PDA

View Full Version : Aloe

mrkenangelo
17.08.2004., 13:18
kako se uzgaja?

Grof_Drkula
18.08.2004., 10:39
s puno ljubavi! :D

377chiara
18.08.2004., 12:59
mrkenangelo kaže:
kako se uzgaja?

ono sto sam ja nabavljala, u tekucoj formi ;)
rekli su da dolazi iz dalekih toplih krajeva
i da se triba imat opremu za istisnut sok a da ne bude i dio "listova" u tome jer to kao nije dobro
tako sam odustala od biznisa ;) :D
a mozda sam i krivo upamtila
uglavnom meni pomoglo

mrkenangelo
18.08.2004., 13:02
377chiara kaže:
ono sto sam ja nabavljala, u tekucoj formi ;)
rekli su da dolazi iz dalekih toplih krajeva
i da se triba imat opremu za istisnut sok a da ne bude i dio "listova" u tome jer to kao nije dobro
tako sam odustala od biznisa ;) :D
a mozda sam i krivo upamtila
uglavnom meni pomoglo
ma kjara draga ja imam biljku doma i ne namjeravam ju cjedit barem nekoliko godina nego me zanima u kakvim uvjetima da ju držim

377chiara
18.08.2004., 13:43
mrkenangelo kaže:
ma kjara draga ja imam biljku doma i ne namjeravam ju cjedit barem nekoliko godina nego me zanima u kakvim uvjetima da ju držim

meni to izgleda ka kaktus
a i zovu je pustinjski ljiljan
pa sad znas sto ti je cinit :zubo:

citala sam da se 98% hrani iz zraka, ocu rec pohrani tekucinu u listove, zato i jesu puni soka,nije ju dobro previse zaljevat
puno sunca treba i malo razlike u temperaturama (znaci ne podnosi bas zimu)
najbolje se preselis na Karibe ili juznu Ameriku ;)
i ako ju drzis u vrtu da je misano s drugim biljkama
tako su ju jos stare Maye uzgajali
raste i u rainforest regiji, ko sto vidim znas tek je nakon 5 godina, tu negdi, ljekovita tj. za upotrebu
ja ju koristila za jednu upalu koja nikako nije htjela proc od drugih ljekova

evo mila

mrkenangelo
18.08.2004., 13:48
377chiara kaže:
meni to izgleda ka kaktus
a i zovu je pustinjski ljiljan
pa sad znas sto ti je cinit :zubo:

citala sam da se 98% hrani iz zraka, ocu rec pohrani tekucinu u listove, zato i jesu puni soka,nije ju dobro previse zaljevat
puno sunca treba i malo razlike u temperaturama (znaci ne podnosi bas zimu)
najbolje se preselis na Karibe ili juznu Ameriku ;)
i ako ju drzis u vrtu da je misano s drugim biljkama
tako su ju jos stare Maye uzgajali
raste i u rainforest regiji, ko sto vidim znas tek je nakon 5 godina, tu negdi, ljekovita tj. za upotrebu
ja ju koristila za jednu upalu koja nikako nije htjela proc od drugih ljekova

evo mila
hvala mila
nisam znala, pogodila sam.
da, evo, već spremam stvari, putujem u tople krajeve.
nego, sad je u hodniku cijeli dan obasjana suncem, to je dobro ne?
a po zimi ću ju onda držat u kući gdje je toplo. Da?

377chiara
18.08.2004., 14:28
mrkenangelo kaže:
hvala mila
nisam znala, pogodila sam.
da, evo, već spremam stvari, putujem u tople krajeve.
nego, sad je u hodniku cijeli dan obasjana suncem, to je dobro ne?
a po zimi ću ju onda držat u kući gdje je toplo. Da?

ne znam, javi jel uspjelo
okusala bi se i ja
bez zajebancije
i, molim:)

Marija_1963
18.08.2004., 14:45
Mi smo dobili pelcerić, posadili je u teglu i sad nam stoji u dnevnoj sobi ,sa hrpom ostalog cvijeća koje je pristiglo neprimjetno sa svih strana. Ne zalijevamo je previše, ima dosta svjetla i čini se da je sretna. Mislim, nema primjedbi, još se nije požalila. Mislim da ne traži neku posebnu njegu, bar mi izgleda žilavo.:D Vidjet ćemo!

Kamea
19.08.2004., 15:50
mrkenangelo kaže:
kako se uzgaja?

svrstavaju ih i u tzv. medicine plant.
jedna od mojih najdražih biljčica (a koja nije :D ).
preko ljeta ih stavljam na balkon, izložene jakom suncu.
ostala godišnja doba na prozor, pored radijatora (ovo je bitno za zimu).
ne zalijevam ih često (ovo se odnosi na sva godišnja doba), ni direktno nego ulijem vodu u tanjurić. jednom godišnje mjenjam im zemlju. neke mi cvatu (neki čudni, ali lijepi cvjetovi).
jako mi dobro uspjevaju.
meni je to jako pozitivna biljka. :D :)

mrkenangelo
20.08.2004., 06:46
Kamea kaže:
svrstavaju ih i u tzv. medicine plant.
jedna od mojih najdražih biljčica (a koja nije :D ).
preko ljeta ih stavljam na balkon, izložene jakom suncu.
ostala godišnja doba na prozor, pored radijatora (ovo je bitno za zimu).
ne zalijevam ih često (ovo se odnosi na sva godišnja doba), ni direktno nego ulijem vodu u tanjurić. jednom godišnje mjenjam im zemlju. neke mi cvatu (neki čudni, ali lijepi cvjetovi).
jako mi dobro uspjevaju.
meni je to jako pozitivna biljka. :D :)
znači da je u redu da sad bude u hodniku na suncu cijeli dan (nemam klimatizacijski uređaj)? a po zimi da ju stavim na toplo. a koliko često da ju zalijem?

