PDA

View Full Version : Hrvatska, Srbija, BiH - usporedba

stranice : 1 [2] 3 4

Slaven80
14.04.2008., 17:47
Upravo tako, to mora postati proces,mora se stvoriti dinamično tržište rada.

Ako vlasniku trgovine 10 ljudi da otkaz, a nitko se ne javi na oglas za posao on trpi gubitke i naravno da če korigirati primanja, tada če linearno plaće rasti u svim okolnim trgovinama(idealan slučaj) , glupo je očekivati da plače rastu zbog večeg prometa.

Drugim rečima, da bi se povećale plate u okolnim radnjama, ja moram dati otkaz. U tom slučaju ja sam bez posla, gazda će zaposliti druge jer ima previše nezaposlenih, a cena rada ostaje ista (idealan slučaj:)). Medjutim, poslednja rečenica je 100% istinita... mora postojati drugi način...

bonislav
14.04.2008., 18:05
Ne pušim tu ljevičarsku demagogiju, dobijaju onoliko love koliko poslodavac misli da vrijede. Ako im se ne sviđa, doviđenja gospodo...

To vrijedi u zapadnim razvijenim društvima u kojima vlada pravo.
Mi to nismo.:kava:

Pogotovo kada pogledamo kako su veliki poslodavci u RH došli do imovine dok su prije rata šišali ovce ili bili šoferi.:kava:

ja more
14.04.2008., 18:55
Sekira, video bih tebe da radiš za te pare 12 sati, pusti demagogije, ovde se priča o stvarnom životu...
Stvarno znam dosta ljudi koji rade tamo i to stvarno nema smisla.

bonislav
14.04.2008., 19:00
Sekira, video bih tebe da radiš za te pare 12 sati, pusti demagogije, ovde se priča o stvarnom životu...
Stvarno znam dosta ljudi koji rade tamo i to stvarno nema smisla.

Točno.
Ne mogu svi biti informatički programeri,brokeri,nogometaši,šefovi.

Netko treba radit i u dućanu, u tvornici bez obzira što se proizvodi...

A ti ljudi također imaju pravo na život dostojan čovjeka. Plaća od 2000 kn je taman da si kupiš štrik.:kava:

ja more
14.04.2008., 19:06
Točno.
Ne mogu svi biti informatički programeri,brokeri,nogometaši,šefovi.

Netko treba radit i u dućanu, u tvornici bez obzira što se proizvodi...

A ti ljudi također imaju pravo na život dostojan čovjeka. Plaća od 2000 kn je taman da si kupiš štrik.:kava:

Još kad bih znao koliko mu dođe 2000 kuna...

u prolazu
14.04.2008., 19:22
Drugim rečima, da bi se povećale plate u okolnim radnjama, ja moram dati otkaz. U tom slučaju ja sam bez posla, gazda će zaposliti druge jer ima previše nezaposlenih, a cena rada ostaje ista (idealan slučaj:)). Medjutim, poslednja rečenica je 100% istinita... mora postojati drugi način...Gle, ti nemoras dati otkaz i ostati bez posla vec samo prijeci kod drugog poslodavca u 'najnezgodnijem trenutku'.

Nema nista bolje nego cuti na tv kada se poslodavci tuze 'ima posla ali nema tko raditi!!'. Medjutim ako je ukupna ekonomija neke drzave ( ili firme ) na losim nogama onda poslodavac nekada ni da hoce ne moze podignuti placu....za to onda sluzi 'trziste' da takve maknu iz ekonomije zemlje.

Ja sam prije 8-9 godina radio za jednu firmu koja je imala 10000 DM ( 5kEura) mjesecnog prometa i 4 zaposlena...naravski da mi placa nije mogla biti veca od 800 DM ( 400 eu )koliko god sam ja tada govorio o izrabljivanju niti je tu moglo biti rijeci o nekakvoj povisnici...jer je i tu placu poslodavac jedva isplacivao. Rjesenje se nametnulo samo po sebi...idemo dalje!!

u prolazu
14.04.2008., 19:27
Još kad bih znao koliko mu dođe 2000 kuna...2000 kuna je otprilike minimalna placa u Hrvatkoj i iznosi 275 eura.

lider30
14.04.2008., 19:58
Upravo tako, to mora postati proces,mora se stvoriti dinamično tržište rada.

Ako vlasniku trgovine 10 ljudi da otkaz, a nitko se ne javi na oglas za posao on trpi gubitke i naravno da če korigirati primanja, tada če linearno plaće rasti u svim okolnim trgovinama(idealan slučaj) , glupo je očekivati da plače rastu zbog večeg prometa.

:top: Točno. U tržišnim gospodarstvima i radnici su na tržištu (rada). Dokle god poslodavac vrlo brzo nalazi zamjenske radnike, a radnici teško nalaze novi posao, ne mogu se očekivati ekstra dobri uvjeti zaposlenja.

Zato mislim da je i u Hrvatskoj svako zaposlenje, pa i ono sa neto plaćom od 300/400 Eura dobro, jer pravi mali koračić prema elastičnom tržištu rada, mogućnost alternativnim zaposlenjima i sl.
Bolje tržište rada čine stalni pritisak na poslodavca da korigira uvjete za radnika.
U naravi to je proces, koji se poboljšava sa ukupnim gospodarstvom. Mislim da je Hrvatska na dobrom putu s konstantnim smanjenjem nezaposlenosti.

u prolazu
14.04.2008., 20:06
:top: Točno. U tržišnim gospodarstvima i radnici su na tržištu (rada). Dokle god poslodavac vrlo brzo nalazi zamjenske radnike, a radnici teško nalaze novi posao, ne mogu se očekivati ekstra dobri uvjeti zaposlenja.

Zato mislim da je i u Hrvatskoj svako zaposlenje, pa i ono sa neto plaćom od 300/400 Eura dobro, jer pravi mali koračić prema elastičnom tržištu rada, mogućnost alternativnim zaposlenjima i sl.
Bolje tržište rada čine stalni pritisak na poslodavca da korigira uvjete za radnika.
U naravi to je proces, koji se poboljšava sa ukupnim gospodarstvom. Mislim da je Hrvatska na dobrom putu s konstantnim smanjenjem nezaposlenosti.Dobro, ali kako objasnjavas da je recimo u Medjimurskoj zupaniji koja je jedna od najbogatijih zupanija Hrvatske i gdje je nezaposlenost jako niska ( medju najnizim u Hrvatskoj ) istovremeno prosjecna placa najniza u Hrvatskoj. Sa druge strane u Splitskoj zupaniji gdje je nezaposlenost jedna od najvisih u drzavi..prosjecna placa je paradoksalno takodjer u samom vrhu..odmah do Zagreba, Rijeke i Istre!!?

lider30
14.04.2008., 20:23
Dobro, ali kako objasnjavas da je recimo u Medjimurskoj zupaniji koja je jedna od najbogatijih zupanija Hrvatske i gdje je nezaposlenost jako niska ( medju najnizim u Hrvatskoj ) istovremeno prosjecna placa najniza u Hrvatskoj. Sa druge strane u Splitskoj zupaniji gdje je nezaposlenost jedna od najvisih u drzavi..prosjecna placa je paradoksalno takodjer u samom vrhu..odmah do Zagreba, Rijeke i Istre!!?

Može se objasniti razlikama u "sivoj zoni" gospodarstva. Znači da je u Splitskoj registrirana nezaposlenost dosta viša od prosjeka, ali ljudi imaju alternative "na crno".
Također mislim da većina ljudi živi uz more imaju puno mogućnosti u turizmu (iznajmljivanja nekretnina, rentanja opreme, usklužne djelatnosti vrlo su lako negdje u "sivoj zoni"), za neprijavljene djelatnosti i oni mogu činiti lažnu sliku na registru nezaposlenih.
A i struktura je gospodarstva drukčija. Na moru su visokoprofitabilne grane gospodarstva (turizam prije svega), a gore su većinom industrijski pogoni.
Ne možemo ni zaboraviti da je Međimurska tek prije najviše šest/sedam godina krenula u visoku stopu zaposlenosti, pa neki procesi nisu došli do punog izražaja na tržištu rada.

u prolazu
14.04.2008., 20:33
Može se objasniti razlikama u "sivoj zoni" gospodarstva. Znači da je u Splitskoj registrirana nezaposlenost dosta viša od prosjeka, ali ljudi imaju alternative "na crno".
Također mislim da većina ljudi živi uz more imaju puno mogućnosti u turizmu (iznajmljivanja nekretnina, rentanja opreme, usklužne djelatnosti vrlo su lako negdje u "sivoj zoni"), za neprijavljene djelatnosti i oni mogu činiti lažnu sliku na registru nezaposlenih.
A i struktura je gospodarstva drukčija. Na moru su visokoprofitabilne grane gospodarstva (turizam prije svega), a gore su većinom industrijski pogoni.
Ne možemo ni zaboraviti da je Međimurska tek prije najviše šest/sedam godina krenula u visoku stopu zaposlenosti, pa neki procesi nisu došli do punog izražaja na tržištu rada.Ne mislim da je stos u tome. Mislim da je vise stvar mentaliteta. Ali ok, to je moje misljenje.

Ja se oko toga svadjam sa svojim kolegom Medjimurcem do besvjesti...jer tko god je bio u Medjimurju moze primjetiti da su oni mozda najkulturniji i najradisniji dio Hrvatske a istovremeno su uvijek imali najmanje place. Stvar je pomalo paradoksalna.:ne zna:

Stos je u tome da ce te u Splitu ekipa pljunuti u lice ako im dades malu placu, a Medjimurac ce raditi i sutiti. Slucaj Kerum je tipican..tipa su toliko izludili da je morao obecati kako ce njegove prodavacice kroz dvije godine imati 5000 kuna placu.

lider30
14.04.2008., 20:43
Ne mislim da je stos u tome. Mislim da je vise stvar mentaliteta. Ali ok, to je moje misljenje.

Ja se oko toga svadjam sa svojim kolegom Medjimurcem do besvjesti...jer tko god je bio u Medjimurju moze primjetiti da su oni mozda najkulturniji i najradisniji dio Hrvatske a istovremeno su uvijek imali najmanje place. Stvar je pomalo paradoksalna.:ne zna:

Stos je u tome da ce te u Splitu ekipa pljunuti u lice ako im dades malu placu, a Medjimurac ce raditi i sutiti. Slucaj Kerum je tipican..tipa su toliko izludili da je morao obecati kako ce njegove prodavacice kroz dvije godine imati 5000 kuna placu.

O.K. Vjerojatno ima to nekog utjecaja - prgavi južnjački mentalitet (u nas Hercegovci i Dalmatinci), ali ne mislim da je baš presudno.
Ipak je poslodavcu, a i cijelom kapitalizmu, njegovo veličanstvo profit najvažnije i neće ga umanjivati bespotrebno, pogotovo ako na tržištu lako nalazi zamjenske radnike.

Rekao bi da je veći utjecaj mentaliteta, što će u Međimurju čovjek raditi za 300 Eura, nego biti na socijali/teretu države, a imam osjećaj dole, da bi prije bilo obrnuto. :D (bez generaliziranja, ne mislim na sve pripadnike regije i ne mislim da je to pravilo).

u prolazu
14.04.2008., 21:39
O.K. Vjerojatno ima to nekog utjecaja - prgavi južnjački mentalitet (u nas Hercegovci i Dalmatinci), ali ne mislim da je baš presudno.
Ipak je poslodavcu, a i cijelom kapitalizmu, njegovo veličanstvo profit najvažnije i neće ga umanjivati bespotrebno, pogotovo ako na tržištu lako nalazi zamjenske radnike.
Poslodavac naravski uvijek gleda na profit i gleda kako izvuci maksimum iz radnika, medjutim i radnik je taj koji treba gledati na svoj profit i pokusati izvuci maksimum od poslodavca..jer smo mi ustvari svi privatnici koji prodaju svoje sposobnosti netkome za odredjenu sumu.
E sada, u Splitu je taj nacin razmisljanja mozda malo izrazeniji nego u Medjimurju...takav stav pali cak i u slucaju visoke nezaposlenosti ukoliko se ne osjecas dovoljno ocajnim. U svakom slucaju, jako puno ljudi ce kazati 'za tu lovu se necu ustati ni iz kreveta!'

Rekao bi da je veći utjecaj mentaliteta, što će u Međimurju čovjek raditi za 300 Eura, nego biti na socijali/teretu države, a imam osjećaj dole, da bi prije bilo obrnuto. :D (bez generaliziranja, ne mislim na sve pripadnike regije i ne mislim da je to pravilo). Prica je naravno suplja, buduci da je 'teret drzave' o kome pricas 900 kuna mjesecno u tri mjeseca..drzava se u nas uopce ne brine za nezaposlene. Teret nezaposlenih zapravo najcesce podnose roditelji tj. obitelj...nesto sto je u medjimurju vjerovatno statisticki manje izrazeno.
U Dalmaciji ne pali ona spika 'kada napunis 18 ili idi na faks ili se zaposli'...roditelji ce brinuti o svojoj djeci do smrti. A kada covjek ima takvo zaledje ona ima i vise manevarskih sposbnosti. Snazna obiteljska povezanost je posebno izrazena kod Hercegovaca, a u njoj i jeste tajna njihovog uspjeha...kao uostalom svih probitacnih skupina na svijetu.

Trece, Medjimurci se opcenito manje bune, sto je po meni u jednu ruku pozitivno a u drugu negativno...kako se uzme.

P.S. naravno ja ne tvrdim da medjimurci ne brinu o svojoj djeci ili da su oni svi spremni raditi za minimalac, cisto mislim da su ti faktori nesto izrazeniji u Splitu i da to moze objasniti 'statisticku anomaliju'..barem dio.

50 cent
15.04.2008., 08:04
Malo o CG;

Minimalni troškovi života četvoročlane radničke porodice u Crnoj Gori, prema podacima Saveza sindikata, u februaru ove godine su iznosili 842,83 eura, dva puta više od prosječne zarade u tom mjesecu, ...

javio je dopisnik Agencije ONASA.
Prema podacima državnog zavoda za statistiku Monstata, u Crnoj Gori je prosječna zarada bez poreza i doprinosa u februaru iznosila 399 eura.
"Sindikalna korpa računa se za četvoročlanu radničku porodicu i njome se mogu zadovoljiti samo minimalni životni troškovi”, saopštili su predstavnici Sindikata.
Prema obračunu Saveza sindikata Crne Gore, ukupno učešće hrane u sindikalnoj korpi je čak 46,3 odsto odnosno 390,8 eura.

river_city
15.04.2008., 08:56
Hvale zvaničnika o povećanju dohotka po glavi stanovnika nemaju osnova, jer se radi o nominalnom rastu, zbog inflacije, pada dolara i smanjenja broja stanovnika, ocenio je danas ekonomista Mlađan Kovačević.

On je, na okruglom stolu "Ekonomsko stanje i perspektive Srbije", istakao da je bruto domaći proizvod (BDP) u prošloj godini ispod 50 odsto u odnosu na 2000., kada je, statistička osnova bila vrlo niska, a Srbija je 2007. dostigla tek 80 odsto BDP iz 1989. Kovačević je rekao da je, prema podacima Narodne banke Srbije, od 1. januara 2001. godine u zemlju, "po osnovu neto doznaka", kredita, investicija i donacija, ušlo "fantastičnih 45,5 milijardi dolara" i da to pokazuje da rast BDP nije na trajnom osnovu, nego na prilivu kapitala iz inostranstva.

To je, dodao je on, istovremeno praćeno povećanjem uvoza i padom konkurentnosti srpske privrede, pa je zato prošle godine došlo do ogromnog povećanja spoljnotrgovinskog deficita, koji je bio 9,5 milijardi dolara, a deficit tekućeg platnog bilansa 7,2 milijarde, "17 puta veći nego 2000."

Kovačević je ukazao da je, i pored otpisa dela spoljnog duga, trenutna zaduženost Srbije 27 milijardi dolara, pa je tako ona u februaru iznosila 3.649 dolara po stanovniku, a 2000. godine bila je 2.464.

http://www.seebiz.eu/hr/makroekonomija/srbija/kovacevic-spoljni-dug-srbije-27-milijardi-dolara,13076.html

Kaze da je BDP na 50% od BDP-a iz 2000-te, nisam bas shvatio kako je to moguce.

sjekira
15.04.2008., 09:22
To vrijedi u zapadnim razvijenim društvima u kojima vlada pravo.
Mi to nismo.:kava:

Pogotovo kada pogledamo kako su veliki poslodavci u RH došli do imovine dok su prije rata šišali ovce ili bili šoferi.:kava:

Stranog ulagača bi za to trebao bolit kurac. On gleda kako će izvuć što veći profit, i dok god imao ljude koji će radit za 200 eura, ne pada mu na pamet plaćat ih 300 eura.

A ako narodu nije dobro, neka se organizira, i nek jebe majku vlasti koja tolerira korupciju. It's that simple. Tako je i u Srbiji, tako je i kod nas.

Svi na barikade!

zlatna ribica
15.04.2008., 12:11
friški podaci:

Prosječna neto plaća po radniku u veljači ove godine u Hrvatskoj je iznosila 4.823 kune i u odnosu na siječanj nominalno je veća za 1,5 posto ili za 70 kuna, a realno 1,6 posto, objavila je danas Financijska agencija. Pritom poslodavci u državnom vlasništvu i dalje isplaćuju veće plaće radnicima od onih u privatnom vlasništvu. Prosječna neto plaća zaposlenih u neprivatiziranom sektoru u veljači je iznosila 5.528 kuna, a kod privatnih pravnih osoba 4.370 kuna. Tako je u državnom sektoru prosječna neto plaća isplaćena u veljači ove godine bila 26,5 posto veća od one isplaćene u privatnom sektoru. Prosječna neto plaća u veljači u privatnom sektoru bila je i za 9,4 posto niža od republičkog prosjeka, dok je u državnom sektoru bila veća za 14,6 posto. Prosječna neto plaća po područjima djelatnosti u veljači ove godine kretala se 3.808 kuna u djelatnosti ribarstva do 7.079 kuna u djelatnosti financijsko poslovanje, što je omjer 1 prema 1,8. Sektor financijskog poslovanja ima 46,8 posto veće plaće od državnog prosjeka. U odnosu na prosječne neto plaće isplaćene na razini Hrvatske u veljači ribarstvo zaostaje 21 posto. Za državnim prosjekom zaostaju i djelatnosti hotela i restorana, građevinarstvo, trgovina, prerađivačka industrija, poljoprivreda, lov i šumarstvo te ostale društvene, socijalne i osobne uslužne djelatnosti. U ostalim djelatnostima prosječne neto plaće veće su od republičkog prosjeka. Po županijama prosječne neto plaće isplaćene u veljači kretale su se od 3.678 kuna u Međimurskoj županiji do 5.487 kuna u Gradu Zagrebu, što znači da je razlika 1.809 kuna. Najniži prosjek neto plaća po radniku u veljači ove godine uz Međimursku županiju bilježi i Virovitičko-podravska županija s 3.710 kuna, Bjelovarsko-bilogorska županija 3.721 kunu, te Varaždinska županija s 3.859 kuna. Prosječna bruto plaća po radniku u veljači iznosila je 7.049 kuna i u odnosu na siječanj nominalno je veća 1,5 posto, a realno 1,6 posto. (Hina) 14.04.2008

pjosip
15.04.2008., 13:36
friški podaci:

Prosječna neto plaća po radniku u veljači ove godine u Hrvatskoj je iznosila 4.823 kune i u odnosu na siječanj nominalno je veća za 1,5 posto ili za 70 kuna, a realno 1,6 posto, objavila je danas Financijska agencija. Pritom poslodavci u državnom vlasništvu i dalje isplaćuju veće plaće radnicima od onih u privatnom vlasništvu. Prosječna neto plaća zaposlenih u neprivatiziranom sektoru u veljači je iznosila 5.528 kuna, a kod privatnih pravnih osoba 4.370 kuna. Tako je u državnom sektoru prosječna neto plaća isplaćena u veljači ove godine bila 26,5 posto veća od one isplaćene u privatnom sektoru. Prosječna neto plaća u veljači u privatnom sektoru bila je i za 9,4 posto niža od republičkog prosjeka, dok je u državnom sektoru bila veća za 14,6 posto. Prosječna neto plaća po područjima djelatnosti u veljači ove godine kretala se 3.808 kuna u djelatnosti ribarstva do 7.079 kuna u djelatnosti financijsko poslovanje, što je omjer 1 prema 1,8. Sektor financijskog poslovanja ima 46,8 posto veće plaće od državnog prosjeka. U odnosu na prosječne neto plaće isplaćene na razini Hrvatske u veljači ribarstvo zaostaje 21 posto. Za državnim prosjekom zaostaju i djelatnosti hotela i restorana, građevinarstvo, trgovina, prerađivačka industrija, poljoprivreda, lov i šumarstvo te ostale društvene, socijalne i osobne uslužne djelatnosti. U ostalim djelatnostima prosječne neto plaće veće su od republičkog prosjeka. Po županijama prosječne neto plaće isplaćene u veljači kretale su se od 3.678 kuna u Međimurskoj županiji do 5.487 kuna u Gradu Zagrebu, što znači da je razlika 1.809 kuna. Najniži prosjek neto plaća po radniku u veljači ove godine uz Međimursku županiju bilježi i Virovitičko-podravska županija s 3.710 kuna, Bjelovarsko-bilogorska županija 3.721 kunu, te Varaždinska županija s 3.859 kuna. Prosječna bruto plaća po radniku u veljači iznosila je 7.049 kuna i u odnosu na siječanj nominalno je veća 1,5 posto, a realno 1,6 posto. (Hina) 14.04.2008

U EU i Americi se place izrazavaju u brutu.

river_city
16.04.2008., 21:56
Malo podataka za Federaciju BIH

http://www.seebiz.eu/hr/makroekonomija/bosna-i-hercegovina/prosjecni-broj-nezaposlenih-veci-4%2c32-posto,13153.html

Prosječan broj nezaposlenih u 2007.godini iznosio je 370.459 i u odnosu na prosjek prethodne godine (355.102) veći je za 15.357 ili 4,32 posto.

Prosječna stopa nezaposlenosti u Federaciji BiH 2007.godine iznosila je 47,8 posto i ima blagu tendenciju rasta u odnosu na prethodne godine.

Mislima da su ovo dvije kljucne recenice. Znam da masu ljudi radi na crno, ali 47.8%???

Whatever
16.04.2008., 22:05
Jel ovo nastavak teme Zagreb-Beograd? :cerek:

river_city
16.04.2008., 22:13

Zagreb-Beograd-SArajevo, btw. nadam se da je :D

Whatever
16.04.2008., 23:10
Hrvatska je od Srbije osetno razvijenija, ali to nisu neke dramatične razlike (posebno ako se posmatra iz zapadnoevropeske perspektive za koje smo i mi i vi puka sirotinja i njihovim očima gledano se ne primećuju neke razlike o kojima ovde pričamo). Ta razlika se može stići za 5-10 godina godina nešto bržeg razvoja Srbije.

Ako je osetno razvijenija, kako to nije dramatična razlika? :D

Ovo gore citirano je već postalo standardna mantra koju stalno slušam u kontaktima sa srpskim i bosansko-srpskim prijateljima. To je jedan oblik racionalizacije i tješenja koji mi je već postao simpatičan koliko je iracionalan.

Osim očitih ekonomskih podataka, Hrvatska je institucionalno i strukturno uveliko naprednija i uređenija država od Srbije, o Bosni da i ne govorim. Iako tu i kod nas ima još hrpa problema i daleko je to od idealnog stanja, za razvoj učinkovitih institucija kao što su Ministarstva i još važnije niže, lokalne razine uprave trebaju godine rada i dobrih ljudi, stručnjaka. To su stvari koje doprinose razvoju. Plus korištenje predpristupnih fondova EU preko kojih se ostvaruju mnogi razvojni projekti u infrastrukturi i obrazovanju novih stručnjaka. To Srbija i BiH nisu niti započele, a i kad počnu, trebat će im 4-5 godina da pokrenu neke smislene razvojne projekte.

