PDA

View Full Version : Bobičasto voće

stranice : [1] 2

boromir
27.06.2005., 06:44
Proąle godine smo posadili jagode pod (ili na) crnu foliju. Ove godine su dobro krenule i onda se neke počele suąiti. Mislim da nije u pitanju vlaga (ispod folije je vlaľno). Oko nekih su bili mravi. Mogu li oni biti uzrok?
Da li je dobro mladice koju puątaju dobri grmovi zakopati na prazne mjesta osuąenih jagoda (kasnije odrezati poveznicu)?
Hvala
Pozdrav

keš
27.06.2005., 21:15
kojom brzinom i do koje se mjere osuše?

boromir
28.06.2005., 06:51
Dosta brzo i to do kraja. Na ostalima mjestimično pojedini listovi.
Pozdrav

keš
28.06.2005., 23:30
jagodu napadaju uši,puževi,plijesan... to se sve može. vaš problem može biti slijedeći:vertcillium ili uvenuće. to se javlja ako je jagoda stavljena na mjesto gdje je bio krumpir. uvijek izbjegavati.
drugo: trulež jagode phytophtora fragariae, javlja se ako je tlo teško, nedovoljno rahlo.
treće: jaggodin kornjaš,jede sjemenke jagoda sa njne vanjske strane,zadržava se u korovu, obavezno očistiti korov.

za vertcillium i trulež jagode nema lijeka, preporuća se zamjena zemlje.
treba još podataka da se ustvrdi točno što je.
ako se nadjete u ovome javi.

boromir
29.06.2005., 07:07
I uvenuće i truleľ bi mogle biti razlog. Za krumpir joą moram provjeriti, a tlo stvarno nije rahlo. Pratit ću rast jagoda pa ću vidjeti ąto dalje.
Hvala na odgovoru.

Alenko V6
19.06.2006., 09:51
http://img112.imageshack.us/img112/3704/dsc028938qi.jpg (http://imageshack.us)

ROAD RUNNER
19.06.2006., 10:00
Ove godine ih kod mene ima na tone...
Strusim par vrećica šlaga, malo grožđica, šećer u prahu i hrpa šumskih jagoda, zamrznem i papam odlični sladach :cerek:

atlantis
19.06.2006., 10:03
donio mi tata neki dan teglicu iz zagorja

: bozanstveno :

ygraine
19.06.2006., 10:08
jooj :) meni su zamirisale ovako s ekrana :))))

gven_s
19.06.2006., 14:13
Moj dragi tatica ima ih iza vikendice,pa ih jedem svake godine!Hvala tata!!!

flakey
19.06.2006., 14:25
joj ja ih jucer u sumi nabrala brdo... i za papati sa slagom i za susiti za caj.. mljac

Madame Hooch
19.06.2006., 15:10
ja ih spremim u med - zakon za jutarnji toast ili za palačinke :p

Špranja
21.06.2006., 00:55
Joj, ideje! Zvuči super! Reci, jel samo staviš u med, ili ima još neka radnja koju treba napraviti?

Madame Hooch
21.06.2006., 11:07
Joj, ideje! Zvuči super! Reci, jel samo staviš u med, ili ima još neka radnja koju treba napraviti?

- jagode moraju biti suhe (bez i kapi vode od pranja, a iskreno - ja ih čak ni ne perem ako su iz čiste šume) i zdrave
- med mora biti od onih gustih (teških) vrsta - kestenov ili šumski , jer u laganim medovima isplivaju na vrh (livadni, bagremov, cvjetni)

- vrtne jagode ne dolaze u obzir jer su prevodene, a ni aroma im baš nije izražajna

postupak super jednostavan - u bočicu sipaš jagode do 4/5 , preliješ u polaganom slapu medom preko vrha i zatvoriš; kad mjehurići zraka iskoče na površinu dodaš još meda do vrha - i to je to (u toku stajanja jagodice se spljošte i izgube jarko crvenu boju - ali aroma je nenadmašna)

dobar tek !

flakey
21.06.2006., 13:29
@ madame hooch - jel bi mogla to izvest racimo s malinama ili su i one prevodenaste?

Madame Hooch
21.06.2006., 15:24
@ madame hooch - jel bi mogla to izvest racimo s malinama ili su i one prevodenaste?

probala sam - uspjeh relativa :rolleyes: mislim, nisu se pokvarile ili nekaj, ali osim kaj su pustile dosta soka u med, dodale su mu i kiselinu - tak da je više ko neki gusti sirup od malina ... u svakom slućaju, nije ono kaj sam očekivala ali da se pojest ;)

inače, da ne ispadne da sam baš ono, najpametnija na svjetu, ovo s jagodama nije moja ideja , nego sam pred par godina kupila u Irskoj jednu takvu malu bočicu i onda odlučila probat i sama :)

pojmeta
04.07.2006., 18:51
Ove godine ih kod mene ima na tone...

gdje je to?

ja sam ih ove godine jedva vidjela na placu

Alenko V6
05.07.2006., 08:56
lokacije su tajna :)

JoZ@
05.07.2006., 19:03
ima ih najvise po nasipima
bar kod mene :)

zigy
06.07.2006., 06:59
zakon su, imam sumu u sklopu okucnice, ove godine ih ima jako puno.

Tragač
14.08.2006., 13:44
Ima li tko iskustva sa sadnjom i uzgojem borovnica.
Zasadio bih ih u vrtu, čisto radi osobne konzumacije.

Kako to ide, sjemenje ili sadnice?
Gdje nabaviti?

Drugi savjeti?

balrog
17.08.2006., 13:23
Znam ja jednog čovjeka koji se krenuo malo jače time baviti. Živ se nazajebavao dok ih je zakopao (kupio je sadnice) jer ih je bilo živo čudo. A koliko znam one moraju imati šumsku vodu ili neku skroz prirodnu (ova iz vodovoda navodno ne valja) pa je još morao kopati bunar gdje je imao još zajebancije...
Znam da ovime nisam pomogao, ali možda se mogu malo konkretnije raspitati gdje ih je nabavljao, mada je to bilo prije godinu dana...

d@d@
17.08.2006., 13:48
Vrtni centar Mihaljevac, u proljeće, ali dođe ograničena pošiljka i brzo se prodaju.

dionea
20.08.2006., 14:51
Baš sam u proljeće kupila jednu sadnicu...u vrtnom centru u Zgb..80 Kn
znam da vole kiselo tlo i popriličan hla..moja je rodila ali mi se čini da ću je u proljeće morati presaditi..mislim da joj je prevruće..

dionea
20.08.2006., 14:51
Baš sam u proljeće kupila jednu sadnicu...u vrtnom centru u Zgb..80 Kn
znam da vole kiselo tlo i popriličan hla..moja je rodila ali mi se čini da ću je u proljeće morati presaditi..mislim da joj je prevruće..

nenchi
08.12.2006., 11:18
ima li koga na forumu tko se kuzi u uzgoj am.borovnica i uzgaja ih doma
ja sam kupila 3 sadnice u sloveniji, ali se bas ne mogu pohvaliti da mi uspijevaju, jedino sto znam je da mora biti kisela zemlja, ali ne znam kako da to postignem

Lela
08.12.2006., 12:35
ima li koga na forumu tko se kuzi u uzgoj am.borovnica i uzgaja ih doma
ja sam kupila 3 sadnice u sloveniji, ali se bas ne mogu pohvaliti da mi uspijevaju, jedino sto znam je da mora biti kisela zemlja, ali ne znam kako da to postignem

O uzgoju američkih borovica ne znam ništa. Ali sigurna sam da puno informacija možeš pronaći na internetu. Posadi je u običnu tresetnu zemlju ona je dosta kisela, a možeš kupiti i posebnu zemlju namijenjenu baš za biljke koje vole kisela tla kao npr. za kameliju

tahita
08.12.2006., 16:20
američka borovnivca-Vaccinium corymbosum
voli kisela tla, za sto se u Hrvatskoj ne moraš brinut, jer su tla kisela.
prezimi na temperaturi do -36°C, a bez mraza joj je potrebno 100 dana.
tako je i kod nas tako da ne bi trebala imati frke.
ne znam iz kojeg si dijela Hrvatske, ali taj zahtjev za kiselom zemljom bi trebao bit zadovoljen ako si iz SZ hrvatske.
prosurfal po latinskom imenu pa ce s svasta saznat.

tonija5
09.12.2006., 17:46
Mješavina treseta u koji se doda malo amonijevog i kalijevog sulfata te nešto koštanog brašna. U proljeće opet posipati malo koštanog brašna i malčirati tresetom.
Važno glede zalijevanja: samo kišnica i obavezno zalijevati za suha vremena.
Orezivanje: zimi odrezati sve oštećene i slabe grančice, a one koje su dale rod malo prorijedi.

Sretno i javi kakva je berba i ja bih borovnice u svom vrtu.

osbourne
12.02.2007., 18:49
imam divne maline u vrtu, koje su ajde da kazem om rodile svaki put bih se posteno najeo kad bih otisao u vrt. ukusne su bile dobivale su dosta paznjel, od vezanja, pravljenja ograde, bacanja stelje da se vlaga drzi pa do zalijevanja DIY (do it yourself) tekućim gnojem (potopio sam zelenjavu u kantu (pokosejna trava...) i pustio dok se ne usmrdi:):)) ali su se prije ili za cvatnje, ne sjećam se, pojavile neke žute točke na listovima. što je to?
to smo sanirali nekom kemijom ali ja nebih koristio kemiju pa me zanima preventiva ili neki "eko" način suzbijanja..tog nečeg;)
:s

Ghostdog
21.02.2007., 22:41
Kada saditi jagode?

kikca
22.02.2007., 14:37
Najbolje u 8. mjesecu.

osbourne
22.02.2007., 15:27
prva polovina osmog mjeseca je najoptimalnije vrijeme za presadnju/sadnju! dobro pognoji ali ne direktno uz korjen ... normalno kao i ostale biljke (ja radim da bacim gnoj pa malo zemlje pa onda korjen)

osbourne
25.02.2007., 10:49
čime gnojite jagode.

Phorodon
25.02.2007., 19:07
imam divne maline u vrtu, koje su ajde da kazem om rodile svaki put bih se posteno najeo kad bih otisao u vrt. ukusne su bile dobivale su dosta paznjel, od vezanja, pravljenja ograde, bacanja stelje da se vlaga drzi pa do zalijevanja DIY (do it yourself) tekućim gnojem (potopio sam zelenjavu u kantu (pokosejna trava...) i pustio dok se ne usmrdi:):)) ali su se prije ili za cvatnje, ne sjećam se, pojavile neke žute točke na listovima. što je to?
to smo sanirali nekom kemijom ali ja nebih koristio kemiju pa me zanima preventiva ili neki "eko" način suzbijanja..tog nečeg;)
:s
Hrđa na malinama, malina je preosjetljiva kultura da se ne bi morala prskati.
Šta ćeš tek s botritisom i štetnicima?

osbourne
25.02.2007., 22:33
joj nista me ne pitaj ove sam godine krenuo onako malo intenzivnije s vrtom...pokusavam nesto sma uzgojiti i doći do rezultata sam i toliko toga ima da vise neznam ni kako se zovem..kad se sta sadi sije, pa presađuje, ubire, kako se to čuva, zaštićuju biljke...lud sam! toliko informacija ma znas i sma kako je to...

u biti nema problema prskat ćemo, bolje i to nego da propadnu zar ne?
a koliko se sjećam ta se hrđa pojavila još prije ploda i cvijeta (nisam siguran al mislim da je tako bilo) pa ta kemija opoet ne dolazi u dodir s plodom, pa je ok!
za ostale probleme...nadams e da se neću tako skoro sresti s njima!
vrt je u šumi i izoloran je od uobičajenig problema tipa zlatice ...

danass am od tete donio maline koje je ona na jesem skratila na komadiće od 20ak cm. pustile su nove izdanke, više njih na korjenu (ne onako jedna šiba nego više njih) pa ću to posaditi kad se ova kiša smiri i usporediti.
da li malinama izričito treba sunce? jer došao sam s njima do dijela vrta gdje je dio dana hlad pa...
i koji preparatz preporučate za tu hrđu?

Phorodon
25.02.2007., 23:09
joj nista me ne pitaj ove sam godine krenuo onako malo intenzivnije s vrtom...pokusavam nesto sma uzgojiti i doći do rezultata sam i toliko toga ima da vise neznam ni kako se zovem..kad se sta sadi sije, pa presađuje, ubire, kako se to čuva, zaštićuju biljke...lud sam! toliko informacija ma znas i sma kako je to...

u biti nema problema prskat ćemo, bolje i to nego da propadnu zar ne?
a koliko se sjećam ta se hrđa pojavila još prije ploda i cvijeta (nisam siguran al mislim da je tako bilo) pa ta kemija opoet ne dolazi u dodir s plodom, pa je ok!
za ostale probleme...nadams e da se neću tako skoro sresti s njima!
vrt je u šumi i izoloran je od uobičajenig problema tipa zlatice ...

danass am od tete donio maline koje je ona na jesem skratila na komadiće od 20ak cm. pustile su nove izdanke, više njih na korjenu (ne onako jedna šiba nego više njih) pa ću to posaditi kad se ova kiša smiri i usporediti.
da li malinama izričito treba sunce? jer došao sam s njima do dijela vrta gdje je dio dana hlad pa...
i koji preparatz preporučate za tu hrđu?

Dithane, Delan, Polyram. Da ne nabrajam dalje. I svaka voćka voli sunce pa tako i malina, a šire se skoro kao korov, dosta je šibu zagurnuti u zemlju.
Ak te više o voćkama zanima odi nahttp://www.vinogradarstvo.com/forum/. Tamo imaš i o voćkama, a možeš i pitanja postavljati.

osbourne
26.02.2007., 13:36
da vidio sam forum pa cu se uclaniti, tnx!
da znam da se brzo sire imam ih sad ce 3. godina.

ANUŠKA
08.04.2007., 12:01
Nedavno smo kupili kuću s vrtom i od tada stalno nešto kopam i sadim. Kupila sam sadnice američke borovnice , brusnice ( puzavac i grmić), ogroza , nekoliko ribizla , malina i kupina. Sve ove biljke uzgajaju i moji susjedi , pa mogu pitati za savjet . Ali , brusnice i borovnice -nitko. Zanima me ima li netko iskustva sa tim biljkama.

