PDA

View Full Version : Najam stana - Q&A

stranice : 1 [2] 3 4

Lolitta
02.04.2010., 16:06
Ja sam prije par sati telefonski zaprijetila ženi prijavom na poreznu (inaće, broj za prijavu je 0800 1001 ako nekome treba!!) i dala joj rok od 5 dana da vrati polog ili ju prijavljujem.
Držite fige da vrati pare..... Ja ću onda stvarno ostat fer i ne prijavit ju makar nas je također sustavno podkradala za račune....

beba81
03.04.2010., 20:28
mene zanima da li ce imati ucinka ako prijavim bivsu stanodavku poreznoj, iako ne zivim kod nje jedno 5 mjeseci, zeljela bih joj se ''oduziti''

seljo123
04.04.2010., 21:59
Ja sam prije par sati telefonski zaprijetila ženi prijavom na poreznu (inaće, broj za prijavu je 0800 1001 ako nekome treba!!) i dala joj rok od 5 dana da vrati polog ili ju prijavljujem.
Držite fige da vrati pare..... Ja ću onda stvarno ostat fer i ne prijavit ju makar nas je također sustavno podkradala za račune....

pa kak si plaćala račune na neviđeno? dođe ti konobar i bez računa ti želi naplatit kavu 30 kn, hoćeš li mu platit?

I sam iznajmljujem stan, a kad bi mi se dogodilo da naletim na đubre koje ne želi van vjerujte da bih od tog trenutka pa do trena dok ne izleti van svaku sekundu svog života posvetio njemu. Pa da vidimo tko je veća budala i tko je spreman napravit veće sranje, a kad je u pitanju moja nekretnina vrijedna 80-ak k eura koju mi netko želi OTET budite sigurni da je lista sranja koju sam spreman napravit kilometarska. I nikakvo slovo zakona me nebi obeshrabrilo u namjeri da vratim ono što je moje. Pa ako je potrebno nekom ćuza,a nekom ledina. Tak da ako ovdje ima pametnjakovića koji namjeravaju lako do tuđeg stana nek znaju da uvijek mogu naletit na nekog tko je veća budala od njih.

Vojky
05.04.2010., 11:44
I sam iznajmljujem stan, a kad bi mi se dogodilo da naletim na đubre koje ne želi van vjerujte da bih od tog trenutka pa do trena dok ne izleti van svaku sekundu svog života posvetio njemu. Pa da vidimo tko je veća budala i tko je spreman napravit veće sranje, a kad je u pitanju moja nekretnina vrijedna 80-ak k eura koju mi netko želi OTET budite sigurni da je lista sranja koju sam spreman napravit kilometarska.

Mislim da bi te prva dva policajca ohladila, a ako bi nastavio s društveno neprihvatljivim ponašanjem, dobio bi zabranu približavanja nekretnini. Ne bi postigao ništa ako se ovaj u stanu baš ne bi prepao. Ako te hoće zajebavat - ti bi završio na robiji, a odatle je malo teško voditi postupak za iseljenje, posebno jer bi te za nasilno djelo smjestili u neki zatvoreni režim, možda par stotina kilometara od tvog grada.

Death-of-Art
05.04.2010., 12:01
Mislim da bi te prva dva policajca ohladila, a ako bi nastavio s društveno neprihvatljivim ponašanjem, dobio bi zabranu približavanja nekretnini. Ne bi postigao ništa ako se ovaj u stanu baš ne bi prepao. Ako te hoće zajebavat - ti bi završio na robiji, a odatle je malo teško voditi postupak za iseljenje, posebno jer bi te za nasilno djelo smjestili u neki zatvoreni režim, možda par stotina kilometara od tvog grada.

završit će na robiji?
molim te, na temelju čega?

Vojky
05.04.2010., 13:01
završit će na robiji?
molim te, na temelju čega?

Bilo kakva višestruka primjena sile, nasilno upadanje u stan i slično... Dodatno, manja kazna radi npr. prijetnje podstanaru i slično. U slučaju ponavljanja i privremena mjera zabrane približavanja podstanaru, odnosno samom objektu.

seljo123
05.04.2010., 15:41
Bilo kakva višestruka primjena sile, nasilno upadanje u stan i slično... Dodatno, manja kazna radi npr. prijetnje podstanaru i slično. U slučaju ponavljanja i privremena mjera zabrane približavanja podstanaru, odnosno samom objektu.

ponavljam ti da me to u slučaju kad mi netko želi oteti 80 k eura nebi ni najmanje brinulo.

zimbo
05.04.2010., 16:14
mene zanima da li ce imati ucinka ako prijavim bivsu stanodavku poreznoj, iako ne zivim kod nje jedno 5 mjeseci, zeljela bih joj se ''oduziti''
bolje je hep-u prijavi,dobit ces neku lovu(nagradu),koji dinar ti ne bi skodio,http://www.hep.hr/ods/kupci/obrazac.pdf

kiss me
05.04.2010., 17:54

Da? A kako bi on to dokazao da je moj podstanar? :ne zna:
Mislim, ako bi već igrali takve igre onda bi ih igrali do zadnje kapi krvi :o

Vojky
05.04.2010., 18:06
Da? A kako bi on to dokazao da je moj podstanar? :ne zna:
Mislim, ako bi već igrali takve igre onda bi ih igrali do zadnje kapi krvi :o

Jednostavno. Mirni posjed je faktično stanje, tu se ne dokazuje vlasništvo i slično, kako je već navedeno.

Katrin
05.04.2010., 21:52
Pretresli smo vec posjed i vlasnistvo, kako na ovoj temi tako i na nekim slicnim na koje su linkovi vec navedeni. Citajte, molim lijepo.

rope
06.04.2010., 08:33

Vojky, pretjeruješ....

Ovo što ti pričaš stoji na načelnoj razini, ali ne vjerujem da je Hrvatska prepuna ovakvog revnog postupanja. Mislim, usporedbe radi, policiji u Zagrebu često treba nekoliko sati da dođe na uviđaj kada ti netko razbije auto na parkiralištu i pobjegne. To je na listi prioriteta prometne policije nisko, ali ipak ne toliko nisko da je normalno čekati 5 sati što nije rijetkost. Ovi slučajevi su običnoj policiji nešto važniji (ovisi o načinu prijave, ali ako se prijavljuje nasilje, a nije ga bilo, onda će najebat prijavitelj).

Ako ne postoji ugovor, ne postoji prijava stanara (ni policiji ni najma poreznoj), računi se plaćaju gotovinom ili se stanodavcu daje novac za njih, onda si zlonamjerni najmoprimac može, barem u početnoj fazi, "mirni posjed" objesiti mačku za rep. Vlasnik "mirno" uđe u stan kad ovoga nema, na brzinu, ali bez štete ga iseli, promijeni bravu i uzme godišnji pa malo boravi u stanu.

Kakva dva policajca u tom slučaju? Na osnovu čega će utvrditi išta? Riječ susjeda? Ma daj...

Problematični su oni slučajevi gdje se stvari rade legalno (ugovor, prijava, prijava poreznoj) i ako tu postoji volja da se vlasnika zezne, onda stvari mogu postati ružne.

Međutim i ovdje u stvarnom životu nije baš tako kako ti kažeš. Konkretno, šteta koju sam sebi prouzroči vlasnik nenasilnim izbacivanjem stanara i svim ostalim stvarima kojima se može poslužiti je manja, nego ona koju će imati ako se godinama sudi dok mu netko uništava stan, ne plaća račune i ugovorenu stanarinu.

Naravno, u slučaju da nasilja nije bilo. Ali kako je netko rekao, da meni, koji se pridržavam svih zakona i pravila te sam "dobar" iznajmljivač, netko odluči muljati po stanu i izvlačiti se na konto činjenice da je pravosuđe po tom pitanju katastrofa, ja bih svu svoju energiju usmjerio na izbacivanje dotičnog iz stana i našao bih način kako da to učinim u kratkom roku. A onda nek me prijavljuje, tuži i štogod želi...

Vojky
06.04.2010., 11:01
Vojky, pretjeruješ....

Ovo što ti pričaš stoji na načelnoj razini, ali ne vjerujem da je Hrvatska prepuna ovakvog revnog postupanja. Mislim, usporedbe radi, policiji u Zagrebu često treba nekoliko sati da dođe na uviđaj kada ti netko razbije auto na parkiralištu i pobjegne. To je na listi prioriteta prometne policije nisko, ali ipak ne toliko nisko da je normalno čekati 5 sati što nije rijetkost. Ovi slučajevi su običnoj policiji nešto važniji (ovisi o načinu prijave, ali ako se prijavljuje nasilje, a nije ga bilo, onda će najebat prijavitelj).

Ako ne postoji ugovor, ne postoji prijava stanara (ni policiji ni najma poreznoj), računi se plaćaju gotovinom ili se stanodavcu daje novac za njih, onda si zlonamjerni najmoprimac može, barem u početnoj fazi, "mirni posjed" objesiti mačku za rep. Vlasnik "mirno" uđe u stan kad ovoga nema, na brzinu, ali bez štete ga iseli, promijeni bravu i uzme godišnji pa malo boravi u stanu.

Podstanar ima legalno pravo u tom slučaju silom izbaciti vlasnika stana, u roku 30 dana od smetanja, samo ne smije primijeniti pretjeranu silu. I to da je netko dulje boravio u stanu uopće nije problem dokazati. Štoviše, svi posjedovni postupci su hitni, a vlasnički nisu.

Kakva dva policajca u tom slučaju? Na osnovu čega će utvrditi išta? Riječ susjeda? Ma daj...

Uredno će utvrditi i utvrđuju. Sud će za par dana donijeti rješenje.

Međutim i ovdje u stvarnom životu nije baš tako kako ti kažeš. Konkretno, šteta koju sam sebi prouzroči vlasnik nenasilnim izbacivanjem stanara i svim ostalim stvarima kojima se može poslužiti je manja, nego ona koju će imati ako se godinama sudi dok mu netko uništava stan, ne plaća račune i ugovorenu stanarinu.

Taj vlasnik, ako se podstanar uzjoguni može:

a) izići sam
b) podstanar ga može sam izbaciti
c) izbaciti će ga policija po nalogu suda

Imaš ustalom i ovdje par živih primjera navedenih što i kako je to išlo i koliko godina. Ne znam zašto je problem shvatiti taj jednostavan pravni institut, star par tisuća godina, kojega smo ovdje uvelike obrazložili - posjed. I sve to nije "teorija" već - praksa. Naravno, većina podstanara to neće raditi, ali postoje neki koji hoće. Ljudi su ovdje uredno naveli primjere iz svoje okoline. I to postupke gdje ih vode odvjetnici, dakle ljudi koji su za taj posao školovani i bave se istim 10-20-30 godina. I stranka bi im vrlo rado dodatno platila za kakav "skraćeni" postupak.

U pravilu, dobiti ćeš stan natrag za godinu-dvije. Ne baš u najboljem stanju. I ne znam temeljem čega tvrdiš drugačije? Kao: "Nitko nema pojma, a ja znam!". Ljudi s takvim stavovima na kraju znaju postati najbolji mušterije odvjetnicima.

Ovdje govorimo o pravu i onome što se događa u praksi, a događa se. Ne uvijek, ali se događa i stanodavci trebaju znati za taj rizik. Najam stana je ionako u Hrvatskoj - neisplativ. Ne samo iz ovog razloga, ali dijelom i iz ovog razloga.

rope
06.04.2010., 12:30
Ne znam zašto je problem shvatiti taj jednostavan pravni institut, star par tisuća godina, kojega smo ovdje uvelike obrazložili - posjed. I sve to nije "teorija" već - praksa. Naravno, većina podstanara to neće raditi, ali postoje neki koji hoće. Ljudi su ovdje uredno naveli primjere iz svoje okoline. A neke i ja znam od kolega odvjetnika.

Svaćam ja što je posjed, a što je vlasništvo. No s obzirom da tvoj slijedeći odgovor (a i on je preoptimističan po pitanju roka), tvrdim da u određenom spletu okolnosti, "nepravne" metode mogu biti manje štetne (jeftinije) od pravnih.

U pravilu, dobiti ćeš stan natrag za godinu-dvije. Ne baš u najboljem stanju. I ne znam temeljem čega tvrdiš drugačije? Kao: "Nitko nema pojma, a ja znam!". Ljudi s takvim stavovima na kraju znaju postati najbolji mušterije odvjetnicima.

Godinu-dvije? Po iskustvima poznatih je to prije tri do četiri, ovisno o gradu, sudu, odvjetniku, vezama i slučaju. Uzmimo da se radi o tri godine (meni poznati slučaj). Tri godine je strahovito puno vremena, šteta može biti strašno velika, a troškovi sanacije toliki da se stan možda isplati samo prodati. Svašta sam čuo i vidio. To je rezultat totalno nesređnog tržišta i notorne nučinkovitosti (i često nezainteresiranosti pravosuđa).

I opet ponavljam sukus mojih naklapanja: pravno i pravedno se na ovom polju u Hrvatskoj strašno razilaze.

Potpuno mi je jasno zašto posjed ide po hitnom postupku, a vlasništvo ne, no duljina trajanja suđenja, za slučajeve koji su uglavnom dosta jasni (ja iznajmljujem i držim se svojih odredbi - ti ne plaćaš ili kršiš ugovor = želim da se iseliš - ti "kao" nemaš kamo) u ozbiljnoj mjeri narušava princip pravednosti. Pa je logika mnogih - e kad je tako, onda ću ja ući u taj stan, njega izbaciti (bez nasilja ili čak provocirati njegovu uporabu sile), jer mi je u konačnici svejedno; ionako će proći godine, a ovako sam barem probao....

rai_5
07.04.2010., 23:29
Molio bih nekoga ako moze procijeniti dolje navedenu pravnu sitauciju.

Naime, 2000.godine smo iznajmili posl. prostor u centru grada na 10godina. sada, nakon sto je ugovor pred izvrsenjem, poslali smo najmoprimcu pismenu obavijest o tome da nezelimo produziti ugovor( zbog silnih neplacenih racuna(koje smo mi na kraju platili), dugovanja itd.)

Nakon toga, mozda mjesec dana poslije je stigla njegova poruka preko mobitela:ne zna:, kako on nezeli napustiti prostor i da i on ima nekakva prava jer je on ulozio oko 150 00 DEM u taj poslovni prostor(sto naravno nije).

Sada mene zanima, kakva on prava ima i koje su sanse da on dobije svoja prava(iako nije placao najam jedno vremensko razdoblje, nije placao racune itd.) ako dode do sudskog spora.

Hvala:)

Brazil
08.04.2010., 07:37
Tužite ga radi iseljenja, a ulaganja neka on dokazuje.

filip_zg
08.04.2010., 08:23
Ak on prostor koristi 10 godina, investirani novac u prostor (ako je uopce ista investirao) se amortizirao. Jednako tako mozete vi traziti kamate na neplacene racune s njegove strane! Nek dokazuje da je ulozio, a ja bih predlozio sankcije (iskljuciti struju, vodu ili plin na glavnoj sklopki ako je izvan prostora, a ako je u prostoru onda je to malo veci problem).

TTvoric
08.04.2010., 09:25
Iznajmljujemo stan u drugom gradu, imali smo dugo podstanare s kojima je sve bilo u redu dok nisu prekinuli i odlucili ne živjeti više skupa pa im stan nije trebao.
Sada je u stanu drugi podstanar oko 2 mjeseca, i dogovor je bio da idemo na prijavu, samo što je ona često u našem gradu, malo se odužilo jer je svaki tren baš trebala doći, a sada kada je konačno došla, samo je javila da nije imala vremena naći se da se potpiše ugovor kod bilježnika :D
Rekla je da je platila režije (jer je dogovor bio da ih plati do dospjeća) da bi sad saznali da ne samo da nije platila za 2. mjesec, nego je i za 3. nabila režija, duplo više (doslovno) nego ovi kojih je bilo dvoje :o razlog tomu je što je u stanu nonstop bilo 5-6 ljudi dok nam to susjedi nisu javili pa smo joj zabranili takvo ponašanje (iako smo mislili da se to podrazumjeva ako je stan iznajmljen jednoj osobi, a ne više) :)
Stanarinu je trebala uplatiti u ponedjeljak, za ovaj, 4. mjesec, ali je prije javila da će platiti prošli tjedan jer ovaj nije u gradu i nije u mogućnosti uplatiti- na kraju nije uplatila, pa je rekla da će jučer- nije, ali je rekla da je uplatila u istoj banci u kojoj je otvoren račun (iz koje bi trebalo sjesti isti tren znači) - nije ni to, pa nam je rekla da su joj u banci rekli da to malo traje :lol::lol:
Osim susjeda koji mogu potvrditi da joj je stan bio iznajmljen, i dokaza da režije nisu plaćene, niti da na tekući nije sjela stanarina, nekih sms poruka gdje se dogovara odlazak kod bilježnika i gdje je upitana da li su plaćene režije a ona odgovara da jesu, nemamo nikakvih dokaza, većina toga se odvijala telefonski.

Sa motanjem po sudovima uopće ne želimo imati veze, nego bi joj dok nije u stanu otišli tamo i zaključali vrata dok ne podmiri režije za sve vrijeme koje je bila u stanu i stanarinu koju nije platila.

Pravo pitanje je, može li ona što nama učiniti s obzirom da su njene stvari u našem stanu a nemamo potpisan ugovor, osim onih dokaza smsom ali sumnjam da to vrijedi?

(Imala je prije toga drugi stan iz kojeg je isto tako izbačena, nama je prodala priču da je žena luda, da je sve redovito plaćala, da ju je ova tražila hrpu novaca za režije a nikad joj nije pokazala račune, a mi se čudili dok nije sad dobila još veće režije, i sve mi se čini da ova bivša najmodavka i nije bila luda... ne znam što je bilo na kraju ali znam da joj ova nije uplatila novce nego je otišla tamo i dobila stvari nazad, vjerojatno joj je s nečim priprijetila, zanima me točno s čime je mogla)

Trebala bih hitno odgovor, zahvaljujem svima koji mogu pomoći pravno ili vlastitim iskustvom barem :cerek:

Brazil
08.04.2010., 10:46
a ja bih predlozio sankcije (iskljuciti struju, vodu ili plin na glavnoj sklopki ako je izvan prostora, a ako je u prostoru onda je to malo veci problem).

Vrlo pametan prijedlog :rolleyes:. I onda on može tužiti za smetanje posjeda. Dajte ne lupetajte gluposti ako ne znate dati normalan savjet.

My Name Is...
08.04.2010., 14:46
...o razlog tomu je što je u stanu nonstop bilo 5-6 ljudi dok nam to susjedi nisu javili pa smo joj zabranili takvo ponašanje (iako smo mislili da se to podrazumjeva ako je stan iznajmljen jednoj osobi, a ne više) :)...

stan ima svoju cijenu, bilo u njemu 1 ili 10 osoba...tako bi to trebalo biti...ja sam podstanar i to se meni podrazumijeva...sve ostalo ste naletili na nepoštenu i neodgovornu osobu i žao mi vas je...

TTvoric
08.04.2010., 15:34
stan ima svoju cijenu, bilo u njemu 1 ili 10 osoba...tako bi to trebalo biti...ja sam podstanar i to se meni podrazumijeva...sve ostalo ste naletili na nepoštenu i neodgovornu osobu i žao mi vas je...

ne podrazumijeva se, da smo htjeli iznajmiti stan trojici, cetvorici ili vise ljudi, to bi i napravili, iznajmili smo njoj

nitko joj nije zabranjivao posjete ali ovdje ne pricamo o povremenom dovodenju manjeg drustva, veceg drustva vikendom, ili decka svakodnevno, nego vise ljudi je spavalo u tom stanu po kaucima, podovima, tko zna gdje, i unistavalo stan i nabijalo rezije, a nisu ni ostali stanari glupi pa da placaju za njih
tulume u srijedu navecer do 3 ujutro pa nas susjedi po noci bude telefonski i prijete se policijom, pa 10 ljudi koji izlaze na balkon pusiti dok u stanu grije tako da je uspjela nabiti grijanje 3 puta vise od dvoje ljudi koji su do tada zivjeli u tom stanu (i gle, isto vodili drustvo i susjedi se nikad nisu zalili)... trose vodu, voda glasi na jednu osobu (potrosnja zgrade se dijeli na osobe) a njih svakodnevno barem 5 tamo jede, pere ves (da, tudi ves se redovito susio po balkonu), pusta vodu na wcu... njeno je pravo da vodi drustvo, ali ne da dovodi nekog da tamo zivi, barem zbog tih rezija (koje na kraju nije ni platila iako je trebala prije 2 tjedna) koje glase na 1 osobu a nije ih htjela prebacivati na vise jer sama tamo zivi, i zbog unistavanja nasih stvari, 1 osoba i 10 osoba nece jednako unistiti stvari ;)

i nije to pitanje, nego moze li sada sto uciniti ako joj promjenimo bravu? posto ipak nismo tako nisko pali kao ona, ne bi joj zadrzali stvari unutra, nego bi ih odvezli nekom od njenih prijatelja (ako zeli, naravno) pa nek ona to rjesava dalje, samo da se drzi dalje od stana... ali ne bih da gnjave iduce stanare ili dode mahati sa neformalnim ugovorom (koji nije potpisan kod biljeznika jer je doslo do nekih izmjena, a vec mjesec i pol ona nikako ne STIGNE do biljeznika to ovjeriti) koji potvrduje da je podstanar i da bi otkazni rok trebao biti mjesec dana (sto nam ne pada na pamet jer ce opet nabiti rezije i onda samo iseliti, jedino ju mozemo uloviti ovako na blef da ne ostavi dugove)... na tom ugovoricu su samo nasi potpisi, ali ne i ovjera biljeznika

ryell
08.04.2010., 15:49
Odite tamo dok je ona u stanu i pokušajte riješiti normalno. Nemojte spominjati iseljenje i ostalo (taktika zlata vrijedi), nego recite da ju lijepo molite da plati zaostatke u roku odmah.
Tako smo mi napravili s pacijentima koji su bili u stanu. Kad su platili, onda smo im ljubazno rekli da imaju deset dana za naći drugi stan, a režije za tih 10 dana ćemo mi riješiti. Hvala molim doviđenja, i gotovo. Otišli su iz stana i prije tog roka.

TTvoric
08.04.2010., 16:11
Odite tamo dok je ona u stanu i pokušajte riješiti normalno. Nemojte spominjati iseljenje i ostalo (taktika zlata vrijedi), nego recite da ju lijepo molite da plati zaostatke u roku odmah.
Tako smo mi napravili s pacijentima koji su bili u stanu. Kad su platili, onda smo im ljubazno rekli da imaju deset dana za naći drugi stan, a režije za tih 10 dana ćemo mi riješiti. Hvala molim doviđenja, i gotovo. Otišli su iz stana i prije tog roka.

ne pali, vec prvi mjesec nije platila stanarinu na vrijeme i kad sam ju pokusavala zvati, nije se javljala par dana, dok se nije zaprijetilo iseljavanjem, ocito to jedino pali... a znam kako je zavrsio njen bivsi stanodavac (sa dugovima od 3000 kuna, samo sto je ona prodala nama pricu da je platila stanarinu i rezije i sve a ti ljudi koji su joj iznajmljivali su joj drzali stvari i trazili 3000 kuna jer su ludi :D) i ne pada mi na pamet cekati da nabije jos 1000 kuna rezija, radije ce stan biti prazan :D pogotovo sto tako ocito laze i radi idiota od nas (ima tu jos hrpa stvari koje necu ni spominjati, ali sve se svodi na onu - nije mi sto mi lazes, nego sto mislis da ti vjerujek, evo bas danas me uvjeravala da je zapravo platila jucer stanarinu i ima potvrdu da je platila, i tocan je racun i sve, ali valjda njima treba dan dva da iz iste banke u istu banku sjedne uplata :lol:) i zbilja ne znam sto bi joj palo na pamet da ostane duze u stanu, mozda i pokupiti nase stvari koje su tamo (tv, posteljina, sve za kuhinju...) ... 1400 kuna za mjesec dana stanarine ne vrijedi toga, a rezije sigurno nece platiti nego ce se samo pokupiti i iseliti :)

My Name Is...
08.04.2010., 16:16
...

Gle! Ako ja dođem na razgovor za stan i meni čiko kaže da je stan 1000 kn, režije se moraju plaćati do datuma tog i tog, nema partijanja i riganja preko balkona ja kažem može. Nakon toga kažem da će samnom doseliti dečko i on kaže da je u tom slučaju stan 1500 kn ja se okrenem i kažem "aj bok". jedno je ako se režije dijele po broju članova u stanu, nisam znala da je kod tebe takav slučaj. tada naravno treba prijaviti točan broj ljudi koji u nekom stanu živi. stan košta koliko košta, npr. ja sam u početku živjela s dečkom, on se sad odselio i ja živim sama. cijena stana je ostala ista, što je potpuno normalno, jer ne plaća se stanarina po broju članova kućanstva...

