PDA

View Full Version : Računovodstvo

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34

lili p.
28.10.2010., 13:41
Sitni inventar. Ja stavljam na uvećanje vrijednosti vozila sve do stavljanja vozila u upotrebu, a koliko kužim ovo je vozilo u upotrebi. I to je nešto što se ne ugrađuje na vozilo.

Edit - sad vidim vlado isto pisao :kiss:
Predugo mi je stajala otvorena stranica i nisam je osvježila :lol:

Vedranna
28.10.2010., 13:51
Ima li tko iskustva sa Intereuropom?

Ok, nemate iskustva s Intereuropom.
A jel imate s ikakvim ofrlje ispisanim računima? :zubo:

lili p.
28.10.2010., 13:54
S ofrlje napisanim računima imam iskustva :)
Ne priznajem ih :)

vlado3
28.10.2010., 14:09
Jesu li "ofrlje" napisani računi oni koje ti rukom dopišu ime tvrtke, oib ... ???

Vedranna
28.10.2010., 14:10
S ofrlje napisanim računima imam iskustva :)
Ne priznajem ih :)

Eh. Onda si ne mogu niti odbiti pdv. :tuzni: A toliko koristim njihove usluge da bi zaista bila velika ušteda da ih mogu prikazati.

Vedranna
28.10.2010., 14:11
Jesu li "ofrlje" napisani računi oni koje ti rukom dopišu ime tvrtke, oib ... ???

Pa to i jest moj primjer, to i mene zanima.

vlado3
28.10.2010., 14:15
Da li je račun pisan rukom, a sadrži sve podatke koje bi račun trebao imati valjan? Je, pa zašto onda ne bi bio valjan račun koji je tiskan i na njemu dopisani podaci rukom :ne zna:

Vedranna
28.10.2010., 14:17
Da li je račun pisan rukom, a sadrži sve podatke koje bi račun trebao imati valjan? Je, pa zašto onda ne bi bio valjan račun koji je tiskan i na njemu dopisani podaci rukom :ne zna:

Hm, pa ne znam. :misli:

Kad malo razmislim, zakaj ne bi bio valjan račun koji je i cijeli napisan rukom? :ne zna:

Edit: ok, tek sad vidim da sam ponovila ono kaj si ti već rekao :rofl:

kattya
28.10.2010., 14:17
hvala na odgovorima.
Zna li itko kojliko puta je dozvoljeno mijenjati amortizacijske stope za jedno sredstvo, recimo u prvoj godini imovina se amortizirala po redovnim stopama, u drugoj kolegica je za istu imovinu koristila ubrzane stope(porezno priznate naravno) e sad me zanima dali u ovoj godini za to istu imovinu možemo koristiti opet redovne stope, jer su nam troškovi poslovanja dosta visoki pa bi nam odgovarao što manji trošak amortizacije.

Vedranna
28.10.2010., 14:19

Eh, evo u čemu je još stvar.
Umjesto kupac piše primatelj (jer sam ja primatelj onoga kaj dostavljaju).

vlado3
28.10.2010., 14:20
Kada se ne bi mogli pisati rukom onda Narodne Novine ne bi prodavali tiskanice - računi

vlado3
28.10.2010., 14:31
Eh, evo u čemu je još stvar.
Umjesto kupac piše primatelj (jer sam ja primatelj onoga kaj dostavljaju). Ali na računu piše i tko plaća prijevoz (pošiljatelj ili primatelj), bar mi se čini, nemam sada pri ruci niti jedan račun

lili p.
28.10.2010., 14:31
podaci su ispisani (tj. kopirani, to je onaj kopirni papir) ručno, bez navedenog OIB-a i adrese firme. Mogu li sama dopisati podatke koji nedostaju?

Fale podaci na računu. Ako ih sama dopisuješ moraju biti dopisani i na njihovim primjercima. Zato sam rekla da ja to ne bi.
Meni su ove godine izbačeni iz troškova svi računi od OMV-a koji su početkom godine davali račune sa MB, a ja bi tražila da nadopišu OIB i lupe pečat. Nije prošlo :tuzni:

vlado3
28.10.2010., 14:34
Meni su ove godine izbačeni iz troškova svi računi od OMV-a koji su početkom godine davali račune sa MB, a ja bi tražila da nadopišu OIB i lupe pečat. Super, sve je moguće, a sa kojim obrazloženjem :confused:

lili p.
28.10.2010., 14:35
Neispravan račun, ne sadrži podatke propisane...bla...bla...
Vratila sav PDV + kamate i potiho ih sve ispsovala :zubo:

google1
28.10.2010., 14:38
Nedavno samo radili reviziju poduzeća koje je popušilo na tečajnim razlikama par milja kuna. I to ne bi bilo ništa čudno, da sve što su trebali napraviti da ih ne popuše je fakturirati klijente po sklopljenim ugovorima.

Mislim svakakvih debila sam se nagledao, al ovo je vrh vrhova i onda se čude kako je gospodarstvo u kurcu.. normalno da je u kurcu, kad svakakvim čobanima bez znanja daju odgvorne pozicije putem rodijačkih veza.

Ubiti imao sam jedan još blesaviji slučaj, a to je da su kredite uzimali u x banci, a fakturirali po tečaju y banke i popušili podosta na razlikama.

google1
28.10.2010., 14:52
hvala na odgovorima.
Zna li itko kojliko puta je dozvoljeno mijenjati amortizacijske stope za jedno sredstvo, recimo u prvoj godini imovina se amortizirala po redovnim stopama, u drugoj kolegica je za istu imovinu koristila ubrzane stope(porezno priznate naravno) e sad me zanima dali u ovoj godini za to istu imovinu možemo koristiti opet redovne stope, jer su nam troškovi poslovanja dosta visoki pa bi nam odgovarao što manji trošak amortizacije.
To je vezano uz inventuru, dakle može se vršiti isključivo na početku poslovne godine, popračeno dokumentima u kojima se naznačavaju smjernice poslovne politike zbog kojih se odvija promjena. Takva politika vrijedi od tog datuma, dakle ne retroaktivno.

Vedranna
28.10.2010., 15:10
Ali na računu piše i tko plaća prijevoz (pošiljatelj ili primatelj), bar mi se čini, nemam sada pri ruci niti jedan račun

Istina, piše.

Fale podaci na računu. Ako ih sama dopisuješ moraju biti dopisani i na njihovim primjercima. Zato sam rekla da ja to ne bi.
Meni su ove godine izbačeni iz troškova svi računi od OMV-a koji su početkom godine davali račune sa MB, a ja bi tražila da nadopišu OIB i lupe pečat. Nije prošlo :tuzni:

Neispravan račun, ne sadrži podatke propisane...bla...bla...
Vratila sav PDV + kamate i potiho ih sve ispsovala :zubo:

I to sam zaboravila napisati, na njihovim računima (zapravo to je tiskanica koja se ispunjava rukom) još uvijek piše Matični broj pa sam računala da bih mogla dopisati svoj OIB ali to bi već bilo zaista nepregledno.
A tek sam sad vidjela da i u podacima njihove firme stoji Matični umjesto OIB-a.
Zaista su traljavi. :zubo: Ne znam kak ih nije strah kontrole?

Možda bih mogla tražiti od njih ispravan račun? Nije mi stalo do jednog računa, ali svaki tjedan koristim njihove usluge a ne mogu odbiti pdv.

lili p.
28.10.2010., 15:24
Imaš pravo tražiti da ti izdaju ispravne račune. A možeš nadopisati na ove pa APP :mig:
Ja ne pristajem ni na kakva dopisivanja jbg picajzla sam :p

mazziz
02.11.2010., 11:07
Pozdrav, imam jedno pitanje? Može li se plaća isplatiti u gotovini, naravno putem isplate sa žiro-računa u blagajnu a potom djelatniku?

lili p.
02.11.2010., 11:25
Može :mig:

davor2407
02.11.2010., 11:26
Oprostite kao poslodavac zabunom sam uplatio 2 plaće radnicima za isti mjesec moje pitanje kako isprviti grešku. Hvala na odgovoru

kattya
02.11.2010., 11:42
evo čitam u rrifu da firme osim knjige poslovnih udjela moraju i voditi knjigu odluka društva. Koliko vas ima na forumu koji vode tu knjigu?

mazziz
02.11.2010., 11:55
Imam dva pitanja vezano za račune plaćene karticama:
1. Mogu li se knjižiti R1 računi iz prosinca 2009. godine plaćeni Diners karticom čiji račun dolazi u siječnju 2010. godine i kako, može li se priznati pdv ili ne?
2. Mogu li se priznati iznosi čiji R1 računi nedostaju, ali su vezani za račun Diners, ako mogu kako, da li na konto 4893 kao porezno priznati troškovi ili?
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

kakodane
02.11.2010., 12:15
Imam dva pitanja vezano za račune plaćene karticama:
1. Mogu li se knjižiti R1 računi iz prosinca 2009. godine plaćeni Diners karticom čiji račun dolazi u siječnju 2010. godine i kako, može li se priznati pdv ili ne?
2. Mogu li se priznati iznosi čiji R1 računi nedostaju, ali su vezani za račun Diners, ako mogu kako, da li na konto 4893 kao porezno priznati troškovi ili?
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

1. možeš ih knjižiti i isto tako priznati pdv.
2. ako nemaš fizički račun nemaš na temelju čega ni knjižiti pdv, ja sam takve račune knjižila (koji nedostaju ) na 4893.

kakodane
02.11.2010., 12:18
Oprostite kao poslodavac zabunom sam uplatio 2 plaće radnicima za isti mjesec moje pitanje kako isprviti grešku. Hvala na odgovoru

hm..eventualno od radnika tražiti da iznos plaće koji je duplo uplaćen vrate na žiroračun firme. ako su i doprinosi duplo otišli, najbolje otići na poreznu i s njima se uskladiti i vidjeti da li ćete slijedeći mjesec imati preplatu pa ništa ne uplačivati, ali obrasce normalno predajete.

kattya
02.11.2010., 12:22

tu duplu plaću knjiži kao akontaciju na plaću za studeni...ja bi tako napravila jer sigurno ti nitko od radnika neće ići vratiti novce..ili hoće?

VTi underhood
02.11.2010., 12:29
evo čitam u rrifu da firme osim knjige poslovnih udjela moraju i voditi knjigu odluka društva. Koliko vas ima na forumu koji vode tu knjigu?

kaj je sad to? kak se to vodi:confused:

mazziz
02.11.2010., 12:45
Hvala, Kakodane, znači mogla sam knjižiti račune iz prosinca 2009. godine u siječnju 2010. godine kada sam dobila račun od Dinersa iako su R1 računi iz 2009. godine i priznati pdv u siječnju 2010. godine? E sada, na koji konto priznati trošak, kao naknadno utvrđene iz prethodne godine ili trošak goriva, materijala ili na što se već račun odnosi?
Negdje su se već spominjali ti računi iz prethodne godine, svi različito evidentiraju pa nisam više pametna.

kattya
02.11.2010., 12:49

http://www.rrif.hr/Obveza_vodenja_Knjige_odluka_drustva_-556-vijest.html

pojma, nije propisano....sve same gluposti...:rolleyes:

vlado3
02.11.2010., 13:00
Evidencija odluka skupštine
Članak 446.
(1) Odluke donesene na skupštini i one donesene pisanim putem moraju se bez odgađanja unijeti u posebnu knjigu odluka. Svaki član društva ima za vrijeme radnog vremena društva pravo uvida u knjigu odluka.
(2) Svakome članu društva mora se na njegov zahtjev bez odgađanja preporučenim pismom dostaviti izvod iz svih odluka koje su unesene u knjigu odluka potpisane od strane uprave uz priopćenje dana i mjesta donošenja te podataka o upisu u tu knjigu.

Sorry kattya, kasnim

kakodane
02.11.2010., 13:06
Hvala, Kakodane, znači mogla sam knjižiti račune iz prosinca 2009. godine u siječnju 2010. godine kada sam dobila račun od Dinersa iako su R1 računi iz 2009. godine i priznati pdv u siječnju 2010. godine? E sada, na koji konto priznati trošak, kao naknadno utvrđene iz prethodne godine ili trošak goriva, materijala ili na što se već račun odnosi?
Negdje su se već spominjali ti računi iz prethodne godine, svi različito evidentiraju pa nisam više pametna.

E sad, svatko će ti drugačije reći jer svatko drugačije i knjiži!!.. Ja sam takve račune normalno knjižila u 1/2010 i knjižila sam ih kao benzin, materijal i sl..i uredno su mi prolazili na poreznoj..mada nisam sigurna koje bi točnije bilo..na benzin il naknadni trošak prošle godine. Bude ti neko pametniji bolje odgovorio:mig:

kakodane
02.11.2010., 13:07
http://www.rrif.hr/Obveza_vodenja_Knjige_odluka_drustva_-556-vijest.html

pojma, nije propisano....sve same gluposti...:rolleyes:

haaa?:eek: Znam za knjigu udjela,,al za ovo nisam čula..ček i to trebamo voditi????

VTi underhood
02.11.2010., 13:09
Evidencija odluka skupštine
Članak 446.
(1) Odluke donesene na skupštini i one donesene pisanim putem moraju se bez odgađanja unijeti u posebnu knjigu odluka. Svaki član društva ima za vrijeme radnog vremena društva pravo uvida u knjigu odluka.
(2) Svakome članu društva mora se na njegov zahtjev bez odgađanja preporučenim pismom dostaviti izvod iz svih odluka koje su unesene u knjigu odluka potpisane od strane uprave uz priopćenje dana i mjesta donošenja te podataka o upisu u tu knjigu.

Sorry kattya, kasnim

nemam šta pametnije radit nego vodit stupidne evidencije kojima još uz to i nije propisana forma... tulum malo žešći... da je meni vidjet oluju u tim glavama koje donose zakone, dao bi sve na svijetu

ovak ionak sve odluke držim u jednom registratoru... jednostavno neću vodit nikakvu evienciju i točka... koga zanima nek si otvori registrator pa nek čita

kakodane
02.11.2010., 13:09
tu duplu plaću knjiži kao akontaciju na plaću za studeni...ja bi tako napravila jer sigurno ti nitko od radnika neće ići vratiti novce..ili hoće?

ja bi svom radniku rekla...nema hoću-neću...MORAŠ!!!..svaki normalan radnik će vratiti novce..ali..:kava:

kakodane
02.11.2010., 13:10
nemam šta pametnije radit nego vodit stupidne evidencije kojima još uz to i nije propisana forma... tulum malo žešći... da je meni vidjet oluju u tim glavama koje donose zakone, dao bi sve na svijetu

ovak ionak sve odluke držim u jednom registratoru... jednostavno neću vodit nikakvu evienciju i točka... koga zanima nek si otvori registrator pa nek čita

bome ni ja neću ništa više voditi..ovo je suludo..izgubila sam se već u evidencijama radnog vremena...ovo mi je tu mač!!!

vlado3
02.11.2010., 13:16
jednostavno neću vodit nikakvu evienciju i točka... koga zanima nek si otvori registrator pa nek čita uuuu, tazočarao si me, ti tak pedantan pa nećeš voditi knjigu :lol:, pa neću ni ja :top:

lili p.
02.11.2010., 13:16
Ma isprintaš sve odluke i staviš u jedan registrator...
Odluke o dobiti, odluke o Božićnici, regresu, prihvaćanju izvještaja... Bar ja tako radim.
Jel' ovo znači da imam tu knjigu? :)

Pih, i vaša pedantnost :rolleyes:

:lol:

mazziz
02.11.2010., 13:21
Zna li možda netko kako se evidentiraju izlazni računi za zatezne kamate? Savjetnica RRIF-a mi je rekla da se u PDV obrascu uopće ne evidentiraju, znači li to da se ne evidentiraju ni u knjigu IRA?

vlado3
02.11.2010., 13:24
Ma isprintaš sve odluke i staviš u jedan registrator...
Odluke o dobiti, odluke o Božićnici, regresu, prihvaćanju izvještaja... Bar ja tako radim.
Jel' ovo znači da imam tu knjigu? Ako mene pitaš da, ali ne bih tu stavio božičnicu i regres, zar to nisu odluke uprave :confused:

VTi underhood
02.11.2010., 14:00
uuuu, tazočarao si me, ti tak pedantan pa nećeš voditi knjigu :lol:, pa neću ni ja :top:

pedantan ali nadrkan na idiotizam:lol::lol::lol:

e pa neću... ako me neko pita o tome, nek mi prvo pokaže kak bija to trebao vodit pa onda možemo dalje razgovarat

vlado3
02.11.2010., 14:19
e pa neću... ako me neko pita o tome, nek mi prvo pokaže kak bija to trebao vodit pa onda možemo dalje razgovaratpa eto za početak: Odluka br.1 - Knjiga odluka skupštine voditi će se u plavom fasciklu sa crvenim cvjetićima :mad: Odluka br.2 - O prihvaćanju fn. izvješća za 2009.g.; Odluka br.3 - O raspodjeli dobiti, hm pokriću gubitka za 2009. Odluka br.4 - Knjiga odluka biti će fascikl roza boje, cvjetići ostaju isti ....:rolleyes:

kakodane
02.11.2010., 14:25
Da li firma mora obračunavati kamatu na pozajmicu djelatniku?

VTi underhood
02.11.2010., 14:29
Da li firma mora obračunavati kamatu na pozajmicu djelatniku?

nemora, ali ako ne obračunava, tada se minimalna kamata od 4% djelatniku računa kao dohodak i trebalo bi na to platit porez i prirez po poreznoj prijavi

VTi underhood
02.11.2010., 14:32
pa eto za početak: Odluka br.1 - Knjiga odluka skupštine voditi će se u plavom fasciklu sa crvenim cvjetićima :mad: Odluka br.2 - O prihvaćanju fn. izvješća za 2009.g.; Odluka br.3 - O raspodjeli dobiti, hm pokriću gubitka za 2009. Odluka br.4 - Knjiga odluka biti će fascikl roza boje, cvjetići ostaju isti ....:rolleyes:

odluka br. 5 - kupuju se novi cvjetići jer su ovi uvenuli...

al sad ozbiljno, šta bi uopće trebalo pisat u toj evidenciji... datum,naziv odluke i kratak sadržaj:rofl:

najbolje da onda cijelu odluku prepišem u evidenciju i tako redom

kakodane
02.11.2010., 14:32
kako onda najjednostavnije dati djelatniku pozajmicu bez dodatnih komplikacija? :)

VTi underhood
02.11.2010., 14:39
kako onda najjednostavnije dati djelatniku pozajmicu bez dodatnih komplikacija? :)

nikako... obračunaš 4% i to je to... nije to neka cifra osim ako se ne radi o velikoj pozajmici... recimo na 20.000kn pozajmice, to je 800kn godišnje kamata

kakodane
02.11.2010., 14:48
nikako... obračunaš 4% i to je to... nije to neka cifra osim ako se ne radi o velikoj pozajmici... recimo na 20.000kn pozajmice, to je 800kn godišnje kamata

tenkjuverimač!!:)

lili p.
02.11.2010., 16:00
odluka br. 5 - kupuju se novi cvjetići jer su ovi uvenuli...

Odluka broj 6. Stavlja se van snage odluka o cvjetićima jer su tako demode.
Odlukom odlučujem da će se edvidencija o odlukama voditi u ciklama ružićastoj fascikli, sa listićima tamno zelene boje, te veeeelikim suncem :cerek:
Uopće nemate stila :mig:

al sad ozbiljno, šta bi uopće trebalo pisat u toj evidenciji... datum,naziv odluke i kratak sadržaj:rofl:

najbolje da onda cijelu odluku prepišem u evidenciju i tako redom

Pa da :)
Kao i evidencija PN. Napraviš PN i onda u evidenciju prepišeš skoro sve stavke :s

VTi underhood
02.11.2010., 16:18
Odluka broj 6. Stavlja se van snage odluka o cvjetićima jer su tako demode.
Odlukom odlučujem da će se edvidencija o odlukama voditi u ciklama ružićastoj fascikli, sa listićima tamno zelene boje, te veeeelikim suncem :cerek:
Uopće nemate stila :mig:

Pa da :)
Kao i evidencija PN. Napraviš PN i onda u evidenciju prepišeš skoro sve stavke :s

ne radim putne naloge... stoga ne vodim ni evidenciju:lol:

lili p.
02.11.2010., 16:30
Imam informaciju, iz vrlo pouzdanog izvora, da si ove godine trebao napraviti bar 1 PN, tako da ti treba i evidencija :)

E da...da znaš da je jako ružno zezati se s nama koji vodimo 1001 evidenciju, pošteno i požrtvovno...zaista ružno... :tuzni:

VTi underhood
02.11.2010., 17:22
Imam informaciju, iz vrlo pouzdanog izvora, da si ove godine trebao napraviti bar 1 PN, tako da ti treba i evidencija :)

E da...da znaš da je jako ružno zezati se s nama koji vodimo 1001 evidenciju, pošteno i požrtvovno...zaista ružno... :tuzni:

i ja vodim sve evidencije jer sam i ja požrtvovan i picajzlast, ali u odnosu na vas jednu manje jer ne putujem baš previše... ja sam čovjek od posla a ne putovanja :lol:

a i kad putujem, putujem NA SVOJ RAČUN pošto svaki poslovni put ima ono nešto privatnog "začina"...

a zapravo iskreno... zašto bi ja sebi isplaćivao dnevnicu za put od 12 sati kad to onda moram evidentirat na evidenciji o radnom vremenu kao prekovremene sate i onda na to platit doprinose... i onda još dođe revni inspektor i izbaci mi PN iz troškova... nema šanse... od mene nema lake krvi za pijavice

imam svoju plaću na koju plaćam i previše doprinosa pa mi svaki dodatni trošak u firmi u najmanju ruku nije potreban...

i btw, direktor je taj koji odlučuje dali će za nešto pisat putni nalog ili neće... a odlučio je da neće...

eura
02.11.2010., 17:50
otkada je na snazi taj zakon da firma smije imati auto na sebi-samo ako ima zaposlenog? gdje to mogu provjeriti.pliiiiz

i ako netko zna,sto ako d.o.o. dakle ima auto na sebi a nema djelatnika?

vlado3
02.11.2010., 23:12
otkada je na snazi taj zakon da firma smije imati auto na sebi-samo ako ima zaposlenog? gdje to mogu provjeriti.pliiiiz

i ako netko zna,sto ako d.o.o. dakle ima auto na sebi a nema djelatnika?Ne znam odakle ti to, koliko ja znam doo može imati u svojoj imovini auto iako nema zaposlenih. isto tako direktor može koristiti auto u službene svrhe. Možda me opet netko demantira nekim posjetom inspektora :ne zna:

mazziz
03.11.2010., 07:49
Zatezne kamate, zna li netko možda?

dante-1
03.11.2010., 08:00
zatezne kamate, da znamo što su zatezne kamate :lol:

vlado3
03.11.2010., 08:26
Citat savjetnice RiF-a: ... U poreznim propisima nema preciznih odredbi o dopustivosti rashoda koji su povezani s korištenjem dugotrajne i kratkotrajne imovine društva, za čiju uporabu je nužan rad i prisustvo fizičkih osoba. Primjerice, nema zapreke da trgovačko društvo bez i jednog radnika ima nekoliko osobnih automobila u dugotrajnoj imovini i da u poslovnim knjigama evidentira rashode za amortizaciju, gorivo, osiguranje, servisiranje i održavanje osobnog automobila. S obzirom na to da se osobni automobil koristi za obavljanje djelatnosti, svi su rashodi priznati u visini 70%. Kad je riječ o teretnom vozilu, svi su rashodi povezani s korištenjem teretnog vozila porezno priznati u 100% iznosu.
Dakle, trgovačko društvo može bez ikakvih ograničenja koristiti osobni automobil ili teretno vozilo, za čije upravljanje je nužan rad neke fizičke osobe, čak i kad ta osoba nije zaposlenik društva ..... :confused:

mazziz
03.11.2010., 09:29
Ok, dakle ovako. Putem rješenja o ovrsi naplatiti smo potraživanje od kupca, te su pritom naplaćeni ovršni postupak i zatezne kamate te je za njih potrebno izdati račune kupcu. Kako evidentirati izlazni račun za zatezne kamate? Navodno se ne evidentira u PDV obrascu, ali kako ga onda evidentirati u knjigu IRA? Sigurno je netko imao ovakav račun? Molim savjet?

kokoroko
03.11.2010., 11:13
Vezano uz priznavanje pretporeza po računima iz prošle godine u tekućoj. Što s dohodašima koji izdaju R-2 račune i prime račun iz 2009. ali ga plate krajem 2010?

Prema čl. 135 Pravilnika st.2.:

Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, ako isporuku obavi odnosno ispostavi račun (sa oznakom R-2) porezni obveznik koji porez plaća prema primljenim (naplaćenim) naknadama, pretporez se može odbiti samo ako je račun plaćen.

Te što s obveznicima PDV koji izdaju račune prema izdanim računima koji plate R-2 račun iz prethodne godine u tekućoj? Mogu li priznati te R-2 račune i odbiti preporez?

lili p.
03.11.2010., 12:01
mazziz, za zatezne kemate napraviš obračun i ne treba račun izdavati, obračun ti je dovoljan za temeljnicu. Nemaju PDV-a u sebi tako da ne ideu ni u PDV obrazac :mig:

lili p.
03.11.2010., 12:03
Te što s obveznicima PDV koji izdaju račune prema izdanim računima koji plate R-2 račun iz prethodne godine u tekućoj? Mogu li priznati te R-2 račune i odbiti preporez?

Mogu, tj. imaju pravo priznati predporez u trenutku kad je R2 račun plaćen :)

kokoroko
03.11.2010., 12:19
Tako sam i ja mislio. Ali koja je onda bitna razlika između R2 računa iz prošle godine plaćenog i priznatog u nekom mjesečnom obračunu u 2010. i naknadno zaprimljenog R1 računa iz prošle godine? Nisam iščitavao detaljno Zakon i Pravilnik pa ako može samo hint VTi-a na koji članak da obratim pozor?

kokoroko
03.11.2010., 13:01
Evo, na brzinu sam nešto iskopao u korist priznavanja PDV-a:

Čl. 20. st.9. Zakona o PDV-u:

Pretporezi se mogu odbiti ako njihov odbitak nije isključen prema stavcima 3., 5., 6., 7., 8., 10., 11., i 12. ovoga članka, i to u obračunskom razdoblju, u kojemu su primljeni računi za isporučena dobra ili obavljene usluge. Kod plaćenih predujmova pretporez se može odbiti ako su primatelji predujmova izdali račun.

Prema čl. 111. st.2. obračunsko razdoblje je definirano kao:

(2) Obračunsko razdoblje je vremensko razdoblje za koje porezni obveznik obračunava porez na dodanu vrijednost. Obračunska razdoblja su od 1. do posljednjeg dana u mjesecu.

Prema ovim odredbama ne vidim problem da se pretporez iz bilo kojeg prethodnog razdoblja prizna u bilo kojem sljedećem razdoblju. Moguće da nisam uočio neki detalj kod odredaba koje definiraju PDV-K ili na nakom drugom dijelu pa ako može netko navesti zakonsko utemeljenje ovakvog tumačenja?

Iako, kod nas je svašta moguće pa i to da se ovakva tumačenja koja navodi VTi primjenjuju u praksi od strane nadzora PU. Ali to je u potpunoj suprotnosti sa duhom i načelima poreza na dodanu vrijednost.

lili p.
03.11.2010., 13:08
Dobro si povezao. Nema zakonske odredbe da ih se ne priznaje. Ovo što VTi govori je da su poreznjaci izbacivali račune iz proteklih godina. Dakle čista praksa :mig:

VTi underhood
03.11.2010., 13:25
Tako sam i ja mislio. Ali koja je onda bitna razlika između R2 računa iz prošle godine plaćenog i priznatog u nekom mjesečnom obračunu u 2010. i naknadno zaprimljenog R1 računa iz prošle godine? Nisam iščitavao detaljno Zakon i Pravilnik pa ako može samo hint VTi-a na koji članak da obratim pozor?

Pa bitna razlika je u tome što PDV po R-2 računu smiješ po zakonu odbiti tek kad platiš račun... pa makar to bilo nakon 5 godina, nemožeš priznati sve do trenutka dok ne platiš račun... sve do trenutka plaćanja računa, PDV se vodi na kontu 1408 a u trenutku plaćanja se prebacuje sa 1408 na 1400

A R-1 račun priznaješ u razdoblju u kojem je obavljena isporuka i izdan račun (ukoliko nije riječ o kupcu obrtniku koji opet priznaje tek kad plati)...

Ponavljam ono što sam već rekao... možeš ti priznati PDV po naknadno dostavljenom R-1 računu iz prošlih godina... ali velika je mogućnost da u slučaju nadzora taj PDV moraš vratiti i platiti kamate... u najbolj ruku, šanse su 50:50...

znači
prodavatelj R-1 -> kupac R-1
- prodavatelj plaća PDV u razdoblju izdavanja
- kupac odbija PDV u razdoblju izdavanja

prodavatelj R-1 -> kupac R-2
- prodavatelj plaća PDV u razdoblju izdavanja
- kupac odbija PDV tek kad plati račun

prodavatelj R-2 -> kupac R-1
- prodavatelj plaća PDV tek kad mu bude plaćen račun

prodavatelj R-2 -> kupac R-2
- prodavatelj plaća PDV tek kad mu bude plaćen račun

Ujedno i druga solucija (prodavatelj R-1 -> kupac R-2) je najnepoštenija zakonska odredba po mojem mišljenju...

Po meni bi bilo puno logičnije da se i u toj varijanti PDV i plaća i odbija tek kad račun bude plaćen no naravno da to državi ne odgovara i obveznik R-1 je tu u puno nepovoljnijem položaju nego R-2 obveznik... pogotovo u ova vremena di je lutrija očekivati da će ti račun bit plaćen na vrijeme...

vlado3
03.11.2010., 13:29
Tako je, taj dio nije uređen propisima EU, nego je ostavljen članicama da same eventualno urede svojim aktima (kod nas nažalost to ovisi o Područnom uredu ili Inspektoru). Čini mi se da je u Sloveniji to godinu dana.
Malo je nelogično da takav račun prihvaćaju kao porezno priznati trošak, ali ne priznaju odbitak PDV-a.

kokoroko
03.11.2010., 13:34
Ne budi mi teško iskopao sam i navedeni članak RRIF-a kojeg je spomenuo vlado-3. Dakle, ovu presudu je donio netko tko ne razumije osnove sustava PDV-a kamoli neke finese poput ovoga o čemu mi raspravljamo. S obzirom kakvo nam je pravosuđe ništa me ne čudi. Ja ću nastaviti priznavati jer ne činim ništa protuzakonito, dapače a ima suda i iznad Vrhovnog suda ako mora doći do spora.

Ispričavam se na lošijoj kvaliteti skena:

1. stranica (http://img257.imageshack.us/img257/250/scan0001ye.jpg)
2. stranica (http://img340.imageshack.us/img340/8232/scan0002vg.jpg)

kattya
03.11.2010., 13:43
može li mi netko reći dali je u završnom računu za 2006 i 2007 postojala obveza donošenje odluke o utvrđivanju temeljnih fin izvještaja i odluka o raspodjeli dobiti/pokriću gubitka (u formi koja je propisana danas). Evo ja blesa se uhvatila raditi ovu novu knjigu odluka :bonk: i te odluke bi trebala upisati ali po registratorima ih ne mogu naći pa ni ne znam dali ih je kolegica uopće radila

eura
03.11.2010., 14:09
Citat savjetnice RiF-a: ... U poreznim propisima nema preciznih odredbi o dopustivosti rashoda koji su povezani s korištenjem dugotrajne i kratkotrajne imovine društva, za čiju uporabu je nužan rad i prisustvo fizičkih osoba. Primjerice, nema zapreke da trgovačko društvo bez i jednog radnika ima nekoliko osobnih automobila u dugotrajnoj imovini i da u poslovnim knjigama evidentira rashode za amortizaciju, gorivo, osiguranje, servisiranje i održavanje osobnog automobila. S obzirom na to da se osobni automobil koristi za obavljanje djelatnosti, svi su rashodi priznati u visini 70%. Kad je riječ o teretnom vozilu, svi su rashodi povezani s korištenjem teretnog vozila porezno priznati u 100% iznosu.
Dakle, trgovačko društvo može bez ikakvih ograničenja koristiti osobni automobil ili teretno vozilo, za čije upravljanje je nužan rad neke fizičke osobe, čak i kad ta osoba nije zaposlenik društva ..... :confused:

hvala ti,ali mislim da je bas na ovoj temi netko bio napisao ovo sto sam ja pitala.nadam se da je tako kako je savjetovala gdja iz RRifa:) HVALA PUNO.

joshkorepete
03.11.2010., 19:43
mazziz, za zatezne kemate napraviš obračun i ne treba račun izdavati, obračun ti je dovoljan za temeljnicu. Nemaju PDV-a u sebi tako da ne ideu ni u PDV obrazac :mig:

Eeerm, zatezne kamate nemaju PDV? Znači, možeš dogovoriti s nekim kamatu tipa 4%, zateznu 17% i ne plaćati PDV? A-a, mislim da to nejde tak, pa makar to bilo ovrhom. (zatezne kamate jesu nepriznati rashod ako su prema državi ali s PDV-om baš i nemaju veze)

VTi underhood
03.11.2010., 22:53
probaj malo pogledat ove nove odredbe o kamatama i PDV-u... ove šta vrijede od 01.01.2010.

vlado3
03.11.2010., 23:26
(zatezne kamate jesu nepriznati rashod ako su prema državi ali s PDV-om baš i nemaju veze)Ali samo kod dohodaša, ali ne u doo-ima i kod obrtnika dobitaša, kod njih su porezno priznati rashod

Randal
03.11.2010., 23:58
pozdrav svima na forumu. dugo vas čitam ali sad imam pitanje pa sam se odlučio registrirat,možda neko može pomoći.

imam firmu od 2000 godine. do kraja 2007 godine sam bio u sustavu pdv, a sa 1.1.08. sam izašao iz sustava jer je posao krenuo nizbrdo i prihodi su jako pali. od 2000-2006 godine sam kupio nekoliko osnovnih sredstava u ukupnoj neto vrijednosti oko 200000 kuna i odbio sam pdv za ta osnovna sredstva. radi se o 9 kompjutera,pc kasi,3 radna stola,radni pult,nešto sitno ulaganja u uređenje poslovnog prostora i dostavni auto. sva sredstva imaju papirnatu vrijednost 0 kuna.

pošto imam trenutno dugova za doprinose odlučio sam se neke vrednije stvari prodati i platiti dug da mi ne gomilaju kamate na dug koji imam. dali ja sad moram na te stvari obračunati pdv na izlaznom računu? konkretno me zanima za auto jer je on najvredniji od svega. cure iz servisa koji mi vodi knjige neznaju odgovorit pa zato tu pitam. auto je koštao 2001 godine 80000 + PDV a ja bi ga sad prodao za 35000. radni pult je koštao 12000 a ja sad imam ponudu prodat za 6000.

jel moram obračunat pdv zbog toga jer sam ga odbio kod kupnje ili nemoram zato što nisam u sustavu pdv više?

joshkorepete
04.11.2010., 06:17
Oke, ispal sam glup. :bonk:
članak 25., točka 5 Pravilnika o PDV-u, NN 159 15.12.2010.

LaTiTeA
04.11.2010., 07:54
Imam i ja jedno pitanje... :D

U HSFI 10 t. 10.16 pise ovako: U troškove nabave zaliha obuhvaća se kupovna cijena, uvozne carine, porezi (osim onih koje poduzetnik kasnije može povratiti od poreznih vlasti), troškovi prijevoza, rukovanje zalihama i drugi troškovi koji se mogu izravno pripisati stjecanju trgovačke robe, materijala i usluga. Trgovački i količinski popusti, te druge slične stavke oduzimaju se kod određivanja troškova nabave.

Ako imam uvoz i racun za prijevoz te robe... da li je pogresno prijevoz staviti na 4, a na 6 samo fakturu od dobavljaca za tu robu? Pa onda na primku stavljam samo cifru od dobavljaca i nemam nikakvih zavisnih troskova koji bi uvecali vrijednost robe.
U ovoj firmi je prije mene radjeno tako, jos jedna osoba mi je rekla da bi napravila tako... u praksi sam vidjala takve primke i knjizenja... a gore pise drugacije. Bar se meni cini. :D

Thx unaprijed. :)

kattya
04.11.2010., 09:08
može li mi netko reći dali je u završnom računu za 2006 i 2007 postojala obveza donošenje odluke o utvrđivanju temeljnih fin izvještaja i odluka o raspodjeli dobiti/pokriću gubitka (u formi koja je propisana danas). Evo ja blesa se uhvatila raditi ovu novu knjigu odluka :bonk: i te odluke bi trebala upisati ali po registratorima ih ne mogu naći pa ni ne znam dali ih je kolegica uopće radila

moze li mi tko odgovoriti, pliz?

lasangel
04.11.2010., 09:23
moze li mi tko odgovoriti, pliz?

Da...jer je ta obveza propisana ZTD-om

članak 441. stavak 1. ZTD: Skupština odlučuje o pitanjima određenim društvenim ugovorom, a osobito o:

1. financijskim izvješćima društva, izvješću uprave o stanju društva, ako ga je društvo dužno izraditi, upotrebi ostvarene dobiti i pokrivanju gubitka, davanju razrješnice članovima uprave i nadzornog odbora, ako ga društvo ima, što valja učiniti u prvih osam mjeseci poslovne godine za prethodnu godinu..

budući da zakon vrijedi od 1995. morale su postojati odluke...

lasangel
04.11.2010., 09:27
Ako imam uvoz i racun za prijevoz te robe... da li je pogresno prijevoz staviti na 4, a na 6 samo fakturu od dobavljaca za tu robu?

Naravno da je pogrešno..citiraš HSFI iz kojeg je sve jasno i pitaš jel je pogrešno..:mig:
osim toga, kad radiš kalkulaciju imala bi prividno veliku maržu iliti razliku u cijeni...

LaTiTeA
04.11.2010., 09:30
Naravno da je pogrešno..citiraš HSFI iz kojeg je sve jasno i pitaš jel je pogrešno..:mig:

Sorry, to je zato sto odbijam povjerovati da toliki ljudi oko mene rade pogresno. :D

lasangel
04.11.2010., 09:40
Sorry, to je zato sto odbijam povjerovati da toliki ljudi oko mene rade pogresno. :D

ma sve ok.. najjednostavniji način provjere neke računovodstvene politike je da zamisliš da si osnovala d.o.o. u prosincu npr. 2010...

nabavila si neku robu na dan 31.12.2010. za 200.000,00 kn bez pdv, a račun za prijevoz je npr. 10.000,00 kn.... Robu u 2010. nisi stigla prodati i zato nemaš nikakve prihode.

Po tvom knjiženju imala rashode 10.000,00 kn (za prijevoz) i ostvarila bi gubitak, koji to nije...
zato je i pravilno da u zalihama imaš vrijednost tog prijevoz i kad prodaješ robu, isti završava na troškovima....

Randal
04.11.2010., 09:51
lasangel vidim da se kužiš u te zakone, jel znaš možda odgovor na ovo moje pitanje oko pdva. ovaj tjedan mi kupac za auto dolazi a ja neznam kako izdati račun:(

mazziz
04.11.2010., 10:44
Molim pomoć, naime prošle godine smo imali dva računa za predujam kod kojih je odmah priznat trošak i to kao trošak knjigovodstvenog programa. U ovoj godini smo imali još tri računa za predujam za koje sam uredno priznala pdv, a trošak nakon zaprimljenih storno računa za predujam i računa za nabavljeni softver. Kako sada napraviti ispravak u ovoj godini. Moram napomenuti da sam dokumentaciju za prošlu godinu dobila nakon završenih godišnjih obračuna za prošlu godinu. Radi se o imovini a dio troška je priznat u prošloj godini. Na koji konto staviti taj iznos troška od prošle godine prilikom storna računa za predujam. Nisam sigurna. Unaprijed zahvalna.

lasangel
04.11.2010., 11:15
lasangel vidim da se kužiš u te zakone, jel znaš možda odgovor na ovo moje pitanje oko pdva. ovaj tjedan mi kupac za auto dolazi a ja neznam kako izdati račun:(

Prema članku 144. stavak 4. Pravilnika o pdv, u slučaju kada poduzetnik koji je bio redovno oporezivan (stalni porezni obveznik) prelazi na oporezivanje prema članku 22. Zakona, mora za sva gospodarska dobra provesti ispravak pretporeza, ako za njih nije isteklo razdoblje ispravka pretporeza prema članku 142. i 143. ovoga Pravilnika.

Razdoblje za ispravak pretporeza kod nekretnina je 10 godina, a kod ostalih gospodarskih dobara 5. godina, od obračunskog razdoblja početka uporabe kada je dobro nabavljeno ili proizvedeno i odbijen pretporez.
Prema članku 145. pravilnika, postupak ispravka pretporeza se ne provodi ako pretporez koji bi se trebao ispraviti po dobru dugotrajne imovine ne prelazi 2.000,00 kuna. Formula za izračun je u čl. 143. stavak 7. pravilnika.

Dakle, u tvom slučaju, ako je auto nabavljen 2001. prošle je više od pet godina, tako da ne moraš obaviti ispravak pretporeza. Kod prodaje sredstava koja se koriste manje od 5 godina, pazi je li korišten pretporez više od 2.000,00 kn, jer ako nije ne moraš obaviti ispravak..

Izlazni račun bit će bez pdv jer nisi u sustavu.

latyca
04.11.2010., 12:03
molim pomoć, imam dvije ulazne fakture, jedna se odnosi na nabavku majica a druga na tiskanje loga na iste, te majice su donirane sportskom klubu. Kako knjižiti? dali se pdv priznaje u cjelosti i dali je potrebno sastavljati ugovor o doniranju?

Randal
04.11.2010., 12:53
Prema članku 144. stavak 4. Pravilnika o pdv, u slučaju kada poduzetnik koji je bio redovno oporezivan (stalni porezni obveznik) prelazi na oporezivanje prema članku 22. Zakona, mora za sva gospodarska dobra provesti ispravak pretporeza, ako za njih nije isteklo razdoblje ispravka pretporeza prema članku 142. i 143. ovoga Pravilnika.

Razdoblje za ispravak pretporeza kod nekretnina je 10 godina, a kod ostalih gospodarskih dobara 5. godina, od obračunskog razdoblja početka uporabe kada je dobro nabavljeno ili proizvedeno i odbijen pretporez.
Prema članku 145. pravilnika, postupak ispravka pretporeza se ne provodi ako pretporez koji bi se trebao ispraviti po dobru dugotrajne imovine ne prelazi 2.000,00 kuna. Formula za izračun je u čl. 143. stavak 7. pravilnika.

Dakle, u tvom slučaju, ako je auto nabavljen 2001. prošle je više od pet godina, tako da ne moraš obaviti ispravak pretporeza. Kod prodaje sredstava koja se koriste manje od 5 godina, pazi je li korišten pretporez više od 2.000,00 kn, jer ako nije ne moraš obaviti ispravak..

Izlazni račun bit će bez pdv jer nisi u sustavu.

hvala puno:)

petra288
04.11.2010., 13:36
sigurno je bio odgovor negdje ali ne mogu pronaći, što radim sa računima koji nisu R1 (djelatnik zaboravio tražit, uzeo je samo običan račun), račun je plaćen karticom firme. Pretpostavljam da se knjiži ali bez odbitka pretporeza?

kakodane
04.11.2010., 14:06
sigurno je bio odgovor negdje ali ne mogu pronaći, što radim sa računima koji nisu R1 (djelatnik zaboravio tražit, uzeo je samo običan račun), račun je plaćen karticom firme. Pretpostavljam da se knjiži ali bez odbitka pretporeza?

dobro pretpostavljaš!!

petra288
04.11.2010., 19:20
ako društvo ima u vlasništvu stambeni objekt za koji otplaćuje kredit i odluči prodati taj objekt članovima društva, što je sa kreditom? dali može nastaviti otplaĆivati kredit i dali su to priznati troškovi nakon prodaje objekta?

OSPER
05.11.2010., 08:37
Pozdrav svima! Novi sam i zahvalan za otvaranje ovakvog foruma. Kako tek ulazim u knjig. i rač. vode molim pomoć:Kako proknjižiti nabavku akumulatora za viljuškar ( ne registrira se jer radi samo unutar kruga firme). Vrijednost 682,00 Kn. Unaprijed zahvalan.

kakodane
05.11.2010., 08:58
..već sam pisala kako tražim povrat pdv-a od porezne i kako su mi 2005. i 2006. otišle u zastaru..e sad, na mom kontu kako to proknjižit-rasknjižit? Ostati će mi iznos visiti točno onaj koji nećemo i nemamo više pravo tražiti..šta s tim ? :)

tina76
05.11.2010., 11:22
..već sam pisala kako tražim povrat pdv-a od porezne i kako su mi 2005. i 2006. otišle u zastaru..e sad, na mom kontu kako to proknjižit-rasknjižit? Ostati će mi iznos visiti točno onaj koji nećemo i nemamo više pravo tražiti..šta s tim ? :)

Pozdrav
moje je mišljenje da si konto zatvoriš s prihodima (ukoliko nešto takvo nema u kontnom planu) npr.78...-Prihod s osnova zastare pretporeza ili sl.
A možda i nisam u pravu?!

kakodane
05.11.2010., 12:07
Pozdrav
moje je mišljenje da si konto zatvoriš s prihodima (ukoliko nešto takvo nema u kontnom planu) npr.78...-Prihod s osnova zastare pretporeza ili sl.
A možda i nisam u pravu?!

hm...s obzirom da mi "pušimo" novce teško da je to nama prihod:rolleyes:

tina76
05.11.2010., 12:21
Hm znam da pušimo ali kaj ne pušimo uvijek :)

lasangel
05.11.2010., 13:07

iako sam protivnik navođenja konkretnog konta jer svatko ima svoj kontni plan...evo ti konto iz RRIF..

46761 - Trošak PDV-a za koji je prestalo pravo na pretporez

Tina76: uljepšala si mi dan s onim kontom 78 - prihodi.... baš me zanima kak bi ti temeljnica bila u ravnoteži... :lol:

kakodane
05.11.2010., 13:11
iako sam protivnik navođenja konkretnog konta jer svatko ima svoj kontni plan...evo ti konto iz RRIF..

46761 - Trošak PDV-a za koji je prestalo pravo na pretporez

Tina76: uljepšala si mi dan s onim kontom 78 - prihodi.... baš me zanima kak bi ti temeljnica bila u ravnoteži... :lol:

..e super lasangel, malo me zbunila tina sa prihodima, a meni dugovna strana fali :) tenkju!!:top:

Jessica
05.11.2010., 13:24
Mora li dugotrajna imovina kad je potpuno amortizirana biti na nuli ili moze imati neku knjigovodstvenu vrijednost.

tina76
05.11.2010., 13:44
Isprike, totalno sam krivo shvatila pitanje, ah što reći petak je...:(

joshkorepete
05.11.2010., 16:49
Mora li dugotrajna imovina kad je potpuno amortizirana biti na nuli ili moze imati neku knjigovodstvenu vrijednost.

Može imati rezidualnu vrijednost- ona koja se očekuje namaći* prodajom te imovine. inače ne.

*ne znam kak da objasnim na razumljivom jeziku- ono po koliko budete tu imovinu prodali ako je amortizirana cjelokupna nabavna vrijednost (uvećana za ovisne troškove)

VTi underhood
05.11.2010., 22:47
Molim pomoć, naime prošle godine smo imali dva računa za predujam kod kojih je odmah priznat trošak i to kao trošak knjigovodstvenog programa. U ovoj godini smo imali još tri računa za predujam za koje sam uredno priznala pdv, a trošak nakon zaprimljenih storno računa za predujam i računa za nabavljeni softver. Kako sada napraviti ispravak u ovoj godini. Moram napomenuti da sam dokumentaciju za prošlu godinu dobila nakon završenih godišnjih obračuna za prošlu godinu. Radi se o imovini a dio troška je priznat u prošloj godini. Na koji konto staviti taj iznos troška od prošle godine prilikom storna računa za predujam. Nisam sigurna. Unaprijed zahvalna.

predujmovi se nikad ne priznaju kao trošak... zbog toga nije lako ispraviti pogrešku koja je napravljena u prošloj godinillll

jedino ispravno rješenje je ispraviti knjiženja koja su napravljena i ispraviti godišnji obračun...

ili ispraviti knjiženja na teret zadržane dobiti, ali to nisam provjeravao koliko je ispravno s obzirom na novi zakon od 01.07.2010.

u svakom slučaju kontakirati rrif

vlado3
06.11.2010., 20:10
Ajde mi pojasnite boldano:
- Pri isplati predujma dobiti tijekom poreznog razdoblja porezni obveznik treba postupati sukladno posebnim propisima (kojim?) kojima se propisuje mogućnost isplate predujma dobiti ...
- Ako porezni obveznik isplaćuje predujmove dobiti, isti je obvezan voditi evidenciju o isplaćenim i podmirenim (ovo isplaćeni jasno, a ovo podmireni?) predujmovima dobiti ...
Iz Pravilnika o porezu na dobit :top:

geronimove mudrolije
07.11.2010., 10:42
ljudi potrebno mi je pojasnjenje dva pojma iz racunovodstva i bankarstva. nadam se da cete mi pomoci.

1. dakle, prvi pojam je izvanbilansna evidencija. definiciju sam procitao, dakle tamo stoji da se tu evidentiraju sredstva koja ne donose imovinsku korist drustvu, tudja sredstva itd.

meni trebaju konkretni primjeri. dajte molim vas koji primjer izvanbilansne evidencije nabacite...

2. drugi pojam je portfelj. sto ustvari predstavlja potfelj jedne banke ili slicne financijske institucije. da li su to svi odobreni krediti i plasmani? da li u portfelj spadaju odobreni, a jos uvijek neiskoristeni krediti i plasmani?

hvala vam puno

VTi underhood
07.11.2010., 11:37
- Pri isplati predujma dobiti tijekom poreznog razdoblja porezni obveznik treba postupati sukladno posebnim propisima (kojim?) kojima se propisuje mogućnost isplate predujma dobiti ...

možda ovaj novi članak 10a zakona o porezu na dobit gdje se legalizira isplata dobiti prije nego je stvarna dobit ostvarena??? uz dodatak onoga da se isplaćuje na žiro... to mi jedino ima smisla...

a ovo oko evidencije mi nije jasno:confused:... osim ako se tu misli na ispravno vođenje konto kartice predujmova dobiti... predujmovi na jednoj strani, a kasnije stvarna dobit na drugoj strani i eventualni nepodmireni ili pre-podmireni saldo...

pero288
08.11.2010., 07:33
molim vas, dali itko zna koja se zakonska zatezna kamatna stopa može ugovoriti između doo i neke općine?

hele83
08.11.2010., 09:41
Kada je ukinuta obveza prilaganja računa za gorivo uz putni nalog??

vlado3
08.11.2010., 10:16
- Ako porezni obveznik isplaćuje predujmove dobiti, isti je obvezan voditi evidenciju o isplaćenim i podmirenim (ovo isplaćeni jasno, a ovo podmireni?) predujmovima dobiti ...
Iz Pravilnika o porezu na dobit :top:evo komentara iz rrif-a:
...Smatramo da se pod svotom podmirenog predujma dobitka razumijeva svota „pokrivenog“ predujma ostvarenim dobitkom iz 2010. ili vraćenog preplaćenog predujma uplatom na žiro-račun ili „pretvaranjem“ preplaćenog predujma u dohodak pri čemu trebaju biti plaćeni porez na dohodak, prirez i doprinosi.

petra288
08.11.2010., 10:17
dali se u ovu knjigu odluka moraju unositi odluke donesene od strane direktora/člana uprave, kao što su odluke o terenski dodacima, božićnicama i sl, ili se unose samo odluke donesene od strane skupštine društva??

lili p.
08.11.2010., 10:46
Kada je ukinuta obveza prilaganja računa za gorivo uz putni nalog??

Mislim da ima već 2 godine.

molim vas, dali itko zna koja se zakonska zatezna kamatna stopa može ugovoriti između doo i neke općine?

Može beskamatno, do najviše 14% među pravnim osobama od kojih barem jedna nije trgovac.

vlado3
08.11.2010., 11:09
Može beskamatno, do najviše 14% među pravnim osobama od kojih barem jedna nije trgovac.Ali u ovom slučaju je druga osoba, osoba javnog prava, pa je 17%
http://www.teb.hr/include/pdf/novosti/Zatezne_i_ugovorne_kamatne_stope2010.pdf

lili p.
08.11.2010., 11:16
Imaš pravo, prebrzala sam s odgovorom :)

vlado3
08.11.2010., 11:37
Kada je ukinuta obveza prilaganja računa za gorivo uz putni nalog??Ako ti je bitan i datum - 02.07.2007

VTi underhood
08.11.2010., 11:52
evo komentara iz rrif-a:
...Smatramo da se pod svotom podmirenog predujma dobitka razumijeva svota „pokrivenog“ predujma ostvarenim dobitkom iz 2010. ili vraćenog preplaćenog predujma uplatom na žiro-račun ili „pretvaranjem“ preplaćenog predujma u dohodak pri čemu trebaju biti plaćeni porez na dohodak, prirez i doprinosi.

znači dobro sam si to protumačio...

Ali kako si ne isplaćujem predujmove dobiti, još jedna evidencija manje za mene:lol:

hele83
08.11.2010., 12:28
Ako ti je bitan i datum - 02.07.2007

Čitam RRIF-ovu knjigu Računovodstvo poduzetnika, izdanje 2010. Citat: U skladu s Uputom o evidenciji pri korištenju prijevoznih sredstava, ako se radniku isplaćuje naknada za prijeđene kilometre, obavezno se vodi evidencija o prijeđenim kilometrima i prilaže račun za gorivo??

hele83
08.11.2010., 12:29
Ako obračunavamo plaću u naravi za korištenje auta može li mu se priznati 2 kn/km na službenom putu?

vlado3
08.11.2010., 12:38
Čitam RRIF-ovu knjigu Računovodstvo poduzetnika, izdanje 2010. Citat: U skladu s Uputom o evidenciji pri korištenju prijevoznih sredstava, ako se radniku isplaćuje naknada za prijeđene kilometre, obavezno se vodi evidencija o prijeđenim kilometrima i prilaže račun za gorivo??Nitko nije savršen - NN 68/07
Članak 2.

U članku 14. stavku 2. trećoj rečenici riječi: »računi za utrošeno gorivo ako se putuje osobnim automobilom,« brišu se.

petra288
08.11.2010., 12:51
dali se u ovu knjigu odluka moraju unositi odluke donesene od strane direktora/člana uprave, kao što su odluke o terenski dodacima, božićnicama i sl, ili se unose samo odluke donesene od strane skupštine društva??

ne želim biti dosadna ali zna li itko možda odgovor na moje pitanje??:)

vlado3
08.11.2010., 12:52
Ako obračunavamo plaću u naravi za korištenje auta može li mu se priznati 2 kn/km na službenom putu?
Plaća u naravi obračunava se za korištenje službenog auta u privatne svrhe, pa se onda za taj auto ne može obračunavati još i naknada koja se obračunava kad se koristi privatni auto u službene svrhe, ili nešto nisam dobro shvatio :confused:

vlado3
08.11.2010., 12:56
ne želim biti dosadna ali zna li itko možda odgovor na moje pitanje??:)Pa izgleda mi jasno, ako postoji obaveza (po ZTD) vođenja knjige odluka koje donosi Skupština, onda u nju idu Odluke Skupštine, a odluke uprave biti će pohranjene sukladno aktima tvrtke.

latyca
08.11.2010., 13:29
Pa izgleda mi jasno, ako postoji obaveza (po ZTD) vođenja knjige odluka koje donosi Skupština, onda u nju idu Odluke Skupštine, a odluke uprave biti će pohranjene sukladno aktima tvrtke.

evo kad je riječ o knjizi odluka imam i ja jedno pitanje. Dali se u knjigu upisuje i odluka o utvrđivanju godišnjih financijskih izvješća (ide uz završni račun)? Nije mi jasno jer u zaglavlju odluke (primjer iz RRIFa) piše da je donosi uprava društva (znači da ne ide u knjigu odluka) a u društvenom ugovoru piše da bi je trebala donjeti skupština koja odlučuje o financijskim izvješćima (znači ide u knjigu odluka). Ili sam ja samo pobrkala lončiće??:rolleyes:

vlado3
08.11.2010., 14:24
evo kad je riječ o knjizi odluka imam i ja jedno pitanje. Dali se u knjigu upisuje i odluka o utvrđivanju godišnjih financijskih izvješća (ide uz završni račun)? Nije mi jasno jer u zaglavlju odluke (primjer iz RRIFa) piše da je donosi uprava društva (znači da ne ide u knjigu odluka) a u društvenom ugovoru piše da bi je trebala donjeti skupština koja odlučuje o financijskim izvješćima (znači ide u knjigu odluka). Ili sam ja samo pobrkala lončiće??:rolleyes:Uprava društva donosi prijedlog odluke, ali Skupština odlučuje o financijskim izvješćima društva, uporabi dobiti ili pokriću gubitka i ostalo ovisno o veličini poduzetnika. Neke se stvari mogu i promjeniti društvenim ugovorom, ali ove ne mogu. Znači da i odluka o prihvaćanju fn izvješća mora biti u knjizi odluka skupštine društva

latyca
08.11.2010., 14:58
Znači da i odluka o prihvaćanju fn izvješća mora biti u knjizi odluka skupštine društva

ok, na kraju znači da su ovi iz rrifa malo pogriješili u primjeru kako sastaviti odluku o fin. izvještajima ....ili?

kattya
09.11.2010., 08:16
molim vas, tko odlučuje o prenamjeni cijelokupne ostvarene dobiti u pozajmicu društvu, direktor društva ili skupština?

Taarna
09.11.2010., 08:54
Vezano za Knjigu odluka (oprostite ako je netko već upitao, čitala sam, vidim da se spominje, ali ne nalazim konkretni odgovor) - upisuju li se u knjigu odluke koje je donijela Uprava društva (isplata bonusa, regresa i sl.)? ili se ovdje radi isključivo o odlukama Skupštine? Hvala! :)

vlado3
09.11.2010., 08:59
Vezano za Knjigu odluka (oprostite ako je netko već upitao, čitala sam, vidim da se spominje, ali ne nalazim konkretni odgovor) - upisuju li se u knjigu odluke koje je donijela Uprava društva (isplata bonusa, regresa i sl.)? ili se ovdje radi isključivo o odlukama Skupštine? Hvala! :)
nije daleko, čak na istoj strani :)
Pa izgleda mi jasno, ako postoji obaveza (po ZTD) vođenja knjige odluka koje donosi Skupština, onda u nju idu Odluke Skupštine, a odluke uprave biti će pohranjene sukladno aktima tvrtke.

vlado3
09.11.2010., 09:09
molim vas, tko odlučuje o prenamjeni cijelokupne ostvarene dobiti u pozajmicu društvu, direktor društva ili skupština?
tu je odgovor :top:
Uprava društva donosi prijedlog odluke, ali Skupština odlučuje o financijskim izvješćima društva, uporabi dobiti ili pokriću gubitka i ostalo ovisno o veličini poduzetnika. Neke se stvari mogu i promjeniti društvenim ugovorom, ali ove ne mogu. Znači da i odluka o prihvaćanju fn izvješća mora biti u knjizi odluka skupštine društva

Taarna
09.11.2010., 09:14
nije daleko, čak na istoj strani :)

Misliš na ovo?

Vidjela sam taj komentar, ali sam valjda tražila nešto egzaktnije, jer članak kaže i društvo s ograničenom odgovornošću obvezno je odluke koje donosi Skupština društva, kao i odluke donesene pisanim putem, obvezno bez odgađanja unijeti u posebnu knjigu odluka. pa me malo zbunjuje ovaj dio koji spominje odluke donesene pisanim putem, obzirom da se odluke Skupštine dokumentiraju pisanim putem pa se čini da se ovo odnosi na još nešto.

EDIT ups sad tek vidim da si i quotao svoj odgovor :D sorry, ali svejedno molila bih dodatno pojašnjenje ako ga netko ima. Hvala!! :)

vlado3
09.11.2010., 09:24
Vidjela sam taj komentar, ali sam valjda tražila nešto egzaktnije, jer članak kaže i društvo s ograničenom odgovornošću obvezno je odluke koje donosi Skupština društva, kao i odluke donesene pisanim putem, obvezno bez odgađanja unijeti u posebnu knjigu odluka. pa me malo zbunjuje ovaj dio koji spominje odluke donesene pisanim putem, obzirom da se odluke Skupštine dokumentiraju pisanim putem pa se čini da se ovo odnosi na još nešto.Pretpostavljam da Skupština može donositi odluke na sjednici, ali i pisanim putem kada se svi članovi izjašnjavaju o određenom problemu. Rezultat takvog izjašnjavanja (glasovanja) predstavlja odluku, pa se ona kao takva unosi u knjigu odluka.
Ovo je zrelije da odgovori neko sa prava :mig:

Taarna
09.11.2010., 09:29
@ vlado3 hvala ti! :)

kattya
09.11.2010., 11:54

hvala vlado, nabrzake sam postavila pitanje pa ću sada malo opširnije

skupština je nakon prihvaćanja fin. izvještaja donijela odluku u pismenom obliku da se ostvarena dobit isplaćuje članovima društva.
Nakon takve odluke o isplati , uprava društva (ili skupština, ne znam) odlučuje da ipak neće isplaćivati dobit članovima već će tu istu dobit pretvoriti u pozajmicu društvu te je isplaćivati kao povrat pozajmice. Uz sklopljene ugovore o pozajmici društvu između članova i društva, zanima me tko je trebao donijeti tu odluku o prenamjeni dobiti, još uvijek misliš da je skupština?
Molim i ostale ako znaju neka kažu, hvala :):):)

lasangel
09.11.2010., 13:17
Nakon takve odluke o isplati , uprava društva (ili skupština, ne znam) odlučuje da ipak neće isplaćivati dobit članovima već će tu istu dobit pretvoriti u pozajmicu društvu te je isplaćivati kao povrat pozajmice. Uz sklopljene ugovore o pozajmici društvu između članova i društva, zanima me tko je trebao donijeti tu odluku o prenamjeni dobiti, još uvijek misliš da je skupština?
Molim i ostale ako znaju neka kažu, hvala :):):)

nije mi baš jasno, kako bi skupština društva mogla donijeti odluku kojom nekome nalaže da posudi novac društvu..

problem (ako postoji) treba promatrati kroz dvije "etape": 1. odluka o isplati dobiti
2. ugovor o pozajmici.... i tu nema ništa sporno...

na temelju odluke isplatiš udjeličare i proknjižiš i istovremeno proknjižiš obvezu za pozajmice i novac....kaj je tu problematično?

kritičnatočka
09.11.2010., 13:34
Molim da da mi netko od upućenih odgovori da li je dovoljno da obrtnik koji se bavi ugradnjom centralnog grijanja sa vlastitim materijalom navede na računu npr. montaža centralnog grijanja i iznos + pdv ili mora raditi i specifikaciju utrošenog materijala i cijene svakog. Puno hvala unaprijed. Uvijek mi pomognete.

kattya
09.11.2010., 14:02
1. odluka o isplati dobiti
2. ugovor o pozajmici.... i tu nema ništa sporno...

na temelju odluke isplatiš udjeličare i proknjižiš i istovremeno proknjižiš obvezu za pozajmice i novac....kaj je tu problematično?

las, evo samo da potvrdim

po tebi trebaju samo ove dvije stvari (odluka o isplati i ugovor o pozajmici) bez odluke o prenamjeni dobiti? (savjet jednog "iskusnog" knjigovođe :confused:)

ispričavam se svima jer znam da sam dosadna sa ovim :p

lasangel
09.11.2010., 14:12
ne kužim kaj ti nije jasno...
skupština donosi odluku o raspodjeli dobiti koja može biti ili isplaćena ili zadržana....
ako je donesena odluka o isplatiti dobiti onda ta riječ govori da je udjeličar dobio lovu...
a kaj će on raditi s lovom to je njegova stvar...to znači da ON - udjeličar donosi odluku da će zaključiti ugovor o pozajmici....nije li to logično?

VTi underhood
09.11.2010., 15:24
ako je donesena odluka o isplatiti dobiti onda ta riječ govori da je udjeličar dobio lovu...

mislim da ono što je muči je to da li se dobit smatra "isplaćenom" u trenutku prihvaćanja odluke ili pak na dan "fizičke" isplate...

pošto je od 01.07.2010. stupio na snagu zakon kojim se propisuje isplata dobiti isključivo na žiro račun (zabranjuje se isplata u gotovini i na tekući račun) može se protumačiti da se dobit treba prvo isplatiti na žiro račun vlasnika udjela, a tek onda uplatiti na žiro račun poduzeća uz ugovor o pozajmici...

Nejasno je to dali se može "zaobići" ta isplata pa direktno knjižiti sa zadržane dobiti na pozajmicu... znači da li bi trebao biti vidljiv tijek novca???

jer ako se napravi knjiženje direktno zadržane dobit -> obveze za isplatu dobiti -> pozajmica bez da novac fizički napusti žiro račun i vrati se na njega to bi se moglo smatrati kreativnim zaobilaženjem zakona u slučaju nadzora...

drugo pitanje koje se postavlja a tiče se zadržane dobiti i dobiti tekućeg razdoblja jest izuzimanje imovine društva na teret zadržane dobiti...

npr. poduzeće nema novčanih sredstava da isplati dobit u cjelosti pa napravi odluku gdje se vlasniku udjela umjesto isplate dobiti prodaje imovina poduzeća (recimo automobil)... poduzeće izdaje izlazni račun po tržišnoj cijeni, plaća PDV, ali potraživanje od kupca ostaje visiti na "jedinici"...

e sad, da li se to smije "zatvoriti" prebijanjem potraživanja za prodana dobra i obveze za isplatu dobiti???

vlado3
09.11.2010., 22:01
po tebi trebaju samo ove dvije stvari (odluka o isplati i ugovor o pozajmici) bez odluke o prenamjeni dobiti? (savjet jednog "iskusnog" knjigovođe :confused:)
Mislim da je "knjigovodstvo by birc" pokušalo iznaći način kako ne platiti krizni porez, po sistemu na isplatu dobiti ide, ali na povrat pozajmice nema poreza, ali su zabrljali. Kako las kaže sve je tako jednostavno: isplati dobit (preko žira, poslije 01.07), plati krizni (do 01.11), pa daj pozajmicu. Odluka skupštine o isplati postoji, skupština ne donosi odluku na koji će način udjelničar raspolagati sa svojim novcem :top:

vlado3
09.11.2010., 22:06
pošto je od 01.07.2010. stupio na snagu zakon kojim se propisuje isplata dobiti isključivo na žiro račun (zabranjuje se isplata u gotovini i na tekući račun) Po ovome nema ni prijeboja kao mogućeg oblika isplate dobiti. Znači, ako imaš novčiće za isplatu dobiti isplati ih na žirac udjelničara, a ako nemaš čekaj bolje dane. Odluka nema rok trajanja. :mig:

VTi underhood
09.11.2010., 22:19
Po ovome nema ni prijeboja kao mogućeg oblika isplate dobiti. Znači, ako imaš novčiće za isplatu dobiti isplati ih na žirac udjelničara, a ako nemaš čekaj bolje dane. Odluka nema rok trajanja. :mig:

ma sve je to meni jasno... nego nije nitko od "odgovornih i stručnih časopisa" jasno pojasnio šta je više dozvoljeno knjižiti... ja sam naveo jedan primjer najklasičniji, ali ima toga još... recimo pogreške prethodnih godina ispravljale su se na način da terete zadržanu dobit... to očito više nije moguće, pa me baš interesira kako će se sad greške ispravljat...

što se tiče preknjižavanja dobiti na pozajmicu, to se ni do 01.07. nije moglo napravit a da se zaobiđe krizni porez... jednostavno ako se dirala dobit na bilo koji način a da je bilo u iznosu većem od 3000kn u jednom mjesecu, morao se obračunat krizni...

lasangel
10.11.2010., 06:58
"knjigovodstvo by birc"

"knjigovodstvo by birtz" :lol::lol:

dečki zakon ste...vidim da je lako s vama pričati, nema tu puno spike jer se sve kuži...:top:

kattya
10.11.2010., 07:24
"knjigovodstvo by birc" :)

sve je jasno dečki,

hvala svima

mala30
10.11.2010., 10:23
doo koji želi stipendirati učenika gimnalzijalca- smije to pod kojim uvjetima, kako i do kojeg iznosa?

pitanje br 2. -ako taj isti stipendirani učenik odradi nešto na ugovor(omladinski mislim), kako to utječe na (mislim stipendija + rad preko servisa) na poreznu olakšicu njegovog roditelja?

vlado3
10.11.2010., 11:19
1. Odluka Uprave
2. Ugovor o stipendiranju
3. Plaćanje na žiro račun
4. Do 1600 kn mjesečno neoporezivo, a za iznose preko tretira se kao DD bez plaćanja doprinosa (samo porez i ev. prirez)
5. ako su godišnja primanja studenta veća od 10800 (čini mi se) roditelj ne može koristiti poreznu olakšicu
- iznos nije limitiran

mala30
10.11.2010., 11:47
1. Odluka Uprave
2. Ugovor o stipendiranju
3. Plaćanje na žiro račun
4. Do 1600 kn mjesečno neoporezivo, a za iznose preko tretira se kao DD bez plaćanja doprinosa (samo porez i ev. prirez)
5. ako su godišnja primanja studenta veća od 10800 (čini mi se) roditelj ne može koristiti poreznu olakšicu
- iznos nije limitiran

cifra je 10800, ali nisam bila sigurna da li se to odnosi i na stipendije tj. nekak sam si umislila da stipendije nemaju veze sa statusom uzdržavanog člana, nego samo ovaj dio koji seo stvari preko servisa

hvala na pomoći:)

VTi underhood
10.11.2010., 12:28
evo jedno pitanjce u vezi dobiti (dobro da smo započeli temu :lol:)...

Situacija je ovakva:
1. firma postoji od 2005
2. od 2005 do kraja 2007 godine je bio samo jedan vlasnik
3. u tom razdoblju je ostvarena dobit od 200.000 kn
4. 2008 godine u firmu ulaze još 2 vlasnika sa 48% udjela (udjeli 24:24 i stari vlasnik zadržava 52%)
5. u 2008 i 2009 godini ostvareno je još nekih 100.000 kn dobiti
6. sveukupna dobit cca 300.000kn
7. dobit se nije isplaćivala nego zadržavala

Danas mi dolazi jedan od "novih" vlasnika s odlukom gdje se zadržana dobit u iznosu od 240.000 kn isplaćuje svoj trojici vlasnika u jednakim iznosima od 80.000kn a ostatak od 60.000kn se ostavlja na zadržanoj dobiti... novac su naravno već isplatili dana 02.11. kad datira i odluka:lol:

E sad, ono što mene u cijeloj priči muči, kako si oni mogu isplaćivat zadržanu dobit koja je ostvarena dok još oni nisu bili članovi??? po nekoj mojoj logici, maksimalan iznos koji su si 2 nova vlasnika mogli isplatiti jest 24% + 24% zadržane dobiti ostvarene u periodu dok su oni članovi društva...

Po mojem mišljenju (a tako radimo već 20 godina) se dobit dijeli onako kako je i ostvarena:
1. dobit od 200.000 kn koja je ostvarena u 2005, 2006 i 2007 godini, u cjelokupnom iznosu pripada vlasniku koji je tada bio jedini član društva...
2. dobit od 100.000 kn ostvarena u 2008 i 2009 godini se dijeli po udjelima 52:24:24

Tak da bi po meni zadržana dobit u kunama bila ovakva
- prvi vlasnik (2005-...) - 200.000 + 52.000 (252.000)
- drugi vlasnik (2008-...) - 24.000
- treći vlasnik (2008-...) - 24.000

A oni sebi isplatili 80.000+80.000+80.000... i na odluci se potpisala sva trojica...

Koliko ima smisla moja računica?

lasangel
10.11.2010., 13:03
članak 406. stavak 2. ZTD:

Dobit iz stavka 1. ovoga članka dijeli se članovima, ako nema drugačije odredbe u društvenome ugovoru, u omjeru njihovih uplaćenih uloga.

dakle, udjeličari mogu ugovoriti iliti dogovoriti i drugačiju raspodjelu dobiti od one klasične srazmjerno ulogu..

VTi underhood
10.11.2010., 18:10
članak 406. stavak 2. ZTD:

Dobit iz stavka 1. ovoga članka dijeli se članovima, ako nema drugačije odredbe u društvenome ugovoru, u omjeru njihovih uplaćenih uloga.

dakle, udjeličari mogu ugovoriti iliti dogovoriti i drugačiju raspodjelu dobiti od one klasične srazmjerno ulogu..

znači u principu je moguće... sad još samo moraju neku odluku napisat da to potkrijepe tj. ugovor izmijenit...

Hvala lasangel:s

zaravo jedino što me muči je to što je to dobit koja je ostvarena prije njihovog stupanja u društvo... Znači nije mi sporno to da se recimo dobit tekuće godine može dijeliti na dijelove nesrazmjerne ulogu, nego što se radi o dobiti dok uopće nisu bili članovi... jel se to isto tretira???

malo sam zbunjen pošto smo dosad uvijek radili na način da se isplaćuje udio točno srazmjeru s ulogom...

lili p.
10.11.2010., 19:21
A i ti ga spetljaš :rolleyes:

Tako su se dogovorili i tako su napravili. Mogli, ne mogli, tako je :p

Las kaže da mogu, meni je to dosta :rofl:

VTi underhood
10.11.2010., 21:31
ma nisam zakomplicirao:) valjda nisam :lol:

Stvar je u tome da mi je jedan vlasnik donio odluku zajedno sa svim papirima, a drugi vlasnik me zvao i pitao jel to može tako... ja nisam ni vidio odluku dok me ovaj nije nazvao i sav u čudu pitao da li sam vidio odluku...

i meni je dovoljno kad lasangel udijeli članak i obrazloženje, no ipak nebi htio da možda negdje postoji zakačka "dobit vs. zadržana dobit" koja bi mogla stvoriti komplikacije... jer NARAVNO da neki drugi (znamo tko jel tak) imaju drugačije tumačenje koje je jako slično mojem, no kao mogućnost navode i drugu situaciju (nesrazmjerne raspodjele dobiti), ali opet napominju da bi se moglo dogoditi da se pravo na zadržanu dobit ospori te da se na to obračunaju doprinosi i blablabla...

Nebi ja bez razloga pitao toliko podpitanja da nisam prethodno dobio oprečne odgovore... a pošto s tim čovjekom radimo već blizu 15 godina (nepunih 15 godina obrt i 6 godina firma + obrt) i uvijek je bio korektan i uredan platiša, htio bi mu dati i korektan odgovor da zna na čemu je...

lasangel
11.11.2010., 06:44
http://www.seebiz.eu/hr/burze/kras-isplata-dividende-do-24.-kolovoza,83271.html

ajmo objasniti na drugi lakši način, temeljem podataka iz članka:

Dividenda će se isplatiti iz sredstva zadržane dobiti iz 2007. i 2008. godine.
Dividenda od 20 kuna po dionici isplatit će se dioničarima koji su u Središnjo klirinškom depozitarnom društvu (SKDD) upisani sedam dana prije održavanja Glavne skupštine.

Dakle, netko je kupio dionice u 2010. i dobit će dividendu iz zadržane odnosno dobiti ostvarene u 2007. i 2008.
Jel ovako jasnije? ako je to dozvoljeno d.d. zašto ne bi bilo dozvoljeno d.o.o.? i jedno i drugo su društva kapitala. Tko brani udjeličarima da prodaju udjele svaki dan?

vlado3
11.11.2010., 09:36
Kad ti odgovoriš i slijepac bi progledao :s :top:

pero288
11.11.2010., 10:43
dali se povrat pozajmice fizičkoj osobi (direktoru) može isplatiti sa žiro računa firme u gotovini ili mora ići na njegov tekući ili žiro rn?

mazziz
11.11.2010., 14:12

Znam da sam dosadna ali da li ste sigurni. Meni obračun za zatezne kamate ima smisla, a i zatezne kamate su odšteta i ne bi trebale ići u PDV obrazac. Takav odgovor sam dobila i od jedne savjetnice, dok je druga savjetnica izjavila da treba izdati račun i svrstati u PDV obrazac kao isporuke oslobođene poreza i to prema članku 11 Zakona o PDV-u.
I tko sad tu može biti pametan? Ne bih htjela nešto zabrljati, pa vas molim savjete.

VTi underhood
11.11.2010., 18:38
dali se povrat pozajmice fizičkoj osobi (direktoru) može isplatiti sa žiro računa firme u gotovini ili mora ići na njegov tekući ili žiro rn?

može u gotovini...

unicom
11.11.2010., 19:04
Jedno pitanje za one koji su u građevinarstvu- Rješenje za komunalni doprinos za zemljište i Rješenje za vodni doprinos da li se knjiže na troškove u cijelom iznosu/2200 po rješenju ili se knjiži samo trošak po izvodima kako se plaća?

lasangel
12.11.2010., 07:03
za koje razdoblje je izdano rješenje? ako je za cijelu 2010. onda je trošak 2010.
ako je za razdoblje npr. 1.9.-1.9.2011. onda na troškove knjižiš jednu trećinu iznosa, a dvije trećine na AV razgraničenje...
uglavnom knjižiš po rješenju, a obvezu zatvaraš po izvodu

marki2008.
12.11.2010., 10:43
Jedno pitanje. Dobili smo dugoročni kredit u eurima, koji nam je isplaćen po kupovnom tečaju. Povrat glavnice i kamate se vrši po prodajnom tečaju banke. Na 31.12. je li usklađujem sa srednjim tečajom HNB?

hele83
12.11.2010., 11:27
Ako direktor da beskamatnu pozajmicu imamo li još kakav trošak na nju? Plaća u naravi? PDV?

VTi underhood
12.11.2010., 12:12
Ako direktor da beskamatnu pozajmicu imamo li još kakav trošak na nju? Plaća u naravi? PDV?

ne

vlado3
12.11.2010., 12:39
Jedno pitanje za one koji su u građevinarstvu- Rješenje za komunalni doprinos za zemljište i Rješenje za vodni doprinos da li se knjiže na troškove u cijelom iznosu/2200 po rješenju ili se knjiži samo trošak po izvodima kako se plaća? Nisam baš "jak" u građevini, ali mislim da se KD i VD knjiže na troškove u cjelom iznosu (naravno ako nije riječ o obrtniku dohodašu), a kasnije u obračunu amortizacije imaju isti tretman kao zemljište :ne zna:

VTi underhood
12.11.2010., 13:00
Evo mene sa još jednom stupidnom situacijom... očito ovo vrijeme utiče čudno na ljude:)

Situacija je ovakva... poduzeće je zapalo u financijske probleme pa im se nagomilao dug za doprinose i PDV...

Vlasnik firme, njegova supruga i njegova kćer (supruga i kćer nisu zaposlenici firme) su skupili novce i napravili jednokratnu posudbu u iznosu 180.000 kn na žiro račun firme...

E sad, napravili su očitu grešku u koracima te su novac uplatili u jednokratnom iznosu i kao uplatitelj je naveden vlasnik firme... znači vlasnik je došao u banku sa 180.000kn u uplatio na ime pozajmice te na izvodu piše uplatitelj: IME I PREZIME vlasnika

Napravili su neformalni ugovor o pozajmici gdje je navedeno njih troje kao davatelji pozajmice a kao primatelj je navedeno poduzeće...

No ja sam mišljenja da takav ugovor nije dobar jer nemože ugovor biti između 3 osobe i firme nego bi trebalo pisati 3 zasebna ugovora... a to mišljenje dijele još par cijenjenih kolega te savjetnik RRIF-a...

No i tu se javlja problem što je novce uplatio vlasnik firme, pa bi i tu moglo doći do problema jer su u pitanju 3 osobe koje su osigurale novce, ali samo je jedna osoba u banci uplatila te novce...

Vlasnik firme inzistira na tome da se pozajmica knjiži kao obveza prema njemu, spruzi i kćerki, i izričito ne želi da se obveza knjiži samo prema njemu (bogtepitaj koji su razlozi)... Želi da se obveza knjiži na način: kćerki pripada 40.000 kn, a supruzi i njemu pripada svakom po 70.000 kn

Kako sad napraviti ugovore pošto su novci prije 2 dana već i uplaćeni u jednom iznosu?

U slučaju da se neće moći napraviti 3 ugovora zbog toga jer je jedan uplatitelj, nego ako bude samo ugovor vlasnika i poduzeća, da li vlasnik može nekim aneksom ugovora odrediti da se određeni iznos te pozajmice vrati na tekući račun supruge i kćerke u iznosima koje su stvarno dale???

Kako izvesti cijelu situaciju, a da bude zakonski ispravno?

lasangel
12.11.2010., 13:04
Nisam baš "jak" u građevini, ali mislim da se KD i VD knjiže na troškove u cjelom iznosu (naravno ako nije riječ o obrtniku dohodašu), a kasnije u obračunu amortizacije imaju isti tretman kao zemljište :ne zna:

u žurbi zamijenio sam komunalni doprinos i komunalnu naknadu...

to je još jedan dokaz da nikad ne treba na brzinu odgovarati kad si rastresen (hm, koji odgovor na moj površan i pogrešan odgovor :):) )

dakle, KD i VD koji predstavlja dio komunalne pripreme zemljišta za izgradnju građevine. ukoliko investitor radi zgradu za navedeni doprinosi, zajedno s osnovicom oporezuju se s 5% poreza na promet nekretnina, a građevinski dio s pdv-om....dakle, KD i VD se knjiže na klasu 6, ako je riječ o izgradnji objekta za prodaju, odnosno na klasu 0, ako je riječ o vlastitom objektu.

lili p.
12.11.2010., 13:58
VTi evo moje razmišljanje...
1 osoba je napravila pozajmicu. Ti toj osobi vraćaš pozajmicu i gotovo.
Oni neka si rade ugovore kakve hoće, pa neka oni raspoređuju novce kako im paše.
Kako ćeš teretiti pozajmicu na kćer kad nemaš njenu uplatu?
Na temelju nekog njihovog internog dogovora?

Pazi, papir sve pušta, ali ja se ne bi u to petljala.

Neka si uplatitelj vrati pozajmicu, pa neka uplate svaki svoj dio :rofl:

VTi underhood
12.11.2010., 14:06
VTi evo moje razmišljanje...
1 osoba je napravila pozajmicu. Ti toj osobi vraćaš pozajmicu i gotovo.
Oni neka si rade ugovore kakve hoće, pa neka oni raspoređuju novce kako im paše.
Kako ćeš teretiti pozajmicu na kćer kad nemaš njenu uplatu?
Na temelju nekog njihovog internog dogovora?

Pazi, papir sve pušta, ali ja se ne bi u to petljala.

Neka si uplatitelj vrati pozajmicu, pa neka uplate svaki svoj dio :rofl:

novci su nažalost već u državnom proračunu...

to sam mu i ja rekao... mislim, ja ne vidim problem da si on isplati pa da podijele to među sobom, ali on izričito hoće da bude proknjiženo kao 3 različite obaveze... moguće je da mu to njih dvije određuju (znaš kakve znaju bit ženske) da nebi ostale bez love i blablabal...

a možda i on hoće neki dokaz da je vratio dio koji su mu posudile, ali prije bi rekao da njih dvije hoće neku sigurnost...

lili p.
12.11.2010., 14:19
Ženske znaju biti zeznute...Tako bar čujem. :ne zna:
Neka im on isplati na račun novac i on ima potvrdu da je plaćeno. Milsilm da nije problem.
Ili im baš firma mora vratiti? Zar nije novac, novac pa bez obzira kako je isplaćen?

:lol:

mazziz, ne radiš IRU za kamate.

VTi underhood
12.11.2010., 14:32
neznam u čemu je problem, samo znam da me ni nije briga, nek si svoje probleme rješavaju u svoja 4 zida...

ono što znam je da mene *ebu sa idioarijama... i sad sam prije 2 minute završio razgovor s njim, i ono kaj mi je rekao je slijedeće (pazi sad)...

"zapravo, ono što je meni bitno je to da ja mogu sa žiro računa firme uplatit novce direktno na njihov tekući račun kad budem imao novaca... meni uopće nije važno na koga će zaduženje pozajmice ići, nego mi je važno da kad bude novaca, da je te novce mogu platit na svoj, suprugin ili kćerkin tekući račun"

pa me pitao da li on može u ugovou onda stavit članak da će se pozajmica vraćati u tom i tom iznosu na ovaj račun, u tom i tom iznosu na onaj račun i blablablal...

mala30
12.11.2010., 15:58
neznam u čemu je problem, samo znam da me ni nije briga, nek si svoje probleme rješavaju u svoja 4 zida...

ono što znam je da mene *ebu sa idioarijama... i sad sam prije 2 minute završio razgovor s njim, i ono kaj mi je rekao je slijedeće (pazi sad)...

"zapravo, ono što je meni bitno je to da ja mogu sa žiro računa firme uplatit novce direktno na njihov tekući račun kad budem imao novaca... meni uopće nije važno na koga će zaduženje pozajmice ići, nego mi je važno da kad bude novaca, da je te novce mogu platit na svoj, suprugin ili kćerkin tekući račun"

pa me pitao da li on može u ugovou onda stavit članak da će se pozajmica vraćati u tom i tom iznosu na ovaj račun, u tom i tom iznosu na onaj račun i blablablal...

nek ide kod bilježnika, nek naprave ugovor ko je kaj dao ,tko je uplatio u skupno ime (npr.zbog provizije fini)i kome je firma kaj dužna. na taj načim možeš isplatiti svakom njegov dio, a da nikom nisi ništ dužan objašnjavati. na taj način meni porezna revizija prošla u 2008 bez beda, nisu me ni pitali zakonsko uporište nego gledali ugovor bilježnika. traži las-a da nađe neki link

VTi underhood
12.11.2010., 16:49
nek ide kod bilježnika, nek naprave ugovor ko je kaj dao ,tko je uplatio u skupno ime (npr.zbog provizije fini)i kome je firma kaj dužna. na taj načim možeš isplatiti svakom njegov dio, a da nikom nisi ništ dužan objašnjavati. na taj način meni porezna revizija prošla u 2008 bez beda, nisu me ni pitali zakonsko uporište nego gledali ugovor bilježnika. traži las-a da nađe neki link

tak ću im i reć... pa valjda i bilježnik nekog vraga zna pa će im moć savjetovat kako najbolje napravit

joshkorepete
13.11.2010., 13:59
Jedno pitanje. Dobili smo dugoročni kredit u eurima, koji nam je isplaćen po kupovnom tečaju. Povrat glavnice i kamate se vrši po prodajnom tečaju banke. Na 31.12. je li usklađujem sa srednjim tečajom HNB?

Obveze se uvijek knjiže po srednjem tečaju dok su razlike između prodajnog tečaja i srednjeg tečaja na dan obračuna smatraju troškovima. (tečajne razlike)
Isto tako, razlika između isplaćenih novaca i onih koji su trebali biti isplaćeni po srednjem tečaju dana predviđenog ugovorom su također troškovi.
Drugim riječima, ne trebaš usklađivati nego inače moraš evidentirati po srednjem tečaju :mig: a sve različito od toga su tečajne razlike.

marki2008.
14.11.2010., 12:46
Nevjerovatno da sam od svih dobila različit odgovor na ovo pitanje. Ti kažeš da sve evidentiram po srednjem tečaju, jedna računovođa da sve evidentiram po prodajnom i da na 31.12. uskladim obveze po prodajnom, savjetnici da obračun kamate i glavnice evidentiram po prodajnom, a obvezu na 31.12. po srednjem.

lasangel
14.11.2010., 15:41
slušaj savjetnike :):)

budući imaš otplatni plan u kojem je iskazana glavnica i kamate, onda u skladu s HSFI (pretpostavljam da ga koristiš) 1.26 moraš movčani tok koji je nastao transakcijom u stranoj valuti evidentirati u izvještajnoj valuti primjenjujući tečaj koji vrijedi između izvještajne valute i strane valute na datum novčanog toka, a to je prodajni. Naime, vraćaš glavicu po prodajnom tečaju banke.

Koncem godine tj. na dan 3112. koristiš HSFI 11.12. odnosno tečaj na datum bilance, a to je srednji tečaj Hrvatske narodne banke. Dakle, preostale obveze po glavnici i kamatama iskazuješ po srednjem tečaju HNB.

joshkorepete
14.11.2010., 17:02
Je no. Ma bedasto.
Kakve veze ima mjenjačka provizija s obvezom za ratu i kamate. (a otplaćivanje obveze prema prodajnom tečaju je samo ugovaranje mjenjačkog posla) Al znam da nemam iskustva pa vjerujem starijima...

Samo da još provjerim- kredit je u EUR ili HRK s valutnom klauzulom?

marki2008.
14.11.2010., 19:05
Hvala obojici na pomoći. Lasangel, uvik perfektno obrazložen odgovor.
Kredit je u eurima.

lasangel
14.11.2010., 21:18
Je no. Ma bedasto.
Kakve veze ima mjenjačka provizija s obvezom za ratu i kamate. (a otplaćivanje obveze prema prodajnom tečaju je samo ugovaranje mjenjačkog posla) Al znam da nemam iskustva pa vjerujem starijima...

Samo da još provjerim- kredit je u EUR ili HRK s valutnom klauzulom?

ne znam o kakvoj mjenjačnici pričaš... jesi li ikada proknjižio bar jednu promjenu? jedan kredit? vidio neki otplatni plan?.

molio bih te da svoj odgovor obrazložiš nekim zakonskim određenjem...
citiraj neki HSFI ili MSFI...sasvim svejedno...može i ZOR..

kakodane
15.11.2010., 10:04
imam malo glupavo pitanje..

putem odluke odlučili smo djelatnicima koji potroše više od limitiranog iznosa na mobitelima uplačivat u blagajnu..(to su sitni iznosi)..mene sad zanima, da li je dovoljna samo uplatnica u blagajnu ? Kod knjiženja blagajne, gdje knjižim taj iznos?

VTi underhood
15.11.2010., 11:41
Čitam sad RRIF 11/2010 pa tamo ima onaj tekst o Zaštiti osobnih podataka i dostavi evidencije (zbirke) osobnih podataka Agenciji za zaštitu...

Tko je obavezan voditi tu evidenciju... tj. kakav vid korištenja prikupljenih osobnih podataka podrazumijeva vođenje evidencije?

StenCom
15.11.2010., 21:03
Čitam sad RRIF 11/2010 pa tamo ima onaj tekst o Zaštiti osobnih podataka i dostavi evidencije (zbirke) osobnih podataka Agenciji za zaštitu...

Tko je obavezan voditi tu evidenciju... tj. kakav vid korištenja prikupljenih osobnih podataka podrazumijeva vođenje evidencije?

Ja sam napravila tu evidenciju o zaštiti osobnih podataka prije otprilike dvije godine i dostavila agenciji, popunjavala sam na njihovim internet stranicama. Uglavnom moraju je imati svi koji koriste tuđe podatke za bilo koju obradu podataka, npr. ako držite radne knjižice radnika kod sebe i obračunavate im plaću, koristite njihove osobne podatke koje morate na naki način zaštititi i čuvati od trećih osoba.

StenCom
15.11.2010., 21:07
imam malo glupavo pitanje..

putem odluke odlučili smo djelatnicima koji potroše više od limitiranog iznosa na mobitelima uplačivat u blagajnu..(to su sitni iznosi)..mene sad zanima, da li je dovoljna samo uplatnica u blagajnu ? Kod knjiženja blagajne, gdje knjižim taj iznos?

ja bih taj iznos knjižila u minusu na telefonske troškove gdje je i prvobitni račun knjižen, odnosno na 4. Jer su se po računu priznali troškovi u cijelosti koje vi sada ne priznajete, pa se ovim povratom 4 smanjuje za uplaćene iznose.

sonyaa
16.11.2010., 19:41
molim vas za savjet, u firmi imamo par računala, laptopa i ostalih osnovnih sredstva kupljenih uglavnom 2007 i 2008 godine po vrijednosti od 5.000 kn na više, , sva ta sredstva su u potpunosti amortizirana i htjeli bi ih se riješiti na način da ih prodamo direktoru društva (ili nekome drugom). Po kojoj vrijednosti bi se trebali prodati? Nešto simbolično ili?

VTi underhood
16.11.2010., 21:41
molim vas za savjet, u firmi imamo par računala, laptopa i ostalih osnovnih sredstva kupljenih uglavnom 2007 i 2008 godine po vrijednosti od 5.000 kn na više, , sva ta sredstva su u potpunosti amortizirana i htjeli bi ih se riješiti na način da ih prodamo direktoru društva (ili nekome drugom). Po kojoj vrijednosti bi se trebali prodati? Nešto simbolično ili?

po tržišnoj vrijednosti... uzmi oglasnik i malo pogledaj kako se kreću cijene takvih računala i po sličnim cijenama prodaj direktoru...

ali uglavnom računala jako brzo gube na vrijednosti pa će tako i vrijednost 3-4 godine starih računala bit poprilično manja u odnosu na nabavnu cijenu...

VTi underhood
16.11.2010., 22:04
ja bih taj iznos knjižila u minusu na telefonske troškove....

slažem se... ali bi drugačije malo to proknjižio...

ako ste tako ugovorili da izuzimate od plaće radnicima previše potrošene telefonske impulse, onda bi tu razliku bilo ispravno proknjižit kao obvezu djelatnika prema firmi...

ali po meni to povlači još jednu stvar... tada za taj iznos treba umanjit odbijeni PDV... takvog sam ja mišljenja... da pojasnim...

recimo da je račun na iznos 1230kn (1000+PDV) a radnik ima ugovoreni limit od 1000kn... ja bi to knjižio ovako...
URA
neop. 230,00
osn. 813,01
PDV 186,99
ukupno: 1230.00

D 230,00 13xx potraživanja od djelatnika
D 813,01 41xx troškovi telefona
D 186,99 1400 PDV
P 1230,00 2200 obveze prema dobavljačima

A onda dalje to potraživanje zatvorit kako dogovorite s djelatnikom... da li će on dobit punu plaću pa uplatit natrag na žiro ili će mu se radit obustava na plaći... shodno dogovoru i odluci idu i daljnja knjiženja

VTi underhood
16.11.2010., 22:07
Ja sam napravila tu evidenciju o zaštiti osobnih podataka prije otprilike dvije godine i dostavila agenciji, popunjavala sam na njihovim internet stranicama. Uglavnom moraju je imati svi koji koriste tuđe podatke za bilo koju obradu podataka, npr. ako držite radne knjižice radnika kod sebe i obračunavate im plaću, koristite njihove osobne podatke koje morate na naki način zaštititi i čuvati od trećih osoba.

šta si dostavila agenciji? evidenciju? daj malo podrobnije opiši šta si sve napravila...

kakodane
17.11.2010., 08:08
A onda dalje to potraživanje zatvorit kako dogovorite s djelatnikom... da li će on dobit punu plaću pa uplatit natrag na žiro ili će mu se radit obustava na plaći... shodno dogovoru i odluci idu i daljnja knjiženja

Neće to ići kao obustava preko plaće, nego oni fiziči misle to uplatit teti na blagajni u gotovini. Da li mi te novce moramo uplaćivat na žirac?

VTi underhood
17.11.2010., 09:20
Neće to ići kao obustava preko plaće, nego oni fiziči misle to uplatit teti na blagajni u gotovini. Da li mi te novce moramo uplaćivat na žirac?

U principu bi trebalo uplaćivat... tijek novca preko žiro računa mora bit vidljiv...

U to slučaju knjižiš:

Kad uplate teti u blagajnu, izdaš uplatnicu na njihovo ime i moraju potpisati i knjižiš

13xx P 230,00 (zatvaranje obveze djelatnika prema firmi)
1020 D 230,00

I onda kad se novci uplate na žiro račun napraviš isplatnicu za taj iznos

1020 P 230,00
1000 D 230,00

kakodane
17.11.2010., 09:33
Hvala VTi..sve mi je jasno sad..:)

uraira
17.11.2010., 09:35
šta si dostavila agenciji? evidenciju? daj malo podrobnije opiši šta si sve napravila...

daj, StenCom, kamo si nestala..pojasni..
čitajući RRIF sam shvatila da ju i mi (knjigovođe, a tko drugi) kod poduzetnika moramo voditi i dostaviti agenciji, no, nadam se da će mi netko reći da sam krivo shvatila..

kakodane
17.11.2010., 10:27
daj, StenCom, kamo si nestala..pojasni..
čitajući RRIF sam shvatila da ju i mi (knjigovođe, a tko drugi) kod poduzetnika moramo voditi i dostaviti agenciji, no, nadam se da će mi netko reći da sam krivo shvatila..

ja sam se iskreno u tom moru novih odluka,zakona i sl.pizdarija izgubila.. sad si idem to pročitat jer iskreno nisam znala za to:ne zna:

sonyaa
17.11.2010., 13:21
po tržišnoj vrijednosti... uzmi oglasnik i malo pogledaj kako se kreću cijene takvih računala i po sličnim cijenama prodaj direktoru...

ali uglavnom računala jako brzo gube na vrijednosti pa će tako i vrijednost 3-4 godine starih računala bit poprilično manja u odnosu na nabavnu cijenu...

hvala VTI. evo upravo nam dolazi nadzor, zanima me dali moramo imati poljepljene inventurne broje po sitnom inventaru u uredu??

StenCom
17.11.2010., 13:34

Ja sam popunila tu zbirku osobnih podataka na njihovim stranicama, ali trenutno se ne može sada tome pristupiti, zašto ne znam? Poslala sam im e-mail jučer, još mi nisu odgovorili. Ali imate tamo za izvući obrasce koje možete popuniti i njima poslati. Moraju je raditi oni koji imaju više od 5 zaposlenih.

Radi se o sljedećem: Moja zbirka se zove evidencija o zaposlenim radnicima, e sada podaci koje ja uzimam od radnika su: ime i prezime, adresa, mjesto rođenja, datum rođenja, zanimanje, narodnost, stručnost, osobni broj, radni staž, spol......način čuvanja tih podataka mi je u papirnatom obliku i na računalu, onda se mora navesti izvor odakle se uzimaju ti osobni podaci, npr. radna knjižica, osobna iskaznica......

Inače su ti osobni podaci zaštićeni i morate ih čuvati i ne davati nikome te informacije, a popisani su u toj zbirci, to je otprilike to, malo detaljnije.

Nadam se da sam uspjela objasniti.

TerezaRi
17.11.2010., 14:14
Molim pomoć, pitanje za računovođe!
Usluga je napravljena u Hr i ispostavljen račun za istu, sa obračunatim PDV-om, strancu,fizičkoj osobi.
Stranac je podnio PDV-P obrazac, dobit će povrat nazad. Mene zanima koji je postupak daljnjeg knjiženja tog povrata PDV-a kod prodavatelja.

Hvala na pomoći!

VTi underhood
17.11.2010., 15:26
Ja sam popunila tu zbirku osobnih podataka na njihovim stranicama, ali trenutno se ne može sada tome pristupiti, zašto ne znam? Poslala sam im e-mail jučer, još mi nisu odgovorili. Ali imate tamo za izvući obrasce koje možete popuniti i njima poslati. Moraju je raditi oni koji imaju više od 5 zaposlenih.

Radi se o sljedećem: Moja zbirka se zove evidencija o zaposlenim radnicima, e sada podaci koje ja uzimam od radnika su: ime i prezime, adresa, mjesto rođenja, datum rođenja, zanimanje, narodnost, stručnost, osobni broj, radni staž, spol......način čuvanja tih podataka mi je u papirnatom obliku i na računalu, onda se mora navesti izvor odakle se uzimaju ti osobni podaci, npr. radna knjižica, osobna iskaznica......

Inače su ti osobni podaci zaštićeni i morate ih čuvati i ne davati nikome te informacije, a popisani su u toj zbirci, to je otprilike to, malo detaljnije.

Nadam se da sam uspjela objasniti.

znači ako sam dobro shvatio, ti njima nisi slala fizički tu zbirku koju vodiš nego si samo tamo online popunila KOJU VRSTU podataka uzimaš od djelatnika i napisala način čuvanja (i sve osale podatke koje oni tamo traže)... same podatke o djelatnicima nisi slala?

nema veze što je donja granica 5 radnika, ja ću ju ipak popuniti u zlu ne trebalo... a podatke tak i tak nikome ne dajem...

a kao što vidim pretragom registra, tog zakona se 99% firmi ne drži... konkretno, 10 firmi s mojeg područja za koje znam da se bave stvarima za koje potrebuju takvu evidenciji popunit nema ni u naznakama u tom registru... a svi oni međusobno "trguju" podacima ako ništa drugo onda zmeđu sebe kako bi naplaćivali svoje naknade stanovnicima...

A moguće je da samo to moraju popunjavat oni koji stvarno te podatke koriste na način da šalju i dijele drugima u različite svrhe (marketing, peticije, ankete i sl.)... kao i uvijek i ovaj zakon je napisan totalno idiotski, samo što recimo razlika je u tome da je u odnosu na ostale idiotske zakone ovaj zakon PREDNJAČI IDIOTIZMOM i ni onaj ko ga je pisao valjda ne shvaća što je želio reći...

Zakon je napisan tako ko da je netko zakon iz engleske stavio u Gogle translator i to dao u narodnenovine...

Zaštite podataka naravno mora biti, ali sunce mu poljubim, pa zar se niti jedna stvar u ovoj državi nemože napravit da bi bila razumljiva normalnom čovjeku bez da mora tumača imat...

vlado3
17.11.2010., 21:55
Zakon je napisan tako ko da je netko zakon iz engleske stavio u Gogle translator i to dao u narodnenovine...
...E sad ubaci CRO tekst u google translator, pa će ti biti jasnije na engleskom :rofl: :rofl: :rofl:

vlado3
17.11.2010., 22:11
Molim pomoć, pitanje za računovođe!
Usluga je napravljena u Hr i ispostavljen račun za istu, sa obračunatim PDV-om, strancu,fizičkoj osobi.
Stranac je podnio PDV-P obrazac, dobit će povrat nazad. Mene zanima koji je postupak daljnjeg knjiženja tog povrata PDV-a kod prodavatelja.Imaš dvije moguće situacije, da stranac dobije povrat preko posrednika, ili direktno na mjestu izvršenja usluge. Ako je to trgovina i povrat PDV-a mu je isplaćen u gotovini knjiženja su 2408-D i 1022-P. Taj iznos unosi se u PDV obrazac u II.4. sa negativnim predznakom. Pazi, na kraju godine podnosi se PDV-F obrazac

StenCom
18.11.2010., 07:08
znači ako sam dobro shvatio, ti njima nisi slala fizički tu zbirku koju vodiš nego si samo tamo online popunila KOJU VRSTU podataka uzimaš od djelatnika i napisala način čuvanja (i sve osale podatke koje oni tamo traže)... same podatke o djelatnicima nisi slala?

nema veze što je donja granica 5 radnika, ja ću ju ipak popuniti u zlu ne trebalo... a podatke tak i tak nikome ne dajem...

Točno, podatke o djelatnicima nisam slala, nego samo koju vrstu podataka uzimam od njih, ja sam isto tako popunila zlu ne trebalo......

Javili su mi se e-mailom zašto se ne može pristupiti na njihovim stranicama on-line, kažu kada se na ekranu pojavi "The conection is untrusted", tada treba kliknuti u redak I Understand the Risks, pa na gumb Add Exception.
I onda prihvatiti certifikat.

Tamo kada uđete u registar, možete vidjeti kako su je drugi popunjavali, pa će vam to jako pomoći.

kakodane
18.11.2010., 07:44
Točno, podatke o djelatnicima nisam slala, nego samo koju vrstu podataka uzimam od njih, ja sam isto tako popunila zlu ne trebalo......

Javili su mi se e-mailom zašto se ne može pristupiti na njihovim stranicama on-line, kažu kada se na ekranu pojavi "The conection is untrusted", tada treba kliknuti u redak I Understand the Risks, pa na gumb Add Exception.
I onda prihvatiti certifikat.

Tamo kada uđete u registar, možete vidjeti kako su je drugi popunjavali, pa će vam to jako pomoći.

ja to neću radit. 100%, pa ovo je idiotizam!!..iovak nemam puno vremena, iovak gubim vrijeme sa evidencijama radnog vremena, ovo sigurno neću radit!! Amen! :kava:

vlado3
18.11.2010., 07:56
ja to neću radit. 100%, pa ovo je idiotizam!!..iovak nemam puno vremena, iovak gubim vrijeme sa evidencijama radnog vremena, ovo sigurno neću radit!! Amen! :kava:I meni to ne izgleda sa puno smisla, ali ako sam uspio dobro shvatiti to je jednokratna akcija, registriraš se, dobiješ autorizaciju, uneseš podatke i gotovo dok ne počneš prikupljati neku novu vrstu podataka. :confused:
A još jedno pitanje za knjigovodstvene servise: Imate li vi Pravilnik o sprječavanju pranja novca i .....

VTi underhood
18.11.2010., 09:30
I meni to ne izgleda sa puno smisla, ali ako sam uspio dobro shvatiti to je jednokratna akcija, registriraš se, dobiješ autorizaciju, uneseš podatke i gotovo dok ne počneš prikupljati neku novu vrstu podataka. :confused:
A još jedno pitanje za knjigovodstvene servise: Imate li vi Pravilnik o sprječavanju pranja novca i .....

ja nemam, ali u slučaju da primjetim nešto što bi se moglo povezat s pranjem novca, znam da sam obavezan javit...

Što se tiče ovog AZOP-a, da to je jednokratna akcija... jednom popuniš (cca 15 minuta) i miran si, i ja ću to definitivno napravit u zlu netrebalo...

Popunit ću za evidenciju radnika i evidenciju kupaca dobavljača i to je to što ja prikupljam...

uraira
18.11.2010., 09:40
ja nemam, ali u slučaju da primjetim nešto što bi se moglo povezat s pranjem novca, znam da sam obavezan javit...

Što se tiče ovog AZOP-a, da to je jednokratna akcija... jednom popuniš (cca 15 minuta) i miran si, i ja ću to definitivno napravit u zlu netrebalo...

Popunit ću za evidenciju radnika i evidenciju kupaca dobavljača i to je to što ja prikupljam...

ma daaaaj..pa ne valjda i za evidenciju kupaca i dobavljača!?
pa to nisu osobni i tajni podaci.. mogu se naći na njihovim stranicama..

StenCom..thnx..

VTi underhood
18.11.2010., 09:45

StenCom..thnx..

da, ali ponekad kupci i dobavljači nisu pravne osobe nego fizičke osobe i zbog toga ću ja i to stavit... bolje da stavim nego da me poslije neko tlači što nisam...

vlado3
18.11.2010., 09:46
Slažem se, ne trebaju kupci i dobavljači

mazziz
18.11.2010., 09:59
Što s računom o osnivanju d.o.o. (gotovinskom računu) od javnog bilježnika, da tražim R1 račun i kako to knjižiti?

uraira
18.11.2010., 10:06
Što s računom o osnivanju d.o.o. (gotovinskom računu) od javnog bilježnika, da tražim R1 račun i kako to knjižiti?

traži r1 za sve. knjižit ćeš ga u troškove osnivanja. doduše..ne znam kamo s pdv-om tog časa (i ako ga, po nekima, ne smiješ priznati u neko kasnije razdoblje..ja priznajem)

VTi underhood
18.11.2010., 10:46

ja ću ih stavit pa KGJ

uraira
18.11.2010., 11:32
ja ću ih stavit pa KGJ

ajmo im..nadrobiti sve kaj nam na pamet padne!:rofl:
pa nek spremaju..

VTi underhood
18.11.2010., 12:13
pa nek spremaju..

točno tak... i privatne frendove navest tamo i ljude koje si upoznao tijekom zadnjih 7 godina odkad je zakon na snazi

vlado3
18.11.2010., 16:15
traži r1 za sve. knjižit ćeš ga u troškove osnivanja. doduše..ne znam kamo s pdv-om tog časa (i ako ga, po nekima, ne smiješ priznati u neko kasnije razdoblje..ja priznajem) Mislim da ne bi trebalo, račun glasi na osnivača, a ne na firmu (osim ako firma nije osnivač). Osim toga da bi se trošak mogao kasnije priznati isto mora biti definirano u društvenom ugovoru, a i firma mora početi ostvarivati prihode prije refundacije troškova osnivanja (ne sjećam se gdje sam ovo zadnje pročitao).

vlado3
18.11.2010., 16:16
pa nek spremaju.. ne mremo mi toliko napisati koliko oni mogu spremiti :mad:

TerezaRi
18.11.2010., 16:22
Imaš dvije moguće situacije, da stranac dobije povrat preko posrednika, ili direktno na mjestu izvršenja usluge. Ako je to trgovina i povrat PDV-a mu je isplaćen u gotovini knjiženja su 2408-D i 1022-P. Taj iznos unosi se u PDV obrazac u II.4. sa negativnim predznakom. Pazi, na kraju godine podnosi se PDV-F obrazac

Hvala puno na odgovoru!:)

vitas
19.11.2010., 06:58
Kao prvo vas sve pozdravljam kao novak na ovom forumu. Moram priznati da mi se jako dopada razmjena ideja i iskustava pa bih vam se obzirom na to obratila za savjet..
Naime, trebam napraviti putni nalog i obračun putnih troškova pa me muči slijedeće..Naime putni troškovi (gorivo, cestaria i sl će biti plaćeni karticama firme a ide se službenim autom) pa neće biti obračunati u putnom nalogu jer nema potrebe za isplatom ali sam čula da se prije moglo bez obzira ako nema računa za hotel priznati trošak smještaja u visini 70% od cijene noćenja u hotelu sa ***. Obzirom da općenito nisam puno radila na putnim nalozima i slično zanima me da li je to istina i da li neto zna čime bih to mogla potkrijepiti tj neki članak zakona koji mi to potvrđuje. Molim bilo čiji odgovor čim prije...helpppp

vitas
19.11.2010., 08:45
I imam još jedno pitanje...
kolegica radi u auto salonu koji je izvršio popravak štete na automobilu jednog poduzetnika koji nije u sustavu pdv-a a auto salon je, poduzetniku će osiguravanjuća kuća refundirati trošak popravka štete ali u neto iznosu tj bez pdv-a. Poduzetnik se sada buni na taj račun jer ne zna što će on sa pdv-om koji će mu auto salon naplatiti a on nije u sustavu pdv-a. Ja sam joj rekla da se to nje tj auto salona ne tiče i da će taj dio poduzetnik morati prikazati kao trošak popravka obzirom da mo ga osiguranje neće refundirati. Jesam li u pravu?

StenCom
19.11.2010., 09:34

i ja se isto slažem, pogledajte na linku kako su drugi napravili i kako to treba izgledati:

https://registar.azop.hr/index.php?action=search_results&ret_action_add=_YToyOntzOjE6ImEiO3M6MTQ6InNlYXJjaF 9yZXN1bHRzIjtzOjE6InIiO2E6Mzp7czo1OiJxdWVyeSI7czo1 OiJiaWxsYSI7czo0OiJjbF9wIjtpOjE7czo0OiJjbF9uIjtpOj EwO319&id=2181

ivana.mala
19.11.2010., 09:53
Za početak pozdrav svima!

Imam pitanje za knjiženje pogreške iz prethodnog razdoblja, pa ako netko ima savjet, bila bih zahvalna.

2004. sklopljen je ugovor o operativno leasingu za automobil. Iste godine na ime predujma dijela naknade je uplaćeno 50.000,00 kn i knjiženo na konto 1901 – unaprijed plaćene zakupnine.
Taj iznos trebalo je mjesečno rasknjižavati prema otplatnom planu na konta 4143 i 4145 (70% -30%).
Međutim knjiženi su samo mjesečni računi dok je predujam ostao na kontu 1901.
Mislite li da je ispravno 70% iznosa proknjižiti na 4852 – ispravak pogrešaka prethodnog razdoblja, a 30% na neki nepriznati trošak i koji za prethodno razdoblje?
Tvrtka je poslovala s gubitkom, tako da ne mogu umanjiti zadržanu dobit za taj iznos.

vitas
19.11.2010., 10:33
Za početak pozdrav svima!

Imam pitanje za knjiženje pogreške iz prethodnog razdoblja, pa ako netko ima savjet, bila bih zahvalna.

2004. sklopljen je ugovor o operativno leasingu za automobil. Iste godine na ime predujma dijela naknade je uplaćeno 50.000,00 kn i knjiženo na konto 1901 – unaprijed plaćene zakupnine.
Taj iznos trebalo je mjesečno rasknjižavati prema otplatnom planu na konta 4143 i 4145 (70% -30%).
Međutim knjiženi su samo mjesečni računi dok je predujam ostao na kontu 1901.
Mislite li da je ispravno 70% iznosa proknjižiti na 4852 – ispravak pogrešaka prethodnog razdoblja, a 30% na neki nepriznati trošak i koji za prethodno razdoblje?
Tvrtka je poslovala s gubitkom, tako da ne mogu umanjiti zadržanu dobit za taj iznos.

Obzirom da je uplaćeni predujam kod operativnog lizinga i njegova krajnja otkupna vrijednost a kod op.lizinga znamo da poduzeće ne može postati vlasnik neć fizička osoba pa se poduzeću na kraju tj po otplati anuiteta uplaćeni predujam vraća nije ga uopće trebalo rasknjižavati prema otplatnom planu niti ga sada treba rasknjižavati jer nije trošak već potraživanje za dani predujam koji će se zatvoriti kad fizička osoba kao što sam rekla otkupi vozilo i lizing kuća uplaćeni predujam tj jamčevinu vrati poduzeću.

ivana.mala
19.11.2010., 11:00
Obzirom da je uplaćeni predujam kod operativnog lizinga i njegova krajnja otkupna vrijednost a kod op.lizinga znamo da poduzeće ne može postati vlasnik neć fizička osoba pa se poduzeću na kraju tj po otplati anuiteta uplaćeni predujam vraća nije ga uopće trebalo rasknjižavati prema otplatnom planu niti ga sada treba rasknjižavati jer nije trošak već potraživanje za dani predujam koji će se zatvoriti kad fizička osoba kao što sam rekla otkupi vozilo i lizing kuća uplaćeni predujam tj jamčevinu vrati poduzeću.

U ovom slučaju nije, u ugovoru je posebno iskazan ostatak vrijednosti, a predujam naknade je unaprijed plaćeni dio najamnine i za taj iznos su proporcionalno po otplatnom planu leasing kuće umanjene rate u leasing kući. Problem je što to nije bilo iskazano na mjesečnim računima već samo u otplatnom planu kojeg u tvrtci nisu imali.

vitas
19.11.2010., 11:07
U ovom slučaju nije, u ugovoru je posebno iskazan ostatak vrijednosti, a predujam naknade je unaprijed plaćeni dio najamnine i za taj iznos su proporcionalno po otplatnom planu leasing kuće umanjene rate u leasing kući. Problem je što to nije bilo iskazano na mjesečnim računima već samo u otplatnom planu kojeg u tvrtci nisu imali.

A što je sa pdv-om u tom iznosu unaprijed plaćene najamnine? Ako te dobro shvaćam mislim da osim što je ta uplata navedena u ugovoru da je lizing kuća trebala izdati i nekakav račun za predujam za tu najamninu i obračunati pdv....

ivana.mala
19.11.2010., 11:15
A što je sa pdv-om u tom iznosu unaprijed plaćene najamnine? Ako te dobro shvaćam mislim da osim što je ta uplata navedena u ugovoru da je lizing kuća trebala izdati i nekakav račun za predujam za tu najamninu i obračunati pdv....

Izdan je račun za predujam i knjiženo je osnovica na 1901, a pdv 70% prizat a 30% nepriznat.

vitas
19.11.2010., 11:44
Izdan je račun za predujam i knjiženo je osnovica na 1901, a pdv 70% prizat a 30% nepriznat.

Ja nisam imala takav slučaj ali ako je vidljivo da se osnovica odnosila na najamninu onda ju rasknjiži kako si milsila jedino bi ja dodala cto (ako možeš) nepriznatih ispravaka iz prošlih razdoblja da se zna uz šta su vezani.

ivana.mala
19.11.2010., 12:12
Ja nisam imala takav slučaj ali ako je vidljivo da se osnovica odnosila na najamninu onda ju rasknjiži kako si milsila jedino bi ja dodala cto (ako možeš) nepriznatih ispravaka iz prošlih razdoblja da se zna uz šta su vezani.

Hvala:)

uraira
20.11.2010., 07:06
Mislim da ne bi trebalo, račun glasi na osnivača, a ne na firmu (osim ako firma nije osnivač). Osim toga da bi se trošak mogao kasnije priznati isto mora biti definirano u društvenom ugovoru, a i firma mora početi ostvarivati prihode prije refundacije troškova osnivanja (ne sjećam se gdje sam ovo zadnje pročitao).

gle, nemam ti dokumenat za argumentirati svoje mišljenje,ali nalazim u kontnom planu medju "ostalim troškovima poslovanja- nematerijalnim"
račun 4697- troškovi osnivanja (bilježnik, su, oglasi, odvjetnik),
pa prema tome, zaključujem da se i koristi.
o refundaciji tih troškova, čini mi se, nije bilo pitanje, samo o evidentiranju.

a dalje o naknadi troškova..

"Troškovi osnivanja
Osnivačima se ne može iz temeljnoga kapitala isplatiti naknada troškova za pripremne radnje ili za osnivanje društva, a posebno nije dopušteno da se iznos tih troškova pribroji tome kapitalu kao ulog. Naknada troškova za osnivanje društva može se odobriti samo do visine najviše naknade utvrđene društvenim ugovorom. Ako nije drukčije ugovoreno, osnivači snose troškove osnivanja društva razmjerno svojim temeljnim ulozima."

vlado3
20.11.2010., 23:12
traži r1 za sve. knjižit ćeš ga u troškove osnivanja. doduše..ne znam kamo s pdv-om tog časa (i ako ga, po nekima, ne smiješ priznati u neko kasnije razdoblje..ja priznajem) Na ovaj dio sam ti odgovorio da ne bi trebalo odbiti PDV od računa javnog bilježnika pri osnivanju, jer je usluga učinjena prije nego je obveznik ušao u sustav PDV-a. Jedino se račun NN-a za objavu koja ide kasnije može eventualno odbiti PDV.

račun 4697- troškovi osnivanja (bilježnik, su, oglasi, odvjetnik),
pa prema tome, zaključujem da se i koristi.
o refundaciji tih troškova, čini mi se, nije bilo pitanje, samo o evidentiranju.

a dalje o naknadi troškova..

"Troškovi osnivanja
Osnivačima se ne može iz temeljnoga kapitala isplatiti naknada troškova za pripremne radnje ili za osnivanje društva, a posebno nije dopušteno da se iznos tih troškova pribroji tome kapitalu kao ulog. Naknada troškova za osnivanje društva može se odobriti samo do visine najviše naknade utvrđene društvenim ugovorom. Ako nije drukčije ugovoreno, osnivači snose troškove osnivanja društva razmjerno svojim temeljnim ulozima." Ako je društvenim ugovorom utvrđeno da će se odobriti troškovi osnivanja knjižiti ćeš ih na taj konto, a protustavka će biti obaveze prema osnivačima. Kada tvrtka počne raditi, kada evidentira dovoljno prihoda, onda se može zatvoriti obaveza prema osnivačima.

uraira
22.11.2010., 06:48
Na ovaj dio sam ti odgovorio da ne bi trebalo odbiti PDV od računa javnog bilježnika pri osnivanju, jer je usluga učinjena prije nego je obveznik ušao u sustav PDV-a. Jedino se račun NN-a za objavu koja ide kasnije može eventualno odbiti PDV.

ok, s neodbijanjem pdv-a se i slažem.

tibo
22.11.2010., 07:44
Molim vas pomoć ako netko zna...
Kupljeno je građevinskog materijala od pravne osobe, u vrijednosti po jednom računu do 5.000,00 kn.
Taj račun R-1 plaćen je gotovinom i knjižen u računovodstvo:
3001,14002/2200-X

Na kartici dobavljača ''stoji'' nepodmirena obveza jer se još iz blagajne nije podigao novac za podmirenje tog računa u gotovini.

Da li netko u praksi koristi još neko dodatno knjiženje kojim bi zatvorio obvezu prema dobavljaču a otvorio npr.obveza za nabavu u gotovini ili nešto slično, a to se poslije zatvara sa isplatom got. iz blagajne (kad bude novaca)?
Hvala unaprijed... :ne zna:

kakodane
22.11.2010., 07:57
Molim vas pomoć ako netko zna...
Kupljeno je građevinskog materijala od pravne osobe, u vrijednosti po jednom računu do 5.000,00 kn.
Taj račun R-1 plaćen je gotovinom i knjižen u računovodstvo:
3001,14002/2200-X

Na kartici dobavljača ''stoji'' nepodmirena obveza jer se još iz blagajne nije podigao novac za podmirenje tog računa u gotovini.

Da li netko u praksi koristi još neko dodatno knjiženje kojim bi zatvorio obvezu prema dobavljaču a otvorio npr.obveza za nabavu u gotovini ili nešto slično, a to se poslije zatvara sa isplatom got. iz blagajne (kad bude novaca)?
Hvala unaprijed... :ne zna:

Ako je plaćeno gotovinom, onda ne knjižiš na 2200 nego na 2310- OBVEZE PLAĆENE GOTOVINOM!!

tibo
22.11.2010., 08:04
Ako je plaćeno gotovinom, onda ne knjižiš na 2200 nego na 2310- OBVEZE PLAĆENE GOTOVINOM!!

Da li to znači da ne treba ili nije potrebno knjižiti račun na dobavljača pa onda na 2310?
Mislila sam ne preskočiti dobavljača zbog bolje kontrole šta je i od koga kupljeno... i zbog analitike po dobavljačima...

vitas
22.11.2010., 08:09
Da li to znači da ne treba ili nije potrebno knjižiti račun na dobavljača pa onda na 2310?
Mislila sam ne preskočiti dobavljača zbog bolje kontrole šta je i od koga kupljeno... i zbog analitike po dobavljačima...

Možeš ti proknjižiti na 2200 na dobavljača pa onda zatvoriti 2200 dobavljača i otvoriti obvezu na 2310 na osobu kojoj treba vratiti novac

tibo
22.11.2010., 08:18
Možeš ti proknjižiti na 2200 na dobavljača pa onda zatvoriti 2200 dobavljača i otvoriti obvezu na 2310 na osobu kojoj treba vratiti novac

E tako sam i mislila... :)
Ako je npr. direktor d.o.o. ta osoba kojoj treba vratiti novac, da li i onda knjižim na 2310 ili na neke obveze prema vlasniku društva?
Mislim da ne :confused:
Ispravnije je na 2310 i onda pod primatelj: ime i prezime

Hvala svima na pomoći!
:kava:

VTi underhood
22.11.2010., 08:59

Bila je napomena prošle godine u RRIF-u da je pametno od 01.01. prvo proknjižiti na 2200, a tek onda rasknjižiti na 2310... kao da bi se vidio promet po dobavljačima... mada je to duplo knjiženje iste stvari, ali ima logike...

Tako da ja prvo sve račune proknjižim na 2200 a na kraju mjeseca, ono što je plaćeno gotovinom na jednoj temeljnici rasknjižim 2200/2310

tibo
22.11.2010., 10:36
Bila je napomena prošle godine u RRIF-u da je pametno od 01.01. prvo proknjižiti na 2200, a tek onda rasknjižiti na 2310... kao da bi se vidio promet po dobavljačima... mada je to duplo knjiženje iste stvari, ali ima logike...

Tako da ja prvo sve račune proknjižim na 2200 a na kraju mjeseca, ono što je plaćeno gotovinom na jednoj temeljnici rasknjižim 2200/2310

A da li možda znaš u kojem RRIF-u? Tek toliko da pročitam...:kava:

vitas
22.11.2010., 11:20
E tako sam i mislila... :)
Ako je npr. direktor d.o.o. ta osoba kojoj treba vratiti novac, da li i onda knjižim na 2310 ili na neke obveze prema vlasniku društva?
Mislim da ne :confused:
Ispravnije je na 2310 i onda pod primatelj: ime i prezime

Hvala svima na pomoći!
:kava:

ja odvajam obveze prema vlasniku posebno na 2310 a posebno za pozajmice i slično..

mazziz
22.11.2010., 12:53
Na ovaj dio sam ti odgovorio da ne bi trebalo odbiti PDV od računa javnog bilježnika pri osnivanju, jer je usluga učinjena prije nego je obveznik ušao u sustav PDV-a. Jedino se račun NN-a za objavu koja ide kasnije može eventualno odbiti PDV.

Ako je društvenim ugovorom utvrđeno da će se odobriti troškovi osnivanja knjižiti ćeš ih na taj konto, a protustavka će biti obaveze prema osnivačima. Kada tvrtka počne raditi, kada evidentira dovoljno prihoda, onda se može zatvoriti obaveza prema osnivačima.

Obveze prema osnivačima, koji bi to konto bio? Znači treba tražiti R1 račun, nepriznati pdv i zatvoriti kad firma ostvari prve prihode?

tibo
22.11.2010., 13:23
ja odvajam obveze prema vlasniku posebno na 2310 a posebno za pozajmice i slično..

Ja pozajmice od članova društva, tj. direktora knjižim na konto 2145

VTi underhood
22.11.2010., 15:16
A da li možda znaš u kojem RRIF-u? Tek toliko da pročitam...:kava:

11 ili 12

Randal
23.11.2010., 11:27
Pitanje u vezi putnih naloga. Firma ima auto u vlasništvu za koji se vodi evidencija prijeđenih kilometara. i na toj evidenciji ima više puta stavka odlaska na put dulji od 30km u jednom smjeru. konkretno radi se o relaciji Zagreb-Krapina, Zagreb-Stubica, Zagreb-Karlovac jer u tim gradovima imamo poslovne partnere s kojima imamo ugovor o održavanju opreme i barem jednom tjedno imamo obvezu poslati radnika na lokaciju korisnika.

Knjigovođa nam kaže da bi za svaki taj put morali pisati putni nalog pošto je relacija u jednom smjeru dulja od 30 km.na tom putu je vrijeme odsustva iz firme otprilike 4 sata. Radniku se ne isplaćuje nikakav trošak puta jer sve troškove goriva i cestarina snosi firma putem enc-a i firmine kartice za gorivo.

Da li mi stvarno moramo pisati putne naloge iako se ne obračunava dnevnica niti troškovi puta ili možemo kao i dosada samo evidentirati kilometre na evidenciji korištenja slubenog vozila?

uraira
23.11.2010., 11:47
ne bih rekla da se putni nalozi u tvom slučaju moraju pisati (troškove cestarina, tunela, mostarina plaća firma karticom, sati ne prelaze radno vrijeme, nema osnove za dnevnicu, noćenja nema, radnik ne potražuje nikakvu naknadu)...
ne vidim zašto bi se trebali pisati..u putnom listu,knjižici u kojoj vjerojatno vodiš evid. prijeđenih kilometara, upisuješ kamo kuda kome i zašto si se tamo vozio.
ali, nisam ti presigurna (ni u što više nisam) . pričekamo da još netko odgovori.

vitas
23.11.2010., 12:08
Samo da provjerim podatak..ako se troškovi službenog osobnog vozila koje se koristi u privatne svrhe, svi osim osiguranja i kamata obračunavaju 30% /70% tada nije obavezan obračun plaće u naravi? Da li se u ovom slučaju mora voditi evidencija o pređenoj kilometraži?
Ako se ipak obračunava plaća u naravi tada su svi troškovi vezani za to vozilo priznati 100%?

uraira
23.11.2010., 12:37
Samo da provjerim podatak..ako se troškovi službenog osobnog vozila koje se koristi u privatne svrhe, svi osim osiguranja i kamata obračunavaju 30% /70% tada nije obavezan obračun plaće u naravi? Da li se u ovom slučaju mora voditi evidencija o pređenoj kilometraži?
Ako se ipak obračunava plaća u naravi tada su svi troškovi vezani za to vozilo priznati 100%?

plaća u naravi se obračunava:
1. na način vođenja evid o prijeđenim km x 2 kn.
2. 1% od vrijednosti automobila
3. 20% od rate operativnog lizinga

tada se priznaju svi troškovi 100%

kod priznavanja troškova 70:30 ne treba se voditi evid. o km, što se porezne tiče, ali navodno ju može tražiti policija. ili ne može??? tko to zna?? kolegu su tražili..

vitas
23.11.2010., 12:46
plaća u naravi se obračunava:
1. na način vođenja evid o prijeđenim km x 2 kn.
2. 1% od vrijednosti automobila
3. 20% od rate operativnog lizinga

tada se priznaju svi troškovi 100%

kod priznavanja troškova 70:30 ne treba se voditi evid. o km, što se porezne tiče, ali navodno ju može tražiti policija. ili ne može??? tko to zna?? kolegu su tražili..

ok ali poanta je da može biti ili jedno ili drugo tj ili plaća u naravi ili 70:30

uraira
23.11.2010., 12:55
ok ali poanta je da može biti ili jedno ili drugo tj ili plaća u naravi ili 70:30

može.

vitas
23.11.2010., 13:07
Još nešto:)
Ako postoji u vlasništvu malo dostavno vozilo koje služi samo u službene svrhe (nabava robe), dostava itd..da li za njega treba evidencija prijeđenih km?

lili p.
23.11.2010., 13:14
Treba ili ne...već smo to tu negdje raspravljali...
Mene porezna tražila na uvid evidenciju prijeđenih km :ne zna:

uraira
23.11.2010., 13:20
Još nešto:)
Ako postoji u vlasništvu malo dostavno vozilo koje služi samo u službene svrhe (nabava robe), dostava itd..da li za njega treba evidencija prijeđenih km?

koliko je malo to malo dostavno vozilo? :))
ovisi što mu piše u knjižici, ako je dostavno, priznaje se 100%,
a ako pak piše da je osobno, a ti bi "dostavljao" njime...neće ti proći :))

uraira
23.11.2010., 13:21
Treba ili ne...već smo to tu negdje raspravljali...
Mene porezna tražila na uvid evidenciju prijeđenih km :ne zna:

za osobna?? po modelu 70:30??

vitas
23.11.2010., 13:44

Fiat doblo. Onaj kao pick up, sa dostavnim prostorom.

A što se tiče osobnih 70:30 postoje iznimke kod priznavanja troškova a to su ona osobna vozila koja služe samo i isključivo za ostvarivanje prihoda i obavljanje djelatnosti..RRif 04/10. Nije točno navedeno ali npr. ako picerija za svoju dostavu koja čini većinu prihoda koristi osobni automobil i koristi ga samoi i isključivu za dostavu a nikakve privatne svrhe smatram da bi se troškovi tog vozila kao takvog trebali priznati 100% samo je pitanje da li tada treba EVIDENCIJA PREĐENIH KM???

lili p.
23.11.2010., 14:11

Da i to za osobna vozila koja služe isključivo u poslovne svrhe :mig:

Randal
23.11.2010., 15:04
ne bih rekla da se putni nalozi u tvom slučaju moraju pisati (troškove cestarina, tunela, mostarina plaća firma karticom, sati ne prelaze radno vrijeme, nema osnove za dnevnicu, noćenja nema, radnik ne potražuje nikakvu naknadu)...
ne vidim zašto bi se trebali pisati..u putnom listu,knjižici u kojoj vjerojatno vodiš evid. prijeđenih kilometara, upisuješ kamo kuda kome i zašto si se tamo vozio.
ali, nisam ti presigurna (ni u što više nisam) . pričekamo da još netko odgovori.

Hvala, ali pošto nisi 100% sigurna volio bih da ovo netko potvrdi tko je 100% siguran.

evidencije za vožnju sa službenim autima mi vodimo i za dostavno vozilo i za osobno vozilo. oba auta imaju listu u ladici i svaki radnik koji koristi vozilo mora se potpisati i napisati sve one stavke koje se tamo traže. takvo smo uputstvo dobili od inspektora (neslužbeno).

lili p.
23.11.2010., 15:08
Randal, ja radim putne naloge, bez obzira treba li ili ne.
U biti, ne da mi se ni ulaziti u to da li treba jer kod nas je sve moguće. Smatram da ću manju grešku napraviti ako napišem PN, a nisam trebala, nego obrnuto.
Povrh toga, napišem i tu kilometražu i u evidenciju loko vožnje, da se ne bi nekome učinilo da "fali" kilometraža.

Randal
23.11.2010., 15:39
I ja bi htio biti u skladu sa zakonom jer mi nije problem napisati tih par putnih naloga. ali neznam šta treba napisati ako nema ni dnevnice ni ničega. šta da pišem putni nalog s nulom? jer, dnevnice nema, kilometraže nema jer je službeni auto, cestarine u većini slučaja nema, parkinga nema. šta da onda napišem na putnom nalogu?

a u evidenciji prijeđenih kilometara pišem početno i završno stanje brojila, obavljen posao na terenu,ime radnika koji je koristio auto, relaciju vožnje. mislim da uz to nema smisla pisati putni nalog sa vrijednosti nula.

lili p.
23.11.2010., 16:31
Ma da, onda nemoj pisati. Mislila sam ako ima cestarine, tunelarina ili nešto sl. onda pišem, ako nema, ne pišem ni ja :mig:

Nisam imala problema, bar ne do sada.

tina76
23.11.2010., 17:28
Ja isto imam službeno vozilo koje smo kupili u ovom mjesecu. U TEB-u su mi rekli slijedeće: ukoliko se radi plaća u naravi za 1% nabavne vrijednosti vozila ili 20% operativnog lizinga,a vozilo se koristi i za privatne svrhe nije potrebno voditi kilometražu dakle nikakvu evidenciju.
Ukoliko je samo službeno vozilo onda treba obavezno biti evidencija o prijeđenim km i putni nalozi. Stoga sam odlučila da je bolje da imam tih 1% i nemam brige. E sad pitanje je i koliko se to isplati?!

VTi underhood
23.11.2010., 18:45
Nije točno navedeno ali npr. ako picerija za svoju dostavu koja čini većinu prihoda koristi osobni automobil i koristi ga samoi i isključivu za dostavu a nikakve privatne svrhe smatram da bi se troškovi tog vozila kao takvog trebali priznati 100% samo je pitanje da li tada treba EVIDENCIJA PREĐENIH KM???

Čl 25. Pravilnika o porezu na dobit

(2) Sredstvima za osobni prijevoz iz stavka 1. ovoga članka ne smatraju se osobni automobili i druga sredstva za osobni prijevoz koja se izravno koriste u obavljanju određenih djelatnosti, kao što su: autoškole, taksi-službe, djelatnosti iznajmljivanja sredstava prijevoza, pomoć na cesti i na vodi, djelatnosti izvođenja i/ili održavanja plinskih, vodovodnih i drugih instalacija, hitnih intervencija i druge slične djelatnosti ako sredstva za osobni prijevoz služe isključivo za takvu djelatnost.

tako da sam mišljenja da picerija nekako ne spada u tu grupu...

U Pravilniku o PDV-u točno određena vozila imaju isti status za odbitak pretporeza kao teretna vozila tj. ostala dugotrajna imovina

Čl 133. pravilnika o PDV
(16) Ograničenje odbitka pretporeza prema članku 20. stavku 13. Zakona ne primjenjuje se kad se radi o osobnim automobilima i drugim sredstvima za osobni prijevoz te isporukama dobara i obavljenim uslugama u vezi s njima, što se koriste za obuku vozača, testiranje vozila, servisnu službu, taksi službu, prijevoz umrlih, iznajmljivanje te za daljnju prodaju. Navedena vozila moraju služiti isključivo za obavljanje registrirane djelatnosti ili biti posebno označena i prilagođena za obavljanje te djelatnosti.

VTi underhood
23.11.2010., 18:58
Isto tako bi želio razbiti pogrešnu iluziju o tome kako su troškovi osobnih automobila priznati 100% ukoliko se obračunava plaća u naravi...

Troškovi JESU 100% priznati ali još uvijek se može odbiti samo 70% PRETPOREZA PO RAČUNIMA...

Što bi reklo, ako imate račun za dijelove na 1.230,00kn (1000 + 230), nemožete odbiti svih 230kn PDV-a po tom računu... nego morate izračunati 70% od 230,00 kn što iznosi 161,00 kn i to je pretporez koji možete odbiti po tom računu...

A ostatak od 30% neodbijenog PDV-a knjižite na konto troška tj. pribrajate osnovici...

Konkretno, račun na 1.230,00 za servis auta bi se knjižio ovako

URA

neoporezivo: 69,00 (30% od PDV-a po računu)
osnovica: 1.000,00
PDV: 161,00 (70% PDV-a po računu)
ukupno : 1.230,00

D 412x 1.069,00 (osnovica + 30% PDV-a)
D 1400 161,00
P 2200 1.230,00

Formulacija "100% troška" se odnosi na to da se za 30% osnovice i 30% nepriznatog PDV-a ne treba uvećavati porezna osnovica za porez na dobit nego je cjelokupni iznos osnovice priznati trošak, a 30% nepriznatog PDV-a se priznaje kao trošak ali se ne smije odbiti od porezne obveze za obračunsko razdoblje...

vitas
24.11.2010., 06:37
Čl 25. Pravilnika o porezu na dobit

(2) Sredstvima za osobni prijevoz iz stavka 1. ovoga članka ne smatraju se osobni automobili i druga sredstva za osobni prijevoz koja se izravno koriste u obavljanju određenih djelatnosti, kao što su: autoškole, taksi-službe, djelatnosti iznajmljivanja sredstava prijevoza, pomoć na cesti i na vodi, djelatnosti izvođenja i/ili održavanja plinskih, vodovodnih i drugih instalacija, hitnih intervencija i druge slične djelatnosti ako sredstva za osobni prijevoz služe isključivo za takvu djelatnost.

tako da sam mišljenja da picerija nekako ne spada u tu grupu...

U Pravilniku o PDV-u točno određena vozila imaju isti status za odbitak pretporeza kao teretna vozila tj. ostala dugotrajna imovina

Čl 133. pravilnika o PDV
(16) Ograničenje odbitka pretporeza prema članku 20. stavku 13. Zakona ne primjenjuje se kad se radi o osobnim automobilima i drugim sredstvima za osobni prijevoz te isporukama dobara i obavljenim uslugama u vezi s njima, što se koriste za obuku vozača, testiranje vozila, servisnu službu, taksi službu, prijevoz umrlih, iznajmljivanje te za daljnju prodaju. Navedena vozila moraju služiti isključivo za obavljanje registrirane djelatnosti ili biti posebno označena i prilagođena za obavljanje te djelatnosti.

Hvala na mišljenju. Slažem se da po navedenom ne bi spadala ali ako sagledaju stvarne činjenice mislim da bi trebali spadati, no dobro..u svakom slučaju hvala

pero288
24.11.2010., 08:34
ako se djelatniku mijenja radno mijesto i raskinut je ugovor o radu i isti dan je sklopljen novi ugovor sa novim radnim mjestom što treba napraviti sa radnom knjižicom i matičnom knjigom? zaključiti i jedno i drugo i opet upisati novi redni broj djelatnika ili??