PDA

View Full Version : Hernija diska - operacija kralježnice - da ili ne? [OBVEZNO PROČITAJTE PRVI POST!]

stranice : 1 2 [3] 4 5 6

plava ruža
15.10.2010., 09:45
Ja se javljam prvi put, nova sam na forumu, trenutno sam u velikoj brizi za mog supruga,pa bi ako neko ima slicnih iskustava da mi odgovori. Moj muz se javio doktoru prvo zbog bola u kicmi,koji je trajao 4-5 dana,(doktor mu dao tablete), poslije je bol nestao,a pojavilo se trnjenje desne noge cijelom duzinom s donje strane. Posto mu je trnjenje(bez bolova) trajalo vise od 3 tjedna,dr.ga je poslao u magnetnu rezonansu i tamo su vidjeli hernija diska, ne znam se dobro izraziti ali jedan dio mu pritiska nerv i doalzi do trnjenja. Medjutim dr. nije vidio samo to ,nego su otkrili i mali tumor za koji dr. kaze da je 99 % dobrocudni(u kicmenoj mozdini) jer na tom mjestu gdje je kod njega u 99 % slucajeva su dobrocudni,a to sa sigurnoscu moze znati nakon operacije nekih 7 dana. Moj muz se treba pocetkom Studenog operirati,znaci 2 operacije. Dr.i opet kazu da su rutinske operacije itd. ali strah je prisutan. Pomozite nam sa svojim iskustvima i napisite ako neko nesto zna. Hvala vam unaprijed! Jos to,muz mi je pokretan,radi,nema bolove nikakve, jos zadnjih 7 dana kaze 30% noga manje trne.To sve traje oko mjesec i po.

Obavezno neka rješava i jedno i drugo, kasnije će se kajati. Operacija je skoro rutinska, ne traje dugo, samo se neko vrijeme nakon nje mora strogo pridržavati liječničkih uputa čisto radi mogućih posljedica. Mislim da će mu biti preporučena i fizikalna terapija nekih 15ak dana nakon operacije. Nakon toga, kao nov:top:

Meli1
15.10.2010., 09:54
Hvala puno, doktori su isto optimisti, ali samo da nije tog tumora,mada kazu 99 procenata dobrocudni!

Meli1
15.10.2010., 09:57
Koliko mislite da traju te 2 operacije? Mislite li da su male sanse ili ih nema da se povrijedi neki nerv prilikom operacije isl.? Ne znamo nista,doktore pitas,pa opet je lakse kada ovako neko kaze.

plava ruža
15.10.2010., 10:11
To ti nitko ne može sa 100% sigurnošću reći. Ali neurokirug koji će raditi takve operacije sigurno nije specijalizant, tako da se nemate razloga brinuti.
Sama operacija hernije diska traje oko 40ak minuta, ova druga, ne znam, dok se ne otvori, to se ne zna, ovisi o mnogo faktora. Koliko god, ali trpjeti bol, uz to nositi u sebi tumor, makar i dobroćudni, i to u kičmenoj moždini nikad nikom ne bih preporučila. Nemate razloga za brigu zaista...

ucitelj49
15.10.2010., 10:13
ja čekam još magnetsku rezonancu. imam protruziju diska l4-l5 i l5-s1. kontaktirao sam dosta ljudi koji su operirali leđa, čuo svakakve priče, posebno o dr kovaču, i saznao o bolnici u dubrovniku. tamo dolazi operirati dr gapstein iz izraela, liječnik koji je izmislio minimalno invazivnu operaciju kralježnice. svi naši liječnici su učili od njega. jedan moj učenik je operirao dva nivoa, operacija je trajala 15 min i poslije 3 mjeseca je igrao nogomet. jedna poznanica je dovezena nepokretna i nakon 15 minutne operacije i 15 minutnog oporavka odšetala je iz bolnice. imala je protruziju na l5 od 18 mm.pričala mi je s oduševljenjem kako su svi pacijenti koji su operirani prije nje(a bilo ih je nekoliko)odšetali iz bolnice i prije nego je ona oporavila od djelomične narkoze. operirana je prije godinu dana i danas radi sve poslove kao i prije.
zvao sam neki dan u du i rekli su mi da dr. dolazi 20.10. na koncu imate i broj bolnice pa provjerite sami. osim toga najjeftiniji su makar to u situaciji u kojoj smo mi i nije bitno.

Meli1
15.10.2010., 10:13
Hvala Vam!

Meli1
15.10.2010., 10:15
Zelim ja i Vama sve najbolje!

ucitelj49
15.10.2010., 10:20
hvala meli, ja sam bio u šoku kad su mi liječnici rekli da ću morati na operaciju ali sad sam optimista.:-)) javite ako ste se odlučili za dubrovnik. ova moja poznanica je rekla da ju je oduševilo kad su je nakon nekoliko mjeseci nazvali liječnici iz bolnice i pitali kako je. neki drugi su u bjoj vidjeli samo eure i kune.

Meli1
15.10.2010., 10:24
Mi ne zivimo u Hrvtaskoj,mada dolazimo na Ferije, mi smo u inozemstvu, tako da ne vjerujem da ce moj muz htjeti u Dubrovnik. Mi smo jos uvijek u soku, moj muz ne pokazuje, ali je strasno kada ti dr. tako nesto kaze. Pogotovo on jos ima tumor. Ne znam,tesko je..

ucitelj49
15.10.2010., 10:36
rade to i u drugim zemljama, ne znam gdje živite, ali vjerojatno negdje na zapadu. tamo vjerojatno i zdravstveno pokriva troškove takve operacije. moj stav je ako već moram na operaciju i to moram platiti onda će to napraviti najbolji. pokušajte u svakom slučaju izbječi nož odnosno klasičnu operaciju. u velikom su postotku neuspješne a oporavak traje po 6 mjeseci. ovom metodom odšećete iz bolnice a postotak uspješnosti je preko 80%. mislim da u dubrovniku daju garanciju. ako ne uspije operacija ponovit će je besplatno.

plava ruža
15.10.2010., 10:40
Meli, ja također ne živim u Hrvatskoj, iz BiH sam, a operaciju je imao moj suprug, doduše prije sedam godina. Dosad se dosta toga u medicini promijenilo nabolje sigurno.

Meli1
15.10.2010., 10:41
Zivimo u Svicarskoj. Ne znam,ja mislim da ce kod njega biti te klasicne operacije,niko nije spomenuo nesto drugacije,ali cu ja zvati doktora pa pitati. Zdravstveno placa opearciju, u stvari,pacijenti placaju 10 % sve sto se tice zdravstva. Mene brine najvise taj tumor...

Meli1
15.10.2010., 10:42
Je li imao muz i tumor?

plava ruža
15.10.2010., 10:55
Tumor u moždini kralježnice nije. Ako je doktor siguran 99%, nemate brige. S tim informacijama se nitko ne igra.

ucitelj49
15.10.2010., 10:57
meli dr, saftić neurokirurg iz vinogradske je u svojoj biografiji naveo da se usavršavao u zuerichu. on je jedan od rijetkih koji kod nas izvodi tu operaciju. navodi da se specijalitirao u bethania bolnici u zuerichu. tamo pitaj i pogledaj.

ema007
15.10.2010., 11:01
Ja sam iz Dubrovačke bolnice odšetala samo praznog džepa, još su mi oštetili i zdravo tkivo :mad:

To je moje iskustvo, ako nekoga zanima

Meli1
15.10.2010., 11:10
Recite, mene zanima

Meli1
15.10.2010., 11:14
Ucitelj, hvala! Sve najbolje!

ema007
15.10.2010., 11:58
Recite, mene zanima

Pitaj meli, što god te zanima?

Rađena mi je Koblacija u Dubrovniku prije godinu i pol.

Iz sale sam išetala kao zdrava i idućih sat vremena me ništa nije bolilo, bila sam opet zdrava i presretna a onda je djelovanje valjda tih anestetika popustilo.
Iduća 3 mjeseca sam trpila katastrofalne bolove.

Neurokirurg u ZG mi je poslije objasnio da su mi u Dubrovniku još i dodatno nešto oštetili što je prije bilo zdravo.

Meli1
15.10.2010., 12:18
A kakvo ti je sada trenutno stanje? Jesi li isla na neka lijecenja ili terapije poslije?

ucitelj49
15.10.2010., 12:44
ema, malo sam pročital tvoje postove, i očito je da nisi radila zahvat na lumbalnom dijelu. nije u redu da lažno prikazuješ podatke. pljuvati po ljudima iz dubrovnika je nekorektno jer po riječima pacijenata stvarno rade profesionalno i kvalitetno. dr gapstein iz izraela operira po čitavom svijetu i napravio je više od 10000 operacija a ti i neko ovdje direktno zainteresirani pljujete po njemu.

GSM
15.10.2010., 13:27
ja čekam još magnetsku rezonancu. imam protruziju diska l4-l5 i l5-s1. kontaktirao sam dosta ljudi koji su operirali leđa, čuo svakakve priče, posebno o dr kovaču, i saznao o bolnici u dubrovniku. tamo dolazi operirati dr gapstein iz izraela, liječnik koji je izmislio minimalno invazivnu operaciju kralježnice. svi naši liječnici su učili od njega. jedan moj učenik je operirao dva nivoa, operacija je trajala 15 min i poslije 3 mjeseca je igrao nogomet. jedna poznanica je dovezena nepokretna i nakon 15 minutne operacije i 15 minutnog oporavka odšetala je iz bolnice. imala je protruziju na l5 od 18 mm.pričala mi je s oduševljenjem kako su svi pacijenti koji su operirani prije nje(a bilo ih je nekoliko)odšetali iz bolnice i prije nego je ona oporavila od djelomične narkoze. operirana je prije godinu dana i danas radi sve poslove kao i prije.
zvao sam neki dan u du i rekli su mi da dr. dolazi 20.10. na koncu imate i broj bolnice pa provjerite sami. osim toga najjeftiniji su makar to u situaciji u kojoj smo mi i nije bitno.

Molim?! Izmislio minimalno-invazivnu kirurgiju kraljesnice?! Jeste, ako je vjerovati Slobodnoj Dalmaciji!

Razvitak minimalno-invazivne kirurgije kraljesnice nema nikakve veze s dr. Gepsteinom niti s Izraelom. MISS se je razvijala u Japanu, SAD-u, Juznoj Koreji, Francuskoj i Njemackoj - zahvaljujuci ljudima s tog podrucja danas imamo takve metode i u RH.

Najcesci problem kod ljudi s bolovima u kraljesnici jeste hernija diska odnosno u tezim slucajevima kompletna degenerativna bolest diska. Prvi doktor u RH koji je poceo primjenjivati takve zahvate jeste dr. Robert Saftic, s cijom se edukacijom pocela koristiti endoskopska mikro-endoskopska i laserska kirurgija kraljesnice.

Postoje puno sigurnije i duze koristene metode za tretiranje problema kraljesnice i rade se kod nasih strucnjaka u privatnom i javnom sustavu, stoga nema govora o nikakvim interesima u ovakom pisanju.

Da sam pacijent, Dubrovnik bih zaobisao u sirokom luku. Ako me pitate zasto, predlazem da prosurfate internetom i vidite kako se tamo radi.

GSM
15.10.2010., 13:33
Ja se javljam prvi put, nova sam na forumu, trenutno sam u velikoj brizi za mog supruga,pa bi ako neko ima slicnih iskustava da mi odgovori. Moj muz se javio doktoru prvo zbog bola u kicmi,koji je trajao 4-5 dana,(doktor mu dao tablete), poslije je bol nestao,a pojavilo se trnjenje desne noge cijelom duzinom s donje strane. Posto mu je trnjenje(bez bolova) trajalo vise od 3 tjedna,dr.ga je poslao u magnetnu rezonansu i tamo su vidjeli hernija diska, ne znam se dobro izraziti ali jedan dio mu pritiska nerv i doalzi do trnjenja. Medjutim dr. nije vidio samo to ,nego su otkrili i mali tumor za koji dr. kaze da je 99 % dobrocudni(u kicmenoj mozdini) jer na tom mjestu gdje je kod njega u 99 % slucajeva su dobrocudni,a to sa sigurnoscu moze znati nakon operacije nekih 7 dana. Moj muz se treba pocetkom Studenog operirati,znaci 2 operacije. Dr.i opet kazu da su rutinske operacije itd. ali strah je prisutan. Pomozite nam sa svojim iskustvima i napisite ako neko nesto zna. Hvala vam unaprijed! Jos to,muz mi je pokretan,radi,nema bolove nikakve, jos zadnjih 7 dana kaze 30% noga manje trne.To sve traje oko mjesec i po.

Ne znam tocno o cem se radi, govorim ovako opcenito. Preporucio bih da razmotrite minimalno-invazivnu kirurgiju kraljesnice... Nesto se radi u Traumi, nesto u Vinogradskoj, a sve u poliklinici Vertebralis (nazalost privatno).

Gotovo svi pacijentu su kandidati za jedan oblik minimalno-invazivne kirurgije kraljesnice, samo je pitanje koja metoda...

GSM
15.10.2010., 13:40
meli dr, saftić neurokirurg iz vinogradske je u svojoj biografiji naveo da se usavršavao u zuerichu. on je jedan od rijetkih koji kod nas izvodi tu operaciju. navodi da se specijalitirao u bethania bolnici u zuerichu. tamo pitaj i pogledaj.

Dr. Hansjoerg Leu, proglasen globalnim leaderom u minimalno-invazivnoj kirurgiji kraljesnice za 2010. godinu.

ucitelj49
15.10.2010., 14:03
gsm, nisam liječnik za razliku od tebe već samo pacijent koji će biti operiran i koji obilazi ljude koji su prošli kroz operacije. dakle, moj interes je donijeti najbolju odluku u interesu vlastitog zdravlja. razgovarao sam s nekoliko meni poznatih ljudi koji su operirani u dubrovniku i saznao samo lijepe stvari. isto tako pričao sam i s nekima koji su operirani u zg kod dr. saftića i također su zadovoljni. o dr kovaču nisam čuo ništa lijepo.
dakle gsm, ti očito imaš neki privatni interes pričati ružno o ljudima iz dubrovnika. ja ipak više vjerujem mojoj poznanici koja je došla gotovo nepokretna s protruzijom od 18 mm a nakon operacije je odšetala kući. moj bivši učenik je imao operaciju na dva nivoa , a 3 mjeseca poslije je igrao nogomet. oboje danas,godinu dana nakon operacije nemaju nikakvih problema.

ema007
15.10.2010., 14:27
ema, malo sam pročital tvoje postove, i očito je da nisi radila zahvat na lumbalnom dijelu. nije u redu da lažno prikazuješ podatke. pljuvati po ljudima iz dubrovnika je nekorektno jer po riječima pacijenata stvarno rade profesionalno i kvalitetno. dr gapstein iz izraela operira po čitavom svijetu i napravio je više od 10000 operacija a ti i neko ovdje direktno zainteresirani pljujete po njemu.

Koju si ti sada glupost izrekao, uopće nemaš pojma.

Koblacija se radi na vratnoj jednako kao i na lumbalnoj kralježnici, potpuno istom metodom puštanja visokofrekventne struje

Po tebi to što su oni meni uništili dio zdravog tkiva na vratnoj kralježnici i još me opljačkali znači da ja lažno prikazujem podatke?

Ako nisu sposobni raditi na vratnoj kralježnici reci mi onda zašto ju rade?

ema007
15.10.2010., 14:30
A kakvo ti je sada trenutno stanje? Jesi li isla na neka lijecenja ili terapije poslije?

Jesam. Išla sam na fizikalne, Cybex, MKenzy.

Prije 6 mjeseci sam operirana na Rebru ali u bolnici se operacija vratnog i lumbalnog dijela (za razliku od Dubrovnika) radi potpuno drugačije.

GSM
15.10.2010., 14:44
ucitelj49, ako iznosenje cinjenica o nekim stvarima u vezi Dubrovnika nazivas pljuvanjem, onda tvoj problem lezi negdje drugdje...

Meli1
15.10.2010., 14:44
Mozete li mi reci nesto o ovom sto sam ja pisala, o slucaju mog muza?

Meli1
15.10.2010., 14:46
A je li se osjecas bolje sada, imas li bolove ,sta dr.-i kazu?

Meli1
15.10.2010., 14:55
Je li mi neko moze reci sta o tom tumoru u mozdini kraljeznice, za koji dr.-i kazu da je 99 procenata dobrocudni? Ima i ono 1 procenat. U velikom smo strahu, brizi,meni je tesko, ne pokazujem pred muzem,ali potajno se i nadam da ce biti dobro,ne znam...

ema007
15.10.2010., 14:59
A je li se osjecas bolje sada, imas li bolove ,sta dr.-i kazu?

Ne, liječenje se nastavlja, nije mi bolje.

Ali kao što sam več rekla, u bolnici se vratna i lumbalna kralježnica operiraju drugačijim metodama pa nisam kompetentna davati savjete za izbor naših bolnica, ali što se tiče Dubrovnika tamo svaki dio kralježnice operiraju jednako, a svoj slučaj sam iznijela.

ucitelj49
15.10.2010., 17:37
ucitelj49, ako iznosenje cinjenica o nekim stvarima u vezi Dubrovnika nazivas pljuvanjem, onda tvoj problem lezi negdje drugdje...

nisi doktor ali radiš u marketingu nekog doktora. to samo po sebi nije loše ali izmišljati loše stvari o drugima misleći da će ti to pomoći nije u redu.

trebor
15.10.2010., 19:57
meli, imam slične probleme kao i tvoj muž. pogledaj ovu stranicu www.bolnica-du.hr/clanak1.php?...,tamo ćeš nači i broj za kontakt. 20.10. dolazi najveći stručnjak za operacije kralježnice iz izraela. kontaktirao sam s nekoliko pacijenata koji su operirani kod njega i svi su super zadovoljni. ja na žalost ne stignem na taj termin jer sam naručen na magnet iza tog datuma.

Nisam na ovom topicu do sad bio a sad kad sam svratio moram malo otkomentirati pohode izraelaca u dubrovačku bolnicu.

Ukratko, sukus komentara je da je to jedan običan bull-shit dobro upakovan u PR ambalažu sa strahovitim potencijalom za branje love od svakoga tko se tamo javi.

Naime, a to govore i svi neurokirurzi s kojima sam pričao unatrag par godina, riječ je o staroj tehnici koja se aktivno primjenjivala tamo negdje u pretpotopno vrijeme suvremene neurokirurgije a koja je napuštena jer ima tek marginalnu indikaciju primjene.
Reče mi jedan: "Pa zašto bi ja onda radio klasičnu diskus herniju i gnjavio ljude danima u bolnici kad bi jednako tako mogao raditi što rade izraelci!?...Jebate, pa ne bi se radile diskus hernije klasično ako se može jednostavnije i učinkovitije. Pri tome, instrumentarij za to uope nije nešto zahtjevno..."

itd....

Znači metoda je nešto poput Kurjakvih "septuma maternice" koje je on kao operirao i liječio nepolodnost u skoro svake druge žene dok je incidencija toga u svijetu super-minimalna.

Malo i o duetu Safti&Rotim....s tim da ovog prvog malčice bolje poznam još iz bosanske faze, pa faze u Osijeku a i po dolasku u Zagreb....Ukratko,moj duboki dojam je da je riječ o vrlo narcisoidnom liku koj vjerojatno po kući ima gomilu ogledala u kojima se ne prestaje diviti svom liku i djelu. Egoističan, u komunikaciji sve gleda s visoka i uopće ( barem meni ) prilično nesimpatičan lik kojemu ipak inteligencije ne nedostaje. U ZG je postao mali od palube dr Rotima koji je brzinom munje ( mahom preko noći ) doskakutao do profesure. Ukratko, osoblje u Vinogradskoj o tom dvojcu, koji perfektno odgovara jedno-drugom, ima duboko loše mišljenje koje i ja dijelim...a primjera imaju napretek... Reče mi jedan kolega "ko Imperator i Datrh Vader"...:lol:...i mislim da je to najbolji opis...

Metoda koju Saftić hoće raditi u Vinogradskoj, s obzirom na profil osobe bojim se da osim histerije i marketinga tipa "revolucionarno", ovo ili ono...neće bolesnicima donjeti ama baš ništa.
Svakako, ali svakako neka svatko tko razmišlja o ovom zahvatu ( u Dubrovniku ili kod Saftia ) neka triput razmisli o tome i bez ikakvih premišljanja traži i drugo mišljenje. To je eto moj savjet.

GSM
15.10.2010., 20:09
Je li mi neko moze reci sta o tom tumoru u mozdini kraljeznice, za koji dr.-i kazu da je 99 procenata dobrocudni? Ima i ono 1 procenat. U velikom smo strahu, brizi,meni je tesko, ne pokazujem pred muzem,ali potajno se i nadam da ce biti dobro,ne znam...