ANUŠKA
08.04.2007., 15:36
Sadnica brusnica i borovnica ima u Zgb. u više rasadnika. Poprilično su skupe ( od 70-100 kn) Navodno je kiseli treset i neko sredstvo za zakiseljavanje dovoljno. I mene zanima , pa sam pokrenula novi thread na tu temu. Vidjet ćemo hoće li se tko javiti.

osbourne
08.04.2007., 17:00
samo cu napomenuti da nabacas debel sloj malča na maline i kupine kako bi zadržavap vlagu za vrućih ljetnih dana i da budes spremna na onu hrđu po lišću, to je "normalna" bolest i lako se rješava špricanjem (ne znam cime). nazalost nisam nasao bio lijek neki...

ANUŠKA
08.04.2007., 17:30
Malča. ??? Ta hrđa je valjda neka bolest. Raspitaću se . Ne obožavam vidjeti kemiju u svom vrtu , ali neka blaža varijanta može proći.

d@d@
12.04.2007., 12:56
I ja. Dvije američke borovnice, jednu evropsku brusnicu i jednu američku brusnicu. Borovnice su grmići od 4-5 grana visine 70 cm, a brusnice su minjaturne cca 20 cm visoke kao one erike što prodaju u jesen.

Kupila sam kiseli kompost i natrpala toga u rupe 60x60x50 i u to su posađene. Okolo sam stavila pokupljene iglice od jela i zdrobljene grančice crnogorice - sloj cca 2 cm. Čekam ljeto onda ću dovuć još borovih iglica.

Sad ima 3 tjedna kako su u zemlji i sve su ocvale, još ne vidim zametke plodova.

ANUŠKA
19.04.2007., 08:07
I ja. Dvije američke borovnice, jednu evropsku brusnicu i jednu američku brusnicu. Borovnice su grmići od 4-5 grana visine 70 cm, a brusnice su minjaturne cca 20 cm visoke kao one erike što prodaju u jesen.

Kupila sam kiseli kompost i natrpala toga u rupe 60x60x50 i u to su posađene. Okolo sam stavila pokupljene iglice od jela i zdrobljene grančice crnogorice - sloj cca 2 cm. Čekam ljeto onda ću dovuć još borovih iglica.

Sad ima 3 tjedna kako su u zemlji i sve su ocvale, još ne vidim zametke plodova.

Moje borovnice cvatu ko lude ! Vidim neke male cvjetice i na jednoj brusnici. Znaš li koliko te biljke narastu?Brusnice su za sad mali grmići ,oko 20 cm.Borovnice su veće -oko pola metra.Možda bumo već ove godine kušali plod .

bigmamma
23.04.2007., 13:45
budete..budete ...naravno ako su pčelice obavile svoje...

suša je ljudi ,treba ih zaljevat....ja ću se okušat i u razmnožavanju...za sad imam tri borovnice stare tri godine i ove su godine u cvatu ko lude...obožavam ih...tri kupine bez trnja i tri maline..to je za početak moj mali nasad...

d@d@
23.04.2007., 13:53
Od ovih (http://www.rast-bs.si) sam ja kupila:
kaže za borovnice - do 2 m visine
za brusnice ne kaže ništa, ali mislim da ostanu tako niske samo se razgme
uzela sam i japansku jabuku (kaki), ali to je već druga koja nije uspjela - ništa ne pušta iz pupova, tako je i lani bilo.:(

Ima stvarno široki asortiman, pogledajte ako imate vremena.

bigmamma
25.04.2007., 12:37
Rast je zakon..imaju svega i svačega....malo je problem preko carine jer se to ne smije uvoziti no kad uđemo u EU mislim da ću svako proljeće biti tamo:zubo:

d@d@
25.04.2007., 13:22
Rast je zakon..imaju svega i svačega....malo je problem preko carine jer se to ne smije uvoziti no kad uđemo u EU mislim da ću svako proljeće biti tamo:zubo:

Dečki iz vodoprivrede sve za pivu naprave. :s :s

bigmamma
27.04.2007., 13:32
da,da...lik se samo nasmijal na pokušaj uvaljivanja priče i rekel ,ajde..ajde..he he

Sunshine_81
02.05.2007., 14:51
Zasadila bih u Zagorju, na uzbrdici pokraj grmova ribizla jedan grm brusnice. Sunca ima ujutro i do ranog poslijepodneva. Ribizli uspijevaju. Donekle. :) Brdovit je kraj, blizu sume, uvijek je hladnije i vise vjetrovito.
Ima li to uopce smisla?

Cula sam od ljudi da mi je to bacen novac jer da nema sanse da to tamo uspije.
Ima li netko iskustva s time?

xxGaladrielxx
02.05.2007., 21:11
jedan grm brusnice - bacen novac?:confused: Pa jedan je cca 30 kuna :cerek:

kikca
02.05.2007., 21:34
Pa jedan je cca 30 kuna :cerek:
Gdje ima brusnica za 30-tak kn. U KC su 60-65 kn.

Sunshine_81
03.05.2007., 07:53
Vidjela sam ga za 55kn u MBM-u.

Ma nije stvar u novcu, nego sto bih ja voljela to zasaditi, a nije da imam previse prostora. Ako je to vec unaprijed osudeno na propast, zasadit cu nesto drugo u cemu cu uzivati ovo ljeto.

:)

Pa ono, neki smisleni odgovor vezan za brusnice bi mi stvarno pomogao! :D

kikca
03.05.2007., 19:42
Moja preporuka ti je da posadiš, ali ne zaboravi da trebaju kiselu zemlju. Kod mene su je počeli masovno saditi.

ANUŠKA
06.05.2007., 19:49
Posadi. Ja sam posadila prije cca 2 mj i divno rastu ( podsljemenska zona Zgb). Važno je da to bude na neobrađenom tlu-bez gnoja i vapna.Treba biti kiselo tlo i po mogućnosti navezi šumske zemlje i treseta. Kasnije se sami šire. Preporučujem puzeću varijantu ,jer ima krupnije i slađe plodove. Uz to možeš zasaditi i koju borovnicu , jer traže iste uvjete. Borovnice sam našla u rasadniku kraj Plodina u dubravi za ciglih 30 kn. Ja sam plaćala 100 kn na drugom mjestu.

Sunshine_81
07.05.2007., 13:33
Posadi. Ja sam posadila prije cca 2 mj i divno rastu ( podsljemenska zona Zgb). Važno je da to bude na neobrađenom tlu-bez gnoja i vapna.Treba biti kiselo tlo i po mogućnosti navezi šumske zemlje i treseta. Kasnije se sami šire. Preporučujem puzeću varijantu ,jer ima krupnije i slađe plodove. Uz to možeš zasaditi i koju borovnicu , jer traže iste uvjete. Borovnice sam našla u rasadniku kraj Plodina u dubravi za ciglih 30 kn. Ja sam plaćala 100 kn na drugom mjestu.

Jel to onaj rasadnik kod osnovne skole "Marija Jurić Zagorka"? Vidjela sam u zadnje vrijeme omanju hrpicu rasadnika po Dubravi, ne znam vise gdje su sve novi nikli. :)

Hvala puno na savjetu, pogotovo na onom za neobradeno tlo. Bas sam ih imala namjere staviti na rub vrta, ovako idu uz ogradu. A i suma je blizu, naci ce se i sumske zemlje... :)

ANUŠKA
10.05.2007., 20:03
Ne bih znala za školu , ali ovaj je blizu željezničke pruge .Sišla sam na stanici Trnava i krenula pješke prema Dubravi i to je bilo tam negdje u blizini. Inače , saznala sam da se borovnice mogu vegetativno razmnožavati , pa ću si iduću godinu proširiti vrtek. Brusnice se razmnožavaju vriježama.

ANUŠKA
10.05.2007., 20:27
Ja već dugo sanjam o njihovoj " melonastoj hruški " .Zvuči mi genijalno. Planiram kupiti sjeme i prošvercati ga na nekom neočekivanom mjestu - npr. grudnjaku. A borovnice su mi pune zelenih plodića. Nemrem dočekati da sazore. Bude mi ih žao pojesti kad ih tak dugo gledam kako rastu.

tomo1234
04.06.2007., 13:07
Gdje se u Zagrebu može kupiti sadnica brusnice i po kojoj cijeni?

ANUŠKA
12.06.2007., 21:05
Ja bila u Rastu . Divota! Kupila sam križanca maline i kupine , križanca ogrozda i crnog ribizla i cijepljeni ribizl koji raste ko drvce u visinu. Prošvercali smo ih na podu od auta klincima ispod nogu .Kad je carinik vidio ta nevina lišca , samo je mahnuo ručicom . Hi-hi-.hi!

amiketa
04.01.2008., 15:05
Ove godine mislim vrt obogatiti ovim biljčicama. Jagode sam mislio u vrt dok sam ostalo mislio oko vrta (nešto kao ograda). Zanima me zahtjevnost ovih kultura i kakva su vam iskustva sa njima (u vidu nametnika i bolesti) te koje vrste preporučate. Čitao sam da vole sunce ili polusjenu a zemlja da je čim bliža šumskom tlu. Čak mislim i do šume otići po malo lišća i humusa.

osbourne
05.01.2008., 11:09
jagode traže humusno bogato tlo. imaju gnojiva bas za jagode ali ja preferiram stajski gnoj naravno.
posadis ih u red i mozes zagrnut steljom od sijena da čuva vlagu. traže puno vode.

maline imam na sunčanom mjestu, zemlja je glinovita, ne gnojim ih, eventualno ako ih presađujem bacim malo gnoja ispod njih. također debela stelja (30ak cm)... ne smeta im jer su vosoke.
na njima sam imao onu hrđu i morao sma prskat kemijom (jedina kemikalija u vrtu) jer bio rješenje nisam našao.

ribiz imam sad 2 ili 3 godinu neznam i još nije rađao jer je to mali grm. isto je na suncu pod steljom.

e da, za jagode ti je malo kasno jer je najoptimalnije vrijeme presadnje druga polovina kolovoza. preporučam svakako mjesečarke kako bi imao plodove svako malo!
ja sam ih imao i zagušio steljom, nisam trebao pretjerivati za zaštitom za zimu:(!
tako da jagode nemam vec 2 godine!

ciklama2805
09.01.2008., 12:27
Imam sve troje u vrtu već godinama, ali jagode najduže pa nešto iz iskustva: Jagode s mogu posaditi i u ožujku i prve plodove će već dati u lipnju/srpnju. Nismo ih nikada pokrivali steljom i nisu nam se smrzavale, problem s njima je ako cvijet uhvati mraz, onda definitivno od tog cvijeta nema ploda.
Mjesečarke su super izbor, samo što su ne malo sitnije, ali zato puno slađe.

vragolast
09.01.2008., 15:04
Imao sam jagode i maline i nisu nesto narucito osjetljive, naravno ovisno od vrste. One hibriden su uvijek osjetljivije i potrebna je veca zastita oko njih. dok ove domace vrste ostaju bez problema.

meni je najbolja jagoda MARMOLADA super je slatka i krupna, dok su mjesecarke super sto skroz rode!!!

potjernik
10.01.2008., 16:04
Ako nekoga zanima uzgoj malina u kupina i malina, vise o tome mozete pronaci u prirucniku "Maline i Kupine". Vise o prirucniku i kako ga nabaviti OVDJE (http://www.spedicija.hr/Marina/knjige/)

Snovi
18.01.2008., 10:28
I ja imam istu ideju. Za sad imam samo jagode...(a i one mi baš nisu nešto)..
Nadam se da ću ovdje dobiti prave savjete, kao i ti.

osbourne
19.01.2008., 10:28
ima jos jedna tema pod istim imenom gdje am napisao par riječi..

PACHO 79
09.03.2008., 12:57
Imam Europsku brusnicu od prošlog ljeta. presadio sam je u veću teglu. Zanima me da kako da je presadim u više posuda, da li da iskopam jednu stabljiku pa zasadim ili kako.

schtakor
12.03.2008., 11:33
zanima me ako netko zna di se u Zagrebu mogu kupiti sadnice jagoda?
hvala

osbourne
12.03.2008., 13:31
najjeftinije ti je nac nekog na selu tko ih ima i tko ce ih vjerojatno rascupati i baciti jer se brzo mnoze.

schtakor
12.03.2008., 14:34
dobra idea ali nemam nikoga na selu tako da to otpada,zanimali bi me rasadnici po Zagrebu,ako netko zna di ih ima?

zunzara
13.03.2008., 12:37
dobra idea ali nemam nikoga na selu tako da to otpada,zanimali bi me rasadnici po Zagrebu,ako netko zna di ih ima?

Uvijek ih bude na Dolcu - ljudi prodaju flance svega i svačega pa i jagoda.
:mig:

schtakor
13.03.2008., 14:01
na Dolcu mjesečarke 5 kn komad što je bezobrazno skupo kad ih po oglasniku možeš naći za 2!
a mene zanima posebna slatko-kisela vrsta tako da ću teško do toga doći.

salel
18.03.2008., 18:57
zanima me ako netko zna di se u Zagrebu mogu kupiti sadnice jagoda?
hvala

Fragaria doo na žitnjaku ili kupinečki kraljevac

casio
19.03.2008., 06:52
Vidio sam u MBM-u u Lučkom, ali nisam zapamtio cijenu.:kava:

salel
23.03.2008., 09:21
Vidio sam u MBM-u u Lučkom, ali nisam zapamtio cijenu.:kava:

tamo sumnjam da imaju sadnice jagoda(možda ponekad) Znam da inače imaju ukrasne jagode (također jestive) namjenjene za sadnju u viseće posude.

Fragaria d.o.o. je najveći dobavljač sadnica jagoda u državi.Cijene su,ovisno o sorti, oko 2,00 kn/kom.

spoki007
17.04.2008., 07:27
Imam Europsku brusnicu od prošlog ljeta. presadio sam je u veću teglu. Zanima me da kako da je presadim u više posuda, da li da iskopam jednu stabljiku pa zasadim ili kako.

gdje se mogu nabaviti sadnice brusnica i koliko kostaju(cini mi se oko 80-tak kuna)...

