PDA

View Full Version : 3D modeliranje - mišljenja, pitanja i odgovori

stranice : 1 2 3 4 [5] 6

-doom
01.02.2011., 07:56
3D vizualizacije NISU programiranje, ali veći dio 3D-a JEST programiranje. Bilo u vizualnom node editoru za nekakav automatizirani setup, bilo u skriptnom jeziku za dodavanje/prerađivanje/modificiranje nekakve funkcionalnosti, ili programiranje kroz SDK, ili od nule kroz standardni programski jezik (C i njegove derivacije).
Vi vrlo dobro znate da se dobar dio 3D dizajnera ne bavi programiranjem i izradama pluginova, već su obični korisnici programa.

Blagajnica ima radno vrijeme, ritam i rutinu, godišnji odmor i sigurnu plaću svaki mjesec (kakva god da je) - Ja to NEMAM. Mogu shvatiti da vam je to apstraktno....

Iznenadili biste se u kakvim uvjetima posluju drugi u drugim profesijama koje tako lako omalovažavate. Kada govorite da radnice na blagajni imaju takve dobre uvjete rada zapravo pokazujete sve one negativne osobine koje stvaraju negativan stereotip informatičara u društvu, asocijalnost, Napoleonov kompleks itd. Nisu svi takvi, srećom.

- Vrlo dobro razumjevanje i znanje geometrije i aritmetike
- Vrlo dobro razumjevanje i znanje fizike, točnije optike, a nadalje i fotografije, kompozicije forme i dinamike.
- Vrlo dobro razumjevanje i znanje matematikice i logikice za potrebe skriptiranja i programiranja
- Vrlo dobro razumjevanje i znanje Programskog jezika - skriptni (npr Coffee) i jedini standardni programski jezik C

Ne zaboravimo još znanje medicine i anatomije, arhitekture, astronomije, sociologije. Pa koliko traje vaš fakultet?

Hrvoje_29
01.02.2011., 14:30
Vi vrlo dobro znate da se dobar dio 3D dizajnera ne bavi programiranjem i izradama pluginova, već su obični korisnici programa.

Korisnik je jedno, profesionalac je sasvim drugo.

Iznenadili biste se u kakvim uvjetima posluju drugi u drugim profesijama koje tako lako omalovažavate. Kada govorite da radnice na blagajni imaju takve dobre uvjete rada zapravo pokazujete sve one negativne osobine koje stvaraju negativan stereotip informatičara u društvu, asocijalnost, Napoleonov kompleks itd. Nisu svi takvi, srećom.
Ja NISAM informatičar jer je to, po stoti put ponavljam, informatičar je - isključivo softverski inženjer koji razvija informacijske sustave. Dakle prestanimo griješiti i konstantno zvati "svo voće jabukama".
Iz čega ste zaključili da ja omalovažavam druge profesije? Hajde budite ljubazni i molim vas, točnije preklinjem vas, zaista probajte, bez predrasuda i cinizma, objektivno pročitati što sam napisao a ne pretpostavljati što ja mislim, nego zaista što sam napisao.

Moja prva susjeda radi kao blagajnica u Konzumu. Kaže mi da ima normalno radno vrijeme, solidnu plaću kakva god da je, da stiže na vrijeme, da ima božičnicu i dodatak za djecu te regularni godišnji odmor. Da li mislite da ona laže?
Naravno da je i njoj posao stresan, ali sigurno manje nego meni, pa dajte uzmite u obzir sve parametre.

Hihi, mislite da sam asocijalan? baš zanimljivo, to vi radite dijagnoze na daljinu kao vidovnjaci na televiziji? Vidoviti Milane, jesi li to možda ti? :)
Mislim da vam kristalna kugla ili visak moraju na servis jel Ja sa 100kg težine i 190cm visine teško može oboljeti od Napoleonovog sindroma.

Ne zaboravimo još znanje medicine i anatomije, arhitekture, astronomije, sociologije. Pa koliko traje vaš fakultet?
Ja sam svoj odavno završio, ali to ne znači da izobrazba prestaje, naprotiv, redovito se susrećem sa novim tehnologijama koje moram upiti i primjeniti u svom radu. Neke od njih su iznimno zahtjevne za obraditi.
Da se nadovežem na vašu izjavu o medicini i anatomiji, svaki iole konkretniji modeler, dakle samo modeler, će imati anatomski atlas ili sličnu knjigu na stolu.

Otkrit ću vam i jednu tajnu vezanu uz vizualizacije, za koje vi vjerujete da su zanat.
Da biste znali raditit kvalitetne vizualizacije morat ćete ne samo svladati modeliranje, osvjetljavanje i teksturiranje nego i po samoj prirodi stvari, komplicirane render engine i interne specifičnosti aplikacije koju ste izabrali. Uz to ćete morati znati napraviti pripremu u 2D editoru, a bogami i post produkciju u istome. Ako ćete to sve skupa poželjeti animirati i stvarati videe, morat ćete svladati još jednu aplikaciju za compositing i video obradu. Naravno, ako ćete htjeti da ono što vam je na monitoru izađe identično na printer slijedi vam da naučite kalibraciju i borbu sa mnogobrojnim color standardima. Da ne govorim o malom milijunu drugih jednako tako zahtjevnih uvjeta koje ćete morati ispuniti da bi dobili konkurentne rezultate. A to je samo što se tiče vizualizacija.
http://img8.imageshack.us/img8/8493/img4095on.th.jpg (http://img8.imageshack.us/i/img4095on.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Evo za vas i slične nevjerne Tome jedna fotografija. Naime radi se o, zamislite čuda - legalnom softveru. Na papiriću sam napisao forum.hr da nema zablude. Tu želim naglasiti ono što je i Berko rekao a to je cijena softvera i hardvera. Mene osobno to izađe oko 40000kn na godinu s obzirom na prirodu posla, a država mi u prosjeku zgrabi još toliko a i sami znate koliki su troškovi života kod nas, - Isti kao i u EU, pa lijepo zbrojite koliko godišnje moram zaraditi da bi samo preživio. Dakle, ne može se raditi za čavle i cijene koje su naveden u postovima prije su i više nego razumne.
Naljepše od svega je što ćemo uskoro u EU, i lijepo ću moći preseliti poslovanje u neku od zemalja članica s najmanjim porezom i najmanjim troškovima poslovanja i jednostavno plaćati to sve skupa puno manje. To što ljudi uopće ne shvaćaju da će država ostati bez carina i trošarina, a bogami i puno poduzetnika će preseliti poslovanje, što na kraju znači ogromna rupa u proračunu i masovni otkazi u državnoj službi. Mislim da će veliki broj ljudi plakati za ovim sadašnjim stanjem...

Igor88
01.02.2011., 15:59
Sva sreca pa gospodin Hrvoje ne zivi od tuđih misljenja vec od mukotrpnog rada. Osobno ga znam i mogu samo potvrditi sve navedeno. (probajte snimit neki tutorial na stranom jeziku,da je kvalitetan,pun informacija...i da traje cc 9h,onda cu vas pitati,jeste li pod stresom,a uz to morate postivati rokove,odrađivati jos malo posla sa strane i prilagoditi se privatnom zivotu)

I za sve one koji ce pomislit kako smo neki rod ili tako nesto,pa ga sad opravdavam,komotno se mogu prebaciti sa ove stranice na pocetke ove teme,jer ce se uvijerit da je nase poslovanje pocelo prije cca 3 godine. Da gospodin odlicno posluje dokazuje svaki dan. Svojim radom i zalaganjem,a i priznanjima za svoj rad.

E pa dragi moji...protiv cinjenica ne mozete,koliko god se trudili. :kava:

-doom
02.02.2011., 16:46
Korisnik je jedno, profesionalac je sasvim drugo.

Recite mi dragi gospodine kako se nazivaju korisnici programa koji zarađuju za život na temelju rada u tom programu, u studiju ili samostalno?

Da se nadovežem na vašu izjavu o medicini i anatomiji, svaki iole konkretniji modeler, dakle samo modeler, će imati anatomski atlas ili sličnu knjigu na stolu.
Znači ako me zaboli bubreg mogu ravno u 3d studio?:D

Otkrit ću vam i jednu tajnu vezanu uz vizualizacije, za koje vi vjerujete da su zanat.
Da biste znali raditit kvalitetne vizualizacije morat ćete ne samo svladati modeliranje, osvjetljavanje i teksturiranje nego i po samoj prirodi stvari, komplicirane render engine i interne specifičnosti aplikacije koju ste izabrali. Uz to ćete morati znati napraviti pripremu u 2D editoru, a bogami i post produkciju u istome. Ako ćete to sve skupa poželjeti animirati i stvarati videe, morat ćete svladati još jednu aplikaciju za compositing i video obradu. Naravno, ako ćete htjeti da ono što vam je na monitoru izađe identično na printer slijedi vam da naučite kalibraciju i borbu sa mnogobrojnim color standardima. Da ne govorim o malom milijunu drugih jednako tako zahtjevnih uvjeta koje ćete morati ispuniti da bi dobili konkurentne rezultate. A to je samo što se tiče vizualizacija.