Ako ste u Svicarskoj kako citam, preporucam da se javite dr. Leu kojeg sam gore spomenuo...

trebor
16.10.2010., 09:02
Mi ne zivimo u Hrvtaskoj,mada dolazimo na Ferije, mi smo u inozemstvu, tako da ne vjerujem da ce moj muz htjeti u Dubrovnik. Mi smo jos uvijek u soku, moj muz ne pokazuje, ali je strasno kada ti dr. tako nesto kaze. Pogotovo on jos ima tumor. Ne znam,tesko je..

U konkretnom slučaju uopće nije bitno kakav tip operacije će se napraviti već je bitno da operacija bude maksimalno efikasna tj da se tm tvorba odstrani u cijelosti ili koliko je god više moguće. Nije bitno dal je nešto minimalno invazivno ili nije...bitno je što je maximalno efikasno.
Što se kirurgije kičme tiče u Hrvatskoj...ako se odlučite za tu opciju, uopće ne idite dalje od Traumatologije u Draškovićevoj. Nikakvo Rebro, Vinogradska ili nešto drugo. Tko god od zdravstvenjaka kod nas ima neku dvojbu glede kralježnice ide u Draškovićevu.
O Dubrovniku i Izraelcima sam u prethodnom postu a pogotovo na tako nešto zaboravite u vašem slučaju.
Nemojte paničariti. Pokušajte razložno sagledati opcije koje vam se nude u Švicarskoj. Ne dajte se impresionirati nekim nebuloznim pričama, odvagnite makar dva neurokirurška mišljenja i siguran sam da ćete dobro napraviti.
Sretno.

Meli1
16.10.2010., 15:16
Hvala najljepsa!

Godiva
18.10.2010., 13:50
nisi doktor ali radiš u marketingu nekog doktora. to samo po sebi nije loše ali izmišljati loše stvari o drugima misleći da će ti to pomoći nije u redu.

Istina je da GSM malko pretjerano reklamira dr. Saftića, ali činjenica je da o operacijama u Dubrovniku imaš more negativnih iskustava na netu, npr.

http://kraljeznica.info/forum/operacija-kraljeznice/kamo-na-operaciju/?action=printpage

http://www.trudnoca.net/forum/viewtopic.php?f=82&t=48574&p=2114804

Lijepo je vjerovati da negdje postoji čarobni štapić za rješenje teškog problema s neizvjesnim ishodom, ali predlažem ti da se još malko raspitaš o Dubrovniku prije nego što se odlučiš na tu varijantu.

GSM
18.10.2010., 13:51
Rado bih "reklamirao" druge da rade napredne i minimalno stetne metode... Nazalost nema ih.

danci_jana
18.10.2010., 13:53
Pozdrav!

Da se i ja priključim sa svojim problemom. Probleme sa kralježnicom imam unazad 3 mjeseca. U srpnju me je skroz zakočilo i nakon 3 tjedna mirovanja i tableta počelo mi je biti bolje. Bol se protezala duž desne noge. Sada mi je dosta dobro, prođe i nekoliko dana bez tableta, ali mi je pokretljivost noge dosta slaba. Obavila sam EMNG nogu i MR LS kralježnice. Sa nalazom sam bila kod dr. Kovača i on mi je preporučio operaciju. Sada sam u fazi traženja drugog mišljenja i sljedeći tjedan idem kod dr. Pavića u Traumu. Razmišljala sam o dr. Saftiću, ali mi se čini puno 700 kn za pregled, pa sam to ostavila za zadnju varijantu.

Moj nalaz MR:
Na učinjenim nativnim presjecima vidljiva je primjerena visina trupova uz održanu stražnju interkorporalnu liniju. Degenerativne promjene diskova segmenta L4-L5, L5-S1. U segmentu L4-L5 vidi se dorzalna hernija diska koja se širi desno, a prema dolje se vidi dio ekstrudiranog diska koji komprimira desni korijen L5. U segmentu L5-S1 dorzolateralno ispupčenje diska koje je izraženije s lijeve strane blago komprimira duralnu vreću. Nema znakova postojanja tumorskog procesa na nativnim presjecima. Konus medularis je na tipičnom mjestu.

Imam 32 godine. Molim za bilo kakav savjet ili mišljenje!

Hvala.

Godiva
18.10.2010., 13:58
Malo i o duetu Safti&Rotim....s tim da ovog prvog malčice bolje poznam još iz bosanske faze, pa faze u Osijeku a i po dolasku u Zagreb....Ukratko,moj duboki dojam je da je riječ o vrlo narcisoidnom liku koj vjerojatno po kući ima gomilu ogledala u kojima se ne prestaje diviti svom liku i djelu. Egoističan, u komunikaciji sve gleda s visoka i uopće ( barem meni ) prilično nesimpatičan lik kojemu ipak inteligencije ne nedostaje. U ZG je postao mali od palube dr Rotima koji je brzinom munje ( mahom preko noći ) doskakutao do profesure. Ukratko, osoblje u Vinogradskoj o tom dvojcu, koji perfektno odgovara jedno-drugom, ima duboko loše mišljenje koje i ja dijelim...a primjera imaju napretek... Reče mi jedan kolega "ko Imperator i Datrh Vader"...:lol:...i mislim da je to najbolji opis...

:top::top:

Konačno da naiđem na nekoga tko dijeli moje mišljenje o ovom tandemu. :top:

Usput, meni su postavili dijagnozu koju je osam neurokirurga koje sam konzultirala nakon njih nazvalo totalnom nebulozom. :D

GSM
18.10.2010., 14:01
Pa ja sam dozivio slicne stvari s clanom moje obitelji. Problem je sto svi ti neurokirurzi koje sam ja vidio poslije dr. Saftica ne priznaju silnu literaturu koja objasnjava da kompresija na zivac nije jedini izvor boli primjerice u nogoma ili ledjima. Fantomska bol koju slika (MRI ili CT) ne objasnjava je onda izgovor da se pacijenta salje psihijatru, ali dobra indikacija i moderna literatura ocito ima smisla jer je taj clan moje obitelji danas dobro.

p.s.
Pozdrav Osijeku, znat ce onaj kome je upuceno.

Godiva
18.10.2010., 14:30
Pa ja sam dozivio slicne stvari s clanom moje obitelji. Problem je sto svi ti neurokirurzi koje sam ja vidio poslije dr. Saftica ne priznaju silnu literaturu koja objasnjava da kompresija na zivac nije jedini izvor boli primjerice u nogoma ili ledjima. Fantomska bol koju slika (MRI ili CT) ne objasnjava je onda izgovor da se pacijenta salje psihijatru, ali dobra indikacija i moderna literatura ocito ima smisla jer je taj clan moje obitelji danas dobro.

Problem je što svi koje sam ja vidjela, a naročito Rotim&Saftić pacijenta pregledavaju 5-10 minuta i slušaju ga s polovicom jednog uha, a u sliku (MR) bulje pola sata ili dulje. Tako se dogodi da ti dođeš kod njih i kažeš "gospoda doktori, mene bole guzica i noge i ne mogu sjediti zbog bolova na čitavoj sjednoj površini", a oni te nakon pet minuta pregleda i pola sata interpretacije tvog MR-a otpuste, uzmu ti 700kn i daju ti papir na kojem piše "nepoznata etiologija boli u leđima". A tebe leđa uopće ne bole i rekao si im to nekoliko puta. :mad:

I da, od pedeset naših specijalista koje sam obišla u proteklih godinu dana imala sam sreću naići na dvije liječnice koje slušaju pacijenta i savjesno i propisno odrađuju svoju tarifu i koje svakome tko ima bilo kakav neurološki problem svesrdno preporučujem. To su prof. M.Šoštarko i dr. A. Bogunović-Rastovčan.

GSM
18.10.2010., 14:32
To se nazalost desava kad nemaju odgovara, a kod kraljesnice (a vjerojatno i drugih dijelova tijela) je to cesta pojava...

ema007
18.10.2010., 14:34
Pozdrav!

Da se i ja priključim sa svojim problemom. Probleme sa kralježnicom imam unazad 3 mjeseca. U srpnju me je skroz zakočilo i nakon 3 tjedna mirovanja i tableta počelo mi je biti bolje. Bol se protezala duž desne noge. Sada mi je dosta dobro, prođe i nekoliko dana bez tableta, ali mi je pokretljivost noge dosta slaba. Obavila sam EMNG nogu i MR LS kralježnice. Sa nalazom sam bila kod dr. Kovača i on mi je preporučio operaciju. Sada sam u fazi traženja drugog mišljenja i sljedeći tjedan idem kod dr. Pavića u Traumu. Razmišljala sam o dr. Saftiću, ali mi se čini puno 700 kn za pregled, pa sam to ostavila za zadnju varijantu.

Moj nalaz MR:
Na učinjenim nativnim presjecima vidljiva je primjerena visina trupova uz održanu stražnju interkorporalnu liniju. Degenerativne promjene diskova segmenta L4-L5, L5-S1. U segmentu L4-L5 vidi se dorzalna hernija diska koja se širi desno, a prema dolje se vidi dio ekstrudiranog diska koji komprimira desni korijen L5. U segmentu L5-S1 dorzolateralno ispupčenje diska koje je izraženije s lijeve strane blago komprimira duralnu vreću. Nema znakova postojanja tumorskog procesa na nativnim presjecima. Konus medularis je na tipičnom mjestu.

Imam 32 godine. Molim za bilo kakav savjet ili mišljenje!

Hvala.

Ako ti je to ikako moguće probaj s vježbama kod dr. Peharca u Puli ili dr. Egića u Daruvaru.
Čula sam za dosta pozitivnih iskustava.
I naravno traži još mišljenja od drugih neurokirurga

ema007
18.10.2010., 14:38
I da, od pedeset naših specijalista koje sam obišla u proteklih godinu dana imala sam sreću naići na dvije liječnice koje slušaju pacijenta i savjesno i propisno odrađuju svoju tarifu i koje svakome tko ima bilo kakav neurološki problem svesrdno preporučujem. To su prof. M.Šoštarko i dr. A. Bogunović-Rastovčan.

Godiva svaka čast što si iznijela imena liječnika koji zaslužuju pohvalu, jer su takva rijetkost a svi tragamo za njima kao za biserom (godinama).

Godiva
18.10.2010., 14:54
To se nazalost desava kad nemaju odgovara, a kod kraljesnice (a vjerojatno i drugih dijelova tijela) je to cesta pojava...

Kad nema odgovora, pošten liječnik će ti to reći i uputiti te na nekoga tko bi ga mogao imati. Evo, meni je dr. Boris Nemec (bolnica u Matuljima) rekao da nema pojma što mi je i nije mi naplatio pregled. Ali nitko drugi mi to nije rekao, a ni oni nisu imali pojma. Svi su svoje preglede uredno naplatili, predložili daljnje pretrage i zahvate koje imaju u svojoj ponudi iako su znali da od toga samo oni mogu imati koristi, a ja isključivo štetu. Rotim i Saftić su, prema mom iskustvu, prototip tog tipičnog hrvatskog liječničkog jada: taština, neznanje, površnost, lopovluk. Sigurno ima mnogo pacijenata koji su imali tipične probleme koji spadaju u njihovu užu specijalnost i koje su uspješno izliječili, ali poštenje se testira u izvanrednim, a ne u uobičajenim situacijama.

Godiva
18.10.2010., 14:56
Godiva svaka čast što si iznijela imena liječnika koji zaslužuju pohvalu, jer su takva rijetkost a svi tragamo za njima kao za biserom (godinama).

Mislim da bi ovakve teme trebale tome i služiti. :)

lili43
18.10.2010., 15:55
Ali se kod doktora Saftića mora plačati ?Je li on radi privatno operacije ili u bolnici.Da li se kod njega može doći na pregled sa uputnicom,jer ja sam mislila da on radi preko uputnice a vidim da sada pišete da pregled naplačuje 700kn?
Molim vas napišite mi kako se kod njega onda može doći

marinaaa
18.10.2010., 15:57
Lijepo bih vas molila da mi napišete,ako netko zna neke dobre neurokirurge u Splitu i fizijatre.Ako ima neko nekih iskustava s doktorima iz Splita,jer ne stanujemo svi u Zagrebu
Unaprijed hvala

ema007
18.10.2010., 20:28
Ali se kod doktora Saftića mora plačati ?Je li on radi privatno operacije ili u bolnici.Da li se kod njega može doći na pregled sa uputnicom,jer ja sam mislila da on radi preko uputnice a vidim da sada pišete da pregled naplačuje 700kn?

Od nedavno radi u Vertebralisu, samo privatno, bez uputnice.
Mislila sam da je pregled 500 kn :ne zna:

ema007
18.10.2010., 20:31
Lijepo bih vas molila da mi napišete,ako netko zna neke dobre neurokirurge u Splitu i fizijatre.Ako ima neko nekih iskustava s doktorima iz Splita,jer ne stanujemo svi u Zagrebu
Unaprijed hvala

Ja ne znam.

Ali znam da povremeno u Split (valjda u bolnicu) iz Zagreba dolazi prof. Vukić, neurokirurg (stručnjak za vratnu kralježnicu).

Godiva
18.10.2010., 21:40

Vinogradska bolnica ili Vertebralis. Drugo je 700 kn, zajednički pregled on i dr. Rotim. Barem je tako bilo prije cca 10 mjeseci.

ema007
18.10.2010., 21:43
Vinogradska bolnica ili Vertebralis. Drugo je 700 kn, zajednički pregled on i dr. Rotim. Barem je tako bilo prije cca 10 mjeseci.

Kolegica mi je prije dva tjedna operirana u Vertebralisu. Saftić sada radi samo tamo

marinaaa
18.10.2010., 22:43
Ja ne znam.

Ali znam da povremeno u Split (valjda u bolnicu) iz Zagreba dolazi prof. Vukić, neurokirurg (stručnjak za vratnu kralježnicu).

Zamolila bih te ako možeš da mi doznaš gdje prof.Vukić dolazi u Split.Ja stvarno ne znam gdje bih to mogla pitati
Unaprijed ti zahvaljujem

ema007
18.10.2010., 23:07
Zamolila bih te ako možeš da mi doznaš gdje prof.Vukić dolazi u Split.Ja stvarno ne znam gdje bih to mogla pitati
Unaprijed ti zahvaljujem

Na žalost to ti ne bih znala, samo sam čula tu informaciju dok sam bila u bolnici na Rebru

GSM
18.10.2010., 23:26
prof. Rotim ne radi u poliklinici Vertebralis!!

ucitelj49
20.10.2010., 08:29
Istina je da GSM malko pretjerano reklamira dr. Saftića, ali činjenica je da o operacijama u Dubrovniku imaš more negativnih iskustava na netu, npr.

http://kraljeznica.info/forum/operacija-kraljeznice/kamo-na-operaciju/?action=printpage

http://www.trudnoca.net/forum/viewtopic.php?f=82&t=48574&p=2114804

Lijepo je vjerovati da negdje postoji čarobni štapić za rješenje teškog problema s neizvjesnim ishodom, ali predlažem ti da se još malko raspitaš o Dubrovniku prije nego što se odlučiš na tu varijantu.

naravno godiva da nema čarobnog štapića i naravno da se raspitujem. tražim i pronalazim ljude koji su operirani i s njima pričam. prošli sam tjedan tako stupio u kontakt s jednim državnim tajnikom(mislim bivšim) koji je operiran u du pred više od dvije godine. osjeća se odlično i danas nema nikakve probleme. do sad sam izravno kontaktirao s petoro ljudi od kojih je četvoro odlično a jedna žena je kasnije reoperirana klasično. isto tako sam kontaktirao s jednim koji je operiran u vinogradskoj (uspješno). nisam uspio doći u kontakt s nekim tko je operiran u vertebralisu. inače znam da ljudi koji pišu o svojim negativnim iskustvima žele dobro ali mene to baca u depresiju a vjerujem i mnoge druge koji se spremaju na operaciju.

Godiva
20.10.2010., 09:51
prof. Rotim ne radi u poliklinici Vertebralis!!

Otkad?

Godiva
20.10.2010., 10:02
naravno godiva da nema čarobnog štapića i naravno da se raspitujem. tražim i pronalazim ljude koji su operirani i s njima pričam. prošli sam tjedan tako stupio u kontakt s jednim državnim tajnikom(mislim bivšim) koji je operiran u du pred više od dvije godine. osjeća se odlično i danas nema nikakve probleme. do sad sam izravno kontaktirao s petoro ljudi od kojih je četvoro odlično a jedna žena je kasnije reoperirana klasično. isto tako sam kontaktirao s jednim koji je operiran u vinogradskoj (uspješno). nisam uspio doći u kontakt s nekim tko je operiran u vertebralisu. inače znam da ljudi koji pišu o svojim negativnim iskustvima žele dobro ali mene to baca u depresiju a vjerujem i mnoge druge koji se spremaju na operaciju.

Dobro, dobro, ne ljuti se. Post ti je zvučao kao da si se definitivno odlučio za Dubrovnik, pa sam ti samo htjela reći da bi bilo mudro razmotriti i druge opcije. Operacija DH je ionako uvijek lutrija, najbitnije i najteže je doći do ispravne dijagnoze, tj. biti siguran da je baš ta hernija to što uzrokuje bol jer ogroman postotak opće populacije ima herniju diska, a nema nikakve simptome. Znam jednu ženu kojoj liječnici savjetuju hitnu operaciju i upozoravaju je da bi svaki čas mogla izgubiti kontrolu mokrenja i stolice, a ona normalno živi, radi fizički zahtjevan posao i ima povremene minimalne bolove u kralježnici.

ema007
20.10.2010., 11:30
Potpuno se slažem s Godivom, nije sama DH ta koja uzrokuje bol več pritisak na živac, jer mnogi ljudi možda imaju DH ali ni ne znaju da ju imaju jer im ne radi pritisak na živac i ne uzrokuje bol.

GSM
20.10.2010., 11:59
O Dubrovniku je dovoljno receno. Tko ne zeli poslusati, ne mora. Savjeti i cinjenice koje smo iznijeli stoje i ne idu im u prilog.

Sto se tice prof. Rotima, prema mojim saznanjima radio je jako kratko tamo.

Godiva
20.10.2010., 13:11
Sto se tice prof. Rotima, prema mojim saznanjima radio je jako kratko tamo.

Znam da je brzo nakon otvaranja Vertebralisa stupio na snagu zakon po kojem ravnatelji bolnica ne smiju raditi u privatnoj praksi. Izgleda da se, za razliku od mnogih zakona kod nas, taj ipak provodi. :)

ucitelj49
21.10.2010., 08:12
[QUOTE=GSM;29578056]O Dubrovniku je dovoljno receno. Tko ne zeli poslusati, ne mora. Savjeti i cinjenice koje smo iznijeli stoje i ne idu im u prilog.

ja bih te ipak malo ispravio; tvoji savjeti im ne idu u prilog ali činjenice da.

ucitelj49
21.10.2010., 08:15
Potpuno se slažem s Godivom, nije sama DH ta koja uzrokuje bol več pritisak na živac, jer mnogi ljudi možda imaju DH ali ni ne znaju da ju imaju jer im ne radi pritisak na živac i ne uzrokuje bol.

potpisujem ema, i sam sam bio godinama jedan od tih...

ema007
21.10.2010., 09:04
učitelju drži se, želim ti sve najbolje, samo ne žuri s odlukom :top:

marinaaa
21.10.2010., 13:23
GSM
Je li Vi možda znate nekog dobrog neurokirurga u Splitu

ema007
21.10.2010., 14:44
marinaaa jel ima u Splitu neki dr. Jurčević, neurokirurg, navodno odličan?

marinaaa
24.10.2010., 22:28

stvarno nisam čula za njega raspitat ću se

ema007
25.10.2010., 09:41
stvarno nisam čula za njega raspitat ću se

Raspitaj se.
Mog prijatelja je dr. Jurčević operirao u Mostaru ali mi kaže da je taj neurokirurg iz Splita.
Mislim da mu je operirao ekstruziju na nivou L5/S1
Prijatelj se osjeća odlično več dvije godine i nema nikakvih bolova osim povremenog utrnuca jednog manjeg dijela noge ali bez ikakvih bolova

ayla ri
05.11.2010., 13:47
evo da se i ja malo priključim opet... vidim da je rasprava oko dr saftiča.. ja sam išla kod nejga po 2 mišljenje dok je bio u KB SESTARA MILOSRDNICA, IŠLA SAM PREKO UPUTNICE. istina je da te baš ne sluša, pregledao me nije uopče samo ej gledao MR i rekao da on to ne bi dirao jer su degenerativne promjene i da bi moglo samo gora biti. međutim ja sam imala neizdržive bolove pa sam pristala na operaciju u Rijeci kod dr Stankovića i mogu vam reči da u životu nisam doživjela takav tretman, toliko pažnje, razumijevanja i brige za pacijenta. sad mi je super a operirana sam u 7 mjesecu

ema007
05.11.2010., 15:36
ayla ri baš mi je drago čuti lijepe vijesti.

