PDA

View Full Version : Norveska

stranice : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Nimrod
17.01.2003., 18:29
Bio netko? Iskustva, dojmovi ...
Palo mi na pamet da se tamo odselim, pa ako ima netko kakvu korisnu informaciju iz prve ruke ... Da, ZNAM da je tamo hladno i da im je priroda lijepa, ali zivotni standard, imigracija, socijalna rjesenja i tako te stvari bi mi bilo drago cuti.

Pozdrav sveukupnoj dijaspori

Greven
17.01.2003., 22:22
Ni..je hlll..aaa..ddd...no. Grije nas golfska struja. :D

Nisam primjetio nikoga iz Norveške.

Čini mi se da oni nemaju internet, ili ga još nisu otkrili. :D

Holandez
18.01.2003., 09:16
A, ja sam se informirao za posao kad par agencija...
Naravno u Norveskoj; bili su kulturni ali;

Svi su me zdusno odjebali; navodeci kao razlog da
oni traze znanje norveskog kao osnovu za bilo kakvo
zaposlenje...

Nisam bas previse zainteresiran za ucenje tog ne bas
rasirenog jezicka....

Inace place su astronomske...

AxMi-24
18.01.2003., 12:56
Sve je astronomsko ako nelazu na svedskim vjestima (sto je doduse lako moguce jer im zavide vise nego ista).

Nimrod
18.01.2003., 13:37
Samo da kazem hvala decki

el_mariachi
18.01.2003., 21:49
Ovo ispod je kopija posta kojeg sam napisao na starom forumu prije skoro 5 mjeseci.
---------------------
Priroda u Norveskoj je predivna. Ljudi su topliji nego u ostalim skandinavskim zemljama. Definicija grada se svodi na omanja mjesta. Pored Osla imas nekoliko malo vecih mjesta sve ostalo je selo. Nemam nista protiv sela ali ako si sam ne bih ti savjetovao da zaglavis tamo negdje.
Ako imas ikakve veze sa medicinom imas velike sanse. Dalje traze se radnici za ciscenje ribe a u zimskom periodu i osobe koje pricaju nekoliko stranih jezika na skijalistima. Podvodni ronioci na platformama su strahovito dobro placeni.
Standard najvisi u svijetu ali i cijene su astronomske. Recimo cigarete,ako se ne varam, kostaju oko 6 €.
----------------------------------------------

Biro za zaposljavanje (http://www.aetat.no)

newcomer
19.01.2003., 00:12
Zaustavi te policija zbog prekoracenja brzine i otkidaju kaznu spram novca kojeg zaradjujes. Hoce reci imaju pristup tvojim privatnim informacijama. Hoce netko potvrditi ovo ili negirati - bas me zanima. Inace sve ostalo je "kul" :)

The Globe and Mail Article (http://www.theglobeandmail.com/servlet/ArticleNews/PEstory/TGAM/20030118/UFINNN/International/international/international_temp/3/3/25/)

AxMi-24
19.01.2003., 03:42
Sta nije to u finskoj tako???

A da sve znaju o tebi to vrijedi ja mislim u svim skandinavskim zemljama. (u svedskoj je ko iz orwelove knjigice :(

Greven
19.01.2003., 05:16
Ako cugaš, ne idi u Norvešku! Tamo je doja tol'ko skupa da Norvežani putuju u Švedsku i kupuju žestu a u Švedskoj su cijene alkohola traumaticno visoke. Recimo, za bocu od 0,75 L solidne žeste moraš pljunit' preko €20.
Tol'ko sam trijezan da ne mogu da spavam. Muka prava! Akutna trauma! Morat'ću odseliti u Rusiju ili Baltikum.

el_mariachi
19.01.2003., 12:46
newcomer: Radi se o Finskoj.
Prije neke 3 godine su zaustavili jednog od sefova Nokie koji je vozio prebro. Stavili brzinu u tablice i njegovu placu i izaslo je ako se ne varam vise od 15 000€. Ono "komunisticko" podaj policiji koju kintu ne radi. U Japanu te auto sam opominje ako predjes 90.

Mad Nomad
19.01.2003., 20:03
Greven kaže:
Ako cugaš, ne idi u Norvešku! Tamo je doja tol'ko skupa da Norvežani putuju u Švedsku i kupuju žestu a u Švedskoj su cijene alkohola traumaticno visoke. Recimo, za bocu od 0,75 L solidne žeste moraš pljunit' preko €20.
Tol'ko sam trijezan da ne mogu da spavam. Muka prava! Akutna trauma! Morat'ću odseliti u Rusiju ili Baltikum.

Zasto ne ides na krstarenje za weekend? Ispada da je jeftinije uzeti sobu na brodu za weekend, jesti i piti do besvjesti, nego kupiti istu kolicinu pica u Norveskoj. Naime, kada brod izidje iz Norveskih voda, ne placa se taksa na pice, tako da je tada alkohol smjesno jeftin. :-)

el_mariachi
19.01.2003., 20:13
Mad Nomad: Eh da je to tako lako.:D
Norveska je poprilicno dugacka i spaja se s Rusijom. Koliko dugo ce oni odozgo da plove za 2 litra alkohola. Oslo je u unutrasnjosti tako da se i to ne isplati. Pivo kosta 8 € u pubu. 1 boca ( 0,75)l alkohola moze biti oko 40 €. Ali place su grozno visoke. Podvodni ronioci za 1g zaradjuju toliko da cijeli zivot ne moraju vise da rade. Doduse sve i da hoce ne mogu jer im je zdravlje naruseno :D

Putnik
19.01.2003., 20:33
Priroda je ništa posebno više divljina

Zrak je zagaden i ozonski omotac je slab

Narod je mrtav (zombi)

Više vole psa nego čovjeka.

Ceste su uzasne

Izbor hrane i robe naj loši u Europi

Mržnja prema strancima neizmjerljiva

U Oslu je svaki peti stanovnik stranac (pakistanci, marokanci, kurdi, somalci itd)
Hrvata ima 400 i ne razlikuju norvežani izmedu njih i nas.

Oslo je treči najskuplji grad u svijetu.

cigarete su 64 kuna, dnevna karta 60 kuna, naj lošije vino 80 kuna (0,7L)

režije 10 000 kuna mjesečno djeci vrtič 4000 kuna mjesečno a dječi doplatak 890 kuna mjesečno

Dobičeš onolko novaca koliko im moraš vratit.

Stoga sa plačom ništa naručito nemozeš uradit.

Oslo je selo
stoječi na sred glavne ulice u Oslo vidiš odjedanput sa jedne te iste tocke
glavni kolodvor, gradsku vjecnicu, sabor, kraljevski dvor, narodno kazaliste i glavni trg itd.

San prosječnog norvežana je živjeti u španjoljskoj, ima ih tamo oko 100 000

Samo jedna stvar je tamo izuzetno zanimljiva i to je norveška kruna

1 kruna = 1 kuna ako je uspiješ ponesti sa sobom

:flop:

Greven
20.01.2003., 00:05
Uf! Pa ta Norveška k'o Zimbabve! :D

el_mariachi
20.01.2003., 01:10
Putnik kaže:
Priroda je ništa posebno više divljina
- priroda je prekrasna

Zrak je zagaden i ozonski omotac je slab
- Pa nemaju uopce neke industrije

Narod je mrtav (zombi)
- Da , ali takvi su svi u skandinavskim drzavama
Više vole psa nego čovjeka.
- Svagdje na Zapadu je tako
Ceste su uzasne
- Stoji
Izbor hrane i robe naj loši u Europi
- Generalno da , ali jedu i sasvim drugaciju hranu od ostalih u Europi

Mržnja prema strancima neizmjerljiva
- Nisam nesto primjetio nesto vise nego u drugim drzavama

- Da ali se zato zaradjuje

cigarete su 64 kuna, dnevna karta 60 kuna, naj lošije vino 80 kuna (0,7L)
- stoji , cak i vise

režije 10 000 kuna mjesečno djeci vrtič 4000 kuna mjesečno a dječi doplatak 890 kuna mjesečno
- recimo da stoji

Dobičeš onolko novaca koliko im moraš vratit.
- ne slazem se s tim

Stoga sa plačom ništa naručito nemozeš uradit.
- nije istina

Oslo je selo
stoječi na sred glavne ulice u Oslo vidiš odjedanput sa jedne te iste tocke glavni kolodvor, gradsku vjecnicu, sabor, kraljevski dvor, narodno kazaliste i glavni trg itd.
- ovo stoji ali sto mozes ocekivati od drzave koja ima manje od 5 mill da ima velegradove.

San prosječnog norvežana je živjeti u španjoljskoj, ima ih tamo oko 100 000
- Vole oni Norvesku

Dodatak:
Sve je strahovito skupo ali i place su visoke. Za 5 mjeseca se moze ustedjeti za polovan auto. Mentalitet prosjecnog Norvezanina se razlikuje od naseg. Njih lijepa odjeca ne interesira. Kod nas se da zadnja kinta na odjecu pa makar se za kruh ne imalo. Ali ako se poredi njihiv standard i ostali onda su u vrhu. Finci ih tuku. Prije 2 godine su imali toliki visak da nisu znali sto ce s njim tako da su poceli graditi jos savremenije skole i na sport. Prisjetimo se koliko su medalja osvojili na zadnjim OI. I njima se ne ide u EZ koja bi ih htjela. Riba i nafta im je dovoljna.

Putnik
20.01.2003., 10:42
el_mariachi kaže: Za 5 mjeseca se moze ustedjeti za polovan auto.

Da ali najlosiji auto

I onda neces imati dovoljno novaca ga prepisat/registrirat na sebe (vise od 10 000 kuna)

Place su niske u odnosu na cijene tamo.

Oni se neznaju oblacit jer nemogu kupiti pravu odjecu.

Gdje je ta suvremena skola ?

Da nisu imali ribu, naftu i plin prodatvati europskom trzistu bili bi najsiromasniji u Europi.

Njihov image u svijetu je samo jedan giganticni blef
iako su u njega utrosili milijarde kuna

el_mariachi
20.01.2003., 12:36
putnik: Govorio sam o osnovnim skolama. Velika je razlika ako u razredu imas 10 ucenika ili 25 kao kod nas. Ulaganje u strane jezike je nesto sto je obavezno.
Kola koja sam spomenuo su bila vrijedna 5 000€.

Odjevanje: Ovo vrijedi i za Svedsku i Finsku. Ljudi drugacije razmisljaju nego u ostalim dijelovima Europe. Na fakultetima se ne mogu vidjeti cure u haljinama i suknjama. Neke cudne kombinacije boja ih odusevljavaju. I ne mozes da ganjas modu ako je vani -20C. Moras nesto toplo kupiti.
Sada kakav je njihov image u svijetu to je druga prica. ALi to je ponosan narod koji se sam izborio za ovo sto imaju danas.
Cijene jesu visoke. Cola ( 0.33) na pumpama kosta oko 2.5- 3 € ali niko je ne bi kupio da nemaju love.
Ne znam cini mi se da smo vidjeli sasvim druge stvari.

freedom
21.01.2003., 12:15
El mariachi, sta si mislio pod onim "Finci ih tuku"?! Kad je vec Finska u pitanju, volio bih da povuces paralelu upravo izmedju te dvije zemlje kad se radi o mogucnostima ostanka, eventualnog zaposlenja i sl.( jer se dvoumim upravo izmedju njih).Cini se da je ipak osnovni kriterij poznavanje domacih jezika pri cemu ona prica o engl.kao, pa skoro sluzbenom jeziku bas i "ne pije vode".
Kad se radi o tim famoznim poslovima na obradi ribe,i berbama jagoda i tome slicno, da li postoji mogucnost zaposljavanja radne snage izvan EU? S obzirom da im je nezaposlenost najniza u Evropi (cca 2,5%),trebalo bi da ima obilje posla i za strance,ali cini se ipak da je kao sto rekoh,bez poznavanja norveskog vrlo tesko dobiti ikakav posao.Kakvo je tvoje misljenje?

Putnik92
21.01.2003., 13:24
freedom kaže:
Cini se da je ipak osnovni kriterij poznavanje domacih jezika pri cemu ona prica o engl.kao, pa skoro sluzbenom jeziku bas i "ne pije vode". Ako znas madjarski onda ti ni finski nece biti tezak.

el_mariachi
21.01.2003., 15:08
freedom: Pod "Finci ih tuku" mislio sam na standard. Prije 3 godine u Finskoj su imali problema naci vozace za autobuse jer su se svi obogatili kupujuci akcije u Nokiji. Onda je dosao treci mjesec 2000 pa su se neke stvari rijesile. Nokia i Finska su ista stvar. Ako Nokia kaslje Finska se razboli. Jezik koji se prica je ugro-finskog porijekla , dakle isti korijeni kao madjarski i estonski ali se medjusobno razlikuju i jedni apsolutno ne razumiju druge. Naravno kako rece Putnik92 madjarski bi bilo dobro znati jer Madjari puno lakse uce bilo koji jezik od nas. Finci su poznati kao netrpeljivi pri useljavanju iz drugih ( citaj trecih zemalja) i ne primaju radnu snagu osim ako bas ne moraju. Sadasnja situacija je takva da ne primaju nikoga jer je jos uvijek niska konjuktura. Kad se krene sa 3G onda ce vjerojatno krenuti nabolje i to bi znacilo popunjavanje strucnog ili visoko-strucnog kadra. Iskreno govoreci mislim da su sanse male jer Nokija je otpustila i dosta svog kadra koji je radio po nekoliko godina za Nokiju i zna posao. Ali ako hoces da vidis kako se cuga otidji u Finsku i usput ces se sjetiti A. Dedicevih stihova "...i kakva je mene ostavljala daleko na sjeveru pijuci neko nerazgovjetno pice svog naroda".

Norveska: Mislim da je malo lakse ubaciti se u Norvesku jer traze vise vrsta kadrova: od medicinskih sestara, doktoranata, lijecnika, radnika na platformi, cistaca ribe itd. Mozda moram naglasiti ali u Skandinaviji nema podjele na "visoke i niske poslove". Radis svoj posao pa makar to bilo ciscenje i svi te postuju. Skolski sustav je takav da si drugar sa predavacima, i mozes kontaktirati profesora kad hoces ili poslati mail i biti siguran da ces dobiti odgovor. Ne kao kod nas. Cini mi se da bolje ovdje funkcionira.
Rad na platformama je dobro placen ali je i opasan. Cifre koje su zaradjuju su nevjerojatne ali se gubi zdravlje. Prije 6 mjeseci su trazili nekoliko stotina osoba da rade za naftnu kompaniju daleko na sjeveru Norveske. Stan i hrana je poduzece placalo + placa koja je bila ogromna. ALi sada je gore mrak 24 sata a day. Moram naglasiti da se ovdje malo drugacije radi i da nema fuserenja pa tako recimo stranci ne ciste ulice u principu. U Norveskoj se prica norveski koji je srodan u prvom koljenju danskom , svedskom i onda malo dalje islandskom. U drugom koljenu dolazi njemacki. (Prije 400 g Skandinavci su se mogli sporazumjevati sa Njemcima kad su oboji pricali svoj jezik).
Sto se tice engleskog svi ga govore: neki bolje neki losije ali svi se sluze s njim. Mislim da su Nizozemci jedini na kopnu koji govore bolji engleski.
Nabacah ovako na brzaka ,,,ne znam koliko pomogne. Sretno.

editiram:
Sto se tice sezonskih poslova znam da su Poljaci dolazili prije nego sto se spominjalo da ce uzi u EZ. Na koji nacin su stupili u kontakt zbilja ne znam. Mislim da je nezaposlnesost visa ...cini mi se da su to stari podatci. Postoji nesto sto se zove "prividdna nezaposlnost". Ne racuna se u nezaposlenost jer se radnici dosolovavaju ili uce jezike ili studiraju poslije 20 g rada.

@ngel
21.01.2003., 15:41
Putnik kaže:

meeeeeee, greska duso!!!!

oslo je najskuplji grad na svijetu, to sam bas jucer procitala u novinama....sljede tokio i kyoto, pa ide cini mi se zürich, paris i london su na 7. i 8. mjestu!!

haba-haba
21.01.2003., 17:50
A koloike su plate? Mene interesuje prevedeno u dolarima za poslove u high trec-u sa visokim obrazovanjem. I ako mozete da mi prevedete u $US.

Koliko je stan? koliko se mora potrositi mjesecno na pristojan stan, hranu i ostale obaveze? Koliko se takse placa drzavi. Najprije me interesuju plate, kolike su one za nekoga ko radi u masinstvu ili elektronici.

Putnik
21.01.2003., 20:57
placa za takav posao bruto od 40 000 US dollar na godinu pa na dalje

porez na ovo od 36 % pa na dalje

cijena za pristojan stan, hranu i ostale obaveze neto oko 3000 US dollar mjesecno

freedom
21.01.2003., 23:36
El mariachi,hvala za iscrpne informacije iako u ovo za standard finaca nisam bas ubjedjen,jer mnogi prelaze u Svedsku,Norvesku,Njemacku i sl. za boljom zaradom(barem prema statistickim podacima na jednom od njihovih sajtova).Mislim da su unutar EU jaci od juznjaka(Span.,Gr.,Por.,Ital.)a za ostalima ostalima kaskaju(i kad je kupovna moc,kao i visina place u pitanju).
I jos nesto. Da li je visina poreza na bruto place u Norway konstantna ili procentualno raste sa visinom iste, kao sto je slucaj u ostalim skandinavskim zemljama.Pored toga uzimajuci u obzir i ostale doprinose(mirov.i soc.osig., doprinosi za crkvu i tome sl.) koliko procentualno ostane " na ruke"?

el_mariachi
22.01.2003., 00:03
freedom: U subotu ti se javim sa ispravnim ciframa i %. Ako mozes do tada cekati.
A Finci ? Tipican primjer poput Svedjana koji su se iz sirotinje podigli u nebesa. Samo ne treba zaboraviti da ti narodi nusu lijeni.

illegale
22.01.2003., 02:52
Ako zelis da ti ekipa kadkad dodje u posjetu, nemoj ici u norvesku. a pogotovo ne u Oslo. jer to se financijski ne moze podnjeti. osim ako se ne mora. inace, lijepa zemlja. malo hladna za nase standarde. ali svakom prema potrebama.

Holandez
22.01.2003., 09:49
el_mariachi kaže:
Podvodni ronioci za 1g zaradjuju :D

Hej; reci mi koliko zaradjuju nadvodni ronioci ?

Holandez
22.01.2003., 10:07
Ovo gore je bilo malo sale...
Anyway el_m... ulozio je dosta truda da nas upozna sa situacijom u Norveskoj...Ali ipak jos mi nije jasno kako da si pronadjem bilo
kakav posao u N. ( naravno s EU-passportom)...
El onaj tvoj link ne nudi nista...sve je u norveskom,
Kako da se ubacim negdje ? platforma, ribarica, ili slicno...
Põmozi, pomozi !

p.s.

da li se ti nalazis u N. ili si bio tamo prije...?

Putnik
22.01.2003., 15:36
http://www.aetat.no/InfoWeb/english/index.html

Holandez
22.01.2003., 20:11
Putnik kaže:
http://www.aetat.no/InfoWeb/english/index.html
Upravo na ovoj adrsi nije moguce apsolutno nista pronaci !!!
( sve ponude su na norveskom...)
anyway; nice try...

hahndorf
23.01.2003., 07:17
Putnik kaže:
placa za takav posao bruto od 40 000 US dollar na godinu pa na dalje

porez na ovo od 36 % pa na dalje

cijena za pristojan stan, hranu i ostale obaveze neto oko 3000 US dollar mjesecno

Hm, cudi me pomalo. Norveska je prosle godine nosila status najbolje zemlje za zivot - rezultat istrazivanja UN komisije u tom polju. Sto naravno ne znaci da se spava na lovi ali niti da se bas sva primanja daju samo za placanje racuna.
E sad, prosta matematika kaze da kad od tvojih (za visoku strucnu spremu) navedenih bruto godisnje US $40 000 oduzmes 36% poreza ($ 14 400) - ostane ti cca $25 i pol tisuca.
A stan i rezije (po stopi $3 000) mjesecno = $36 000 godisnje
Iz tog ispada da ne mozes ni preziviti s pozitivnom nulom nego stalno vuces minus??
Po cemu onda taj epitet o najboljoj drzavi na svijetu za zivot gradjana?

pax
23.01.2003., 09:22
Mjere se i ostale stvari a ne samo novac. Isti paradoks vrijedi i za Kanadu jer je ona dugo godina bila najpozeljnija zemlja (za zvijeti) na svijetu.

Kad se zna da je prosjecna plca nekih 32,000CAD, porezi visoki, zive u sojenicama (fuckam se na kuce do drveta koje vuk puhne i odnese) , jedu splacine i McDonalds, ne znaju za normalne cipele osim za tenisice i cipele s gumenim djonom, imaju 2-3 tjedna godisnjeg, u vecini zemlje zima kao vrag, socijalona drzava nije (neusporedivo sa Skandinavijom), zdravstvena njega slaba, zubna isto (vece radove firma najcesce placa samo 50%), jasu do posla i natrag i po 2 sata, i tako bi se dalo nabrajat u nedogled.

Ali, ako nisi bijeli, nitko te ne dira i najzlatnija zemlja na svijetu. Imas cisti zrak, vodu, puno prostora ..sve ono sto drzavu ne kosta nista i nije drzava stvorila nego priroda.

I, tako po nekim cudnim UN kriterijima, Kanada dugo bila prva ili sam vrh. Osobno, bilo koja zemlja EEZ (osim Portugal i Grcke) brije Kanadu na daleko i siroko po pitanju standarda.

Vjerujem da su tu isti kriteriji koji su doveli Kanadu na vrh, doveli i Norvesku tj. tzv "intangibles".

PS.
ZAboravih nadodati da "silni" standard u Kanadi cini i silna sintetika koja se nosi i "predivne" masine za pranje rublja koje imaju najduzi program od 35-40min od koji 10min puni vodu, 10min ispire i centrifugira i istaje 20min za "pranje". Vjerojanto dovoljno kad je sve sintetika pa se spere kao i jelo sa teflon tave :(

el_mariachi
23.01.2003., 15:11
Vidim da je freedom dobio odgovor o % tako da ga ja necu postati preko vikenda.

