PDA

View Full Version : Trombofilija

"ami"
06.04.2008., 20:52
ej cure...neću sada u detalje, vjerujem da skoro sve znate što mi se dogodilo...pa imam pitanje...jedna cura me pitala da li sam radila test (ili kako se to već stručno zove) na trombofiliju. Sad čitam da je to nasljedna bolest...Moram priznati da u potpunosti ne znam ni što je to...Kod prve trudnoče svi su mi nalazi bili u redu, sigurno bi se negdje kod vađenja krvi vidjelo da li nešto nije u redu...
Kako se taj test radi uopće?
Ako mi kod prve trudnoče nalazi nisu bili ni u kojem trenutku zabrinjavajuči, dapače, svi su mi bili odlični, osim malog pomankanja željeza, da li je potrebno sada raditi taj test:confused:?

larazg
06.04.2008., 20:57
ej cure...neću sada u detalje, vjerujem da skoro sve znate što mi se dogodilo...pa imam pitanje...jedna cura me pitala da li sam radila test (ili kako se to već stručno zove) na trombofiliju. Sad čitam da je to nasljedna bolest...Moram priznati da u potpunosti ne znam ni što je to...Kod prve trudnoče svi su mi nalazi bili u redu, sigurno bi se negdje kod vađenja krvi vidjelo da li nešto nije u redu...
Kako se taj test radi uopće?
Ako mi kod prve trudnoče nalazi nisu bili ni u kojem trenutku zabrinjavajuči, dapače, svi su mi bili odlični, osim malog pomankanja željeza, da li je potrebno sada raditi taj test:confused:?

to je ciljana pretraga. pisala sma u njoj u TOP temi ali na 3 stranici

mene su neki dan poslali da sve 4 napravim

"ami"
06.04.2008., 21:08
nisam pročitala nigdje, zato se i interesiram...kad sam bila kod giniča na kontroli, rekao mi je da mogu raditi na drugoj bebi, da je sve u redu, nije spominjao da bi trebala iči na ikakve testove

larazg
06.04.2008., 21:20
nisam pročitala nigdje, zato se i interesiram...kad sam bila kod giniča na kontroli, rekao mi je da mogu raditi na drugoj bebi, da je sve u redu, nije spominjao da bi trebala iči na ikakve testove

e vidiš ja sma u petak bila kod Kosa u Viliju koji me je poslao na hrpu krvnih pretraga .. da ipak isključi mogućnosti prije slijedeće trudnoće.

Očito kako koji doktor :ne zna:

"ami"
06.04.2008., 21:24
jeb...baš sam se sad sva splašila...čitam upravo onaj tvoj post. za pretrage koje bi se trebale napraviti, pa ja za to nisam imala pojma, stvarno sam mislila, kao i većina cura kako vidim da papa pokazuje jer sve u redu...baš sam sad ispala tupasta...znači to se kod giniča naručuje ili kak? nemam sad pojma više

larazg
06.04.2008., 21:31
jeb...baš sam se sad sva splašila...čitam upravo onaj tvoj post. za pretrage koje bi se trebale napraviti, pa ja za to nisam imala pojma, stvarno sam mislila, kao i većina cura kako vidim da papa pokazuje jer sve u redu...baš sam sad ispala tupasta...znači to se kod giniča naručuje ili kak? nemam sad pojma više

ami.. to ti je sve stav doktora.
Tvoj ima takav stav,
ovaj moj želi isključiti sve mogućnosti prije trudnoće.

I Tviti ide u Vili. I ona je radila sve te pretrage (trombofilija, Lupus, hormoni štitnjače i Tviti su našli da ima trombofiliju).

neznam, zašto tvoj tebi ništa nije sugerirao?!

"ami"
06.04.2008., 21:35
nemam pojma, bome mislim da ću ga nazvati i naručiti se...jel se to radi kod njega ili moram u bolnicu?! jer ako moram u bolnicu, ne znam što ću, obećala sam da tamo više ni mrtva neću kročiti...šta misliš, jel se može to kod giniča obaviti?

larazg
06.04.2008., 21:38
nemam pojma, bome mislim da ću ga nazvati i naručiti se...jel se to radi kod njega ili moram u bolnicu?! jer ako moram u bolnicu, ne znam što ću, obećala sam da tamo više ni mrtva neću kročiti...šta misliš, jel se može to kod giniča obaviti?

pa kod ginića nemožeš izvaditi krv.

To u ZGB radi Rebro, te skoro svaka bolnica (ali sve nemaju sve te pretrage). Za Rebro znam da ima

"ami"
06.04.2008., 21:40
a znaš da sam ja u šugavom sisku...baš ću ga nazvat sutra da se naručim...
pazi sad glupog pitanja...za šta kažem da se hoću naručiti?

larazg
06.04.2008., 21:42
a znaš da sam ja u šugavom sisku...baš ću ga nazvat sutra da se naručim...
pazi sad glupog pitanja...za šta kažem da se hoću naručiti?

na razgovor. tako reci

i tada ga pitaj

"ami"
06.04.2008., 21:45
i onda mu kažem da bi htjela pretrage za torch i trombofiliju...? isuse,ko kreten sam, osjećam se kao da o ničemu nemam pojma

Nova Ja
07.04.2008., 06:30
Idem sad na posao, sve cu ti objasniti kad se vratim. Rezultati se ionak cekaju mjesec dana, tak da nije nista hitno. Pusa velika!!

ps ne moraš ići privatno, meni su to u bolnici tražili i napravili.

Danas si pokušaj nabaviti onu žutu karticu dodatnog zdravstvenog osiguranja koje se plaća 80 kn mjesečno. Tek nakon 15 dana osiguranja možeš ići vaditi krv za testove.

MalaLola
07.04.2008., 08:23
"ami" mislim da se ne trebaš brinuti, tviti i lara su imale indikacije da se te pretrage naprave, ja sam isto bila kod Kosa i mene nije uputio na te testove jer nije bilo indikacije...
što je tebi bila dijagnoza, zašto je beba umrla?
sklonost trombofiliji u trudnoći uglavnom ubija bebu u 2. tromjesečju, mislim da baš ne bi mogla dogurat do kraja trudnoće da ju imaš a da pri tome ne primaš adekvatnu terapiju, zato se nemoj uzbuđivati, nema razloga za brigu..
ja danas idem kod Kosa i pitat ću ga za to sve čisto informativno :mig:

larazg
07.04.2008., 08:36
"ami" mislim da se ne trebaš brinuti, tviti i lara su imale indikacije da se te pretrage naprave, ja sam isto bila kod Kosa i mene nije uputio na te testove jer nije bilo indikacije...
što je tebi bila dijagnoza, zašto je beba umrla?
sklonost trombofiliji u trudnoći uglavnom ubija bebu u 2. tromjesečju, mislim da baš ne bi mogla dogurat do kraja trudnoće da ju imaš a da pri tome ne primaš adekvatnu terapiju, zato se nemoj uzbuđivati, nema razloga za brigu..
ja danas idem kod Kosa i pitat ću ga za to sve čisto informativno :mig:

to imaš pravo. imala sma indikaciju i ja i tviti

"ami"
07.04.2008., 08:39
meni je beba umrla zbog pupčane vrpce, omotala mu se oko ramena i vrata, inače je s njim bilo super sve, na nalazu smo vidjeli da je bio skroz zdrav

larazg
07.04.2008., 08:41
meni je beba umrla zbog pupčane vrpce, omotala mu se oko ramena i vrata, inače je s njim bilo super sve, na nalazu smo vidjeli da je bio skroz zdrav

ako je tako... onda nemaš indikacija draga

MalaLola
07.04.2008., 08:43

to je načešća smrt novorođenčeta pri porodu ili u 3. tromjesječju, tako da nemaš brige oko trombofilije :mig:
samo ti odi kod dobrog ginekologa tipa podobnik, kos ili latin, i onda znaš da si u dobrim rukama i da će te uputiti na sve potrebne pretrage :mig:

tvitica
07.04.2008., 09:47
trombofilija moze biti nasljedna ali i ne ...
i svaki poremecaj u koaugulaciji je sklonost trombofiliji ...
ja recimo imam sklonost trombozi ....
a posto je trudnoca "drugo stanje" i u trudnoci se mjenjaju parametri koagulacija , svaka osoba koja ima neki koagulaciski poremecaj ima sklonost ka razvijanju tromboze/ trombofilije ..
i ne u obicnim trudnocama se ne rade te pretrage ...

tvitica
07.04.2008., 09:48
ami.. to ti je sve stav doktora.
Tvoj ima takav stav,
ovaj moj želi isključiti sve mogućnosti prije trudnoće.

I Tviti ide u Vili. I ona je radila sve te pretrage (trombofilija, Lupus, hormoni štitnjače i Tviti su našli da ima trombofiliju).

neznam, zašto tvoj tebi ništa nije sugerirao?!

tviti ima sklonost ka razvijanju tromboze ..koja se razvila u trudnoci

larazg
07.04.2008., 10:05
tviti ima sklonost ka razvijanju tromboze ..koja se razvila u trudnoci

da ali da te nisu poslali na pretrage koje su to otkrile išla bi normalno u trudnoću a da ne bi to ni znala.

O tom sam ja rekla.

I meni žele to sve isključiti ili uzeti u obzir (ovisi o nalazima)

Nova Ja
07.04.2008., 20:58
Ja sam napravila testove i ispalo je da moram piti aspirine, u trudnoći ćemo ponoviti pretrage jer će mi možda dodati heparin u terapiju. A, isto su mi svi govorili da sta cu raditi testove.
Bilo mi je koma kad sam jedno jutro na Rebru morala izvadit 8 epruveta krvi, :o ali bolje to, nego još jedan spontani.
''ami'', sta su ti rekli za posteljicu? Jel bilo kakvih mikroinfarkta?

"ami"
07.04.2008., 21:19
ne, samo da se omotala oko vratiča, ovo sve ostalo je bilo u redu navodno, sad što je prava istina nikada neću saznati, jer sam čula da je doktor koji je uvelike bio odgovoran za to bio cijelo vrijeme na pisanju nalaza

larazg
08.04.2008., 06:44
Ja sam napravila testove i ispalo je da moram piti aspirine, u trudnoći ćemo ponoviti pretrage jer će mi možda dodati heparin u terapiju. A, isto su mi svi govorili da sta cu raditi testove.
Bilo mi je koma kad sam jedno jutro na Rebru morala izvadit 8 epruveta krvi, :o ali bolje to, nego još jedan spontani.
''ami'', sta su ti rekli za posteljicu? Jel bilo kakvih mikroinfarkta?

kada si to vadila? da li se to naručuje?

kukuc
02.06.2010., 20:43
Cure ja vas sve koje imate iskustva s trombofilijom molim za savjet kaj da radim

Dakle seka mi javila da su joj na rebru upravo otkrili nasljednu trombofiliju i da je dr rekao ako ju ima ona da ju imam i ja...

ti rezultati testova se koliko sam skužila čekaju mjesec dana a i za naručiti se čeka... ja trebam roditi za manje od tri mjeseca, a čitajući postove shvatila sam da se kod trombofilije često desi da beba umre u zadnjem tromjesečju

Šta da radim? kud da idem? Da odem u Vili u petak hitno sa sekinim nalazom kod moje dr?

ako odem u petrovu s tim njenim nalazom hoće li mi oni nekaj moć ubrzati tamo te testove?

Hoće li mi preventivno dat taj heparin? Može li mi on štetiti preventivno?
Je li kasno sad započet s heparinom?

Molim vas ako znate išta od toga?????

Francesca
02.06.2010., 21:19
draga :grli:
ne znam ti ništa o tome ali nadam se da nećeš imati nikakvih problema i da će sve biti u redu
pusa velika

kukuc
02.06.2010., 21:21
baš me ovo shebalo, a sutra je neradni dan:eek:
hvala ti puno:grli:

maza1
02.06.2010., 21:40
baš me ovo shebalo, a sutra je neradni dan:eek:
hvala ti puno:grli:

larazg ti ima trombofiliju pa nju pitaj za detalje, a imaš i temu na ženskom zdravlju

Francesca
02.06.2010., 21:41
a ništa, u petak onda doktoru - on će ti znat najbolje reći eventualne rizike i sigurno će ti znati reći sve o lijeku

drži se draga :grli:

larazg
02.06.2010., 21:59
1. to što ima tvoja sestra ne znači da imaš i ti
2. ako i imaš ne znači da će ti se aktivirati
3. doktori u pravilu ne daju bez nalaza terapiju
4. moraš napraviti krvne pretrage a nalazi se čekaju cca 4-6 tjedana
5. pored genetskih nalaza gledaju se omjeri fibrinogena, d dimera u koleraciji
6. beba uvijek kod trombofilije zaostaje u razvoju
7. posteljica također zaostaje u razvoju i loši su protoci kroz arteriju i venu
8. Vili? neće ti ništa pametno reći osim napraviti UZV, izmjeriti protoke i eventualno poslati u bolnicu na pretrage
9. može ti i propisati preventivnu dozu a opet napamet.. ne znam :ne zna:

kakvi su ti UZV bili?

kukuc
02.06.2010., 22:52
ako me pitaš za protoke na UZV-u to sam tek sad na idućem pregledu trebala raditi tako da ne znam... prema uzv-u do sada nije bilo nikakvog zaostajanja (zadnji uzv bio u 24 tj) sad sam 29.

Taj sekin Dr veli da ako ona ima sve te pozitivne markere da barem jedan imam i ja i da zato moram to ići sve kontrolirati.

Ako se nalazi toliko čekaju, znači li to da nemam izbora nego čekat sad još dva mjeseca pa kaj se dogodi?:eek:

A kome savjetuješ da idem? I kaj da radim:ne zna:

BoniZG
03.06.2010., 06:29
pm sve sam vec natipkala pa sam legla na tipkovnicu i sve mi se izbrisalo..OK ajmo ispocetka:
dakle s obzirom na mojue triplice meni redovito salju na krvne pretrage i to d- dimer, trombociti i fibrinogen....jucer mi je dosao nalaz d- dimera 2800 i stavili su me preventivno na heparin iako su svi protoci u posteljici dobri i bebe se razvijaju normalno....eh sad ja bi ti savjetovala da odes u polikliniku podobnik , kod profa ces tesko naci mjesto jer je on prebukiran ali recimo kod dr. gebauer bi mogla doci brzo na red a ona je jako dobar uzv. dijagnosticar da ti pregleda protoke posteljice...dr. zmijanec je isto mrak ali mislim da se i kod nje duze ceka...oni imaju jako dobre uzv..najbolje u drzavi...i najbolje sve vide...
eh sad nalati svih tih krvnih pretraga su gotovi isti dan..rade ti se u labor centru i u breyeru....imas na njihovim internet stranicama i cjenik..

kukuc
03.06.2010., 07:12
hvala ti Bonice:grli: Taman sam mislila ujutro sutra odmah otić u breyer i reć da mi naprave sve testove u vezi koagulacije i cirkulacije koje oni uopće rade, al sam se bojala da će se dugo čekat rezultati...

Sad mi je mrvicu lakše iako koliko sam čitala ti svi testovi mogu bit ok, a da na genskoj karti postoji sklonost trombofiliji, ali dobro, bar nešto što se ne čeka...

A Hematolog na Rebru rekao mojoj seki da je Kos fantastičan, a s obzirom da inače kod njih vodim trudnoću i on me već gledao idem prvo tamo :ne zna:

Dalje ću prema uputama i vlastitoj savjesti...

