PDA

View Full Version : Mogućnost pomirenja Srba i Hrvata

Apach
12.04.2008., 00:34
Zdravo , svima, verovali ili ne ,pisem vam iz Srbije, ali, ne da bih vas ne daj Boze provocirao, vec bih zeleo da cujem vase misljenje o tome , da li mislite da je moguce ,pomirenje , nasa dva naroda,bez obzira na; VUKOVAR, JASENOVAC, i sve neprilike koje smo zajedno zahvaljujuci pogresnoj politici prozivljavali.
POSTAVLJAM VAM ISTO PITANJE KAO I SRBIMA NA SRPSKOM FORUMU' POSTOJI LI ISTINSKA VOLJA DVA NARODA DA SE TO DESI,JA LICNO NIKADA HRVATE MRZEO NISAM UPRKOS TOME STO SU NAS SVOJEVREMENO, NASI "POLITICKI UCITELJI "U SRBIJI TOME NEPRESTANO UCILI, SADA JE RASPOLOZENJE DOSTA DRUGACIJE, I NAILAZIM U SRBIJI NA POZITIVNE REAKCIJE NORMALNIH LJUDI, KOJI VISE PREDRASUDA NEMAJU, NORMALNO, SVUDA IMA LUDAKA(KOD NAS SU TO HULIGANI NA STADIONIMA, I ORGANIZACIJE POPUT "NACIONALNOG STROJA", KOJI NON STOP PROPAGIRAJU PAROLU "SRBIJA SRBIMA"),ALI GENERALNO GLEDANO, SVE JE MANJE MRZNJE. STA VI MISLITE I KAKO JE KOD VAS, MOGU LI DA LETUJEM NA KORCULI, A DA ME NIKO NE UBIJE!!!! PEACE.:p

zeljko_ri
12.04.2008., 01:05
Zdravo , svima, verovali ili ne ,pisem vam iz Srbije, ali, ne da bih vas ne daj Boze provocirao, vec bih zeleo da cujem vase misljenje o tome , da li mislite da je moguce ,pomirenje , nasa dva naroda,bez obzira na; VUKOVAR, JASENOVAC, i sve neprilike koje smo zajedno zahvaljujuci pogresnoj politici prozivljavali.
POSTAVLJAM VAM ISTO PITANJE KAO I SRBIMA NA SRPSKOM FORUMU' POSTOJI LI ISTINSKA VOLJA DVA NARODA DA SE TO DESI,JA LICNO NIKADA HRVATE MRZEO NISAM UPRKOS TOME STO SU NAS SVOJEVREMENO, NASI "POLITICKI UCITELJI "U SRBIJI TOME NEPRESTANO UCILI, SADA JE RASPOLOZENJE DOSTA DRUGACIJE, I NAILAZIM U SRBIJI NA POZITIVNE REAKCIJE NORMALNIH LJUDI, KOJI VISE PREDRASUDA NEMAJU, NORMALNO, SVUDA IMA LUDAKA(KOD NAS SU TO HULIGANI NA STADIONIMA, I ORGANIZACIJE POPUT "NACIONALNOG STROJA", KOJI NON STOP PROPAGIRAJU PAROLU "SRBIJA SRBIMA"),ALI GENERALNO GLEDANO, SVE JE MANJE MRZNJE. STA VI MISLITE I KAKO JE KOD VAS, MOGU LI DA LETUJEM NA KORCULI, A DA ME NIKO NE UBIJE!!!! PEACE.:p

Pa onaj čovjek bez obzira na nacionalnost,koji je dosta toga u ratu izgubio teško se može pomiriti a takvih je nažalost jako puno.
Uglavnom,samo je pitanje vremena kad će mržnja prestati,možda nakon jednog naraštaja...ali kako su u pitanju dva slavenska (balkanska) naroda, ići će to puno brže ....

Q-bit
12.04.2008., 01:20
ja nemam mrzhnje...
samo prema onima koje je imaju...
dakle ja sam i protiv hrvata i protiv srba ma svih koji imaju nesto protiv nekoga...
ja sam za mir!!!
ako si ti dobar cojek zasto bih bio protiv tebe??
mislih da mi svi navijamo za ove koji rade nerede po hrvatskoj??'
ne.

Saber
12.04.2008., 01:28
Ako si četnik, ne nema pomirbe, ako si normalan Srbin, onda se nemamo zasto ni pomiriti. S normalnima nikada nisam bio u sukobu.

walther-P38
12.04.2008., 10:20
Zdravo , svima, verovali ili ne ,pisem vam iz Srbije,
O vjerujemo, vjerujemo, ovdje imaš jako veliko društvo svojih zemljaka:kava:

Clancy
12.04.2008., 17:41
Ma samo se ti izležavaj na Korčuli,niko ne sme da te bije!
Samo da znaš da sam pokušao uspostaviti neku komunikaciju na serbian caffe-u,ajme majko,jebali su mi mater ustašku prije nego sam zinuo! Toliko o toleranciji,enjoy na "ustaškom" forumu,nama ne ide pena na usta!:top:

walther-P38
12.04.2008., 18:32
Sve dok u Hrvatsku dolaziš kao turist i ponašaš se pristojno kako gostu i priliči, dobrodošao si. Niko ti neče baš ništa učiniti niti češ ćuti i jednu ružnu riječ, pogotovo ako ne budeš ljetovao blizu područja na kojima su tvoji zemljaci radili pokolje i palili. U tim krajevima, kao recimo Zadarsko zaleđe, gdje ljudi još uvijek pamte srpske horde koje su na najbestijalniji način znale poubijati sve stanovnike nekog sela, tu se baš nemoj isticati i sve će biti u redu.

casio
12.04.2008., 18:57
A zašto bi se mirli.:ne zna:
Imate svoju grosse srbiju:rofl: i neka vas što dalje od nas.Nemojte dolazit čak niti kao turisti, uživajte na adi sa pesmom na usnama.:D

Basta
12.04.2008., 19:36
...

STA VI MISLITE I KAKO JE KOD VAS, MOGU LI DA LETUJEM NA KORCULI, A DA ME NIKO NE UBIJE!!!! PEACE.:p

mogao si ovo pitat i bez opširnog uvoda... :D

neće te nitko ubit, šta ti pada napamet... :rolleyes:

manje je šanse da će se tebi nešto dogodit na korčuli nego meni u zagrebu... :zubo:

Zabushant
12.04.2008., 19:40
Trebat će još jedno 20ak godina da se stvore uvjeti za pomirbu. I to tek ako s obje strane prestanu preseravanja oko četnika/ustaša.

Jim32
12.04.2008., 19:43
Ako si četnik, ne nema pomirbe, ako si normalan Srbin, onda se nemamo zasto ni pomiriti. S normalnima nikada nisam bio u sukobu.

Vrlo dobro rečeno. Moj potpis.

IQ_147_Dalmos
12.04.2008., 20:25
Ma normalno je da se Hrvati i Srbi pomire... Mi jednostavno ne možemo živjeti u jednoj državi i to je to... Prije jugoslavije nikad nismo bili u sukobu i nikad nismo ratovali... Dakle naši odnosi će za 10-ak godina sigurno će biti odlični, samo nikad u istu državu jer to jednostavno ne ide...

Saul Tigh
12.04.2008., 20:45
Uglavnom,samo je pitanje vremena kad će mržnja prestati,možda nakon jednog naraštaja...ali kako su u pitanju dva slavenska (balkanska) naroda, ići će to puno brže ....

Malo preveliki optimizam obzirom da su u pitanju dva slavenska balkanska naroda koji mržnju spreme u duboko zamrzivanje, pa je vade po potrebi.

Rješenje je da jedni drugima postanemo jednako bitni kao što su danas prosječnom Hrvatu bitni prosječni Mađar, Bugar ili Rumunj.
Svaki pokušaj vraćanja na neku lažnu idilu između Hrvata i Srba opet će vodit u suprotnom smjeru.

Apach
12.04.2008., 22:01

nemam ja sa cetnistvom nikakve veze, ja sam rodjen 80 godina posle toga, a nikad nisam bio pristalica , cetnicke ideologije, doduse ni komunjare nesto ne volim...

the edge
12.04.2008., 22:05
STA VI MISLITE I KAKO JE KOD VAS, MOGU LI DA LETUJEM NA KORCULI, A DA ME NIKO NE UBIJE!!!! PEACE.:p

Zavisi. Planiraš li možda na luftmadracu do Hvara?

Apach
12.04.2008., 22:07
Sve dok u Hrvatsku dolaziš kao turist i ponašaš se pristojno kako gostu i priliči, dobrodošao si. Niko ti neče baš ništa učiniti niti češ ćuti i jednu ružnu riječ, pogotovo ako ne budeš ljetovao blizu područja na kojima su tvoji zemljaci radili pokolje i palili. U tim krajevima, kao recimo Zadarsko zaleđe, gdje ljudi još uvijek pamte srpske horde koje su na najbestijalniji način znale poubijati sve stanovnike nekog sela, tu se baš nemoj isticati i sve će biti u redu.

Ja priznajem zlocinei gnusam se grozota koje su moji sunarodnici pocinili prema vasem narodu,ali ja nisam ratni huskac i ne podrzavam, nasilje, ponajmanje sam podrzavao balkanskog kasapina Slobodana Milosevica, a za DRAZU, me bas da izvines zabole... Znaci , doci cu...

Apach
12.04.2008., 22:12
Ma samo se ti izležavaj na Korčuli,niko ne sme da te bije!
Samo da znaš da sam pokušao uspostaviti neku komunikaciju na serbian caffe-u,ajme majko,jebali su mi mater ustašku prije nego sam zinuo! Toliko o toleranciji,enjoy na "ustaškom" forumu,nama ne ide pena na usta!:top:

Zavisi na kom si forumu bio, na forumu SRBIJAUZIVO, se vec mesecima dopisujem sa jednim Dalmatincem i nije nikakve neprijatnosti doziveo, ako je neki Beogradski forum , onda nije cudo , jer oni mrze i nas iz unutrasnjosti Srbije a kamoli nece druge narode.

Papiko
12.04.2008., 22:20
Dok nema parole ''Srbija do Karlobaga'', dobrodošao si. Protiv Srba nikad nitko nije imao problema (bar ne velikih).... A ja u istoj mjeri kako ne volim četnike, ne volim ni ustaše. Tako da se nemaš čega brinuti oko svog ljetovanja. Npr. prošlo ljeto, kad sam bio na Braču, u bungalovu do smo za susjede imali Srbe - i mogu ti reći da mi je to bilo jedno od boljih ljetovanja, jer smo se baš sprijateljili, skupa roštiljali....baš smo se našli. Čak smo i van išli skupa par puta. Tako da....u Hrvatskoj nema mržnje prema Srbima - samo sa radikalima istih.

Apatrid
12.04.2008., 23:57
nemam ja sa cetnistvom nikakve veze, ja sam rodjen 80 godina posle toga, a nikad nisam bio pristalica , cetnicke ideologije, doduse ni komunjare nesto ne volim...

Problemi Srba i Hrvata nisu od jucer. Moze li doci do normalne komunikacije izmedju dva naroda ?

Da. Mislim da ce mladje generacije koje dolaze biti u stanju uspostaviti jednu normalnu komunikaciju izmedju sebe. Svijet i Evropa postaju sve manji i manji, tako da ne vidim kako moze doci do prestanke suradnje, do kulturne razmjene itd..

Samo nece svugdje to ici tako lako. Za to treba vremena i strpljenja. Samo sprllenja. Vrijeme ljeci sve.

Salamander
13.04.2008., 00:12
Ako sam ja mogao nekontrolirano kajkati u centru Beograda ne vidim razlog zasto netko nebi mogao brekati u Hrvatskoj...istina oko podrucja najteze pogodenih u ratu bolje je izostaviti "bre" :zubo:

Sve je to prirodno. Dok se ne zaratimo sa nekim drugim narodom postojat ce trzavice medu nama.

Cpatain Rbubish
13.04.2008., 00:14
Zdravo , svima, verovali ili ne ,pisem vam iz Srbije, ali, ne da bih vas ne daj Boze provocirao, vec bih zeleo da cujem vase misljenje o tome , da li mislite da je moguce ,pomirenje , nasa dva naroda,bez obzira na; VUKOVAR, JASENOVAC, i sve neprilike koje smo zajedno zahvaljujuci pogresnoj politici prozivljavali.Vukovar, Jasenovac...sve to čovjek još proguta.

Ali preko ovako glupog trollerskog threada je nemoguće prijeći.

Nema pomirenja! :mad:

visa_sila
13.04.2008., 00:36
Vukovar, Jasenovac...sve to čovjek još proguta.

Ali preko ovako glupog trollerskog threada je nemoguće prijeći.

Nema pomirenja! :mad:

nikako....a i sta ima da se mirimo,i koga cemo poslije mrzeti?? a nekoga se mora...jel,po defaultu

elem....jedan savjet ljudima koji hoce ici na srpske forume nikako te neke velike srbije,serbian cafe i slicni...pandam ovom forumu u srbiji je krstarica...tako da ako netko hoce da se miri...tu moze otic

boskobuha
13.04.2008., 01:47
Ne znam kako je u ostatku Hrvatske, ali mi u Primorsko-goranskoj županiji (Rijeka i Kvarner), a bogami i u Istri, smo u dobrim odnosima sa svim nacijama (Talijane ne volimo puno mada :D).

Kod nas su Srbi (kao i ostali koji plaćaju smještaj :D) dobrodošli!
Osobno mogu garantirat da vam se niš neće dogodit (štoviše, provest ćete se super) ako dojdete na Cres. Mi ovdje smo vam svi mješavina Hrvata, Bosanaca, Srba.... te su stoga svi Srbi koji nemaju niš protiv Hrvatske dobrodošli:top::top::top:

Apatrid
13.04.2008., 09:38
Ne znam kako je u ostatku Hrvatske, ali mi u Primorsko-goranskoj županiji (Rijeka i Kvarner), a bogami i u Istri, smo u dobrim odnosima sa svim nacijama (Talijane ne volimo puno mada :D).

Kod nas su Srbi (kao i ostali koji plaćaju smještaj :D) dobrodošli!
Osobno mogu garantirat da vam se niš neće dogodit (štoviše, provest ćete se super) ako dojdete na Cres. Mi ovdje smo vam svi mješavina Hrvata, Bosanaca, Srba.... te su stoga svi Srbi koji nemaju niš protiv Hrvatske dobrodošli:top::top::top:

Da. Ali, za to postoje i razumljivi razlozi. Odnosno, normalni i neoptereceni odnosi prije ovog zadnjeg rata, poraz HDZ-a na prvim vise-stranackim izborima, te temperament ljudi na tom podrucju.