što se tiče ugovora, i ja imam potpisan ugovor koji smo sastavili moj gazda i ja, ali nismo ga ovjerili kod javnog bilježnika. međutim, moja frendica pravnica je meni rekla da taj ugovor itekako vrijedi iako nije ovjeren kod JB. u njemu sve piše: o kakvom se stanu radi, kako se plaćaju režije, koliki je otkazni rok itd. pa ako ne vrijedi moj ugovor, ne vrijedi ni tvoj :mig:

TTvoric
08.04.2010., 16:47
Gle! Ako ja dođem na razgovor za stan i meni čiko kaže da je stan 1000 kn, režije se moraju plaćati do datuma tog i tog, nema partijanja i riganja preko balkona ja kažem može. Nakon toga kažem da će samnom doseliti dečko i on kaže da je u tom slučaju stan 1500 kn ja se okrenem i kažem "aj bok". jedno je ako se režije dijele po broju članova u stanu, nisam znala da je kod tebe takav slučaj. tada naravno treba prijaviti točan broj ljudi koji u nekom stanu živi. stan košta koliko košta, npr. ja sam u početku živjela s dečkom, on se sad odselio i ja živim sama. cijena stana je ostala ista, što je potpuno normalno, jer ne plaća se stanarina po broju članova kućanstva...

naravno, ali ja ne zelim da mi u stanu za dvoje ljudi zivi 5, isto kao sto netko ne zeli kucnog ljubimca u stanu, netko pusaca, itd... decko kao decko nam nije smetao, naprotiv, on moze tamo spavati i jesti svaki dan, samo smo ju odmah obavijestili da se onda necemo buniti ako ce joj predstavnik stanara prijaviti vodu za 2... ali da smo htjeli u SVOM stanu 5 ljudi koji redovito tamo zive, uzeli bi 5 ljudi, a ne trazili jednu ili dvije osobe, jer bi u protivnom iznajmili nekom drugom, hrpa ljudi je htjela useliti i odabrali smo nju jer se cinila mirna i dobra studentica :D tvoje je pravo da pitas moze li decko zivjeti s tobom i nije fer dici cijenu, ali je moje pravo odbiti da 5 ljudi zivi u mom stanu ako sam iznajmila jednoj odredenoj osobi

što se tiče ugovora, i ja imam potpisan ugovor koji smo sastavili moj gazda i ja, ali nismo ga ovjerili kod javnog bilježnika. međutim, moja frendica pravnica je meni rekla da taj ugovor itekako vrijedi iako nije ovjeren kod JB. u njemu sve piše: o kakvom se stanu radi, kako se plaćaju režije, koliki je otkazni rok itd. pa ako ne vrijedi moj ugovor, ne vrijedi ni tvoj :mig:

pa ako vrijedi, to moze biti dobro jer se vidi po rezijama da nisu placene na vrijeme, tj uopce, i da stanarina nije placena na vrijeme, iako nije ovjeren? :D

ryell
08.04.2010., 23:30
ali je moje pravo odbiti da 5 ljudi zivi u mom stanu ako sam iznajmila jednoj odredenoj osobi
Apsolutno si u pravu.
Mi smo podstanari u novom stanu (zgrada je iz 2006) u kojem se nije praktički ni živjelo, i za istu (ili čak veću) lovu se mogao iznajmiti i npr. obitelji s 2-3 djece, ali stanodavac je tražio isključivo par. Razumijem i zašto.

Što se konkretnog slučaja tiče, na ovom podforumu nije dozvoljeno pozivati na kriminalne radnje i poticati iste, ali ja samo mogu reći koji je bio naš "plan B".
Da su odlučili izignorirati rok koji smo im dali za pokrivanje dugova (nije stanarina bila u pitanju već režije, oko soma eura sve skupa), onda nam je plan bio sljedeći: dragi (kojeg bogme ima :D ), frend-dva i ja dođemo tamo dok su oni u stanu, s rečenicom "Sorry ali niste platili tolko i tolko, sad ćemo potpisati da npr. laptop ostaje kod nas dok to ne platite, i molimo vas da se iselite smjesta". Bez prijetnji, samo lijepa molba. Potpisali ili ne, nama je ustvari apsolutno svejedno. Da smo htjeli biti govna, mogli smo to napraviti i dok su oni bili recimo na poslu; ali nismo. Na sreću, nismo trebali to niti uopće napraviti. Ali to je bio plan B. Dovoljno bi se, da prostiš, ukenjali od straha da ne bi bilo pogovora ni u onakvoj situaciji. A pošto curi definitivno nije bila draga opcija da joj ja dođem u npr. firmu gdje radi raditi škandale, scene, da joj zovem roditelje doma i slično (što sam joj naravno pripomenula)... Upalilo je i ovako.
Kako meni zvuči ova vaša, budite sretni ako iseli i ostavi stvari kako su bile, a za režije i dugove zaboravite. Nadam se da ste uzeli polog...?

Ova priča s "ma banka nije proknjižila, evo ja imam kod sebe papir ali ne mogu poslati jer nemam skener/faks" mi je itekako poznata.. Onda kad ja kažem, ok, vidjela sam kad smo bili da imaš iPhone, fotkaj i pošalji mailom ili mms-om, svejedno - e onda se mobitel naglo ugasi... :lol:

TTvoric
09.04.2010., 08:52
Apsolutno si u pravu.
Da su odlučili izignorirati rok koji smo im dali za pokrivanje dugova (nije stanarina bila u pitanju već režije, oko soma eura sve skupa), onda nam je plan bio sljedeći: dragi (kojeg bogme ima :D ), frend-dva i ja dođemo tamo dok su oni u stanu, s rečenicom "Sorry ali niste platili tolko i tolko, sad ćemo potpisati da npr. laptop ostaje kod nas dok to ne platite, i molimo vas da se iselite smjesta". Bez prijetnji, samo lijepa molba. Potpisali ili ne, nama je ustvari apsolutno svejedno. Da smo htjeli biti govna, mogli smo to napraviti i dok su oni bili recimo na poslu; ali nismo. Na sreću, nismo trebali to niti uopće napraviti. Ali to je bio plan B. Dovoljno bi se, da prostiš, ukenjali od straha da ne bi bilo pogovora ni u onakvoj situaciji. A pošto curi definitivno nije bila draga opcija da joj ja dođem u npr. firmu gdje radi raditi škandale, scene, da joj zovem roditelje doma i slično (što sam joj naravno pripomenula)... Upalilo je i ovako.

ma ovu baš i nije briga, već je 2 puta bila izbacivana iz stanova (da, moja naivnost nema granice :lol:) ... ali nema veze, samo ćemo je iseliti i ništa zadržavati jer je iskreno nemam živaca više čuti uopće nakon iseljavanja, a kamoli se naći s njom da joj vratim stvari

Kako meni zvuči ova vaša, budite sretni ako iseli i ostavi stvari kako su bile, a za režije i dugove zaboravite. Nadam se da ste uzeli polog...?

tražili ga jesmo, i to za 2 mjeseca, zadnja koja će provesti u stanu, da nas ne bi zeznula :lol:, ali da joj ne bude puno dati odjednom a ona je planirala biti u stanu duže, složili smo se da ga daje na par puta, tako da smo do sad vidjeli pola pologa za režije, a pošto ih je toliko nabila (pretpostavili smo da će režije biti 600 kuna, a ona je uspjela nabiti 1000 na mjesec), nemamo ni za pola jednih režija, kamoli dvoje od njenog pologa :lol: ali barem je jučer konacno platila stanarinu pa ćemo od toga bar nekako uspjet režije pokriti

Ova priča s "ma banka nije proknjižila, evo ja imam kod sebe papir ali ne mogu poslati jer nemam skener/faks" mi je itekako poznata.. Onda kad ja kažem, ok, vidjela sam kad smo bili da imaš iPhone, fotkaj i pošalji mailom ili mms-om, svejedno - e onda se mobitel naglo ugasi... :lol:

jucer je sunčeko malo uplatilo stanarinu nakon bijesnih poziva i prijetnji (izbacivanjem, ne fizičkih, očito samo to pali)... i kako je to bilo uplaćeno u 5 minuta, čudi me da ona prije uplaćena stanarina nije tako brzo sjela :lol:

uglavnom, za one koji su u sličnoj situaciji, pravnik je zbilja rekao da ugovor samo potpisan a neovjeren vrijedi isto kao i ovjereni, u slučaju potrebe, a da zakonski imamo pravo bez otkaznog roka iseliti najmoprimca koji ne poštuje ugovor (a u njemu piše datum do kojeg se plaćaju režije i stanarina, što se vidi po tekućem računu kada je sjedalo, kao i da ne ometa red i mir u zgradi, što će susjedi sretno posvjedočiti ako bude potrebno :D) tako da iseljava :D

Ebach Veley
09.04.2010., 09:03
Jednostavno. Mirni posjed je faktično stanje, tu se ne dokazuje vlasništvo i slično, kako je već navedeno.

Postoje li kakvi konkretni kriteriji u pravu za utvrđivanje tog faktičnog stanja?
Koji su preduvjeti za takav posjed - usmeni, pisani dogovor?

Mogao bih upitati što se dogodi, ako ti netko uđe u vikendicu i tamo živi cijelu zimu, a ti to ne znaš? Je li on isto u posjedu onda?

Ako postoji kakav pročišćeni tekst ili sažetak sudske prakse po tom pitanju, volio bih da me uputiš. Ako ne, probaj nam ovdje prenijeti bit. Hvala.

File
09.04.2010., 10:02
pitanje posjeda je već detaljno raspravljeno na masu tema, npr.:
http://www.forum.hr/showthread.php?t=518916&highlight=posjed

štemajzl
09.04.2010., 11:12
uglavnom, za one koji su u sličnoj situaciji, pravnik je zbilja rekao da ugovor samo potpisan a neovjeren vrijedi isto kao i ovjereni, u slučaju potrebe, a da zakonski imamo pravo bez otkaznog roka iseliti najmoprimca koji ne poštuje ugovor (a u njemu piše datum do kojeg se plaćaju režije i stanarina, što se vidi po tekućem računu kada je sjedalo, kao i da ne ometa red i mir u zgradi, što će susjedi sretno posvjedočiti ako bude potrebno :D) tako da iseljava :D
Baš me zanima kako ovo mislite obaviti.

ryell
09.04.2010., 11:26
ma ovu baš i nije briga, već je 2 puta bila izbacivana iz stanova (da, moja naivnost nema granice :lol:) ... ali nema veze, samo ćemo je iseliti i ništa zadržavati jer je iskreno nemam živaca više čuti uopće nakon iseljavanja, a kamoli se naći s njom da joj vratim stvari
Isto je bilo i kod nas. Na svu sreću.
Pokušajte se dogovoriti da dođete osobno po ključeve i provjeriti stan kad iseljava, zbog stvari koje imate u stanu. Pamet u glavu... I promijenite bravu kad ode. Za svaki slučaj.

jucer je sunčeko malo uplatilo stanarinu nakon bijesnih poziva i prijetnji (izbacivanjem, ne fizičkih, očito samo to pali)... i kako je to bilo uplaćeno u 5 minuta, čudi me da ona prije uplaćena stanarina nije tako brzo sjela :lol:
Hijoj, kako poznato zvuči... :lol: ova naša je plaćala netbankingom iz zagrebačke banke u zagrebačku banku, pa tvrdila da to "traje par dana". A mi smo valjda s kruške opali, ne :D
Dajte joj rok da nađe drugi stan, sve lijepo i mirno, i bok. Pa da ju nikad vipe ne vidite. Ionako će vas režije na to podsjećati. :D
Nadaj se da ti odvjetnik neće trebati. Mi nismo imali nešto vrijednih stvari u stanu, tako da nas je fakat bilo briga za npr. suđe (to je inako uništeno - tanjure porazbijala slučajno, rajngle zapalila i tak... :lol: ) pa smo kupili novi set tanjura za 6 ljudi za 160 kuna. Ne isplati se trošiti živce na to. Pregrizeš i drugi put tražiš normalnijeg podstanara/-e.

TTvoric
09.04.2010., 11:26
Baš me zanima kako ovo mislite obaviti.

jer nam je pravnik rekao da ako se prekrši ugovor, ugovor isti tren postaje nevaljan, a ona ga je prekršila s 3 stvari - neplaćanje režija u roku određenim ugovorom, neplaćanje stanarine u tom roku, i nepoštovanje kućnog reda (to smo isto stavili kao stavku u ugovoru), samim time ne vrijedi pravilo o otkaznom roku i imamo ju pravo hititi na ulicu isti tren

a doslovno kako, nazvati ju kad budemo tamo da dode i pokupi stvari, ako ne može ona, njen dečko ili prijatelji, ako ne mogu ni oni, mi ćemo joj to obaviti i ostaviti stvari gdje želi, promjeniti bravu, i da više nikad ne čujemo za nju :)

da ostane u stanu još, nabila bi opet režije 1000 kuna, a već sad je u dugovanju :)

Isto je bilo i kod nas. Na svu sreću.
Pokušajte se dogovoriti da dođete osobno po ključeve i provjeriti stan kad iseljava, zbog stvari koje imate u stanu. Pamet u glavu... I promijenite bravu kad ode. Za svaki slučaj.

naravno, ni ne zna da seli još, kad dođemo tamo, pokupit će stvari a mi ćemo paziti da ne uzme ili ošteti nešto što je već bilo u stanu, brava se svakako mjenja jer je pitanje tko od njenog društva uopće ima još ključeve

Pregrizeš i drugi put tražiš normalnijeg podstanara/-e.

upravo to je plan.. samo mi nije jasno kako netko nema srama lagati tako očito i onda još nazove sva sretna kao da se ništa nije dogodilo i čudi se zašto je problem ako uplati stanarinu 10 dana iza roka koji se je sama odabrala za plaćanje :rolleyes:

štemajzl
09.04.2010., 13:30
jer nam je pravnik rekao da ako se prekrši ugovor, ugovor isti tren postaje nevaljan, a ona ga je prekršila s 3 stvari - neplaćanje režija u roku određenim ugovorom, neplaćanje stanarine u tom roku, i nepoštovanje kućnog reda (to smo isto stavili kao stavku u ugovoru), samim time ne vrijedi pravilo o otkaznom roku i imamo ju pravo hititi na ulicu isti tren
Ovako si to mali Ivica zamišlja... To je APP varijanta, a lako se može dogoditi da ne prođe jer zakon nije na tvojoj strani. Ona je naime u mirnom posjedu. Pročitaj nešto starije postove na ovoj temi i vidi što to znači.

Pozdravi tog svojeg pravnika i nađi boljeg.

Ebach Veley
09.04.2010., 13:34
pitanje posjeda je već detaljno raspravljeno na masu tema, npr.:
http://www.forum.hr/showthread.php?t=518916&highlight=posjed

Zahvaljujem.

Nažalost mogu konstatirati da je jedino što smo naučili na ovoj temi (ovime ne kritiziram nikoga od kolega pravnika, nego jadno stanje hrvatskog pravosudnog aparata) recept kako si, u slučaju da nemaš ništa nad čime bi se provela ovrha, osigurati besplatan smještaj na nekoliko godina... :ne zna:

KILLERDOG
09.04.2010., 13:53
gle, policija neće sigurno provaljivati vrata,jednostavno ne otvaraš ;)

inače može se i djelomično zakonski osigurati, pa umjesto najma stana iznajmiti samo dio ;)

TTvoric
09.04.2010., 14:25
Ovako si to mali Ivica zamišlja... To je APP varijanta, a lako se može dogoditi da ne prođe jer zakon nije na tvojoj strani. Ona je naime u mirnom posjedu. Pročitaj nešto starije postove na ovoj temi i vidi što to znači.

Pozdravi tog svojeg pravnika i nađi boljeg.

to uopce nema smisla, znači mi bi trebali njoj plaćati režije i pustiti da živi u stanu koji se IZNAJMLJUJE besplatno jer je ne možemo izbaciti? ili dati otkazni rok pa da se na kraju pokupi i ostavi još dodatnih tisuća kuna duga uz ovo što je već ostavila? :flop::flop::flop:

štemajzl
09.04.2010., 14:28
to uopce nema smisla, znači mi bi trebali njoj plaćati režije i pustiti da živi u stanu koji se IZNAJMLJUJE besplatno jer je ne možemo izbaciti? ili dati otkazni rok pa da se na kraju pokupi i ostavi još dodatnih tisuća kuna duga uz ovo što je već ostavila? :flop::flop::flop:
S tvojeg gledišta svakako nema smisla ali tako je, iseliti je možeš jedino dobrovoljno ili tužbom za iseljenje. :(

TTvoric
09.04.2010., 14:35
S tvojeg gledišta svakako nema smisla ali tako je, iseliti je možeš jedino dobrovoljno ili tužbom za iseljenje. :(

a to traje koliko?

mislim da će ipak biti stari način, ne planiram plaćati njene zaostatke, a koliko sam shvatila, ako ona priprijeti tužbom zbog ometanja posjeda, ja mogu priprijetiti tužbom za nepoštivanje ugovora?

KILLERDOG
09.04.2010., 14:57
traje po 3-4g., ako govorimo o sudovima u zg
a može se još i odužiti

Partfiš
09.04.2010., 15:02
U HR pravu postoji nesto sto se zove samopomoc...:kava:

Ebach Veley
09.04.2010., 15:28
U HR pravu postoji nesto sto se zove samopomoc...:kava:

Da, ali se ne odnosi na slučaj podstanara, već na slučaj ako ti netko nasilno upadne u stan.

Razumijem ljude koji su frustrirani - imaju i čime biti. Pogotovo nakon tu na forumu spomenutih off-the-record savjeta iz usta samih sudaca. Da se sam osobno nađem u situaciji prevarenog i iskorištavanog najmodavca, najvjerojatnije bih se poslužio metodama koje su ilegalne. I riješio stvar na brzi način.

Međutim, svjestan sam da to ne mijenja pravno stanje stvari i da bih mogao zbog toga imati problema sa zakonom. Ne znam zašto se ljudi trude poricati okrutnu realnost. Nešto u Hrvatskoj ne valja? Kakva li čuda!!
Kolege koji jesu pravnici su prezentirali stvarno stanje stvari. Naravno da je ono loše i možemo se svi složiti da ne valja, ali je tako. Bolje bi bilo da raspravu okrenemo praktičnim savjetima kako nekog što brže i uz minimalnu financijsku i duševnu štetu izbaciti iz vlastite nekretnine, a da se ne dođe u sukob sa zakonom.

seljo123
10.04.2010., 14:56
Bolje bi bilo da raspravu okrenemo praktičnim savjetima kako nekog što brže i uz minimalnu financijsku i duševnu štetu izbaciti iz vlastite nekretnine, a da se ne dođe u sukob sa zakonom.

da,ali koji je to način? koliko sam skužio, kad te podstanar ovako zajebe i još ti se smije u facu, ti ga ne smiješ izbaciti zbog "mirni posjed" sranja, već ga možeš ili lijepo zamoliti da izađe :lol: ili tužiti - a spor traje godinama. Dok se to riješava gubiš svaki mjesec dobit i pitaj Boga kolike račune ti ovaj može nabit. To sve ako želimo by the book i bez sukoba sa zakonom. Meni,a vjerujem i svakom drugom ovo nije prihvatljivo riješenje.

File
10.04.2010., 16:52
da,ali koji je to način? .....
Pravila ovog foruma:

Zabranjeno je:

- posredno ili neposredno pozivanje na kažnjiva djela ili podržavanje takvih djela u postovima, te poticanje na bilo kakve nezakonite aktivnosti

http://www.forum.hr/showthread.php?t=412442

Suey
10.04.2010., 19:09
Zbilja ne znam čemu čuđenje, pa posjed je institut koji je nastao još u rimskom pravu, to nije izmišljotina hrvatskog pravnog sustava

Jednostavno, morate znati u što se upuštate kada iznajmljujete stan i dobro se raspitati kakva vam je pravna zaštita od zlouporaba. Nitko vas na to ne tjera, sami ste odlučili iznajmiti svoj stan.

S druge strane, nisu ni najmodavci baš mucice - cijene stanova su katastrofa obzirom kakve sve stanove ljudi iznajmljuju :flop: (najmoprimac sam), mene bi zbilja bilo sram tako nešto iznajmiti. Frustrirana sam starim šparetom, čiju pećnicu ne možeš ni očistiti, prahistorijskim frižiderom, kojem je otpao poklopac sa škrinje, o starom namještaju ne moram ni pričat,mašinu za veš sam kupila novu jer mi je njihova stara trgala robu (kupila bih sve svoje da imam gdje držat njihovo, ni balkon ovdje nemam pa smo mašinu ugurali u špajzu) pa realna cijena ovog stana nije ni 1000 kuna, ali je naravno za više od duplo veća, a ako hoću nešto novije, onda ću morati i dati duplo više.

beba81
11.04.2010., 11:09
u potpunosti te razumijem, vidim da su se svi obrusili na podstanare, a stvarno ni najmodavci nisu nimalo ni blizu bajke kao sto se predstavaljaju, i kao sto sam napisala, mene je moj najmodavac varao u rezijama, i jos mi krao struju, pa to je stvarno ispod svakog nivoa, i isto je sve bilo staro...katastrofa...

F10EXX
11.04.2010., 13:18
da,ali koji je to način? koliko sam skužio, kad te podstanar ovako zajebe i još ti se smije u facu, ti ga ne smiješ izbaciti zbog "mirni posjed" sranja, već ga možeš ili lijepo zamoliti da izađe :lol: ili tužiti - a spor traje godinama. Dok se to riješava gubiš svaki mjesec dobit i pitaj Boga kolike račune ti ovaj može nabit. To sve ako želimo by the book i bez sukoba sa zakonom. Meni,a vjerujem i svakom drugom ovo nije prihvatljivo riješenje.

Mirni posjed nije sranje vec stvar koja postoji u zakonodavstvima svih drzava. To sto to tebi ne pase, ne znaci da nije potrebno imati taj institut u pravnom sustavu.

Secret
11.04.2010., 13:27

Na ovu temu o podstanarstvu, je snimljen jedan odličan film, lik se uselio u stan i nije više htio iz njega sve dok na kraju stanodavac nije dobio slom živaca pa završio u ćorci te mu je sudski zabranjeno približavanje svojoj nekretnini, a stanoprimac i dalje ostao u stanu i zadovoljno trljao ruke. Dobro ti čovjek govori, zajebane su te stvari sa pravne strane, ako si nov u tome lako te netko sa lošim namjerama sjebe bez imalo srama. Nikad ne znaš s kime imaš posla :mig:

Mislim da se film zvao Pacific Heights, sa Melanie Griffith i Michael Keatonom...

Ostoja Grubica
12.04.2010., 20:39
Lik je kupio stan i nikad se u njemu nije prijavio; živi sa suprugom u kući gdje ima prebivalište. Stan trenutno renta, sklapa s podstanarima ugovor koji ovjeri kod javnog bilježnika.

Stanari pitaju da ih prijavi u policiji kako bi mogli pravdati troškove odvojenog života.

Je li to izvedivo i uopće koliko je pametno? :ne zna:

Hvala

štemajzl
13.04.2010., 01:57
Što si ti u toj priči?
Najmodavac ili najmoprimac?

Ako si najmoprimac, nema razloga da ih privremeno ne prijaviš.
Mislim da se to 'privremeno' prijavljuje na godinu dana. Provjeri na muriji.

Ostoja Grubica
13.04.2010., 09:04
Što si ti u toj priči?
Najmodavac ili najmoprimac?

Ako si najmoprimac, nema razloga da ih privremeno ne prijaviš.
Mislim da se to 'privremeno' prijavljuje na godinu dana. Provjeri na muriji.

Sestra :raspa:

Hvala ti

rope
14.04.2010., 10:34
Zbilja ne znam čemu čuđenje, pa posjed je institut koji je nastao još u rimskom pravu, to nije izmišljotina hrvatskog pravnog sustava

Jednostavno, morate znati u što se upuštate kada iznajmljujete stan i dobro se raspitati kakva vam je pravna zaštita od zlouporaba. Nitko vas na to ne tjera, sami ste odlučili iznajmiti svoj stan.

Nisu problem zakoni i pravni instituti nego grozomorna sporost pravosuđa. Da se to rješava u 6 mjeseci, nitko se ne bi bunio. Mirni posjed je tu da štiti po prirodi "slabiju" stranu i to je u redu, ali ne i kada se zbog sporosti sudova to pretvori u alat zlouporabe. No tu se ne može baš ništa. Pa onda ljudi pribjegavaju učinkovitim metodama, koje u konačnici, ako pođe po zlu, mogu koštati samo mrvicu više, nego ove legalne. A ako uspiju, tada su mnogo, mnogo jeftinije.

