PDA

View Full Version : Hernija diska - operacija kralježnice - da ili ne? [OBVEZNO PROČITAJTE PRVI POST!]

stranice : [1] 2 3 4 5 6

mali zmaj
20.01.2003., 00:01
Pravila postanja na temi "Hernija diska - operacija kralježnice - da ili ne?" - OBVEZNO PROČITATI PRIJE SLANJA POSTOVA!

Ova tema, kao uostalom i sve druge teme na pdf-u Zdravlje, usko je vezana uz službenu (konvencionalnu) medicinu, utemeljenu na znanosti. Nije dozvoljeno raspravljanje i/ili svjedočenje o uspješnosti alternativnih načina liječenja. Jedina iznimka jesu biljni preparati svih vrsta o kojima je dozvoljeno pisati uz službene metode liječenja (operacije, lijekovi, fizikalna terapija i sl.).

Prema tome, o kiropraktici nije dozovoljeno raspravljati, neovisno o tome koliko je nekome pomogla jer na ovom pdf-u raspravljamo o metodama liječenja koje koristi medicina utemeljena na dokazima (a tu spada, da ne bude zabune, i fizioterapija, ali ne i kiropraktika), a sve drugo (izuzev biljnih pripravaka) nije dopušteno te moderatori prekidaju takve rasprave, nebitno o tome što netko svjedoči jer za to postoji pdf Alternativno liječenje pa zainteresirani mogu tamo svjedočiti.

Jednako tako, najstrože je zabranjeno spominjati i raspravljati o homeopatiji, koloidnom srebru/srebrnoj vodi, MMS kapima, bioenergiji i ostalim alternativnim načinima liječenja.

Reklamiranje nije dozvoljeno. Slobodno preporučujte liječnike, fizioterapeute, biljne preparate, razmjenjujte iskustva o lijekovima, ali ne s ciljem zarade!

Kršenje ovih pravila rezultirat će sankcijama ovisno o procjeni moderatora (kartoniranje, brisanje upisa, baniranje).

Osim ovih pravila, na temi vrijede i sva ostala pravila pdf-a Zdravlje.

Zahvaljujemo na razumijevanju.

Moderatori pdf-a Zdravlje (3. veljače 2013.)
--------------------------------------------------------

Ima li itko iskustva s hernijom diska? (operacija/ne operacija... i zasto da i zasto ne???). Meni su to spomenuli kao soluciju jer nikako ne prolazi. Ili mozda netko zna nekog vraca da mi pomogne :s

Secundo
20.01.2003., 08:27
Alternativa moze biti konzervativna terapija, dakle bolesnicka gimnastika, fizioterapija, ucenje pravila za pokrete (kako ispravno dizati terete) i slicno. Traje mjesecima.

Operacijom se trenutno rijesis bolova i u svakom slucaju je indicirana ukoliko imas paralize (npr. ne mozes dignuti stopalo sa poda kada stojis na jednoj nozi), ukoliko su ti bitno smanjeni refleksi (kod koljena i iznad stopala), ukoliko znatno gubis osjecaj za dodir (vanjska strana natkoljenice odnosno potkoljenice) i ukoliko imas poteskoce kod mokrenja, t.j. inkontinenciju.

Razlozi protiv operacije su moguce dugorocne komplikacije do kojih dolazi kada se kicma destabilizira kod segmenta iznad operiranog, t.j. operirani segment gubi pokretljivost, a segment iznad njega to kompenzira, pa se prica ponavlja jedan kat vise. Takodjer se moze desiti da nakon ostranjivanja jednog djela diska isti kolabira, t.j. spljosti se, a usred toga se nastavci prsljenja pocnu dodirivati ("kissing spines"), sto je takodjer vrlo bolno.

Ukratko: Ovisi o simptomima i kako ih podnosis, a takodjer o alternativama. Postoji li mogucnost konzervativne terapije, npr. u toplicama?

Za koju god se mogucnost odlucis, budi spreman promjeniti malkice zivot. Ukoliko imas visak kila, zbaci ih, a ako se ne kreces dovoljno, morat ces to postepeno promjeniti i redovito se baviti sportom.

lahor
20.01.2003., 08:52
Neka ti operacija bude zadnje rjesenje, jer kad jednom krenes na operaciju.....

Discus hernia je jako sklona recidivima poslije operacije! Cak i neurokirurzi kazu kako je operacija zadnje rjesenje, kad konzervativna terapija ne pomogne.

Puno vjezbaj, nadji dobrog fizioterapeuta!

Tila
20.01.2003., 19:15
Ja ju baš imam! Javi mi se na PM pa ću ti ispričati svoja (friška) iskustva.

mimoza
21.01.2003., 17:17
mali zmaj kaže:
Ima li itko iskustva s hernijom diska? (operacija/ne operacija... i zasto da i zasto ne???). Meni su to spomenuli kao soluciju jer nikako ne prolazi. Ili mozda netko zna nekog vraca da mi pomogne :s
ja sam je imala s 30 godina L 4,5 i S1 lumbalni i sakralni dio. Nakon liječenja koje je trajalo tri mjeseca i terapije od 50-tak injekcija završila sam na operaciji. U bolnici sam bila 6 dana i nakon toga 3 tjedna na rehabilitaciju u toplice. To je bilo prije pet godina. Od onda nemam nikakvih problema.
:)

nika
23.01.2003., 16:37
obicno se operacija sugerira tek kada dodje do neuroloskih ispada. jesi li radio magnetsku i emg? (to su prilicno indikativni nalazi).
u svakom slucaju konzervativna metoda poput fizikalne terapije je najcesci izbor.

ja sam cula da se u dubravi operira discus hernia nekom "novom" metodom. zna li netko nesto o tome?

Tila
23.01.2003., 19:41
nika - mali zmaj ti je žemska... i mene je nick zbunio.

Ja sutra idem na EMG pa bumo vidili kaj me čeka.

Ako mislimo na isto, nedavno su ugradili prvi puta umjetni (silikonski) disk. U svijetu je do sada bilo tek 70-80 takvih operacija tak da su to još uvijek počeci i tko zna da li je to dobro riješenje.

lahor
23.01.2003., 23:58
Da, u KB Dubravi je prof. Kovac ugradio prvi u nas umjetni disk.

Apsolutne indikacije za operaciju su:
- smetnje mokrenja
- neuroloski ispadi
- neizdrzivi bolovi i poslije konz. th

mali zmaj
24.01.2003., 09:04
Tila, nadam se da je sve prošlo OK!!!

Za sada sam odustala od operacije, jer situacija ipak nije tako loša. Ustvari, najveći problem mi je dugo bolovanje jer radim intenzivno sjedeći posao.

obicno se operacija sugerira tek kada dodje do neuroloskih ispada. jesi li radio magnetsku i emg? (to su prilicno indikativni nalazi).
u svakom slucaju konzervativna metoda poput fizikalne terapije je najcesci izbor.

Ja sam napravila CT i EMG i rečeno mi je da je najizglednija operacija. Ali za sada se ne dam! :)

Tila
25.01.2003., 00:17
JA MRZIM EMG!:mad:

lahor
25.01.2003., 11:08
Uh, jel su ti ga radili s iglenim elektrodama? :(

Prespavaj, zaboravit ces....Mogu si misliti neugodnog osjecaja.

mali zmaj
25.01.2003., 11:40
JA MRZIM EMG!

I ja!!! :( Meni su suze bile na oči grunule :cry:

Tila
25.01.2003., 23:06
a ja sam imala graške znoja na čelu i dahtala ko pes!:mad:

ma kaj graške, krompire!:(

Tila
25.01.2003., 23:08
Zmajek, ne daj se!:top:

mali zmaj
10.02.2003., 07:07
Ma ne dam se ja samo tako. Evo skoro sam se izvukla :) .
Hvala svima na savjetima.
Tila, isto vrijedi za tebe.
Ne daj se :top:

mimoza
10.02.2003., 09:20
Tila kaže:
a ja sam imala graške znoja na čelu i dahtala ko pes!:mad:

ma kaj graške, krompire!:(
mene nije ništa boljelo... živac je bio toliko oštečen da nisam uopće ništa osijetila....

mali zmaj
10.02.2003., 22:44
mimoza kaže:
mene nije ništa boljelo... živac je bio toliko oštečen da nisam uopće ništa osijetila....

I kako je to završilo? :eek:

mimoza
11.02.2003., 08:40
mali zmaj kaže:
I kako je to završilo? :eek:
oštečenje živca je bilo oko 90%, bolovi neizdrživi, primila sam više od 50 injekcija, pila sam tablete protiv bolova (narkotike) tri mjeseca sam hodala na štakama jer na lijevu nogu uopće nisam mogla stati....
obavila sam CT i nakon toga sam operirana. bila sam pet dana u bolnici i poslije tri tjedna u toplicama.

hirondelle
02.05.2004., 10:39
disk hernia... postoji naprijed jedna tema vezana za protruziju diska, mene zanimaju iskustva mlađih ljudi (meni je iskočio disk u 29oj, prije 5 godina), zapravo htjela bih čuti kako se nosite s ovim problemom (navodno sve raširenijom bolešću danas)... ja vježbam (statičke vježbe na podu) i to mi jako puno pomaže, vježbe su broj 1! Sad mi se stanje pogoršalo (težak ruksak, selidbe), idem na terapije, razmišljam o kupnji tens-a... kiropraktičar? operaciju nikako ne želim (a ta riječ se stalno provlači za vrijeme mojih posjeta liječnicima) :(

lahor
02.05.2004., 13:56
Kiroprakticar ne, ali probaj s Pilatesom, savrsen je za ledja. I vjezbe na lopti za ledja. I ne zanemari trbusne misice, oni moraju biti u ravnotezi s ledjnim. Gdje ides na terapiju?

TENS je ok, a jel bas tako gadno da ti treba? Mislim, korisna je to stvar za imati u svakom slucaju, isplati se uzeti.

Meni iskoci tu i tamo, ali se odmah reponira pa nemam prevelikih problema - dva - tri dana bolova. Dogodi mi se pri naglom pokretu fleksije+rotacije ledja. Inace su mi ledja u ocajnom stanju, sto je ironicno s obzirom na zanimanje koje cu imati za par mjeseci. Ali, drzim ja to pod kontrolom.

Operacija ne, ako ikako mozes bez nje. Naime, nakon operacije postoji dobra sansa da se problemi vrate.

Vjezbaj, pazi kako dizes teret, dobar krevet i opet sto vise vjezbanja :)
Za sjedenje koristi loptu, tjera da se uspravnije drzis.

hirondelle
02.05.2004., 15:31
Na terapije (tens) idem u Vinogradsku (toplo preporučujem, isključivo na odjel odmah tamo gdje je EMG i fizijatri). Kod mene je gadno jer je disk iskočio do polovice kanala (tako nekako), prije 5 godina sam imala jedno mjesec dana nesnosne bolove u desnoj nozi po cijele noći. Nakon struje bolovi nestali 6i dan, bila sam luda od sreće (i nikad neću zaboraviti medic. sestru Mateu koja je bila krajnje profesionalna). Sad razmišljam da si kupim tens, ali sam s novcima nak-nap (osobito sad nakon što sam iskeširala 2/3 tempur kompleta)...ali za tens sam emotivno vezana :top:
Zadnja 4 mjeseca imam povremene bolove u obje noge, i najviše me šokiralo da me lijeva (s kojom nisam imala nikad problema u ovih 5 godina) počela boljeti nakon 3eg dana terapije (rastezanje na stolu na kojem ti potkoljenice pričvrste na dio koji se digne; to je izgleda bilo pomaknulo disk i on sad izgleda 'šeće' lijevo-desno). Kupila sam loptu, radim te vježbe na podu, očekujem tempur, i ..... tvrdoglavo/naivno vjerujem da će sve nekako ići u pozitivnom smjeru :moli:

Vilko
02.05.2004., 16:40
hirondelle kaže:
disk hernia... postoji naprijed jedna tema vezana za protruziju diska, mene zanimaju iskustva mlađih ljudi (meni je iskočio disk u 29oj, prije 5 godina), zapravo htjela bih čuti kako se nosite s ovim problemom (navodno sve raširenijom bolešću danas)... ja vježbam (statičke vježbe na podu) i to mi jako puno pomaže, vježbe su broj 1! Sad mi se stanje pogoršalo (težak ruksak, selidbe), idem na terapije, razmišljam o kupnji tens-a... kiropraktičar? operaciju nikako ne želim (a ta riječ se stalno provlači za vrijeme mojih posjeta liječnicima) :(

Oh, moja omiljena tema!
Jutro je kod mene u Australiji ,a ujutro moram u bolnicu!

Dotle mislite samo pozitivno ...sve drugo ce se srediti.

:top: :) ;) :cool:

valnea
02.05.2004., 21:12
hirondelle kaže:
disk hernia... protruziju diska

tko i kakvim postupcima moze to dijagnosticirati?

lahor
02.05.2004., 21:19
Klinickim pregledom, magnetskom rezonancom i mijelografijom.

Najtocniju sliku daje magnetska rezonanca.

lahor
02.05.2004., 21:22
hirondelle kaže:
Na terapije (tens) idem u Vinogradsku (toplo preporučujem, isključivo na odjel odmah tamo gdje je EMG i fizijatri). Kod mene je gadno jer je disk iskočio do polovice kanala (tako nekako), prije 5 godina sam imala jedno mjesec dana nesnosne bolove u desnoj nozi po cijele noći. Nakon struje bolovi nestali 6i dan, bila sam luda od sreće (i nikad neću zaboraviti medic. sestru Mateu koja je bila krajnje profesionalna). Sad razmišljam da si kupim tens, ali sam s novcima nak-nap (osobito sad nakon što sam iskeširala 2/3 tempur kompleta)...ali za tens sam emotivno vezana :top:
Zadnja 4 mjeseca imam povremene bolove u obje noge, i najviše me šokiralo da me lijeva (s kojom nisam imala nikad problema u ovih 5 godina) počela boljeti nakon 3eg dana terapije (rastezanje na stolu na kojem ti potkoljenice pričvrste na dio koji se digne; to je izgleda bilo pomaknulo disk i on sad izgleda 'šeće' lijevo-desno). Kupila sam loptu, radim te vježbe na podu, očekujem tempur, i ..... tvrdoglavo/naivno vjerujem da će sve nekako ići u pozitivnom smjeru :moli:

Struja sluzi samo za gasenje pozara, ona smanjuje simptome, ali ne pomaze kod uklanjanja uzroka problema. TENS takodjer, ali zbog svoje jednostavnosti ga mozes primjenjivati i kod kuce. Cijena je oko 500 kuna. Jedino sto istinski moze pomoci je kineziterapija, odnosno terapijsko vjezbanje.
Pozitivno razmisljanje je pola puta do ozdravljenja, nemoj odustati od vjezbanja i svaki dan provodi vjezbe doma i nakon zavrsetka terapije.

cincilator
03.05.2004., 14:53
Moj stari je imao problema sa diskom od 28 godine, a u 42 je završio na operaciji kičme. Najprije mu je malo smetao pa bi se pazio nosio nekakve pojaseve i sl., pa je onda odlazio i kod kiropraktičara itd. Uglavnom disk možeš vratiti kada nije ispao van (kao kad imaš knjige složene jedne na drugoj), ali kad skroz ispadne onda nema više nazad bez operacije.
Drugo: taj se disk dere (od stalnog micanja - iskakanja), a ljepljiv je ko smola a oštar ko staklo, i tako ti komadići ti se ljepe između ostalog i za živce u kičmi i lagano ih rezuckaju, a ako ih precvikaju nije dobro (mom starom skoro).
To ti nije za zajebanciju.

takozvani
03.05.2004., 22:27
Uff,zvuci gadno...

Mene tolko boli u donjem dijelu leđa da jedva hodam u zadnje vrijeme,mozda je vrijeme da napokon posjetim doktora da vidim dal je disk izletio ili kaj vec

lahor
03.05.2004., 22:44
Jesi dizao velike tezine?

takozvani
04.05.2004., 02:25
Ma jesam,kad treniram u teretani barem tri puta tjedno.
Al mene su znala bolit ledja još prije desetak godina,više ni sam ne znam od kada to vucem

lahor
04.05.2004., 05:41
Vidis, i meni je teretana dosta "pripomogla". Cucnjevi pod opterecenjem su najgori po kraljesnicu.

cincilator
04.05.2004., 07:16
takozvani kaže:
Uff,zvuci gadno...

Mene tolko boli u donjem dijelu leđa da jedva hodam u zadnje vrijeme,mozda je vrijeme da napokon posjetim doktora da vidim dal je disk izletio ili kaj vec

Ako ti noge trnu onda bolje odi kod doktora što prije.
Kad ti je kičma sjebana, onda kada dižeš teret (bilo u teretani ili negdje drugdje) ne smiješ dizati ništa iz pregiba več se moraš sagnuti i dizati iz čučnja (leđa držati ravno)
btw: ne mora ti biti disk ako te bole križa to ti može biti upala išijaldičnog živca (išijas). Imao sam slične simptome nakon preforsiravanja (nepravilnog rada) u teretani.

hirondelle
04.05.2004., 10:14
Slažem se da je pozitivno razmisljanje pola puta do ozdravljenja, vježbanje mi je svakodnevica, reiki isto dobro dođe (energija). Mislim/vjerujem da i dobar bioenergetičar može uvelike pomoći

lahor
04.05.2004., 14:27
cincilator kaže:
Ako ti noge trnu onda bolje odi kod doktora što prije.
Kad ti je kičma sjebana, onda kada dižeš teret (bilo u teretani ili negdje drugdje) ne smiješ dizati ništa iz pregiba več se moraš sagnuti i dizati iz čučnja (leđa držati ravno)
btw: ne mora ti biti disk ako te bole križa to ti može biti upala išijaldičnog živca (išijas). Imao sam slične simptome nakon preforsiravanja (nepravilnog rada) u teretani.

Ne mora biti disk ako bole križa, ali ne upali se zivac sam od sebe nego ga disk obicno pritisne i zato boli.

Pallas
04.05.2004., 14:49
cincilator kaže:
ne mora ti biti disk ako te bole križa to ti može biti upala išijaldičnog živca (išijas)

Dobronamjerni komentar, ako smijem. Ishijadicni zivac, ishijas.

lahor
04.05.2004., 15:02
Tko zna, zna :)

Ja bih jos toga dobronamjerno komentirala, ali zaista nemam sad vremena.

Vilko
04.05.2004., 17:02
lahor kaže:
Tko zna, zna :)

Ja bih jos toga dobronamjerno komentirala, ali zaista nemam sad vremena.

Kao po obicaju imamo mnogo tema sa istim pitanjima ,mnogo savjeta kao i krivih /dobronamjernih savjeta/.

Moje misljenje je da je jos uvijek najbolje prepisati /pastati uvod i tada otvoriti i nastaviti sa pitanjima i savjetim, kao i iskustvo od razlicitih osoba.Zadnji koji smo imali imao je mnogo IMAGE kao i linkova ,a sada opet se pocinje nanovo?

:W

:) ;) :cool:

takozvani
04.05.2004., 23:13
lahor kaže:
Vidis, i meni je teretana dosta "pripomogla". Cucnjevi pod opterecenjem su najgori po kraljesnicu.

Ja nikad ne radim čučnjeve,al ima još dosta kandidata od vježbi za sje.... leđa :)

Najgore sam ih potrgao prošle godine i to dok sam radio triceps (french press)

Ruda
01.02.2005., 19:32
Otišao sam na pregled jer sam imao užasne bolove (išijas), a doktor veli: ukliješten živac, sa pomakom diska, operiraj, može se samo još više pogoršati.
U petak sam operirao kralježnicu, evo me napokon doma, osječam se super, ne boli ništa.

xxGaladrielxx
01.02.2005., 19:59
Ruda, Ruda, pa zakaj avatar ne promjenis??? vis da ti zdravlju skodi :D

Ruda
03.02.2005., 12:49
xxGaladrielxx kaže:
Ruda, Ruda, pa zakaj avatar ne promjenis??? vis da ti zdravlju skodi :D
Viš, viš, to mi nije palo na pamet:D

IGoR_2803
11.04.2006., 13:52
uh! ja sam zakasnio jedno 2 god... bio sam na operaciji prije 5 godina (discus hernia) neznam točno koji segment, ali mislim nesto L4,5 ... anyway to je bilo prije 5 godina, sad imam 21... zanima me da li ima neko kome su se simptomi ponovno javili. do sada je sve bilo super nakon operacije, ali zadnjih godinu, dvije nisam dovoljno aktivan tjelesno, i sad me opet boli. manjim intenzitetom ali boli... pa me malo frka...

Vilko
12.04.2006., 10:54
Moji bolovi su 7/24...35 godina, dvije laminectomy & spinal stenosise 1972 & 2004.
O svemu na ovim linkovima;

KRIZOBOLJA (http://www.forum.hr/showthread.php?t=48580)

Vilko: 35 godina borbe s bolestima, lijekovima, terapijama. (http://www.forum.hr/showthread.php?t=114795)

Mixfruit
23.08.2006., 16:58
Imam 20 godina, i discus herniju već nekoliko godina. Bavio sam se rukometom ali bolovi su bili preveliki. Zanima me mogu li se u budućnosti nadati uopće sportu, ima li nade ili da jednostavno odustanem. hvala

nefretiti00
10.11.2006., 09:02
Voljela bih da se jave forumaši koji su ovo prolazili pred koju godinu i podijele iskustva s nama "friškijima" (a naročito da nas ohrabre :kiss: ).
Je li istina da kod ovog problema nema smisla fizikalnu terapiju provoditi kontinuirano duže vrijeme bez prestanka (osim vježbi) jer onda izostane očekivani efekt?

MalaMala
16.11.2006., 23:09
Imali tko, da je imo ili da če imati treči put operaciju diskus hernije? Ja imam več treču, nemam pojma kaj napravit?

zlix
13.02.2007., 23:28
Ima li neko od vas da je operisao herniju ?

Gdje ste to radili il ako poznajete nekoga da je se izljecio od hernije , molim vas de malo informacija.

Hitno mi je ! :s

Ivan M.
14.02.2007., 06:56
moj kompa operirao je kod dr. Gnjidića u Vinogradskoj prije 10 godina i sad je ok..

nefretiti00
14.02.2007., 06:59
Može se, ukoliko nema hitnih indikacija za operaciju, probati sa fizikalnom i plivanjem, znam ljude kojima je padalo stopalo, pa su se tako izvukli (između ostalog i 2 doktora). No to je individualno i svakako treba odlučiti o terapiji/operaciji u dogovoru sa dr.
U Zg - Trauma (referentni centar), Rebro, Dubrava.

ninator
04.03.2007., 15:03
da,operirana sam prije 3 tjedna u Vinogradskoj kod dr.Kovača

anakadabra
18.03.2007., 19:54
Dragi moji,

imam 28 godina. Prije 5 mjeseci mi je dijagnosticirana discus hernia L4i5. Probala sam puno toga i ništa ne pomaže. Čak su mi savjetovali i operaciju. Liječnik u Njemačkoj mi je rekao da potražim pomoć u nekim toplicama u Hrvatskoj. Navodno je čuo da su neke posebno dobre za tu vrstu bolesti ali nije mi znao reći točno koje. Tražila sam po netu vec dva dana i pronašla sam između ostalih: Krapinske, Tuheljske, Stubičke.... E sad, kako znati koje su najbolje? :misli:
Molila bih ako netko zna ili ima iskustva s toplicama da mi pomogne!

Unaprijed zahvalna :s ,
Ana

mouse
19.03.2007., 07:39
Dragi moji,

imam 28 godina. Prije 5 mjeseci mi je dijagnosticirana discus hernia L4i5. Probala sam puno toga i ništa ne pomaže. Čak su mi savjetovali i operaciju. Liječnik u Njemačkoj mi je rekao da potražim pomoć u nekim toplicama u Hrvatskoj. Navodno je čuo da su neke posebno dobre za tu vrstu bolesti ali nije mi znao reći točno koje. Tražila sam po netu vec dva dana i pronašla sam između ostalih: Krapinske, Tuheljske, Stubičke.... E sad, kako znati koje su najbolje? :misli:
Molila bih ako netko zna ili ima iskustva s toplicama da mi pomogne!

Unaprijed zahvalna :s ,
Ana

Moja mama redovito ide u Daruvarske (a i operirala je kralježnicu L4i5)i sve najbolje o njima!
Usput, ja imam problema sa kralježnicom već par godina i sve mi je gore...zanima me kakve simptome si imala jer ja nisam išla još liječniku ali ovaj tjedan ću ići jer mi je svaki dan sve gore, pa da čujem kako se to manifestiralo kod tebe?

baka
19.03.2007., 13:20
Abrakadabra, rekla bih Varaždinske.No, isto tako su dobre i ostale. Manje, više (uz toplice imamo i Thallassotherapiu Opatija i Thallassotherapiu Crikvenica - nemaju veze jedna s drugom, osim imena!) svi se bave svim tim "reumatsko/koštanim" problemima. Bitno je donijeti sobom nalaze i slike da fizijatar na prvom pregledu odredi koje terapije.

anakadabra
19.03.2007., 17:13
Moja mama redovito ide u Daruvarske (a i operirala je kralježnicu L4i5)i sve najbolje o njima!
Usput, ja imam problema sa kralježnicom već par godina i sve mi je gore...zanima me kakve simptome si imala jer ja nisam išla još liječniku ali ovaj tjedan ću ići jer mi je svaki dan sve gore, pa da čujem kako se to manifestiralo kod tebe?

E ovako, meni ti je to počelo u jedanaestom mjesecu prošle godine i prvo me uhvatilo u donjem dijelu kičme da bi onda nakon par dana bol u kičmi nestao ali se zato munjevitom brzinom proširio na desnu nogu. I to tako što me je prvo počelo boljeti u kuku (kao da me guza boljela) zatim je sišlo sa vanjske strane koljena i lagano se spuštalo cijelom dužinom noge i to sa vanjske strane sve do nožnih prstiju. Bol je postala nepodnošljiva i to bol u kombinaciji sa "mravinjanjem" odnosno trnjenjem. Teško mi je sjediti, hodati a najteže stojati na jednom mjestu. U fazi sam kada mi više skoro ni ne pomažu lijekovi kao što su brufen, voltaren dexomen, naklofen itd... a progutala sam ih toliko da me strah što će biti sa mojim želudcem.
Koliko sam ja shvatila svoju doktoricu bol uvijek silazi u noge. E sad jeli to desna ili lijeva ili su obje zavisi od položaja odnosno od mjesta gdje je i kako discus pritisnuo nerv.
Ja sam svoj nalaz MRI poslala jednom liječniku u Nurnberg i on mi je savjetovao da prvo probam sa tri tjedna toplica pa ako ne bude bolje tek onda operacija. On kaže da zna puno slučajeva koji su se na taj način uspjeli riješiti bola.
Ako još nešto mogu pomoći slobodno mi se javi na mail: anakadabra@yahoo.com

Sve najbolje,
Ana :top:

anakadabra
19.03.2007., 17:16
Abrakadabra, rekla bih Varaždinske.No, isto tako su dobre i ostale. Manje, više (uz toplice imamo i Thallassotherapiu Opatija i Thallassotherapiu Crikvenica - nemaju veze jedna s drugom, osim imena!) svi se bave svim tim "reumatsko/koštanim" problemima. Bitno je donijeti sobom nalaze i slike da fizijatar na prvom pregledu odredi koje terapije.

E baka, i ja sam danas čula da su Varaždinske najbolje. Istina poprilično su skupe ali Bože moj kad se mora mora se!

baka
20.03.2007., 11:13
Sretno! :)

xanas
20.03.2007., 12:19
Imam istu dijagnozu i simptome kao ti ( i još par drugih dijagnoza, ali u ovom slučaju nebitnih).Ja sam odlazila u toplice u Sloveniju, u Olimje ( bivše Atomske toplice) i na terapiju u našu bolnicu. Operirat se nedaj dok god možeš hodati, jer su te operacije jako riskantne. Za vrijeme mog zadnjeg napada šest mjeseci sam vukla nogu, bila je posve drvena. Tri put su me htjeli operirati, a ja nisam dala. I sretna sam sada i ja i oni zbog toga. Od tada je prošlo par godina, normalno hodam uz povremene tegobe.
Pazi, moraš se jako paziti. nema dizanja tereta , nema opterečivanja kičme, dugotrajnog sjedenja ili što je najgore dugotrajne vožnje. One mikrovibracije koje proizvodi automobil u pokretu su kao dinamit za herniju. Znači, odi u toplice, masiraj se, struja, ultrazvuk i laser ( laser je do sad najbolji način otklanjanja boli - barem ne moraš piti tonu jakih lijekova). Nakon toga, oprez u svakodnevnom životu, prepusti dio poslova i drugima a ti radi samo ono što ti kičma dopušta.Kad ti kaže da legneš, ti legni na pola sata pa makar cijeli svijet stao zbog toga. Još nešto, nemoj nikako se umrtviti i ne kretati. Nema cjednevnog ležanja, biti će ti samo gore. Meni je najviše pasalo lagano hodanje, a najteže mi je bilo stajati na mejstu ( znači, rješi se peglanja). I dan danas, probudim se ukočena, kad prohodam mi je puno bolje.Ako se budeš pazila, još dugo ti operacija neće biti potrebna.

anakadabra
20.03.2007., 12:27
Imam istu dijagnozu i simptome kao ti ( i još par drugih dijagnoza, ali u ovom slučaju nebitnih).Ja sam odlazila u toplice u Sloveniju, u Olimje ( bivše Atomske toplice) i na terapiju u našu bolnicu. Operirat se nedaj dok god možeš hodati, jer su te operacije jako riskantne. Za vrijeme mog zadnjeg napada šest mjeseci sam vukla nogu, bila je posve drvena. Tri put su me htjeli operirati, a ja nisam dala. I sretna sam sada i ja i oni zbog toga. Od tada je prošlo par godina, normalno hodam uz povremene tegobe.
Pazi, moraš se jako paziti. nema dizanja tereta , nema opterečivanja kičme, dugotrajnog sjedenja ili što je najgore dugotrajne vožnje. One mikrovibracije koje proizvodi automobil u pokretu su kao dinamit za herniju. Znači, odi u toplice, masiraj se, struja, ultrazvuk i laser ( laser je do sad najbolji način otklanjanja boli - barem ne moraš piti tonu jakih lijekova). Nakon toga, oprez u svakodnevnom životu, prepusti dio poslova i drugima a ti radi samo ono što ti kičma dopušta.Kad ti kaže da legneš, ti legni na pola sata pa makar cijeli svijet stao zbog toga. Još nešto, nemoj nikako se umrtviti i ne kretati. Nema cjednevnog ležanja, biti će ti samo gore. Meni je najviše pasalo lagano hodanje, a najteže mi je bilo stajati na mejstu ( znači, rješi se peglanja). I dan danas, probudim se ukočena, kad prohodam mi je puno bolje.Ako se budeš pazila, još dugo ti operacija neće biti potrebna.

Xanas, hvala ti puno na svjetima!
Ovaj tvoj post mi daje nadu da bi i ja mogla proći bez operacije!

:top:

kalymero
23.03.2007., 12:35
Ima li neko od vas da je operisao herniju ?

Gdje ste to radili il ako poznajete nekoga da je se izljecio od hernije , molim vas de malo informacija.

Hitno mi je ! :s
Ja imam discus herniu L4/L5 i L5/S1 doktori predlagali operaciju,ali ja se nedam jer je operacija zadnje.Idem na bazen i plivam bar dva-tri puta sedmicno,vozim brdski bicikl,i radim vjezbe za jacanje i bol u ledima .Vjeruj osjecam se ok.Bol se dosta smanjio osjecam ga po malo na promjenu vremena i kada dugo sjedim..Kolega je operisao prosle god.herniu dis.ali izgleda da mu se javila na drugom mjestu.Pozdrav.

Cassi:)
31.05.2007., 13:05
Dijagnosticirana mi je discus hernia L4-5 prije 2 mjeseca...
Bolovi su poceli ima 10mj...prvotne dijagnoze su bile isijas, nerazgibanost itd...Simptomi - kao sto ste opisali..Kriza, pa "straznjica" zatim desna noga... Kako sam isla na fizikalnu terapiju tako su mi bolovi bili sve gori i gori. Naravno, tek sam kasnije saznala da sam pogorsala stanje vjezbama (naravno koje je doktor mi preporucio). Kad sam dosla u stanje da su bolovi bili nepodnosljivi i da je vrag odnio salu, otisla sam u Zagreb i dosla nekako do najboljeg neurokirurga koji nije sebi mogao doci zasto sam tako dugo cekala na operaciju. Prije mjesec dana me operirao, vratio disk na mjesto i evo spremam se u toplice za koji dan. Moram reci da je operacija prosla savrseno. Vec 2 dan sam hodala. Sve normalno mogu raditi. Problema nije bilo nikakvih. Operacija je bila rizicna ali minimalno. No, sve je bilo rizik a najveci rizik je bio ne ici na operaciju. Cekanje sve ovih mjeseci mi je unistilo neke zivce desne noge i to je najveci problem discus hernije a ne sama kraljeznica. Zivci pate. Operacija diska je danas vise manje rutinska. I sad znam da sam pogrijesila sto sam cekala i odgadjala i sad me uredno cekaju bolovi u desnoj nozi, tj ne bolovi nego cu osjetiti te zivce na promjenu vremena, kad se naprezem puno...Uglavnom, spasila sam se operacijom!!! Sad stojim normalno, hodam...Savijam nogu! Radim sve bez da osjecam ista...Osjecam se kao preporodjena! Svi koji ste imali bolove kao ja, znate kako je neizdrivo ali kad se jedno jutro probudite bez bolova - osjecate se kao novi. Operacija me spasila! Ima slucajeva kada se disk moze vratiti terapijom, sve ovisi koliko vam je van iskocio. Dobro se raspitajte koliko je vani, nemojte cekati da jos ode i dodatno uzrokuje probleme!

DENI071
07.04.2008., 15:50
Ima li itko saznamja ili iskustva vezana za operaciju diskus hernie (discuc hernia), minimalno invazivnom metodom? To se odnosi na one zahvate koji se odnedavno ( od veljače) izvode u Dubrovniku od ekipe doktora Gepsein-a iz Izraela. Sve što sam uspio pročitati na netu je iz izvora bolnice i samih doktora što naravno u dobroj mjeri može biti propaganda. Zato još jednom molim ako ste sami prošli tu operaciju ili poznajete nekoga ko je, javite mi kako je prošla operacija, koliko traje, jesu li bolivi prošli odmah (ako jesu) ili smanjenje boli traje dulji period (koliko) - da znam dali da predbilježim oca koji već 9 mjeseci boluje od diskus hernie a bol se odražava u lijevoj nozi. Hvala

la dona Quijote
20.04.2008., 19:04
in medias res: mama mi mora ići na operaciju kralježnice zbog hernije diska. Radi se o čišćenju kralježnjaka koji je pukao i iz kojeg je iscurila tekućina koja se u njemu nalazi. Odgađala je tu operaciju koliko god je mogla, pila je svakakve lijekove (koji su joj uništili cijeli probavni trakt) - ali sada se ona više ne može odgađati - došlo je do toga da joj više ništa ne pomaže. Osjeća strašne bolove u nozi, a jučer joj je utrnulo stopalo radi čega je završila u bolnici. Operaciju smo odgađali jer je relativno mlada,tj. premalda za operaciju (52 god) - a rečeno nam je da kada čovjek jednom ode na tu operaciju, nakon nekoliko godina mora ići ponovo, čak su neki spominjali da znaju ljude koji su se morali podrvgnuti toj operaciji i po 4 -6 puta.
Ovim putem bi zamolila sve koji znaju nešto o tome ili su se sami podvrgli operaciji kralježnice da mi se jave i da napišu nešto o svojim iskustvima. Je li operacija pomogla ili, čega se svi zapravo bojimo, odmogla. Tj. je li oporavak dugo trajao i je li se stanje popravilo. Je li istina to da se do kraja života moraš podvrgavati operacijama.
Naime, od 3 liječnika specijalista - svaki ima svoje mišljenje, pa se pacijentu - laiku teško odlučiti za bilo koju opciju ako prije toga ne sagleda sve strane. problem je u tome što liječnici-specijalisti jedan drugog nazivaju idiotima - rečenice tipa 'koja vam je budala to savjetovala' samo mogu odmoći, već ionako zbunjenom i zabrinutom pacijentu. :confused:

chani
21.04.2008., 14:49
ako mogu priupitati; hernija se ne vidi na rentgenu samo na magnetskoj r. ?

cleas
21.04.2008., 15:30
pozdrav! evo informacija iz prve ruke. bila na operaciji discus hernije vratne kralježnice c5-6. imala užasne glavobolje i vrtoglavice godinama, bolovi u lijevoj ruci.neurokirurg savjetovao operaciju čim prije jer bi u protivnom slijedila nepokretnost, a imam 44 god. operacija prošla ok, oporavak koma, mislila sam da nikad više neću biti normalna (malo i psiha stradala od silnih bolova), no hvala bogu sad je super. u 5.mjesecu će biti godina dana i sve je 5. ako se mora-mora se. ne mogu reći da u bolnici nije bilo ljudi koji su po drugi puta bili na operaciji , ali kaj se može. ak se ne ide na operaciju postoji šansa da se ozlijedi leđna moždina.

la dona Quijote
22.04.2008., 13:08
ako mogu priupitati; hernija se ne vidi na rentgenu samo na magnetskoj r. ?

da, naravno, moraš ići na magnetsku rezonancu..

la dona Quijote
22.04.2008., 13:12
pozdrav! evo informacija iz prve ruke. bila na operaciji discus hernije vratne kralježnice c5-6. imala užasne glavobolje i vrtoglavice godinama, bolovi u lijevoj ruci.neurokirurg savjetovao operaciju čim prije jer bi u protivnom slijedila nepokretnost, a imam 44 god. operacija prošla ok, oporavak koma, mislila sam da nikad više neću biti normalna (malo i psiha stradala od silnih bolova), no hvala bogu sad je super. u 5.mjesecu će biti godina dana i sve je 5. ako se mora-mora se. ne mogu reći da u bolnici nije bilo ljudi koji su po drugi puta bili na operaciji , ali kaj se može. ak se ne ide na operaciju postoji šansa da se ozlijedi leđna moždina.

ok..hvala na informacijama iz prve ruke..znači, sve je ok? bolovi su prošli? jesi možda razgovarala sa ljudima koji su došli po drugi put u bolnicu na operaciju? da li se desi ista stvar ili je onda 10 puta gore (jači bolovi, oduzetost?)? I još jedno pitanje - koliko dugo ti je trajao oporavak? zahvaljujem... :s:s

cleas
23.04.2008., 09:21
ma sad je sve ok. naravno funkcija vratne kralježnice je 20% smanjena, ali nema više onih stravičnih bolova i tableta. kod mene je oporavak trajao oko 4-5 mjeseci, no kod lumbalne je kraći i brži. a kaj se tiče "ponavljača" nije im bilo gore, bol je bol i onog časa dok traje je koma. moj šogor se operirao (lumbalni dio) i sad je super i jako se brzo oporavio, nakon toplica je bio super.ali moram reći, ne da te plašim, ali jedna kaj je bila samnom u sobi- njoj operacija nije uspjela pa sad mora ponovo (doktor je nekaj zeznuo). no to ti je loša sreća. nije lako odlučiti se na to ali mene je toliko bolilo da mi je bilo više svejedno hoću li se uopće probuditi iz narkoze, samo da prestane boliti.

la dona Quijote
23.04.2008., 09:33
ma sad je sve ok. naravno funkcija vratne kralježnice je 20% smanjena, ali nema više onih stravičnih bolova i tableta. kod mene je oporavak trajao oko 4-5 mjeseci, no kod lumbalne je kraći i brži. a kaj se tiče "ponavljača" nije im bilo gore, bol je bol i onog časa dok traje je koma. moj šogor se operirao (lumbalni dio) i sad je super i jako se brzo oporavio, nakon toplica je bio super.ali moram reći, ne da te plašim, ali jedna kaj je bila samnom u sobi- njoj operacija nije uspjela pa sad mora ponovo (doktor je nekaj zeznuo). no to ti je loša sreća. nije lako odlučiti se na to ali mene je toliko bolilo da mi je bilo više svejedno hoću li se uopće probuditi iz narkoze, samo da prestane boliti.

hvala :s ma sad je i svejedno, jer kaže da bolovi ipak prolaze..i da će rađe trpit bolove ako opet dođu - kao nemože si priuštiti da na 4-5 mjeseci 'izađe iz stroja', ..po meni je to najgore rješenje, ali pojma nemam kak bi se ja osjećala i kako bi ja odlučila da se radi o mojoj kralježnici...:ne zna: :ne zna: uglavnom, hvala na savjetima ..i drago mi je da ti se je stanje popravilo ...:top:

Mile50
27.04.2008., 18:49

Kakva ti je sad pokretljivost vratne kralježnice? Jesi li operirana u Zagrebu?

lavicaaa
27.04.2008., 20:28
Evo i nekoliko informacija od mene...zbog discus hernie lumbarnog dijela kralježnice sam u studenom 2006.(sa 27 god.) imala sam prvu operaciju, u prosincu 2006.- drugu, a u travnju 2007.- treću.
Nakon svake operacije sam se vrlo brzo oporavila, sveukupno sam bila na bolovanju i mirovanju (ne strogom) 6 mjeseci.
Bolove sam imala skoro 20 god. (kao mala sam pala i slomila zadnji kralježak), oni koji nisu to osjetili, neznaju kaj znači kad boli kralježnica...tako da je operacija bila jedini spas.
Treba znati i to da kod operacije postoji rizik da pacijent ostane nepokretan, meni su npr. kod prve operacije prerezali živac od desne noge, a kod druge su živac od lijeve noge priklještili novim diskom, tako da sam morala na treću da mi oslobode taj živac.
Ali happy end na kraju...nemam nikakvih bolova, sa nogama je sve ok, mogu se baviti bilo kojim sportom...uglavnom, ja sam jako zadovoljna :cheer:

cleas
29.04.2008., 09:39
Kakva ti je sad pokretljivost vratne kralježnice? Jesi li operirana u Zagrebu?

jesam u zgb sam operirana u novoj bolnici. sad je ok. skoro sam ko nova, samo ne mogu predugo biti u položajima koji opterećuju vratnu kralježnicu. i trebala bih raditi vježbe koje sam naučila u toplicama, a ja ništa.

HEEYAH
22.05.2008., 09:54
I sam imam problema sa išijasom (još nisam napravio sve pretrage pa ne znam da li je u pitanju hernija ili nešto drugo), pa me zanimaju informacije od svih onih koji po tom pitanju imaju nešto za napisati, imam 29 godina pa me posebno zanimaju iskustva onih koji su isto imali u otprilike istom razdoblju, posao mi je pretežno sjedeći, nastojim se kretati i baviti se sportom (prije je tu bilo tenisa, intenzivnog bicikla) sada manje jer me bolovi sprečavaju...Kada se zalegnem na lijevu (bolnu) stranu ili ležim na leđima ne mogu spavati od boli koja se javi unutar pola sata-sat...pa eto svi koji imaju iskustva pišite...btw i sam sam čuo za zahvat u Dubrovniku pa vi koji znate nešto više-pišite!

windbag
22.05.2008., 22:45
Dijagnoza je bila Discus hernia L3L4 L dex extraforaminalis. Prije pola godine operisao sam se (op.zahvat:disectomia L3L4 transforaminalis L dex).
Na ovo sam se teško odlučio, ali bol (u desnoj nozi) je bila više neizdrživa. Nikakvi lijekovi mi nisu pomagali, a injekcije protiv bolova su samo kratkotrajno djelovale. Danas nemam neku bol, ali je uvijek prisutna neka ukočenost i povremeno zatezanje u desnoj nozi. Ne nosim ništa teško i ne radim fizičke poslove jer mi smeta(bol se vraća), pomalo vježbam vježbe sa rehabilitacije.Dugotrajno sjedenje, dugo hodanje mi isto smeta. Diskus hernija je bolest modernog doba, pa vjerujem da dosta ljudi ima sličnih problema.

Sviba
25.06.2008., 14:17
Pozdrav svima,

Zamolio bih da moderatori ne shvate stavljanje ovog linka kao nekakvu reklamu jerbo mi je nužan da predočim ljudima što me zanima. One koji imaju problema s kralješnicom molim da pažljivo pročitaju opis metode za uklanjanje hernije iz navedenog linka.

http://www.alphaklinik.de/cr/hoogland/diagnose/bandscheibenvorfall

Zanima me odgovor ljudi sa sličnim tegobama koji su eventualno operirali herniju diska.

Jeste li čuli za takvu metodu?

Jel radi to netko u Hrvatskoj?

Što mislite o tome?

Zahvaljujem na ozbiljnim odgovorima i komentarima.

lana10
25.06.2008., 18:50
ne znam puno, ali ću se raspitati pa ti pošaljem u PM

pantaghana
10.08.2008., 21:00
mislim da nesto slicno rade u bolnici u dubrovniku

http://www.kraljeznica.com/joom/index.php?option=com_content&task=view&id=37&Itemid=68

http://www.bolnica-du.hr/clanak1.php?id=263

čvarkožder
26.08.2008., 11:45
Imam herniju diska 10-12 mm na L5-S1, trpim stalne bolove već mjesecima, preporučen mi je operacijski zahvat, pa me zanima ima li tko iskustva s ovim "laserašima" u Dubrovniku.
Hvala.

Mea xx
10.11.2008., 13:10
Bok svima,problem je moja majka kojoj je dijagnosticirana discuc hernia,ne znam točno koji su kralješci u pitanju.Bila je na operaciji prije 17 god,sada ima 53,zbog ne pažljivog načina života to joj se vratilo ,konkretno danas je bila kod fizijatra i doktorica je rekla da nije dobro,uglavnom u srijedu je naručena ko neurokirurga pa će se znati dalje,tj da li će na operaciju ili ne znam koja je opcija dalje,uglavnom jako me strah.Da li netko ima sličan slučaj ili možda poznaje nekoga tko je proživio slično?Svaka informacija mi je dobro došla.

holbela
17.11.2008., 09:25
Dobar dan dragi moji. Evo da vam ispričam moj slučaj,naime ja sam 2 puta operirala discus hernia i nisam dobro. Imam 44 god a prvi puta sam op 98 god kad sam imala 33 god a druga je bila 2004 god.Zbog toga sam otišla i u mirovinu.Mi iz slav broda odnosno naša bolnica ima ugovor sa Daruvarskim toplicama tako da mi poslije op idemo tamo.Ja sam oduševljena sa Daruvarskim toplicama.Jednom sam uspjela dobiti mimo op i to sam tražila Varaždinske.Ma ljudi moji to je nebo i zemlja.Toliko sam se razočarala da vam ne mogu reći.Samo daruvarske i najbolje.A sada nažalost ako nisi operiran više nema toplica,nedaju nego samo poslije operacije.Eto tako je ,pa vi sada vidite.To je moj slučaj.Lijep pozdrav svima.

prilika
17.11.2008., 10:14
Moj tata je bio krajem prošle godine u Krapinskim toplicama radi diskus hernije i dosta mu je pomogla terapija koju je tamo primao. Prije nego što je išao u toplice teško je hodao, jako ga je bolilo i hodao je samo sa štapom. Poslije toplica nema više nikakvih problema, iako i sam zna da mu se to može ponovo javiti. Nije išao na operaciju iako su mu je neki doktori predlagali kao jedino rješenje.

Moja baka je išla prije 8 godina zadnji puta u Varaždinske toplice. Ona je tamo bila donekle zadovoljna i činilo joj se da lakše hoda nakon terapije u toplicama. Jedino što su joj zadnji puta slomili mišić na ruci, odosno mišić podlaktice joj je puknuo. Ne znam kako su to uspjeli, da li kod masaže ili ju je netko jako primio za tu ruku. Poslije toga nije više išla u toplice. Inače je htjela ići baš u Varaždinske toplice jer je od tamo bila rodom.

Antonio1987
21.12.2008., 09:23
dobar dan ljudi

imam pitanje ,znaci u donjem dijelu leđa mi je iskocila nekakva kvrzica ,mekana ko da je puna vode neke,i to imam zadnih 7,8godina ,ali sad ju cesce primjecujem i kad radim vjezbe ledja kad se misici napumpaju onda je ta kvržica ,tvrđa i malo veća ,sad dali je to disc hernia ili ne??

može pomoc??

hvala vam svima

mariola259
03.01.2009., 13:42

ovako ja sam operirana 2005. prvi put, 2007. drugi put a sad trebam opet... Tako da kad jednom kreneš to može biti loše.... a i ne mora biti npr. evo moja mama je operirana prije 12 godina i nikad više nije imala nikakvih tegoba. Tako da to je jako individualno. Moj savjet je alternativa. Ja ih znam više, znam jednog u Zagrebu, u Požegi ali najviše mi je pomogao jedan iz Maglaja u BiH tako da ako ti nije predaleko odi tamo. Ja sam iz Zg pa idem k njemu jer je odličan. Ako te još što zanima javi se privatnim porukama

delgirl
09.02.2009., 21:46
ja sam herniju dobila 2003., a sad imam 25 god :( L4-L5, disk je dosta izletio, kaže moj doktor da je to jedan od muzejskih primjeraka hernije :) uglavnom, bolovi se protežu najviše u lijevi kuk i nogu, hvataju me grčevi u toj nozi i sl.
Te kobne 2003. me bolilo ko svi vrazi, jedno vrijeme se nisam mogla micati, a onda sam krenula na fizikalnu terapiju, i nakon toga na pilates, a par puta sam bila kod kiropraktičara, i moram vam reći da se osjećam odlično. Bol nije nestala, ali vodim normalan život. Već 3 godine idem redovito na pilates, radim one vježbe koje smijem (nikako ne one gdje se leđa previše izvijaju) i sve dobro. Također puno vremena provodim pred komjuterom, i mislim da je vrlo važno svako malo se ustati i malo se protegnuti.

Znam da će me to pratiti cijeli život (najviše me strah trudnoće :(), ali ja ću probati što duže bez operacije, pa dokle ide - ide.

luci
12.02.2009., 15:34
već 7 godina mi je dijagnoza diskus hernija.uklješten mi je živac L4/L5
cijela vanjska strana lijeve noge stalno mi je ukočena.i osjećaj tupe boli.zadnjih mjesec dana imam velike bolove u križima i jako me boli peta i taban.ujutro jedva ustajem iz kreveta.mlada sam i možda još ima nade da to spasim.noge su mi hladne čitav dan.strah me operacije.to je zadnje što bih učinila.ne vježbam istina je,ali ni neznam dali bi mi to vježbanje upošte pomoglo.molim nekoga sa sličnim problemom da mi da savjet.od sutra krećem 3 put tjedno kod fiziotarapeutice.pa da vidimo dali će to pomoč

luci
12.02.2009., 16:25
bok svima.evo baš da se nadovežem na ovaj topić.i ja imam dijagnozu d.hernija. uklještenje L4-L5 živca.problemi traju već 7 godina.sada imam 34,unazad mjesec dana mogu reći da je bol neizdrživa.bole me križa i sve mi udara u lijevu nogu.trne mi noga (vanjski dio)i jako me boli peta i stopalo.čepići voltaren baš i ne pomažu. ne vježbam to je istina.neznam dali bi mi to pomoglo?već to vućem i navikla sam živjeti stim kad ne boli.uvijek je prisutna ta tupa bol i osjećaj nelagode od stražnjice prema koljenu i niže.stalno me lovi grč,pa čak i dok vozim mi se zna dogoditi da moram izaći iz auta i protegnuti nogu.ali uvijek je u pitanju lijeva noga.trnci mi u prstima ne dozvoljavaju da nosim svakakvu obuću.imam filing kao da su mi kamenčići u cipeli.pitanje je dali će mi fiziotarapeutica pomoći.krečem od sutra.ct napravljen

luci
12.02.2009., 16:28
poslala sam temu na oba dva topića.nemogu više od bolova u križima.što da radim.dali bi kiropraktičar pomogao?

delgirl
12.02.2009., 17:26
Vježbanje bi ti sigurno pomoglo. Kad ojačaš trbušnu i leđnu muskulaturu, kralježnici je puno bolje :) Samo nemoj raditi one vježbe koje ti uzrokuju bol ili nelagodu. Eh, i samo da te upozorim pošto su moji problemi slični, da su mene kad sam počela vježbati hvatali grčevi u lijevoj nozi tijekom izvođenja nekih vježbi - sada se to događa jako, jako rijetko. Sretno :)

Termination
12.02.2009., 18:56
poslala sam temu na oba dva topića.nemogu više od bolova u križima.što da radim.dali bi kiropraktičar pomogao?

Pametnije ti je prvo napraviti neurološke i radiološke pretrage pa provjeriti je li stanje za operaciju ili za fizikalnu terapiju...

Het
13.02.2009., 15:53
nije ginekoloski problem..selim..

trebor
13.02.2009., 20:11
1. topica sa diskus hernijama ima svako malo. Ne znam zašto se malo ne potraži nego se odmah ide otvarati novi.

2. prije ikakve fizioterapije mora se napraviti neurološki/neurokirurški pregled pa onda najčešće MR tog dijela kralježnice pa na kraju obavezno EMG koji se često i zaboravlja ali je od presudne važnosti.

3. Tek ako se tu dobije dozvola za vježbanje, može se raditi. Nemoj se zezati sa razvlačenjem/vježbanjem bolesne kralježnice koja prethodno nije izdijagnosticirana.

spajam sva 4 topica istog naziva u jedan pa tražite što je čije....

nagual1
23.04.2009., 13:47
Bio na operaciji prije 6 godina, (sada imam 46), dijagnoza je bila diskus hernia L5,L6, s tim da su meni diskovi popucali, bolilo je nepodnošljivo, ali doslovno, nisam se mogao micati, preležao na trbuhu 14 dana, ma cijelo s***nje, odlazak na WC je bila prava pustolovina :mad:

Operiran sam u KB Dubrava, operirao me dr.Vilendečić (hvala mu za sve!!!!, vrhunski neurokirurg i ljudina!!!), nakon toga rehabilitacija 6 mjeseci u Varaždinskim toplicama, imao jednu jezivu reakciju na terapiju i od onda zdrav k'o dren, ništa ne boli, sve mogu napraviti, jedino ne teglim hrpu vrećica iz dućana odjednom, nego, onak, malo-pomalo.

Poslije me bolilo još malo nekih 2 mjeseca i nakon toga je prestalo.

Sada me boli kada se mijenja vrijeme, uzmem Ibuprofen 600 i to je to.

Vježbe radim redovno ujutro, prije posla, to je već takva rutina da i ne razmišljam o tome, 5 vježbi sa 5 ponavljanja, gotov sam za 15 min.

Kod mene nije, na žalost, bilo alternative, no moj dobar prijatelj već godinama pati zbog iste stvari, probao je sve živo - i fizikalnu, i struju, i bio-energetičare.

Nakon mjesec-dva opet sve po starom, sve dok se jednog dana nije mogao dignuti iz kreveta:flop:, ni micati nogama :horor:

Uglavnom, ide na operaciju slijedeći mjesec, držim mu fige:-))

Sorry na dugom postu!

maaa
26.04.2009., 12:47
tu možeš pomoć samo ti sama sebi, ja sam bila kod pustih kiropraktičara, fizioterapeuta...samo bezveze trošila lovu, šepala sam godinu dana i nisam virovala da ću od tih vježbica počet osjećat nogu, ali pomoglo je, svaki dan vježbe, ujutro i navečer, a popodne ili plivanje ili bicikla...sad me isto često boli, ali bar ne šepam,a i nije lako s takvim bolovima prisilit se na vježbanje.

delgirl
28.04.2009., 09:32
tu možeš pomoć samo ti sama sebi, ja sam bila kod pustih kiropraktičara, fizioterapeuta...samo bezveze trošila lovu, šepala sam godinu dana i nisam virovala da ću od tih vježbica počet osjećat nogu, ali pomoglo je, svaki dan vježbe, ujutro i navečer, a popodne ili plivanje ili bicikla...sad me isto često boli, ali bar ne šepam,a i nije lako s takvim bolovima prisilit se na vježbanje.

Slažem se

holbela
29.04.2009., 06:59
Lijepi pozdrav svima!!!
Evo da vam se javim,jer nažalost imam iskustva s hernia disci...ja sam već dva puta operirala kralježnicu,dakle kod mene je problem taj da mi diskus izađe van i kako ja hodam tako ga mrvim.Pri operaciji mora svaki komadić pokupiti.Prije prve operacije sam bila jako u strahu od iste,pa sam dugo trpila bolove i zamalo ostala u kolicima,jer ti komadići su mi toliko istanjili živac da su mi dani odlučivali da ga prekinu i da ja završim u kolicima.Sreć moja da nisam išla kod nekog alternativca,jer da jesam on kad bi počeo čupati pokidao bi mi i tu nit živca.
Želim vam poručiti,da ako liječnik predlaže operaciju,da je ona onda sigurno potrebna,jer neće oni rezati bez veze u to budite sigurni.Ako odgađate ono što je neminovno,može vam samo ostati trajna posljedica,i kod mene je ostala,desna noga mi je(odnosno živci u desnoj nogi)utrnuta,nemam osjećaj u njoj.Zamislite ovo,gledam kako mi komarac stoji na nozi,a ja ništa,apsolutno ništa ne osjećam,pa čak ni kasnije da me svrbi ili bilo šta drugo,dakle osjećaj na nuli.A sve je to posljedica moga odgađanja operacije,ali sad je kasno misliti na to.Sretna sam da hodam,pa kako tako...
Evo,dragi moji,ako sam vam imalo pomogla,drago mi je,ako ne,žao mi je...
Lijepo vas pozdravljam,ako netko želi znati nešto više slobodno neka pita,bilo ovdje,bilo na PM!!!!

maaa
29.04.2009., 17:32
koliko traje oporavak nakon operacije, nakon koliko se možeš vratit na posa i je li istina da se dva mjeseca ne smi sjedit, samo ležanje i šetnja

holbela
29.04.2009., 18:11
Nikakva dva mjeseca...ja nisam sjedila dok nisam došla u toplice,a to ti je u pravilu oko mjesec dana od operacije.Da točno je da se ne smije sjediti,sve sjedenje se svodi na ono na wc šolji i tako jedino smiješ,zato što ti tamo guza visi,a ne sjediš na njoj i ne nabijaš kralježnicu,odnosno pršeljenove.A koliko traje oporavak,to ti nitko ne može reći,jer je kod svakoga drugačije,to je individualno.Kod mene su recimo bile jako velike tegobe,težak oporavak,poslije prve operacije sam bila sam bila 3,5 godine na bolovanju,a poslije druge 3godine.A isto tako imam kolegicu koja je samnom operirala kad sam ja imala prvu operaciju i koja je počela raditi nakon 6 mjeseci,i radi i dan danas i kaže da kao da nikada nije ni operirala,tako se dobro osjeća,tako da ti je to zaista individualno.
lijepi pozdrav!

maaa
30.04.2009., 14:58
Nikakva dva mjeseca...ja nisam sjedila dok nisam došla u toplice,a to ti je u pravilu oko mjesec dana od operacije.Da točno je da se ne smije sjediti,sve sjedenje se svodi na ono na wc šolji i tako jedino smiješ,zato što ti tamo guza visi,a ne sjediš na njoj i ne nabijaš kralježnicu,odnosno pršeljenove.A koliko traje oporavak,to ti nitko ne može reći,jer je kod svakoga drugačije,to je individualno.Kod mene su recimo bile jako velike tegobe,težak oporavak,poslije prve operacije sam bila sam bila 3,5 godine na bolovanju,a poslije druge 3godine.A isto tako imam kolegicu koja je samnom operirala kad sam ja imala prvu operaciju i koja je počela raditi nakon 6 mjeseci,i radi i dan danas i kaže da kao da nikada nije ni operirala,tako se dobro osjeća,tako da ti je to zaista individualno.
lijepi pozdrav!

Hvala!
uf nadam se da do operacije neće nikad doć. mislim da bi isti sekund ostala bez posla da mi u firmi saznaju da imam problema s kičmom, i bez prošlog sam posla ostala jer im, kako su mi rekli,ne treba šepavi radnik...

holbela
30.04.2009., 19:04
Jako žalosno,ako je tako,ali ja ipak mislim da preće zdravlje nego posao,jer kad bi nedaj bože ostala u kolicima,ko bi te tek onda gledao...razmišljaj i tako malo,pa onda odluči!!!
Lijepi pozdrav i sretno!!!

sexyspru
27.06.2009., 18:53
Helooo,

Imam jedno pitanje, moj dragi imao je problema sa discus herniom skoro tri godine, prvi put je disk izasao za 4mm i rekli su mu da nikako ne ide na operaciju, nakon godine dana stanje se pogorsalo i disk je izasao za još pet milimetara te je sada vec opasno pritiskao zivac, prosli smo sve moguce kiroprakticare (kratkotrajno je pomoglo), dok doktori nisu rekli da je to zaista gotovo za operaciju.
I to smo odradili, operacija je uspjesno prosla, sada je to eto tri tjedna od operacije i do sada je sve bilo normalno, on puno lezi, zapravo jako se malo krece, jedino sto radi su one rehabilitacijske vjezbe kje su ih ucili u bolnici.
Problem je taj sto su njemu sad pocele opet trnuti noge, da li ima ko kakvo iskustvo nakon operacije, je li to normalno ili ne!! :((((

Termination
28.06.2009., 15:33
Helooo,

Imam jedno pitanje, moj dragi imao je problema sa discus herniom skoro tri godine, prvi put je disk izasao za 4mm i rekli su mu da nikako ne ide na operaciju, nakon godine dana stanje se pogorsalo i disk je izasao za još pet milimetara te je sada vec opasno pritiskao zivac, prosli smo sve moguce kiroprakticare (kratkotrajno je pomoglo), dok doktori nisu rekli da je to zaista gotovo za operaciju.
I to smo odradili, operacija je uspjesno prosla, sada je to eto tri tjedna od operacije i do sada je sve bilo normalno, on puno lezi, zapravo jako se malo krece, jedino sto radi su one rehabilitacijske vjezbe kje su ih ucili u bolnici.
Problem je taj sto su njemu sad pocele opet trnuti noge, da li ima ko kakvo iskustvo nakon operacije, je li to normalno ili ne!! :((((

Nažalost dosta ljudi se žali na trnjenje u ekstremitetima nakon operacije kralježnice. Medicina na to nema konkretnog odgovora. Pitanje je samo kad će se povući. Nekome se povuče nakon par mjeseci a nekome nakon par godina. Tu čovjek ne može ništa. Jednostavno pokušati ignorirati tj. naučiti živjeti s tim i reć sam sebi "bolje i to nego oni bolovi..." Žalosno je ali je tako...

trebor
28.06.2009., 15:51
Prolaps diska je stanje koje se susreće sve češće. Što je tome razlog? Vjerojatno ritam života, puno stajanja, sjedenja, grbljenja nad kompom....tko će ga znat...

Kako god, osim simptomatologije, kod ovog stanja mora se proći neke dg metode prije odluke o operaciji. Problem ovdje je što dva stručnjaka za isti slučaj mogu imati dva oprečna mišljenja ovisno o doktrini koje zastupaju.
Bez obzira na simptomatologiju i nalaz MRa ( koji je danas standard u dijagnostici ) prije odluke o operaciji svaki operater koji drži do sebe MORAO bi bolesniku napraviti i EMG donjih ekstremiteta. Tek EMGom se dobiva kompletan uvid kolika je, ajmo je tako nazvati, šteta koju trpi ili je izložen korijen spinalnog živca kojeg je dislocirani disk odnosno njegov fragment stisnuo. Odnosno na temelju EMGa operater puno bolje može procjeniti koliko je neko stanje hitno ili nije hitno za operitati...
Sama operacija nije neki SF zahvat koji "samo neki" znaju izvesti. Tu se i dolazi do odgovor ana pitanja zašto neki i nakon operacije nakon kraćeg ili duljeg vremena imaju i dalje problema. Naime, nakon operacije, gdje su rezana kojekakva tkiva i gdje je nakon extrakcije diska sve natrag šivano...naprosto nitko ne zna kako će cijeljenje kod svakog ponaosob ići odnosno hoće li ožiljno tkivo koje se neminovno stvara nakon operacije, svojim rastom uzrokovati nove probleme bolesniku. Pri tome je ( skoro ) sasvim svejedno dali je operater Paladino ili neki neurokirurg/ortoped iz provincije ( slikovito rečeno )....

Bolni sindromi osim farmakološko-analgetski tretmana valja tretirati i nekim od metoda koje se već dugi niz godina prakticiraju u Ambulantama za liječenje boli koje ima danas svaka bolnica. Pokušajte tamo...

edit: jedna napomena...unatrag nekoliko godina svojevrsni hit na ovoj tematici je ići se operirati u Dubrovnik kod nekih izraelskih kirurga koji tamo dolaze i svojom "operacijom" u roku odmah "liječe" ljude...Da ne idem u detalje, ne nasjedajte na takve priče bez prethodne konzultacije sa svojim neurokirurgom/ortopedom jer etoda koju oni rabe sve je samo ne nepoznata i ima svoju usku indikaciju i ni u kom slučaju ne pomaže svakome sa ovim problemom.

Schmeiser
02.07.2009., 15:34
Pozdrav ljudi,ovako treniram atletiku,šprinter sam,treniram oko 2 godine i imam 16 godina,prije 2 mjeseca jedno jutro nakon treninga prijasnjeg dana sam se samo probudio i skuzio da mi je tesko hodati,ujedno taj prvi dan bol je bila najveca,nije bila takva da ne mogu hodati,ali je boljelo...i tako nakon par dana malo se smirilo ,i reko ja,ajde idem ja trening pa da vidimo,i okay...radio ja trbusnjake,sklekove,benč nista ne boli,kad sam se ja poceo istezati ,tj pojedine vjezbe istanja ne sve znalo je GADNO boljeti,a sto je najvaznije u atletici,bol je bila veoma velika kod trcanja,ali ne laganog trcanja koje mogu raditi,nego sprinta,radi se o ljevoj nozi,kad dignem jako nogu i napravim sa njom nesto eksplozivno ona se sva zgrci i pocne me jako boljeti,iz prva smo mislili da se radi o ozljedi loze koja je cesto povreda kod nas,pa sam isao na masaze koje mi je klub omogucio,isao sam jedno mjesec dana,medutim nikakvog pomaka,dok mene masazerka nije pitala di meni zapravo pocinje ta bol,onda sam se ja ustao,poceo se malo istezati i skuzio da bol pocinje iz gornjeg dijela straznjice i prebacuje se na cijelu nogu,ona mi je rekla da bi tu mogao biti u pitanju "išijatikus" i pitala me dal sam bio na slikanju,ja sam reko nisam,nakon toga otisao sam prvo kod ortopeda koji mi je prepisao "ketonal" tablete i reko mi je "ne brini sinko nije to nista" i proslijedio me na fizikalnu terapiju fizijatrici,ona me poslala na rengen snimanje ,otisao sam tamo i dobio ovakav nalaz

"Standardne i funkcionalne snimke L-S kralježnice
Obzirom na uputnu dg (išijas) nije uputno slati pacijenta na funkcionalne snimke ako se radi o akutnoj bolesti.
Reducirana je fiziološka lordoza.
Dorpozicija trupa L4 na L5 za 3 mm.
Primjerene visine trupova kralježaka kao i širine i.v.prostora.
Rascjep stražnjeg luka Sl segmenta.
Asimetrija položaja kod snimanja.

Inklinacija i reklinacija su diskretno limitirane u donjim lumbalnim segmentima. Prije opisana dozopozicija trupa L4 na L5 je bez promene te nema znakova instabiliteta.
Primjerena je mineralizacija"

i rekla je fizijatrica nakon ovog da ovo sto je pokazao taj nalaz nije nista ozbiljnog i da bi se uz fizikalnu terapiju mogao baviti sportom,medutim rekla je da ona ne ocekuje mnogo od rengena i rekla je da prvo obavim tih 14 dana fizikalne terapije,evo imam jos 4 dana ,medutim nije mnogo pomogla,i dalje da idem nesto dizati,brzo trcati ,pokusam se sagnuti dolazi do bolova ,rekla je da ako nakon 14 dana nece biti bolje,onda me salje na CT jer kao tamo moze dubinski sve vidjeti,i onda sam je ja pitao na sta sumnja ako ne pomogne terapija,onda kaze "diskus hernija" ,meni u pocetku nije bilo jasno sta je to kad u zivotu nisam imao ni jednu ozljedu ozbiljnu do sada,nisam pusio,pio,slomio nesto ikada,uglavnom zivio sam 101% sportski zivot,atletika,tu i tamo plivanje,bicikl non-stop ,medutim isto tako dosta vremena provodim i za stolcom i kompom(jbg ga) ,i evo onda sam poceo malo pretrazivati,ujedno i nju sam pitao "hocu li se moci opet baviti sportom ako je diskus hernija u pitanju i dali cu morati na operacije nekakve" onda je rekla samo "da sada ne moze nista reci dok ne vidi snimke"...
i tako sam ja sada u gadnom strahom,moje fizikalne terapije sastoje se od struja,silazne,vjezbi u bazenu,podvodne i rucne masaze i vjezbanja u dvorani za jacanja tog dijela kraljeznice specificne vjezbe jel...
Moram napomenuti da tokom cijele karijere u sportu radio sam sa teskim utezima i do 100 kila na cucnju,i raznim naporima koji su naravno kljuc atletike ako je ozbiljno prihvatis...ali moram isto tako napomenuti da sam radio sve vjezbe ali najmanje od svega u zivotu sam radio ledne trbusnjake i trbušnjake,to navodno i prepisuju kao uzrok ozljede iako naravno sada to 10000% nitko nemoze znati,kao nisam bio proporcionalan,imam jake noge,ali krazljenica i stomak mi nisu dovoljno ojacani da izdrze napor koji rade moje noge ,utege itd...
Eh i sada,htio bih napomenuti da ono sto sam citao iz vecine vasih postova vidim da vas je velika vecina starija od mene,i da se u vecini slucajeva iskazuju slucajevi da ne mozete hodati,dici nogu,neizdrzivi bolovi...
Kod mene je znaci situacija takva da kod hodanja nemam nikakve probleme,mogu se normalno dici,medutim probleme imam kod eksplozivnih vjezbi,istezanja nogu,saginjanja ,jedino sto tokom dana osjecam je ono kao da mi mravici idu po donjem djelu kraljzenice i ljevoj nogi pa me to onako malo iritira,pecka,jednostavno ne boli ,ali kad bi mogao opisivati osjecaje,SMETA ME! zivcira me,dekoncentrira...to se najvise dogada evo sada kad sjedim,sjedenje mi ocigledno mnogo skodi,kad sjedim onda me najvise uzima taj osjecaj "peckanja" na ljevom dijelu...ne boli,ali ponavljam,SMETA ME...isto tako u sjedecem polozaju ili bilo kojem drugom polozaju,nogu ne mogu ispruziti i dici koliko to ja hocu jer mi se noga blokira i onda kad pokusavam napraviti vise od moguceg onda pocinje to boli,i tocno se gornji dio noge zgrči i onda preko cijele lijeve noge prelazu trnci...

KOJE JE VASE MISLJENJE ? ja se iskreno nadam da to nije za nikakvu operaciju iako jos nisam bio na CT-u i ne znam 100% tocno sta mi je,ja ipak mogu hodati,nemam problema sa ustajanje itd,nemam onih "neizdrzivih bolova" nikada ,osim naravno da idem raditi nesto sto je fizicki tesko ili da se pokusavam sagnut i rukama dotaknut stopala ili nest takvo,jedino od svega me ponavljam smeta taj osjecaj "smetnje" iritacije,skakljanja,peckanja od trtice do kraja ljeve noge...to je vjerovantn zivac...

dakle u slucaju da to imam sta mislite jel moj "pomak" jako gadan i dal bi to trebalo operirati ili ne ? s obzirom da kod hodanja ,laganog trcanja ,radenja trbusnjaka,sklekova itd nemam problema ? sta ako je pomak,ali je samo mali pomak ? jel se to moze zaljeciti i naravno moje najvaznije pitanje ,mogu li se opet vratiti na atletiku i trcanje!!! ? za sada mi vjezbice koje sada moram radit ne pomazu mnogo...pomazu privremeno,a nakon par sati me opet iritira taj svrab koji izaziva zivac vjerovatno...pogotovo kad sjedim za stolcom jE** ga ja....
Ovo me najvise zdere psihicki ,ne treniram,moram svako jutro na te terapije,gnjavim se onim smjesnim vjezbicama itd...i to sa 16 godina,ljudi e....ja cu pocet ubijat ako mi kazu da se vise necu moci baviti atletikom majke mi...

evo usput sad da kazem usput,kad sjedim za stolcom,i kad pokusam dici obje noge vodoravno i usporedno sa stolicom ,ljevu ne mogu dici kao desnu jer se ona jednostavno izblokira i onda boli,ali kad se dignem iz stolice,dalje mogu bez problema nastaviti hodati bez bolova :S wtf ?

Moram napomenuti da mi je ovo i jedna od bitinih stvari po pitanju zivotne buducnosti zbog toga sto zelim upisati policijsku ili vojnu akademiju,ako to odleti bolje da se roknem...
jel ima netko nesto pametno i strucno reci u vezi ovog ? samo molio bih iskreno bez glupih i zlih komentara.

kodeks1
02.07.2009., 20:00
Pozdrav ljudi,ovako treniram atletiku,šprinter sam,treniram oko 2 godine i imam 16 godina,prije 2 mjeseca jedno jutro nakon .

Ja imam dvije diskus hernije i isto su me htjeli operirati. Nisam se dao i otišao kod kiropraktičara i stvarno mi pomoglo. Sada svako toliko odem kod njega. Uz to puno vježbam sa velikom loptom trbušne i leđne mišiće.
Nađi si dobrog i iskusnog kiropraktičara i idi kod njega na pregled.

Schmeiser
02.07.2009., 20:32
Da,imam jednog frenda,on je naglao izrastao,rukometas mojih godina ,imao je malo drugacijih problema,iso je kod nekog rusa kiroprakticara i kaze od onda vise nema problema,iako je reko da ga je dosta kostalo oko soma kuna,ali kaze da mu je od svega samo to pomoglo,ljudi koje sam kontaktirao su razlicitog misljenja,neki kazu,kiroprakticar je pomagao,privremeno,neko kaze stvar se jos vise pogorsala pa je onda tu zeznuto,najbolje bi bilo da rijesim taj CT kad me ova posalje a vjerovatno ce me slat iduci tjedan pa cu onda vidjeti sta cu dalje,jedino sto meni jos nitko nije spominjao operaciju,ima budala koje me strase,ali ja sam uvjeren iako nisam strucnjak da tako jako sjeban nisam,jer vjerovatno bih imao poteskoca na svkaom koraku,imao bih problema sa hodanjem,nebi mogao lagano trcat,dizati benc itd...vjerovatno se nesto je pomaklo ali ne vjerujem da u velikoj milimetrazi,mozda 2-3 mm za sto kazu da ne treba operacija,od 5 pa nadalje su kriticniji slucajevi koji imaju problema velikih u svakodnevnom zivotu,ja imam problema kod sporta jbg ga...ti si inace atleticar ? kolko ti god ? jel sada mozes trenrati sportove sa full snage ili ne ? (ovu loptu mi jos nisu spominjali jbg ga)...

kako si samo zaradio dvije hernije jbg ga ? nije tebi lako stari moj a ? zeznuto je to...po meni uz neke lomove jedna od najgorih ozljeda...s tim da se cesto puta vjerovatno prije oporave oni sa lomovima nogu,ruku itd...oni barem znaju na CEMU SU...a ja sada zivim u toj neizvjesnosti ne znajuci jos uvijek precizno sto mi je...ako me kuzis...joj ako se ja razjebem,pumpat cu te ledne koje nikad nisam radio pa makar mi se kicma rastepe...samo neizvjesnost,ko ce ga sad znat,mozda cak ni nije ta hernija,kazem ja jos uvijek tocne podatke nemam,samo sam rengen rijesio do sada,a ova kaze da se tamo ne moze gotovo nista osim kostanog dijela vidjeti...a bogme se ni ne vidi...mozda je samo neka upala ko zna sad...ali nebi valjda trajalo 2 mjeseca jbg ga...iako sam budala prvi mjesec trenirao usprkos bolovima kad nisam znao sto mi je pa sam reko "proci ce" pa sam mozda zeznuo jos vise,ali vidjet cemo...iako hernija je u igri 100% po mom misljenju,nebi me to tolko zderalo da je samo upala u igri...hernija ali ne rizicna po mom misljenju...najgori su mi one seronje koje me non stop strase...joj s 30 bus invalid itd,ja sam jednom liku reko "stari nemoj me zajebavat jer jos uvijek nisam takav invalid da te nebrem prebit ko vola u kupusu" :)

Schmeiser
04.07.2009., 22:07
i jel ima koga raspolozenog za temu ?

Termination
05.07.2009., 17:34
Slušaj brate, i ja mislim da se radi o hernijaciji nekog diska na segmentu L3-S1. Zbog prevelikog i nepravilnog opterećenja na kralježnici dolazi do deformacije diskova i pritiska na živac što onda uzrokuje "fantomsku bol" u ekstremitetima. Diskovi primarno služe za amortizaciju kralježnice i omogućavaju njezinu savitljivost. Međutim, nisu neuništivi. Posebno me zaprepastilo ovo dizanje velike težine u čućnju. To u kombinaciji s drugim vježbama i eventualno nepravilnim sjedenjem je najprije uzrokovalo ono što ti se sad događa. Premlad i preforsiran u sportu, koliko se meni čini. Ako želiš biti policajac ili profesionalni vojnik od tebe se ne očekuje da budeš u formi vrhunskog sportaša. Ni u kojem slučaju. Ne znam što te sili da se tako angažiraš s utezima, jer se utezi nikako ne preporučuju osobama koje su još u fazi rasta. Za jačanje mišića ruku i kostiju bi trebao koristiti maksimalno masu svoga tijela (sklekovi, zgibovi i sl). Nadalje, veliku grešku si učinio ne jačajući trbušne a napose leđne mišiće, koji jedini i drže kralježnicu stabilnom i smanjuju vjerojatnost ozljede iste. Ne znam... CT će pokazati kakvo je stanje. Ako se radi o herniji morat ćeš na godišnji dok se stanje ne smiri, a nakon liječenja ćeš morat promijenit sport ili malo olakšat s naporom... ako ti je u interesu tvoje zdravlje i kvaliteta života... ako ti je cilj uništit se do kraja, ti samo nastavi kako si i počeo... ja se neću ljutit. I molim te ne izvodi scene oko sebe. Vidim da si pametan dečko, stani malo i razmisli što ti je prioritet bit zdrav čovjek koji se umjereno bavi sportom ili se uništit za vijeke vjekova. I da ti ponovim: policajac, specijalac ili vojnik možeš biti bez da budeš vrhunski sportaš. Imaš puno drugih i boljih sportova bez utega. Tvoj dugi post nisam čitao kao tvoj neprijatelj niti sam ovo pisao kao tvoj neprijatelj, već te želim savjetovat kao prijatelj i ne bi bio sretan da se još netko upropasti zbog gluposti. Sretno! :top:

Schmeiser
06.07.2009., 14:29
sorry sto sam dva puta ponovio poruku,da ne ispadne da sam spamer,ispod je prva poruka

Schmeiser
06.07.2009., 14:30
Hvala na savjetu prijatelju,vidjet cemo,sad sam gotov sa terapijom za 2 dana pa cu valjda na Ct...kazem ja nemam bolove u normalnom zivotu kao neki ljudi koji jedva hodaju zbog toga,ja imam problema samo kad ocu napraviti nesto brzo i eksplozivno ili kad moram dizati noge,to je jedina zeznuta stvar...a sta se utega tice,to ti je sad druga prica,bez utega nema dobrog sprintera na 100 i 200 metara,to je prakticki broj 1 za eksplozivnost,iako da sam ja pretjerao vjerovatno jesam na tezinama i tome sto kazes jos nisam formiran kako treba i razvijam se + ne radnja trbusnjaka,lednih ,i to ti je to onda...
ali sta se tice sklekova,zgibova,to sam i reko,ja cu se atletici vratiti sigurno,ali cu se ostaviti utega,raditi cu samo ove prirodne vjezbe i to 500 komada u serijama tokom dana ako treba,prva 3 mjeseca opce necu nesto ludo raditi,samo cu se posvetiti lednima i trbusnjacima,a onda cu poceti trenirati kako treba...tako da atletici cu se vratiti samo u drugacijem obliku,bez utega,a u to sam uvjeren da mogu...a i uvjeren sam da cu moci biti dobar sprinter i bez utega bez obzira sto pricaju...ja znam da jednog dana necu biti prvak svijeta,ali onak treniram radi sebe,jednostavno to volim vise od svega,nebi normalno funkcionirao da nemam tu atletiku,u tome sam od kad znam za sebe,trcanje trcanje trcanje,zdrav nacin zivota itd...
vidjet cemo kao sto kazes nakon CT,ovako napamet je bez veze pricati price...iako sam uvjeren u svoj oporavak iz razloga sto da je u pitanju neka velika "blokada" zivca od vise milimetara ja nebi normalno hodao,nebi isto tako mogao ni lagano trcat,nebi mogao raditi sklekove i mnoge druge stvari...znas kakva je situacija kod ljudi koje to gadno prime,znam zensku koja cak ni na bazen nije mogla ici,a ja kad sam u vodi mogu plivati ko felps majke ti...
najveci problem kod mene je kazem sada to dizanje lijeve noge,savijanje kraljeznica ,dodiravanje stopala prstima...to mi je najgore od svega,a sa ostalim nemam takve probleme...
a sta se tice sjedenja i proklet kompjutora,uvjeren sam da mi je to sranje isto jedno od najvecih faktoa zbog cega mi se to desilo...i stolac mi je los isto tako...nikako uduban a cesto sjedim po par sati jbg ga...

ali sad sam dosao na ideju,pitao sam doktoricu u vezi toga i rekla mi je da bi to bilo odlicno,kupit cu si veliku loptu od 80 cm ako si to vidio,one mekane,i kaze da se to preporucuje svim ljudima koji sjede cesto za kompm bez obzira jesu li sportasi,farmeri ,obicni ljudi itd ,odlicno se osjecam kad na tome sjedim,a uvijek si u pokretu na njoj,kazu da isto dosta pomaze kod jacanja kraljeznice i jako je dobra za pravilno drzave,jako se dobro osjecam na njoj,tako da kad god budem za kompom sjedit cu na toj lopti,i ja se nadam da ce biti sretno! uvjeren sam! trebat ce vremena i u to sam uvjeren ali doci ce na svoje,moglo je biti mnogo gore,da je sada situacija da ne mogu hodati i da sam stvarno gadno sje*** ,e onda bi stvarno mogao reci pa-pa atletici i svim ostalim sportovima,ali ovako ,bilo je i puno gorih slucajeva to je sve sto mogu reci...sta bi rekli ljudi koji su bili na operacijama ramena,nogu,ruku itd pa opet su u sportu i dobri su ...a kamoli sad ovo k vragu...hvala na savjetu

kodeks1
06.07.2009., 18:02
ali sad sam dosao na ideju,pitao sam doktoricu u vezi toga i rekla mi je da bi to bilo odlicno,kupit cu si veliku loptu od 80 cm

Evo ti pa si pogledaj:

http://www.youtube.com/watch?v=VVBddP5oW8Y&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=IWRM3eC2GT0&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=QWhOOTygHE4
http://www.youtube.com/watch?v=9IbDhaWDLu0

Schmeiser
07.07.2009., 14:43
e super klipici,hehe da vidis danas kako sam se razbio...napravio sam salto sa lopte,krivo sam napravio nesto...inace moja je 80 cm,cak je i malo previse nego sam ocekivao,lijepo sjedim za kompom i kull je...kako sam pao,dobro da si jos i gornji dio kicme nisam zeznuo :))...moram se malo naviknu na nju,znas uvijek se moram micati kad sjedim,ne mogu biti na mjestu nikako,cijelo vrijem se vucem,gore dole,lijevo desno,i moram drzati ramena i tijelo ravno,inace ne mogu sjediti na njoj :)

ovaj lik sa prvog klipica,dobre vjezbe radi,ima odlicne trbusnjake i odlicno tijelo,niti je previse nabildan i misicav niti je mlohav,to je najbolje,ovako nesto izmedu...jebes ti one body bildere a opet jebes i lijencine...vidis ja naspram lika na videu imam terminatorske noge,noge su mi sto puta jace od njega,ali gornji dio tijela ,trbusnjaci i ledni mi nisu ni priblizno kao kod njega...i to ti je to onda...

eh najgore je kod tih ozljeda kraljeznica i problema zivaca sto to uvijek tako dugo traje,trazi mnogo strpljenja i truda...
h
ehehee sad bi se mogao prikljuciti onim lihvarima na TV-u,ono top shop i te spike "KUPITE JUM JUM LOPTU,VASA CE SE KRALJEZNICA PONOVO RODITI!!! OSJECAT CETE SE BOLJE ! NAZOVITE ODMAH I DOBIT CETE RUCNO RASTEZALJKU GRATIS!"
hehehe

Schmeiser
10.07.2009., 21:57
e care,pozdrav,sorry kaj opet malo gnjavim,znas a sada vecinom sa loptom radim te vjezbe za trbusnjake,a jel imas kakvu preporuku npr kao u ovom videu,sto tocno da radim da bi kvalitetno jacao i ledne ?? da ne zeznem nesto,je se ne kuzim bas u to...

kodeks1
12.07.2009., 11:10
e care,pozdrav,sorry kaj opet malo gnjavim,znas a sada vecinom sa loptom radim te vjezbe za trbusnjake,a jel imas kakvu preporuku npr kao u ovom videu,sto tocno da radim da bi kvalitetno jacao i ledne ?? da ne zeznem nesto,je se ne kuzim bas u to...

Pa dao sam ti gore vježbu za leđne mišiće Ball back extension, a dobra ti je i ova http://www.youtube.com/watch?v=yqZwPLruTjM&feature=related
inače možeš puno vježbi pronaći sa strane kada uđeš u taj klipić koji se nadovezuje na vježbe. Radi one jednostavnije jer najgore je ako vježbe izvodiš krivo.:top:

Schmeiser
14.07.2009., 11:29
e fala,iako kad sam pitao onu svoju sestru sa fizikalne,kaze da nije bas preporucljivo prije nego se vidi Ct,ali jbg ga...ja cu to raditi polagano

sanjaabc
01.08.2009., 13:16
Pozdrav svima,
nakon neizdrživa 4 mjeseca bolova, operirala sam protruziju diska L4L5 17.7.
Tri tjedna ležim, ustajem na wc i to je manje više to- Liječnik kaže sjediti ne smijem još tjedan dana. Kad ležim sve je super, ali čim pokušam malo hodati boli me lijeva noga i lijevi guz na istom mjestu kao i prije operacije samo slabijim intenzitetom.
Ima li netko iskustvo za podijeliti? Jel to normalno da tako boli tri tjedna nakon operacije.Poludim od tog ležanja.
Na terapije idem za deset dana. Nadam se da će nakon njih bit bolje.

Termination
01.08.2009., 15:46
Pozdrav svima,
nakon neizdrživa 4 mjeseca bolova, operirala sam protruziju diska L4L5 17.7.
Tri tjedna ležim, ustajem na wc i to je manje više to- Liječnik kaže sjediti ne smijem još tjedan dana. Kad ležim sve je super, ali čim pokušam malo hodati boli me lijeva noga i lijevi guz na istom mjestu kao i prije operacije samo slabijim intenzitetom.
Ima li netko iskustvo za podijeliti? Jel to normalno da tako boli tri tjedna nakon operacije.Poludim od tog ležanja.
Na terapije idem za deset dana. Nadam se da će nakon njih bit bolje.

Pa ne bi baš smjelo tako jako bolit ako je operacija uredno izvedena. Ne znam. Valjda bi taj neurokirurg trebao znati o čemu se radi. Nadam se da si s njim porazgovarala o tome. Ipak imaj na umu da su 4 mjeseca puno i da su nastupila oštećenja koja se ne mogu tek tako brzo povući

Mora
04.08.2009., 12:15
Imam par pitanja u vezi discus hernie, doblila sam nalaze MR na kojima piše da je sve ok osim laganog pritiska na lijevo... nešto discus hernija L4/L5 ( nalaz mi je doma pa ću dpisati što su točno napisali).
Moji simptomi su bol u nogana, trnci, bol u guzovima... lagani trnci oko anusa i bolovi oko trtice. Ostala mi je još za napraviti pretraga EMG na DE. Zanima me što se vidi iz te pretrage i jeli postoji mogućnost da se meni uklještio nekakav živac na predjelu prepona, noge i pozadine... pošto su meni radili Mr mozga i kralježnice vjerujem da taj dio nisu ni gledali ili jesu?
Bila bi zahvalna ako mi netko može malo pojasniti :)

slagalica
26.09.2009., 22:18
Operirala ekstruziju diska L5-<S1 prije 12 godina (sa 23 g.).

Prošla fizijatrijske vježbe, struje, kiropraktičara...ništa nije pooglo.

Onda sam privatno otišla na MR, dijagnoza bila jednoglasna, gotovo me sa stola MR-a odveli na operaciju.

Prije toga godinu dana trpila nesnosne bolove u nozi, koja bi potpuno utrnula nakon 10 min sjedenja. Bol nestala trenutno kad sam se probudila iz anestezije, što mi je bilo ravno čudu. Oporavak prošao odlično, toplice, vježbanje, plivanje...

Od tada prošla 2 uredne trudnoće i nemam više nikakvih problema. (Jedino na porodu nisam mogla dobiti epiduralnu analgeziju jer se igla stavlja baš tamo gdje su meni srasli kralješci.)

zake_89
02.10.2009., 23:42
e ovako... moja mama ima slican problem, njoj je ukljesten zivac u donjem dijelu kraljesnice. imala je vec jednu neuspjelu operaciju u KB Osijek, ali doktor nie obavio dobro posao i potrebna joj je druga oeracija. Dakle, da neduzim.. trebao bi mi provjereno dobar neurokirurg i/ili ortoped koji radi na Rebru ili u nekoj drugoj bolnici u Zagrebu (moze i privatno)...cula sam da je dr Kovac sa Dubrave odlican.:ne zna:... Molim vas pomozite...sva misljenja su dobrodosla

trebor
03.10.2009., 18:49
U kom smislu operacija nije uspjela?...Vidi moj prijašnji post vezan uz razloge "neuspjelih operacija". Ime kirurga u kirurgiji kralježničkog diska nije garant uspjeha zbog prethodno opisanih razloga.

Lost_Cojones
04.10.2009., 16:23
Operacija hernije diska nije riješenje problema nego simptoma, osim u slučaju ako je bila neka trauma ili je uzrok skolioza i sl. S obzirom da to nije riješenje uzroka problema ljudi se često nakon nekog vremena moraju ponovo operirati. Najčešći uzrok hernije diska je loša postura (držanje tijela) pa onda neki nagli pokreti pri velikom opterećenju, koje naše tijelo ne može podnijeti. Zato nemoj te čekati da postane gore jer sigurno hoće, nego počnite djelovati čim uočite probleme. Redovitim vježbanjem, razgibavanjem i nećete morati na operaciju. Pod vježbanje ne mislim na fitnes i teretanu, nego na yogu, pilates, body pilates ili korektivnu gimnastiku. Na opareciju se ide kad ste ispucali sve druge opcije i kad je stanje tako kritično da jednostavno nema drugog riješenja.
Što se tiće fizioterapeuta ili kiropraktičara dobro razmislite kod koga idete jer varijacije u kvaliteti i znanju su ogromne, nemoj te da vas stavljaju u grupe di vas pet radite iste vježbe i nitko vas ništa ne pita. Nakon terapije vam ne smije biti gore odnosno boliti više, samo manje ili eventualno bez promjene. Ne prihvačajte objašnjenja u stilu ma to je samo reakcija na terapiju i sl.

universe_king
05.10.2009., 11:20
nemoj te da vas stavljaju u grupe di vas pet radite iste vježbe i nitko vas ništa ne pita.

Ovako je meni bilo na fizikalnoj (isto imam herniju) - nas 10 radimo iste vježbe, a svatko ima drugu dijagnozu - jednog boli rame, drugog vrat, trećeg noga, ja s hernijom...:ne zna:
A uz to bi fizioterapeut sjeo za stol, rekao vježbu (npr. "sad dižite desnu ruku i lijevu nogu"), a onda bi pio kavicu i čitao novine i naglas brojao do 10 - izgledao je otprilike ovako :kava:
To me užasno živciralo, na kraju sam odusta od toga i krenuo u privatnu polikliniku na terapije gdje terapeut radi samo sa mnom. Na kraju je to ispalo ok, a nije bilo ni skupo - mislim 30 kn pola sata.

boraborabo
05.10.2009., 13:04
Sad je lako biti pametan i pametovati kad osjetiš na vlastitoj koži.Mogao sam dosta toga učiniti pa nebi završio gdje jesam.Kao i svi išao sam kiropraktičarima i oni to rješavali ali na kratki rok.Operiran sam jer nisam mogao ni mokriti ni imati stolicu a nogu da ni ne spominjem.Operacija uspješna ali nakon devet dana pri transportu doma su me dečki od prve pomoći potezali i pomagali da se popnem uz skale na treći kat.Nakon par sati opet užasni bolovi i tako proveo tri mjeseca uz inekcije i ostale pizdarije.Kasnije mi je kirurg rekao da su me trebali radije pustiti da sam idem nego da me oni natežu.Valda se upalilo ,šta ja znam.Išao sam u toplice i u dvorani nas je bilo oko 20.Svi iste vježbe radili,radio sam ih jedan tjedan i završio ukočen i na inekcijama.Druga dva tjedna preležao u toplicama.Oporavak je trajao oko 1,5 godinu.Šarlatani su mi samo uzimali lovu i obećavali čuda.Recimo ,masaža.Kaže mi da će bol prestati nakon tjedan dana lagane masaže.Masira i produžuje mi još jedan tjedan.Stanje isto.Jedini od terapeuta koji mi je pomogao je jedan koji priprema i sportaše.Naučio me je vježbe yoge-istezanje ,prije i poslije vježbi za mišiće.Od tad mi se stanje drastično popravilo pa sam opet išao raditi.Ali nakon par dana sam morao dizati neki veći teret te mi je i to malo preostalog diska izašlo a isto tako i disk poviše.Lumbalni dio.Čim su me dovezli kod kirurga odmah je htio da opreira ali ja sam odustao te sad više neradim nego sam u invalidskoj mirovini.Isto tako moram reći da je poslije operacije bilo dosta bolova koji nisu imali nikakve veze sa oprecijom(fantomski).Trtica me je očajno bolila par mjeseci kao i svud okolo.Imao sam osjećaj kao da je neko potpalio vatru .Svima bi savjetovao da vježbaju njima prilagođene vježbe kao i to da nečekaju zadnji čas na operaciju jer si time samo pogoršavaju stanje.Čuo sam od kirurga da je puno jednostavnije da sam došao prije jer bi se disk lakše vratio a ne kao kod mene da mora čistiti komadiće.

GSM
17.10.2009., 18:55
boraborabo, ne vjerujem da se radi o fantomskim bolovima, vjerojatno je sve to s razlogom. Koji si tocno dio operirao?

Svog kirurga si nesto krivo cuo, jer disk pri operaciji nigdje ne vraca, nego se "ispupceni" dio reze i vadi (diskektomija).

GSM
17.10.2009., 18:57
e ovako... moja mama ima slican problem, njoj je ukljesten zivac u donjem dijelu kraljesnice. imala je vec jednu neuspjelu operaciju u KB Osijek, ali doktor nie obavio dobro posao i potrebna joj je druga oeracija. Dakle, da neduzim.. trebao bi mi provjereno dobar neurokirurg i/ili ortoped koji radi na Rebru ili u nekoj drugoj bolnici u Zagrebu (moze i privatno)...cula sam da je dr Kovac sa Dubrave odlican.:ne zna:... Molim vas pomozite...sva misljenja su dobrodosla

Sto je tocno bilo s tvojom majkom, kako znas da je operacija neuspjela i da doktor nije obavio svoj posao dobro?

Ako vec mijenjas bolnicu, svakako dobro prouci MISS (minimally-invasive spine surgery) koncept i za drugo misljenje se javi u KB Sestre Milosrdnice.

Javi se ako trebas pomoc.

GSM
17.10.2009., 19:02
Naime, nakon operacije, gdje su rezana kojekakva tkiva i gdje je nakon extrakcije diska sve natrag šivano...naprosto nitko ne zna kako će cijeljenje kod svakog ponaosob ići odnosno hoće li ožiljno tkivo koje se neminovno stvara nakon operacije, svojim rastom uzrokovati nove probleme bolesniku. Pri tome je ( skoro ) sasvim svejedno dali je operater Paladino ili neki neurokirurg/ortoped iz provincije ( slikovito rečeno )...

Jedan od razloga razvoja minimalno-invazivnog pristupa jeste upravo ovo sto si sada rekao. U svakom slucaju, kod izbora operatera treba se voditi nekakvog logikom, njegovim referencama i obukom, a nikako ne prezimenom. Svakako preporucam doktora s minimalno-invazivnim pristupom i specijaliziranim iskljucivo na spinalnu neurokirurgiju (kod nas samo par ortopeda radi na kraljesnici). Tada su sanse za neuspjeh stvarno svedene na minimum (naravno ovisno o dijagnozi).

unatrag nekoliko godina svojevrsni hit na ovoj tematici je ići se operirati u Dubrovnik kod nekih izraelskih kirurga koji tamo dolaze i svojom "operacijom" u roku odmah "liječe" ljude...Da ne idem u detalje, ne nasjedajte na takve priče bez prethodne konzultacije sa svojim neurokirurgom/ortopedom jer etoda koju oni rabe sve je samo ne nepoznata i ima svoju usku indikaciju i ni u kom slučaju ne pomaže svakome sa ovim problemom.

Takodjer dobro napisano i slazem se s vecinom. To su dobre metode lijecenja, ali nekriticki primijenjene.

Adnan_np
03.12.2009., 19:14
pozdrav...evo i ja da se ukljucim....imam vec 8 meseci diskus herniu LS kisme L4/L5 iako imam 18 god...prosao sam sve...od svih mogucih tretmana po bolnicama i banjama do ljudi koji nekim masazama to uklanjaju...nista pomoglo nije....cak sam i sa fakultetom stopirao da bi se izlecio...jedini izlaz i svemu ovome vidim u operaciji....nije me strah...da se ja pitam sad bih isao...jedino cega se plasim jeste tih nesavesnih doktora koji mogu da mi ostete nerv(mada bi radio operaciju na VMA,nasoj najboljoj klinici u srbiji) i da opet pocnem sve ispocetka....voleo bih cuti savete jer bi mi jako znacili....

GSM
04.12.2009., 00:29
Pozdrav, bio sam na web stranici WMA, ima jako malo informacija o neurokirurgiji.
Raspitaj se da li itko u Srbiji radi minimalno-invazivne operacije na kralješnici. U interesu ti je ići kod doktora koji radi...

Ninuška18
22.01.2010., 22:29
in medias res: mama mi mora ići na operaciju kralježnice zbog hernije diska. Radi se o čišćenju kralježnjaka koji je pukao i iz kojeg je iscurila tekućina koja se u njemu nalazi. Odgađala je tu operaciju koliko god je mogla, pila je svakakve lijekove (koji su joj uništili cijeli probavni trakt) - ali sada se ona više ne može odgađati - došlo je do toga da joj više ništa ne pomaže. Osjeća strašne bolove u nozi, a jučer joj je utrnulo stopalo radi čega je završila u bolnici. Operaciju smo odgađali jer je relativno mlada,tj. premalda za operaciju (52 god) - a rečeno nam je da kada čovjek jednom ode na tu operaciju, nakon nekoliko godina mora ići ponovo, čak su neki spominjali da znaju ljude koji su se morali podrvgnuti toj operaciji i po 4 -6 puta.
Ovim putem bi zamolila sve koji znaju nešto o tome ili su se sami podvrgli operaciji kralježnice da mi se jave i da napišu nešto o svojim iskustvima. Je li operacija pomogla ili, čega se svi zapravo bojimo, odmogla. Tj. je li oporavak dugo trajao i je li se stanje popravilo. Je li istina to da se do kraja života moraš podvrgavati operacijama.
Naime, od 3 liječnika specijalista - svaki ima svoje mišljenje, pa se pacijentu - laiku teško odlučiti za bilo koju opciju ako prije toga ne sagleda sve strane. problem je u tome što liječnici-specijalisti jedan drugog nazivaju idiotima - rečenice tipa 'koja vam je budala to savjetovala' samo mogu odmoći, već ionako zbunjenom i zabrinutom pacijentu. :confused:

Znam da vraški kasnim s odgovorom, ali evo...:) Potaknulo me ovo "Da je s 52 godine premlada za operaciju". Šta bih tek ja trebala reć:)

Ja sam imala 21 godinu kad sam operirala kičmu. Hernija diska L5 - S1 je kod mene bilo.

I ja nisam imala izbora, a zapravo da sam i mogla birat, mislim da bi odabrala operaciju jer me 2 mjeseca bolila i kičma i lijeva noga ko sam vrag!

Pauzirala sma godinu na faxu zbog toga eto, ali što se može.

Operirali su me na Sušaku, digli iz kreveta nakon što sam preležala 1 dan!:) Za doktora i za sestre imam samo riječi hvale. Operacije me nije bilo nimalo strah, a nisam ni znala što me čeka.

Prošlo je sad već 4 godine od operacije i sasvim se dobro osjećam. Pazim, naravno da se ne saginjem, da ne dižem teško, treba paziti i kako se sjedi i tako..uglavnom, neurokirurg ti sve objasni.

To da se "mora" ići ponovo na operaciju nije istina. To sve ovisi o operiranoj osobi i o tome kako se on nakon operacije ponaša, da li se čuva, a ovisi naravno i o godinama. Dakle, normalno je da se mlađi ljudi brže i lakše oporave. Ja evo, nakon 4 godine nemam nikakvih smetnji.

Naravno, ako dugo sjedim na neudobnoj stolici da me zabole leđa ili trtica, isto ako sjedim na tvrdom ili bez naslona. Također, ne mogu se niti sve vježbe izvoditi.

Nakon operacije sam bila 3 tjedna na rehabilitaciji u Crikvenici, tamo sam naučila neke vježbe za jačanje mišića kičme i neko ih vrijeme i doma redovito radila, sad više ne (lijenost ili nešto drugo, ne znam). :)

To s tim doktorima koji tako razgovaraju s pacijentima i spominju idiote...strašno!! Kod takvog nikad ne bih otišla na operaciju!

Sad je već prošlo neko vrijeme i nadam se da je sve ok s mamom! :)

Lijekovi ne pomažu puno u ovom slučaju....samo odmažu zapravo...bolje to riješit čim prije. Ja svima savjetujem (posebno mlađim osobama, dakle ajde ispod 55-60) neka to obave i riješe se muka. A samo o vama ovisi kako će oporavak teći. :)

Nadam se da sam pomogla:)

Ninuška18
22.01.2010., 22:32
pozdrav...evo i ja da se ukljucim....imam vec 8 meseci diskus herniu LS kisme L4/L5 iako imam 18 god...prosao sam sve...od svih mogucih tretmana po bolnicama i banjama do ljudi koji nekim masazama to uklanjaju...nista pomoglo nije....cak sam i sa fakultetom stopirao da bi se izlecio...jedini izlaz i svemu ovome vidim u operaciji....nije me strah...da se ja pitam sad bih isao...jedino cega se plasim jeste tih nesavesnih doktora koji mogu da mi ostete nerv(mada bi radio operaciju na VMA,nasoj najboljoj klinici u srbiji) i da opet pocnem sve ispocetka....voleo bih cuti savete jer bi mi jako znacili....

Premlad si da bin se mučio, tebi definitivno preporučam operaciju! I ja sam mlada, i operirala sam se kad sam imala 21 godinu i sve je ok sada.

Nemoj se bojati operacije, to su njima zaista rutinske operacije već i traju oko 2 sata. Rez je jako mali (bar je moj). Naravno da se i pri takvim operacijama može dogodit nešto nepredviđeno, ali zaista se nemoj bojati!

Ja sam u jednom trenutku jedva čekala da odem na operaciju jer me tako sve bolilo da mi je bilo preko glave te boli. I sada sam na miru:)

koka36
22.01.2010., 23:09
Supruga boluje od MS i prije dva mjeseca ju prvi put ukočilo i prošlo nakon jedne inekcije...
Prije 10 dana ju ponovno ukoćilo i završila na neurologiji (tamo je česti gost), napravljena MR i rekli su joj da je oštečenje veliko i da vjerovatno mora na operaciju. Problem je što koristi jedan novi ljek za MS koji je u fazi ispitivanja i morala se prvo skinuti s njega.
U ponedeljak su ju već počeli pripremati za operaciju i odustali.
Ona je tek danas uspjela malo stati na noge i bol je još uvjek ogromna (dnevno dobiva 5-6 inekcija).
Njen neurolog kaže da zbog MS- a bolje ne operirati nego da će on to pokušati riješiti inekcijama i tabletama.
Obavila je još dvije MR i doktor na MR kaže da je to za operaciju...
Šta napraviti???

Termination
23.01.2010., 10:21
Supruga boluje od MS i prije dva mjeseca ju prvi put ukočilo i prošlo nakon jedne inekcije...
Prije 10 dana ju ponovno ukoćilo i završila na neurologiji (tamo je česti gost), napravljena MR i rekli su joj da je oštečenje veliko i da vjerovatno mora na operaciju. Problem je što koristi jedan novi ljek za MS koji je u fazi ispitivanja i morala se prvo skinuti s njega.
Ona je tek danas uspjela malo stati na noge i bol je još uvjek ogromna (dnevno dobiva 5-6 inekcija).
Njen neurolog kaže da zbog MS- a bolje ne operirati nego da će on to pokušati riješiti inekcijama i tabletama.
Šta napraviti???

Meni to nije jasno. Najviše što može učiniti injekcijama i tabletama je smanjivati bolove, ali hernija će i dalje ostati. Bolovi se mogu i privremeno povući pa se kasnije opet pojaviti čim napravi krivi korak, doslovno.

Ja bih na vašem mjestu potražio drugo mišljenje, odnosno drugog neurologa i neurokirurga.

Ninuška18
23.01.2010., 15:44
Šta napraviti???

Zaista se injekcijama i tabletama ništa ne može riješiti, a ako je oštećenje veliko, niti terapija u toplicama ne pomaže. Znam kakva je to bol nažalost, trpila sam je puna 2 mjeseca bez ikakvih tableta jer mi nisu pomagale, a injekcije nisam ni htjela:)

Ne znam šta je MS...multupla skleroza? U tom slučaju nemam neki savjet...znam samo to što sam ja prošla i da bi zaista svakome toplo preporučila operaciju jer se inače ništa neće riješiti, a ljudi kad tad završe na operaciji.

S obzirom da dodatne poteškoće najbolje je možda pitat nekog drugog doktora za mišljenje...

koka36
23.01.2010., 20:31
Da multipla skleroza i koristi ljek koji je u ispitivanju..Ustvari više ne koristi jer su joj prekinuli s njim jer se ovo ukočenje računa kao teška nuspojava (mada vjerovatno nema veze s njim).
Danas mi je druga neurologinja koja inače ne ljeći suprugu ispričala zašto se odustalo od operacije...
Operacija se trebala izvoditi na živo na što kirurg nije pristao jer je smatrao da bi to bio preveliki šok za suprugu. A njen neurolog nije pristao na anesteziju i odlućili su da za sad odgode operaciju. Iskreno nam je rekla da drugi put sigurno ide pod nož i da proba to odgoditi na što duže vrijeme, dakle da pazi kolko može da ju ne ukoći.
Njihova procjena je da bi sada operacija bila prerizična s obzirom na njenu osnovnu bolest....

ALEN111
24.01.2010., 14:43
Imam 33 godine i u osmom mjesecu 2009. godine u KB Sestre Milosrdnice napravio sam lasersku diskektomiju na mjestu između L4-L5,znači nije bila klasična opracija već vas samo malo bocnu i za sat vremena ste gotovi.
Da se sad vratimo natrag -početkom 2009. utrnule noge ,bolovi,uglavnom užas.Dijagnoza hernia na područjuL4-L5 i to 10mm.Neurokirurg je rekao da sam spreman za operaciju dok fizijatri neka vježbam.Vježbao sam pod nadzorom stručnjaka ali nije bilo nikakve pomoći,malo poboljšanje i onda opet gore.Svaki dan pio po 3-4 zaldiara (protiv bolova)+normabel 5mg i tako se nakon fizikalnih terapija odlučio na operaciju,s time da sam fizički dobro spreman.
Napravio operaciju,nakon tri dana otišo kući te nakon tri-četiri tjedna završio u toplicama na rehabilitaciji.1-2 mjeseca nakon operacije i terapija u toplicama ugodno iznenađen,bolovi smanjeni,ne terba više toliko tableta protiv boli.Držao sam se svega što je rekao kirurg i fizijatar a onda u 12.mjesecu 2009.opet pogoršanje,kompletno sam se ukočio i sad sam opet na fizikalnim terapijama u toplicam i pripremam se izgleda za drugu operaciju koja će biti klasična ne više laserom.Opet imam herniju u tom predjelu gdje sam operirao te pogoršanje na diskovima iznad i ispod opracije,ne mogu kontrolirati mokraću a bolovi su nekad neizdrživi.
Moje mišljenje je da svatko mora sam odlučiti hoće li ili ne na operaciju za koju vam nitko ne garantira hoće li biti kasnije dobro bila to klsična operacija ili laserom te mislim da nikako nebi trebali uspoređivati dijagnoze koje mogu biti potpuno identične a ipak na kraju rezultat je potpuno drukćiji jer ni jedan organizam nije isti i nakon operacije nije svakom isto,a da ne spominjemo priraslice koje nekad stvaraju još veće probleme nego hernija prije operacije.

GSM
24.01.2010., 15:21
Pozdrav, samo kratko da te ispravim (ne da ti pametujem, nego da ljudi imaju pravu informaciju), tebi nije radjena laserska diskektomija nego laserska dekompresija.

Sto se tice tvog stanja i daljnih zahvata, gdje ces ih raditi? U istoj klinici ili?

ALEN111
24.01.2010., 17:05
Pozdrav, samo kratko da te ispravim (ne da ti pametujem, nego da ljudi imaju pravu informaciju), tebi nije radjena laserska diskektomija nego laserska dekompresija.

Sto se tice tvog stanja i daljnih zahvata, gdje ces ih raditi? U istoj klinici ili?

vjerojatno u istoj klinici

ALEN111
24.01.2010., 17:24
oprostite na krivom tumačenju kratice PLDD a što se tiće izbora klinike ili doktora to je stvar pojedinca,ja samo želim da već jednom mi bude bolje i da se mogu vratiti u normalan život.Također to želim i svima koji imaju slične probleme kao i ja.

Ninuška18
24.01.2010., 17:45
Danas mi je druga neurologinja koja inače ne ljeći suprugu ispričala zašto se odustalo od operacije...
Operacija se trebala izvoditi na živo na što kirurg nije pristao jer je smatrao da bi to bio preveliki šok za suprugu. A njen neurolog nije pristao na anesteziju i odlućili su da za sad odgode operaciju.
Njihova procjena je da bi sada operacija bila prerizična s obzirom na njenu osnovnu bolest....

Mene su također trebali operirati "na živo", pod lokalnom anestezijom, znači injekciju u kičmu i operiraj. Mene to nije naravno oduševilo, ali pošto ja imam epilepsiju preporučili su mi tu lokalnu. I ja sam onda rekla dobro i taman prije operacije, kad mi je doktorica trebala dat injekciju je odustala i uspavali su me, na moju veliku sreću naravno.

Rekla mi je doktorica pak da su me uspavali baš zbog toga što imam epilepsiju. Sad...multipla skleroza je opet nešto sasvim drugo.

Ne znam što reći na tu vašu situaciju, zaista je nezahvalna i u biti ste rastrgani na dvije strane, a vidim da ni doktori nisu na čisto...svaki naravno vuče svoje i dovede do takve situacije.

MOžda bi za nju bilo sad dobro da ode na neku terapiju? Iako terapije u ovakvim slučajevima možda malo pomognu, ali samo na kratko vrijeme.

Ninuška18
24.01.2010., 17:53
12.mjesecu 2009.opet pogoršanje,kompletno sam se ukočio i sad sam opet na fizikalnim terapijama u toplicam i pripremam se izgleda za drugu operaciju koja će biti klasična ne više laserom.Opet imam herniju u tom predjelu gdje sam operirao te pogoršanje na diskovima iznad i ispod opracije,ne mogu kontrolirati mokraću a bolovi su nekad neizdrživi.

Nije rijetkost da se hernija opet javi kod osoba koje su bile operirane, a opet, to ovisi i o načinu života pojedinca i kako se čovjek pazi.
Primijetila sam da si rekao da su se bolovi smanjili i da više nisi trebao toliko tableta za bolove. Znači da bol nije potpuno prestala??

Nakon što su mene operirali (također tako laserski - bar mislim) ja nisam više imala apsolutno nikakve bolove. Ok, prvi dan jesam dok mi nisu izvadili dren:)

Moje mišljenje je da svatko mora sam odlučiti hoće li ili ne na operaciju za koju vam nitko ne garantira hoće li biti kasnije dobro bila to klsična operacija ili laserom te mislim da nikako nebi trebali uspoređivati dijagnoze koje mogu biti potpuno identične a ipak na kraju rezultat je potpuno drukćiji jer ni jedan organizam nije isti i nakon operacije nije svakom isto,a da ne spominjemo priraslice koje nekad stvaraju još veće probleme nego hernija prije operacije.

Naravno da svatko ima pravo za sebe odlučiti hoće li ili neće ići na operaciju i svatko za sebe zna (misli da zna) što je najbolje.

Opet, o tome kako će nam biti nakon operacije puno ovisi i o nama (naravno ako je operacija uspješna) i o našem stavu o svemu tome, o našem zdravlju.

Ja nikad za sebe nisam mislila da sam ograničena ili slično (iako su mi neke stvari zabranjene i ne radim ih) pa vjerujem da je i to pomoglo oporavku.

Nadam se da će sve biti ok i da više neće biti novih operacija:)

GSM
24.01.2010., 18:25
oprostite na krivom tumačenju kratice PLDD a što se tiće izbora klinike ili doktora to je stvar pojedinca,ja samo želim da već jednom mi bude bolje i da se mogu vratiti u normalan život.Također to želim i svima koji imaju slične probleme kao i ja.

Vjerujem da ce biti OK. Za lijecenje kraljesnice u RH to je najbolje mjesto.

ALEN111
24.01.2010., 21:16
Nije rijetkost da se hernija opet javi kod osoba koje su bile operirane, a opet, to ovisi i o načinu života pojedinca i kako se čovjek pazi.
Primijetila sam da si rekao da su se bolovi smanjili i da više nisi trebao toliko tableta za bolove. Znači da bol nije potpuno prestala??

Nakon što su mene operirali (također tako laserski - bar mislim) ja nisam više imala apsolutno nikakve bolove. Ok, prvi dan jesam dok mi nisu izvadili dren:)

Naravno da svatko ima pravo za sebe odlučiti hoće li ili neće ići na operaciju i svatko za sebe zna (misli da zna) što je najbolje.

Opet, o tome kako će nam biti nakon operacije puno ovisi i o nama (naravno ako je operacija uspješna) i o našem stavu o svemu tome, o našem zdravlju.

Ja nikad za sebe nisam mislila da sam ograničena ili slično (iako su mi neke stvari zabranjene i ne radim ih) pa vjerujem da je i to pomoglo oporavku.

Nadam se da će sve biti ok i da više neće biti novih operacija:)

Kod moje operacije nije bilo nikakvih ožiljaka niti drenova samo dvije ranice kao kod vađenja krvi,sta se tiće bolova nisu skroz prestali ni nakon operacije a danas sam popio tri tablete protiv bolova i ujutro idem na terapije imam još 15 dana pa možda bude što bolje iako sumnjam ali vrijedi se nadati i pokušati ne odustati

GSM
24.01.2010., 21:18
Reci mi kakve tocno nepravilnosti postoje na razini ispod i iznad?

Ninuška18
24.01.2010., 22:38
Kod moje operacije nije bilo nikakvih ožiljaka niti drenova samo dvije ranice kao kod vađenja krvi,sta se tiće bolova nisu skroz prestali ni nakon operacije a danas sam popio tri tablete protiv bolova i ujutro idem na terapije imam još 15 dana pa možda bude što bolje iako sumnjam ali vrijedi se nadati i pokušati ne odustati

Aha, onda se čini meni nisu laserski operirali. Zapravo mi kirurg ni nije ništa o operaciji rekao:) A ja nisam pitala. Imam mali rez i nisu mi morali skidati šavove jer su oni sami otpali.

Odustati nemoj nikada!!! :)

ninator
25.01.2010., 07:23
operirala sam L4-L5 i L5-S1 2006 u vinogradskoj i bolovi su bili smanjeni iskljucivo u stanju mirovanja,a kod bilo kakve aktivnosti su postajali neizdrzivi.Neurokirurg koji me operirao nije se ni najmanje uzbudjivao oko toga i tako sam sljedece dvije godine provodila u duranju bolova i najvise u mirovanju kako bi izbjegla gutanje sake tableta na dan.2009 godine sam ponovo operirana u vinogradskoj kod istog operatera,operacija je bila neizbjezna jer nisam mogla kontrolirat mokrenje i stolicu,jedva me probudili iz anestezije (pozdrav anesteziologu) i zapocela sam s oporavkom.Bolje mi je,manji bolovi prisutni,utrnuta vanjska strana noge i stopalo...odavno sam svjesna da se tih bolova necu rijesiti do kraja zivota,ali cu raditi na tome da si ne pogorsam ionako jeb...situaciju po pitanju kraljeznice!Dodatan problem mi stvara i visak kilograma,ali radim i na tome...sad je proslo 2 mjeseca od operacije,normalno hodam,imam 30 godina!

Ninuška18
25.01.2010., 19:58
operirala sam L4-L5 i L5-S1 2006 u vinogradskoj i bolovi su bili smanjeni iskljucivo u stanju mirovanja,a kod bilo kakve aktivnosti su postajali neizdrzivi.Neurokirurg koji me operirao nije se ni najmanje uzbudjivao oko toga i tako sam sljedece dvije godine provodila u duranju bolova i najvise u mirovanju kako bi izbjegla gutanje sake tableta na dan.2009 godine sam ponovo operirana u vinogradskoj kod istog operatera,operacija je bila neizbjezna jer nisam mogla kontrolirat mokrenje i stolicu,jedva me probudili iz anestezije (pozdrav anesteziologu) i zapocela sam s oporavkom.Bolje mi je,manji bolovi prisutni,utrnuta vanjska strana noge i stopalo...odavno sam svjesna da se tih bolova necu rijesiti do kraja zivota,ali cu raditi na tome da si ne pogorsam ionako jeb...situaciju po pitanju kraljeznice!Dodatan problem mi stvara i visak kilograma,ali radim i na tome...sad je proslo 2 mjeseca od operacije,normalno hodam,imam 30 godina!

Nezamislivo mi je da nakon operacije bilo tko osjeća neizdržive bolove!! Pa što su ti onda radili na toj operaciji??

Ja ne znam kakve je razlika i da li je ima u operacijama L5-S1 (što sam ja operirala) i ovog tvog, ali mi neki zdrav razum ipak govori da nije baš normalno da trpiš strašne bolove!

Cijelo stopalo utrnuto? Ne znam što bih rekla...Ja se ne sjećam da li je meni ikad bilo utrnuto stopalo i noga prije operacije hm..no dobro, sad nije bitno.

Godine ti bar idu u prilog prilikom oporavka jer se mlađi ljudi brže i uspješnije oporave, pa vjerujem da ćeš i ti. Nadam se d aćeš se potpuno oporaviti!

ALEN111
25.01.2010., 21:12
Reci mi kakve tocno nepravilnosti postoje na razini ispod i iznad?

Trupovi svih LS kralježaka su održane visine,početno početno deformativno promjenjenih pokrovnih ploha i difuzno promjenjenog signala,najviše u smislu osteohondrotskih i degenerativnih promjena.U razini L4/L5 sužen iv.prostor uz značajno promjenjen signal ostatnog iv.diska najviše u smislu degenerativnih promjena.Ostali prikazi iv. prostori su održani,uz početno promjenjen signal svih iv.diskova lumbalne kralježnice,najviše u smislu degenerativnih promjena.Na razini L1/L2 nalazi se početno dorzno-lateralno,desno izbočenje diska sa suženjem lat.recesusa,manje lat.foramena,desno.
Razina L2/L3 nalazi se početno dorzno-cirkularno izbočenje iv.diska sa početnim suženjem pripadajučih lat.recesusa i lar.foramena,nešto izraženije lijevo.
Razina L3/L4 nalazi se početno dorzno-cirkularno izbočenje iv.diska sa početnim suženjem pripadajučih lat.recesusa i lat.foramena nešto izraženije lijevo,čemu doprinose i izraženije osteoartrotske deformirajuće promjene malih zglobova ove razine.
Razina L4/L5 nalazi se izraženije dorzno-cirkularno izbočenje iv.diska s manjim,kaudalnim širenjem iv.diska,dorzno-lateralno lijevo prema lijevom lat.recesusu. Ovdje je izgledna početna hernija iv.diska.Opisane promjene uzrokuju značajno suženje lat.recesusa,manje lat.foramena,lijevo,čemu doprinose i izražene osteoartrotske deformirajuće promjene malih zglobova kao i hipertrofija lig. flava.
Ukupne poslijeoperacijske,kao i degenerativne promjene uzrokuju početno suženje spinalnog kanala ove razine.
Na razini L5/S1 nalazi se početno dorzno cirkularno izbočenje iv.diska sa početnim suženjem pripadajućih lat.recesusa i lat.foramena nešto izraženije lijevo.
Ovo je nalaz MR LS kralježnice od prije mjesec dana.
Oprostite ako sam išta krivo napisao šta se tiče strukovne strane.
Za ovo vrijeme koje mi je bilo potrebno da napišem ovo utrnule su mi obje noge,ljeva od križa do stopala a desna od koljena do stopala jer sam morao sjediti .

ALEN111
25.01.2010., 21:27
Do prije godinu dana nikad nisam imao nikakvih proble sa kralježnicom,jedino što sam desetak godina fizički teško radio,radio sam klesarski posao i nije mi bio problem podići i više od 100 kg.Problem sa viškom kilograma nemam niti sam ikad imao a mogu reći i da imam zadovoljavajuću mišićnu masu pa mi nekad izgled mog tijela stvara veliki psihički pritisak jer ljudi koji me vide po prvi put ne mogu vjerovati da sam praktički nepokretan misle vjerojatno da foliram.

ALEN111
27.01.2010., 14:46
Nema nikakvih odgovora

Ninuška18
27.01.2010., 19:08
Nema nikakvih odgovora

A što si pitao? :P :)

Hehe, šalu na stranu, ja uopće ne razumijem to što si gore pisao i navodio one diskove i dorzno cirkularno nešto :D To piše u nalazu?

Ne znam šta reći jer se uopće u to ne razumijem :/

selba
28.01.2010., 00:22
pozdrav svima
moja mama je prije devet godina imala operaciju kicme, lezala je nepokretna 6 mjeseci, sa strasnim bolovima i razmisljanjem da li operisati ili ne. na kraju je otisla na operaciju jer vise nije imala kud.operacija je super prosla ,ama bas nikakvih problema nema, normalno se krece, hoda, ponasa . njoj su ugradili i neke plocice, bas je bilo komplikovano.a evo danas hvala dragom bogu kao da se nikad nije ni desilo. to je moje iskustvo
u svakom slucaju sretno ,sto god odlucili

Ninuška18
28.01.2010., 12:07
pozdrav svima
moja mama je prije devet godina imala operaciju kicme, lezala je nepokretna 6 mjeseci, sa strasnim bolovima i razmisljanjem da li operisati ili ne. na kraju je otisla na operaciju jer vise nije imala kud.operacija je super prosla ,ama bas nikakvih problema nema, normalno se krece, hoda, ponasa . njoj su ugradili i neke plocice, bas je bilo komplikovano.a evo danas hvala dragom bogu kao da se nikad nije ni desilo. to je moje iskustvo
u svakom slucaju sretno ,sto god odlucili

Drago mi je da se odlučila na operaciju i time riješila probleme i strašne bolove! I ja sam operirala kičmu i nisam ni trenutka uopće dvojila da li ići na operaciju ili ne jer zaista ja nisma imala nekog izbora, premlada sam da bi svako malo trpila bolove i ostajala doma umjesto da sam na faxu:)

peruskod
07.02.2010., 15:16
evo kad citam pricu "ninuške " vec mi je nekako lakse...:)
evo da i ja ispricam svoju zivotnu pricu koja se pretvorila u nocnu moru...
Imam 24 godine, a bolove u kicmi(krizima)trpim jedno 4-5 god za koje mi je doktorica govorila da svakog bole ledja i da ce mi proci samo od sebe...medjutim bol nije odustajala. U 3em mj ove godine krenuo sam u teretanu kako bi ojacao ledjne misice no kasnije se ispostavilo da je to bila velika greska. Pocelo me nesto boljeti u torakalnom iliti prsnom dijelu ledja...hm...sta sad...ajmo na magnetsku koju sam uredno platio 2600 da znam koji mi je vrag!
Nalaz magnetske je glasio hernija diska extraforaminalis(u lijevu stranu) L4/L5, te protuzija diska TH6/TH7 koja mi je puno gora od ove "donje"...onda su krenule dvoumice...sto dalje-....peharcu sam dao love i love ali nista. akupukntura-nista,bioenergija-nista...neurokirurg reko da ne preporuca operaciju posto mogu mokriti hodati normalno itd...samo problem je taj daj lako reci to drugom dok sam neko osjeti to na svojoj kozi.
Nedavno sam bio kod cuvenog dr. Stancica koji mi je rekao sljedece da trpim kolko god mogu i kad mi bude "puna kapa"da mu se javim da ce me operirati...samo proces operacije torakalnog dijela je kompliciran jer se rezu rebra i onda se vadi disk i umjesto njega se ubacuje dio rebra koje je izrezano...pa treba nekoliko mjeseci da sve dodje na svoje mjesto...a za L4/l5 mi nije nista konkretno rekao posto sa tim nemam nekih problema sem kad dugo stojim i hodam....
Ako neko ima slicna iskustva sa torakalnim dijelom i bolovima u istom dijelu neka se javi....
I da, dajte svoja misljenja dal da trpim ovu faking bol koja ce me i psihicki dokrajciti(zbog koje ne radim,pauzirao sam fax itd) ili da otidjem na operaciju...svaki savjet dobrodosao...HVALA D.

slagalica
07.02.2010., 15:44
Ja imam gotovo isto iskustvo kao ninuška, dakle ekstra pozitivno nakon operacije koja me spasila, a poslala sam ti pp za dobrog neurokirurga.

peruskod
07.02.2010., 16:20
hvala lijepa jos jednom...valjda ce biti i nade za mene ?!?!?!?! ...

egoscue
07.02.2010., 20:57
bol u ledima (bila u gornjem, u donjem, samo na jednoj strani ili obostrano) je jednostavno rijesiti uz pomocu izvodenja odredenih korektivnih vjezbi. bol se javlja prvenstveno zbog loseg polozaja kraljeznice i to je osnovni razlog zasto nervi budu pritisnuti, diskovi puknu/iscure, misici postaju prenapeti, javljaju se upale i sl.

ako vas bole leda probajte set vjezbi navedenih ovdje
http://www.pokretom.org/index.php?go=pomoc

a pogledajte i ovaj filmic u kojem je objasnjeno zasto se javlja bol u ledima
http://www.youtube.com/watch?v=aRrwxetZ4_c

ema007
07.02.2010., 21:13
slagalica možeš li i meni preporučiti dobrog neurokirurga, imam herniju na vratnoj kralježnici

GSM
07.02.2010., 21:14
Oko vratne kraljesnce puno radi i educira se Dr. Vukic s Rebra.

Medjutim, minimalno-invazivna kirurgija kakvu ce ti svatko tko logicno razmislja preporuciti, radi se samo u Vinogradskoj.

slagalica
07.02.2010., 22:59
Medjutim, minimalno-invazivna kirurgija kakvu ce ti svatko tko logicno razmislja preporuciti, radi se samo u Vinogradskoj.

Točno, ali minimalno-invazivnom metodom se ne mogu riješiti baš svi slučajevi.
Npr. moj nije dolazio u obzir, a imala sam na raspolaganju sve mogućnosti.

GSM
08.02.2010., 09:02
A koja je bila tvoja dijagnoza i koji ti je doktor rekao da nisi kandidat?

slagalica
08.02.2010., 10:21
Ekstruzija diskusa L5-S1 koji je iscurio u leđnu moždinu za cijeli kat niže.

GSM
08.02.2010., 10:22
Ako nije problem odgovori i na drugi dio pitanja. Ako jeste problem, mozes i na PM. Pozdrav.

peruskod
08.02.2010., 19:49
Ajde jos nesto da napisem....danas bilo prekrasno vrijeme u istri pa se ja odlucih na duzu setnju(kao zdravo je je za kicmu)...al ipak mislim da je zdravo za zdravu kicmu...
Uglavnom nakon sat vremena hodanja evo opet bolova u krizima i opet sve iznova. Moram sjesti,odmoriti sto vec al onda ta bol traje stalno...znaci nakon hodanja ili stajna=UZAS!!!
Sad mene muci nesto,dali moram trpiti ove bolove dok me jednom dobrahno ne strefi ili da otidjem na operaciju.
Jer vecina kaze operacija, tek kada ne mozes kontrolirat mokrenje,dok ti stopalo ne "padne" itd...???
Inace meni su rekli da imam jako rijedak slucaj hernije,lijevostranu,znaci kako je disk iscurio,iscurio je na lijevu stranu. Znaci bolovi samo u lijevoj strani,kriza i lijeva noga, jer pretisce samo onaj lijevi krajicak zivca,dok su sredina i desna strana ok.
E sad opet ponavljam,dal to operirati ili ne???hm.... Svaki savjet dobrodosao!!! HVALA

GSM
08.02.2010., 21:25
Svasta, kako moze biti rijetko kad je lijevo... Glupost, tko ti je to rekao?

Vidim gore da spomijes T diskove. Ove tegobe ti uzrokuju L4-L5. Sto duze ti je zivac pod kompresijom manje su ti sanse za dugorocni uspjeh operacije.

peruskod
08.02.2010., 22:20
pa tako mi je receno a mozda sam i ja krivo skuzio...uglavnom extraforaminalis...sta god to znacilo..
a cuj....ovo u krizima mi traje jedno vec 5god otprilike a u torakalnom dijelu 10 mjeseci...
pa sad sta napraviti ni sam neznam...imas neki prijedlog??? HVALA

GSM
08.02.2010., 22:22
Naruci se u Vinogradsku na pregled kod dr. Saftica ili prof. Rotima.

peruskod
08.02.2010., 22:27
tamo sam zvao i pitao vezano uz lasersku operaciju ali mi je receno da se torakalni dio jos ne radi tu, u hrv ali da planiraju nagodinu....jedino vani da to zasad rade...

GSM
08.02.2010., 22:31
Prema tvojim simptomima, problem je u L diskovima. Moras na pregled, a ne se konzultirati telefonom. Kako zelis..

peruskod
08.02.2010., 22:32
paa ako me boli izmedju lopatica...onda su za taj dio zasluzni T diskovi a ne L....

GSM
08.02.2010., 22:36
Rekao si bolovi u krizima i lijevoj nozi?

peruskod
08.02.2010., 22:43
da u krizima i lijevoj nozi + obostrano izmedju lopatica...neugodno totalno....
al ajde ne odustajem,jos cu na par pregleda pa cemo vidjet sta dalje :)))

denjgi
09.02.2010., 09:19
Jedno iskustvo : izvrsena operacija na meni , diskus hernija , prije 10 godina , klasika rez i to u Bosni , moje godine su 49 , proces rehabilitacije trajao 10 mjeseci , prohodao dva dana nakon operacije , svih ovih godina bez vecih problema i bez potrebe za ponovnom operacijom . Osnovno je da se svakodnevno rade vjezbe i skine kilaza , promjeni nacin zivota , i ja sam zapostavio i postdiplomske studije i karijeru, sve zarad zdravog zivota . Vjerujem da sam pronasao nekakav svoj nacin za zivot sa operiranom kicmom , treba naci vremena i za bazen i za vjezbanje pa i razmisljati drugacije .

peruskod
09.02.2010., 12:12
slazem se kolega u potpunosti....oni koji su zdravi znaju pametovati...
ali kako se kaze: zdravi imaju 1000 zelja, a bolesni samo jednu!!!
tako da nakraju svega mislim da cu se rijesiti dugogodisnje muke i otici pod noz...pa kud puklo da puklo :)))
Sretno svima!!!

davor9
09.02.2010., 16:12
opearcija diskus hernije je doslovno vaganje i to u velikom dijelu prepušteno pacijentu. Što se tiče medicinske indikacije tu neurokirurg bez odgađanja indicira operaciju samo u slučaju ispada motorike potkoljenice i/ili stopala ili u slučaju sindroma caude equine (problemi s mokrenjem i stolicom)...sve ostalo je dosta subjektivno, kako neko podnosi bol, koliko mu to remeti kvalitetu života itd...liječnik sam, imam 27 godina i dijagnosticiranu discus herniju L5-S1 koju sam vjerojatno zaradio nepravilnim držanjem, košarkom, biciklizmom itd...naurokirurg je vidio nalaz, vidio mene i rekao mi doslovno da sam odlučim hoću li se operirat s obzirom na to koliko to utječe na kvalitetu mog života, jer nalaz je tu, neko s takvom kralježnicom je prikovan za krevet a neko, kao ja, tu i tamo zaigra i košarku. Odradio sam fizikalnu, odustao od brojnih hobija (što mi je psihički najteže palo) no stanje nije bilo bolje, dapače, pogoršalo se, ustajanje nakon predavanja je bilo bolno, trčanje nemoguće, voltaren svako malo (a u životu ga nisam popio skoro nikad, niti nakon otvorenog prijeloma podlaktice)...sve u svemu, odlučim se za operaciju jer smatram da to nije kvalitetan život za jednog 23ogodišnjaka, dobijem termin za nekih 4-5 mjeseci kad nemam predavanja i nekim čudom kako se taj termin približavao imao sam sve manje bolove i tako sam naposljetku i odustao od operacije (kod mladih se to često dogodi jer disk ima veću koncentraciju vode nego kod starijih, tako da je bol najveća u početku, no nakon nekog vremena kad se iz iskliznutog diska resorbira tekućina, stanje se poboljša jer se smanji pritisak...no nisam napravio kontrolni CT za tu potvrdu)....bilo kako bilo, zadnej 4 godine nemam većih problema, bolovi se tu i tamo jave ali ne u tom intenzitetu da trebam lijekove ili bolovanje, osjetim bolove u pregibanju pa ih izbjegavam,.... opet igram košarku, nogomet, skijam, vozim biciklu iako ne bi smio...većih problema nemam i nadam se da ću ostat sretnik koji se izvukao bez operacije...no vrati li se opet stanje kakvo je bilo, siguran sam da idem pod nož, čuo sam svakavih iskustava, od jako loših (ipak većina neuspjeha je kod onih koji su jako dugo čekali tako da su im mišići i živci propali), do onih savršenih kad čovjek drugi dan nakon operacije hoda, a nakon par mjeseci kao nov...zbilja se ne isplati živit u svakodnevnim bolovima, jer kvaliteta života je jako bitna, ljudi u bolovima propadaju i fizički i psihički, i mislim da se operacijom u tom slučaju nema šta izgubit

peruskod
09.02.2010., 23:20
definitivno se slazem sa ovim "...jer kvaliteta života je jako bitna, ljudi u bolovima propadaju i fizički i psihički..."" te isto tako sa "jer smatram da to nije kvalitetan život za jednog 23ogodišnjaka" - mom slucaju 24 godisnjaka....

GSM
09.02.2010., 23:59
Tako je, smanjenje kvalitete zivota jeste jedna od indikacija za operativno lijecenje.

peruskod
11.02.2010., 21:10
evo narucen 08.03 u bolnici sestre milosrdnice...nadam se da ce mi reci da mi mogu laserski pomoci jer cu poludit vise...

GSM
12.02.2010., 00:15
Jedan moj prijatelj je narucen 1.3. Moguce je da ce otkazati termin. Ako si zainteresiran ici tjedan dana ranije, javi se.
Pozdrav i sretno

peruskod
12.02.2010., 11:32
ma ostajem pri ovom datumu samo cu ih nazvat par dana prije da potvrdim dolazak,da ne dolazim bzvz u zagreb...
Hvala na "sretno"...nadam se da ce i to biti...pozzz :)

peruskod
12.02.2010., 11:33
jos jedno pitanje...ako se radi operacija laserom...dal to ima brzi efekt ili se treba cekati neko vrijeme da bi se vidjela poboljsanja???
Hvala...

GSM
12.02.2010., 12:52
Obicno se efekat vidi odmah, dan poslije operacije sa steznikom ides kuci i imas postedni rezim mjesec dana, bez ikakvog rada. Samo uz setnju do granice boli.
Ponekad je za pravi efekat potrebno 4 tjedna.

peruskod
12.02.2010., 13:12
a reci mi taj steznik sto si naveo...to je za lumbalni dio ili? neznam sta sa torakalnim,dali uopce tretiraju taj dio...?

GSM
12.02.2010., 13:14
Da..

Sto se torkalnog dijela ne znam. Moze se odraditi laserom, no ne znam da li to rade u Vinogradskoj.

peruskod
12.02.2010., 13:16
a neznam nadam se da da :) vidjet cemo sta ce reci 8-og...u suprotnom na fuziju i bok...

GSM
12.02.2010., 13:23
Ne brini, daleko si ti od fuzije. Postoji dosta drugih metoda lijecenja koje je u toj bolnici moguce primjeniti (naravno, samo kod 2 nabrojana doktora).

peruskod
12.02.2010., 13:51
da znam zato cu ici kod njih pa nek me srede vise....

peruskod
12.02.2010., 13:59
ajde kad vec spominjes druge metode...neznam zasto u hrv nema ove metode....a mozda i ima negdje a da ja neznam....evo vidi link pa ces ti mozda znati...
http://www.drjho.com/id20.htm
P.S. inace meni magnetska ima istu sliku, kao i kod(Figure 5 di pise)

GSM
12.02.2010., 14:09
Ta slika apsolutno nisto ne znaci. Ne operira se slika, ne operira se pacijent. Operira se iskljucivo i slika i pacijent...

Usporedbe slike s onima na internetu su u najmanju ruku smijesne i ne upustaj se u to. Ti te slike ne mozes razumjeti.

Ninuška18
12.02.2010., 14:24
evo kad citam pricu "ninuške " vec mi je nekako lakse...:)

Drago mi je! :)

Imam 24 godine, a bolove u kicmi(krizima)trpim jedno 4-5 god za koje mi je doktorica govorila da svakog bole ledja i da ce mi proci samo od sebe...medjutim bol nije odustajala.
Nalaz magnetske je glasio hernija diska extraforaminalis(u lijevu stranu) L4/L5, te protuzija diska TH6/TH7 koja mi je puno gora od ove "donje"...onda su krenule dvoumice....

Kad doktori počnu s tim nebulozama "Svakoga bole leđa.." Da, pa ne bole svakoga tako leđa.

neurokirurg reko da ne preporuca operaciju posto mogu mokriti hodati normalno itd...samo problem je taj daj lako reci to drugom dok sam neko osjeti to na svojoj kozi.
Nedavno sam bio kod cuvenog dr. Stancica koji mi je rekao sljedece da trpim kolko god mogu i kad mi bude "puna kapa"da mu se javim da ce me operirati...

Ne znam zašto preporučuju ne operirati i da trpiš bolove, to mi ne ide u glavu! Meni je neurokirurg preporučio, tj ne bih ni rekla preporučio, nego mi rekao da je to jedini izbor. I bilo mi je drago, jer sasm se riješila svih bolova!
Baš me zanima da li bi oni trpjeli te bolove da njih čapaju :)

samo proces operacije torakalnog dijela je kompliciran jer se rezu rebra i onda se vadi disk i umjesto njega se ubacuje dio rebra koje je izrezano...pa treba nekoliko mjeseci da sve dodje na svoje mjesto...a za L4/l5 mi nije nista konkretno rekao posto sa tim nemam nekih problema sem kad dugo stojim i hodam....

Ja nisam mogla ni hodat, ni sjedit, a za ić na wc sam se spremala po cijeli dan i pila minimalno samo da čim manje idem na wc, koliko me bolilo u početku.

I da, dajte svoja misljenja dal da trpim ovu faking bol koja ce me i psihicki dokrajciti(zbog koje ne radim,pauzirao sam fax itd) ili da otidjem na operaciju...svaki savjet dobrodosao...HVALA D.

Uvijek bi svima, posebno mladim ljudima, savjetovala operaciju! I to govorim iz vlastitog iskustva. Nisam imala iste probleme kao i ti, ja sma operirala L5/S1, što je već rutinska operacija, ali svjedno, koliko god operacija bila komplicirana - jednom ćeš morat otići na nju, a preporučam ti čim prije, posebno dok si još mlad, jer se mladi ljudi brže i lakše oporave.

A i ti bolovi, moraju biti strašni, znam kako je meni bilo. Obavi to dok ti je fax pauziran, oporavi se kako spada i nastavi dalje. Ne isplati se trpit takve bolove, a znaš da neće proći sami od sebe. Moja topla preporuka:)

Ninuška18
12.02.2010., 14:27
Sad mene muci nesto,dali moram trpiti ove bolove dok me jednom dobrahno ne strefi ili da otidjem na operaciju.
Jer vecina kaze operacija, tek kada ne mozes kontrolirat mokrenje,dok ti stopalo ne "padne" itd...???
Inace meni su rekli da imam jako rijedak slucaj hernije,lijevostranu,znaci kako je disk iscurio,iscurio je na lijevu stranu. Znaci bolovi samo u lijevoj strani,kriza i lijeva noga, jer pretisce samo onaj lijevi krajicak zivca,dok su sredina i desna strana ok.
E sad opet ponavljam,dal to operirati ili ne???hm.... Svaki savjet dobrodosao!!! HVALA

Najbolje da čekaš dok ti i noga ne otpadne, mislim pazi tih ideja!!! Operacija, istog trena da si se naručio!!!! :D
Mene je bolila isto samo lijeva noga i lijevi guz i cijela kičma. Ali ja sam čula da uglavnom i boli lijeva strana...

Godiva
12.02.2010., 19:56
Uvijek bi svima, posebno mladim ljudima, savjetovala operaciju! I to govorim iz vlastitog iskustva. Nisam imala iste probleme kao i ti, ja sma operirala L5/S1, što je već rutinska operacija, ali svjedno, koliko god operacija bila komplicirana - jednom ćeš morat otići na nju, a preporučam ti čim prije, posebno dok si još mlad, jer se mladi ljudi brže i lakše oporave.

A i ti bolovi, moraju biti strašni, znam kako je meni bilo. Obavi to dok ti je fax pauziran, oporavi se kako spada i nastavi dalje. Ne isplati se trpit takve bolove, a znaš da neće proći sami od sebe. Moja topla preporuka:)

Na tvom mjestu bila bih vrlo oprezna s takvim toplim preporukama. Ne završi svaki slučaj kao tvoj. Proguglaj malo pojmove "FBSS" i "Arachnoiditis", možda skužiš zašto su i neurokirurzi često oprezni u preporučivanju operacije.

peruskod
12.02.2010., 20:38
bolje da ni nisam citao ovo sta si napisala da guglam...sad mi je jos gore...ali ajde vidjet cemo....
u svakom slucaju mislim da cu se nakraju odlucit za operaciju jer ovo NIJE normalan zivot kakvog ja vodim...pozdrav....

peruskod
12.02.2010., 20:52
a vezano uz spomenutu sliku...ja sam samo dao primjer kako to izgleda kod mene...bas kao na toj slici...nego nisi mi odgovorio, dal mozda znas da ima negdje ovakva procedura???

Ninuška18
12.02.2010., 20:53
Na tvom mjestu bila bih vrlo oprezna s takvim toplim preporukama. Ne završi svaki slučaj kao tvoj. Proguglaj malo pojmove "FBSS" i "Arachnoiditis", možda skužiš zašto su i neurokirurzi često oprezni u preporučivanju operacije.

Ne znam kakav je to slučaj, zaista pojma nemam, čini se komplicirano, to da,ali opet, kad čitam takve stvari da trpi tolike bolove, ne ide na fax, posao...ako ima izbor ići na operaciju onda mi se nekako nameće ta preporuka jer sam je i sama prošla...makar znam da nije ista stvar. Baš ću malo pogledati da vidim što je to. Da se informiram :D

peruskod
12.02.2010., 20:55
da i pogledaj isto sta ti se svasta moze desiti tijekom anestezije :P...sve je to relativno...

Ninuška18
13.02.2010., 01:22
Nisam skužila baš najbolje ova objašnjenja, posebno ovo "Arachnoiditis" (mrzim kad moram na eng čitat takva medicinska objašnjenja hihih). :)

A što se tiče anestezije - 100 ljudi - 100 reakcija:) Ne doživljavaju svi anesteziju isto naravno. Ja sam imala sreću pa zaista nisam osjećala nikakve posljedice (nikakvo povraćanje, mučnina, vrtoglavica i slične nuspojave) - dali su mi punu anesteziju, iako sam trebala dobit injekciju, predomislili su se u zadnji čas, na moju veliku sreću! :D

Zamisli bit budan dok ti čačkaju po leđima...ufff

GSM
13.02.2010., 09:19
Naravno da svaka anestezija sa sobom nosi moguce negativne i nezeljene posljedice. Izmedju ostalih, to je jedan od razloga razvoja minimalno-invazivne kirurgije kraljesnice.

Godiva
13.02.2010., 14:31
Ne brini, daleko si ti od fuzije. Postoji dosta drugih metoda lijecenja koje je u toj bolnici moguce primjeniti (naravno, samo kod 2 nabrojana doktora).

Moguće je kod bar 3 doktora iz te iste bolnice (za ostale ne znam), ali si ti toliko upro u reklami ta dva, da bi čovjek lako pomislio da imaš pinku od zarade u Vertebralisu. :mig:

Godiva
13.02.2010., 14:33
Nisam skužila baš najbolje ova objašnjenja, posebno ovo "Arachnoiditis" (mrzim kad moram na eng čitat takva medicinska objašnjenja hihih). :)

I bolje da nisi dobro skužila. Neću ti ih ovdje ni prevodit, da ne plašim dodatno ljude koji su u dovoljno gadnoj situaciji i bez objašnjenja te dijagnoze.

GSM
13.02.2010., 14:36
Ok, ja znam samo za dva. Da sam znao za tri, spomenuo bih naravno i treceg. Ako nemas sto pametno za dodati (primjerice ime doktora), mislim da je bolje da ne pises i dodatno ne zbunjujes ljude. A evo gluparije koje spominjes mislim da takodjer nemaju smisla, pametniji bi ti bilo da se drzis teme i kazes nesto korisno.

Godiva
13.02.2010., 14:42
Ok, ja znam samo za dva. Da sam znao za tri, spomenuo bih naravno i treceg. Ako nemas sto pametno za dodati (primjerice ime doktora), mislim da je bolje da ne pises i dodatno ne zbunjujes ljude. A evo gluparije koje spominjes mislim da takodjer nemaju smisla, pametniji bi ti bilo da se drzis teme i kazes nesto korisno.

Nisam znala da će te toliko taknuti moja nedužna primjedba. :D

Teme se apsolutno držim, iako ti to možda ne vidiš jer ti bijes privremeno magli vid. :)

Glede doktora, minimalno invazivnom kirurgijom kralježnice u Vinogradskoj bolnici bavi se i dr. Čerina (sigurno), a vjerujem i još neki.

GSM
13.02.2010., 14:45
Nista mene nije taknulo, nego je ovo sad jedan dokaz koliko internet tebi i slicnima tebi omogucava da pises sto zelis i koliko zelis... Bez obzira bila sala ili ne, ja ovdje nisam dosao da se salim, nego da nekome pomognem.

Kao sto kazes, glede doktora, znam da Dr. Cerina radi min-inv. kirurgiju hipofize. A kraljesnicu koliko znam radi po principima mikro-kirurgije...?

Godiva
13.02.2010., 14:50
Nista mene nije taknulo, nego je ovo sad jedan dokaz koliko internet tebi i slicnima tebi omogucava da pises sto zelis i koliko zelis... Bez obzira bila sala ili ne, ja ovdje nisam dosao da se salim, nego da nekome pomognem.

Kao sto kazes, glede doktora, znam da Dr. Cerina radi min-inv. kirurgiju hipofize. A kraljesnicu koliko znam radi po principima mikro-kirurgije...?

PLDD je minimalno invazivna kirurgija kralježnice, prema mojim skromnim saznanjima. Ili nije?
Lako za mene i ovakve kao ja, bitno da internet omogućuje super-stručnim altruistima lak pristup do raje. ;)

GSM
13.02.2010., 15:06
Prvi puta cujem za to, no ako je istina to je dobro za sve pacijente...

Doduse nisam siguran odakle ti takva informacija, znas li nekoga kome je Dr. Cerina radio laser ili si cula da radi... Cisto da budemo sigurni da stvarno radi...

Godiva
13.02.2010., 15:12
Prvi puta cujem za to, no ako je istina to je dobro za sve pacijente...

Doduse nisam siguran odakle ti takva informacija, znas li nekoga kome je Dr. Cerina radio laser ili si cula da radi... Cisto da budemo sigurni da stvarno radi...

Ja sam sigurna, a ti ako hoćeš biti siguran zovi Vinogradsku i pitaj.

peruskod
13.02.2010., 15:13
ljudi moram biti iskren i reci da niste u redu. ako se planirate prepirati onda otidjite na neki forum di je neka tema svadjanje pa se tamo ispucavajte....eto cisto toliko...a glede doktora,moze biti i doktor Kurcic(sa izvinjenjem)samo da mi pomogne i bit cu mu zahvalan do kraja zivota ko god bio....
P.S. ajde malo smirite hormone i pomognite nama na otimistican nacin a ne prepirkom...i da gsm ipak se moram slozit sa tobom da je ovo tema: operacija diskus hernije....
HVALA...respect...:)

Godiva
13.02.2010., 15:25
ljudi moram biti iskren i reci da niste u redu. ako se planirate prepirati onda otidjite na neki forum di je neka tema svadjanje pa se tamo ispucavajte....eto cisto toliko...a glede doktora,moze biti i doktor Kurcic(sa izvinjenjem)samo da mi pomogne i bit cu mu zahvalan do kraja zivota ko god bio....
P.S. ajde malo smirite hormone i pomognite nama na otimistican nacin a ne prepirkom...i da gsm ipak se moram slozit sa tobom da je ovo tema: operacija diskus hernije....
HVALA...respect...:)

Čuj, ja sam u istom ili vrlo sličnom sranju kao i ti. Oprosti ako te smetalo ovo, nije bilo u lošoj namjeri.

peruskod
13.02.2010., 17:02
ma malo me zasmetalo jer tu smo iskljucivo zbog nasih stanja a ne da se prepiremo....a sto je tebi? kraljeznica isto ili nesto drugo???

Godiva
13.02.2010., 20:26
ma malo me zasmetalo jer tu smo iskljucivo zbog nasih stanja a ne da se prepiremo....a sto je tebi? kraljeznica isto ili nesto drugo???

Da. :( Dijagnoza iz teme, i to malko kompliciranija, plus što mi nije jedina. Trpim bolove više-manje stalno.

http://egwellness.com/products/products.html

Ovo je najzanimljivije što sam uspjela iskopati na temu liječenja kralježnice neoperativnim putem. Jučer sam naručila knjigu. Daju ti skinuti jedno poglavlje besplatno. U slučaju da još imaš volje za neoperativno liječenje, možda ti pomogne.

I ja sam, kao i ti, bila odlučila - dosta mi je svega, idem na operaciju, pa nek me reže Marko ili Janko kako god hoće, samo da ovo više prestane.
Ali to je bilo prije nego što sam vidjela statistike uspješnosti operacija na kralježnici i moguće komplikacije i rizike. Sad sam u fazi "operacija je krajnji izlaz", ali vidjet ću još koliko ću moći izdržati.

sparina123
13.02.2010., 21:53
:mig::confused::confused::confused:evo mogu i ja:s:moli:moja mama je operirala L5/S1 prije 15 god u vinogradskoj,isto je bilo li-la,al od bolova u lijevoj nozi najviše u listu,više nije znala kaj bi,išla je i na injekcije u kičmu,nekih 5-6h super,nakon toga opet bolovi i tak tjedan dana i odlučila se za op,sve je prošlo super osim što joj se sećer povisio,valjda od stresa,tak je reko dr,nakon toga 3 tjedna u naftalanu,preporodila se:)bolova nema,super,čuvala se,nije teško dizala....,a evo sad pred nekih par mjeseci počela ju boljet opet lijeva noga,trne,nema osjećaja u njoj,bila je na EMNG,nalaz je polineuropatija srednje teška,preporučena je fiz terapija koju je obavila,puno je lakše,ali sad me zanima dal joj je to opet kičma kriva ili to oštećenje živca je do noge,ako netko zna od vas

peruskod
14.02.2010., 00:13
za godivu:ja ne gledam vise statistike jer ja zelim zivjet normalno a ne u ovim bolovima...i jebes vjezbe kad te ubija doslovce dok vjezbas jer se jos vise vrsi komresija na zivac pa je sve gore i gore...ja cu definitivno na operaciju...jer ipak...od toga se ne umire...
a za sparinu: ja sam se toliko toga nacitao o toj hebenoj diskus herniji da mogu reci da je MOZDA doslo do slucaja kada se ostatak diska koji nije bio uklonjen pri operaciji,opet pomjerio sa vremenom i opet pretisnuo zivac...i opet standard boliovi...ja bi na tom mjestu preporucio magnetsku,jer ipak magmetska daje sliku kraljeznice dok se EMNG-OM ispituje ostecenje iliti koliko su zivci prohodni i zdravi....
eto toliko od mene...poz ...

GSM
14.02.2010., 09:20
:mig::confused::confused::confused:evo mogu i ja:s:moli:moja mama je operirala L5/S1 prije 15 god u vinogradskoj,isto je bilo li-la,al od bolova u lijevoj nozi najviše u listu,više nije znala kaj bi,išla je i na injekcije u kičmu,nekih 5-6h super,nakon toga opet bolovi i tak tjedan dana i odlučila se za op,sve je prošlo super osim što joj se sećer povisio,valjda od stresa,tak je reko dr,nakon toga 3 tjedna u naftalanu,preporodila se:)bolova nema,super,čuvala se,nije teško dizala....,a evo sad pred nekih par mjeseci počela ju boljet opet lijeva noga,trne,nema osjećaja u njoj,bila je na EMNG,nalaz je polineuropatija srednje teška,preporučena je fiz terapija koju je obavila,puno je lakše,ali sad me zanima dal joj je to opet kičma kriva ili to oštećenje živca je do noge,ako netko zna od vas

Moguce da je rijec od recidivu... Ako je puno lakse treba se nositi s time, nauciti zivjeti jer nakon otvorene operacije kraljesnice u 30-40% slucajevi ljudi imaju upravo takve probleme...

Medjutim, ako se problemi nastave ili pogorsavaju, preporucio bih ti MRI. Naravno, zadnju rijec ima vas doktor.

Pozdrav

Ninuška18
14.02.2010., 11:02

I ja sam operirala L5/S1! Ja nisam prije toga išla na nikakve terapije, ležala sma u biti 2 mjeseca u krevetu jer sam čekala prvo mjesec dana na termin kod jednog doktora, pa me on poslao na magnetsku i onda je ta operacija u biti brzo nakon toga zakazana. Operacija je bila prije neke 4 godine i nemam nekih posljedica na svu sreću. Pazim se, ne saginjem se4 nego čučnem (iako koji put prekršim, ali rijetko), pokušavam ne dizat teško, ali nekad mi se neda gnjavit druge da mi pomognu za pola minute nošenja hihi:) Bila sam nakon operacije 3 tjedna na rehab i otad više nikad nisam bila na rehab. Osjećam se dobro, naravno, nakon dužeg sjedenja na tvrdoj stolici osjećam bolove u leđima, ali dobro...to mi je normalno:)

Moguće je da je kod tvoje mame opet došlo do oštećenja živca, što je čak i često kod ovakvih operacija da se opet to vrati, posebno kod starijih ljudi (ne znam koliko ti mama ima godina, ali pod stariji mislim iznad 35). Jedan čovjek što je bio sa mnom na rehab je pričao da je prošle godine operirao herniju diska i javilo mu se opet, ali mislim da se on nije baš pretjerano čuvao. Nekima se vrati, nekima ne...ovisi i o mišićima kralježnice - treba ih ojačati! :)

Godiva
14.02.2010., 11:38
za godivu:ja ne gledam vise statistike jer ja zelim zivjet normalno a ne u ovim bolovima...i jebes vjezbe kad te ubija doslovce dok vjezbas jer se jos vise vrsi komresija na zivac pa je sve gore i gore...ja cu definitivno na operaciju...jer ipak...od toga se ne umire...

Ovaj link koji sam ti gore stavila nisu vježbe, nego učenje pravilnog sjedenja, ležanja, ustajanja, stajanja, disanja. Znanje o pravilnom držanju tijela koje možeš vidjeti kod sve male djece (ono kako sjede uspravno kao metle, npr.) i nekih afričkih i azijskih plemena kod kojih su problemi s kičmom gotovo nepoznanica, a svakodnevno rade teške fizičke poslove.

Autorica je žena (zove se Eshter Gokhale) koja je i sama u mladosti patila od diskus hernije i nakon neuspješne operacije odlučila proučiti razliku u stavu tijela kod bolesne i zdrave kralježnice. Otputovala je u Afriku, Indiju, Brazil, napisala pravu antropološku studiju i objasnila što mi činimo krivo i loše za svoju kralježnicu, a ova plemena čine ispravno, zbog čega praktički nemaju bolesti mišićno-koštanog sustava. Nakon što je izliječila sebe, počela je podučavati druge kako da učine isto. Sada vodi školu u Kaliforniji, a za one koji ne mogu doći na njezine tečajeve napisala je knjigu s puno crteža i fotografija koji objašnjavaju ispravne i pogrešne kretnje. Hvale ju neurolozi, neurokirurzi, pa čak i jedan nobelovac. Rijetko se oduševim nekim ili nečim, ali njene ideje mi se čine zaista izuzetne i vrlo logične, a osim toga, njena metoda tretira uzrok (neispravna upotreba tijela) degenerativnih promjena na kičmi koje uglavnom počinju hernijacijama diskova, dok operacija tretira isključivo posljedice, a neispravno držanje, nerazvijeni mišići koji daju potporu kralježnici, pogrešno nošenje tereta, itd. ponovno dovodi do istog problema - zato su rehernijacije i reoperacije toliko česte.