Sad baš čitam da je Đelmiš u Petrovoj za to super... ne znam jel postoji način da se hitno kod njega naruči u Petrovu? Jel mi za njega uputnicu treba dati socijalni gin ili može i opća praksa :ne zna:

Uf, hvala ti još jednom:)

valneahana
03.06.2010., 07:33
hvala ti Bonice:grli: Taman sam mislila ujutro sutra odmah otić u breyer i reć da mi naprave sve testove u vezi koagulacije i cirkulacije koje oni uopće rade, al sam se bojala da će se dugo čekat rezultati...

Sad mi je mrvicu lakše iako koliko sam čitala ti svi testovi mogu bit ok, a da na genskoj karti postoji sklonost trombofiliji, ali dobro, bar nešto što se ne čeka...

A Hematolog na Rebru rekao mojoj seki da je Kos fantastičan, a s obzirom da inače kod njih vodim trudnoću i on me već gledao idem prvo tamo :ne zna:

Sad baš čitam da je Đelmiš u Petrovoj za to super... ne znam jel postoji način da se hitno kod njega naruči u Petrovu? Jel mi za njega uputnicu treba dati socijalni gin ili može i opća praksa :ne zna:

da đelmiš je zakon za te stvari i mene je moja ginićka htjela slati kod njega,ja sam pak imala trombocitopeniju,stalno su mi trombociti padali ali sad su mi ok,za njega ti uputnicu treba dati socijalni ginekolog,mislim da opća praksa ne daje za to:ne zna:

uglavnom nisam išla kod njega na kraju jer sam se savjetovala s jedinm drugim doktorom koji mi je bio dostupniji

kukuc
03.06.2010., 07:41
hebate, ja sam svoju soc gin vidjela jednom kroz odškrinuta vrata kad sam se kod nje prijavila i znam da svi viču da se kod nje za svaki klinac čeka milijon godina al bum uletila pa kaj bude :rolleyes:

8472
03.06.2010., 07:46
ako me pitaš za protoke na UZV-u to sam tek sad na idućem pregledu trebala raditi tako da ne znam... prema uzv-u do sada nije bilo nikakvog zaostajanja (zadnji uzv bio u 24 tj) sad sam 29.

Taj sekin Dr veli da ako ona ima sve te pozitivne markere da barem jedan imam i ja i da zato moram to ići sve kontrolirati.

Ako se nalazi toliko čekaju, znači li to da nemam izbora nego čekat sad još dva mjeseca pa kaj se dogodi?:eek:

A kome savjetuješ da idem? I kaj da radim:ne zna:

Mogu ja par pitanja? :D
Jesi pušila?
Jesi bila na kontracepciji?
Jesi ti bila na MPO stimuliranom postupku ili sam te zamjenila s nekim?
Jesi imala kakvu operaciju u općoj/parcijalnoj zadnjih par godina?

BoniZG
03.06.2010., 07:47
:ne zna:hvala ti Bonice:grli: Taman sam mislila ujutro sutra odmah otić u breyer i reć da mi naprave sve testove u vezi koagulacije i cirkulacije koje oni uopće rade, al sam se bojala da će se dugo čekat rezultati...

idi idi....eh to ti nemam pojima dal postoji hitan slucaj kod nas u bolnicama osim ak nisi na umoru :rofl:...mozda covjek radi negdje privatno
btw jos jedan savjet prije nogo sto ces ico nalaze vaditi u breyer..daj si malo izracunaj koliko bi te to moglo kostati jer bi ti se mozda bolje isplatilo uzeti policu dobrovoljnog zdrastvenog osiguranja....moja poloca ne pokriva samo d-dimere npr. a vec su me slali samu 4 puta da to obavim..osdim toga mozda imaju ugovor potpisan sa petrovom pa kod đelmesa brzo dodjes na red....ja imam dobrovoojno kod croatie....

kukuc
03.06.2010., 07:57
imam i ja :top: buguhvala!

dakle zovem prvo Croatiu da pošalju uputnicu na sve sa popisa sa breyerove stranice a platim sam kaj ne pokrivaju uf... svašta sutra moram al ću se potrudit ak treba cijeli dan po raznim doktorima jer ak brzo ne dobijem neke smjernice ispalit ću na živce:eek:

e i hvala ti na ovom podsjetniku da bi mi polica mogla možda i Đelmiša ubrzat, to mi nije na pamet palo...

8472
03.06.2010., 08:00
1. to što ima tvoja sestra ne znači da imaš i ti
2. ako i imaš ne znači da će ti se aktivirati
3. doktori u pravilu ne daju bez nalaza terapiju
4. moraš napraviti krvne pretrage a nalazi se čekaju cca 4-6 tjedana
5. pored genetskih nalaza gledaju se omjeri fibrinogena, d dimera u koleraciji
6. beba uvijek kod trombofilije zaostaje u razvoju
7. posteljica također zaostaje u razvoju i loši su protoci kroz arteriju i venu
8. Vili? neće ti ništa pametno reći osim napraviti UZV, izmjeriti protoke i eventualno poslati u bolnicu na pretrage
9. može ti i propisati preventivnu dozu a opet napamet.. ne znam :ne zna:

kakvi su ti UZV bili?

Mogu ja par pitanja? :D
Jesi pušila?
Jesi bila na kontracepciji?
Jesi ti bila na MPO stimuliranom postupku ili sam te zamjenila s nekim?
Jesi imala kakvu operaciju u općoj/parcijalnoj zadnjih par godina?

Jako, ali JAKO je bitno da se DOBRO pogledaju protoci! I da se doooobro pogleda stanje posteljice.
Ako to je dugo čekat slijedeći pregled, odi privatno da pogledaju.

Poanta je da nema pravila, može se aktivirat i ne mora.
Ima slučajeva kad su svi nalazi trenutni OK, pa se opet desi, ali bolje je napravit trenutne nalaze nego ne.
Ako imaš većinu odgovora Da, na ovo što sam pitala, obavezno radi nalaze i gnjavi doktore.
Ako nemaš, gnjavi oko protoka svejedno.

Super je to što si u 29tj, i što je sve OK, često ako se Tr. aktivira to već počme prije 29tj, tako da vjerojatno je sve OK, ali svejedno valja provjerit.

kukuc
03.06.2010., 08:13
Jako, ali JAKO je bitno da se DOBRO pogledaju protoci! I da se doooobro pogleda stanje posteljice.
Ako to je dugo čekat slijedeći pregled, odi privatno da pogledaju.

Poanta je da nema pravila, može se aktivirat i ne mora.
Ima slučajeva kad su svi nalazi trenutni OK, pa se opet desi, ali bolje je napravit trenutne nalaze nego ne.
Ako imaš većinu odgovora Da, na ovo što sam pitala, obavezno radi nalaze i gnjavi doktore.
Ako nemaš, gnjavi oko protoka svejedno.

Super je to što si u 29tj, i što je sve OK, često ako se Tr. aktivira to već počme prije 29tj, tako da vjerojatno je sve OK, ali svejedno valja provjerit.

uf... pušila 11 godina
bila na anti bebi 9 godina
bila na zahvatu s lokalnom
Mpo nisam bila jedino

idem sutra odmah protoke u Vili!
i probat ću se ugurat nekako hematologu na Rebro putevima podzemlja pa daj bože da upali da ne čekam...:ne zna:

Hvala ti:mig:

8472
03.06.2010., 08:40
uf... pušila 11 godina
bila na anti bebi 9 godina
bila na zahvatu s lokalnom
Mpo nisam bila jedino

i probat ću se ugurat nekako hematologu na Rebro putevima podzemlja pa daj bože da upali da ne čekam...:ne zna:

Odi na preglede obavezno.
Ako imaš i blagu mutaciju tih sranja, imaš mogućnost da se aktivira. :(:kiss:
Dobro je jer se još ništa nije desilo, pa sve stigneš "na vrijeme" napravit. :grli:

andreja2000
03.06.2010., 08:40
Meni su diagnosticirali trombofiliju nakon tri spontana. Nitko u obitelji prije mene nije imao ikakvih problema sa trudnoćama ...sestra ima dva klinca od 11 i 9 godina i nije imala nikakvih problema u trudnoći.

larazg
03.06.2010., 08:43

ma i ja sam se ugurala putevima podzemlja kod hematologa ali se čeka jer nema reagensa u labosu.
u tom je poanta. hematolog mi iste sekunde zvao sestru i vadili krv a nalaze sam dobivala slijedećih 5-6 tjedana kako je koji reagens stizao.. :(
naša posla i naše zdravstvo :(

Možda budeš imala sreću pa ih bude pa nalazi budu odmah gotovi. :ne zna:

Ja ne znam koju policu imaš ali ja imam ultimu i to je dosta jaka polica i ne pokriva te markere.
Baš gledam najveću maximu ne pokriva ni ona.

Ja da sam na tvom mjestu ja bih dala 1000 kuna i otišla privatno.... a sa nalazima bih došla u petrovu.

Zašto plaćati heparin kada ga imaš pravo dobiti besplatno kao dijagnozu??

A 10 injekcija koliko se sjećam dođe cca 300-400 kuna.. a to ti je za 10 dana.

a daješ ih si svaki dan do 60 dana poslije poroda.. pa sad računaj koja ti je to stavka

larazg
03.06.2010., 08:45
Meni su diagnosticirali trombofiliju nakon tri spontana. Nitko u obitelji prije mene nije imao ikakvih problema sa trudnoćama ...sestra ima dva klinca od 11 i 9 godina i nije imala nikakvih problema u trudnoći.

eto to je ono što ja pišem...

ti si ti ona je ona.. može i ne mora....

inače kada se sjetim sebe, ja sam jako slabo osjećala bebicu ali me uvjeravali da je to normalno iako sam stalno govorila da mi nešto ne štima...

kukuc
03.06.2010., 08:48
Laro, zar se i ti markeri mogu radit privatno, ja niš ne kužim te kratice i gledam kaj sve Breyer radi al ne nalazim te kratice za markere:ne zna:

i ja imam ultimu.

ako znaš di ih mogu platit pa da ne čekam da se zdravstvo zbroji pliz napiši.

sve bum platila ak će bit brže gotovo, nije ovo trenutak za štednju:rolleyes:

i hvala i tebi puuuno:grli:

EDIT: zaboravila sam pitati heparin pokriva osnovno zdravstveno il hzzo dopunsko, jer ja njihovo dopunsko nemam, a možda ipak pokriva jer sam trudnica.. ma dobro.. to kad dođem do toga...

larazg
03.06.2010., 08:48
i najbolje sve vide...
eh sad nalati svih tih krvnih pretraga su gotovi isti dan..rade ti se u labor centru i u breyeru....imas na njihovim internet stranicama i cjenik..

ne mora se vidjeti. Martina123 je bila kod profesora na UZV npr. u ponedjeljak i sve je bilo super.. u srijedu više nije osjećala bebicu i otišla je u bolnicu u Rijeku na UZV i beba je bila već mrtva.

Ne mora se ništa vidjeti a može se vidjeti.. ovisno kako trombofilija krene

koju su tebi dozu dali?
Profesor je mene sa osobitom pažnjom gledao čak sam sa 31 tjedan dobila dex pa sa 33 tjedna opet dex pa sa 35 tjedana opet dex.

kada on ocijeni da je nešto alarmantno on ne prepušta slučaju i tu mu svaka čast :)

larazg
03.06.2010., 08:51
Laro, zar se i ti markeri mogu radit privatno, ja niš ne kužim te kratice i gledam kaj sve Breyer radi al ne nalazim te kratice za markere:ne zna:

i ja imam ultimu.

ako znaš di ih mogu platit pa da ne čekam da se zdravstvo zbroji pliz napiši.

sve bum platila ak će bit brže gotovo, nije ovo trenutak za štednju:rolleyes:

i hvala i tebi puuuno:grli:

http://www.moderna-dijagnostika.hr/hrv/dnk_testovi/prikaz.asp?id=136

kukuc
03.06.2010., 08:55
ma znam da se ne mora aktivirati ta predispozicija, ali i da može, pa ako se već zna da postoji opcija da se može ja bih se ako se mene pita radije pikala s čim god treba pa makar se i utvrdi da nije trebalo, nego da se nedajbože nekaj desi bebi pa da se lupam po glavi:ne zna:

kukuc
03.06.2010., 08:57
http://www.moderna-dijagnostika.hr/hrv/dnk_testovi/prikaz.asp?id=136

hvalaaaaaaaaaaaaaaaaa:jumping::grli::grli:

larazg
03.06.2010., 09:00
evo ti ultime http://www.zivotna-osiguranja.com/osiguratelji/popis-osiguratelja/croatia-zdravstveno-osiguranje/dobrovoljno-zdravstveno-osiguranje/dodatno-zdravstveno-osiguranje/dodatno-zdravstveno-osiguranje-ultima.aspx

andreja2000
03.06.2010., 09:05
Lara, može jedno pitanje nema veze sa trombofilijom ali sam ljuta ko pas jer mi nisu ništa objasnili a možda ti znaš. Sorry cure na upadu u temu ali ako negdje ima odgovor recite mi.

Za dva tjedna moram na tripple test u Petrovoj ali se nitko nije udostojio objasniti što u kojem vremenu moram napaviti. :-( Samo su mi napisali da se javim u sobu broj 7 sa uputnicom i prethodno kontrola u trudničkoj ambulanti. E sad ...
1. Da li se prethodna kontrola u trudničkoj ambulanti podrazumijeva isti dan ili dan ranije ili koliko ranije?
2. Da li se u toj kontroli radi UVZ ili negdje posebno (podrum?).

Doktorica je rekla da mi sve piše u papirima a kad sam došla doma shvatila sam da imam sto pitanja :-).
Nemam iskustva sa trudničkom ambulantom u Petrovoj je su me cijelo vrijeme do sad gledali na odjelu (PT 1).

larazg
03.06.2010., 09:10
ovako, ja sam bila pacijentica PT1 i ja sam ujutro došla direktno na PT1 prvo su mi izvadili krv a onda napravili UZV i čekala sam te nalaze 3 tjedna.
Isti dan ti se radi i jedno i drugo...

i nalaz došao 1:29 :eek: i tada sam izguglala da je Triple najnepouzdaniji test od svih takvih markera... i naravno sa takvim nalazom.. što ću??

Završila na amniocentezi

Yin&Yang
03.06.2010., 09:19
Ja bi na tvom mjestu odmah sutra otišla u polikliniku Pronatal, tamo dr. Đelmiš radi privatno. Dr. Đelmiš je najbolji stručnjak za probleme trombofilije u trudnoći. On radi i u Petrovoj, ali tamo do njega ne možeš više tek tako doći, jer više ne radi u ambulanti. Ukoliko on zaključi da je potrebno, vjerujem da će te naručiti za primitak u bolnicu, a onda se pretrage vjerujem mogu napraviti mnogo brže.
Ti vremena za pretrage na Rebru nažalost više nemaš, a mislim da genetske testove privatno nigdje ne rade, a ako i rade, užasno su skupi.
Govorim ti iz iskustva, imam trombofiliju, i nakon dva spontana, zahvaljujući dr. Đelmišu, sada držim svoju bebicu u rukama.
Sretno!