Ima puno stvari koje se racunaju u kvalitet zivota. Npr tu spada jel se racunala u skolstvu mjenjaju svake druge i trece godine.
Evo malo vise o
tome. (http://rigg.aftenposten.no/english/local/d220205.htm)

Holandez: Ne mogu Ti pomoci trenutno jer sve linkove sto sam nasao bili su na norveskom. ALi ipak moze se malo skuziti (http://www.jobline.no) .
Ne zivim u Norveskoj ali skocim do tamo jer mi dobar prijatelj tamo radi pa znam neke stvari. Jezik ? Hm .. Trebalo mi je oko 20 min da pocnem konverzaciju. Naime sluzim se malo svedskim a ta dva jezika su poprilicno srodni. Engleski kao sto rekoh svi znaju.
Evo mozda jos jedan koristan link (http://europa.eu.int/eures/index.jsp)

No-Name
24.01.2003., 01:04
pax kaže:
Mjere se i ostale stvari a ne samo novac. Isti paradoks vrijedi i za Kanadu jer je ona dugo godina bila najpozeljnija zemlja (za zvijeti) na svijetu.

Kad se zna da je prosjecna plca nekih 32,000CAD, porezi visoki, zive u sojenicama (fuckam se na kuce do drveta koje vuk puhne i odnese) , jedu splacine i McDonalds, ne znaju za normalne cipele osim za tenisice i cipele s gumenim djonom, imaju 2-3 tjedna godisnjeg, u vecini zemlje zima kao vrag, socijalona drzava nije (neusporedivo sa Skandinavijom), zdravstvena njega slaba, zubna isto (vece radove firma najcesce placa samo 50%), jasu do posla i natrag i po 2 sata, i tako bi se dalo nabrajat u nedogled.

Prema izjavama dobrog prijatelja, puno od gore navedenog je netočno, da ne kažem glupost. Kao i većina mišljenja na forumima oglavnom se svodi na "ako nije bijelo, onda je crno".
Porezi su visoki za ljude sa višim (visokim) primanjima, ali ne i za $32,000. "Sojenice" podnose klimatske uvjete puno bolje nego "zidanice". Ljudi jedu ono što žele/mogu si priuštiti (kao i drugdje). Posljednji trend je naglasak na "organic" hrani. Etničkih restorana kao u priči. Cipela iz uvoza ima nepretek, ali opet, ljudi nose ono što im se hoće (nije čudno vidjeti ženu koja ide na poso u kostimu i tenisicama, a štikle i torbica joj u rancu). Zdravstvena njega je slabija nego u Skandinaviji ali nije slaba - bar ne prema HR kriterijima. Onih 2 sata za na posao i nazad vrijedi samo za manjinu u GTA. U pravu si da bi se tako moglo nabrajati u nedogled.

pax kaže:
I, tako po nekim cudnim UN kriterijima, Kanada dugo bila prva ili sam vrh. Osobno, bilo koja zemlja EEZ (osim Portugal i Grcke) brije Kanadu na daleko i siroko po pitanju standarda.

Po čijim kriterijima?

pax kaže:
ZAboravih nadodati da "silni" standard u Kanadi cini i silna sintetika koja se nosi i "predivne" masine za pranje rublja koje imaju najduzi program od 35-40min od koji 10min puni vodu, 10min ispire i centrifugira i istaje 20min za "pranje". Vjerojanto dovoljno kad je sve sintetika pa se spere kao i jelo sa teflon tave :(

Ne znam baš (http://www.whirlpool.com/cgi-bin/ncommerce3/ProductDisplay?prrfnbr=926143&prmenbr=181&catname=Washers&itemsku=GHW9200LQ)
I još jedna (http://www.sears.com/sr/product/summary/productsummary.jsp?BV_SessionID=@@@@0222131232.104 3370007@@@@&BV_EngineID=ccjhadchgfkdfddcehgcemgdffmdfko.0&vertical=APPL&fromAuto=YES&bidsite=KENM&pid=02642926000)
I još jedna (http://www.maytag.com/mths/products/product.jsp?model=MAH7500AWW&cs=0&BV_UseBVCookie=Yes)

pax
25.01.2003., 10:04
Masine za pranje rublja govorim ako zivis u zgradi gdje nemas svoju masinu u stanu a to je vecina zgrada. Tada imas commercial washer & dryer i oba su sranje te masina zaista "pere" 40 minuta. TO mi se desilo i u USA.

Sigurno da ima Evropskih cipela no kostaju jedno 2x vise nego u Evropi a one zaista dobre koje su ujedno i prestiz dodju i 3x vise od Italije.

Haha, etnicki restorani...tipa Etiopije (kao da znaju sto je hrana kad umiru od gladi) ili Kineskih splacina u njihovim izvornim restoranima gdje se jedu meduze, trpovi i doslovce sve. Siromasna zemlja i nista se ne baca u Kini.

Da, sojenice i prosjecna Kanadska sojenica izgori do temelje za 10minuta. ZAo mi je, drvene kucice imaju u Evropi peseki a ne ljudi!

Usporedjivati ista sa Hrvatskom je deplasirano jer mi smo van vremena i prostora i takva usporedba nije nikakav objektivni pokazatelj.

2h tamo i natrag za manjinu u GTA. O cemu ti pricas??? Metroom ti treba od North York pa do Front Street 45 minuta jedan smijer. Autom nigdje ne dodjes brze. Ogroman broj ljudi koje sam tamo poznavao su putovali preko 1h u jednom smjeru!!!

Na kraju cu ponovit da dobre robe ima ali si jakoooo tanak sloj Kanadjana moze to priustiti jer je materijalna piramida u Sj. Americi drugacija nego u Evropi tj. daleko vise onih koji imaju daleko manje i daleko vise onih koji imaju daleko vise.
Zgodno zvuci no bas je tako: kad si bogat onda si prebogat i Evropska elita ti nije do koljena a kad si sirotinja onda ti je EEZ sirotinja pojam.

A sto je, molim lijepo, 32,000 Kandskih dolara bruto??? To je pozitivna nula nakon poreza a njima je to prosjek.

Kad sam radio u CH su ljudi pukli od smijeha na Kanadske place i rekli da se oni za te novce ne bi ni ustali iz kreveta.

Dragi "bezimeni", pokusao si me opovrgnuti ali su ti argumenti slabi. Naravno, ako zivis u Kanadi onda mi je razumljivo da zelis rpikazat stvari ljepsima nego sto jesu jer nasa emigracija tome i te kako tezi pa su tako oni otisli "u bijeli svijet i primili boga za bradu" ... no, zapravo, ako su otisli u Kanadu, Australiju, NZ i slicne "obecane zemlje" onda nisu boga primila za bradu nego su mu ga popusili:D :D :D

PS.
Da u Hrvatskoj ima postenja, pameti i radisnosti, zivjelo bi se daleko bolje nego u gore nabrojenim zemljama!
PPS
DA je kako bezimeni veli onda ne bi sve sto hoda, trci ili leti bjezalo iz Kanade u USA.

No-Name
25.01.2003., 18:16
Vecina ljudi živi u obiteljskim kućama i ima svoje mašine za pranje veša, ne u zgradama. Iz tvog posta nisam mogao zaključiti da govoriš o zgradama. Čudno je kako ne spominješ hladnjake, štednjake, mašine za pranje suđa i sušenje rublja, računala i drugu elektroniku.

Dobre talijanske cipele su kao i dobri talijanski automobili, rijetke i skupe. Masovno proizvedene su opet kao i većina talijanski automobila - dostupne, lijepe na oko, ne valjaju jedan k***c.

Etnički restorani su također grčki, talijanski, njemački, meksički, indijski, karipski, španjolski, argentinski, hrvatski, srpski, itd.

"Sojenice" su napravljene da bi podnijele kanadsku klimu a ne vatru. I za što su napravlje - dobre su. Dapače, bolje nego zidanice.

Kanada, kao i SAD, ne počivaju na malom broju bogatih, nego na velikom broju srednje klase. Siromašnih ima svugdje. Da li ih ima više u Kanadi nego u EZ zemljama sa istim brojem stanovništva, ne znam.

Pozitivna nula nakon poreza bi implicirala 90%+ poreza. I samom tebi je jasno da je to glupost, ali o tome ćemo poslije. Umjesto da ti ja sada na dugačko i široko objašnjavam pogledaj sam ovdje (http://www.ccra-adrc.gc.ca/tax/individuals/t1general/2002/menu-e.html). Osim toga, prema ovome (http://www.statcan.ca/english/Pgdb/fin12.htm) tih $32,000 ne uključuje vlasnike i partnere u neinkorporiranim firmama, samozaposlene, vojsku i još neke druge. Nisam stručnjak ali koliko je meni poznato to isključuje male firme (Ltd., partnerhip i sl.). Takvih ima dosta (obrtnici i sl.).

U SAD se "trcalo, letjelo i bjezalo" za vrijeme .com ludila. Sada je taj trend gotovo negativan.

No mi smo ovaj topic o Norveskoj okrenuli u nešto potpuno drugo. Govoriš o argumentima, a sam ih nemaš nego nego ih pažljivo biraš tako da "podržavaju" tvoju sliku o Kanadi. To je vidljivo iz preskakanja Kanada-SAD-Kanada kad i kako ti to odgovara.

Trend je da se na forumima odlazi u krajnost i nastoji "dokazati" valjanost svakavih "argumenata". Insinuacije, prijetnje, vrijeđanja (ne kažem da se to ovdje desilo) su više pravilo nego izuzetak. Ljudi uglavnom operiraju na bazi rekla-kazala a manje na podlozi stvarnog znanja. Neka svoja ili tuđa (negativna) iskustva generaliziraju i podvaljuju pod standarde.

Evo samo jedan primjer. Imam poznanika koji radi u Londonu (onom pravom, a ne australskom, kanadskom, ili Bog te pita kojem). Za odlazak i dolazak s posla mu treba gotovo 3 sata. Kaže "ne d'o Bog da ti zatreba hitna pomoć u gradu. Nema šansi da stigne na vrijeme". Ja sam to mogao upotrijebiti kao kontra "argument" New Yorku ili još bolje, generalizirati na sve veće gradove u EU.

Zemlje "zapada" bilo da je EU ili sjeverna amerika ili AU ili NZ imaju jednu konstantu već mnoga desteljeća. Favoriziraju ljude koji znaju iskoristiti prilike koje se pružaju. Na žalost nas Hrvata (i ne samo nas) odgajani smo u klimi koja favorizira "učmari se na naku poziciju, bilo koju, i skupljaj lovu koja kaplje" - socijalističko/komunistički idiom koji nas je stajao jako mnogo. To se lijepo manifestira kod iseljenika koji misle da se isti idiom može preslikati na zapad. Odu vani, teško nalaze posao, nađu nešto što nije ono što su očekivali i naravno da su onda nezadovoljni. Fatalistični, kao što jesu, radije prihvaćaju takav život nego da energiju koju ulažu u negiranje upotrijebe u nešto pozitivno. Da su voljni shvatiti ili naučiti kako zapad stvarno radi (umjesto da misle da znaju kako radi) bili bi im puno bolje. Današnji prosječni iseljenik iz HR je sposobniji (da ne kažem bolji) od prosječnog zapadnjaka. Nedostaje mu inicijativa, a to se ne uči preko noći, nego od malih nogu. Proći će još par generacija Hravta dok to ne postane jasno.

Za kraj, ako još neko i ima strpljena ovo čitati, ostavimo ovaj topic Norvežanima. Ako te svrbe prsti otvori novi topic.

hahndorf
25.01.2003., 21:42
Ne vidim nista sporno u Pax-ovom vidjenju sredine u kojoj zivi (Kanada). Zasto bi njegovo vidjenje nuzno bilo ruzicasto? Govori iz svog iskustva i to ga apsolutno kvalificira da daje mjerodavan stav. Netko drugi sa drugacijim iskustvima ce imati drugacije stavove.
I ja mnogo slicnosti pri tom vidjam sa down under. Razvikana je fraza kako u tom 'razvijenom' svijetu ima robe za svaki dzep, ali masa robe je izuzetno lose kvalitete. A to je ono sto srednji sloj ovdje kupuje, ne gola sirotinja. Naravno da sve ima lice i nalicje pa tako postoje i neke dobre strane. Ali ne treba zato idealizirati. Jer su te zemlje novog svijeta, kao sto sam vec ranije spomenuo, daleko iza moderne i urbanizirane Europe. I to je fakat. Kvalitet zivota im nije nista posebno.
Posto je Norveska u nazivu topica, rekao bih da se i ona uklapa u ta naoko idealna i za zivot pozeljna drustva - a stvarnost ipak izgleda malo drugacije. Jedina joj je prednost sto je u Europi.

Greven
26.01.2003., 05:44
Bas cudno da nema niko ''fra Norge'' na forumu. :confused:

Greven
26.01.2003., 06:11
Originally posted by hahndorf
...a stvarnost ipak izgleda malo drugacije. Jedina joj je prednost sto je u Europi.
Život u Norveškoj nije ništa lošiji nego u Njemaćkoj ili Austriji. Norveška je bila zemlja visokog standarda i prije pronalaska ogromnih kolićina nafte.
Sada su na 4 ili 5 mjestu, nisam siguran, u svijetu po izvozu nafte i derivata.

pax
26.01.2003., 10:46
Dragi moj "bezimeni", da si ikad imao na nogama kvalitetnu talijansku cipelu, ne bofl robu za Ponte Rosso, onda ne bi lupao da je kvaliteta talijanskih cipela nikakva!

Velis, sto ne pricam o elektronici i sl??? E pa vidis, meni je vaznija kuca u kojoj stanujem i hrana koju jedem te cipela na nogama nego elektronika jer od nje ne zivim. Mora da si mlad, gadget freak ili zivis u Hr pa se palis na ono sto je tamo skupo, ovdje baca kroz prozor a uz to je i totalno nevazno u zivotu.

A ako bas moram navest elektroniku onda cu ti rec da je vecina malih kucanskih aparat, od pegle pa do brijaceg aparata i cetkice za zube BRAUN!!!

Koliko su ovdje pamteni govori i da je gro ves-masina sa horizontalnim bubnjem. Ogorman nedostatak jer se ves ne tumba temeljito kao kad pada sa vrha bubnja dolje. Naravno, cilj je opet napraviti ves-masinu sto jeftinijom a to je naravno moguce ako je bubanj horizontalan jer tada nema gume i vodonepropusnog brtvila nego obicna poklopac kao na kanti za smece.

Ljudi iz Hr, koji imaju materijalne mogucnosti, uvoze Njemacke masine i onda ovdje prepravljaju na 110/60 napon.

Tek od nedavno ima i USA proizvodjaca sa vertikalnim bubnjem ali te masine cost an arm and a leg!

BAs mi je drago da si spomenuo stednjake. Da, vecina stednjaka je na struju i nema plocu nego one odvratne spriale koje se vade. Daleko veci broj Evropljana ima stednjake s keramickim plocama i induktivnim grijanjem nego ovdje. Tu to imaju ne situirani nego zaista samo bogati ljudi.

Velis, poduzetnost? Jel tebi ikad palo na pamet da nisu svi ljudi gramzivi, niti zeljni biti poduzetnici a niti sposobni? U cemu je problem ako je netko vrijedan i kvalitetan ali zeli biti namjestenik a ne svoj gazda? PA zar ti mislis da u npr. Njemackoj vecina ljudi je svoj gazda.

U ideolosku stranu SjAmerickog poduzetnistva necu uopce ulaziti. Nisam nikakav "crveni", komunjara ili kako vec ne nazivaju ljude u Hr i nisam bio pristasa uravnilovke ali bogme nisam ni pristasa surovog i sirovog kapitalizma USA tipa. Sigurno sam po tom pitanju pobornik SKandivskog modela visokih poreza na visoka primanja.

Jedno je neosporno a to je da se u imigracionim zemljama covjek osjeca ugodno i nisi stranac. To je mnogima (u to ukljucujem i sebe) najvaznije i kao takvo dovoljno da prevlada sve negativnosti i nizi standard nego npr. u Evropi.

O sojenicama koje su od drveta radi klime pricaj nekome drugome! Kuce su od drveta jer je to najjeftinije i mozes kupiti kucu za 100,000CAD (i manje, ovisno o gradu i lokaciji). Takodjer, cinjenica da su od drveta omogucava "home improvement" projekte tj. sam krpas i slazes po kuci a to je industrija koja se vrti u miliajrdama dolara.
MA koje ti teorije prodajes!!!??? Cuj, u CH nisam primjetio da su kuce drvene a bogme je zimica. Ista prica i za AUstrija i SJeverna Italija! Ni ovdje tko ima novaca ne zivi u sojenici nego u "konkretnome".

Druga stvar je chalet, cottage i sl. koje su i drugdje cesto od drveta no o tome nije bilo rijec.

Pozitivnu nulu, valjda svima bilo jasno osim tebi no-name, sam mislio 32,000 nakon placenog poreza i svih troskova zivota. Necu uopce dalje raspravljati kad je tvoj domet zakljuciti 90% na 32,000 $

:rolleyes:

Norveska, bio jednom davno par tjedana i izjava putnika

"Da nisu imali ribu, naftu i plin prodatvati europskom trzistu bili bi najsiromasniji u Europi"

je cista glupost. Norveska ima vrlo razvijenu high-tech industriju no nije rijec o potrosackoj elektronici i sl. nego o npr. elektronici u pomorskoj industriji, sustavima za dinamicko pozicioniranje brodova, specijalni brodovi za spasavanje, pogonski sistemi, razne vrste thrustera i sl. SVe je to oprema koja je strahovito skupa a bogme ne raste na grani nego rezultat marljivosti i obrazovanja Norvezana.

Putnik
26.01.2003., 14:58
Koja vrlo razvijena high-tech industrija ???

Navedi ime norveske high-tech tvrtke

Svu navedenu opremu norvezani kupuju vani i nista od toga ne proizvode.

I da jesu, nebi od toga mogli zivjeti.

Stoga jos uvijek stoji:

Da nisu imali ribu, naftu i plin prodatvati europskom trzistu bili bi najsiromasniji u Europi

Greven
26.01.2003., 19:48
Putnik kaže:
Koja vrlo razvijena high-tech industrija ???

Navedi ime norveske high-tech tvrtke

Svu navedenu opremu norvezani kupuju vani i nista od toga ne proizvode.

I da jesu, nebi od toga mogli zivjeti.

Stoga jos uvijek stoji:

Da nisu imali ribu, naftu i plin prodatvati europskom trzistu bili bi najsiromasniji u Europi

Danska nema ribu, naftu i plin a ni nesto posebno high-tech pa ipak nije bas ko Albanija.

No-Name
26.01.2003., 20:34
Dragi moj "bezimeni", da si ikad imao na nogama kvalitetnu talijansku cipelu, ne bofl robu za Ponte Rosso, onda ne bi lupao da je kvaliteta talijanskih cipela nikakva!Svojih prvih gotovo 30 godina proveo sam blizu (možda preblizu) talijanske granice i bio tamo ne znam ni sam koliko puta. Na Ponte Rosso bio jednom ili dva puta i nikad nista kupio. Redovni dvotjedni ili mjesečni šopinzi su nam bili normalna stvar. Talijansku hranu jeo sam gotovo jednako koliko i hrvatsku, a talijansku odjeću i obuću sigurno nosio više nego domaću. Talijanska obuća je lijepa (o ukusima nije vrijedno raspravljati), udobna za nogu (ima i tu izuzetaka) ali ne i trajna. A isto tako nije ni bagatela. Tanki kožni potplati i US/Kanadska zima ne idu zajedno. Ti budi tvrdoglav i probaj, samo si prije toga sredi dodatno zdravstveno osiguranje.
Velis, sto ne pricam o elektronici i sl??? E pa vidis, meni je vaznija kuca u kojoj stanujem i hrana koju jedem te cipela na nogama nego elektronika jer od nje ne zivim. Mora da si mlad, gadget freak ili zivis u Hr pa se palis na ono sto je tamo skupo, ovdje baca kroz prozor a uz to je i totalno nevazno u zivotu.Veš mašine si potegnuo ti. Ja sam ti samo na to odgovorio.

A ako bas moram navest elektroniku onda cu ti rec da je vecina malih kucanskih aparat, od pegle pa do brijaceg aparata i cetkice za zube BRAUN!!!I? Ako sam dobro shvatio to samo znači da ima izbora? Što je u tome loše? Ako nastojiš reći da je to ono što ti kupuješ pogledaj da li je napravljeno u D ili u Meksiku (ili na dalekom istoku). Ime znači jako malo.

Koliko su ovdje pamteni govori i da je gro ves-masina sa horizontalnim bubnjem. Ogorman nedostatak jer se ves ne tumba temeljito kao kad pada sa vrha bubnja dolje. Naravno, cilj je opet napraviti ves-masinu sto jeftinijom a to je naravno moguce ako je bubanj horizontalan jer tada nema gume i vodonepropusnog brtvila nego obicna poklopac kao na kanti za smece.Da si pogledao linkove vidio bi da ima i drugih, euro-style mašina. Koštaju više nego "obične" (duplo pa i više). Na tržištu su već gotovo desetljeće (puno kraće nego u Evropi, ali ne baš ni tako kratko). No što ti ja to pričam kad već znaš. Razni internet site-ovi po Evropi imaju mašina koje su u tom rangu cijena, ali i skuplje, a po mogućnostima su iste. Po kapacitetu pak, te mašine su za 40% do 60% manje od Sj. Amer.

BAs mi je drago da si spomenuo stednjake. Da, vecina stednjaka je na struju i nema plocu nego one odvratne spriale koje se vade. Daleko veci broj Evropljana ima stednjake s keramickim plocama i induktivnim grijanjem nego ovdje. Tu to imaju ne situirani nego zaista samo bogati ljudi.Mi očigledno imamo potpuno različite kriterije. Da li je U$530 toliko puno da si samo bogati to mogu priuštiti (BestBuy (http://www.bestbuy.com/detail.asp?e=11144442&m=1596&cat=1612&scat=1614))? Trebalo mi je manje od 3 minute da to pronađem. Vjerujem da se nađe i za (puno) manje.