Što se tiče toga da smo za Zapadnu Europu puka sirotinja, govorite za sebe. Ja radim na razvojnim projektima i naputovao sam se po Zapadnoj Europi i osobno vidio da iako generalno u nekim stvarima jesu ispred nas, u nekim drugim područjima smo jednaki, ako ne i bolji. Nedavno sam bio tjedan dana u Italiji (regija Marche, Ancona - znači nije jug di su terroni :D ) posjećivao njihove institucije, a nakon toga su oni prošli tjedan bili u Zagrebu obilazili naše. I sami su bili iznenađeni (a i ja moram priznat) koliko je razlika mala i kako smo u nekim projektima i ispred njih. Nije bila kurtoazija jer su zapisivali sva naša pozitivna iskustva i već pozivaju na daljnju suradnju.

Prema tome, prestanite nas trpat u isti koš s vama jer to ne može bit dalje od istine. Mislim, možete ako vam je tako lakše :D

zlatna ribica
17.04.2008., 11:52

Naravno :cerek:

Evo počinje jedan zajednički projekt:

JANAF: idući tjedan potpisivanje Sporazuma dioničara za PEOP

Predstavnici JANAF-a iz Hrvatske, CONPET i OIL TERMINAL-a iz Rumunjske, te TRANSNAFTA-e iz Srbije, potpisat će 22. travnja u Bukureštu Sporazum dioničara kojim se nastavlja realizacija projekta PEOP (Paneuropski naftovod), najavljeno je danas na web stranici JANAF-a U ime JANAF-a Ugovor će potpisati član Uprave Vladimir Vranković. Sporazum se temelji na Ministarskoj deklaraciji iz travnja 2007. godine, zaključcima Međunarodnog povjerenstva PEOP-a i potpori EU. Vlada Republike Hrvatske je svojim Zaključkom od 19. ožujka 2008. godine poduprla JANAF d.d. da, kao dioničar, sudjeluje u osnivanju i radu Razvojne kompanije projekta PEOP. Nakon potpisivanja Sporazuma, u roku od 45 radnih dana osnovat će se društvo, čiji je zadatak prvenstveno promovirati PEOP-a te privući investitore i kompanije, koje će transportirati svoju naftu iz kaspijske regije, kao i potrošače nafte, navodi se u obavijesti.

Potom će se dogovoriti svi relevantni odnosi, izraditi potrebna dokumentacije te će se pristupiti izgradnji PEOP-a. To je do sada ujedno i najznačajniji korak u pripremi projekta, jer će brigu i odgovornost za razvoj PEOP, uz države, od sada voditi i zainteresirane kompanije. Kompanije iz Slovenije i Italije, koje su potpisnice Ministarske deklaracije, mogu pod istim uvjetima kao spomenute kompanije potpisat Sporazum, upisati dionice i sudjelovati u radu društva PEOP, ali samo do Investitorske konferencije, koja bi se trebala održati nakon godine dana od osnivanja društva. „Dakle, u ovom trenutku nema čvrstih poslovnih odnosa s potencijalnim 'velikim' investitorima PEOP-a, niti proizvođačima nafte. Potencijalni interes postoji, jer se u kaspijskoj regiji povećava proizvodnja nafte, koja traži svoje konkurentske putove prema europskim potrošačima. Jedan od tih konkurentskih putova je PEOP“, istaknuo je predsjednik Uprave JANAF-a Ante Markov. Prema riječima predsjednika Uprave Markova, PEOP je „ekološki naftovod“ koji će smanjiti promet tankera u Mediteranu i Jadranu za oko 50 milijuna tona godišnje, jer će naftu izravno transportirati od Constante na Crnom moru do europskih rafinerija.

Sukladno dogovorenom u Ministarskoj deklaraciji, Kompanija treba posebno voditi računa o zaštiti okoliša i primjeni EU zakonodavstva, kao i o najsuvremenijim tehničko-tehnološkim i sigurnosnim rješenje kod izgradnje i korištenje naftovoda te da neće biti nikakvog povećanja prometa tankera u Jadranu. „Realizacija PEOP-a značit će bolje korištenje postojećeg naftovodnog sustava JANAF-a, veći broj korisnika, znatno veći transport nafte, rast prihoda i dobiti kao i vrijednosti tvrtke, tj. novi razvoj JANAF-a, te intenzivnije uključivanje u mrežu europskih naftovoda. Značajne koristi imat će i Republika Hrvatska, građevinske i tvrtke proizvođači opreme i druge tvrtke kako tijekom izgradnje, tako i rada naftovoda. Posebna korist bit će u povećanju sigurnosti opskrbe naftom domaćih i potrošača EU i Jugoistočne Europe te u povećanju gospodarskih koristi za državu i lokalne zajednice te geostrateškog značaja Hrvatske“, poručio je Markov.

http://www.poslovni.hr/77010.aspx

u prolazu
17.04.2008., 14:22
Što se tiče toga da smo za Zapadnu Europu puka sirotinja, govorite za sebe. Ja radim na razvojnim projektima i naputovao sam se po Zapadnoj Europi i osobno vidio da iako generalno u nekim stvarima jesu ispred nas, u nekim drugim područjima smo jednaki, ako ne i bolji. Nedavno sam bio tjedan dana u Italiji (regija Marche, Ancona - znači nije jug di su terroni :D ) posjećivao njihove institucije, a nakon toga su oni prošli tjedan bili u Zagrebu obilazili naše. I sami su bili iznenađeni (a i ja moram priznat) koliko je razlika mala i kako smo u nekim projektima i ispred njih. Nije bila kurtoazija jer su zapisivali sva naša pozitivna iskustva i već pozivaju na daljnju suradnju.

Prema tome, prestanite nas trpat u isti koš s vama jer to ne može bit dalje od istine. Mislim, možete ako vam je tako lakše :DCitam podatak o median bruto placi u Austriji...ona je za 2006 1763 eura.
U Hrvatskoj je prosjecna bruto placa 1000 eura...sto znaci da Hrvatska bruto placa iznosi 56% austrijske medijan place.
U Srbiji je prosjecna bruto placa oko 534 eura ili 52% Hrvatske...sto znaci da je Hrvatska gotovo bliza Austriji nego Srbiji.

U usporedbi sa Italijom smo vjerovatno jos blize.

bonislav
17.04.2008., 14:28
Citam podatak o median bruto placi u Austriji...ona je za 2006 1763 eura.
U Hrvatskoj je prosjecna bruto placa 1000 eura...sto znaci da Hrvatska bruto placa iznosi 56% austrijske medijan place.
U Srbiji je prosjecna bruto placa oko 534 eura ili 52% Hrvatske...sto znaci da je Hrvatska gotovo bliza Austriji nego Srbiji.

U usporedbi sa Italijom smo vjerovatno jos blize.

E yebga sad. Šta je medijan?:D Jel to najučestalija/najčešća ili je to pak mod? Ili je mod prosječna? Kako to ide?:zvrko::misli::D

ja more
17.04.2008., 14:29
Ma vi ste na krovu sveta...

Klačko
17.04.2008., 14:36
Ako je osetno razvijenija, kako to nije dramatična razlika? :D

Ovo gore citirano je već postalo standardna mantra koju stalno slušam u kontaktima sa srpskim i bosansko-srpskim prijateljima. To je jedan oblik racionalizacije i tješenja koji mi je već postao simpatičan koliko je iracionalan.

Osim očitih ekonomskih podataka, Hrvatska je institucionalno i strukturno uveliko naprednija i uređenija država od Srbije, o Bosni da i ne govorim. Iako tu i kod nas ima još hrpa problema i daleko je to od idealnog stanja, za razvoj učinkovitih institucija kao što su Ministarstva i još važnije niže, lokalne razine uprave trebaju godine rada i dobrih ljudi, stručnjaka. To su stvari koje doprinose razvoju. Plus korištenje predpristupnih fondova EU preko kojih se ostvaruju mnogi razvojni projekti u infrastrukturi i obrazovanju novih stručnjaka. To Srbija i BiH nisu niti započele, a i kad počnu, trebat će im 4-5 godina da pokrenu neke smislene razvojne projekte.

Prema tome, prestanite nas trpat u isti koš s vama jer to ne može bit dalje od istine. Mislim, možete ako vam je tako lakše :D

Kad sam rekao da ste osetno razvijeniji mislio sam na to da se ta razlika jednostavno može primetiti a možemo je primetiti mi koji živimo na ovim prostorima dok većini zapadnjaka bi to delovalo isto mada priznajem da sam možda preterao sa onim "puka sirotinja". Takođe smatram da razlike nisu nebo i zemlja kako ovde mnogi to predstavljaju, daleko od toga, već nešto što se može dostići i eventualno prestići (što sve naravno zavisi od same Srbije, dosad se što iz objektivnih okolnosti što iz sopstvenih, subjektivnih nismo pokazali) u nekom vrlo doglednom periodu.

Što se tiče, institucionalnih i strukturnih reformi, ispred ste nekih 4-5 godina u odnosu na Srbiju, a isti je otprilike zaostatak i što se tiče evro-integracija. Pomenuo si predpristupne fondove EU (koji se otvaraju sa sticanjem statusa kandidata), tu bi razlika između naše 2 zemlje trebala da bude tek nešto više od 2 godine: vi ste, ako se ne varam, zemlja-kandidat postali 2006. a najave za Srbiju su da bi status kandidata stekla tokom francuskog predsedavanja tj. u decembru ove godine (što, doduše, dosta zavisi i od ishoda izbora 11. maja).

To sa trpanjem u isti koš prigovaraj otvaraču teme a ne meni, kod nas u Srbiji se generalno na Hrvatsku ne gleda kao na nekog takmaca (iako svi znamo da ste ispred nas) jer vi po svojoj veličini ne možete biti parametar po kojem se Srbija meri iz prostog razloga što ste skoro duplo manja zemlja. Zbog toga, kad već pričamo o trpanju u isti koš, funkcionalnije je stavljati Srbiju u isti koš sa recimo Bugarskom (eventualno Mađarskom, mada bi to danas ipak bilo nategnuto), a Hrvatsku sa jednom Slovačkom ili BiH, jer to je taj red veličina.

Mene zanima da Srbija ide napred, a naravno da se radujem i uspesima Hrvatske jer će i Srbija od toga imati koristi. I tu ne treba uopšte da pričamo o nekoj zavisti ili tešenju koje si ti pominjao. Kad na ovim prostorima se ne budemo vodili po onoj staroj "da komšiji crkne krava" svima će nam biti bolje, veruj mi.

u prolazu
17.04.2008., 14:39
E yebga sad. Šta je medijan?:D Jel to najučestalija/najčešća ili je to pak mod? Ili je mod prosječna? Kako to ide?:zvrko::misli::Dmedijan je placa onoga covjeka koji se nalazi tocno u sredini, dakle 50% ljudi ima visu placu od njega a 50% nizu....i obicno je nesto niza od prosjecne.

bonislav
17.04.2008., 14:41
Kad sam rekao da ste osetno razvijeniji mislio sam na to da se ta razlika jednostavno može primetiti a možemo je primetiti mi koji živimo na ovim prostorima dok većini zapadnjaka bi to delovalo isto mada priznajem da sam možda preterao sa onim "puka sirotinja". Takođe smatram da razlike nisu nebo i zemlja kako ovde mnogi to predstavljaju, daleko od toga, već nešto što se može dostići i eventualno prestići (što sve naravno zavisi od same Srbije, dosad se što iz objektivnih okolnosti što iz sopstvenih, subjektivnih nismo pokazali) u nekom vrlo doglednom periodu.

Što se tiče, institucionalnih i strukturnih reformi, ispred ste nekih 4-5 godina u odnosu na Srbiju, a isti je otprilike zaostatak i što se tiče evro-integracija. Pomenuo si predpristupne fondove EU (koji se otvaraju sa sticanjem statusa kandidata), tu bi razlika između naše 2 zemlje trebala da bude tek nešto više od 2 godine: vi ste, ako se ne varam, zemlja-kandidat postali 2006. a najave za Srbiju su da bi status kandidata stekla tokom francuskog predsedavanja tj. u decembru ove godine (što, doduše, dosta zavisi i od ishoda izbora 11. maja).

To sa trpanjem u isti koš prigovaraj otvaraču teme a ne meni, kod nas u Srbiji se generalno na Hrvatsku ne gleda kao na nekog takmaca (iako svi znamo da ste ispred nas) jer vi po svojoj veličini ne možete biti parametar po kojem se Srbija meri iz prostog razloga što ste skoro duplo manja zemlja. Zbog toga, kad već pričamo o trpanju u isti koš, funkcionalnije je stavljati Srbiju u isti koš sa recimo Bugarskom (eventualno Mađarskom, mada bi to danas ipak bilo nategnuto), a Hrvatsku sa jednom Slovačkom ili BiH, jer to je taj red veličina.

Mene zanima da Srbija ide napred, a naravno da se radujem i uspesima Hrvatske jer će i Srbija od toga imati koristi. I tu ne treba uopšte da pričamo o nekoj zavisti ili tešenju koje si ti pominjao. Kad na ovim prostorima se ne budemo vodili po onoj staroj "da komšiji crkne krava" svima će nam biti bolje, veruj mi.

2004. smo dobili status kandidata,znači 3 godine od SSP-a.
A vi ćete možda dobit u roku par mjeseci od SSP-a do statusa kandidata.

Još se žalite.:rofl:

Klačko
17.04.2008., 14:45
Nasa nezaposlenost iznosi 14,7% (stara metodologija), po novoj metodologiji 8,4%, a u Srbiji 25,6 (neka me netko ispravi ako grijesim).

U Srbiji je stopa nezaposlenosti u decembru prošle godine iznosila 22.4%, a stopa anketne oko 16%.

u prolazu
17.04.2008., 14:47
Ma vi ste na krovu sveta...Pa nismo bas na krovu svijeta ali nismo bas ni na dnu...ja bih rekao nesto malo povise sredine.

Hajdemo to postaviti ovako...u Valjevu je odakle si ti je prosjecna placa 26041 dinara ili 2284 kune..nezaposlenost vam je oko 30%. U Zagrebu gdje ja zivim je prosjecna placa negdje oko 6000 kuna ili 68000 dinara a nezaposlenost se krece 5-6%

E sada, Zagreb je daleko od krova svijeta...medjutim kada se gleda iz Valjeva onda to izgleda kao da je na vrhu...jer se pravi vrh iz Valjeva nemoze vidjeti.

Klačko
17.04.2008., 14:50

Da, u pravu si: bruto €534, neto €383 (podaci za februar).

Klačko
17.04.2008., 14:52
Pa nismo bas na krovu svijeta ali nismo bas ni na dnu...ja bih rekao nesto malo povise sredine.

Hajdemo to postaviti ovako...u Valjevu je odakle si ti je prosjecna placa 26041 dinara ili 2284 kune..nezaposlenost vam je oko 30%. U Zagrebu gdje ja zivim je prosjecna placa negdje oko 6000 kuna ili 68000 dinara a nezaposlenost se krece 5-6%

E sada, Zagreb je daleko od krova svijeta...medjutim kada se gleda iz Valjeva onda to izgleda kao da je na vrhu...jer se pravi vrh iz Valjeva nemoze vidjeti.

U bre, našao si koga ćeš da porediš: ni manje ni više negoValjevo sa Zagrebom. Dobro nisi stavio Trgovište:rolleyes:

zlatna ribica
17.04.2008., 14:53
Klačko, htjela sam te pitati jel se onaj IT centar u Inđiji konačno počeo graditi? Zadnje sam pročitala da uvoznički lobiji sprečavaju realizaciju, pa si ti rekao da nema frke, pa nakon toga već dugo nkakvih vijesti. Jel znaš išta?

To mi je baš super projekt. Da se bar kod nas isto sjete nečeg sličnog.

Klačko
17.04.2008., 14:56
2004. smo dobili status kandidata,znači 3 godine od SSP-a.
A vi ćete možda dobit u roku par mjeseci od SSP-a do statusa kandidata.

Još se žalite.:rofl:

Ok, nisam znao, mislio sam da je 2006. - znam da je bilo nešto posle hapšenja Gotovine. U svakom slučaju, ne pratim toliko situaciju u Hrvatskoj pa me izvini za ovu grešku...

ja more
17.04.2008., 14:56
Pa nismo bas na krovu svijeta ali nismo bas ni na dnu...ja bih rekao nesto malo povise sredine.

Brate za Valjevo je i Beograd mnogo iznad. Jbg, kad se sve tamo ulaze, nismo mi krivi. Nama je potreba decentralizacija, i to najveca moguca! A i nasao si sta da poredis...

u prolazu
17.04.2008., 15:02
U bre, našao si koga ćeš da porediš: ni manje ni više negoValjevo sa Zagrebom. Dobro nisi stavio Trgovište:rolleyes:Mogao sam uzeti i Beograd ( prosjecna placa 38000 dinara ili 3300 kuna ) gdje bi razlika bila nesto povoljnija medjutim ti si iz Valjeva a ja iz Zagreba pa rekoh da personaliziramo podatke.

btw. da se razumijemo nemam ja nista protiv Valjeva i zelim vam puno uspjeha u buducnosti.

pardon, ovo je bilo namjenjeno ja more-u!!

Klačko
17.04.2008., 15:02
Klačko, htjela sam te pitati jel se onaj IT centar u Inđiji konačno počeo graditi? Zadnje sam pročitala da uvoznički lobiji sprečavaju realizaciju, pa si ti rekao da nema frke, pa nakon toga već dugo nkakvih vijesti. Jel znaš išta?

To mi je baš super projekt. Da se bar kod nas isto sjete nečeg sličnog.

Kako da ne, sve je već dogovoreno čak ovi Indijci forsiraju da se krene što pre u realizaciju. Zadnja vest od pre par dana:

13. april 2008. | 16:30 | Izvor: B92
Inđija -- Najranije sledeće godine u Inđiji će početi da radi prvi evropski IT park.

Izgradnja kompeksa namenjenog informacionim tehnologijama počeće čim indijska kompanija Embasi Grup iz Bangalora pribavi sva neophodna dokumenta. Kako je za B92 izjavio predsedavajući te grupe Džitu Virvani, park informacionih tehnologija obuhvatiće u prvoj fazi oko 25.000 kvadratnih metara, i zaposliće oko 2.500 radnika.

Izgradnja inđijske "Silikonske doline" trebalo bi da počne krajem godine, čim indijska "Embasi grup" pribavi sve neophodne papire.

Predsedavajući te grupe Džitu Virvani, rekao je za B92 da mu se prilično žuri i da ne može da dočeka da državna administracija konačno završi svoj posao.

"Veliki broj naših saradnika će doći u IT park, ali nama se žuri. Moramo prvo da se dogovorimo oko zemljišta, pa da ga dobijemo, pa onda moramo da počnemo izgradnju objekata. To je kao pitanje šta je bilo prvo, kokoška ili jaje. Mi ćemo učiniti sve što možemo da Beograd postane jedna primamljiva IT destinacija“, kaže Virvani.

Izgradnja prve faze IT parka mogla bi da počne najranije za pet meseci, kada država završi posao oko dodele zemljišta i izgradnje infrastrukture, pa bi devetomesečna izgradnja mogla početi krajem ove godine.

To znači da bi u drugoj polovini naredne godine u Inđiju mogle da dođu Hjulet Pakard, Fildeliti i druge velike svetske kompanije.
"Prvo, to je Majkrosoft, sa svojim velikim projektima i to je kompanija koja želi ovde nastavi svoj razvoj. Razgovaramo i sa jednom od najvećih indijskih IT kompanija, čije sedište je u Americi. Takođe, nadamo se da ćemo uspeti da dovedemo inašeg najvećeg saradnika, kompaniju IBM“, kaže Virvani.

Inđija se već sprema za takav scenario. Pored novca koji država izdvaja za infrastrukturu, Opština Inđija već daje stipendije studentima zanimanja koja će biti potrebna u IT parku, razmišlja se o izgradnji univerzita, a planirane su i brojne prateće aktivnosti, kaže predsednik te opštine Goran Ješić

"Već sada je IT park veliki mamac. Već sada imamo nekoliko velikih investicionih fondova svetskog nivoa koji su zainteresovani i za banjski kompleks i za rezidencijalno naselje i za rezidencijalno naselje u samom gradu Inđiji jer prosto mora da se otovori kapacitet ne samo rezidencijalni, za ljude ne samo da rentiraju kuce i žive, nego i moraju se otvoriti i drugi sistemi, hotelski lanci“, kaže Ješić.

U zavisnosti od uspeha, IT park bi u narednih pet godina mogao da se proširi na površinu od 250.000 kvadratnih metara, dok bi ukupan broj zaposlenih dostigao 25.000. Očekivani izvoz bio bi najmanje dve milijarde dolara.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2008&mm=04&dd=13&nav_id=293799

Fantastična stvar za Srbiju i ceo region, jer će to biti prvi IT park u Evropi:top: Još kad bi, kako se najavljuje, Folksvagen pobedio na tenderu za Zastavu u junu to bi bilo ekstra...

zlatna ribica
17.04.2008., 15:06
Ajd super, konačno nešto konkretno. Sretno!

Klačko
17.04.2008., 15:16
Brate za Valjevo je i Beograd mnogo iznad. Jbg, kad se sve tamo ulaze, nismo mi krivi. Nama je potreba decentralizacija, i to najveca moguca! A i nasao si sta da poredis...

Brate, veruj mi da iako sam iz Beograda mi je užasno krivo zbog toga i srce me boli kad vidim kako se u pojedinim sredinama u unutrašnjosti teško živi.

Srbija nažalost nema politiku regionalnog razvoja, kojom bi stimulisala ulaganja u jedno Vranje, Bor, Prijepolje, itd. Umesto toga, i ovi strani investitori koji dođu obično odu ili u Vojvodinu ili u Beograd: negde skoro sam pročitao podatak da preko 80% stranih investicija u Srbiji od 2000. je realizovano u Beogardu i Vojvodini, dok Centralna Srbija koja stanovništvom čini više od pola Srbije je slepo crevo:flop:

To ti je problem kod nas, što je centralizacija strahovita. Naša politička "elita" ima paničan strah od bilo kakve decentralizacije, pa i na ekonomsku decentralizaciju gledaju kao na klicu nekog budućeg separatizma, a kao izgovor koriste traumatično iskustvo sa davanjem autonomije Kosovu:rolleyes: Pogledaj koliko se samo buke diglo što je Vojvodina u novom ustavu dobila i ovo malo ekonomske autonomije koliko je dobila.

ja more
17.04.2008., 15:27
Brate, veruj mi da iako sam iz Beograda mi je užasno krivo zbog toga i srce me boli kad vidim kako se u pojedinim sredinama u unutrašnjosti teško živi.

Srbija nažalost nema politiku regionalnog razvoja, kojom bi stimulisala ulaganja u jedno Vranje, Bor, Prijepolje, itd. Umesto toga, i ovi koji dođu obično odu ili u Vojvodinu ili u Beograd: negde skoro sam pročitao podatak da preko 80% stranih investicija u Srbiji od 2000. je realizovano u Beogardu i Vojvodini, dok Centralna Srbija koja stanovništvom čini više od pola Srbije je slepo crevo:flop:

To ti je problem kod nas, što je centralizacija strahovita. Naša politička "elita" ima paničan strah od bilo kakve decentralizacije, pa i na ekonomsku decentralizaciju gledaju kao na klicu nekog budućeg separatizma, a kao izgovor koriste traumatično iskustvo sa davanjem autonomije Kosovu:rolleyes: Pogledaj koliko se samo buke diglo što je Vojvodina u novom ustavu dobila i ovo malo ekonomske autonomije koliko je dobila.

Slazem se u potpunosti. A onda ljudi iz centralne Srbije masovno idu za BG, a ni to nije resenje. Nije ovde ni tako lose, kako je u juznom delu centralne Srbije, a istocna je vec otpisana, jer je ono demografska katastrofa... Zaista bi ovi politicari mogli malo da se pozabave ovim, ali ne, vazno je pripremiti kintu za izbornu kampanju... Verujem da ti je krivo, nemam ja neki kompleks Beograda, ono tipa mrzim Beograd, jeste da je on gl. grad, i sve glavno je tu, ali ipak treba imati meru i granicu... Decentralizacija je jedino moguce normalno resenje, a kad se to desi BG ce imati pola od ukupnog broja stanovnika...