To je meni sve jasno, čak i previše. 3D-om se ne bi nitko trebao baviti ukoliko nije apsolvirao 2D gradivo uz znanje video montaže. Međutim to ne mijenja na stvari da se radi o zanatskom poslu. I dalje stojim uz onu da 3D vizualizacija ne zahtjeva programersko znanje jer postoji dobar dio studija sa više zaposlenika različitih profila. Iz iskustva znam da nisu svi programeri.
Nemojmo također upadati u zabludu pa misliti da kritizirati jednu industriju mogu samo oni koji poznaju programe u detalje sa desetogodišnjim iskustvom, koji ne nabadaju po programima. Mislim da još niste shvatili da ja na 3d gledam sa ontološkog stajališta. Čemu sav taj trud, znanje kad na kraju dobijemo Medo Štedo reklamu, Konzumove kobasice koje trčkaraju zavodljivo po tv ekranima ili u najboljem slučaju se ekspertiza koristi za CGI efekte u nekim šund Transformers filmovima. Nitko ne spori da se radi o intelektualnom znanju, strastvenosti, uporosti, trudu pa čak i genijalnim informatičkim rješenjima, ali toliko držati do svog posla ko da ste na društvenoj ljestvici važnosti odmah uz doktore medicine. Dajte molim vas.
Srdačan pozdrav

I za sve one koji ce pomislit kako smo neki rod
Igore, nitko ne misli da ste vi u rodu. Ja mislim da se radi o dubokoj emotivnoj vezi.

KamerPav
03.02.2011., 08:16
meni je najbolji 3ds max ali ako neko ima mac kompjutere onda je to maya 2010.
to sve radi tvrtka autodesk koja je odlična

berko
04.02.2011., 22:32
Damn.... taman kad je rasprava postala zanimljiva, onda gotovo... niste fora... Uskračujete mi štivo za čitanje uz jutarnju kavu.... :(

Hrvoje_29
05.02.2011., 16:30
Stignemo zakuhati :)

Nisam stigao odgovoriti na postove s obzirom na posao. Evo idem na Bauštelu naći nekoga za pisanje dokumentacije za plugin, netko od zanatlija mora to znati zar ne? Nije da moraš biti stručan za to...

@KamerPav

Ni 3DMax ni Maya, as bogami ni Softimage koji su u vlasništvu Autodeska nisu njihove kreacije. 3D Max je kupljen od discreet-a ako se ne varam, Maya od Aliasa (koja je u biti rezultat studentskih projekata u perlu) a Softimage (ranije XSI) od tvrtke Softimage. Autodesk s obirom na veličinu kuće i resurse vrlo sporo razvija svoj softver te svojom politikom sve više podsjeća na Microsoft (to je vrlo loše).

Nema najboljeg 3D programa, namjene i mogućnosti su im drugačije i usporedbe nisu zahvalne. Ne postoji Mac kompjuter, to je još jedna zabluda (Nakon što više nema powerPC-a tj. drugi CPU). Mac je brand koja sklapa PC računala (koja su potpuno istovjetna kao i svaki drugi PC) i na njih stavlja MacOS. Znate li nekoga ko ima DELL računalo sa Instaliranim Ubuntuom i kaže imam doma DELL-a? Ili imam doma Ubuntu-a?

@Berko

Imam osjećaj da će biti materijala za kavicu :)

-doom
05.02.2011., 17:10
Ajde sretno na baušteli. Valjda će se naći netko pismen i cijepljen. Samo ga dobro izribat šmrkom i četkom da ne zamaže skupocjeno računalo.:mig:

Tale
06.02.2011., 13:21
Ste vi možda primjetili da se zadnjih par stranica ovog podforuma svodi na svađu s Hrvojem i ostalim korisnicima koji naiđu ovdje? Zar je problem baš u svim osobama koji ovdje naiđu ili u jednoj? :\

Igor88
06.02.2011., 14:07
Forum je da se raspravlja,ne znam o cemu ti sad pricas. Ako ce se svadjat nek se svadjaju. Ako ce ljubit,nek se ljube...ne vidim u cemu je problem?! Svatko ima svoje argumente. Citaj postove redom,pa izaberi stranu ili uopce nemoj.

Corinna
06.02.2011., 17:14
Damn.... taman kad je rasprava postala zanimljiva, onda gotovo... niste fora... Uskračujete mi štivo za čitanje uz jutarnju kavu.... :(

Stari, nemas ti vremena za jutarnju kavu, ti si extra super uber uspjesan 3D strucnjak koji radi tri posla istovremeno, leti, vozi, juri, presvalaci se u toaletu, stize na poslovne sastanke, kao i ovaj Hrvoje koji usprkos svoj sili obaveza i posla jos stigne i piskarati gluposti po forumu.
Decki, zavidim Vam, vi ste bolji nego James Bond :cerek:

Igore, za tebe smo vec zakljucili da si u duboko emotivnoj vezi s Hrvojem :kava:

Igor88
06.02.2011., 17:35
Draga furaj. Te bedastoce ostavi za sebe. :kava:

TincH
06.02.2011., 19:31
Nitko ne spori da se radi o intelektualnom znanju, strastvenosti, uporosti, trudu pa čak i genijalnim informatičkim rješenjima, ali toliko držati do svog posla ko da ste na društvenoj ljestvici važnosti odmah uz doktore medicine. Dajte molim vas.
Srdačan pozdrav
Ne razumijem kako i odakle si ti dobio dojam da se ti ljudi drže toliko visoko na društvenoj ljestvici?
Iskreno, ne razumijem koji je tvoj problem?

TincH
06.02.2011., 19:36
Stari, nemas ti vremena za jutarnju kavu, ti si extra super uber uspjesan 3D strucnjak koji radi tri posla istovremeno, leti, vozi, juri, presvalaci se u toaletu, stize na poslovne sastanke, kao i ovaj Hrvoje koji usprkos svoj sili obaveza i posla jos stigne i piskarati gluposti po forumu.
Decki, zavidim Vam, vi ste bolji nego James Bond :cerek:
Stvarno nisam trošila vrijeme na iščitavanje teme, ali ne znam zašto je tako teško povjerovati da 3d artisti i programeri ne rade po nekoliko posla istovremeno, i to za strance? Pa posla ima dosta, 3d-ovaca nema puno. Ja sam jako, jako friško u tome, ali vidjela sam dovoljno da mogu donijeti takav zaključak.

Ne znam čime se vi kritičari bavite i zašto ste tako zajedljivi?

Hrvoje_29
06.02.2011., 19:51
@Corinna

Upravo tako! Mi smo jedni od onih kvalitetnih muških primjeraka koji su vama nedostižni ili niste još takve stigli upoznati, pod pretpostavkom da ne igrate za drugu "momčad" :) ?
Jako mi je žao što sam visoko obrazovan, radim intelektualno zahtjevan i istovremeno težak i odgovoran posao te ga naplaćujem shodno znanju i iskustvu. Zar vas to smeta?

@Tale

Ste vi možda primjetili da se zadnjih par stranica ovog podforuma svodi na svađu s Hrvojem i ostalim korisnicima koji naiđu ovdje? Zar je problem baš u svim osobama koji ovdje naiđu ili u jednoj? :\

Ako ne shvaćaš razliku između argumetirane rasprave i svađe onda možda ovaj forum nije za tebe? Ma mora da je većina uvijek u pravu, kaj ne? Mora da su laici u pravu?

Evo jedna jednostavna usporedba. Ako npr niste meteorolog naravno da vam ne treba jedan da vam kaže da pada kiša, ili Babu Šteficu boli kuk pa svi znaju da će zahladiti, netko mogao zaključiti da nam ne meteorolozi ne trebaju?
Postoji razlog zašto se ljudi obrazuju i postaju stručnjaci - nadam se da je to jasno. Na to se svodi polemika i ovdje, jer laik jednostavno nema dovoljno informacija i znanja da bi mogao ispravno prosuditi o temi.

Lijepi pozdrav,

-doom
07.02.2011., 08:22
Ne razumijem kako i odakle si ti dobio dojam da se ti ljudi drže toliko visoko na društvenoj ljestvici?
Iskreno, ne razumijem koji je tvoj problem?

Malo bolje pročitaj temu i Hrvojeve postove. Ja iskreno nemam nikakvih problema. Posao imam, a 3D-om se bavim u slobodno vrijeme zadnju godinu i čak radim neke projekte. Moj razlog pisanja na ovoj temi je puko zadovoljstvo spuštanja nekome iskrivljene projekcije o sebi i društvu pa ako ga spustim bar jedan centimetar bliže zemlji moj trud nije uzalud. A ljudi u pomoćnoj djelatnosti koja služi za industriju zabave ili marketinga jednostavno nemaju razloga biti snobovi.

