PDA

View Full Version : Norveska

stranice : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11

maserka80
21.10.2008., 00:51
Pozdrav svima na ovom forumu.
Prvi put sam na ovoj temi,čak nisam ni sigurna jeli dobro mjesto,ali...

Učila bi norveški jezik,ali u Norveškoj.
Svima vama koji ste tamo unaprijed zahvaljujem sa savjetima gdje i kako.
Naravno učila bi ga u nekoj školi,ali bi paralelno s tim i radila..naravno treba mi novac da živim od nečeg.

Hvala.

miloshz
25.10.2008., 11:09
kad se doselis u norge, kurs jezika besplatno daje komuna. istini za volju, loseg je kvaliteta.

http://www.fuoslo.no/ kontaktiraj njih i vidi uslove.

splicanka55
28.10.2008., 05:12
kad se doselis u norge, kurs jezika besplatno daje komuna. istini za volju, loseg je kvaliteta.

http://www.fuoslo.no/ kontaktiraj njih i vidi uslove.

komuna ti daje besplatan tecaj jezika jedino ako dolazis kao izbjeglica,u protivnom placas svakodnevni kurs od 4 sata 2000 kruna

Festis-swe
28.10.2008., 06:33
Mislim da ćeš teško to uspijeti gore. Jako teško je naći posao ako nisi Nor ili EU. Ako imaš posao sredjen (što je jako teško onda ok). U Hrvatskoj imaš škole koje predaju Švedski možda ima škola i za Nor.
Lp

maserka80
28.10.2008., 10:21
komuna ti daje besplatan tecaj jezika jedino ako dolazis kao izbjeglica,u protivnom placas svakodnevni kurs od 4 sata 2000 kruna

4 sata 2000 tis kn...ili cijeli taj tečaj 2000tis kn?? Ako je za 4 sata to je uuuuu preeviše :)

splicanka55
29.10.2008., 17:16
4 sata 2000 tis kn...ili cijeli taj tečaj 2000tis kn?? Ako je za 4 sata to je uuuuu preeviše :)

skuzaj,za cijeli misec 2000 kruna,sto nije puno ako imas posao,koliko znam u hrvatskoj ja prije 2god niddi nisam nasla tecajeve ili netkoga tko bi me poducavao norveski,najlakse za naucit jezik i ugurat se u zemlju je nac posao au pair jer jedino se tu ne trazi znanje jezika..

bsalopek
29.10.2008., 23:20
mala ispravka tecaj od 48 sati kosta 2400 nok, knjiga + radna cca 700, posao ti nitko nece dati jer ne znas norveski.. a ako ga i dobijes bit ce to teski fizicki poslovi.. boravisnu vizu nebus dobila/dobio na lijepe oci. zaboravljas Hrvbatska nije u EU, a za boravak tu ti treba 88.000 NOK za 10 mjeseci. to moras imati na racunu u norveskoj!
a da dolazis kao turist pa da radis na crno.. ja nebi a ti kako hoces..

norveski nije tesko na uciti. gramatika im je lagana.. moj savjet ti je uci doma, i onda dodi na ljeto, a posao trazi unarprijed preko interneta. tu sve funkcionira na bazi interneta..

bsalopek
29.10.2008., 23:21

ili ako si udana za norvezana a i to su navodno malcice postrozili.. pa sad ti surfaj i trazi :D

bsalopek
29.10.2008., 23:23
kupi si knjigu i radnu på vei.. norveski nije tezak mozes ga i sama nauciti.. kada prodes knjigu sama baci se u trazenje posla bit ce lako nego ovako iz neba pa u rebra..

i daj malo googlaj pa se informiraj kako to tu funcionira..

maserka80
30.10.2008., 10:07
hvala svima,ali krivo ste me shvatili.Nije mi primarno gore nači posao nego naučiti jezik,a posao bi bio usputan.
Ali svakako hvala svima..

bsalopek
30.10.2008., 10:51
ok za ucenje norveskog u skoli ovdje trebat ce ti studentska viza za nju kao sto rekoh moras imati na racunu u norveskoj 88.000 NOk i nije da ih mozes imati dan dva pa povuci!

i troskovi zivota ovdje su visoki.. a pogotovo za nas ..

ha det bra og lykke til!

b

miloshz
01.11.2008., 21:03
norveski se lako uci... bar sam ja svedski brzo savladao... pri tom svi znaju super engleski.

dalmacija77
05.11.2008., 10:37
a tko radi po ovim britijama, restaurantima,fast foodovima domaći ili stranci? Ima li Hrvata u Norveškoj ili neko mjesto gdje se okupljaju?

bsalopek
07.11.2008., 14:42
i jedni i drugi. kontaktiraj veleposlanstvo za hrvatsku zajednicu u oslu ili proguglaj.. za druge gradove ne znam.. znam da nas bas nema u Bergenu, da sam valjda jedina.. ali u oslu ih ima i druze se..

Missy1
11.11.2008., 09:47
Kontaktinformasjon, Kroatisk Forbund I Norge
Telefonnummer: 22 68 22 28

Mobiltelefon: +4740627857
Besøksadresse: Konows Gate 5 B
0192, Oslo
Postadresse: Postboks 6191
0602, OSLO

Kontaktperson: Terezija Turkalj

dalmacija77
11.11.2008., 18:30
Hvala!:top:

croatius
11.11.2008., 23:14
Hrvatski klub u Oslu je zatvoren prije 2 godine, zato sto nije bilo dovoljno zainteresiranih, toliko o tome. Hrvati u Norveskoj dijele se u 2 grupe, jedni su dosli prije dosta vremena bez ikakve skole sljakati, a ovi drugi su dosli sada u zadnjih 10-15 godina i uglavnom su skolovani i imaju zanimanje. To je najvjerovatnije razlog zasto gube kontakt jedni s drugima, upravo zbog razlicitih interesa.

Inace Norveska je sasvim ok zemlja, a place kao sto ste culi su jako dobre. Fakulteti su im kvalitetni i nema korupcije.

Jedna od losih strana Norveske je sto je vrijeme "sivo" 75% godine, tako da su svi uglavnom u svojim brlozima preko tjedna. Isto alkoholski i proizvodi koji sadrze nikotin (cigarete, snus) su pod posebnim porezom, tako da su dosta skupe. Primjer kutija marlbora je od 64kr do 80kr.

dalmacija77
12.11.2008., 07:04
znači ovaj broj više ne vrijedi?

croatius
12.11.2008., 08:56
ja mislim da vrijedi samo +4740627857

dalmacija77
12.11.2008., 11:39
ja mislim da vrijedi samo +4740627857

da radi,jako je ljubazna gđa i sve ti objasni.

Mr-yes
17.11.2008., 07:22
Imam namjeru doci u Oslo malo na godisnji, pa bih iskoristio priliku dok sam tamo da potrazim posao :D:D

Dali mi moze netko od vas iz Osla reci, gdje su industrijske zone smjestene ? najvise me zanima metalna industrija !

Puno vam hvala unaprijed :top:

Missy1
18.11.2008., 19:59
Mozda ovdje nesto nades:

http://www.kvasir.no/c/biz/branch/nat/metal/NF03.html

Mr-yes
19.11.2008., 11:56
Mozda ovdje nesto nades:

http://www.kvasir.no/c/biz/branch/nat/metal/NF03.html

Takk skal du ha :top:

bsalopek
27.11.2008., 10:05
Hrvatski klub u Oslu je zatvoren prije 2 godine, zato sto nije bilo dovoljno zainteresiranih, toliko o tome.

evo kontakta za krvatsko drustvo.. ja svako malo dobijam neke obavijesti.. tako da nije zatvoren..
kroatisk.misjon@katolsk.no ili post@kroatisk-forbund.no

b

Wanja
07.12.2008., 00:19
Nisam bila već dugo gore, ajde me malo podsjetite na cijene, zanima me jesu iste ili narasle od prije 2 godine npr, kruh, meso, mlijeko i tako to.:s:)

La Havre
07.12.2008., 23:11
http://www.youtube.com/watch?v=Jno2HQAwW_U

Putnik
11.12.2008., 17:41
100 NKR = 75 HKN

Oslo - grad nasilja
http://www.tv2.no/TV2/nyhetene/innenriks/article2453138.ece

Oslo apologizes for beggars, prostitutes and drug addicts
http://www.aftenposten.no/english/local/article2618910.ece

If you want to get yourself a hooker, then Oslo is the place go!
http://uncyclopedia.wikia.com/wiki/Oslo

Kratko rečeno, svinjarija :)

http://img.nrk.no/img/387364.jpeg

Oslo Metro

Wanja
13.12.2008., 20:30
pa ne vjerujem za ove linkove gore,
a kad se samo sjetim revne policije, kad bi kupili limenke pive u dučanu ,
i kao nedaobog da te uhvate da popiješ to na ulici ili u metrou,
skrivali ih ko da smo klinci,
jer bi bankrotirali inače po izlasku, ono
jedna pivica cca 60 kn, sad i više pretpostavljam,

i nedaotibog da voziš po autoputu više od 100-110 km/h, a po cestama ovisno od 25-max 60km/h globe te, oderu živog i vozačku zaključaju za idućih----.....

Eto što kažnjavaju, a u četvrti gdje sam ja radila tj, prolazila svaki dan bilo mlaćenja i pucačine što doseljenika što lokalnih gankstiča i nikom ništa.
od policije ni mu ni be.

:rofl::rofl:

pa nek mi netko kaže kako je Rvacka koma....

Mr-yes
14.12.2008., 00:43
Eto napokon sam se i ja vratio iz tog famoznog Osla :D, bio sam 17 dana i moji utisci su sljedeci:

Oslo me nije bas nesto oborio s nogu, kao i svaka druga Europska Metropola ima svega, od junkie-a po metrou do prekrasnih predgradja, centar grada je po meni uzasan, ulice su u nevjerovatno losem stanju, i na svakom koraku neko gradiliste...ali ako imate privilegiju imati stan s pogledom na Oslo Fjord, e to je vec jedinstveno :top:
Sto se cijena tice nije bas toliko skuplje nego u Njemackoj, po mojoj gruboj procjeni su cijene u prosjeku max. 20-30% vece, npr. hotel sam placao 50€/noc, dobar rucak u Restoranu sam placao oko 25-30€ sto takodje nije toliko strasno.

Norvezani su jako susretljivi ljudi, i vole dobro popit tako da imaju neke slicnosti s nama, ali mislim da je to i jedino sto nas veze :rofl: takodje sam primjetio da im mnoge zene imaju azijski "touch" tj. imaju kose oci kao mnoge finkinje i ruskinje, sto me je jako iznenadilo jer sam mislio da su norvezani "najcisci" germani, ali sad tek vidim da su jedino svabe ostali cista rasa :D

Priroda izvan Osla je fenomenalna i jedinstvena u Europi, to me je stvarno oborilo s nogu :top: i jedino se moze Kanada ili Rusija mjeriti s tim ljepotama.

Sve u svemu sam malo razocaran Oslom, jer od Glavnog grada Drzave s najvecim standardom na svijetu sam vise ocekivao, ali je zato sve izvan Osla jako pozitivno izgledalo i bio sam jako zadovoljan s gostoprimstvom ljudi.

Planiram vec za ljeto sljedeci dolazak, ali tada cu posjetiti malo zapadnu obalu...

Ha det !

luba
16.12.2008., 09:51
pozdrav svima iz okolice osla!!!!!
dosla sam malo na godisnji i u posjet familiji s muzeve strane....
ne znam kakvo je vrijeme u hrvatskoj ali u oslu je tmurno s malo snijega!!
morate imati upaljeno svijetlo 24/7 i meni je to katastrofa.....mislim da se na takvo vrijeme covjek koji nije roden u ovim krajevima moze tesko priviknuti!!!!
na ostale stvari sam se vise-manje priviknula osim na odlazak u ducan po hranu......svaki put se iznova sokiram koliko hrana kosta!!!!
pozdrav svima
b.t.w.
od 1.1. prostitucija ce biti u norveskoj ilegalna tako da i prostitutke nece biti vise na cesti.....a nema ih vec ni sad, bar ja nisam vidla niti jednu!!!!

Wanja
16.12.2008., 20:18
pozdrav svima iz okolice osla!!!!!
dosla sam malo na godisnji i u posjet familiji s muzeve strane....
ne znam kakvo je vrijeme u hrvatskoj ali u oslu je tmurno s malo snijega!!

Baš sam se danas ujutro vozila prema poslu tu u Hrvaškoj i bilo tmurno, tamno sa polukišicom i podsjetilo me na radne Norveške dane :cerek:

Daj malo o cijenama... koliko što sad košta, znatiželjna :)

I žao mi što si nisam kupila više kišne odjeće i obuće, to je zbilja bilo kvalitetno i jeftino.:mig:

Pozdrav okolici Osla.............eh, nostalgije...

luba
17.12.2008., 10:53
Baš sam se danas ujutro vozila prema poslu tu u Hrvaškoj i bilo tmurno, tamno sa polukišicom i podsjetilo me na radne Norveške dane :cerek:

Daj malo o cijenama... koliko što sad košta, znatiželjna :)

I žao mi što si nisam kupila više kišne odjeće i obuće, to je zbilja bilo kvalitetno i jeftino.:mig:

Pozdrav okolici Osla.............eh, nostalgije...

pa kaj ne uskocis u avion za oslo i tu si za 3 sata!!!!:D
mene je povratna karta sa norwegian,split-oslo kostala 1000kr!!!
s areodroma odes u ducan wisteks i nakupujes si jeftino odjecu za kisu!!!
koliko sam zapamtila......kruh 20-30kr, 1kg narandi 16-17kr, velika cokolada 26kr, 20dkg sunke 25kr, paket piva (10 limenki/0,33) tuborg 170kr.....:lol:

Wanja
17.12.2008., 20:02
Pa najradije bi, ali mislim da će tih 1000 kuna ostati kune i otići rvackom majstoru...:(
A ide se i na godišnji, nek ti bude krivo :lol: ipak su Hrvaški tulumčići mrak, pakleni planovi već postoje....
Još da padne koja pahuljica, eto ti Drobak osjećaja,,,,,......:kava::mig:

hogar1
21.12.2008., 09:38
Mene intresira trenutna situacija u Norveskoj u vezi zaposlenja.
Da li netko moze da kaze nesto u vezi toga.

Hvala,pozdrav

Wanja
21.12.2008., 19:09
Ono što znam je da su uvijek dostupni poslovi, vezani u kompjutere, medicinu i građevinu od VSS,
a radna snaga vezana za tešku industriju, brodogradnja i sl.

Ljudi tamo vole zapošljavati kao ''kućne čistačice'' inozemce....

Vrlo popularni Poljaci u sezoni branja jagoda :D

Uvijet ostanka u Norge je naučiti jezik. S tim znanjem imaš prednost pri zapošljavanju .

Jezik mix eng-njem, uz svoje primjese, meni osobno nije bio težak za savladati,:cerek:

Putnik
24.12.2008., 14:34
Vrijednost Norveške krune pada

100 NKR = 70 HKN

Nezaposlenost u porastu

Vanjski dug Norveške raste

2007: 469,100,000,000 $
https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/rankorder/2079rank.html

2008: 3 245 000 000 000 kruna (3245 miliardi kruna)
http://www.ssb.no/brutgjeld/

Iz ovoga se vidi da je svaki stanovnik dužan inozemstvu 100 000 Eura ! Unutarnji dugovi su im još veči !!

This is Oslo
http://www.thisisnorway.org/?p=15

Wanja
01.01.2009., 10:59
Dragi naši koji su trenutno ili zauvijek u Norveškoj,

SRETNA VAM NOVA 2009 i pozdravi iz Hrvatske :w:

:Pivo:

I naravno za Norsk folk:

GODT NYTT AR !!!

Zero Chance
10.01.2009., 12:31
wtf

Wanja
16.01.2009., 20:59
Ima kog iz Norveške? :) Juhuuu?:D

Screech
24.01.2009., 16:17
Zivim u Oslu od oktobra 2006. Iskreno, bio sam malo razocaran. Mislio sam da je Norveska naprednija i razvijenija, jer ipak je najbogatija drzava na svijetu, ali sta j, tu je. Mislio sam i da ima vise Bosanaca, Hrvata, Srba, ali ne koliko nas ima u Svedskoj ili Danskoj. Inace, skoro svugdje je lakse zivjet nego kod nas, pa i u Finskoj, iako su oni lud narod. ;)

Wanja
24.01.2009., 18:31
Ne znam kakav posao radiš, ali ne čini mi se da je lakše živjeti u Norveškoj...od vremenskih nepogoda, dugih noći i sivila jesen/zima, od komplicirane administracije (mi smo mila majka za njih) , od neprihvaćanja ''pridošlica'', nekako sve sterilno, nedostaje bliskosti.
:ne zna: Meni je gore bilo OK iako sam se naradila ko konj i mazga zajedno,
no usprkos manama uvijek mi je izbor Hrvaška.:cerek:

Screech
28.01.2009., 15:21
Ne znam kakav posao radiš, ali ne čini mi se da je lakše živjeti u Norveškoj...od vremenskih nepogoda, dugih noći i sivila jesen/zima, od komplicirane administracije (mi smo mila majka za njih) , od neprihvaćanja ''pridošlica'', nekako sve sterilno, nedostaje bliskosti.
:ne zna: Meni je gore bilo OK iako sam se naradila ko konj i mazga zajedno,
no usprkos manama uvijek mi je izbor Hrvaška.:cerek:
Ne znam kako je tebi bilo ni gdje si bila, ali meni je ovdje sasvim ok. Ima malo sivila, ali kad pomislim kako oni u Finnmarku i Nordlandu zive skontam da je Oslo "mila majka". :D

Putnik
06.02.2009., 11:56
Norvežani kažu da su zaraženi legionelom u Poreču
http://www.rtl.hr/index.php?cmd=show_clanak&clanak_id=4182

Legionela je učestala bolest kod Norvžana.

Mogli su nas zarazit kad su bili tu.

2001 Stavanger 28 zaraženi 7 mrtvi

2005 Sarpsborg 52 zaraženi 10 mrtvi

2007 Berum 5 javni bazena zatvoreni zbog zaraze

http://www.q-net.net.au/~legion/legionella_norway.htm

http://www.eurosurveillance.org/ViewArticle.aspx?PublicationType=W&Volume=5&Issue=47&OrderNumber=2

http://www.budstikka.no/sec_nyheter/article146853.ece

malin
13.03.2009., 22:02
Putnik, ti stvarno ne voliš Norvešku?:)
Super je čuti iskustva od ljudi koji su živjeli gore, u svakom slučaju i ta se razlikuju.
Ja sam se osobno zaljubila u Sverige, Jag älskar Sverige så mycket, i imam prijateljicu gore.Jako mi je neobično kada naši ljudi kažu da se Skandinavci ne druže, jerbo moja frendica koja studira u Uppsali je tjedno na razno raznim partijima, druže se po stanovima, idu na večere( mi baš i ne možemo reći) u Snerikes Nation i druge restorančiće, pa onda onaj ludi Vålborg, super stanovi..okej ja sad pričam o Švedskoj, ali generalno ne razumijem kakva je to hladnoća o kojoj naši ljudi pričaju kad tamo ljudi stalno feštaju.Stalno se druže, stalno neke feštice, fodelsedags fest (rođendanske fešte), super proslave nove godine, pa studentske gasque fešte.....predobro!!
Imaju više pare to je nediskutabilno.
Frendica živi u trosobnom stanu sa cimericom kao student.Ima svoju sobu svaka, plus dnevni boravak.Super uređeno.Hrvatski studenti baš i ne žive tako.Još uz to, ako žele mogu raditi bez pol frke.I uz studentski kredit plus posao (kojeg ako žele imaju), roditelji na njih dok studiraju ne troše ništa.
U Oslu joj radi frendica kao butik chef, i živi u predivnom stanu, s par cimera, svi obučeni ulalala, fešta se naveliko, ide se na skijanje, ide se na more, bilo se svugdje.Pa ne kužim onda kava to hladnoća?Kako to loši Oslo i Skandinavija?Kakvi smo onda mi tek, ako su oni loši?
Imaju bogatstvo samo na papiru neko veli.A kaj mi imamo?Di mi imamo bogatstvo?Mi ga očito u kuvertama čuvamo, pa proslijedimo po potrebi, ne.
Naravno da ni tamo nije savršeno, savršeno nije nigdje.Ali jako mi je neobično čuti toliko negativnosti.

Missy1
14.03.2009., 15:08
Super je čuti iskustva od ljudi koji su živjeli gore, u svakom slučaju i ta se razlikuju.

Ali jako mi je neobično čuti toliko negativnosti.

Meni nije, Malin. On nije jedini. A isti takvi se ne micu iz Norveske (ne znam da li on zivi ili je zivio u Norveskoj). Svaka zemlja ima svoje negativne i pozitivne stvari, isto kao i sto ima svakakvih ljudi.

Ja se samo pitam koja zemlja je dozvolila da se netko vuce na socijalnim primanjima dest i vise godina? Placeni stan i struja i pristojna primanja za zivjeti. To ne govorim zato sto sam za to cula, nego znam da je tako.(ne iz iskustva, nego mi je posao takav da imam uvid u takve stvari).

Znam i one koji su se borili i snasli i uspjeli na kraju, samo takvi nisu sjedili i cekali da im sve padne u ruke. Najlakse je kritizirati, teze je biti samokritican.

Ja uvijek kazem "kako si prostres tako i spavas".

