PDA

View Full Version : Beta blokatori

corttex
15.04.2008., 20:09
Puno pozdrava i molim za savjet.
Prije odprilike godinu i po dana internista kardiolog mi je prepisao, zbog tahikardije i blago povišenog krvnog pritiska, Metoprolol 1x1/2 ujutro.
Nakon nepunih mjesec dana, zbog pojave vrtoglavica i hladnih ekstremiteta Metoprolol se zamjenjuje Concor tabletama 1x2,5 mg, tako da ga trošim i sada.
U zadnjih par mjeseci imam problema sa kašljem i otežanim disanjem, a nalaz pulmologa je Sy obstructivum in Asthma bronchilae in obs i da uz savjet interniste opet promijenim beta-blokator, jer Concor je kontraindikovan sa mojim trenutnim pulmološkim nalazom.
Pošto moram puno čekati na pregled kod interniste kardiologa, zanima me vaša preporuka oko izbora beta-blokatora.
Hvala i pozdrav.

Blomberg
16.04.2008., 11:45
Ne možeš na svoju ruku mijenjati concor, niti se smiješ s njega "skidati" odjednom, osim ako ti kardiolog ne odredi tako.
Concor je visoko selektivni B-blokator, u normalnoj dozi djeluje samo na beta-1 receptore u srcu i vrlo je mala vjerojatnost da djeluje na beta-2 receptore kao ostali i pravi opisane probleme. U dozi od 2.5mg vjerojatnost je skoro nikakva.

Kardiolog će ti promijeniti lijek. Liječnik opće prakse ne smije u ovom slučaju.
Teško da će ti dati neki drugi b.b. jer je ovaj koji sad uzimaš u samom vrhu po selektivnosti.
Dobit ćeš najvjerojatnije blokator kalcijevih kanala Verapamil, tj. Isoptin.

corttex
16.04.2008., 17:58
Zahvaljujem na odgovoru.
Da li mi je onda najbolje ne mijenjati concor, jer kako kažete pri ovoj maloj dozi vjerovatnost da mi on pravi pulmološke probleme je skoro nikakva.
Pozdrav i hvala.

simple
16.04.2008., 19:30
Zahvaljujem na odgovoru.
Da li mi je onda najbolje ne mijenjati concor, jer kako kažete pri ovoj maloj dozi vjerovatnost da mi on pravi pulmološke probleme je skoro nikakva.
Pozdrav i hvala.

Nebivolol je selektivniji. Naravno, nikako ne preporucujem samostalne odluke u tom pogledu.

Blomberg
16.04.2008., 19:53
Nebilet, tj. nebivolol je selektivniji prema beta-1 receptorima i ima još neka vrlo korisna djelovanja, ali je na dopunskoj listi-doplaćuje se i striktna indikacija za koju će specijalist prepisati Nebilet je za sad još uvijek kronično zatajivanje srca.

Za one koji su na Atenololu:

Preporuka je Hrvatkog kardiološkog društva zamjena drugim blokatorom. Vremenom će i Nebilet upasti na osnovnu listu jer je stvarno dobar lijek.
Samo nejde to tako lako. Farmaceutske kuće su orjentirane na zaradu i reći da Plivin Atenolol više nikako nije lijek prvog izbora za bolesti koje liječi nije baš nešto što PLIVA voli jer ga se u Hrvatskoj dosta troši. Concor je 3X skuplji pa to ne voli ni HZZO :)

occasional
23.09.2009., 23:33
Malo je stara tema al imam vezano pitanje, Smije li se blokator kalcijevih kanala prestati uzimati "naglo" za razliku od Beta blokatora koji zahtjevaju postepeno prekidanje.

Vidim da je tu bilo 2 strucnjaka u ovoj temi, i mislim da ce to znati. Hvala...

Blomberg
24.09.2009., 00:03
Može, iako nije preporučljivo jer može doći do hipertenzivne krize.
Verapamil i BB nikako ne uzimati zajedno jer je opasno po život.
S beta blokatora se nikako ne smije naglo skidati jer inače puls i tlak može u opasne visine...posebno opasno za one s anginom pectoris.

Nebilet je i dalje na dodatnoj listi jer "Berlin Chemie" nosi patent za nebivolol i ne misli smanjiti cijenu pa se ostatak iznad 40kn plaća.
Na osnovnu listu je upao Nebivolol Pliva, a tu je i Nibel od Belupa. Aktivna tvar u sva tri je ista.
Lijek ide samo uz preporuku-šifru specijalista.

fahrenheit1
24.09.2009., 21:29
Da se "prikrpam" temi. Koliko ja opasno ili mozda bolje reci stetno piti beta blokatore, u mom slucaju atenolol u malim kolicinama (12,5 mg) po potrebi, recimo 2-3 puta tjedno. Tlak mi je ajmo rec granicni. Sistolicki najvise do 145, dijastolicki do 90. Najcesece oko 130-135 sa cca sa 80-85. Ponekad zbog stresa i bržih otkucaja ili kad mi "skoci tlak" posegnem za njim u navedenim kolicinama, i pomogne.
Nisam prosao nikakvu internisticku obradu.