Velis, poduzetnost? Jel tebi ikad palo na pamet da nisu svi ljudi gramzivi, niti zeljni biti poduzetnici a niti sposobni? U cemu je problem ako je netko vrijedan i kvalitetan ali zeli biti namjestenik a ne svoj gazda? PA zar ti mislis da u npr. Njemackoj vecina ljudi je svoj gazda.Nemoj to izvaličit iz konteksta. To je navedeno kao argument tvojoj tvrdnji da je prosjek $32,000. To stoji, ali u to nisu uključeni poduzetnici i mnogi drugi kojih ima puno i zarađuju puno više (poduzetništvo je jedan od temelja ekonomije tamo). Ima i dosta dobro plaćenih pozicija za namještenike, samo što naši iseljenici čekaju da budu pozvani na takve pozicije, umjesto da ih aktivno traže i da se "guraju".

O sojenicama koje su od drveta radi klime pricaj nekome drugome! Kuce su od drveta jer je to najjeftinije i mozes kupiti kucu za 100,000CAD (i manje, ovisno o gradu i lokaciji). Takodjer, cinjenica da su od drveta omogucava "home improvement" projekte tj. sam krpas i slazes po kuci a to je industrija koja se vrti u miliajrdama dolara.I što je u tome loše, pitam te po drugi put? Kuće su potpuno adekvatne. Drva ima na pretek i što je loše u tome ako zadovoljava i jeftinije je? Da li je u kućama hladno? Da li ih propuhuje vjetar? Da li im curi kiša? Da li su dobro zvučno izolirane? Bio sam u kući u Austriji (a ne bih želio na osnovu toga generalizirati) i bila je hladnija, propuhovitija (je li to uopće riječ?), naročito oko prozora, nego kuće u kojima sam bio u Kanadi i SAD. U Sj. Americi se kuće ne grade da bi trajale 150+ godina i da bi u njoj živjelo 3 generacije. Opet ponavljam, tamo su kuće sasvim adekvatne. A ako se uz to pokreće i ekonomija - tim bolje. Negdje sam jedom vidio da se za 30% veću cijenu može izgraditi betonska kuće umjesto drvene. Znači ima i toga ako si voljan potražiti i potrošiti (ili ti i za to moram naći link).

Pozitivnu nulu, valjda svima bilo jasno osim tebi no-name, sam mislio 32,000 nakon placenog poreza i svih troskova zivota. Necu uopce dalje raspravljati kad je tvoj domet zakljuciti 90% na 32,000 $Jesi li se uopće potrudio pogledati link koji sam ti dao? Porez na to je %20. Vrlo umjeren po mom mišljenju. Troškovi života su vrlo rastezljiva stvar. Nekome je $1,900 na mjesec dovoljno, nekome nije. Prema BBC-u (http://news.bbc.co.uk/1/hi/business/1921062.stm) prosječna EU obitelj raspolaže sa $57,000 CAD godišnje. U Kanadi je to i više (http://www.statcan.ca/english/census96/may12/t5on.htm) (podaci su malo zastarjeli). Da li su troškovi života u EU niži neko u Kanadi? Ne znam, ne da mi se tražit, ali nekako čisto sumnjam.

cunac
27.01.2003., 12:59
pax kaže:
Masine za pranje rublja govorim ako zivis u zgradi gdje nemas svoju masinu u stanu a to je vecina zgrada. Tada imas commercial washer & dryer i oba su sranje te masina zaista "pere" 40 minuta. TO mi se desilo i u USA.

Za razliku od Europe u Kanadi vecina ljudi zivi u kucama pa si mogu izabrati ves masinu. Konkretno ja sam si kupio masinu s grijacem istu onakvu na kakvu si navikao u Europi.

2h tamo i natrag za manjinu u GTA. O cemu ti pricas??? Metroom ti treba od North York pa do Front Street 45 minuta jedan smijer. Autom nigdje ne dodjes brze. Ogroman broj ljudi koje sam tamo poznavao su putovali preko 1h u jednom smjeru!!!

Nece bas biti. Od Mel Lastman sq do Union stationa u vecini slucajeva je 30 minuta, nikada mi nije trebalo 45 minuta
Nije da bas idem svaki dan no. Da idem u downtown Go trainom mi treba do Uniona 55 minuta ,a zivim 70 km od Toronta no recimo u Zgb ti treba od Tresnjevke do Dubrave koliko u spici :-) , tramvajem, autom bilo cime izaberi.

A sto je, molim lijepo, 32,000 Kandskih dolara bruto??? To je pozitivna nula nakon poreza a njima je to prosjek.

Usporedi sto si mozes sa tim prosjekom priustiti u Kanadi ,a sto si mozes sa prosjecnom CH placom priustiti u CH.
Namjerno zaboravljas razliku prosjecne kosarice u Kanadi i u CH.
To je oko 2250 mjesecno ,
800 stan
400 hrana
300 auto
750 za robu,provode itd ...

Cini mi se cisto OK za prosjek, naravno ako su dvije place onda je daleko bolja situacija

Kad sam radio u CH su ljudi pukli od smijeha na Kanadske place i rekli da se oni za te novce ne bi ni ustali iz kreveta.

Kada sam ja pogledao koliko kosta zivot u CH ispalo je da bi mi trebalo 250CHF/hour da imam isto sto imam u Kanadi so bas ne vidim neku ekonomsku prednost jedino ako si od one fele gastica koja radi da bi stedila za povratak u HR pa umre stedeci i nikada se ne vrati.

Dragi "bezimeni", pokusao si me opovrgnuti ali su ti argumenti slabi. Naravno, ako zivis u Kanadi onda mi je razumljivo da zelis rpikazat stvari ljepsima nego sto jesu jer nasa emigracija tome i te kako tezi pa su tako oni otisli "u bijeli svijet i primili boga za bradu" ... no, zapravo, ako su otisli u Kanadu, Australiju, NZ i slicne "obecane zemlje" onda nisu boga primila za bradu nego su mu ga popusili:D :D :D

Mozes li mozda pojasniti zasto bi to bilo tako ako vecina ljudi koji su otisli zive bolje nego tamo odakle su dosli ?

PS.
Da u Hrvatskoj ima postenja, pameti i radisnosti, zivjelo bi se daleko bolje nego u gore nabrojenim zemljama!

Ma sigurno no nije tako

PPS
DA je kako bezimeni veli onda ne bi sve sto hoda, trci ili leti bjezalo iz Kanade u USA.

Znam dosta ljudi koji su dosli iz USA u Kanadu raditi i zivjeti bas zbog opustenog zivota koji ti Kanada pruza. Tvoja percepcija je zasnovana ne trendu da imigranti iz Indije/Pakistana/Kine cekaju Kanadsko drzavljanstvo da bi onda moglu ici u USA ( obecanu zemlju ;-) ) na TN-1 vizu ,a naravno da onda postaju dio statistike.

pax
28.01.2003., 00:21
Putnik rece:

-------------------------
-------------------------

Normalnome dovoljan pokazatelj koliko je u Putnika sati pa je prema tome svaka diskusija suvisna!

PS.
Tipicna reakcija jalnihHrvata kojima sve druge zemlje koje nesto imaju, to moraju zahvaliti prirodnim resursima i pogodnostima. Pogledaj Putnik istini u oci pa shvati da Hrvatska ima sve sto Norveska, opet bi bila saka jada na Balkanu osim nekoliko desetaka probranih tajkuna koji bi Americki san ostvarili u Hr!
PPS.
Velis riba??? A sto sprecava Hrvatsku da lovi ribu u JAdranu? Ja cu ti reci: lijenost, zastarjela oprema i pretpotopni kocari. Kineska poslovica veli "Zrelo voce samo pada ali ne pada u usta. U Hrvatskoj bi ocito trebalo padati u usta da bi nam bilo bolje.
Usporedbe radi, kad vec lupas o ribi, pogledaj malo koliko ribe lovi Italija iz Jadrana a koliko Hrvatska.

Putnik
28.01.2003., 11:41
U Hrvatskom moru nema toliko ribe, plina i nafte koliko ima u Norveskom moru.

Kad su siromasni norvezani nasli prvi izvor nafte u svome moru oko 1970 nisu imali dovoljno novaca da ga ispumpaju, zato su ih Englezi pomogli, i taj je izvor i danas jos uvjek u engleskim rukama iako je u norveskom moru.

Sto se tice ribe, norveska je na izvoz samo jedne vrste ribe (bakalar) proslje godine zaradila 30 miliardi kuna.

Norveski godisnji proracun (budet) je deset puta veci od hrvatskog iako je broj stanovnika isti.

Sa pola ti norveski resursa hrvatska bi bila deset puta jaca od nje.

Nimoy
07.02.2003., 03:48
Oduvijek mi je bio san zivjeti u Norveskoj.Klima,krajolik,kultura ljudi,standard...sve sta sam cuo,citao o toj zemlji,zavolio sam odmah.Cak i glazbu,od folka,do black metala:D

Ovo su mi prve rijeci,da je Norveska selo,i da je sve necivilizirano i skupo.
ja sam cuo da je zivotni standard iznimno visok.
Ocito sam krivo cuo.
Evo,sada sam saznao nesto novo.Hvala ljudi na tome,jer Norveska je oduvijek bila MY DREAM LAND...
ali uvijek je mogu posjetiti kao turist,i sam vidjeti kako je tamo.
POZDRAV SVIMA!!!!!

GOD DAG(NORSK)!:cool:

Hellkin
06.04.2004., 15:22
Nimrod kaže:
Bio netko? Iskustva, dojmovi ...
Palo mi na pamet da se tamo odselim, pa ako ima netko kakvu korisnu informaciju iz prve ruke ... Da, ZNAM da je tamo hladno i da im je priroda lijepa, ali zivotni standard, imigracija, socijalna rjesenja i tako te stvari bi mi bilo drago cuti.

Pozdrav sveukupnoj dijaspori

Bio ja. Svakako posjetiti, ljudi su super, hrana je super, a za divno cudo -- i pivo im valja! Jedino sto je sve uzasno skupo.

lambik
06.04.2004., 16:06
Hellkin kaže:
a za divno cudo -- i pivo im valja!
Ides! :Pivo: Sjecas li se necega sto bi mogao preporuciti (ako ikad dodjem u priliku)?

Hellkin
06.04.2004., 16:09
lambik kaže:
Ides! :Pivo: Sjecas li se necega sto bi mogao preporuciti (ako ikad dodjem u priliku)?

Imas u centru Osla, na Karl Johans Gate, lokal koji se zove Studenten u koji svakako navrati. Pivo je zakon, a svako malo netko svira klavir pa svi pjevaju i obavezno za kraj uzvik -- Hej Skall!!! (zivili!):zivili:

zucchera
06.04.2004., 16:24
Ma Norveska skupa za ubit, npr jedna kutija Malboro kosta 7€. Moja najbolja prijatlejica zivi u Norvesku i uvjek kad iden kod nje joj odnesen hrane i vina jer je im to najbolji pokolon za dat. Alkohol im je josh skuplji nego u Svedsku. Priroda je predivna u Oslo imas jedno mjesto sto se zove Akker Brygge tamo ima dosta finih restorana i ljudi sjedu vani poljetu i jedu piju i uzivaju bash lezi u jedan fjord, atmosfera je super.
National Gallery im je isto fin i ma jedan super park sto se zove Vigelandsparken sto je pun razno razne skulpture.
Ma ima svasta da se vidi, Kon Ti Ki, Holmenkollen (skijacki centar) Munchov muzeij. Ja san zadnji put bila kad je bio dan drzave 17/5 i stvarno se slavi na ulicama. Ljudi obucu nosnje i izadju na Karl Johan (glavna ulica u gradu) i krecu se do dvora di Norveska kraljevska familja stoji i mase ljudima. Ljudi imaju Norveske ili zastave iz te drzave di su porljeklom u rukama i masu svu snagu, ma super je. Nakon tog slavlja ljudi odu u sume i brda i rostiljaju i se druzu.
Inace treba samo pola sata voznje od Oslo centra do sume i planine.

Ako idesh pripremi se da je jako skupo.

lambik
06.04.2004., 23:45
Hellkin kaže:
Imas u centru Osla, na Karl Johans Gate, lokal koji se zove Studenten u koji svakako navrati. Pivo je zakon, a svako malo netko svira klavir pa svi pjevaju i obavezno za kraj uzvik -- Hej Skall!!! (zivili!):zivili:
Ha, ha, hvala Hellkin-e, :top: zvuci odlicno, zapravo zvuci slicno kao moj omiljeni kafic u Leuven-u. Nije da mi je Norveska bas u 'srednjorocnom planu', pa ni u dugorocnom, ali dobro je zapamtiti za ako se slucajno potrefi. Ja sam vise mislio da mi napises koju marku koja ti je ostala u posebno lijepom sjecanju, ali nema veze, ionako ne znam gdje bih to morao poceti traziti. Ovdje tesko - uvoz piva u Belgiju ima smisla koliko i uvoz vina u Francusku ili uvoz cevapa u Bosnu. :)
Nego, kad smo kod Norveske, znaci li ikome nesto ime Mari Boine Persen...? ;)

s-t-i-n-g
03.11.2006., 09:11
Dali postoji neka stranica gdje mogu pronać neki posao u Norveškoj?

Evo da pojasnim ,inače radim u ugostiteljstvu ,ljetna sezona je gotova i htjela bi naći neki posao u norveškoj ili nekoj od eu zemalja ,recimo u hotelu ,restoranu uopće nije bitno samo da ne trulim doma.Dali mi netko može dati informacije gdje da tražim?

Tialys
03.11.2006., 22:44

Evo da pojasnim ,inače radim u ugostiteljstvu ,ljetna sezona je gotova i htjela bi naći neki posao u norveškoj ili nekoj od eu zemalja ,recimo u hotelu ,restoranu uopće nije bitno samo da ne trulim doma.Dali mi netko može dati informacije gdje da tražim?
Nije bas ugostiteljstvo, ali mozda te zanima http://www.karavantravel.org/au4.htm

talia
03.11.2006., 22:49
kaže:

Svakako bi trebala pogledati zimovalista u EU, oni ce zaposljavat za zimsku sezonu.
Mozda Svica?
Koje jezike govoris?
Ovo je na engleskom (http://www.google.ca/search?hl=en&sa=X&oi=spell&resnum=0&ct=result&cd=1&q=winter+tourism+jobs+europe&spell=1), ako znas njemacki ili talijanski, mozes guglati i za njemacke i talijnske sajtove.
Znas li norveski jezik?

aqualung
18.04.2007., 10:34
imam osjecaj da sam ja jedini tamo daleko, tj tek sam poceo tu zivjeti, pa me znima ima li jos neko, bar neka slicna iskustav bila bi mi vise nego korisna:D
eto pa postajte, javite se komentirajte ako vas ima???:confused:

Mezomorph
18.04.2007., 11:07
Evo ja sam prije 2 godine bio na dopustu u Norveškoj.

aqualung
18.04.2007., 11:26
e citao sam nesto, vidim da nisi bio odusevljen, no ok, ja ipak tu sad zivim, bilo mi mi drago upoznati nekog tko je zivio ili zivi tu.

Mezomorph
18.04.2007., 11:33
Ek, svako normalan če znati, da su velegrad (grad) i provincija nešto sasvim drukčije. Pretpostavljan da živiš u Oslu. Ja sam bio samo u provinciji, stoga znam "niente" o Oslu.

aqualung
18.04.2007., 11:34
eto ti ga na, al ok

Peregrina
18.04.2007., 11:34
Ei!
Ja sam bila u Oslo prije godinu dana,provela tako 5 dana.Bilo mi je cool.
Nemogu ti na zalost biti pri pomoci sta se zivota tice al eto samo a se javim.:)

aqualung
18.04.2007., 11:38
Ei!
Ja sam bila u Oslo prije godinu dana,provela tako 5 dana.Bilo mi je cool.
Nemogu ti na zalost biti pri pomoci sta se zivota tice al eto samo a se javim.:)

ma ok svaki komentar mi je drag, meni je isto tu sad super i zakon mi je sve, al volim uvijek cuti iskustva drugih, ipak sad tu zivim, pa da se bolje snadjem.

Mezomorph
18.04.2007., 11:45
Kako su te prihvatili Norvežani?

aqualung
18.04.2007., 11:51
pa sto ja znam, svi su super dragi,
ja sebi nikako ne licim na jednog od njih , al svi misle da sam od tu

Mezomorph
18.04.2007., 11:59
E to je stvarno dobro, baš fino. Inače nemam baš visoko mišljenje o komunikativnosti Skandinavaca.

aqualung
18.04.2007., 12:20
E to je stvarno dobro, baš fino. Inače nemam baš visoko mišljenje o komunikativnosti Skandinavaca.

e pa da, o i sam kazu, pa mi nije jasno, ja se samo zamislim kako bi bi bilo da sam u nas stranac, joj joj
a prije sam zivio u italiji, pa sto ja znam, valjda vec imam malo iskustva, pa eto, al ode mi je sigurno draze nego u italiji
iako mi fali italy

Mezomorph
18.04.2007., 13:27
kak ti je to draže u N neg u ITA? Nemoguće ;)

A evo ti jedan skandinavski vic: Kak prepoznaš Danca i Finca dok se rukuju. Pa fino: Danac gleda u cipele Fincu dok Finac gleda sebi u cipele. lol

aqualung
18.04.2007., 13:30
ha ha :D

pa neznam kako mi je draze, mozda zato sta je sve modernije i ima miljun vise stvari, sad sam mlad pa mi je to napeto, no posli tko zna

Mezomorph
18.04.2007., 14:19
evo: uživaj život dok si mlad !

Donata
18.04.2007., 14:20
Ovo je jedan opceprihvaceni vrlo pogresni stav. Ja ih uopce nisam dozivjela kao nekomunikativne, dapace, ali za razliku od Talijana nece ti u prvih 10 minuta poznanstva ispricati svoj, susjedin i zivot trenutno zanimljivog politicara.

aqualung
18.04.2007., 14:28
Ovo je jedan opceprihvaceni vrlo pogresni stav. Ja ih uopce nisam dozivjela kao nekomunikativne, dapace, ali za razliku od Talijana nece ti u prvih 10 minuta poznanstva ispricati svoj, susjedin i zivot trenutno zanimljivog politicara.

eto tu je njegdje istina, al meni su ljudi tu drag, svi plavi i lijepi, bas mi je fino

aqualung
18.04.2007., 14:28
evo: uživaj život dok si mlad !

da da:zubo:

Mezomorph
18.04.2007., 14:37

Pa ne radi se o toem da li je to općeprihvaćeni stav. Radi se o mom dojmu. Ja u isto vrijeme mislim da su Engelzi vrlo srdačni i zabavni, oprečno općem stavu.

el_mariachi
24.05.2007., 15:25
znanac mi seli za Oslo... dobio dobar posao i dobru placu.. on je u teh. vodama

ajmo "norvezani" kakvi su porezi i kvaliteta zivota... i cijene stanova... posla ima kao u prici koliko vidim i cujem

fala

aqualung
25.05.2007., 10:07
znanac mi seli za Oslo... dobio dobar posao i dobru placu.. on je u teh. vodama

ajmo "norvezani" kakvi su porezi i kvaliteta zivota... i cijene stanova... posla ima kao u prici koliko vidim i cujem

fala

pa neznam puno, al cini mi se sve skupo
za sobu se placa do oko 4000 NOK sto je isto u kunama, ja placam manje jer sam kao u nekom domu, no cijene su tu.
kvaliteta zivota je jednaka onom koliko imas novaca, eto.
porezi nemam pojma, al znam da mi dosta skinu sa stipendije, al sto je tu je.
ako imas jos pitanja slobodno pitaj. iako ja nemam puno odgovora.

jjon
26.05.2007., 23:42
ma stanovanje je skupo osim ako si student..ali zato su i place dobre.. minimalna satnica sto placaju je 106 kn.. i sve se izrazava u bruto iznosima..
sto se tice poreza on je kao visok ali placas samo porez.. nema prireza i sl. pizdarija kao kod nas pa mislim da ti to na kraju dode skoro na isto..
i takoder dobijas olaksice na porez ako nekoga uzdrzavas ili IMAS KREDIT!!! sto je super..

ono sto mi je grozno su njihovi doktori ovdje . mislim da nasi puno vise rade..
norvezani su poprilicno lezerni, nema zurbe i panike.. u ordinaciji je 2 ljudi -ceka na red i imaju 2 sata do zatvaranja ->i oni su puni i salju te na jeb.. hitnu bez ikakvog premisljanja.. onda hitna iam isto nekisvoj glupi raspored. prime te ak si fakat u ono groznom stanju.. ako imas tem. 39 onda te ostave vani da cekas do pol 9 kada se hitna otvara... za popizdit .. ne zelis bit bolestan ..

el_mariachi
28.05.2007., 07:01
ajmo decki pitanja... zadnji put sam bio u No pred 6 god a ni tada nisam puno znao... ovako porez je 37% ako si slobodan strijelac a opada ako si ozenjen i ako imas djece... Oslo je poznat kao skup grad a sto je recimo sa Bergebom ili Trondheimom ... koliko tamo kosta jedan stan... znam decka koji radi vec godinama u norveskoj i kaze mi da situacija nije nikad bila slicna... tj u ovom trenutku trebaju dosta radnika a naravno ne mogu da vrbuju iz norveskih redova...
znam da Norvezani idu u Svedsku kupovati hranu i alkohol a cuo sam da je u Svedskoj to skupo kao dragi kamen... dakle decki de nabacite malo cijene nekih osnovnih artikala..
fala

pperic
28.05.2007., 12:04
ajmo decki pitanja... zadnji put sam bio u No pred 6 god a ni tada nisam puno znao... ovako porez je 37% ako si slobodan strijelac a opada ako si ozenjen i ako imas djece... Oslo je poznat kao skup grad a sto je recimo sa Bergebom ili Trondheimom ... koliko tamo kosta jedan stan... znam decka koji radi vec godinama u norveskoj i kaze mi da situacija nije nikad bila slicna... tj u ovom trenutku trebaju dosta radnika a naravno ne mogu da vrbuju iz norveskih redova...
znam da Norvezani idu u Svedsku kupovati hranu i alkohol a cuo sam da je u Svedskoj to skupo kao dragi kamen... dakle decki de nabacite malo cijene nekih osnovnih artikala..
fala

kava obična crna u kaficu 20 nok, piva vani 63, ab kultura 1 L 23 kn, margarin mislim da je 200 g = 17 kn ali imas raznih i skupljih i jeftinijih, jedna litra jogura voćnog 25 kn, pola kile zamrznutog povrća oko 13 kn, pola kile ribe zamrznute oko 55 kn.. kruh oko 20 kn... sto te jos zanima.. ali imas i pive u ducanu za 11kn :) i to tuborg.. cijena stana hmm.. u centru bergena znam osobu koja je platila 1m2= 6000€ pa si ti misli.. ali to njega ne bedira.. voznja u jednom smjeru busom 23 kn ...
eto.. jos nest?

pperic
28.05.2007., 16:39
Price examples: Kroner:
Bread 5 – 20
Jam 15-20
Milk, one litre 10
Juice, one litre 5 – 15
Apples pr kilo 25
Eggs (6) 15
Pizza (frosen) 20 – 40
Beer 33 cl. (hansa) 15
Ham (100g) 20
Cheese (1kg) 70
Dinner at the cafeteria 40 - 50
Student busscard (1month) 400
Buss fair 23
Cinema 65 – 90

el_mariachi
29.05.2007., 10:05
pperic: car si nema price :top:

Nego to pivo... jel iste jacine ili je ono malo jace od vode? Cini mi se da imaju razlicite %. Ja sam pivo "vani" u NO placao oko 8€ a pizzu u Oslu oko 13€. Mlijeko je skupo ali sireva ima razlicitih vrsta pa pretpostavljam da je ova cijena za prosjecan. Ja se cesto hranim vani tako da mi se cini da bih tu nadrljao. Nego hvala na info.