Screech
15.03.2009., 12:28
Zavisi kako to ko dozivi. Nekome se svidja ovakav ili onakav nacin zivota, nekome ne. Nama Balkancima je inace tesko, hladnoca i puste ulice, ali se naviknemo vremenom.
Je bezze da mi placamo preko 30% poreza da bi neki alkici mogli dobit besplatno stan i sve to, ali dok god mi je dobro ne zalim se.

Zona_sumraka
16.03.2009., 08:24
Ja sam se osobno zaljubila u Sverige, Jag älskar Sverige så mycket, i imam prijateljicu gore.Jako mi je neobično kada naši ljudi kažu da se Skandinavci ne druže, jerbo moja frendica koja studira u Uppsali je tjedno na razno raznim partijima, druže se po stanovima, idu na večere( mi baš i ne možemo reći) u Snerikes Nation i druge restorančiće, pa onda onaj ludi Vålborg, super stanovi..okej ja sad pričam o Švedskoj, ali generalno ne razumijem kakva je to hladnoća o kojoj naši ljudi pričaju kad tamo ljudi stalno feštaju.Stalno se druže, stalno neke feštice, fodelsedags fest (rođendanske fešte), super proslave nove godine, pa studentske gasque fešte.....predobro!!
Imaju više pare to je nediskutabilno.
Frendica živi u trosobnom stanu sa cimericom kao student.Ima svoju sobu svaka, plus dnevni boravak.Super uređeno.Hrvatski studenti baš i ne žive tako.Još uz to, ako žele mogu raditi bez pol frke.I uz studentski kredit plus posao (kojeg ako žele imaju), roditelji na njih dok studiraju ne troše ništa.
U Oslu joj radi frendica kao butik chef, i živi u predivnom stanu, s par cimera, svi obučeni ulalala, fešta se naveliko, ide se na skijanje, ide se na more, bilo se svugdje.Pa ne kužim onda kava to hladnoća?Kako to loši Oslo i Skandinavija?Kakvi smo onda mi tek, ako su oni loši?
Imaju bogatstvo samo na papiru neko veli.A kaj mi imamo?Di mi imamo bogatstvo?Mi ga očito u kuvertama čuvamo, pa proslijedimo po potrebi, ne.
Naravno da ni tamo nije savršeno, savršeno nije nigdje.Ali jako mi je neobično čuti toliko negativnosti.

Mogu oni to kada svi rade pored studija, a to mogu jer su im fakulteti i cjelokupni edukativni sistem cista zahebancija..Oni do 15 godina u skoli se samo igraju a i poslije toga im je citav sistem zahebancija...No zbog toga su jako plitki na intelektualnom nivou i nemaju pojma o zivotu, cak ni one najosnovnije stvari...

Bolji od tebe
16.03.2009., 10:05
Je Šveđani su toliko plitki i neuki,da su stvorili firme tipa;
Ikeu,Tarkett, Ericsson, Vattenfall, Skanska, Sony Ericsson Mobile Communications AB, Svenska Cellulosa Aktiebolaget, Electrolux, Volvo Personvagnar, TeliaSonera, Sandvik, Scania, ICA, Hennes & Mauritz, Nordea, Preem, Atlas Copco, Securitas, Nordstjernan,SKF....:rolleyes:

http://www.sweden.se/eng/Home/Education/Facts/Swedish-education/

Tito
16.03.2009., 10:58
Je Šveđani su toliko plitki i neuki,da su stvorili firme tipa;
Ikeu,Tarkett, Ericsson, Vattenfall, Skanska, Sony Ericsson Mobile Communications AB, Svenska Cellulosa Aktiebolaget, Electrolux, Volvo Personvagnar, TeliaSonera, Sandvik, Scania, ICA, Hennes & Mauritz, Nordea, Preem, Atlas Copco, Securitas, Nordstjernan,SKF....:rolleyes:

http://www.sweden.se/eng/Home/Education/Facts/Swedish-education/

A mi vegetu...:lol:

Alien007
16.03.2009., 22:27
A mi vegetu...:lol:

...i kravatu :top:

vu 85
16.03.2009., 22:42
eto ako netko ima volje da mi pomogne a da zivi u norveskoj ili da zna nesto o njihovom pravu o azilima ili drzavljanstvima.imam priliku da odem u norvesku na koji nacin bi mogao da odem tamo tj da dodjem i pokusam da ostanem tamo tj nakon nekog perioda da postanem i njihov drzavljanin?
hvala vam svima unaprijed na pomoci i na savjetima.

Kiki
16.03.2009., 22:44
Ne kuzim. Ako imas priliku da odes, zasto pitas na koji bi nacin mogao otic tamo? :ne zna:

vu 85
17.03.2009., 02:10
imam love za otic ali nista o toj drzavi sto se tice zakona neznam tj ulaska u nju i trazenja njenih papira tj trazim neku sigurnu rupu u zakonu

malin
17.03.2009., 22:13
Mogu oni to kada svi rade pored studija, a to mogu jer su im fakulteti i cjelokupni edukativni sistem cista zahebancija..Oni do 15 godina u skoli se samo igraju a i poslije toga im je citav sistem zahebancija...No zbog toga su jako plitki na intelektualnom nivou i nemaju pojma o zivotu, cak ni one najosnovnije stvari...

Znam jednu curu koja studira pravo u Uppsali/Sweden i od pet dana u tjednu pet dana uči, plugg tid kako bi oni rekli!Cura em ide na predavanja, praktikume, ovo ono, ima i za učiti...razlika je što mi učimo neefektivno, tj. previše činjenica, nabrajanja i podjela, od kojih ne naučimo ništa od materije, i ne dobijemo nikakvo pravo znanje, već naštrebavanje podataka koje mozak ionako zaboravi do drugog ispita....oni više imaju istraživačkog rada, i samostalnog istraživačkog rada, rada na esejima, i takvo učenje onda i ostaje jer istražuješ i sam dolaziš do zaključaka, umjesto naštrebavanja razno raznih a b c d e f g podjela.......i uz to, biraju kolegije po preferencijama.....u svakom slučaju, prije bi rekla da je naš sustav zastario, nego njihov..i mislim da definitivno ne možemo reći da su plitki na intelektualnom nivou....

Putnik
22.03.2009., 17:51
Meni nije, Malin. On nije jedini. A isti takvi se ne micu iz Norveske (ne znam da li on zivi ili je zivio u Norveskoj). Svaka zemlja ima svoje negativne i pozitivne stvari, isto kao i sto ima svakakvih ljudi.

Ja se samo pitam koja zemlja je dozvolila da se netko vuce na socijalnim primanjima dest i vise godina? Placeni stan i struja i pristojna primanja za zivjeti. To ne govorim zato sto sam za to cula, nego znam da je tako.(ne iz iskustva, nego mi je posao takav da imam uvid u takve stvari).

Znam i one koji su se borili i snasli i uspjeli na kraju, samo takvi nisu sjedili i cekali da im sve padne u ruke. Najlakse je kritizirati, teze je biti samokritican.

Ja uvijek kazem "kako si prostres tako i spavas".

Mislis na sve one norvezane koji spavaju na cesti u Oslu ?

Kako mozes rec da norvezani imaju pristojna primanja na socijali ?

Moraju jest smece (blandingsprodukt) da nebi bili gladni.

Tko je to nas tamo uspjeo ? Svi su se prevarili !

malin
23.03.2009., 14:23
Mislis na sve one norvezane koji spavaju na cesti u Oslu ?

Kako mozes rec da norvezani imaju pristojna primanja na socijali ?

Moraju jest smece (blandingsprodukt) da nebi bili gladni.

Tko je to nas tamo uspjeo ? Svi su se prevarili !

Možda bi netko trebao reći Norvežanima da u Hrvatskoj ruže cvatu, i da su ovdje na socijali primanja bogovska, da ne govorimo o tome da imamo i najveći BDP po glavi stanovnika!
Ja zaista ne znam kako netko uopće može živjeti u toj siromašnoj Norveškoj......blago nama in da razvijena Kroejša:cerek:

Missy1
24.03.2009., 19:04
Ja mora da sam corava i gluva...

Putnik
28.03.2009., 12:36
Ja mora da sam corava i gluva...

Bez ikakve sumnje, ako ne vidis kako je ljudima u Oslo.

Bolji od tebe
03.04.2009., 15:33
http://www.youtube.com/watch?v=CpI47yvLTBg

Leonard Zelig
04.04.2009., 12:45
http://www.youtube.com/watch?v=CpI47yvLTBg

:cerek:

Bolji od tebe
17.04.2009., 11:08
:w

http://www.youtube.com/watch?v=ebqdwQzmSHM

malin
17.04.2009., 23:48

A smiješan je video...ali takav "ciklus" možeš napraviti za svaku zemlju..umjesto skija na nogama, naša deca satima rade snješka ispred zgrade :cerek: i mi jedemo kruh i sir iliti tople sendviče pobogu, odemo od mame, dođemo na faks, cugamo i razmnožavamo se mislim big deal...tak je to u svakoj državi...ciklus je sličan, sa određenim specifičnostima...ono kaj nas razlikuje je standard.... i kaj njihova deca su i prije 10 godina skijala, dok smo mi slušali granate i uzbune....ne kužim taj negativni odnos prema drugim državama, razvijenijima od nas...dok se HR hvali kao da nam je ne znam kak fenomenalno...yeah right:p

kika11
24.04.2009., 22:32
Norveška je prepuna turista. Pitam se zašto? Recesije nema, svi rade, u stranca ne gledaju kao u aliena. Ljubazni su do pakla. Priroda je predivna. Odjeća i stvari za kuću su jeftini i kvalitetni. Nema tamo tipa Mima, Pevec i slično. Perzijski tepisi koštaju ko naši sintetički u onim talijanskim centrima. Benzin košta 7 kruna kao i kod nas.

U avionu osmah svako dijete dobije poklon,

Norveška je zemlja sa tako bogatim i skromnim ljudima da ti stane pamet. Ljubazni su i druželjubivi. Stanuju u vrlo lijepim kućama koje su vrlo lijepo namještene. U trgovinama i u najmanjim selima možete kupiti najfiniji porecelan, markriranu odjeću. voze se u vrlo dobrim automobilima, a strance ne promatraju kao da su alijeni.
U devet nema više nikoga u teretani ili restoranu, jer svi rade ali za dobru plaću. Doduše u šoping centrima ima ujutro samo muslimamki, i onih žena koje tradicionalno ne rade.
Nema kineske robe, koje možeš naći i u Grčkoj, Italiji.....
Svi proizvodi su njihovi. A benzin im košta 7 kuna.
Klima je dobra, nije ništa hladnije nego kod nas, barem u onim dijelovima gdje sam ja bila.

Putnik
25.04.2009., 16:13
7 kruna :rofl:

Misliš da će ti netko išta od toga povjerovati ?

Benzin > http://m.oistein.org/

Sve je smeče, ljudi su odurni i ništa ne proizvode,
osim umjetnu hranu, fuj, bljah, odvratno ! :bljak:

http://www.tragisk.com/pics/triks065.jpg

kika11
25.04.2009., 18:02
To je cijena dizela i zanimljivo da cijene nafte nisu u cijeloj Norveškoj iste.Hrana, hrana je ono kilo mesa 370 kuna pa ko voli nek izvoli!
Cigarete po 70 kruna , kava 25......
Fakat je salama misliš ko gavrilović a ono samo po izgledu. Ali možeš kupiti kilogram dimljenog lososa po 1oo kruna, samo se moraš snać. Imaš kruh po 50 kruna i po 5 kruna.
Ostalo je onako kako sam napisala

bsalopek
28.04.2009., 19:51
kika11

nisu bas stvari kako si napisala..

;)

kika11
28.04.2009., 22:06
Ja sam bila ovih dana tamo i provela petnaest dana na zapadnom dijelu, najljepšem dijelu Norveške gdje su prekrasni fjordovi i nije hladno zbog tople golfske struje.
Ja sam realno opisala ono što sam doživjela.
Zaprepastila me povezanost svakog dijela razvedene obale, ali ne na način da se grade ceste sa četiri trake, nego lijepo ukomponirano u prirni krajolik da ne bode oči.
Oni su i ekološki svjesni, ne možeš kod njih kupiti dezodorans u spreju...
Ma čuj , Norveška je za svakoga drugačija, slažem se da i ti imaš neko svoje mišljenje i ja ću ga rado pročitati! sigurno ću mnogo i naučiti jer si ti tamo boravila ili boraviš puno dulje!

bsalopek
29.04.2009., 17:12
joj joj vidim svasta se pise...

norveska kao i svaka druga zemlja ima svojih mana i vrlina kao i njeni stanovnici.. kada se usporeduje cro i nor.. brojke ipak govore same za sebe vise nego dovoljno!

koji je pristup recimo ucenju bolji ne bih znala, nas ili njihov.. hmm .. tesko je reci.. ali da mi se svida njihov pristup ucenju na faxu, svida mi se .. kako je netko rekao u postu gore, ima jakoooooooo puno grupnog rada. Toliko kod kada se sve skupa zbroji moj fax i srednja u cro, ukupno ga ne ispadne koliko ovdje spada u jedan predmet... A grupni rad je odlican, naucis jako puno o sebi, drugima i kako ljudi pa i ti sam reagiras na neke podrazaje u grupi i kako se s tim podrazajima snalaziti...
na ocjenjivanju primjenjuju gausovu krivulji meni je to super.. na pitanjima na ispitu ne pitaju pre teska nego opcenita pitanja ali da bi dobio A moras, biti u 5% najboljih koji su napisali test, a to mozes samo biti ako si sve super naucio/la, sto znaci brdo dodatne literature, knjiga, i predavanja...
a da norvezani uce jako puno, uce. non stop su u "knjiznici" i mi svi stranci se pitamo sto to oni uce tako puno...e da ja ucim koliko i oni.. ali stvarno mislim da pretjeruju ili je knjiznica mjesto za druzenje zapravo.. kao i nsb-3 kat kod nas...

a s druge strane klinci u osnovnoj skoli ne dobivaju ocjene do 7 razreda, niti imaju lektiru.. imaju opet navodno neke projekte na kojima vjezbaju grupni rad.. a sada da li je ovo dobro ili nije.. nemam pojma.. recimo zimus je bila rasprava po novinama o tome kako dijeca ne moraju pisati zadacu u skoli jer to kao ne stoji u zakonu, i zato jer su ona u skoli sa svrhom da na uce i ako nauce u skoli ne trebaju doma uciti.. skola je ta koja ih skoluje, a doma se moraju odmoarati i posvetiti drugim stvarima... sada se moze diskutirati da li je to dobro ili ne.. ja pojma nemam, vidjet ce se za nekoliko destljeca kada im se nafta istopi... ali isto tako sam misljenja da je nas sustav skolovanja itekako pretjeran...

pozdrav,
b

bsalopek
29.04.2009., 17:18

to sto oni nemaju dezic u spreju koliko ja znam (a mozda krivo znam) nema veze s ekologijom..-nego je tome tako zbog poreza te velikih troskova transporta u udaljena mjesta a u kojima zivi mali broj stanovnika bas nemaju preveliki izbor stvari... recimo imaju 4 vrste soka- od narande, jabuke, grozda i ne znam.. PAGO ovdje jos ne postoji... :kava:
ali zato imaju neke druge stvari koje mi nemamo : npr super jakne za kisu i vjetar .. uff ...:rofl: :lol:

bsalopek
29.04.2009., 17:22

so true!!!!! :D :D :D :lol::rofl:

kika11
29.04.2009., 20:57
Ni u Oslu niti u Alesundu nema dezododransa u spreju, niti npr. praška za pranje kao kod nas nego u nekakvim kuglicama,

malin
01.05.2009., 17:40
to sto oni nemaju dezic u spreju koliko ja znam (a mozda krivo znam) nema veze s ekologijom..-nego je tome tako zbog poreza te velikih troskova transporta u udaljena mjesta a u kojima zivi mali broj stanovnika bas nemaju preveliki izbor stvari... recimo imaju 4 vrste soka- od narande, jabuke, grozda i ne znam.. PAGO ovdje jos ne postoji... :kava:
ali zato imaju neke druge stvari koje mi nemamo : npr super jakne za kisu i vjetar .. uff ...:rofl: :lol:

Kaj ti živiš u nekoj zabiti Norveške ili?U onim selima na putu iz Bergena u Oslo?:rofl:
Pa daj molim te, ajd usporedi jedan Oslo za Gospićem ....jebate u Gospiću su sigurno sretni kaj imaju čak 5 vrsta sokova, jebe im se kaj zato nemaju niš drugo....o živote i komentara.
Imaju oni osim jakni za kišu super standard, i nemoj maglu prodavat.

kika11
02.05.2009., 09:35
Što će njima Pago sokovi, oni imaju svoje proizvode. Pun supermarket norveških proizvoda, nema orbit, milkačokolade (njihove su izvrsne)Ljudi oni konzumiraju svoje što proizvedu. Mi osim vegete i čokolina nemamao ništa svoje u dućanima. Zato jer proizvode i prodaju svoje proizvode nisu nezaposleni

roberrto
07.05.2009., 17:29
Jel ima netko od naših ljudi u Trondheimu za otić na cugu?

stavio sam slike iz norveške na blog pa koga zanima kako je ovdje priroda prelijepa, neka baci oko...
http://robertuegiptu.blogspot.com

bsalopek
10.05.2009., 19:04
Kaj ti živiš u nekoj zabiti Norveške ili?U onim selima na putu iz Bergena u Oslo?:rofl:
Pa daj molim te, ajd usporedi jedan Oslo za Gospićem ....jebate u Gospiću su sigurno sretni kaj imaju čak 5 vrsta sokova, jebe im se kaj zato nemaju niš drugo....o živote i komentara.
Imaju oni osim jakni za kišu super standard, i nemoj maglu prodavat.

da zbiti koja se zove Bergen ;)
i nemres usporedivati gospic i oslo... ili mozda mozes ;)

bsalopek
10.05.2009., 19:09

stavio sam slike iz norveške na blog pa koga zanima kako je ovdje priroda prelijepa, neka baci oko...

kao sto rekoh, Bergen, javi se ak si uprolazu.. ima nas koliko znam ukpuno troje tu.. simpa ti je blog btw..

uzivaj

Putnik
11.05.2009., 17:26
Ja sam bila ovih dana tamo i provela petnaest dana na zapadnom dijelu, najljepšem dijelu Norveške gdje su prekrasni fjordovi i nije hladno zbog tople golfske struje.
Ja sam realno opisala ono što sam doživjela.
Zaprepastila me povezanost svakog dijela razvedene obale, ali ne na način da se grade ceste sa četiri trake, nego lijepo ukomponirano u prirni krajolik da ne bode oči.

Ove glupost si pročitala u nekom turističkom vodiču. Nema veze sa stvarnošću.

Putnik
11.05.2009., 18:00
Ni u Oslu niti u Alesundu nema dezododransa u spreju, niti npr. praška za pranje kao kod nas nego u nekakvim kuglicama,

Još jedna glupost ! Prašak za veš (vaskepulver (http://www.lefdal.com/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/store-lefdal-Site/nb_NO/-/NOK/ViewProductMaximage-Popup?ProductSKU=ARIEL662889)) i deodorant možeš kupit bilo gdje. Ta zemlja nije bolja u ničemu.

Putnik
11.05.2009., 18:11
Što će njima Pago sokovi, oni imaju svoje proizvode. Pun supermarket norveških proizvoda, nema orbit, milkačokolade (njihove su izvrsne)Ljudi oni konzumiraju svoje što proizvedu. Mi osim vegete i čokolina nemamao ništa svoje u dućanima. Zato jer proizvode i prodaju svoje proizvode nisu nezaposleni

Pun supermarket norveškog smeča poput onog koji njemački Lidel nudi u svojim supermarketima u Hrvatskoj, za povračat.

Gavrilović, Podravka, Cekin, Kraš, Pik Vrbovec, Dukat, Lero itd. tebi nisu Hrvatski proizvodi ?

Bolji od tebe
11.05.2009., 18:34
http://www.trekearth.com/gallery/Europe/Norway/

Putnik
11.05.2009., 20:06
http://www.trekearth.com/gallery/Europe/Norway/
http://www.trekearth.com/gallery/Europe/Romania/

kika11
12.05.2009., 08:42
Tamo gdje sam gledala nisam našla te dezodoranse koje sam tražila, a poslije sam čula da postoje i nisam čitala turistički vodić nego sam bila i vidjela . Ali svatko od nas doživi na svoj način zemlju koju posjeti. Ja sam oduševljena ljepotom prirode i ljubaznošću ljudi (bar onih u trgovinama, tamo sam se najviše motala) .

Putnik
12.05.2009., 09:55
Valjda ti je sad polako jasno da je sve to što si "doživjela" samo bilo u glavi a ne na terenu. Nema tamo ništa, sve je samo jedan velike blef.

Koja priroda koja ljubaznost ? Ono je pakao, ne raj.

barbarosa
12.05.2009., 11:04
Ove glupost si pročitala u nekom turističkom vodiču. Nema veze sa stvarnošću.

Bez uvrede Putniče:),

Meni je odlazak u Norvešku san,:rolleyes: a nažalost najvjerojatnije će i ostati samo san:(. Mislim da velika većina ljudi pozitivno doživljava zemlju, pa ako možeš pored svih negativnosti koje si našao o zemlji da nam kažeš i nešto više pozitivno o njoj. Koliko sam shvatio bio si u njoj neko vrijeme i siguran sam da ima još nešto što ti se svidjelo.

