&automatike&elektronike&termostata sto je hladnije to ce nam ta pohranjena energija krace trajati...
sad kad je toplo valjda bi to trajalo dva dana na posteno izoliranoj kuci.
z

Codegun
16.10.2008., 09:21
da ali treba uračunati i gubitke zagrijane tople vode u tom velikom spreminku. Jer i tamo pada temeratura a upravo se očekuje da ta temperatura bude predana u pod a ne u prostoriji gdje je spremnik. Pa jače pumpe koje troše više struje. Osim toga tu je i problem skladištanja tog spremnika. A sve zato da bi netko imao podno na drva?! Zar nije sve daleko jeftinije i ekonomičnije ako se odabere prava kombinacija. Centralno na drva je vrlo ekonomično (pogotovo ako se radi o pirolizi), ali mislim da treba odabrati radijatore a ne podno grijanje.

ZEGA
16.10.2008., 10:47
Ma tak svejedno, ako je tank u grijanom objektu onda ce predana energija ionak grijat prostor (ovisno o izolaciji vise ili manje to se moze optimizirat)...
Ako ne izolira se kao i bojler sa stirodurom ko i kuca (gubici su izuzetno mali)...
Pumpa je dovoljna grundfosica od max 50W na najslabije (ipak je temperatura u tanku visoka i misventil pusta samo malu kolicinu vode u podno da bi digao temp polazne vode u odnosu na povrat...
Sve u svemu nije tako strasno
z

Codegun
16.10.2008., 10:52
nije strašno, ali ne zaboravi da su gubici veći čim je veća razlika u temperaturi. Ja mislim da 1m3 vode zagrijan na 77°C u prostoriji u kojoj je recimo 20°C ima ipak velike gubitke bez obzira o kakvoj se izolaciji radi. Isto tako sumnjam da je spremnik od 1000l vode jeftin, pogotovo dovoljno dobro izoliran i sumnjam da se to nalazi u grijanom prostoru, prije negdje u podrumu ili garaži. Pa kad još ubrojiš svu elektroniku, regulatore miš ventila, pumpe i sl. samo da bi takav sustav bio smislen, sigurno se dođe do cijene koja sve baca u vodu i tada shvatiš da za manje novaca dobiš kondenzacijski plinski bojler koji to sve radi puno bolje. Zato mislim da rasprava o tome uopče nema smisla.

ZEGA
16.10.2008., 14:29
sa 10cm stiropora imas 100W gubitaka na kubicnoj kocki 1*1*1m pocetno na najvecem delta t voda bi se ohladila za 58 sati da temp ne pada a brzo pada jer se mora oduzimat u toku dana za sustav tako da bi voda "ostala topla" par dana...
Ako je vec u garazi dobro je napraviti tank koji je izoliran prema van a prema kuci ne pa imas kvazi zidno grijanje na jednom zidu (hehe)...
Automatiku/elektroniku bi ionak sam delal tu sam doma...
Naravno pod uvjetom da nemam plina il mogucnosti za TP :-)
Meni su drva zadnja rupa na svirali, to je za one koji forsaju drva...
z

icotra
16.10.2008., 22:05
Drva su dobra za čačkalice i zaradu nekima koji muljaju sa balvanima pa ih onda rezu cijepaju i takova prodaju po duploj cijeni od nabavne , a količinski 1/2 manje .
A nije ni jeftino 350kn po m3 . A svaki 10 balvan na crnjaka .?

MarijoĆ
26.10.2008., 12:06
Mislim moze se samo to zahtjeva veeliki puffer od par kubika iz kojeg ce regulacija preko misventila mjesat cijeli dan vodu na jedno lozenje...
na kubik vode to je 418KJ po celzijusu znaci ako se m3 vode ugrije na nekih 77c (a treba nam 27) to je 50c temp razlike ili 20900KJ (1KWh je 3600kj) znaci u pufferu od 1m3 na 77c uz zahtjev na 27 smo pohranili 5,8KWh koje lagano razmjesavamo preko misventilov&automatike&elektronike&termostata sto je hladnije to ce nam ta pohranjena energija krace trajati...
sad kad je toplo valjda bi to trajalo dva dana na posteno izoliranoj kuci.
z
Prije svega zahvaljujem se svima koji su se ukljucili u ovu diskusiju i iznijeli neke meni jako bitne informacije. Nisam bio u mogucnosti ranije se javiti sa mogucim razjasnjenjima vezanim uz moj slucaj, pa cu sad pokusati to malo pojasniti.
Dakle, odlucio sam se za sustav podnog grijanja iz svima vama dobro poznatih razloga (ekonomicnost, nema dizanja prasine, grijaca tjela ne zauzimaju prostor, ne moram paziti da se djeca ne opecu na radijatorima,...), a preferiram kruta goriva zbog toga sto kod nas (Dalmacija, Knin) jos nije prosao plin, i sigurno nece u sljedecih 3-4 godine. Razmisljao sam o opciji najma rezervoara za plin, ali, posto mi je kuca napravljena prakticno na kamenu, ne mogu izvesti odgovarajuce (citaj: primjerene cijene) uzemljenje rezervoara, pa ne mogu dobiti potrebne ateste. Ovdje kod nas nema nekog ovlastenog strucnjaka za instaliranje takvog jednog sustava, pa to jos dodatno dize cijenu. Sve u svemu, raspitivao sam se i dosao do zakljucka da bi to bilo preskupo rjesenje za nekoliko godina koliko ce jos proci do plinofikacije.
Zbog svega toga, a i jos nekih osobnih razloga (dostupna dovoljna kolicina krutog goriva, dosta povoljno), sam se odlucio na kruta goriva, pa me zanima ova opcija koju sam citirao. Zanima me koje sve komponente bi trebao sadrzavati jedan takav sustav (mozda i okvirne cijene) i posebno me zanima kakva bi automatika bila nuzna za pogon svega toga?
Inace, kuca se nalazi na mjestu gdje neprestano puse vjetar, pa sam razmisljao i o opciji dogrijavanja povratne tekucine sa nekakvom vjetrenjacom, sto bi se mozda moglo rijesiti sa nekakvim grijacom u akumulacijskom spremniku.
Jos jednom zahvaljujem svima!

Codegun
27.10.2008., 08:12
bok, MarijoĆ, imaš dosta specifične zahtjeve, mislim da bi ti bilo najbolje da nađeš neki projektni biro koji se bavi proračunom grijanja pa da ti oni nešto "slože". Ne zaboravi, bez solidne toplinske izolacije nema podnog grijanja, odnosno, podno grijanje vrlo lako može postati preslabo ako ti kuća nije dobro izolirana, takve stvari će ti objasniti ovi koji projektiraju grijanje. Isto tako, trgovci nisu stručnjaci i ne idi k njima po savjet što kupiti.

ZEGA
27.10.2008., 22:49
Mislim da sam zeznuo sve za faktor 10 tj da je pohranjena energija 58kwh u kubiku vode uz delta t 50c a ne 5,8...
Grrr

nicol0502
28.10.2008., 14:26
Sto mislite o ovakovom sistemu za podno grijanje:
dogrijavanje vode sa kolektorima a preostali dio dogrijavanja elek. grijacem.
radi se o novogradnji, kuca cca. 200m2, okolica Zg.
Da li netko ima slican sistem?

moja-kucica
28.10.2008., 15:20
Sto mislite o ovakovom sistemu za podno grijanje:
dogrijavanje vode sa kolektorima a preostali dio dogrijavanja elek. grijacem.
radi se o novogradnji, kuca cca. 200m2, okolica Zg.
Da li netko ima slican sistem?

ja ne bi ni u ludili..preskupo.prvo ces kolektore masno platit, a na kraju ces preko zime malo koristi od njih imati i grijat ces se prakticno na el. grijac...
bolje si stavi grijanje na plin (gradski) a ako nemas mogucnost ja bi radije stavio bocu ukapljenog plina vani.

problem sa kolektorima je sta je kod nas na kontinentu premalo suncanih dana..pogledaj kolko magle i izmaglice ima..zna se desiti da nekad 2tj uopce ne vidimo sunce..a i kad ga vidis jako mu je mala ucinkotivost jer ti paneli ovise i o vanjskoj temp. a ne samo o svjetlosti..
drugo bi bilo fotonaponski kolektori ali to je strava skupo.

nicol0502
28.10.2008., 15:49
ma citala sam ovaj post pa sam se zainteresirala za to.
citat:

ja cu iznjet svoja iskustva,tetak ima podno grijanje 28 godina.to mu je jedini izvor grijanja,stari ima podno grijanje 11 godina u kombinaciji s radijatorima.tetak ima plocice u cijeloj kuci.stari ima lamel parkete.tetak grije vodu na struju(samogradnja ko bojler izgleda).stari grije na plin.grijanja su radjena u samogradnji sistem slijedeci na deku ide 3 cm stiropora sa strane 1 cm na to dodje tanka armaturana armaturu se vezu obicne pvc cijevi.na to smo stavili klasicnu glazuru.jedina caka je da ne uzmes neku zivotinju da ti radi glazuru.treba malo pripazit da ne gazi po cijevima.mi smo to rijesili kompenzacijom.mi smo mjesali i nosili glazuru a ovaj je za uzvrat bio pedantan.grijanje sljaka super.kod starog je bio bed jer nismo imali fasadu i imo je parkete pa nije bio bas zadovoljan pa je naknadno stavio radijatora.sad kad je piknuo fasadu u prijelaznim radobljima se grije na radijatore a zimi samo na podno.ali tetkovo je puno zanimljivije grije kucu na jedan ocicni elektricni bojler.on to moze jer ima plocice.sistem je slijedeci sve cijevi mu idu na jedno mjesto gdje ima razdjelnik iz razdjelnika su cijevi spojene na bojler.bojler je malo modificiran ima ugradjen precizniji termostat i to je to.rata struje mu je 800 kn za cijelu kucu.grijanje ga je kostalo sicu
kuca je 10 na 10 dvije etaze

moja-kucica
28.10.2008., 17:53
ma citala sam ovaj post pa sam se zainteresirala za to.
citat:

ja cu iznjet svoja iskustva,tetak ima podno grijanje 28 godina.to mu je jedini izvor grijanja,stari ima podno grijanje 11 godina u kombinaciji s

cuj, ovakvi primjeri ne govore mnogo.
jedina istina stvar je da je el. energija po cijeni kw najskuplje trenutno rjesenje za grijanje. tako da ako on ima ratu grijanja 800kn na struju, na plin bi imao par puta manje....
nije nemoguce da on ima 800kn ali treba vidjeti kakva je izolacija i jos neki faktori.
stavi el. grijanje u pasivnu kucu i rata ce biti puno manja od 800kn..
sve ovisi kako je cijeli sustav napravljen.

nicol0502
28.10.2008., 19:10
Ma trenutno rjesavamo projektnu dokumentaciju za gradnju kuce, pa sada razmisljamo o grijanju i preispitujemo sve mogucnosti.
Nazalost nemamo gradski plin pa ako se odlucimo za plin morat cemo kupiti (ili iznajmiti) spremnik.
Jako nam se svida ova opcija za dogrijavanje vode iz kolektora no kad se sve to zajedno zbroji ispadne jaako skupo a samim time i teze isplativo, pa me ova prica o struji jako zainteresirala jer u tom slucaju ne bi bilo dodatnih troskova oko spremnika za plin itd.

moja-kucica
28.10.2008., 21:02
Ma trenutno rjesavamo projektnu dokumentaciju za gradnju kuce, pa sada razmisljamo o grijanju i preispitujemo sve mogucnosti.
Nazalost nemamo gradski plin pa ako se odlucimo za plin morat cemo kupiti (ili iznajmiti) spremnik.
Jako nam se svida ova opcija za dogrijavanje vode iz kolektora no kad se sve to zajedno zbroji ispadne jaako skupo a samim time i teze isplativo, pa me ova prica o struji jako zainteresirala jer u tom slucaju ne bi bilo dodatnih troskova oko spremnika za plin itd.

struja je uvjek zadnja opcija jer je najskuplja po cijeni kwh. osim ako se ne radi o toplinskoj pumpi sta je isto stvar za razmisliti..
i sa strujom se moze grijati ali to stvarno mora biti jako dobra izolacija..postoji puno raznih pristupa, sta je vise stvar za neko strucno oko.

ZEGA
28.10.2008., 23:33
A posteni inverter ili super inverter big rack samo vanjska pa na podno koji kosta ko jaci plinski bojler (10kw cca) zaleti se u panasonic ispod 10kkn..
Iz mreze cica 2,5KW max tipicno manje...
z

global2008
29.10.2008., 10:21

imam podno na plin i dobru demit silikatnu fasadu i granit na podu, moram dodati da u primorju zime nisu neke kao u kontinentalnom djelu, ali stvar radi ok, topla voda,grijanje i kuhanje za dvoetzni stan od 150m2 cijena plina nije nikad presla 400kn,po mom sudu vrlo ekonomicno, sama investicija je brzo isplativa,preporucam

nicol0502
29.10.2008., 14:26
imam podno na plin i dobru demit silikatnu fasadu i granit na podu, moram dodati da u primorju zime nisu neke kao u kontinentalnom djelu, ali stvar radi ok, topla voda,grijanje i kuhanje za dvoetzni stan od 150m2 cijena plina nije nikad presla 400kn,po mom sudu vrlo ekonomicno, sama investicija je brzo isplativa,preporucam

Pa mislim da ce tako nakraju i biti. U svakom slucaju u projekt cemo staviti plin i obavezno cemo kod gradnje napraviti pripremu za solarni sustav pa cemo onda vidjet kada dode na red postavljenje grijanja da li cemo si moci priustiti i toliko zeljene kolektore ili ne.
Mozda se drzava do tada odluci i na davanje poticaja za solarno grijanje.

cap Smith
29.10.2008., 21:58
Upravo samu fazi adaptacije donjeg kata. Stan je 95 kvadrata i razmišljem kakvo grijanje postaviti. Gledam na netu i masovno reklamiraju podno grijanje putem nekakvih kablova koji se montiraju u pod.
Imam 5 cm stiropor na zidovima, isto tako i na tavanu,a i gornji kat se grije. E sad kakvu izolaciju trebam za takvo grijanje na podu, kako zaštit stiropor od topline tih kablova i uopće da li tko ima kakvih iskustava s takvim grijanjem. Ja konkretno imam ponudu od 14 tisuća kuna za to zajedno s ugradnjom. Zaista povoljno, ali da li je to ono pravo, struja je skupa, a i dalje poskupljuje kad se hep-u sprdne

mrzli
30.10.2008., 08:36
Ja stavljam vodeno podno grijanje, ali evo jedan primjer kako izgleda električno podno grijanje (http://www.fortitudo.hr/podnogrijanje.htm). Ima slike postavljanja i kontakt za pitati kako to radi. Ova je izvedba nešto drugačija jer se radi se o trakama, a ne kablovima, pa je izgleda jednostavno postaviti.

cap Smith
30.10.2008., 12:27
Problem je u tome što nemamo gradski plin, koji bi za par godina trebao doć i kod nas. Ostaje mi opcija ovo podno, centralno na drva koje je skuplje bar u startu i zezancija oko loženja i čišćenja, ili svaku sobu posebno opet dio na drva a ostalo na struju. Negdi sam vidio da ovo podno na struju troši u uvjetima u Danskoj i srednje izoliranoj kući ( o kakvoj izolaciji se radi ne znam) 50kw/h po četvornom metru za jednu sezonu. Ako je to tako, onda je to super,obzirom da su u nas zime sigurno povoljnije.

Codegun
30.10.2008., 13:25
ne troši grijanje, nego kuća!
Grijanje ubacuje toplinu a termoizolacija je ta koja se trudi toplinu zadržati. Stoga priča o 50kWh nema smisla bez da se ne prezicira točno određeni objekt u točno određenim klimatskim okolnostima.

moja-kucica
30.10.2008., 14:51
radi ne znam) 50kw/h po četvornom metru za jednu sezonu. Ako je to tako, onda je to super,obzirom da su u nas zime sigurno povoljnije.

50kwh/m2 a ne 50kw/h. radi se o jako dobro izoliranoj kuci.
u tvom slucaju bi ja zaboravio na struju. preskupa je. pogotovo ako ce za koju godinu doci plin..opcija ima ali svaka zahtjeva ulaganje..
nije lose ni grijati se na klimu pogotovo ako je mislis uzeti i za hladjenje pa da ubijes 2 muhe jednim udarcem

Lee Champa
30.10.2008., 15:31
......... Gledam na netu i masovno reklamiraju podno grijanje putem nekakvih kablova koji se montiraju u pod.
..........

Ako staviš cijevi u pod one "pokrivaju" grijanje na bilo koju vrstu goriva. Recimo za grijanje na struju -treba ti samo peć na struju, ako postaviš strujne grijače-ostaje samo struja:top:

mrzli
30.10.2008., 16:02
Može imati grijanje na struju putem toplinske pumpe. Mislim da čisto grijanje na struju i nema nekog smisla zbog cijene struje. Toplinska pumpa na struju je puno isplativija u korištenju. Ako nema kud zakapati cijevi, može i na zrak. Sustav grije vodu, grije i hladi prostor kroz površinsko grijanje ili ventilokonvektore, kako kome odgovara.

Npr Daikin Altherma je takav sustav. Drugo rješenje je Danfoss DHP-A (http://www.heatpumps.danfoss.com/Content/BFF3E0F9-B733-4EE8-AC3C-9BCEFB59010B_MNU17434675_SIT403.html) toplinska pumpa na zrak - ima i ugrađen rezervoar za toplu vodu, grije i hladi.

I Vaillant ima toplinsku pumpu na zrak (http://www.vaillant.hr/Krajnji_korisnici/Proizvodi/Obnovljiva_energija/Obnovljiva+energija/produkt_vaillant/geoTHERM_classic.html).

Ima toga dosta i mislim da se isplati uzeti neko slično rješenje.

cap Smith
30.10.2008., 17:34
ova toplinska crpka stvarno super izgleda osobito ova opcija na zrak je primamljiva, ali mislim da joj je cijena paprena. Da li tko zna kakve su cijene.
Ali još jednom, ima li tko iskustva s grijaćim kablovima, to je ono što me zanima, ali ne znam nikog da ih ima ugrađene u kući da se sam uvjerim kako to funkcionira.

mrzli
31.10.2008., 13:02
Možda izgleda skupo na početku, ali ako se sve izračuna, može ispasti i dosta jeftinije nego klasične alternative. Ako se usporedi s plinom, ne treba plinska instalacija, priključak ni dimnjak. Pa još i ne treba posebni klima uređaj jer to odmah i hladi. A da ne govorimo o uštedi. Ako se radi o struji, vrlo se brzo isplati na razlici u cijeni struje. A ti zračni sutavi su posebno dobri ako temperature zimi ne idu u veliki minus (npr na obali).

Ne bi svi proizvođači sustava za kućno grijanje to uveli u svoje programe da to nije isplativo. Samo se kod nas to još ne razumije u potpunosti, a onda kad se možda i razumije, onda si ljudi ne mogu priuštiti veću početnu investiciju.

moja-kucica
31.10.2008., 14:48
Možda izgleda skupo na početku, ali ako se sve izračuna, može ispasti i dosta jeftinije nego klasične alternative. Ako se usporedi s plinom, ne treba plinska instalacija, priključak ni dimnjak. Pa još i ne treba posebni klima uređaj jer to odmah i hladi. A da ne govorimo o uštedi. Ako se radi o struji, vrlo se brzo isplati na razlici u cijeni struje. A ti zračni sutavi su posebno dobri ako temperature zimi ne idu u veliki minus (npr na obali).