Isto bi bilo i u drugim djelovima Hrvatske da HDZ nije dobio na izborima te 1990. Rata ne bi ni bilo i ona podrska Milosevicu u onim selendrama oko Knina krajem 80-im bi ostala izoliran slucaj i ne bi se ni prosirila dalje.

Michael Collins
13.04.2008., 11:25
Pa onaj čovjek bez obzira na nacionalnost,koji je dosta toga u ratu izgubio teško se može pomiriti a takvih je nažalost jako puno.

Ja sam optimist, Francuzi i Engleszi su ratovali preko 900 godina,a danas 20 Francuza igra u Arsenalu...
Hrvati i Srbi prije 1914. nikad nisu međusobno ratovali...

Saul Tigh
13.04.2008., 14:32
Da. Ali, za to postoje i razumljivi razlozi. Odnosno, normalni i neoptereceni odnosi prije ovog zadnjeg rata, poraz HDZ-a na prvim vise-stranackim izborima, te temperament ljudi na tom podrucju.

Isto bi bilo i u drugim djelovima Hrvatske da HDZ nije dobio na izborima te 1990. Rata ne bi ni bilo i ona podrska Milosevicu u onim selendrama oko Knina krajem 80-im bi ostala izoliran slucaj i ne bi se ni prosirila dalje.

Kako te nije sram ovo pisat?
Tipični spin.

Gdje je bio HDZ kad su u ljeto 1989. kninski Srbi na rukama nosili Simu Dubaića i pjevali Slobo dođi ovo je Srbija, a da se ne spominje miting Srba na Petrovoj gori početkom 1990. (ubićemo Tuđmana, jebaćemo Savku) koji je zapravo bio dodatni vjetar u leđa HDZu i smanjio šanse umjerenije Koalicije narodnog sporazuma da smijeni SKH-SDP s vlasti.
Te priče o pobjedi HDZa kao uzroku rata u Hrvatskoj jer je 1990. skidao zvijezde sa zastava i počeo koketirati s NDH su smiješne - u BiH se sve do početka rata nije mijenjao ni grb ni zastava republike, Sarajlije su na početku opsade 1992. izašli na ulice s Titovim slikama pa su ih svejedno tukli snajperi Karadžićevog SDSa.

Revidiranje događaja iz 90ih sigurno neće pomoći toj pomirbi o kojoj je tema.
Već se jednom to dogodilo nakon 1945. u ime B&J pa kako je završilo?

Zek0slav
13.04.2008., 16:57
Ja isto cesto budem docekan kao ''bre ustasha'' na srpskim chatovima i forumima. I sad si mislim ,ako taj dio koji mene provocira bez razloga predstavlja onaj obrazovaniji dio populacija koja se zna sluziti internetom, kako bi tek bilo da sam sa autom zalutao u neko malo srpsko selo nastanjeno ljudima koji i nisu bas na ''ti'' sa svim dostignucima 21. stoljeca? Ne bih ziv otisao!

Po meni, nikakve pomirbe ne bi trebalo biti. Srbija je vise puta dokazala da je jos uvijek priklonjena raznoraznim radikalima i ratnim huskacima. Nemam nista protiv srba i uvijek se prema svakom covjeku odnosim sa postovanjem ,pa ako odlucite doci na more ili posjetiti Zagreb, samo izvolite.

Apach
13.04.2008., 18:33
Ja isto cesto budem docekan kao ''bre ustasha'' na srpskim chatovima i forumima. I sad si mislim ,ako taj dio koji mene provocira bez razloga predstavlja onaj obrazovaniji dio populacija koja se zna sluziti internetom, kako bi tek bilo da sam sa autom zalutao u neko malo srpsko selo nastanjeno ljudima koji i nisu bas na ''ti'' sa svim dostignucima 21. stoljeca? Ne bih ziv otisao!

Po meni, nikakve pomirbe ne bi trebalo biti. Srbija je vise puta dokazala da je jos uvijek priklonjena raznoraznim radikalima i ratnim huskacima. Nemam nista protiv srba i uvijek se prema svakom covjeku odnosim sa postovanjem ,pa ako odlucite doci na more ili posjetiti Zagreb, samo izvolite.

Verovatno si NALETEO na neke pristalice Voje Seselja ( NJIH U SRBIJI IMA OKO 2 MILIONA I SVUDA PO FORUMIMA PROPAGIRAJU RAT, TO SU OKORELI CETNICI. SAMO IM JE PUSKA U GLAVI ,A SAD IM OVA SITUACIJA JOS VISE IDE NA RUKU POSTO JE VASA ZEMLJA PRIZNALA KOSOVU NEZAVISNOST, ODMA SU VAM SAMOZVANE "SRPSKE PATRIOTE" UNISTILE I ZAPALILE AMBASADU U BEOGRADU NE ZNAM KOLKU STETU SU PRICINILI , CUDI ME DA NAS HRVATSKA VLADA NIJE TUZILA ,NA SRECU POSTOJI I ONAJ NORMALNI DEO GRADJANSKE SRBIJE, KOME JE RATOVA DOSTA, PROBLEM JE U MENTALITETU SRBIMA JE UVEK NEKO DRUGI KRIV A ZA RADIKALE SU SVI SLOVENCI "BECKI KONJUSARI" A SVI HRVATI"NACISTI",ALI TO NIJE STAV VECINE,) MADA SE NE SLAZEM SA HRVATSKIM PRIZNANJEM KOSOVA (TO VAM NIJE TREBALO),PLASE ME NASI "RADIKALSKI CETNICI", AKO ONI DOBIJU NA IZBORIMA JA ODO IZ OVE ZEMLJE INACE CE ODMA DA ME MOBILISU I POSALJU NA RATISTE NA KOSOVO NEMOJ DA SI ISKLJUCIV, KAO STO REKOH JA NISAM NIKOG OD HRVATA UBIO!!!

Saber
13.04.2008., 18:41

Eto, to ti je odgovor. Samo dodi, pripazi ako vidis neke skinjare/budale, ali uglavnom ne bi trebao imati vecih problema. Pripazi gdje parkiras, i ciju curu baris :), ali to je svugdje tako.

Apatrid
13.04.2008., 19:24
Kako te nije sram ovo pisat?
Tipični spin.

Gdje je bio HDZ kad su u ljeto 1989. kninski Srbi na rukama nosili Simu Dubaića i pjevali Slobo dođi ovo je Srbija, a da se ne spominje miting Srba na Petrovoj gori početkom 1990. (ubićemo Tuđmana, jebaćemo Savku) koji je zapravo bio dodatni vjetar u leđa HDZu i smanjio šanse umjerenije Koalicije narodnog sporazuma da smijeni SKH-SDP s vlasti.
Te priče o pobjedi HDZa kao uzroku rata u Hrvatskoj jer je 1990. skidao zvijezde sa zastava i počeo koketirati s NDH su smiješne - u BiH se sve do početka rata nije mijenjao ni grb ni zastava republike, Sarajlije su na početku opsade 1992. izašli na ulice s Titovim slikama pa su ih svejedno tukli snajperi Karadžićevog SDSa.

Revidiranje događaja iz 90ih sigurno neće pomoći toj pomirbi o kojoj je tema.
Već se jednom to dogodilo nakon 1945. u ime B&J pa kako je završilo?

Knin i selendre oko njega ne mogu predstavljati meritum stanja svjesti srpskog naroda u Hrvatskoj. U najboljem slucaju tamo je zivjelo oko 15 % hrvatskih Srba. U opcinima Vojnic, Vrginmost i Glina (80% stanovnistva je bilo srpske nacionalsti) koje su pokrivale podrucje Petrove Gore je SKH-SDP odnio uvjerljivu pobjedu. U hrvatskim mjestima je dobio HDZ, a u srpskim SKH-SDP.

SDS je polucio svugdje los rezultat, osim u opcinama Knin, Benkovac, Obrovac, Donji Lapac i Gracac. Znaci, 5 opcina. Cak je i u njima odnio samo relativnu vecinu (osim Knina).

Sve ukupno, SDS je odnio 2 % glasova, a posto je bio jedina srpska nacionalna stranka gdje je otislo ostalih 10-12 % (udio Srba u Hrvatskoj je bio oko 12,2 % prema popisu 1991 i dodaj jos koji postotak Jugoslavena) ? Kome su dali Srbi svoj glas te 1990 ?

Stranci SKH-SDP, istoj onoj stranci koja je zajedno sa slovenskim rukovdostvom napustila 14 kongres i imalo onaj cuveni NE izborni billboard, kao NE Milosevicu.

Toliko o veliko-srpskim aspiracijama Srba u Hrvatskoj 1990 i njihovom zadojenoscu cetnickom ideologijom i podrsci Milosevicu. Pa ko je lud ici glasovati protiv samog sebe ? Je li Zdravko Tomac bio pro-srpski nastrojen 1990 ? Halo ?????????? Zasto bi neko ko je pro-cetnicki raspolozen davao svoj glas Zdravku Tomcu i stranci koju on predstavlja ?

Niko ne spori "desavanja naroda" u Sjevernoj Dalmaciji i Kordunu i prije dolaska HDZ na vlast, ali dajmo malo realnosti i idemo raspravljati o razmjerima te srpske pobune 1989 i njihove velik-srpske svijesti. Jedina potvrda raspolozenja naroda su izbori, nista vise. Srbi su dali svoj glas SDP-u i Hrvatu Racanu, a ne Raskovicu i SDS-u i to je povijesna istina.

Easternborder II
13.04.2008., 20:02

Ja sam za pomirenje,ali na Korčulu mi ne dolazite,barem ne u 8 mjesecu.

sppamenko
13.04.2008., 20:16
rano je za pomirenje.

srbi nam još nisu oprostili:lol:

Apach
14.04.2008., 00:05
rano je za pomirenje.

srbi nam još nisu oprostili:lol:

Ja , jesam, i dobar deo Srba, koji nije pogodjen ratnim nedacama, e za ove zrtve rata sta ces , ne mogu Kninski Srbi lako da oproste,ali i to ce se desiti,JA SAM OPROSTIO JER SAM HRISCANIN,ALI NISAM ZABORAVIO, (DOBAR DEO SRBA, IMA ANTIPATIJE PREMA SVIM KATOLICIMA), A TO UKLJUCUJE I HRVATE STO JE PO MENI NEOPRAVDANO , JER ISPOVEDAMO ISTU VERU).JEDNAKI SMO PRED HRISTOM, PS. NIJE FRAZA STVARNO TO MISLIM KAD TAKO KAZEM. POZZ

Saul Tigh
14.04.2008., 00:18
Knin i selendre oko njega ne mogu predstavljati meritum stanja svjesti srpskog naroda u Hrvatskoj. U najboljem slucaju tamo je zivjelo oko 15 % hrvatskih Srba. U opcinima Vojnic, Vrginmost i Glina (80% stanovnistva je bilo srpske nacionalsti) koje su pokrivale podrucje Petrove Gore je SKH-SDP odnio uvjerljivu pobjedu. U hrvatskim mjestima je dobio HDZ, a u srpskim SKH-SDP.

SDS je polucio svugdje los rezultat, osim u opcinama Knin, Benkovac, Obrovac, Donji Lapac i Gracac. Znaci, 5 opcina. Cak je i u njima odnio samo relativnu vecinu (osim Knina).

Sve ukupno, SDS je odnio 2 % glasova, a posto je bio jedina srpska nacionalna stranka gdje je otislo ostalih 10-12 % (udio Srba u Hrvatskoj je bio oko 12,2 % prema popisu 1991 i dodaj jos koji postotak Jugoslavena) ? Kome su dali Srbi svoj glas te 1990 ?

Stranci SKH-SDP, istoj onoj stranci koja je zajedno sa slovenskim rukovdostvom napustila 14 kongres i imalo onaj cuveni NE izborni billboard, kao NE Milosevicu.

Toliko o veliko-srpskim aspiracijama Srba u Hrvatskoj 1990 i njihovom zadojenoscu cetnickom ideologijom i podrsci Milosevicu. Pa ko je lud ici glasovati protiv samog sebe ? Je li Zdravko Tomac bio pro-srpski nastrojen 1990 ? Halo ?????????? Zasto bi neko ko je pro-cetnicki raspolozen davao svoj glas Zdravku Tomcu i stranci koju on predstavlja ?

Niko ne spori "desavanja naroda" u Sjevernoj Dalmaciji i Kordunu i prije dolaska HDZ na vlast, ali dajmo malo realnosti i idemo raspravljati o razmjerima te srpske pobune 1989 i njihove velik-srpske svijesti. Jedina potvrda raspolozenja naroda su izbori, nista vise. Srbi su dali svoj glas SDP-u i Hrvatu Racanu, a ne Raskovicu i SDS-u i to je povijesna istina.

E u ona vremena to nije bilo istina jer se narod manifestirao i institucionalno i vaninstitucionalno kako je govorio tadašnji idol prečanskih Srba.

Istina je da se raspoloženje SDPovih glasača iz Vojnića i Vrginmosta unutar par mjeseci od prvih izbora 1990. pa do prvih balvana i ilegalnog srpskog izjašnjavanja o autonomiji unutar Hrvatske sve više okretalo od Račana i SDPa prema Raškoviću i SDSu jer je nacionani revival Hrvata pod vodstvom HDZa koji je bio i neizbježan, a i neophodan beogradska propaganda koristila za prizivanje novog Jasenovca, glinske crkve itd.

Činjenica je da se u onom odnosu snaga kakav je bio 1990/91, s Miloševićem na vlasti u BG i onakvim vrhom JNA - sukob u Hrvatskoj nije mogao izbjeći bez obzira koja je politička opcija mogla biti na vlasti u Zagrebu, Tuđman i HDZ, Račan i reformirani komunisti ili Savka, Tripalo i umjereni hrvatski nacionalisti, liberali i demokršćani.
Svaki pokušaj odvajanja Hrvatske od Jugoslavije vodio bi k pobuni hrvatskih Srba u nekoj formi.

Uostalom, ono što se desilo u Bosni je dokaz za to.

Primjer:
Neki Bošnjaci iz Kozarca su skupa s bosanskim Srbima u sklopu banjalučkog korpusa '91. napadali na zapadnoslavonskom ratištu - ali čim su se ti isti 1992. referendumski izjasnili za neovisnu BiH - to mjesto je kasnije popaljeno, a stanovnici protjerani.