Ja sam prije op. vratne kralježnice otišla po pet mišljenja. I na privatnike sam jako puno potrošila (tretmane i rehab.) i sad 6mj. nakon op. na Rebru mi nije dobro ali mog operatera to ne zanima previše.

Ako netko zna kvalitetnog stručnjaka za vratnu kralježnicu (a da nije privatnik) neka mi MOLIM lijepo pošalje na pp, nije bitno u kojem gradu se neurokirurg nalazi

Bugy
05.11.2010., 19:42
Pozdrav, može li mi netko ukratko napisati kako je prepoznao početak razvoja hernije diska. Hvala :)

Brdo KTM
06.11.2010., 14:37
Operiral sam kralježnicu,imao sam disherniju između 4 i 5 kralješka,sve je dobro prošlo,pohvala svom osoblju na neurokirurgiji na Sušaku,sad me samo zanima koliko traje oporavak jer se bavim rekreativno motokrosom?????

:ne zna::ne zna::ne zna::ne zna::ne zna::ne zna::ne zna:

GSM
06.11.2010., 17:57
Cestitke na uspjesnoj operaciji. Oporavak ovisi o tome kakvom si kirurskom metodom i pristupom operiran. A krece se od 15 dana do 6 mjeseci.

Brdo KTM
07.11.2010., 09:09
Cestitke na uspjesnoj operaciji. Oporavak ovisi o tome kakvom si kirurskom metodom i pristupom operiran. A krece se od 15 dana do 6 mjeseci.

A klasični rez na leđima(oko 5 cm),sad idem odma u varaždinske toplice na rehabilitaciju,nadam se da će mi to pomoć dosta.Hvala na odgovoru majstore al štete šta se više ljudi ne uključi u temu :top::top::top::top::top::top:

Cherry
07.11.2010., 10:21
I ja sam operirala kralježnicu, na L5 imala izrastlinu, isto klasičan rez od 5 cm.
Mjesec dana nakon operacije išla sam na rehabilitaciju ( treba čekati dok rana posve ne zacijeli ), na bolničkom liječenju sam bila 4 tjedana, zatim je bila pauza od 2 tjedna i onda krenula na ambulantne terapije još 3 tjedna.
Operirana sam bila u 2. mjesecu, vratila se na posao u 6. ( mada su mi preporučili da još mjesec - dva ostanem na bolovanju, ali... )
Inače oporavak nakon operirane kralježnice traje ( koliko sam čula od fizijatrice i kirurga ) od 4-9 mjeseci, sve ovisi kakvo je stanje.
Nakon toga moraš se paziti da ti priraslice ne narastu ( tako su mi rekli ) da ne bi ponovno morao na operaciju.
Ali mislim da ćeč na neko vrijeme morati zaboraviti motokros, čisto moje mišljenje, neka te kirurg i fizijatar savjetuju.

GSM
07.11.2010., 11:05
@Brdo KTM
Da se radi o meni, ne bih isao u toplice prije 2 mjeseca od operacije dok ne nastane koliko toliko stabiljan oziljak na prstenu diska.

GSM
07.11.2010., 11:40
Nakon toga moraš se paziti da ti priraslice ne narastu ( tako su mi rekli ) da ne bi ponovno morao na operaciju.

Ali kako da on na to pazi? Pa ne moze to sprijeciti pacijent (moze u jednoj jako maloj mjeri). Znam da su ti rekli, ali eto da te ispravim. Za priraslice je gotovo uvijek odgovorna operacija sama po sebi, tj. tehnika kojom se izvodi te kolicina krvarenja.

Cherry
07.11.2010., 14:15
Ali kako da on na to pazi? Pa ne moze to sprijeciti pacijent (moze u jednoj jako maloj mjeri). Znam da su ti rekli, ali eto da te ispravim. Za priraslice je gotovo uvijek odgovorna operacija sama po sebi, tj. tehnika kojom se izvodi te kolicina krvarenja.

Meni su rekli da one mogu nastati i zbog npr. dizanja teških stvari, naglih pokreta, držanja kralježnice u savijenom položaju ( tako su meni doktori rekli :ne zna: ). Ipak sam ja laik što se tiče medicine.
Samo želim čovjeka upozoriti da nije sve med i mlijeko nakon operacije i da se stvarno mora paziti i da izbjegava još neko vrijeme motokros.

mikitomic
20.11.2010., 17:46
Trebao bih operirati vratnu kralježnicu kod dr.Vukića u KBC Zagreb.Ima li tko iskustva s tim doktorom i njegovim radom,jeste li bili zadovoljni,koliko je dugo trajao oporavak,kako se sad osjećate?

GSM
20.11.2010., 17:58
A cuj, on je jedan od nasih najrazvikanijih strucnjaka za vratnu kraljesnicu. Sto ti tocno preporuca raditi?

mikitomic
22.11.2010., 13:20
A cuj, on je jedan od nasih najrazvikanijih strucnjaka za vratnu kraljesnicu. Sto ti tocno preporuca raditi?

imam uklještenje kralježaka c4 i c5.
preporuča mi ugradnju duocage implanta.
ima li netko iskustva s tim?

ema007
22.11.2010., 13:43
Trebao bih operirati vratnu kralježnicu kod dr.Vukića u KBC Zagreb.Ima li tko iskustva s tim doktorom i njegovim radom,jeste li bili zadovoljni,koliko je dugo trajao oporavak,kako se sad osjećate?

Ja sam kod Vukića operirala C4 do C6, prije 7 mjeseci.
Nije mi dobro.

salonitanka
22.11.2010., 16:27

da to nije možda dr. Jurinović? ako je, onda on više ne radi.

@marinaaa
konkretno za splitske neurokirurge znam da hvale dr. Bulovića.

GSM
22.11.2010., 21:22
imam uklještenje kralježaka c4 i c5.
preporuča mi ugradnju duocage implanta.
ima li netko iskustva s tim?

Pretpostavljam da se onda radi o ACDF tj. prednjoj vratnoj diskektomiji i fuziji. Ukljestene kraljezaka zapravo i ne postoji kao pojam. Odi svakako po drugo misljenje. Fuzija je uvijek velik zahvat, mozda ima i jednostavnijih rjesenja... mozda...

marinaaa
23.11.2010., 13:46
da to nije možda dr. Jurinović? ako je, onda on više ne radi.

@marinaaa
konkretno za splitske neurokirurge znam da hvale dr. Bulovića.

Hvala ti raspitaću se za njega gdje radi i ..

dolores13
23.11.2010., 21:23
Evo da se i ja javim mada su mnogi postovi strai ali vidjeh da ima i drugih s problemom koji muci i mene , operisala sam diskus prolaps u danskoj gdje i zivim d.03.11 i evo i nakon 20 dana poslije operacije ja imam uzsne bolove u desnoj nozi i tesko hodam s pomocu staka , prije 5 dana javi mi se i problem sa zadrzavanjem mokrace , bili su me pozvali na vjezbe medjutim kad sam otisla fizioterapeut me vratio rekavsi da s ovolikim bolovima ne smijem da vjezbam , dobijam razne lijekove protiv bolova ali nista mi ne pomaze , bolovi me izludjuju ne znam vise sta da radim da li je neko imao slicne probleme i kako ih je rijesio ;(

ema007
23.11.2010., 21:42
Evo da se i ja javim mada su mnogi postovi strai ali vidjeh da ima i drugih s problemom koji muci i mene , operisala sam diskus prolaps u danskoj gdje i zivim d.03.11 i evo i nakon 20 dana poslije operacije ja imam uzsne bolove u desnoj nozi i tesko hodam s pomocu staka , prije 5 dana javi mi se i problem sa zadrzavanjem mokrace , bili su me pozvali na vjezbe medjutim kad sam otisla fizioterapeut me vratio rekavsi da s ovolikim bolovima ne smijem da vjezbam , dobijam razne lijekove protiv bolova ali nista mi ne pomaze , bolovi me izludjuju ne znam vise sta da radim da li je neko imao slicne probleme i kako ih je rijesio ;(

Trebala bi što prije napraviti novi MRI da se vidi uzrok bolova

plava ruža
23.11.2010., 21:43
Raspitaj se.
Mog prijatelja je dr. Jurčević operirao u Mostaru ali mi kaže da je taj neurokirurg iz Splita.
Mislim da mu je operirao ekstruziju na nivou L5/S1
Prijatelj se osjeća odlično več dvije godine i nema nikakvih bolova osim povremenog utrnuca jednog manjeg dijela noge ali bez ikakvih bolova

Jurinović a ne Jurčević?
Dr.Bulović također dolazi u Mostar. Evo, i Salonitanka ga je pomenula.

GSM
23.11.2010., 21:45

Ovo moze biti ozbiljan problem, jer prije operacije nisi imala problem s mokrenjem?

ema007
23.11.2010., 22:02
Jurinović a ne Jurčević?
Dr.Bulović također dolazi u Mostar. Evo, i Salonitanka ga je pomenula.

Imate pravo, davno sam mu čula ime pa sam krivo napisala

dolores13
23.11.2010., 22:03
sutra idem kod doktora ali evo trazim ovdje neke odgovore ne znam sta ce mi reci , GSM , ne nisma imala te probleme prije operacije

dolores13
23.11.2010., 22:05
GSM , vidjeh da ti dosta znas o svemu ovome , sta ti mislis o tome , nisma napisala i da mi je desno stopalo utrnuto skroz i da je prije dva dana pocela i lijeva noga da mi trne

GSM
23.11.2010., 22:52
Mislim da je to dosta cudno i da moras na kontrolu kod svoga operatera i na slikanje...

dolores13
23.11.2010., 23:15
Oki , hw na odgovoru , vidjecu sutra sta ce mi reci , pozz:)

GSM
24.11.2010., 21:54
i, sto kaze?

mikitomic
25.11.2010., 10:11
Ja sam kod Vukića operirala C4 do C6, prije 7 mjeseci.
Nije mi dobro.

U kojem smislu vam nije dobro?

ema007
25.11.2010., 14:15
U kojem smislu vam nije dobro?

Bolovi su jači nego prije operacije.

mikitomic
26.11.2010., 13:16
Bolovi su jači nego prije operacije.

Kakve ste imali probleme prije operacije?
Da li vam je izvršena operacija sa artroplastikom ili duocageom?
Koliko je operacija trajala i da li ste imali bolove poslije operacije?
Koliko ste vremenski nakon operacije ostali u bolnici i kad ste i gdje išli na rehabilitaciju?
Da li se osjećate radno sposobni sad nakon operacije?
Da li je operacija bila neizbježna i hitno ste morali ići na nju i kakav je odnos glavne sestre i doktora prema pacijentu i da li mislite da ste trebali biti zahvalni u financijskom smislu?

Možete li mi malo opširnije opisati vašu dijagnozu od početka smetnji pa do operacije i koliko dugo i kako se to manifestiralo?
Hvala

dejan-andric
27.11.2010., 00:54
Trazimo misljenje i pomoc od strucne osobe ili osobe koja ima slicnu dijagnozu kao ja.Nakon bolova u donjem dijelu kraljeznice i oteknuca na desnoj strani,nisam mogao uspravno hodati.Lijecnica opce prakse uz tablete za bolove:normabel i brufen uputila me je na rtg i kod fizijatra.Rtg nije pokazao nista a fizijatrica me je pregledala i uputila na snimanje EMG donjih udova i dala mi vjezbe.Nakon snimljenog EMG-a neurolog mi je objasnio da su mi ledni misici slabi,gdje usljed nekog veceg tereta ili ruznog pokreta mi je disk napuknuo i pritisnuo zivac,zbog toga je ta oteklina na ledima.Preporucio mi je MR L-S kraljeznice.Evo kakav je nalaz MR.
Schmorlova hernija donje pokrovne plohe trupa L4 kralježka.
Na nivou DVS L4-L5 vidi se bulging iv.diska koji blaže reducira prednji subarahnoidalni prostor i lijevi neuralni foramin.
Konus medularis vidljiv u razini L1 kraljeska.
Imam 20god. mlad sam i bojim se operacije.
Molim vas tko zna ovu moju dijagnozu da mi odgovori i malo bolje objasni da li je to nesto opasno za operaciju ili nije.
Unaprijed zahvaljujem :ne zna:

GSM
27.11.2010., 11:11
Pozdrav, evo pokusat cu ti ukratko pomoci. Vrlo vjerojatno tvoji problemi dolaze upravo od L4-L5 bulginga. Bulging tj. ispupcenje je poznat i kao prethodnica herniji diska ili u gorem slucaju unutrasnjem poremecaju diska. Bulging je pretezito odgovoran za bol u ledjima, kada ode u uznapredovalu fazu onda i bol u nogama.

E sad, pozitivno je to sto takve probleme iskusi 80-ak % ljudi, i samo njih 10-ak % zavrsi na operaciji. Bulging sam po sebi nije za operaciju nego vrlo vjerojatno za ciljanju fizikalnu terapiju, i ekstenzije kraljesnice (trakcija).

U svakom slucaju javi se i nekom specijalisti koji se time bavi svakodnevno.

dejan-andric
27.11.2010., 23:13
[QUOTE=GSM;30213072]Pozdrav, evo pokusat cu ti ukratko pomoci. Vrlo vjerojatno tvoji problemi dolaze upravo od L4-L5 bulginga. Bulging tj. ispupcenje je poznat i kao prethodnica herniji diska ili u gorem slucaju unutrasnjem poremecaju diska. Bulging je pretezito odgovoran za bol u ledjima, kada ode u uznapredovalu fazu onda i bol u nogama.

E sad, pozitivno je to sto takve probleme iskusi 80-ak % ljudi, i samo njih 10-ak % zavrsi na operaciji. Bulging sam po sebi nije za operaciju nego vrlo vjerojatno za ciljanju fizikalnu terapiju, i ekstenzije kraljesnice (trakcija).

U svakom slucaju javi se i nekom specijalisti koji se time bavi svakodnevno.[

Hvala ti puno na tvom odgovoru.Malo si me utjesio i ohrabrio pa se nadam da ja spadam u onih 80-ak% ljudi koji ne zavrse na operaciji.Sigurno cu se sa nalazima MR uputiti na kontrolu kod neurologa i vidjeti cu sto ce mi on reci...
:s
Pozdarv

lili43
30.11.2010., 14:16
Oki , hw na odgovoru , vidjecu sutra sta ce mi reci , pozz:)

Kako si?Jesi bila u doktora i šta ti je rekao

dolores13
02.12.2010., 23:13
Kako si?Jesi bila u doktora i šta ti je rekao

Pozz , nema nekih promjena , bila sam kod doktora dobila nekoliko vrsta lijekova koji nista en pomazu , mene boli cijelo vreme , dan/noc , imam i upalu mokracne besike , dobila penciline , malo pomoglo ali ne skroz , krenula na neke vjezbe ali fizioterapeut kaze da en smijem da radim puno pod takvim bolovima sad trpim i nadam se da ce proci :(

dolores13
02.12.2010., 23:19
Obratila sam se i dr. Softicu kad sam vidjela da ga GSM spominje i evo dobila odgovor :
Postovana,
očigledno je tijekom operacije došlo do oštećenja živca bilo kirurškom manipulacijom ili poslijeoperacijskim krvarenjem. Također je moglo doći i do ponovnog izlaska diska uslijed prevelike destrukcije prstena koji drzi disk.
Savjetujem da hitno napravite kontrolno MR snimanje i da se javite svome neurokirurgu.

Otici cu da to obavim ...pozz do daljnjeg:)

Godiva
05.12.2010., 01:15
Pozz , nema nekih promjena , bila sam kod doktora dobila nekoliko vrsta lijekova koji nista en pomazu , mene boli cijelo vreme , dan/noc , imam i upalu mokracne besike , dobila penciline , malo pomoglo ali ne skroz , krenula na neke vjezbe ali fizioterapeut kaze da en smijem da radim puno pod takvim bolovima sad trpim i nadam se da ce proci :(

:(

Koje lijekove su ti dali?

Držim ti fige i nadam se da će naći rješenje za tvoj problem.

ucitelj49
05.12.2010., 10:46
operiran sam 1.12 u dubrovniku,imao sam veliku hrgu na l4/l5, operacija je trajala 20 min, bilo je potpuno bezbolno, čak nisam bio ni svjestan u prvi mah da sam operiran. pola sata nakon operacije napustio sam bolnicu i odvezao se kući. moja doktorica nije mogla vjerovati kako je mali ožiljak.veli, kao ubod komarca. osjećam se odlično, mogu hodati bez problema, bol u nozi je nestala. terapije preporučaju 2 mjeseca nakon operacije. naravno, treba se čuvati i izbjegavati napore dok ožiljak ne zacijeli. ne nasjedajte propagandi onih koji vas odgovaraju od dubrovnika. doktori su pravi majstori,ostalo osoblje je ljubazno. ako trebate na operaciju odaberite (ako je indicirano) neku od minimalno invazivnih metoda bilo u zg bilo u du. nije mi samo jasna politika hzzo-a koji ne pokriva takvu operaciju (nakon mjesec dana mogu ići raditi) a pokriva klasičnu gdje oporavak traje minimalno 6 mjeseci od kojih je 5 tjedana bolničkog liječenja. i još k tome vele da se ponašaju racionalno i štedljivo.

GSM
05.12.2010., 14:36
HZZO nema pojma o tome, a krugovi koji o tome odlucuju stopiraju primjenu takvih tehnika u HZZO sustavu.
Koji te je doktor operirao? Kojom tehnikom, koblacijom?

ucitelj49
05.12.2010., 19:30
dr. gapstein, iz izraela, koblacijom.

ema007
06.12.2010., 15:29
dr. gapstein, iz izraela, koblacijom.

Učitelju kako koblacija nije trajno rješenje sad nemojte zapostaviti vježbanje, pazite na sebe :)

ucitelj49
07.12.2010., 09:05
ema, ništa nije trajno rješenje osim konačnog razrješenja. čim se dirne u statiku kralježnice posljedice ostaju. hvala na savjetu, svjestan sam ja toga. sretan sam za sad što je bol nestala i što ne osjećam nikakve posljedice operacije. a u budućnosti oprez:-))

GSM
07.12.2010., 11:13
Nije tocno da nije trajno rjesenje. Kad je pravilno indicirana, nema razloga da koblacija nekom priusti cijeli zivot bez tegoba. Isto kao i laserska dekompresija diska.

Lost_Cojones
07.12.2010., 13:23
Nije tocno da nije trajno rjesenje. Kad je pravilno indicirana, nema razloga da koblacija nekom priusti cijeli zivot bez tegoba. Isto kao i laserska dekompresija diska.

Jedno pitanje. Zašto je došlo do hernije? Uzrok se nije riješio operacijom nego simptom.

GSM
07.12.2010., 13:44
Za pocetak treba razluciti kada se primjenjuje koblacija ili laserska dekompresija (slicne tehnike). Prema jednoj podjeli, dvije su vrste hernijacije: contained i non-contained. Ove se tehnike koriste kod contained hernijacije gdje prsten diska nije ostecen ili nije ostecen u velikoj mjeri (citaj: nije pukao). Do toga je doslo iz nekog od razloga: mehanicka povreda, genetika, stil zivota ili sport...

Lost_Cojones
07.12.2010., 15:59
Za pocetak treba razluciti kada se primjenjuje koblacija ili laserska dekompresija (slicne tehnike). Prema jednoj podjeli, dvije su vrste hernijacije: contained i non-contained. Ove se tehnike koriste kod contained hernijacije gdje prsten diska nije ostecen ili nije ostecen u velikoj mjeri (citaj: nije pukao). Do toga je doslo iz nekog od razloga: mehanicka povreda, genetika, stil zivota ili sport...

Kao prvo nisan te pitao što je koblacija. Niti podjelu. Nego nešto drugo. Kao drugo po čemu tvrdiš da je trajno riješenje kad i sam naveo uzroke koji se samom opercijom ne mijenjaju. Odnosno operacija je simptomatska terapija.

ucitelj49
08.12.2010., 09:42
Jedno pitanje. Zašto je došlo do hernije? Uzrok se nije riješio operacijom nego simptom.

kod mene je uzrok hernije povreda, prvo sportska a nakon toga i radna. disk je postepeno izlazio sve jače dok ljetos nije došao do leđne moždine. problemi su se u početku očitovali u kočenju leđa kod dugotrajnog trčanja,pa u kočenju bez nekog opipljivog razloga, pa u pucanju niti glutealnih mišića, nakon toga reska bol kod udarca lopte nogom itd. dakle uzrok problema je mehanički, disk je pritiskao leđnu moždinu i nije bilo načina da se odblokira konzervativnim putem. da su razlog bile degenerativne promjene u kralježnici problem bi bilo teže riješiti. ja sam optimist, treba razmišljati pozitivno i uvjeren sam da će mi se kvaliteta života značajno popraviti. u pripremi za operaciju kontaktirao sam s osobama koje su operirane 2008. i žive život kao i prije operacije.
mene samo smeta što se busamo kako imamo vrhunske zdravstvo a na sve se strane koči napredak operacijskih tehnika. u švicarskoj npr kad je to god indicirano izvode se minimalno invazivne tehnike uz cijenu između 1700 - 2000 franaka. osim vertebralisa i dubrovnika operira se kao u srednjem vijeku. s druge strane troše se ogromni novci na tablete koje naravno ne mogu rješavati mehaničke probleme, troše se novci na terapije koje sve u principu djeluju na prokrvljenost i masažu mišića leđa. kad god bi mene ukočilo ja sam to rješavao s blagom masažom mišića uljem od gospine trave.nakon dva dana bi me potpuno odblokiralo. nije mi jasno kako to nitko ne preporuči pacijentima s ukočenjima. pa bočica ulja košta dvadesetak kuna. treba mlade neurokirurge poslati na specijalizacije u inozemstvo da usavrše te tehnike i početi pokrivati operacije sredstvima hzzo-a. uštede za sustav i koristi za pacijente su ogromne a mi kao da živimo u zemlji luđaka. govore o nekakvim racionalizacijama a sustav funkcionira totalno neracionalno i na štetu pacijenata. da su me izrezali to bi platio hzz-o, platili bi mi 5 tjedana bolničkog liječenja(1 dan oko 1000 kn) bio bi još minimalno 6 mjeseci na bolovanju s velikim šansama za invalidsku mirovinu. ovako sam si sam morao platiti operaciju,nema bolničkog liječenja i nakon mjesec i pol dana idem raditi ako će biti sve u redu. pa najlogičnije bi bilo da sustav preporučuje minimalnoinvazivne operacije jer su višekretno jeftinije od klasičnih. no, logika u zemlji luđaka je stran pojam...

Lost_Cojones
08.12.2010., 10:35
kod mene je uzrok hernije povreda, prvo sportska a nakon toga i radna. disk je postepeno izlazio sve jače dok ljetos nije došao do leđne moždine. problemi su se u početku očitovali u kočenju leđa kod dugotrajnog trčanja,pa u kočenju bez nekog opipljivog razloga, pa u pucanju niti glutealnih mišića, nakon toga reska bol kod udarca lopte nogom itd. dakle uzrok problema je mehanički, disk je pritiskao leđnu moždinu i nije bilo načina da se odblokira konzervativnim putem. da su razlog bile degenerativne promjene u kralježnici problem bi bilo teže riješiti. ja sam optimist, treba razmišljati pozitivno i uvjeren sam da će mi se kvaliteta života značajno popraviti. u pripremi za operaciju kontaktirao sam s osobama koje su operirane 2008. i žive život kao i prije operacije.
mene samo smeta što se busamo kako imamo vrhunske zdravstvo a na sve se strane koči napredak operacijskih tehnika. u švicarskoj npr kad je to god indicirano izvode se minimalno invazivne tehnike uz cijenu između 1700 - 2000 franaka. osim vertebralisa i dubrovnika operira se kao u srednjem vijeku. s druge strane troše se ogromni novci na tablete koje naravno ne mogu rješavati mehaničke probleme, troše se novci na terapije koje sve u principu djeluju na prokrvljenost i masažu mišića leđa. kad god bi mene ukočilo ja sam to rješavao s blagom masažom mišića uljem od gospine trave.nakon dva dana bi me potpuno odblokiralo. nije mi jasno kako to nitko ne preporuči pacijentima s ukočenjima. pa bočica ulja košta dvadesetak kuna. treba mlade neurokirurge poslati na specijalizacije u inozemstvo da usavrše te tehnike i početi pokrivati operacije sredstvima hzzo-a. uštede za sustav i koristi za pacijente su ogromne a mi kao da živimo u zemlji luđaka. govore o nekakvim racionalizacijama a sustav funkcionira totalno neracionalno i na štetu pacijenata. da su me izrezali to bi platio hzz-o, platili bi mi 5 tjedana bolničkog liječenja(1 dan oko 1000 kn) bio bi još minimalno 6 mjeseci na bolovanju s velikim šansama za invalidsku mirovinu. ovako sam si sam morao platiti operaciju,nema bolničkog liječenja i nakon mjesec i pol dana idem raditi ako će biti sve u redu. pa najlogičnije bi bilo da sustav preporučuje minimalnoinvazivne operacije jer su višekretno jeftinije od klasičnih. no, logika u zemlji luđaka je stran pojam...

Baš zato što si samo masirao si i na kraju završio na operaciji. Hernija se ne desi preko noci odnosno u situaciju za operiranje se ne dolazi preko noci. Osim u nekim iznimnim situacijama. Glavni problem je prevencija. Kada nekog ukoci on ili od kod svog doktora opce prakse ili trazi neko drugo rijesenje kiroprakticar terapeut i sl. Kad ode kod doktora on mu spici blokadu i da tabletine i to popusti, al opet nije rijesen uzrok. Kad ode kod teraputa onda su razlicite opcije, odnosno uspijeh ovisi o edukaciji terapeuta (70%) i o volji pacijentu odnosno samom pacijentu (30%). Tek kad se sa svime tim ne postigne nista onda ce se kad tad dovi u fazu za operaciju. Što bi po logici stvari trebalo biti duplo mqnje operacija. Pošto je naše zdravstvo takvo kakvo je stvari ne idu tim tjekom.

ucitelj49
09.12.2010., 10:12
Baš zato što si samo masirao si i na kraju završio na operaciji. Hernija se ne desi preko noci odnosno u situaciju za operiranje se ne dolazi preko noci. Osim u nekim iznimnim situacijama. Glavni problem je prevencija. Kada nekog ukoci on ili od kod svog doktora opce prakse ili trazi neko drugo rijesenje kiroprakticar terapeut i sl. Kad ode kod doktora on mu spici blokadu i da tabletine i to popusti, al opet nije rijesen uzrok. Kad ode kod teraputa onda su razlicite opcije, odnosno uspijeh ovisi o edukaciji terapeuta (70%) i o volji pacijentu odnosno samom pacijentu (30%). Tek kad se sa svime tim ne postigne nista onda ce se kad tad dovi u fazu za operaciju. Što bi po logici stvari trebalo biti duplo mqnje operacija. Pošto je naše zdravstvo takvo kakvo je stvari ne idu tim tjekom.

ma kaj bi samo masirao, godinama sam bio pacijent dr. šanteka jednog od najboljih naših kiropraktičara, vježbao svakodnevno, uložio puno novca i vremena u prevenciju znajući da je operacija najgore rješenje.spominjući ulje od gospine trave rekao sam da nema potrebe kljukati ljude tabletama da im se opuste mišići kad postoji prirodno neškodljivo i gotovo besplatno sredstvo. no, kad je disk jednom malo izašao kad je popucala ovojnica koja ga drži unutar kralježaka, kad si sportski vrlo aktivan i kad imaš dinamički posao prije ili kasnije dolazi do novih pomaka. ono što je također katastrofalno u dijagnosticiranju bolesti kralježnice je što te prvo pošalju na rtg, pa na emng, pa na ct a kirurge zanima samo mr. dakle hrpa nepotrebnih, štetnih (zračenje) i skupih pretraga umjesto da se pacijenta odmah pošalje na magnet

Lost_Cojones
10.12.2010., 10:33
ma kaj bi samo masirao, godinama sam bio pacijent dr. šanteka jednog od najboljih naših kiropraktičara, vježbao svakodnevno, uložio puno novca i vremena u prevenciju znajući da je operacija najgore rješenje.spominjući ulje od gospine trave rekao sam da nema potrebe kljukati ljude tabletama da im se opuste mišići kad postoji prirodno neškodljivo i gotovo besplatno sredstvo. no, kad je disk jednom malo izašao kad je popucala ovojnica koja ga drži unutar kralježaka, kad si sportski vrlo aktivan i kad imaš dinamički posao prije ili kasnije dolazi do novih pomaka. ono što je također katastrofalno u dijagnosticiranju bolesti kralježnice je što te prvo pošalju na rtg, pa na emng, pa na ct a kirurge zanima samo mr. dakle hrpa nepotrebnih, štetnih (zračenje) i skupih pretraga umjesto da se pacijenta odmah pošalje na magnet

Dinamičan posao? Pojasni mi molim te malo bolje.

belissimabride
10.12.2010., 18:19
Bok svima..ja sam prije 4 godine operirala herniju diska L5/S1 i bilo je ok 3 godine a sada opet boli ko sam vrag ali oni kažu da dok kontroliram mokrenje je ok..a meni ni tramal ne pomaže..te mi kažu a što ste vi mislili? tko jednom operira kralježnicu kroz cca 5 godina morat će opet..a imala sam svega 25 godina.

ucitelj49
11.12.2010., 11:25
Bok svima..ja sam prije 4 godine operirala herniju diska L5/S1 i bilo je ok 3 godine a sada opet boli ko sam vrag ali oni kažu da dok kontroliram mokrenje je ok..a meni ni tramal ne pomaže..te mi kažu a što ste vi mislili? tko jednom operira kralježnicu kroz cca 5 godina morat će opet..a imala sam svega 25 godina.

prestrašno! kad prestaneš kontrolirati mokrenje onda je vrijeme za hitnu operaciju. no , nije tako kako ti kažeš. ja znam ljude koji su operirali kralježnicu prije 25 godina i danas normalno funkcioniraju. sve ti je to individualno. izvadi novi mr i otiđi kod drugog neurokirurga. moraš zadržati pozitivan stav. činjenica je da ti tableta ne može riješiti mehanički problem. ja bih probao i s pokojim kiropraktičarom. znam za dva odlična pa se javi pp ako hoćeš njihove brojeve telefona.

Hugo-Chavez
11.12.2010., 13:58
Daklem,ozlijedil sam kralježnicu prije kojih 4-5 godina. Do ozlijede je došlo na način da smo se na treningu penjali na one štange koje postoje u dvoranama,visina 5-6 metara. Došao sam do vrha i spuštajući se natrag malčice izgubil kontrolu i samo proklizal od vrha do parketa,dakle ko neka vrsta ublaženog slobodnog pada. Doskočil sam ravno na stopala,gimnastičkim rječnikom savršen doskok :D no u ovom slučaju vrlo bolan doskok prilikom kojeg sam odmah osjetil strašnu bol u donjem dijelu leđa,taman iznad stražnjice. Taj dan su me leđa užasno boljela,isto i idući dan,ali poslije se smirilo. Problem je u tome kaj se odonda bolovi često vraćaju. Nije to tak često,u prosjeku me jednom mjesečno zabole leđa,nekad iz čistog mira počne bol,nekad ju ja isprovociram fizičkim radom ili predugim stajanjem. Ti dani kad me leđa uhvate su ono...neopisiva bol,dan propada i mogu jedino ležat i odmarat,eventualno se zavalit i upijat mikrovalove iz TV-a ili kompa. Bilo kakva aktivnost je taj dan - prekrižena
Bil sam ja i na snimanju tih leđa,naravno rekli su mi sve pet,ništa nije slomljeno (no shit Sherlock), ništa nije pomaknuto. Mnogi su mi spomenuli da je možda došlo do ozljede diska,tj. njegovog pomakivanja. Uglavnom,pošto mi je već pun kufer tih bolova odlučil sam se ulovit ukoštac s tim pa me zanima kamo da otiđem na neki pošteni pregled,kod nekoga ko zna svoj posao radit kak spada.

Unaprijed hvala za svaki iole smisleniji odgovor :)

Bugy
11.12.2010., 21:25
Jel možete malo detaljnije opisati kako je došlo do ozljede i kako ste primjetili prve simptome (kao što su Hugo i ucitelj lijepo napisali :) )? Pitao sam to prije 2 stranice, ali nitko nije odgovorio...

Ja znam za jedan slučaj kad je čovjek osjetio kako zapinje jednom nogom dok hoda, sve dok jednom nije samo propao... stanje je popravio u teretani određenim vježbama...

Vidim da se i dosta žena ovdje javlja, pa bilo bi zanimljivo čuti kako je došlo do ozljede? Bavite li se nekim sportom, sjedite li previše itd.

Hvala :)

GSM
12.12.2010., 11:21

Pozdrav, usudio bih se reci - glupost. Pa i smanjenje kvalitete zivota je jedna od indikacija za operaciju!

peršak
14.12.2010., 12:31
pozdrav!
Ja sam ovdje novi na ovom forumu pa me interesira dali mi neko može pomoči
oko mog problema hernije diska i očitavanja ovog nalaza.Inače malo be boli uzduž desne noge do potkoljenice. Inače ja sam težak fizički radnik pa neznam što me čeka u budučnosti oko mog radnog mjesta koji je dobro plačen.
U naprijed zahvaljujem svima koji mi mogu pomoči barem savjetima.

Nativni CT presjeci LS kralježnice od segmenta L3 do S1.

U segmentu L3/L4 ne nalazi se protruzija iv. diska.
Uredna je širina spinalnog kanala.
Održana je širina lateralnih recesusa i neuralnih foramena.

U segmentu L4/L5 nalazi se bulging iv. diska, bez pritiska na izlazišta živaca.
Održana je širina spinalnog kanala, lateralnih recesusa i neuralnih foramena.

U segmentu L5/S1 nalazi se dorzolateralna desnostrana protruzija iv. diska širine u medijalnoj liniji do 10 mm i lateralno do 4 mm uz kompresiju na izlazište živca desno.
Suženje lateralnog recesusa i neuralnog foramna desno.
Uredna je širina spinalnog kanala.

GSM
14.12.2010., 14:21
Prva prepreka je tvoj posao. Ne znam koliko dugo imas problem i jesi li isao na kakve terapije, ali ako si sve probao i dalje imas probleme, nazalost operacija je jedini logican put (po meni).
Moja preporuka bi bila da s poslodavcem dogovoris premjestaj na laksi posao nakon operacije. Nakon operacije (i klasicne i minimalno-invazivne) kljucna je promjena zivotnih navika pa i prestanak s teskim fizickim poslovima.

Prouci termin "minimalno-invazivna kirurgija kraljesnice".

Pozdrav

tipinapa
22.12.2010., 12:58
Vidim da vas je tu dosta bilo na operacijama, a je li itko od vas probao neku alternativnu metodu? Ja sam bila na namještanju atlasa prije 6 mjeseci radi problema sa skoliozom i bolovima u kralježnici pa sam tamo saznala da mogu pomoći i kod hernije diska. Mamina frendica je bila na 3 operacije i sad joj se opet “prijete” novom operacijom pa sam pitala mogu li i njoj pomoći.

jubito74
22.12.2010., 17:32
@ Lost cojones

Ti si neki pametnjakovic, je li?? Citam ove postove, pa ne mogu da ne primjetim stav koji imas kada odgovaras na postove, tj. ne bih to ni nazvao odgovorima, nego pametovanjem . . onako s visoka.
Imas ti ikakvu herniju? Jesi bio na operaciji? Imas neko alternativno rjesenje? Onda reci, ali svega ti ne pametuj, jer mi ides na onu stvar!

Sad, kad sam to skinuo sa dnevnog reda . . Imam dh L5-S1 . . Bio na MR, naravno prije toga na RTG, totalno bespotrebno, jer je MR jedino sto neurokirurzi traze . . Sada kad je akutna faza prosla i bol se smanjio na neku prihvatljivu razinu, odlucio sam se za fizikalnu . . malo vjezbi, ultrazvucna masaza, magnet, struja . . Kakav ce rezultat biti? Nemam pojma . . Ali moram nesto uraditi, ne mogu samo lezati doma, tim vise sto mi je Ahilov refleks na lijevoj nozi mrtav, na desnoj, jedva primjetan, ali obje pete mogu dici s poda, a i hodati na prstima, sto je jako dobar znak . .
U svakom slucaju, ako ne bude pomaka na bolje, posto zivim u Dubrovniku, posjetiti cu dr. Binija, pa cu razmotriti i ostale opcije . . . :ne zna:

ucitelj49
23.12.2010., 11:57
@ Lost cojones

Ti si neki pametnjakovic, je li?? Citam ove postove, pa ne mogu da ne primjetim stav koji imas kada odgovaras na postove, tj. ne bih to ni nazvao odgovorima, nego pametovanjem . . onako s visoka.
Imas ti ikakvu herniju? Jesi bio na operaciji? Imas neko alternativno rjesenje? Onda reci, ali svega ti ne pametuj, jer mi ides na onu stvar!

Sad, kad sam to skinuo sa dnevnog reda . . Imam dh L5-S1 . . Bio na MR, naravno prije toga na RTG, totalno bespotrebno, jer je MR jedino sto neurokirurzi traze . . Sada kad je akutna faza prosla i bol se smanjio na neku prihvatljivu razinu, odlucio sam se za fizikalnu . . malo vjezbi, ultrazvucna masaza, magnet, struja . . Kakav ce rezultat biti? Nemam pojma . . Ali moram nesto uraditi, ne mogu samo lezati doma, tim vise sto mi je Ahilov refleks na lijevoj nozi mrtav, na desnoj, jedva primjetan, ali obje pete mogu dici s poda, a i hodati na prstima, sto je jako dobar znak . .
U svakom slucaju, ako ne bude pomaka na bolje, posto zivim u Dubrovniku, posjetiti cu dr. Binija, pa cu razmotriti i ostale opcije . . . :ne zna:

ma gle, njega je bolje ignorirati nego s njim diskutirati. nego razmišljajući o alternativnim mogućnostima liječenja hernija pala mi je na pamet jedna ,pomalo suluda, ideja. naime, u znanosti je poznato da postoje ljudi koji snagom volje mogu pomicati stvari-tzv telekineza. kad bi oboljelog rastegnuli na onim spravama koje se danas koriste i malo razdvojili kralješke mislim da bi telekinetičar bez problema moga vratiti disk na svoje mjesto.

ema007
23.12.2010., 12:15
Dobre rezultate s HD ima dr. Peharec u Puli, privatnik

marinaaa
25.12.2010., 16:43
Sretan i blegoslovljen Božić

minidiv
02.01.2011., 23:14
:):rolleyes:Dobre rezultate s HD ima dr. Peharec u Puli, privatnik

Diskus hernija kod svakoga ima drukčiju sliku i stanje oštećenja.
Neurokirurg je najpozvaniji za davanje savjeta što i kako dalje.
Imam dobra iskustva sa bolnicom Sestre Milosrdnice , Vinogradska , Zagreb.:)

blueAniT
03.01.2011., 20:10
Bok forumovci,
nisam sigurna je li postavljam ovaj upit na pravoj temi, ali neku prikladniju ne mogu naći.
Ima li tko od vas iskustva sa dijagnostikom i liječenjem u Lumbago Poliklinici? Imam problem sa protruzijom diska na nekoliko mjesta i jakom osteoporozom. Prema dosadašnjim nalazima nisam kanditat za operaciju. Pokušala sam sa raznim oblicima fizikalne terapije, ali bezuspješno. Vježbe izvodim sve teže i teže, a bolovi su neizdrživi. Normalno funkcioniram u životu jedino pomoću analgetika (sada uzimam Zaldiar i Normabel, a prije sam pila Tramal). Sada istražujem mogućnosti koje nudi minimalno invazivna kirurgija kralješnice pa me zanima ima li tko iskustva ponajprije sa dijagnostičkim pretragama tipa provokacijska lumbalna diskografija i blokada ZA zglobova i gdje ih je najbolje raditi? Pitam konkretno za ove dvije jer su mi preporučene u spomenutoj poliklinici.
Hvala!

GSM
03.01.2011., 20:27
Pozdrav. Poliklinika lumbago se ne bavi minimalno-invazivnim operacijama kraljesnice nego pain managmentom. Iz ovoga sto pises da se zakljuciti da te bole ledja. Najcesci su izvori boli disk i mali zglobovi sto se moze dijagnosticirati izmedju ostaloga i infiltracijama.

Ako je izvor boli disk - pravac poliklinika Vertebralis.
Ako je izvor boli mali zglob - poliklinika Lumbago je dobar izbor.

To bi bila moja preporuka.

blueAniT
03.01.2011., 20:50
Hvala na ovako brzom odgovoru :) Jasno je da prije bilo kakve terapije treba odrediti točan uzrok boli. Radila sam MR lumbalne i vratne kralješnice preko hzzo-a, ali potrebne su očito detaljnije dijagnostičke pretrage. Znate li možda je li te pretrage, npr. infiltraciju koju spominjete moguće napraviti u bolnicama (kojoj?) ili se potrebno privatno obratiti nekoj od poliklinika ?
Cijenim svaki savijet i iskustvo jer živim daleko od Zg i nemam mogućnost dolaziti na veći broj pregleda.

GSM
03.01.2011., 20:53
Blokadu malih zglobova vam moze napraviti svaki malo bolji anesteziolog... Diskografiju unutar HZZO sustava radi KBC Rebro (prof. Stancic, kojeg ne bih preporucio)

Diskografija je na neki nacin kontroverzna i invazivna dijagnosticka pretraga, i 99,9% specijalista u nju ne vjeruje niti je obuceno da ju radi i interpretira i zato se nemoj cuditi ako cujes razne komentare tipa "sto ce vam to" i "nemate herniju stoga nemate problema" kod doktora unutar HZZO sustava.

blueAniT
03.01.2011., 21:25
joooj ovo "kontroverzna i invazivna dijagnosticka pretraga" nije motivirajuće za odlazak na pretragu, unatoč svoj boli :(

GSM
03.01.2011., 21:43
Nisam te htio plasiti, nego te pripremiti na ono sto ces vjerojatno cuti od drugih doktora.
Inace, u dobrim si rukama i zato nemas razloga za strah. Vjeruj mi

solar
04.01.2011., 08:55
joooj ovo "kontroverzna i invazivna dijagnosticka pretraga" nije motivirajuće za odlazak na pretragu, unatoč svoj boli :(

ja preživio diskografiju (dr. saftić) i nije bilo strašno.

ĐABALABO
04.01.2011., 13:04
Pozdrav,zanima me da li netko ima iskustva sa poliklinikom Vertebralis, te sa perkutnom laserkom metododom dekompresije diska koju oni prakticiraju!

GSM
04.01.2011., 14:14
Laser je sigurna i efektivna metoda za tretiranje hernije diska i jos niza drugih dijagnoza koje hernija uzrokuje (poput erektile disfunkcije, kaude ekvine, spinalne stenoze, diskogene boli tj. unutrasnjeg poremecaja diska, itd). Naravno uz dobru indikaciju.

TincH
05.01.2011., 15:39
Vidim da se i dosta žena ovdje javlja, pa bilo bi zanimljivo čuti kako je došlo do ozljede? Bavite li se nekim sportom, sjedite li previše itd.

Hvala :)Oboje!
barem je dosad bilo tako. Čitavu mladost balansirah između treniranja i sjedenja. U smislu pola godine treniranje, pola godine previše sjedenja. Najgori način života koji lako isprovocira herniju.

Primjetila sam tijekom jednog bezazlenog pokreta, kada me samo zabolilo i od tada ne prestaje, već cca 7 godina. Samo se ublažava. Uoči toga sam veslala godinu i pol, vjerojatno me to naglodalo, a konačno me dokrajčilo što sam naglo prestala veslati i prebacila se na sjedilački način života. Kako to nije prvi put + što mi je otac u 20.-oj osjetio iste bolove, nije čudno što se to dogodilo.

Naravno, ne treba zaboraviti moju genetsku predispoziciju, znam dosta ljudi koji žive kao ja tada pa nemaju herniju.

Srećom, daleko sam ja od operacije, imam bolove u donjim leđima, plus ponekad "izlijevanje" u lijevu nogu i jako rijetko u zdjelicu.

Radim redovito prilagođene trbušnjake, jer volim ići u teretanu, pa mi je to osnova za ostale vježbe. Zapravo, trbušnjaci i ostale statičke vježbe su me iz totalnog očaja vratili u život, i najviše pomogli kod bolova koji su sada minimalni.

Svjesna sam da imam sreće, jer ne trebam tablete i normalno se krećem i vježbam, i žao mi je onih kojima je hernija puno gora. :(

Inače, promijenila sam i način života, sada ne prođe dan a da se makar ne ishodam bržim tempom. Svakih sat vremena ustanem sa stolca itd. To je jako bitno u prevenciji hernije, treba se stalno pomalo kretati, a ne recimo 6 dana sjediti i onda 7. trčati na Sljeme. :D

elma
10.01.2011., 20:05
bok svima
molila bih sve koji su imali operaciju vratne kraljeznice,tacnije diskova c5/c6 da mi jave svoja iskustva posle operacije.Moja mama je prije 2 mjeseca imala tu operaciju,prvih dana posle operacije je bila super,odnosno to je vrijeme dok je bila u bolnici,medutim kad je dosla kuci bila je sve losija,bolovi se ponovo vracaju i sada nakon 2 mjeseca pocela joj je trnuti noga.Nije bila na fizikalnoj niti u banji,samo je 6 nejdelja nosila ovratnik,po preporuci neurokirura koji je radio operacij.Mene zanima jeli to sve normalno ili nesto nestima,jer su prije operacije bili priklijesteni neki nervi,a doktori su ih kao spasili!!!!
Hvala svima koji se jave.....

Zeljko34
11.01.2011., 06:39
Evo i mene nakon podosta...
Uglavnom, imao sam ekstruziju diska na L5-S1 operiran 29.11. prošle godine. Disk se skroz iscijedio i zapičio među živce tako da operacija nije bila baš rutinska, kako je bilo nagovještavano. Oporavak je tekao sjajno sve do pred Božić kad su se stvari zakomplicirale, odnosno kada je počelo boljeti na svaki pomak (kao nekad kada bi izletio disk).
Bez obzira na pogoršanje, poslalo me u toplice na rehabilitaciju 03. siječnja i tamo se stanje nije smirivalo. Razgovarao s dodijeljenim mi doktorom pa smo probali terapiju Dexamethasonom i tih je 4 dana bilo sjajno. Inače, čini mi se da liječnici u toplicama daju terapije odokativnom metodom. Dan nakon mene u iste toplice dolazi dečko koji je operiran par dana poslije i dobiva kod drugog doktora drugačije terapije... No, odmah nakon prestanka terapije stvari idu na još gore i jučer me otpustilo s lijećenja s preporukom da posjetim neurokirurga radi daljnje obrade. Sad čekam MR (nadam se to obaviti još ovaj tjedan) pa na konzultacije.
Prijatelj fizioterapeut sumnja u priraslice ili problem s višim nivoom lumbalnog dijela pa ću i do njega odmah nakon što odradim ovaj dio s kirurgom.

Eto, bez obzira na pridržavanje svih uputa, stanje nije nimalo zadovoljavajuće.
Javim više kada dobijem rezultate MR i ostalih pretraga...

GSM
11.01.2011., 14:01
A kakva se operacija radila tada?

dukatica
11.01.2011., 18:09
Evo i mene nakon podosta...
Uglavnom, imao sam ekstruziju diska na L5-S1 operiran 29.11. prošle godine. Disk se skroz iscijedio i zapičio među živce tako da operacija nije bila baš rutinska, kako je bilo nagovještavano. Oporavak je tekao sjajno sve do pred Božić kad su se stvari zakomplicirale, odnosno kada je počelo boljeti na svaki pomak (kao nekad kada bi izletio disk).
Bez obzira na pogoršanje, poslalo me u toplice na rehabilitaciju 03. siječnja i tamo se stanje nije smirivalo. Razgovarao s dodijeljenim mi doktorom pa smo probali terapiju Dexamethasonom i tih je 4 dana bilo sjajno. Inače, čini mi se da liječnici u toplicama daju terapije odokativnom metodom. Dan nakon mene u iste toplice dolazi dečko koji je operiran par dana poslije i dobiva kod drugog doktora drugačije terapije... No, odmah nakon prestanka terapije stvari idu na još gore i jučer me otpustilo s lijećenja s preporukom da posjetim neurokirurga radi daljnje obrade. Sad čekam MR (nadam se to obaviti još ovaj tjedan) pa na konzultacije.
Prijatelj fizioterapeut sumnja u priraslice ili problem s višim nivoom lumbalnog dijela pa ću i do njega odmah nakon što odradim ovaj dio s kirurgom.

Eto, bez obzira na pridržavanje svih uputa, stanje nije nimalo zadovoljavajuće.
Javim više kada dobijem rezultate MR i ostalih pretraga...

Pozdrav.
I ja sam imala isti problem i operirana sam 2001.g.operacija je dobro prošla a i oporavak,jest da je trajao 6 mj. ali sam se oporavila.
Imam oštecenje živaca u obje noge i nemam reflekse ali prilicno dobro funkcioniram.
Žao mi je što se to kod vas zakompliciralo .

chillout23
13.01.2011., 13:12
Evo da se nakon ove gomile pročitanog i ja prijavim ko slučaj sa d. herniom...sportaš od kad sam prohodal (košarka, nogomet, vaterpolo, trčanje, planinarenje, teretana, vježbanje doma stalno uz sve to....ovisnik :)) Imam 38 godina.
Meni je od 5. mjeseca 2010. tri puta bilo spigano cijelo tijelo na desnu stranu. Dakle, krene bol lijevo lumbalno, brutalna bol i onda idući dan se jedva dignem iz kreveta i pogledam se u špigl, a tijelo ide u koso prema desno :eek: :eek: kad sam to prvi put videl, umro sam od straha. Pošto se bavim i masažom, reko sam ženi kaj da radi na meni i prošlo za par dana. Nakon par mjeseci opet isto, ali ovaj puta je trajalo koji dan duže.
Uz to, nakon nogometa sam imal nesnosne bolove u kuku (čim se tijelo ohladilo), kaj mi se nikad prije nije događalo (igram nogomet od kad sam prohodal). I kad me to počelo mučiti otišel sam na MR i doktor koji mi je čital nalaz (Čalaga na Kvatriću :mad:) mi je reko da je sve ok. Samo su mi smanjeni međuprostori između diskova na 2 mjesta i uz istezanja bu sve dobro i da mogu normalno nastavit s nogometom (to je bilo u 6. mjesecu 2010.). Nakon toga sam igral nogome još kojih 2-3 puta (bojal sam se više, ali igral sam samo kad više nisam mogo izdržat bez nogometa) i uvijek isto sa kukom...katastrofa!
Zadnji slučaj mi je bil prije 15 dana. Cijelo tijelo opet nahero ali uz to se pojavila i bol u vratu. Strašna bol. Nisam spaval 3 noći uopće. I tako završim nakon te 3 noći na hitnoj i žena pogleda sliku i veli mi da mi je izletil disk i spustil se malo dole i da nije ni čudo kaj me tak boli :eek: :eek:
I naručim se ja kod dr. Miškulina u polikliniku Etela i čovjek pogleda nalaz i pogleda mi stopala i kaže da imam jaki platfus na oba stopala i uz to, fleksibilnost mi je katastrofalno loša. Sad idem kod njega na terapije (bil sam već 5 puta)...samo struja, magnet i ultrazvuk, pa kasnije, kad se to malo smiri, stretching. Međutim, lijeva strana vrata mi je utrnuta već četvrti dan i ne znam više kaj bi dalje....ludim polako ali sigurno.
Isto se radi o L4/L5. Stavim sve točno kad dođem doma.

Samo jedna opaska. Čalaga i njegova poliklinika su za mene prekriženi za sva vremena.

chillout23
13.01.2011., 21:37
Evo nalaza:

U razini Th12-L1 uočava se obostrano foraminalno bulging i.v. diska sa suženjem neuralnih otvora, no po svemu bez kompresije neuralnih struktura.
U razini L4-L5 uočava se dorzomedijalna eksturzija i.v. diska s kaudalnom migracijom tkiva diskauz kompresiju duralne vreće, te umjerenim suženjem lateralnih recesusa i neuralnih otvora.
U razini L5-S1 vidljivo je ispupčenje i.v. diska, bez značajnije kompresije neuralnih struktura. Ne nalazi se znakova intra ili ekspanzivnog procesa.

Molim nekoga da mi to prevede na hrvatski....

GSM
13.01.2011., 21:51
Imas veliku herniju diska koja se nazalost razvila u ekstruziju. To znaci da je vanjski prsten diska pukao. Ovakvo stanje najcesce zavrsava operacijom jer mali broj ljudi s ekstruzijom ima normalnu kvalitetu zivota.

ema007
13.01.2011., 22:32
bok svima
molila bih sve koji su imali operaciju vratne kraljeznice,tacnije diskova c5/c6 da mi jave svoja iskustva posle operacije.Moja mama je prije 2 mjeseca imala tu operaciju,prvih dana posle operacije je bila super,odnosno to je vrijeme dok je bila u bolnici,medutim kad je dosla kuci bila je sve losija,bolovi se ponovo vracaju i sada nakon 2 mjeseca pocela joj je trnuti noga.Nije bila na fizikalnoj niti u banji,samo je 6 nejdelja nosila ovratnik,po preporuci neurokirura koji je radio operacij.Mene zanima jeli to sve normalno ili nesto nestima,jer su prije operacije bili priklijesteni neki nervi,a doktori su ih kao spasili!!!!
Hvala svima koji se jave.....

Nek se javi svom neurokirurgu, on će joj vjerojatno dati da uradi rengen (funkcijske i standardne snimke vr. kralježnice) da se vidi kako stoji implatant u vratu.
Ako rengen bude u redu bilo bi dobro da ti mama ide u toplice na vježbe i fizikalnu jer je previše nosila ovratnik i mišići su joj propali, treba ih ojačati vježbama.

chillout23
14.01.2011., 07:33
Imas veliku herniju diska koja se nazalost razvila u ekstruziju. To znaci da je vanjski prsten diska pukao. Ovakvo stanje najcesce zavrsava operacijom jer mali broj ljudi s ekstruzijom ima normalnu kvalitetu zivota.

Hvala puno na odgovoru.
Ovo mi je poprilično loša vijest :(
Da li imaš neku preporuku za doktora kojem bi se mogel javit za operaciju? Vidim da ima oprečnih mišljenja o doktorima :ne zna:
A i imam osjećaj da me doktor kod kojeg idem na terapije samo zavlači da mi uzme lovu (privatna ortopedska klinika) :ne zna:
Ako je tako kako si rekao, nisam siguran da će magneti, struje i ultrazvuk previše pomoći...nema mi to sve smisla :ne zna:

Evo čitam sad da dr. Rotim u KBSM radi laserski zahvat po tom pitanju...

GSM
14.01.2011., 08:11
Znam da nije bas radosna vijest, ali vjeruj ima i puno gorih stvari. Ovo je rjesivo i imas velike sanse za zivot bez boli i bez problema ako odaberes pravi put.

Sto se tice izbora doktora... Laserska dekompresija diska se ne primjenjuje u takvim slucajevima jer je hernija prevelika.
Endoskopija se u KBSM nazalost radi sve rjedje i rjedje. Razlozi su razni i ne bih o njima, ali glavni je taj sto je dr. Saftic (onaj koji je te metode doveo u RH) prestao raditi tamo.

Ako si pri novcu, probaj polikliniku Vertebralis. Ili ako imas nekakvo privatno osiguranje s kojim oni usradjuju.

Ako nisu, probaj u KBSM, mozda te ipak operiraju.

Bilo kako bilo, moja topla preporuka je minimalno-invazivna opercija ako na kraju krajeva doktori odluce da si za operaciju.

chillout23
14.01.2011., 08:30
Gdje je pametno obaviti minimalno-invenzivnu? Tko to radi?

Hvala još jednom :)

GSM
14.01.2011., 08:33
Kao sto sam ti i rekao, u KBSM nazalost po pacijente rijetko iako imaju tehnicke mogucnosti.
U poliklinici Vertebralis rade samo min-inv. kirurgiju kraljesnice.

chillout23
14.01.2011., 08:39
Upravo sam zvao Vertebralis...cijena je između 20 000 - 30 000 kn :eek: :eek:
Budem nazvao KBSM da vidim kak dišu :)
A i Dubrovnik :ne zna: moram vidjet sve opcije...

GSM
14.01.2011., 10:43
Javi sto kazu u KBSM. Dubrovnik ne bih preporucio.

chillout23
14.01.2011., 11:20
Ok. Budem i hvala :)

chillout23
14.01.2011., 11:32
Evo...U KBSM operiraju Prof. Rotim i Dr. Sajko. Dakle, radi se minimalno invenzivna :mig:
Rotim radi ambulantno tek od 15.2. pa sam se naručil kod Sajka 25.01.2010.
Je li bolje pričekati Rotima koji je "glava kuće"? Da li netko ima iskustva sa doktorom Sajkom?

Kako stoji stvar sa vožnjom bicikla nakon zahvata? Puno vremena provodim na biciklu i nedugo sam uzel novi (dok nisam još znal kaj se događa), pa me zanima kaj se događa sa vožnjom, jel moguće?

GSM
14.01.2011., 14:03
Dr. Sajko uz prof. Rotima uci raditi PLDD. To radi unazad 2-3 mjeseca stoga nisam siguran da bi on bio moj izbor za zahvat s obzirom na to sto sam rekao.
Ako si vec osudjen na KBSM s obzirom na financijski dio, preporucam ovog drugog.

Nakon min-inv operacije imas vrlo velike sanse da radis sve kao i do sada....

chillout23
14.01.2011., 14:05
Super. Hvala puno još jednom :)
Javim se nakon pregleda.
Pozdrav

chillout23
15.01.2011., 11:16
Ipak sam se naručil kod prof. Rotima za 22.2. pa se javim nakon pregleda :)

omis
17.01.2011., 18:08
Koliko mjeseci mora proći nakon opracije da bi mogli biti sigurni da se neće stvoriti priraslice i da je opercaija prošla OK?

IsadoraW
19.01.2011., 19:02
Molim vas, ako bi tko od vas me uputio na neku temu gdje se raspravlja o kiropraktici?

Imam protruziju diska, ali to nije moj osnovni problem i neurokirurg me uputio jednom dobrom liječniku kiropraktičaru za jedan drugi problem kralježnice, pa bi mi dobro došlo da nađem tu temu.

Hvala.

zeke-san
20.01.2011., 10:33
ako mogu priupitati; hernija se ne vidi na rentgenu samo na magnetskoj r. ?

samo i isključivo na MR -u, može se još i dopuniti nalazom EMNG, ali rtg je niš koristi

zeke-san
20.01.2011., 10:40
I nemojte pristajati na klasične operativne zahvate.
Ako su vam hernije manjeg stupnja odite na minimalnoinvazivni zahvat sa OZONOM kod doc. L. Pavića u Poliklinici Sunce, a ako su većeg tipa odite na minimalno invazivne zahvate u Polikliniku Vertebralis kod dr Saftića ili u Vinogradsku kod Rotima.
Ostalo je sve mesarija nepotebna za 21 stoljeće. Mada ovi zahvati koštaju PUUUUUNO

niccola
27.01.2011., 18:36
Kako stoji stvar sa vožnjom bicikla nakon zahvata? Puno vremena provodim na biciklu i nedugo sam uzel novi (dok nisam još znal kaj se događa), pa me zanima kaj se događa sa vožnjom, jel moguće?

Pozz,operiran klasičnom metodom prije 10 mjeseci,vozim biciklu kad god mogu al ne mogu odvoziti kilometražu kao nekad što ipak pripisujem nedostatku kondicije jer nisam vozio skoro godinu dana i nakon 20-ak KM osjetim malo leđa pa moram stat.
Vježbe radim svaki dan,za sad je hvala Bogu sve ok uz neznatne bolove u predjelu stražnjice nakon težih fizičkih napora i pri promjeni vremena.
Bez straha rješi to što imaš...preporodit ćeš se...uz puno leđnog plivanja naravno

tipinapa
28.01.2011., 08:50
Molim vas, ako bi tko od vas me uputio na neku temu gdje se raspravlja o kiropraktici?

Imam protruziju diska, ali to nije moj osnovni problem i neurokirurg me uputio jednom dobrom liječniku kiropraktičaru za jedan drugi problem kralježnice, pa bi mi dobro došlo da nađem tu temu.

Hvala.

IsadoraW ja bih ti preporučila namještanje atlasa. Proguglaj si malo tu temu. Ja sam dugo samo čitala o tome i gledala video iskustva pa kad mi je dosadilo da me boli stalno otišla sam rješiti svoj problem. Bila sam prije 7 mjeseci zbog bolova u leđima i skolioze i sad se puno bolje osjećam, a kažu da ću tek nakon godinu dana vidjeti prave rezultate.

ucitelj49
31.01.2011., 09:10
Evo...U KBSM operiraju Prof. Rotim i Dr. Sajko. Dakle, radi se minimalno invenzivna :mig:
Rotim radi ambulantno tek od 15.2. pa sam se naručil kod Sajka 25.01.2010.
Je li bolje pričekati Rotima koji je "glava kuće"? Da li netko ima iskustva sa doktorom Sajkom?

ja sam operiran u dubrovniku, 1. 12., platio sam operaciju 12500 kn. prije toga sam bio na pregledu u vertebralisu i rekli su mi 30000kn. vinogradsku ti ne bi preporučio jer je dr saftić koji je bio glavni operater otišao. ipak je to tvoja kičma i nije dobro da se netko uči na tebi. počeo sam raditi 10.1. i sve se bolje osjećam. vozim bicikl(sobni naravno ) 1 sat svaki dan bez ikakvih problema, pješačim po nekoliko kilometara dva puta tjedno. naravno,leđa s vremena na vrijeme podsjete da su bila operirana:-)). javi se na pvt ako želiš podrobnije informacije.

ayla ri
31.01.2011., 13:53
evo mene nakon dugo vremena... sutra opet magnet imam.. ovaj put desna noga otkazuje poslušnost evo sad već 4 tjedan... utrnuta vanjska strana noge i bolovi užasni,, ni sam anisam pametna.. malo je prošlo od operacije... al za par dana kad moj omiljeni doktor vidi nalazi biti ćemo pametniji.... vidim pišete da je da je saftić otišao iz vinogradske? di ej sada? mene on nije htio ni otvarati jer je rekao da sam koma.. al ja tako nisam mogla živjaeti pa sam išla na tu prvu operaciju..a sad ćemo vidjeti

GSM
31.01.2011., 15:14
@ucitelj
Iskrene cestitke na uspjesnoj operaciji i molim ne usporedjivati cijene jer je rijec o potpuno drukcijim tehnikama i indikacijama.

@ayla
dr. Saftic nazalost vise ne radi u sustavu HZZO-a. Radi u poliklinici Vertebralis i suradjuje s nekoliko privatnih osiguravajucih kuca.

bolero06
31.01.2011., 16:06
Nažalost nemam odgovor vec pitanje za ovu temu.
Na MRI mi je ustanovljeno bulging diska L3/L4, te hernia diska L4/L5.Kod L5-S1 vidljiva je lezija figroznog prstena sa incipijentnom herniom.
EMNG od 2010. je pokazao ostecenje jednog od 3 kraka zivca lijeve noge, ali čini se da je u pogoršanju.
Povremeno boli ali za sad nista strasno, lagane smetnje u nozi. Priznajem - ne vjezbam! Zasto - zato jer kad bi vjezbala vjezbe koje sam dobila od ljecnika ,kao i vjezbe koje sam sa interneta skinila ciljano za lumbalnu diskus herniu znalo mi je biti jos gore. Ni hodanje mi ne odgovara jer me kičma jako zaboli.
Svjesna sam da je nuzno ucvrstiti misice leđa i trbuha kako bi mišići držali pršljenove na mjestu
S obzirom na nalaz i na bolove koji se pojačavaju nakon vjezbi i hodanja , ne usudim se započeti bilo koje aktivnosti na svoju ruku( rado bi se odlučila za sobni bicikl ili orbitrek)
Ima li tko sa slicnim nalazom da mi preporuci aktivnosti ?
Ako nema, molim forumaše da mi preporuce nekoga iz Rijeke - fizijatar, neurolog , neurokirurg - tko bi mi savjesno ocitao status, dao prognozu i preporucio dopuštene aktivnosti.
HVALA svima

trebor
31.01.2011., 19:44
. vinogradsku ti ne bi preporučio jer je dr saftić koji je bio glavni operater otišao. ipak je to tvoja kičma i nije dobro da se netko uči na tebi.

@ayla
dr. Saftic nazalost vise ne radi u sustavu HZZO-a. Radi u poliklinici Vertebralis i suradjuje s nekoliko privatnih osiguravajucih kuca.

:lol:.....auvražjumater...."glavni operater saftić"...."saftić nažalost..".....:lol:...

joj, gdje ovaj svijet ide....:kava:

ayla ri
31.01.2011., 22:53
bolero a di si radio/la magnetnu kad ti treba neurokirurg za ocitavanje i dijagnozu tocnu. Moja osobna preporuka je uvijek ista, dr.Stankovic s kojim sam ja prezadovoljna il dr.Kolic koji je takodjer super. Obojica rade na neurokirurgiji na Susaku. Mislim da ti je s takvim nalazom najpametnije obratit se neurokirurgu! Ako bilo sto trebas mozes mi i na pp pisat.

lahor
31.01.2011., 23:42
Povremeno boli ali za sad nista strasno, lagane smetnje u nozi. Priznajem - ne vjezbam! Zasto - zato jer kad bi vjezbala vjezbe koje sam dobila od ljecnika ,kao i vjezbe koje sam sa interneta skinila ciljano za lumbalnu diskus herniu znalo mi je biti jos gore. Ni hodanje mi ne odgovara jer me kičma jako zaboli.
Svjesna sam da je nuzno ucvrstiti misice leđa i trbuha kako bi mišići držali pršljenove na mjestu
S obzirom na nalaz i na bolove koji se pojačavaju nakon vjezbi i hodanja , ne usudim se započeti bilo koje aktivnosti na svoju ruku( rado bi se odlučila za sobni bicikl ili orbitrek)
Ima li tko sa slicnim nalazom da mi preporuci aktivnosti ?
Ako nema, molim forumaše da mi preporuce nekoga iz Rijeke - fizijatar, neurolog , neurokirurg - tko bi mi savjesno ocitao status, dao prognozu i preporucio dopuštene aktivnosti.
HVALA svima

Ne može ti nitko bez uvida u tvoje stanje preporučiti vježbe. To može samo iskusan fizijatar i fizioterapeut. Uglavnom u sustavu hzzo-a takvog nećeš naći. Preko interneta si jednostavno nećeš pomoći, jer nalaz sam po sebi bez procjene simptoma i onoga od čega ti je bolje i od čega ti se pogoršava ne govori ništa. Ne znam od koga si dobila vježbe, ali liječnici opće prakse jednostavno nisu kompetentni za to, nisu sve vježbe dobre za sve probleme. za Rijeku...fizijatrica Dunja Barak Smešny, fizioterapeuti Gordana Poščić i Dean Mistura...na glasu su (kod kolega), ne garantiran ništa.

lahor
31.01.2011., 23:45
:lol:.....auvražjumater...."glavni operater saftić"...."saftić nažalost..".....:lol:...

joj, gdje ovaj svijet ide....:kava:

Očito koliko para toliko muzike...Sve manje je kvalitete u državnom zdravstvu.

ayla ri
01.02.2011., 06:11
mistura svakako.. kod njega s nalazima i svim slikama ideš i on ti prema tome planira vježbe.. ali neke stvari moraš prije toga riješiti

GSM
01.02.2011., 11:19
Cuj, nece vjecno biti bez suradnje s HZZO. Ugovor ce kad tad biti potpisan...

bolero06
01.02.2011., 12:43
bolero a di si radio/la magnetnu kad ti treba neurokirurg za ocitavanje i dijagnozu tocnu. Moja osobna preporuka je uvijek ista, dr.Stankovic s kojim sam ja prezadovoljna il dr.Kolic koji je takodjer super. Obojica rade na neurokirurgiji na Susaku. Mislim da ti je s takvim nalazom najpametnije obratit se neurokirurgu! Ako bilo sto trebas mozes mi i na pp pisat.

HVALA na odgovoru .MRI sam radila u KBC Rijeka (MRI ordinirao dr. Bajek po uputi fizijatra koji je na osnovu RTG snimaka posumnjao na diskus herniu).
Na MRI sam čekala 8 mjeseci a nalaz je poslan poštom.Neurokirurg jos nije vidio nalaz.

bolero06
01.02.2011., 13:00
Ne može ti nitko bez uvida u tvoje stanje preporučiti vježbe. To može samo iskusan fizijatar i fizioterapeut. Uglavnom u sustavu hzzo-a takvog nećeš naći. Preko interneta si jednostavno nećeš pomoći, jer nalaz sam po sebi bez procjene simptoma i onoga od čega ti je bolje i od čega ti se pogoršava ne govori ništa. Ne znam od koga si dobila vježbe, ali liječnici opće prakse jednostavno nisu kompetentni za to, nisu sve vježbe dobre za sve probleme. za Rijeku...fizijatrica Dunja Barak Smešny, fizioterapeuti Gordana Poščić i Dean Mistura...na glasu su (kod kolega), ne garantiran ništa.
Hvala na odgovoru i savjetu. Propustila sam navesti da mi je vjezbe dao fizijatar. Lani u ovo doba me zakocilo, te je fizijatar odredio fizikalnu (magnet+struja+vježbe) te se stanje popravilo , ali me je uputio na MRI sumnjajući na diskus herniu.
Po nalazu MRI čini se da su 3 pršljena naceta - ugrozena .A imate pravo - to treba stručna osoba procjeniti.( Bila sam i privatno kod neurologa i fizitra ali žali bože novaca...)
Gdje radi fizijatrica Smešny, gdje fizioterapeuti Poščić i Mistura ?

lahor
01.02.2011., 13:50
Ne znam adrese, treba guglati, svi imaju svoje privatne prakse. Mistura ima Scipion, to je neki sportski centar. Ja nisam iz Rijeke pa ne znam detalje.

ayla ri
01.02.2011., 14:29
tako je mistura je na kantridi, neznam točnu adresu i u sklopu ordinacije ima i teretanu scipion di ako želiš možeš odmah vježbati

trebor
01.02.2011., 16:36
Očito koliko para toliko muzike...Sve manje je kvalitete u državnom zdravstvu.

istina...samo s obzirom da poznam dotičnog ipak malo duže nego neki ovdje, kao i neorokirurški milje uopće...manjak kvalitete u državnom zdravstvu sasvim sigurno nema veze sa saftićevim odlaskom iz Vinogradske.

luci
08.02.2011., 21:13
Molila bih vase misljenje.do danas sam mislila da imam discusherniju a danas nakon ct - a skuzim da je discopatia.da li znate molim vas koja je razlika??? Pise ovako.
Ct ls kraljeznice ucinjen u nivou i.v.prostora L4/L5 pokazuje diskopatije sa konveksno formiranim straznjim segmentom i.v. diskusa i znakova ibostranog diskoradikularnog konflikta.na prostoru L5/S1 vidi se dorzocentralni prolaps discusa sa obliteracijom epiduralnog masnog tkiva i kompresijom neuralnih radiksa obostrano

luci
08.02.2011., 21:27
Iskreno ne kuzim te njihove izraze ni te strane rijeci pa molim nekog da mi pojasni onako laicki.boli me lijeva noga.trne.grcevi po noci.tupa bol vanjskog djela lijeve noge.prstici trnu i peta boli.danas sam bila kod neke tete dr.ona me je stavia pred ogledalo.i do danas nisam skuzila da sam malo deformirana haha.to imam vec9 godina.ona me je razvuklapo stolu i malo namjestila kraljeske.lijeva noga mi jee tanja od desne guza mlohavija na lijevoj strani koma.rekla je da se to da rijesiti i da ce mi se osjecaj u nozi vratit sa vremenom kroz par mjeseci.imate li slicna iskustva.dal pomaze vama kakva terapija.teta dr je rekla da je to disc9patija i da budem sretna da nije d.hernija

ayla ri
16.02.2011., 20:16
evo i mene... 3 diskus hernije lumbalno i schmorlove hernije duž torakalne kralježnice... napokn dobila poziv za toplice pa čemo nakon toga vidjeti šta ču s tim lumbalnim dijelom

posast
17.02.2011., 11:03
Evo ja nakon pada niz stepenice "stoički" zivim vec godinu dana jer nemogu sjedit a bas dobro i ne spavan jer mi ledja utrnu i sjevaju cim legnem, na desnom boku takodjer nemogu spavat zbog piriformisa koji izaziva isijas a na lijevom zbog ostecenja kuka koje je nastalo zbog pretjeranih vjezbi istezanja piriformisa.
Radim samo jednu vrstu vjezbi koja mi ne izaziva bolove a za sve ostale jednostavno vise neman ni snage a ni volje, e da ne zaboravim također i ramena koja sam dobrano ostetio i koja mi također dodatno zagorčavaju život. Plivat takodjer nemogu jer mi se i nakon tuširanja upale zivci i zabole me ledja a a kamoli da jos ulazim u neki hladni bazen.
Sad nakon svega zalim sto nisam isa polako sa vjezbama dok sam jos ima samo isijas od piriformisa, ali eto uvik sam bio u nagal i brzoplet u svemu pa tako i u bolesti.

Frantic666
21.02.2011., 10:25
Da se nakratko i ja uključim....
Na MR-u se vidjela masivna ekstruzija diska L5/S1 sa potpunim ispunjenjem lateralnog recesusa, tj. priklještenje živca lijeve noge. Pogoršalo mi se stanje nakon podizanja tereta te sam završio na hitnoj i nakon toga na Ibuprofenima, Normabelima i Llumidolu. Obavio sam i EMNG gdje se vidjela klinička iritacija korijena živca S1.
Bio sam na min.operativno/invazivnom zahvatu u OB Varaždin kod dr.Nenada Kudelić gdej mi je uklonjen disk.
Operacija je bila 03.02. i prošla je sasvim u redu. Peti dan nakon operacije sam kod kuće na mirovanju. Radim vježbe i čekam rehabilitaciju koju su im u bolnici dogovorili za 02.03. u Varaždisnkim Toplicama.
Osjećam se odlično, nema više bolova, nema više štaka, nema više tableta. Lagano šetam i čekam toplice da probudim mišiće i osnažim leđa.

GSM
21.02.2011., 11:07
Sretno u oporavku.

P.S.
U Varazdinu se ne radi min-inv zahvati za herniju diska. Mozda mikro-kirurgija.

posast
21.02.2011., 14:19
kako mislis uklonjen disk?
u potpunosti izvadjen i kraljesci su ostavljeni da srastu ili je uklonjen izboceni dio diska?

Frantic666
22.02.2011., 08:05
U pravu si, mini-kirurgija ali je to meni potpuno pomoglo.
Što se tiče diska, malo sam gledao i po ostalim forumima pa pretpostavljam da je odstranjen samo onaj dio koji je "iscurio" van i pritisnuo živac.
Inače na MR-u se vidjelo da je hernija 11mm, a neznam kolika je inače veličina diska.
Sve u svemu, boli nema, čekam toplice i nakon toga vježbanje, plivanje, vježbanje i plivanje :)).
I iskreno, baš se nekako veselim tome. Valjda se uvijek prvo treba nešto dogoditi pa da bi se počeli čuvati :P.

Neurokirurg
27.02.2011., 12:18
...evo već neko vrijeme čitam postove dotičnog gospodina koji se očigledno razumije u sve pa i u neurokiururgiju kralježnice kojom se ja bavim. Obzirom da je dotični gospodin medicinski brat, to jest tehničar i da radi na pedijatriji ne znam od kuda mu sve te pametne i ingeniozne ideje, zaključni i savjeti koje vam svakodnevno dijeli? No evo, ja se javljam i pozdravljam vas sve i zelim puno sreće u liječenju problem sa kojima se susrećete a kada se dotični gospodin predstavi ovako kao ja i argumentira svoje napade na moj posao mozda ćemo moći i o tome razgovarati.
Lijepi pozdrav,
dr. Robert Saftić

chillout23
01.03.2011., 14:30
Evo, obavil sam sve moguće preglede, pa da se javim sa viđenim :)
Sorry svima kojima nisam odgovorio na postove...jednostavno sam tek sada otvoril topic, nakon 1. mjeseca :ne zna:
Dakle, bio sam kod prof. Rotima 22.2. i reko mi je da nije nikakva ekstruzija u pitanju i poslal me na EMNG. Jučer sam to obavil i danas sam išel na pregled kod Rotima opet. Reko je da nije nikaj kritično, da je to nekakva početna faza svega i da idem u toplice na oporavak pa da mu se javim...puno plivanja i jačanje lumbalne muskulature...
Ali ja sam već odlučil kaj bum napravil :)
Išel bum kod kiropraktičara (Bolkovac rules), uplatil bum si bazen (Utrine) i doma bum radil na jačanju muskulature lumbalnog dijela (sportaš sam, pa znam puno o tome)...eto :)
Ako netko ima kakav savjet...otvoren sam za suradnju, naravno :)

trebor
05.03.2011., 15:25
...evo već neko vrijeme čitam postove dotičnog gospodina koji se očigledno razumije u sve pa i u neurokiururgiju kralježnice kojom se ja bavim. Obzirom da je dotični gospodin medicinski brat, to jest tehničar i da radi na pedijatriji ne znam od kuda mu sve te pametne i ingeniozne ideje, zaključni i savjeti koje vam svakodnevno dijeli? No evo, ja se javljam i pozdravljam vas sve i zelim puno sreće u liječenju problem sa kojima se susrećete a kada se dotični gospodin predstavi ovako kao ja i argumentira svoje napade na moj posao mozda ćemo moći i o tome razgovarati.
Lijepi pozdrav,
dr. Robert Saftić

:D....vidi se tko jako pazi na svoj PR....tko bi inače reagirao na nešto što nekakav anonimac piše na nekom Forumu...uostalom tko imalo ima smisla za biznis znat će da je PR najvažnije stvar u svemu, zar ne?...prvo PR a onda znanje/vještina i sve ostalo...pogotovo kad je riječ o privatluku kao što je to ovdje...

Elem, prvo isprika jer me tek sinoć kolegica moderator upozorila ovaj input pa stoga i kasnim s odgovorom.
Prvo, skrećem pažnju na kontradiktornost u gore boldanom gdje se prvo "lucidno" ustvrdi da sam ja taj netko...a potom, drugi bold, zahtjeva nekakvo predstavljanje...hm...:rolleyes:....znači da se nema pojma ali se svejedno nešto insinuira tj pretpostavlja a s nakanom nekakve diskreditacije....pogotovo stoga što se ide u pogrešnom, pedijatrijskom smjeru, pa se u meni prepoznaje simpatični ćelavac R.L. ...a sve samo zato jer je pedijatrijski milje u navedenoj ustanovi dobro poznat dotičnom pa čak i u boksačkom smislu sa izvjesnim profesorom kojemu istini za volju i nisu sve na broju...

Iz gornjeg karakteristično nadmenog posta ispada da na ovom mjestu i o ovoj temi mogu raspravljati samo Paladino, bivši pajdaš Rotim ili recimo Hećimović/Blagus ili netko drugi iz bivše, "istočne" "ekipe"....:rolleyes:...svašta....to nije tako ovdje kolega dragi...:nono:....ovdje o temi može pisati svatko a ako se veleštovanom ne sviđa napisano...e onda neka to i istrpi i ne ponaša se kao uvrijeđena prznica koja ne može podnjeti i natruhu neke kritike dok se kroz PR predstavlja ko najmanje SuperPaladino iz Druge galaksije....

Sad kako poznam malo i "istočnu bolnicu" sa puno raznih splavaca/gogija/ i ostalih koji jedva čekaju da "zabiju kajlu", a puno bolje Vinogradsku i otamo razno-razne "skečeve" sa "Kraljem" dok se s njim prijateljovalo.... savjetujem da se vrijeme utrošeno ovdje iskoristi na stručno pisanje u skladu s pravilima pdfa Zdravlje....a ne na nekako svisoka popovanje ( koje je dotičnom nevjerojatno karakteristično )....jer onda i ja imam punooo, punooo zanimljivih sličica sa obje adrese, sa dotičnim u glavnoj ulozi....a onda će se morati uložiti značajno više u PR i reklamu kako bi se mitovi o "vunderkindu za glavu i kičmu" ponovno izgradili....

Pozdrav..."pedijatrijski tehničar"...:kava:...svašta...

GSM
06.03.2011., 02:38
Katastrofa!

peruskod
06.03.2011., 17:24
eto i mene nakon duzeg vremena. vidim da se spominje dr. Saftic i kontroverze oko njega. koliko sam uspio primjetiti,ima dosta ljudi koji dodju tu, samo pametovati. ajde vi koji pametujete,ako ste vec toliko pametni recite vi meni sta je annular tear??(hm zasto vec vidim da googlate kako bi znali napisati odgovor). Tako da mi ne dirate moga dragog doktora kod kojeg cu se i ici operirati. Prosao sam masu doktora u Hrvatskoj i vecina me uvjeravala kako mi je kicma ko nova. a ja imam konstantnu bol koja traje vec godinama. Prosli tjedan dr. Saftic mi je obavio diskogafiju koja je pokazala ostecenje diska L4/L5.
Diskografija je napravljena veoma strucno i profesionalno. nemam rijeci.(cak sam i svojoj doktorici opce prakse objasnio kako je super sve uspjelo)......
Imam i drugi problem, no to je vec drugi par cipela....
Predlozena mi je operacija,na koju 100% idem!!! .............. U svakom slucaju :s dr. Saftiću. Covjek koji mi je nakon toliko godina postavio pravu dijagnozu(napominjem ovo "nakon toliko godina" a sada imam 25).
Zelim li za svoju dijagnozu koju imam,godine koje imam, otici direkt na fuziju, dakle da mi iscupaju disk i stave umetak ili kost,sto vec...NARAVNO DA NE!!!
Znam da 30000kn nije 3000kn...ali jednostavno,meni za svoje zdravlje nije zao potrositi ni lipe.
Htio sam samo reci(ispricavam se unaprijed ako cu koga uvrijediti,ali nije mi to namjera) da mi je zalosno,reci to je preskupo...a sa druge strane dignuti kredit za auto,kupiti novi fency iphone 4 itd da ne nabrajam. Radje cu biti bez auta i mobitela i ostalih stvari,koje su mi nakon tolikih bolova postale tako nebitne. Eto,toliko od mene. Ispricavam se na dugom postu,ali morao sam iznijeti neke svoje komentare.

edit
reklamni elementi

trebor
06.03.2011., 17:51
OK, s obzirom da svako malo rasprava na nekom topicu ode u nekom neželjenom smjeru...kratka sugestija za buduće upise ovdje kako bi se izbjegli mogući nesporazumi...

Tema iz naslova je jasno formulirana. S obzirom da je patologija hernije diska vjerojatno široko rasprostranjena i u nas, zainteresiranih za vidjeti o čemu se to ovdje piše sigurno neće nedostajati.

Molim stoga da se pri pisanju ovdje bude maksimalno fokusiran na temu. Siguran sam da to neće biti nikome teško.

Međutim, upozoravam da ovdje sigurno neće biti dopuštena nikakva "svetišta" nekakvim poliklinikama/privatnicima odnosno pojedincima.

Stoga, sve informacije oko cijena, pisanje beskrajnih preporuka/hvalspjeva i slično...molim da se razmjenjuju putem pm-ova.

...Luciferka...
06.03.2011., 20:13
bi li netko bio tako dobar pa mi prokomentirao tj. laički objasnio nalaze:

EMNG: Današnji EMNG nogu pokazuje znakove kronične umjerene do teže obostrane L5 redikularne lezije, neurografski kompenzirane.

MR kičme: Na transverzalnim presjecim u T1 i T2 slici kroz sve i.v. prostore L segmenta uočava se u visini L5-S1 incipijentni cirkularni buldging anulus fibrozusa.

I, da li je to nešto za zabrinut se s obzirom na to da sam jako mlada?

Hvala puno!!!

...Luciferka...
13.03.2011., 10:28
Kaj nitko ne zna?

Termination
13.03.2011., 15:02
bi li netko bio tako dobar pa mi prokomentirao tj. laički objasnio nalaze:

EMNG: Današnji EMNG nogu pokazuje znakove kronične umjerene do teže obostrane L5 redikularne lezije, neurografski kompenzirane.

MR kičme: Na transverzalnim presjecim u T1 i T2 slici kroz sve i.v. prostore L segmenta uočava se u visini L5-S1 incipijentni cirkularni buldging anulus fibrozusa.

I, da li je to nešto za zabrinut se s obzirom na to da sam jako mlada?

Hvala puno!!!

Da bi bilo što konkretnije zaključili, ove dvije rečenice same po sebi nisu dovoljne. U obzir treba uzeti kompletnu anamnezu (konkretne neurološke probleme). Međutim, sa sigurnošću se može reći da je stanje zabrinjavajuće, tim više što si mlada (koliko mlada?). Incipijentni bulging anulus firbosus-a znači da je započeo proces ispupčavanja, koji prethodi hernijaciji diska (istjecanju pulpozne jezgre diska), što će onda dodatno zakomplicirati kliničku sliku. Stanje diska može se usporediti s vulkanom koji ključa, ali još nije počeo izbacivati lavu. EMNG pokazuje da je već došlo oštećenja korijena živaca.

Prvo što treba napraviti je konzultacija s neurologom i fizijatrom. Oni će preporučiti fizikalnu terapiju i, po potrebi, simptomatsko liječenje i masaže. S fizijatrom se dogovori oko eventualnog započinjanja programa tjelovježbe i plivanja (ono je definitivno najbolje). Nijednu vježbu ne smiješ izvoditi na svoju ruku, jer možeš prouzročiti dodatne ozljede. Glavni cilj je ojačati potpornu muskulaturu i smanjiti opterećenje na bolesnu kralježnicu. I na kraju, sve ovo neće imati smisla ako ne promjeniš životne navike koje su te i dovele do ovoga (npr. dugotrajno i nepravilno sjedenje). Još nije sve izgubljeno, pa poradi na prevenciji pogoršanja, jer ono može biti jako jako neugodno.

...Luciferka...
13.03.2011., 15:52
Da bi bilo što konkretnije zaključili, ove dvije rečenice same po sebi nisu dovoljne. U obzir treba uzeti kompletnu anamnezu (konkretne neurološke probleme). Međutim, sa sigurnošću se može reći da je stanje zabrinjavajuće, tim više što si mlada (koliko mlada?). Incipijentni bulging anulus firbosus-a znači da je započeo proces ispupčavanja, koji prethodi hernijaciji diska (istjecanju pulpozne jezgre diska), što će onda dodatno zakomplicirati kliničku sliku. Stanje diska može se usporediti s vulkanom koji ključa, ali još nije počeo izbacivati lavu. EMNG pokazuje da je već došlo oštećenja korijena živaca.

Prvo što treba napraviti je konzultacija s neurologom i fizijatrom. Oni će preporučiti fizikalnu terapiju i, po potrebi, simptomatsko liječenje i masaže. S fizijatrom se dogovori oko eventualnog započinjanja programa tjelovježbe i plivanja (ono je definitivno najbolje). Nijednu vježbu ne smiješ izvoditi na svoju ruku, jer možeš prouzročiti dodatne ozljede. Glavni cilj je ojačati potpornu muskulaturu i smanjiti opterećenje na bolesnu kralježnicu. I na kraju, sve ovo neće imati smisla ako ne promjeniš životne navike koje su te i dovele do ovoga (npr. dugotrajno i nepravilno sjedenje). Još nije sve izgubljeno, pa poradi na prevenciji pogoršanja, jer ono može biti jako jako neugodno.

Hvala na odgovoru!
Kaj se tice mladosti -20god (po mom misljenju punooo premalo za takve probleme).
Kaj se tice simptoma -cesto me boli kicma -ponekad toliko jako da ne mogu lec na ledja (spavam na trbuhu) -takodjer mi secesto rade kvrzice (ne znam kolko je to povezano)-na djelu kod lopatice ih imam uzasno puno.. I pri bilo kakvom naglijem pokretu s desnom nogom grci mi se straznja loza i boli me dosta (premda mislim da to moze bit povezano i s time sto sam operirala LCA pa je odrezan dio tetive-al opet, proslo je dosta od tad i ojacala sam misice..

Termination
14.03.2011., 21:33
Hvala na odgovoru!
Kaj se tice mladosti -20god (po mom misljenju punooo premalo za takve probleme).
Kaj se tice simptoma -cesto me boli kicma -ponekad toliko jako da ne mogu lec na ledja (spavam na trbuhu) -takodjer mi secesto rade kvrzice (ne znam kolko je to povezano)-na djelu kod lopatice ih imam uzasno puno.. I pri bilo kakvom naglijem pokretu s desnom nogom grci mi se straznja loza i boli me dosta (premda mislim da to moze bit povezano i s time sto sam operirala LCA pa je odrezan dio tetive-al opet, proslo je dosta od tad i ojacala sam misice..

Iako ove bolesti više pogađaju stariju populaciju (stariju o odnosu na tebe), za njih nikada ne možeš biti premlad. Događa se kod mladih, pa čak i kod djece. Te kvržice kod lopatice ne mogu imati veze s ovim, ako pretpostavimo da se radi o dermatološkom problemu. Ne bih se usudio nagađati o povezanosti grčeva i boli s operacijom LCA. Konzultiraj se s liječnikom i specijalistima.

...Luciferka...
14.03.2011., 22:40
Iako ove bolesti više pogađaju stariju populaciju (stariju o odnosu na tebe), za njih nikada ne možeš biti premlad. Događa se kod mladih, pa čak i kod djece. Te kvržice kod lopatice ne mogu imati veze s ovim, ako pretpostavimo da se radi o dermatološkom problemu. Ne bih se usudio nagađati o povezanosti grčeva i boli s operacijom LCA. Konzultiraj se s liječnikom i specijalistima.

Kako mislis o dermatoloskom problemu? Znam imat ozbiljne kvrge koje bole na dodir a znam se i totalno ukljestit..
Probat cu sutra kontaktirat dr..

ayla ri
18.03.2011., 13:31
Kako mislis o dermatoloskom problemu? Znam imat ozbiljne kvrge koje bole na dodir a znam se i totalno ukljestit..
Probat cu sutra kontaktirat dr..

to bi mogle biti miogeloze... jako bolno zna biti..

Pojednostavljeno govoreći, miogeloze su nakupine mliječne kiseline u samom mišiću ili neposredno oko njega. One nastaju poradi nemogućnosti krvne i limfne cirkulacije da tu istu mliječnu kiselinu evakuiraju iz mišića, te ju prenesu u jetru na daljnju preradu. Rezultat takve situacije trebale bi biti kvržice koje su bolne na dodir, te bolnost kod pokretanja ili u mirovanju. Neobično jest što se miogeloze javljaju samo u predjelu ramenog obruča i međulopatične regije i nigdje drugdje na tijelu.

...Luciferka...
18.03.2011., 21:00
to bi mogle biti miogeloze... jako bolno zna biti..

Pojednostavljeno govoreći, miogeloze su nakupine mliječne kiseline u samom mišiću ili neposredno oko njega. One nastaju poradi nemogućnosti krvne i limfne cirkulacije da tu istu mliječnu kiselinu evakuiraju iz mišića, te ju prenesu u jetru na daljnju preradu. Rezultat takve situacije trebale bi biti kvržice koje su bolne na dodir, te bolnost kod pokretanja ili u mirovanju. Neobično jest što se miogeloze javljaju samo u predjelu ramenog obruča i međulopatične regije i nigdje drugdje na tijelu.

Po opisu bi to moglo bit to.. Jedino, iako ih na predjelu ramena imam uvijek, znaju mi se pojavit i na donjem djelu ledja (bas nisko-kod zadnjeg kraljeska)..
A sta bi trebalo radit s tim? Jel to treba masirat da se 'razbije' ili?

Maja67
24.03.2011., 18:26
Da li mi može neko dati ime dobrog neurohirurga iz Hrvatske, ako to dozvoljavaju pravila foruma, treba mi pomoć, hitno je?

ayla ri
25.03.2011., 16:07
Po opisu bi to moglo bit to.. Jedino, iako ih na predjelu ramena imam uvijek, znaju mi se pojavit i na donjem djelu ledja (bas nisko-kod zadnjeg kraljeska)..
A sta bi trebalo radit s tim? Jel to treba masirat da se 'razbije' ili?

da to se treba i može masirati al ne forsirati nego srednjom jačinom recimo

ayla ri
25.03.2011., 16:07
hej trebam pomoč... kome se mogu obratiti za otkrivanaj uzroka koji dovode do propadanja tkiva.. tkz degeneratiivnih promjena na diskovima

Maja67
25.03.2011., 23:32
da to se treba i može masirati al ne forsirati nego srednjom jačinom recimo

Da li mi može neko dati ime dobrog neurohirurga iz Hrvatske, ako to dozvoljavaju pravila foruma, treba mi pomoć, hitno je?

Da li je moguće da niko ne želi da pomogne???

ayla ri
26.03.2011., 09:10
Da li je moguće da niko ne želi da pomogne???

ima ih više.. svatko će ti reči iz svog iskustva.....

GSM
26.03.2011., 11:37
hej trebam pomoč... kome se mogu obratiti za otkrivanaj uzroka koji dovode do propadanja tkiva.. tkz degeneratiivnih promjena na diskovima

Na to pitanje neces nigdje dobiti odgovor... Uzroci su razni, najcesce prirodni tijek zivota! Nekad diskovi "propadnu" i mladima, sto se ne moze povezati s nicim odredjenim, eventualno s poslom, stilom zivota, pusenjem, itd... Sve je to tapkanje u mraku.

Zbog toga sto se jasno ne moze definirati uzrok su izumljeni neki novi nacini lijecenja koji olaksavaju zivot i ublazavaju bol pacijentima s takvim problemima, ali bez agresivnih kirurskih tehnika (primjerice, ultimativno rjesenje za degenerativnu bolest diska je jedino fuzija ili umjetni disk, sto se danas izbjegava ili odgadja upravo tim metodama o kojima ja ovdje ponekad pricam).

Maja67, kakvog neurokirurga trebas, koji je tvoj problem?

Pozdrav

Maja67
26.03.2011., 13:13
Ayla ri, hvala ti. Uz dužno poštovanje, malo je najboljih.

Maja67
26.03.2011., 13:19
Hvala GSM. Oštećenje nerva poslije operacije kičme.

GSM
26.03.2011., 13:20
Ostecenje kao posljedica operacije, ili posljedica cekanja na operaciju? Dijagnoza prije operacije, kakva je bila operacija? Sve je to bitno za izbor doktora.

Maja67
26.03.2011., 13:35
ima ih više.. svatko će ti reči iz svog iskustva.....

[QUOTE=GSM;32606366]Ostecenje kao posljedica operacije, ili posljedica cekanja na operaciju? Dijagnoza prije operacije, kakva je bila operacija? Sve je to bitno za izbor doktora

Oštećenje nerva poslije operacije kičme, posljedica operacije.

Maja67
26.03.2011., 14:36

Ako dođeš do nekih saznanja, javi mi molim te, i mene muči taj problem.

grlja
29.03.2011., 01:14
Evo i ja da se javin..vec 2 godine ljecin protruziju diska l5/s1..sve moguce tretmane sqn provao ali nista nije pomoglo,sve je na nekin odrzavalo vec postojece stanje ali nije bilo napretka..ne zelim se ni dalje operirat te savjetujem sve da sacuvaju operaciju za zadnju opciju jer postoji mogucnost oporavka vjezbama..ja redovito i naporno vjezbam sa jednim kineziologom vec 9 mjeseci,razne cikluse treninga i najbitnije odmora..u kombinaciji sa jako dobrim kiroprakticarom svako mjesec,dva dana i maserom koji otklanja nakupine po tetivama i zivcu,ortopedski ulosci za cipele i najtvrdji madrac..savrsena kombinacija..nalazi pokazuju diskretno poboljsanje ali se oporavljan puno truda i volje san ulozija i isplatilo mi se,i dalje trpin bol ali radi napretka nekako izgeda lakse.nemojte se operirati moja preporuka ja san imao dogovoreno sve i odustao san ispred bolnice na dan operacije..falin bogu za taj dan sta mi je pomoga..sada iman 18 god,kada me uvatilo san ima 16 i nije bilo lako,i drustvo me odbacilo jer san na neki nacin invalidan ali skupija san snage i oporavljam se..preporucam svima tako..svevam mogu reci di i kako trebate,puno sam proucavao i na desetke knjiga procita..volia pomoc i vama jer nema doktora kod kojeg nisam bija i trtmana kojeg nisan prosa,a najbitnije je u glavi odluciti da se zelite oporavit bez obzira na sve i bez straha odma se stvari puno laakse cine..sada vec mogu i sjediti duze i cak ponekad odem trcati i super je osjecaj..volija bia i vama pomoc i ukazat da u vecini slucajeva laka rjesenja budu pogresna,tako je i sa operacijom..uz duboko postovanje prema doktorima smatram da je iz vise razloga pogresan potez..

ayla ri
01.04.2011., 14:10
Na to pitanje neces nigdje dobiti odgovor... Uzroci su razni, najcesce prirodni tijek zivota! Nekad diskovi "propadnu" i mladima, sto se ne moze povezati s nicim odredjenim, eventualno s poslom, stilom zivota, pusenjem, itd... Sve je to tapkanje u mraku.

Zbog toga sto se jasno ne moze definirati uzrok su izumljeni neki novi nacini lijecenja koji olaksavaju zivot i ublazavaju bol pacijentima s takvim problemima, ali bez agresivnih kirurskih tehnika (primjerice, ultimativno rjesenje za degenerativnu bolest diska je jedino fuzija ili umjetni disk, sto se danas izbjegava ili odgadja upravo tim metodama o kojima ja ovdje ponekad pricam).

Maja67, kakvog neurokirurga trebas, koji je tvoj problem?

Pozdrav

thx.... da sad ne idem natrag sve čitati please koji su to načini za ublažavanje boli...jer meni još ništa nije baš pomoglo

Maja67
01.04.2011., 23:02
thx.... da sad ne idem natrag sve čitati please koji su to načini za ublažavanje boli...jer meni još ništa nije baš pomoglo

Ayla ri, što se tiče problema sa "propadanjem" diskova, meni je jedan dr rekao da potražim pomoć reumatologa, pokušaj.

ayla ri
04.04.2011., 09:21
Ayla ri, što se tiče problema sa "propadanjem" diskova, meni je jedan dr rekao da potražim pomoć reumatologa, pokušaj.

da i meni su rekli.. idem drugi tjedan kod reumatologa a danas idem na MR vratne

Maja67
05.04.2011., 13:21
da i meni su rekli.. idem drugi tjedan kod reumatologa a danas idem na MR vratne

Ayla ri,
Ja sam uradila prije deset dana magnet cijele kičme ali zbog određenih razloga još ne mogu otići reumatologu.
Uradi magnet obavezno i otiđi dr. Ako ti nije poznato, ponesi mu uz nalaze magneta, laboratorijske nalaze, obavezno reumatološke nalaze, i ako imaš i nalaz dezintometrije, da vidi stanje koštane srži.
Ako ti nije problem javi mi šta ti je rekao. Srećno.

mmiško mali
08.04.2011., 14:40
U 7mj.2007.g.(sada imam 30 g) najednom su me zabolila leđa,i svakim je danom bilo sve gore i gore. Odlazila sam kod lijecnika i nista nije bilo bolje samo su svi govorili treba mirovati proci ce. tada sam napravita CT lumbalne kralježnicei diagnosticirana mi je hernija disca L/4-L5,L5/S1. s tim da je ovaj drugi bio kriticnij (8mm),Odmah me lijecnik uputio kod dr.Blajica (neurokirurg) O.B. ZADAR. On je odmah rekao da treba operirati,ja sam malo bila skepticna pa sam probavala i ljekove i vijezbe i kiropraktiku u nadi da ce biti bolje ,,ali sve uzaludno! Ionda sam se odlučila na operaciju i operirana sam u sijecnju 2010godine. i nakon operacije moje stanje je bilo bolje al bol nije potpuno nestala javljala sam se nekoliko puta svom neurokirurgu,al on je samo govorio "ja sam sve dobro naravio" i mora bit bolje. Nakon tog otisla sam u varazdinske toplice iz kojihsam izašla sa još vecim bolovima. I ponovno se javila svom neurokirurgu.I napravili smo magnetnu rezonanciju. na kojoj se vidjelo da je kod mene opet isti disk vani oko 5mm,međutim moj dr .je uporno tvrdio da je on sve dobro napravio na njegov upit dal me boli noga desna,koja me nije bolila prije operacije nego me ljeva bolila ja sam rekla da me ljeva noga boli,isto ko i prije, a desna neznatno malo .njegov odgovor je bio "gospođo da vi imate i trecu nogu vas bi bolila i ta noga"i poslao me doslovno vani iz ambulante! Nakon tog javila sam se u KB DUBRAVA,gdje mi je ponovno radjena MR jer se klinicka slika nije poklapala sa prvom naime Doktori su tvrdili da mene treba bolit desna strana a ne lijeva.Nalaz te MR u kb dubrava odudaro se sa mojim stanjem i moj je disc bio vani 5x8mm,nisu mi preporucili operaciju vec fizikalne terapije,nakon tog bolovi nisu u potpunosti prestali al je bilo podnošljivo .sve do sad sad sam vec mjesec dana skoro nepokretna bolovi su u leđima i lijevoj nozi ,napravila sam još jednu MR koja je pokazala da nema pritiska na korijen živca vec samo lagani pritisak na duralnu vrecu,a meni su bolovi gori nego prije operacije bila sam u biogradu na moru primila 10 boca infuzija i nista nije bolje a lijecnici nis samo me šalju od jednog do drugog! KOM DA SE JAVIM???? i dal mi netko može obijasniti tri nalaza moje MRu prvom disc vani 5mm,u drugoj 8mm,a sad gotovo da nema KAKO??a mene sad najvise boli??? i dal netko zna sta je HYPERTROFICNE SPONDILARTROZE 14-15,15 s1??? HVALA unaprijed!!

ayla ri
16.04.2011., 10:17
Ayla ri,
Ja sam uradila prije deset dana magnet cijele kičme ali zbog određenih razloga još ne mogu otići reumatologu.
Uradi magnet obavezno i otiđi dr. Ako ti nije poznato, ponesi mu uz nalaze magneta, laboratorijske nalaze, obavezno reumatološke nalaze, i ako imaš i nalaz dezintometrije, da vidi stanje koštane srži.
Ako ti nije problem javi mi šta ti je rekao. Srećno.

hej.. evo mene.. bila sam sa svim nalazima koje imam i sad moram napraviti dosta krvnih pretraga a kako u Rijeci nemaju reagensa za sve onda moram slati u zagreb.. ugl reumatologica misli da sam ja slučaj za imunologa jer imam niz neobjašnjenih zdravstvenih problema koji nikad nisu riješeni.. a mr vrata je ok.. bar nešto :-))

Maja67
16.04.2011., 22:34
hej.. evo mene.. bila sam sa svim nalazima koje imam i sad moram napraviti dosta krvnih pretraga a kako u Rijeci nemaju reagensa za sve onda moram slati u zagreb.. ugl reumatologica misli da sam ja slučaj za imunologa jer imam niz neobjašnjenih zdravstvenih problema koji nikad nisu riješeni.. a mr vrata je ok.. bar nešto :-))

Dočekala sam te konačno. Drago mi je da ti je MR u redu. Ali molim te možeš li mi reći ako ti ne stvaram problem koje su ti nalaze tražili, da znam da se lagano pripremam? Čuvaj se, biće dobro..

ljubica10
18.04.2011., 13:48
Pozdrav! Molila bi vas savjet u vezi diskus hernije vratne kralježnice. Naime, imam jake bolove i glavobolje, jako otežano gutanje i disanje, ne mogu više ni čitati i gledati TV što mi je jako smanjilo kvalitetu života. Uz diskus herniju ukliješten je živac, te se stvorila cista u kralježnici. Imam neprekidne upale i jake bolove u tome dijelu. Fizikalne terapije ni najmanje ne pomažu, a lijekove ne smijem uzimati zbog upale jednjaka. Je li imao netko sličnih problema i kako ih je riješio? Čula sam da nekima pomogne akupunktura, pa bi vas molila da mi navedete vaša iskustva s akupunkturom.

ayla ri
19.04.2011., 17:02
Dočekala sam te konačno. Drago mi je da ti je MR u redu. Ali molim te možeš li mi reći ako ti ne stvaram problem koje su ti nalaze tražili, da znam da se lagano pripremam? Čuvaj se, biće dobro..

pa ja sam radila u privatnoj klinici al preko uputnice i tražili su mi preporuku specijaliste za mr vrata, prijašnje nalaze mr-a, rtg slike i sl... uvijek isto traže

Toppolino
26.04.2011., 14:05
Poštovani....