Ne bi svi proizvođači sustava za kućno grijanje to uveli u svoje programe da to nije isplativo. Samo se kod nas to još ne razumije u potpunosti, a onda kad se možda i razumije, onda si ljudi ne mogu priuštiti veću početnu investiciju.

stvar je puuno jednostavnija nego sta ti pricas..istina, ljudi ne razumije jer se malo raspitiju kako ustediti novce, a kad pitaju pitaju pogresne osobe..

kod toplinske pumpe se jednostavno radi o tome da investiciju nikad neces povratiti..slovom i brojkom NIKAD. i ne samo da neces doci na nulu nego ces jos nakon 30 godina eksploatacije biti u debelom minusu..
eto, to je jedina istina. i to pod uvjetom da ti se ta famozna pumpa ne pokvari u tih 30 godina a tamo ima i elektronike i svega i ne znam bas da joj je vrijeme trajanja 30g.
a to je daleko najskuplji dio takvog sustava grijanja.

plinska instalacija, prikljucak i dimnjak u mom kraju sve skupa ne kostaju vise od 15000kn. a sam topl. pumpa kosta preko 50 000 (i to od 10tak kw sta nije niti dovoljno za vecinu kuca). 70 000 sa kolektorom pa jos instalacije po kuci itd. i za cas si na 100 000kn...a plinsko ces sve skupa platit 30-40 tisuca..e sad ako uspijes povratit tih 60-70 tisuca kuna na cijeni grijanja svaka ti cast..

mirko.es
31.10.2008., 14:56
Nesto mi racunica nije jasna, ako imas 30 kkn instalacije po kuci onda bi isto trebao imati i za plin ?

cap Smith
31.10.2008., 15:56
ali ono što mene posebno ljuti jesi ti kvazi majstori, svi mi izračunaju na neki svoj način potreban broj kw za grijanje prostora 90 kvadrata u konkretnom i to u rasponu od 8-17 kw. Na koji način dobivaju tako oprečne rezultate nije mi jasno. Kad im kažem da imam 5 cm stiropol na zidovima, po krovom i da ću u pod stavit3 cm, to im ništa ne znači i dalje tvrde da je potrebno koliko su rekli i prije nego sam im spomenuo tu izolaCIJU. Ali najbolje ja znam kako je bilo prije nego smo je stavili a kako je sada.
Definitivno odustajem od centralnog na struju - imam navodno 6 kw zakupljene struje, tako da za centralno na struju i ostale potrebe 20 tak kw, dakle 14 x1650 kn za svaki kupljeni kw je previše. Ostje mi ili ti kabeli u pod ili centralno na drva. Komentar molim vas,

moja-kucica
31.10.2008., 21:23
Nesto mi racunica nije jasna, ako imas 30 kkn instalacije po kuci onda bi isto trebao imati i za plin ?

a nije bitno uopce..bitan je red velicine...za sustav s toplinskom pumpom ces dati 100 tinjak tisuca kuna a za plinsko 30tak..sve plus minus par tisuca...
i to nemozes povratit nikad jer je razlika prevelika a komfor ravno isti...

moja-kucica
31.10.2008., 21:25
Definitivno odustajem od centralnog na struju - imam navodno 6 kw zakupljene struje, tako da za centralno na struju i ostale potrebe 20 tak kw, dakle 14 x1650 kn za svaki kupljeni kw je previše. Ostje mi ili ti kabeli u pod ili centralno na drva. Komentar molim vas,

a zasto mislis da ti sa tim kabelima nece trebati tolko struje...
kilowat je kilowat, donio ti njega preko el. grijaca u nekoj termo peci ili preko tih kabela..isti ti je vrag...ako nemas dovoljno kw za bilo koje grijanje strujom neces definitivno imati niti za te kabele i potrosnja ce biti ista...

ZEGA
31.10.2008., 21:52
http://www.nova.lentherminvest.si/index.php?gk=Izdelki&pk=ToplCrp
nije tak skupo...
z

moja-kucica
31.10.2008., 22:58
http://www.nova.lentherminvest.si/index.php?gk=Izdelki&pk=ToplCrp
nije tak skupo...
z

lici na neku smijuriju..prvo uopce mi to ne lici na toplinsku pumpu (mada se zove toplotne črpalke..neznam slovenski, ako to u opce je pumpa). lici na neki malo veci el. bojler.
drugo, to je samo 2kw a za kucu ti treba nekoliko puta vise osim ako nije neka turbo mala...
najjeftinija sta sam ja vidio je bila 50 000 kn i to bez carine za neku snagu od 10kw..mislim cak i manje al se nemogu vise sjetiti.

mrzli
01.11.2008., 10:15
stvar je puuno jednostavnija nego sta ti pricas..istina, ljudi ne razumije jer se malo raspitiju kako ustediti novce, a kad pitaju pitaju pogresne osobe..

kod toplinske pumpe se jednostavno radi o tome da investiciju nikad neces povratiti..slovom i brojkom NIKAD. i ne samo da neces doci na nulu nego ces jos nakon 30 godina eksploatacije biti u debelom minusu..

To jednostavno nije točno. Ako želiš prostor istovremeno i hladiti, onda se može i srednjeročno itekako isplatiti. A trend kretanja temperatura je u smjeru da će hlađenje uskoro trebati i više nego grijanje. Toplinske pumpe su sve jeftinije i vlada sve veća konkurencija na tom području. Ako se ne isplate, pitanje je zašto ih svi važniji proizvođači agresivno uključuju u svoje programe. Možda zbog toga jer je u nekim zemljama plin na svojoj realnoj cijeni, a ne kao kod nas pa je računica puno jasnija.
Može se računati da će cijena plina u slijedećih 20 godina biti kao i sada, ali to je zavaravanje. Kad se sve to procjeni i ubaci u računicu, rezultat je sasvim drugačiji. Smatram da svatko tko si može priuštiti tu investiciju treba vrlo ozbiljno razmotriti toplinsku pumpu. To je kod nas još dosta teško jer je malo projektanata i izvođača koji znaju što rade i koji rade po razumnim cijenama ali i to će se promijeniti.

Tko ne može ulagati u TP i ako ne treba hlađenje, plin mu je sigurno jeftiniji. No, siguran sam da su toplinske pumpe vrlo ozbiljna i srednjoročno isplativa alternativa, posebno u kombinaciji grijanje-hlađenje. Siguran sam da će toplinske pumpe biti znatno zastupljenije u godinama koje dolaze baš iz razloga dugoročne isplativnosti.

icotra
01.11.2008., 11:58
lici na neku smijuriju..prvo uopce mi to ne lici na toplinsku pumpu (mada se zove toplotne črpalke..neznam slovenski, ako to u opce je pumpa). lici na neki malo veci el. bojler.
drugo, to je samo 2kw a za kucu ti treba nekoliko puta vise osim ako nije neka turbo mala...
najjeftinija sta sam ja vidio je bila 50 000 kn i to bez carine za neku snagu od 10kw..mislim cak i manje al se nemogu vise sjetiti.

Pa i klima Vam je toplotna pumpa, i Vaš hladnjak , škrinja i sl . sve su to roplotne pumpe , a ono n aslici je toplotna pumpa koja održava određenu temperaturu kada je ona dosegla zadanu visinu . Tank je spojen u sistem sa plamenicima na plin ili e. pogon , drva ili bilo kaj drugo.
I takav sistem funkcionira i donosi vrlo velike uštede .
Inače vidim dase na neki način opirete struji , jer je skupa , drvima jer su zmazana , pa me zanima koji je Vaš favorit u grijanju kao pogonska energija .
I nije točno ono što stalno pišete da su sunčani kolektori jako skupi i ne griju osim kada je jako sunce i toplo . Najnovija tehnologija , materijali i mediji efikasno griju vodu preko sunčanih kolektora (vakum tube) i pri oblačnom vremenu a pogotovo danas 01.11.2008. , . Cijena jednog takovog kolektora za grijanje cca 300 l vode ili bolje cijelog sistema kolektori , pumpa , automatika i bojler za , toplu vodu i grijanje stana cca 18 000 kn , a vijek trajanja 50 godina . Da ga imaš bilo gdje u HR , do dnas ne bi trebao koristiti nijedan drugi energent .

moja-kucica
01.11.2008., 19:59
To jednostavno nije točno. Ako želiš prostor istovremeno i hladiti, onda se može i srednjeročno itekako isplatiti. A trend

ja pricam samo sa trenutnim brojkama cijene energenta..taj koji moze sa sigurnoscu predvidjeti buducnost neka uzme lovu i neka ide na burzu..sve drugo su bablje price..
po sadasnjim cjenama energenata i topl. pumpi nema sansi da ti se isplati investicija...ja to mogu potkrijepiti i konkretnim brojkama u lipu..sve drugo je filozofija

moja-kucica
01.11.2008., 20:01
Pa i klima Vam je toplotna pumpa, i Vaš hladnjak , škrinja i sl . sve su to roplotne pumpe , a ono n aslici je toplotna pumpa koja održava određenu temperaturu kada je ona dosegla zadanu visinu . Tank je .

gle, ja se grijem na klimu na kontinentu i znam sta je toplinska pumpa.
kolektori kad sam zadnji put gledao su bili jako skupi..mozda je nesto novo izaslo to ne znam..
reci konkretno koje su brojek u pitanju za cijeli sistem pa da vidimo..mozda si u pravu..stavi linkove na cijene i sustav pa cemo vidjeti o cemu se radi. ovako napamet nema smisla..samo konkretne brojke..

ZEGA
01.11.2008., 20:34
oval link koji sam dao je veliki bojler koji grije vodu uz pomoc TP, kod nas se mogu dobaviti preko merkura i kosta oko 11000kn...
Ako ti je to preslabo kupi2 ili 3 komada...
Ako imas solidno izoliranu kucu 2 komada su vise neg dovoljna, malo sam racunao (http://e-vozila.com/forum/viewtopic.php?t=32&postdays=0&postorder=asc&start=45) 10cm stiropor ovojnice sa svih strana cigla suplja 30cm (porotherm like) lambda zida 0.2-0.25, gore nesto vise stiropora 20-30cm i objekt 11x11x3m sa 20 kvadrata prozora lambda 1,4 ( a ima ih vec od 0.84) treba 2,5KW pa ti vidi jel ti to malo ili ne...
I te cijene su nebulozne ako imas 5KW klimu za 4000kn danas fakat ne kuzim koja je razlika, osim bojlera kojeg dodaju...

z

moja-kucica
02.11.2008., 11:13
oval link koji sam dao je veliki bojler koji grije vodu uz pomoc TP,

ok. ali to nema nikakve veze sa cijenom toplinske pumpe...
raspravljamo u prazno...zna se kolka je cijena toplinske pumpe trenutno..
ja nisam protiv pumpi. dapace. ni kod mene jos nije dosao plin (na jedno 100m od kuce mi je) i ja razmisljam o toj opciji ali po ovim cjenama mi to ne pada ni na kraj pameti...kad se sve skupa zbroji i oduzme, prema instalaciji plinskog grijanja je to razlika najmanje 50tak tisuca kuna..dobro izolirana kuca od kakvih 150m2 se moze grijati kao od sale sa kakvih 3000kn plina godisnje...na pumpu ces trositi barem 2000. to znaci da tih 50000 neces vratiti 50 godina..i to da se pumpi nista ne desi a sumnjam da joj je vijek trajanja 50 godina..
e sad kud ce cijene energenata to nitko ne zna...govorimo po sadasnjim cjenama...

lambda zida 0.2-0.25, gore nesto vise stiropora 20-30cm i objekt 11x11x3m sa 20 kvadrata prozora lambda 1,4 ( a ima ih vec od 0.84) treba 2,5KW pa ti vidi jel ti to malo ili ne...

gledao sam malo taj racun sta si radio i nazalost, nije niti blizu tocan.
prvo, kad racunas potrebnu snagu izvora grijanja onda ne racunas sa prosjecnom vanjskom nego sa minimalnom vanjskom..znaci ne 0 nego -15. tako da ce ti onda gubici biti dosta veci na ovojnicama..isto je i za stakla naravno..
a jos je gore sta nisi uracunao ventilacijske gubitke..na te dimenzije kuce sta si stavio, ako ces staviti izmjene zraka po pravilima, tablicama, onda ce ti sigurno biti debelo preko 5kw (ovako odoka)..moja kucu od 150m2 ima oko 6kw transmisijke gubitke a sve skupa sa ventilacijskim mislim da se penje i do 14kw....

icotra
02.11.2008., 21:55
gle, ja se grijem na klimu na kontinentu i znam sta je toplinska pumpa.
kolektori kad sam zadnji put gledao su bili jako skupi..mozda je nesto novo izaslo to ne znam..
reci konkretno koje su brojek u pitanju za cijeli sistem pa da vidimo..mozda si u pravu..stavi linkove na cijene i sustav pa cemo vidjeti o cemu se radi. ovako napamet nema smisla..samo konkretne brojke..

Ne želim nikoga reklamirati ovdje ,. pošaljite mi Vaš e mail na brisana e-mail adresa pa ću Vam poslati sve što mi je sada dostupno ..

Codegun
03.11.2008., 08:19
..moja kucu od 150m2 ima oko 6kw transmisijke gubitke a sve skupa sa ventilacijskim mislim da se penje i do 14kw....

da i ja sam došao do takvih otprilike izračuna, mojih 160m2 sa 10cm stiropora i 29cm cigle vulgaris imaju oko 12kW transmisijskih gubitaka. Kao što ti znaš, a drugi možda ne znaju, ja sam bio prilično prisiljen ozbiljno razmotriti TP jer nemam plin i najbolje što sam uspio od cijene pronači a da zadovoljava za grijanje moje kuće je koštalo 100.000kn (Buderus) BEZ podnog grijanja. Mislim, malo morgen.
Iznajmio sam UNP spremnik i prošao sve skupa za cca 60000kn (sa grijanjem). Isto tako vidio sam da se ovdje često spominje i hlađenje. Ako pričamo o hlađenju sa podnim grijanjem to nije tako jednostavno jer se u pod ne može pustiti hladna voda, pitao sam to majstora već više puta, no nisam upamtio točne razloge no rekao je - ne. Zapravo upamtio bih razlog zašto ne, možda da nije prvo bubnuo cifru od kojih 20000kn za neki antifriz koji tada ide u pod.
Moje iskustvo sa TP je eto dosta sviježe. Lako je ovdje teoretizirati na forumu no kad se iscrpite sa gradnjom i dođe na red grijenje pa tada morate pronaći novih 140.000kn onda entuzijazam oko TP naglo splasne. Što se hlađenja tiče, držite se starih dobrih klima-uređaja. Možda ovo bude jednog dana zanimljivo ako se ova državica sjeti da bi bilo dobro subvencionirati takvu tehnologiju.

Lee Champa
03.11.2008., 09:08
[QUOTE=Codegun;16858887]. Ako pričamo o hlađenju sa podnim grijanjem to nije tako jednostavno jer se u pod ne može pustiti hladna voda, pitao sam to majstora već više puta, no nisam upamtio točne razloge no rekao je - ne. /QUOTE]

Razlog zašto se ne pušta hladna voda u cijevi podnog: zbog kondenzacije na podu

Codegun
03.11.2008., 09:18
Razlog zašto se ne pušta hladna voda u cijevi podnog: zbog kondenzacije na podu

meni se čini da je i ovaj majstor takvo što spominjao no ako ipak postoji mogućnost hlađenja preko podnog grijanja, jer postoji taj neki antifriz koji onda ide u cijevi, kako se onda izbjegava kondenzacija na podu?

ZEGA
03.11.2008., 10:33
kondenzacija na podu se izbjegava tako da se temperatura vode ne spusta ispod 13c (provjereno, ionak da stavis antifriz imao bi kondenzat na podu kak god okrenes antifriz tu ne igra!) i to je sve, zaboravi antifrize i sve jer ionako voda ne smije ni blizu smrzavanja i prehladan bi bio pod ispod 13 ionak...
Jedino sto odvlazivanje ne bi radilo i korekcija temperature ne bi bila drasticna (ne ispod 20c sto je po meni ionako overkill kad neki riktaju klimu na 18 ljeti)
Znaci samo zahtjev na regulaciju!
z

mrzli
03.11.2008., 10:49
Hlađenje se može bez problema napraviti, ali je bolje ići na kombinaciju podno/zidno grijanje/hlađenje. A kad pitate nekog 'majstora' za to, onda je sigurno da će vam izvaliti neku glupost.

Prvo što se tiče isplativosti - da ne raspravljamo u nedogled o tome, sasvim je jasno da se to ne radi na kućama kojima je cilj najveća isplativnost nego kojima je cilj imati najbolji komfor. Kad se ide prema tome, toplinska pumpa je izuzetno dobar izbor jer se super slaže sa zidno/podnim sustavom za grijanje i hlađenje i stvarno puno štedi. Kod hlađenja se može raditi i pasivno hlađenje gdje je iskoristivost od 15-20 puta (da dobro je napisano). Dobar dodatak tom sustavu je i rekuperator. Kad se sve to zajedno postavi, onda se dobije najbolji sustav, ali nikako ne po najnižoj cijeni. No, takav sustav je možda čak i jeftiniji od klasičnih sustava koji kombiniraju grijanje/hlađenje, a znatno štedi u potrošnji.

S druge strane, toplinske pumpe mogu biti i najjetinije rješenje - dokaz za to je grijanje/hlađenje klimom, ali recimo da to svima nije prihvatljivo rješenje.

Što se tiče hlađenja, kroz sustav za površinsko hlađenje ide voda. Kondenzacija se izbjegava tako da se površinska temperatura regulira tako ne ide ispod temperature kondenzacije. Postavi se senzor koji to kontrolira ili se stave limiti. Projektiranje sustava se osigurava da sve radi kako treba i da sustav može hladiti bez kondenzacije. Jednim sustavom površinskog grijanja se grije i hladi i to se radi jednim uređajem (toplinskom pumpom) uz znatne uštede energije. Dugoročno je to vrlo dobro, po principu funkcioniranja jednostavno i dugoročno isplativo rješenje.

mrzli
03.11.2008., 10:54
kondenzacija na podu se izbjegava tako da se temperatura vode ne spusta ispod 13c
Jedino sto odvlazivanje ne bi radilo i korekcija temperature ne bi bila drasticna (ne ispod 20c sto je po meni ionako overkill kad neki riktaju klimu na 18 ljeti)
Znaci samo zahtjev na regulaciju!
z

Točno - regulacijom se izbjegavaju problemi s kondenzacijom. No, samo podno hlađenje i nije najbolje ni najefikasnije. Idealno bi bilo podno grijanje i stropno hlađenje. Ali, kao što sam napisao - kombinacija podno-zidno je jako dobra i za grijanje (manja tromost, još bolji osjećaj topline u prostoru), i za hlađenje (efikasnije i hladi se s nekih 18 stupnjeva na zidu i 19-20 na podu pa nema šanse za kondenzaciju).

moja-kucica
03.11.2008., 11:58
Prvo što se tiče isplativosti - da ne raspravljamo u nedogled o tome, sasvim je jasno da se to ne radi na kućama kojima je cilj najveća isplativnost nego kojima je cilj imati najbolji komfor. Kad se ide prema tome, toplinska pumpa je izuzetno

eh, kod tebe je sve "znatno", "veliko poboljsanje" itd..a kolko je to "znatno"?
po svim racunima sta sam ja radio to "znatno" ispadne "neznatno" u odnosu na npr. kombinaciju plinskog grijanja i hladnjenja najobicnijim klima uredjajem.

jer grijanjem plinom (naravno dobro izoliranog objekta!!!..to je uvjet za sve) se moze napraviti tolko niskim da i u slucaju kad bi se topl. pumpom grijao za samo jednu kunu na godinu (sta je naravno nemoguce) bi opet vrijeme povrata bilo nekoliko desetljeca.
a kolki je zivotni vijek jedne pumpe??? mislim da vrijeme povrata neces nikad docekati.

a kakav je to poseban komfor grijati se na toplinsku pumpu? isti vrag kao sa plinskim. nema ama bas nikakve razlike. i toplinska pumpa tjera vodu ili kroz radijatore ili podno.
razlika je jedino u hladjenju a cijena hladnjenja je puno manja jer se malo dana godisnje hladi tako da za to posluzi i najjeftinija moguca klima za ne tako velike mjesecne racune.

mrzli
03.11.2008., 12:23
eh, kod tebe je sve "znatno", "veliko poboljsanje" itd..a kolko je to "znatno"?
po svim racunima sta sam ja radio to "znatno" ispadne "neznatno" u odnosu na npr. kombinaciju plinskog grijanja i hladnjenja najobicnijim klima uredjajem.

razlika je jedino u hladjenju a cijena hladnjenja je puno manja jer se malo dana godisnje hladi tako da za to posluzi i najjeftinija moguca klima za ne tako velike mjesecne racune.

