PDA

View Full Version : Limeta, limun, naranča

stranice : [1] 2

valentina
10.10.2004., 11:51
imam mali limun, sama ga posadih i uzgojih, i zanimaju me detalji kako ga odrzavati.
vec sam jednom uspjela uzgojiti malu stabljiku, trajala je skoro 2 godine i odjedom se osusila. sada je vec na balkonu postalo prilicno hladno i razmisljam da ga unesem unutra, ali poceli smo grijati, a radijatori su dobro poznati da jako suse zrak. zato nisam sigurna gdje da ga drzim preko zime.
ako imate neke savjeti i iskustva, sve je dobrodoslo.

valentina
10.10.2004., 11:52
kad smo vec kod biljki, imam i bananu. svake zime mi uvene i u proljece pusti nove izdanke. ali ja je zelim odrzati dulje od godinu dana, kako?

viky
10.10.2004., 12:22
Za balkon ti bas ne bih znala reci ali moji baka i djed su imali limun u vrtu. Preko zime bi ga nekako omotali plastikom. Limun je bio stvarno veliko stablo i imao je bas velike plodove, rijetko sam i vidjela tako velike limune u prodaji.

valentina
10.10.2004., 15:47
viky kaže:
Za balkon ti bas ne bih znala reci ali moji baka i djed su imali limun u vrtu. Preko zime bi ga nekako omotali plastikom. Limun je bio stvarno veliko stablo i imao je bas velike plodove, rijetko sam i vidjela tako velike limune u prodaji. a moj je tek beba, star mozda 2-3 mjeseca i visok cca 10 cm

El Tomo
10.10.2004., 23:37
Moji sve 'tropske' biljke (bugenvil, mandarina) preko zime zamotavaju sa velikim plasticnim ceradama. U suprotnom, bugenvil recimo ne bi prezivio zimu. Jedne zime su zakasnili, i smrznuo se, ali nakon nekoliko godina se vec sam obnovio (ima ga sada vec skoro desetak metara visine). Slicno i s mandarinom, pa vjerujem da se slicno odnosi i s limunom.

BladeRunner
11.10.2004., 01:56
valentina kaže:
kad smo vec kod biljki, imam i bananu. svake zime mi uvene i u proljece pusti nove izdanke. ali ja je zelim odrzati dulje od godinu dana, kako?

Ja sam imao bananu u vrtu. Trajala je dvije godine, naime do trenutka kada je rodila. Kroz cijelo to vrijeme je izbacivala izdanke koje sam non-stop morao rezati, jer su izbijali kao korov.
Kada sam imao plodove, pokrio sam grozdove banana sa velikim plasticnim vrecama koje su imale rupice na sebi. To je bio jedini nacin da ih spasim od mraza koji imamo ranim jutrom po zimi. Na kraju, sam jos zelene plodove odrezao i onako u grozdu objesio u garazi.
Ovisno o tome koliko ti je velika banana, probaj je unijeti unutra, cim temperature padnu ispod nule, ili ako ne mozes, napravi veliko najlonsko zvono oko nje, ali pazi da i unutar njega temperatura ne padne ispod nule.

Tigrica
14.04.2005., 09:23
dobila sam malo drvce limuna, pise da je mjesecar...

samo trebala bih ga presaditi u zemlju... ne znam kakvu, kupila sam jucer neki supstrat za sobno cvijece, jerbo mi se zemlja namjenjena za agrume cinila preskupa; 40 kn.....

ma hajde, mislim pa ne moze mu biti toliko lose u obicnoj zemlji, zar ne?

zna li neko kako se uzgaja, zalijevanje, svijetlost voli/ne voli i tako to?

Tigrica
14.04.2005., 14:45
niko ne zna? na netu ne mogu nista naci :(

camellia
14.04.2005., 20:35
Van ga iznosiš tek negdje u svibnju kad nema opasnosti od mraza, na sunce ili u polusjenu, redovno ga zalijevaš, paziš da se tlo ne isuši.
U kuću ga unosiš čim se noćne temperature spuste ispod 10 stupnjeva, ali ne na toplo, nego svijetlu hladniju prostoriju jer biljci treba faza mirovanja i tad zalijevaj puno manje.
Možeš ga podrezivati ako ti preveliki naraste, a može do 2 metra, neki vele što je lonac veći, limun će brže rasti, ali ti ne mogu potvrditi jer nemam doma limun.
Za zemlju neznam!
Znači nemam iskustva s njim... ali lijepo uspijeva kod moje kolegice pa je pitala!:)

Ruda
14.04.2005., 21:50
Podnaša temperaturu do -5 , ali ne čekaj da se smrzne. Pred zimu ga spremi u podrum, možeš ga povremeno zaliti, a dobro ga je poprskati po lišću.
U proljeće ga iznesi van, neka bude na južnoj strani u zavjetrini, voli sunce, cvate cijele godine, limuni su izvrsni , mirišljavi. Kad požute ne moraš ih brati, neće otpasti. Što su dulje na stablu to im je kora tanja. Posuda nek bude dovoljno velika (15-20 litara)

Tigrica
15.04.2005., 08:05
hvala svima. sad me jos zanima ta zemlja,...:misli: da li ce mu odgovarati? hm... kakva je najbolja za njega?

Ruda
15.04.2005., 14:25
Tigrica kaže:
sad me jos zanima ta zemlja,...:
Na malena:
Presadi ga u rahlu, humusom bogatu zemlju. Ako ga presadiš u težu, glinovitiju zemlju korijenje će mu se razvijati uz rub lonca i tada će biljka patiti od naglih promjena temperature. U zbijenom i teškom tlu stablo se osim toga slabo razvija i gubi puno lišća, pojedine grančice mu se suše, a često mu obolijeva i korijen. Najbolje bi bilo zemlju za sadnju pripremiti od jedne trećine dobrog vrtnog tla, jedne trećine riječnog pijeska i jedne trećine odležanog, »zrelog« stajskoga gnoja. Takvoj smjesi obično se dodaje oko kilogram kombiniranog NPK gnojiva 7-14-21 na oko pola kubičnog metra zemlje. Iako ima lijepih emajliranih ili sličnih posuda za sadnju, bolje bi ga bilo presaditi u poroznu posudu od pečene gline ili drvenu bačvu kako bi korijen mogao disati.

Tigrica
15.04.2005., 15:19
Ruda kaže:
malena: :cerek:

ajd dobro, vec sam kupila zemlju, pogledacu sastav... pise da je supstrat za sobno bilje.

Lee Champa
16.04.2005., 13:58
Nađi negdje oko 1 kg kokošjeg dreka. To namoći u 5 l vode i jednom mjesečno zali limun sa oko 0.5-1 litru tog gemišta.:W

Ruda
16.04.2005., 17:15
ZOsvald kaže:
Nađi negdje oko 1 kg kokošjeg dreka. To namoći u 5 l vode i jednom mjesečno zali limun sa oko 0.5-1 litru tog gemišta.:W
:jumping:

:top:

Tigrica
18.04.2005., 10:07
jesam, :D mali je narastao 40 cm u roku 3 sata! hvala vam decki! :top:

Tigrica
03.04.2006., 08:15
e sad, evo opet malo o limunu...

imate kakav dobar recept za ubijanje usi, po mogucnosti nesto sto je domace, bez otrova, tako da ipak ostane jestiv?

mehanicko ciscenje zahtjeva puno vremena, sporo je i ne pali vise, jadan mi se sav pogusio medju tim cudovistima, izgleda da cu ga morat naspricati s nekim kemikalijama... :(

pippin
03.04.2006., 15:58
Pozdrav svima...

Probaj potopiti koprivu u vodu (mislim da je 0.5 kg na 5 litara) i prskaj time

lala
21.04.2006., 14:20
e sad, evo opet malo o limunu...

imate kakav dobar recept za ubijanje usi, po mogucnosti nesto sto je domace, bez otrova, tako da ipak ostane jestiv?

mehanicko ciscenje zahtjeva puno vremena, sporo je i ne pali vise, jadan mi se sav pogusio medju tim cudovistima, izgleda da cu ga morat naspricati s nekim kemikalijama... :(

I ja imam mjesečar (tako mi kažu:confused: ) ali veći, u vrtu. I super daje plodove, skoro uvijek nešto, tanka kora, ako ga bura ne stuče (unatoč zaštiti) a sad ti nametnici:mad: Posipala sam ih otrovom jer mi se cijeli snuždio i zavrtio, ali ni od toga nema velike koristi. Imam osjećaj da bi i susjedi to trebali napraviti inače ništa.

Hoya
21.04.2006., 22:44
Ja imam cijepljeni Limun i Mandarinku. Zimi mi je bio u hladnijoj prostoriji i čisto malo sam zalijevala. Nije mi ni listić otpao. Jedino prije neki dan kad sam ih stavila van tu i tamo mi je koji listić otpao, ali vidim da rastu novi. Držim ih na punom suncu i krenula sam sa laganim zalijevanjem i dodavanjem gnojiva za Agrume i citruse. To kažu da je obavezno jer inače neče davati ploda...

hippy
05.07.2006., 21:06
Pozdrav svima,
ja sam nova ovdje i pomalo izgubljena:confused: je r ne znam vise kome da se obratim i koga da pitam za pomoc. Naime, stablo limuna mjesecara koje imam u vrtu mi se razbolilo. To prvi put vidim i nije mi jasno o cemu se radi. Lisce je svo pokriveno nekim ljepljivim filmom. Inace je stabalce uvijek davalo limune, nikad nije bilo bolesno (jednom biljne uši) ali ovo prvi put vidim i cudno mi je. Uglavnom lisce je ljepljivo i pikasto. Pomoc, moze li mi itko stogod o tome reci ili me barem uputiti na neki link ili sredstvo za ljecenje.
Hvala ljudi unaprijed na pomoci:) ,
hippy:cerek:

Alenko V6
06.07.2006., 07:41
ja samo znam da čim više sunca to bolje.

xxGaladrielxx
06.07.2006., 09:25
medna rosa (http://www.vecernji-list.hr/freetime/lifestyle/vrt/580091/index.do) (od lisnih usiju)

Ingrein
06.07.2006., 11:17
ak je neka viroza, najbolje mu je dat C vitamina

Khan
07.07.2006., 12:20
ak je neka viroza, najbolje mu je dat C vitamina

:rofl: :rofl: :rofl: :s :s :rofl: :rofl: :rofl:

darkNess(ie)
05.12.2006., 13:31
htjela bi limun kao sobnu biljku... jel zna netko gdje to mogu nabaviti u zg?
i jel ima još koja simpatična voćka da bi mogla bit u stanu kao sobna biljka?

Lela
05.12.2006., 14:09

Ne bi znala gdje možeš nabaviti stabalce limuna ali povremeno ih se može naći u vrtnim centrima. Naravno uvijek možeš posaditi sjemenku, malo je dugotrajnije ali po meni zabavnije. Druge egzotične voćke koje se mogu držati u stanu su kivi, ananas, kikiriki, papaja, svi citrusi, mango, avokado, kavovac, pistacija. Jedini je problem šta s njima kada postanu prevelike.

x-type
05.12.2006., 19:00
ma lela!. kivi je loza i treba brajdu i nikako nije pogodan za kuću. i k tome brzorastuća loza (u prvih godinu dana istjera 2-3 metra). kikiriki nema smisla držati u stanu jer je to kao da posadiš krumpir kao sobnu biljku. ostatak je ok, iako avokado također kroz 4-5 godina postane mlado drvo.

Lela
05.12.2006., 19:19
ma lela!. kivi je loza i treba brajdu i nikako nije pogodan za kuću. i k tome brzorastuća loza (u prvih godinu dana istjera 2-3 metra). kikiriki nema smisla držati u stanu jer je to kao da posadiš krumpir kao sobnu biljku. ostatak je ok, iako avokado također kroz 4-5 godina postane mlado drvo.