Klačko
17.04.2008., 15:33
Malo podataka za Federaciju BIH

http://www.seebiz.eu/hr/makroekonomija/bosna-i-hercegovina/prosjecni-broj-nezaposlenih-veci-4%2c32-posto,13153.html

Prosječan broj nezaposlenih u 2007.godini iznosio je 370.459 i u odnosu na prosjek prethodne godine (355.102) veći je za 15.357 ili 4,32 posto.

Prosječna stopa nezaposlenosti u Federaciji BiH 2007.godine iznosila je 47,8 posto i ima blagu tendenciju rasta u odnosu na prethodne godine.

Mislima da su ovo dvije kljucne recenice. Znam da masu ljudi radi na crno, ali 47.8%???

Ovo mi deluje previše visoka stopa, tim pre ako se zna da FBIH ekonomski bolje stoji od RS, a na nivou cele BIH je stopa registrovane nezaposlenosti 29%.

dudu
17.04.2008., 18:55
Prvo, Srbija ima 560 km autoputeva u punom profilu (znači ne zajedno autoputevi i polu-autoputevi kako si ti gore napisao): Beograd-Leskovac, Beograd-Novi Sad, Beograd-hrv. granica. Što se tiče polu-autoputeva, Srbija ima samo jedan pravi polu-autoput: deonicu od 108 km između Novog Sada i mađarske granice. Sveukupno autoputevi i poluautoputevi: 668 km.

Drugo, sad sam našao relevantan podatak na netu po kojem Hrvatska ima 792 km autoputeva a ne 950 km kako si ti napisao. Znam da se razumeš u ovu tematiku, pa bih voleo da mi pojasniš tu razliku.

Treće, što se tiče Crne Gore, oni na jesen počinju sa radovima na prvoj deonici (do Kolašina) autoputa od Podgorice do srpske granice. Zasad nemaju ni metar autoputa.

Na kraju, naišao sam i na frapantan podatak da jedna Rumunija ima samo 228 km autoputa (Pitešti-Bukurešt-Konstanca), a Bugarska tek nešto više: 330 km:rolleyes:

beograd-novi sad u punom profilu? ne, koliko sam čuo, ali nije ni bitno. da se vratim na hrvatsku... ako barataš s podacima starijim od godinu dana, onda ćeš fulati za kojih 100-tinjak km. sad ću ti kao prijatelju reći kakvo je stanje.

autocesta zagreb-goričan (prema budimpešti) je kompletno završena, gradi se novi most na muri, s obzirom da su i mađari doveli autocestu do hrvatske. sve puni profil.

zagreb-macelj (prema mariboru) je kompletno završena autocesta, na jednom malom dijelu od par kilometara još uvijek poluautocesta. jedina autocesta u hrvatskoj pod stranom koncesijom, iako i tu država ima 49% vlasništva.

zagreb-rijeka još uvijek ima oko 40 km poluautoceste, ali do kraja godine bi trebala biti u punom profilu.

zagreb-split (šestanovac) u duljini od preko 400 km je kompletnim putem autocesta, osim u dva tunela (sv.rok i mala kapela), gdje je samo po jedna cijev probušena, i to je sve skupa oko 13 km. radovi na drugim cijevima su započele i 2010. bi trebale biti u funkciji. autocesta kasni nešto prema pločama, pa neće do kraja godine stići do ploča, nego do račve, a do ploča stiže tek sredinom 2009.

autocesta zagreb-beograd je odavno u punom profilu i završena.

autocesta koridor VC zasad je stigla od zg-bg do đakova, a 2009. godine (iako lažno najavljuju za ovu) će i do osijeka. sve puni profil.

jedina prava poluautocesta, koja će još relativno dugo vremena to i ostati, je istarski ipsilon, oko 140 km, završen. radi se plan za gradnju punog profila, kao i za drugu cijev tunela učke. istarski ipsilon nema oznaku A, kao ostale autoceste, nego B kao oznaka za poluautoceste (express-ways).

istarski ipsilon http://www.bina-istra.com/Uploads/1/4/PageDecor03.jpg

do kraja godine, hrvatska će imati preko 1.000 km autocesta punog profila. s obzirom da naši mediji izbacuju svakakve podatke, morat ćeš mi vjerovati na riječi :)

ove godine se otvaraju ove dionice:

1.) - Dovršetak autoceste Zagreb - Rijeka,
odnosno preostalih 36,7 km druge trake autoceste između vijadukta Stara Sušica i čvora Oštrovica
- Predviđeno za kraj 2008., ali neki dijelovi mogli bi biti pušteni sukcesivno i ranije.

2.) - Dovršetak 40,27 km nastavka autoceste A1 Šestanovac - Račva
- Predviđeno krajem 2008 godine,
a možda uz to i dovršetak pristupne ceste od čvora Ploče1 do Luke Ploče - 9,00 km s nekoliko kilometara AC između Velikog Prologa i čvora Ploče1

3. - AC Zagreb - Budimpešta,
dovršetak 1,4 km autoceste s novim graničnim prijelazom i mostom na Muri.
- Predviđeno za kraj 2008. godine

Odnosno u ovoj godini Hrvatska će dobiti NOVIH 77 km autocesta (možda i nekoliko kilometara više, blizu 80).

Od toga 37 kilometara dosadašnje poluatoceste bit će pretvoreno u puni profil autoceste, a više od 40 km je autocesta nove trase.

planirana ukupna mreža hrvatskih autocesta će iznositi oko 1.500 km, što uključuje gradnju autoceste do dubrovnika, kompletnog VC koridora kroz hrvatsku, autocestu do siska, pretvaranje istarskog ipsilona u autocestu punog profila, gradnja spoja autoceste od rijeke na A1 (nisam ziher koja je oznaka za tu autocestu), i bušenje druge cijevi sv.roka, male kapele i učke. sve u svemu, mi smo na kraju posla više manje, i do 2012. sve bi trebalo biti kompletirano. posebna priča su brze ceste, one se grade na sve strane.

asusko
17.04.2008., 19:16
Ovo mi deluje previše visoka stopa, tim pre ako se zna da FBIH ekonomski bolje stoji od RS, a na nivou cele BIH je stopa registrovane nezaposlenosti 29%.

Otkud ti to da Federacija bolje stoji od RS?
U RS je manja nezaposlenost nego u Federaciji, u RS je manja javna potrosnja, u RS su i vece plate, u RS je bolja pokrivenost uvoza izvozom....

Nekad su u Federaciji imali duplo vecu platu nego u RS ali su se promjenila vremena.

Evo plata u februaru. U RS je prosjecna plata 724 km a u Federaciji 713 km.

http://www.fzs.ba/

http://www.rzs.rs.ba/Latinica.htm

dudu
17.04.2008., 19:47
evo jedno pitanje za klačka. jel prepoznaješ koji je ovo projekt? :D

http://i30.tinypic.com/qqd942.jpg

i još malo u mom poznatom ritmu :rofl: klasa vječiti optimist :D

Zračna luka Zagreb pozvala je nekoliko najuglednijih arhitekata u svijetu, projektanata najpoznatijih aerodroma, na međunarodni arhitektonski natječaj za idejno rješenje novog aerodroma u Zagrebu. Pozvani su, među ostalima, Renzo Piano, autor aerodroma u Osaki, Norman Foster, projektant zračne luke u Pekingu, te Richard Rogers, projektant madridske zračne luke Barajas. Konzultant u pripremi tog natječaja je Norbert Koch, autor terminala 2 münchenskog aerodroma koji je u tehničkom i estetskom smislu, slažu se stručnjaci, najbolji u Europi. Boško Matković, direktor Zračne luke Zagreb, objašnjava za Poslovni dnevnik: "U tijeku je pretkvalifikacija za hrvatske arhitekte gdje će odabrani konkurirati sa stranim arhitektima. Poseban je poziv upućen Dušanu Džamonji, akademskom kiparu koji će sa svojim odabranim arhitektonskim timom također ući u konkurenciju." Novu modernu zgradu zračne luke, dva i pol kilometara sjeveroistočno od sadašnje, koja će biti četiri puta veća od sadašnje, Zagreb bi trebao dobiti najkasnije do početka 2011. godine. U organizaciju toga u državi sada najprestižnijeg natječaja, uključeno je i Udruženje arhitekata Hrvatske (UHA) te Društvo arhitekata Zagreb (DAZ). Dogovoreno je da će se međunarodni javni, pozivni i anonimni arhitektonski natječaj za novu zračnu luku raspisati 5. svibnja. Trajat će do 1. kolovoza, a do 15. kolovoza arhitekti će trebati predati makete. U prvoj polovici rujna deveteročlani žiri odabrat će pobjedničko rješenje.

Podloge za natječaj su studija s prvim skicama arhitektonskog rješenja ovog zdanja napravljena u kanadskom studiju Scott Associates Architecture te konačni master plan dugoročnog razvoja Zračne luke koji su izradili Project Airports Stuttgart. Konačnoj odluci o gradnji prethodilo je nekoliko godina opsežnih priprema tijekom kojih je izgrađeno nekoliko studija na temelju kojih je odabran najbolji model financiranja i tehničkih rješenja novog terminala, koji će nakon dovršetka prve faze, najkasnije 2011., imati kapacitet za prihvat do pet milijuna putnika godišnje, dva i pol puta više od sadašnjeg broja putnika. Projekt osim toga omogućuje daljnje nadogradnje kojima bi se osiguralo povećanje kapaciteta i do 12,5 milijuna putnika godišnje, što je konačan kapacitet lokacije uključujući i drugu pistu, koja će se izgraditi u budućim fazama, kaže nam direktor Matković.

bonislav
17.04.2008., 22:38
Ok, nisam znao, mislio sam da je 2006. - znam da je bilo nešto posle hapšenja Gotovine. U svakom slučaju, ne pratim toliko situaciju u Hrvatskoj pa me izvini za ovu grešku...

Ma šta se imaš ispričavat...:mig:

dudu
17.04.2008., 22:49
Ma šta se imaš ispričavat...:mig:

klačko se vjerojatno referirao na početak pregovora krajem 2005.

Whatever
18.04.2008., 08:47

Vidiš, u tome je problem, ti misliš da kad ja kažem da smo ispred Srbije bar deset godina u većini stvari, da ja to govorim jer želim "da komšiji crkne krava", jer vas mrzim ili tko-zna-šta. Ali nije tako. To su jednostavno činjenice :D

Naravno, može Srbija ići ubrzano, ali za to treba prestati sa mitologijom, zaokružiti tu državu kakva je da je i krenuti u ozbiljan posao od temelja prema gore. Vi ste cijelo vrijeme mislili da vam je ostala nekakva struktura države od bivše Juge i svih onih zajednica i poluzajednica koje ste imali, ali to je sve za Q, treba graditi novo i ispočetka.

Što se tiče jevropskih fondova, samim pristupom nije riješeno ništa. Za uzeti pare od EU treba smisliti projekte koji će biti i odobreni, a tek onda se dobijaju novci. Tu dolazimo do problema da postoji malo stručnjaka koji znaju napraviti dobru prijavu kojoj će EU dati pare. Hrvatska je iz SAPARD programa izvukla samo 12% mogućih sredstava i tek sad se stvari popravljaju i uzima se više novca. Kontrola trošenja je jako stroga (na što mi nismo navikli jer kraduckamo :D ) tako da ni te pare nisu eto tek tako, da nam se nađe.

u prolazu
18.04.2008., 10:46
Ovo mi deluje previše visoka stopa, tim pre ako se zna da FBIH ekonomski bolje stoji od RS, a na nivou cele BIH je stopa registrovane nezaposlenosti 29%.Brojevi izgledaju katastrofalno...u normalnim drzavama odnos zaposlenih : nezaposlenih je 10 : 1

u prolazu
18.04.2008., 11:01
planirana ukupna mreža hrvatskih autocesta će iznositi oko 1.500 km, što uključuje gradnju autoceste do dubrovnika, kompletnog VC koridora kroz hrvatsku, autocestu do siska, pretvaranje istarskog ipsilona u autocestu punog profila, gradnja spoja autoceste od rijeke na A1 (nisam ziher koja je oznaka za tu autocestu), i bušenje druge cijevi sv.roka, male kapele i učke. sve u svemu, mi smo na kraju posla više manje, i do 2012. sve bi trebalo biti kompletirano. posebna priča su brze ceste, one se grade na sve strane.Zanimljivo je da bi Hrvatska sa tom mrezom autocesta bila jedna od cestovno najrazvijenijih drzava svijeta.

Npr. Njemacka ima 12,000 km autobahna...ili 14 km / 100 stanovnika ..tj. gustocu od 3,3 km/100 km2 dok bi Hrvatska imala 29 km/100 stanovnika ( vec sada oko 20 ) ali nesto nizu gustocu od 2,9 km/km2.

Ja se samo nadam da cemo uskoro prestici Njemacku i po nekim drugim pokazateljima...npr. po placama!:D

Klačko
18.04.2008., 11:01
da se vratim na hrvatsku... ako barataš s podacima starijim od godinu dana, onda ćeš fulati za kojih 100-tinjak km. sad ću ti kao prijatelju reći kakvo je stanje.

Dudu care, hvala ti na ovom sjajnom postu gde je sve detaljno objašnjeno:top: Posle ovog posta meni samo preostaje da konstatujem da ovo što ste vi uradili sa izgradnjom autoputeva je nešto fenomenalno i tu možete biti primer i najrazvijenijim zemljama Evrope, tako da vam je pomalo besmisleno upoređivati se sa ovim regionom gde neke zemlje nemaju ni kilometar autoputa, neke par desetina, dok neke se muče 15 godina da naprave jebenu obilaznicu oko glavnog grada...

Znam i za podatak da imate jednu od najvećih (ako ne i najveću) stopa kilometra autoputa po glavi stanovnika, doduše to se može zahvaliti i obliku same Hrvatske koja je nešto izduženija po bokovima:mig:

bonislav
18.04.2008., 11:06
Dudu care, hvala ti na ovom sjajnom postu gde je sve detaljno objašnjeno:top: Posle ovog posta meni samo preostaje da konstatujem da ovo što ste vi uradili sa izgradnjom autoputeva je nešto fenomenalno i tu možete biti primer i najrazvijenijim zemljama Evrope, tako da vam je pomalo besmisleno upoređivati se sa ovim regionom gde neke zemlje nemaju ni kilometar autoputa, neke par desetina, dok neke se muče 15 godina da naprave jebenu obilaznicu oko glavnog grada...

Znam i za podatak da imate jednu od najvećih (ako ne i najveću) stopa kilometra autoputa po glavi stanovnika, doduše to se može zahvaliti i obliku same Hrvatske koja je nešto izduženija po bokovima:mig:

Točno,oblik Hrvatske je takav da mora imat puno km autobana.

A i Hrvatska MORA imat autoputeve. Većina turista dolazi u RH cestovnim prijevozom(osobnim autom i busevima).

Pa kako bi ti milioni dolazili u Dalmaciju nekom šugavom cestom? To je možda prolazilo prije 25 godina, danas više ne.

Jednostavno-Hrvatska je MORALA sagradit autoputeve od sjevera prema jugu.

Klačko
18.04.2008., 11:18
Zanimljivo je da bi Hrvatska sa tom mrezom autocesta bila jedna od cestovno najrazvijenijih drzava svijeta.

Npr. Njemacka ima 12,000 km autobahna...ili 14 km / 100 stanovnika ..tj. gustocu od 3,3 km/100 km2 dok bi Hrvatska imala 29 km/100 stanovnika ( vec sada oko 20 ) ali nesto nizu gustocu od 2,9 km/km2.

Ja se samo nadam da cemo uskoro prestici Njemacku i po nekim drugim pokazateljima...npr. po placama!:D

Ključ vašeg uspeha na tom polju je pretpostavljam taj što ste imali društveni konsenzus oko potrebe izgradnje te mreže puteva, a kad celo društvo zalegne iza nečega tu retko izostaju rezultati.

E vidiš, konsenzus oko stvari koje su belodano korisne (poput izgradnje mreže autoputeva) u hronično razjedinjenoj i posvađanoj Srbiji jednostavno NEMA! Imali smo sad ovaj slučaj sa koncesijom za autoput Horgoš-Požega koji je na stendbaju. A to je samo jedan u nizu primera zbog kojih mislim da je Srbadiji korisnija diktatura, gde neki komi-aparatčik odredi "ima da se gradi taj autoput i tačka", a ovako je sve predmet nadgornjavanja i igrarija političkih partija:flop: Šepo, vrati se, sve ti je oprošteno:D

bonislav
18.04.2008., 11:20
Ključ vašeg uspeha na tom polju je pretpostavljam taj što ste imali društveni konsenzus oko potrebe izgradnje te mreže puteva, a kad celo društvo zalegne iza nečega tu retko izostaju rezultati.

E vidiš, konsenzus oko stvari koje su belodano korisne (poput izgradnje mreže autoputeva) u hronično razjedinjenoj i posvađanoj Srbiji jednostavno NEMA! Imali smo sad ovaj slučaj sa koncesijom za autoput Horgoš-Požega koji je na stendbaju. A to je samo jedan u nizu primera zbog kojih mislim da je Srbadiji korisnija diktatura, gde neki komi-aparatčik odredi ima da se gradi taj autoput i tačka, a ovako je sve predmet nadgornjavanja i igrarija političkih partija:flop: Šepo, vrati se, sve ti je oprošteno:D

Daj reci šta je s tom autocestom(Horgoš-Požega). Neš sam znao preć na brzinu oko vijesti po tom pitanju na b92, al nisam detaljnije čitao.

Šta je sa BG-obilaznicom?

pjosip
18.04.2008., 11:21

E vidiš, konsenzus oko stvari koje su belodano korisne (poput izgradnje mreže autoputeva) u hronično razjedinjenoj i posvađanoj Srbiji jednostavno NEMA! Imali smo sad ovaj slučaj sa koncesijom za autoput Horgoš-Požega koji je na stendbaju.

Postoji li negdje ucrtana trasa za taj autoput ?

Zasto ne mogu naci taj Horgos na karti ?

Klačko
18.04.2008., 11:23
beograd-novi sad u punom profilu? ne, koliko sam čuo, ali nije ni bitno.

Beograd-Novi Sad je skroz u punom profilu sem mosta na Dunavu kod Beške, gde se sužava na 3 trake. Trenutno se gradi most-blizanac koji bi trebao da bude gotov do kraja godine, tako da će i ta deonica od nekih 500-600 metara biti klasičan autoput.

dudu
18.04.2008., 11:24

sigurno, treba povezati sve te krajeve i dovesti autocestu do njih.

iako za sad nije u planu produljenje autoceste od siska, pretpostavljam da će se spojiti na autocestu za banja luku, ako prođe ona priča o autocesti banja luka-split, što bi bila kvalitetna alternativa sadašnjoj A1, a i koridoru VC kroz BIH.

osim što se puno priča o autocestama u hrvatskoj, malo ljudi zna i da je većina starih državnih cesta renovirana. vozio sam se po staroj D1 (zg-st) i to je prava uživancija, a o D8 (jadranska magistrala) da i ne govorim.

D8 kod šibenika

http://lupiro.lu.funpic.de/s50-2006-08j/s50-2006-08-3401.JPG

http://lupiro.lu.funpic.de/s50-2006-08j/s50-2006-08-3404.JPG

http://lupiro.lu.funpic.de/s50-2006-08j/s50-2006-08-3407.JPG

D1

http://img107.imageshack.us/img107/7233/p7280007ju8.jpg

http://lupiro.lu.funpic.de/s50-2006-08k/s50-2006-08-3656.JPG

http://lupiro.lu.funpic.de/s50-2006-08k/s50-2006-08-3663.JPG

http://lupiro.lu.funpic.de/s50-2006-08k/s50-2006-08-3691.JPG

brze ceste (2+2) grade se prema bjelovaru, koprivnici na sjeveru, i od splita prema kamenskom (livno), te makarske prema zapadnoj hercegovini na jugu.

dudu
18.04.2008., 11:25
Beograd-Novi Sad je skroz u punom profilu sem mosta na Dunavu kod Beške, gde se sužava na 3 trake. Trenutno se gradi most-blizanac koji bi trebao da bude gotov do kraja godine, tako da će i ta deonica od nekih 500-600 metara biti klasičan autoput.

znači, to je to, ali zanemarivo istina. kolika je cijena cestarine bg-ns?

Klačko
18.04.2008., 11:27
evo jedno pitanje za klačka. jel prepoznaješ koji je ovo projekt? :D

http://i30.tinypic.com/qqd942.jpg

Zagreb Arena, jel da?

Čini mi se da sam zapamtio još iz onog našeg starog BG-ZG topika:) Sjajno kako napreduju radovi:top:

sjekira
18.04.2008., 11:28

Pa i to puno govori da smo mi prije završili Zagreb - Split, dakle 4 puta dulji autoput po nevjerojatno teškom terenu, nego vi Beograd - Novi Sad, koji ide ravnicom. Pa to nema niti 90 km...

dudu
18.04.2008., 11:30
Zagreb Arena, jel da?

Čini mi se da sam zapamtio još iz onog našeg starog BG-ZG topika:) Sjajno kako napreduju radovi:top:

da :top:

jel znaš koliko bi trebala imati km mreža autocesta u srbiji kad se sve dovrši?

zlatna ribica
18.04.2008., 11:32

Po plaćama nećemo tako skoro, ali izgradnja autoputa je dobar temelj za daljnji razvoj. Kakav samo gospodarski procvat Lika sad proživljava, kad je izgrađen autoput do Splita! Lika je sad među tri najbogatije županije, a gdje je bila prije? Na dnu dna.

Sad kad je izgradnja autoputeva pri kraju, a izgradnja novog aerodroma samo što nije započela, treba se više posvetiti željezničkom prometu i također rječnom, koji je osobito važan da se i Slavonija konačno trgne.

bonislav
18.04.2008., 11:36
Pa i to puno govori da smo mi prije završili Zagreb - Split, dakle 4 puta dulji autoput po nevjerojatno teškom terenu, nego vi Beograd - Novi Sad, koji ide ravnicom. Pa to nema niti 90 km...

Pa Klac i pljuje po srpskim ministirima i odgovornim ljudima.

dudu
18.04.2008., 11:38
hehe, evo slika nove arene u zadru, kapacitet 8.600 za košarku.

http://i31.tinypic.com/11vqvm0.jpg
http://i32.tinypic.com/2mhirgx.jpg
http://i31.tinypic.com/21jvhc6.jpg
http://img266.imageshack.us/img266/3790/vel2cfy4xc0.jpg

kada se postave teleskopske tribine, izgledat će ovako.

http://farm1.static.flickr.com/112/308512594_98ed436bd9_b.jpg

zlatna ribica
18.04.2008., 11:41
Izgleda ko peka :cerek:

bonislav
18.04.2008., 11:42

:lol::rofl:

dudu
18.04.2008., 11:43
Po plaćama nećemo tako skoro, ali izgradnja autoputa je dobar temelj za daljnji razvoj. Kakav samo gospodarski procvat Lika sad proživljava, kad je izgrađen autoput do Splita! Lika je sad među tri najbogatije županije, a gdje je bila prije? Na dnu dna.

Sad kad je izgradnja autoputeva pri kraju, a izgradnja novog aerodroma samo što nije započela, treba se više posvetiti željezničkom prometu i također rječnom, koji je osobito važan da se i Slavonija konačno trgne.

točno, s cestama se polako završava i sad prioritet treba biti gradnja željeznice, i to nove, brze, međugradske s dva centra; zg regijom i dalmatinskom regijom (potez zadar-šibenik-split). razvijati turizam bez kvalitetne željeznice je nezamislivo. kod nas na kratkim međugradskim relacijama voze busevi, što izaziva podsmijeh kod gostiju.

što se riječnog prometa tiče, prioritet je u svakom smislu kanal dunav-sava, a nakon toga rješavanje plovnosti save do zagreba.

dudu
18.04.2008., 11:43

nadimak je "ispod peke" :D

Klačko
18.04.2008., 11:54
Daj reci šta je s tom autocestom(Horgoš-Požega). Neš sam znao preć na brzinu oko vijesti po tom pitanju na b92, al nisam detaljnije čitao.