Putnik
01.06.2007., 22:58
I ja sam bio u Oslo, vrlo vrlo mali grad.
Kad staneš na križanje Karl Johans gata/Universitets gata
s jedne te iste točke, oko sebe vidiš

1. Kraljevski dvor
2. Parlament
3. Gradsku vjećnicu
4. Narodno Kazaliste
5. Glavni Kolodvor
6. Sveučilište
7. Grand Hotel
8. Loža Slobodnih zidara
9. Glavni trg
10. Nacionalni Muzej
11. Hotel Intercontinental
12. Kip Henrika Ibzen
13. Glavnu cestu
14. Studentski park
15. Glavnu knjižaru
itd.

Nevjerovatno !

Svaki četvrti stanovnik grada nije Europljanin
nego pakistanac, marokanac, somalac, kurd itd.

Inače svi norvežani u gradu imaju neki divlji pogled,
svi su pod pritiskom u i nekom strahu.

Grozno !

Država se silno obogatila na prodaji nafte, plina i ribe Europi.
Ali norveški narod nema nikakve korist od toga, žive i izgledaju kao klošari.

Oslo je mogao bez ikakvi problema bit Dubai ali nije.

Tisuću naj bogati norvežana se većinu godine kreću van zemlje. A ostali to neznaju.

S druge strane, plača je dobra više od 100 kuna na sat
i letovi nazad za Hrvatsku su jeftini. Tamo zaradeni novac ništa ne vrijedi.

Putnik
02.06.2007., 08:14
Ovo je Dvorac Januševec u Zaprešiću
http://img237.imageshack.us/img237/9555/januseveceu1.jpg
http://img474.imageshack.us/img474/3279/dvoracosloks1.jpg
A ovo je Kraljevski Dvorac u Oslu

Ovo je Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu
http://img478.imageshack.us/img478/9707/hrvatskonarodnokazalitesv6.jpg
http://img222.imageshack.us/img222/5319/nasjonalteaterettv5.png
A ovo je Narodno kazalište u Oslu

white panties
02.06.2007., 08:53
par komentara na postove:

cijene: da, norveska jeste, za kriterije skoro svih ostalih zemalja na svijetu uzasno skupa; oslo je vec davno postalo najskuplji grad na svijetu to live in, prevazisli smo tokijo

medjutim kada zivis i radis u norveskoj mozes si priustiti sasvim pristojan standard zivota, ali moras raditi (sto naravno utice na druge oblasti zivota:D )
ako studiras mozes dobiti kredit i stipendiju od drzave, 40% kredita se pretvara u stipendiju ako polozis sve istpite, i to ne trebas vracati
ostatak vracas sa veelikim rentama, jako dugo, a sama suma koju dobijas mjesecno iznosi oko 6000 kr, tako da si i pored studija prinudjen raditi, jer samo studentska soba mjesecno kosta te oko 4000 kr, odprilike isto kao i soba kada zivis u nekom kolektivu

u australiji npr, cimerka i ja smo (doduse u manjem gradu) za ogroman stan sa 3 spavace sobe, balkonom, velikim kupatilom, u vrlo popularnom dijelu grada 5 min od plaze, placale nesto manje od 4000 kr mjesecno-za citav stan
otici frizeru kostalo je najmanje 3 puta manje nego u norveskoj
karte za autobus, isto 3 puta jeftinije
ali levis hlace npr, kostaju isto

tako da idealno bi bilo, zaradjivati platu ovde a trositi je..negdje drugdje:)

komunikativnost skandinavaca: naizgled uljudni, dragi i nasmijani, ipak veoma drugaciji od nas sa juga; napij se sa poznanicima jedan dan i bicete najbolji prijatelji, dan kasnije nemoj se iznenaditi ako te uopste ne pozdrave
inace raspon izmedju poznanika i prijatelja,evt. poznanika sa kojim se vidjas i privatno, je ogroman u odnosu na juznije zemlje
kod nas se npr na kurs ili trening ide izmedju ostalog i da se upoznaju novi ljudi, ovde se to jednostavno ne radi
kao uostalom i smalltalk sa nekim na autobuskoj stanici ili komsijom..

u australiji npr, normalno je malo procaskati sa ljudima u prodavnici hrane ili odjece, pitaju te kako si, kakav je bio tvoj vikend-norvezananima je to bilo sokantno, i u pocetku ih je i iritiralo

s obzirom da im je skolski sistem pomalo u k, (dobijaju ocjene tek od 5razreda, i ne citaju lektire:D ) dosta toga i ne znaju, a kako im od malih nogu mozak ispiran kako je norveska najbolja zemlja za zivot na svijetu, kako su norveska djeca najsretnija na svijetu, kako su norveski zaposlenici najzadovoljniji na svijetu (redovni naslovi tabloidskih novina) na neki nacin su arogantni i puni sebe, i preziru sve druge, sto sam jasno osjetila u mnogim situacijama, i putujuci sa njima po razlicitim zemljama

ovo je mozda samo moje misljenje, ali nakon godina i godina u skandinaviji, po meni u skandinavcima postoji neko odsustvo emocije; strasti, istinske topline, koja je zamijenjena sa osjecajem za organizaciju, svijesti stada koje poginje glavu, militantnosti i ukocenosti, sto veoma dobro ilustruje i onaj vic o gledanju u cipele finca i danca :)

Putnik
02.06.2007., 09:45
s obzirom da im je skolski sistem pomalo u k, (dobijaju ocjene tek od 5razreda, i ne citaju lektire) dosta toga i ne znaju, a kako im od malih nogu mozak ispiran kako je norveska najbolja zemlja za zivot na svijetu, kako su norveska djeca najsretnija na svijetu, kako su norveski zaposlenici najzadovoljniji na svijetu (redovni naslovi tabloidskih novina) na neki nacin su arogantni i puni sebe, i preziru sve druge, sto sam jasno osjetila u mnogim situacijama, i putujuci sa njima po razlicitim zemljama

ovo je mozda samo moje misljenje, ali nakon godina i godina u skandinaviji, po meni u skandinavcima postoji neko odsustvo emocije; strasti, istinske topline, koja je zamijenjena sa osjecajem za organizaciju, svijesti stada koje poginje glavu, militantnosti i ukocenosti, sto veoma dobro ilustruje i onaj vic o gledanju u cipele finca i danca :)

Potpuno istina !

ibuz
05.06.2007., 16:02
za kakvim je radnicima najveća potražnja? jeli uvjet imati diplomu? Koliko je prosječna placa recimo u trgovini ili u građevini? Dali pomaže ako odlično znam njemački i engleski a jako slabo norveški...:rofl:

jjon
06.06.2007., 00:35
ja placam sobu od 14 kvadrata (ukljuceno: posebnim tusom i wc i predsoblje) 2100 NOK + 300 NOK struja .. ne znam di ti placas sobu za 4000? u oslu?

Skylab
06.06.2007., 21:59
Putnik, nasmijao si me sa usporedbom Januševca i kraljevske palače u Oslu. Ipak, gledajući fotografije čini mi se da je Slottet malo veći. :)
Uskoro ću posjetiti svog frenda Norvežanina gore. Pitam ja njega što se ima za vidjeti u Oslu, a on meni će: 'Ništa'. Prema njegovim riječima priroda je tamo prava zvijezda. Jako je ljut na svoje sunarodnjake i slično se izrazio u stilu da su to ovce pognutih glava. Idem to gore provjeriti. :)
Vi koji ste bili gore, što vam se najviše svidjelo? Je li bio tko na Nordkappu?

jjon
07.06.2007., 21:40
Putnik, nasmijao si me sa usporedbom Januševca i kraljevske palače u Oslu. Ipak, gledajući fotografije čini mi se da je Slottet malo veći. :)
Uskoro ću posjetiti svog frenda Norvežanina gore. Pitam ja njega što se ima za vidjeti u Oslu, a on meni će: 'Ništa'. Prema njegovim riječima priroda je tamo prava zvijezda. Jako je ljut na svoje sunarodnjake i slično se izrazio u stilu da su to ovce pognutih glava. Idem to gore provjeriti. :)

pa priroda je doista predivna. nisam bila na nordkappu ali Fjord Norway je super, ili imas norway in a nutshell, bergen je lijep grad, u stavangeru imas Lysefjord- (za detalj o tom vidi na http://www.visitnorway.com/templates/NTRDestinationArticle.aspx?id=174060 - izgleda mi malo scary :) ali jako lijepo..)
sve u svemu priroda je predivna...

ljudi kao sto je netko napisao jesu hladni mozda ali na prvu loptu svi su jako ljubazni i susretljivi, mozes sve pitati.. ja ih ne bi nazvala hladnima nego drugacijima... mi smo mozda navili se brze i lakse s ljudima sprijateljiti ali oni nisu toliko otvoreni i radoznali odmah te pitati o cijeloj tvojoj proslosti. oni postuju tvoju privatnos i ne turaju nos di netreba .. :)

ne znam za druge, meni se jako svida ovdje i ljudi i njhova kultura.. mislim da je to sve idividualno..

aqualung
08.06.2007., 08:24
sve u svemu priroda je predivna...

ljudi kao sto je netko napisao jesu hladni mozda ali na prvu loptu svi su jako ljubazni i susretljivi, mozes sve pitati.. ja ih ne bi nazvala hladnima nego drugacijima... mi smo mozda navili se brze i lakse s ljudima sprijateljiti ali oni nisu toliko otvoreni i radoznali odmah te pitati o cijeloj tvojoj proslosti. oni postuju tvoju privatnos i ne turaju nos di netreba .. :)

ne znam za druge, meni se jako svida ovdje i ljudi i njhova kultura.. mislim da je to sve idividualno..

ja bi se slozio, tu sam vec duze, al stvarno svi su ok , i vise nego sto sam mislio; nisu ljudi neugodni u nas i mrzovolji i lose volje, sa svima se mozes upoznati ; mladi su ful otvoreni i vole pricati, kad malo bolje razmislite kakvi su ljudi u nas shvatiti ce te, jer niste stranac vi u svojoj zemlji, al svi uvijek te krivo gledaju i naporno je to, ode su ljudi dosta slobodniji, i mogu reci cak i ljepsi nego od nas dole, dosta :D , i vjerujem da je puno ugodnije vidjeti ljepse lice; eto to je moj mali rezime.

Una67
08.06.2007., 09:47
ali za razliku od Talijana nece ti u prvih 10 minuta poznanstva ispricati svoj, susjedin i zivot trenutno zanimljivog politicara.

ajme ovo je istina!!!!

daklem, nedavno smo se preselili i u susjedstvu su nam Talijani, stariji bracni par, izuzetno ljubazni, sretni da imaju "prave" susjede konacno (njene rijeci),... bla bla

susjeda Maria je doslovno isla kucni broj po kucni broj (fala Bogu da nam je ulica mala): tko zivi, koliko dugo, kaj im se desava doma...... :rofl: :eek:
a muz je vuce za rukav: "enough Maria!!!" :bonk:

Skylab
09.06.2007., 00:26
Jjon, hvala na preporukama! Aqualung, imaš pravo da smo mi dolje skloni previše zabadati nos u tuđe stvari. Baš taj prijatelj Norvežanin je bio tu na ljetovanju i rekao da je osjećao kako ga susjedi odmjeravaju, zavide ljudima koji su mu iznajmili sobu i slično.
Kad sam bila u obilasku Švedske bilo mi je super jer me nitko nije gnjavio, a opet su svi bili spremni pomoći ako bih tražila. :s Tako će valjda biti i sa Norveškom!

pperic
10.06.2007., 12:31
ja bi se slozio, tu sam vec duze, al stvarno svi su ok , i vise nego sto sam mislio; nisu ljudi neugodni u nas i mrzovolji i lose volje, sa svima se mozes upoznati ; mladi su ful otvoreni i vole pricati, kad malo bolje razmislite kakvi su ljudi u nas shvatiti ce te, jer niste stranac vi u svojoj zemlji, al svi uvijek te krivo gledaju i naporno je to, ode su ljudi dosta slobodniji, i mogu reci cak i ljepsi nego od nas dole, dosta :D , i vjerujem da je puno ugodnije vidjeti ljepse lice; eto to je moj mali rezime.

bas tak.. ne znam tko je rekao da su svi u stresu u oslu.. meni je bas suprotno. kada sam u zagrebu imam osjecaj da se stres i strah mogu rezati nozem.. ovdje se stres uopce ne osjeti. svi su ljubazni i bez zurbe od sluzbenice u banci (koja je nekad prespora i prelezerna) do vozaca u autobusu.. ako vidi da trcis na bus nece ti pobjeci nego ce te pricekati.. svima ce smireno prodati karte.. a ako je bus prepun i covjek ne moze doci do vozaca da kupi kartu, ne biste vjerovali kupi ju na izlazu :)
i jos jedna stvar koja mi je super: svi apsolutno drze svoju rijec! sto kazu to i ucine! ne zaborave na to sto su rekli.. sto se za nas hrvate ne bi bas moglo reci..

Mezomorph
11.06.2007., 12:01
Priroda u N: zanimljiva vrlo razvedena obala, brdo šuma, jezera i jezeraca, nakon 500 km toga dosta ti je i toga, posebno ak ne nadješ pumpu... fjordovi su precjenjeni, niš posebno, fenomenalna pokrajina (unutrašnjost) prije Stavangera, neš ko Lord of the Rings...

Norvežani su jako Amerikanizirani, a tak im izgleda i država.

rijecanka
16.06.2007., 13:57
hmmm..a evo ja sam u Norge vec 5mj i nikako ne mogu skuzit te ljude..

cinjenica da sam na samom jugu mozda utjece jer je ovaj dio poznat kao ``christians belt`` gdje se svi trude smijeskat i bit jaaako uljudni..nekad su mi jednostavno naporni sa tim kontinuiranim smijeskom na licu i praznim pitanjima poput ``Har du det bra?``..a nikakav pravi interes ne stoji iza toga..

dok su mi nekad nevjerojatno mili kad ih vidim onako mirne, nema stresa nema panike, koga briga kako je tko obucen.. ajmo ut på tur :)

onda se napiju i pocnu padat po podu pa ih opet ne podnosim..mah :)
ljudi ko ljudi.. svugdje ih ma svakavih i ne mozemo ih sve trpat u istu kosaru.. glavno je da si nades nekoliko prijatelja sa kojima gustas :)
a u Oslu ces to sigurno naci..ma cim si u malo vecem gradu imas i vise mogucnosti za dobro se snaci..ali normalno onda i kolicina novaca potrebna za sve i svasta raste u gradovima (da se nadovezem na pitanje o cijenama)..

ali mene zanima zasto je pokretac teme u Norveskoj..ne mogu skuzit da li studiras, radis ili..?
meni je studiranje tu bilo u planu..ali dok polozim Bergentest ima jos godina dana jahanja pa sam se odlucila vrnut na master studies ovdje kada treba polagat samo engleski (TOEFL)..

ali sad kad uskoro odlazim malo mi je zao..uvukla mi se Norge pod kozu sa ovim cudnim vremenom, prelijepom prirodom i otvorenim pogledima na zivot :)
hilsen fra Sørlandet

Putnik
16.06.2007., 14:56
hmmm..a evo ja sam u Norge vec 5mj i nikako ne mogu skuzit te ljude..

cinjenica da sam na samom jugu mozda utjece jer je ovaj dio poznat kao ``christians belt`` gdje se svi trude smijeskat i bit jaaako uljudni..nekad su mi jednostavno naporni sa tim kontinuiranim smijeskom na licu i praznim pitanjima poput ``Har du det bra?``..a nikakav pravi interes ne stoji iza toga..

Potpuno istina ! Kako to da netko odmah skuži ?!

Ništa nije pravo.

rijecanka
19.06.2007., 19:28
Aqualung ne znam zasto ne mogu ti odg na private msg..kaze da ih ne mozes primati..hmm?? pa ti pisem ovako..

u oslu..wow..si na Universitetet ili na Høyskole?
I ja sam htijela studirat..ali ja sam friska iz srednje skole pa sam dosla kao au pair (baby sitter)..i ucila jezik..uspijela ga naucit dosta za Norsk prøve 3..ali za upisat Bachelor Degree mi treba Bergentest (Norsk prøve 4)..
Pa sam odlucila ic drugim putem..tj vratit se na Master jer mi onda Bergentest ne treba..
ili preko Erasmus-a na drugoj godini..

a za prvo vrijeme ti je english enough jer ga svi pricaju kako vj i sam vidis :) ma ke pametni norvezani :) Ali def si upisi kurs..ja idem svaki dan i ok je..jeste da su oni vecinom usporeni i neorganizirani (nesto sto ces vj i sam primjetit u norvezana) ali dobro ti dode jer si onda priseljen piljit u Ny i Norge ili På vei (knjige za ucenje jezika) pa bar u skoli :) i nesto ti ude u glavu..
Glavni savjet za norveski ti je: VERBAL NUMMER 2!!
Tj glagol uvijek na drugom mijestu :)

A daj reci mi odakle si? i sta studiras?

white panties
23.06.2007., 22:18
Potpuno istina ! Kako to da netko odmah skuži ?!

Ništa nije pravo.

meni je trebalo 13 god da to skuzim:D
putnik, izgleda da jedino ti i ja imamo slicnu percepciju norveske:)

mada ovo sto neko kaze da su dobro organizovani, da drze do svoje rijeci, da su precizni-to stoji. za mene su to takodje super kvaliteti koje sam sa zadovoljstvom primila. jedino se nikako ne mogu naviknuti da kada je neka festa u 8 da se kao oni nacrtam tu u 8:00, nego sam malo fleksibilnija pa dodjem oko 9, 10 pa ono svi okrecu ocima:o

u vezi prirode, meni je skroz bezveze.
ali uvijek sam se vise lozila na juznije predjele:)

CROplayMan
11.07.2007., 04:19
imam prijatelja u Dansko,super zadovoljan

oldman
13.07.2007., 00:49
Pozdrav! Odličan forum.
Zamolio bih ekipu iz Norveške ako ima tko voljan da mi pomogne.Naime, dobio sam odgovor Norveske ambasade u Hr da se u Norveskoj traze stolari te da kao stolar imam velike sanse da se tamo zaposlim.Naravno da sam zainteresiran, ali si moram prvo pronaci posao tamo pa onda mogu podnijeti zahtjev za dozvolu.
Zato molim ekipu da mi pomogne sa par kratica za google, ili neka imena drvnih industrija (neznam kako se pise na norveskom) ili neki link, bio bih puno zahvalan.Guglao sam satima al bez nekog uspjeha.

Zahvaljujem, i pozdrav ekipi.

bsalopek
22.07.2007., 02:03
pogledaj na ww. nav.no ili na www.finn.no
prvi link je nesto kao opcenito o poslovima i zivotu ovdje, dakle ima nesto i o porezima i sl-to je drzavna agencija za zivot i socijalna pitanja-nesto u tom stilu koliko skuzih..
drugi link je nesto kao nas plavi oglasnik sretno!

inace o norveskoj iz mog iskustva mozete citati na ww. barbarasalopek.bloger.hr

bsalopek
22.07.2007., 02:04
www.finn.no
www.nav.no

www.barbarasalopek.bloger.hr

oldman
24.07.2007., 10:42
Ok salopek puno ti se zahvaljujem!!
Hajde mi molim te ako ti nije tesko napisi kako se na norveskom
pise stolar, gledam te oglase ko panj...

Ne bih te davio al ovdje doma niko naravno ne zna norveski.
Jos jednom ti se zahvaljujem.

pozdrav

el_mariachi
24.07.2007., 14:38
Hajde mi molim te ako ti nije tesko napisi kako se na norveskom pise stolar, gledam te oglase ko panj...

pozdrav

snekker

white panties
24.07.2007., 18:23
Ok salopek puno ti se zahvaljujem!!
Hajde mi molim te ako ti nije tesko napisi kako se na norveskom
pise stolar, gledam te oglase ko panj...

