PDA

View Full Version : Švedska

stranice : 1 [2] 3 4

aspirin
21.05.2010., 12:18
Kad se ide od arlande, bus 583 staje odma ispred terminala gdje se izadje
s aviona, nemos kupit kartu u busu ali ja sam docekao dvoje ljudi u odvojenim
prilika i oboje je pustio u bus bez karte, samo pitas da hoces kupit kartu, on ti kaze
da nemozes u busu i mozda uz dodatno pitanje "a sta cu sad jadan ja??" te pusti djavba
u bus... s tim busom dodjes do Marsta-e i tamo na ulazu u vlak imas za kupit kartu, i svaki
vlak sa stanice vozi do centrale...
Mislim da se vise isplati ova solucija nego placat bus.... osim ako se ne dolazi kasno navecer
onda ovo propada... Za buseve se online moze kupit karta jeftinije, mislim povratna za 16 eur
ali nemojte me hvatat za to nego provjerite....

master naravno primaju svugdje (ali doslovno svugdje, zvake kupujem na karticu...),
isto kao i maestro, diners je jedva imalo zastupljen, tek u par ducana ga primaju....

PS. jos jedan moguce koristan komadic informacije: kad kupujete nesto u butizi u rinfuzi,
za skuplje stvari ce oni stavit cijenu po 'hg' the hektagramu ili 100gr, zato obratite paznju
da li pise cijena po hg ili kg....

Boreia Proasteia
21.05.2010., 21:11
Pozdrav iz Stockholma...

Citao sam na nekim putopisnim portalima kako mnogi Stockholm nazivaju sjevernom Venecijom...moje skromno misljenje je da Venecíja nije ni do koljena Stockholmu...:)

Grad je predobar...opsirnije za par dana

Svjetska
21.05.2010., 21:13
:rofl: pa mozda to misle zato sto je grad na vodi ne zato sto tone kao Venecija :rofl:

sweet

Boreia Proasteia
22.05.2010., 10:24
A mozda misle da je lijep kao Venecija...nije mi ovo tvoje palo na pamet...

U svakom slucaju, meni je puno puno ljepsi od Venecije po ljepoti jel, a ne vodi...

Iako, nasi balvani sve sta ima imalo dodira s vodom nazivaju sjevernom, istocnom, juznom ili neznam kakvom Venecijom...

A ja evo, sjedim u net caffeu na Central Stationu, cekam vlak za Nykoping i nazalost napustam ovaj prekrasni grad...

Mare_23
22.05.2010., 21:50
SKÅL!!!!
grad je famozan, vani je 19 stupnjeva! upravo se vratih sa vecere (matbaren u grand hotelu)- vrhunska hrana i ambijent, ali i cijena je zato malo visa :)
sta se tice coffe shopova, drop coffee je no. 1.
sutra idemo za Oslo, nadam se da ce me ugodno iznenadit kao Stockholm koji je premasio sva ocekivanja!!!
savjetujem da kupujete karte za metro za mlade(ispod 20). nitko ne provjerava, al naravno mladolik izgled tome pripomaze :)

baaj

Cinnamon Girl
22.05.2010., 21:59
Drop coffee je super, doista.
Meni je Melqvist drazi i ljepse je tamo sjedit, iako je kava bolja u Drop.
Matbaren jako volim. U odnosu na Matsalen i nije tako skup :D

Boreia Proasteia
23.05.2010., 22:31
Dakle, Švedska...Nyköping i Stockholm...

Gdje početi...imao sam 3 dana (starog)godišnjeg i moram priznat da su ovo bila moja najbolje iskorištena 3 dana(+vikend naravno) do sad...

Troškovi puta...Zg-Zd busom 166kn povratna, Zd-Stockholm(Skavsta) let Ryanair povratna 116kn(+šugavi boarding pass 40eur jedan smjer), hostel Railway 210kn/noć u Nyköpingu, Nyköping-Stockholm vlak povratna 140kn, hostel Acco 280kn/2 noći, apartman u Zadru 220kn...dakle, sve skupa 1365kn...ako maknemo ovih 40 eur koje sam poklonio Ryanairu za komad papira(radije nečije greške) ispadne cca 1085kn...bilo bi i cca 400kn jeftinije da živim u Zadru ili okolici, al eto jbg cijena Ryanaira :D

Prvi dan sam promijenio 6 prijevoznih sredstava...to nikog ne zanima pretpostavljam, nego...počelo je veselo u Zemuniku na info pultu gdje nisam imao dobar boarding pass(netko od familije zajebao stvar, a ja slijepo vjerujući nisam provjeravao eh) i ultimatum ili plaćam 40eur ili odustajem...naravno odustao ne bih ni da je bilo 100eur...

Fino to sve isprocesuirali, ukrcao se na avion, popunjenost nekih 95%, većina Švedi...dolazak u Skavstu već je noć bila, prolazim kontrolu uz standard gdje, zašto i koliko idem te imam li povratnu(tu sam dobro prošao, jer nisam imao :D)...
Prošao sve to, na aerodromu nije ništa radilo, odmah na bus pa put hostela u obližnji gradić(Nyköping). Važna info, u busu ne primaju ni eure ni krune općenito novac nego samo kartice Master ili Visu, ja to prvi put nisam znao jer me dečko koji je vozio tražio novac8a ovaj drugi na povratku je rekao samo kartice), pa me besplatno odveo do željezničke postaje iza koje je odmah i hostel...

Hostel je katastrofa i prvi put da sam i ja pogriješio za smještaj i moram priznat iako sam "cheapy" da mi je bilo žao što nisam dao 10, 20 eura više za Connect...al nema veze, jednu noć se dalo izdržat...bio sam u dvokrevetnoj sobi(solo), kreveti na kat...oba madraca j....o zmazana od ko zna čega(kao da su životinje jele po njemu), donji ležaj skoro pa na pod propao, a jedino je posteljina bila ajde prihvatljiva(jer mi se nije dalo furat iz zg, furao sam i malo zimske odjeće jer nisam znao za vrijeme, tako da nije bilo ni mjesta baš u torbi)... iako je hostel praktički pored pruge, vlakovi se uopće nisu čuli, ali zato jesu j....a vrata od drugih soba. Cijelu noć se ulazilo-izlazilo iz drugih soba kao da je to neki jebeni javni wc...a dobro bilo je i gorih(valjda), nekako sam prespavao tu noć...
Kad sam došao, satovi su bili 2h unaprijed ja mislim, pa sam se malo preračuno oko buđenja i sutradan imao dosta vremena do polaska vlaka...Vrijeme je bilo odlično, sunčano i 20C, tako da sam malo probauljao kroz Nyköping, simpatičan gradić, lijepo uređen, po sporednim ulicama nema ljudi, najveća koncentracija u centru kroz par ulica i to je to, blizu je i obala...al nije se imalo baš što previše vidjeti...vratio sam se dosta brzo na stanicu i chillajući na klupi čekao vlakić za Stockholm...vlakovi su im odlični, klima radi odlično, ne trese nimalo, niti se čuje ikakva buka, iznutra odlično uređen i jako udoban...čak ima i dvije utičnice kod svakog sjedala...

Došao u Stockholm, odmah izlaz iz T-Centralen i ogromne stare zgrade, poslovni dio, hoteli i svašta...odmah našao dućan sa kartama i kupio jednu (40sek) i odmah pored išao u Forex razmijeniti i razbiti eure i krune kad tamo dijele besplatne karte centra grada(al nema veze, kasnije mi je ova koju sam kupio odlično poslužila)...

Što se tečaja tiče, u Hrvatskoj sam za 150 eura dobio 1500 SEK, a u Forexu za isto 150eur nekih 1420 SEK...

Hostel je bio smješten na Sodermalmu(kvart poznat po galerijama, ateljeima, bircevima i noćnom životu) ulica Hornsgatan koja je dosta dugačka i negdje tam daleko...
Ali hostel je za razliku od onog u Nyköpingu bio kulturološki šok, uredan i čist i skoro pun...nema recepcije, sve funkcionira na šifre...bacio stvari, upoznao s ekipom i pravac grad...
Laganini taj dan prošao dio Sodermalma, Gamla Stan i dio Normalma...ima gro restorana i birceva, neki su stvarno preskupi, ali dosta ih ima (neku)prihvatljivu cijenu obzirom gdje se nalazim, pizze se mogu naći za 70-80kruna u dosta pizzerija, hamburgeri i slični meal-ovi po raznim fast foodovima isto tako i u istočnjačkim restoranima isto takve cijene za neku hranu(a sad šta pojma nemam)...
Ono što me je najviše živciralo to šta skoro po dućanima nemaju običnu vodu za kupit, ono milijun okusa, mirisa, gazirane, ovakve onakve vode, a one najobičnije bez ičega par boca i u Hemkopu i Coopu i ICA marketima...valjda Švedi piju samo mineralnu gaziranu...cijena vode, na turističkim mjestima/kioscima mala od pola litre košta 20 kruna, dok u nabrojanim dućanima košta duplo manje i za tu cijenu u Coopu kupite veliku od 1.5l...

Sutradan, laganini prošao Gamla Stan, dio Sodermalma, Normalm, Ostermalm, dio Djugardena, otišao na Skeppsholmen...
Bio sam u National muzeju(očekivao sam povijest Electroluxa, Ericssona, Volvo, Saaba, a ono tam neke slike nekih njihovih bećara, a to mene mladog još ne zanima, a i ja bio jedini ispod 40g :D, da da trebao sam se informirati gdje idem)..., al jbg, išao sam zato što je (trebalo biti) besplatno...

Nakon posjeta(i plaćanja :D) national muzeja malo sam izgubio entuzijazam, ali se vratio brzo...

Karta za sve muzeje koje sam pikirao se plaćaju(osim ako nemaš do 19g), tako da je većina informacija bila kriva ili sam ja krivo zapisao...national museum s popustom 80sek, music museum s popustom 30sek malo zanimljiviji, army museum 50sek, posjetio sam i famozni Vasa museum(dosta zanimljiv) ulaz s popustom 80sek, malo prije njega je u ogromnoj staroj odlično uređenoj zgradi Nordisk Museum karta 80sek...blizu je i biologijski muzej u zanimljivoj kućici 45sek, malo prije Skansena...

Žao mi je što nisam posjetio Skansen, ulaz je 100sek, jer kad sam došao do tam i vidio koliko je to zapravo ogromno žao mi bilo dati 100sek, ako neću sve proći, a bilo je i kasno...to ću valjda slijedeći put...

Također u samom centru u Gamla Stanu je i Nobelov muzej koji me je dosta zanimao, ali sam budala zaboravio za njega do navečer...posjetio sam i nogometni stadion od Djugardena, zanimljivo star 100g, a opet izlgeda puno bolje nego Maksimir, žalosno...

Vratio se kroz Norrmalm do njihovog "Oxford streeta" između Drottinggatana i Sveavagena, ogromne šoping zgrade, velika koncertna ili kulturna dvorana, vidjeh i famozni Kungshallen(nisam ulazio), ogromni Sergelovi trg

Na povratku skroz Drottinggatanom do Helgeandholmen, također ogromne zgrade kroz dio Gamla Stana pored ogromne Kraljevske rezidencije(ako je to to) i spuštanje do Riddarholmskyrkana ogromna crkva i lagano promatranje zalaska sunca uz more, preporučam svim romantičarima...ja sam cugao s nekim šveđanima...probao švedske pive, nijedna nema iznad 3.5% alkohola, u bircu na tom otočiću sam platio 0.33l 48 kruna...

Nakon toga pravac hostel, malo cugao sa englezima(iz londona, i svašta mi rekoše ne baš lijepoga o istome)...zvali me van, ali me bilo strah cijena, a sutra sam ionako išao...pozvao ih u ZG i rekli su da če sigurno doći(nadam se da ovo čita HTZ i Ministarstvo turizma i da ću dobiti neku naknadu :))...ostao u hostelu sa nekom (zgodnom)francuskinjom, koja je također solo bila i babom(70-tak god.) iz Poljske koja nam je ispričala kratku povijest Poljske i kakva je voda tamo te da traži svoju prijateljicu koja je došla u Stockholm 1945g., kasnije je gnjavila kineza, japanca(šta god) iz Finske da joj proba naći na netu i tako...

Nisam se baš napričao sa Šveđanima osim na otočiću, ali nisu baš pričljivi...opušteni su, gledaju svoja posla i to je to...

Malo su me razočarale Šveđanke, očekivao sam da će mi oči ispasti putem negdje, ali nisu baš opravdale glas koji ih prati po svijetu, a i malo su asocijalne(što sam ja mislio za sebe :D)...i žao mi je što nisam otišao sa englezima van, jer im je noćni život prepredobar...
To je to, grad je prelijep, upoznao sam gro ljudi(doduše stranaca), ima se što vidjeti, sviđa mi se što imaju klupice i nekakve parkove skoro na svakom koraku , moš chillat kad god i gdje god hočeš od silnog razgledavanja, svakako vrijedi otići(bezobzira na cijene)

Sutradan, povratak ujutro u Nykoping, pravac Skavsta i "country roads take me home" nažalost Zadar...

Malo duži putopis, isprike...

Spellman
24.05.2010., 01:13
heehe, tak ti i treba kad piješ samo negaziranu vodu...ti bi sad birao, ha? e nemože. :)))
a što se tiče ovih piva, da nijedna nema iznad 3,5% alkohola...pretpostavljam da si popio barem 4-5...jer tebi ne odgovaraju baš ove >5% :)))))))))
ili si ipak drmno nešto više piva nego obično pa si se čak i družio sa raznim backpackersima...to me iskreno čudi jer i sam si rekao da si asocijalan!

dobar ti je putopis... :))

Cinnamon Girl
24.05.2010., 08:12
Moje je skromno mišljenje da bi bilo bolje da si vani išao s Englezima i osjetio noćni život i bio medju lokalnim ljudima, umjesto što si novac davao za muzeje. Kaj će to tebi???
Vodu si mogao piti po kafićima. Nosaš li vodu tako i doma? Voda (javna) je sasvim ok za piti.

Boreia Proasteia
24.05.2010., 16:14
Nemam pojma, svi HrvatiU(i mladi i stari) kad idu van obilaze muzeje(ja rijetko kad), a obzirom da sam imao vremena išao sam vidjet kako je to vani i šta se nalazi jer kažu da je Stockholm grad muzeja...mislio sam da su više interaktivni...a i nisam bio u puno njih, možda 3-4...

U music muzeju na prvom katu imaju dosta zanimljivih instrumenata koje možeš svirati i čuti, na drugom isto, ali manje...većina su bubnjevi iz raznih afričkih(a i svjetskih) plemena, jedino što sam zapamtio da drže na drugom katu navijački bubanj navijača Hammarbya, ogroman zeleni, progoren bakljom i sa slušalicom gdje možeš čuti neku njihovu navijačku pjesmu :D...gdje bi mi stigli kad bi stavili recimo BBB bubanj u neki muzej, mislim da bi se donosili posebni zakoni, pisale peticije i sl.

Što se izlaska tiče, to mi je najviše žao(uz Skansen), ali zbog već spomenutog mog odlaska sutradan nisam mogao ići, a i zbog love...dečkima je bilo predobro, tu večer su bili u Dubliners pubu, jedan se nije vratio ni do mog odlaska sutradan oko 11h, a frendovi pojma nisu imali gdje je i što je...osim da se pokupio usred noći i otišao...:D

Što se vode tiče, nas u Hrvatskoj "bombardiraju" kako u Europi voda iz pipe nije dobra i da tamo piju većinom one iz dućana, u bocama...ja naravno nisam nikoga pitao, nego sam eto budala kupovao po dućanima, ne želeći riskirati ništa...a u bircevima nisam vidio jel toče iz boce ili iz pipe/slavine kako god...

Ovo baš nisam skužio:
Vodu si mogao piti po kafićima. Nosaš li vodu tako i doma?

Nego, idemo dalje...ti si iz Kopenhagena koliko se sjećam, jel vrijedi tamo doći i na koliko dana? Ima izravna linija Zagreb-Kopenhagen s Norwegian...možda bi vrijedilo posjetiti...

Cinnamon Girl
24.05.2010., 16:42
Nemam pojma, svi HrvatiU(i mladi i stari) kad idu van obilaze muzeje

Pa ti po principu "Kud Turci tu i mali Mujo"?
Vjerujem da je gubljenje i vremena i novca raditi ono sto drugi rade, ukoliko to nema tvoje interesovanje generalno. Kad si u nekom novom gradu i ogranicen vremenom i novcem, zasto ne utrositi i jedno i drugo u nesto sto iskreno volis i sto te vise zanima? Jako su mi smijesni i otuzni ljudi koji o umjetnosti pojma nemaju, ne bi mogli znati nabrojati ni po dva slikara iz svakog perioda, niti periode po slikama prepoznati, ne idu po muzejima u vlastitom gradu, a onda dodju u Paris, Madrid ili neki treci grad i hodaju po cijeli dan po Louvre-u, Pradu i sto ti ja znam. Da u tim gradovima kojim slucajem zive, glavu zavirili u te iste muzeje nikad ne bi.

Ovo nije kritika, samo prijateljski prijedlog.

Sto se opet vode tice, ako si u restoranima jeo i pio vodu, da znas da su ti je servirali sa pipe, osim ako nisi izricito narucivao flasiranu. Voda je u cijeloj Skandinaviji pitka i nije nimalo opasna.

To sto si quote-irao moje znaci: Zasto nisi zedj gasio po restoranima kad si objedovao, umjesto da si flase vode kupovao i nosao sa sobom u gradu? Jer nesto ne mogu zamisliti da po Zadru stalno sa sobom u ruci nosas flasu vode kad hodas gradom.

Sto se Kopenhagena tice, naravno da mislim da je vrijedan posjeta. Ako ti se svidio Stkhlm, svidjet ce ti se i Kopenhagen. I ako ikad dodjes, javi se, rado cu ti biti guide ovdje - sigurna sam da boljeg neces naci cak i ako platis :)

Karte se daju naci veoma jeftino i iz Splita i iz Zagreba.
Puno pozdrava.

Boreia Proasteia
24.05.2010., 17:30
Ma ja sam išao na svoju ruku u muzeje...nisam imao pojma što me čeka...znam da je to "in" među Hrvatima koji putuju vani...a sad kako sam imao i vremena i novca, zašto da ne pogledam...

Kao što sam rekao nisam se ni informirao što koji ima osim po imenu, tako sam završio u National Museum i kao što rekoh očekivao sam Volvo, Saab, Ericsson, Electrolu(kao ono nacionalni ponosi), a od toga vidio jedino stari Electrolux usisavač i maketu SAS :D...dalje nisam išao osim u Music jer me zanimao i tu Vasu sa starim vikinškim brodom...
A to "kud svi turci tud i mali mujo" pa morao sam vidjet što je to toliko posebno gledati vani, a ne i kod nas...iako stalno naglašavam da me muzeji toliko ne zanimaju(ako ima koji zanimljiv, pogledat ću)...

Vidjet ću za Kopenhagen...to samo ovako usput pitam, a volio bih opet otići negdje gore(Oslo ne)...hvala ti na svim info

Boreia Proasteia
24.05.2010., 19:29
P

To sto si quote-irao moje znaci: Zasto nisi zedj gasio po restoranima kad si objedovao, umjesto da si flase vode kupovao i nosao sa sobom u gradu? Jer nesto ne mogu zamisliti da po Zadru stalno sa sobom u ruci nosas flasu vode kad hodas gradom.

Ovo sam zaboravio odgovorit...ako jedeš ljutu i slanu hranu(koju ja obožavam:D) normalno da mi čaša vode ili coca-cole u restoranu nije dovoljna, a pogotovo ako još prži sunce i temperatura 20+...fino ruksak na leđa sa vodom i laganini šetnja...a upravo zbog te vrućine sam bio prisiljen kupovati vodu po dućanima(cijena 1.5l je 17,18 kruna što je ok naspram 0.5l i kupnje na nekom od kioska u blizini turističkih atrakcija)...i ja mogu mogu popiti jako puno vode :D

Svjetska
24.05.2010., 20:08
Malo je cudno da ta flasirana voda kosta duplo vise po litri nego benzin... :eek:

Svedani nisu hladni ali ipet u neku ruku razumijem da to tako djeluje u poredenju sa ljudima s juga Evrope. Nema puno suplje price i ako neko nema sta da ti kaze onda ti nece ni reci nista. Ali ako ima nesto da ti kaze onda ce to biti zaista promisljeno i imaju misljenje o svemu jer ih od malena uce tome. Bila sam u situaciji da upoznam Amerikance i oni se sa svima odma ponasaju kao da te znaju citav zivot. Ispricaju se sa najvecim strancem kao da svaki dan piju kafu zajedno a prvi put se vide. Ovi nisu takvi, daleko od toga, ali ako te znaju dobro onda si im OK ali se dobro moraju upoznati sa nekim da bi ga prihvatili i da bi mogli pricati o svemu.

Ima jos jedna stvar a to je da je strasno ruzno pokazivati da se ima. Mozes na sred ceste sresti miljardera on obucen kao i ti, nikakva razlika a posjeduje pola Stokholma recimo. Jedni od najbogatijih ljudi na svijetu vozi 20 godina staro auto. On moze kupiti ne jedno auto nego fabriku ali eto njemu ne treba bolje a ne pati od tog pokazivanja. Onaj ko se pokazuje to su stranci i novokomponovani wanna be bogatasi... ima ih pogotovo u Stokholmu. I da mozes kao obican covjek sresti nekog milionera i pricati sa njim normalno i nikada ti nece ni reci da je to... tek cujes od nekog tamo ko ga zna malo bolje hej znas pa ovaj covjek ima tu i tu firmu... zbog takvih stvari ja volim Skandinavske zemlje

goc9999
24.05.2010., 21:30
Dakle, Švedska...Nyköping i Stockholm...

Gdje početi...imao sam 3 dana (starog)godišnjeg i moram priznat da su ovo bila moja najbolje iskorištena 3 dana(+vikend naravno) do sad...