A to je jedan galimatijas samo takav ali suština je da se cela frka podigla oko toga što se već završeni autoput na toj trasi (onaj od BG do NS) kao i poluautoput (od NS do Horgoša) koji su izgrađeni državnim parama daju koncesionaru na upravljanje u narednih 30 godina tj. odmah bi preuzeo naplatne rampe i naplaćivao putarinu.

Ovi koji su protiv kažu da je to klasična pljačka i da se nigde u svetu u koncesiju ne uključuje nešto što je već izgrađeno.

Drugima (čije mišljenje delim) je argument da nijedna ozbiljna građevinska firma ne bi ušla u projekat izgradnje tog autoputa bez uključivanja u celu stvar i tih deonica, posebno autoputa između BG i NS (koja je ujedno i najispaltivija, jer je tu frekvencija saobraćaja preko 16 hiljada vozila dnevno) jer im ni dugoročno neće biti isplativa gradnja druge trake autoputa od Horgoša do Novog Sada i posebno gradnja celog autoputa od Beograda do Požege (gde, recimo, na deonici od Lazarevca do Požege je frekvencija prilično mala). Tako da je, po njima, ubacivanje tih već završenih delova nešto što će doneti mnogo manje štete u odnosu na korist imanja autoputa od mađarske granice pa sve do Požege.

Ovde sam se osvrnuo na samu suštinu spora, ali najveća prašina se podigla zbog političke pozadine cele priče, posebno što smo konstantno u nekim izborima pa se ne biraju sredstva i neki političari su spremni da radi sitnih poena koji se eventualno mogu dobiti žrtvuju projekat koji je od nemerljivog značaja za celu zemlju:flop:

bonislav
18.04.2008., 11:56
A to je jedan galimatijas samo takav ali suština je da se cela frka podigla oko toga što se već završeni autoput na toj trasi (onaj od BG do NS) kao i poluautoput (od NS do Horgoša) koji su izgrađeni državnim parama daju koncesionaru na upravljanje u narednih 30 godina tj. odmah bi preuzeo naplatne rampe i naplaćivao putarinu.

Ovi koji su protiv kažu da je to klasična pljačka i da se nigde u svetu u koncesiju ne uključuje nešto što je već izgrađeno.

Drugima (čije mišljenje delim) je argument da nijedna ozbiljna građevinska firma ne bi ušla u projekat izgradnje tog autoputa bez uključivanja u celu stvar i tih deonica, posebno autoputa između BG i NS (koja je ujedno i najispaltivija, jer je tu frekvencija saobraćaja preko 16 hiljada vozila dnevno) jer im ni dugoročno neće biti isplativa gradnja druge trake autoputa od Horgoša do Novog Sada i posebno gradnja celog autoputa od Beograda do Požege (gde, recimo, na deonici od Lazarevca do Požege je frekvencija prilično mala). Tako da je, po njima, ubacivanje tih već završenih delova nešto što će doneti mnogo manje štete u odnosu na korist imanja autoputa od mađarske granice pa sve do Požege.

Ovde sam se osvrnuo na samu suštinu spora, ali najveća prašina se podigla zbog političke pozadine cele priče, posebno što smo konstantno u nekim izborima pa se ne biraju sredstva i neki političari su spremni da radi sitnih poena koji se eventualno mogu dobiti žrtvuju projekat koji je od nemerljivog značaja za celu zemlju:flop:

:rolleyes:

Idioti. Zapravno nisu oni idioti,nego prepredena bagra.:kava:

dudu
18.04.2008., 11:57
zar kod vas ne postoji solucija da sami izgradite tu dionicu? kod nas je isto svakakvih priča bilo, ali pokazuje se da će se autocesta isplatiti znatno prije nego se očekivalo.

Klačko
18.04.2008., 12:09
Šta je sa BG-obilaznicom?

To je tek komedija, ili preciznije tragikomedija... Počelo se sa izgradnjom 1989., krenula sranja koju godinu posle i sve je stajalo do 2001. Onda se počelo sa gradnjom od Batajnice do Surčina (povezivanje zagrebačkog sa novosadskim autoputem), to se završilo i onda se zbog izuzetno duge i naporne deonice (8-9 km po ravnici:rolleyes:) uzeo "neophodni" predah od par godina; 2005. je nastavljeno od Surčina do Ostružnice (zajedno sa mostom preko Save), to se završilo i onda opet pauza od skoro 2 godine, da se tek od jesenas krenulo sa deonicom od mosta na Savi kod Ostružnice do Železnika - taj deo bi trebao da bude gotov ove godine. Onda preostaje taj zadnji sektor od Železnika do niškog autoputa, ali znajući ovu predistoriju nisam siguran kad će se sve to završiti.

Razlozi su brojni zašto se to tako sporo odvija, ali se sve svodi na jednu ogromnu nesposobnost i javašluk, kako države tako i ovih kojima je poverena izgradnja:flop:

Whatever
18.04.2008., 12:10
Uzmite Strabag :s

Kalmeta bi zna nešto reć o tome :mig: :D

Klačko
18.04.2008., 12:14

Pa taj autoput do Novog Sada je izgrađen za nepune 2 godine, nije ni preterano brzo ali ni sporo.

bonislav
18.04.2008., 12:15
To je tek komedija, ili preciznije tragikomedija... Počelo se sa izgradnjom 1989., krenula sranja koju godinu posle i sve je stajalo do 2001. Onda se počelo sa gradnjom od Batajnice do Surčina (povezivanje zagrebačkog sa novosadskim autoputem), to se završilo i onda se zbog izuzetno duge i naporne deonice (8-9 km po ravnici:rolleyes:) uzeo "neophodni" predah od par godina; 2005. je nastavljeno od Surčina do Ostružnice (zajedno sa mostom preko Save), to se završilo i onda opet pauza od skoro 2 godine, da se tek od jesenas krenulo sa deonicom od mosta na Savi kod Ostružnice do Železnika - taj deo bi trebao da bude gotov ove godine. Onda preostaje taj zadnji sektor od Železnika do niškog autoputa, ali znajući ovu predistoriju nisam siguran kad će se sve to završiti.

Razlozi su brojni zašto se to tako sporo odvija, ali se sve svodi na jednu ogromnu nesposobnost i javašluk, kako države tako i ovih kojima je poverena izgradnja:flop:

Thnx na informaciji. Koje legende.:zvrko::s

Klačko
18.04.2008., 12:15
Postoji li negdje ucrtana trasa za taj autoput ?

Zasto ne mogu naci taj Horgos na karti ?

Ne mogu da tražim sad po netu, sigurno ima.

Horgoš je pogranično mesto severno od Subotice, a Požega je na pola puta između Čačka i Užica. Kasnije bi se taj autoput spustio do crnogorske granice...

dudu
18.04.2008., 12:24
Ne mogu da tražim sad po netu, sigurno ima.

Horgoš je pogranično mesto severno od Subotice, a Požega je na pola puta između Čačka i Užica. Kasnije bi se taj autoput spustio do crnogorske granice...

znači zbog te požege se naša zvala slavonska požega. jel imala ta kakav pridjev?

Klačko
18.04.2008., 12:25
da :top:

jel znaš koliko bi trebala imati km mreža autocesta u srbiji kad se sve dovrši?

Pa odokatvno negde oko 1000 km. Kad se sve jednog lepog dana završi, mreža autoputeva bi trebalo da izgleda ovako:

1. Koridor X: Šid-Beograd-račvanje kod Niša (jedan pravac ka Dimitrovgradu tj. bugarskoj granici i dalje Sofiji i Istanbulu, drugi ka Preševu tj. makedonskoj granici i dalje Solunu i Atini). Znači ostaju da se izgrade deonice od Leskovca do Preševa i od Niša do Dimitrovgrada.

2. Subotica-Novi Sad-Beograd-Požega-Boljare (crnogorska granica). Trenutno nedostaje praktično 70% ove deonice, završen je samo deo od Novog Sada do Beograda.

Sad se setih, zaboravio sam to ranije da napomenem - prošle godine je završen autoput od Kragujevca do Batočine (priključenje na niški autoput), ali to je relativno mala deonica od nekih 20-ak kilometara doduše važna jer su sa izgradnjom te deonice 4 najveća srpska grada povezana autoputem.

Putarina do Novog Sada je 480 dinara (€6).

Klačko
18.04.2008., 12:34
znači zbog te požege se naša zvala slavonska požega. jel imala ta kakav pridjev?

Uvek je bila samo Požega.

Sad videh na Vikiju, ova naša ima 32 hiljade, vaša 28 hiljada stanovnika pa je verovatno zbog toga što je bila manja morala dodavati taj pridev Slavonska.

sjekira
18.04.2008., 12:34
Sad se setih, zaboravio sam to ranije da napomenem - prošle godine je završen autoput od Kragujevca do Batočine (priključenje na niški autoput), ali to je relativno mala deonica od nekih 20-ak kilometara doduše važna jer su time 4 najveća srpska grada povezana autoputem.

Pa to se kod nas više niti ne računa, izgrađen je veći dio te autoceste do Bjelovara, kao spoj na Autocestu Zagreb - Varaždin, do sad je otvoreno 23km, a u novinama je bila vijest od tri retka. Vozio sam se po njoj, i to je prava četverotračna autocesta, možda je malo uža od standardnih, ali se uredno voziš 150.

http://en.wikipedia.org/wiki/D28_(Croatia)

sjekira
18.04.2008., 12:36
Uvek je bila samo Požega.

Sad videh na Vikiju, ova naša ima 32 hiljade, vaša 28 hiljada stanovnika pa je verovatno zbog toga što je bila manja morala dodavati taj pridev Slavonska.

Da, sam što je naša toliko imala i prije 100 godina, a vaša je vjerojatno bila selo s trinaest kuća. Naša Požega je prekrasan grad, centar je jedan od ljepših u kontinentalnoj Hrvatskoj.

u prolazu
18.04.2008., 12:42

E vidiš, konsenzus oko stvari koje su belodano korisne (poput izgradnje mreže autoputeva) u hronično razjedinjenoj i posvađanoj Srbiji jednostavno NEMA! Imali smo sad ovaj slučaj sa koncesijom za autoput Horgoš-Požega koji je na stendbaju. A to je samo jedan u nizu primera zbog kojih mislim da je Srbadiji korisnija diktatura, gde neki komi-aparatčik odredi "ima da se gradi taj autoput i tačka", a ovako je sve predmet nadgornjavanja i igrarija političkih partija:flop: Šepo, vrati se, sve ti je oprošteno:DKljuc uspjeha je bio u tome sto su u Dalmaciji godinama jebavali mater Zagrebu i uporno i uporno govorili kako nam treba autocesta.

Na kraju nije bilo drugog izlaza za politicare nego da obecavaju i obecavaju da ce to biti napravljeno. A onog trena kada je pocela gradnja stvari su se odvijale same po sebi...posebno stoga sto se jako puno ljudi u politickom vrhu zajedno sa rodijacima i prijateljima obogatilo na racun izgradnje. Gradnja autoceste prema Splitu koja je iz politickih razloga gradjena sa velikim tempom ( preko 100 km godisnje ) je povukla sve ostale dionice.

Medjutim konsenzus o kome govoris je postojao u Dalmaciji...u Zagrebu ne....cak je i na ovom forumu bilo jako puno ljudi koji su prije 5-6 godina govorili kako je cijeli projekt nepotreban i preskup..te da je Hrvatskoj bolje malo prosiriti staru magistralu...cak i danas postoje ljudi koji jos uvijek misle isto....uostalom dovoljno je pogledati raspravu na temu projekta Peljeski most.

dudu
18.04.2008., 12:43
Pa to se kod nas više niti ne računa, izgrađen je veći dio te autoceste do Bjelovara, kao spoj na Autocestu Zagreb - Varaždin, do sad je otvoreno 23km, a u novinama je bila vijest od tri retka. Vozio sam se po njoj, i to je prava četverotračna autocesta, možda je malo uža od standardnih, ali se uredno voziš 150.

http://en.wikipedia.org/wiki/D28_(Croatia)

to je brza, a ne autocesta.

sjekira
18.04.2008., 12:50
to je brza, a ne autocesta.

To je četverotračna autocesta, samo nema cijelom dužinom zaustavni trak, ali su u svakom smjeru po dva traka, fino je položena i pičiš 150 na sat bez beda.

A kako se službeno zove je manje bitno. :mig:

u prolazu
18.04.2008., 13:03
To je četverotračna autocesta, samo nema cijelom dužinom zaustavni trak, ali su u svakom smjeru po dva traka, fino je položena i pičiš 150 na sat bez beda.

A kako se službeno zove je manje bitno. :mig:da, vozio sam se i ja po njoj prije godinu dana...nebih imao nista protiv da su nam sve ceste takve!!...ona bi koliko sam shvatio u konacnici trebala ici sve do Osijeka.

Inace...slicna cetvorotracna brza cesta se radi na potezu Trogir-Omis...cime bi se potpuno zaobisao Split. Do sada je napravljeno jako malo...mozda 5 km od Solina do K.Gomilice.

Whatever
18.04.2008., 13:07
da, vozio sam se i ja po njoj prije godinu dana...nebih imao nista protiv da su nam sve ceste takve!!...ona bi koliko sam shvatio u konacnici trebala ici sve do Osijeka.

Inace...slicna cetvorotracna brza cesta se radi na potezu Trogir-Omis...cime bi se potpuno zaobisao Split. Do sada je napravljeno jako malo...mozda 5 km od Solina do K.Gomilice.

produženo je do Lukšića :s :s :s

to čak i ja znan jer san iša po janjetinu nedavno u Lukšić :D

u prolazu
18.04.2008., 13:13
produženo je do Lukšića :s :s :s

to čak i ja znan jer san iša po janjetinu nedavno u Lukšić :DJa sam prosao tuda prije 20 dana ( svadba ) i i dalje je izlaz u gomilici.:kava:

u prolazu
18.04.2008., 13:19
Pa odokatvno negde oko 1000 km. Kad se sve jednog lepog dana završi, mreža autoputeva bi trebalo da izgleda ovako:

1. Koridor X: Šid-Beograd-račvanje kod Niša (jedan pravac ka Dimitrovgradu tj. bugarskoj granici i dalje Sofiji i Istanbulu, drugi ka Preševu tj. makedonskoj granici i dalje Solunu i Atini). Znači ostaju da se izgrade deonice od Leskovca do Preševa i od Niša do Dimitrovgrada.

2. Subotica-Novi Sad-Beograd-Požega-Boljare (crnogorska granica). Trenutno nedostaje praktično 70% ove deonice, završen je samo deo od Novog Sada do Beograda.

Sad se setih, zaboravio sam to ranije da napomenem - prošle godine je završen autoput od Kragujevca do Batočine (priključenje na niški autoput), ali to je relativno mala deonica od nekih 20-ak kilometara doduše važna jer su sa izgradnjom te deonice 4 najveća srpska grada povezana autoputem.

Putarina do Novog Sada je 480 dinara (€6).Govorimo od Beograda do Novog Sada ili??

Whatever
18.04.2008., 13:19
Ja sam prosao tuda prije 20 dana ( svadba ) i i dalje je izlaz u gomilici.:kava:

Ma to si ti malo popija za svadbu pa su ti se pomišala Kaštela :D

u prolazu
18.04.2008., 13:25
Ma to si ti malo popija za svadbu pa su ti se pomišala Kaštela :DTesko da mi se Kastela mogu pomisati...naime ja sam inace od tamo!!:D

dudu
18.04.2008., 13:46

A kako se službeno zove je manje bitno. :mig:

tako je, 2+2 bez zaustavne trake je brza cesta ili expressway :mig:

Whatever
18.04.2008., 13:48

I obavezno triba uvest fast lane na tim expresswayevima... inače se lole voze paralelno, oboje 60 na sat i onda se popizdi :mad:

:D

sjekira
18.04.2008., 13:49

Bitno je koliko brzo se voziš, a ne kako se zove.

sjekira
18.04.2008., 13:50
I obavezno triba uvest fast lane na tim expresswayevima... inače se lole voze paralelno, oboje 60 na sat i onda se popizdi :mad:

:D

Priznaj da inače pretičeš po zaustavnoj i da ti to fali. :p

dudu
18.04.2008., 13:52
Bitno je koliko brzo se voziš, a ne kako se zove.

pa istina, ali ti kilometri ne ulaze u podatke o autocesti, što je i logično jer se ne naplaćuju. to sam i rekao, paralelno s gradnjom autocesta, grade se i brze ceste, kao i renoviraju stare. tko bi to rekao prije 6-7 godina, kad su se još pričali vicevi o našim cestama :D

Whatever
18.04.2008., 14:01
Priznaj da inače pretičeš po zaustavnoj i da ti to fali. :p

sačuvaj bože, ja sam uzoran vozač :cool:

ajde, tu i tamo kad se baš nabije neka baba s 50 na sat :zubo:

Klačko
18.04.2008., 14:15
uostalom dovoljno je pogledati raspravu na temu projekta Peljeski most.

Time pokušavate zaobiđete onaj deo kod Neuma koji je u BiH, jel tako? Dokle se stiglo sa tim projektom, je li već počela izgradnja?

Inače, kad smo već kod toga, to parče obale oko Neuma je dobar primer kako su se proizvoljno crtale granice republika od strane komunističkih kartografa posle II s. r.:flop:

Klačko
18.04.2008., 14:17
Dudu, ti ćeš verovatno znati... Jel se gradi još nešto u BiH od autoputeva i šta je u najavi? Znam za onaj Koridor Vc, jel se šta radi na tom planu?

Klačko
18.04.2008., 14:20
Govorimo od Beograda do Novog Sada ili??

Od Beograda do Novog Sada. 480 ili 460 dinara, nisam siguran, pre Nove godine sam išao, i čini mi se da je toliko bilo...

Inače, Srbija je po još nečemu jedinstvena: ima posebnu tarifu za vozila sa stranim tablicama:rolleyes:

u prolazu
18.04.2008., 14:24
Time pokušavate zaobiđete onaj deo kod Neuma koji je u BiH, jel tako? Dokle se stiglo sa tim projektom, je li već počela izgradnja?

Inače, kad smo već kod toga, to parče obale oko Neuma je dobar primer kako su se proizvoljno crtale granice republika od strane komunističkih kartografa posle II s. r.:flop:No dobro, granica kod Neuma seze malo dublje u povijest.

Sto se tice gradnje napravljeni su prilazni putevi i trenutno se grade konstrukcijski elementi...po rijecima glavnog projektanta na gradilistu se nece nista posebnog dogadjati sljedece dvije godine.
E sada, buduci da most kosta oko 2 miljarde kuna ( rijec je o mostu duzine 2,5 kilometara ) , sve ovisi o tome hoce li doci na 'crnu listu' radi rezova, stednje itd.
Njegova sluzbena namjena zapravo nije da bude dijelom autoputa, medjutim buduci da autoput prema Dubrovniku dolazi do Ploca kroz godinu dana a Bosanci ( bolje receno Bosnjaci ) jos nisu ni poceli pregovore oko eventualnog prolaska preko Neuma...a poznavajuci Bosance i njihov 'tempo' ni nece....sve je izglednije da ce autoput ici preko njega cime bi se potpuno zaobisla BiH. ( to je inace varijanta za koju ja osobno navijam ).

u prolazu
18.04.2008., 14:28
Od Beograda do Novog Sada. 480 ili 460 dinara, nisam siguran, pre Nove godine sam išao, i čini mi se da je toliko bilo...

Inače, Srbija je po još nečemu jedinstvena: ima posebnu tarifu za vozila sa stranim tablicama:rolleyes:to je otprilike 42 kuna za otprilike 70 km jeli tako?...znaci na 100 km 60 kuna.

pljacka!:D

Inace Zagreb-Split je duzine 380 km i cestarina je 157 kuna ili otprilike 41 kunu/km.

Klačko
18.04.2008., 14:40
to je otprilike 42 kuna za otprilike 70 km jeli tako?...znaci na 100 km 60 kuna.

Inace Zagreb-Split je duzine 380 km i cestarina je 157 kuna ili otprilike 41 kunu/km.

Ti u "Putevima Srbije" su mafija na kvadrat, pre pola godine je uhapšena velika organizovana grupa (na čelu sa direktorom sektora naplate) koja je štancovala lažne kartice, na 3 naplatne rampe. Ljudi prisvojili preko 3 miliona evra u periodu od valjda dve godine...

Ali zato imamo verovatno najskuplje putarine u Evropi, sasvim prikladne našem standardu:rolleyes:

zlatna ribica
18.04.2008., 15:11
Evo jedne osvježavajuće:

Hrvati su najduhovitiji u Europi :cerek:

Časopis Reader's Digest proveo je zanimljivo istraživanje prema kojem su Hrvati najduhovitiji narod u Europi. Od ispitanika u deset (hrvatskih) gradova, Zagrepčani su najspremniji za šalu.

I u anketi HTV-a provedenoj u desetak hrvatskih gradova rado se našalilo više od polovice slučajnih ispitanika.

''Zagreb je završio na prvom mjestu kao najduhovitiji grad. Blizu su Osijek, Split i Varaždin. Na devetom mjestu je Zadar, na desetom Karlovac'', objasnio je glavni urednik časopisa Reader's Digest Hrvatska Goran Miletić.

Kad se rezultati najduhovitijih usporede s Europom, Hrvatska je na prvom mjestu, a slijede Mađarska, Velika Britanija, Rumunjska, Poljska te Finska.

http://www.net.hr/vijesti/hrvatska/page/2008/04/17/0511006.html

Eto braćo Srbi i Bosanci, i u humoru smo vas prešišali :cerek:

Klačko
18.04.2008., 15:29
Evo jedne osvježavajuće:

http://www.net.hr/vijesti/hrvatska/page/2008/04/17/0511006.html

Eto braćo Srbi i Bosanci, i u humoru smo vas prešišali :cerek:

Srbi su po Durexovom istraživanju bili valjda 2. najaktivnija seksualna nacija na svetu:) Posle tih rezultata bilo je i inicijativa da nam se nacionalni moto promeni u "Samo Seks Srbina Spašava":s

A što se tiče humora, teško da tu nekome možemo priznati primat... Mada niste vi za baciti, u to sam se uverio na ovom forumu (evo, recimo, Sjekira bi po svom smislu za humor bio sasvim solidna Srbenda:mig:).

alfa mužjak
18.04.2008., 15:30
Ti u "Putevima Srbije" su mafija na kvadrat, pre pola godine je uhapšena velika organizovana grupa (na čelu sa direktorom sektora naplate) koja je štancovala lažne kartice, na 3 naplatne rampe. Ljudi prisvojili preko 3 miliona evra u periodu od valjda dve godine...

Ali zato imamo verovatno najskuplje putarine u Evropi, sasvim prikladne našem standardu:rolleyes:
Ja sam uvijek mislio da više naplaćuju strancima. Tragično skupo u Srbiji.....
A kvaliteta kolnika je prilagođena srpskom voznom parku, što znači da i nije najsretnije rješenje za prosječan HR automobil. :mig: :D

dudu
18.04.2008., 15:32
Srbi su po Durexovom istraživanju bili valjda 2. najaktivnija seksualna nacija na svetu:) Posle tih rezultata bilo je i inicijativa da nam se nacionalni moto promeni u "Samo Seks Srbina Spašava":s

A što se tiče humora, teško da tu nekome možemo priznati primat... Mada niste vi za baciti, u to sam se uverio na ovom forumu (evo, recimo, Sjekira bi po svom smislu za humor bio sasvim solidna Srbenda:mig:).

mi smo na tom durexu isto bili 2., pa 3., pa 5. sad točno kojim redom, ne znam :D mislim da je u pitanju, prvo mjesto u hvalisanju :rofl:

dudu
18.04.2008., 15:36
Dudu, ti ćeš verovatno znati... Jel se gradi još nešto u BiH od autoputeva i šta je u najavi? Znam za onaj Koridor Vc, jel se šta radi na tom planu?

koridor VC je ključan, ali više za federaciju. RS ima svakave plan, i već je dala koncesiju strabagu.

Autocesta Banja Luka - Split

Do 2015. godine s koncesijom ‘Strabagu’ trebala bi biti dovršena autocesta koja će od Banje Luke do hrvatske granice biti duga 195 kilometara.