Yin&Yang
03.06.2010., 09:25
Tek sad vidim da je Lara stavila link laboratorija gdje se pretrage mogu napraviti privatno, pa čak i nije toliko skupo, nisam to znala. Nije mi baš to jasno, budući da su meni u Zavodu za transfuziju rekli da je participacija samo za D-dimere, vrijeme zgrušavanja, fibrinogen 500 kn ukoliko nenam dopunsko.

larazg
03.06.2010., 09:29
Tek sad vidim da je Lara stavila link laboratorija gdje se pretrage mogu napraviti privatno, pa čak i nije toliko skupo, nisam to znala. Nije mi baš to jasno, budući da su meni u Zavodu za transfuziju rekli da je participacija samo za D-dimere, vrijeme zgrušavanja, fibrinogen 500 kn ukoliko nenam dopunsko.

u doba kada smo mi radile nalaze nije bilo privatnika...
to je bilo prije 3 godine.
eto nanjušili privatni labosi lovu i rade i neka rade.. tko ima para platiti će.

ovi ne rade sve.. fali ACE mutacija i PAI rezistencija. To radi samo Rebro ni Patrova ne vadi te markere
Rade samo faktor II, MTHFR, Faktor V leiden

Yin&Yang
03.06.2010., 09:31
Lara, može jedno pitanje nema veze sa trombofilijom ali sam ljuta ko pas jer mi nisu ništa objasnili a možda ti znaš. Sorry cure na upadu u temu ali ako negdje ima odgovor recite mi.

Za dva tjedna moram na tripple test u Petrovoj ali se nitko nije udostojio objasniti što u kojem vremenu moram napaviti. :-( Samo su mi napisali da se javim u sobu broj 7 sa uputnicom i prethodno kontrola u trudničkoj ambulanti. E sad ...
1. Da li se prethodna kontrola u trudničkoj ambulanti podrazumijeva isti dan ili dan ranije ili koliko ranije?
2. Da li se u toj kontroli radi UVZ ili negdje posebno (podrum?).

Doktorica je rekla da mi sve piše u papirima a kad sam došla doma shvatila sam da imam sto pitanja :-).
Nemam iskustva sa trudničkom ambulantom u Petrovoj je su me cijelo vrijeme do sad gledali na odjelu (PT 1).

Procedura je sliujedeća, prvo odeš napraviti UZV u podrum i onda sa nalazom UZV odeš u laboratorij vaditi krv (mala zgrada lijevo od glavnog ulaza), pazi da dođeš rano, jer krv vade do 9.

BoniZG
03.06.2010., 09:32
ne mora se vidjeti. Martina123 je bila kod profesora na UZV npr. u ponedjeljak i sve je bilo super.. u srijedu više nije osjećala bebicu i otišla je u bolnicu u Rijeku na UZV i beba je bila već mrtva.

Ne mora se ništa vidjeti a može se vidjeti.. ovisno kako trombofilija krene

koju su tebi dozu dali?
Profesor je mene sa osobitom pažnjom gledao čak sam sa 31 tjedan dobila dex pa sa 33 tjedna opet dex pa sa 35 tjedana opet dex.

kada on ocijeni da je nešto alarmantno on ne prepušta slučaju i tu mu svaka čast :)

......nemam pojima ...jedamput navecer u 10...dexice dobijam svaki dan

BoniZG
03.06.2010., 09:34
ne mora se vidjeti. Martina123 je bila kod profesora na UZV npr. u ponedjeljak i sve je bilo super.. u srijedu više nije osjećala

jel bila pupcana??

larazg
03.06.2010., 09:38
jel bila pupcana??

jok... sve ok...
nalaz Trombofilija...

larazg
03.06.2010., 09:40
......nemam pojima ...jedamput navecer u 10...dexice dobijam svaki dan

zato su ti bebice tako i velike..
dex deblja djecu jer je kortikostereoid...
zato su tako i napredni i neka su :)

moja sa 38 tjedana kada je i rođena bila 50 cm i 3200
da sam čekala 40 rekli mi brat bratu bilo bi to 4 kile i 53 cm...

to je od dexa

a da ju vidiš sad :eek: 79 cm dugačka i 11 i pol kila teška i jede ko kanta za smeće.. to je kada u trudnoći navikne da dobiva puno hrane i kada su protoci savršeni... dobija previše i tu naviku zadrži i poslije.
Iako to nema direktne veze sa samim heparinom jer heparin ne prolazi kroz posteljicu.. ima sa super protocima

BoniZG
03.06.2010., 10:05
jok... sve ok...
nalaz Trombofilija...

uffffffffff

BoniZG
03.06.2010., 10:05

to je od dexa

a da ju vidiš sad :eek: 79 cm dugačka i 11 i pol kila teška i jede ko kanta za smeće.. to je kada u trudnoći navikne da dobiva puno hrane i kada su protoci savršeni... dobija previše i tu naviku zadrži i poslije.
Iako to nema direktne veze sa samim heparinom jer heparin ne prolazi kroz posteljicu.. ima sa super protocima

:lol::lol::lol:

8472
03.06.2010., 10:35

to je od dexa

A jebote nisam znala za to. :facepalm:
Pa meni stvarno dođe da tužim one konjine.:mad:
Meni su isto dali dex čim su me ostavili i kao beba se bila udebljala u tih par dana kad su me bili pustili doma, sad kužim da se udebljala od dexa, a ne što su se protoci bili popravili. :facepalm::rolleyes:
Fakad što si rekla, čisto čudo što je ostala živa.

larazg
03.06.2010., 11:05
Fakad što si rekla, čisto čudo što je ostala živa.

i dalje tako mislim. Ti imaš puno puno goru mutaciju od mene a moja prva bebica je umrla od moje hereditarne trombofilije.
Stoga, čudo je pravo da ti je pile ostalo živo i fala Bogu da je tako :kiss: :s

inače, koliko sam ja shvatila kako se radi sa dexom i zastojima (u Petrovoj)
dijagnosticiraju zastoj/posteljica je granum ili ne radi daju dex u dva tri dana.. napumpaju dijete kortikostereodima (i obavezno prate protoke i otkucaje).. i kada dijete nabubri i umjetno ojača od kortikostereoida.. ide Hitan carski...

e tu su kod tebe na Sv. Duhu zakazali.. trebali su ti dati 4-5 injekcija i zadržati u bolnici (a ne jednu injekciju i pustiti doma, oni su znali da ćeš im se brzo vratiti) i nakon toga Hitan carski..

ali opet onaj ali.... dex je skup i ne daju ga baš kao 505 sa crtom ili normabel..
evo http://www.24sata.hr/news/zabok-u-bolnici-imali-lijek-samo-za-dvije-trudnice/97517/
http://www.ezadar.hr/clanak/zabok-trudnice-morale-birati-koja-ce-dobiti-terapiju

pa je najbolje u slijedećoj trudnoći da preventivno odeš privatniku da ti ga da

8472
03.06.2010., 11:10
i dalje tako mislim. Ti imaš puno puno goru mutaciju od mene a moja prva bebica je umrla od moje hereditarne trombofilije.
Stoga, čudo je pravo da ti je pile ostalo živo i fala Bogu da je tako :kiss: :s

inače, koliko sam ja shvatila kako se radi sa dexom i zastojima (u Petrovoj)
dijagnosticiraju zastoj/posteljica je granum ili ne radi daju dex u dva tri dana.. napumpaju dijete kortikostereodima (i obavezno prate protoke i otkucaje).. i kada dijete nabubri i umjetno ojača od kortikostereoida.. ide Hitan carski...

e tu su kod tebe na Sv. Duhu zakazali.. trebali su ti dati 4-5 injekcija i zadržati u bolnici (a ne jednu injekciju i pustiti doma, oni su znali da ćeš im se brzo vratiti) i nakon toga Hitan carski..

Ma kod mene su zakazali što me nisu stavili na heparin.
Beba bi rasla dalje, ne bi bila nedonošće i imala bi normalniju težinu.
I ne bi "umirala" u trbuhu. :facepalm:
Ma mi smo i dobro prošli. :kuckuc:
Pričala sam sa ženskom koja je nosila dvojčeke, pa su ju sa identičnom situacijom kao kod mene pustili da "čeka", jedna beba je umrla u trbuhu, druga odma nakon hitnog carskog.
A kao, ležala je u bolnici pod nadzorom na promatranju. :mad:

ali opet onaj ali.... dex je skup i ne daju ga baš kao 505 sa crtom ili normabel..
evo http://www.24sata.hr/news/zabok-u-bolnici-imali-lijek-samo-za-dvije-trudnice/97517/
http://www.ezadar.hr/clanak/zabok-trudnice-morale-birati-koja-ce-dobiti-terapiju

pa je najbolje u slijedećoj trudnoći da preventivno odeš privatniku da ti ga da

Dex 1 ampula od 1mg košta 6kn u apoteci. :rolleyes:

8472
03.06.2010., 11:15

Ovo je stvarno sramota.

larazg
03.06.2010., 11:26
8472.. ma nerado ti doktori propisuju heparin. Oko njega su mišljenja podijeljena.. Neki ga smatraju lošim u trudnoći da izaziva mnoge neželjene posljedice.
Znam da sam čitala mnogo kritika na njega i iskreno isto bila u strahu da li da ga uzimam uopće ali nisam imala izbora, to je u mom slučaju jedini način da dođem do poroda.

Neznam kakav je stav Svetog Duha u svezi njega ali znam da ga u Petrovoj daju (valjda se prof. Đelmiš izborio za taj stav). Daju ga i na carskim rezovima normalnim trudnicama dan dva nakon poroda 0.3 kao preventivu zbog tromboze.

Rijetko će ti koji doc dati heparin bez nalaza... ne kažem da neće nitko ali jako rijetko.

8472
03.06.2010., 11:34
Rijetko će ti koji doc dati heparin bez nalaza... ne kažem da neće nitko ali jako rijetko.

Slažem se s tim da je rizičan i da ne daju bez nalaza. Daleko od toga.
Jedino me muči kad ne odrađuju dijagnostiku.
Ja ne znam jesu li meni radili d-dimere, fibrinogen i ostalo, ali mislim da se nešto moralo vidjet. Jer je išlo jako polako, u toliko bi se u krvi uspjelo nakupit biločega, nije se dešavalo u dan dva, već se radilo o tjednima.
Jedino znam da nisu kvalitetno odradili dijagnostiku, ne samo meni, mnogima sa istom situacijom.
Tamo dok sam ležala, pa od dvadesetak cura, 5-6 je imalo zastoj u rastu.
Nikome nisu provodili ovaj postupak.
Ne vjerujem da nisu upoznati.
Samo iz nekog razloga ne prakticiraju.

Sjetila sam se sad Nikoline, nadam se da će nam se javit kad rodi. :top:

larazg
03.06.2010., 11:38
gle, masa njih smatra da su te pretrage skupe i bespotrebne jer zaostajanje u razvoju može biti iz xy razloga.
kako meni rekoše, treba se dogoditi zlo nažalost da bi vas se detaljno obradilo....

meni je u 2 trudnoći uvijek bila dijagnoza ovakva:
1. trudnoća- Fetus mors in uterus grav. 27+5
heredirarna trombofilija
2. trudnoća - grav. (i sad su bili tjedni u kojim sam bila trudna)

larazg
03.06.2010., 11:41
znači 8472.. znaš što ti je raditi :) :kiss:

kada kućni test pokaže +, isti dan se naručuješ prof Đelmišu i odlaziš mu. On te naručuje slijedeći dan u Petrovu i ideš na cjelokupnu dijegnostiku i obradu i dobijaš terapiju.
Bodeš se kao narkić svaki dan i oko 30 tjedna preventive radi traži dex i traži oko 34 tjedna i onda sa 38 na carski :)

8472
03.06.2010., 11:49

:kiss:
Znam draga, zahvaljujući tebi! :cerek:
Puno ti hvala! :s

larazg
03.06.2010., 11:52
ma što'š mi se zahvaljivati :nono:
:Pivo:

8472
03.06.2010., 11:54
:Pivo:

E, da, mi se moramo i otić zapit jednom. :D

foresst
03.06.2010., 14:26
ne kužim se uopće u ovu tematiku, možda pitam i skroz nepovezanu stvar, ali da li sama činjenica što su mi obe bake imale duboku vensku trombozu ukazuje da bi i ja mogla imati sklonost tome?

ja zadnjih tjedana pomalo paničarim, pitam dr. opće prakse, pitam gina, išla čak i na hitnu (gin dao uputnicu ua uzv), ali nitko me ne doživljava ozbiljno, a meni se upalila vena s unutrašnje strane koljena, natekla lagano, napravile se one ružne kvrge, boli me, oko toga i po cijelom list uzduž i dio oko gležnja mi ispucale kapilare i imam onu ljubičastu mrežu, na nekim mjestima i gustu veličine 5kn.. strah me da u svemu tome nema nedajbože nekakav ugrušak, ali na hitnoj dr (kirurg neki, nadam se vaskularni) samo malo popipao i rekao da mu se čini da ne bi trebalo biti ničega u veni, neka masiram (!!!) s polar ice-om i mirujem, da nema potrebe za uzv-om.. mene i dalje boli, kvrge sve veće..

što raditi dalje? ima li to veze s ovom temom?
:tuzni:

pink5
03.06.2010., 14:45
ne kužim se uopće u ovu tematiku, možda pitam i skroz nepovezanu stvar, ali da li sama činjenica što su mi obe bake imale duboku vensku trombozu ukazuje da bi i ja mogla imati sklonost tome?

ja zadnjih tjedana pomalo paničarim, pitam dr. opće prakse, pitam gina, išla čak i na hitnu (gin dao uputnicu ua uzv), ali nitko me ne doživljava ozbiljno, a meni se upalila vena s unutrašnje strane koljena, natekla lagano, napravile se one ružne kvrge, boli me, oko toga i po cijelom list uzduž i dio oko gležnja mi ispucale kapilare i imam onu ljubičastu mrežu, na nekim mjestima i gustu veličine 5kn.. strah me da u svemu tome nema nedajbože nekakav ugrušak, ali na hitnoj dr (kirurg neki, nadam se vaskularni) samo malo popipao i rekao da mu se čini da ne bi trebalo biti ničega u veni, neka masiram (!!!) s polar ice-om i mirujem, da nema potrebe za uzv-om.. mene i dalje boli, kvrge sve veće..

što raditi dalje? ima li to veze s ovom temom?
:tuzni:

obično se tromboza ne vidi golim okom,toliko sam ja skužila. To što ti imaš su proširene vene i ispucale kapilare.
KOd proširenih vena je normalno da se nakom nekog vremena izboče.
Imam ih i ja i kroz trudnoću se to pogoršaa što je normalno zbog težine. I nikad mi nisu rekli da je opasno ili slali na color dopler.
Nakon druge bebe namjeravam povaditi te vene i rješiti kapilare.
Nemoj paničariti:)
Ali ipak,možda da napraviš color dopler kad te boli?
Mislim ja isključujem trombozu,ali čisto da vidiš u kakvom su stanju.
Ipak ovo ti je sad druga beba,a svakom trudnoćom vene bivaju sve gore,što je normalno

pink5
03.06.2010., 14:55
zaboravih,obzirom na bake,ja bi na tvom mjestu ipak otišla to pogledati.
Meni je isto nasljedne prirode,ali kod mog starog i kod pokojne bake su bile samo proširene vene,bez pogoršavanja stanja.
A jesi ikad provjeravala vene?

Yin&Yang
03.06.2010., 15:07

kada kućni test pokaže +, isti dan se naručuješ prof Đelmišu i odlaziš mu. On te naručuje slijedeći dan u Petrovu i ideš na cjelokupnu dijegnostiku i obradu i dobijaš terapiju.
Bodeš se kao narkić svaki dan i oko 30 tjedna preventive radi traži dex i traži oko 34 tjedna i onda sa 38 na carski :)

Ne mora biti da se ide na carski, to profesor odlučuje individualno. Ja nisam dobila dex i rodila sam prirodno.