Troškovi puta...Zg-Zd busom 166kn povratna, Zd-Stockholm(Skavsta) let Ryanair povratna 116kn(+šugavi boarding pass 40eur jedan smjer), hostel Railway 210kn/noć u Nyköpingu, Nyköping-Stockholm vlak povratna 140kn, hostel Acco 280kn/2 noći, apartman u Zadru 220kn...dakle, sve skupa 1365kn...ako maknemo ovih 40 eur koje sam poklonio Ryanairu za komad papira(radije nečije greške) ispadne cca 1085kn...bilo bi i cca 400kn jeftinije da živim u Zadru ili okolici, al eto jbg cijena Ryanaira :D

Prvi dan sam promijenio 6 prijevoznih sredstava...to nikog ne zanima pretpostavljam, nego...počelo je veselo u Zemuniku na info pultu gdje nisam imao dobar boarding pass(netko od familije zajebao stvar, a ja slijepo vjerujući nisam provjeravao eh) i ultimatum ili plaćam 40eur ili odustajem...naravno odustao ne bih ni da je bilo 100eur...

Fino to sve isprocesuirali, ukrcao se na avion, popunjenost nekih 95%, većina Švedi...dolazak u Skavstu već je noć bila, prolazim kontrolu uz standard gdje, zašto i koliko idem te imam li povratnu(tu sam dobro prošao, jer nisam imao :D)...
Prošao sve to, na aerodromu nije ništa radilo, odmah na bus pa put hostela u obližnji gradić(Nyköping). Važna info, u busu ne primaju ni eure ni krune općenito novac nego samo kartice Master ili Visu, ja to prvi put nisam znao jer me dečko koji je vozio tražio novac8a ovaj drugi na povratku je rekao samo kartice), pa me besplatno odveo do željezničke postaje iza koje je odmah i hostel...

Hostel je katastrofa i prvi put da sam i ja pogriješio za smještaj i moram priznat iako sam "cheapy" da mi je bilo žao što nisam dao 10, 20 eura više za Connect...al nema veze, jednu noć se dalo izdržat...bio sam u dvokrevetnoj sobi(solo), kreveti na kat...oba madraca j....o zmazana od ko zna čega(kao da su životinje jele po njemu), donji ležaj skoro pa na pod propao, a jedino je posteljina bila ajde prihvatljiva(jer mi se nije dalo furat iz zg, furao sam i malo zimske odjeće jer nisam znao za vrijeme, tako da nije bilo ni mjesta baš u torbi)... iako je hostel praktički pored pruge, vlakovi se uopće nisu čuli, ali zato jesu j....a vrata od drugih soba. Cijelu noć se ulazilo-izlazilo iz drugih soba kao da je to neki jebeni javni wc...a dobro bilo je i gorih(valjda), nekako sam prespavao tu noć...
Kad sam došao, satovi su bili 2h unaprijed ja mislim, pa sam se malo preračuno oko buđenja i sutradan imao dosta vremena do polaska vlaka...Vrijeme je bilo odlično, sunčano i 20C, tako da sam malo probauljao kroz Nyköping, simpatičan gradić, lijepo uređen, po sporednim ulicama nema ljudi, najveća koncentracija u centru kroz par ulica i to je to, blizu je i obala...al nije se imalo baš što previše vidjeti...vratio sam se dosta brzo na stanicu i chillajući na klupi čekao vlakić za Stockholm...vlakovi su im odlični, klima radi odlično, ne trese nimalo, niti se čuje ikakva buka, iznutra odlično uređen i jako udoban...čak ima i dvije utičnice kod svakog sjedala...

Došao u Stockholm, odmah izlaz iz T-Centralen i ogromne stare zgrade, poslovni dio, hoteli i svašta...odmah našao dućan sa kartama i kupio jednu (40sek) i odmah pored išao u Forex razmijeniti i razbiti eure i krune kad tamo dijele besplatne karte centra grada(al nema veze, kasnije mi je ova koju sam kupio odlično poslužila)...

Što se tečaja tiče, u Hrvatskoj sam za 150 eura dobio 1500 SEK, a u Forexu za isto 150eur nekih 1420 SEK...

Hostel je bio smješten na Sodermalmu(kvart poznat po galerijama, ateljeima, bircevima i noćnom životu) ulica Hornsgatan koja je dosta dugačka i negdje tam daleko...
Ali hostel je za razliku od onog u Nyköpingu bio kulturološki šok, uredan i čist i skoro pun...nema recepcije, sve funkcionira na šifre...bacio stvari, upoznao s ekipom i pravac grad...
Laganini taj dan prošao dio Sodermalma, Gamla Stan i dio Normalma...ima gro restorana i birceva, neki su stvarno preskupi, ali dosta ih ima (neku)prihvatljivu cijenu obzirom gdje se nalazim, pizze se mogu naći za 70-80kruna u dosta pizzerija, hamburgeri i slični meal-ovi po raznim fast foodovima isto tako i u istočnjačkim restoranima isto takve cijene za neku hranu(a sad šta pojma nemam)...
Ono što me je najviše živciralo to šta skoro po dućanima nemaju običnu vodu za kupit, ono milijun okusa, mirisa, gazirane, ovakve onakve vode, a one najobičnije bez ičega par boca i u Hemkopu i Coopu i ICA marketima...valjda Švedi piju samo mineralnu gaziranu...cijena vode, na turističkim mjestima/kioscima mala od pola litre košta 20 kruna, dok u nabrojanim dućanima košta duplo manje i za tu cijenu u Coopu kupite veliku od 1.5l...

Sutradan, laganini prošao Gamla Stan, dio Sodermalma, Normalm, Ostermalm, dio Djugardena, otišao na Skeppsholmen...
Bio sam u National muzeju(očekivao sam povijest Electroluxa, Ericssona, Volvo, Saaba, a ono tam neke slike nekih njihovih bećara, a to mene mladog još ne zanima, a i ja bio jedini ispod 40g :D, da da trebao sam se informirati gdje idem)..., al jbg, išao sam zato što je (trebalo biti) besplatno...

Nakon posjeta(i plaćanja :D) national muzeja malo sam izgubio entuzijazam, ali se vratio brzo...

Karta za sve muzeje koje sam pikirao se plaćaju(osim ako nemaš do 19g), tako da je većina informacija bila kriva ili sam ja krivo zapisao...national museum s popustom 80sek, music museum s popustom 30sek malo zanimljiviji, army museum 50sek, posjetio sam i famozni Vasa museum(dosta zanimljiv) ulaz s popustom 80sek, malo prije njega je u ogromnoj staroj odlično uređenoj zgradi Nordisk Museum karta 80sek...blizu je i biologijski muzej u zanimljivoj kućici 45sek, malo prije Skansena...

Žao mi je što nisam posjetio Skansen, ulaz je 100sek, jer kad sam došao do tam i vidio koliko je to zapravo ogromno žao mi bilo dati 100sek, ako neću sve proći, a bilo je i kasno...to ću valjda slijedeći put...

Također u samom centru u Gamla Stanu je i Nobelov muzej koji me je dosta zanimao, ali sam budala zaboravio za njega do navečer...posjetio sam i nogometni stadion od Djugardena, zanimljivo star 100g, a opet izlgeda puno bolje nego Maksimir, žalosno...

Vratio se kroz Norrmalm do njihovog "Oxford streeta" između Drottinggatana i Sveavagena, ogromne šoping zgrade, velika koncertna ili kulturna dvorana, vidjeh i famozni Kungshallen(nisam ulazio), ogromni Sergelovi trg

Na povratku skroz Drottinggatanom do Helgeandholmen, također ogromne zgrade kroz dio Gamla Stana pored ogromne Kraljevske rezidencije(ako je to to) i spuštanje do Riddarholmskyrkana ogromna crkva i lagano promatranje zalaska sunca uz more, preporučam svim romantičarima...ja sam cugao s nekim šveđanima...probao švedske pive, nijedna nema iznad 3.5% alkohola, u bircu na tom otočiću sam platio 0.33l 48 kruna...

Nakon toga pravac hostel, malo cugao sa englezima(iz londona, i svašta mi rekoše ne baš lijepoga o istome)...zvali me van, ali me bilo strah cijena, a sutra sam ionako išao...pozvao ih u ZG i rekli su da če sigurno doći(nadam se da ovo čita HTZ i Ministarstvo turizma i da ću dobiti neku naknadu :))...ostao u hostelu sa nekom (zgodnom)francuskinjom, koja je također solo bila i babom(70-tak god.) iz Poljske koja nam je ispričala kratku povijest Poljske i kakva je voda tamo te da traži svoju prijateljicu koja je došla u Stockholm 1945g., kasnije je gnjavila kineza, japanca(šta god) iz Finske da joj proba naći na netu i tako...

Nisam se baš napričao sa Šveđanima osim na otočiću, ali nisu baš pričljivi...opušteni su, gledaju svoja posla i to je to...

Malo su me razočarale Šveđanke, očekivao sam da će mi oči ispasti putem negdje, ali nisu baš opravdale glas koji ih prati po svijetu, a i malo su asocijalne(što sam ja mislio za sebe :D)...i žao mi je što nisam otišao sa englezima van, jer im je noćni život prepredobar...
To je to, grad je prelijep, upoznao sam gro ljudi(doduše stranaca), ima se što vidjeti, sviđa mi se što imaju klupice i nekakve parkove skoro na svakom koraku , moš chillat kad god i gdje god hočeš od silnog razgledavanja, svakako vrijedi otići(bezobzira na cijene)

Sutradan, povratak ujutro u Nykoping, pravac Skavsta i "country roads take me home" nažalost Zadar...

Malo duži putopis, isprike...

odlican putopis, svaka cast

steta sto to nisam mogao vidjet
pogotov francuskinju :rofl:

Boreia Proasteia
24.05.2010., 21:42
A nije da nisam zvao, jel da...:D

Zgodna francuskinja, moje godište i solo-traveller :cerek:, šteta što smo se bolje upoznali tek na mom odlasku...

Što se tiče cijene goriva i cijene vode...nemojte me za riječ uzeti, ali koliko se sjećam na nekim benzinskim postajama sam vidio cijene od 8-9kruna(ali nije bilo veće od 10), što je za njihov standard skoro džabe...vozni park im je većinom Volvo i Saab...karavana gro

Saab godišnje proda recimo 100 000 tisuća auta, a od toga ja mislim 90 000 u Švedsku :D, ali lijepo je vidjeti kako potiču svoju (nekadašnju) industriju...

tiha27
06.06.2010., 16:13
Planiram u Stockholm krajem 8.mj.:cerek:
U potrazi sam za hotelom, treba mi za 5 noćenja:mig:
Problem je što je teško naći nešto ispod 100 eur/noć za dvokrevetnu sobu. Prije dva-tri tjedna sam gledala, bio je veliki izbor:ne zna:

Jedino povoljno, a da je slobodno svih 5 dana, je Hotel Formule 1 Stockholm. Međutim, ne mogu naći recenzije (nešto malo na tripadvisoru, zadnje iz 2008.g.).
Je li netko možda zna nešto o tom hotelu? malo me strah da ne odem u neku rupu:rofl:

Cinnamon Girl
06.06.2010., 17:01
Na Tripadvisor-u ima mnogo vise losih nego zadovoljavajucih komentara. A i lokacija je uzasna. Ja se tamo ne bih usudila ici.
Ako ne mozes naci 5 nocenja za redom na jednom istom mjestu, uzmi dva hotela. Budi nekoliko dana u jednom, nekoliko u drugom i na taj nacin upoznaj bolje dva dijela grada. Ja sam nekoliko puta imala iskustva s tim i mislim da je super!

tiha27
06.06.2010., 17:49
thanks, teško da ću i tako naći:rofl:
Probat ću naći nešto u okolici Stockholma što bi bilo vrijedno vidjet, pa da odemo tamo na jedan dan:mig:

jel to neki događaj tamo krajem 8.mj? u 6.mj. ima dosta slobodnih hotela a od 27.08.-28.08. skoro ništa:ne zna:

Cinnamon Girl
06.06.2010., 17:59
Je li ne możeš nikako pomjeriti put za malo ranije ili kasnije?

nukac
06.06.2010., 19:01
A kaj je s onim Jumbo Hostelom na aerodromu? Čini mi se zanimljivim, jer spavaš u avionu... :)

tiha27
07.06.2010., 06:29
Je li ne możeš nikako pomjeriti put za malo ranije ili kasnije?

imam godišnji dva tjedna 20.08.-05.09.
mislila sam prvi tjedan (bez vikenda, jer tada je nemoguće naći smještaj) jer drugi je još gori, tek tada nema ništa slobodno...
Jel to neki praznik tamo? ne mogu naći ništa na netu zašto je tako gužva

@nukac -ionako sam mislila spavat na aerodromu zadnju večer, problem mi je predzadnja ;)

danguba1
07.06.2010., 10:57
Probaj s ovim
http://www.gustafafklint.se/index.php?page=in-english

to je i hotel i hostel, ali na usidrenom brodu, super je čisto samo su kabine dosta male, lokacija izvrsna, uz Gamla stan, cijena je bila kad sam ja bila 20 eura po osobi(hostel, 4 krevetna kabina), pošalji im upit pa nek ti jave, ak ti se čini ok

superpera
07.06.2010., 12:31
sta fali Formuli 1:confused:
sta bi vi da kad udjete da vam neko kaze dobar dan,kako ste, odakle ste.. kaze vam de je metro stanica i da vam usput mazne 100e za noc
a o tamo nekom druzenju da ni nepricam..ionako svi gledaju u i fonove i lap topove..il se prave da su bisy
u formulii 1 lepo narucite telefonom il netom...dobijete kod i udjete kad dodjete i nema nikog da vas pita ko ste sta ste nit da glumite kojekakvu ljubaznost
soba ima tri kreveta i dobra je cena za tri osobe...ok je bezbedno
nije bas u centru tako da je pogodnije za one koje dodju kolima jel ima i parking inkluzive....dok u centru parking misaona imenica
za one koje nemaju ima bus il sta ja znam sta jos
formula 1 je zakon za one koji zele da prespavaju bez bespotrebnog gubljenja vremena s hotelskim radnicima i hotelskim posetiocima

tiha27
07.06.2010., 13:46
hvala svima
@danguba, poslala sam upit za dvokrevetnu sobu:mig: (premda nisam baš optimistična)
@superpera- hotel mi je malo daleko od grada, a i recenzije nisu neke (a i stare su nekoliko godina), a ja sam ziheraš :rofl:
@cinnamon g.- ako u par dana ne nađem hotel probat ću bolju polovicu nagovorit da krajem 8.mj.odemo u Rim, a u Stockholm drugi puta:ne zna:

superpera
07.06.2010., 14:50
na te recenzije ni neobracaj previse paznje ionako ih pisu kojekakva razmazena balavurdija:p...ono kad trazi kafu s mlekom a dobije kafu bez mleka il kad smara s kojekakvim zeljama pa mu osoblje kaze daj decko ne smaraj..i onda se nadure pa se svete na nekim recenzijama:rolleyes:
bi sam u toj formuli desetak puta i sve je cool bilo..
to je hotel za opako brze ljude...sto i samo ime kaze..formula1
javis..dodjes..spavas...odes..bez previse filozofiranja
al da je daleko jeste...sto je na neki nacin i zanimljivo...sta ti fali da se malo promuvas getom na putu ka centru...mozda budes srece da te neko usput i orobi pa da imas sta da pricas kad se vratis kuci:)

tiha27
07.06.2010., 15:05
...mozda budes srece da te neko usput i orobi pa da imas sta da pricas kad se vratis kuci:)

neću riskirat, kakve sam sreće....

danguba1
09.06.2010., 21:53
hvala svima
@danguba, poslala sam upit za dvokrevetnu sobu:mig: (premda nisam baš optimistična)
@superpera- hotel mi je malo daleko od grada, a i recenzije nisu neke (a i stare su nekoliko godina), a ja sam ziheraš :rofl:
@cinnamon g.- ako u par dana ne nađem hotel probat ću bolju polovicu nagovorit da krajem 8.mj.odemo u Rim, a u Stockholm drugi puta:ne zna:

Ak bu mjesta i odlučiš se za njega, samo pitaj kaj te zanima, ja ću ti sve reći.

Što se tiče formule, to je lanac hotela po cijeloj Europi, u pravilu su smješteni izvan grada bliže aerodromu, čisti, bez osoblja, s dobrom cijenom, nisu uopće loša opcija ako ti se putuje do centra(ja sam bila u Parizu u tom hotelu 1 noć i bilo je sve ok, imaju manje sobe s wc+tuš cijene oko 20tak eura po osobi), ne znam koliko je ova u Štokholmu daleko al Štokholm baš i nije tak velik grad(kao pariz....) tako da nećeš puno pogriješiti ako se odlučiš za njega, uostalom tamo samo spavaš. raspitaj se za javni prijevoz od tog hotela do centra, da vidiš veze i cijenu.

racionalac
16.06.2010., 13:09
Ja tamo plaćam sve Mastercardom jer imam veliki limit, ali svugdje primaju i Visa debitne. Švedi koliko sam skužio uglavnom tako plaćaju, od nekih sam čuo da namjerno nemaju kreditne kartice. Za Maestro znam da radi na bankomatima, ali to onda nije preporuka jer je kod svakog podizanja gotovine provizija točno 5.00 eura. Možda netko od domorodaca zna kakva je situacija sa Maestrom. Ako ne može, onda i ja preporučam da naručiš SEK-e u nekoj hrvatskoj banci.

Više se isplati kupiti krune u ZG-u?

aspirin
17.06.2010., 08:05
Više se isplati kupiti krune u ZG-u?

Mislim da da.... nasi ce ti uvijek dat bolji tecaj za kunu cini mi se....

Boreia Proasteia
17.06.2010., 13:21
Nazovi neku hrv. banku i mjenjačnicu pa pitaj koliko bi dobio za švedsku krunu, na nekim mjestima je povoljnije mijenjati u mjenjačnicama nego u bankama. A i gore sam napisao, za 150eura sam u Hrvatskoj dobio 1500sek, a u Švedskoj sam za istih 150eur dobio negdje 1420sek...znači razlika 80sek=cca 55kn

mimar
19.06.2010., 13:05
Planiram da idem 19. jula na 3 dana u Stokholm. Nemam mnogo iskustva sa putovanjima pa me zanima koliko je lako snaci se od aerodroma do grada i kroz grad? Povratni let je u 6:30, bih li imala poteškoća sa stizanjem na vrijeme, negdje pise da su prvi polasci iz grada za aerodrom oko 4:30 da treba do tamo 80 min a da je check in za ryanair najkasnije 40 min prije polaska?

Cinnamon Girl
19.06.2010., 13:28
To je najgori mogući let što si odabrala.
Je li baš nikako nema nešto povoljnije?

U gradu je lako snalaziti se, samo budi sigurna da imaš kartu grada uz sebe. A kako do aerodroma u tim satima - ne znam. Otidji zadnjim vlakom i onda tih nekoliko sati lezi tamo i malo odspavaj. To ti je moj savjet.

Boreia Proasteia
19.06.2010., 13:31
Koji aerodrom Arlanda, Skavsta ili Vasteras? Sva tri su dosta udaljeni od grada, ali je relativno lako doći do Stockholma. Sa sva tri ti voze busevi od Flygebussarne svaki sat manje-više.

http://www.flygbussarna.se/

Probaj vlak pogledati http://www.sj.se, do obližnjeg gradića od aerodroma i od tamo lokalnim busevima.

mimar
19.06.2010., 19:21
Nema povoljnije, ali našla sam na ovom sajtu bus u pogodnom vremenu, zahvaljujem.

racionalac
20.06.2010., 15:14
Nazovi neku hrv. banku i mjenjačnicu pa pitaj koliko bi dobio za švedsku krunu, na nekim mjestima je povoljnije mijenjati u mjenjačnicama nego u bankama. A i gore sam napisao, za 150eura sam u Hrvatskoj dobio 1500sek, a u Švedskoj sam za istih 150eur dobio negdje 1420sek...znači razlika 80sek=cca 55kn

Ima li netko neku preporuku za mjenjačnicu?

velika cura
10.08.2010., 19:22
evo ga,,idem u stockholm :D
bit cu tamo dvije noci , a trecu cu provesti na aerodromu buduci da mi je let u6:30 ujutro, pa cu zadnjim busom do aerodroma,,zna li netko kada ide zadnji bus do tamo?
smjestaj jos nisa mrezervirala buduci da nalazim na skupe i samo skupe hostele, nista ispod 35 E za noc, hocu li naci nesto jeftinije uopce il ida jednostavno rezerviram nesto po toj cijeni?
koliko mi novaca preporucate da uzmem ako necu trosit na nista osim hrane, koliko se dnevno trosi na nju?, i jos nekih sitnica koje su zanemarive..?
puno hvala :D

velika cura
11.08.2010., 09:06
nema šveđana tu ili su na godisnjem ? :P

Cinnamon Girl
11.08.2010., 09:40
To je najbolje pitati cim sletis dok si jos na aerodromu. Da budes posve sigurna.

Hostele i hotele smo predlagali i 35€ nije skupo za svedske standarde, tako da ne cekaj dugo.

Sto se tice toga koliko novca za hranu treba, to ovisi cim se hranis, kakvu hranu volis, koliko ti je kvalitet bitan, kolike kolicine jedes, sto pijes... Tesko je dati tek tako odgovor.

Boreia Proasteia
11.08.2010., 20:48
Ovisi kakav hostel i sobu hočeš...ako ti ne smeta više ljudi sa tobom u sobi tada ti preporučam više-krevetnu sobu, jer češ puno jeftinije proći nego da budeš solo. Ja sam odsjeo u hostelu Acco, sasvim pristojan smještaj, kreveti čisti i udobni, posteljina ti je uključena u cijenu i bila je čista i mirišljava, to ti je jako bitno jer ja kad sam tražio većina ih naplaćuje posteljinu, a u hostelu kod aerodroma dan prije sam platio ali katastrofa...ulazna vrata i vrata od sobe su na šifru tako da možeš kad hočeš doći ili otići, recepcije nema, čak bih ti i preporučio za dva dana čisto ok...
Cijene su visoke, ali se može proći ok...u restoranima paziti na cijene(na svim ulazima su stavljene cijene) i tamo se može proći relativno ne-skupo...po dućanima su cijene duplo skuplje od naših...suveniri cijene kao i svugdje po europi, fast-food 10% skuplji rekao bih, nego po ostaloj razvijenoj europi...