Dobro, tu sam stvarno fulala. Nije za stan ali mogu se držati u zatvorenoj terasi zato sam ih tu uključila ali sam zaboravila to napomenuti. Moja frendica je imala kivi. Držala ga je na terasi i uspjela ga je krotiti redovitim obrezivanjem, nakon 8 mjeseci joj je uvenuo. Većinom su sve to biljčice koje kad tad narastu prevelike za stan.

darkNess(ie)
05.12.2006., 19:28
ok..hvala ekipo..al što od toga moram samo zalijevati i ništa više.. jer se baš ne razumijem previše u brigu biljaka

nenchi
08.12.2006., 11:04
Ne bi znala gdje možeš nabaviti stabalce limuna ali povremeno ih se može naći u vrtnim centrima. Naravno uvijek možeš posaditi sjemenku, malo je dugotrajnije ali po meni zabavnije. Druge egzotične voćke koje se mogu držati u stanu su kivi, ananas, kikiriki, papaja, svi citrusi, mango, avokado, kavovac, pistacija. Jedini je problem šta s njima kada postanu prevelike.

kako to ide sa sjemenkom limuna, samo ju metnes u zemlju i cekas?

Lela
08.12.2006., 12:33
kako to ide sa sjemenkom limuna, samo ju metnes u zemlju i cekas?

Možeš je 24 h prije sadnje staviti u vodu i zatim je posadiš u zemlju za lončanice. Posudu staviš na svjetlo i toplo mjesto, zaliješ čim se zemlja lagano osuši i održavaš nešto višu vlagu zraka. To možeš postići tako da na posudicu natakneš prozirnu vrečicu i probušiš nekoliko rupa tako da ipak bude dovoljno zraka.

JA SAM
05.01.2007., 21:06
Umoran sam

kikca
12.01.2007., 20:08
Limun posađen iz sjemenke je lijepa mirišljava biljka, ali bez plodova. Da bi imao plodove potrebno ga je cijepiti.

zmatan
13.01.2007., 16:00
Razne vrste limuna možeš kupiti u mbm vrtnom centru u Lučkom. Ja sam kupila nedavno dvije vrste limuna Meyer i Lisbon. Nisu skupi samo neznam da oni mogu biti u sobi posebno kada je centralno

x-type
14.01.2007., 14:27
Nisu skupi samo neznam da oni mogu biti u sobi posebno kada je centralno
smeta ima. ja limune držim na dvorištu, zimi sam ih unosio unutra, ali bi im škodilo centralno tako da ih onda spremim u garažu. temperature od oko 0 ili koji minus im ne škode. zapravo im uopće ne treba 20° cijelu godinu

kikca
15.01.2007., 17:14
smeta ima. ja limune držim na dvorištu, zimi sam ih unosio unutra, ali bi im škodilo centralno tako da ih onda spremim u garažu. temperature od oko 0 ili koji minus im ne škode. zapravo im uopće ne treba 20° cijelu godinu
U potpunosti točna informacija!:top:

bigdipper7
05.02.2007., 16:23
Pozdrav svima!

Evo, upravo sam posadio Limun. Yahoo! Radi se o kupljenoj sadnici Limuna, visokoj negdje cca 1.5 metara... Pretpostavljam da je to vec kalemljeno, sto bi po mom skromnom znanju znacilo da bi taj limun u buducnosti trebao imati ploda. Inace, uopce nemam iskustva sa radom u vrtu ali mi je nekako bas doslo da posadim taj Limun...

E sad... Zanima me sto sve moram ciniti da se taj limun "ulovi". Odnosno ja mislim da je on vec "ulovljen" samo sam ga ja sad eto presadio u vrt i ne bih htjeo da propadne, pa me zanima sto moram raditi... Da li ga treba zaljevati cesto ili ne?

Stari ljudi kazu mi da je dobro ubaciti nekoliko čavala u zemlju pored Limuna jer on zahtjeva puno željeza... Da li je to točno... Čini mi se malo blesavo ali ako ljudi tako kažu valjda ima neke istine u tome...

Koliko vremena treba da Limun naraste tj. da se razvije u pravo malo stablo (sada je to samo grančica od 1.5 metara)???

Koliko vremena treba Limunu da izbaci prve plodove? Da li ga špricati ili ne? Ako da sa čime?

Puno pitam, znam, ali bas ne bih htjeo da mi taj Limun propadne... Unaprijed se zahvaljujem svima na korisnim savjetima i pomoći!

Pozdrav

passiflora
05.02.2007., 20:32
Gdje si posadio limun? Postoje limuni koji rode na jesen i mjesečari. Prvo vrijeme bilo bi dobro zalijevati puno, kada dođe proljeće, a pogotovo na početku ljeta i u ljeto dok se primi, ovisno gdje si. Mislim da ti je za početak dosta zalijevati da se primi, a tek kasnije razmišljati o gnojenju i špricanju (što ja nemam u planu). Općenito prilično sporo rastu, a ako misliš da je tvoj mali, ja sam posadila jedan mjesečar od 30ak cm i nadam se da će uspjeti sam bez mene.

bigdipper7
06.02.2007., 15:44
Ma ja sam na moru tako da nema straha od smrzavanja jer ovdje temperature stvarno rijetko idu ispod nule, a ove zime temperature su stalno oko 10 ili vise stupnjeva pa sto se smrzavanja tice ne brinem se. Limun sam posadio tako da je potpuno zasticen od bure a da ima puno sunca...

Kazes da ga samo trebam puno zaljevati i da ne bi trebalo biti problema... Medjutim ovdje kod nas ima limuna koliko hoces i koliko ja vidim neki ljudi (ne kazem svi) se niti ne potrude zaliti svoje limune pa svejedno imaju hrpu plodova svake godine. Biti ce da im je dovoljno i ovo malo kise sto padne... Ali posto sam ja tek posadio ovaj moj limun mislim da mu svakodnevno zaljevanje nece skoditi dok se skroz ne uhvati...

Ako netko zna neke linkove gdje mogu dobiti vise informacija o odrzavanju limuna i drugog voca slobodno neka se javi...

Hvala!

passiflora
06.02.2007., 19:07
Mislila sam da je potrebno dosta vode dok se ne uhvati, a kasnije više ne treba. Koje te voće zanima?
Zanima li koga neko neobičnije voće?

Špranja
06.02.2007., 23:47
Ne zalijevaj ga svaki dan, nikako! Istrunut će mu korjen, uništit ćeš jadnu biljku! Tek kad vidiš da je zemlja zasušila na površini, onda zalij! U ovo doba godine čak i kad je na površini suha, zemlja je već na 10-tak cm ispod površine dovoljno vlažna (jer nema visokih temperatura ni isparavanja).

passiflora
07.02.2007., 18:00
Nisam ni ja mislila sada svaki dan! Kod mene je najgora suša krajem proljeća i početkom ljeta (kad mene tamo nema), pa mislim da je to razdoblje najgore, a kada živiš kraj svoga limuna sve je lakše. :tuzni:

kiko riko
09.02.2007., 18:10
Lijepo molim za savjet. Kupio sam mini narančino drvce u telgi pa me zanima kako ga održavati? Svjetlo, zalijevanje i tako to. Hvala.:s

passiflora
10.02.2007., 12:05
A odakle ti? I mene zanima. Zalijevaj tek kada se zemlja prosuši, ali nemoj pustiti da postane presuho da ti se ne naseli opaki crveni pauk. :E
Stavi na mjesto sa puno svjetla i ako imaš sunca, ako ti sad ne miruje (ako ima cvjetiće, naranče) onda može normalno biti na toplijem, a ako miruje prezimljuje u hladnijoj negrijanoj prostoriji. A nakon 15.5. ju možeš držati na suncu na balkonu. Postoji specijalno tekuće gnojivo za agrume (npr u Bauhausu).

kiko riko
10.02.2007., 14:47
A odakle ti? I mene zanima. Zalijevaj tek kada se zemlja prosuši, ali nemoj pustiti da postane presuho da ti se ne naseli opaki crveni pauk. :E
Stavi na mjesto sa puno svjetla i ako imaš sunca, ako ti sad ne miruje (ako ima cvjetiće, naranče) onda može normalno biti na toplijem, a ako miruje prezimljuje u hladnijoj negrijanoj prostoriji. A nakon 15.5. ju možeš držati na suncu na balkonu. Postoji specijalno tekuće gnojivo za agrume (npr u Bauhausu).

Kupio u mbm, lučko. Ima male narančice po sebi,neke su već zrele narančaste, neke su još male zelene.izgleda baš cool.:p

Ava Adore
10.02.2007., 14:50
Koja cijena :)

kiko riko
10.02.2007., 15:27
Koja cijena :)

joj, ne znam dal je skupo, nije bilo cijene a kad sam došao do blagajne sa ženom bilo me sram vratit:bonk: .ma samo 190,00 kn.al mislim, baš je super.:top:

marijan_e
10.02.2007., 17:13

opaki crveni pauk :zbunjen: objasni još malo

passiflora
10.02.2007., 18:35
opaki crveni pauk :zbunjen: objasni još malo

Crveni pauk je nametnik koji se nalazi na donjoj strani lista. List zbog njega počinje imati bijele sitne pjege, oštećenja. On stvara jedva vidljivu mrežu oko lista po kojoj mali pauci (to su sitne crvene točkice) jure. Sa sigurnošću znaš da ti je nametnik pauk ako, kad prođeš rukom po listu, na ruci ostane crvenkasti trag. Grozni su, teško ih uništiti, a nastaju najčešće zbog suhog zraka. :flop:

passiflora
10.02.2007., 18:39
Kupio u mbm, lučko. Ima male narančice po sebi,neke su već zrele narančaste, neke su još male zelene.izgleda baš cool.:p

A koje su veličine narančice? Možda je kumkvat? Obožavam naranče i sve slično!
Je skupo, ali nije čudno kad ima voće na sebi, ja bih sigurno isto kupila da sam našla... Moram hodočastiti u mbm. :D Uživaj!

kiko riko
10.02.2007., 18:45
A koje su veličine narančice? Možda je kumkvat? Obožavam naranče i sve slično!
Je skupo, ali nije čudno kad ima voće na sebi, ja bih sigurno isto kupila da sam našla... Moram hodočastiti u mbm. :D Uživaj!