Da ti dam primjer Hrvatske:
Hrvatska je prelijepa zemlja (more, planine, ravnice,...), nema puno uličnog kriminala (ne ulazim u politiku i gospodarski kriminal), ali za mladog čovjeka koji je nešto završio ili zna raditi, a nema zaleđe (čitaj utjecajne, imućne roditelje, riješeno stambeno pitanje,...) nema perspektive. To je moje viđenje situacije, sa napomenom da će biti još gore (velikoj većini).

Sada o Norveškoj
Pročitao sam sve tvoje postove o njoj:
Negativno:flop::
- bio si u Oslu i vidio si da je on mali grad,
- svaki četvrti stanovnik grada nije Europljanin nego pakistanac, marokanac, somalac, kurd itd;
- svi norvežani u gradu imaju neki divlji pogled, svi su pod pritiskom u i nekom strahu.
-norveški narod nema nikakve koristi od prodaje nafte, žive i izgledaju kao
klošari
-zaradeni novac ništa ne vrijedi
-stavio si slike Osla koje ga pokazuju kao nezanimljivo i loše mjesto
-pričao si o pričuvi = fellesutgifter/husleie te kako je smrznuta pizza (Grandiosa) Norveško nacionalno jelo, a novčanik stalno prazan
-stavio si par fotki od Osla koji ga pokazuju kao problematičnog grada sa puno nasilja
-pričao si o ekonomiji.:vrijednost Norveške krune pada, nezaposlenost u porastu, vanjski dug Norveške raste,
-drugo lice Norveške http://www.thisisnorway.org/
-pričao si o Legioneli koja je učestala bolest kod Norvežana
-govorio si o norvezanima koji spavaju na cesti u Oslu, da nemaju pristojna primanja na socijali i da moraju jest smece (blandingsprodukt) da nebi bili gladni.
-smatraš da nemaju posebno lijepu prirodu niti da su strašno ljubazno i da je tamo pakao a ne raj.

Pozitivno:top::
-plača je dobra više od 100 kuna na sat
i letovi nazad za Hrvatsku su jeftini

U Hrvatskoj ja spadam u onu većinu kojoj:
-se smanjuju plaće,
-povećava obim posla na radnom mjestu,
-povećavaju rate kredita (zadnje povećanje kamatne stope je bilo za 1,5%),
-povećavaju troškovi režija
-povećavaju troškovi hrane
-povećavaju svi ostali troškovi (benzin, odjeća,...)
i koji sa grčom u želucu vozi sve starije auto koji se počinje kvariti tj sve više koštaju njegovi popravci, a za novo auto nema se novaca.

Koja je moja perspekiva?:ne zna:

Lijep pozdrav :)

p.s. Može nešto pozitivno o Norveškoj :s

Putnik
12.05.2009., 12:59
barbarosa, hvala sto si pročito sve što sam piso :)

Evo ja sam pročito što si ti piso

barbarosa > Kupac sam stana u bloku B. stubište 3. Učešće sam dao još prošle godine. Imao sam preinake, koje sam platio. Ništa veliko. Odabrao sam parkete (uzeo sam ono što su nudili, a da se ne treba doplatiti), pločice (nešto sitno ću doplatiti za one u kuhinji), uplatio instalaciju za klimu i trebam odabrati klimu. Rekli su mi da je sama ugradnja košta 600,00 kn plus trošak klime. Vanjska jedinica bi trebala biti na krovu. U ponudu će imati klime od: Ecocold, Panasonic i Toshibu. Cijene mi nisu rekli već će mi reći kada me budu zvali za doplatu što se tiče pločica. (http://www.forum.hr/showthread.php?p=11232780#post11232780)

barbarosa > Garažno parkirno mjesto uz stan ne bih kupio da nisam morao, ali iz današnje perspektive vidim da bi to bila velika pogreška. Sada mi super dođe iz jednostavnog razloga što je lutrija naći slobodno parkirno mjesto vani, a da ne govorim o komociji. Parkiraš i liftom odeš u stan. Vauuuuuu (http://www.forum.hr/showthread.php?p=18286735#post18286735):)

barbarosa > Ugovor o kupoprodaji sam poslao pravniku u mojoj firmi. (http://www.forum.hr/showthread.php?p=12037101#post12037101)

Što ti nemaš 8 kuna za jedan kapučino na Bundeku ? Ili 30 kuna za jednu pizzu na vrata. Misliš da bi u Oslu mogao živjeti ovako ?

Isti si kao moj susjed ovdje u Hrvatskoj. On radi, žena radi, ima kuću garažu i auto + iznajmljuje dva stana. A mene kaže da nezna hoćeli sutra imati za kruh.

Dođe mi zlo. Vi bi se baš trebali namučit u Oslu nekoliko godina, grozno.

kika11
12.05.2009., 15:51
Tamo se živi dobro ako imaš dobar posao u dobroj struci, ako nemaš sirota si ko i svugdje na svijetu.
I dalje tvrdim da je to prekrasna zemlja, sa dobrim ljudima!

Putnik
13.05.2009., 08:02
I dalje tvrdim da je to prekrasna zemlja, sa dobrim ljudima!

Čini ti se. Nema tamo ništa od toga.

Putnik
13.05.2009., 14:00
Crime in Oslo > http://citynoise.org/article/2310
This is Norway > http://www.thisisnorway.org/

http://www.kreativni.hr/PortContent/229/Rijeka-by-night.jpg

bsalopek
14.05.2009., 18:00
http://www.nytimes.com/2009/05/14/business/global/14frugal.html

eto zemlja snova... ma pravi eldorado ;)

Putnik
15.05.2009., 09:08
http://www.nytimes.com/2009/05/14/business/global/14frugal.html

eto zemlja snova... ma pravi eldorado ;)

Pročitaj malo što piše u tvom linku

"Just around the corner from Norway’s central bank, for instance, Paul Bruum takes a needle full of amphetamines and jabs it into his muscular arm. His scabs and sores betray many years as a heroin addict. He says that the $1,500 he gets from the government each month is enough to keep him well-fed and supplied with drugs."

Ovaj tip dobije 50 $ dnevno.
Kutija cigareta dođe 20 $ kava 5 $ novine 3 $ dostava pizze 20 $

Bez 3000 $ mjesečno za život (mizerni život) nemaš što tražit u Norveškoj.

Država ima strašno puno novaca. Narod ne.

Tito
15.05.2009., 10:38

Super blog, bas sam uzivao citati. Hocemo jos!:)

roberrto
15.05.2009., 16:49
hvala barbara, hvala druže tito!
ako uspijem do bergena javim se!

čudim se da toliko ljudi negativno reagira na norvešku na forumu? nije fer suditi iz jedne kulture i podneblja o drugoj kulturi i tome kako ljudi žive... da bi to razumio moraš naučiti gledati stvari njihovim očima, a za to je potrebno se saživjeti s njima.

bsalopek
15.05.2009., 22:53
ma ja ne sudim ni dobro ni lose.. drugacije je.. ima i dobrih i losih stvari..
meni je osobno tu ok.. neke mi stvari smetaju, a neke su mi super..a tako mi je i doma.. nesto me ljuti, nesto ne..

ali isto tako norveska nije "obecana" zemlja kako ju neki percipiraju.. i ona je zemlja od krvi i mesa, a to se ne bi trebalo smetnuti s uma ipak..
i jedno je turisticki dozivljaj norveske, a drugo je zivot tu..

malin
17.05.2009., 15:36
hvala barbara, hvala druže tito!
ako uspijem do bergena javim se!

čudim se da toliko ljudi negativno reagira na norvešku na forumu? nije fer suditi iz jedne kulture i podneblja o drugoj kulturi i tome kako ljudi žive... da bi to razumio moraš naučiti gledati stvari njihovim očima, a za to je potrebno se saživjeti s njima.

Hvala ti na ovom blogu!Koja uživancija čitajući ga!Super je!:mig::):top:Piši još, please!

Putnik
06.06.2009., 22:25
Gledajući jučer svijetsku premijeru dokumentarca HOME

http://www.home-2009.com/us/index.html

Jasno mi je postalo koliko ta Norveška uništava zemaljsku kuglu.
Sa svojim bušenjem i vađenjem nafte koja završi u našoj atmosferi.

Fuj :flop:

homer-jrt
23.06.2009., 12:39
Neznam zasto se putniku toliko zgadila Norveska. Cemu tolika frustracija???
Ja sam odusevljena zemljom i ljudima. Place i primanja su odlicni, standard barem duplo bolji nego u Hrvatskoj, nezaposlenosti skoro da i nema.

tommy tominjo
23.07.2009., 09:12
Hvala ti na ovom blogu!Koja uživancija čitajući ga!Super je!:mig::):top:Piši još, please!

bok ljudi sa foruma,molim Vas može li mi netko reći koje su mogučnosti za doći živjeti i raditi u Norveškoj. Dolazim iz Hrvatske, ja i supruga smo visoko obrazovani i htjeli bi ići za boljim životom nego šta je ovaj u Hrvatskoj. Molim vas pišite šta prije kome se obratiti i koji su uvjeti.

Volume
26.07.2009., 07:25
Pozdrav svima, čitam ovaj forum dugi i morao sam se danas regati jer jako sam impresioniran što pozitivnim što negativnim opisom života u Oslu i Norveškoj, no to je baš i za očekivati.
Kako je svugdje i loše i dobro tako je valjda i gore.

Ono što me nasmijava najviše i zašto sam se i regao je da komentiram malo i nadam se da me neče nitko krivo shvatit, iako sam jedan od onih, koji sa djevojkom već cca 10-12 mj prikupljam informacije po forumuma, google i sl. oko Norweške, jer smo definitvno odlučili preseliti se tamo, jest činjenica da nitko ne želi (ne mojte me krivo shvatiti) direktno nekome pomoći transparentno na forumu (jedino ako se to rješava preko PM-a). Mislim, dajem za pravo da netko misli ako meni nitko nije pomogao zašto bi ja sad nekome pomogao, bacanje linkova i priče ako si snalažljiv i sposoban može se svašta, pa narvno da se može, svugdje u svijetu pa tako i u Hrvatskoj, ali bez sreće i imućnih roditelja, stričeva na položajima je to samo san, svaka čast izuzecima. Priča o tome da Hrvati dolaze gore sa već naučenim Norveškim jezikom pada u vodu, moguće je osnove naučiti preko neta, ali vjerujem da je velika večina naših ljudi koja je migrirala gore, bila kod nekog ''poznatog'' ili mu taj netko pomogao direktno da bude gore par mj. i da nauči jezik na tečaju ili sl. i intenzivno mu pomaže oko traženja posla. Mislim da se po tom načinu razmišljanja ne razlikujemo primarno više od ''krutih i konzervativnih'' skandinavaca, koji su nadasve najpametniji jer im je država najbogatija i imaju največi BDP, e je, i briga ih za sve druga ...figa malo ...zato i dolaze gore toliko ljudi iz cijeloga svijeta raditi za njih, jer se nisu sposobni brzo razmniožavati i poraditi na natalitetu.

Kad sam spomenuo forume, reg. sam se prije 2 god. na švedski forum, i u početku sam naišao na veliku nezadovljstvo time što me je admin odobrio za sudjelovanje na full forumu, pogrdna riječi i rečenice tipa nemoj na gušiti forum i praviti se pametan, svi čemo te ignorirati i tako. Kako piše u samo jednoj internacionalnoj rubrici, stvari su se promjenile nakon dobrih 6 mj. jer sam bio jako uporan u traženju informacija i sl, doduše tada nisam ni sam znao što želim, ali ubrzo su mi se javili konkretni ljudi i to 3-ca šveda koja su mi ponudila direktnu pomoć prije recimo 6-8 mj. Eto čak sam se sa jednim i sreo sada na Jadranu na odmoru i stvarno me je čovjek i njegova obitelj oduševila. Inforimiran sam isto tako što ovdje nije nitko spomenuo da Norveška daje subvenicje za mlade bračne parove u obliku zaposlenja, smještaja i poticaje za novorođenčad, te veči postotak takvih subvencija dobiva se na sjeveru Norveške.Želio bih reći da su mi se javljali i bosnaci i srbi na tom thread-u sa indirektnom pomoći, kao i ovdje vidim da se isto tako radi, evo ti linkove, googlaj, pa nadji gore nekog poznatog i sl. No i to razumijem, i niti ne očekujem da me netko pozove k sebi, ali pomoć sa više detalja nije na odmet.

Ali ta krutost me razočarala. Volio bih da netko ako mu se da i ima volje tko je već u Norveškoj direktno opiše svoje iskustvo o putu iz HR u Norvešku, kako je našao posao, pripremio se za put, s čime je išao gore, auto, avion ..., s koliko novaca je krenuo, gdje je stigao, kako se smjestio i akomodirao ... mislim da bi takva informacija i opis bili od velikog značaja ljudima ovdje na forumu koji se spremaju, a i ja sam medju njima, na put u Norvešku u potragu sa neču reči boljem možda, ali prava riječ bi bila pravednijem načinu života, drugačijeg svjetonazora među sasvim drugačijim ljudima po razmišljanjima, BTW ja sam zaposlen kao i moja djevojka u RH, ja konkretno imam dobar šrosjek i zarađujem ovdje od 1100-1400 eur / mj, dok mi djevjka ima malu plaću od cca 500 eur / mj, no ja radim 24/7 ujutro se budim u 5:30 i dolazim doma nerijetko iza 20:00 navečer svaki dan, jedino u subotu imam privilegiju da odem oko 15:00, pa sam opet nedjeljom ujutro od 7:00 do 12:00 ili 13:00 u uredu i rješavam si papire koje kroz tj. ne stignem jer sam stalno in the move i po terenu, a nedjelja mi je mir, ne zvoni mi mob niti me tko dosadjuje, pa mogu u miru si sve napraviti i isplanirati. No kraj svega toga, imam i službeni auto i vlastiti stan, ja ne stignem živjeti, biti sa djevojkom (osim spavanja i nedjelja popodne i malo subota), prijateljima, roditeljima ... o djeci niti ne pomišljamo u ovakvom tempu života. Da ne radim to što radim, ima boh plaču kao i ona, a sa time bi nam život bio jako ograničen, znam da puno ljudi ovdje živi i sa manjim primanjima, no ja nisam pasivan čovjek i u ljudskoj prirodi je tražiti i težiti boljem, o ovom slučaju, meni, malo lagodnijem životu sa više sl. vremena, jer čemu onda živjeti ako sam stalno na poslu ...

Evo ponavljam, nadam se da nisam nikoga taknuo u žicu, ali vjerujem da bi svima nama pomoglo kad bi se tko sjeo za comp i dao si truda i vremena da opiše svoje iskustvo kako je došao u Norvešku i gdje i kako se smjestio u započeo život. Hvala.

LP

tommy tominjo
31.07.2009., 17:51
volume s obzirom da prolaziš nešto slično kao ja,daj molim te neke informacije kako doći živjeti i raditi u norveškoj. pozdrav

Leonard Zelig
01.08.2009., 00:58
I provjeri poruke na pm, Volume.

Volume
05.08.2009., 11:10
PM poslan.

2 tommy: ne znam što te zanima konkretno, možda možemo zajedno više informacija razmjeniti i prikupiti, raspiši se ...

čitateljica
05.08.2009., 17:06
Volume,
nailazim na isti zakljucak kao i ti. Mjesecima trazim informacije ali nitko konkretno ne pomaze. Takodjer zelim preseliti u Norvesku. Ako zelis mozemo se raspisati preko maila: norgezg@yahoo.com
pozdrav

Volume
08.08.2009., 19:22
Eto, ubrzo se nadje par istomišljenika i moram priznati da sam iznenadjen, da ipak moj zaključak ne pada u vodu, da stvarno ama baš nitko tko je gore ne žali pomoći direktno nekome oko dolaska u Norvešku.

Pa zar smo stvarno takvi ljudi, takvo društvo, toliko samozatajni egoisti koji se boje pisnuti ... mislim ....:flop::flop::flop:

Ja mogu samo reči ovo, ako ikada dospijem odseliti nekuda i snači se i skrasiti se, bit ču taj koji če nesebično pomoći osobama u situaciji u kojoj sam i sam sada, a ima takvih ljudi puno koji bi se za bolje odmah mijenjali.

Može netko sad pisati, da da, samo sad tako priča, čim omasti brk nema ga više, ja nisam takav, nisam takav u duši, čovjek sam od krvi i mesa i po defaultu sam spreman pomoči na bilo koji način, jer sam tako odgajan i takav sam ...

Budite mi svi lijepo pozdravljeni :top:

nedostizni
09.08.2009., 13:29
Pozdrav svima. Pratim ovu temu vec duze (sa povremenim prekidima od par meseci) obzirom da sam jos jedan u "redu" koji bi okusao zivotni put na severu.

Posto se vec duze vremena bavim ovom "problematikom", googlanjem, i konaktima, dosao sam do neke kolicine podataka koju bi da podelim sa clanovima ovog foruma.

Dakle zelite da zivite u Norge? Poslusajte sledece skromne savete:

Ukoliko ste IT strucnjak, medicinska sestra-tehnicar (ali ISKLJUCIVO OPSTI SMER) ili lekar, imate OGROMNE sanse da dobijete posao u norveskoj. Ovo su deficitarna, zanimanja kod njih.

Sve ostale profesije imaju manje sansi (ovo "manje sansi" shvatite simbolicno), odnosno postoji velika verovatnoca da nadjete posao u Norveskoj kao ukoliko ste farmaceut, gradjevinski, masinski inzenjer i slicno. Dakle vecinom tehnicke nauke i zdravstvo. Ali sa tri navedene kategorije (IT,medicinska sestra (osti smer) i lekar imate 99% sansi da uspete).

1. prvo sto trebate da uradite je da verifikujete vasu diplomu. Moze se i bez ovoga (recimo odlicni IT strucnjaci mogu da dobiju posao, odu za Norvesku, zapocnu da rade, i tek nakon godinu dana verifikuju diplomu), ali ipak je ovo vazan korak (narocito za one u zdravstvu) bez koga necete moci dalje. Dakle idite na (za sve profesije osim zdravstvenih radnika): http://www.nokut.no/ da bi izvrsili verifikaciju svoje diplome, ili ukoliko ste zdravstveni radnik (lekar, medicinski tehnicar) na: http://www.safh.no/. Verifikovanje diplome vas nece mnogo kostati, mozda grubo 100 evra; vise cete cak platiti za prevod diploma (sve diplome moraju biti prevedene na engleski ili jos bolje norveski jezik) u Hrvatskoj, nego sto ce vam norveski NOKUT naplatiti priznavanje diplome. Ironicno, sta cete.

2. naucite norveski DOK STE KUCI, odnosno u Hrvatskoj. Manite te price o tome da cete tamo ici na kurseve (koji se placaju inace, neko je vec napisao koliki iznos je u pitanju; postoje i besplatni, koje vam placa komuna, ali su oni vrlo, vrlo losi). Znaci, postoji mogucnost da dodjete u Norvesku bez znanja norveskog, ali to u izuzetnim situacijama, ako ste recimo doktor specijalista sa zavidnim brojem godina staza. OVo je cisto banalan primer, dosta ljudi je otislo bez znanja jezika, ali poslusajte moj savet i dobro ga savladajte dok ste kuci. Znanje norveskog vam otvara sva vrata i mogucnosti tamo; a da ne govorimo o tome sto, ukoliko ne znate norveski bicete "maltretirani" (mozda prejaka rec) od svih. Pocevski od poslodavca, koji ce vam dati manju platu (norveskim zakonom je definisan iznos minimalne plate za svaku profesiju, tako da nema izrabljivanja kao u pojedinim zemljama. Ali zato poslodavac umesto da vam da solidnu platu, moze da kaze: "slabo znate jezik, i da vam, upravo taj zakonom propisani minimum). Za medicinske sestre, znanje norveskog pri zaposljavanju je OBAVEZNO !!!

3.a) potrazite posao na sajtovima: http://www.nav.no/, i na http://www.finn.no (oba su na norveskom, ujedno mozete da proverite koliko sto naucili norveski :D). Za one koji imaju male poteskoce, evo on prevodioca na engleski (http://free-translation.imtranslator.net/default.asp?ldr=no_en&loc=en), veruj te mi na rec, puno je bolji od Googlovog.

3.b) aplicirajte za turisticku vizu (na 3 meseca), uplatite oko 8000 kruna na svoj racun (nisam siguran da li je ovaj iznos tacan. Ne drzite me za rec. Obratite se ambasadi Norveske u vasoj zemlji za tacnu informaciju). Ovaj iznos je neka garancija, kojom vi dokazujete Norveskoj da cete imati para dok ste u Norveskoj.
Po mom skromnom saznanju, mnogo vam je bolja (i jeftinija) opcija broj 3)a). Jer kao sto ste mogli da cujete, zivot u Norveskoj je dosta skup (za vasa/nasa primanja), tako da za tih 3 meseca bukvalno morate da isplanirate svaki svoj dan i postupak, da bi vam ostalo para da se vratite. Pod uslovom da uopste imate para da uplatite :-).