Kamea
20.08.2004., 09:59
mrkenangelo kaže:
znači da je u redu da sad bude u hodniku na suncu cijeli dan (nemam klimatizacijski uređaj)? a po zimi da ju stavim na toplo. a koliko često da ju zalijem?

u hodniku na suncu cijeli dan su jako dobri uvjeti.
zaljevaš ju jednom tjedno ili čak rijedje. ako zimi (doba mirovanja) nije pored izvora topline onda je dovoljno recimo jednom mjesečno.
uglavnom joj odgovara maksimalna toplina i svjetlo, te minimalna vlaga.
i da, ja svoje držim u glinenim teglama. u zemlju obavezno stavim malo pijeska i nekoliko većih kamenčića.

mrkenangelo
20.08.2004., 10:08
Kamea kaže:
u hodniku na suncu cijeli dan su jako dobri uvjeti.
zaljevaš ju jednom tjedno ili čak rijedje. ako zimi (doba mirovanja) nije pored izvora topline onda je dovoljno recimo jednom mjesečno.
uglavnom joj odgovara maksimalna toplina i svjetlo, te minimalna vlaga.
i da, ja svoje držim u glinenim teglama. u zemlju obavezno stavim malo pijeska i nekoliko većih kamenčića.
hvala!!!

Kamea
20.08.2004., 13:21
nema na čemu. :)

mrkenangelo
01.10.2004., 14:32
i tak sam ja nju držala na prozoru da joj uvijek bude toplo i ona je promijenila boju i počela se sušiti.
onda sam ju stavila u dvorište, u kamenjar među ostalo cvijeće, onako u teglici, i čini mi se da joj se tamo puno više svidjelo. međutim, dolazi zima, i bojim se da joj se snijeg i mraz neće baš tako jako svidjeti. i kaj sad? da ju stavim u kuću, gdje je toplo ali ja zapalim koju cigaretu svaki dan, da ne pričam kak to izgleda vikendom kad uvijek netko dođe, ili da ju ostavim vani, na milost i nemilost gorsko planinskoj klimi?

_Kobra_
19.02.2007., 19:27
Interesira me gdje se može nabavbiti ili kupiti i koliko dođe.

Hvala unaprijed!:top:

passiflora
19.02.2007., 20:18
Baš sam je prije par dana vidjela u žitnjaku, mislim i u bauhausu, čini mi se da je postala u zadnje vrijeme popularna, sigurno ćeš je negdje naći.

kikca
19.02.2007., 20:38
Ne znam koja te aloa interesira. Ima ih puno vrsta. Ja imam alou arborescens za koju piše da je ljekovita.

vepar81
19.02.2007., 23:00
Ne znam koja te aloa interesira. Ima ih puno vrsta. Ja imam alou arborescens za koju piše da je ljekovita.Imaš li koju mladicu

_Kobra_
20.02.2007., 07:49
Treba bi Aloe barbadensis. Valjda ču ju nači negdje u Zagrebu kada ču navračati pošto nisam iz Zagreba.
Još jednom puno hvala.

Biljčica
20.02.2007., 14:41
Ljudovi nemojte se ljuti ako je bila tema, ali na poslu sam pa nemam baš vremena proći cijeli forum. Nedavno sam kupila aloje veru i kako je već dosta velika i ima puno malih oko jedne velike, htjela bih jedan taj mali dio odvojiti prijateljici da i njoj naraste jedna. Pliz ako itko zna kako da joj presadimo dio aloje a da je ne oštetimo.

Puno hvala...

kikca
20.02.2007., 18:23
Vepre, imam mladica.

vepar81
20.02.2007., 19:56
Vepre, imam mladica.Poslao sam ti poruku na PP.

Potala
23.02.2007., 00:52
Nemam pojma, ali daj mi reci gdje si je kupila. Jesi iz Zg-a?

_Kobra_
23.02.2007., 07:50
E narode pa u cijelom Zagrebu nema Aloe vere. Kikca dali imaš koju mladicu za mene.

passiflora
23.02.2007., 09:22
A ja vidjela u žitnjaku u pothodniku prije dva dana!

Ludi konj
23.02.2007., 12:13
odi na
http://www.svetbiljaka.com/
tu pitaj na forumu, oni ti budu znali...

:)

_Kobra_
23.02.2007., 16:04
Evo da se zahvalim svima. Bio sam u vrtnom centru mbm i kupio aloe vera i aloe arborescens i ako tkome treba ima ih još 5 kom.