Termination
24.09.2009., 21:36
Da se "prikrpam" temi. Koliko ja opasno ili mozda bolje reci stetno piti beta blokatore, u mom slucaju atenolol u malim kolicinama (12,5 mg) po potrebi, recimo 2-3 puta tjedno. Tlak mi je ajmo rec granicni. Sistolicki najvise do 145, dijastolicki do 90. Najcesece oko 130-135 sa cca sa 80-85. Ponekad zbog stresa i bržih otkucaja ili kad mi "skoci tlak" posegnem za njim u navedenim kolicinama, i pomogne.

Tko ti je to prepisao uopće? Ne može se to tek tako uzimati "po potrebi" i bez konzultacija sa specijalistom. Beta blokatori mogu biti opasna stvar i uzimaju se konstantno, a ne kad ti padne na pamet, inače može doći do hipertenzivne krize...

Ne želim te plašiti, ali moj ti je savjet da se ne igraš time više, već da konzultiraš liječnika...

Blomberg
25.09.2009., 04:42

Nemoj to raditi. Probaj taj tlak izregulirati smanjenjem težine, prestankom pušenja, izbaci sol i dosoljavanje i puno hodaj.

Svi lijekovi za hipertenziju se piju konastantno kako ti je napisao tErMiNaTe; posebno beta blokatori. Ti lijekovi se ne smiju uzimati povremeno jer se treba stvoriti stabilna koncentracija aktivne tvari u plazmi za pun učinak koji je kod BB uglavnom nakon 2 - 4 tjedna redovnog uzimanja.

Traži uputnicu i obavi internistički pregled. Dr. opće prakse te i bez specijaliste može staviti na nekoliko BB, kao i hrpu drugih antihipertenziva s osnovne liste ali će ti sigurno reći da uzimaš to svaki dan.

occasional
25.09.2009., 09:52
Blomberg, hvala, ovo za beta blokatore sam znao jer sam bio silom prilika "proučio internet" pio sam bio 2 mjeseca lodoz, tlak je bio ko beba, onda sam se skino zbog ED , mislim da ces odma znat kaj je to :).I za nebilet sve znam cito kad sam mislio da bi mozda mogo probat njega umjesto bisoprolol-a , no ispalo je ACE

Sad sam samo na tritace (2,5 mg) bez diuretika, pa sam konto sta bi.Jer se tlak par puta otelo kontroli kad sam kontrolirao (a 3 mjeseca i nisam). To ni priblizno ne drzi tlak nisko ko bisoprolol u mom slucaju,

ACE-I se u principu moze prekinut kad hoces po pitanju nuspojava predpostavljam.Naravno ako treba..

simple
25.09.2009., 11:09
Da se nadovezem samo, beta-blokatori su vec duze vrijeme "rezervna" opcija u lijecenju arterijske hipertenzije, uz neke casne situacije gdje imaju komparativne prednosti. Postoje puno ucinkovitiji lijekovi s boljim sigurnosnim profilom. Naravno, ne smije se zanemariti promjena zivotnih navika koje je naveo Blomberg (+ redukcija unosa alkohola), to, dapace, moraju biti prvi koraci koji svaki za sebe dovode do snizavanja tlaka za koji mmHg, a to ponekad znaci izostanak potrebe za lijekom.

Blomberg
25.09.2009., 14:30
Idu beta blokatori 3. generacije kao lijek 1. izbora za mlađu populaciju sa određenom simpatologijom koju najbolje drže pod kontrolom upravo BB. Poslije infarkta miokarda su obavezni.

Blomberg
25.09.2009., 14:37
pio sam bio 2 mjeseca lodoz, tlak je bio ko beba, onda sam se skino zbog ED , mislim da ces odma znat kaj je to :).I za nebilet sve znam cito kad sam mislio da bi mozda mogo probat njega umjesto bisoprolol-a .