Agata1979
14.04.2008., 00:31
A da se netko ispriča za 143 grobnice i tisuću pojedinačnih u kojima je pronađeno 3685 tijela.
Evo u općini Hrv. Dubica otvoreno 11.04.2008. spomen obilježje na masovnoj grobnici u Cvjetnom Viru, a u toj općini je i druga po veličini masovna grobnica poslije Ovčare u Baćinu

Mrak
14.04.2008., 03:26
Verovatno si NALETEO na neke pristalice Voje Seselja ( NJIH U SRBIJI IMA OKO 2 MILIONA I SVUDA PO FORUMIMA PROPAGIRAJU RAT, TO SU OKORELI CETNICI. SAMO IM JE PUSKA U GLAVI ,A SAD IM OVA SITUACIJA JOS VISE IDE NA RUKU POSTO JE VASA ZEMLJA PRIZNALA KOSOVU NEZAVISNOST, ODMA SU VAM SAMOZVANE "SRPSKE PATRIOTE" UNISTILE I ZAPALILE AMBASADU U BEOGRADU NE ZNAM KOLKU STETU SU PRICINILI , CUDI ME DA NAS HRVATSKA VLADA NIJE TUZILA ,NA SRECU POSTOJI I ONAJ NORMALNI DEO GRADJANSKE SRBIJE, KOME JE RATOVA DOSTA, PROBLEM JE U MENTALITETU SRBIMA JE UVEK NEKO DRUGI KRIV A ZA RADIKALE SU SVI SLOVENCI "BECKI KONJUSARI" A SVI HRVATI"NACISTI",ALI TO NIJE STAV VECINE,) MADA SE NE SLAZEM SA HRVATSKIM PRIZNANJEM KOSOVA (TO VAM NIJE TREBALO),PLASE ME NASI "RADIKALSKI CETNICI", AKO ONI DOBIJU NA IZBORIMA JA ODO IZ OVE ZEMLJE INACE CE ODMA DA ME MOBILISU I POSALJU NA RATISTE NA KOSOVO NEMOJ DA SI ISKLJUCIV, KAO STO REKOH JA NISAM NIKOG OD HRVATA UBIO!!!

Ma gle, razumijem ja tebe. I nas narod je podjeljen oko priznanja Kosova. Neki su to htjeli, neki ne. Mi nismo slozni, po tim pitanjima.

Sa Cetnicima nema pomirenja, jer su to ludaci, ali sa normalnim Srbima se nikad ni nisam svadao, jer imam i prijatelja, i nemam stvarno nista protiv njih.

P.S. Apach, covjece, iskljuci CAPS LOCK, i prestani pisati velikim slovima jer to znaci deranje u internet komunikaciji. Gle koliko si kartona pobrao, jos budes i bann, pazi.

iva_cf
14.04.2008., 04:04
to nije problem od pomirenje hrvata i srba, nego je da srbi vole uvijek protivu svijeta i nekog z*bavat, zalosno na vlastitu stetu.
meni je zao normalni srbi, koji ima dosta i gore nego drugima im je jel su okruzeni sa primitivno pucanstvo kojemu nikad dosta mahnitat.
prosao rat sa hrvatima i bosnom, al uvijek ti neki vecina srbi nadju ispriku za pravit problem, kao ovo za razbit embasade u beograd, nema veze jel su uzele te drzave priznat neovisnost od kosovo ili nisu.
ima mnogo srbi koji su "hooked on trouble", i kad se to promijeni, mogu se pocet pomirit sa svakim. al dok im je gust bit protivu svijeta, nema nista. :ne zna:

Mrak
14.04.2008., 04:14
to nije problem od pomirenje hrvata i srba, nego je da srbi vole uvijek protivu svijeta i nekog z*bavat, zalosno na vlastitu stetu.
meni je zao normalni srbi, koji ima dosta i gore nego drugima im je jel su okruzeni sa primitivno pucanstvo kojemu nikad dosta mahnitat.
prosao rat sa hrvatima i bosnom, al uvijek ti neki vecina srbi nadju ispriku za pravit problem, kao ovo za razbit embasade u beograd, nema veze jel su uzele te drzave priznat neovisnost od kosovo ili nisu.
ima mnogo srbi koji su "hooked on trouble", i kad se to promijeni, mogu se pocet pomirit sa svakim. al dok im je gust bit protivu svijeta, nema nista. :ne zna:

Ma razumijem ja tebe, ali ipak mislim da je to kod njih "glasna manjina", a ne vecina. Jer realno gledano, Srbi su nakon Milosevicevog pada, naglo skrenuli demokratima.

OFF TOPIC> E, a zast ti tak cudno pises,...onak gramatika i jezik te malo jebu :zubo:

EDIT> A sorry prijatelju, sada vidim da si iz Argentine,...a hrvatski korjeni :top:

iva_cf
14.04.2008., 04:19
Ma razumijem ja tebe, ali ipak mislim da je to kod njih "glasna manjina", a ne vecina. Jer realno gledano, Srbi su nakon Milosevicevog pada, naglo skrenuli demokratima.

OFF TOPIC> E, a zast ti tak cudno pises,...onak gramatika i jezik te malo jebu :zubo:

e off topic, meni je hrvatski OK kako nikad nisam zivjela tamo, moze se me razumijet. iako uvijek moze bit bolje, i ja ucim. a za tebe, ne znam sto ti je gust smijat se ljudima, jos i psovat. ako hoces, mozemo probat na spanjolski ili engleski, pa necu pravit gramaticke pogreske :zubo:

i ja sam "prijateljica" :)

Apatrid
14.04.2008., 09:24
[QUOTE=Saul Tigh;13593225]E u ona vremena to nije bilo istina jer se narod manifestirao i institucionalno i vaninstitucionalno kako je govorio tadašnji idol prečanskih Srba.QUOTE]

Nonsense. Izbor kandidata SKH-SDP od strane Srba u tim opcinama bio je i institucionalno i svjesno i pravno-proceduralno potpuno legitiman. Nema se tu sto misliti. Imas izbor izmedju dva kandidata i dvije stranke ili dva programa i biras. Kvit. Sto se poslije izbora desavalo je nesto sasvim drugo.

No, sto se moze. Gradjanske, multi-etnicke Hrvatske vise nema, kao ni BiH. Mozda je to i dobro za nekakvu sigurnost i politicku stabilnost Hrvatske, ali je civilizacijski iskorak unazad. U svezi daljnjih odnosa Srba i Hrvata to je u neku ruku i faktor stabilnosti, jer vise nece biti trzavica posto i ne zive zajedno. Znaci, svako iza svoje tarabe. Ali, civilzacijski to je toliko ogavno i gadljivo da ce covjeku povraca na sve to.

ostoja
14.04.2008., 13:46

Srbi su svoj glas dali SDP-u u iz više razloga od kojih nijedan nije ni multietnički niti znači da su oni time prihvaćali domovinu im Hrvatsku. Oni su većinom glasovali za SDP jer je ta stranka i u to vrijeme štitila kontinuitet Jugoslavije kao savezne države, naspurot prijedlozima iz Slovenije (koje je u predizbornoj kampanji usvojio i zastupao HDZ) za konfederalnim ustrojem Jugoslavije kao saveza država.
Srpska težnja za Jugoslavijom nije bila motivirana nikakvim mulitetničkim razlozima, nego upravo velikosrpskim težnjama za očuvanjem Jugoslavije kao prostora koji čuva srpsko etničko jedinstvo. To da su Srbi glasovali za "Tomčev SDP" jest glupost ima li se na umu da je Tomac u to vrijeme bio disident u vlastitoj stranci i da je službena platforma tadašnjeg SDP-a bila jugoslavenska. Tomac je u tadašnjem SDP-u stjeran na marginu upravo zato što je zajedno sa Slovencem Ribičičem bio autor projekta konfederalizacije Jugoslavije kojeg SDP-ovska većina - zalažući se za opstanak Jugoslavije - nije ni uzela u ozbiljno razmatranje. I ti sad veliš da su Srbi glasujući za takav još debelo unitaristički SDP i njihove kadrove tipa Horvata, Baltića, Viskovića, Dragosavca i Šibera glasovali za mulitetničnost. Oni su glasovali za kontinuitet sustava privilegija koji su imali unutar Hrvatske a koji im je omogućila jugoslavenska država: za iznadprosječnu zastupljenost u Partiji (a to je automatski značilo i državi), vojsci, miliciji, sigurnosnim službama i sl odnosno prije svega za očuvanje Jugoslavije kao države koja čuva srpsko teritorijalno jedinstvo.
Dakle Srbi nisu glasovali za SDS iz dva banalna razloga: jedan je što je ta stranka relativno kasno osnovana (tek 17. veljače 1990) zbog čega se do izbora (22.4.1990) nije stigla cjelovito konstituirati drugi je, kako sam već naveo, činjenica da je SKH u vremenu 1945-1990 svojim projugoslavenskim programom jamčio čvrstu vezu svih Srba unutar Jugoslavije, pa su Srbi radije igrali na dobro poznatu kartu (SKH) kojom su dotad sasvim jasno štitili svoje velikonacionalne interese.

Apatrid
14.04.2008., 14:57
Srbi su svoj glas dali SDP-u u iz više razloga od kojih nijedan nije ni multietnički niti znači da su oni time prihvaćali domovinu im Hrvatsku. Oni su većinom glasovali za SDP jer je ta stranka i u to vrijeme štitila kontinuitet Jugoslavije kao savezne države, naspurot prijedlozima iz Slovenije (koje je u predizbornoj kampanji usvojio i zastupao HDZ) za konfederalnim ustrojem Jugoslavije kao saveza država.
Srpska težnja za Jugoslavijom nije bila motivirana nikakvim mulitetničkim razlozima, nego upravo velikosrpskim težnjama za očuvanjem Jugoslavije kao prostora koji čuva srpsko etničko jedinstvo. To da su Srbi glasovali za "Tomčev SDP" jest glupost ima li se na umu da je Tomac u to vrijeme bio disident u vlastitoj stranci i da je službena platforma tadašnjeg SDP-a bila jugoslavenska. Tomac je u tadašnjem SDP-u stjeran na marginu upravo zato što je zajedno sa Slovencem Ribičičem bio autor projekta konfederalizacije Jugoslavije kojeg SDP-ovska većina - zalažući se za opstanak Jugoslavije - nije ni uzela u ozbiljno razmatranje. I ti sad veliš da su Srbi glasujući za takav još debelo unitaristički SDP i njihove kadrove tipa Horvata, Baltića, Viskovića, Dragosavca i Šibera glasovali za mulitetničnost. Oni su glasovali za kontinuitet sustava privilegija koji su imali unutar Hrvatske a koji im je omogućila jugoslavenska država: za iznadprosječnu zastupljenost u Partiji (a to je automatski značilo i državi), vojsci, miliciji, sigurnosnim službama i sl odnosno prije svega za očuvanje Jugoslavije kao države koja čuva srpsko teritorijalno jedinstvo.
Dakle Srbi nisu glasovali za SDS iz dva banalna razloga: jedan je što je ta stranka relativno kasno osnovana (tek 17. veljače 1990) zbog čega se do izbora (22.4.1990) nije stigla cjelovito konstituirati drugi je, kako sam već naveo, činjenica da je SKH u vremenu 1945-1990 svojim projugoslavenskim programom jamčio čvrstu vezu svih Srba unutar Jugoslavije, pa su Srbi radije igrali na dobro poznatu kartu (SKH) kojom su dotad sasvim jasno štitili svoje velikonacionalne interese.

Ovo je obicna hipoteza koja nije znanstveno obradjena niti potvrdjena. Tipa, rekla - kazala. Po sistemu: "Znam isto tako jednog Srbina u firmi, glasovao za SKH-SDP, da bi mu ostala fotelja."

Nikad niti jedno istrazivanje nije provedeno na reprezentativnom uzorku srpskih biraca koji su svoj glas dali SDP-u, pa tako nitko ne moze tvrditi s nikakvom sigurnoscu o njihovim motivacija 1990. Sve su to nagadjanja. Plati agenciji, izvrsi terensko ispitavanje i onda daje obrazlozenje. Ovako, sve ostaje na rezultatima izbora, koji su povijesna cinjenica.

I odkud ti to da su svi Srbi bili za Jugoslaviju bez zadrske ? Znanstveno istrazivanje i dokaz molim. U cije ime je gosp. Raskovic pregovarao s Tudjmanom ?

U ime 15% glasova srpske populacije. Tko mu je dao mandat ? One zabiti od Lapca pa do Sinja, gdje su ljudi oduvijek zivili prilicno bijedno u odnosu na ostatak Hrvatske. A sto je sa Zagrebom u kome je bilo najmanje 60.000 Srba, s Rijekom, Splitom, Osijekom, Vukovarom, Petrinjom, tamo gdje je zivjelo to urbano srpsko stanovnistvo, uglavnom mladje dobi, radno-sposobno i intelektualno i ekonomski najjace kod srpskog puka uopce u toj bivsoj drzavi.

Odbori SDS-a su mozda formirani prekasno za neku jacu izbornu utrku, ali su bili formirani i u onim opcinama koje su bile vecinske srpske i tu su uglavnom potuceni od SDP-a.

Mislim da su pregovori sa SDS-om bili jedan vrlo promisljen i lukav potez HDZ, koje je kao bio "pruzanje ruke", a u stvari je bila prilika da se Srbi u Hrvatskoj prikazu kao agresivni, bradati, pijani i primitivni, sto je odskakalo od stvarne slike, posebice za Srbe u gradovima, koji su bili potpuno integrirani u hrvatsko drustvo i koji su bili svjesni da nikada nece biti dio nikakve Velike Srbije ili krnje Jugoslavije. Nevjerojatno je to s koliko je promiseljenosti HDZ usao u tu svoju izbornu trku i udario u zilu kucavicu obicnog seljaka i radnika Hrvata.

Tudjman je tocno govorio ono sto je obican covjek Hrvat osjecao i sto mu je godinama trpano u glavu. Da su za sve probleme u Hrvatskoj krivi Srbi i kad se njih rjesimo doci ce blagostanje i bice vise mjesta za Hrvate. A zemlja koja je otudjena od hrvatskog covjeka prije 4 stoljeca bit cemu vracena.

Obicna demagogija i manipualcija masa, koja se obicno zavrsi u tragediji i razocarenju, sto imamo i danas.

Zato su i danas najcesci komentari, tipa:

" Nije to ona Hrvatska o kojoj smo sanjali. Jeste da nema vise Srba i komunjara i zato Franji skidam kapu, ali fula je sve ostalo."

ostoja
14.04.2008., 15:42
Ovo je obicna hipoteza koja nije znanstveno obradjena niti potvrdjena. Tipa, rekla - kazala. Po sistemu: "Znam isto tako jednog Srbina u firmi, glasovao za SKH-SDP, da bi mu ostala fotelja."