Hvala još jedanput.

malapticica2
16.04.2007., 13:02
Pozdrav!

Danas si namjeravam kupiti aloe veru pa me zanima iskustvo forumasa s tom biljcicom.

Kako cesto se zalijeva, voli li toplija ili hladnija mjesta?

malapticica2
16.04.2007., 13:04
Pozdrav!

Danas si namjeravam kupiti aloe veru pa me zanima iskustvo forumasa s tom biljcicom.

Kako cesto se zalijeva, voli li toplija ili hladnija mjesta?:confused:

kikca
16.04.2007., 16:44
Uzgaja se slično kao i kaktusi. Sunce, ne previše zalijevati, ljeti vani, a zimi u svjetloj i svježoj prostoriji.

malapticica2
16.04.2007., 19:28
Hvala, kikica!

osbourne
16.04.2007., 20:04
a ljekovita svojstva? radi se čaj ili?

kikca
16.04.2007., 20:56
Ne, nije čaj. Mora se samljeti sa još nekim dodacima, pa ta "kaša" mora odstajati na hladnom, procjedi se i pije 2 mj. godišnje (max.)

Mort
27.07.2007., 15:21
Zna li iko di se aloa arborescens moze nabaviti u Splitu?
Ili u gotovom preparatu ili kao sadnica.

mareblu77
07.11.2007., 19:40
Da li mi netko moze reci gdje u Zagrebu mogu kupiti biljku aloe vera?

bela777
08.11.2007., 14:16
bilo gdje... ja sam ih viđala u Bauhausu, Pevecu, MBM-u....

srdalxMI
21.01.2008., 10:37
Pozdrav,

odmah isprika za otvaranje cijele teme zbog ovoga, ali stvar je hitnija pa ću bez okolišanje odmah pitati:

Gdje ima u Zagrebu i okolici izbor kaktusa i konkretno ALOE (ali da nije Vera:) )???

Ako itko zna!? PLIZ

vragolast
23.01.2008., 18:03
probaj kod kaktusi-bešlić oni imaju svacega od kaktusa.

jedino sto nisu iz zagreba nego Petrinja :top:

Cajno pecivo
24.01.2008., 08:00
Aloa se može naći na Robnim terminalima Žitnjak, tamo u hangarima ima dućan...hmm.. ne znam jel Konzumov ili Žitnjak. Uglavnom košta oko 30kn, visine nekih 20cm.

jetro™
03.04.2008., 13:20
http://img370.imageshack.us/img370/1828/aloicaen6.th.jpg (http://img370.imageshack.us/my.php?image=aloicaen6.jpg)
imam ovu aloicu doma i zanima me kak da ju presadim...ne znam da li se dobro vidi na slici ali mislim da su uz ovu jednu glavnu izrasle i dvije manje...
da li se to može razdvojiti i zasaditi zasebno i ak može kako? :)

dancy.kiss
09.04.2008., 12:37
hmmmmmm :rolleyes:... nemam pojma :ne zna:

oldtimer
12.04.2008., 18:17
Moze se presadit samo njezno, pri presadjivanju ce se vjerojatno korjen biljke malo ostetiti ali nema veze ako ju moras presaditi moras jel tak :) ,razdvoji korjenje jedne i druge i stavi u posebnu teglicu(lakse ti bude ako vas dvoje to radi)nisam ti bas opsirno objasnio ali ako ti jos nije jasno javi..

Zenabr1
19.05.2008., 06:39
Imam taj kaktus i nakon 2godine je poceo tjerati mlade cvjetove moze li mi netko reci uvjete za tu biljku i ima li netko doma alou pa mi pokaze slikom:):mig:

Zenabr1
19.05.2008., 06:43
Imam taj kaktus i nakon 2godine je poceo tjerati mlade cvjetove moze li mi netko reci uvjete za tu biljku i ima li netko doma alou pa mi pokaze slikom:):mig:

Mozda je vec bilo govora o njoj ali nemogu naci.hvala svima koji ce naci vremena da odgovore na ovo:):)

chilimama
20.05.2008., 08:17
Mozda je vec bilo govora o njoj ali nemogu naci.hvala svima koji ce naci vremena da odgovore na ovo:):) Ja moju držim u pitaru , vani...Zimi ju preselim u zatvoren prostor (trenutno je to nedovršeno potkrovlje kuće, bitno je da stalno ima svjetla, povremeno ju zalijem)...Kad je vani, dakle sad, zalivamo ju redovno s ostalim cvićem....Nije zahtjevna...
Jesi malo guglala?