TincH
07.02.2011., 08:52
Malo bolje pročitaj temu i Hrvojeve postove. Ja iskreno nemam nikakvih problema. Posao imam, a 3D-om se bavim u slobodno vrijeme zadnju godinu i čak radim neke projekte. Moj razlog pisanja na ovoj temi je puko zadovoljstvo spuštanja nekome iskrivljene projekcije o sebi i društvu pa ako ga spustim bar jedan centimetar bliže zemlji moj trud nije uzalud. A ljudi u pomoćnoj djelatnosti koja služi za industriju zabave ili marketinga jednostavno nemaju razloga biti snobovi.Okej, slabo sam citala, nemam bas zivaca za pregledavanje svih postova. No osobno znam ljude s podrucja Balkana koji stvarno fino zaradjuju od 3d-a, i koji su hobi pretvorili u posao, i daleko su od snobova, jednostavno rade ono sto vole i to je to. Malo mi je tvoj posljednji upis zvucao ruzno, i kao da se odnosio na sve takve ljude opcenito.

I ne vidim nista lose u radu za industriju zabave, a od marketinga tesko da itko od nas moze pobjeci. Bas me zanima kakav je tvoj posao?

TincH
07.02.2011., 09:11
@Picekmali

Brz oporavak vam želim. šta god da vas je zadesilo...

Imate pravo kad kažete da nisam postao ništa reprezentativno, nije mi bila ni namjera dosada, ali kad već hoćete evo par rendera koje mogu prikazat jel je velik dio pod NDA.

Što se tiče vremena potrebnog za svladavanje jedne jedine grane 3D-a sve ispod 5 godina je neozbiljno, i to na svakodnevnoj bazi.

Vi vjerovatno razumijete da se 3D ne svodi samo na render, to vam je valjda jasno? Da u svemu tome ima još puno disciplina?

Naprimjer, moj goblin rig je najpopularniji rig na cafeu? zajedno sa mojim modelima, a isto je i sa komercijalnim tutorijalima koji su doslovno oduševili Cinema 4D zajednicu na cafeu i cgtalk, što možete vidjeti i sami.

To što vi zovete visokim mišljenjem ja zovem zdravim razumom. Ja plaćam softver, plaćam poreze i naplaćujem svoje iskustvo i kvalitete.
I nije vam jasno zašto mi smetaju amateri s ukradenim softverom koji traže besplatno pomoć da bi oni nešto naplatili od treće osobe? zar ne vidite besmisao u tome?

Vjerujte da postoji ogromna razlika između hobi korisnika i profesionalca s produkcijskim iskustvom. Mojih 2000 kupaca očito ne misli da sam pametnjaković, i potpuno ste me krivo procjenili za taštog hvalisavca, ja zaista nisam ni blizu tome.

http://img707.imageshack.us/img707/3983/dragonar3.th.jpg (http://img707.imageshack.us/i/dragonar3.jpg/)
http://img709.imageshack.us/img709/549/marsorbiter.th.jpg (http://img709.imageshack.us/i/marsorbiter.jpg/)
http://img692.imageshack.us/img692/2756/kuhinjab.th.jpg (http://img692.imageshack.us/i/kuhinjab.jpg/)
http://img823.imageshack.us/img823/1834/faberge.th.jpg (http://img823.imageshack.us/i/faberge.jpg/)
http://img198.imageshack.us/img198/2406/pulaka.th.jpg (http://img198.imageshack.us/i/pulaka.jpg/)

Usput ću vam reći da me rendering od svega u 3D-u najmanje zanima, i tu jesam najtanji a vi procjenite koliko. Usput budi rečeno, razvijam plugin za modeliranje kojeg će mnogi ovdje tražiti po torrentu (kao npr.gospodična) jer je jednostavno glupo plaćati nekome krvav rad, kaj ne? Sve do trenutka dok taj isti ne bude pokraden ili mu se ne isplati plaća, onda je svijet kriv.

Lijepi pozdrav i brz oporavak.

HrvojeHrvoje, ako su ovo tvoji radovi, a vjerujem da jesu, izgledaju stvarno odlicno.

No, s druge strane, vjerujem da bi mogao ljudima dati nekakav poticaj i bez napadanja s visoka, zar ne?

U redu je kritizirati i dati smjernice, pogotovo ako si vjest, ali ne mogu se oteti dojmu da preveliku vaznost dajes vlastitom uspjehu. Pa boze, to je samo posao, radis ga jer si dobar u njemu, jer ga volis i jer od njega mozes srecom lijepo zivjeti. Mislim da bi ljudi koji zele uci u 3d, ili ga ispeglati, trebali dobiti nekakav zdraviji poticaj. Kritiku svakako, ali bez nadmenog nastupa. Ne razumijem cemu to buduci da bi se medjusobno trebali gurati i poticati, trziste je dovoljno veliko za sve i doista nikada ne znas kada ce netko od ovih ljudi postici uspjeh, i koliko ce mozda jednog dana tebi trebati njihova preporuka.

Glede ostalog, slazem se da je 5 godina za 3d vrlo malo, kao i da je bitno nauciti dobro modelirati prvo, bilo da se zelis baviti time, renderom ili animacijom (moj cilj). No bez obzira na to, ljudi ovdje ti nisu oponenti, niti bi trebali biti. Steta, eto, sto nisi malo meksi prema nama pocetnicima, jer smatram da to zasluzujemo, kakve god programe koristili, originalne ili ukradene. Steta je isto tako sto mislis da si jedan pocetnik, u ovoj zemlji moze i treba priustiti originalni softver. Pa ja bi ga prva imala da mogu! Ali ne mogu, i dokle to god nece biti moguce, radicu ovako kako sam i pocela.

-doom
07.02.2011., 10:27
Okej, slabo sam citala, nemam bas zivaca za pregledavanje svih postova. No osobno znam ljude s podrucja Balkana koji stvarno fino zaradjuju od 3d-a, i koji su hobi pretvorili u posao, i daleko su od snobova, jednostavno rade ono sto vole i to je to. Malo mi je tvoj posljednji upis zvucao ruzno, i kao da se odnosio na sve takve ljude opcenito.

I ne vidim nista lose u radu za industriju zabave, a od marketinga tesko da itko od nas moze pobjeci. Bas me zanima kakav je tvoj posao?

Poštujem i cijenim svačiji trud i rad, dok god oni cijene i poštuju tuđi rad i trud. Netko tko tvrdi da je njegov posao specifično stresan zato što mora putovati rano ujutro avionom ili se presvlačiti u WC, ne uvažavajući mogućnost da drugi rade u daleko težim uvjetima, netko tko smatra da blagajnice ljeti idu na more, koriste bez problema godišnje, bolovanja, plaćene prekovremene, rade u bogovskim uvjetima dok on jadan mora raditi prekovremeno ovisno o rokovima( ne uvažavajući razlike u plaći i ljubavi prema tom istom poslu, što je po meni daleko bitnije od razlike plaće), netko tko tvrdi da može savladati svaki zanatski posao dok je za njegov posao potrebno desetljeće, netko tko svoj posao smatra kao plemenitu djelatnost, bez da se ikad zapitao kako bi svijet funkcionirao bez 3D industrije.:horor:(Strašno je i posmisliti na tako nešto) ne zaslužuje poštovanje.
Marketing ne smatram plemenitom djelatnošću, dapače, prezirem je jer se marketing bazira na poluistinama, lažima ili iskrivljavanju činjenica. Društvo u kojem su proizvodi sve niže kvalitete, a marketing sve sjajniji i bajniji (a takav je i odnos pritoka novca) po meni je karakteristike dekadencije i izvrnutih vrijednosti.
Radim u kulturi i obrazovanju.

(Ispričavam se na generalizacijama u prethodnim postovima.)

Igor88
07.02.2011., 12:16
Doom,totalno imas krivu sliku o covjeku. Ali ono,bas,bas krivu. Ovo prepiranje vise nema smisla,jer svatko krivo shvati sto je receno. Osobno ga znam i to sto ti pises,nema veze s vezom,a pogotovo ne s g.Hrvojem.

Bilo bi lijepo,kad bi zakljucili ove razgovore sa nekom lijepom render slikom ili radom. Evo ja cu nabaciti jednu.

http://img34.imageshack.us/img34/9693/15612211629081510279110.jpg (http://img34.imageshack.us/i/15612211629081510279110.jpg/)

http://img560.imageshack.us/img560/6710/15420611629090510278210.jpg (http://img560.imageshack.us/i/15420611629090510278210.jpg/)

Corinna
07.02.2011., 12:20
Malo bolje pročitaj temu i Hrvojeve postove. Ja iskreno nemam nikakvih problema. Posao imam, a 3D-om se bavim u slobodno vrijeme zadnju godinu i čak radim neke projekte. Moj razlog pisanja na ovoj temi je puko zadovoljstvo spuštanja nekome iskrivljene projekcije o sebi i društvu pa ako ga spustim bar jedan centimetar bliže zemlji moj trud nije uzalud. A ljudi u pomoćnoj djelatnosti koja služi za industriju zabave ili marketinga jednostavno nemaju razloga biti snobovi.