Nikad niti jedno istrazivanje nije provedeno na reprezentativnom uzorku srpskih biraca koji su svoj glas dali SDP-u, pa tako nitko ne moze tvrditi s nikakvom sigurnoscu o njihovim motivacija 1990. Sve su to nagadjanja. Plati agenciji, izvrsi terensko ispitavanje i onda daje obrazlozenje. Ovako, sve ostaje na rezultatima izbora, koji su povijesna cinjenica.

I odkud ti to da su svi Srbi bili za Jugoslaviju bez zadrske ? Znanstveno istrazivanje i dokaz molim. U cije ime je gosp. Raskovic pregovarao s Tudjmanom ?

U ime 15% glasova srpske populacije. Tko mu je dao mandat ? One zabiti od Lapca pa do Sinja, gdje su ljudi oduvijek zivili prilicno bijedno u odnosu na ostatak Hrvatske. A sto je sa Zagrebom u kome je bilo najmanje 60.000 Srba, s Rijekom, Splitom, Osijekom, Vukovarom, Petrinjom, tamo gdje je zivjelo to urbano srpsko stanovnistvo, uglavnom mladje dobi, radno-sposobno i intelektualno i ekonomski najjace kod srpskog puka uopce u toj bivsoj drzavi.

Odbori SDS-a su mozda formirani prekasno za neku jacu izbornu utrku, ali su bili formirani i u onim opcinama koje su bile vecinske srpske i tu su uglavnom potuceni od SDP-a.

Mislim da su pregovori sa SDS-om bili jedan vrlo promisljen i lukav potez HDZ, koje je kao bio "pruzanje ruke", a u stvari je bila prilika da se Srbi u Hrvatskoj prikazu kao agresivni, bradati, pijani i primitivni, sto je odskakalo od stvarne slike, posebice za Srbe u gradovima, koji su bili potpuno integrirani u hrvatsko drustvo i koji su bili svjesni da nikada nece biti dio nikakve Velike Srbije ili krnje Jugoslavije. Nevjerojatno je to s koliko je promiseljenosti HDZ usao u tu svoju izbornu trku i udario u zilu kucavicu obicnog seljaka i radnika Hrvata.

Tudjman je tocno govorio ono sto je obican covjek Hrvat osjecao i sto mu je godinama trpano u glavu. Da su za sve probleme u Hrvatskoj krivi Srbi i kad se njih rjesimo doci ce blagostanje i bice vise mjesta za Hrvate. A zemlja koja je otudjena od hrvatskog covjeka prije 4 stoljeca bit cemu vracena.

Obicna demagogija i manipualcija masa, koja se obicno zavrsi u tragediji i razocarenju, sto imamo i danas.

Zato su i danas najcesci komentari, tipa:

" Nije to ona Hrvatska o kojoj smo sanjali. Jeste da nema vise Srba i komunjara i zato Franji skidam kapu, ali fula je sve ostalo."

Pa rezultati izbora su povijesna činjenica, a na tim su izborima Srbi glasovali za SKH, stranku koja se zalagala za Jugoslaviju! Ako si glasovao za tu stranku onda je logično da si glasovao za ono za što se ta stranka zalaže, a osnovno pitanje ondašnjih izbora (državno pravni status Hrvatske) oko kojeg se SDP vrlo jasno (projugoslavenski) odredio je bilo pitanje Jugoslavije. Tvoje objašnjenje da su SKH-u Srbi dali glas jer su bili "građanski" orijentirani jest natezanje činjenica i interpretacija za koju u programu SKH nema nikakva dokaza.

Povijesna činjenica su i tri užasna srpska mitinga iz vremena 1989-1990 na koje iz srpskih krugova u Hrvatskoj nije bilo nikakvih reakcija Da ne spominjem da Srbi kroz partijske podružnice SKH u područjima u kojima su činili većinu, niti kroz SUBNOR-ovske podružnice s tih prostora nikada nisu reagirali protiv Miloševića (a on je oda kako je dopšao na vlast 1987. do tog vremena već bio nakupio dosta divljačkih nastupa); naprotiv iz tih su općinskih komiteta dolazile samo formulacije o potrebi očuvanja jugoslavenskog jedinstva i osude slovenskog separatizma, a slične je refrene sjetimo se pjevao i Milošević.
To što se velikosrpska politika općenito preračunala, pa u svom ratu za teritorije nije uspjela osvojiti ni ono za što su mislili da im je sigurno (od Vukovara, preko Pakraca do Petrinje i Drniša...) to im nije kriv nitko drugi nego oni sami. Na kraju još jedna zanimljiva činjenica: Srbi su već 10. travnja 1990(!) donijeli Odluku o zaključivanju Dogovora o udruživanju općina dalmatinskog područja i osnivanju Koordinacije, što je značilo početak srpskog autonomnog organiziranja. Ako su je tada donijeli isplanirali su je još prije toga, dakle puno prije negoli je u Hrvatskoj održan prvi krug izbora.

I konačno: s kim je Tuđman imao pregovarati: tko su bili srpski predstavnici, oni iz SDP-a koji se tih dana raspadao po nacionalnim šavovima?

Apatrid
14.04.2008., 16:15
I konačno: s kim je Tuđman imao pregovarati: tko su bili srpski predstavnici, oni iz SDP-a koji se tih dana raspadao po nacionalnim šavovima?

Tudjman nije treba pregovarati ni sa kim sa srpske strane, niti je uopce trebao davati pozornosti "srpskom pitanju ili problemu". Ono sto je SKH-SDP tada trebao preduzeti je jasan stav o buducim odnosima u federaciji. A to je provesti cistuku u stranci i reci:

Jugoslavija se raspada, i nase clanstvo mora prihvatiti neminovnost referenduma o neovisnosti i prihvatiti odluke vecine. Tko je za a tko protiv? Nista od ovog nije uradjeno vec su se skolonili ustranu, isprepadani, preplaseni, a imali su povjerenje 35% glasaca Hrvatske. Kalkulirali su i izgubili vjerodostojnost. Bili su personifikacija Ivice Racana.

Doduse, nije im ni bilo lako. S jedne strane su imali Milosevica, s druge Tudjmana, a imali su 45 godina vlasti,. pa je i narod bio sit komunizma. Ne znam, mozda drukcije nije ni moglo.

Steta sto nije dobio izbore Miko Tripalo, bas steta. Najbolji hrvatski politicar u zadnjih 50 godina. On je stvarno bio ta nekakva sredina izmedju HDZ i SDP-a.

ja more
14.04.2008., 20:33

Ne da bi ostao živ, nego bi najverovatnije bio dočekan kao car... Mrzi me sad da ti pišem šta, kako, zašto...

Slikopis
15.04.2008., 17:10
Nema pomirbe, nema oprosta. Ljetujte negdje drugdje (Bugarska, Grčka...). Naše zemlje se klonite.

Sajuuk
15.04.2008., 17:20
Nema pomirbe, nema oprosta. Ljetujte negdje drugdje (Bugarska, Grčka...). Naše zemlje se klonite.

Potpisujem. Kakav crni oprost? Ne dolazi u obzir. Umjesto toga bolje bi bilo da svatko gleda svoja posla i da fino živimo jedni pored drugih kao i sav ostali normalni svijet. Minimalni diplomatski i međuljudski kontakti i bit će nam svima bolje, tj. za Hrvate znam da će im sigurno biti bolje.

Panonicus
15.04.2008., 17:38

-- O kojoj pomirbi govoriš,pa zar ne vidiš da sudovi kažu da su pičvajz po Hrvatskoj radili pobunjeni domaći Srbi:rolleyes:

--dio ostalih (svaka im čast) časno se na našoj strani pajčio protiv tih koji su se pobunili (i ostalih iz Srbije,koji kao nisu radili ništa)

--Hrvati su katarzu za jasenovac proživjeli,platili i ispričali se, e pa kada vi prođete isto za zlodjela onih"koji nisu ratovali u Hrvatskoj" i šire onda ćemo možda imati izgleda.

--i kada 40% srbije ne bude glasovalo za Tomu Nikolića tj. šešelja..

--i kada promjenite političke učitelje koje opravdano spominješ

-- nitko te na Korčuli ubiti neće ,samo nemoj odmah početi "cepati" Turbo folk,i napraviti od Korčule malu Srbiju kao nekada... zato-šoto voće,klape..more..

Apach
16.04.2008., 12:14
-- O kojoj pomirbi govoriš,pa zar ne vidiš da sudovi kažu da su pičvajz po Hrvatskoj radili pobunjeni domaći Srbi:rolleyes:

--dio ostalih (svaka im čast) časno se na našoj strani pajčio protiv tih koji su se pobunili (i ostalih iz Srbije,koji kao nisu radili ništa)

--Hrvati su katarzu za jasenovac proživjeli,platili i ispričali se, e pa kada vi prođete isto za zlodjela onih"koji nisu ratovali u Hrvatskoj" i šire onda ćemo možda imati izgleda.

--i kada 40% srbije ne bude glasovalo za Tomu Nikolića tj. šešelja..

--i kada promjenite političke učitelje koje opravdano spominješ

-- nitko te na Korčuli ubiti neće ,samo nemoj odmah početi "cepati" Turbo folk,i napraviti od Korčule malu Srbiju kao nekada... zato-šoto voće,klape..more..

Sto se turbo folka tice , ne brini, brate, ja ga mrzim vise nego ti cetnike,njih na Korculi , neces cuti kad ja budem stigao tamo,ocisticemo mi njih odavde , cim se malo duhovno i muzicki prosvetimo,Nikolicu cemo kad tad videti ledja {inace on je po zanimanju, obican, nepismeni grobar, pa vi vidite}, i kostunici ,(jer je on nazalost novi Milosevic,ali je bio nuzno zlo kad smo ga rusili), a sto se tice politickih ucitelja tu mislim na Milosevica, ne sekiraj se, za njega uvek imam spreman GLOGOV KOLAC, za slucaj da se povampiri, dalje ja sam svoju katarzu doziveo, i u skladu sa svojim porodicnim vaspitanjem, priznajem sve srpske zlocine na Hrvatski racun i ogradjujem, se od njih, ali isto ocekujem i od vas Topli pozdrav iz kisne Srbije

Apach
16.04.2008., 12:22

Govoris kao Ante Pavelic sto nece na dobro da izadje, kad tako nesto kazes podsecas me i na Seselja, to nije u redu, al nema veze ja cu doci ako bude para... A postujem i uvazavam tvoja osecnja, kao i svakog na ovom forumu.

Apach
16.04.2008., 12:24
Potpisujem. Kakav crni oprost? Ne dolazi u obzir. Umjesto toga bolje bi bilo da svatko gleda svoja posla i da fino živimo jedni pored drugih kao i sav ostali normalni svijet. Minimalni diplomatski i međuljudski kontakti i bit će nam svima bolje, tj. za Hrvate znam da će im sigurno biti bolje.

Ja sam 95 posao u predskolsku ustanovu!!!! kakve ja veze s tim imam.@#$

sppamenko
16.04.2008., 12:34
rano je za pomirbu ljudi.

još se hdz nije obračunao sa svim hrvatskim generalima,a i srbi nam još nisu oprostili.

pomirba,da,ali tek nakon što se fumić,puhovski,pusić,šeks,mesić,sanader i ostali obračunaju sa hrvatskim zločincima koji su srušili jugoslaviju:lol:

sleng
16.04.2008., 12:51
a jebiga, pomirba...teško će to ići kad su rane svježe...ali vidim da to dobro ide, hoćeš nećeš...Hrvatine slušaju srpske cajke naveliko pa ti budi pametan...a i htjeli ne htjeli, političari će se pomiriti...oni su ionako kurve

nabrijaner
16.04.2008., 21:53
svi trebaju prvo urediti te drzavice koje su se izlegle iz sfrjota. onda kad neki hrvat ili srbo bude dobro zivio...lako je za pomirenje ili za nastavak antagonizama. medijska manipulacija ljudstvom i tehnikom je puno laksa kada ljudstvo nema kaj papati i s cim platiti racune. ondak su na trzistu ideja ethos i sve s tim u vezi jako visoko...
kada sve stima u prosjecnoj familiji, ono pun frizider, auto parkiran ispred neke kucice i gazda ispija pivu poslije posla, onda to pomirenje ima realnih izgleda.

Annatar
16.04.2008., 22:04
Zdravo , svima, verovali ili ne ,pisem vam iz Srbije, ali, ne da bih vas ne daj Boze provocirao, vec bih zeleo da cujem vase misljenje o tome , da li mislite da je moguce ,pomirenje , nasa dva naroda,bez obzira na; VUKOVAR, JASENOVAC, i sve neprilike koje smo zajedno zahvaljujuci pogresnoj politici prozivljavali.Ne, jer čak i ako izuzmemo sve vaše zločine, još uvijek ostaje činjenica da su svi vaši prijedlozi za pomirenje opet još jedan pokušaj da nas pokorite, napravite dijelom velike srbije, te strpate u mrak balkanskog primitivizma.

Gdje god ste se našli, nastao je rat. Sada ste napušteni od sviju, čak su vas i Crnogorci napustili. Nitko više neće i ne želi imati posla s vama.

velika srbija je mrtva. Pomirite se s time. Mi smo totalno nekompatibilni, kao ulje i voda: drugi jezik, drugi mentalitet, druga tradicija, druga religija, druga kultura, druga abeceda i sustav pisma, sve drugo.

Ako srbija ikada uđe u Europsku Uniju, Hrvatska treba, u slučaju da bude članica, odmah istupiti iz iste i postati neutralna kao Švicarska. Jer biti u bilo kakvoj uniji s vama, znači biti opet jedna država s vama, te opet stenjati pod "žandarskom čizmom". Bolje onda biti sam.

S nama nemate niš zajedničkoga, i nikada nebute imali. Zaboravite veliku srbiju. Zaboravite Hrvatsku. Zaboravite nas, kao da nikada nismo postojali. Nemojte komunicirati s nama, niti imati bilo kakvoga drugoga posla s nama. Ignorirajte nas. Ne pokušavajte daljnje uspostavljanje komunikacije. Ostavite nas na miru da živimo svoj život.

