PDA

View Full Version : Kad se bebama smije početi davati voda, koja, koliko i treba li im uopće?

stranice : 1 [2]

Lali Puna
13.01.2010., 20:36
moja nije cicala, do svoje prve godine, ako ne i dulje je pila maksimalno 10-20 ml vode dnevno. ma ni toliko nekad. čak i kad je jela po tri obroka krutog - ali pila je pol litre mlijeka, bila je zima, nije se ubijala od kretanja, dobivala je tekućine iz voća..ne znam od čega bi žeđala...

isto tak ne znam od čega bi na nekim normalnim temperaturama žeđala beba od par mjeseci koja se ne kreće i pije mlijeko svaka cca 3-4 sata

blablica
13.01.2010., 20:38
da mi dijete neće vodu zaključila bi da nije žedna.
ne kužim - beba ne zna uopće da postoji čaj ili sok, majka nudi vodu - beba odbije. nudiš opet - beba odbije. i onda majka zaključi da beba po duhu svetome zna da postoji hipp čaj ili da postoji sok pa odbija vodu?!?! pa ponudi sok ili vodu.

.

:rofl: :rofl:
ovo mi je zakon!
tak moja šogi tvrdi da mala od 3. mjeseca odjendom ne želi pit samo AD već mora izmrvit 4 petit buere kekse unutra. aha, je, je, tak preko noći je bebi puhnulo da hoće kekse unutra.
znam da je off, samo me ovo uvijek iznova nasmije.

alapača
13.01.2010., 20:43
provjereno na mom djetetu ;)

ali to ne možeš zapravo znati :ne zna:
jer način na koji su nas hranili/odgajali pokazuje koliko je bio ili nije bio dobar tek sad, kad smo odrasli i - bolesni :rolleyes:
tako ćemo i mi tek za 20-30 godina doznati jesmo li - počevši sa dohranom sa 6 mjeseci, postepeno, pa davanjem ili ne vode i sličnim forama - i u kolikoj mjeri učinili dobro svojoj djeci. a i tad će sigurno biti neke druge fore :D
ko što rekoh, moja je pila vodu, a također je normalna i zdrava. i ja sam pila vodu sa manje od 6 mjeseci i još sam tu :Pop:

Lali Puna
13.01.2010., 20:45
dobro, al znam da nije žeđala - nije dehidriala nikad i nije joj fontanela bila uvučena.

jellenna
23.01.2010., 23:42
moja curica sada ima 5,5 mj i lagano bi za koji 10-ak dana krenula na dohranu....

kako mi sada koristimo kupovnu Humana vodu cijelo vrijeme, može li mi netko reći do kada koristimo tu Humanu i kada se može preći na ovu vodu iz pipe ali naravno neprokuhanu?

mali_cox
23.01.2010., 23:46
moja curica sada ima 5,5 mj i lagano bi za koji 10-ak dana krenula na dohranu....

kako mi sada koristimo kupovnu Humana vodu cijelo vrijeme, može li mi netko reći do kada koristimo tu Humanu i kada se može preći na ovu vodu iz pipe ali naravno neprokuhanu?

To je teško pitanje, jer ono ako živiš u kući kao što je recimo moja u BiH gdje mi tata živi...e tu bih vodu djetetu dala i sa tri dana, a ako živiš u stanu u Zg gdje ja živim onda ni tebi nije svejedno piti vodu sa pipe. Toliko kamenca ima da je to strašno. Iako u principu, kad smo mi se raspitivali tako o vodi šta i kako obzirom da je puna kamenca rečeno nam se (od strane ljudi koji se razumiju više od nas) da kamenac i nije toliko štetan koliko ljudi imaju averziju radi konzistencije, ono bijeli tragovi po suđu itd. Mi smo dosta dugo pili Humanu, mislim da smo mu tek oko godinu dana dali ovu s pipe neprokuhanu. :ne zna:

SummerNight
24.01.2010., 09:17

Nemas univerzalnog odgovora, ja sam joj odmah davala neprokuhanu janu (s 5 mjeseci) a sad polako dajem ravno iz pipe.

jellenna
24.01.2010., 10:06
Nemas univerzalnog odgovora, ja sam joj odmah davala neprokuhanu janu (s 5 mjeseci) a sad polako dajem ravno iz pipe.

A koliko ti je sada stara?

jellenna
24.01.2010., 10:10
To je teško pitanje, jer ono ako živiš u kući kao što je recimo moja u BiH gdje mi tata živi...e tu bih vodu djetetu dala i sa tri dana, a ako živiš u stanu u Zg gdje ja živim onda ni tebi nije svejedno piti vodu sa pipe. Toliko kamenca ima da je to strašno. Iako u principu, kad smo mi se raspitivali tako o vodi šta i kako obzirom da je puna kamenca rečeno nam se (od strane ljudi koji se razumiju više od nas) da kamenac i nije toliko štetan koliko ljudi imaju averziju radi konzistencije, ono bijeli tragovi po suđu itd. Mi smo dosta dugo pili Humanu, mislim da smo mu tek oko godinu dana dali ovu s pipe neprokuhanu. :ne zna:

Hvala ti...i ja sam u zadnje vrijeme primjetila da mi je voda u stanu strašno mutna....i ja se zabrinem kada pijem....mislim da ću koristiti Humanu još neko vrijeme....

marcipanka
24.01.2010., 11:27

i ja sam počela pomalo davati pipovaču:D i to iz čaše, pije ko veliki dečko:)

ima ko i moj mali, za 4 dana 9 mjeseci;)

do sada je pio janu i humanu.

SummerNight
24.01.2010., 11:28

Sad ce 9 mjeseci.

kupusichka
24.01.2010., 11:34
mislim da je humana voda čista papilova, al ko ima...i voli...

tinkerbell9
24.01.2010., 12:31

a jel može čaj od komorača? neki kažu da je ta biljka štetna pa ne znam šta da mislim?:ne zna:

SummerNight
24.01.2010., 13:05
a jel može čaj od komorača? neki kažu da je ta biljka štetna pa ne znam šta da mislim?:ne zna:

Ne znam da je stetna sama biljka, obicno preporucuju taj caj za grceve ali ne pomaze bas cesto
Inace nisam odusevljena s idejom davanja caja bebi, ja nisam davala. :cerek:

Lali Puna
24.01.2010., 13:07
mislim da je humana voda čista papilova, al ko ima...i voli...

slažem se. izvlačenje para iz hiperopreznih roditelja. ja sam davala flaširanu do cca godinu i pol, nakon toga iz pipe vulgaris (tad je krenula i u jaslice, a tamo sigurno ne kupuju flaširanu vodu za klince :rofl:)

foresst
24.01.2010., 13:12
nakon toga iz pipe vulgaris (tad je krenula i u jaslice, a tamo sigurno ne kupuju flaširanu vodu za klince :rofl:)
kako gdje.. kod moje u vrtiću imaju one aparate za vodu i klinci piju studenu (ili neku drugu flaširanu)

tinkerbell9
24.01.2010., 15:20
Ne znam da je stetna sama biljka, obicno preporucuju taj caj za grceve ali ne pomaze bas cesto
Inace nisam odusevljena s idejom davanja caja bebi, ja nisam davala. :cerek:

da,da znam da je za grčeve,al nam je ostalo pa mislila iskoristit:)..al imaš pravo bolja je sama voda,to sam i mislila kasnije prakticirat,sad ima 5.5mj..al ova naša voda puna kamenca..uff:rofl::facepalm::zvrko:

Lali Puna
24.01.2010., 16:00
kako gdje.. kod moje u vrtiću imaju one aparate za vodu i klinci piju studenu (ili neku drugu flaširanu)

jel to gradski vrtić?

~Scarlet~
24.01.2010., 17:14
Ja svojoj prvih 6 mj. davala Janu, s sad joj prokuhavam u kuhalu. S godinu dana ću preći na pipu. Ali unazad mjesec dana voda iz pipe mi je odvratna, kao da si natočim limunadu. Pa koji je to vrag? Klor?:confused: Još će nas Vodovod otrovati.:mad:

bula&pupa
24.01.2010., 18:05
Nisam čitala cijelu temu jer imam svoje mišljenje o tome da li dojenoj bebi treba osim mlijeka i dodatna tekućina i ne da mi se ulaziti u rasprave.
Svatko ima svoje mišljenje a moje je to da dojenoj bebi (a bebama na adaptiranom mlijeku pogotovo) treba nuditi tekućinu, i one će uzeti onoliko koliko im je potrebno. Ja sam svojoj bebi davala hippov čaj od komorača jer je imala grčeve (nije puno pomogao) i ona bi na dan popila najviše 30ml. Kad smo prešli na adaptirano, količina tekučine koju bi popila se povečala a sada sa 7 mj popije oko 4 dcl na dan i bez obzira na to nisam primijetila da manje jede zbog toga.

Kad je moja beba sa 19 dana završila u bolnici pedijatrica nam je rekla da dojenoj bebi treba nuditi tekučinu ali ne sat vremena prije podoja niti sat vremena poslije podoja (ukoliko je razmak između podoja veći).

blablica
24.01.2010., 21:02
moja je onda valjda čudo, po ovome bi trebala svaki dan bit dehidrirana.
17 mjeseci, 10 ml vode na dan je vrh vrhova. čaša stoji uredno na stolu, ona uzme i popije gutljaj, dva, tri. a cica x puta dnevno.
isto tak, kad je imala rota virus, tjedan dana je živjela samo na cici. nit vode, nit čaj, kamoli ikakva kruta hrana.

marcipanka
24.01.2010., 21:12
17 mjeseci, 10 ml vode na dan je vrh vrhova. čaša stoji uredno na stolu, ona uzme i popije gutljaj, dva, tri. a cica x puta dnevno.
isto tak, kad je imala rota virus, tjedan dana je živjela samo na cici. nit vode, nit čaj, kamoli ikakva kruta hrana.

da... zanimljivo...

a moj ponekad pije ko lud, a ima dana kada neće ni gutljaj:ne zna:. isto cica X puta na dan. ja mu stvarno ne brojim:ne zna:, a pelena je uvijek jednako popišana. mislim, i u dane kada više pije i u dane kada ništa ne pije (osim cice) pelene su jednako popišane.:ne zna:

ludaaa25
24.01.2010., 21:13
moj sad pije zeleni hipp čaj(ne znam zašto ste protiv čaja tako) i vodu(najviše vodu pije) a povremeno mu napravim sok od cikle,mrkve,jabuke..ali to na žličicu,nije baš fan,probala kupovni nije htio ni na žličicu,ma bolje...
i isto sam čula od pedijatara da se malim bebama ponudi voda,čaj bez šečera,ali između obroka,ne nakon ili prije...on popije sigurno 3,4 deca dnevno...
a kad sam ja imala konvulzije ka beba,fibralne,mami su mi rekli da me izvlači to što nisam dehidrirala...ona nam je isto uvijek nudila tekućinu dodatnu..uz dojenje..

ludaaa25
24.01.2010., 21:14
da... zanimljivo...

a moj ponekad pije ko lud, a ima dana kada neće ni gutljaj:ne zna:. isto cica X puta na dan. ja mu stvarno ne brojim:ne zna:, a pelena je uvijek jednako popišana. mislim, i u dane kada više pije i u dane kada ništa ne pije (osim cice) pelene su jednako popišane.:ne zna:

da,ponkad i ja mog nagovaram na koji gutljaj...ali on to sve u letu,sad dok šeta dohvati onu bocu i sam naginje kad ožedni:Da ponekad popije dva deca dnevno samo...

_Candy Candy_
24.01.2010., 21:30

Moj je sa godinu i nešto pod temperaturom od upale grla samo cicao. Ništa drugo nije htio ni mogao. Bila sam sretna što ima cicu, možda ga je baš to spasilo od dehidracije. Ili sam možda trebala umirati od brige što ne želi čaj ili vodu? :o Ako je dijete pod temperaturom od 38-39 preživjelo bez "vode", ne treba se zabrinjavati ni za zdrave bebe na cici, ni po pasjim vrućinama.

Jednom me prijateljica još dok sam ga isključivo dojila pokušala uvjeriti da mu treba čaja jer mu je fontanela uvučena (uvijek mu je bila malo ulegnuta u uspravnom položaju, dok je ležao je bila ispupčena). Moram priznati da me i zabrinula na trenutak.
Pa nisam valjda godinu dana vukla okolo dehidrirano dijete s uvučenom fontanelom.. :misli:

marcipanka
24.01.2010., 21:36
Moj je sa godinu i nešto pod temperaturom od upale grla samo cicao. Ništa drugo nije htio ni mogao. Bila sam sretna što ima cicu, možda ga je baš to spasilo od dehidracije. Ili sam možda trebala umirati od brige što ne želi čaj ili vodu? :o Ako je dijete pod temperaturom od 38-39 preživjelo bez "vode", ne treba se zabrinjavati ni za zdrave bebe na cici, ni po pasjim vrućinama.