Paralelno s izgradnjom bosanskog dijela koridora Vc, koji bi autocestom preko Doboja, Zenice, Sarajeva i Mostara trebao povezati sjever i jug Hrvatske, odnosno Osijek i Ploče, u Bosni i Hercegovini - državi koja trenutačno ima tek dvadesetak kilometara izgrađenih autocesta - do kraja ove godine trebala bi započeti gradnja još jednog prometnog pravca: Bosanska Gradiška - Banja Luka - Livno - Split.

Za razliku od pravca Vc, koju će velikim dijelom graditi država uz pomoć europskih kredita, vezu između Banje Luke i Splita najvjerojatnije će financirati privatni kapital: Republika Srpska je, naime, austrijskoj tvrtki “Strabag” već dodijelila koncesiju za financiranje, projektiranje, izgradnju, korištenje i održavanje svih autocesta u ovom entitetu, a u roku od 90 dana očekuje se i potpisivanje konačnog ugovora.

Među ugovorenim prometnicama vrijednim oko četiri milijarde eura nalazi se i 110 kilometara buduće autoceste između Banje Luke i Kupresa, dok je dio od Banje Luke do hrvatske granice na sjeveru već u izgradnji i bit će dovršen do kraja 2009. godine.

Hrvatska i Republika Srpska već su dogovorile zajedničku izgradnju novog mosta preko Save, pa će za godinu i pol dana iz glavnog grada srpskog entiteta do Zagreba biti dovoljno tek sat i petnaest minuta vožnje.

Odgovor na koridor Vc

Austrijski investitori već su pokrenuli i proceduru za izgradnju južnog dijela nove bosanske autoceste: u Livnu su u vladi Hercegbosanske županije ovog tjedna preuzeli svu dokumentaciju i očekuju koncesiju za izgradnju 85 kilometara prometnice do hrvatske granice na Kamenskom.

Ukupno, prema službenim podacima koje smo dobili iz Ministarstva saobraćaja i veza RS, dovršetak kompletne mreže autocesta očekuje se najkasnije do 2015. godine. Do tog datuma trebala bi biti dovršena i nova veza između sjevera i juga Hrvatske.

Kako je autocesta Banja Luka - Split neslužbeni srpski odgovor na gradnju koridora Vc Osijek - Sarajevo - Ploče, čiji se dovršetak također ne očekuje u idućih pet ili šest godina, bit će zanimljivo vidjeti hoće li bošnjačko - hrvatska Federacija BiH pristati dati koncesiju za izgradnju njenog južnog dijela, koji prolazi kroz ovaj entitet.

Rasprava o trasi

Ministar gospodarstva Hercegbosanske županije Vlatko Zrilić tvrdi da koncesija ni u kojem slučaju nije upitna, već da će se raspravljati jedino o trasi autoceste.

- U prvoj varijanti ona će se graditi između Banje Luke, Glamoča, Livna i Splita, a po drugoj od Banje Luke preko Kupresa i Tomislav Grada do Splita.

Na koncu će odlučiti koncesionar, izabrat će varijantu koja mu je isplativija - otvoreno tvrdi Zrilić.

Priznavši da se u pozadini vodi i vječita bitka između Livna i Duvna, današnjeg Tomislav Grada.

Kako neslužbeno doznajemo, velik interes za izgradnju autoceste Banja Luka - Split pokazali su upravo splitski gospodarstvenici, koji bi njome dobili nakraću cestovnu vezu sa Slavonijom i Mađarskom, a išla bi naruku i ruskom poduzetniku Dmitriju Železnjaku, čija bi luka u Splitu znatno dobila na važnosti i konačno se uključila u bitku između Rijeke i Ploča.

konačna mapa autocesta u BIH. ne znam koliko je realna, ali RS ima takve planove.

http://i55.photobucket.com/albums/g146/osavic/rs-autoput.jpg

u prolazu
18.04.2008., 20:26
mi smo na tom durexu isto bili 2., pa 3., pa 5. sad točno kojim redom, ne znam :D mislim da je u pitanju, prvo mjesto u hvalisanju :rofl:Da, u vrhu su ako se ne varam bili Srbi, mi, ameri, grci i turci...sve biser do bisera.

Ta durexova anketa se slobodno mogla nazvati i 'tko najvise laze':kava:

u prolazu
18.04.2008., 20:29
koridor VC je ključan, ali više za federaciju. RS ima svakave plan, i već je dala koncesiju strabagu.

Autocesta Banja Luka - Split

Do 2015. godine s koncesijom ‘Strabagu’ trebala bi biti dovršena autocesta koja će od Banje Luke do hrvatske granice biti duga 195 kilometara.

Paralelno s izgradnjom bosanskog dijela koridora Vc, koji bi autocestom preko Doboja, Zenice, Sarajeva i Mostara trebao povezati sjever i jug Hrvatske, odnosno Osijek i Ploče, u Bosni i Hercegovini - državi koja trenutačno ima tek dvadesetak kilometara izgrađenih autocesta - do kraja ove godine trebala bi započeti gradnja još jednog prometnog pravca: Bosanska Gradiška - Banja Luka - Livno - Split.

Za razliku od pravca Vc, koju će velikim dijelom graditi država uz pomoć europskih kredita, vezu između Banje Luke i Splita najvjerojatnije će financirati privatni kapital: Republika Srpska je, naime, austrijskoj tvrtki “Strabag” već dodijelila koncesiju za financiranje, projektiranje, izgradnju, korištenje i održavanje svih autocesta u ovom entitetu, a u roku od 90 dana očekuje se i potpisivanje konačnog ugovora.

Među ugovorenim prometnicama vrijednim oko četiri milijarde eura nalazi se i 110 kilometara buduće autoceste između Banje Luke i Kupresa, dok je dio od Banje Luke do hrvatske granice na sjeveru već u izgradnji i bit će dovršen do kraja 2009. godine.

Hrvatska i Republika Srpska već su dogovorile zajedničku izgradnju novog mosta preko Save, pa će za godinu i pol dana iz glavnog grada srpskog entiteta do Zagreba biti dovoljno tek sat i petnaest minuta vožnje.

Odgovor na koridor Vc

Austrijski investitori već su pokrenuli i proceduru za izgradnju južnog dijela nove bosanske autoceste: u Livnu su u vladi Hercegbosanske županije ovog tjedna preuzeli svu dokumentaciju i očekuju koncesiju za izgradnju 85 kilometara prometnice do hrvatske granice na Kamenskom.

Ukupno, prema službenim podacima koje smo dobili iz Ministarstva saobraćaja i veza RS, dovršetak kompletne mreže autocesta očekuje se najkasnije do 2015. godine. Do tog datuma trebala bi biti dovršena i nova veza između sjevera i juga Hrvatske.

Kako je autocesta Banja Luka - Split neslužbeni srpski odgovor na gradnju koridora Vc Osijek - Sarajevo - Ploče, čiji se dovršetak također ne očekuje u idućih pet ili šest godina, bit će zanimljivo vidjeti hoće li bošnjačko - hrvatska Federacija BiH pristati dati koncesiju za izgradnju njenog južnog dijela, koji prolazi kroz ovaj entitet.

Rasprava o trasi

Ministar gospodarstva Hercegbosanske županije Vlatko Zrilić tvrdi da koncesija ni u kojem slučaju nije upitna, već da će se raspravljati jedino o trasi autoceste.

- U prvoj varijanti ona će se graditi između Banje Luke, Glamoča, Livna i Splita, a po drugoj od Banje Luke preko Kupresa i Tomislav Grada do Splita.

Na koncu će odlučiti koncesionar, izabrat će varijantu koja mu je isplativija - otvoreno tvrdi Zrilić.

Priznavši da se u pozadini vodi i vječita bitka između Livna i Duvna, današnjeg Tomislav Grada.

Kako neslužbeno doznajemo, velik interes za izgradnju autoceste Banja Luka - Split pokazali su upravo splitski gospodarstvenici, koji bi njome dobili nakraću cestovnu vezu sa Slavonijom i Mađarskom, a išla bi naruku i ruskom poduzetniku Dmitriju Železnjaku, čija bi luka u Splitu znatno dobila na važnosti i konačno se uključila u bitku između Rijeke i Ploča.

konačna mapa autocesta u BIH. ne znam koliko je realna, ali RS ima takve planove.

http://i55.photobucket.com/albums/g146/osavic/rs-autoput.jpgBilo bi fantasticno i za BiH i za Hrvatsku kada bi se obje trase ostvarile...medjutim bosna nebi bila bosna.....:rolleyes:

primjeti kako autoput Banja Luka - Split zaobilazi Jajce, Bugojno i Kupres...jedini logicni potez kojim bi taj put trebao prolaziti.

dudu
19.04.2008., 14:50
gledam DZS podatke, zar je moguće da nam je prosječna bruto plaća 1.000 €?:confused:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za siječanj 2008. iznosila je 5 019 kuna. (690 €)

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za siječanj 2008. iznosila je 7 357 kune. (1.010 €)

markozzz
19.04.2008., 15:51
to je otprilike 42 kuna za otprilike 70 km jeli tako?...znaci na 100 km 60 kuna.

pa skuplja je gradnja km autoceste zg-st, nego kilometra autoceste bg-ns.
ali svejedno su cestarine bezobrazno skupe. posebno na dionici zg-lipovac

u prolazu
21.04.2008., 10:07
gledam DZS podatke, zar je moguće da nam je prosječna bruto plaća 1.000 €?:confused:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za siječanj 2008. iznosila je 5 019 kuna. (690 €)

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za siječanj 2008. iznosila je 7 357 kune. (1.010 €)to je podatak o prosjecnoj placi isplacenoj u 2. mjesecu...rekord je inace prosjecna placa koja je isplacena u 12 mjesecu od 5131 neto ili 7551 bruto.

btw. ako ti to izgleda previse onda sto kazati za podatke o gradu Zagrebu gdje je neto placa presla 6000 kuna a bruto oko 9100 kuna ili 1250 eura.

Inace za usporedbu iskopao sam da je medijan bruto placa u Austriji oko 1700 eura.

dudu
21.04.2008., 11:35
to je podatak o prosjecnoj placi isplacenoj u 2. mjesecu...rekord je inace prosjecna placa koja je isplacena u 12 mjesecu od 5131 neto ili 7551 bruto.

btw. ako ti to izgleda previse onda sto kazati za podatke o gradu Zagrebu gdje je neto placa presla 6000 kuna a bruto oko 9100 kuna ili 1250 eura.

Inace za usporedbu iskopao sam da je medijan bruto placa u Austriji oko 1700 eura.

:confused: kolko znam tamo je minimalac 1.500 €, a prosjek oko 3.500 €.

pronalazim kontradiktorne podatke, od 1.500 €, pa sve do preko 3.500 €, ali s obzirom da imam strica u austriji i da znam kolika mu je plaća neto, onda sam definitivno bliži razmišljanjima o 3.500 €.

Klačko
23.04.2008., 15:48
U Bugarskoj je prosčna neto plata u februaru bila €179.

Klačko
23.04.2008., 15:59
Mogao sam uzeti i Beograd ( prosjecna placa 38000 dinara ili 3300 kuna ) gdje bi razlika bila nesto povoljnija medjutim ti si iz Valjeva a ja iz Zagreba pa rekoh da personaliziramo podatke.

Problem kod svih podataka o Beogradu (pa tako i ovih o platama) je taj što u njih ulaze i prigradske opštine pa to ne daje pravu sliku...

Konkretno, prosečna martovska neto plata u samom gradu Beogradu (10 gradskih opština) je iznosila 40491 dinara ili nepuna €503.

Klačko
23.04.2008., 16:05

Pogrešno si me skapirao, ispalo me je ukupno toliko za ceo put (BG-NS-BG), u jednom pravcu je dakle pola toga - oko 250 dinara ili nešto preko €3 koliko se sećam...

Svejedno, bezobrazno skupa putarina:flop:

bonislav
24.04.2008., 08:22
Problem kod svih podataka o Beogradu (pa tako i ovih o platama) je taj što u njih ulaze i prigradske opštine pa to ne daje pravu sliku...

Konkretno, prosečna martovska neto plata u samom gradu Beogradu (10 gradskih opština) je iznosila 40491 dinara ili nepuna €503.

Koja si ti cjepidlaka.:D Sigurno te švabo napravio,inače bi znao da se na brdovitom Balkanu zaokružuje:D

u prolazu
24.04.2008., 08:58
:confused: kolko znam tamo je minimalac 1.500 €, a prosjek oko 3.500 €.

pronalazim kontradiktorne podatke, od 1.500 €, pa sve do preko 3.500 €, ali s obzirom da imam strica u austriji i da znam kolika mu je plaća neto, onda sam definitivno bliži razmišljanjima o 3.500 €.Ja sa druge strane imam podatke austrijskog zavoda za statistiku.:ne zna:...tocnije Hauptverbandes der österreichischen Sozialversicherungsträger

Meni iskreno isto izgleda malo, medjutim te mi je podatke dao covjek koji je 5 godina radio u Austriji.
Imam cijeli dokument u kojem ima gomilu statistike ( ukljucujuci koliko zaradjuje ekipa iz ex-yu ) ali evo specijalno za tebe cu izdvojiti ono najzanimljivije.

MEDIANEINKOMMEN NACH BUNDESLÄNDER
50% verdienen weniger als ... EURO, brutto pro Monat (ohne Sonderzahlungen)

Österreich
Frauen 1.382
Männer 2.061
Zusammen 1.763

A najbogatiji Bec
Wien
Frauen 1.587
Männer 2.073
Zusammen 1.833

* podaci su za 2006...i u 2008 su vjerovatno nesto visi.

p.s. minimalna placa u Austriji je 1000 eura, neznam samo dali je rijec o bruto ili neto...pretpostavljam bruto.
http://www.oegb.at/servlet/ContentServer?pagename=OEGBZ/Page/OEGBZ_Index&n=OEGBZ_0.a&cid=1182957338046

u prolazu
24.04.2008., 09:15

Moram priznati da bas i neznam o cemu pricas.
Na zavodu za statistiku RS jasno pise da je prosjecna placa za 3. mjesec 2008.
City of Belgrade 38351 dinar.
Koje bi od ovih zelio izbaciti da si malo popravis rezultat?
Barajevo
Voždovac
Vracar
Grocka
Zvezdara Zemun
Lazarevac
Mladenovac
Novi Beograd
Obrenovac
Palilula
Rakovica
Savski Venac
Sopot
Stari Grad
Surcin
Cukarica

btw. mozes uzeti za prosjek npr. Novi Beograd..gdje je prosjecna placa 47925 dinara..i najveca u Srbiji....medjutim ja bih onda mogao uzeti Zagreb-centar...za kojeg sam prije godinu dana negdje procitao da je tu najveca placa u Hrvatskoj i iznosi preko 1000 eura neto.

P.S. super mi je kod ZSS sto objavljuje ovako detaljne podatke...HZS ne objavljuje podatke ni za prosjek zupanija a kamoli svakog grada pojedincano.

u prolazu
24.04.2008., 09:30
Pogrešno si me skapirao, ispalo me je ukupno toliko za ceo put (BG-NS-BG), u jednom pravcu je dakle pola toga - oko 250 dinara ili nešto preko €3 koliko se sećam...

Svejedno, bezobrazno skupa putarina:flop:Onda je to ok cijena!:ne zna:...sto bi se htio besplatno voziti??

dudu
24.04.2008., 15:05
Ja sa druge strane imam podatke austrijskog zavoda za statistiku.:ne zna:...tocnije Hauptverbandes der österreichischen Sozialversicherungsträger

Meni iskreno isto izgleda malo, medjutim te mi je podatke dao covjek koji je 5 godina radio u Austriji.
Imam cijeli dokument u kojem ima gomilu statistike ( ukljucujuci koliko zaradjuje ekipa iz ex-yu ) ali evo specijalno za tebe cu izdvojiti ono najzanimljivije.

MEDIANEINKOMMEN NACH BUNDESLÄNDER
50% verdienen weniger als ... EURO, brutto pro Monat (ohne Sonderzahlungen)

Österreich
Frauen 1.382
Männer 2.061
Zusammen 1.763

A najbogatiji Bec
Wien
Frauen 1.587
Männer 2.073
Zusammen 1.833

* podaci su za 2006...i u 2008 su vjerovatno nesto visi.

p.s. minimalna placa u Austriji je 1000 eura, neznam samo dali je rijec o bruto ili neto...pretpostavljam bruto.
http://www.oegb.at/servlet/ContentServer?pagename=OEGBZ/Page/OEGBZ_Index&n=OEGBZ_0.a&cid=1182957338046

vidio sam i ja na njihovom zavodu za statistiku. ne ide mi u glavu, ali ti podaci se drastično razlikuju od eurostata.

dudu
24.04.2008., 15:10
Barajevo
Voždovac
Vracar
Grocka
Zvezdara Zemun
Lazarevac
Mladenovac
Novi Beograd
Obrenovac
Palilula
Rakovica
Savski Venac
Sopot
Stari Grad
Surcin
Cukarica

uljezi :D

u prolazu
24.04.2008., 15:42
uljezi :DA nisu uljezi kada se treba kurciti kako Beograd ima 1,5 miljuna stanovnika.:D

Slaven80
24.04.2008., 17:09
Beograd-Niš 690din 230 km
Beograd-Novi Sad 220din 90km

Izvor Danas (http://www.pregled.com/info_pregled.php?id_nastavak=13997&tmpl=info_pregled_nastavak_tmpl&tekuca_strana=10&naziv_rubrike=ekonomija&naslov=KOLIKO%20%C4%87e%20ko%C5%A1tati%20putarina% 20na%20autoputu%20Beograd%20-%20Novi%20Sad?)
CENE

PUTARINA za domaće automobile na delu od Beograda do Novog Sada je 2,5 evra, a za strance pet evra. Zavisno koji i koje dužine je put, putarina u Sloveniji, Hrvatskoj i Makedoniji košta od 0,3 evra do čak 23 evra. U Mađarskoj se koriste nalepnice za automobile, pa za četiri dana košta najmanje 4,5 evra, deset 9,8 evra, za mesec 16,15 evra, a za godinu 143 evra.
PROSEK

NA međunarodnim putevima po Evropi drumarina je u proseku pet evrocenti po kilometru, a to bi onda značilo da prelazak 100 kilometara autoputa treba da košta pet evra. Tako sada prelazak preko završene deonice Novi Sad - Subotica košta 280 dinara, odnosno 3,5 evra, što je za 1,5 evro jeftinije od evropskog proseka. Zanimljivo je da u Francuskoj korišćenje jednog kilometara autoputa košta i 6,7 evrocenti, a u Italiji i Portugaliji ne prelazi pet evrocenti.

Izvor Politika (http://www.politika.co.yu:8080/uploads/rubrike/39127/i/2/PUTARINA11.apr.gif)
Slicica cena kod nas i u okruženju

u prolazu
25.04.2008., 08:39
vidio sam i ja na njihovom zavodu za statistiku. ne ide mi u glavu, ali ti podaci se drastično razlikuju od eurostata.gle..ovo su podaci o medijan placi koja je uvijek 25-30% niza od prosjecne. ( negdje i vise zavisi od distribucije ).
Drugo, koliko mi je poznato Austrijanci imaju jos dvije dodatne pune place..tako da se 36673 eura prosjecne godisnje place iz eurostata lako dostigne.

Inace...meni je u cijeloj prici najzanimljiviji podatak da prosjecni Austrijanac zaradjuje 30% vise od prosjecne Austrijanke...i slicno je po cijeloj zapadnoj europi. ( u EU 25 u prosjeku muskarci zaradjuju 29% vise od zena ) U Hrvatskoj sa druge strane muskarci zaradjuju tek 11% vise od zena. Ali to ne prijeci nase 'urbane' chobane da kenjkaju o tome kako smo mi patrijahalno drustvo i tri svjetlosne godine daleko od europe po ravnopravnosti zena.

sjekira
25.04.2008., 09:31

Drugim riječima Beograd ima plaće u rangu najsiromašnijih hrvatskih županija. Tu se najbolje vidi kolika je razlika između Hrvatske i Srbije. Ona je znatno veća nego između Slovenije i Hrvatske. I ne smanjuje se.

canadian
25.04.2008., 20:55
Drugim riječima Beograd ima plaće u rangu najsiromašnijih hrvatskih županija. Tu se najbolje vidi kolika je razlika između Hrvatske i Srbije. Ona je znatno veća nego između Slovenije i Hrvatske. I ne smanjuje se.

I koliko to ti zaradjujes? :kava:

dudu
26.04.2008., 00:37
I koliko to ti zaradjujes? :kava:

wrong question :D ja bih rekao, prosječnu beogradsku puta 4, i mislim da ne bih puno promašio. neto naravno :top:

canadian
26.04.2008., 03:31
wrong question :D ja bih rekao, prosječnu beogradsku puta 4, i mislim da ne bih puno promašio. neto naravno :top:

u tom slucaju pretpostavljam da ti je plata 2,000 jurica ili si se mozda zbunio :ne zna:

dudu
26.04.2008., 10:14
u tom slucaju pretpostavljam da ti je plata 2,000 jurica ili si se mozda zbunio :ne zna:

ne moja, pričamo o sjekiri. i ne, nisi se zbunio :mig:

Sajuuk
26.04.2008., 11:05
Predviđanje za 2007.

Županija Broj stanovnika BDP/Milijardi Eura BDP/Eura po glavi stanovnika
1 Grad Zagreb 779 145 12,070 15 475
2 Istarska 205 825 2,254 10 942
3 Primorsko-goranska 306 159 3,124 10 210
4 Ličko-senjska 53 006 0,466 8 790
5 Varaždinska 185 756 1,577 8 480
6 Koprivničko-križevačka 125 352 1,045 8 310
7 Dubrovačko-neretvanska 123 047 0,974 7 920
8 Zadarska 160 506 1,184 7 375
9 Međimurska 120 790 0,848 7 020
10 Zagrebačka 309 369 2,018 6 520
11 Karlovačka 142 313 0,915 6 447
12 Sisačko-moslavačka 182 615 1,170 6 397
13 Bjelovarsko-bilogorska 133 198 0,843 6 338
14 Splitsko-dalmatinska 459 818 2,915 6 336
15 Osječko-baranjska 329 465 2,066 6 275
16 Krapinsko-zagorska 143 465 0,884 6 155
17 Virovitičko-podravska 93 952 0,562 5 978
18 Požeško-slavonska 84 897 0,502 5 906
19 Šibensko-kninska 114 344 0,642 5 600
20 Vukovarsko-srijemska 195 771 0,924 4 720
21 Brodsko-posavska 177 558 0,772 4 340
Ukupno Hrvatska 4 440 000 37,755 8 503

dudu
26.04.2008., 17:47
znači, od ove godine i ličko-senjska iznad državnog prosjeka.

Slaven80
28.04.2008., 13:37
ovo je za do kraja 2007, sta je ucinjeno po tom povodu? I koja su predvidjanja za 2008

raliSHA
28.04.2008., 16:08
Vidi se ovdje da i kod nas još uvijek postoje velike razlike u razvoju..zg i zg županija (teško ih je odijeliti jer veliki broj stanovnika radi u zg), istarska i pgž s 36% stanovništva ostvaruju 52% bdp-a...znači više od svih preostalih 17

dudu
28.04.2008., 17:03
teško je komentirati dalmatinske županije jer tu je i najveći udio sive ekonomije.

canadian
28.04.2008., 17:11
ne moja, pričamo o sjekiri. i ne, nisi se zbunio :mig:

pa dobro tacno i da je tako u sta mnogo sumnjam ne razumem potrebu ka ponizavanju drugih i poredjenju ka nekom ko je iza a ne ispred...

ta njegova plata je smejurija prema onome sto ja zaradjujem i sta su plate oko mene pa ipak ne nalazim potrebu da se nicime kurcim...

cheers :kava:

zlatna ribica
28.04.2008., 18:03
Ako je prosječna plaća u Beogradu 500€, a kod nas u Zagrebu 800€, to onda i nije baš neka razlika - bar u donosu na prije, kad je bila i više od duplo veća. Čak i na državnom nivou - sjećam se da smo prije par godina mi imali 600€, a oni 250. Pa sad mi imamo manje od 700, a oni 400.