Ne bih te davio al ovdje doma niko naravno ne zna norveski.
Jos jednom ti se zahvaljujem.

pozdrav

pa jel ti moze neko iz ambasade malo pomoci?
meni uopste nije jasno kako mislis naci posao kada ne mozes razumjeti sta stoji u oglasima, ako ih uopste uspijes naci?:o
ja bih ti rado pomogla ali trazenje posla je sto se kaze full time job, a za to stvarno nemam vremena.
mozda da provjeris addeco i manpower stranice? moguce da te nadjes na engleskom.
na um mi pade i stepstone.no ali mislim da je stranica na norveskom?
ajde pa javi

white panties
24.07.2007., 18:27
ovo je bilo adecco.no, sa dva c:)
ali i to ti je na norveskom

oldman
07.08.2007., 19:18
Ekipa puno hvala svima, Barbari , white panties i Mariachi-u .
Nebi vjerovali koliko ste mi pomogli :kiss:
Mariachi : jedna rijec, a toliko pomoći.
Sto se tice jezika, ono, idem na blef na englaskom , pa ako tko odgovori ok.

Evo da se pohvalim , uletio sam na finn.no , ukucao u trazilicu snekker kad ono laganih 84 oglasa, I poslao svima info mail , i da ne duljim upravo pregovaram sa tipom za posao :) cak me je trazio i diplomu zavrsene skole...
Uglavnom mailovi jos stizu, pa se nadam da ce od svega biti nesto.

Javicu vam se ako sto bude dogovoreno, uglavnom, zahvaljujem ekipi sa sjevera jos jednom !!

bsalopek
10.08.2007., 01:18
drzim fige!!!
ha det bra!

bsalopek
10.08.2007., 01:19
i btw, ne brini svi govore engleski ovdje! tj. skoro svi, a jezik-norveški buš navčil kad tu dodes hehehe

el_mariachi
13.08.2007., 11:13
pozdrav samurajima iz osla :zubo:

La Havre
13.08.2007., 12:21
Sad ću odmah da ti skinem gace mladi covece. Pa šta ćeš većeg „ludaka” od vas mladih ljudi pojedinih, svaka cast izuzecima a oni su retki danas. Danas je 21 vek, imaš sve uslove da normalno upoznas neku slobodnu devojku a šta ti radis sad će cika Lama da te malo upozori. Dodjes kuci s posla ili iz grada, uzmes pivo u ruke, chips, coca-colu, pozajmis neke porno kasete iz video kluba i to ti je seks sa devojkom. Gledam ovde svuda oko mene , ne prođe dan da mi se ne nabacuju po 2-3-4 žene ili devojke, steta je sto sam sretno ozenjen sa decom pa mi se ne rusi brak ali za vas mlade ljude je ziva sramota i blam. Gledam tipa nije napunio ni 21 godinu, stomacina do zemlje, samo gleda video-igre kao debil, živi u svom svetu, pa taj nije ni čuo za zenske. Šta vam vredi ta materijalna blaga i taj novi BMW kada udarate desanku sakic u 4 zida.. Šta ćeš sine moj da radis u moje godine kad ne možeš da dises od slanine u 21 godinu zivota? Ima da dises na respirator, kad ćeš devojku ili ženu da nadjes kad si antizenskaros i lupaš te ...ene play-station celu noć. Da nisam ozenjen bio bih najveca kurva ovde.. Ovo je neverovatno, žene i devojke lete po gradu sa flasom piva u ruci slobodne a momci gledaju pornice samci u stanovima, boje se da izadju pred svet. Koja debilija?? KOja nakaradna civilizacija ljudi!
Imam prijatelja crnca iz Somalije, razveden tip, ne može da se nasiti i da postigne da vam zadovolji devojke dok vi visite po netu i gradu i gledate sport... e moja omladino...

Johnny 99
14.08.2007., 22:46
Mislim da tko god da je otišao gore, da nije požalio...

Evo, ja sam ljetos u Hvaru sreo skupinu od oko 10 Norvežana (ali samo 2 curke), pozvaše me za stol, i rekoh tko sam i što sam, i oni nakon nekog vremena na moj nagovor bez problema počnu urlati da je sva hvarska riva čula: "Hrvatska, Hrvatska", a onda ih ja naučih: "Norveška, Norveška", a potom oni sami: "Da-vor Šuker, Da-vor Šuker, Zvo-ne Boban, Zvo-ne Boban, Prosi-nečki, Prosi-nečki!!" Ostao sam u šoku, PAF! Zbog onih PREVELIKIH VATRENIH SVI ZNAJU ZA HRVATSKU!
I još im rekoh da je ono u Lillehammeru 1994. bilo za sva vremena i da je jedan engleski komentator na Eurosportu rekao "every single Norwegian flag must have been bought from every single of these local stores to be flown"... a kad sam to rekao, svi su ustali i počeli urlati, oduševljeni. A još im rekoh da su jednako svojim zastavama pozdravljali i pobjednike koji nisu bili Norvežani!
I još kako upoznah jednom jednu Norvežanku imenom Mette, a oni odmah znaše da je to ime neke njihove kraljice ili princeze, whatever!

Je li to sve bila zahebancija ili ne, ne znam, ali vi koji ste s njima, znate. I neka vam je dobro. I mislim da vam je ipak bolje tu nego ovdje kod nas, samo mislim da je ključna stvar u životu bračni drug...

Johnny 99

el_mariachi
15.08.2007., 09:48
I još kako upoznah jednom jednu Norvežanku imenom Mette, a oni odmah znaše da je to ime neke njihove kraljice ili princeze, whatever!

mette
bilo bi interesantno napisati pomalo o njoj i njenom prvom muzu kriminalcu :zubo:

nego kako je sa stanovima u oslu ? jel ih tesko naci... i koliko kostaju...

Jeanny
16.08.2007., 00:44
jA SAM PROVELA 8 MJESECI U norge i meni osobno je billo super! ljudi su unatoč velikom bogatstvu svoje zemlje mega skromni i jednostavni!
ponekad bi po odjeći rekla da stvarno jedva spajaju kraj s krajem kad ono ispadne da gotovo milijunaš stoji pred tobom!!!nevjerojatno!meni su svakako simpatični!
bila saam od početka rujna do kraja travnja,nekoliko dana u Oslu, a kasnije u malom gradiću Tynset i to mi je bila NAJBOLJA ZIMA U ŽIVOTU!!!skijanje,snowboard,hokej na ledu...ma sve zimske sportove sam isprobala!WOW!!
svakako vrijedi otići!a vjerujem da će svatko na kraju imati neko svoje mišljenje o ovoj zemlji i njenim stanovnicima-nekima će biti odlično,a nekima taj mentalitet i kultura jednostavno ne leži!! to je tako!
HA DET BRA!:top:

Missy1
16.08.2007., 15:48
mette
bilo bi interesantno napisati pomalo o njoj i njenom prvom muzu kriminalcu :zubo:

nego kako je sa stanovima u oslu ? jel ih tesko naci... i koliko kostaju...

Mozes i sam pogledati na www.finn.no
Ides na:
EIENDOM
(for salg og leie)
LEIEMARKEDET - za iznajmljivanje
(til leie)
ili
BOLIG TIL SALGS - za prodaju

Najskuplje je u Oslo sentrum, Bygdøy-Frogner i Majorstuen.
Cim si dalje od centra manje kosta.

el_mariachi
20.08.2007., 16:52
Mozes i sam pogledati na www.finn.no
.

Missy: Hvala ti:top: ... u stvari znao sam po nekad otici na ovu stranicu ali nisam nikad stanove gledao... ako bi se trazilo preko novina naslo bi se sigurno za 10-tak % jeftinije... nego trondheim me iznenadio po skupoci...

masvina
23.08.2007., 15:08
Moze li mi neko reci da li bi mogla sa italijanskim permesom otic u norvesku

Putnik
27.08.2007., 12:39
ljudi su unatoč velikom bogatstvu svoje zemlje mega skromni i jednostavni!
ponekad bi po odjeći rekla da stvarno jedva spajaju kraj s krajem kad ono ispadne da gotovo milijunaš stoji pred tobom!!!nevjerojatno!

Zašto misliš da su milijunaši ???

Silne miliarde na raćunu te države
nisu nikako dostupni stanovništvu te zemlje.

Oni samo misle da je to njihovo.

zeljkomad
28.08.2007., 22:04
pozdrav svima,
Ja sam bio prosle godine 3 mjeseca u Oslu a potom u gradu na sjeveru Tromso i bilo mi je jako lijepo, a i zaradilo se bogme...

Ljudi su skromni, nisu toliko otvoreni rekao bih, nisu materijalisti, ne kite se skupom dizajnerskom odjecom , automobilima skupim...

Sve u svemu jedna jako lijepa drzava, svi govore engleski, malo skupo, dobro ne bas malo..

Volio bih opet otici ali nije do mene nazalost.

Putnik
29.08.2007., 23:03
Ljudi su skromni, nisu toliko otvoreni rekao bih, nisu materijalisti, ne kite se skupom dizajnerskom odjecom , automobilima skupim...

Oni bi ali nemaju novaca za to !

To da država ima 5000 miliardi kuna, neznaći da je stanovništvo te zemlje u mogućnost "kite se skupom dizajnerskom odjecom , automobilima skupim..."

spalato_
16.09.2007., 16:07
pozdrav svima,
Ja sam bio prosle godine 3 mjeseca u Oslu a potom u gradu na sjeveru Tromso i bilo mi je jako lijepo, a i zaradilo se bogme...

Sve u svemu jedna jako lijepa drzava, svi govore engleski, malo skupo, dobro ne bas malo..

Volio bih opet otici ali nije do mene nazalost.

ako budes ikad vise dolazia u Tromsø, javi se ;)

zeljkomad
30.09.2007., 13:08
ako budes ikad vise dolazia u Tromsø, javi se ;)

e dobro ako budem javim se, sta ti radis gore, studiras ili?

da, i kupio sam 'Kraš'-ove napolitanke gore, baš sam se iznenadio kad sam ih našao:)

fante
06.10.2007., 04:52
Pozdrav, drustvo!
Nadam se odlasku (sa diplomom lijecnika) u Norway u dogledno vrijeme..
Svi savjeti su dobrodosli.

Ono sto mi je sada prioritet jeste ucenje jezika- ako mi mozete pomoci nekim knjizicama/discovima bio bih neizmjerno zahvalan.:s

Putnik
06.10.2007., 09:42
Pozdrav, drustvo!

Ono sto mi je sada prioritet jeste ucenje jezika- ako mi mozete pomoci nekim knjizicama/discovima bio bih neizmjerno zahvalan.:s

Prvu rijec sto moras znat je "Hei"

Ona je vazna kao kod nas "Dobar dan"

Ili ko spanjolicima "Ola" I Japancima "Sajonara"

Inace svi znaju engleski. Nemoj govorit njemacki, to nevole iako im je jezik germanski s puno isti rijeci.

el_mariachi
06.10.2007., 21:08
kolike se % placa u no. i koliki je prag za placanje viseg poreza i koliko se to onda placa?

Putnik
06.10.2007., 22:38
kolike se % placa u no. i koliki je prag za placanje viseg poreza i koliko se to onda placa?

Do 40 000 NKR nista.

Jer je tamo 40 000 NKR nista.

el_mariachi
07.10.2007., 06:42
Do 40 000 NKR nista.

Jer je tamo 40 000 NKR nista.

K vragu,,, nestao mi post...:eek:
Nego ovako u norveskoj se sigurno placa skatt do te vrijednosti...
to ti je preko 5000€/mjesecno. I norveska kosisti tzv Lefferovu krivu sa optimanlni dobitak skatta balansirajuci to na razlicite grupe oporezovanih.
Zato se moze pojavini nesto kao opcinski pa onda drzavni pa skatt na bogatstvo.
Mene jos uvijek interesiraju %.
Znam da se u No to racuna tabelarno prema mjestu boravka, obiteljskom statusu i naravno zaradi.

Putnik
07.10.2007., 08:17
Ne, do 40 000 kr se nemora platit porez.

Ali, da bi normalno zivio treba 400 000 kr

od toga ode 40 % u porez 160 000 kr

ostane ti 240 000 kr to jest 20 000 kr mjesecno

od kojih 10 000 mjesecno ode u stanovanje bio ti vlasnik ili ne

i sad se ti snadi tamo sa preostali 10 000 kr mjesecno ?

Naravno sve ovo vrijedi ako napucas 400 000 kr godisnje !

Ako ne, mozes se mislit kako ti je.

Ludilo (galskap)

el_mariachi
07.10.2007., 10:35
Ne, do 40 000 kr se nemora platit porez.

Ali, da bi normalno zivio treba 400 000 kr

od toga ode 40 % u porez 160 000 kr

ostane ti 240 000 kr to jest 20 000 kr mjesecno

od kojih 10 000 mjesecno ode u stanovanje bio ti vlasnik ili ne

i sad se ti snadi tamo sa preostali 10 000 kr mjesecno ?

Naravno sve ovo vrijedi ako napucas 400 000 kr godisnje !

Ako ne, mozes se mislit kako ti je.

Ludilo (galskap)
eh sada kontam 40 000 /godisnje... pa to i nije neka lova... stanovi se mogu naci i jeftine... ne mora se u bergenu i stavangeru zivjeti... idi istocnije... ako si 200 km od granice ides tamo u nabavku...
nego mene interesira jos uvijek jedna druga stvar...
koliko se placa % ako si samac a koliko ako si obiteljski covjek i koliko imas ako imas djecu..
ne sjecam se vise ali cini mi se da je cifra na 400 000 nrk bila oko 37% za samca.

Putnik
07.10.2007., 14:08
eh sada kontam 40 000 /godisnje... pa to i nije neka lova... stanovi se mogu naci i jeftine... ne mora se u bergenu i stavangeru zivjeti... idi istocnije... ako si 200 km od granice ides tamo u nabavku...
nego mene interesira jos uvijek jedna druga stvar...
koliko se placa % ako si samac a koliko ako si obiteljski covjek i koliko imas ako imas djecu..
ne sjecam se vise ali cini mi se da je cifra na 400 000 nrk bila oko 37% za samca.

Ma mozes ti kupit kucu za 40 000 kr u Norveskoj gdje niko ne zivi

Ovu (http://www.na24.no/naeringsliv/article1343365.ece) bi mozda dobio i za 30 000 kr. Vec se dva mjeseca nudi za 65 000 kr

Moras bit u gradovima, da bi napuco 400 000 kr godisnje - porez 40%

Ne isplati se vozat 200 km svaki dan.

U troskove stanovanja ide stanarina + rezije A ako si vlasnik onda i dug + kamate.

40 000 kr je nesto manje od prosjecne godisnje place u Hrvatskoj.

Snalazljiv radnik to moze tamo zaradit u mjesec dana, i otic doma snjima.

Trenutno jako popularno kod poljaka i drugi istocnjaka. Isto kao sto knama dolaze na more u kamp-kucicam puni hrane tako i tamo doleze kamp-kucicama, malo radit a nista trosit.

Da se stvarno moglo dobro zaradit tamo, nasi ljudi koji rade tamo bi imali dvorce ovdje.

A nijedan od brojni Hrvatski dvoraca (http://www.dvorac-marusevec.hr/)nije njihov.

To su samo brojke na papiru, blef.

Missy1
08.10.2007., 22:19

Primjer kod place od 420 000- samac bez djece i kredita

U 2006 se nije placao porez na visoki prihod do iznosa od 394 000 kr.
Sve sto je preko se oprezuje sa 9% (od 394.000 do 708.000, a preko toga je 12%).

420.000- 394.000
=26.000 x 9%
= 2.340 ………….prvi porez
Porez drzavi (na bruto placu)
420.000x 7,8%.............................................. .................drugi porez
= 32.760
Porez na neto placu (opcinski) 28% (ako nemas nikakvog poreza na stan, auto itd.)
420 000- 61 000 (maksimalni iznos za odbitke za osobne troskove/izdatke)
= 358900....od tog iznosa se automatski odbija iznos za kl.1 (samac bez djece)
358.900-35.400 x 28%
=90.580 ............................treci porez

Ukupni porez: 2.340+32.760+90.580
= 125.680

Znaci neto je: 274.320

Ako imas kredit na stan, auto i sl. odbijaju se kamate koje si platio prije obracuna poreza na neto placu. Jednostavna racunica, za sve placene kamate dobijes 28% olaksice, ali isto tako ako si dobio kamate na svoj ulog u banci, placas 28% od dobivenih kamata, povecava ti se neto iznos za oprezivanje za tvoje kamate.
Ako imas djecu do 18 god. onda si u klasi 2 i odbitak je 70.800, dok je za kl. 1- 35.400.

Uzmimo za primjer da je u ovom slucaju placeno 40.00 kamata banci. Porez se umanjuje za
11.200 (40.000x28%).
Onaj slobodni iznos oko 40.000 se odnosi na skolarce i studente. Toliko mogu zaraditi, a da ne plate porez.
Ovo je samo jedan jednostavni primjer.

Missy1
08.10.2007., 22:56
Pozdrav, drustvo!

Imam kazete i knjizice uz to, jos od 1985. Mozda bi ti to moglo pomoci? Engleski-norveski, moram ih potraziti.

el_mariachi
09.10.2007., 14:11
missy1: hvala za info... ima vec nekoliko godina kako sam u no bio zadnji put i cijene su se sigurno promjenile... a sto mislis ( bas sam zlocest) da napises neki sazet post o razlici u cijenama izmedju istoka i zapada ( od stanovanja pa do hrane)...
unaprijed hvala

luca
09.10.2007., 15:11
danas intenzivno rasmiljsm o Oslu... naime, vec u 6 hotela ne nadjoh sobu :misli: mislim da cu sutra spavat na cesti :zubo:

Tvrtko1995
13.10.2007., 05:22
Bajram Mubarek Olsun, Norveska!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ajd nek je sa srecom!

Missy1
20.10.2007., 15:16
missy1: hvala za info... ima vec nekoliko godina kako sam u no bio zadnji put i cijene su se sigurno promjenile... a sto mislis ( bas sam zlocest) da napises neki sazet post o razlici u cijenama izmedju istoka i zapada ( od stanovanja pa do hrane)...
unaprijed hvala

Kao sto Putnik veli 20.000 neto placa ovdje nije puno. Tesko mi je usporedivati cijene, zato jer se mora uzeti u obzir kupovna moc. Ja samo znam da su cijene u Hrvatskoj previsoke u odnosu na primanja (u Hrvatskoj). Ja ne mogu reci da su ovdje troskovi hrane previsoki, konkurencija je velika i izbora uvijek ima. Sto se tice cijene stanova, jesu skupi, ali ako uzmemo u obzir koliko godisnjih placa je potrebno da bi se kupio jedan stan ovdje i u Hrvatskoj mozemo doci do iste racunice. Nije lako zivjeti sa jednom placom, ali zivjeti se moze. Ja ne mogu reci da sam se obogatila u ovih 24 godine zivota ovdje, ali moj kapital je u stanu (cetverosobnom) koji sam otplatila i znam da danas sutra mogu kupiti stan negdje drugdje i poceti ispocetka bez dugova. Cijene su deset puta vece danas nego sto su bile prije 20 godina. Zato ja mogu reci da nesto imam. Bez obzira sto je Norveska skupa zemlja mogucnosti su vece nego u Hrvatskoj. Tko hoce raditi moze i zaraditi. Ima ljudi koji su snalazljivi, ima ih koji nisu.
Kada si gledao cijene stanova i mozda vidio da ima stan za 600 000 kruna, to nije realna cijena. Postoji nesto sto se zove zajednicki dug. Na tu cijenu je taj dug preko 1 mil. sto znaci da stan ustvari kosta 1,6 mil. Ako kupujes takav stan otplacujes svaki mjesec taj zajednicki dug, tako da su ti troskovi stanovanja puno veci. Mjesecni izdaci za takav stan su otplata kredita od 600 000 + nekih 7000 mjesecno otplata zajednickog duga. Sta je zajednicki dug? Uzmimo da ja dobijem 20 mil. i sagradim 10 stanova. Svaki prodam za 600.000, pokrivam troskove od 6 mil. a ostaje mi jos 14 koje podijelim na svaki stan i svaki stanar uz kupnju stana preuzima dug od 1,4 mil. Tu ulazi otplata duga, osiguranje zgrade, voda, smece i zajednicko odrzavanje. Zato postoje stanovi u Borettslag (stambena udruga) ili selveier (sam svoj vlasnik). Selveier stanovi su skuplji, ali nemas druge izdatke osim svojeg kredita i neki mali iznos za komunalije. Borettslag ima uvijek zajednicke troskove, nekad manje nekad vece. Ja imam stan u Borettslag, moji izdaci mjesecno nisu veliki zato jer su zgrade sagradene jos 1973, ali prije pet godina smo mijenjali fasadu, prozore, vrata, balkone i to otplacujemo mjesecno. Ali zato je i prodajna cijena mojeg stana otisla gore. Da vise ne duljim, moze se zivjeti i sa jednom placom, ja imam veliko iskustvo u tome. Ne zivim na "kruhu i vodi", odem na godisnji gdje hocu, ali ne trosim velike novce za izlaske, othranila sam jedno dijete (sad veliko)kojoj nikad nista nije falilo i danas ima bolji posao i placu od mene. Sve se radi se o prioritiranju.

nench
20.12.2007., 13:09
Imam pitanje za vas "norvežane" Dali u Norveškoj postoji potražnja za medicinskim osobljem? Konkretno, ja sam budući viši med.tehničar(VSS) i zanima me dali postoji mogućnost zapslenja za nas strane medicinare u Norveškoj? i ako znate kolika je otprilike plaća za med sestru/tehničara.?
unaprijed hvala..........

Samsung2007
21.12.2007., 13:07
"s obzirom da im je skolski sistem pomalo u k, (dobijaju ocjene tek od 5razreda, i ne citaju lektire ) dosta toga i ne znaju, a kako im od malih nogu mozak ispiran kako je norveska najbolja zemlja za zivot na svijetu, kako su norveska djeca najsretnija na svijetu, kako su norveski zaposlenici najzadovoljniji na svijetu (redovni naslovi tabloidskih novina) na neki nacin su arogantni i puni sebe, i preziru sve druge, sto sam jasno osjetila u mnogim situacijama, i putujuci sa njima po razlicitim zemljama

ovo je mozda samo moje misljenje, ali nakon godina i godina u skandinaviji, po meni u skandinavcima postoji neko odsustvo emocije; strasti, istinske topline, koja je zamijenjena sa osjecajem za organizaciju, svijesti stada koje poginje glavu, militantnosti i ukocenosti"..