Najveća je kao oni mali paradajzići, ostale su manje.i nemaju još ništ crvenih točkica na lišću.A šta je kumkvat?????:eek:

passiflora
10.02.2007., 18:59
Sad ću ti ga nać na internetu, pa stavim link. Kruškastog je oblika, vrsta agruma s jestivom korom.

passiflora
10.02.2007., 19:03
http://http://www.floridata.com/ref/F/fort_mar.cfm (http://www.floridata.com/ref/F/fort_mar.cfm)
Evo ga, ja sam viđala i kruškolikije.

x-type
11.02.2007., 16:29
kumkvat se ja mislim još naziva i divlja mandarina. zna ih biti u Konzumu za kupiti (plodova) i skupi su ko vrag.
ak koga zanima, ja sam mini naranču (a možda je i kumkvat) vidio u Pevcu za kupit

passiflora
11.02.2007., 16:34
A znaš li možda pošto? Ja sam inspirirana ovom temom danas kupila malo kumkvata na dolcu za par kuna. :D

x-type
11.02.2007., 20:15
40-50 kn/kg

passiflora
11.02.2007., 21:50
Mislila sam u pevecu, biljka pošto je.

more
16.02.2007., 02:05
Crveni pauk je nametnik koji se nalazi na donjoj strani lista. List zbog njega počinje imati bijele sitne pjege, oštećenja. On stvara jedva vidljivu mrežu oko lista po kojoj mali pauci (to su sitne crvene točkice) jure. Sa sigurnošću znaš da ti je nametnik pauk ako, kad prođeš rukom po listu, na ruci ostane crvenkasti trag. Grozni su, teško ih uništiti, a nastaju najčešće zbog suhog zraka. :flop:

Ne slušaj svakoga uništavaju se bez problema i sa jednim prskanjem
Ekološki prihvatljivo Bijelo ili Crveno ulje 2-3 prskanja u svim fazam sada se preventivno prska
Invaziju crvenog pauka prvo srestvo neron pa dalje sa jačim srestvima

passiflora
16.02.2007., 07:29
Kakvo je to ulje i gdje bi se moglo kupiti? Ja sam probala više puta sa sredstvima koja su mi preporučili, ali mi nije pomoglo. Jel istina da je najbolje zatvoriti u plastičnu vrečicu na neko vrijeme? A šte preporučaš za štitastog moljca? On i pauk su mi česti stanovnici. Nadam se da ih neću skoro vidjeti.

moses
22.02.2007., 09:42
ako je tema vec bila, molim da me prebacite ili uputite gdje ju pronaci.

htjela bih imati limun - kupiti sadnicu limuna i posaditi ga u lonac i drzati na terasi.

kad je vrijeme za kupovinu i sadnju? kako najbolje to izvesti i kako se njeguje?

terasa je okrenuta na sjever, sjeveroistok, da li da ga stoga sve do ljeta držim u zatvorenom?

passiflora
22.02.2007., 13:02
Postoje razne sorte, veličine limuna, a najveća je razlika želiš li mjesečar ili onaj koji rodi samo u jesen. Nekada u rasadnicima prodaju male sa cvjetićima i plodovima, možda ti je to najbolje da ne naraste prevelik.
Pošto vjerojatno nemaš baš sunca na terasi, treba zalijevati bolje manje nego više, da mu ne bi bilo prevlažno, najbolje da ga staviš na najsunčanije i najtoplije mjesto.
Saditi se može bilo kad, ali ako si u kontinentalnim krajevima onda pričekaj sa stavljajem van do 15.5.,a kao ti je terasa zaštićena možeš i ranije.
Bilo bi dobro ne staviti odmah u ogromn teglu nego s vremenom presađivati u veću po par brojeva. Ako je mjesečar možeš ga u 10., 11. mj. prebaciti u sobu da nastavi cvasti.
Sretno!:)

moses
23.02.2007., 08:07
hvala na savjetu :kiss:

ja bih neku vrstu koju mogu konzumirati :cerek:

to ću pitati kad budem kupovala sadnicu

passiflora
23.02.2007., 09:17
Svaku možeš, samo ako kupiš već s plodovima možda nije dobro da ih jedeš jer su ih vjerojatno napunili nekim gnojivima i ostalim gadostima nego tek kad dobiješ svoje plodiće. :top: Pozdrav!

klobuk
05.03.2007., 17:55
Ima li ga tko? To je križanac između limuna i grejpa i kupila sam ga prekjučer u Italiji te uspješno prošvercala :B
Je li ga tko jeo? :kokice:

cvečn knedl
05.03.2007., 18:23
nisam čak ni čula za njega :rolleyes:

agronom
05.03.2007., 18:45
Nikad čuo, di sadis da ti se nakalemimo?

vepar81
05.03.2007., 21:34
Ima li ga tko? To je križanac između limuna i grejpa i kupila sam ga prekjučer u Italiji te uspješno prošvercala :B
Je li ga tko jeo? :kokice: Uslikaj to i okači da vidimo.

passiflora
05.03.2007., 22:14
Obožavam sve lude križance i nikako se ne mogu zaustaviti u isprobavanju svih mineola i sličnog ;)

topala
05.03.2007., 22:17
Uslikaj to i okači da vidimo.

prijatelj!? pošao si stariti! pa i grejp i limun imaju isto lišće ako nema ploda po čemu beš ih razlikovati?. Lipo po knjigama ga nadjete kao "Slatki Limun" Plod okrugliji,okus kaže različit, blago gorkast sok, a nije jako kiseo pa se može cjediti kao grejp itd . Rodjak mu je Pomelo ili Šedok, takodje je križanac i nije nova vrsta. Nadalje i "Sweetie" (neplodna mula) je takodje Izraelska miksada samo je zelena a okusi su kažu posve zasebni i različiti kod sve troje -u kombinaciji limun gore grejp dole i obrnuto.

klobuk
05.03.2007., 22:25
Evo slike http://http://www.floramediterranea.de/contentserv/www.flora-mediterranea.de/data/media/1951/citrus_lipo.jpgthumb.jpg (http://www.floramediterranea.de/contentserv/www.flora-mediterranea.de/data/media/1951/citrus_lipo.jpgthumb.jpg)

klobuk
05.03.2007., 22:45
Usput, lipovo je lišće bitno drugačije od limunovoga.
Trenutno ga imam u sobi, kasnije ide u veću teglu, pa na balkon, ima 30-ak pupoljaka, nadam se da će imati barem trećinu plodova :zivili:

topala
06.03.2007., 22:37
Usput, lipovo je lišće bitno drugačije od limunovoga.
Trenutno ga imam u sobi, kasnije ide u veću teglu, pa na balkon, ima 30-ak pupoljaka, nadam se da će imati barem trećinu plodova :zivili:

Drzim Fige za plodove! Bio sam kuriozan i izišao van vidjedt listove! imas pravo Lipo ima listove kao moj srednji limum druga 2 različita, a grejp nesto izmedju, nisam se niti obadao prije!?

klobuk
06.03.2007., 23:01
Da, drugačijeg je oblika i nekako je spušteno. Ne znam dobro objasniti.
Hvala :top:

mouse
16.03.2007., 13:33
Ja svoj limun ujesen unosim u podrum da se ne smrzne, no do proljeća mi svi listovi otpadnu? Istjeraju oni ponovo, no mogu li kako spriječiti opadanje?

Jelsa49
16.03.2007., 20:49
Jedna od zahvalnijih sorti za držanje u loncu je Mayer.Tipični mjesečar/bar kod nas u Dalmaciji/.Kupi niži primjerak jer ga je lakše formirati.Žučenje listova spriječit ćeš,pored standardne gnoidbe,dodavanjem željeza i izlaganje suncu.Nećeš moći spriječiti otpadanje listova držanjem u podrumskim uvjetima.

matia
17.03.2007., 09:15
Limeta i kako je zasaditi ?
Ima li tko iskustva ili košćice pa da probam?

passiflora
17.03.2007., 09:23
Ne i nisam nikada vidjela za kupiti biljku. Mislim da je bolje uzgajati biljku nego iz sjemena, ali ako želiš sjeme viđala sam limete u zadnje vrijeme po svim većim dućanima (u Zagrebu).
I, da se pohvalim, upravo mi je procvao četrun :D ima ga tko?

Jelsa49
17.03.2007., 13:02

Koliko mi je poznato ,nitko u Hrvatskoj ne proizvodi limetu.Isto tako sjetvom nije moguće dobiti ono što tražiš.MBM je svojevremeno uveo jedan kontigent limeta pa pogledaj tamo.Limeta je jedan od najosjetljivijih agruma što se tiće temperatura.Propadaju na -5 stupnjeva.

passiflora
17.03.2007., 19:35
Trebam pomoć, zna li netko je li četrun citrus medica Buddha's hand samooplodan ili da ga oprašujem?

matia
18.03.2007., 02:48
Koliko mi je poznato ,nitko u Hrvatskoj ne proizvodi limetu.Isto tako sjetvom nije moguće dobiti ono što tražiš.MBM je svojevremeno uveo jedan kontigent limeta pa pogledaj tamo.Limeta je jedan od najosjetljivijih agruma što se tiće temperatura.Propadaju na -5 stupnjeva.

Što je to MBM ?
nisam iz ZG ako je to tamo ... imaš tel.?

passiflora
18.03.2007., 10:57
Evo ti stranica http://www.mbm.hr

Jelsa49
18.03.2007., 16:00
Trebam pomoć, zna li netko je li četrun citrus medica Buddha's hand samooplodan ili da ga oprašujem?

Nisam posve siguran da li govorim o biljci koju ti navodiš.Da li je rijeć o citrusu koji ima nepravilan oblik/kao gusti sklop žutih mrkvi /?Prije 4 god bio sam na siciliji /mesina/ u posjet jednom rasadniku.Mislim da je bilo rijeć o o tom citrusu i da su ga oprašivali ručno.Suhim kistom su prenosili pelud sa cvijeta na cvijet.

passiflora
18.03.2007., 16:08
Je, to je, kupila sam ga u Italiji. Sad imam samo jedan cvijet i prašnici mi se čine nekako suhi :confused: Hvala!

mihmih
30.03.2007., 11:43
Posto koristim "obicnu" zemlju, kontinntalnu (ZG) kako da ju obogatim zeljezom?

mihmih
30.03.2007., 12:11

Jucer kupio i limun i mandarinu i narancu u MBM-u.
Presretannn

passiflora
30.03.2007., 13:14
Ja sam baš nedavno kupila folijarno željezo i koristim ga za agrume.

mihmih
30.03.2007., 14:03
Ja sam baš nedavno kupila folijarno željezo i koristim ga za agrume.

Spray ili?

Gdje/koje?

Rezultati?

passiflora
30.03.2007., 14:10
Prvi put sam prskala prije par dana, pa još ne znam :) možda mi se čine listovi malo zeleniji, ali sam uvjerena da je to sugestija :o
To je cvetal koji se treba razrjeđivati s vodom u vlastitoj prskalici, škrti su :D

kikca
30.03.2007., 17:43
Na tržištu postoji i Fe u prahu koji se otopljen u vodi koristi za zalijevanje. Nisam sigurna, ali mi se čini da i tekuće gnojivo za sulfrinije obiluje željezom.

Jelsa49
30.03.2007., 18:01
Na tržištu postoji i Fe u prahu koji se otopljen u vodi koristi za zalijevanje. Nisam sigurna, ali mi se čini da i tekuće gnojivo za sulfrinije obiluje željezom.

Postoji saquestren, Fe u jonskom obliku koji biljka vrlo brzo i lako prima.Limunu u loncu je neophodan jer ga brzo potroš.Prihrana limuna u loncu obavlja se i do 4 puta u sezoni.Surfinija također traži dodatnu gnoidbu željezom jer ga klasična gnoiva ne sadrže u dovoljnoj koncetraciji.

mihmih
05.04.2007., 20:32
MBM
FE dodatak u prahu ... 16kn
tekuci, 250 ml ... 3,60kn

bigmamma
23.04.2007., 13:54
ima li netko mladice limuna po nekoj povoljnoj cijeni pliz?

Špranja
24.04.2007., 00:27
...Jedino prije neki dan kad sam ih stavila van tu i tamo mi je koji listić otpao, ali vidim da rastu novi. Držim ih na punom suncu...
Drugi put ga kod iznošenja van najprije stavi neko vrijeme u polusjenu da se adaptira i samo dio dana bude na slabijem suncu, pa ga tek onda stavi na stalno mjesto na suncu. Šokirao se jadan, al ništa strašno, oprostit će ti ovaj put...:) Inače, to vrijedi za sve biljke koje prezimljuju u kući...

lala
24.04.2007., 09:46
Evo da pohvalim moj limun,
upravo berem posljednje plodove ,
tu su već par mjeseci, najveći dio sam već prerano ubrala, u 12 mjesec (u strahu od leda) a neki koji su ostali su sad tako sočni i veliki.:cerek:
Vidim opet ima puno cvijetova, bit će još toga:top:

Da bar naranča i grejp hoće njegovim primjerom:mad:

I da, vidim svoj lanjski post-ove godine nema nametnika, nikakvih:confused:

marika
24.04.2007., 15:14
Bok svima....moj limun je iz nekog razloga po listovima nekako tockast....bio je u stubistu preko zime, i sada krecu cvjetici polako...ali brinu me ti listovi...
Tockice su malo tamnije od lista....

marika
27.04.2007., 13:36
Kaj niko ne zna?!?! :((( steta....

passiflora
27.04.2007., 18:02
Možda mu fali hranjiva? Treba gnojiti svaki tjedan gnojivom za agrume.

elov
01.05.2007., 19:43
Pozdrav!Moj je limun u punoj snazi stoji na balkonu i pun je cvjetova i par lanjskih plodova!Jeli bi optrgaval višak cvjetova ili on sam odbaci višak?

mihmih
02.05.2007., 12:54
ima li netko mladice limuna po nekoj povoljnoj cijeni pliz?

