PDA

View Full Version : Računovodstvo

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34

gikamod
20.02.2011., 14:47
Mislim da opis ne bi trebao predstavljati problem . Ja bih stavio Uplata.- Valjda je važniji Vaš odnos sa petim prijateljem... za Sud itako vrijedi ugovor. Osim toga kakvi to službenici Banke propituju svrhu ako se stavlja novac na nečiji račun ?

Hvala vam na odgovoru... Ovo u vezi službenika nečeš vjerovat, svaki put kad
kažem reci uplata, oni me pitaju KAKVE VRSTE, RADI ČEGA, i najbolje MORAMO IMATI EGZATNO PRIOPČENJ....

Znači na uplatnici napišem broj računa primatelja / platitelja i u opis stavim UPLATA te šutim....

hvala:s:s:s

vitas
20.02.2011., 14:55
Hvala vam na odgovoru... Ovo u vezi službenika nečeš vjerovat, svaki put kad
kažem reci uplata, oni me pitaju KAKVE VRSTE, RADI ČEGA, i najbolje MORAMO IMATI EGZATNO PRIOPČENJ....

Znači na uplatnici napišem broj računa primatelja / platitelja i u opis stavim UPLATA te šutim....

hvala:s:s:s

A kako će taj vaš prijatelj tretirati te vaše uplate? Tj kako ih on misli knjižiti?

lulallay
20.02.2011., 16:10
Gikamod ..samo je pitanje što tebe brine u ovom slučaju .Ako niste u nekom nepovoljnom odnosu sa istom bankom današnjeg Bankovnog dakle službenika može brinuti čak i porijeklo novca ,ali ja zaista ne znam što on ima s tim ukoliko se lova polaže. Naravno držim kako ta briga o porijeklu ovisi radi li se o većim svotama (čak puno manjih polaganja u kratkom vremenskom intervalu ) ili o neznatnim .Tebe vjerojatno brine pravni aspekt odnosa Vas i prijatelja potom kako će to kakav inspektor eventualno protumačiti

gikamod
20.02.2011., 16:41
Gikamod ..samo je pitanje što tebe brine u ovom slučaju .Ako niste u nekom nepovoljnom odnosu sa istom bankom današnjeg Bankovnog dakle službenika može brinuti čak i porijeklo novca ,ali ja zaista ne znam što on ima s tim ukoliko se lova polaže. Naravno držim kako ta briga o porijeklu ovisi radi li se o većim svotama (čak puno manjih polaganja u kratkom vremenskom intervalu ) ili o neznatnim .Tebe vjerojatno brine pravni aspekt odnosa Vas i prijatelja potom kako će to kakav inspektor eventualno protumačiti

Ne ne, odnos s prijateljem ne nikako ne brine....

Ono što me brine je sljedeče..

Dal je sve prema zakonu, ak recimo da sam ja pravna osoba i sakupljam sredstva na svom računu od sebe i svojih suradnika radi daljnje realizacije posla te kasnije pravna osoba vrati ostalima početi ulog i naravno zaradu...

Kak sad sve to regulirat a da to ne bude putem POZAJMNICA?

(inače račun d.o.o.-a je u ZABI)

zahvaljujem:s:s:s

gikamod
20.02.2011., 16:44
Ne ne, odnos s prijateljem ne nikako ne brine....

Ono što me brine je sljedeče..

Dal je sve prema zakonu, ak recimo da sam ja pravna osoba i sakupljam sredstva na svom računu od sebe i svojih suradnika radi daljnje realizacije posla te kasnije pravna osoba vrati ostalima početi ulog i naravno zaradu...

Kak sad sve to regulirat a da to ne bude putem POZAJMNICA?

(inače račun d.o.o.-a je u ZABI)

zahvaljujem:s:s:s

Zaboravio , iznosi su oko 20,000 eu

lulallay
20.02.2011., 17:02
jer nema PDV-a ,mogu biti dugoročne ,kratkoročne ( do 12 mjeseci ) mogu ih dati fizičke osobe i građani , može se i ne mora obračunavati kamata ..dakle sasvim slobodna rabota....mislim da drugačije i ne možeš unijeti svoj privatan novac u njegovu firmu ,a ne može niti on svoj već to mora pravdati .Kupnja robe bez PDV-a ne ide osim ukoliko nije oslobođeno :Pravne su osobe pod vrlo tvrdom paskom glede iznosa vamo-tamo novaca .Sada sam shvatio što hočeš ..ali nemaju oni u Banci ništa s tim .Vidi ovo npr;...Pozajmiš mu ,napravite ugovor o pozajmici ,a potom mu ti kao " oprostiš " dug (napravi se odluka o oprostu duga (kod javnog bilježnika)
i sve čisto a onda ti on već vrati uloženo na neki od načina
Morate biti i više no dobri prijatelji naravno jer 20000 EU je lijepa svotica

gikamod
20.02.2011., 17:12
jer nema PDV-a ,mogu biti dugoročne ,kratkoročne ( do 12 mjeseci ) mogu ih dati fizičke osobe i građani , može se i ne mora obračunavati kamata ..dakle sasvim slobodna rabota....mislim da drugačije i ne možeš unijeti svoj privatan novac u njegovu firmu ,a ne može niti on svoj već to mora pravdati .Kupnja robe bez PDV-a ne ide osim ukoliko nije oslobođeno :Pravne su osobe pod vrlo tvrdom paskom glede iznosa vamo-tamo novaca .Sada sam shvatio što hočeš ..ali nemaju oni u Banci ništa s tim .Vidi ovo npr;...Pozajmiš mu ,napravite ugovor o pozajmici ,a potom mu ti kao " oprostiš " dug (napravi se odluka o oprostu duga (kod javnog bilježnika)
i sve čisto a onda ti on već vrati uloženo na neki od načina
Morate biti i više no dobri prijatelji naravno jer 20000 EU je lijepa svotica

Kužim,

nije nama do muljanja s pdv-om... nama je do transparentnog poslovanja preko njegovog d.o.o.-a al da to nisu POZAJMNICE jer ih imamo preko 2M ali kuna.

Tražim neko drugo riješeje, neznam dal će proć samo UPLATA pod opisom plačanja.?

lili p.
20.02.2011., 17:23
I da piše samo uplata, knjižiti će se kao pozajmica.
Jeste li pitali za mišljenje njegovo knjigovodstvo? Kako oni prikazuju sve te uplate?

Vi bi trebali biti investitori u tom nekom projektu, a to sve ide prema Ugovoru o investiranju, a ne mimo njega, bilo zgodno ili nezgodno.
Jednostavno mora se znati da je xy uplatio toliko i toliko u d.o.o. temeljem Ugovora o investiranju. Inače je pozajmica.

gikamod
20.02.2011., 17:41
Jeste li pitali za mišljenje njegovo knjigovodstvo? Kako oni prikazuju sve te uplate?

Vi bi trebali biti investitori u tom nekom projektu, a to sve ide prema Ugovoru o investiranju, a ne mimo njega, bilo zgodno ili nezgodno.
Jednostavno mora se znati da je xy uplatio toliko i toliko u d.o.o. temeljem Ugovora o investiranju. Inače je pozajmica.

Aha, e to je več nešto...
Znači ugovorom o investiranju bi riješili cijeli problem...
moj računovođa je samonauk (nije neki), u postupku sam traženja novog. (slobodno preporučite)...
Ispitat ču sve sutra u vezi ugovora o investiranju pa javim,

Lp.:s:s:s::s:s:s:s:top:

VTi underhood
20.02.2011., 23:04
Za Underhooda..Provjeravam ..ali on je potpuno "neplanski " stavljao i podizao .Naime 1009 je prošle godine saldiran na 0 kako i treba , no on je stavljao novac i pod naznakom recimo " povrat djela posudbe" ( po nekakvoj njegovoj evidenciji iz prošlih godina ,pa je sam sebi obračunavao
kamate koje nisu potrebne pa i sam plaćao te kamate preko banke....ma užas živi) npr izvode nam originale ne šalje već preslike i to neke duplo ,a neke uopće ne pa ih moramo sami zbrajati i oduzimati . Naravno djelatnica je mahinalno sve to knjižila pod 1009
/dakle i polagano i podizano/ . S druge strane tu su i izvještaji blagajne.prava ludnica i papazjanija za koju treba imati živaca. Da li ja mogu npr da bi olakšao sebi posao proknjižiti npr. tu razliku od 2000 kn na izvodima temeljnicom na 213 ( onda recimo drugom temeljnicom 213 na neku sedmicu itd...)

sorry stari, ali sad si me izgubio totalno... pošsto sam danas radio od pola 8 ujutro do prije 20-tak minuta, ajd ti meni polako objasni, gdje je saldo, tko, šta zašto i kako, koliko je dignuo, a koliko je vratio i blalalalala... može i na PM...

ivana.mala
21.02.2011., 08:42
Zastara pretporeza
Je li netko možda zna gdje mogu naći kako točno teče zastara za povrat pretporeza?

U RRIF-u kažu kako se gleda za cijelu godinu od 31.12. te godine (npr. za pretporez iz 2008. zastara nastupa 31.12.2011.)
Savjetnica PU kaže kako se gleda po PDV-K isto za cijelu godinu (npr. za pretporez iz 2008. zastara nastupa 31.12.2012.)

djurdja007
21.02.2011., 09:12
D.o.o. kojem vodim knjige proširilo je djelatnost i na ugostiteljstvo. Pošto to nisam dugo radila zaboravila sam . Kako kontiram račun za nabavljenu robu. Konkretno npr račun za sokove , pivo i žesticu kao i račune za čaj i kavu.
I kako kontiram dnevni promet koji će mi izvući iz kase? Molim nekoga primjeri konta.

kakodane
21.02.2011., 13:04
D.o.o. kojem vodim knjige proširilo je djelatnost i na ugostiteljstvo. Pošto to nisam dugo radila zaboravila sam . Kako kontiram račun za nabavljenu robu. Konkretno npr račun za sokove , pivo i žesticu kao i račune za čaj i kavu.
I kako kontiram dnevni promet koji će mi izvući iz kase? Molim nekoga primjeri konta.

-računi za nabavljenu robu idu na 30
-ambalaža ide na 31
-dnevni promet- kad uplate na žiro knjižiš na 100-pa si otvoriš npr 1008 (utržak prometa)
-na kraju mjeseca moraš pronjižit i izlazni račun..102-D/P, zatvaraš 1008- ukupan promet, prihod 75- osnovica, 24-porez, 2484-porez na potrošnju i utrošeni materijal ide D 40/P 30

ukratko :mig:

djurdja007
21.02.2011., 13:33
-računi za nabavljenu robu idu na 30
-ambalaža ide na 31
-dnevni promet- kad uplate na žiro knjižiš na 100-pa si otvoriš npr 1008 (utržak prometa)
-na kraju mjeseca moraš pronjižit i izlazni račun..102-D/P, zatvaraš 1008- ukupan promet, prihod 75- osnovica, 24-porez, 2484-porez na potrošnju i utrošeni materijal ide D 40/P 30

ukratko :mig:

Sve mi je jasno hvala. Samo mi još molim te reci za koje račune trebam raditi kalkulacije tj da liu ih upće trebam raditi?

kakodane
21.02.2011., 13:47
Sve mi je jasno hvala. Samo mi još molim te reci za koje račune trebam raditi kalkulacije tj da liu ih upće trebam raditi?

ja ih ne radim, to dečki ukucaju primku kad im roba dođe

kokoroko
21.02.2011., 14:13
Da li netko slučajno zna..Da li vlasnik udruge koji nije zaposlenik udruge ako obavlja djelatnost udruge konkretno odvoz starog papira sa vlastitim osobnim vozilom da li može isplaćivati loko vožnju ili mora vozilo prebaciti na udrugu kako bi mogao pravdati troškove goriva?

Ne može ako nije zaposlen. Zašto ne prikaže da je netko drugi, dakle zaposlenik udruge, koristio auto?

Članak 7. Pravilnik o porezu na dohodak

(5) U skladu s člankom 10. točkom 11. Zakona, oporezivim primicima ne smatraju se naknade iz članka 13. stavka 2. točaka 1., 2., 5., 13. i 14. ovoga Pravilnika isplaćene po osnovi službenih putovanja fizičkim osobama koje u neprofitnim organizacijama ne ostvaruju primitke po osnovi nesamostalnog rada iz članka 14. Zakona odnosno primitke od kojih se utvrđuje drugi dohodak iz članka 32. Zakona. Primici po osnovi naknada za službena putovanja odnose se na službena putovanja za potrebe tih organizacija.

(6) Iznimno od stavka 5. ovoga članka, oporezivim primicima ne smatraju se naknade za službena putovanja po osnovi prijevoza i noćenja iz članka 13. stavka 2. točke 1. i 2. ovoga Pravilnika koje isplatitelji – neprofitne organizacije isplaćuju fizičkim osobama koje za te organizacije obavljaju poslove iz njihovog djelokruga odnosno za njihove potrebe i uz naknadu, a pod uvjetom da računi o obavljenim uslugama prijevoza i noćenja glase na isplatitelja – neprofitnu organizaciju.

Putni nalozi koje isplaćuju neprofitne organizacije, dakle udruge, nisu oporezivi primitak pod uvjetom da osoba kojoj se isplaćuju putni troškovi nije zaposlena niti prima naknadu (drugi dohodak) od neproftine organizacije. A što vi mislite zašto bi političke stranke trošile svoju teško zarađenu lovu na trivijalnosti kao što su porezi i doprinosi....

lili p.
21.02.2011., 15:42
OK, isprike na pogrešci :zubo:

lulallay
21.02.2011., 17:15
Underhood ...hvala ti uopće što mi želiš pomoći...nažalost i ja isto sam danas ( a izgleda i cijeli ovaj tjedan ) na poslu ,ali drugom ..naime vrlo fizikalnom jer pokušavam zaraditi i sa strane i to ne samo gitarom pa i ja se isto tako vraćam u 6 navečer ,a cijeli dan zakucavam rigips ,pa ću slučaj mog poduzetnika pokušati svakako ponovo pojasniti ( jer u nedjelju sam se opet posve izgubio u tim njegovim nebulozama koje istina nisu opširne jer je firma iznumno mala poslovanjem ,ali su nebulozne ) i istražiti ću ponovo cijeli problem čim budem slobodan i nadam se da češ me savjetovati .Prijatno i odmori se..

leonarda26
21.02.2011., 21:54
dragi forumaši molim vas za pomoć :),
naime, riječ je o građevinskom poduzeću te imam situaciju da mi se gradilište nalazi na otoku i koristimo usluge brodara (d.o.o.) za prijevoz radnika do gradilišta i sa gradilišta. Znači na i sa otoka. Radnici dobivaju naknadu za prijevoz unutar plaće (tu naknadu im nismo obustavili obzirom da je mjesto ukrcaja na brodicu izvan njihova mjesta stanovanja). Nemam pojma kako knjižiti ovu fakturu brodara, pretpostavljam da se to tretira kao plaća u naravi i da treba platiti doprinose. Molim ako itko zna da pomogne, jer ja nikad nisam imala ovakvu situaciju. Riječ je o fakturi za siječanj na iznos od 9.348,00 (pdv uključen). Broj radnika koji su koristili usluge prijevoza je 8.
Kako obračunati doprinose na ovo (ako je uopće o tome riječ?):confused:

GricGric
21.02.2011., 22:11
Nemam pojma kako knjižiti ovu fakturu brodara, pretpostavljam da se to tretira kao plaća u naravi i da treba platiti doprinose.

Ne knjiži se kao plaća u naravi, to se tako radi samo za privatne ili poluprivatne usluge.

Prijevoz radnika brodom do otoka na kojem je trenutno gradilište je porezno potpuno priznata usluga prijevoza koja bi trebala ući u kalkulaciju cijene na tom gradilištu. Dakle možeš račun brodara normalno knjižiti a PDV odbiti.

vitas
22.02.2011., 06:50
Članak 7. Pravilnik o porezu na dohodak

(5) U skladu s člankom 10. točkom 11. Zakona, oporezivim primicima ne smatraju se naknade iz članka 13. stavka 2. točaka 1., 2., 5., 13. i 14. ovoga Pravilnika isplaćene po osnovi službenih putovanja fizičkim osobama koje u neprofitnim organizacijama ne ostvaruju primitke po osnovi nesamostalnog rada iz članka 14. Zakona odnosno primitke od kojih se utvrđuje drugi dohodak iz članka 32. Zakona. Primici po osnovi naknada za službena putovanja odnose se na službena putovanja za potrebe tih organizacija.

(6) Iznimno od stavka 5. ovoga članka, oporezivim primicima ne smatraju se naknade za službena putovanja po osnovi prijevoza i noćenja iz članka 13. stavka 2. točke 1. i 2. ovoga Pravilnika koje isplatitelji – neprofitne organizacije isplaćuju fizičkim osobama koje za te organizacije obavljaju poslove iz njihovog djelokruga odnosno za njihove potrebe i uz naknadu, a pod uvjetom da računi o obavljenim uslugama prijevoza i noćenja glase na isplatitelja – neprofitnu organizaciju.

Putni nalozi koje isplaćuju neprofitne organizacije, dakle udruge, nisu oporezivi primitak pod uvjetom da osoba kojoj se isplaćuju putni troškovi nije zaposlena niti prima naknadu (drugi dohodak) od neproftine organizacije. A što vi mislite zašto bi političke stranke trošile svoju teško zarađenu lovu na trivijalnosti kao što su porezi i doprinosi....

Ipak sam bila u pravu kad me to kopkalo..činilo mi se da sam to negdje pročitala ali kad mi je zatrebalo nisam se mogla sjetiti gdje..
Da li bi to značilo da si vlasnik može isplatiti loko vožnju prema evidenciji ili da može i račune za gorivo uzimati na ime udruge i to si refunirati? Naime, to što vozi vozi u krugu od 30 km pa u pravilu nema putnih naloga..

leonarda26
22.02.2011., 07:34
Ne knjiži se kao plaća u naravi, to se tako radi samo za privatne ili poluprivatne usluge.

Prijevoz radnika brodom do otoka na kojem je trenutno gradilište je porezno potpuno priznata usluga prijevoza koja bi trebala ući u kalkulaciju cijene na tom gradilištu. Dakle možeš račun brodara normalno knjižiti a PDV odbiti.

hvala eti, eto vidiš da nemam pojma :mig:,
kažeš da treba ući u kalkulaciju cijene, obzirom da je to usluga koja se neće naplatiti od naručitelja radova, dali je greška ako se ne prenese u razred 6 (prozvodnja) već ostavi samo u razredu 4 kao troškovi prevoza recimo?
Ono što mi bas nije najjasnije općenito za ovu branšu, recimo troškovi koji su vezani za neko gradilište (kao ovaj prevoz), a ne naplaćuju se od naručitelja radova (po troškovniku), dali se moraju prenjeti iz razreda 4 u razred 6 ili se mogu ostaviti samo u razredu 4?

ivana.mala
22.02.2011., 07:50
hvala eti, eto vidiš da nemam pojma :mig:,
kažeš da treba ući u kalkulaciju cijene, obzirom da je to usluga koja se neće naplatiti od naručitelja radova, dali je greška ako se ne prenese u razred 6 (prozvodnja) već ostavi samo u razredu 4 kao troškovi prevoza recimo?
Ono što mi bas nije najjasnije općenito za ovu branšu, recimo troškovi koji su vezani za neko gradilište (kao ovaj prevoz), a ne naplaćuju se od naručitelja radova (po troškovniku), dali se moraju prenjeti iz razreda 4 u razred 6 ili se mogu ostaviti samo u razredu 4?

Treba ih prenjeti iz razreda 4 u 6 jer se odnose na proizvodnju i tako sučeljavaš prihode i rashode. Nije bitno tko će platiti troškove već na što se odnose.

leonarda26
22.02.2011., 09:41
Treba ih prenjeti iz razreda 4 u 6 jer se odnose na proizvodnju i tako sučeljavaš prihode i rashode. Nije bitno tko će platiti troškove već na što se odnose.

ok, jasno je, hvala :)

lulallay
22.02.2011., 12:12
da li na neki pričuvni konto mogu knjižiti fantomski povrat posudbe iz prošlih godina knjižen u toku prošle godine na 1009 da bi ustvari saldirao 1009 na 0 ,a da sve ispadne čisto i OK .

lulallay
22.02.2011., 12:16
Na izvodu dakle piše svrha uplate fantomski povrat posudbe (po nekom ugovoru ) tako da je privatnik više položio nego uzeo kada se radi o 1009 pa je ovaj konto u minusu što ne može biti . Postoji li kakva mogučnost da se jednostavno svota makne na neku sedmicu u prihode npr. 705 ili drugo ,ili možda neka druga akcija i fora

mazziz
22.02.2011., 12:22
Knjigovođa prije mene nije usklađivao porezne kartice, i sada imam na kontu 2423 oko 207 kn pretplate. Sada sam to mislila staviti na dugovnu stranu, i jedino što mi je logički staviti isti iznos za potražnu stranu prihoda, kojih? Pronašla sam u kontnom planu 7821-Naknadno utvrđeni prihodi i 7824-Prihodi od ukidanja troškova od kojih se odustalo, ili je možda neki drugi konto? Molim pomoć.

vitas
22.02.2011., 12:52
Knjigovođa prije mene nije usklađivao porezne kartice, i sada imam na kontu 2423 oko 207 kn pretplate. Sada sam to mislila staviti na dugovnu stranu, i jedino što mi je logički staviti isti iznos za potražnu stranu prihoda, kojih? Pronašla sam u kontnom planu 7821-Naknadno utvrđeni prihodi i 7824-Prihodi od ukidanja troškova od kojih se odustalo, ili je možda neki drugi konto? Molim pomoć.