-doom, pratim te od pocetka ove rasprave i jedan veliki :top:

Hrvoje je profil osobe koja ima stalnu potrebu dokazivati se po forumu, prezentirati se ko vrhunskog strucnjaka, uspjesnog, trazenog i nedodirljivog, a iza svega toga stoji jedno veliko nezadovoljstvo i frustracija jer nije ni priblizno uspjesan koliko se to svim silama trudi pokazati. Cijelo vrijeme istice svoje visoko obrazovanje, znanje, iskustvo, a netko tko je toliko obrazovan i tko se realizirao u poslovnom svijetu, nema potrebu to stalno isticati i time se u ovoj virtualnoj komunikaciji izdizati iznad drugih. Radi se o jednoj vrlo iskompleksiranoj i frustriranoj osobi koja je sama sebi najveci problem. Kada je covjek uspjesan, stabilan i zadovoljan sobom, zadnja stvar kojom se zeli baviti i za koju ima vremena je piskaranje po forumu i izdizanje sebe na nacin da sve druge spusta, to su odlike malih, jadnih i nespjesnih ljudi. A Igor88 je pretpostavljam klon ili neka ulizica koja ovom viri iz guzice. Mada i Berko spada u istu skpinu, on barem suti pa ispada pametniji.

Igor88
07.02.2011., 12:27
-doom, pratim te od pocetka ove rasprave i jedan veliki :top:

Hrvoje je profil osobe koja ima stalnu potrebu dokazivati se po forumu, prezentirati se ko vrhunskog strucnjaka, uspjesnog, trazenog i nedodirljivog, a iza svega toga stoji jedno veliko nezadovoljstvo i frustracija jer nije ni priblizno uspjesan koliko se to svim silama trudi pokazati. Cijelo vrijeme istice svoje visoko obrazovanje, znanje, iskustvo, a netko tko je toliko obrazovan i tko se realizirao u poslovnom svijetu, nema potrebu to stalno isticati i time se u ovoj virtualnoj komunikaciji izdizati iznad drugih. Radi se o jednoj vrlo iskompleksiranoj i frustriranoj osobi koja je sama sebi najveci problem. Kada je covjek uspjesan, stabilan i zadovoljan sobom, zadnja stvar kojom se zeli baviti i za koju ima vremena je piskaranje po forumu i izdizanje sebe na nacin da sve druge spusta, to su odlike malih, jadnih i nespjesnih ljudi. A Igor88 je pretpostavljam klon ili neka ulizica koja ovom viri iz guzice. Mada i Berko spada u istu skpinu, on barem suti pa ispada pametniji.

Opet pogresno,no dobro,ne cudi me. Srecom pa se njegov uspjeh ne mjeri vasim komentarima. Samo vi pucajte. ;)

Hrvoje_29
08.02.2011., 01:58
@Doom

Poštujem i cijenim svačiji trud i rad, dok god oni cijene i poštuju tuđi rad i trud. Netko tko tvrdi da je njegov posao specifično stresan zato što mora putovati rano ujutro avionom ili se presvlačiti u WC, ne uvažavajući mogućnost da drugi rade u daleko težim uvjetima, netko tko smatra da blagajnice ljeti idu na more, koriste bez problema godišnje, bolovanja, plaćene prekovremene, rade u bogovskim uvjetima dok on jadan mora raditi prekovremeno ovisno o rokovima( ne uvažavajući razlike u plaći i ljubavi prema tom istom poslu, što je po meni daleko bitnije od razlike plaće), netko tko tvrdi da može savladati svaki zanatski posao dok je za njegov posao potrebno desetljeće

Ali ne cjenite mišljene stručnjaka, jel po svemu sudeći vjerujete da ste u pravu, dok je istina upravo suprotna. Tko je mjerodavniji govoriti o 3D-u i specifičnostima istoga Vi ili Ja?
Bilo bi lijepo pročitati nekakvu neosporivu tvrdnju s vaše strane, a ne generalizaciju...zar je tako teško stati na trenutak i reći pa čekaj...hajde da zbilja pročitam šta čovjek piše, bez da pretpostavljam njegov karakter ili šta je možda mislio ili kakve su mu namjere i zaista probam bez predrasuda objektivno tumačiti njegove rječi. Ja nisam zlonamjeran niti sam nadmen, tu ste se grdno prevarili jer po onome što pišem Vi zaključujete i imate "ideju" kakav je moj karakter i nastup a ne poznajete me. Imate toliko popularan hrvatski "čitač misli" opet tako svojstven svima nama ovdje.
Evo probat ću zadnji put, ali zbilja zadnji put napraviti nekakvu usporedbu.
Poznate li kojega inženjera keramike? ili magistra mješalice? ili možda doktora za tokarski stroj? Postoji golema razlika između zanatlije i visoko obrazovanog stručnjaka, i razumijem da se ljudi osjete ugroženima zbog slabijeg obrazovanja ali to ne mjenja činjenice da je to TAKO.

@Corinna

Draga Corinna, a sto vama reći nakon onog posta koja ima zbilja samo jednu namjeru, a to je čisto vrijeđanje i etiketiranje jer smo možda posegnuli za humorom koji vam se ne sviđa?
Možda je najbolje da probamo sa činjenicama?

Zovem se Hrvoje, imam 32 godine, Zagrepčanin, živim u Dalmaciji sa prekrasnom budućom suprugom (dr.med), hobi su mi čitanje, graditeljski poslovi, teretana i plivanje(već 13g) i vožnja motocikla. Uživam u svom masliniku i mediteranskom vrtu kad kod stignem a to je rijetko.

Poslovni slijedi - Profesionalni sam 3D modeler/Rigger CA/TD animator i software developer već skoro 15 godina- Autorizirani sam stručnjak od strane Maxona i autor najkvalitetnijih komercijalnih video tutorijala za Cinemu 4D. Razvijam i pluginove za istu. Radim minimalno 12 sati na dan - svaki dan. Priznati sam freelancer sa mnogobrojnim referencama i zavidnom, nikad ukaljanom reputacijom.

Sve to gore navedeno i činjenica da zarađujem znatno više nego prosječan građanin možete zamisliti kako li sam samo tužan, isfrustriran i nesretan.

Ono što me veseli jest jedna nepromjenjiva činjenica. SVI SVE znaju do trenutka kad im zbilja zatreba pravi stručnjak - to se srećom nikad neće promjeniti.

P.S. Da nema ljudi poput "mene" tj developera, ne bi bilo ni softvera bilo kakve vrste, dakle život bez kompjutera, facebooka, mobitela i svega što sadrži software/firmware.
evo vam jedan filmić na tu temu http://www.youtube.com/watch?v=8To-6VIJZRE

@Tinch

Pa boze, to je samo posao

To je moj život i ne samo posao :)

Steta, eto, sto nisi malo meksi prema nama pocetnicima, jer smatram da to zasluzujemo, kakve god programe koristili, originalne ili ukradene.

Aha. Znači krasti je ok? To što si netko ne može priuštiti neki softver onda je u redu da ga ukradete? Pa zašto ne razbijete izlog i ne ukradete tu neku torbu, cipele, sat ili to nešto što si ne možete priuštiti?
To što je kod nas normalno koristiti piratski softver ne mjenja činjenicu da je to krađa, koliko god to bilo trenutno prihvatljivo. Moj prvi software je bio bryce 1.0 godina 1994 i dugo sam štedio za njega.

Bez obzira na sve to, imam osjećaj da u vama ipak postoji jedna zdrava doza razuma jel ste jedini koji niste shvatili moje postove samo kao atak.
Recite mi jedan razlog zašto bi besplatno davao savjete? pogotovo ljudima koji koriste ukradeni softver, a danas sutra će urlati ako njima netko nije platio NJIHOV radna tom istome neplaćenome softveru, zar ne? nadam se da uviđate dvoličnost toga.

Srećom to će se brzo promjeniti jer će doći optika u nekih 10-15 godina postati standard. što to točno znači? to znači da se softver, fizički, više neće isporučivati te će se vrtiti na nekom serveru a korisnik licence će imati pristup istome preko interneta kroz terminal. Dakle zbogom pirati. Već postoje gotove inačice takvih virtualizacijskih okolina, a osim toga rješavaju i problem preslabog računala jer će render odrađivati server farma.

Budite pametni, investirajte u obrazovanje, ako već ne možete onda članska iskaznica za knjižnicu dođe 50-ak kuna. Kupite si legalni softver jer bez toga možete zaboraviti konkretnije poslove vani.

Ujedno i isprika na dugačkom postu, sad je već 3 ujutro i nema spavanja jer vani oprosta za promašivanje rokova nema.

Lijepi pozdrav,

EDIT: Ah da ne zaboravim. Igor je mlada, kreativna i perspektivna osoba koja je ujedno talentirana da vrlo brzo postane izniman modeler. On je prije par godina vrlo skupo platio tečaj za 3D i shvatio da je naučio ravno nuli. Sreli smo se na ovome istome forumu i sada radi u mojoj firmi. Ima vrhunsku plaću, uvjete, edukaciju, hardver i softver, te radi nešto što voli. On se izvukao iz kaljuže u koju su ga vukle okolina i intelektualna letargija oko njega.