Ovo je zalosno istinita konstatacija...
Norvezani su "seljaci" a da toga nisu svjesni. Veliki su seljaci i to u genima i u dusi (cast izuzetcima kojih je veoma malo)..Mene najvise cudi to sto zaista mnogo putuju svijetom i ne mogu sami da primjete tu situaciju.
GLobalno su veoma prepotentni i misle da je sve njihovo najbolje na svijetu !!! OK, jest recimo ekonomija, standard, ekon zivot..ali ja nista ne vidimdrugo sme toga...Ukoliko barem u praksi ne prihvatis dio onoga sto oni misle i zagovaraju bit ces debelo izolovan od njih i veoma tesko ces na taj moci napredovati i stvarati sa njima bilo kakvo prijateljstvo. U toj situaciji covjek mora igrati dvostruku ulogu, prihvatati to njihovo i smjeskati im se i potvrdjivati a sa druge strane je neizbjezno konstatovati kako su "sirovi"...

No daleko daleko od samih norvezana meni ovdje smetaju ovi smecari pakistanci, kurdi, drugi azijci pogotovo ovi kosooki..fuj odvratno jebote....To mi je nedostatak broj jedan ovdje i pravo me muci taj problem jer sam prinudjen samo srecom gledati te likove svaki dan...

Samsung2007
21.12.2007., 13:08
Imam pitanje za vas "norvežane" Dali u Norveškoj postoji potražnja za medicinskim osobljem? Konkretno, ja sam budući viši med.tehničar(VSS) i zanima me dali postoji mogućnost zapslenja za nas strane medicinare u Norveškoj? i ako znate kolika je otprilike plaća za med sestru/tehničara.?
unaprijed hvala..........

doci ces u norvesku i dobit ces posao sa super platom veoma brzo a posao ce ti biti u starackom domu ili bolnici...
Taj se kadar najvise trazi i ima debelo jaku perspektivu u narodnim godinama sto znaci da ces konstantno imati povisicu plate..

No iskreno ja taj posao ne bih radio za malo bogatstvo jer mi se to gadi...

Samsung2007
21.12.2007., 13:10
Bajram Mubarek Olsun, Norveska!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ajd nek je sa srecom!

Allah Razi Olsun ljudino...Sretno svima koliko vas ima !!! :)

BROTHERS
21.12.2007., 14:13
mene zanima da li se osjeti nesto od 350 milijardi dolara bdp-a na 4,7 milijuna stanovnika... ili 74.500 dolara po glavi stanovnika...kakva je ekonomska situacija odnosno kupovna moc, kakve su cijene stanovanja, režija, hrane itd...hvala

nench
21.12.2007., 15:57
kako konkretno doći živjet i raditi u norvešku ako tamo nemate rodbine i slično, dali u tome može pomoći veleposlanstvo naše tamo, ili bap sve moraš sam preko interneta tražit posao ili doći prvo turistički i njuškat po norveškoj?
kakva su vaša iskustva?

bluesshoes
28.12.2007., 20:12
kako konkretno doći živjet i raditi u norvešku ako tamo nemate rodbine i slično, dali u tome može pomoći veleposlanstvo naše tamo, ili bap sve moraš sam preko interneta tražit posao ili doći prvo turistički i njuškat po norveškoj?
kakva su vaša iskustva?

da malo proširim pitanje.. imam li ikakve šanse biti "middle class" u skandinaviji, ako znam norveški/švedski, imam diplomu fakulteta s kojim ne mogu raditi nigdje *OSIM* u Hrvatskoj, i ako hrvatska uđe u EU, pa mi to olakša boravišnu dozvolu?

nench
29.12.2007., 16:38
da malo proširim pitanje.. imam li ikakve šanse biti "middle class" u skandinaviji, ako znam norveški/švedski, imam diplomu fakulteta s kojim ne mogu raditi nigdje *OSIM* u Hrvatskoj, i ako hrvatska uđe u EU, pa mi to olakša boravišnu dozvolu?

u krivu si, ja studiram po bolonjskom procesu i diploma mi vrijedi u svim državama EU pa nadam se i u Norveškoj....
Ugl... dobio sam ove općenite informacije....tako da samo bi mi dobro došli savjeti iz prve ruke od nekoga tko radi kao medicinar u norveškom bolnicama...
govorim engleski, a čuo sam da se tamo može raditi i ako ne govoriš norveški da možeš se šlepat na početku s engleskim....
p.s. ja temo ne mislim ići kao azilant nego kao osoba s diplomom koja traži posao.

fante
29.12.2007., 16:42
Da i ja `malo prosirim pitanje`: Da li su porezi na sjeveru Norveske manji, da li su plate kao na jugu, da li su troskovi zivota manji nego na jugu?
Unaprijed zahvalan.

bluesshoes
29.12.2007., 19:55
u krivu si, ja studiram po bolonjskom procesu i diploma mi vrijedi u svim državama EU pa nadam se i u Norveškoj....
Ugl... dobio sam ove općenite informacije....tako da samo bi mi dobro došli savjeti iz prve ruke od nekoga tko radi kao medicinar u norveškom bolnicama...
govorim engleski, a čuo sam da se tamo može raditi i ako ne govoriš norveški da možeš se šlepat na početku s engleskim....
p.s. ja temo ne mislim ići kao azilant nego kao osoba s diplomom koja traži posao.

nisam u krivu jer studiram pravo, a s diplomom hrvatskog pravnog fakulteta u inozemstvu mogu obrisat d**e. isto tako da sam završio pravo na harvardu npr. ni u hrvatskoj ne bi mogao radit s tom diplomom, jer je studij prava obično usko vezan uz pravni sustav zemlje u kojoj se studira, tak da...

nench
30.12.2007., 12:07
nisam u krivu jer studiram pravo, a s diplomom hrvatskog pravnog fakulteta u inozemstvu mogu obrisat d**e. isto tako da sam završio pravo na harvardu npr. ni u hrvatskoj ne bi mogao radit s tom diplomom, jer je studij prava obično usko vezan uz pravni sustav zemlje u kojoj se studira, tak da...

ja imam informacije da mi koji dolazimo iz država van europske unije, naše diplome se moraju priložit u njihovo neke ministarstvo da oni to odobre ili odbace moraš podnjet zahtjev za priznavanje stečenog zvanja u svojoj državi i dali je to kompaktibilno s njihovim.To sam našao konkretno za Republiku Island.

bluesshoes
30.12.2007., 13:18
dali je to kompaktibilno s njihovim

u ovom navedenom je i fora. npr. medicina je ista u hr, australiji ili keniji, isto ko i kemija, matematika, farmacija ili neznam šta, ali pravo je specifično za svaku zemlju tj. neke pravne odnose svaka zemlja regulira i sankcionira na nešto drugačiji način, cappysci :mig: ?

nench
30.12.2007., 22:03
u ovom navedenom je i fora. npr. medicina je ista u hr, australiji ili keniji, isto ko i kemija, matematika, farmacija ili neznam šta, ali pravo je specifično za svaku zemlju tj. neke pravne odnose svaka zemlja regulira i sankcionira na nešto drugačiji način, cappysci :mig: ?

hehe, čuj...ja sam postavio pitanje za sebe, a ja sam medicinar a ne pravnik! :)

Samsung2007
02.01.2008., 08:53
ja imam informacije da mi koji dolazimo iz država van europske unije, naše diplome se moraju priložit u njihovo neke ministarstvo da oni to odobre ili odbace moraš podnjet zahtjev za priznavanje stečenog zvanja u svojoj državi i dali je to kompaktibilno s njihovim.To sam našao konkretno za Republiku Island.

Taj drzavni organ za nostrifikaciju diploma se zove NOKUT (Imas vise informacija na nokut.no ako kome treba). No i nakon nostrifikacije diplome te ocekuju isti problemi u vezi posla kao i prije nostrifikacije..Ja nisam imao neke probleme oko nostrifikacije i prezadovoljan sam sa procesom koji je slijedio, no niko te ovdje ne pita za diplomu kada trazis posao, prvo iskustvo a zatim osobine koje imas, odnosno sta znas da radis..Tek nakog toga dolazi diploma..

Poenta u svemu je da Norveskoj trebaju samo vrsni strucnjaci kao broj jedan(a kao takav imas taj luksuz da biras u kojoj ces zemlji da radis i ja se nikada ne bih odlucio za Norvesku jer postoje mnogo bolje drzave za zivot u Europi od Norveske) a kao broj dva treba im nekvalifikovana radna snaga..Sve mimo toga je promasaj sto se tice Norveske...

Samsung2007
02.01.2008., 08:58
hehe, čuj...ja sam postavio pitanje za sebe, a ja sam medicinar a ne pravnik! :)

a kao medicinar mozes odmah da nadjes posao u Norveskoj no bez obzira sta si, ko si i sta imas zavrseno, moras se pomiriti sa tim da ces minimalno 3 godine raditi kao med sestra (ili sta ja znam nesto slicno) po nekim starackim domovima ili bolnicama i vodit ces brigu o ovim napustenim starcima kojima treba njega i paznja, a tek nakon toga moci ces da razmisljas o tome kako ces zapoceti da radis nesto u toj struci vezano za tvoje obrazovanje..3 godine su neki minimum i jednostavno moras se pomiriti sa tim da to radis ili zaboravi Norvesku jer znam dosta ljudi sa zavrsenom medicinom pa i vise koji su posli tim putem..No kada dodjes do polozaja DOKTORA ovdje, onda mislim da nema bolje drzave na svijetu za zivot od toga ali mislim da je taj put pravo zajeban

Missy1
04.01.2008., 13:16
kakva su vaša iskustva?

Autorizaciju mozes traziti neovisno o radnoj i boravisnoj dozvoli. Moras priloziti sve dokumente o skolovanju i eventualno radnom stazu i praksi. Ured za autorizaciju moze traziti dodatno polaganje nekih predmeta ili obavljanje prakse. Da bi dobio posao moras znati norveski.

Radna dozvola se mora traziti od Ureda za strance http://www.udi.no mozes citati na engleskom, idi na http://www.udi.no/templates/Tema.aspx?id=4657
Tu imas dosta informacija.

Missy1
04.01.2008., 13:20
U vezi autorizacije citaj ovdje
http://www.safh.no/english/index.html

Samsung2007
04.01.2008., 13:22
eh zaboravih da za medicinare nije zaduzen NOKUT za nostrifikaciju diploma i obrazovanja nego neka druga orgaznizacija..Sjetih se da je to veoma komplikovano :ne zna:

Missy1
04.01.2008., 13:46
Applying for Registration as a Nurse in Norway

Nursing education in Norway is a three-year Bachelor program. Enrolling requirement is a high school diploma after a minimum of 13 years of general education

Application Form for Licensure
Nurses educated abroad, outside the European Union and Nordic Countries can apply for Norwegian licensure by contacting Norwegian Authority for Health Personnel (Autorisasjonskontoret): http://www.safh.no

Required
Only after your application is approved by the Registration Authority and you are able to prove your proficiency in Norwegian, you may register for the required courses at Oslo University College.
Admission requirement for all our courses is oral and written fluently in Norwegian. If necessary, we recommend contacting www.fu.no or a university in Norway
Before licensing everyone is required to take a three-week course called “Nasjonale fag for sykepleiere”. The main subjects are Norwegian health legislation, Norwegian social studies and pharmacology including drug calculation, health care system and nursing. This course is offered two times a year.

The course is held at Oslo University College, Faculty of Nursing.

Fees
“Norwegian National Nursing” course costs 3000 NOK .
Application Form for the course “Nasjonale fag for sykepleiere”
On our web site (www.hio.no) you can find the application form. Along with this, you must enclose a copy of the letter you received from the Registration Authority Office and your documentation of written and oral Norwegian language skills.

nench
04.01.2008., 16:02
hvala na informacijama!
Vidim da i u norveškoj je isti sistem obrazovanja za med.sestru tri godine studija kao i kod nas sad po bolonji. vjerujem da bi mi diplomu bezbrige priznali, ali norveški?! hmmm dali se može radit par mjeseci na engleskom pa makar i neki posao njegovatelja za početak? ili bi baš morao radit nešto na crno okolo hehe, prije no što krenem u zdravstvo.
možete napisat i na mail da ne davimo sve na forumu... sova03@net.hr

Wanja
05.01.2008., 21:30
hvala na informacijama!
hmmm dali se može radit par mjeseci na engleskom pa makar i neki posao njegovatelja za početak? sova03@net.hr

Po onome što sam ja čula, bolje ti je baciti se na učenje jezika :D
S time dobivaš velike + poene....a jezik nije tako kompliciran kako se na 1. loptu čini, kao mix engleskog i njemačkog uz vikinški začin :cerek: :mig:
Barem se u hodaj on-line u neke osnove... :mig:

dalmacija77
06.01.2008., 11:29
Zanima me kakva je situacija za naći posao u Norway, mislim na fizičke polsove može li se bez papira?

Samsung2007
07.01.2008., 08:56
Zanima me kakva je situacija za naći posao u Norway, mislim na fizičke polsove može li se bez papira?

Bez papira NO WAY NORWAY....

Zezam se, no cisto sumnjam da ces tako lako naci posao bez papira, mozda eventualno kod nekog stranca a u tom slucaju jarane bolje ti je da radis dole u bilo kakvoj vukojebini nego da te stranac ovdje placas i to jos na crno...

Mezomorph
07.01.2008., 14:43
Bio na ljetnom dopustu 2005. - daleko najneljubaznija skandinavska zemlja, prljava, amerikanizirana,... bezobrazni i neuljudjeni ljudi, razočarah se...

Mezomorph
07.01.2008., 15:02

Priroda? Jel to ono: Jezero-šuma-jezero-šuma-jezero-šuma-ribnjak- :lol:

voziš se voziš se voziš se i jezero-šuma-jezero-šuma-jezero-šuma-ribnjak

Bez pardona - bijaše ja i pogledat si slavne fjordove ... not impressed at all... odite si pogeldat Zavratnicu kod Jablanca - to vam je ljepota od fjorda!

Samsung2007
08.01.2008., 11:02
Norveska je sve ali najmanje turisticka zemlja i atrakcija, no i pored toga imaju dosta turista, japanaca, koreanaca, amerikanca, rusa i slicno ali dosta i onih turista sto se bave ekstremnim sportovima i dolaze iz cijele Europe radi tih gluposti...

Inace je u sustini i glupo doci kao turista ovdje. Nema se sta vidjeti a i klima je bezveze..Najbolje doci kada je debeli nsijeg jer te tada nema sta iznenaditi...

Da je Norveska za turizam ne bi toliki norvezani putovali vani..Mislim da su oni broj jedan u svijetu kada su putovanja po svijetu u pitanju...

Norveska je zemlja ekonomskih pogodnosti i kao takva je magnet za mnoge doseljenike i one sto u glavi imaju "American dreams.."

Mezomorph
08.01.2008., 11:09
I još jedno pitanjce: z,ašto je hrana tako jako papricirana/začinjena?

Samsung2007
08.01.2008., 11:25

Pa jesi li gledao likove na ulicama? Govori li ti to nesto? Nekad se osjecam kao da sam u centru Hong Konga, Islamabada ili Pekinga ili mozda cak u Nairobiju...

Norvezani imaju veoma skromnu kuhinju, nemaju bas neku jaku tradiciju spremanja jela a i sto imaju cak je i njima fuj....Ja sam probao nekoliko stvari i mozda mi se jedna ili dvije stvari svidile, ali nista prekomjerno...

No oni vole da probaju jela iz svih dijelova svijetu, tako da u Oslu imas razne restorane..

Ja to uglavnom ne jedem jer ne volim i gadi mi se povrh svega..Jedem ponekad u MC ili Burgerkingu ili odem na Pizzu...

Kuci pravimo uglavnom nasa domaca jela...Stoga se svega zazelim kada odem kuci na odmor pa spremim lijepu listu cega sam se ono posteno zazelio..Najvise pozelim mladu teletinu i cevape...:)

Mezomorph
08.01.2008., 12:07
Hehe sjećam se da smo pri prelasku iz Danske u Njemčku najprije navalili na restoran sa wienerschnitzlima i pomfrijem... Bormeš niikad nisam bil tak gladan na naekom dopustu ko u Norveškoj!

splicanka55
08.01.2008., 12:09
Bio na ljetnom dopustu 2005. - daleko najneljubaznija skandinavska zemlja, prljava, amerikanizirana,... bezobrazni i neuljudjeni ljudi, razočarah se...

zivim godinu dana u norveskoj-daleko najljubaznija zemlja,cista,svoja....altruisticni ljudi,za razliku od nas hrvata ksenofoba.....iznenadih se toliko ugodno da ni ne osjecam nostalgiju

Mezomorph
08.01.2008., 12:11
Živiš u gradu?

Mezomorph
08.01.2008., 12:13
baj d vej - znaš onaj vic kako razgovaraju Danac i Finac? Pa Danac dok govori gleda u Finčeve noge, a Finac u svoje.

splicanka55
08.01.2008., 12:14
Živiš u gradu?
da u manjem.zasto?

Mezomorph
08.01.2008., 12:21
Pa gradovi (obično) nisu slika i prilika neke zemlje.

Samsung2007
08.01.2008., 12:28
zivim godinu dana u norveskoj-daleko najljubaznija zemlja,cista,svoja....altruisticni ljudi,za razliku od nas hrvata ksenofoba.....iznenadih se toliko ugodno da ni ne osjecam nostalgiju

isto to sam osjecao i imao isto misljenje sve dok nisam naucio jezik...:rofl:

Od tada su za mene izgubili svaki sjaj jer svakodnevno slusam njihove izjave i misljenja koja jasno oslikavaju lice iskompleksirane, umisljene i prepotentne nacije koja u sustini je miljama daleko od toga jer dovoljno se vratiti samo 40 godina unazad i shvatiti ko su i sta su...A da ne govorimo o dalekoj istoriji, nema ih ni na mapi niti se imaju cim pohvaliti iz istorije...

Kurton nacija su za mene i mislim da su svedjani daleko ispred ostalih skandinavaca u tim nekim vrijednostima...

Blond_Fairy
08.01.2008., 12:31
:eek:

:)

Hm...:rolleyes: Kako ovako dva kontradiktorna stava mogu zbuniti! :rolleyes::rolleyes:

Blond_Fairy
08.01.2008., 12:33
isto to sam osjecao i imao isto misljenje sve dok nisam naucio jezik...:rofl:

Od tada su za mene izgubili svaki sjaj jer svakodnevno slusam njihove izjave i misljenja koja jasno oslikavaju lice iskompleksirane, umisljene i prepotentne nacije

Daj nam malo citiraj! Možda bi bilo zanimljivo čuti!

Mezomorph
08.01.2008., 12:38
E da, zaboravih - Danska je za razliku od Norveške super. Čak i sami Norvežani vele, da su Danci kao skandinavski Talijani.

Mezomorph
08.01.2008., 12:43
Primjer norveške asocialnosti: na plaži 5,6-godišnjeg klinca gadno opekla crvena meduza (tu ih ima nma tone) - starci ne znaju što bi, pa sam skočio i malom namazao nogu Fenistilom.... prvo su sumničavo gledali kaj toi mažem, onda OK.... malom prošlo.
Drugi dan kad smo se sreli ni A ni MU, ni bog ni dobar dan... ništa.... perfect strangers....
I nemojte mislit da je to zbog toga što sam bio stranac... ne šljive oni ni jedan drugoga ...

Samsung2007
08.01.2008., 12:55
Daj nam malo citiraj! Možda bi bilo zanimljivo čuti!

Pa ovako,
oni prije sve misle da ako imaju najveci zivotni standard, najbolju ekonomsku situaciju i najvise novca po glavi prosjecnog stanovnika (a realno gledajuci i imaju) da su samim tim najbolji u svemu...Hajd sve je to OK ali me jako zbunilo to da cak se i prema Englezima, Amerikancima, Njemcima i ostalim europejcima postavljau tako sa visine i sa visine ih gledaju sto je mene totalno zbunilo.

Oni su u svemu najbolji i sve njihovo je najbolje..Sport, sve vrste umjetnosti, infrastruktura, tehnicka dostignuca, svi moguci sistemi iz okvira normalnog zivota..Sve je njihovo sjajno i perfektno dok prema svemu zivom sto dolazi iz inostranstva su jako skepticni i imaju nisko misljenje o tome..

Meni to jako smeta jer znam naravno da takvi nisu uopste i da im je mjesto u nekoj hajde recimo zlatnoj sredini ako ih vec i tu po tim nekim mjerilima mozemo svrstati..

No od svega mi najvise zaista smeta kada su u pitanju neka natjecanja ili sport recimo kada suparnicku stranu ismijavaju i vrijedjaju na tako nekulturan nacin sto je veoma nisko cak i za neku ispodprosjecnu evropsku naciju a pogotovo za tako sjajnu i perfektnu naciju kakva su oni...

Samsung2007
08.01.2008., 13:01
Za razliku od norvezana i svedjani imaju umjerene takve reakcije i veoma diskiminiraju ostale nacije, pogotovo doseljenike iz slabih zemalja (ukljucujuci i nas sa Balkana) no Svedjani se barem imaju necim realno gledajuci vrijednim i pohvaliti (npr velicina i polozaj same zemlje, istorija, gradovi, infrastruktura, Volvo, Saab, Scania, Ikea, Elektrolux, sport, umjetnost...... i jos mnogo toga..)

Blond_Fairy
08.01.2008., 13:18
Hvala. Zanimljivo!

Samsung2007
08.01.2008., 13:23
Hvala. Zanimljivo!

Molim, zalosno ali istinito....:rofl:

Barem iz mog ugla i moje zivotne perspektive....

Missy1
08.01.2008., 21:08
Nije. Ja bih rekla suprotno. Ne znam sta si ti jeo u Norveskoj. (Ja ne volim ni ljuto ni papreno).