Ako se radi o pretplati to bi značilo da imaš dugovni saldo..ako to hoćeš rasknjižiti trebala bi staviti 207,00 kn u minus na dugovnu cta 2423 i eventualno na neki trošak (na dugovnu u plus) jer ako si više platila to ne može biti prihod..
Kada bi ti imala potražni saldo a porezna na 0,00 onda bi ti razlika mogla ići na prihod ako već ne utvrdiš što se točno desilo i kako je do razlike došlo

vitas
22.02.2011., 12:58
Na izvodu dakle piše svrha uplate fantomski povrat posudbe (po nekom ugovoru ) tako da je privatnik više položio nego uzeo kada se radi o 1009 pa je ovaj konto u minusu što ne može biti . Postoji li kakva mogučnost da se jednostavno svota makne na neku sedmicu u prihode npr. 705 ili drugo ,ili možda neka druga akcija i fora

1. 705 su rashodi pa ako se već stavlja na cto 7 to bi bilo 78....
2. ako je više vraćeno znači da je sada firma dužna vlasniku (ako se radi o vlasniku) pa bi se to po mome moglo tretirati kao da je za taj iznos vlasnik uplatio pozajmicu firmi i staviti na obvezu za zajmove npr..ako vam ne odgovara stavljati na prihod..ako staviš na obvezu dobit ćeš na vremenu da to uskladiš..ako ne dođeš do "istine" slijedeće godine otpišeš dugovanje i staviš u prihod.

lulallay
22.02.2011., 13:22
Vitasica pusica ..hvala .. iznos i nije toliko veliki. A koja je to dvojka obveza za zajmove ..misliš li da bi najbolje bilo za kratkoročne 213

mazziz
22.02.2011., 13:35
Ako se radi o pretplati to bi značilo da imaš dugovni saldo..ako to hoćeš rasknjižiti trebala bi staviti 207,00 kn u minus na dugovnu cta 2423 i eventualno na neki trošak (na dugovnu u plus) jer ako si više platila to ne može biti prihod..
Kada bi ti imala potražni saldo a porezna na 0,00 onda bi ti razlika mogla ići na prihod ako već ne utvrdiš što se točno desilo i kako je do razlike došlo

Pogrešno sam napisala, kartica porezne ima pretplatu. Znači nikada nije proknjižio isplatu za žiro-računa, što, kako, ne znam, to je bilo još prije par godina. Dakle ili mogu staviti D2423 i P7 ili -P2423 I P7, ili postoji neki drugi način? Ako je 7 koji konto?

lulallay
22.02.2011., 13:47
Interesira me da li su posudbe od vlastite firme iste kao i pozajmice ili ne.... npr kako bi inače ti knjižila posudbu od vlastite firme i povrat posudbe. Mislim da tu kamate nisu obvezne ako nisu precizirane ugovorom baš kao i kod pozajmice ..sve isto..ili se varam

lulallay
22.02.2011., 13:58
Sad sam naišao na nekakav podatak da ako posuđuješ lovu od vlastite firme ipak moraš platiti propisane kamate

rossonero_Zg
22.02.2011., 16:15
na koji konto knjizite, kada imate vise placeno po nekom racunu dobavljacu cca 100,00 kuna? koji nikada nece biti vracen, jer se vise ne posluje sa tim dobavljacem...

VTi underhood
22.02.2011., 17:32

Ako je stvar u tome da je on položio novac na žiro račun da vrati posudbu poduzeću, onda tamo i knjiži - kao povrat posudbe... a ako ti se na tom kontu javi potražni saldo, sigurno postoji nekakav dug firme prema vlasniku s kojim možeš iskompenzirat taj preplaćeni dio posudbe...

VTi underhood
22.02.2011., 17:38
Pogrešno sam napisala, kartica porezne ima pretplatu. Znači nikada nije proknjižio isplatu za žiro-računa, što, kako, ne znam, to je bilo još prije par godina. Dakle ili mogu staviti D2423 i P7 ili -P2423 I P7, ili postoji neki drugi način? Ako je 7 koji konto?

Moraš se odlučit ko na kraju ima preplatu:lol:

Uskladi svoje kartice sa karticom porezne... nek ti tvoje stanje u bilanci bude identično i onda razliku proknjiži kako bude trebalo...

Ali prije toga provjeri kartice od porezne uprave, možda nešto greškom nije zaduženo... kod mene greškom nisu zadužili MO2 na prijelazu sa 2004 na 2005 pa sam po poreznoj upravi bio konstantno u preplati a po REGOS-u i po svojim papirima na 0,00...

VTi underhood
22.02.2011., 17:41
Sad sam naišao na nekakav podatak da ako posuđuješ lovu od vlastite firme ipak moraš platiti propisane kamate

da, osim ako ne želiš da ti najniža stopa kamate od 4% uđe u poreznu prijavu kao dohodak... pisalo se o tome par strana unazad...

kad ti kao osoba posuđuješ svojoj firmi onda NE UGOVARAŠ KAMATE jer ako ih ugovoriš onda moraš platit porez na dohodak

kad tebi kao vlasniku firma posuđuje novce, onda MORAŠ UGOVORIT NAJNIŽU KAMATU OD 4% jer ako ne ugovoriš, država smatra da je tebi kao osobi ta "oproštena kamata" zapravo dohodak i opet moraš platit porez na dohodak

capslock i bold je da bude jasnije i da se ne protumači krivo...

VTi underhood
22.02.2011., 17:44
na koji konto knjizite, kada imate vise placeno po nekom racunu dobavljacu cca 100,00 kuna? koji nikada nece biti vracen, jer se vise ne posluje sa tim dobavljacem...

ja to stavim na otpis potraživanja 4811 ako sam siguran da neću više uzimat od tog dobavljača i da mi neće vratit lovu...

Odluka o otpisu se napravi i provede se knjiženje

A ako ću i dalje uzimat robu od tog dobavljača, slijedeću uplatu po računu umanjim za preplaćeni iznos

rossonero_Zg
22.02.2011., 21:18
ja to stavim na otpis potraživanja 4811 ako sam siguran da neću više uzimat od tog dobavljača i da mi neće vratit lovu...

A ako ću i dalje uzimat robu od tog dobavljača, slijedeću uplatu po računu umanjim za preplaćeni iznos

onda dobro radim :D hvala

pero288
23.02.2011., 07:16

kako treba izgledati ta odluka?

vitas
23.02.2011., 07:20
Interesira me da li su posudbe od vlastite firme iste kao i pozajmice ili ne.... npr kako bi inače ti knjižila posudbu od vlastite firme i povrat posudbe. Mislim da tu kamate nisu obvezne ako nisu precizirane ugovorom baš kao i kod pozajmice ..sve isto..ili se varam

Ako tebi firma posudi lovu onda moraš obračunavati minimalnu kamatu od 4%..ne može beskamatno

vitas
23.02.2011., 07:22
kako treba izgledati ta odluka?

Nema neke određene forme, napišeš o čemu se radi i to je to

hele83
23.02.2011., 07:43
Ponavljam isto pitanje: kako knjižite donacije u robi sa svoga skladišta? Koja konta? Treba li platiti pdv? Izdat interni račun?

lulallay
23.02.2011., 07:48
Hvala na savjetima ....što bih ja bez vas ....jedino nemam pojma koja su to konta ..posudba od vlastite firme i povrat

vitas
23.02.2011., 08:42
Hvala na savjetima ....što bih ja bez vas ....jedino nemam pojma koja su to konta ..posudba od vlastite firme i povrat

Imaš na 11406 dane kratkoročne zajmove članovima uprave i zaposlenicima pa bi tam išao taj povrat pozajmice, a na 06403 imaš dane dugoročne zajmove članovima uprave i zaposlenicima (kontni plan rrif).Ali naravno pozajmica je trebala biti na tim potraživanjima evidentirana da bi ju mogao zatvoriti. Ono što je više vratio ako nemaš s čime prebiti možeš opet staviti na npr 2145 obveze za zajmove članova društva (kratkoročni ako je rok povrata do jedne godine) ili dugoročni na 2513..
Nadam se da je odgovor od pomoći:mig:

lulallay
23.02.2011., 09:23
Hvala..no kako je zatvoren 1009 za prošlu godinu ..sada ne bih komplicirao .Vidim preko izvoda da je platio one kamate ove godine za posudbu ( možda je čak i pretplatio ,ali to su sitni iznosi ) i pitanje je što je on to radio ,a sada vidim ja sam te iznosiće stavio još onda na 133 -potraživanja od vlasnika. Možda zaista ,a kako se radi o 2000 kn , da ne kompliciram nego da zatvorim kako si prvotno rekla ....na 213 ...tako sam izravnao 1009 ,a ostaje visiti na 213 ..kako su kamate plaćene nitko nije oštećen .Da li dakle mogu ostaviti na 213?

lulallay
23.02.2011., 09:42
Cijela smijurija ..pronašao sam 2 od 3 ugovora za posudbu o i to one iz 2009 . On je to sam sastavio. U prvom ugovoru od 18.11.2009 pod toškom 3 "zajmoprimac je dužan posuđena sredstva vratiti u roku od 12 mjeseci uz kamatu 5% i na to platiti pdv 22% . mjesec dana kasnije u novom ugovoru sličnu sumu tretira opet sa 5% i ovaj put PDV 23% .Nikoga ne konzultira nego sam to sve izračunava , uplaćuje i to vraća dio posudbe od nekog 3 ugovora u 2010 ( kojjeg nemam) i sada obračunava i kamate i pdv ..onda vraća novce od trećeg ugovora i to dio ,ali još nije vratio sve od ovih stvari ..ukratko da ne gnjavim ja nemam živaca za ovakve perverzije poglavito jer nisu veliki iznosi . nastalu razliku na 1009 od -2000 kuna najbolje onda na 213 pa nek visi tamo i gotovo

vitas
23.02.2011., 09:54
Cijela smijurija ..pronašao sam 2 od 3 ugovora za posudbu o i to one iz 2009 . On je to sam sastavio. U prvom ugovoru od 18.11.2009 pod toškom 3 "zajmoprimac je dužan posuđena sredstva vratiti u roku od 12 mjeseci uz kamatu 5% i na to platiti pdv 22% . mjesec dana kasnije u novom ugovoru sličnu sumu tretira opet sa 5% i ovaj put PDV 23% .Nikoga ne konzultira nego sam to sve izračunava , uplaćuje i to vraća dio posudbe od nekog 3 ugovora u 2010 ( kojjeg nemam) i sada obračunava i kamate i pdv ..onda vraća novce od trećeg ugovora i to dio ,ali još nije vratio sve od ovih stvari ..ukratko da ne gnjavim ja nemam živaca za ovakve perverzije poglavito jer nisu veliki iznosi . nastalu razliku na 1009 od -2000 kuna najbolje onda na 213 pa nek visi tamo i gotovo

Živce na hozntregere:)

kakodane
23.02.2011., 09:58
cijeli kontni plan sam prošla i nemogu nač..gdje da knjižim uslugu izrade idejnog projekta (od arhitektonske firme je račun)?

vitas
23.02.2011., 10:00
Hvala..no kako je zatvoren 1009 za prošlu godinu ..sada ne bih komplicirao .Vidim preko izvoda da je platio one kamate ove godine za posudbu ( možda je čak i pretplatio ,ali to su sitni iznosi ) i pitanje je što je on to radio ,a sada vidim ja sam te iznosiće stavio još onda na 133 -potraživanja od vlasnika. Možda zaista ,a kako se radi o 2000 kn , da ne kompliciram nego da zatvorim kako si prvotno rekla ....na 213 ...tako sam izravnao 1009 ,a ostaje visiti na 213 ..kako su kamate plaćene nitko nije oštećen .Da li dakle mogu ostaviti na 213?

Čekaj! Ali 133 su kratkotrajna potraživanja za predujmljeni dobitak, privatne troškove itd..Mislim da bi ti bilo pametno da s njim prođeš ta sporna konta i da se zajednički dogovorite kud ćete s tim..ja bi tako napravila, da ne radiš nešto na svoju ruku pa na kraju nadrapaš ni kriv ni dužan

vitas
23.02.2011., 10:02
cijeli kontni plan sam prošla i nemogu nač..gdje da knjižim uslugu izrade idejnog projekta (od arhitektonske firme je račun)?

Ja bi to stavila na vanjske usluge..negdje na 416?

tibo
23.02.2011., 10:03
PDV-K
Ima negdje na forumu pojašnjenja za određene situacije kod obračuna PDV-K? U RRIF-u sve lijepo piše , ali ponekad valjda od svih tih silnih tekstova i uputa ne razumijem više ništa :-)

Pitanja:
1) Moram ispostaviti izlazni račun za radove obavljene u 12/2010. Da li ja taj račun knjižim u IRI 2010.? Taj račun normalno nije ušao u obračun za PDV 12/2010.

2) Primila sam račun za usluge koje se odnose na 12/2010. ali račun ima datum 31.01.2011. U koju godinu da to proknjižim? Ja bi knjižila u URA 01/2011 i na konto 4850 - Naknadno utvrđeni troškovi iz preth.razdoblja

Hvala unaprijed na pomoći :-)

vitas
23.02.2011., 10:10
PDV-K
Ima negdje na forumu pojašnjenja za određene situacije kod obračuna PDV-K? U RRIF-u sve lijepo piše , ali ponekad valjda od svih tih silnih tekstova i uputa ne razumijem više ništa :-)

Pitanja:
1) Moram ispostaviti izlazni račun za radove obavljene u 12/2010. Da li ja taj račun knjižim u IRI 2010.? Taj račun normalno nije ušao u obračun za PDV 12/2010.

2) Primila sam račun za usluge koje se odnose na 12/2010. ali račun ima datum 31.01.2011. U koju godinu da to proknjižim? Ja bi knjižila u URA 01/2011 i na konto 4850 - Naknadno utvrđeni troškovi iz preth.razdoblja

Hvala unaprijed na pomoći :-)

1) Pdv se plaća prema onome što je bilo prije, ili usluga ili plaćanje. U tvom slučaju taj račun je trebao biti izdan u 12 mjesecu i ući u prijavu PDV-a za 12/2010. U pravilu u PDV-k ne bi trebala pojaviti obveza za plaćanje pdv-a već eventualno samo za povrat, ali ako se obveza i pojavi velika vjerovatnost je da će na poreznoj upravi pitati zašto, pa bi trebalo napisati obrazloženje i obračunati kamate na taj pdv.
2) U 2010 godini osnovicu knjižiš na
4... / 29..
a u 2011 knjižiš
29../
14../
/2200
ako ćeš raditi ispravno. Tako da pretporez priznaješ po izdanom računu a trošak ti ulazi u razdoblje kojem pripada

MAMAMIA66
23.02.2011., 10:29
Veliki pozdrav! Firma je u 2010.god. poslovala sa gubitkom, dio gubitka će pokriti iz zadržane dobiti iz prošlih godina. zanima me kakva je situacija sa obrascima? gdje i kada evidentiram da sam pokrila gubitak? Dali u obrascima;PD , bilanci i RDG koji predajem evidentiram ukupan gubitak ili onaj koji je ostao nepokriven.
hvala!

vitas
23.02.2011., 10:58
Veliki pozdrav! Firma je u 2010.god. poslovala sa gubitkom, dio gubitka će pokriti iz zadržane dobiti iz prošlih godina. zanima me kakva je situacija sa obrascima? gdje i kada evidentiram da sam pokrila gubitak? Dali u obrascima;PD , bilanci i RDG koji predajem evidentiram ukupan gubitak ili onaj koji je ostao nepokriven.
hvala!

Sastavljanje bilance na dan 31.12.2010. (RRIF 01/2011)
"Gubitak poslovne godine - podatak se preuzima iz Računa dobiti i gubitka. Gubitak poslovne godine ne može se na dan 31.12.2010. nadoknaditi ("pokriti") iz raspoloživih pričuva, nego se mora iskazati u punoj svoti - kao rezultat poslovanja tekuće godine. Nadkonadit će se iz raspoloživih kapitalnih stavaka (u pravilu iz zadržanog dobitka ili pričuva) u slijedećim razdobljima - najranije na dan 02.01.2011. na temelju odluke uprave društva odnosno skušptine."

lasangel
23.02.2011., 11:18
1) U pravilu u PDV-k ne bi trebala pojaviti obveza za plaćanje pdv-a već eventualno samo za povrat, ali ako se obveza i pojavi velika vjerovatnost je da će na poreznoj upravi pitati zašto, pa bi trebalo napisati obrazloženje i obračunati kamate na taj pdv.

Dobro ti je pravilo.... :lol:
ako bi netko ima pravo na povrat, onda netko ima i obvezu kako bi država mogla vratiti....
naime, od kud proizlazi povrat? valjda od nekog tko je izdao račun i ima obvezu....

VTi underhood
23.02.2011., 11:38

nije on to krivo napravio... do 31.12.2009. se plaćao PDV na kamate...

Pa se čovjek odmah ogradio da osoba koja prima pozajmicu od firme (što nemora bit sam vlasnik nego bilo tko) plati i kamatu i PDV na kamatu kako firma nebi imala i taj trošak...

A u 2009 se mijenjala stopa PDV-a pa je valjda zato napravio izmjenu ugovora...

tibo
23.02.2011., 11:43
1) Pdv se plaća prema onome što je bilo prije, ili usluga ili plaćanje. U tvom slučaju taj račun je trebao biti izdan u 12 mjesecu i ući u prijavu PDV-a za 12/2010. U pravilu u PDV-k ne bi trebala pojaviti obveza za plaćanje pdv-a već eventualno samo za povrat, ali ako se obveza i pojavi velika vjerovatnost je da će na poreznoj upravi pitati zašto, pa bi trebalo napisati obrazloženje i obračunati kamate na taj pdv.

- čitam u RRIF-u da se takvi računi knjiže u tzv. ''obračunsko razdoblje'', znači oni računi koji nisu ušli u posljednje obračunsko razdoblje 2010. ili su u knjigu IRA evidentirani do trenutka predaje PDV-K obrasca.
Vaše mišljenje? :ne zna:

4... / 29..
Može na konto 4171/2900 (primljena faktura je za odvoz smeća)?

vitas
23.02.2011., 11:47
ako bi netko ima pravo na povrat, onda netko ima i obvezu kako bi država mogla vratiti....
naime, od kud proizlazi povrat? valjda od nekog tko je izdao račun i ima obvezu....

Povrat se dešava ukoliko se ulazni račun ne proknjiži na vrijeme ili iz nekog razloga stigne kasnije..Onaj koji izdaje račune također treba gledati da ih izda ne vrijeme i da ih uvrsti u prijavu za 12 mjesec. Ovo što sam rekla, rekla sam iz iskustva sa poreznom upravom i na osnovi onoga što su nas tražili kad se desilo da smo u PDV-k prikazali obvezu za pdv

tibo
23.02.2011., 11:48

Da li to znači da mogu taj famozni izlazni račun koji se odnosi na građevinske radove izvedene u 12/2010. knjižiti u IRA 2010, u ''prijelazno razdoblje''?

Radovi su napravljeni, ali je tehnička služba kasno predala obračun u računovodstvo da se napravi faktura....:ne zna:

lulallay
23.02.2011., 11:49
U časopisu "Računovodsvo i porezi u praksi " 1/2011 na str.172 ima poduži članak o PDV-K sa tablicom specifičnih slučajeva .
Vitas sveznalice teško početničko pitanje ; kod pravnih uplaćeni pdv za 12 mj 2009 u 2010.godini ako knjižim na konto 2407 ,ali da li ga brojim kod završnog obračuna kod PDV-k ustvari .

vitas
23.02.2011., 11:54

- čitam u RRIF-u da se takvi računi knjiže u tzv. ''obračunsko razdoblje'', znači oni računi koji nisu ušli u posljednje obračunsko razdoblje 2010. ili su u knjigu IRA evidentirani do trenutka predaje PDV-K obrasca.
Vaše mišljenje? :ne zna:

*Mislim da baš ne razumijem što ste htjeli reći, no da ne duljimo, u svakom slučaju ako taj izlazni račun ide u PDV-k koji se predaje do 30.04.2010. a pdv po tom računu iz 12 mjeseca je trebao biti plaćen do 31.01.2011. na njega treba obračunati kamate

4... / 29..
Može na konto 4171/2900 (primljena faktura je za odvoz smeća)?

*Knjižiš na trošak na koji se odnosi, ako je to smeće onda na taj..

tibo
23.02.2011., 12:02
U časopisu "Računovodsvo i porezi u praksi " 1/2011 na str.172 ima poduži članak o PDV-K sa tablicom specifičnih slučajeva .

Nisam pretplatnik :-( ali svejedno hvala

MAMAMIA66
23.02.2011., 12:03
Sastavljanje bilance na dan 31.12.2010. (RRIF 01/2011)
"Gubitak poslovne godine - podatak se preuzima iz Računa dobiti i gubitka. Gubitak poslovne godine ne može se na dan 31.12.2010. nadoknaditi ("pokriti") iz raspoloživih pričuva, nego se mora iskazati u punoj svoti - kao rezultat poslovanja tekuće godine. Nadkonadit će se iz raspoloživih kapitalnih stavaka (u pravilu iz zadržanog dobitka ili pričuva) u slijedećim razdobljima - najranije na dan 02.01.2011. na temelju odluke uprave društva odnosno skušptine."

Ok, našla, hvala!:top:

vitas
23.02.2011., 12:09
Vitas sveznalice teško početničko pitanje ; kod pravnih uplaćeni pdv za 12 mj 2009 u 2010.godini ako knjižim na konto 2407 ,ali da li ga brojim kod završnog obračuna kod PDV-k ustvari .

Ima tablica to vidim, a ovo za kamate sam rekla a ne piše jer nam je revizija tako naložila da napravimo.