Pa naravno da je neznatno kad već koristiš toplinsku pumpu za hlađenje. A vjerojatno računaš i da nećeš grijati ili hladiti cijelu ili većinu kuće radi uštede pa troškovi ispadaju znatno manji. I vjerojatno pretpostavljaš da nećeš imati 4 unutarnje jedinice klima uređaja nego ćeš imati jednu. Pa nećeš uzeti neki bolji klima uređaj nego ćeš ići na neki slabiji. Koji onda moraš svakih 5 godina mijenjati. Ali, tebi je to jeftinije. I s tim se slažem i kažem da si u pravu i da si za svoj slučaj izabrao najbolje rješenje. Koje ti puše po glavi, ali ako je tebi bitnije da je jeftino, a nek puše, onda je i meni to sasvim u redu. Nisu sve potrebe jednake i ne misle svi da je najjeftinije i najbolje rješenje.

mrzli
03.11.2008., 12:38
I još nešto - kad se računaju investicije, onda se ni u kom slučaju ne računa po trenutnim parametrima nego se računaju za neki duži rok - npr. za 30 godina. Za taj se rok pokušava procijeniti što će se dešavati s cijenama i troškovima. Vani ljudi puno više računaju investicije onako kako se stvarno moraju računati, a ne samo po današnjim parametrima. I zbog toga su toplinske pumpe sve korištenije, jer pokazuju isplativost u razumnom roku.

Ja se slažem da je danas plin najisplativiji i da je ljudima najjednostavnije i najjeftinije staviti plin jer su u toj fazi već iscrpljeni s ulaganjima u kuću, a posao oko plina je dosta jeftin i konkurencija na tržištu je velika. No, tvrdim da je za neke slučajeve i danas toplinska pumpa isplativa - naravno, ne isplativa za nekoliko godina ali isplativa u razumnim roku - 10-15 godina, što je za kuću sasvim OK.

moja-kucica
03.11.2008., 12:45
Pa naravno da je neznatno kad već koristiš toplinsku pumpu za hlađenje.

pa kako se drukcije i hladiti nego klimom?

kad spominjemo toplinsku pumpu, onda (barem meni, a mislim i vecini) se gledaju njezine prednosti kod grijanja jer su tu najvece stavke.
a kod grijanja ima jednu jedinu prednost (pred ostalim sustavima centralnog gdje ne moras nista raditi nego samo stisnes gumb..znaci plin gradski ili UNP, loz ulje, bilo koja vrsta el. grijanja itd.) a ta je mali mjesecni racuni..razlike u komforu ja ne vidim.
a ima jednu ogromnu manu a ta je pocetna investicija. i to je objektivni problem koji nece biti premosten dok se ne smanje cijene tih uredjaja (bilo subvencijama bilo masovnom potraznjom pa i proizvodnjom).
pa nisam ja protiv pumpe. ja to vec proucavam godinama i imam sjajnog projektanta koji mi to sve moze proracunati kak se sjetim jer smo odlicni prijatelji.
ali 60tak tisuca kuna vise nedam zbog mrvicu vise komfora za jedan mjesec ljeti. plus jos jedan dodatak. tih 60 000kn mozes recimo stavit na orocenu stednju i imat ces godisnje 3000 kn na orocenu stednju. tako da po tome onaj koji si stavi pumpu u odnosu na onoga koji si stavi plinsko grijanje nece tu pumpu vratiti ravno nikad..odnosno jos ce gomilati gubitke svake godine jer ovaj zaradjuje na kamatama..da ne spominjem da stavi te novce recimo u dionice. i to recimo ht-a koji godisnje daje 30kn dividende. to je 8000kn godisnje..

eto, 3 dobra razloga zasto ne staviti pumpu trenutno...
iz istog razloga se ne isplati ni toplinsku fasadu stavljati ali to je vec skroz drugo pitanje jer je to i stvat estetike pa to moras staviti a i puno je manja razlika izmedju obicne i termo pa se to onda i isplati sa estetskog stanovista.

moja-kucica
03.11.2008., 12:50
No, tvrdim da je za neke slučajeve i danas toplinska pumpa isplativa - naravno, ne isplativa za nekoliko godina ali isplativa u razumnim roku - 10-15 godina, što je za kuću sasvim OK.

pa isplativa je za nekog buržuja koji je ionako mislio u kucu utrpati klime za hladjenje po svim prostorijama i to najbolje marki klima po najvecim cjenama, za plinsko grijanje je mislio staviti najbolji inox dimnjak koji sam kosta ko moje cijelo centralno itd..
i onda ce mu netko ponuditi toplinsku pumpu za samo 125000 kuna (all included) gdje ne treba dimnjka, ne treba klima u svakoj sobi, nema ciscenja plinskogu uredjaja itd..

ali za ostali slucaj ja stvarno ne znam kako bi se to moglo isplatiti za 10-15 godina. volio bih cuti konkretne brojke ili neki primjer gdje bi se to isplatilo?

mrzli
03.11.2008., 12:57
Točno je da se investicije računaju na način da se vidi koliko si uštedio i da se onda to ukamaćuje i na kraju za isplativost treba nadokanaditi i zaradu u kamatama. Zbog toga je neizbježno da država daje poticaje ili kredite s niskim kamatama za ugradnju toplinskih pumpi. To je jedini način za razvoj tržišta i stvarnu isplativost u većini slučajeva.
I ponavljam, slažem se da je u većini slučajeva isplativije ići na plin i klima uređaj. Ali, zašto se kuće ne bi promatrale kao auti - ima puno ljudi kojima nije bitno samo da te doveze od točke A do točke B nego im je bitno da je taj auto dobar i da ima čitav niz dodataka. A toplinska pumpa je često u razini cijene samo polovice boljeg auta kojih na našim ulicama ima nemali broj.

Codegun
03.11.2008., 13:21
da ali kod auta, kad si to već spomenuo kao usporedbu, možeš birati raznu dodatnu opremu, pa tu je i dizajn, pa i razni logotipi na koji priglupe cure padaju itd, znači imaš konkretnu prednost ako se odlučiš za neki skuplji model. TP grije kao i plinski ili bilo koji drugi bojler i jedino po čemu znaš da imaš TP je račun za struju svaki mjesec dok bi za bojler na plin taj račun bio recimo 100kn veči. I to je sve, nema tu komfora, toplina je jednaka. A hlađenje je priča za sebe, za razliku u cijeni možeš sigurno nekoliko godina ići na zimovanje - u sred ljeta.

mrzli
03.11.2008., 13:57
Razgovarao sam s nekim ljudima koji su provodili vrijeme u prostoru koji je površinski grijan i hlađen. Kažu da je izuzetno ugodno boraviti u takvom prostoru, a hlađenje je posebno ugodno jer radi bez puhanja. Po meni je mikroklima prostora u kojem se boravi izuzetno važna i spada među najvažnije kvalitete kuće koje se često zanemaruju. I to ne zbog toga jer se želi zanemarivati nego jer se mora zanemarivati zbog troškova. Po mojem mišljenju je kaliteta boravka u kući vrijedna NEŠTO više ukupne investicije koja je još i k tome isplativa. I osobno bih, ako mogu, radije uložio tu polovicu boljeg auta u mikroklimu kuće jer je meni to važnije.

A svakako treba računati na recimo najmanje dvostruko poskupljenje plina u nekoliko godina. Evo zadnjih primjera: "Polančec je naglasio kako je cijena uvoza plina 2,27 kuna dok se plin prodaje po cijeni od 1,07 kuna. - Po direktivama EU razlika kupovne i prodajne cijene morat će nestati – kazao je potpredsjednik. ". A ako to dobro čitam, znači da će plin morati poskupjeti više od 100%.

Ja se i dalje apsolutno slažem s vama da je plin+klima najjeftinije i kratkoročno investicijski najprihvatljivije rješenje. Samo mislim da nije i dugoročno najbolje jer smatram da tržište traži i bolja rješenja, ne samo kratkoročno najjeftinija. Ja bih rado da si svi mogu priuštiti toplinske pumpe ali to nije realno. Isto mislim da će toplinske pumpe pojeftiniti i da se već danas mogu dobiti po dobrim cijenama, ako se malo potrudi.

Codegun
03.11.2008., 14:04
Ja se i dalje apsolutno slažem s vama da je plin+klima najjeftinije i kratkoročno investicijski najprihvatljivije rješenje. Samo mislim da nije i najbolje jer smatram da tržište traži i bolja rješenja, ne samo najjeftinija. Isto mislim da će toplinske pumpe pojeftiniti i da se već danas mogu dobiti po dobrim cijenama, ako se malo potrudi.

ovo boldano si krivo rekao, kako sada stvari stoje plin je i kratkoročno i dugoročno najjisplativije riješenje. A što se cijena tiče, energija je globalni problem i teško je vjerovati da će jedan energent otići gore s cijenom a da neki drugi neče. Smatraj da će cijenu plina pratiti i povečanje cijene struje.
Negdje gore sam napisao cijene za TP koje su meni nudili. Ima raznih uređaja a ja sam za svoj nevelik prostor (160m2) trebao dati 100.000 kn za uređaj (jer bi mi takav odgovarao). U toj cijeni nije ni podno grijanje ni rovanje parcele da se postave cijevi za TP. Ponoviti ću, lako je ovdje teoretizirati, kad gradiš kuću sve se začas promijeni. Osim ako nisi neki tajkun?

moja-kucica
03.11.2008., 14:06
Razgovarao sam s nekim ljudima koji su provodili vrijeme u prostoru koji je površinski grijan i hlađen. Kažu da je izuzetno ugodno boraviti u takvom prostoru, a hlađenje je posebno ugodno jer radi bez puhanja.

vjerujem..nije niti meni to mala stavka..misli da je svima stalo do komfora i mnogi su ga spremni platiti. da nije tako svi bi se na drva grijali..ali isto tako mozes staviti podno grijanje sa plinskim i ucinak je isti. ili sa zidnim. isti vrag.

hladjenje ja odvajam od grijanja jer je puno manja stavka i manje je dana u godini kad se hladi nego kad se grije tako da mogu izdrzati malo puhanja...to puhanje se ne manifestira kao neka nelagoda.uopce. osim da ti puse direktno u tijelo. tada bi to bilo vrlo neugodno..ovako je to neugoda samo utolko ako si bio u prostoriji u kojoj je hladjenje zidno ili podno gdje nema strujanja zraka pa bi onda tek rekao vauuu..nema puhanja, niti se ikakva buha cuje od klime...
vjerujem da je mrak...

ali je isto tako bmw 5tica mrak prema novoj hondi acord...ali ce ipak i honda acord i vise nego zadovoljiti

mrzli
03.11.2008., 14:26
Smatraj da će cijenu plina pratiti i povečanje cijene struje....

Ima raznih uređaja a ja sam za svoj nevelik prostor (160m2) trebao dati 100.000 kn za uređaj (jer bi mi takav odgovarao). U toj cijeni nije ni podno grijanje ni rovanje parcele da se postave cijevi za TP.

Cijena plina će otići više od 100%. Cijena struje kod toplinske pumpe sudjeluje sa 25% (ako je sustav dobro napravljen). Što znači da ako cijena raste, da raste samo sa 25% udjela. A što se tiče cijene od 100.000 kuna za toplinsku pumpu, to je zbilja previše. Ja imam informacije da se može proći duplo jetinije za takav kapacitet. Cijevi na parceli isto nisu skupe - PVC cijevi kojima realno treba samo kopanje, a to ne mora biti skupo ako radite u nekoj kombinaciji. Vidio sam na tvom blogu kako si pažljivo i racionalno gradio kuću. Siguran sam da bi toplinsku pumpu uspio isto tako racionalno ugraditi za puno manje love. Ali se slažem da su još toplinske pumpe preskupe ali vidim pomake u dobrom (jeftinijem) smjeru.

Codegun
03.11.2008., 14:31
Cijena plina će otići više od 100%. Cijena struje kod toplinske pumpe sudjeluje sa 25% (ako je sustav dobro napravljen). Što znači da ako cijena raste, da raste samo sa 25% udjela. A što se tiče cijene od 100.000 kuna za toplinsku pumpu, to je zbilja previše. Ja imam informacije da se može proći duplo jetinije za takav kapacitet. Cijevi na parceli isto nisu skupe - PVC cijevi kojima realno treba samo kopanje, a to ne mora biti skupo ako radite u nekoj kombinaciji. Vidio sam na tvom blogu kako si pažljivo radio i racionalno gradio kuću. Siguran sam da bi toplinsku pumpu uspio isto tako racionalno ugraditi za puno manje love. Ali se slažem da su još toplinske pumpe preskupe ali vidim pomake u dobrom (jeftinijem) smjeru.

Cijena od sto kila je cijena koju mi je rekao majstor kojem vjerujem (taj mi je i radio sve). Moraš izrovati duplo veču površinu parcele od prostora koji griješ na dubinu od 2m. U mom slučaju to bi bilo recimo 30 x 10m, što se mene tiče to je već olimpijski bazen. Bilo bi puno razumnije tu lovu ulupati u bolju fasadu ili bolji auto ili bolju klimu nego ugraditi TP.

moja-kucica
03.11.2008., 21:16
Cijena plina će otići više od 100%. Cijena struje kod toplinske pumpe sudjeluje sa 25% (ako je sustav dobro napravljen).

to je sad zamjena teza...to nije 25% nego 100% jer npr. ja kad govorim o topl. pumpi ne govorim (ne samo ja nego i drugi i to je i najnormalnije) o toplinskoj snazi koju dobijes nego o el. energiji koju si ulozio.
tako kad sam navodio primjere da na plin grijes sa 3000kn a sa topl. pumpom bi bilo 2000kn to se odnosilo na 2000kn el. energije..
koja je u medjuvremenu poskupila 20% a plin nije isao ni lipe gore..
sta ce biti u buducnosti to cemo vidjeti..rekli su i da nafta vise nikada nece ispod 100 dolara pa je evo na 50...sta buducnost donosi ja nemam hrabrosti prognozirati jer je to zbilja ovako vise stohastika...
uopce nije iskljuceno da struja opet ode gore..jer to tako ide..nikad ne poskupe odjednom da ljudi ne polude nego malo po malo..kao onaj primjer sa zabom kad je skuhas.

meni je ta toplinska pumpa u odnosu na plinsko zbilja onako kao najnoviji mercedes prema najnovijem lexusu...ima razlike ali nije kao da mercedes usporedjujes sa peglicom

moja-kucica
03.11.2008., 21:23
A što se tiče cijene od 100.000 kuna za toplinsku pumpu, to je zbilja previše. Ja imam informacije da se može proći duplo jetinije za takav kapacitet.

u jednu ruku si u pravu..osobno znam jednog decka koji si je to stavio u novu kucu pred godinu dana.
ali ima jedan ali..on je na ovako dosta zanimljivoj poslovnoj poziciji za tvrtke (viesman, vailant itd) i ima takvo radno mjesto gdje moze pogodovati tim tvrtkama..odnosno oni misle da im on moze pogodovati pa su mu isli jaako na ruku..
dobio je prvo ponude kao i ostali smrtnici pa je onda ispregovarao dosta nize cijene (50tak tisuca kuna za pumpu i kolektore) ali je kakva realna cijena za pumpu, kolektore i instalaciju po kuci preko 100 000kn...
ali to je dobio on. mozda je i malo pretjerao (nije htio reci tocnu cijenu) sa cijenom koju je objelodanio (mozda je malo visa ali niza nije sigurno)

pa bio je i ovdje neki link na jednu kao jeftiniju..bio je cijena od 7000E (bez carine) i to za snagu manju od 10kw. sta nije dovoljno za dobro izoliranu kucu od kakvih 150m2. znaci pumpa te sigurno nece kostati ispod 50 000. e sad sam vidi kolko ce te jos kostati kolektori, instalacija po kuci itd...

mrzli
04.11.2008., 08:22
Ja isto imam informacije da cijene mogu biti znatno nize od 100.000 kn za pumpu. I to najmanje negdje na pola te cijene. Realno, nema jakih razloga da toplinska pumpa kosta 100.000 kuna. Posebno sad kad svi jači proizvođači imaju toplinske pumpe u ponudi i kad je počela vladati dosta jaka konkurencija i kad je svima stalo da se u tom području snažno pozicioniraju. I ponuđačima je jasno da za 100.000 kn neće prodati baš puno toplinskih pumpi.

Codegun
04.11.2008., 08:31
Ja isto imam informacije da cijene mogu biti znatno nize od 100.000 kn za pumpu. I to najmanje negdje na pola te cijene. Realno, nema jakih razloga da toplinska pumpa kosta 100.000 kuna. Posebno sad kad svi jači proizvođači imaju toplinske pumpe u ponudi i kad je počela vladati dosta jaka konkurencija i kad je svima stalo da se u tom području snažno pozicioniraju. I ponuđačima je jasno da za 100.000 kn neće prodati baš puno toplinskih pumpi.

ali mora ti biti jasno da određeni prostor za grijanje traži određene kW koje je potrebno ubaciti unutra da bi se držala zadana temperatura. Tek kad budeš mogao govoriti o konkretnom objektu tek tada češ moći znati kakva ti pumpa treba. Meni za moju kuću treba 12kW energije i takav stroj je koštao onu navedenu cifru i to bez kopanja olimpijskog bazena vani na parceli. Nema smisla gledati cijene bez da znaš koliko ti energije treba.

ZEGA
04.11.2008., 10:39
ok. ali to nema nikakve veze sa cijenom toplinske pumpe...
raspravljamo u prazno...zna se kolka je cijena toplinske pumpe trenutno..
ja nisam protiv pumpi. dapace. ni kod mene jos nije dosao plin (na jedno 100m od kuce mi je) i ja razmisljam o toj opciji ali po ovim cjenama mi to ne pada ni na kraj pameti...kad se sve skupa zbroji i oduzme, prema instalaciji plinskog grijanja je to razlika najmanje 50tak tisuca kuna..dobro izolirana kuca od kakvih 150m2 se moze grijati kao od sale sa kakvih 3000kn plina godisnje...na pumpu ces trositi barem 2000. to znaci da tih 50000 neces vratiti 50 godina..i to da se pumpi nista ne desi a sumnjam da joj je vijek trajanja 50 godina..
e sad kud ce cijene energenata to nitko ne zna...govorimo po sadasnjim cjenama...
gledao sam malo taj racun sta si radio i nazalost, nije niti blizu tocan.
prvo, kad racunas potrebnu snagu izvora grijanja onda ne racunas sa prosjecnom vanjskom nego sa minimalnom vanjskom..znaci ne 0 nego -15. tako da ce ti onda gubici biti dosta veci na ovojnicama..isto je i za stakla naravno..