Atenolol je najgori po pitanju ED :) i libida. Neki izgube želju potpuno. Nebivolol najmanje radi ED, bisoprolol zanemarivo do 5mg na dan.
Tebe je očito napalo :p

ACE su super, ali kod nekih trebaju više doze pa kašlju i onda opet promjena.

fahrenheit1
25.09.2009., 16:28
Blomberg, hvala na odgovoru. Pa mozda bi trebao malo izregulirati tezinu, pusenje sam ostavio prije godinu dana, secem dosta-oko 30ak km tjedno.
Ma nije to tako cesto, to uzimanje atenolola, ali do internisticke obrade ako ce do nje doci u skorije vrijeme ne mislim ga vise uzimati. Kao sto sam naveo, tlak mi ne ide u neke visine. Doktorica opce prakse mi je bila prepisala dok sam jos pusio Lizinopril,ali od njega sam se osjecao nekako cudno pa sam u dogovoru s njom prekinuo tu terapiju. Kao sto rekoh u medjuvremenu sam prestao pusiti i bolje sam se osjecao i tlak mii je bio ok pa mi je ukinula terapiju u potpunosti. Ne znam uopce koliko je imalo smisla mi i propisivati nesto kad mi je prosjecan tlak u 12 dana mjerenje bio cca 133/83 s tim da je gornji tri puta presao 140 ali ni jednom vise od 150 i to dok sam pusio?

ja555
28.09.2009., 10:18
Evo da se i ja uključim u diskusiju.
Ja imam tek 18 godina i već dvije godine sam na Irumedu 20mg.
Početkom 9-tog mjeseca prošle godine zbog tahikardija mi je pedijatar propisao Ormidol 25mg.
Inače sam dosta anksiozna osoba i svaki put kad sam bio na Ekg-u me uhvatio napad panike i otkucaji bi bili oko 120.
Radio sam sve moguće pretrage: Ekg, hormoni štitnjače, kortizol...
Uglavnom, nalazi su svi bili uredni i izgleda da je sve o stresa i debljine s kojom ratujem.
Prije dva mjeseca sam bio kod kardiologa na kontroli i sa njegove strane je sve u redu. Zatim me on uputio kod endokrinologa, i tamo je sve bilo dobro, samo što je Endokrinolog zamijenio Ormidol sa Nebiletom 2,5mg i mogu reći da su puno djelotvornije od Ormidola.

djevojka-broj-8
28.09.2009., 11:37
pijem propranolol vec nekih 10tak dana. 2x po pola. prije sam pila rythonorm. sad unazad 5dana osjecam slabost, glava me boli, javlja se alergija, umor ali i nesanica, proljev, i procitala sam onaj papiric i pise da to mogu biti nuspojave, sad neam pojma jel da dignem uzbunu i odem kod doktora ili da trpim još neko vrijeme, mozda je prolazna viroza ili tako nesta...

ja555
28.09.2009., 12:46
Nemojte se uopće zamarati s onim što piše o nuspojavama, što manje ih čitali, manje će ih biti.

Blomberg
29.09.2009., 00:30
...Endokrinolog zamijenio Ormidol sa Nebiletom 2,5mg i mogu reći da su puno djelotvornije od Ormidola.

Ormidol ti je atenolol i poželjno bi bilo skinuti se s njega svi koji ga uzimaju i tražiti od kardiologa/endokrinologa visoko selektivne beta blokatore bisoprolol ili nebivolol (nebilet, nibel)

ACE kao lizinopril, enalapril i dr. uopće ne ruše tahikardiju i za anksiozne mlade hipertoničare najbolji izbor su ove dvije aktivne tvari (bisoprolol i nebivolol)

Nebivolol je bolji jer ima i vazodilatacijski učinak i studije pokazuju da je to sad najbolji BB koji ide na recept.

Propanolol može propisivati lječnik opće prakse, no bolje je to ne konzumirati već tražiti od specijalista ovo što sam napisao.

Ima jedna nuspojava vezana uz neke BB i to liječnik neće reći, a to je da neki BB mogu debljati.

ja555
29.09.2009., 08:22
Ormidol ti je atenolol i poželjno bi bilo skinuti se s njega svi koji ga uzimaju i tražiti od kardiologa/endokrinologa visoko selektivne beta blokatore bisoprolol ili nebivolol (nebilet, nibel)

ACE kao lizinopril, enalapril i dr. uopće ne ruše tahikardiju i za anksiozne mlade hipertoničare najbolji izbor su ove dvije aktivne tvari (bisoprolol i nebivolol)

Nebivolol je bolji jer ima i vazodilatacijski učinak i studije pokazuju da je to sad najbolji BB koji ide na recept.

Propanolol može propisivati lječnik opće prakse, no bolje je to ne konzumirati već tražiti od specijalista ovo što sam napisao.

Ima jedna nuspojava vezana uz neke BB i to liječnik neće reći, a to je da neki BB mogu debljati.