Missy1
08.01.2008., 21:13
Molim, zalosno ali istinito....:rofl:

Barem iz mog ugla i moje zivotne perspektive....
Istina, ali moram reci cast izuzecima. Ima ih malo, ali ih ima.

alen1977
09.01.2008., 09:58
Istina, ali moram reci cast izuzecima. Ima ih malo, ali ih ima.

u svakom zitu ima kukoljka...

Mezomorph
09.01.2008., 19:13
Jeo sam na svim mogućim i nemogućim mjestima (i finim restoranima i rupama), al posvuda, čak i u Pizza Hut-u (znači franšizama) hrana ne da je bila papricirana, već me bolio želudac svojski.

aqualung
10.01.2008., 11:57
vidim svasta ste napisali o Norveskoj ;) hm hm
ja eto zivim i Oslu i savrseno mi je niti bi mjenjao trenutno za ista drugo;
hvala bogu zivio sam drugo u Italiji i vidio po europi svasta, i istina kad sam je napustao bio sam sav sretan, al svejdno mi je to iznimno draga drzava, no da mogu ponovo birati odabrao bih Oslo;
nije mi jasno kuda ste se vi to kretali i kakve ste ljude upoznali, al meni su iskustva sva odlicna, u Oslu u 3 mjeseca sam upoznao vise ljudi i to spontano kroz razgovor nego li u 5 godina u Italiji, norvezani su mi skroz ludi i zabavni, sto sjevernije to ludji otvoreni i svi vole pricati i upoznavati se, za razliku od "strasno zanimljivih" mediteranaca (krenuvsi od dalmatinaca- pomozi boze ili talijana bez smisla za zivot no prvi sam protiv generaliziranja tako da ove svoje navode brisem, individualna karakterizacija je jedina koju cijenim:mig:); istina da im je kuhinja ocajna kad nemaju tradiciji tako sa su zbunjeni sa svim novim mirodijama i sve koriste besmisleno, tu se slazem da su izgubljeni hrana je prezacinjena besmisleno, posebno ako uporedimo sa taljanskom kuzinom, no opet sjetim se njemacke i svicarske pa ponovo kazem ne hvala, ako cemo o kuhinju i kvalitetnoj hrani usudio bi se jos uz italiju spomenit i francusku, prave delicije koje nitko nema.
sto se tice skandinavskih zemalja meni je sve to veselo i zabavno, no ipak na top ljestvicu bih stavio Danksu tj glavni joj grad, to ce reci svaki skandinavac, dovoljno je reci Mala Sirena, Lego eto mene medju moje; to je centar kulture , stila i lijepog zivljena.
koliko ce vam negdje biti lijepo i zabavno sve ovisi o vama, ja sam trenutno zaljubljenik u skandinavske zemlje jer mi je dojadila mediteranska zatucanost i kvazi otvorenost i spontanost, pa svima to preporucam samo kao turisticke destinacije, iako da odem bilo gdje ja bih uzivao jer se moze, kao i kod nas kolika je god koma meni je uvijek zabavno, kako ne bi doslo do nesporazuma ja volim i Italiju puno i postoje neki segmenti u kojima im nitko ne parira, al trenutno za "bolji zivot"(zanimljiviji) biram Oslo :D

Samsung2007
10.01.2008., 12:20
Za mene licno Oslo nije nesto posebno i nije onako kako sam ocekivao. Za Kopenhagen se apsolutno slazem. To mi je jedan od ljepsih gradova koje sam vidio u zivotu i bio sam tamo relativno kratko no ipak dovoljno da osjetim da grad ima neku posebnu dusu, ima nesto posebno "skandinavsko" ili jos je tacnije ako kazem ima nesto "europsko" u sebi....

U Italiji sam takodje bio ali kao turista (u Veneciji i Veroni) i apsolutno sam se razocarao. Nije mi se nimalo svidilo ni kao turisti a zivot tamo nikako ne bih mogao zamisliti. Mozda u Milanu da bih mogao pronaci sebe...Za Spaniju isto vazi, nista posebno....No kroz Njemacku sam nazalost samo prolazio mnogo puta i koliko sam vidio to je po meni veoma dobra zemlja za zivot..Od svih zemalja u kojima sam bio i koje sam spoznao, u Njemackoj bi cini mi se u svakom pogledu pronasao sebe...

Missy1
10.01.2008., 16:26
Jedno je norveska kuhunja, a drugo su norveski restorani. U norveskoj kuhinji ima puno ribe i priprema se na razlicite nacine. Pocevsi od friskog bakalara do lososa. Da li ste ikad probali jezike i jetricu od ribe? Nijedna hrana od ribe nije prezacinjena ili presoljena. Kvaliteta mesa je daleko bolja u Hrvatskoj nego u Norveskoj. Koriste punu i ovcetinu. Kuhanu sa friskim kupusom i povrcem. Nije prezacinjeno. Suha ili dimljena rebra od ovce za Badnjak (ne u cijeloj zemlji) sa kuhanim krumpirom i pireom od zute repe. Ili los (irvas) na sve moguce nacine. Ja sam jela puno norveske hrane, ne toliko po restoranima koliko privatno (imam par norveskih prijatelja koji su super kuhari/ce). I u restoranima sam znala naruciti norvesko jelo i ne mogu se pozaliti. Druga je stvar ako ako se jede nesto sto nema veze sa norveskom kuhinjom.

bsalopek
11.01.2008., 13:37
slozila bih se sa aqualungom i missy1. sto se tice hrane ja volim kako pripremaju ribu, obozavam tu njihovu bozicnu janjetinu... u pocetku mi je ta hrana bila neobicna ali kada sam se navikla bilo mi se problem naviknuti na nase kobase i kulene koji su mi postali prejaki ..

a sto se kulture i ljudi tice, pogotovo sada nakon pola godine u kolenu, norvezani su dobri organizatori, i jednostavni i prakticni ljudi... a njemci? a njemci su pravi balkanci!!! fuj fuj!!! bjež sto dalje i sto prije!....

Mezomorph
13.01.2008., 09:43
Jedino što tamo valja od hrane su fenomenalni vafli za doručak.

rijecanka
11.02.2008., 13:28
vidim da te dugo nema, ni ne sicam se kad smo se zadnju puta culi, al evo mene nazad u norway, i zelio bi da ostanemo u kontaktu......
puno pozz i pisi

Hey aqualung...

vec ti par puta pokusavam odg na prvt msg ali ti je inbox valjda pun pa ne mogu :/

boh.. pogledaj.. pa kad "oslobodis" se javi :)

Snakkes..

mia99
11.02.2008., 14:26
Bila nedavno u Norveškoj, i baš mi se učinila ok zemlja.
Ljude koje sam upoznala, ok, hrana - nešto mi se dopalo, nešto ne, izbirljiva sam i inače, al nisam ostala gladna.
Najviše su me se dojmile njihove kuće, prekrasne su mi, odmah bi se uselila u jednu takvu - preslatko.
Ne znam kako je doista živjeti tamo, ali da me npr. posao odvede tamo, ne bih odbila, ovi dojmovi su mi turbo pozitivni...

Putnik
26.02.2008., 18:47
http://www.aktivioslo.no/kunder/antirasistisksenter/rasisme5.jpg

Stanovnici Osla !

La Havre
27.02.2008., 09:40
Kopenhagen je cool!

http://www.pbase.com/theo/partygirls&page=all

Putnik
27.02.2008., 14:02
Ljudi tu nema ništa !

Oslo pogled 1, (http://www.tomaszkruk.eu/norway%202007/images/DSC03128%20%20oslo%20panorama.JPG)Oslo pogled 2 (http://www.independentliving.org/images/nscdimages/g_oslo_.jpg)

Oslo luka (http://www.4travelcoupons.com/destinations/images/big/oslo-norway.jpg)

Oslo tramvaj (http://i47.photobucket.com/albums/f192/m3rippin/OsloFinalfar.jpg)

Oslo prva glavna ulica (http://www.xlr8r.com/files/Karl_Johans_Gate.jpg)

Oslo druga glavna ulica (http://www.emoware.org/photos/oslo5.jpg)

Oslo glavni kolodvor (http://www.jernbaneverket.no/multimedia/archive/01517/OsloS4_1517156a.jpg)

Oslo zgrade/aute (http://www.people.fas.harvard.edu/~esimpson/pix/Oslo050.JPG)

Oslo glavna hitna (http://www.legevakten.oslo.kommune.no/getfile.php/Legevakten%20(LVA)/Internett%20(LVA)/Bilder/Apotek1%20ved%20Legevakten2.jpg)

Oslo glavni shopping centar (http://lh3.google.com/_T3cES7JtTvI/RzdBjDLH3VI/AAAAAAAAB3U/tM8yxdVLl7o/s800/DSC04115.JPG)

Oslo hrana (http://martinruge.de/alotta/user/martinruge.de/img/000/007/t27336.jpg)

Oslo upozorenje (http://tankeromverden.blogg.no/images/fareskilt_1178610456.jpg)

Oslo bezkučnici (http://pub.tv2.no/multimedia/na/archive/00297/Dop__narkomane__ute_297257c.jpg)

Oslo obitelj 1, (http://farm1.static.flickr.com/38/105844291_60ec0d8821.jpg)Oslo obitelj 2, (http://www.nrk.no/contentfile/file/1.1635618!img1635597.jpg)Oslo obitelj 3 (http://img139.imageshack.us/img139/4598/innvandrervl0.jpg)

Oslo bizarna glavna turistička atrakcija (http://www.efn.org/~rick/trips/norway2005/tmp117.jpg)

Oslo novac 100 kr = 12,74 € (http://www.tu.no/multimedia/archive/00019/penger_sedler_19608d.jpg)

taza
22.05.2008., 20:22
Ola ,

mene zanima job u Norveškoj.
Završila sam srednju medicinsku , smjer medicinska sestra/teničar.

Kakva je ponuda / potražnja za istima?
Kakve su mogućnosti za nas , tj. priznavanje diplome /državnog?
Di obično sestre dobivaju posao? I kakve su mogućnosti dodatnog školovanja?
Molila bih vas bilo kakvu informaciju ili kontakt.:mig:

Naravno još me zanima da li se jugoslaveni druže tamo zajedno?
Naime ja sam izrazito socijalno biće , volim ljude , volim svoj jezik ... :traca:

belica
22.05.2008., 21:18
:

Naime ja sam izrazito socijalno biće , volim ljude , volim svoj jezik ... :traca:

nema tih vise

taza
22.05.2008., 21:25
Uf :rolleyes:

Kako smo puritanski nastrojeni :flop:

Mislila sam na ljude iz bivše juge. :hekla:

taza
25.05.2008., 07:01
:kava:

Nobody answers my question?
:mama:

Het
25.05.2008., 08:33
Uf :rolleyes:

Kako smo puritanski nastrojeni :flop:

nije puritanski vec su ovdje hrvati vecinom ili se bar tako izraze

Missy1
25.05.2008., 18:49
:kava:

Nobody answers my question?
:mama:

Prvo MORAS nauciti norveski. Ovdje mozes sama naci dosta informacija na engleskom:
http://www.nav.no/page?id=805312736

MOLOKAI
25.05.2008., 19:31
Odlicna pjesma ove godine na jurousangu

hould aan bii straang ;) thanks Maria, you're lovely :mig:

MOLOKAI
25.05.2008., 19:32
Prvo MORAS nauciti norveski. Ovdje mozes sama naci dosta informacija na engleskom:
http://www.nav.no/page?id=805312736
Mora se i Nynorsk i Bokmal? U cijeloj zapadnoj Norveskoj govore Nynorsk. Jedino na jugu i sjeveru dijalekte Bokmala (no skoro nikad knjizevni Bökmal)

Meni norveski dobro zvuci, kao engleski, ne zvuci mi seljacki kao danski ili svedski.

taza
27.05.2008., 16:58
Hvala na odgovorima :)

Imali možda netko tu tko je iu medicinske struke gore?
I još nešto , da li postoji kakva agencija koja sređuje papire ili?

Možda sam naporna i dosadna , ali zaista mi je potrebna pomoć.

Missy1
29.05.2008., 11:31
Mora se i Nynorsk i Bokmal? U cijeloj zapadnoj Norveskoj govore Nynorsk. Jedino na jugu i sjeveru dijalekte Bokmala (no skoro nikad knjizevni Bökmal)

Meni norveski dobro zvuci, kao engleski, ne zvuci mi seljacki kao danski ili svedski.

10-15% stanovnika Norveske govori ili pise Nynorsk. Ostalo Bokmål sa razlicitim dijalektima. Kad naucis noreski razumijes i mozes citati svedski, malo teze danski. Jos nisam cula da stranci dobivaju obuku na Nynorsk. Mozda u onim opcinama gdje prevladava Nynorsk. Ja sam ucila knjizevni Bokmål, a ne dijalekt.

Missy1
29.05.2008., 11:43
Hvala na odgovorima :)

Imali možda netko tu tko je iu medicinske struke gore?
I još nešto , da li postoji kakva agencija koja sređuje papire ili?

Možda sam naporna i dosadna , ali zaista mi je potrebna pomoć.

Mislim da si papire moras sredivati sama. Poljske medicinske sestre dolaze raditi ovdje, dolaze sa znanjem norveskog i preko svojih agencija u Poljskoj.
Kao sto sam ti rekla moras prvo nauciti jezik, traziti autorizaciju i kad si nades posao traziti radnu dozvolu. Da je Hrvatska u EU bilo bi lakse.

http://www.velkommenoslo.no/english/f_eng.htm

taza
31.05.2008., 14:54
tnx na odg. :)

el_mariachi
02.06.2008., 09:09
nego dajte mi molim vas onu internet stranicu na kojoj je moguce vidjeti koliko je ko zaradio...i koliko poreza placa... od obicnih radnika pa do kralja... ne mogu je vise naci a obecao sam je poslati dalje

Missy1
02.06.2008., 16:41
http://www.dagbladet.no/skatt/sok/

Tu se ipak ne vidi realna godisnja zarada. Pokazuje se neto zarada (poslije svih odbitaka/olaksica) i placen porez. Znaci netko moze zaraditi 500.000 godisnje, a neto mu je 300.000. Na tim listama stoji neto+porez (+ ev. imovina)

el_mariachi
02.06.2008., 17:00
myssy1: hvala ti:top:

u stvari bila je stranica na kojoj su se mogle vidjeti sve godine ...ovdje je samo 2006 ali i to mi je dovoljno..
nisam bas razumio tvoj post... pa vidi se odmah koliko je ko zaradio i koliko placa poreza... bruto - porez = neto ili sam mozda nesto krivo razumio
evo primjer, osobu ne poznam prvo prezime koje mi je palo na um:
GÖRANSSON,
Født Inntekt Skatt
1979 203 920 68 403
dakle Inntekt - Skatt = neto

Missy1
02.06.2008., 18:27
U obicnoj racunici bi bilo bruto-porez=neto.
Ovdje se radi o netu koji je obracunat od poreske uprave.
Taj neto je bruto placa minus standardni odbitak (koji je isti za sve, preko 60 000), minus kamate na kredite, minus olaksice klase 1 ili 2, minus sindikalna clanarina, minus godisnji iznos (2%) za penzionu kasu itd...

Mozda ako pokazem racunski:
Godisnja zarada (bruto)=500.000
Na poreznoj prijavi se izracunava poreski neto, a ne onaj neto na koji mi mislimo (bruto-porez)
Bruto=500.000
Odbici: Standardni odbitak = 63 800
Kamate: 50.000
Za penziju 10.000
Za sindikat 2 700 (ne priznaju sve)
Troskovi za putovanje na posao 10.000 (ako prelaze onu cifru koja ne ulazi u olaksice)
__________________________________________________ ____
Bruto: 500.000
Olaksice/odbici 136.500

Na 500.000 se placa 7,8 % poreza
Na 363.500 nakon sto se jos odbije olaksica za klasu 1 , ili klasu 2 se placa porez opcini i zajednicki porez drzavi (28% zajedno)

Missy1
02.06.2008., 18:42
Taj Gøransson moze imati prihod od 300.000.
Probala sam izracunati da je sam, ima nesto kredita, troskova za put, sindikat, za penziju i da nije ozenjen.
Doslo je da mora platiti 66.000 poreza.

On isto tako moze imati placu 400.000, ako ima veliki kredit, placa manje poreza.
Danas ljudi moraju uzimati najmanje 1.500.000 kr. kredita za stan, tu vec ode na olaksice od 80.000-100.000 kr.

fante
03.06.2008., 16:29
A, sta je FORMUE?

:top:

Missy1
03.06.2008., 18:15
Formue je imovina, imetak. Bilo u nekretninama ili ulozima u banci, akcijama...

fante
03.06.2008., 19:24
Formue je imovina, imetak. Bilo u nekretninama ili ulozima u banci, akcijama...

Da, jasno mi je- ali, nije mi jasno kakvu ulogu ta stavka igra u obracunu prikazanom na ovom site-u.:confused:
Vidim da se spominje, ali ne kapiram njen odnos sa brutom, netom i ostalim vec spominjanim- od cega se odbija, placa li se na nju porez..:ne zna:

Missy1
03.06.2008., 19:46
Na tim stranicama su stavke prikazane da zadovolje tudu znatizelju. Otvorene za publiku. Inace svatko dobije kod konacnog obracuna poreza specificirano od prihoda, poreza do imovine.

Na imovinu su druge stope poreza (od 0,2% do 0,7%), do odredene sume se ne placa porez, a onda se prema visini imovine odreduje visina poreza.

Ako nemas kredita i imas hrpu novaca u banci, imas kucu, auto, brod, na to te oporezuju.

fante
04.06.2008., 00:44
Na tim stranicama su stavke prikazane da zadovolje tudu znatizelju. Otvorene za publiku. Inace svatko dobije kod konacnog obracuna poreza specificirano od prihoda, poreza do imovine.

Na imovinu su druge stope poreza (od 0,2% do 0,7%), do odredene sume se ne placa porez, a onda se prema visini imovine odreduje visina poreza.

Ako nemas kredita i imas hrpu novaca u banci, imas kucu, auto, brod, na to te oporezuju.

Mozda dosadjujem, ali stvarno me zanima:
Ako neko ima npr. inntekt---- 1 200 000
skatt-------550 000
formue-----520 000

da li to znaci da je on `dobar` 1 200 000 + 520 000 za tu godinu, i da je zbirni porez na zaradu i imovinu 550 000? Da li je `formue`- imovina stecena samo te godine ili i sve ranije sticano?

P.s. Da li su ove stranice stvarno totalno bezveze, ili su podaci zvanicni i obradjeni od strane nadlezne sluzbe (drzave)?

Hvala jos jednom.:top:

Missy1
04.06.2008., 07:15
Da, to znaci da je sveukupni porez na prihod i imovinu bio 550.000.
Podaci su sluzbeni i izdani od strane porezne uprave.
Sto se tice imovine netko ju ima od prije, netko je naslijedio roditelje ili ima svoju firmu itd.

Ti mozes imati otplacenu kucu ili stan, ali jos uvijek se kod kod odmjerivanja poreza na imovinu ne uzima realna vrijednost kuce tj. koliko ta kuca vrijedi na trzistu, nego oni imaju svoju "poreznu vrijednost" koja je puno manja.
Sto znaci da te ne gule za porez na imovinu od prve krune.

U svakom slucaju oni koji imaju puno znaju kako mogu izbjeci previse placanja poreza. Plasiraju vrijednosti i novce tako da placaju manji porez.

fante
04.06.2008., 11:19
Da, to znaci da je sveukupni porez na prihod i imovinu bio 550.000.
Podaci su sluzbeni i izdani od strane porezne uprave.
Sto se tice imovine netko ju ima od prije, netko je naslijedio roditelje ili ima svoju firmu itd.

Ti mozes imati otplacenu kucu ili stan, ali jos uvijek se kod kod odmjerivanja poreza na imovinu ne uzima realna vrijednost kuce tj. koliko ta kuca vrijedi na trzistu, nego oni imaju svoju "poreznu vrijednost" koja je puno manja.
Sto znaci da te ne gule za porez na imovinu od prve krune.

U svakom slucaju oni koji imaju puno znaju kako mogu izbjeci previse placanja poreza. Plasiraju vrijednosti i novce tako da placaju manji porez.

Ok, Missy, sad je vec jasnije- hvala na iscrpnim odgovorima.:top:

camundongo
04.06.2008., 13:52
norveska, carstvo poreza :D

master driller
04.06.2008., 15:35
norveska, carstvo poreza :D

slazem se carstvo poreza plus toga ljudi zaboravljaju da je Norveska u 2006/07 bila skuplja za zivot nego Monte Carlo! Je lova je dobra tam no troskovi zivota su iznimno visoki - a kaj se tice vremena (klime) thank-you but no thank-you!

bok

nench
04.06.2008., 21:35
Ola ,

mene zanima job u Norveškoj.
Završila sam srednju medicinsku , smjer medicinska sestra/teničar.

Kakva je ponuda / potražnja za istima?
Kakve su mogućnosti za nas , tj. priznavanje diplome /državnog?
Di obično sestre dobivaju posao? I kakve su mogućnosti dodatnog školovanja?
Molila bih vas bilo kakvu informaciju ili kontakt.:mig:

Hey! Pozdrav kolegice! ja sam također med.teh. zainteresiran za rad u inozemstvu. Točnije već sam se ovdje informirao o tome. Naime, ja sam završio srednju med.šk i sad sam na drugoj godini studija sestrinstva u Zg. Te nakon faksa želim u inozemstvo, točnije skandinavija... U Norveškoj je isto tip studija sestrinstva (3g baccalareus) po bolonji.
Tako da se nadam da će mi priznati diplomu iz HR. Ne znam sa srednjom školom dali to dolazi u obzir.Nama na faksu govore da srednja med.sestra nije prepoznata u europi, tj. ta edukacija ni kakva treba biti, nego naša viša medicinska sestra je kompatibilna kao u većini europskih zemalja. A to je nakon ovog nursing study-ja.
Ja bi imao pitanje za vas koji ste u Norveškoj dali se može zaposlit kao med.sestra bez znaja norvškoga, tj. dali se može na engleski malo šlepat prvi par mjeseci... jer kako da naučim norveški...morao bi prvo onda radit negdje po birtijama i slično..ali to ne dolazi u obzir.
I da nakraju koliko je plaća za med.sestru gore? kažu da je veća nego u Švedskoj? i da je Norveška općenito bolja zemlja ako već se može birat za odlazak.

aqualung
05.06.2008., 08:17
oslo, najskuplji grad na svijetu :) ,
ali mi ga volimo :mig: bas mi je lip krasan divan i sporak dosta, sada dani su beskrajni a sunce je veliko ko zgrada :D,
toplo je a nije ti vruce, i tako....