ANUŠKA
20.04.2008., 17:56
Zadnje dvije godine sadim sve moguće bobičasto voće u vrtu . Sve mi ,uglavnom , uspijeva , ali imam dva problema . Nikako ne uspijevam s reznicama razmnožiti jostu i ogrozd od susjeda i ne znam kako da razmnožim borovnicu koju sam kupila i koja super raste.

go2sleep
20.04.2008., 21:07
ogrozd uzmeš u jesen kad stane vegetacija jednogodišnju grančicu, odrežeš sa sredine pet pupova i tri napikaš negdje vani u vrtu. staviš tri pupa u zemlju, a dva da vire van.
U proljeće će iz ta dva pupa izaći izboji, a u jesen možeš saditi na stalno mjesto
Ako imaš već ogrozd, možeš pokušati i okulirati susjedovu plemku, na svoje divlje ogrozde

ANUŠKA
21.04.2008., 14:02
Okulirati ? Hm, ne znam kak si pašeju podloge i plemke , a nemam ni pribor, al nije isključeno. Kaj misliš da bi tak mogla razmnožiti i borovnicu ( mislim zabosti u zemlju reznicu). I , dal trebam te reznice pokriti sa flašom za pekmez prek zime?

go2sleep
21.04.2008., 15:11
Okulirati ? Hm, ne znam kak si pašeju podloge i plemke , a nemam ni pribor, al nije isključeno. Kaj misliš da bi tak mogla razmnožiti i borovnicu ( mislim zabosti u zemlju reznicu). I , dal trebam te reznice pokriti sa flašom za pekmez prek zime?

ne znam za drugo, ali ogrozda i ribizla sam tako razmnožio na stotine
ništ, sam ih ukopaš u zemlju
a okulirati nekoliko komada možeš i sa skalpelom za tapete, kupiš za par kuna kod Peveca, a vrećica gumica za cijepljenje dođe petnaestak
tako se dobiju oni koji rastu kao stablo

go2sleep
22.04.2008., 10:16
evo ti za borovicu (juniperus) iz "Zelenog svijeta" 1982 br.6
Zelene reznice uzimaju se krajem kolovoza iz izboja koji su potjerali u toj vegetaciji.
Trebaju biti debljine olovke, dužine 20-25 cm. S grma se režu ujutro, kad se osuši rosa
Oni su još mladi i nedozreli pa im je potrebna posebna njega. Pripremljene reznice ukorjenimo u klijalištima ili cvjetnim loncima koje ispunimo mješavinom pijeska i treseta u omjeru 1.1. Reznice stavljamo do polovice u supstrat i blago zalijemo. To je jedino zalijevanje reznica za vrijeme zakorijenjavanja reznica. Kijališta zatim zatvaramo i zasjenjujemo da sunce ne ošteti reznicu. Ako zakorjenjujemo u loncu, u lonac je dobro utaknuti tri štapića i na to staviti najlon vrećicu, da se održi vlažnost i toplina. Najbolje ih držati u kući. U rujnu ili listopadu otkrijemo i u proljeće se mogu saditi na stalno mjesto
tako se mogu uzeti i reznice drugih biljkaka:
srpanj- pavetina, orlovi nokti
kraj srpnja početak kolovoza - božikovina, ruj, smreka, tisa
krajem kolovoza - pačempres, aukuba, mahonija, lovor višnja

ANUŠKA
22.04.2008., 10:28
Vidiš , vidiš...Znači uzimaju se zelene reznice u vegetaciji. To nisam znala. Mislila sam da se uzimaju kad već otpadne lišće. No , dobro . Bumo probali . Hvala!

spoki007
22.04.2008., 10:32
dobio sam jednu sadnicu ribizla,dali je sada kasno da je posadim ili nije?
dali je potrebno dodati malo supstrata za korijen ili nesto slicno?

http://img89.imageshack.us/img89/8571/ribizxe7.th.jpg (http://img89.imageshack.us/my.php?image=ribizxe7.jpg)

ista pitanja i za lozu koja se vidi na slici...

tnx

go2sleep
22.04.2008., 13:39
dali je potrebno dodati malo supstrata za korijen ili nesto slicno?

http://img89.imageshack.us/img89/8571/ribizxe7.th.jpg (http://img89.imageshack.us/my.php?image=ribizxe7.jpg)

ista pitanja i za lozu koja se vidi na slici...

tnx

bolje ti posaditi, nego da stoji u toj vreći, tako će sigurno propasti
dodaj malo zemlje za cvijeće ili komposta, drugo nije potrebno

spoki007
22.04.2008., 13:49
bolje ti posaditi, nego da stoji u toj vreći, tako će sigurno propasti
dodaj malo zemlje za cvijeće ili komposta, drugo nije potrebno

danas sam je dobio u vrecici,poslije posla je idem zasaditi..:top:
tnx go2sleep

a loza?

go2sleep
22.04.2008., 15:36
danas sam je dobio u vrecici,poslije posla je idem zasaditi..:top:
tnx go2sleep

a loza?
ma i loza isto, i poslije malo zalij i kod sadnje paziš da ostane što više zemlje koja je sad na korijenu
mogao bi im odrezati gornji dio i ostaviti tri četiri pupa koji su iznad zemlje.
To je da nemaju previše lišća dok je korijen još slab, i dok se ne razvije korjenov sistem
Ako ima puno lišća, a slabiji korijen, izvuku više vode nego što korijen može ponijeti i onda se osuše
A tako se reže na tri - četiri pupa zbog formiranja grana

ANUŠKA
24.04.2008., 16:08
Go2sleep , jel imaš jostu ( jostaberry) ? Ja sam svoju prošle god donijela od Baznika , krupna je ,al ima samo gdje-koju bobicu.

go2sleep
25.04.2008., 15:17
Go2sleep , jel imaš jostu ( jostaberry) ? Ja sam svoju prošle god donijela od Baznika , krupna je ,al ima samo gdje-koju bobicu.

nemam, :(

ANUŠKA
25.04.2008., 17:04
Super je biljka , križanac ogrozda i crnog ribizla. Samo , kao što rekoh , ne rodi mi baš ...

spoki007
26.04.2008., 10:45
evo malo o europskoj brusnici i americkoj borovnici (k/p maila iz Rast-a)
Sadnica brusnica, ljekovito bilje, Americka brusnica Vaccinium macrocarpa -
Cranberry, Europska brusnica Vaccinium vitis idaea, sadnica je ljekovito
bilje, plodovi brusnica su bogati razlicitim zastitnim tvarima koji imaju
snaznu antioksidativno djelovanje smanjuju rizik obolevanja od razlicitih
karcinoma, kao su rak dojke i rak debelog crijeva.Sprecavaju upalu mokracnih
puteva,sprecavaju nakupljanje stetnog holesterola, sa time sprecavaju stres
i ljekovito djeluju na srce, brusnica sprecava cireve na zeludcu, lijeci
karijes na zubima, smanjuje secer u krvi zato se preporucuje dijabeticarima,
brusnica je ljekovito bilje plodovi su naravni antibiotik za mnoge bolesti.
Sadnica americka i europska brusnica imaju ovu godino plodove, svako godino
se urod uvecava,brusnice su uzgojene u posudama i mogu se presadivat.Upute
za sadnju dobivate kod nas.

Sadnice brusnica mogu uspjevat kod Vas i americka i evropska sorta, u sadni
jami mora imati kiselo i pognojenu zemlju Ph 4 - 5 kiselosti, napravite izpod njih pokrivač od
piljevine i borovih iglica da drži vlagu i zaljevanje.
Ameriske brusnice su dvogodisnje sadnice.
Sve upute o uzgoju dobivate kod nas.
Americka brusnica je puzajuca biljka, koja pravi dugacke izdanke plodovi so
krupni, zore u 10 mjesecu, sadi se na 80 cm u redu

Najvise se sadi europska brusnica koja ima uzpravno rast, grm (zbun) raste
do
visine 30 - 40cm, i se siri po sadni jami, sa podzemnim izdancima, tako da
popuni sav prostor,
dva puta na godino rodi prvi put kraj 7. mjeseca drugi rod kraj 9 mjeseca,
sadi se 30 cm do 40 cm u redu, jako
ljekovito je za cajeve i suseni izdanci sa liscem, koji se izrezivaju iz
unutrasnjosti pregustog zbuna rano u proljece ili u jesen kad se pokupe
zadnji plodovi, naime zbuni so skroz i u zimi zimzeleni, odporni i to su
dugovjecne biljke. sadnice su bogato razvijene
sa puno cvatova i imat če puno plodova.

Obe vrste su ljekovite vise aromaticnija je europska brusnica i vise se sadi
kod nas.

na jesen u Rast po sadnice......

ANUŠKA
27.04.2008., 13:14
Ne treba ti Rast. Imaš u Zgb. u Veslačkoj ( Savski most) u rasadniku brusnice i borovnice. Ja kupila prošlo proljeće. Trogodišnje sadnice borovnice -100 kunića. Toliko je i u Deželi , a vjerojatno i više . Kod Rasta je josta bila 8 ojera , a cijepljeni ribizl , mislim 13 ili tak nekak.

d@d@
29.04.2008., 23:15
Postoji problem u ovim uputama.

Ja sam lani kupila 2 grma tih američkih borovnica i krasni su i uspjeli su i bilo je za ubrat i sad cvatu, ali njihove grane su 1/3 debljine olovke, dakle sumjam da ih je moguće razmnožit u idućih 4-5 godina.

Kupla sam i 4 brusnice 2 europske i 2 američke i to je stradalo, prekasno sam saznala da su to biljke močvare njih treba sadit u hlad i dobro naljevat.

Imam ribizle crveni/crni/bijeli i to se lako razmnožava reznicom, ja nisam baš poštivala pravila nego sam u veljači nakon orezivanja radila školice (tih grana bude do 100 komada uspjeh bez hormona je 30% - sasvim dovoljno za moje potrebe i za dijeljenje) isto je išlo i sa ogrozdom. Jostu još nisam pokušala razmnožit. Maline moram kosit kao i kupne - skorz sam odustala od onih bez trnja, prinos im je duplo manji od poludivlje domače sa 2 kupine sam lani napravila 6 l vina a i jelo se i propalo je.

Prije tjedan dana sam na Trešnjevačkom placu vidjela novu vrstu, na žalost nisam zapamtila ime, ali nekako na A. u početku mi se učinilo da je američka borovnica po slici ali prekasno sam skužila da bez obzira na sitne listiće i visoki rast (2 m) bobica je smještena u lišću samostalno, planiram se vratit u srijedu pa ću imat bar ime ako ne i više informacija.

Još uvijek ganjam i tajberije, oni su mi odlični niti su preslatki niti su prekiseli, ali čini se da ih momentalno nitko ne prodaje, a lani mi je susjed pokušao razmnožit položenicom i uspjelo je ali su ovce ubile mladicu.

Sunka
02.05.2008., 20:09
Ili dođi na forum iz mog potpisa :)

Uostalom, imam svo troje u vrtu, pa ti mogu iz prve ruke pomoći

Zvrksa
03.05.2008., 08:04
a evo pitanjca jedne neznalice... postoji li šansa da se jagode uzgoje u teglama na terasi?:confused:

go2sleep
03.05.2008., 16:16
a evo pitanjca jedne neznalice... postoji li šansa da se jagode uzgoje u teglama na terasi?:confused:

nema problema
vidio sam jagode penjačice uzgajane u teglama i bile su ukusnije
@ osbourne
malinama ne odgovara glinovita zemlja ako se isuši, jer im pukotine trgaju korijenje
Ako je stalno vlažno, valjda je u redu

@ amiketa
ribizli nisu uopće zahtjevni, nekoliko puta očistiš od korova, a po zimi, negdje u veljači očistiš stare grane i prorijediš
Ja ih još pošpricam nekim bakrenim pripravcima kada i breskve protiv kovrčavosti lišća, prvi topliji dan u veljači

Modesti
03.05.2008., 17:57
Ja imam jagode "penjačice" uzgojene u tegli,no takve jagode u biti nisu prave penjačice.
Morate vezati izdanke da bi se mogle "penjati", dakle ne penju se same.

Zvrksa
03.05.2008., 18:40
evo, ljudi, kupila sam jednu sadnicu jagoda...da isprobam...i da - već ima jedan plod
savjeti? treba li ju odmah presaditi - kako, u šta, kakva zemlja? ajd pomozite:moli:

go2sleep
04.05.2008., 17:12
bilo bi bolje da si tražila jagode koje rađaju cijele godine
Mislim da ti je tegla dubine petnaestak centimetara čist dovoljna, toliko negdje i promjer gore
Stavi vrtne zemlje i komposta, i pazi da se ne zemlja ne osuši, jagode su osjetljive na to, zato je bolja malo teža zemlja
kad presađuješ, moraš paziti da ne pokriješ srce iz kojeg raste mlado lišće, nego posadiš onako kako je bila u rasadniku

jeronimo
05.05.2008., 14:54
Ja sam posadio jagode u gredicu prekrivenu s crnom folijom koja je baš bila predviđena za jagode - ima ih za kupiti u svim agro trgovinama. Dvije godine rodile ko lude praktički do 11 mjeseca. Treću godinu nastanili se nekakvi mravi i uništili mi sve , skroz malo rodile te godine , bio sam prisiljen sve počupat...
Jagode je možda bolje uzgajati na otvorenoj gredici da se mogu grmići pljeviti , bolje zalijevati i sl.

ANUŠKA
05.05.2008., 17:38
Postoji problem u ovim uputama.

Ja sam lani kupila 2 grma tih američkih borovnica i krasni su i uspjeli su i bilo je za ubrat i sad cvatu, ali njihove grane su 1/3 debljine olovke, dakle sumjam da ih je moguće razmnožit u idućih 4-5 godina.

Kupla sam i 4 brusnice 2 europske i 2 američke i to je stradalo, prekasno sam saznala da su to biljke močvare njih treba sadit u hlad i dobro naljevat.

Imam ribizle crveni/crni/bijeli i to se lako razmnožava reznicom, ja nisam baš poštivala pravila nego sam u veljači nakon orezivanja radila školice (tih grana bude do 100 komada uspjeh bez hormona je 30% - sasvim dovoljno za moje potrebe i za dijeljenje) isto je išlo i sa ogrozdom. Jostu još nisam pokušala razmnožit. Maline moram kosit kao i kupne - skorz sam odustala od onih bez trnja, prinos im je duplo manji od poludivlje domače sa 2 kupine sam lani napravila 6 l vina a i jelo se i propalo je.

Prije tjedan dana sam na Trešnjevačkom placu vidjela novu vrstu, na žalost nisam zapamtila ime, ali nekako na A. u početku mi se učinilo da je američka borovnica po slici ali prekasno sam skužila da bez obzira na sitne listiće i visoki rast (2 m) bobica je smještena u lišću samostalno, planiram se vratit u srijedu pa ću imat bar ime ako ne i više informacija.