Znam da lizinopril ne ruši tahikardiju... on je za tlak
Endokrinolog je rekao da je atenolol sranje(baš tim riječima) i sam mi je promijenio na Nebilet.

djevojka-broj-8
29.09.2009., 12:09
piše i da nisu za osobe s niskim tlakom a moj je jako nizak, sta da radim? odustanem od toga?! totalno sam zbunjena... još se ni alkohol ne smije pit... bolje mi je bilo sa rythonormom.

ja555
29.09.2009., 14:12
piše i da nisu za osobe s niskim tlakom a moj je jako nizak, sta da radim? odustanem od toga?! totalno sam zbunjena... još se ni alkohol ne smije pit... bolje mi je bilo sa rythonormom.

Alkohol i sam po sebi izaziva tahikardije...
Beta blokator+alkohol=dobitna kombinacija, tahikardije su još veće i osjećaš se kao da te vlak pregazio. Jednom isprobano i nikad više.

djevojka-broj-8
30.09.2009., 10:18
onda kad planiram pit da ne popijem tabletu? ak popijem navecer koju casu da ne popijem tabl tad? kolko je uopce za organizam dobro prekidat uzimanje tableta, cesto ju zaboravim popit..

Blomberg
01.10.2009., 09:01
Bolje ti je da se skineš s propranolola kad već ionako ne uzimaš to kako treba i imaš tegobe. Nastavi s propafenonom (Rytmonorm, Propafenon Genericon ili Propafenon Alkaloid) Specijalist će ti odrediti dozu.

occasional
03.10.2009., 11:13
Bok Blmerang,

Tvoje misljenje u razlici Ramipril vs lizinopril .

Kolko sam skuzio ovom drugom nije osnovni princip funkcije razgradnja u jetri.. pa...

Blomberg
03.10.2009., 22:17
Ramipril vs lizinopril .

Kolko sam skuzio ovom drugom nije osnovni princip funkcije razgradnja u jetri.. pa...

Ramipril se mora metabolizirati u jetri do bioaktivnog ramiprilata koji djeluje i ako je jetrena fukncija oštećena, tj enzim esteraza ne može razgraditi ramipril, doći će do drastičnog porasta ramiprila u plazmi koji ne djeluje. Zato treba napraviti dobru anamnezu. Inače ramipril je vrlo dobar ACE i pokazao se je uspješnijim od lizinoprila po pitanju korisnih učinaka nakon infarkta miokarda i CVI-a.
Najmanje jednom godišnje treba kontrolirati jetrene enzime.

Lizinopril se ne metabolizira i eliminira se putem bubrega. Uglavnom nema problema dok nije glomer. filtracija manja od 30ml/min. ACE inhibitori s aktivnom tvari lizinopril su najpropisivaniji ACE u RH. Starije treba češće kontrolirati.

nephthys
02.12.2009., 22:26
pijem concor 1,25 nekih mjesec dana. prvi tjedan sam imala nuspojave poput pritiska u prsima- kao da mi netko stišće srce da ne kuca prebrzo, bila sam strašno malaksala i umorna, ali to se smirilo, kao i preskakanja srca i ubrzan puls zbog sindroma preekscitacije zbog kojeg sam i concor dobila.

no.

u zadnja dva dana osjećam da su se te nuspojave vratile, i čini mi se jače. da ne spominjem jako česta preskakanja srca. sutra putujem i ne znam da li da sačekam do sljedećeg ponedjeljka da se javim doktorici ili da sutra odem hitno prije puta? kardiologu ne mogu, tak da mi samo dr.opće prakse ostaje.

imate li kakvih iskustava, da li se vama tako nešto događalo i znate li na što bi moglo upućivati?

ante dumbledore
03.12.2009., 23:28
Evo da se i ja uključim u diskusiju.
Ja imam tek 18 godina i već dvije godine sam na Irumedu 20mg.
Početkom 9-tog mjeseca prošle godine zbog tahikardija mi je pedijatar propisao Ormidol 25mg.
Inače sam dosta anksiozna osoba i svaki put kad sam bio na Ekg-u me uhvatio napad panike i otkucaji bi bili oko 120.
Radio sam sve moguće pretrage: Ekg, hormoni štitnjače, kortizol...
Uglavnom, nalazi su svi bili uredni i izgleda da je sve o stresa i debljine s kojom ratujem.
Prije dva mjeseca sam bio kod kardiologa na kontroli i sa njegove strane je sve u redu. Zatim me on uputio kod endokrinologa, i tamo je sve bilo dobro, samo što je Endokrinolog zamijenio Ormidol sa Nebiletom 2,5mg i mogu reći da su puno djelotvornije od Ormidola.

mozda malo kasnim sa pisanjem, ali nema veze, uglavnom mislim da se ovdje primarno treba konzultirati sa psihijatrom sada kad je somatski dio iskljucen, iako je on od pocetka trebo biti konzultiran, paraleleno sa silnim ovim dr doktorima, postoji sansa da pravilnom psihoterapijom, te farmakoloskom ovisno o procjeni psihijatra, ce se stanje znacajno popravit, jer tako mlad najvjerojatnije nemas promjene na srcu kao posljedica nepravilnih navika, a jedino bi jos pametno bilo uraditi elektrofizioloska ispitivanja srca da se otkrije ev ektopicni centar, otherwise psihijatar....