Ovo ti je link za buseve od i do aerodroma http://www.flygbussarna.se/ pa si pogledaj vremena, ima engleski...

olddog
19.08.2010., 13:10
Boreia Proasteia...Upravo tako sam ja zamišljala svoje putovanje u Stockholm, a onda sam naletila na tvoj opis. Sve pohvale na opisu puta. Dobro sam se nasmijala...Točno mogu zamisliti sve o čemu pišeš. Više puta sam i ja tako putovala, ali još nisam bila u Stockholmu. Planiram uskoro otići :).

jasnica051
26.08.2010., 08:54
jesu li taxiji skupi, koliko dodje od arlande do centra otprilike. pise na netu da su cijene uglavnom ffiksne, ali ne spominje se cca iznos.

ja slijecem u 22.45 h tako da nisam sigurna hocu li stici na bus...

globetrotter
26.08.2010., 09:07
prosle godine cijena taksija je bila cca 500 SEK, ali to se uvijek moze provjeriti i na samim vozilima gdje pise konačni iznos voznje do centra grada (imaju naljepnice npr. arlanda-stockholm 499 SEK). ali arlanda express vozi do negdje 1h i kosta 240 SEK u jednom smjeru, to ti se vise isplati, osim ako vas nema vise, pa dijelite taxi. a tu je jos i flygbussarna bus za 99 SEK, isto vozi do cca 1h, najisplativija opcija za solo putnika.

Cinnamon Girl
26.08.2010., 09:10
Da, jako je skupo. Onda je bolje uzeti brzi vlak, brze se stigne i jeftiniji je (iako je i on mnogo skup). Cak je jeftinije i ako su dvije osobe.

danguba1
26.08.2010., 09:15
jesu li taxiji skupi, koliko dodje od arlande do centra otprilike. pise na netu da su cijene uglavnom ffiksne, ali ne spominje se cca iznos.

ja slijecem u 22.45 h tako da nisam sigurna hocu li stici na bus...

http://www.arlanda.se/en/Information--services-to/Traveller-information/Get-to-and-from-the-airport/Buses/

evo link sa stranice aerodroma gdje kaže da ima i noćnih buseva pa malo proguglaj koji ti paše
Flygbussarna je jedna kompanija ima svoje web stranice i cijene a druga je swebus pa vidi s kojom možeš do aerodroma

a taxi je 475 SEK- skupo, jedino da ga dijeliš s nekim.

imaš i expres vlak za 200 SEK, možda možeš naći i jeftinije kartu i vozi non stop.

amstel
26.08.2010., 14:09
Ja sam platio povratnu kartu (brzim)vlakom iz Nykopinga(Skavsta), koji je ja mislim još dalje od Arlande, 18eur(jeftinije i od busa i od taxija)...pogledaj cijene na http://www.sj.se, ima i buseva i vlakova po noći...i ja sam u slično vrijeme sletio (23.05)

jasnica051
26.08.2010., 17:49
hvala puno:)

aspirin
30.08.2010., 07:52
ovo ljeto su taksiji imali akciju, do stockholma s arlande za 390kr, neznam jeli to jos vrijedi....

new.one
06.09.2010., 16:15
Bok, uskoro mozda idem na putovanje u po skandinaviji, norveska i svedska, pa me zanima ak neko zna dal je goran milic u kojoj epizodi bio u tim drzavama ili ak znate za neku drugu putopisnu emisiju

Cinnamon Girl
06.09.2010., 16:18
Bit će da zbog prirode ideš?

Grupa Queen
06.09.2010., 16:22
Bok, uskoro mozda idem na putovanje u po skandinaviji, norveska i svedska, pa me zanima ak neko zna dal je goran milic u kojoj epizodi bio u tim drzavama ili ak znate za neku drugu putopisnu emisiju
Serija emisija "Idemo na sjever".

Evo ti link na sve linkove za download:

http://yuforum.net/dokumentarci/idemo-na-put-s-goranom-milicem-44347/

(Vidim da su uveli da se moraš registrirati, ali mislim da se radi o besplatnoj registraciji)

Laura Scott
08.09.2010., 10:36
@Cinnamon Girl (te ostalima koji su posjetili Göteborg) :)
Moze li malo vise o tvojim dozivljajima Göteborga?! :mig: Pruzila mi se prilika (kao grom iz vedra neba) otici na tjedan dana u Göteborg. Putovanje bi bilo pocetkom 11. mjesecu. Bilo kakva informacija/savjet su mi dobro dosli :D
Veliko hvala :)

Cinnamon Girl
08.09.2010., 10:45
Meni je Göteborg predivan! Mali je i pregledan, a podijeljen je na nekoliko "dijelova" centra grada koji su veoma razliciti i svaki je na svoj nacin sarmantan i neodoljiv. Atmosfera je super, ima predivnih mijesta za kavu, kolace, rucak, vecere, predivnih malih ducana, aleja za setanje, interesantnih muzeja... Tramvaji su im super i vozaj se malo njima i gledaj grad sa svog sjedista unutra. Bas cu dati neke savjete i fotke.

Laura Scott
08.09.2010., 10:52
Zvuci predivno! :cerek: Hvala ti na ovako brzom i nadasve pozitivnom odgovoru :s Fotke su uvijek dobro dosle :mig:
Znas li, slucajno, kakva temperatura je pocetkom 11. mjeseca?!

I jos nesto, znas li kako najjeftinije doci od Karlstada?! Imam tamo nesto obiteljskih prijatelja, a barba Google je izbacio udaljenost od kojih 250 km, bilo bi mi ih bas drago posjetiti, mozda i ostati dan-dva :)

Hvala :top:

Cinnamon Girl
08.09.2010., 11:17
Ovo su neke stvari koje mi prve padaju na pamet, sto ne bi smjela propustiti:

FESKEKÔRKA - Riblja crkva (pijaca)
Ne da bi gledala svjezu ribu, nego sto je tu na spratu jedan odlican mali riblji restoran, koji servira nebeske riblje juhe i riblja jela za jako niske cijene. Veoma je popularan i nekad je potrebno rezervirati stol ili pitati kad bi se moglo uskociti na kakav rucak. Zove se Gabriel.

Ovo je pogled iz restorana:
http://tgt.dk/archive/00023/Sev_rdigheder_web_Go_23905a.jpg

SALUHALLEN - Trznica i delikatese
Tu je lijepo prosetati se i vidjeti Svedjane u svakodnevici. Veoma je centralno i ima unutra par finih restorancica za one koji nisu izbirljivi po pitanju hrane. A moze se nesto i kupiti za take away. Super je stimung i fino je bar prosetati se i zagledati u standove.

BISQUIT CAFE
Predivno, predivno malo mjesto s najboljim kolacima, vocem, croissaint-ima, dobrom kavom i preslatko uredjen! Doista vrijedan posjeta i cekanja, ukoliko je guzva. Sprangskullgatan 15 (nakon setnje kroz jednu finu veliku aleju).

Ovo sam fotkala dok sam cekala moj red:
http://tgt.dk/archive/00023/CafeerBarer_web_Gote_23908a.jpg

DA MATTEO
Najbolja kava u gradu (ili jedna od najboljih) se da popiti u Da Matteo (imaju ih dva, oba su dobra). Nadji na netu adrese.

BAR DOPPIO i BAR CENTRO
Takodjer jako dobra kava, uglavnom take away. Nadji adrese.

LE PETIT CAFE
Meni najdrazi kafic. Haga Nygatan 2. Nalazi se u dijelu grada Haga, gdje ces se oduseviti finim starim gradom i drvenim kucicama, malim ducanima i odlicnim stimungom. Kafic je dobar i za odmor i za rucak i za kavu i za sok... Predivno je uredjen i uvijek je prepun!

Nije moja fotka, ali ovo je detalj interijera u kaficu:
http://www.monthly.se/nucleus/media/8/Le_Petit_Cafe.gif

Sto se restorana tice, ja sam veliki gurman i uvijek najvise novca trosim na putovanjima upravo na hranu i restorane, pa sam uglavnom bila u onim najboljma, koji su i prilicno skupi, ali ako i ti to planiras, evo ti najboljih, u koje bih rado isla opet:

KOCK & VIN
U Viktoriagatan. (Oni u podrumu imaju jedan mali lounge bar sa hranom, koja je takodjer odlicna, a cijene su mnogo nize. Mjesto je veoma popularno, dolaze fini ljudi i to je kao neko spot mjesto petkom nakon radnog vremena. Servira se odlicno vino). Kock & Vin gore na katu je mnogo elegantan, sa nebeskom hranom i isto tako nebeskim cijenama :)

FOND
Prelijepo moderno mjesto sa jako dobrom hranom. Da se jesti i za nizu cijenu, imaju dobre ponude. Nalazi se odmah do Hasselblad muzeja, koji preporucam posjetiti, ako imas ljubav za fotografiju.

Ni ovo nije moja fotka, ali to je pogled gore ispred Hasselblad muzeja:
http://www.swedeboysplace.se/wp-content/uploads/2010/06/goteborg-300x214.jpg

Od dobrih jeftinijih preporucam Smaka u Vasaplatsen i Lilla London u Avenyn-Vasagatan. I ne zaboravi Gabriel (radi samo do 5).

Za shopping ces se vec snaci, samo hodaj ulicama i gledaj.

Od muzeja, definitivno posjetiti Rohhska. Nisu slike. Otidji i iznenadi samu sebe. Sigurna sam da ces se oduseviti - toliko tog interesantnog ima. Nalazi se u Vasagatan.

Laura Scott
08.09.2010., 20:38
Hvala ti puno :s Sve "mirise" tako dobro da bih se najradije isti tren tamo teleportirala :D Zapocela bih s Bisquit Cafe: malo ekstra secera da mi da snage za nocni obilazak :D

mak neo
09.09.2010., 19:03
ja zivim u svedskoj i vec odavno je ne vidim turistickim ocima, ali ponekad ipak nesto napisem o njoj, mozes procitati u mom blogu ako zelis, negdje sam procitala da netko pita za mjenjacnicu, pa evo odgovora za sve koje to zanima, trazite forex,a ne banku, crna, velika slova na upadljivoj, zutoj podlozi, nalazi se u centrima svih svedskih gradova
:):D:p:lol::s:cerek:

tiha27
22.09.2010., 21:53
Kako stvari stoje krajem 10 mj idem u Stockholm :cerek:
Rezervirala sam smještaj al sad gledam prijevoz Skavsta - Stockholm... čini mi se jako skupo, ništa ispod 220 sek ( povratna) jel zna netko nešto jeftinije?
vidim da su neki spominjali vlak, al on je još skuplji:rofl:

Evo i da odgovorim lollipop na post s teme Moje sljedeće putovanje:
našla sam povoljne hotel/hostele:
Connect hotel skavsta 495 sek (1 noć, s doručkom)
Mosebacke hostel 1390 sek (2 noći, bez doručka) - centar:cerek:
(cijene su za dvokrevetnu sobu)

amstel
22.09.2010., 22:09
Uh, skupo skupo...ja sam povratnu (najjeftiniju moguću) vlakom platio 183 SEK(ispod toga ne ide ja mislim, ali vlakovi su vrhunski)...hostel Acco, najjeftiniji šta je bio na bookingu, a ni on nije bio baš jeftin naspram drugih eu. gradova, ali je ajde bio ok...i Connect na Skavsti je dobar hotel, ako zbog kasnog leta mislite prenoćiti tamo negdje.

Uglavnom, skupo je, ali se da preživjeti sasvim solidno...

superpera
22.09.2010., 22:36
zasto skupo:confused:..dobra ti je to cena...nema nize..to je udaljeno cini mi se 30tak km od grada...110 sek za jedan pravac je super..to je valjda preko one flugbuss kompanije,uglavnom njihovi autobusi idu tamo
ima samo jedan jeftiniji nacin..a to je da se pocnes socijalistati s ljudima u avionu pa ono ko glumis neko prijateljstvo s nekim za kog saznas da ka ceka neki prevoz pa da te ko on poveze:D
al za taj proces stvaranja prijateljstva treba da imas i malo darovitosti..pokusaj da vidis da li si darovita..a i dosta puta upali:mig:

tiha27
22.09.2010., 22:42
nisam darovita tako da ću ipak po ovoj cijeni s busom... ok, ak to nije skupo za Stockholm:rofl:
odustajem od daljnje potrage

superpera
22.09.2010., 22:52
ccc kakvo nepoverenje u svoje mogucnosti:eek:

neznam kako je amstel naso povratnu za 183:- mozda ima neki student popust..ili je uleteo u vreme kad naidje neki jeftiniji....ti vozovi imaju uglavnom istu il vecu cenu...zavisi od vremena kad se ide...a sad cekati duze jeftiniji voz zbog par kruna je cisto gubljenje vremena

dove_dv
23.09.2010., 06:15
nisam darovita tako da ću ipak po ovoj cijeni s busom... ok, ak to nije skupo za Stockholm:rofl:
odustajem od daljnje potrage

Kartu za bus kupi preko interneta jer je tamo skuplja, mislim oko 240SEK.

dove_dv
23.09.2010., 06:19
zasto skupo:confused:..dobra ti je to cena...nema nize..to je udaljeno cini mi se 30tak km od grada...110 sek za jedan pravac je super..to je valjda preko one flugbuss kompanije,uglavnom njihovi autobusi idu tamo
ima samo jedan jeftiniji nacin..a to je da se pocnes socijalistati s ljudima u avionu pa ono ko glumis neko prijateljstvo s nekim za kog saznas da ka ceka neki prevoz pa da te ko on poveze:D
al za taj proces stvaranja prijateljstva treba da imas i malo darovitosti..pokusaj da vidis da li si darovita..a i dosta puta upali:mig:

Tocnije, aerodrom je udaljen 100km od Stockholma, time je cijena busa jos jeftinija po km.:)

PAULA123
23.09.2010., 14:14
Kakva su ljeta u Stockholmu, Oslu, Helsinkiju, odnosno u južnim dijelovima Švedske, Norveške, tj. jer je vruće kao u Hrvatskoj ili je ipak podnošljivije, odnosno jer je ok otići tamo po ljeti na izlet? Znam da je teško odgovoriti na to pitanje decidirano, ali onako čisto informativno :mig:

Cinnamon Girl
23.09.2010., 15:31
Ljeta su kao hrvatska proljeca

dove_dv
24.09.2010., 09:49
Bili smo ovog ljeta i vrijeme je bilo savrseno, kao sto cinnamon kaze, proljetne temperature, idealno za setnje.

55et
06.10.2010., 15:38
Trebam info za restoran s dobrom klopom u okolini Berns hotela Stockholm.Ali ipak u razumnim okvirima cijene.
Hvala

Cinnamon Girl
06.10.2010., 15:56
Otkud netko da zna što je tebi razumna cijena?

55et
06.10.2010., 18:46
Otkud netko da zna što je tebi razumna cijena?

Cijene su mi donekle poznate.Pa tako ajde moze 100 i koja desetica mozda po glavi sa ukljucenim picem.:ne zna::s

Cinnamon Girl
06.10.2010., 19:41
Mislim da je to malo teze naci. Ili bar ja takva mjesta ne poznam ukoliko ne govorimo o fast food hrani ili onim etnickim restoranima (kineski, pakistanski, tajlandski itd).

lollipop
06.10.2010., 19:59
jooo, ja sutra letim za Stochkolm, napokon :cerek:
Nego, isla bi u neki klub Debaser, sviraju Pipettes bas kad smo mi (ima li jos koji koncert?? nešto indie, alternativno, neki fora mladi i nadobudni bend..) i ne kuzim na kraju koji je to klub?? Pise da sviraju u LePlus!, ne znam jel to dio tog Debasera, vidim da ima vise Debasera, a nigdje nema adrese za ovaj LePlus ili mape pa ne znam gdje točno dođe :confused: Tu je link na event: http://www.debaser.se/kalender/5167/

Također molim nekog ko zna švedski (moje znanje je vrlo skromno) da mi kaže da li ovo: Fri entré innan kl 22 sedan 100 kr. Inget förköp.
ziatsa znači da je upad na koncert free do 22h ili sam krivo shvatila? I što znači förköp? Da nema u pretprodaji ili nekaj deseto?

Zahvaljujem :)

sun.shine
06.10.2010., 20:23
Također molim nekog ko zna švedski (moje znanje je vrlo skromno) da mi kaže da li ovo: Fri entré innan kl 22 sedan 100 kr. Inget förköp.
ziatsa znači da je upad na koncert free do 22h ili sam krivo shvatila? I što znači förköp? Da nema u pretprodaji ili nekaj deseto?

Zahvaljujem :)

Besplatan upad do 22h, kasnije 100 kr. Nema pretprodaje.

55et
07.10.2010., 06:29
Cijene su mi donekle poznate.Pa tako ajde moze 100 i koja desetica mozda po glavi sa ukljucenim picem.:ne zna::s

Ja pricam o Eurima ne SEK.

Cinnamon Girl
07.10.2010., 07:42
evo ga,,idem u stockholm :D
bit cu tamo dvije noci , a trecu cu provesti na aerodromu buduci da mi je let u6:30 ujutro, pa cu zadnjim busom do aerodroma,,zna li netko kada ide zadnji bus do tamo?
smjestaj jos nisa mrezervirala buduci da nalazim na skupe i samo skupe hostele, nista ispod 35 E za noc, hocu li naci nesto jeftinije uopce il ida jednostavno rezerviram nesto po toj cijeni?
koliko mi novaca preporucate da uzmem ako necu trosit na nista osim hrane, koliko se dnevno trosi na nju?, i jos nekih sitnica koje su zanemarive..?
puno hvala :D

Najbolje ponesi paštete od kuće, Argete imaju raznih vrsta, da ti ne dosadi :)

Što se hostela tiče, 35€ ti je za Stockholm jeftino. Pa uzmi tu verziju.

lollipop
07.10.2010., 07:57
E da, i tak ja idem danas u Stockholm i skužih da smo skroz zaboravili uzet krune :zubo:
Pa me zanima da li je stvarno istina da se SVUGDJE može plaćati karticom? U klubovima, bircevima (možda ima neki minimum potrošnje ako se kupuje na karticu?)... Imaju li oni na ulici nekakve štandove (hrana, đinđe) pa mi za to dobro dođe gotovina? Ili imaju posove i na štandovima? :rofl:

murtela
07.10.2010., 09:58
E da, i tak ja idem danas u Stockholm i skužih da smo skroz zaboravili uzet krune :zubo:

Dovoljno ti je da ubacis maestro karticu u bilo koji bankomat i dobiti ces krune.

lollipop
07.10.2010., 10:01
Dovoljno ti je da ubacis maestro karticu u bilo koji bankomat i dobiti ces krune.
Hm, da, to bih izbjegla ako je moguće zbogradi provizije. Ali ako mogu svugdje plaćati karticom, onda ne moram davati za tu proviziju dizanje gotovine s bankomata. Dakle, mene je zanimala dostupnost plaćanja karticom, a ne gotovinom po Stockholmu. Pitanje je da li kompletno mogu opstati bez gotovine. Hvala.

murtela
07.10.2010., 10:57
Hm, da, to bih izbjegla ako je moguće zbogradi provizije. Ali ako mogu svugdje plaćati karticom, onda ne moram davati za tu proviziju dizanje gotovine s bankomata. Dakle, mene je zanimala dostupnost plaćanja karticom, a ne gotovinom po Stockholmu. Pitanje je da li kompletno mogu opstati bez gotovine. Hvala.
Nisam sigurna. Koliko se ja sjecam u nekim barovima nisu primali strane kartice ali s druge strane naravno uvijek mozes odabrati mjesta koja primaju kartice. Iako nisu ti te provizije za dizanje gotovine sad neka strahota. Potrositi ces tih 50 kuna ovako il onako :D E da, i ne znam tocno za svedsku ali npr u danskoj ako placas maestro karticom u supermaketima uzimaju ti proviziju tako da prvo provjeri kako je s tim u svedskoj da ti ne bi na kraju provizija od placanja karticom ispala veca od provizije na bankomatu

lollipop
07.10.2010., 11:33
u danskoj ako placas maestro karticom u supermaketima uzimaju ti proviziju
Ma da :eek: To mi doduše neobično zvuči, ali neću tvrdit niš sad..

Afkors da ću dić pare ak će baš biti nužda, al ja i inače skoro uopće ne baratam gotovinom tako da je izbjegavam kad god mogu. A tu se pisalo da su Švedi poprilično kartična zemlja, pa sam se poveselila da će i cigo na štandu imat POS :rofl: (ko recimo u USA di si bez kartice nobody)

Plus, zaboravila sam si kupiti 35mm film za fotić, nadam se da ću ih lako tamo nać :confused:

Joooo, jos samo tri i pol sata na poslu i na aerodrom :cerek:

sun.shine
07.10.2010., 11:36

99% da možeš. Štoviše, npr. autobuse ne možeš ni platiti kešom nego samo karticom.

Annnete
07.10.2010., 11:44

Ja sam proslo ljeto primjetila u Stockholmu da su ljudi masovno placali karticom kad kupuju jednu stvar npr. sendvic ili vodu, tako da pretpostavljam da se na dosta mjesta moze placat karticom...

murtela
07.10.2010., 12:18
, u danskoj ako placas maestro karticom u supermaketima uzimaju ti proviziju

Ma da :eek: To mi doduše neobično zvuči, ali neću tvrdit niš sad..

Ovo je 100 posto provjereno. Zivim u danskoj ali imam jos i hr kartice, a i posjete iz hrvatske tako da iako zvuci suludo, istinito je. Al dobro sam sam malo "zaofftopicarila" s danskom ali mi se ucinilo zgodnim pripomenuti jer dosta stvari je slicnih po skandinavskim zemljama.
Dobar provod i sretan put :)

lollipop
07.10.2010., 16:45
E da, ovisi od koje banke su kartice, nisam sigurna da to vrijedi za Zabu.

NEGO, tolko kmecala, a na kraju evo na aerodromu uzela 500 kruna za 400 kuna u Zabi. Ajd ipak nek se nadje :)
Jos malo i polijecemo!! :cerek:

sun.shine
07.10.2010., 17:48

NEGO, tolko kmecala, a na kraju evo na aerodromu uzela 500 kruna za 400 kuna u Zabi. Ajd ipak nek se nadje :)
Jos malo i polijecemo!! :cerek:

Preskupo. :(

murtela
08.10.2010., 01:03

Zabine kartice.

Cinnamon Girl
08.10.2010., 08:17
Ja pricam o Eurima ne SEK.

Ovako:

Kod kazalista ima jedan noviji restoran, koji je jako dobar (ali i jako popularan, pa dodjite ili ranije ili rezervirajte stol unaprijed). Zove se B.A.R. (http://restaurangbar.se/en/) Veliki je i u staklenom frizideru je poredana svjeza riba i svjeze meso, cijene su od 70-180 sek. Odaberes svoju ribu ili svoje meso, te im velis kako hoces da ti to sprave (gril, przenje etc), a za stolom narucis koje zelis priloge, salate, sosove itd. Toplo preporucam to mjesto, jako je, jako dobro.