TincH
08.02.2011., 09:16
Hrvoje,

Oprosti sto ti ne persiram, ali jednostavno nisam na to navikla.

Okej, tvoja stvar hoces li davati savjete ili ne, nitko te na to ne obvezuje. I ja sam platila za savjete i smjernice koje sam dobila, bez brige. Medjutim, ukoliko vec ulazimo u rasprave na ovom forumu, i kritike i pohvale radova su jednostavno dio citave price. Kao i na CG society, i slicnim mjestima, uostalom.

Jeste da je ovo borba za sebe, 3d majstora je malo, i njihovi savjeti vrijede puno, kao i svaka minuta njihovog vremena, ali realno, niti jedan od njih ne bi uspio da nije pravodobno dobio zdravi poticaj kolega.

Pazi, Maya u kojoj sam ja pocela raditi kosta 3 i pol tisuce dolara. Meni je to daleko daleko previse u ovoj fazi, pogotovo obzirom na financijsku situaciju u kojoj se trenutno nalazim. I da moram birati, radije bih kroz neko vrijeme digla kredit, dodala jos dvaput toliko i platila si tecaj animacije, tipa Animation Mentor. Govorim trenutno, jer smatram da je to puno zdravije ulaganje u sebe nego kupovati originalni softver, a jos ne znam dobro ni modelirati. Za originalni softver ima vremena, barem gledano iz mog vlastitog kuta. Prvih nekoliko godina mogu komotno brusiti zanat na ovome sto imam.

Nije to zbog nekakve bahatosti ili komocije, uopce, vec treba biti idiot da bi zatvarali oci nad polateznom moci stanovnika ove zemlje. Ja sam sigurna da bi svi ljudi ovdje imali originalne programe samo kada ne bi morali razvlaciti svaki mjesec od prvog do prvog. Ti ces reci da je to letargija, jeste na neki nacin, ali zatvarati oci pred cinjenicama koje, htjeli-ne htjeli, strse kao kita u sladoledu je blago receno bedasto. Nismo mi Amerika, i steta da nismo, sa strane 3d-a.

Razumijem sto ti govoris sa stajalista vlasnika tvrtke, no smatram da isti savjeti za ljude koji vole raditi 3d i iz ciste ljubavi krecu raditi i razvijati sebe jednostavno ne vrijede. I s te strane mislim da si malo nadmen i prestrog.

I jebiga, sto god ti mislio, posao jest samo posao :)
Sreca je i divota kada te on toliko ispunjava da ti umalo postane i zivot, ali zivot je prekompleksan i sastoji se od mnogih drugih stvari osim posla.

TincH
08.02.2011., 09:22
Zovem se Hrvoje, imam 32 godine, Zagrepčanin, živim u Dalmaciji sa prekrasnom budućom suprugom (dr.med), hobi su mi čitanje, graditeljski poslovi, teretana i plivanje(već 13g) i vožnja motocikla. Uživam u svom masliniku i mediteranskom vrtu kad kod stignem a to je rijetko.

Poslovni slijedi - Profesionalni sam 3D modeler/Rigger CA/TD animator i software developer već skoro 15 godina- Autorizirani sam stručnjak od strane Maxona i autor najkvalitetnijih komercijalnih video tutorijala za Cinemu 4D. Razvijam i pluginove za istu. Radim minimalno 12 sati na dan - svaki dan. Priznati sam freelancer sa mnogobrojnim referencama i zavidnom, nikad ukaljanom reputacijom.

Sve to gore navedeno i činjenica da zarađujem znatno više nego prosječan građanin možete zamisliti kako li sam samo tužan, isfrustriran i nesretan.

Ono što me veseli jest jedna nepromjenjiva činjenica. SVI SVE znaju do trenutka kad im zbilja zatreba pravi stručnjak - to se srećom nikad neće promjeniti.

P.S. Da nema ljudi poput "mene" tj developera, ne bi bilo ni softvera bilo kakve vrste, dakle život bez kompjutera, facebooka, mobitela i svega što sadrži software/firmware.
Oprosti, ali zar je doista bitno sto ti je supruga dr.med?
Pitam, zanima me :D

I btw, znam jos ljudi koji stvarno dobro zaradjuju od 3d-a, a puno se skromnije drze. No offense :)

Corinna
08.02.2011., 10:46
]Oprosti, ali zar je doista bitno sto ti je supruga dr.med?[/B]
Pitam, zanima me :D

I btw, znam jos ljudi koji stvarno dobro zaradjuju od 3d-a, a puno se skromnije drze. No offense :)

... ali ja njega cak i razmijem, takav stav sam imala sa 18 godina, kad sam krenula na fax, bila mlada i nadobudna, nabrijana na fax i sve one koji nisu isli na fax ili nisu imali zavrsen fax gledala ko nesposobne i glupe, nize od sebe... ali onda prode godina, dvije, zivot ti pokaze svoje zube, shvatis da se ne vrti bas sve u zivotu oko faxa, vidis kako ti kolega za kojeg ne mislis da je bas najpametniji zavrsava fax, a drugi koje je inteligentan i pametan i sposoban, odustaje od faxa jer nema financijske ili neke druge uvjete da ga nastavi, i onda dozivis jos nekoliko zivotnih sitacija i shvatis da se ljudi ne vrednuju prema obrazovanju i koliko su i koji su fakultet zavrsili nego prema tome koliko je netko covjek.

Ja danas imam zavrsena dva fakulteta, a imam manje godina od Hrvoja, ako Hrvoje zeli mogu mu i poslati svoju diplomu ako posumlja u istinitost mojih argumenata. Dakle, ja sam obrazovanija od njega i od njegove buduce supruge zajedno, ali nepada mi napamet niti u zivotu niti ovako preko foruma to isticati, pa cak i sad dok ovo pisem mi je jako glupo i neugodno. Zasto? Zato sto nevolim niti zelim da se netko pored mene osjeca podcijenjeno ili manje vrijedno. Ja sam samo osoba koja je imala ogromnu srecu u zivotu i roditelje koji su mi to omogucili da sam mogla posvetiti faxu bez drugih obaveza i da sam upravo zbog toga uspijela zavrsiti. Nemamo svi iste uvjete u zivotu i nismo svi jednako uspjesni, ali to ne znaci da smo manje vrijedni od drugih.

Ono sto zelim da neki shvate, da se nikoga, ali bas nikoga, netreba i nesmije procjenjivati po obrazovanju. Slazem se da se jedan pravnik ili doktor mozda nece naci na istoj valnoj duljini sa automehanicarem i nece imati tema za razgovor, ali to ne znaci da zato treba tu osobu smatrati manje vrijednom, podcijenjivati nju i njen rad. Ono sto Hrvoje nikako da shvati je da nitko, ali bas nitko nece cijeniti to sto radis dok god ti ne cijenis ono sto drugi rade. Za vrijeme studija, kratko sam radila u jednoj trgovini sa odjecom i vjerujte mi ja itekako cijenim rad svake prodavacice, a da ne govorim o radu u velikim trgovackim prehrambenim lancima.

Necu se tu nametati ko neki profiler, ali recimo ja sam osoba koja u privatnom zivotu rijetko kome moze reci TI, pa cak i djeci govorim VI, ali forum je mjesto gdje smo si nekako svi na TI i to je jedno od rijetkih mjesta gdje se ja osobno osjecam da mogu reci TI, a Hrvoje se namece na nacin da zahtijeva da se njemu persira... necu nista vise zakljucivati, ali pametan zna sto time zelim reci.

Corinna
08.02.2011., 11:18
Nisam procitala cijeli post, ali sad vidim da je prepun sa ''the best of'' izjava :rofl:

To nas doista me nezanima, ali vidim da niste naveli svoje formalno obrazovanje kojem se toliko dicite... sa prekrasnom buducom suprugom, valjda je i to bitno za naglasiti :rofl:

Priznati sam freelancer sa mnogobrojnim referencama i zavidnom, nikad ukaljanom reputacijom.

Dragi Hrvoje, ne mislite li da svoju nikad ukaljanu reputaciju, srozavate i ukaljavate ovakvim istupima po forumu gdje Vas daleko veci broj ljudi moze upoznati i stvoriti o vama nimalo pozitivno misljenje?

Recite mi jedan razlog zašto bi besplatno davao savjete? pogotovo ljudima koji koriste ukradeni softver, a danas sutra će urlati ako njima netko nije platio NJIHOV radna tom istome neplaćenome softveru, zar ne? nadam se da uviđate dvoličnost toga.

Koliko zaradujete Hrvoje, ako nije tajna? Ako zaradujete vise od 25000eura mjesecno dopustam Vam ovakvo ponasanje, za sve ispod toga smatram preseravanjem.