Zenabr1
20.05.2008., 14:57
Ja moju držim u pitaru , vani...Zimi ju preselim u zatvoren prostor (trenutno je to nedovršeno potkrovlje kuće, bitno je da stalno ima svjetla, povremeno ju zalijem)...Kad je vani, dakle sad, zalivamo ju redovno s ostalim cvićem....Nije zahtjevna...
Jesi malo guglala?
Hvala na savjetu,znas li mozda kada je mogu presaditi?:)

18Delta
20.05.2008., 16:18
generalno pravilo transplantacije = u vrijeme dormancije (između početak 12. i kraj 2.mjeseca)
mozes i u jesen, doduse.

mislim, ako nisam siguran, ja bih tako napravio jer je tad najsigurnije. mozda ce ti tko dat bolji/konkretniji savjet.

chilimama
20.05.2008., 17:37
Hvala na savjetu,znas li mozda kada je mogu presaditi?:)
Ja nisam imala strpljenja i danas, pijem kavu u vrtu i gledajući vrijedne ljude kako rade, poželim i ja nešto raditi...Ugledam ja moju aloe veru...I lijepo uzmem rukavice na ruke, izvadim biljčicu ...Zadnji čas..:bonk::brukica:
Već se sva stisla ..Da skratim: presadila sam je u tri pitara...Pa što bude...Nadam, se da joj je uvijek vrijeme..

chilimama
20.05.2008., 21:15
generalno pravilo transplantacije = u vrijeme dormancije (između početak 12. i kraj 2.mjeseca)
mozes i u jesen, doduse.

mislim, ako nisam siguran, ja bih tako napravio jer je tad najsigurnije. mozda ce ti tko dat bolji/konkretniji savjet.
A da sam pročitala tvoj post ranije, možda bi i ja čekala jesen ... ali bojim se da bi onda bilo kasno za moju vericu..Sva se jadna stisla, nabujala u malom pitariću a sad sam je u tri rasporedila, čak sam i dva izdanka ubacila u kamenjar, pa kako bude..Vjerujem ja njoj, jaka je ona... http://www.cosgan.de/images/smilie/engel/k010.gif
Ja ju ljeti uberem pa namažem lice nakon sunčanja ili za ubod komarca..

Zenabr1
21.05.2008., 06:34
A da sam pročitala tvoj post ranije, možda bi i ja čekala jesen ... ali bojim se da bi onda bilo kasno za moju vericu..Sva se jadna stisla, nabujala u malom pitariću a sad sam je u tri rasporedila, čak sam i dva izdanka ubacila u kamenjar, pa kako bude..Vjerujem ja njoj, jaka je ona... http://www.cosgan.de/images/smilie/engel/k010.gif
Nisam je jos koristilaa za ljekovite svrhe,a dosta je velika,s obzirom da si je presadjivala kakav joj je korijen,dali se o:)dvaja?

chilimama
21.05.2008., 10:19
Nisam je jos koristilaa za ljekovite svrhe,a dosta je velika,s obzirom da si je presadjivala kakav joj je korijen,dali se o:)dvaja? Odvaja se vrlo lako...nema nekih problema osim što se na mjestima zaplete ali nije bed
...lagano, bez nervoze i odvoji se ...

Zenabr1
22.05.2008., 08:17
Odvaja se vrlo lako...nema nekih problema osim što se na mjestima zaplete ali nije bed
...lagano, bez nervoze i odvoji se ...

Mogu ti reci da moja super izgleda a i ostali kaktusi:mig::mig:

18Delta
23.05.2008., 12:05
je, je, svi je hvale da je dala dusu za njegu koze. mozes i nakon depilacije:mig: tj. ako imas osjetljivu kozu... ono...

Zenabr1
23.05.2008., 12:22
je, je, svi je hvale da je dala dusu za njegu koze. mozes i nakon depilacije:mig: tj. ako imas osjetljivu kozu... ono...

Zar je samo ocijedite nis ne pripremate,,,,

chilimama
24.05.2008., 17:58
Ne znam za depilaciju, nisam probala ali sam probala nakon sunčanja nanijeti na dijelove koje sam previše izložila i pomoglo je u roku odmah...( i dalje je bolje paziti prije sunčanja) ali ako se zaboraviš... Onako , samo ubereš i cijediš onaj sok...Jedna mi se žena kunila da ga je svako jutro miksala i pila :ne zna:, mada se ja ne bi usudila...Neki ga cijede u kremu za ruke, pa navlažuje kožu....(ja preferiram krastavac za vlaženje lica)

Zenabr1
24.05.2008., 18:41
Neki govore da je dobra za piti jer sprecava stanice raka da se mnoze,a tko zna treba probati:mig::mig::mig:

chilimama
24.05.2008., 19:21
Pa ne znam :ne zna:..ja bi da neko drugi prije mene proba..google is my friend:cerek:
aj ti prva:cerek:...(zeka-peka:D..)

Zenabr1
26.05.2008., 19:21
ja cu probati pa ti javiti:bonk::bonk::top:

chilimama
26.05.2008., 20:07
ja cu probati pa ti javiti:bonk::bonk::top:
Vjerojatno je dobro ako već postoje nedajbože stanice raka...ajmo ne zvati vraga, bolje nam je držati se ukrasa i povremeno pomazati koljena, laktove ili gujcu kad izgori (ako se sunčaš gole gujce ko ja...:D)
:kava:

Zenabr1
27.05.2008., 05:23
Ne volim se suncati gola,ali mozemo se mazati i ima dobar miris:top:

Sissy
07.08.2008., 19:53
pila sam aloju i još sam živa :D
ali ne izmiksanu cijelu već samo gel iz unutrašnjosti.. biljka mora biti dovoljno stara da bi gel bio ljekovit (min. 2 g). pomaže u apsolutno svemu, od osjetljive kože, poslije depilacije, uboda komaraca, osipa, opeklina, alergija po koži i sl. koristim ju za sve. puna mi je kuća aloja :cerek:

kad ju presađujete ostavite prvo malo da se posuši pa onda posadite. najbolje joj odgovara mješavina zemlje i pjeska.. i ne zaljevajte ju puno. voli sunce, ali ako ju niste držali nikad na suncu počnite ju privikavati postepeno, ne naglo na sunce jer će se osušiti.

sunflower_1
13.08.2008., 13:16
ja sam je prošlo lijeto iščupala na moru točnije lošinju i ponjela doma...
zasadila sam je i primila se, porasla je al nikako mi nije one zelene boje i čvrsta
nego je nekako smečkasta i mekana...u čem je problem...
nisam je zamjenila za agavu jer i nju imam doma, i zelenu i zeleno žutu...a one su prekrasne...

Hoya
13.08.2008., 16:15
Sun nemaš neku slikicu ? A možda je od sunca dobila boju? Moja je znala imati tako koji krak smećkasti...

Zenabr1
13.08.2008., 18:29
Sun nemaš neku slikicu ? A možda je od sunca dobila boju? Moja je znala imati tako koji krak smećkasti...

to je normalno,da malo promijeni boju,kad se makne sa sunca opet će biti zelena:kava:

sunflower_1
14.08.2008., 12:42
to je normalno,da malo promijeni boju,kad se makne sa sunca opet će biti zelena:kava:

a može biti kad je na suncu, al mi nije jasno jer je i na moru cijeli dan na suncu...
budem sliknula pa stavim pa vi sudite kaj joj je...
hvala na odgovorima...

bajbaga
14.09.2008., 00:16
Zanima me može li se biljka aloje prepoloviti bez posljedica i napraviti dvije biljke.
Naime, jako mi je narasla u visinu i počela se savijati.
Ak netko zna nešto više o tome, biobih jako zahvalan

TheProvense
04.06.2009., 21:56
Neznam jesam li odabrala dobru temu, biti ću iskrena, prvi puta sam ovdje i ne snalazim se najbolje. trebala bi pomoć oko aloe vere, ako netko može reći kako da ju zarežem da dođem do soka i kada je najbolje to činiti? hvala

dora
05.06.2009., 13:31
Neznam jesam li odabrala dobru temu, biti ću iskrena, prvi puta sam ovdje i ne snalazim se najbolje. trebala bi pomoć oko aloe vere, ako netko može reći kako da ju zarežem da dođem do soka i kada je najbolje to činiti? hvala
Cini mi se da aloja mora biti stara 2+ godine.
A kak ju zarezes?
Pa moras odrezati cijeli list u pravilu, sok nije tekuci, nego je to ko zelatinasta masa vise.
Tak da list moras samljeti u mikseru sa jos pokojima dodacima (med i slicno), buduci da je okus prestrasan (gorak) a bogami ni miris nije osobito privlacan :D

TheProvense
06.06.2009., 14:48
Cini mi se da aloja mora biti stara 2+ godine.
A kak ju zarezes?
Pa moras odrezati cijeli list u pravilu, sok nije tekuci, nego je to ko zelatinasta masa vise.
Tak da list moras samljeti u mikseru sa jos pokojima dodacima (med i slicno), buduci da je okus prestrasan (gorak) a bogami ni miris nije osobito privlacan :D

dorice, hvala ti puno!
nego, mene zanima dali takav sok direktno mogu staviti na kožu, ili treba proći kroz neko prokuhavanje i sl.?
čitala sam da moram dodati određeni postotak alkohola, pa me to malo zbunilo, pitam se dali ima nečeg unutra što taj alkohol mora ubiti ili je to zaista samo kako ti kažeš zbog mirisa? hvala ti..

dora
07.06.2009., 18:50
dorice, hvala ti puno!
nego, mene zanima dali takav sok direktno mogu staviti na kožu, ili treba proći kroz neko prokuhavanje i sl.?
čitala sam da moram dodati određeni postotak alkohola, pa me to malo zbunilo, pitam se dali ima nečeg unutra što taj alkohol mora ubiti ili je to zaista samo kako ti kažeš zbog mirisa? hvala ti..

Ne prokuhavati. Direkt :D

Alkohol, rakiju ili nesto vec stavljas u tu smjesu radi ocuvanja sastojaka, kao neki tip konzervansa.
Imam ja negdje i ''recept''... al moram to nac (ne znam tocno kolko cega ide).

Ja ne radim tu smjesu s alkoholom, medom i slicno.

Ja odrapim list (doduse ne ove Aloe vere, nego Aloe arborescens jer ne mogu podnijeti smrad gela A. vere - gadi mi se) i taj gel derektno si nanesem na lice.
Lice je - ko djecje dupe, ravno i mekano (ne traje taj ucinak vjecno, al traje :D).
A list dok ga ne potrosim cuvam u frizideru.

TheProvense
07.06.2009., 20:12
Ne prokuhavati. Direkt :D

Alkohol, rakiju ili nesto vec stavljas u tu smjesu radi ocuvanja sastojaka, kao neki tip konzervansa.
Imam ja negdje i ''recept''... al moram to nac (ne znam tocno kolko cega ide).