Jednom me prijateljica još dok sam ga isključivo dojila pokušala uvjeriti da mu treba čaja jer mu je fontanela uvučena (uvijek mu je bila malo ulegnuta u uspravnom položaju, dok je ležao je bila ispupčena). Moram priznati da me i zabrinula na trenutak.
Pa nisam valjda godinu dana vukla okolo dehidrirano dijete s uvučenom fontanelom.. :misli:

to je i meni moja mama pokušala prodati:rolleyes: jer je nju izluđivalo to da ja njega samo dojim (i nedavno mi je rekla u jednoj raspravi da mi "nikada neće zaboraviti i oprostiti što ja njemu nisam davala vodice":confused::bonk:)

samo moj je od rođenja imao tako puno kose da se fontanela nikada nije vidjela:rofl::rofl:

_Candy Candy_
24.01.2010., 21:42
to je i meni moja mama pokušala prodati:rolleyes: jer je nju izluđivalo to da ja njega samo dojim (i nedavno mi je rekla u jednoj raspravi da mi "nikada neće zaboraviti i oprostiti što ja njemu nisam davala vodice":confused::bonk:)

:rofl: Moja je kupila na svoju ruku hippov čaj od komarača i bez pitanja mu dala par žličica dok smo ja i mm bili vani pola sata. Tad je imao 10 dana. Čaj je čim sam skužila što je bilo završio u smeću, a to ja njoj neću nikad zaboraviti i oprostiti. :kava: :D

blablica
24.01.2010., 21:50

apsolutno se slažem. nas je cica spasila za vrijeme rote. :s al ajmo naglasit, pod uvjetom da se djetetu daje kad god poželi, dakle, bez nekog vremenskog ograničenja.

kaj se tiče mame, ona je bila super kaj se tog tiče. u početku se nije petljala ni u što, samo je pitala - kaj joj nećeš davat čaj ili vode, ja joj objasnila kak danas stvari stoje a ona prokomentirala - "pa vidiš, ima neke logike u tome" onda je počela propagirat isključivo dojenje :rofl: moja mama je roda. i mm isto :rofl:

larazg
24.01.2010., 21:56

ma kamanac je najmanji problem.. problem je u kloru... u mom kvartu smrdi koliko je puna klora :(

ludaaa25
24.01.2010., 21:57

samo moj je od rođenja imao tako puno kose da se fontanela nikada nije vidjela:rofl::rofl:

hahahhaa..mater ti je ka moja..izvuče u raspravi najjače stvari..
vidiš mome je pedica uvik govorila da po fontaneli se nebi reklo da je mala beba:) očito sam ga nalivala...a sad šalu na stranu..iskreno meni je od početka on tražio,e sad možete reć kako znam,pa sa nekih dva tri miseca,između podoja je odbija sisu,ali vodu je prihvaća,onako par gutljaja i miran,i tako se navika...svaka beba je različita,ja sam isto za stalno dojenje i svaka čast ženama koje to uspijevaju i malcima naravno:cerek:jer i na njima je dosta..a po svom vidim da njemu ova tekućina ekstra,ništa nije naškodila:D

Lali Puna
24.01.2010., 22:06
ma kamanac je najmanji problem.. problem je u kloru... u mom kvartu smrdi koliko je puna klora :(

pa kamenac i jest od klora ;)

larazg
24.01.2010., 22:14

ja puno ne znam o vodi ali znam da klor ishlapi u roku 48 sati ali kamnac se taloži zato kažu da tvrdu vodu najbolje je ili prokuhati (bez poklopca) i ohladiti ili dekalcifirati nekom drugom metodom, kamenac se izlučuje iz vode i skuplja na stijenkama i dnu posude kada se voda prokuha, no sitan kamenac ostaje i na površini vode pa ga treba pokupiti papirnatim ubrusom....

...
e sad kako to ide ja pojma nemam ali mislim da su to odvojene stvari :ne zna:

foresst
25.01.2010., 19:19
jel to gradski vrtić?
da..
nadam se da stvarno i piju tu vodu, da nije da ipak toče iz pipe, a ove boce su za mazanje očiju roditeljima
moja uglavnom još pije flaširanu (2 god), jer je vodovod ovdje tiha jeza.. kad padne puno kiše, voda nekako požuti i ni ja je ne pijem

mali_cox
25.01.2010., 20:14

Kamenac i klor nisu isto, kamenac ovisi o tvrdoći vode, nema veze s klorom, klor se dodaje radi dezinfekcije i klor je ono što kad recimo naspeš vodu iz pipe u čašu pa ti je mutna nekoliko sekundi i onda se razbistri, dok kamenac najčešće ne vidiš, vidiš ga kad voda odstoji na nečemu pa ostane bijeli trag.
Hoću reći, kamenca u vodi može biti i ako se klor nije dodao u vodu.

lucylu
10.01.2011., 17:50
Za djecu mlađu od 1 godine - a posebno tokom prvih šest mjeseci života - pijenje previše vode može biti opasno. Ukoliko dojenčad unosi previše vode, može doći i do takozvanog "trovanja vodom". Višak vode koju beba popije može uticati na normalnu razinu natrija u organuizmu, te u rijetkim i ekstremnim slučajevima dovesti do napada, kome, ili čak oštećenja mozga.

"Majčino mlijeko i adaptirano mlijeko sadrže svu tekućinu koju zdrava beba treba. Ako majka osjeća da njeno dijete treba dodatnu vodu, količina vode koja se daje djetetu treba biti ograničena na nekoliko gutljaja, te se traba nuditi nakon hranjenja, kada je beba sita (bilo da se radi o dojenju ili hranjenju adaptiranim mlijekom)" - kaže James P. Keating medicinski direktor Dijagnostičkog centra dječije bosnice St. Louis.

ja sam sada :eek:

zar je zbilja ovako???
neznam zašto sam ja mislila da beba od 5 mjeseci treba piti dosta vode/čaja...beba koja ne doji...

šta vi mislite ili znate????

ako je bila tema, ispričavam se...

pink5
10.01.2011., 18:14
Za djecu mlađu od 1 godine - a posebno tokom prvih šest mjeseci života - pijenje previše vode može biti opasno. Ukoliko dojenčad unosi previše vode, može doći i do takozvanog "trovanja vodom". Višak vode koju beba popije može uticati na normalnu razinu natrija u organuizmu, te u rijetkim i ekstremnim slučajevima dovesti do napada, kome, ili čak oštećenja mozga.

"Majčino mlijeko i adaptirano mlijeko sadrže svu tekućinu koju zdrava beba treba. Ako majka osjeća da njeno dijete treba dodatnu vodu, količina vode koja se daje djetetu treba biti ograničena na nekoliko gutljaja, te se traba nuditi nakon hranjenja, kada je beba sita (bilo da se radi o dojenju ili hranjenju adaptiranim mlijekom)" - kaže James P. Keating medicinski direktor Dijagnostičkog centra dječije bosnice St. Louis.

zar je zbilja ovako???
neznam zašto sam ja mislila da beba od 5 mjeseci treba piti dosta vode/čaja...beba koja ne doji...

koliko sam upućena, ni bebe na adaptiranom ne trebaju dodatnu tekućinu..

Za ovaj izvor prvi put čujem, no moram priznati malo besmisleno istraživanje..
Adaptirano mlijeko se pravi s vodom, zar ne..
I tu beba popije puno više od par gutljaja vode.

mandy
10.01.2011., 18:33
stariji nije pio vodu ni ništa do godine dana...par gutljaja tjedno što bi slučajno upalo u njega....mlađi (sad ima 8 mj) pije 2-3 puta dnevno iz čašice 0,5 i od toga pola prolije..

Obojica samo dojeni ....ni po ljeti nisam dodavala dodatnu tekućinu, ako su žedni češće cicaju..i tako su te količine vode zanemarive..

27dresses
10.01.2011., 18:51
mi našoj bebi dajemo vodu (Jana,studena) od navršenih 2 mjeseca i to onako žličicu-dvije na dan na početku a sad već sa skoro 2mj. za popiti kroz dan do 30 ml na dan jer još ju dojim pa nema potrebe za više. Odlučila sam da joj do godinu dana neću baš davati običnu vodu iz slavine jer ipak ne znam kako bi malen želudac reagirao na to.

27dresses
10.01.2011., 18:55

zar je zbilja ovako???

kolko sam ja informirana i koliko znam da bebe koje nisu dojene nego su na AM one bi trebale i čaj za bebe piti a s vremenom i vodu jer AM nema tu tekućinu za žeđ koju ima majčino mlijeko pa se k majčinom mlijeku ne preporuča dodatno davati čaj ili voda ali se zato uz AM preporuča.:ne zna:

extreme
10.01.2011., 18:58
mi našoj bebi dajemo vodu (Jana,studena) od navršenih 2 mjeseca i to onako žličicu-dvije na dan na početku a sad već sa skoro 2mj. za popiti kroz dan do 30 ml na dan jer još ju dojim pa nema potrebe za više. Odlučila sam da joj do godinu dana neću baš davati običnu vodu iz slavine jer ipak ne znam kako bi malen želudac reagirao na to.

pa ak ju dojiš, nije joj potrebna nikakva druga tekućina

alapača
10.01.2011., 20:56
kolko sam ja informirana i koliko znam da bebe koje nisu dojene nego su na AM one bi trebale i čaj za bebe piti a s vremenom i vodu jer AM nema tu tekućinu za žeđ koju ima majčino mlijeko pa se k majčinom mlijeku ne preporuča dodatno davati čaj ili voda ali se zato uz AM preporuča.:ne zna:
zašto bi bebe na adaptiranom mlijeku trebale piti zašećerenu i obojanu tekućinu (oliti čaj)? :confused:

lotus_flower
10.01.2011., 21:17
To je običan mit da djeci na AD treba dodatna tekućina. Možda je to prije 30god bilo tako kad su AD mlijeka bila dehidrati KM, ali danas to sigurno nije tako.
Idem iskopati link RODA gdje lijepo piše da ni djeci na AD, kao ni onoj dojenoj ne da nije potrebno, nego nije ni poželjno davati dodatne tekućine prije navršenih 6mj...

takomlada
10.01.2011., 21:26
Idem iskopati link RODA gdje lijepo piše da ni djeci na AD, kao ni onoj dojenoj ne da nije potrebno, nego nije ni poželjno davati dodatne tekućine prije navršenih 6mj...

Ajde molim te, pokušat ću i ja, jer sama sa sobom vodim rat oko toga treba li im ili ne?!?

kaže mi šogi da je njoj pedica govorila da dijete čim je malo prehlađeno, znači piri nosić ili kad više slini kao moj etrenutno zbog zubi, da obavezno treba nuditi dodaatnu tekućinu jer ju na te načine gubi i mora se nadoknadit

moja ped je rekla može par žlica vode

zaključak: ja luda!!:ne zna::confused::rolleyes:

lotus_flower
10.01.2011., 21:35
evo, mislim da je RODA prekopirala isti tekst (sedmi odlomak): http://www.pjesmicezabebe.com/index.php?option=com_content&view=article&id=204&Itemid=2

edit:
evo i RODIN tekst: http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=96&Tekst2ID=238&Show=2778

Hrvatsko pedijatrijsko gastroenterološko društvo, Svjetska zdravstvena organizacija (WHO), Europsko udruženje za dječju gastroenterologiju, hepatologiju i prehranu (ESPHGAN), Europska unija (EU) 2006. g., Američka akademija za pedijatriju (AAP) i Američko udruženje za srce (AHA) 2005. g., Europska akademija za alergologiju i kliničku imunologiju (EAACI) i druge organizacije, stoga preporučuju isključivo dojenje ili mliječnu formulu, dakle bez dodataka sokova, vode, čajeva, kašica ili druge hrane, prvih šest mjeseci djetetova života.

mandy
10.01.2011., 21:38
dehidracija se može pratiti po fontaneli, pelenama, boji urina....

lotus_flower
10.01.2011., 21:39
I da nije tako, tj da AD nije dovoljno, moje dijete danas ne bi bilo tu jer bi odavno dehidriralo...jer sve do nedavno nije htjela ni gutljaj druge tekućine osim AD piti. Na m.m. je bila 3mj.

SummerNight
10.01.2011., 21:40
dehidracija se može pratiti po fontaneli, pelenama, boji urina....

i mirisu daha! ako je sladak, vocni, to je jedan od prvih znakova dehidracije.
(naravno, ukoliko dijete nije pojelo kasicu od marelice dvije minute ranije :zubo: )

lucylu
10.01.2011., 22:22
ja sam baš glupača...

neznam bolji naziv za samu sebe:(

nemam pojma koji mi je vrag bio da sam ja bila uvjerena da beba kad više ne sisa tj. kad nakon sisanja pređe na AD da joj treba davati i vodu ili čaj...i to dosta...govorim o cijeloj bočici:bang::(

i onda dižem paniku jer moja e neće piti čaj:rolleyes:..ni vodu...a bogme niti AD...naravno kad sam ju nalila čajem...baš sam kreten:mad:..jadno dijete:(

glupa glupa glupa:flop:

Orlandica
10.01.2011., 22:30

Draga, uz dojenje joj ne treba voda, čak je i nepoželjna jer ispire zaštitni film koji se od mlijeka stvara na stijenkama želuca i crijeva.
Vodu čuvaj za početak dohrane :mig:

Estelle
11.01.2011., 01:44
Daj za Boga miloga prestanite vise jednom sa tom opsesijom "Nikako voda samo dojenje, Samo dojenje nikako voda, Samo mlijeko nikako VODE " do ne znam 6meseci i slicne gluposti

Naravno da do 6mj beba treba da okusi vodu i to jos u prvim nedeljama zivota. Kolicine su tako male da ne moze uticati na poremecenje elektrolita u krvi. Zatim, nije to kao da beba pije malo vode uz svaki obrok ! (recimo dojenje od pola sata ili sat vremena) ili 50ml ,100ml i vise adaptiranog. Voda je vazna medju obrocima jer bubrezima je potrebna bas voda da bi filtrirala neke toksine u bubrezima, zatim da bi se oprao jezik i uspostavila pravilna kiselina u ustima jer u protivu cest je slucaj gljlivica na jeziku (posebno candida albicans) Voda nije neka nepotrebna tekucina od koje treba bjezati kao da je sami dzavo sto uostalom i pokazuje tekst kopiran od sajta Roda..
Nek bar jedna objasni zbog cega voda nije dobra do 6mj ???