Ma ok ali ja sam racunao prosjek i to worst case (mene zanimao racun struje a ne kapacitiranje pumpe)
Za kapacitiranje da odem do -20 i odredim unutra 20 i to je to...
No koliko god objekt trosio razlika je fiksna, TP su preskupe ovako kako se sad nude...
Ova slovenska varijanta je vise samo za sanitarnu vodu (po snazi) ali dalo bi se iskombinirat nesto sa vise jedinica...
A cinjenica je da to nemre kostat toliko koliko traze zato je dobro ako si DIY-er ima sanse da se to napravi i za puno manje para!

a jos je gore sta nisi uracunao ventilacijske gubitke..na te dimenzije kuce sta si stavio, ako ces staviti izmjene zraka po pravilima, tablicama, onda ce ti sigurno biti debelo preko 5kw (ovako odoka)..moja kucu od 150m2 ima oko 6kw transmisijke gubitke a sve skupa sa ventilacijskim mislim da se penje i do 14kw....
Ventilaciju ne bi tjerao 2 izmjene na sat vec oko 0.5 i to preko izmjenjivaca zrak zrak i uvlacenje zraka izvana kroz cijev u zemlji tako da tu nema ni izbliza toliko gubitaka koliko si naveo...
Oko pumpe bi se poigrao sa starijim klimama a izmjenjivac zrak zrak bi radio koaxialni od 2 kanala za zrak (jedan u drugom) dvije muhe jednim udarcem mozda ako mu efikasnost bude mala bi se mogao napraviti plocasti!
z

moja-kucica
04.11.2008., 12:15
Ventilaciju ne bi tjerao 2 izmjene na sat vec oko 0.5
z

pa to tak na kraju i ispadne kod svih..za kupaonu je cini mi se 4 izmjene zraka na dan..mislim da nitko na svijetu tolko ne lufta kupaonu. kod mene to na kraju bude mozda 2 izmjene na cijeli dan a ne 4 na sat...
problem je spavaca soba sa dvoje ljudi. tu zrak moze vec preko noci biti dosta nekvalitetan ali ko ce se dizati u 3 po noci da bi proluftao sobu..

jebiga, takvi su standardi izvuceni iz neke emprije i vjerovatno nisu bez veze..
samo se slazem da je to vjerovatno za vecinu i previse..

ZEGA
09.11.2008., 00:49
http://www.alfaclima.co.rs/
njihova TP je 1300Eura 9Kw,, pa pitam se zakaj svi odmah potezu TP od 50000kn u racunici a ne ovak nekaj?

moja-kucica
09.11.2008., 11:06
http://www.alfaclima.co.rs/
njihova TP je 1300Eura 9Kw,, pa pitam se zakaj svi odmah potezu TP od 50000kn u racunici a ne ovak nekaj?

di pise to...jel mozes izvuci cijene od nekud?
za te novce nemozes kupit ni posteni klima uredjaj. prije mi se cini da si se zezno za jednu nulu.
ako je to 1300E reci im odmah da jednu rezerviraju za mene :)

ZEGA
09.11.2008., 21:22
To je info koju sam doznao na jednom drugom forumu pa sam je samo prenjeo, a za ostalo imas tel kontakt ili mail a jezik je slican, ako rabe onaj svoj koaxialni izmjenjivac (nema velikog rezervoara, jeftinjara) onda je ta cijena vrlo vjerovatna...
No kak me to zanima trazit cu cjenik za njihove proizvode...
z

moja-kucica
09.11.2008., 22:07
To je info koju sam doznao na jednom drugom forumu pa sam je samo prenjeo, a za ostalo imas tel kontakt ili mail a jezik je slican, ako rabe onaj svoj koaxialni izmjenjivac (nema velikog rezervoara, jeftinjara) onda je ta cijena vrlo vjerovatna...
No kak me to zanima trazit cu cjenik za njihove proizvode...
z

ak nabavis postaj..
iskreno jako sumnjam da je to moguce..ali nikad se nezna..

bricki
10.11.2008., 15:44
Ti vjerojatno poludiš od glavobolje na plaži uzrokovane toplim stopalima :D

he he he:top:

bricki
10.11.2008., 15:50
kaj si ti neki doktor pa to znas,ili samo postavljas radijatore.daj neki link ili dokaz za ova trabunjanja.meni je puno veci problem kad mi nazebu noge a nema mi veceg gusta kad usred zime poslije kupanja stanes na tople plocice

nije frka kad ti minutu ili dvije stojiš na tim pločicama koje su tople.Ako stojis na podu koji je zagrijan na temperaturu vecu od 27 celzijusa počinje se mjenjat mikroklima stopala što onda ima određene popratne pojave.Neki link posebno nemam iako sam negdje i pročitao to.Konzultirao sam se sa nekolicinom doktora,ljudi koji postavljaju podno grijanje itd.Inače sam u toj branši šta se tiče podova,izolacija i grijanja--da ne reklamiram sad firmu-- pa zato znam te neke pojedinosti. :kava:

mrzli
11.11.2008., 09:56
Dobro projektirano i izvedeno podno grijanje ne bi smjelo ići iznad 25-26 stupnjeva na površini poda, a još manje iznad 27. A i to je ionako znatno ispod temperature tijela. To znači da se stajanjem na tom podu stopala ništa dodatno ne zagrijavaju nego osjećaju kako nije hladno.

bricki
13.11.2008., 21:19
ajd pitaj malo nekog ortopeda o tome u vezi podnog grijanja.

mrzli
14.11.2008., 10:07
Pa ako ti znaš što će ortoped o tome reći, onda napiši o tome i citiraj ga. Ja sam siguran da je podno grijanje 'zdravije' od ostalih tipova grijanja (radijatora, ventilokonvektora, klima...)

ZEGA
14.11.2008., 12:54
Mene je frend pokolebao nedavno, ima doma podno i iskljucio ga je uz argument kad god upali podno svi se doma porazboljevaju.
Kao komfor i osjecaj ugode je fenomenalan, stalno su po stanu hodali u carapama i sl no nemre objasnit ali svaki pocetak sezone grijanja je bio uz nekakve prehlade...
Sad kako zasto?
z

mrzli
14.11.2008., 14:26
Gle, a ja sam za prehlade u vrijeme početka grijanja krivio radijatore. Sad mi je teorija shebana. ;)

Nimalo Vazan
15.11.2008., 05:49
Nisam sudjelovao u temi već dugo, no čitajući postove unazad po ko zna koji put se prića da podno nije dobro ali naravno svi negdje proćitali ali NIGDJE dokaza o tome???

Mislim da netreba pretjerivati oko podnog ako je izvedeno onako kao to treba biti, tj. premapravilima struke.

:top::top::top:

Lee Champa
15.11.2008., 11:08
Temperatura poda iznad 27 C izaziva vene na nogama. To je to!
Piše u prospektu - uputama o podnom grijanju firme VELTA gmbh. (koje više nema)!

mrzli
15.11.2008., 18:15
Kako nema te firme- http://www.velta.de

A da malo riješimo to sa zabludama - ako netko ima problema s venama, svaka visoka temperatura mu je 'štetna'. Da se podovi griju na 35 stupnjeva, to bi možda bilo štetno za vene kao što je štetno i hodanje ljeti u cipelama (pa nitko ne lamentira da su cipele štetne). Normalno projektirano podno grijanje na površini poda ne bi smjelo ići iznad 26, a za rezervu može i do 27. Na tim temperaturama NEMA nikakvih problema s prekomjernim zagrijavanjem nogu i NEMA problema s venama.

A sad malo logike u vezi razboljevanja i rada podnog grijanja - mi se doma isto često razbolimo na početku sezone grijanja, a nemamo podno. Da je razboljevanje vezano za podno grijanje, onda bi ljudi bili bolesni cijelo vrijeme kad radi podno grijanje, a ne samo na početku sezone. Čini mi se da to nema nikakve veze s tipom grijanja (osim ako nije potpuno krivo izvedeno).

Lee Champa
16.11.2008., 07:38
[QUOTE=mrzli;17089457]Kako nema te firme- http://www.velta.de

To nije Velta gmbh.:top:

mrzli
16.11.2008., 08:27
Očito moram crtati -Velta nije prestala postojati nego je postala dio grupacije i dalje uspješno radi podna grijanja. Evo ti link (http://www.velta.de/en/start_fachhandwerk/default.asp?seite=../prprodukte/uebersicht.htm&index=8).

Mala Ninocka
17.11.2008., 13:59
Pridružujem se ovom topicu... Naime postavili smo podno grijanje i polako se približavamo fazi podnih obloga. Odlučili smo se za keramiku, pa molim informaciju gdje - kod kojih tvrtki, proizvođača se mogu kupiti ploči za podno grijanje - imitacija drva.... Hvala vam svima unaprijed!!!!!!!!

Lee Champa
18.11.2008., 11:15
Očito moram crtati -Velta nije prestala postojati nego je postala dio grupacije i dalje uspješno radi podna grijanja. Evo ti link (http://www.velta.de/en/start_fachhandwerk/default.asp?seite=../prprodukte/uebersicht.htm&index=8).

:top:

Ilana
19.11.2008., 09:28
Vidim da tu ima stručnjaka :) Da ne čitam cijelu temu, samo bih postavila pitanje:

U stanu imamo klasične radijatore, a u kuhinji imamo podno grijanje. Bojler je Vaillant (ne znam točan model) i koliko sam shvatila ima samo "jedan krug" (kako vi to stručno kažete) vode za radijatore - tj. za grijanje i to je nariktano na 70°C.

Majstor je podno grijanje napravio po sistemu da u njegove cijevi voda dolazi na povratnoj putanji iz radijatora tako da nije toplija od 40°C (postavio je mali ventil na početku cijevi za podno grijanje)... kada je počela sezona grijanja, stan nismo nikako mogli ugrijati i radijatori su stalno bili mlaki.

Zvali smo ga da vidi u čemu je problem i frajer je maknuo taj ventil od podnog grijanja i (valjda sad u te cijevi ide voda na 70°C) i za sad radi ok. Pod u kuhinji nikad nije vruć, nego ugodno topao.

Može li to tako funkcionirati? Je li to pretopla voda za puštanje u sistem grijanja? Ako smanjim temp te vode, treba 5 sati da se stan ugrije na 23°C :misli: :ne zna:

Lee Champa
19.11.2008., 10:53
Ako je to povratna voda iz radijatora to može tako raditi!
Upitno će možda biti kad vani bude više minusiča:top:, ali ako je do sada radilo:kava:

Ilana
19.11.2008., 11:14
Mislim da je povratna voda u pitanju... a jel ok da ostavim temperaturu vode za grijanje na 70°C na bojleru?
Na koliko se inaće to naštimava?

Lee Champa
20.11.2008., 11:19
No znam postoji li još kakva regulacija.
Podesi tako da ti bude ugodno. Tu temperaturu na "ugodno" zabilježi i oznaći koja je vanjska, za ubuduće!

FABO-SP
09.12.2008., 11:42
a isto imam informacije da cijene mogu biti znatno nize od 100.000 kn za pumpu. I to najmanje negdje na pola te cijene. Realno, nema jakih razloga da toplinska pumpa kosta 100.000 kuna. Posebno sad kad svi jači proizvođači imaju toplinske pumpe u ponudi i kad je počela vladati dosta jaka konkurencija i kad je svima stalo da se u tom području snažno pozicioniraju. I ponuđačima je jasno da za 100.000 kn neće prodati baš puno toplinskih pumpi.

brisana reklama

ovdje su cjene toplinskih pumpa kod nas,i mislim da su cjene niže nego na hrvatskom

mrzli
09.12.2008., 14:49
Za moderatoricu - zasto je brisana reklama? Mislim da sve tu interesira za koliko se moze dobiti toplinska pumpa.

laella
09.12.2008., 14:54
Zato što reklame na forumu nisu dozvoljene.
Tko se želi reklamirati može se obratiti službi marketinga.

Cijena pojedine toplinske pumpe se može napisati i bez reklamiranja firme :mig:

mrzli
09.12.2008., 18:10
Ako se samo pise cijena, kako da onda znamo o kojoj se toplinskoj pumpi radi? Ako se napise proizvođač i cijena, to je objektivna informacija o kojoj se piše i koja čitatelje interesira. Ima puno postova gdje pišu cijene i firme, pa se ne smatraju se reklamom. Ako se napiše gdje se to može nabaviti, onda je reklama. Nema smisla brisati korisne informacije.

Codegun
10.12.2008., 08:11
i ja bih se pridružio nezadovoljstvu oko vrlo tvrdih tumačenja pravila foruma. Ponekad me već strah započeti novu temu a da ne napišem nešto krivo, ima možda neki ubrzani tečaj za sudjelovanje na forumu?
Mislim da je bezobzirno reklamiranje nešto što treba spriječiti no ako kažem da me proizvod x košta jedan iznos a y drugi, onda valjda nije to reklama za y nego korisna informacija!

laella
10.12.2008., 23:17
U pravilima podforuma (http://www.forum.hr/showthread.php?t=345277), koja su uvijek svima dostupna kao Top tema, stoji slijedeće:

Teme otvorene s namjerom reklamiranja poduzeća/proizvoda/usluge će biti obrisane, a autori najstrože sankcionirani. Teme otvorene s namjerom da upozore na prednosti i mane nečega su dobrodošli. Moderatori odlučuju što je reklama, a što nije.
U upitnom postu nije napisana komparacija cijena proizvoda, niti samo pojedinačna cijena proizvoda iz xy firme, već je stavljen link. Na cjenik. Firme gdje se taj proizvod može nabaviti.
Čiji naziv odgovara i samom nick-u forumaša koji ga je stavio.
S isključivom namjerom reklamiranja.
Stoga je brisano i sankcionirano.
I uvijek će biti. Naravno, onda kad to uočimo i još malo dodatno istražimo (da budemo čim više sigurni u inicijalnu procjenu :mig:).

A sad nastavimo s tematikom Podnog grijanja, a sva buduća pitanja, dvojbe, nedoumice, možebitna nezadovoljstva oko moderatorskih akcija, pravila Foruma i sl. molim ubuduće šaljite na PM moderatorima ili pišite na podforumu Poruke, želje, komentari, jer će na temama Podforuma takvi komentari uvijek biti brisani kao offtopic/spam.

:w

nikson4
12.12.2008., 10:43
Pročitao sam dosta od ove teme pa me zanima ima li tko kakvog iskustva s cijenama postavljanja cijevi u zemlju ili još bolje s cijenama bušenja (naime ja nemam dovoljno parcele za polaganje cijevi pa bih morao ići na bušenje).

Okvirne cijene koje sam dobio su strašne: bušenje cca. od 45 do 60 eura po metru + još toliko za cijev po metru. To ispada da cca. 300 metara bušotina košta između 27.000 i 36.000 EURA!!! Pa da TP nabavim i za 50-tak tisuća kuna (to bih mogao) isplativost neće dočekati ni moja djeca.

Codegun
12.12.2008., 10:49
Pročitao sam dosta od ove teme pa me zanima ima li tko kakvog iskustva s cijenama postavljanja cijevi u zemlju ili još bolje s cijenama bušenja (naime ja nemam dovoljno parcele za polaganje cijevi pa bih morao ići na bušenje).

Okvirne cijene koje sam dobio su strašne: bušenje cca. od 45 do 60 eura po metru + još toliko za cijev po metru. To ispada da cca. 300 metara bušotina košta između 27.000 i 36.000 EURA!!! Pa da TP nabavim i za 50-tak tisuća kuna (to bih mogao) isplativost neće dočekati ni moja djeca.

TP kod nas zasad nije isplativa. To je početak i kraj svake priče!
Kad se nešto promijeni onda možemo sve ponovno razmatrati. Što se tebe tiče, za opciju bušenja moraš osim love ishoditi i razne dozvole.

nikson4
12.12.2008., 11:35
Kad se nešto promijeni onda možemo sve ponovno razmatrati. Što se tebe tiče, za opciju bušenja moraš osim love ishoditi i razne dozvole.

I ovako je preskupo, nemam nikakvu namjeru još i za to ishodovati dozvole...

Starudija
12.12.2008., 12:09

Mala korekcija: vrlo vjerojatno zasad nije isplativa.
Naime, bitna stavka izračuna je procjena budućih cijena plina i el. energije.
To je ulaganje s amortizacijskim razdobljem bar 20 godina pa ako netko ocijeni da će cijena plina otići u nebesa, može se odlučiti za to.

Codegun
12.12.2008., 13:10
Mala korekcija: vrlo vjerojatno zasad nije isplativa.
Naime, bitna stavka izračuna je procjena budućih cijena plina i el. energije.
To je ulaganje s amortizacijskim razdobljem bar 20 godina pa ako netko ocijeni da će cijena plina otići u nebesa, može se odlučiti za to.

ako plin ode u nebese, što se istina može desiti, onda će i struja znatno poskupiti. Teško je povjerovati da će jedan energent otići daleko a da drugi neće. Danas je energija globalni problem. Pa ako i ode, moja investicija nije tako strašna da se ne bi mogao prebaciti na drugu tehnologiju.

mrzli
12.12.2008., 14:54
Kad poskupljuju struja i plin, razlika je u tome da struja ucestvuje s oko jednom petinom u količini topline koja se dobije toplinskom pumpom. Pa su uštede u odnosu na plin sve veće kako cijene rastu, ako i struja i plin poskupe u istom omjeru.

Po sadašnjim uvjetima i ako je kuća mala, onda se toplinska pumpa gotovo sigurno ne isplati. Ako je kuća veća i ako se uračuna hlađenje, isplativost može doći dosta brzo. A posebno ako se pretpostave i buduća poskupljenja energenata.

Ako netko javi koliko ima kvadrata i zna koliko godišnje troši kWh (ili kubika plina), mogu mu izračunati kolika bi bila ušteda s toplinskom pumpom i procjenu za koliko bi mu se toplinska pumpa isplatila.

moja-kucica
12.12.2008., 22:24
Ako netko javi koliko ima kvadrata i zna koliko godišnje troši kWh (ili kubika plina), mogu mu izračunati kolika bi bila ušteda s toplinskom pumpom i procjenu za koliko bi mu se toplinska pumpa isplatila.

tu nemas sta racunati..ako netko trosi 3000 kn godisnje na grijanje jedne recimo dobro izolirane kuce (bez toga pumpa niti nema smisla) i grije se na npr. plin, taman da na toplinsku pumpu trosis 0kn godisnje opet je neces isplatiti za manje od 20 godina..sta je poprilican broj godina za nesto sta nema niti tolki vijek trajanja..mozda i ima ali ne puno vise od toga..i naravno pod uvjetom da se nista ne pokvari u tom periodu na aparatu u kojem ima i elektronike i svacega..

a naravno 0kn ipak ne moze trositi nego bi trosio barem 1000..samo vise...i ode sve u p.m.

dlasic
13.12.2008., 07:37

Evo još jedna tema gdje se neću složiti sa tobom.
Cijena (TP) = Cijena (kondenzacijski bojler + vakumski solarni kolektori + solarna grupa + spremnik tople vode + dimnjak).
Cijena (površinski kolektor) = Cijena (priključak plina).
To je činjenica, jer smo se upravo odlučili za toplinsku pumpu i raspitali. Ne na forumu, kod dobavljača.
Doduše, geotermalna sonda je bolje i učinkovitije rješenje (bez nje nije moguće pasivno hlađenje), no sva sreća da sam sjedio kad mi je rečena cijena postavljanja: 450 kuna/m (uključuje bušenje, sondu, postavljanje sonde i zalijevanje bentonitom; sonda - fensi šmensi naziv za cijevi) + troškovi prijevoza opreme = oko 85000 kuna :eek:

Starudija
13.12.2008., 07:43
Sigurno se ne isplati uz sadašnju cijenu plina. Ali vidi ovo:

- 1. siječnja 2009. cijena plina za kućanstva raste 20%

- u 2007. godini cijena u Hrvatskoj bila je 6.4 €/GJ a u EU15 12.2 €

- od 1996. do 2007. cijena u EU15 povećana je 83%, iako je potrošnja povećana samo 18%

FABO-SP
13.12.2008., 17:33
Doduše, geotermalna sonda je bolje i učinkovitije rješenje (bez nje nije moguće pasivno hlađenje), no sva sreća da sam sjedio kad mi je rečena cijena postavljanja: 450 kuna/m (uključuje bušenje, sondu, postavljanje sonde i zalijevanje bentonitom; sonda - fensi šmensi naziv za cijevi) + troškovi prijevoza opreme = oko 85000 kuna

u sloveniji je cjena sonde 55 EUR/m + prijevoz cjena pumpe od 6000 do 7000 EUR,
za koje ljeto ,če biti i na hrvatskom cjene niže

mrzli
14.12.2008., 08:34
Evo i mojih saznanja - u Hrvatskoj je cijena oko 60 EUR po metru za sve - bušenje, sonda i zalijevanje bentonitom. Vjerujem da se može dobiti i za 55 EUR po metru. Treba metara približno koliko kuća ima kvadrata, uz pretpostavku da je kuća normalno izolirana. Toi znaci da za 170 kvadrata treba oko 10.000 EUR za kompletno postavljanje sondi. Takva konfiguracija omogućuje i pasivno hlađenje.

mrzli
14.12.2008., 08:58
tu nemas sta racunati..ako netko trosi 3000 kn godisnje na grijanje jedne recimo dobro izolirane kuce (bez toga pumpa niti nema smisla) i grije se na npr. plin, taman da na toplinsku pumpu trosis 0kn godisnje opet je neces isplatiti za manje od 20 godina..

Ako godišnje potrošiš 3000 kuna za grijanje onda to znači da ne griješ cijelu kuću nego samo neke prostorije ili griješ samo jedan manji dio dana ili je kuća mala. Ja u novijem i dosta dobro izoliranom stanu od 65 kvadrata godišnje na plin potrošim nešto više od 3000 kuna. A uopće nije uključen trošak za ljetno hlađenje, a zadnje je ljeto puno radila klima.

Naravno da se u tvojem slučaju s računom od 3000 kn ne isplati toplinska pumpa. Ima dosta drugih računica i potrošnje za koje je toplinska pumpa isplativa u razumnom vremenu od 10-12 godina. A biti će još i kraće s poskupljenjima plina koja dolaze.

Starudija
14.12.2008., 15:35
Mrzli, nekak to izgleda puno potrošnja. Evo sad sam pogledao, imam 6.500 "kubika" potrošnje u 4 godine i 3 mjeseca, grijanje, puno kupanja i nešto kuhanja. :ne zna:

mrzli
14.12.2008., 17:47
Pa imas potrošnju ko i ja. Oko 3000 kn godišnje. Sad je samo pitanje da li si u kući (i kakvoj) ili u stanu.

Starudija
14.12.2008., 18:09
Kuća 100 "kvadrata", cijela se grije. Ali znatan dio potroši se za tuširanje/kupanje (dvije kćeri) i još nešto malo na kuhanje.

Haustrum
03.01.2009., 08:54
Pozdrav svima!
Vidim da je o podnom grijanju vec bilo price, ali uglavnom u kombinaciji s plocicama, parketom... ali ne i sa laminatom.
Dakle interesira me dal ima netko kakvog iskustva s LAMINATOM na klasicnom podnom grijanju (vodene spirale u podlozi).
Vjerujem da su keramicke plocice najbolji izbor zbog najboljeg prijenosa topline, ali u spavace sobe bih se radije odlucio za laminat.
Raspitao sam se malo po trgovinama pa kazu da laminat moze ici s tim da se stavi malo drugacija spuzvica ispod (plave boje,s rupicama!)
Ali oni bi i Eskimu prodali led a osim toga cesto tamo rade zaposlenici koji bas i neznaju puno o tim stvarima , pa ne vjerujem dok ne cujem od nekog ko to ima postavljeno!

Hvala

b'elana
03.01.2009., 08:59
Imam.
Ne škodi laminatu, ali je u sobi frižider.

Haustrum
03.01.2009., 12:18
Imam.
Ne škodi laminatu, ali je u sobi frižider.

Sta bas nikako ne grije,a? Imas li tu supljikavu spuzvicu ispod? Kako funkcionira opcenito to podno grijanje kod tebe, jel bi mi ga preporucio/la za u druge prostorije??

b'elana
03.01.2009., 12:30
Imam podno grijanje postavljeno 1986., zato i je klasično - cijevi i voda na armaturi, ispod stiropor za izolaciju da ne grijemo susjede, iznad tanki estrih.
U dnevnom boravku, hodnicima i kupatilu grije fantastično, nismo pomrli ni dobili proširene vene. U kupatilu ipak zimi treba dogrijati jer je mala površina poda.
Sobe su imale u startu panel parket, ali smo mi bili malo blesavi jer nismo razmišljali o djeci tako da su krugovi cijevi rjeđi :(.
Sad je jedna soba naša spavaća i isključen je taj krug potpuno (ne volim spavati u ugrijanoj sobi). U drugoj smo promijenili parket u laminat. Ni prije nije bogznakako grijalo, ali sad je zbilja jedva mlačan pod.Možda da se malo poigrati s ventilima i pustiti više vode u sobu, a malo prigušiti dnevni......no, i ovako pokušavamo skresati račun za struju :D
Eto, nadam se da je bilo iscrpno....

Haustrum
03.01.2009., 13:43
Je b'elana - hvala!
Ima li jos tko kakvih iskustava, s malo novijim datumom gradnje?!
...Ako je tako svima - Cini mi se da cu ipak morat stavit plocice u sobama?!

zalica
03.01.2009., 18:32
Baš sam jučer pričao sa čovjekom koji je stavljao novu generaciju podnog grijanja i baš mi je rekao da je kupio laminat baš za podno grijanje.
Osim toga mi kaže da je u kupatilo mreže za podno grijanje (na struju) dizao i na zid (cca 1 m od poda) i da mu grije jako dobro.

V.Sipak
07.01.2009., 13:49
imam podno grijanje nekih 80 m2 ali samo u kuhinji,hodniku i kupatilu stim da je ta povrsina poplocena,podno grijanje je super stvar i mogu ga samo preporuciti.
u svim drugim sobama imam parket i ne vidim potrebe ako je dobra izolacija zasto stavljati podno grijanje u te sobe ali ako vec mora biti onda samo prket dolazi u obzir a ne nikakov laminat,podno grijanje i laminat su kao odijelo i tenisice.

pinkday
19.01.2009., 11:38
molim forumaše za pomoć
imam stan od 55 kvadrata i centralno na gradsku toplanu
e, sad htjela bi podno grijanje
1. da li je moguće klasične radijatore maknuti i na te priključke vezati cijevi za podno grijanje (dakle da sam i dalje priključena na toplanu)
2. trebam li staviti pločice ili mogu na to opet staviti laminat
3. zna li netko koliko bi me koštala ugradnja kvadrata podnog grijanja (znači sve potrebne predradnje, cijevi (bar okvirno)

a ako imate još kakav koristan savjet, dapače...

Lee Champa
19.01.2009., 11:50
1. da li je moguće klasične radijatore maknuti i na te priključke vezati cijevi za podno grijanje (dakle da sam i dalje priključena na toplanu)
3. zna li netko koliko bi me koštala ugradnja kvadrata podnog grijanja (znači sve potrebne predradnje, cijevi (bar okvirno)

1. možeš maknuti radijatore i spojiti podno, ako smanjiš temp. vode na oko 50-55C
2. postoji i laminat za podno, ali su pločice bolje
3. u trgovini ćeš saznati koliko košta podloga za podno, koliko metara cijevi ide po kvadratu + beton

gogo_2006
19.01.2009., 12:05
1. možeš maknuti radijatore i spojiti podno, ako smanjiš temp. vode na oko 50-55C
Po meni je ovo previsoka temperatura, rekao bih da temperatura polaza može biti maksimalno 40 st. C

2. postoji i laminat za podno, ali su pločice bolje

Pločice su bolje ali ako ne želiš u svim prostorijama imati keramiku i laminat je ok.

3. u trgovini ćeš saznati koliko košta podloga za podno, koliko metara cijevi ide po kvadratu + beton

Priča o dimenzioniranju se opet veže na izolaciju prostora, tip i m2 ostakljenih površina, pa se iz toga dobije duljina i presjek cijevi kao i zone gustoće postavljanja istih. Narvno ako nije izvedba i DIY režimu treba pridodati i nešto kunica za majstora :D

Pod (estrih/glazura) bi trebao biti plivajući sa adekvatnom debljinom izolacijskog sloja (EPS)

blue_one
19.01.2009., 12:49
naravno da se može :top:
postoje kojekakvi tipovi "stanica" raznih proizvođača koji služe da se temperatura vode s npr. 70 C smanji na npr 35 C za podno. Za podno tako i tako moraš imati nekakav razdjelnik, a ovakva stanica ti nije niš drugo nego razdjelnik u kompletu s pumpom i nekakvim ventilom za regulaciju temperature.
Što se tiče toplinskih učina ja se ne bih zamarao s time jer grijanje na tolanu i tako plačaš paušalno (barem je tako po rijeci), tako da bi ja razvukao cijevi za podno svakih 10 cm i super. ne vjerujem da možaš imati toliko velike gubitke da ih ovakvo grijanje ne bi pokrilo iz jednostavnog razloga što je cijela zgrada na toplani i svi griju na sobnu temp. od minimalno 22-23 C.
jedini problem bi ti mogla biti cijena jer moras sve podloge razbijati i raditi nove, što povlači pitanje da li ti u tu visinu stane podno. PAZI da ti se ne desi da na raju radova visina štoka od vrtata bude 190 cm :confused:

molim forumaše za pomoć
imam stan od 55 kvadrata i centralno na gradsku toplanu
e, sad htjela bi podno grijanje

tworec
19.01.2009., 13:35
haustrum - imam podno grijanje ispod laminata i sve savršeno radi ( grije ) i na ovih -16C što je bilo neki dan bez ikakve promjene temp. u kući ( uvijek oko 22,5 C ). Stvar je samo dobrog proračuna ukupnog gubitka topline i vrste podne obloge sa promjerom i duljinom cijevi po m2 u estrihu da bi izračunali disipaciju topline po m2 uz određenu ulaznu temp. vode i sve će biti ok, uz preduvjet da je kuća dobro izolirana. Ako još nemaš izračun možemo to napraviti, inače može i parket gore, ustvari svaka podna obloga može ali proporcionalno toplinskom otporu raste metraža cijevi po m2.

pozdrav

miran18
19.01.2009., 19:40
Kad se male ruke slože sve se može ,sve se može . Cijena podnog grijanja se kreće od 22o-250 kn/m2 bez skidanja postojeće podloge i bez betoniranja nove. Naravno ako za podno grijanje ima dovoljno visine minimalno 8 cm. Kao npr. TE-CE stiroporska izolacija sa alu folijom 3 cm na koju se postavljaju cijevi a zatim betonira cementni estrih od 4-5 cm.

Ego
19.01.2009., 20:04
Koliko je uvođenje podnog grijanja otprilike skuplje od običnog "na radijatore"?

Lee Champa
20.01.2009., 10:04
......... Naravno ako za podno grijanje ima dovoljno visine minimalno 8 cm. .

I to možeš smanjiti ako nije potrebna izolacija na podu - ispod je stan!

pinkday
20.01.2009., 19:49
ej, super ste svi, hvala na savjetima
sad sam dobila malo jasniju sliku šta se može i na šta trebam paziti
sad se moram baciti u potragu za majstorima
držite mi fige....

strojari123
21.01.2009., 17:03
Ako nekog interesira, mogu mu napraviti izračun toplinskih gubitaka ili dobitaka za sobu, kuću, poslovni objekt...
Također mogu napraviti i kompletne projekte za sve vrste instalacija (osim elektro, naravno) pod fuš i to veoma jeftino, a vi samo date nekome da potpiše (ako trebate raznorazne dozvole). Taj koji će potpisati će naravno morati i pregledati i zaračunati nešto, ali će vam se opet isplatiti duplo. Imam i ja čovjeka koji potpisuje.
Pošaljite mi mail, ništa vas ne košta. Kolega i ja imamo 6 godina iskustva u projektiranju svih instalacija:
a)grijanje (radijatorsko, podno, toplinske pumpe, konvektorsko...)
b)hlađenje (konvektorsko, "split"...)
c)ventilacija (maleni rekuperatori za kuće, veliki ventilacijski sistemi...)
d)plinska instalacija
e)vodovod
f)kanalizacija
g)troškovnici svih instalacija

Ako imate bilo kakvu sitnicu, ne ustručavajte se javiti, bez bilo kakve obaveze. Savjete djelimo besplatno.
Vrijeme je krize i prihvaćamo bilo kakvu mrvicu izvan redovnog radnog vremena.

brisana e-mail adresa

pale19
22.01.2009., 13:41
planiram ugradnju podnog grijanja u stan cca. 62 m2. (dvije spavaće, dvije kupaonice, kuhinja, dnevni boravak i hodnik u jednom prostoru.

Ima li tko iskustva s rješenjima proizvođača Rehau, Tece, Rotex, Aquaterm ili s nekim drugim rješenjem?

Codegun
22.01.2009., 14:16
planiram ugradnju podnog grijanja u stan cca. 62 m2. (dvije spavaće, dvije kupaonice, kuhinja, dnevni boravak i hodnik u jednom prostoru.

Ima li tko iskustva s rješenjima proizvođača Rehau, Tece, Rotex, Aquaterm ili s nekim drugim rješenjem?

ja imam Rotex, kako to izgleda možeš vidjeti na mom blogu, malo prelistaj teme.

Ego
22.01.2009., 20:19
Ovako... stavljat ću podno grijanje, preko kojega bi htio parket. Sad, neki su mi rekli da nema problema s time samo da možda neće iči baš svako drvo, dok su mi drugi rekli da je to prilično teško dobro izvesti, i da će, ako baš ne želim staviti keramiku (a nebi baš jer se bojim da će biti hladna kad se prestane grijati), trebati posebna ljepila, posebno drvo (jako kvalitetan dobro sušeni hrast ili nešto egzotično tipa bambus), i da između letvica trebaju iči silikonske fuge po kojima bi stvar "radila".

Zanima me jel ima netko kakvih iskustava, i preporuka. Koliko je stvarno to problematično? S kojim drvetom iči? Jel se uopće isplati?

Ego
22.01.2009., 20:34
Pitanje... majstor s kojim surađujem preporučio mi je da uz podno grijanje stavim na dodatni ciklus grijanja manje radijatore kako bi u slučaju potrebe mogao brže zagrijati prostoriju (kupaonu recimo), ili da bi u slučaju nekog iznimno hladnog perioda održavao temperaturu...

Je li mi tako nešto potrebno?

Starudija
22.01.2009., 22:42
Bilo je već priče o tome, malo potraži.
Preduvjet je dobra izolacija zidova, da ne mora ići pretopla voda kroz cijevi.
Najbolje dvoslojni, tanki parket, breza šper + hrast prva klasa. Naravno, dvokomponentno ljepilo. Tako je kod mene i dobro grije a nije se nigdje otvorilo drvo. A isplati li se, moraš sam računati.

McGrubi
23.01.2009., 08:44
ja bih stavila samo u kupaonu
ostatak kuće može i na 22° , ali ako mu u kupaoni nije 27°ja se smrznem :)

Ego
23.01.2009., 15:53
Još jedno pitanje... ako je netko stavljao keramiku preko podnoga, bude li to hladno za noge kada završi sezona grijanja?

miran18
23.01.2009., 20:35
Stvarno neznam što je tu problematično ako je hladno upališ grijanje, mislim da je sada veliki hit podno hlađenje . Koliko ja znam bilo kakva podna obloga ide preko podnog grijanja odnosno hlađenja samo treba u samom startu znati neke stvari kao na pr.; koju temperaturu želimo u kojoj prostoriji po kojem režimu sa kakvim podnim oblogama želimo završiti naše podove i sl. ali to moramo znati prije nego napravimo podno grijanje ili hlađenje. Kada jednog dana čekajući u frizerskom salonu u ugodnoj opuštenoj atmosferi nalutamo na neki časopis koji opisuje naku kouć iz snova u kojoj piše da je grijana i hlađena podnim sustavom možda je tada prekasno uskliknuti pa i mi imamo podno grijanje možemo i mi kod nas postaviti prekrasni Merbau parket.

McGrubi
27.01.2009., 10:29
Još jedno pitanje... ako je netko stavljao keramiku preko podnoga, bude li to hladno za noge kada završi sezona grijanja?

kao i kod ostalih tipova grijanja

Lee Champa
27.01.2009., 11:56

Imam, i u dnevnoj, kuhinji i spavačoj sobi, keramiku preko podnog:top:
Pa ne šetam tada bos jer još nije vrijeme:top:

Ego
27.01.2009., 20:56
Ok... hvala :)

Jel mi netko može napisati koliko otprilike dođe keramika po kvadratu? Ne tražim ništa posebno fancy, samo da nije neki otpad koji će se nakon 2 tjedna izguliti...

Lee Champa
28.01.2009., 07:17
Pa kao što si rekao, imaš te "dvotjedne" pa do nepoderive:top:
Kupio sam neke španjolske (40x40) cm za 100-tinjak kuna kvadrat.

"MONOLIT"
01.02.2009., 22:02
Ovako... stavljat ću podno grijanje, preko kojega bi htio parket. Sad, neki su mi rekli da nema problema s time samo da možda neće iči baš svako drvo, dok su mi drugi rekli da je to prilično teško dobro izvesti, i da će, ako baš ne želim staviti keramiku (a nebi baš jer se bojim da će biti hladna kad se prestane grijati), trebati posebna ljepila, posebno drvo (jako kvalitetan dobro sušeni hrast ili nešto egzotično tipa bambus), i da između letvica trebaju iči silikonske fuge po kojima bi stvar "radila".

Zanima me jel ima netko kakvih iskustava, i preporuka. Koliko je stvarno to problematično? S kojim drvetom iči? Jel se uopće isplati?

parketi za podno grijanje danas nisu velika nauka...
posebno su pravljeni da bi prenosili temperaturu, konstrukcijski su tanji 10-11 mm, te imaju kombinaciju od 2-3 sloja +jos utore-kanale koji dodatno pospjesuju prenos topline.
vecina proizvodjaca ljepila vec ima hvalitetna rijesenja za podna grijanja, kako impregnacije tako i ljepila

Chess Master
03.02.2009., 21:08
Pitanje... majstor s kojim surađujem preporučio mi je da uz podno grijanje stavim na dodatni ciklus grijanja manje radijatore kako bi u slučaju potrebe mogao brže zagrijati prostoriju (kupaonu recimo), ili da bi u slučaju nekog iznimno hladnog perioda održavao temperaturu...

Je li mi tako nešto potrebno?

Ako živiš u niskoenergetskoj kući (U vrijednost zidova i krovišta manji od 0,20 W/m2K) onda ti je dosta podno grijanje, pod uvjetom da ti to složi netko tko zna što radi. A ne bi bilo loše i da ti znaš što bi frajer koji će ti to raditi trebao znati.

Chess Master
03.02.2009., 21:14

Nije uopće problem. Ako ideš na masivni parket, možeš odabrati između egzota doussie ili teak, a ako ideš na gotovi troslojni parket možeš staviti, pa skoro kaj god hoćeš. Imaš jednog specijalca za parket u MD Profilu u Zagrebu koji rastura tu tematiku, imao sam jednom priliku pričati s njim o tome. Zaboravih kak se zove.

Chess Master
03.02.2009., 21:19

Eto ja načuo da je TECE besprijekoran. Jedan moj kompić radi samo s tim.

Joe JJ
06.02.2009., 02:33
http://www.flexel.org.uk/

Doslo u HR. Certifikacija u procesu. Bit ce na ZG sajmu gradjevine. + sve sto treba za suhu gradnju podnog grijanja. Ide i u strop jace snage sto je najekonomicnije ako je vec spusteni strop u planu.
Nadam se da se admin nece ljutit sto ovako upadam.

petunija
10.02.2009., 11:59
Neda mi se čitati sve postove od prvog do zadnjeg, a i onako je svaki za sebe. Ja imam pitanja:

- da li se grijanje mora staviti po cijelom podu sobe ili može samo dio jer na ostalom dijelu su ormari,

- da li se na pod, s obzirom da je to soba za spavanje, može staviti drveni pod ili neki specijalni laminat (ja bi ovo drugo),

- da li će kod ovog grijanja madrac na krevetu s donje strane ostajati vlažan (što je slučaj kod druge vrste grijanja) ili će se brže isušiti. Da li netko ima iskustva s time. Imam prilično kvalitetan madrac /barem tako kažu prodavaći/, ali mi su mi se s donje strane počele stvarati gljivice i to prilično. Morat ću ga baciti.

- orjentaciono cijena grijanja i da li ima netko u Splitu tko to radi (preporučite mi nekoga- molim),

- da li je možda bolje rješenje staviti klimu, jer je soba male kvadrature, puna ormara i samo krevet sa jednu osobu (to je soba moje kćeri).

Hvala unaprijed na odgovorima. Najveći problem je madrac, to me mući pa me zanima da li ću na taj naćin to riješiti:s

amater_total
11.02.2009., 08:26
Je b'elana - hvala! :)

Trebao si staviti zarez iza Je...:)

Adagio
18.02.2009., 10:05
meni tu fali bar neki tepihic jer zbog plocica imam osjecaj hladnoce u nogama :D

E, zgodna prilika da pitam - kako tepih utječe na podno grijanje. Preko tepiha grije slabije,to je sigurno, ali iskoriti li se ta energija dok izađe izvan područja tepiha? Ili jednostvno propadne?
I ja bih volio tepih, mekše je za hodanje.

A.

Old fart
18.02.2009., 11:49
E, zgodna prilika da pitam - kako tepih utječe na podno grijanje. Preko tepiha grije slabije,to je sigurno, ali iskoriti li se ta energija dok izađe izvan područja tepiha? Ili jednostvno propadne?

A.

Preko tepiha ne grije slabije , to je sigurno ,samo troši dio energije za zagrijavanje tepiha....a po zakonu o očuvanju energije ,energija ne propada , samo je pitanje koliko te energije ti kao entitet možeš iskoristiti.
Ako te nema doma ,grijanje radi jednako dobro :cerek:

Adagio
19.02.2009., 11:16
....a po zakonu o očuvanju energije ,energija ne propada , samo je pitanje koliko te energije ti kao entitet možeš iskoristiti.

O.k, koliko ja te energije kao entitet mogu iskoristiti ako se grije tepih?

A.

Old fart
19.02.2009., 14:37
O.k, koliko ja te energije kao entitet mogu iskoristiti ako se grije tepih?

A.

Koji ti je ...kako to misliš da neko može znati :cerek: trebalo bi te dobro premjeriti ,vidjeti koju provodljivost imaš i slične zahvate,ako te baš egzaktno zanima:rofl:

McGrubi
22.02.2009., 14:19
čemu tepih ako imaš podno?

ja osobno ne volim tepihe, em se zmazaju, pa je prava hebada oprati ih, em ih treba svako malo usisavati ... bezveze

tigar29
22.02.2009., 23:24
Pozz svima,ako se igdje ima nesto nauciti to je ovde.Prvo svaka cast na svim iscrpnim objasnjenima jer ni jedan majstor nemoze biti tacan kao iskustva.Ovako sada ja imam jedno pitanjce.Kuca je prizemna,povrsina oko 85mk plus potkrovlje 50mk(jedna prostorija koja sluzi kao igraona djeci i koja se negrije),zidovi ytong debljine 25,stiropor 15.Pod 10 cm u dva preklopa(25kg),stropna AB deka sa 4 preklopa po 5 cm 12KG,kroviste 15 cm tervola,to je stavljeno samo radi bolje zastite u toku ljeta kada su djeca gore.Prozori oko 14 mk 1,1 low-e.Sada me interesuje jeli bolje uraditi podno grijanje ili staviti malo vece radijatore i imati niskotemp.grijanje???Grijati se namjeravam iskljucivo na struju(termo blok)a nekada je potrebnije malo brze da se kuca zagrijava pa sam tako u nedoumici izmedju ovoga.Radijatori ce sigurno brzi biti ali me zanima potrosnja pa ako neko ima slicnu izolaciju i termo blok volio bi cuti iskustva.

No_smoke
23.02.2009., 07:50
Pozz svima,ako se igdje ima nesto nauciti to je ovde.Prvo svaka cast na svim iscrpnim objasnjenima jer ni jedan majstor nemoze biti tacan kao iskustva.Ovako sada ja imam jedno pitanjce.Kuca je prizemna,povrsina oko 85mk plus potkrovlje 50mk(jedna prostorija koja sluzi kao igraona djeci i koja se negrije),zidovi ytong debljine 25,stiropor 15.Pod 10 cm u dva preklopa(25kg),stropna AB deka sa 4 preklopa po 5 cm 12KG,kroviste 15 cm tervola,to je stavljeno samo radi bolje zastite u toku ljeta kada su djeca gore.Prozori oko 14 mk 1,1 low-e.Sada me interesuje jeli bolje uraditi podno grijanje ili staviti malo vece radijatore i imati niskotemp.grijanje???Grijati se namjeravam iskljucivo na struju(termo blok)a nekada je potrebnije malo brze da se kuca zagrijava pa sam tako u nedoumici izmedju ovoga.Radijatori ce sigurno brzi biti ali me zanima potrosnja pa ako neko ima slicnu izolaciju i termo blok volio bi cuti iskustva.Bude i podno dovoljno brzo kad ti treba. Sa podnim možeš ostvariti veliku akumulaciju po jeftinoj struji, pa manje grijati po skupoj, tako ja radim.

miran18
23.02.2009., 18:23
To je jako dobra gradnja i takav objekt je idealan za podno grijanje no međutim potrebno je samo obratiti pažnju na količinu cijevi koja se ugrađuje danas su cijevi vrlo povoljne i ne treba štediti ali ako ste toliko uložili u gradnju onda ni nekakva investicija za toplinsku pumpu mislim da nebi bila prevelika u tom slučaju bi riješili i pripremu tople vode i hlađenje po najpovoljnijim i za stanovanje najugodnijim sistemom . Ako je cijela kuća u podnom grijanju nema potrebe za pufer jer je pod kao akumulator , budući da se radi o135m2 podnog cijela investicija nebi trebala prelaziti 90.000,00 kn. ako računamo da je podno sa cjelokupnom montažom i betoniranjem oko 250,00kn. /m2. A ako ne sa toplinskom pumpom onda je jednostavnije pomoću elektro podnog grijanja pomoću grijaćih kablova manji gubitci jeftinija montaža jednostavnije.

viz
23.02.2009., 19:23
Sustav niskotemperaturnog grijanja (podno/zidno/stropno) je, po meni, najispravniji način grijanja (a može i hlađenja): min. razlika u temp. u stamb. prostoru - te stoga min. strujanje zraka.
Zgodno je to što se mogu koristiti razni izvori topline (klasični i alternativni).
Kad su pasivni elementi građevine na visokom nivou (odlična topl. izolacija, odlična zabrtvenost + kontrolirana ventilacija + rekuperacija topline, oblik i orjentacija objekta, okolni objekti i konfiguracija terena, raspored drveća itd.), potrebe za aktivnim elementima građevine su niske. Stoga je ispravno koristiti i neke manje ekonomski isplative sustave, a koji daju odličnu ugodu boravka. Podno električno grijanje je odlično rješenje: daje vrhunski komfor (ne samo odličan komfor grijanja, već i komfor kod održavanja i trajnost sustava). Jedina mana su nešto veći troškovi energije, te nespretniji prelazak na drugu vrstu izvora topline.
Cijevni sustav s vodom daje osim odabira jeftinijeg izvora energije i mogućnost hlađenja prostora (ne previše intenzivno zbog mogućeg stvaranja kondenzata, no tad je i razlika temp. dosta velika: hladi se zrak uz pod koji je najhladniji).

miran18
23.02.2009., 20:26
Moj prijedlog je bio samo zbog toga da bi dao još jednu alternativu koju možemo izkomentirati ako je to pomoglo ja sam zadovoljn . Viz je u potpunom pravu jer kad se jednom podloge izbetoniraju to je zahvat koji se ne mijenja kod svakog daljnjeg preuređenja . a energent u tom slučaju je isključivo struja. Za naše primorske krajeve nebih previše obraćao pozornosti na ventiliranje i kontroliranu izmjenu zraka jer nam u prilog ide i blga klima pa i malo gubitaka u prilog izmjene zraka ne škodi ,jer najgora stvar koju sam u životu sreo je pojam bolesnih kuća u strogo kontroliranim uvjetima izmjene zraka .Ja sam preko dvadeset godina u toj problematici i mislim da mogu ponešto reći i iz iskustva a svodi se na to ništa lipše i zdravije od čiste arije . Koju kunu treba dati i za energiju ali nikako se ne rasipati sa energijom prošlo je vrime kad je energija bila jeftina a isto tako kad je vridilo pravilo da u Dalmaciji netriba grijanje te da se kuća pravi od bloketa a inkartaje sa pržinom . Ovo je tek toliko da se ima o čem pisat.

Ego
24.02.2009., 06:28

A.

Pa... koliko su mene učili iz fizike, energija ne može samo tako propasti. Ako imaš tepih, jedino će ti sustav biti malo "tromiji", jer će mu, kada se upali, trebati malo vremena da toplina počne prolaziti kroz tepih.

Meni su rekli da nebi baš bilo dobro da stavljam tepih preko parketa, ali da direktno na glazuru može bez frke iči. Pitaj me kako je prošlo kada počnem grijati :)

tigar29
24.02.2009., 17:18
To je jako dobra gradnja i takav objekt je idealan za podno grijanje no međutim potrebno je samo obratiti pažnju na količinu cijevi koja se ugrađuje danas su cijevi vrlo povoljne i ne treba štediti ali ako ste toliko uložili u gradnju onda ni nekakva investicija za toplinsku pumpu mislim da nebi bila prevelika u tom slučaju bi riješili i pripremu tople vode i hlađenje po najpovoljnijim i za stanovanje najugodnijim sistemom . Ako je cijela kuća u podnom grijanju nema potrebe za pufer jer je pod kao akumulator , budući da se radi o135m2 podnog cijela investicija nebi trebala prelaziti 90.000,00 kn. ako računamo da je podno sa cjelokupnom montažom i betoniranjem oko 250,00kn. /m2. A ako ne sa toplinskom pumpom onda je jednostavnije pomoću elektro podnog grijanja pomoću grijaćih kablova manji gubitci jeftinija montaža jednostavnije.

Toplinska pumpa je dobra ali ko ima viska para,ja licno nevidim ekonomsku isplativost toga sistema dugi vremenski period.Ja nazalost nisam mogao postaviti staklene stijenke na jug(zbog pogleda na komsisku kucu)ali sam uradio preko 100m2 krova na juznoj strani i ispod kontra letvi postavio oko 200m alkaten cijevi 3/4 tako da racunam u ljetnom periodu imati konstantno toplu vodu grijanu suncem.Elektricno podno je odlicna stvar ali kao alternativno grijanje bar po meni tako da u obzir dolaze samo cijevi sa vodom koje bi se mogle koristiti poslije na bilo koji energent.Kotlana mi je povelika tako da ima mogucnosti postavljanja akumulacijskoga bojlera.Inace ja bi licno bio najsretniji grijanjem na drva jer zbog toga i pravim kucu da bi imao neku zabavu i obavezu oko nje da nije tako nastavio bi zivjeti u stanu:flop:

NIVES pra
25.02.2009., 11:44
Čemu tepisi ako imaš podno grijanje. Pa gušt je hodat bos!

miran18
28.02.2009., 21:24
Nikakav problem nije ako se postavljaju bilo kakve podne obloge na podno grijanje jer kako kaže kolega da su ga nešto učili u fizici energija se ne gubi , pa je svejedno kakva je podna obloga ali to i nebi bio neki problem da je cjelokupna površina obložena istim oblogama ili su kupaone u većini slučajeva keramika blagavaone manje više isto tako a dnevni boravci najčešće parket i pored trosjeda nekakav tepih tad dolazi u kombinaciju verzija da je svaka prostorija vođena sa svojom regulacijom jer svaki od ovih materijala različito provodi toplinu te se različito ponaša . Ako se upravlja sa jednim sobnim korektorom iz referentne prostorije tada se cijeli sustav tako ponaša naravno da se može prigušivanjem odnosno otvaranjem svakog zasebno kruga to donekle izbalansirati ali je za to potrebno daleko više iskustva i vremena da se po sistemu pogreški i pogodaka dobije željeni rezultat ali nikad onakakav s kojim bi se sustav sam korigirao prema željenim temperaturama . Jedan od proizvođača te opreme je naš Thermotechnik Lukeži pored Rijeke koji najveći dio proizvodi za Njemačko tržište pa se to ponovo uvozi u Hrvatsku pod nekim Njemačkim brendom .Ali kad se radi najmanji je problem da se iz svake prostorije povuče jedan mali bužir tako da se lako možeuvući odgovarajući kabel za upravljnje svakog kruga ili svake prostorije bužiri se dovedu u ormarić gdje se nalaze razdijelnici i sabirnici te je potrebno dovesti napajanje 230 V .Na taj način se može uvijek promijeniti podna obloga kada vam dosadi tepison i kada poželite u spavaćoj sobi postaviti keramiku vrlo lako će te izregulirati grijanje.

ZEGA
28.02.2009., 21:56
ali sam uradio preko 100m2 krova na juznoj strani i ispod kontra letvi postavio oko 200m alkaten cijevi 3/4 tako da racunam u ljetnom periodu imati konstantno toplu vodu grijanu suncem.
Super ideja!!:s:top: ionako je ispod crijepa pakao pa nije naodmet grijati vodu u cijevima na taj nacin i istovremeno hladit kroviste...
Rezultate toga jos nemas?
Cijevi si polozio uz kontra letve (do sljemena i nazad dolje da ne smetaju cirkulaciji zraka ili?)

inna
01.03.2009., 11:17
...
opet kažem, svakako promijeniti madrac, i još jedno pitanje, što je ispod te sobe, možda treba bolja izolacija odozodo?

tigar29
02.03.2009., 17:17
Super ideja!!:s:top: ionako je ispod crijepa pakao pa nije naodmet grijati vodu u cijevima na taj nacin i istovremeno hladit kroviste...
Rezultate toga jos nemas?
Cijevi si polozio uz kontra letve (do sljemena i nazad dolje da ne smetaju cirkulaciji zraka ili?)

Nemam ali nevidim razloga da nebude OK.Koliko sam ja racunao u sistem staje oko 80 L vode.Kada budem probao javim vam.Cijevi idu upravo tako ispod kontra letve.Jos uvijek sam neodlucan oko grijanja,sve ostalo je odluceno:)

petunija
03.03.2009., 13:16
opet kažem, svakako promijeniti madrac, i još jedno pitanje, što je ispod te sobe, možda treba bolja izolacija odozodo?

Nažalost ispod sobe je nasipano kamenjem, odnosno to je temelj od kuće.

"MONOLIT"
05.03.2009., 23:25
Neda mi se čitati sve postove od prvog do zadnjeg, a i onako je svaki za sebe. Ja imam pitanja:

- da li se grijanje mora staviti po cijelom podu sobe ili može samo dio jer na ostalom dijelu su ormari,

- da li se na pod, s obzirom da je to soba za spavanje, može staviti drveni pod ili neki specijalni laminat (ja bi ovo drugo),

- da li će kod ovog grijanja madrac na krevetu s donje strane ostajati vlažan (što je slučaj kod druge vrste grijanja) ili će se brže isušiti. Da li netko ima iskustva s time. Imam prilično kvalitetan madrac /barem tako kažu prodavaći/, ali mi su mi se s donje strane počele stvarati gljivice i to prilično. Morat ću ga baciti.

- orjentaciono cijena grijanja i da li ima netko u Splitu tko to radi (preporučite mi nekoga- molim),

- da li je možda bolje rješenje staviti klimu, jer je soba male kvadrature, puna ormara i samo krevet sa jednu osobu (to je soba moje kćeri).

Hvala unaprijed na odgovorima. Najveći problem je madrac, to me mući pa me zanima da li ću na taj naćin to riješiti:s

moze, veci dio poznatih vrsta drva se proizvodi kao parket pogodan za podna grijanja tako da nema nikakvih problema sto je rijec o podnom grijanju ispod parketa

"MONOLIT"
06.03.2009., 00:13
Je b'elana - hvala!
Ima li jos tko kakvih iskustava, s malo novijim datumom gradnje?!
...Ako je tako svima - Cini mi se da cu ipak morat stavit plocice u sobama?!

cemu plocice u sobama, zamisli trenutni kvar podnog grijanja, bolje spavati vani....
postoje sve poznate vrste drva u izvedbi parketa za podno grijanje koji se najnormalnije ponasa kao pod....

vise info na PM

dxer
06.03.2009., 06:57
U svezi parketa tj. drvenih podnih obloga , a u slucaju da je podno grijanje u pitanju, zar nije bolji prijenos topline ako je keramika umjesto drva ?? Znam da moze parket, ali je pitanje ucinkovitosti......zar drvo nije upravo izolator ?

Orbit2006
06.03.2009., 08:25
Imam električno podno grijanje ugrađeno ispod "mrtve ploče" i pločica i prezadovoljan sam. Zagrijava se preko noći za jeftinije struje i ploča akumulira dovoljno topline da je cijeli dan ugodna temperatura. Jedina mana je da kada se započinje sa sezonom grijanja da mu treba par dana da dođe na radnu temperaturu.

Druga varjanta je da se ugradi iznad "mrtve ploče" a odmah ispod pločica ili drugog materijala. Tada je već za 30-ak minuta toplo ali onda mora raditi preko dana po skupljoj struju.

U svakom slučaju nema ekstremnih temperatura na podovima koje bi štetile venama, temperatura poda je kontrolirana sondom i ne prelazi 25 C, stvar je u tome da su grijači raspoređeni po svoj površini i onda se sve jednakomjerno zagrijava na ugodnu temperaturu.

steiner
06.03.2009., 16:36
U svezi parketa tj. drvenih podnih obloga , a u slucaju da je podno grijanje u pitanju, zar nije bolji prijenos topline ako je keramika umjesto drva ?? Znam da moze parket, ali je pitanje ucinkovitosti......zar drvo nije upravo izolator ?

ja imam podno grijanje DEVi mrežicom na podu gdje su postavljene parketne pločice(pločice s glazurom parketa-Novabell) i mogu to svakom preporučiti.
Za grijanje na parketu nemam iskustva

ninoid
06.03.2009., 19:59
Nemam direktnih iskustava u kombinaciji sa podnim grijanjem, ali imam sa laminatom. Laminatu smeta vlaga, a podno grijanje će isušivati vlagu pa je za očekivati da mu može samo koristiti. Međutim, laminatu treba nekoliko mjeseci da se potpuno asimilira na prostor tj. da se prestane širiti. Zbog toga bi ga bilo dobro postaviti u proljeće kako bi se stabilizirao prije sezone grijanja.

"MONOLIT"
07.03.2009., 20:28

slazem se za prijenos topline, ali keramika kao takva se brzo grije, ali i hladi,
dok drvo, tj parket pravljen za podno grijenje se sastoji uglavnom od 2 ili 3 sloja drva te je konstruiran tako da toplinu ne zadrzava vec provodi a samo svojstvo drva je zadrzava...
zbog toga su takvi parketi uglavnom debljine 9-10-11 do 15mm

Legija1987
08.03.2009., 21:35
Evo i moj mali obol (ako je netko već napisao to prije slobodno admin delete)....zaboravi podno grijanje iz razloga koji su prije navedeni, prevelika temperatura na nogama nije zdrava. Postavite zidno grijanje i uživaj u toplini doma svoga.

Lee Champa
09.03.2009., 11:51
Evo i moj mali obol (ako je netko već napisao to prije slobodno admin delete)....zaboravi podno grijanje iz razloga koji su prije navedeni, prevelika temperatura na nogama nije zdrava. Postavite zidno grijanje i uživaj u toplini doma svoga.

Ma pametno! :s:D
Preporučujem ti po ljeti termo čarape, a po zimi idi bos:lol:
Zašto nije zdrava i koja temperatura!
Bubneš i ostaneš živ!
Ni botox nije zdrav pa ga namjerno ubrizgavaju:D

Legija1987
09.03.2009., 19:48
Nije zdravo jer moraš na podu imati puno veću temperaturu (26-27) da bi na normalnoj visini imao npr. 22 C što izaziva probleme sa venama jer periferni dijelovi ljudskog tijela imaju manju toplinu od torza i glave...itd..itd...da sad ne pišem ovdje doktorate...knjige u ruke pa čitaj...

Ego
09.03.2009., 20:02
Nije zdravo jer moraš na podu imati puno veću temperaturu (26-27) da bi na normalnoj visini imao npr. 22 C što izaziva probleme sa venama jer periferni dijelovi ljudskog tijela imaju manju toplinu od torza i glave...itd..itd...da sad ne pišem ovdje doktorate...knjige u ruke pa čitaj...

Kolika ti je po ljeti temperatura poda? 20? Ako jest, onda želim takvu klimu :)

Legija1987
09.03.2009., 21:10
Kaj ti po ljeti pališ grijanje ???
Treba malo razlikovati normalnu tolpinu zraka ili poda po ljeti od umjetne topline poda koji isijava tollinu tijekom grijanja. Zašto onda po ljeti recimo ne ugradite cijevi za hlađenje poda pa hodate po podu koji ima recimo 18, super ugodno za noge i tijelo.

Ego
09.03.2009., 21:51
Kaj ti po ljeti pališ grijanje ???
Treba malo razlikovati normalnu tolpinu zraka ili poda po ljeti od umjetne topline poda koji isijava tollinu tijekom grijanja. Zašto onda po ljeti recimo ne ugradite cijevi za hlađenje poda pa hodate po podu koji ima recimo 18, super ugodno za noge i tijelo.

Koliko ja znam, toplina je toplina. :ne zna:

A hlađenje na 18... to mi niti ljeti niti zimi nebi baš bilo ugodno. Ne kužim poantu...

Legija1987
09.03.2009., 22:00
E pa nije toplina toplina niti je hlađenje hlađenje. Da ti pojasnim, stavi glavu na 5 cm od klima uređaja po ljeti i uživaj u osvježenju

mrzli
10.03.2009., 06:46

Baš ti je obol. Admin bi stvarno trebao obrisati tvoj post jer realno nema veze s istinom. U kojoj to knjizi piše da podno grijanje nije dobro? Dobro projektirano i izvedeno podno grijanje ima za ljude gotovo idealnu krivulju tj. prostorni raspored. Ne šteti nogama ali se zato uporno svakih par mjeseci od ponekog 'stručnjaka' na forumu tvrdi suprotno.

solar
10.03.2009., 08:17
glede štetnosti podnog grijanja - normama je određeno kolika smije biti maksimalna tempeatura poda a da nije štetno za organizam.. i svi proizvođači toga se pridržavaju. google zna sve!
osim toga poznam dosta ljudi koji se već godinama griju podnim grijanjem i nemaju nikakvih zdravstvenih problema glede toga..
dakle svaka daljnja neargumentirana rasprava tipa to je nezdravo i stavite si nešto drugo smatrat će se spamanjem, trollanjem ili sl. :mig:

viz
10.03.2009., 09:48
Ja bih još samo dodao: neka se jave osobe koje imaju podno grijanje i nezadovoljni su njime zbog pogoršanja zdravlja ili zbog nekih drugih razloga.
Jasno mi je da niti jedan sustav grijanja/hlađenja/prozračivanja nije idealan (kao niti sve ostalo). Ali kad bi bio toliko štetan po zdravlje i sigurnost ljudi, po okoliš i po imovinu; u odnosu na korisnost; sigurno bi bio zabranjen - ne bi postojale norme kojima se definira njegova primjena.
Zastupam tezu da svatko iznosi svoje argumente, no govoriti o nečemu kako je samo loše, a primjenjuje se - pomalo je čudno (osobito bez vlastitog iskustva).

Lee Champa
10.03.2009., 10:21

Imam podno kojeg sam sam radio još za vrijeme YU:top:
Nije preporučljiva temp. poda veća od 27C:top:
Na normalnoj visini temp. koju si naveo je PREVISOKA:top:
A što se tiče knjiga - pročitao sam od firme VELTA naputke o proračunu, gradnji......nekima sam i poslao sažetak!:top:

Još te jednom pitam - hodaš li bos po pijesku? Temp. je puno viša od 27C!:D

Legija1987
10.03.2009., 13:14
Ja sam 15g. živio s podnim grijanjem i nebih više hvala. To je moj stav i mišljenje na koje imam potpuno pravo . Nikoga na nište ne nagovaram, a oni koji se pjene jer se netko neslaže s njihovim mišljenem znaju šta im je za činiti...
A to što su tehničke norme i kako ljudi to koriste na kraju je ogromna razlika (kao i kod klima uređaja, kažu ne više od 4-5 stupnjeva snižavati temperaturu od vanjske.- A tko to tako radi. ???? Ja prvi ne.)

Legija1987
10.03.2009., 13:16
glede štetnosti podnog grijanja - normama je određeno kolika smije biti maksimalna tempeatura poda a da nije štetno za organizam.. i svi proizvođači toga se pridržavaju. google zna sve!
osim toga poznam dosta ljudi koji se već godinama griju podnim grijanjem i nemaju nikakvih zdravstvenih problema glede toga..
dakle svaka daljnja neargumentirana rasprava tipa to je nezdravo i stavite si nešto drugo smatrat će se spamanjem, trollanjem ili sl. :mig:

A tko će odlučiti što je neargumentirana rasprava ?????
Možda Big Brother konzorcij ???

solar
10.03.2009., 13:27
A tko će odlučiti što je neargumentirana rasprava ?????
Možda Big Brother konzorcij ???

zna se što su argumenti.

nađi publicirane podatke iz kojih je vidljiva štetnost podnog grijanja i podastri ih nama koji smo našli podatke da podno grijanje nije štetno..

pa će konzorcij razmotriti koji izvor je vjerodostojniji :kava:

solar
10.03.2009., 13:29
Ja sam 15g. živio s podnim grijanjem i nebih više hvala. To je moj stav i mišljenje na koje imam potpuno pravo...

imaš li zdravstvenih problema uzrokovanih podnim grijanjem?

mislim da si se na njih pozivao.

Legija1987
10.03.2009., 14:09
Uvijek je teško dokazati uzročno-posljedične veze u takvim stvarim, ali imam manje problema s nogama i dišnim putevima otkad ga nema, dali je to subjektivno ili objektivno neznam, samo znam da mi je bolje, pa mi je svejedno. A dok se nešto uspije dokazati prođu desetljeća (npr. da OSB ploče otpuštaju Formaldehid koji je kancerogen...i sl.) a dotad već odo ja po ledinu. Isto tako dali je štetno živjeti ispod dalekovoda visokog napona ili ne??? Nije znanstveno 100% potvrđeno ni da ni ne, ali ja radije ne živim ispod ili u blizini, tko će poslje dokazivati (a i koja je svrha) ako npr. dobijem rak. Bolje spriječiti nego lječiti.
Jedino gdje bih prihvatio podno i dalje je kupaona, u ostatku kuće ćarape :)

solar
10.03.2009., 14:11
... A dok se nešto uspije dokazati prođu desetljeća..

e pa do tada ne možemo nešto proglašavati lošim i nezdravim zato jer nama ne odgovara..

Nimalo Vazan
10.03.2009., 14:54

Drago mi je čuti da je opet netko protiv podnog. No htio bih konačno vidjeti BAREM JEDAN konkretan dokaz lošeg učinka podnog (naravno, onog podnog grijanja koje je izvedeno na način kako to preporučaju proizvođači opreme).

Ovdje molim da se ne uključuju kojekakva podna grijanja izvedena na način kako si je tko zamislio.

Interesantno je kako recimo šveđani nemaju problema sa venama a gotovo svi su na podnom i toplinskim pumpama, pa recimo dobar dio švicaraca, pa recimo austrijanci koji imaju gotovo najviše proizvođača toplinskih pumpi, pa recimo nijemci koji imaju tko zna koliko podnih grijanja i da ne nabrajam jer svi ih oni imaju daleko daleko više nego mi.

Moram priznati da sam čuo za probleme podnog, ali definitivno ne kvalitetno izvedenog, pa ja mislim da bi nijemci i austrijanci prvi digli frku. No, takvo što nisam primjetio nigdje osim kod nas.

Jedino sam kod nas primjetio da ima JAKO MALO podnih grijanja ali JAKO PUNO onih koji tvrde da nevalja.

Nigdje nisam vido da toliko puno projektanata tvrdi da se samo sa podnm nemože grijati objekat, to sam čuo samo kod nas. Pa se pitam, kako se to ljudi već odavna nisu smrznuli od hladnoće na podnom.

Pa gdje mi to živimo??? Imali nešto da neznamo?? Jesmo li samo mi još zdravi od svih naprednih zemalja???

Nisam vidio ni jedan pisan dokaz o tome. Osim komentara jednog mog prijatelja doktora koji je bio u prostoru u koji su puštali 55 C u pod jer je razmak cijevi bi pristojhih 40cm a izolacija objekta nikakva, te visina prostora 4 metra.

Možda griješim, možda neznam dovoljno, ali svakako prihvačam da to može biti i istina, ali fakat bih htio vidjeti dokaze o tome.

Osobno gotovo skoro 40 godina živim na podnom grijanju, nebih ga dao nizašto, i nemam nikakvih zdrastvenih problema kao ni moji ukučani.

Stvarno bih htio da netko dokaže štetnost podnog ali onako ozbiljno. Barem bih znao na čemu sam nakon nepunih 40 godina

Legija1987
10.03.2009., 16:12
Hmmm...prihvaćam tvoje mišljenje, na koje naravno imaš potpuno pravo, kao i svi mi ostali. Samo mi daj molim te pojasni kakve veze ima toplinska pumpa sa podnim grijanjem ?????
Naravno da njemci i austrijanci imaju brdo toplinskih pumpi, ali to je malo vezano za neke druge stvari...ili ne ??

gogo_2006
10.03.2009., 18:19
Stvar je u tome da se za grijanje sa toplinskim pumpama najpogodnije nisko-temperaturno grijanje a podno je glavni predstavnik istog, ali tu su i zidno, stropno, zračno ...

Nimalo Vazan
10.03.2009., 18:26
Hmmm...prihvaćam tvoje mišljenje, na koje naravno imaš potpuno pravo, kao i svi mi ostali. Samo mi daj molim te pojasni kakve veze ima toplinska pumpa sa podnim grijanjem ?????
Naravno da njemci i austrijanci imaju brdo toplinskih pumpi, ali to je malo vezano za neke druge stvari...ili ne ??

Ima veze samo utoliko što se u 90% slučajeva toplinska pumpa montira isključivo uz podno grijanje. S obzirom da je švedska npr. gotovo preko 60% na toplinskim pumpama, znači da su na podnom grijanju pa im nije ništa, isto je slučaj i sa drugim zemljama, + sva ona podna grijanja koja nisu vezana za toplinske pumpe.

Naime, htio sam samo dočarati koliko se na zapadu koriste podna grijanja, a dali je podno na toplinsku pumpu, ili lož ulje, ili plin, ili kondenzaciju, potpuno je svejedno, bitno je kako je izvedeno. Definitivno je broj takvih sustava na zapadu velik, no još nisam čuo da obaraju činjenicu da je podno dobro. Vezan sam na branšu, ali se ne bavim nikakvim izvođenjem ili prodajom podnog , pa da nebi ispalo da preferiram iz osobnog interesa, ali su činjenice kakve jesu.

Uvažavam tvoje mišljenje, možda si ti živio u loše izvedenom podnom grijanju, ili loše izoliranom objektu. Meni se Mercedes uopče ne dopada, ali to ne znači da je loš automobil. Možda je onaj kojeg sam ja vozio bio sa greškom, ali očito je dobar auto i ne pita se samo mene.

Svaka čast tvojem mišljenju.

Legija1987
10.03.2009., 18:45
Poštujem tvoje milšljenje i izbor, i eto malo kulturnog razgovora konačno, no meni je draže zidno (opet osobno mišljenje) ali ga neću moči staviti zbog konstukcije zidova vjerojatno. Tako da ću ići na grijanje zrakom preko TP, jer mi usput izmjenjuje i zrak u kući te po ljeti može biti i klima uređaj....
No preduvjet je naravno da je kuća izolirana tipi top

mrzli
10.03.2009., 19:03
Ako misliš da je podno grijanje zdravstveno loše, ne razumijem zašto misliš da bi zagrijani ili pothlađeni propuh bio bolje rješenje? To za razliku od podnog grijanja ima dokumenitrano loše zdravstvene posljedice. Osim toga, kad griješ zrakom, temperature trebaju biti više kod grijanja da bi ljudi osjećali isti stupanj ugode u odnosu na površinska niskotemperaturna grijanja.

Ali da ne misliš da se s tobom ne slažem, i ja mislim da je zidno grijanje/hlađenje vrlo dobar izbor. Bolje od toga za grijanje je samo kombinacija zidno+podno.

Tomica74
10.03.2009., 22:57
Ali da ne misliš da se s tobom ne slažem, i ja mislim da je zidno grijanje/hlađenje vrlo dobar izbor. Bolje od toga za grijanje je samo kombinacija zidno+podno.
Stropno?
U cemu bi bila razlika od podnog (osim u nacelno vecoj slobodnoj povrsini grijaceg tijela - nema namjestaja na stropu:))

Nimalo Vazan
10.03.2009., 23:27
Poštujem tvoje milšljenje i izbor, i eto malo kulturnog razgovora konačno, no meni je draže zidno (opet osobno mišljenje) ali ga neću moči staviti zbog konstukcije zidova vjerojatno. Tako da ću ići na grijanje zrakom preko TP, jer mi usput izmjenjuje i zrak u kući te po ljeti može biti i klima uređaj....
No preduvjet je naravno da je kuća izolirana tipi top

Eto super. No vidiš, ja opet imam o zidnom grijanju a i hlađenju potpuno suprotno mišljenje, i to iz razloga što sam boravio u dosta objekata koji su imali rješeno grijanje i hlađenje na različite načine. Uglavnom se radi o objektina u Njemačkoj, Austriji i nešto u Nizozemskoj.

Najlkjepše sam se osječao gdje je bilo isključivo grijanje preko poda a hlađenje preko stropa. A zašto?? Evo objasnit ću.

Primjetili smo u objektima sa recimo zidnim grijanjem da je efekat isti kao da si stavio u jedan radijator na zid sa niskom ulaznom temperaturom od 35 C. To kod radijatora ne funkcionira, funkcionira, ali je izmjena zraka vrlo spora. Isti je slučaj i sa zidnim. Rješenje problema je stavljanje zidnog u sve zidove, a to je isto kao da staviš radijatore na sve zidove i problem je isti.

+ kod zidnog je što ti ne smetaju radijatori ali je - što nesmiješ gotovo ni sliku objesiti na zid jer neznaš gdje smiješ zabiti čavlić.

Hlađenje preko zida je imalo gotov isti efekat i uz zidove je bilo hladno, dok je u sred prostora bilo toplije.

Zaključak je bio jednostavan. Minimalno vanjska fasada 12 cm i grijanje isključivo preko poda bez zidnog.

Drugi slučaj problema je bio gdje se preko poda grijalo i hladilo. Kod dužeg perioda pothlađivanja poda na donju granicu od 18 C nije bilo ništa strašno dok se vanjske temperature nisu popele na 29-33C. tada se u prostoru zbog pothađenog poda desila situacija da je kod poda bilo 19 a na visini od 170cm 26-28 C. Apsolutno nelagodna situacija, i svi su bježali van, hladno za noge.

Jedna od opcija koja je bila definitivvno drugačija je podno grijanje a hlađenje preko stropnih kasetnih jedinica. Vrlo kalaitetno rješenje, no imaš strujanje zraka.

Najkvalitetnije što smo vidjeli i ocjenili kao nazovimo super, bilo što sam prije naveo, grijanje preko podnog bez mogućnosti halđenja preko istog, te hlađenje preko klima stropa bez mogućnosti grijanja.

Naime, također je i kod stropnog grijanja ako nisu u pitanju kasetne jedinice vrlo spora izmjena zraka, tako da glavnina isijane topline ostaje u zadnji 70 cm kod stropa, a od toga ama baš nitko nema koristi.

Moj osobni zaključak je: "Grijanje preko podnog grijanja, a hlađenje preko klima stropa"

Rekuperacija o koj si ti pričao,također je super varijanta, bio sam u takvim objektima, ne primjeti se strujanje zraka, vječito svjež i čist zraka, idealno prozračeno, ugodna i uvjek kostantna temperatura, kod ekstremnih ljetnih vanjskih temperatura, temperatura unutra ne prelazi 26-27 C, ulaganje u klimatizaciju nikakvo, a eksploatacija vrlo jeftina. No, ovdje treba paziti, po meni osobno ISKLJUČIVO za niskoenergetske i pasivne objekte (to je čak tehnologija na granici za niskoenergetske objekte), i treba paziti čija oprema se uzima, jer svi imaju rekuperatore, no vrlo rijetki iamju visoku iskoristivost. I naravno, cijene ovakovih sustava i uređaja nisu baš male, a ako želimo imati visoki učinak treba ipak uzimati kvalitetne uređaje.

Ako se radi o pasivnim objektima do 200m2, čak je i o meni bezvezan ulog u sustav toplinske pumpe, jer gotovo svi proizvođači nude uređaje za objekte koji imaju veče toplinske potrebe i uglavnom su predimenzionirani za takove objekte, pa se više struje utroši na često startanje uređaja nego na njegov rad. Kod pasivne kuće, toplinske potrebe su toliko male da je najjeftinije grijati na elektro kotao, jer je utrošak mali a investicija smiješna, no uvuklo se pod kožu nekima da toplinsk pumpa mora u pasivnu kuću što nigdje ne piše, ta su zalijepili stručnjaci zajedno kako bi sva visoka tehnologija bila na jednom mjestu, no gdje je tu isplativost??

Eto, mislim da sam malo pomogao.

viz
11.03.2009., 08:06
Imate, po meni, odlično razmišljanje. Sve stoji i sa svime se i sam slažem (iako nisam bio u prilici doživjeti osjećaj kod svih varijanti grijanja/hlađenja/prozračivanja, iskusio sam ona najlošija tako da mogu cijeniti one opcije koje su kvalitetnije). No ipak bih nešto dodao:
Pasivne kuće imaju osnovni kriterij, a taj je da je sustav grijanja i prozračivanja zajednički (sustav hlađenja nije potreban), dak kod niskoenergetskih kuća je zahtjev za niskim potrebama za energijom.
Podno grijanje je i po meni najpravilniji način grijanja (ograničenje je kako ste i naveli zbog odgovarajuće niske potrebne snaga grijanja - nije baš za topl. neizolirane objekte) za niskoenergetske kuće, no kod pasivnih kuća nije prihvatljivo zbog osnovnog zahtjeva.
Kod pasivne kuće maksimalna potrebna snaga kod grijanja iznosi 10 W/m2 st. površine (koja se prenosi putem zraka - npr. dogrijanog nakon prolaska kroz zemljani izmjenjivač topline, prolaska kroz rekuperator topline i dogrijanog kroz izmjenjivač topline iz toplinske crpke ili akumulacionog spremnika tople vode - no dogrijavanje može biti i sa el. grijačima samo treba paziti na temperaturu el. grijača od max. 50°C).
Postoje uređaji (toplinska crpka je u sklopu) koji su snagom predviđeni za pasivne kuće: Aerex, drexel und weiss, Nilan (ako netko poznaje još nekog neka doda!). Izvor topline za TP je otpadni izlazni zrak iz sistema prozračivanja.
Za 3-litarske niskoenergetske kuće po snazi su primjereni proizvodi od npr. : Stiebel Eltron, Tecalor, Effiziento i Paul i sl. ,no oni ne nude mogućnost hlađenja. Izvor topline za TP je smjesa izlaznog otpadnog zraka i ulaznog vanjskog.
Izvedba rekuperatora: bolja je kanalna od križne (patent Paul), a atesti se mogu vidjeti na www.passiv.de
Sami uređaji su cijenovnog ranga od 7 - 13 k€, a cijela investicija grijanja/hlađenja/prozračivanja za pasivnu kuću je cca. 22 k€.
Neke sam stvari bolje objeasnio na temi Toplinske crpke.

dsabol
11.03.2009., 09:00
Slažem se da je podno grijanje i stropno hlađenje vjerojatno najbolje kad radi svako samostalno. No, onda su i troškovi ugradnje još veći. Ja sam se osobno odlučio za podno+zidno grijanje i rekuperaciju zraka. Zidovi će ljeti služiti za hlađenje, a i zrak koji se ubacuje će se malo pothlađivati. Kuća je vrlo dobro izolirana i to bi trebalo biti OK. Ne znam kako radi ali ću vam javiti najesen.