Yin&Yang
03.06.2010., 15:09
gle, masa njih smatra da su te pretrage skupe i bespotrebne jer zaostajanje u razvoju može biti iz xy razloga.
kako meni rekoše, treba se dogoditi zlo nažalost da bi vas se detaljno obradilo....

meni je u 2 trudnoći uvijek bila dijagnoza ovakva:
1. trudnoća- Fetus mors in uterus grav. 27+5
heredirarna trombofilija
2. trudnoća - grav. (i sad su bili tjedni u kojim sam bila trudna)

A ovo je nažalost istina, meni je privatnica u Splitu (poliklinika CITO) tražila da kopira moje nalaze, jer da se već dugo bori sa liječnicima u splitkom rodilištu, jer oni smatraju da su to sve gluposti i da nije dokazano da heparin pomaže i zato neće da rade pretrage niti da daju heparin.

kukuc
03.06.2010., 18:47
sad sam vidjela sekine nalaze i kaže:

višestruka kombinirana nasljedna trombofilija

FII 20210A dokazana točkasta mutacija, homozigot
MTHFR C677T heterozigot CT,
PAI-1 5G/4G heterozigot i
nešto više vrijednosti FVII.

E sad prema dr ono što i ja sigurno imam je ovaj FII jer je homozigot i na temelju toga bi mi mogli molimtebože dat preventivno heparin dok čekam vlastite nalaze.

Eto:ne zna:

foresst
03.06.2010., 20:25
obično se tromboza ne vidi golim okom,toliko sam ja skužila. To što ti imaš su proširene vene i ispucale kapilare.
KOd proširenih vena je normalno da se nakom nekog vremena izboče.
Imam ih i ja i kroz trudnoću se to pogoršaa što je normalno zbog težine. I nikad mi nisu rekli da je opasno ili slali na color dopler.
Nakon druge bebe namjeravam povaditi te vene i rješiti kapilare.
Nemoj paničariti:)
Ali ipak,možda da napraviš color dopler kad te boli?
Mislim ja isključujem trombozu,ali čisto da vidiš u kakvom su stanju.
Ipak ovo ti je sad druga beba,a svakom trudnoćom vene bivaju sve gore,što je normalno
proširene vene, to imam.. ali, sad je ova jedna upaljena, kvrge su sve veće i boli me za poludit ako sam duže na nogama (a jesam, jer uz malu nema mira). strah me da u tim kvrgetinama nema slučajno neki ugrušak.
znam da je kod tromboze noga otečena, vruća i crvena, boli da jedva hodaš. meni nije tako, nabubreno je samo oko tog upaljenog mjesta, ali nije mi baš svejedno s obzirom da su obe bake imale baš trombe u proširenim i upaljenim venama..
i ja planiram nakon ove trudnoće otići da mi to spale, počupaju što već rade s tim. sve me strah kako će to do kraja izgledati, sad je već ružno.

nisam nikad kontrolirala vene..

pink5
03.06.2010., 21:03
proširene vene, to imam.. ali, sad je ova jedna upaljena, kvrge su sve veće i boli me za poludit ako sam duže na nogama (a jesam, jer uz malu nema mira). strah me da u tim kvrgetinama nema slučajno neki ugrušak.
znam da je kod tromboze noga otečena, vruća i crvena, boli da jedva hodaš. meni nije tako, nabubreno je samo oko tog upaljenog mjesta, ali nije mi baš svejedno s obzirom da su obe bake imale baš trombe u proširenim i upaljenim venama..
i ja planiram nakon ove trudnoće otići da mi to spale, počupaju što već rade s tim. sve me strah kako će to do kraja izgledati, sad je već ružno.

nisam nikad kontrolirala vene..

mom tati je cijeli list desne noge u kvrgama,ogromne kvrge i to je tako godinama. On je bio na pregledu,sve pet,nema ugrušaka.
A bolovi su normalni,mislim kad duže stojiš na nogama, ista je stvar i sa sjedenjem.
Jel su ti vene ljubičaste? Meni je jedna poljubičastila i ispupčila se i zna me zaboljeti kad dugo stojim na nogama,iako sam dosta smršavjela od poroda.

Tako da nije ni čudo što tebe gravidnu boli.
Opet,ako te pregledao vaskularni kirurg,onda je valjda sve ok.
Sa druge strane ako oni to mogu vidjeti golim okom i opipom,zašto se onda šalje na CD:misli:

larazg
03.06.2010., 21:05
Ne mora biti da se ide na carski, to profesor odlučuje individualno. Ja nisam dobila dex i rodila sam prirodno.

ona je prvo dijete rodila na Carski pa će i slijedeće :)

foresst
03.06.2010., 21:41
mom tati je cijeli list desne noge u kvrgama,ogromne kvrge i to je tako godinama. On je bio na pregledu,sve pet,nema ugrušaka.
A bolovi su normalni,mislim kad duže stojiš na nogama, ista je stvar i sa sjedenjem.
Jel su ti vene ljubičaste? Meni je jedna poljubičastila i ispupčila se i zna me zaboljeti kad dugo stojim na nogama,iako sam dosta smršavjela od poroda.

Tako da nije ni čudo što tebe gravidnu boli.
Opet,ako te pregledao vaskularni kirurg,onda je valjda sve ok.
Sa druge strane ako oni to mogu vidjeti golim okom i opipom,zašto se onda šalje na CD:misli:
meni je ljubičasto-zelena ta vena
pregledao me neki kirurg na hitnoj na kirurgiji, za što je specijalist - nemam pojma. malo je pipnuo te kvrge, malo preko lista i to je to.

aj ti sad na drugu bebu pa ćemo ići to zajedno čupati ;)

larazg
03.06.2010., 21:55
joj, nezahvalna je ovo tema jer budi paranoje u trudnicama zato ju nisam ni htjela ja otvoriti tu prije 3 godine već na ženskom zdravlju :(
da sam trudna sad ovaj čas... odmah bih panično mislila da to imam ja...

htjedoh reći svim trudnicama koje čitaju ovu temu... cure trombofilija nije česta, nemate ju ako su protoci uredni, ako vas dobro prati UZV UZV dijagnostičar.
Da ju i imate a ne znate da ju imate nije garancija da će vam se aktivirati a nije ni garancija da će vam sa bebom nešto biti :nono:
Ona ima svoje simptome (da se tako izrazim) i ne dolazi preko noći.

Simptomi su uvijek isti:
- protoci ne valjaju
- posteljica je malena ili propada
- beba zaostaje u razvoju

ako toga nema, znači da je sve u redu sa vašom trudnoćom. Opustite se i uživajte u njoj :)

kukuc
04.06.2010., 14:49
dakle vadila sam danas koješta oko koagulacije i sve je unutar referentnih vrijednosti osim fibrinogena za kojeg piše da može biti do 3,5, meni je 5,0, ali ne znam jel to normalno za u trudnoći

d dimeri piše da trebaju biti manji od 550 a meni su 2770 :eek::eek:

sad čekam da me nazove gin i kaže što mi je činiti...

i tak:(

BoniZG
04.06.2010., 15:02
dakle vadila sam danas koješta oko koagulacije i sve je unutar referentnih vrijednosti osim fibrinogena za kojeg piše da može biti do 3,5, meni je 5,0, ali ne znam jel to normalno za u trudnoći

d dimeri piše da trebaju biti manji od 550 a meni su 2770 :eek::eek:

sad čekam da me nazove gin i kaže što mi je činiti...

i tak:(

uffffffffffff d dimeri su ti jako visoki....ja nosm trojceke pa su 2800 i stavili me na heparin.....javi se sto prije ginicu

kukuc
04.06.2010., 15:15
bila danas kod gina, sve je super protoci super, posteljica super, plodne vode ima, beba prema mjerama izbacuje da je veća za tjedan dana nego kaj je i sad čekam da mi jave jel da čekam da mi izvade krv na Rebru u utorak ili da se odmah počnem pikat s Fragminom od 2500j.
Dr rekla da će me ako bude nekih indikacija da nekaj ne valja stavit na taj lijek.. Ne mogu dočekat da mi jave kaj da radim :(

BoniZG
04.06.2010., 15:21
cuj mene odmah stavili na niskomolekularni heparin i pikaju me svako vece!! Meni je fibg 5, trombociti u granicama a d dimer 2800! Znam da jedva cekas!

Francesca
04.06.2010., 16:18
kukuc :grli:
bit će sve ok, vidiš da je sa protocima i bebom sve ok
drži se :kiss:

kukuc
04.06.2010., 17:22
ne znam... kaže dr da je ovo sve s nalazima normalno u trudnoći:ne zna:
u pon idem i kod Đelmiša pa ćemo vidjet...

BoniZG
04.06.2010., 18:23
ne znam bas da je ok! Vidjeti ces kaj ce prof. reci

kukuc
05.06.2010., 13:09
Dakle cijela priča od jučer ide ovako, moram ju podijelit jer nakon što sam i prespavala i dalje sam razočarana:

Trudnoću mi vodi Dr. Ujević u Viliju, jučer me nisu mogli kod nje ubacit pa me pregledala prof Latin koja mi se čini divna, pregledala protoke, posteljicu, bebu sve super nema zastoja, čak smo veći nego treba za 28. tjedan.

Konzultirali su se Prof. L., Ujević i Kos i zaključili da ne mora ništa biti, ali s obzirom da se nalazi dugo čekaju da su više za da odem vadit krv na Rebro za tu nasljednu trombofiliju i onda da će me preventivno staviti na Fedrin 2500 j.

Dogovor je bio da kad stignu njima u Vili nalazi koagulacije i kks (koje sam vadila to jutro) da će me dr Ujević zvati i da ako bude išta upitno u tim nalazima da odmah počnem s pikanjem.

Tu počinju problemi... 2 puta sam zvala Vili, da podsjetim da me Dr nazove, drugi put više nije bilo nikoga... Zovem Dr na mob i ona mi veli da su svi moji nalazi super i sasvim normalni da je viši fibrinogen normalan za trudnoću, ja ju hoću pitati a što je sa d-dimerima, ona kaže da taj nalaz nije vidjela ali da je i to sve normalno u trudnoći i i ja pokušavam doći do riječi da joj kažem koliki su dimeri (s obzirom da nije vidjela nalaz) ali ona uopće ne da da joj kažem i završi razgovor tako da mi veli da uostalom ako sam zabrinuta da odem u bolnicu ako se tako osjećam...:rolleyes::rolleyes:

Tako da prema mojoj dr koja nije vidjela nalaze dimera oni koliki god da jesu to je normalno jer je rekla da se ne zna koliki oni smiju bit u trudnoći...

Jasno vam je da nisam očekivala takvu zainteresiranost i angažman, iako nisam osoba koja titra oko stvari, opet bilo bi u najmanju ruku profesionalno da je pogledala sve nalaze ili bar pitala kolike su vrijednosti...

pa sam se totalno razočarana načinom odmah naručila kod Prof. Đelmiša za ponedjeljak u nadi da će on pogledat moje nalaze i objasnit mi nakon toga da je to sve normalno i da su ti nalazi sasvim ok za trudnoću

U utorak sam planirala sa uputnicom opće prakse otić u laboratorij na Rebro pa povadit krv za trombofiliju gensku... osim ak me Prof Đelmiš drugačije ne uputi u ponedjeljak..

A nalazi su ovakvi:

KOAGULACIJA:

sve normalno osim fibrinogen: 5 (ref 1,8-3,5)
d-dimeri: 2776 (ref manje od 550):eek:

KKS

na donjoj granici: eritrociti, hemoglobin, hematokrit :ne zna:

trombociti 279 (ref 158-424)
neki MPV na gornjoj granici :ne zna:

leukociti 13,5 (ref 3,4-9,7):ne zna:
neutrofili 79,2 (ref 44-72)
limfociti 14,1 (ref 20-46)

ŽELJEZO

ž: 13 (ref 8-30)
tibc: 119 (ref 49-75)
uibc: 106 (ref 26-59)

Eto:ne zna:

BoniZG
05.06.2010., 13:50
d dimeri su ti stvarno poviseni! U jednoplodnoj trudnoci 700 je nekakva normala, 1500 bi bila u blizanackoj! Aj se nemoj sekirati, nis ti se ne bu desilo ova 2 dana! I sam za tvoj info. prof.Latin je vrijeme pregazilo! Ja ti njoj bas previse ne vjerujem otkad je mojoj mami htjela kiretirati mrtvo tkivo jer je sumnjala na rak! Od raka niti r, a radilo se o oziljku starom 30god!

kukuc
05.06.2010., 14:18
d dimeri su ti stvarno poviseni! U jednoplodnoj trudnoci 700 je nekakva normala, 1500 bi bila u blizanackoj! Aj se nemoj sekirati, nis ti se ne bu desilo ova 2 dana! I sam za tvoj info. prof.Latin je vrijeme pregazilo! Ja ti njoj bas previse ne vjerujem otkad je mojoj mami htjela kiretirati mrtvo tkivo jer je sumnjala na rak! Od raka niti r, a radilo se o oziljku starom 30god!

Ma Latin mi je bila super, ovo je mene moja Dr. Ujević da oprostiš prek one stvari otkantala bez da je pogledala sve nalaze:rolleyes:

ma i ne sekiram se jer tak nekak i mislim da do pon mogu čekati ak je sve ok, al me dr totalka razočarala..:kava:

8472
05.06.2010., 15:02
Mislim da si dobro napravila da si se naručila kod dr. Đelmiša.
Odi, ja se nadam da ćeš dobit terapiju i da će tu završit sve sumnje u bilokakve probleme.
Istina, oni svi o tome baš i nemaju blagog pojma. Nadam se da će te Đelmiš ispravno uputit i korektno odradit već što treba.
Ove genetske testove treba svejedno odradit, da znaš za ubuduće i da imaš potvrdu i eventualnu diagnozu.

:kiss:

kukuc
05.06.2010., 15:07
Hvala :grli:

BoniZG
08.06.2010., 15:08
i? Kaj je bilo na pregledu?

Željana
08.06.2010., 15:35
i? Kaj je bilo na pregledu?

vidim i tu si aktivna, ja sam se raspitivala o d-dimeri na "loša cirkulacija u trudnoći..." pa vidla da si ti tu....kak je ..kaj ima:confused:

BoniZG
08.06.2010., 16:45
pa da! Meni su uveli heparin radi previsokih d dimera!

crna30
11.06.2010., 12:16
Bok cure, pomagajte!
Ako se ne sjećate: imala sam spontani u 22 tt s dijagnozom "torzija pupčane vrpce". Danas mi stigli nalazi za trombofiliju pa ne kužim šta znače:

Faktor V leiden - nema mutacije
Faktor II (protrombin) - nema mutacije
MTHFR - na položaju 677 u genu MTHFR homozigot
PAI 1 - prisutan 5G polimorfizam na oba alela

Ako tko zna protumačiti taj nalaz, molim vas da mi pomognete dok ne odem kod dr. jer ću umrijet od iščekivanja.

NikolinicaR
12.06.2010., 19:57
drage moje...
samo info..
gdje ima privatno za napraviti test za trombofiliju?
Brayer, Sunce?
Cijena ko netko zna možda?