Ah da ne zaboravim. Igor je mlada, kreativna i perspektivna osoba koja je ujedno talentirana da vrlo brzo postane izniman modeler. On je prije par godina vrlo skupo platio tečaj za 3D i shvatio da je naučio ravno nuli. Sreli smo se na ovome istome forumu i sada radi u mojoj firmi. Ima vrhunsku plaću, uvjete, edukaciju, hardver i softver, te radi nešto što voli. On se izvukao iz kaljuže u koju su ga vukle okolina i intelektualna letargija oko njega.

Ah, pa sad je sve jasno :D naravno da Igor nece srati u tanjur iz kojeg jede, a ovo je idealna situacija da se jos malo dublje uvuce u guzicu svom poslodavcu...

Sve u svemu Hrvoje, nebih voljela poslovati s Vama kao pretpostavljam ni vecina onih koji su procitali Vase umotvorine i postove na ovom topicu. Iz svake Vase recenice prsti toliko samohvale da to postaje degutantno. Cini mi se da kod Vas vrijedi ona ''Usta moja hvalite me kad me nitko drugi neće''

-doom
08.02.2011., 12:48
@Doom

Ali ne cjenite mišljene stručnjaka, jel po svemu sudeći vjerujete da ste u pravu, dok je istina upravo suprotna. Tko je mjerodavniji govoriti o 3D-u i specifičnostima istoga Vi ili Ja?
Bilo bi lijepo pročitati nekakvu neosporivu tvrdnju s vaše strane, a ne generalizaciju...zar je tako teško stati na trenutak i reći pa čekaj...hajde da zbilja pročitam šta čovjek piše, bez da pretpostavljam njegov karakter ili šta je možda mislio ili kakve su mu namjere i zaista probam bez predrasuda objektivno tumačiti njegove rječi. Ja nisam zlonamjeran niti sam nadmen, tu ste se grdno prevarili jer po onome što pišem Vi zaključujete i imate "ideju" kakav je moj karakter i nastup a ne poznajete me. Imate toliko popularan hrvatski "čitač misli" opet tako svojstven svima nama ovdje.
Evo probat ću zadnji put, ali zbilja zadnji put napraviti nekakvu usporedbu.
Poznate li kojega inženjera keramike? ili magistra mješalice? ili možda doktora za tokarski stroj? Postoji golema razlika između zanatlije i visoko obrazovanog stručnjaka, i razumijem da se ljudi osjete ugroženima zbog slabijeg obrazovanja ali to ne mjenja činjenice da je to TAKO.

Gospodine Hrvoje (razlika u godinama među nama je skoro nikakva, ali ste se navikli da vam se persira, a meni ne smeta, zapravo takav način komunikacije odgovara trenutnim okolnostima) vidim da držite do diplome i stupnja obrazovanja iako nema nikakvog razloga uzimati zdravo za gotovo informacije na forumu, ali nemam nikakvog razloga vjerovati da nije tako kako kažete. Kažete za sebe da ste cijenjeni stručnjak. Ajde uzmimo da je tome tako i da imate bezgrešan renome u cijelom svijetu. Prvo što ću vam reći je da morate znati da diploma i završeni fakultet ne govore apsolutno ništa o intelektualnom razvitku i sposobnostima osobe. Drugo je da morate znati da poštovanje treba zaslužiti, a preduvjet za to je da poštovanje treba imati i za druge bez obzira na struku, diplomu, certifikate.
Budući dan niste pokazali da razumijete te dvije stavke očito je da vam, unatoč znanju i vještini u programiranju/informatici, određena saznanja iz društvenih i humanističkih područja nedostaju.
Ajde da se još jednom vratimo na tezu o 3D dizajnu kao zanatu, osim neosporne činjenice da se 3D dizajnom bave ljudi koristeći parametre programa po unaprijed definiranim uputama, neosporna je činjenica da je 3D industrija pomoćna djelatnost koja služi u svrhe arhitektonsko građevinskih poslova, marketinga, industrije zabave, a vrlo malo u obrazovanju (volio bih da me ispravite ukoliko nemam pravo, jer i ja mogu promijeniti mišljenje na temelju novih informacija). (Osobno smatram da su 3D vizualizacije za arhitektonsku projektnu dokumentaciju sa svim onim lijepim i uređenim renderima nepotrebna stvar luksuza, lijepa slika na temelju koje bi investitor trebao još više odriješit kesu.)
Djelatnost koja je samo pomoćna, koja ovisi o drugim granama industrije i nije sama sebi dovoljna (da ne spominjem opet nesretan marketing), a u kojoj se operira na temelju parametara programa često po principu pokušaja i pogrešaka ( ili; da pomaknem klizač lijevo pa onda desno sve dok ne ispadne točno onako kako želim) za mene nije ništa drugo nego nesretni zanat. Kada netko tko u takvoj djelatnosti druga zanatska područja gleda s visoka jer on radi na računalu, dok drugi radi manualno, dok on ima diplomu dok drugi nema, u meni izaziva potrebu za intervencijom. Usput rečeno, znate li da je nekoć kiparstvo smatrano zanatom samo zato jer se u toj umjetničkoj djelatnosti čovjek znoji i prlja? Previše ste fokusirani na sitnice dok vam šira slika vaše profesije u širem društvenom okviru izmiče.
Što se mene tiče, vi ste programer/informatičar koji može funkcionirati i u drugim informatičkim područjima. Samo ne znam zašto vam diploma služi kao dokaz o kompleksnosti posla. Zvuči mi previše buržujski. Znači možete svladati tokarski stroj?
Eh i da, kada sam govorio o Napoleonovom kompleksu nisam smjerao na fizičku veličinu, al dobro da ste vi to tako shvatili.
[/QUOTE]

Stvarno ne znam što bih bez facebooka i razno raznih gadgeta. Možda bi se društvo odvratilo od bespotrebne potrošnje.

TincH
08.02.2011., 13:01
doom, nije uopće sporan ni marketing ni moderna tehnologija, to su produkti modernog vremena od kojih nitko ne može pobjeći.

Ja sam zarađivala i od animacije, ilustracije, ali i od sasvim desetog posla (za kojeg sam se i obrazovala, dakle završila faks). Nigdje ni od marketinga ni od tehnologije nisam mogla pobjeći, a vidim da je slično i sa drugim profesijama (odgajatelji, liječnici, inženjeri).

I zašto onda od svega toga ne odabrati barem ono što te raduje i čini sretnim, pa raditi to s guštom? Nije li to najvažnije od svega? Neovisno o tome što 3d konkretno smatraš "pomoćnom djelatnošću".

Mišljenja sam da i za tu pomoćnu djelatnost treba imati žicu. Svatko može naučiti sve ako se potrudi, ali sigurno postoje ljudi koji su za nešto rođeni, a za drugo ne.

Eto, to je ono kaj mi kod tebe bode oko.
Glede pak opaski o g. Hrvoju, slažem se s tobom. :top:

@Hrvoje, imaš li kakav link na svoju tvrtku? Baš me zanima kako i što radite, ozbiljno :)

TincH
08.02.2011., 13:06
Nemamo svi iste uvjete u zivotu i nismo svi jednako uspjesni, ali to ne znaci da smo manje vrijedni od drugih.

:top:

Ovo vazi i opcenito. Ne samo za obrazovanje. Vazi i za talente i preferencije i dnevni raspored.

Meni je, usto, jako lijepo za vidjeti da se ljudi medjusobno guraju i poticu se, a ne postavljaju medjusobno noge. Na kraju krajeva, ionako nije do NAS, vec do toga da svi zajedno nesto napravimo i damo doprinos covjecanstvu, kakav god on bio. Trud svakog pojedinog modelara, animatora, svaka neprospavana noc, svako psovanje i jebanje s pogreskama u konacnici rezultira sve bolje i bolje obavljenim poslom. Jos malo i zbilja se nece kuziti razlika izmedju zivog i modeliranog :top:

Ja nekako tako gledam, i zao mi je sto sam tek jedva usla u ovu bransu, a vec vidim gomilu ogorcenja, ega i negative. Ali tako je valjda svugdje... :(

Hrvoje_29
08.02.2011., 13:06
@Tinch
Pitam, zanima me
To govori puno o meni i njoj, zar ne?
Dio posta koji sam napisao o sebi u dve kategorije je da znate tko sam i što sam. Jesu li i drugi spremni na ovome forumu se izjasniti ili ćemo se skrivati iz imena?
Kad već ljudi prosuđuju, seciraju i kritiziraju mene i moje izjave barem da znam tko su i što su :) ?

I btw, znam jos ljudi koji stvarno dobro zaradjuju od 3d-a, a puno se skromnije drze. No offense
Bas lijepo da su skromni :) hoćete li ih imenovati jel ih ja u hrvatskoj znam svi 5?
Probajte izbrisati moj zamišljeni karakter i pročitati sve što sam napisao kao da je napisao robot.