Činjenica je da u Srbiji plaće rastu dosta brže nego kod nas, tako da se i razlika smanjuje.

raliSHA
28.04.2008., 20:17
teško je komentirati dalmatinske županije jer tu je i najveći udio sive ekonomije.

istina, i pribrajanje toga treba pričekati, ali mislim da razlika u količni sive ekonomije ipak nije baš tolika da bi stvarno značajno promijenila ovakvu sliku

ali gledajući ove podatke, i ovaj (http://hgk.biznet.hr/hgk/fileovi/10446.doc) dokument županijske komore pgž koji kaže da grad Rijeka ostvaruje 69% bdp-a županije, može se posredno izračunati da je bdp po stanovniku za grad Rijeku oko 15k eura, što definitivno može izbiti argumente iz ruku onih koji stalno pizde da Zg "krade" od ostatka hrvatske. Vjerujem da bi se takvi podaci mogli naći i za druge veće gradove pa da posredno možemo i za njih dobiti neke okvirne podatke, kad ih već državni statističari ne žele dati :)

Klačko
29.04.2008., 12:20
Koja si ti cjepidlaka.:D Sigurno te švabo napravio,inače bi znao da se na brdovitom Balkanu zaokružuje:D

A pre će biti da je neki Turčin odradio svoje sa nekom mojom pra-pra-prabakom:mig: Pa valjda znaš da su Srbi imali viševekovni gang-bang sa Turcima:D

Klačko
29.04.2008., 12:27
Barajevo
Voždovac
Vracar
Grocka
Zvezdara Zemun
Lazarevac
Mladenovac
Novi Beograd
Obrenovac
Palilula
Rakovica
Savski Venac
Sopot
Stari Grad
Surcin
Cukarica

Ma ne radi se tu o popravljanju rezultata (jer imaš neke prigradske opštine, kao što su Lazarevac i Surčin, koje imaju veće prosečne plate od praktično svih gradskih opština) već o tome šta zaista jeste grad a šta nije. Uostalom, Dudu ti je već objasnio gore...

Klačko
29.04.2008., 12:50

Pa ne bih baš rekao da se ne smanjuje, posebno ako je o prosečnim platama reč.

Prosečna plata u Srbiji je 2000. bila €40 (tadašnjih 80 DM) a danas je blizu €400. Prosečan godišnji rast zarada u tom 8-godišnjem periodu je bio 50%. Uzmimo da je to delom bila posledica niskog starta, ali ako plate ubuduće budu rasle 3 puta manje (po nekih 15%-20%) za već 3-4 godine će prosečna plata u Srbiji biti blizu onoga što je danas prosek u Hrvatskoj. Doduše, ovo su samo moja laička predviđanja...

Klačko
29.04.2008., 12:54
Ako je prosječna plaća u Beogradu 500€, a kod nas u Zagrebu 800€, to onda i nije baš neka razlika - bar u donosu na prije, kad je bila i više od duplo veća. Čak i na državnom nivou - sjećam se da smo prije par godina mi imali 600€, a oni 250. Pa sad mi imamo manje od 700, a oni 400.

Činjenica je da u Srbiji plaće rastu dosta brže nego kod nas, tako da se i razlika smanjuje.

Slažem se. Razlika u prosečnoj plati je 2000. bila bar 1:8 (ako ne i 1:10) u vašu korist (iskreno, ovo su samo moje pretpostavke voleo bih da neko od vas izađe sa podatkom o prosečnoj zaradi u Hrvatskoj 2000. godine), danas je 1:1,7/1,8. Ako to nije smanjivanje razlike, ne znam šta je:ne zna:

Klačko
29.04.2008., 13:03
Inače, ovo ako se ostvari biće privredna vest godine za Srbiju...

Naime, Zastava neće ići na tender već će je preuzeti FIAT kupovinom 70% kapitala a najavljena su ulaganja od preko 300 miliona evra tako da bi Zastava već za godinu-godinu i po imala automatizovane proizvodne linije s kojih bi godišnje silazilo minimum 150 hiljada automobila, i to novog modela (verovatno fiće:)). Potpisivanje ugovora je zakazano za 6. maj.

Paralelno sa Fijatom, pregovara se i sa Folksvagenom, koji traži lokaciju za fabriku u okolini Kragujevca. Nemački gigant zatražio je 400 hektara u okolini grada za izgradnju svoje fabrike i iz Vlade je već poslata ponuda. “Sa Nemcima bi bio postignut isti dogovor kao i sa Fijatom, a država nudi besplatno zemljište sa kompletnom infrastrukturom i ulaganje od 50 miliona evra u narednih nekoliko godina”, kaže izvor lista Blic.

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2008&mm=04&dd=29&nav_id=295895

Sjajna vest za Srbiju, ako se zna kakav je preporod doživela Slovačka sa dolaskom velikih auto-proizvođača. Kragujevac - balkanski Detroit:s

Daj Bože da se sve ovo ostvari!

alfa mužjak
29.04.2008., 13:13
Kragujevac - balkanski Detroit:s

:lol::lol::lol:

opet te ponjelo....... :mig:

Čuo sam i da se rade tribine oko tvorničkog kompleksa da narod vidi što Srbin ume da napravi iako nikad neće da vozi. :cerek:

dudu
29.04.2008., 14:25
Inače, ovo ako se ostvari biće privredna vest godine za Srbiju...

Naime, Zastava neće ići na tender već će je preuzeti FIAT kupovinom 70% kapitala a najavljena su ulaganja od preko 300 miliona evra tako da bi Zastava već za godinu-godinu i po imala automatizovane proizvodne linije s kojih bi godišnje silazilo minimum 150 hiljada automobila, i to novog modela (verovatno fiće:)). Potpisivanje ugovora je zakazano za 6. maj.

Paralelno sa Fijatom, pregovara se i sa Folksvagenom, koji traži lokaciju za fabriku u okolini Kragujevca. Nemački gigant zatražio je 400 hektara u okolini grada za izgradnju svoje fabrike i iz Vlade je već poslata ponuda. “Sa Nemcima bi bio postignut isti dogovor kao i sa Fijatom, a država nudi besplatno zemljište sa kompletnom infrastrukturom i ulaganje od 50 miliona evra u narednih nekoliko godina”, kaže izvor lista Blic.

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2008&mm=04&dd=29&nav_id=295895

Sjajna vest za Srbiju, ako se zna kakav je preporod doživela Slovačka sa dolaskom velikih auto-proizvođača. Kragujevac - balkanski Detroit:s

Daj Bože da se sve ovo ostvari!

Eh, da su svake nedelje izbori, bili bi vec na Marsu...
(komentator, 26. april 2008 14:36)

:rofl:

bonislav
29.04.2008., 14:38
Slažem se. Razlika u prosečnoj plati je 2000. bila bar 1:8 (ako ne i 1:10) u vašu korist (iskreno, ovo su samo moje pretpostavke voleo bih da neko od vas izađe sa podatkom o prosečnoj zaradi u Hrvatskoj 2000. godine), danas je 1:1,7/1,8. Ako to nije smanjivanje razlike, ne znam šta je:ne zna:

Što je tu čudno? :ne zna:Nijednoj normalnoj državi nisu od 2000. na ovamo plaće narasle štajaznam 5,6, ili 7 puta.

zlatna ribica
29.04.2008., 14:38
Ajde nemojte biti tak zlobni :cerek:

Za Klačka: prosječna plaća 2000. je u Hrvatskoj bila oko 450€. Danas oko 700€ (kako koji mjesec). Znači nije se ni udvostručila. A kod vas se udeseterostručila. Makar - to nije baš realna usporedba, jer ste krenuli takoreći od nule, pa vam je i rast bio brži. Sad kad se situacija malo stabilizira, će se vidjeti realne stope rasta.

dudu
29.04.2008., 14:47

Za Klačka: prosječna plaća 2000. je u Hrvatskoj bila oko 450€. Danas oko 700€ (kako koji mjesec). Znači nije se ni udvostručila. A kod vas se udeseterostručila. Makar - to nije baš realna usporedba, jer ste krenuli takoreći od nule, pa vam je i rast bio brži. Sad kad se situacija malo stabilizira, će se vidjeti realne stope rasta.

a kolika je bila 1992. ili 1993. u hrvatskoj? sigurno ne više nego tadašnjih 100 DEM-a. to su neke izvanredne okolnosti, kao i ovo sa srbijom, koja se sada vraća u normalnu kolotečinu i naravno da joj rast plaća više neće biti tako često u dvoznamenkastim postocima.

Rezerva50
29.04.2008., 14:51
Predviđanje za 2007.

Županija Broj stanovnika BDP/Milijardi Eura BDP/Eura po glavi stanovnika
1 Grad Zagreb 779 145 12,070 15 475
2 Istarska 205 825 2,254 10 942
3 Primorsko-goranska 306 159 3,124 10 210
4 Ličko-senjska 53 006 0,466 8 790
5 Varaždinska 185 756 1,577 8 480
6 Koprivničko-križevačka 125 352 1,045 8 310
7 Dubrovačko-neretvanska 123 047 0,974 7 920
8 Zadarska 160 506 1,184 7 375
9 Međimurska 120 790 0,848 7 020
10 Zagrebačka 309 369 2,018 6 520
11 Karlovačka 142 313 0,915 6 447
12 Sisačko-moslavačka 182 615 1,170 6 397
13 Bjelovarsko-bilogorska 133 198 0,843 6 338
14 Splitsko-dalmatinska 459 818 2,915 6 336
15 Osječko-baranjska 329 465 2,066 6 275
16 Krapinsko-zagorska 143 465 0,884 6 155
17 Virovitičko-podravska 93 952 0,562 5 978
18 Požeško-slavonska 84 897 0,502 5 906
19 Šibensko-kninska 114 344 0,642 5 600
20 Vukovarsko-srijemska 195 771 0,924 4 720
21 Brodsko-posavska 177 558 0,772 4 340
Ukupno Hrvatska 4 440 000 37,755 8 503

Ljudi mjesate loncice ovdje.

Razlika izmedju Bosne na jednoj strani i Hrvatske i Srbije na drugoj strani je ta sto Bosna zivi po svojim mogucnostima, a Hrvatska i Srbija trose tudje tj. kredite i to vecinom spucaju u potrosnju strane robe, sto znaci doci ce do stadija kad vise kredita dobiti nece moci jer nece moci biti sposobni da vracaju, onda ce nastati ono iiz bivse Jugoslavije, tj zatezanje kaisa, redukcije struje itd itd.

I Srbija i Hrvatska su visokozaduzene zemlje sa ogromnim trgovinskim deficitima, dok je BiH izrazito nisko zaduzena zemlja sa takodjer velikim trgovinskim deficitom koji se tamo placa za novcanim doznakama dijaspore ili sa trosenjem dijaspore tokom posjete BiH.

Rezultat je takav da su prividno place realno vece u recimo Hrvatskoj, ali niko ne kaze koliko u toj placi ima recimo duga dobivenog od neke ino banke, prodaje telekoma i li nesto tako slicno?

E tu i HR i Srbija padaju u ekonomski ambis. Vi imate 100 EUR, a trosite 500 EUR i sami znate gdje to vodi.

zlatna ribica
29.04.2008., 15:01
Jel ti znaš koliki dug ima jedna Švicarska? SAD? Engleska? Island? Itd... U usporedbi s njihovima, hrvatski je malen ko mišić. Istina da smo prilično zaduženi, ali krediti su motor razvoja, i dok se god novac ulaže u nešto što vraća taj novac, velikog problema nema.

zlatna ribica
29.04.2008., 15:07
a kolika je bila 1992. ili 1993. u hrvatskoj? sigurno ne više nego tadašnjih 100 DEM-a. to su neke izvanredne okolnosti, kao i ovo sa srbijom, koja se sada vraća u normalnu kolotečinu i naravno da joj rast plaća više neće biti tako često u dvoznamenkastim postocima.

Pa to sam i napisala, neće im plaće vječito tolko rasti. Već sad rastu značajno sporije nego prije par godina, a postotak će se samo smanjivati što bude država stabilnija.

Ne znam stvarno kolka je bila plaća kod nas 1992. Najranije što sam našla je da je 1995 bila 1819 kn, znači oko 250€.

dudu
29.04.2008., 15:56
Pa to sam i napisala, neće im plaće vječito tolko rasti. Već sad rastu značajno sporije nego prije par godina, a postotak će se samo smanjivati što bude država stabilnija.

Ne znam stvarno kolka je bila plaća kod nas 1992. Najranije što sam našla je da je 1995 bila 1819 kn, znači oko 250€.

moj stari je kao direktor 1993. dobio plaću od nekih 120 DEM, pa računam da je to tu negdje.

Klačko
29.04.2008., 16:23
:lol::lol::lol:

opet te ponjelo....... :mig:

Čuo sam i da se rade tribine oko tvorničkog kompleksa da narod vidi što Srbin ume da napravi iako nikad neće da vozi. :cerek:

A vidi, ovo je stvarno sjajna vest i svi smo ovde zbog toga pomalo euforični. Zna se kakav zamajac za privredu može biti jaka auto-industrija, koliko može uticati na izvoz, i milion drugih stvari. Već sam spomenuo primer Slovačke koji je simptomatičan.

Inače nema šta da me ponese kad je ovo sa FIAT-om gotova stvar, potpisivanje ugovora je predviđeno za sutra (prvobitno je bilo predviđeno za 6. maj, izgleda da su ubrzali: http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2008&mm=04&dd=29&nav_id=296302). Sad čitam da će investicije biti i veće od €300 miliona, Dinkić pominje da će biti oko €450 miliona.

Za Folksvagenom se vode razgovori i još uvek nije ništa 100% sigurno, ali stvari idu u dobrom pravcu i tu se očekuje do kraja maja da se sve završi. To bi dakle bila grinfild investicija, dok ovo sa FIAT-om je braunfild (iako je i to u principu grinfild jer po ovome što čitam od sadašnjeg fabričkog kompleksa će ostati samo kostur).

Srbija je interesantna zato što je jedina evropska zemlja koja ima režim slobodne trgovine sa Rusijom čime se otvara tržište od 140 miliona ljudi. Uz to postoji i bescarinski režim sa EU tako da se iz Srbij može izvoziti bez carina na tržište od skoro 600 miliona ljudi.

Klačko
29.04.2008., 16:32

Ma slažem se, cela moja priča oko plata je bila samo osvrt na Sjekirinu konstataciju kako se razlika između Srbije i Hrvatske na tom polju ne smanjuje.

Klačko
29.04.2008., 16:44
Jel ti znaš koliki dug ima jedna Švicarska? SAD? Engleska? Island? Itd... U usporedbi s njihovima, hrvatski je malen ko mišić. Istina da smo prilično zaduženi, ali krediti su motor razvoja, i dok se god novac ulaže u nešto što vraća taj novac, velikog problema nema.

Ribice, ne vredi se sa njim raspravljati, "znam" ga sa nekih ranijih tema, taj nema pojma o čemu priča... Pokazaću ti to na primeru ove njegove konstatacije kako je Srbija navodno visokozadužena zemlja:rolleyes:

Javni dug (dug države) je tokom prošle godine nastavio da pada i sada se spustio ispod 30% BDP-a po čemu Srbija spada u niskozadužene zemlje a jedna je i od najmanje zaduženih zemalja u Centralnoj i Istočnoj Evropi. Najjača stvar od svega je da smo eto došli u situaciju da opraštamo dugove drugima, pa smo tokom februara oprostili Iraku dug od preko $2 milijarde.

Privatni dug (dug stanovništva) raste a svaki stanovnik Srbije danas bankama duguje €498 što je jedna od najmanjih stopa zaduženosti u regionu (ali to se pre može objasniti činjenicom da su tek u zadnjih 3-4 godine banke masovnije krenule sa kreditima, lizinzima i sl.). Ipak, bar za sad, nema bojazni od prekomerne zaduženosti stanovništva jer je ukupan dug građana znatno manji od štednje tih istih građana.

zlatna ribica
29.04.2008., 16:49
moj stari je kao direktor 1993. dobio plaću od nekih 120 DEM, pa računam da je to tu negdje.

U kakvoj firmi je radio? Nekoj državnoj? To mi se čini jako malo za direktorsku plaću. Moj tata je bio direktor financija u jednoj velikoj firmi i imao je jako dobru plaću. Ne znam kolku nažalost, jer je umro prije nego što sam ja dovoljno narasla da bi me zanimale takve stvari, ali bila je poprilična, kad sam bila mala sjećam se da smo uvijek bili dobrostojeći, više nego većina. A onda su i tu firmu odlučili privatizirati, pa je od jedne firme koja NIKAD, u cijelom svom postojanju, nije poslovala s gubitkom, i bila jedna od najvećih izvoznika, preko noći ostala samo lova u džepovima Gucića i njegovih frendova :flop: Tipična priča iz Hrvatske :( Danas mislim da više ni ne postoji, al nisam sigurna.

zlatna ribica
29.04.2008., 16:58
Ribice, ne vredi se sa njim raspravljati, "znam" ga sa nekih ranijih tema, taj nema pojma o čemu priča... Pokazaću ti to na primeru ove njegove konstatacije kako je Srbija navodno visokozadužena zemlja:rolleyes:

Sjećam se, njegova je ona tema ''Sarajevo čeka pobjednika ZG/BG'' ako se ne varam.

A kak si ti?

Da znaš da ću možda i ja ovo ljeto u Begeš poslovno na dan/dva... nije još sigurno, al vjerojatno, pa nadam se da ću imati vremena i za malu šetnjicu, da konačno mogu iz prve ruke usporediti i donijeti presudu... do tad je sve samo mrtvo slovo na papiru... :cerek:... pardon - forumu :p

Klačko
29.04.2008., 17:06
Da znaš da ću možda i ja ovo ljeto u Begeš poslovno na dan/dva... nije još sigurno, al vjerojatno, pa nadam se da ću imati vremena i za malu šetnjicu, da konačno mogu iz prve ruke usporediti i donijeti presudu... do tad je sve samo mrtvo slovo na papiru... :cerek:... pardon - forumu :p

E pa javi se obavezno (tj. najavi se na pm:)), biće mi drago da te upoznam i pokažem ti malo grad. Za tebe, Sjekiru, Alfu i Dudua će se uvek naći vremena:top:

Poz

zlatna ribica
29.04.2008., 17:18
Budem, thnx :)

dudu
29.04.2008., 22:33
U kakvoj firmi je radio? Nekoj državnoj? To mi se čini jako malo za direktorsku plaću. Moj tata je bio direktor financija u jednoj velikoj firmi i imao je jako dobru plaću. Ne znam kolku nažalost, jer je umro prije nego što sam ja dovoljno narasla da bi me zanimale takve stvari, ali bila je poprilična, kad sam bila mala sjećam se da smo uvijek bili dobrostojeći, više nego većina. A onda su i tu firmu odlučili privatizirati, pa je od jedne firme koja NIKAD, u cijelom svom postojanju, nije poslovala s gubitkom, i bila jedna od najvećih izvoznika, preko noći ostala samo lova u džepovima Gucića i njegovih frendova :flop: Tipična priča iz Hrvatske :( Danas mislim da više ni ne postoji, al nisam sigurna.

ha sve su bile u državne u to vrijeme, a ova je baš privatizirana u ta crna vremena, tako da sumnjam da uopće postoji danas. sad, i ja sam bio klinjo, pa ne znam točno koja je godina upitanju, ali mi se urezalo u pamćenje da je neka sića od plaće bila.

Klačko
30.04.2008., 11:43
Ulaganje od €700 miliona, podizanje proizvodnje na 300 hljada vozila godišnje do 2010., proizvodnja 2 nova modela automobila (jedan A i jedan B klase). Ovo što je potpisano je još bolje od najavljivanog... Juhuuuuuuu:s:top::s

Arrivederci Jugićima:)

Fijat ulaže 700 miliona € u Zastavu
15:38 -> 12:18 | Izvor: B92
Beograd -- Memorandum o razumevanju italijanskog Fijata i Zastave predviđa ulaganja od 700 miliona evra i proizvodnju 200.000 vozila A klase do kraja 2009. godine.

Memorandum predviđa formiranje zajedničke kompanije, u kojoj bi torinska fabrika imala 70 odsto, a država Srbija 30 odsto vlasništva. Fijat, prema potpisanom memorandumu, namerava da u Kragujevcu do kraja 2009. godine otpočne proizvodnju potpuno novog modela automobila A klase, a planiran obim proizvodnje je 200.000 automobila godišnje.

U drugoj fazi, do kraja 2010. godine, Fijat bi trebalo da počne proizvodnju još jednog modela B klase, čime bi ukupna proizvodnja u Zastavi porasla na 300.000 vozila godišnje.

Država se obavezuje da uloži 100 miliona evra do 2011. godine, ali i garantuje italijanskom proizvođaču da u narednih 10 godina neće plaćati porez i lokalne takse, a Kragujevac će biti proglašen slobodnom carinskom zonom.

Dolazak Fijata znači oporavak domaćeg metalskog kompleksa i dolazak stranih proizvođača za proizvodnju delova, pri čemu će oni biti locirani ne samo u Kragujevcu, već i u drugim gradovima Srbije, kazao je Dinkić.

"To neće biti samo fabrike automobila, sa njima dolaze i proizvođači komponenata, što znači zapošljavanje velikog broja ljudi u metalskom kompleksu. Neće sve biti u Kragujevcu, mi ćemo tražiti da se, recimo, elektronika locira u Nišu i svuda gde ima raspoložive radne snage", rekao je Dinkić.

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2008&mm=04&dd=30&nav_id=296302

Klačko
30.04.2008., 11:51
Još samo da uspeju i ovi pregovori sa Folksvagenom... :)

sjekira
30.04.2008., 12:34
pa dobro tacno i da je tako u sta mnogo sumnjam ne razumem potrebu ka ponizavanju drugih i poredjenju ka nekom ko je iza a ne ispred...

ta njegova plata je smejurija prema onome sto ja zaradjujem i sta su plate oko mene pa ipak ne nalazim potrebu da se nicime kurcim...

cheers :kava:

Kakav lik...

:eek:

Ti si prvi pitao kolika je moja plaća, tko se kurčio??? Čak ti ja nisam niti odgovarao nego Dudu. I ne, nemam 2000 eura nego nešto manje. Dudu, hvala što me cijeniš :D

A prosječnu beogradsku plaću od 500 eura u mojoj firmi imaju čistačice...

dudu
30.04.2008., 12:37
Još samo da uspeju i ovi pregovori sa Folksvagenom... :)

čestitke, ako vam još prođe s VW ode izvoz u nebesa :mig:

alfa mužjak
30.04.2008., 12:43
čestitke, ako vam još prođe s VW ode izvoz u nebesa :mig:

Samo nek Ford ne proizvode...... :)

Off topic..... stiže fordić slijedeći mjesec.... a trebao je teku lipnju...... nabrijan sam k'o zmija....... :clint:

dudu
30.04.2008., 12:54

Off topic..... stiže fordić slijedeći mjesec.... a trebao je teku lipnju...... nabrijan sam k'o zmija....... :clint:

fino, fino :D

alfa mužjak
30.04.2008., 12:56
fino, fino :D

Samo da BG opet ne zabriju da se gepek da otvorit šarafcigerom. :D

sjekira
30.04.2008., 12:59

Jebali vas europski auti. :eek::eek::eek:

Baš se sa svojim BBB-ima vječno svađam, svi pate na te neke europske marke. Ljudi moji! Opametite se...

dudu
30.04.2008., 13:00

Baš se sa svojim BBB-ima vječno svađam, svi pate na te neke europske marke. Ljudi moji! Opametite se...

ja kupujem hondu ili toyotu dogodine :p:D

bonislav
30.04.2008., 13:06

:top: Kosooki:s

sjekira
30.04.2008., 13:14
:top: Kosooki:s

Glupo je uopće uspoređivat. :top:

Sad kad je Yugo otišao u povijest definitivno ne postoji niti jedan razlog koji bi me natjerao da kupim europski auto. :D

Što se ulaganja u Srbiju tiče, super je to, stvarno dobra vijest za njih. Ja bih više voli Kiu ili Hyundai u Hrvatskoj, nekako mislim da oni imaju bolju perspektivu. Fiat je država spašavala već 10 puta...

bonislav
30.04.2008., 13:17

Sad kad je Yugo otišao u povijest definitivno ne postoji niti jedan razlog koji bi me natjerao da kupim europski auto. :D

Što se ulaganja u Srbiju tiče, super je to, stvarno dobra vijest za njih. Ja bih više voli Kiu ili Hyundai u Hrvatskoj, nekako mislim da oni imaju bolju perspektivu. Fiat je država spašavala već 10 puta...