MBM cca 35kn

Blackmore
15.06.2007., 09:38
Poštovanje forumaši!

Evo pitanja: namjeravam posaditi neki agrum na terasu na morskoj rezidenciji.
Imam predviđenu tegli cca. 40 cm u promjeru....
Bila bi smještena na jugozapadnoj strani terase (zaštićena od bure ali i od direktnog udara sunca na teglu).
Prvenstveno bi mi (nam) služila u dekorativne svrhe.
Koji agrum mi preporučate s obzirom da smo tamo samo vikendima i jednom godišnje na 3-4 tjedna (obično kolovoz)?
thx
:)

Natch
15.06.2007., 09:40
pa nemas bas veliki izbor.
limun ili grejp :top:

Blackmore
15.06.2007., 09:46
pa nemas bas veliki izbor.
limun ili grejp :top:

Eh... sad. Mi bi htjeli limun. Čuo sam da sorta "Lisabon" ima bujnu krošnju i velike plodove.
U načelu, nama je krošnja važnija (zaklanja vidik prema nama "dragim" susjedima)....
Ima li netko iskustva sa takvim uzgojem limuna?

Natch
15.06.2007., 09:47
Eh... sad. Mi bi htjeli limun. Čuo sam da sorta "Lisabon" ima bujnu krošnju i velike plodove.
U načelu, nama je krošnja važnija (zaklanja vidik prema nama "dragim" susjedima)....
Ima li netko iskustva sa takvim uzgojem limuna?
znam samo da i limuni i narance puno bolje uspijevaju u dalmaciji nego na sjevernom jadranu.
ako ih drzis gore, moras ih zimi zasititi od mraza ;)

Blackmore
15.06.2007., 09:51
Nisam vičan ovom forumu. Kao što vidiš, potpuno sam novi.
U susjednom kutu te naše terase sam posadio maslinu (u ogromnu posudu cca. 80 cm) i uspjeva odlično.
Interesia me da li agrumi podnose da ih se ne zalijeva po 7 ili 14 dana?

Natch
15.06.2007., 09:53
Nisam vičan ovom forumu. Kao što vidiš, potpuno sam novi.
U susjednom kutu te naše terase sam posadio maslinu (u ogromnu posudu cca. 80 cm) i uspjeva odlično.
Interesia me da li agrumi podnose da ih se ne zalijeva po 7 ili 14 dana?

dok je mlado, stablo treba vise njege.
poslije, ako se primi i dobro podnosi klimatske uvjete, rast ce samo.
ali kazem ti, puno ce bolje uspijevati u dalmaciji nego na sjeveru.

Blackmore
15.06.2007., 09:56
dok je mlado, stablo treba vise njege.
poslije, ako se primi i dobro podnosi klimatske uvjete, rast ce samo.
ali kazem ti, puno ce bolje uspijevati u dalmaciji nego na sjeveru.

To već drugi puta spominješ... da će bolje rasti u Dalmaciji nego na sjeveru.
Kako si skužila da se radi o Istri?
Ne sjećam se da sam to igdje spomenuo....

Natch
15.06.2007., 09:57
To već drugi puta spominješ... da će bolje rasti u Dalmaciji nego na sjeveru.
Kako si skužila da se radi o Istri?
Ne sjećam se da sam to igdje spomenuo....
:)nisam skuzila.

samo znam kako izgledaju limunovi nakon mraza :D

a i sta ce ti limun, ako ne mozes gledati kako raste.

Blackmore
15.06.2007., 10:00
Iskreno, ne znam zašto sam poželio imati limun....
Svi imaju mandarine ili naranče....
I baš sam si mislio, e ja ću limun....
Gdje da ga kupim i kolika mu je približna cijena? Zg?

kikca
15.06.2007., 19:22
Zašto ga ne posadiš u zemlju pored terase? Uspjevat će sigurno dobro, dok u tegli nisam baš sigurna da će mu biti dobro. Limun koji se uzgaja u tegli je puno zahtjevniji od onog u zemlji u vrtu.

passiflora
15.06.2007., 20:08
Slažem se, mislim da ako nisi tamo da je teško da dobro uspije u tegli.

Blackmore
18.06.2007., 07:45
Hvala na savjetima.
Angažirat ću jednu mladu susjedicu da mi zalijeva limun..... :)

kikca
18.06.2007., 16:14
Hvala na savjetima.
Angažirat ću jednu mladu susjedicu da mi zalijeva limun..... :)
Nije dovoljno samo zalijevanje. Limun kad raste u tegli treba se i poprilično gnojiti, a posebno mu treba i dodavati dosta željeza.

topala
18.06.2007., 21:37
Nije dovoljno samo zalijevanje. Limun kad raste u tegli treba se i poprilično gnojiti, a posebno mu treba i dodavati dosta željeza.

kikica-pasiflora ljepo ste me uputile preko granice i ostavile tamo!
apsolutno se slažem i upravo razmišlam o tome koko većina biljaka pa i agrumi ne trpe naglu promjenu tempereture što je u teglama slučaj u odnosu na biljke posadjene u veću količinu zemlje koja se sporije isušuje,sporije zagrijava i hladi!

umjereno_sjeban
01.08.2007., 13:41
U plodovima iz supermarketa nećeš naći sjemenke jer Citrus latifolia (persian lime) nema sjemenke.

Ja trenutno dadiljam tri sadnice Citrus aurantiifolia (key lime, bartender lime) na tri različite lokacije, ali reznice za sadnice neću uzimati još najmanje tri godine, dok ne budem siguran da biljke nisu kontaminirane.

maslinarka
04.08.2007., 16:19
ja iman limunetu nisam sigurna daje dobra sad cvijeta takoje i prosle godine cvijetala i nije bilo nista od ploda :

kikca
04.08.2007., 19:10
Kaj je Limuneta?

liana
05.08.2007., 20:08
Možda ima Limetu,ili neku novu vrstu?!

Blowne
05.08.2007., 20:50
Možda ima Limetu,ili neku novu vrstu?!

Ma sigurno limeta.;)

liana
05.08.2007., 21:11
Ima u limeti iz trgovine sjemenki,tj.koštica.Je da nema toliko koliko u limunu ima ali ima.Ja često kupujem limetu i posadila sam koštice.Znam da neće biti plod ali lijepo izgleda.

maslinarka
05.08.2007., 21:37

ja imam limunetu sad cvijeta takije i prosle godine cvijetala ploda nije bilo

:o

umjereno_sjeban
17.08.2007., 19:15
Ima u limeti iz trgovine sjemenki,tj.koštica.Je da nema toliko koliko u limunu ima ali ima.Ja često kupujem limetu i posadila sam koštice.Znam da neće biti plod ali lijepo izgleda.

Ukoliko si u limeti iz dućana našla koštice, oprašivač je u tom slučaju bio neki drugi agrum. Ploda će možda i biti, ali to neće biti limeta nego neki hibrid.

Spreher
28.08.2007., 17:25
Dakle zanima me gdje mogu nabaviti sjeme? Mogu li posaditi sjemenke koje izvadim iz limuna na placu? Totalni sam početnik i volio bi da me netko malo uputi kako ga posaditi i kasnije kako se brinuti o njemu ako netko zna naravno :)

Puno vam hvala svima :)

terra_zg
29.08.2007., 14:03
prilicno detaljna uputa za sadnju kostica limuna s placa: http://cahe.nmsu.edu/ces/yard/2000/040800.html

jav kad bude berba :)

vragolast
29.08.2007., 20:57
ili možeš, ukoliko nekoga poznas tko ima stablo limuna da ti razmnoži jednu sadnicu. Ako znas nekoga reci pa ti objasnim i kako razmnoziti sadnicu, ili možeš kupiti od baki na tržnici, sigurno imaju sadnice za 20-tak kuna:)

ancy
30.08.2007., 19:10
ja sam zabila u zemlju sjemenke limuna s place i izniknuo je. sad je još mali, desetak centimetara, ali ako je izniknuo, valjda će i narasti...

Spreher
04.09.2007., 12:20
hvala :) probat ću s sjemenkama s placa :p

goga_25
06.12.2007., 10:04
evo kao što naslov keže limun cvate, al nije cvao cijelu godinu nego je počeo kad sam ga unjela u kuću, star je 3 godine i kupljen u rasadniku, dosad je imao par cvjetova koji su otpali a ploda nema.
e sad šta da ja radim sa njim, neki mi kažu da mora mirovat preko zime, znači bez puno svjetlosti, na temp. do 5 stupnjeva, bez gnojenja....
svega bi se ja tog držala, al mi je sad žao cvjetova (ima ih puno), jel bi mu škodilo da ga ja pognojim sa onim gnojivom za agrume i da ostane na sobnoj temp. od oko 20 stupnjeva.
molim neki savjet

Tadea
06.12.2007., 10:18
Puno im je to stupnjeva, grijanje ih isušuje jer nema vlage u zraku...teško. Bolje mračni podrum, mislim.

kikca
06.12.2007., 12:22
Iz nekog mog bivšeg iskustva savjetujem ti da ga smjestiš u neku svijetlu i svježu prostoriju. Ja bih mu dodala željeza tj. gnojiva za agrume da ne odbaci cvijetove. Za limun je normalno da on cvate i zimi. Moj je uglavnom imao i cvijetove i plodove paralelno cijele godine.

goga_25
07.12.2007., 10:01
ok, znači danas ga selim u prostoriju koja se ne grije i malo ga pognojit
hvala na pomoći

kiki_xxx
11.12.2007., 22:03
hay! Imam limun vec par godina i lijepo napreduje ima cak i limune jedino je problem sto mu preko zime otpadne lišće, pa mu u proljece dugo treba da izrastu novi. u biti zanima me u cemu je problem? listove ponekad i popršpricamem sa vodom

mihmih
14.01.2008., 15:16
Imam limun, narancu, mandarinu i grejp u tegli. zivim u ZG, i trenutno se nalaze u podrumu, naravno zbog klime.

Zanima me kada se isti mogu obrezivat kako bi im formirao krosnju i eventualno ogranicio rast.

Zahvaljujem

vragolast
14.01.2008., 16:22
Najbolje je pocetkom vegetacije!!! Tako da je najbolje se jos malo strpiti da dođe proljece!!!

Jelsa49
15.01.2008., 12:34
Agrumi se obrezuju kroz mjesec travanj.Obavezno ih je potrebno prihraniti mjesec dana prije rezidbe.

Jelsa49
17.01.2008., 16:24
Škarama ni blizu njega.

Snovi
18.01.2008., 10:04
Moj je limun procvjetao i otpali su mu listovi.
Bio je na balkonu, a zimi sam ga držala u toplom dnevnom boravku.
Davao je brdo plodova, ali mu je otpalo lišće.
Sada sam ga prihranila i tretirala željezom te prebacila u hladniju sunčanu prostoriju.
Kako da mu još pomognem da dođe k sebi?

Snovi
18.01.2008., 10:16
hay! Imam limun vec par godina i lijepo napreduje ima cak i limune jedino je problem sto mu preko zime otpadne lišće, pa mu u proljece dugo treba da izrastu novi. u biti zanima me u cemu je problem? listove ponekad i popršpricamem sa vodom

Kiki xxx i ja imam isti problem. Izgleda da mu treba priuštiti mirovanje? I meni je žao mojih cvjetića ali sam ih sada sve počupala da ne iscrpljujem biljku. Divan mi je preko ljeta, a sada je kao siroče.
Inaće, nisam stručnjak za bilje. Tražim odgovore...

