PDA

View Full Version : Računovodstvo

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34

kakodane
24.11.2010., 08:44
Na kontu gdje knjižim utržak, visi mi nekih 1000 kn jer je bila provala u kafiću i odnijeli su lovu. Kamo da to preknjižim da karticu svedem na nulu?!

Nata07
24.11.2010., 09:59
jel ima netko da isplaćuje radniku onih 500 kn porezno dopustivih za III mirovinski stup?
iskazuje se to na isplatnoj listi, kako proknjižiti ?!?!?

Nata07
24.11.2010., 10:02
Na kontu gdje knjižim utržak, visi mi nekih 1000 kn jer je bila provala u kafiću i odnijeli su lovu. Kamo da to preknjižim da karticu svedem na nulu?!

uz zapisnik ti je to porezno priznati trošak pa si to zatvoriš ....

vitas
24.11.2010., 10:08

Ako je manjak utvrđen kada se desila krađa i kao takav evidentiran, napravi zapisnik i isknjiži ga na 4833

kakodane
24.11.2010., 10:09
Ako je manjak utvrđen kada se desila krađa i kao takav evidentiran, napravi zapisnik i isknjiži ga na 4833

thx :mig:

tibo
24.11.2010., 11:32
Jedno pitanjce :-)
plaćena je mjesečna kartica (pretplata) za korištenje tunelarine Bina-Istra. Jel se može taj trošak proknjižiti na konto 4197 - Trošak autoputa, tunela i mostarina?
Hvala :-)

anela-27
24.11.2010., 13:05
Bok ljudi, ja sam nova na ovom forumu, imam jedan problemčić, pa ako mi netko može pomoći bilo bi super. Radi se o jednom R-2 računu, na iznos 8.000,00 kn za popravak teretnog automobila. Nema PDV-a. Moj pametni direktor je lijepo podigo novce na bankomatu i platio tipu u kešu. Kolko ja znam računi iznad 5.000 kn se nebi smjeli plaćati gotovinom. Pošto je to ipak učinjeno, što sad?

kakodane
24.11.2010., 13:36
Jedno pitanjce :-)
plaćena je mjesečna kartica (pretplata) za korištenje tunelarine Bina-Istra. Jel se može taj trošak proknjižiti na konto 4197 - Trošak autoputa, tunela i mostarina?
Hvala :-)

ne da se može, nego tu i treba proknjižit :)

rossonero_Zg
24.11.2010., 16:07
Isto tako bi želio razbiti pogrešnu iluziju o tome kako su troškovi osobnih automobila priznati 100% ukoliko se obračunava plaća u naravi...

Troškovi JESU 100% priznati ali još uvijek se može odbiti samo 70% PRETPOREZA PO RAČUNIMA...

Što bi reklo, ako imate račun za dijelove na 1.230,00kn (1000 + 230), nemožete odbiti svih 230kn PDV-a po tom računu... nego morate izračunati 70% od 230,00 kn što iznosi 161,00 kn i to je pretporez koji možete odbiti po tom računu...

A ostatak od 30% neodbijenog PDV-a knjižite na konto troška tj. pribrajate osnovici...

Konkretno, račun na 1.230,00 za servis auta bi se knjižio ovako

URA

neoporezivo: 69,00 (30% od PDV-a po računu)
osnovica: 1.000,00
PDV: 161,00 (70% PDV-a po računu)
ukupno : 1.230,00

D 412x 1.069,00 (osnovica + 30% PDV-a)
D 1400 161,00
P 2200 1.230,00

Formulacija "100% troška" se odnosi na to da se za 30% osnovice i 30% nepriznatog PDV-a ne treba uvećavati porezna osnovica za porez na dobit nego je cjelokupni iznos osnovice priznati trošak, a 30% nepriznatog PDV-a se priznaje kao trošak ali se ne smije odbiti od porezne obveze za obračunsko razdoblje...

ja ipak razdvojim ovih 30% priznate osnovice i pdv na drugi konto... kada sam ja to poceo raditi receno mi je da se mora voditi evidencija o kilometrima, ali samo za poslovne svrhe... izvor rrif i rip

rossonero_Zg
24.11.2010., 16:08
Bok ljudi, ja sam nova na ovom forumu, imam jedan problemčić, pa ako mi netko može pomoći bilo bi super. Radi se o jednom R-2 računu, na iznos 8.000,00 kn za popravak teretnog automobila. Nema PDV-a. Moj pametni direktor je lijepo podigo novce na bankomatu i platio tipu u kešu. Kolko ja znam računi iznad 5.000 kn se nebi smjeli plaćati gotovinom. Pošto je to ipak učinjeno, što sad?

zicaj tog obrtnika da ti napravi dva racuna po 4.000,00 kuna ili jednostavno nemoj knjiziti...

VTi underhood
24.11.2010., 16:20
ja ipak razdvojim ovih 30% priznate osnovice i pdv na drugi konto... kada sam ja to poceo raditi receno mi je da se mora voditi evidencija o kilometrima, ali samo za poslovne svrhe... izvor rrif i rip

može se pdv i na drugi konto radi bolje preglednosti...

pero288
24.11.2010., 21:26
ako se djelatniku mijenja radno mijesto i raskinut je ugovor o radu i isti dan je sklopljen novi ugovor sa novim radnim mjestom što treba napraviti sa radnom knjižicom i matičnom knjigom? zaključiti i jedno i drugo i opet upisati novi redni broj djelatnika ili??

zna li tko??:s:s

Nata07
25.11.2010., 06:51
jel ima netko da isplaćuje radniku onih 500 kn porezno dopustivih za III mirovinski stup?
iskazuje se to na isplatnoj listi, kako proknjižiti ?!?!?

znači da nema nitko ili ?

ivana.mala
25.11.2010., 08:46
zna li tko??:s:s

Jeste na mirovinskom radili odjavu i ponovnu prijavu ili ste podnjeli tiskanicu M-3P o promjeni radnog mjesta tijekom osiguranja?
Ako nije bilo odjave, radni odnos nije prekinut, već su samo promjenjeni uvjeti i po mom mišljenju nema potrebe ništa zatvarati u radnoj knjižici.

pero288
25.11.2010., 09:04
Jeste na mirovinskom radili odjavu i ponovnu prijavu ili ste podnjeli tiskanicu M-3P o promjeni radnog mjesta tijekom osiguranja?
Ako nije bilo odjave, radni odnos nije prekinut, već su samo promjenjeni uvjeti i po mom mišljenju nema potrebe ništa zatvarati u radnoj knjižici.

nismo ništa radili, ni prijave ni odjave, samo smo napravili raskid starog ugovora i sklopili novi ugovor sa novim radnim mjestom i još nekim klauzulama koje stari ugovor nije sadržavao a propisane su po zakonu (npr.radno vrijeme od do). Problem je matična knjiga u kojoj piše staro radno mjesto, pa ne znam kako to drugačije rješiti nego zatvoriti radni odnos u matičnoj i pod novim rednim brojem ponovno upisati djelatnika sa novim radnim mjestom, dali to automatski povlači i zatvaranje u radnoj knjižici i novi upis u istoj...ide li to tako?:misli:

miho70
25.11.2010., 09:48
znači da nema nitko ili ?

Mi ćemo to napraviti sljedeći mjesec i uplatiti za djelatnike čitavih 3000kn dozvoljenih za ovu godinu. Zvali smo mirovinske fondove i ne treba to posebno iskazivati na isplatnim listama-to je kao božićnica u neoporezivom dijelu. Moraju se napraviti zahtjevi-upisnice koje potpisuje i djelatnik jer on mora prihvatiti da mu poslodavac to uplaćuje. Samom uplatom u fond sredstva postaju vlasništvo radnika i koriste se kasnije u skladu sa pravilima tog fonda.

StenCom
25.11.2010., 11:12
nismo ništa radili, ni prijave ni odjave, samo smo napravili raskid starog ugovora i sklopili novi ugovor sa novim radnim mjestom i još nekim klauzulama koje stari ugovor nije sadržavao a propisane su po zakonu (npr.radno vrijeme od do). Problem je matična knjiga u kojoj piše staro radno mjesto, pa ne znam kako to drugačije rješiti nego zatvoriti radni odnos u matičnoj i pod novim rednim brojem ponovno upisati djelatnika sa novim radnim mjestom, dali to automatski povlači i zatvaranje u radnoj knjižici i novi upis u istoj...ide li to tako?:misli:

Koliko ja znam iz prakse, kada se jednom sklopi ugovor o radu, taj vrijedi dokle god i radni odnos u istoj firmi, sve promjene rade se anexom ugovora u kojem se mijenja članak taj i taj. U radnoj knjižici se ništa ne radi jer je ostao osiguran po istom registraskom broju.

Ja sam sada malo zbunjena, treba li se voditi i dalje matična knjiga ili ju je zamijenila evidencija o radnicima koja je počela od 01.07. tekuće godine?

Zna li netko?

tibo
25.11.2010., 11:50
ne da se može, nego tu i treba proknjižit :)

samo sam htjela provjerit :mig:
thnx... :kava:

komandant-data
25.11.2010., 11:51
Mi ćemo to napraviti sljedeći mjesec i uplatiti za djelatnike čitavih 3000kn dozvoljenih za ovu godinu. Zvali smo mirovinske fondove i ne treba to posebno iskazivati na isplatnim listama-to je kao božićnica u neoporezivom dijelu. Moraju se napraviti zahtjevi-upisnice koje potpisuje i djelatnik jer on mora prihvatiti da mu poslodavac to uplaćuje. Samom uplatom u fond sredstva postaju vlasništvo radnika i koriste se kasnije u skladu sa pravilima tog fonda.

Na isplatnim lista se može i ne mora prikazati...obično su sustavi za obračun plaća vezani uz sustave za knjiženje na način da pružaju informaciju koji će konto tertiti taj iznos (ako se radi o dva odvojena sustava)...a kad sustav to već zna, zašto ne ispisati to na isplatnu listu?
Knjiži se kao naknada za prijevoz do posla npr... budući da je iznos neoporeziv, može se iskazati u dnu liste kao dodatak na neto plaću...
Knjiži se isto...

ostali rashodi za radnike/obveze prema radnicima

ili kako ti već izgleda računski plan...

ivana.mala
25.11.2010., 12:00
Koliko ja znam iz prakse, kada se jednom sklopi ugovor o radu, taj vrijedi dokle god i radni odnos u istoj firmi, sve promjene rade se anexom ugovora u kojem se mijenja članak taj i taj. U radnoj knjižici se ništa ne radi jer je ostao osiguran po istom registraskom broju.

Ja sam sada malo zbunjena, treba li se voditi i dalje matična knjiga ili ju je zamijenila evidencija o radnicima koja je počela od 01.07. tekuće godine?

Zna li netko?

Koliko ja znam, dovoljno je voditi evidenciju o radnicima, sa svim onim što treba sadržavati, nije propisano u kojoj formi - na papiru ili na računalu.

Slažem se s tobom što se tiče ugovora, dovoljno je napraviti anex. Ja podnesem i tiskanicu o promjeni na mirovinsko, u radnoj knjižici ništa ne diram sve do prestanka radnog odnosa.

vitas
26.11.2010., 06:33

Zna li netko?

Obzirom da se svugdje opisuje vođenje evidencije o radnicima sa napomenom "do sada matična knjiga" smtram da se ista ne mora više voditi jer su svi podaci i više od toga sadržani u evidenciji. Mi smo imali inspekciju u 6 mjesecu i već su nas tražili samo evidenciju o radnicima ali ne i matičnu knjigu..

VTi underhood
26.11.2010., 09:33
Obzirom da se svugdje opisuje vođenje evidencije o radnicima sa napomenom "do sada matična knjiga" smtram da se ista ne mora više voditi jer su svi podaci i više od toga sadržani u evidenciji. Mi smo imali inspekciju u 6 mjesecu i već su nas tražili samo evidenciju o radnicima ali ne i matičnu knjigu..

točno... matična knjiga se prestaje voditi sa 31.05. i od 01.06. se vodi evidencija o radnicima...

moses
26.11.2010., 17:14
Kakve su sad ovo gluposti.......
Upravo sam na pas mater sa kolegom koji dolazi iz nekog lijevog računovodstva gdje su mu protumačili da se uplate iza 15.12. ne računaju u tu kalendarsku godinu nego iduću?!? Kakve su to sad idiotarije, jel tu netko pijan ili se za....bava - nisam nigdje vidjela takvo tumačenje kalendarske godine u poreznom smislu?!?!
Ima li neki članak gdje piše takva nebuloza?
Prošlu godinu sam imala uplatu na žiro doslovce 31.12. i to sam knjižila u prošlu ne ovu godinu??!

VTi underhood
26.11.2010., 18:48
Kakve su sad ovo gluposti.......
Upravo sam na pas mater sa kolegom koji dolazi iz nekog lijevog računovodstva gdje su mu protumačili da se uplate iza 15.12. ne računaju u tu kalendarsku godinu nego iduću?!? Kakve su to sad idiotarije, jel tu netko pijan ili se za....bava - nisam nigdje vidjela takvo tumačenje kalendarske godine u poreznom smislu?!?!
Ima li neki članak gdje piše takva nebuloza?
Prošlu godinu sam imala uplatu na žiro doslovce 31.12. i to sam knjižila u prošlu ne ovu godinu??!

prvi glas:confused::confused:

meni to izgleda ko da je opet neko na šanku predavanje iz knjigovodstva držal

ula_la
27.11.2010., 10:45
Pozdrav,

znam nešto o izdavanju računa za predujam, ali imam nekoliko nejasnoća, pa molim vas eksperte da mi pomognete :) :ne zna:

dakle, račun za predujam se izdaje onda kada usluga nije izvršena ili roba nije prodana (ako se ne varam). što znači, ako se ja bavim prodajom, npr. strojeva, ako mi netko plati neki stroj, a ja mu ga jos nisam dala, onda ja njemu izdajem račun za predujam kojeg kasnije storniram kada mu izdam robu i pravi račun za tu robu?
sad, ono što mene zanima je vezano za pdv.... da li se taj račun za predujm (oriđiđi) i kasnije storno mogu uključit u poreznu prijavu ili ne? pogotovo me buni ako je recimo račun za predujam izdan krajem 10 mj a storno u 11? Ako se mogu uključiti u poreznu, onda valjda svaki ide u svoje razdoblje ?

drugo pitanje se odnosi na ovu ˝drugu stranu˝, tj kupca koji je dobio moj račun za predujam. On sebi taj račun unese u knjigu ulaznih računa, i onda kada mu ja posaljem storno, onda i njega upiše, i onda opet originalni račun?
I tu me zanima da li se ti računi normalno uključuju u poreznu prijavu ili ima i tu neka caka?

Ovo je neka moja teorija o ovome, molim da me ispravite ako sam u krivu....

zahvaljujem! :s

VTi underhood
27.11.2010., 11:41
..

račun za predujam je kao i svaki drugi račun samo što se on upisuje u knjigu predujmova... takav račun izdavatelj računa MORA iskazati u prijavi PDV u razdoblju u kojem je izdan (firma)... kad se do kraja izvrši usluga ili izda roba za koju je predujam uplaćen izdaje se račun za storno predujma te izlazni račun na puni iznos (ukoliko je predujam uplaćen u nekom postotku)... tada se storno vrši u onom razdoblju kad je izdan izlazni račun... vrši se u knjizi predujmova a izlazni račun se knjiži u redovnu knjigu IRA...

Na drugu stranu, kupac si može ali nemora odbiti PDV po tom predujmu... dok prodavatelj OBAVEZNO MORA PLATITI PDV pri izdavanju računa za predujam...

Ako je riječ o obrtnku koji izdaje račun za predujam, obveza PDV-a po tom predujmu nastaje tek u onom trenutku kad bude plaćen...

ula_la
27.11.2010., 18:25
račun za predujam je kao i svaki drugi račun samo što se on upisuje u knjigu predujmova... takav račun izdavatelj računa MORA iskazati u prijavi PDV u razdoblju u kojem je izdan (firma)... kad se do kraja izvrši usluga ili izda roba za koju je predujam uplaćen izdaje se račun za storno predujma te izlazni račun na puni iznos (ukoliko je predujam uplaćen u nekom postotku)... tada se storno vrši u onom razdoblju kad je izdan izlazni račun... vrši se u knjizi predujmova a izlazni račun se knjiži u redovnu knjigu IRA...

>> e sad, ako je recimo račun za predujam izdan u 10 mj, uključen je u poreznu prijavu za 10 mj. Recimo da je usluga izvrsena u 11 mj. Onda moras stornirat taj račun u 10 mj (time se u biti kreira račun u minus na taj datum u 10 mj). Sad, kako se postupa s tim računom sa stajališta porezne prijave, onda se on uključi u pp za 11 mj ? ili ?

a drugu stranu, kupac si može ali nemora odbiti PDV po tom predujmu... dok prodavatelj OBAVEZNO MORA PLATITI PDV pri izdavanju računa za predujam...

>>>>znači ja taj račun moram uključit u poreznu prijavu, al mi nije jasno kako to da kupac ne mora? Njemu je to ulazni račun u kojem ima pretporez, valjda mu je u interesu to prikazat ?:confused: :confused:
i što se desi kada on dobije taj storno računa koji mu ja izdam, onda i njega isto upisuje u knjigu predujmova, i onda opet onaj normalni račun ?? Mislim da postoji neka caka da mi mozemo taj storno ire predujma uključit u pp tek kada kupac taj račun isto prikaze u poreznoj?

Ako je riječ o obrtnku koji izdaje račun za predujam, obveza PDV-a po tom predujmu nastaje tek u onom trenutku kad bude plaćen...

>>>> ovo mi je jasno, obrtnici funkcioniraju po principu plaćanja...

hvala na odgovoru, nadam se da nisam previse udavila :)

ula_la
27.11.2010., 18:58
Bila je napomena prošle godine u RRIF-u da je pametno od 01.01. prvo proknjižiti na 2200, a tek onda rasknjižiti na 2310... kao da bi se vidio promet po dobavljačima... mada je to duplo knjiženje iste stvari, ali ima logike...

Tako da ja prvo sve račune proknjižim na 2200 a na kraju mjeseca, ono što je plaćeno gotovinom na jednoj temeljnici rasknjižim 2200/2310

i onda pretpostavljam, ovu obvezu na 2310 zatvaras isplatom iz blagajne ?
da li se u praksi ove obveze prema na kontu 2310 vode po zaposlenicima (da bi se znalo koliko je kome isplatilo) ili ne ?

nije mi jasna jedna stvar.... zasto se taj račun od dobavljača zatvara knjizenjem 2200/2310? pretpostavljam da je to u situaciji ako je zaposlenik nešto platio svojim novcem a jos mu nije isplaćeno iz blagajne? pretpostavljam da ako je nešto plaćeno direktno iz blagajne (npr radiku je dano 100 kn da ide kupit toner za printer) i onda se ura od dobavljača zatvara direktno isplatom iz blagajne ?

lili p.
27.11.2010., 19:05
>> e sad, ako je recimo račun za predujam izdan u 10 mj, uključen je u poreznu prijavu za 10 mj. Recimo da je usluga izvrsena u 11 mj. Onda moras stornirat taj račun u 10 mj (time se u biti kreira račun u minus na taj datum u 10 mj). Sad, kako se postupa s tim računom sa stajališta porezne prijave, onda se on uključi u pp za 11 mj ? ili ?

Priznajem da si me malo spetljala :lol:

Račun za predujam izdaješ u 10. mj. i stavljaš u pp za 10.mj.
U 11.mj. je usluga izvršena i izdaješ storno za predujam i račun za uslugu u 11.mj. i ta oba stavljaš u pp od 11.mj. U biti će se PDV u minusu od storniranja predujma i PDV od računa poništiti, tj. može biti neka razlika za nadoplatu jer u principu predujam je manji od zaključnog računa.

>>>>znači ja taj račun moram uključit u poreznu prijavu, al mi nije jasno kako to da kupac ne mora? Njemu je to ulazni račun u kojem ima pretporez, valjda mu je u interesu to prikazat ?:confused: :confused:
i što se desi kada on dobije taj storno računa koji mu ja izdam, onda i njega isto upisuje u knjigu predujmova, i onda opet onaj normalni račun ?? Mislim da postoji neka caka da mi mozemo taj storno ire predujma uključit u pp tek kada kupac taj račun isto prikaze u poreznoj?

Običaj je da se na stornu računa potpiše kada će se raditi ispravak predporeza, pečatira jedan primjerak i vraća dobavljaću.
Iako, kao što VTi kaže, ti si dužan prikazati svaki od računa u pp, a kupac može čekati samo završni račun. Neće si pokupiti predporez prije, po predračunu, već kasnije po računu. Svatko ima neke svoje razloge zašto tako radi i ne bi ulazila u to :mig:

VTi underhood
28.11.2010., 00:40
i onda pretpostavljam, ovu obvezu na 2310 zatvaras isplatom iz blagajne ?
da li se u praksi ove obveze prema na kontu 2310 vode po zaposlenicima (da bi se znalo koliko je kome isplatilo) ili ne ?

Ili preko blagajne ili isplatom obveze na tekući račun...

nije mi jasna jedna stvar.... zasto se taj račun od dobavljača zatvara knjizenjem 2200/2310? pretpostavljam da je to u situaciji ako je zaposlenik nešto platio svojim novcem a jos mu nije isplaćeno iz blagajne? pretpostavljam da ako je nešto plaćeno direktno iz blagajne (npr radiku je dano 100 kn da ide kupit toner za printer) i onda se ura od dobavljača zatvara direktno isplatom iz blagajne ?

prvo se knjiži na 2200 da bi se vidjelo zaduženje obveza tj. "tijek novca"

a onda se obveza zatvara s kontom 2310 tj. zatvara se obveza na 2200 i otvara obveza na 2310...

možeš ti vodit te račune i na 2200 sve do trenutka plaćanja (ako ima odgode za plaćanje u gotovini)... ali tad se vrlo lako možeš izgubit u cijeloj priči...

2310 konto se koristi za obveze za kupnju u gotovini jer u praksi, rijetko kad poduzetnik s blagajne odmah isplati obvezu za gotovinsku kupnju... pa se obveze na kontu 2310 gomilaju do trenutka dok na blagajni ili na ž.r. nebude dovoljno novca de se ta obveza podmiri...

moses
28.11.2010., 11:39
Putni trošak od 2 kn/km priznaje se samo za osobni automobil ili za sve vrste vozila?

ula_la
28.11.2010., 12:36
Priznajem da si me malo spetljala :lol:

Račun za predujam izdaješ u 10. mj. i stavljaš u pp za 10.mj.
U 11.mj. je usluga izvršena i izdaješ storno za predujam i račun za uslugu u 11.mj. i ta oba stavljaš u pp od 11.mj. U biti će se PDV u minusu od storniranja predujma i PDV od računa poništiti, tj. može biti neka razlika za nadoplatu jer u principu predujam je manji od zaključnog računa.

>>> heheh sori ako sam te zbunila, zbunim i samu sebe :rofl:
ma buni me to što si izdala račun za predujam recimo 25.10. -taj račun ide u pp za 10 mj
onda npr 23.11. izvršiš uslugu i onda izdaš storno računa za predujam u 11 mj, a koji (koliko ja znam), ima datum na 25.10. - i on se onda bez beda uključi u poreznu za 11 mj, bez obzira što ima datum iz 10 mj ?

Običaj je da se na stornu računa potpiše kada će se raditi ispravak predporeza, pečatira jedan primjerak i vraća dobavljaću.
Iako, kao što VTi kaže, ti si dužan prikazati svaki od računa u pp, a kupac može čekati samo završni račun. Neće si pokupiti predporez prije, po predračunu, već kasnije po računu. Svatko ima neke svoje razloge zašto tako radi i ne bi ulazila u to :mig:

>>> znači ja taj račun u minusu mogu uključit u pp tek kada mi je kupac vratio potpisan i pečatiran račun da ga je on koristio (ako sam dobro razumjela ) ?

ula_la
28.11.2010., 12:39
Ili preko blagajne ili isplatom obveze na tekući račun...

a onda se obveza zatvara s kontom 2310 tj. zatvara se obveza na 2200 i otvara obveza na 2310...

možeš ti vodit te račune i na 2200 sve do trenutka plaćanja (ako ima odgode za plaćanje u gotovini)... ali tad se vrlo lako možeš izgubit u cijeloj priči...

2310 konto se koristi za obveze za kupnju u gotovini jer u praksi, rijetko kad poduzetnik s blagajne odmah isplati obvezu za gotovinsku kupnju... pa se obveze na kontu 2310 gomilaju do trenutka dok na blagajni ili na ž.r. nebude dovoljno novca de se ta obveza podmiri...

a u kojem trenutku zatvaras dobavljača i prebacujes na 2310? pretpostavljam u trenutku unosenja računa, jer ako se to knjizenje radi za gotovinska plaćanja, onda je vec nastala ta obveza pa ga prenosis na taj konto ?

lili p.
28.11.2010., 12:46
Storno računa ima datum kad ga izdaješ...Moram priznati da te ne razumijem, ne kužim u čemu je problem :ne zna:
OK se knjiži kad je potpisan.

ariella1
28.11.2010., 19:54
molim vas za hitan savjet, društvo je naručilo majice u vrijednosti cca 2460 kn (sa pdvom) sa svrhom doniranja istih sportskom klubu. Iste su date na tiskanje loga i primljena je faktura dobavljača u vrijednosti 1230 kn (pdv uključen). Nakon ovoga majice su donirane klubu. Znači imam dva ulazna računa za ove majice. Kako ih knjižiti (na koji konto)??
I pretpostavljam da bi se iskorišteni pretporez trebao vratiti i da bi trebalo ispostaviti nekakvu internu fakturu. Može li mi tko reći kako bi faktura trebala izgledati i kako istu proknjižiti? Hvala svima koji pomognu. Pozdrav

ivana.mala
29.11.2010., 07:21

Obveza za PDV za primljene predujmove nastaje i za dobitaše u trenutku naplate predujma (Pravilnik o PDV-u, čl.49)

ivana.mala
29.11.2010., 07:31
molim vas za hitan savjet, društvo je naručilo majice u vrijednosti cca 2460 kn (sa pdvom) sa svrhom doniranja istih sportskom klubu. Iste su date na tiskanje loga i primljena je faktura dobavljača u vrijednosti 1230 kn (pdv uključen). Nakon ovoga majice su donirane klubu. Znači imam dva ulazna računa za ove majice. Kako ih knjižiti (na koji konto)??
I pretpostavljam da bi se iskorišteni pretporez trebao vratiti i da bi trebalo ispostaviti nekakvu internu fakturu. Može li mi tko reći kako bi faktura trebala izgledati i kako istu proknjižiti? Hvala svima koji pomognu. Pozdrav

Knjižiš ih na 310 - reklamni materijali na skladištu i ovisne troškove, a kad ih donirate klubu na 4860 - darovanja za športske svrhe (naravno ako je do 2 % od prihoda prošle godine). Imaš u RRIF-u 11/2010 i 11/2009 o troškovima promidžbe i reprezentacije.

kakodane
29.11.2010., 08:07
..bila sam u petak na seminaru i svašta su izmjenjali.

Ukratko ću samo neke crte reći:

od 04.11. OBAVEZNO se vodi evidencija o troškovima učinjenim za privatne potrebne fizičkih osoba. (ne prilaže se uz PD obrazac)
od 04.11. OBAVEZNO se vodi evidencija o isplaćenim i podmirenim predujmovima dobiti (prilaže se uz PD obrazac)

-ako netko ima brod na firmu..mora se voditi nova evidencija (gorivo,vez)..i prilaže se uz PD obrazac

- novi obrazac PD, izmjenjena je bilanca i RDG

i još samo za kraj, vječita nedoumica koja je riješena: PRAVO NA PRETPOREZ NE ZASTARIJEVA!!- MOŽE SE KORISTITI I U DRUGOJ GODINI ( svi računi iz prethodnih mjeseca ili godine, mogu se knjižiti u tekuće razdoblje).

ima još toga..dosta za sad :)

kakodane
29.11.2010., 08:09
i jedno pitanjce imam:

osobni automobil je kupljen 2009., račun je tek sad došao u 2010. Kako se to sad knjiži? S obzirom na izmjene od 01.01.2010.
Čak su se i u rrifu zbunili. Nitko ne zna konkretni odgovor. Jel se mora obračunavat vl.potrošnja ili ne s obzirom da je auto nabavljen prije 01.01.2010?

ariella1
29.11.2010., 08:20
Knjižiš ih na 310 - reklamni materijali na skladištu i ovisne troškove, a kad ih donirate klubu na 4860 - darovanja za športske svrhe (naravno ako je do 2 % od prihoda prošle godine). Imaš u RRIF-u 11/2010 i 11/2009 o troškovima promidžbe i reprezentacije.

a što je sa korištenim pretporezom, mora li se on vratiiti kroz interni izlazni račun?

ivana.mala
29.11.2010., 09:59
i jedno itanjce imam:

osobni automobil je kupljen 2009., račun je tek sad došao u 2010. Kako se to sad knjiži? S obzirom na izmjene od 01.01.2010.
Čak su se i u rrifu zbunili. Nitko ne zna konkretni odgovor. Jel se mora obračunavat vl.potrošnja ili ne s obzirom da je auto nabavljen prije 01.01.2010?

I prije je postojala mogućnost da 30% PDV-a odmah proknjižiš na nepriznate troškove, tako da ne vidim razlog da to ne proknjižiš pdv 30% nepriznato, 70% priznato, a amortizaciju razgraničavaš mjesečno. Tako da nema potrebe za račune za vl. potrošnju.

ivana.mala
29.11.2010., 10:25
a što je sa korištenim pretporezom, mora li se on vratiiti kroz interni izlazni račun?

Nisam ti sigurna za PDV jer se radi o proizvodima, a mislim da se tu razlikuje da li je doniran novac ili proizvodi i usluge. Prouči malo u onim RRIFovima koje sam ti spomenula.
Postoji i mogućnost potpisivanja sponzorskog ugovora, pa oni imaju obvezu reklamiranja vaše tvrtke i to vam onda spada u troškove promidžbe a tu nema obveze plaćanja PDV-a.

vitas
29.11.2010., 10:29
evidencija se NE VODI za:

-za radnike koji su kao rukovodeće osoblje, direktori, izvršni direktori, poslovođe
-obrtnici ( nemaju zasnovan radnji odnos)
-za radnike ČLANOVE OBITELJI OBRTNIKA

Hvala...:)

ariella1
29.11.2010., 10:29
Nisam ti sigurna za PDV jer se radi o proizvodima, a mislim da se tu razlikuje da li je doniran novac ili proizvodi i usluge. Prouči malo u onim RRIFovima koje sam ti spomenula.
Postoji i mogućnost potpisivanja sponzorskog ugovora, pa oni imaju obvezu reklamiranja vaše tvrtke i to vam onda spada u troškove promidžbe a tu nema obveze plaćanja PDV-a.

na žalost nemam pristupe rrifovima, tražila sam po internatu i piše kao ako je riječ o donaciji u uslugama(ne sponzorstvu) mora se vratiti pdv. Nisam imala ovakav slučaj pa nisam bas sigurna da sam dobro shvatila pa bi htjela ako tko ima iskustva da mi pojasni. Kod nas je riječ o donaciji (bez obveze reklamiranja od strane kluba).

ivana.mala
29.11.2010., 10:44
http://www.actarius.hr/act/knjigovodstvo/doku.php?id=porezni_polozaj_darova-donacija

Tu kažu da treba.

uraira
29.11.2010., 13:13
i još samo za kraj, vječita nedoumica koja je riješena: PRAVO NA PRETPOREZ NE ZASTARIJEVA!!- MOŽE SE KORISTITI I U DRUGOJ GODINI ( svi računi iz prethodnih mjeseca ili godine, mogu se knjižiti u tekuće razdoblje).
ima još toga..dosta za sad :)

TNX, KAKODANE! došla si mi ko naručena!
upravo sam se posvadila s kolegicom oko toga, jer ja sam ih uvijek priznavala..:top:

uraira
29.11.2010., 13:16
evidencija se NE VODI za:

-za radnike koji su kao rukovodeće osoblje, direktori, izvršni direktori, poslovođe

samo se mora s njima sklopiti ugovor o samostalnom odlučivanju o organizaciji rada i određivanju radnog vremena, stanki te dnevnog i tjednog odmora.

kakodane
29.11.2010., 13:34
TNX, KAKODANE! došla si mi ko naručena!
upravo sam se posvadila s kolegicom oko toga, jer ja sam ih uvijek priznavala..:top:

molim, i drugi put!! :mig:

sad meni treba mala pomoć, za one koji koriste synesis.

U kafićima bi se radile neke akcije..tipa na mjesec dana jeftinija kava, cedevita i sl. Mene sad zanima kako to izvesti, jel se to smije,može? Da li se mora u materijalnom mjenjati prodajna cijena ili..šta šta šta? :D Kako bi se knjižilo to? Sam princip me zanima..

uraira
29.11.2010., 14:04
prihvaćate li račune (UR-e) bez žiga i potpisa ?
ali i bez onog famoznog: račun je ispisan elektronski i pravovaljan bez žiga i potpisa.

lili p.
29.11.2010., 14:06
Da, već smo i o tome pričali...nemoj da moram tražiti :zubo:

uraira
29.11.2010., 14:23
Da, već smo i o tome pričali...nemoj da moram tražiti :zubo:

a daaaaaaj..pls..
bar reci gdje ste i kad pričali..

mazziz
30.11.2010., 07:07
Imam nekih razlika krivo prenesenih stanje iz prošle i pretprošle godine, stanja još od bivšeg knjigovođe. Sve su to mali iznosi, pa me sada zanima da li i kako "čistite" ta stanja, na koja konta...

kakodane
30.11.2010., 08:17
sad meni treba mala pomoć, za one koji koriste synesis.

U kafićima bi se radile neke akcije..tipa na mjesec dana jeftinija kava, cedevita i sl. Mene sad zanima kako to izvesti, jel se to smije,može? Da li se mora u materijalnom mjenjati prodajna cijena ili..šta šta šta? :D Kako bi se knjižilo to? Sam princip me zanima..

da probam ponovo..znači, da li se smije ručno smanjiti prodajna cijena u kafićima, da li se nešto s tim mijenja? Koristimo synesis pos, imamo samo modul materijalno, znači nemamo opciju nivelacije cijene.. Kako se to odražava na inventuru i financijsko knjigovodstvo?!

StenCom
30.11.2010., 08:28
Imam nekih razlika krivo prenesenih stanje iz prošle i pretprošle godine, stanja još od bivšeg knjigovođe. Sve su to mali iznosi, pa me sada zanima da li i kako "čistite" ta stanja, na koja konta...

Ovo ti je vrijeme sada najbolje za rasčišćavanje ludih salda, i ja sada radim na tome. Napravi inventuru sa 31.12.2010. gdje će popisna komisija popisati komletnu imovinu, mislim potraživanja i obveze, zalihe ili što već imaš, uskladiti IOS-e sa kupcima i dobavljačima, kreditima, uskladiti stanja po karticama PU ili što već...... Na temelju inventure, donesi odluku uprave o načinu knjiženja neispravnih salda, i tek onda "čisti" ta stanja. Tako bi trebalo po propisu.

Npr. otpisi obaveza idu na 780-Prihodi od otpisa obaveza; otpisi potraživanja, tu se mora paziti što je porezno priznato, a što nepriznato, a uglavnom idu na 445-Vrijednosna usklađenja ili na 4811-Izravni otpisi nenaplaćenih potraživanja od kupaca koji nisu usklađeni, kod zaliha se knjiže viškovi na 781-Prihodi od viškova, manjkovi idu na 483 ali zavisi kakvi su.......

Ne znam što te konkretno zanima, ali to ti je to uglavnom.

vitas
30.11.2010., 09:54
ako firma koja je vlasnik nekretnine skopi ugovor o najmu da najmoprimcem (drugom firmom) od 01.01.2011. i u ugovoru se obaveže da će sudjelovati u preuređenju dijela poslovnog prostora tako da plati dio troškova najmoprimcu sad tj 30.11.2010. Da li bi se ta faktura mogla proknjižiti na trošak investicijskog održavanja kod najmodavca sada obzirom na to da će prihod od najma početi ostvarivati tek od 01.01.2011.?

nemo st
30.11.2010., 09:59
Molim hitno odgoor ako netko zna.....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Da li vlasnik obrta mora za sebe voditi evidenciju radnog vremena obzirom da si ne isplaćuje plaću?

mislim da da ako tamo svejedno radis.

nemo st
30.11.2010., 10:02
jeli mi netko moze reci kako izgleda storniran racun? Mi izdajemo racune rucno sami sve upisujemo u word nemamo nikakav program. Jeli dovoljno da samo na racunu crvenom bojom i malo vecim slovima napisem storno i to je to? ili treba jos nesto?

hvala!!!

vitas
30.11.2010., 10:09
jeli mi netko moze reci kako izgleda storniran racun? Mi izdajemo racune rucno sami sve upisujemo u word nemamo nikakav program. Jeli dovoljno da samo na racunu crvenom bojom i malo vecim slovima napisem storno i to je to? ili treba jos nesto?

hvala!!!

Napravi odobrenje po tom računu. Možeš isto u wordu. Ili slijedeći račun koji ti ide po redu ali u minus sa napomenom da je to storno onog računa kojeg hoćeš stornirati.

uraira
30.11.2010., 10:11
Molim hitno odgoor ako netko zna.....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Da li vlasnik obrta mora za sebe voditi evidenciju radnog vremena obzirom da si ne isplaćuje plaću?

napiši tu odluku o samostalnom odlučivanju o rasporedu radnog vremena..zlu ne trebalo..i onda ne moraš voditi.
mada, ja mislim da i ovako ne treba, al svejedno..kaj te košta.

mazziz
30.11.2010., 10:12
Ovo ti je vrijeme sada najbolje za rasčišćavanje ludih salda, i ja sada radim na tome. Napravi inventuru sa 31.12.2010. gdje će popisna komisija popisati komletnu imovinu, mislim potraživanja i obveze, zalihe ili što već imaš, uskladiti IOS-e sa kupcima i dobavljačima, kreditima, uskladiti stanja po karticama PU ili što već...... Na temelju inventure, donesi odluku uprave o načinu knjiženja neispravnih salda, i tek onda "čisti" ta stanja. Tako bi trebalo po propisu.

Npr. otpisi obaveza idu na 780-Prihodi od otpisa obaveza; otpisi potraživanja, tu se mora paziti što je porezno priznato, a što nepriznato, a uglavnom idu na 445-Vrijednosna usklađenja ili na 4811-Izravni otpisi nenaplaćenih potraživanja od kupaca koji nisu usklađeni, kod zaliha se knjiže viškovi na 781-Prihodi od viškova, manjkovi idu na 483 ali zavisi kakvi su.......

Ne znam što te konkretno zanima, ali to ti je to uglavnom.

Hvala StenCom, kod mene su to samo dobavljači, dakle otpisi obveza, možeš li mi dati primjer što bi ta odlika uprava o načinu knjiženja neispravnih salda trebala sadržavati. Znači ispravak napraviti 31.12.?

nemo st
30.11.2010., 10:17
Napravi odobrenje po tom računu. Možeš isto u wordu. Ili slijedeći račun koji ti ide po redu ali u minus sa napomenom da je to storno onog računa kojeg hoćeš stornirati.

sorry nisam bas skuzila dobro...ja bih da storniram cijeli racun na kojem ima nekoliko stavki, onda bih izdala novi sa drugim brojem jer mi se cini da tako manje kompliciram stvari.

sta onda napisem na storniranu fakturu?

vitas
30.11.2010., 10:18
sorry nisam bas skuzila dobro...ja bih da storniram cijeli racun na kojem ima nekoliko stavki, onda bih izdala novi sa drugim brojem jer mi se cini da tako manje kompliciram stvari.

sta onda napisem na storniranu fakturu?

Sve isto kao i na prvu samo u minus.

JožaBistranski
30.11.2010., 10:24
Bila je napomena prošle godine u RRIF-u da je pametno od 01.01. prvo proknjižiti na 2200, a tek onda rasknjižiti na 2310... kao da bi se vidio promet po dobavljačima... mada je to duplo knjiženje iste stvari, ali ima logike...

bezveze, tim knjiženjima samo povećavaš ukupnu vrijednost brutto bilance i promet po kontu 2200

jedino ako ne knjižiš u storno

komandant-data
30.11.2010., 10:36
prihvaćate li račune (UR-e) bez žiga i potpisa ?
ali i bez onog famoznog: račun je ispisan elektronski i pravovaljan bez žiga i potpisa.

Zakon o računovodstvu kaže da knjigovodstvena isprava mora biti potpisana ali ne i pečatirana bez obzira je li ispisana elektronski...međutim, taj dio zakona svi ignoriraju...kada je itko u konzumu dobio potpisani račun...dakle, normalno možeš priznati te UR-e...

uraira
30.11.2010., 11:19
Zakon o računovodstvu kaže da knjigovodstvena isprava mora biti potpisana ali ne i pečatirana bez obzira je li ispisana elektronski...međutim, taj dio zakona svi ignoriraju...kada je itko u konzumu dobio potpisani račun...dakle, normalno možeš priznati te UR-e...

:kiss:

JožaBistranski
30.11.2010., 11:21
:kiss:

ne slušaj svakoga

zakon o računovodstvu koji je stupio na snagu 01.01.2008 jasno kaže da svaka faktura mora biti potpisana, ili imati elektronski potpis

da ti ja dođem u reviziju ili nadzor nebi ti priznao nepotpisanu fakturu

JožaBistranski
30.11.2010., 11:22
konzumu dobio potpisani račun...dakle, normalno možeš priznati te UR-e...

da ali to isto tako nije R1 račun (jer nije ni bitno pošto se po takvom računu nemože odbiti PDV)

ali ako zatražiš da ti izdaju R1 -on mora biti potpisan

lili p.
30.11.2010., 11:27
Meni su u nadzoru normalno prolazile nepotpisane fakture npr. za gorivo ni INA, ni OMV, ni Petrol ne potpisuju svoje R1 račune. Nisam imala prigovora na njih, a sav predporez je korišten.

uraira
30.11.2010., 11:38
Meni su u nadzoru normalno prolazile nepotpisane fakture npr. za gorivo ni INA, ni OMV, ni Petrol ne potpisuju svoje R1 račune. Nisam imala prigovora na njih, a sav predporez je korišten.

jasno mi je..u konzumu, ini, omv-u..račun iz kase da nije potpisan (a je R-1) , no kad mi dobavljač pošalje račun na firmu, za ..2 zračna jastuka..x1,750,00 kn..

uraira
30.11.2010., 11:44
ne slušaj svakoga

zakon o računovodstvu koji je stupio na snagu 01.01.2008 jasno kaže da svaka faktura mora biti potpisana, ili imati elektronski potpis

što je elektronski potpis? gdje ga ja vidim?

vitas
30.11.2010., 13:04
Opet problem:confused:

Ovako, do prije cca mjesec dana vlasnik jedne firme bila je osoba X a direktor osoba Y. Osoba X je bila vlasnik samo papirnato. Prije kao što rekoh cca mjesec dana vlasništvo je preneseno na osobu y pa je ona sada i vlasnik i direktor. No, osoba y je isplatila zadržanu dobit iz 2007.i 2008.g.sebi na žiro račun.A tada nije bila vlasnik. Sad me zanima da li postoje odluke koje bi mogle to opravdati ili će nastati sranje?:eek:

ariella1
30.11.2010., 14:21
molim vas ako netko zna:
1. dali u ugovoru o pozajmici između dvije pravne osobe mora biti ugovorena kamata?
2. dali se na iznos iste pozajmice plaća pdv?

Hvala

lasangel
30.11.2010., 14:22

Zakon o računovodstvu govori da pomoćne knjige čine poslovne knjige, da se u pravilu vode zasebno, rok čuvanja, te se za imovinu u materijalnom obliku iskazuju se u količinama i novčanim iznosima. Dakle, ZOR nigdje ne propisuje sadržaj pomoćnih knjiga, vrstu podataka koji se iskazuju, okolnosti kad se mora voditi pomoćna knjiga, niti propisuje za koje se analitičke evidencije vode.
Opći porezni zakon navodi da porezni obveznici vode poslovne knjige i evidencije radi oporezivanja prema propisima kojima se uređuje pojedina vrsta poreza.(čl. 54).
Prema Pravilniku o pdv, porezni obveznik mora voditi posebne evidencije i to Knjigu izdanih (izlaznih) računa i Knjigu primljenih (ulaznih) računa.(čl. 160 st. 4).
Ali istovremeno čl. 164. pravilnika govori da ukoliko porezni obveznik u svome knjigovodstvu osigurava sve podatke potrebne za utvrđivanje porezne osnovice odnosno poreza kao i pretporeza, nije obvezan posebno voditi knjige i evidencije propisane ovim Pravilnikom.

Zašto sve to pišem?

Pa ukoliko u pomoćne knjige odnosno evidencije (Knjigu UR) uneseš račun za gorivo koji je plaćen gotovinom, onda moraš u glavnoj knjizi evidentirati račun dobavljača, a ne samo konto obveze za kupnju u gotovini.

Naime, svi dobavljači iz knjige UR iliti pomoćne knjige moraju biti iskazani u glavnoj knjizi jer pomoćne knjige objašnjavaju detaljno stanje u glavnoj knjizi. Obrnuto, prema propisima kada bi u glavnu knjigu evidentirao račun dobavljača za gorivo i kad bi osigurao sve potrebne podatke ne bi morao voditi knjigu UR, odnosno pomoćnu evidenciju.

A to što je račun plaćen gotovinom je samo način plaćanja i suštinski nema veze s dobavljačem i računom po kojem si koristio pretporez.

u stvari sve je jako jednostavno...

lasangel
30.11.2010., 14:25

Ovako, do prije cca mjesec dana vlasnik jedne firme bila je osoba X a direktor osoba Y. Osoba X je bila vlasnik samo papirnato. Prije kao što rekoh cca mjesec dana vlasništvo je preneseno na osobu y pa je ona sada i vlasnik i direktor. No, osoba y je isplatila zadržanu dobit iz 2007.i 2008.g.sebi na žiro račun.A tada nije bila vlasnik. Sad me zanima da li postoje odluke koje bi mogle to opravdati ili će nastati sranje?:eek:

vrati se par stranica unazad, tamo čak imaš i primjer...zašto bi to bio problem? čovjek kupi tvrtku sa svom imovinom i obvezama....pa i obveza za dobit ranije razdoblja je obveza..

lasangel
30.11.2010., 14:26
bezveze, tim knjiženjima samo povećavaš ukupnu vrijednost brutto bilance i promet po kontu 2200

tko osim poduzetnika ima uvid u bruto bilancu? :rolleyes:

kakodane
30.11.2010., 14:46
molim vas ako netko zna:
1. dali u ugovoru o pozajmici između dvije pravne osobe mora biti ugovorena kamata?

Hvala

1. može i ne mora
2. NE!

kakodane
30.11.2010., 14:46

porezna:rolleyes:

komandant-data
30.11.2010., 14:47

Ne zabrinjavaj se oko toga jer to još nije zaživjelo...postoji zakon koji dozvoljava da se dokumenti elektronski potpisuju međutim još ne postoji obveza...trend je okretanja prema elektroničkom poslovanju čemu je i elektronički potpis namijenjen...međutim, dugo će još papir biti u opticaju pa nema smisla oko toga puno brinuti...
Iako, dobra je stvar što se glavna knjiga za koju postoji obveza da se krajem godine isprinta i ovjerava, sada može zaključati u elektronskom obliku i potpisati el. potpisom...

komandant-data
30.11.2010., 14:50

Nepotpisane fakture normalno prolaze...
Ali će na sudu sigurno nastati problem ako dobiju takav dokument...Sud još uvijek priznaje samo potpsanu i ovjerenu, i to samo originalnu, dokumentaciju...
pa bi bilo poželjno knjigovodstvene dokumente, značajne materijalne vrijednosti, potpisati i ovjeriti kako ne bi u slučaju spora bilo problema...

nemo st
30.11.2010., 15:21
ajme ovi racuni su za poludit. izdala sam storno racun pod brojem 25 npr. i onda sam izdala novi ispravljen racun pod sljedecim slobodnim brojem 32 (drzeci se redoslijeda) i danasnjim datumom.

sada govori racunovodja zasto nisam izdala storno i novi racun sve pod brojem 25?? jos hoce neki drugi datum da stavimo sto znaci da ce pobrkati datume na racunima vec izdatima koji moraju biti po redu....

zar nije lakse stornirati kompletno racun i izdati novi??? racunovodja nije bas strucna u objasnjavanju bilo cega pa pitam ovdje...

hvala :rolleyes:

lasangel
30.11.2010., 16:43
porezna:rolleyes:

da...i završi misao.... koji si prekršaj napravi(la)o?

lili p.
30.11.2010., 17:41
Nemica, nemam pojma šta njurga tvoja knjigovođa. Dobro si napravila. Storniraš račun u trenutku kad je nastala neka osnova za storniranjem, a to što opet drugi dan izdaješ račun nema nikakve veze sa stornom. Svaki taj dokument stoji zasebno i nema nikakve veze kad su izdati.
Ja vodim storno račune posebno, odvojeno od redovnih IRA jer mi je tako jednostavnije.

Komandante šta i kako sud priznaje tu nije baš bitno. Pitanje je bilo vezano za predporez, a ne za tužbu :mig:
A na sudu i najispravniji računi mogu biti odbijeni, kao što i računi s greškom mogu biti uvaženi. Nikad i ništa nije crno-bijelo :D

nemo st
30.11.2010., 18:49
Nemica, nemam pojma šta njurga tvoja knjigovođa. Dobro si napravila. Storniraš račun u trenutku kad je nastala neka osnova za storniranjem, a to što opet drugi dan izdaješ račun nema nikakve veze sa stornom. Svaki taj dokument stoji zasebno i nema nikakve veze kad su izdati.
Ja vodim storno račune posebno, odvojeno od redovnih IRA jer mi je tako jednostavnije.

a i ja se pitam sta komplicira :rolleyes: :rolleyes: zakomplicirala je ko da je atomska fizika a ne storniranje racuna! hvala na odgovoru!! xx

ariella1
30.11.2010., 19:55
1. može i ne mora
2. NE!

koja je najveća dozvoljena kamatna stopa koja se može ugovoriti??
i mislila sam pitati dali se na ugovorenu kamatu plaća pdv (a ne na pozajmicu kako sam blesavo pitala).

pls. da mi kažeš ako postoje još kakve informacije koje bi trebala znati prilikom sklapanja ovog ugovora o pozajmici između dva doo-a. Hvala Kakodane :kiss:

lili p.
30.11.2010., 20:32
Evo svašta nešto o kamatama i svačemu pametnom :mig:

http://rrif.hr/VIII_FINANCIJSKE_OBAVIJESTI-12705C.pdf

kakodane
01.12.2010., 07:48
evo ariella..lilička ti je sad odgovorila,tu ti sve piše :mig:

@lasangel- samo sam odgovorila na tvoje pitanje, nemam zašto završavat misao..kakvo pitanjem,takav odgovor:kava:
naravno da ti ne mogu ništa po tom pitanju..

kakodane
01.12.2010., 07:50
ajme ovi racuni su za poludit. izdala sam storno racun pod brojem 25 npr. i onda sam izdala novi ispravljen racun pod sljedecim slobodnim brojem 32 (drzeci se redoslijeda) i danasnjim datumom.

sada govori racunovodja zasto nisam izdala storno i novi racun sve pod brojem 25?? jos hoce neki drugi datum da stavimo sto znaci da ce pobrkati datume na racunima vec izdatima koji moraju biti po redu....

zar nije lakse stornirati kompletno racun i izdati novi??? racunovodja nije bas strucna u objasnjavanju bilo cega pa pitam ovdje...

hvala :rolleyes:

storno faktura ne može imati isti broj kao i stara faktura koja je kriva ili nova faktura..
Ako ti je stara faktura broj 10, storno ide broj 11 ( u minus), nova faktura ide broj 12. Storno faktura i nova faktura mogu imati isti datum,a i ne moraju.

ariella1
01.12.2010., 07:52
lili:grli:

kakodane
01.12.2010., 07:55

ne pada mi na pamet da gotovinske račune knjižim na 2200 pa na 2310...idu direkt na 2310 i amen:kava:

StenCom
01.12.2010., 08:04
Hvala StenCom, kod mene su to samo dobavljači, dakle otpisi obveza, možeš li mi dati primjer što bi ta odlika uprava o načinu knjiženja neispravnih salda trebala sadržavati. Znači ispravak napraviti 31.12.?

Kod mene ti je praksa da se imaju kartice svih tih dobavljača o usklađenju, prvo se moraju uskladiti računi i uplate, ako se može, a u nekim slučajevima nešto bude i starije od tri godine, pa dobavljači nisu utužili svoja potraživanja, pa na temelju toga pravim odluku o otpisu dugovanja dobavljačima.

Ovom odlukom treba izvršiti otpis dugovanja prema dobavljačima u iznosu tom i tom na temelju usklađenih stanja po karticama dobavljača ili zato što su potraživanja starija od tri godine, pa im je nastupio rok zastare. Specificirati koji su to dobavljači i u kojem iznosu. Društvo će otpise dobavljača knjižiti na Prihode od otpisa obaveza. Ova odluka daje se knjigovođi na izvršenje. Pečat i potpis direktora.

Nekad mi se tu zna dogoditi da imam i nešto u minusu, preplatu dobavljača pa to tu provučem.

lasangel
01.12.2010., 08:43
ne pada mi na pamet da gotovinske račune knjižim na 2200 pa na 2310...idu direkt na 2310 i amen:kava:

račun je račun i ima svoje ime i prezime izdavatelja, a način plaćanja je nešto drugo: gotovinsko, bezgotovinsko, cesija i slično...

jel to znači da "obične" račune plaćene izvodom ne knjižiš preko obveza, već odmah na troškove?
zašto ne bi sve račune iz tekućeg mjeseca, a koji su plaćeni u istom mjesecu knjižila po izvodu - tako ćeš umanjiti bruto promet dobavljača :lol:

JožaBistranski
01.12.2010., 09:01

sve ovisi ko ti dođe u nadzor

i šta je do tad našao, ak oej već našao neke prekršaje za koje ti napiše kazne -neće cjepidlačiti oko nepotpisanog računa -ali ako nije našao ništa onda će te zafrkavati za nepotpisani račun. jer on se nemože s terena vratiti praznih ruku -ak me kužiš kaj ti hoču reči

JožaBistranski
01.12.2010., 09:02

jel znaš što je hash broj (imaš ga na rs obrazcima i slično)

e pa tako ti izgleda

JožaBistranski
01.12.2010., 09:04
jasno mi je..u konzumu, ini, omv-u..račun iz kase da nije potpisan (a je R-1) , no kad mi dobavljač pošalje račun na firmu, za ..2 zračna jastuka..x1,750,00 kn..

neka potpiš i pečatira

evo reci mu da ćeš mu ti dati za tintu (20 lipa) ako je do toga

nikad nisam shvačao -kakav je problem potpisati račun

jel pazi zdravorazumski -nepotpisani račun može izdat bilotko -jel tako?

JožaBistranski
01.12.2010., 09:05
molim vas ako netko zna:

Hvala

ne jer je od 01.01.2010 ukinut pdv na kamatu

prije dok je bilo pdv-a se morala obračunati kamata- upravo zato da se dobije osnovica za pdv

sada kada nema pdv-a kamata je opcionalna

na iznos osnovice se nikada niti nije plaćao pdv, samo na kamatu

JožaBistranski
01.12.2010., 09:06

revizor, pa ti na osnovu vrednosti brutto bilance formira cijenu revizije

JožaBistranski
01.12.2010., 09:09

prvo jeli isplata bila prije 01.11 ili poslije -pitam zato jer je ako je isplata išla prije 01.11 onda je trebalo uplatiti i odgovarajuči iznos posebnog poreza (famozni krizni porez -harač) 4%

a za ovo drugo bolje da se obratiš odvjetniku tu nisam baš kompetentan -ali ne smrdi na dobro

lili p.
01.12.2010., 09:19
sve ovisi ko ti dođe u nadzor

i šta je do tad našao, ak oej već našao neke prekršaje za koje ti napiše kazne -neće cjepidlačiti oko nepotpisanog računa -ali ako nije našao ništa onda će te zafrkavati za nepotpisani račun. jer on se nemože s terena vratiti praznih ruku -ak me kužiš kaj ti hoču reči

Razumjem što hoćeš rači, ali nisam imala nikakvih kazni ( srećom), a fakture su uredno prošle nadzor. ovo što ti govoriš je istina, da bi riječ rekla, samo kažem moja iskustva.

prvo jeli isplata bila prije 01.11 ili poslije -pitam zato jer je ako je isplata išla prije 01.11 onda je trebalo uplatiti i odgovarajuči iznos posebnog poreza (famozni krizni porez -harač) 4%

a za ovo drugo bolje da se obratiš odvjetniku tu nisam baš kompetentan -ali ne smrdi na dobro

Isplata je išla na žr, tako da je valjda zaračunano sve što je trebalo biti zaračunano, a to što je dobit razdoblja prije nego li je osoba postala član uprave, na to je odgovor već dan. :kava:

lasangel
01.12.2010., 09:32
revizor, pa ti na osnovu vrednosti brutto bilance formira cijenu revizije

jel ti to ozbiljno ili se šališ?

Naknada za reviziju utvrđuje se na temelju ukupnog prihoda obveznika, vrijednost aktive obveznika, te prosječnog broj radnika obveznika na osnovi stvarnih sati rada u prethodnoj poslovnoj godini..

gdje tu piše da se utvrđuje na temelju prometa iz bruto bilance??

VTi underhood
01.12.2010., 09:40
ne jer je od 01.01.2010 ukinut pdv na kamatu

prije dok je bilo pdv-a se morala obračunati kamata- upravo zato da se dobije osnovica za pdv

nije bilo ni prije obavezno ugovoriti kamatu... ono što je bilo obavezno jest obračunati PDV na minimalnu propisanu kamatu od 4% u slučaju kada kamata nije ugovorena ili je ugovorena u postotku manjem od 4%...

JožaBistranski
01.12.2010., 09:56
jel ti to ozbiljno ili se šališ?

Naknada za reviziju utvrđuje se na temelju ukupnog prihoda obveznika, vrijednost aktive obveznika, te prosječnog broj radnika obveznika na osnovi stvarnih sati rada u prethodnoj poslovnoj godini..

gdje tu piše da se utvrđuje na temelju prometa iz bruto bilance??

sam si odgovorio na pitanje, upravo je vrijednost aktive u korelaciji sa ukupnom vrijednosti brutto bilance

ako povećaš aktivu povećao si i ukupnu vrijednost brutto bilance, i obrnuto, ako povećaš pasivu povećao si brutto bilancu a samim time i aktivu

lasangel
01.12.2010., 10:16
sam si odgovorio na pitanje, upravo je vrijednost aktive u korelaciji sa ukupnom vrijednosti brutto bilance

ako povećaš aktivu povećao si i ukupnu vrijednost brutto bilance, i obrnuto, ako povećaš pasivu povećao si brutto bilancu a samim time i aktivu

pričali smo treba li prvo proknjižiti račun dobavljača i zatvoriti tu obvezu s kontom obveze po gotovinskim računima...

u tom slučaju je riječ o klasičnoj PERIFERNOJ promjeni unutar pasive, koja POVEĆAVA PROMET bruto bilanca...

budući da svaka bilanca uobičajeno sadrži početno stanje, promet i saldo, a naknada za reviziju se plaća na saldo onda stvarno ne vidim smisao tvog odgovora.

btw...pitao sam negdje zašto onda obične račune (bezgotovinske) račune ne knjižiš po izvodu pa smanjiš PROMET bruto bilance.....ako ti to toliko znači...

vitas
01.12.2010., 10:26

Harač me ne muči..bilo je u 11 mjesecu tj nakon 01.11.2010. a za drugi dio bum poludila!!! To su tak na brzaka napravili da sam saznala tek kad je bilo gotovo

JožaBistranski
01.12.2010., 10:31
btw...pitao sam negdje zašto onda obične račune (bezgotovinske) račune ne knjižiš po izvodu pa smanjiš PROMET bruto bilance.....ako ti to toliko znači...

misliš na račune bez pdv-a valjda!?!?

njih možeš direkt na 4

ali ako ima pdv- moraš preko 2200 i 1800 -kako bi inače odbio pdv?

JožaBistranski
01.12.2010., 10:33
Isplata je išla na žr, tako da je valjda zaračunano sve što je trebalo biti zaračunano, a to što je dobit razdoblja prije nego li je osoba postala član uprave, na to je odgovor već dan. :kava:

stvarno ste površni za pop...zdit

rekla si da ako kupi firmu može isplatiti dobit i to stoji ejr je neisplaćena dobit valjda (nadam se ako su pri zdravoj pameti) uključena u cjenu otkupa

ali ? mi to neznamo? jer nije tako napisala.

JožaBistranski
01.12.2010., 10:34
Harač me ne muči..bilo je u 11 mjesecu tj nakon 01.11.2010. a za drugi dio bum poludila!!! To su tak na brzaka napravili da sam saznala tek kad je bilo gotovo

jeli novi vlasnik kupio firmu od bivšeg vlasnika i jesu li u otkupnu cijenu uračunali neisplaćenu dobit prethodnih razdoblja?

lasangel
01.12.2010., 11:26
misliš na račune bez pdv-a valjda!?!?
njih možeš direkt na 4
ali ako ima pdv- moraš preko 2200 i 1800 -kako bi inače odbio pdv?

račun dobavljača od npr. 10.10.. plaćen 12.10. na iznos 123,00 kn

knjižiš ga po izvodu
1000-žiro račun potražuje 123,00 kn
4... - troškovi duguje 100,00 kn
18- pretporez duguje 23,00 kn

a u knjizi UR-e imaš sve potrebne podatke za obračun pdv-a...

tako si umanjio PROMET bruto bilance i u glavnoj knjizi se NE VIDI DOBAVLJAČ.. naravno, platićeš manje reviziju jer je bruto promet manji...

zašto bi to bilo pogrešno?

JožaBistranski
01.12.2010., 11:44
račun dobavljača od npr. 10.10.. plaćen 12.10. na iznos 123,00 kn

knjižiš ga po izvodu
1000-žiro račun potražuje 123,00 kn
4... - troškovi duguje 100,00 kn
18- pretporez duguje 23,00 kn

a u knjizi UR-e imaš sve potrebne podatke za obračun pdv-a...

tako si umanjio PROMET bruto bilance i u glavnoj knjizi se NE VIDI DOBAVLJAČ.. naravno, platićeš manje reviziju jer je bruto promet manji...

zašto bi to bilo pogrešno?

tako indijanci vode knjigovodstvo

knjiga URA mora korespondirati sa glavnom knjigom, odnosno ono što je u knjizi uRA mora biti na 2200

to ti niti jedna revizija a niti nadzor nebi priznao, mora ići u glavnu knjigu. osim toga nije niti po mrs-u

lasangel
01.12.2010., 11:58
tako indijanci vode knjigovodstvo

knjiga URA mora korespondirati sa glavnom knjigom, odnosno ono što je u knjizi uRA mora biti na 2200

to ti niti jedna revizija a niti nadzor nebi priznao, mora ići u glavnu knjigu. osim toga nije niti po mrs-u

pa što sam ja cijelo vrijeme govorio :s (čak i napisao neki elaborati na stranicama prije): da knjiga ura i ire mora odgovarati glavnoj knjizi i da se zato računi koji su plaćeni gotovinom, prvo knjiže na dobavljača i onda zatvaraju obvezom za gotovinski račun...

onda je neki indijanac rekao da se gotovinski računi ne knjiže u glavnoj knjizi na računu dobavljača nego na obvezama za gotovinske račune jer se povećava promet, a što uzrokuje veće troškove revizije :lol:

kakodane
01.12.2010., 12:18
fakat ste naporni sad malo s tim prepucavanjem..ne ti si reko..ne ti si reko..ne ja sam ovak reko...

..neka svatko knjiži kak hoće, ja i dalje stojim iza toga da gotovinske račune neću i ne mislim knjižiti preko 2200, već direktno na 2310, oni koji su plaćeni preko izvoda idu na 2200. Znam i svjesna sam da je malo nelogično,al *ebemi se iskreno, imam previše firmi da bi sad cjepidlačila oko jednog konta. Ne postoji niti jedan knjigovođa ili knjig.servis koji sve radi po pe-esu. Tako da..neću ni ja

JožaBistranski
01.12.2010., 12:21
fakat ste naporni sad malo s tim prepucavanjem..ne ti si reko..ne ti si reko..ne ja sam ovak reko...

..neka svatko knjiži kak hoće, ja i dalje stojim iza toga da gotovinske račune neću i ne mislim knjižiti preko 2200, već direktno na 2310, oni koji su plaćeni preko izvoda idu na 2200. Znam i svjesna sam da je malo nelogično,al *ebemi se iskreno, imam previše firmi da bi sad cjepidlačila oko jednog konta. Ne postoji niti jedan knjigovođa ili knjig.servis koji sve radi po pe-esu. Tako da..neću ni ja

nema u knjigovodstvu pe-es, ali ima MRS

nažalost malobrojni to znaju, a još malobrojniji ga se pridržavaju

ali kad krenu kazne bit će svega, jer EU nas prisiljava na striktnija pridržavanja mrs-a

kakodane
01.12.2010., 12:37
nema u knjigovodstvu pe-es, ali ima MRS

nažalost malobrojni to znaju, a još malobrojniji ga se pridržavaju

ali kad krenu kazne bit će svega, jer EU nas prisiljava na striktnija pridržavanja mrs-a

pe-es se i odnosio na MRS i HSFI i sl.

vitas
01.12.2010., 12:47
Kakva je to nervoza u zraku:confused:

Trebali bismo si pomagati a ne se svađati..
Da, gospon Joža, ne znam kak su napravili prijenos vlasništva..da znam ne bi ovdje postavljala pitanja..oni su nekaj potpisali kod bilježnika i to je to..nemaju pojma ni tko ni šta..ovaj koji je sada postao vlasnik veli da se ne zamaram s tim jer onaj koji je prije bio vlasnik nikad nije imao niti pravo potpisa niti niš..oni mješaju kruške i jabuke i ja se mogu fućkati..čekam da mi netko od njih donese te papire pa da vidim...tko zna, možda bolje da ne vidim:eek:

lili p.
01.12.2010., 12:50
Nemojte me tjerati da pišem upozorenja pičkastim slovima, pliz :rolleyes:

Vitas, ne brini se ništa, isplatio si je dobit, tako to provedi, a neka se on raspravlja kada i ako za to dođe trenutak.

vitas
01.12.2010., 13:07
Tak si i ja mislim...samo kaj oni ne gledaju šta potpisuju pa se poslije kad do problema dođe čude ko pure dreku i onda opet ja moram smišljati kako i šta napraviti..u svakom slučaju budu se čupali ak im netko naleti..kaj bi im ja...

uraira
01.12.2010., 13:15
jel znaš što je hash broj (imaš ga na rs obrazcima i slično)

e pa tako ti izgleda

da, hash br. na rs-movima..znam što je.
no, ja još u životu ne vidjeh račun s takvim nečim.
kad priupitam izdavatelja neovjerenog računa, onda mi pametni oholo odgovaraju da je "račun izdan kompjuterski te da na njemu nije potreban pečat i potpis"..aleluja...do kad će riječ "kompjutor" biti tako magična :horor:

uraira
01.12.2010., 13:18
neka potpiš i pečatira

evo reci mu da ćeš mu ti dati za tintu (20 lipa) ako je do toga

nikad nisam shvačao -kakav je problem potpisati račun

jel pazi zdravorazumski -nepotpisani račun može izdat bilotko -jel tako?

no, kad sam ga zamolila da mi pošalje, ipak, jer ja tak više volim, potpisani i ovjeren pečatom račun, odgovor je glasio: "znate vi da ja imam 5000 računa, kamo bih ja dospio kad bih sve potpisivao i pečatirao..i nitko me to još nije tražio.."
halo..

vlado3
01.12.2010., 13:28
Ovako, do prije cca mjesec dana vlasnik jedne firme bila je osoba X a direktor osoba Y. Osoba X je bila vlasnik samo papirnato. Prije kao što rekoh cca mjesec dana vlasništvo je preneseno na osobu y pa je ona sada i vlasnik i direktor. No, osoba y je isplatila zadržanu dobit iz 2007.i 2008.g.sebi na žiro račun.
Probao ti je las objasniti da je o tome pisao u prijašnjim postovima, vjerujem da je mislio na taj:

...ajmo objasniti na drugi lakši način, temeljem podataka iz članka:

Dividenda će se isplatiti iz sredstva zadržane dobiti iz 2007. i 2008. godine.
Dividenda od 20 kuna po dionici isplatit će se dioničarima koji su u Središnjo klirinškom depozitarnom društvu (SKDD) upisani sedam dana prije održavanja Glavne skupštine.

Dakle, netko je kupio dionice u 2010. i dobit će dividendu iz zadržane odnosno dobiti ostvarene u 2007. i 2008.
Jel ovako jasnije? ako je to dozvoljeno d.d. zašto ne bi bilo dozvoljeno d.o.o.? i jedno i drugo su društva kapitala. Tko brani udjeličarima da prodaju udjele svaki dan?
Vjerujem da je sada jasnije (ako je išta bilo nejasno)

Da, gospon Joža, ne znam kak su napravili prijenos vlasništva..da znam ne bi ovdje postavljala pitanja..oni su nekaj potpisali kod bilježnika i to je to..nemaju pojma ni tko ni šta..ovaj koji je sada postao vlasnik veli da se ne zamaram s tim jer onaj koji je prije bio vlasnik nikad nije imao niti pravo potpisa niti niš..
Budu ti dali rješenje trgovačkog suda i vidjet ćeš tko čini skupštinu društva i od kog datuma, a zna se tko donosi odluke o raspodjeli dobiti temeljem čl.441. ZTD. Odluku skupštine priložiti ćeš uz isplatu i to je to :mig:. A možda je i bivši vlasnik donio odluku kojom će svu dobit iz prethodnih godina isplatiti direktoru :rofl:

JožaBistranski
01.12.2010., 13:31
no, kad sam ga zamolila da mi pošalje, ipak, jer ja tak više volim, potpisani i ovjeren pečatom račun, odgovor je glasio: "znate vi da ja imam 5000 računa, kamo bih ja dospio kad bih sve potpisivao i pečatirao..i nitko me to još nije tražio.."
halo..

sada fino nazovi poreznu upravu -odjel za nadzor

i prijavi ga

uraira
01.12.2010., 13:39
sada fino nazovi poreznu upravu -odjel za nadzor

i prijavi ga

neeeeeću..zabogamiloga! to ne radim.

vitas
01.12.2010., 13:41
Probao ti je las objasniti da je o tome pisao u prijašnjim postovima, vjerujem da je mislio na taj:

Vjerujem da je sada jasnije (ako je išta bilo nejasno)

Budu ti dali rješenje trgovačkog suda i vidjet ćeš tko čini skupštinu društva i od kog datuma, a zna se tko donosi odluke o raspodjeli dobiti temeljem čl.441. ZTD. Odluku skupštine priložiti ćeš uz isplatu i to je to :mig:. A možda je i bivši vlasnik donio odluku kojom će svu dobit iz prethodnih godina isplatiti direktoru :rofl:

Hvala na trudu..našla sam bila taj post..sve mi je jasno i sve stoji.. Bivši vlasnik nije donosio nikakve odluke u toj firmi ali će morati donijeti retroaktivno ako ništa drugo...

JožaBistranski
01.12.2010., 13:42
neeeeeću..zabogamiloga! to ne radim.

onda čisto iz zafrkancije napravi račun, baš poput njegovog, izrađen na tom famoznom stroju nazvanom "kompjuter"

i pitaj ga -gospodine dragi imate li knjižen ovaj račun u vašoj knjizi IRA????

pa ćeš vidit kako će zinut

vitas
01.12.2010., 13:45
Mislim da ne postoji onaj koji ne griješi pa tako i vi g.Joža, ne znam zašto ste toliko ogorčeni:confused:

JožaBistranski
01.12.2010., 13:47
Mislim da ne postoji onaj koji ne griješi pa tako i vi g.Joža, ne znam zašto ste toliko ogorčeni:confused:

zato jer su nepotpisani računi postali nacionalni sport

i sve na principu monkey see monkey do

niko ne razmišlja samo kopira druge

a svi su u prekršaju

uraira
01.12.2010., 13:51
zato jer su nepotpisani računi postali nacionalni sport

i sve na principu monkey see monkey do

niko ne razmišlja samo kopira druge

a svi su u prekršaju

eto, to sam htjela čuti.
hvala jožek!:mig:

vitas
01.12.2010., 13:52
Ne znam šta bih Vam rekla, mislim da ste skroz skrenuli sa zadanih tema..nismo ovdje da bismo se osuđivali, nego se prijateljski savjetovali...no dobro..možda će Vam sutra biti bolji dan..

marki2008.
02.12.2010., 07:55
Poduzeće je najmoprimac nekoliko poslovnih prostora od člana društva. Taj član društva koji je ujedno i zaposlenik poduzeća je od ove godine po sili zakona ušao u sustav pdv-a zbog tih najmova. Porezni nadzor prije 3 godine je ustvrdio da su se vršila ulaganja u te prostore, te je smatrao da su su se za vrijednost tih ulaganja smanjili oprezivi prihode koje je odmah trebalo fakturirati vlasniku prostora. Prvo pitanje bi bilo je li bivše računovodstvo moglo sporit takvo rješenje jer je potpuno rač. ispravno imati u popisu dug. imovine ulaganja u tuđu mat. imovinu, amortizirati ih te po kraju najma fakturirati ih vlasniku prostora. Zanima me iz razloga što su se u zadnja 2 godine opet vršila ulaganja u te prostore. Po svemu tome ja bi ih trebala fakturirat vlasniku prostora. Ako bi to i napravila, nisam dužna napravit kompenzaciju s njim (imamo veliku obvezu za te najmove)? Jer poduzeće kad mu fakturira, povećava svoje prihode, a ako se kompenziramo, onda će i on znatno povećati svoje primitke i biti dužan veliki porez na doh. On nema nikakvih izdataka, čak nismo ništa unijeli u popis DI zbog komplikacija nakon prestanka obavljanja djelatnosti. Eto, ne baš ukratko to bi bilo to. Nadam se da će mi neko pomoći pri odluci što da napravim.

kakodane
02.12.2010., 09:57
Da li u kafićima račune za šećer, med,limun (znači dodatni normativi uz kavu,čaj itd) moramo knjižiti kroz primke ili te račune mogu direktno na 4 utrošeni materijal? Vječito imamo s tim problema u inventuri..il je manjak ili višak i jednostavno ih ne bi provodili kroz robu već na trošak. Jel se to smije tako?

uraira
02.12.2010., 11:05
Da li u kafićima račune za šećer, med,limun (znači dodatni normativi uz kavu,čaj itd) moramo knjižiti kroz primke ili te račune mogu direktno na 4 utrošeni materijal? Vječito imamo s tim problema u inventuri..il je manjak ili višak i jednostavno ih ne bi provodili kroz robu već na trošak. Jel se to smije tako?

koliko se sjećam (nekad sam radila ugostitelja), i to ide kroz primke.
i nikad mi nije bilo jasno, ako ih staviš u normativ, a masa ljudi ne trpa to sve u čaj nego vrati, kako se to razdužuje, obzirom po normativu razdužuješ. opet se stvori višak. ili se mora raditi povratnica za svaki šećerić????:confused:
čisto informativno..
jednako kao i frizeri koji moraju razduživati lak za kosu..
krajnja bedastoća! koja frizura može imati normativ laka (gel) za kosu..i koji bi to bio?!

kakodane
02.12.2010., 11:12
koliko se sjećam (nekad sam radila ugostitelja), i to ide kroz primke.
i nikad mi nije bilo jasno, ako ih staviš u normativ, a masa ljudi ne trpa to sve u čaj nego vrati, kako se to razdužuje, obzirom po normativu razdužuješ. opet se stvori višak. ili se mora raditi povratnica za svaki šećerić????:confused:
čisto informativno..
jednako kao i frizeri koji moraju razduživati lak za kosu..
krajnja bedastoća! koja frizura može imati normativ laka (gel) za kosu..i koji bi to bio?!

i do sad smo mi to sve kroz primke,ali kao od nove godine više ne bi. mene zanima jel postoji kakav propisani zakon da se to MORA voditi kroz primke? jer nam nikad onda inventura neće štimat..pa ko bi vodio sve vračene šećere ili limune :D

@a ovo za frizere..to nis znala:eek:

uraira
02.12.2010., 11:23
i do sad smo mi to sve kroz primke,ali kao od nove godine više ne bi. mene zanima jel postoji kakav propisani zakon da se to MORA voditi kroz primke? jer nam nikad onda inventura neće štimat..pa ko bi vodio sve vračene šećere ili limune :D

a gle..
u tvom slučaju su i šećeri i med i limun trgovačka roba. a za nju se radi primka, zar ne. ne bih rekla da je potrošni materijal..nek me netko ispravi ako griješim. osim..ako ti limun i med ne ulaze u kalkulaciju cijene čaja..pa ti sav čaj jednako košta..u prodaji. tada bi možda moglo..bez primke/kalkulacije.

prodajna cijena ista..iako nabavna nije..
nek me grom ubije ako znam!

npr. kao mlijeko u kavi s mlijekom. jedino što mlijeko u tom slučaju možeš razdužiti prema normativu koji je zadan, a radiš i kalkulaciju jer kava s mlijekom ima drugu prodajnu cijenu.
nisam ti pomogla..samo razmišljam naglas..

mada..kad vidiš..masa kafića ima vrećice šećera u posudama na stolovima..ne bih rekla da su u tom slučaju trgovačka roba. iako, tko zna zadužuju li se uopće za njega..

uraira
02.12.2010., 11:28

navodno smiju pojednostaviti tako da važu lakove (gelove, šampone) na kraju radnog vremena i potrošeno razduže. ne smiju ga po kupnji staviti na potrošni. :eek:

kakodane
02.12.2010., 12:05
. osim..ako ti limun i med ne ulaze u kalkulaciju cijene čaja..pa ti sav čaj jednako košta..u prodaji. tada bi možda moglo..bez primke/kalkulacije.

da,čaj isto košta bez obzira na limun,šećer i sl.
pomogla si mi barem malo i thx za to :top:
a valjda bu se javio neki iskusni ugostitelj pa mi pomogne..

uraira
02.12.2010., 12:10
da,čaj isto košta bez obzira na limun,šećer i sl.
pomogla si mi barem malo i thx za to :top:
a valjda bu se javio neki iskusni ugostitelj pa mi pomogne..

samo pazi da ti ga ne proglase reprezentacijom :))))))
obzirom time častiš goste...a nemaju ni logo firme na omotu:))

kakodane
02.12.2010., 13:03
samo pazi da ti ga ne proglase reprezentacijom :))))))
obzirom time častiš goste...a nemaju ni logo firme na omotu:))

:rofl:

LaTiTeA
02.12.2010., 13:16
Znate li mozda kako izgleda potvrda o prosjeku place za djeciji doplatak?
Ja sam mislila da to treba samo onak napisati... na papir, u obliku dopisa... ali cula sam da postoji i nekakav obrazac koji se kupi u Narodnim novinama...

Thx unaprijed. :)

Taarna
02.12.2010., 13:23
Jedno blesavo pitanje (iako mi kažu da takva ne postoje, već samo blesavi odgovori :zubo: ) - poduzeće organizira sastanak i plaća parking sudionicima sastanka kao i trasnport s lokacije A na lokaciju B. Neki sudionici nisu zaposlenici kompanije, nisu ni poslovni partneri u tom smislu riječi već top managmenet internacionalne kompanije. Kako knjižiti? Može li se uopće takvo nešto priznati pod "troškove sastanaka"? Hvala puno!

kakodane
02.12.2010., 13:27
Znate li mozda kako izgleda potvrda o prosjeku place za djeciji doplatak?
Ja sam mislila da to treba samo onak napisati... na papir, u obliku dopisa... ali cula sam da postoji i nekakav obrazac koji se kupi u Narodnim novinama...

Thx unaprijed. :)
Iskreno, ja sam uvijek pisala ručno zahtjev i uvijek je bilo uredu. Nikad se niko nije bunio :)
POTVRDA O PROSJEČNOJ NETTO PLAĆI

Predmet; Potvrda o prosječnoj netto plaći za radnika ­­­­­­­­­­________________________________

Ovim putem potvrđujemo da je ___________________________________________,

u stalnom radnom odnosu poslodavca ______________________________________

_____________________________________, te da u protekla tri mjeseca, prosječna netto

plaća iznosi _______________________kn.

LaTiTeA
02.12.2010., 13:36
Iskreno, ja sam uvijek pisala ručno zahtjev i uvijek je bilo uredu. Nikad se niko nije bunio :)

Thx, i mislila sam da je samo tak papir, ali me zbunio covjek objasnjavajuci da postoji nekakav obrazac... :D

VTi underhood
02.12.2010., 13:46
Thx, i mislila sam da je samo tak papir, ali me zbunio covjek objasnjavajuci da postoji nekakav obrazac... :D

pa vjerovatno i postoji obrazac kao što za sve postoji da bi mogli gulit sirotinju... ali i ovak napisano i potvrđeno od poslodavca će sigurno proći...

kyb
02.12.2010., 13:51
cure i dečki trebam pomoć :)

Treba mi primjer knjiženja kala (i dali je on još uvijek 1% za trgovine ili se mjenjalo ) te bi mi trebao primjer knjiženja za reklamacije, do sad to nisam nikad imala pa nebi htjela da nešto zeznem :( i nemojte biti :azdaja: prema meni ako sam nešto krivo pitala :D

VTi underhood
02.12.2010., 13:59
Molim mišljenje...

Firma plaća najam za poslovni prostor po ugovoru... od 01.01. preuzima još jedan dodatni dio novog poslovnog prostora i naravno mijenja se cijena najma...

E sad, taj dio koji se preuzima dodatno je na drugoj lokaciji (radi se o skladištu sa više skladišnih prostora), ali vlasnik nije razdvojio brojila za struju i plinsko grijanje nego sve ide preko glavnog brojila...

Kako da taj trošak potrošene struje i plina bude priznati trošak kad račun glasi na vlasnika prostora koji inzistira da svi najmoprimci plaćaju te račune proporcionalno kvadraturi???

A ne želi taj trošak uključiti u cijenu najma jer mu to povećava porez...

ivana.mala
02.12.2010., 14:03

Postoji obrazac (ne moraš ga koristiti možeš napisati u slobodnoj formi), ja ga imam u wordu, a izgleda ovako nekako:

(naziv pravne osobe)

POTVRDA
0 DOHOTKU OD NESAMOSTALNOG RAĐA-PLAĆI I NAKNADAMA
ISPLAĆENIM U .................................................. .. GODINI

Potvrđuje se da je ________________________________________

osobni broj _______________________________________________

u razdoblju od 1. siječnja do 31. prosinca ______________________ godine isplaćeno

ukupno _________________________ kn

(slovima: ____________________________________)

Potvrda služi kao prilog zahtjevu za ostvarivanje prava na doplatak za djecu i ne može se koristiti u druge svrhe.

U potvrdi se prikazuje ostvareni dohodak od nesamostalnog rada umanjen za iznos poreza i prireza, isplaćen u razdoblju od 1. siječnja do 31. prosinca godine koja prethodi godini za koju se podnosi zahtjev za ostvarivanje prava na doplatak za djecu.

U potvrdi se prikazuju i naknade plaće koju isplaćuje poslodavac, bez obzira po kojoj osnovi je naknada ostvarena.

U potvrdi se ne prikazuju neoporezive naknade, potpore, nagrade i drugi primici koje poslodavci isplaćuju radnicima (naknade troškova prijevoza na posao, potpore zbog invalidnosti, potpore za slučaj smrti, prigodne nagrade, dnevnice, otpremnine i sl. odnosno neoporezivi primici koji su kao takvi navedeni u Pravilniku o porezu na dohodak).

lili p.
02.12.2010., 15:31
Poduzeće je najmoprimac nekoliko poslovnih prostora od člana društva. Taj član društva koji je ujedno i zaposlenik poduzeća je od ove godine po sili zakona ušao u sustav pdv-a zbog tih najmova. Porezni nadzor prije 3 godine je ustvrdio da su se vršila ulaganja u te prostore, te je smatrao da su su se za vrijednost tih ulaganja smanjili oprezivi prihode koje je odmah trebalo fakturirati vlasniku prostora. Prvo pitanje bi bilo je li bivše računovodstvo moglo sporit takvo rješenje jer je potpuno rač. ispravno imati u popisu dug. imovine ulaganja u tuđu mat. imovinu, amortizirati ih te po kraju najma fakturirati ih vlasniku prostora. Zanima me iz razloga što su se u zadnja 2 godine opet vršila ulaganja u te prostore. Po svemu tome ja bi ih trebala fakturirat vlasniku prostora. Ako bi to i napravila, nisam dužna napravit kompenzaciju s njim (imamo veliku obvezu za te najmove)? Jer poduzeće kad mu fakturira, povećava svoje prihode, a ako se kompenziramo, onda će i on znatno povećati svoje primitke i biti dužan veliki porez na doh. On nema nikakvih izdataka, čak nismo ništa unijeli u popis DI zbog komplikacija nakon prestanka obavljanja djelatnosti. Eto, ne baš ukratko to bi bilo to. Nadam se da će mi neko pomoći pri odluci što da napravim.

Dakle on bi i da mu poduzeće ulaže u imovinu i da nema prevelik porez na dohodak? Zanimljivo, ali nije baš moguće :mig:
Mi smo, za jedno poduzeće, stavili u Ugovor o najmu, da poduzeće ima obavezu to i to ulagati u prostor, te da će to ulaganje iznositi xy kn godišnje. Tako da se najamnina nije podizala, a poduzeće si je priznavalo troškove investicija. Jedini savjet koji smo dobili bio je da se točno navede u Ugovoru iznos i vremenski rok ulaganja.

Molim mišljenje...

A kako je do sada išlo plaćanje struje i svega?

rossonero_Zg
02.12.2010., 16:45
Molim mišljenje...

Firma plaća najam za poslovni prostor po ugovoru... od 01.01. preuzima još jedan dodatni dio novog poslovnog prostora i naravno mijenja se cijena najma...

E sad, taj dio koji se preuzima dodatno je na drugoj lokaciji (radi se o skladištu sa više skladišnih prostora), ali vlasnik nije razdvojio brojila za struju i plinsko grijanje nego sve ide preko glavnog brojila...

Kako da taj trošak potrošene struje i plina bude priznati trošak kad račun glasi na vlasnika prostora koji inzistira da svi najmoprimci plaćaju te račune proporcionalno kvadraturi???

A ne želi taj trošak uključiti u cijenu najma jer mu to povećava porez...
najmodavac je fizicka osoba??? znam da pravne osobe koje daju prostore u najam izdaju poseban racun sa prilogom rezija i to dijele na sve najmoprimce... posto pretpostavljam da je ovaj fizicka osoba i da bi on gotovinu to je onda vec kompliciranije... mozda da se stavi u ugovor da je najmoprimac duzan podmiriti rezije u odredenom postotku i da on daje kopiju racuna kao dokaz tih rezija... ostaje problem knjizenja ne orginal racuna :ne zna:

VTi underhood
02.12.2010., 17:05
A kako je do sada išlo plaćanje struje i svega?

u sadašnjem poslovnom prostoru brojilo glasi na najmoprimca jer su brojila razdvojena po poslovnim prostorima i po ugovoru je brojilo prebačeno na najmoprimca...

u ovom odvojenom pogonu tj. skladištu koje se dodatno bude uzelo u najam, jedno veliko skladište je podjeljeno na više manjih cjelina te se koristi jedan sustav grijanja i jedno brojilo za struju za sve najmoprimce...

VTi underhood
02.12.2010., 17:06
najmodavac je fizicka osoba??? znam da pravne osobe koje daju prostore u najam izdaju poseban racun sa prilogom rezija i to dijele na sve najmoprimce... posto pretpostavljam da je ovaj fizicka osoba i da bi on gotovinu to je onda vec kompliciranije... mozda da se stavi u ugovor da je najmoprimac duzan podmiriti rezije u odredenom postotku i da on daje kopiju racuna kao dokaz tih rezija... ostaje problem knjizenja ne orginal racuna :ne zna:

da, najmodavac je fizička osoba

rossonero_Zg
02.12.2010., 18:03
meni ovo proslo kontrolu: najmodavac je fizicka osoba i iznajmljuje dio kuce firmi sa postotkom rezija (rezije nisu prebacivane na poduzece)... to je fino stavljeno u ugovor u najmu i nije bilo problema :ne zna: da ne bi bilo zabune nije nadena ni jedna nepravilnost u poduzecu... samo da ne bi rekli kako je proslo jer im je nadeno nesto drugo... sve su ispregledali i nista ne nadose :D

lili p.
02.12.2010., 19:12
Da sve to stoji, ali oni bi da ih najmodavac ne fakturira jer si tako povećava osnovicu za porez na doh., a da istovremeno mogu ušteliti to u troškove :mig:

E pa to neće moći nikako :p

Ipak ti je manje platiti porez na dobit, nego na dohodak :)

VTi underhood
02.12.2010., 20:44
Da sve to stoji, ali oni bi da ih najmodavac ne fakturira jer si tako povećava osnovicu za porez na doh., a da istovremeno mogu ušteliti to u troškove :mig:

Najmodavac NE ŽELI PLAĆAT račun za struju i plin nego inzistira da to plate najmoprimci po sistemu "najam košta XYZ kuna + režije" a brojilo glasi na njega...

a problem je u tom što nije riječ o malim iznosima na mjesečnoj bazi, pa se postavlja pitanje koji je uopće način knjiženja takvih uplata... radi se o nekih 4000-5000kn troškova mjesečno, a to nije iznos koji je zanemariv u pogledu poreza na dobit a niti u pogledu poreza na dohodak... to je jednostavno iznos koji nitko ne želi platit iz svog đepa bez da pravda trošak...

lili p.
02.12.2010., 21:20
Naravno da tako NE MOŽE ... Da vičem dalje :)
Neka fino prefakturira troškove firmi i svi mirni.
A to što bi on htio dobivati novac, a da ne plati porez na to...E to je njegov problem, baš ne ide po sistemu - I ovce i novce :mig:

uraira
03.12.2010., 06:22
Najmodavac NE ŽELI PLAĆAT račun za struju i plin nego inzistira da to plate najmoprimci po sistemu "najam košta XYZ kuna + režije" a brojilo glasi na njega...

a problem je u tom što nije riječ o malim iznosima na mjesečnoj bazi, pa se postavlja pitanje koji je uopće način knjiženja takvih uplata... radi se o nekih 4000-5000kn troškova mjesečno, a to nije iznos koji je zanemariv u pogledu poreza na dobit a niti u pogledu poreza na dohodak... to je jednostavno iznos koji nitko ne želi platit iz svog đepa bez da pravda trošak...

a da brojilo prebacite na najmoprimca, pa vi njemu prefakturirate njegov dio, pa kompenzirate ili smanjite najam..napravite aneks ugovoru s tom promjenom..

uraira
03.12.2010., 06:27

osim problema knjiženja neoriginala (tuđeg) računa, plaćanje režija najmodavcu, bilo navedeno u postotku ili apsolutnom iznosu, svakako mu je oporezivi dohodak.

ariella1
03.12.2010., 07:26
pls. jel mi može netko reći kako bi trebao izgledati ugovor sa direktorom o samostalnom određivanju radnog vremena, dnevnog odmora i tako tih stvari, jeli postoji špranca ili je dovoljno da direktor da izjavu da će on te stvari samostalno određivati?

marki2008.
03.12.2010., 07:37
Dakle on bi i da mu poduzeće ulaže u imovinu i da nema prevelik porez na dohodak? Zanimljivo, ali nije baš moguće :mig:
Mi smo, za jedno poduzeće, stavili u Ugovor o najmu, da poduzeće ima obavezu to i to ulagati u prostor, te da će to ulaganje iznositi xy kn godišnje. Tako da se najamnina nije podizala, a poduzeće si je priznavalo troškove investicija. Jedini savjet koji smo dobili bio je da se točno navede u Ugovoru iznos i vremenski rok ulaganja.

Jasno mi da će kad tad morati platiti porez na dohodak, ali ako mu ove godine to fakturiramo, a ne napravimo kompenzaciju onda ove godine neće platiti porez jer mu najmove ne plaćamo.

uraira
03.12.2010., 08:41
Jasno mi da će kad tad morati platiti porez na dohodak, ali ako mu ove godine to fakturiramo, a ne napravimo kompenzaciju onda ove godine neće platiti porez jer mu najmove ne plaćamo.

no...ako je fizička osoba (a nije obrtnik), onda porez plaća po rješenju porezne, a ne po naplaćenom, zar ne..

uraira
03.12.2010., 10:33
u pomooooć!!

polica dobrovoljnog (ne dopunskog !!) zdravstvenog osiguranja...
račun za plaćanje dolazi na d.o.o.
ugovaratelj: društvo d.o.o.
osiguranik: djelatnik (direktor - zaposlenik društva)
djelatnik (direktorova supruga- zaposlenik društva)
i više nitko..

kakav je porezni status troška i smije li se uopće plaćati s računa društva?

VTi underhood
03.12.2010., 10:58
Evo danas OPET dobio mišljenje RRIF-a da za auto za koji nije odbijen PDV kod nabave, kod prodaje TREBA OBRAČUNATI PDV...

Oporezivanje marže je po njima dozvoljeno samo onima kojima je to djelatnost...

JA ĆU SE RANIT!!!!!

uraira
03.12.2010., 11:39
Evo danas OPET dobio mišljenje RRIF-a da za auto za koji nije odbijen PDV kod nabave, kod prodaje TREBA OBRAČUNATI PDV...

JA ĆU SE RANIT!!!!!

vti..ja mislim da je to logično..
gledaj..kao obveznik pdv-a ti moraš na SVAKU IR-u koju izdaješ, osim inodonacija i onih ostalih blabla oslobođenih, obračunti pdv..
no dobro..i na nekretninu na koju se plaća onih 5% pp nekretnina.
zamisli..ako si auto kupio od fizičke osobe (a nije obrtnik u sustavu pdv-a), kad ga prodaješ..isto moraš obračunati pdv, zar ne?
usput..zašto nije pdv odbijen?

lili p.
03.12.2010., 11:57
no...ako je fizička osoba (a nije obrtnik), onda porez plaća po rješenju porezne, a ne po naplaćenom, zar ne..

Na kraju godine se predaje rekapitulacija naplaćenog i iprema tome se vrši povrat ili plaćanje razlike poreza na prihod od najma.

Ovo sa autom mi već lagano ide na živce :)
Uraira nisi baš u pravu, jer ako se nije mogao odbiti predporez, nema logike zaračunavati PDV pri prodaji :mig:

uraira
03.12.2010., 12:29
Na kraju godine se predaje rekapitulacija naplaćenog i iprema tome se vrši povrat ili plaćanje razlike poreza na prihod od najma.

Ovo sa autom mi već lagano ide na živce :)
Uraira nisi baš u pravu, jer ako se nije mogao odbiti predporez, nema logike zaračunavati PDV pri prodaji :mig:

hm..nisam baš sigurna..
misliš li doista ako pravna osoba kupi auto od fizičke, da, kad ga prodaje ne mora zaračunati pdv na prodajnu cijenu ??

lili p.
03.12.2010., 12:46
Pročitaj postove počevši od posta br. 2737, pa se javi sa svojim mišljenjem jer smo i dalje u nedoumici :lol:

uraira
03.12.2010., 13:11
Prema odredbi članka 8. stavak 7. Zakona o porezu na dodanu vrijednost (Narodne novine, od broja 47/95 do 90/05) i članka 51. stavak 16. Pravilnika o porezu na dodanu vrijednost (Narodne novine, od broja 60/96 do 77/04 - ispravak), pri isporuci rabljenih osobnih vozila porezna osnovica utvrđuje se kao razlika između prodajne i nabavne cijene, ako pri nabavi nije mogao biti odbijen pretporez.

ja pročitala..:s
ali zar tete u poreznoj to ne moraju čitati?
a ni ovi u RRIFu?

uraira
03.12.2010., 13:14
lili, ajd nađi vremena pa mi objasni ove police, pls..
ili imaš negdje postova da pročitam? :mig:

lili p.
03.12.2010., 13:51
u pomooooć!!

polica dobrovoljnog (ne dopunskog !!) zdravstvenog osiguranja...
račun za plaćanje dolazi na d.o.o.
ugovaratelj: društvo d.o.o.
osiguranik: djelatnik (direktor - zaposlenik društva)
djelatnik (direktorova supruga- zaposlenik društva)
i više nitko..

kakav je porezni status troška i smije li se uopće plaćati s računa društva?

Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak (Nar. nov., br. 80/10.) koji je stupio na snagu 1. srpnja 2010. uvedene su bitne promjene u poreznom i troškovnom položaju premija osiguranja, a posebno kada je riječ o osiguranjima koje plaća poslodavac za svoje radnike. Premije osiguranja koje poslodavac uplaćuje za svoje radnike za životno osiguranje, dopunsko, dodatno, privatno zdravstveno osiguranje, dobrovoljno mirovinsko osiguranje (samo iznad 500,00 kn mjesečno) i dalje se smatraju plaćom, ali ne više i poreznom olakšicom. Doprinos za dobrovoljno mirovinsko osiguranje koje uplaćuje poslodavac uz pristanak radnika do 500,00 kn mjesečno porezno je priznati trošak poslodavca, ali ne i plaća radnika. Te se odredbe primjenjuju od 1. srpnja 2010. Stoga će se za polovinu godine priznavati olakšice na osnovi uplaćenih premija do 30. lipnja 2010., a od 1. srpnja 2010. primjenjuju se odredbe izmijenjenog Zakona koje mijenjaju njihov porezni i troškovni položaj. O tome kako postupiti s premijama osiguranja u drugom polugodištu pišemo u nastavku.

1. Pristup s poreznog motrišta

2. Pravno utemeljenje premija osiguranja

3. Razlika između različitih vrsta premija osiguranja s poreznog i troškovnog motrišta

4. Porezne olakšice s osnova uplaćenih premija osiguranja iznimno za 2010.

5. Kako treba postupiti s uplaćenim premijama osiguranja koje uplaćuje poslodavac za svoje radnike pri obračunu plaće

6. Kako treba knjižiti plaću i premiju osiguranja

7. Osiguranja za slučaj nesreće na radu

RRIF 9/2010

VTi underhood
03.12.2010., 22:51
Prema odredbi članka 8. stavak 7. Zakona o porezu na dodanu vrijednost (Narodne novine, od broja 47/95 do 90/05) i članka 51. stavak 16. Pravilnika o porezu na dodanu vrijednost (Narodne novine, od broja 60/96 do 77/04 - ispravak), pri isporuci rabljenih osobnih vozila porezna osnovica utvrđuje se kao razlika između prodajne i nabavne cijene, ako pri nabavi nije mogao biti odbijen pretporez.

ja pročitala..:s
ali zar tete u poreznoj to ne moraju čitati?
a ni ovi u RRIFu?

ali očito nisi pročitala ono što sam ja napisao da mi je danas rečeno

ukratko, samo ako se bavi firma preprodajom vozila tada je dozvoljeno...

pitaš ZAŠTO NIJE PDV ODBIJEN... pa kako bi bio odbijen ako auto kupuješ od fizičke osobe koja nije u sustavu PDV-a i radiš s njom samo kupoprodajni ugovor?

2 lili

i meni već jako ide ta priča na nešto a to nisu samo živci:mig:

tu se fakat nezna ko pije ko plaća... tj. zna se KO PLAĆA - stoka sitnog zuba

dođe mi da ih steram u rodno mjesto sve po redu tamo na savjetničkim telefonima...

ljudima hoću savjetovat kako da nešto naprave a da poslije nemaju posljedica pa ni to nemožeš jer se bagra nemože dogovorit jel bi lijevo ili bi desno

uraira
04.12.2010., 07:57
ali očito nisi pročitala ono što sam ja napisao da mi je danas rečeno

jooooooooj, jesam, zar ne vidiš da o tome i pričamo..
masu puta u dva poziva rrif-u dobijem dva različita odgovara o istoj stvari..

VTi underhood
04.12.2010., 10:40
jooooooooj, jesam, zar ne vidiš da o tome i pričamo..
masu puta u dva poziva rrif-u dobijem dva različita odgovara o istoj stvari..

zato sam ja toliko i lud... ali ne samo na RRIF-u nego i na poreznoj upravi dobivam različite odgovore... ovisi ko je na godišnjem, takav ja odgovor dobivam:lol:

rossonero_Zg
04.12.2010., 12:05
zato sam ja toliko i lud... ali ne samo na RRIF-u nego i na poreznoj upravi dobivam različite odgovore... ovisi ko je na godišnjem, takav ja odgovor dobivam:lol:

ja sam se vec prestao zivcirati na takve gluposti :D sad namjerno zovem RRIF i RIP i u 90% slucajeva se :lol: jer dobijem dva totalno suprotna odgovora :lol:

off topic danas ja u konzumu kupujem i napunim si fino kolica i idem uzimati jogur, uzmem si fino jogurt sa police, okrenem se da stavim u kolica i netko mi ukral kolica ispred nosa sa mojim stvarima :lol: :lol:

kakodane
06.12.2010., 09:19
[CENTER][B]POTVRDA
0 DOHOTKU OD NESAMOSTALNOG RAĐA-PLAĆI I NAKNADAMA
ISPLAĆENIM U .................................................. .. GODINI
mene zanima da li se u iznos isplaćene plaće za 2009 upisuje iznos svih isplata u 2009, uzimajući i u obzir plaću iz 12/2008?

ivana.mala
06.12.2010., 09:21
mene zanima da li se u iznos isplaćene plaće za 2009 upisuje iznos svih isplata u 2009, uzimajući i u obzir plaću iz 12/2008?

Da. Uzimaju se sve plaće koje su isplaćene, bez obzira na koje razdoblje se odnose.

kakodane
06.12.2010., 09:22
Da. Uzimaju se sve plaće koje su isplaćene, bez obzira na koje razdoblje se odnose.

hvala ivana:top:

kakodane
06.12.2010., 14:25
firma je kupila umjesto dosadašnjih upaljača,rokovnika i kalendara, nekakve torbe za poklone zaposlenicima, suradnicima itd...kako to knjižiti? ide to kao reprezentacija?!

vitas
07.12.2010., 06:45
Ovako,
poduzeće je registrirano na adresi stanovanja vlasnika no djelatnost se uglavnom obavlja na drugoj adresi gdje postoji ugovor o najmu poslovnog prostora. Zanima me ako se odluči npr.otkazati najam poslovnog prostora i raditi tamo gdje je firma registrirana da li treba plaćati najam za taj stan. Naime, vlasnik firme nije ujedno i vlasnik stana, vlasnici stana su njegovi roditelji. Da li je moguće da se najam ne plaća ili se mora plaćati u tom slučaju porez na dohodak prema rješenju porezne uprave?

BellaDona
07.12.2010., 09:43
prvo, lijep pozdrav svima i dobar pocetak tjedna vam zelim!! a sebi brzi odgovor na pitanjce :)
primljen je račun za razliku po valutnoj klauzuli (tečajna razlika na udio u glavnici) po operativnom leasingu na -5 kn.
kako se to knjiži??

kakodane
07.12.2010., 10:02
prvo, lijep pozdrav svima i dobar pocetak tjedna vam zelim!! a sebi brzi odgovor na pitanjce :)
primljen je račun za razliku po valutnoj klauzuli (tečajna razlika na udio u glavnici) po operativnom leasingu na -5 kn.
kako se to knjiži??

s obzirom da se tu radi o pozitivnoj tečajnoj razlici knjižiš ovak:

2200 P -5,00 (umanjuješ obvezu za plaćanje rate)
772 P 5,00 (pozitivna teč.razlika)

BellaDona
07.12.2010., 11:15
hvala kakodane! to sam i mislila, samo nisam bila sigurna jer na slijedećem redovnom računu nema nigdje prikaza da je taj iznos već plaćen, nego opet puni iznos računa za platiti! to me malo zbunilo...

ivana.mala
07.12.2010., 12:25
Ovako,
poduzeće je registrirano na adresi stanovanja vlasnika no djelatnost se uglavnom obavlja na drugoj adresi gdje postoji ugovor o najmu poslovnog prostora. Zanima me ako se odluči npr.otkazati najam poslovnog prostora i raditi tamo gdje je firma registrirana da li treba plaćati najam za taj stan. Naime, vlasnik firme nije ujedno i vlasnik stana, vlasnici stana su njegovi roditelji. Da li je moguće da se najam ne plaća ili se mora plaćati u tom slučaju porez na dohodak prema rješenju porezne uprave?

Treba plaćati najam (čak i u situaciji kad je vlasnik tvrtke vlasnik stana).

ivana.mala
07.12.2010., 12:31
firma je kupila umjesto dosadašnjih upaljača,rokovnika i kalendara, nekakve torbe za poklone zaposlenicima, suradnicima itd...kako to knjižiti? ide to kao reprezentacija?!

Da ili (ako ispunjava uvjete) promidžba. Imaš u RRIF-u 11/2010 detaljno o troškovima reprezentacije i promidžbe.

kakodane
07.12.2010., 12:47
thx ivana :)

zanima me slijedeće:

u 2009. god ispostavili smo fakturu, pdv 22%, ustanovljeno je da je faktura krivo napravljena i ja ju trebam stornirati. Slobodno je ja storniram sad u 11 mj/2010.god. sa 22%?

ivana.mala
07.12.2010., 13:21

zanima me slijedeće:

u 2009. god ispostavili smo fakturu, pdv 22%, ustanovljeno je da je faktura krivo napravljena i ja ju trebam stornirati. Slobodno je ja storniram sad u 11 mj/2010.god. sa 22%?

Koliko ja znam PDV se obračunava po stopi koja vrijedi u trenutku isporuke dobra. Tako, da ne vidim problem da storniraš po stopi od 22%. Jedino što trebaš paziti je da ne ispravljaš PDV dok ne dobiješ pismenu potvrdu od onoga kome si izdala račun da je smanjio odbitak pretporeza.

lili p.
07.12.2010., 13:26
Treba plaćati najam (čak i u situaciji kad je vlasnik tvrtke vlasnik stana).

Kod nas to ne traže :B

Već smo bili raspravljali jednom, da u Zagrebu moraš donijeti Ugovor o najmu, a kod nas ne i nitko te ništa ne pita:)

kakodane
07.12.2010., 13:32
Koliko ja znam PDV se obračunava po stopi koja vrijedi u trenutku isporuke dobra. Tako, da ne vidim problem da storniraš po stopi od 22%. Jedino što trebaš paziti je da ne ispravljaš PDV dok ne dobiješ pismenu potvrdu od onoga kome si izdala račun da je smanjio odbitak pretporeza.

ma kaj je najbolje čovjek nikada nije ni dobio fakturu, kod nas je bila samo knjižena.:rolleyes:

ivana.mala
07.12.2010., 13:47
ma kaj je najbolje čovjek nikada nije ni dobio fakturu, kod nas je bila samo knjižena.:rolleyes:

Kako ćeš objasniti da ste izdali račun za isporuku koja nije obavljena i da ste ga proknjižili?

ivana.mala
07.12.2010., 13:49
Kod nas to ne traže :B

Već smo bili raspravljali jednom, da u Zagrebu moraš donijeti Ugovor o najmu, a kod nas ne i nitko te ništa ne pita:)

Onda očito kako kome. Meni su bili u nadzoru u 5. mjesec. Prvo pitanje ugovori o leasingu i najmu poslovnog prostora.

kakodane
07.12.2010., 13:56
Kako ćeš objasniti da ste izdali račun za isporuku koja nije obavljena i da ste ga proknjižili?

a to je radio bivši knjigovodstveni servis..kad sam ja preuzela papire, meni je kartica bila otvorena. Kad smo zvali tog dotičnog za plaćanje, blijedo nas je gledao i rekao da on tu fakturu nikad nije primio. Taj posao za koji su ga teretili nije ni obavljen, tako da ne znam šta napraviti, a htjela bi imati čistu karticu

lili p.
07.12.2010., 13:58
Pošalji mu i taj račun i storno neka potpiše i vrati primjerak.

Ivana, zar nije kod nas sve tako...kako kome :lol:

vitas
07.12.2010., 14:00
Hvala ljudi, tako sam si i mislila..nema kod nas ništa mukte:D

vitas
08.12.2010., 06:44
Još nešto, ako se u tom sjedištu ne obavlja djelatnost i nema se ugovor o najmu da li se može na tu adresu uvesti samo telefonska linija i internet koji bi glasili na firmu?

kakodane
08.12.2010., 08:26
može mi netko u kratkim crtama pojasniti šta se točno mijenjalo u novom zakonu o platnom prometu?! Znam da se kunski i devizni račun sad ujedinjuju..i šta još?

uraira
08.12.2010., 12:39

zanima me slijedeće:

ti je MORAŠ a ne da smiješ stornirati s 22%
samo povedi računa da ju u obračunu PDV-a isto takvu knjižiš pod 22%, jednako tako i na kontu pdv-a 22%. ma sve znaš :))

a zakaj ju storniraš?

kakodane
08.12.2010., 13:25
samo povedi računa da ju u obračunu PDV-a isto takvu knjižiš pod 22%, jednako tako i na kontu pdv-a 22%. ma sve znaš :))

a zakaj ju storniraš?

napisala sam četiri posta iznad :) ukratko..netko ko je radio fakturu prošle godine ju je krivo napisao, poslao u bivši knjig.servis..ove nemaju pojma, proknjiže račun, račun stoji otvoren na kartici, u međuvremenu oni "papirnato" storniraju račun, a storno račun nikad nije poslan u knjig.servis..ukratko..

uraira
08.12.2010., 14:03
napisala sam četiri posta iznad :) ukratko..netko ko je radio fakturu prošle godine ju je krivo napisao, poslao u bivši knjig.servis..ove nemaju pojma, proknjiže račun, račun stoji otvoren na kartici, u međuvremenu oni "papirnato" storniraju račun, a storno račun nikad nije poslan u knjig.servis..ukratko..

ma nisam te ni tada razumjela :)
kako misliš krivo napisao?
nije ju opće trebalo napisati ili je samo nešto pogrešno na njoj?

kakodane
08.12.2010., 14:12

a zakaj ju storniraš?

ma nisam te ni tada razumjela :)
kako misliš krivo napisao?
nije ju opće trebalo napisati ili je samo nešto pogrešno na njoj?

upravo to, račun nije ni trebao bit napisan ;) a napisan je i proknjižen

poduzetan
08.12.2010., 17:49
U 10. mjesec sam otvorio firmu (d.o.o) i jos nista nisam radio preko nje (niti jedan izdan racun i sl.). Nisam jos ni odabrao racunovodju, to je sad u postupku. Pa sam se htio malo informirat da li ja imam ikakvih duznosti prema drzavi za kraj ove godine ili nesto slicno? S radom cu poceti sredinom prvog mjeseca i do tada cu vec nac racunovodju :D

Pozdrav.

mala30
08.12.2010., 19:27
Onda očito kako kome. Meni su bili u nadzoru u 5. mjesec. Prvo pitanje ugovori o leasingu i najmu poslovnog prostora.

zagreb-potrebno je samo dati izjavu da se sjedište ustupa bez ikakve naknade u ispostavu nadležne PU (9 mj 2010). al u tom slučaju nema ni priznavanja nikakvih troškova vezanih za taj prostor....

druga solucija je bila prijaviti x kvadrata stana kao poslovni prostor i odrediti cijenu najma za tih x kvadrata, vlasnik plaća porez na iznajmljivanje, a korisnik recipročno veličini iznajmljenih kvadrata može priznavati režije u trošak(režije ne treba prebacivati na tvrtku, nego to staviti sve u ugovor o najmu) i na tim režijama se priznaje pdv kao pretporez(na pm može i ispostava i ime referenta koji nas je tako uputio(kak sam se puno puta zez u tim propisima, imam to i napismeno)

mala30
08.12.2010., 19:31
Još nešto, ako se u tom sjedištu ne obavlja djelatnost i nema se ugovor o najmu da li se može na tu adresu uvesti samo telefonska linija i internet koji bi glasili na firmu?

prije je išlo,sada više ne, osim ak ne iznajmiš sam sebi(ili starci tebi) x kvadrata, (dovoljno je čak i 5 m2)

p.s. ide s HT-om, ali ne i s poreznom

VTi underhood
08.12.2010., 19:35
U 10. mjesec sam otvorio firmu (d.o.o) i jos nista nisam radio preko nje (niti jedan izdan racun i sl.). Nisam jos ni odabrao racunovodju, to je sad u postupku. Pa sam se htio malo informirat da li ja imam ikakvih duznosti prema drzavi za kraj ove godine ili nesto slicno? S radom cu poceti sredinom prvog mjeseca i do tada cu vec nac racunovodju

imaš...

ako si u sutavu PDV-a, moraš predat PDV obrazac za 10, 11 i 12 mjesec ako si mjesečni obveznik ili samo na kraju prvog mjeseca tromjesečni obračun za 10, 11 i 12 ako si tromjesečni... trebaš predat PDV-K obrazac i napravit završni račun za 2010 godinu - obračun poreza na dobit, GFI-POD izvještaj, članarinu HGK, turističku zajednicu i spomeničku rentu (ovo dvoje zadnje ukoliko ti je propisano po djelatnosti i sjedištu firme)...

Ako nisi u sustavu PDV-a, onda nemoraš PDV obrasce i nemoraš PDV-K...

Ako imaš radnike, moraš predat i IP obrasce za sve radnike do 31.01.2011.

nema veze što nisi radio, banka ti je sigurno uzimala naknadu za vođenje računa te moraš zadužit članarinu HGK za 2010. godinu i to knjižit u troškove i obvezu... i onda na temelju toga napravit završni račun i predat ono gore navedeno...

mala30
08.12.2010., 19:38
U 10. mjesec sam otvorio firmu (d.o.o) i jos nista nisam radio preko nje (niti jedan izdan racun i sl.). Nisam jos ni odabrao racunovodju, to je sad u postupku. Pa sam se htio malo informirat da li ja imam ikakvih duznosti prema drzavi za kraj ove godine ili nesto slicno? S radom cu poceti sredinom prvog mjeseca i do tada cu vec nac racunovodju :D

Pozdrav.

ovo nije savjet, nego osobno iskustvo- javili smo se u PU i rekli da ne počinjemo s radom zbog x razloga do x mjeseca. obveza nam je jedina bila hgk. i istovremeno smo dali izjavu o sjedištu i da nećemo u pdv sustav

LaTiTeA
08.12.2010., 19:40
Moze jedno letece?
Trebat ce mi za sutra ujutro, a nisam sigurna jesam li dobro shvatila... :D

Zakon o sprjecavanju pranja novca i financiranja terorizma kaze da se ne smiju u RH obavljati naplate u gotovini u iznosu koji prelazi 105.000,00 kn, odnosno u poslovima s nerezidentima u vrijednosti koja prelazi 15.000,00 eur. I u nastavku veli da to ogranicenje vrijedi i u slucaju ako se placanje obavlja u vise medjusobnih povezanih transakcija koje ukupno prelaze iznos od 105.000,00 kn, odnosno 15.000,00 eur.

Ne kuzim tu recenicu. :D

Jel oni misle 15.000,00 eur po jednom racunu? Mjesecno? Ikad po kupcu? :confused: :brukica:

I kakvo je ono bilo ogranicenje sa 25.000,00 eur? Nemrem to nigdje naci, ali cula sam da je od ove godine ukinuto pa nema tog ogranicenja vise. Di to pise? :D Ja sam samo cula, ali volim kad mogu negdje procitati. :D Link? Nesto? :moli:

Hvala unaprijed. :D

lili p.
08.12.2010., 19:41
a korisnik recipročno veličini iznajmljenih kvadrata može priznavati režije u trošak(režije ne treba prebacivati na tvrtku, nego to staviti sve u ugovor o najmu) i na tim režijama se priznaje pdv kao pretporez(na pm može i ispostava i ime referenta koji nas je tako uputio)

Ovo kod nas ne prolazi :mig:
Nema recipročnog ni ičeg drugog...Račun na ime firme, brojila na ime firme...nema druge :ne zna:

Kako kome sistem :rofl:

mala30
08.12.2010., 19:56
Ovo kod nas ne prolazi :mig:
Nema recipročnog ni ičeg drugog...Račun na ime firme, brojila na ime firme...nema druge :ne zna:

Kako kome sistem :rofl:

vidi- bit je u ugovoru o najmu- ak je sve to navedeno (npr.stan 100m2, iznajmiš 10m2), možeš si sve odbijati za tu 1/10m2....(naravno da trebaš imati račune, na kojima je vidljivo da je to stvarno 1/10m2)
al bit je da je to navedeno u ugovoru o najmu.... a pogotovo ne dave ak ti za djelatnost ne treba MTU

mala30
08.12.2010., 20:00
imaš...

ako si u sutavu PDV-a, moraš predat PDV obrazac za 10, 11 i 12 mjesec ako si mjesečni obveznik ili samo na kraju prvog mjeseca tromjesečni obračun za 10, 11 i 12 ako si tromjesečni... trebaš predat PDV-K obrazac i napravit završni račun za 2010 godinu - obračun poreza na dobit, GFI-POD izvještaj, članarinu HGK, turističku zajednicu i spomeničku rentu (ovo dvoje zadnje ukoliko ti je propisano po djelatnosti i sjedištu firme)...

Ako nisi u sustavu PDV-a, onda nemoraš PDV obrasce i nemoraš PDV-K...

Ako imaš radnike, moraš predat i IP obrasce za sve radnike do 31.01.2011.

nema veze što nisi radio, banka ti je sigurno uzimala naknadu za vođenje računa te moraš zadužit članarinu HGK za 2010. godinu i to knjižit u troškove i obvezu... i onda na temelju toga napravit završni račun i predat ono gore navedeno...

ako nije radio , kao što je rekao, vjerojatno nije lud da se prijavio u pdv, ima samo hgk i prazan završni , sa troškovima hkg i troškovima banke za prebacivanje osnivačkog kapitala na rn tvrtke

šećermoj
08.12.2010., 20:13
Bok svima, Novo vezeno za GO; rezerviranja za godišnje odmore, do kada se rade rezerviranja, za koji dio i kako;))/ knjiženja i izračun, da li netko zna;))

vlado3
08.12.2010., 21:13
imaš...

ovo nije savjet, nego osobno iskustvo- javili smo se u PU i rekli da ne počinjemo s radom zbog x razloga do x mjeseca. obveza nam je jedina bila hgk. i istovremeno smo dali izjavu o sjedištu i da nećemo u pdv sustav
ne mora ni članarinu HGK, vidi npr. Odluku o financiranju HGK čl.9. Nisi obveznik plaćanja članarine HGK dok si u mirovanju, iliti dok ne obavljaš poduzetničku djelatnost (vjerojatno treba podnijeti zahtjev :ne zna:). Imam klijenta koji ima i doo "u mirovanju" već par godina i u PU nemaju zaduženje za HGK, isto tako nema obaveza za porez na tvrtku

vlado3
08.12.2010., 21:19
druga solucija je bila prijaviti x kvadrata stana kao poslovni prostor i odrediti cijenu najma za tih x kvadrata, vlasnik plaća porez na iznajmljivanje, a korisnik recipročno veličini iznajmljenih kvadrata može priznavati režije u trošak(režije ne treba prebacivati na tvrtku, nego to staviti sve u ugovor o najmu) i na tim režijama se priznaje pdv kao pretporez(na pm može i ispostava i ime referenta koji nas je tako uputio(kak sam se puno puta zez u tim propisima, imam to i napismeno)vjerojatno bi ovo boldano prošlo jedino u slučaju da taj isti referent dođe u nadzor, inače sumnjam. Ne znači da je sve ispravno šta nadzor nije penalizirao; možda nisu išli za tim ili su bili nakloni (i tamo rade samo ljudi)

mala30
08.12.2010., 21:32
vjerojatno bi ovo boldano prošlo jedino u slučaju da taj isti referent dođe u nadzor, inače sumnjam. Ne znači da je sve ispravno šta nadzor nije penalizirao; možda nisu išli za tim ili su bili nakloni (i tamo rade samo ljudi)

vlado, slažem se s tim....
sve ovo kaj pišem je iz osobnog iskustva na mojoj pu. jedna firma je na jednom slovu, druga na drugom- dvije referentice....
i nije moj referent bio u nadzoru, al su me tražili ugovor o najmu gje sve to piše, điđi račune i obračunavali pa tome...i nisu me kaznili zbog ničeg, tak da si umišljam onda da sam zgodna, pa su bili blagonakloni:rofl:
(i fakat je istina da su ljudi, pogotovo ak se ti postaviš normalno, a ne neprijateljski , kak ih obično doživljavamo)

bolje mi je bilo dok nisam čitala ovaj pdf- što više čitam, to više mislim daje ko nas sve APP

mala30
08.12.2010., 21:36
ne mora ni članarinu HGK, vidi npr. Odluku o financiranju HGK čl.9. Nisi obveznik plaćanja članarine HGK dok si u mirovanju, iliti dok ne obavljaš poduzetničku djelatnost (vjerojatno treba podnijeti zahtjev :ne zna:). Imam klijenta koji ima i doo "u mirovanju" već par godina i u PU nemaju zaduženje za HGK, isto tako nema obaveza za porez na tvrtku

opet moje friško iskustvo- kad se prijaviš na pu, rekli su nam daje jedina obveza hgk...
još jedan APP, čini mi se

VTi underhood
09.12.2010., 00:30
opet moje friško iskustvo- kad se prijaviš na pu, rekli su nam daje jedina obveza hgk...
još jedan APP, čini mi se

isto tako... mi smo čak za par njih pisali dopise da po mogućnosti ne zadužuju HGK dok ne počne s radom, ali badava...

A što se tiče PDV-a, imam ja trojicu koji već 3 godine predaju prazne obrasce jer su odmah po otvaranju firme zatražili ulazak u PDV a nikad ni kune nije došlo na žiro račun... nadaju se boljim vremenima:lol:

zato sam i napisao to što sam napisao...

A ako u godini ima bilo kakvih troškova, tada ni završni nije prazan nego treba napravit knjiženja gdje se zadužuju obveze, rasknjižava trošak banke sa stanja žiro računa i sl.

A to se bez knjigovođe nemože napravit osim ako sam znaš kako... a kad znaš sam kako - onda ne postavljaš takva pitanja na forumu...

a pošto čovjek ne zna i pitao je za savjet, onda je pametno dati kompletan odgovor šta mu je sve obveza u ovoj godini tj. po završetku godine... a ne napisat - TREBAŠ SAMO HGK i to je to... i onda će čovjek napravit samo obračun HGK bez završnog i odmah u startu spušit kaznu cca 4000kn za nepredavanje obračuna poreza na dobit + bogtepitajkoliko za nepredavanje gfi-pod

mala30
09.12.2010., 01:41
a pošto čovjek ne zna i pitao je za savjet, onda je pametno dati kompletan odgovor šta mu je sve obveza u ovoj godini tj. po završetku godine... a ne napisat - TREBAŠ SAMO HGK i to je to... i onda će čovjek napravit samo obračun HGK bez završnog i odmah u startu spušit kaznu cca 4000kn za nepredavanje obračuna poreza na dobit + bogtepitajkoliko za nepredavanje gfi-pod

prihvaćam kritiku- kak sam ja čovjek od posla,a ne papira, odgovorila sam samo u vezi financijskih obveza jer mislim da je to i pitao....

naravno, da mi nije palo na pamet upozorit ga na predaju obrazaca, tim više što čovjek kaže da počinje s radom od nove godine i u potrazi je za knjigovođom, pa će mu valjda isti odraditi i taj papirnati dio (jer nema puno i ima vremena za pravodobnu predaju svih obrazaca)

ivana.mala
09.12.2010., 06:50
Moze jedno letece?
Trebat ce mi za sutra ujutro, a nisam sigurna jesam li dobro shvatila... :D

Zakon o sprjecavanju pranja novca i financiranja terorizma kaze da se ne smiju u RH obavljati naplate u gotovini u iznosu koji prelazi 105.000,00 kn, odnosno u poslovima s nerezidentima u vrijednosti koja prelazi 15.000,00 eur. I u nastavku veli da to ogranicenje vrijedi i u slucaju ako se placanje obavlja u vise medjusobnih povezanih transakcija koje ukupno prelaze iznos od 105.000,00 kn, odnosno 15.000,00 eur.

Ne kuzim tu recenicu. :D

Jel oni misle 15.000,00 eur po jednom racunu? Mjesecno? Ikad po kupcu? :confused: :brukica:

I kakvo je ono bilo ogranicenje sa 25.000,00 eur? Nemrem to nigdje naci, ali cula sam da je od ove godine ukinuto pa nema tog ogranicenja vise. Di to pise? :D Ja sam samo cula, ali volim kad mogu negdje procitati. :D Link? Nesto? :moli:

Hvala unaprijed. :D

Povezane transakcije (RRIF 6/09) su dvije ili više transakcija međusobno povezane istim nalogodavcem ili istim računima koji se provode pri provedbi transakcije, a koje se obave u kraćem vremenskom razdoblju (7 do 30 kalendarskih dana).

Ovo ograničenje od 25000 eura se mijenjalo. Imaš Odluku podizanju i polaganju strane gotovine (Nar.nov. 48/10)

Nata07
09.12.2010., 07:12
neznam dal pitanje spada tu al možda netko zna: sklopili bi ugovor o djelu sa umirvljenikom za izradu zupčanika u našem pogonu i na našem stroju. Sad nam ovi koji vode zaštitu na radu sugeriraju da se ugovor o djelu nemože izvršavati u proizvodnom pogonu naručitelja jer se onda smatra da se radi o ugovoru o radu .......
Nemogu nigdje naći da neki Zakon kaže gdje se mogu obavljati ugovori o djelu ?

ivana.mala
09.12.2010., 07:31
neznam dal pitanje spada tu al možda netko zna: sklopili bi ugovor o djelu sa umirvljenikom za izradu zupčanika u našem pogonu i na našem stroju. Sad nam ovi koji vode zaštitu na radu sugeriraju da se ugovor o djelu nemože izvršavati u proizvodnom pogonu naručitelja jer se onda smatra da se radi o ugovoru o radu .......
Nemogu nigdje naći da neki Zakon kaže gdje se mogu obavljati ugovori o djelu ?

Rad po ugovoru o djelu sklapa se za obavljanje jednokratnih poslova koji nisu izravno vezani za obavljanje trajne djelatnosti naručitelja rada. Iz tog razloga bi trebali sklopiti ugovor o radu za taj posao.

kakodane
09.12.2010., 08:15
Da ili (ako ispunjava uvjete) promidžba. Imaš u RRIF-u 11/2010 detaljno o troškovima reprezentacije i promidžbe.

sad ti ja to čitam i ne znam jesam dobro shvatila:

znači, firma kupila nekakve torbice sa logom firme , pojedinačna vrijednost im je manja od 80,00 kn, znači to je 100% priznati trošak iliti promidžba?!

ivana.mala
09.12.2010., 08:59
sad ti ja to čitam i ne znam jesam dobro shvatila:

znači, firma kupila nekakve torbice sa logom firme , pojedinačna vrijednost im je manja od 80,00 kn, znači to je 100% priznati trošak iliti promidžba?!

Da:)

Party boy Japan
09.12.2010., 09:18
Bok ekipa, trebam brzi odgovor - do sutra moram ispostaviti fakturu. Trebam izdavanje fakture za inozemnog klijenta na 1.000 €, radi se zapravo o izvršenju usluge.

Kako je napraviti?

Imam d.o.o., za lokalni biznis znam kako je izdati, iako nemam program za računalno izdavanje fakture.

Molim sve za pomoć.

ariella1
09.12.2010., 09:19
molim vas ako netko zna,
firma ima gradilište koje još nije dovršeno i vodi se u klasi 6 - proizvodnja u tijeku,
na koji konto se knjiži izrada projekta rekonstrukcije i adaptacije istog gradilišta...na trošak ili na klasu 6?
velika je vrijednost ove izrade...cca. 70.000 kn

Party boy Japan
09.12.2010., 09:37
molim vas ako netko zna,
firma ima gradilište koje još nije dovršeno i vodi se u klasi 6 - proizvodnja u tijeku,
na koji konto se knjiži izrada projekta rekonstrukcije i adaptacije istog gradilišta...na trošak ili na klasu 6?

Frende, ako je vrijednost tolika, ja bi potražio točan savjet stručnjaka kojeg se plaća.

ivana.mala
09.12.2010., 09:46
molim vas ako netko zna,

Prvo na razred 4 pa istovremeno 6001/490. Sve troškove koji povećavaju vrijednost gradnje (nedovršene proizvodnje) tako knjižiš. Bitno je da su direktno vezani za to gradilište i da unutar razreda 6 posebno vodiš dio za vrijednost zemljišta, a posebno dio za vrijednost gradnje.

lili p.
09.12.2010., 10:31
vidi- bit je u ugovoru o najmu- ak je sve to navedeno (npr.stan 100m2, iznajmiš 10m2), možeš si sve odbijati za tu 1/10m2....(naravno da trebaš imati račune, na kojima je vidljivo da je to stvarno 1/10m2)
al bit je da je to navedeno u ugovoru o najmu.... a pogotovo ne dave ak ti za djelatnost ne treba MTU

Vidiš, Vlado i ja smo u istoj poreznoj upravi i to ne prolazi, pod nikako :D

Može ti vlasnik prefakturirati račune, ali ako nisu na ime firme ne možeš ih knjižiti u trošak, a ni priznati predporez.
Iako, kad sam se ja raspitivala za svoju firmu, isti odgovor sam dobila od savijetnika kao i od moje referentice u poreznoj.

Ponavljam, kako kome :lol:

ariella1
09.12.2010., 10:56
Prvo na razred 4

hvala ivana, zna li netko ovako napamet kakvi aparati za gašenje (od koliko litara) moraju biti u teretnim vozilima od 3.500 kg?

vlado3
09.12.2010., 11:06
baš jučer smo o tome pisali, istina ne na računovodstvu

Vrsta vozila Vrsta i veličina aparata Broj komada
Osobni automobil za javni prijevoz prah ABC – 2 kg. 1 kom
Osobni automobil u vlasništvu pravnih osoba, obrtnika
i tijela državne uprave koji služe u prijevozu za vlastite
potrebe
prah ABC – 1 kg. 1 kom
Kombi vozila, vozila registrirana za više od 5 osoba i
tramvajska motorna kola
prah ABC – 2 kg. 1 kom
Autobusi javnog gradskog prometa i kamioni do 2,5 t.
nosivosti
prah ABC – 3 kg. 1 kom
Međugradski autobusi i kamioni preko 2,5 t. nosivosti prah ABC – 6 kg. 1 kom
Kamioni s prikolicom i tegljači prah ABC – 6 kg. 2 kom

ariella1
09.12.2010., 11:15
baš jučer smo o tome pisali, istina ne na računovodstvu

hvala vlado, vidiš znači da i osobna vozila u vlasništvu firme moraju imati ove aparate, kolike su kazne ako ih nemaju?

lulallay
09.12.2010., 11:24
Molio bih za mišljenje jer do sada nisam imao sličan slučaj . Žena je kod obrtnika zaposlena tek 1 mjesec i uzela je 7 dana bolovanja zbog djeteta koje nije starije od 7 godina .Kako to obračunati na plači . Morala bi imati 6 mjeseci rada da joj se prizna , a neki mi kažu da je bolje da ovakvi mali slučajevi budu interna stvar poslodavca i zaposlenika ( i ja mislim).Ima li tko kakvo mišljenje ?

memika02
09.12.2010., 12:16
molim malu pomoć
kupljena je roba od stanog dobavljača
osnovica + porez 19 % plaćeno u cijelosti
nakon mjesec dana na žiro račun mi je vraćen porez od 19%
kuda knjižiti i na koji način?

Randal
09.12.2010., 12:22
Jel može pomoć mala? kaže mi konjigovođa da moramo voditi knjigu poslovnih udjela. ja sam to kupio i otvorio i izgubio se u toj priči. knjigovođa kaže da si moramo to sami popunit, a ja pojma nemam od kud da počnem i kako da to popunim. do 2005 godine sam bio sam u firmi kao jedini osnivač i vlasnik a 2005 je u firmu ušao još jedan član i sad smo 50:50

Da li mi koja dobra duša može pomoći i reći ukratko što sve u knjizi moram popunit i kako i gdje popunit ovaj dio gdje umjesto mojih 100% udjela sad odjednom postaje 2x50%?

Zahvaljujem unaprijed:s

vlado3
09.12.2010., 13:13
hvala vlado, vidiš znači da i osobna vozila u vlasništvu firme moraju imati ove aparate, kolike su kazne ako ih nemaju?
Sada sam malo pažljivije čitao Zakon o zaštiti od požara koji je stupio na snagu u kolovozu ove godine, pa ima tamo jedan članak:

(6) Odredbe ovoga Zakona ne primjenjuju se na prijevozna sredstva, osim ako posebnim propisom nije drukčiji određeno

i onda na kraju:

(1) Provedbene propise iz ovoga Zakona ministar će donijeti u roku od godine dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona

(3) Do donošenja provedbenih propisa na temelju ovoga Zakona, ostaju na snazi provedbeni propisi doneseni na temelju Zakon o zaštiti od požara (»Narodne novine«, br. 58/93., 33/05., 107/07. i 38/09.)

tako da sam malo zbunjen da li je onaj pravilnik još na snazi ili nije :confused:

Lili, ajde prebaci ovo i na onaj pdf kod automobila

uraira
10.12.2010., 07:17
molim, neka mi netko kaže jeste li negdje razgovarali o neradnom petku financiranom od države? je li ga tko s foruma uveo? zanima me..

pero288
10.12.2010., 08:21
kod mene to izgleda ovako:

uraira :kiss:

kakodane
10.12.2010., 08:49
molim, neka mi netko kaže jeste li negdje razgovarali o neradnom petku financiranom od države? je li ga tko s foruma uveo? zanima me..

draga uraira, i mi smo u firmi imali to kao soluciju..kolko sam čula i načula taj zakon nije zaživio, nitko to ne koristi jer ti novci koji su odvojeni za subvencioniranje su potrošeni za nešto drugo. ( kao samo se jedna firma javila za to i ništa od toga na kraju)

i još nešto, za tako nešto trebali bi ispunjavati sve uvjete da uopće predate zahtjev..
tipa: u 2007 niste poslovali s gubitkom, moraš u 2008 imati gubitak, moraš imati nepodmirene obveze za sve doprinose i još brdo toga..ne isplati se ...
..na kraju smo mi da ne kompliciramo radnike prijavili na nepuno radno vrijeme, rade 6 sati i svi sretni i zadovoljni :)

VTi underhood
10.12.2010., 09:06
kod mene to izgleda ovako:

Na temelju Zakona o radu NN 149/09,dana 1.9.2010. donosim ovu

O D L U K U br. 73

koja stupa na snagu s danom donošenja

da se direktoru , xy ugovori samostalnost u donošenju odluke o organizaciji rada i poslovanju poslodavca, određivanju radnog vremena, stanki te dnevnog i tjednog odmora.

kaj nije bolje složiti aneks ugovora o radu??? u principu bi mogla proći i odluka, ali aneks mi nekako ima veću "snagu"...

pogotovo zato što je u ugovoru o radu ugovoreno radno vrijeme i dani odmora pa bi po meni bilo najpametnije napraviti aneks gdje se taj članak dopunjava tj. mijenja...a kaže se da se ne treba voditi evidencija za one rukovodeće osobe s kojima je UGOVORENA SAMOSTALNOST U ODREĐIVANJU RANOG VREMENA itd itd...

uraira
10.12.2010., 09:14
kaj nije bolje složiti aneks ugovora o radu??? u principu bi mogla proći i odluka, ali aneks mi nekako ima veću "snagu"...

ma može i anex, čim toga više, tim bolje...

rossonero_Zg
10.12.2010., 14:25

pogotovo zato što je u ugovoru o radu ugovoreno radno vrijeme i dani odmora pa bi po meni bilo najpametnije napraviti aneks gdje se taj članak dopunjava tj. mijenja...a kaže se da se ne treba voditi evidencija za one rukovodeće osobe s kojima je UGOVORENA SAMOSTALNOST U ODREĐIVANJU RANOG VREMENA itd itd...

da to sam i ja radio... u zakonu pise da moze biti tako ako je ugovoreno, pa mislim da anex to pokriva, a ne odluka:ne zna:

moira_67
10.12.2010., 21:45
Pozdrav! Čitala sam malo vaše zaqdnje postove pa imam neka pitanja.. Poduzeće se bavi nekom od djelatnosti za čije obavljenje nije potrebno iamti poslovni prostor (marketing, knjig.servis,..). Naravno, da bi moglo funkcionirati, mora imati određenu opremu (kompjutori, stolovi, stolice, ormari, telefoni..), osim toga ima i mjesećne troškove za komunalne naknade, telefone, mobitele,.. Ukoliko je sjedšite poduzeća ujedno i prebivalište vlasnika ili direktora, mora li postojati kakav ugovor o najmu prostora da bi navedeni troškovi bili opravdani?

lili p.
11.12.2010., 08:40
Mora :)

moira_67
11.12.2010., 13:17
Šta je to nešto novo ili je uvijek bilo tako?? Šta znači moraš imati ili poslovni prostor u vlasništvu poduzeća ili stambeni prostor koji također mora biti u najmu, bez obzira na djelatnost i činjenicu da je to tvoj stan i tvoje poduzeće? To vrijedi samo za poduzeća ili i za obrte?

lili p.
11.12.2010., 14:28
Oduvijek je tako. Ako želiš oravdati troškove kao što su komunalno, struja ili sl. moraš imati prostor u najmu. Ovo je za firme, za obrte i pravdanje troškova pp imam kontradiktorne informacije, tako da rješavam situaciju, po situaciju, ali ne moraš najmiti pp svom obrtu.

moira_67
12.12.2010., 11:01
hvala ti puno!

djurdja007
13.12.2010., 14:28
Pozdrav,
već dugo radim knjigovodstvo, ali pošto u zakonu ima izmjena zanima me kako
u d.o.o. kontirate npr.račun r-1 od restorana:
PR.1.
osnovica 100,00 kn
pdv 23,00 kn
ukupno 123,00 kn

pr.2.
račun r-1 u ukupnom iznosu 440,00 kn a kupljene su cigarete.

Riječ je o građevinskoj tvrtki. Zanima me kako to ostali knjigovođe rade da usporedim radim li ja ispravno ili ne.

VTi underhood
13.12.2010., 14:47
Pozdrav,
već dugo radim knjigovodstvo, ali pošto u zakonu ima izmjena zanima me kako
u d.o.o. kontirate npr.račun r-1 od restorana:
PR.1.
osnovica 100,00 kn
pdv 23,00 kn
ukupno 123,00 kn

pr.2.
račun r-1 u ukupnom iznosu 440,00 kn a kupljene su cigarete.

PR.1 bilo je već objašnjeno na primjeru benzina (70/30)... samo treba okrenut situaciju i primjenit 30/70 za reprezentaciju i koristit odgovarajuća konta...

PR.2
iznos cigareta (s PDV-om) knjižim na neoporezivo a ostatak računa izračunam tako da oduzmem te cigarete...

Stvarni trošak knjižim na određeni konto troška gdje pripada a cigarete knjižim na povrat pozajmice (ako ima pozajmice) ili ako nema, onda na potraživanja od vlasnika/radnika... ali dosad nisam imao firmu koja nema pozajmica, pa uvijek rasknjižim preko povrata pozajmice... samo rijetko će vlasnik/radnik te novce uplatit da bi podmirio to potraživanje, pa onda dolazimo do sljedeće solucije...

Moguće je i taj iznos cigareta i svih sličnih privatnih troškova koji se nikako nemogu smatrati troškovima poslovanja tokom mjeseca zbrojiti (s PDV-om) i to tretirati kao plaću u naravi i uvećati za davanja... tako bi ujedno bilo i najispravnije kad se već vlasnik nemože toliko iskontrolirati da ne kupuje čokoladice i cigarete na račun firme...

To je ujedno i posao koji najviše mrzim radit (razdvajanje cigareta od benzina i sl.) to mi oduzme vremena i živaca koliko mi ne oduzme 10 normalnih računa...

djurdja007
13.12.2010., 15:05
PR.1 bilo je već objašnjeno na primjeru benzina (70/30)... samo treba okrenut situaciju i primjenit 30/70 za reprezentaciju i koristit odgovarajuća konta...

PR.2
iznos cigareta (s PDV-om) knjižim na neoporezivo a ostatak računa izračunam tako da oduzmem te cigarete...

Stvarni trošak knjižim na određeni konto troška gdje pripada a cigarete knjižim na povrat pozajmice (ako ima pozajmice) ili ako nema, onda na potraživanja od vlasnika/radnika... ali dosad nisam imao firmu koja nema pozajmica, pa uvijek rasknjižim preko povrata pozajmice... samo rijetko će vlasnik/radnik te novce uplatit da bi podmirio to potraživanje, pa onda dolazimo do sljedeće solucije...

Moguće je i taj iznos cigareta i svih sličnih privatnih troškova koji se nikako nemogu smatrati troškovima poslovanja tokom mjeseca zbrojiti (s PDV-om) i to tretirati kao plaću u naravi i uvećati za davanja... tako bi ujedno bilo i najispravnije kad se već vlasnik nemože toliko iskontrolirati da ne kupuje čokoladice i cigarete na račun firme...

To je ujedno i posao koji najviše mrzim radit (razdvajanje cigareta od benzina i sl.) to mi oduzme vremena i živaca koliko mi ne oduzme 10 normalnih računa...

Br.1.sam radila kao što ste i rekli-znači to je dobro
Br.2.sam ih do sada također stavljala (cigarete) kao neoporezive, ali na konto porezno nepriznatih troškova što mislim da nisam dobro radila pa neznam kuda s njima. Vjerojatno ih niti Vi ne stavljate kao plaću u naravi. Zanima me koja konta u tom slučaju koristite.Gazda ode i na amex kupi cigarete i uzme r-1. Ja stvorim obvezu na dobavljaču , a kao protustavku uzmem porezno nepriznate troškove. DA li je to ispravno ili ne?

Hvala na odogovru i pomoći.

VTi underhood
13.12.2010., 15:45
Br.2.sam ih do sada također stavljala (cigarete) kao neoporezive, ali na konto porezno nepriznatih troškova što mislim da nisam dobro radila pa neznam kuda s njima. Vjerojatno ih niti Vi ne stavljate kao plaću u naravi. Zanima me koja konta u tom slučaju koristite.Gazda ode i na amex kupi cigarete i uzme r-1. Ja stvorim obvezu na dobavljaču , a kao protustavku uzmem porezno nepriznate troškove. DA li je to ispravno ili ne?

i šta onda s tim porezno nepriznatim troškovima???

Plaću u naravi ne obračunavam jer kao što sam rekao, sve firme koje vodim imaju obvezu za pozajmice vlasnicima pa to tako rasknjižavam... a navedeni primjer s cigaretama mi se zadnji put kod firme dogodio prije 2-3 godine... jednostavno sam konstantno vikao i upozoravao dok god se nisu odvikli od takvih poteza...

Takve poteze kod mene rade samo obrtnici kod kojih to i nije problem zato što se po zakonu taj trošak njima ne priznaje i ide direktno na povećanje dohotka (tj. ne knjiži se)...

A može se u ovoj situaciji napravit tako da se taj iznos zaknjiži na potraživanja od vlasnika, obračuna se 4% godišnje kamate (da se neko ko dođe u nadzor nebi uhvatio obračunavanja poreza na dohodak vlasniku ukoliko nema kamate) i reći vlasniku da te novce vrati natrag na ž.r.

A ubuduće treba vikat, upozoravat da se to NE RADI... kaj je tak teško kupit cigarete privatnim novcima???

ariella1
13.12.2010., 16:39
što napraviti u situaciji kada djelatnik ima ugovor o radu na određeno, i nakon isteka tog ugovora želi mu se produžiti radni odnos opet na određeno, dali mora ići novi ugovor ili može i anex?? Imam situaciju da imam djelatnika koji je nepune tri godine zaposlen na određeno (uvijek na 6 mjeseci), uvijek mu se radio novi ugovor a nikad anex tako da za njega imam cijelu tonu ugovora pa mi to malo blesavo...:rolleyes:

pero288
13.12.2010., 16:52
nakon što se firma otvori a još neko vrijeme neće početi poslovati, kada se mora podnijeti prijava za upis u sustav PDV-a? Dali to može biti neposredno prije početka poslovanja ili odmah nakon što se dobije MB i otvori žiro?

lili p.
13.12.2010., 17:03
Prije nego li počne poslovati.

ariella1
14.12.2010., 07:21
što napraviti u situaciji kada djelatnik ima ugovor o radu na određeno, i nakon isteka tog ugovora želi mu se produžiti radni odnos opet na određeno, dali mora ići novi ugovor ili može i anex?? Imam situaciju da imam djelatnika koji je nepune tri godine zaposlen na određeno (uvijek na 6 mjeseci), uvijek mu se radio novi ugovor a nikad anex tako da za njega imam cijelu tonu ugovora pa mi to malo blesavo...:rolleyes:

može meni odgovor?:s

kakodane
14.12.2010., 07:26
može meni odgovor?:s

najtočnije i najispravnije je raditi opet ugovor na određeno, ali max smiješ do 3 god tako ga držat ;) al u principu, mislim da se može i anex

ariella1
14.12.2010., 07:50
mislim da se može i anex

i ja mislim ali nisam sigurna :ne zna:, treba mi da mi netko kaže jel može ili ne

petra288
14.12.2010., 08:04
firma koja je osnovana sa ciljem da počne poslovati sredinom iduće godine (ljeti, prodaja suvenira) a ovaj mjesec je uzela u najam poslovni prostor u kojem će obavljati djelatnost, sa žira je plaćena najamnina za ovaj mjesec i još unaprijed za tri mjeseca. Što sa ovim troškovima najamnine, na koji konto ih knjižiti i kako ih prikazati u završnom...kao plaćeni trošak budućeg razdoblja ili ....?
Uglavnom, firma nema nikakvih troškova (osim tr. vođenja žira) osim ove plaćene najamnine kao ni prihoda, odnosno nije aktivna...kako napraviti završni za ovakvu firmu?

djurdja007
14.12.2010., 08:41

Uvijek novi Ugovor o radu. Samo pazi radnik može biti maximalno 3 godine prijavljen na određeno vrijeme u istoj tvrtki. I svi Ugovori se moraju čuvati jer u slučaju radne inspekcije inspektori traže sve ugovore.