Dobro razmišljanje.:top:

zlatna ribica
30.04.2008., 13:19

A što si ga napao zbog Forda. Ford uopće nije europska marka ;)

dudu
30.04.2008., 13:21
A što si ga napao zbog Forda. Ford uopće nije europska marka ;)

ford europa je čista europska marka sa sjedištem u njemačkoj.

zlatna ribica
30.04.2008., 13:24
ford europa je čista europska marka sa sjedištem u njemačkoj.

Ford je američka marka. Henry Ford je početkom 20. stoljeća prvi započeo s masovnom proizvodnjom automobila tako što je prvi uveo proizvodnju na traci.

ja more
30.04.2008., 13:31
Nije bitan auto, bitan je vozac.
Au u kakvim sam se ja sve sklopocijama vozio, 3 puta na more sa zardjalim renoom 4, i o5 stigao kad i ortak u pasatu... Ne vredi ni ferari ako ne znas da vozis.

alfa mužjak
30.04.2008., 13:34

Da li je 30 000 kuna popusta na dotično vozilo dovoljan razlog ili ne? :mig: :D

dudu
30.04.2008., 13:38
Ford je američka marka. Henry Ford je početkom 20. stoljeća prvi započeo s masovnom proizvodnjom automobila tako što je prvi uveo proizvodnju na traci.

nije to sporno. poanta je u tome da je ford europa potpuno odjeljen od matice u americi, tako da se kompletna proizvodnja, kao i razvoj modela nalazi u europi. ne možeš naći nijedan zajednički model forda na američkom i europskom tržištu. zato se ford i računa kao njemački auto.

alfa mužjak
30.04.2008., 13:43
Ford je Švabo. Amen!

alfa mužjak
30.04.2008., 13:48
ja kupujem hondu ili toyotu dogodine :p:D

Gledao sam Avensis i Octaviu još..... i Alteu XL.... Ružan mi je bil Avensis, Auris premali.... u Škodi samo 10000kn popusta, u Saetu 16000.... po meni nedovoljno. U Fordu (iako je bio najskuplji) ljudi su za dogovor, normalni....pa se dalo razgovarat oko cijene.
Ne dam im ono što traže u startu .... nema šanse!
Živo mi se j**** jel' ga japanac ili čeh sastavil.... na kraju krajeva moj Ford je Belgijanac.....

Klačko
30.04.2008., 13:48
Ja bih više voli Kiu ili Hyundai u Hrvatskoj, nekako mislim da oni imaju bolju perspektivu. Fiat je država spašavala već 10 puta...

Jeste, zadnji put 2004., ali koliko vidim na Vikipediji zadnjih par godina im ide mnogo, mnogo bolje:

Fiat Auto's sales in Europe grew by 20% in 2006, with sales totalling 1.2 million units. So far this year Fiat Auto's European sales are up by almost 8%, with sales of more than 1 million units over the first nine months of the year. Market share was 7.5% in 2006, with Fiat's market share this year expected to be around the 8.3% mark. The Fiat brand is the fastest growing element of the group, with sales up 10% in Europe so far this year. Fiat makes up more than 80% of Fiat Auto's sales in Europe, with sales to date of almost 800,000 units.

Mada da se ne lažemo, Fijatova kola ne bije glas kvalitetnih kola, limarija im je katastrofa... Samo kad se setim onog smeća od Fijat Brava:flop:

Dobro si pomenuo Kiu, ona Kia Ceed je bez premca u svojoj kategoriji:top: Jednog lepog dana kad mi se malo poveća plata pa na lizing. Dotada će ovaj tenk od Golfa II izdržati:)

alfa mužjak
30.04.2008., 13:50
Mada da se ne lažemo, Fijatova kola ne bije glas kvalitetnih kola, limarija im je katastrofa... Samo kad se setim onog smeća od Fijat Brava:flop:
Pusti te priče od svog dede. Fiat daje 500 000 km garancije na sve modele. Pametnom dosta.

zlatna ribica
30.04.2008., 13:51
Ok, nisam to znala da su skroz odvojeni. Al opet, da nije bilo američkog Forda, ne bi bilo ni europskog. Pa je opet znači ipak prije američki.

Meni svejedno :) Ne možete mi ništa prigovoriti jer i sama imam jednog malog Japanca http://www.automotoportal.com/media/images/vijesti/061011004.1_mn.jpg :p

Klačko
30.04.2008., 13:53
nije to sporno. poanta je u tome da je ford europa potpuno odjeljen od matice u americi, tako da se kompletna proizvodnja, kao i razvoj modela nalazi u europi. ne možeš naći nijedan zajednički model forda na američkom i europskom tržištu. zato se ford i računa kao njemački auto.

Isto kao i Opel u okviru GM.

alfa mužjak
Ok, nisam to znala da su skroz odvojeni. Al opet, da nije bilo američkog Forda, ne bi bilo ni europskog. Pa je opet znači ipak prije američki.

Meni svejedno :) Ne možete mi ništa prigovoriti jer i sama imam jednog malog Japanca http://www.automotoportal.com/media/images/vijesti/061011004.1_mn.jpg :p
Moja draga bi taj kabriolet. No ostat će na željama.....:D Zadovoljit će se i mojim
trenutnim tutačem. :)

dudu
Jeste, zadnji put 2004., ali koliko vidim na Vikipediji zadnjih par godina im ide mnogo, mnogo bolje:

Fiat Auto's sales in Europe grew by 20% in 2006, with sales totalling 1.2 million units. So far this year Fiat Auto's European sales are up by almost 8%, with sales of more than 1 million units over the first nine months of the year. Market share was 7.5% in 2006, with Fiat's market share this year expected to be around the 8.3% mark. The Fiat brand is the fastest growing element of the group, with sales up 10% in Europe so far this year. Fiat makes up more than 80% of Fiat Auto's sales in Europe, with sales to date of almost 800,000 units.

Dobro si pomenuo Kiu, ona Kia Ceed je bez premca u svojoj kategoriji:top: Jednog lepog dana kad mi se malo poveća plata pa na lizing. Dotada će ovaj tenk od Golfa II izdržati:)

znaš onaj vic...tata, tata, kad ćemo kupit golf peticu? -kad izađe devetka, sine! :rofl:

zlatna ribica
30.04.2008., 14:02
Ford je Švabo. Amen!

Ja te branim, a ti tak.

Eh, što su ti muški danas :raspa:
:cerek:

alfa mužjak
30.04.2008., 14:04
Ja te branim, a ti tak.

Eh, što su ti muški danas :raspa:
:cerek:

Ma ti si 100% u pravu, no realnost je drugačija. :D

Hvala ribice, hvala......:mig:

sjekira
30.04.2008., 15:38

Heheh Klačko, definitivno moj najdraži Srbin. Ljubim te u čelo.

Ako trebaš savjete jednog dana od iskusnog vlasnika, javi se...

http://cache.jalopnik.com/assets/resources/2006/09/kia_ceed_sw_1.jpg

sjekira
30.04.2008., 15:41
Pusti te priče od svog dede. Fiat daje 500 000 km garancije na sve modele. Pametnom dosta.

500.000 ili 5 godina, pa ti vidi kaj bu prije, pogotovo uz današnje cijene benge, osim ako si trgovački putnik koji spava u autu...

Ceed ima 7 godina, i to je puno bolje...

Ajmo mi prekinut s ovim jel bu se writer opet sjetio kako su ga čvrgali u osnovnjaku i osvetio se na nama :D

dudu
02.05.2008., 14:21
Zaha Hadid i Norman Foster radit će Pleso

Arhitektonska krema poput Iračanke Zahe Hadid, Engleza Normana Fostera, Japanca Shigeru Bana, Engleza Nicholasa Grimshawa i Talijana Renza Piana odazvala se pozivu Zračne luke za sudjelovanje na međunarodnom natječaju za putnički terminal na Plesu, pa će devet najtraženijih arhitekata na svijetu prvi put raditi u Hrvatskoj.

Koordinator natječaja Mladen Jošić kaže kako je ovo najbitniji događaj za hrvatsku arhitekturu, jer će uz stranu elitu na natječaju sudjelovati i 10 hrvatskih arhitekata.

Profesor iz Milana

- Upravo je odabrano koji će hrvatski autori sudjelovati na natječaju. Prema njihovim stručnim referencama, to su Branimir Medić i Pero Puljiz te njihov De Architekten CIE, zatim skupina koju čine IGH, Velimir Neidhardt i Branko Kincl, treći odabrani su skupina Investinžinjering, zatim riječki dvojac Saša Randić i Idis Turato, te Goran Rako i njegova Radionica arhitekture s Arhingtradeom - ispričao je Jošić.

Uz njih, natjecat će se i Penezić & Rogina arhitekti, AJF projekt i Arhitektura Lozica, Studio BF, Arhitektonski biro Ante Kuzmanić, Urbane tehnike s profesorom na politehničkom fakultetu u Milanu Ivom Ćovićem. Direktor Zračne luke Zagreb Boško Matković kaže kako će se sljedeći tjedan znati konačni popis inozemnih arhitekata.

Jaka konkurencija

Iako još službeno nisu poznata imena svih arhitekata, očekuje se da će konkurencija biti jaka. - Arhitekti Von Gerkan i Volkinwin Marg sami su nam se javili, kao i Florian Riegler i Roger Riewe, arhitekti koji su u usponu na svjetskoj sceni. S obzirom na to da imamo velik broj zainteresiranih, oni su na listi čekanja - kaže Jošić.

http://www.jutarnji.hr/zagreb/clanak...5,2,,118031.jl

:s:s:s pleso će ići u red najatraktivnijih svjetskih aerodroma. ne znam koliko ste upoznati s ovim imenima, ali ovo je sama krema svjetskih arhitekata.

NAJBOLJI Građani odlučuju žele li Plavi vulkan
Hrvoje Njirić pobijedio na natječaju za stadion na Kajzerici

Društvo arhitekata je odlučilo: najbolji nacrt Gradskog stadiona na Kajzerici izradio je Hrvoje Njirić. Višestruko nagrađivani zagrebački arhitekt na natječaju je pobijedio sa svojim Plavim vulkanom. Žiri je odlučio jednoglasno, a zašto, otkrio nam je predsjednik žirija Marijan Hržić.

– Njirićev Plavi vulkan apsolutno je najbolje arhitektonsko rješenje od svih ponuđenih. Štoviše, mislim da bi ovaj prijedlog pobijedio na bilo kojem svjetskom natječaju. Ako se izgradi, bit će najprepoznatljivija gradska građevina i u potpunosti će izmijeniti zagrebačku vizuru – tvrdi Hržić. Fasada stadiona je plava plastična masa kroz čije će pore gladatelji moći vidjeti katedralu, sljemenski toranj ili Medvedgrad.

Nad stadionom lebdjet će ogroman balon ispunjen helijem i tekućim kristalima koji će ispisivati trenutni rezultat utakmice vidljiv iz svih dijelova grada. Ipak, ovo hrabro i avangardno arhitektonsko remekdjelo možda nikada neće biti izgrađeno. U narednim danima s Njirićem će razgovarati gradski čelnici da bi se vidjelo kolika je cijena izgradnje.

Izradu troškovnika Poglavarstvo će povjeriti tvrtkama koje su već predale ponude za dovršetak stadiona u Maksimiru. Riječ je o domaćem konzorciju IGH-Konstruktor-Zagrebmontaža, Alpine bau i Max Bögl-Tahnobetonu. Nakon toga raspisat će se referendum na kojem će Zagrepčani birati između Plavog vulkana i dovršetka starog maksimirskog stadiona.

Budući da je gradonačelnik Milan Bandić već dao mig za dovršetak Maksimira izjavom “Maksimir je u mom srcu, ali i u srcu Bad blue boysa”, šanse da se izgradi Plavi vulkan nisu velike. Paradoksalna je pak činjenica da će se na Kajzerici stadion graditi bez obzira na rezultate referenduma, jer ako se krene u obnovu Maksimira, Dinamo će morati igrati drugdje. To će biti na zamjenskom stadionu na Kajzerici, kapaciteta oko 15 tisuća gledatelja, koji je projektirao Đivo Dražić, a čija je cijena oko 100 milijuna eura.

http://www.vecernji.hr/newsroom/regions/zagreb/3071496/index.do

http://i249.photobucket.com/albums/gg231/krzamak/ScreenHunter_1.jpg
http://i249.photobucket.com/albums/gg231/krzamak/ScreenHunter_2-1.jpg
http://i249.photobucket.com/albums/gg231/krzamak/ScreenHunter_3-1.jpg
http://i249.photobucket.com/albums/gg231/krzamak/ScreenHunter_4-1.jpg
http://i249.photobucket.com/albums/gg231/krzamak/ScreenHunter_5-1.jpg
http://i32.tinypic.com/m9yaad.jpg

stadion je brutala :s žičara vodi na gornji dio tribina, iznad cepelin koji stadion može transformirati u dvoranu kad se spusti na krov.

napokon bi to bio pravi iskorak zagreba u 21. stoljeće s ovakvim stadionom, novim plesom, arenom zagreb i SOT-om (sky office tower) :s

zlatna ribica
02.05.2008., 14:52
Super mi je ovaj stadion vulkan :p Baš je originalan :top:

Daj Bože da se izgradi :moli:

dudu
02.05.2008., 15:01
Super mi je ovaj stadion vulkan :p Baš je originalan :top:

Daj Bože da se izgradi :moli:

vidjet ćemo u lipnju što smo mi zagrepčani. ljudi vizije i budućnosti, ili ne dirajte mi u moj štakornjak. ne doslovno naravno, ali razumiješ što hoću reći.

zlatna ribica
02.05.2008., 15:22
Po meni je i bolje da se gradi novi. Razumijem da su ljudi vezani za Maksimir, ali ono čudo samo što se nije srušilo. Samo čekam dan kad će i tamo netko stradati kao onaj dečko u Zadru :(

Ovaj novi je sigurno i jeftiniji i zanimljiviji i jedno pravo arhitektonsko osvježenje, ne samo Zagreba i Hrvatske, nego i općenito u svijetu stadiona. Osim toga je na Kajzerici i bolje prometno povezan, a i dao bi vjetar u leđa razvoju tog dijela grada. A Maksimir se može i zadržati, malo mu smanjiti kapacitet, na 20-30000 i zadržati ga kao atletski i pomoćni nogometni, dovršiti obnovu koja bi vjerojatno bila neusporedivo jeftinija, nego da se ovaj ruši i gradi popuno novi. Mislim da je u Maksimiru i primjereniji manji stadion, nego da se gradi neki glomazni. To mi je jednostavno takav kvart, sa zoološkim vrtom i parkom, ne treba previše s bukom uznemiravati sloniće i žirafice :cerek:, a i previše je blizu centru.

Samo bojim se da će opet bez obzira na referendum, nešto smuljati i da će na kraju biti kako kaže gospon Bandić. Ipak može pokupiti veću proviziju od skupljeg projekta, nego od jeftinijeg :rolleyes:

dudu
02.05.2008., 15:50
Po meni je i bolje da se gradi novi. Razumijem da su ljudi vezani za Maksimir, ali ono čudo samo što se nije srušilo. Samo čekam dan kad će i tamo netko stradati kao onaj dečko u Zadru :(

Ovaj novi je sigurno i jeftiniji i zanimljiviji i jedno pravo arhitektonsko osvježenje, ne samo Zagreba i Hrvatske, nego i općenito u svijetu stadiona. Osim toga je na Kajzerici i bolje prometno povezan, a i dao bi vjetar u leđa razvoju tog dijela grada. A Maksimir se može i zadržati, malo mu smanjiti kapacitet, na 20-30000 i zadržati ga kao atletski i pomoćni nogometni, dovršiti obnovu koja bi vjerojatno bila neusporedivo jeftinija, nego da se ovaj ruši i gradi popuno novi. Mislim da je u Maksimiru i primjereniji manji stadion, nego da se gradi neki glomazni. To mi je jednostavno takav kvart, sa zoološkim vrtom i parkom, ne treba previše s bukom uznemiravati sloniće i žirafice :cerek:, a i previše je blizu centru.

Samo bojim se da će opet bez obzira na referendum, nešto smuljati i da će na kraju biti kako kaže gospon Bandić. Ipak može pokupiti veću proviziju od skupljeg projekta, nego od jeftinijeg :rolleyes:

točno govoriš kako i ja mislim :top:

samo, realno nije ni kajzerica idealna. taj dio grada je doslovno geografski centar grada, prometno je dosta diskutabilan, kajzerica je urbanistički upropaštena i pitanje je bi li stadion bio kao šaka u oko. u novom zagrebu ima znatno povoljnijih gradskih parcela, npr. travno, ali opet kako god, puno je bolja lokacija nego maksimir. maksimir jednostavno uz onu dvotračnu maksimirsku nema kapacitet za veliki stadion što mi s istoka jako dobro znamo jer ne znam kad se nisam s neke veće tekme pješke vraćao jer tramvaj ne bi krenuo ni pola sata nakon završetka utakmice.

zlatna ribica
02.05.2008., 16:05
Istina da je Kajzerica urbanistički užas (ko Trnje :cerek:) ali za sve to ima lijeka. Novi stadion, pa uređenje Velesajma, a blizu je i autoput i centar... ako se krene ozbiljnije s projektom ''Zagreb na Savi'' našlo bi se sigurno investitora za razne projekte, pa da se konačno makne ona prašuma od kuća i ''zgrada'' koje su trenutno tamo. To je zapravo jedna jako potencijalna buduća lokacija za novo poslovno središte, s te strane Save. Mislim da je stvarno Kajzerica jedna od najjačih lokacija u gradu.

asusko
03.05.2008., 12:10
Stvorice se mocna auto industrija, stvara se IT park najveci u jugoistocnoj Evropi i dolaze HP,IBM...a vec su u Srbiji prisutni razvojni centri Microsofta, Motorole...Srpski Comtrade je kupio najvecu slovenacku softversku firmu.
Srbija dobija izuzetno kvalitetnu privredu.

Uz takvu industriju mnogo lakse ce se boriti i za svoje nacionalne interese.

http://www.politika.co.yu/rubrike/Ekonomija/Povratak-FIAT-a-u-Zastavu.lt.html

Povratak FIAT-a u „Zastavu”

Prema potpisanom Memorandumu formiraće se zajednička kompanija u kojoj bi torinska fabrika imala 70 odsto, a država Srbija 30 odsto vlasništva. – Do 2010. godine 300.000 automobila. – U prvoj fazi 700.000.000 evra ulaganja. – Dva nova modela. – Potpisi i 6. maja u Kragujevcu

http://english.aljazeera.net/NR/exeres/FB0C3755-08D5-47E9-9A4F-CA0F88517FFA.htm

Serbia to get first IT park

An Indian firm has signed a deal in Belgrade to construct an IT park that Serbia hopes will become the biggest on the continent.

However, depending on client uptake, it could be expanded during the next five years to offer global IT companies 250,000 square metres of office space for up to 25,000 employees, he added.

Global interest

Jitu Virwani, Embassy Group's chairman, welcomed the agreement for the project, which he said had already attracted interest from some of its biggest clients, such as IBM and Hewlett-Packard.

"We've been looking for an east European country, mainly from the perspective of having some of our clients from the IT sector to be servicing the eastern European market," Virwani said at the end of the signing ceremony.

"After a lot of research, we found Belgrade to be highly suitable for the needs of our clients, more from the perspective of costs.

"We see Serbia as the same position as Bangalore or India was, as far as the IT sector [is concerned], in 1991," Virwani said, in reference to the city seen as India's Silicon Valley.

PatriotSLO
03.05.2008., 12:18
Država, koja je jedna najsiromašnijih u Evropi, ne može biti lider nikakve "regije", žao mi je.

asusko
03.05.2008., 12:23
Država, koja je jedna najsiromašnijih u Evropi, ne može biti lider nikakve "regije", žao mi je.

Vidis, firma iz te siromasne drzava je kupila vasu najvecu softversku firmu.
I kakve ima veze sto je sad Srbija sad siromasna? A i nije toliko siromasna jer je prosjecna plata preko 400 eura. Za vrijeme Milosevica plata je bila 40 eura.
Siromasne su na papiru i Kina, Indija pa drmaju svjetsko trziste.

Srbija ce u roku 10 godina biti ekonomski lider jer dolaze najpozeljnije investicije, a to su investicije u auto industriju i IT sektor.

Kexx
03.05.2008., 12:40
Srbija ekonomski lider:lol:
To je nemoguće, Srbi nisu takav tip naroda koji može biti uspješan u ekonomiji. Nema niukakve šanse za to, krpiće se bespovratnim kreditima, i to je to. Zna se da najnesposobniji dobijaju bespovratne kredite.
Osobno bih volio da imate uspješnu ekonomiju, iz čisto praktičnih razloga, da se Prečani iseljavaju u Srbiju, ali to se na žalost neće ostvariti.

asusko
03.05.2008., 12:43
Srbija ekonomski lider:lol:
To je nemoguće, Srbi nisu takav tip naroda koji može biti uspješan u ekonomiji. Nema niukakve šanse za to, krpiće se bespovratnim kreditima, i to je to. Zna se da najnesposobniji dobijaju bespovratne kredite.
Osobno bih volio da imate uspješnu ekonomiju, iz čisto praktičnih razloga, da se Prečani iseljavaju u Srbiju, ali to se na žalost neće ostvariti.

Kako mozes tako lupati? Zasto su Motorola, Microsoft osnovali svoje razvojne centre u Srbiji a ne u Hrvatskoj?

Kexx
03.05.2008., 12:45
Kako mozes tako lupati? Zasto su Motorola, Microsoft osnovali svoje razvojne centre u Srbiji a ne u Hrvatskoj?

Zato što Srbi umeju da rade, a ne umeju da se biju.:rofl:

Tel Aviv

Naravno da neće. :kava:

asusko
Auto industrija je najpozeljnija industrijska grana. Ceska i Slovacka svoj prosperitet duguju auto industriji.

asusko
03.05.2008., 12:48
Zato što Srbi umeju da rade, a ne umeju da se biju.:rofl:

I po tome je Srbija bolja od Hrvatske.

http://www.poslovni.hr/65174.aspx

24.12.2007ić

Izvoz srpskog oružja u Irak vrijedan 230 milijuna dolara

Matach
03.05.2008., 13:04
Da i kod vas će doći do ekonomske ekspanzije koja će trajati tako dugo dok će proizvodnja kod vas biti jeftinija nego u drugim dijelovima Europe.....S rastom plaća i životnog standarda.....ćao đaci

Kexx
03.05.2008., 13:04
I po tome je Srbija bolja od Hrvatske.

http://www.poslovni.hr/65174.aspx

24.12.2007ić

Izvoz srpskog oružja u Irak vrijedan 230 milijuna dolara

Samo se ti nadaj.:top:

Black Ronin
03.05.2008., 13:11
Zar se što još mora dodat uz ime Srbija i srbi ,pa civilizirani svijet je upoznat s pojmom Zločinci ,lažovi genocidno razmišljaju patološki ispravljanje povijesti ,što god kažu za 5 minuta opovrgavaju sve u svemu ..hvala ti bože što si svijetu otvorio oči.....:lol::lol::lol::lol:

asusko
03.05.2008., 13:16
Samo se ti nadaj.:top:

Srbija dobija investicije u auto industriju, gdje su potrebni inzinjeri, dok jedine strane investicije u Hrvatskoj su u turizam pa su konobari, cistaci, spremacice jedina potrebna radna snaga koji ce raditi u njemackim hotelima u Dalmaciji.

asusko
03.05.2008., 13:17
Zar se što još mora dodat uz ime Srbija i srbi ,pa civilizirani svijet je upoznat s pojmom Zločinci ,lažovi genocidno razmišljaju patološki ispravljanje povijesti ,što god kažu za 5 minuta opovrgavaju sve u svemu ..hvala ti bože što si svijetu otvorio oči.....:lol::lol::lol::lol:

Ocigledno to ne smeta indijskom IT sektoru, Fiatu, Microsoftu, Motoroli da investiraju u Srbiju.