Ja ne radim tu smjesu s alkoholom, medom i slicno.

Ja odrapim list (doduse ne ove Aloe vere, nego Aloe arborescens jer ne mogu podnijeti smrad gela A. vere - gadi mi se) i taj gel derektno si nanesem na lice.
Lice je - ko djecje dupe, ravno i mekano (ne traje taj ucinak vjecno, al traje :D).
A list dok ga ne potrosim cuvam u frizideru.

dorice, sunce si..hvala ti puno puno puno..hvala ti puno..divna si, sada znam, baš si mi pomogla.hvala

coco zoe
14.02.2010., 22:31
Molim pomoć iskusnijih zelenoprstića. Kupila sam prije tri tjedna aloe veru u teglici. Zalijevam je malo, jednom tjedno, kompost je uglavnom suh kao slama.

Danas kad sam siroticu išla zalijevati, vidla sam da je jedan list na donjoj polovici skroz istrulio pa sam ga maknula. Ostali listovi se čine u redu, al se bojim da ne završe kao i njihov braco...

Što da radim?

Mirayna
16.02.2010., 19:21
ne znam na kakvom mjestu ju držiš... ja svoju držim na negrijanom stubištu. i zalijevam ju vrlo rijetko po zimi. mislim da joj sada nije niti potrebno preveć vode. probaj i ti tako,...

coco zoe
16.02.2010., 23:24
Stoji mi u grijanoj sobi, ali u hladnijem dijelu, pored prozora, tak da ne vjerujem da joj je pretoplo. Dajem joj stvarno jako malo vode, možda jedan 0,03 štamprlek tjedno, no mogu i to prorijediti. Da kucam o drvo, ostali listovi za sada izgledaju svježi i zeleni.

Hvala na sugestijama, Mirayna. Da ju na proljeće iznesem van? Imam istočni balkon koji po ljeti zna biti prilično užaren...

Nemruth Dagi
19.02.2010., 14:49
Molim pomoć iskusnijih zelenoprstića. Kupila sam prije tri tjedna aloe veru u teglici. Zalijevam je malo, jednom tjedno, kompost je uglavnom suh kao slama.

Danas kad sam siroticu išla zalijevati, vidla sam da je jedan list na donjoj polovici skroz istrulio pa sam ga maknula. Ostali listovi se čine u redu, al se bojim da ne završe kao i njihov braco...

Što da radim?

Plači kako i ja....:(
Kupila sam aloa veru (LIDL) posve mokru, uopće mi mozak nije radio. Biljka je bila kao da je bambus-ti mi je bila pamet...naravno za dva tjedna zgnjila je....prvi put kad odem tamo hebat ću im majku:mad:

coco zoe
19.02.2010., 20:53
Nemruth, i moja je iz lidla (odemo tamo kao kupit jeftiniji špeceraj, a vraćamo se s biljkama i kuhinjskim pomagalima:rofl:). Tvoju je vjerojatno neko prezalio i time joj presudio. Tko zna koliko je dugo bila u mokrom.

Moja je bila suha kad sam je kupila, a i sad je suha. Nakon onog jednog trulog, ostali listovi dalje normalno napreduju. Al vidla sam da je drugi forumaši baš ne zalijevaju zimi pa ću je za svaki slučaj i ja nadalje staviti na apstinenciju.

Inače, kolegica je na jesen kupila u lidlu sebi i meni ciklamu, u uredu su nam krepale za možda tri tjedna. Ja sam je kasnije uzela staroj - njoj stoji u prozoru i još uvijek joj cvate ko blesava...

Izgleda da treba imat malo sreće pri kupovini zelenjave, pogodit joj točne uvjete... i imat onaj green touch da ti uspijevaju biljke (ja sam s tim tako-tako :mig:)

Nemruth Dagi
20.02.2010., 10:27
[QUOTE]Nemruth, i moja je iz lidla (odemo tamo kao kupit jeftiniji špeceraj, a vraćamo se s biljkama i kuhinjskim pomagalima:rofl:). Tvoju je vjerojatno neko prezalio i time joj presudio. Tko zna koliko je dugo bila u mokrom.

Očito je to lutrija. Biljke drže kako mogu a ne kako treba. Više neću kupovati tamo ništ osim kelja i blitve jer do kuće sve može zgasnuti.

Moja je bila suha kad sam je kupila, a i sad je suha. Nakon onog jednog trulog, ostali listovi dalje normalno napreduju

Možda ima šanse da preživi-držim fige...

coco zoe
21.02.2010., 23:58
Očito je to lutrija. Biljke drže kako mogu a ne kako treba. Više neću kupovati tamo ništ osim kelja i blitve jer do kuće sve može zgasnuti.