4. poslodavac vas zatim poziva na informativni razgovor. Telefonom, ili vam salje vizu da dodjete u Norvesku na informativni razgovor. Na ovoj stranici imate formular koji bi poslodavac trebao da ispuni u 4 primera. Formular je potvrda o ponudi posla i uslovima koje on nudi vama.Dva primera idu vama koje prilazete uz molbu za vizu u Norveskoj ambasadi vase zemlje. Druga dva primerka idu u ustanovu za strance ovde u Norveskoj koja se zove UDI. Evo linka za taj formular (http://udi.no/upload/Skjema/OppholdArbeid/TilbudKontrakt/Arbeidstilbud.dot)

Nakon toga, sve je na vama, i sve zavisi od vasih kvaliteta, obrazovanja, godina staza, i naravno srece. Jedan savet: Norvezani su kao, i svi skandinavci egalitaran narod. Dakle jednakost, bez pokusavanja nekog isticanja. Danci imaju poslovicu: "mi smo jedan narod, jedno pleme", sto u prevodu znaci - svi smo isti, svi jednaki, na kraju krajeva sa slicnim primanjima (skandinavija je region sa najmanjim razlikama u platama medju stanovnistvom - ovo se definise takozvanim Gini koeficijentom (http://en.wikipedia.org/wiki/Gini_coefficient)). Dakle ono sto se odnosi na jednakost plata, odnosi se i na jednakost u svakom slimslu. To znaci, da kada budete obavljali informativni razgovor (uostalom i kada budete pisali CV), nemojte mnogo da hvalite sebe. Mozda zvuci smesno, ali tako je.

5. Ako dobijete posao, zelim vam sve najbolje. Ako ga ne dobijete, vratite se na korak 3. i probajte opet. Tako da vam i u tom slucaju zelim sve najbolje.

Na kraju krajeva, jedna stvar je sigurna: ne mozete da sudite o nekoj zemlji tako sto cete da sedite i slusate komentare drugih ljudi. Zgrabite svoju sudbinu u svoje ruke, reskirajte, odite, vidite kako je. Ako vam se ne svidja, uvek mozete da se vratite, nece vas norvezani drzati za ruku. Barem cete znati da sto otisli, videli svojim ochima, i da je tamo lose. A ovako, ukoliko ne odete, uvek cete se kajati sto to niste ucinili, a zivot zacas prodje, mladost jos brze.

Izvinjavam se ako sam bio previse neodredjen u ovom odgovoru, koliko sam znao, toliko sam napisao. Budite rezervisani prema ovim podacima, obzirom da ja nisam prosao kroz taj put, nego su sve ove informacije prikupljene od onih koji jesu.

Zelim vam sve najbolje svima. Nece me biti odredjeno vreme online, tako da necu moci da dajem odgovore, ukoliko neko ima pitanja, na koja znam odogovor. Pozdrav iz sunchanog Nisha.

Leonard Zelig
10.08.2009., 01:10
:s:s:s

Volume
10.08.2009., 14:32
Svaka čast, respect that.

nench
11.08.2009., 16:19
Hvala gore na opširnom odgovoru. ja sam med.tehničar, znam za proces nostrifikacije, i uglavnom 99% sve prođe ok i za 2 tjedna oni pošalju papire nazad.
Ono što je nama najveći problem, a to je naučit norveški ovdje u HR. mislim da tečja norveškog uopće ni nema. Ima švedski za nekih 2500kn, no ne znam dali bi bilo to pametno upisat(valjda su dovoljno slični)
Ili učit norveški uz rječnike,cd-e...(što mislim da je nemoguća misija)

:confused: jaoo koje muke, ili učit novi jezik i biti u željenoj skandinaviji, ili otić na englesko govorno područje koje financijski i bolje stoji, ali je daleko (AUS,NZL,CAN)

sretno svima!:)

Łłß×€§
11.08.2009., 16:28
Hvala gore na opširnom odgovoru. ja sam med.tehničar, znam za proces nostrifikacije, i uglavnom 99% sve prođe ok i za 2 tjedna oni pošalju papire nazad.
Ono što je nama najveći problem, a to je naučit norveški ovdje u HR. mislim da tečja norveškog uopće ni nema. Ima švedski za nekih 2500kn, no ne znam dali bi bilo to pametno upisat(valjda su dovoljno slični)

:confused: jaoo koje muke, ili učit novi jezik i biti u željenoj skandinaviji, ili otić na englesko govorno područje koje financijski i bolje stoji, ali je daleko (AUS,NZL,CAN)

sretno svima!:)

ovo ti je početni kurs švedskog za američke diplomate

http://www.fsi-language-courses.com/Swedish.aspx

besplatan je, i to je navodno jedna od boljih metoda učenja stranih jezika.

a što se tiče ostalog, imaš još jednu švedsku stranicu..

thepiratebay.org :D

poz

nedostizni
12.08.2009., 00:34
U Beogradu postoji skola Norveskog jezika "Saga", ovih dana krecu sa predavanjima. Radi se u jesenjem, i prolecnom terminu.
Telefoni: 011 32 33 157 i 011 32 44 514 (ako zovete iz Hrvatske onda dodajete +381 i izbacujete 0, recimo prvi broj bi bio: +381 11 32 33 157). Evo i mejla: sagatst@yubc.net. Ne znam cenu kursa

Za one koji ne mogu finansijski ovo da potkrepe, sta da vam kazem - internet, rechnici, cd-i, knjige...

škakljivac
15.08.2009., 18:10
Molio bih nekoga tko mi može pomoći.
Zanima me prosječna plaća (srednja) u Norveškoj, negdje u nekom većem gradu, opet ponavljam neki prosjek kako bih izbjegao one odgovore tipa "ovisi što radiš i kako gdje" i tako to.
Zanima me također koliko koštaju prosječno stanovi mjesečno, ali donja granica jer bih rentao vrlo vjerovatno jako mali stan i negdje u pripizdini.

Ako netko može napisati te informacije bio bih mu vrlo zahvalan.

Alo...:moli::ceka:

t-rexx
15.08.2009., 18:39
Molio bih nekoga tko mi može pomoći.
Zanima me prosječna plaća (srednja) u Norveškoj, negdje u nekom većem gradu, opet ponavljam neki prosjek kako bih izbjegao one odgovore tipa "ovisi što radiš i kako gdje" i tako to.
Zanima me također koliko koštaju prosječno stanovi mjesečno, ali donja granica jer bih rentao vrlo vjerovatno jako mali stan i negdje u pripizdini.

Ako netko može napisati te informacije bio bih mu vrlo zahvalan.

Alo...:moli::ceka:

Let me google that for you, my friend (http://lmgtfy.com/?q=norway+average+salary):moli:

al zakaj hočeš u norvešku, tam su ti ljudi zločesti:confused::confused:

škakljivac
15.08.2009., 18:48
Let me google that for you, my friend (http://lmgtfy.com/?q=norway+average+salary):moli:

al zakaj hočeš u norvešku, tam su ti ljudi zločesti:confused::confused:

:lol:

Ovo je baš ono što sam tražio. Ma želio sam da mi netko od ljudi koji gore žive kažu nešto, ovako nemogu uči u pun uvid.

Želim u Norvešku jer imam nekakve kombinacije, a što se tiče ljudi mi Hrvati smo najbolji na svijetu? Jeli tako? Uokviriti i na zid nas stavit?

Zar ti znaš nešto o njima loše? Ja mislim da svugdje ima loših i dobrih ljudi.

t-rexx
15.08.2009., 20:00
ovako nemogu uči u pun uvid.

Puni Uvid ti je u Norveškoj, tamo moraš uči u njega.

ovako će ti svatko pričati svoju priču, a najviše oni koji se nisu uspjeli integrirati u njihovo društvo (ostali actually imaju život tamo, i ne kritiziraju norvešku na hrvatskom forumu).
ako nisi primijetio, dobar dio dijasporaša na ovom podforumu kenja po svojoj dijaspori. švicarska je katastrofa, iz njemačke bježe, norveška je zona sumraka.. itd.

škakljivac
15.08.2009., 20:30
Ma gledaj, znam da nigdje nije bajno, i ne interesiraju me te priče.
Samo sam imao namjeru saznati okvirnu prosječnu plaću i okvirnu cijenu nekog stančića u nekom gradu.

Naprimjer, prosječna plaća u Zagrebu je između 4 i 5 tisuća kuna i prosječna cijena nekog stančića 1500-2000 kuna. Bubam bezveze ali to bi bilo to. I sada ako je netko toliko sposoban i zna gdje se nalazi i šta radi, vjerovatno će znati tako nešto reći. Naravno ako je raspoložen na način da bi pomogao drugima barem savijetom ako ničim drugim. E sada, ljudi obično počinju sa takvim općenitim pričama koje me dovedu do ludila.

:ne zna:

t-rexx
15.08.2009., 20:40
čovječe.
pa šta ti hočeš?

dao sam ti link sa prosječnim plaćama, a ako hočeš vidjet i cjene stanova, evo ti link i za to

stanovi (http://www.finn.no/finn/realestate/lettings/result?areaId=20508)

finn.no (http://www.finn.no)

a kako je tamo, to moraš vidjeti sam, ne može ti to netko preko interneta:rolleyes:

škakljivac
15.08.2009., 20:54
:lol:

Dobro nemoj se ljutiti, i nemoj bit agresivan. Molit ću lijepo.
Šalim se, hvala na pomoći.

A sada da te pitam jesi li ti u Norveškoj?

t-rexx
15.08.2009., 21:03
nisam, u hrvatskoj sam:brukica:

m_myers
16.08.2009., 15:15
Za sve one koje im trebaju materijali za ucenje norveskog, posebno knjige På vei i Stein på stein (iz ovih knjiga i sam ucim norveski na Rosenborgu u Oslu - najvecoj skoli norveskog za strance u Norveskoj) neka mi se jave na pp. Imam ih u pdf formatu, uz sve ostale (ove dvije knjige su najbitnije do znanja nivoa 3, sto je aktivno znanje norveskog jezika za zaposlenje, osim u medicinskoj ili naucno-nastavnoj struci).

Uz knjige imate i slijedece linkove za online vjezbe:

http://pavei.cappelen.no/

http://steinpastein.cappelendamm.no/

t-rexx
16.08.2009., 16:26
Za sve one koje im trebaju materijali za ucenje norveskog, posebno knjige På vei i Stein på stein (iz ovih knjiga i sam ucim norveski na Rosenborgu u Oslu - najvecoj skoli norveskog za strance u Norveskoj) neka mi se jave na pp. Imam ih u pdf formatu, uz sve ostale (ove dvije knjige su najbitnije do znanja nivoa 3, sto je aktivno znanje norveskog jezika za zaposlenje, osim u medicinskoj ili naucno-nastavnoj struci).

Uz knjige imate i slijedece linkove za online vjezbe:

http://pavei.cappelen.no/

http://steinpastein.cappelendamm.no/

uploadaj materijale na MegaUpload (http://www.megaupload.com)..
i ostavi link ovdje, tako da ne moraš slati svakom posebno:mig:
btw. nemoj na rapidshare jer ima limit od 10 downloada za upload bez plaćanja.

m_myers
17.08.2009., 20:06
uploadaj materijale na MegaUpload (http://www.megaupload.com)..
i ostavi link ovdje, tako da ne moraš slati svakom posebno:mig:
btw. nemoj na rapidshare jer ima limit od 10 downloada za upload bez plaćanja.

:top:

http://www.megaupload.com/?d=F9ATYQGD

http://www.megaupload.com/?d=IRJGOPD0

prle13
20.08.2009., 16:37
[QUOTE=nench;21969722]Hvala gore na opširnom odgovoru. ja sam med.tehničar, znam za proces nostrifikacije, i uglavnom 99% sve prođe ok i za 2 tjedna oni pošalju papire nazad.

Nije nikakav problem naučit jezik,ja sam za 3 mj dala nivo 2,još mi ostaje nivo 3 (trebala sam izać na ispit nakon 5 mj predavanja,ali sam se vratila u RH ) i Bergen test.Ja sam bila gore pa sam imala prilike ić u školu,ali stvarno nije teško.Kad si okružen ljudima koji pričaju, uđe ti u uho. Kad sam krenula u školu nisam znala ni dobar dan reć.A što se tiče usporedbe s švedskim dosta su slični.
U HR sam skoro godinu dana i nism zaboravila pričat ni pisat, stalno se čujem sa prijateljima u Norveškoj.

prle13
20.08.2009., 16:41
Da i ove knjige Stein på stein i På vei su odlicne...uz gledanje norveske tv i citanje puno njihovih knjiga brzo cete savladat jezik...Lykke till ( sretno )

nedostizni
26.08.2009., 11:12
Iskreno ne preporucujem gledanje njihove nacionalne televizije NRK u edukativne svrhe, jer je pola programa na Bukmalu, a pola na Ninorsku, zbunice vas samo.

domagoj00
29.08.2009., 13:39
Da i ove knjige Stein på stein i På vei su odlicne...uz gledanje norveske tv i citanje puno njihovih knjiga brzo cete savladat jezik...Lykke till ( sretno )

kako da naučim iz tih knjiga ako nemam nikakve osnove??

Bolji od tebe
29.08.2009., 18:01
Citaj pravila.
Hvala
Het

domagoj00
01.09.2009., 10:21
koja pravila

Het
01.09.2009., 11:45
koja pravila

Pravila pdf-a.

domagoj00
01.09.2009., 13:10
hoću reći da u tim knjigama sve piše na norveškom i nema prijevoda u njima na engleski ili hrvatski tako da nemogu samo s tim knjigama učit norveški jezik.

Missy1
01.09.2009., 17:55
hoću reći da u tim knjigama sve piše na norveškom i nema prijevoda u njima na engleski ili hrvatski tako da nemogu samo s tim knjigama učit norveški jezik.

Mozda ti ovo pomogne:

http://www.mylanguageexchange.com/Learn/Norwegian.asp

Missy1
01.09.2009., 18:03
Gramatika

http://www.stolaf.edu/depts/norwegian/grammar/grammar.html

Tabasco
05.09.2009., 16:38
Pozdrav svima! Vidim, ima oprečnih mišljenja o životu i življenju u Norveškoj.
Mene zanima jel ima netko da radi offshore u Norveškoj. Ako ima volio bih da mi se javi pa da malo prokomentiramo...

Volume
07.09.2009., 14:34
I ??? Imali tko konkretan da se sprema na put u Norvešku u dogledno vrijeme ?? Ne turistički, već raditi ???

domagoj00
09.09.2009., 10:24
ja bi htio ići tamo radit al neznam odakle da počnem,tražiti prvo poso ili otići tamo ili šta? sav sam zbunjen

sonea
10.09.2009., 18:36
uh,norveska je za mene bila i ostala velika zagonetka:ne zna:

imam tamo porodicu,oni su bas norvezani,moja tetka je otisla tamo pre vise od 40 godina,tako da ih ne dozivljavam kao "nase" ljude
moja braca i sestre vec imaju odavno svoju decu i dosta cesto odlazim kod njih,i nekako su moji utisci dosta pomesani
s jedne strane pomislim da je zivot tamo raj,a s druge strane ih sazaljevam

ono sto me iznova odusevljava je priroda,kao da sam u lord of the rings,prelepo,zaista ako odlazite obavezno obidjite provinciju:top:
e sad oni svi su "na papiru" bogati,ne zelim da me shvatite pogresno ali nekad imam utisak da sam "bogatija" od njih,pokusacu to da objasnim:za njih je odlazak u restoran na rucak ili veceru luxuz,ovde ne racunam fast food njima je sasvim normalno da se ruca u mcdonald`s (ja sam jednom u zivotu jela u mc-u jer moji roditelji to ne dozvoljavaju)
takodje se radi bukvalno ceo dan,moj brat i snaja sa posla dolaze u 18 casova,ne znam ali meni licno je to previse,koliko god da se dobro zaradjuje,tako da je svo slobodno vreme koje se ima vikend,a kako je vreme tamo vise nego promenljivo....pa reci cu vam samo da kad sam poslednji put bila tamo brojali smo 42 dana za redom je kisa padala:eek:
ja licno volim kisu ali ne mogu vam opisati kako je to negativno uticalo na mene,postalo mi je jasnije zasto su svi tako pomalo tunjavi
ono sto oni sami o sebi kazu je da ima mnogo psihickih oboljenja(oni to u velikoj meri pripisuju losoj klimi) i mnogo narkomanije i alkoholizma
kad idete kroz Karl Johann strasse u Oslu bukvalno narkomani sede na asfaltu,to izgleda grozno,tako nesto nema ni u Beogradu ni u Zagrebu,kad malo bolje razmislim tako nesto nigde nisam videla:ne zna:
takodje su doneli zakon o zabrani prodaje alkohola uvece da bi smanjili alkoholizam
ne znam,fali im ono nesto iskreno i toplo,nisam stekla dojam da imaju prijatelje u nekom smislu koji je kod "nas" normalan,recimo idemo na rodjendan i kupujemo za sebe ono sto cemo da pijemo i jedemo(zamisljam kako bi moja ekipa reagovala na ovako nesto),ili sestrin drug nas pozove na rostilj,takodje je normalno da za sebe poneses onoliko koliko ces pojesti
ako idete kod norvezana na rucak nemojte se iznenaditi,ako vas je cetvoro oni ce tacno toliko komada mesa ispeci i krompira skuvati,ako jedno parce ostane na posluzavniku niko ga nece uzeti,jako su cudni,mene su izludjivali pitanjem "koliko krompira hoces",kako da unapred znam da li cu pojesti 2 krompira ili cu biti jako gladna pa cu hteti 4,ali to je kod njih normalno,pa se nemojte iznenaditi:cerek:
uh ima jos gomila stvari,uglavnom znam da bi se ja jako tesko navikla na zivot tamo,previse je sve podredjeno poslu i zaradjivanju,ma koliko volim novac previse je to za moj ukus:cerek:

nedostizni
11.09.2009., 12:17
e sad oni svi su "na papiru" bogati,ne zelim da me shvatite pogresno ali nekad imam utisak da sam "bogatija" od njih,pokusacu to da objasnim:za njih je odlazak u restoran na rucak ili veceru luxuz,ovde ne racunam fast food njima je sasvim normalno da se ruca u mcdonald`s (ja sam jednom u zivotu jela u mc-u jer moji roditelji to ne dozvoljavaju)

Norvezani imaju drugacije poglede na svet, od ljudi iz juzne, jugoistocne evrope. Za njih je smisao zivota putovati, dva puta godisnje ici na odmor po svetu. Za razliku od nas, koji smisao zivota dozivljavamo u lepim automobilima, hrani, kucama i vilima...

takodje se radi bukvalno ceo dan,moj brat i snaja sa posla dolaze u 18 casova,ne znam ali meni licno je to previse,koliko god da se dobro zaradjuje

netacno. Norvezani rade najmanje od svih evropskih zemalja - 7.5 sati dnevno. Vi uvek mozete da radite prekovremeno, da bi zaradili vise novca ako zelite, ali ako ne zelite, nijedan norveski poslodavac vam nece reci da morate danas da ostanete jos neko vreme (preko tih 7,5h) na poslu. Ovo je izuzetak za americke firme (moj drug u Holandiji kaze da je isti slucaj sa americkim firmama kod njih) gde gazda moze da vam kaze: "radno vreme jeste isteklo, ali morate da ostanete sve dok se posao ne zavrsi". A to moze da znaci jos dodatnih 1,2,3,4 sata... Ako vam se ne svidja, letite sa posla.

tako da je svo slobodno vreme koje se ima vikend,a kako je vreme tamo vise nego promenljivo....
pa reci cu vam samo da kad sam poslednji put bila tamo brojali smo 42 dana za redom je kisa padala:eek:

Moja baba kaze: "nema i jare, i pare". U stvari ima, ali u Australiji (i lepog vremena i para) :D.

ja licno volim kisu ali ne mogu vam opisati kako je to negativno uticalo na mene,postalo mi je jasnije zasto su svi tako pomalo tunjavi
ono sto oni sami o sebi kazu je da ima mnogo psihickih oboljenja(oni to u velikoj meri pripisuju losoj klimi) i mnogo narkomanije i alkoholizma
kad idete kroz Karl Johann strasse u Oslu bukvalno narkomani sede na asfaltu,to izgleda grozno,tako nesto nema ni u Beogradu ni u Zagrebu,kad malo bolje razmislim tako nesto nigde nisam videla:ne zna:

U pravu si takvo sta nema nigde. Ne postoji drzava koja narkomanima nosi spriceve i igle u parkove, da ne bi koristili iste spriceve i time se zarazili. Mozda se to moze protumaciti kao briga, mada ja mislim, da je ipak cista ekonomija u pitanju - manje kosta kutija spriceva i igli nego lecenje u drzavnoj bolnici od neke infektivne zaraze ili ne daj boze side.
Ne brini se ti za narkomane, nece ti oni nista. Mozda te presretnu da potraze koji dinar, ali necete ti naudiiti.
A to sto ih vidis po gradu, nije zato sto ih ima mnogo vise nego u drugim zemljama, nego zato sto je njihova policija makar malo humanija: za Zagreb ne znam, ali u Beogradu po glavnim setackim ulicama ih necete videti, ne zato sto ih nema, nego zato sto ih policija tuce i proteruje, izivljava se nad ljima kad leze na podu u krizu.
Norvezani pak idu u drugu krajnost - oni ih i ne primecuju. Mogu da umru na sred trotoara, niko se nece ni okrenuti, eventualno mogu da pozovu hitnu pomoc.

takodje su doneli zakon o zabrani prodaje alkohola uvece da bi smanjili alkoholizam
ne znam

sto nije rezultiralo nekom promenom situacije. I dalje su u vrhu po broju alkoholoicara u Evropi (verovatno posle Rusa). Ali i to ne treba da te brine, cak i kad su mrtvi pijani, obeznanjeni, cak i tada ne diraju prolaznike. Za razliku od srba, ne voze kad su u pijanom stanju, i svi uredno cekaju taksi koji ce ih odvesti kuci.

fali im ono nesto iskreno i toplo,nisam stekla dojam da imaju prijatelje u nekom smislu koji je kod "nas" normalan,recimo idemo na rodjendan i kupujemo za sebe ono sto cemo da pijemo i jedemo(zamisljam kako bi moja ekipa reagovala na ovako nesto),ili sestrin drug nas pozove na rostilj,takodje je normalno da za sebe poneses onoliko koliko ces pojesti
ako idete kod norvezana na rucak nemojte se iznenaditi,ako vas je cetvoro oni ce tacno toliko komada mesa ispeci i krompira skuvati,ako jedno parce ostane na posluzavniku niko ga nece uzeti,jako su cudni,mene su izludjivali pitanjem "koliko krompira hoces",kako da unapred znam da li cu pojesti 2 krompira ili cu biti jako gladna pa cu hteti 4,ali to je kod njih normalno,pa se nemojte iznenaditi:cerek:

to ces sresti svugde na protestantskom zapadu, pa cak i medju katolicima (Belgijancima recimo). Zna se: ides na rostilj, nosis svoje meso. Dodjes u goste, ponude te jednim cajnim kolacicem na tacni, i kutiju zatvore i vrate u kuhinju. Vino se pije iz casica za liker. Zadnje parce iz tanjira na sredini stola se nikad ne uzima, prema nekom njihovom bontonu, ako bi uzeo, to bi znacilo da si jos uvek gladan (odnosno da njihova vecera nije bilo dostojna tvog stomaka, sto verovatno i jeste tacno, ali ti to ne trebas da pokazujes). Ne svidja vam se njihova "darezljivost" i prisnost, onda nemojte ici tamo.

uh ima jos gomila stvari,uglavnom znam da bi se ja jako tesko navikla na zivot tamo,previse je sve podredjeno poslu i zaradjivanju,ma koliko volim novac previse je to za moj ukus:cerek:

Ne znam sta si pod ovim mislila "previse sve podredjeno poslu i zaradjivanju". Da krenemo ovako: vecina ljudi iz moje generacije po ceo dan dzabolebari i ne radi nista. Izgovori idu od: "mala plata, taj posao nema perspektivu, pa sve do tezak posao, mora 8 sati da se radi". Vreme komunisticke Jugoslavije je davno proslo, od 8 sati radnog vremena radilo 4, a ostal cetiri ispijale kafe, islo po sluzbenim putovanjima, koristio kancelarijski materijal u neprikladne svrhe i slicno. Ja se secam kako mi je otac pricao da su nemci koji su dolazili u SFRJ jos pre 20-30 godina, samo se kristili i sa nevericom gledali, kako narod ima svega, a kako jedan deo tih istih (cast izuzecima) nista ne radi, kako su nekvalifikovani ljudi na funkcijama na kojima ne bi trebali biti, kako se dnevni poslovi ne zavrsavaju, nego se ide po paroli "ima vremena, sutra cemo".