Jelsa49
19.01.2008., 14:46
Imam limun, narancu, mandarinu i grejp u tegli. zivim u ZG, i trenutno se nalaze u podrumu, naravno zbog klime.

Zanima me kada se isti mogu obrezivat kako bi im formirao krosnju i eventualno ogranicio rast.

Zahvaljujem

Prvo si ga pokušala ubiti a sada bi ga spasila.Šokiranje agruma naglim promjenama temperature dovodi do otpadanja listova/kod limuna izrazita pojava dok kod ostalih agruma dosta manje/.Suhi zrak u grijanom prostoru te nedostatak sunčeva svjetla također su uzroci odbacivanja lisne mase.Ovaj sada prostor mu potpuno odgovara i trebao je posljie balkona odmah biti smješten tamo.Izbjegni sljedeći šok;1.Ne iznosi ga naglo na direktno podnevno sunce u vrijeme dok ima nježne mlade listove. 2.Ne iznosi ga vani dok se ne ujednaće temperature/kontinenet početak do polovine svibnja/.

Snovi
20.01.2008., 08:39
Hvala na korisnim savjetima, ali mislim da je uz to što je uzrok topao i suhi zrak pogodovao njegovom slabljenu, napadnut od nametnika (pokušavam otkriti kojih). Prošle mi je godine bio smješten na isti način u dnevnom boravku i nije bilo takvih problema.

Nikiller
28.01.2008., 14:57
A kako obrezati? Na koji način? Koje grane...molim još detalja...

VandaJ
01.03.2008., 13:53
Evo slike za pravilno obrezivanje limuna i naranci iz knjige o obrezivanju.

http://img504.imageshack.us/img504/6230/23022008186fe2.jpghttp://img504.imageshack.us/img504/6230/23022008186fe2.jpg

CEO
09.04.2008., 13:31
Kakve su sanse i uvjeti uspjeha u okolici Zagreba.

Hvala

bela777
10.04.2008., 15:15
mislim niski do nikakvi... osim ako ih nećeš unostiti u kuću preko zime. Ja sam isto htjela limun i maslinu, pa su me u rasadniku gledali ko da sam s kruške pala...

vanilija
10.04.2008., 18:49
sve ovisi o položaju, mene ljudi isto čudno gledaju kad im kažem da imam smokvu i lovor, al štos je da su moji smokva i lovor u čošku dvije građevine, zaštićeni sa sjevera i istoka od vjetra.. smokve su veće nego one na moru, a bome i slađe, a lovor mi čak i cvate :) tako da mislim da bi maslina mogla uspjet ako se posadi kao ovi u mom slučaju.

mariocactae
14.04.2008., 17:16
nije ti štos u tome oće ti uspjet jer vjerojatno hoće sa malo dužom vegetacijom...ali štos je u tome da ćeš limun morati cijepiti jer ti ne bu dao ploda...

spoki007
17.04.2008., 07:08
nije ti štos u tome oće ti uspjet jer vjerojatno hoće sa malo dužom vegetacijom...ali štos je u tome da ćeš limun morati cijepiti jer ti ne bu dao ploda...

a mandarina?
ako je posadim u veliki cup i preko zime je odnesem u podrum??

taxodium
19.04.2008., 10:09
Ja osobno doma imam 2 velika limuna, stara cca 30 g. Rastu u posudi plasticnoj, visoki su oko 2 i 2,5m i svaki ima sigurno bar 200 (dvjesto) plodova. Zivim 80km istocno od zg - dakle isti uvjeti. Preko zime ih spremam u zatvorenu prostoriju. Uglavnom, normalno rode, normalno zive, nikad bolesni, super su, nista im ne smeta.. bitno samo dosta zalijevati preko ljeta i po zimi da se ne izlazu temperaturama ispod nule. Kod mene u prostoriji je 3-8 stupnjeva po zimi i to je ok. stvarno prekrasna stabla, a ne trebaju jako puno paznje! Jedino mi je malo postao problem oba dva spremati po zimi. zauzmu mi puno mjesta, pa razmisljam jednoga prodati, zbog nedostatka prostora. evo slikicu saljem - to je od prosle godine

taxodium
19.04.2008., 10:15
tj. ako tko zeli sliku, neka se javi, pa mu mogu poslati... ovo sto sam htio poslat, presitno ispadne za na forum. Isprika! :)

zloinaopako
13.05.2008., 09:27
Wrong! Ja sam kupio već cijepljeni limun u ZG-u, sadnicu staru 3 godine. Ima ih koliko hoćeš, svugdje. Iste godine je dala plod i tako svake godine. Zimi ga treba unijeti, kao što već piše.
Imam i mandarinu koja rađa, ali plodovi su bezukusni. Ne znam zašto.

mihmih
14.05.2008., 11:26
Kakve su sanse i uvjeti uspjeha u okolici Zagreba.

Hvala

Ja zivim u ZG, imam:
Maslinu, limun, mandarinu, grejp i narancu.
I sve sibam u podrum preko zime.
Ali kako ovo globalno zatopljenje napreduje, sve su vece sanse da cu i tu zimsku aktivnost uskoro ukinuti.

hellie
17.05.2008., 22:57
tetka mi ima u slavoniji limun u posudi i lijepo joj raste, samo ga mora svake zime unutra unositi, pa ako može ona imati, onda se i u zg može uzgajati. ja isto imam limun već godinama, ali uopće ne cvijeta. živim u rijeci, tako da su mu uvijeti više nego povoljni (ljeti je stalno na sunčanom mjestu, zimi u zatvorenom). neznam što da mu napravim da bar procvjeta, ako već neće da da plodove.

zloinaopako
17.05.2008., 23:33
Vjerojatno ti nije cijepljen. Mora se cijepiti sa limunom koji daje plodove. To ti je to, nema što drugo biti.
Dakle, potraži tko to cijepi i neka ti to napravi. Ili kupi već cijepljeni kao ja.

mihmih
19.05.2008., 19:44
Jel mi moze netko dati info o obrezivanju agruma?
Kada, koliko itd

mihmih
19.10.2008., 12:18
Ja sam uzgojio i grejp i limun i narancu iz sjemena.
Al imam jedan problem, vani su mi i lisce im je prekriveno nekim crnilom. Nije smog, jer biljke pored nisu zahvacene s tim.
To crnilo skidam sa krpicom i vodom, ali se javlja ponovo.
Ispod toga je zdravi list.
Any ideas?

gven_s
20.10.2008., 11:13
Ako je s donje strane lista vjerovatno su u pitanju štitaste uši.
Jako vole agrume,oleandere i slične biljke.
Ali ne mogu sa sigurnošću tvrditi:misli:

Daj malo bolje opiši o čemu se radi:ne zna:

mihmih
20.10.2008., 13:58
Ovako to izgleda...

monax
22.10.2008., 12:29
Imam limun u tegli star nekih 8 godina.
Prošlu zimu mi se osušio jer ga nisam zaljevala i na proljeće sam ga ošišala do pola krošne i preko ljeta zasadila Slak da raste preko njega.
Obilno sam zaljevala slak i negdje 7-8 mjeseci nakon što se Limun posušio pustio je iz drveta 5-6 izboja i 2 iz korijena.:)
Sad su ti izboji narasli u fine grančice i s obzirom sa se limun probudio iz mrtvih neželim ga opet uništiti pa me zanima jel se može porezati korijenje.
Presadila bih ga u manju teglicu jer nije više onako velik i porezala bih malo korijena, ako nešto bude djelovalo da je mrtvo.

Stara tegla je prevelika i imam problem s čuvanjem preko zime.

I da jel se moraju cijepiti te grančice?

tete
09.11.2008., 22:22
Imam, u okolici daljoj zagreba:
limun, mandarina, smokva, ružmarin, lovor, lavanda, ananas, banana, sve što ima plodove, rodilo je osim banane i ananasa jer su još jako mali (1.god), sve što cvjeta, procvalo je, pazim da nije na sjevernoj strani kuće i that's it! Sretno s uzgojem

moses
21.01.2009., 11:33
Podižem temu: imam limun i mandarinu u loncu. Sada su uneseni unutra, držim ih u pomoćnoj prostoriji gdje nema grijanja ali nažalost niti previše svjetla, jer je mali prozor i još k tome okrenut na sjeveroistok. Otkad sam ih unijela pomalo im otpadaju listovi, svaki dan po par listova nađem na podu oko lonca. Zašto? Da li je problem u nedostatku svjetla? Zalijevam ih jednom u tjedan ili deset dana.

Codegun
21.01.2009., 13:24
...Sada su uneseni unutra, ...

zakaj tek sad? Di su bili dosad? Koliko ja znam o tome (a i ne znam baš) agrumi se unesu negdje u listopadu ili studenom u hladan i mračan prostor (podrum) i tamo su do proljeća. Nikako sada ne bi trebali biti na toplom.

moses
21.01.2009., 13:30
Mislila sam da su sad, dok pišem, unutra. Uneseni su prije dva mjeseca. Prostorija je hladna (nema grijanja u njoj), nije baš mračna ali nema baš nešto puno svjetla. Ne kužim zašto im lišće opada

Codegun
21.01.2009., 13:34
Mislila sam da su sad, dok pišem, unutra. Uneseni su prije dva mjeseca. Prostorija je hladna (nema grijanja u njoj), nije baš mračna ali nema baš nešto puno svjetla. Ne kužim zašto im lišće opada

ja imam grejp i limun u stubištu za podrum. Vrlo malo svjetla i hladno. Sjećam se dok sam ih unio isto je nešto lišća otpalo no poslije se sve "stabiliziralo". Možda ih previše zaljevaš?

moses
21.01.2009., 16:03
Ne, dapače, samo jednom u 7-10 dana......možda će se i moji stabilizirati s vremenom :ne zna:

ozapa
18.05.2009., 12:09
ove godine sam kupio i posadio limun. Rodio je stvarno obilno no kako je još mali (tek jedan štapić) bojim se da ga to previše ne iscrpi. Možete li mi savjetovati što da radim.

spoki007
18.05.2009., 13:49
moja mandarina u cvatnji (http://i43.tinypic.com/wumcur.jpg)

i zametnuti plodovi (http://i39.tinypic.com/21nif4i.jpg) :D

ozapa
25.05.2009., 15:22
hajde da ponovim pitanje: imam mladi limun koji je tek jedna šiba i na njemu se oplodilo jedno 15-20 plodova. Trebam li čekati da oni sami otpadnu ili bi bilo bolje otkinuti ih i ojačati biljku ?

zloinaopako
25.05.2009., 16:35
Mislim da će samo pootpadati, barem tako je kod mene bilo. Ne znam, prati i procijeni. Ako postane preteško - kidaj.

spoki007
26.05.2009., 05:11
na mojoj mandarini je bilo cca 20 plodova ali su svi otpali....mandarina stara 2-3 godine :(

ozapa
26.05.2009., 15:09
hvala - vidjet ću

Ognjen_Ogi
05.08.2009., 21:39
e ovako
imam malu narandzu i limun
e sad posto ce zima sta mislite dali da ga drzim u kuci
ili da mu napravim mali staklenik u dvoristu
odgovorite samo prije zime ako je ikako moguce :D

Ognjen_Ogi
06.08.2009., 15:07
http://i982.photobucket.com/albums/ae306/OOOOOgnjen/Slika10.jpg

zloinaopako
07.08.2009., 06:41
Preko zime obavezno u kući.

Ognjen_Ogi
07.08.2009., 17:40
Preko zime obavezno u kući.
hvala :D

a jel smijem u kuci gdje je grijanje?
hoce li se onda osusiti?