S druge strane, nisu ni najmodavci baš mucice - cijene stanova su katastrofa obzirom kakve sve stanove ljudi iznajmljuju :flop: (najmoprimac sam), mene bi zbilja bilo sram tako nešto iznajmiti. Frustrirana sam starim šparetom, čiju pećnicu ne možeš ni očistiti, prahistorijskim frižiderom, kojem je otpao poklopac sa škrinje, o starom namještaju ne moram ni pričat,mašinu za veš sam kupila novu jer mi je njihova stara trgala robu (kupila bih sve svoje da imam gdje držat njihovo, ni balkon ovdje nemam pa smo mašinu ugurali u špajzu) pa realna cijena ovog stana nije ni 1000 kuna, ali je naravno za više od duplo veća, a ako hoću nešto novije, onda ću morati i dati duplo više.

Da te citiram i parafraziram: "...Jednostavno, morate znati u što se upuštate kada UNAJMLJUJETE stan..." i onda: "...nitko vas na to ne tjera, sami ste odlučili UNAJMITI svoj stan...".

Na neuređenom tržištu (Hrvatska/Zagreb)
Loš stan = jeftin(iji) uz nikakvu sigurnost za obje strane
Dobar stan = skup(lji) uz nikakvu sigurnost za obje strane

Na uređenom tržištu
Loš stan=jeftiniji nego sada uz nikakvu sigurnost za obje strane
Dobar stan= skuplji nego sada uz maksimalnu moguću sigurnost za obje strane

Da su propisi pročišćeni, da se krene s konstruktivnom poreznom politikom i da se za boga, odluči sporove o kojima tu pričamo, rješavati u roku od nekoliko mjeseci, a ne godina (jer se uglavnom radi o jednostavnim stvarima) onda bi se sredilo i tržište. Pa bi se smanjio broj crnih iznajmljivača, a cijena bi više odgovarala pruženoj kvaliteti.

E, onda bih ja za svoj stan, mogao uredno tražiti i više love :), jer sada nelojalna konkurencija koja iznajmljuje šupetine i to na crno, ljudima koji bi platili 1000 kuna za dvosobni stan, meni (koji radim na ugovor, plaćam porez i sve) ruši cijenu.

Iznajmljivanje stanova, ovako kako se radi u Hrvatskoj (čak i legalno), dakle direktan posao između privatnih osoba, zapravo NIJE ISPLATIVO i na kraju nitko baš ne zaradi neku spektakularnu cifru (osim ako kao privatna osoba imaš 10 stanova, a tada je bolje otvoriti agenciju). Početna investicija, čak i ako se radi o uređenju već kupljenog stana je relativno visoka, vrijeme njezinog povrata je relativno dugo, a amortizacija je prilično visoka. U Hrvatskoj se do nedavno, onima koji su se htjeli i mogli s time igrati, više isplatilo kupovati derutne stanove, sređivati ih i prodavati, nego iznajmljivati.

Uz to, tu su nebrojeni mogući pravni i zakonski problemi s kojima se privatne osobe teško financijski i psihološki nose (recimo ova priča s mirnim posjedom je ilustrativna).

Zato se na uređenim tržištima time bave agencije, koje pod ugovorom imaju veliki broj stanova ili cijele zgrade, imaju love za iskusne i dobre odvjetnike, a u konačnici "autoritetom" tvrtke imaju ipak drugačiji status s kojim se unajmljivači uglavnom ne zajebavaju jer firma ima više love i više živaca od njih.

Ebach Veley
14.04.2010., 11:13
@rope - Izvrstan post!

Ovaj problem mi dugoročno možemo riješiti samo na izborima. Nažalost.

rope
15.04.2010., 06:47
@rope - Izvrstan post!

Ovaj problem mi dugoročno možemo riješiti samo na izborima. Nažalost.

Ovaj problem sigurno nećemo riješiti na izborima. No to je druga tema.

Dvije stvari se moraju dogoditi da se to riješi.

1. Mora se raskupusati i presložiti pravosudni sustav. To znači da se prosječni rok trajanja postupaka pred sudom mora dovesti na racionalnu i pravednu mjeru - dakle riješiti problem zaostataka i riješiti problem lijenih i nesposobnih sudaca i neučinkovitih sudova. Uz sve hvale aktualnog ministra, toga još ima, pogotovo u manjim gradovima, izvan dometa oka iz Zagreba.

Za ovaj dio - realno - 10-15 godina, ako ne i više. O zaostacima i nagomilanim predmetima se priča već 20 godina. Stanje se je malo popravilo, ali premalo za vremensko razdoblje u kojemu se kao popravlja.

2. Građevinski lobi koji gradi stanove da bi ih građani kupili (skupim) kreditima nije baš oduševljen mogućnošću da se tržište najma sredi jer bi se lako moglo dogoditi da je stan dugoročno jeftinije iznajmljivati, a razliku u odnosu na ratu kredita investirati ili štedjeti, nego kupiti. Oni se doslovno moraju ispucati.

Stambene se potrebe mijenjaju svakih par godina, a kupovina većinu nas zacementira u stanu kojeg smo si mogli priuštiti s 25 ili 30 ili 35 godina starosti. A taj stan je kasnije ili premali ili preveliki. A prodaja stana u otplati, reprogramiranje kredita i ostale eskapade su komplicirane i skupe.

U mnogim europskim zemljama (iz prve ruke) ljudi iznajmljuju stanove (ili kuće), na višegodišnje ugovore i prilagođavaju ono što plaćaju stanju u svom životu u tom trenutku. Pritom su najmovi uglavnom manji od rate kredita za isti takav stan na istoj lokaciji, a ušteda se ostvari i na onome što vlasnik ima obvezu održavati.

Ono što je ironočno, kada bi se stvari sredile, onda bi privatnih iznajmljivača koji daju u najam stan koji im ne treba, jer su se preselili u drugi, vjerojatno gotovo nestalo (to uključuje i mene), ili bi radili preko agencije za manju lovu, ali uz potpunu sigurnost infvesticije.

rope
15.04.2010., 06:59
Bolje bi bilo da raspravu okrenemo praktičnim savjetima kako nekog što brže i uz minimalnu financijsku i duševnu štetu izbaciti iz vlastite nekretnine, a da se ne dođe u sukob sa zakonom.

Pa nikako, ako je ovaj u mirnom posjedu. Ne možeš im ništa ni iskopčati, ni ući u stan, niti ga izbaciti. Ako se ne želiš ogriješiti o zakon, onda jedino kaj preostaje je tužba, a to zapravo želiš izbjeći.

Druga mogućnost je ugovor, solemnizirani, koji je tada, ako sam dobro shvatio, ovršna isprava pa ako ovaj ima ikakvu imovinu, a utvrđen je dug zbog neplaćanja prijavljene stanarine, onda si tako možeš probati barem stanarinu naplatiti.

Ako je zaposlen, valjda mu tada možeš u nekom iznosu sjesti na plaću.

No iz stana ga i dalje moraš bacati tužbom pa si posljedice u najboljem slučaju blago ublažio.

No, pretpostavljam da ti koji ovo znaju i rade, nemaju nikakve imovine, a i mogućnost da rade na crno je velika pa im ne možeš ni na plaću sjest.

Nemam neke druge ideje...

Ebach Veley
15.04.2010., 07:23
Ovaj problem sigurno nećemo riješiti na izborima. No to je druga tema.

Tu se ne slažem. Ovakvu situaciju imamo dokle god se glasa za ekipu kojoj je u cilju da je pravosudni aparat takav kakav je, jer bi u suprotnom dohvatio njih same.

rope
15.04.2010., 07:32
Tu se ne slažem. Ovakvu situaciju imamo dokle god se glasa za ekipu kojoj je u cilju da je pravosudni aparat takav kakav je, jer bi u suprotnom dohvatio njih same.

A postoji i neka druga ekipa?:confused:

Po većini bitnih pitanja, ekipe su iste tako da je meni svejedno za koga se glasa.

No, kako rekoh, to je druga tema.

Suey
15.04.2010., 08:06
Da te citiram i parafraziram: "...Jednostavno, morate znati u što se upuštate kada UNAJMLJUJETE stan..." i onda: "...nitko vas na to ne tjera, sami ste odlučili UNAJMITI svoj stan...".

Na neuređenom tržištu (Hrvatska/Zagreb)
Loš stan = jeftin(iji) uz nikakvu sigurnost za obje strane
Dobar stan = skup(lji) uz nikakvu sigurnost za obje strane

Na uređenom tržištu
Loš stan=jeftiniji nego sada uz nikakvu sigurnost za obje strane
Dobar stan= skuplji nego sada uz maksimalnu moguću sigurnost za obje strane

Da su propisi pročišćeni, da se krene s konstruktivnom poreznom politikom i da se za boga, odluči sporove o kojima tu pričamo, rješavati u roku od nekoliko mjeseci, a ne godina (jer se uglavnom radi o jednostavnim stvarima) onda bi se sredilo i tržište. Pa bi se smanjio broj crnih iznajmljivača, a cijena bi više odgovarala pruženoj kvaliteti.

E, onda bih ja za svoj stan, mogao uredno tražiti i više love :), jer sada nelojalna konkurencija koja iznajmljuje šupetine i to na crno, ljudima koji bi platili 1000 kuna za dvosobni stan, meni (koji radim na ugovor, plaćam porez i sve) ruši cijenu.

Sigurno onaj koji ima 2 stana, pa mu jedan ne treba i iznajmljuje ga, nije u istoj situaciji kao ja - meni ostaje mogućnost: kupiti stan, iznajmiti stan, ostati živjeti kod roditelja (s dečkom?)

Kupiti danas stan - znamo što to znači i da se stan ne može kupiti baš preko noći.

Ostati s roditeljima - nema šanse jer moji roditelji žive u stanu, ne u kući, i uopće ne dolazi u obzir da živim s dečkom kod njih, a njegovi su roditelji u kući, no u drugom gradu, jedno 200 i više km od Zg:D

zato smo zajedno iznajmili stan, za probu - zajednički život i ino, sve dok nismo ziher da si pašemo i da nema problema, pa da krenemo rješavati stambeno pitanje.

Slažem se s tobom da onaj koji ima ipak uređen stan, zbog onog koji iznajmljuje derutan stan može itekako nabiti cijenu, sve mi je jasno, ali za tu cijenu mogu kupiti svoju nekretninu i plaćati mjesečno toliku ratu pa mi se ne isplati. No, nije niti ovo rješenje, pa obzirom je sad prošlo dovoljno vremena da smo sigurni da se ženimo, kupujemo svakako stan.

Što se pravnih problema tiče, nemam ih, jer su nam najmodavci osobe koje znam otprije (tj. moji roditelji), a i oni su sretni da smo mi tu jer znaju da s nama neće imati problema. Vjerojatno sam s te strane jedna od sretnica jer kad čujem kakve probleme ljudi imaju sa najmodavcima, to je katastrofa. Jedino me muči ta derutnost:D, ali to je cijena koju plaćam, osim za jeftinije stanovanje u odnosu na cijene kupovine nekretnine, i za pravnu sigurnost.

Tazika
15.04.2010., 12:16
Mi smo baš odlučili srediti i iznajmiti stan, ono - i tak sad nitko ne stanuje u njemu (osim hrpetine stvari), zarada je renta plus to što nećemo mi plaćati režije - i sad čitam i čitam ovu temu... i čitam.... :(

Da preduhitnrim moguće buduće nevolje, recite mi ima li kakav link na ugovor koji bismo potpisali sa podstanarom, i koliko se poreza plaća na iznajmljivanje stana? I da, možda još ovo ako tko zna: da li će meni (kao vlasnici stana, živim i prijavljena sam kod muža) to iznajmljivanje biti zarada na koju na kraju godine mogu dobiti povrat poreza? (nisam zaposlena a plaćam skupe lijekove, na koje bih dobila povrat poreza da sam zaposlena)

Puno hvala za svaku informaciju!

Katrin
15.04.2010., 13:47
Molim sve sudionike rasprave da procitaju temu prije nego krenu po stoti put savjetovati izbacivanje ljudi ili stvari na ulicu.

sara4
15.04.2010., 15:07
I da, možda još ovo ako tko zna: da li će meni (kao vlasnici stana, živim i prijavljena sam kod muža) to iznajmljivanje biti zarada na koju na kraju godine mogu dobiti povrat poreza?

Da. No pretpostavljam da si mužu na poreznoj kartici kao uzdržavani član?

štemajzl
16.04.2010., 00:04
koliko se poreza plaća na iznajmljivanje stana?
Od rente se odbija 30% na ime održavanja stana.
Preostalih 70% je osnovica na koju se plaća 15% poreza + faking prirez (za ZG 18%).
da li će meni (kao vlasnici stana, živim i prijavljena sam kod muža) to iznajmljivanje biti zarada na koju na kraju godine mogu dobiti povrat poreza?
Eventualno ugovor o iznajmljivanju možete potpisati svi troje (ti, muž i najmopimac) pa da muž prima rentu, prijavljuje je u poreznoj prijavi i na nju dobije povrat. Provjeri u poreznoj. (iako, pravo na povrat dijela tog uplaćenog poreza ima najmoprimac, a nekako ne vjerujem da bi država jednom uplaćeni porez isplatila dvaput)

F10EXX
16.04.2010., 15:09
Od rente se odbija 30% na ime održavanja stana.
Preostalih 70% je osnovica na koju se plaća 15% poreza + faking prirez (za ZG 18%).

Eventualno ugovor o iznajmljivanju možete potpisati svi troje (ti, muž i najmopimac) pa da muž prima rentu, prijavljuje je u poreznoj prijavi i na nju dobije povrat. Provjeri u poreznoj. (iako, pravo na povrat dijela tog uplaćenog poreza ima najmoprimac, a nekako ne vjerujem da bi država jednom uplaćeni porez isplatila dvaput)

Placa se 15% predujma poreza, koliki je stvarni porez utvrdit ce se u godisnjoj prijavi kada ce taj prihod biti jedan od dohodaka. Moze biti i 0% i 45%.

Moze ti i muz iznajmiti stan, ne mora na ugovoru uopce biti vlasnik. Uglavnom, ako ti iznajmis, imas naravno pravo na 1800 kn mjesecnog odbitka, pa ako ti je 70% rente manje od toga onda ces sav porez i prirez dobiti nazad. No onda neces moci muzu biti izdrzavani clan (ako ti je dohodak od toga (tih 70% *12) veci od nekih 10000 kn (neznam tocnu cifru)). Dakle usporedite koliko ce muz vise platiti poreza ako mu ti nisi olaksica, i koliko bi platio poreza da on iznajmljuje pa vidite sto vam se vise isplati. Mozes i podatke iznijeti tu pa cemo izracunati.

Tazika
20.04.2010., 10:18
Hvala ti na ponuđenoj pomoći, F10EXX. Situacija nam nije baš bajna, naprotiv. Muž je već 2 god. bez posla, dobivamo dječji doplatak 300kn/mjes., ja ponekad zaradim koji honorar (lani samo jednom 1300 kn). Tako da bih sada ja sa tim iznajmljivanjem svog stana imala dvije uzdržavane osobe (muža i sina od 7 god.). Pretpostavljam da ću ove godine zaraditi honorarno par puta po oko 1500 kn, vjerojatno i on, i to bi bilo sve. Živimo u njegovoj kući, on nema drugih nekretnina.
Stan je u centru Zagreba, 10 min. pješke od Trga. dvosobni (prva soba je prolazna) tako da neznam koliko da tražim. Oko 3000kn bi prošlo, mislim. Ako ga baš dobro sredimo biti će toliko.
Zahvalna za svaku info

gogo208
03.06.2010., 22:53
Pozdrav svima

Imam problem sa bivšim gazdom stana u kojem sam stanovao za vrijeme studija. Odselio sam u 11. mjesecu prošle godine jer je život sa tadašnjim cimerom postao nepodnošljiv. Uredno sam odjavio stan, platio svoju polovicu režija, i još dao gazdi na ruke svoj dio za režije za pola 11. mjeseca koje su se trebale platiti u 12. mjesecu. U međuvremenu, kad sam ja odselio, i on se pokupio preko noći i vratio se kući u Hercegovinu, a njegov dio režija je ostao neplaćen i to ne samo 10. i 11. mjesec, već za svo vrijeme koje je bio samnom u stanu (ja sam svaki mjesec dijelio režije na pola i preko općih uplatnica plačao svoju polovicu jer on nikad nije imao para da se to sve plati na vrijeme). E sad, kako je on otišao u Hercegovinu, do njega se nikako ne može doći. Broj mobitela koji je koristio u Hrvatskoj ne radi mu dolje, ne znam adresu niti išta gdje je sad, a osobe koje znajo nešto o njemu, ne žele ništa reći. U početku je gazda stana teretio mene da ja moram platit i njegov dug (kao do njega ne može doći, ja sam tu i ja moram platiti sve što je ostalo). Nekako smo se dogovorili da dođem kod njih kući da razgovaramo o svemu tome, došao sam, i kao sve je riješeno, ja sam svoje sve podmirio za vrijeme stanovanja i za režije nisam dužan. Sad mu odjednom moram platiti 500 kn za pola 11. mjeseca (plačali smo svaki po 100 eura mjesečno) što sam bio u tom stanu, a stanarina se plačala od 15. do 15. u mjesecu, što znači da sam ja svoju stanarinu uredno platio. Mjesecima su mi gazda i njegova žena slali poruke da im platim "dug", zvali na mobitel, pa na kućni broj i uznemiravali didu i baku s kojima živim. Zadnja prijetnja koju sam dobio na mobitel je od nekidan u kojoj je napisao "ako mu ne donesem novac do petka(sutra) nazvat će moje roditelje, otići će u firmu gdje radim i ispričati svima kakva sam ja osoba i da sam mu dužan i tužit će me pa se vidimo na sudu. Otkako sam otišao iz njegovog stana i sve podmirio (iako on tvrdi drugačije, sad je promjenio priču da sam ja otišao preko noći i da se nisam njemu javio) sve do danas, dakle, 8 mjeseci tip me non stop zove, prijeti, šalje poruke. Poruke i pozive na mobitel sam počeo nakon par mjeseci ignorirati, ali onda zove na kućni i uznemirava moje ukućane i prijeti da će mi uništiti život. Došlo je do toga da odem na policiju, pokažem poruke na mobitelu koje čuvam, objasnim policiji situaciju i da ga prijavim. U tom stanu bio sam godinu dana, ali nisam bio prijavljen. Ako će on meni uništit život s tim da će otići u firmu i ispričati svima da sam ja ovaki, onaki (a do posla sam jedva došao u ovim teškim vremenima), šta da radim? Novac mu neću dat jer mu ništa nisam dužan znam da će sutra nazvat moje rodutelje i da će napričati sve i svašta i da ću imat frku kući. U slučaju da me tuži, kako on misli dobiti spor ako ne postoji ugovor da sam ja bio u tom stanu i da sam bio prijavljen? Mogu li ja njega tužiti da drži stanare (mene i cimera npr) na crno? I još jedna stvar. Dok sam živio tamo, primao sam račune za mobitel(na pretplati sam) na njegovu adresu, i kad sam odselio, račune koji su došli nisu mi htjeli dat dok ja njima ne platim svoj "dug". Dok smo se mi natezali oko tih računa, meni je došo obavijest o raskidu ugovora na moj trošak (znam da sam tu zeznio, trebo sam nazvat t-mobile i prebacit račune na novu adresu, ali od silnih problema s njim, zaboravio sam).

Da skratim. Zanima me mogu li ga na temelju svega ovog tužit za uznemiravanje, nazvat t-mobile i t-com da mu zabrane pozive na moj mobitel i fiksnu liniju? Mogu li ga tužiti ako dođe do suda za iznajmljivanje stana bez prijave boravka? Kakve su mu šanse na sudu da dobije spor ako ne postoji ugovor između mene i njega o najmu stana i ako me nije prijavio za boravak? Kome da se obratim za pomoć?

Hvala unaprijed

any201
03.06.2010., 23:09
koliko ja znam možeš ga tužiti da ne iznjamljuje stan na crno, jer su moji starci jedno vrijeme iznajmljivali sobe ii prijavljivali su stanare i morali plačati određen porez.ali ipak i ti si trebao promjeniti mjesto boravišta. Al ne kužim tog lika? Pa uredno si podmirio svoje obveze. šta te ne ostavi na miru?

gogo208
03.06.2010., 23:24
koliko ja znam možeš ga tužiti da ne iznjamljuje stan na crno, jer su moji starci jedno vrijeme iznajmljivali sobe ii prijavljivali su stanare i morali plačati određen porez.ali ipak i ti si trebao promjeniti mjesto boravišta. Al ne kužim tog lika? Pa uredno si podmirio svoje obveze. šta te ne ostavi na miru?

misliš, mogu ga tužit da iznajmljuje stan na crno? napisao si da "ne iznajmljuje". Lik nije normalan, ja mu sve uredno platio, vidio je da neće moći doći do novaca od mog cimera koji se vratio u hrecegovinu i sad pokušava izvući bar nešto para od mene. Ako budem morao na sud, ne brinem se jer imam sve kopije uplatnica od režija koje sam ja platio. Najviše me zanima kako spriječiti te njegove pozive i poruke (na mobitelu jednostavno ignoriram), ali kako to blokirati na fiksnu liniju jer su dida i baka u brizi, lik ih uznemirava. Može li se to prijaviti policiji pa neka ga oni ispitaju?

štemajzl
04.06.2010., 07:50
ali kako to blokirati na fiksnu liniju jer su dida i baka u brizi, lik ih uznemirava. Može li se to prijaviti policiji pa neka ga oni ispitaju?
Lik te šest mjeseci uznemirava i prijeti za nešto što nisi dužan? *
Koliko to još treba trajati prije nego prijaviš muriji?

*ako se cimer o svemu dogovarao s njima, onda stvarno nemaš obveza po tom pitanju; problem je ako si ga ti primio u stan ili ako si ti lovu od obojice zajedno davao gazdi

gogo208
04.06.2010., 09:44
Lik te šest mjeseci uznemirava i prijeti za nešto što nisi dužan? *
Koliko to još treba trajati prije nego prijaviš muriji?

*ako se cimer o svemu dogovarao s njima, onda stvarno nemaš obveza po tom pitanju; problem je ako si ga ti primio u stan ili ako si ti lovu od obojice zajedno davao gazdi

ako još jednom bude nazvo, prijavit ću ga na policiju
o svemu vezano za taj stan sa gazdom se dogovorio cimer...ja sam živio do tada sam, cimer je pronašo ovaj stan, sve dogovorio sa gazdom, doveo mene u stan, a stanarinu smo davali gazdi na ruke oko 15.-og u mjesecu (gazda bi došao kad smo obojica u stanu i uzo od svakog iznos stanarine)...znam da ne bi trebao imat nikakve veze s tim i da treba odgovarat cimer za sve ovo (jer je na kraju i ostao njegov dug za platit) jer je on sve dogovaro, ali do njega se ne može doći jer je u drugoj državi, pa gazda mene gnjavi već mjese ima

e sad, ja sam u Vinkovcima, a gazda je u Osijeku...kad ga budem prijavljivo jel mogu otići u PU u Vinkovcima ili moram u Osijek?

Rainbow Lady
01.07.2010., 14:24
Nadam se da sam pogodila temu...

Problem je sljedeći- u iznajmljenom sam stanu od 31.3.2009. god. Potpisala sam ugovor o najmu na godinu dana i nakon isteka istog, nisam potpisivala drugi budući da je gazdarica u Australiji i ne dolazi često u Hrvatsku. Komuniciramo isključivo putem maila. Prilikom useljenja sam joj dala polog u iznosu od 1400 kn.

E sad...ja sam našla povoljniji stan i selim se....Njoj sam to javila mailom prije neki 5-6 dana..... Danas mi je odgovorila da sam joj morala javiti mjesec dana unaprijed te da moram platiti stanarinu za 7.mj i onda se iseliti. Tada će mi vratiti i polog.
Imam ugovor pred sobom, ta stavka u njemu ne postoji. Nigdje nije definirano koliko joj dana unaprijed moram javiti da se selim.
No postoji točka u kojoj piše da se, u slučaju da ne platim stanarinu za tekući mjesec, moram iseliti u roku 7 dana od dana neplaćanja. Mislim da se onda mogu pozvati na tu točku jer sam joj dosad stanarinu uvijek plaćala 1. u mjesecu. Po tome gledajući, ne moram joj platiti najam za cijeli 7.mjesec, nego se moram iseliti iz stana u roku 7 dana.
Jesam li u pravu? Ne može me prisliti da ostanem u stanu još mjesec dana. Odselila bih ja odmah i poslala je u rodno mjesto, ali želim da mi vrati polog pa zato vas pitam, što da radim?
Hvala.

vikica
01.07.2010., 16:54
....
Hvala.
Zakon o najmu stana (bez obzira što piše u tvom ugovoru, prvenstveno se zanon treba poštovati)
Ako ste definirali to ugovorom (obično je 1 mj), onda nemaš puno problema i dilema.
Pošto ste to propustili definirati, i ti bi trebala biti fer i bar 1 mj unaprijed javiti gazdarici.