Ne znam koliko sam bas pogodio sa ovim ubacivanjem nekih arugmenata o bivsoj SFRJ, ali cinjenica je da je taj "okrutni, hladni, radni" zapad(naravno opet treba pokazati razliku izmedju Amerike i Skandinavije, Australije i zapadne Evrope i slicno) "pokazao" kako i koliko treba raditi da bi vi i vasa deca imali sutra parce hleba, da bi vasa deca mogla da se skoluju, da bi mogli sebi da priustite jedan odmor godisnje, koji nije u vasoj drzavi.
A izbor je na vama, uvek mozete izabrati "jare" umesto para". I uvek se mozete vratiti "jaretu" ako vam "pare" ne odgovaraju.

sonea
11.09.2009., 12:56
kad sam rekla da je sve podredjeno poslu i zaradjivanju mislila sam na ono sto sam tamo videla u mojoj familiji i kod njihovih prijatelja,ne mogu da tvrdim da je tako kod svih jer to ne znam ali ono sto sam videla mi se nije dopalo,evo navescu konkretne primere:
-brat radi za americku kompaniju i na visokom je polozaju,dolazi sa posla u 18 casova,malo predahne i onda jos malo sedne za racunar da jos nesto odradi ili skokne do nekog klijenta da mu nesto odradi,gomilu puta se subotom odlazi na posao,a njegov posao se tamo smatra extra poslom,poslom o kom se sanja
e sad,ja ostavljam prostor za to da nekome takav stil zivota odgovara,meni licno ne,ne dopada mi se taj osecaj da sam kao na civiluku,i cim neko nazove ja se pakujem i krecem bez obzira koji je dan ili doba dana,ali dobro nije to samo kod njih i moj otac radi krajnje odgovoran posao i slicna je situacija,a meni to nikako ne odgovara,radije cu raditi za manju platu a da mogu vise vremena da posvetim familiji i sebi,ali ponavljam to je stvar sopstvenog izbora
-sestra radi u bolnici,ali eto ona je dobar primer da i kod njih nije bas sve sjajno,jer pored svog redovnog posla ona svaku subotu putuje 100 kilometara u drugo mesto i radi u nekoj psihijatrijskoj bolnici da bi jos zaradila,ali je ona isto tako primer i jedne dobre stvari kod njih,pre izvesnog vremena je obolela i nije vise u mogucnosti da radi kao zdravstveni radnik i bez ikakvih problema se prekvalifikovala i sad radi kao dizajner enterijera,zamisljam samo kad bi kod nas tako nesto bilo moguce,verovatno nikada:lol:
-konacno tetka i teca su lekari i imaju privatnu ordinaciju i slobodno mogu da kazem da padaju na nos od posla,tetka sama kaze da je taj njihov posao uzasan ali vec su pred penzijom pa izdrzace jos malo,oni odu na posao ujutro a vrate se u 9 uvece:eek::eek::eek:
a zasto,zato sto ma koliko zaradili nisu u mogucnosti da plate one koji bi neke recimo administrativne poslove odradili za njih,pa posle radnog vremena moraju i to da odrade,i jednostavno koliko god da rade moj licni utisak je da ne zaradjuju dovoljno,jer ipak zive prilicno skromno
tako da stvarno nisam nista lose mislila,jednostavno mi se taj stil zivota ne dopada,ja ne kazem da ovde ne moras da rintas kao konj da bi super ziveo,ali tamo moras da rintas ko konj i da bi preziveo:rofl:
-i sad sam se setila neceg sto mi je brat rekao da je u poslednje vreme veliki problem u norveskoj:mladi ljudi odbijaju da rade,zasto?zato sto su skontali da je socijalna pomoc koju bi dobijali veca od minimalca,pa im se vise isplati da sede kuci:rolleyes:
kaze da poslove recimo konobara ili kasira jako retko obavljaju norvezani,mahom na to pristaju stranci,jer su to valjda najnize plate
ma svuda ima i dobrog i loseg,ako se covek resi na takav korak da ode i zivi u drugoj zemlji onda mora da stisne zube i gura napred,nema mu druge
i ja bih kad ovde ne bih imala porodicu i ljubav i dobru finansijsku situaciju verovatno posla negde trbuhom za kruhom,ali sta da se radi ja sam i dalje ludi optimista koji veruje da ce i ovde jednog dana biti bolje:cerek:

domagoj00
17.09.2009., 01:07
i jel moze neko da mi kaže kako da krenem s ostvarivanjem preseljenja u norvešku,koji je prvi korak pa drugi pa treči tako do konačnog preseljenja tamo što mi je činiti?

Samsung2007
17.09.2009., 07:12
Sa nekim stvarima koje su gore navedene sa slazem a sa nekima ne..

Npr, radno vrijeme, nije tocno da se u Norveskoj mnogo radi..Cijeli ljetni period se u vecini drzavnih firmi radi po 7 sati, a ako se uzme cinjenica da jedan ljetni dan traje i po 18-19 sati (mislim ono da je dan i da se vidi vani), onda vam skoro svaki radni dan ostaje pola dana za ostale stvari...Pored toga jako mnogo firmi ima fleksibilno radno vrijeme, sto znaci da mozes doci na posao u 09.00, no tijekom mjeseca moras da odradis svoju normu (dakle svaki dan po 7 sati ljeti a zimi 7.45)..Pored toga i pozitivni i negativni saldo se automatski prenose u naredni mjesec...Pored toga bio je prijedlog da se usvoji radno vrijeme od 6 sati i cak se rade i neki projekti u tom pogledu pa nije nemoguce da se u narednim godinama ovaj prijedlog i usvoji....
To dakle sve govori da se u Norveskoj ne radi mnogo, cak sta vise, ljudi rade veoma malo..Pored toga imate placenu plauzu od pola sata za rucak kao i mnoge pauze u toku dana za kaficu, druzenje, cigarete ili nesto slicno...U vecini slucajeva vam niko nista nece reci cak da danima nista ne uradite na poslu...

¨
No privatni sektor je razlicit sasvim drugaciji kao i svugdje..Radi se mnogo vise ali i zaradjiva mnogo vise...Cak za isti posao mozete u privatnom sektoru da zaradite i do 50% vecu placu nego u drzavnoj firmi...

Norvezani su cudni kako je gore navedeno i to je sasvim tocno..Ja mislim da je to posljedica lose klime a posebno zbog ovih dugih dana tijekom ljeta. Mislim da to direktno utice na njihovu psihu i da su prije svega zbog toga jako cudni...Poslije toga kao razlog mogu navesti cudnu ishranu, mozda losiji kvalitet vode i zraka zbog povisene vlage...Ma sta znam, cudni su i ono fuj, gade mi se..Psiha im je stabilna kao cijena nafte na svjetskom trzistu..Putovao sam mnogo svijetom a pogotovo Europom i nigdje nisam vidio toliko cudnih ljudi, mislim ono procentualno...I fizicki su cudni, deformisani i ruzni...Pored toga velika vecina ne pazi na sebe i cak sta vise jako su neuredni...Nikada se ne bih mogao zamisliti da zivim kao oni....

Greven
17.09.2009., 11:29
...koji je prvi korak...Kazu da je prvi korak sredit' dozvolu boravka, o ostali koraci zavise od rezultata tog prvog koraka.

Eto, tako kazu, a mozda moze i nekako drugacije...ne znam...

šibica
17.09.2009., 12:19
Dobar dan!

Zamolila bih vas jedan savjet! Naime, idem u Oslo ubrzo i voljela bih kupiti poklon nepoznatim Norvežanima pa me zanima što bi točno Norvežanima moglo biti najzanimljivije iz Hrvatske. Znam da s dobrim vinom ne mogu pogriješiti, ali kako putujem avionom, malo me strah to nositi. Oni vole mnogo putovati, surfati, hranu, ali iskreno, nisam baš vidjela neki vodič kroz Hrvatsku koji me oduševio. Da im jednostavno donesem Lonely Planet ili imate neku bolju ideju? Domaća marmelada je već spakirana, ali treba mi još nešto. Hvala!

Samsung2007
17.09.2009., 12:49
Dobar dan!

Zamolila bih vas jedan savjet! Naime, idem u Oslo ubrzo i voljela bih kupiti poklon nepoznatim Norvežanima pa me zanima što bi točno Norvežanima moglo biti najzanimljivije iz Hrvatske. Znam da s dobrim vinom ne mogu pogriješiti, ali kako putujem avionom, malo me strah to nositi. Oni vole mnogo putovati, surfati, hranu, ali iskreno, nisam baš vidjela neki vodič kroz Hrvatsku koji me oduševio. Da im jednostavno donesem Lonely Planet ili imate neku bolju ideju? Domaća marmelada je već spakirana, ali treba mi još nešto. Hvala!

Ako su pravi Norvezani, sa lijepo upakovanom i prije svega kvalitetnom bocom domace SLJIVOVICE ili LOZE ne mozes pogrijesiti...:top:

Vina imaju u vinoshopovima iz zaista cijelog svijeta i tu mozes malo i kiksati ako im vino bas ne "legne"....No sa Sljivovicom su vecinom upoznati i zaista se lijepo iznenadte...

Ako ne zelis nositi pice, onda pokusaj sa nekom hranom sa nasih prostora, npr neku lijepu peku suhog mesa ili slicno :top:

šibica
17.09.2009., 15:00
sjajna ideja, ne bih se toga nikad sjetila. no neću imati vremena nabaviti pravu domaću. hoće li im zato medica i biska biti dovoljno zanimljive ili i toga imaju u izobilju gore?

Andronico
18.09.2009., 12:31
pozdrav svima..

Htio bih vas pitati da li je točno da stanovnici 10 novih zemalja EU kao što su npr. Poljaci, Česi itd imaju pravo na rad u Norveškoj? Naime, pročitao sam ovaj teks http://www.udi.no/templates/Page.aspx?id=9008 pa onda to i pretpostavljam....znači da li se može dobiti work permit?? pitam to jer ako 1.1.2012. Hrvatska uđe u EU onda recimo mogao bi i ja tamo doći....?

Hvala.

Samsung2007
18.09.2009., 12:41
pozdrav svima..

Htio bih vas pitati da li je točno da stanovnici 10 novih zemalja EU kao što su npr. Poljaci, Česi itd imaju pravo na rad u Norveškoj? Naime, pročitao sam ovaj teks http://www.udi.no/templates/Page.aspx?id=9008 pa onda to i pretpostavljam....znači da li se može dobiti work permit?? pitam to jer ako 1.1.2012. Hrvatska uđe u EU onda recimo mogao bi i ja tamo doći....?

Hvala.

Tocno, no sve sto te zanima mozes saznati iz prve ruke ako kontaktiras UDI.
Imas broj telefona na udi.no i zovi ih (mozda malo duze sacekas dok se jave jer su preoptereceni cesto)..I bez bada pricaj na engleskom, svi sluzbenici su obavezni znati engleski....Sretno...:top:

pelez
05.10.2009., 23:20
Zavrsio sam farmaciju i zanima me kakve su sanse za zaposlenje u Norveskoj ? Da li neko moze da mi kaze kakva je potraznja za farmaceutima i kako su placeni...? Koliko je cenjena nasa diploma , sta podrazumeva nostrifikacija diplome i koliko obicno traje,ako je potrebna(a cenim da jeste ) ? ..... Zna li neko sajt na kome mogu naci konkurse za posao farmaceuta,apotekara...HVALA !!!

timijan
06.10.2009., 16:46
zena mi je iz euvropske unije,pako dobije posao i ja bih mogao preko nje da radim. pa me zanima kako brzo se moze naci posao, nezaposlenost je 3%, a stan

bsalopek
28.11.2009., 16:58
Zavrsio sam farmaciju i zanima me kakve su sanse za zaposlenje u Norveskoj ? Da li neko moze da mi kaze kakva je potraznja za farmaceutima i kako su placeni...? Koliko je cenjena nasa diploma , sta podrazumeva nostrifikacija diplome i koliko obicno traje,ako je potrebna(a cenim da jeste ) ? ..... Zna li neko sajt na kome mogu naci konkurse za posao farmaceuta,apotekara...HVALA !!!

www.finn.no
ili www.nav.no sto ne razumijes koristi google translator..
sretno..
po mom misljenju ne trebao imati problema s obzirom na struku..

sretno

byki
30.11.2009., 15:03
Od nedavno živim u Norveškoj i ovim putem željela bi stupiti u kontakt s našim ljudima koji žive i rade ovdje.

Putnik
20.12.2009., 22:53
Sretnem ja crnca u Oslu, tamo je bio godinu dana.

Kaže on meni: it's easy to get rich her in Norway
Kažem ja njemu: kako misliš "rich" ?
Kaže on: to get a apartment or a car

Iz pogleda ovog crnca, zadužit se dva milijuna kruna. Znači biti "rich"
A ustvari imati dva milijuna kruna je biti "rich" a ne biti dužan dva milijuna kruna.

salvador
06.01.2010., 12:21
Ljudi jel živi itko u haugesundu u Norveškoj..trebaju mi informacije o životu u tom gradu...:-)....mislim da ću morati gore..

:kava:

Missy1
06.01.2010., 22:12
http://www.haugesund.kommune.no/english/category1441.html

Missy1
06.01.2010., 22:23
Ovdje mozes naci vise informacija:
http://www.visithaugesund.no/en/

salvador
08.01.2010., 18:08
Hvala puno..već sam iscrpno proučila te stranice..:-)...mislim da ću ja ipak u Oslo.....ne znam na kojim bi portalima tražila stan u Haugesundu, navodno je teško tamo naći stan..!..ili?
Znate neke starnice na webu?

..zanima me ako je dobro kalkuliram..ako netko tamo ima mjesečnu plaću 8000 eura bruto...to znači da mu je neto 3200 euro?...Minus 40% od bruto jel?ili sam u skoz krivoj računici...:rolleyes:..to bi značilo oko malo više od 25 000 NOK...

...zašto je kod njih tako teško promijeniti Eure..i pričali su mi da je gotovo nemoguće podići keš u banci...smo kartice i bankomati...

..isto tako čula sam da je jako teško kada dođeš tamo nabaviti i kupiti sim karticu sa njihovim norveškim brojem...istina?zašto?..
Al sam se odvažila sa pitanjima....
Unaprijed hvala.

Missy1
09.01.2010., 19:04
Za stan mozes ici na http://www.finn.no
Idi na 1. eiendom
2. leiemarkedet-til leie
3. pod "søk" napisi Haugesund i otvoriti ce ti se stranice sa stanovima
za iznajmljivanje.

Sto se tice poreza, stranci koji su privremeno nastanjeni u Norveskoj imaju u prve dvije godine pravo na poresku olaksicu od 10%, maksimum 40.000, sto daje 28% manje poreza od toga iznosa. Napr. ako je godisnja placa 400.000, olaksica je 40.000, a porez se smanjuje za 11.200.
Inace je otprilike 36%, ali kod vecih prihoda moze biti do 45%. (to se ne odnosi na placu od 400.000)
(Ti si krivo racunala od onih 8000, nije 40% od bruta, nego bruto manje 40%.
Sto bi bilo bilo 8000-3200=5800, ti si racunala da je porez 60%)

Znaci u prve dvije godine je porez manji nego inace.

Zato se mora poslati licni zahtjev poreskoj upravi sa obrazlozenjem. Oni to uvazavaju, ne treba im neka sluzbena potvrda.

Za SIM karticu znam da ne mozes koristiti ako ti je telefon vezan za
GSM 900/1800, ali ovdje mozes naci vise u vezi toga.

http://www.telestial.com/view_product.php?PRODUCT_ID=LSIM-NO01

Da se kes ne moze dignuti u banci to jos nisam cula. Eure mozes dizati i u bankomatu. Ne samo eure nego i ostalu valutu.

Missy1
09.01.2010., 19:13
(800-3200=4800 ispravka)
Probala sam racunati porez na 500.000 kruna, otprilike je 139.000. Tu je ukljucena olaksica od 40.000. Znaci, manji je od 30%.

betonworm
10.01.2010., 11:47
Da li netko zna kakva je situacija s građevinskim inženjerima (dipl.ing.građ.) u Norveškoj?
Čuo sam i da im je takva radna snaga potrebna, a i da nije?

Može li netko reći ako zna nešto? :kava:

Da li se može samo s engleskim za početak, kakvi su radni uvjeti (radi li se kao i kod nas preko 10 sati u građevini), i sl.?

dick
18.01.2010., 20:49
kako mogu dobiti neki posao u norveskoj bar neko vrijeme,hrvatskisam drzavljanin imam 28 god,kako mogu to realizirati,ako zna neko neka napise

Putnik
22.01.2010., 16:21
Hvala puno..već sam iscrpno proučila te stranice..:-)...mislim da ću ja ipak u Oslo.....ne znam na kojim bi portalima tražila stan u Haugesundu, navodno je teško tamo naći stan..!..ili?
Znate neke starnice na webu?

..zanima me ako je dobro kalkuliram..ako netko tamo ima mjesečnu plaću 8000 eura bruto...to znači da mu je neto 3200 euro?...Minus 40% od bruto jel?ili sam u skoz krivoj računici...:rolleyes:..to bi značilo oko malo više od 25 000 NOK...

...zašto je kod njih tako teško promijeniti Eure..i pričali su mi da je gotovo nemoguće podići keš u banci...smo kartice i bankomati...

..isto tako čula sam da je jako teško kada dođeš tamo nabaviti i kupiti sim karticu sa njihovim norveškim brojem...istina?zašto?..
Al sam se odvažila sa pitanjima....
Unaprijed hvala.
8000 Eura = 65 000 kr

65 000 kr je direktorska plaća u Norveškoj. Prosječna plaća je 35 000 kr.

Izvor: http://www.ssb.no/lonn/main.shtml

12 x 65 000 kr = 780 000 godišnje

Na 780 000 kr se plaća 39% poreza

Direktor dobije 40 000 kr (35 000 kn) mjesečno

Izvor: http://www.dinside.no/789330/slik-blir-din-skatt-i-2010

U Norveškoj je veliki nadzor nad stanovništvom, stoga sim karticu nemožeš kupit bez osobne izkaznice.

Kažnjivo je ponesti više od 22 000 kuna iz Norveške, zato si odmah sumljiv ako kao stranac
podižeš/promjeniš veču svotu novaca u Norveškoj, i ako su tvoji novci.