Ognjen_Ogi
08.08.2009., 17:35
ustvari necu radijatori griju vazduh
drzacu ga na drugom mjestu :D

rubyzg
11.08.2009., 14:20
molim vas za pomoc, vec duze vrijeme trazim sadnicu limete, da li netko zna gdje bi se mogla nabaviti, hvala :)

sunčica_zg
23.08.2009., 11:33
Evo ovako, imam naranču staru par godina.Prošlu je zimu sirota provela u podrumu(nisam baš obračala previše pažnje na nju, pa je baka uzela stvar u svoje ruke :D) ..tako da ove godine nije imala cvatove i tek onda sam skužila da mi je zapravo žao pa sam se odlučila od sada na dalje da preuzimam brigu na nju jer eno je sirotekice, sva ogorčena vani čeka da se neko ubode na njeno ogromno trnje :D(valjda nam se osvečuje :D)No uglavnom, čini mi se kao da ne raste normalno ko i ostali agrumi.Visoka je oko 1,5m i nije onako kao drvo već je sva narasla kao biljka, pa ne znam jel se ona kasnije formira ili sam je trebala obrezati?!Jer koliko sam načula i ona se obrezuje kao i ostale voćke/drveće ..Pa ako nije problem da mi netko objasni kako se to radi i kada :cerek: ..

E i još nešto, čula sam da se ona mora cjepiti, kako to ide?Jer navodno da onda nema trnje ..

Pafulja
29.09.2009., 12:31
jel ima tko mango?
ako ste uzgojili-kako? daje li plod? da li je težak za uzgoj? jel i mango naraste kao avokado ogroman?
ne znam ništa o mangu, a baš me nekako vuče, pa ako mi može tko nešto napisati..
hvala

NitkoPoseban
29.09.2009., 14:15
e ovako
imam malu narandzu i limun
e sad posto ce zima sta mislite dali da ga drzim u kuci
ili da mu napravim mali staklenik u dvoristu
odgovorite samo prije zime ako je ikako moguce :D
Moje mišljenje:

Ne u grijanoj kući. Nikako.

U konobi, na tavanu, u kotlovnici, u drvarnici...

Ellica
09.10.2009., 16:35
LJUDIIII, trebam pomoc... neki dan sam dosla na ideju da posadim limun :)... i tak sam uzela kostice i jedan dan su mi stajale u vodi i drugi sam ih "posadila"... evo danas je 6. dan... je moguce da vec sad ima nekih "znakova života"?? vidim jednu travkicu koja raste....
trebala bi i neke druge informacije o tome...kak raste.. i na kaj sve treba obratiti pozornost??

hvala unaprijed

Modesti
10.10.2009., 18:04
Moje mišljenje:

Ne u grijanoj kući. Nikako.

U konobi, na tavanu, u kotlovnici, u drvarnici...

Ja svoj držim u dnevnom boravku.
Visok je skoro do stropa i vrlo bogato rađa.:ne zna:

Modesti
10.10.2009., 18:05
LJUDIIII, trebam pomoc... neki dan sam dosla na ideju da posadim limun :)... i tak sam uzela kostice i jedan dan su mi stajale u vodi i drugi sam ih "posadila"... evo danas je 6. dan... je moguce da vec sad ima nekih "znakova života"?? vidim jednu travkicu koja raste....
trebala bi i neke druge informacije o tome...kak raste.. i na kaj sve treba obratiti pozornost??

hvala unaprijed

limun uzgojen iz koštice ne daje plodove.
morati ćeš ga cijepiti.

Ellica
11.10.2009., 11:51
znam da ne daje plodove... ali trabalo bi mi malo vise informacija opcenito o uvjetima... odrzavanju. i to

NitkoPoseban
12.10.2009., 20:53
Ja svoj držim u dnevnom boravku.
Visok je skoro do stropa i vrlo bogato rađa.:ne zna:
Nemoj me zezati :eek:.
A ljeti ga stavljaš van?

znam da ne daje plodove... ali trabalo bi mi malo vise informacija opcenito o uvjetima... odrzavanju. i to

Ovo bi ti bilo osnovno:
LIMUN (NARANČA) voli sunčano i zaklonjeno mjesto. Temperaturu ispod 0 stupnjeva ne podnosi. Jaka bura ga oštećuje. Zahtijeva vlažno tlo za vrijeme vegetacije. Ako se lišće uvije, znači da nema dovoljno vlage.
Zimi ga čuvati na osvjetljenom mjestu, ali nikako u zagrijanoj prostoriji nego na temperaturi između 5 i 10 stupnjeva i zalijevati ga oskudno.
Nakon gorinu dana ga presaditi u veću posudu. Dohranjivati ga sa Fito za citruse ili Substralom za citruse ili gnojiti sa stajskim ili drugim prirodnim gnojem.
Ako je zasađen u zemlju na otvorenom, od mraza ga se štiti omatanjem flisom.
Lavanda ga štiti od mnogih nametnika a kadifica (tagetes) od bijele mušice.
Prljavo lišće prati razrijeđenim octom.

Ali vidiš što Modesti kaže :ne zna:. Sto biljki sto ćudi :rofl:.

Ellica
14.10.2009., 16:21
A ljeti ga stavljaš van?

Ovo bi ti bilo osnovno:
LIMUN (NARANČA) voli sunčano i zaklonjeno mjesto. Temperaturu ispod 0 stupnjeva ne podnosi. Jaka bura ga oštećuje. Zahtijeva vlažno tlo za vrijeme vegetacije. Ako se lišće uvije, znači da nema dovoljno vlage.
Zimi ga čuvati na osvjetljenom mjestu, ali nikako u zagrijanoj prostoriji nego na temperaturi između 5 i 10 stupnjeva i zalijevati ga oskudno.
Nakon gorinu dana ga presaditi u veću posudu. Dohranjivati ga sa Fito za citruse ili Substralom za citruse ili gnojiti sa stajskim ili drugim prirodnim gnojem.
Ako je zasađen u zemlju na otvorenom, od mraza ga se štiti omatanjem flisom.
Lavanda ga štiti od mnogih nametnika a kadifica (tagetes) od bijele mušice.
Prljavo lišće prati razrijeđenim octom.

Ali vidiš što Modesti kaže :ne zna:. Sto biljki sto ćudi :rofl:.

aaa... jos budem potrazila na netu... ali hvala na ovome :top: :top:

pizza
15.10.2009., 20:13

hvala unaprijed

Posadila sam koštice prije nekih 3 tjedna i tek sad daje znakove života, od 25 koštica raste mi jedno 10 van al jako sporo.

Pazi da je zemlja vlažna, da se ne isuši. Piše na netu da trebaju niknuti u mraku al neznam baš. Ja držim na toplom mjestu i malo rosim svaki dan.

Evo i slike:

Limun (http://i34.tinypic.com/5y6o0m.jpg)

Mislim da je sve do mjesec i pol normalno jer koštice maju jako tvrdu koru. Ja sam prije sadnje ogulila vanjsku blijedu kožicu, za svaki slučaj. Iznenadila me zlatno-crna koštica ispod.

Meni limun super izgleda. Volim bilje sa tamnozelenim kožastim listovima tak da sam odlučila ga uzgojiti čisto radi izgleda i plodovi me ne zanimaju al možda i cijepim kojeg. :D.

Ellica
16.10.2009., 19:42
Posadila sam koštice prije nekih 3 tjedna i tek sad daje znakove života, od 25 koštica raste mi jedno 10 van al jako sporo.

Pazi da je zemlja vlažna, da se ne isuši. Piše na netu da trebaju niknuti u mraku al neznam baš. Ja držim na toplom mjestu i malo rosim svaki dan.

Evo i slike:

Limun (http://i34.tinypic.com/5y6o0m.jpg)

Mislim da je sve do mjesec i pol normalno jer koštice maju jako tvrdu koru. Ja sam prije sadnje ogulila vanjsku blijedu kožicu, za svaki slučaj. Iznenadila me zlatno-crna koštica ispod.

Meni limun super izgleda. Volim bilje sa tamnozelenim kožastim listovima tak da sam odlučila ga uzgojiti čisto radi izgleda i plodovi me ne zanimaju al možda i cijepim kojeg. :D.

ides.... pa meni ni slicno to ne izgleda ko tvoje... moji su niknuli za manje od 1 tjedna... neznam... i rastu mi jako brzo.. svaki dan se vidi napredak... :P mozda to uopce nije limun.. nego neka trava :ne zna:

budem javila za nekolko dana dal ima poboljšanja :mig:

NitkoPoseban
17.10.2009., 08:59
ides.... pa meni ni slicno to ne izgleda ko tvoje... moji su niknuli za manje od 1 tjedna... neznam... i rastu mi jako brzo.. svaki dan se vidi napredak... :P mozda to uopce nije limun.. nego neka trava :ne zna:

budem javila za nekolko dana dal ima poboljšanja :mig:

A dobra si :rofl:.
Jesi me nasmijala :lol:.
Evo držim fige da su limuni ali sumnjam. Oni sigurno ne bi rasli velikom brzinom. :D

Ellica
17.10.2009., 12:35
A dobra si :rofl:.
Jesi me nasmijala :lol:.
Evo držim fige da su limuni ali sumnjam. Oni sigurno ne bi rasli velikom brzinom. :D

haha... ah.. neznam.. budem vidla... ali ja mislim da to ipak je limun.. neznam zakaj... ali mozda su jednostavno moji neki :bonk: pa brzo rastu... :P obavjestavaj kak budu tvoji napredovali... i ja budem :top:

pizza
17.10.2009., 13:28
Pa evo slike mojih danas. Relativno su brzo narasli al s obzirom da niš nije bilo 3 tjedna....sad ih je 13. :D. Postaj sliku da vidimo mi to kaj raste.

Limun 17.10. (http://i35.tinypic.com/2hr1mx5.jpg)

Modesti
17.10.2009., 19:48
A ljeti ga stavljaš van?

ne, otvorim ponistre :rofl:

odguram ga na terasu ( ima kotačiće) kroz staklenu stijenu.
U biti ga samo pomaknem dva metra .

moja mama ima puno manje limune, drži ih na terasi , a preko zime ih isto unosi u dnevni, cvjetaju i mirišu ko ludi.
s druge strane imam posađeni limun u vrtu koji ne cvijeta i naravno ne daje plodove.
do sada sam ga dala dva puta cijepiti no nikakvog rezultata nema.
posađen je po ps-u za citruse, velik je, snažan i jalov:(
žao mi ga je posjeći, pa ako ko ima kakvu ideju :ne zna:

NitkoPoseban
18.10.2009., 14:51
Jesi li to iz Opatije?
Iza Adriatika postoji barba koji uzgaja citruse za prodaju.
Zna sve o uzgoju, bolestima...
Uz kupljeni limun dao nam je natipkanu stranicu s uputama i brojem telefona da ga nazovemo za bilo koji problem.
Ako te zanima dam ti ime i telefon na pm.

Ellica
18.10.2009., 17:30
Pa evo slike mojih danas. Relativno su brzo narasli al s obzirom da niš nije bilo 3 tjedna....sad ih je 13. :D. Postaj sliku da vidimo mi to kaj raste.

Limun 17.10. (http://i35.tinypic.com/2hr1mx5.jpg)

budem sutra ili za koji dan stavila slikice pa budete procjenili kaj je to razvija :)

inace... sad su jos 2 tak da ih imam 3 :cerek: :cerek:

pizza
19.10.2009., 16:37
Novosti: nekoliko je dovoljno naraslo da su spremni na "udomljavanje" :cerek:. Naime obećala sam ljudima da ak mi uspiju da ću im udijelit pa je prva tura spremna. :cerek: Evo nekoliko slika:

Limun s korijenom i košticom (http://i35.tinypic.com/2wdukqo.jpg)
Ekipa za udomljavanje 1 (http://i33.tinypic.com/24oaz9j.jpg)
Ekipa za udomljavanje 2 (http://i37.tinypic.com/2hrd9qt.jpg)
Limun koji ostaje s menom :cerek: (http://i36.tinypic.com/2yo4bwm.jpg)

ozapa
20.10.2009., 19:31
Dakle od mojih 20ak plodova ostalo je 5 i sad su već poveliki :)
Svašta smo prošli tokom ljeta od crnih ušiju do nekakvih bijelih skakavaca i trovanja pesticidom pomiješanim sa bijelim uljem (preporučili, što ćeš) :(
no sada smo uhvatili korak i pomalo se razvijamo . Možda ga čak unesem unutra ove zime, no za to ćemo još pričekati stvarno hladno vrime - budući da je jako dobro zaklonjen od bure a poprilično i od juga.