Članak 23.

Najmoprimac može otkazati ugovor o najmu stana sklopljen na neodređeno vrijeme, ali je o tome dužan izvijestiti najmodavca najmanje 3 mjeseca prije dana kada namjerava iseliti iz stana.

Rainbow Lady
01.07.2010., 18:05
Zakon o najmu stana (bez obzira što piše u tvom ugovoru, prvenstveno se zanon treba poštovati)
Ako ste definirali to ugovorom (obično je 1 mj), onda nemaš puno problema i dilema.
Pošto ste to propustili definirati, i ti bi trebala biti fer i bar 1 mj unaprijed javiti gazdarici.

Članak 23.

Najmoprimac može otkazati ugovor o najmu stana sklopljen na neodređeno vrijeme, ali je o tome dužan izvijestiti najmodavca najmanje 3 mjeseca prije dana kada namjerava iseliti iz stana.

U ugovoru nismo definirali koliko unaprijed trebam javiti, a ugovor nije sklopljen na neodređeno, nego na godinu dana.
Danas mi jedan frend pravnik rekao da ju mogu prijaviti državnom inspektoratu jer mi ona mora vratiti polog. :ne zna:

Amelian
09.08.2010., 15:19
Bok!

Prvi put sam iznajmljivao stan u ZG i bio sam očito jako naivan i dobar prema podstanarima pa nisam uzeo polog u visini jedne mjesečne stanarine, nego sam im vjerovao na riječ.

Podstanari, koji su se iselili iz stana, ostali su mi dužni ostatak režija i zadnju stanarinu, ne javljaju mi se više na mobitel ni na mail, poklapaju slušalicu kad ih zovem s drugog broja i slično... dakle, bježe i ne žele platiti što su dužni.

Kako bih mogao utjerati svoj dug?
Ima li tko iskustva sa ovakvim slučajevima?

Mislim, sudovi i tjeranje na sud se ne isplati jer košta više nego što potražujem. Tražim neke druge (po mogućnosti nenasilne) metode i taktike... Molim ako ima netko nekakvo iskustvo, ideju ili bivši post, neka mi odgovori.

Pozdrav.

bleach
09.08.2010., 15:36
čisto sumnjam da možeš išta..a čuj,to ti je škola za ubuduće

vikica
09.08.2010., 17:05
Eto zašto služi polog. I ugovor.
Suosjećam s tobom, i držim ti fige da ne poludiš. :mig:

finally married
01.09.2010., 09:17
Odlučili smo otići iz stana prije nego što to kaže ugovor. Ja nisam dobila posao koji mi je bio obečan i nisam u mogućnosti plačati stan. Ostavljam vlasnici 430€ pologa jel smo mi zeznuli stvar ali bi sad gazdarica da nama ljudi dolaze u stan idučih 15 dana kako bi pogledali stan. Imamo malo djete koje treba mir. Ali ako več dolaze u stan onda bi bilo ok da nam vrate polog zar ne? Jel će zahvaljujuči nama dobit nekog tko će uselit u stan odmah nakon nas i neće biti na gubitku. imam pravo ili se varam?

judolino
01.09.2010., 09:28
U pravu si.
Ti si platila svoj mir i nitko te nema pravo uznemiravati, pa ni vlasnica stana.

yabooka
01.09.2010., 09:48
Jel će zahvaljujuči nama dobit nekog tko će uselit u stan odmah nakon nas i neće biti na gubitku. imam pravo ili se varam?

Kako misliš "zahvaljujući vama"? Vi ste našli nove stanare ili gazdarica?

Ako ste se dogovorili tako odnosno dali dopuštenje da ljudi dođu pogledati stan onda je ok i nemate što prigovarati, u protivnom gazdarica nema pravo upadati u stan kako joj se prohtije pa makar se i najavila.

Kršenje ugovora je s vaše strane i gazdarica ima svako pravo zadržati cijeli polog neovisno o "upadanju", ali možda bi najzgodnije riješenje bilo podijeliti po pola, za mir u kući.

finally married
01.09.2010., 10:07
ne gazdarica je dala agenciji stan na iznajmljivanje i sada nam dovode stranke z a ogled stana a za najamninu kaze da nam moze napravit probleme-ali mi nemozemo bit u stanu 0-24 kad se netko smisli doc pogledat,osim toga malo dijete mora imat svoj mir-mi smio platili agenciji 430 a gazdarici 860 eur..ona hoce zadrzat polog i dovodit ljude jos 15 dana bez obzira sto smo to dosta skupo platili ,ako smo u pravu kome se obratit za pomoc?molit cu za svaki savjet jer je dobrodošao

yabooka
01.09.2010., 10:55
Dosta skupo? Niste bili prisiljeni platiti, jetfinijih stanova na tržištu koliko hoćeš :mig:

Postoji li u ugovoru ikakva stavka o tome, ne/najavljenim posjetima?

U principu gazdarica nebi smjela dovoditi ljude u stan bez predhodnog dogovora s vama i nenajavljeno. Neovisno o tome što je ugovor prekršen, vi još živite u tom stanu i žena vam narušava (plaćenu) privatnost i mir (pod pretpostavkom da ste najam za taj mjesec platili).

Ili se dogovorite da potencijalni stanari mogu dolaziti ali iskljucivo u terminima koji vama odgovaraju ili zaprijetite tužbom. Svakako bi se posavjetovala s agencijom prvo, oni bi kao posrednici trebali reagirati.

dire Dawn
07.10.2010., 13:55
imam pitanjce :)

neki dan sam potpisala ugovor o najmu stana na godinu dana. manje više sve sam razumjela, što nisam, proguglala sam i tako.. ugovor je tipiziran i standardan i nema ništa posebno kritično.

zanima me samo jedna stavka.. piše da stan smijem koristiti samo za živjeti u njemu, ok kužim. no stvar je u tome da bi se ja htjela početi baviti geliranjem noktiju pa me zanima dali bi to kršilo tu stavku.. nebi to bio neznam ni ja kakav biznis, samo sebi i nekim frendicama.. da si zaradim nešto para za đeparac jer, ebiga, nema se.. a "pravi posao" tražim već neko vrijeme i neide mi. ili mi se ne uklapa u raspored ili je satnica 14 kn ili su poslodavci poznati po ne isplaćivanju. nisam dovoljno lijepa da budem hostesa ili model ili nešto tipa toga, a nisam ni dovoljno očajna da budem go-go plesačica.. i onda sam se sjetila geliranja noktiju..

znam da sam malo odužila, ali.. ne želim riskirati izbacivanje iz stana, a opet, hoće mi gazdarica davati đeparac za život i hranu? :ne zna:
hvala unaprijed :)

ryell
07.10.2010., 14:10
Dokle god to radiš kao hobi (a ne kao prijavljeni posao, obrt itd) - smiješ. Kaj, pa došle su ti frendice da im središ nokte :D
Druga je stvar da li će ti dolasci raznih ljudi u stan smetati susjedima, proizvoditi buku itd...

dire Dawn
07.10.2010., 14:27
Dokle god to radiš kao hobi (a ne kao prijavljeni posao, obrt itd) - smiješ. Kaj, pa došle su ti frendice da im središ nokte :D
Druga je stvar da li će ti dolasci raznih ljudi u stan smetati susjedima, proizvoditi buku itd...

smetale bi više frendice nego nepoznati ljudi :zubo:

ok, to sam i ja tako gledala.. dolazilo bi mi mjesečno (najviše) 10 ljudi.. i to tko zna nakon koliko mjeseci bavljena, jer nije tako lako naći klijente niti sam ja toliko otvorena da mi baš skroz nepoznati ljudi dolaze doma.. znači bila bi više manje poznata ekipa u popodnevnim satima.. ne poslije 8..

sad si mi fakat skinuo veeeliki teret s leđa, hvala ti :cerek::cerek:

Young_Poisoner
10.10.2010., 10:41
ugovor o najmu stana potpisan s najmodavcem. Da li vrijedi ako nije ovjeren kod javnog biljeznika? (samo potpis na ugovoru najmodavca i najmoprimca)

nadalje, druga situacija, na koji nacin sam siguran da sam prijavljen od strane najmodavca? Neki zaseban ugovor se potpisuje? (uz ugovor o najmu stana?)

naime, najmodavac pristaje na moju predlozenu cijenu te ju jos podize za iznos koji bi, po njegovoj racunici, placao zbog prijave. kojim ugovorom / postupkom sam siguran da taj visak nije sebi spremio u djep, a ne dao drzavi?

hvala!

BMT
10.10.2010., 20:17
1. Ako nije ovjeren kod bilježnika, vrijedi kao ugovor, ali u slučaju spora moraš dokazivati valjanost potpisa najmodavca (to je ono što bilježnik potvrđuje).

2. Ako nije ovjeren kod bilježnika, sigurno nisi ni prijavljen. U poreznu upravu se mora odnijeti kopija ovjerenog ugovora.

3. Nikako nisi siguran. Štoviše, i tebi treba ovjereni primjerak kako bi na kraju godine mogao sebi to prijaviti kao poreznu olakšicu. Ako si nezaposlen, bilo bi bolje da se neka zaposlena osoba potpiše kao najmoprimac (u obzir dolaze supružnik, djeca ili roditelji) i olakšicu uistinu i iskoristi. Godišnjom prijavom poreza, gdje će se najamnina priznati kao olakšica, upoznat ćeš poreznu da unajmljuješ stan od svog najmodavca, pa ako je on nešto zeznuo, oni će to dalje preuzeti. Eh da. Za poreznu olakšicu ti treba i dokaz o plaćenoj stanarini, a to je opet uplatnica kojom si stanarinu uplaćivao. Stanarina se OBAVEZNO uplaćuje na ŽIRO račun najmodavca (nikako na tekući ili nešto slično) jer inače nemaš dokaza da si platio, ako ti se najmodavac odluči svetiti zbog prijave.

Neuson
10.10.2010., 21:46
Koju olakšicu? Zar nisu sve porezne olakšice dokinute?

O kakvoj prijavi se radi? Prijavi boravišta u MUP-u?

BMT
11.10.2010., 09:03
Koju olakšicu? Zar nisu sve porezne olakšice dokinute?

O kakvoj prijavi se radi? Prijavi boravišta u MUP-u?

Nisu dokinute sve porezne olakšice nego samo neke i to od 1. 7.

Što se tiče prijave, mislio sam na prijavu kod Porezne uprave što je i pitano.

Za prijavu u MUP-u uopće nije potreban ugovor o najmu već pisana izjava vlasnika da pristaje da se osoba X.Y. prijavi kod njega u stanu. Oni ne ulaze u to zbog čega će dotičnik/ca živjeti u spomenutom stanu. (Recimo, moja djevojka živi sa mnom u mom stanu i na isti taj način, kao da se radi i o podstanaru, radi se prijava i odjava boravišta i prebivališta).

Young_Poisoner
14.10.2010., 09:38
isprike sto se tek sad javljam, bio na putu

@BMT

puno hvala na odgovoru

inace sam iz Zagreba, prijavljen kod roditelja al vec duzi niz godina zivim kao podstanar (bez ikakve prijave), pa na spomen trenutnih najmodavaca o prijavi, zelim saznati sto vise o tome

dakle, jel mi uopce potrebna prijava u MUP-u na adresu najmodavaca, kako bi ostvario neke vece pogodnosti od trenutne prijave kod roditelja?

nadalje, jel ovo "Godišnjom prijavom poreza, gdje će se najamnina priznati kao olakšica" i dalje vrijedi? ima kakav link :)

hvala na pomoci!!

BMT
15.10.2010., 12:26
isprike sto se tek sad javljam, bio na putu

@BMT

puno hvala na odgovoru

inace sam iz Zagreba, prijavljen kod roditelja al vec duzi niz godina zivim kao podstanar (bez ikakve prijave), pa na spomen trenutnih najmodavaca o prijavi, zelim saznati sto vise o tome

dakle, jel mi uopce potrebna prijava u MUP-u na adresu najmodavaca, kako bi ostvario neke vece pogodnosti od trenutne prijave kod roditelja?

nadalje, jel ovo "Godišnjom prijavom poreza, gdje će se najamnina priznati kao olakšica" i dalje vrijedi? ima kakav link :)

hvala na pomoci!!

Krenimo od kraja.

Poreske olakšice sigurno vrijede do 1. 7. 2010. Za daljnje razdoblje najbolje je nazvati poreznike na broj kontakt-centra 0800 669933.

Pod pretpostavkom da te povlastice još postoje, na tvom bih ti mjestu savjetovao da se prijaviš na adresi gdje zaista i živiš. Doduše, ako ti je prebivalište i boravište u istoj poreznoj i prireznoj zoni (ako živiš u istom mjestu) onda to nije presudno jer ne plaćaš isti porez i prirez ma gdje da si prijavljen, ali čisto da si sâm miran i da te državne službe nemaju za što zafrkavati. Napokon, poanta prijava boravišta i prebivališta i jest ta da država zna gdje živiš!

kor
23.10.2010., 20:02
Nadam se da nisam pogriješio podforum.
Radi se o slijedećem:
Kuća je data ljudima da stanuju u njoj bez naknade. Kuća nije u cvijetu mladosti, ali se u njoj može stanovati. Kod uselenja su oni molili da im se dozvoli da uđu u kuću jer nisu imali gdje stanovati.
Kod javnog bilježnika je napravljen ugovor i ovjeren u kojem piše da je stanovanje besplatno ali da je stanar dužan održavati dvorište i kuću (to se činilo odlično jer ta kuća burazu samo dodatne troškove i poslove stvara). Osim toga u ugovoru sastavljenom kod javnog bilježnika piše da je stanar dužan plaćati "struju, vodu, komunalije i slično" (znači ovo je citat).
Na kraju kada je stanar izašao iz kuće vidi se da je dug za komunalije i struju poprilično velik.
Praktično nije plaćano zadnjih skoro godinu.
Kako to riješiti da grad i HEP ne terete brata nego toga što je stanovao.
Hvala!

vrabac
25.10.2010., 11:09
Ako može jedno blesavo pitanje: Dečko i ja unajmljujemo stan. Ići će sve po propisu i prijavljeno itd...
Koliko sam shvatila, ugovor o najmu može glasiti na nas oboje (dakle u zaglavlju stoji da smo oboje najmoprimci, i idu oba naša potpisa na kraj), ili može glasiti na samo jednog, a da je onaj drugi samo naveden kao član domaćinstva koji ima pravo tamo živjeti.
Ne znam koja je razlika i što je pametnije za oboje da napravimo? I jesam li ja to uopće dobro pokopčala?

BMT
27.10.2010., 09:59
1. Ugovor može glasiti na oboje.
2. Ugovor može glasiti na jedno, ali s obzirom da niste u braku bilo bi dobro da navedete u nekom od članaka da je stanodavac suglasan da onaj drugi isto živi u stanu. (Nije i nužno ukoliko ne bude nikakvih problema.)
3. U principu je svejedno što piše što se tiče samog stanovanja. Preporučujem da se nazove Porezna uprava i upita ih se da li se stanarina još uvijek računa kao olakšica. Ukoliko je tako, onda slijedi pitanje poreznicima broj dva, koje kaže da li se porezni odbitak može računati za svakoga od vas ili samo za jednoga (vjerojatnije) i na koju foru bi se utvrđivala olakšica kad bi oboje bili navedeni na ugovoru. Najvjerojatnije će ispasti kao najpametnija opcija da se kao najmoprimac upiše onoga tko ima veću plaću.

sara4
27.10.2010., 10:18
Najam stana se više ne priznaje kao porezna olakšica.

BMT
28.10.2010., 07:43
U tom slučaju im je posve svejedno što će napisati u ugovor.

punkter38
03.11.2010., 18:38
Kako izbaciti nekoga iz stana koji je u taj stan došao putem punomoći vlasnika stana(ne postoji nikakav ugovor o najmu niti o bilo čemu)stime da ja imam punomoć od vlasnika stana koja je novijeg datuma;šta učiniti ako se stanar ne želi iseliti kad mu ja pokažem svoju punomoć da imam pravo ući u stan i njega izbaciti!!!Hvala

vikica
04.11.2010., 16:17
Ček, stanar ima punomoć da može koristiti stan?
A ti bi ga izbacio na temelju punomoći da možeš ući u stan!?

:lol::rofl::lol:

O ljudi moji, šta još neću čuti ovdje! Forum je veća zabava nego da gledaš horor-sabor :D

punkter38
05.11.2010., 20:03
Ne Vikica ne kužiš ja imam istu punomoć kao i moj predhodnik samo je moja novijeg datuma što znači njegova ne vrijedi a moja vrijedi!

lili p.
06.11.2010., 20:07
To što ti imaš punomoć novijeg datuma, ne znači da je njegova punomoć prestala važiti. Trebalo bi jednu punomoć ukinuti.
Zaista ovo još nisam čula. Oboje imate punomoć da koriste istu nekretninu, ne znam kako je davatelj punomoći to zamislio :ne zna:

malo neba
08.11.2010., 19:17
Pozdrav svima! Imam pitanje i nadam se da se da sam na pravom mjestu.
U stanu smo imali zaštićenog najmoprimca koji je umro prije nekoliko mjeseci. Njegova kći, koja nema pravo nasljeđivanja statusa zaštićenog najmoprimca, trebala je iseliti njegove stvari iz stana do dogovorenog roka koji je prošao prije desetak dana. Nikako da to napravi, naganjamo se s njom, zovemo je, ali ona nikako ne može naći vremena. Ne znam u čemu je stvar, ali voljeli bismo ući u svoj stan napokon. Sve mi se čini da na kraju neće htjeti predati ključeve. Zanima me koji je postupak kod provaljivanja u svoj stan, ako ne dobijemo ključeve, odnosno da li treba zvati policiju ili koga već?
Nadam se da mi netko može odgovoriti. Ako sam na krivom mjestu, molim vas da me uputite gdje da postavim to pitanje.
Hvala puno!

Neuson
12.11.2010., 19:36
Koje su maksimalno negativne stvari kada se s najmoprimcem ode u MUP i prijavi prebivalište?

Čuo sam da onda on na tu adresu može izvaditi i osobnu, na tu adresu mu stiže i pošta (pa i ona sudska te ovrhe ako nije baš cvijetak) čak i kad ode te dođe neki novi najmoprimac, tu ga i policija može doći tražiti, te da ga više s te adrese čak ni vlasnik ne može odjaviti (izbrisati)?

Naime jedna odvjetnica mi je rekla ugovor o najmu svakako, još i bolje ako je ovjeren kod JB no onda te zahvaća porez, ali prijava prebilašta nikako. Je li to stvarno tako?

seljo123
12.11.2010., 20:14
Čuo sam da onda on na tu adresu može izvaditi i osobnu, na tu adresu mu stiže i pošta (pa i ona sudska te ovrhe ako nije baš cvijetak) čak i kad ode te dođe neki novi najmoprimac, tu ga i policija može doći tražiti, te da ga više s te adrese čak ni vlasnik ne može odjaviti (izbrisati)?

kakve su to gluposti, naravno da vlasnik može odjaviti podstanara koji je bio prijavljen. Na kraju krajeva policija te sama odjavi ako ti treći put nose sudski poziv zbog kazne za parking i ne zateknu te niti jednom doma. Ovrha se vrši nad imovinom onoga tko je naveden na računu,a ta imovina niti u jednom trenutku nije stan u kojem je on podstanar.

Neuson
12.11.2010., 20:39
Stvar je u tome da ga se ne može odjaviti. Možeš ti poslati dopis policiji da taj i taj ondje ne živi, policija to provjerava izlaskom na teren, ne nalazi ga, ali ga svejedno ne briše iz prebivališta samo će ga pri izradi osobne (kad ova istekne) tražiti dokaz da tamo živi. Ovaj dokaz nema jer i ne živi i nikome ništa.

Ovo oko policije i dostave ovrha (nikako izvršenje ovrhe nad stanom, to je barem jasno) i jest problem jer zamisli da si podstanar u stanu gdje je prije tebe bio neki mamlaz podstanar. I sad svako malo u 6-7 ujutro tebe policija budi ili dostavljači love okolo, a u biti traže tog mamlaza. Mislim da bi u svakom slučaju prigovorio najmodavcu da se tebe bivši podstanar ne tiče i dosta ti je uznemiravanja budući da najamninu i režije uredno plaćaš i ne tiče te se je li tu ranije živio Ghandi ili Joca Amsterdam. U tom sam smjeru pisao, očito ne baš najjasnije. :)

Jbga pitao sam pravnicu, magistricu čak no po običaju došao ovdje po drugo mišljenje.

zamantana
12.11.2010., 21:58
kakve su to gluposti, naravno da vlasnik može odjaviti podstanara koji je bio prijavljen. Na kraju krajeva policija te sama odjavi ako ti treći put nose sudski poziv zbog kazne za parking i ne zateknu te niti jednom doma. Ovrha se vrši nad imovinom onoga tko je naveden na računu,a ta imovina niti u jednom trenutku nije stan u kojem je on podstanar.

bila sam nedavno u policiji kad je bakica došla odjaviti prebivalište svog zeta jer je ostavio njenu kćer i dugove. djelatnica na šalteru joj je rekla da pođe u javnog bilježnika i izjavi da osoba xy s tim i tim datumom više ne živi na toj i toj adresi. nakon toga neka preda izjavu na policiji. na žalost nisam čula šta se onda događa.

activa grupa
16.11.2010., 14:00
postoji li u lijepoj našoj mogućnost iznajmljivanja stana s mogućnosti otkupa istog?
ali ne na godinu,dvije već na trideset i više godina ??

BMT
16.11.2010., 18:06
Ako je pitanje da li je teoretski moguće, moguće je. Ako pitaš da li to netko nudi...

stephanie
25.11.2010., 21:15
...
Proslo ljeto smo iznajmili kucu na Korsici - vlasnik je cak popisao koliko casa, zlica i vilica ima u kukinji:lol:

Lapulapu
26.11.2010., 10:24
bila sam nedavno u policiji kad je bakica došla odjaviti prebivalište svog zeta jer je ostavio njenu kćer i dugove. djelatnica na šalteru joj je rekla da pođe u javnog bilježnika i izjavi da osoba xy s tim i tim datumom više ne živi na toj i toj adresi. nakon toga neka preda izjavu na policiji. na žalost nisam čula šta se onda događa.

Nakon toga policijska ophodnja nekoliko puta kroz tri mjeseca dolazi, raspituje se u susjedstvu i tako, te se onda izdaje rješenje u kojem se utvrđuje da osoba ne živi na toj adresi.

kakve su to gluposti, naravno da vlasnik može odjaviti podstanara koji je bio prijavljen. Na kraju krajeva policija te sama odjavi ako ti treći put nose sudski poziv zbog kazne za parking i ne zateknu te niti jednom doma.

Nije točno. Nitko nikoga ne može ni prijaviti nit odjaviti bez prisustva te osobe. Osobe ostaju prijavljene na zadnjoj adresi dok god se negdje drugdje ne prijave.

Moguće je samo ono o čemu je pisala zamantana. Ali to je određeni postupak koji se provodi samo u posebnim slučajevima.

Lapulapu
28.11.2010., 09:57
postoji li u lijepoj našoj mogućnost iznajmljivanja stana s mogućnosti otkupa istog?
ali ne na godinu,dvije već na trideset i više godina ??

Ako je pitanje da li je teoretski moguće, moguće je. Ako pitaš da li to netko nudi...

Mislim da sam na tv gledala prilog da tako investitori nude neprodane stanove, novogradnje u zg su bile u pitanju.

I mene isto zanima. Zna li tko kako bi se to moglo provesti?

BMT
29.11.2010., 13:53
To je zapravo situacija u kojoj oni daju u najam stanove koje ne mogu prodati, ali ti ih ne daju oni na otkup od 30 (ili kolikogod već) godina, nego ti nude da ti ih prodaju u svakom momentu u kojem im doneseš novac. Svoj ili bankin, njima svejedno. Takvo nešto bi ti mogao ponuditi bilo tko i događa se.