Još uvijek ganjam i tajberije, oni su mi odlični niti su preslatki niti su prekiseli, ali čini se da ih momentalno nitko ne prodaje, a lani mi je susjed pokušao razmnožit položenicom i uspjelo je ali su ovce ubile mladicu.

Ono na A je vjerojatno aronija. Ja , naravno , kupila. He , he. To to je više slično bazgi , reklo bi se , nego borovnici . Otporna biljčica . Ja uzela na placu za 40 kn. Vidla ja da u Bauhausu koštaju manje , dvadesetak , tak nekaj. Raste ko blesavo , nema boleština ,zdravo skroz , ovo , ono , jedino kaj nije fino . Navodno je okus sličan trnini . Trpko i bljak. Al , nek se nađe. I meni riknula brusnica ( niska ) , ona grmolika se drži , čak cvijeta nešto sitno , al ne izgleda bajno . Borovnice su mi ko grom . Dupkom pune cvijetića. Sad borovnice koštaju 120 kn u rasadnicima. Prestrašno!
Mislim da je debljina grančica 1/3 olovke normalna . Moje su pune takvih , tankih grana.

Zvrksa
05.05.2008., 17:44
jeronimo, ali ja bi ih probala uzgajati na terasi:cerek:

panorama
05.05.2008., 17:44

Ne treba ti tegla, kupi plastičnu cijev za odvodnju ( sive boje, promjera 110 mm ) . Uzmi cijev dugu 2 m i na svakih 20 cm, zareži pilom rez na nasuprotnoj strani u duljini od 5-6 cm. Zagrij fenom rez pa odvijačem izvrni jednu stranu reza prema van tako da dobiješ "džep". Kupi sadnice jagoda, vrtnu zemlju, teglu promjera 25 cm. sa podloškom. U teglu stavi cijev, te je zasipaj krupnim šljunkom ( drenaža ). U "džep" gurni korijen sadnice a cijev puni odozgo s zemljom i tako do vrha. Cijev na vrhu veži žicom uz nešto, da se ne prevrne. Zalijevaš odozgo a višak vode će se procijediti u drenažnu teglu. Jagode rastu bez dodira s zemljom, čiste su i zdrave. Po potrebi ih možeš pognojiti tekućim gnojivom jednom mjesečno. Kad počnu "tjerati" vriježe, odreži ih.
Ovo je najbolji način da se iskoristi prostor na uvijek malim balkonima, jagode su ravnomjerno izložene suncu i svjetlu, a djeluje i dekorativno. Ako te smeta ružna siva boja cijevi, možeš je par dana prije sadnje prešpricati bojom iz spreja.

Zvrksa
05.05.2008., 17:47
uh, hvala, al ovo zvuči komplicirano...ono - cijev, pila, rezanje....
uostalom, imam ogromnu terasu i rado bih ju ispunila sa što više biljaka... i naravno ponešto i jagodica...

i što je to "tjeranje" vriježa? ajd, nemoj se smijati, ali stvarno ne znam praktički ništa o biljkama... al želim naučiti...:cerek:

jeronimo
05.05.2008., 17:47
jeronimo, ali ja bi ih probala uzgajati na terasi:cerek:

Nemaš straha , rastu one i u teglama , samo sunca i vode i to je to :top:

Zvrksa
05.05.2008., 17:52
eh da... a čemu služi ta crna folija na gredicama...čisto zato da se ne zaprljaju ili?

i zanima me jel za jagode bitnije da im je tegla šira ili dublja?... koja dubina otprilike treba?
i jel im trebam i neko gnojivo dodati u teglicu?

sorry ljudi, znam da gnjavim, ali baš bih htjela da mi to uspije

panorama
05.05.2008., 17:53
uh, hvala, al ovo zvuči komplicirano...ono - cijev, pila, rezanje....
uostalom, imam ogromnu terasu i rado bih ju ispunila sa što više biljaka... i naravno ponešto i jagodica...

i što je to "tjeranje" vriježa? ajd, nemoj se smijati, ali stvarno ne znam praktički ništa o biljkama... al želim naučiti...:cerek:

Iz glavne biljčice jagode koju si posadila, izrasti će duga, tanka stabljika, koja će na udaljenosti od 20-30 cm dodirnuti zemlju, zakorijeniti se i stvoriti novu biljku. U kolovozu možeš prekinuti "pupčanu vezu" s matičnom biljkom te novu biljčicu presaditi na drugo mjesto. Ja svoje jagode tako održavam već 30 godina, bez kupovine novih sadnica...još uvijek su slasne, možda nisu tako velike kao ove "napumpane" s tržnice...

Zvrksa
05.05.2008., 18:19
ova jagoda koju sam kupila već ima takvu jednu grančicu i na kraju su počeli rasti listići, ali s obzirom da je u malenoj teglici, očito se u rasadniku nije imala gdje primiti... nabavit ću joj onu duguljastu teglu, pa se možda i primi:ne zna:

eh da... i s obzirom da je prek noći hladnije, unesem ju u stan...jel to bedasto ili bolje da ju još malo sačuvam od izmjena temperature?:confused:

jeronimo
05.05.2008., 20:10
Folija je izumljena za lijene uzgajivače jagoda da ne moraju stalno plijeviti travu oko grmića jagoda i da , da čuva vlagu...

Zvrksa
05.05.2008., 20:18
:lol:...pa nisu ti ljenivci bedasti:mig::D

go2sleep
05.05.2008., 23:00
ova jagoda koju sam kupila već ima takvu jednu grančicu i na kraju su počeli rasti listići, ali s obzirom da je u malenoj teglici, očito se u rasadniku nije imala gdje primiti... nabavit ću joj onu duguljastu teglu, pa se možda i primi:ne zna:

eh da... i s obzirom da je prek noći hladnije, unesem ju u stan...jel to bedasto ili bolje da ju još malo sačuvam od izmjena temperature?:confused:
ako je iz rasadnika, morala bi imati i ime vrste
Jagode penjačice isto puštaju vriježe koje se ne ukorjenjuju, nego ih se veže za ogradu ili potporanj
Inače, jagodama koje su za plodove, režu te vriježe da ne oslabe biljku
U kolovozu se takve grančice odvoje od biljke i posade i onda imaju u proljeće plod
To vrijedi za obične vrtne jagode, s penjačicama i mjesečarkama nemam iskustva

Zvrksa
06.05.2008., 17:27
na žalost...ova uopće nema naljepnicu s imenom...:(

go2sleep
06.05.2008., 18:44
na žalost...ova uopće nema naljepnicu s imenom...:(

ma nema veze, bar ćeš ju imati, tako se ne bi puno najela od jedne stabljike

posadi je u tegli, ima one vrtne zemlje za cvijeće za kupiti po trgovačkim centrima, čist je dobro za to i pazi da se ne osuši

ANUŠKA
16.05.2008., 21:26
Prek noći su mi ribizle prekrile uši. Sve sam ih pokokala! Hi-hi-hi!

spoki007
17.05.2008., 10:44

evo i onaj moj ribiz s "pocetka price" polako raste... :D

http://img509.imageshack.us/img509/3999/ribizxt3.th.jpg (http://img509.imageshack.us/my.php?image=ribizxt3.jpg)

lente
30.05.2008., 10:31
Iz glavne biljčice jagode koju si posadila, izrasti će duga, tanka stabljika, koja će na udaljenosti od 20-30 cm dodirnuti zemlju, zakorijeniti se i stvoriti novu biljku. U kolovozu možeš prekinuti "pupčanu vezu" s matičnom biljkom te novu biljčicu presaditi na drugo mjesto. Ja svoje jagode tako održavam već 30 godina, bez kupovine novih sadnica...još uvijek su slasne, možda nisu tako velike kao ove "napumpane" s tržnice...

primijeti se da znaš o čemu "govoriš", pa bih te pitala!
upravo čitanjem tvojih savjeta o sadnji jagoda u cijev zainteresirala sam se, pa bih i ja probala na taj način ukrasiti balkon!
je li kasno za to?
daj još koji koristan i konkretan savjet, molim te!
hvala unaprijed!

Zvrksa
30.05.2008., 17:59
ma nema veze, bar ćeš ju imati, tako se ne bi puno najela od jedne stabljike

posadi je u tegli, ima one vrtne zemlje za cvijeće za kupiti po trgovačkim centrima, čist je dobro za to i pazi da se ne osuši

jagodica mi je ok, al daje presitne plodove...jel ju možda trebam zagnojiti malko?

go2sleep
30.05.2008., 18:32
jagodica mi je ok, al daje presitne plodove...jel ju možda trebam zagnojiti malko?

možda si potrefila mjesečarku, ona ima takve plodove, ali rađa stalno
Ako je zemlja crnica, ne vjerujem da bi gnojenje povećalo plod, obično gnojivo poveća lisnu masu ili izbacivanje više vriježa

Zvrksa
30.05.2008., 18:42
a ok onda ju ne budem dirala

lente
30.05.2008., 20:44
došla sam na ideju da zasadim jagode na balkonu. je li prekasno za sadnju?

go2sleep
31.05.2008., 10:38
došla sam na ideju da zasadim jagode na balkonu. je li prekasno za sadnju?
obično se jagode sade u osmom mjesecu, te donose plod u proljeće
Sada bi morala do nekog rasadnika, pa potrežiti jagode u lončićima, pa ih posaditi zajedno sa zemljom
Ili nađeš kod nekog u vrtu, gdje su se vriježe ukorijenile, pa ih izvadiš zajedno sa zemljom i tako ih ukopaš u posudu u kojoj ih misliš posaditi
Imaš po trgovinama poljoprivrednog alata sadilice za tresetne lonce i s tim je jednostavno izvući biljku zajedno s korjenom i zemljom oko njega
To ti izgleda kao konzerva otvorena s oba kraja, a s jednog je ručka
Ako ne možeš naći, uzmeš veću konzervu, otvoriš s oba kraja, provučeš biljku kroz nju, nabiješ je do kraja u zemlju i sve zajedno, konzervu i zemlju i korijen izvadiš štihačom
Poslije samo s nečim izguraš počevši odozdo sve zajedno iz konzerve i presadiš

Sasha
10.06.2008., 09:08
Imam nekakve velike bube na malinama, kao krumpirova zlatica ali drugih boja. Bube su na samom plodu, ne na listu.
Kako bih se riješio toga, kakve su to bube? Ne mogu špricati po plodovima.
Inače, imam 11 sadnica posađenih u proljeće (valjda) i pune su plodova.

spoki007
20.06.2008., 12:32
moj ribiz (posadjen u cca 04.mjesecu,sa dosta vlastitog korijena i zemlje ) je u problemima....listovi su mu malo pozutili ali su i dalje cvrsti....ne mislim da se susi nego mu fali nesto...
pitanje je sto????
go2sleep help....

go2sleep
22.06.2008., 10:51
ne znam, možda si gnojio umjetnim gnojivima, pa si previše, ribizl voli sjenovira mjesta
Ako su samo doljnji, a gornji su i dalje zeleni onda je to prirodno, sad na toplini im ne treba previše lišća, a u ovo vrijeme su donesli plod i samo se spremaju za prezimljavanje
uglavnom, nemam pojma, ali i na mojima požuti malo lišće ljeti

prle69
24.06.2008., 11:51
Ima netko ideju kako rasaditi šumske jagode... na sjevernoj strani kuće mi je vječni hlad :-) pa mi se čini da bi mogle uspjevati. No kako ih rasaditi? HLP

go2sleep
24.06.2008., 14:59
uzmeš cijev ili veću konzervu kojoj skineš i jedan i drugi kraj i staviš na jagodu, zabiješ u zemlju i iskopas sve zajedno sa zemljom i konzervom
onda pažljivo izvadiš zemlju s biljkom iz konzerve tako da ti ostane sva zemlja oko korijena i tako posadiš i zaliješ
Najbolje navečer da se biljka uspije prilagoditi do dana i više temperature
Ako dolazi sunce na sadnice, prvih tjedan dva zakloniš nečim

ANUŠKA
26.06.2008., 17:01
Ima ko ideju gdje se kupe te mjesečarke. Mene kumice na placu redovito prevare i uvale mi obične. Iskreno me gledaju i uvjeravaju me da su to mjesečarke :mljacko: .Sunce im lopovsko. Već tri puta tak. Bezobraznice jedne. Vidjela sam da neka eko farma kod Vrbovca prodaje jednu sadnicu po 10 kn. Malo puno , a i nekak mi se ne da ići do tam. Dakle , gdje?

go2sleep
28.06.2008., 06:18
Ima ko ideju gdje se kupe te mjesečarke. Mene kumice na placu redovito prevare i uvale mi obične. Iskreno me gledaju i uvjeravaju me da su to mjesečarke :mljacko: .Sunce im lopovsko. Već tri puta tak. Bezobraznice jedne. Vidjela sam da neka eko farma kod Vrbovca prodaje jednu sadnicu po 10 kn. Malo puno , a i nekak mi se ne da ići do tam. Dakle , gdje?

vidio sam ih u kauflandu u Bjelovaru, isto uzgoj iz te vrbovačke firme mislim
Najbolje ti ih nazvati, pa se dogovoriti da ti ostave u nekoj cvjećarnici u koju voze cvijeće

Svilena
06.08.2008., 10:36
Ja sam prosle godine trazila na sve strane jagode penjacice i nitko mi nije mogao reci da ih uopce ima. Tek kada sam pitala Agronomski fakultet i od strucnjaka saznala da nema jagoda penjacica, nego samo jagode koje pustaju svoje mladice i to sluzi za eventualno "penjanje". Jos uvijek ucim i to najvise iz prakse. Imam na balkonu i na terasi jagode, mjesecarke, posadjene u korita i tegle koje su manje ili vise rodne, ali su lijep dekorativni dio moje kuce. Svako zelim saznati jos puni iz tudjih iskustava, jer poneke sadnice poprimaju zutu boju lista, okudnije rode od drugih, a sve imaju isti treman. Sto im nedostaje. Napominjem da nisam koristila nikakvu prihranu, jer zelim da to bude PRIRODNO.