@Corinna
Vi ste jednostavno u takvoj zabludi i mislite da ja uspoređujem ljude. Ne, ja uspoređujem obrazovanje i struku. Sudeći po vašem stilu pisanja niste se odmakli od prve godine fakulteta, ili sumnjam čak klupica/šank/menza načina funkcioniranja i rezoniranja. Mozak ne služi samo za frizuru, ili da čovjeku ne pada kiša u želudac, gdje ste zabrazdili? Hajdemo se držati činjenica a ne lupati bezveze. Ima li netko kakav argument čime se može dovesti u pitanje nešto što sam naveo?

Odavno sam trebao biti pametniji i shvatiti da kod nas se teško prihvaćaju činjenice bez obzira o temi. Uporno lupate da ne poštujem druge struke a to samo potvrđuje koliko ste puni predrasuda. Jedino što se ovdje degradira su 3D profesionalci. Ako ćemo mahati sa diplomama mogu i ja na vaš pm :) ? Samo ja uz diplomu imam i certifikata za čitav jedan zid.
Oko činjenice da me netko na ovom forumu, gdje je normalno koristiti piratski softver, još opravdavati krađu istoga, psovati, omalovažavati i vrjeđati iz puke nemoći ,obraćati se nepoznatima sa Ti i sličnim ustaljenim i prihvaćenim uzorcima ponašanja neće voljeti ne osjećam da gubim nešto posebno. Odustajem od rasprave sa tako divnom obrazovanom i pristojnom osobom kao što ste Vi Corrina.

Doviđenjaaa

TincH
08.02.2011., 13:14
@Tinch
Pitam, zanima me
Dio posta koji sam napisao o sebi u dve kategorije je da znate tko sam i što sam. Jesu li i drugi spremni na ovome forumu se izjasniti ili ćemo se skrivati iz imena?
Kad već ljudi prosuđuju, seciraju i kritiziraju mene i moje izjave barem da znam tko su i što su :) ?

I btw, znam jos ljudi koji stvarno dobro zaradjuju od 3d-a, a puno se skromnije drze. No offense
Bas lijepo da su skromni :) hoćete li ih imenovati jel ih ja u hrvatskoj znam svi 5?
Probajte izbrisati moj zamišljeni karakter i pročitati sve što sam napisao kao da je napisao robot.

Neću navoditi ničija imena bez njihovog pristanka (kojeg sigurna sam ne bi ni dobila, što je razumljivo), jer u pravilima foruma stoji da je takvo što zabranjeno. A ja ne želim dobiti permaban. Ti ljudi nisu iz naše zemlje, već iz susjednih, mislim da je to dovoljno.

Osobno se ne želim izjašnjavati budući da sam otvoreno priznala da sam početnik, i doista još nemam radova koji bi mogli govoriti u moje ime. I ne sramim se to reći.

I iskreno, meni to što je netko diplomirao ne govori apsolutno ništa. Bože moj, pa i ja sam diplomirala, i sve osobe koje trenutno sjede u sobi sa mnom, pa što onda? :D

Corinna
08.02.2011., 14:47
@Corinna
Vi ste jednostavno u takvoj zabludi i mislite da ja uspoređujem ljude. Ne, ja uspoređujem obrazovanje i struku. Sudeći po vašem stilu pisanja niste se odmakli od prve godine fakulteta, ili sumnjam čak klupica/šank/menza načina funkcioniranja i rezoniranja. Mozak ne služi samo za frizuru, ili da čovjeku ne pada kiša u želudac, gdje ste zabrazdili? Hajdemo se držati činjenica a ne lupati bezveze. Ima li netko kakav argument čime se može dovesti u pitanje nešto što sam naveo?

Odavno sam trebao biti pametniji i shvatiti da kod nas se teško prihvaćaju činjenice bez obzira o temi. Uporno lupate da ne poštujem druge struke a to samo potvrđuje koliko ste puni predrasuda. Jedino što se ovdje degradira su 3D profesionalci. Ako ćemo mahati sa diplomama mogu i ja na vaš pm :) ? Samo ja uz diplomu imam i certifikata za čitav jedan zid.
Oko činjenice da me netko na ovom forumu, gdje je normalno koristiti piratski softver, još opravdavati krađu istoga, psovati, omalovažavati i vrjeđati iz puke nemoći ,obraćati se nepoznatima sa Ti i sličnim ustaljenim i prihvaćenim uzorcima ponašanja neće voljeti ne osjećam da gubim nešto posebno. Odustajem od rasprave sa tako divnom obrazovanom i pristojnom osobom kao što ste Vi Corrina.

Doviđenjaaa

Hrvoje, moj dobronamjeran savjet upucen Vama, poradite na sebi, svom ponasanju, egu i samopouzdanju... kada prihvatite neke stvari, biti ceste sretniji, uspjesniji i zadovoljniji sobom. Imam osjecaj da ste Vi sami sebi najveca muka, da se cijelo vrijeme nadmecete sa samim sobom i u svom nezadovoljstvu. Nemojte se ljutiti, ali Vi meni uopce ne odajete dojam ozbiljne, uspjesne i profesionalne osobe. Vas je recimo jako zaboljela cinjenica da sam se dotakla Vaseg obrazovanja i pogodila gdje Vas najvise boli, dok meni nije ni najmanje sto ste mi rekli da se nisam odmakla od prve godine faksa ( ostatak vase recenice ''ili sumnjam čak klupica/šank/menza načina funkcioniranja i rezoniranja'' - ne razumijem). Da je to istina, vjerojatno bi reagirala kao Vi sada, sasula bi drvlje i kamenje po Vama i prizemnim kvalifikacijama Vas vrijedala jer kako uopce mozete pomisliti da nisam zavrsila fax, napad je najbolja obrana, jel tako? Napadom skrenuti pozornosti sa cinjenica, ali mene to ne dira niti malo jer sto ja imam od dokazivanja svog obrazovanja nekome tko me apsolutno nije zaduzio nicime da bi mi bilo stalo do njegovog misljenja.

I naposljetku, netko je vec spomenuo, ali i ja se pridruzujem molbi. Gospodine Hrvoje, molila bih Vas vasu web stranicu sa referencama Vasih radova.

Lijepi pozdrav!

Corinna
08.02.2011., 14:59
@Tinch
Pitam, zanima me

Ne, to uopce nista ne govori ni o njoj ni o Vama :ne zna:

Vise govori o Vama to sto Vi mislite da TO nesto govori o Vama.

-doom
08.02.2011., 15:25
Ja sam zarađivala i od animacije, ilustracije, ali i od sasvim desetog posla (za kojeg sam se i obrazovala, dakle završila faks). Nigdje ni od marketinga ni od tehnologije nisam mogla pobjeći, a vidim da je slično i sa drugim profesijama (odgajatelji, liječnici, inženjeri).

I zašto onda od svega toga ne odabrati barem ono što te raduje i čini sretnim, pa raditi to s guštom? Nije li to najvažnije od svega? Neovisno o tome što 3d konkretno smatraš "pomoćnom djelatnošću".

Također i ja, sudjelovao na natječajima i festivalima, ali sam i radio i na raznim drugim poslovima koji nemaju veze sa mojom profesijom da otplatim troškove studija. Gospodin Hrvoje, što se jasno da iščitati iz njegovih postova, nije svjestan da u današnjoj situaciji određeni broj bauštelaca i konobara ima vss i upravo je on taj koji kategorizira ljude s obzirom na tip posla koji trenutno obavljaju, dakle nije uopće svjestan gospodarske i ekonomske situacije u zemlji.
3D, htjeli mi ili ne, je pomoćna djelatnost, sredstvo kojim inženjeri, projektanti, umjetnici i informatičari realiziraju, odnosno vizualiziraju svoje ideje i ciljeve.
Samo po sebi ono je alat, kao što tokar koristi svoju mašinu da bi oblikovao oruđe ili neki predmet.
Razlika je samo u tome za što se koriste finalni produkti. Da li je to deviantart šund ikonografija, medo štedo reklama ili umjetnički dotjerana video animacija.
Na tu razliku u kvaliteti, u ''bitnosti'', ne utječe tehnička dotjeranost, ali u nekoj mjeri pomaže. Film neće biti bolji zbog dobrih CGI efekata, on može biti bolji u tehničkom pogledu, a filmski potpuno podbaciti.
Stoga misliti da je netko bolji od prodavačice u dućanu samo zbog stupnja obrazovanosti i rada na računalu je suludo. Prodavačica ne bira koje proizvode prodaje u dućanu, dok freelance 3D dizajner bira koje poslove uzima. Neće biti plaćen, ali neće niti dobiti otkaz. Još gore, 3D dizajner koristi svoje fakultetski plaćeno znanje, umijeće i strast da bi izradio reklamu za recimo Konzumove kobasice, uopće ne ulazeći u pitanje kvalitete proizvoda (ukoliko je koji dizajner odbio posao zbog sumnjive kvalitete proizvoda skidam kapu i duboko se klanjam),te je uložio u hardver i softver ogromne novce. Prodavačica bar nije uložila velike novce u obrazovanje da prodaje te iste kobasice na kasi niti bira što će prodavati.
Karikiram, al shvaćate valjda poantu.