Kod nas u obitelji je genetski problem sa venama, meni sada u trudnoći dosta je kapilara popucalo..ali sam to prepisivala vručine, težina itd...rade bi da budem mirna obavila i taj test...
hvala

Toolipan
16.06.2010., 14:29
Ja sam danas napravila mali koagulogram (u Breyeru, 160 kn) gdje se dobiju vrijednosti protrombin. vrijeme, APTT, APTT omjer i fibrinogena i prva tri su unutar ref. vrijednosti dok je fibrinogen 4,2 (1,8-3,5) pa bas citam sad na forumu o tome....poznanica koja je doktorica mi je rekla da je sve ok...pa sad drage moje ako vi nesto vise znate??? ..bit cu vrlo zahvalna.
Sljedeci pregled mi je tek za tri tjedna, na posljednjem je sve bilo u redu, a na ovu pretragu sam otisla na svoju ruku zbog popucalih kapilara na nogama.

larazg
16.06.2010., 18:16
u trudnoći fibrinogen se tolerira do 8.
ne da ti je sve ok nego nemože biti bolji...

Toolipan
16.06.2010., 18:27
Ajme draga hvaaaaala! Skuzila sam da je poviseni ok, ali nisam znala gornju granicu.

fuzzy73
12.05.2011., 20:13
A ovo je nažalost istina, meni je privatnica u Splitu (poliklinika CITO) tražila da kopira moje nalaze, jer da se već dugo bori sa liječnicima u splitkom rodilištu, jer oni smatraju da su to sve gluposti i da nije dokazano da heparin pomaže i zato neće da rade pretrage niti da daju heparin.

na žalost, ono što doživim svaki put kad idem po heparin u st rodilište je žalosno.
zanima me u kojeg hematologa u st bolnici da odem

yin, kako si ti na kraju rodila? jesi li dobijala heparin u rodilištu?

Lyda
06.06.2011., 15:35
završila sam na hitnoj (sa 28 tt) i poslije na otpusnom pismu je pisalo da su d-dimeri uredni, naknadno sam dobila i krvni nalaz na kojem piše da su 1472!
vidio je to moj gin pa se zabrinuo i rekao da za tjedan dana kada budem išla na uzv u bolnicu to napomenem
e sad, ja sam luda od brige, jel pametno čekati još tjedan dana? koje su uopće dozvoljene vrijednosti dimera u tim tjednima?

pomagajte

WandaTheFamous
06.06.2011., 16:23
završila sam na hitnoj (sa 28 tt) i poslije na otpusnom pismu je pisalo da su d-dimeri uredni, naknadno sam dobila i krvni nalaz na kojem piše da su 1472!
vidio je to moj gin pa se zabrinuo i rekao da za tjedan dana kada budem išla na uzv u bolnicu to napomenem
e sad, ja sam luda od brige, jel pametno čekati još tjedan dana? koje su uopće dozvoljene vrijednosti dimera u tim tjednima?

pomagajte

Trimestri:
I. 50 - 950
II. 320 - 1290
III. 130 - 1700

To je prosjek, ali osim "brojki", gleda se i klinička slika i bebe i majke, pa se sve zajedno gleda.
Nije stvar samo u brojevima, u jednoj pretrazi.
Gleda se još masa drugih stvari.

Lyda
06.06.2011., 16:33
Trimestri:
I. 50 - 950
II. 320 - 1290
III. 130 - 1700

To je prosjek, ali osim "brojki", gleda se i klinička slika i bebe i majke, pa se sve zajedno gleda.
Nije stvar samo u brojevima, u jednoj pretrazi.
Gleda se još masa drugih stvari.

hvala na info-malo mi je lakše, bebe su ok, no bila sam hospitalizirana u 23.tt zbog marginalne abrupcije posteljice, imala sam hematom i krvarenje
sutra ih odmah zovem da vidim što će reći

WandaTheFamous
06.06.2011., 16:36
hvala na info-malo mi je lakše, bebe su ok, no bila sam hospitalizirana u 23.tt zbog marginalne abrupcije posteljice, imala sam hematom i krvarenje
sutra ih odmah zovem da vidim što će reći

Još i twinse imaš :cerek:, to ti se duplo broji za d-dimere, znači više nego ok su :top:, duplo su OK.
Lezi u uživaj :cerek:

Sretno

Lyda
06.06.2011., 16:51
Još i twinse imaš :cerek:, to ti se duplo broji za d-dimere, znači više nego ok su :top:, duplo su OK.
Lezi u uživaj :cerek:

Sretno

:grli:

fuzzy73
06.06.2011., 18:35
evo mene na početku 8. mjeseca!
bebe imaju svaka po 2 kg!

a vrijednosti su slijedeće (uz terapiju fragmin 5000):
pv udjel - 1.91 ( 0.80 -1.27)
fibrinogen - 5.8 (1.8 - 3.5)
d dimeri - 1.91 ( <0.50)

čini mi se da sam negdje pročitala (ali nisam sigurna) da d dimeri ovise i o tome nosimo li jednu ili više beba...

što vam se čini od nalaza? jesu li i moji dimeri ok jer sam i ja dupla?

mare09
29.06.2011., 16:28
na žalost, ono što doživim svaki put kad idem po heparin u st rodilište je žalosno.
zanima me u kojeg hematologa u st bolnici da odem

yin, kako si ti na kraju rodila? jesi li dobijala heparin u rodilištu?

Ako mi pliz možeš napisat koja je procedura za dobit heparin preko recepta ja bi isto trebala ić u bolnicu (firule) po njega, al sad si me ti malo obeshrabrila sa svojom pričom.

Koliko on uopće košta u ljekarni? Tnx.

fuzzy73
29.06.2011., 19:11
trebaš imati uputnicu od socijalne ginekologice na kojoj će pisati npr. fragmin 2500 (mora biti naglašena vrsta lijeka). moraš imati frišku krvnu sliku, jer prate trombocite.
moraš imati trudničku sa najnovijim stanjem. preporučam da ideš po heparine nakon obavljenog ginekološkog pregleda.

bilo bi dobro da se naručiš u bolničkog hematologa da ti on amenuje dijagnozu, mene su oko toga dobro gnjavili.

uvijek imaj uza se i genetske nalaze za trombofiliju, nekad traže (kad ih ne ponesem) nekad ne (kao danas, kad sam ih ponijela). i eventualno zadnje nalaze faktora koagulacije, ali to nije obavezno.

daju zalihu od 30 inekcija.
ja sam na fragminu 5000 i on je oko 300 kn/kutija, dok je 2500 duplo jeftiniji. u kutiji je 10 inekcija.

fuzzy73
29.06.2011., 19:13
p.s. ako možeš izbjegni odlazak u dnevnu bolnicu (da, zaboravila sam, na uputnici za fragmin treba pisati - dnevna bolnica) ponedjeljkom, jer tada je dežuran dr. vuković. vjeruj mi, njegove pizdarije ne želiš čuti. a i imaju neke kolegije ponedjeljkom pa se tada najduže čeka liječnike da dođu u dnevnu.

mare09
29.06.2011., 20:15
p.s. ako možeš izbjegni odlazak u dnevnu bolnicu (da, zaboravila sam, na uputnici za fragmin treba pisati - dnevna bolnica) ponedjeljkom, jer tada je dežuran dr. vuković. vjeruj mi, njegove pizdarije ne želiš čuti. a i imaju neke kolegije ponedjeljkom pa se tada najduže čeka liječnike da dođu u dnevnu.

Hvala ti puno na informacijama, meni je dr prepisao onaj od 2500, ali opet kad se sve zbroji ispadne lipa lova kad sam kupuješ tako da bi probala preko uputnice, moram ga primat do 12 tt obavezno, a za poslje će vidit ginić

Hvala za upozorenje u vezi vukovića, njega bi zadnjeg tila sresti i dopast njemu u ruke :lol:

anteaa2009
30.06.2011., 08:24
Vuković je i meni pravio mali problem ali je dežuran utorkom a ne ponedjeljkom..trebaju se naviknit na tebe i na dolaske jednom mjesečno pa neće bit problema

fuzzy73
30.06.2011., 10:21
meni je uletio ponediljkom, a i na siteu kluba trudnica split piše da je ponediljkom (doduše, stari su podaci).
u svih ovih 9 miseci što idem po inekcije niti jednom me nije isti liječnik obradio 2x, tako da čisto sumnjam da se netko može naviknuti, ne znam...

sretna sam što je ovo bio zadnji odlazak po fragmine, ostatak nakon poroda (mislim se školski bosti još 6 tjedana nakon poroda kako preporučuju u djelmiš i radončić) ću kupiti u ljekarni. nema šanse da mi daju u bolnici a ne mogu lovati hematologa sa 2 male bebice, 120 km dalje od splita.

sad me zanima kako će se ponašati prema meni u rodilištu, u četvrtak idem na hospitalizaciju i bost ću se sama. jedini mi je problem di držati inekcije pošto ne smiju na većoj temp. od 25 a sobe nemaju frižidere.
mislim da ću jednostavno pomaknit bodanje na 17 sati, pa reć mužu da ih donosi svaki dan..

kako ste vi to izvele u bolnici?

anteaa2009
30.06.2011., 11:55
mene znaju zbog smrti moje prve bebe i svega šta se izdešavalo a sestre u dnevnoj bolnici se ne mijenjaju i one su upoznate s fragminom a što se tiče fragmina u bolnici ne znam šta da ti kažem osim da bi svi trebali biti dobri prema tebi....mene isto čeka 6 tjedana fragmin nakon poroda a to je u deseti mjesec....kad ideš u rodilište i kad će te porodit

fuzzy73
30.06.2011., 13:13
idem za tjedan dana, tada ću biti 36+0. ne znam kad ni kakav će biti porod. ako mi je prva beba ostala zatkom, a druga poprečno, idem na cr. nadam se cr i zbog toga što mi je prije tjedan dana jedna imala 2900 a druga 2750.
koliko sam skužila, oni sa blizancima čekaju 37.tt, pa onda porađaju, ako ne krene prirodno u međuvremenu.
dakle, ležat ću bar tjedan prije poroda.
a nezgodno mi je sa inekcijama zbog ove sparine.

LaaLaa
30.06.2011., 15:06
nezgodno mi je sa inekcijama zbog ove sparine.

Mislim da injekcijama ne moze bas puno nasteti ako par dana budu na temperaturi nesto visoj od 25 stupnjeva.

Ja ih 15-ak dana, koliko mi traju zalihe do nove ture, jos uvijek drzim na sobnoj temperaturi u kojoj termometar pokazuje do 28 stupnjeva. Mislim da cu ih preseliti u frizider tek kada se temperatura podigne iznad 30 stupnjeva. Dan, dva sigurna sam da im ni 30 stupnjeva ne bi bas naskodilo.

fuzzy73
03.07.2011., 08:12
evo sad mi je palo na pamet - ako budem išla na cr, kako ide sa heparinom NAKON poroda? (hospitalizacija mi je za nekoliko dana, pa sam puna upitnika)
ja sam u malo čudnijoj situaciji, morati ću donositi svoje inekcije u bolnicu (zbog temperature će mi ih muž donositi svaki dan, nemam frižider u bolnici), dakle i ponijet jednu na cr.
kad se ubodem?
ako je totalna anestezija, koliko ću biti "van sebe"?
sad imam sto pitanja...

WandaTheFamous
03.07.2011., 09:27
evo sad mi je palo na pamet - ako budem išla na cr, kako ide sa heparinom NAKON poroda? (hospitalizacija mi je za nekoliko dana, pa sam puna upitnika)
ja sam u malo čudnijoj situaciji, morati ću donositi svoje inekcije u bolnicu (zbog temperature će mi ih muž donositi svaki dan, nemam frižider u bolnici), dakle i ponijet jednu na cr.
kad se ubodem?
sad imam sto pitanja...

Nećeš biti u anesteziji danima.
Carski u principu traje kraće nego klasični porod :zubo: (naravno da je sve individualno).
Samo zavisi koliko će te držat na intezivnoj.
Negdje nakon spinalne drže 24h, negdje nakon 3h te vrate u sobu. To stvarno zavisi od bolnice do bolnice.
Ne znam u koja se doba dana bockaš.
Zavisi kada ti bude porod, pa zavisi kad budeš nakon toga dospjela u krevet.
Ako je carsku u pitanju, on se planirano radi preko dana, znači do popodne si gotova, ako se bodeš popodne, može ti TM donijeti u vizitu.
Mislim da se oko svega možeš dogovorit sa osobljem. I sa doktorima i sa sestrama.
:)

Leda
03.07.2011., 10:11
kad se ubodem?
sad imam sto pitanja...
meni je u najmanju ruku cudno:eek: da ovo moras pitati na forumu; pa sto ne bi trebali doktori o tome odluciti?
naravno, apsolutno podrzavam da se informiras o tudjim iskustvima i sama budes upucena u to sto, kada i kako ide. i ja bih voljela znati.
sori sto se cudim, znam da imas svakakve peripetije s heparinom kod vas u splitu.

fuzzy73
03.07.2011., 15:10
meni je u najmanju ruku cudno:eek: da ovo moras pitati na forumu; pa sto ne bi trebali doktori o tome odluciti?
naravno, apsolutno podrzavam da se informiras o tudjim iskustvima i sama budes upucena u to sto, kada i kako ide. i ja bih voljela znati.
sori sto se cudim, znam da imas svakakve peripetije s heparinom kod vas u splitu.

hvala wanda!

leda, svi ginekolozi koje sam sretala u ovih 9 mjeseci što idem po heparine u bolnicu su se s podsmijehom osvrtali na moju trombofiliju.
a ja ne namjeravam izgubiti bebe koje sam toliko godina, da ne kažem desetljeća čekala zbog njihovog potcjenjivanja mojih mpo liječnika koji su me poslali na preglede za trombofiliju.
ne kužim je li to nekakva profesionalna zavist (koju sam doživila i od svog socijalca kad sam rekla da ću voditi trudnoću u mog mpo liječnika, pa mi niti terapiju za strep.b nisu htjeli dati već sam morala moliti dr. opće prakse za 2 kutije klavocina) ili nešto drugo, ne želim ulaziti u to.

činjenica je da imam mutacije na 3 od 5 gena za trombofiliju, da su žene koje su imale moje mutacije gubile bebe u trudnoći, da sam ja imala 2 biokemijske i nije mi uspilo dok heparin nisam uključila.
a to hoće li me oni ubosti ili ću se sama morati, nije me briga.
ja tamo stvarno nemam koga upitati (socij. gin. je smatrao da nemam osnove za uputnicu za hematologa, moš mislit) tipa hematologa.
tako da su mi tuđa iskustva jako bitna.

Leda
03.07.2011., 20:15
ma u biti fuzzy skroz si u pravu i opce sam sama sebi blesava sto se uopce cudim, tim vise kakvu sam aljkavost isto dozivjela ovih dana u bolnici :rolleyes:.
bas ih (doktore) treba drzati pod kontrolom i maksimalno se informirati i voditi racuna sam o sebi i na sve zivo ih upozoravati.
kao sto rekoh i u proslom postu, apsolutno podrzavam da se informiras.

WandaTheFamous
04.07.2011., 09:30
Fuzzy, sad sam se sjetila.

Daj majketi kad budeš išla na taj finalni razgovor prije poroda, ako oni stvarno planiraju carski, a nadam se da da, svejedno na tom zadnjem razgovoru kada dr kaže OK, dan D je sutra/preksutra, carski je u potpunoj/spinalnoj bla bla, mora ti reći kad i što...