U pdv-k pod uplaćeno do dana podnošenja prijave upisuješ podatke o ukupno plaćenom PDV-u za porezno razdoblje do dana podnošenja prijave (RPIPup 01/2011 str 182):)

mila27
23.02.2011., 12:11
pozdrav svima
,nova sam i molim pomoć,
kako knjižite privatne troškove direktora,naime dobila sam račun za hotelske usluge na ime firme za direktorovu ženu.
što da radim s tim?

vitas
23.02.2011., 12:17
pozdrav svima
,nova sam i molim pomoć,
kako knjižite privatne troškove direktora,naime dobila sam račun za hotelske usluge na ime firme za direktorovu ženu.
što da radim s tim?

Ta žena vjerovatno nije zaposlena u firmi? Jel račun gotovinski? Ako je ja bih ga zanemarila osim ako direktor inzistira onda bih za taj iznos umanjila neku obvezu za isplatu direktoru (za gotovinu ili pozajmicu i sl) iako inspekcije takve troškove i takva knjiženja i ne priznaju..u svakom slučaju ako je moguće treba izbjeći knjiženje takvog računa

lasangel
23.02.2011., 12:59
Da li to znači da mogu taj famozni izlazni račun koji se odnosi na građevinske radove izvedene u 12/2010. knjižiti u IRA 2010, u ''prijelazno razdoblje''?
Radovi su napravljeni, ali je tehnička služba kasno predala obračun u računovodstvo da se napravi faktura....:ne zna:

odličan primjer...zamisli da ti dođe nadzor i utvrdi svoju istinu: nisi prikazala račun samo zato da NE PLATIŠ PDV.... obrazloženje je odlično i sigurno istinito, ali uvjeri drugu stranu da je baš tak...
osim toga, jel to prihod 2010.? jel utrošak evidentiran u 2010? sučeljavanje prihoda i rashoda mora biti u 2010....

tibo
23.02.2011., 13:11
odličan primjer...zamisli da ti dođe nadzor i utvrdi svoju istinu: nisi prikazala račun samo zato da NE PLATIŠ PDV.... obrazloženje je odlično i sigurno istinito, ali uvjeri drugu stranu da je baš tak...
osim toga, jel to prihod 2010.? jel utrošak evidentiran u 2010? sučeljavanje prihoda i rashoda mora biti u 2010....

Gotovo, izdala račun sa datumom 23.02.2011.
Nisu to prihodi iz 2010. već iz 2009., kao i troškovi ugrađenog materijala i radne snage.
Neću se više živcirati oko toga, temeljnicom ću prihod knjižiti na 19../7520 i to je to!:kava:

mila27
23.02.2011., 13:13
račun je r1,pa sad neznam što bi?

vitas
23.02.2011., 13:18
račun je r1,pa sad neznam što bi?

Ako je plaćen gotovinom bez obzira što je R1 ako se ne prikaže bit će bolje u sličaju nadzora nego da se prikaže krivo. Za privatne troškove uglavnom umanjuju neke obveze prema vlasniku kako se ne bi stavljali u troškove i ja osobno smatram da je to uredu ali imam informacije da u slučaju nadzora to nisu htjeli priznati nego su zahtjevali da se na to obračuna plaća u naravi..mislim da je i na forumu bilo govora o tome pa pogledaj malo u rikverc

lulallay
23.02.2011., 13:48
gdje je propust u knjiženju ako bi 2400 u saldu ispao manji od zbira 1400 ,1409 .2407 ustvari ne bi se temeljnica mogla balansirati ..ili je završna temeljnica na ovaj način krivo postavljena jer je pravna osoba u pretplati sa PDV-om

Karla.hr
23.02.2011., 17:04
Dakle, situacija; firma posjeduje više od 20% dionica druge firme koja je gubitaš, po novome bi trebala sudjelovati i u gubitku i taj gubitak prikazati u svojoj bilanci.. kako to izbjeći, može li ikako?

vitas
23.02.2011., 18:45
gdje je propust u knjiženju ako bi 2400 u saldu ispao manji od zbira 1400 ,1409 .2407 ustvari ne bi se temeljnica mogla balansirati ..ili je završna temeljnica na ovaj način krivo postavljena jer je pravna osoba u pretplati sa PDV-om

Opet ja:)
Kako si došao da je propust u knjiženju? Knjiženju čega? I šta ti je na 1409?
Malo mi je nejasno pitanje..ili sam samo umorna:(

ribica**
23.02.2011., 19:15
hello ljudi! trebala bi pomoć - ali to vrijedi samo za one koji to znaju :)
odgovorite mi u pp,ali može i tu,nije problem...:) tenks..

slijedi moj problem..
-naša "ustanova" je oročila 2009. godine depozit od 50 000 kuna i to je u izvodima koje smo dobili knjiženo na avanse - na dugovnoj strani.
2011. godine je vraćeno 50 000 kuna+kamate,znači 51 800 kuna na potražnoj strani. Mene osobno interesira na koji konto moram knjižiti tih 51 800 kuna na potražnoj strani u izvodima?Molim naziv konta. Osim toga, ja sam na temeljnici zatvorila prvobitne avanse od 50 000 kn(početno stanje iz 2009.)odnosno stavila tih 50 000 kuna na potražnu stranu kako bi se ti avansi "zatvorili". Tih 50 000 kn sam potom, stavila na temeljnicu kako bi ih prebacila na pravi konto,ali na dugovnu stranu,naravno. Zanima me na koji konto prebacujem - točan naziv konta.
Što još, osim toga, moram knjižiti kako vi "izravnala" račun, odnosno da bi mi na temeljnici bila jednaka dugovna i potražna strana? Obračun kamata?

Da rezimiram - zatvorila sam avanse - to nije problem - ali problem mi je daljnje knjiženje na temeljnici - prebacivanje s avansa u iznosu oročenja sredstva(u našem slučaju 50 000 kn) i knjiženje u izvodu(depozit uvećan za kamate koji smo dobili)..

Mene zanima kako bi trebala izgledati temeljnica - uključujući i proceduru zatvaranja avansa - konta i naziv..te raspored dugovne i potražne strane na temeljnici, vodeći pritom računa da dugovna strana mora biti jednaka potražnoj na temeljnici. Izvod je posebno,tj. tih 51 800 kn koje smo dobili (zanima me i na koji konto to knjižim u izvodima)...

Nadam se da nisam zakomplicirala, a i onaj tko se u to kuži, definitivno će shvatiti što sam htjela reći.
Nova sam u tom poslu, tako da imajte razumijevanja!

Hvala na svim odgovorima - točnim, dakako! haha

tenks....;)

VTi underhood
23.02.2011., 19:50
hello ljudi! trebala bi pomoć - ali to vrijedi samo za one koji to znaju :)
odgovorite mi u pp,ali može i tu,nije problem...:) tenks..

slijedi moj problem..
-naša "ustanova" je oročila 2009. godine depozit od 50 000 kuna i to je u izvodima koje smo dobili knjiženo na avanse - na dugovnoj strani.
2011. godine je vraćeno 50 000 kuna+kamate,znači 51 800 kuna na potražnoj strani. Mene osobno interesira na koji konto moram knjižiti tih 51 800 kuna na potražnoj strani u izvodima?Molim naziv konta. Osim toga, ja sam na temeljnici zatvorila prvobitne avanse od 50 000 kn(početno stanje iz 2009.)odnosno stavila tih 50 000 kuna na potražnu stranu kako bi se ti avansi "zatvorili". Tih 50 000 kn sam potom, stavila na temeljnicu kako bi ih prebacila na pravi konto,ali na dugovnu stranu,naravno. Zanima me na koji konto prebacujem - točan naziv konta.
Što još, osim toga, moram knjižiti kako vi "izravnala" račun, odnosno da bi mi na temeljnici bila jednaka dugovna i potražna strana? Obračun kamata?

Da rezimiram - zatvorila sam avanse - to nije problem - ali problem mi je daljnje knjiženje na temeljnici - prebacivanje s avansa u iznosu oročenja sredstva(u našem slučaju 50 000 kn) i knjiženje u izvodu(depozit uvećan za kamate koji smo dobili)..

koliko sam shvatio, vi više nemate tog depozita, tj. depozit je vraćen, nije dalje oročen...

50.000 ide na zatvaranje konta koji ste koristili kod uplate depozita... a 1.800kn ide na prihod od kamata

Npr ako ste uplatu depozita preko izvoda direktno knjižili na 0641
0641-D 50.000
1000-P 50.000

kod povrata depozita od 51.800kn izvod ćete knjižit
1000-D 51.800
0641-P 50.000
7720-P 1.800 (prihod od redovnih i zateznih kamata)

moira_67
24.02.2011., 08:37
Pozdrav.
Pitanje: Mogu li napraviti sama račun u excelu (imamo d.o.o., radi se o R1), svaki izdani račun ima svoj radni list. Nakon što sastavim račun, prebacim ga u pdf format, printam kupcu i knjigovođi a za sebe čuvam excel i PDF račun na kompu, je li to u redu? Treba li tako sastavljeni račun potpisati i pečatirati ili je dovoljna ona klauzula da je pisan na računalu bla-bla?
Hvala.

vitas
24.02.2011., 09:58
Pozdrav.
Pitanje: Mogu li napraviti sama račun u excelu (imamo d.o.o., radi se o R1), svaki izdani račun ima svoj radni list. Nakon što sastavim račun, prebacim ga u pdf format, printam kupcu i knjigovođi a za sebe čuvam excel i PDF račun na kompu, je li to u redu? Treba li tako sastavljeni račun potpisati i pečatirati ili je dovoljna ona klauzula da je pisan na računalu bla-bla?
Hvala.

Možeš ga napraviti u excelu. Prema zakonu bi svaki račun trebao biti pečatiran i potpisan a ona klauzula da je pisan na računalu u stvari nije po zakonu već su to ljudi malo okrenuli u svoju korist. Po pravilu bi trebao imati ili žig i potpis ili faksimil, a ako ništa od toga barem podatke o onome tko je izradio račun

2) Knjigovodstvena isprava sastavljena kao elektronički zapis može umjesto potpisa osobe ovlaštene za zastupanje poduzetnika ili osobe na koju je prenesena ovlast sadržavati ime i prezime ili drugu prepoznatljivu oznaku osobe ovlaštene za izdavanje knjigovodstvene isprave ili mora biti potpisana sukladno zakonu koji uređuje elektronički potpis.

moira_67
24.02.2011., 10:25
Hvala za odgovor!
Još nešto.. ako se odlučim na soluciju "sam svoj majstor" i uzmem knjigovodstvo u svoje ruke, kako stoje stvari sa školom? Dobila sam proturječne informacije, jedni kažu da svaki poduzetnik može sam voditi svoje knjigovodstvo bez obzira na stručnu spremu, sa druge strane mi je rečeno kako prilikom prijave u poreznoj (odgovorna osoba za vođenje knjiga) traže dokaze o stručnoj spremi, šta je istina?? Stvar je u tome da firma nema kompliciranu papirologiju i kako sam već kupila program i vježbam, mislila sam srezati troškove :D pa ako se to može...

Taarna
24.02.2011., 10:39
Molila bih pomoć vezano za PDV-K zas 2010. godinu. Naime, zaprimili smo račune za usluge koje su obavljenje u 2010. godini i sa datumom iz 2010. godine. Trošak usluge je već ukalkuliran /rezerviran u knjigama za 2010. godinu. Nažalost, računi su došli nakon što je u siječnju obračunat PDV za prosinac 2010. te nisu ušli u obračun. Prepotstavljam da ovi računi mogu normalno biti knjiženi u 2011. godini (skidanje s "rezervacije" iz 2010. godine), a PDV uključujem u PDV-K? Odnosno ne trebam ispravljati knjige iz 2010. godine? Hvala puno!

vitas
24.02.2011., 10:52
Hvala za odgovor!
Još nešto.. ako se odlučim na soluciju "sam svoj majstor" i uzmem knjigovodstvo u svoje ruke, kako stoje stvari sa školom? Dobila sam proturječne informacije, jedni kažu da svaki poduzetnik može sam voditi svoje knjigovodstvo bez obzira na stručnu spremu, sa druge strane mi je rečeno kako prilikom prijave u poreznoj (odgovorna osoba za vođenje knjiga) traže dokaze o stručnoj spremi, šta je istina?? Stvar je u tome da firma nema kompliciranu papirologiju i kako sam već kupila program i vježbam, mislila sam srezati troškove :D pa ako se to može...

Ne traže na poreznoj upravi nikakve dokaze o stručnoj spremi..barem za sada...Trebaš imati znanje i poznavati porpise i nikako nije jednostavno jer ima puno stvari koje treba znati ali ako je neko jednostavnije poslovanje ne bi trebalo biti problem..što se škole tiče, imaš tečajeva ali smatram da ipak treba imati nekakvo predznanje i iskustvo da bi tečaj bio od koristi

vitas
24.02.2011., 10:54
Molila bih pomoć vezano za PDV-K zas 2010. godinu. Naime, zaprimili smo račune za usluge koje su obavljenje u 2010. godini i sa datumom iz 2010. godine. Trošak usluge je već ukalkuliran /rezerviran u knjigama za 2010. godinu. Nažalost, računi su došli nakon što je u siječnju obračunat PDV za prosinac 2010. te nisu ušli u obračun. Prepotstavljam da ovi računi mogu normalno biti knjiženi u 2011. godini (skidanje s "rezervacije" iz 2010. godine), a PDV uključujem u PDV-K? Odnosno ne trebam ispravljati knjige iz 2010. godine? Hvala puno!

Ne vidim zašto ga ne bi proknjižila u 2010 i uvrstila u PDV-k..i trošak i sve..

Taarna
24.02.2011., 11:36
Ne vidim zašto ga ne bi proknjižila u 2010 i uvrstila u PDV-k..i trošak i sve..

Zato što je taj trošak/obveza već ukalkulirana u knjigama (bilanci i računu dobiti i gubitka) iz 2010, knjige su zaključene u siječnju i ne mogu ih nažalost retroaktivno ispravljati jer kao multinacionalka imamo obvezu zaključivanja izvještaja u siječnju prema vlasnicima.

vitas
24.02.2011., 11:50
Zato što je taj trošak/obveza već ukalkulirana u knjigama (bilanci i računu dobiti i gubitka) iz 2010, knjige su zaključene u siječnju i ne mogu ih nažalost retroaktivno ispravljati jer kao multinacionalka imamo obvezu zaključivanja izvještaja u siječnju prema vlasnicima.

Jedino što ono što ulazi u pdv-k u 2010 treba ići i u glavnu knjigu 2010 pa onda jedino da to sve ubaciš u 2011 i pdv i glavnu knjigu..

Taarna
24.02.2011., 12:14
Jedino što ono što ulazi u pdv-k u 2010 treba ići i u glavnu knjigu 2010 pa onda jedino da to sve ubaciš u 2011 i pdv i glavnu knjigu..

Mislim da je to nažalost jedino rješenje za nas. Hvala ti na odgovoru... Pretpostavljam da se onda isto odnosi i na račune iz prosinca koji su također rezervirani u 2010., stigli u siječnju, ali su ušli u PDV obračun za prosinac?

vitas
24.02.2011., 12:22
Mislim da je to nažalost jedino rješenje za nas. Hvala ti na odgovoru... Pretpostavljam da se onda isto odnosi i na račune iz prosinca koji su također rezervirani u 2010., stigli u siječnju, ali su ušli u PDV obračun za prosinac?

a čuj, nema druge iako to nije baš najispravnije

MAMAMIA66
24.02.2011., 12:42
Ima li netko iskustva sa ovim? Vlasnik firme je uplatio za svoje dijete školarinu za cijelu godinu,(cca 35.000, kn) kao takav je i sklopio ugovor sa fakultetom. Račun dolazi na ime firme, istina kvartalno (kažu pošto nisu u sustavu PDV-a imaju obvezu izdavati ga kvartalno). sklopljen je ugovor između vlasnika i djeteta o stipendiranju, ali znači ne isplaćuje stipendiju nego je uplatio školarinu. Dali još može i isplaćivati stipendiju ( npr. 1000,00 mjesečno) ili je i ovo već previše? Molim odgovor ako netko zna! hvala!

lasangel
24.02.2011., 14:22
!

Prema poreznim propisima postoje tri vrste neoporezivih studentskih stipendija: državne stipendije za čiju se isplatu novac osigurava u državnom proračunu i na koji primitak se NE PLAĆA porez na dohodak jer nema ograničenje, stipendije koje trgovačka društava, obrtnici i drugi poslovni subjekti isplaćuju kao potpore za školovanje i stipendije za postignute izvrsne rezultate u znanju i ocjenama.

Redoviti student može kao potporu za školovanje primati neoporezivu stipendiju od društva do 1.600 kn mjesečno. Razlika stipendije veća od 1.600 kn na mjesec oporezuje se kao drugi dohodak, dakle 25% poreza, bez plaćanja doprinosa.

lulallay
24.02.2011., 14:36
Za Vitasicu ....gdje knjižite da pretplata PDV-a po pDV-k visi u saldu u minusu. na 1409 valjda ..to je za više "ulaza" od "izlaza" .....znači 2409/1409

hexe1
24.02.2011., 17:34
Pozdrav svima,
Tek sam vas nedavno otkrila i koliko vidim super pomažete jedni drugima iskustvima i savjetima, te vas i ja molim za pomoć.
Firma je prvi puta uzela robu na komisiju. Dobavljač nam izdaje komisijsku izdatnicu za isporučenu robu, a svakog tjedna mi prodanu robu odjavljujemo, za što dobijemo od dobavljača komisijsku odjavu. Budući da se do sada nisam nikada srela s komisijom, može li mi netko reći kako da provedem knjiženja?
Hvala unaprijed.

ribica**
24.02.2011., 17:37
koliko sam shvatio, vi više nemate tog depozita, tj. depozit je vraćen, nije dalje oročen...

50.000 ide na zatvaranje konta koji ste koristili kod uplate depozita... a 1.800kn ide na prihod od kamata

Npr ako ste uplatu depozita preko izvoda direktno knjižili na 0641
0641-D 50.000
1000-P 50.000

kod povrata depozita od 51.800kn izvod ćete knjižit
1000-D 51.800
0641-P 50.000
7720-P 1.800 (prihod od redovnih i zateznih kamata)

hvala puno na odgovoru - pomoglo mi je :)

_lizzy_
24.02.2011., 17:49
Molim hitno ako netko zna što upisati na obrascu PDV-K pod stavkom VII.5 (osnovica za obračun vlastite potrošnje za osobna vozila nabavljena do 31.12.2009.).

Hvala!

vitas
24.02.2011., 20:40
Za Vitasicu ....gdje knjižite da pretplata PDV-a po pDV-k visi u saldu u minusu. na 1409 valjda ..to je za više "ulaza" od "izlaza" .....znači 2409/1409

Na 1409 , oprosti. Obračun knjižiš npr

2400=10.000,00/
/ 1400= 12.000,00
1409= 2.000,00/

I to znači da imaš pretplatu po godišnjem obračunu 2.000,00 kn.
ako ti ju vrate izvod ćeš knjižiti
1000/1409

a ako ćeš umanjivati obvezu za slijedeće razdoblje
zatvorit ćeš / 1409 i za 2.000,00 umanjiti obvezu za obračunsko razdoblje 2407/

djurdja007
25.02.2011., 09:06
Ove godine prvi puta sama radim prijavu poreza na dobit , pa trebam pomoć.

Poduzeće je u 2009 godini imalo dobit xx. Ta dobit nije isplaćena u 2010 godini. Zanima me na kojem kontu mi mora biti taj iznos i koja knjiženja vezana za to moram provesti.

Hvala.

ivana.mala
25.02.2011., 09:36
Ove godine prvi puta sama radim prijavu poreza na dobit , pa trebam pomoć.

Poduzeće je u 2009 godini imalo dobit xx. Ta dobit nije isplaćena u 2010 godini. Zanima me na kojem kontu mi mora biti taj iznos i koja knjiženja vezana za to moram provesti.

Hvala.

Ako je na kontu dobiti tekuće godine (9500) trebaš je prebaciti na zadržanu dobit (9402).

Edit: to napraviš po odluci skupštine o uporabi dobitka za 2009. godinu.

ivana.mala
25.02.2011., 09:54
Molim hitno ako netko zna što upisati na obrascu PDV-K pod stavkom VII.5 (osnovica za obračun vlastite potrošnje za osobna vozila nabavljena do 31.12.2009.).

Hvala!

Ako je do 31.12.2009. nabavljen osobni automobil i priznat cijeli pdv onda poduzetnik treba izdavati račune za osobnu potrošnju i platiti PDV. U tom slučaju tu osnovicu unosi u točku VII.5

kakodane
25.02.2011., 11:43
da li postoji kakav način da se provjeri stanje duga za naknadu za šume?

marki2008.
25.02.2011., 12:06
da li postoji kakav način da se provjeri stanje duga za naknadu za šume?

Nama su ima nekoliko dana poslali opomenu pred ovrhu, naime mi to godinama ne plaćamo. Oni su otpisali sva zaduženja do 2005, ne uključujući 2005.
http://www.poslovni.hr/vijesti/hrvatske-sume-ganjaju-stare-dugove-od-milijardu-kuna--156886.aspx

djurdja007
25.02.2011., 13:15
Ako je na kontu dobiti tekuće godine (9500) trebaš je prebaciti na zadržanu dobit (9402).

Edit: to napraviš po odluci skupštine o uporabi dobitka za 2009. godinu.

Tako sam i napravila. Onda sam išla gledati por.prijavu za 2009. godinu. U njoj također nije isplaćena dobit za 2008 godinu, ali je bivši knjigovođa taj iznos ostavio na kontu 950 .

ivana.mala
25.02.2011., 13:38
Tako sam i napravila. Onda sam išla gledati por.prijavu za 2009. godinu. U njoj također nije isplaćena dobit za 2008 godinu, ali je bivši knjigovođa taj iznos ostavio na kontu 950 .