Ma, sad si naučila lekciju, ko i ja - u lidlu samo treba dobro gledati u kakvom je biljka stanju, koliko god "jeftina" bila (vidla sam i povoljnije)

Hvala! Bas sam ju danas gledala, iznutra je friška i mlada, jedva čekam da ti sitni listići malo stasaju. Ah, kad bi biljčice rasle od ljubavi... :mig:

coco zoe
27.02.2010., 18:49
...dulje bi živile! S tugom u srcu javljam da je moja aloe vera ipak ispustila dušu :cry: Danas sam je našla sa svim listovima odbačenim oko tegle. Jedan je odozdo opet trul, a ostali su zeleni i naizgled zdravi, al su isto otpali. Možda je ipak bila bolesna?

space_xd
03.01.2011., 11:00
Pozdrav,
prosle godine kupila sam biljku aloe veru i cijelo ljeto sam ju dohranjivala sa gnojivom za sukulente i super joj je pasalo sva se razgranala i niknule su i mlade aloice te sam na jesen prestala sa dohranjivanjem,zemlja u kojoj je drzim je za kaktuse i sukulente.

Sada preko zime ju drzim na sobnoj temperaturi (na ormaru) i sada malo prije je pala na pod,listovi izgledaju cisto dobro ali pri korjenu se sve kao zatrulilo (zute boje) i smrdi (sad preko zime ju zaljevam samo svaka 2 tjedna sa ustajalom obicnom vodom i to stavim vodu u teglu da sama popije), cak su i ove male oko tog korjena isto klonule a ove koje su vise kod ruba tegle su cisto dobro.
Neznam sta da sad napravim pa bi trebala savjet: da li iscupam taj korjen van ili samo ostavim i da li ima kakvog spasa listovima da li ce ako ih samo stavim u zemlju pustiti korjenje?
i neznam zasto se to dogodilo,mozda previse kakvog minerala?

stvarno mi je zao tog djela aloe koji je sad ispao jer je bas sva razgranata i velika a i to je glavna aloa (prosle godine kad sam ju kupila jedan dio kod presadjivanja mi se trgnuo pa sam samo stavila u drugu teglu i primilo se).
Hvala.

space_xd
09.01.2011., 20:03
posto nitko ne odgovara ovo cu i usmjeriti na laicki dnevnik vodjenja zabiljeski u njenom uzgoju ali i dalje se nadam savjetima
Najveca stabiljak kojoj je korijen istrulio,zasmrdio i pozutio te otpao,stavila sam ponovno u zemlju sa nadom da ce se nesto pozitivno dogoditi kao sto je i to bio slucaj prilikom presadjivanja kada mi se jedan manji dio otrgnuo. Danas sam bacila taj dio u smece jer nista od toga.
Korijen sam jos uvijek ostavila u zemlji i sad cu cekati da vidim da li ce smetati ostalim mladicama li ce iz njega sto niknuti.Stanje cijelog korjena ostaje nepoznata iz razloga da ne ostetim mladice (necu dirati sve do proljeca jedino ako nece biti nuzno).

space_xd
17.01.2011., 08:08
i dalje traje propadanje aloe,sad je preslo i na neke mladice. Odstranila sam ih (ali ipak i odvojila jednu mladicu i opet ju zasadila posto nije zahvatilo cjelokupno propadanje),preostale mladice sam ispravila i ustabilila posto su se nagnule.
Mada mislim da je jos rano za dohranjivanje a savjeta niodkuda ipak sam im sad smuckala gnojivo za sukulente,mozda im to pomogne.

Anson
27.01.2011., 12:27
ovdje ćeš naći najviše savjeta o aloji :mig:

http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=713

space_xd
28.01.2011., 17:33
hvala,kad nema savjeta ovdje idem tamo probati.

micamacazg
06.04.2011., 07:34
Ne, nije čaj. Mora se samljeti sa još nekim dodacima, pa ta "kaša" mora odstajati na hladnom, procjedi se i pije 2 mj. godišnje (max.)

da li semogu listovi aloe vere samljeti i smrznuti? moja propada, listovi su joj se posušili pa da iskoristim prije nego se cijela posuši? svekrva ju koristi u onom nekom napitku za imunitet od raka tako nešto :ne zna: ne znam zašto se to dešava, nit smo ju presađivali nit previše zaljevali a bila je na suncu i na toplom :ne zna:

sedam
15.04.2011., 13:56
[QUOTE=coco zoe;25157350]

Ja sam prošle godine isto kupila u lidlu ali moja je super i raste kao luda :eek:
a ni nema neku posebnu njegu zalije se tu i tamo

micamacazg
01.09.2011., 09:36
gdje bi mogla naći aloe veru staru 3 godine? treba mi hitno za onaj napitak protiv raka :confused:

vedra
17.08.2012., 09:02
dobila sam 3 male aloa vere za rođendan. u malim teglicama su. htjela bi ih presaditi u vrt, pa ne znam jel ih mogu sad presađivati ili je bolje da čekam proljeće!
stavila bi ih na jedan dio dvorišta gdje je dopodne sunce, a popodne hlad, nema trave okolo, nego bi napravila ko neki manji kamenjar.
nemam nikakvog iskustva sa sadnjom biljaka, ovo mi je prvo ikad pa molim pomoć!!

claudine
27.08.2012., 17:25
ćopih u jednoj zgradi malenu aloeicu, ima 3 listića. nisam znala da je to aloea, pa sam ju napamet presadila i zalila ju ko da je paprat :eek:

plus, zemlja nije pjeskovita, već ova kompostna, 3 ili 5 komponentna, nisam sigurna...