Nimalo Vazan
11.03.2009., 10:39
Slažem se da je podno grijanje i stropno hlađenje vjerojatno najbolje kad radi svako samostalno. No, onda su i troškovi ugradnje još veći. Ja sam se osobno odlučio za podno+zidno grijanje i rekuperaciju zraka. Zidovi će ljeti služiti za hlađenje, a i zrak koji se ubacuje će se malo pothlađivati. Kuća je vrlo dobro izolirana i to bi trebalo biti OK. Ne znam kako radi ali ću vam javiti najesen.

Eto super, no s obzirom da veliš da je kuća jako dobro izolirana, a ideš na rekupearciju, ja osobno nebih stavljao zidno grijanje/hlađenje.

No, svako ima svoje mišljenje

dsabol
11.03.2009., 11:37
Rekuperacija nažalost nije dovoljna za sve ohladiti. Rekuperacija osigurava svježi zrak bez velikih gubitaka topline, malo pomaže u hlađenju i povećava efikasnost grijanja (ali ne dovoljno). Treba ipak imati grijanje i hlađenje, posebno iz razloga što imamo dosta velike staklene stijene pa je korisno imati pomoć u grijanju i hlađenju sa zidova pored tih mjesta (iako će staklo biti dobro, ipak lošije izolira). Zbog toga ide podno i zidno.
Osim toga, kombinacija podno+zidno smanjuje tromost sustava grijanja i omogućava imati sasvim niske temperature u podovima i samo nešto više u zidovima za efikasan rad.

viz
11.03.2009., 12:32
Ako ste se pridržavali načela izvedbe sa što boljim pasivnim elementima kuće, odabir vrste niskotemperaturnog grijanja nije nešto što bi Vas trebalo zabrinjavati.
Što se hlađenja tiče kod prozračivanja koristiti zemljani izmjenjivač ulaznog zraka i premosnicu preko rekuperatora (vanjske temp. preko 25°C). Pasivno je dobro da je: zabrtvenost kuće u ovom slučaju dobra, da je zapadna strana kuće sa kvalitetnom zaštitom od izravnog zračenja Sunca - montažni duboki balkoni ili izvučen krov-nadstrešnica, rolete ili žaluzine i sl. na zapadnim prozorima popodne ljeti spušteni, da postoji zelenilo (listopadno) sa zapadne strane, da je stolarija bijele ili svjetle boje, da je fasada sa zapadne strane svjetlije boje, da je crijep ili pokrov kuće dobro izoliran uz osiguranu ventilaciju - ne pretamne boje, da je topl. zaštita zidova zadovoljavajuća, no bolje je da je pod i podrum slabije topl. izoliran prema zemlji (zimi to nije toliko dobro:-) i dr.
Aktivno Vam je tad dovoljan mali sustav npr. klima uređaj split izvedbe uz zapadni vanjski zid što više postavljen u prostoriji sa horizontalnim usmjerenjem zraka. No i ovaj Vaš sustav hlađenja preko zidnog cijevnog sustava će tad odraditi sasvim solidno svoju ulogu.
Bez zabrinutosti molim :-)

Nimalo Vazan
11.03.2009., 16:07
Lijepo je čuti različita mišljenja, svašta se može naučiti.

Ja bih se osvrnuo na činjenicu da rekuperacija ima kvalitetni učinak tek kod niskoenergetskih i pasivnih objekata.

Po meni su takovi sustavi najidelaniji u pasivnim, a da bi skupa gradnja pasivnog objekta mogla biti jeftinija, mislim da netreba ugrađivati toplinsku oumou u takav objekat nego recimo elektro kotao što je enormna razlika u startnoj investiciji, a takav objekat ionako troši definitivno malo, ako se nevaram maksimalno 15w/m2.

Rekuperacija je ovdje vrlo bitna, uz obavezan preduvjet podzemnog izmjenjivača za dogrijavanje usisanog zraka.

A ako uzmemo u obzir da takav objekat treba malo za grijanje onda treba malo i za hlađenje, i sa rekuperacijom se može dovoljno pothaditi. Moramo uzeti u obzir i činjenicu da kad je vani 35 C da nesmijemo objekat pothladiti na 22 C jer ulaskom i izlaskom u objekat možemo sami sebi prouzročiti probleme, a za razliku između vanjske i unutarnje temperature od cca 6-8 C rekuperacija je dovoljno.

Moram priznati da sam bio u više pasivnih objekata na zapadu i rekuperacija bez problema održava maksimalnih 27 unutar objekta.

Moram takođe priznati da sam bio u nekim "Takozvanim" pasivnim objektima i kod nas, no činjenica da troše više nego što bi trebalo ukazuje na to da nisu izvedeni kao pasivni. Ako bi gledali u pravom smislu riječi, onda u HR nisam vidio pasivnu kuću jer one koje "kao" jesu imaju propuste u gradnji.

U jednoj su mi odgovorili na moje pitanje zašto je toplinska pumpa snage 10kw a pasivna kuća ima samo 200m2, odgovor je bio, pa čujte, morate biti sigurni.

Kolko sam se ja sustretao sa pasivnim kučama u HR, uglavnom je dobar dio kasnije izveden prema vlastitom nahođenju investitora i ne zadovoljavaju standard i potrošnju

Uglavnom se ukrade po 1-3 cm na fasadi, pa na potkrovlju, pa na dodatnom brtvljenu oko prozora, pa na stolariji, pa nije orjentacija prema jugu, pa su staklene površine veće ili velike jer se njima više tako dopada, a to su sve propusti a vrlo važne stavke. Pogledajte pasivne objekte vani pa čete vidjeti kako izgledaju i kako su orjentirani te kolika su stakla.

To je jednostavno stil življenja a ne prestiž kako bismo mogli reći da imamo "pasivnu kuću"

Pasivna kuća je konzerva u kojoj se doslovno griješ na ventilaciju i podno, hladiš preke rekuperacije i umireš ako ako crkne ventilacija.

Malo se moram i našaliti.

dsabol
11.03.2009., 16:32
Sigurno je da se u pasivnoj kući može grijati i hladiti pomoću rekuperatora uz malo dogrijavanje ili pothlađivanje ventiliranog zraka. Samo ta kuća stvarno treba gubiti minimalne količine energije i biti striktno izvedena. Za to kod nas nema dovoljno znanja.
Mi smo išli na kuću koja je dobro izolirana, koja je velikim staklenim površinama orijentirana na jug, ima vanjsku zaštitu od sunca... Ali nismo htjeli raditi kompromise s veličinom staklenih površina i prvi cilj nam je bio komfor i kvaliteta životnog prostora, a drugi cilj dugoročna ušteda energije. Za moj ukus je pasivna kuća ipak malo previše jer postaješ rob kuće i kuća diktira tvoje ponašanje a ne obrnuto.

naučnik
12.03.2009., 01:33
da li bi ovaj slučaj šljakao tj.imam radijator u blagavaonici i htio bih sa mjesta prigušnice smotati jednu zmiju za podno grijanje i odvesti da kolektora.pitanje glasi da li će to funkcionirati i da li na mjesto prigušnice treba ugraditi nekakav drugi ventil ili je ta prigušnica dovoljna?

Lee Champa
12.03.2009., 10:04
Ovako odokativno:ne zna:
Ima puno stvarčica koje treba uzeti u račun!

viz
12.03.2009., 12:43
...

Ja osobno isto tako nisam za pasivnu kuću iz razloga što se zajedničkim sustavom grijanja i prozračivanja lako postigne loša klima - sindrom bolesnih zgrada. 3-litarske niskoenergetske su jako blizu pasivnima po kvaliteti gradnje, a ne zahtjevaju zajednički sustav grijanje-ventilacija.
Naveo sam da je max. topl. snaga grijanja pasivne kuće 10 W/m2, znači da je potrebna max. snaga za npr. 200 m2 stamb. prostora = 2 kW. Možda malo više zbog pripreme PTV (ako je u sistemu i solarno grijanje ne treba ništa više). Kolko dođe jedna toplinska pumpa (ili klima uređaj s mogućnošću grijanja) snage 2 kW? Jako malo - vrhunska max. 5 000 kn. Klima sa grijanjem PTV i stamb. prostora je od 7 000 kn (snage 4 kW).
Pasivna kuća bi trebala imati daleko manju investiciju u aktivne sustave od 3-litarske, ali praksa to nije potvrdila (naveo sam 22 k€ što nije nikako malo - izvor podatka su Njemački dobavljači opreme).
Na slikama sam vidio 1. Hrvatsku pasivnu kuću. Kakva joj je izolacija temelja? Na slikama se vidi da niti vanjske izolacije temelja nema. Slovenci su to prezentno prikazali na (detalji gradnje):
http://www.pasivna-hisa.com/
Rekuperator im je najbolji na tržištu.
Po meni kontrolirana ventilacija je za sve zabrtvene objekte (kvalitetna stolarija)- bolje nego ventilacija stvaranjem propuha na cca. 5 min. - ugodnije, a sa rekuperatorom i zemljanim izmjenjivačem je za niskoenergetske i pasivne kuće - manji energetski gubitci prozračivanja.
Inače pasivna kuća treba za grijanje max. trošiti 15 kW/m2 godišnje - ako je toplinska pumpa (jeftini klima uređaj) troškovi za tu energiju su mizerija, no i za 3-litarsku NE kuću nisu puno veći. Otpadni zrak nakon rekuperacije je uvijek iznad 0°C tako da topl. pumpa ima uvijek dobar COP.
Rezime priče je da su aktivni elementi pasivne kuće (sustav grijanja/provjetravanja) preskupi obzirom na slične uređaje te snage i efikasnosti. Isplativost pasivne kuće je tad jako upitna. Istina da je življenje u pasivnoj kući dio filozofije življenja - postizanje što veće energetske neovisnosti i ekološke prihvatljivosti (teško da je i ekonomske isplativosti)

Nimalo Vazan
12.03.2009., 14:16
Ja osobno isto tako nisam za pasivnu kuću .......

Ma ja ne kažem da sam protiv pasivne kuće, no u svakom slučaju takvom objektu se treba prilagoditi, a ne objekt, tj. sustav prilagoditi sebi, jer onda ne ispada pasivna kuća. Pasivna kuća kao što sam rekao treba promjeniti stil određenih životnih navika.

Ja osobno kad bih gradio pasivnu kuću onda bi sve bilo podređeno tome da to stvarno bude pasivna kuća u pravom smislu riječi, na uštrp nekih detalja koji bi meni možda bili dragi, ja bih se istog bio spreman odreći ako je u pitanju ušteda, a to je kod pasivne kuće isključivo na prvom mjestu.

Ako bih pak gradio kuću za koju želim da mi bude estetski prilagođena a zbog toga gubim na eneriji onda bih se pomirio sa time jer mi je na prvom mjestu estetika.

Npr., tko danas recimo gradi bazen, bez obzira na izolaciju i kvalitetu materijala mora biti svjetan da to iziskuje godišnje troškove, znači odlučuješ kod gradnje što ti je draže (ušteda ili konfor) i tome se prilagodiš, sve ostalo je izmišljanje tople vode.

Zato sam i rekao, tko želi pasivnu kuću, na prvom mjestu treba biti ušteda na potrošnji energije, sve ostalo je na drugom mjestu.

solar
12.03.2009., 16:59
samo mali podsjetnik da se ne ode predaleko u off- ovo je tema podno grijanje, ne pasivne kuće :mig:

viz
13.03.2009., 07:48
... pasivna kuća treba za grijanje max. trošiti 15 kW/m2 godišnje
Samo da ne ostane glupost: Ispravak 15 kWh/m2 godišnje.
A ono što je najvažnije:
Sustavi niskotemperaturnog grijanja (osobito podno) su prihvatljiviji u objektima u kojima je potrebna snaga grijanja manja.
Odabir vrste (podno, zidno, stropno, radijatorsko, ventilkonvertersko, itd.) razvoda nije od tolikog utjrcaja na asimetriju temp. po stamb. prostoru kod niskoenergetskih objekata, ali je od većeg utjecaja na temperaturnu neugodnost kod objekata kojima je potrebna veća snaga grijanja.

miran18
13.03.2009., 20:17
Evo drago mi je da se tema stalno ponavlja i svaki put se nešto novo sazna bez obzira na sve svaka pohvala na konstruktivnim dijalozima. Mislim da se o podnim grijanjima nema što više reći a da to nije već do sada rečeno pa bi se vratio na temu toplinskih pumpi.

viz
17.04.2009., 09:18
Kako dobro projektiranoj kući sa pasivnim prihvatom sunčeve energije - topline zimi je; osim: dobre orijentacije objekta, dobrog rasporeda prostorija, kvalitetnih visokih prozora na južnoj - jugoistočnoj strani, manje dubine kuće po osi istok - zapad, tamnog glatkog poda, tamnijih boja interijera južnih prostorija i sl.; potrebna i akumulacija topline (za duga noćna razdoblja i maglovita jutra) - što osiguravaju materijali koji imaju veliki toplinski kapacitet.
Stoga se pod, unutarnji zidovi i strop u južno orijentiranim prostorijama rade od materijala koji može akumulirati što više topline dobivene direktnim i indirektnim zračenjem Sunca (indirektno se zagrijava strop i vanjski zid s unutrašnje strane- dakle manje - što se može pojačati ako se podna površina izvede kao glatka - da se dio svjetlosti reflektira s nje po cijeloj prostoriji). Pod i pregradni zidovi su izloženi direktnom zračenju Sunca i oni stoga mogu akumulirati najviše topline. Kod odabira materijala za akumulkaciju važan je topl. kapacitet, ali i otpor provođenju topline. Cigla/keramika je tu bolja od betona ili porobetona, drvo-hrast je kapacitetom još bolji, a najbolja je voda. Stoga postoje ekstremni primjeri gdje se unutrašnji zidovi rade kao spremnici vode - vodeni zidovi. Po meni, neki optimum bi bio izrada južnih prostorija s unutrašnjim zidovima od cigle, poda s glatkim keramičkim pločicama u kombinaciji s višeslojnim gotovim parketom ili laminatom (dnevni boravak) i drvenim panelima po slobodnim (od namještaja) unutrašnjim zidovima.

Zašto to spominjem u ovoj temi!?
Zato što je podno (a može i zidno) grijanje s toplom vodom - tj. cijevni razvod - idealno za pasivno spremanje sunčeve energije - topline kod izravnog zračenja Sunca zimi po podnoj/zidnoj površini (voda ima više od dvostuko veći topl. kapacitet od cigle ili betona). Stoga su mi jasniji navodi da se podnim grijanjem može uštedjeti na energiji (uz to što su manji gubici kod konvekcijskog prijenosa topline - manje vrtloženje zraka u prostoriji, te manji toplinski gubici kod pripreme tople vode s nižom temperaturom - osobito ako se koristi kondenzacijska tehnika ili toplinska crpka).

Molim za primjer iz prakse: kod prijelaza s radijatorskog na podno grijanje - koliko se osijeti smanjenje potrošnje energije za grijanje?

Lee Champa
17.04.2009., 11:38
Molim za primjer iz prakse: kod prijelaza s radijatorskog na podno grijanje - koliko se osijeti smanjenje potrošnje energije za grijanje?[/QUOTE]

NIŠTA!
Radijatorsko ili podno je samo vrsta transporta energije!

dxer
17.04.2009., 11:54
NIŠTA!
Radijatorsko ili podno je samo vrsta transporta energije!

To ne moze biti istina. Ja samo gledam logicni da radijatori stoje sastrane i topli zrak se sigurno ne emitira dovoljno daleko po sobi , nego ide odmah gore. Dok kod podnog grijanje, dobro rasporedjenog, topli zrak ide odmah od poda i sirom prostorije. Takodjer, gledaj samo koliko voda u radijatorima mora biti zagrijana, dok je kod podnoga to puno manje......samim time bi trebalo biti smanjenje potrosnje energenta.

Codegun
17.04.2009., 12:10
podno grijanje ipak ima (najvjerojatnije) prednost u uštedi energije jer:
- treba manju polaznu temepraturu pa samim time i sam pogon (bojler, TP) ima bolji režim rada i vjerojatniju uštedu (npr. nije isto voziti auto po autoputu optimalnom brzinom ili "gasom do daske")
- podno grijanje iskorištava kondenzacijski bojler i stvara uštedu nastalu kondenzacijom, prema proizvođačima čak i do 18%
- podno grijanje ima veliki toplinski kapacitet pa bolje prevladava duže oscilacije u potrebi za grijanjem, npr. hladna noć - topli dan
- bolja distribucija topline koja se na kraju vidi i kroz potrošnju energije

i jedna indirektna prednost, podno grijanje ugrađuju u dobro izolirane objekte pa je i tu ostvarena ušteda u grijanju.

viz
17.04.2009., 12:23
...- podno grijanje ima veliki toplinski kapacitet pa bolje prevladava duže oscilacije u potrebi za grijanjem, npr. hladna noć - topli dan...

Upravo zbog velikog topl. kapaciteta sam naveo ono gore. Pasivni dobici solarne energije se mogu dobro akumulirati u podu i zidu, a jasno i u vodi koja je po cijevima u istim. Radijator, koji se zbog drugih razloga postavlja ispod prozora, može u daleko manjoj mjeri akumulirati pasivne solarne dobitke (nešto malo od neizravnog zračenja, a površina mu je daleko manja).

Lee Champa
17.04.2009., 12:23
Ponovno ponavljam - ne osjeti se razlika potrošnje:D

Za zagrijati jednu prostoriju na određenu temperaturu abc C treba toplina xyz W:kava:
Kako ćeš xyz W ubaciti u tu prostoriju ne utjeće skoro ništa na naćin transporta!

Uzmi da jedan kubik zemlje moraš istovariti u prostoriju. Kubik zemlje MORAŠ ubaciti ili lopatom ili tačkama:lol:

Kubik je kubik, kilovat je kilovat!:top:

Codegun
17.04.2009., 12:29
Ponovno ponavljam - ne osjeti se razlika potrošnje:D

Za zagrijati jednu prostoriju na određenu temperaturu abc C treba toplina xyz W:kava:
Kako ćeš xyz W ubaciti u tu prostoriju ne utjeće skoro ništa na naćin transporta!

Uzmi da jedan kubik zemlje moraš istovariti u prostoriju. Kubik zemlje MORAŠ ubaciti ili lopatom ili tačkama:lol:

Kubik je kubik, kilovat je kilovat!:top:

kao što sam naveo u primjeru s automobilom, daleko manje bi potrošio goriva kad bi relaciju ZG-ST vozio optimalnom brzinom nego da auto držiš do daske. Tako isto to možeš preslikati na usporedbu podno i radijatorsko grijanje.

Naravno, da je količina ubačene energije ista, no nije ista pretvorba energenta u energiju. Kod podnog grijanja je moguće postizati daleko optimalniju pretvorbu nekog goriva u energiju. Naravno potreban je i pravilan izbor pogona.

viz
17.04.2009., 12:52
...(uz to što su manji gubici kod konvekcijskog prijenosa topline - manje vrtloženje zraka u prostoriji, ...

Ovo je zgodno - ista količina energije je potrebna za zagrijati isti prostor, no svako gibanje zraka u prostoriji je neželjeno i smanjuje ugodu boravka. Iz iskustva to znam jer sam živio u sobi s peći na drva - komfor je bio daleko lošiji i ložilo se tolko da se temp. dizala jako visoko (tinjanje čestica zraka je bilo jako izražajno - zrak koji peče i suši gornje dišne puteve) i srednja temp. je bila oko 25°C a osjećaj topline zbog tog propuha je bio kao kad sam negdje gdje je podno i temp. je 21°C. Da ne pričam o tome da je temp. razlika u prostoriji bila izražajna. Znači za istu ugodu boravka treba kod različitih sistema i osigurati različiti temp. nivo. Gubici topline su različiti kod različitih temp. u prostoriji.