To sve ispraviš i ostaviš na 950 samo dobit tekuće godine.

lasangel
25.02.2011., 13:47
Nama su ima nekoliko dana poslali opomenu pred ovrhu, naime mi to godinama ne plaćamo. Oni su otpisali sva zaduženja do 2005, ne uključujući 2005.
http://www.poslovni.hr/vijesti/hrvatske-sume-ganjaju-stare-dugove-od-milijardu-kuna--156886.aspx

podnesi žalbu..kad to stigne na Trgovački sud,
zatraži nenadležnost trgovačkog suda... :mig:

_lizzy_
25.02.2011., 15:15
Imam situaciju kad mi odgovara da ne obračunam amortizaciju na poslovni prostor koji stvarno u protekloj godini nismo koristili. Pitam dali je moguće preskočiti obračun amortizacije iz navedenog razloga i u slijedećoj godini nastaviti ako bude poslovni prostor korišten ?

lulallay
25.02.2011., 16:07
Pa kako radim tek 2 zimu ovo ,prvi puta nailazim na pretplatu pa se normalno zbunim.Na sreću radi se iznimno maloj firmi

Dakle vrijedi li ovako:

1400 2.037,57
2400 2.575.40
1409 537,73

Na PDV-K obrazcu imam

Porezna obveza: 537,73 već plaćeno -675,51 Za povrat/uplatu -137,78

lulallay
25.02.2011., 16:10
Oprosti što se odmah ne javljam na Tvoje odgovore ..radim teško po cijeli dan fuš da popunim rupe u financijama..tako da i sutra idem pa se javim tek iza 17

vitas
27.02.2011., 18:02
Pa kako radim tek 2 zimu ovo ,prvi puta nailazim na pretplatu pa se normalno zbunim.Na sreću radi se iznimno maloj firmi

Dakle vrijedi li ovako:

1400 2.037,57
2400 2.575.40
1409 537,73

Na PDV-K obrazcu imam

Porezna obveza: 537,73 već plaćeno -675,51 Za povrat/uplatu -137,78

Tebi su u stvari kroz mjesečne obračune pdv-a zatvarana konta 1400 i 2400 a obveza ili pretplata su stavljane na 2407 ili 1407 (barem ja to radim svaki mjesec), tako da na kraju ustvari knjižiš samo onu slavu 13-tu prijavu pdv-a
na temelju koje si došao do razlike a uplatu ili povrat i tu 13-tu prijavu knjižiš onako kako sam ti napisala u prethodnom postu..Nadam se da si me tako shvatio..
A što se tiče ovih iznosa koje si napisao, jesu ti to iznosi iz 13-te prijave ili samo za primjer ili je pa firma stvarno mala ili friška pa ima tak malo pdv-a?
Ako imaš još kakvih nejasnoća slobodno me možeš kontaktirati i na pm..

gikamod
28.02.2011., 20:31

Molim vas jel mi netko može pojasniti ugovor o investiranju (jel nije on samo za banke ili investicije) ne pali mi to da stavim u opis plačanja UGOVOR O INVESTIRANJU vjerojato mi ne ide jer neznam, što je konkretno ugovor o investiranju'

hvalaaaaaaaa

lulallay
01.03.2011., 13:45
Vitasica ..nisam imao u pravnim osobama još preplaćen pdv pa mene kontrole poradi interesira samo gdje ide koji iznos....naime firma je toliko mala da na kraju godine zatvaram sve temeljnicama . Evo PDV-k još jednom
Porezna obveza 537,53 plaćeno -675.51 za uplatu/povrat -137,78

kada zatvaram 2400/1400 da li je ovo dobro

2409 = 537,53 ?
2407 = 675,51 ?

kako nemam iskustva ovaj -137,78 mi visi u višku ..pod koji konto pa da mogu zatvoriti temeljnicu ..jel na 1407

vitas
01.03.2011., 13:48
"Ako vlasnik društva fizička osoba povećava temeljni kapital društva iz zadržanog dobitka ostvarenog u razdoblju 2001. do 2004. , tada se prema novijim shvaćanjima ne plaća porez na dohodak od kapitala po stopi od 12% i pripadajući prirez" RRIF-03/2011

RRIF 10/09

" Povećanjem temeljnoga kapitala iz dobitka provodi se nominalno povećanje temeljnog kapitala. Kod ovakvog povećanja ne dolazi do novih uplata niti do povećanja imovine odnosno vlastitog kapitala, nego se samo preraspodjeljuju svote unutar kapitala: određena se svota iz zadržanog dobitka prenosi u temeljni kapital, stoga ukupni kapital ostaje nepromijenjen.....na taj način ne uvećava se imovina društva niti njegova vrijednost, no društvo kapitalno kvalitativno jača i postaje bonitetnije budućida povećava nominalno zaštićeni kapital (temeljni kapital)..
Odluku o povećanju temeljnog kapitala iz dobitka donose članovi, a uz nju istodobno donose odluku o izmjeni društvenog ugovora....Donošenju odluke o povećanju temeljnog kapitala prethodi odluka o utvrđivanju financijskih izvještaja za prethodnu godinu i odluka o uporabi dobitka. U tim izjveštajima ne smije biti iskazan preneseni gubitak niti gubitak poslovne godine. Jednako tako revizor mora bez rezerve potvrditi te financijske izvještaje".

E sad, moje pitanje je:
1. Da li revizor mora potvrditi izvještaje u slučaju povečanja temeljnog kapitala i kada društvo ne podliježe obvezi revizije?

2. Koliko otprilike košta potvrda revizora za ovu konkretnu situaciju?

3. Našla sam da jednaki učinak ima i isplata dobiti iz tog perioda i uplata iste svote u svrhu povećanja temeljnog kapitala te da se u ovom slučaju također ne mora plaćati porez 12% a da u tom slučaju ne treba mišljenje revizora..zvuči mi to idealno ali bojim se da ako tako napravimo da nas netko ne bi poslije zezao i tražio da ipak platimo porez..sve se to temelji samo na nekim mišljenjima..Molim ako netko ima iskustva sa ovom situacijom da mi se javi

4. Ako nakon nekog vremena dođe do smanjenja temeljnog kapitala i isplate da li se tada možda javlja obveza plaćanja poreza?

vitas
01.03.2011., 14:04
Vitasica ..nisam imao u pravnim osobama još preplaćen pdv pa mene kontrole poradi interesira samo gdje ide koji iznos....naime firma je toliko mala da na kraju godine zatvaram sve temeljnicama . Evo PDV-k još jednom
Porezna obveza 537,53 plaćeno -675.51 za uplatu/povrat -137,78

kada zatvaram 2400/1400 da li je ovo dobro

2409 = 537,53 ?
2407 = 675,51 ?

kako nemam iskustva ovaj -137,78 mi visi u višku ..pod koji konto pa da mogu zatvoriti temeljnicu ..jel na 1407

Oprosti ali ti si mene sada skroz pomotao..trebala bih vidjeti taj pdv-k obrazac, znati sve što si ti napravio da bih ti mogla odgovoriti, ovako se vrtimo u krug

lulallay
01.03.2011., 15:12
Njegova je porezna obveza po PDV-k 537,53 ,platio je već na svoju ruku naravno 675 ,71 po nekom njegovom izračunu jer ne želi uopće doći na dogovor i država mu sada duguje 137,73. Kako nisam nikada ovo radio ,da li je ova temeljnica u redu ( možda sam pobrkao koji lončić).Mislio sam ustvari zatvoriti 537,73 jer je to preplatio plativši već 675,51 i država mu visi još 137,78 .Kako je preplatio na ovaj način zatvorio sam sve dvojke + 1400 saldirao ih na 0. Ali da li sam trebao 2409 zatvoriti?

D P

2400 D2575,30
1400 P 2037,57
2409 P 537,73
2409 D 537,73
1407 D 137,78
2407 P 675,71

Drugo pitanje
Kako bi se riješile neke zaostale nezatvorene sumice na 1407 ,1409 ,2407, 2409 npr..ako djelatnica proknjiži po PDV-k za 2009 plaćen dug u 2010 ( nešto sitno ) na 2409 i slično, a nije prenešena obveza iz 2009 . I To mogu jednostavno sada zatvoriti temeljnicom jer stvar je čista ?

VTi underhood
01.03.2011., 17:04
Imam situaciju kad mi odgovara da ne obračunam amortizaciju na poslovni prostor koji stvarno u protekloj godini nismo koristili. Pitam dali je moguće preskočiti obračun amortizacije iz navedenog razloga i u slijedećoj godini nastaviti ako bude poslovni prostor korišten ?

nije moguće preskočiti obračun amortizacije... ono što je moguće je početkom godine odrediti minimalnu stopu amortizacije za tu godinu ukoliko se objekt neće koristiti... napiše se odluka da se zbog nekorištenja objekta vijek trajanja produžuje i stopa se određuje u visini toliko i toliko i to je to...

kad se objekt počne koristiti, opet se početkom godine napiše odluka kojom se određuje stopa amortizacije u toj i toj visini...

ali napominjem, stopu amortizacije moguće je mijenjati samo jednom godišnje i to odmah na početku poslovne godine ili pri stavljanju sredstva u uporabu bez obzira jel sredstvo nabavljeno u prijašnjim godinama pa još nije stavljeno u uporabu ili je nabavljeno u tekućoj godini.

vitas
02.03.2011., 06:41
Njegova je porezna obveza po PDV-k 537,53 ,platio je već na svoju ruku naravno 675 ,71 po nekom njegovom izračunu jer ne želi uopće doći na dogovor i država mu sada duguje 137,73. Kako nisam nikada ovo radio ,da li je ova temeljnica u redu ( možda sam pobrkao koji lončić).Mislio sam ustvari zatvoriti 537,73 jer je to preplatio plativši već 675,51 i država mu visi još 137,78 .Kako je preplatio na ovaj način zatvorio sam sve dvojke + 1400 saldirao ih na 0. Ali da li sam trebao 2409 zatvoriti?

* 2409 trebaš zatvoriti jer u konačnici imaš pretplatu pa na 2409 ne može ostati saldo nego na 1409

D P

2400 D2575,30
1400 P 2037,57
2409 P 537,73
2409 D 537,73
1407 D 137,78
2407 P 675,71

Drugo pitanje
Kako bi se riješile neke zaostale nezatvorene sumice na 1407 ,1409 ,2407, 2409 npr..ako djelatnica proknjiži po PDV-k za 2009 plaćen dug u 2010 ( nešto sitno ) na 2409 i slično, a nije prenešena obveza iz 2009 . I To mogu jednostavno sada zatvoriti temeljnicom jer stvar je čista ?

* Za neke repove bi trebalo pogledati na kartici porezne uprave pa se s njima uskladiti, možda se radi o plaćenim kamatama na pdv pa to onda niti ne ide na 2407 nego na obvezu i trošak kamata..pogledaj na karticu porezne pa ćeš vidjeti, tako ti je najsigurnije da nećeš opet prenesti neku nebulozu

maya3
02.03.2011., 08:22
imam jedno pitanje i molila bih brzi odgovor, naime moram platiti godišnji honorar pravnici i sad me zanima dali naša udruga (neprofitna i nije u sastavu PDV-a) plaća porez na intelektualne usluge i dali to knjižim na konto 4257?

lasangel
02.03.2011., 08:39
imam jedno pitanje i molila bih brzi odgovor, naime moram platiti godišnji honorar pravnici i sad me zanima dali naša udruga (neprofitna i nije u sastavu PDV-a) plaća porez na intelektualne usluge i dali to knjižim na konto 4257?

na temelju čega pravnica radi u vašoj udruzi? ugovora o djelu? gdje je u radnom odnosu? zašto ona ne izdaje račune za svoje usluge?

lulallay
02.03.2011., 10:24
Super Hvala Ti na savjetima... da tako je to kada oni misle da ne moraju ništa samo predavati nebulozne papire i izračunavati neke cvoje fantazuke pa plaćati na svoju ruku svakakve gluposti...a za kakav novac to radiš? Otkazaću ga od ove godine jer gubim vrijeme za nikakvu lovu ..zaista ovaj posao knjigovođe ( kojeg moraš učiti godinama ustvari) je totalno obezvrijeđen i potcijenjen i po razumjevanju i po plaćanju.Do 30.04. zgadiće mi se kompletno i ove godine ....ja sam tu totalni outsider ,ali svaka čast vama...ovo stvarno moraš voljeti da bi podnosio

vitas
02.03.2011., 12:43
Super Hvala Ti na savjetima... da tako je to kada oni misle da ne moraju ništa samo predavati nebulozne papire i izračunavati neke cvoje fantazuke pa plaćati na svoju ruku svakakve gluposti...a za kakav novac to radiš? Otkazaću ga od ove godine jer gubim vrijeme za nikakvu lovu ..zaista ovaj posao knjigovođe ( kojeg moraš učiti godinama ustvari) je totalno obezvrijeđen i potcijenjen i po razumjevanju i po plaćanju.Do 30.04. zgadiće mi se kompletno i ove godine ....ja sam tu totalni outsider ,ali svaka čast vama...ovo stvarno moraš voljeti da bi podnosio

To je točno, moraš stvarno voljeti taj posao da bi ga dobro mogao raditi..ali to je tako za svaki posao, ako ga radiš perko volje teško da će biti nekih dobrih rezultata..Ma glavno da smo mi uspjeli riješiti tvoj pdv-k :mig:

lulallay
02.03.2011., 12:59
Recimo da je jedna pravna osoba platila u 2010. godini pDV za 12 mj 2009 preko Izvoda ,i to je proknjiženo na 2407 , potom razliku po PDV-k preko izvoda i to je proknjiženo na 2409 , ali oba iznosa nisu prenešena u Početnom stanju jer se knjigovođa zaboravio zadužiti u završnoj temeljnici 31.12.2009-te . Dakle društvo je platio PDV za 2009-tu u 2010 ,a nije napravljena obaveza u 2009. Kako recimo to rješiti .Ako rješavam te stvari temeljnicom ( da bi ta konta isto sveo na 0 ) kada uskladim konta D/P naravno ne mogu temeljnicu " izbalansirati " nego mi ide nekakav višak .Da li mogu taj "Rep" na temeljnici staviti na neki skladišni konto

vitas
03.03.2011., 06:50
Recimo da je jedna pravna osoba platila u 2010. godini pDV za 12 mj 2009 preko Izvoda ,i to je proknjiženo na 2407 , potom razliku po PDV-k preko izvoda i to je proknjiženo na 2409 , ali oba iznosa nisu prenešena u Početnom stanju jer se knjigovođa zaboravio zadužiti u završnoj temeljnici 31.12.2009-te . Dakle društvo je platio PDV za 2009-tu u 2010 ,a nije napravljena obaveza u 2009. Kako recimo to rješiti .Ako rješavam te stvari temeljnicom ( da bi ta konta isto sveo na 0 ) kada uskladim konta D/P naravno ne mogu temeljnicu " izbalansirati " nego mi ide nekakav višak .Da li mogu taj "Rep" na temeljnici staviti na neki skladišni konto

Po tome ispada da joj u donosu niti konta 1400 i 2400 nisu mogla biti na nuli osim ako je nešto zbrljala. Ako je tako, trebaš pozatvrarati donose na tim kontima i razlike bi trebale odgovarati tome kaj je plaćeno i knjiženo na 2407 i 2409...nadam se..ako nije, a na kartici porezene uprave nemaš nikakvih repova, zatvori to i stavi na neki konto koji imaš za usklađenja

vitas
03.03.2011., 06:52
"Ako vlasnik društva fizička osoba povećava temeljni kapital društva iz zadržanog dobitka ostvarenog u razdoblju 2001. do 2004. , tada se prema novijim shvaćanjima ne plaća porez na dohodak od kapitala po stopi od 12% i pripadajući prirez" RRIF-03/2011

RRIF 10/09

" Povećanjem temeljnoga kapitala iz dobitka provodi se nominalno povećanje temeljnog kapitala. Kod ovakvog povećanja ne dolazi do novih uplata niti do povećanja imovine odnosno vlastitog kapitala, nego se samo preraspodjeljuju svote unutar kapitala: određena se svota iz zadržanog dobitka prenosi u temeljni kapital, stoga ukupni kapital ostaje nepromijenjen.....na taj način ne uvećava se imovina društva niti njegova vrijednost, no društvo kapitalno kvalitativno jača i postaje bonitetnije budućida povećava nominalno zaštićeni kapital (temeljni kapital)..
Odluku o povećanju temeljnog kapitala iz dobitka donose članovi, a uz nju istodobno donose odluku o izmjeni društvenog ugovora....Donošenju odluke o povećanju temeljnog kapitala prethodi odluka o utvrđivanju financijskih izvještaja za prethodnu godinu i odluka o uporabi dobitka. U tim izjveštajima ne smije biti iskazan preneseni gubitak niti gubitak poslovne godine. Jednako tako revizor mora bez rezerve potvrditi te financijske izvještaje".

E sad, moje pitanje je:
1. Da li revizor mora potvrditi izvještaje u slučaju povečanja temeljnog kapitala i kada društvo ne podliježe obvezi revizije?

2. Koliko otprilike košta potvrda revizora za ovu konkretnu situaciju?

3. Našla sam da jednaki učinak ima i isplata dobiti iz tog perioda i uplata iste svote u svrhu povećanja temeljnog kapitala te da se u ovom slučaju također ne mora plaćati porez 12% a da u tom slučaju ne treba mišljenje revizora..zvuči mi to idealno ali bojim se da ako tako napravimo da nas netko ne bi poslije zezao i tražio da ipak platimo porez..sve se to temelji samo na nekim mišljenjima..Molim ako netko ima iskustva sa ovom situacijom da mi se javi

4. Ako nakon nekog vremena dođe do smanjenja temeljnog kapitala i isplate da li se tada možda javlja obveza plaćanja poreza?

Netko?????

lulallay
03.03.2011., 07:59
Eh..baš taj konto za usklađenja ne znam koji bi to bio ..ili više njih .Ustvari radi se o kontima 1409 -neka sića u početnom stanju ,onda konto 2407 -knjižen PDV za 12/09 sa Izvoda knjižio na dugovnu pa bih morao ovaj iznos zatvoriti na potražnoj ,potom mali iznos na 2409 isto po Izvodu na dugovnoj i trebam ga zatvoriti na potražnoj ..ma to je u redu jer su ti PDV-i plaćeni i stvar je kod Porezne čista ..na kraju mi ostaje na temeljnici dakle iznos raztlka nastao zbog 1409 od 100-njak kuna koji bi morao proknjižiti na D i to na neki koliko sam shvatio konto usklađenja .Postoji li takav joker konto u u Kontnom planu po RRIF-u.Napominjem radi se isto o malim iznosima .Ja naime imam za raditi 6 firmi (1 moja) od kojih su 3 vrlo, vrlo sitne ,a 3 su u stanju mirovanja...samo GFI-POD i PD svake godine .Srećom

vitas
03.03.2011., 09:18
Eh..baš taj konto za usklađenja ne znam koji bi to bio ..ili više njih .Ustvari radi se o kontima 1409 -neka sića u početnom stanju ,onda konto 2407 -knjižen PDV za 12/09 sa Izvoda knjižio na dugovnu pa bih morao ovaj iznos zatvoriti na potražnoj ,potom mali iznos na 2409 isto po Izvodu na dugovnoj i trebam ga zatvoriti na potražnoj ..ma to je u redu jer su ti PDV-i plaćeni i stvar je kod Porezne čista ..na kraju mi ostaje na temeljnici dakle iznos raztlka nastao zbog 1409 od 100-njak kuna koji bi morao proknjižiti na D i to na neki koliko sam shvatio konto usklađenja .Postoji li takav joker konto u u Kontnom planu po RRIF-u.Napominjem radi se isto o malim iznosima .Ja naime imam za raditi 6 firmi (1 moja) od kojih su 3 vrlo, vrlo sitne ,a 3 su u stanju mirovanja...samo GFI-POD i PD svake godine .Srećom

Ja sam si otvorila npr cto 4819 - gdje knjižim neke sitnije koje treba iz nekog razloga isknjižiti, ali ne nešto veliko..i ako stvarno ne mogu doći do toga kako se ta razlika pojavila

lulallay
03.03.2011., 10:05
Hvala
Cto 481 po RRIF-u su Tečajne razlike iz odnosa u povezanim društvima ..a što kažeš na 440 -Vrijednosno usklađenje kratkoročne financijske imovine (otpisi sa računa skupine 14). No svejedno hočeš reći da je bitno da je na nekakvoj 4-ci jer se zatvara ,a ulazi samo u RDG....iako povečati ću tako neznatno rashode tj smanjiti dobitak.. a to znači da moram mjenjati sve dotadašnje temeljnice...ma super
Kakva je praksa kad je dobitak iznimno mali ..recimo imaš po RDIG-ka dobitak 100 kn ...je li sve i onda ide po uobičajenom... poslije podnošenja prijave npr.tih 20 kn poreza se valjda ne plaća predujmovima u 12 rata i sl već sve odjednom..?

vitas
03.03.2011., 10:38
Hvala
Cto 481 po RRIF-u su Tečajne razlike iz odnosa u povezanim društvima ..a što kažeš na 440 -Vrijednosno usklađenje kratkoročne financijske imovine (otpisi sa računa skupine 14). No svejedno hočeš reći da je bitno da je na nekakvoj 4-ci jer se zatvara ,a ulazi samo u RDG....iako povečati ću tako neznatno rashode tj smanjiti dobitak.. a to znači da moram mjenjati sve dotadašnje temeljnice...ma super
Kakva je praksa kad je dobitak iznimno mali ..recimo imaš po RDIG-ka dobitak 100 kn ...je li sve i onda ide po uobičajenom... poslije podnošenja prijave npr.tih 20 kn poreza se valjda ne plaća predujmovima u 12 rata i sl već sve odjednom..?