To sto pise da "iskljucivo dojenje" ne mogu da poverujem da obrazovane, normalne zene TO tumace bukvalno posebno kad je rijec o Vodi?

to je esencijalna namirnica za ljudski organizam bez koje ne moze zivjeti nijedna stanica u nasem organizmu nijedan organ. ?? mlijeko je tekucina i je voda u nekom apsolutnom tumacenju no buduci da je ta tekucina puna proteina,secera,enzima itd. ona ne vrsi istu funkciju kao i voda.
Upalite svoj common sense i bebi dajte malo vode , dok je novorodjence nek to bude koja zlica tu i tamo, a poslije 3mes moze i 20ml tu i tamo (zimi grijemo vazduh je drugaciji treba voda, ljeti je toplo =treba vode)

Orlandica
11.01.2011., 07:02
Daj za Boga miloga prestanite vise jednom sa tom opsesijom "Nikako voda samo dojenje, Samo dojenje nikako voda, Samo mlijeko nikako VODE " do ne znam 6meseci i slicne gluposti

Naravno da do 6mj beba treba da okusi vodu i to jos u prvim nedeljama zivota. Kolicine su tako male da ne moze uticati na poremecenje elektrolita u krvi. Zatim, nije to kao da beba pije malo vode uz svaki obrok ! (recimo dojenje od pola sata ili sat vremena) ili 50ml ,100ml i vise adaptiranog. Voda je vazna medju obrocima jer bubrezima je potrebna bas voda da bi filtrirala neke toksine u bubrezima, zatim da bi se oprao jezik i uspostavila pravilna kiselina u ustima jer u protivu cest je slucaj gljlivica na jeziku (posebno candida albicans) Voda nije neka nepotrebna tekucina od koje treba bjezati kao da je sami dzavo sto uostalom i pokazuje tekst kopiran od sajta Roda..

To sto pise da "iskljucivo dojenje" ne mogu da poverujem da obrazovane, normalne zene TO tumace bukvalno posebno kad je rijec o Vodi?

to je esencijalna namirnica za ljudski organizam bez koje ne moze zivjeti nijedna stanica u nasem organizmu nijedan organ. ?? mlijeko je tekucina i je voda u nekom apsolutnom tumacenju no buduci da je ta tekucina puna proteina,secera,enzima itd. ona ne vrsi istu funkciju kao i voda.
Upalite svoj common sense i bebi dajte malo vode , dok je novorodjence nek to bude koja zlica tu i tamo, a poslije 3mes moze i 20ml tu i tamo (zimi grijemo vazduh je drugaciji treba voda, ljeti je toplo =treba vode)

Ajd glavno da si se našla ti dovoljno pametna da nas rasvjetliš pa ćemo sad svi počet davat vodu :rolleyes:
Meni je pedijatrica rekla ljetos da nema potrebe za vodom, eventualno ako se beba jako znoji da mogu malo ponudit.

Death-of-Art
11.01.2011., 07:30

da. naravno. s obzirom da svako isključivo dojeno dijete umire od dehidracije već treći dan poslije poroda... ova tvoja teorija definitivno ima realne temelje i fakat drži vodu.

mandy
11.01.2011., 07:46
EStelle čemu voda od rođenja ako nema potrebe? Pogotovo u početku treba izbjegavati jer voda skida zaštitni film koji majčino ili AD mlijeko stvara na crijevima.
JA eto imam dvoje koje do 6 nisu ni okusili vodu i sa njima je sve u najboljem redu..i nije to izmišljotina nas tu na forumu

Death-of-Art
11.01.2011., 07:50
EStelle čemu voda od rođenja ako nema potrebe? Pogotovo u početku treba izbjegavati jer voda skida zaštitni film koji majčino ili AD mlijeko stvara na crijevima.
JA eto imam dvoje koje do 6 nisu ni okusili vodu i sa njima je sve u najboljem redu..i nije to izmišljotina nas tu na forumu

i ne samo to već je puna kojekakvih gadorija koje itekako mogu štetiti dječjem organizmu.

pink5
11.01.2011., 07:51

o bože, al ga nalupeta.
S čim se pravi adaptirano mlijeko?
Jel znaš kakvog je sastava majčino mlijeko?

Da im fali vode, do 6 mjeseci bi iljadu puta dehidrirali

Kayla3
11.01.2011., 09:17
majčino mlijeko sadrži 85% vode, prema tome ne vidim razloga da se dijete naljeva dodatno s vodom dok majka doji...

Lali Puna
11.01.2011., 09:24
fakat drži vodu.

:D

extreme
11.01.2011., 10:20

aukuratz ::facepalm:
kako je moja beba preživjela svojih 5 mjeseci bez kapi vode??? a rođena u ljetu??

Kayla3
11.01.2011., 10:27
aukuratz ::facepalm:
kako je moja beba preživjela svojih 5 mjeseci bez kapi vode??? a rođena u ljetu??

hahaha i moja beba, rođen je 01.08. hahaha, odmah se sjetim svoje pametne svekrve koja me izluđivala s pitanjima "Zašto mu ne daš vode, čaja"?

žifka
11.01.2011., 10:31
joj koje su to gluposti, ni ja nisam dala do 6 mj. vode i gle, preživio je!

zoro007
11.01.2011., 10:33
do pola godine nije dobila niti kapi vode, ali je zato visila na http://www.smilies.4-user.de/include/Babys/smilie_baby_050.gif..za uspavljivanje, za budjenje, za hranjenje..

Saille
11.01.2011., 19:53
Svaka mama zna naj bolje za svoju bebu!mi smo ljetna beba rodjeni 1.8.,i mi smo bili odmah nakon par dana na caju od koromaca,sta nam je kasnije dobro doslo zbog grceva!Mene zanima kad se njima pocinje davat bas obicna voda ne prokuhana???

Zaraa
11.01.2011., 20:12
do pola godine nije dobila niti kapi vode, ali je zato visila na http://www.smilies.4-user.de/include/Babys/smilie_baby_050.gif..za uspavljivanje, za budjenje, za hranjenje..

hahahaha otkud ti smajli, ukrasti ću ga i staviti na tips&tricks :cerek:

mallema25
12.01.2011., 00:24
moja D prvih 6 mjeseci nije probala niti vodu niti bilo koje čajeve, samo je dojila...kada smo počeli dohranu pila je po nekoliko žličica nakon obroka...kasnije sve više

ako neko želi davati vodu neka daje, to je stvar osobnog izbora, ali nije potrebno dok je beba samo dojena

mallema25
12.01.2011., 00:32
Nisam čitala cijelu temu jer imam svoje mišljenje o tome da li dojenoj bebi treba osim mlijeka i dodatna tekućina i ne da mi se ulaziti u rasprave.
Svatko ima svoje mišljenje a moje je to da dojenoj bebi (a bebama na adaptiranom mlijeku pogotovo) treba nuditi tekućinu, i one će uzeti onoliko koliko im je potrebno. Ja sam svojoj bebi davala hippov čaj od komorača jer je imala grčeve (nije puno pomogao) i ona bi na dan popila najviše 30ml. Kad smo prešli na adaptirano, količina tekučine koju bi popila se povečala a sada sa 7 mj popije oko 4 dcl na dan i bez obzira na to nisam primijetila da manje jede zbog toga.

Kad je moja beba sa 19 dana završila u bolnici pedijatrica nam je rekla da dojenoj bebi treba nuditi tekučinu ali ne sat vremena prije podoja niti sat vremena poslije podoja (ukoliko je razmak između podoja veći).

mi smo bili u klaićevoj zbog urinoinfekcije 5 dana, od čega je D imala 3 dana poprilično visoku temperaturu, kupili smo flaširanu vodu da bi joj davali zbog straha od dehidracije, međutim nije htjela piti...sestre i doktorica su rekle da nema straha od dehidracije jer uredno sisa...pa eto...3 dana visoke temperature bez kapi vode, samo sisanje, jako brzo se oporavila...

Kayla3
12.01.2011., 07:50
Svaka mama zna naj bolje za svoju bebu!mi smo ljetna beba rodjeni 1.8.,i mi smo bili odmah nakon par dana na caju od koromaca,sta nam je kasnije dobro doslo zbog grceva!Mene zanima kad se njima pocinje davat bas obicna voda ne prokuhana???

možeš već sa nekih 6, 7 mjeseci, ja sam svom malom počela doduše s godinu dana, jer nisam znala da smijem ranije davati vodu koja nije prokuhana.

Gledala sam bila neku reportažu o našoj vodi iz pipe i zabludama da je kak ti flaširana voda zdravija, a zapravo nije jer voda iz pipe ima kamenac koji je zdrav (i mene to začudilo), ali ta naša tvrda voda ima taj kamenac koji nešto pospješuje, plus minerale...uglavnom je bolja

Tepif
12.01.2011., 08:36
Dva ljekara, jedan kaze mora, drugi kaze niposto. I ovo se ne odnosi samo na vodu, nego i na izlaganje suncu, uvodjenje ove ili one hrane, stogod da ih pitas poslusaj prvog jer ce ti drugi reci suprotno.

miss daisy
12.01.2011., 08:54

http://journals.cambridge.org/action/displayAbstract?fromPage=online&aid=563376

Recommendations suggest exclusive breastfeeding for at least the first 4 to 6 months after birth. Paradoxically, an overwhelming proportion of breastfeeding (BF) data in Europe refers to all BF, i.e. not only exclusive but also partial BF (including formula, juices, water, sweetened water etc). This makes it difficult to estimate to what extent the recommendations are met. There is currently strong evidence for recommending exclusive breastfeeding for at least 6 months.

ima dodatno u pdf-u.

marta26
12.01.2011., 10:17
meni pedica rekla da joj dam, jer me interesiralo dal smije pa sam pitala, al max 20ml. probala, napravila neku facu: bljak stara, ovo nije slatko! i vise joj ne nudim:) probat cu opet, jer bi htjela da se malo prije 6 mj navikne i na vodu. ljetne bebe trebaju svakako vode, nije isto slatko majcino mljekeco i voda, koja ih osvjezava, opet rijeci pedice, ne bu njima nista bilo, al cete im olaksati vruce ljetne dane. i voda ima teskih minerala za njihove bubrege, pa se zato prokuhava, al postoji humana koja je prociscena pa to mogu piti bez beda!

irres
12.01.2011., 10:23
još uvijek mi nije jasno dal davat prokuhanu, flaširanu ili iz špine (zagreb)

da znam da je voda iz špine dobra, ako što ponegdje vjerujem da je, dala bih mu tu...ali u zg se i previše puta potezalo pitanje o kakvoći vode iz vodovoda :ne zna:

zoro007
12.01.2011., 10:25
meni pedica rekla da joj dam, jer me interesiralo dal smije pa sam pitala, al max 20ml. probala, napravila neku facu: bljak stara, ovo nije slatko! i vise joj ne nudim:) probat cu opet, jer bi htjela da se malo prije 6 mj navikne i na vodu. ljetne bebe trebaju svakako vode, nije isto slatko majcino mljekeco i voda, koja ih osvjezava, opet rijeci pedice, ne bu njima nista bilo, al cete im olaksati vruce ljetne dane. i voda ima teskih minerala za njihove bubrege, pa se zato prokuhava, al postoji humana koja je prociscena pa to mogu piti bez beda!

marta, bebice se naviknu lakse nego sto ti mislis. tvoja ce cura do ljeta svakako smjeti piti vodu..bit ce iznad 6mj, jel

moja do 6mj nije pila nista osim maminog mlijeka. onda sam joj pocela davati bocu na kljun. trebalo je 2-3 dana dok se nije navikla i nije bio nikakav bed.
davati dijetetu vodu samo zbog privikavanja je po meni besmisleno, pogotovo sto strucnjaci tule da vise steti crijevnoj flori. a dojena beba do 6mj ga pogotovo ne treba. dojena beba ce cesce sisati, a ono pocetno mlijeko je vodenastije nego ono sto kasnije ide..ne brini se, priroda se za sve pobrinula..

miss daisy
12.01.2011., 10:26
i voda ima teskih minerala za njihove bubrege, pa se zato prokuhava

kako to točno prokuhavanje uništi minerale? :D

marta26
12.01.2011., 10:36
dobro, ne uniste se minerali, krivo sam se odrazila:) vec se ubiju bakterije a i sav onaj kamenac( iako ga dosta ostaje i nakon prokuhavanja) se zadrzi na stijenkama loncica. ma zoro, sve je to ok, samo velim kaj je dr rekla, sve je na kraju stvar roditeljskog izbora. da ce djetetu sta bit ak mu se da malo vode-nece! da ce mu biti sta ak mu se ne da vode-opet nece!! i to je to. pravog odgovora na ovu temu ni nema, jer svaki pedic kaze drukcije, svaka patronazna opet drukcije, premalo oni toga opce i znaju o bebama!

zoro007
12.01.2011., 10:39
dobro, ne uniste se minerali, krivo sam se odrazila:) vec se ubiju bakterije a i sav onaj kamenac( iako ga dosta ostaje i nakon prokuhavanja) se zadrzi na stijenkama loncica. ma zoro, sve je to ok, samo velim kaj je dr rekla, sve je na kraju stvar roditeljskog izbora. da ce djetetu sta bit ak mu se da malo vode-nece! da ce mu biti sta ak mu se ne da vode-opet nece!! i to je to. pravog odgovora na ovu temu ni nema, jer svaki pedic kaze drukcije, svaka patronazna opet drukcije, premalo oni toga opce i znaju o bebama!

gle, neki shvacaju da je djetetu ok dati i po 20tak ml ili vise. tako si mama moze zeznuti dojenje..izmedju ostalog.

znam da je sogor dao maloj svojoj u dobi kad je bila ca 3-4 tjedna..ne da se ispovracala..nego..ufff..ljetno dijete. beba na ad-u.

marta26
12.01.2011., 11:17
vjerovatno onda ne pase svima, meni stara veli da sam od prvog dana pila vode, i bas sam htjela, a moja nece, najgore je kad netko ide forsirati, s bilo cime, a tog fakat vidjam dosta.

alapača
12.01.2011., 17:37
znam da je sogor dao maloj svojoj u dobi kad je bila ca 3-4 tjedna..ne da se ispovracala..nego..ufff..ljetno dijete. beba na ad-u.

:confused: šta ti to znači?
ja sam svojoj dala vodu prvi put kad je imala možda dva mjeseca... na žličicu, prokuhanu vodu. i od tad sam joj davala. često. a (pro)ljetna beba, na ad-u. baš ništa joj nije bilo.