Pitaj ga za taj fucking heparin, prvo jer koji dan prije poroda mora ići obustava heparina da ne bi bilo komplikacija tijekom operacije,
drugo, što se tiče prve terapije nakon carskog, ovdje kod nas koliko znam se daje preventivno nakon svakog carskog, znači dan nakon operacije oni sami tebi moraju dati dozu, ja osobno jednu dobila.
Pa moraju to zbrojit, da ne dobiješ duplu dozu heparina, kužiš, oni to MORAJU vodit, nije to niti moda nii zezancija, to je vrlo ozbiljna stvar.

Pusa

fuzzy73
04.07.2011., 11:08
mislim ja to njima naglasiti, obavezno.
i znam da se inekcije trebaju obustaviti dan ranije.
nisam znala da oni svakako daju heparin nakon cr, hvala na info!
nadam se da ću ponijeti laptop u bolnicu pa vam javim kako je prošlo

anteaa2009
05.07.2011., 19:38
koliko ja znam heparin se obustavlja 24 sata prije carskog i nakon carskog trebala bi se bosti još 6 tjedana.Skroz mi je u redu informirati se preko foruma jer mnogo pomognu tuđa iskustva....

marela23
06.07.2011., 04:46
evo moje iskustvo iz splita sto se tice heparina
rodila sam na carski rez i to je bilo hitno jer se posteljica pocela ljustiti....
primala sam cijelu trudnocu heparin i oni su mi ga nastavili davati kao dio terapije.....

fuzzy73
06.07.2011., 19:19
marela, jesi li imala išta papira o trombofiliji?
ja imam samo genetske nalaze...

anyway, sutra partim na hospitalizaciju, wish me luck...

anteaa2009
07.07.2011., 15:35
Daj Marella podijeli s nama iskustva o heparinu...nama iz St koje smo zapisane za carski....a ti fuzzy drži se ženo pa ćeš mi sve ispričat...

fuzzy73
15.07.2011., 10:53
evo me već 2. tjedan u bolnici. heparin si dajem sama i donosi mi muž od doma svaki dan. uvažili moju terapiju totalno, za sad sam zadovoljna. idem na cr zbog položaja beba i dobila sam upute kako sa inekcijama prije i poslije.

Leda
15.07.2011., 11:34
evo me već 2. tjedan u bolnici. heparin si dajem sama i donosi mi muž od doma svaki dan. uvažili moju terapiju totalno, za sad sam zadovoljna. idem na cr zbog položaja beba i dobila sam upute kako sa inekcijama prije i poslije.

odlicne vijesti fuzzy:), drago mi je da se sve tako dobro poslozilo.
jel ti vec zakazan carski? za kad? koliko ste sad tt? sretno:cerek:

e da, sto su ti na kraju rekli za injekcije nakon poroda? kad ide prva nakon carskog? i koliko su ti savjetovali da ih jos uzimas? znam da je preporuka jos 6 tjedana, ali doktori to cesto zanemare, koliko sam vidla po iskustvima ovdje.

fuzzy73
15.07.2011., 12:24
odlicne vijesti fuzzy:), drago mi je da se sve tako dobro poslozilo.
jel ti vec zakazan carski? za kad? koliko ste sad tt? sretno:cerek:

e da, sto su ti na kraju rekli za injekcije nakon poroda? kad ide prva nakon carskog? i koliko su ti savjetovali da ih jos uzimas? znam da je preporuka jos 6 tjedana, ali doktori to cesto zanemare, koliko sam vidla po iskustvima ovdje.

carski sredinom slijedećeg tjedna. inekcije još 6 tjedana iza. cr će biti ujutro, 1. heparin oko 5-6 popodne.
danas smo 37+2 :cerek:

anteaa2009
16.07.2011., 07:55
Drži se draga fuzzy....šaljem ti tisuću dobrih želja..........................

drpozitiva
03.08.2011., 16:57
Ne mogu doći do informacije, a zanima me ..
da li je darivanje krvi iz pupkovine moguće u slučaju nasljedne trombofilije i
terapije niskomolekularnim heparinom (ja sam konkretno na Fraxiparinu 0.4)

Nekak mi to ne izgleda logično, ali me zanima konkretna informacija
od cura koje imaju nasljednu tombofiliju i file su na terapiji heparinom;
i rodile što su im rekli i da li je to moguće?

Hvala

Leda
03.08.2011., 17:24
drpozitiva, nazalost ne znam odgovor na tvoje pitanje, a zanima me isto!

nego, gdje ces roditi i kakav porod ti predvidjaju - jesi li vec razgovarala sa svojim dr. o tome? vaginalni? carski? cekanje da samo krene? ili indukcija?

WandaTheFamous
03.08.2011., 18:22

Hvala

Dobro pitanje.
Ali mislim da ne bi trebalo imat utjecaja.
Prvo zato što je to bebina krv i pupkovina, ne tvoja.
Ali svejedno, mislim da ovisi o samom porodu.
Stanju i tebe i bebe u vrijeme poroda i prethodnom dogovoru s liječnicima.
Osim toga, tu se radi o matičnim stanicama, ne o donaciji krvi kao takvoj kod transfuzije.

2ana
03.08.2011., 19:50
Curke, može pomoć? Gotovi su mi nalazi, a nisu mi baš razumljivi;

FII (G20210A) G/G homozigot divljeg tipa
PAI-1 (5G/4G) 4G/4G mutirani homozigot
MTHFR (C677T) C/T heterozigot
ACE (ID polimorfizam) D/D mutirani homozigot

Hvala na odgovoru!

frupy
03.08.2011., 21:40

Hvala

Moguce je.:mig:
Ja sam bila na fraxiparinu 0.6 i najnormalnije sam mogla donirati maticne stanice.
Jos mi se Djelmis smijao kad sam ga to pitala.:)
A drugi par rukava je sto se iz zaklade A. Rukavina nitko nikada nije javio.:rolleyes:

larazg
03.08.2011., 21:55
a kakve to veze ima jedno sa drugim :ne zna:

vi cure koje ste trombofiličarke pa mogle ste se informirati i saznati da trombofilija nije bolest (kao npr AIDS) već poremećaj koji je genetski i koji spada pod genetiku.
i kakve veze vaš poremećaj ima sa bebinom pupkovinom i uzimanjem matičnih stanica iz nje :ne zna:

to je isto kao da pitate da li osoba sa npr Down sindromom može biti davaoc krvi? može, jer osoba sa Down-om nije bolesna. Osoba sa trombofilijom nije bolesna i vaš poremećaj u genetici nema veze sa bebom i njezinim matičnim stanicama (beba od vas može naslijediti poremećaj jer je to genetika ali ne može se zaraziti vašim 'bug'om jer je on vaš)

najnormalnije sam mogla dati matične stanice, najnormalnije ih ili pohraniti za vlastite potrebe - ali nisam..

zoro007
04.08.2011., 07:29
osoba s trombofilijom nije bolesna, ali barem ovdje osobe s faktor II, faktor V leiden ne mogu darivati krv.
po meni je pitanje forumasice legitimno i na mjestu u cilju da se iskljuce eventualnosti. svakako da zena s trombofilijom moze googlati do besvjesti, ali za svaku sigurnost se moze konzultirati s lijecnikom.
kako se to cesce kaze, ne postoje glupa pitanja, samo glupi odgovori.

drpozitiva
04.08.2011., 13:03
Evo, odgovorili su mi na mail iz zaklade ,
pa kopiram u cjelosti da i drugi imaju informaciju...

"Poštovana,zahvaljujemo se na odluci da krv iz pupkovine Vašeg djeteta donirate u Banku krvi iz pupkovine Ana Rukavina.
Vaše stanje nasljedne trombofilije nije kontraindikacija za darivanje.

Obrasce o doniranju krvi iz pupkovine na stranicama http://www.kbc-zagreb.hr/banka_krvi_iz_pupkovine treba popuniti i isprinati na način :
- obaviješteni pristanak za darivanje – isprintati u 3 primjerka (jedan ostaje Vama, a ostala dva predati osoblju rađaonice)
- zdravstveni upitnik- isprintati 1x (predati osoblju rađaonice)
- identifikacijski obrazac darivateljice - isprintati 1x (predati osoblju rađaonice)

Nije potrebno ništa slati u Banku krvi iz pupkovine jer dokumenti će biti dostavljeni zajedno sa krvi iz pupkovine.

Banka organizira dostavu seta u rodilišta u kojima se može donirati krv iz pupkovine te prijevoz krvi iz pupkovine iz rodilišta u Banku -popis rodilišta u kojima se može donirati krv iz pupkovine je na istoj internetskoj stranici.

O svojoj odluci obavjestite izabrano rodilište radi podizanja dodatnih obrazaca (odnosi se na rodilište Sv.Duh).

Još jednom Vam zahvaljujemo te za sve dodatne obavjesti slobodno nas kontaktirajte na broj tel. 2388-708

Srdačan pozdrav i puno sreće u nadolazećem periodu "

drpozitiva
04.08.2011., 13:14
a kakve to veze ima jedno sa drugim :ne zna:

vi cure koje ste trombofiličarke pa mogle ste se informirati i saznati da trombofilija nije bolest (kao npr AIDS) već poremećaj koji je genetski i koji spada pod genetiku.
i kakve veze vaš poremećaj ima sa bebinom pupkovinom i uzimanjem matičnih stanica iz nje :ne zna:

to je isto kao da pitate da li osoba sa npr Down sindromom može biti davaoc krvi? može, jer osoba sa Down-om nije bolesna. Osoba sa trombofilijom nije bolesna i vaš poremećaj u genetici nema veze sa bebom i njezinim matičnim stanicama (beba od vas može naslijediti poremećaj jer je to genetika ali ne može se zaraziti vašim 'bug'om jer je on vaš)

najnormalnije sam mogla dati matične stanice, najnormalnije ih ili pohraniti za vlastite potrebe - ali nisam..

lara ,trombofilija nije bolest, nego poremećaj, ali mi ipak za nju uzimamo lijek (heparin). Kao i svaki drugi lijek on ima utjecaja na svašta.
Apropos raspitivanja, raspitujem se u ovoj trudnoći gdjegod mogu o stvarima koje me muče (a kojih nažalost ima više), jer sa raznih strana dobivam razna mišljenja, odgovore i informacije na stvari koje pitam, a koje bi po logici stvari trebale biti na identičan način svuda definirane i koje bi doktori trebali znati.
Da sam htjela znati sve ovo što sad znam, onda bi studirala medicinu..

Žalosno je da moramo biti informirane više od puno doktora.
Da nismo , ja ne bi vjerojatno ni došla do ove trudnoće. A svi se prave pametni...

No dobro....forum je tu zato da pomogne, i zato sam i postavila pitanje tu..

drpozitiva
04.08.2011., 13:18
drpozitiva, nazalost ne znam odgovor na tvoje pitanje, a zanima me isto!

nego, gdje ces roditi i kakav porod ti predvidjaju - jesi li vec razgovarala sa svojim dr. o tome? vaginalni? carski? cekanje da samo krene? ili indukcija?

Dosad nisam o porodu ni razmišljala, niti išta po tom pitanju pitala.
Danas sam 34+4 :) i na idućem pregledu ću ih pitati kak to zamišljaju.
Rodit ću u Petrovoj, jer me od početka tamo kontroliraju.

Trenutno me više brine što stalno govore da je beba mala...Al' protoci i posteljica su ok, pa je onda to valjda ok :)

Leda
04.08.2011., 13:34
mda, ja sam isto u petrovoj, al vjerojatno drugi odjel:D.
meni je najavljen inducirani ili carski, al nisam vise ni u sto sigurna, a ponajmanje sto ja zelim:rolleyes:.
Trenutno me više brine što stalno govore da je beba mala...Al' protoci i posteljica su ok, pa je onda to valjda ok :)
:eek:
i kod mene manja beba!!!
i dobrano su me prestrasili, cak i neko vrijeme hospitalizirali zbog sumnje u IUGR. isto protoci i posteljica cijelo vrijeme ok. sada sam mirnija, jer smo vec na 36+ i beba uredno raste, samo je malo manja:ne zna: (al u granicama normale).
zaista se pitam kako bi bilo bez heparina i dal je manja beba ipak posljedica poremecaja u zgrusavanju (bez obzira na heparin!) ili je to samo slucajnost:ne zna:.

larazg
04.08.2011., 14:56
Dosad nisam o porodu ni razmišljala, niti išta po tom pitanju pitala.
Danas sam 34+4 :) i na idućem pregledu ću ih pitati kak to zamišljaju.

neka ti je sasrećom :)
najbitniji su protoci kroz tvoju trbušnu venu jer ona hrani posteljicu.
bitno je stanje posteljice (meni je bila granum III pred otkazivanje)
tebi je sve OK i nemaš razloga za brigu :)
a znam da te je strah.. i ja sam tako :(

fuzzy73
04.08.2011., 21:50
da se malo javim
rodila sam 20.7. dvije predivne cure 3300/49cm i 2900/48 cm.
porod je bio u spinalnoj anesteziji, carski.
terapiju fragminom sam nastavila i trebam je uzimati do 6 tjedana nakon poroda.

trenutno uživamo s bebama, jedini bed je što su mi se ugnjojili punti, ali ide na bolje, nadam se.

ne stignem na net, pa oprostite što se ranije nisam javila

WandaTheFamous
05.08.2011., 08:10
da se malo javim
rodila sam 20.7. dvije predivne cure 3300/49cm i 2900/48 cm.
porod je bio u spinalnoj anesteziji, carski.
terapiju fragminom sam nastavila i trebam je uzimati do 6 tjedana nakon poroda.

trenutno uživamo s bebama, jedini bed je što su mi se ugnjojili punti, ali ide na bolje, nadam se.

ne stignem na net, pa oprostite što se ranije nisam javila

Drago mi je da je sve u redu, a i rez će proći, čestitam od srca, uživajte zajedno! Velika pusa!
:cerek::cerek::cerek:

anteaa2009
06.08.2011., 14:47
Bravoooooooooooooo fuzzy

drpozitiva
08.08.2011., 15:57
neka ti je sasrećom :)
najbitniji su protoci kroz tvoju trbušnu venu jer ona hrani posteljicu.
bitno je stanje posteljice (meni je bila granum III pred otkazivanje)
tebi je sve OK i nemaš razloga za brigu :)
a znam da te je strah.. i ja sam tako :(

Hvala ti. Nadam se da se protoci ne mogu drastično pogoršati prek noći?

drpozitiva
08.08.2011., 15:58
da se malo javim
rodila sam 20.7. ....trenutno uživamo s bebama...

Čestitam :cerek:

drpozitiva
08.08.2011., 16:03
mda, ja sam isto u petrovoj, al vjerojatno drugi odjel:D.
meni je najavljen inducirani ili carski, al nisam vise ni u sto sigurna, a ponajmanje sto ja zelim:rolleyes:.

:eek:
i kod mene manja beba!!!
i dobrano su me prestrasili, cak i neko vrijeme hospitalizirali zbog sumnje u IUGR. isto protoci i posteljica cijelo vrijeme ok. sada sam mirnija, jer smo vec na 36+ i beba uredno raste, samo je malo manja:ne zna: (al u granicama normale).
zaista se pitam kako bi bilo bez heparina i dal je manja beba ipak posljedica poremecaja u zgrusavanju (bez obzira na heparin!) ili je to samo slucajnost:ne zna:.