Ne znam ja koji ti plan od rrif-a imaš ali kod mene je u rrifu 481 - Otpisi vrijednosno neusklađenih potraživanja..
Kako mijenjaš dosadašnje temeljnice? Ako tek sada ideš isknjižiti samo ono kaj ti visi iz prošle godine..
Ista je praksa ako je dobit velika ili mala..u pravilu se akontacije poreza plaćaju mjesečno i tako te porezna zadužuje a ti ako platiš za cijelu godinu bit ćeš u pretplati i dobro

lulallay
03.03.2011., 10:44
Moja isprika upravu si ...na brzinu sam uzeo RRIFov Kontni Plan star 10 .godina
Hvala na svim informacijama ..puno si mi pomogla

lulallay
03.03.2011., 14:01
Da .krivo sam se izrazio u brzini..ne moram mijenjati sve doadašnje temeljnice semo jednu ..ovu posljednju

lulallay
03.03.2011., 14:06
Vi na forumu ste pravi znalci , no bulumenti još uvijek teških početnika ( u koje se ubrajam iskreno) kao žednima u pustinji fali opširniji priručnik pod nazivom . "Filozofija i logika kontiranja".Najgore je od svega što se takvo što rijetko izučava i po tečajevima i školama jer ide pod ono ;"misli-podrazumijeva se ". Ali to nije baš uvijek tako, zar ne ? Jer potrebno je stanovito iskustvo koje se stječe dužim grijanjem stolice u računovodstvu. Nekakv bi udžbenik ipak možda skratio te porođajne muke.

kakodane
03.03.2011., 14:27
Kod BILANCe me zanima AOP 59-gubitak iznad visinine kapitala..prepisujem sad kolonu prethodna godina i u novoj bilanci toga više nema..zanima me kako će mi štimat Aktiva i gdje sad treba proknjižit taj iznos na bilanci?

VTi underhood
03.03.2011., 16:11
Kod BILANCe me zanima AOP 59-gubitak iznad visinine kapitala..prepisujem sad kolonu prethodna godina i u novoj bilanci toga više nema..zanima me kako će mi štimat Aktiva i gdje sad treba proknjižit taj iznos na bilanci?

štimat će jer će se i pasiva promjenit

mora se gubitak iznad visine kapitala preknjižit sa krajem godine na devetku na preneseni gubitak... i tamo se i upisuje...

a gfi pod u stanje prošle godine, moraš zbrojit iz početnog stanja preneseni gubitak i gubitak iznad visine kapitala i taj podatak upisat u kolonu od prošle godine...

znači ako ti je prošle godine recimo preneseni gubitak bio 20.000 a gubitak iznad visine kapitala 42.000, sad to zbrojiš i upisuješ u prenesni gubitak (62.000)... i na dalje vodiš sve na prenesenom gubitku jer se gubitak iznad visine kapitala kao takav više ne knjiži (do slijedećeg moždanog proljeva nekog od "pametnih" koji donose propise)...

dUbO
03.03.2011., 17:52
Nekakv bi udžbenik ipak možda skratio te porođajne muke.

Nemoj samo reči da nisi 3 puta pročitao "Računovodstvo poduzetnika", (RRIF) ili neke slične "biblije" ?? 90% znanja sam skupio prema datim primjerima kako se što radi!
I sad, kad uspoređuješ: veleznanci su rijetki, jer u trci za lovom zanemaruju praćenje noviteta i promjene, a često oni stariji govore gluposti držeći se onoga SOC-knjigovodstva, kad su pili apaurine da ne umru od straha! Pa nema tako puno da si promet morao predati ISTI dan, gotovinom smio plaćati jedva 100 kn, itd... Vremena se mijenjaju, puno je toga danas lakše, ali treba i mozgove tome prilagoditi, da ne bubaju: NE SMIJE SE, sve se smije - ako nije rečeno drugačije!!
A mi koji upadamo, laici, amateri, rušimo neke barijere, jer smo u stanju SVE naučiti, dovoljno za vođenje svoje firmice (16 godina) i uštediti na knjigovođi. Koje je mjerilo? Svakako ako svaka kontrola prođe bez primjedbe, ili je nešto minorno, to čovjeku onda dokazuje da ipak radi kako treba iako ne robuje ni toj "nauci" i stereotipima davno postavljenim.

vitas
04.03.2011., 06:20
Vi na forumu ste pravi znalci , no bulumenti još uvijek teških početnika ( u koje se ubrajam iskreno) kao žednima u pustinji fali opširniji priručnik pod nazivom . "Filozofija i logika kontiranja".Najgore je od svega što se takvo što rijetko izučava i po tečajevima i školama jer ide pod ono ;"misli-podrazumijeva se ". Ali to nije baš uvijek tako, zar ne ? Jer potrebno je stanovito iskustvo koje se stječe dužim grijanjem stolice u računovodstvu. Nekakv bi udžbenik ipak možda skratio te porođajne muke.

Imaš dobre rrif-ove knjige, Računovodstvo poduzetnika (sa primjerima knjiženja) i rrif-ovu i rif-ovu Poslovanje obrtnika i slobodnih zanimanja ali obrtnici tebi nisu strani koliko sam shvatila

kakodane
04.03.2011., 07:38
štimat će jer će se i pasiva promjenit

mora se gubitak iznad visine kapitala preknjižit sa krajem godine na devetku na preneseni gubitak... i tamo se i upisuje...

a gfi pod u stanje prošle godine, moraš zbrojit iz početnog stanja preneseni gubitak i gubitak iznad visine kapitala i taj podatak upisat u kolonu od prošle godine...

znači ako ti je prošle godine recimo preneseni gubitak bio 20.000 a gubitak iznad visine kapitala 42.000, sad to zbrojiš i upisuješ u prenesni gubitak (62.000)... i na dalje vodiš sve na prenesenom gubitku jer se gubitak iznad visine kapitala kao takav više ne knjiži (do slijedećeg moždanog proljeva nekog od "pametnih" koji donose propise)...
:top:
sve jasno sad..fala..:)

mazziz
04.03.2011., 07:54
Strana državljanka imao udio u društvu, da li za njen ulog u Godišnjem financijskom izvještaju za FINU unosimo porijeklo kapitala u rubriku strani kapital, a od našeg državljanina u domaći kapital?

Th3 Cl4n5m4n
06.03.2011., 16:21
Pozdrav ! Molim Vas za pomoć. Budući da više nema vlastitih prihoda u RDiG, a imala sam knjiženja po mjesečnim rekapitulacijama na 463 i 467 dugovno i potražno na 7550 i 24020, kako da sada to napravim ? Da li mogu preknjižiti na ostale prihode s obzirom da ih ima oko 30.000,00 a UKUPNI PRIHODI za 2010 iznose oko 6.000,000.00 ? Ili možda storno dugovno 702 i storno potražno 7550 ? U jednom od RRIF-ova sam pročitala da se mogu preknjižiti na ostale ?
I još jedno pitanje: prvi put se susrećem s gubitkom iznad visine kapitala. Temeljni kapital je 20.000.00 , a gubitak 38.867,00. Molim Vas na koja konta da to proknjižim i koliki je onda zbroj razreda 9 i kako ga iskazujem u bruto bilanci ?

meaow
07.03.2011., 13:11
Help, please!
Imam nimalo simpatican problem. Naime, malo poduzece imalo je nadzor 2008godine kojim je utvrđena "manje obračunata osnovica PDVa i pripadajuci PDV" (značajan iznos), te za drugi propust "manje obračunata osnovica za porez na dobit i pripadajući porez na dobit" (manji iznos). Naravno, na rješenje smo se žailili. Kako se predmet ove godine riješio (gle čuda!) u njihovu korist nije nam ostalo ništa do podmiriti gore spomenute obveze i naravno zatezne kamate.

Sad molim pomoc vezano za knjiženja - da li je u redu:

- PDV knjižiti: ispravak pogrešaka prethodnih razdoblja / žiro račun (što mi se baš i ne čini logično ali tako sam piše u jednom od RRifova) - porezno priznati trošak??

-kamate knjižiti: zatezne kamate / žiro račun- porezno priznati trošak??

- porez na dobit: zadržana dobit ranijih godina / žiro račun

Znam da je i dugačko i malo nejasno pitanje ali znam da vi znate odgovor na njega, soo.... pretty,pretty please :cerek:

lulallay
07.03.2011., 13:14
Kao što si pretpostavila Vitas obrtnici mi i nisu strani ,a kako bi i bili ..Meni je to sve kao na dlanu jer su stvari tu znatno slobodnije i čišće....iskreno priznajem da sam u logici kontiranja promašen slučaj i sve bi to bilo dobro da čovjek ima nekakvu šuškavu zadovoljštinu ,ali ja vidim da je sve to prostitucija barem u nas za nikakvu lovu .U Hrvatskoj ( a ja nisam u njoj je počinje tek od Križevaca) možda ipak to nekako mrda ,ali ovo je vrlo ozbiljno i katastrofično na Istoku ..računovođe su oko mene pod apaurinima za malu lovu ,vrlo malu. ....uz sve to plus me nerviraju male neuredne firme za koje moraš i kada već ne znaš materiju izmišljati toplu vodu ,a love niotkuda .Njihovi bi vlasnici da kupuju donji veš preko firme ,a da kao obrtnici mogu vam-tam dizati akontacije dohotka i sa njma plaćati benzin za osobne automobile ,govore ti kako im Banka zaboravila poslati 9 uzastopnih izvoda i slične najgluposti...etc...etc....Fuck..Stoga oni ove godine putuju čim mi plate tu siću za Izradu PD-a .

ina13
07.03.2011., 13:16
Molim za pomoć.
Nova sam na forumu,a isto tako i u knjigovodstvu( završen tečaj).
Zanima me kako knjižiti dnevni utržak (u mom slučaju u pitanju je kafić).Da li mogu ići preko blagajne i IRA i ako da što staviti pod uplatitelj kod blagajne a što kod kupac kod IRA?

kakodane
07.03.2011., 13:42
zanima me plaćanje poreza na dobit!

primjer: prošle godine bilo je po PD obrascu-porez na dobit 6000,00 kn.

Da li se tih 6000, 00 kn treba odmah platit, pa onda (6000,00/12=500,00) tih 500 kn plaćat mjesečno ponovo..ili se samo 6000,oo podjeli na 12 i mjesečno se plaća 500,00 kn?

VTi underhood
07.03.2011., 13:46
zanima me plaćanje poreza na dobit!

primjer: prošle godine bilo je po PD obrascu-porez na dobit 6000,00 kn.

Da li se tih 6000, 00 kn treba odmah platit, pa onda (6000,00/12=500,00) tih 500 kn plaćat mjesečno ponovo..ili se samo 6000,oo podjeli na 12 i mjesečno se plaća 500,00 kn?

moraš razlučit šta je porez na dobit po godišnjoj prijavi a što je predujam...

ukratko, tijekom godine uplaćuješ predujmove recimo 500,00kn... i godišnje uplatiš 6000.00... po godišnjoj prijavi ti ispadne da imaš obvezu za platit 6700.00 ali pošto je već plaćeno 6000 preko predujmova, plaća se samo razlika od 700,00kn i naravno to je EXTRA... predujmove i dalje plaćaš (12 x predujam + razlika)...

možeš ti i ne plaćat predujmove, ali:
1. na kraju posl. godine ćeš morat cjelokupni iznos odjednom uplatit
2. na zaduženje mjesečnih predujmova koji se ne plaćaju porezna obračunava kamate

VTi underhood
07.03.2011., 13:53
Molim za pomoć.
Zanima me kako knjižiti dnevni utržak (u mom slučaju u pitanju je kafić).Da li mogu ići preko blagajne i IRA i ako da što staviti pod uplatitelj kod blagajne a što kod kupac kod IRA?

možeš preko blagajne i ire... kod ire je kupac "razni kupac" ili "maloprodajni kupac" ili kako god se već odlučiš nazvat tog kupca na kojeg ćeš zaduživat dnevni promet... a kod uplate u blagajnu si uplatitelj ti kao vlasnik/direktor/whatever/konobar1/konobar2... kod pologa utrška na žr, za položeni iznos se razdužuje blagajna i zadužuje žiro račun...

Moj topli savjet ti je da polažeš utržak redovito da se nakon nekog vremena ne nađeš u neobranom grožđu - pun kufer "papirnato" love na blagajni, a ništa položeno na žr...

VTi underhood
07.03.2011., 14:07
- PDV knjižiti: ispravak pogrešaka prethodnih razdoblja / žiro račun (što mi se baš i ne čini logično ali tako sam piše u jednom od RRifova) - porezno priznati trošak??

-kamate knjižiti: zatezne kamate / žiro račun- porezno priznati trošak??

- porez na dobit: zadržana dobit ranijih godina / žiro račun

zašto ŽIRO RAČUN?

primjer... po meni zatezne kamate knjižiš 4xxx/2xxx gdje je 4xxx konto zateznih kamata a 2xxx konto obveze za zatezne kamate po određenom poreznom računu... Samo na primjer, ukoliko mi porezna obračuna npr. 50,00kn zateznih kamata na mirovinsko osiguranje onda to knjižim
D 4740 50,00
P 2420 50,00

gdje mi na 4740 kamata ide na trošak, a na 2420 kamata povećava obvezu na računu mirovinskog osiguranja...

tek kad ih platiš ćeš zatvarat obvezu sa žiro računom...

Tako da bi i tebi tako preporučio zbog lakšeg praćenja... jer vidio sam da neki sve kamate u đuture knjiže na 24xx "obveza za kamate" (ne sjećam se točno broja konta) i onda neznaš na šta se kamata odnosi, nego na tom kontu imaš i kamate na pdv, na MO, ZO, porez na dobit... pa se ti snađi i uštimaj kartice:mig:

a kod ispravljanja pogrešaka, nemoj se žurit da ne napraviš krivo... ne treba samo ispravit zaduženje poreza na dobit i PDV-a nego treba i osnovice ispravit... pažljivo pročitaj rješenje i polako ispravi sve što piše da treba...

ina13
07.03.2011., 15:19
možeš preko blagajne i ire... kod ire je kupac "razni kupac" ili "maloprodajni kupac" ili kako god se već odlučiš nazvat tog kupca na kojeg ćeš zaduživat dnevni promet... a kod uplate u blagajnu si uplatitelj ti kao vlasnik/direktor/whatever/konobar1/konobar2... kod pologa utrška na žr, za položeni iznos se razdužuje blagajna i zadužuje žiro račun...

Moj topli savjet ti je da polažeš utržak redovito da se nakon nekog vremena ne nađeš u neobranom grožđu - pun kufer "papirnato" love na blagajni, a ništa položeno na žr...

Hvala na brzom odgovoru i savjetu:s

ina13
07.03.2011., 15:33
Ako knjižim dnevni utržak preko IRA,knjiženje bi bilo 2400P,244P,7511P ,1200D ?
Ako vlasnik uplaćuje utržak u blagajnu,koji konto teretim?

VTi underhood
07.03.2011., 16:16
Ako knjižim dnevni utržak preko IRA,knjiženje bi bilo 2400P,244P,7511P ,1200D ?
Ako vlasnik uplaćuje utržak u blagajnu,koji konto teretim?

Ovako bi ja to radio...

D 1200 - ukupni iznos prometa
P 2400 - iznos PDV
P 2484 - iznos poreza na potrošnju
P 7511 - osnovica

P 1200 - za zatvaranje "kupca"
D 1020 - za zaduženje blagajne

Nije baš previše bitno koji je "broj konta" pošto si svaki mali poduzetnik kreira kontni plan po svojim potrebama, ali pošto vidim da se držiš RRIF-ovog kontnog plana, onda za porez na potrošnju najbolje koristit 2484 konto...

Pa kad se položi utržak, napravit blagajničku uplatnicu na položeni iznos:
P 1020 - razduženje blagajne
D 1000 - zaduženje žiro računa

Ima i nekih koji bi odmah kod prvog knjiženja umjesto 1200 udrili odmah blagajnu 1020... no to nije baš po PS-u...

he79
07.03.2011., 17:05
Molim pomoć,
kod zatvaranja godine primjetila sam da u jednoj firmi nije obracunata vp na automobile-nije velik iznos al opet nije obracunat:( kako da postupim? Dal je moguce da napravim iru za cijelu godinu sad na kraju, knjizim kroz TM i ubacim u pdv-k ili ?
drugo, radi se o automobilu koji je kupljen krajem 2010 godine- na OSA mi je islo NV+30% pdv-a, 70% mi je ostalo na pdv-u. dal obracunavam vp na ovaj automobil ako sam već u startu odbila 30%?

VTi underhood
07.03.2011., 19:41
Molim pomoć,
kod zatvaranja godine primjetila sam da u jednoj firmi nije obracunata vp na automobile-nije velik iznos al opet nije obracunat:( kako da postupim? Dal je moguce da napravim iru za cijelu godinu sad na kraju, knjizim kroz TM i ubacim u pdv-k ili ?
drugo, radi se o automobilu koji je kupljen krajem 2010 godine- na OSA mi je islo NV+30% pdv-a, 70% mi je ostalo na pdv-u. dal obracunavam vp na ovaj automobil ako sam već u startu odbila 30%?

1. naravno da možeš obračunati i uključiti u PDV-K... i obavezno na drugoj strani PDV-K navedi osnovicu za VP... uz to kratko pojašnjenje u vidu dopisa priloži i to je to...

2. nemoraš VP ako si u startu razgraničila 30% PDV-a na OS... samo pazi kod knjiženja amortizacije da odvojiš "nepriznatu" amortizaciju od priznate jer ti je amortizacija tog PDV-a stavka koja povećava poreznu osnovicu pa će ti kod izrade prijave bit lakše razlučit što gdje uključit...

he79
07.03.2011., 21:10
hvala na odgovoru!

lulallay
08.03.2011., 07:53
Ukoliko me mišljenje nije izdalo sjećam se kako si Underhood prošle godine spomenuo da si imao jednom prilikom raditi neki stečaj. Mene interesira samo nešto: naime javila mi se prijateljica koja bi trebala raditi stečaj vlastite firme i naravno (pretpostavljam odvjetniku) mora platiti za to. Kako je ona veli u strašnoj dubiozi..nema novaca koliko crkveni miš...načula je negdje da (eh sad da li po novom zakonu ili starom ..ona kaže po novom zakonu o stečaju ) navodno ne moraš raditi ništa (možda samo početi ) i nakon koju godinu kada država uvidi da zaista ne možeš sam financirati stečaj ..ona onda sama to sve uredi .Ja o ovome nemam pojma ,koliko vidim ništa u Zakonu o stečaju ne piše o tome (barem ja ne vidim ) no volio bih joj pomoći .Ali da li uopće ima istine u tome što mi je rekla.

mazziz
08.03.2011., 07:55
Na koji račun se smije vraćati pozajmica vlasniku društva, tekući ili žiro? Da li se na tekući račun vlasnika društva ili zaposlenika smije raditi isplata po gotovinskim računima? Na koji račun je obvezna uplata najma za zakup poslovnog prostora običnom građaninu?

ina13
08.03.2011., 10:50
Hvala još jednom...

latyca
08.03.2011., 12:11
znam da je već bilo riječi o ovome ali evo uspjela sam se spetljati, znači imamo kredu kod hypo, pod njihovom dopisu sto smo dobili, stanje na dan 31.12.10 je 50.834,24 EUR (ostatak krede).
Srednji tečaj HNBa 31.12.2010 je 7,385173, a od hypo je 7,395250
Što sad sa ovim, gdje knjižiti ovu razliku (negativnu valjda)? Molim pomoć :s:s

vlado3
08.03.2011., 14:42
Potražno na povećanje obaveze, a dugovno na negativne tečajne razlike (475..)

goca25
08.03.2011., 17:45
pozdrav svima, zanima me jedna informacija,,, prema zakonu se ne plaća doprinos na plaću za osobu kojoj je to prvo zaposlenje,,,sad mene zanima kome se treba ta potvrda nositi (rekli su mi na birou da izvadim na mirovinskom potvrdu da prije nije osoba bila osigurana) ili jednostavno počnem plaću obračunavat bez tih doprinosa na plaću? i još nešto s obzirom da smo kasno saznali za tu mogućnost i jedna plaća je uplaćena već šta mislite jel postoji mogućnost da se npr. uplati za taj iznos manje doprinosa sljedeći mjesec tj da li postoji ikakva šansa da dobijemo taj novac natrag ,,, hvala :-)

marki2008.
08.03.2011., 20:05
pozdrav svima, zanima me jedna informacija,,, prema zakonu se ne plaća doprinos na plaću za osobu kojoj je to prvo zaposlenje,,,sad mene zanima kome se treba ta potvrda nositi (rekli su mi na birou da izvadim na mirovinskom potvrdu da prije nije osoba bila osigurana) ili jednostavno počnem plaću obračunavat bez tih doprinosa na plaću? i još nešto s obzirom da smo kasno saznali za tu mogućnost i jedna plaća je uplaćena već šta mislite jel postoji mogućnost da se npr. uplati za taj iznos manje doprinosa sljedeći mjesec tj da li postoji ikakva šansa da dobijemo taj novac natrag ,,, hvala :-)

Ja sam na mirovinskom izvadila tu potvrdu da je osobi prvo zaposlenje, nisam je nigdi nosila nego mi stoji uz porezni karton u slučaju kakve kontrole. A i mi smo imali slučaj radnice da je prva plaća obračunata s doprinosima na plaću, kad se već tako desilo onda će 11 plaća bit joj obračunato bez doprinosa, a ne 12. Meni se nije dalo zezat s tim, ali ako misliš vidit novce od tih doprinosa od 1.plaće trebala bi radit ispravak plaće, te odnit to sve na regos i na poreznu. Jer ćeš onda po njima bit u pretplati, pa bi mogla umanjit uplatu za doprinose od sljedeće plaće

vitas
09.03.2011., 06:44
Molim za pomoć.