Prije 3 godine dijagnosticirana mi je Hernija diska nakon CT-a u Vinogradskoj bolnici i preporučena mi je operacija na koju nisam otišao jer sam tad imao 24 godine i bilo me malo strah ići prčkat po kićmi...odjednom je bol prestala samo od sebe i to POTPUNO!! Nažalost prije 2 tjedna poslje nogometa bol se pojavila u doljnjem djelu kralježnice te je u zadnjih par dana prešla u desnu nogu ( jaki grčevi). Zanima me dali je bolje odmah otići na MR nego na CT...nekako mislim da je MR preciznija za moj slučaj al naravno i skuplja?? Molim pomoć!!

hernia55
01.05.2011., 11:40
Ja sam novi i dosta sam ovog unaprijed pročitao, pa me zanima Vaše mišljenje, jer imam za srijedu zakazani drugi pregled kod neokirurga.
Na poslu sjedim 8 sati, a u slobodno vrijeme sam trčao, plivao do prije cca 2 godine kad sam imao prometnu sa trzajnom povredom vrata i nakon toga smanjivao sportske aktivnosti do prošlog ljeta kad sam potpuno stao. Leđa su me "zaštekala" početkom rujna, ali sam vježbama i kozmodiskom funkcionirao do prije mjesec i pol kad mi je jedno jutro počela trnuti noga kod hodanja, sjedenja, vožnje, a najugodniji i opuštajuči položaj mi je na stolu.

Bil sam na MR i evo nalaza:

Dekstrokonveksna skolioza
Umjereno je izrazen degenerativni osteoartritis apofizarnih zglobova sa umjereno zadebljanim ligg flava.
Schromorlova hernija kaudalne pokrovne plohe trupa L3 kraljeska.
Desikacijska promjena intervertebralnog disla u razini L1-L2, te L3-S1.
- U razini L3-L4 intervertebralni je disk dorzokonveksno oblikovan "bulging" sa blazim utiskivanjem diska u kaudalni dio oba neuralna foramena.
- U razini L4-L5 dorzalna. desnostrana paracentralna protruzija intervertebralnog diska za 6 mm sa skracenim desnim lateralnim recesusom, kompresijom duralne vrece i dorzalno potisnutim neuralnim radiksom L5 desno.
- U razini L5-S1 dorzomedijalna proruzija intervertebralnog diska za 4 mm sa umjereno reduciranim prednjim epiduralnim prostorom.

Bio kod neokirurga i veli kak i fizijatar "imam velike sanse za operaciju".
Dogovorili smo se da ipak probam sa fizikalnom terapijom i tak imam još tjedan dana vjezbanja. Za sad je malo bolje, ali nije za normalno funkcioniranje.

Pitanje je: da li je potrebna operacija? Trebam još 10 godina raditi.

manjaa
10.05.2011., 17:19
I mom dragom se javio problem s diskom. iskočio mu je za 12mm. Dugo je čekao, pokušavao se riješiti bolova na sve moguće načine (akonpunktura, bioenergija, masaže svakakve, čak je odlazio k lječnici opće medicine koja ga je pikala injekcijama i punila tabletama protiv bolova). nažalost, nikaj nije pomoglo. U petak je primljen u bolnicu, napravljen mu je CT i preporuka lječniča: što hitnija operacija jer mu disk sve više pritišće živac što ima za posljedicu gubljenje osjeta u lijevoj nozi, petu i prste više ni ne osjeća.
Čitali smo na netu razna iskustvam i dobra i pozitivna, a i specijalista je preporučio hitnu operaciju dok se sve još više ne zakomplicira, a i ovako je već gadno. Operacija je ovaj tjedan u petak, ili najkasnije u ponedjeljak. Predviđanja doktora jesu, još pet dana ležanja u bolnici, pa još dva, tri tjedna doma, i min mjesec dana terapija u toplicama.

Nadamo se da će sve proći dobro.

GSM
10.05.2011., 21:46
@manjaa - sretno! U kojoj ste bolnici, koji doktor, koja metoda?

@hernia55 - Tesko je reci da li je potrebna operacija. Tvoj nalaz je zapravo "mali", no milimetri u dosta slucajeva nisu vazni vec simptomi koje ti milimetri uzrokuju. Najbolje dobra konzervativna terapija (fizikala terapija, mozda i izokinetika Cybex centar). Ukoliko ti ne bude dobro, bulging te protruzije na vise razina su idealne indikacije za PLDD tj lasersku dekompresiju diska. To je minimalno-invazivna operacija kroz iglu gdje se spalio unutrasnjojst diska te se protrudirani dio povuce nazad.

@Toppolino - iz ovoga sto kazes cini mi se da problem s vratom i donjim dijelom ledja nisu povezani. Preporucam MRI svakako ispred CT-a.

manjaa
11.05.2011., 16:43
@manjaa - sretno! U kojoj ste bolnici, koji doktor, koja metoda?

U bolnici u varaždinu je, mislim da je kod doktora Kudelića. Još čeka na operaciju. Iako mu je rekao da bi bilo najbolje operirati, nije sigurno kad će. Rekli mu najkasnije u ponedjeljak. Nije rekao kojom metodom.

cookiemonster
16.05.2011., 21:00
ne znam da li sam postala na pravom mjestu pa ću se ponoviti (pardon me)

može li mi tko objasniti o čemu se ovdje radi (ići ću naravno kod specijalista ali sam nestrpljiva).

dakle nalaz magnetne rezonance vratne kralježnice kaže:

kod MR pregleda vratnog segmenta kralješnice primjerena je visina trupova kralježaka koji su u alordozi uz održanu stražnju inkorporalnu liniju

početne degenerativne promjene i.v. diskova u segmentu C2-C3 i C5-C6 bez značajnijeg suženja i.v.prostora

U segmentima C3-C4 i C4-C5 nalazi se početna dorzolateralna osteofitoza desno s posljedičnim suženjem neuralnih otvora.

u segmentu C5-C6 nalazi se lijevostrana dorzolateralna protruzija diska koja je u kontaktu s ventralnim ramusom, bez kompresije medule.

kruno21
08.06.2011., 23:51
Ja sam bio 27.05 u petak na opreraciji L5-S1 5mm u ponedjeljak sam izašao iz KBC -Dubrava možda moj slučaj i nije tako težak ali sam se ipak odlućio na operaciju to samo nakon jednog pregleda kod doktora marakoviča koji mi je rekao da ta hrskvica i nema više svoju funkciju,a uvjerio sam se i sam nakon 28 terapija koje nisu ni malo pomogle za sada se dobro osječam čak malo i pretjerujem sa sjedenjem mada su mi rekli da ne bih smio puno sjediti sad sam doma i čekam da mi odobre varaždinske i post operativnu rehabilitaciju.
Moj savijet vama koji imate problema sa vratnom ili križima da probajte dogovoriti neuro kirurge u KBC-Dubrava, tamo još rade doktori kji su operirali i mog tasta prije deset godina moj neuro kirurg je mlađi čak je i moje godište ali mi se čini da su svi dobra ekipa koja radi dobar posao barem je meni moj napravio za sada.
imate ih na www.kbcdubrava imenom i prezimenom pa probajte.

hernia55
11.06.2011., 10:41
@hernia55 - Tesko je reci da li je potrebna operacija. Tvoj nalaz je zapravo "mali", no milimetri u dosta slucajeva nisu vazni vec simptomi koje ti milimetri uzrokuju. Najbolje dobra konzervativna terapija (fizikala terapija, mozda i izokinetika Cybex centar). Ukoliko ti ne bude dobro, bulging te protruzije na vise razina su idealne indikacije za PLDD tj lasersku dekompresiju diska. To je minimalno-invazivna operacija kroz iglu gdje se spalio unutrasnjojst diska te se protrudirani dio povuce nazad.

Hvala GSM.
Konzervativna terapija je ojačala mišiće, ali mi je noga (list i stopalo) počelo jače trnuti nakon dodatne terapije. Na početku terapije sam u bazenu nakon vježbi mogao lagano trčati, a nakon produžetka je to bilo sve teže, a pri kraju je problem bio i hodanje na prstima. Noga trne kod stajanja, sjedenja, a hodanje, samo par sto metara.
Dogovoreni termin operacije, ali neznam kojom metodom

GSM
11.06.2011., 10:53
Ja bi zbog svih Vas ovdje volio da znate kako Vas se operira i kojom metodom. Naime, to je jako vazno... Sretno!

p.s.
Osnovana je Udruga za bolesti kralješnice Spinoteka. Web još nije potpuno gotov, ali za osnovne potrebe pacijenata i osnovno informiranje je dobar.
www.spinoteka.hr

Jenny888
12.06.2011., 09:48
Znam da možda nije točan topic, ali molim nekoga tko je probao kiropraktiku vezano uz terapiju da mi bar na Pm javi otprilike u kojim granicama sežu troškovi.. čisto okvirno

Hvala

Poštovani....

Zanima me dali je bolje odmah otići na MR nego na CT...nekako mislim da je MR preciznija za moj slučaj al naravno i skuplja?? Molim pomoć!!

također mislim da je MR potpuniji dijagnostički pregled :mig:

kruno21
13.06.2011., 10:12

dobra ekipa ti je u KBC-DUbrava odijel neurokirurgije na petom katu:mig:tamo radi ekipa od prije deset godina mene je operirao mlađi doktor i mislim za sada da su dobar poso napravili imaš ih na vebu www. kbcdubrava

kruno21
13.06.2011., 10:33
Ja bi zbog svih Vas ovdje volio da znate kako Vas se operira i kojom metodom. Naime, to je jako vazno... Sretno!

p.s.
Osnovana je Udruga za bolesti kralješnice Spinoteka. Web još nije potpuno gotov, ali za osnovne potrebe pacijenata i osnovno informiranje je dobar.
www.spinoteka.hr

da ali to ti je za mene špansko selo kojom metodom ja nisam imao izbora ,terapija ne pomaže kiropraktika te lomi i namješta kosti uzme lovu a bol koja je uzrokovana u kralježnici i prenosi se u nogu je sasvim druga priča jer te ne boli kralježnica ko kod klasičnog presjecanja a da ne govorim o živcu koji je pod pritiskom i oštečuje se sve više svakim pokretom.Sve dok ti stopalo ne otpadna , moj tast je čekao sa tim 3 godine i na kraju imao dvije operacije a ostala je utrnjenost u nozi.i oslabljena funkcija stopala. moj živac je pokazao MNG da je isto oštečen ali nakon operacije oslobođen boli,stoga postavlja se osnovno pitanje spašavati živce ili kosti,jer kosti se same regeneriraju a za živce neznam

kruno21
13.06.2011., 10:41
Znam da možda nije točan topic, ali molim nekoga tko je probao kiropraktiku vezano uz terapiju da mi bar na Pm javi otprilike u kojim granicama sežu troškovi.. čisto okvirno

Hvala

također mislim da je MR potpuniji dijagnostički pregled :mig:

Da MR je potpuna slika gdje ti točno odrede položaj i pomake ako ih imaš naime ja sam radio obični rengen 2008,a nakon toga 2011 gdje je slika pokazala da se vidi degerativni pomak iz 2011 za oko 5mmu odnosu na 2008god,i po mišljenju radiologa bili bi dobro napraviti MR što sam i napravio a MR-je potvrdio u detalj cijelu priču ne samo snimanog dijela nego i drugih dijelova kralježnice i detaljne progresivne pomake.:rolleyes:po tim nalazima me doktor i operirao:kava:i za sada se osječam vrlo dobro

kruno21
13.06.2011., 10:47
U bolnici u varaždinu je, mislim da je kod doktora Kudelića. Još čeka na operaciju. Iako mu je rekao da bi bilo najbolje operirati, nije sigurno kad će. Rekli mu najkasnije u ponedjeljak. Nije rekao kojom metodom.

misli da se ne moraš brinuti evo i zašto ta operacija ti je kod njih rutinska otvore kožu razmaknu mišiče dođu do kralježnice i odreže dio diska koji je iskočio ne cijeli barem meni nakon toga te zašije pod šav stavi cijevčicu sa vakumskom bocom koja sukrvicu iz rane skuplja i suši ranu nakn tri do pet dana ideš doma jer je potreba za krevetima u bolnici velika:rolleyes:barem je meni tako bilo

GSM
14.06.2011., 12:14
Operacije kralješnice su sve samo ne rutinske. Zbog takvog razmisljanja, pretezito doktora, sindrom neuspjehe operacije kraljesnice ima oko 30% pacijenata....

kruno21
14.06.2011., 19:11
Operacije kralješnice su sve samo ne rutinske. Zbog takvog razmisljanja, pretezito doktora, sindrom neuspjehe operacije kraljesnice ima oko 30% pacijenata....

:eek:mogu se složiti sa tom tezom jer ako ti doktor ne pomogne dragi bog možda hoče i to na način da ti da snage da ostaneš normalan u molitvi i prebrodiš sa čistom vjerom,da ti se neče desiti ništa od siline ljekova koje piješ
za opuštanje mišiča i protiv bolova,moliš se da ne dobiješ kakav rak ili si zezneš probavni trakt sa ljekovima:rofl:a ne daj bože kakav rak dobiješ na želucu ili crijevima,ne znam da li smo svi svijesni koliko je to ljekova ja sam samo za sebe siguran da sam popio cirka 90 kom.IBRUPROFENA-600mg u granulama sa okusom naranđe i to samo u mjeseci pol dana:kava:a tu su još i zaldiari cca dvije kutije
kada više nije djelovao ibru profen.
moj tast me je rekao da je on znao sa svojom operacijom ne bi toliko čekao jer danas bi mu bila noga puno zdravija i ne bi imao trnce u noganma i osjet bi mu bio vrlo intenzivniji nego što ga sada ima,:s naime da operacija je vrlo riskantna za doktora a kamoli za pacijenta jer dok. gubi ugled a pacijent zdravlje a neuro kirurzi sa svojim znanjem ne bi smjeli zeznuti jedino ako im se desi a i to je moguče.zdrav razum je meni rekao da spašavati živac je potrebnije nego hrskavicu koja nemaviše funkciju

ljiljabt
13.07.2011., 23:08
Je li mi možeš reći šta su to ekstenzije i kako se to izvodi.Je li bolno i je li se izvode u donjem dijelu leđa
Hvala

Ekstenzije je zapravo istezanje kicme na jednoj spravi,radi se u lezecem polozaju sa dignutim nogama,zatim te vezuju oko struka da nema pomeranja,a ispod tebe je masina koja se podesava koliko da se siri,odnosno isteze kicmu.Nekima prija ova masina,ali mnogima i ne.Meni se nakon ekstenzije desilo da je bol tada koji je postojao samo u levom kuku i nozi,presao i na drugi ku i nogu.Tacno sam osetila kada je nesto skljocnulo i preslo i na drugu stranu.I nisam bila zadovoljna ovom terapijom,mnogi je izbevaju,kazu da je to zastarela metoda lecenja.Ali su se mnogi u bolnici i hvalili da im prija.Nakon ove terapije treba lezati 2 sata nepomicno.

Dvor_zg
17.07.2011., 21:35
Pozdrav svima,
sestra mi treba ići na operaciju diskus hernije,išla je u Vinogradsku kod dr.Damira Kovača,pa me zanima kakva su iskustva drugih koji su prošli operaciju kod njega,i isto tako mogla bi ići na operaciju na Rebro kod dr.Melade,pa sad neznam koji dr je kvalitetniji i kakva su iskustva lljudi koji su kod njih prošli operacije?Puno Hvala!Pozz

Dvor_zg
17.07.2011., 23:01
Pozdrav svima,
sestra mi treba ići na operaciju diskus hernije,išla je u Vinogradsku kod dr.Damira Kovača,pa me zanima kakva su iskustva drugih koji su prošli operaciju kod njega,i isto tako mogla bi ići na operaciju na Rebro kod dr.Melade,pa sad neznam koji dr je kvalitetniji i kakva su iskustva lljudi koji su kod njih prošli operacije?Puno Hvala!Pozz

u septembru
24.07.2011., 10:49
Ako se neko liječio u Poliklinici Lumbago u Zagrebu, može li mi prenijeti svoja iskustva, kakva je to metoda uspostavljanja dijagnoze i liječenja? Hvala.

GSM
24.07.2011., 13:34
Ovisno o dijagnozi. Sto te muci?

u septembru
01.08.2011., 21:51
Ovisno o dijagnozi. Sto te muci?
Čitajući njihov sajt stiče se utisak da uspješno rade nekom najnovijom dijagnostičkom i terapijskom metodom otkrivanja uzroka bola i njegovog otklanjanja putem blokada. Interesuje me, s obzirom na probleme i bolove u cervikalnom i lumbasakralnom dijelu kičme, zbog kojih imam preporuku da radim neurološka ispitivanja, a magnet ne ukazuje na određen problem, sem hernije diska C5 C6, i jake degenerativne promjene, da li je neko bio na toj vrsti dijagnostike i liječenja, da li je bolno, uspješno? Znam da se može ostvariti kontakt sa Poliklinikom, ali možda neko iz iskustva može dati neku riječ.
GSM hvala puno.

GSM
04.08.2011., 13:36
Nemam osobna iskustva s njima, tj. nisam se lijecio tamo.. Ali znam da rade posteno i korektno, a doktor je jako iskusan. Probaj, odi po drugo misljenje pa javi kako je proslo i koja je tvoja dijagnoza....

dolores13
09.08.2011., 15:57
[COLOR="Magenta"][/COLOR Evo mene opet , pozz svima , nakon 3 operacije ja i dalje nisam ok , juhce sam bila kod doktora poslije novog MR i sad mi kazhu da je jedina moguchnost ugradnja umjetnog prshljenja , da li je to iko radio i sta me cheka ? Ne znam shta da radim ali bolove vishe ne mogu da podnosim , pijem morfium 3 x dnevno po potrebi i cheshche , samo umanje bolove :(