recite mi da mi neće uginuti... inače, svaki put kad bih ju vidjela, ona je malo ispadala van iz zemlje, pa mislim da su joj se korijenčić i listići dovoljno posušili prije presađivanja.

ako postoji čansa da crkne, recite mi što da radim, kako da spasim malenu...

edit: ovakva je moja pikica, samo još manja :cerek: http://i353.photobucket.com/albums/r370/griva1978/aloevera.jpg

žalfija
28.08.2012., 12:30
Nisi još :D

Aloe su jako jednostavne za održavanje i presađivanje bar iz moga iskustva..svoje sam maznula i presadila prije par godina iz okućnice jedne napuštene kuće gdje rastu (i cvjetaju :cerek:) od kad znam za sebe.

Sad su tako ogromne da sam ih morala dati mami za u vrt, preživjele su zimu i snijeg. :mirko:

Jednu malenu, ne znam koja je to vrsta točno..pjegavu i tamniju, sam našla skupa sa vazom polumrtvu kraj smeća, netko ju je bacio prošlo ljeto...evo je na balkonu skupa sa sukulentima u dubokoj vazi, dva cvijeta je imala i hrpu izdanaka.

Inače sve sukulente i aloje puštam vani tijekom cijele godine, zimi ih samo pokrijem najlonom. ( na Kvarneru sam)

Kupi pijesak za kaktuse, ima ga u Billi npr. cca 25 kn je mala vrećica, pomiješaj sa tim humusom i dobro zabodi alojice, možeš staviti i par kamenčića gore da ti bolje drži, prije će se ukorijeniti.
Stavi negdje na sunčano mjesto i zalijevaj kad se sjetiš, ne previše..to je sva mudrost.

Možeš kupiti i gnojivo za kaktuse pa ih prihranjuj povremeno dok ne osnaže.

claudine
28.08.2012., 21:09
hej, darling, očekivala da ćeš mi ti udijeliti mudar savjet :cerek:

danas sam ju izbacila na sunce tako da ispari voda iz zemlje i dobro je malena, :fju:

dakle, neće joj bit ništa od još jednog presađivanja? jer sam razmišljala o još jednom presađivanju, tj, da joj postojeću zemlju pomiješam s ovom pjeskovitom za kaktuse...

o ostalom svemu prosurfah :mig:. namjeravam je držati u stanu, kutak gdje su biljke je dosta osunčan, ali ne direktim suncem, tako da bi joj trebalo biti dobro - ove druge dvije prasice uživaju :cerek:. dok je bablje ljeto, bit će u dvorištu, a čim prva jesenska kiša padne, vraća se svojim frendicama :cerek:

hvala, žalf - bez tebe što bih jaaaa? :romeo: :D

žalfija
29.08.2012., 16:11
http://www.amfiteatar.org/forum/Smileys/default/girl_drink2.gif

znam, faca sam, takva sam po cijelom tijelu *Kirk*

enivejz, te aloje su proste k'o paslulj, meni se odma' uloviše bez problema, zagrabi je žlicom ispod tako da je presadiš sa slojem ove zemlje u kojoj već je, da se morti ne bi šokirala, ali sumnjam.

kopam i sadim
01.01.2013., 20:01
gdje bi mogla naći aloe veru staru 3 godine? treba mi hitno za onaj napitak protiv raka :confused:
kupila sam aloe barbadensis miller (najljekovitiju biljku svijeta) i aloe arborescens (za pripravak protiv karcinoma) kod jedne gospođe na cresu, ne znam ime, ali imam broj moba (našla na netu).
barbadensis je ljekovita nakon 2. godine, a za arborescens ne znam nakon koje. kad sam nazvala gospođa me pitala za dijagnozu (koju srećom nemam, samo sam željela imati te biljke) pa sam shvatila da ih ima raznih starosti...
osjetljive su na hladnoću, a kako su došle autobusom trebalo bi pričekati toplije vrijeme ako se naručuju na ovaj način.
barbadensis ne podnosi puno sunce (listovi poljubičaste i izgube ljekovita svojstva), a obje ne treba puno zalijevati.
posadila sam ih po mjesečevom kalendaru, i lijepo mi napreduju.
aloe barbadensis koristim na slijedeći način (našla sam da su testiranja pokazala najbolji učinak): odrezani list aloe držim u frižideru dok ga ne potrošim. svakodnevno odrežem 1 cm, pojedem 1 malu žličicu (onu najmanju!), ostatak "mesa" namažem po sebi kako gdje koji dan, i kožu bacim. :kava:

jp1
17.01.2014., 15:19
Koje su ovo vrste aloje i da li izgledaju zdravo?

http://oi42.tinypic.com/143nmev.jpg
http://oi41.tinypic.com/vo52k7.jpg

bella11
06.02.2014., 18:05
Koje su ovo vrste aloje i da li izgledaju zdravo?

http://oi42.tinypic.com/143nmev.jpg
http://oi41.tinypic.com/vo52k7.jpg

Meni izgleda ko da su sve Aloe arborescens samo su rasle u razlčitim uvjetima pa su neke svjetlije zelene :rolleyes: