PDA

View Full Version : Računovodstvo

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34

tibo
26.01.2011., 07:35
Revalorizacija dugotrajne imovine
Jutro!
Da li negdje na forumu pisalo o revalorizaciji dugotrajne imovine? , kako se provodi i knjiži? Nikad radila, a treba mi :-)

Hvala

kakodane
26.01.2011., 07:37
Kam da knjižim ventilaciju za pušenje koju smo ugrađivali u kafiće ? Kako mi je rečeno sa strane rrif savjetnika,to ne smijem knjižit na ulaganje u tuđu imovinu već na trošak..?!?

VTi underhood
26.01.2011., 08:23
Dah, čula sam te, ne viči! :rolleyes:

Samo kažem, jer mnogi ne podrazumijevaju, pa da bude jasno. Kao što ni ne znaju, bar ne svi, da se na dohodak od obrta plaća MIO i ZO :mig:

ne vičem, ističem da se vidi, da si neko nebi protumačio da će na kraju godine platit 100000kn doprinosa:lol:

VTi underhood
26.01.2011., 08:28
ima ih i sa 50 kn :eek: (ne ja :rolleyes:).

Radnik ima 3000 plaću; 800 ratu kredita; ovrhu od 10000. Koji dio ovrhe skidati na plaći???

naravno, opet to ovisi o tome što je radnik potpisao kod podizanja kredita... ako je potpisao da ovlašćuje banku da mu skine kompletnu plaću, onda mu skineš dodatnih 2.200 i napišeš banki obrazloženje da je iznos plaće 3000kn, da je prvi red obustave 800kn i da je maksimalni iznos koji možeš za tog radnika obustavit 2.200kn... i naravno tražiš od banke da ti pošalje kopiju te izjave ukoliko ju ti nemaš u svojoj dokumentaciji...

ako nije potpisao takvu izjavu, onda obustavljaš 200kn i opet šalješ obrazloženje banki da je prvi red obustave 800 kn i da možeš obustavit samo 200kn da nebi prelazilo zakonsku granicu od 1/3 plaće...

A gledajući unatrag 2-3 godine, ja mislim da 99% ljudi koji dižu kredit bez razmišljanja potpišu takvu izjavu...

VTi underhood
26.01.2011., 08:31
Kam da knjižim ventilaciju za pušenje koju smo ugrađivali u kafiće ? Kako mi je rečeno sa strane rrif savjetnika,to ne smijem knjižit na ulaganje u tuđu imovinu već na trošak..?!?

hmmmmmm... ne vidim zašto nebi smjelo bit knjiženo na ulaganje na tuđoj imovini...

pa na kraju krajeva, ta ventilacija se neće čupat van kad budete izlazili iz prostora... i onda ćete morat prefakturirat troškove ili dio troškova vlasniku prostora... ali tek kod napuštanja prostora...

nema mi smisla da se knjiži direktno na troškove... pogotovo što su to veliki iznosi koji bi pojedinačno stršali na četvorki...

kakodane
26.01.2011., 08:44
hmmmmmm... ne vidim zašto nebi smjelo bit knjiženo na ulaganje na tuđoj imovini...

pa na kraju krajeva, ta ventilacija se neće čupat van kad budete izlazili iz prostora... i onda ćete morat prefakturirat troškove ili dio troškova vlasniku prostora... ali tek kod napuštanja prostora...

nema mi smisla da se knjiži direktno na troškove... pogotovo što su to veliki iznosi koji bi pojedinačno stršali na četvorki...

pa poanta je u tome što smo mi njima prefakturirali te troškove, i oni su nama priznali to, i poslali kompenzaciju gdje zatvaraju to naše terećenje i stvaramo preplatu na najmu! Što znači da sam ja koristila prvo kao trošak, pa kao prihod, pa je to na kraju nula. Jer teta savjetnica kaže, da smo mi to na svoj trošak napravili, bez prefakturiranja, onda bi se moglo knjižit na 0 (nulu)..

kontozg
26.01.2011., 09:30
Pozdrav svima!
Može li mi netko pomoći vezano uz dionice. Molim od samog početka, od same nabave.. razred 0 - namijenjene za prodaju.
Isto tako, molim da mi netko pojasni knjiženja ako ispadne smanjenje fer vrijednosti i drugo ako isto raste.
Hvala unaprijed.
I ako mi netko može preporučiti neku dobru literaturu za to; negdje je to sve lijepo objašnjeno sa svim knjiženjima.

vit usluge
26.01.2011., 10:30
Molim savjet..Kako smanjiti dobit , dali ima neki modus osim troškova regularnih(plaće,božićnice,amortizacije i drugi troškovi…..) dali se može nešto ……

tibo
26.01.2011., 10:48
Molim savjet..Kako smanjiti dobit , dali ima neki modus osim troškova regularnih(plaće,božićnice,amortizacije i drugi troškovi…..) dali se može nešto ……

a meni treba smanjenje troškova :s, kako povećati prihode i da dođem na pozitivnu nulu?!
Ako imaš kredit probaj izračunat valutnu klauzulu ili otpis dotrajale neamortizirane dug.imovine ili :ne zna:

Gurmanko
26.01.2011., 11:44
zanimam me kako se tretira ulaganje u vrijednosne papire s obzirom na placanje poreza na dobit.

primjer. xy d.o.o ostvari 100.000 kn dobiti na koje ide 20.000 kn "lijepoj nasoj" poreza na dobit, e sada ako navedeno poduzece odluci cijelokupnu dobit uloziti u vrijednosne papire je li svejedno obavezno platiti navedenih 20.000 kn poreza na dobit?

P.S. poanta moga pitanja je kako izbjeci placanje poreza na dobit ulaganjem u likvidnu imovinu (da li ce se na kraju kod prodaje imovine platiti porez na dobit mi nije toliko bitno vec da odgodim trenutnu obvezu placanja poreza)

Takodjer sam razmisljao o prebacivanju dobiti u rezerve ili u povecanje temeljnog kapitala drustva,sto se u tim slucajevima desava s porezom na dobit?

Ako netko ima neki drugi prijedlog kako to postici bio bi zahvalan

mazziz
26.01.2011., 11:45
Imam jedno pitanje vezano za zatvaranje kredita? Budući da bivši knjigovođa nije dobro zatvarao kredit, mislila sam korekcije napraviti s 1.1. ove godine. Tečaj banke na 31.12.2009. godine nije dobar, nije proknjižio troškove obrade kredita, tako da su negativne tečajne razlike više nego što su trebale biti. E sada me zanima mogu li ja na dan 1.1. nadodati troškove vođenja kredita, umanjiti negativne tečajne razlike u korist prihoda, dakle doći do iznosa kakav je zapravo trebao biti 1.1.2010. godine? I što na kraju s razlikom koja ostane, budući da je kredit isplaćen u 11. mjesecu ove godine, priznati na tečajne razlike i na taj način zatvoriti? Evidenciju vođenja kredita od strane banke sam dobila po isplati kredita i ustanovila da ima propusta u prošloj godini. Molim pomoć.

Zna li netko odgovor?

tibo
26.01.2011., 12:45
Revalorizacija dugotrajne imovine
Jutro!
Da li negdje na forumu pisalo o revalorizaciji dugotrajne imovine? , kako se provodi i knjiži? Nikad radila, a treba mi :-)

Hvala

DA LI MI NETKO MOŽE POMOĆI :s

VTi underhood
26.01.2011., 14:21
pa poanta je u tome što smo mi njima prefakturirali te troškove, i oni su nama priznali to, i poslali kompenzaciju gdje zatvaraju to naše terećenje i stvaramo preplatu na najmu! Što znači da sam ja koristila prvo kao trošak, pa kao prihod, pa je to na kraju nula. Jer teta savjetnica kaže, da smo mi to na svoj trošak napravili, bez prefakturiranja, onda bi se moglo knjižit na 0 (nulu)..

e to je druga stvar ako ste odmah prefakturirali... da ste prefakturirali tek nakon prekida ugovora, onda bi išlo na 0

kakodane
26.01.2011., 14:22
e to je druga stvar ako ste odmah prefakturirali... da ste prefakturirali tek nakon prekida ugovora, onda bi išlo na 0

evo sad smo se skužali, i na koji konto bi to išlo?:)

meaow
26.01.2011., 17:17
Pozdrav,
imam jednu molbu-znam da negdje u ovom topicu postoji odgovor na moje pitanje. ali je topic toliko velik, da ga nikako ne mogu naći.
Na koji način je moguće, da se vlasnik odrekne potraživanja po pozajmici koju je dao svom poduzeću u korist prihoda? I da li bi to bilo opterećeno još kakvim davanjima?
Thnx

VTi underhood
26.01.2011., 19:22
Pozdrav,
imam jednu molbu-znam da negdje u ovom topicu postoji odgovor na moje pitanje. ali je topic toliko velik, da ga nikako ne mogu naći.
Na koji način je moguće, da se vlasnik odrekne potraživanja po pozajmici koju je dao svom poduzeću u korist prihoda? I da li bi to bilo opterećeno još kakvim davanjima?
Thnx

može... to je opterećeno samo porezom na dobit... napravi se odluka kojom se odriče pozajmice i onda ta obveza ide na konto otpisa obveza i povećava se dobit...

VTi underhood
26.01.2011., 19:23
evo sad smo se skužali, i na koji konto bi to išlo?:)

maybe investicijsko održavanje:ne zna:

petra288
26.01.2011., 20:57
neki dan je bilo postavljeno pitanje dali se oporezuje prihod fizičke osobe od prodaje poslovnog udjela doo-a drugoj fizičkoj osobi. I odgovor je bio da se ne oporezuje. Međutim sada čitam ove zadnje Izmjene Pravilnika o porezu na dohodak (NN 123/10) i uopće mi nije jasno dali se oporezuje ili ne. Molim sve koji imaju volje da pogledaju članak 41. i pojasne mi dali treba platiti porez ili kakve doprinose. http://www.propisi.hr/print.php?id=2408 Hvala svima:mig:

vitas
27.01.2011., 08:22
Čisto informativno..inspekcije su opet u akciji..ako netko ima pekare..vezano za KEUB, ako je sve regularno i ok ako ga ispravno i na vrijeme evidentirate, pazite da ga držite U SAMOJ PROIZVODNJI DIREKTNO PORED BRAŠNA!!! Inače, 30.000,00 kn kazne ili vas pečate na mjesec dana...
I radna nam je bila, čekam zapisnik da vidim što traže do ponedjeljka

lili p.
27.01.2011., 09:03
Petra, po ovom članku što si navela plaća se porez od primitaka po osnovi kamata i dodjeljivanja dionica, odnosno korištenja, u privatne svrhe, neke imovine društva.
Dakle, nema veze sa onim predhodnim tvojim pitanjem.
Poslovni udio je, osoba koja to prodaje, "kupila" od vlastitih sredstava i sad to prodaje drugoj osobi, nema plaćanja poreza na to.

Vitas, hvala na upozorenju :top:

kakodane
27.01.2011., 09:35
zanima me da li svaka firma mora imati ugovor sa knjigovodstvom? tj..u mom primjeru moj direktor ima 7 firmi, u jednoj od tih sam ja zaposlena, od tih 7 firmi 4 firme su aktivne, 3 su samo tu da jesu. Za svih 7 firmi ja obavljam knjigovodstvo s tim da samo sa 3 firme imam neki interni ugovor o obavljanju knjigovodstva i ispostavljam fakturu. Ovih ostalih 4 firme nemaju nikakav ugovor o obavljanju knjigovodstva..Da li svaka firma MORA imati ugovor i da li su obavezne imati proknjižen račun od strane knjigovodstva ( bila to ja ili neki knjig.servis) tokom godine? I ako postoji obveza, gdje bi si ja to mogla pročitat, proučit ?!

latyca
27.01.2011., 10:06
evo jedno blesavo pitanje, kupljeno je 100 kišobrana sa logom društva po cijeni 6.7650,00 kn, znači 67,65 kn/kom (pdv uključen). Kupljene su prije blagdana u svrhu darovanja poslovnim partnerima tj. u promotivnu svrhu. Dali mogu pdv priznati u cjelosti i na koji konto se ovo knjiži?

kakodane
27.01.2011., 10:43
evo jedno blesavo pitanje, kupljeno je 100 kišobrana sa logom društva po cijeni 6.7650,00 kn, znači 67,65 kn/kom (pdv uključen). Kupljene su prije blagdana u svrhu darovanja poslovnim partnerima tj. u promotivnu svrhu. Dali mogu pdv priznati u cjelosti i na koji konto se ovo knjiži?

možeš, 4636-troškovi promidžbe

vitas
27.01.2011., 10:48
Petra, po ovom članku što si navela plaća se porez od primitaka po osnovi kamata i dodjeljivanja dionica, odnosno korištenja, u privatne svrhe, neke imovine društva.
Dakle, nema veze sa onim predhodnim tvojim pitanjem.
Poslovni udio je, osoba koja to prodaje, "kupila" od vlastitih sredstava i sad to prodaje drugoj osobi, nema plaćanja poreza na to.

Vitas, hvala na upozorenju :top:

I drugi put:mig:
Mislim ljudi, to je ludo..shvaćam da je u pravilniku navedeno sa se keub drži u objektu/ pogonu gdje se obavlja proizvodnja ali tom su čovjeku već sto puta bili i nikad niša nego sada kad je baba odlučila uzeti pare sad je izvukla to.. Sve stoji ali pitala bi ja nju jel ona ispunjava keub sjedeći na vrećama brašna ili 3 metra dalje izvlači podatke iz kompa i upisuje u keub..mislim:mad:..

vitas
27.01.2011., 10:52
zanima me da li svaka firma mora imati ugovor sa knjigovodstvom? tj..u mom primjeru moj direktor ima 7 firmi, u jednoj od tih sam ja zaposlena, od tih 7 firmi 4 firme su aktivne, 3 su samo tu da jesu. Za svih 7 firmi ja obavljam knjigovodstvo s tim da samo sa 3 firme imam neki interni ugovor o obavljanju knjigovodstva i ispostavljam fakturu. Ovih ostalih 4 firme nemaju nikakav ugovor o obavljanju knjigovodstva..Da li svaka firma MORA imati ugovor i da li su obavezne imati proknjižen račun od strane knjigovodstva ( bila to ja ili neki knjig.servis) tokom godine? I ako postoji obveza, gdje bi si ja to mogla pročitat, proučit ?!

Ako tvoja firma obavlja knjigovodstvo za ove druge mora biti registrirana kao prvo za pružanje računovodstvenih usluga..ako je onda dobro..Po logici gledano, trebalo bi imati regulirano odnose tj nekakve ugovore, jer ako ti obavljaš knjigovodstvo za druge firme a nema ni računa ni ništa, a odgovaraš za izvještaje ispada da im radiš na crno kaj ne?

tibo
27.01.2011., 11:01
može... to je opterećeno samo porezom na dobit... napravi se odluka kojom se odriče pozajmice i onda ta obveza ide na konto otpisa obveza i povećava se dobit...

Samo da se nadovežem na isto pitanje jer i meni upravo to treba :)

Znači dovoljno je napisati odluku kojom se direktor poduzeća odriče potraživanja s osnove pozajmice u korist poduzeća, tj. prihoda!
A da li je potrebno napisati zbog čega direktor to radi?
Poslovanje se vrti oko pozitivne nule i jako teško dolazimo do mogućnosti isplate bilo čega sa žiro-računa....

Hvala

tibo
27.01.2011., 11:15
Samo da se nadovežem na isto pitanje jer i meni upravo to treba :)

Znači dovoljno je napisati odluku kojom se direktor poduzeća odriče potraživanja s osnove pozajmice u korist poduzeća, tj. prihoda!
A da li je potrebno napisati zbog čega direktor to radi?
Poslovanje se vrti oko pozitivne nule i jako teško dolazimo do mogućnosti isplate bilo čega sa žiro-računa....

Hvala

Jel se to može knjižiti P/-100,00 i na prihode P/780X

kritičnatočka
27.01.2011., 12:01
Evo jedno pitanje na koje sam dobila razne odgovore :ne zna:
Da li poljoprivrednicima koji su za vučer kupili repromaterijal treba priznati pretporez po računu gdje piše način plaćanja: vaučer ili čekati potvrdu da je dobavljaču repromaterijala plaćeno - iz razloga što su poljoprivrenici R2. Bilo bi super da mi netko odgovori, jer stvarno ne znam što da radim.

covjek-od-leda
27.01.2011., 13:38
Knjiženje negativnih tečajnih razlika?

Kako se knjiže negativne tečajne razlike? Znam da na četvorci ima konto "trošak negativnih tečajnih razlika" i prije su se knjižili na četvorku. Onda su došli mrs-evi i hsfi-evi koji su jednom rekli da se negativne tečajne razlike ne mogu više priznavati kao trošak već da je to rashod. Sukladno tome, one bi se trebale knjižiti na sedmicu kao rashodi. Nije to tak stara fora i dosta knjigovođa nije ni upučeno u tu problematiku. Velika večina ih još uvjek knjiži na četvorku kao trošak. Odgovor koji bi me zadovoljio je ne kako to netko radi (već 10 godina) nego kako bi to trebalo biti. Možda još kome pomognemo.
Unaprijed se zahvaljujema na konstruktivnoj diskusiji.

fani55
27.01.2011., 15:51
imam obrt,,,poslovni prostor u dvorišnoj zgradi i na računalu u poslovnom prostoru imam legalne (kupljene) windovse ,,, e sad ,, imam namjeru umrežiti računalo u poslovnom prostoru sa računalom u kući pa me zanima da li moram i u kući imati licencirane (kupljene ) windovse ili mogu imati šta me volja???

petra288
27.01.2011., 17:42
Petra, po ovom članku što si navela

lili hvala :)

dUbO
28.01.2011., 05:36
imam obrt,,,poslovni prostor u dvorišnoj zgradi i na računalu u poslovnom prostoru imam legalne (kupljene) windovse ,,, e sad ,, imam namjeru umrežiti računalo u poslovnom prostoru sa računalom u kući pa me zanima da li moram i u kući imati licencirane (kupljene ) windovse ili mogu imati šta me volja???

A kako će ti doći doma, sa nalogom za pretres?!? Ili će ići za kabelom?? Pazi ako imaš neprijavljeni TV i to je problem.

kakodane
28.01.2011., 07:42
Ako tvoja firma obavlja knjigovodstvo za ove druge mora biti registrirana kao prvo za pružanje računovodstvenih usluga..ako je onda dobro..Po logici gledano, trebalo bi imati regulirano odnose tj nekakve ugovore, jer ako ti obavljaš knjigovodstvo za druge firme a nema ni računa ni ništa, a odgovaraš za izvještaje ispada da im radiš na crno kaj ne?

pa ispada da:) firma mi je reg.za obavljanje rač.poslova, ali gdje bi ja to mogla pročitat. sigurno je negdje to propisano,neki zakon?!

vlado3
28.01.2011., 08:47
pa ispada da:) firma mi je reg.za obavljanje rač.poslova, ali gdje bi ja to mogla pročitat. sigurno je negdje to propisano,neki zakon?!Izvadak iz sudskog registra, da li ima i tu djelatnost (mislim da je 69.20) registriranu

mika_101
28.01.2011., 08:58
imam jedno pitanje, da li je netko ima priliku raditi sa Kolektiva Web-om d.o.o.?
ako da, na koji način knjiže njihovu suradnju,tj.račun?

hvala

=)

tibo
28.01.2011., 10:43
Dani avans a nema računa
Kako da proknjižim uplatu prema Narodnim novinama (200,00 kn), a oni ne izdaju račun odmah nego tek za par mjeseci kad to bude objavljeno (nazvala sam ih i provjerila).

Bez računa ne mogu si priznati pretporez od 37,39 kn. Kako da to proknjižim? Na avans, ali bez PDV-a?

Plaćanje je bilo u 2010. a sad otvaram novu knjigu 2011. pa mi je to dosta bitno kod početnog stanja...
Hvala

kakodane
28.01.2011., 13:04
[B]
Bez računa ne mogu si priznati pretporez od 37,39 kn. Kako da to proknjižim? Na avans, ali bez PDV-a?

uplatu knjižiš na avans, račun kada ti dođe knjižiš u 2011 ( osim ako račun ne stigne prije nego šta napraviš PDV-K pa ga utrpaš u 2010), a ako dođe poslije, onda tek koristiš pretporez i zatvaraš avans i zatvaraš konto 2200.

tibo
28.01.2011., 13:13
uplatu knjižiš na avans, račun kada ti dođe knjižiš u 2011 ( osim ako račun ne stigne prije nego šta napraviš PDV-K pa ga utrpaš u 2010), a ako dođe poslije, onda tek koristiš pretporez i zatvaraš avans i zatvaraš konto 2200.

E hvala na odgovoru, tako sam i proknjižila! A račun ću čekati pa kad stigne stigne :ne zna:

Ugodan vikend svima koji ne rade sutra :kava:

covjek-od-leda
28.01.2011., 13:18
Nitko ne zna kako se knjiže negativne tečajne razlike:-(

kakodane
28.01.2011., 13:28
Knjiženje negativnih tečajnih razlika?

Kako se knjiže negativne tečajne razlike? Znam da na četvorci ima konto "trošak negativnih tečajnih razlika" i prije su se knjižili na četvorku. Onda su došli mrs-evi i hsfi-evi koji su jednom rekli da se negativne tečajne razlike ne mogu više priznavati kao trošak već da je to rashod. Sukladno tome, one bi se trebale knjižiti na sedmicu kao rashodi. Nije to tak stara fora i dosta knjigovođa nije ni upučeno u tu problematiku. Velika večina ih još uvjek knjiži na četvorku kao trošak. Odgovor koji bi me zadovoljio je ne kako to netko radi (već 10 godina) nego kako bi to trebalo biti. Možda još kome pomognemo.
Unaprijed se zahvaljujema na konstruktivnoj diskusiji.

ja ne znam kaj bi ti rekla..oduvijek sve knjižimo na 4, pozitivne na 7..čak ni u kontnom planu nema iskazano na 7 za negativne teč.razl.

@edit: konto 713..malo pročačkala :)

dUbO
29.01.2011., 04:05
Nitko ne zna kako se knjiže negativne tečajne razlike:-(

Komplikacijo, ja već godinama (cca 15) jednostavno na 7 izvanredni prihodi/rashodi, (e imao sam i pozitivnih!) a tko ti brani otvoriti i poseban konto? Što znači KAKO? jednostavno, temeljnicom... obračunom nabave robe... kako hoćeš. Sigurno je jedino da ti dobavljač u inozemstvu nikada ne štima i da ga trebaš korigirati s tečajnom razlikom! Samo pazi, imaš na DCV obrascu onu statističku! Ta je malo tralala...

covjek-od-leda
29.01.2011., 07:21
Komplikacijo, ja već godinama (cca 15) jednostavno na 7 izvanredni prihodi/rashodi, (e imao sam i pozitivnih!) a tko ti brani otvoriti i poseban konto? Što znači KAKO? jednostavno, temeljnicom... obračunom nabave robe... kako hoćeš. Sigurno je jedino da ti dobavljač u inozemstvu nikada ne štima i da ga trebaš korigirati s tečajnom razlikom! Samo pazi, imaš na DCV obrascu onu statističku! Ta je malo tralala...Ok. Tnx. Pod ovo "Kako" nisam mislio doslovno, već koji je razred u igri. Samam mehanika knjiženja mi je jasna. Mislio sam samo na 4 ili 7.

lasangel
31.01.2011., 09:20
ponukan temom s pdf pravo http://www.forum.hr/showthread.php?t=617199

zanima me vaše mišljenje: Treba li plaćati naknadu za općekorisnu funkciju šuma sve dok HŠ ne počne izdavati rješenje? Naime, za neplaćanje naknade nije propisana kazna.

Isto tako postavlja se pitanje nadležnosti Trgovačkog suda, koji je (po meni) nenadležan za ovrhu..

kakodane
31.01.2011., 09:44
Imam pitanje vezano za knjigu žalbe!!

Šta ako netko upiše "žalbu" u knjizi, ne ostavi podatke samo broj mobitela (znamo da se svaka žalba mora prijaviti inspektoratu), i žali se na nešto što mi nismo dužni imati, šta napraviti u tom slučaju?

lulallay
31.01.2011., 10:08
Poštovanje ...
Imam samo jedno pitanje za provjeru . Naime ovaj mi je put Program Synesis izbacio kod knjiga za 2010 . u početnim stanjima poduzetnika i one obveze koje su odavno ad acta (2009) i saldirane 0 recimo dobavljači .Možda je greška kod otvaranja nove knjige pritisnuta neka opcija ..možda ona " sva stanja itd,... tko bi se sada toga sjetio ) Kako to najbolje "počistiti" .Da li je slobodno kod nekih slučajeva dakle 2200 i 1200
a koji su saldo 0 još iz 09-te to recimo jednostavno "maknuti " iz početnog stanja ( samo da bi smanjio broj stranica Konto kartica radi lakše preglednosti ).
Koliko nadalje treba proteći da maknem one dužnike kojima sam dao otkaz jer mi nikada neće platiti i čiji je dakle 1200 ostao otvoren ..ili mogu poslije godinu, dvije to preknjižiti i kako uopće to najefikasnije učiniti ..kako se knjigovodstvom nažalost bavim kampanjski dakle samo po zimi uvijek mnogo sitnica polu-zaboravim ,pa volim provjeriti Molio bih mišljenja ukoliko Vam nije teško , u jednoj rečeničičici..pozdrav

tibo
31.01.2011., 10:32
Poštovanje ...
Imam samo jedno pitanje za provjeru . Naime ovaj mi je put Program Synesis izbacio kod knjiga za 2010 . u početnim stanjima poduzetnika i one obveze koje su odavno ad acta (2009) i saldirane 0 recimo dobavljači .Možda je greška kod otvaranja nove knjige pritisnuta neka opcija ..možda ona " sva stanja itd,... tko bi se sada toga sjetio ) Kako to najbolje "počistiti" .Da li je slobodno kod nekih slučajeva dakle 2200 i 1200
a koji su saldo 0 još iz 09-te to recimo jednostavno "maknuti " iz početnog stanja ( samo da bi smanjio broj stranica Konto kartica radi lakše preglednosti ).
Koliko nadalje treba proteći da maknem one dužnike kojima sam dao otkaz jer mi nikada neće platiti i čiji je dakle 1200 ostao otvoren ..ili mogu poslije godinu, dvije to preknjižiti i kako uopće to najefikasnije učiniti ..kako se knjigovodstvom nažalost bavim kampanjski dakle samo po zimi uvijek mnogo sitnica polu-zaboravim ,pa volim provjeriti Molio bih mišljenja ukoliko Vam nije teško , u jednoj rečeničičici..pozdrav

A šta otvaraš novu knjigu za 2011. godinu ili? I ja koristim Synesis pa pitam... Jako je bitno prije otvaranja nove poslovne godine dokumentom Automatsko zatvaranje ''zatvoriti'' otvorene stavke 2200 i 1200, znači one koje su nula(plaćeno, kompenz.) ali sa datumom npr.31.12.2010..
ono što se ne zatvori sa automatskim zatvaranjem, mora se zatvarati ''ručno'', šifru po šifru dokumentom Zatvaranje stavaka.

Nadam se da sam pomogla barem nešto...

lulallay
31.01.2011., 11:06
Tibica ..hvala na informaciji .
Govorim o knjigama za 2010 .Naravno da sam prije godine dana napravio "automatsko zatvaranje" .Ali Izgleda da sam previdio nešto ili tamo kada pita kakva želiš početna stanja . A Nisam te posve razumio posebice ono "zatvaranje stavaka .Aha to je zatvaranje stavke unutar nekog konta recimo 2200. A što je onda ovo u financijskom : "zatvaranje salda"?
Pa to ne bi trebao biti problem onda. Ručno jednostavno zatvorim neke kupce i dobavljače. Ili mogu jednostavno ih brisati u samom dokumentu "početno stanje" Što radim recimo sa onima na 1200 -kupci koji vise odnosno saldo im dakle nije na 0,a želim ih maknuti jer to više jednostavno nema smisla ...da li uopće to smijem preknjižavati na neki konto kao recimo nmešto poput
" oprost duga" i na koji bi konto bilo najpodesnije ..hvala puno ..svaka je informacija takve vrste dobrodošla... i jako mi se puno ljudi u posljednje vrijeme žali na Synesis uostalom

VTi underhood
31.01.2011., 11:40
ponukan temom s pdf pravo http://www.forum.hr/showthread.php?t=617199

zanima me vaše mišljenje: Treba li plaćati naknadu za općekorisnu funkciju šuma sve dok HŠ ne počne izdavati rješenje? Naime, za neplaćanje naknade nije propisana kazna.

Isto tako postavlja se pitanje nadležnosti Trgovačkog suda, koji je (po meni) nenadležan za ovrhu..

Ja ju plaćam, i mišljenja sam da treba plaćati jer je propisano zakonom... ali isto tako mislim da najmanje što oni mogu napravit jest izdat nekakv vid rješenja gdje se vidi zaduženje za određenu godinu pošto smo mi obvezni slati OKFŠ obrazac na njihovu adresu... pa ako ja mogu trošit svoje novce za poštarinu, onda nek i oni potroše malo novaca i nek pošalju rješenje...

lasangel
31.01.2011., 12:17
cijeli sustav naplate OKFŠ je jednostavan i istovremeno složen..
naime, HŠ moraju izdati rješenje o OKFŠ jer je to PRIHOD PRORAČUNA.

Ukoliko povućemo paralelu između poreza na dohodak i zakona o šumama, onda kao što svaki obveznik poreza na dohodak podnosi najprije prijavu, pa PU izdaje rješenje, tako bi i HŠ na temelju dostavljenih podataka trebala izdati rješenje...

najzanimljivije je što mnogi misle da je to prihod HŠ..i hrpa ovrha koja je pokretnuta pred nenadležnim sudom..

tibo
31.01.2011., 13:03
Tibica ..hvala na informaciji .
Govorim o knjigama za 2010 .Naravno da sam prije godine dana napravio "automatsko zatvaranje" .Ali Izgleda da sam previdio nešto ili tamo kada pita kakva želiš početna stanja . A Nisam te posve razumio posebice ono "zatvaranje stavaka .Aha to je zatvaranje stavke unutar nekog konta recimo 2200. A što je onda ovo u financijskom : "zatvaranje salda"?
Pa to ne bi trebao biti problem onda. Ručno jednostavno zatvorim neke kupce i dobavljače. Ili mogu jednostavno ih brisati u samom dokumentu "početno stanje" Što radim recimo sa onima na 1200 -kupci koji vise odnosno saldo im dakle nije na 0,a želim ih maknuti jer to više jednostavno nema smisla ...da li uopće to smijem preknjižavati na neki konto kao recimo nmešto poput
" oprost duga" i na koji bi konto bilo najpodesnije ..hvala puno ..svaka je informacija takve vrste dobrodošla... i jako mi se puno ljudi u posljednje vrijeme žali na Synesis uostalom

Probat ću brzinski i jednostavno odgovorit:
- kad napravim ''automatsko zatvaranje'' svejedno mi ostanu nezatvorene stavke kod 1200 i 2200, valjda ih program ne prepozna. Onda koristim ''zatvaranje stavaka'', pojedinačno ovisno za koju šifru 1200/2200 mi treba, pa onda klikaš na ključ sa strane na ''da'' (zatvaram). ali obavezno 31.12.. da se to ne prenese u PS.

Ne znam šta bi se desilo da sad brišeš to u već prenesenom PS u novoj knjizi. A dokument ''zatvaranje salda'' nisam nikad koristila...

A kupce za koje ''više nema smisla'', treba vidjeti kakva su to potraživanja, da li su za porezno priznati otpis, da li su starija od tri godine, glase na pravnu osobu i manje su po jednom rn od 5.000,00 kn?

Ne znam :ne zna:

lulallay
31.01.2011., 14:38
Super Tibica..hvala Ti puno jer si mi potvrdila da ne zatvara automatski 2200 i 1200 .Eh ..sad tu kod mene ima više vrsta 2200 i 1200 .

1.Prvo su oni sa kojima nije baš ništa rađeno u 2010.godini ,ali je PS prenijeto iz 2009.godine a saldo je na =0 Mislim da takve se može uredno obrisati iz samog dokumenta PS.

2. zatim isti takvi ..znači samo 2009 odnosno i ranije ,ali im saldo nije na 0 ..jer vise ili njima firma visi (na 1200)
3.Onda svi 1200 i 2200 sa kojima se radilo u 2010 a koji su 31.12 saldo na nula
4. Svi koji vise i u 2010

Normalno da pod 1. možeš deletirati u PS odmah ,a da pod 3 . ide 31.12. uporabiti zatvaranje stavaka (samo bih te pitao ..koliko sam te shvatio ukoliko je Program prenio PS iz 2009-te čiji je saldo na 0 ,pa na konto kartici recimo kod dobavljača imaš naravno ( u nastavku ) i stanje iz 2010 pa sada zbirni saldo nije na 0 ,hočeš reći da onda ručno zatvaraš stavke PS-a dok ne ostanu samo stavke iz 2010 godine ?Ili ništa ne diraš ako nije saldo na 0?

A pod 2 i 4 ništa ne dirati odnosno kako si rekla na kraju (3 godine i manje od 5000 )
..samo ne znam razlog .Ako nema šansone da mi dužnik vrati lovu (a nema ) ,a PDV je plaćen odmah ( samim fakturiranjem IRE kod poduzetnika) i ukoliko ja kao poslodavac odlučim se za otpis obveze mog kupca ,a stvari su čiste kao što jesu kakve veze ima recimo bilo kakvo zakonsko zavlačenje (valjda ima)

Veranda
31.01.2011., 15:34
ej, ljudi, može pomoć?
zaposlila sam se nedavno u firmi koja se bavi veleprodajom. materijalno se vodi kod nas, a sve ostalo kod knjigovodstvenog servisa. ja u programu imam sve po nabavnim cijenama i fifo metodi. knjigovođa od mene zahtijeva stanje zaliha na kraju mjeseca po prodajnim cijenama. želi i sve dokumente (tipa otpis itd.) po prodajnim cijenama. da li negdje postoji propis da se zaliha mora voditi po prodajnim cijenama? tj.nije li jednostavnije sve voditi po nabavnim, nego onda ona stalno mora formulom preračunavati iz prodajnih vrijednosti u nabavne... može li mi netko to malo pojasniti???
hvala unaprijed!

covjek-od-leda
31.01.2011., 16:09
koliko sam ja upučen, jedino se u maloprodaji zaliha vodi po prodajnoj cijeni. U Veleprodaji se vodi po FIFO i PPC (i još dvije metode, ali nisu sad bitne). Dakle, zaliha po prodajnoj cijeni u veleprodaji nema nekog smisla. Ustvari, uopće nema smisla jer isti artikl jednom prodaš po jednoj cijeni, drugom po drugoj, mjenjaš cijene kako te je volja, a za to ti ne treba zapisnik. Mislim da ti je knjigovođa zbunjen. To što on traži je bezveze. Čak se ni ostvareni prihod od prodaje robe ne mora slagati s razduženjem zalihe po vpc-u kad jenom daš jedan, drugom drugi rabat. Bezveze ti neki knjigovođa:-)

vitas
31.01.2011., 16:22
koliko sam ja upučen, jedino se u maloprodaji zaliha vodi po prodajnoj cijeni. U Veleprodaji se vodi po FIFO i PPC (i još dvije metode, ali nisu sad bitne). Dakle, zaliha po prodajnoj cijeni u veleprodaji nema nekog smisla. Ustvari, uopće nema smisla jer isti artikl jednom prodaš po jednoj cijeni, drugom po drugoj, mjenjaš cijene kako te je volja, a za to ti ne treba zapisnik. Mislim da ti je knjigovođa zbunjen. To što on traži je bezveze. Čak se ni ostvareni prihod od prodaje robe ne mora slagati s razduženjem zalihe po vpc-u kad jenom daš jedan, drugom drugi rabat. Bezveze ti neki knjigovođa:-)

Slažem se, zakomplicirao je i sebi a očito će i drugima..biće da je vičan maloprodaji pa hoće i veleprodaju u taj koš..smatram da je bolje i jednostavnije po nabavnim cijenama

dUbO
31.01.2011., 16:28
Super Tibica..hvala Ti puno jer si mi potvrdila da ne zatvara automatski 2200 i 1200 .Eh ..sad tu kod mene ima više vrsta 2200 i 1200 .

Ma zatvara sve, kakve su to ideje da ne zatvara?? Naravno pozatvara automatski ono što može, ali ako postoje neke razlike onda neće znati i treba posao dovršiti ručno. Ali ne samo 1200 i 2200, treba pozatvarati što više toga, na primjer i 225, onaj famozni Synesis izum. Također i 221, ako to ima. Važno je zadati i zatvaranje kombinacija: osim 1:1 i 2:1, 3:1, 2:2.
Svakako treba paziti da je za sve R2 u onome dolje lijevo kvadratu popunjen datum plaćanja i iznos, jer inače to vuče kao NEPLAĆENO!
I ako je stanje 0, nebi ga trebalo povući u početno stanje, meni nije nikada, ali važna je dobra priprema i zatvaranje, tako da u PS ne bude puno nepotrebnih linija. I jasno je da se PS NE MOŽE mijenjati, jer je to samo nastavak prethodne poslovne godine, dakle sve eventualne promjene trebalo je napraviti u prethodnoj godini. Osim ako Synesis ima žutu minutu, a onda neznam dali bi i vještica pomogla!!

dUbO
31.01.2011., 16:34
Još jednom pitanje za Synesis korisnike sa MP: kako izračunavate nabavnu cijenu prodane robe u MP?? Odoka, kao i ja? Do danas nisam dobio neki pametniji odgovor.

(raspon marži od 3-700%, broj artikala prevelik za neko ručno vođenje nabave i prodaje po artiklu!)

tibo
01.02.2011., 07:43
Ma zatvara sve, kakve su to ideje da ne zatvara?? Naravno pozatvara automatski ono što može, ali ako postoje neke razlike onda neće znati i treba posao dovršiti ručno.

To sam i mislila pod ''ručno''. Sve što program ne zatvori sam automatski, trebamo sami sa tim dokumentom zatvaranje stavaka''....

Ajde da i mi nešto radimo :)

ppan
01.02.2011., 07:52
Radi se o dječjem vrtiću, firma u blokadi..Pokušavamo se izvući i to prvenstveno radi upisane djece.Mene zanima -tijekom prošle godine nakupilo se računa iz dučana koji nisu r1.Da li se oni mogu knjižiti u trošak i kako?

kakodane
01.02.2011., 08:19
trebam help!!

Imali smo auto na leasing, sad smo ga otkupili, banka nam je poslala račun i usput kompenzaciju gdje zatvaramo jamčevinu koja mi stoji na kontu 0.
Mene sad zanima s obzirom da mi je jamčevina u iznosu cca 10.000,00 a na njihovom računu je sad 15.000,00, kam sa razlikom? Jel to tečajna razlika ili..?

I da li sad ja taj račun knjižim nama na osnovno sredstvo?

zna netko??

lulallay
01.02.2011., 09:52
Ok .Ukoliko dosta znate o Synesisu možete li mi molim vas reći mišljenje u vezi ovih promjena u Modulu Plaća .Da li preporučljivo naručivati novi za 2011 ili je dovoljno ID obrazac skinuti sa interneta i ispisivati ručno ..mislim da li su promjene u ID obrazcu u tom novom modulu jedine promjene ..ukoliko netko zna?

lulallay
01.02.2011., 09:58
Naime svatko želi što više prodati ...Synesis nudi novi modul plaća sa obrazloženjem nužnosti kupnje glede nekih promjena ,a u RIPUPU piše da se ništa nije mjenjalo osim stavaka u obrazcima ID i IP..dakle baznih u izračunavanju plaća promjena nije bilo ..mislim u pitanju je nekoliko stotina kuna .

tibo
01.02.2011., 10:17
Naime svatko želi što više prodati ...Synesis nudi novi modul plaća sa obrazloženjem nužnosti kupnje glede nekih promjena ,a u RIPUPU piše da se ništa nije mjenjalo osim stavaka u obrazcima ID i IP..dakle baznih u izračunavanju plaća promjena nije bilo ..mislim u pitanju je nekoliko stotina kuna .

Ja kupila, cijena 246,00 kn... razlika je u ID i IP za 2011. godinu, nema više obrasca IPP, a po novom Isplatna lista se zove sada ''obračun plaće'' :s

tibo
01.02.2011., 10:22
Slučaj:
2007. stavili u upotrebu poslovnu zgradu i počela amortizacija po stopi 5%. Da li mogu donijeti odluku da se od 01.01.2010. mijenja stopa npr. na 2,5%, s obzirom da poduzetnik pretpostavlja da će poslovna zgrada ''trajati'' puno duže od 20 godina?
Da li se to smije? I znam da to trebam objaviti u bilješkama uz financijske izvještaje za 2010., zar ne?

S obzirom da nisam još obračunala amortizaciju za 2010., napravila bi to retrogradno, od 01.01.2010.

Molim neki savjet ili iskustvo :)

lulallay
01.02.2011., 10:38
Koliko shvatih ukoliko netko nema puno komitenata sa obračunom plaća ..recimo kao ja ..i nije mu to potrebno .u biti bio sam u pravu ..nema drugih promjena osim onih tibica koje si navela .Ispravi me ukoliko grješim ..

tibo
01.02.2011., 10:44
Koliko shvatih ukoliko netko nema puno komitenata sa obračunom plaća ..recimo kao ja ..i nije mu to potrebno .u biti bio sam u pravu ..nema drugih promjena osim onih tibica koje si navela .Ispravi me ukoliko grješim ..

Tako je... mislim da nema drugih izmjena od navedenih, barem ih ja nisam uočila :ne zna:

tibo
01.02.2011., 10:47
Slučaj:
2007. stavili u upotrebu poslovnu zgradu i počela amortizacija po stopi 5%. Da li mogu donijeti odluku da se od 01.01.2010. mijenja stopa npr. na 2,5%, s obzirom da poduzetnik pretpostavlja da će poslovna zgrada ''trajati'' puno duže od 20 godina?
Da li se to smije? I znam da to trebam objaviti u bilješkama uz financijske izvještaje za 2010., zar ne?

S obzirom da nisam još obračunala amortizaciju za 2010., napravila bi to retrogradno, od 01.01.2010.

Molim neki savjet ili iskustvo :)

Samo riječ dvije molim plizzzz....

lulallay
01.02.2011., 11:44
MOŽE TIBICA

RRIF 1/10 na stranici 47

" Ako vijek uporabe nije dobro procijenjen ,odnosno ako dolazi do promjene vijeka uporabe za određenu dugotrajnu imovinu ,trgovačko društvo ima opravdan razlog za promjenu amortizacijskih stopa "

tibo
01.02.2011., 12:39
MOŽE TIBICA

RRIF 1/10 na stranici 47

" Ako vijek uporabe nije dobro procijenjen ,odnosno ako dolazi do promjene vijeka uporabe za određenu dugotrajnu imovinu ,trgovačko društvo ima opravdan razlog za promjenu amortizacijskih stopa "

Našla sam i pročitala :kava:
Ja mislim da ne bi trebala biti u nekom ''prekršaju'' ako to napravim.... piše ''ako poreznik obračunava amort. u svoti nižoj od porezno dopustive, takva amort. je porezno priznati trošak''. Jednostavno ću napisati Odluku koja je navedena u RRIF-u kao primjer i kao razlog napisati krivo procijenjeni vijek uporabe...

Hvala na pomoći :mig:

vit usluge
01.02.2011., 15:33
kad kupe auto ( u svrhu smanjenja dobiti) i AUDI,BMW ili MERCEDES (iznos ono 300.000,00 ili više)

Kako odmah ide u trošak to mi nije jasno, kaj ne ide na osnovno pa se mora amortizirati ili kako??????

VTi underhood
01.02.2011., 17:32
to tak smanjuju dobit knjigovođe sa šanka... naravno da ide na o.s. pa se amortizira u narednim godinama...

najjače mi je kad kupe auto u 12. mjesecu i čude se kak im se dobit/dohodak nije smanjio niti lipe :) a u toj cijeloj situaciji mi je takvom čovjeku najgore objašnjavat zašto... jer takvi jednostavno NE SHVAĆAJU

bilo jest davnih dana odredba da se sve stvari kupljene u toj godini mogu u potpunosti otpisati (kao poticaj reinvestiranju), ali i tu su automobili bili izuzeti ako me sjećanje dobro služi...

tibo
02.02.2011., 11:01
Doprinos HGK za obavlj.jav.ovlasti - podsjetnik
- godišnja obveza za 2011. jest primjena stope 0,0056% na ukupni prihod 2009. godine iskazan u RDiG?? Je tako?

Za 2010. smo tu stopu primjenili na ukupan prihod iz 2008.

kakodane
02.02.2011., 12:12
- godišnja obveza za 2011. jest primjena stope 0,0056% na ukupni prihod 2009. godine iskazan u RDiG?? Je tako?

pa za 2011 još ne radiš :)

ali da, za 2010. primjenjuješ ukupan prihod 2008..... za 2009 stopa je bila 0,0075, za 2010 je 0,0056

tibo
03.02.2011., 06:58
pa za 2011 još ne radiš :)

ali da, za 2010. primjenjuješ ukupan prihod 2008..... za 2009 stopa je bila 0,0075, za 2010 je 0,0056

Znam da ne radim još nego tek kad se napravi završni račun :)
ma htjela sam se samo malo podsjetit... s obzirom da nisam sve platila u 2010., trebala sam napravit godišnji obračun i prihode iz 2008. pomnožiti sa 0,06125% (0,0075+0,0056)/2 da vidim koliki mi je god.obveza za 2010., tj. koliki mi je dug... nevažno, ali važno...

tema rješena :) idemo dalje....

MAMAMIA66
03.02.2011., 12:05
Radim u d.o.o., a šef je prije imao obrt pa mu je i ostala navika previše rada s gotovinom. Na kraju mjeseca nam donese hrpetinu računa kojima pravdamo tu gotovinu koju je podigao s ž-rna. A sad je smislio još nešto "pametnije". Odobren mu je nekakav revolving kredit na 20.000,00, i on je brže bolje te sve novce podigao na karticu. Jel mi može netko navesti primjere knjiženja, s obzirom da je taj novac "tobože" uplaćen u blagajnu za nekakve materijalne troškove. Jel postoji uopće nekakva granica za rad s gotovinom u d.o.o.? Malo sam friška u računovodstvu pa vas molim za pomoć.

pozdrav svim forumašima! javljam se prvi puta. što se tiče rada sa gotovinom, znam da se mogu knjižiti gotovinski računi u iznosu do 5.000,kn. isto tako,već odavno ne postoji blagajnčki maksimum. a što se tiče šefa, ipak mu treba objasniti da knjigovođa nije svemoguć, da sve proknjiži i da sve bude ok.:kava:

BellaDona
03.02.2011., 12:17
Samo da vas podsjetim da novi Zakon o platnom prometu ne propisuje više nikakva ograničenja u vezi sa plaćanjima u gotovini i da više ne postoji ni granica od 5.000,00 kn po jednom računu koja je bila dopuštena za plaćanje u gotovini između poslovnih subjekata (iznimka je u plaćanju računa obrtnicima koji se i dalje vrše isključivo na žiro račun obrtnika, bez obzira na iznos računa).

BellaDona
03.02.2011., 13:37
Da li postoji način da se dokument Automatsko zatvaranje/Zatvaranje stavaka u Synesisu izbriše??

kakodane
03.02.2011., 13:41
Da li postoji način da se dokument Automatsko zatvaranje/Zatvaranje stavaka u Synesisu izbriše??

stavka ko stavka u financijskom modulu se ne može izbrisati!!

vitas
03.02.2011., 19:06
Samo da vas podsjetim da novi Zakon o platnom prometu ne propisuje više nikakva ograničenja u vezi sa plaćanjima u gotovini i da više ne postoji ni granica od 5.000,00 kn po jednom računu koja je bila dopuštena za plaćanje u gotovini između poslovnih subjekata (iznimka je u plaćanju računa obrtnicima koji se i dalje vrše isključivo na žiro račun obrtnika, bez obzira na iznos računa).

Sve stoji jedino to povlači odredbe Zakona o sprječavanju pranja novca pa se ipak moraju pratiti određene transakcije koje bi mogle biti sumnjive itd itd da ne duljim ako ste upoznati s time

kritičnatočka
04.02.2011., 10:37
Sve stoji jedino to povlači odredbe Zakona o sprječavanju pranja novca pa se ipak moraju pratiti određene transakcije koje bi mogle biti sumnjive itd itd da ne duljim ako ste upoznati s time

Da li to znači da se obrtniku ne može plati račun na uplatnicu, provesti kroz blagajnu i položiti na žiro-račun kao polog utrška

lulallay
04.02.2011., 11:20
Obrazac Računa dobiti i gubitka . Kažu mi kako Synesis zna ispisati gluposti .I mislim da mi se jednom nešto slično dogodilo. U svakom slučaju uvijek treba rezultate tih obrazaca i ručno provjeriti . Da li se i vama nešto slično događalo kod ispisa Računa DG i drugih izvještaja ? Isto tako URE..ukoliko je prošle godine plaćeno pola URE , onda u pregledu ove godine izduplira uru na 2 puna iznosa i tako stoji ( pa se iznosi ne slažu) dok ga ne klikneš mišom ,onda duh Ura nestane ...i masu sitnih nebuloza. Kao kada u kalkulaciji promjeniš predefiniranu cijenu za artikal ,pa se kojim slučajem vratiš na prethodnu stavku ,pa ju obradiš , i onda prilikom zatvaranja cijele kalkulacije vrati u onoj prvoj staru predefiniranu cijenu ..ima nebuloza... Synezaši ...možete li reći mišljenje odnosno potvrditi ovo ili imate posve drugačija iskustva?

tibo
04.02.2011., 12:18
Potvrda o visini dohotka a za ostvarivanje prava na dječji doplatak ili oslobođenje od plaćanja participacije
znam da na forumu ima posebna tema za to, ali ja sam u ulozi poslodavca koji mora izdat potvrde svojim djelatnicima, a ne bi htjela pogrešit. IP obrazac već sam predala, a Potvrdu koju traže na hzzo ili hzmo ovisno za šta ti treba moram napisati ja, ručno.
E sad, mene zanima što sve ulazi u primanja osim netto plaće? Da li je to negdje navedeno, u nekom Zakonu?
Znam da treba navesti i naknade bolovanja HZZO ili HZZOZZR koje poslodavac isplati pa kasnije refundira, ali šta je sa božićnicama ili nekim drugim naknadama koje radnik primi?

Hvala :-)

VTi underhood
04.02.2011., 12:36
cijeli sustav naplate OKFŠ je jednostavan i istovremeno složen..
naime, HŠ moraju izdati rješenje o OKFŠ jer je to PRIHOD PRORAČUNA.

Ukoliko povućemo paralelu između poreza na dohodak i zakona o šumama, onda kao što svaki obveznik poreza na dohodak podnosi najprije prijavu, pa PU izdaje rješenje, tako bi i HŠ na temelju dostavljenih podataka trebala izdati rješenje...

najzanimljivije je što mnogi misle da je to prihod HŠ..i hrpa ovrha koja je pokretnuta pred nenadležnim sudom..

Evo ja već pun kufer godina uredno svake godine šaljem obračun na njihovu adresu i uplaćujem im tijekom godine predujam i na kraju godine eventualnu razliku i još nikad, ama baš nikad nisam dobio niti jedan jedini papirić od strane HŠ (bilo to rješenje, neka kartica zaduženja i plaćanja) - ama baš ništa... kao da šaljem i uplaćujem nepostojećoj firmi:ne zna:

VTi underhood
04.02.2011., 12:41
evo jedno pitanje - nedoumica... tiče se obrtnika dobitaša ali i samog računovodstva pa sam zato stavio ovdje...

Naime, danas sam iz 2 izvora (vrlo mjerodavna) dobio nesigurnu informaciju da kod prijelaza obrtnika iz sustava poreza na dohodak u sustav poreza na dobit, obrtnik nema pravo prenositi gubitke iz prošlih godina:eek:

kažu da je slično i sa pravnim sljednicima kada neka firma nasljeđuje obveze i potraživanja nekog obrta...

Ponavljam, informacija je nesigurna makar dolazi iz 2 vrlo mjerodavna izvora, te sad čekam neko dodatno pojašnjenje/mišljenje...

Da li netko ima provjerenu informaciju je li to točno ili nije, jer ako jest, onda je to diskriminacija obrtnika na kvadrat...

mazziz
04.02.2011., 12:44

Na koja konta knjižite doprinos HGK? Trošak ide na 4660 a obveza? Koji konto ste otvorili?

VTi underhood
04.02.2011., 12:46
Na koja konta knjižite doprinos HGK? Trošak ide na 4660 a obveza? Koji konto ste otvorili?

kod mene 2460 i doprinos i "članarina"

vitas
04.02.2011., 12:52
Da li to znači da se obrtniku ne može plati račun na uplatnicu, provesti kroz blagajnu i položiti na žiro-račun kao polog utrška

Ma ne, nego treba pratiti ako više transakcija značajnijih iznosa ili jedna veća od 105.000,00 i slično idu u korist istih fizičkih osoba..milslim, sad sam stvaaarno jako skratila stvar..Najbolje je pročitati prilog rrif-a 01/2011 i sam rrif 01/2011 tamo ima sve detaljno objašnjeno

ivana.mala
04.02.2011., 13:03

Postoji! Otvoriš podatke o knjizi, alati, otvaranje svih zatvorenih stavaka.
To ti je jedini način brisanja ali će ti izbrisati sva zatvaranja stvaki u toj godini.

Drugi način je otvaranje stavki kroz: Financijsko / otvaranje stavki - tu možeš otvoriti samo one stavke koje želiš

tibo
04.02.2011., 13:19
evo jedno pitanje - nedoumica... tiče se obrtnika dobitaša ali i samog računovodstva pa sam zato stavio ovdje...

Naime, danas sam iz 2 izvora (vrlo mjerodavna) dobio nesigurnu informaciju da kod prijelaza obrtnika iz sustava poreza na dohodak u sustav poreza na dobit, obrtnik nema pravo prenositi gubitke iz prošlih godina:eek:

kažu da je slično i sa pravnim sljednicima kada neka firma nasljeđuje obveze i potraživanja nekog obrta...

Ponavljam, informacija je nesigurna makar dolazi iz 2 vrlo mjerodavna izvora, te sad čekam neko dodatno pojašnjenje/mišljenje...

Da li netko ima provjerenu informaciju je li to točno ili nije, jer ako jest, onda je to diskriminacija obrtnika na kvadrat...

Ja sam ''doživjela'' prelazak obrtnika dobitaša u d.o.o., ali nismo imali gubitke već dobitke i sve smo uredno prenijeli u novo poduzeće, sve radnike, obveze, potraživanja, imovine, a ono što nas je zakačilo je bilo plaćanje 5% poreza na sav vozni park (kamioni, automobili) jer vozila mijenjaju vlasnika i trebalo je promjeniti sve prometne i knjižice vozila pa je to bilo kao da smo ih ''prodali''....
Prije nego smo to napravili, taj prijelaz, savjetovali se i dobili pisana uputstva od porezne uprave i rrif-a

VTi underhood
04.02.2011., 13:34
Ja sam ''doživjela'' prelazak obrtnika dobitaša u d.o.o., ali nismo imali gubitke već dobitke i sve smo uredno prenijeli u novo poduzeće, sve radnike, obveze, potraživanja, imovine, a ono što nas je zakačilo je bilo plaćanje 5% poreza na sav vozni park (kamioni, automobili) jer vozila mijenjaju vlasnika i trebalo je promjeniti sve prometne i knjižice vozila pa je to bilo kao da smo ih ''prodali''....
Prije nego smo to napravili, taj prijelaz, savjetovali se i dobili pisana uputstva od porezne uprave i rrif-a

e to je drugo... to je jednostavno nastavak "porez na dobit -> porez na dobit"...

Ovo šta je sporno je kad je slučaj "porez na dohodak -> porez na dobit"

tibo
04.02.2011., 14:01
e to je drugo... to je jednostavno nastavak "porez na dobit -> porez na dobit"...

Ovo šta je sporno je kad je slučaj "porez na dohodak -> porez na dobit"

E to :ne zna:

kakodane
04.02.2011., 14:20
Postoji! Otvoriš podatke o knjizi, alati, otvaranje svih zatvorenih stavaka.
To ti je jedini način brisanja ali će ti izbrisati sva zatvaranja stvaki u toj godini.

Drugi način je otvaranje stavki kroz: Financijsko / otvaranje stavki - tu možeš otvoriti samo one stavke koje želiš

pa nije pitala kako se otvaraju stavke, da je to pitala isto bi joj odgovorila da ide kroz alat..al onda se pita : kako se otvaraju zatvorene stavke

lulallay
05.02.2011., 13:23
Opet jedna tipično moja nedoumica. Poput svih malih servisa za knjigovodstvo u najistočnijem dijelu lijepe naše i moj je naravno već izvjesno vrijeme u dubiozi tj. rashodi znatno veći od prihoda blabla.. Situaciju stabiliziram osobnim pozajmicama za likvidnost jer vrijeme "rupa i nerada" na poslu nadoknađujem drugim radom o kojem ne bih ,ali to mi ipak donosi neku zaradu . Da bih si dakle uopće uplaćivao za staž dajem vlastitoj firmi pozajmice za likvidnost .To činim samo sebi ,jer druge osobe primaju redovno plaću. Nešto slično sam pitao i prošle godine ,ali ovo je malo prošireno.Što će reći ; pozajmice knjižim na 213 (kratkoročni zajmovi ),potom pravim odluku o oprostu duga , i te iznose na kraju godine običnom temeljnicom prebacim na prihode kako bih smanjio razliku rashoda i prihoda . U RRIF-ovom priručniku za poduzetnike stoji nekoliko sasvim jasnih uputa ,ali ja uvijek volim čuti i neko od mišljenja.
1. RRIF kaže čak i u slučaju da su posuditelji drugi građani : "U ovom slučaju nema ograničenja u pogledu najniže ugovorene kamatne stope, što znači da kamata i ne mora biti ugovorena "...ali ovo pitam svake godine i u vezi bilo kakvih poreza .Dakle još uvijek je tu situacija ista? .Nikakve kamate, nikakvu porezi.OK

2. Prošle pozajmice u obračunu za 2009-tu kompletno sam prebacio na 7-cu ,dakle oprostio cijelu 2009-tu i to je to . Sa 2010-tom ću isto učiniti iako ću sada kada sve to oduzmem i zbrojim imati još veći gubitak ( prihodi u vidu broja fakturiranih IRA smanjeni ) .Eh ,sad ja bih taj gubitak smanjio i vlastitim a nažalost "zaboravljenim" pozajmicama iz 2008-godine( koje su naprosto ostale visjeti na 213 čini mi se).Međutim RRIF kaže: "Pod kratkoročnim zajmovima podrazumjevaju se zajmovi sa rokom dospijeća do 12 mjeseci od datuma bilance" Ako sam dobro razumio dug firme prema meni iz 2008.godine mogu oprostiti ,ali ne smijem povući u prihode za 2010.godinu . Ili? Nisam ovo baš dobro proučio .Možda ne knjižiti na kratkoročne zajmove već nekakav drugačiji model svega toga ?Možda se ipak može nešto učiniti? .

vitas
05.02.2011., 14:15
...

Znači da si kao prvo trebao prenijeti pozajmice iz 2008 sa kratkoročnih na dugoročne no to sada i nije toliko bitno, jer ti možeš napraviti oprost i dugoročne i kratkoročne pozajmice pa ne vidim sada u čemu bi bio problem. Možda nisam shvatila što te zapravo muči?

lulallay
05.02.2011., 16:40
Hvala Ti eto iako sam pretpostavljao da bi netko na ovo odgovorio tek u ponedjeljak ,ali sam napisao da ne zaboravim...naime nisam proučio materiju kratkoročne<>dugoročne pozajmice temeljito ..samo znam da je dugoročna pozajmica u pravilu praksa kada se radi o većim iznosima i onda je trebalo u 2008. ići na 251 ,pa možda treba i ugovor a onda i ugovorene kamatne stope pri anuitetnom vraćanju i šta ja znam donijeti otplatni plan ;RRIF spominje čak i i PDV ,nisam čak siguran da mi je dopušteno kao vlasniku tj, privatnoj osobi ( ali mislim da može).. tako da sam se tu spetljao ...ali definitivno to ću provjeriti nekoliko puta te pitati dežurni telefon RIPUP-a ..bilo bi dobro kada bi mogao nešto slično učiniti i staviti ono iz 2008 u prihod mada sumnjam .Tebi hvala na javljanju

Gurmanko
05.02.2011., 16:45
zanima me da li bi ova ideja funkcinirala i koji bi se problemi mogli javiti pa ako znate bio bi vam zahvalan underhood vidim da si ti medju aktivnijima pa ako nesto znas o ovome...

radi se o gradjevinskom poduzecu koje je za sada d.o.o posto je svima poznato da je naplata u gradjevinarstvu katastrofalna javlja se problem kod placanja pdv-a posto firma mora pdv isplatiti drzavi kada ispostavi faktura,a naplata traje vise mjeseci,e sada ja sam razmisljao da bi mozda bilo pametno otvoriti par obrta preko kojih bi fakturirao vecinu radova,a d.o.o bi u biti sluzio kao prazna ljuska za ugovaranje poslova (radi postojecih i buducih referenci)

znaci u konkretnom primjeru d.o.o ugovori 110.000 kn posla,napravi podugovor s obrtom za koji mu obrt ispostavi fakturu na npr. 100.000kn sto bi znacilo da je trenutna obveza placanja pdv-a navedenog d.o.o-a samo na razlici od 10.000kn

zanima me ako je ovo sto sam naveo tako i ako se mogu javiti neki problemi i naravno da li je sve to legalno...hvala svima unaprijed!

VTi underhood
05.02.2011., 22:07
zanima me ako je ovo sto sam naveo tako i ako se mogu javiti neki problemi i naravno da li je sve to legalno...hvala svima unaprijed!

lijepo si to zamislio osim činjenice da si PDV iskazan na računu od obrtnika možeš pravdati tek kad račun platiš... samo račune od doo-a možeš pravdat prije nego ih platiš

edit: pošto je svima u Hrvatskoj danas naplata problem, probaj smislit neki drugi način da barem dio potraživanja naplatiš kao osiguranje prije početka radova... onaj ko odbije platit avans barem za materijal, tu je velika mogućnost da planira nikad ne platit ugovorene poslove...

VTi underhood
05.02.2011., 22:11
...............

nemoj previše komplicirati... imaš pravo oprostiti i kratkoročnu i dugoročnu pozajmicu jer je to TVOJ NOVAC:mig:

a firma je dužna platiti porez na dobit na oprošteni dug... nema veze što si ti vlasnik firme, gledaj to kao da uopće nisi u nikakvoj vezi s firmom nego da si samo pozajmio novac...

kamate nemoraš obračunavati, a ako ih obračunavaš onda moraš platiti porez na dohodak

a moj savjet za dalje ti je da smanjiš troškove...

i da eventualno račune za troškove koje sada plaćaš preko ž.r. ubuduće plaćaš u gotovini - bolje to nego davat pozajmice... onda na kraju mjeseca možeš birat hoćeš li prikazivat račun u knjigama ili nećeš...

i prati poslovanje i "dobit" svaki mjesec, a ne samo jednom na kraju godine...

lulallay
06.02.2011., 13:51
Underhood ..hvala na obavjestima....samo mi nije baš jasno ono ;" a firma je dužna platiti porez na dobit na oprošteni dug . Što to znači? Samo ukoliko sam na kraju godine u dobitku? Nadalje ..mogu birati dakle koje će uplate biti oproštene ,a koje ne ..i samim tim kalkulirati sa dobitkom i gubitkom ..namještati kako mi odgovara na kraju godine .Konačno ukoliko spašavam firmu da ne odemo na zavod za zapošljavanje to bi trebalo biti u redu .

VTi underhood
06.02.2011., 13:56
Underhood ..hvala na obavjestima....samo mi nije baš jasno ono ;" a firma je dužna platiti porez na dobit na oprošteni dug . Što to znači? Samo ukoliko sam na kraju godine u dobitku?

Naravno:mig:

Mada, namještanje dobiti na takav način nije baš pametno jer bi se jednog dana kod eventualnog nadzora netko mogao pitati otkud ti novac za pozajmice... a onda ne prolazi ono "dao mi je tetak" jer onda zovu i tetka da on pojasni odkud njemu novac:mig:

radije tokom godine paziti na troškove i plaćati gotovinom (jer nema više ograničenja od 5000) pa onda odmah na kraju mjeseca odlučiti da li ćeš knjižiti račune ili ne... puno isplativija i vjerodostojnija varijanta od filanja troškova, davanja pozajmica i onda poslije opraštanja pozajmica...

lulallay
06.02.2011., 14:20
Ali ukoliko je nemoguće mi skloniti troškove jer gotovo da su ostali samo izdatci na plaće i T-com....toliki su prihodi mali (dao otkaz mnogima zbog neplaćanja ,mnogi zatvorili obrte ,) kakva je trenutno politika porezne ispostave u odnosu na trenutnu situaciju ..npr... htio ne htio ne mogu manipulirati sa gubitkom˛&dobitkom jer je situacija toliko čista i očita i nema ništa sa strane ,a sve se svelo na samo par papira (ura,ira ,izvoda ) dakle i ove će godine to u PD biti gubitak ..znam da se o tome već sigurno raspravljalo ,ali kakva su vaša praktična iskustva ..dakle htio ne htio moram neprestano iskazivati u PD-u gubitak u iznosu od nekoliko tisuća ..što ako i 5, 6 godine ne mogu ništa bolje i drugačije prikazati .

BoniZG
06.02.2011., 16:10

kod mene je sve na 46

vitas
06.02.2011., 17:48
Hvala Ti eto iako sam pretpostavljao da bi netko na ovo odgovorio tek u ponedjeljak ,ali sam napisao da ne zaboravim...naime nisam proučio materiju kratkoročne<>dugoročne pozajmice temeljito ..samo znam da je dugoročna pozajmica u pravilu praksa kada se radi o većim iznosima i onda je trebalo u 2008. ići na 251 ,pa možda treba i ugovor a onda i ugovorene kamatne stope pri anuitetnom vraćanju i šta ja znam donijeti otplatni plan ;RRIF spominje čak i i PDV ,nisam čak siguran da mi je dopušteno kao vlasniku tj, privatnoj osobi ( ali mislim da može).. tako da sam se tu spetljao ...ali definitivno to ću provjeriti nekoliko puta te pitati dežurni telefon RIPUP-a ..bilo bi dobro kada bi mogao nešto slično učiniti i staviti ono iz 2008 u prihod mada sumnjam .Tebi hvala na javljanju

Ovako, ugovor bi u pravilu trebao postojati neovisno o tome da li se radi o dugoročnoj ili kratkoročnoj pozajmici no to možeš uvijek napraviti retroaktivno ako ništa drugo. U slučaju kada zajam daje fizička osoba tj vlasnik poduzeću pozajmica može biti beskamatna a obzirom na to znači da nema nikakvog obračuna pdv-a na kamate. U svakom slučaju možeš i to mirne duše oprostiti firmi i oprihodvati..:mig:

vitas
06.02.2011., 17:55
Ali ukoliko je nemoguće mi skloniti troškove jer gotovo da su ostali samo izdatci na plaće i T-com....toliki su prihodi mali (dao otkaz mnogima zbog neplaćanja ,mnogi zatvorili obrte ,) kakva je trenutno politika porezne ispostave u odnosu na trenutnu situaciju ..npr... htio ne htio ne mogu manipulirati sa gubitkom˛&dobitkom jer je situacija toliko čista i očita i nema ništa sa strane ,a sve se svelo na samo par papira (ura,ira ,izvoda ) dakle i ove će godine to u PD biti gubitak ..znam da se o tome već sigurno raspravljalo ,ali kakva su vaša praktična iskustva ..dakle htio ne htio moram neprestano iskazivati u PD-u gubitak u iznosu od nekoliko tisuća ..što ako i 5, 6 godine ne mogu ništa bolje i drugačije prikazati .

Nema tu nekih velikih kompliciranja, nema logike da firma stalo posluje sa gubitkom a da se novac crpi iz nekakvih pozajimca kao što ti je vti rekao, nije realno i rodit će se sumnja da se posluje na crno jer inače otkud tolika lova..sve ima svoje granice, ako se vidi da firmi baš nikako nema spasa niti mogućnosti za poboljšanjem onda treba stvarno razmisliti koliko to dalje ima smisla i odvagnuti dobro što dalje poduzimati

VTi underhood
06.02.2011., 20:47

Ako nema posla i naplate, onda se postavlja pitanje čemu držati radnike zaposlene i imat troškove doprinosa i plaća :ne zna:

A jedan famozni odgovor koji je dobio moj klijent u poreznoj upravi: "ako nemožete podnijeti tekuće troškove, nemate šta radit na tržištu!"

Žalosno ali istinito:ne zna:

vlado3
06.02.2011., 23:02
Prošle godine radio sam revalorizaciju DI (nekretnine) i nova vrijednost je 100 (60 revalorizirano, 40 neamortizirana vrijednost).
Ove godine amortiziram 10 (6 revalorizirane vrijednosti, 4 neamortizirana vrijednost).
Kako idu knjiženja u BIL, RDG, PD?

lulallay
07.02.2011., 07:54
Obojici hvala na dobroj volji odgovora ..što se tiće ovoga posljednjega i ja tako mislim . Situacija se na istoku lijepe naše čini toliko beznadno loša ponekad ..kako ja ne vidim nade za neki drugi posao zbog broja mojih godina ,a na moru u sezoni zaradim dobro radeći na crno i svirajući na ulici ,zašto onda ne davati pozajmice vlastitoj firmi kako bi uplaćivao barem za staž .Ali Underhood je u pravu ..čak se i na ovu situaciju činovnici u poreznoj
mogu ponašati potpuno fiskalno . Zar je bolje rješenje pridružiti se onima na zavodu i tražiti socijalu? ..ne znam.Ovako ..ja sam zaposlen a čak i oni dobiju nešto (GK, porez na tvrku ,porez,prirez na plaće i sve ostalo )

ivana.mala
07.02.2011., 08:00
pa nije pitala kako se otvaraju stavke, da je to pitala isto bi joj odgovorila da ide kroz alat..al onda se pita : kako se otvaraju zatvorene stavke

Ne znam je si li probala ali ako otvaraš stavke kroz alat ustvari brišeš dokument zatvaranja (nakon što ponovo otvoriš knjigu više nema dokumenta zatvaranja), zato sam napisala:)

lulallay
07.02.2011., 09:37
OPG fizičkoj osobi proda trajni nasad kupina cca 25ooo m2 . Zemlja kao zemlja pri prodaji (čl. 3. stavak 4. Zakona o pdv..) nema PDV-a..ali je sam nasad ušao u dugotrajnu imovinu .Prodano je dakle sve skupa ( zemlja, nasad ,ograda blabla). Novci od prodaje sjeli na žiro-račun i knjiženo je kao primitak. Pošto je nasad unešen u dugotrajnu imovinu da li je sada potrebno knjižiti knjigovodstvenu vrijednost nasada do trenutka prodaje kao izdatak u naravi .Ustvari kako prodani krajni nasad kupina isknjižiti iz dugotrajne imovine? (Umorni ne moraju odgovoriti na ovo pitanje (haha))

latyca
07.02.2011., 14:23
evo pitanje od mene neupućene :mig:....ako je ostvarena dobit za isplatu za 2009. 100.000 kn a isplaćeno je 60.000 a ostalo je 40.000, dali se taj neisplaćeni dio sada nakon 31.12.10. treba preknjižiti na neki drugi konto ili mi i dalje ostaje na kontu 2010 (obveze s osnove udjele u dobitku)?

VTi underhood
07.02.2011., 15:06
evo pitanje od mene neupućene :mig:....ako je ostvarena dobit za isplatu za 2009. 100.000 kn a isplaćeno je 60.000 a ostalo je 40.000, dali se taj neisplaćeni dio sada nakon 31.12.10. treba preknjižiti na neki drugi konto ili mi i dalje ostaje na kontu 2010 (obveze s osnove udjele u dobitku)?

ako je donesena odluka o isplati svih 100.000, onda ostaje na 2010 sve do isplate zadnje lipe... osim ako nisu nešto mijenjali u ovim zadnjim izmjenama a to ću znat u srijedu na seminaru... ali brijem da nisu mijenjali

VTi underhood
07.02.2011., 15:09
OPG fizičkoj osobi proda trajni nasad kupina cca 25ooo m2 . Zemlja kao zemlja pri prodaji (čl. 3. stavak 4. Zakona o pdv..) nema PDV-a..ali je sam nasad ušao u dugotrajnu imovinu .Prodano je dakle sve skupa ( zemlja, nasad ,ograda blabla). Novci od prodaje sjeli na žiro-račun i knjiženo je kao primitak. Pošto je nasad unešen u dugotrajnu imovinu da li je sada potrebno knjižiti knjigovodstvenu vrijednost nasada do trenutka prodaje kao izdatak u naravi .Ustvari kako prodani krajni nasad kupina isknjižiti iz dugotrajne imovine? (Umorni ne moraju odgovoriti na ovo pitanje (haha))

računa se amortizacija do trenutka prodaje... npr. ako je prodano sredinom mjeseca, amortizacija se računa do zadnjeg dana u tom mjesecu (prodano 14.05.2010., amort. se računa zaključno do 31.05.2010.), i ide u izdatak u naravi kao jedna stavka...

i onda se ostatak neotpisane vrijednosti knjiži isto kao izdatak u naravi, ali kao zasebna stavka...

latyca
07.02.2011., 17:30
ako je donesena odluka

hvala VTI :mig:, imam još jedno pitanje
doo otplaćuje kredit koji je odobren u eurima,kreda se otplaćuje u mjesečnim anuitetima po srednjem tečaju hypo banke na dan plaćanja, što treba sa takvim kreditom napraviti na dan 31.12?
Dali treba uzimati srednji tečaj HNBa i knjižiti nešto, kao pozitivna/negativna teč razlika...lupam jer sam negdje pročitala da se 31.12 uzima tečaj HNBa ali ne mogu naći gdje sam to vidjela pa molim sve koji znaju za pomoć...:)

honeystar
07.02.2011., 19:29
hvala VTI :mig:, imam još jedno pitanje
doo otplaćuje kredit koji je odobren u eurima,kreda se otplaćuje u mjesečnim anuitetima po srednjem tečaju hypo banke na dan plaćanja, što treba sa takvim kreditom napraviti na dan 31.12?
Dali treba uzimati srednji tečaj HNBa i knjižiti nešto, kao pozitivna/negativna teč razlika...lupam jer sam negdje pročitala da se 31.12 uzima tečaj HNBa ali ne mogu naći gdje sam to vidjela pa molim sve koji znaju za pomoć...:)

Da,treba ga uskladiti s tečajem HNB na 31.12.2010.

honeystar
07.02.2011., 19:45
Pozdrav svima!Nova sam na na ovom forumu.Vidim da ima dosta praktičnih savjeta.
Ako mi neko može malo pomoći s savjetom za sljedeću situaciju (valjda ću dobro objasniti što mi treba):
Fakturira se usluga.Za obavljenu uslugu potreban je i utrošak određenog materijala.Roba se zadužuje pomoću primki.Razduženje sam zamislila po mjesečnim radnim nalozima.Dakle na jedan radni nalog npr. 1/2011 rejon xy,tereti sve što se u toku tog mjeseca uzelo iz skladišta i na kraju mjeseca zaključivanjem tog naloga bi se i razdužilo skladište za taj materijal.
Za jedan rejon postoji veći broj izlaznih faktura.
Da li je ovo ispravno?

ivana.mala
08.02.2011., 07:10
Pozdrav svima!Nova sam na na ovom forumu.Vidim da ima dosta praktičnih savjeta.
Ako mi neko može malo pomoći s savjetom za sljedeću situaciju (valjda ću dobro objasniti što mi treba):
Fakturira se usluga.Za obavljenu uslugu potreban je i utrošak određenog materijala.Roba se zadužuje pomoću primki.Razduženje sam zamislila po mjesečnim radnim nalozima.Dakle na jedan radni nalog npr. 1/2011 rejon xy,tereti sve što se u toku tog mjeseca uzelo iz skladišta i na kraju mjeseca zaključivanjem tog naloga bi se i razdužilo skladište za taj materijal.
Za jedan rejon postoji veći broj izlaznih faktura.
Da li je ovo ispravno?

Nisam sigurna da sam te dobro razumjela. Ti imaš isporuku usluga na području više regija i račune ispostavljaš po regijama. Ako je samo jedna vrsta usluga onda bih ja i troškove po nekom ključu rasporedila po regijama. Tu bi onda mogao biti jedan radni nalog kojeg bi po nekom postotku ovisno o isporučenim uslugama rasporedila po regijama. Ako je riječ o više različitih usluga onda bih troškove radije rasporedila analitički po vrstama usluga.

BellaDona
08.02.2011., 08:55
hvala ivana.mala i kakodane! to što je ivana napisala mi je trebalo :)
Netko je pitao za Synesis i nebuloze - da, i meni se svašta izdešavalo.. treba jaaaako dobro kontrolirati sve!

djurdja007
08.02.2011., 09:08
Firma x dala je pozajmicu firmi y. Nakon toga firma y izdala je firmi x račun za obavljene usluge. Kako složiti ugovor o cesiji ili može kompenzacija?

llkon
08.02.2011., 09:39
kod mene je sve na 46

260910 - OBRAČUNANI DOPRINOS GOSPODARSKOJ KOMORI HRVATSKE

ivana.mala
08.02.2011., 09:47
Firma x dala je pozajmicu firmi y. Nakon toga firma y izdala je firmi x račun za obavljene usluge. Kako složiti ugovor o cesiji ili može kompenzacija?

To je kompenzacija.

llkon
08.02.2011., 09:49

IZJAVA O PRIJEBOJU (KOMPENZACIJI) br.

DUŽNIK: VJEROVNIK:

Na temelju odredaba člana 336-343 Zakona o obveznim odnosima («Narodne novine» br. 53/91) dajemo izjavu da obavljamo prijeboj (kompenzaciju) slijedećih novčanih potraživanja

DUŽNIKOVE DOSPJELE OBVEZE / VJEROVNIKOVE DOSPJ.OBV.
.....
....
....
....
....

PROVODIMO SA DATUMOM DOSPIJEĆA, SUKLADNO ČL. 195 i 196. ZOO.
MOLIMO UPISATI DATUM PROVOĐENJA PRIJEBOJA________________

DUŽNIK VJEROVNIK
(potpis) (potpis)

Mjesto , _______________________
(DATUM PODNOŠENJA PRIJEBOJA)

djurdja007
08.02.2011., 11:34
IZJAVA O PRIJEBOJU (KOMPENZACIJI) br.

DUŽNIK: VJEROVNIK:

Na temelju odredaba člana 336-343 Zakona o obveznim odnosima («Narodne novine» br. 53/91) dajemo izjavu da obavljamo prijeboj (kompenzaciju) slijedećih novčanih potraživanja

DUŽNIKOVE DOSPJELE OBVEZE / VJEROVNIKOVE DOSPJ.OBV.
.....
....
....
....
....

PROVODIMO SA DATUMOM DOSPIJEĆA, SUKLADNO ČL. 195 i 196. ZOO.
MOLIMO UPISATI DATUM PROVOĐENJA PRIJEBOJA________________

DUŽNIK VJEROVNIK
(potpis) (potpis)

Mjesto , _______________________
(DATUM PODNOŠENJA PRIJEBOJA)

Hvala, tako sam i napravila. Da li još uvijek vrijedi da kompenzacija ne mora ići kroz žiro račun.

Da li netko možda zna: Trebala mi je tiskanica UT-XII-74 i skinula sam ju s interneta. Na njoj piše Ured državne uprave u Splitko-dalmatinskoj županiji ...
Da li mi ta tiskanica vrijedi u Benkovcu?

kakodane
08.02.2011., 11:45
Hvala, tako sam i napravila. Da li još uvijek vrijedi da kompenzacija ne mora ići kroz žiro račun.

Da li netko možda zna: Trebala mi je tiskanica UT-XII-74 i skinula sam ju s interneta. Na njoj piše Ured državne uprave u Splitko-dalmatinskoj županiji ...
Da li mi ta tiskanica vrijedi u Benkovcu?

kompenzacija ne mora ići preko žiro računa!

LaTiTeA
09.02.2011., 11:27
Iscupala sam jedan post od ranije (nije da si nisam dala truda i prokopala malo :D) koji o privatnim troskovima na firmu kaze:

iznos cigareta (s PDV-om) knjižim na neoporezivo a ostatak računa izračunam tako da oduzmem te cigarete...

Stvarni trošak knjižim na određeni konto troška gdje pripada a cigarete knjižim na povrat pozajmice (ako ima pozajmice) ili ako nema, onda na potraživanja od vlasnika/radnika... ali dosad nisam imao firmu koja nema pozajmica, pa uvijek rasknjižim preko povrata pozajmice...

Da, tak sam i ja radila... :D

No, teta iz nadora nam je danas rekla da to tak ne valja i da se mora ovak:

Moguće je i taj iznos cigareta i svih sličnih privatnih troškova koji se nikako nemogu smatrati troškovima poslovanja tokom mjeseca zbrojiti (s PDV-om) i to tretirati kao plaću u naravi i uvećati za davanja... tako bi ujedno bilo i najispravnije...

... i da ako se vec ide na foru s pozajmicama... da svejedno moramo obracunati sva davanja pa onda eventualno ovu cifru koja bi covjeku bila placa u naravi vratiti kao pozajmicu.

Jel netko imao ovakvu situaciju? :confused:
Doduse, zvuci logicno :zubo:, ali stvarno sam od hrpe ljudi cula da samo knjizi na povrat pozajmice i bok.

ivana.mala
09.02.2011., 12:48
Ovo je sa seminara RRIF-a:
Ako u postupku nadzora PU utvrdi neke troškove za privatne potrebe a poduzetnik ih je evidentirao kao poslovne rashode bez obračuna i plaćanja poreza na dohodak (nije ih proglasio plaćom, drugim dohotkom niti dohotkom od kapitala - izuzimanjem,
PU će na ove troškove uključujući s PDV-om obračunati porez na dohodak, prirez i obvezne doprinose, a zatim za sve ovo uvećati osnovicu poreza na dobitak!
Poprima obilježje "kazne" !!
Dvostruko oporezivanje !

Meni je to logično ako se takvi troškovi stave na troškove poslovanja, ali ako ti to stvaiš na potraživanja od radnika, a on ti to plati iz dohotka na koji je već plaćen porez (a pretpostavljamo da je od tu dao pozajmicu) ne vidim razlog za plaćanje doprinosa i poreza.

VTi underhood
09.02.2011., 13:00
... i da ako se vec ide na foru s pozajmicama... da svejedno moramo obracunati sva davanja pa onda eventualno ovu cifru koja bi covjeku bila placa u naravi vratiti kao pozajmicu.

Jel netko imao ovakvu situaciju? :confused:
Doduse, zvuci logicno :zubo:, ali stvarno sam od hrpe ljudi cula da samo knjizi na povrat pozajmice i bok.

nemože teta iz nadzora to samo tako reći, jer ako je vlasnik dao pozajmicu poduzeću, po kojem se to zakonu na povrat te pozajmice moraju plaćati doprinosi... razmisli malo... čovjek je dao svoje privatne novce (zarađene ili naslijeđene ili whatever) i sad kad ih hoće natrag, trebao bi platit doprinose???:confused:

Ako je u ugovoru o pozajmici predviđeno da se povrat može vršiti i nadoknadom privatnih troškova davatelja pozajmice, onda se nemogu obračunavati doprinosi...

Doprinosi se moraju obračunavati samo i jedino onda ako se nemože rasknjižiti s pozajmice ili ako ugovorom nije predviđena nadoknada privatnih troškova... tada se to smatra plaćom u naravi...

VTi underhood
09.02.2011., 13:01
Meni je to logično ako se takvi troškovi stave na troškove poslovanja, ali ako ti to stvaiš na potraživanja od radnika, a on ti to plati iz dohotka na koji je već plaćen porez (a pretpostavljamo da je od tu dao pozajmicu) ne vidim razlog za plaćanje doprinosa i poreza.

točno to...:top:

mazziz
09.02.2011., 13:38
Pozajmica je dana vlasniku društva. Ukupan iznos oko 17.000,00 kn. Kada i koliko kamata obračunati? Ima li pdv-a? Poduzeće i tako nije u sustavu pdv-a. Pročitala sam članke vezano za pozajmice, ali htjela bih i vaše mišljenje?

balena
09.02.2011., 15:31
Poduzeće je dobilo dar u naravi od inozemnog poslovnog partnera po paritetu DDP. Inozemni poslovni partner snosio je sve troškove dostave, carinjenja i PDV-a za darovani proizvod. PDV je špediter platio u ime poduzeća koje je primilo dar i poduzeće ima pravo iskoristiti predporez za uplaćeni PDV.

Da li iznos PDV-a treba knjižiti kao izvanredni prihod?

VTi underhood
09.02.2011., 15:55
Pozajmica je dana vlasniku društva. Ukupan iznos oko 17.000,00 kn. Kada i koliko kamata obračunati? Ima li pdv-a? Poduzeće i tako nije u sustavu pdv-a. Pročitala sam članke vezano za pozajmice, ali htjela bih i vaše mišljenje?

4% godišnje, bilo bi pametno svaki mjesec... pdv-a nema

lulallay
09.02.2011., 17:20
Underhood ..hvala puno na informacijama glede amortizacije...i mi smo mislili tako... sad sam baš bio na stranicama FINE ..GFI_POD javna objava registrirao se ...napravio sam mali pokus za neke velike igrače čiji imam OIB i matični ...ali figa... ne ne možeš imati uvid u poslovanje tih tvrtki ..Podaci postoje piše , ali su zaštičeni.Hopaaa, Vidi vraga . Što sad to znači ? Da možeš sakriti ipak te podatke ukoliko platiš Fini ili? Da su tzv.veliki igrači dobitaši ad hoc zaštićeni. Nije vrag da to postoji da bi sirotinja pokazivala svoj jad.? Ili može svatko podnijeti zahtjev i "sakriti" svoje poslovanje. Zašto nas onda uopće maltretiraju sa famoznom "javnom objavom"?

mazziz
10.02.2011., 07:18
4% godišnje, bilo bi pametno svaki mjesec... pdv-a nema

Ne razumijem baš ovo svaki mjesec. Zašto ne na kraju godine? I kako se to knjiži? Na koja konta? Treba li izdati račun?

VTi underhood
10.02.2011., 08:57
Ne razumijem baš ovo svaki mjesec. Zašto ne na kraju godine? I kako se to knjiži? Na koja konta? Treba li izdati račun?

možeš i na kraju godine ali možeš i svaki mjesec...

Knjiži se na način da se na duguje povećava iznos potraživanja za pozajmicu a na potražuje se knjiži prihod od kamata

mazziz
10.02.2011., 10:06
možeš i na kraju godine ali možeš i svaki mjesec...

Knjiži se na način da se na duguje povećava iznos potraživanja za pozajmicu a na potražuje se knjiži prihod od kamata

Hvala VTI. Razumijem na koji način, ali konkretno staviti prihod od kamata na zatezne kamate ili? Treba li račun? I to je još pozajmica bivšem vlasniku društva od kojeg je firma preuzeta, a samim time i sva potraživanja i obveze. No međutim, njegov knjigovođa nije nikako zaračunavao kamate, a konstantno je imao pozajmice. Ali dobro, za to će on odgovarati. Stanje smo dobili zaključno sa 30.04. prošle godine. I ja bih sada obračunala tih 4% na ukupan iznos, i onda bi vratili pozajmicu na ukupan iznos.

vitas
10.02.2011., 10:34
Hvala VTI. Razumijem na koji način, ali konkretno staviti prihod od kamata na zatezne kamate ili? Treba li račun? I to je još pozajmica bivšem vlasniku društva od kojeg je firma preuzeta, a samim time i sva potraživanja i obveze. No međutim, njegov knjigovođa nije nikako zaračunavao kamate, a konstantno je imao pozajmice. Ali dobro, za to će on odgovarati. Stanje smo dobili zaključno sa 30.04. prošle godine. I ja bih sada obračunala tih 4% na ukupan iznos, i onda bi vratili pozajmicu na ukupan iznos.

To nisu zatezne kamate nego ugovorene kamate.
Ako je vlasnik konstantno od firme uzimao pozajmice onda su trebale biti zaračunate kamate ali ako je on davao pozajmice firmi onda nije bio obavezan obračunavati kamate. A tih 4% je godišnja kamata pa bi tako trebalo i računati, ako se može doći do pravih podataka.

mazziz
10.02.2011., 11:40
To nisu zatezne kamate nego ugovorene kamate.
Ako je vlasnik konstantno od firme uzimao pozajmice onda su trebale biti zaračunate kamate ali ako je on davao pozajmice firmi onda nije bio obavezan obračunavati kamate. A tih 4% je godišnja kamata pa bi tako trebalo i računati, ako se može doći do pravih podataka.

Da, ugovorene, krivo sam napisala. A ne znam tko je to knjižio, ali to je pravi kupus.

mazziz
10.02.2011., 11:56
Imala bih još jedno pitanje. 2008. godine firma je ostvarila dobit, a 2009. godine gubitak. U 2009. godini nije isplaćen dio dobiti iz 2008. godine. Taj dio dobiti je bivši knjigovođa prebacio na porez na dobit, ne znam zašto. E sad me zanima što sada napraviti, prebaciti u ovoj godini sa poreza na dobit na zadržanu dobit pa podmiriti dio gubitka ove godine ili što?

MAMAMIA66
10.02.2011., 13:44
može pomoć? obrtnik dobitaš 2010 posluje sa gubitkom npr.200.000 kn, iz prethodnih godina ima zadržanu dobit koju nije dizao, npr. 150.000 kn, zanima me dali može razliku od 50.000 kn da bi pokrio gubitak, preknjižiti sa kapitala koji iznosi oko 2.000.000.kn, dali je to ok? hvala, pozdrav svima!:confused:

marki2008.
10.02.2011., 19:58
Svaka pomoć mi je dobrodošla jer sam veći dio dana izgubila na ovo, a ništa konkretno nisam napravila. Dobila sam stanje po računima od porezne na 31.12. Sve kartice mi štimaju, i razumljive su, dok porez na dobit i član. turističkoj zajednici nikako da skontam. Proknjižene su mi sve uplate i zatezne kamate. Zanima me kad porezna sa 30.04. proknjiži završni obračun, koji iznos stornira. Pokušala sam na 100 načina doći do tog broja, ali bezuspješno. Logika mi govori da ako imam proknjižene sve uplate do 30.04. da mi tada stanje treba bit kao i na njihovoj kartici? Našla sam i kartice iz prethodnih godina, ali mi ništa nije pomoglo. Bivše rač. nije proknjižilo prošlodišnje kamate pa sam i to proknjižila. Neki je sitan iznos, jer nam se porez na dobit plaća iz povrata pdv-a, pa kako nekad pdv zna kasnit, tako nam zaračunaju kam. Još sam pokušala doć do trenutka kad je zatvorena obveza za 2009. tako da sam vidjela iznos za koji nas terete 31.12.2010., zbrojila nova zaduženja za predujmove za 2010. pa u trenutku njihova podmirenja, s ostakom zatvaram 2009. Na taj način stanje s mojom karticom ne štima za veliki iznos. Ne znam više što da pokušam. Sad mi je palo na pamet da ako od njihova salda na 31.12. oduzmem sva njihova zaduženja za predujmove za 2010., mislim da je 9 predujmova, onda bi se kartica prije nego proknjižim završni trebala slagat s mojom. Na taj način bi trebala dobit iznos pretplate do 30.12. Nemam sad kartice pri ruci, ali ako je ovo točno ne znam stvarno šta li sam ovako zakomplicirala. Hvala unaprijed na pomoći

zeus20
10.02.2011., 20:33
Imam pitanje koje će se nekima činiti ultra lagano, a nekima (meni) malo kompliciranije.
Dakle, recimo da imam novo osnovani d.o.o. i da sam uplatio kapital od 20000 kn. Od dijela tog kapitala mislim nabaviti robu (Da li se može cijeli kapital potrošiti za nabavu robe i opremanje dućana ?). Nabavim raznovrsnu robu kod jednog dobavljača u recimo vrijednosti 12000 kn + PDV, a tu istu robu u istom mjesecu prodam recimo za 22000 kn + PDV .
Pitanje je kako se sad računa povrat poreza na ovo ?
Koliko iznosi povrat ili ja još moram platiti neki porez državi ?
Ako netko može napisati formulu za izračun kako bi to napokon skužio za sva vremena ?

Puno hvala unaprijed

VTi underhood
10.02.2011., 22:21
Imam pitanje koje će se nekima činiti ultra lagano, a nekima (meni) malo kompliciranije.
Dakle, recimo da imam novo osnovani d.o.o. i da sam uplatio kapital od 20000 kn. Od dijela tog kapitala mislim nabaviti robu (Da li se može cijeli kapital potrošiti za nabavu robe i opremanje dućana ?). Nabavim raznovrsnu robu kod jednog dobavljača u recimo vrijednosti 12000 kn + PDV, a tu istu robu u istom mjesecu prodam recimo za 22000 kn + PDV .
Ako netko može napisati formulu za izračun kako bi to napokon skužio za sva vremena ?

Puno hvala unaprijed

kakav povrat:confused::confused::confused:

mazziz
11.02.2011., 06:14
Svaka pomoć mi je dobrodošla jer sam veći dio dana izgubila na ovo, a ništa konkretno nisam napravila. Dobila sam stanje po računima od porezne na 31.12. Sve kartice mi štimaju, i razumljive su, dok porez na dobit i član. turističkoj zajednici nikako da skontam. Proknjižene su mi sve uplate i zatezne kamate. Zanima me kad porezna sa 30.04. proknjiži završni obračun, koji iznos stornira. Pokušala sam na 100 načina doći do tog broja, ali bezuspješno. Logika mi govori da ako imam proknjižene sve uplate do 30.04. da mi tada stanje treba bit kao i na njihovoj kartici? Našla sam i kartice iz prethodnih godina, ali mi ništa nije pomoglo. Bivše rač. nije proknjižilo prošlodišnje kamate pa sam i to proknjižila. Neki je sitan iznos, jer nam se porez na dobit plaća iz povrata pdv-a, pa kako nekad pdv zna kasnit, tako nam zaračunaju kam. Još sam pokušala doć do trenutka kad je zatvorena obveza za 2009. tako da sam vidjela iznos za koji nas terete 31.12.2010., zbrojila nova zaduženja za predujmove za 2010. pa u trenutku njihova podmirenja, s ostakom zatvaram 2009. Na taj način stanje s mojom karticom ne štima za veliki iznos. Ne znam više što da pokušam. Sad mi je palo na pamet da ako od njihova salda na 31.12. oduzmem sva njihova zaduženja za predujmove za 2010., mislim da je 9 predujmova, onda bi se kartica prije nego proknjižim završni trebala slagat s mojom. Na taj način bi trebala dobit iznos pretplate do 30.12. Nemam sad kartice pri ruci, ali ako je ovo točno ne znam stvarno šta li sam ovako zakomplicirala. Hvala unaprijed na pomoći

Trebali bi stornirati predujam za 1, 2 i 3 mjesec u 2009 te predujam od 4-12 mjeseca (9 predujmova), s tim da je predujam za 12 mjesec u 2010. godini, bar je tako kod mene. Iznos predujma za 1,2 i 3 mjesec je različit od ostatka godine, jer se on još odnosi na 2008. godinu. I iznos u tvojim poslovnim knjigama ne može se poklopiti s njihovim stanjem na 31.12. upravo zbog toga. Ti proknjiži kamate i sve ok. Nadam se da nisam nešto pogrešno napisala.

ivana.mala
11.02.2011., 07:03

Puno hvala unaprijed

Jesi li d.o.o. prijavio u sustav PDV-a? (provjeri isplati li ti se)

Možeš trošiti sredstva koja si uplatio.
Na ovo što si ti napisao nema povrata, treba platiti razliku državi.
Ja ti savjetujem da nađeš knjigovođu da se ne pogubiš;)

marki2008.
11.02.2011., 07:27
Trebali bi stornirati predujam za 1, 2 i 3 mjesec u 2009 te predujam od 4-12 mjeseca (9 predujmova), s tim da je predujam za 12 mjesec u 2010. godini, bar je tako kod mene. Iznos predujma za 1,2 i 3 mjesec je različit od ostatka godine, jer se on još odnosi na 2008. godinu. I iznos u tvojim poslovnim knjigama ne može se poklopiti s njihovim stanjem na 31.12. upravo zbog toga. Ti proknjiži kamate i sve ok. Nadam se da nisam nešto pogrešno napisala.

Puno ti hvala, je u pravu si, to je taj iznos. Sad mi je napokon jasno. Postoji li način uopće da provjerim jel nam saldo štima, na način da nešto oduzmem od njihova salda il nešto, ili mi je dovoljno da mi se slažu uplate i da su sve kamate proknjižene?

hele83
11.02.2011., 10:03
Kako knjižite donaciju u robi sa skladišta? Treba li izdati int račun i platiti pdv? Koja konta?

zeus20
11.02.2011., 14:17
Jesi li d.o.o. prijavio u sustav PDV-a? (provjeri isplati li ti se)

Možeš trošiti sredstva koja si uplatio.
Na ovo što si ti napisao nema povrata, treba platiti razliku državi.
Ja ti savjetujem da nađeš knjigovođu da se ne pogubiš;)

Hvala na odgovorima
Tvrtka bi prelazila 85000 kn prometa godišnje, pa mislim da se isplati u sustav
PDV-a (moje mišljenje)
Naravno da mislim naći knjigovođu, samo sam htio donekle skuziti kao to ide.
Ako sam dobro razumio, na ono moje navedeno nemam pravo povrata nego još platiti državi razliku. Dakle recimo da je PDV od 12000 (nabavne cijene)
2760 kn, a PDV od prodajne cijene 5060 kn.
Ja bi zapravo trebao državi vratiti 5060-2760= 2300 kn ?
Jel to tako ili sam ja nešta gadno zbrkao u mojoj glavi. :rofl:

VTi underhood
11.02.2011., 16:43
Ja bi zapravo trebao državi vratiti 5060-2760= 2300 kn ?
Jel to tako ili sam ja nešta gadno zbrkao u mojoj glavi. :rofl:

ako nebi imao nikakvih drugih troškova koji u sebi sadrže pdv, onda da, trebao bi platit 2300kn

zeus20
11.02.2011., 17:23
ako nebi imao nikakvih drugih troškova koji u sebi sadrže pdv, onda da, trebao bi platit 2300kn

Odlično, napokon sam skužio.

Puno hvala na objašnjenjima :top:

cvrcak7
12.02.2011., 07:28
Puno ti hvala, je u pravu si, to je taj iznos. Sad mi je napokon jasno. Postoji li način uopće da provjerim jel nam saldo štima, na način da nešto oduzmem od njihova salda il nešto, ili mi je dovoljno da mi se slažu uplate i da su sve kamate proknjižene?

Ako se slaže početno stanje, dovoljno je.

Za provjeru bi trebalo oduzeti njihova zaduženja akontacija za tekuću godinu (u ovom slučaju 2010). Tada ostaju samo uplate, obračunate kamate i obaveza/preplata po početnom stanju.
Da bi dobili početno stanje, treba zbrojiti sve iznose koji se ne odnose na tekuću godinu.

rossonero_Zg
12.02.2011., 11:01
jel ima netko novi PD obrazac u excelu :confused:

lulallay
12.02.2011., 13:38
Otkrije porezna odjednom po nekom svom izlistanju neki recimo fantomski dug za PDV (razliku) tko zna otkad jer se ne vuče ni u kakvom PS-u . Platiš ga preko izvodA .I sad na koji konto i kako kada stigne izvod bi to bilo najbolje proknjižiti? jedino na 2409

BUBAMARA22
12.02.2011., 17:07
Molim pomoć da li netko zna treba li se za objekat koji stavlja gotove sendviće na tržište, za iste voditi kakva evidencija,nešto tipa o proivodnji i prodaji ili ne? I da prodaje ih i proizvodi u svojem objektu

vitas
13.02.2011., 14:26
Otkrije porezna odjednom po nekom svom izlistanju neki recimo fantomski dug za PDV (razliku) tko zna otkad jer se ne vuče ni u kakvom PS-u . Platiš ga preko izvodA .I sad na koji konto i kako kada stigne izvod bi to bilo najbolje proknjižiti? jedino na 2409

A kako može odjednom otkriti? Ja bi pregledala kartice da utvdrim otkuda se "stvorio" pa se prema saznanjima ravnala

vitas
13.02.2011., 14:29
može pomoć? obrtnik dobitaš 2010 posluje sa gubitkom npr.200.000 kn, iz prethodnih godina ima zadržanu dobit koju nije dizao, npr. 150.000 kn, zanima me dali može razliku od 50.000 kn da bi pokrio gubitak, preknjižiti sa kapitala koji iznosi oko 2.000.000.kn, dali je to ok? hvala, pozdrav svima!:confused:

Sa temeljnog kapitala? Zašto? Neka jednostavno u odluci o pokriću gubitka navede da će se dio pokriti iz zadržane dobiti iz prethodnih razdoblja a ostatak će prenijeti u slijedeću godinu i pokriti iz dobiti narednih razdoblja. Ima pravo 5 godina prenositi tj smanjivati taj gubitak

VTi underhood
13.02.2011., 21:12
A kako može odjednom otkriti? Ja bi pregledala kartice da utvdrim otkuda se "stvorio" pa se prema saznanjima ravnala

kako ne, porezna je jedna divna ustanova...

evo recimo ja ću ti dat svoj primjer... MO2... na poreznoj u preplati 6.45... na REGOS-u, dug 193.55

Razlog - porezna nije 01.01.2005. godine proknjižila početno stanje MO2 od 200kn (zaduženje za 12 mjesec 2004 koje je plaćeno u 1. mjesecu 2005) koje je do tog datuma vodio REGOS...

vitas
14.02.2011., 06:30
kako ne, porezna je jedna divna ustanova...

evo recimo ja ću ti dat svoj primjer... MO2... na poreznoj u preplati 6.45... na REGOS-u, dug 193.55

Razlog - porezna nije 01.01.2005. godine proknjižila početno stanje MO2 od 200kn (zaduženje za 12 mjesec 2004 koje je plaćeno u 1. mjesecu 2005) koje je do tog datuma vodio REGOS...

Sve 5 ali se opet do toga može doći pregledom kartica a uostalom preporuča se svake godine na kraju ili koji puta i u tijeku godine uskladiti kartice sa poreznom, pa ako se tako radi mislim da je jaako mala mogućnost da nešto iskoči.

tajnaT
14.02.2011., 08:44
Da li ima ogranicen iznos koji fizicka osoba kao beskamatnu pozajmicu smije posuditi firmi? Od knjigovode sam cula da je to 10 tisuca kuna godisnje a opet cujem od drugih da nema ogrnicenja .Dal netko zna?

vitas
14.02.2011., 09:11
Da li ima ogranicen iznos koji fizicka osoba kao beskamatnu pozajmicu smije posuditi firmi? Od knjigovode sam cula da je to 10 tisuca kuna godisnje a opet cujem od drugih da nema ogrnicenja .Dal netko zna?

Koliko znam nema

lulallay
14.02.2011., 09:12
Može ,može..i to ne samo jednom. Uvijek imaju svoje stanje i u dosta puta se ne poklapa .Uostalom prije nekog vremena jednom su mi obrtniku "pronašli" dug istina ne velik ( koju stotinu kuna) mislim iz 2004 ili 05. ja to zovem fantonskim dugovima. Ali gdje proknjižiti .jasno je da na 2400 ne može

VTi underhood
14.02.2011., 10:51
Sve 5 ali se opet do toga može doći pregledom kartica a uostalom preporuča se svake godine na kraju ili koji puta i u tijeku godine uskladiti kartice sa poreznom, pa ako se tako radi mislim da je jaako mala mogućnost da nešto iskoči.

Može da... ali ja nisam znao da nema zaduženja dok god nisam tražio od REGOSa ispis neuparenih uplata/obrazaca... jer godinama kartice štimaju...

tek kad sam nazvao, i tražio da provjere, odjednom nakon 2 dana dobijem karticu koja je ista kao i prošlih godina s jednom razlikom, što je odjednom iskrsnula jedna uplata 05.01.2005. a za koje nema zaduženja... te uplate svih ovih godina nije bilo... i onda opet nakon 2 dana dobijem karticu koja zadužuje tu uplatu i tek onda se kartica poklopila s REGOS-om...

ali nije ni REGOS bezgriješan... masu puta ne proknjiže recimo ispravak RSm obrasca i tek kad tražiš ispis otvorenih stavaka vidiš da nešto ne štima... i onda kao idiot moraš pisat zahtjev da proknjiže nešto što su trebali i sami napravit

mina_jasmina
14.02.2011., 11:18
Pozdrav svima.

Tražila sam po forumu neku informaciju, možda postoji, ali ja nisam našla. Ako netko zna, bila bih zahvalna.

Situacija: Firma "A" d.o.o., radi sa Firmom "B" GmbH (d.o.o.) iz Njemačke.

*Firma "A" je dužna Firmi "B" uplatiti 8,000 EUR, čeka ispostavu računa s njihove strane kako bi to uradila, račun ne stiže.
*Firma "A" firmi "B" ispostavi račune za svoje obavljene usluge u visini 10,000 EUR.
*Firma "B" uplaćuje Firmi "A" iznos u visini 2,000 EUR (uz objašnjenje na posebnom papiru) kako su 8,000 EUR zadržali, pošto je Firma "A" taj iznos ionako dugovala.
*Firmi "A" ispada da im je Firma "B" ipak dužnik, s obzirom da je od 10,000 EUR po izlaznim računa, uplaćeno samo 2,000 EUR, a Firma "A" je platila i PDV na iznos od 10,000 EUR.
*Firma "B" kaže da Firma "A" izda interni račun sa minus predznakom i to nekako riješi. Ne mogu izdati račun za onih 8,000 EUR.

Poslovna komunikacija se odvija na njemačkom, knjigovođa je malo pao u dubiozu.

Može pojašnjenje/prijedlog - bilo što suvislo?
Hvala puno.

vitas
14.02.2011., 15:29
Može da... ali ja nisam znao da nema zaduženja dok god nisam tražio od REGOSa ispis neuparenih uplata/obrazaca... jer godinama kartice štimaju...

tek kad sam nazvao, i tražio da provjere, odjednom nakon 2 dana dobijem karticu koja je ista kao i prošlih godina s jednom razlikom, što je odjednom iskrsnula jedna uplata 05.01.2005. a za koje nema zaduženja... te uplate svih ovih godina nije bilo... i onda opet nakon 2 dana dobijem karticu koja zadužuje tu uplatu i tek onda se kartica poklopila s REGOS-om...

ali nije ni REGOS bezgriješan... masu puta ne proknjiže recimo ispravak RSm obrasca i tek kad tražiš ispis otvorenih stavaka vidiš da nešto ne štima... i onda kao idiot moraš pisat zahtjev da proknjiže nešto što su trebali i sami napravit

Ma svugdje ima svašta..meni je ok jer preko e-fina kartice stalno imaš u sve uvid i u neuparene rs obrasce na regosu i porezne kartice i sve pa vidiš kad god hoćeš bez pisanja kojekakvih zahtjeva.

VTi underhood
14.02.2011., 15:44
Ma svugdje ima svašta..meni je ok jer preko e-fina kartice stalno imaš u sve uvid i u neuparene rs obrasce na regosu i porezne kartice i sve pa vidiš kad god hoćeš bez pisanja kojekakvih zahtjeva.

zahtjev sam morao pisat da PROKNJIŽE ispravak RSm obrasca koji je predan, potvrđen od REGOS-a ali nije zaveden

lulallay
14.02.2011., 15:57
Kako knjižite usluge platnog prometa . Jer kako znam i čujem ;svatko knjiži usluge platnog prometa kako njemu odgovara .?

VTi underhood
14.02.2011., 16:00
Kako knjižite usluge platnog prometa . Jer kako znam i čujem ;svatko knjiži usluge platnog prometa kako njemu odgovara .?

4650 kod mene

Brazil
14.02.2011., 16:15
Pozdrav svima.

Tražila sam po forumu neku informaciju, možda postoji, ali ja nisam našla. Ako netko zna, bila bih zahvalna.

Situacija: Firma "A" d.o.o., radi sa Firmom "B" GmbH (d.o.o.) iz Njemačke.

*Firma "A" je dužna Firmi "B" uplatiti 8,000 EUR, čeka ispostavu računa s njihove strane kako bi to uradila, račun ne stiže.
*Firma "A" firmi "B" ispostavi račune za svoje obavljene usluge u visini 10,000 EUR.
*Firma "B" uplaćuje Firmi "A" iznos u visini 2,000 EUR (uz objašnjenje na posebnom papiru) kako su 8,000 EUR zadržali, pošto je Firma "A" taj iznos ionako dugovala.
*Firmi "A" ispada da im je Firma "B" ipak dužnik, s obzirom da je od 10,000 EUR po izlaznim računa, uplaćeno samo 2,000 EUR, a Firma "A" je platila i PDV na iznos od 10,000 EUR.
*Firma "B" kaže da Firma "A" izda interni račun sa minus predznakom i to nekako riješi. Ne mogu izdati račun za onih 8,000 EUR.

Poslovna komunikacija se odvija na njemačkom, knjigovođa je malo pao u dubiozu.

Može pojašnjenje/prijedlog - bilo što suvislo?
Hvala puno.

Firma A izdaje račun na 8.000 EUR, firma B na 10.000. Sastavlja se i potpisuje Izjava o prijeboju (kompenzaciji), kao neprebijeni iznos naznačuje se 2.000 EUR. Pravno je tako, mislim da se i knjigovodstveno tako radi, ali provjeri.

lulallay
14.02.2011., 16:20
I ja na 465 .One bankovne r-1 bez pdv-a ili izvode ?. Ili kod izvoda samo kao 2200 ,a R-1 na 465 .A neki i bacaju te bankovne račune.
Ustvari kako bi bilo zakonski ispravno .Ili to uopće nije važno.

VTi underhood
14.02.2011., 16:28
I ja na 465 .One bankovne r-1 bez pdv-a ili izvode ?. Ili kod izvoda samo kao 2200 ,a R-1 na 465 .A neki i bacaju te bankovne račune.
Ustvari kako bi bilo zakonski ispravno .Ili to uopće nije važno.

ako dobijem račun, onda ide u knjigu URA na 4650/2200 i kad bude naplaćeno preko izvoda 2200/1000

A ako nema računa, onda kod knjiženja izvoda naplatu knjižim direktno na 4650

VTi underhood
14.02.2011., 16:40
Firma A izdaje račun na 8.000 EUR, firma B na 10.000. Sastavlja se i potpisuje Izjava o prijeboju (kompenzaciji), kao neprebijeni iznos naznačuje se 2.000 EUR. Pravno je tako, mislim da se i knjigovodstveno tako radi, ali provjeri.

Ali problem je u tom što firma B NE ŽELI izdati račun na 8000€ prema firmi A, a firma A je već izdala račun prema firmi B na iznos 10.000€ i platila PDV...

Ovdje nema pametnog rješenja osim potraživat (na bilo koji način) izdavanje računa od strane firme B

ne postoji interni dokument na osnovu kojeg bi porezna priznala i pravdala plaćeni PDV...

Toj njemačkoj firmi bi trebalo reć "na njemačkom" da prestane tumačit zakon onako kako njima odgovara jer to tako ne ide... možda u njemačkoj to tako ide, ali kod nas ne ide...

Neka prestanu pametovat i neka izdaju račun na 8000€ i tu je kraj priče...

a onda nakon što izdaju račun i nakon što se račun proknjiži u knjigama firme A, onda se provodi kompenzacija s kojom će se zatvorit obveza sa potraživanjem...

ili druga verzija koja vjerovatno neće proći... stornirat izlazni račun prema ino-kupcu na 8000€ i izdat novi račun na 2000€, te tražit njihovu pismenu izjavu/potvrdu/dokaz da oni stvarno nisu proknjižili u svoje troškove račun od 8000€ nego ovaj od 2000€ (tu treba navest i neki suvisli razlog)... tada tu potvrdu/izjavu treba dat prevest ovlaštenog tumaču za njemački jezik i nadat se da će porezna uprava to prihvatit i željet vratit plaćeni PDV...

nešto slično kao i s otpisom potraživanja i PDVa po izlaznom računu prema domaćem kupcu... PDV se može vratiti tek kad se dobije pismena potvrda da će ga i kupac stornirati u svojim knjigama te ga na slijedećem obračunu platiti... UGRUBO

lulallay
14.02.2011., 16:43
Hvala ..to je ispravno .A najlakše je "ne dobiti" nikakav račun ,jer to i nije klasičan odnos sa dobavljačem , itako se skida ad hoc sa žiroa . Budući da nema i PDV-a na tim računima knjižim samo izvode na 465 ,ali račune bi od ove godine htio stavljati kao priloge. Ali šta ja znam za te R1 priloge ,pa zato pitam .......iako mislim da to nema veze

mina_jasmina
14.02.2011., 17:06
Hvala na odgovoru, evo VTi underhood je objasnio dodatni komplikejšn koji je u tome da ovi -FirmaB- neće izdat račun! hvala anyway :)

Ali problem je u tom što firma B NE ŽELI izdati račun na 8000€ prema firmi A, a firma A je već izdala račun prema firmi B na iznos 10.000€ i platila PDV...

Ovdje nema pametnog rješenja osim potraživat (na bilo koji način) izdavanje računa od strane firme B

Toj njemačkoj firmi bi trebalo reć "na njemačkom" da prestane tumačit zakon onako kako njima odgovara jer to tako ne ide... možda u njemačkoj to tako ide, ali kod nas ne ide...
Prvo - hvala na odgovoru.
bold1+2: Upravo to. Da oni žele izdat račun, okej. Ja se natežem već tko zna koliko s njima, i nema šanse doć do računa.
bold3: Samo da znaš koliko sam muke imala da dođem do nekih drugih dokumenata. Oni sve tumače po EU i njemačkim zakonima, a to kod nas ne prolazi. Jako teško im se može objasniti. Riješila sam sve ranije probleme, ovo mi je ostalo i vidim da nema šanse. Ostalo je uraditi šta si predložio, pa moliti Boga da nekako prođe. Najgore je što je naravno plaćen PDV ...

Ako tko ima još neku suvislu ideju. Slobodno.
A mislimo da radimo sa sređenim državama.

VTi underhood
14.02.2011., 17:21
Ostalo je uraditi šta si predložio, pa moliti Boga da nekako prođe. Najgore je što je naravno plaćen PDV ...

Ako tko ima još neku suvislu ideju. Slobodno.
A mislimo da radimo sa sređenim državama.

Ali PAZI!!!!

Prvo neka ti vrate račun koji ćeš stornirat i izjavu... to moraš imati i to moraš dat prevesti na hrvatski kod ovlaštenog prevoditelja/tumača za njemački jezik...

Tek onda im šalješ ispravak računa...

A što se tiče EU normi, ovo meni više sliči na to da su neki kauboji firmu dobili u ruke...

VTi underhood
14.02.2011., 17:24
Hvala ..to je ispravno .A najlakše je "ne dobiti" nikakav račun ,jer to i nije klasičan odnos sa dobavljačem , itako se skida ad hoc sa žiroa . Budući da nema i PDV-a na tim računima knjižim samo izvode na 465 ,ali račune bi od ove godine htio stavljati kao priloge. Ali šta ja znam za te R1 priloge ,pa zato pitam .......iako mislim da to nema veze

nemoj stavljati kao priloge... ili knjiži kao i dosad, ili pak ako već imaš račune onda ih knjiži u URU i onda preko izvoda uplatu... jer to je ujedno i najispravnije...

Recimo, RBA banka uopće ne šalje račun za svoje usluge, nego samo rekapitulaciju naplaćenih naknada... i to ako želiš na kućnu adresu, moraš dodatno platit... a ako ne, možeš sam skinut s neta, ali taj dokument nema nikakva obilježja računa...

mina_jasmina
14.02.2011., 17:35
A što se tiče EU normi, ovo meni više sliči na to da su neki kauboji firmu dobili u ruke...
hvala na savjetu. javim kada se završi odiseja.
firma je daleko od kaubojske, ne smijem naravno reć o kojoj je riječ, ali je big company, global player, sa renomiranim imenom. oni si valjda takve stvari mogu dozvoliti sa malim podizvođačima.
tnx.

ps. samo da dodam. oni su poslali papir na tih 8,000eur. ali to nije račun (rechnung) nego na njemu piše -u slobodnom prijevodu- "povrat sredstava". papir izgleda kao račun (svi elementi računa prisutni, iskazan pdv, sve), ali nema oznaku računa. nego samo ta dubiozna rečenica. knjigovođa to ne prihvaća (naravno) kao račun, a ovi više ne žele ništa napisati - u njemačkoj je takav papir dovoljan (da li jeste ili nije, nemam pojma) ali mi nismo u njemačkoj ...

VTi underhood
14.02.2011., 17:42
ps. samo da dodam. oni su poslali papir na tih 8,000eur. ali to nije račun (rechnung) nego na njemu piše -u slobodnom prijevodu- "povrat sredstava". papir izgleda kao račun (svi elementi računa prisutni, iskazan pdv, sve), ali nema oznaku računa. nego samo ta dubiozna rečenica. knjigovođa to ne prihvaća (naravno) kao račun, a ovi više ne žele ništa napisati - u njemačkoj je takav papir dovoljan (da li jeste ili nije, nemam pojma) ali mi nismo u njemačkoj ...

Nije stvar u knjigovođi... nema knjigovođa šta priznavat ili ne... knjigovođa zna što mora bit da bi se mogao tražit povrat PDV-a... a to sigurno nije komadić papirića... mislim da ti nebi baš bilo ugodno da ti knjigovođa to proknjiži na foru A-P-P pa da kod zathjeva za povrat poreza imaš problema i nedajbože kakvu inspekciju navučeš za vrat... tak da ti knjigovođa radi dobar posao...

taj papir bi eventualno mogao bit dovoljan za provedbu "kompenzacije", ali i to je jako upitno kod nekog nadzora... ali sama kompenzacija u tvojim knjigama nema veze sa povratom PDV-a

A jeste možda razmišljali o varijanti da vi njima uplatite tih 8000€... tada bi oni bili primorani izdat račun... ali onda se postavlja pitanje kako dobit razliku od 8000€ natrag... jer bi onda tu oni mogli radit probleme... još veće nego za račun... neznam, bubam nasumce:ne zna:

mina_jasmina
14.02.2011., 17:51
---Nije stvar u knjigovođi... nema knjigovođa šta priznavat ili ne...
A jeste možda razmišljali o varijanti da vi njima uplatite tih 8000€... tada bi oni bili primorani izdat račun... ali onda se postavlja pitanje kako dobit razliku od 8000€ natrag... jer bi onda tu oni mogli radit probleme... još veće nego za račun... neznam, bubam nasumce:ne zna:
---ma, to ja onako kažem, neće prihvati knjigovođa. u smislu što i sam kažeš .. knjigovđa kaže, ma taj papir nema šanse da prođe u poreznoj. nemojte se uopće upuštat u te varijante. on sve to može proknjižiti, a kasnije nastaje mogući spektakl. knjigovođa u startu dobro kaže. kužimo se.

-ovo oko uplate ... eh da. ako mi njima uplatimo, oni bi nama morali izdat račun, a kasnije mi njima račun na 8,000 (sa pdv) i da nam oni vrate lovu. ali, šta napisati u računu? kad nikakvih usluga/dobara nije bilo, samo smo provozali lovu? pored toga, znoj me hvata na pomisao prepucavanja s njima oko takve varijante.
-znači, ja bih morala od njih tražiti nazad original račun, kako bi se stornirao, pa izdao novi račun. valjda će htjet vratit original račun.
-ili će na kraju balade biti, piši propalo.

VTi underhood
14.02.2011., 22:28
---ma, to ja onako kažem, neće prihvati knjigovođa. u smislu što i sam kažeš .. knjigovđa kaže, ma taj papir nema šanse da prođe u poreznoj. nemojte se uopće upuštat u te varijante. on sve to može proknjižiti, a kasnije nastaje mogući spektakl. knjigovođa u startu dobro kaže. kužimo se.

-ovo oko uplate ... eh da. ako mi njima uplatimo, oni bi nama morali izdat račun, a kasnije mi njima račun na 8,000 (sa pdv) i da nam oni vrate lovu. ali, šta napisati u računu? kad nikakvih usluga/dobara nije bilo, samo smo provozali lovu? pored toga, znoj me hvata na pomisao prepucavanja s njima oko takve varijante.
-znači, ja bih morala od njih tražiti nazad original račun, kako bi se stornirao, pa izdao novi račun. valjda će htjet vratit original račun.
-ili će na kraju balade biti, piši propalo.

nebi ja odustao oko toga... ipak je to malo previše novaca... 8000€+PDv ili ti 14 i nešto PDV-a... pun je kufer to novaca... ja se ne bi dao jeBat:mig:

mazziz
15.02.2011., 06:06
Firma nije u sustavu pdv-a. Trebala bi izdati račun inozemnoj firmi za usluge posredovanja, da li se mora platiti pdv na taj iznos?

vitas
15.02.2011., 06:27
4650 kod mene

I ja na 4650

lulallay
15.02.2011., 07:24
Potvrdio si mi .Tako sam i ja mislio...

tajnaT
15.02.2011., 08:13
Koliko znam nema
znaci da u firmi kao fizicka osoba mogu praviti neogranicene beskamatne pozajmice,bez nekakvih bojazni od nekih penala...???
jel to sigurno,oprosti al luda sam vise od rekla kazala.

VTi underhood
15.02.2011., 08:36
znaci da u firmi kao fizicka osoba mogu praviti neogranicene beskamatne pozajmice,bez nekakvih bojazni od nekih penala...???
jel to sigurno,oprosti al luda sam vise od rekla kazala.

naravno da možeš, ali riskiraš to da te u slučaju nadzora priupitaju odkud ti novci za davat posudbe... a onda treba dokazat povijest svake lipe...

vitas
15.02.2011., 10:28
naravno da možeš, ali riskiraš to da te u slučaju nadzora priupitaju odkud ti novci za davat posudbe... a onda treba dokazat povijest svake lipe...

Tak je..jer naravno da je upitno otkud ti ogromna lova za pozajmice..ako imaš pokriće..samo naprijed

kakodane
15.02.2011., 10:58
gdje knjižite ambalažu,gajbe, boce,palete?

lulallay
15.02.2011., 11:46
Kako sam dobar dio godine proveo radeći na moru sve i sva , knjižili smo za mog osustva i prisustva jednog malog poduzetnika svi pomalo. Eh, sad znate kako se ono kaže; " puno babica... knjiženje kojeg na svu sreću i nema previše bilo je tako vrste, svi su pomalo ubadali nos . a poduzetnik ko svaki mali poduzetnik dizao je i stavljao novce na svoja 2 računa ( Reifeisen i Hypo ) i nogama i rukama .Bilo je tu puno malih svota , da stvar bude gora brljavio je i po blagajničkim izvještajima sve i sva ,pa smo ih morali prepisivati ..ukratko mala ludnica jer smo blagajničke knjižili temeljnicama pa sad moram prtegledati što je tu po ljeti npr.rađeno.. Eh sad ..nešto zbog lošeg knjiženja kojeg ću naravno ja sada morati pregledavati ,a zbog njegovog zbrda-zdola polaganja i podizanja gotovine za materijalne troškove na 1009 imam saldo u minusu ( potraživanja veća od dugovanja..krajnje nepravilno jer kako je to moguće ) doduše malu svotu u razlici . Da li se to može riješiti nekom temeljnicom odnosno "čiščenjem" na neki konto ili se moram mučiti da otkrivam nepravilnosti .Ja mislim ovo drugo...

VTi underhood
15.02.2011., 18:37
Kako sam dobar dio godine proveo radeći na moru sve i sva , knjižili smo za mog osustva i prisustva jednog malog poduzetnika svi pomalo. Eh, sad znate kako se ono kaže; " puno babica... knjiženje kojeg na svu sreću i nema previše bilo je tako vrste, svi su pomalo ubadali nos . a poduzetnik ko svaki mali poduzetnik dizao je i stavljao novce na svoja 2 računa ( Reifeisen i Hypo ) i nogama i rukama .Bilo je tu puno malih svota , da stvar bude gora brljavio je i po blagajničkim izvještajima sve i sva ,pa smo ih morali prepisivati ..ukratko mala ludnica jer smo blagajničke knjižili temeljnicama pa sad moram prtegledati što je tu po ljeti npr.rađeno.. Eh sad ..nešto zbog lošeg knjiženja kojeg ću naravno ja sada morati pregledavati ,a zbog njegovog zbrda-zdola polaganja i podizanja gotovine za materijalne troškove na 1009 imam saldo u minusu ( potraživanja veća od dugovanja..krajnje nepravilno jer kako je to moguće ) doduše malu svotu u razlici . Da li se to može riješiti nekom temeljnicom odnosno "čiščenjem" na neki konto ili se moram mučiti da otkrivam nepravilnosti .Ja mislim ovo drugo...

1009 nikako nebi smio bit u minusu... 1009 mora bit na 0.00... morat ćeš zasukat rukave...

Moj savjet:
uzmi prvo dugovnu stranu izvoda i prođi sve izvode i zapiši kad je gotovina podizana...
nakon toga potražnu stranu...

i onda idi po konto kartici 1009 i vidi gdje se što ne poklapa... sve skupa nebi trebalo trajat duže od sat-dva vremena da se nađe greška...

a onda shodno tome kakva je greška napravljena, napravi ispravak...

vlado3
16.02.2011., 07:41
gdje knjižite ambalažu,gajbe, boce,palete?O kojoj se djelatnosti radi? Proizvodnja, trgovina, ugostiteljstvo ...

mazziz
16.02.2011., 08:13
Postoji li neko ograničenje vezano za isplate sa žiro-računa za gotovinske račune i pozajmice?

lasangel
16.02.2011., 08:19
I ja na 4650

:kava:
zakaj je bitno jel je na 4650 ili 571 ili...:ne zna:

kakodane
16.02.2011., 08:52
O kojoj se djelatnosti radi? Proizvodnja, trgovina, ugostiteljstvo ...

da, zaboravila sam napisat..ugostiteljstvo..

do sad je uvijek bilo knjiženo na 31 al mi je neko bacio bubu uho da bi to trebalo na 9..i sad mi niš nije jasno

kakodane
16.02.2011., 08:54
:kava:
zakaj je bitno jel je na 4650 ili 571 ili...:ne zna:

zato kaj ako se koristi npr rrif kontni plan, a mi koji radimo u synesisu da bi nam dobro obračunavalo bilance, završne račune i sl., onda se moramo držati njihovih konta:kava:

Karla.hr
16.02.2011., 08:57
Pozdrav svima! Znam da se pričalo o zaštiti podataka, ali ne mogu više pronaći gdje, pa bih molila ukratko ako mi netko može pomoći što moram ispuniti kao poslodavac koji zapošljava više od 5 radnika i gdje

lasangel
16.02.2011., 09:42
zato kaj ako se koristi npr rrif kontni plan, a mi koji radimo u synesisu da bi nam dobro obračunavalo bilance, završne račune i sl., onda se moramo držati njihovih konta:kava:

hoćeš reći da svi koji koriste synesis moraju koristiti rrif kontni plan?
:s
a s gledišta struke?

kakodane
16.02.2011., 09:51
hoćeš reći da svi koji koriste synesis moraju koristiti rrif kontni plan?
:s
a s gledišta struke?

naravno da ne.

Ali ako hoće da im program sam ispuni navedene obrasce i izvještaje, onda bi se trebali držati rif ili rrif kontnog plana, ovisi kaj koriste.

Ako će upisivat konta po svojoj volji onda isto tako izvještaje radi pješke, a ne kompjutorski.

me razmeš?:kava:

kritičnatočka
16.02.2011., 09:56
Gdje se u Synesisu klikne za odabir kontnog plana:confused:

MAMAMIA66
16.02.2011., 09:57
Pozdrav svima! Znam da se pričalo o zaštiti podataka, ali ne mogu više pronaći gdje, pa bih molila ukratko ako mi netko može pomoći što moram ispuniti kao poslodavac koji zapošljava više od 5 radnika i gdje

što te muči konkretno? prijava, plaće, obveze, što?:confused:

vlado3
16.02.2011., 10:00
S gledišta marketinga super - velike reklame synessisa u rrif-u, kontni plan rrif-a u synessisu.
Moj kontni plan je prilagođen pojedinom klijentu (od 4. znamenke dalje) i njegovim specifičnostima

post na lasangelov komentar, ali sam prespor, pa se ubacilo još par postova između

vlado3
16.02.2011., 10:10
da, zaboravila sam napisat..ugostiteljstvo..

do sad je uvijek bilo knjiženo na 31 al mi je neko bacio bubu uho da bi to trebalo na 9..i sad mi niš nije jasnoJa je tretiram kao kauciju, pa knjižim na jedinicu, a povratnu naknadu direktno na trošak. Kada (ako) dođe do povrata (financijsko odobrenje) radim storno na istim kontima.

kakodane
16.02.2011., 10:15
Ja je tretiram kao kauciju, pa knjižim na jedinicu, a povratnu naknadu direktno na trošak. Kada (ako) dođe do povrata (financijsko odobrenje) radim storno na istim kontima.

bivši knjig.servis je meni to sve knjižio na 31-zalihe ambalaže, ja sam samo tako nastavila..kad zaduže ambalažu knjižim normalno na 31, kad mi dođe storno račun tj povrat ambalaže, samo umanjujem konto..:ne zna:

..vidim da ima konto 115-kaucije za ambalažu..kaj da sad radim..da nastavim po trojki ili moram proknjižit sve na 1?

kakodane
16.02.2011., 10:20
Gdje se u Synesisu klikne za odabir kontnog plana:confused:

kod bilance, RDG i sl..u financijskom stisneš F10 i tamo te pita koji kontni plan

vlado3
16.02.2011., 10:27
bivši knjig.servis je meni to sve knjižio na 31-zalihe ambalaže, ja sam samo tako nastavila..kad zaduže ambalažu knjižim normalno na 31, kad mi dođe storno račun tj povrat ambalaže, samo umanjujem konto..:ne zna:

..vidim da ima konto 115-kaucije za ambalažu..kaj da sad radim..da nastavim po trojki ili moram proknjižit sve na 1?Mislim da nije greška ako nastaviš voditi to na 3.

kritičnatočka
16.02.2011., 10:43
kod bilance, RDG i sl..u financijskom stisneš F10 i tamo te pita koji kontni plan

Hvala... Baš sam tulava :rofl:

Karla.hr
16.02.2011., 11:30
Nisam se dobro izrazila; dakle zanima me kako prijaviti evidenciju radnika u agenciju za zaštitu podataka, odnosno malo sam gledala i koliko sam skužila može se putem interneta, ali me zanima osim što traže da napišem koje podatke od radnika uzimam da li još što zahtjevaju (kao npr i podatke od tih radnika?)? Nisam registrirani korisnik tamo pa me zanimaju vaša iskustva

MAMAMIA66
16.02.2011., 11:40
Nisam se dobro izrazila; dakle zanima me kako prijaviti evidenciju radnika u agenciju za zaštitu podataka, odnosno malo sam gledala i koliko sam skužila može se putem interneta, ali me zanima osim što traže da napišem koje podatke od radnika uzimam da li još što zahtjevaju (kao npr i podatke od tih radnika?)? Nisam registrirani korisnik tamo pa me zanimaju vaša iskustva

Molim neka me netko prosvijetli! ne znam zašto se moraju radnici prijaviti u tu agenciju? da li je to obaveza ili što? ovo mi je prvi glas.
jedino što znam je da je sada obveza voditi evidenciju djelatnika o radu svakodnevno zbog plaća.

Karla.hr
16.02.2011., 11:58
Molim neka me netko prosvijetli! ne znam zašto se moraju radnici prijaviti u tu agenciju? da li je to obaveza ili što? ovo mi je prvi glas.
jedino što znam je da je sada obveza voditi evidenciju djelatnika o radu svakodnevno zbog plaća.

Ja sam skužila da svi poslodavci koji imaju više od pet zaposlenih dužni su kao voditelji zbirki osobnih podataka dostaviti u Središnji registar Agencije svoje evidencije o zbirkama osobnih podataka- a to bi valjda bilo onda evidencija o radnicima( stara matična knjiga sada po novom evidencija o radnicima)

Karla.hr
16.02.2011., 12:02
Ima li netko tko je to napravio?

MAMAMIA66
16.02.2011., 12:10

Ja to radim u sinesys-u, program kadrovi. Nadam se da je to dovoljno!
Ili netko zna da je nešto drugo potrebno?:ne zna:

VTi underhood
16.02.2011., 12:20

ja sam napravio... sat vremena posla...

prvo se prijaviš tamo da dobiješ korisničko ime i lozinku...

i onda popunjavaš VRSTE PODATAKA KOJE SAKUPLJAŠ... ne stavljaš imena i prezimena tj. egzaktne podatke nego samo vrstu podataka koju prikupljaš i na koji način koristiš...

Npr. nećeš popunit tamo MARKO MARIĆ, ZAGREBAČKA 13, nego ćeš stavit da za radnike prikupljaš IME I PREZIME, ADRESU, OIB, blablablabla...

Najbolje ti je pogledat ogledni primjerak neke firme koja je to već napravila a to možeš naći na njihovoj stranici... imaš za skinuti i upute u PDF formatu...

Karla.hr
16.02.2011., 12:45
ja sam napravio... sat vremena posla...

prvo se prijaviš tamo da dobiješ korisničko ime i lozinku...

i onda popunjavaš VRSTE PODATAKA KOJE SAKUPLJAŠ... ne stavljaš imena i prezimena tj. egzaktne podatke nego samo vrstu podataka koju prikupljaš i na koji način koristiš...

Npr. nećeš popunit tamo MARKO MARIĆ, ZAGREBAČKA 13, nego ćeš stavit da za radnike prikupljaš IME I PREZIME, ADRESU, OIB, blablablabla...

Najbolje ti je pogledat ogledni primjerak neke firme koja je to već napravila a to možeš naći na njihovoj stranici... imaš za skinuti i upute u PDF formatu...

Hvala na odgovoru, jesam pogledala sam ogledni primjerak, ali me zbunile upute u kojima je pisalo da mogu i automatski neke failove učitati, otuda mi se pojavila dilema, suludo bi mi i bilo da moram njima dati podatke koji su povjerljivi,jel, al bolje volim priupitati nego grlom u jagode...

Nego da li sam obavezna samo o toj evidenciji se izjasniti ili o svim evidencijama?

kokoroko
16.02.2011., 15:03
jel ima netko novi PD obrazac u excelu :confused:

Ako nisi već našao... ima tu (http://www.ekopen.hr/index.php?option=com_content&task=view&id=407&Itemid=75).

rossonero_Zg
16.02.2011., 18:01
Ako nisi već našao... ima tu (http://www.ekopen.hr/index.php?option=com_content&task=view&id=407&Itemid=75).

nisam nasao... puno hvala :s

djurdja007
17.02.2011., 10:46
Molim Vas za pomoć.

Radim knjigovodstvo u synessis programu. Rs-m obrasce predajem na disketi.
Zvali su me iz Fine da nešto nije u redu s Hash brojem odnosno da ne mogu otvoriti disketu.
Možda je netko imao takav problem pa me može uputiti što krivo radim.
Ili jednostavno kratak postupak kako ispravno isprintati stranicu A i spremiti podatke na disketu.

Prilično mi je hitno.

Hvala svima na pomoći

Dubravka20
17.02.2011., 11:08
Jednostavno uzmi novu disketu pa ponovo,meni se često puta znalo dogoditi da stavim posve novu i da ne valja.A inače snimiš RS ,ok na zelenu kvačicu i on te odmah baci na ispis strane A i onda ponovo str B da sebi ostaviš.Ili snimi disketu pa je sama pokušaj otvoriti da vidiš jel ok.A i kod Njih na Fini ima grešaka samo što ne žele priznati nego ti odmah vraćaju.

djurdja007
17.02.2011., 11:18
Jednostavno uzmi novu disketu pa ponovo,meni se često puta znalo dogoditi da stavim posve novu i da ne valja.A inače snimiš RS ,ok na zelenu kvačicu i on te odmah baci na ispis strane A i onda ponovo str B da sebi ostaviš.Ili snimi disketu pa je sama pokušaj otvoriti da vidiš jel ok.A i kod Njih na Fini ima grešaka samo što ne žele priznati nego ti odmah vraćaju.

Sve sam to i napravila, samo što sam označila da to bude u pdf formatu. Da li tako treba. Ja disketu najnormalnije otvorim. Već sam dva puta nosila ispravak i malo se glupo osjećam jer mi žena telefonski nezna reći što je krivo osim da s hash brojem ne može otvoriti disketu.

Luda sam ko šiba jer neznam gdje griješim.

kakodane
17.02.2011., 11:27
Kod izrade GFI-poda, šifra svrhe predaje je 1 i treba za javnu objavu 2..može li se predat jedan GFI-pod sa oznakom 3 i onda sam mirna?

Tihi1302
17.02.2011., 11:38
Molim Vas za pomoć.

Radim knjigovodstvo u synessis programu. Rs-m obrasce predajem na disketi.
Zvali su me iz Fine da nešto nije u redu s Hash brojem odnosno da ne mogu otvoriti disketu.
Možda je netko imao takav problem pa me može uputiti što krivo radim.
Ili jednostavno kratak postupak kako ispravno isprintati stranicu A i spremiti podatke na disketu.

Prilično mi je hitno.

Hvala svima na pomoći

Isti problem sam i ja imala. U Synesisu u R-Sm obrascu u parametrima treba označiti Način predaje-na disketi i kad se sprema R-Sm obrazac otvori se prozorčić u koje treba odabrati gdje ga spremiti, npr. na C disk. I onda Synesis tamo napravi folder SynesisRazmjena u kojem se nalazi taj dokumet tj. R-Sm obrazac kojem treba snimiti na cd.
Nadam se da će ti ovo biti od pomoći.

djurdja007
17.02.2011., 11:49
Isti problem sam i ja imala. U Synesisu u R-Sm obrascu u parametrima treba označiti Način predaje-na disketi i kad se sprema R-Sm obrazac otvori se prozorčić u koje treba odabrati gdje ga spremiti, npr. na C disk. I onda Synesis tamo napravi folder SynesisRazmjena u kojem se nalazi taj dokumet tj. R-Sm obrazac kojem treba snimiti na cd.
Nadam se da će ti ovo biti od pomoći.

Znači ne moram odabrati pdf?
Ja to sve i napravim , ali odaberem pdf format i onda mi napravi folder synessisPDF i od tamo sam snimala na disketu.
Kada probam iz foldera synessisRazmjena javi mi grešku na disku

Tihi1302
17.02.2011., 11:58
Ne... u SynesisRazmjena bude taj dokument pod imenom REGOS.RM0 i to samo treba snimiti na cd

djurdja007
17.02.2011., 12:37
Ne... u SynesisRazmjena bude taj dokument pod imenom REGOS.RM0 i to samo treba snimiti na cd

Kada tako napravim i pokušam ga otovriti javlja mi : format error, not a pdf or corrupted. Onda probam i otvori mi ga sa microsoft excel ili wordpad. Da li da pokušavam dalje ili to tako treba biti?

Tihi1302
17.02.2011., 12:40
to ne treba otvarati i ne treba biti pdf...sve šta treba je taj dokument snimiti na cd i onda će ga oni na regosu otvoriti jer njihov program to tako prihvaća...

djurdja007
17.02.2011., 13:01
to ne treba otvarati i ne treba biti pdf...sve šta treba je taj dokument snimiti na cd i onda će ga oni na regosu otvoriti jer njihov program to tako prihvaća...

Ništa, onda ću tako napravit i moliti Boga da me ne zovi više. A kako onda ja mogu provjeriti da li su mi podaci na cd-u dobri?

kritičnatočka
17.02.2011., 16:32
Evo me opet :rofl:... Baš mi dobro dođe ovaj forum. Da li na ponudi za izradu kamina mora biti razrađeno po količinama i cijenama materijal plus usluga izrade (ruke) ili se može utrpati sve u jedan koš? Stvarno ću biti zahvalna ako netko odgovori.

vlado3
17.02.2011., 23:32
Kod izrade GFI-poda, šifra svrhe predaje je 1 i treba za javnu objavu 2..može li se predat jedan GFI-pod sa oznakom 3 i onda sam mirna? Može, uz uvjet predaje do 31.03.

MAMAMIA66
18.02.2011., 10:41
Evo me opet :rofl:... Baš mi dobro dođe ovaj forum. Da li na ponudi za izradu kamina mora biti razrađeno po količinama i cijenama materijal plus usluga izrade (ruke) ili se može utrpati sve u jedan koš? Stvarno ću biti zahvalna ako netko odgovori.

Moje mišljenje je da na ponudi možeš staviti sve u jednom, a kad se bude izdao račun onda sve razradiš, ovisno o tome kako vodiš zaduženje materijala.
sretno!:top:

kritičnatočka
18.02.2011., 11:14
Hvala, to mi je novi klijent... obrtnik...bolje se snalazim s poduzećima.

vitas
18.02.2011., 11:31
Da li netko slučajno zna..Da li vlasnik udruge koji nije zaposlenik udruge ako obavlja djelatnost udruge konkretno odvoz starog papira sa vlastitim osobnim vozilom da li može isplaćivati loko vožnju ili mora vozilo prebaciti na udrugu kako bi mogao pravdati troškove goriva?

lili p.
18.02.2011., 12:05
Ne može ako nije zaposlen. Zašto ne prikaže da je netko drugi, dakle zaposlenik udruge, koristio auto?

vitas
18.02.2011., 12:06
Ma totalno glupo pitanje sam postavila..jezik mi je brži od pameti:cerek:

Nema zaposlenih u udruzi..

tibo
18.02.2011., 12:08
Info
Na koji konto troškova (prema RRIF-u) knjižite a) kupljena zamjenska verzija Plaće (Pupilla) i b) Obnovljena/kupljena 1god. licenca NOD32 antivirus

Hvala

kakodane
18.02.2011., 12:13
Info
Na koji konto troškova (prema RRIF-u) knjižite a) kupljena zamjenska verzija Plaće (Pupilla) i b) Obnovljena/kupljena 1god. licenca NOD32 antivirus

Hvala

a:) ja knjižim na 4686-troškovi prava uporabe računalnih programa
b:)mislim da je 4685-troškovi licenciranih prava

tibo
18.02.2011., 12:18
a:) ja knjižim na 4686-troškovi prava uporabe računalnih programa
b:)mislim da je 4685-troškovi licenciranih prava

Hm..pa zar je moguće da imam ''stari'' kontni? XIII. izdanje?
Pod 4686 piše ostali troškovi prava korištenja, a 4685 uopće nema :confused:

kakodane
18.02.2011., 12:18
zanima me da li se posudba može vratiti u stvarima?
npr. firma je napravila pozajmicu XY, i sad XY želi tu pozajmicu vratiti u stvarima tj laptop..i da li onda firma to sebi može u osnovna sredstva knjižit?

kakodane
18.02.2011., 12:19
Hm..pa zar je moguće da imam ''stari'' kontni? XIII. izdanje?
Pod 4686 piše ostali troškovi prava korištenja, a 4685 uopće nema :confused:

ako si pretplatnik RRIF-a u broju 02/2011 si trebao dobiti kontni plan iz 2011.
..imaš stari kontni plan.., u novom je razgranato..
--ali nije greška ni da sve na taj konto knjižiš!!

tibo
18.02.2011., 12:24
ako si pretplatnik RRIF-a u broju 02/2011 si trebao dobiti kontni plan iz 2011.
..imaš stari kontni plan.., u novom je razgranato..
--ali nije greška ni da sve na taj konto knjižiš!!

Jesam pretplatnik, ali nema k.plana.... nema veze, mislim da neću pogriješiti ako sve knjižim na kto 4686

Puno hvala na savjetovanju

kakodane
18.02.2011., 12:25
Jesam pretplatnik, ali nema k.plana.... nema veze, mislim da neću pogriješiti ako sve knjižim na kto 4686

Puno hvala na savjetovanju

nazovi ih i reci da ti pošalju novi kontni plan jer su rekli da će svima poslat:mig:

tibo
18.02.2011., 12:27
zanima me da li se posudba može vratiti u stvarima?
npr. firma je napravila pozajmicu XY, i sad XY želi tu pozajmicu vratiti u stvarima tj laptop..i da li onda firma to sebi može u osnovna sredstva knjižit?

mislim da može, ali za sve treba postojati odluka da se umjesto vraćanja pozajmice u novcu vraća u stvarima.... a da li to ide u OS :ne zna:, ako ne, kamo onda?

tibo
18.02.2011., 12:40
Troškovi naknadnih popravaka u gar.roku
Djelatnost: građevina. Nakon godine dana izvedenih radova popravljamo izvedene radove. Naručili i platili materijal.
Šta bi bilo pravilnije taj materijal knjižiti direktno na kto 4000 (bez kto 3100) sa nekim eventualnim Zapisnikom da je to ugrađeno na tom i tom gradilištu ili na kto 4803 Troškovi naknadnih reklamacija?

kakodane
18.02.2011., 13:19
mislim da može, ali za sve treba postojati odluka da se umjesto vraćanja pozajmice u novcu vraća u stvarima.... a da li to ide u OS :ne zna:, ako ne, kamo onda?

saznala..riješeno :top: da, ide u OS

tibo
18.02.2011., 14:05
Još jedno pitanjce :-)
Imamo sklopljen ugovor sa jednom tvrtkom o vođenju poslova iz zaštite na radu i tu uslugu plaćamo 1xmjesečno. Te usluge bi podrazumijevale više stručno savjetovanje pri prijavi gradilišta, pomoć kod surađivanja sa inspekcijom rada, kako napisati prijave itd.

Da li bi taj trošak mogla knjižiti na konto 4127 usluge zaštite na radu i zaštite okoliša?

lulallay
18.02.2011., 19:27
Underhood Hvala puno
na savjetima glede 1009 ..nešto je negdje zaista krivo....morati ću se potruditi

gikamod
18.02.2011., 20:08
Poštovani, imam gadan problem iako neznam dal sam na pravom mjestu.
Ovako, kad idem uplatiti s svog tekučeg računa na račun d.o.o.-a s kojim surađujem, konstantno u uplatnici moram naznačiti OPIS PLAČANJA, dal se taj opis plačanja može izbječi tako da mi d.o.o. da POZIV NA BROJ ili nekakvu drugu soluciju.

Zahvaljujem unaprijed

lp

lili p.
18.02.2011., 21:25
Uvijek treba upisati opis plaćanja, to baš ne možeš izbjeći. Ne vidim u tome problem. :ne zna:

gikamod
18.02.2011., 21:39
Uvijek treba upisati opis plaćanja, to baš ne možeš izbjeći. Ne vidim u tome problem. :ne zna:

Pa u tome i je problem.
Nas četvorica skupljamo sredstva na računu d.o.o.-a petog prijatelja, jer robu koju kupujemo moramo kupiti kao pravne osobe.
Jer u slučaju da napišem da mi je opis plačanja RADI UGOVORA 230202-2011 gotovo uvijek me traže ugovor na uvid. a zašto im ja trebam davati ugovor na uvid?

Neznam postoji li druga mogučnost

lili p.
18.02.2011., 21:43
Stavi opis plaćanja - pozajmica ili uplata :mig:

VTi underhood
19.02.2011., 01:40

može ali naravno treba račun...

VTi underhood
19.02.2011., 01:57
Underhood Hvala puno
na savjetima glede 1009 ..nešto je negdje zaista krivo....morati ću se potruditi

a morat ćeš... ali nakon što riješiš, mirnije ćeš spavat - vjeruj mi:mig:

gikamod
19.02.2011., 22:49
Stavi opis plaćanja - pozajmica ili uplata :mig:

aha, znači bilo bi najbolje kad bi stavio kao opis plačanja samo UPLATA i tu nema nikakvih problema?
Nemogu stavljat pozajmnicu jer smo ih več previše napravili.

Stvarno bi htio riješiti taj problem jer osoblje koje radi na šalterima banaka, moram uvijek gađati kad radi osoba koja ima iskustva i ne pita previše (ove mlade od samo straha pitaj boga čega, naprave mi sto problema radi tog opisa plačanja).

lulallay
20.02.2011., 11:07
Za Underhooda..Provjeravam ..ali on je potpuno "neplanski " stavljao i podizao .Naime 1009 je prošle godine saldiran na 0 kako i treba , no on je stavljao novac i pod naznakom recimo " povrat djela posudbe" ( po nekakvoj njegovoj evidenciji iz prošlih godina ,pa je sam sebi obračunavao
kamate koje nisu potrebne pa i sam plaćao te kamate preko banke....ma užas živi) npr izvode nam originale ne šalje već preslike i to neke duplo ,a neke uopće ne pa ih moramo sami zbrajati i oduzimati . Naravno djelatnica je mahinalno sve to knjižila pod 1009
/dakle i polagano i podizano/ . S druge strane tu su i izvještaji blagajne.prava ludnica i papazjanija za koju treba imati živaca. Da li ja mogu npr da bi olakšao sebi posao proknjižiti npr. tu razliku od 2000 kn na izvodima temeljnicom na 213 ( onda recimo drugom temeljnicom 213 na neku sedmicu itd...)

lulallay
20.02.2011., 13:30
Naravno ..više je uplatio nego si isplatio (po nekakvoj njegovoj fantomskoj evidenciji trebalo bi štimati .) Eh sad ove bi ja viškove u posudbe jer one to i jesu ..tako bi rješio stvar pošto i sam je 1009 ustvari fantomski

gikamod
20.02.2011., 13:35
Poštovani, ispričavam se radi neznanja, nisam računovođa al ovo je jedini forum koji mi može riješiti problem.

Ovako, sutra moramo na četvorica uplatiti po 20,000 na račun d.o.o.-a petog prijatelja jer roba koju kupujemo moramo platiti kao pravne osobe.
Uvijek imamo isti problem a to je OPIS UPLATE, POZAJMNICA više ne dolazi u obzir kao ni RADI UGOVORA 1237772-2011 (jer me uvijek traže taj ugovor, a mi im ga neželimo dati).

Ako napišemo samo UPLATA, dal je to uredu?

Postoji li još koja mogučnost?

Zahvaljujem:s:s:s

lulallay
20.02.2011., 14:36
Mislim da opis ne bi trebao predstavljati problem . Ja bih stavio Uplata.- Valjda je važniji Vaš odnos sa petim prijateljem... za Sud itako vrijedi ugovor. Osim toga kakvi to službenici Banke propituju svrhu ako se stavlja novac na nečiji račun ?