Annatar
16.04.2008., 22:33
Ako sam ja mogao nekontrolirano kajkati u centru Beograda ne vidim razlog zasto netko nebi mogao brekati u Hrvatskoj...istina oko podrucja najteze pogodenih u ratu bolje je izostaviti "bre" :zubo:Zato jer sam zvuk tog odvratnog jezika izaziva jezu i povraćanje. Čak ga je i čitati odvratno (ne mislim više, i ovo mi je bilo previše).

Nije ti dosta "brekanja" i "zatezanja"? Ako hoćeš još, zaputi se nazad u Bjeligrad. I po mogućnosti ostani tamo.

Perrault
16.04.2008., 23:52
Hrvati i Srbi već godinama trguju, tako da izgleda da se to pomirenje već dogodilo, a da toga mnogi još nisu svjesni.

Ako, pak, misliš na nekakvo veliko prijateljstvo između hrvatskog naroda i srpskog naroda, ono se nikad neće dogoditi (koliko ja znam, ono nikad nije niti postojalo; postoji samo povijest srpske hegemonije).

I to nema veze s razlikom katolicizam - pravoslavlje, pa ni s ratom. Čak i da nije bilo agresije, izdvajanjem iz yuge svaka je zemlja išla svojim putem i gleda svoje gole interese. Jedna drugoj će uvijek biti konkurencija u borbi za liderstvo u regiji. Koja bude stabilnija i naprednija, u nju će bogatije zemlje više ulagati.

Sve to ne znači da se trebaš bojati doći na more (HR je prilično mirna i sigurna zemlja), nego samo da će ti prijam biti kao i da dođeš u bilo koju drugu stranu zemlju. Kupit ćeš, platiti, ići kući.

Apach
17.04.2008., 10:13
Ne, jer čak i ako izuzmemo sve vaše zločine, još uvijek ostaje činjenica da su svi vaši prijedlozi za pomirenje opet još jedan pokušaj da nas pokorite, napravite dijelom velike srbije, te strpate u mrak balkanskog primitivizma.

Gdje god ste se našli, nastao je rat. Sada ste napušteni od sviju, čak su vas i Crnogorci napustili. Nitko više neće i ne želi imati posla s vama.

velika srbija je mrtva. Pomirite se s time. Mi smo totalno nekompatibilni, kao ulje i voda: drugi jezik, drugi mentalitet, druga tradicija, druga religija, druga kultura, druga abeceda i sustav pisma, sve drugo.

Ako srbija ikada uđe u Europsku Uniju, Hrvatska treba, u slučaju da bude članica, odmah istupiti iz iste i postati neutralna kao Švicarska. Jer biti u bilo kakvoj uniji s vama, znači biti opet jedna država s vama, te opet stenjati pod "žandarskom čizmom". Bolje onda biti sam.

S nama nemate niš zajedničkoga, i nikada nebute imali. Zaboravite veliku srbiju. Zaboravite Hrvatsku. Zaboravite nas, kao da nikada nismo postojali. Nemojte komunicirati s nama, niti imati bilo kakvoga drugoga posla s nama. Ignorirajte nas. Ne pokušavajte daljnje uspostavljanje komunikacije. Ostavite nas na miru da živimo svoj život.

ja nisam nikad bio za veliku Srbiju,a kolko god se vi trudili da se distancirate od Srba, isti smo mentalitet,slovenski narodi , jedino ste vi katolici, cak je Tudjman , pokusao i da dokaze da niste sloveni,imam za tebe samo jedno 2 pitanja, al bez ljutnje;Ko je hteo koga da okupira, i jel vidis ikakvu razliku izmedju srpskog i hrvatskog jezika, da ti ne treba prevodilac, mozda@#

Apach
17.04.2008., 10:19
rano je za pomirbu ljudi.

još se hdz nije obračunao sa svim hrvatskim generalima,a i srbi nam još nisu oprostili.

pomirba,da,ali tek nakon što se fumić,puhovski,pusić,šeks,mesić,sanader i ostali obračunaju sa hrvatskim zločincima koji su srušili jugoslaviju:lol:

Svaka cast, potpisujem, a s nase strane da Seselj ostane u hagu, i da ocisstimo zemlju od radikala.. peace

Zek0slav
17.04.2008., 11:12
Ma pohlepa ce nadvladati svu tu netrepeljivost i mrznju! Nemojte se vi nista brinuti.

Slazem se sa Annatom, iako mislim da ima malo subjektivan pogled na cijelu stvar. Ja sa srbima ne zelim imati nista, i forsiranje neke pomirbe nema smisla. Politicari ulazu goleme novce u srbe povratnike, kupuju im se stanovi, obnavljaju kuce,...... dok nasi branitelji jos cekaju da im se razrijesi stambeno pitanje. Hrvatska ,a i Srbija su jos debelo u ''starom'' sistemu. To ce se prekinuti tek onda kada u vlast pocnu dolaziti mladji ljudi!

champ
17.04.2008., 11:36
Meni baš izgleda kako mnogi ljudi mogu proživjeti i pet prosječnih trajanja života, a iz povijesti nikad ništa neće naučiti, niti izvuči neke zaključke...

Nakon WW II Srbi i Hrvati živjeli su praktički izmješano, i gradili zajedničku državu. Srbija se u toj državi značajno izgradila, podigla i napredovala na svim planovima. I nakon skoro 50 godina gotovo idiličnog života, opet su se pojavile krvoločne težnje za velikom srbijom, i događala su se zvjerstva, zločini i ubojstva kakva ljudski um teško može zamisliti.

Ja uopće ne gajim iluziju da nekakvo poboljšanje odnosa ili čak i prijateljstvo može IKAD izbrisati velikosrpsku ideologiju, koja će zauvijek postojati dok postoje i Srbi. Samo je pitanje vremena, tj. kada i dali će se u budućnosti pojaviti prilika za nešto sličnoga. Ako prilike bude, ne sumnjam da je Srbi neće pokušati iskoristiti.

Vjerujem i znam kako mnogi u Srbiji danas osuđuju vremena Slobe Miloševića, ali me više brine njegovih 107% osvojenih glasova, i velikosrpska osvajačka histerija s početka 90-tih..

Annatar
17.04.2008., 11:59
ja nisam nikad bio za veliku Srbiju,a kolko god se vi trudili da se distancirate od Srba,Mi se ne moramo truditi. Mi imamo svoju zemlju, svoje pismo, svoje običaje, svoj jezik, svoj identitet, svoju putovnicu - i ono kaj tebe zapravo ovdje najviše muči - svoje more i svoju Korčulu, gdje, barem što se mene tiče, nisi dobrodošao. Da mogu, zatvorio bih sve granice prema Balkanu, i ignorirao ga, što je moguće više!isti smo mentalitet,slovenski narodi Vi i mi nikada nismo bili isti, niti možemo ikada biti isti, niti bumo ikada bili isti.jedino ste vi katolici, cak je Tudjman , pokusao i da dokaze da niste sloveni,Točno, mi nismo "sloveni", a nismo ni "Slaveni", nego potječemo iz Irana, i u međuvremenu u našim žilama teče još i krv Ilira. Znam da se to vama ne sviđa, jer vam ruši svu podlogu za bilo kakvo "jedinstvo", ali to je baš dobro!imam za tebe samo jedno 2 pitanja, al bez ljutnje;Ko je hteo koga da okupira,Pa gdje se vodio rat? Na hrvatskome teritoriju, dakle vi ste nas htjeli okupirati i dalje tlačiti, pod izlikom "da gdje je makar i jedan srbin, tamo je srbija". Mi nismo išli u srbiju!i jel vidis ikakvu razliku izmedju srpskog i hrvatskog jezika,Vidim; ogromnu razliku;

za početak, jezik vam je odvratan za čitanje, a još je ogavniji kad ga se čuje; slogove naglašavate na način koji nam je stran; zatežete; gutate samoglasnike; rečenična konstrukcija vam je potpuno drugačija, rekao bih nama nakaradna, u usporedbi s onom u hrvatskome jeziku; koristite strane riječi koje mi ne razumijemo, puno od njih turskih i drugih korjena; i imate onaj odvratni "pravopis po Vuku", što je izuzetno iritirajuće kod čitanja stranih, posebice engleskih riječi. A i vrlo je primitivno.da ti ne treba prevodilac, mozda@#Da, treba mi, jer ja većinu srpskih izraza i riječi ne razumijem; napr. jednog Šumadinca bih teško, ako uopće, mogao razumjeti.

Pročitaj malo ovaj tekst, te ga proanaliziraj. Zatim ga pokušaj napisati na svojemu jeziku (koji god taj bio), bez utjecaja hrvatskoga jezika, hrvatskih riječi, te hrvatske rečenične konstrukcije u njemu. Vidjeti ćeš, biti će potpuno drugačiji; čak će i "iste riječi" biti drugačije napisane, odn. neće imati sva slova koja bi imale u hrvatskome jeziku, ako će uopće biti iste riječi!

A što se pak mene tiče, ja bih rado izbacio čak i "ć", te "dž", jer smo ta slova odn. glasove "dobili", točnije, bili prisiljeni preuzeti od vas. Starohrvatski jezik ima samo "č" te "đ", a vaša slova mu nikada nisu ni bila potrebna!

Ujedno, smatraj ovaj upis mojom zadnjom komunikacijom. Niti želim, niti tražim bilo kakav kontakt ili komunikaciju s vama.

vnazor
17.04.2008., 21:11
Evo sad ću se uključiti.
Ja sam Hrvat iz Srbije, zapravo iz Zemuna, što jest Srbija, ali je zapravo povijesni hrvatski grad. No, dobro, to i nije odveć bitno za ovu temu, samo sam se htio predstaviti. Apach je možda tolerantan čovjek, netko komu se ne dopada trenutačna situacija u njegovoj zemlji, pa bi htio dokazati da u Srbiji ima i "normalnih" poput njega. Ne znam koliko ga pamćenje služi, budući živi u centralnoj Srbiji, ali u Srijemu, u dijelu Srbije u kome su oni autohtoni i stariji od Srba, Hrvati su jedva preživjeli. Tukli su nas, ubijali, protjerivali,... Mi koji smo ostali, ne doživljavamo državu u kojoj prisilno živimo kao svoju i kao - prijateljsku. Nismo rušili balvane na ceste, pucali po susjedima i rušili njezine gradove, a ipak nas je više od 40 tisuća moralo napustiti svoje pradjedovske temelje. Možda bi volio otići na Korčulu. Možda bi se proveo bolje nego u Grčkoj ili Bugarskoj. Ali, rane su friške i teško da se ne bi našao netko tko te ne bi primjetio i pomislio da si upravo ti jedan od onih koji su pucali po Hrvatskoj. Vjerojatno nisi, ali...
Ako budeš imao strpljenja, jednoga dana ćeš moći otići u Hrvatsku, a da ne strepiš od reakcije Hrvata na tvoje prisustvo na hrvatskom tlu. To će se dogoditi onda kad se država Srbija iskreno pokaje za zločine nad Hrvatima, kad javno prizna zločine koje je počinila s ciljem stvaranja Velike Srbije i kad to Hrvatima sjedne. No, i sam si svjestan da se to još dugo neće dogoditi. Evo, bit će izbori, sva je prilika da će na njima dobiti crno-crvena koalicija, a to ne vodi k pomirenju.

Saul Tigh
17.04.2008., 21:13
ja nisam nikad bio za veliku Srbiju,a kolko god se vi trudili da se distancirate od Srba, isti smo mentalitet,slovenski narodi , jedino ste vi katolici, cak je Tudjman , pokusao i da dokaze da niste sloveni,imam za tebe samo jedno 2 pitanja, al bez ljutnje;Ko je hteo koga da okupira, i jel vidis ikakvu razliku izmedju srpskog i hrvatskog jezika, da ti ne treba prevodilac, mozda@#

Vjerojatno si dobronamjeran, obzirom da si kao što sam kažeš 1995. krenuo u malu školu, ali opet ideš s nekim pomalo romantičarskim idejama o Hrvatima i Srbima.
Mentalitet je vrlo različit i između samih Hrvata, a kamo li između Hrvata i Srba iako zbog zemljopisnog okruženja Slavonac ima više dodirnih točaka s vašim Lalama nego s korčulanskim bodulima - tako da je pitanje sličnosti mentaliteta vrlo relativna stvar i ne bi ga trebalo koristiti kao argument ni za ni protiv.

Slavenstvo nije faktor zbližavanja jer su zapadni, istočni a posebno južni Slaveni najviše zla u pravilu nanijeli jedni drugima. Koliko puta su ratovali Srbi i Bugari od 1885. do 1945. a spaja vas još i pravoslavlje i (donekle) ćirilica.

O tome tko je koga htio okupirati... zar treba rasprava?
A ima naroda koji ne govore sličan jezik kao naša dva nego isti - pa se ne trpe međusobno, UK ti prvi primjer, a ima ih po svijetu još.
Dođi kao turist na Korčulu, zabavi se, ali to će raditi i Englez i Talijan i Rus koji tamo dođu i svi su jednako dobrodošli gosti, nitko više nitko manje.

Onda kad Srbi Hrvatima budu isto što Mađari (s kojima smo bili u istoj državi ravno 12 puta duže nego s vama - obje Juge 68 godina, od 1102 do 1918 - 816 godina) - to će biti ne pomirba u stilu sratsva i jebinstva nego prirodno stanje stvari između dva susjedna, ali različita naroda.
Bez obzira na jezik, mentalitet itd.

Apach
17.04.2008., 21:54
Vjerojatno si dobronamjeran, obzirom da si kao što sam kažeš 1995. krenuo u malu školu, ali opet ideš s nekim pomalo romantičarskim idejama o Hrvatima i Srbima.
Mentalitet je vrlo različit i između samih Hrvata, a kamo li između Hrvata i Srba iako zbog zemljopisnog okruženja Slavonac ima više dodirnih točaka s vašim Lalama nego s korčulanskim bodulima - tako da je pitanje sličnosti mentaliteta vrlo relativna stvar i ne bi ga trebalo koristiti kao argument ni za ni protiv.

Slavenstvo nije faktor zbližavanja jer su zapadni, istočni a posebno južni Slaveni najviše zla u pravilu nanijeli jedni drugima. Koliko puta su ratovali Srbi i Bugari od 1885. do 1945. a spaja vas još i pravoslavlje i (donekle) ćirilica.

A ima naroda koji ne govore sličan jezik kao naša dva nego isti - pa se ne trpe međusobno, UK ti prvi primjer, a ima ih po svijetu još.
Dođi kao turist na Korčulu, zabavi se, ali to će raditi i Englez i Talijan i Rus koji tamo dođu i svi su jednako dobrodošli gosti, nitko više nitko manje.