Blomberg
04.12.2009., 00:35
pijem concor 1,25 nekih mjesec dana. prvi tjedan sam imala nuspojave poput pritiska u prsima- kao da mi netko stišće srce da ne kuca prebrzo, bila sam strašno malaksala i umorna, ali to se smirilo, kao i preskakanja srca i ubrzan puls zbog sindroma preekscitacije zbog kojeg sam i concor dobila.

no.

u zadnja dva dana osjećam da su se te nuspojave vratile, i čini mi se jače. da ne spominjem jako česta preskakanja srca. sutra putujem i ne znam da li da sačekam do sljedećeg ponedjeljka da se javim doktorici ili da sutra odem hitno prije puta? kardiologu ne mogu, tak da mi samo dr.opće prakse ostaje.

imate li kakvih iskustava, da li se vama tako nešto događalo i znate li na što bi moglo upućivati?

To samo znači da ti ova doza concora ne djeluje.
Ne, to nije od concora. Moraš do kardiologa da ti odredi novu dozu ili što već. Možda ćeš morati do endokrinologa.
Možda te uputi i k psihologu/psihijatru.

Liječnik opće prakse ne smije titrirati visoko selektivne BB kao što je bisoprolol/nebivolol
Na minimalnoj si dozi koja se uopće i propisuje za bisoprolol(concor), tako da takvi simptomi ti od tog sigurno nisu. Doze kod nekih idu i do 20mg, ovisno o dijagnozama.

nephthys
07.12.2009., 14:47
To samo znači da ti ova doza concora ne djeluje.
Ne, to nije od concora. Moraš do kardiologa da ti odredi novu dozu ili što već. Možda ćeš morati do endokrinologa.
Možda te uputi i k psihologu/psihijatru.

Liječnik opće prakse ne smije titrirati visoko selektivne BB kao što je bisoprolol/nebivolol
Na minimalnoj si dozi koja se uopće i propisuje za bisoprolol(concor), tako da takvi simptomi ti od tog sigurno nisu. Doze kod nekih idu i do 20mg, ovisno o dijagnozama.

zašto kod psihijatra?
ako misliš na paniku ili anksioznost- nije :D

na kraju su se nuspojave opet smirile, pa ću kada uspijem kod kardiologa. :ne zna:

hvala na odgovoru!

tiny ksantipa
12.01.2010., 19:35
Mom suprugu je pripisan Lodoz 2,5 mg/6,25 mg. Obzirom da je izgubio uputstvo za upotrebu molim vas da mi odgovorite kad sa pije 2,5 mg kada 6,25 mg. Hvala unaprijed!

White Strike
23.09.2011., 10:38
dobio sam rytmonorm za blagi oblik tahikardije (tako mi je receno) i receno mi je da pijem po jedan (150mg) ako me uhvati tahikardija ili "lupanje", ali najveci mi je problem sto ja nekuzim kad ubrzano lupa, a kada mi "lupa jako" onda rytmonorm bas i nema ucinka. postoji velika mogucnost anksioznosti, kako je sa takvim uzimanjem rytmonorma i sa prekidanjem i prelaženjem eventualno na AD?

hrvoje dr.
23.09.2011., 15:06
dobio sam rytmonorm za blagi oblik tahikardije (tako mi je receno) i receno mi je da pijem po jedan (150mg) ako me uhvati tahikardija ili "lupanje", ali najveci mi je problem sto ja nekuzim kad ubrzano lupa, a kada mi "lupa jako" onda rytmonorm bas i nema ucinka. postoji velika mogucnost anksioznosti, kako je sa takvim uzimanjem rytmonorma i sa prekidanjem i prelaženjem eventualno na AD?
1.Prepišite dijagnozu.
2.Koliki su vam otkucaji,i imali kakve patologije (sa nalaza EKG)?