Ja sam na početku primljena na PT1 u Petrovoj, tam su mi i odredili terapiju...
Nakon toga me kontroliraju u trudničkoj, a odjel sam vidla samo još jednom u 20-tom tjednu kad sam n-ti put pitala, zar mi ne moraju vaditi krv za kontrolu da se vidi da je doza heparina i dalje ok i da se sve odvija kak treba...:ne zna:

Nakon toga su mi krv slijedeći put vadili u 32-om tjednu opet na moje inzistiranje...Meni to baš nije normalno :ne zna:

A dodatno tvrde malo da je beba ok, pa sitna, pa presitna,pa..
Jedina mi je želja da ugledam živu i zdravu svoju curu , konačno....

Vjerujem da je dobro, jer je jako živahna..Sitna, a dinamitna :cerek:

bubimira
09.08.2011., 09:13
Nakon toga me kontroliraju u trudničkoj, a odjel sam vidla samo još jednom u 20-tom tjednu kad sam n-ti put pitala, zar mi ne moraju vaditi krv za kontrolu da se vidi da je doza heparina i dalje ok i da se sve odvija kak treba...:ne zna:
Nakon toga su mi krv slijedeći put vadili u 32-om tjednu opet na moje inzistiranje...Meni to baš nije normalno :ne zna:

na terapiji heparinom ti je bitno samo u prvih mjesec dana nakon početka terapije kontrolirat trombocite, nema drugih nalaza koji bi imali veze s terapijom (osim možda d-dimera ali oko toga su mišljenja dosta podijeljena - neki dr ako su d dimeri previsoki za tromjesečje povise dozu, drugi ne....)
e sad zašto na petrovoj nikome ne kontroliraju trombiće u početku, to ni meni nije jasno....i malo mi je neozbiljno....pa tu je i anemija, treba i to provjerit, preporučit željezo....možda misle da ti te kontrole radi tvoj soc. ginić?
kako misle da je beba premala? tipa, sitna beba ali sve u granicama normale ili sitnija tipa IUGR?

fuzzy73
09.08.2011., 09:43
u splitu NEMA ŠANSE da dobiješ heparin u dnevnoj bolnici bez friške krvne slike i kontrole trombocita. svaki misec. upravo sam jutros vadila kks jer preksutra idem po inekcije.

drpozitiva
09.08.2011., 10:23
na terapiji heparinom ti je bitno samo u prvih mjesec dana nakon početka terapije kontrolirat trombocite, nema drugih nalaza koji bi imali veze s terapijom (osim možda d-dimera ali oko toga su mišljenja dosta podijeljena - neki dr ako su d dimeri previsoki za tromjesečje povise dozu, drugi ne....)
e sad zašto na petrovoj nikome ne kontroliraju trombiće u početku, to ni meni nije jasno....i malo mi je neozbiljno....pa tu je i anemija, treba i to provjerit, preporučit željezo....možda misle da ti te kontrole radi tvoj soc. ginić?
kako misle da je beba premala? tipa, sitna beba ali sve u granicama normale ili sitnija tipa IUGR?

Meni su na samom početku, kad su me primili na odjel, napravili kompletnu krvnu sliku i šire krvne nalaze...(ne samo KKS i koagulogram) ,
zato i znam da mi je već na samom početku (u 6-tom tjednu) nalaz jako odstupao od mog normalnog ne-trudničkog stanja.

Ne bi se složila da je bitno samo prvih mjesec dana, jer kako trudnoća napreduje tako i beba raste i opterećenje na krvotok je sve veće...
Al' da znam točno što i kako gledaju ne znam.

A očito se i oni ne mogu dogovoriti.

Beba je granično sitna, dakle nije dijagnostirciran IUGR.
Kasni od jednog do tri tjedna, zavisi kako kad i zavisi tko me gleda na uzv.

bubimira
10.08.2011., 18:25
ma htjedoh reć da je što se tiče terapije heparinom bitno kontrolirat trombiće u prvih 3-4 tjedna nakon početka pikanja zbog moguće trombocitopenije uzrokovane heparinom pa da se na vrijeme terapija prekine ako treba jer može biti po život opasno.....nisam mislila na slučajeve ako treba nešto još kontrolirat iz nekih drugih razloga (ne znam koji nalazi su ti odstupali na početku) ako nema nekih drugih razloga i bolesti majke, mislim da bi kasnije (u 2. i 3. tromjesečju) trebali samo iskontrolirat OGTT, hemoglobin i feritin....ništa drugo mi ne pada na pamet....
ugl, nadam se da je bebač super, uz sva mjerenja na UZV uz izračunate tjedne piše i +/- odstupanje (obično je do 2 tjedna) tako da je to sve vj normalno i super....bitno da nije prestala rasti....

pikica_24
23.12.2012., 09:05
Kako izgledaju pretrage u Petrovoj za trombofiliju i sl.? da li je to samo vađenje krvi ili nešto još drugo? Spremam se u sljedeća 2 tjedna, a nemam pojma kud treba krenuti s uputnicama. Vjerojatno će mi doktor sve reći, no da podijelimo iskustva. Hvala

tina2701
25.12.2012., 22:34
Kako izgledaju pretrage u Petrovoj za trombofiliju i sl.? da li je to samo vađenje krvi ili nešto još drugo? Spremam se u sljedeća 2 tjedna, a nemam pojma kud treba krenuti s uputnicama. Vjerojatno će mi doktor sve reći, no da podijelimo iskustva. Hvala

samo vađenje krvi..ništa drugo....

pikica_24
27.12.2012., 14:51
A da li je netko bio primljen u Petrovu na jedan dan radi svih mogućih pretraga?

mimi_ri
27.12.2012., 15:15
A da li je netko bio primljen u Petrovu na jedan dan radi svih mogućih pretraga?

Ne kužim baš tvoje pitanje, ali ja sam iz Ri i dio mojih nalaza se slalo u Petrovu.
Znači ujutro sam došla u Ri izvaditi pet epruveta krvi i oni su poslali u Petrovu. i to je to. a u nalazima je sve bilo navedeno za trombofiliju, sve ono šta se traži.

pikica_24
27.12.2012., 15:26
Pa eto postoji mogućnost da se pacijent primi na jedan dan u bolnicu (valjda kao dnevna bolnica) i da se naprave sve potrebne pretrage. Npr. torch test uz sve ono vezano za trombofiliju. Detalje ću znati nakon prvog pregleda, jer sam naručena prvo na pregled tj. savjetovanje. Prebacit ću se na neku drugu temu s pretragama da ovdje ne zachatavam, jer evo našla sam na jednom drugom forumu popis svih mogućih pretraga ali neću ga sad kopirati jer je poduži.

mateja3232
04.05.2013., 20:49
:) imam par pitanja pa vas sve lijepo molim HEELPPPP

Uglvn. kao 13. godisnjakinja sam imala problema s upalom vena, tad i nikad vise.
U 9. mj 2012. sam imala operaciju ciste na jajniku i sad me ginekolog salje na testiranje trombofilije da se ustvrdi da li je moguce da koristim antibaby pilule da na taj nacin zastitim jajnike od cisti (endometrioza je bila tocnije) dok ne budem se odlucila na djecu. (Nisam radjala, niti bila trudna).

Moja pitanja su:

Dobila sam termin u KBC Dubrava, da li je tko bio tamo?

Koliko se dugo cekaju testovi? Kako uopce izgleda to testiranje? Obicno vadjenje krvi ili??
Please help !! :( ako se icega u zivotu bojim onda je to vadjenje krvi :S

tina2701
04.05.2013., 21:44
da..vađenje krvi...

a čeka se par tjedana na nalaze...

Zafrina
05.05.2013., 13:02
mateja, jel sve pretrage za trombofiliju mozes rijesiti u Dubravi? sto ti je gin napisao na uputnicu?

zanima me jer i ja trebam to rijesiti a ne zna kamo me poslati :rolleyes: :kava:

Myra
05.05.2013., 15:52
mateja, jel sve pretrage za trombofiliju mozes rijesiti u Dubravi? sto ti je gin napisao na uputnicu?

zanima me jer i ja trebam to rijesiti a ne zna kamo me poslati :rolleyes: :kava:

Nek te pošalje na Rebro, tamo sam ja sve odradila.

mateja3232
05.05.2013., 17:06
Ja se nadam da ce sve tamo obaviti.
Na uputnici mi pise, st post trhombophlebitis ext.inf.sin
Pri pregled hematologa

Meni je tu uputnicu dala doktorica opce prakse, jer kad sam trazila ginekologa (kod kojeg sam samo prijavljena, inace idem u bolnicu ali privatno) on mi je rekao da je nepotrebno.

Nemam pojma, mislim da cu opet sad jedan dan posjetiti doktoricu jer tad kad mi je pisala je bila u totalnom kaosu i zurbi! Nadam se da nije nista krivo napisala, iako razmisljam da sve to obavim u Njemackoj. Moram nazvati samo osiguranje da vidim sto mi oni pokrivaju, a sto placam!

Jel se s tim nalazima treba ona poslije javiti hematologu?? Ako mi netko moze malo opisati proceduru bila bih jako zahvalna :)

Lyanna Stark
05.05.2013., 18:30
Nisam jednom cula da jedan doktor govori da su neke doista potrebne pretrage - nepotrebne. Bolje napravi te pretrage, bolje safe than sorry.

Zafrina
06.05.2013., 07:15
Nek te pošalje na Rebro, tamo sam ja sve odradila.

hvala na info!

sorry, nisam baš polovila - kad si radila pretrage na Rebru?

pikica_24
06.05.2013., 15:56
hvala na info!

Ili u Petrovu - to se zove prekoncepcijska obrada. Njihov laboratorij je na Rebru, tako da su međusobno povezani.

Myra
06.05.2013., 19:38
hvala na info!

Prije cca 3 godine.

mateja3232
07.05.2013., 09:25
Nisam jednom cula da jedan doktor govori da su neke doista potrebne pretrage - nepotrebne. Bolje napravi te pretrage, bolje safe than sorry.

:D zato sam i otisla od tog doktora, cak i kad sam se pozvala na svoje pravo na misljenje i pregled rekao mi je da to stvarno nije potrebno.

Ja se nadam da ce sve biti u redu :D i da necu bas totalno poludjeti kad vidim iglu :D

mateja3232
11.05.2013., 17:04
I da, da li se smije jesti i piti prije pretraga?? Da li je klasicno kao za normalno vadjenje krvi ili?

Myra
11.05.2013., 19:48
I da, da li se smije jesti i piti prije pretraga?? Da li je klasicno kao za normalno vadjenje krvi ili?

Koliko znam iz iskustva, jelo nema veze s tim pretragama.

LilLiYellow28
11.05.2013., 20:53
Koliko znam iz iskustva, jelo nema veze s tim pretragama.

Da, nema jelo veze. Ja sam jela, i pitala sestru jel neki problem kaze da nije ;)

Lee Anne
12.05.2013., 09:38
Ne sjećam se točno za koje pretrage, ali za jedno vađenje krvi nisam smjela niti jesti niti čak vode popiti prije vađenja. Taj test se čeka 3 tjedna.

Nikol32
07.11.2013., 17:43
evo mene i tu... ja sam saznala da bolujem od trombofilije kad sam izgubila drugu bebu. prvu sam izgubila u 7. tjednu a drugu sam rodila mrtvu curicu u 6. mjesecu trudnoce. Trebali su odmah inducirati porod ali sam morala prije toga dobiti 12 doza trombocita jer su moji bili 53. kada je to sve proslo, isla sam na hematologiju. trombociti su opet bili niski, najvise su bili96, nikako vise. isla sam vadit kostanu srz, antitjela trombocita, agregacija trombocita i svakakve pretrage i nasli su mi neki homozigot za PAI I, i rekli ako ostanem trudna da se odmah javim na hematologiju. evo sad sam usla u 13. tjedan. odmah su me poslali u petrovu gdje sam lezala 10 dana i odredili su mi terapiju fraxiparinima cijelu trudnocu. zasad je dobro pa cemo vidjeti.

lala_dream
08.11.2013., 12:40
Pozdrav cure!
Ja sam u prvoj trudnoći na temelju MTHFR heterozigot mutacije primala Fraxiparin 0,4. Sve je prošlo super, trudnoća školska.
Sad opet imam plus, spremam se u proceduru u Petrovu (dr. Đelmiš koji mi je i prvu trudnoću vodio), ali sad čitam malo ovu temu, meni nitko nikad nije vadio dimere, nije spominjao protoke i sl.
Doduše, beba nije zaostajala i koliko ja kužim ova moja mutacija je "lagana", ali sad me frka uhvatila...
Da li su se vama ove pretrage radile radi zastoja razvoja (ili slično) ili preventivno?

tina2701
11.11.2013., 21:07
za MTHFR neki ni ne daju heparin nego preporučuju samo pojačanu dozu folne kiseline ..5-10 mg folacina..

zoro007
12.11.2013., 05:50
za MTHFR neki ni ne daju heparin nego preporučuju samo pojačanu dozu folne kiseline ..5-10 mg folacina..

ja sam dobila heparin. misljenja glede toga su podijeljena. hematolog mi je rekao da ga na tu mutaciju ne trebam, MPOvci su mi ga davali nakon svakog transfera zbog mutacije.

@lala_dream
svakako napomeni da si u prvoj trudnoci imala heparin, mozes malo i dramiti da je bilo zastoja u rastu itd..samo da ga dobijes.

julianna-24
18.01.2014., 13:37
Koliko se čekaju nalazi testova tromboflije u Petrovoj 3?

Znam da protein S radim u Dubravi i čekam mjesec dana

lala_dream
20.01.2014., 07:59
Julianna, davno sam radila, ali koliko se sjećam 2-3 tj.

kukuc
25.04.2014., 12:30
Pridružujem se svima koje se bodu...

E sad u prvoj trudnoci sam se pikala zadnja 3 mjeseca jer su mi slucajno tad otkrili trombofiliju.
Ovaj put moram od pocetka...
Drzim tu kutiju i uputstva u ruci i guglam pokusavajuci pronaci kojim nacinom pikanja se ne dogadjaju podljevi i bolne kvrge...
Ona tri mjeseca pikanja su mi takve kvrge nastale da su nestale tek pol godine nakon poroda i bolilo je za poludit...

Ima li itko ovdje kakav savjet iz iskustva kako se pravilno bosti da se ne dogadjaju svi ti uzasi?
Bodem se u bedra. Jednostavno nisam u stanju se u trbuh ubosti...:ne zna:

frupy
25.04.2014., 12:37
Ja sam isto imala kvrgu na kvrgi :(, jedino mi ne bi iskocile kad bi uspjela nekako ubosti pod malim kutem, ne znam kak to drugacije objasnit.
Koje injekcije koristis?

I koje mutacije imas?

Ja sam se pikala zadnja 2 mj. u prvoj trudnoci, a sad kao ne trebam.:(

kukuc
25.04.2014., 13:25
Koristim fraxiparine 0,4 i imam tockastu mut. F II 20210A
Heterozigot.

Ne znam meni su odmah sa pozitivnim testom odmah trazili injekcije za cijelu ovu trudnocu :/

Mislim... Ubola sam se sad, pa se skoro srusila pa bluvala pa visila naglavacke da mi se tlak popravi...
Jos samo 279 puta tak :D

frupy
25.04.2014., 13:34
Koristim fraxiparine 0,4 i imam tockastu mut. F II 20210A
Heterozigot.