Imam pitanje: zašto su neki listovi polu-žuti. Mislim da nije stvar u nedostatku željeza jer zemlje ima obilno i to jako kvalitetne a osim toga novi listovi su tamno zeleni. Kontam da bi trebao čitav biti zelen ko mandarina.

ozapa
20.10.2009., 19:35
Lavanda ga štiti od mnogih nametnika a kadifica (tagetes) od bijele mušice

Ovo su korisne info - a kako se koristi lavanda u zaštiti? Neki pripravak ili je samo treba posaditi blizu ? Isto pitanje i za kadificu (što god to je :mig:)

NitkoPoseban
20.10.2009., 22:48
Kadifica ti je najuobičajenija rožica mi smo je posadili u samu teglu s limunom.
http://farm1.static.flickr.com/68/184113543_38ab6b7e84_o.jpg

A lavanda nam je ionako u tegli do limuna tako da se nenamjerno poklopilo :rofl:.

Kada smo ljetos mi imali neke neprilike sa listovima limuna išli smo na neku od ovakvih stranica (http://www.onlinetips.org/lemon-tree-diseases), vidjeli prema opisu bolesti koja bi to mogla biti i onda njeno ime upisali u tražilicu (bilo weba, bilo slika) i uspoređivali sa našim slučajem.
Nama su listovi bili djelomično depigmentirani. Nismo našli ništa slično ali se on brzo i oporavio. Pretpostavili smo da mu je to bio neki stres od seljenja.

ozapa
02.11.2009., 16:05
hvala na odgovoru. U cviće se baš ne razumin ali mi je to gore poznato. Mislim da se kod nas zove lipa kata ili nekako tako. Zasadit ću i ja to u proljeće ... lavanda mi je malo velika za u pitar :top:

NitkoPoseban
02.11.2009., 22:21
A di su nam slikice Pizze i Ognjena s napredovanjem malih limunovih sadnica?

pizza
09.11.2009., 19:21
Još su živi :D. Malo sam zaboravila na temu.

Evo mojeg i još jednog koji je ostao "neudomljen" od onih jačih.
http://i38.tinypic.com/1zggvc.jpg

Bokci koji su kasno potjerali i nisu u naročitom stanju al mi ih se neda presađivat
http://i36.tinypic.com/2nq789.jpg

Limun sa listovima u obliku srca!!!
http://i34.tinypic.com/1z38izq.jpg

Inače sam baš jučer ubacila nekoliko koštica od onog zelenog grejpa u susjednu teglu pa ćemo vidjet jel će potjerat. Nekak se ne nadam jer iako su bili čak 72 sata u vodi i činilo mi se da koštice ispod opne tjeraju nešto, mislim da nisu dovoljno zrele. Na netu sam pročitala da taj zeleni grejp je hibrid pomela i bijelog grejpa i da je biljka vrlo prilagodljiva uvjetima i da brzo raste al bumo vidli, ak ne onda možda se jednog dana dočepam i zrelih koštica.Dršte fige.

Ognjen_Ogi
14.11.2009., 19:49
e ovak
imam jedno malo narandzino drvo(ustvari dva, ali prvo je vaznije)staro tek nekih 5-6 mjeseci,
a ja sam nestrpljiva osoba i ne mogu docekat da naraste
i sad taman kad su poceli rast drugi listovi,
zemlja oko njega se pocela brzo susit i pocele su hodat neke bubice oko njega :(
stvar je u tome da ne zelim da ga izgubim i da mi ode sav trud,
pa zato ako znate u zemu je problem, recite
unaprijed hvala

Ognjen_Ogi
14.11.2009., 20:04
:(:(
Cestitam Pizza sto ti tako brzo raste ali meni od one slike mozda da je narastao par mm
a usput ono gore je bila narandza
jedna je u dobrom stanju a za ovu drugu sam napravio temu :(
vidjecu za lavandu i to
valjda ce pomoci

Ognjen_Ogi
14.11.2009., 20:12
sta mislis pizza dal da ga sad posijem dal ce me obradovat :D
mislim jel nije vazno to sto ce sad zima :D

Ognjen_Ogi
14.11.2009., 20:42
e ovako, veceras povlacim crtu

stavio sam u pet teglica 14 kospica od limuna
sutra cu ih posijati u veliku saksiju i obavjestavat cu vas svaki dan :)
samo pizza da te pitam koliko duboko da ih posijem u zemlju kad budes tu reci
ako moze sto prije :D

Ognjen_Ogi
15.11.2009., 09:03
evo da vam pokazem moju ekipicu za sijanje :D
http://s982.photobucket.com/albums/ae306/OOOOOgnjen/?action=view&current=Slika18.jpg

i da pocnem sa svojim obavjestavanjem
dan:1
-------------
stavio sam u zemlju 14 kospica limuna a u sredinu sam stavio lavandu i kadificu i tako
usput ustao sam rano
jedva sam cekao da ga posijem i eto to je to

NitkoPoseban
15.11.2009., 10:00
Nemam pojma.
Ja bi za prvu ruku pošpricala Biokilom.

Ognjen_Ogi
15.11.2009., 13:26
a gdje se to moze nac

Ognjen_Ogi
15.11.2009., 13:30
dan 1
obavjestavanje 2. po redu
-------------------------
u vodu sam jos stavio 9 kospi od limuna i 4 od narandze
jos samo da znam gdje mogu naci biokilu
cekam odgovor :D

Ognjen_Ogi
15.11.2009., 13:40
a i sta je uopste biokila
mislim jel to dobro za limun ili sta vec
cekam savjete od drugih :D

pizza
15.11.2009., 13:42
Ovak, ak mu daš 3 tjedna da naraste, taman će te za Božić radovat rastom. I ne bi trebalo bit problema. Ja svoje ionako ne mislim stavit u fazu mirovanja jer tek razvijaju korijen i lišće nego tek iduće godine ako prežive. Onda idu u hladnu prostoriju preko zime da miruju al zasad su na toplome :D.

U zemlju jedno oko pola do jednog centimetra jer će se stabiljka inače razvijati pod zemljom pa će mu duže trebat da nikne, tak sam kod presađivanja našla par njih za koje sam mislila da nebu niš od njih. Zemlja iznad koštice osigurava vlagu.

Zanimljivo da su ti koštice crvenkaste...moje su zlatne (bile dok nisu proklijale) al malo su mutne slike:
Ekipa prije sadnje -koštice su nakon namakanja oguljene, samo su 2 sa opnom
http://i35.tinypic.com/35lx0go.jpg

Oguljena i neoguljena koštica nakon namakanja:
http://i38.tinypic.com/2a010g1.jpg

Zeleni grejp "Sweetie" -izvještaj
Tjedan dana nakon sadnje još ništ, al su zemlju napali kukci pa idu na presađivanje. Ak do Božića ne niknu onda nebu niš od njih.
http://i33.tinypic.com/nml0fs.jpg

Bio Kill je insekticid u spreju koji ne bi trebao štetiti biljkama.

Ognjen_Ogi
15.11.2009., 15:05
a znaci treba oguliti
hvala na savjetima :D

Ognjen_Ogi
16.11.2009., 16:35
dan 2
----------------------
evo danas je drugi dan od kako sam stavio limun u zemlju
i nema nista novo
i tako
sad mi mrsko a moram i ici negdje
pa cu staviti slike od narandze sutra pa da vidite da se nije nist promjenilo,
ustvari jest nesto malo
uostalom vidjecete :D

Ognjen_Ogi
17.11.2009., 16:27
dan 3
------------------
mozete odmah pogoditi
ni danas se nije nista dogodilo
i nece jos vjerovatno nekih 20 dana
ali eto
strpljiv sam
nego da vam pokazem slike odone moje male narandze :D

narandza 1 :D
http://s982.photobucket.com/albums/ae306/OOOOOgnjen/?action=view&current=1.jpg
http://s982.photobucket.com/albums/ae306/OOOOOgnjen/?action=view&current=naranda1.jpg

evo i narandza 2
http://s982.photobucket.com/albums/ae306/OOOOOgnjen/?action=view&current=2.jpg
http://s982.photobucket.com/albums/ae306/OOOOOgnjen/?action=view&current=n2.jpg

kao sto mozete primjetiti narandza 1 je veca tj brze se razvila se
ako biste gledali po slikama rekli biste ove narandze imaju jedno 1-2 mjesec
al nije uopste tako
naradze na ovim slikama imaju 5-6 mjeseci :(
ali eto
sada sa nadam da sa ovim limunovima nece biti tako
posto sam poslusao par savjeta

btw
znate kada sam nekidan rekao da sam i pored limunova u vodu stavio i naradze u vodu
danas sam ih stavio u zemlju (4 kospe) pa cemo vidjeti sta ce da bude :D
barem neka jedna proklija :D

Ognjen_Ogi
18.11.2009., 11:48
dan 4
---------------
evo danas je 18.11.2009
4. dan od kada sam posio limun :D
nista novo
a pizza ako bi mogla postaviti opet slike od svojih pa da vidimo napredak :D
a elica sta je bilo sa tvojim onim brzorastecim limunom :D

Ognjen_Ogi
22.11.2009., 18:45
dan 8
-------------------
:D

Ognjen, molim te da postas samo ako imas neke informacije o razvoju. Postovi u kojima samo pise koji je dan zaista nemaju nekog smisla :) F

pizza
23.11.2009., 08:45
Limuni su dobro zasad, svi tjeraju i dalje.
http://i47.tinypic.com/20ithtt.jpg
http://i45.tinypic.com/igm2yq.jpg

Malo sam razgrnula grejp i evo vidi se da koštica tjera korijen nakon 2 tjedna u zemlji znači za još tjedan dana očekujem izdanak.
http://i45.tinypic.com/2pq3yw8.jpg

Ognjen_Ogi
23.11.2009., 16:13
lijepe slikice
ja cu svoje postaviti nadam se za jos nekih 10-ak dana :D

a gdje ih ti drzis
jel u grijanoj prostoriji

bond007
23.11.2009., 20:22
jel se limun može posijat od koštica ,jel onda daje plodove nakon nekog vremena?
ili baš moram kupit negdje? di to ima za kupit u zg?

Ognjen_Ogi
24.11.2009., 12:12
mozes ga posijat kao sto sam i ja to uradio
ali ti nece davat plodove dok ga ne cjepis :D

bond007
24.11.2009., 18:34
a ako kupim negdje kak da znam dal je cijepljen?
ima gdje za kupit uopće?

Ognjen_Ogi
24.11.2009., 20:33
pa raspitas se kod prodavca sta te sve zanima
a nisam iz Zagreba tako da neznam gdje ga mozes naci

bubicaa
29.11.2009., 10:04
Pomoć limunoznalci...