White Strike
26.09.2011., 09:30
nalazi EKG hvala bogu čisti (cca. 7 komada), otkucaju preko noći 45, u mirovanju od 65-80, osim te anomalije u mirovanju 158 otkucaja. nazalost sada sam na poslu, a papiri doma, pa za sutra prepišem. hvala

*SpHeRe*
26.09.2011., 09:55

e ovo i ja radim.:rolleyes:

meni je doduše prepisan, pola tablete dnevno. ne zbog tlaka, nego zbog tahikardije.
i sad, ja uopće niti ne osjetim da ga nisam popila 3 dana...prekinula bih s tim potpuno, ali me strah. jer, koliko znam, ne smijem to bez nadzora liječnika.

a što se liječnika tiče, stvarno ne znam kako bih mu objasnila kako sam došla do ovakvog doziranja!:rofl: a ako prešutim taj podatak, opet nije dobro.:ne zna:

hrvoje dr.
27.09.2011., 09:10
e ovo i ja radim.:rolleyes:

meni je doduše prepisan, pola tablete dnevno. ne zbog tlaka, nego zbog tahikardije.
i sad, ja uopće niti ne osjetim da ga nisam popila 3 dana...prekinula bih s tim potpuno, ali me strah. jer, koliko znam, ne smijem to bez nadzora liječnika.

a što se liječnika tiče, stvarno ne znam kako bih mu objasnila kako sam došla do ovakvog doziranja!:rofl: a ako prešutim taj podatak, opet nije dobro.:ne zna:
Tko vam ga je preopisao?
Koja vam je dijagnoza?
Ovo mi nije jasno.

*SpHeRe*
27.09.2011., 21:25
Tko vam ga je preopisao?
Koja vam je dijagnoza?
Ovo mi nije jasno.

kardiolog, ali nemam nikakvu dijagnozu vezanu za srce. nego se moj panični i anksiozni poremećaj manifestira kao tahikardija, stezanje oko srca i slično...u vrijeme kad mi je prepisan, trebao mi je za normalno funkcioniranje. jer puls mi se nije spuštao ispod 140...

a boldano...pa ne znam kako bhi mu rekla da sam počela piti tablete svaka 3-4 dana, umjesto da ih pijem svaki dan!:D

hrvoje dr.
28.09.2011., 10:08
kardiolog, ali nemam nikakvu dijagnozu vezanu za srce. nego se moj panični i anksiozni poremećaj manifestira kao tahikardija, stezanje oko srca i slično...u vrijeme kad mi je prepisan, trebao mi je za normalno funkcioniranje. jer puls mi se nije spuštao ispod 140...

a boldano...pa ne znam kako bhi mu rekla da sam počela piti tablete svaka 3-4 dana, umjesto da ih pijem svaki dan!:D
Trebate uzimati redovno. prekidanje je jednostavno,pogotovo u ovakvim slučajevima,ali samo u konzultaciji s vašim dr.

-Cruella-
30.11.2011., 21:30
može li mi netko reći koje su opasnosti prekida uzimanja (ili neredovitog uzimanja) betablokatora nakon dugog korištenja?:)

dobracura
30.11.2011., 22:28
može li mi netko reći koje su opasnosti prekida uzimanja (ili neredovitog uzimanja) betablokatora nakon dugog korištenja?:)

pročitaj što piše u prethodnim postovima, moraš se o tome dogovoriti sa doktorom, i postupno smanjivati dozu, pogotovo ako ga dugo koristiš

Ida Bauer
01.12.2011., 19:16

pa dobro kaj nemate uputstva od tableta koje uzimate? :ne zna: sve lijepo piše tamo...kako netko može dugo uzimati nešto a ne znati o tome nešto?

evo laički i pojednostavljeno:

-beta blokatori blokiraju beta receptore,postoje tri vrste beta receptora u tijelu,koji receptori će se blokirati ovisi o vrsti beta blokatora koje uzimate,vjerujem da većina uzima selektivne koji blokiraju samo beta-1 receptore

-beta-1 receptori su,ajmo reći,tjelešca koja na sebe primaju adrenalin pa se onda ubrza rad srca i povisi krvni tlak,pošto nas muči ubrzan rad srca ili visok krvni tlak uzmemo beta blokator i blokiramo te receptore pa je posljedica usporavanje rada srca i snižavanje krvnog tlaka...jednostavno
odgovor na tvoje pitanje:
-no posljedica blokiranja tih beta receptora je povećanje broja receptora,znači:više od normale,što znači da bi naglim prestankom uzimanja beta blokatora odjednom imala velik broj beta receptora koji funkcioniraju i primaju puno adrenalina na sebe,što za posljedicu može imati:anginu pectoris,srčane aritmije,srčani infarkt...eto,al ako se krene polako,uz nadzor liječnika sve to može proći mirno...

užasno mi je čudno ovo uzimanje svaka 3-4 dana,i to na duže vrijeme,imam osjećaj da to više škodi nego koristi:ne zna:

..ja isto planiram prestati,nadam se iza nove godine,muka mi je od toga:503::504:...6 godina ih uzimam,mislim da sam užasno psihički ovisna o njima:rofl:...lupa mi srce od same pomisli da ću ih odbaciti:503:

-Cruella-
01.12.2011., 21:50
pa dobro kaj nemate uputstva od tableta koje uzimate? :ne zna: sve lijepo piše tamo...kako netko može dugo uzimati nešto a ne znati o tome nešto?

evo laički i pojednostavljeno:

-beta blokatori blokiraju beta receptore,postoje tri vrste beta receptora u tijelu,koji receptori će se blokirati ovisi o vrsti beta blokatora koje uzimate,vjerujem da većina uzima selektivne koji blokiraju samo beta-1 receptore

-beta-1 receptori su,ajmo reći,tjelešca koja na sebe primaju adrenalin pa se onda ubrza rad srca i povisi krvni tlak,pošto nas muči ubrzan rad srca ili visok krvni tlak uzmemo beta blokator i blokiramo te receptore pa je posljedica usporavanje rada srca i snižavanje krvnog tlaka...jednostavno
odgovor na tvoje pitanje:
-no posljedica blokiranja tih beta receptora je povećanje broja receptora,znači:više od normale,što znači da bi naglim prestankom uzimanja beta blokatora odjednom imala velik broj beta receptora koji funkcioniraju i primaju puno adrenalina na sebe,što za posljedicu može imati:anginu pectoris,srčane aritmije,srčani infarkt...eto,al ako se krene polako,uz nadzor liječnika sve to može proći mirno...

užasno mi je čudno ovo uzimanje svaka 3-4 dana,i to na duže vrijeme,imam osjećaj da to više škodi nego koristi:ne zna:

..ja isto planiram prestati,nadam se iza nove godine,muka mi je od toga:503::504:...6 godina ih uzimam,mislim da sam užasno psihički ovisna o njima:rofl:...lupa mi srce od same pomisli da ću ih odbaciti:503:

hvala na objašnjenju.:rofl: :cerek:

a što bi uopće bilo postupno skidanje, kad ja npr. pijem pola tablete dnevno?:ne zna: četvrtina tablete?:D

Ida Bauer
01.12.2011., 22:15
hvala na objašnjenju.:rofl: :cerek:

a što bi uopće bilo postupno skidanje, kad ja npr. pijem pola tablete dnevno?:ne zna: četvrtina tablete?:D

:rofl: molim

mislim da bi četvrtina bila:top:...ja sam recimo počela uzimati s četvrtinama,sad uzimam polovice svakih 12h i reko mi kardiolog da bi počela smanjivati dozu s uzimanjem četvrtina svakih 12h,al ja ću si za početak jutarnju ostaviti kako je a večernju dozu smanjiti na četvrtinu pa onda polako jutarnju,pa ću preskočiti večernju,al moram još dogovoriti to,potrajat će skidanje par mjeseci ako treba...al pitaj liječnika,nemoj sama,ako ne možeš do kardiologa daj barem sa liječnikom opće prakse dogovori

-Cruella-
01.12.2011., 22:21
:rofl: molim

mislim da bi četvrtina bila:top:...ja sam recimo počela uzimati s četvrtinama,sad uzimam polovice svakih 12h i reko mi kardiolog da bi počela smanjivati dozu s uzimanjem četvrtina svakih 12h,al ja ću si za početak jutarnju ostaviti kako je a večernju dozu smanjiti na četvrtinu pa onda polako jutarnju,pa ću preskočiti večernju,al moram još dogovoriti to,potrajat će skidanje par mjeseci ako treba...al pitaj liječnika,nemoj sama,ako ne možeš do kardiologa daj barem sa liječnikom opće prakse dogovori

ja imam samo "jutarnju".:D na početku sam pila dva puta dnevno, ali se pokazalo da mi je previše. liječnik opće prakse je digao ruke od mene odavno.:rofl: smatra da se trebam obratiti kardiologu. a morat ću...kad-tad. i da hoću sama, strah bi me bilo.:rolleyes:

sarajka01
16.08.2013., 20:59
Molim misljenja.
Moze li mi nesto biti ako sam uzimala 1/2 Darob mite tablete ujutro i navecer 2 dana nekad u junu, prestala na svoju ruku, pa zatim pocetkom ovog mjeseca opet tako 2 dana i prestala na svoju ruku. Imam 20 godina, razlog sto sam prestala je zato sto mi je 4 doktora od njih 5 reklo da ne uzimam da mi ne treba a taj 5. mi je dao samo da bih se smirila ali sam kasno saznala posljedice prestanka uzimanja. Hvala