Evo još jednom link, koga zanima:

http://egwellness.com/about/what_it_is.html

Da Kalifornija nije toliko daleko, najradije bih iz ovih stopa otišla na njezine tečajeve.

peruskod
14.02.2010., 11:51
bas sam si jedan dan razmisljao kad sam gledao neki dokumentaraco tim plemenima(jadni oni oni ako imaju takvih sranja moraju trpit,nemaju opcija bas)...al kad pogledas realno sto kazes, oni nemaju fotelju recimo da bi se uvalili u nju i krivili si kicmu,sjdili dugo za kompjuterom itd...zato i imaju problema manje...
ti si narucila tu knjigu vec ili...? koliko kosta?

peruskod
14.02.2010., 11:55
ali istina je da se svi baziraju na kriza...a sto sa prsnim dijelom...jer to ipak nije isto....ja pokusavam dok sjedim recimo ravno skroz sjedit ali nakon 5min me pocme tako boljeti pa moram odustat i opet se nagnut u krivu poziciju...pa sam opet na istom...jbga

GSM
14.02.2010., 11:56
Nekakvo je pravilo da su bolovi u krizima ucestaliji. U torkalnom dijelu i kada se problem pojavi (recimo hernija), jako je cesto da ne uzrokuje apsolutno nikakve probleme. No istina je da je torkalnu kraljesnicu najteze lijeciti jer je pristup najkompliciraniji...

peruskod
14.02.2010., 11:57
i jos nesto...vidio sam jednu stolicu koja kosta 700 kn i nema naslona. iskljucivo je napravljena za ljude sa bolivima u kraljeznici.
ja sam osobno probao sjediti na njoj i mogu reci samo pohvale.
stolica je konstuirana tako da sjednes i koljena stavis na neki njezin nastavak i jednostavno te tjera da sjedis RAVNO...upravo zbog njezine konstrukcije.
Tako da je u svakom slucaju planiram kupiti...jer ipak zdravlje nema cijene...:)

Godiva
14.02.2010., 11:59
bas sam si jedan dan razmisljao kad sam gledao neki dokumentaraco tim plemenima(jadni oni oni ako imaju takvih sranja moraju trpit,nemaju opcija bas)...al kad pogledas realno sto kazes, oni nemaju fotelju recimo da bi se uvalili u nju i krivili si kicmu,sjdili dugo za kompjuterom itd...zato i imaju problema manje...
ti si narucila tu knjigu vec ili...? koliko kosta?

Četrdesetak dolara s poštarinom, čini mi se. Naručila sam ju i nadam se da će stići uskoro. Klikneš na "books" tamo, pa ćeš vidjeti. Jedno poglavlje možeš skinuti besplatno, da vidiš otprilike o čemu se radi.

I ja sam mislila kao i ti, mi sjedimo, oni se više kreću, itd. Međutim, stvar je u tome da oni kad sjede, sjede ispravno, a mi krivo, kad hodaju, to također rade ispravno, itd... sjedenje može biti ljekovito za kičmu, ako se radi na pravi način, trčanje može štetiti ako se radi na krivi, itd.

Npr. možeš vidjeti žene u Burkini Faso koje skupljaju nekakve rakove iz potoka i čine to i po 12 (ili čak 17, ne sjećam se točno) sati na dan, ali nisu savijene u struku kao što se mi savijamo, nego se savijaju iz kukova (ispod guzice) tako da im kičma ostaje potpuno ravna. I ne boli ih.

Ako imaš vremena i volje, pogledaj ovaj filmić http://www.youtube.com/watch?v=-yYJ4hEYudE, ona će ti sve to objasniti puno bolje nego ja. Otkrila sam je tek prekjučer i još uvijek pojma nemam o detaljima, ali okvirna ideja me oduševljava.

GSM
Probaj sjediti na pilates lopti. Kratkorocno je dobra i biti ce ti lakse sjediti. Dugorocno nema nikavog efekta.

peruskod
znam GSM...zato mi i i ova laserska najlogicnije i najjednostavnije zvuci...pa cemo vidjet...mozda me izlijece sa tim :)

GSM
14.02.2010., 12:01
Iskreno se nadam da imas indikacije za zahvat... Valjda ce uskoro poceti raditi i T kraljesnicu.

peruskod
14.02.2010., 12:04
kako mislis "Valjda ce uskoro poceti raditi i T kraljesnicu" ??...pa sta je ne rade???

GSM
14.02.2010., 12:06
Pa mislim da sam negdje u tvom postu procitao da si provjerio, i da jos ne rade torkalnu kraljesnicu laserom? Mozda grijesim...

Godiva
14.02.2010., 12:08
Probaj sjediti na pilates lopti. Kratkorocno je dobra i biti ce ti lakse sjediti. Dugorocno nema nikavog efekta.

Dugoročno nema nikakvog efekta i i do 50% operacija na kičmi, a mnoge naprave gore.
Osim toga, na pilates lopti se može sjediti krivo, jednako kao i na stolici.

Za neke sretnike operacija (minimalno invazivna ili klasična) je čarobni štapić, ali ruku na srce, tih je puno manje nego onih koji nastave patiti.

Mislim da treba dobro odvagati rizike i korist prije bilo kakvog čeprkanja po kičmi.

Osim u slučaju sindroma caude equine, pada stopala i slično. Tada se u svakom slučaju trči pod nož.

GSM
14.02.2010., 12:13
Ovo sto ti govoris (postoci) nisu bas tocni, no idu k tom. Prema istrazivanjima radi se o 30-40% slucajeva. Medjutim taj je broj sveden na minimum minimalno-invazivnom kirurgijom. Doduse, kod odredjenih vrsta zahvata ne postoje ili nisu publicirana dugorocna istrazivanja i rezultati istih.

Primjerice kod lasera postoje istrazivanja tj. follow-up nakon 10 ili 15 godina (nisam siguran), i postotci su sasvim pristojni. Uzevsi u obzir da u velikoj vecini slucajeva nikakve stete disku, polohama i okolnom tkivu nisu napravljene, zahvat se moze ponoviti i opet si miran jako dugo. Kod endoskopske operacije je situacija jos bolja, no "grijeh" je sto ju malo kirurga zna raditi i ne vjeruje u njih.

Sto se tice rizika i toga, pacijent naravno uvijek odlucuju i tu postoji jako puno faktora kao sto i sama znas. Bol moze svako trpiti, trpim je i ja trenutno. No postoji problem, ne znam je li tako kod svih bolesti. No kod kraljesnice je pravilo jasno - sto duze cekas na zahvat od pocetka prve tegobe, manje su sanse za dugorocni uspjeh zahvata. Treba mudro odvagati...

peruskod
14.02.2010., 12:29
joj GSM imas pravo...ja sam se zabunio...naime ja sam bio zvao za neku terapiju ozonom pa su mi tamo rekli da to ne rade vec samo vani...a za lasersku mi je gospodja rekla da misli da se radi i torakalni dio...vidjet cemo...sorry moja isprika...
a za pilates loptu,ja je imam doma ali ne mogu sjedit na njoj jer me pocme boliti jako pa je maknem....najvise kad sam na laptopu lezim...samo tu ce mi jos doci zlo na vrat..cccc....kako god okrenes nije dobro...to je posljedica ne cuvanja kicme...jer ruku na srce svi shvatimo da je imamo tek kada pocmu problemi...nazalost....

sparina123
14.02.2010., 12:47
mama sad ima 72 god,ja mislim isto da bu se s tim morala nosit,malo terapije,malo tbl za opuštanje mišića i tak:ne zna:samo da nejde na gore jer ne znam kak bi podnijela još jednu operaciju,hvala na odgovorima:top:

sparina123
14.02.2010., 12:49
e,i da svima vama koji trebate op zahvat želim da bude :top:i da se brzo oporavite:kava:

peruskod
14.02.2010., 13:05
ma valjda ce biti sve ok....pune srece tvojoj mami...a i ti si cuvaj kicmu da ne zavrsisi ko mi i onda....poz...respect...

Godiva
14.02.2010., 13:16
Ovo sto ti govoris (postoci) nisu bas tocni, no idu k tom. Prema istrazivanjima radi se o 30-40% slucajeva. Medjutim taj je broj sveden na minimum minimalno-invazivnom kirurgijom. Doduse, kod odredjenih vrsta zahvata ne postoje ili nisu publicirana dugorocna istrazivanja i rezultati istih.

Primjerice kod lasera postoje istrazivanja tj. follow-up nakon 10 ili 15 godina (nisam siguran), i postotci su sasvim pristojni. Uzevsi u obzir da u velikoj vecini slucajeva nikakve stete disku, polohama i okolnom tkivu nisu napravljene, zahvat se moze ponoviti i opet si miran jako dugo. Kod endoskopske operacije je situacija jos bolja, no "grijeh" je sto ju malo kirurga zna raditi i ne vjeruje u njih.

Sto se tice rizika i toga, pacijent naravno uvijek odlucuju i tu postoji jako puno faktora kao sto i sama znas. Bol moze svako trpiti, trpim je i ja trenutno. No postoji problem, ne znam je li tako kod svih bolesti. No kod kraljesnice je pravilo jasno - sto duze cekas na zahvat od pocetka prve tegobe, manje su sanse za dugorocni uspjeh zahvata. Treba mudro odvagati...

Nitko sretniji od mene da si u pravu. Možeš li, molim te, dati linkove na te statistike, jer ja svuda nalazim da minimalno-invazivna kirurgija kralježnice nedovoljno dugo postoji da bi se za njezinu uspješnost mogli dati pouzdani podaci.

Osim toga, osobno poznam čovjeka kojemu je PLDD problem riješio na svega dva mjeseca, a bolove je prethodno trpio svega par mjeseci (ekstruzija diska). Sad ga noga boli i trne mu jednako kao i prije.

GSM
14.02.2010., 14:36
@peruskod
Ozonom se kraljesnice tj. bol lijeci samo u Suncu, barem po mojim saznanjima. No to ti osobno ne bih preporucio.

@Godiva
Imam pristup statistikama nekih endoskopskih zahvata, no ne mogu sada traziti. Drzimo se za sada lasera.

- Nedavno je na obljetnicu PLDD-a publiciran clanak, koji kaze da je u tih 23 godine recidiv se pojavio samo kod 5% pacijenata.
- Prema jednoj drugoj studiji (follow up izmedju 1-7 godina, osrednje 4.7 godina), postotak onih koji su zadovoljni svojim stanjem jeste 85%.
- Imam jos jedan dokument, koji istrazuje rezultate raznih vec publiciranih istrazivanja. U tim rezultatima su postotci 15-ak studija, srednji postotak jeste oko 80% (znaci slicno ovoj brojci gore). Follow up je u ovom slucaju od 3 mjeseca do 90 mjeseci.
- Takodjer follow-up kod Dr. Choya koji je "izmislio" PLDD, uspjesnot nakon 8 godina 75% (preka MacNab kriteriju naravno).

Godiva
14.02.2010., 14:54
@Godiva
Imam pristup statistikama nekih endoskopskih zahvata, no ne mogu sada traziti. Drzimo se za sada lasera.

- Nedavno je na obljetnicu PLDD-a publiciran clanak, koji kaze da je u tih 23 godine recidiv se pojavio samo kod 5% pacijenata.
- Prema jednoj drugoj studiji (follow up izmedju 1-7 godina, osrednje 4.7 godina), postotak onih koji su zadovoljni svojim stanjem jeste 85%.
- Imam jos jedan dokument, koji istrazuje rezultate raznih vec publiciranih istrazivanja. U tim rezultatima su postotci 15-ak studija, srednji postotak jeste oko 80% (znaci slicno ovoj brojci gore). Follow up je u ovom slucaju od 3 mjeseca do 90 mjeseci.
- Takodjer follow-up kod Dr. Choya koji je "izmislio" PLDD, uspjesnot nakon 8 godina 75% (preka MacNab kriteriju naravno).

Mene bi zanimalo koliki je postotak uspješnosti ako je follow up od 6 mjeseci do uvrh glave dvije godine, jer, kako su meni rekli tvoja dva najdraža neurokirurga: "Što god mi Vama radili ili ne radili na kralježnici, Vama će za pet ili deset godina stanje po svoj prilici biti isto. Pitanje je samo kako ćete Vi živjeti u tih pet ili deset godina."

peruskod
14.02.2010., 15:06
ovako ja znam da ledjna i trbusna muskulatura imaju veliku ulogu sa kraljeznicom...znaci....ako je nakon operacije nekome ok...to je samo trenutno...odnosno ako se ne cuvas ubuduce i ako ne vjezbas ledjnu i trbusnu muskulaturu velika je sansa da ce se ponovno pojaviti rehernijacija...odnosno ponovni pritisak hernije na ledjnu mozdinu....ja znam za sebe da nikad nisam mario za kicmu,puno sam sjedio,nisam nikad vjezbao ili slicno i eto ti zla...tako da ako i otidjem "pod noz" i ako mi bude dobro...znam zasigurno da ce se moj nacin zivljenja okrenuti za 360...odnosno puno vjezbe plivanja i pravilnog drzanja....

peruskod
14.02.2010., 15:10
a reci mi gsm...glede jednog posta kojeg sam citao na jednom od foruma kako je jedan decko od 23 operirao laserskim putem...pa je nesto njegova sestra pricala kako su ga "zeznuli"...sad ko je tu bio u pravu ja neznam,nego mene je strah da se laserom ne ostete zivci pa da bude jos gore....citiram i jednu njihovu izjavu ""Treba biti apsolutno precizan, jer se igla mora uvući u samo središte diska, gdje će kasnije ući laserka nit. I minimalna pogreška dodatno može oštetiti disk, što za pacijenta znači veću štetu i, naravno, jaku bol ""....
tako da me zanima dali se stvarno laserskom operacijom moze uciniti gore nego sto je bilo...toga me i je najvise strah?!?!?!?!...pozdrav...

crveno-crno
14.02.2010., 15:40
ovako ja znam da ledjna i trbusna muskulatura imaju veliku ulogu sa kraljeznicom...znaci....ako je nakon operacije nekome ok...to je samo trenutno...odnosno ako se ne cuvas ubuduce i ako ne vjezbas ledjnu i trbusnu muskulaturu velika je sansa da ce se ponovno pojaviti rehernijacija...odnosno ponovni pritisak hernije na ledjnu mozdinu....ja znam za sebe da nikad nisam mario za kicmu,puno sam sjedio,nisam nikad vjezbao ili slicno i eto ti zla...tako da ako i otidjem "pod noz" i ako mi bude dobro...znam zasigurno da ce se moj nacin zivljenja okrenuti za 360...odnosno puno vjezbe plivanja i pravilnog drzanja....
To je način života koji jednostavno moraš prihvatiti. I tu nažalost nema izbora.Što prije to bolje. Nema čarobnog skalpela niti lasera nakon kojeg ćeš početi vježbati. Nakon što ti sudbina u svojim kartama udjeli bolesnu kralježnicu,njeno izlječenje počinje prvo u tvojoj glavi i promjeni načina života koji te doveo do današnjeg stanja. Ali ne iza operacije niti sutra. Danas i odmah.

peruskod
14.02.2010., 16:04
slazem se sa tobom jedino problem je u tome kad pocmem vjezbati ko da me netko nozem reze...pa ti vjezbaj...

GSM
14.02.2010., 17:40
@Godiva
Postotci se i u tim slucajevima krecu oko te brojke +- 5%. Barem po ovim dokumentima koje ja imam.

@peruskod
Kad si vec procitao to za curu i njenog brata, procitaj sve postove tj. cijelu temu. Biti ce ti malo jasnije.

Da, laser moze prouzrociti stetu, ostetit zivac ili krovne plohe, moguce jos nesto... To su sve rizici operacije... Medjutim ja do sada nisam cuo da je netko u RH imao takav problem.

Laser je sigurna i efektivna metoda za tretiranje hernije diska i jos niza drugih dijagnoza koje hernija uzrokuje (poput erektile disfunkcije, kaude ekvine, spinalne stenoze, diskogene boli tj. unutrasnjeg poremecaja diska...).

Ninuška18
14.02.2010., 20:58
Ovaj link koji sam ti gore stavila nisu vježbe, nego učenje pravilnog sjedenja, ležanja, ustajanja, stajanja, disanja. Znanje o pravilnom držanju tijela koje možeš vidjeti kod sve male djece (ono kako sjede uspravno kao metle, npr.) i nekih afričkih i azijskih plemena kod kojih su problemi s kičmom gotovo nepoznanica, a svakodnevno rade teške fizičke poslove.

Evo još jednom link, koga zanima:

http://egwellness.com/about/what_it_is.html

.

Hvala na linku! Bookmarkirala sam ga! :top:

peruskod
14.02.2010., 21:05
joj gsm pa tamo na forumu kraljeznice nema kraja onoj prici...samo je stala...ni naprijed ni natrag...sve stoji na mjestu....nadam se da ce tom decku biti ok???

GSM
14.02.2010., 21:44
Ne znam stvarno, ja sam cuo da je bolje, no ne bih vise komentirao taj slucaj...

Godiva
15.02.2010., 14:41
tako da me zanima dali se stvarno laserskom operacijom moze uciniti gore nego sto je bilo...toga me i je najvise strah?!?!?!?!...pozdrav...

I obična epiduralna anestezija ti može prouzročiti doživotne strahotne probleme, pa gdje ne bi laserska operacija kralježnice.

To se dešava jednom u milijun slučajeva, reći će ti neki, ali ako si ti taj jedan, tebi ta statistika ništa ne znači, za tebe to postaje 100%.

peruskod
15.02.2010., 16:02
ma ne gledam ja vise statistike....jer ipak u mom slucaju torakalna hernja se desava u 1:10000...tako sam citao...i eto taj jedan sam bio ja.....

Godiva
15.02.2010., 16:07
ma ne gledam ja vise statistike....jer ipak u mom slucaju torakalna hernja se desava u 1:10000...tako sam citao...i eto taj jedan sam bio ja.....

I meni se više puta dogodilo da moj slučaj bude taj jedan od sto tisuća ili kusur, zato se i bojim svakog većeg rizika.

Znam da je torakalna hernija jako rijetka, ali čini mi se da sam negdje pročitala da nju operiraju s prednje strane... jesam li nešto pomiješala ili je zbilja tako?

Oprosti na netraženom savjetu (to načelno smatram nepristojnim), ali evo ipak još nešto. S obzirom da je t. hernija tako rijetka: da sam na tvom mjestu, pitala bih neurokirurga koji će me operirati je li uopće ikada radio torakalnu herniju, pa ako nije, razmislila bih da možda to radim kod nekoga kome neću biti prvi ili drugi slučaj.

Godiva
15.02.2010., 16:31
Hvala na linku! Bookmarkirala sam ga! :top:

Onda će te možda zanimati i ovaj (ako ga već nisi i sama tamo našla):

http://www.youtube.com/watch?v=-yYJ4hEYudE

peruskod
15.02.2010., 20:21
kao prvo neznam dal cu se odluciti uopce na takvu vrstu operacije, jer je najkompliciranija zbog nedostupnosti...meni je jedan neurokirurg rekao da to opreriraju sa strane,kod rebara...i rekao je da je nedavno operirao jednu gospodju takvim putem ali sam ga zaboravio ako mi moze dati kontakt broj te gospodje da vidim kako to sve ide....danas sam bas zvao pa da ce me sutra nazvati i reci broj te gospodje...eto...za sada eventualna laserska operacija ali i prije toga vjezbanje i vjezbanje :)

Godiva
16.02.2010., 11:34
kao prvo neznam dal cu se odluciti uopce na takvu vrstu operacije, jer je najkompliciranija zbog nedostupnosti...meni je jedan neurokirurg rekao da to opreriraju sa strane,kod rebara...i rekao je da je nedavno operirao jednu gospodju takvim putem ali sam ga zaboravio ako mi moze dati kontakt broj te gospodje da vidim kako to sve ide....danas sam bas zvao pa da ce me sutra nazvati i reci broj te gospodje...eto...za sada eventualna laserska operacija ali i prije toga vjezbanje i vjezbanje :)

Nadam se da imaš dobrog fizioterapeuta, jer je pogrešno vježbanje gore od nevježbanja. Vježbe ne smiju biti bolne. Mene su samo tri dana bolnih vježbi gurnula mjesece unatrag.

peruskod
16.02.2010., 11:46
nesmiju biti bolne??? dali je to uopce moguce ako imas diskus herniju...mislim da nije...ja recimo dok plivam u bazenu ledjno...kriza ni ne osjetim...al zato ovo gore me UBIJA,ko da me neko nozem reze...al sta ces...trpi i bok :) bit ce bolje nadam se :))) pozdrav...

Godiva
16.02.2010., 11:57
nesmiju biti bolne??? dali je to uopce moguce ako imas diskus herniju...mislim da nije...ja recimo dok plivam u bazenu ledjno...kriza ni ne osjetim...al zato ovo gore me UBIJA,ko da me neko nozem reze...al sta ces...trpi i bok :) bit ce bolje nadam se :))) pozdrav...

Hm, ako su bolne, ja bih u tvom slučaju radije odabrala mirovanje.
Pazi, torakalni disk ti je još uvijek u razini leđne moždine. Jedan krivi pokret i može ti nastati generalno sranje.

Plivaš li na svoju ruku ili ti je to preporučio fizijatar/ortoped?

GSM
16.02.2010., 12:01

U moderna vremena uobicajeno je dobiti dobre lijekove ili epiduralnu injekciju kako bi se smanjio bolni sindrom i kako bi se moglo pristupiti fizikalnoj terapiji.

Godiva
16.02.2010., 12:38
U moderna vremena uobicajeno je dobiti dobre lijekove ili epiduralnu injekciju kako bi se smanjio bolni sindrom i kako bi se moglo pristupiti fizikalnoj terapiji.

I dobri lijekovi često slabo djeluju, posebno ako imaš neuropatske bolove, a epiduralna injekcija nije bez ozbiljnog rizika.

Ali čini mi se da ni ti ni ja nismo ni liječnici ni fizioterapeuti, pa bi mogli oboje prestati s mudrim savjetima. ;)

GSM
16.02.2010., 12:41
Ovisi tko ti daje epiduralni injekciju i na koji nacin...

Nisam lijecnik, ali svojim (mogu slobodno reci bogatim) iskustvom imam obavezu nekome pomoci... Ako ne mogu drukcije, onda barem savjetom na osnovu stotina strucnih clanaka koje sam procitao, i na osnovu stotina tudjih iskustava s kraljesnicom kojim sam posvjedocio sto uzivo, sto na forumima, sto na vlastitoj kozi.