Kexx
03.05.2008., 13:19
Srbija dobija investicije u auto industriju, gdje su potrebni inzinjeri, dok jedine strane investicije u Hrvatskoj su u turizam pa su konobari, cistaci, spremacice jedina potrebna radna snaga koji ce raditi u njemackim hotelima u Dalmaciji.

Ulažu iz sućuti prema Srbiji, znaju da sama ne može i ne zna, hoće joj pomoći da se integrira u Evropu, međutim, griješe, jer je sve uzalud, te im se investicije neće isplatiti.

FIDEKTER
03.05.2008., 13:20
Ocigledno to ne smeta indijskom IT sektoru, Fiatu, Microsoftu, Motoroli da investiraju u Srbiju.

Nesto me zbunjuje... Sta sve to ima veze sa Prijedorom ili Bijeljinom... Ti iz Prijedora prodajes neke ideje o srbiji kao ekonomskom lideru... I to prije izbora na kojima sve to moze otici u tri lijepe materine...

Ferrari
03.05.2008., 13:27

Ericsson-Nikola Tesla ja valjda najveći dobavljač telekomunikacijske opreme u ovom dijelu svijeta, 80% ruskih mobilnih i fiksnih operatera radi na njihovoj opremi, recimo osvojili su što bivše SCG tiče 100% tržišta Kosova i Crne Gore. Inače zagrebačka podružnica je možda najkvaliteniji dio te grupacije.

I sad Motorolica otvori nekakav razvojni centar i to se ide mjeriti sa 70 godine tradicije Ericsson-NT-a...

asusko
03.05.2008., 13:30
Ulažu iz sućuti prema Srbiji, znaju da sama ne može i ne zna, hoće joj pomoći da se integrira u Evropu, međutim, griješe, jer je sve uzalud, te im se investicije neće isplatiti.

Kako da ne...Milijarde eura kapitala se ulaze iz samilosti :) hahaha

Kexx
03.05.2008., 13:32

Da, jer ne znate sami isplivat iz gliba. Da ne pričamo o otpisanim kreditima, a znamo kome se otpisuju krediti, afričkim zemljama i Srbiji. Vidiš u kakvom ste elitnom društvu. Kad ti netko otpiše kredit ili ti da bespovratni, onda možeš biti siguran da si u dubokom blatu.

asusko
03.05.2008., 13:33
Ericsson-Nikola Tesla ja valjda najveći dobavljač telekomunikacijske opreme u ovom dijelu svijeta, 80% ruskih mobilnih i fiksnih operatera radi na njihovoj opremi, recimo osvojili su što bivše SCG tiče 100% tržišta Kosova i Crne Gore. Inače zagrebačka podružnica je možda najkvaliteniji dio te grupacije.

I sad Motorolica otvori nekakav razvojni centar i to se ide mjeriti sa 70 godine tradicije Ericsson-NT-a...

E to je svjetli primjer hrvatskog it sektora ali je on postojao i prije rata.
Microsoftov razvojni centar sad zaposljava 200 ljudi. A IT sektor u Indjiji ce na pocetku zaposljavati 2500 ljudi.

asusko
03.05.2008., 13:35
Izgleda da su Srbi i po medijima bolji od Hrvata.

http://www.b92.net/biz/vesti/region.php?yyyy=2008&mm=05&dd=03&nav_id=296780

"TV Pink ulazi na hrvatsko tržište"

13:17 | Izvor: Jutarnji.hr

Zagreb -- Vlasnik Pink medija grupe Željko Mitrović kupio je hrvatsku TV stanicu "NeT" za 2,5 miliona evra, na koju bi trebalo da se spoje GTV Zadar i TV Dalmacija.

Matach
03.05.2008., 20:39
Opet ću reći :
Da i kod vas će doći do ekonomske ekspanzije koja će trajati tako dugo dok će proizvodnja kod vas biti jeftinija nego u drugim dijelovima Europe.....S rastom plaća i životnog standarda.....ćao đaci

Zato jebeš ove multinacionalce koji dolaze izvana jer kako dođu tako i odu kad im uvjeti više ne odgovaraju....pravo gospodarstvo se bazira na razvoju malog i srednjeg poduzetništva. Npr. ko u mom gradu osnovan je impulsni centar i tehnološki park...u impulsnom centru uglavnom diplomirani studenti osnivaju svoje tvrtke koje su orjentirane na ICT sektor tj. bave se programiranjem, web dizajnom, izradom elektroničkih uređaja....

Evo u mom gradu došao Boxmark koji proizvodi kožnje dijelove za autoindustriju...proizvodna hala velika ko 4 nogometna igrališta....ali navodno selit će se u Srbiju jer im se tu više ne isplati....dakle mi smo im prije bili OK ,ali sad više nismo zbog porasta troškova .....

dudu
04.05.2008., 11:03
Opet ću reći :

Zato jebeš ove multinacionalce koji dolaze izvana jer kako dođu tako i odu kad im uvjeti više ne odgovaraju....pravo gospodarstvo se bazira na razvoju malog i srednjeg poduzetništva. Npr. ko u mom gradu osnovan je impulsni centar i tehnološki park...u impulsnom centru uglavnom diplomirani studenti osnivaju svoje tvrtke koje su orjentirane na ICT sektor tj. bave se programiranjem, web dizajnom, izradom elektroničkih uređaja....

Evo u mom gradu došao Boxmark koji proizvodi kožnje dijelove za autoindustriju...proizvodna hala velika ko 4 nogometna igrališta....ali navodno selit će se u Srbiju jer im se tu više ne isplati....dakle mi smo im prije bili OK ,ali sad više nismo zbog porasta troškova .....

baš htjedoh to napisati. jakost njemačkog gospodarstva nije u mercedesu, siemensu, BMW-u, već u desetinama tisuća malih poduzetnika i obrtnika.

zlatna ribica
08.05.2008., 15:25
Most Bundek! (http://www.jutarnji.hr/zagreb/clanak/art-2008,5,8,,118707.jl)

dudu
08.05.2008., 16:19

totalno sam razočaran. pa to je najavljivan kao glavni landmark zagreba, a sad ispada da je za taj most bundek, onaj pilon za jarunski most puni bolji.

zlatna ribica
08.05.2008., 18:22
totalno sam razočaran. pa to je najavljivan kao glavni landmark zagreba, a sad ispada da je za taj most bundek, onaj pilon za jarunski most puni bolji.

Meni nije tako loš, al nije mi ni nešto posebno. Al bar imam osjećaj da se konačno nešto kreće, ako stvarno krenu s gradnjom ta dva mosta, to je dobar početak Zagreba na Savi. Pa onda još da tamo stave onaj stadion, i za par godina je to već puno drukčija slika. Samo da sve ne ostane samo na riječima.

dudu
08.05.2008., 18:59
ma od kajzerice nema ništa, to mi je postalo jasno neki dan. maksimir ostaje, a i referendum je krajnje upitan.

canadian
09.05.2008., 01:10

Nije bas Bundek ali... Novi most na Savi (http://img76.imageshack.us/img76/3923/mostdpu4.jpg) :kava:

bigfoot
09.05.2008., 02:50

Milijarde eura se ulazu zbog radne snage koja je jeftinija i mnogobrojnija nego u Hrvatskoj. Citaj, puno je vise ocajnika na birou koji su spremni raditi za manju placu. Simple as that.

Inace mi je drago da se pomalo izvlacite iz blata. Manje cete zveckati oruzjem, urlati i prijetiti, a to je dobro za nas turizam.

dudu
09.05.2008., 10:45
Nije bas Bundek ali... Novi most na Savi (http://img76.imageshack.us/img76/3923/mostdpu4.jpg) :kava:

taj bi se uskoro trebao početi graditi, zar ne?

podsjeća me na naš jarunski most, koji bi se trebao početi graditi ove godine.

http://www.x-build.net/4images/data/media/30/j2_2.jpg

alfa mužjak
09.05.2008., 11:36
Samo da malo skrenem pažnju na jedan ogroman projekt....

http://www.tportal.hr/gospodarstvo/poslovnivodic/page/2006/03/30/0215006.html
http://www.nacional.hr/articles/view/31894/

Ovih dana izgleda dolazi do raspleta, treba objavit konačnu lokaciju za terminal.
O značenju ove investicije za HR bolje možda da strčnjaci kažu koju riječ.

Mene jedino što zanima je:
INA + 6,17%
JNAF + 6,47%
DIOK + 8,97% .... samo danas....:)

Joj što volim ovaj kruh bez motike...... :D

sjekira
09.05.2008., 11:54
Srećom da ima i objektivnih Srba, a ne ova dječurlija ovdje koja očito nije uopće vidjela Zagreb i Hrvatsku:

"Branislav Lečić: Hrvatska je 15 godina ispred Srbije!"

http://www.index.hr/vijesti/clanak.aspx?id=385421

alfa mužjak
09.05.2008., 11:57
Ajd copy-pejstaj ak ti da, ja ne otvaram Index. :)

dudu
09.05.2008., 12:09
to je onaj lik kaj je gostovao kod stankovića prošlu nedjelju. umiveni četnik, što da kažem, a šatro neka ljevica. da kod nas ljevica ima takve stavove bili bi u HSP-u.

Henry_Kinasky
09.05.2008., 12:19
to je onaj lik kaj je gostovao kod stankovića prošlu nedjelju. umiveni četnik, što da kažem, a šatro neka ljevica. da kod nas ljevica ima takve stavove bili bi u HSP-u.

E jebiga sad...

Pokusavam da prodrem u ovu tvoju misao i skapiram zasto je Lecic umiveni cetnik...:ne zna:

Padaju mi na pamet samo dve stvari :

- Veliki je vernik, i proveo je par meseci na Hilandaru.
- Zestoko je kritikovao komunjaru Milosevica.

Sto opet naravno veze sa cetnistvom nema :zvrko:

alfa mužjak
09.05.2008., 12:21
Joj Enri...

I moj šef je 'četnik'.... kužiš?

Deca četnika zovu 'baba roga'....:)

kapiraš bre? :D

Henry_Kinasky
09.05.2008., 12:25
kapiraš bre? :D

Dabome :s Hvala na pojasnjenju.

Sad cu da okrenem ovu moju cetnikusu, i zamolim je da mi veceras ne pravi probleme jer planiram da se opijem. :top:

alfa mužjak
09.05.2008., 12:27
Dabome :s Hvala na pojasnjenju.

Sad cu da okrenem ovu moju cetnikusu, i zamolim je da mi veceras ne pravi probleme jer planiram da se opijem. :top:

Na dobrom si tragu.... :mig:
Da si je jutros dobro opandrčio, ne bi morao ni zvat sad. :D

dudu
09.05.2008., 12:35
E jebiga sad...

Pokusavam da prodrem u ovu tvoju misao i skapiram zasto je Lecic umiveni cetnik...:ne zna:

Padaju mi na pamet samo dve stvari :

- Veliki je vernik, i proveo je par meseci na Hilandaru.
- Zestoko je kritikovao komunjaru Milosevica.

Sto opet naravno veze sa cetnistvom nema :zvrko:

ne zbog toga, nego zato što na perfidan način pokušava opravdati izjednačavanje četničkog s partizanskim pokretom u srbiji. zato kažem umiveni četnik i pritom ne griješim.

Klačko
09.05.2008., 12:50

Taj "četnik" (onako kako vi gledate na taj pojam) je doskora inače bio potpredsednik LDP-a.

Klačko
09.05.2008., 12:51
ne zbog toga, nego zato što na perfidan način pokušava opravdati izjednačavanje četničkog s partizanskim pokretom u srbiji.

:rolleyes:

alfa mužjak
09.05.2008., 12:55
Taj "četnik" (onako kako vi gledate na taj pojam) je doskora inače bio potpredsednik LDP-a.

U četnika obraz ko đon..... :D

sjekira
09.05.2008., 13:14
Ajd copy-pejstaj ak ti da, ja ne otvaram Index. :)

Branislav Lečić: Hrvatska je 15 godina ispred Srbije

BRANISLAV Lečić, glumac i bivši ministar kulture u Đinđićevoj vladi, u emisiji “Nedjeljom u 2” je, tjedan dana uoči parlamentarnih izbora u Srbiji, otkrio je kako se više od radikala na vlasti boji socijalnih nemira.

Naglašava tako da je za europske integracije, ali dodaje da radikali neće smetati tom procesu, jer "svaki radikal koji dugo ostane na vlasti postaje demokrat"

Vojislav Koštunica - novi stari premijer

Na predstojeće izbore Lečić izlazi s vlastitom listom i strankom “Moja Srbija”, dok smatra da za novog premijera najviše šanse ima onaj stari - Vojislav Koštunica, za kojeg kaže "iako je politički bliži radikalima, to nužno ne znači da će se njima i prikloniti, a ako radikali osvoje najviše glasova na izborima, očito je da će ponudu za formiranje vlasti dati Koštunici".

Bivši ministar kulture žali zbog razjedinjenosti Srbije, koja čini nadolazeće izbore svojevrsnim referendum “za i protiv EU”.

"Srbija je povrijeđena zbog osamostaljenja Kosova"

Osvrnuo se i na pitanje Kosova, za koje smatra da ne smije biti prepreka suradnji dviju zemalja - “Hrvatska ne treba podcijeniti povrijeđenost Srbije radi osamostaljenja i priznanja Kosova. Ipak, Kosovo ne smije biti kamen spoticanja između Srba i Hrvata."

Rat 90-tih Lečić smatra velikom nesrećom, naglašava kako je prosvjedovao protiv Miloševićeve vlasti te da je velik broj ljudi u Srbiji bio protiv rata.

"Hrvatska je 15 godina ispred nas"

“Hrvatska je danas 15 godina ispred nas, jer su se kod vas dogodile neke promjene koje su dovele do stabilizacije odnosa, a to se treba dogoditi i nama. Nadam se da Srbija neće opet biti crna rupa u Europi”, kazao je.

Lečić je još izjavio i kako je Hrvatska prelijepa, dodavši kako se zemlja voli zbog ljudi, ali je izrazio žaljenje što se Srbi i Hrvati još nisu "suočili s istinom". No, može - kako kaže - razumjeti da "oba naroda imaju neku svoju istinu".

"Pink - šund koji se neće spriječiti ako mu se ukine izvor"

Osvrnuo se i na ulazak televizije Pink na hrvatsko tržište. "Šund nećete spriječiti time ako ukidate njegov izvor. Važno je imati što veću i bolju ponudu na tržištu, a sa strane ulaganja, odobravam dolazak Pinka u Hrvatsku. Ako je kapital slobodan i ako idemo u EU, onda tu ne treba praviti probleme".

A.P.
Foto : svevesti.com

sjekira
09.05.2008., 13:16

A dobro, u svakom slučaju je iskren što se tiče vašeg zaostajanja za nama... :kava:

Klačko
09.05.2008., 13:19
A dobro, u svakom slučaju je iskren što se tiče vašeg zaostajanja za nama... :kava:

Izvesno je da ste ispred nas, koliko ispred e to je stvar subjektivne procene:mig:

Inače Lečić mi je jedan od omiljenih domaćih glumaca... Antologijska uloga u "3 karte za Holivud":s

dudu
09.05.2008., 13:37

pa zato i kažem, umiveni četnik. LDP+četništvo= umiveni četnik. jel može jednostavnije od toga.

nije da se ne slažem s tim gospodin i s onime o čemu je govorio u tih sat vremena, ali to mi je baš zapelo za uho.

HR123
09.05.2008., 19:20

Živa istina, samo budala ne vidi da je tip četnik.

dudu
10.05.2008., 20:01
ekonomiju ekonomistima

Borislav Škegro

Uvoz je pokriven izvozom 87%

Jedan od najuglednijih financijskih stručnjaka i poduzetnika u Hrvatskoj

Početkom 1998. godine RH je plasirala tzv. "matador" obveznice u Španjolskoj. Drugim riječima, povećala je za stotinjak milijuna dolara i javni i inozemni dug. Zašto je to napravljeno? Zato što je tako bilo određeno zakonom koji je, na prijedlog Vlade, donio Hrvatski sabor. Zakon se zove državni proračun. Zašto u Španjolskoj? Zato što su druga tržišta u tom trenutku bila nepovoljnija.
Tijekom uobičajenog procesa prezentiranja stanja i perspektiva hrvatskog gospodarstva potencijalnim španjolskim kupcima hrvatskih državnih obveznica, stigli smo i u jednu veliku banku. Na sastanku su s hrvatskim izaslanstvom predsjednik uprave i glavna ekonomistica. Postavljaju različita pitanja. Vidim da je gospođa odlično pripremljena. I još bolje ekonomski obrazovana. Postavlja za mene iznenađujuće precizna i relevantna pitanja o najsitnijim detaljima našeg, hrvatskog, makroekonomskog stanja. Zna čak i finese našeg Stabilizacijskog programa iz 1993. Impresioniran sam njezinim poznavanjem hrvatskog gospodarstva.
Na samom kraju sastanka predsjednik banke reče: "Gospodine, potpredsjedniče, kada slušam vaše izlaganje o hrvatskom gospodarstvu, kao da slušam izlaganje o gospodarstvu Španjolske otprije dvadesetak godina, toliko je sličnosti u makroekonomskim pokazateljima. Uzet ćemo vaših obveznica. A vi Hrvati, ako nastavite s reformama i budete strpljivi, za dvadesetak ćete godina i sami kupovati tuđe obveznice."
Danas, desetak godina poslije tog razgovora, kod nas se još uvijek vode rasprave o ekonomskim temama na nedopustivo niskoj razini stručnosti. Španjolka bi, unatoč očitim početnim hendikepima, bez problema mogla biti izvrsna ekonomska savjetnica u Hrvatskoj. U tim raspravama često se koriste i neki pokazatelji koji se prezentiraju kao tobože krunski i neoborivi dokazi o "pogrešnom modelu" gospodarske politike. Pokazatelji koji, kada se samo malo bolje analiziraju, ne govore baš ništa. U analitičkom smislu bezvrijedni, kao eventualni kvantitativni cilj besmisleni.
Jedan od takvih pokazatelja je i hrvatska inačica omjera izvoza i uvoza. Tzv. pokrivenost uvoza izvozom. Pa se kaže otprilike ovako- Pokrivenost uvoza izvozom opet je pala u 2007. godini i iznosi samo 49 posto. To je neodrživa situacija i dokaz da se mora radikalnim zaokretom, prema povećanju proizvodnje i izvoza, mijenjati postojeći gospodarski model.
Ima nekoliko problema sa spomenutom pokrivenošću. Kao prvo, pokazatelj se lažno predstavlja, Čedrdeset devet posto nije omjer hrvatskog izvoza i uvoza, nego omjer samo manjeg (sic!) dijela ukupnih prihoda i rashoda bilance međunarodnih plaćanja. Totalno pogrešno, pod "pokrivensot uvoza izvozom" uzima se omjer izvoza i uvoza samo robe. Nema usluga! Nema dohodaka proizvodnih faktora! Nema transfera!
Uzimanje samo robnih transakcija kao pokazatelja nije slučajno. Ono ima svoju socijalističku i jugoslavensku povijest, podrijetlo i dimenziju. Devizna zarada od nerobnih stavki- usluge, dohoci i transferi- bila je jaka strana SR Hrvatske. Turizam, pomorstvo, graditeljstvo, radničke doznake iz inozemstva, iseljeničke doznake- bio je to veći dio bilance plaćanja. Kada se uzimala samo roba, hrvatska je stajala lošije u tim međurepubličkim sagledavanjima međunarodnih transakcija. Odatle redukcija izvoza na robu. A Hrvatska je bila i ostala zemlja sa znatnim udjelom usluga u BDP-u i izvozu. I to je jako dobro.
Pa kolika je onda, ako nije 49, bila prava pokrivenost uvoza izvozom u 2007. godini? Punih 87 posto! Ukupni prihodi na tekućem računu bilance plaćanja iznosili su 21,2 milijarde eura. Roba je u tome bila samo 9,2 milijarde ili 43 posto. Dakle, onaj krunski pokazatelj počiva na pukih 43 posto relevantnog obuhvata. Pri čemu je preostalih 57 posto obuhvata u silnom suficitu. To je Hrvatska, gospodo. Naša najljepša i najdraža. Ekonomski slična Španjolskoj prije 20 godina.
Ima more i obalu. Ima Plitvička jezera. Milijune stranih turista. Ima Tankersku plovidbu. Gotovo 100% prihoda u inozemstvu. Ima Atlantsku plovidbu. Ima Dalekovod koji naplaćuje usluge na Islandu. Ima Agrokor koji zarađuje u Srbiji, BIH. Ima Ericsson-Teslu koji prodaje softver British Telecomu. Ima radnike u Njemačkoj, Švicarskoj... Ima useljenike, od SAD-a do Australije. Ima, dakle, snažan izvoz usluga, i prihode od dohodaka i transfera. U 2007. 12 milijardi eura. Trideset pet posto više od izvoza robe. Ponavljam, izvoz robe je manje značajn dio hrvatske bilance plaćanja. I zato je nekorektno obmanjivati javnost citiranjem osakaćenog indikatora pokrivenosti uvoza izvozom. Nije 49, nego 87!
A "jadni" Grci. Njima robni izvoz pokriva samo 29 posto uvoza robe. Pogodite zašto. I kako misle s tečajem? Ah, da, imaju euro. Koji jača u odnosu na dolar.

Iz Obzora, večernji-list

river_city
10.05.2008., 20:27
Dudu, da li znas kako druge drzave mjere pokrivenost uvoza izvozom? Npr. drzave EU (ili SLovenija) ? Da li oni u toj stavci imaju ukljucene transefere, doznake radnika, usluge?

dudu
10.05.2008., 20:44
Dudu, da li znas kako druge drzave mjere pokrivenost uvoza izvozom? Npr. drzave EU (ili SLovenija) ? Da li oni u toj stavci imaju ukljucene transefere, doznake radnika, usluge?

pa zašto ne bi imali? to nije bilanca plaćanja ako ne uvažiš sve stavke. snimi podatak za grčku, sumnjam da oni s takvim podacima izlaze u javnost.

river_city
10.05.2008., 20:55
pa zašto ne bi imali? to nije bilanca plaćanja ako ne uvažiš sve stavke. snimi podatak za grčku, sumnjam da oni s takvim podacima izlaze u javnost.

Pa dobro zasto se onda na taj nacin obmanjuje javnost, ako je ukljucujuci sve stavke pokrivenost uvoza izvozom 87 a ne 44% . Kako to moze odgovarati vladi?

http://www.limun.hr/main.aspx?id=27621&Page=3

Nemam sad knjigu iz makroekonomije kod sebe pa koristim ovaj leksikon. Po tome ispada da je podatak skorz osakacen (ovaj 44%) i da fali vise od pola elemenata.

dudu
10.05.2008., 21:16
Pa dobro zasto se onda na taj nacin obmanjuje javnost, ako je ukljucujuci sve stavke pokrivenost uvoza izvozom 87 a ne 44% . Kako to moze odgovarati vladi?

http://www.limun.hr/main.aspx?id=27621&Page=3

Nemam sad knjigu iz makroekonomije kod sebe pa koristim ovaj leksikon. Po tome ispada da je podatak skorz osakacen (ovaj 44%) i da fali vise od pola elemenata.

nepismenost, pamfleti i sve drugo što ide uz naše političare i novinare. kod nas neznanje prevladava u svim sferama društva, zašto bi ovo bila iznimka?

river_city
10.05.2008., 21:35
nepismenost, pamfleti i sve drugo što ide uz naše političare i novinare. kod nas neznanje prevladava u svim sferama društva, zašto bi ovo bila iznimka?

Dobro znaci stvar bi bila u redu da se napise da se radi o bilanci roba i da je tu pokrivenost 44%, bez ostalih stavki koje cine bilancu placanja, sad je stvar ekonomske pismenosti gradana hoce li razumijeti podatak ili ne.

river_city
10.05.2008., 21:52
http://www.tportal.hr/gospodarstvo/vijesti/fset.html

Ovdje po meni korektno navode na samom pocetku da se radi o robnoj razmjeni, a ne o bilanci placanja.

Koji je razlog sto Hrvatska tu ima laganu tendenciju pada pokrivenosti?