ANUŠKA
29.08.2008., 17:36
Već sam to pitanje postavila ,ali moram još jednom. Zna li netko kako da razmnožim ribiz, kupinu , jostu ,ogrozd i borovnicu. Znam da se ribiz može zapiknuti u proljeće u zemlju i raste. Mene , međutim zanima kad se stavlja sve to bobičasto voće u trap da pusti korijenje. Kad sam probala zabosti ogrozd i sve navedeno osim ribizla u zemlju , nije mi se primilo. Znam da bi sigurno bilo dobro rasaditi dijelove grma s korijenom , ali meni borovnice i josta rastu iz jedne grane i onda se račvaju.
Dakle. Kad , kako , gdje , zašto ? Ništa mi nije jasno. Znam za povaljenice ili položnice , ali su mi grane nekak prekratke da bi ih uspješno "povalila". Hormon imam. Totalno mi je krivo što ne znam razmnožiti borovnice , jer jedna sadnica košta 120 kn.
Sad sam se sjetila. Može li se možda razmnožiti borovnica i kupina , a i drugo pomoću sjemena.
Go2sleep mi je jednoć odgovorio na to pitanje , ali ga ja ,bojim se nisam baš dobro skužila.
Go2sleep, molim za još jedno malo opširnije objašnjenje. :kiss:

sena
31.08.2008., 00:45
:flop: imam problem kupio sam plac sa kupinama i ne znam kako iskorijeniti naj efikasnije ima dva duluma kupina ako neko zna nek hitno da savjet al naj laksi hvala.

Ja Osobno
31.08.2008., 17:37
Samo i jedino totalni kemijski džihad. Nabaviš hercules ili nekakav slični totalni herbicid, poduplaš preporučenu koncentraciju i poprskaš. Slijedeće godine ponoviš, ali sada s puno manje neprijatelja.

go2sleep
31.08.2008., 20:05
evo i onaj moj ribiz s "pocetka price" polako raste... :D

trebao si ga skratiti na tri pupa radi formiranja krošnje, onda iz tih pupova izrastu tri grane, koje opet skratiš na tri pupa i iz svakog izrastu još tri i treće godine imaš devet grana koje rode
Ovako raste samo vršna grana i daje plod
Nema veze, oni se razmnožavaju zimskim reznicama, samo negdje nareži grana, tri pupa u zemlju i tri van, i skoro svaki pusti korijenje do proljeća

moongirl
01.09.2008., 11:19
Nema veze, oni se razmnožavaju zimskim reznicama, samo negdje nareži grana, tri pupa u zemlju i tri van, i skoro svaki pusti korijenje do proljeća[/QUOTE]

ej, a da li to može sada u 9. mj.? mislim da se tako kupine pogrobaju u ovo vrijeme?

sena
04.09.2008., 20:28
kako uništiti ogroman broj kupina čujem da je vrlo teško pa zna neko koji je naj efikasniji način unaprijed hvala

Littlefoot
05.09.2008., 09:34
Bager.

Ozbiljno; imali smo ih i mi, čitava džungla, isprepleteno na sve strane preko zapuštenog vinograda. Katastrofa ... Mogu se rezuckati mic po mic, napraviš hrpu i spališ. Međutim, korijen je i dalje u zemlji i za mjesec-dva evo novih izdanaka. Moglo bi se pošpricati nekim sredstvom (tipa cidokor), a za to treba pričekati da lišće bude razvijeno kako bi sredstvo preko lišća otišlo do korijena i uništilo ga. *Mislim* da baš za kupine piše da je najpogodnije razdoblje za to u rujnu (evo baš sada).

Budući da ni špricanje nije bilo osobito uspješno (potamanili smo one koje su bile izrasle, ali "nove" su se opet razvile), bager je - za sada barem - učinkovito riješio problem.

An@1
05.09.2008., 15:17
Ako budeš sjeckala malo po malo samo će se još više razvit, jedino rješenje je iskopati s korijenom.

panorama
05.09.2008., 15:27
Bager.

Ozbiljno; imali smo ih i mi, čitava džungla, isprepleteno na sve strane preko zapuštenog vinograda. Katastrofa ... Mogu se rezuckati mic po mic, napraviš hrpu i spališ. Međutim, korijen je i dalje u zemlji i za mjesec-dva evo novih izdanaka. Moglo bi se pošpricati nekim sredstvom (tipa cidokor), a za to treba pričekati da lišće bude razvijeno kako bi sredstvo preko lišća otišlo do korijena i uništilo ga. *Mislim* da baš za kupine piše da je najpogodnije razdoblje za to u rujnu (evo baš sada).

Budući da ni špricanje nije bilo osobito uspješno (potamanili smo one koje su bile izrasle, ali "nove" su se opet razvile), bager je - za sada barem - učinkovito riješio problem.

Nisam baš siguran da je za bilo koji herbicid najbolje vrijeme jesen, kad lišće žuti a cirkulacija sokova postupno opada. Zašto ne pričekati proljeće i udriii...
No, jako je važna ispravna koncentracija i po potrebi ponoviti postupak.
Najbolje ti je otići u neki Chromosov dućan gdje prodaju herbicide pa te mogu svjetovati.

moongirl
05.09.2008., 16:13
kako uništiti ogroman broj kupina čujem da je vrlo teško pa zna neko koji je naj efikasniji način unaprijed hvala

niš, počni ih jesti, delati pekmez, proizvoditi vino i t.d. možda ih zavoliš. :lol::lol::lol:

321tri
22.03.2009., 11:38
niš, počni ih jesti, delati pekmez, proizvoditi vino i t.d. možda ih zavoliš. :lol::lol::lol:

Pokušaj ih pokosit, posijat travu i redovno održavati (kositi). Gdje želiš posadi naku biljku i oko nje redovno održavaj. Kupina brzo raste ali moraš biti brži od nje. Malo po malo pobijedit ćeš. ja sam imao nekih 200 m2 pod divljom kupinom i suzbio sam ih prošle godine na ovaj način. Korijen je naravno, još uvijek u zemlji ali ima konkurenciju u ostalom bilju koje sam posadio pa se ne više širi.

Ako nisi profesionalni proizvođač izbjegavaj herbicide, pogotovo totalne.

ANUŠKA
18.04.2009., 14:59
Jel netko ima boysenberry ili tayberry? Ja posadila , i zanima me kakav je okus i kak se ponašaju. Osim toga lutajući webom naiđoh na još zanimljivih biljčica kao što je vrtni Huckleberry iliti solanum melanocerasum i još hrpu drugih berrija . Eto na primjer taj solanum... to je jednogodišnja biljka koja se sije ko paradajz i sadi u vrtu , a daje bobice slične borovnici. Zgodno , kaj ne? Ima li tog čuda negdje u Cro za kupiti?
Probala sam razmnožiti reznicama jostu i borovnicu i promile se , sve do jedne .

spoki007
20.04.2009., 06:16
ja sam prosle jeseni posadio po 5 komada: tayberry(krizanac maline i kupine),loch ness(kupina),elida/japanese wineberry/autumn bliss/aroma queen(maline)

ove godine su pocele stidljivo pustati listice tako da ne vjerujem da ce biti nekog pretjeranog roda

Makar
23.04.2009., 17:57
Evo opet doba jagoda pa imam jedno pitanje:imam mjesečarke u vrtu,i već su počele crvenjeti,ali ih nešto jede.Ne znam da li su ptice,ili kakva buba,ili možda poljski miš?Ne želim ih špricati s ničim šta nije organsko,pa ne znam šta da radim-evo danas ubrala samo 2 cile!

afi
24.04.2009., 14:34
Ljudi molim vas pomognite. Na internetu sam našla ribiz visokog rasta, ali nemogu nać gdje ga mogu kupit u hrvatskoj, pa ako tko zna pomognite:s

ANUŠKA
25.04.2009., 17:31
Koliko znam , ribiz visokog rasta je tvz "zlatni ribiz" koji se sadi kao ukrasni grm i na njega se cijepe obični ribizi i ogrozd .Misli da njegov plod nije jestiv. Vidjeh po rasadnicima takav . Ja ga imam već par godina , kupljen kod Baznika u Deželi.

xenia64
05.05.2009., 14:41
Jagode ti vjerojatno pojedu puževi golaći. Pregledaj sadnice rano ujutro pa možda otkriješ lopove :D

Makar
06.05.2009., 10:06
Jagode ti vjerojatno pojedu puževi golaći. Pregledaj sadnice rano ujutro pa možda otkriješ lopove :D

Taj mi vrt nije baš blizu kuće pa to ne mogu provjeriti,ali sad ima novi problem:jagoda cijela,a u sredini počela gnjiti-šta je to?!

Makar
11.05.2009., 17:35
Otkrila sam u čemu je problem s jagodama-jedu ih kosovi!

spoki007
14.05.2009., 09:50
dali bi bilo dobro sada (cvjetanje) prihraniti maline i kupine umjetnim gnojivom(npk15-15-15 ili KANom)?
jesenas i u proljece ih nisam nikako prihranjivao

lucidna
16.05.2009., 19:46
Imam jagode u vrtu, već 3 godine listovi rastu ko ludi, a plodova nidgdje.. Šta bi moglo to bit.. :confused:

centurion 22
19.05.2009., 13:49
Može li jagoda uspijevati u sobnoj temperaturi, mislim da li postoji nekakav sistem muške i ženske biljke radi oprašivanja(baš nemam muha i pčela u sobi)?

Madame Hooch
21.05.2009., 21:59
Može li jagoda uspijevati u sobnoj temperaturi, mislim da li postoji nekakav sistem muške i ženske biljke radi oprašivanja(baš nemam muha i pčela u sobi)?

ako ti uopće i požele cvasti u sobnim uvijetima, možeš pokušati oprašivanje kistom (oni fini kistovi za akvarel) ...ali, s obzirom da ćeš ih morati hraniti umjetnim gnojivima za sobno bilje ...ja, osobno, to baš i nebi jela :rigo:

Madame Hooch
21.05.2009., 22:01
Imam jagode u vrtu, već 3 godine listovi rastu ko ludi, a plodova nidgdje.. Šta bi moglo to bit.. :confused:

prouči štiva o podlozi i gnojidbi

leek
25.05.2009., 08:41
1. Kako se suše šumske jagode (postupak)?
2. Smijem li maline podrezati sad (mladice su izrasle 3 m visoko i užasno izgleda neuredno i savcijaju se na sve strane, a plodovi su u donjoj trećini pa bih malo odozgo skatila, kao lozu u vinogradu)?

ANUŠKA
25.06.2009., 13:45
Alzo , nitko ne zna za vrtni Huckleberry ? Ja bi to druge godine sijala. Ima netko ideju kak naručiti sjeme poštom iz inozemstva. Možda se može platiti kad dobiješ. Ne sviđa mi se plaćanje karticom prek neta.

karatas_os
26.06.2009., 08:01
Lijep pozdrav svima.

Citam knjigu o orezivanju vocki i grmova i u knjizi pise da se kupine orezuju u 2-3 mjesecu i to one grane koje su rodile. Kako da u 2-3 mjesecu znam koja je grana rodila?! da li granu koja rodi na neki nacin obiljezim sada kada ima roda na sebi? bojim se da u 2-3 mjesecu necu imati pojma koja je grana rodila, a koja nije :(

tnx puno!

Barreth
26.06.2009., 20:49
Apsolutni sam amater a baš i nemam u okolini koga pitati. Na žalost, ostala sam sama, suprug je nedavno umro, a ja ne znam šta da radim s sadnicama jagoda. Naime, imam ih dosta ispod loze i na dvije slobodne površine - dobro su rodile, ali sada mi se čine neurednima i pregustima. Što smijem raditi a da im ne naškodim za iduću godinu?

osica
30.06.2009., 07:03
Lijep pozdrav svima.

Citam knjigu o orezivanju vocki i grmova i u knjizi pise da se kupine orezuju u 2-3 mjesecu i to one grane koje su rodile. Kako da u 2-3 mjesecu znam koja je grana rodila?! da li granu koja rodi na neki nacin obiljezim sada kada ima roda na sebi? bojim se da u 2-3 mjesecu necu imati pojma koja je grana rodila, a koja nije :(

tnx puno!

kako ne bi vidio - grane koje su rodile na vrhovima imaju ostatke cvjetnih stapki s kojih si brao plodove, osim ako ne bereš čitave grozdove

a mlade grane koje potjeraju u ljeto su obično ravne i čvršće od starih rodnih

karatas_os
30.06.2009., 07:05
kako ne bi vidio - grane koje su rodile na vrhovima imaju ostatke cvjetnih stapki s kojih si brao plodove, osim ako ne bereš čitave grozdove

a mlade grane koje potjeraju u ljeto su obično ravne i čvršće od starih rodnih

aha! do sada nisam obracao na to pozornost (pravi pocetnik u orezivanju), tako da to nisam znao...

tnx! :top:

leek
06.07.2009., 12:42
Apsolutni sam amater a baš i nemam u okolini koga pitati. Na žalost, ostala sam sama, suprug je nedavno umro, a ja ne znam šta da radim s sadnicama jagoda. Naime, imam ih dosta ispod loze i na dvije slobodne površine - dobro su rodile, ali sada mi se čine neurednima i pregustima. Što smijem raditi a da im ne naškodim za iduću godinu?

Izvaditi grm jagode, razdvojiti izdanke, posaditi one ljepše, bolje(po 1 u rupu). Po mogućnosti ne u istu rupu, jagode vole promjenu mjesta rasta, pa makar i za malo. Višak sadnica bacim.

Mikimis75
02.08.2009., 14:09
pozdrav
zanima ima nekoga da ima doma posađene? mi smo u proljeće posadili, zasad rastu jako dobro, pojavili se plodovi. samo se bojim koliko će se to razrasti, 3 biljke na okupu su posađene. kad to sazrijeva?

Vodenna
03.08.2009., 12:18
Imate pregršt izbora sadnica voća i povrća, cvijeća i sveg ostalog na www.thompson&morgan, i dostavljaju u Hrvatsku, meni su poslali neki katalog, samo još da sredim neku karticu za plaćanje only preko interneta...

mala bez morala
06.09.2009., 14:41
pozdrav. zanima me gdje nabaviti ovu biljku u sjemenju za sadnju.
je li itko imao iskustva? kakva je za uzdržavanje?
nazivaju se još crveni dijamanti.

K_e_N_s_A_i_1
01.02.2010., 20:25
Pozdrav!
Zamolio bih ako mi netko moze reci gdje se kod nas moze naruciti maline i jagode.
Zahvaljujem.