Liba
09.12.2010., 16:26
Mene zanima odgovor na prije postavljeno pitanje: kako zakonito ući u svoju nekretninu?
Mojoj obitelji je iza 2.svj.rata jedna kuća uzeta,proglašena društvenim vlasništvom, određena firma je u njoj držala svoje radnike,(oni su imali rješenja temeljem kojih su tu stanovali) koji su vremenom dobijali uvjetne stanove i na kraju u kući ostaje osoba koja nema rješenje te firme, ni nikakvo drugo o stanarskom pravu.
Mi u zakonskom roku tražimo povrat nacionalizirane imovine unutar kojeg zahtjeva je i ta kuća, ali odgovor još nismo dobili.
Stanar te kuće nas tuži tražeći da mu se prizna da je u poštenom posjedu (da nije znao da je kuća moje obitelji što se vidi iz zemljišnih knjiga). Advokat kojeg smo angažirali savjetuje nas da odmah promijenimo bravu ali uz nepristrane svjedoke (kao da nas posjednik ne bi tužio da smo mu nešto otuđili, uništili). Mi smo legalisti i stvarno ne bi se služili nikakvim nelegalnim putevima ali advokat smatra da ako to hitno ne napravimo(jer uskoro stupa na snagu zakonom određeno vrijeme koje je toj osobi bilo potrebno da se služi posjedom pa da ostvari pravo...), da ćemo onda pred sudom biti prikazani kao oni koji se ne ponašaju vlasnički (dakle dajemo argumente toj osobi) i tako možemo na sudu izgubiti kuću.
Ne mogu vjerovati da se to može dogoditi kraj neospornog vlasništva, ali advokat nas u to uvjerava. Je li moguće postupiti po zakonu, a ne "upadati silom u svoj posjed?

justa77
21.01.2011., 18:15
Dakle bila sam par godina u najmu koji sam placala- nekad bi zakasnila i zena je bila fer, tolerirala, dok je god sve bilo na kraju namireno. Pri odlasku mi nije imala za vratiti depozit od 3 mjesecna najma od 350 eura, ukupno 1050eura dug - za koji imam potpisano kod javnog biljeznika da je bivsa vlasnica primila kao depozit, ali nikad vratila. U medjuvremenu bivsa vlasnica nekretnine se rastala, kceri izgubile posao, bla, bla... na sto sam cekala za povrat depozita ... ali se to cekanje pretvorilo u 2 godine cekanja bez nade da cu ih dobiti natrag jer je ona bez primanja i zivi samo od trenutnog najma istog prostora 2000kn.
Predlozila sam da odem svaki mjesec po 2000kn kod gospodje koja je trenutno u najmu, ali je rekla da ne moze jer ta gospodja nema veze sa mnom i da ona zivi samo od tih 2000kn.
Meni su se u medjuvremenu skupili neki dugovi za koje placam 20%kamate godisnje - sto znaci da sam mogla imati 400eura manje kamata da sam odmah po napustanju prostora dobila natrag svoj depozit od 1050eura.
KAKO MOGU VRATITI SVOJE NOVCE na normalan nacin, a da to funkcionira u HR i da ne potrosim istu svotu na odvjetnike???:ne zna:

ana_renata
21.01.2011., 19:49
neznam jesam na pravoj temi,
prebacite ako nisam :mig:

dakle,
hmm.. meni curi voda negdje ispod sudopera a ja ne vidim di.. (dakle, tream majstora zvat u svakom slučaju)
i curi i kad mašina za suđe radi. samo mi poplavi pod odjednom. dakle i sudoper i mašina. problem je negdi u odvodu.
e sad, ja sam u ovom stanu kratko (3mjeseca) i normalno da ja to nisam POKVARILA (jer to je nešto što se ne može pokvarit, već dotrajat)
nikad nisam prčkala tu nit slično..
pitanje: jel popravak plaćam ja... il gazda?
:D

ryell
23.01.2011., 02:26
Trebao bi gazda.

Bojan T.
29.01.2011., 14:50
Moji forumaši može mi li neko pomoći savjetom šta da radim, naime prije par mjeseci sam unajmio stan u Zagrebu i tražio sam obavezni ugovor o najmu da mogu prijaviti prebivalište!najmodavac je pristao mada mi je to bilo čudno je bi to trebalo biti pravilo a ne iznimka ali pod uslovom da mi u ugovoru ne piše stvarna najamnina nego umanjena za 500, kn. i sad mi još traži da plaćam i porez u visini od 94 kn mjesečno, tako da mene ukupno garsonjera košta 1594 kn plus režije!Zar je stvarno mu puno platiti porez ako već zaradi na meni 1400 kn!!!!!!Kako da postupim, da prihvatim jer mi se ne seli iz stana jer imam opet dodadtne troškove!!!Ima li ko pravni savjet!Hvala:confused:

ryell
29.01.2011., 16:03
Tebe ne smije zanimati da li je to njemu puno za platiti ili ne. Ako ti ne paše, slobodan si tražiti drugi stan - jer je ovaj stan njegov, i on postavlja uvjete ;)
To što si opisao je uobičajena pojava. Jednako tako mogao je reći - O.K. ja ću osobno plaćati porez, no tvoj najam je veći za 94 kune.
Pa bi plaćao te 94 kune višu stanarinu.

Bojan T.
29.01.2011., 22:56
[QUOTE=ryell;31417178]Tebe ne smije zanimati da li je to njemu puno za platiti ili ne. Ako ti ne paše, slobodan si tražiti drugi stan - jer je ovaj stan njegov, i on postavlja uvjete ;)
To što si opisao je uobičajena pojava. Jednako tako mogao je reći - O.K. ja ću osobno plaćati porez, no tvoj najam je veći za 94 kune.
Pa bi plaćao te 94 kune višu stanarinu.[/QU

Razumijem ja to, ali sad se radi o porezu na njegovu zaradu, od najma a što je ona veća to je automatski i porez veći hoću reći koliko su ljudi prokleti dabogda im za lijeka trebalo!!!!!:D

ryell
30.01.2011., 04:42
Mislim da si krivo postavio od početka - to da on "na tebi zaradi 1400 kn". Tebe u cijeloj priči ne smije i ne bi trebala brinuti i zamarati "njegova zarada", nego to da budeš u uvjetima koji ti odgovaraju.
Ti stanuješ tamo, a stan je njegov i on ga održava. Ti kupuješ nešto, on prodaje. Ak ti ne paše - odseliš, nađeš nešto što ti odgovara.
Zločesto je nekome željeti zlo zbog toga što ima svoje uvjete; ne sili te na njih, ti imaš izbora. :ne zna:
Izvagni da li ti se više isplati plaćati te 94 kune mjesečno više, ili naći nešto povoljnije i odseliti.

Gervasius74
30.01.2011., 21:58
Razumijem ja to, ali sad se radi o porezu na njegovu zaradu, od najma a što je ona veća to je automatski i porez veći hoću reći koliko su ljudi prokleti dabogda im za lijeka trebalo!!!!!:D

Covjek ti je lijepo dao na izbor: ili na crno po xy kuna ili uz prijavu za xy + 94 kune.

Ne kuzim di je problem ?

Lapulapu
31.01.2011., 08:02
Moji forumaši može mi li neko pomoći savjetom šta da radim, naime prije par mjeseci sam unajmio stan u Zagrebu i tražio sam obavezni ugovor o najmu da mogu prijaviti prebivalište!

Ako ti ugovor treba isključivo zbog prijave prebivališta ne kompliciraj, nego nek te prijavi da stanuješ kod njega bez naknade. Uobičajen postupak.

jones85
31.01.2011., 14:25
nekima je jako bitno sto im pise u ugovoru ne samo radi placanja poreza nego sa vecom zaradom mozda vlasnik ulazi u drugi porezni razred sto mu ne odgovara pa te zato trazio da u ugovoru pise manji iznos

BMT
06.02.2011., 19:44
Moji forumaši može mi li neko pomoći savjetom šta da radim, naime prije par mjeseci sam unajmio stan u Zagrebu i tražio sam obavezni ugovor o najmu da mogu prijaviti prebivalište!najmodavac je pristao mada mi je to bilo čudno je bi to trebalo biti pravilo a ne iznimka ali pod uslovom da mi u ugovoru ne piše stvarna najamnina nego umanjena za 500, kn. i sad mi još traži da plaćam i porez u visini od 94 kn mjesečno, tako da mene ukupno garsonjera košta 1594 kn plus režije!Zar je stvarno mu puno platiti porez ako već zaradi na meni 1400 kn!!!!!!Kako da postupim, da prihvatim jer mi se ne seli iz stana jer imam opet dodadtne troškove!!!Ima li ko pravni savjet!Hvala:confused:

Mada su ti drugi već odgovorili.

Prvo, gazda ne zaradi na tebi 1400 kn. Gazda od tih 1400 kn mora redovno servisirati i popravljati sve što ti je dao u najam, a ti nisi oštetio ili pokvario. Dakle, ti se useliš u stan i nemaš nikakve brige oko stana. Kad useliš u svoj stan, imaš itekakve brige ako ti se digne parket ili ti pukne cijev. Kao podstanar, samo zoveš gazdu i kažeš "gazda popravi", a ako ovaj neće, ti se odseliš (ali on to svakako mora popraviti iz do tad prikupljenih stanarina - znači opet nema svu zaradu). Realno, ako netko iznajmljuje stariji stan, on od tih 1400 kn, ubere možda 700 ili 800 kn.

Nadalje, porezni sustav je krajnje idiotski. Slažem se da nije puno 12 % + prirez, ali se nikako ne slažem da kad se prijavljuje godišnju prijavu, da ti onda zaračunaju po 25 % (duplo) ili 40 % poreza. A godišnju prijavu netko prijavljuje ne zbog povrata nego zato što je radio u dvije firme ili honorarno ili u inozemstvu. Doslovce te zakon stimulira da ne radiš honorarno, jer ti na bilo koju takvu zaradu koju prijaviš opale još dodatnih 1700 ili 3000 kn (u slučaju recimo realnog obračuna za tu tvoju garsonijeru) zbog najma.

S treće strane, svi koji ti daju oglase traže otprilike istu cijenu i to je neto-cijena (bez poreza). Kad plaćaš najamninu, plaćaš bruto-cijenu. Da ne kažem da ima ljudi koji će te odj... čim im spomeneš prijavu.

Ja bih puno radije da su cijene najamnine više, ali da to onda znači flet-rejt s problemima. Recimo, ja bih tvom gazdi dao i duplo (2800 kn), ali da to uključuje i poreze i režije i klimu i aparate i namještaj koji su naravno ispravni i neoštećeni (osim manjih oštećenja zbog normalnog rukovanja što dođe s godinama) i da mi kreči svakih 4 do 5 godina, o popravcima da i ne pričam - svaki uređaj i svaku puknutu cijev ili hrpu razbijenih pločica (ukoliko ih ja ne razbijem) ima da popravi. Zašto? Zato jer je to normalan odnos podstanar - vlasnik. Sad ja vas pitam koliko gazda i podstanara je spremno na to?

omega777
07.02.2011., 09:31
pozdrav,

dva pitanja:
1. da li se smije iznajmljivat stan koji nije etažiran?
2. ukoliko stan glasi na dvije osobe, da li je potrebna pismena suglasnost oba vlasnika?

vikica
07.02.2011., 14:35
pozdrav,

dva pitanja:
1. da li se smije iznajmljivat stan koji nije etažiran?
2. ukoliko stan glasi na dvije osobe, da li je potrebna pismena suglasnost oba vlasnika?
1. smije
2.ne treba, dovoljan je 1 (osim ako trebate porezna rješenja na 2 osobe iz nekog razloga)

Matahari
07.02.2011., 17:51
Imam jednu situaciju za koju ne znam koji bi bio najbolji način da se riješi pa molim sve koji išta znaju da pomognu.
Susjeda je doživotnim uzdržavanjem naslijedila nekretninu (točnije kuću i dvoriše). Znači teta koju je uzdržavala je umrla i nekretnina u gruntovnici glasi na moju susjedu. Ona je našla kupce za tu nekretninu koji su dali polog od deset tisuća kn i da će naknadno skupiti novce (jer samo jedan roditelj je zaposlen i imaju šestero djece) za kupnju. Oni su uselili i nikakvi dokumenti nisu potpisani. Međutim od tog vremena dok su uselili je sad već prošla godina i pol dana, i svaki put kad moja susjeda dođe da razgovara sa tom obitelji ili su vrata zaključana ili roditelja nema doma.
Ona je već na kraju sa svojim živcima jer izgleda da su ovi uselili za stalno i kao da neće vidjeti novce za tu kuću.
U prosincu im je došla i rekla da dođu na razgovor do Božića, sad je bila ponovno prije par dana jer joj nitko nije došao i rekla im da imaju vremena do Uskrsa ili će dati iskopčati vodu i struju i dati ih iseliti.
Strah ju je da će oni steći neko stanarsko pravo i da ih se kasnije neće moći riješiti a oni se uopće ne žele doći dogovoriti za rješavanje tog problema.
Naravno da ne misli isključivati priključke jer će kuća izgubiti na vrijednosti a puno će doći kad ih bude opet htjela prikopćati.
Uz to došlo joj je dvije tisuće kuna račun za vodu na tu nekretninu...
Molim savjete...

Matahari
07.02.2011., 18:07
Samo da još napomenem, ovo sam stavila na temu najma jer ispada da su oni s tim pologom unajmili kuću.
Nadalje susjeda nema nikakvu namjeru da diže tužbu i godinama da se vuće po sudu jer nema ni ona sama novaca za tužbu.

omega777
07.02.2011., 23:01
1. smije
2.ne treba, dovoljan je 1 (osim ako trebate porezna rješenja na 2 osobe iz nekog razloga)

vezano za točku 2.
nije mi jasno kako suvlasnik stana može iznajmit stan bez mog prisatnka?
inače svako ima po 50%

Nanuša
15.02.2011., 07:57
Link na pitanje sa PFa Stanovanje (http://www.forum.hr/showpost.php?p=31759410&postcount=1246).

Molim pomoć, hvala ;)

pizdekalo
20.02.2011., 12:19
pozdrav svima, trebam savjet :)

podstanari smo od rujna, gazda nas je prijavio tek prije mjesec i pol (ako je uopće bitno)
pokvarila nam se vešmašina koja je stara minimalno 10 godina.
javili smo se gazdi u vezi popravka, na što je on popizdio i od*ebao nas, jer prema ugovoru mi smo to dužni popraviti.
pročitam ponovno ugovor, i piše da smo dužni održavati sve unutar stana.
mislim, meni je jasno da ako ja nešto razvalim, razbijem prozor, strgam ormar, da moram platiti, to mi je logično, i uopće za vrijeme potpisivanja ugovora mi nije padalo na pamet da ću ja morati popravaljati nešto što se s godinama kvari, jer je staro. dotrajalo. ta vešmašina od prvog dana ni na što nije ličila, ali nitko joj nije pridavao pozornost jer se vidi da je stara.
što sad? meni se ne plaća popravak vešmašine jer ju nismo mi osobno strgali, a prema ugovoru smo očito to dužni napraviti... :ne zna:

Nivea48
20.02.2011., 13:12
Popravak perilice plaća gazda.

pizdekalo
20.02.2011., 13:15
Popravak perilice plaća gazda.

dobro, jel nas može netko detaljnije savjetovati kako da to riješimo s njim, jer se on poziva na ugovor koji smo potpisali + da je perilica bila u ispravnom stanju dok smo useljavali.
hvala :)

GoGs
20.02.2011., 13:27
dobro, jel nas može netko detaljnije savjetovati kako da to riješimo s njim, jer se on poziva na ugovor koji smo potpisali + da je perilica bila u ispravnom stanju dok smo useljavali.
hvala :)jel bila ili nije? ako ste vi u međuvremenu prali i koristili je, vi ste krivi. :ne zna:

pizdekalo
20.02.2011., 13:31
perilica je bila u relativno dobrom stanju, ne i savršenom. jer je stara, pa ne može biti.
i ne kužim zašto mi moramo popravljati nešto što s godinama samo od sebe crkava...nije da smo kamenje prali unutra pa namjerno strgali :ne zna:

znači, ako ta perilica sad crkne da joj nema spasa, mi ćemo biti krivi, iako je činjenica da je krepala od starosti a ne zbog nepravilne upotrebe?!

pa po toj bi logici onda svi najmodavci opremali stanove s opremom koja može izdržati 5-10 korištenja, potpisali ugovore, a podstanari bi im kupovali novu opremu jer su oni to koristili i njima je crklo??? :confused:

pa to nema ni logike ni smisla.

ryell
20.02.2011., 14:12
Ima tu više faktora. :D Ne mogu ti odgovoriti pravno, ali mogu iskustveno.

Mi kao podstanari imamo perilicu u stanu, vlasništvu gazde, staru cca 4 godine, sva je svemirska :zubo:
Deal je da ako krepa "našom krivicom" jer ju "nismo održavali u maniri dobrog gospodara" (takva nam je nekakva stavka u ugovoru), onda popravljamo mi.
Konkretno: ako divljački čupam vrata pa ju strgam, plaćam popravak.
Ako se pokvari uslijed nekog elektroničkog kvara, dakle "sama od sebe", popravak plaća gazda.
Sličan primjer: kad je krepao bojler jer se zaštopao od kamenca, to je platio gazda.

U stanu od dragog u kojem su podstanari, hipotetska situacija: da krepa ispravna no relativno starija vešmašina (6-7 godina), došao bi majstor i ustvrdio od čega je krepala.
Ako je "od starosti" ilitiga "sama od sebe" - gazda plaća popravak ili kupuje novu mašinu, što je već isplativije.
Ako je krepala zbog nestručnog rukovanja ili slično - plaćaju podstanari.

Kad ste već u takvim odnosima kakvim jeste, ako je sve drugo što se stana i gazde tiče okej, probajte dogovoriti s gazdom da platite popravak po pola.

saratina
20.02.2011., 14:30
perilica je bila u relativno dobrom stanju, ne i savršenom. jer je stara, pa ne može biti.
i ne kužim zašto mi moramo popravljati nešto što s godinama samo od sebe crkava...nije da smo kamenje prali unutra pa namjerno strgali :ne zna:

ne znam kaj vam sve piše u ugovoru i jeste li potpisali kakav rok, jeste li davali kakav polog za stan unaprijed i slične stvari ali ja to smatram nepravednim od gazde, trošak bi trebao podmiriti on, ne budeš ti perilicu odnela sa sobom pa čemu plačati i popravljanje nečeg što je krepalo zbog izrabljenosti. što si i sama rekla, nisi je ti namjerno ni pokvarila.
u svakom slučaju ja bi ti rekla da se što prije iseliš iz stana takvog gazde, jer kad se s njim moraš natezati oko takve "sitnice" što bi tek bilo u slučaju nekog večeg kvara. ja bi se iselila i ostavila to tako kad neće popraviti pa nek sam rješava problem.
do sada sam promjenila dva podstanarska stana, u prvom mi je gazda bio odličan, sve popravke nam je radio o svom trošku, dapače izlazio u susret da nam je ubacivao naknadno stvari za koje smo spomenuli da bi nam trebale i namjeravali ih kupiti sami (konkretno radi se o ormariću za cipele (čak je i cipele pogurao u ormarić dok smo mi došli doma s posla -lik-legenda :D:rofl: ), kuhinja je imala samo ploču za kuhanje a ne i pečnicu koju nam je naknadno ubacio (rabljenu ali je radila super), nedostajala je pipa u novoj kuhinji na sudoperu koju je također sam kupio, po zimi smo rekli da nam je malo hladno od poda, sam je ponudio da nam stavi tepih i takve sitnice) a da ne kažem da nam je čak i krečio stan o svom trošku što sam stvarno smatrala da je red da to mi napravimo.
u sadašnjem je gazda isto ok (trošak kvara i servisiranja bojlera smo podjelili jer je cifra bila stvarno poveča, on je platio dijelove a mi redovan servis), namještaj je sav naš u stanu pa s tim nemamo problema.
probajte se dogovorit sa gazdom ali ako vidite da je neki zaguljeni glupan lagano ga odj... i iselite se, ne čekajte veće probleme, nije on vama stan poklonio za stanovanje nego vi to njemu plačate pa neka se gospodin baja potrudi da održavanje svog stana plača sam kao što zna doći i ubrati stanarinu.;)

pizdekalo
20.02.2011., 14:55
u ugovoru piše: ''ugovorne strane su suglasne da najmoprimac preuzima obveze za tekuće održavanje stana i opreme koja se nalazi u istom''

mašina je ona koja ima vrata na otvaranje prema gore, koji je cijeli obljepljen sa power-tapeom jer se klima (to nismo mi ljepili, takvo nas je dočekalo), poklopac je iznutra hrđav od kad smo došli, brinemo se za mašinu koliko možemo, kupujemo ono protiv kamenca i stavljamo prilikom svakog pranja, čekamo zvukić da možemo otvoriti i ne ''čupamo'' ta osjetljiva vrata, mašinu punimo robom do 2/3 popunjenosti.
smatram da se brinemo i da ju nismo strgali :ne zna:

plaćamo najam stana 500E + režije, dali smo 500E pologa....

saratina
20.02.2011., 15:21
u ugovoru piše: ''ugovorne strane su suglasne da najmoprimac preuzima obveze za tekuće održavanje stana i opreme koja se nalazi u istom''

:horor::horor::horor::horor::horor:
obzirom da ste dali polog ukoliko ne popravite sigurno vam neće vratiti polog natrag ili će ga umanjiti, nažalost sumnjam da će to proći bez popravka iz vlastitog džepa. platite popravak, poberite polog i bris van! to je "nesreća koja samo čeka da se dogodi"! moglo bi vas preskupo koštati!
zamislite sad da nedaj bože pukne vodovodna cijev u kupaoni! kaj će onda tražit??? da mu cijelu kupaonu renovirate o vlastitom trošku!!!!! :nono:
idite dok niste gore prošli i drugi put ne ulazite u stanove di vas traže stanarine unaprijed i polog! ja na to nikad nebi pristala!

juanpablom
20.02.2011., 15:24
vezano za točku 2.
nije mi jasno kako suvlasnik stana može iznajmit stan bez mog prisatnka?
inače svako ima po 50%
Kad se stvar daje u najam (ili zakup) u roku ne duljem od jedne godine nije potrebna suglasnost svih suglasnika.

ryell
20.02.2011., 16:52
[/B]
idite dok niste gore prošli i drugi put ne ulazite u stanove di vas traže stanarine unaprijed i polog! ja na to nikad nebi pristala!
Hoces reci nek traze stanodavca koji ne trazi polog, i ocekuje placanje stanarine UNATRAG? to ti ne postoji ;)

Inace, ak je masina stvarno bila u tak raspadnutom stanju, ne znam zasto ste odabrali taj stan (jel i ostatak opreme u stanu derutan?) - pobogu pa placate 500 eur najam...

Gervasius74
20.02.2011., 18:53

Nadjite si drugi stan, zadnji mjesec mu nemoj platiti, vec mu samo prepusti taj polog.

Popravljanje neceg sto se potrosilo normalnom uporabom je cisti kretenizam.

I sam iznajmljujem stan i popravke npr. bijlera i vesmasine sam podmirivao ja kao najmodavac.

saratina
21.02.2011., 10:03
[QUOTE=ryell;31876938]Hoces reci nek traze stanodavca koji ne trazi polog, i ocekuje placanje stanarine UNATRAG? to ti ne postoji ;)

hoću reći da traže stanodavca koji ne traži polog i stanarinu plačaju za tekući mjesec! takav dogovor imam i ja sa svojim stanodavcem! do 15. u mjesecu platim stan (npr. sada je veljača i za ovaj mjesec sam platila 8.2. stanarinu!):mig:
čist račun, duga ljubav! to postoji!:kava:

saratina
21.02.2011., 10:11
Nadjite si drugi stan, zadnji mjesec mu nemoj platiti, vec mu samo prepusti taj polog.

Popravljanje neceg sto se potrosilo normalnom uporabom je cisti kretenizam.