27dresses
13.01.2011., 20:03
zašto bi bebe na adaptiranom mlijeku trebale piti zašećerenu i obojanu tekućinu (oliti čaj)? :confused:

postoji hipp-ov čaj i za bebe i nije zašećeren.

27dresses
13.01.2011., 20:17
ja sam samo napisala da mi svojoj princezici dajemo vodu i iskreno me baš briga što će tko mislit o tome. Ona je na m.m. i pije vodu kroz dan malo jer smatram da se mora na vodu priviknuti. Nisam pobornik čajeva tako da joj te djelčje čajeve neću davati niti za vrijeme dohrane ali vodu hoću. Nitko nije umro od vode a posebno ne od Jane il studene koju joj ja dajem. Mišljenja o tome dal dati vodu ili ne su različita ali i ja sam pila vodu od mjesec dana kak sam rođena i eto me žive i zdrave tako da smatram da će svaka majka odlučiti što je za njeno dijete najbolje.

Orlandica
13.01.2011., 20:24
postoji hipp-ov čaj i za bebe i nije zašećeren.

Svi Hppovi čajevi (i općenito svi instant čajevi) su zašećereni, pogledaj sastav :mig: Evo npr. onaj biljni od kamilice, komorača i anisa koji ide od 4.mj. (moj ga još uvijek pije, iako sad više voli Bebivitu od crvenog voća), prvo u sastavu piše šećer, a tamo di pišu energetske vrijednosti pše na 100g da je 97g ugljikohidrata, a to ti je šećer. Jedini koji sam našla bez dodanog šećera je Milupin neki, al taj moj baš nije htio pit, a i meni je bljutav bio i miris mi nikako nije pasao.
Nezašećeren čaj možeš dobit jedino tak da normalan čaj skuhaš i daš bebi bez dodavanja šećera.

27dresses
13.01.2011., 20:35
Svi Hppovi čajevi (i općenito svi instant čajevi) su zašećereni, pogledaj sastav :mig: Evo npr. onaj biljni od kamilice, komorača i anisa koji ide od 4.mj. (moj ga još uvijek pije, iako sad više voli Bebivitu od crvenog voća), prvo u sastavu piše šećer, a tamo di pišu energetske vrijednosti pše na 100g da je 97g ugljikohidrata, a to ti je šećer. Jedini koji sam našla bez dodanog šećera je Milupin neki, al taj moj baš nije htio pit, a i meni je bljutav bio i miris mi nikako nije pasao.
Nezašećeren čaj možeš dobit jedino tak da normalan čaj skuhaš i daš bebi bez dodavanja šećera.

a ja teško uvjerena da tu nema šećera jer je ipak čaj za bebe :bonk:. Ne znam, možda imam krivi stav ali nekako nisam za čajeve zbog zubića jer se dijete navikne na slatko... al kažem, možda imam krivi stav .:ne zna:

Saille
13.01.2011., 20:40
Ja imam od hippa caj u vrecicama bez secera,od koromaca,ne sadrzi dodatne secere kao instant!

alapača
13.01.2011., 22:17
a ja teško uvjerena da tu nema šećera jer je ipak čaj za bebe :bonk:. Ne znam, možda imam krivi stav ali nekako nisam za čajeve zbog zubića jer se dijete navikne na slatko... al kažem, možda imam krivi stav .:ne zna:

i ja sam protiv čajeva. zapravo, nisam protiv, ali nisam ni za. smatram da nije potreban, pa zašto ga onda davati :ne zna:
ako bebe trebaju nešto piti, onda je to mlijeko i/ili voda. :o

Orlandica
13.01.2011., 22:48

i ja sam protiv čajeva. zapravo, nisam protiv, ali nisam ni za. smatram da nije potreban, pa zašto ga onda davati :ne zna:
ako bebe trebaju nešto piti, onda je to mlijeko i/ili voda. :o

Je, tak sam i ja bila protiv, al kad smo krenuli s dohranom morali smo počet i tekućinu davat malom, a on vodu neće pa neće. Probala sam sve i svašta, toplu, prohladnu, sobne temperature, na bocu, kljun, čašu, prokuhanu, običnu, Janu, al nema šanse. Popije gutljaj i ostalo ispljune ili malo grglja pa pusti da mu iscuri i uvijek tak :( Onda sam pokleknula i dala čaj s tim da stavim manje nego kaj piše na uputi, čisto da pofarba vodu.
Probam svako malo dat vodu u nadi da će prihvatit, al zasad nikakvog uspjeha, uvijek ista priča. :rolleyes: Kad je imao crijevnu virozu i povraćao, cijeli dan je pio samo vodu kao da je najfinija na svijetu i ja se ponadala da će napokon počet pit, al već slijedeći dan je opet pljuvao.

lotus_flower
14.01.2011., 09:50
Je, tak sam i ja bila protiv, al kad smo krenuli s dohranom morali smo počet i tekućinu davat malom, a on vodu neće pa neće. Probala sam sve i svašta, toplu, prohladnu, sobne temperature, na bocu, kljun, čašu, prokuhanu, običnu, Janu, al nema šanse. Popije gutljaj i ostalo ispljune ili malo grglja pa pusti da mu iscuri i uvijek tak :( Onda sam pokleknula i dala čaj s tim da stavim manje nego kaj piše na uputi, čisto da pofarba vodu.
Probam svako malo dat vodu u nadi da će prihvatit, al zasad nikakvog uspjeha, uvijek ista priča. :rolleyes: Kad je imao crijevnu virozu i povraćao, cijeli dan je pio samo vodu kao da je najfinija na svijetu i ja se ponadala da će napokon počet pit, al već slijedeći dan je opet pljuvao.

ovako je i nama s vodom :rolleyes:
ja M dam 1/3 soka od jabuke od hippa i ostalo vode i to pije s takvim oduševljenjem da bi čovjek pomislio da je dijete dehidriralo :rolleyes:

Lali Puna
14.01.2011., 09:54
Je, tak sam i ja bila protiv, al kad smo krenuli s dohranom morali smo počet i tekućinu davat malom, a on vodu neće pa neće. Probala sam sve i svašta, toplu, prohladnu, sobne temperature, na bocu, kljun, čašu, prokuhanu, običnu, Janu, al nema šanse. Popije gutljaj i ostalo ispljune ili malo grglja pa pusti da mu iscuri i uvijek tak :( Onda sam pokleknula i dala čaj

a nisi pomislila da dijete možda jednostavno - nije žedno?!
bez obzira što ste krenuli s dohranom, on i dalje pije puno tekućine (mlijeko), jede voće i povrće koje ima dosta vode u sastavu...nije da je vani +40 pa da se znojji i troši tekućinu...?

moja je do godinu i nešto jedva pila išta vode. ma možda par gutljaja dnevno, a i to bi više pljunula nego popila. bila je jesen/zima, pila je više od pol litre mlijeka dnevno, jela voće/povrće/juhe - zaključila sam da joj ne treba dodatne tekućine.
živa, iznimno zdrava, nije dehidriala.

vidiš da je pio kad mu je trebalo, kad je bio bolestan. ak neće, možda znači da nije žedan jednostavno.

blablica
14.01.2011., 10:57
bez obzira što ste krenuli s dohranom, on i dalje pije puno tekućine (mlijeko), jede voće i povrće koje ima dosta vode u sastavu...nije da je vani +40 pa da se znojji i troši tekućinu...?

moja je do godinu i nešto jedva pila išta vode. ma možda par gutljaja dnevno, a i to bi više pljunula nego popila. bila je jesen/zima, pila je više od pol litre mlijeka dnevno, jela voće/povrće/juhe - zaključila sam da joj ne treba dodatne tekućine.

vidiš da je pio kad mu je trebalo, kad je bio bolestan. ak neće, možda znači da nije žedan jednostavno.

moja dan danas ne voli tekućinu, mislim, vodu i sok. stvarno jako jako malo popije preko dana, ali računam da svaki dan jede nešto na žlicu, jede voće, povrće, pije zobeno mlijeko :ne zna: po stanu ima ostavljenečaše s vodom na svakom koraku, ali ne, ni ne pogleda, osim kad je žedna. jednom na dan :rolleyes:

Orlandica
14.01.2011., 11:34

Al on sad cica 2x dnevno (od početka je odmah zamjenjivao cicanje obrokom), a čaja popije po 2-3 flašice (150ml) dnevno. Naravno ne svaki dan, al uglavnom je tak pa mislim da je ipak žedan :ne zna:

Lali Puna
14.01.2011., 11:45
Al on sad cica 2x dnevno (od početka je odmah zamjenjivao cicanje obrokom), a čaja popije po 2-3 flašice (150ml) dnevno. Naravno ne svaki dan, al uglavnom je tak pa mislim da je ipak žedan :ne zna:

da je žedan pio bi i vodu kad mu ponudiš ;)
čaj pije jer mu je fino

blalla
14.01.2011., 11:47
moj neće vodu, odmah ispljune, jedva mu žličicu uvalim,
ni čaj mu nije omiljen

Orlandica
14.01.2011., 12:25
da je žedan pio bi i vodu kad mu ponudiš ;)
čaj pije jer mu je fino

Ne bih se složila jer nekad po cijeli dan ne popije ni pola flašice bez obzira koliko mu nudim. Al ti vjeruj da nije žedan, ja ću i dalje vjerovat da je :mig:

Lali Puna
14.01.2011., 12:34
Ne bih se složila jer nekad po cijeli dan ne popije ni pola flašice bez obzira koliko mu nudim. Al ti vjeruj da nije žedan, ja ću i dalje vjerovat da je :mig:

ja ponavljam - da je žedan, pio bi vodu
nema zdravog djeteta koje bi žedno odbijalo tekućinu

nemreš reć da je beba od par mjeseci znala da ćeš joj ti dat čaj ako odbije vodu pa je - iako je bio žedan - obijao vodu sve dok mu nisi dala čaja
aham, da.

Orlandica
14.01.2011., 12:54
ja ponavljam - da je žedan, pio bi vodu
nema zdravog djeteta koje bi žedno odbijalo tekućinu

nemreš reć da je beba od par mjeseci znala da ćeš joj ti dat čaj ako odbije vodu pa je - iako je bio žedan - obijao vodu sve dok mu nisi dala čaja
aham, da.

Da, da, da, u pravu si, klanjam ti se velika premudra i prepametna majko :s
Jel sad možemo završit raspravu?
:W

maalena
14.01.2011., 13:00

mi isto imamo takve probleme, neće vodu, zapravo hoće ju stavit u usta i zabavljat se dok ju pljuje, ali jako malo proguta.
nekidan mi je pedica rekla da to nije neki problem jer dojim i dobiva dosta tekućine s mlijekom ali da mu i dalje nudim vodu pa koliko popije, kad bude žedniji pit će više. ali zato ja ločem i po noći, žedna sam non-stop od početka dojenja.
kaže da djeca na dohrani i ad trebaju više piti nego djeca na dohrani i sisi.

Lali Puna
14.01.2011., 16:46
Da, da, da, u pravu si, klanjam ti se velika premudra i prepametna majko :s
Jel sad možemo završit raspravu?

sarkazmom nećeš ništa postići
a vidim da imaš iznadprosječno inteligentno dijete, bebu-genijalca čak bih se usudila reći, koji je bio žedan, al nije htio popit vode jer je znao da će dobit čaj!

Orlandica
14.01.2011., 20:22
sarkazmom nećeš ništa postići
a vidim da imaš iznadprosječno inteligentno dijete, bebu-genijalca čak bih se usudila reći, koji je bio žedan, al nije htio popit vode jer je znao da će dobit čaj!

27dresses
14.01.2011., 21:07
Nema potrebe pametovati drugim mamama jel dijete njihovo žedno ili nije, svaka mama najbolje poznaje svoje dijete. :top:

Twinmama
14.01.2011., 21:29
moji su sa mjesec dana počeli dobivati tekućinu - čaj/voda....ali samo kad su bili budni i kad smo imali grčeve....rečeno nam je da im nudimo između obroka ali uglavnom su spavali ili nisu htjeli....sa 4mj su pili po 2 bočice dnevno od 150ml čaja/vode i malo kasnije soka....
ali sok sam isto max razrijeđivala i sad ga uopće više ne piju....
sad se izmjenjuje 1 bočica čaja ostalo voda.... i kad su žedni piju, kad nisu ne piju ni čaj ni vodu.... bočice su uvijek negdje kod njih i kad su žedni sami si nađu bočicu i piju (al moji su sad god dana)....eto onak po 2-3 bočice tekućine dnevno su počeli piti između 4 i 5 mj....
a od početka su na AD-u....

pink5
14.01.2011., 21:44

ovo su takve nebuloze.

Pa što da ne popije ni bola bočice vode? To znači da mu je to dosta, a ono natankavanje čajevima je samo zbog šećera..

Pola bočice vode je i više nego dovoljno za bebu koja pije mlijeko.
To što vi uvrtite u glavu neke svoje određene količine koliko bi beba trebala jesti/piti, to je vaš problem.

Kako to da onda moj nije nikad dehidrirao?
Nije pio do 6 mj ništa, a poslije po 10,20 militara..
Mora da je čudo prirode.

SummerNight
14.01.2011., 21:48
moja je pocela ozbiljno piti vodu tek kad smo ukinuli nocno cicanje. Sad pije vodu ko velika, uzme ujutro casu i popije deci vode na iskap.
prije je po par gutljaja uz klopu pila.

annyG
14.01.2011., 23:20
Moja isto slabo pije tekućinu.
Ima 8 mj. i sisa + 2 obroka na žlicu.
Jako rijetko se dogodi da popije cijelu bočicu, najčešće između 50 - 100ml.

Probala joj dati one sokove za bebe, al to nije htjela ni gutljaj.
Tako da ja njoj prokuham vodice, nudim ju, a ona kada je žedna pije, a kada nije samo se igra i prosipa po sebi i okolo.