Ne znam meni su odmah sa pozitivnim testom odmah trazili injekcije za cijelu ovu trudnocu :/

Mislim... Ubola sam se sad, pa se skoro srusila pa bluvala pa visila naglavacke da mi se tlak popravi...
Jos samo 279 puta tak :D

Kod djelmisa si?
Sad sam procitala par str.unazad tvoju pricu iz 1. trudnoce. Covjece, prvi dio kao da si o meni pisala :eek::eek::eek: - ista doktorica, isto visoki d-dimeri, isto sam morala juriti djelmisu jer su mi u viliju rekli da ne trebam heparin.:eek:
Ja nemam dokazanih mutacija, ali mi trenutne vrijednosti u trudnoci sve vise divljaju prema kraju 2. tromjesecja pa nitko ne zna sto bi sa mnom.:(
Zasad sam samo na aspirinu, 18.tj.

Koji si ti sad tjedan?

hooray
25.04.2014., 13:42
oho, nisam ni znala da ima ova tema na trudnicama...
I procitam da je lala dream samo na MTHFR hetero primala heparin...
ja zbilja trebam Djelmisu

frupy
25.04.2014., 13:43
oho, nisam ni znala da ima ova tema na trudnicama...
I procitam da je lala dream samo na MTHFR hetero primala heparin...
ja zbilja trebam Djelmisu

Odi, definitivno, rekoh ti vec.:)

kukuc
25.04.2014., 13:53
Frupy :D

Jesam kod Djelmisa, tj kod njega sam odletila kad me ona luda Ujevicka otkantala jer je isla na godisnji i on je vodi prvu t. Do kraja.
Sad sam od pocetka kod dr Ivanisevic jer mi je super bila na uzvima prosli put, a ionak su ista poliklinika :).

A ti si radila testove pa ti nisu pokazali nis ili?

hooray
25.04.2014., 14:00
znam znam :)

ja sam malo spora, ne volim forsirati stvari, ali previše stvari ukazuje na to da mi treba pomoć u trudnoći...
dovršit ću pretrage i izgleda završiti u petrovoj, koju sam nekako uporno izbjegavala...

julianna-24
25.04.2014., 14:26
mene je od dr Ivanisevic odbilo to sto kad dodjes u bolnicu onda te ne pozna.

ja ssm kod Hafnera
jos ssmo da ostanem trudna :zubo:

frupy
25.04.2014., 15:09
Frupy :D

Jesam kod Djelmisa, tj kod njega sam odletila kad me ona luda Ujevicka otkantala jer je isla na godisnji i on je vodi prvu t. Do kraja.
Sad sam od pocetka kod dr Ivanisevic jer mi je super bila na uzvima prosli put, a ionak su ista poliklinika :).

A ti si radila testove pa ti nisu pokazali nis ili?
Saljem ti pp.
Price su nam zastrasujuce slicne.:eek::horror:
znam znam :)

ja sam malo spora, ne volim forsirati stvari, ali previše stvari ukazuje na to da mi treba pomoć u trudnoći...
dovršit ću pretrage i izgleda završiti u petrovoj, koju sam nekako uporno izbjegavala...

Nemoj izbjegavati petrovu, to su samo urbane legende da je tamo jezivo.
Ja imam iskustva i s vinogradskom i sa sv.duhom i s petrovom i ponovit cu ono sto se cesto govori: ako imas bilo kakvih problema u trudnoci, moli boga da zavrsis u petrovoj - oni ipak imaju najvise iskustva s rizicnim trudnocama, sto god tko mislio o njima.
Ja s petrovom imam divna iskustva i svaki put mi je milo oko srca kad onuda prodjem.:cerek:

kukuc
25.04.2014., 16:17
mene je od dr Ivanisevic odbilo to sto kad dodjes u bolnicu onda te ne pozna.

ja ssm kod Hafnera
jos ssmo da ostanem trudna :zubo:

Ja nemam to iskustvo da te ne pozna, al imam dojam da drzi distancu jer ne zeli da se stvara dojam ikakvih protekcija, al to je sve individualno :ne zna:

frupy
25.04.2014., 16:43
Ja nemam to iskustvo da te ne pozna, al imam dojam da drzi distancu jer ne zeli da se stvara dojam ikakvih protekcija, al to je sve individualno :ne zna:

Ni ja.
Ja cak imam iskustvo da je prema meni bila ljubaznija u bolnici nego kad sam dosla privatno. Valjda joj je bio los dan kad sam dosla u polikliniku.:D

julianna-24
25.04.2014., 16:53
Imala sam prilike pričati s jednom curom koja je skoro izgubila bebu . Cijelu trudnoću je išla privatno Đelmiš-Ivanišević da bi na kraju završila na hitnoj u Petrovoj i ovi se ponašali ko da je ne poznaju.
Kaže da je najgora stvar bila što im je morala objašnjavati što joj je kako joj je,povijest bolesti,ko da su dobili amneziju.

Ugl meni bilo dosta

frupy
25.04.2014., 17:02
A gle, svatko ima neka svoja iskustva.:ne zna:

Meni ona nikad nije sjela, ali ne zbog (ne)ljubaznosti prema meni nego zbog nekih drugih stvari.
Osim toga, njih dvoje su mi pomogli i spasili mi bebu kad je bilo jako gusto, a mnogi dr. su se napravili ludi, tako da...:ne zna:

julianna-24
25.04.2014., 17:08
da,svaka osoba ima svoje iskustvo,kada mi je ona to ispričala našla sam par sličnih priča po forumima tako da me to baš obeshrabrilo za odlazak njima
Ne sviđa mi se nikako ni to što Đelmiš ne traži krvnu sliku za preglede.

frupy
25.04.2014., 17:15
da,svaka osoba ima svoje iskustvo,kada mi je ona to ispričala našla sam par sličnih priča po forumima tako da me to baš obeshrabrilo za odlazak njima
Ne sviđa mi se nikako ni to što Đelmiš ne traži krvnu sliku za preglede.

Mene nijedan dr. nije trazio krvnu sliku za preglede.:ne zna:
Samo na pocetku trudnoce i pred porod.
Sve sto radim od nalaza krvi, radim privatno i po svom nahodjenju. I prema nalazu odlucim koji mi je sljedeci potez i kome trebam ici.

julianna-24
25.04.2014., 17:17
dr Hafner traži zato sam se i odlučila za njega,između ostalog

julianna-24
25.04.2014., 17:17
nego jeli istina da trombociti ne smiju biti iznad 300 u heparinskim trudnoćama?

frupy
25.04.2014., 17:18
dr Hafner traži zato sam se i odlučila za njega,između ostalog

Ne trazi.
Tko ti je to rekao?

julianna-24
25.04.2014., 17:22
Ne trazi.
Tko ti je to rekao?

cura koja vodi trudnoću kod njega i na heparinu je

frupy
25.04.2014., 17:29
Prvi glas.
Ja imam drugacija iskustva.

nicolleta
25.04.2014., 19:38
Prvi glas.
Ja imam drugacija iskustva.

Ja sam kod hafnera trebam rodit svaki dan, na fraxiparinu sam i tražio
me je kks svaka 4tjedna kroz cijelu trudnoću i to pod obavezno
sam morala imat taj nalaz i uputa je bila da trombociti ne smiju biti
ispod 100 a gornju granicu ne znam.....
Netko je pitao kako izbjeći kvrge nakon 8 mjeseci pikanja mogu reći
da me je spasilo što sam se svaki dan mazala sa kremom koja se zove gavezin...
Stvarno me spasila pikam se naizmjenično u ruke i noge....Još me čekaju neka 2 mjeseca
pikanja....

frupy
25.04.2014., 20:31

Ajde, drago mi je.
Super je cuti i drugacija iskustva.

kukuc
26.04.2014., 09:40
..

Super! Moram kupit gavezin!
U ljekarnama? Proizvodjac?

julianna-24
26.04.2014., 09:44
Stvarno me spasila pikam se naizmjenično u ruke i noge....Još me čekaju neka 2 mjeseca
pikanja....

nicolleta ;)

kako si ? kako ide pikanje?

šta se kreme tiče gavez je u pitanju?

nicolleta
26.04.2014., 10:04
Super! Moram kupit gavezin!
U ljekarnama? Proizvodjac?

Uzmi si obavezno....krema je potpunobna prirodnoj bazi tako dav
možeš koristiti i s obzirom da nije velika površina koja se maže
može se mazat stalno bez prestranka....ja ju kupujem u lavandi u biljnoj
drogeriji košta oko 90 kn...proizvodi apipharma....

nicolleta
26.04.2014., 10:16
nicolleta ;)

kako si ? kako ide pikanje?

šta se kreme tiče gavez je u pitanju?

Evo dogurali do termina sad čekamo neće ništa forsirat da
ne dobijem trombozu....čekam da rodim pa da znam da još 60
pikanja...mene je gavezin spasio daleko od toga da nemam kvrga
ali s mazanjem se brže apsorbiraju. ...kremu mi je preporučila
jedna doktorica iz petrove kad mi je sin bio na penicilin injekcijama
i imao kvrge pi guzi i onda sam mu s time mazala da brže prođe. .

Kako si ti?

julianna-24
26.04.2014., 10:20
brojim sitno iza ovulacije :D

ide,bila sam u groznoj depresiji cili 3 misec,bilo mi je katastrofa,prijateljica mi je dogovorila susret kod psihologa onda možeš zamisliti,ali prošlo je,valjda treba odtugovati svoje i okreniti novi list. Zvuči isprazno ali zaista je tako

kukuc
02.05.2014., 08:24
Izvjestaj: za sada kvrga nikakvih osim prve...
Procedura:
Uperim stolnu lampu u nogu di cu se pikat i natezem kozu da vidim sve zilice pa tak odaberem mjesto izmedju njih, kut pikanja napravim nesto manji od 45 stupnjeva i valjda 10 minuta mic po mic to istiscem skupa sa zrakom.
Pikam se navecer, a ujutro bude samo blaaago tvrdje tam di je usao lijek, do navecer nema tragova pikanja.
Ne boli nis.
Eto... Nadam se da ce tak i dalje :)

julianna-24
02.05.2014., 08:26
mene čeka pikanje uskoro

zanima me samo kakva je procedura kada se ide po heparin u bolnicu dići?
treba mi uputnica od socijalke i idem na Sv Duh po to? jel se trebam najaviti na Sv Duh

(svašta sam čitala pa..)

sve mi je usput,samo m ije socijalka Bogu iza nogu

nicolleta
02.05.2014., 12:10
mene čeka pikanje uskoro

zanima me samo kakva je procedura kada se ide po heparin u bolnicu dići?
treba mi uputnica od socijalke i idem na Sv Duh po to? jel se trebam najaviti na Sv Duh

(svašta sam čitala pa..)

sve mi je usput,samo m ije socijalka Bogu iza nogu

procedura ti je sljedeca - uzimas uputnicu za dnevnu bolnicu od socijalne upisujes se, uzmu ti povijest bolesti, izvade kks (s obzirom na dogovor s dr koji imas ne ostajes lezat), cekas od povjerenstva odobrenje kad odobre cca 10-14dana zovu te da to pokupis i s tim papirom ides u TA ali onu obicnu u prizemlju i tamo preuzimas 30 injekcija....i onda svaki mjesec par dana prije nego ostanes bez injekcija zoves ih u TA i oni ti naruce injekcije koje podizes....treba ti samo ta jedna uputnica na pocetku koja ti vrijedi za cijelu trudnocu i babinje tj za perod koji ti propisan heparin.....

julianna-24
02.05.2014., 16:29
procedura ti je sljedeca - uzimas uputnicu za dnevnu bolnicu od socijalne upisujes se, uzmu ti povijest bolesti, izvade kks (s obzirom na dogovor s dr koji imas ne ostajes lezat), cekas od povjerenstva odobrenje kad odobre cca 10-14dana zovu te da to pokupis i s tim papirom ides u TA ali onu obicnu u prizemlju i tamo preuzimas 30 injekcija....i onda svaki mjesec par dana prije nego ostanes bez injekcija zoves ih u TA i oni ti naruce injekcije koje podizes....treba ti samo ta jedna uputnica na pocetku koja ti vrijedi za cijelu trudnocu i babinje tj za perod koji ti propisan heparin.....

Ahaa,bojala sam se da ću morati svaki mjesec ići po uputnicu kod socijalne ginićke :rolleyes:

Nicoletta kojim danima je Hafner na Sv Duhu?

julianna-24
02.05.2014., 16:35
nisam sigurna kada da ga zovem,u utorak i četvrtak vadim betu,mislila sam ga zvati u četvrtak kada dobijem drugi nalaz

prijedlog nicolleta?

nicolleta
02.05.2014., 17:29
nisam sigurna kada da ga zovem,u utorak i četvrtak vadim betu,mislila sam ga zvati u četvrtak kada dobijem drugi nalaz

prijedlog nicolleta?

On ti srijedom ima ambulantu. ...do idućeg tjedna ti ga nema dolazi
u ponedjeljak. . Pa to se nešto očekuje ajde baš super baš mi je
drago....vidi nalaz u utorak ako će ti beta već tada potvrđivati nazovi
ga odmah...po meni svakako nazovi da se naručiš jer je malkice
gužva zadnjih tjedana i stalno ima neke hitne slučajeve. ..

julianna-24
02.05.2014., 17:36
On ti srijedom ima ambulantu. ...do idućeg tjedna ti ga nema dolazi
u ponedjeljak. . Pa to se nešto očekuje ajde baš super baš mi je
drago....vidi nalaz u utorak ako će ti beta već tada potvrđivati nazovi
ga odmah...po meni svakako nazovi da se naručiš jer je malkice
gužva zadnjih tjedana i stalno ima neke hitne slučajeve. ..

je je,pozitivan test,čekamo potvrdu bete
dobro da si mi rekla,zovem ja njega u utorak ;)

nicolleta
02.05.2014., 20:37
je je,pozitivan test,čekamo potvrdu bete
dobro da si mi rekla,zovem ja njega u utorak ;)

Baš mi je drago i baš sam sretna radi tebe....od srca ti želim školsku
trudnoću i da sve prođe dobro....zovi ga u utorak....

julianna-24
02.05.2014., 20:44
Baš mi je drago i baš sam sretna radi tebe....od srca ti želim školsku
trudnoću i da sve prođe dobro....zovi ga u utorak....

hoću i od srca ti hvala na svemu
baš si bila strpljiva sa mnom,imala sam puno pitanja i sve si tako lipo objasnila i uputila me što da radim i kamo da idem

stvarno sam ti zahvalna na svemu

frupy
03.05.2014., 17:40
julianna, cestitke i sretno!

Francesca
03.05.2014., 21:26
Pikala sam se cijelu trudnocu, od bete i cijelo vrijeme do zadnjih par tjedana - u trbuh. Imam dost spekeca pa mi bilo ok.
Nikad kvrga nikakvih, tu i tamo neka sljiva
Zadnja 2-3 tj sam pikala u bedra i to mi bilo koma - kvrge i sljive
U bolnici su me pikali u ruku - isto kvrge

niks11
15.07.2014., 13:43
Pozdrav cure!ima li koja da je dobila tronboflebitis u 29 tj.trudnoce.d-dimeri su mi bili 3940 sad su 2280.dobivam dvije doze fraxiparina od 0.6,jos sam u bolnici sutra tjedan dana,lezim smijem samo do wc.pa me zanima jel imala koja takav prblem koliko ste bile u bolnici i sta ste poslje.hvalar

frupy
15.07.2014., 14:09
Pretpostavljam da cete pustiti na kucnu njegu, nastaviti ces se pikati do kraja trudnoce i cca 4-6 tj. poslije poroda, imat ces cesce preglede na kojima ce ti pazljivije gledati protoke, morat ces kontrolirati d-dimere.

Jesi u petrovoj?

Kako je beba, koliko je teska, jesu vec obratili paznju na protoke?

Kakve si simptome imala?