Onda kad Srbi Hrvatima budu isto što Mađari (s kojima smo bili u istoj državi ravno 12 puta duže nego s vama - obje Juge 68 godina, od 1102 do 1918 - 816 godina) - to će biti ne pomirba u stilu sratsva i jebinstva nego prirodno stanje stvari između dva susjedna, ali različita naroda.
slazem se, mozda nije pravo pitanje pomirenje, nego normalizacija odnosa, jer gledaj ja se sa tobom nisam svadjao , licno, sto bi se mirili,a verujem da ces se i ti sloziti sa mnom, bez ikave doze romantizma, ako si ti dobar covek , nema veze koje si nacije, ako bi ti bio dobar prema meni vratio bi ti duplo , pa makar ti bio hrvat, musliman,madjar, dusa je ipak najvaznija

Apach
17.04.2008., 21:59
Evo sad ću se uključiti.
Ja sam Hrvat iz Srbije, zapravo iz Zemuna, što jest Srbija, ali je zapravo povijesni hrvatski grad. No, dobro, to i nije odveć bitno za ovu temu, samo sam se htio predstaviti. Apach je možda tolerantan čovjek, netko komu se ne dopada trenutačna situacija u njegovoj zemlji, pa bi htio dokazati da u Srbiji ima i "normalnih" poput njega. Ne znam koliko ga pamćenje služi, budući živi u centralnoj Srbiji, ali u Srijemu, u dijelu Srbije u kome su oni autohtoni i stariji od Srba, Hrvati su jedva preživjeli. Tukli su nas, ubijali, protjerivali,... Mi koji smo ostali, ne doživljavamo državu u kojoj prisilno živimo kao svoju i kao - prijateljsku. Nismo rušili balvane na ceste, pucali po susjedima i rušili njezine gradove, a ipak nas je više od 40 tisuća moralo napustiti svoje pradjedovske temelje. Možda bi volio otići na Korčulu. Možda bi se proveo bolje nego u Grčkoj ili Bugarskoj. Ali, rane su friške i teško da se ne bi našao netko tko te ne bi primjetio i pomislio da si upravo ti jedan od onih koji su pucali po Hrvatskoj. Vjerojatno nisi, ali...
Ako budeš imao strpljenja, jednoga dana ćeš moći otići u Hrvatsku, a da ne strepiš od reakcije Hrvata na tvoje prisustvo na hrvatskom tlu. To će se dogoditi onda kad se država Srbija iskreno pokaje za zločine nad Hrvatima, kad javno prizna zločine koje je počinila s ciljem stvaranja Velike Srbije i kad to Hrvatima sjedne. No, i sam si svjestan da se to još dugo neće dogoditi. Evo, bit će izbori, sva je prilika da će na njima dobiti crno-crvena koalicija, a to ne vodi k pomirenju.

znam za progon , tj pokusaj progona hrvata iz Vojvodine od 91 - 95 god , e dal su uspeli da ih isteraju, ne znam to , nase vlasti kriju i prave se gluvi, ja nikog ne amnestiram za zlocine,ali o sremu i hrvatima ne mogu da pricam, nemam podataka, ako je tako ko sto kazes to je strasno

narayan001
17.04.2008., 22:06
slazem se, mozda nije pravo pitanje pomirenje, nego normalizacija odnosa, jer gledaj ja se sa tobom nisam svadjao , licno, sto bi se mirili,a verujem da ces se i ti sloziti sa mnom, bez ikave doze romantizma, ako si ti dobar covek , nema veze koje si nacije, ako bi ti bio dobar prema meni vratio bi ti duplo , pa makar ti bio hrvat, musliman,madjar, dusa je ipak najvaznija

ma apach, vidim da si ti neki ok i pozitivan lik.
slobodno dođi na korčulu. i bit će ti vjerojatno bolje tamo nego prosječnom englezu ili nijemcu. razumijet ćeš što govore domoroci i oni tebe bez upotrebe stranog jezika.
:)

grand duchess
17.04.2008., 22:36

Svaka cast :s!

bonislav
17.04.2008., 23:01

Bez uvrede stari, ali ja bih ipak normalizirao odnose sa nekom rasnom Srpkinjom,ne sa tobom.:D:cerek::mig:

Apatrid
17.04.2008., 23:37
Ma pohlepa ce nadvladati svu tu netrepeljivost i mrznju! Nemojte se vi nista brinuti.

Slazem se sa Annatom, iako mislim da ima malo subjektivan pogled na cijelu stvar. Ja sa srbima ne zelim imati nista, i forsiranje neke pomirbe nema smisla. Politicari ulazu goleme novce u srbe povratnike, kupuju im se stanovi, obnavljaju kuce,...... dok nasi branitelji jos cekaju da im se razrijesi stambeno pitanje. Hrvatska ,a i Srbija su jos debelo u ''starom'' sistemu. To ce se prekinuti tek onda kada u vlast pocnu dolaziti mladji ljudi!

Ne znam za tocan broj Srba kojima je onemoguceno pravo na otkup drustvenih stanova, ali mislim da se radi oko 30.000 zahtjeva. U BiH je ovo rjeseno po sistemu "svako na svoje". Jedino pravo i moguce rjesenje. Zasto isti princip nije primjenjen u Hrvatskoj je stavrno nepoznanica. Cak mi je poznato ni da Vukovarci koji su bili u progonstvu 15 godina ne mogu oktupiti svoje stare stanove.

Hrvatska kao drzava Srbima ne treba praviti nove stanove, vec jednostavno stare stanove vratiti onima koji su u njima bili do njihove uzurpacije ili otimacine. E sad, sto ce oni s njima, prodati ih, zivjeti u njima, to je njihova stvar.

Braniteljima drzava treba izgraditi nove stanove i rjesiti im stambeno pitnaje, ali ne preko ledja drugih.

Ime Zauzeto
17.04.2008., 23:48
Prvi korak je da nam date novac za svu ratnu stetu, direktnu i indirektnu koju ste napravili u proslom ratu, onda cemo dalje razgovarati.

Apach
18.04.2008., 00:04
Bez uvrede stari, ali ja bih ipak normalizirao odnose sa nekom rasnom Srpkinjom,ne sa tobom.:D:cerek::mig:
Nemam nista protiv kazanovo,ali daj mi sredi zauzvrat za neku plavu hrvaticu, ima da je cuvam ko suvo zlato

Apatrid
18.04.2008., 00:07

Srpski i hrvatski nisu slicni, nego isti jezici. I cirilica je cak staro hrvatsko pismo. Problem je u imenu. Njemacki u Austriji i njemacki u Svicarskoj se razlikuju daleko vise od srpskog i hrvatskog, pa opet su isti jezici po definiciji. Srbi, Hrvati, "Bosnjaci" i Crnogorci govore svi istim jezikom, koji ima regionalne varijacije, ali njegova najcistija forma je u Istocnoj hercegovini.

Ali, kako nazvati taj jezik ? Najbolja definicija je da ga Srbi zovu srpski, a Hrvati hrvatskim, Bosnjaci Bosnjackim a Crnogorci crnogorskim.

A ovo o UK nije istina. Niti jedna od autohtonih etnickih skupina na otoku ne govori istim jezikom. Englezi govore engleskim, Skoti Scottish Gaelic, Welsani Welsh, Irci irskim. Druga je stvar sto su Englezi zbog brojnosti nametnuli engleski kao glavni jezik, pa ostali jezici manje vise izumiru.

Ne znam zasto se uvijek uzimaju negativni primjeri iz proslosti Srba i Hrvata. Stvarno nema potrebe. Treba gajiti poztivne stvari, recimo partizanski pokret. Aii ne olos poput Bobetka, Tudjmana, Aralice, ili Djodana, Veselice i ostalog nacionalstickog truleza i sljama, vec ljudi poput Ante Banine, Vicka Krstulovica, Ognjena Price, Ivana Gorana Kovacica, Marka Oreskovica, Ante Jurjevica, Ive Lole Ribara itd. Ovo su bili istinski heroji kojima treba skinuti kapu i reci hvala. Vjerovali su u ljubav i slogu medju ljudima a ne svadje, predrasude i ubijanja.

Apach
18.04.2008., 00:22
Mi se ne moramo truditi. Mi imamo svoju zemlju, svoje pismo, svoje običaje, svoj jezik, svoj identitet, svoju putovnicu - i ono kaj tebe zapravo ovdje najviše muči - svoje more i svoju Korčulu, gdje, barem što se mene tiče, nisi dobrodošao. Da mogu, zatvorio bih sve granice prema Balkanu, i ignorirao ga, što je moguće više!Vi i mi nikada nismo bili isti, niti možemo ikada biti isti, niti bumo ikada bili isti.Točno, mi nismo "sloveni", a nismo ni "Slaveni", nego potječemo iz Irana, i u međuvremenu u našim žilama teče još i krv Ilira. Znam da se to vama ne sviđa, jer vam ruši svu podlogu za bilo kakvo "jedinstvo", ali to je baš dobro!Pa gdje se vodio rat? Na hrvatskome teritoriju, dakle vi ste nas htjeli okupirati i dalje tlačiti, pod izlikom "da gdje je makar i jedan srbin, tamo je srbija". Mi nismo išli u srbiju!Vidim; ogromnu razliku;

za početak, jezik vam je odvratan za čitanje, a još je ogavniji kad ga se čuje; slogove naglašavate na način koji nam je stran; zatežete; gutate samoglasnike; rečenična konstrukcija vam je potpuno drugačija, rekao bih nama nakaradna, u usporedbi s onom u hrvatskome jeziku; koristite strane riječi koje mi ne razumijemo, puno od njih turskih i drugih korjena; i imate onaj odvratni "pravopis po Vuku", što je izuzetno iritirajuće kod čitanja stranih, posebice engleskih riječi. A i vrlo je primitivno.Da, treba mi, jer ja većinu srpskih izraza i riječi ne razumijem; napr. jednog Šumadinca bih teško, ako uopće, mogao razumjeti.

Pročitaj malo ovaj tekst, te ga proanaliziraj. Zatim ga pokušaj napisati na svojemu jeziku (koji god taj bio), bez utjecaja hrvatskoga jezika, hrvatskih riječi, te hrvatske rečenične konstrukcije u njemu. Vidjeti ćeš, biti će potpuno drugačiji; čak će i "iste riječi" biti drugačije napisane, odn. neće imati sva slova koja bi imale u hrvatskome jeziku, ako će uopće biti iste riječi!

A što se pak mene tiče, ja bih rado izbacio čak i "ć", te "dž", jer smo ta slova odn. glasove "dobili", točnije, bili prisiljeni preuzeti od vas. Starohrvatski jezik ima samo "č" te "đ", a vaša slova mu nikada nisu ni bila potrebna!

Ujedno, smatraj ovaj upis mojom zadnjom komunikacijom. Niti želim, niti tražim bilo kakav kontakt ili komunikaciju s vama.

Ako si iz Irana , primi Islam,ako me ne razumes, znaci da nisi obrazovan{obrazovani ljudi znaju vise jezika},ako sam te uvredio izvini,a ako me mrzis, imas problem sa sobom, pa valjda zato glumis Rojnicu,,rascisti prvo sa svojim kompleksima, i prihvati razlicitosti na svetu,ovo nije, poziv ninakakvo jedinstvo vec pokusaj rasciscavanja sa mracnom prosloscu, koja nikad nece biti zaboravljena, unistice te mrznja ,ako se tako hrvatstvo dokazuje, brzo cete ugasiti svecu ko i mi srbi,sto se Korcule tice, ne sekiraj se ,zbog takvih poput tebe, ja cu rado kupiti avio kartu za Valenciu,ali ce tvoja drzava ostati bez prihoda,a ja bez novih poznanstava Respect

Gospar
18.04.2008., 02:07
Treba gajiti poztivne stvari, recimo partizanski pokret. Aii ne olos poput Bobetka, Tudjmana, Aralice, ili Djodana, Veselice i ostalog nacionalstickog truleza i sljama, vec ljudi poput Ante Banine, Vicka Krstulovica, Ognjena Price, Ivana Gorana Kovacica, Marka Oreskovica, Ante Jurjevica, Ive Lole Ribara itd. Ovo su bili istinski heroji kojima treba skinuti kapu i reci hvala. Vjerovali su u ljubav i slogu medju ljudima a ne svadje, predrasude i ubijanja.
Odi su napisane teške laži i obmane. Ispravit ću samo jednu.

Polupismeni Ante Jurjević, zvani Baja, je bio istinski partizanski ološ. On nije vjerovao u ljubav i slogu, imo je predrasude i odgovoran je za ubojstva par stotina nedužnih civila. Samo na Daksi pobijeno je priko stotinu.
Skidat kapu tak'om smeću je van svake pameti.

Apach
18.04.2008., 07:44
[QUOTE=Apatrid;13658196]Srpski i hrvatski nisu slicni, nego isti jezici. I cirilica je cak staro hrvatsko pismo. Problem je u imenu. Njemacki u Austriji i njemacki u Svicarskoj se razlikuju daleko vise od srpskog i hrvatskog, pa opet su isti jezici po definiciji. Srbi, Hrvati, "Bosnjaci" i Crnogorci govore svi istim jezikom, koji ima regionalne varijacije, ali njegova najcistija forma je u Istocnoj hercegovini.

Ali, kako nazvati taj jezik ? Najbolja definicija je da ga Srbi zovu srpski, a Hrvati hrvatskim, Bosnjaci Bosnjackim a Crnogorci crnogorskim.

A ovo o UK nije istina. Niti jedna od autohtonih etnickih skupina na otoku ne govori istim jezikom. Englezi govore engleskim, Skoti Scottish Gaelic, Welsani Welsh, Irci irskim. Druga je stvar sto su Englezi zbog brojnosti nametnuli engleski kao glavni jezik, pa ostali jezici manje vise izumiru.

Za jezik potpis, vidite ja na ovom forumu , pisen cistim jezikom srba, ali u mom mestu je jezik pomesana varijacija srpskog, bugarskog i makedonskog, jezika, da govorim "lokalnim" jezikom niko od vas me ne bi razumeo ni rec, hocu da kazem, veca je razlika izmedju govornog podrucja Beograda, i mog mesta nego izmedju hrvatskog i srpskog

Panonicus
18.04.2008., 08:17
Evo sad ću se uključiti.

--pametno zbori pametni Srijemac:top:

Apatrid
18.04.2008., 08:50
Odi su napisane teške laži i obmane. Ispravit ću samo jednu.

Polupismeni Ante Jurjević, zvani Baja, je bio istinski partizanski ološ. On nije vjerovao u ljubav i slogu, imo je predrasude i odgovoran je za ubojstva par stotina nedužnih civila. Samo na Daksi pobijeno je priko stotinu.
Skidat kapu tak'om smeću je van svake pameti.