Ništa ne boli norvežane više, nego pomisao na to da ti uživaš i nešto stvaraš u nekoj drugoj zemlji.
Zato što oni sami ništa nemogu sa prosječnom plaćom doma u Norveškoj.

http://www.tragisk.com/pics/triks065.jpg

Putnik
27.01.2010., 17:06
...mislim da ću ja ipak u Oslo.....ne znam na kojim bi portalima tražila stan ...
http://www.finn.no/eiendom/

Evo četverosoban stan za sebe i svoju obitelj u elitnom dijelu Osla možeš kupiti za samo 90 000 kr (10 000 Eura ili 73 000 kuna)

Pričuva ti je 15.868 kr mjesečno (skoro 2000 Eura) a struja ti nije uračunata :rofl:

"Pričuva zgrade su novčane uplate suvlasnika na račun stambene zgrade namijenjene za pokriće troškova održavanja zajedničkih dijelova i uređaja zgrade...te za pokriće troškova održavanja i poboljšavanja zgrade (nekretnine), te za otplaćivanje zajma za pokriće tih troškova." (http://www.zapadstan.hr/2007/pricuva.htm)

Zajam za održavanja i poboljšavanja ove zgrade iznosi 65 550 365 kr (skoro 8 000 000 eura) a zgrada je stara 74 godina. :rofl:
Prevelika slika, uplodaj u dozvoljenoj velicini.

Het

Putnik
28.01.2010., 12:47
640x480(for message boards)

http://img251.imageshack.us/img251/636/1000w.jpg

http://img509.imageshack.us/img509/340/1000wi.jpg

lithium_23
04.02.2010., 14:49
Pozdrav svima. Zovem se Dario. Radio sam i zivio 2 godine u Irskoj. Vratio sam se i zeznuo. Htio sam ponovno ici vani,ali kriza je to onemogucila. Planiram ici u Norvesku na slijepo. razumijem se u sve te procedure,i sve kako to hoda. ne bojim se nicega,govorim engleski jezik. jedino ne znam kako se sada krece sve to oko nalazenja posla nakon krize. je li i norvesku to puno pogodilo? inace nisam izbirljiv,radio bih bilo sto,i hocu raditi,nisam neki ljenjivac. moze li se naci sta na proljece ili preko ljeta? sacekao bih barem proljece.

puno hvala svima koji nesto korisno odgovore!

potepuh
04.02.2010., 16:58
sada krece sve to oko nalazenja posla nakon krize."

rijeci ti se pozlatile

nego, tu na sjeveru kazu da je Norveska jedina zemlja koju kriza NIJE pogodila... detalje ne znam

lithium_23
04.02.2010., 17:59
rijeci ti se pozlatile

nego, tu na sjeveru kazu da je Norveska jedina zemlja koju kriza NIJE pogodila... detalje ne znam

pa to me i zanima. znaci nije ju pogodila kriza. pa da. norveska ima svoju naftu,pomalo je i logicno da je kriza nije zahvatila. sigurno ce se nesto moci naci na ljeto. vjerujem u to.

lithium_23
04.02.2010., 18:03
I ??? Imali tko konkretan da se sprema na put u Norvešku u dogledno vrijeme ?? Ne turistički, već raditi ???

imam ja! ja mislim da je norveska dobra za traziti posao. kontam skupiti jos malo parica pa nakon zime crta u oslo. ja sam radio u irskoj 2 godine. govorim engleski i vjerujem da cu uspjeti naci nesto! :)

lithium_23
04.02.2010., 18:08
Sa nekim stvarima koje su gore navedene sa slazem a sa nekima ne..

Npr, radno vrijeme, nije tocno da se u Norveskoj mnogo radi..Cijeli ljetni period se u vecini drzavnih firmi radi po 7 sati, a ako se uzme cinjenica da jedan ljetni dan traje i po 18-19 sati (mislim ono da je dan i da se vidi vani), onda vam skoro svaki radni dan ostaje pola dana za ostale stvari...Pored toga jako mnogo firmi ima fleksibilno radno vrijeme, sto znaci da mozes doci na posao u 09.00, no tijekom mjeseca moras da odradis svoju normu (dakle svaki dan po 7 sati ljeti a zimi 7.45)..Pored toga i pozitivni i negativni saldo se automatski prenose u naredni mjesec...Pored toga bio je prijedlog da se usvoji radno vrijeme od 6 sati i cak se rade i neki projekti u tom pogledu pa nije nemoguce da se u narednim godinama ovaj prijedlog i usvoji....
To dakle sve govori da se u Norveskoj ne radi mnogo, cak sta vise, ljudi rade veoma malo..Pored toga imate placenu plauzu od pola sata za rucak kao i mnoge pauze u toku dana za kaficu, druzenje, cigarete ili nesto slicno...U vecini slucajeva vam niko nista nece reci cak da danima nista ne uradite na poslu...

¨
No privatni sektor je razlicit sasvim drugaciji kao i svugdje..Radi se mnogo vise ali i zaradjiva mnogo vise...Cak za isti posao mozete u privatnom sektoru da zaradite i do 50% vecu placu nego u drzavnoj firmi...

Norvezani su cudni kako je gore navedeno i to je sasvim tocno..Ja mislim da je to posljedica lose klime a posebno zbog ovih dugih dana tijekom ljeta. Mislim da to direktno utice na njihovu psihu i da su prije svega zbog toga jako cudni...Poslije toga kao razlog mogu navesti cudnu ishranu, mozda losiji kvalitet vode i zraka zbog povisene vlage...Ma sta znam, cudni su i ono fuj, gade mi se..Psiha im je stabilna kao cijena nafte na svjetskom trzistu..Putovao sam mnogo svijetom a pogotovo Europom i nigdje nisam vidio toliko cudnih ljudi, mislim ono procentualno...I fizicki su cudni, deformisani i ruzni...Pored toga velika vecina ne pazi na sebe i cak sta vise jako su neuredni...Nikada se ne bih mogao zamisliti da zivim kao oni....

koliko god da su cudni,ne mogu biti gori od ovih nasih lokalnih serifa i kauboja! :)

reci ti meni moze li se naci gore posla,pogotovo preko ljeta ja mislim da moze. trgovine,restorani i tako to...

el_mariachi
06.02.2010., 10:56
pa to me i zanima. znaci nije ju pogodila kriza. pa da. norveska ima svoju naftu,pomalo je i logicno da je kriza nije zahvatila.

ovo gore stoji vise manje

nego koju putovnicu imas? vjerojatno si svjestan da te niko nece uzeti na crno

opsajd
07.02.2010., 15:04
Eo mos kod mene u Tuktojaktuk. To ti je na sjeveru. Imamo rudnike, snijeg, medjede, zaledjena jezera, ice road truckers i Tim Hortons :s:s: Puno bolja opcije nego Iloquit :flop:

Marica Carica
08.02.2010., 00:05
;) Hocu na sjever Europe - nisam izbirljiv

heh
jedini problem sto su oni izbirljivi

:zubo:

lithium_23
08.02.2010., 09:34
ovo gore stoji vise manje

nego koju putovnicu imas? vjerojatno si svjestan da te niko nece uzeti na crno

pa naravno - hrvatsku putovnicu. ma radio sam ja na crno u Irskoj 2 godine. ne znam kako stoje stvari s tim u Norveskoj. a valjda ce i hrvatska napokon uskoro uci u tu europsku uniju. svima bi nam to olaksalo stvari! jedva cekam!

lithium_23
08.02.2010., 09:39
Eo mos kod mene u Tuktojaktuk. To ti je na sjeveru. Imamo rudnike, snijeg, medjede, zaledjena jezera, ice road truckers i Tim Hortons :s:s: Puno bolja opcije nego Iloquit :flop:

isao bih ako treba na sjeverni pol kopat led ako treba samo da se iscupam sa ovog balkana. a onda,lijepo dodjem jednom u godini samo da vidim sta ima i opet nazad. blago se tebi,ti u Norveskoj. :)

kad bi mi nasao led da kopam ja bi dosao.

Bolji od tebe
08.02.2010., 10:08
isao bih ako treba na sjeverni pol kopat led ako treba samo da se iscupam sa ovog balkana. a onda,lijepo dodjem jednom u godini samo da vidim sta ima i opet nazad. blago se tebi,ti u Norveskoj. :)

kad bi mi nasao led da kopam ja bi dosao.

http://www.youtube.com/watch?v=ebqdwQzmSHM :top:

lithium_23
08.02.2010., 16:33
http://www.youtube.com/watch?v=ebqdwQzmSHM :top:

haha svaka cast za ovaj video. pravo je smijesan! djeca se radjaju sa skijama na nogama haha! :lol:
najveci postotak one night stand-a u norveskoj :eek:
dobra,dobra norveska

Putnik
12.02.2010., 13:44
Norvežani su psihički i fizički degenerici zbog incesta.

Lista 20 incest centara u Norveškoj (http://www.incestsenteretivestfold.no/linker_incestsentrene.php)

Norvežani misle da je incest uobičajeno kod stranaca kao i kod njih.

http://www.utrop.no/Nyheter/16188

Zato što najveća grupa stranaca kod njih (pakistanci) ima taj problem.

http://www.dagbladet.no/nyheter/2005/05/26/432858.html

roga27
27.03.2010., 22:23
Hej pozdrav svima evo ja sam u Lørenskog stigla u sjećnju ove godine.... rado bih upoznala još naših ovdje, pa ako je netko za kavu neka mi se javi :D

svaku nedjelju sam na misi u Oslu kod svećenika Marinka :D

roga27
27.03.2010., 23:43
da li je netko zainteresiran da nauči engleski ili norveški u zamjenu da nauči tj. razgovara sa mojom svekrvom na hrvatskom??? naime, moja bi svekrva htjela naučiti hrvatski i vec je prošla 2 stupnja hrvatrskog u školi ali joj fali čisi razgovor.....a ne samo gramatika.živi u okolici osla a radi u oslu.

ako nije kasno, evo ja se javljam :)

Putnik
28.03.2010., 21:43
Hej pozdrav svima evo ja sam u Lørenskog stigla u sjećnju ove godine.... rado bih upoznala još naših ovdje, pa ako je netko za kavu neka mi se javi :D

svaku nedjelju sam na misi u Oslu kod svećenika Marinka :D
Kako ti djeluju iseljenici na nedeljnoj misi u Oslo ?

sub ots
29.03.2010., 13:06
Ekipa Pozdrav!!
Več neko vrijeme se interesiram za Norvešku i htio bih poči gore završiti tečaj komercijalnog ronjenja jer se bavim ronjenjem i to mi je posao.Da li netko možda zna kakvi su izgledi za zapošljavanje kao ronioc u Norveškoj!
Pozdrav!!!

Putnik
30.03.2010., 17:31
Evo ova firma u Stavangeru traži.

http://www.ebmarine.no/index.cfm?id=160659

Pošalješ CV na ovaj mail olsen@ebmarine.no

ili ovu adresu

EB Marine AS
Postboks 384
4067 Stavanger
Norway

Plaća ti je od 300 000 kr do 600 000 kr godišnje.

slammerinho
30.03.2010., 21:01
kako je sa zapošljavanjem Rvata u Norveškoj? Zapošljavaju li oni nas uopće - pardon, hoće li nas?

majaizoran
30.03.2010., 23:17
Pozdrav ljudi! Jel nam može netko pomoći? Suprug i ja bi išli u Norvešku na sezonski rad,branje voća(bobica).... Ako netko zna gdje se trebamo obratiti nek napiše...Unaprijed veliko hvala!!!

Putnik
31.03.2010., 09:56
Pozdrav ljudi! Jel nam može netko pomoći? Suprug i ja bi išli u Norvešku na sezonski rad,branje voća(bobica).... Ako netko zna gdje se trebamo obratiti nek napiše...Unaprijed veliko hvala!!!

Telefon, adresa, karta i mail ovdje:
http://www.dittdistrikt.no/aktiviter/A33133/Egge-Gård

Poljaci koji tamo rade, žive u ovako.

http://www.dagbladet.no/nyheter/2008/07/09/540399.html

Kažu da su tretirani kao životinje.

roga27
31.03.2010., 17:43
kako je sa zapošljavanjem Rvata u Norveškoj? Zapošljavaju li oni nas uopće - pardon, hoće li nas?

Prvo Norvežani, zatim građani EU, zatim ostali - tu si i ti... jedino ako si baš smepcijaliziran za nešto što oni u cijeloj Norveškoj ili Eu ne mogu nać.... ovdje direktno možeš doći samo ako te netko specijalno pozove.

majaizoran
31.03.2010., 22:20
dali mozda u norveskoj prolaze zanimanja kao sto su postavljanje zastite od odrona kamena ,celicnom mrezom ,kamenim zidovima ili postavljanje zidova za zastitu od buke ako neko zna neka javi hvala unaprijed

dodo5
01.04.2010., 14:04
Što se tiče zaštite od odrona i zidova za zastitu od buke, bio sam u Norveškoj ove godine, baš u Bergen area, i mogu reći da ima dosta toga.
Naime i sam sam radio baš na tome i odron i buka i sl. (vodio gradilišta uz A1 i A6) pa sam obratio pozornost na to gore.
To je jugozapadni pojas Norveške gdje je reljef planinski i brežuljkast sa puno stijenja.

Ima dosta geotehničkog sidrenja pa onda ponegdje i mreža preko; također i zidova za zaštitu od buke ima.

Inače ne znam što si završila/o ali u Norveškoj imaš šanse ako si visokoobrazovan i deficitaran.
Građevina definitivno prolazi ako si dipl. ing tj. mag.ing. ali trebalo bi znati i jezik. Nije presudno ali... sve je u sreći.
Najviše se stručnih ljudi traži u području crpljenja nafte i plina i sve vezano uz to.

Primanja su iznimna, sigurnost egzistencije ne da se ne dovodi u pitanje nego je to nešto što oni valjda ne poznaju u svojoj svijesti, naravno za one koji hoće raditi i koji imaju sreću da se tamo zaposle. Daleko, daleko je to od ove naše šake jada od gospodarstva.

Pozz

dodo5
01.04.2010., 14:10
... i pardon, naravno da velike šanse imaju i ljudi koji nemaju visoke škole, ali najbolje bi bilo da ih netko pogura od tamo, da im nađu posao ili da sami odavde nađu posao. Onda je sve lako, poslodavac garantira za tebe i sve ide svojim tokom.

Sretno :top:

majaizoran
01.04.2010., 17:04
Što se tiče zaštite od odrona i zidova za zastitu od buke, bio sam u Norveškoj ove godine, baš u Bergen area, i mogu reći da ima dosta toga.
Naime i sam sam radio baš na tome i odron i buka i sl. (vodio gradilišta uz A1 i A6) pa sam obratio pozornost na to gore.
To je jugozapadni pojas Norveške gdje je reljef planinski i brežuljkast sa puno stijenja.

Ima dosta geotehničkog sidrenja pa onda ponegdje i mreža preko; također i zidova za zaštitu od buke ima.

Inače ne znam što si završila/o ali u Norveškoj imaš šanse ako si visokoobrazovan i deficitaran.
Građevina definitivno prolazi ako si dipl. ing tj. mag.ing. ali trebalo bi znati i jezik. Nije presudno ali... sve je u sreći.
Najviše se stručnih ljudi traži u području crpljenja nafte i plina i sve vezano uz to.

Primanja su iznimna, sigurnost egzistencije ne da se ne dovodi u pitanje nego je to nešto što oni valjda ne poznaju u svojoj svijesti, naravno za one koji hoće raditi i koji imaju sreću da se tamo zaposle. Daleko, daleko je to od ove naše šake jada od gospodarstva.

Pozz

Ja imam sss već 3 godine radim ovaj posao.Naj više sam radio zaštitu od buke a ni geotehnička sidrenja mi nisu nepoznata pogotova ako se radi sa dubinskom zračnom bušilicom. Ako znaš neku firmu tamo u koju bi se mogao obratiti u vezi posla molim da javiš.Bio sam pre par godina u Norveškoj radio nešto malo sezonski ne vezano za ovaj posao tako da mi jezik nije potpuno stran,a engleski znam odlično.

dodo5
02.04.2010., 08:21
Nemam saznanja koje bi tvrtke tražile zaposlenike. Jedino što ti mogu preporučiti je inernet pretraživanje i stupanje u kontakt s onima koji bi trebali nekoga.

majaizoran
02.04.2010., 10:23
Nemam saznanja koje bi tvrtke tražile zaposlenike. Jedino što ti mogu preporučiti je inernet pretraživanje i stupanje u kontakt s onima koji bi trebali nekoga.

meni bi bilo od velike pomoći samo ime neke tvrtke koja se time bavi.čisto da od nekuda počnem potragu.na netu je preopširno tako da se dosta teško snaći u moru informacija....

Cura_22
02.04.2010., 11:30
Za SSS u Norveškoj ima posla i to najviše za čistačice i kućne pomoćnice. Kućna prijateljica moje obitelji je otišla ,
radila kao čistačica u 3 kuće dobijala je 2000kruna na tjedan ( 1kruna je jedna kuna ) i vratila se kući sa 60 tisuća
kn za 3 mjeseca, s tim da je malo trošila i imala stan i hranu plaćeno..
Ima tamo dosta bosanaca koji nude našima stan i hranu za malo novaca i još ti nađu posao, tj. pomognu ti.

dodo5
02.04.2010., 14:51
meni bi bilo od velike pomoći samo ime neke tvrtke koja se time bavi.čisto da od nekuda počnem potragu.na netu je preopširno tako da se dosta teško snaći u moru informacija....

evo od mene savjet:
google prevoditelj - traženi pojam i prijevod - googlanje - i nađeš firmu kao npr. www.geovest.no (bave se i geotehničkim radovima)

potom ostvariš kontakt

ali probaj nekog prijatelja ili poznanika kontaktirati ako si već bio gore.

Sretno :top:

Putnik
02.04.2010., 22:01
Za SSS u Norveškoj ima posla i to najviše za čistačice i kućne pomoćnice. Kućna prijateljica moje obitelji je otišla ,
radila kao čistačica u 3 kuće dobijala je 2000kruna na tjedan ( 1kruna je jedna kuna ) i vratila se kući sa 60 tisuća
Ima tamo dosta bosanaca koji nude našima stan i hranu za malo novaca i još ti nađu posao, tj. pomognu ti.

"vratila se kući sa 60 tisuća kn za 3 mjeseca"

Bravo, to je pravi poso ! A ne biti budala i ostat živjet tamo i potrošit zarađeni novac u njihovo smeće, fuj.

Idući pu odnesi 100 tisuća kuna, nedaj gamadima ništa.

Bolji od tebe
02.04.2010., 22:23
BUNAD-tradicionalni norveški kostim- Norske Bunader

evo nadam se da nije previše slika,ali doista su fascinantne ove narodne nošnje

http://mylittlenorway.com/wp-content/uploads/2009/05/bunad-girls.jpg

http://www2.trondheimdailyphoto.com/images/20060518025011_dsc_0175_bunad_trondheim_060517.jpg

http://mylittlenorway.com/wp-content/uploads/2009/05/bunad-tronhiem.jpg

http://farm4.static.flickr.com/3441/3826030354_31144b9d40.jpg

http://www.applemacintoshart.com/bunad/camy.jpg

http://www.hardangerfjord.com/ImageArchive/Par-Bunad-og-saum-Agatunet.jpg

http://img2.custompublish.com/getfile.php/547733.732.acfrdbpdcy/0x0/Bunad%20s.1*.jpg

majaizoran
03.04.2010., 09:02

Ako ti poznaš nekoga tamo ko bi zaposlio ženu pod tim uvjetima kako si napisala,molim da javiš....Mogu ti dati moju e-mail adresu za to.

Putnik
03.04.2010., 09:52

Za vrijeme rata Norveška se obvezala primiti 12 000 bosanaca, zato ih tamo ima toliko. Somalaca je morala primiti 20 000.
SAD i EU bojkotiraju Norvešku ako ne primi fiksne brojke izbjeglica iz raznih područja. Kad se na primjer krenulo u raseljavanja Kosova 1999, Norveška se bila obvezala primit 6000 albanaca. Slaba točka Norveške je da nekome mora prodati svoju naftu i plin, pa je tako stalno ucjenjuju. Inaće ona skoro nebi primila nikoga. Isto su prevareni, SAD i EU je sebi uzeo zdrave i obrazovane a Norveškoj slali ostalo. Norveška se na ovo žalila Ujedinjenim Narodima. Norveški narod ovo nezna i ništa im nije jasno. Pitaju se zašto se toliko stranac prima u njihovu zemlju. Vlada naravno šuti i kaže da će sve biti dobro.

http://img171.imageshack.us/img171/2062/ppppppppppfb.jpg
Somalka u plavoj norveškoj narodnoj nošnji

Kiki
05.04.2010., 17:04
Ova gore mi ne lici na Somalku. Ima precrne features.
Somalci su nesto svjetliji, nos im nije toliko sirok...oni su nesto izmedju pravih crnaca i Arapa.

roga27
05.04.2010., 23:14

samo zaboravljaš da je bila na crno.... i što ti to vrijedi?