Ja knjižim kao IFU na slijedeći način:
Ukupni promet 1007/ s tim da mi je 1007 prijelazni račun za gotovinu iz prodavaonice u blagajnu
Neto prihod /75..
Pdv /24..
Analitika mi je firma koja ostvaruje utržak

Zatim knjižim uplatu u blagajnu:
1020/1007 Na 1020 analitika mi je glavna blagajna a na 1007 firma

Isplatnica iz blagajne:

1009/1020 S tim da mi je tu svugdje analitika glavna blagajna

Polog utrška na žiro račun:

1000/1009 Na 1000 mi je analitika broj žiro računa a na 1009 glavna blagajna.

vitas
09.03.2011., 07:02
Ja sam na mirovinskom izvadila tu potvrdu da je osobi prvo zaposlenje, nisam je nigdi nosila nego mi stoji uz porezni karton u slučaju kakve kontrole. A i mi smo imali slučaj radnice da je prva plaća obračunata s doprinosima na plaću, kad se već tako desilo onda će 11 plaća bit joj obračunato bez doprinosa, a ne 12. Meni se nije dalo zezat s tim, ali ako misliš vidit novce od tih doprinosa od 1.plaće trebala bi radit ispravak plaće, te odnit to sve na regos i na poreznu. Jer ćeš onda po njima bit u pretplati, pa bi mogla umanjit uplatu za doprinose od sljedeće plaće

Meni je sad došla jedna djelatnica koja se prvi put zapošljava, jest da je strankinja i u Hrvatskoj je preko vize (brak) ali i ona bi trebala spadati u tu grupu? Uglavnom , nisam to znala pa me zanima da li poslodavac traži tu potvrdu ili ona sama ide na mirovinsko tražiti?

marki2008.
09.03.2011., 07:29
Meni je sad došla jedna djelatnica koja se prvi put zapošljava, jest da je strankinja i u Hrvatskoj je preko vize (brak) ali i ona bi trebala spadati u tu grupu? Uglavnom , nisam to znala pa me zanima da li poslodavac traži tu potvrdu ili ona sama ide na mirovinsko tražiti?

Koliko se sjećam, na mirovinskom uzmeš zahtjev, koji radnik potpisuje, ali ti ideš na mirovinsko. A provjeri na mirovinskom je li se zakon odnosi i na nju.
http://www.tenabe.hr/Novine/pla%C4%87anjedoprinosazaobveznaosiguranja/tabid/227/Default.aspx

vitas
09.03.2011., 08:03
Koliko se sjećam, na mirovinskom uzmeš zahtjev, koji radnik potpisuje, ali ti ideš na mirovinsko. A provjeri na mirovinskom je li se zakon odnosi i na nju.
http://www.tenabe.hr/Novine/pla%C4%87anjedoprinosazaobveznaosiguranja/tabid/227/Default.aspx

Hvala:s

meaow
09.03.2011., 09:23
@VTi underhood

ma žiro račun je zato što smo te obveze već tj odmah podmirili.

ali molim te... možeš mi malo detaljnije pojasniti ovo što si napisao/la
zašto ŽIRO RAČUN?
a kod ispravljanja pogrešaka, nemoj se žurit da ne napraviš krivo... ne treba samo ispravit zaduženje poreza na dobit i PDV-a nego treba i osnovice ispravit... pažljivo pročitaj rješenje i polako ispravi sve što piše da treba...
jer u RRIFu nisam našla ništa vezano za ispravljanje osnovica??

Thnx

vitas
09.03.2011., 12:14
Na koji račun se smije vraćati pozajmica vlasniku društva, tekući ili žiro? Da li se na tekući račun vlasnika društva ili zaposlenika smije raditi isplata po gotovinskim računima? Na koji račun je obvezna uplata najma za zakup poslovnog prostora običnom građaninu?

Na koji račun se smije vraćati pozajmica vlasniku društva, tekući ili žiro? Nije bitno, može i na tekući

Da li se na tekući račun vlasnika društva ili zaposlenika smije raditi isplata po gotovinskim računima? Ako misliš na refundaciju gotovine za plaćene troškove, smije

Na koji račun je obvezna uplata najma za zakup poslovnog prostora običnom građaninu? Na žiro. Sve isplate koje imaju obilježje dohotka moraju se isplaćivati na žiro, osim plaće koja ide na tekući

VTi underhood
09.03.2011., 12:25

može i na tekući i na žiro i u gotovini... može se i u stvarima društva ukoliko je tako predviđeno ugovorom (obračunati PDV treba).

ovo drugo pitanje ne kužim... kakva isplata po gotovinskim računima?

najam se može plaćati preko tekućeg, žiro i u kešu...

VTi underhood
09.03.2011., 12:28
@VTi underhood

ma žiro račun je zato što smo te obveze već tj odmah podmirili.

ali molim te... možeš mi malo detaljnije pojasniti ovo što si napisao/la

jer u RRIFu nisam našla ništa vezano za ispravljanje osnovica??

Thnx

Pa ako ste obračunali premali PDV, znači da je navedena premala osnovica... to za sobom povlači i manju dobit i manji porez na dobit... kažem, nemam to rješenje pred sobom pa samo upozoravam da jako dobro pročitaš šta trebaš ispravit i po potrebi kontaktiraj RRIF za dodatna pojašnjenja...

VTi underhood
09.03.2011., 12:28
Ukoliko me mišljenje nije izdalo sjećam se kako si Underhood prošle godine spomenuo da si imao jednom prilikom raditi neki stečaj. Mene interesira samo nešto: naime javila mi se prijateljica koja bi trebala raditi stečaj vlastite firme i naravno (pretpostavljam odvjetniku) mora platiti za to. Kako je ona veli u strašnoj dubiozi..nema novaca koliko crkveni miš...načula je negdje da (eh sad da li po novom zakonu ili starom ..ona kaže po novom zakonu o stečaju ) navodno ne moraš raditi ništa (možda samo početi ) i nakon koju godinu kada država uvidi da zaista ne možeš sam financirati stečaj ..ona onda sama to sve uredi .Ja o ovome nemam pojma ,koliko vidim ništa u Zakonu o stečaju ne piše o tome (barem ja ne vidim ) no volio bih joj pomoći .Ali da li uopće ima istine u tome što mi je rekla.

iskreno, pojma nemam... prvi glas...

lulallay
09.03.2011., 13:27
Thanks! ...No ne bih se čudio da dotična klauzula postoji jer pokatkad čini mi se ova naša država zna vješto "prikriti" rupe u zakonima posebice kada se o plaćanju i neplaćanju njenih usluga radi ,a mora sama ispoštovati europske standarde koje bi vrlo rado "tutnula" u ladicu .Najradije bi ona neke europske zakone u zaklone.

mazziz
09.03.2011., 13:41
Na koji račun se smije vraćati pozajmica vlasniku društva, tekući ili žiro? Nije bitno, može i na tekući

Da li se na tekući račun vlasnika društva ili zaposlenika smije raditi isplata po gotovinskim računima? Ako misliš na refundaciju gotovine za plaćene troškove, smije

Na koji račun je obvezna uplata najma za zakup poslovnog prostora običnom građaninu? Na žiro. Sve isplate koje imaju obilježje dohotka moraju se isplaćivati na žiro, osim plaće koja ide na tekući

Ok Vitas hvala puno. I mislila sam da je tako, samo sam htjela još jednom provjeriti. I da mislila sam na refundaciju.

tibo
09.03.2011., 14:25
Prijava poreza na dohodak i dohodak od imovinskih prava
Znam da to pitanje možda treba postaviti pod temu za DOH, ali ako mi netko može pomoći :-)

Situacija je slijedeća:
- osoba je predala DOH za 2010. iako nije bila obavezna, a povrat može ostvariti po korištenim zdravstvenim usl do 6.000,00 kn.
- 01.03.2011. primila je poziv od porezne uprave da se javi radi utvrđivanja dohotka od imovinskih prava jer je u roku 3 godine kupila i prodala 3 nekretnine (veeeeliki propust), pa će na razliku tj dohodak platiti 25% poreza.

Mene sad zanima: da li je predani DOH kojeg nije bila obavezna predati povezan sa porezom kojeg će morati platiti na dohodak od imovinskih prava? Da pojasnim pitanje: kod utvrđivanja osnovice za plaćanje poreza 25%, uzima se razlika između vrijednosti po kojoj je prodana određena nekretnina minus troškovi koji su nastali kod pribavljanja iste. Porezna će tada donijeti rješenje koliko poreza se mora platiti. E sad: da li se taj dohodak mora upisati u DOH? Jer onda se sveukupni dohodak sastoji od redovne plaće i ''tog'' dohotka, pa se taj dohodak oporezuje čak i po stopi od 42,5%? Ako se plati porez na dohodak po 25% tada se ne bi trebao taj isti dohodak od im.prava oporezivati 2 puta, opet po poreznoj prijavi?

Možda sam pretemeljita ali stvarno mi treba pomoć....
Hvala

lili p.
09.03.2011., 14:36
Neće joj dva puta zaračunati dohodak, to ne brini.
Trebalo je biti u DOH obrascu, budući da nije već će je porezna teretiti i morati će nadoplatiti ev. razliku.

vitas
10.03.2011., 06:39
Mislim da smo ovo već jednom na forumu "prožvakali" ali ne mogu sada naći pa pitam...
D.o.o. -u je sjedište na adresi prebivališta vlasnika d.o.o. ali tu se do sada nije obavljala djelatnost (radi se o stanu cca 60m2). Vlasnik d.o.o. nije ujedno i vlasnik stana već njegovi roditelji. E sada, d.o.o. i vlasnik stana bi sklopili ugovor u najmu tog prostora za obavljanje djelatnosti (ured) i u ugovor bi stavili da je cijena najma 0,00 kn samo da će d.o.o. snositi režijske troškove. Zanima me da li takav ugovor može proći i koliki je minimalni porez koji vlasnik stana trebao plaćati? Vjerovatno ne može izbjeći porez bez obzira na visinu najma?

Prilično hitno mi treba informacija pa lijepo molim ako netko ima kakvih saznanja...

tibo
10.03.2011., 06:53
Neće joj dva puta zaračunati dohodak, to ne brini.
Trebalo je biti u DOH obrascu, budući da nije već će je porezna teretiti i morati će nadoplatiti ev. razliku.

Ma i ja tako mislim da ne bi to trebalo biti oporezovano 2x...
Ali za svaku sigurnost, da li da ja povučem poreznu prijavu? (jer sam ju ja radila) Pa ako je naknadno pozovu da preda zbog ''onog'' dohotka, ćemo ću predati..

Ne znam šta da radim...:s

uraira
10.03.2011., 07:37
Mislim da smo ovo već jednom na forumu "prožvakali" ali ne mogu sada naći pa pitam...
D.o.o. -u je sjedište na adresi prebivališta vlasnika d.o.o. ali tu se do sada nije obavljala djelatnost (radi se o stanu cca 60m2). Vlasnik d.o.o. nije ujedno i vlasnik stana već njegovi roditelji. E sada, d.o.o. i vlasnik stana bi sklopili ugovor u najmu tog prostora za obavljanje djelatnosti (ured) i u ugovor bi stavili da je cijena najma 0,00 kn samo da će d.o.o. snositi režijske troškove. Zanima me da li takav ugovor može proći i koliki je minimalni porez koji vlasnik stana trebao plaćati? Vjerovatno ne može izbjeći porez bez obzira na visinu najma?

Prilično hitno mi treba informacija pa lijepo molim ako netko ima kakvih saznanja...

roditelji (fizička osoba) će ionako platiti porez na najam po rješenju PU (nosi im se ugovor, pa prema svojim tablicama obračunaju porez), a sam najam..je opravdan, lijepi trošak, ako ti treba, a opet..da se ne bi proglasio kakvom skrivenom isplatom dobiti. ako starci ne žele uzimati novce sinu, ali to je bar način da se izvadi malo keša..halo..nek mu vrate!

lulallay
10.03.2011., 08:05
Možete li reći ukoliko imate nekih iskustava da li ako se iskaže gubitak i 5 godinu u prijavi PD bez obzira na visinu svote i današnje nepovoljne okolnosti ,da li zaista redovno sljedi inspekcijski nadzor porezne uprave kako je to navedeno u svim priručnicima i RRIF-u

Majab29
10.03.2011., 09:04
Pozdrav,
vjerojatno je bilo rijeci o tome vec, ali nisam pronasla :/
Gdje knjiziti isplate sa ziro racuna koje nemaju pokrica? Dakle na nalogu pise materijalni troskovi, ali ne postoji racun za to. Zvala sam savjetnike i kazu da je to najbolje knjiziti u blagajnu? Pa kasnije da priloze neke racune :ne zna:
Imamo i slucaj kada je podignuta pozamasna svota kroz godinu, i to je prije bilo knjizeno na pozajmice osnivacu, da li bi to ipak trebalo negdje drugdje knjiziti? npr. isplate predujmljene dobiti pa gledati na to kao primitak u naravi? Ili pustiti pozajmicu pa obracunati kamatu?

leonarda26
10.03.2011., 09:34
molim vas za odgovor,
u prošloj godini na sredini godine se smanjila stopa naknade za OKFŠ sa 0,7% na 0,56%, meni je bila obveza za uplatu na kontu 2490 bila cca 3308,00 a nakon što je korigirana ta stopa na 0,56% uplaćeno je 2894,00 kn što znači da stoji obveza za uplatu još nekih cca 400,00 kn što ne treba uplaćivati jer se kako sam rekla smanjila stopa. što sad sa ovih 400,00 kn, preknjižiti na prihode ili??

petra288
10.03.2011., 10:49
ako mi je u otplatnom planu za kredit valuta plaćanja rate 01.01.2011. a ja sam tu ratu platila 22.12.10. u koju godinu je knjižim kao trošak 2010 ili 2011?

vitas
10.03.2011., 10:52
roditelji (fizička osoba) će ionako platiti porez na najam po rješenju PU (nosi im se ugovor, pa prema svojim tablicama obračunaju porez), a sam najam..je opravdan, lijepi trošak, ako ti treba, a opet..da se ne bi proglasio kakvom skrivenom isplatom dobiti. ako starci ne žele uzimati novce sinu, ali to je bar način da se izvadi malo keša..halo..nek mu vrate!

Znam da je opravdan ali ne treba dodatnih troškova. Zanimalo me samo ako netko ima takvu situaciju jer mi je bez veze da čovjek napravi ugovor pa onda dobije rješenje i vidi da mu to nikako nije isplativo. Ne znam koliki je minimalni porez koji oni obračunavaju a blesavo mi to pitati na poreznoj

vitas
10.03.2011., 10:55
ako mi je u otplatnom planu za kredit valuta plaćanja rate 01.01.2011. a ja sam tu ratu platila 22.12.10. u koju godinu je knjižim kao trošak 2010 ili 2011?

Kredit nije trošak, nego se zatvara obveza po kreditu. Trošak mogu biti kamate po kreditu ili najam u slučaju operativnog leasinga. No operativni leasing najčešće dospijeva početkom mjeseca za taj mjesec

petra288
10.03.2011., 10:58
Kredit nije trošak, nego se zatvara obveza po kreditu. Trošak mogu biti kamate po kreditu ili najam u slučaju operativnog leasinga. No operativni leasing najčešće dospijeva početkom mjeseca za taj mjesec

oprosti mislila sam na kamate, u koju godinu ih stavljam ako su plaćene u 2010 a dospjeće je 01.01.11?

vitas
10.03.2011., 11:06
oprosti mislila sam na kamate, u koju godinu ih stavljam ako su plaćene u 2010 a dospjeće je 01.01.11?

Idu u trošak onog razdoblja na koje se odnose. Dakle, ako su vezane uz ratu za siječanj onda idu u 2010 na 19.. a u 2011 na 47/19 tj u 2011 ih tek prebacuješ na trošak. Zar kamate ne plaćaš odvojeno od glavnice? Većini bakaka se plaća čista glavnica posebno a kamate posebno

BDijana
10.03.2011., 11:11
Molim za savjet:
Da li za otpis zastarjelih obveza prema dobavljačima treba obračunati kakav porez?

lulallay
10.03.2011., 11:34
Najčešći uzrok -greška kada u Bilanci stanja je pasiva veća od aktive

mazziz
10.03.2011., 12:02
Molim za savjet:
Da li za otpis zastarjelih obveza prema dobavljačima treba obračunati kakav porez?

Koliko znam ne, primjeri u RRIF-u 06/09.

petra288
10.03.2011., 12:35
Idu u trošak onog razdoblja na koje se odnose. Dakle, ako su vezane uz ratu za siječanj onda idu u 2010 na 19.. a u 2011 na 47/19 tj u 2011 ih tek prebacuješ na trošak. Zar kamate ne plaćaš odvojeno od glavnice? Većini bakaka se plaća čista glavnica posebno a kamate posebno

zajedno plaćam i kamate i glavnicu, problem je u tome što ne znam za koje mi je razdoblje vezana rata, vidim samo da je dospjeće za ratu 01.01.2011. pa valjda mi ide u trošak 2011. a dali obvezu za kredit isto zatvaram kao i ovaj trošak kamata, recimo kao plaćena obveza budućeg razdoblja ili? oprosti ali spetljala sam se cijela....

lulallay
10.03.2011., 13:20
Najčešći uzrok -greška kada u Bilanci stanja je pasiva veća od aktive

Mislio sam pitati ;ako je pasiva veća od aktive u Bilanci stanja ,da li je vjerojatnije da je greška u pasivi negdje na dvojci ?Olakšalo bi potragu .I ako je mala razlika da li se može korigirati u aktivi ručno ?No mislim da to ne bi bilo u redu

mazziz
10.03.2011., 13:57
Strana državljanka imao udio u društvu, da li za njen ulog u Godišnjem financijskom izvještaju za FINU unosimo porijeklo kapitala u rubriku strani kapital, a od našeg državljanina u domaći kapital?

Zna li itko?

lulallay
10.03.2011., 14:19
Zna li itko?

Mislim da nije pitanje putovnice nego računa tuzemnog ili inozemnog

uraira
10.03.2011., 14:20
Znam da je opravdan ali ne treba dodatnih troškova. Zanimalo me samo ako netko ima takvu situaciju jer mi je bez veze da čovjek napravi ugovor pa onda dobije rješenje i vidi da mu to nikako nije isplativo. Ne znam koliki je minimalni porez koji oni obračunavaju a blesavo mi to pitati na poreznoj

gle, ja sam svojima koji su u najmu kod fizičkih osoba napravila ugovore.
mišljenja sam da moraju postojati. vjerojatno je glavni razlog upravo plaćanje PD od strane fizičkih osoba.
no, postoji nešto..meni su objašnjavali ovdje, ali nisam zapamtila..podnosi se neki godišnji obračun tog istog poreza ukoliko najam nije plaćen.. kojeg je moguće umanjiti ili tako nešto, no bojim se da je to stvar od porezne do porezne, jer moji ne znaju za to. pa ti je ipak najpametnije zvati svoje.

VTi underhood
10.03.2011., 19:54
Možete li reći ukoliko imate nekih iskustava da li ako se iskaže gubitak i 5 godinu u prijavi PD bez obzira na visinu svote i današnje nepovoljne okolnosti ,da li zaista redovno sljedi inspekcijski nadzor porezne uprave kako je to navedeno u svim priručnicima i RRIF-u

moguće... ja dosad nisam imao makar imam neke gubitaše i po 10 godina (firme u mirovanju koje su u gubitku zbog hgk i poreza na tvrku)...

VTi underhood
10.03.2011., 19:57
molim vas za odgovor,
u prošloj godini na sredini godine se smanjila stopa naknade za OKFŠ sa 0,7% na 0,56%, meni je bila obveza za uplatu na kontu 2490 bila cca 3308,00 a nakon što je korigirana ta stopa na 0,56% uplaćeno je 2894,00 kn što znači da stoji obveza za uplatu još nekih cca 400,00 kn što ne treba uplaćivati jer se kako sam rekla smanjila stopa. što sad sa ovih 400,00 kn, preknjižiti na prihode ili??

stopu si trebala korigirati na 0.06125 % jer je to prijelazna stopa za 2010.

Preplaćeni iznos ostavljaš kao predujam za slijedeću godinu ili tražiš od Hrvatskih šuma povrat

VTi underhood
10.03.2011., 20:02
Pozdrav,
vjerojatno je bilo rijeci o tome vec, ali nisam pronasla :/
Gdje knjiziti isplate sa ziro racuna koje nemaju pokrica? Dakle na nalogu pise materijalni troskovi, ali ne postoji racun za to. Zvala sam savjetnike i kazu da je to najbolje knjiziti u blagajnu? Pa kasnije da priloze neke racune :ne zna:
Imamo i slucaj kada je podignuta pozamasna svota kroz godinu, i to je prije bilo knjizeno na pozajmice osnivacu, da li bi to ipak trebalo negdje drugdje knjiziti? npr. isplate predujmljene dobiti pa gledati na to kao primitak u naravi? Ili pustiti pozajmicu pa obracunati kamatu?

svako podizanje gotovine sa žiro računa bi bilo pametno provesti kroz blagajnu osim ako je riječ o povratu pozajmice ili davanju pozajmice ali tada i u opisu stavke na izvodu treba pisati pozajmica ili povrat pozajmice... a onda se s blagajne raspoređuje na troškove ili zatvaranje obveza po računima, putnim nalozima i sl.

predujmove dobiti nemojte knjižiti jer od 01.07. postoji obveza isplaćivanja predujmova dobiti i same dobiti na žiro račun udjeličara u društvu. a još k tome, postoji obveza plaćanja kriznog poreza ukoliko se isplaćuje dobit ili predujam dobiti veći od 3000kn

Najbolje kako si i sama rekla, staviti na pozajmicu vlasniku i obračunati minimalnu kamatu od 4% godišnje.

VTi underhood
10.03.2011., 20:05
Mislio sam pitati ;ako je pasiva veća od aktive u Bilanci stanja ,da li je vjerojatnije da je greška u pasivi negdje na dvojci ?Olakšalo bi potragu .I ako je mala razlika da li se može korigirati u aktivi ručno ?No mislim da to ne bi bilo u redu

nebi bilo u redu... uvijek treba grešku pronaći i tako je ispraviti...