Bio je i Marko Oreskovic "Krntija" teska baraba, probisvijet i bitanga, pa je bio i ostao narodni heroj. " Drug je Marko hrvatskog roda, ali je majka srpskoga naroda". Branio je Srbe u Hrvatskoj od Ustaskog terora. Vidio je nepravdu i genocid svojim golim okom i to vise nije mogao trpjeti.

Time mu se svi grijesi oprastaju. Ante Banina je svojim odlaskom u Liku ucinio dosta na poboljsanju odnosa izmedju Srba i Hrvata i bio je ta kljucna prevaga da Srbi tamo ne odu u cetnike, nego u partizane, sto se uglavnom i desilo.

Srbi u Slavoniji, na Kordunu, Lici i Baniji nisu morali otic ka partizanima, mogli su slobodno u cetnike, i to mozemo ponajvise zahvaliti hrvatskim partizanima (istinskim). Nije li bivsi ministar unutarnjih poslova Boljkovac proveo cijeli svoj ratni put po srpskim selima Petrove Gore ?

Apach
18.04.2008., 10:30
--pametno zbori pametni Srijemac:top:

Jasta

Saul Tigh
18.04.2008., 21:24
Srpski i hrvatski nisu slicni, nego isti jezici. I cirilica je cak staro hrvatsko pismo. Problem je u imenu. Njemacki u Austriji i njemacki u Svicarskoj se razlikuju daleko vise od srpskog i hrvatskog, pa opet su isti jezici po definiciji. Srbi, Hrvati, "Bosnjaci" i Crnogorci govore svi istim jezikom, koji ima regionalne varijacije, ali njegova najcistija forma je u Istocnoj hercegovini.

UK English i US English su zapravo isti jezik pa ih se svud u svijetu razlikuje, MS Word ih ima odvojene u language toolsu, a razlika je daleko manja nego kod hrvatskog i srpskog književnog standarda koji ipak nisu isti nego vrlo slični jezici jer osim fonda riječi razlikuju ih i gramatička pravila.
I zašto tupiti oko jezika?

Minoran broj Škota priča gaelic i to već stoljećima, ali njihova anglofonost ih nije navela da vole Engleze išta više - u tom smislu treba promatrati govorenje istog ili sličnog jezika u odnosima između naroda.

Za jezik potpis, vidite ja na ovom forumu , pisen cistim jezikom srba, ali u mom mestu je jezik pomesana varijacija srpskog, bugarskog i makedonskog, jezika, da govorim "lokalnim" jezikom niko od vas me ne bi razumeo ni rec, hocu da kazem, veca je razlika izmedju govornog podrucja Beograda, i mog mesta nego izmedju hrvatskog i srpsko

Tu pišeš svojim književnim standardom kao i Hrvati svojim, ali ni tebi hrvatski lokalni govori neće bit ništa razumljiviji nego tvoj nama. Poslušaj nekog govornika korčulanskog dijalekta kad budeš tamo.
Zapravo pogledaj ovo : http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/poslusajte-neke-hrvatske-dijalekte-nikad-ne-biste-rekli-da-je-to-hrvatski-jezik.html

Saul Tigh
18.04.2008., 21:37
Treba gajiti poztivne stvari, recimo partizanski pokret.

Jedna od tekovina tog pokreta, bratstvo i jedinstvo, koje je postalo sveta krava druge Jugoslavije je na kraju unesrećilo svih 6 naroda bivše federacije jer se nije smjelo otvoreno i nedogmatski raspraviti odnose između istih, a raspad Partije koja je čuvala svetu kravu doveo je do eksplozije svih tabu tema od WW2 pa sve do devedesetih.

Apatrid
18.04.2008., 23:52
Jedna od tekovina tog pokreta, bratstvo i jedinstvo, koje je postalo sveta krava druge Jugoslavije je na kraju unesrećilo svih 6 naroda bivše federacije jer se nije smjelo otvoreno i nedogmatski raspraviti odnose između istih, a raspad Partije koja je čuvala svetu kravu doveo je do eksplozije svih tabu tema od WW2 pa sve do devedesetih.

To sam i ja mislio 80-ih, pa sam se prevario 90-ih, jer ocigledno nismo bili zreli gledati stvari na normalan, racionalan nacin. Ili sve ili nista, ili ljubav ili mrznja. Kad se voli, voli se strasno, kad se mrzi, mrzi se jos strasnije. Takav je valjda mentalitet ovog podneblja. Stalno dolazi do krvi. Drukcije valjda ne moze.

Partizanski pokret jeste bio boljsevicki, ali bilo je tu i dosta demokraticnosti u pocetku, ali je ta struja izgubila na kraju rata od Titove i Kardeljeve.

Jugoslavija se jest raspala jer nije bilo demokracije i sto nije bila postavljena na demokratskim osnovama, vec silom jedne ideologije i rezima, ali mozda bolje nismo ni zasluzili.

Gospar
19.04.2008., 00:22
Bio je i Marko Oreskovic "Krntija" teska baraba, probisvijet i bitanga, pa je bio i ostao narodni heroj. " Drug je Marko hrvatskog roda, ali je majka srpskoga naroda".
Tebi su u istom rangu Krntija i Baja.
Dokazanog ratnog zločinca Antu Jurjevića nazivaš narodnim herojem, a legendarnog partizanskog gerilca-prvoborca Bobetka nazivaš ološem. Jesi li ti pjan ?
Krntija je ubijen '41., a Baja je ubijao '44.-'45. nedužne civile.
Branio je Srbe u Hrvatskoj od Ustaškog terora.
... a onda su ga ti isti Servi (četnici) iz zahvalnosti ubili i bacili u jamu, u jesen '41.

Apach
19.04.2008., 11:46
Tebi su u istom rangu Krntija i Baja.
Dokazanog ratnog zločinca Antu Jurjevića nazivaš narodnim herojem, a legendarnog partizanskog gerilca-prvoborca Bobetka nazivaš ološem. Jesi li ti pjan ?
Krntija je ubijen '41., a Baja je ubijao '44.-'45. nedužne civile.

... a onda su ga ti isti Servi (četnici) iz zahvalnosti ubili i bacili u jamu, u jesen '41.

Dobro ljudi , nemojte sad o partizanima, ni meni uopste nisu mili , udaljili ste se od teme i bespotrebno raspravljate, svadjate se, leseve smo vec brojali, ne treba nam to vise, a o partizanima cu reci ovo; toliko su pravoslavnih , crkava popalili, toliko uglednih ljudi pobili , "heroji suma", da je to strasno, kakvi su, onda to 'Oslobodioci"...

Apatrid
19.04.2008., 13:54
Dobro ljudi , nemojte sad o partizanima, ni meni uopste nisu mili , udaljili ste se od teme i bespotrebno raspravljate, svadjate se, leseve smo vec brojali, ne treba nam to vise, a o partizanima cu reci ovo; toliko su pravoslavnih , crkava popalili, toliko uglednih ljudi pobili , "heroji suma", da je to strasno, kakvi su, onda to 'Oslobodioci"...

Ajde ne budali. Srbija ni milimetra asfalta nije imala do dolaska komunista. Bila jest burzoazija prije drugog rata, 10% stanovnistva, o ostalo nije vidilo ni g od grada. Sela WC nisu imala. Sjeti se samo filma "Ko to tamo peva", koje je vrlo zorno odslikao Srbiju 40-ih.

Daleko da je Hrvatska bila u boljem stanju. Zaostala, agrarna zemlja. O BiH i Kosovu, Crnoj Gori ni ne vrijedi pricati. Civilizacijski pomak od 1955 do 1975 je nesto nevjerjatno, necuveno u povijesti ovih prostora.

Pa sto onda sto su rusli crkve ? Kad bi iz tih crkava izlazilo nesto humano, ljudsko i pametno bilo bi mi zao, a ovako. Amfilohije Radovic se javno stavlja kao zastitnik ratnih zlocinaca, a to ti je drugi covjek SPC-a. Pa ti sad vidi.

Apach
19.04.2008., 22:53
Ajde ne budali. Srbija ni milimetra asfalta nije imala do dolaska komunista. Bila jest burzoazija prije drugog rata, 10% stanovnistva, o ostalo nije vidilo ni g od grada. Sela WC nisu imala. Sjeti se samo filma "Ko to tamo peva", koje je vrlo zorno odslikao Srbiju 40-ih.

Daleko da je Hrvatska bila u boljem stanju. Zaostala, agrarna zemlja. O BiH i Kosovu, Crnoj Gori ni ne vrijedi pricati. Civilizacijski pomak od 1955 do 1975 je nesto nevjerjatno, necuveno u povijesti ovih prostora.

Pa sto onda sto su rusli crkve ? Kad bi iz tih crkava izlazilo nesto humano, ljudsko i pametno bilo bi mi zao, a ovako. Amfilohije Radovic se javno stavlja kao zastitnik ratnih zlocinaca, a to ti je drugi covjek SPC-a. Pa ti sad vidi.

Dobro, to je tacno za reforme.skidam kapu, ali ne mogu se "revolucijom", opravdati pobijeni ljudi , posle rata, koji su bili protiv, komunista, drugo, ja sam protiv pravca(komunizam), koji me uci da nema Boga,u kome nema slobode misljenja i govora, i koji me uci da volim predsednika drzave , vise od mame i tate, kao u filmu "Tito i ja", a sto se Amfilohija tice, on je ratni huskac,a ima on mnogo kopija ,vladika Filaret ,podrzava radikale, Artemije nas tera da ratujemo, dok god su nam takvi u crkvi , necemo normalizovati odnose,ali to ne opravdava ono , "pa sta ako su palili", pa katolicki biskupi su vodili srbe na streljanje u Jasenovac , pa bi ja kao hriscanin osudio svakog Srbina , koji se usudi da pokusa da zapali katedralu u Novom Sadu, a za nase vladike i reformu, potpis...

Belicvet
20.04.2008., 01:17
Evo sad ću se uključiti.
Ja sam Hrvat iz Srbije, zapravo iz Zemuna, što jest Srbija, ali je zapravo povijesni hrvatski grad. No, dobro, to i nije odveć bitno za ovu temu, samo sam se htio predstaviti.
"Zemunac", cenim tvoj post ali mi reci gde se nalazi "Pasa" ili sta je jos pored "Sarana"...? U Zemunu, mislim?
Drugo, decko je lepo rekao mnoge stvari koje bi ti trebao da potpuno razumes, obzirom da si iz "starog i povijesnog grada" ali to se ic nije dogodilo:ne zna:

Constatinopol
20.04.2008., 10:58
Mogućmnost pomirenja ne postoji. Jutros sam čuo od neke Hrvatice da je njen otac domobran trebao pobiti više srpskih civila u WW2 ratu u Hrvatskoj. Nacionalističke gamadi je previše u ovim banana republikicama,a Americi očito paše da smo takvi,a ne napredni i orijentirani na društvo i ekonomiju,već na plemenske i sektaške podjele.

Pomirenja neće biti dok ne odraste ova mlađarija šta nije toliko zadojena mržnjiom,znači za cca. nekih 20 godina

snezana mk
20.04.2008., 11:07
Mislim da nikad nece doci do pomirenja,možda za 50 god jer i djeca rastu s tom mržnjom,nažalost tragove koje ostavljaju ratovi se ne brišu brzo,treba puno vremena da prođe, da se izrodi neka nova generacija koja neće biti zadojena mržnjom.

ekompf
20.04.2008., 11:41
Ne.

Enchantress
20.04.2008., 17:36

Ne možeš sa takvim stavovima na letovanje u Hrvatsku. Moraš shvatiti sve što se dogodilo i kako je sada i ne očekivati da će većina ljudi na koje naiđeš razmišljati kao ti. Moraš malo realnije sagledati situaciju. Bio je rat, ljudi su ginuli, ostali bez svega, izgubili najbliže, proživeli strašne traume... Ne možeš sada odjednom tamo upasti sa ovakvom pričom. Zašto želiš da ideš baš u Hrvatsku na more?
Ja sam 2006. godine provela 1.5 mesec u Splitu kod prijateljice u gostima i u toku tog mog boravka smo putovale po celoj Dalmaciji, uključujući i Dubrovnik, Hvar, Brač... Planiram da odem do nje opet na nekoliko dana ovog leta. Možda ti mogu dati neku korisnu informaciju. :ne zna:

Inače, čemu bi trebalo da vodi to 'pomirenje između Srba i Hrvata'?

1) Novom bratstvu i jedinstvu? 'Bratstvo i jedinstvo' je bilo veštačka ideja i ne verujem da će se ikada obnoviti - fine ljude za druženje ćeš uvek i svuda naći, podjednako kao što ćeš naići i na grozne ljude, kako u svojoj zemlji tako i u nekoj drugoj. Nikada ne možeš biti prijatelj sa svima. A 'ljubav' među narodima i državama ne postoji. Postoji samo interes.

2) Tome da kao Srbin u Hrvatskoj ili Hrvat u Srbiji budeš potpuno siguran da nećeš doživeti nikakvu neprijatnost? Za to treba proći još mnogo vremena. Ne može ti niko na internet forumu garantovati da ti se neće ništa neprijatno dogoditi ako odeš u Hrvatsku na more. Možeš na svakoga naleteti. Isto tako, možeš imati sjajna iskustva i upoznati divne ljude. To je lutrija.

Apach
20.04.2008., 22:40
Ne možeš sa takvim stavovima na letovanje u Hrvatsku. Moraš shvatiti sve što se dogodilo i kako je sada i ne očekivati da će većina ljudi na koje naiđeš razmišljati kao ti. Moraš malo realnije sagledati situaciju. Bio je rat, ljudi su ginuli, ostali bez svega, izgubili najbliže, proživeli strašne traume... Ne možeš sada odjednom tamo upasti sa ovakvom pričom. Zašto želiš da ideš baš u Hrvatsku na more?
Ja sam 2006. godine provela 1.5 mesec u Splitu kod prijateljice u gostima i u toku tog mog boravka smo putovale po celoj Dalmaciji, uključujući i Dubrovnik, Hvar, Brač... Planiram da odem do nje opet na nekoliko dana ovog leta. Možda ti mogu dati neku korisnu informaciju. :ne zna:

Inače, čemu bi trebalo da vodi to 'pomirenje između Srba i Hrvata'?