Rolfs Kök (http://www.witu.com/restaurant/stockholm/international/rolfs-kok-e70.html)
Takodje jako dobro i popularno mjesto, opustena atmosfera, srednje cijene.

To bih preporucala za uvecer.

Inace, mislim da je mnogo, mnogo bolja ideja ici na ponude za rucak i jesti po jako dobrim restoranima za manje cijene, dobro se najesti, a onda uvece pojesti nesto lagano u nekom kaficu.

Za dorucak u gradu (fenomenalna hrana, a nize cijene) obavezno otici u restoran 1900 (http://r1900.se/lunch)u centru grada.

Za lagani rucak u kaficu, probaj Gildas Rum (http://www.spottedbylocals.com/stockholm/gildas-rum/). Tamo svakako vrijedi otici bar na kavu, caj i kolace.

sandra555
08.10.2010., 17:57
@Cinnamon Girl, ti živiš u Švedskoj ili si samo često tamo?

lollipop
08.10.2010., 18:00
Preskupo. :(
Kak skupo, pa hnb-ov tečaj je 0,79, tak da tu je negdje.

Nego, eto mene, došla, i baš je krasno i divno :cerek:
Nije nam prezima kao što smo se bojali nego je taman kao i u Zagrebu.
Detaljnije ću o našem smještaju kasnije, sada idemo u noćni život :D

I 'misterij' oko plaćanja polu riješen - Masterom plaćamo za sada svuda, osim što oni preferiraju da imaš PIN, a ako nemaš (jer mi nemamo), onda te traže ID i dajemo osobnu. Npr. nismo mogli kupiti karte za podzemnu karticom na automatu jer nismo znali PIN, al smo onda otišli u nešto što se zove Pressbyro (tak nekak, to je kiosk/dućančić s novinama, čokoladicama, sokićima...) što je isto u podzemnoj i tamo uzeli karte (72h, 200 kruna). Zanima me kako Maestro funkcionira, ali kako imamo eure na deviznom, nećemo Maestro koristiti pa eto to ne znam koliko je prihvaćen.

sun.shine
08.10.2010., 18:02
Kak skupo, pa hnb-ov tečaj je 0,79, tak da tu je negdje.

Zanima me kako Maestro funkcionira, ali kako imamo eure na deviznom, nećemo Maestro koristiti pa eto to ne znam kako je prihvaćen.

Ja sam u kolovozu kupovala po 0.76. Maestro prihvaćaju.

lollipop
08.10.2010., 18:03
Zabine kartice.
Ovo me sad jako zaintrigiralo. Morat ću istražit :)

lollipop
08.10.2010., 18:04
Ja sam u kolovozu kupovala po 0.76. Maestro prihvaćaju.
dobro, pa tečaj se mijenja svaki dan. tu na forumu vidim da su u 5. mjesecu imali omjer 0.7. pih.

Cinnamon Girl
08.10.2010., 18:12
@Cinnamon Girl, ti živiš u Švedskoj ili si samo često tamo?

Prije da sam jako detaljna kad putujem negdje :)
Dobar research znaci mnogo bolje putovanje.

tiha27
17.10.2010., 20:26
Za 10 dana putujem u Stockholm:cerek:

upravo gledam tečaj kod nas (kn-sek), te u Forex-u (eur-sek), čak mi se čini Forex povoljniji:rofl:

ima li Forex neku skrivenu proviziju?:ne zna:

uglavnom mislim plaćati Masterom, a promijeniti nekih 1000 kuna da imam u kešu:rofl:

Cinnamon Girl
17.10.2010., 20:38
Nemaju. Ako sačuvaš račun, poslije možeš besplatno razmijeniti krune u kune opet, ako nije sve potrošeno.

tiha27
17.10.2010., 20:43
Nemaju. Ako sačuvaš račun, poslije možeš besplatno razmijeniti krune u kune opet, ako nije sve potrošeno.

super, onda mi je to bolja opcija:mig:

a i imam nešto funta što je ostalo od Londona pa da ih se riješim:D

tiha27
21.10.2010., 18:42
tražim dobru turističku kartu Stockholma s planovima pješačkih ruta ... kasno sam se sjetila pa ne mogu ništa naći :bonk: ima li tko link za istu?

btv. može li se Stockholm obići pješke u 2,5 dana?:rofl:

amstel
21.10.2010., 18:50
Ovisi što želiš vidjeti i raditi...

Ja sam prošao...samo ti onda navečer noge otpadaju pa ne možeš partijati(osim ako nisi ja):D...

Inače, na google earthu i mapsu to sve izgleda poprilično udaljeno i daleko, ali čisto usporedno, od Central Stationa do Sodermalma dođeš za 10-15min lagano pješice i s koferom :D

tiha27
21.10.2010., 21:31
smještaj nam je na Soderlmamu (Högbergsgatan 26):), čini mi se da je to 10-tak minuta od Gamla Stana,

u planu nam je doživjeti Stockholm, znači što više šetati, šetati :D

išli bi u Skansen i ako stignemo u Vasu... sve ostalo je rezervirano za šetanje (možda i nešto u pauzi kupimo (H&M:)), zato i tražim dobru turist.kartu:D

edit: nadam se da ćemo sve uspjet obići pješke ;)

amstel
21.10.2010., 22:10
Ma ništa se ne sekirati...
Sve možeš lagano obići. Preko puta Central Stationa, na strani prema Gamla Stanu imaš veliku knjižaru koja drži koliko se sjećam sve žive zemljovide i karte. Naći češ nešto i za sebe, ja sam tamo kupio najobičniju i najjednostavniju kartu i super mi je poslužila, cca 50SEK, imaš i u Forexu besplatnu kartu, isto je ok. Gamla Stan nije veliki, njega laganim hodom i uživanjem obiđeš za dva-tri sata. S obzirom da će biti hladno i brže čete ga obići. Za Vasu ti ne treba više od dva sata. Skansen je ogrooman i tu možeš ostati cijeli dan. Do tamo vam preporučam da odete s busom, jer je dosta daleko da pješačite sa Sodermalma, pa čak i od Gamla Stana.

matija_hr
22.10.2010., 10:18
Mislim da ćeš dobru mapu stockholma naći već na aerodromu...

Bio u petom mjesecu, četiri dana, većinu vremena proveo lunjajući po gradu, lagano ćeš se snaći i uspjet ćeš vidit dosta toga.

Stockholm je zakon, već dugo me neki grad nije tak oduševio.

Na sodermalmu super ulica ti je gotgatan, i cijelog ga možeš obić za manje od dana.
Ak voliš kavu dva super coffee shopa na sodermalmu:

Drop Coffee, Wollmar Yxkullsgatan 10
i
Johan & Nyström, Swedenborgsgatan 7 ( za obje lokacije metro stanica ti je Mariatorget)

Na "kopnu" imaš Birger Jarlsgatan, ogromna ulica, al isplati ju se proć.
Također, blizu, ulica, zaboravio ime, na vrhu je salluhall( zatvorena delikates tržnica) , vjerojatno cinnamon zna ime ulice.

Super mjesto za klopu i kao koncept, iako malo skuplje(tri dana jedes kebab, četvrti dan se počastiš kak treba:D);

Matbaren, Grand Hôtel StockholmSödra Blasieholmshamnen 6

Ak voliš prirodu, ja sam do djurdgardena isao trajektom od sodermalma(par minuta vožnje, javni prijevoz je to, vrijedi kartica od metroa)

Nisam bio u skansenu, al zadnja stanica busom(istocno) na djurdgardenu imaš super park i nekakav ljetnikovac. Cisti mir, iako si tak blizu centra grada.

Eto, pa uživaj:top:

zlatibor
23.10.2010., 18:36

upravo gledam tečaj kod nas (kn-sek), te u Forex-u (eur-sek), čak mi se čini Forex povoljniji:rofl:

uglavnom mislim plaćati Masterom, a promijeniti nekih 1000 kuna da imam u kešu:rofl:

i ja i žena putujemo u Stockholm 27 kao i vi. Mi naveče iz Zadra?A Vi.

Grupa Queen
24.10.2010., 00:50

Zašto sad? :)
U Stockholm se turistički ide u proljeće ili ljeto, ne sad. Vidjet ćeš zašto. :D

superpera
24.10.2010., 14:12

bas si nasla vreme..bas je super kisovito trenutno

naravno da ima proviziju..niko neotvara menjacnice cisto da bi pomogo ljudima:p
kad pretvoris krune u bancinom kontu u eure racunaju ti 9,28 a kad kupis eure u forexu treba dati 9,7 kruna
tako mi se cini da ti se vise ispalti uzimati s karticom...naravno samo ako si posteni gradjanin drzave u kojoj ti je kartica,redovno placas poreze i niko te ne prati zbog raznoraznih finanskijskih malverzacija:mig:

Zara.Zara
24.10.2010., 14:24
U Stockholm se turistički ide u proljeće ili ljeto, ne sad. Vidjet ćeš zašto. :D

bas si nasla vreme..bas je super kisovito trenutno

naravno da ima proviziju..niko neotvara menjacnice cisto da bi pomogo ljudima:p
kad pretvoris krune u bancinom kontu u eure racunaju ti 9,28 a kad kupis eure u forexu treba dati 9,7 kruna
tako mi se cini da ti se vise ispalti uzimati s karticom...naravno samo ako si posteni gradjanin drzave u kojoj ti je kartica,redovno placas poreze i niko te ne prati zbog raznoraznih finanskijskih malverzacija:mig:

kaj hocete, zena hoce ici sada u Sweden :) :p :trio::zvrko::cheer:

superpera
24.10.2010., 14:48
ma naravno..i treba neko da pupuni prazne ulice i blokira vetar za kojeg slucajnog prolaznika:D

Zara.Zara
24.10.2010., 22:21
ma naravno..i treba neko da pupuni prazne ulice i blokira vetar za kojeg slucajnog prolaznika:D

pošteno :)

tiha27
24.10.2010., 23:21
i ja i žena putujemo u Stockholm 27 kao i vi. Mi naveče iz Zadra?A Vi.

isto:top:

nažalost nisam mogla u proljeće ili ljeto... ma bit će i sada dobro:mig:

ma nije valjda tako hladno:confused: , baš gledam prognozu na Accuweather, kreće se oko 0 (i par stupnjeva u plusu ;)).....

zlatibor
25.10.2010., 00:40
O.K. vIdimo se.

zlatibor
25.10.2010., 00:43
Pročitajte poruke od jučer koje sam Vam poslao u svezi vodića i karata.

superpera
25.10.2010., 01:29
isto:top:

ma nije valjda tako hladno:confused: , baš gledam prognozu na Accuweather, kreće se oko 0 (i par stupnjeva u plusu ;)).....

ma lazu..to je skandinavska fora privlacenja turista...ono ko stave neke pluseve na vremenskim mapama pa se horde turista pomame i pocnu popunjavati prazne gradove i puste ulice:mig:
ako nisi upoznata s najnovijim trikovima protiv hladnoce dok hodas ulicama ..ima jedan trik za koji uglavnom znaju samo starosedeoci
a to je da ima izvesnih Hell barova...tj mesta na svakih pola km u gradu gde mozes uci ,ogrejati se i dobiti casicu pica i to potpuno besplatno:eek:
neupuceni..tj turisti ih nemogu tako lako prepoznati..jel naravno sta bi bilo da se jos i turisti guraju unutra,jadni starosedeoci bi se morali bacati u more da bi se nekako zagrejali s tunama:D
al reko bi da si ti neka jaka zena koja na sam spomen sklananja negde da se ugreje izaziva jezu i zgrazavanje tako da verujem da bi te samo uvredio govoreci ti kako da ih prepoznas:rolleyes:

Zara.Zara
25.10.2010., 11:04
ma lazu..to je skandinavska fora privlacenja turista...ono ko stave neke pluseve na vremenskim mapama pa se horde turista pomame i pocnu popunjavati prazne gradove i puste ulice:mig:
ako nisi upoznata s najnovijim trikovima protiv hladnoce dok hodas ulicama ..ima jedan trik za koji uglavnom znaju samo starosedeoci
a to je da ima izvesnih Hell barova...tj mesta na svakih pola km u gradu gde mozes uci ,ogrejati se i dobiti casicu pica i to potpuno besplatno:eek:
neupuceni..tj turisti ih nemogu tako lako prepoznati..jel naravno sta bi bilo da se jos i turisti guraju unutra,jadni starosedeoci bi se morali bacati u more da bi se nekako zagrejali s tunama:D
al reko bi da si ti neka jaka zena koja na sam spomen sklananja negde da se ugreje izaziva jezu i zgrazavanje tako da verujem da bi te samo uvredio govoreci ti kako da ih prepoznas:rolleyes:

hahahahahhaha :) Grupa Queen je dr. za Švedsku, njega treba slusat :)mozda se javi taj tajnoviti mladić :mig:

superpera
25.10.2010., 12:09
hahahahahhaha :) Grupa Queen je dr. za Švedsku, njega treba slusat :)mozda se javi taj tajnoviti mladić :mig:

mladic:confused:..kolko se secam pre se javljao iz nekog penzionerskog doma s pitanjem gde moze naci sahovske figure koje se tesko izlizuju..jel sve koje je uzimao nikako da ostanu u svojoj prvobitnoj formi nakon izveznog vremena:rolleyes:
preporucio sam mu titanijumske jel ih ja inace koristim za lov na losose po severnim morima..i stvarno se dobro drze eto vec godinama
a zasto ih koristim znam zvuci neverovatno al tako je..je sto su veoma efikasne za lov..kad pogodite lososa njime momentalno je u komi i treba ga samo pokupiti..a posto je taj nacin zabranjen ako naidje neka konmtrola glumi se kao igrate sah sami s sobom ...ko ce jos da tamo s nekim stapovima ceka satima da uvati nesto i jos das lupa glavu koji glupi mamac da stavi:p

Zara.Zara
25.10.2010., 12:58
mladic:confused:..kolko se secam pre se javljao iz nekog penzionerskog doma s pitanjem gde moze naci sahovske figure koje se tesko izlizuju..jel sve koje je uzimao nikako da ostanu u svojoj prvobitnoj formi nakon izveznog vremena:rolleyes:
preporucio sam mu titanijumske jel ih ja inace koristim za lov na losose po severnim morima..i stvarno se dobro drze eto vec godinama
a zasto ih koristim znam zvuci neverovatno al tako je..je sto su veoma efikasne za lov..kad pogodite lososa njime momentalno je u komi i treba ga samo pokupiti..a posto je taj nacin zabranjen ako naidje neka konmtrola glumi se kao igrate sah sami s sobom ...ko ce jos da tamo s nekim stapovima ceka satima da uvati nesto i jos das lupa glavu koji glupi mamac da stavi:p

ma on ti je stari Viking zarobljen u koži mladića... mlad je taj duhom ali ga malo godine sustižu, ali neda se stari Skandinavac :)
plovio je on i trgovao sa ostalim Skandinavcima i zavodio mlade Šveđanke! Stari je to lisac :) a kada je ušao u godine onda je odlucio biti obrtnik i skrasiti se sa ženicom i 11 djece- i tako je on postao zasluzan za početke nogometa na Skandinavskom poluotoku

:)

Grupa Queen
25.10.2010., 13:09
Molim moderatore da riješe ovaj chat po hitnom postupku. :kava:

Hvala.:kava:

Molim. :kava:

superpera
25.10.2010., 14:42
ma on ti je stari Viking zarobljen u koži mladića... mlad je taj duhom ali ga malo godine sustižu, ali neda se stari Skandinavac
plovio je on i trgovao sa ostalim Skandinavcima i zavodio mlade Šveđanke! Stari je to lisac a kada je ušao u godine onda je odlucio biti obrtnik i skrasiti se sa ženicom i 11 djece- i tako je on postao zasluzan za početke nogometa na Skandinavskom poluotoku

vidis nisam znao za te izuzetne zasluge s nogometom:)..neverovatno takav potencijal..ma i po imenu sve se samo kaze..kao i njegovi ortaci iz grupe queen..svi imaju mladalackog duha sto je i najbitnije u kvalitetnom prepoznavanju neke osobe...sad ajd sto tu i tamo ima koja bora,fali koji zub nije bas ni toliko bitno.. pogotovo u drazesnim igricama deke i seke gde je navaznije i imati mladalacki duh:mig:
mada mi na tren pade i neka nedoumica s tim vikingom...znas vikinzi imaju i rogove koje mogu nositi i kad su skraseni s nekom pohotnijom zenicom..tako da je i pod znakom pitanja da li je bas on zasluzan za taj izuzetan pocetak nogometa ili je recimo zasluzan neki drugi nogometni tim s nekog drugog kontinenta:confused::mig:
mozda bi nam i sam viking pokusao pomoci u vezi te nedoumice:mig:
mada primecujem izvesnu nervozu u njegovom zadnjem javljanju.:D..da li je to mozda zbog neocekivanog raspleta nekog za sada tajanstvenog a moguce i sokantnog saznanja:confused::mig:

tiha27
25.10.2010., 14:55
mislim da ste vas dvoje promašili temu... :kava:

Zara.Zara
25.10.2010., 19:14
Molim moderatore da riješe ovaj chat po hitnom postupku. :kava:

Hvala.:kava:

Molim. :kava:

užasan si. cicijo!

tiha27
25.10.2010., 21:09
:

:eek: nemoj me plašit:eek: pa ne idem u Sibir:D

al reko bi da si ti neka jaka zena

:lol::lol::lol:

superpera
25.10.2010., 21:41
mislim da ste vas dvoje promašili temu... :kava:
pssst tiha..trebala bi biti malo tisssa:mig:
to su ti inace cuvena skandinavska cavrljanja i ogovaranja...zima ..mrak..treba nekako ubiti vreme u tim malim mestima:D

nemoj me plašit pa ne idem u Sibir

eh sibir..pa ljudi odavde letuju u Sibiru..za to se uglavnom necuje toliko jel je sve vec davno rezervisano za njih...znas ima jedna caka zasto...oni recimo ni nemogu ici u neke druge krajeve na letovanje jel je u njima jedna velika ljubav prema jelkama i irvasima i oni recimo moraju imati to kao u srcu tako i u okruzenju...a naravno toga ima u Sibiru gde kad oni dodju ta njihova silna ljubav promeni i klimu u okruzenju gde se za sve vreme dok su tamo to pretvara u jedan neverovatan ovozemljski raj:) :mig:

inace da te razvedrim nekako je postalo toplije...sad dal je zbog klime il neceg drugog jos uvek je misterija...nacuh neke price da su poceli stavljati radioaktivni asfalt u gradovima gde najvise turista dolazi...jel su se turisti bunili da im je ko hladno ..a de ces boljeg grejanja od podnog grejanja....stvarno imaju resenja za sve:rolleyes:

superpera
25.10.2010., 21:44
užasan si. cicijo!

ma pusti Zara..znas kako su deke nervozna stvorenja pogotovu kad im ponestane seka:mig:
srecom.. tesi nas misao da nece jos dugo:D

tiha27
25.10.2010., 21:52
inace da te razvedrim nekako je postalo toplije...sad dal je zbog klime il neceg drugog jos uvek je misterija...

super:top: još da ne pada kiša od četvrtka do subote :rofl:

tiha27
27.10.2010., 04:58
Danas putujemo :lux:

Vezano za trajekt za koji vrijedi karta za javni prijevoz... :rofl:
Mislili smo od Sodermalm do Djurgarden s tim trajektom, a sad našla sam podatak da za taj trajekt vrijedi samo mjesečna karta za javni prijevoz?

matija_hr
27.10.2010., 08:16
Ja sam imao trodnevnu kartu i uredno mi je proslo, probaj pa ak ide ide:), pristaniste ti je odmah ispod mosta prema gamla stanu.

Sretan put:top:

Ciclajbek
23.11.2010., 14:05
pozdrav svim.išao bi sa frendovima na svjetsko rukometno prevenstvo u švedskoj u 1.mjesecu.išli bi u malmo i lund.zanima me kolke su cijene avionskih karata,jel mogu putovati direktno iz zg ili moram presjedati,kakve su cijene tamo,vrijeme,noćni život itd.

Cartman
23.11.2010., 14:21
pozdrav svim.išao bi sa frendovima na svjetsko rukometno prevenstvo u švedskoj u 1.mjesecu.išli bi u malmo i lund.zanima me kolke su cijene avionskih karata,jel mogu putovati direktno iz zg ili moram presjedati,kakve su cijene tamo,vrijeme,noćni život itd.

Najjeftinije ti je iz Budimpešte za Malmo sa wizzairom, trenutačno se za prvi mjesec može kupiti povratna karta za 270 kn
Vlak do Budimpešte ti je oko 220 kn

sandra555
23.11.2010., 14:48
Vlak do Budimpešte ti je oko 220 kn
i to povratna

Ciclajbek
23.11.2010., 15:26
super hvala.a jel znate za ovo ostalo,kakve su cijene tamo,hrana,jel ima mcdonalds :) ?jel mi za smještaj bolji hotel ili neki hostel

Cinnamon Girl
23.11.2010., 15:32
super hvala.a jel znate za ovo ostalo,kakve su cijene tamo,hrana,jel ima mcdonalds :) ?jel mi za smještaj bolji hotel ili neki hostel

Ne ides valjda u Svedsku da bi jeo ono smece u McDonaldsu?:confused:

Ciclajbek
23.11.2010., 16:09
naravno da nejdem ali nemam namjeru isprobavat razne restorane nego želim znati da imam nešto sigurno za pojest

danguba1
23.11.2010., 16:30
naravno da nejdem ali nemam namjeru isprobavat razne restorane nego želim znati da imam nešto sigurno za pojest

Ako nisi baš pri lovi u Štokholmu imaš hrpu buffet restorana nacionalnih kuhinja(kineski,grčki...),za 7-10 eura a ubiješ se od klope, često je i jedno piće uz to. Švedske restorane s nacionalnom kuhinjom nisam isprobavala,nisam imala love za eksperimentiranje.Važno je da se dobro i obilno najedem a ovi su super za to:mig:

GlupiNick
02.01.2011., 11:57
Kako ovdje (http://www.forum.hr/showpost.php?p=30695276&postcount=751) nisam dobio odgovor, ponavljam pitanje i na ovoj temi.

Cinnamon Girl
02.01.2011., 12:13
Kako ovdje (http://www.forum.hr/showpost.php?p=30695276&postcount=751) nisam dobio odgovor, ponavljam pitanje i na ovoj temi.

Avionom zna biti jeftinije i mnogo je brže. Vlakom je fino, krajolik je lijep, ali karte baš nisu jeftine.

amstel
02.01.2011., 12:19
Nisam previše relevantan za tu relaciju, ali vozio sam se vlakom u Švedskoj, od gradića Nyköpinga do Stockholma. Vlakovi su im jako udobni, krajolici prekrasni(5mj), a ako imaš vremena i love preporučio bih ti, jer se zasigurno ima puno toga lijepoga vidjeti kroz cijelu Švedsku, naravno ovisno o tome i kad ideš.

A ako nemaš vremena i love, imaš http://www.norwegian.no/, na brzinu sam pogledao za veljaču, imaš letove Copenhagen-Stockholm Arlanda za 60-tak funti

el_mariachi
02.01.2011., 12:57
ne znam kakvi su ti daljni planovi ili samo zelis u stchlm... i kako do c-hagena.. ali ako zelis vlakom mozda da razmislis o interrailu.. moze se lijepo iskombinirati..i jeftinije je od svedskog x-2000

gn: si ti u c-hagenu?

GlupiNick
02.01.2011., 15:42
ne znam kakvi su ti daljni planovi ili samo zelis u stchlm... i kako do c-hagena.. ali ako zelis vlakom mozda da razmislis o interrailu.. moze se lijepo iskombinirati..i jeftinije je od svedskog x-2000

gn: si ti u c-hagenu?

Nisam, a u ZG sam, a ti? :)

Nego, Zagreb - Copenhagen je oko 700 kn povratna aviokarta, dok je Zagreb - Stockholm oko 1200 kn. Pa sam mislio složiti rutu Zagreb - Copenhagen - Stockholm - Copenhagen - Zagreb.

el_mariachi
02.01.2011., 17:47
GN: malo sam sjevernije od tebe:zubo:
a tako si mislio.. znas karte su tu najmanji problem.. sve ostalo je skupo... evo recimo mozda bi mogao germanwingsom do kölna..onda se prebacis na d-dorf pa tamo do stockholma sa ryanairom--mada cujem da su njemci uveli extra porez na svaki let iz njemacke (8 eura).. ali sami prijevozi od i do aerodroma su poprilicno skupi... ako to planiras tek kasnije ici ( sad i nema bas nesto tamo vidjeti)..imas jeftine letove iz splita za oslo i iz osla sa stckhlm ( skavsta) i onda isto natrag... iz gtg su krenili jeftiniji letovi za zg..cijena autobusom je mislim nekih 170 eura do stockhlma i nazad... autom ti se ne isplati ici sam jer imas trajekte i/ili most a to je isto ocajno skupo..i da ..nemoj piti alkohol:zubo:

GlupiNick
02.01.2011., 21:46
Zagreb - Koeln - Stockholm preko Germanwingsa je isto tako relativno jefitno. Hmmm... razmislit ću i o toj varijanti.

danguba1
03.01.2011., 10:36
Ja sam napravila prošle godine za Uskrs sličnu turu, nisam skužila kad bi ti išao. Mi smo letili iz Zadra za Stockholm Ryanom za 10 eura, bili 3 dana tamo pa busom noćnim do Copenhagena( oko 40-50 eura studenti jeftinije), da sam je kupila ranije bila bi i jeftinija a svakako je bila daleko jeftinija od vlaka pa je to bilo presudno iako je vjerovatno zanimljivije vozit se vlakom no ovako uštediš na smještaju koji je tamo fakat skup. Dalje samo nakon par dana u Kopenhagenu noćnim busom išli za Oslo ( oko 300 kn karta za bus), par dana u Oslu i avionom Ryanom natrag za Zadar aviokartu našla opet za 10 eura.
Ako te zanima koja je busna kompanija bila pitaj pa ću potražit po mailovima i javit ti.

SunFlower26
23.02.2011., 01:09
Pozzz ... ispricavam se ako ste o tome vec pisali ali nemogu naci pa me zanima koliko je karta za bus Flygbussarna od Skaviste do centra, pricalo se o nekih 20 eura jel to povratna ili jedan smjer? Da li se isplati spavat u hostelu na aerodromu pa ujutro prema gradu? Jer avion dolazo oko 23.30 .... Hvala unaprijed :)

dove_dv
23.02.2011., 06:11
Pozzz ... ispricavam se ako ste o tome vec pisali ali nemogu naci pa me zanima koliko je karta za bus Flygbussarna od Skaviste do centra, pricalo se o nekih 20 eura jel to povratna ili jedan smjer? Da li se isplati spavat u hostelu na aerodromu pa ujutro prema gradu? Jer avion dolazo oko 23.30 .... Hvala unaprijed :)

240SEK je povratna karta. I kupi je preko interneta jer je tako jeftinija.
Po meni ti se isplati prespavati u hotelu na aerodromu jer je povoljna cijena a voznja do grada dosta traje, pa dok nades hotel, pa dok se smjestis - mozes zaboraviti na tu noc.

Cinnamon Girl
23.02.2011., 08:38
Vjerojatno nisi mogla naći neki drugi let nego taj, ali uglavnom to nastoj izbjegavati drugi put, to je čisto gubljenje dana. Ali se nadam da ti je zato i odlazak kasno, pa da dobiješ cijeli jedan dan.

Odspavaj odmah tu i digni se rano, ispavana, i prema gradu. Uživaj!

SunFlower26
23.02.2011., 16:01
Ma gledala sam letove iz Venecije i ovaj s kojim idem iz Zadra i oba dva dolaze kasno ... jedan u 22.00 jedan u 23.30 .... ali iz Zadra mi je jeftiniji ... ali tamo smo 4 puna dana tako da imamo vremena za razgledavanje :)

Hvala vam na informacijama :))

Jos jedno pitanje ima koji jeftini hostel? Nasla sam neki Crafoord Place kakve inf imate o njemu i jel on daleko od centra? I jel moguce pjeske proci veci dio grada? (nije mi problem pjeseciti cijeli dan :) ) HVALA!!!

tiha27
23.02.2011., 17:50
Mi smo u 10.mj letjeli iz Zadra, došli oko 23h na Skavstu, prespavali u Connect h. (cijena oko 50 eur s doručkom), pa ujutro u Stockholm s busom.

Mislim da u 4 dana stigneš puno vidjeti (mi smo u 2,5 uspjeli dosta vidjeti).

U Stockholmu smo odsjeli u Mosebacke hostelu na Sodermalmu, nalazi se blizu crkve Katarina kyrka... Nema doručka, al je lokacija super,a hostel je uredan i čist.... i povoljan:D

zrikzrikzrikavac
26.02.2011., 18:42
može li mi netko reći kako najbrže a arlande do centra? busom ili vlakom?
i ak je tko bio u ovom hostelu- molim mišljenja:)

http://www.booking.com/hotel/se/zinkensdamm.hr.html?aid=333370;label=zinkensdamm-9yDzvaXMvO*HM72c5w2XTQS4924882890;ws=

i ako mi netko može reći cijenu 7 dnevne karte za javni gradski prijevoz :)

Cinnamon Girl
26.02.2011., 23:43
Ima brzi vlak, ali je skup kao sam vrag.

dove_dv
28.02.2011., 06:38
može li mi netko reći kako najbrže a arlande do centra? busom ili vlakom?
i ak je tko bio u ovom hostelu- molim mišljenja:)

http://www.booking.com/hotel/se/zinkensdamm.hr.html?aid=333370;label=zinkensdamm-9yDzvaXMvO*HM72c5w2XTQS4924882890;ws=

i ako mi netko može reći cijenu 7 dnevne karte za javni gradski prijevoz :)

260SEK
http://sl.se/sv/Resenar/Valja-biljett/Vara-biljetter/Periodbiljetter/
a mozda ti se isplati i ovo (ovisi sto te zanima u Stock.):
http://www.visitstockholm.com/en/Information/Buy--Order/The-Stockholm-card/Free-admission-to-75-museums-and-attractions/

forumas4ever
28.02.2011., 09:05
Pokušavam se natjerati da odem na ljeto.
Jel ima uopće smisla biti tamo dok kod nas piči sunce i dok se mogu kupati u Jadranskom moru?
Ili preporučate radije vidjeti te ljepote tamo negdje u ranu jesen ili kad padne poprilično snijega?

dove_dv
28.02.2011., 09:45
Jel ima uopće smisla biti tamo dok kod nas piči sunce i dok se mogu kupati u Jadranskom moru?
Ili preporučate radije vidjeti te ljepote tamo negdje u ranu jesen ili kad padne poprilično snijega?

Bili smo u lipnju i odusevili se vremenom, gradom, ljudima. A tada su i najdulji dani u godini. Isplati se otici.

Cinnamon Girl
28.02.2011., 12:51

Nije sve u Jadranskom moru. A i bila si tamo mnogo puta.

Annnete
28.02.2011., 13:31

Ne da ima smisla, nego je stoput bolja varijanta nego se kupati na moru - uvijek mozes na nase more....
Mi smo bili u 7 mjesecu, dok je kod nas bilo 35 stupnjeva, u Stockholmu je bilo 20-24 stupnja....a ja sam se u Stockholm doslovno zaljubila i jos uvijek mi je broj 1 od svih evropskih gradova u kojima sam bila....
grad, ljudi, mentalitet....:cerek:

Cinnamon Girl
28.02.2011., 14:19
.a ja sam se u Stockholm doslovno zaljubila i jos uvijek mi je broj 1 od svih evropskih gradova u kojima sam bila....

:cerek:
Sad bih odmah sjela u avion i otisla gore na par dana. Love Stkhlm

zrikzrikzrikavac
31.03.2011., 18:47
koliko ranije da rezerviramo flygabuss. od arlande do centra i povratno? hvala!

Cinnamon Girl
01.04.2011., 08:47
koliko ranije da rezerviramo flygabuss. od arlande do centra i povratno? hvala!

Kad dođete

dani5
02.04.2011., 13:11
Pozdrav svima! Molim preporuku nekog jeftinijeg hotela u Stockholmu koji liči na nešto:D, hvala puno! Da li npr. ovaj valja? http://www.booking.com/hotel/se/aldoria-hotell.html?aid=333365;label=slbu_stockholm-wuRRs%2AnlOP1mYCalb82ssgS5846707531;sid=cf54993e7d 8c5ceadcab40fda0dcbd03;checkin=2011-04-22;checkout=2011-04-23;srfid=e2095783bf010e040149778d01afef25X11 i koliko je od centra?

tiha27
02.04.2011., 13:46
pogledaj ovaj http://www.booking.com/hotel/se/mosebacke-hostel.html?aid=100200;label=Hotel-reservations-cqQ5uZdtOCR%2AbH3OJZ%2ALmAS3865872445;sid=6cdbfd83 6ee873d41f3fa20de5dfec99;checkin=2011-07-22;checkout=2011-07-23;srfid=412b5804454ca202d66784eee6d792d1X6

+ povoljno, čisto, super lokacija, kuhinja na raspolaganju,
- zajednička kupaonica (al jakoo čista:cerek:)

Cinnamon Girl
02.04.2011., 17:04
Pozdrav svima! Molim preporuku nekog jeftinijeg hotela u Stockholmu koji liči na nešto:D, hvala puno! Da li npr. ovaj valja? http://www.booking.com/hotel/se/aldoria-hotell.html?aid=333365;label=slbu_stockholm-wuRRs%2AnlOP1mYCalb82ssgS5846707531;sid=cf54993e7d 8c5ceadcab40fda0dcbd03;checkin=2011-04-22;checkout=2011-04-23;srfid=e2095783bf010e040149778d01afef25X11 i koliko je od centra?

To je odlicno!

dani5
03.04.2011., 10:03
Tiha 27 i Cinamonn girl, hvala od srca!!

zrikzrikzrikavac
04.04.2011., 11:39
Kad dođete

super, hvala:)

dove_dv
04.04.2011., 12:21
super, hvala:)

Preko interneta ti je jeftinija karta
http://www.flygbussarna.se/PageFB.aspx?page=5224

Vanity
06.04.2011., 12:22
Kakva je situacija s parkingom u Malmo-u? Jel postoji neki besplatni parking, ili neki jeftiniji gdje bi se moglo ostaviti auto cijeli dan?

shufka
15.04.2011., 13:20
Mi smo u 10.mj letjeli iz Zadra, došli oko 23h na Skavstu, prespavali u Connect h. (cijena oko 50 eur s doručkom), pa ujutro u Stockholm s busom.

Mislim da u 4 dana stigneš puno vidjeti (mi smo u 2,5 uspjeli dosta vidjeti).

U Stockholmu smo odsjeli u Mosebacke hostelu na Sodermalmu, nalazi se blizu crkve Katarina kyrka... Nema doručka, al je lokacija super,a hostel je uredan i čist.... i povoljan:D

jeste li Connect hotel rezervirali unaprijed? ovo kako ste izveli mi se čini super opcija, baš i mi gledamo da tako nešto iskombiniramo

dove_dv
15.04.2011., 13:25
Ako rezerviras mjesec dana ranije dobijes popust od cini mi se 15 posto.

forumas4ever
15.04.2011., 14:27
Ne da ima smisla, nego je stoput bolja varijanta nego se kupati na moru - uvijek mozes na nase more....
Mi smo bili u 7 mjesecu, dok je kod nas bilo 35 stupnjeva, u Stockholmu je bilo 20-24 stupnja....a ja sam se u Stockholm doslovno zaljubila i jos uvijek mi je broj 1 od svih evropskih gradova u kojima sam bila....

Hvala svima na savjetima, puno ste mi pomogli. Polako planiramo sada da idemo negdje na ljeto, a samo trebamo saznati kad ćemo dobiti godišnji ja i draga.
Hvala puno i na linku za cijenu sedmodnevne karte za prijevoz, i još je ljeti popust! To se ne propušta.
Super ste!!!! :s

aspirin
18.04.2011., 07:52
Hvala svima na savjetima, puno ste mi pomogli. Polako planiramo sada da idemo negdje na ljeto, a samo trebamo saznati kad ćemo dobiti godišnji ja i draga.
Hvala puno i na linku za cijenu sedmodnevne karte za prijevoz, i još je ljeti popust! To se ne propušta.
Super ste!!!! :s

OBAVEZNO kupite karticu za city bike bicikle.... ljeti je Stockholm naljepsi
na bicikli... svugdje, ali bas svugdje vodi biciklisticka staza, na cesti te
automobilisti gledaju ko da si ugrozena vrsta... Vjerovatno je karta jos 120kr
za 3 dana ili 250 za cijelu sezonu... jako jako isplativo....

tiha27
18.04.2011., 20:31
jeste li Connect hotel rezervirali unaprijed? ovo kako ste izveli mi se čini super opcija, baš i mi gledamo da tako nešto iskombiniramo

jesmo, negdje 1,5 mj unaprijed... odličan je, odmah pokraj aerodroma.. :mig:

dani5
27.04.2011., 19:48
Bili 4 dana u Stockholmu, vrijeme je bilo savrseno, sunce svaki dan i temperature skoro kao i kod nas. Odsjeli smo u Clarionu , smjestaj je bio 2310 SEKa, 256 eura za dve osobe, hotel je prva liga, metro stanica je jako blizu, cist je, dorucak je predobar i svi su jako ljubazni. Grad je predivan i Stockholm card od 650 SeK je dobra investicija ako zelite vidjeti vise muzeja i voziti se po gradu metroom i busom, Flygbussara je 238 Sek po glavi, voznja traje sat vremena i nesto sitno. Cuga i kava su skupe, tipa kava je cca 25 kn a Sommersby 50 kn, jeli smo po fast foodovima uglavnom:D, uglavnom grad koji se mora posjetiti!

comi1
01.05.2011., 20:11
dajte ak mi tko moze reci(iz iskustva)...

sto se tice ovog busa koji ide s aerodroma u stokholm...vidim da je razlika u cijeni izmedju MLADIH(do 25god) I ODRASTILIH 40kruna u korist mladih..:D
ja sam koju god preko ovih 25(al osjecam se u dusi i mladji)..tako da si dajem za pravo da bi kupio ovu kartu za MLADE.. koja je jelte 160kruna ...

zanima me jel tko to provjerava(recimo vozac,kod ulaza u bus)..???
mada je to svedska-nevjerujem da netko chekira..(mislim da bi im bilo ispod casti provjeravat jel se netko sverca pod mlade..):D
cisto da se nebi izblamirao tamo u tako otmjenoj zemlji...kao sto je svedska..:cerek:

babarej
01.05.2011., 20:57
Bili 4 dana u Stockholmu, vrijeme je bilo savrseno, sunce svaki dan i temperature skoro kao i kod nas. Odsjeli smo u Clarionu , smjestaj je bio 2310 SEKa, 256 eura za dve osobe, hotel je prva liga, metro stanica je jako blizu, cist je, dorucak je predobar i svi su jako ljubazni. Grad je predivan i Stockholm card od 650 SeK je dobra investicija ako zelite vidjeti vise muzeja i voziti se po gradu metroom i busom, Flygbussara je 238 Sek po glavi, voznja traje sat vremena i nesto sitno. Cuga i kava su skupe, tipa kava je cca 25 kn a Sommersby 50 kn, jeli smo po fast foodovima uglavnom:D, uglavnom grad koji se mora posjetiti!

Kad vozi zadnji bus sa aerodroma do Stockholm City? Stize li se sa onim avionom iz Zadra koji stize oko 23:00 u Skavstu? Na stranici od Flygbussarne pise da je zadnji bus u 22:20 :ne zna:
Treba li uzeti krune kod nas ili se i tamo moze mijenjati? Moze li se sve placati Visa karticom ili American i sto je isplativije? Moze li se kupiti tjedna karta za metro po Stockholmu i koliko kosta?

Ajde molim te bar nesto odgovori :mig:

sto se tice ovog busa koji ide s aerodroma u stokholm...vidim da je razlika u cijeni izmedju MLADIH(do 25god) I ODRASTILIH 40kruna u korist mladih..:D
ja sam koju god preko ovih 25(al osjecam se u dusi i mladji)..tako da si dajem za pravo da bi kupio ovu kartu za MLADE.. koja je jelte 160kruna ...

mada je to svedska-nevjerujem da netko chekira..(mislim da bi im bilo ispod casti provjeravat jel se netko sverca pod mlade..):D
cisto da se nebi izblamirao tamo u tako otmjenoj zemlji...kao sto je svedska..:cerek:

Kad ides? I sa kojim autobusom dolazis do Stockholma?

amstel
01.05.2011., 21:05
Kad vozi zadnji bus sa aerodroma do Stockholm City? Stize li se sa onim avionom iz Zadra koji stize oko 23:00 u Skavstu? Na stranici od Flygbussarne pise da je zadnji bus u 22:20 :ne zna:
Treba li uzeti krune kod nas ili se i tamo moze mijenjati? Moze li se sve placati Visa karticom ili American i sto je isplativije? Moze li se kupiti tjedna karta za metro po Stockholmu i koliko kosta?

Ajde molim te bar nesto odgovori :mig:

Koliko ja znam vozi cijelu noć...svakih sat vremena, evo tu pogledaj:

A javni prijevoz je tu:

http://sl.se/en/Visitor/Tickets/Visitor-tickets/

po meni je nepotrebno kupiti tjednu, jer se sve lako prođe nogama i blizu je, eventualno dnevnu...

amstel
01.05.2011., 21:07

Pisalo se o tome prije, pogledaj na prošlim stranicama

:D :D

babarej
01.05.2011., 21:24
Koliko ja znam vozi cijelu noć...svakih sat vremena, evo tu pogledaj:

A javni prijevoz je tu:

http://sl.se/en/Visitor/Tickets/Visitor-tickets/

po meni je nepotrebno kupiti tjednu, jer se sve lako prođe nogama i blizu je, eventualno dnevnu...

Ispricavam se, gledao sam iz Stockholm Citya na Skavstu :brukica:

Idemo na 7 dana i to kod frendice koja je trudna a voljela bi nam pokazati sto vise tako da je ne mislimo opterecivati hodanjem a i dobro je imati tu kartu jer nikad ne znas di ces trebati otici i kad a ako uzmes tjednu sigurno je jeftinije i jednostavnije. A i vec smo je uracunali u trosak :mig:

Koliko sam razumio tamo se sve placa na kartice i nema smisla nositi previse gotovine tamo. Da li su provizije na kartice velike, ono, ako je racun 100 kruna da mi ne skida sa racuna 200 kn?

Hvala na pomoci.

amstel
01.05.2011., 21:31
Koliko sam razumio tamo se sve placa na kartice i nema smisla nositi previse gotovine tamo. Da li su provizije na kartice velike, ono, ako je racun 100 kruna da mi ne skida sa racuna 200 kn?

Hvala na pomoci.

Ma to su pizdarije, primaju normalno novac kao i svugdje, ali i da svugdje primaju kartice, primaju.
Ja sam plaćao karticama i provizije na to nema, jedino ako dižeš lovu sa bankomata onda postoji provizija čiji iznos ovisi valjda o banci(na RBA Maestro su mi uzimali 20kn provizije)

babarej
01.05.2011., 21:36
Ma to su pizdarije, primaju normalno novac kao i svugdje, ali i da svugdje primaju kartice, primaju.
Ja sam plaćao karticama i provizije na to nema, jedino ako dižeš lovu sa bankomata onda postoji provizija čiji iznos ovisi valjda o banci(na RBA Maestro su mi uzimali 20kn provizije)

Nadam se da onda sve ide bez provizije, ja imam od OTP banke Visu, trebalo bi to ici. Za svaki slucaj nosim i American ali nju bih ipak izbjegao, tamo sigurno skidaju neku proviziju :p

Ajme, za 3 dana idemo a jos pojma nista nemamo :rofl:
Glavno da su karte tu a za drugo je valjda potreban samo novac. Sreca i da je frendica tamo, dosta je lakse tako.

simpa555
02.05.2011., 00:38
trebo bi pomoć unaprijed hvala!!!
zanima me najeftinija varijanta od Stockhlom Skavsta aerodroma do Stockhlom,cijena karte?
najeftiniji hostel za porenoćit u Stockhlomu,neka preporuka hvaa!!!

amstel
02.05.2011., 12:09
-babarej...neznam za OTP, ali bih ti preporučio da nazoveš ili pošalješ poruku u banku ako imaš internet bankarstvo, tak sam ja, a i oni će najbolje znat...

zanima me najeftinija varijanta od Stockhlom Skavsta aerodroma do Stockhlom,cijena karte?

www.sj.se (http://www.sj.se)

www.flygbussarna.se (http://www.flygbussarna.se)

Ja sam ovdje bio, 20eur noć(10-krevetna soba)...

www.accohostel.com/ (http://www.accohostel.com/)

aspirin
02.05.2011., 13:06
debitne i kreditne kartice idu u svakoj trgovini, restoranu fast foodu, trafici....
naplacuje se samo konverzija valute... na bankomatu se naplacuje od 20 do 30kn...