Do kada djeca moraju piti prokuhanu vodu? odnosno kada mogu piti iz slavine?
i šta je s kupovnim vodama Jana, Studena... jel to smiju piti?

arorua
15.01.2011., 07:47
ovo su takve nebuloze.

Pa što da ne popije ni bola bočice vode? To znači da mu je to dosta, a ono natankavanje čajevima je samo zbog šećera..

Ja bih se slozila s ovim. Planiram dati vodu tek kad krene dohrana.
Medjutim imam pitanje. Mi smo jos mali pa iskljucivo dojimo, ali zanima me kad se jednom krene s dohranom, da li bebi onda nudite vodu samo uz obrok, poslije obroka ili cijeli dan?:ne zna:

mikica_zg
15.01.2011., 08:57
Moja isto slabo pije tekućinu.
Ima 8 mj. i sisa + 2 obroka na žlicu.
Jako rijetko se dogodi da popije cijelu bočicu, najčešće između 50 - 100ml.

Probala joj dati one sokove za bebe, al to nije htjela ni gutljaj.
Tako da ja njoj prokuham vodice, nudim ju, a ona kada je žedna pije, a kada nije samo se igra i prosipa po sebi i okolo.

Do kada djeca moraju piti prokuhanu vodu? odnosno kada mogu piti iz slavine?
i šta je s kupovnim vodama Jana, Studena... jel to smiju piti?

Ovo i mene zanima...kad mogu vodu iz slavine?

miss daisy
15.01.2011., 09:03
Mi smo jos mali pa iskljucivo dojimo, ali zanima me kad se jednom krene s dohranom, da li bebi onda nudite vodu samo uz obrok, poslije obroka ili cijeli dan?:ne zna:

ja nudim nakon obroka.

nisam mu nikad dala čaj, tako da je samo cicao i kad je krenula dohrana ponudila mu vodu u čaši s kljunom.
kako nikad nije ništa pio na bočicu, sav se razveselio toj čaši, i počeo natezati, tako da nekad pije jer je žedan, a nekad se igra pa tako popije.
eto, na sreću nikakvih problema s prihvaćanjem vode :s

popije kako kad, nekad više, nekad manje, u stvari ni ne pratim baš previše.
jedino mu kad je večera uzmem ako procijenim da je previše jer ne želim da mu bude zlo budući da nedugo zatim cica pred spavanje :D

što se tiče prokuhavanja, ja sam prokuhala vodu prva 3 dana, a onda zaključila da je to glupost i odustala. da smatram da u vodi koju pijem ima mikroorganizama opasnih za zdravlje, prokuhavala bih je i sebi.

al to svatko za sebe odluči, jednako kao i dal će uopće davati tu iz špine ili će kupovati flaširanu.

Rainbow75
02.06.2011., 08:12
Malo podižem temu. Moj bebač star 10-ak dana je na izdojenom i adaptiranom, omjer nekih 70 : 30 u korist izdojenog. Sto sa vodom? Uopce ne znam trebam li joj dati nakon ovog adaptiranog ili ne jos uvijek! :ne zna:
Pomozite! :mig:

jerry16
02.06.2011., 08:31
Malo podižem temu. Moj bebač star 10-ak dana je na izdojenom i adaptiranom, omjer nekih 70 : 30 u korist izdojenog. Sto sa vodom? Uopce ne znam trebam li joj dati nakon ovog adaptiranog ili ne jos uvijek! :ne zna:

Mislim da ni pedijatri nisu usuglašeni da li davati vodu ili ne čak i bebama koje su isključivo dojene. Meni je moja rekla s obzirom da su oboje rođeni u ljeto, neka im dam tu i tamo malo vode na žlicu, sinu sam davala, a kćer je do 6 mj. bila isključivo na majčinom mlijeku,nisam joj dala ni vodu jer nije pokazivala potrebu za ičim osim za maminom cicom.
Najbolje ćeš procijeniti sama, ako je beba nervozna,ako je jako toplo,pojačano se znoji zašto ne ponuditi.... malo vode ne može naškoditi iako je i mlijeko tekućina...

ellyon
02.06.2011., 09:54
moja je prvih mj dana bila na kombiniranom..moje mlijeko +ad...i odmah je pila vodu ..a nakon 2 tjedna sam joj pocela davat i onaj caj od komoraca iz vrecice bez secera ...i non stop pije tekucinu...ili caj ili vodu ..i to uvijek nakon obroka joj dam...i stvarno puno popiije...

annaaa
02.06.2011., 10:02

moj nije pio. smatrala sam da dobiva dosta mog mlijeka, a davala sam mu cicat prilično često po ljeti pa bi si popio malo, da zadovolji žeđ. kolko sam čitala, po novome ne treba ni bebama koje su isključivo na adaptiranom davat vodu. ne mogu sad nać link, negdje sam na rodama to pročitala (da, na rodama :D )

BoniZG
02.06.2011., 10:06

jedostavno...ne

OOOOOOO
02.06.2011., 11:34
moj hahar vec neko vrijeme ne zeli ni caj,ni vodu,ni sokice,samo AD...a trebao bi i pedijatar mi rekao i jucer gastroenteorolog da mu dajem pogotovo sad po vrucinama

FIGICA
02.06.2011., 11:39
Zašto ne davat,od viška glava ne boli :mig: pogotovo sada po ovim vrućinama
Moj neće sokiće,davala sam mu čaj od kamilice a u zadnje vrijeme samo vodu,ne popije puno,par puta na dan po gutljaj-dva

marinella
02.06.2011., 12:03
moj napokon pije vodu :s:s ne nudim mu ništa drugo a najviše pije uveče prije spavanja.nudim mu i poslije obroka al neće imam osjećaj kao da misli da je to još hrane a on se najeo :rofl: zato super pije između obroka!:cerek:

manuela.st
02.06.2011., 12:33
moja mala je od početka na adaptiranom, s 3 tjedna počela je na preporuku patronažne i pedice pit čaj od komorača, s 4 miseca nastavili smo s čajem od kamilice, s tim da sam joj uvik davala više prokuhane vode nego čaja, sada sa 7 miseci i dalje pije puno vode ili razrijeđenog čaja između obroka, a sokove joj dajem rijetko i uvik razblažene vodom i samo kad je taj dan jela manje voća. vodu namjeravam prokuhavat dok ne navrši godinu dana

katjes
02.06.2011., 13:53
ja dala samo zato da doživi nova iskustva.
doduše, primjetila sam otkako je vruće da traži sisu samo da bi srknila 2 gutljaja iliti utažila žeđ..pa reko neće joj naškoditi.

mada dala bi joj bez obzira..zbog ovog prvog što napisah.

mateac
07.06.2011., 14:36
Bebama koje su na adaptiranom obavezno treba nuditi da piju vode, radi dehidracije. (Točan razlog neka napiše netko upućeniji...)

Bolje čista, prokuhana voda nego instant čaj. Voda je zdravija, a instant čaj sadrži šećer koji bebi stvarno nije potreban, a ima beba koje se navuku na te čajeve (kasnije i sokove) pa vodu neće ni taknuti, a kad im krenu zubi, šećer utječe na stvaranje karijesa (to ionako piše na svakom instant čaju). Uostalom, imaš i ne-instant bebi čajeva, onih u rinfuzi, npr. Ciciban.

evo da se i ja ukljucim u temu,moja mihaela:cerek:,ima 3 mjeseca i pije caj vec mjesec i pol..pije kamilicu i komoracu,,kamilica je bez secera (hipp),a komoraca ima nesto secera bar mi se tak cini dok probam,(bebimil caj od komorace),a vodu sam joj ponudila prij jedno 3 tjedna nije htjela,,ali sad oce pit cak si mislim da je bolje da pije vodu ,jer je od caja mozda vise zedna,,pogotovo ljeti...

Schniticca
07.06.2011., 16:34
Koliko znam, voda (prokuhana) smije se davati od prvog dana...No, da li za tim ima potrebe je druga stvar. Ja osobno svom mišu od tri mjeseca koji je isključivo na cici ne mislim davati nikakvu drugu tekućinu dok ne počnem i s dohranom (oko 5. - 6. mjeseca) jer držim da za tim nema nikakve potrebe. I dapače, ne koristi nego čak pomalo i šteti. Majčino mlijeko u želučiću stvori zaštitni film (i idealnu kiselinu) koja se davanjem neke druge tekućine ispire. Mlijeko koje dođe na početku podoja je vodenaste strukture, a takvo je upravo zato da bebi zatomi žeđ. U ljetno doba mislim ga jedino češće stavljati na cicu...Nekad će se (ako je samo žedan) samo napiti...A ako je gladan pocicat će cijelu ciku i to je to.

rossi79
07.06.2011., 16:43
Koliko znam, voda (prokuhana) smije se davati od prvog dana...No, da li za tim ima potrebe je druga stvar. Ja osobno svom mišu od tri mjeseca koji je isključivo na cici ne mislim davati nikakvu drugu tekućinu dok ne počnem i s dohranom (oko 5. - 6. mjeseca) jer držim da za tim nema nikakve potrebe. I dapače, ne koristi nego čak pomalo i šteti. Majčino mlijeko u želučiću stvori zaštitni film (i idealnu kiselinu) koja se davanjem neke druge tekućine ispire. Mlijeko koje dođe na početku podoja je vodenaste strukture, a takvo je upravo zato da bebi zatomi žeđ. U ljetno doba mislim ga jedino češće stavljati na cicu...Nekad će se (ako je samo žedan) samo napiti...A ako je gladan pocicat će cijelu ciku i to je to.

u potpunosti potpisujem :top:

zaista mi nije jasno zašto svi sile davati bebama do 6 mjeseci starosti vodu ako su isključivo na cici. ajde, teškom teškom mukom vodu još mogu i shvatiti jer se neke mame boje da je beba po vrućini žedna. ali čajevi... čemu pobogu čajevi... :ne zna:

curafina
14.06.2011., 11:26
evo i nas još malo na dohrani što znači da ćemo probati i vodu :cerek: . ja sam joj mislila kupiti janu za početak i davati neprokuhanu iz kljuna. jel to ok? ipak to više nije novorođenče već velika cura od šest mjeseci koja je jutros svim silama pokušavala ugurati u usta rep od psa :rolleyes:

rossi79
14.06.2011., 11:30
evo i nas još malo na dohrani što znači da ćemo probati i vodu :cerek: . ja sam joj mislila kupiti janu za početak i davati neprokuhanu iz kljuna. jel to ok? ipak to više nije novorođenče već velika cura od šest mjeseci koja je jutros svim silama pokušavala ugurati u usta rep od psa :rolleyes:

samo ti kupi janu i ubaci u kljunašicu. :)

curafina
14.06.2011., 11:32
super, znači ne treba ju prokuhati? (štreber voli 2 put provjeriti)

marinella
15.06.2011., 07:00
ajme koliko moj popije!! :eek: jel mu može biti previše?:misli:zna popiti i po 50 ml odjednom a pije x puta dnevno i dosta noću...

manuela.st
15.06.2011., 08:22
ajme koliko moj popije!! :eek: jel mu može biti previše?:misli:zna popiti i po 50 ml odjednom a pije x puta dnevno i dosta noću...

koliko su meni rekli, voda nikako ne škodi, posebno po vrućini, nek mali pije koliko želi, moja pije vodu nekoliko puta dnevno po 120 ml, mislim da je to ok

29v
15.06.2011., 08:33
Bok mame!!!Uffff...već danima mu pokušavam dati vode al ništa...mali je sad 6,5mj i skoro mjesec dana smo na dohrani a dosad je samo sisao:rofl: kupila ja popularni kljun,mislila bit će to lako,uglavnom njemu ta bočica služi kao najdraža igračka a kad mu probam dati vode uopće se ni ne trudi da povuče nego ju samo gricka i tak...još uvijek sisa ali...kak to oni nauče ???
pliiiz daj me prosvijetlite :)

rossi79
15.06.2011., 08:37
Bok mame!!!Uffff...već danima mu pokušavam dati vode al ništa...mali je sad 6,5mj i skoro mjesec dana smo na dohrani a dosad je samo sisao:rofl: kupila ja popularni kljun,mislila bit će to lako,uglavnom njemu ta bočica služi kao najdraža igračka a kad mu probam dati vode uopće se ni ne trudi da povuče nego ju samo gricka i tak...još uvijek sisa ali...kak to oni nauče ???
pliiiz daj me prosvijetlite :)

daj mu za početak vode na žličicu. inače moj kljunašicu nikad nije prihvatio, ali zato je nukovu bočicu za učiti piti.

http://www.euroalba.com/index.php?page=shop.product_details&category_id=8&flypage=shop.flypage&product_id=40&option=com_virtuemart&Itemid=65

29v
15.06.2011., 08:39
daj mu za početak vode na žličicu. inače moj kljunašicu nikad nije prihvatio, ali zato je nukovu bočicu za učiti piti.

http://www.euroalba.com/index.php?page=shop.product_details&category_id=8&flypage=shop.flypage&product_id=40&option=com_virtuemart&Itemid=65

hvaaaala ti:mig: već sam frustrirana polako ,neće valjda on biti jedino djete koje nezna piti ni iz bočice ni na kljun...sad čim se probudi probam sa žličicom:top:

manuela.st
15.06.2011., 08:43
hvaaaala ti:mig: već sam frustrirana polako ,neće valjda on biti jedino djete koje nezna piti ni iz bočice ni na kljun...sad čim se probudi probam sa žličicom:top:

zašto ne pokušaš sa čašom? ako si ga dojila 6 mjeseci, nije neobično da odbija bočicu i kljunašicu. moja prijateljica naučila je malog sa 6 mjeseci odmah na čašu, plastičnu ili skini kljun da ostane obična čaša. i ja tako učim svoju malu. malo će se močit dok ne nauči, ali poslije je super, a i zdravije je za zubiće da se odmah uči pit na čašu

rossi79
15.06.2011., 08:44

još jedan mali savjet ako ne prihvati vodu. moj mali nije htio vodu u startu, ali sam ga zafrknula na slijedeći način: vodu u kojoj kuhaš povrće nemoj baciti nego kad se ohladi daj djetetu na žlicu, a kad prihvati ili bočicu ili kljunašicu u njoj i razrjeđuj svaki dan. za deset dana prihvatit će čistu vodu. :mig:
danas moj malac neće ništa osim vode, tu i tamo, ali isključivo u šalici popije mlijeko ili sok, ali to je možda jednom tjedno.