I sam iznajmljujem stan i popravke npr. bijlera i vesmasine sam podmirivao ja kao najmodavac.

tako je! i ja se pitam kakav je to stan za 500E i onda još vešmašina iz kamenog doba. :confused: kaj imate iznajmljeno nogometno igralište ili kaj???? puno previše košta i onda još ti neće popravke osigurat!!!! a možda da im ti ponudiš svoj stan ak je slobodan??? :D

Lapulapu
21.02.2011., 10:28
[QUOTE=ryell;31876938]Hoces reci nek traze stanodavca koji ne trazi polog, i ocekuje placanje stanarine UNATRAG? to ti ne postoji ;)

hoću reći da traže stanodavca koji ne traži polog i stanarinu plačaju za tekući mjesec! takav dogovor imam i ja sa svojim stanodavcem! do 15. u mjesecu platim stan (npr. sada je veljača i za ovaj mjesec sam platila 8.2. stanarinu!):mig:
čist račun, duga ljubav! to postoji!:kava:

Valjda plaćaš najam za tekući mjesec, a ne stanarinu. Stanarina, odnosno pričuva, komulane naknade i slično stižu do 10-og u mjesecu za prethodni mjesec.

evo, pa malo pročitaj (http://www.forum.hr/showpost.php?p=31877522&postcount=1289) što doživljavaju stanovlasnici koji ne traže polog.

saratina
21.02.2011., 11:19
[QUOTE=saratina;31890304]

Valjda plaćaš najam za tekući mjesec, a ne stanarinu. Stanarina, odnosno pričuva, komulane naknade i slično stižu do 10-og u mjesecu za prethodni mjesec.

gle... istina je da je to u biti dvosjekli mač, niti zna najmodavac kakvi su ti koje pušta u stan, niti zna najmoprimac jel gazda zaje.... ili normalan. ja srećom nisam imala problema nikad s time iako sam se do sad isto naslušala svega i svačega što se ljudima dešavalo i od jedne i od druge strane. ali dali bi ti isto tako rekla da je to ok što je njima napravio taj čovjek? platiš nekom 500E za najam i onda krepa prahistorijska mašina i on bi da to popraviš o svom trošku??? ma nemoj! ako iznajmljuješ namješten stan onda iznajmljuješ i namještaj a ako nekaj krepa popravi si sam a ne sad mu je podstanar uletio pa brigo moja pređi na drugoga! onda ak mu je žao njegovog namještaja nek iznajmljuje prazan stan pa neće imati nikakvih problema sa troškovima popravljanja!
a što se tiće stanarine- naziv koji koristimo za plačanje stanovanja u tuđem stanu ili ti najamnina za stan, ja je plačam do 15. u mjesecu, a režije; pričuvu, komunalne naknade i ostala davanja pošto ne živim u zg kod nas je rok za plačanje na nekim računima do 15. a na nekim do 20. u mjesecu. moji svi računi su UVIJEK plačeni do 15. u mjesecu jer ne želim plačati još i zatezne kamate po ionako već visokim računima, kod mene nema iznimke- prvo podmirim račune a meni onda što ostane od plaće s tim se pokrijem kako god znam i umijem. moj je problem ako meni kasni plaća i nemam za stanarinu, to moj najmodavac neće ni znati ni osjetiti, dobit će svoje u roku u kojem smo se dogovorili, ako ne platim na vrijeme režije neće njega dočekati zatezne kamate nego mene, pa koga sam onda zeznula! samo sebe! mislim da ne može poštenije. treba ipak malo razumjevanja i s jedne i s druge strane i logikom zaključiti što je kome red podmiriti, ako su ljudi normalni sve se mogu dogovoriti.:kava:

link koji si stavila sa primjerom što se ženi dogodilo; ja osobno bi takvim podstanarima dala rok za iseljenje pa nek si nađu drugu budalu koju će zaje...., jer iz posta koji je žena napisala se može zaključiti da ljudi imaju repe s čim će platiti ali su traljavi i nemarni i plačanje stanarine im je zadnja rupa na svirali... pa kad je tako ja nebi imala razumjevanja za takvo ponašanje!

ryell
21.02.2011., 11:43
link koji si stavila sa primjerom što se ženi dogodilo; ja osobno bi takvim podstanarima dala rok za iseljenje pa nek si nađu drugu budalu koju će zaje...., jer iz posta koji je žena napisala se može zaključiti da ljudi imaju repe s čim će platiti ali su traljavi i nemarni i plačanje stanarine im je zadnja rupa na svirali... pa kad je tako ja nebi imala razumjevanja za takvo ponašanje!
Točno, ali da je imala polog sad bi imala manje razloga za nerviranje jer zna da bi imala barem za DIO dugova pokriti.
Polog = obavezan, baš zato jer nikad ne znaš tko i kako.

@Lapulapu: stanarina = najam = najamnina za stan
režije = pričuva, komunalne, struja, plin, voda... dakle sve ostalo što se plaća po dospjelim uplatnicama

@mali_pizdek: stvarno, 500 eur najma je puno, pogotovo ako je i ostatak aparature u stanu tak derutan. Ako ti nije problem, možeš molim te napisati lokaciju+kvadraturu?

Lapulapu
21.02.2011., 11:58
desecima sam godina podstanar, a sad sam i najmodavac. nema šanse da bih nekome iznajmila stan bez pologa. najamninu plaćaju za tekući mjesec, režije po dospijeću/prema dogovoru ili sami, ili meni skupa s najamninom.

Radije ne bih iznajmila stan nego ne uzela polog. Popravke uređaja snosim u potpunosti sama. Pa uprkos svemu nađu se oni koji tvrde da je kvaka s vratiju na čudesan način sama otpala i zovu me telefonom da to dođem popraviti, a samo treba vratiti šarafić unutra. O desecima puta očupanim utičnicama zbog natezanja pri izvlačenju žnore bolje i da ne govorim. i stotine drugih primjera. Nit su svi najmodavci čudovišta, nit su svi podstanari anđelići.

saratina
21.02.2011., 14:02
desecima sam godina podstanar, a sad sam i najmodavac. nema šanse da bih nekome iznajmila stan bez pologa. najamninu plaćaju za tekući mjesec, režije po dospijeću/prema dogovoru ili sami, ili meni skupa s najamninom.

Radije ne bih iznajmila stan nego ne uzela polog. Popravke uređaja snosim u potpunosti sama. Pa uprkos svemu nađu se oni koji tvrde da je kvaka s vratiju na čudesan način sama otpala i zovu me telefonom da to dođem popraviti, a samo treba vratiti šarafić unutra. O desecima puta očupanim utičnicama zbog natezanja pri izvlačenju žnore bolje i da ne govorim. i stotine drugih primjera. Nit su svi najmodavci čudovišta, nit su svi podstanari anđelići.

s ovim boldanim se u potpunosti slažem! :top:
ali i dalje ostajem pri svome da ja nebi dala nikom polog! :D jer znam da ću sa svoje strane biti 100% korekt i fer! :mig:

a sad me baš zanima vaše mišljenje što biste vi napravili i kako a da se zadovolje obje strane i da nitko ne može ostati oštečen? kako zaštititi obje strane???? (od eventualnih žutih muha u glavi s bilo koje strane) :D

Lapulapu
21.02.2011., 16:29
uobičajena je praksa u europskim državama plaćanje pologa. nemam ništa protiv, sama sam ga platila i to dapače dva najma. i tražim ga i ja od svojih najmoprimaca.

saratina
21.02.2011., 17:01
uobičajena je praksa u europskim državama plaćanje pologa. nemam ništa protiv, sama sam ga platila i to dapače dva najma. i tražim ga i ja od svojih najmoprimaca.

nije bitno jel tako u europi ili kaj ja znam gdje (mi živimo u hrvatskoj ipak pa čemu se mjeriti s nekim drugim).
činjenica je da je na taj način najmodavatelj zaštičen kao bubreg u loju a najmoprimatelj nikako.
nemam love na bacanje a i bezveze mi je davati tako nekome par tisuća kuna koje su onda za mene mrtvi kapital (imaš a nemaš!) jer da svi podstanari imaju hrpu love onda nebi bili podstanari. a i ako imaju par tisućica na hrpi mogu ih i lijepo oročiti ili nekako drugačije investirati pa da to nije mrtvi kapital! :D
što si ti npr. napravila s novcima koje si dobila kao polog od svojih stanara? kako ih čuvaš? jel si i ti isto tako oročila novce pa kupiš kamatu na tuđim novcima ili kaj????? baš me ovo zanima!
ja nebi dala polog iz razloga što ne želim dati priliku da me netko prevari pa da bez istih ostanem a osim toga i sama svoje novce znam puno pametnije uložit nego nekom dati da mi "čuva" moje novce!:bonk:

Lapulapu
21.02.2011., 17:15
Upravo osobe koje razmišljaju na način kao ti uzrok su problema. Ja sam vlasnik stana, a ti trebaš stan. U čemu je problem? u par sto eura koji će meni garantirati da nećeš otiči ne plativši račune i da mi nećeš ostaviti uništeni ćumez?

Imaš ugovor, ako nisi sigurna što u njemu piše daj nekome nek ga prouči i savjetuje što bi TI mogla dodati da budeš zaštićena.

Pazi da se ne obogatim od pologa od 300 eura oročenog na godinu dana :kava:

Gervasius74
21.02.2011., 17:20
ja nebi dala polog iz razloga što ne želim dati priliku da me netko prevari pa da bez istih ostanem a osim toga i sama svoje novce znam puno pametnije uložit nego nekom dati da mi "čuva" moje novce!:bonk:

Ali bi htjela dati priliku sebi da prevaris najmodavca ? :D

Rezime: sit gladnom ne vjeruje (i obratno).

Lapulapu
21.02.2011., 17:24
nije bitno jel tako u europi ili kaj ja znam gdje (mi živimo u hrvatskoj ipak pa čemu se mjeriti s nekim drugim).

zato što je tamo to odlično regulirano. većina ljudi živi u unajmljenim stanovima, nitko se ne osjeća ni prevaren ni izigran. ali itekako se poštuju pravila, kvalitetan i dugoročan najam teško je naći, kao i kvalitetnog najmoprimca. imamo mi puno toga učiti, i jedna i druga strana. neki od nas, nažalost, na vlastitim greškama.

saratina
21.02.2011., 18:11
Upravo osobe koje razmišljaju na način kao ti uzrok su problema. Ja sam vlasnik stana, a ti trebaš stan. U čemu je problem? u par sto eura koji će meni garantirati da nećeš otiči ne plativši račune i da mi nećeš ostaviti uništeni ćumez?

Imaš ugovor, ako nisi sigurna što u njemu piše daj nekome nek ga prouči i savjetuje što bi TI mogla dodati da budeš zaštićena.

Pazi da se ne obogatim od pologa od 300 eura oročenog na godinu dana :kava:

A da???? A ja samo mislim na svoju sigurnost! Sad se vratimo na početak priče, djevojku koja je ušla u stan, živi u njemu svega par mjeseci, koristi prahistorijsku perilicu za veš, perilica krepala i najmodavac hoće da si sama o svom trošku popravlja nekaj kaj je vjerojatno koristila još i njegova baba! Kako je ona zaštičena u tome???? Nikako!!! Kad ljudi nebi iznajmljivali kojekakve ćumeze do toga nebi ni došlo!

Polog od 500E nije mali, a ti si još spominjala i dva pologa....
Ljudi traže i pologe po par mjeseci unaprijed! Pa kaj je tim ljudima!:lol:

saratina
21.02.2011., 18:23
Ali bi htjela dati priliku sebi da prevaris najmodavca ? :D

Rezime: sit gladnom ne vjeruje (i obratno).

Nikad nikome nisam ostala dužna ni lipe a kamoli kune.... nebi sebi ostavila priliku da ja nekog prevarim... hodam blistavo čista obraza po svijetu.... a posljedica mog "zaštitničkog" stava je to što me život naučio.... ako se ne zaštitiš sam prevarit će te ko god stigne i kad stigne... konkretno nisam se opekla na račun svog podstanarskog statusa ali jesam u nekim drugim stvarima..... e neće više ići..... :mig::D
kad se opečeš pušeš i na hladno! ;)
sit gladnom ne vjeruje! :s:usama: :cerek:

Lapulapu
21.02.2011., 19:02
Polog od 500E nije mali, a ti si još spominjala i dva pologa....
Ljudi traže i pologe po par mjeseci unaprijed! Pa kaj je tim ljudima!:lol:

napisala sam da sam JA dala 2 pologa, a ne da tražim dva pologa. tražim jednu mjesečnu najamninu polog. i smatram da je to u redu. plaćanje od par mjeseci nije polog, već plaćanje unaprijed. polog je iznos koji se ne vraća do isteka ugovora

Gervasius74
21.02.2011., 19:23
Nikad nikome nisam ostala dužna ni lipe a kamoli kune.... nebi sebi ostavila priliku da ja nekog prevarim... hodam blistavo čista obraza po svijetu....

Lijepo i pohvalno je to, ali to tvoj novi najmodavac ne moze znati, ne ?

ako se ne zaštitiš sam prevarit će te ko god stigne i kad stigne... konkretno nisam se opekla na račun svog podstanarskog statusa ali jesam u nekim drugim stvarima..... e neće više ići.....

Evo vidis, ja imam neka losa iskustva s najmoprimcima.

Bez pologa mogu samo poznati ljudi, ako.

Ostali min. jedna mjesecna najamnina pologa.

ryell
22.02.2011., 04:04
ali i dalje ostajem pri svome da ja nebi dala nikom polog! :D jer znam da ću sa svoje strane biti 100% korekt i fer! :mig:

A najmodavac je netko tko te poznaje od djetinjstva, kao i cijelu tvoju familiju 9 pokoljenja unazad, pa zna da si ti "čistog obraza" i zna da ćeš ti biti korekt i fer?
Ne zna.
Polog je sredstvo osiguranja. A ako stvarno misliš da se stanodavci obogaćuju na pologu... :facepalm:

Mi rentamo dečkov stan isključivo uz polog.
I mi smo platili polog kad smo uselili u stan di smo podstanari.
U visini jedne mjesečne najamnine.
Nema tu "ali ja sam vam pošten i fer" - posao je posao, točka.

činjenica je da je na taj način najmodavatelj zaštičen kao bubreg u loju a najmoprimatelj nikako.
Jelda, baš kao bubreg u loju?

Tak smo i mi imali jednu koja je stalno tupila "ma ne bi vas ja nikad zajebala, ja sam poštena, ja ovoono, ja čistog obraza, ja ovakva onakva"
Tko o čemu... :D
Pa ju pitam "ok, kakvo je stanje s režijama?" (bila je frendica od frendice, dakle polu-poznati, ne bi bio problem da kaže - čuj, kasnimo s tim i tim), al ona mi kaže "sve je podmireno, ali nemam sad kod sebe potvrde, na poslu su mi". Ja ju gledam kak mi laže u lice. A to isto jutro sam samo u plinari vidjela dug od 1900 kuna, i struju provjerila telefonom - dug od 900 kuna. Ukupan dug za sve režije je bio oko 1000 EUR, jer mi kreteni nismo provjeravali da li plaćaju. Na kraju je bilo gadnog natezanja da to podmire.
A to ti je bilo polog x 3 i još sto eura. ;) S tim da polog nisu ni dali, jer su eto bili "poznati".

A čuj... I on je tebi dao na "čuvanje" svoj STAN koji je ipak vredniji od pologa,
pa većinom i stvari u stanu koje su vrednije od pologa,
i režije na svoje ime - neplaćanje istih itekako može preći visinu pologa...
Pa ti vidi tko je tu bolje zaštićen. ;)

saratina
22.02.2011., 13:02
Lijepo i pohvalno je to, ali to tvoj novi najmodavac ne moze znati, ne ?

istina, ne može!:mig:

Evo vidis, ja imam neka losa iskustva s najmoprimcima.

Bez pologa mogu samo poznati ljudi, ako.

Ostali min. jedna mjesecna najamnina pologa.

i ti pušeš na hladno.... :lol:
majku mu staru i državi ovakvoj! :rofl:

čini mi se da ti svakako razumiješ moja stajališta... ali naravno čuvaš svoja leđa pri iznajmljivanju, što je meni sasvim ok! :mig:

...

Ništa on meni nije dao! Sve ja to plačam! Al valjda bi bili ljudi sretni kad bi mogli dobit pare za iznajmljivanje al da im podstanari nisu unutra! Ono... daj pare i vozi kamo god hoćeš da te moje oči na vide!
Od stvari u stanu koristim samo njegovu kupaonu (sanitarije- wc školjka, kada i umivaonik), uselila sam u gole zidove, sav namještaj je moj, što znači, da ako nešto strgam, sebi sam strgala, ne njemu.
Ja mislim da je moj način i više nego korektan... zaštičeni smo oboje! :top:

Eto ako ništa drugo možda ovim primjerom nekom pomognem da razmisli kako da sam posloži stvari a da nitko nije zakinut! :)

Lapulapu
22.02.2011., 13:09
gle, tvoje je da odbiješ platiti polog i tražiš tko će ti iznajmiti stan bez tog uvjeta. dok god bude takvih - sretno.

saratina
22.02.2011., 13:14
gle, tvoje je da odbiješ platiti polog i tražiš tko će ti iznajmiti stan bez tog uvjeta. dok god bude takvih - sretno.

tako je! a tvoje je pravo da tražiš polog! i dok god bude takvih koji na to pristanu imat ćeš kome iznajmit.

svatko zna svoje!:kava: :mig:

ryell
22.02.2011., 13:20
Saratina, s tak agresivnim stavom sasvim sigurno se nećemo susresti kao najmodavac i najmoprimac ;)
Pošto kažeš da si uselila u kompletno prazan stan (samo sanitarije), dakle valjda i kuhinja i sve ostalo je tvoje, u takvom slučaju bih čak i ja na polog mogla "zažmiriti". ;)

Samo bih bila jako sretna kad bi mi ti mogla objasniti što ja to (kao stanodavac) na pologu mogu ušićariti, i koja je to višestruka korist koju od tog pologa imam dok je kod mene... pa nek' i meni malo bude dobro :D ozbiljno, daj mi konkretno reci. Da oročim tu lovu pa živim od kamata? Kolko je to na 300 eur na recimo godinu dana?

Lapulapu
22.02.2011., 13:33
Samo bih bila jako sretna kad bi mi ti mogla objasniti što ja to (kao stanodavac) na pologu mogu ušićariti, i koja je to višestruka korist koju od tog pologa imam dok je kod mene... pa nek' i meni malo bude dobro :D ozbiljno, daj mi konkretno reci. Da oročim tu lovu pa živim od kamata? Kolko je to na 300 eur na recimo godinu dana?

to sam ju i ja pitala...neš ti bogatstva :rolleyes:

a popravke sve obavljam o vlastitom trošku.

Btw, prvi put je sad spomenula da je unajmila prazan stan.

vibica
22.02.2011., 14:45
Godinama sam podstanar.Prvi naš stan je bio kod ljudi koji me nisu tražili polog,a stan smo plaćali oko prvog u mjesecu.
Stan je bio u kući te smo od računa imali samo struju,nikad nisu niti provjeravali jesmo li ju platili valjda i iz razloga što smo u istoj kući pa bi znali ako bi stigle opomene,ili još gore isključenje.

Drugi stan gdje smo sad,iznajmljujemo već 4 i pol godine.Polog nas gazda opet nije tražio.Ne razumijem u čemu vam je svima tolika frka sa računima?Pa moj gazda svaki mjesec dolazi po najamninu,vadi kovertu na kojoj piše godina npr.2011,izvana na koverti ima tablicu u kojoj stavlja plus kad primi obrazac,tj.onaj odrezak od plaćenog računa i plus kod struje,vode,plina...itd.
Svaki mjesec pregleda odreske da li je sve plaćeno,mi njemu lovu za stan..i hvala,doviđenja vidimo se idući mjesec.

No,zašto sam ja ovdje...treba mi informacija;
sad se selimo jer nam treba veći stan.Važna nam je prijava na MUP-u zbog vrtića i mase drugih stvari.
Zanima me da li je to problem; prijaviti podstanare bez ugovora o najmu.Jer nam taj ugovor nije bitan,ali prijava boravišta je.Pa ne bi htjela propustiti stan zbog toga,i čisto da znam kako se postaviti.
U ovom stanu imamo i ugovor o najmu i prijavu boravka,pa kad smo to obavljali prije 4 godine uopće se nisam s time zamarala.

saratina
22.02.2011., 16:03
Godinama sam podstanar.Prvi naš stan je bio kod ljudi koji me nisu tražili polog,a stan smo plaćali oko prvog u mjesecu.
Stan je bio u kući te smo od računa imali samo struju,nikad nisu niti provjeravali jesmo li ju platili valjda i iz razloga što smo u istoj kući pa bi znali ako bi stigle opomene,ili još gore isključenje.

Ne treba ti ugovor! :mig: Policiji to ništa ne znači imaš li ga ili ne, uopče ih to ne zanima! Menë nije nitko ni pitao niti imam li ga niti nemam li ga! A ja ga nisam nosila. Odeš lijepo s vlasnikom stana na policiju i tamo oboje službenici potpišete jedan obrazac i to je to,potrebno je samo da ponesete svoje osobne iskaznice da vas mogu identificirati i vlasnik stana mora ponijet papire od stana (ako se dobro sječam mislim da su tražili kupoprodajni ugovor kojim je vlasnik dokazao da je on vlasnik istog.)Na obrascu se navodi s koje adrese se prijavljuješ na koju. Bitno je znači da vlasnik stana odobrava da se ti prijaviš na toj adresi, on daje odobrenje (pošto je on vlasnik stana, kako bi se ti inače prijavila na toj adresi ako tamo ne živiš niti nešto posjeduješ). I da, to ti nije promjena boravišta, to je tvoje novo prebivalište i dobivaš novu osobnu s novom adresom i nemaš beda za vrtić!:top:
Nazovi samo sutra policiju, objasni da se želiš prijavit kao podstanar (ne moraš ti njima ništa objašnjavati jel imaš ili nemaš ugovor) pa ih pitaj i provjeri dal je kupoprodajni ugovor dovoljan. U krajnjoj liniji to ti je i dužnost da se prijaviš na adresu po zakonu jer je to u protivnom kažnjivo ako se ne prijaviš a tamo živiš.:raspa:

ryell
22.02.2011., 16:06
@saratina, ja još čekam da mi objasniš kak da steknem bogatstvo ;)

i da, malo razmišljam o tom "prazan stan"... Uvijek se ima kaj uništiti. Dakle ti si unajmila stan bez parketa, vrata, prozora, stolarije, kuhinje, aparata, bojlera i tak...?
Naime, samo primjer - ak uspiješ vodom koju proliješ pa ne obrišeš dignut parket, šteta ti je cca = polog. Pa nije valjda da si unajmila stan bez parketa?

saratina
22.02.2011., 16:21
ja uopče nisam agresivna, samo branim svoj stav! I da i kuhinja je moja i sve stvari.
Pa kad nemaš nikakvu korist od tog pologa zašto uporno inzistiraš na njemu? Kad sam se ja prvi put selila meni je to bilo puno za izdvojit odjednom "dvije stanarine" , dati polog i dati najamninu za taj mjesec jer sam imala relativno malu plaću i ništa ušteđevine, a to ne znaći da sam išla s namjerom da ću ja živjet u tuđem stanu i ne platit to. Danas kad imam svoju ušteđevinu nebi mi bio problem izdvojit za to ali jednostavno ne vidim razlog zašto da ja nekome dajem unaprijed novce za nešto????????
Sigurno je da se nećeš obogatit od kamata od 300 eura, ali kako može recimo najmoprimatelj biti siguran da češ mu ih ti vratiti???? Ili češ ih potrošiti i onda kad izlazi van iz stana izmišljat razloge kako je ovo ili ono bilo u neznam kakvom stanju te reći da mu zbog toga nečeš dati polog natrag?! Ja NIKOM ne vjerujem osim samoj sebi, pa je to i razlog zašto nedam ništa unaprijed! A ti si misli kaj hočeš.... to je moj stav!:mljacko::zubo:

@saratina, ja još čekam da mi objasniš kak da steknem bogatstvo ;)

i da, malo razmišljam o tom "prazan stan"... Uvijek se ima kaj uništiti. Dakle ti si unajmila stan bez parketa, vrata, prozora, stolarije, kuhinje, aparata, bojlera i tak...?
Naime, samo primjer - ak uspiješ vodom koju proliješ pa ne obrišeš dignut parket, šteta ti je cca = polog. Pa nije valjda da si unajmila stan bez parketa?

a da ti prestaneš onda iznajmljivati stan!!!!!! :D jer si prepicajzlasta da bi imala podstanare! :lol: to jedino ak iznajmiš duhovima da ti ne hodaju po stanu imaš šanse da ti ni ogrebotinice ne naprave. :rofl:
onda imaš samo jedan problem..... kak duhu uzet 300 eura!

ryell
22.02.2011., 16:31
Bu te herc strefil :zubo:
Nemam nikakvu korist od tog pologa, on služi kao "sredstvo osiguranja".
Osiguraš se da ćeš dobiti polog natrag potpisivanjem ugovora u kojem to jasno piše. Ili usmeno dogovoriš s podstanarima da polog pokrije zadnji mjesec stanarine kad odseljavaju, a režije plate kad stignu uplatnice. Kako kome odgovara...

A tko gazdi garantira da ćeš ti platiti sve režije (jerbo uplatnice za iste stignu u mjesecu nakon što već iseliš), ako nema pologa? Tvoja časna pionirska? :D

Ako već imaš stav da nikome ne vjeruješ osim samoj sebi, onda dozvoli i ostalima taj luksuz - da ne vjeruju nikome osim samima sebi. Tome i služe ugovori. ;) Svako daljnje objašnjavanje tebi je suludo, nitko te ne sili da mijenjaš svoj stav, uvijek će se (valjda) naći onih koji ne traže polog tako da si mirna - ali molim te prestani bulazniti da se na pologu "ušićari" i da se od njega ima "višestruka" korist.
Jer koliko vidim, nisi u stanju objasniti konkretno što si mislila.