Septembar
02.05.2011., 21:52
Odsjeli smo u Clarionu , smjestaj je bio 2310 SEKa, 256 eura za dve osobe, hotel je prva liga, metro stanica je jako blizu, cist je, dorucak je predobar i svi su jako ljubazni. !

Clarion kod Skanstull? 250 eura za 4 dana? nebih rekla, vjerojatno po danu? ili po osobi?

comi1
02.05.2011., 22:41
Pisalo se o tome prije, pogledaj na prošlim stranicama

:D :D

nije se pisalo o ovome sto mene zanima(procitao sam sve)..

btw,ljudi stari kazu..nije vazno tko si,nego kako se osjecas i deklariras...
tak da sam ja IN..na busu za stokholm..da vidim one viking-zene..ili sto vec jesu,a karta omladinska..:D

@babarej,
idem sada za kojih 10tak dana...a idem valjda jedinim tim busom koji ide s tog aerodroma u grad,
i koliko sam vidio to je ujedno i najbolja kombinacija....
a ne kao ovaj amater Amstel,koji je isao busom u neko selo s sobovima..pa onda vlakom u maniri ruskih alkoholicara u stokholm...
dobro da nije ukrao sanjke i izvadio lokalne pse iz dvorista pa ih upregnuo za stokholm...:D
Beg nikad nije cicija...:mig:

superpera
02.05.2011., 22:57
te karte proverava sofer...ako uzmes preko neta i isprintas onda taj papir s nekim bar kodom prineses ka bar kod citacu pored sofera i ocita se i produzis dalje..ili ti on uzme i ocita
ne bi trebalo da te pita za dokumenta osim ako nemas neku masu bora po faci,bradu i sta ja znam sta sve jos sto odaje starost...mada verovatno ni tad ne bi od stida ni pitao nista
ako sumnjas mogo bi se pre ulaska malo isamarati po faci da delujes rumeno:D
a o blamiranju..pa toga ni nema u stranoj zemlji....alo.. zar nisi turista koji nema pojma ni o cemu:rolleyes:

babarej
02.05.2011., 23:20
@babarej,
idem sada za kojih 10tak dana...a idem valjda jedinim tim busom koji ide s tog aerodroma u grad,
i koliko sam vidio to je ujedno i najbolja kombinacija....
a ne kao ovaj amater Amstel,koji je isao busom u neko selo s sobovima..pa onda vlakom u maniri ruskih alkoholicara u stokholm...
dobro da nije ukrao sanjke i izvadio lokalne pse iz dvorista pa ih upregnuo za stokholm...:D
Beg nikad nije cicija...:mig:

Cura i ja idemo preksutra pa sam mislio da idemo istim letom kad si napisao da uskoro ides :p

I mi cemo sa tim busom, nema druge.

comi1
03.05.2011., 21:02
te karte proverava sofer...ako uzmes preko neta i isprintas onda taj papir s nekim bar kodom prineses ka bar kod citacu pored sofera i ocita se i produzis dalje..ili ti on uzme i ocita
ne bi trebalo da te pita za dokumenta osim ako nemas neku masu bora po faci,bradu i sta ja znam sta sve jos sto odaje starost...mada verovatno ni tad ne bi od stida ni pitao nista
ako sumnjas mogo bi se pre ulaska malo isamarati po faci da delujes rumeno:D
a o blamiranju..pa toga ni nema u stranoj zemlji....alo.. zar nisi turista koji nema pojma ni o cemu:rolleyes:

tako nesto sam i mislio...
a ovo za rumenilo u licu,imam ja puno bolji recept...(cemu nasilje nad vlastitim tijelom..bolje je uvijek nasilje vrsit na drugima nego mazohizirat...)
a dobra rakija-prepecenica...da vidis kakvu boju imas kao ona gmo jabuka,a mozes i ak se porezes oprat ranu...:D
Istina,pametno zboris..nema blamiranja..ono samo lagano se pravit englez...mada nekad su me znali i kao engleza na led navuc da moram platit kaznu...:rolleyes:

@babarej,
sretno...:top:

crnjak_xrace
04.05.2011., 12:04
Da li zna tko neki super jeftini smjestaj u stockholmu, bitno je samo da je blizu centra, ici cu valjda sa ryanairom slijedeci petak..

nienna
04.05.2011., 19:27

Ovdje se uglavnom vjeruje na rijec. (raj za nas Balkance, haha :rofl:)
Znaci da ne bi trebao imati problema pri uzimanju karte za mlade ;)

Moj savjet je da za placanje koristis karticu od tekuceg. (za kreditnu ne znam kakva su pravila).
Sve se ovdje placa karticom, sa tekuceg racuna ti ne uzimaju nikakvu proviziju. Naravno, osim ako dizes novce sa bankomata. Ja koristim ERSTE i SB te oni uzimaju postotak na kolicinu iznosa koju si dignuo.

Svaka cast ako volis toliko hodati.

Meni je predaleko ici Centar - Skansen - Vasa - Naturhistoriska riskmuseet - etc. na noge.

Umoris se bzvz, a za 260SEK imas tjednu kartu sa kojom mozes na metro/pendeltåg/bus/tramvaj. Od Arlande pa do Gnesta. :mig:

amstel
04.05.2011., 20:41
Ovdje se uglavnom vjeruje na rijec. (raj za nas Balkance, haha :rofl:)
Znaci da ne bi trebao imati problema pri uzimanju karte za mlade ;)

Moj savjet je da za placanje koristis karticu od tekuceg. (za kreditnu ne znam kakva su pravila).
Sve se ovdje placa karticom, sa tekuceg racuna ti ne uzimaju nikakvu proviziju. Naravno, osim ako dizes novce sa bankomata. Ja koristim ERSTE i SB te oni uzimaju postotak na kolicinu iznosa koju si dignuo.

Svaka cast ako volis toliko hodati.

Meni je predaleko ici Centar - Skansen - Vasa - Naturhistoriska riskmuseet - etc. na noge.

Umoris se bzvz, a za 260SEK imas tjednu kartu sa kojom mozes na metro/pendeltåg/bus/tramvaj. Od Arlande pa do Gnesta. :mig:

Pa ako je sve u jednom ili dva dana, prenaporno je, istina...ali ako imaš 7 dana onda laganini dio po dio...Gamla Stan, Kungsholmen, Skansen, Sodermalm, Normalm itd...a prijevoznu kartu kupiš ovisno o lokaciji koju želiš posjetiti taj dan ili možda trenutak. A i nije Stockholm veličine Londona, Pariza ili Berlina pa da od jednog do drugog muzeja baš moraš metroom

Al dobro, kako bi rekli neke kolege, svatko prema svom čeifu :D

Made in heaven
04.05.2011., 20:55
I ako imaš manje od 7 dana, recimo 3-4 se mogu ti dijelovi fino prohodati.

Dobro, ja i inače dosta hodam svaki dan u RH, pa mi tih 25 - 35 min od recimo Nybroplana (od tam kreću turistički brodovi), pa do Vase ili Skansena nije bilo problem. A pogotovo je u ljeti lijepo ići pješke-gledaš zgrade, ljude, brodove (bila sam i u zimi i u ljeti).

Grad je jako ugodan za hodanje. Da je brže prijevozom, je, ali prijevoz sam koristila navečer za neke udaljenije dijelove (kad smo išli frendičinim frendovima), ili do tv tornja, ili u Prirodoslovni muzej u kino (naknap krenuli pa bi pješke zakasnili).
Pješke sam išla i u Sodermalm.

Dobro je iznad rečeno, taj, recimo to tako, centralniji dio (tj. dio koji se ugl.turistički obilazi) nije velik kao u Londonu i Parizu, pa bi bila šteta što više ga ne prehodati.

crnjak_xrace
07.05.2011., 16:00
Prijevoz od Skavsta airport do Stockholm city centre:

http://www.terravision.eu/skavsta_price_timetable.html

Stranica ima lijepsi dizajn od one koju ste stavljali u ranijim postovima ;-)

nienna
08.05.2011., 22:54
Al dobro, kako bi rekli neke kolege, svatko prema svom čeifu :D
U mene lijena guzica :rofl:

Ja trebam odvojiti cijeli dan samo za setnju po Ikea (i naravno barem 2 puta sjest tamo, restoran i pri kraju - na kavu i kanelbulle :D)

shufka
10.05.2011., 13:52
Mi rezervirali hostel, kupili avio kartu, kupili kartu za bus u Švedskoj i sad gledamo kako bi praktično i jeftino iz Zagreba do Rijeke tj. Krka odakle nam ide avion. Opcije su vlak (164 + 80 kn), bus (220 + 80 kn) ili auto (cca 600 kn s parkingom na aerodromu)

Jel ide možda netko iz Zg-a ili okolice 16.05. (vraćamo se 20.05.), a da je raspoložen ići autom s nama i podijeliti troškove?

babarej
10.05.2011., 17:44
Mi se sutra vracamo. Jedno upozorenje onima koji sad idu: tu je jako vruce, ne znam koliko ce jos biti ali savjetujem kratke rukave i to vecu kolicinu.
Inace :top:

dani5
21.05.2011., 15:35
Clarion kod Skanstull? 250 eura za 4 dana? nebih rekla, vjerojatno po danu? ili po osobi?

Tako je, točnije 256 e, 3 noći za dvije osobe.

plavetnilo100
21.05.2011., 16:07
Zamolila bi ako netko zna da mi napiše gdje je najbolje živit kao student preko ljeta (20-30 dana), postoje li studentski domovi ili je bolje iznajmit stan/sobu, neka treća opcija? Da bude šta jeftinije... nije bitan grad, samo gdje stanovat i cijena... :confused:

comi1
21.05.2011., 17:59
debitne i kreditne kartice idu u svakoj trgovini, restoranu fast foodu, trafici....
naplacuje se samo konverzija valute... na bankomatu se naplacuje od 20 do 30kn...

samo da kazem da ovo NIJE TOCNO(citao sam prije nego sam isao gore-i tako se pripremio..i lagano popusio..) iz mog nedavnog iskustva..

mislim toliko ste nasrali o tim svedjanima i karticama da je to strasno..samo sto niste rekli da sasvim normalno i kurve idu na karticu..:rolleyes:

Mislim naravno da se primaju kartice i sve...al nista manje nit vise nego li u recimo Zagrebu ili Prijedoru..
U boljim mjestima i ducanima(kao i kod nas)...al recimo u dosta fast fodovma neprimaju i nemaju uopce POS..u nekim kaficima takodjer..
I dosta velika vecina ljudi placa cashom..(e sada jesu sve turisti..neznam..)

A upravo takva mjesta "jeftina" sam trebao koristit...a ovak s karticom si djelomicno ogranicen!!
a i moja baba zna da u restoranu gdje je tupson-meni kosta 300+kruna primaju karticu......

Takodjer bilo je mjesta gdje jednostavno nisu znali/mogli odradit transakciju(kao nije im POS..on line) Maestro-PBZ,VisaElectron-PBZ..sve da nisam imao pravi Mastercard(samo na potpis)...vjerovatno bi morao povrat guc piva i izac iz kafane u maniri Huseina Bolta..:D:rolleyes:

uglavnom htio sam reci....da u stokholmu NISTA VISE NEKORISTE KARTICE NEGO LI U ZAGREBU!!!

lollipop
21.05.2011., 18:50
nije niti to baš istina :zubo:

nisam išla na nikakva skupa mjesta, ali sam svugdje plaćala karticom (što mi je običaj svugdje raditi). U jednoj trafici sam kupila sam maramice pa sam tamo platila novcem tako da ne znam da li su imali pos, ali sve ostalo je funkcioniralo s karticom. kod nas u klubovima/bircevima ne možeš platiti karticom (sad su tek rijetki počeli to uvoditi, svaka im čast), a tamo smo uredno pili na karticu :)

Mi smo išli na 3 dana i na našem aerodromu smo promijenili nekih parsto kuna tek tolko da imamo nešto kruna, sve ostalo je išlo na karticu. Na kraju smo bezveze neke suvenire kupili s tim novcem jer nam je bilo još ostalo.

Hoću reć - uvijek je dobro imati nešto novaca kod sebe, ali da kartica tamo prolazi jednako kao koda nas, nije baš točno jer je zastupljenost ipak veća.

comi1
21.05.2011., 19:22
nije niti to baš istina :zubo:

nisam išla na nikakva skupa mjesta, ali sam svugdje plaćala karticom..
:eek:
e pa ja ti kazem da je to tako(iz mog iskustva),kako sam rekao!!!:mig:

I tu nepricam o nikakvim lijevim mjestima nego o IN lokaciji..tj zivom centru-Gamla Stanu!

Neznam na kakava si mjesta isla,al ocito u nekim kebabarama nisi bila(jer da jesi nebi se najela..)....jer sam ja tamo isao i nula bodova(a u dzepu nisam imao dovoljno kesa)

Dalje..ti vjerovatno si imala bolju/jacu karticu..pa ti je prolazilo...al kao sto sam rekao ja sam imao frke...tako da sam bio u jednoj situaciji gdje me riba iscupala s maminom nekom bijesnom Mastercardom inace stanga bi bila...

Jos sam se sjetio da su me cepnuli u jednom deliju 5kruna PROVIZIJE za placanje karticom:rolleyes:
Ja sam napisao da nekriste vise nego li u Zg,takav sam stekao dojam....jer sam vidio gore hrpu ljudi da isto placaju cashom..
A kod nas isto imas hrpu mjesta gdje sasvim normalno placas na POSu..od boljih kafica,restorana..samo sto vjerovatno kod nas to negledas/nekoristis..inace mislim da hr-raja ima hrpu kartica po glavi stanovnika(al nazalost vise iz nuzde nego iz prakticnog razloga..hehe):mig:

covjek je napisao onak glupost..i to sam komentirao kao NETOCNO-JER SE NEMOZE SVAGDJE PLACAT KARTICOM,a sada jel se koji postotak vise ili manje koriste gore u odnosu na zg tocno u mm. neznam(kao nit ti)a nije nit vazno..:mig:

babarej
22.05.2011., 19:35
Ja sam bio prije 10 dana u Stockholmu i apsolutno sve smo platili obicnom VISA karticom osim karata za autobus od aerodroma do grada, tamo smo platili na American jer ne primaju VISU. :ne zna:

A sad, puno smo toga prosli, i ducana i kafica/restorana pa se svuda karticom moglo platiti. Na kraju nismo znali di cemo sa 1000 kruna koje smo uzeli za svaki slucaj. Dakle, placa se i karticama i keson gdje god zelis, nama je bar tako bilo.

aspirin
22.05.2011., 20:48
:eek:
e pa ja ti kazem da je to tako(iz mog iskustva),kako sam rekao!!!:mig:

I tu nepricam o nikakvim lijevim mjestima nego o IN lokaciji..tj zivom centru-Gamla Stanu!

Neznam na kakava si mjesta isla,al ocito u nekim kebabarama nisi bila(jer da jesi nebi se najela..)....jer sam ja tamo isao i nula bodova(a u dzepu nisam imao dovoljno kesa)

Dalje..ti vjerovatno si imala bolju/jacu karticu..pa ti je prolazilo...al kao sto sam rekao ja sam imao frke...tako da sam bio u jednoj situaciji gdje me riba iscupala s maminom nekom bijesnom Mastercardom inace stanga bi bila...

Jos sam se sjetio da su me cepnuli u jednom deliju 5kruna PROVIZIJE za placanje karticom:rolleyes:
Ja sam napisao da nekriste vise nego li u Zg,takav sam stekao dojam....jer sam vidio gore hrpu ljudi da isto placaju cashom..
A kod nas isto imas hrpu mjesta gdje sasvim normalno placas na POSu..od boljih kafica,restorana..samo sto vjerovatno kod nas to negledas/nekoristis..inace mislim da hr-raja ima hrpu kartica po glavi stanovnika(al nazalost vise iz nuzde nego iz prakticnog razloga..hehe):mig:

covjek je napisao onak glupost..i to sam komentirao kao NETOCNO-JER SE NEMOZE SVAGDJE PLACAT KARTICOM,a sada jel se koji postotak vise ili manje koriste gore u odnosu na zg tocno u mm. neznam(kao nit ti)a nije nit vazno..:mig:

Kad kupis hamburger u fast foodu, zvake na kiosku i popijes kavu u zagrebu
na karticu, i to ne na dva mjesta u gradu, nego na 90% njih, onda mozes
napisat da je "covjek napisao ONAK glupost"... zivio sam tamo 6 mjeseci i
kesa sam potrosio moooozda 1000kn... i to sve na maestro ili master karticu...

crnjak_xrace
22.05.2011., 21:28
Hmm, nebi bas rekao da VISU ne primaju, ja sam bio prosli tjedan, svi su vizu primili, kupili smo i onaj stockholm card,
bili po muzejima, grona lund, sve kvartove obisli, al malo pretjerivaju sa cijenama... najjeftiniji sushi 100 kruna,
U McDonalds Big Mac meni 90 kruna, piva 50kruna, pre pre skupo.. razgovarao i sa nekim domacim curama i one kazu da je sve
preskupo te da ne vide razlog zasto mora biti tako.. Grad je predobar, pogotovo subota navecer, kao da su svi ljudi na ulicama
i stari i mladi, cijelu noc podzemna puna, ispred svakog kluba se ceka na ulaz koji dode 120-220 kruna..

babarej
23.05.2011., 08:46
Ja sam napisao da VISU ne primaju na salteru od one firme Flygbussarna koja vozi od aerodroma do grada. Svuda ostalo primaju.

I nije bas tako skupo osim alkohola, ovisi gdje jedes. Skuplje je nego kod nas 2-3 puta ali imaju 3-4 puta vece place nego mi tako da je to njima prilicno povoljno. Da ne kazem da sam naletino i na neke stvari koje su jeftinije nego kod nas. Evo jedan primjer; 3 krafne u ducanu 12 kruna, znaci nekih 9 kuna. Kod nas su krafne skuplje, ili rijetko gdje ista cijena :ne zna:

Nas 4 smo rucali u restoranu, popili pivicu i doslo nas 650 kruna sto nije skupo. Jednom smo nas troje rucali u nekom fast-foodu, turskom ili arapskom - meni je to isto, imaju one kebabe i slicne pizdarije. Ne dobijes kebab u pecivu nego pun tanjur priloga i zacina sa njim i dobro se najedes. Platili 190 kruna s tim da ti je pice besplatno u neogranicenim kolicinama. Naravno, ne posluzuju alkohol :(
Bilo nas dvoje na pizzi, sa picem doslo oko 200 kruna.
Jedino je sladoled skup, 30 kruna kuglica :eek: a kava je nekih 15-20 kruna.
I nismo isli u neke vukojebine nego normalna mjesta, naravno postoje i puno skuplji restorani ali to u startu treba znaci izbjeci, kako kod njih tako i kod nas.

Sad, i u Hrvatskoj imas velike razlike u cijeni a ja zivim na dalmatinskom otoku pa sam i te kako navikao na kave od 10 kn i slicno, a ne kao negdje na kontinentu di se moze popiti kava za 3-4 kn, cak i manje.

comi1
23.05.2011., 20:03
I nije bas tako skupo osim alkohola, ovisi gdje jedes. Skuplje je nego kod nas 2-3 puta...

:s:s

kolega moram ti cestitat na HRTovskoj izjavi....:D

ma covjece gore su sve cijene PUTA DVA U ODNOSU NA ZG...(koji je jebeno preskuuuuuuup grad i to ne samo u hr nego na planeti..)
A nit njima bas nije jeftino platit pivo 0,4-0,5l minimalno 50 pa sve do nekih 64SEK..
a i sve ostalo je skuuppo do bola..i sto je jos najgore..to je takav standard...jer cijene nisu nista manje nit u COOPu kao nekakvom supermarketu...mislim ono nemozes me cepat za obicnu sunku po kg 200-300kruna...otrovna koka kola 0,5 13-15kruna..
banane 20kruna/kg..pile 50kruna..nisam imao jebenih para da si u suhi sendvic stavim sir..jer je bio nesto bijesnoo po kg..tipa 10dag 20-30kruna..:rolleyes:
Jedino KEFIR je bio 13kruna litra....:s
Gledao sam tamo na GalmaStanu Buffet Thai i ono cijena 150kruna...reko brate,pa jbt to nemogu nit "isplatit" sve da nisam jeo od proslog tijedna..:rolleyes:
Tako da sam za dva "zemlja sendvica" placao cca 70-80kruna sa kefirom...al zato jest dorucak u 12h na suncanoj strani vidikovca s pogledom na grad uz zvuke balkanske muzike dok ekipa pije i bulji u nas sendvic bez sira kao u golu JLo.... u hladu s pogledom na zgradu xxl-skupu cugu....stvarno je GUST...:)

@aspirin

nemoj se pravit pametan i nemoj ubudce obmanjivat ljude...jer nacin na koji si napisao u stilu..."sve na karticu" NIJE TOCAN!!
fino sam te ispravio(jer sam zahvaljujuci i tvom postu bezvezeze se ogranicavao i trazio alternative..)...jer se nemoze SVAGDJE(kao sto si ti napisao) placat karticama...na VECINI mjesta moze...al ima ih i na kojima se NEMOZE(ili se ima problema s pbz/hr karticama)...pogotovo ako se traze jeftinije stvari..(a svoja osobna iskustva sam napisao u par postova prije..)...