Lali Puna
15.06.2011., 08:49
probaj još sa žlicom i čašom, al ak neće, možda dijete jednostavno, zamisli - nije žedno! možda žeđ utažuje na sisi. nemoj bez veze frustirati sebe i dijete.
moja nije pila praktički ništa do poslije prvog rođendana, a čak nije bila na sisi -al piju oni u toj dobi još oho-ho više od pol litre mlijeka dnevno, jedu uglavnom kašastu, nesoljenu hranu...ne znam od čega bi toliko silno ožednili.
ok, sad su vrućine pa zbog toga treba ipak nudit, ali ako neće - valjda mu ne treba, napije se na cici možda.

super, znači ne treba ju prokuhati? (štreber voli 2 put provjeriti)

ma možeš dat i običnu vodu iz pipe, te flaširane vode su ionak uglavnom marketinški trik

jel mu može biti previše?zna popiti i po 50 ml odjednom a pije x puta dnevno i dosta noću...

ne može mu niš pit od previše vode, ispišat će ionako. jedino ti može bit problem ako stvori naviku pijenja puno vode preko noći - budit će ti se iz te navike, a i piškit će puno noću pa ćete se malo teže skinut iz noćne pelene. ali otom potom ;)

lala_dream
15.06.2011., 08:56
Moj malac od 2,5 mj neće okusiti ništa osim mlijeka :D. I kad mu dajem D vitamin moram se izdojiti da bi ga popio.
Probala sam mu davati čaj od komorača (za grčiće) i nema nikakve šanse, mršti se, pljuje i ono malo što mu iscuri u usta pusti da iscuri natrag van. Tak da mi se sve čini da ništa od vode i čajeva do nadohrane :D

rossi79
15.06.2011., 09:00
Moj malac od 2,5 mj neće okusiti ništa osim mlijeka :D. I kad mu dajem D vitamin moram se izdojiti da bi ga popio.
Probala sam mu davati čaj od komorača (za grčiće) i nema nikakve šanse, mršti se, pljuje i ono malo što mu iscuri u usta pusti da iscuri natrag van. Tak da mi se sve čini da ništa od vode i čajeva do nadohrane :D

a zašto bi dijete od 2,5 mjeseca trebalo išta piti osim mlijeka iz cice???
i ja sam morala kapnuti par kapi mlijeka iz cice da bi mali popio vitamin D, ja sam kapnula direktno na žlicu, nisam se zato izdajala.

Lali Puna
15.06.2011., 09:08
što će mu čaj ikad?

klarah
15.06.2011., 12:41
što će mu čaj ikad?

Lali, ti si stručnjak za ova pitanja:top:,
daj mi reci jel na kraju bebama na adaptiranom (moja je pola cica, pola AM) treba dodatna tekućina, pogotovo kad je vruće?
Prva curka mi je isto bila tako, nisam joj davala vode i sve je bilo ok.
Eto, čisto ako ima neki novi momenat po tom pitanju:confused:

Lali Puna
15.06.2011., 12:44
Lali, ti si stručnjak za ova pitanja:top:,
daj mi reci jel na kraju bebama na adaptiranom (moja je pola cica, pola AM) treba dodatna tekućina, pogotovo kad je vruće?

u principu ne treba, al ak je jako vruće - ponudi. al nemoj čupat kosu ak neće.

lala_dream
15.06.2011., 12:51
a zašto bi dijete od 2,5 mjeseca trebalo išta piti osim mlijeka iz cice???
i ja sam morala kapnuti par kapi mlijeka iz cice da bi mali popio vitamin D, ja sam kapnula direktno na žlicu, nisam se zato izdajala.

Nisam niti rekla da treba.
Čaj od komorača sam mu, kako sam i napisala, pokušala dati zbog grčeva.
I da, i ja kapnem nekoliko kapi mlijeka ravno u žličicu kad mu dajem D vitamin, na to sam i mislila.

Btw, pedijatrica mi je preporučila da mu dajem vode ili čaja sad kad je vruće, nisam si ja to sama smislila, a ovdje sam da vidim iskustva drugih mama.

rossi79
15.06.2011., 12:58
Nisam niti rekla da treba.
Čaj od komorača sam mu, kako sam i napisala, pokušala dati zbog grčeva.
I da, i ja kapnem nekoliko kapi mlijeka ravno u žličicu kad mu dajem D vitamin, na to sam i mislila.

Btw, pedijatrica mi je preporučila da mu dajem vode ili čaja sad kad je vruće, nisam si ja to sama smislila, a ovdje sam da vidim iskustva drugih mama.

gle, ak već nešto moraš dati (a isključeno dojena beba definitivno ne treba ništa) daj bebi vodu. od čaja će dijete samo biti žedno i neće joj utažiti žeđ. čaj ne koristi ničemu, moj je prvi put čaj ukusio u vrtiću s 18 mjeseci.

lala_dream
15.06.2011., 13:04
gle, ak već nešto moraš dati (a isključeno dojena beba definitivno ne treba ništa) daj bebi vodu. od čaja će dijete samo biti žedno i neće joj utažiti žeđ. čaj ne koristi ničemu, moj je prvi put čaj ukusio u vrtiću s 18 mjeseci.

Ma uopće ga neču siliti na ništa. Skužila sam da i ovako traži ciku češće, povuče par puta i zaspe, pa si ja mislim valjda je samo bio žedan.

Kolu
15.06.2011., 13:35
Ja sam vodu počela davati s početkom dohrane znači sa negdje 6 mjeseci. Čaj nije pio. Dojena je beba.

ifkica_a3
28.08.2011., 08:23
evo i moja beb ce sada 4 mjeseca za ppar dana na umjetnoj hrani je,,i isto joj tako poudim vodu na zlicicu i popije si koliko zeli i tako par puta kroz dan...caj sam joj davala od komoraca ali nije ga htijela piti,pa od kamilice isto tako na kraju sam joj samo vodu pocela davat jercaj nece,jedino kad je topal mozda ;-)))

ela
28.08.2011., 09:23
ja sam davala svom klincu vodu od prvog dana. on je, naime, dehidrirao u bolnici pa sam se plasila dehidracije ko vraga, strepila od svakog znojenja. jos se sjecam kad sam mu dala vodu iz bocice, prvi dan kad smo se vratili iz bolnice, bio je zedan, pio je ko suha zemlja.te spike da je samo majcino mlijeko dovoljno, ja ne pusim vise. mozda je u nekim slucajevima to tako ili u vecini slucajeva, kod nas nije bio taj slucaj.

ancika
28.08.2011., 10:39
ja sam davala svom klincu vodu od prvog dana. on je, naime, dehidrirao u bolnici pa sam se plasila dehidracije ko vraga, strepila od svakog znojenja. jos se sjecam kad sam mu dala vodu iz bocice, prvi dan kad smo se vratili iz bolnice, bio je zedan, pio je ko suha zemlja.te spike da je samo majcino mlijeko dovoljno, ja ne pusim vise. mozda je u nekim slucajevima to tako ili u vecini slucajeva, kod nas nije bio taj slucaj.

moj ce ubrzo 6 mj i nisam mu davala vode. ali ja stvarno mislim ako je dijete dojeno na zahtjev da mu ne treba voda. kad su vrucine bile ja sam mu svaki sat davala cicu, nekad bi povukao guc, nekad nista, nekad puno. i gledala sam pelene. e sad ako mame po ovim vrucinama doje striktno svaka 4 h dijete moze u medjuvremenu biti zedno.

ja svom sad sa dohranom planiram poceti davati vodu. sad me zanima kako? na zlicicu, bocicu( koju do sad nikad nije probao) kou vodu, postoji neka posebna ili?

Cattleya
28.08.2011., 10:46
Kod dojenih beba na zahtjev važno je da prvenstveno majka pije dovoljno vode, a ne da ožedni ko sahara pa da se eventualno sjeti da bi trebala piti. Isključivo dojenim bebama na zahtjev ne treba voda do početka dohrane. Kad počne dohrana, treba uvesti i vodu.

ela
28.08.2011., 10:55
Kod dojenih beba na zahtjev važno je da prvenstveno majka pije dovoljno vode, a ne da ožedni ko sahara pa da se eventualno sjeti da bi trebala piti. Isključivo dojenim bebama na zahtjev ne treba voda do početka dohrane. Kad počne dohrana, treba uvesti i vodu.

to je vjerojatno bio problem kod mene, jer ja naime nisam nikad pila puno vode, a za dojenje je to bitno. moj klinac pije prokuhanu vodu iz slavine.

proab
28.08.2011., 11:01
Ja nisam davala vode prvih sest mjeseci da pije (dojena beba) ali je prilikom kupanja cesto znala popiti par gutljaja. Tako da kad sam krenula s davanjem vode sam odmah davala obicnu vodu iz pipe, ionako je vec bila naviknuta :D

Meni je u pocetku bila najbolja ona nuby boca iz dm-a sa silikonskim vrhom, kasnije jana ili obicna casa. Na zlicicu nisam davala, to mi je za jest, ne za pit.

ela
28.08.2011., 11:20
Ja nisam davala vode prvih sest mjeseci da pije (dojena beba) ali je prilikom kupanja cesto znala popiti par gutljaja. Tako da kad sam krenula s davanjem vode sam odmah davala obicnu vodu iz pipe, ionako je vec bila naviknuta :D

Meni je u pocetku bila najbolja ona nuby boca iz dm-a sa silikonskim vrhom, kasnije jana ili obicna casa. Na zlicicu nisam davala, to mi je za jest, ne za pit.

mislim da se voda iz slavine prokuhava zato da ispari klor iz nje.

valneahana
12.09.2011., 07:27
curke dali itko zna koliko tekućine smije dijete od 14 mjeseci?

jučer pričam s jednom mamom i njoj su doktroi rekli litra tekućine dnevno plus kašice i tipa toga,oko maksimalno 1200,1300

uglavnom po priči je ispalo da imamo isti problem a taj je da nam djeca previše piju,kada je ona to spomenula doktoru on ju je odmah uputio u bolnicu i nije joj htio reći da će ju sigurno zadržati a znao je to,to joj je kasnije rekao da ju nije htio plašiti

znači pije po danu 700 ml,dvije boce velike i po noći još dvije,nekad i više plus još jogurti,kašice,...

mislim bile su vrućine pa se nisam obazirala ali kad mi je ta mama to rekla sad me malo frka,navodno su joj rekli i kad je vani najgore da opet se nesmije preći ta cifra da nije dobro za bubrege

moja mlijeko ne pije,izbacila ga je sama,nema dudu,po noći kad zaplače a to se dešava jako često unazad dva mjeseca(prije nije) joj dam bočicu jer ju nemogu smiriti draganjem,govorenjem i inim i tako kroz noć odu dvije bočice,ujutro ako ju jednom tokom noći ne premotam bude mokra skroz i po leđima i plahta i sve

koliko znači oni trebaju piti?imam osjećaj ako to kažem pedici da će reći pa smanjite joj pa će manje piti i da nas neće poslati nikuda da se istraži zašto toliko pije kao što je ovaj doktor poslao ovu mamu,kod njih na kraju nije ništa bilo ali ju je poslao

leptirica 2
12.09.2011., 07:36
Ja sam vodu počela davati s početkom dohrane znači sa negdje 6 mjeseci. Čaj nije pio. Dojena je beba.
Tako i ja..mada sma mu znala smociti usta zlicicom koju je uporno odbijao jer je samo dojio.Sa pocetkom dohrane je za ocekivati da dijete osjeca zed.Ako vas gnajve davajte vode,caja.. iskljucivo dojena beba u majcinom mlijeku ima sve to joj treba.Na pocetku podoja mlijeko je laganije da utazi zed,a na kraju masnije da se dijete najede i zasiti.

annaaa
12.09.2011., 07:54
curke dali itko zna koliko tekućine smije dijete od 14 mjeseci?

moj ima 15 i oduvijek je pak pio relativno malo tekućine. sad popije oko pola litre vode dnevno plus jogurt i oko deci i pol mlijeka. znači, manje od litre.

a sad, kolko smiju :ne zna:

mandy
12.09.2011., 08:02
uopće neznam koliko vode piju....kad je vruće piju dosta i često, kad nije vruće ne piju previše

valnea što su im radili u bolnici? što su na kraju našli?

valneahana
12.09.2011., 08:11
uopće neznam koliko vode piju....kad je vruće piju dosta i često, kad nije vruće ne piju previše

valnea što su im radili u bolnici? što su na kraju našli?

ped ih je posalo odmah ,tamo su ih odmah primili i onda sve nalaze,od krvi,urina na sto načina i sto puta,na kraju nisu našli ništa,mala je pila tako iz navike ali su rekli obavezno smanijiti jer je jako štetno za bubrege i da dijete ćak može pasti u komu:confused::ne zna:

sumnajli su na neki dijabetes insibidus ili tako nekako ali sve je ok,navodno se on teže otkrije od običnog,čak u krvi da se ni ne kuži,tako priča ta mama,nisam stigla surfati o njemu,budem danas

postavila sam pitanje na pliva zdravlje i zvat ću pedicu popodne da vidim kaj će reći

meni je bilo čudno kako se odjednom počela buditi noći,pa sam mislila zubi su i onda je počela sve više piti po noći,kažem ti ako ju ne premotam ujutro sve oko nje morko,tako je bilo i kod te mame ali hoću ti reći da nemora biti ništa a može biti opet nekaj,ali nju su polsali bar:ne zna:

mandy
12.09.2011., 08:57
Čula jesam da previše vode može kod djece biti štetno al nisam nikad saznala koliko je to previše vode.