hrvoje dr.
17.08.2013., 09:20
Molim misljenja.
Moze li mi nesto biti ako sam uzimala 1/2 Darob mite tablete ujutro i navecer 2 dana nekad u junu, prestala na svoju ruku, pa zatim pocetkom ovog mjeseca opet tako 2 dana i prestala na svoju ruku. Imam 20 godina, razlog sto sam prestala je zato sto mi je 4 doktora od njih 5 reklo da ne uzimam da mi ne treba a taj 5. mi je dao samo da bih se smirila ali sam kasno saznala posljedice prestanka uzimanja. Hvala
Onaj tko vam je dao sotalol nije baš pri pameti jer se sječam vaših predhodnih postova.
Najznačajnija nuspojava jest njegov proaritmički učinak tj. produljenje QT intervala i torsade se pointes odnosno VT.
Posljedice naglog prestanka uzimanja su iste kao i kod ostalih BB iako bi ga se pošto blokira i K kanale jednim dijelom moglo svrstati i III skupinu antiaritmika.
Zaključak- javite se svom LOM.

sarajka01
17.08.2013., 11:03
Hvala lijepo. Evo proslo je 10 dana otkako sam ga prestala uzimati (a uzimala sam ga znaci 2 dana i + 2 dana pocetkom juna). Isla sam prije 2 dana kod doktora, radi preskakanja srca, uradili mi ekg i internisticki pregled, gdje mi je dr. rekla da se ovaj lijek na takav ekg ne pije (sinusni ritam+inkompletni blok desne grane). Zatim otisla kod neuropsihijatra, kaze ja bih ti preporucio da uzimas pomalo. Moj zakljucak-necu ga vise uzimati ali me sad muci da li su mi se povecali ti receptori i da li ove tegobe koje osjecam (povecane) preskakanje i sl. je izazvalo prestanak uzimanja Daroba.

hrvoje dr.
17.08.2013., 11:22
Hvala lijepo. Evo proslo je 10 dana otkako sam ga prestala uzimati (a uzimala sam ga znaci 2 dana i + 2 dana pocetkom juna). Isla sam prije 2 dana kod doktora, radi preskakanja srca, uradili mi ekg i internisticki pregled, gdje mi je dr. rekla da se ovaj lijek na takav ekg ne pije (sinusni ritam+inkompletni blok desne grane). Zatim otisla kod neuropsihijatra, kaze ja bih ti preporucio da uzimas pomalo. Moj zakljucak-necu ga vise uzimati ali me sad muci da li su mi se povecali ti receptori i da li ove tegobe koje osjecam (povecane) preskakanje i sl. je izazvalo prestanak uzimanja Daroba.
Dakle vama je psihijatar preporučio da ga uzimate, a internistica da ne.
A što se tiće tegoba javite se LOM.

sarajka01
18.08.2013., 22:03
Meni je kardiolog propisao da pijem, a NAKON sto sam prestala piti isla sam na ekg i na sve ovo sto sam navela, gdje je psihijatar rekao da pijem pomalo (nastavim) a dr. internistica ne. (Bila sam i kod doktorice opste prakse.) Ono sto sam ja htjela je samo mozda jos necije misljenje odavde.

novipočetak
21.08.2013., 05:06
pozdrav!
mene zanima, dali nebilet od 2,5 mg može izazvati smetnje (usporen puls i osjećaj gušenja), budući da pijem i fevarin od 50 mg, i xanax, po potrebi...nervčik sam, pa su mi prepisali iz istog razloga i ovaj beta blokator - nažalost, dugo godina to pijem (atenolol je bio prije)...dali može učiniti više štete nego koristi u cca 20-ak godina korištenja manjih doza....
hvala!

hrvoje dr.
21.08.2013., 15:42
Meni je kardiolog propisao da pijem, a NAKON sto sam prestala piti isla sam na ekg i na sve ovo sto sam navela, gdje je psihijatar rekao da pijem pomalo (nastavim) a dr. internistica ne. (Bila sam i kod doktorice opste prakse.) Ono sto sam ja htjela je samo mozda jos necije misljenje odavde.
Svakako bih se priklonio mišljenju internsitice.
A odakle je pao taj kardiolog neznam.

pozdrav!
mene zanima, dali nebilet od 2,5 mg može izazvati smetnje (usporen puls i osjećaj gušenja), budući da pijem i fevarin od 50 mg, i xanax, po potrebi...nervčik sam, pa su mi prepisali iz istog razloga i ovaj beta blokator - nažalost, dugo godina to pijem (atenolol je bio prije)...dali može učiniti više štete nego koristi u cca 20-ak godina korištenja manjih doza....
hvala!
Da može se javiti od Nibela,no obzirom da navodite da ste prije uzimali Ormidol koji nije baš tako selektivan kao Nibel malo mi je to čudno.
Što se tiće blodanog- BB za liječenje" preskanja srca" odg je -to i jedino može.