VTi underhood
10.03.2011., 20:23
Molim za savjet:

samo porez na dobit ukoliko društvo završi godinu u plusu... otpis obveza povećava prihode i ne utječe na odbijeni PDV prilikom nastanka obveze...

recimo nek je prije otpisa društvo imalo 100.000kn veće rashode od prihoda (gubitak 100.000kn) a otpisuje se recimo 200.000kn, tada dobit postaje 100.000kn i na to se plaća 20% poreza na dobit.

Ako se u istoj situaciji otpisuje 100.000 ili manje kuna (poslovanje na 0,00 ili gubitak) porez na dobit se ne plaća...

Randal
10.03.2011., 23:22
Molim pomoć dobri ljudi :moli: imam problema sa popunjavanjem PDV-K obrasca. pa bi molio dobru dušu da mi pomogne da ispunim sve kako treba. stanje je ovakvo

poč stanje bilance-dug iz 2009: 52136,71
PDV-K ukupna porezna obveza 2010: 75191,04
obračunati kamati 2010: 6601,07 (po kartici porezne uprave)

uplaćeno do 31.12.2010: 79000
uplaćeno u 2/2011: 40000

koji iznos da stavim da je uplaćen na PDV-K? ako stavim da je uplaćeno 119000, neće mi štimat stanje na PDV-K obrascu sa poreznom karticom porezne uprave.

Da li sam u pravu ako upišem iznos koji dobijem ako od 119000 ukupno uplaćenog pdva oduzmem iznos obračunate kamate i iznos duga iz 2009? mislim da bi mi onda stanje štimalo sa poreznom karticom.

molim pomoć jer u ponedeljak moram predati pd obrazac i gfipod pošto moram na put

hvala:s

vitas
11.03.2011., 07:21
zajedno plaćam i kamate i glavnicu, problem je u tome što ne znam za koje mi je razdoblje vezana rata, vidim samo da je dospjeće za ratu 01.01.2011. pa valjda mi ide u trošak 2011. a dali obvezu za kredit isto zatvaram kao i ovaj trošak kamata, recimo kao plaćena obveza budućeg razdoblja ili? oprosti ali spetljala sam se cijela....

I mene si spetljala. Ti bi trebala imati na kontu kredita zaduženu glavnicu koju zatvaraš sa uplatama. Ja imam uvijek tako. Onda uplata glavnice ide direktno na zatvaranje glavnice po kreditu na 25.. a kamatu po njihovom obračunu knjižim ili direktno na trošak preko izvoda ili obračun na 47../21.. pa preko izvoda zatvorim 21../
U mojim slučajevima uvijek imam na obračunu za koji mjesec mi je kamata. Ako nikako drugačije ne možeš saznati provjeri u banci.

Karla.hr
11.03.2011., 08:44
Firma prodaje radni stroj koji je nabavljen 97'g kada nije bilo PDV-a. Da li prilikom ispostavljanja računa obračunavam PDV ili ispostavljam rn bez njeg?

VTi underhood
11.03.2011., 10:13
Obračunavaš PDV... tak kažu ovi u RRIF-u

lulallay
11.03.2011., 10:23
Hvala puno na savjetima... iako kad bi se već i ispravljala Bilanca zbog neke manje svote sada kada gledam možda to trebalo učiniti na pasivi (2) .Imam takav slučaj ..dali je moguće da su kumulativno obveze na dvojci totalno u minusu jer je zaboravljeno automatsko zatvaranje na kraju 2009-te ?No bilanca svejedno uzima u obtiz od datuma do datuma .Imam razliku 700-njak kuna ,a da nemam pojma gdje bi to moglo biti. Ustvari htio sam pitati , da li kod greške izvjesnije da je u aktivi ,ili pasivi odnosno koja je suma realnija u neuravnoteženoj bilanci ..odnosno odakle da prvo krenem tražiti grešku ?

VTi underhood
11.03.2011., 10:45
ovo pitanje ti je na principu:
"doktore pomozite, boli me!"
"a šta Vas boli?"
"ne znam!"
"pokažite gdje vas boli!"
"ne znam al pomagajte kako znate!":lol:

treba utvrdit odkud dolazi neravnoteža a to ćeš najbolje početi otkrivati tako da utvrdiš do koje godine/razdoblja je bila ravnoteža... i onda mic po mic, i doći ćeš do greške...

mazziz
11.03.2011., 11:33
Imam nekoliko pitanja, molim Vas savjete:
1. Na koji konto staviti razliku po uskladi sa dobavljačem, na 7800-Otpisi obveza prema dobavljačima ili? Napisati odluku i priložiti Izvode otvorenih stavki? Znači na kontu dva dobavljača imam više obveze nego sam dobavljač potraživanje?
2. Kod jednog dobavljača imam oko 8 kn manju obvezu nego sam dobavljač potraživanje? Na koji konto staviti razliku? Možda 4852-Ispravak pogrešaka prethodnih razdoblja ili?
3. Na koji konto staviti iznose plaćene Diners karticom iskazane na R1 računu Dinersa, a izgubljeni i nikada nisu stigli do računovodstva? Prije se to znalo stavljati na 4893-Izuzimanja-porezno nepriznata, što sada?
4. U 2009.su iznosi po računu za predujam stavljeni na trošak umjesto na predujam na 0, jer se radi o dugotrajnoj imovini, u 2010. bi trebalo napraviti ispravak na 7, e sad ima 7821-Naknadno utvrđeni prihodi, 7824-Prihodi od ukidanja troškova od kojih se odustalo i 789-Izvanredni-nepredviđeni prihodi?
Baš sam zapetljala, molim komentare.

vitas
11.03.2011., 12:13
Hvala puno na savjetima... iako kad bi se već i ispravljala Bilanca zbog neke manje svote sada kada gledam možda to trebalo učiniti na pasivi (2) .Imam takav slučaj ..dali je moguće da su kumulativno obveze na dvojci totalno u minusu jer je zaboravljeno automatsko zatvaranje na kraju 2009-te ?No bilanca svejedno uzima u obtiz od datuma do datuma .Imam razliku 700-njak kuna ,a da nemam pojma gdje bi to moglo biti. Ustvari htio sam pitati , da li kod greške izvjesnije da je u aktivi ,ili pasivi odnosno koja je suma realnija u neuravnoteženoj bilanci ..odnosno odakle da prvo krenem tražiti grešku ?

Ja sam nekad daaavno imala neki blesavi program kod kojeg se znalo desiti da "pojede" pola proknjižene temeljnice i oda glavna knjiga nije balansirala, no stalno se provjeravao saldo bilance i nije bilo teoretske šanse da se ostavi da iz bilo kojeg razloga ne balansira.
A kako su rađeni završni računi ako ti aktiva i pasiva ne štimaju??? Znači da su i oni bili naštimavani??

marki2008.
11.03.2011., 12:23
Imam nekoliko pitanja, molim Vas savjete:
1. Na koji konto staviti razliku po uskladi sa dobavljačem, na 7800-Otpisi obveza prema dobavljačima ili? Napisati odluku i priložiti Izvode otvorenih stavki? Znači na kontu dva dobavljača imam više obveze nego sam dobavljač potraživanje?
2. Kod jednog dobavljača imam oko 8 kn manju obvezu nego sam dobavljač potraživanje? Na koji konto staviti razliku? Možda 4852-Ispravak pogrešaka prethodnih razdoblja ili?
3. Na koji konto staviti iznose plaćene Diners karticom iskazane na R1 računu Dinersa, a izgubljeni i nikada nisu stigli do računovodstva? Prije se to znalo stavljati na 4893-Izuzimanja-porezno nepriznata, što sada?
4. U 2009.su iznosi po računu za predujam stavljeni na trošak umjesto na predujam na 0, jer se radi o dugotrajnoj imovini, u 2010. bi trebalo napraviti ispravak na 7, e sad ima 7821-Naknadno utvrđeni prihodi, 7824-Prihodi od ukidanja troškova od kojih se odustalo i 789-Izvanredni-nepredviđeni prihodi?
Baš sam zapetljala, molim komentare.
1.Ja sam knjižila na otpise obveza prema dob., ali sam priložila i svoje i njihove kartice. Nisam za to radila odluke.
2.Ili na 4852 ili na troškove prošlih razdoblja.
3.Bilo je odlično dok se moglo knjižit na 4893. Sad kad mi se desi takva situacija, uglavnom skidam direktoru s pozajmice. Baš prije koji dan, radnik je izgubio rn, ispostavilo se da je neki privatni trošak, te sam knjižila na potraživanja od radnika, pa ću mu skinit sa plaće.
4. Stavila bih na 7821, imala sam sličnu situaciju, pa sam na taj konto.
Izgleda da se čiste knjige

leonarda26
11.03.2011., 12:48
na koji konto da stavim uprihodovane pozajmice od vlasnika društva, znači vlasnik je otpisao potraživanje na osnovi date pozajmice kako bi društvo završilo godinu sa dobitkom, e sad koji konto ide??

lulallay
11.03.2011., 12:50
Hvala obojima na savjetima.

Prošle je godine Bilanca bila u redu . Naime razlika od 713.97 kuna (veća pasiva ) na Bilanci nastala je zaduženjem iznosa za članarinu HGK,doprinos HGK i šume koju u slučaju ove firme radim tek 31.12.2010. u jednoj temeljnici .

Mislim da je temeljnica u redu

249 članarina HGK P 660
249 dop HKG P 7,35
249 šume 2010 P 46.62
466 Dop.član idr D 713,97

Čim izbrišem ovu temeljnicu Bilansa stanja mi je u redu .Možda zaista program nešto zvrnda..jer provjerio sam i datum ..u redu je.Pasiva isto ..kumulativno klasa 2 plus konto klase 6 (neka roba na lageru ) daje dobar rezultat .Znači da u aktivi trebam ručno dopisati 713,27 ?? Ne kužim.

mazziz
11.03.2011., 12:51
1.Ja sam knjižila na otpise obveza prema dob., ali sam priložila i svoje i njihove kartice. Nisam za to radila odluke.
2.Ili na 4852 ili na troškove prošlih razdoblja.
3.Bilo je odlično dok se moglo knjižit na 4893. Sad kad mi se desi takva situacija, uglavnom skidam direktoru s pozajmice. Baš prije koji dan, radnik je izgubio rn, ispostavilo se da je neki privatni trošak, te sam knjižila na potraživanja od radnika, pa ću mu skinit sa plaće.
4. Stavila bih na 7821, imala sam sličnu situaciju, pa sam na taj konto.
Izgleda da se čiste knjige

Pa ima nekih propusta bivšeg knjigovođe, pa bih to htjela srediti zaključno sa prošlom godinom.
Reci mi ovo kad skidaš s pozajmice, sa 2415 na koji konto točno? Sve su to troškovi firme. I ovi troškovi prošlih razdoblja, to je konto 4850 ili?
Unaprijed hvala

VTi underhood
11.03.2011., 13:09
Hvala obojima na savjetima.

Prošle je godine Bilanca bila u redu . Naime razlika od 713.97 kuna (veća pasiva ) na Bilanci nastala je zaduženjem iznosa za članarinu HGK,doprinos HGK i šume koju u slučaju ove firme radim tek 31.12.2010. u jednoj temeljnici .

249 članarina HGK P 660
249 dop HKG P 7,35
249 šume 2010 P 46.62

Čim izbrišem ovu temeljnicu Bilansa stanja mi je u redu .Možda zaista program nešto zvrnda..jer provjerio sam i datum ..u redu je.Pasiva isto ..kumulativno klasa 2 plus konto klase 6 (neka roba na lageru ) daje dobar rezultat .Znači da u aktivi trebam ručno dopisati 713,27 ?? Ne kužim.

ne kužim kako ti može bilanca otić van ravnoteže a temeljnica je na 0,00...

VTi underhood
11.03.2011., 13:12
na koji konto da stavim uprihodovane pozajmice od vlasnika društva, znači vlasnik je otpisao potraživanje na osnovi date pozajmice kako bi društvo završilo godinu sa dobitkom, e sad koji konto ide??

ako se držiš RRIF-ovog kontnog plana možeš recimo koristit 7705 - otpis ostalih obveza... napiši i nekakvu odluku o tome da se vlasnik odriče pozajmice...

lulallay
11.03.2011., 13:19
Ne kužim niti ja... firma je slabo radila ..malo papira pa mi nije bilo teško provjeriti i otkriti .Temeljnica je sa datumom 31.12. Mislim da je kako je Vitasica rekla
za to kriv program ovaj put opet Synesis ..i što sad učiniti .Kada znaš sve to ..onda koja je strana ispravna aktiva ili pasiva ...mislim da je pasiva u redu ..kao da moram umjesto sa klasom 4 prelamati 2 u temeljnici sa klasom 1.? Ili ručno korigirati aktivu? Što bi vi radili u ovako glupom slučaju?

vitas
11.03.2011., 13:39
Ne kužim niti ja... firma je slabo radila ..malo papira pa mi nije bilo teško provjeriti i otkriti .Temeljnica je sa datumom 31.12. Mislim da je kako je Vitasica rekla
za to kriv program ovaj put opet Synesis ..i što sad učiniti .Kada znaš sve to ..onda koja je strana ispravna aktiva ili pasiva ...mislim da je pasiva u redu ..kao da moram umjesto sa klasom 4 prelamati 2 u temeljnici sa klasom 1.? Ili ručno korigirati aktivu? Što bi vi radili u ovako glupom slučaju?

Stani malo.. da se razumijemo. aktiva se sastoji od klase 0,1,3 i 6 a pasiva od 2 i 9.

Ako tebi svaki dokument koji si knjižio u glavnu knjigu balansira, a mora jer vodiš dvojno knjigovodstvo, nema šanse da ti aktiva i pasiva nisu iste...
Provjeri saldo bruto bilace. Saldo mora bit 0,00, ako nije samo se tada može javiti razlika u aktivi i pasivi a onda znači da neki dokumen nije u ravnoteži, pa se onda moraš baciti u istraživanje.. Druge nema..nije moguće

marki2008.
11.03.2011., 13:42
Pa ima nekih propusta bivšeg knjigovođe, pa bih to htjela srediti zaključno sa prošlom godinom.
Reci mi ovo kad skidaš s pozajmice, sa 2415 na koji konto točno? Sve su to troškovi firme. I ovi troškovi prošlih razdoblja, to je konto 4850 ili?
Unaprijed hvala

Pozajmica direktora mi je 2145, kad knjižim diners, taj račun samo knjižim dugovno 2145, i zato radim odluku. Troškovi prošlih razdoblja jesu na 4850.

vitas
11.03.2011., 13:42
Da li u aktivi povečati potraživanja ? Ili u pasivi smanjiti obaveze ?Ako izbrišem temeljnicu nisam stvorio obavezu što ne bih smio ,usput sve mi se mjenja jer se mjenjaju i troškovi bez 466.

Nikako. Podaci koje upisuješ u bilancu i račun dobiti i gubitka moraju odgovarati bruto bilanci koju listaš iz programa i na temelju koje radiš izvještaje. A na poreznoj te mogu tražiti i bruto bilancu pa se vidi ako nekaj rihtaš. Moja preporuka, pljuni u šake i nađi grešku jer negdje mora biti..

lulallay
11.03.2011., 13:51
Provjerio sam ..bruto-bilanca sveukupno saldo 0

vitas
11.03.2011., 13:55
Provjerio sam ..bruto-bilanca sveukupno saldo 0

Ako ti je bruto bilanca saldo 0,00 onda ti i aktiva i pasiva štimaju. Vjerovatno si negdje kod upisa podataka u gfi pogriješio. Provjeri jesi li dobro zbrajao konta kad si upisivao podatke u gfi. Mora štimati, sigurno..

vitas
11.03.2011., 13:59
s tim da se kumulativno klasa 2 u bruto bilanci i pasiva u bilanci stanja slažu

Kolika ti je konkretno razlika između aktive i pasive u gfi?

vitas
11.03.2011., 14:02
s tim da se kumulativno klasa 2 u bruto bilanci i pasiva u bilanci stanja slažu

Čekaj kako klasa 2 i pasiva, a di ti je klasa 9? (kapital....)

lulallay
11.03.2011., 14:04
Vitasica nije stvar u gfi već izgleda u Synesisu .Provjerio sam i našao grešku

249 članarina HGK P 660
249 dop HKG P 7,35
249 šume 2010 P 46.62

Čim izbrišem ovu temeljnicu Bilansa stanja mi je u redu .Možda zaista program nešto zvrnda..jer provjerio sam i datum na temeljnici 31.12..u redu je.Pasiva isto .naime kumulativno klasa 2 plus konto klase 6 (neka roba na lageru ) daje dobar rezultat u bruto bilanci ..znači pasiva BS i BBilance je OK
Zašto je u aktivi Bilance stanja iznos umanjen za 713.97 (iznos na temeljnici za HGK i šume) pojma nemam..vjerojatno Synesis ..ali kakoto ispraviti kada ću morati predati Bilancu stanja u Finu sada ,a sa PD krajem travnja u poreznu

VTi underhood
11.03.2011., 14:12
Vitasica nije stvar u gfi već izgleda u Synesisu .Provjerio sam i našao grešku

249 članarina HGK P 660
249 dop HKG P 7,35
249 šume 2010 P 46.62

Čim izbrišem ovu temeljnicu Bilansa stanja mi je u redu .Možda zaista program nešto zvrnda..jer provjerio sam i datum na temeljnici 31.12..u redu je.Pasiva isto .naime kumulativno klasa 2 plus konto klase 6 (neka roba na lageru ) daje dobar rezultat u bruto bilanci ..znači pasiva BS i BBilance je OK
Zašto je u aktivi Bilance stanja iznos umanjen za 713.97 (iznos na temeljnici za HGK i šume) pojma nemam..vjerojatno Synesis ..ali kakoto ispraviti kada ću morati predati Bilancu stanja u Finu sada ,a sa PD krajem travnja u poreznu

ako ti sve štima bez te temeljnice onda mora štimat i sa temeljnicom jer je temeljnica na 0,00... a ako ne štima znači da program nešto krivo radi... ako hoćeš daj mi skeniraj bilancu pa mi pošalji na mail da provjerim... prvo pošalji verziju bez temeljnice i onda s temeljnicom...

VTi underhood
11.03.2011., 14:20
kako mi je kapital odavna pojeden 900 je upisani kapital ,941 je preneseni gubitak ..taj isti kapital ...i tu je stvar rješena ,951 je tekući gubitak i on je zatvoren na 0 jer na 170 ide gubitak iznad kapitala

krivo... gubitak iznad visine kapitala se ove godine ukida tj. za 2010. sve sa 1700 konta moraš proknjižit na 9410...

A 9510 - tekući gubitak 2010 godine mora ostat na 9510 i zatvara se tek u 2011 i prebacuje na preneseni gubitak.

daj pošalji bilancu na mail da bacim oko... ili ako možda imaš EXPORT opciju u XLS ili PDF pa mi tako pošalji... diskrecija zajamčena:mig:

VTi underhood
11.03.2011., 15:26
. a ako ne štima znači da program nešto krivo radi...

evo riješena misterija...:) nije bilo do programa nego do redoslijeda knjiženja...

moira_67
12.03.2011., 13:11
Molim pomoć!!! Po stanju u knjigovodtsvu (naravno, krpanje za drugima) konto 2407 (razlika PDV za uplatu) mi DUGUJE cca.2700,00, a stvarno stanje na poreznoj kartici PDV mi je iskazan DUG od 2.400,00. Kako knjižiti neko usklađenje?

zvoda
13.03.2011., 11:59
Pomoć, savjet.
Radi se o ugovoru o zakupu posl.prostora za poduzeće. Stan je u pitanju, ugovor o zakupu glasi na 12m2 (soba u stanu). Da li mogu na svoje poduzeće plačati SVE režije i pravdati (dobio sam neku informaciju da onda cijeli iznos SA režijama ulazi u cijenu najma, da li se onda racuna 15%poreza svaki mjesec zasebno jer se režije mjenjaju?) ili je SAMO opcija kao sto sam procitao na više strana da plaćam samo u % koliko je m2 u zakupu.. znaci od 83m2 stana, 12m2 je u zakupu za posl.prostor(poduzeće) i onda samo taj postotak režija mogu pravdati?
Ja bih naravno ako je moguće prvu varijantu, ali volio bih da mi netko to potvrdi ili kaže kako je u praksi (naravno a da je sve legalno prema poreznoj itd..)

mazziz
13.03.2011., 18:19
Može mala pomoć. U prošloj godini u pasivi imam:
Temeljni (upisani) kapital 20.000,00 kn
Kapitalne rezerve 90.000,00 kn
Gubitak poslovne godine 90.000,00 kn
U aktivi:
Gubitak iznad kapitala 90.000,00 kn
Na koje pozicije prenijeti u bilanci za 2010. godini i to u u pozicijama prethodne godine 2009. i 2010. godine? Pomoć.

Petar P.
14.03.2011., 13:40
Hm...

registrirao sam se da ovdje pitam pa ako sam na krivom mjestu, zanemarite pitanje.

Naime, radi se o ovom novom, malo izmjenjenom, BIL-POD obrascu i baš ove godine ima jedna tvrtkica u neznatnom gubitku i nešto me buni...