Lali Puna
12.09.2011., 09:08
mala je pila tako iz navike

upravo sam ti ovo htjela odgovoriti na tvoju bojazan da pedica neće istražiti zašto ti dijete toliko pije - ako cuclanje tekućine koristiš kao metodu smirvanja noću onda baš i nije neka misterija zaključiti zašto ti dijete popije dvije bočice vode (nadam se da je voda) tijekom noći!
čista navika + to joj je metoda smirivanja.
izbaci to, znam da nije lako, al morat ćeš pregrist kad tad.

valneahana
12.09.2011., 09:59
upravo sam ti ovo htjela odgovoriti na tvoju bojazan da pedica neće istražiti zašto ti dijete toliko pije - ako cuclanje tekućine koristiš kao metodu smirvanja noću onda baš i nije neka misterija zaključiti zašto ti dijete popije dvije bočice vode (nadam se da je voda) tijekom noći!
čista navika + to joj je metoda smirivanja.
izbaci to, znam da nije lako, al morat ćeš pregrist kad tad.

ma ja isto mislim da kod moje to nije tipa toga da pije jer je žedna već zato jer se tak valjda zadovolji,smiri i kaj ja znam

ali sam se zabrinula nakon jučerašnjeg razgovora s tom mamom,ona je isto tako mislila i na kraju je ispalo tako ali doktor ju je poslao čim mu je spomenula

seni 2205
06.01.2012., 10:00
Luka jako voli piti vodu i to mu kupujemo onu jana junior i jako to voli piti iz flašice...e sad zanima me koliko mu smijem dati te vode?? ima li ko iskustva imamo 8 mj.:mig:

nety
17.07.2012., 22:03
Moj mrvek strašno voli i vodu i čaj To je nešto što ne odbija Svejedno voda ili čaj on pije sve I to pije onako kako i jede ko da nikad više neće dobiti I ja mu dajem kroz dan da si malo poije ali problem je u tome da on meni s tekućinom napuni želučić a još je malen ima 3500 s mjesec dana i kad bude red na klopu onda pojede svoju mjeru i poslije je bljuc bljuc i rigoleto Sam curi iz usta I onda mi pobljuje bodi a nesmijem ga pipnuti jer ako ga stumbam onda će opet biti bljuv bljuv
Koliko da ja njemu vode dam da njemu bude taman , na ADu je jer ja imam malo mlijeka

m@m@
18.07.2012., 07:00
Moj mrvek strašno voli i vodu i čaj To je nešto što ne odbija Svejedno voda ili čaj on pije sve I to pije onako kako i jede ko da nikad više neće dobiti I ja mu dajem kroz dan da si malo poije ali problem je u tome da on meni s tekućinom napuni želučić a još je malen ima 3500 s mjesec dana i kad bude red na klopu onda pojede svoju mjeru i poslije je bljuc bljuc i rigoleto Sam curi iz usta I onda mi pobljuje bodi a nesmijem ga pipnuti jer ako ga stumbam onda će opet biti bljuv bljuv
Koliko da ja njemu vode dam da njemu bude taman , na ADu je jer ja imam malo mlijeka

ne znam jesam li dobro shvatila - uz AD ga još i dojiš?
ako je tako, a beba ima samo mj dana ne trebaš mu davati ni vodu a kamoli čaj.
šta će mu čaj?
dojenje je bebama i za glad i za žeđ!
probaj ne davati ništa pa vidi jel će bljucati onda.

nety
18.07.2012., 14:02
Da stavim ga par puta kroz dan na cicu ali to je vrlo malo kaj si on povuče

vedra
18.07.2012., 14:53
Da stavim ga par puta kroz dan na cicu ali to je vrlo malo kaj si on povuče

pa da ga staviš više, vukao bi više!!

extreme
18.07.2012., 15:36
pa da ga staviš više, vukao bi više!!

:lol::lol: slažem se...

uz takvo dojenje, kroz tjedan-dva ćete biti skroz na adaptiranom mlijeku.

no, nebitno- tvom djetetu, nety, ni voda ni čaj ne treba i ne znam zašto mu daješ.

-Adrijana
18.07.2012., 15:41
Nety, dobro ti govore, pa beba ti je još mala, tek mjesec i nešto dana, možete polako izbacivati ad i samo dojti, više dojenja-više mlijeka, zlatno pravilo:)

m@m@
18.07.2012., 20:49
Nety ako ti je stalo da dojiš i da u tome uspiješ trebaš bebu jako jako često stavljati na cicu a ne par puta - koliko je to par puta?! 3-4 ili ?
moje su obje cure u početku ( dakle od rođenja pa prvih 3mj sigurno ak ne i više) stalno bile na cici maltene a kad nisu onda su spavale.
mala beba si mora navuć' mlijeko a da ga navuče treba cicat..cicat....cicat....
izbaci vodu a čaj pogotovo!!

nety
22.07.2012., 20:52
S obzirom da je on imao samo 2280 kad smo došli iz bolnice konstantno je nadohranjivan s ad jer je morao dobiti na težini Stalno ga stavljam Svaki obrok po danu ..po noći ne jer fizički to nemogu izdržati jer sam uglavnom sama s njim mm radi 3 smjene i nitko mi ništa ne pomaže a u zadnje vrijeme kroz dan spava po 10 min
I kad je na cici cica cia i plače se ..pa se odšteka pa cica cica pa se plače pa se opet odšteka..i tak neko vrijeme i kad mu ond dam ad popije cijelu mjericu I kad intenzivno cica ..bude sav mokra oko usta opet kasnije pojede cijelu mjericu ad Znači da mu nije dosta to kaj je pojeo

-Adrijana
22.07.2012., 21:17
S obzirom da je on imao samo 2280 kad smo došli iz bolnice konstantno je nadohranjivan s ad jer je morao dobiti na težini Stalno ga stavljam Svaki obrok po danu ..po noći ne jer fizički to nemogu izdržati jer sam uglavnom sama s njim mm radi 3 smjene i nitko mi ništa ne pomaže a u zadnje vrijeme kroz dan spava po 10 min
I kad je na cici cica cia i plače se ..pa se odšteka pa cica cica pa se plače pa se opet odšteka..i tak neko vrijeme i kad mu ond dam ad popije cijelu mjericu I kad intenzivno cica ..bude sav mokra oko usta opet kasnije pojede cijelu mjericu ad Znači da mu nije dosta to kaj je pojeo
Nety ovdje je pisanje o dojenju oftopik pa ne smijemo nastaviti, ali nešto ću reć.. sve ovo što si navela (plač tokom sisanja itd. ) je najnormalnija stvar u dojenju, koja je prolazna, samo treba biti uporan i ne odustajati.
Ako si pratila temu dojenje, vidjet ćeš koliko mama se požalilo na forumu i prvo što su pomislile je da nemaju mlijeka, a to nije bilo istina:)

Inače ti je jako važno dojiti noću, jer je tada i proizvodnja mlijeka veća.:)

Moljac11
26.07.2012., 20:54
ne znam jesam li dobro shvatila - uz AD ga još i dojiš?
ako je tako, a beba ima samo mj dana ne trebaš mu davati ni vodu a kamoli čaj.
šta će mu čaj?
dojenje je bebama i za glad i za žeđ!
probaj ne davati ništa pa vidi jel će bljucati onda.

Meni je babica u Vinogradskoj rekla da je najveća zabluda midliti da je djetetu majčino mlijeko i hrana i piće. Rekla mi je da obavezno dajem i tekućinu, bolje prokuhanu vodu. Mi same ne znamo koliko je naše mlijeko hranjivo i beba može biti ili gladna ili žedna, a sisala je. E sad, svatko neka radi šta hoće..

m@m@
26.07.2012., 21:02
Meni je babica u Vinogradskoj rekla da je najveća zabluda midliti da je djetetu majčino mlijeko i hrana i piće. Rekla mi je da obavezno dajem i tekućinu, bolje prokuhanu vodu. Mi same ne znamo koliko je naše mlijeko hranjivo i beba može biti ili gladna ili žedna, a sisala je. E sad, svatko neka radi šta hoće..

a babice najbolje znaju a
:mig:

a kak znaš da je baš žedna a nije gladna? ili obrnuto?
daš joj cicu - ona će namiriti time ili žeđ ili glad.
samo zato kaj si joj dala vodu/čaj/štoveć i vidjela svojim očima da je beba pila , pa kao imaš dokaz - evo pila je -znači bila je žedna , ne znači da isto tako i sa cicom ne bi bila zadovoljna:D

a ovo boldano - pa ako je dojila beba se najela valjda , ak plače- daš joj još, još...
naravno svatko kak' hoće radi..

mandy
27.07.2012., 12:03

Ni sestra ne može znati koliko je tvojoj bebi dosta niti je li tvoje mlijeko dovoljno ili nedovoljno, zato ti beba i njene pelene sve kažu i to je jedino što treba gledati.

Dijete ako su mu zadovoljene sve dnevne potrebe (glad i žeđ) mora imati dnevno minimalno 6 popišanih pelena (mokrih kao da si izlila 2-3 žlice vode) i u prvih 4-6 tjedana stolicu 3-5 puta (dovoljna je i mrlja veličine kovanice 5 kuna).

WHO (Svjetska zdravstvena organizacija) preporuča isključivo dojenje do 6 mjeseci starosti djeteta, bez dodavanja vode ili čaja.

Dijete da je gladno ili žedno nakon podoja pokazalo bi to jasno i glasno.

Koliko znaš o majčinom mlijeku?
Na početku podoja mlijeko je vodenasto, od stajanja u kanalićima masnoće se odvoje i priljepe za stijenke kanalića i tako dijete dobije vodenastije mlijeko koje utažava žeđ. Kad krene refleks otpuštanja mlijeka iz stanica gdje se stvara mlijeko kreće masnije mlijeko koje zadovoljava potrebe gladi.

Da je ovo što je sestra rekla istinito većina djece bi umrla od gladi/žeđi, moji prvi, proljetne bebe, dohrana počela u jesen, dakle cijelo ljeto samo na dojci bez kapi vode/čaja/ADa.

maja&pavo
19.08.2012., 22:26

E, i moja patronazna me prije par dana dobro oprala. Rekla mi je da moja curica od 6 mjeseci po svojoj kilaži TREBA dnevno minimalno 350-400 ml vode. ???
Beba je do prije 15 dana bila isključivo dojena i nisam joj dala ni kapi ičega drugoga. Prije 15ak dana smo počeli probavati voće i ajde, logično mi je bilo da će reći da joj ponudim malo vode, ali skoro pola litra ??? :ne zna:

-Adrijana
20.08.2012., 23:21
E, i moja patronazna me prije par dana dobro oprala. Rekla mi je da moja curica od 6 mjeseci po svojoj kilaži TREBA dnevno minimalno 350-400 ml vode. ???
Beba je do prije 15 dana bila isključivo dojena i nisam joj dala ni kapi ičega drugoga. Prije 15ak dana smo počeli probavati voće i ajde, logično mi je bilo da će reći da joj ponudim malo vode, ali skoro pola litra ??? :ne zna:
Onoliko koliko bebi treba, toliko će i popiti.:) Na tebi je da nudiš vodu i to je to.
Zanemari ovu njenu brojku od 350-400 ml:confused:

Tarsis
21.08.2012., 11:20
Djizs, ja ne kužim čemu toliko protivljenje davanju vode/čaja bebama? Zašto je teško pojmiti da su i bebe žedne i da im mlijeko ne utaži žeđ po ovim vrućinama?

Kak objašnjavate činjenicu da moj mali neće ni cicu ni ad, al kad mu dam čaj, vuće ko lud? To nije žeđ?

I btw, znam da sam sad i ja malo off topic, al nervira me već izjava čim više na cicu, to više mlijeka. Ja sam se vodila time 3 mjeseca, i mučili smo se oboje, forsirala sam cicu do nedavno i naprotiv, mlijeka je bilo sve manje. A posebno noću, noću je uvijek i samo na cici bio, nikad ad. I sad s 4 mj. (za koji dan) on više skoro uopće ne doji, jer ja imam mlijeka tek toliko, za jedan-dva obroka noću.

m@m@
21.08.2012., 11:53
Djizs, ja ne kužim čemu toliko protivljenje davanju vode/čaja bebama? Zašto je teško pojmiti da su i bebe žedne i da im mlijeko ne utaži žeđ po ovim vrućinama?

Kak objašnjavate činjenicu da moj mali neće ni cicu ni ad, al kad mu dam čaj, vuće ko lud? To nije žeđ?

I btw, znam da sam sad i ja malo off topic, al nervira me već izjava čim više na cicu, to više mlijeka. Ja sam se vodila time 3 mjeseca, i mučili smo se oboje, forsirala sam cicu do nedavno i naprotiv, mlijeka je bilo sve manje. A posebno noću, noću je uvijek i samo na cici bio, nikad ad. I sad s 4 mj. (za koji dan) on više skoro uopće ne doji, jer ja imam mlijeka tek toliko, za jedan-dva obroka noću.

naučila si ga na čaj ......da ga nije nikad pio ne bi te sam tražio :D
dakle pio bi ili ad ili cicao- ako je žedan. ako nije..ne bi.....:mig:

mandy
21.08.2012., 12:12

Da je ovo istina bolnice bi bile pune dehidrirane djece :kava:.

Hoće čaj jer mu nudiš, da mu ne nudiš uzeo bi nešto drugo za žeđ.