K_e_N_s_A_i_1
09.03.2010., 19:13
ja sam prosle jeseni posadio po 5 komada: tayberry(krizanac maline i kupine),loch ness(kupina),elida/japanese wineberry/autumn bliss/aroma queen(maline)

ove godine su pocele stidljivo pustati listice tako da ne vjerujem da ce biti nekog pretjeranog roda

Možeš li mi reći kako si zadovoljan sa malinom Aroma Queen, pokušao sam na netu naći nekih informacija o njoj ali bezuspješno.

ANUŠKA
29.03.2010., 16:49
Danas sam kupila goji. Tak sam vesela da sam ju našla. Sad imam ogrozde , ribizle razne , borovnice , brusnice (jalove), jostu , aroniju I GOJI!!! Ima tko iskustva s tom biljčicom?

ANUŠKA
29.03.2010., 16:50
Ah , da imam i tayberry, boysenberry , malinu i kupinu bez trnja. I jagode.

Ego
29.03.2010., 22:47
Zna li netko, postoji li neki grm s jestivim bobicama koji voli sjenu i preživljava kontinentalne zime?

mauna
30.03.2010., 07:14
Zna li netko, postoji li neki grm s jestivim bobicama koji voli sjenu i preživljava kontinentalne zime?

Ribizl je savršeno otporan na zimu - u spavanju preživi -25, pup preživi mraz, a cvijet preživi do 5 C.
I može ići u polusjenu. Vjerojatno će u potpunoj sjeni biti manje ploda.

sunčica_zg
31.03.2010., 18:19
S obzirom da sam luda za jagodama (imam doma sve moguće vrste :D) danas sam se oduševila kada sam pročitala u novinama da je otkrivena i ova vrsta.Izgledaju poput klasičnih jagoda samo su bijele boje sa crvenim točkicama i imaju okus po ananasu.Navodno da će se pojaviti zasad samo u trgovačkim lancima u Velikoj Britaniji ..A kaje s nama? :( ..kod nas će to valjda tek za 10 godina :rolleyes: ..Kad bi barem mogla samo do sjemenja doć!

sunčica_zg
31.03.2010., 20:13
o Bože :facepalm:

citirat ću ti ono što piše u novinama, i općenito na netu što sam pročitala.

"ananas koji izgleda kao jagoda raste u divljini u Južnoj Americi"!!!!!!!!

A evo ti i link,
http://en.wikipedia.org/wiki/Pineberry

BassQ
31.03.2010., 20:14
Mislim, zakaj jest jagode s okusom ananasa ako postoji - ananas? :ne zna:
Meni to baca na kojekakva proseravanja...

Eto, to je :D

avoccato
03.04.2010., 08:54
Zanima me da li neko zna neke savjete oko uzgoja brusnice. Ne mislim na neki veci uzgoj, nego samo onako "rekreativno" - imam par sadnica pa ih planiram posaditi.

osica
05.04.2010., 10:43
o Bože :facepalm:

citirat ću ti ono što piše u novinama, i općenito na netu što sam pročitala.

"ananas koji izgleda kao jagoda raste u divljini u Južnoj Americi"!!!!!!!!

A evo ti i link,
http://en.wikipedia.org/wiki/Pineberry

:facepalm:

što drugo reći na ove komentare, osim :facepalm:

jedva čekam probati to voće, :mig:

jagode uzgajam, no ananas mi ne uspjeva , pa mi je ovo idealna kombinacija

no ipak me malo strah, što ako je to ipak GM jagoda pa počmem mirisati na ananas i dobijem crvene pjegice

NitkoPoseban
05.04.2010., 16:47
:facepalm:

što drugo reći na ove komentare, osim :facepalm:

jedva čekam probati to voće, :mig:

jagode uzgajam, no ananas mi ne uspjeva , pa mi je ovo idealna kombinacija

no ipak me malo strah, što ako je to ipak GM jagoda pa počmem mirisati na ananas i dobijem crvene pjegice

:lux: E da si muško odmah bi te ženila.

sunčica_zg
05.04.2010., 21:38
Inače prvi dan kad sam čitala o njima(i kad sam otvorila temu) bilo je navedeno da nije gm, odnosno da su te jagode otkrivene u africi ..Drugi dan sam pak pročitala su ipak gm :rolleyes: ..tak da ko zna, možda je luka lik ipak bio u pravu :zubo:, naravno izostavivši ono kad me nazvao glupačom :rofl:

Sarracenius
05.04.2010., 21:50
Inače prvi dan kad sam čitala o njima(i kad sam otvorila temu) bilo je navedeno da nije gm, odnosno da su te jagode otkrivene u africi ..Drugi dan sam pak pročitala su ipak gm :rolleyes: ..tak da ko zna, možda je luka lik ipak bio u pravu :zubo:, naravno izostavivši ono kad me nazvao glupačom :rofl:

meni je to isto fora, a taj luka lik nek proziva koga god i kako hoce... samo si napisala neku novost koja je btw zanimljiva... ja sam isto naisao na to na net.hr-u, ali ne znam koliko je to sigurno... svi stalno bruje o tim gm proizvodima... ali kad malo bolje razmislis, vecina namirnica koje kupujemo su ionako zatrovane i tretirane... ja sam pricao jednom prilikom s jednom prehrambenom inzenjerkom koja mi je svasta napricala o toboze zdravoj hrani koju jedemo... :p

sunčica_zg
05.04.2010., 22:09
meni je to isto fora, a taj luka lik nek proziva koga god i kako hoce... samo si napisala neku novost koja je btw zanimljiva... ja sam isto naisao na to na net.hr-u, ali ne znam koliko je to sigurno... svi stalno bruje o tim gm proizvodima... ali kad malo bolje razmislis, vecina namirnica koje kupujemo su ionako zatrovane i tretirane... ja sam pricao jednom prilikom s jednom prehrambenom inzenjerkom koja mi je svasta napricala o toboze zdravoj hrani koju jedemo... :p

pa neznam ..ja bi probala u svakom slučaju :ne zna:, sumnjam da bi me ubilo :D
a i kako kažeš, ko zna kaj mi sve jedemo misleći kak je to super zdravo :rolleyes: ..mislim i ja sam za prirodno uzgojeno al jbga, teško je danas na to naić ..

Sarracenius
06.04.2010., 13:01
pa neznam ..ja bi probala u svakom slučaju :ne zna:, sumnjam da bi me ubilo :D
a i kako kažeš, ko zna kaj mi sve jedemo misleći kak je to super zdravo :rolleyes: ..mislim i ja sam za prirodno uzgojeno al jbga, teško je danas na to naić ..

ma nemas vise prirodnog uopce... pa pogledaj samo te rajcice u trgovinama... sve su savrsenih oblika, potpuno crvene i jednakih velicina... razmisli malo kak se to dobiva... :confused:

sunčica_zg
06.04.2010., 14:17
ma nemas vise prirodnog uopce... pa pogledaj samo te rajcice u trgovinama... sve su savrsenih oblika, potpuno crvene i jednakih velicina... :confused:

zaboravio si, bez okusa i mirisa :D

i ne samo u trgovinama već i na placu kod kumica :rolleyes:
prošlo ljeto sam kupila jagode isto ogromne razmišljajući kako kod njih mora biti barem nešto bolje nego u trgovinama ..i mogu reć da su bile katastrofalne, gore nisam jela :eek: ..stvarno niti okusa ni mirisa ..još su i stajale u frižu par dana i ostale su iste kao i prvog dana kada sam ih kupila ..točno kako kažeš, prirodnog zbilja više nema nigdje, jedino ako si sam doma uzgojiš, inače :flop:

Sarracenius
06.04.2010., 15:16

prošlo ljeto sam kupila jagode isto ogromne razmišljajući kako kod njih mora biti barem nešto bolje nego u trgovinama ..i mogu reć da su bile katastrofalne, gore nisam jela :eek: ..stvarno niti okusa ni mirisa ..još su i stajale u frižu par dana i ostale su iste kao i prvog dana kada sam ih kupila ..točno kako kažeš, prirodnog zbilja više nema nigdje, jedino ako si sam doma uzgojiš, inače :flop:

pa da... nema onda bojazni... i mene zanimaju te anagode i planiram ih probat kad dodu... ;)

luka lik
07.04.2010., 19:09

E pa vidiš ja sam na placi kupio kašetu pomidora i u životu nisam boljih jeo,jest da nisu imali dizajn koji propisuje Vogue, nijansku koju diktira Cosmo i veličinu koju traži Vanity fair ali su u našim srcima ostali zauvijek:top::top::top:
I da tada sam počeo sam uzgajati neko povrće i super mi je,umjesto vinove loze posadio sam pomidor tak da imam i solidan hlad plus friške pomidore nadohvat ruke,u vrtu vlastiti krastavci i ostalo povrće i sve pet,gnojim sa gnojem koji sam radim od razgradivih otpadaka iz kućanstva,začini na prozorskoj dasci i ono što je važno nisu kupljeni u dućanu već su prirodni ne svi ali većina i još jedna stvar hranimo se szeonski to je idealna stvar za one koji nemaju vlastiti vrt a žele jesti zdravije tj biti pošteđeni plastičnog povrća.

Sarracenius
07.04.2010., 20:22
bolje necu o debilizmu... :lol: a o cem mi uopce govorimo??? naravno da je domace najbolje i najzdravije... boli me djon hoce proizvesti i lubenicu s okusom kukuruza, ako netko to zeli probat ili misli da je to ok, onda nek jede brate mili! necu ga sigurno prozivat glupacom ili slicno zbog toga... :lol:

luka lik
08.04.2010., 11:42
Ja hoću.U tiome je razlika.Da nema takvih biiiip ne bi bilo ni GM i ostalih zala koje uništavaju naš svijet.

Sarracenius
08.04.2010., 17:24
mislim da na ovom svijetu ima i bitnijih problema koje treba rjesavat a i vecih zala od gmo prozivoda... :lol:

sunčica_zg
13.04.2010., 00:16
Ja hoću.U tiome je razlika.Da nema takvih biiiip ne bi bilo ni GM i ostalih zala koje uništavaju naš svijet.

Za tvoju fakin informaciju, ja doma imam ogroman vrt, plastenik itd ..svaki dan imam svježe povrće/voće..bez brige, nisi ti jedini :mig:.. tako da nemoj ti meni pričati kako ja uništavam svijet raspitujući se o nekom voću za kojeg sam mislila da je prirodno uzgojeno(barem je tako na početku pisalo po novinama) ..naravno da sad kad znam da je to bila muljaža nebih to niti kupovala niti pokušavala uzgojiti ..

Mishko Pishko
14.04.2010., 12:50
pozdrav. zanima me gdje nabaviti ovu biljku u sjemenju za sadnju.
je li itko imao iskustva? kakva je za uzdržavanje?
nazivaju se još crveni dijamanti.

vidio ja u Bauhausu sadnice,20tak kn. nemam pojma kako raste i što traži

osica
14.04.2010., 15:11
prije ikakve rasprave o GM hrani i prirodno uzgojenoj trebalo bi se malo obrazovati što znači genetski modificirano i da GM ne znači nužno i nezdravo

genske modfikacije, one spontane, su osnova evolucije i sve što raste na Zemlji nastalo je ili se mijenjalo pod utjecajem GM-a

tko kaže da se umjetno gen. modificirana rajčica ne može uzgojiti prirodno, uz prirodno gnjojivo i bez umjetnih herbicida i insekticida?
naravno da može, i kako bi tko od nas uopće mogao znati kakav je genotip rajčice čije sjeme kupimo u dućanu

modifikacija je sadržana u sjemenu, a ne događa se u plodu dok raste

drugi problem su nepredvidive , a katkad i štetne posljedice genetskih izmjena, ali to je potpuno druga priča

Sarracenius
14.04.2010., 21:10
prije ikakve rasprave o GM hrani i prirodno uzgojenoj trebalo bi se malo obrazovati što znači genetski modificirano i da GM ne znači nužno i nezdravo

genske modfikacije, one spontane, su osnova evolucije i sve što raste na Zemlji nastalo je ili se mijenjalo pod utjecajem GM-a

tko kaže da se umjetno gen. modificirana rajčica ne može uzgojiti prirodno, uz prirodno gnjojivo i bez umjetnih herbicida i insekticida?
naravno da može, i kako bi tko od nas uopće mogao znati kakav je genotip rajčice čije sjeme kupimo u dućanu

drugi problem su nepredvidive , a katkad i štetne posljedice genetskih izmjena, ali to je potpuno druga priča

joj hvala bogu sto se konacno upleo neko tko se kuzi u te stvari!!! i meni ide na zivce sto svi dizu toliku paniku oko gmo-a a vecina ih ni ne kuzi sta je to ustvari... :ne zna:

Ego
24.04.2010., 20:04
Pitanje... sadio sam neke jagode, mjesečarke. Ono što me zanima je, koliko mogu očekivati uroda po kvadratu površine otprilike?

soldier
06.05.2010., 09:28
posijao sam sjemenke Goji berries-a (lycium barbarum) i isklijalo je oko 70-ak malih biljčica...strah me da mi to sve ne uvene sad kad je izašlo jer mi se to dogodilo sa steviom...da li to kad isklija treba premjestiti na stabilnu temperaturu i svjetlost i vlagu?...ili može to biti vani uz normalno zalijevanje?...ako netko zna i/ili ima iskustva...

Nakirija
25.05.2010., 23:12

Zašto jest Ananas ako postoje jagode sa okusom ananasa?:mig:

Jedva čekam da dođu i na naše tržište, moram to probati.

Nakirija
25.05.2010., 23:14

Upravo tako.

Ljudi se iz neznanja boje GM hrane.

To su samo geni, geni nisu otrovni.
Oni su samo nacrt nekog organizma.

luka lik
26.05.2010., 11:26
Upravo tako.

Ljudi se iz neznanja boje GM hrane.

To su samo geni, geni nisu otrovni.
Oni su samo nacrt nekog organizma.

Samo ti to jedi,i misli da je sve radi tvoje dobrobiti.Sami uništamo svoj planet i remetimo mu ravnotežu,ali doći će sve na svoje,jedini problem je u tome što će nedužni stradati zbog gluposti pojedinaca:kava:

Napredna civilizacija je od ovog

http://i617.photobucket.com/albums/tt260/vrtlaricaana/salata4.jpg

usjepla doći do ovog

http://shatterlimits.com/wordpress/wp-content/uploads/2009/12/gm_strawberries.jpg

http://acupofd.com/wp-content/uploads/2009/08/GMO-CORN.bmp

pa sad,kome što draže.