Pa kaže:

AOP O76 Dobit poslovne godine
AOP 077 Gubitak poslovne godine ...... (tu ja upisujem recimo 1.000 kn)

I onda ovaj novi AOP:

AOP 075 Dobit ili gubitak poslovne godine (076-077)

Dakle, u isti AOP upisujem bilo da imam dobit ili gubitak. Tu sam se s kolegom malo porječkao jer ja velim da u taj AOP gubitak valja pisati s predznakom minus (naime, ja sam matematičar) a on (zakleti knjigovođa a oni su uvijek loši matematičari:D) veli da ne treba. Ukazujem mu na opasku 076-077, dakle znači : 0 - 1.000 = - 1.000 ; a on veli ne ide to tako u knjigovodstvu i da nemam pojma (doduše, tu je u pravu, samo sam na ispomoći). Ali matematičar u meni ne popušta pa gledam dalje...nekakav AOP na vrhu stranice u kojem se zbraja sve živo i mrtvo (imenom Kapital i rezerve) kaže: (063+064+...+075+...), dakle, zbraja ovaj nesretni 075 i nije ga briga jel' to dobit ili gubitak. Jedinu razliku čini taj moj minus. Bez minusa sve je ista pašta. Sa minusom se zbraja +(- 1.000) što znači da se gubitak oduzima i to je jedino logično. Kolega se slaže da se gubitak oduzima ali nije za to da upisujem minus, on tvrdi da se podrazumijeva da smo mi svjesni da je AOP 075 gubitak a ne dobit. Nema tu svjesni ili u nesvjesti, tvrdim ja, sve treba pisati crno na bijelo pa tako i taj crni minus ... i tako mi u nedogled.

Tko je u pravu?

Eh, još nešto kad sam već tu... u vezi još jedne ranije raspre, što propisi kažu a što praksa; može li (tj. smije li) knjigovođa voditi kompletno knjigovodstvo, onak, na T-kontima... u bilježnici nekoj? Ili recimo u excelu? Ha?

kakodane
14.03.2011., 14:19
mala provjera samo!!

gubitak iznad visine kapitala sam prebacila na 941...taj iznos sam zbrojila sa P.S. prenesenog gubitka i ukucala u preneseni gubitak..Da li je moguće a meni sad A:kapital i rezerve budu u minusu? Aktiva i pasiva mi štimaju!

VTi underhood
14.03.2011., 14:48
mala provjera samo!!

gubitak iznad visine kapitala sam prebacila na 941...taj iznos sam zbrojila sa P.S. prenesenog gubitka i ukucala u preneseni gubitak..Da li je moguće a meni sad A:kapital i rezerve budu u minusu? Aktiva i pasiva mi štimaju!

pa naravno... čim imaš gubitak iznad visine kapitala, znači da kapitala više nema nego da je pojeden gubitkom i automatski je kapital u minusu...

VTi underhood
14.03.2011., 14:51
AOP 075 Dobit ili gubitak poslovne godine (076-077)

Dakle, u isti AOP upisujem bilo da imam dobit ili gubitak. Tu sam se s kolegom malo porječkao jer ja velim da u taj AOP gubitak valja pisati s predznakom minus

ti si u pravu... gubitak treba pisati s predznakom minus...

VTi underhood
14.03.2011., 15:01
Može mala pomoć. U prošloj godini u pasivi imam:
Temeljni (upisani) kapital 20.000,00 kn
Kapitalne rezerve 90.000,00 kn
Gubitak poslovne godine 90.000,00 kn
U aktivi:
Gubitak iznad kapitala 90.000,00 kn
Na koje pozicije prenijeti u bilanci za 2010. godini i to u u pozicijama prethodne godine 2009. i 2010. godine? Pomoć.

a gdje ti je preneseni gubitak?

1. sve gubitke do 2010. preknjižavaš na 9410 (preneseni gubitak)...
2. gubitak 2010. godine ostaje na 9510 (gubitak tekuće godine)...
3. i onda dio prenesenog gubitka po odluci zatvaraš s kapitalnim rezervama... kapitalne rezerve će ti bit 0,00 a za iznos utrošenih kapitalnih rezervi za pokriće gubitka će ti se umanjit preneseni gubitak...

Početna stanja ne mijenjaš niti ih smiješ mijenjati nego ova preknjiženja knjižiš kao tekući promet 2010...

Gubitak 2010. godine ćeš tek u 2011. godini preknjižavati na preneseni gubitak...

kakodane
15.03.2011., 07:56
šta treba napravit s ovim naknadama za neiskorišteni godišnji odmor? ne kužim sad, zašto se to mora knjižit?

mazziz
15.03.2011., 09:55
a gdje ti je preneseni gubitak?

1. sve gubitke do 2010. preknjižavaš na 9410 (preneseni gubitak)...
2. gubitak 2010. godine ostaje na 9510 (gubitak tekuće godine)...
3. i onda dio prenesenog gubitka po odluci zatvaraš s kapitalnim rezervama... kapitalne rezerve će ti bit 0,00 a za iznos utrošenih kapitalnih rezervi za pokriće gubitka će ti se umanjit preneseni gubitak...

Početna stanja ne mijenjaš niti ih smiješ mijenjati nego ova preknjiženja knjižiš kao tekući promet 2010...

Gubitak 2010. godine ćeš tek u 2011. godini preknjižavati na preneseni gubitak...

Ok, evo mene opet. Dakle u bilanci 2009. je upisano ovako:
-I. Temeljni (upisani) kapital 20.000,00
-III. Rezerve iz dobiti pod 5. Ostale rezerve 90.000,00
-VIII. Gubitak poslovne godine 90.000,00 i to je to.
U 2008. je ostvaren dobitak, i nije isplaćeno 2.800,00 kn. Taj iznos je prebačen u 2009. prebačen na 2430 na potražnu stranu. Po meni je to trebalo ići na neki zadržani dobitak i umanjiti gubitak 2009. ili nisam u pravu.
E sad me zanima kako u bilanci za 2010. u rubrici prethodna godina knjižiti ovaj gubitak i što sa tih 2.800,00 kn na 2430. Znam da gubitak 2009. u 2010. treba prebaciti na preneseni gubitak.
Što sada? Molim pomoć hitno.

VTi underhood
15.03.2011., 11:33
Ok, evo mene opet. Dakle u bilanci 2009. je upisano ovako:
-I. Temeljni (upisani) kapital 20.000,00
-III. Rezerve iz dobiti pod 5. Ostale rezerve 90.000,00
-VIII. Gubitak poslovne godine 90.000,00 i to je to.
U 2008. je ostvaren dobitak, i nije isplaćeno 2.800,00 kn. Taj iznos je prebačen u 2009. prebačen na 2430 na potražnu stranu. Po meni je to trebalo ići na neki zadržani dobitak i umanjiti gubitak 2009. ili nisam u pravu.
E sad me zanima kako u bilanci za 2010. u rubrici prethodna godina knjižiti ovaj gubitak i što sa tih 2.800,00 kn na 2430. Znam da gubitak 2009. u 2010. treba prebaciti na preneseni gubitak.
Što sada? Molim pomoć hitno.

Kako može dobitak biti prenesen na račun poreza na dobit?

Ako ima gubitaka, a ostvari se dobit, dobit se prvo koristi za pokriće gubitka a tek onda za nešto drugo tek kad se pokriju svi gubici.

Taj dobitak je trebao bit prenesen na tadržani dobitak i onda odmah u slijedećoj godini preknjižen na razduženje dijela obveze za preneseni gubitak...

lulallay
15.03.2011., 11:45
Vitas hvala puno, puno na svim savjetima i dobroj volji glede onog problema .što bih ja dakle bez vas ...a rješio ga je Underhood ( kada sam mu poslao izlistanje Bilance stanja) ,ali mislim da Tebi dugujem pojašnjenje što se ustvari dogodilo :
Knjižio sam temeljnicu sa zaduženjem i troškovima za Gospodarsku komoru i šume (246/466) ,potom sam radio sve ostale temeljnice pa i temeljnicu obračuna gubitka. Potom sam zamjetio kako sam onu temeljnicu 246/466 radio na osnovu starih stopa ,pa ju izbrisao te učinio novu bez da sam nanovo dakle prije toga izbrisao i temeljnicu gubitka (glupan). Naravno da je razlika aktive i pasive ostala u neravnoteži upravo za iznos temeljnice .
Underhood pozdravljam.

mazziz
15.03.2011., 12:20
Kako može dobitak biti prenesen na račun poreza na dobit?

Ako ima gubitaka, a ostvari se dobit, dobit se prvo koristi za pokriće gubitka a tek onda za nešto drugo tek kad se pokriju svi gubici.

Taj dobitak je trebao bit prenesen na tadržani dobitak i onda odmah u slijedećoj godini preknjižen na razduženje dijela obveze za preneseni gubitak...

Pa eto ne znam kako ali je tako. Ja to nisam radila, pa se evo sad mučim i svaki put iznova iznenadim na kakve sve situacije nailazim. A ništa prebacit ću u 2010. godini sa 2430 na zadržani dobitak, podmiriti preneseni gubitak iz 2009. godine, pa ću dalje.
Ako još možeš obratiti pozornost na prvi dio upita vezano za bilancu 2009. godine?
Ja bih u bilaci za ovu godinu u rubrici prethodna godina unijela sljedeće:
-063-temeljni kapital-20.000,00 kn
-065-rezerve iz dobiti-90.000,00 kn
-070-ostale rezerve-90.000,00 kn
-062-kapital i rezerve(-70.000,00 kn)
-077-gubitak poslovne godine-90.000,00 kn
-075-dobit ili gubitak poslovne godine-90.000,00 kn
Tako je i osoba koja je to radila prošle godine tako napisala, ja bih sad to trebala prenijeti u novu bilancu gdje nema gubitka iznad visine kapitala?
Unaprijed zahvalna.

Petar P.
15.03.2011., 12:27
ti si u pravu... gubitak treba pisati s predznakom minus...

Znači ipak. Hvala.

A ovo?

što propisi kažu a što praksa; može li (tj. smije li) knjigovođa voditi kompletno knjigovodstvo, onak, na T-kontima... u bilježnici nekoj? Ili recimo u excelu? Ha?

Znam da pitanje zvuči banalno ali me zanima u praksi. Što bi rekao kakav inspektor da mu tutnem t-konta pod nos?:D

vitas
15.03.2011., 13:26
Vitas hvala puno, puno na svim savjetima i dobroj volji glede onog problema .što bih ja dakle bez vas ...a rješio ga je Underhood ( kada sam mu poslao izlistanje Bilance stanja) ,ali mislim da Tebi dugujem pojašnjenje što se ustvari dogodilo :
Knjižio sam temeljnicu sa zaduženjem i troškovima za Gospodarsku komoru i šume (246/466) ,potom sam radio sve ostale temeljnice pa i temeljnicu obračuna gubitka. Potom sam zamjetio kako sam onu temeljnicu 246/466 radio na osnovu starih stopa ,pa ju izbrisao te učinio novu bez da sam nanovo dakle prije toga izbrisao i temeljnicu gubitka (glupan). Naravno da je razlika aktive i pasive ostala u neravnoteži upravo za iznos temeljnice .
Underhood pozdravljam.

Nema na čemu, rado pomognem ako znam. Vidjela sam da je VTI riješio problem pa se nisam više htjela mješati:mig:

kakodane
15.03.2011., 13:59
Ako imam iz prijašnjig godina zadržane dobiti cca 600.000,00 kn, u 2009. je bio gubitak 300.000,00 kn. Nikad nije isplaćivano ništa na ime dobiti niti vidim po starim papirima da je nešto rađeno kako bi se gubitak pokrio.
šta je meni sad slijedeće napravit?!
Da li smo mi obavezni pokrit gubitak sa zadržanom dobiti? Ako da, na koji način (prvi put se susrećem sa gubitkom). Da li moram u 2010. raditi kakvu temeljnicu?

I šta napravit kad ima zadržane dobiti 180.000,00 a gubitak u 2009. bio 200.000,00kn? Samo me zanima slijed knjiženjam31.12.2010./2011
Pliz malo pomagajte ;)

VTi underhood
15.03.2011., 20:18
Pa eto ne znam kako ali je tako. Ja to nisam radila, pa se evo sad mučim i svaki put iznova iznenadim na kakve sve situacije nailazim. A ništa prebacit ću u 2010. godini sa 2430 na zadržani dobitak, podmiriti preneseni gubitak iz 2009. godine, pa ću dalje.
Ako još možeš obratiti pozornost na prvi dio upita vezano za bilancu 2009. godine?
Ja bih u bilaci za ovu godinu u rubrici prethodna godina unijela sljedeće:
-063-temeljni kapital-20.000,00 kn
-065-rezerve iz dobiti-90.000,00 kn
-070-ostale rezerve-90.000,00 kn
-062-kapital i rezerve(-70.000,00 kn)
-077-gubitak poslovne godine-90.000,00 kn
-075-dobit ili gubitak poslovne godine-90.000,00 kn
Tako je i osoba koja je to radila prošle godine tako napisala, ja bih sad to trebala prenijeti u novu bilancu gdje nema gubitka iznad visine kapitala?
Unaprijed zahvalna.

ako sve preneseš na preneseni gubitak, to ti sve govori... daljnja objašnjena nisu potrebna... gdje je preneseni gubitak u cijeloj priči??? sve gubitke prošlih godina iskazuješ na kontu PRENESENI GUBICI i isto tako iskazuješ u gfi-pod

VTi underhood
15.03.2011., 20:26
Da li smo mi obavezni pokrit gubitak sa zadržanom dobiti? Ako da, na koji način (prvi put se susrećem sa gubitkom). Da li moram u 2010. raditi kakvu temeljnicu?

pa najbolje je da zatvoriš gubitak sa dobitkom... zadržanog dobitka će ti ostati 300.000 a gubitka više neće biti...

I šta napravit kad ima zadržane dobiti 180.000,00 a gubitak u 2009. bio 200.000,00kn? Samo me zanima slijed knjiženjam31.12.2010./2011
Pliz malo pomagajte ;)

isto kao i gore... samo što nećeš uspjet zatvorit cijeli gubitak... dobitka ti neće ostati ništa a gubitka će ostati za pokriti 20.000...

knjiženje ide
9400 D 180.000
9410 P 180.000

i napravi se odluka gdje se obrazloži koliko se gubitka pokriva i koliko će čega ostati.

i sad odgovor na pitanje koje će vjerovatno iskrsnut... sa TEKUĆIM DOBITKOM se preneseni gubitak nemože pokriti u tekućoj godini nego u slijedećoj...

znači ako se ima prenesenih gubitaka iz godina prije 2010. a u 2010. je ostvaren dobitak, taj dobitak mora biti iskazan na kontu 9500 dobit tekuće godine... onda se može odmah kod ispunjavanja gfi-pod i onih dodatnih obrazaca koji se predaju uz gfi-pod (bilješke, odluke) napisati u odluci o uporabi dobiti da će se dobit koristiti za pokriće gubitka iz prethodnih godina... i onda se sa 01.01.2011. napravi knjiženje kojim se preneseni gubitak pokriva sa dobitkom iz 2010.

mazziz
16.03.2011., 06:18
ako sve preneseš na preneseni gubitak, to ti sve govori... daljnja objašnjena nisu potrebna... gdje je preneseni gubitak u cijeloj priči??? sve gubitke prošlih godina iskazuješ na kontu PRENESENI GUBICI i isto tako iskazuješ u gfi-pod

Opet se nismo razumjeli. Nema prenesenog gubitka u 2009. godini, ako je u 2008. godini ostvaren dobitak. Pitala sam za 2009. godinu, a ne za 2010. godinu. Kako ću unijeti podatke za 2009. godinu u bilancu u bilaci u rubrici prethodna godina, a ne tekuća godina?

vitas
16.03.2011., 07:09
Jel netko negdje našao neki dobar PD obrazac u excelu? Ja sam našla jedan ali mu matematika ne štima u slučaju kad je gubitak godine manji od uvećanja dobiti/umanjenja gubitka..

kakodane
16.03.2011., 08:11
pa najbolje je da zatvoriš gubitak sa dobitkom... zadržanog dobitka će ti ostati 300.000 a gubitka više neće biti...

to knjiženje radim u 2011?

VTi underhood
16.03.2011., 08:42
Opet se nismo razumjeli. Nema prenesenog gubitka u 2009. godini, ako je u 2008. godini ostvaren dobitak. Pitala sam za 2009. godinu, a ne za 2010. godinu. Kako ću unijeti podatke za 2009. godinu u bilancu u bilaci u rubrici prethodna godina, a ne tekuća godina?

Ne kužim koliko puta moram napisat istu stvar da bi se primilo...

Svi gubici koje imaš od prije su od 2010. PRENESENI GUBICI... i kao takvi se iskazuju u gfi-pod... ono što je prije bilo gubitak iznad visine kapitala je sad PRENESENI GUBITAK... a ono što je dobitak, to je dobitak, tekući ili zadržani ovisno o godini kad je ostvaren...

VTi underhood
16.03.2011., 08:43
to knjiženje radim u 2011?

pročitaj ponovno šta je gore napisano pa razmisli...

VTi underhood
16.03.2011., 08:51
Jel netko negdje našao neki dobar PD obrazac u excelu? Ja sam našla jedan ali mu matematika ne štima u slučaju kad je gubitak godine manji od uvećanja dobiti/umanjenja gubitka..

ja imam što sam ja napravio, ali isto mi ne štima ta matematika, nisam to uopće uzimao u obzir:(

i sad kad razmišljam, dosta je zapletena ta formula koju bi trebao napravit a jednostavno trenutno nemam vremena...

u mojem se može ručno upisati osnovica jer u tom slučaju koji je naveden iskazuje gubitak u minusu... i onda se samo to anulira i upiše u dobitak

budem probao malo poslije to popravit pa stavim ovdje...

vitas
16.03.2011., 09:16
ja imam što sam ja napravio, ali isto mi ne štima ta matematika, nisam to uopće uzimao u obzir:(

i sad kad razmišljam, dosta je zapletena ta formula koju bi trebao napravit a jednostavno trenutno nemam vremena...

u mojem se može ručno upisati osnovica jer u tom slučaju koji je naveden iskazuje gubitak u minusu... i onda se samo to anulira i upiše u dobitak

budem probao malo poslije to popravit pa stavim ovdje...

Znam da je zeznuta matematika, ja sam ga radila za 2009 a sad mi se ne da zezati..Ovaj ne da ručno unesti osnovicu. Nije mi bed doći do računice ali sam htjela da ima uredan izvještaj za prezentaciju upravi..Za sada ću popuniti onaj iz E-porezne a ako netko nešto nađe ili ako ti se bude dalo zekati s tim...dobro će doći

VTi underhood
16.03.2011., 09:37
Evo nešto sam malo ispravljao pa ako ima neko da provjeri da li sad sve dobro računa, pa da popravimo ako još nešto ne štima...

http://rapidshare.com/files/452791903/PD2010.rar

vitas
16.03.2011., 10:52
Evo nešto sam malo ispravljao pa ako ima neko da provjeri da li sad sve dobro računa, pa da popravimo ako još nešto ne štima...

Par stvari sam isprobala i čini mi se da je ok, ako nešto iskoči da ne štima javim se..Svaka čast VTI:top:

Viki29
16.03.2011., 12:34
Dakle, mi smo d.o.o. i plaćali smo neke račune gotovinski na šalteru Fine, dali je smijem priznati onda one njihove provizije koje se vide samo na virmanima di ono piše naknada/za uplatu?

vitas
16.03.2011., 12:41
Molim hitno pomoć!!!
Jedna firma je zaposlila strankinju (ima vizu do 30.09.11. zbog sklapanja braka) i RBA joj je dala tekući račun ali za nerezidente jer joj viza traje manje od 365 dana. Kada se na taj način isplaćuje plaća treba se isplatiti preko Naloga-14 što znači da automatski generira određene dodatne troškove(Minimalno 50,00kn). Mene zanima, da li postoji neki drugi način da se njoj isplati plaća a da se ne radi Nalog-14? Npr na tekući račun od muža ili iznimno na ruke? Možda je glupo pitanje ali u ovom slučaju je taj Nalog-14 je veeeeliki problem

Viki29
16.03.2011., 12:45
Molim hitno pomoć!!!
Jedna firma je zaposlila strankinju (ima vizu do 30.09.11. zbog sklapanja braka) i RBA joj je dala tekući račun ali za nerezidente jer joj viza traje manje od 365 dana. Kada se na taj način isplaćuje plaća treba se isplatiti preko Naloga-14 što znači da automatski generira određene dodatne troškove(Minimalno 50,00kn). Mene zanima, da li postoji neki drugi način da se njoj isplati plaća a da se ne radi Nalog-14? Npr na tekući račun od muža ili iznimno na ruke? Možda je glupo pitanje ali u ovom slučaju je taj Nalog-14 je veeeeliki problem

Koliko ja znam, ako je sve uredno, neto plaća se može isplatiti i u gotovini, neka me netko ispravi ako griješim :ne zna:

kakodane
16.03.2011., 13:51
Dakle, mi smo d.o.o. i plaćali smo neke račune gotovinski na šalteru Fine, dali je smijem priznati onda one njihove provizije koje se vide samo na virmanima di ono piše naknada/za uplatu?

ja si sve to knjižim, pa i to nam je trošak ;)

VTi underhood
16.03.2011., 16:31
Par stvari sam isprobala i čini mi se da je ok, ako nešto iskoči da ne štima javim se..Svaka čast VTI:top:

toliko sam razvučen na 100 strana da neznam di mi je glava a di rep... zato mi je jako bitno ako neko uvidi neku grešku, da to tu napiše pa ćemo popravit... jer što duže gledam u nešto to mi je teže naći grešku...

Pa ono, isprobajte par kombinacija sa uvećanjima i smanjenjima u raznim kombinacijama sa dobiti i gubitkom... po meni bi trebalo sve sad šljakat kako treba, ali uvijek postoji mogućnost da nešto nisam uzeo u obzir...

Isto kao što nisam pri izradi obrasca uzeo u obzir taj slučaj kod uvećanja ili umanjenja a sve iz razloga što nisam dosad takav slučaj imao... i jednostavno mi izmaklo iz glave...

rossonero_Zg
16.03.2011., 16:36

http://rapidshare.com/files/452848415/PD_2010.xls

evo jos jedan tu imas jos šume, hgk i spomenicku

VTi underhood
16.03.2011., 16:50
http://rapidshare.com/files/452848415/PD_2010.xls

evo jos jedan tu imas jos šume, hgk i spomenicku

ovaj ne radi dobro... ne računa kako treba