Da se razumijemo i ja sam 90% placao karticama...al cash je ipak osnova koju je uvijek dobro imat u dzepu ukoliko "zapne" kartica...

a Zg,sam samo spomenuo kao paralelu..nista vise..inace mozes sada placat u vecini boljih lokala karticom..kao i u drugim zemljama..mozda svedska malo vise to forsira...tako da nisu oni sada otkrli zelenu travu nit kotac...

inace stokholm me stvarno super pozitivno iznenadio i odusevio:top:
ribe su im spica a muskarci hodajuci pederi...tako da valjda gore bi bila dobra "prodja" za nas...hehe:D
jedino mislim da gore zeznuto ak naletis na losu zenu...valjda te moze isprebijat kao macora...rekao bi da su gore muskarci ugrozena vrsta..ziher imaju onaj SOS broj ili neku skrivenu kucu(kao kod nas za zene),pa te tamo mogu zastitit i da mozes prezivjet....:ne zna:

babarej
24.05.2011., 08:17

kolega moram ti cestitat na HRTovskoj izjavi....:D

Kad sam isao gore svi su rekli da je nenormalno skupo, tako da sam ocekivao da je nenormalno skupo a ne duplo skuplje nego kod nas. U Gamla-stanu jedu samo budale, nas su frendovi kod kojih smo bili upozorili da ne jedemo tamo. To ti je kao kad platis pivu na Stradunu 50 kn preko ljeta.

A kako oni i je li njima skupo nemoj ni pricati. Ovi kod kojih smo mi bili imaju besplatnu vodu(toplu), besplatno grijanje a vidio sam racun za struju koji je bio 160 kruna, a i kuhaju na struju. Jos kad pogledas da jako povoljno dobiju stanove, koje naravno i otplacuju ali opet puno povoljnije nego kod nas. Tako da mi nemoj o tome koliko love imaju i sto im je skupo a sto nije. Cura i decko, oboje SSS posao, zive u svom stanu, imaju sto god hoce, 2-3 puta godisnje putuju i to po cilom svitu...Njima tamo nije skupo zivjeti.

One stvari koje su ti osnovne za zivot i trebaju ti nisu skupe, bilo kakav luksuz je skup. I to je posteno. Kao sto sam rekao neke stvari su jeftinije nego kod nas, roba je prilicno povoljna, gorivo je kao kod nas, vozacki ispit je jeftiniji nego kod nas...

comi1
24.05.2011., 20:14
Kolega to sto ti kazes nitko nit ne spori..da je svedska u smislu nekakve materijalne/socijalne kategorije raj na zemlji(kao valjda i cijela skandivnavija)...to je opce poznato...to znaju i vrabci na grani..
mislim u protivnom da nije nebi gastarbajteri isli gore smrzavat se i taksirat po stokholmu...:mig:

Ja sam bio gore TURISTICKI..(a pare nazalost pravim na balkanu)...tako da je meni EXTREMNO SKUPO GORE.
Karta za metro one way....30SEK:s

I sto je lose(za nas)..da su ne samo visoke cijene na recimo tako "turistickom galma stanu" nego i svagdje po gradu..nije previse jeftinije..
Recimo pivo je skupo i dosta dalje od galma stana...istoo kosta 50+SEK..
Naveo sam neke cijene u COOPu(kojem je kod nas pandan...ovaj karcinom Konzum)..
Stvarno je jakooo malo stvari koje su jeftinije gore nego li kod nas..cak su i brendirane stvari koje su svagdje po svijetu imaju "zasticenu cijenu" gore kod njih skuplji 40tak%..

al recimo ja sam kupio majicu "svedska" suvenir za 20SEK na rasprodaji u suvenir sopu..a iance svagdje su suveniri skupi...al eto iskopao sam je...:s
Jos jedna stvar me spasila..a to je BUFFET-all you can eat...kod Sirica...za 90SEK,to sam platio onak s smjeskom na licu...:s:D

e jebem ti da sam se rodio gore...bio bi kralj....:cerek:.......samo bi me mozda zena tukla...:confused:

Cartman
24.05.2011., 20:40
Bio sam u Švedskoj i Danskoj i večinom sam hranu i piče kupovao u dučanima, jest da je malo skuplje, ali pa nije tako strašno ako se takve stvari uzimaju iz dučana.

aspirin
24.05.2011., 20:54

///

@aspirin

nemoj se pravit pametan i nemoj ubudce obmanjivat ljude...jer nacin na koji si napisao u stilu..."sve na karticu" NIJE TOCAN!!
fino sam te ispravio(jer sam zahvaljujuci i tvom postu bezvezeze se ogranicavao i trazio alternative..)...jer se nemoze SVAGDJE(kao sto si ti napisao) placat karticama...na VECINI mjesta moze...al ima ih i na kojima se NEMOZE(ili se ima problema s pbz/hr karticama)...pogotovo ako se traze jeftinije stvari..(a svoja osobna iskustva sam napisao u par postova prije..)...

Da se razumijemo i ja sam 90% placao karticama...al cash je ipak osnova koju je uvijek dobro imat u dzepu ukoliko "zapne" kartica...

a Zg,sam samo spomenuo kao paralelu..nista vise..inace mozes sada placat u vecini boljih lokala karticom..kao i u drugim zemljama..mozda svedska malo vise to forsira...tako da nisu oni sada otkrli zelenu travu nit kotac...

inace stokholm me stvarno super pozitivno iznenadio i odusevio:top:
ribe su im spica a muskarci hodajuci pederi...tako da valjda gore bi bila dobra "prodja" za nas...hehe:D
jedino mislim da gore zeznuto ak naletis na losu zenu...valjda te moze isprebijat kao macora...rekao bi da su gore muskarci ugrozena vrsta..ziher imaju onaj SOS broj ili neku skrivenu kucu(kao kod nas za zene),pa te tamo mogu zastitit i da mozes prezivjet....:ne zna:

Ne pravim se pametan i ne obmanjujem nikoga... umjesto 90% bi reko 95..
a to nije vecina nego OGROMNA vecina mjesta... I za taj postotak se
komotno moze rec da ih primaju svugdje... A tko nezna da sa sobom
ipak uvijek treba imat nesto kesa za svaki slucaj bi mozda trebao ostat doma..

no dobro... da ne razvlacimo ovo.. imas pravo... ne primaju svugdje karticu
nego samo na 95% svih prodajnih mjesta....

Edit, sto se tice cijena, ako ne racunamo alkohol, u prosjeku je hrana skuplja,
rekao bi mozda 20%... ima i jeftinijih stvari ima i dosta dosta skupljih... Robe ima
na rasprodajma (ako si tamo u vrijeme rasprodaja ofkors) puno povoljnije nego
u nas...

superpera
24.05.2011., 21:03

pa sta mislis zasto oni tako izgledaju..jel se mnogo riba i pale na taj zenskasti izgled...tako da ako hoces da imas bolju prodju trebao bi se prethodno i malo vise doterati:mig:
i de to ides da uzimas hranu..prosetaj se malo do lidla i wilisa
eto ti pive u wilisy 6 x 50 cl ...3,5% za 30 kruna celo pakovanje
mozarela 2 pakovanja za 12 kruna
mleko 1l 7,5 kruna
spageti 2 kile 20 kruna
kilo pomorandji...15 kruna...a mozes i banane naci po toj ceni
tolko skupo bas i nije...to ti se cini vise jel je kruna trenutno jaka...dok je euro slabiji neko ikada
jedino sto je vise skuplje su izlasci,alkohol,duvan i radni sati kad neko nesto radi recimo popravka kola(zato jel nemaju toliko posla pa odugovlace..tj ono sto mogu za 1 sat oni rade za 2.3 sata)... pa dobro sta ces..bolje to nego neke normalne stvari potrebne za zivot
ono sto turisti nevide je da ti je u stanu topla voda i grejanje dzabe tj inkluzive rente i da imas frizider kao i ormane u kuhinji i hodniku
a isto tako i svaka zgrada ima dole centar za pranje vesa tako da netreba da trosis svoju struju za pranje i susenja vesa kao i da razmisljas o nabavci masina
u nemackoj recimo sve to grejanje i toplu vodu posebno placas kao i da sam treba da kupujes masinu za ves i frizider
pa tako turista vidi u nemackoj nize cene a nema pojma o troskovima stanovanja koje mnogo utice na celokupan budzet onog koji zivi tamo

aspirin
25.05.2011., 11:26
Kako mi je jedan grk sta zivi gore objasnio, sa svedjankama je jako lako se nagodit,
sve je u tajmingu... navecer u birtiji je moras uhvatit izmedju trenutka kad joj se
zacakle oci a prije nego sto pocne teturat i rigat po podzemnoj... ja sam mislio da je
taj vremenski prozor dosta dug, ali u biti je poprilicno kratak.... vole pit, a ne znaju kako...

crnjak_xrace
25.05.2011., 11:31
hahaha istina istina, isprobano ;-))

comi1
25.05.2011., 16:46
pa sta mislis zasto oni tako izgledaju..jel se mnogo riba i pale na taj zenskasti izgled...tako da ako hoces da imas bolju prodju trebao bi se prethodno i malo vise doterati:mig:

:eek::eek:
ti mora da se salis...
pa kako oni izgledaju...to je najgora varijanta lokalne balkanske sponzoruse koja se prodaje za bon od 50kn ili krug na motoru..
Tako kako oni izgledaju nebi nit da me puskom ganjaju...nose svi neke torbe/cekere kao moja mama kad ide nedeljom na plac...
A bas mi se ucinilo da me gore ribe bolje gotive(ma da to nisam ocekivao)...a i uvijek ak sve padne u vodu mozes neku engleskinju uhvatit na tanjur...:D

uglavnom, jebes drustvo u kojemu su muskarci maksimalno feminizirani ili pederi...a pivo je skupooo..:ne zna:

A koliko sam primjetio cijene su DUPLO u odnosu na zg u prosjeku...e sada jel je to puno ili malo...neka si svatko sam zakljuci...:mig:

meni osobno je to punoo skupo!

nienna
01.06.2011., 22:12
samo da kazem da ovo NIJE TOCNO(citao sam prije nego sam isao gore-i tako se pripremio..i lagano popusio..) iz mog nedavnog iskustva..

mislim toliko ste nasrali o tim svedjanima i karticama da je to strasno..samo sto niste rekli da sasvim normalno i kurve idu na karticu..:rolleyes:

Mislim naravno da se primaju kartice i sve...al nista manje nit vise nego li u recimo Zagrebu ili Prijedoru..
U boljim mjestima i ducanima(kao i kod nas)...al recimo u dosta fast fodovma neprimaju i nemaju uopce POS..u nekim kaficima takodjer..
I dosta velika vecina ljudi placa cashom..(e sada jesu sve turisti..neznam..)

A upravo takva mjesta "jeftina" sam trebao koristit...a ovak s karticom si djelomicno ogranicen!!
a i moja baba zna da u restoranu gdje je tupson-meni kosta 300+kruna primaju karticu......

Takodjer bilo je mjesta gdje jednostavno nisu znali/mogli odradit transakciju(kao nije im POS..on line) Maestro-PBZ,VisaElectron-PBZ..sve da nisam imao pravi Mastercard(samo na potpis)...vjerovatno bi morao povrat guc piva i izac iz kafane u maniri Huseina Bolta..:D:rolleyes:

uglavnom htio sam reci....da u stokholmu NISTA VISE NEKORISTE KARTICE NEGO LI U ZAGREBU!!!
Evo zivim u Stockholmu vec 9 mjeseci i imam posve suprotna iskustva.
I da, nemam nikad casha u novcaniku.

nienna
01.06.2011., 22:43
ma covjece gore su sve cijene PUTA DVA U ODNOSU NA ZG...
Vidim da si obisao puno Stockholma...jer nemas pojma sta pricas. (nisu SVE cijene dva puta, zna se sto je u Svedskoj skupo, odnosno koje su vise cijene prema nasima.) Vecina cijena je u rangu sa Dubrovnikom. (pri tom mislim na restorane, kafice...etc.) Kava se moze naci i po 20sek.

(koji je jebeno preskuuuuuuup grad i to ne samo u hr nego na planeti..)
Isto tako vidim da si "putovao" po Dalmaciji....dojdi malo u Dubrovnik da vidis cijene ;)

a i sve ostalo je skuuppo do bola..i sto je jos najgore..to je takav standard...jer cijene nisu nista manje nit u COOPu kao nekakvom supermarketu...mislim ono nemozes me cepat za obicnu sunku po kg 200-300kruna...otrovna koka kola 0,5 13-15kruna..
banane 20kruna/kg..pile 50kruna..nisam imao jebenih para da si u suhi sendvic stavim sir..jer je bio nesto bijesnoo po kg..tipa 10dag 20-30kruna..:rolleyes:
Jedino KEFIR je bio 13kruna litra....
Kao sto sam vec rekla....vidi se da si "setao" po Stockholmu. Ma ne da mi se cak ni ispravljati....ali hajde, idemo jedno po jedno.
400g sunke - 30sek (Da, u butigama ne preferiraju rezanja na deke kao kod nas, vise ti se isplati kupiti vec izrezano i zapakirano)
Coca Cola 2l - 10sek
Banane - od 10sek do 18sek po kg. Zavisi di i koji tjedan.
Kruh - 1kg (Ali bas kg) je od 15sek do 35sek, ovdje se prodaje narezni i upakirani kruh te ih imas razlicite cijene.

I da, inace COOP ti je najskuplji lanac u SE. Probaj se drugi put malo raspitati ;)

Gledao sam tamo na GalmaStanu Buffet Thai i ono cijena 150kruna...reko brate,pa jbt to nemogu nit "isplatit" sve da nisam jeo od proslog tijedna..:rolleyes:
Gamla Stan je najskuplji dio grada, kao sto ima i u svim ostalim gradovima. Podji malo u Stari grad u DU pa da te oderu. Restorani su skuplji usporedujuci sa nasima, ali se moze i povoljno jesti.
Je*aji ga, i ja sam htijela piti kavu na glavnom trgu u Firenzi pa sam platila 2 kave 10€.

A da ti prestanes obmanjivati ljude svojim poluinformacijama?

Uzmi si ERSTE ili SB, u 9 mjeseci u Stockholmu 100% su radile. Znaci problem je do tvoje banke....a ne do njih. I kao sto sam vec rekla, ne nosim cash u novcaniku, dovoljno govori. A ako mi zatreba, ima bankomat na svakom koraku, i isplativije je dignut sa bankomata nego mijenjati eure u krune u SE (eto jedna PROVJERENA informacija).

Za ribe se slazemo, samo ti mogu reci da na dulje...nisu one za nase muske ;) A muskarci...o da :lol:

I da, to se slazemo :rofl:

comi1
01.06.2011., 23:35
ej nasla si me u elementu,pa cu ti odgovorit,mada su ti komentari poprilicno prigulupi...:D

da ja nemam pojama o cemu pricam?! a al zato ces mi ti reci da dobijem taj POJAM....!?
susaj nesto,

jebem i tebe i dubrovnik skupa ...;)

nit je tko poredio cijene s DU(nego sam ja sa zg).nit sam rekao da sam obisao cijeli Stokholom....kupi si naocale ili novi mozak pa bolje citaj s razumjevanjem...gore sam bio PAR DANA TURISTICKI...
Cekam tebe da mi objasnis di grijesim u zivotu...jebem ti mater polivalentunu..vidim da si vidjela malo sjevernog sunca i odmah mislis da si uhvatila Boga za bradu...
btw,
imammo i mu Lidl u Zg(i ostatku hr) i isto tako mozes ganjat cijene...
kod nas je Konzum najskuplji lanac..pa svejedno sunka kosta cca 70kn/kg a ne jebenih 200+kn/kg(a da nisi rekla za sunku da se reze i vakumira...mislio bi da se kupuje na komad:s)
Inace da mi nisi rekla da je GamlaSran najskuplji dio grada...ja vjerovatno nebi znao....mislim GLUPA si ko glupometar....naravno da je najskuplji dio grada kao i u svakom ilole turistickom centru...a ono kao dizat s bankomata umejsto mjenjat....:s
takodjer nisam znao....mislim da si mi sada otkrila cijelu masnosku zavjeru u sivjetu i teoriju soje u argenitini...ovo ti je otrkce u razini kotaca...:s

ugalvnom nitko me nemoze razuvjerit da je Svedska jeftina...kada ona to nije...(kad u usporedib s zg-koji je relativno skup..)...tako da nevidim smisao piskaranja bezveze..u stilu "nije skupo kao u DU,ili u spici sezone na hvaru"..kada svi znamo da su to itako nerelane cijene,pogotovo za hr ljude ...

Stokholm je super grad,ima toga puno za vijdet,al vrijedi se pripremat na skupocu....jer on to je...a ovi pederi svedski koji kazu da nije skup...ili su bogatasi,kompleksasi ili jednostavno debili...

LP:)

superpera
02.06.2011., 00:13
:eek::eek:

A bas mi se ucinilo da me gore ribe bolje gotive(ma da to nisam ocekivao)..!
dal te gotive ili ne to ces saznati tek kad ih povalis...ovako ti se mogu lepo smeskati dok se ne ogrebu za pice ,cigare pa te onda odjebu...svi se oni vole praviti dobri i kad lose misle o tebi tako da nikad nisi nacisto s njima

one vole da vrte te pedercice kako one hoce a nemozes ih lako ni samarati jel onda vriste da ces ih silovati iako to recimo vole..al ono da ko ispadnu dobre devojcice koje nisu tako lake... tako da ih trebas diskretno bez svedoka samarati cisto ono da pokazes da si drugaciji i da osete to jedva docekano uzivanje u tvojoj brutalnosti:D...no sve u svemu su zesce jebacice a i ako im neko dete zavalis nemas neke brige jel one i vole da imaju dete onako slucajno ali ne i muza
ako nisi znao u vezi pica..tamo je popularno napiti se pre no sto izadjes negde pa kad dodjes negde mozes i casu vode naruciti a ipak biti pijan

amstel
02.06.2011., 04:04
Đizus, kaj je ovo hehe...

Ja sam nosio 1000 SEK u novčanicama i sve sam potrošio, tak da su čiste gluposti da nikako ne furate novac i da se ama baš svugdje plaća karticom...svugdje gdje možete platiti karticom, možete i novcem eto ukratko...

I da, kartica je prihvaćenija i raširenija nego u Zagrebu i Hrv. to stoji, ali da je sad tak super ultra sve moderno u Švedskoj da i na štandu sa kobasicom možeš platiti karticom nije, nemre se...

ako nisi znao u vezi pica..tamo je popularno napiti se pre no sto izadjes negde pa kad dodjes negde mozes i casu vode naruciti a ipak biti pijan

To je svugdje tak...

Stokholm je super grad,ima toga puno za vijdet,al vrijedi se pripremat na skupocu....jer on to je...a ovi pederi svedski koji kazu da nije skup...ili su bogatasi,kompleksasi ili jednostavno debili...

Baš...

Iako comi1 iz ove perspektive sad, meni je trenutno i Norveška affordable(reko bi jedan kompani brend u svojoj reklami) :D

nasmijanonebo
02.06.2011., 10:09
:eek:, koja rasprava o karticama i skupoci.
Svedska je skupa za turiste Hrvate prosjecnog primanja i basta:D

trotter
02.06.2011., 15:32
hahhaha.. Napokon malo živosti na nekoj temi... :D :D

Nažalost nisam baš kvalificiran da pričam kako je danas u Švedskoj i da solim nekome pamet, jer sam bio tamo ravnom jednom u životu. Proveo sam dobar dio ljeta prije 12 godina tamo (kao turist, nemam nikakvu rodbinu gore niti sam išao poslom nego ruksakom na leđima i to brodom iz Poljske) i mogu reći da dobar dio kaj je napisao com1, superpera je točno, tj tada je bilo tako.. Tad kartice nisu bile tolko u upotrebi, bile su još marke ne euri, a kod nas plaće takve da kolko sad dobivamo eura malo manje smo od toga tad maraka zarađivali. Ja sam radio ljeto prije tog ljeta prek student servisa da bih zaradio lovu za put i sve sam nosio sa sobom u kešu :D plus koja kartica i sjećam se da kad me Šved na granici pitao kolko imam (tad su još bile vize) ja mu rekao, izbrojao, on klimao glavom u stilu nije nešto ali ajde ulazite...
Sve u svemu cijene su i tada bile za naše pojmove stravične, ali srećom pa smo mi nakupovali hrane (sir, salame, konzerve, pive...) u Poljskoj prije broda plus nešto malo u djutiću na brodu, i na taj način smo jedva uspjeli preživjeti tih par tjedana u Švedskoj, s tim da smo spavali uglavnom u šatoru ili po gimnazijskim sporskim dvoranama na podu. Nismo imali niti slučajno para za ikakove skupe izlaske i šarmiranje plavuša, što ne znaći da žena nije bilo, ali da ne ulazim u detalje nije to niti bitno sad. Sve što superpera kaže o tome stoji i vidim da se nisu niti za milimetar promijenile, kao što se i slažem s com1 o izgledu muškaraca iz perspektive balkanskih mačora :D :D
Što se hrane tiće dok je bilo kobasa, sira iz Poljske i ribica iz Hr živjeli smo ko Lordovi :D, ručali po klupama nismo birali mjesto, a kasnije kad je obilje nestalo gledali kako da se što prije maknemo otamo.
Meni se osobno sam Stockholm nije nešto osobito svidio, više mi se dopala unutrašnost Švedske, jezera, šume i standard koji je u tim manjim mjestima, na bogatim selima. Ono tika taka kad prelaziš preko ceste na žešćim vukojebinama, kao i asfaltiranost svetga, urednost, pedantnost, zapravo sve ono što se tada rijetko viđalo u Hr. Još jedna stvar me fascinirala... Svi živi (klinci od 10 godina) imali su mobitele, dok kod nas tada jedino političari i mafijaši :D i tad sam rekao frendu, pogledaj ovo i zapamti tako će bit i kod nas za jedno 10 godina :D.
Sve u svemu kad je nestalo svega i kad sam par puta morao kupiti 0,33l pivo u Systembolagetima (ili kako su se već zvali) i dao za to cca 30 kruna (tad je kod nas pivo bilo 3, 4 kune) brzo sam shvatio da ima i boljih turističkih destinacija. Još kad sam naivno skočio u jedno jezero usred kolovoza misleći da nemože biti prehladno odluka za povratak u slavenske zemlje preko Baltika donijeta je trenu.

nienna
02.06.2011., 23:36
To da. U cijenovnom rangu je za Francuskom (barem sa jugom di sam bila).

Ja sam samo ispravila netocne navode. Da, naravno da se moze placati cashom i naravno da ne uzimaju SVUGDJE kartice. Moj dobronamjeran savjet za one koji dolaze kao turisti u Svedsku je bio da ne nose puno casha sa sobom jer im ne treba te da ne mjenjaju u SE eure u krune (po trenutnom tecaju eura u Svedskoj).