BTW, podstanari su u stanu stalno, evo nedavno su se baš mijenjali. Prigovora na stanodavce nijedni nisu imali. :ne zna:
ili sam takva babaroga da se boje reći :lol:

Dokle god ti imaš stav da tebi netko "uzme" novce, nemaš podlogu za ikakvu diskusiju jer očito ne razumiješ osnovne principe. ;)

saratina
22.02.2011., 16:40
Bu te herc strefil :zubo:
Nemam nikakvu korist od tog pologa, on služi kao "sredstvo osiguranja".
Osiguraš se da ćeš dobiti polog natrag potpisivanjem ugovora u kojem to jasno piše.
A tko gazdi garantira da ćeš ti platiti sve režije (jerbo uplatnice za iste stignu u mjesecu nakon što već iseliš), ako nema pologa? Tvoja časna pionirska? :D

Ako već imaš stav da nikome ne vjeruješ osim samoj sebi, onda dozvoli i ostalima taj luksuz - da ne vjeruju nikome osim samima sebi. Tome i služe ugovori. ;) Svako daljnje objašnjavanje tebi je suludo, nitko te ne sili da mijenjaš svoj stav, uvijek će se (valjda) naći onih koji ne traže polog tako da si mirna - ali molim te prestani bulazniti da se na pologu "ušićari" i da se od njega ima "višestruka" korist.
Jer koliko vidim, nisi u stanju objasniti konkretno što si mislila.

a da završimo s ovim...... dovoljno si me danas nasmijala:rofl:
nema smisla objašnjavat nekaj kaj tvoj mozak nemre shvatit!
ja sam izjasnila svoje stavove, jedino ak neznaš čitati..... i više ne odgovaram na daljnju raspravu o ovome, tko nije shvatio..... ima vremena, nek mozga!!!! :lol::top:
postaje mi urnebesno smješno

Lapulapu
22.02.2011., 16:47
Zanima me da li je to problem; prijaviti podstanare bez ugovora o najmu.Jer nam taj ugovor nije bitan,ali prijava boravišta je.Pa ne bi htjela propustiti stan zbog toga,i čisto da znam kako se postaviti.

Jedan način je da vi i vlasnik stana odete na mup zajedno, morate imati osobne iskaznice i original vlasnički list ne stariji od 6 mjeseci. Tamo vlasnik potpisuje izjavu da vas prima na stanovanje bez naknade.

Drugi način je da vlasnik kod javnog bilježnika ovjeri izjavu kojom vas prima na stanovanje bez naknade, da vam original vlasnički list i tu izjavu i vi se na mup odete prijaviti sami. Naravno, morate imati svoje osobne, njegovu ne. ovo drugo je jednostavnije, ovjera potpisa je 47 kn, a ne morate se dogovarati da svi grupno idete na mup.

a da završimo s ovim...... dovoljno si me danas nasmijala:rofl:
nema smisla objašnjavat nekaj kaj tvoj mozak nemre shvatit!
ja sam izjasnila svoje stavove, jedino ak neznaš čitati..... i više ne odgovaram na daljnju raspravu o ovome, tko nije shvatio..... ima vremena, nek mozga!!!! :lol::top:
postaje mi urnebesno smješno

čudim se kako stanovlasnika nisi uspjela uvjeriti kako bi on tebi trebao plaćati za čast što stanuješ u njegovom stanu.

Gervasius74
22.02.2011., 18:12
Pošto kažeš da si uselila u kompletno prazan stan (samo sanitarije), dakle valjda i kuhinja i sve ostalo je tvoje, u takvom slučaju bih čak i ja na polog mogla "zažmiriti". ;)

Mozda je unajmila rohbau stan ? :ne zna:

Pa kad se iseli nosvi sve sa sobom, ukljucujuci i zbuku, glet i farbu ? :mig:

Ja NIKOM ne vjerujem osim samoj sebi, ...

Vjerujem da cemo se oko ovoga svi sloziti ... :)

Usput, pitanje za najmodavce:

Kako rjesavate probleme vezane uz potrosnju npr. plina koji se placa po nekom pausalu, pa na kraju godine dodje neka razlika ?

A najmoprimac je vec otisao, a polog nije dao ... :D

Lapulapu
22.02.2011., 18:31
Kod nas se plin očitava. jedino se struja plaća akontacijskim uplatnicama, ali čak i tamo možeš odabrati model mjesečnog očitanja. a možeš jednostavno plaćati po očitanju a uplatnice baciti.

ryell
23.02.2011., 12:23
Usput, pitanje za najmodavce:

Kako rjesavate probleme vezane uz potrosnju npr. plina koji se placa po nekom pausalu, pa na kraju godine dodje neka razlika ?

A najmoprimac je vec otisao, a polog nije dao ... :D
Zapišemo pri useljenju na dno ugovora stanje plinomjera.
S podstanarima je deal da plaćaju po potrošnji, dakle m3 plina x cijena
Sami očitaju stanje recimo svakog 1. u mjesecu (ili kad im već paše), na uplatnicu pišu pod svrhu "Plin - od stanja 1100 do 1300 m3" i to je to.

Ista stvar sa strujom

Clarice
24.02.2011., 12:52
Vjerojatno su se mnogi susreli sa razno raznim zahtjevima gazdi, a onda se, kao i ja sada, pitaju što je u biti njihovo pravo.
Moje pitanje se konkretno odnosi na to tko snosi trošak nečega što se pokvari u stanu. Znači radi se o štednjaku na kojem je jedan dio otišao, popravak tog dijela košta 600-tinjak kn + rad. Gazde tvrde da je to naše za platiti prije nego iselimo, jer je sve bilo novo kada smo uselili. Naša je teorija da trebamo platiti nešto što namjerno ili slučajno oštetimo - tipa razbijemo prozor, odvalimo vrata od frižidera ili sl. Po ovome ispada da bi smo trebali kupiti novi bojler ako se postojeći pokvari ili sl...

Gdje je granica i koja su naša prava?
Kako se postaviti u ovoj situaciji?

trži šparaj
25.02.2011., 15:09
Održavanje stvari i javni tereti

Članak 554.

(1) Radi održavanja stvari u stanju podobnom za ugovorenu uporabu najmodavac je dužan o svom trošku pravodobno izvršiti potrebne popravke, a najmoprimac je to dužan dopustiti.

(2) Najmodavac je dužan naknaditi najmoprimcu troškove popravaka koje je ovaj izvršio, bilo stoga što nisu trpjeli odgađanje ili ih najmodavac, obaviješten o njima, nije izvršio u primjerenom roku.

(3) Troškovi sitnih popravaka i troškovi redovite uporabe stvari padaju na teret najmoprimca.

(4) O potrebi popravka najmoprimac je dužan bez odgađanja obavijestiti najmodavca, u protivnom odgovara za odatle nastalu štetu.

id., dakle, smatram da niste obvezni popravljati kućanske aparate koji iziskuju nerazmjerne troškove jer isti nisu sitni popravci. Vrlo je nesigurno govoriti o sitnim popravcima i troškovima redovne uporabe, ali zasigurno to nisu oni koji iziskuju velike svote novaca.

Clarice
28.02.2011., 08:59
hvala ti!
i ja sam istoga mišljenja.

pizdekalo
01.03.2011., 16:52
dobivamo vešmašinu :cheer:

benston
14.03.2011., 20:42
Imam složeno pitanje za vas, unajmio bi kuću,naravno najmodavac bi htjeo sve prijaviti i napraviti ugovor, Ja se stim slazem ali sad imam par pitanja.Dali ugovor mogu ja(podstanar) odnjeti u poreznu upravu?Dali moram ugovor ovjeriti kod javog bilježnika? Recimo da u ugovor stavimo da je visina najma 700 kn ,odbijem 30 posto, platim 12 posto poreza i jos 15 posto prireza.E sada dali ja najmodavcu (ovih) sedamstotina kuna moram uplatiti na racun ili mu mogu dati na ruke.To mi je najbitnije? Odgovaralo bi mi da mu mogu dati na ruke! I dali ja kao podstanar imam pravo na povrat poreza na bilo koji način zbog toga sto plačam najamninu! Puno hvala!!! Pozdrav!!!

sara4
15.03.2011., 07:50
Vjerojatno možeš ti odnijeti u PU, no ne kužim zašto.
Porez na najam je obveza najmodavca, uvećajte najamninu za iznos poreza i prireza i neka on plaća porez.

Što se tiče plaćanja na ruke ili na račun, svejedno je, no ako ti ikad bude bitno dokazivati da si zbilja nešto platio, onda je bolje na račun.

Nema više povrata poreza na temelju uplaćene najamnine (ukinuto 30.6.2010.).

Clarice
15.03.2011., 08:27
i ovo što se tiče povrata poreza.. ja sam htjela svoje iskoristiti za prošlu godinu, ali nisam imala uplatnice... izgleda i to treba?! tj. trebalo..

a ugovor se ovjerava kod bilježnika, da.. i to ti može odraditi sam najmodavac.. ne moraš ići s njime, ali mu trebaš potpisati..

sara4
15.03.2011., 09:08
i ovo što se tiče povrata poreza.. ja sam htjela svoje iskoristiti za prošlu godinu, ali nisam imala uplatnice... izgleda i to treba?! tj. trebalo..

Ako se dobro sjećam, ako nemaš uplatnice dovoljna je izjava najmodavca da je najamnina plaćena.

Clarice
15.03.2011., 09:54
nisam to znala.. al nema veze, sad se ionako više ne priznaje za povrat poreza..

MalaZeko
21.03.2011., 13:51
Postovanje,

jel bi mi mozda netko imao volje napisati ukratko koje su obaveze najmodavca? Iznajmila bi stan od 5. mj.koji nam trenutno stoji prazan, a dosli smo u situaciju da bi nam pokoja kn vise dobro dosla. I trenutno ne znam apsolutno nista o tome. Krecem s edukacijom, al neki uvod bi mi super dosao. Hvala!:mig:

Katrin
21.03.2011., 13:59
Najbolje pogledaj Zakon o najmu stanova, ima sve sto ti treba.

casualRi
22.03.2011., 14:25
Pozdrav :mig:

Trebala bi mi mala pomoć ukoliko je netko upoznat sa mojim problemom, naime, tražeći novi stan pronašao sam dobitnu kombinaciju, odgovara mi cijena, lokacija, stan, sve :top: Osim jednog:

Stan je oglasio stranac koji trenutno ne boravi u Hrvatskoj, te bi sav postupak najma u principu bio na relaciji Hrvatska-Engleska :ne zna:

Ovako, dogovoreno je (ne konačno, ali čeka se samo moj pristanak) da vlasnik preko kurirske službe Parcel2Go pošalje ključ stana i kopiju ugovora na moju adresu, dok je njegov zahtjev da preko iste službe platim prva dva mjesečna najma i kaparu (ukupno 900€) ... Ukoliko odbijem stan, ponovo preko Parcel2Go imam pravo zatražiti povratak novca i vraćanje ključa i ugovora :mig: E sad, koliko je to sigurno? Neznam postoji li neki zajeb u svemu tome?

Postavio sam pitanje u ovaj pdf jer se radi o najmu stana, pa ako je netko bio u sličnoj situaciji.. Ali dobrodošli su i odgovori onih koji imaju bilo kakvog iskustva sa kurirskim službama i svemu bliskomu za moj slučaj :top:

Hvala :ne zna:

edit: I još nešto, je li moguće da vlasnik stana prima sve račune za režije u Engleskoj?

Sve mi više smrdi na neku muljažu, ali svejedno su odgovori dobrodošli :top:

vikica
22.03.2011., 18:16
edit: I još nešto, je li moguće da vlasnik stana prima sve račune za režije u Engleskoj?

Sve mi više smrdi na neku muljažu, ali svejedno su odgovori dobrodošli :top:
Hah, nisam u HR, ali ovo je ista prevarantska priča iz Belgije :)
Ako frajer ne može na 1 dan doći pokazati ti stani potpisati ugovor, onda je zbilja nešto sumnjivo...pogotovo jer nije u Australiji...već samo u UK!
I ja zbog iznajmljivanja stana u HR dođem natrag, ili barem dam nekome ključ i punomoć!

Lapulapu
22.03.2011., 18:19
Obično strani državljani iznajmljuju svoje nekretnine preko agencije ili odvjetnika.

Katrin
22.03.2011., 18:19
Sve mi više smrdi na neku muljažu

S pravom.

casualRi
22.03.2011., 19:30
Zalosno cime se ljudi bave :flop: Nakon povjere adrese uživo, naišao sam samo na neko skladište, a od novogradnje ni n :rolleyes:

vikica
23.03.2011., 08:23
Srećom si išao provjeriti! Platiti za stan koji nisi niti vidio bio bi stvarno nepromišljen i naivan potez.

justa77
24.03.2011., 21:27
Dakle bila sam par godina u najmu koji sam placala- nekad bi zakasnila i zena je bila fer, tolerirala, dok je god sve bilo na kraju namireno. Pri odlasku mi nije imala za vratiti depozit od 3 mjesecna najma od 350 eura, ukupno 1050eura dug - za koji imam potpisano kod javnog biljeznika da je bivsa vlasnica primila kao depozit, ali nikad vratila. U medjuvremenu bivsa vlasnica nekretnine se rastala, kceri izgubile posao, bla, bla... na sto sam cekala za povrat depozita ... ali se to cekanje pretvorilo u 2 godine cekanja bez nade da cu ih dobiti natrag jer je ona bez primanja i zivi samo od trenutnog najma istog prostora 2000kn.
Predlozila sam da odem svaki mjesec po 2000kn kod gospodje koja je trenutno u najmu, ali je rekla da ne moze jer ta gospodja nema veze sa mnom i da ona zivi samo od tih 2000kn.
Meni su se u medjuvremenu skupili neki dugovi za koje placam 20%kamate godisnje - sto znaci da sam mogla imati 400eura manje kamata da sam odmah po napustanju prostora dobila natrag svoj depozit od 1050eura.
KAKO MOGU VRATITI SVOJE NOVCE na normalan nacin, a da to funkcionira u HR i da ne potrosim istu svotu na odvjetnike???

pistacija
25.03.2011., 12:51
Justa... Tvoja greška je što ste napustili stan a da nije vratila polog koji i nije baš mali, čuj 3 mj.... Obično se uzima jedna mjesečna najamnina pologa. Dokle god ne vrati polog napuštanja stana nema (ili ste mogli ostati u stanu još 3 mj. a da joj ne platite najamninu). Jedino da ti daje svaki mjesec 1000 kn. Ne zanima te što ona nema. Ni ti nemaš od čega živjeti tako joj reci. Jeste imali potpisan ugovor o najmu? Je li plaćala porez na najam? ako nije zaprijeti da ćete je prijaviti poreznoj jer renta na crno.

krena
26.03.2011., 19:53
Trebam mali porezni savjet u vezi najma stana. Osoba koja iznajmljuje stan i pravi ugovor s podstanarom , plaća 5 % poreza. Da li porezna uprava provjerava vjerodostojnost ugovorene sume. Jer se mogu vlasnik i podstanar namjerno dogovoriti o vrlo maloj cijeni najma. I druga važna stvar. Da li vlasnik iznajmljenog i prijavljenog stana MORA POČETKOM GODINE PRIJAVITI UKUPNA PROŠLOGODIŠNJA PRIMANJA (tj. svoju plaću (mirovinu ili sl. ) plus novce koje je dobio najmom stana ).
Da li će se njemu na to obračunati porez kao npr. vlasnik ima plaću 5000 kn te iznajmljuje stan i dobiva mjesečno 2000. Njegova su ukupna primanja 7000 kn. Da li on mora platiti ekstra porez kao da ima plaću 7000 kn. To znači da bi u nekim prosječnim uvjetima morao platiti oko 20 % na ovih 2000 kuna što do ima od podstanara. Onda njegov porez nije 5% za najma nekretnine, nego je u stvari 25 %. On će praktično dati državi od tih svojih 2000 kuna što ih ima od podstanara jednu četvrtinu, tj. 500 kuna mjesečno. A to već nije baš mala suma. Da li sam u pravu ili je stvar ipak drukčija ??

Lapulapu
26.03.2011., 21:17
Nisam baš razumjela što pitaš, ali ne moraš prikazati najam stana u godišnjoj prijavi poreza. oni ti na najam odmah razrežu porez i dobiješ uplatnice, ne može te se dvaput oporezovat.

Možeš u ugovor staviti manji iznos, kao i kod kupoprodaje npr, al ti porezna može intervenirati ako smatra da je preniska cijena.

Al ne znam otkud ti tih 5%, to nema veze s porezom na najam.

Gervasius74
27.03.2011., 16:23
Trebam mali porezni savjet u vezi najma stana. Osoba koja iznajmljuje stan i pravi ugovor s podstanarom , plaća 5 % poreza.

Porez na najam je 15% od 70% ugovorenog najma. (Smatra se da ces 30% utrositi na odrzavanje nekretnine)

Dakle:

porez = najam * 0.7 * 0.15

Na to jos ide i gradski prirez.

krena
28.03.2011., 06:22
Porez na najam je 15% od 70% ugovorenog najma. (Smatra se da ces 30% utrositi na odrzavanje nekretnine)

Dakle:

Nisam baš razumjela što pitaš, ali ne moraš prikazati najam stana u godišnjoj prijavi poreza. oni ti na najam odmah razrežu porez i dobiješ uplatnice, ne može te se dvaput oporezovat.

Možeš u ugovor staviti manji iznos, kao i kod kupoprodaje npr, al ti porezna može intervenirati ako smatra da je preniska cijena.

Al ne znam otkud ti tih 5%, to nema veze s porezom na najam.

Upravo me to zanimalo. Zahvaljujem na informacijma.

error_1205
02.04.2011., 17:29
Frendica se preselila u stan koji je u vlasništvu njene strine. strina živi u zg, a taj stan je u sb. e sad, strina bi je trebala prijaviti na tu adresu, ali da ne plaća porez. da li postoji neki ugovor o korištenju stana gdje se stan daje članu obitelji na korištenje bez najamnine, stoga i bez poreza?

hitno mi je!!! :ne zna:

vikica
03.04.2011., 09:41
Pa prijava boravišta/prebivališta nema nikakve veze sa porezom. A i članovi obitelji, naravno, mogu bez naknade i poreza korisiti stan svojih članova (ako se tako dogovore)

mahi
03.04.2011., 16:39
Iimam veliki problem!naime,suprug ja i dijete živimo u stanu koji je morao,unajmiti od roditelja,a do tog je odprilike došlo ovako:suprug i ja započeli smo zajedno živjeti 02.,na nagovor njegovog oca sa njim u stanu,pošto je bio sam jer ga je majka ostavila zbog drugog muškarca,te tako sam nije mogao uzdržavati stan.stan je u vlasništvu oca i majke bio pola pola.Nismo radili nikakav ugovor nego smo započeli sa pripremama za gradju kuće u koju je trebao ući i otac.Otac i majka nisu se sudski rastali,otac je cijelo vrijeme pozivao majku da se vrati što je ova stalno odbijala. 2009. otac se naglo razbolio,neizlječivi karcinom,tada ugovorom o dosmrtnom uzdržavanju daje svoju polovicu stana sinu.Saznavši to majka,vrača se ocu i nagovaraga da njoj da polovicu stana a da ugovor sa sinom raskine,što ovaj zatražii majka ga vodi sa sobom k kćeri.Prilikom raskida ugovora mi smo pristali,ali da nam se da najam na određeno vrijeme 5 god,do 2014,snosimo sve troškove održavanja ali bez naplate naja što je u ugovoru potpisano. Otac umire za 4 mj. od tada nas majka tjera van iz stana,nasilničkim ponašanjem ,iskopčavanjem struje usred zime iakojoje unuk u stanu,u kojem zbog struje nije radilo grijanje tjedan dana,a sad itužbom da smo joj dužni platiti najamninu unatrag za 5 godina. ima li tko kakav savjet,koje su nam šanse na sudu,da odbijemo takvu tužbu,da napomenem suprug održava taj stan od 93. od kad se zaposlio,jer su oba roditelj bili na burzi

Clarice
12.04.2011., 15:13
Nezgodna situacija, ali zar nisi navela da imate sve na pismeno do kada smijete ostati i koje troškove snosite? :ne zna: Nije li to dovoljno?

Dylan_DM
14.04.2011., 00:02
pozdrav svima, naime, trenutno sam u stanu i to od ovog mjeseca samo, od iduceg me vise nema vamo. nisam prijavljen da boravim ovdje pa me zanima jel moguce da me najmodavac tuzi za neplacanje stanarine? inace, sve je na rijeci ostalo, nikakav pismeni trag nema. osim sto je uzela kao nase podatke i broj osobne.. moze li ona mene tuziti ili nesto ukoliko stanarinu ne platim? jer je kriza novca a zena nema razumijevanja jbg...

master chef
14.04.2011., 00:05
Meni je podstanar bio 3 godine u stanu. Ja bila korektna, nisam htjela starijeg gospodina inkomodirati, pa nisam često dolazila.
Stanarinu je uplaćivao na račun, tekući računi su uvijek bili uredno podmireni, nisam imala razloga biti zabrinuta.
Kada je nakon 3 godine otišao, ustanovila sam da u te 3 godine niti jedan jedini put nije obrisao prašinu baš nigdje, usisao tepih niti jednom (prvo sam morala usisati usisavač da ga uopće mogu koristiti), sačuvaj bože da je oprao wc školjku (radijator pokraj je bio zasran - da, doslovno), štednjak i pećnica - sačuvaj te bože, madrac na krevetu - za porigat se.

Doduše, potrgao nije ništa, ali namještaj i zidovi - nisi mogao ustanoviti koje su originalno bili boje.

Tjedan dana rintanja u stanu - potrošena 2 cijela Vima za oprati stol i stolice, 2 litre solne kiseline za kupaonicu i 2 Domestosa, kreč je u 3 sloja jedva prekrio sranje na zidovima (to je izgledalo kao da je špricao goveđu juhu po zidovima), tepih sam srolala i bacila, isto tako i madrac i krevet - nije bilo spasa, na roletama se pojavila originalna boja tek nakon iskuhavanja...
Užas, užas i užas!
Eto, to nikome ne bih poželjela.

Znam kako ti je i ja sam proživjela isto, bolje da se ne sjetim, sad vapnimo podrum u koje su im se nalegli štakori (isto nisam htjela inkomodirat gospodu) katasrofa, smeća sam izbacala za jednu prikolicu bljjjjjak :mad:

Katrin
14.04.2011., 08:29
jer je kriza novca a zena nema razumijevanja jbg...

A zasto bi imala? Nije ti nitko duzan dati besplatan smjestaj.

zeko-zna
14.04.2011., 12:23
Zanima me ako dajem u najam stan dvijema osobama, moram li sa svakom posebno sklopiti ugovor o najmu stana ili mogu navesti obje osobe na jedan ugovor, ili sklopiti s jednom a drugu navesti u daljnem textu ugovora da stanuje ???
Unaprijed hvala :)

Dylan_DM
14.04.2011., 16:59
A zasto bi imala? Nije ti nitko duzan dati besplatan smjestaj.

nigdje nisam spomenuo besplatan smjestaj :rolleyes:
vec da mi izidje u susret s odgodom placanja, ali rjeseno je... :rolleyes:

Lapulapu
14.04.2011., 17:20
ili sklopiti s jednom a drugu navesti u daljnem textu ugovora da stanuje ???
Unaprijed hvala :)

ja sam tako učinila kad sam imala ugovor s obitelji ~ ugovor sam sklopila sa suprugom, a suprugu i djecu sam navela kao stanare

zeko-zna
14.04.2011., 20:47
ja sam tako učinila kad sam imala ugovor s obitelji ~ ugovor sam sklopila sa suprugom, a suprugu i djecu sam navela kao stanare

da, ali ovdje je riječ o dva prijatelja koja nisu u nikakvom srodstvu... tako da ni jednog nemogu navesti kao srodnika od drugog... :/

Lapulapu
14.04.2011., 20:54
pa ako uznes recimo nevječani par isto nisu u nikakvom srodstvu :D

zeko-zna
15.04.2011., 10:15
pa ako uznes recimo nevječani par isto nisu u nikakvom srodstvu :D

da samo sto što je izvanbračna zajednica zakonski regulirana, tako da to skoro dođe da su i u braku... a ova dva prijatelja nikad neznaju kad se mogu posvđat.. a u jednom ugovoru su obadva navedena pa onda problemi.. :)
ipak ti hvala ;)

F10EXX
21.04.2011., 17:53

Dakle:

Nije, sad je 12%

Krivo.