Lano
05.04.2010., 23:46
Zivim u Norveskoj vec godinama pa pokusat cu makar malo docarati ovaj svijet :D :
- tacno je da je preskupa zemlja
- tacno je i to da je ovdje malo nezaposlenih i da je puno lakse naci posao nego npr u susjednoj zemlji Svedskoj
- tacno je da se plate obracunavaju u bruto iznosu, porez je prosjecno oko 36 % (zavisi da li neko zivi sam ili ima porodicu, djecu)
- tacno je da ako je gradjanin Norveske platio vise poreza nego sto ga sljeduje, da dobije povrat novca koji se vrsi jednom godisnje... oni koji manje plate poreza moraju vratiti novac koji duguju drzavi (svak moze licno da prati i da zna na cemu je, jer se ne gleda samo zaradjeni novac, nego se isto gleda koliko kredita imas - sto ti daje olaksice pri povratku poreza)
- tacno je da, kako su odredjene zemlje clanice EU, ima sezonskih radnika iz odredjenih zemalja (dok su neki dosli sa porodicom, nasli posao i lagano se uklapaju u norveski sistem)
- tacno je i to da mozes stajati na, primjera radi, autobuskoj stanici bez da te iko pogleda, a kamoli da ti se javi... a isto tako je tacno i da mozes stupiti u kontakt, samo su prirodno vise zatvoreni nego mi
- tacno je da se oni vise brinu o svom vlastitom privatnom zivotu, nego da li je komsija kupio novo auto i koliko li je platio
- tacno je da mnogi idu van Norveske (Svedska, Danska, Finska... sve zavisi o kojem dijelu Norveske pricamo) da bi nabavili cigare, pice, jer ovdje su cijene uzasne sto se tice gore navedenog
- tacno je da oni ne sklapaju "prijateljstva" preko noci i da se dive svemu tome, nego svemu daju vremena (sto je kod nas malo drugacije, zar ne?)... ali isto tako je tacno da ako steknes norveskog prijatelja onda zaista mozes racunati na njega (btw... u najtezim trenucima se to osjeti, a sama sam to osjetila vise puta i svi koji su mogli na bilo koji nacin pomoci - pomogli su)

Ukratko:
- licno sam zadovoljnija da je sve do mene da li cu se ja druziti sa npr komsijama ili ne, nego da mi nego viri svakog trenutka na vrata i snima sta se kod mene desava
- trebalo mi je vremena i vremena (citaj: vise godina) da shvatim njihov mentalni sklop, ali u mnogim stvarima im samo mogu zavidjeti
- svaka zemlja ima svoje i pluseve a i minuse... plus ove zemlje je sto je uredjena po pitanju sigurnog zivota njenih gradjana, minus je klima... ali sta je tu je... ovdje je sasvim normalno da svaki norvezanin moze sebi priustiti najmanje 1 ili 2x odmor u toplije krajeve

za one koji se zainteresovani da provjere kakve mogucnosti postoje da dobiju vizu/posao u Norveskoj, najbolje da posjetite ovu stranicu:
www.udi.no

adidasfan
06.04.2010., 08:45
Pozdrav svima! Mene zanima (kao i većinu forumaša ovdje) što točno treba za odlazak u Norvešku (ili sl. skandinavsku zemlju), bilo za rad ili preseljenje ili da se oženim s nekom nepoznatom? Bilo kakav savjet opširan ili kratak, ako može bilotko dati.

Ovako, što se tiče mene, završio četverogodišnju strukovnu školu, nikad radio u struci (ali mogao bih raditi bilošta se traži od mene), razumijem engleski, polovično njemački... Kako napraviti prvi korak i gdje?

Lano
06.04.2010., 15:27
Pogledaj moj post iznad tvog, klikni na link i procitaj. To ti je bolje nego da sve ide preko rekla - kazala (100 ljudi - 100 cudi).

majaizoran
06.04.2010., 17:50

meni ne smeta otići odraditi par mjeseci na crno i pri tome dobro zaradim.....prema tome ako netko ima nekakve informacije ili savjet,uvijek je dobrodošao

Putnik
06.04.2010., 18:56

Kako misliš "i što ti to vrijedi" ?

60 000 kuna je 60 000 kuna !

Već si pokupila norveško razmišljanje ?

Svrha nedeljne mise u Oslo je, da ostaneš to što jesi, Hrvatica katolkinja.

Nemoj se ugledat u druge, ostani svoja.

http://www.forum.hr/showpost.php?p=25794106&postcount=369

roga27
06.04.2010., 19:13
meni ne smeta otići odraditi par mjeseci na crno i pri tome dobro zaradim.....prema tome ako netko ima nekakve informacije ili savjet,uvijek je dobrodošao

možda tebi se to čini ok, meni ne... ne želim riskirati da me netko prijavi da radim na crno i tome si upropastim bilo kakvu šansu za bolji život u Norveškoj ili bilo gdje drugdje. Što ako ti se nešto dogodi??? Moraš kod doktora ili slično? Ako ti neide radni staž nemaš ni pravo tražiti trajni boravak.... hvala na taj način ne bih radila za nikakve novce.

Već si pokupila norveško razmišljanje ?

Svrha nedeljne mise u Oslo je, da ostaneš to što jesi, Hrvatica katolkinja.

Nemoj se ugledat u druge, ostani svoja.

http://www.forum.hr/showpost.php?p=25794106&postcount=369

ne, nisam pokupila njihovo razmišljanje... ja sam s tim došla u Norvešku. Ja ovdje tražim novi život, a ne brzu zaradu. Tražila sam kvalitetan posao, koji mi pruža lagodan život ovdje, s kojim još uvijek pomažem roditeljima u Hrv., a za koju godinu kad ostvarim pravo na trajni boravak imat ću sve što želim. Radeći na crno ne bih to imala.

Putnik
06.04.2010., 19:20
Nemoj se ljutit, postić ćeš isto što su postigli drugi "hrvati" tamo.

A ova osoba gore je imala nešto od rada na crno, 60 000 kn

To neznaći da ti moraš radit na crno.

Na 60 000 kr godišnje se ovako i onako ne plaća više od 4000 kr poreza

Neki veliki lopov nije bila. A norvežanima je počistila kuće, jesi kad bila u jednoj?, fuj !

Lano
06.04.2010., 20:02

Neki veliki lopov nije bila. A norvežanima je počistila kuće, jesi kad bila u jednoj?, fuj !

nemoj 2x reci da se ne placa vise od 4 000 kr. :)
porez se skida po poreskoj tabeli (prosjecno 36 %, zavisi u kojem dijelu Norveske osoba radi, da li je sama ili zivi sa porodicom).
ako te vec interesuje udji na www.skattedirektoratet.no i procitaj.

ps kao kod nas nasi nikad nemaju nepospremljene stanove/kuce? kako da ne, mi u svemu najbolji. :D

Putnik
06.04.2010., 20:57
Lano, nisi dobro pročito !

Na 40 000 kr godišnje se neplaća ništa poreza

A onda ti na poreznoj kartici nepiše "tabellkort" nego "frikort"

http://multimedia.dn.no/archive/00156/LB-Skattekort_2009__156427c.jpg

hxxp://www.skatteetaten.no/Selvbetjening/Bestill-skattekort-og-frikort/

Lano
06.04.2010., 21:35
Lano, nisi dobro pročito !

Na 40 000 kr godišnje se neplaća ništa poreza

A onda ti na poreznoj kartici nepiše "tabellkort" nego "frikort"

Stajalo frikort ili tabellkort isto ti ga dodje... ako ne zaradis vise od 40 000 kr i onako ti nema sta odbiti od poreza jer to je nista, a cim zaradis vise od 40 000odbija se porez - htio to ili ne.

ps procitaLA :)

Putnik
06.04.2010., 22:19
Da Lano, ali ne više od 4000 kr poreza na 60 000 kr godišnje

40 000 kn nije ništa u Norveškoj. U Hrvatskoj je to za dosta ljudi godišnja plaća.

Lano
07.04.2010., 15:49
Da Lano, ali ne više od 4000 kr poreza na 60 000 kr godišnje

40 000 kn nije ništa u Norveškoj. U Hrvatskoj je to za dosta ljudi godišnja plaća.

Da, tacno je to u vezi poreza na 60 000, ali ja se nisam obazirala na tu jednu jedinu cifru, nego kako to inace fercera u Norveskoj.:) Zato i jesam navela tabelu sa koje se skida otprilike 36 % (znam za one kojima se skida vise, nekima manje... sve zavisi od prihoda i mnostvo drugih faktora koji su bitni pri obracunavanju).

Znam da 40 000 krona u Norveskoj i Hrvatskoj nije isto.

Putnik
07.04.2010., 17:57
Jesi kad pomislila na to, da ćes tokom života u norveškoj uplatit puno više poreza nego što ćes dobit penzije na kraju ?
I ako zatražiš invalidsku penziju, nećeš dobiti više nego što si uplatio. Da ću ustvari uvjek oni zaradit.

Jedino ako ništa nisi uplatio, ćes dobiti više.

Lano
07.04.2010., 18:16
Jesi kad pomislila na to, da ćes tokom života u norveškoj uplatit puno više poreza nego što ćes dobit penzije na kraju ?
I ako zatražiš invalidsku penziju, nećeš dobiti više nego što si uplatio. Da ću ustvari uvjek oni zaradit.

Jedino ako ništa nisi uplatio, ćes dobiti više.

Ne, ja tako ne razmisljam i ne slazem se sa tvojim izjavama.
Takvih sam cula od mnogih sa nasih podrucja i ti ljudi pretezno sjede kuci, ne rade nista, ne razmisljaju ni o studijima - a ipak dobijaju mjesecno isplacivanje, imaju vlastiti krov nad glavom i sve sto im je potrebno. Cak uspjevaju svake godine ici 1-2 put na odmor, ali opet im nista ovo ne valja. Pitam li se sto li???? Dovoljno vremena pa samo misle na jedno: JA, JA i samo JA, ne razmisljajuci sta u samom tom momentu dobijaju (citaj: drzava ih izdrzava).

Moj porez ne ide samo u te svrhe i voljela bih da je ovakav/slican sistem po Balkanu i da za svakoga ima mjesto svugdje. Ja sutra da izgubim posao sigurna sam i ne bojim se da necu imati krov nad glavom. Ne bojim se isto tako da sutra trebam vrsiti bilo koju operaciju, jer ja nista ne placam. Jednog dana kad nosila svoje dijete u stomaku moci cu ici na sve moguce kontrole bez da moram ista uplatiti. Ne bojim se isto tako da ako se odlucim ostati sa djetetom u kuci vise od godinu dana opet cu dobijati isplacivanje (preko drzave naravno) dovoljno da se ne plasim da moramo napustiti stan ili da mi dijete nece imati sta pojesti.
Ne plasim se da mi sutra na poslu daju otkaz, jer ja odmah imamo automatsko isplacivanje putem NAV-a (da li se nas narod koji zivi na Balkanu boji dobiti otkaz????).
U ovoj drzavi mogu oni koji nisu u mogucnosti da rade sa svojom strukom zbog zdravstvenih razloga upisati skolovanje koje se pokriva od strane drzave (skolovanje + mjesecni iznos dovoljan da imas osnovno).

Dakle????

Putnik
07.04.2010., 19:48
Takvih sam cula od mnogih sa nasih podrucja i ti ljudi pretezno sjede kuci, ne rade nista, ne razmisljaju ni o studijima - a ipak dobijaju mjesecno isplacivanje, imaju vlastiti krov nad glavom i sve sto im je potrebno. Cak uspjevaju svake godine ici 1-2 put na odmor, ali opet im nista ovo ne valja. Pitam li se sto li???? Dovoljno vremena pa samo misle na jedno: JA, JA i samo JA, ne razmisljajuci sta u samom tom momentu dobijaju (citaj: drzava ih izdrzava).

Moj porez ne ide samo u te svrhe i voljela bih da je ovakav/slican sistem po Balkanu i da za svakoga ima mjesto svugdje. Ja sutra da izgubim posao sigurna sam i ne bojim se da necu imati krov nad glavom. Ne bojim se isto tako da sutra trebam vrsiti bilo koju operaciju, jer ja nista ne placam. Jednog dana kad nosila svoje dijete u stomaku moci cu ici na sve moguce kontrole bez da moram ista uplatiti. Ne bojim se isto tako da ako se odlucim ostati sa djetetom u kuci vise od godinu dana opet cu dobijati isplacivanje (preko drzave naravno) dovoljno da se ne plasim da moramo napustiti stan ili da mi dijete nece imati sta pojesti.
Ne plasim se da mi sutra na poslu daju otkaz, jer ja odmah imamo automatsko isplacivanje putem NAV-a (da li se nas narod koji zivi na Balkanu boji dobiti otkaz????).
U ovoj drzavi mogu oni koji nisu u mogucnosti da rade sa svojom strukom zbog zdravstvenih razloga upisati skolovanje koje se pokriva od strane drzave (skolovanje + mjesecni iznos dovoljan da imas osnovno).

Dakle????
Polako,

1. Balkan je pre širok pojam, ovo je Hrvatski forum.

2. Norveška država samo od prodaje nafte i plina ima više nego što treba za sve ovo što bi ti htjela,
tvoje uplaćivanje poreza je suvišno i kap u moru novaca, i nejde ničemu posebno.

3. Ako ti tri mjeseca ne platiš svoje račune, ti si na cesti, stan ti ide na bubanj.

4. Ti moraš naručit sat kod doktora, za razgovor snjim moras platit više od 100 kn, za uputnicu na rentgen moraš datit još 100 kn, a kad dobiješ sat za slikanje moraš platit još 100 kn za sliku itd.

5. Kad zatrudiš (u Oslo) primjetićeš da ni jedna zdravstvena stanica nema aparat za ultrazvuk pregled djeteta, da se jedini aparat nalazi u glavnoj bolnici, i da ćeš nakon dugog ćekanja samo jedanput doći tamo. A moćićeš unajmit video od njih o porodu.

U Hrvatskoj nije tako :)

roga27
07.04.2010., 19:51

Dakle????

potpisujem.... Putnik - nadam se da si sad dobio odgovor zašto ne bih radila na crno ni za 60 000 kruna!!!

Putnik
07.04.2010., 20:18
potpisujem.... Putnik - nadam se da si sad dobio odgovor zašto ne bih radila na crno ni za 60 000 kruna!!!

Dobila si odgovor na to ovdje > http://www.forum.hr/showpost.php?p=25960678&postcount=398

Nitko nije reko da bi ti trebala raditi na crno.

Lano
07.04.2010., 22:48
@Putnik Da, upravu si, hrvatski je forum. Mislila sam na BiH i na Hrvatsku.

Cuj to, govoris meni koja ovdje zivi? :D
Kao prvo, ima nesto u Norveskoj sto se zove "egenandel" godisnji i kad uplatis tu nemarnu sumicu ostatak ti je besplatan. :)
Druga stvar: odakle to da ja ne mogu ici na ultrazvuk bilo gdje i da moram cekati toliko dugo? Svaka trudnica ovdje dobije vrijeme kad joj se kaze (ide po sedmicama trudnoce). Osim toga ja zivim ovdje, idem doktoru kad mi zaskripi - a ne ti - tako da mi nije jasno odakle takvi zakljucci, jer su ti skroz pogresni (ako ne vjerujes pitaj rogu27). :confused:
I da... mene da sutra uhvati grlo, ja posaljem samo sms i dobijem vrijeme u toku dana (da je nesto ozbiljnije u pitanju vrijeme se dobija odmah ili se zove hitna - kao i svugdje u svijetu).

Zbog cega ici na ultrazvuk mnogo puta ako je dovoljno otici samo jednom? Ja ne bih svoje dijete izlagala necemu takvom mnogo puta.
A, ako bude potrebe, ti se ne brini, ja cu dobiti vrijeme dok si rek`o keks.:)
I da... sve BESPLATNO. :)

Al` kad vec spominjes taj gore cjenovnik, kao sto sam vec napisala oni koji idu x puta godisnje kod doktora uplate samo jednu mizernu cijenu i vise NE PLACAJU za CIJELU GODINU (mogu biti mjesecima u bolnici, ali ne placaju ama bas nista).
Ja koja mozda odem kod doktora 2-3 puta godisnje mogu pored svoje skromne plate odvojiti komotno oko 100 krona jer to je za ove ovdje uslove NISTA (mozes kupiti 4 hljeba :D ). A da sam slucajno prinudjena ici svake sedmice, onda bih u roku od 3-4 sedmice uplatila dovoljno da vise ne moram dati ni krone.:)

ps Bila kod doktora u Hrvatskoj, Bosni...
Iskreno, ja se mijenjala ne bih (osoblju svaka cast, ja sam uplatila koliko se trazilo, ali znam kako je onima koji zive dole). :)

za sve ovo gore napisano slobodno pitaj rogu27 ako ne vjerujes. imam osjecaj da si bio par dana u Norveskoj, zemlja ti nije legla, pa hoces da zezas :D

Lano
07.04.2010., 22:50
Dobila si odgovor na to ovdje > http://www.forum.hr/showpost.php?p=25960678&postcount=398

Nitko nije reko da bi ti trebala raditi na crno.

pa hajde ti nama reci, kad si se vec nas koji ovdje zivimo dovezao: da li bi ti radio na crno? cistio "fuj" kuce? :D

Putnik
07.04.2010., 23:35
Lano,

Cjenik
http://www.sib.no/veiledning-og-helse/refusjon-av-utgifter-til-lege/folketrygdens-satser-for-egenandel-ved-legebesok

Sve ovo na cjeniku je besplatno u Hrvatskoj.

Možda će i poskupit
http://www.nettavisen.no/nyheter/article2810276.ece

Ultrazvuk možes obavit kod privatnika za 900 kr
http://www.ultralydklinikken.no/

Na hitnoj te neće primit ispod 500 kr

A taj "Frikort" (fritak fra egenandel) te dođe oko 2000 kr

Ja sam zaradio i potrošio 5 000 000 kr tamo !
Dok nisam shvatio. Bio sam mlad i lako prevarit.
Kad god su rekli plati, ja sam platio.

Samsung2007
08.04.2010., 10:58
Samo da se ukljucim i dodam da ste obadvoje djelimicno u pravu ( i Putnik i Lano).

No Puntik ocigledno pretjeruje sa izjavama a sem toga govorite o razlicitim slucajevima, to jest o razlicitim grupama ljudi koje zive u Norvesoj pa zbog toga uglavnom i dolazi do nesporazuma izmedju vasih izjava. No vecina je toga tocno sto ste rekli, ali svako za svoju grupu ljudi je iznijeo niz tocnih informacija...

Sem toga Putnik je u pravu kada kaze da su penzije u Norveskoj jako niske, u potpunosti se slazem...No penzija se ne isplacuje od uplacenog poreza. Greska. Od poreza se finansira mnogo drugih stvari (dosta njih neopravdano i bespotrebno). Velicina penzije zavisi od penzionih poena koji se odbijaju od plate...Dakle veca placa = veci penzioni poeni = veca penzija na kraju...

No u sustini, penzije su mizerne sa obzirom na zivotni standard u Norveskoj...

Putnik
08.04.2010., 11:13
U prehrani, naj više kradu penzioneri zatim studenti.
Užasno, država ima silne miliarde, a ovi jadnici moraju krast.
Samo kad vidiš, norvežane da prose na cesti, onda znaš koliko je tamo dobro.

http://www.mamut.net/meridianfoto/2007_5d_1_mg_1859_750h.jpg

Piše: NORVEŽAN SAM BEZ NOVACA I KUĆE. DAJ MI KOJU KRUNU, PUNO BI POMOGLO.

http://www.mamut.net/meridianfoto/2002_n008_08_tigger_400b_pp.jpg

http://www.vg.no/uploaded/image/bilderigg/2008/06/02/1212385447422_946.jpg

http://gfx.dagbladet.no/magasinet/2004/06/19/tigger24.jpg

http://pub.tv2.no/multimedia/na/archive/00301/oslo_301595x.jpg

Samsung2007
08.04.2010., 11:35
Putnik, nisi realan..Ovo nisu klasicni socijalni slucajevi nego se radi o specijalnim grupacijama, najvjerovatnije narkomanima (da ne zgrijsim dusu ako slucajno nekog sa slika tako pogresko okarakterisem)......

Normalno da ce oni biti u ovakvom stanju kad su im primanja minimalna a rokaju se svaki dan a to kosta...Budi realan pa reci u kojoj su to zemlji ovakve grupacije dobro socijalnoi i ekonomski zasticene a da pri tome spomenuti ne rade niti imaju vlastiti cash???

Putnik
08.04.2010., 11:47
Nemoj Samsung2007 nema smisla..

2004 godine 26 000 djece žive u siromaštvu u norveškoj.

izvor: http://www.reddbarna.no/default.asp?V_ITEM_ID=1566

2006 g godine 86 000 djece žive u siromaštvu u norveškoj.

http://www.dagbladet.no/2009/09/02/nyheter/valg_2009/valg09/politikk/innenriks/7911020/

To su ovi na slikama gore kad odrastu.

Užasno pored toliki miliardi kruna, ovo se događa, žalosno.

Norveška je stvarno hladna zemlja.

http://buldr.no/wp-content/uploads/2009/03/dsc_0026-300x199.jpg

Samsung2007
08.04.2010., 11:58
Nema smisla sa tobom o tome raspravljati kada imas svoje cvrste stavove koje zelis da branis. Postujem tvoju borbu za tvoje misljenje, no kazem da djelimicno nije tocno jer pretjerujes sa tvrdnjama...

U kojoj to zemlji na svijetu nema sirotinje????

Moj odgovor je ni u jednoj, dakle svaka zemlja ima takve grupe ljudi i moje misljenje je da je Norveska negdje na dnu kada su takve grupacije u pitanju....

E tvoj je problem sto se ti hvatas za taj neznatni broj pojedinaca i predstavljas cijelu jednu naciju kroz te podatke....

Opet ponavljam da nisi realan...Nije da ja nesto sada branim Norvesku, ja sam svoje misljenje o tome davno iznijeo, no mislim da stvari nisu tako lose kako ih ti pokusavas predstaviti..