1) Novom bratstvu i jedinstvu? 'Bratstvo i jedinstvo' je bilo veštačka ideja i ne verujem da će se ikada obnoviti - fine ljude za druženje ćeš uvek i svuda naći, podjednako kao što ćeš naići i na grozne ljude, kako u svojoj zemlji tako i u nekoj drugoj. Nikada ne možeš biti prijatelj sa svima. A 'ljubav' među narodima i državama ne postoji. Postoji samo interes.

2) Tome da kao Srbin u Hrvatskoj ili Hrvat u Srbiji budeš potpuno siguran da nećeš doživeti nikakvu neprijatnost? Za to treba proći još mnogo vremena. Ne može ti niko na internet forumu garantovati da ti se neće ništa neprijatno dogoditi ako odeš u Hrvatsku na more. Možeš na svakoga naleteti. Isto tako, možeš imati sjajna iskustva i upoznati divne ljude. To je lutrija.
Tacno, lutrija ,ali ja volim da se kockam (ne mislim da bi mi glava dosla u pitanje)

dadić
21.04.2008., 21:05
ja mislim da još vremena treba proč, mnogim ljudima su rane još sviježe. osim toga, uvijek s neke starne padne provokacija koja uznemiri previše ljudi....zato mislim da treba proč još vremena, tim više kaj 40%srba podržava radikale(koji još govore o velikoj srbiji koja je več do sad uzela previše života) i kaj među mladim hrvatima ima sve više seljačina koji se furaju na ustaštvo. stoga treba bit strpljiv, nisam optimističan za "pomirdbu" u bližoj budučnosti

Watrous
21.04.2008., 23:09
Nece se HDZ jos dugo .urciti na vlasti.Cim u Srbiji padnu cetnici i ovi u Zagrebu ce da pakuju kofere..

A kada ce se to desiti?

Prije nego se nadaju..

Na one cetiri godine mogu da zaborave kao i ovi sto ce u svibnju da se popnu na vlast u Srbiji.

E, to ce biti pomirenje..

balrog101
22.04.2008., 17:37
A do to traži pomirenje ???? ex tzv.braća sljedbenika Broza komuniste im pokojnog ilti možda četnici kaj su spušili ....do to od njih traži pomirenje ???

mazgov
22.04.2008., 21:09
" STA VI MISLITE I KAKO JE KOD VAS, MOGU LI DA LETUJEM NA KORCULI, A DA ME NIKO NE UBIJE!!!! PEACE.:p

ako si pošten kao što kažeš , onda radiš za bedaru ili ti nekih 100 eura mjesečno, štaš nam takav imamo i mi dosta svoje sirotinje
ako imaš puno više tako da i za trošak za ljetovanje imaš onda si lopuža i štaš nam takav imamo i mi svojih lopova i na pretek , ni sami neznamo sto da sa njima radimo
ostani tu gdje jesi i živjet ćemo dugo u miru i slozi

Apach
23.04.2008., 00:43
A do to traži pomirenje ???? ex tzv.braća sljedbenika Broza komuniste im pokojnog ilti možda četnici kaj su spušili ....do to od njih traži pomirenje ???

Kakvi bre cetnici, i komunjare, ja sam vernik, i ne trazim nista samo ispitujem mogucnosti(nisam strani placenik, tako se kod nas zovu ljudi koji slobodnije razmisljaju i tako govore).

Apach
23.04.2008., 00:53
ako si pošten kao što kažeš , onda radiš za bedaru ili ti nekih 100 eura mjesečno, štaš nam takav imamo i mi dosta svoje sirotinje
ako imaš puno više tako da i za trošak za ljetovanje imaš onda si lopuža i štaš nam takav imamo i mi svojih lopova i na pretek , ni sami neznamo sto da sa njima radimo
ostani tu gdje jesi i živjet ćemo dugo u miru i slozi

Jedno vase primorsko ostrvo( ili ti otok Korculu), sam uzeo samo kao primer, a za letovanje na njemu mojima treba 1,5 godine i po da zarade, zivim skromno , ali pristojno, krpim kraj s krajem, e svetac vec nisam,al nisam lopov, dakle zlatna sredina ,znam,da imate lopova , svi balkanski narodi su pomalo lopovi

Leva, ruka , desni dzep,
to se zove Balkan Ep,
Krademo sebe , krademo druge.
a sutra nemamo ni za pljuge

Balkan boys - Sweet Cheaters (zato su nam i sistemi propali i to mnogo pre ovih ratnih gluposti novijeg doba)

Enchantress
23.04.2008., 13:20
Jedno vase primorsko ostrvo( ili ti otok Korculu), sam uzeo samo kao primer,
Na Korčuli nisam bila (ali si mi dao dobru ideju za ovo leto :) ), bila sam na Hvaru i Braču, no rekla bih da su ostrva generalno turistički centri, ima mnogo stranaca, ljudi žive od turizma i gledaju da na njemu zarade. Ne verujem da bi ikako imao prilike da se previše družiš sa meštanima, ljudi su u to doba prezauzeti, a i ne vole previše da se druže sa turistima. Pre bi uspostavio kontakt sa turistima iz drugih krajeva Hrvatske, nego sa tamošnjim ljudima. Na ostrvima ima mnogo stranaca i ljudi uglavnom ni ne obraćaju pažnju na to ko je gost u restoranu ili kupac u pekari ili butiku. Da si žensko, još bi i mogao da privučeš pažnju, jer Dalmatinci vole da se udvaraju ženama, ali kako to kod tebe nije slučaju - šanse su ti minimalne. :D Moje prijateljice i ja smo gotovo sve vreme na Hvaru govorile engleski, jer smo stalno nailazile na neke strance i Hvar bih ti preporučila kao letovalište ne kome je zaista dobra atmosfera: turisti su opušteni, došli su da se zabave i provedu, živi se 24h dnevno...

Na ostrvima ne verujem da bi imao nekih osobitih problema na nacionalnoj osnovi, kao ni u bilo kom drugom turističkom centru gde su ljudi raznih nacionalnosti izmešani. Naravno, uvek možeš naleteti na nekoga kome neće biti drago što si tu, ali šanse za to su ipak minimalne u takvim letovalištima.
Kada odeš u neki drugi grad, recimo Split, te tamo provedeš neko vreme, dobiješ ipak mnogo kompletniju sliku toga kako je zapravo u Dalmaciji i je li pametno dolaziti na letovanje iz Srbije ili ne. Ukratko: nacionalizam u Dalmaciji je jak, atmosfera je dosta teška, sećanja na rat su izuzetno sveža i netrpeljivost prema Srbima i svime što ima veze sa Srbijom je velika. U ljudima je ogroman strah od bilo kakvog uspostavljanja preteranog kontakta i združivanja sa Srbima i Srbijom, boje se da se rat i sve ono što se dogodilo opet ne ponovi i rešeni su da to ne dopuste. Iz tog razloga ne žele ni Srbe povratnike, ni preveliku kulturnu razmenu sa Srbijom, ni turiste iz Srbije. Takva je atmosfera generalno. To ne znači da nema pojedinaca koji ne misle tako i to ne znači da ćeš ti kao osoba imati problema. Ja nisam imala nikakvih neprijatnosti, upravo suprotno - moja su iskustva vrlo pozitivna, upoznala sam dosta ljudi i to ne samo prijatelja i rođaka svoje prijateljice, koji su me po defaultu odlično prihvatili, već i novih nepoznatih ljudi: na plaži, u gradu... Ali to ne menja opštu atmosferu na koju nailaziš na svakom koraku. Moje mišljenje je da ljudi iz Srbije ne treba da idu u Dalmaciju na letovanje. Ni ja ne bih išla nikada kao turista, ali drugačije se osećam kada idem u goste kod prijateljice, koja je Dalmatinka i čiji su svi prijatelji i rođaci tamošnji ljudi, pa se među njima osećam sigurnom i zaštićenom i - dobrodošlom. :)

Hoće li se ta atmosfera promeniti i kada - ne znam. Ljudi kažu da je sada već drugačije nego što je bilo pre nekoliko godina, ali situacija je i dalje daleko od toga da čovek može posve bezbrižno da krene na letovanje iz Srbije u Dalmaciju i da ne razmišlja o mogućim neprijatnostima. Možda za desetak godina bude bolje, a možda i ne. U neku ruku treba to i shvatiti. Ljudi su tamo svašta proživeli i ne žele da rizikuju neki novi rat u budućnosti.

a za letovanje na njemu mojima treba 1,5 godine i po da zarade,
Utoliko pre ne treba da ideš u Dalmaciju. Čovek koji radi cele godine i štedi da bi otišao na letovanje, malo se opustio, odmorio i proveo - treba to vreme da provede negde gde će zaista to sve i moći i gde zna da je dobrodošao. Za novac koji bi potrošio na nekom dalmatinskom ostrvu možeš sjajno letovati, recimo, u Grčkoj i dobiti sve što i u Dalmaciji: more, plaže, kafiće, diskoteke, klubove, strance i strankinje... Samo što nećeš razumeti konobara u kafiću ili prodavca novina, pa ćeš morati da mu se obraćaš na engleskom. :D Ako ipak odlučiš suprotno - preporučujem ti Hvar ili neki drugi turistički centar sa mnogo stranaca. :)

bonislav
23.04.2008., 13:59
Ukratko: nacionalizam u Dalmaciji je jak, atmosfera je dosta teška, sećanja na rat su izuzetno sveža i netrpeljivost prema Srbima i svime što ima veze sa Srbijom je velika. U ljudima je ogroman strah od bilo kakvog uspostavljanja preteranog kontakta i združivanja sa Srbima i Srbijom, boje se da se rat i sve ono što se dogodilo opet ne ponovi i rešeni su da to ne dopuste. Iz tog razloga ne žele ni Srbe povratnike, ni preveliku kulturnu razmenu sa Srbijom, ni turiste iz Srbije. Takva je atmosfera generalno. To ne znači da nema pojedinaca koji ne misle tako i to ne znači da ćeš ti kao osoba imati problema. Ja nisam imala nikakvih neprijatnosti, upravo suprotno - moja su iskustva vrlo pozitivna, upoznala sam dosta ljudi i to ne samo prijatelja i rođaka svoje prijateljice, koji su me po defaultu odlično prihvatili, već i novih nepoznatih ljudi: na plaži, u gradu... Ali to ne menja opštu atmosferu na koju nailaziš na svakom koraku. :)

:top:

Ja sam ponosan na moju rodbinu u Dalmaciji konkretno u Vodicama kraj Šibenika. To je dosta popularno turističko odredište sa 7.000 stanovnika i skoro 1 milijun noćenja po sezoni.

Vodičani ne dopuštaju da I JEDAN kafić,bar,disko puštaju cajke,turbofolk.

Jedan Bosanac je probao, pa su lokalni došli i lijepo mu rekli šta će biti ako ne promjeni muziku.:top::D:s

Vodičani čak uletavaju i ekipi koja parkira auto uz npr.plažu i onda puštaju iz auta Seku,Darububamaru i slično romsko-orijentalno smeće.:top::s

Iskreno ja sam izuzetno sretan zbog toga.:)

Enchantress
23.04.2008., 14:18
Vodičani ne dopuštaju da I JEDAN kafić,bar,disko puštaju cajke,turbofolk.
U Makarskoj već ima toga, mislim da ima 2-3 kafića u kojima se pušta takva muzika (ili bar nešto slično tome). Inače, po kafićima i diskotekama se sluša strana i hrvatska muzika. Ne znam zapravo šta Apach očekuje, ali u Hrvatskoj na moru nije kao u Crnoj Gori.
Jedne večeri smo bili na večeri u jednom restoranu u Trogiru i u tom restoranu su gosti bili i članovi klape 'Maslina', pa se popilo malo više vina i onda su gostima restorana održali jedan koncert 'za svoju dušu'. :) Nije bilo planirano niti organizovano. To je baš lepo čuti i videti. :)

bonislav
23.04.2008., 14:23
U Makarskoj već ima toga, mislim da ima 2-3 kafića u kojima se pušta takva muzika (ili bar nešto slično tome). Inače, po kafićima i diskotekama se sluša strana i hrvatska muzika. Ne znam zapravo šta Apach očekuje, ali u Hrvatskoj na moru nije kao u Crnoj Gori.
Jedne večeri smo bili na večeri u jednom restoranu u Trogiru i u tom restoranu su gosti bili i članovi klape 'Maslina', pa se popilo malo više vina i onda su gostima restorana održali jedan koncert 'za svoju dušu'. :) Nije bilo planirano niti organizovano. To je baš lepo čuti i videti. :)

Makarska je puna ekipe i turista iz bosanskog pašaluka.:mig:

Apach
30.04.2008., 23:57
Makarska je puna ekipe i turista iz bosanskog pašaluka.:mig:

Ljudi moram vam reci da sam prilicno zadovoljan vasim odgovima , nisam verovao , da ce reakcije biti ovako umerene, (cak i oni najekstremniji me nisu psovali, sto dokazuje i potvrdjuje moje stavove), razumem njhov revolt, i drago mi je sto sam prihvacen na ovom postu kao i svaki drugi clan foruma , to jednostavno uliva nadu , da nikad necemo zaboraviti, ali da cemo oprostiti jedni drugima kao Hriscani, pa Francuzi i Englezi su vodili rat 100 godina GENERALI VOLJNO, PUSKE NA OSTAVU , LOSE DA SE NE PONOVI PEACE.
sad cu da se vratim poeziji, napisacu , mozda nesto i na vasem forumu , dobro rimujem....

Belicvet
01.05.2008., 03:56
http://www.axishistory.com/fileadmin/user_upload/n/ndh-ustasha-chetniks.jpg
Pomirenje je vec bilo. Zar ne?

Haralampije`
01.05.2008., 05:15
Ma jarane samo lovu izvadi na sunce, ima i domaci da te izljube i probrekecu. :rofl: Lovu niko ne odbija :mig:

Constatinopol
01.05.2008., 10:31
Ma jarane samo lovu izvadi na sunce, ima i domaci da te izljube i probrekecu. :rofl: Lovu niko ne odbija :mig::lol::rofl:

fgzcvijetic
01.05.2008., 16:51
Ma jarane samo lovu izvadi na sunce, ima i domaci da te izljube i probrekecu. :rofl: Lovu niko ne odbija :mig:

Uvijek. Nije li lova pomirila švabe sa ostatkom svijeta?

ND4SPD
04.05.2008., 01:07
a jbg....ak si normalan i ak se ne kurcis sa Srbijom sve ok......ak si cetnik...nedaj ti Boze u Hrvatsku doc

ND4SPD
04.05.2008., 01:23
cuj "bre" ti bi se mora domogao? ee pa nema nista jebo majku