Nakirija
26.05.2010., 13:25
Nitko ne može stradati od GMO hrane, posebno ne od ukrasnih biljaka, može se stradati samo zbog neznanja, ne znanje je problem.

Gen kao gen nije opasan. To su samo nacrti za osobine koji će neki organizam imati i ništa više.

Evolucijom su svi organizmi na zemlji nastali mutacijom gena.
Ništa nije stalno, sve se mjenja, tako je bilo uvijek i tako će bit uvijek.

A to na tvojim slikama nije GMO, nešto si fulao, već nekakvo bojanje, ili pak tretiranje hormonima što nema veze sa GMO.

luka lik
27.05.2010., 11:39
Ne može?A recimo da se kukruzu izvuku svih hranjivi sastojci i onda ti jedešđ masno plaćen kukuruz i misliš da jedeš zdravo i dobivaš sve potrebne vitamine a ono iklenc.
Ili recimo da se u povrđe ubace stvari koje narušavaju imunitet .nije li to idealno rijeđšenje za prenapučeni planet?Rercimo u roku godine dana riješiš problem Afrike a onako nitko ne može uprijeti prstom na nikoga,he he tako lako...Ili recimo jklimatske izbjeglice (smještaju se u kamp (onako privremeno) i u roku par mjeseci svi bolesni i mrtivi,je jejejeje još jedan gorući problem riješen...

Nakirija
27.05.2010., 14:56
Opet mješaš tretiranje hrane hormonima i GMO.

To dvoje je nešto skroz različito a ljudi iz neznanja to dvoje često mješaju.

GMO su genetski modificirani organizmi.

Recimo iz korova koji je izrazito otporan na sol.
Izvade se geni koji davaju otpornost tom korovu na sol i recimo ti se geni ubace u stanicu jagode.

Iz te stanice se razvije nova vrsta jagode ( jagoda je ubrzano evoluirala ) koja je otporna na sol ko taj korov a ima sve ostale osobine jagode.

Znači ta jagoda je bezopasna samo otpornija od normalne.

To je GMO.

Tretiranje hormonima je ubrizgavanje hormona u biljke i životinje i tako ubrzavajući njihov rast i sazrijevanje.

Tako se mjenjaju i njihove osobine.

To tretiranje hormonima je opasno za zdravlje jer se ti hormoni zadržavaju u hrani i tako utječu i na nas koji to jedemo.

Znači definitivno se treba naučiti razlikovati GMO od hormonima tretirane hrane.:)

Malo smo skrenili sa teme.

Ove anagode nisu zapravo niti GMO niti su tretirane hormonima one su posve prirodna vrsta jagoda koja je bila pred izumiranjem.

Drago mi je da su ju spasili.

Baš me zanima okus.:top:

luka lik
29.05.2010., 13:16
Je baš me znaima kako će GMO industrija progurati Lubenicu s okusom pizze ili ili rozi ananas:confused:

luka lik
01.06.2010., 16:42
Evo ga ,jajajajaja:jumping::jumping::jumping:

http://www.finapapizza.com/hr/gastro_info/bijeli_luk_crne_boje/default.aspx

Čekamo otkriće tirkiznog kurmpira i banane s okusom perišna,idemo dalje živio napredak:mirko::mirko::mirko::mirko:

sunčica_zg
01.06.2010., 22:15
Ove anagode nisu zapravo niti GMO niti su tretirane hormonima one su posve prirodna vrsta jagoda koja je bila pred izumiranjem.

I rest my case.. :kava:

Pitam se ko' je sad biiip :D ..

Nakirija
05.06.2010., 18:56
Evo ga ,jajajajaja:jumping::jumping::jumping:

http://www.finapapizza.com/hr/gastro_info/bijeli_luk_crne_boje/default.aspx

Čekamo otkriće tirkiznog kurmpira i banane s okusom perišna,idemo dalje živio napredak:mirko::mirko::mirko::mirko:

Pa da. Napredak je otkriti neku novu vrstu korisne biljke.
Te zaštititi biljku koja je bila pred izumiranjem, poput anagoda.:ne zna:

A što se GMO-a tiče. Ja nebi imala ništa protiv ni GMO trikiznog krumpira, niti banana sa okusom peršina, ni lubenice sa okusom pizze niti rozog ananasa.:mig:

Ja bi sve to rado probala, onaj tko ne želi ne mora, nitko ga ne sili.

Feferon
18.06.2010., 21:20
Nekoliko pitanjaca za sve bobičare:

Kad se sadi i gdje se mogu kupiti sadnice ribiza u ZG i okolici?

Posadio sam kupine, mravi napadaju cvjetove, ali izgleda da se plodovi ipak zameću. Možete li mi reći tko je zaslužan za ove rupe koje se javljaju u nekim listovima? Puževi?

http://i156.photobucket.com/albums/t33/rooskie7/DSC01832.jpg

Također, podignuo sam konstrukciju za kupine i maline. Konstrukcija je visoka 2,10m, a širine je 1,72m i 1,92m. Budući da planiram razapeti vodoravne žice koje će služiti kao potporanj, na kojem razmaku bi to trebao napraviti?

http://i156.photobucket.com/albums/t33/rooskie7/DSC01844.jpg

Hvala na pomoći!

mihmih
19.06.2010., 10:26
F, bilo ih je u MBM prije mjesec dva.

ivanka.b
20.06.2010., 07:16
[QUOTE=Feferon;27311852]Nekoliko pitanjaca za sve bobičare:

Kad se sadi i gdje se mogu kupiti sadnice ribiza u ZG i okolici?

Sadnice ribiza se mogu kupiti u MBM,Zrinjevcu,rasadnik u Dubravi pokraj placa,na Zvjezdi -prema groblju ima nekoliko rasadnika a možeš saditi u proljeće i jesen.
Mravi-tamo gdje ima mravi ima i lisnih uši ali mi se čini da si posuo neopitroidom i to bi trebalo sredit situaciju,inače uši poprskaj uvarkom od koprive a mrave ćeš potjerat vodom u kojoj su bili namočeni opušci.
Ove rupe rade vjerovatno zelene gusjenice koje se nalaze na donjoj strani lista i moraš dobro pregledat da ih skužiš pogotovo dok su manje jer se priljube uz žilice na listu ,ali mislim da će ih neopitroid riješit.
Što se tiče razmaka za kupine i maline kod mene je oko 30 cm-neznam dali je to optimalno ali naše biljke su zadovoljne.

Jellle
17.10.2010., 15:27
Dali netko ima posađen ribizl na sjevernoj starani, bez sunca?
Naime imam jedan kut u dvorištu, u kojem uopce nema sunca. Htjela bi tamo posaditi ribizl i joste (za koje sam pročitala da uspjevaju i na sjenovitom mjestu) ali ne znam bi li mi ribizl rodio bez sunca.
Dakle radi se o mjestu na koje sunce nikada ne dođe.

kviskać
18.10.2010., 08:37
Društvo drago, možete mi dati savjet kako orezati maline. Prošlu jesen sam ih zasadila. Lijepo su rodile preko ljeta, još i sada na nekim granama ima puno plodova. Par njih su mi se razgranale kao prava džungla. Kada ih orezati i kako ( mislim da su prije sadnje bile dvogodišnje sadnice)?

schism
18.10.2010., 14:33
Bok, ove godine sam prvi put posadio maline, kupine, ribizle i ogrozd pa imam par pitanja vezanih uz njihov uzgoj.

Maline i kupine
- Našao sam uputstvo, koje kaže da prve godine nakon sadnje, kupinu treba ostaviti da raste, a tek druge godine kad bude veći urod, da ih onda treba posjeći do zemlje. žena koja mi ih je prodala mi je rekla da ih posječem do zemlje već prve godine. Tko je u pravu?

- i još jedno pitanje.. pročitao sam da kupina i malina u prvoj godini rode 60% ukupnog uroda, pošto je meni rodio samo jedan grozd (ako se to tako zove:)) po stabljici, zanima me dal je to normalno ili to znači da im zemlja/količina svjetla il neš drugo ne odgovara?

Ribizl i Ogrozd
- Posadio sam ih negdje u 2mj ove godine i cijelo vrijeme izgledaju zdravo, ali ljetos nisu rodili ni jedan ribizl:) sve zajedno jedino je ogrozd izbacio par bobica i to je to. Pročitao sam da prve god slabo rode, a u drugoj godini rode kako treba.. Pošto meni nije gotovo uopće bilo uroda zanima me dal je to normalno?

Jellle
24.10.2010., 13:15
Upravo sam se vratila iz Baumaxa gdje sam kupila sadnicu ribizla, joste, aronije i američke borovnice. Bila sam tamo prije dva tjedna i skoro kupila sadnicu ribizla i joiste i sva sreća da nisam jer su sada 50% na sniženju i koštaju samo 20kn. Tako da mi neče biti žao ni ako mi ne uspiju. Planiram ih posaditi na sjenovito mjesto pa čemo vidjeti dali če mi uspjeiti.
a američka borovnica je bila 104kn. Meni too much. sada sam ju kupila za 54kn i baš sam presretna što sam tako povoljno prošla. Zapravo je kraj sezone, tj.kraj jeseni super vrijeme za kupovanje tih sadnica jer su na sniženju 50 i više posto.
Nadam se samo da če me i vrijeme poslužiti sljedecih barem tjedan-dva i da neče biti prehladno da mi se sve to uspije primiti.

Idem sad prionuti poslu. najprije proguglati da vidim što i kako posaditi a ondah se i primiti motike :mig:

sedam
28.02.2011., 10:45
Hej. Kako ti napreduju biljke jesu još žive?
Gdje si nabavio sjemenke?
:mig:

18Delta
28.02.2011., 22:36
ja ih planiram kupit od KPR-a (slovačka mislim)... za 9 euro dobiš 100 sjemenki:ne zna:

tanita
24.03.2011., 11:53
ima sadnica u konzumu po (mislim) 39,99, ako koga zanima

Biska
25.03.2011., 08:07
je li to ova biljka?
http://cgi.ebay.co.uk/100-GOJI-BERRY-SEEDS-GROW-YOUR-OWN-EASY-GROW-/230594899224?pt=UK_HomeGarden_Garden_PlantsSeedsBu lbs_JN&hash=item35b086ed18

prvi put čujem za nju :brukica:
je li zahtjevna?
plodovi se jedu sirovi ili...?

Nakirija
25.03.2011., 16:19
Ta biljka može se sadit i kao ukrasna ili zbog plodova.

A raste nevjerovatnom brzinom, i nije zahtjevna. U kratkom vremenu stvori veliki grm. Lako se širi rezanjem mladih grana, i sadnjom istih.:mig:

sedam
30.03.2011., 08:40
Kupila i ja goji u Kaliji :cerek:
Nisam sigurna da li ju smijem posaditi vani, negdje sam pročitala da ne podnosi temperature ispod -9!? :rolleyes:

Nakirija
30.03.2011., 10:22
Ne bih znala. Živim u Dubrovniku, i ovdje temperature nikad ne padaju tako nisko. Rijetko kad padnu i zimi ispod nule. Tako da ne znam kolike minuse podnose.

Ali zime južne Dalmacije podnose savršeno, i cijele zime aktivno rastu.

jjadra
30.03.2011., 14:10
Naiđoh na podatak da podnosi do -30, tako da ne bi trebalo biti problema.

nepta
13.04.2011., 14:16
kupila sam goji u bauhausu za manje od 20 kuna
na originalnoj deklaraciji piše da podnese -30
zanimljivo je da se sadi poslije 20.4. :confused:
u poljoprivrednoj emisiji na htv-u su rekli da će iduće nedjelje biti goji

kako vama napreduju?

sedam
15.04.2011., 13:49
moja gojica posađena u vrtu
za sad je dobro valjda, još je mala
nadam se da će rasti, prema onom što sam pročitala na internetu moram čekati 3 godine da ima bobice :raspa:

Ra Barbara
24.04.2011., 11:23
Lijepi pozdrav vrijednim forumašima i sretan uskrs želim.

Zanima me zna li tko gdje u hrvatskoj nabaviti jednu ili nekoliko sadnica zlatnog ribiza (golden currant, goldjohannisbeere, ribes odoratum, syn. ribes aureum). Na ebayu ili u svjetskim rasadnicima ima ali mi je to komplicirano.

Ja bih da se to malo razmnoži pa da probam cijepiti druge ribizle i ogrozde na šibe zlatnog. Dobiti koju sadnicu bilo bi idealno ali i na kupnju pristajem ;) kao i na druge realistične kombinacije.

Dodatno me zanima da li su plodovi zlatnog ribiza jestivi?

Hvala.

Humana dolina
25.04.2011., 09:46
Hm...ja imam grmić crvenog ribizla, a imam i ogrozd. Ali zlatni namam.

Miriam
23.05.2011., 12:03
moja gojica posađena u vrtu
za sad je dobro valjda, još je mala
nadam se da će rasti, prema onom što sam pročitala na internetu moram čekati 3 godine da ima bobice :raspa:

Jesi li sigurna?

:confused:

sedam
27.05.2011., 09:20
Jesi li sigurna?