Za zadnji dio posta - nije tema pa neću ovdje pisati.

stigmata8
21.08.2012., 12:36
Zašto je teško pojmiti da su i bebe žedne i da im mlijeko ne utaži žeđ po ovim vrućinama?
a zasto je tesko pojmiti da je bebama mlijeko dovoljno?
ja svom nisam dala ni trunku vode, cak ni po ovim vrucinama. ocito sam zla majka koja svoje dijete pati zedju (a popisanih pelena kao u prici).

al nervira me već izjava čim više na cicu, to više mlijeka. Ja sam se vodila time 3 mjeseca, i mučili smo se oboje, forsirala sam cicu do nedavno i naprotiv, mlijeka je bilo sve manje.
nervirala te ili ne, to je cinjenica. bice da si nesto pogresno radila.

zoro007
21.08.2012., 12:43
ni ja svojoj nisam davala ni kapi vode - a bogme je pritisak okoline bio velik. zato je visila na meni u svim prilikama, za budjenje, za uspavljlivanje, za hranu, za svastanesto. popisanih pelena - dovoljno, beba zadovoljna..itd. vodu smo uveli sa skoro sedam mjeseci (dakle tada negdje pocetkom rujna), prije nije htjela, kao ni neke druge tekucine, osim MM. pregrmili ljeto samo tako :)

think.pink34
21.08.2012., 12:46
slušala prije mjesec dana izjavu pedijatra sa Rebra na Htvu u dnevniku, na temu velikih vrućina i pojačanog opreza da bebe ne dehidriraju. kaže čovjek:"Ništa bebi ne treba ako je na majčinom mlijeku, dobiva i tekućinu i hranu u dovoljnim količinama!"

baš mi je drago da sam to čula pa do sada nisam imala nedoumica što se ove teme tiče. :Pop:

malac je na mom mlijeku i kada fali je na ad. iako bi mu moje mama i sveki dale malo čaja, barem kamilice ako ništa drugo....majka mu ne daje! :cerek:

Francesca
21.08.2012., 12:49
Moj je na AD pa mu ne dajem vode uopce
Moju mamu s vremena na vrijeme copi siza da je zedan pa mu zgura bocicu (nemam se vise snage borit) u usta ali mali doslovce uzme 2-3 gutljaja i onda pljuje van i vodu i sisac - pametno mamino :cerek:
Dakle definitivo nije zedan jer da je, pio bi
A caj od mene ne bude dobio nikad :kava:

tipkaz
21.08.2012., 12:56
Upravo tako. Kad je moje dijete smanjivalo količinu dojenih obroka i imalo dohranu, počela sam nuditi isključivo vodu. To zahvaljujući pedijatrici koja mi je jasno objasnila posljedice nuđenja čaja.
S druge strane, jedna je mama već počela nuditi čaj i pokušala vodu- mala nije htjela. Onda je ona, kroz mjesec dana, postepeno smanjivala količinu čaja u vodi dok mala se nije odvikla na čaj i sad pije isključivo vodu :mig:

extreme
21.08.2012., 13:06

bebama ne treba ni voda ni čaj. i ne kužim zašto je nekome teško pojmiti da čaj/voda ispiru zaštitno sredstvo od majčinog mlijeka sa dječjih crijeva i da je to velika, velika šteta???
moja beba je ljetna beba i do 6 mj nije dobila ni kapi vode ni čaja. i posve zdrava, nikad dehidrirana ni žedna.
tvoje dijete vuče čaj ko lud jer je čaj sladak i naviklo se dijete na slatko i sviđa mu se.

a više nemaš mlijeka jer si zeznula ponudu/potražnju time što si mu davala čaj. da ti je dijete pilo samo tvoje mlijeko ne bi bilo problema sa dojenjem

think.pink34
21.08.2012., 13:07
Moj je na AD pa mu ne dajem vode uopce
Moju mamu s vremena na vrijeme copi siza da je zedan pa mu zgura bocicu (nemam se vise snage borit) u usta ali mali doslovce uzme 2-3 gutljaja i onda pljuje van i vodu i sisac - pametno mamino :cerek:
Dakle definitivo nije zedan jer da je, pio bi
A caj od mene ne bude dobio nikad :kava:

jadno dijete - žedno :o

Tarsis
21.08.2012., 13:24
nervirala te ili ne, to je cinjenica. bice da si nesto pogresno radila.

Da, naravno. Jer sve su žene iste. :rolleyes:

Tarsis
21.08.2012., 13:27
bebama ne treba ni voda ni čaj. i ne kužim zašto je nekome teško pojmiti da čaj/voda ispiru zaštitno sredstvo od majčinog mlijeka sa dječjih crijeva i da je to velika, velika šteta???
moja beba je ljetna beba i do 6 mj nije dobila ni kapi vode ni čaja. i posve zdrava, nikad dehidrirana ni žedna.
tvoje dijete vuče čaj ko lud jer je čaj sladak i naviklo se dijete na slatko i sviđa mu se.

a više nemaš mlijeka jer si zeznula ponudu/potražnju time što si mu davala čaj. da ti je dijete pilo samo tvoje mlijeko ne bi bilo problema sa dojenjem

A ti znaš kad sam mu ja počela davati čaj i kad sam izgubila mlijeko?

Kako volim ovakve zaključke.

Forum hr je definitivno krcatiji pedijatrima od samih bolnica. :kava:

extreme
21.08.2012., 13:35
A ti znaš kad sam mu ja počela davati čaj i kad sam izgubila mlijeko?

Kako volim ovakve zaključke.

Forum hr je definitivno krcatiji pedijatrima od samih bolnica. :kava:
jel nisi napisala da ti dijete ima 4 mj???

jel nisi napisala da mu daješ čaja i da vuče kao lud??

davanje čaja djetetu koje ima 4 mj (a očito nisi počela sa čajem jučer)- sve je jasno onome tko ima ikakvog pojma o dojenju.
:rolleyes:

WandaTheFamous
21.08.2012., 13:41
E, a zadto bas caj? I koji caj,? Kamilica, kim, crni, zeleni.....
Pa crni i zeleni sadrze tein, mislim, zasto bebu krkat teinom, a onda cekat da nakrkano djete zaspi?
Ajd caj od kima kuzim za grceve...
Ali ovo za "zedj", pa jednostavnije je dati prokuhane vode.

Inace na dalekom istoku se caj poceo piti kao zamjena za ruznu prokuhanu vodu.
I dalje je bilo prokuhano, time bakterioloski zdravije, ali sa boljim okusom.

Ali ne kuzim sto ce dojencadi caj kao takav? :ne zna:

tipkaz
21.08.2012., 15:48
S druge strane, majčino mlijeko je jedno, ali AD je nešto drugo. Pedijatrica je uvijek govorila (ta ista koja je rekla da dojenoj djeci ne treba ni kap vode) da se djeci na ADu mora ponuditi voda jer nije isti sastav kao majčino mlijeko.
Za majčino mlijeko bih bez beda držala podalje bočicu vode, za AD ne.

mandy
21.08.2012., 21:36
Offtopic izbrisan, tema nije Tarsis i njeno dojenje.
Daljnji off kartoniram

Ani4
21.08.2012., 21:44
Moji svi su ljetne bebe i niti jedan nije pio ni vodu ni caj do 6 mj, tj do pocetka dohrane. A i onda iskljucivo vodu, sokici su dosli tek dosta kasnije.
Po noci nista nisu dobili, jedino cici kad su dojili.

nety
21.08.2012., 22:15
S druge strane, majčino mlijeko je jedno, ali AD je nešto drugo. Pedijatrica je uvijek govorila (ta ista koja je rekla da dojenoj djeci ne treba ni kap vode) da se djeci na ADu mora ponuditi voda jer nije isti sastav kao majčino mlijeko.
Za majčino mlijeko bih bez beda držala podalje bočicu vode, za AD ne.

Apsolutno se slažem s tobom AD se napuhne još u želučiću i mislim da djeci koja su na njemu treba vode MOj voli i vodu i čaj s time da ja preferiram vodu i njemu paše Naročito zato što se dijete po ovoj vrućini znoji u košari..ili kako je slučaj s našim razmaženkom kad spava popodne na mužu ili meni sav se oznoji a bome i mi i to treba nadoknaditi

marghe
22.08.2012., 13:46
Moja beba od 3mj je isključivo dojena, nisam joj nikad ponudila ni vodu ni čaj.
Ali frajerica svaki put kad se kupamo cucla rukice, valjda je otkrila da na njima ima nečeg :rofl:
Neki bi možda pomislili da je žedna jer eto mala hoće vodu koliko gura u usta i siše ali mama neda :nono:

Jurya
22.08.2012., 20:20
Ja imam ljetnu bebu. Nije dojena ali sam joj caj i vodu davala od gotovo prvog dana. Mislim da bebe koje se ne doje ipak trebaju vodu, adaptirano mljeko i majčino nije isto :ne zna: Sokiće izbjegavam ali sam joj ih počela davati sa 6 mj.

*zlata*
12.11.2012., 07:58
trebam li bebi od 5 mj prokuhati vodu iz pipe/špine?
jel treba i flaširanu prokuhavati?

do sada nije pio ništa osim mog mlijeka, ali krećemo sa dohranom pa sam mu mislila ponuditi vodu nakon obroka

Maya_24
12.11.2012., 08:58
Ovu iz špine do godine dana prokuhavati a iz boce kao ne treba mada joj ja nisam još dala.
Moja mrva nije dojena al neće vodu ni čaj (osim ako je jako sladak) i tu vodimo rat...

SummerNight
12.11.2012., 09:00

do sada nije pio ništa osim mog mlijeka, ali krećemo sa dohranom pa sam mu mislila ponuditi vodu nakon obroka

do nekih cini mi se 10 mjeseci smo joj davili flasiranu, kasnije iz pipe bez prokuhavanja.
postoje teze, meni logicne, da se prokuhavanjem samo sve koncentrira u vodi, a bakterija za ubiti i tako nema tj nisu nista gore od onih sa slape kuju dijete nadje na podu i sa uzivanjem zvace. :lol:

mandy
12.11.2012., 11:09

Ja nisam prokuhavala nikada, dobili vodu oko 5,5-6 mj kad je počela dohrana.

Summer teza ti je točna, ispari dio nečega prokuhavanjem ali svi teški metali ostaju..

barabusina
12.11.2012., 14:03
do kad treba prokuhavat vodu, do mature?

inace, nisam davala tekucinu dok sam je iskljucivo dojila, ni preko onih vrucina, cim smo krenuli s dohranom, uvela sam joj vodu... baba joj daje sokice, al ih ne zeli :D

*zlata*
12.11.2012., 14:32
hvala na savjetima cure
danas sam mu dala prokuhanu iz špine u kljunušicu
igrao se s tim
malo je popio

imam onu vodu za radit ad od hipp-a pa sam mislila mu to dati sutra, ovak i onak stoji ta boca već 5 mj u špajzi :D pa da se potroši

stigmata8
13.11.2012., 00:38
mi smo dohranu poceli sa pocetkom 6mjeseca, tada sam mu i pocela nuditi vodu. nisam je nikada prokuhavala.

Lady_mama_23
13.11.2012., 08:28
ja sam sa dohranom (juhica,kasice)pocela sa nepunih 6.mj.odlicno mi jede sve sta mu ponudim i tada sam mu uvela vodu on bi radije sokice al zdravije mu je voda poslije obroka bilo juha ili kasica ponudim mu vodice malo se igra al i popije.nekad mu dam prokuhanu a nekad ne kako stignem :)

stigmata8
19.11.2012., 09:21
koliko bi bebe od 7-8mjeseci (dojene i jos puno cicaju) na dva obroka dohrane trebale piti vode? :confused:
znam da je individualno, ali bar neki orjentir mi treba.

Melisandra
08.02.2013., 22:11
Moja beba ima 3 miseca.
Samo dojim
Medjutim dam mu malo i vode tokom dana.
Iako mi je receno da ne triba
Ali eto racunam nece mu skodit malo vode
Prokuham svako jutro bocicu i vodu
Nekako mi se pari da je voda cudnoga okusa kada se prokuha?
Jesam li paranoicna?
Razmisljam da mu dajem Janu neprokuhanu?
Imate li slicnih iskustava?

mv27
09.02.2013., 07:26
Moja beba ima 3 miseca.
Samo dojim
Jesam li paranoicna?

Nisi paranoična :mig: Ja malcu dajem Bistru jer je jeftinija od Jane, a voda ko voda..ne prokuhavam samo ju podgrijem kad radim mlijeko...a za piće ovak normalno..prije sam kupovala Hippovu vodu ali je skupa..
Čak smo neko vrijeme i prokuhavali ali mi se nije svidlo ono silnog kamenca šta bi plutalo po lončiću pa smo odustali od toga..i evo, malac zdrav ko dren, pije vode jako puno..nikakvi sokići ne dolaze u obzir!

Melisandra
09.02.2013., 14:54
Nisi paranoična :mig: Ja malcu dajem Bistru jer je jeftinija od Jane, a voda ko voda..ne prokuhavam samo ju podgrijem kad radim mlijeko...a za piće ovak normalno..prije sam kupovala Hippovu vodu ali je skupa..
Čak smo neko vrijeme i prokuhavali ali mi se nije svidlo ono silnog kamenca šta bi plutalo po lončiću pa smo odustali od toga..i evo, malac zdrav ko dren, pije vode jako puno..nikakvi sokići ne dolaze u obzir!
Ajme da i taj kamenac...bas grozno...
Sve su mu cuce pune kamenca
Evo kupila Bistru.
Od dans smo na flasiranoj vodi

-Adrijana
09.02.2013., 15:40
koliko bi bebe od 7-8mjeseci (dojene i jos puno cicaju) na dva obroka dohrane trebale piti vode? :confused:
znam da je individualno, ali bar neki orjentir mi treba.
Ne treba ti nikakav orjentir, vjeruj mi, jer kod svake bebe je to drugačije i ako ti beba odbija tekućinu nije ništa strašno, (naročito ako je dojena), kad bude žedan/na piti će, na tebi je da redovito nudiš.

Moja beba ima 3 miseca.
Samo dojim
Jesam li paranoicna?
Isključivo dojenoj bebi od 3 mjeseca ne treba dodatna tekućina, dojenjem dobije dovoljno da utaži žeđ ( to je ono prvo mlijeko, prozirnije), kad krene dohrana, tada se pičinje davati i voda.:)