Ove godine smo kupili limun i cijelo je ljeto bio vani. Super je cvao, dobio plodove, nove listiće. Sad smo ga prebacili unutra, u podrum. Nije hladno, i ima svjetla. Imao je plodova, 2-3 limuna se dosta debljaju. Čak je i počeo opet dobivati par cvjetića. Ali prije par dana su mu jako počeli padati listovi :( A ne znamo zbog čega. Inače je podrum velik, unutra se i pere suđe a i ponekad nešto kuha/peče. Dal mu nešto od toga ne odgovara?
Sad smo ga prebacili u hodnik ispred podruma (u kući) u nadi da će se oporaviti. Jedan manji limunčić mu je pao :( Ne bih htjela da se to i ostalima dogodi.
Inače skužila sam da su mu i listovi od nečeg malo ljepljivi, ali možda je to od nečeg što se kuhalo/isparavalo? :misli:

Ognjen_Ogi
30.11.2009., 20:39
ne brini se ako ti otpadne poneki listic
svaki limun ili narandza u ovo doba godine postaju, da kazem depresivni
ali opet cim pocne dolazit proljece, povratice te listice
a otpadnuti limun, hmm
vjerovatno od prebacivanja
mozda je, kad je prebacivan u hodnik previse drman
ili mozda gresim

bubicaa
30.11.2009., 20:44
Da, limun pao u tijeku nošenja.
A valjda mu je dobro, kad su mu počeli rasti novi listići :ne zna:

I da, koja bi temperatura trebala biti u prostoriji gdje je preko zime? Negdje sam našla da piše ne ispod 10, a negdje da piše 4-7. Totalno različite informacije

Ognjen_Ogi
01.12.2009., 17:17
Da, limun pao u tijeku nošenja.
A valjda mu je dobro, kad su mu počeli rasti novi listići :ne zna:

I da, koja bi temperatura trebala biti u prostoriji gdje je preko zime? Negdje sam našla da piše ne ispod 10, a negdje da piše 4-7. Totalno različite informacije

pa drzi limun na temperaturi oko 5-6 C
a vazno ti je samo preko zime da ima dosta svjetlosti

bubicaa
01.12.2009., 17:22
Sad mu je uglavnom 13 stupnjeva i dosta svjetla. Dobra stvar je što mu više ne padaju listovi tako jako :) (tj.u zadnja 2 dana niti jedan :top:)

Ognjen_Ogi
01.12.2009., 17:33
ako njemu godi temperatura onda super :D

bubicaa
01.12.2009., 17:38
E sad treba dočekati da barem jedan limun bude kao ovaj na tvom avataru :mig:

Ognjen_Ogi
01.12.2009., 17:41
:D
ae sretno

Ellica
01.12.2009., 17:50
dan 4
---------------
evo danas je 18.11.2009
4. dan od kada sam posio limun :D
nista novo
a pizza ako bi mogla postaviti opet slike od svojih pa da vidimo napredak :D
a elica sta je bilo sa tvojim onim brzorastecim limunom :D

eeiii sorryte ljudi... bila sam jako zaokupljena sa skolom...
ovak.. sad ide cijela prica...
ono kaj sam ja mislila da je limun uopce nije bil :rofl: :rofl: :rofl:
to su bile neke trafkice tanke.. njih sam pocupala... a sad mi raste pravi limun.. sad sam sigurna
... za par dana budem ih presadila jer im treba prostora.. :D

sad mi samo nije jasno kak da stavim slike :lol: :lol: :ne zna:

Ognjen_Ogi
01.12.2009., 17:54
pa jesil uslikala limun
ako jesi postavi ih na tinypic
odaberes sa desktopa koju sliku oces stisnes upload
kad to uradis kopiras ono sto pise IMG code il sta vec i paste u odgovor :D

Ellica
01.12.2009., 18:12
pa jesil uslikala limun
ako jesi postavi ih na tinypic
odaberes sa desktopa koju sliku oces stisnes upload
kad to uradis kopiras ono sto pise IMG code il sta vec i paste u odgovor :D

falaaa

evo.. ovo je bilo na pocetku
http://i45.tinypic.com/p7z0g.jpg

to je malo kasnije
http://i49.tinypic.com/282lume.jpg

a ovo je od danas :D spremni za presadivanje
http://i47.tinypic.com/106yf4i.jpg
http://i46.tinypic.com/2n7ml8w.jpg

hvala jos jednom.. :D

Ognjen_Ogi
01.12.2009., 18:24
ma nista
hvala tebi na slikicama :D
prelijepe su :top:

Ellica
01.12.2009., 18:29
tnx :D
a tvoje slike?? ako ih ima uopce :)

Ognjen_Ogi
01.12.2009., 18:31
ma
ono stoji kako stoji
a sad ce jos malo(barem se nadam) izniknut oni moji limunovi
pa ce onda biti slika :D

pizza
02.12.2009., 19:31
Ellica!!! Kakve lijepe slike limunića!!! :cerek: Izgledaju niže i gušće nego moji, moji samo rastu u visinu. Al slike su vrhunske!!!

Evo 3 tjedna od grejpa i evo i malih zelenih grejpića (sweetie ili oroblanco)
2 tjeraju al se drugi baš ne vidi od zemlje:

Grejpić (http://i49.tinypic.com/s1hoic.jpg)
2 grejpića (http://i50.tinypic.com/14e6s7k.jpg)

Jel vi imate iskustva sa željezom za biljke? Ja sam čula od puno ljudi da sa limunom treba i čavle sadit i sad sam se dočepala nekog preparata željeza pa neznam dal da ga ubacim odma il da malo počekam da narastu. Škodit im nemože al nebi htjela pretjerivat.

Ognjen_Ogi
02.12.2009., 20:18
Ma nezz ni ja za zeljezo
negdje sam cak cuo i obican komad zeljeza da se ubaci u zemlju i da je to dobro :D
usput
danas je 18. dan
jos 3 dana pa puna 3 tjedna :D
valjda ce izniknut sta

bubicaa
07.12.2009., 18:33
Opet mi limunu palo listova :mama:
Al predobro mi, navečer su svi na broju, ujutro 2-3 na podu... ne kužim :ne zna:
I pao mu onaj jedan pupoljak cvijeta, ali vidim rastu 2 nova. I dobro rastu one 2 grančice s novim listićima.
Zbunjuje me taj limun, jedva čekam da ga opet mogu van na sunce i toplo staviti

bond007
07.12.2009., 19:06
jel tko zna gdje ima u zagrebu za kupiti,ako uopće ima? ja sam tražila,al nisam ništa našla

Nemruth Dagi
07.12.2009., 19:46
Vidla sam sadnice kave u baumaxu---na vrijeme sam se odmaknula od njih...:mig:

Ognjen_Ogi
07.12.2009., 21:30
wow kava
mene ne bi nist moglo odvojit od nje da sam je vidio :D

Nemruth Dagi
07.12.2009., 21:35
wow kava
mene ne bi nist moglo odvojit od nje da sam je vidio :D

ja se odvajam tako od biljaka jer nemam više mjesta za njihovo udomljavanje...isto je i sa mačkama...:)

NitkoPoseban
09.12.2009., 11:37
Opet mi limunu palo listova :mama:
Al predobro mi, navečer su svi na broju, ujutro 2-3 na podu... ne kužim :ne zna:
I pao mu onaj jedan pupoljak cvijeta, ali vidim rastu 2 nova. I dobro rastu one 2 grančice s novim listićima.
Zbunjuje me taj limun, jedva čekam da ga opet mogu van na sunce i toplo staviti

Neću glumiti da znam što ti se limunu dogodilo jer je fakat možda i smrtno bolestan. Ali obzirom da su se promjene dogodile netom po premještanju a da su se u međuvremenu pojavili novi izdanci listova i cvjetova ja bi na temelju toga rekla da je jadan limunčić samo doživio gadan stres ali da se sada oporavlja.
I ne bi ga na tvom mjestu dirala. Neka se malo aklimatizira na novo mjesto.
Za limun je samo važno da tijekom zime nije na jako hladnom (e sad koliko je to točno stupnjeva tko će reći :zubo:) i da ima svjetla.

@ellica, jesam li ti na prošloj stranici rekla da to što je brzo izniklo nisu limuni. Al ipak si ti to dobro posadila i u međuvremenu je nikao pravi nasad. :rofl: :top:

Ellica
09.12.2009., 14:13
Ellica!!! Kakve lijepe slike limunića!!! :cerek: Izgledaju niže i gušće nego moji, moji samo rastu u visinu. Al slike su vrhunske!!!

falaa :D neznam kaj bi rekla na to :D

ah... jbg.. i meni je bilo cudno kak je to tak brzo.. ali evo sad su tu :D

budem stavila neke nove slikice za koji dan :top:

bubicaa
09.12.2009., 17:51
Neću glumiti da znam što ti se limunu dogodilo jer je fakat možda i smrtno bolestan. Ali obzirom da su se promjene dogodile netom po premještanju a da su se u međuvremenu pojavili novi izdanci listova i cvjetova ja bi na temelju toga rekla da je jadan limunčić samo doživio gadan stres ali da se sada oporavlja.
I ne bi ga na tvom mjestu dirala. Neka se malo aklimatizira na novo mjesto.
Za limun je samo važno da tijekom zime nije na jako hladnom (e sad koliko je to točno stupnjeva tko će reći :zubo:) i da ima svjetla.

Ma mislim da nije smrtno, moguće da samo gubi višak listova jer ih ima puno, a znam da zimi biljke isto malo usporavaju. Novi listići su baš lijepi i dobro napreduju, mislim da sam ih sad vidjela i na 3.mjestu. Istina, malo mi čudno što idu tako van u 12.mjesecu, ali ono :D
Plodovi i dalje stoje i napreduju, nadam se da će izdržati i da ću probati domaće limune :) Negdje sam čitala da nije baš dobro da se odmah prve godine limunu ostave plodovi, ali nisam izdržala

Meni samo nije jasno zašto po netu ima tako malo informacija o uzgoju limuna :ne zna:

bubicaa
09.12.2009., 20:53
Evo ja dosta istraživala po netu večeras i došla do nekih zaključaka :D

Kao prvo - listovi su ljepljivi zbog ušiju :mad: Našla to na prvoj stranici ovog topica. I sad znala sam da sam ih makla s listova. Idem bolje gledati i nađem mala sranja (male smeđe-crne okrugle izbočine) i po deblu :mad: I nešto sam ih sad skinula, a ostatak ću sutra, danas mi već bio previše mrak. Osim fizičkog skidanja, jel zna netko kako ih se riješiti?

Listovi padaju vjerojatno zbog zalijevanja. Nije suh, zemlja mu vlažna, ali nije dobio željezo. Zadnje je prošli tjedan dobio baš onu hranu za limune, ali željezo već neko vrijeme nije. Sutra ga dobiva, možda pomogne :moli:

Evo sad malo sličica :)
Tu se vidi nova grančica koja lijepo raste (zanemarit ćemo što je naopačke okrenuta slika :D)
http://i699.photobucket.com/albums/vv355/bubicaa_zg/DSC00097.jpg

E na ovom se dijelu vidi najviše ispalih listića :( A recimo ja onoj donjoj grani gdje raste nova grančica je sve u redu
http://i699.photobucket.com/albums/vv355/bubicaa_zg/DSC00095.jpg

A moj limun izgleda ovako
http://i699.photobucket.com/albums/vv355/bubicaa_zg/DSC00094.jpg

NitkoPoseban
09.12.2009., 21:11
Ma daaaaaaj, ja sam mislila da je limunić ostao bez ijednog lista :rofl:.

Ovaj limunić ti izgleda krasno :lux:.

bubicaa
09.12.2009., 21:28
Pa ono, danas mu je otpalo barem 10 listova :visi: :D
Sutra ide čišćenje od malih zvjeri, dobiva željezo, valjda će pomoć

Inače stvarno nisam znala da ga mogu čistiti mješavinom octa i vode. To je dobro znati. E i za lavandu, vidim iz onog tvog posta - jel mu može pomoć ako stavim onu suhu mirišljavu lavandu negdje blizu? :rofl:

Ognjen_Ogi
10.12.2009., 19:57
suvu mirisljavu lavandu sam ja stavio
i.......
pomaze :D

bubicaa
10.12.2009., 22:26
Ma da? :zubo:
Kak znaš? :D mislim,jesi prije imao problema kojih sad nema ili? I btw zanimljivo,mom limunu su uglavnom ispali najstariji listovi. Al raste macak i dalje... :-)danas sam ga dobro ocistila od usiju,sad jos cesto provjeravam ak se gdje jos vide. Ajme brinem se za njega kao da mi je dijete...