Mnogo toga znatno bitnijeg u Norveskoj kao i Skandinaviji ili cijelom Zapadu ne stima, no idealne drzave i uredjenja nema...To je jos i Platon izjavio prije milion godina !!!

Putnik
08.04.2010., 12:53
U drugim državama svijeta to ima, zato što države nemaju.
A u ovom slućaju država ima i to previše. Ali zato što
je to hladna zemlja, gdje svi okreću glavu u drugom pravcu,
i prave se da nevide ovo zlo, to zlo ostaje u norveškoj.

Budi iskren, nitko negleda jednog drugog u oći.

Samsung2007
08.04.2010., 13:00
U drugim državama svijeta to ima, zato što države nemaju.
A u ovom slućaju država ima i to previše. Ali zato što
je to hladna zemlja, gdje svi okreću glavu u drugom pravcu,
i prave se da nevide ovo zlo, to zlo ostaje u norveškoj.

Budi iskren, niko negleda jednog drugog u oći.

Oni rade to na ovaj nacin zato sto su svjesni sta ih ceka kada eventualno padne cijena nafte......Zamisli sta ce se desiti da se nadje alternativa nafti i prirodnom plinu?
5-10 godina nakon toga Norveska bi se vratila na nivo neke istocnoeuropske ili balkanske zemlje, cak i nize....

Shvatam ja ono sto ti zelis reci, no kazem da malo pretjerujes....No dosta toga stoji na svom mjestu u tvojim tvrdnjama...

polly
10.04.2010., 19:24
kćer mi ide na dvije godine u oslo na sveučilište
zna li netko pošto je najam kakve garsonjerice u oslu? da li je smještaj u studentskom domu znatno povoljniji od toga?
ako znate kakvu agenciju od povjerenja bila bi zahvalna :)

Missy1
11.04.2010., 10:34
Nemam iskustva sa studentskim smjestajem, ali mislim da je povoljnije nego privatni smjestaj. Mozes pogledati ovdje.

http://www.blindern-studenterhjem.no/site.php?category=0&id=0

http://www.sio.no/wps/portal/!ut/p/c5/04_SB8K8xLLM9MSSzPy8xBz9CP0os3gDfwNvJ0dTP0NXAyNDA3-TQE8DKADKR2LKm7jD5fHrDgfZh18_WB4HcDTQ9_PIz03VL8iNM MgycVQEAHYGj3E!/dl3/d3/L0lDUmlTUSEhL3dHa0FKRnNBL1lCUmZ3QSEhL2Vu/?WCM_GLOBAL_CONTEXT=/wps/wcm/connect/migration/SiO%20-%20en/Housing

roga27
15.04.2010., 15:34
kćer mi ide na dvije godine u oslo na sveučilište
zna li netko pošto je najam kakve garsonjerice u oslu? da li je smještaj u studentskom domu znatno povoljniji od toga?
ako znate kakvu agenciju od povjerenja bila bi zahvalna :)

hm... ja sam našla preko ovog:
http://www.finn.no/eiendom/

ako želiš javi se na pp pa ćemo pitati naše ljude možda joj netko može iznajmiti stan ili sobu :)

vidonje
18.04.2010., 19:26
Evo pitanja,recite mi kakve se prosječne plaće u Norveškoj za sezonske radnike,kakve su plaće na sjeveru Norveške i kakvi se poslovi nude (čuo sam nešto o preradi ribe)?
Što više informacija,to bolje.
hvala

Putnik
19.04.2010., 11:17
Anja from Stavanger

http://farm4.static.flickr.com/3596/3689785906_8c78074c52_o.jpg

Te njihove izdrečene oći su mi uvjek bile neugodne

http://www.bygg.no/cache/image/3604/54/jens-stoltenberg-høyde.jpg

Norveški premijer

roga27
19.04.2010., 12:37
Te njihove izdrečene oći su mi uvjek bile neugodne

http://www.bygg.no/cache/image/3604/54/jens-stoltenberg-høyde.jpg

Norveški premijer

meni je on čisto zgodan muškarac... a ni kraljevska obitelj nije za baciti :D

Putnik
19.04.2010., 16:21
meni je on čisto zgodan muškarac... a ni kraljevska obitelj nije za baciti :D
Crte mu jesu dobre, majka mu je srpkinja. Mislim da je Smilja Katić njegova "dadilja" iz Beograda, a moze i biti neka druga srpkinja. Katić kaže da mu ona nije majka, živila je snjima 22 godine (3 u Beogradu 19 u Oslo).

http://www.blic.rs/Vesti/Politika/31261/Premijer-Norveske-nije-poslusao-dadilju-/print

Kraljevska obitelj jesu porijeklom iz Danske. A neki kažu da je otac sadašnjeg kralja (Olav V), sin norveškog istraživača Fridtjof Nansen.

pussycat
14.06.2010., 09:44
Molim vas za malu pomoc...
Planiram da uskoro dodjem da radim u Norvesku kao bolnicarka. Imam muza i malu bebu. Zanima me da li ce i posle kog vremena i moj muz dobiti radnu dozvolu i da li ce beba moci tamo u jaslice?
Moja pocetna plata bi bila oko 3000 evra. Da li je to dovoljno da se plati stan, hrana, racuni... I koliko je uopste potrebno para za zivot za mesec dana?
Unapred vam hvala forumasi!:)

Missy1
15.06.2010., 18:44
Sa tim se novcima moze zivjeti. Sto se tice troskova stanovanja, sve ovisi o tome da li cete zivjeti u vecem ili manjem mjestu, da li u centru ili izvan grada.

Ja mislim da ce vam na stan otici od 6000-10 000. Za hranu oko 5000-6000.

Ovdje mozete vidjeti koliki su prosjecni troskovi zivota. Sastavljeno od Drzavnog instituta za ispitivanje potrosnje. Odnosi sa na 2009, ali nema jako velike razlike ako usporedujemo sa 2010.

http://www.sifo.no/files/standardbudsjett2009-eng-print.pdf

Sto se tice radne dozvole za vaseg muza, nisam sigurna i ne mogu u vezi toga reci nesto konkretno. Za to se trebate raspitati kad dodete u Norvesku.

log
16.06.2010., 16:43
Missy1 je navela cijene u vecem gradu, kao npr Oslo. Dok je u manjim gradovima stan 4000-7000, a i hrana je mnogo jeftinija, posebice ako ste u blizini Svedske.

Sto se tice radne dozvole, mora osoba koja ju trazi imati trazeno zanimanje. ili kasnije kada pocnete raditi i mozete dokazati prihode, mozete dovesti muza
ali morate garantirati za njega.

Luna1983
23.06.2010., 18:47
Bok, ja sam po struci dipl. ing. (ili po novome mag. ing.) kemijske tehnologije i zanima me dali bi ja mogla pronaći posao u Norveškoj, ozbiljno razmišljam o odlasku iz ove "države", puna mi je kapa više svega.

inspector
08.07.2010., 17:07
Bok, ja sam po struci dipl. ing. (ili po novome mag. ing.) kemijske tehnologije i zanima me dali bi ja mogla pronaći posao u Norveškoj, ozbiljno razmišljam o odlasku iz ove "države", puna mi je kapa više svega.

Ne znam koliko imaš iskustva, ali mislim da bi trebala pogledati naftne kompanije. Iz svojih izvora znam da se krajem ove godine očekuje boom u naftnom biznisu pa time će i potreba za kvalitetnim kadrom narasti.
Ako trebaš koju adresu javi...imam nekoliko u rukavu :mig:

homer-jrt
12.07.2010., 19:13
https://www.nav.no/sbl/stillingssok/resultat.do

na ovoj stranici je popis slobodnih radnih mjesta

tijanaj
15.07.2010., 09:27
Zdravo, ja sam po struci socijalni skrbnik i zanima me da li bi mogla naci posao u Norveskoj, i kako se u Norveskoj zove zanimanje socijalni skrbnik( ne mogu se snaci), koji je opis njegovog posla i koliko ima potrebe za tim zanimanjem.
Unapred hvala, odgovor bi mi dosta znacio..
Pozdrav

fabrika
20.07.2010., 12:32
Pozdrav,
Imam jedno pitanje i molio bih za objasnjenje:
Imao sam nekolike ozbiljne kandidature za posao u Norveskoj ali su odbijene zbog nepoznavanja norveskog jezika. Inace, govorim engleski jezik. Radno mjesto je zahtjevalo dosta kontakata sa ljudima koji mozda ne govore engleski jezik i to je razlog zbog kojeg su me odbili. Posto u mojoj okolini nema organizovanih kurseva za ucenje norveskog, nabavio sam neku literaturu za ucenje norveskog jezika i pomalo ucim, jos nista posebno.
Mene zanima slijedece:
1. Ako uspijem da savladam norveski jezik, kako mogu da to znanje verificiram a da mi oni to priznaju (znaci da dobijem certifikat o poznavanju jezika), da li postoje neke skole za strane jezike koje rade provjere znanja jezika i slicno
2. Do kojeg je nivo potrebno uciti jezik a da zadovolji kriterije za posao, recimo, ja mislim da bi bilo dovoljno zavrsiti neka prva dva ili tri nivoa, reecimo pocetni i srednji. Takodje, u slucaju de Norvezani nekom ponude posao, ja mislim da je dovoljno da znas ovaj osnovni i neki srednji nivo znanja jezika, takodje je uobicajeno da ti u ponudi za posao ponude neku vrstu uvodnog perioda gdje ces upoznati organicaiju, ljude, kako sve funkcionise, itd i da ces taj period iskoristiti za usavrsavanje jezika i da ces tek nakon zavrsetka tok uvodnog perioda moci dati neki puni doprinos firmi u kojoj radis

Samsung2007
27.07.2010., 12:39
Zdravo, ja sam po struci socijalni skrbnik i zanima me da li bi mogla naci posao u Norveskoj, i kako se u Norveskoj zove zanimanje socijalni skrbnik( ne mogu se snaci), koji je opis njegovog posla i koliko ima potrebe za tim zanimanjem.
Pozdrav

Ima dosta slobodih radnih mjesta za tu oblast, no nazalost trazi se izricito visok stupanj norveskog jezika. mislim da se ne mzoe as engleskim zaposliti u toj oblasti :ne zna:

Pozdrav,
Imam jedno pitanje i molio bih za objasnjenje:
Imao sam nekolike ozbiljne kandidature za posao u Norveskoj ali su odbijene zbog nepoznavanja norveskog jezika. Inace, govorim engleski jezik. Radno mjesto je zahtjevalo dosta kontakata sa ljudima koji mozda ne govore engleski jezik i to je razlog zbog kojeg su me odbili. Posto u mojoj okolini nema organizovanih kurseva za ucenje norveskog, nabavio sam neku literaturu za ucenje norveskog jezika i pomalo ucim, jos nista posebno.
Mene zanima slijedece:
1. Ako uspijem da savladam norveski jezik, kako mogu da to znanje verificiram a da mi oni to priznaju (znaci da dobijem certifikat o poznavanju jezika), da li postoje neke skole za strane jezike koje rade provjere znanja jezika i slicno
2. Do kojeg je nivo potrebno uciti jezik a da zadovolji kriterije za posao, recimo, ja mislim da bi bilo dovoljno zavrsiti neka prva dva ili tri nivoa, reecimo pocetni i srednji. Takodje, u slucaju de Norvezani nekom ponude posao, ja mislim da je dovoljno da znas ovaj osnovni i neki srednji nivo znanja jezika, takodje je uobicajeno da ti u ponudi za posao ponude neku vrstu uvodnog perioda gdje ces upoznati organicaiju, ljude, kako sve funkcionise, itd i da ces taj period iskoristiti za usavrsavanje jezika i da ces tek nakon zavrsetka tok uvodnog perioda moci dati neki puni doprinos firmi u kojoj radis

1. Postoje institucije u Norveskoj gdje mozes provjeriti svoj nivo znanja jezika i na osnovu toga dobiti diplomu i priznanje za taj nivo

2. Zavisno od vrte posla kojeg trazis, no samim tim da su te odbili zbog jezika brijem da se radi o kontaktu sa strankama, dakle norveski ti mora biti veoma dobar, vjerovatno neki visi nivo.....No kazem zavisi od vrste posla....Ako napises o cemu se radi mozda napisem jos nesto sto moze biti relevantno za tebe
Pozdrav i sretno !!

Putnik
27.07.2010., 18:51
Pozdrav

Centar za socijalnu skrb = Sosialkontor

Socijalni skrbnik = Sosialarbeider

fabrika
28.07.2010., 09:07
1. Postoje institucije u Norveskoj gdje mozes provjeriti svoj nivo znanja jezika i na osnovu toga dobiti diplomu i priznanje za taj nivo

Da li je moguce i dali bi priznali da ja ovdje izvrsim provjeru znanja i dobijem odgovarajuci certifikat o nivou znanja u skladu sa europskim referencama CEFR o znanju jezika??

2. Zavisno od vrte posla kojeg trazis, no samim tim da su te odbili zbog jezika brijem da se radi o kontaktu sa strankama, dakle norveski ti mora biti veoma dobar, vjerovatno neki visi nivo.....No kazem zavisi od vrste posla....Ako napises o cemu se radi mozda napisem jos nesto sto moze biti relevantno za tebe
Pozdrav i sretno !!

Trenutno ucim norveski jezik prema planu i literaturi skole Rosenhof (kazu najpoznatiji centar za obrazovanje odraslih u Oslu). Ima njihovu lietarturu: Pa Vei (Nivo 1 i 2 ili prema CEFR A1 i A2 ili prema njihovoj terminologiji Norsprove 1 i Norskprove 2) i Stein pa Stein (Nivo 3 ili prema CEFR B1 ili prema norveskoj skali Norskprove 3). Imam sav materijal, knjige, radne sveske, audio lekcije,..i dosada mi solidno ide, jos na ovom prvom nivou. Jos kontam uzeti ovaj BYKI Norwegian software za ucenje jezika (uce se rijeci i fraze).
Sto se tice posla za koji sam imao razgovore (imao telefonski intervju, oni kontaktirali moje referense da provjere jeli istina ono o cemu pisem u biografiji), radi se poziciji Site Manager u dvije razlicite firme, grana industrije je energetika, konkretno hidroelektrane (99% struje u Norveskoj je iz hidroelektrana, imaju preko 400 hidroelektrana), radno mjesto bi bilo u Oslu (sjediste) s tima da kao Site Manager budem odgovoran za izvodjenje radova na hidroelektranama (remonti, rekonstrukcije,....) i posao zahtjeva dosta kontakata sa ljudima koji mozda ne govore engleski jezik

Samsung2007
29.07.2010., 12:20
1. E to ne znam. Na netu mozes naci tel br bas od Rosenhofa i mozes nazvati i provjeriti. oni znaju ta pravila oko nostrifikacije jezicnih diploma. No ja mislim da moras ovdje izici na neki ispit provjere, sumnjam da mogu priznati jezicke sposobnosti samo na osnovu nekog papira.

2. Ja sam takodje isao na Rosenhof, mnogo mnogo mjeseci jer sam kao odrasla osoba dosao u Norvesku pa se tad jezik znatno slabije uci. No imaju fantastican program i odlicne profesore.

O nekom ozbiljnom poslu gdje se aktivno koristi norveski jezik ni ne razmisljaj ako nisi dobro dobro savladao "pa vei", mada je pravo mjerilo vjerovatno onaj Bergen test....

No sa obzirom na spomenuti posao, ja mislim da bi ti mogao krenuti i sa nizeg stupnja jer ces kroz rad uciti brze i vise a sam rad nije iskljucivo vezan samo za koristenje jezika, npr nisi neki slubeznik ili profesor sto aktivno koristi jezik u svom poslu. Kod tebe vjerovatno se i u samoj struci koristi dosta engleski jezik tako da nije neophodno da sve rijesavas na norveski, tako da mozes poceti sa nekim nizim stupnjem sto kod mene nije bio slucaj.

U svakom slucaju zelim mnogo srece !!

tommy tominjo
01.08.2010., 09:51
pozdrav svima, evo pišem iz Hrvatske i zanimalo bi me na koji način je najlakše doći do preseljenja i posla u Norveškoj. Oženjen sam i bez djece, imam 33 godine i završio sam za profesora tjelesnog i radim po sportskim klubovima (kondicijska priprema tenis i atletika ) , supruga mi ima 32 godine i završila je višu ekonomsku školu. S obzirom da smo nezadovoljni sa životom u Hrvatskoj molim Vas da mi pomognete savjetom za preseljenje. Da li je možda bolje probati preko veleposlanstva? pozdrav

Putnik
06.08.2010., 12:50
pozdrav svima, evo pišem iz Hrvatske i zanimalo bi me na koji način je najlakše doći do preseljenja i posla u Norveškoj. Oženjen sam i bez djece, imam 33 godine i završio sam za profesora tjelesnog i radim po sportskim klubovima (kondicijska priprema tenis i atletika ) , supruga mi ima 32 godine i završila je višu ekonomsku školu. S obzirom da smo nezadovoljni sa životom u Hrvatskoj molim Vas da mi pomognete savjetom za preseljenje. Da li je možda bolje probati preko veleposlanstva? pozdrav

Najlakše kroz poznanstva, inače stani ured.

Zvuči poznato ?

el_mariachi
07.08.2010., 08:34
O nekom ozbiljnom poslu gdje se aktivno koristi norveski jezik ni ne razmisljaj ako nisi dobro dobro savladao "pa vei", mada je pravo mjerilo vjerovatno onaj Bergen test....

pitanjce: bergen test je u stvari test koji je napravljen za odrasle osobe na jednom visem stupnju? jel tako?

e sad mi nije jasno koji se tu norveski polaze...riskmal, nynorsk ili bokmal?

Спасибо большое:)

Samsung2007
11.08.2010., 08:12
pitanjce: bergen test je u stvari test koji je napravljen za odrasle osobe na jednom visem stupnju? jel tako?

e sad mi nije jasno koji se tu norveski polaze...riskmal, nynorsk ili bokmal?

Спасибо большое:)

Pa bokmal, vecina polaze taj jezik i on se vecinom i koristi. no mislim da postoji mogucnost da se polaze i nynorsk, ako bas zelis, ali cemu to? Onda moras i njega da ucis...Nije nimalo jednostavno nauciti ni bokmal koji se vecinom koristi, a pogotovo nije lako nauciti nynorsk...Nynorsk je sporedni jezik, kao kod nas cirilica, ima ga al ga nema...:)

kengur26
15.08.2010., 14:49
pozdrav svima...
da li mi netko može reći da li sam dobro shvatio...da, ako imam završen fakultet (magisterij po bologni), da mogu dobiti radnu dozvolu u Norveškoj, jel tada spadam u skupinu skilled worker...?
http://www.udi.no/Norwegian-Directorate-of-Immigration/Central-topics/Studies/What-studies-can-a-residence-permit-be-granted-for/#Norwegian

BlackLotus
18.08.2010., 12:32
pročitala sam sve al malo se pisalo o studiranju.. a ono malo što je rječanka napisala ne kužim :D

dakle situacija je slijedeća. u slijedećih dvije godine najvjerojatnije se dragi, bebek i ja selimo u norvešku. dragi ima rođakinju tamo čiji se muž bavi kompjuterskim poslovima i pokušat će mog dragoga ugurat u svoju firmu kad dobije CISCO certifikate jer kaže da su oni tamo na visokom glasu.
problem je taj što sam ja studentica, na FF sam trenutno(antropologija i etnologija, 1.god) ali se planiram preselit na PMF-molekularna biologija iduće godine.
mene sad zanima ako ja završim 1.god molekularne ovdje ima li šanse da dobijem mjesto na drugoj godini tamo i kako? :ne zna:

Manimal87
18.08.2010., 20:55
Hei alle

Jeg er medisinsk student

Namjeravam jednoga dana zivjeti tamo. Cilj mi je Bergen ili Trondhjem. Dosta sam upoznat sa povrsinom svega, kultura mi je zasad na prvom mjestu, sto mi je vjerovali ili ne, u upoznavanju vjerojatno najlaksa komponenta (šok je pomalo bio Janteloven, ali toliko sam zavolio tu zemlju da znam da mi nece trebat puno da i to prokuzim i prihvatim :-))
Ako netko ima ideju kako se to pokazuje u praksi - pisite! Tussen takk

ps. jos 4 godine do tog dana, kad imam namjeru sa usvojenim jezikom zapocet nostrifikaciju i po mogucnosti specku tamo, sto bi bilo utopijski za mene.

Manimal87
19.08.2010., 13:18
Da, htio sam reci jos hvala svima na informacijama, sve sam procitao do sad. Shvacam kako sustav funkcionira tamo i mislim da je - kako -da -kazem - onakav kakav bi trebao biti svugdje. Ljudi zasluzuju biti sigurni i imati sto im treba, barem to.

Imam mnogo dobrih misljenja o kulturi a trenutno, danas mi se svidja recenica da su slozni u borbi protiv terorizma, siromastva, bolesti i idiotizma, kao nacija, jel.

Ovo zadnje me uvijek znalo smetati, nadam se da ce se popraviti kadtad kod nas, kod nekih ljudi.

Veliki sam ljubitelj prirode, izmedju ostalog i znam da, iako toga ima kod nas napretek, svidjat ce mi se i tamo. Nisam ljubitelj vrucina, stoga takodjer.

Zasad mi je najveca pomoc
http://www.norwaytalk.com/showthread.php?t=3886