:confused:

Nisam :p
Pogotovo zato što je u ovo kratko vrijeme toliko narasla. Bila je par cm u maloj
teglici kad sam ju kupila, a sad je već oko 1m. :D

mighty_duck
03.06.2011., 21:17
proljetos sam posadio par sadnica americke borovnice,odlicno su krenule,75cm uvis su trenutno..no zadnji mjesec dana nekao su pocele stagnirati..lisce je dobilo neku blijedo zelenu,zutkasto crvenkastu boju..jel imao nekoslicne probleme,ili zna uzroke?

nepta
26.06.2011., 20:16
moj je bio kupljen od cca 15 cm i činilo mi se da se ne miče
kao ono pustio sa strane još dvije grančice
kako vaši goji?

volverine
30.07.2011., 17:49
nesto mi se dogada s borovnicom, ali ne znam sto, uglavnom ne izgleda mi da se nesto dobro dogada. listovi su pocrvenili i kao da ih je nesto pojelo.
ne znam jel joj treba dat neku prihranu ili gnojivo.
ovo linkovi za slike pa pgledajte sami.

http://img696.imageshack.us/img696/6076/71702714.jpg
http://img546.imageshack.us/img546/9193/78670841.jpg
http://img819.imageshack.us/img819/9294/50637128.jpg

NitkoPoseban
01.08.2011., 12:00
A-joj, nitko ne zna.
Probaj malo na engleskom jeziku proguglat.

petra00
01.08.2011., 19:15
Možda tu nešto pronađeš:)

http://www.google.hr/search?hl=hr&biw=1016&bih=598&gbv=2&q=uzgoj+Borovnica&btnG=Tra%C5%BEi&oq=uzgoj+Borovnica&aq=f&aqi=g7&aql=1&gs_sm=s&gs_upl=45674l47605l0l51693l6l6l0l0l0l0l244l1190l0. 4.2l6l0

Sarracenius
02.08.2011., 22:38
hm, borovnice se trebaju sadit u humusnu zemlju, sa sto vise organske tvari, i posebno puno borovih iglica zbog kiselosti... Trebaju puuuno sunca i dosta vode kad plodovi dozrijevaju... valja ih povremeno zaliti vodom u koju je dodan ocat... Koliko vidim, ova borovnica je posadena u obicnu vrtnu zemlju, a to je najveci FAIL

volverine
04.08.2011., 13:42
hm, borovnice se trebaju sadit u humusnu zemlju, sa sto vise organske tvari, i posebno puno borovih iglica zbog kiselosti... Trebaju puuuno sunca i dosta vode kad plodovi dozrijevaju... valja ih povremeno zaliti vodom u koju je dodan ocat... Koliko vidim, ova borovnica je posadena u obicnu vrtnu zemlju, a to je najveci FAIL

a takooooo :( hm a sto cu sad?? :ne zna:
nista, cekat jesen i zasadit novu u humus, jer ne vjerujem da ovoj mogu pomoc
hvala

Sarracenius
06.08.2011., 14:15
a takooooo :( hm a sto cu sad?? :ne zna:
nista, cekat jesen i zasadit novu u humus, jer ne vjerujem da ovoj mogu pomoc
hvala

ma naravno da ju mozes spasit! iskopaj ju, ocisti od ostataka zemlje, operi malo, iskopaj veliku rupu, vise u sirinu nego u dubinu i sve napuni humusom, tresetom, polutrulim liscem, iglicama cetinjaca, nesto kore usitnjene isto mozes stavit, i to ti je to... samo, napravi to sto prije!

Jellle
07.08.2011., 12:15
volvoline, i moja je borovnica ista kao tvoja. Listovi joj pocrvene, požute i otpadnu. Još se drži, još ima zelenih i zdravih listova ali iz dana u dan sve manje.
Ne čini se zdravom, nikako.

ja ju imam na južnoj stani i vrta i mislim si da joj je možda pretoplo pa ju na jesen planiram presaditi na sjevernu starnu gdje če prijepodne biti u hladu a popodne na suncu.
Moram priznati da ja svoju ni ne zaljevam previše pa je moguće da mi se i zbog toga osvečuje.

Sarracenius
07.08.2011., 21:14
volvoline, i moja je borovnica ista kao tvoja. Listovi joj pocrvene, požute i otpadnu. Još se drži, još ima zelenih i zdravih listova ali iz dana u dan sve manje.
Ne čini se zdravom, nikako.

ja ju imam na južnoj stani i vrta i mislim si da joj je možda pretoplo pa ju na jesen planiram presaditi na sjevernu starnu gdje če prijepodne biti u hladu a popodne na suncu.
Moram priznati da ja svoju ni ne zaljevam previše pa je moguće da mi se i zbog toga osvečuje.

ma nemojte se zavaravat! moja je cijeli dan na suncu, ali je posadena u kompost koji sam vec naveo... bitno je samo da ima dovoljno vode, kvalitetnu "zemlju" i puuuno sunca... moja je ove godine imala jako puno ploda! i prekrasna je! sutra ju mogu uslikat, pa cu vam pokazat... ima puno sunce od jedno 11 ujutro do nekih 6 popodne... i nista joj nije! one to i vole! a u jesen imaju prekrasnu crvenu boju i jako su dekorativne!

Jellle
07.08.2011., 21:19
Znam da one vole sunce, ali je moguće da mojoj ovaj trenutni položaj ne paše i da bi joj bilo bolje na nekom drugom mjestu i zato ču ju premjestiti pa makar i na položaj gdje nema toliko sunca a moguće je da je stvar u zemlji i neredovitom zaljevanju.
Kako god moja na jesen seli položaj jer mi se ni ne sviđa ovdje gdje je sada.

Stavi sliku da vidimo tvoju.

nevrmajnd
09.08.2011., 10:12
borovnice trebaju kiselu zemlju, a sad možeš kupiti kiselu zemlju predviđenu za mislim hortenzije, a najbolje je otići u borovu šumu i tamo uzeti zemlje, sa iglicama i borovom korom. također nije loše umiještai i piljevinu od borovine u zemlju.

NitkoPoseban
09.08.2011., 11:17
borovnice trebaju kiselu zemlju, a sad možeš kupiti kiselu zemlju predviđenu za mislim hortenzije, a najbolje je otići u borovu šumu i tamo uzeti zemlje, sa iglicama i borovom korom. također nije loše umiještai i piljevinu od borovine u zemlju.

Ja sam ti odgovorila a da nisam ni pomislila da si možda posadio borovnicu u "krivu" zemlju.
Ako do sada nisi shvatio i primjenio to o posebnoj zemlji :ne zna: - ovo u gornjem postu ti je osnovna stvar.
Kao što ima jaaaako malo cvijeća koje vam može uspjevati ispod četinjača (osim npr. blagoslovljene hortenzije :s) tako i borovnica ne može uspjevati u "normalnoj" zemlji.
Il kupi odgovarajuću zemlju (mi ju zovemo "zemlja za rododendrone" :rofl:) ili oko biljke ukopaj hrpu iglica bora/jele/smreke.

Sarracenius
10.08.2011., 11:32
ovo je moja borovnica slikana u proljece, nakon sto je ocvala i kad je pocela stvarat plodove... nadam se da se na slici sve vidi kak spada... plodovi su u meduvremenu dozorili, obrali smo ih sve i sad je samo lijepi zeleni grm... na jesen cu ju slikat kad poprimi zarkocrvenu boju!

http://img191.imageshack.us/img191/2720/borovnica.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/191/borovnica.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

inace, raste na punom suncu od nekih 11 do 6 popodne, posadena je u humus + sumsku lisnjacu i puno puno iglica... zalijevam ju samo za vrijeme najjacih susa... to je sve!

Sarracenius
10.08.2011., 12:55
evo nasam sam i jedno jesensko izdanje! :)

http://img849.imageshack.us/img849/1452/borovnicajesen.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/849/borovnicajesen.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

NitkoPoseban
10.08.2011., 13:46
Baš je lijepa.
Hoće li dobiti braću il sestre :zubo:?

Sarracenius
10.08.2011., 20:08
Baš je lijepa.
Hoće li dobiti braću il sestre :zubo:?

pa razmisljao sam o tome... :) ako i bude bilo jos borovnica, onda cu ih morat posadit na neko drugo mjesto, jer tamo nemam mjesta za jos grmova... vidjet cemo... ;)

bananchi
14.09.2011., 11:57
Presadila bih si od mame deset sadnica jagoda (mjesečarki).
U vrtu imam jednu ogromnu teglu 80x40x40. U nju ide stvarno puno zemlje, a imam mogućnosti ubaciti i kap po kap navodnjavanje (sugestije?). Mogla bih napraviti i gredicu, ali bih zasad rađe ovako, ljepše mi je...
Zanima me jesu li jagode u tegli osjetljive na smrzavanje? :misli:
Treba li ih štititi?

inazuma
22.03.2012., 19:40
Dobila sam dvije-tri reznice ili kako vec, ribizle i za koji dan kupine.
Kako se sadi, da li joj treba potporanj, da li uza zid ili malo dalje, mogu li ju između mladih voćki ili bolje dalje?
Par savjeta za dummies please :D

lukalucija
23.03.2012., 11:24
Evo mog primjera: muž posadio sadnicu kupine na travnjaku, sa svake strane kolčić i između kolčića razapeo žicu da se kupina ima po čemu penjat. Druge godine klinci njupali prve plodove.
A prije smo imali ogomne grmove malina koje su bile pod orasima - stalno u hladu, ali rodile su ko lude. Doduše, sigurno su bile jako dugo tamo, mi smo ih zatekli na imanju gdje smo doselili. Ipak, mislim da su orasi bili posađeni puno, puno prije tih malina i da im nije trebalo puno sunca.
Naša kupina je osunčana sa svih strana cijeli dan i već je druge godine davala puno krupnih plodova.

Wedding
26.03.2012., 12:11
Dobila sam dvije-tri reznice ili kako vec, ribizle i za koji dan kupine.
Kako se sadi, da li joj treba potporanj, da li uza zid ili malo dalje, mogu li ju između mladih voćki ili bolje dalje?
Par savjeta za dummies please :D

Ribizl mozes izmedju vocki jer ce rast ili kao grm ili kao stabalce - ovisno o tebi kako ces ga obradjivat:mig:

A za maline i kupine trebate potporan - ili ih sadit uz ogradu ili iz sadit na zicu (razapet zicu pa ih vezat):mig:

evo par dobrih i korisnih linkova pa si mozes i sejvat:cerek:
http://www.komora.hr/adminmax/publikacije/09rezidbamalina.pdf
http://www.opg.com.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=182:uzgoj-maline&catid=16:voarstvo&Itemid=37
http://www.savjetodavna.org/Savjeti/Ribizla.pdf

inazuma
26.03.2012., 13:59
Ribizl mozes izmedju vocki jer ce rast ili kao grm ili kao stabalce - ovisno o tebi kako ces ga obradjivat:mig:

A za maline i kupine trebate potporan - ili ih sadit uz ogradu ili iz sadit na zicu (razapet zicu pa ih vezat):mig:

evo par dobrih i korisnih linkova pa si mozes i sejvat:cerek:
http://www.komora.hr/adminmax/publikacije/09rezidbamalina.pdf
http://www.opg.com.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=182:uzgoj-maline&catid=16:voarstvo&Itemid=37
http://www.savjetodavna.org/Savjeti/Ribizla.pdf

posadila sam ga ispred zida izmedju vocki. zicu cu razvuci izmedju potpornja od vocke, pa mislim da ce biti dobro :mig:

dijxtra
26.03.2012., 20:35
Pozdrav svima,

vidio sam da je na ovom podforumu bilo nekoliko upita o bonsaiju. Pa reko, da obavjestim potencijalno zainteresirane:

S veseljem objavljujemo da vas TORA Atelje za umetnost in filozofijo bonsaja i Bosai udruga "Zen" pozivaju na 5. TORA zagrebačku bonsai školu. Škola će se održati 31. ožujka i 1. travnja u prostorima Karate kluba "Adriatic", zgrada Vjesnika na križanju Savske ulice i Slavonske avenije (adresa ulaza je Odranska 1).

Program događanja je:
* subota 31. ožujka, od 9:30 - bonsai demonstracija - demonstrator: Tomaž Kovšca, predsjednik Slovenskog bonsai kluba - ulaz besplatan
* nedjelja 1. travnja, od 9:30 - bonsai predavanje i radionica - g. Kovšca će održati predavanje na temu "presađivanje bonsaija", a nakon toga zainteresirani građani se mogu sami oprobati u radu na stablima - ulaz 200 kn

Zainteresirane molimo da se jave na email adresu kontakt@bonsai-zen.org ili na naš facebook event (http://www.facebook.com/events/392759524087524/).

Više informacija možete dobiti na našem web siteu (http://bonsai-zen.org/5-bonsai-skola/).

catandmouse
06.05.2012., 19:30
Molim vas koji se razumijete više u njih trebam pomoc.
Posadila sam ih, i donijela puno borovih iglica zbog kiselosti zemlje koju trebaju.
Ali evo što se kod jedne dogodilo. Nadam se da će preživjeti!
Zanima me gdje sam pogriješila.

http://www2.picturepush.com/photo/a/8201920/640/8201920.jpg

bella11
22.05.2012., 08:52
Molim vas koji se razumijete više u njih trebam pomoc.
Posadila sam ih, i donijela puno borovih iglica zbog kiselosti zemlje koju trebaju.
Ali evo što se kod jedne dogodilo. Nadam se da će preživjeti!
Zanima me gdje sam pogriješila.

http://www2.picturepush.com/photo/a/8201920/640/8201920.jpg

One ti vole puno humusa i dosta vlage i teško podnose temperature preko 30. To kaj ti se grana osušila može biti zbog presađivanja.
Ja sam proljetos posadila dvije sibirske i na jednoj mi se srednja grana isto tak sasušila, ali sad je dobro :D Istjerale su nove grane i hrpu listića .. valjda im je novo stanište ok :cerek:
Istina, sibirske su, bar prema onome kaj sam pročitala, puno izdržljivije i imaju manje prohtjeva :mig:

volverine
26.05.2012., 20:25
e jedno pitanje, sa cim gnojit kupine i maline?

Ms_Manners
26.08.2013., 21:11
Dižem temu jer imam pitanje.

Na balkonu imam jagode u teglama, šumske i obične. Otkad sam ih uzela su vani, čak je bilo i nekoliko plodova. Šumske su me malo iznenadile i ovih dana ponovno imaju cvjetove, svaki dan neki novi nađem, vidi se da idu polako plodovi.

Što da radim s njima preko zime i kako da ih zaštitim?
Balkon je otvoren, i zimi bude pun snijega. Mogu ih staviti unutra, mogu biti na suncu ili u sjeni, na hladnijem u kuhinji ili u boravku gdje je toplije, kako im više odgovara. Ako idu unutra, kad ih je najbolje maknuti?
Hoće li na njihovo prezimljavanje utjecati to što cvjetaju ovako kasno?
Ostale biljke stavim unutra zimi, ali to su razne začinske biljke, njih će ionako mačke pojesti uglavnom. Bilo bi mi žao da se jagodama nešto dogodi, postale su mi jako drage.

Pollux
29.09.2013., 11:20
O Goji bobicama se sve više priča, a navodno su jako dobre i za bavljenje s njima (veću proizvodnju) jer su jako skupe (osušene) istražujem to malo pa se javim sa nekim finim tekstom :) u USA su antioksidans br. 1 a zanimljive su i oko pomoći s neplodnošću i sličnim problemima.