Ti placas PREDUJAM poreza na dohodak od imovine, a ne porez. Ako podnosis prijavu (bilo da moras, bilo da zelis), moras navesti i taj iznos. Ukupna porezna obveza bit ce ti odredjena tako da se zbroje sav tvoj dohodak, i onda idu razredi. Onda ce se vidjeti sto si platila kao predujam, i razliku ces ili morati platiti, ili imati povrat, ovisi jel si u plusu ili minusu. Buduci da se predujam najma odredjuje po najnizoj stopi, obicno na kraju ispadne da moras platiti i vise ako imas barem nekakvu placu, jer sigurno vec udjes u razred 25%

Lapulapu
26.04.2011., 13:04
Ponovo sam zvala Poreznu upravu, ispostavu u mome gradu i ponovo su mi rekli da ukoliko nisam obavezna po nekim drugim propisima predavati godišnju prijavu, zbog najma stana ne moram. ako želim mogu, ali ne moram.

lili p.
26.04.2011., 13:41
I to je točno.
Ako predaješ prijavu, iz nekog drugog razloga, moraš navesti i prihod od najma. Ako nemaš drugih razloga za predaju porezne prijave nisi obavezna predavati zbog najma.

Ista stvar je i npr. s Ugovorima o dijelu. I po njima, kad se zbroje s plaćom, možeš uletiti u viši porezni razred, ali nisi obavezan ih prijavljivati :mig:

Camila
10.05.2011., 18:13
je li istina da se ne može izbaciti iz unajmljenog stana par s djetetom mlađim od 12 godina? ovdje sam to pročitala - http://www.jutarnji.hr/podstanari-su-mi-nabili-dugove-i-unistili-stan--i-sto-mogu--nista/890390/, ali ne mogu naći ništa o tome u zakonu o najmu

dolchevita
11.05.2011., 16:30
ima li smisla sklopiti ugovor sa stanodavcem?koliko se više plaća i ako se prikazuje u povratu poreza koliki je povrat?Nosi li to neki problem za stanodavca?

dolchevita
11.05.2011., 16:39
i još nešto.... šta kada stanodavka ne plaća račune na vrijeme tj duboko je pred ovrhom bez obzira što podstanar uredno plaća na vrijeme?

pistacija
11.05.2011., 16:41
dolchevita , nadam se da postoji evidencija da si sve račune ti plaćala od dana od kad si u stanu (i da taj datum kad si ušla u stan piše negdje na papiru te da režije plaćaš od tog datuma). druga opcija je da napustiš stan ili ako nije riječ o recimo struji (da ti je ne iskopčaju) o tome ne vodiš brigu.

dolchevita
11.05.2011., 18:00
dolchevita , nadam se da postoji evidencija da si sve račune ti plaćala od dana od kad si u stanu (i da taj datum kad si ušla u stan piše negdje na papiru te da režije plaćaš od tog datuma). druga opcija je da napustiš stan ili ako nije riječ o recimo struji (da ti je ne iskopčaju) o tome ne vodiš brigu.

neeeda mi se seliti naravno:confused:imam prijavu prebivališta, a na neku potvrdu nije pristala,mislim ja imam povjerenja kao u nju a ona se boji jer me nije prijavila. Priznala je da ima probleme i nada se da će uskoro sve to pokriti prije ovrhe nekim kreditom... ako sada napravimo ugovor a znam da računi nisu plaćeni nosim li ja onda neke odgovornosti?šta da radim?

ryell
15.05.2011., 11:36
Čuvaj sve uplatnice tj potvrde o plaćanju za račune koje si platila otkad si ušla u stan.
Za sve ostalo nemoj brinuti jer neće tebi sjesti ovrha nego njoj. Jedino pripazi na struju da nije dug, jer struju iskopčavaju.

ren0707
19.06.2011., 21:32
da li netko zna... ako prijavim iznajmljivanje stana , uredno platim porez i prirez , da li je taj iznos vidljiv u poreznom uvjerenju ? Logično je da je po OIBu sve vidljivo ali,...

hrc_sb
21.06.2011., 12:41
evo jednog linka sa primjerom ugovora o najmu i objašnjenjem pojedinih prava i obaveza najmodavaca i najmoprimaca

KORISNO

http://img.dashofer.sk/cif_hr/pdf/2008/AVZ_stan.pdf?wa=EN

Angel2
01.07.2011., 13:58
Pozdrav svima:)imam jedan upit..ako ga je i bilo isprika svima iskreno nisam sve čitala...
Frend je kupio stan od stanara koji je bio u tom stanu i dogovor je bio da i dalje ostane uz manju stanarinu..E stvar se zakomplicirala jer je taj tip zdimio nakon dužeg vremena u nepoznatom pravcu,popalio frendu iz stana neke stvari koje u ugovoru piše da sve u stanu ostaje novom stanodavcu..I sad frend ne zna kako da ovog odjavi sa te adrese,jer još stiže pošta i ostalo i tip se još vodi kao da je ondje:confused:...Kome da se obrati u ovom slučaju?Kakve papire sve treba?dal ga može odjaviti bez njega..:ne zna:jer očito tipu ne pada na pamet se odjaviti.Zahvaljujem svima.:)

ryell
01.07.2011., 19:11
Ode u MUP s vlasnickim listom i svojom osobnom.

jones85
03.07.2011., 14:49
ne mozes ga odjaviti sa postojece adrese dokle god se on sam ne prijavi na neku novu adresu.znaci ne mozes napraviti nista. malo je bedasto slozen zakon ali tako je.

Angel2
03.07.2011., 15:50
ne mozes ga odjaviti sa postojece adrese dokle god se on sam ne prijavi na neku novu adresu.znaci ne mozes napraviti nista. malo je bedasto slozen zakon ali tako je.
Pa nema logike hebemu,tipu ovako paše,stanuje navodno kod nekog tipa i neće se više pojavljivati na ovoj adresi ..:confused:Posao jeizgubio,dakle može ovako biti godinama.Pošta i sve drugo još stiže na tu adresu....Pa mora nešto postojati...:confused:Koje sranje...:flop:

jones85
04.07.2011., 10:23
noup. svi moramo biti negdje prijavljeni, odnosno policija te mora moci negdje traziti.e sad ako se on nije kod iseljenja nigdje prijavio, ostaje u policiji da je prijavljen tu di je zadnje bio prijavljen. razumijem sto ti zelis reci ali ako se on sam ne prijavi negdje drugdje nema odjave s ove adrese. a sto da ti kazem, banana drzava :D

ryell
04.07.2011., 17:09
Spletom okolnosti poznanik mi je bio prijavljen kod frenda. Frend ga je kasnije odjavio, a dotični se nije više nigdje prijavio (istekla mu i osobna itd). Tako da očito može, ili se barem pred koju godinu moglo.

Lapulapu
04.07.2011., 17:25
Pa nema logike hebemu,tipu ovako paše,stanuje navodno kod nekog tipa i neće se više pojavljivati na ovoj adresi ..:confused:Posao jeizgubio,dakle može ovako biti godinama.Pošta i sve drugo još stiže na tu adresu....Pa mora nešto postojati...:confused:Koje sranje...:flop:

Nek ide u Policijsku upravu i sa sobom ponese original vlasničkog, presliku, osobnu iskaznicu i 20 kn biljega, ako tamo ne prodaju. I sastavi kratku zamolbu u kojoj će navesti što traži i ukratko obrazložiti.

Službenici će sastaviti zapisnik. Dotična osoba neće biti odjavljena s te adrese, ali tko god bude službeno tražio podatke, u evidenciji će pisati da vlasnik izjavljuje da ta osoba tamo ne živi i da se ne slaže da bude prijavljena na toj adresi.

Eto, nema mjesec dana kako sam to učinila.

brazilac 5
10.07.2011., 11:06
Pozdrav!

Imam par pitanja glede rentanja mog stana bratovom obrtu kako bi dotično ispalo što isplativije njemu i meni pa vas molim za pomoć.

1) Da li taj ugovor o najmu trebamo ovjeriti kod JB ili ne ili samo odnijeti u poreznu upravu?

2) Da li porezna uprava ima neke propisane iznose stanarina koje moramo prethodno uzeti u obzir pri sklapanju ugovora o najmu pa ne možemo staviti preniske ili previsoke iznose stanarina?

3) U ugovoru o najmu da li specificiramo da bratov obrt plaća tu neku stanarinu i režije i koje sve režije ili samo stanarinu? Jel se može namjestiti da kao ja i dalje plaćam sve režije a ustvari to radi brat iz plaće (ako je jednostavnije tako) ili sve režije na njegov obrt ili kako? Što je bolje, lakše, isplativije?

4) Koliki su ukupni troškovi mene kao iznajmljivača u toj priči? Naime, mjesečni porez na dohodak od imovine i prirez porezu na dohodak iznosi npr. za 300 EUR ---> 300 x 0,7 x 0,15x 1,18 (ZG) = 37,17 EUR. Dakle, ja samo mjesečno plaćam poreznoj tih 37,17 EUR i to je to. Da li imam još dodatnih troškova za platiti u poreznoj prijavi na kraju svake godine?

5) Koliki su ukupni troškovi brata i njegovog obrta kao unajmljivača u toj priči? Tj. stanarina + režije i koje režije ili samo stanarina? Koliko sam shvatio, ako bratov obrt zaradi npr. 300 EUR taj mjesec on mora platiti neki porez na dohodak valjda državi a ako plati tih 300 EUR stanarinu meni, onda državi ide figa, right?

6) Što nakon npr. godine dana rentanja bratovom obrtu ako brat neće više koristiti moj stan za svoj obrt - što se treba napraviti da poreznoj ni on ni ja više ništa ne plaćamo?

7) Ima li tu nekih shema koje nisam spomenuo a koje su super za mene i brata u ovoj priči, samo ih nismo svjesni?

Hvala puno

Angel2
17.07.2011., 13:35
Nek ide u Policijsku upravu i sa sobom ponese original vlasničkog, presliku, osobnu iskaznicu i 20 kn biljega, ako tamo ne prodaju. I sastavi kratku zamolbu u kojoj će navesti što traži i ukratko obrazložiti.

Službenici će sastaviti zapisnik. Dotična osoba neće biti odjavljena s te adrese, ali tko god bude službeno tražio podatke, u evidenciji će pisati da vlasnik izjavljuje da ta osoba tamo ne živi i da se ne slaže da bude prijavljena na toj adresi.

Eto, nema mjesec dana kako sam to učinila.

Hvala ti puno.:):)

sanseverija
20.07.2011., 18:21
Pozdrav, imam par pitanja, pa ako mi može neko odgovorit bila bih zahvalna :). Inače sam razvedena, živim sa kćerkom kao podstanar, prijavljene smo na toj adresi, ali u ugovoru piše da plaćam najam 0 kn, kao održavanje stana... a plaćam 1200 kn. Eh sad, to mi je malo previše pošto mi muž bivši ne plaća alimentaciju, pa sam mislila predat zahtjev za gradski socijalni stan. Ono što me zanima je da li sam zakasnila da predam zahtjev, da li uopće imam pravo na taj stan i gdje se dižu papiri? Varaždin nam je mjesto stanovanja. Nešto sam našla na netu ali ako mi može neko jednostavnijim riječima objasnit, hvala..

drammaqirl
17.08.2011., 12:14
Od listopada prošle do sredine srpnja ove godine živjela sam u iznajmljenom stanu... Uredno sam sve plaćala, s time da sam na početku 10. mj dala unaprijed polog. Koliko sam ja upućena, taj se polog na kraju kad se otkaže stan mora vratit. Prvo pitanje je da li je to tako?
Drugo, prešutjela bih čak taj polog i nebi me toliko to mučilo da se sa vlasnikom nisam zakačila, tj. njega je povrijedilo to što sam ja stan odjedanput otkazala il šta ja znam, uglavnom probahatio se i poslao mi mail u kojem stoji da sam ga opljačkala (zabunom sam uzela čašu i lonac za koji sam mislila da je moj) i da izvolim to kao vratit inače će me tužit. Odgovorila sam mu mailom da mislim da bi on meni morao vratit polog ako se već tužimo, skraćeno... Sad mene muči, išla sam čitat ugovor koji smo sklopili i nigdje u ugovoru ne piše da sam ja dala polog, znači svakakva pravila su navedena (ko da je stan u centru Manhattana), ali ne piše da sam dala polog u iznosu mjesečnog najma...toliko o njegovom poštenju.. Šta mi je sada radit, htjela bih te novce jer zašto bih nekome toliko bahatom dozvolila to...

File
17.08.2011., 16:26
A ti si tek sada čitala taj ugovor, a nisi ni prilikom potpisivanja tog ugovora, a niti kad si davala polog, ništa čitala?:facepalm:

drammaqirl
19.08.2011., 07:56
Da.. :rolleyes:

Xusko
30.08.2011., 19:55
Evo dragi forumaši, neka vam napišem što me muči.
Ovog ljeta upisao sam studij medicine u Zagrebu. Kako nisam iz Zagreba, morao sam sebi naći mjesto za stanovanje. Klasika je dom ili unajmljeni stan, ali kod mene situacija pomalo odstupa od većinskog riješenja. Naime, moje mame rodica ima stan u Zagrebu u kojem ne živi već godinu dana. Kad sam upao na faks ona je predložila da ja, za neke sitne pare (samo režije), gore stanujem i "čuvam" joj stan (za kojeg plaća režije iako ne stanuje gore). Problema nije bilo do nekidan, kad me nazvala i rekla kako joj je neki njen nećak (student) rekao da meni za stanovanje gore treba njena punomoć, potpis ili što već (nije mi znala točno reći), jer mene treba negdje prijaviti (trebam promijeniti mjesto prebivališta?) dok sam gore. Kaže kako se to može riješiti kod javnog bilježnika; tamo bi ona i ja sklopili nekakvi ugovor gdje ona nebi meni iznajmila stan (jer bi onda morala plaćati nekakvi porez na iznajmljivanje?) već mi jednostavno dopustila da u tom stanu stojim (i da budem tamo prijavljen dok se školujem) kao njen rođak.
Sad mene zanima, može li se to riješiti odlaskom do javnog bilježnika ili se mora ići u policiju?

jones85
30.08.2011., 20:24
Evo dragi forumaši, neka vam napišem što me muči.
Ovog ljeta upisao sam studij medicine u Zagrebu. Kako nisam iz Zagreba, morao sam sebi naći mjesto za stanovanje. Klasika je dom ili unajmljeni stan, ali kod mene situacija pomalo odstupa od većinskog riješenja. Naime, moje mame rodica ima stan u Zagrebu u kojem ne živi već godinu dana. Kad sam upao na faks ona je predložila da ja, za neke sitne pare (samo režije), gore stanujem i "čuvam" joj stan (za kojeg plaća režije iako ne stanuje gore). Problema nije bilo do nekidan, kad me nazvala i rekla kako joj je neki njen nećak (student) rekao da meni za stanovanje gore treba njena punomoć, potpis ili što već (nije mi znala točno reći), jer mene treba negdje prijaviti (trebam promijeniti mjesto prebivališta?) dok sam gore. Kaže kako se to može riješiti kod javnog bilježnika; tamo bi ona i ja sklopili nekakvi ugovor gdje ona nebi meni iznajmila stan (jer bi onda morala plaćati nekakvi porez na iznajmljivanje?) već mi jednostavno dopustila da u tom stanu stojim (i da budem tamo prijavljen dok se školujem) kao njen rođak.
Sad mene zanima, može li se to riješiti odlaskom do javnog bilježnika ili se mora ići u policiju?

nije ti potrebno nista od navedenog.samo si kompliciras zivot nepotrebno.nece ti nitko raditi probleme ako nista ne napravis, ali ako bas zelis onda ovako: prijavi si samo prebvaliste u policiji.za prijavu u policiji ti je potrebna samo vlasnica stana sa dokazom o vlasnistvu stana (nikakva ovjera kod biljeznika osim ako nemas viska novaca i zelis biti sponzor javnom biljezniku) koja se slaze da ti boravis u njenom stanu i to je to.zaboravi bilo kakve ovjere jer su stvarno nepotrebne ako se radi o rodbini

bleso11
30.08.2011., 20:31
imam jedno pitanje u vezi ugovora o najmu stana. znaci radi se o dolje navedenom članku i zanima me mogu li ja raskinit ugovor nakon npr 6 mj ako to javim 45 dana ranije?

Članak 17.

Ugovorne strane su suglasne da se ovaj Ugovor sklapa na određeno vrijeme i to na DVANAEST MJESECI. Ugovor se nakon isteka ugovornog odnosa može produžiti.

Otkazni rok kako za najmodavca tako i za najmoprimca iznosi 45 dana, a otkaz se daje u pisanom obliku.

Xusko
30.08.2011., 23:08
nije ti potrebno nista od navedenog.samo si kompliciras zivot nepotrebno.nece ti nitko raditi probleme ako nista ne napravis, ali ako bas zelis onda ovako: prijavi si samo prebvaliste u policiji.za prijavu u policiji ti je potrebna samo vlasnica stana sa dokazom o vlasnistvu stana (nikakva ovjera kod biljeznika osim ako nemas viska novaca i zelis biti sponzor javnom biljezniku) koja se slaze da ti boravis u njenom stanu i to je to.zaboravi bilo kakve ovjere jer su stvarno nepotrebne ako se radi o rodbini

Pa nije da si želim komplicirati život, ali što ću kad ona želi da to riješimo...
Dakle, samo do policije promijeniti prebivalište tako da ona potvrdi da je ona vlasnica i da me prima u stan ne kao najmodavka, već kao tetka. Nema straha da bi joj mogli porez staviti na to?
P.S. Hvala puno na pomoći! :)

jones85
31.08.2011., 10:58
pa da.nije najmodavka jer ti nije iznajmila, samo zivis besplatno u njenom stanu.nikakva porezna ti nemoze nista jer nema najma.naime porezna je problem jedino ako vi sklopite ugovor o najmu, ovjerite ga kod javnog biljeznika i nakon toga ona ne prijavi dohodak a prima ga od tebe, i ti ju cinkas poreznoj jer ruku na srce porezna nema pojma sto se iznajmljuje a sto ne ako joj sami ne kazete.
znaci samo na policiju da imas tu neznam sta sad boraviste ili prebivaliste (brkam to).uglavnom prijavljen si doma u rugom gradu od kuda dolazis i na osobnoj ti pise da tamo zivis, a tu (valjda u zagrebu) si samo privremeno (na studiju) i za to ne mjenjas dokumente nego dobijes samo potvrdu od policije da si smjesten na adresi toj i toj.i ta prijava ne znaci nista tvojoj teti nego samo tebi ako te npr.navecer policija legitimira i pita sto radis u zagrebu a zivis u ....

goldfield
01.09.2011., 12:28
jel netko zna otprilike koliko dođe ovjera punomoći kod javnog bilježnika za izdavanje potvrde o boravištu? stan u kojem smo se doselili je u vlasništvu osobe koja je trenutno na liječenju u bolnici,pa bismo preko njenog oca izvadili potvrdu o boravištu.treba li vlasnik stana dati punomoć svome ocu za to,ili može direktno meni recimo dati punomoć da se sam uz potrebnu dokumentaciju prijavim bez njenog i očevog prisustva?

bleso11
01.09.2011., 22:10
moze netko odgovorit na moje gore navedeno pitanje? ;)

jones85
02.09.2011., 10:13
treba vam za policiju ugovor o najmu i vlasnicki list (u slucaju da idete sami na policiju) ili vlasnik osobno i vlasnicki list (ako idete sa vlasnikom). a kako bi vam njegov otac dao suglasnost kada ni on sam nema punomoc vlasnika koju isto mora ovjeriti kod biljeznika? doduse moguce je biljeznika poslati u bolnicu da to obavi ali to je skuplja varijanta. neznam koliko tocno kosta biljeznik ali od cca 90-200kn. najbolje da nazovete mup i objasnite situaciju pa ce vam reci sto vam sve treba od dokumentacije

Your love
04.09.2011., 23:53
Dragi forumaši i svi oni koji se razumiju u zakon, ali i oni koji plaćaju najamnine ili trenutačno traže stan, molim pomozite!

Planiram preseljenje već duže vrijeme pa sam, naravno, počela tražiti stan. Za jednu osobu, s obzirom na kvadraturu (od 20m2 do 40m2, ili 50m2) cijene se čine sasvim u redu (od 200eura do 300/400eura ili nešto više).

No, tako u svojoj potrazi, naišla sam na vrlo povoljne stanove.
Previše povoljne! Zato sad ne znam radi li se o nekakvoj prijevari ili je to doista moguće. :ne zna:
Konkretno, za stanove od 100m2 i više traži se najamnina od 1eura (7kn) do 10 eura (75kn) mjesečno! :eek:

Ti stanovi prodaju se preko agencija.
U čemu je razlika??? :confused:
Je li doista moguće da se tako velik prostor iznajmljuje za tako nisku cijenu?!?
Nema malih ili manjih stanova po takvoj cijeni.

Zahvaljujem na odgovoru. :)

cederic
05.09.2011., 00:00
:facepalm:
jesi mozda pokusala nazvati?

Your love
05.09.2011., 00:13
:facepalm:
jesi mozda pokusala nazvati?

S obzirom da ide preko agencije, može se kontaktirati mailom.
To sam i učinila: lijepo sam pitala je li doista najamnina samo 7kn i dobila sam odgovor da će me u roku od jednog dana kontaktirati osoba odgovorna za oglas. To je sve što su rekli. Sad čekam da me netko kontaktira, no nadala sam se kako ovdje ima ljudi koji su se našli u istoj ili sličnoj situaciji.

spooky_
05.09.2011., 00:54
:bonk::bonk::bonk:

Inace ne komentiram ali :bicedobro:

Saber
05.09.2011., 01:35
Nazalost cijena nije ta koja je napisana nego agencija ili iznajmljivac se zeli pojaviti pri vrhu popisa kada se pretrazuje po cijeni. Postavljanjem cijene od jednog eura oni ce biti pri vrhu i dobiti veci broj pogleda (a ocito i neke upite). Osobno me takav postupak iritira i stovise odbija od stana koji se oglasava na takav nacin.

Primjerice ako sortiras po cijeni uzlazno prvo ce biti stanovi od jednog eura, pa 10, pa 15 pa tek nakon nekog vremena dodjes do onih s pravom cijenom od 200-300 eura i vise.

jones85
05.09.2011., 09:09
ili je to cijena po kvadratu

topolina50
16.09.2011., 14:29
Postovani,
zanima me da li kod ugovora o najmu stana sa studentima trebam to prijaviti
na Poreznu?
Dakle, kakva je procedura?
Zahvaljujem.
Pozdrav

Gervasius74
17.09.2011., 16:12
Postovani,
zanima me da li kod ugovora o najmu stana sa studentima trebam to prijaviti
na Poreznu?
Dakle, kakva je procedura?

Isto kao i da iznajmljujes ne-studentima. U principu bu trebao.

Ugovor ovjeris kod javnog biljeznika (4-5 kopija), s jednom ovjerenom kopijom ides na Poreznu upravu.

darkec2
20.09.2011., 18:46
Isto kao i da iznajmljujes ne-studentima. U principu bu trebao.

Ugovor ovjeris kod javnog biljeznika (4-5 kopija), s jednom ovjerenom kopijom ides na Poreznu upravu.

za poreznu netreba biti ovjeren ugovor. zakaj da plačaš bilježniku kad netrebaš

Gervasius74
22.09.2011., 00:39
za poreznu netreba biti ovjeren ugovor. zakaj da plačaš bilježniku kad netrebaš

50kn amo-tamo ... :ne zna:

sarari
22.09.2011., 12:32
Prvo da komentiram ovo iznad, upravo sam zvala poreznu i kazu da treba biti ovjeren, znaci ako se ugovor za vas ovjerava, onda i njima treba ovjeren, ili kopija ovjerenog i original na uvid.
Ovdje kod nas kad smo mi radili prosle godine nije bilo 50kn jer smo sve skupa i to dosta kopija platili 100 i nesto kuna.

Uglavnom sada ide pitanje koje mene zanima, ove godine opet od 1.10. iznajmljujemo stan, na 12mjeseci ce pisat u ugovoru, i sad mene zanima, jel dovoljno da dostavimo ugovor u poreznu, time placamo porez i sve je uredno, a sto je s policijom,jel to obavezno?
Prosle godine su to bili studenti,radi karte njima je bilo bitno da se prijave,tako da smo satima tamo s malom bebom cekali, ove godine ni pod razno ne zelim tamo ici cekati opet s malim, a ljudima (nisu studenti) nije bitno da se prijave na policiju. Jel se to zakonski treba, i ako se ne prijave jel tu krse zakon oni ili ja? Jel to njihova ili moja duznost prijaviti boraviste?

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Lapulapu
22.09.2011., 12:48
Ukoliko imate ugovor o najmu ovjeren kod javnog bilježnika (policiju ne zanima ovjera porezne uprave), s originalom i preslikom ugovora i s originalom i preslikom vlasničkog lista dolaze se prijaviti sami podstanari. Vlasnik nekretnine ne treba dolaziti.

Ako nemate ovjeren ugovor, idete kod javnog bilježnika i ovjeravate izjavu o tome da primate te i te osobe bez naknade na stanovanje u svoj stan na adresi toj i toj. Imaju gotov obrazac. S tom izjavom i s originalom i kopijom vlasničkog se također sami podstanari mogu prijaviti.