A gospodin koji se zapijenio par postova prije nek si ode popiti koju pivicu za zivce, za ovo ostalo mu nema pomoci. Eventualno naocale za vid pa da bolje vidi citati.

goldietrickz
03.06.2011., 13:58
ne znam za Stockholm, ali znam za Malmo, jer sam tamo zivio skoro 2 godine, grad skroz interesantan, blizu je Kopenhagen... jest, sve je skuplje nego u ostatku Europe, ali opet, moze se i tamo proci solidno jeftinije.

ko pusi uvijek moze naci svercane cigare od Poljaka duplo jeftinije nego u kiosku, a Svedska je poznata po tome da se kod Arapa moze kupiti i samo jedna cigareta. :lol: da, da, dodjete na kiosk i trazite jednu cigaretu, majstor otvori kutiju i proda. kad sam ja bio kostalo je 50 ora.

kod istih tih arapa u trgovinama koje su posvuda moze se kupiti recimo podravka kokosje pastete po istoj cijeni ko u nas, kebab kosta nesto vise, onaj odvratni falafel je bio cini mi se 10 kruna, mozda je sad 15...

stan u svedskoj koliko sam skuzio i kad kupite, placate stanarinu samo ovaj put duplo manju...

cuga se moze pronac i po 20 kruna, bar je tako bilo i to u kaficima, kava je skupa ali je se dobije skoro svugdje u onim cudnim posudama ogromne kolicine...

i sa cugom je ista stvar, sve se sverca, ustvari dovozi iz Njemacke ili Poljske i mislim da nije problem ni napit se tamo, pa otic u neki klub, gdje cuga jest zbilja najmanje 30 kruna za pivo. tamo se isto mora dobro pazit na tu pivu, ne moze se ko kod nas otic u WC i ocekivat da je ta cuga nepopijena. :lol:

netko je spomenuo svedjanke. jest, najljepse su zene na planeti, ako ne racunamo Brazilke i te sorte. u Europi Zapadnoj, te zene su vrh. muski se svi oblace ko modni macak, i mozete ih prepoznat kad dodju u Carpe Diem na Hvar, npr., svi imaju majice "mornarske" da se vide malobrojne dlake na prsima. ne bih generalizirao, ali svedjanke (barem neke, a mozda je to slicno i u nas) mozete poceti bariti tako da cete im platiti alkoholno pice.

imao sam frenda tamo koji je sve sto je zbario, zbario tako.

bilo je stvaro svega tamo. recimo, sjecam se da je njihov mobilni operator imao opciju kada vas se nazove dobijate lovu za svaki minut. curice su znale davati brojeve sakom i kapom i pricati s zainteresiranim muskarcima satima o svemu. :D ne znam sto je sada tamo, ali moze biti samo jos cudnije prosjecnom balkancu,

svedi su drukcija sorta, i iz mog iskustva, meni su puno bolji ljudi norvezani...

iako, bilo je to lijepih 2 godine, koje su zavrsile kad i ljubav zbog koje sam tamo bio. iste sekunde sam otisao i nikad vise se vratio. klima je, posebno na jugu, uzasna. nema tu ni toliko snijeg ni zime, kako bi covjek ocekivao kad pomisli na Svedsku. sve je tamo jedan oblak iliti barem 7 slojeva istih, i to toliiko nisko da se covjek jednostavno od svega toga pocme i gusit. :D

tamo kad izadje sunce, mislim da prestaje i svaka radna obveza. svi idu vanka.

goldietrickz
03.06.2011., 14:08
:eek:, koja rasprava o karticama i skupoci.

je, ali... recimo jedan Hvar u rangu je s Malmoem. e sad kolko se moze lijepo provest u jednom ili drugom, stvar je osobnog izbora. ili mozda i nije i tu izbor ni ne postoji? :D

Hvar naravno.

nasmijanonebo
03.06.2011., 15:59
naravno, Hvar:D
mene bi ubio taj nedostatak sunca..ubija me i u ZG (iako ce neki reci da Zg ima dovoljno sunca :lol:)..

Sharkaat
03.06.2011., 17:07
mene bi ubio taj nedostatak sunca..ubija me i u ZG (iako ce neki reci da Zg ima dovoljno sunca :lol:)..

Meni je sunca pun qfer sada kako su dani produzili. Mraka je svega par sati... :lol:

nasmijanonebo
03.06.2011., 19:26
Meni je sunca pun qfer sada kako su dani produzili. Mraka je svega par sati... :lol:

da se mijenjamo?:rofl: (hm, tesko da bi se privikao na prosjecnu hrv. placu:D)

Cinnamon Girl
03.06.2011., 21:08

Ima puno svijetlih sati, ali ne i sunčanih :)

Sharkaat
04.06.2011., 00:05
da se mijenjamo?:rofl: (hm, tesko da bi se privikao na prosjecnu hrv. placu:D)

Ovdje je ni nemam, student sam. Da mi je i najniza moguca ovdje, bio bih sretan kao prase. :s

Ima puno svijetlih sati, ali ne i sunčanih :)

Nisam brojao. Rekoh da mi je i ovo previse. :lol: Pobjegnem iz Dalmacije, racunam kako ce biti ugodno hladno, kad sipak. :rofl:

Septembar
15.06.2011., 09:45
Ja sam napisao da VISU ne primaju na salteru od one firme Flygbussarna koja vozi od aerodroma do grada. Svuda ostalo primaju.
ja imam VISU i zivim u sthlm i uvijek sve placam sa tim, i te karte za aerodrom!
ti si garant imao Visa Electron, to je "light" visa, nju ne primaju iz nekog razloga, kao ni maestro:

http://www.flygbussarna.se/PageFB.aspx?page=5282&lang=EN

Septembar
15.06.2011., 09:54
A kako oni i je li njima skupo nemoj ni pricati. Ovi kod kojih smo mi bili imaju besplatnu vodu(toplu), besplatno grijanje a vidio sam racun za struju koji je bio 160 kruna, a i kuhaju na struju. Jos kad pogledas da jako povoljno dobiju stanove, koje naravno i otplacuju ali opet puno povoljnije nego kod nas. .
ni voda ni grijanje nisu BESPLATNI nego ULAZE u kiriju. razlika nije samo simanticka .
ako imaju npr iznajmljeni 2-sobni stan placaju ga najmanje 4500kr (starija gradnja) ili 6000 i vise novija gradnja, tak da nije bas dzaba

struja 160kruna za mjesec dana? hm, nesto ne stima, ja kad odem na odmor i nema me mjesec dana onda bude tako nizak racun, inace mi je 300-500 kr mjesec

Raedo
16.06.2011., 13:32
Trebam informaciju. Putujem iz Budimpešte za Švedsku slijedeći mjesec, i dobila sam informaciju da ako želim ići tamo, putovnica mi mora vrijediti barem 3 mjeseca od datuma polaska. Heh, moja vrijedi dva i pol. Sada me zanima, jel to zbilja tako, ili...? Mislim ostajati tjedan dana, tako smo i rezervirali avionske karte.

Natch
18.06.2011., 11:36
hi. treba mi savjet, sto je najbitnije za obici u stockholmu u dva dana. tx :)

nienna
22.06.2011., 08:27
Trebam informaciju. Putujem iz Budimpešte za Švedsku slijedeći mjesec, i dobila sam informaciju da ako želim ići tamo, putovnica mi mora vrijediti barem 3 mjeseca od datuma polaska. Heh, moja vrijedi dva i pol. Sada me zanima, jel to zbilja tako, ili...? Mislim ostajati tjedan dana, tako smo i rezervirali avionske karte.
Valjda ne bi trebalo biti problem :ne zna:
Mislim da se samo ne smijes naci van drzave sa putovnicom koja je istekla :confused:

ombia
24.06.2011., 15:36

Pij kavu u luci i proseci se gamla stanom (Södermalm), eto. Proseci Västerlånggatanom. Obidji kraljevski dvorac i Riksdagshuset. Volis li muzeje?

*klepetalo*
24.06.2011., 18:36

posto si dva dana tam, ja ih ti preporucila da prosvrljas gradom. kak je i ombia rekla- prosetaj se po gamla stanu (stari dio grada), a ako uzmes neku (dvo)dnevnu kartu za javni prijevoz, mozes se provozati okolo naokolo...s tom kartom mozes i do otoka djurgarden. mozda bi ti se svidio neki vidikovac - ima onaj sky globe (tako nes), ali mi smo bili na tornju gradske skupstine (jeftinije je,ali i nize:D) i super je bio pogled! e da, popij kavu na rijeci! (to je ubiti jezero :D ) i pojedi nes s lososom

sto se tice muzeja, meni se svidio skansen, to je kao etnomuzej na otvorenom, ali tam bi mogao provesti pol dana (i cijeli dan) pa ti je mozda pametnije biti u istraziti grad i minglati medju ljudima..tak bih bar je :)

*klepetalo*
24.06.2011., 18:37
e da! meni se u biti najvise svidjelo sto je voda sveprisutna! pa mi je bilo zao sto nisam uzela neku turu brodom, ak te to zanima. meni se cini kao dobar nacin da se obidje sve...

Natch
24.06.2011., 18:43
posto si dva dana tam, ja ih ti preporucila da prosvrljas gradom. kak je i ombia rekla- prosetaj se po gamla stanu (stari dio grada), a ako uzmes neku (dvo)dnevnu kartu za javni prijevoz, mozes se provozati okolo naokolo...s tom kartom mozes i do otoka djurgarden. mozda bi ti se svidio neki vidikovac - ima onaj sky globe (tako nes), ali mi smo bili na tornju gradske skupstine (jeftinije je,ali i nize:D) i super je bio pogled! e da, popij kavu na rijeci! (to je ubiti jezero :D ) i pojedi nes s lososom

sto se tice muzeja, meni se svidio skansen, to je kao etnomuzej na otvorenom, ali tam bi mogao provesti pol dana (i cijeli dan) pa ti je mozda pametnije biti u istraziti grad i minglati medju ljudima..tak bih bar je :)eh, na vrijeme ste se javili.
obisla sam, prvi dan cijeli grad biciklom, i usput nacionalni i vasa muzej, zatim muzej moderne umjetnosti i arhitekture. drugi dan je bilo ruzno vrijeme, pa sam obilazila muzeje po centru, gamla stanu (nobelov, ekonomije, kraljevsku palacu) i na kraju jos otisla brodom ponovo u vasa i nordijski muzej (u nordijskom je, izmedju ostalog, odlicna izlozba talijanske fotografije). treci dan (imala sam avion popodne) sam jos malo obisla centar, gamla stan i poslovni centar, malo sam zujala po ducanima (svugdje su popusti 50%) i crkvama. nisam jedino bila u vijecnici i muzeju fotografije. i taman taj dan kad sam ja odlazila (20.6.) je bio balkan party i boban markovic orkestra, steta :D
super mi je stockholm, zanimljiva mi je povijest njihovog dizajna i urbanizma, zanimljiva cinjenica, koju mnogi vjerojatno ne znaju, da je danas u stockholmu cak 66 posto samacskih domacinstava, a da samo 20 posto ljudi zivi u klasicnim obiteljima.

Natch
24.06.2011., 19:00
inace, u svedskoj ima brdo nasih, najvise iz bosne, i zive vrlo pristojno, prosjecna placa za fizicke poslove je oko 1500 eura, od toga oko trecina ode na stan. istina je da je hrana nesto skuplja, kao i opcenito standard, ali dade se pametno budzetirati (a u ducanima ima i hrvatskih proizvoda :D).
svedska je raj za djecu i obiteljski zivot, zaista je sve do detalja savrseno uredjeno.
sto se tice turizma, iako su hosteli skuplji od prosjeka, dakle oko i preko 25 eura za lezaj u sobi s manje od 10 ljudi (iako sam ih ja placala u prosjeku skoro jednako kao hostel u sarajevu :D), vecina ih je dobro opremljena i uredna, imaju i kuhanje i moze se iskombinirati relativno jeftino prehrana (ima u ducanima u metrou onih gotovih smrznutih jela i salata za 3-5 eura i s tim se moze relativno normalno prezivjeti par dana). inace u restoranima prosjecan rucak kosta nekih 15-ak eura, a moze se naci i za desetak (ja sam jela i neke falafele za 7 eura). najjeftinija kava u metrou 15 kruna (na automatima u nekim ustanovama moze se naci cak i za 10), prosjecan veci kapucino 35 kruna :D

Natch
24.06.2011., 19:16
i da, zanimljivo je da skoro nigdje nema wirelessa, osim u mcdonaldsu, i naravno, u knjiznicama :D

*klepetalo*
24.06.2011., 19:38
eh, na vrijeme ste se javili.
obisla sam, prvi dan cijeli grad biciklom, i usput nacionalni i vasa muzej, zatim muzej moderne umjetnosti i arhitekture. drugi dan je bilo ruzno vrijeme, pa sam obilazila muzeje po centru, gamla stanu (nobelov, ekonomije, kraljevsku palacu) i na kraju jos otisla brodom ponovo u vasa i nordijski muzej (u nordijskom je, izmedju ostalog, odlicna izlozba talijanske fotografije). treci dan (imala sam avion popodne) sam jos malo obisla centar, gamla stan i poslovni centar, malo sam zujala po ducanima (svugdje su popusti 50%) i crkvama. nisam jedino bila u vijecnici i muzeju fotografije. i taman taj dan kad sam ja odlazila (20.6.) je bio balkan party i boban markovic orkestra, steta :D
super mi je stockholm, zanimljiva mi je povijest njihovog dizajna i urbanizma, zanimljiva cinjenica, koju mnogi vjerojatno ne znaju, da je danas u stockholmu cak 66 posto samacskih domacinstava, a da samo 20 posto ljudi zivi u klasicnim obiteljima.
wow, super si sve obisla! da, bicikl je isto fora za djiranje.

joj da, ovo sto sam ja nazvala skupstina je vijecnica (ovo s vidikovcem :D)

nisam znala ovo za samačka domaćinstva, a s druge strane, i ja sam primijetila da je raj za obitelji, i opcenito mi je nekako grad bas po mjeri covjeka... :):)

sto se tice love, skuplje je nego kod nas, ali u ducanima nije bas toliko jako skuplje ( kao sto je u bircevima recimo) ah stockholm, bas mi se svidio :)

ombia
25.06.2011., 08:55
eh, na vrijeme ste se javili.

Eh, da si odmah napisala da volis toliko muzeje...

Da, Bosanaca ima fakat puno. Zapravo sve nase koje znam da su tamo i jesu iz Bosne. :)Ali stan ipak malo vise kosta.:mig: osim ako fakat nije neki cumez.
I moram reci da si jeftino prosla,ali Svedska je ipak malo skuplja, pogotovo ak hoces dobru kavu itd.

Wirelessa ima na mnogo mjesta i dio na gl. kolodvoru i naravno svud na faksu i jos na par mjesta, nisi nasla.:mig:

Natch
25.06.2011., 09:37
da, ali moras imati poseban program da se ukacis.

Septembar
02.07.2011., 22:11
naych pa bila si mi u mahali ;)
lijepa opazanja, svaka cast za tak malo vremena svasta si uspjela, cestitam

i da, zanimljivo je da skoro nigdje nema wirelessa, osim u mcdonaldsu, i naravno, u knjiznicama :D
a to ti je zato sto svi imaju mobile broadband iphone i androide, wireless je out ;)

Septembar
02.07.2011., 22:23
inace u restoranima prosjecan rucak kosta nekih 15-ak eura, a moze se naci i za desetak (ja sam jela i neke falafele za 7 eura). najjeftinija kava u metrou 15 kruna (na automatima u nekim ustanovama moze se naci cak i za 10), prosjecan veci kapucino 35 kruna :D

e sad si me podsjetila, dobar info za jeftino rucati u stockholmu

radnim danima od 11-14 je u puno obicnih restorana "DAGENS LUNCH" meny(danasnji rucak)
to je rucak za ljude na gablecu i jako je povoljan 7-9 € a to dobijes: glavno jelo (obicno bude 2-3 razna za izabrati, meso/riba/vego), salata, kruh, maslac, sok i kava!
ima cak i nekih restorana, obicno kineski/tajlandski koji imaju "LUNCH BUFFE" sto znaci svedski stol, jedi koliko hoces za recimo 10€

najbolja jeftinija kava ti je u mcdonalds-10kr

Raedo
04.07.2011., 22:07
Valjda ne bi trebalo biti problem :ne zna:
Mislim da se samo ne smijes naci van drzave sa putovnicom koja je istekla :confused:

Hvala na odgovoru, ali u međuvremenu sam kontaktirala švedsku ambasadu, i tamo mi je rečeno da po Schengenu putovnica mora vrijediti najmanje tri mjeseca od datuma dolaska u zemlju. Pošto moja vrijedi dva i pol mjeseca od datuma dolaska, nisam baš htjela riskirati da me ne puste :/
I da, rečeno mi je, pošto je valjanost putovnice tako na knap, da to sve ovisi o osobi koja će mi pregledavati putovnicu, hoće li me pustiti ili ne. Radije ne riskirati, poznavajući njihovu dosljednost zakonu :mig:

zrikzrikzrikavac
05.07.2011., 18:29
što se tiče putovnica- tri dana nakon svadbe idem sa svojom djevojačkom putovnicom na medeni mjesec, znam da bi sve trebalo biti okej, no zanima me ima li netko iskustva sa švedskom?

tiha27
05.07.2011., 22:41
u ta tri dana sigurno nećeš stići promijeniti dokumente :rofl: , pa čemu onda brinuti za staru putovnicu:rofl:

uostalom, ja sam 4 mjeseca nakon udaje išla u London sa starom putovnicom (gdje je malo veća provjera od Švedske), pa nikom ništa :rofl:

Mandza
11.07.2011., 09:27
Pozdrav svim putnicima!

Molio bih vas za malu pomoć. Sredinom sljedećeg mjeseca putovao bih u Švedsku, ali bih otišao u još jednu skandinavsku zemlju. Na put idem sa suprugom i djetetom od osam mjeseci. Mislio sam ovu godinu preskočiti putovanje, ali putni crv ne da mira pa smo ipak odlučili putovati, budući da klinac za sada super podnosi putovanja. Za nekoliko dana ćemo na more, a onda bismo nakon nekoliko dana odmora Ryanairom iz Rijeke ili Zadra išli u Švedsku.

Budući da putujemo s malim djetetom, molio bih nekoga da nam osmisli put nakon što se spustimo u Stockholm. Sveukupno mislimo ostati nekih tjedan dana, a voljeli bismo vidjeti Finsku ili Norvešku ili čak obje zemlje, ako je ikako moguće. Zanimaju me brodovi iz Švedske koji idu u te zemlje, cijene, odlasci, dolasci, da li da kupujem povratnu kartu za Stockholm ili da se kući vraćamo iz neke druge zemlje itd. Svaki prijedlog je dobro došao jer jednostavno nemam ideju kako putovati s klincem, a da nam bude što udobnije i bezbolnije.

Ukratko, treba mi plan za 7 dana (po danima) ležernog putovanja po Skandinaviji. Unaprijed hvala.:s

Cinnamon Girl
11.07.2011., 09:45
Kao prvo, Finska nije u Skandinaviji.
A kao drugo, je li vas na tom putovanju vise interesira priroda ili gradovi, ili recimo grad u cijoj blizini ima fina priroda za navratit?
I gdje cete biti u Svedskoj? Velika je to zemlja? Za koji grad letite?

Mandza
11.07.2011., 10:39
Znam da Finska nije dio Skandinavije, ali radi blizine sa Švedskom stavio sam ju na listu želja. Zanimaju me i gradovi i priroda pa koliko se stigne. Ryanair iz Rijeke i Zadra leti za Stockholm pa bi nam to bilo početno odredište. U slučaju da ostanemo bez karata, jer ih nećemo kupovati dok se ne vratimo s mora, možda nam odredište bude i Oslo. S malim smo djetetom pa će tjedan dana biti sasvim dovoljno, a svjestan sam i skupoće.

Cinnamon Girl
11.07.2011., 10:47
Stockholm je predivan, odatle mozete za Finsku.
Zasto ne idete za Kopenhagen, pa odatle za Skåne i Malmö?
Norvesku vam ne bih preporucala u ovom aranzmanu.

Mandza
11.07.2011., 10:57
OK, prihvaćam savjet da ne idemo u Norvešku. Bilo bi to previše za tako malo dana. U Stockholm idemo zato što postoje jeftini letovi iz Hrvatske, a Dansku ćemo ostaviti za neki drugi put. Znači htjeli bismo vidjeti dio Švedske i Finske u tjedan dana. Molio bih neku preporuku, a najviše bismo voljeli ići brodom zbog udobnosti, budući da smo s klincem. Gdje kupiti kartu za brod, kakve su cijene, koliko traje put i sve ostalo što ti padne na pamet molim te da mi predložiš jer znam da si ekspert po tom pitanju. Odnosno, ako može prijedlog po danima, bio bih jako zahvalan. Svaki prijedlog je dobrodošao jer ionako nemam plan puta.

Cinnamon Girl
11.07.2011., 11:21
OK, prihvaćam savjet da ne idemo u Norvešku. Bilo bi to previše za tako malo dana. U Stockholm idemo zato što postoje jeftini letovi iz Hrvatske, a Dansku ćemo ostaviti za neki drugi put. Znači htjeli bismo vidjeti dio Švedske i Finske u tjedan dana. Molio bih neku preporuku, a najviše bismo voljeli ići brodom zbog udobnosti, budući da smo s klincem. Gdje kupiti kartu za brod, kakve su cijene, koliko traje put i sve ostalo što ti padne na pamet molim te da mi predložiš jer znam da si ekspert po tom pitanju. Odnosno, ako može prijedlog po danima, bio bih jako zahvalan. Svaki prijedlog je dobrodošao jer ionako nemam plan puta.

Nisam isla iz Stockholma za Finsku, pa ti to ne znam.
Ali znam da je Stockholm ogroman i radije bih iznajmila tamo neki mali stan i bila u Stockholmu cijelu vrijeme, evt. otisla van grada na dan ili dva.

Mandza
11.07.2011., 11:25
Ima li neki stručnjak po ovom pitanju pa da nam osmisli tih tjedan dana kako sam već ranije napisao?:ne zna:

Cartman
11.07.2011., 11:27

Evo jedan moj prijedlog. Znači Stockholm pa avionom do Helsinkija pa trajektom preko u Talinn, takvu sličnu kombinaciju sam ja htio ovu godinu ali mi je propao, samo je bio redosljed obrnuti i još nekoliko gradova. Moj plan je bio st.petersburg-->Talinn--->Helsinki--Stockoholm--->Oslo