Missy1
06.06.2008., 11:08
Nench,
u Norveskoj ne mozes dobiti posao ni da cistis bez znanja norveskog. Sto se placa tice vjerojatno su vece, ali su i troskovi zivota veci nego u Svedskoj. Place su od 300.000 (bruto) godisnje pa na dalje. Ovisno o radnom stazu. Kako mislis da bi mogao raditi sa ljudima ako ne znas jezik?

nench
06.06.2008., 15:14
Nench,
u Norveskoj ne mozes dobiti posao ni da cistis bez znanja norveskog. Sto se placa tice vjerojatno su vece, ali su i troskovi zivota veci nego u Svedskoj. Place su od 300.000 (bruto) godisnje pa na dalje. Ovisno o radnom stazu. Kako mislis da bi mogao raditi sa ljudima ako ne znas jezik?

pa pošto velika većina zna engleski, mogao bih prvih par mjeseci dok ne naučim osnove norveškog. ne?
Npr. Island zapošljava tako ali ima se manja plaća dok se ne nauči islandski...

Znma da je jezik bitno što prije naučit ali nitko ga nije naučio tu u hrv. nego u nor... ovako iz rječnika nevjerujem da se može puno...

nench
06.06.2008., 15:17
i da ne vjerujem da ovi silni poljaci šta idu u norrvešku na posao da znaju norveški..možda neki nabadaju sa nekih tečajeva ali većina nema pojma...
Mislim da daju ipak malo vremena ljudima...istina možda za manju plaću ili malo drugačije radno mjesto....dok se ne nauči.

Missy1
06.06.2008., 16:07
To sto ti mislis je jedna stvar, a druga je da poljaci GOVORE norveski i ne rade za nekakvu manju placu i na nikakvom drugom radnom mjestu. Sto se tice zaposljavanja u zdravstvu NIKOME se ne daje malo vremena, nego se kao prvo MORA znati jezik, a kao drugo prioritiraju one koji imaju radnog iskustva.

nench
06.06.2008., 17:21
Onda ne preostaje mi ništa nego kupit Kroatisk-Norsk ordbok :)

Mr-yes
10.06.2008., 23:16
Mene bi zanimalo ako netko iz Norveske mozda zna... dali je moguce sa HR Drzavljanstvom i Njemackom Vizom za stalni Boravak dobiti boravak u Norveskoj ?

Zato sto sam ovdje cuo da postoji nesto kao Schengen EU viza za strance, sa kojom oni mogu ici u neku drugu Schengen Drzavu zivjeti i raditi ako imaju stalni boravak u jednoj od tih Schengen Drzava...

Zvao sam cak i Norveski Konzulat u Münchenu i Berlinu, ali mi ni oni nisu znali dati odgovor :ne zna: posto je to kao novi zakon...

Pa ako bi netko od Norvezana znao mozda malo vise o tome bio bih mu jako zahvalan, telefonirao bih ja sam po Norveskoj i znam jezik vec dosta dobro, ali dok bi objasnio o cemu se radi :eek:proslo bi 10 godina :)

master driller
11.06.2008., 00:56
Mene bi zanimalo ako netko iz Norveske mozda zna... dali je moguce sa HR Drzavljanstvom i Njemackom Vizom za stalni Boravak dobiti boravak u Norveskoj ?

Zato sto sam ovdje cuo da postoji nesto kao Schengen EU viza za strance, sa kojom oni mogu ici u neku drugu Schengen Drzavu zivjeti i raditi ako imaju stalni boravak u jednoj od tih Schengen Drzava...

Zvao sam cak i Norveski Konzulat u Münchenu i Berlinu, ali mi ni oni nisu znali dati odgovor :ne zna: posto je to kao novi zakon...

Pa ako bi netko od Norvezana znao mozda malo vise o tome bio bih mu jako zahvalan, telefonirao bih ja sam po Norveskoj i znam jezik vec dosta dobro, ali dok bi objasnio o cemu se radi :eek:proslo bi 10 godina :)

The visa requirement is waived, for example, for

Citizens of Nordic countries
Foreign nationals with a valid passport from countries with which Norway has entered into an agreement waiving the visa requirement
Persons with a valid Norwegian immigrant's passport
Persons with a valid Norwegian travel document for refugees
Persons with a residence or work permit in Norway and other Schengen countries

drugim recima ako imas Schengen visu sa stalnim boravkom za Njemacku onda nema zime mores za Norway i ta Schengen visa ti vredi za sve EU zemlje bez obzira kojoj putovnici imas tu vizu. Schengen visa se odnosi specificno na EU visa programme bez obzira koju putovnicu imas. Naravno ako imas EU passport onda ti netreba nikakva viza za bilo koju Schengen country.

bok

Mr-yes
11.06.2008., 02:14
Hvala ti puno :top:

Znaci jos malo ucit jezik, i eto me u Ålesund :cerek:

el_mariachi
12.06.2008., 15:01
master driller: a ako imas dozvolu u nekoj sengenskoj drzavi i teoretski radis u norveskoj ...zar automatski ne gubis dozvolu u sengenskoj drzavi ako si odsutan 6 mjeseci a tim i automatski i dozvolu za rad u no.?

camundongo
14.06.2008., 00:53
Norveska mi je u Belgiju i Spanjolsku najbolja zemlja Europe. Samo da ne udje u EU, pa da ju upropaste. :flop:

Evo primjera norveske glazbe
http://www.youtube.com/watch?v=VgDZOuPxJEA

:cerek:

I jezicna karta Norveske:

Uplodaj sliku u dozvoljenoj forumaskoj velicini.
Hvala
Het

master driller
17.06.2008., 06:37
master driller: a ako imas dozvolu u nekoj sengenskoj drzavi i teoretski radis u norveskoj ...zar automatski ne gubis dozvolu u sengenskoj drzavi ako si odsutan 6 mjeseci a tim i automatski i dozvolu za rad u no.?

- u tome slucaju situacija more biti manje ili vise komplicirana. Naime kaj ako imas radnu vizu u sengenskoj drzavi nema zime no ako ti je ta viza vezana za poslodavca onda ima problema. naime kaj, ja sam imal ponudu da odem u Norway - Bergen sponzorstvo od multinational company - no dobim vizu sengensku kaj sam vezan uz poslodavca. Znaci da morem ziveti i delati gde hocem u EU ako me poslodavac prebaci u novu drzavu ako ti npr. napustis posel viza ti se ponistava.

Takvih viza ti ima svugdje i u Australiji i Kanadi i US etc kaj si vezan za poslodavca - tak ima i u EU za specificna zanimanja i struke gde si bil sponzoriran ili od strane drzave ili pak direktno od poslodavca... Kaj se tice tih 6 mjeseci kaj si pisal to je tocno - no opet se odnosi na koju vrstu vize imas...ako nema ogranicenja prema poslodavcu onda nema veze zivis i delas bilo gde u EU ako pak je vezana za poslodavca a on te seli iz jedne u drugu EU zemlju opet je o.k. ako pak se selis ti sam (ostavis posel) i odes u drugu shengensku drzavu onda je probelm jer ti je viza izdana na special EU "terms conditions" u vezi tvojeg posla...znam da je komplicirano no ima puno razlicitih viza koje jesu i nisu ogranicene od strane poslodavca...tak da nije samo bitno da je viza iz shengen country nego da i nema na njoj ogranicenja...

nadam se da sam pomogel s odgovorom makar je komplicirano...

Lollypopić
23.06.2008., 00:44
meni je trebalo 13 god da to skuzim:D
putnik, izgleda da jedino ti i ja imamo slicnu percepciju norveske:)

mada ovo sto neko kaze da su dobro organizovani, da drze do svoje rijeci, da su precizni-to stoji. za mene su to takodje super kvaliteti koje sam sa zadovoljstvom primila. jedino se nikako ne mogu naviknuti da kada je neka festa u 8 da se kao oni nacrtam tu u 8:00, nego sam malo fleksibilnija pa dodjem oko 9, 10 pa ono svi okrecu ocima:o

u vezi prirode, meni je skroz bezveze.
ali uvijek sam se vise lozila na juznije predjele:) O bože, kad čitam ovo o Norveškoj, mislim da bi se tu snašla kao riba u vodi! Sve što pričate mi paše. I to što su ljudi malo više kul, i što su smireni i što ne zabadaju nos u tuđa posla i što drže riječ. Pa ovo bi mi valjda bila idealna zemlja, gdje bi živjela.. A jel se može Visa nekako dobiti i posao tamo? Recimo rad u dućanu. Mislim da je tu dovoljan elementarni norveški da bi se to radilo.. Prije sam gledala te norveške filmove, dok su ih puštali prije 20 godina na televiziji i uvijek su me nekako smirivali, i doticali na jedan zbilja poseban način. Zanimljivi ljudi i pomalo hladni, ali sa druge strane ipak topli i posebni. To me privlači. ma zapravo sam ja po ponašanju dosta slična njima i isto se činim na prvi pogled jako hladnom osobom, a i volim tu hladnoču, rezerviranost. Ne volim ljude koji te pogledaju i misle da sve o tebi znaju.. A i mnogi mi kažu da izgledam ko da sam iz baltičkih zemalja.. Sebi izgledam ko Šveđanka , do kraja. Plava kosa, svijetli ten, plave oči.. Uklopila bi se tamo ko riba u vodi. Kako dobiti Visu? ( a i sviđa mi se taj čudan jezik.)

Samsung2007
23.06.2008., 14:37
Norveska je bogata zemlja i ljudi ovdje imaju novaca, ali SAMO NA PAPIRU !!!!!! Na svim papirima i ekonomskim proracunima isto stoji...Sve su im te pare u tom nekom nazovimo ga naftnom fondu ( ja sve sto duze zivim ovdje imam sve veci osjecaj da je to samo patka i da nemaju oni ni blizu toliko novaca koliko pricaju)..A i da imaju taman toliko koliko ima ostatak svijeta skupa, koja korist sto to lezi tamo na nekom fondu i koristi se samo za bolesnike i penzionere..???? Nema od toga nista, nego gleda se od cega zivis i koliko zaradis..I onda se opet vracamo na papir jer na papiru stoji zaista lijepa suma koja istina dodje tacno bez ikakvog kasnjenja svaki mjesec na racun, no onda platis racun ovaj, racun onaj, a ima ih podosta..I na kraju ti ostaje za skroman zivot, previse skroman...Onda se sjetim Stulica i onog njegovog stiha.....

No za razliku od ekonomskih pokazatelja sa papira, realnost i realna slika zivota govori drugacije..Ljudi ovdje su zeljni svega..Pa covjece, oni cim malo bolje pojedu stomak iz zaboli...Svega su zeljni...Kada im ponudis nesto besplatno, grabe objema rukama i budu zbunjeni kao da ih je struja udarila, ali ne odbijaju....A od njih u vecini slucajeva ( vise od 90% ) ne mozes nsita ocekivati..Cak ni kada ti treba....

La Havre
24.06.2008., 12:43
samsung imaš slike nightclubbing u oslo?

nalik ovim? vimmel (gužva)

http://www.plutobar.se/

MOLOKAI
15.07.2008., 13:12
Evo jedan Norvezanin mi je napisao o lingvistickoj situaciji u Norveskoj.

Most Norwegians do not understand the language situation in their own country. These are the simple facts, those who disagree do not know what they're talking about.

1. Bokmål is historically the Dano-Norwegian vernacular of the higher classes, today it is spoken by approximately 20% of Norwegians, most notably by the urban middle class in Eastern Norway.
2. The remaining 80% speak ordinary Norwegian dialects
3. When Norway got it's independence from Denmark in 1814, Danish was the only written language. Nynorsk was developed in the 1850s and 1860s as a Norwegian alternative, it got official status in 1885, and was gradually adopted by municipalities around the country over the following 60 years. Nynorsk is systematically based on all Norwegian dialects, but it is not identical to any one of them.
4. In 1907 Danish was officially reformed in order to reflect the Dano-Norwegian vernacular, now known as Bokmål.
5. Today, 15% of the population write Nynorsk, mostly in Western Norway, though not in major urban areas like Bergen. 85% write Bokmål, though the majority of these speak dialects which are more similar to Nynorsk in their basic structure.
6. Swedes may be more familiar with Bokmål, but tests show that they actually understand Nynorsk better. This is because Swedish is closer to Norwegian than to Danish.

fante
16.07.2008., 17:18
Evo jedan Norvezanin mi je napisao o lingvistickoj situaciji u Norveskoj.

Dobra informacija.:top:
Ako ti jos nesto napise- objavi.

master driller
17.07.2008., 04:39
Norveska je bogata zemlja i ljudi ovdje imaju novaca, ali SAMO NA PAPIRU !!!!!! Na svim papirima i ekonomskim proracunima isto stoji...Sve su im te pare u tom nekom nazovimo ga naftnom fondu ( ja sve sto duze zivim ovdje imam sve veci osjecaj da je to samo patka i da nemaju oni ni blizu toliko novaca koliko pricaju)..A i da imaju taman toliko koliko ima ostatak svijeta skupa, koja korist sto to lezi tamo na nekom fondu i koristi se samo za bolesnike i penzionere..???? Nema od toga nista, nego gleda se od cega zivis i koliko zaradis..I onda se opet vracamo na papir jer na papiru stoji zaista lijepa suma koja istina dodje tacno bez ikakvog kasnjenja svaki mjesec na racun, no onda platis racun ovaj, racun onaj, a ima ih podosta..I na kraju ti ostaje za skroman zivot, previse skroman...Onda se sjetim Stulica i onog njegovog stiha.....

No za razliku od ekonomskih pokazatelja sa papira, realnost i realna slika zivota govori drugacije..Ljudi ovdje su zeljni svega..Pa covjece, oni cim malo bolje pojedu stomak iz zaboli...Svega su zeljni...Kada im ponudis nesto besplatno, grabe objema rukama i budu zbunjeni kao da ih je struja udarila, ali ne odbijaju....A od njih u vecini slucajeva ( vise od 90% ) ne mozes nsita ocekivati..Cak ni kada ti treba....

- tak ti je manje-vise i u drugim zemljama. Naime kaj, sve imas u kapitalizmu i auto i to x 2 i veliku kucu i stan i ovo i ono a sve je to na kaj na kredit. I onda delas za to 15-30god da otplatis. Zapravo sve kaj imas imaju banke u drugim zemljama je to u energetskim fondovima i slicno. Sve je to napuhano u kapitalizmu ko ima kolko love a sva ta lopva je posudjena od banki ili pak se sve to prikaze u vrijednosti dionica od tzv. firme/ kompanje.

Drugim recima bogatstvo je samo na papirima i tak se to vrti u krug iz dana u dan...

Putnik
06.08.2008., 08:14
U Oslu možeš si kupit 1 sob. stan za 100 000 kr (To su pet plaća po 20 000 kr) ili 3 sob. stan za 200 000 kr

Problem je samo to što ti je onda mjesečna pričuva (husleie) od 8000 do 14 000 kr.

Od famozne mjesečne plaće ostane ti dnevo nešto kruna da si možeš kupit smrznutu pizzu (Grandiosa) Što je Norveško nacionalno jelo.

http://www.aftenposten.no/reise/article2424000.ece

Bijedan život !

Missy1
06.08.2008., 08:43
Tih 8000 ili 14000 nisu pricuva ili husleie, nego otplata glavnice i kamata (u vecini slucajeva samo kamata na odredeno vrijeme, a onda racunaj koliko dode kad dode vrijeme otplate glavnice). Cijena tih stanova nije realna cijena, realna cijena ti je ona kada uzmes u obzir koliki je "felles gjeld" (zajednicki dug).

Missy1
06.08.2008., 08:56
Primjer:

Prisantydning: 245.000,- CIJENA

Fellesgjeld 1.195.000,- ZAJEDNICKI DUG

Felleskostnader 7.609,- OTPLATA ZAJEDNICKOG DUGA (ovdje je ukljucena topla voda, kablovska TV, komunalije...)

Taj stan ustvari kosta 1.195.000+245.000 i treba ti 100 godina (najmanje 30)da otplatis taj zajednicki dug.

Isto tako ta otplata zajednickog duga raste kako rastu i kamate. Koje su u zadnjih dvije godine otisle 16 puta gore.

Putnik
06.08.2008., 09:14
Tih 8000 ili 14000 nisu pricuva ili husleie, nego otplata glavnice i kamata (u vecini slucajeva samo kamata na odredeno vrijeme, a onda racunaj koliko dode kad dode vrijeme otplate glavnice). Cijena tih stanova nije realna cijena, realna cijena ti je ona kada uzmes u obzir koliki je "felles gjeld" (zajednicki dug).

Ne muljaj !

Pričuva = fellesutgifter/husleie

"Pričuva zgrade su novčane uplate suvlasnika na račun stambene zgrade namijenjene za pokriće troškova održavanja zajedničkih dijelova i uređaja zgrade...te za pokriće troškova održavanja i poboljšavanja zgrade (nekretnine), te za otplaćivanje zajma za pokriće tih troškova."

http://www.zapadstan.hr/2007/pricuva.htm

Ove visoke mjesečne pričuve su često rezultat poboljšavanja (rehabilitering) stambeni zgrada u Oslu.

I kod kupnje stana za 2 000 000 kr Mjesečna pričuva može bit od 3000 do 4000 kr

Zato je smrznuta pizza (Grandiosa) Norveško nacionalno jelo.
A novčanik stalno prazan.

Bijedan život !

Missy1
06.08.2008., 09:34
Ne muljam, kao prvo, a kao drugo sjedila sam pet godina u stambenoj upravi mojeg naselja i znam sta govorim.

http://forbrukerportalen.no/Artikler/2007/dette_er_fellesgjeld

Putnik
07.08.2008., 07:24
Ne muljam, kao prvo, a kao drugo sjedila sam pet godina u stambenoj upravi mojeg naselja i znam sta govorim.
http://forbrukerportalen.no/Artikler/2007/dette_er_fellesgjeld

Uz ove lude mjesečne pričuve (fellesutgifter) se plača i potrošnja struje. Zato se tako loše hrane i oblače.

Grandiosa-middag (Norveško nacionalno jelo)
http://forbrukerportalen.no/1120027413.58

Since it was launched in 1980, Grandiosa has developed into one of Norway’s strongest branded products (http://www.orkla.com/eway/default.aspx?pid=236&trg=Content_7092&Container_6813=7092&Left_7092=7095:0:4,4271:1:0:0:::0:0&Content_7092=7139:0:4,4438:1:0:0:::0:0)

Norges mest populære middagsrett er kåret! (http://www.nrk.no/nyheter/distrikt/ostlandssendingen/1.5395225) (Naj popularnije jelo)

Bijedan život !

bsalopek
06.09.2008., 08:58
a jeste zapeli za tu grandiosu.. otkako sam tu ni jedamput je nisam kusala..

ja jedem samo ribu.. a student sam? i nije bas istina da bijedno zive...

luba
07.09.2008., 19:20
bokić!!
ja sam friška na forumu ali mi je teme skroz super!!!ja sam živjela u okolici osla godinu dana, to je bilo prije tri. tam sam upoznala svog sadašnjeg muža i tam sam rodila svoju sada 13mjesečnu curku.muž i ja komuniciramo na engleskom i kaj da velim!!!igrom slučaja živimo u sarajevu jer je tam dobil posao u norveškoj firmi.znate kaj je super....zivjeti u sarajevu sa norveškom plačom!!!!!!svima bi toplo preporučila!!ak tko ima kakvo pitanje za mene...pucaj!!!osim toga grandiosa je bas ok!!!

Leonard Zelig
07.09.2008., 23:51
bokić!!
ja sam friška na forumu ali mi je teme skroz super!!!ja sam živjela u okolici osla godinu dana, to je bilo prije tri. tam sam upoznala svog sadašnjeg muža i tam sam rodila svoju sada 13mjesečnu curku.muž i ja komuniciramo na engleskom i kaj da velim!!!igrom slučaja živimo u sarajevu jer je tam dobil posao u norveškoj firmi.znate kaj je super....zivjeti u sarajevu sa norveškom plačom!!!!!!svima bi toplo preporučila!!ak tko ima kakvo pitanje za mene...pucaj!!!osim toga grandiosa je bas ok!!!

:D
Ok, imaš kakve inf (iz prve/druge ruke) o potražnji za liječnicima/šansama za otići radit` kao liječnik u NO?
Može i na pm.:top:

luba
08.09.2008., 08:46
sorry, nemam!!!ja sam ti u cuckarskim vodama a muž mi nema nikoga koji radi kao doktor ili tak nešto slično

Leonard Zelig
09.09.2008., 00:37
sorry, nemam!!!ja sam ti u cuckarskim vodama a muž mi nema nikoga koji radi kao doktor ili tak nešto slično

Ok.:mig:

luba
20.09.2008., 12:03
da li je netko zainteresiran da nauči engleski ili norveški u zamjenu da nauči tj. razgovara sa mojom svekrvom na hrvatskom??? naime, moja bi svekrva htjela naučiti hrvatski i vec je prošla 2 stupnja hrvatrskog u školi ali joj fali čisi razgovor.....a ne samo gramatika.živi u okolici osla a radi u oslu.

Wanja
21.09.2008., 22:26
a jeste zapeli za tu grandiosu.. otkako sam tu ni jedamput je nisam kusala..

ja jedem samo ribu.. a student sam? i nije bas istina da bijedno zive...

Probaj Grandiosu, sasvim OK. No priznam - bolji bakalar i losos (oni smrznuti fileti sasvim dobri).:)
No najbolja stvar onaj jeftini sladoled od vanilije s komadičima karamele - veliko pakiranje. Savršeno za dugee zimskee večeri.
Samo onda po ljeti nastaje debeljuščić-problemčić:D