-doom
08.02.2011., 15:34
Mišljenja sam da i za tu pomoćnu djelatnost treba imati žicu. Svatko može naučiti sve ako se potrudi, ali sigurno postoje ljudi koji su za nešto rođeni, a za drugo ne.
Eto, to je ono kaj mi kod tebe bode oko.

Naravno da treba imati žicu. Ali zar ne treba za sve imati žicu? Zar stvarno svatko može biti stolar, električar, građevinar, dok informatičara programera možemo nabrojati na prste jedne ruke jer to je mistična djelatnost, poput alkemije?

TincH
08.02.2011., 16:25
Također i ja, sudjelovao na natječajima i festivalima, ali sam i radio i na raznim drugim poslovima koji nemaju veze sa mojom profesijom da otplatim troškove studija. Gospodin Hrvoje, što se jasno da iščitati iz njegovih postova, nije svjestan da u današnjoj situaciji određeni broj bauštelaca i konobara ima vss i upravo je on taj koji kategorizira ljude s obzirom na tip posla koji trenutno obavljaju, dakle nije uopće svjestan gospodarske i ekonomske situacije u zemlji.
3D, htjeli mi ili ne, je pomoćna djelatnost, sredstvo kojim inženjeri, projektanti, umjetnici i informatičari realiziraju, odnosno vizualiziraju svoje ideje i ciljeve.
Samo po sebi ono je alat, kao što tokar koristi svoju mašinu da bi oblikovao oruđe ili neki predmet.
Razlika je samo u tome za što se koriste finalni produkti. Da li je to deviantart šund ikonografija, medo štedo reklama ili umjetnički dotjerana video animacija.
Na tu razliku u kvaliteti, u ''bitnosti'', ne utječe tehnička dotjeranost, ali u nekoj mjeri pomaže. Film neće biti bolji zbog dobrih CGI efekata, on može biti bolji u tehničkom pogledu, a filmski potpuno podbaciti.
Stoga misliti da je netko bolji od prodavačice u dućanu samo zbog stupnja obrazovanosti i rada na računalu je suludo. Prodavačica ne bira koje proizvode prodaje u dućanu, dok freelance 3D dizajner bira koje poslove uzima. Neće biti plaćen, ali neće niti dobiti otkaz. Još gore, 3D dizajner koristi svoje fakultetski plaćeno znanje, umijeće i strast da bi izradio reklamu za recimo Konzumove kobasice, uopće ne ulazeći u pitanje kvalitete proizvoda (ukoliko je koji dizajner odbio posao zbog sumnjive kvalitete proizvoda skidam kapu i duboko se klanjam),te je uložio u hardver i softver ogromne novce. Prodavačica bar nije uložila velike novce u obrazovanje da prodaje te iste kobasice na kasi niti bira što će prodavati.
Karikiram, al shvaćate valjda poantu.Kontam, vidim da si u biti htio to objasniti Hrvoju, ali je malo nespretno ispalo, i u mojim ocima izgledalo kao da govoris generalno. :)

Hrvoje_29
08.02.2011., 16:33
Ne, to uopce nista ne govori ni o njoj ni o Vama

Zar bi visoko obrazovana, darovita i vrlo lijepa mlada žena bila sretna sa mnom sve te godine da sam zaista tako grozan kao što Vi miss Corinna kažete :)? Hoćete li nam bar reći svoje pravo ime ili se više volite skrivati iza nadimaka? Mislim da to više govori o vašem samopouzdanju i zadovoljstvu nego mom. Ja sam spreman staviti ovdje slike sebe i svoje drage pa vi zaključite koliko smo eto mi jadni nesretni. hoćete li vi napraviti isto?

Ok društvo, da rezimiramo? :)

Dakle, moja malenkost koja je certificirani i visoko obrazovani stručnjak vam pokušavam objasniti što je to 3D i o čemu se tu sve skupa radi, koji vam prigovara jel koristite ukradeni softver, koji jedini nije psovao, omalovažavao ili vrijeđao ikoga od vas kao što se vi vrijeđali mene (ako zbilja probate biti objektivni vidjet ćete da je zaista tako). Rasprava se u biti svodi da mislite da gotovo svatko može raditi 3D (da, može mali dio) - tu će vam vrijeme pokazati da ste u potpunom krivu.
Ono što se opet pokazalo kao ozbiljan problem kod nas je nepriznavanje ikakvoga autoriteta ili uvažavanja stručnog mišljenja, zato i jesmo tu gdje jesmo i država nam je rezultat toga.
Iskreno mi je žao što je to tako kod nas...

Mislim da ću se povući iz ove besmislene rasprave i ne postati na ovome forumu više jer, opet se pokazalo, ako se usudiš zucnuti protiv standardnih ustaljenih mišljenja dobit ćeš po glavi. Srećom ja zbog svoje krvave muke i rada ne moram biti ničiji rektalni alpinista i spuštati glavu te svijati kičmu našim divnim "balkanskim" standardima.

Zar stvarno svatko može biti stolar, električar, građevinar, dok informatičara programera možemo nabrojati na prste jedne ruke

DA

Lijepi pozdrav

Hrvoje_os
09.02.2011., 08:46
nevjerojatno koje gluposti! nisam procitao ni 10% ovih postova koliko nemaju veze sa temom. pa ljudi vi se tu napucavate ko zna vise raditi, a oni koji zele nauciti nesto o tome nemogu procitat nista zbog vaseg prepucavanja. pa sta da ja sad rujem po 51 stranici i trazim ono sto me zanima zato sto vi ispunite ko zna koliko strana sa vasim prepucavanjem.
ja neznam nista o tom 3d modeliranju, a zanima me sve. i umjesto da nama pomognete koji neznamo (ako imate takve zelje) vi se raspravljate oko toga tko bolje zna.

Hrvoje_os
09.02.2011., 08:55
Totalni sam pocetnik u ovome, zapravo bolje reci nisam jos ni poceo. Ali gledao sam neke radove i jako mi se svidjaju takve stvari. Sad pitanja naravno imam milion, ali necu bas toliko siroko ici.
Ako bi me netko mogao samo malo usmjeriti.
Prvo me zanima na koji se program bazirati? vidim da vjerojatno ce se morati u vise programa koristiti, ali koji kao osnovni program?
Drugo mozda sam to i trebao pod prvo staviti. Na sta se orijentirati? Recimo vidio sam od nekog naseg covjeka neki fantasy film nesto kao gospodar prstenova izgleda ono sto sam htio reci je da izgleda savrseno. To mi se najvise svidja, ali koliko je to komplekso koliko realno doci do takvog znanja? U biti u cemu ima najvise posla za naci? Jer makar mi je nesto draze od neceg drugog mozda je realnije zadovoljit se sa necim jednostavnijim.
Vidim mogu se praviti projekti kuca, dizajn iznutra. To mi se ipak cini jednostavnije. Dali poceti uciti to?

No dobro da skratim.
Volio bih ovako nesto jednom znati napraviti
http://www.youtube.com/watch?v=4TPJ50nzaHY koliko je realno da to i uspijem?
http://www.youtube.com/watch?v=igdkyLfnXEg&feature=related a mozda ovako nesto ako je to jednostavnije.

Ma uglavnom nemam pojma. Poceo sam malo radit u onom google sketchu stvarno program se cini naspram ovih ostalih nenormalno jednostavniji, a sad neznam koliko mu je funkcionalnost. Citao sam da sa dodacima moze dosta napraviti.

Molim pomoc i savjete. Volje imam, pa moze se reci da te stvari dosta brzo ucim, iskreno nemam bas neko sjajno oko za dizajn, ali ima toliko primjera da uvijek mozes nesto od toga sam smisliti, pa i imam dosta slobodnog vremena mada sam zaposlen.
I hvala svima koji mi pomognu i ispricavam se sto sam bio naporan u postu.

berko
09.02.2011., 13:32
nevjerojatno koje gluposti! nisam procitao ni 10% ovih postova koliko nemaju veze sa temom. pa ljudi vi se tu napucavate ko zna vise raditi, a oni koji zele nauciti nesto o tome nemogu procitat nista zbog vaseg prepucavanja. pa sta da ja sad rujem po 51 stranici i trazim ono sto me zanima zato sto vi ispunite ko zna koliko strana sa vasim prepucavanjem.
ja neznam nista o tom 3d modeliranju, a zanima me sve. i umjesto da nama pomognete koji neznamo (ako imate takve zelje) vi se raspravljate oko toga tko bolje zna.

http://www.3dhr.net/forum/

berko
09.02.2011., 16:55
Totalni sam pocetnik u ovome, zapravo bolje reci nisam jos ni poceo. Ali gledao sam neke radove i jako mi se svidjaju takve stvari. Sad pitanja naravno imam milion, ali necu bas toliko siroko ici.
Ako bi me netko mogao samo malo usmjeriti.
Prvo me zanima na koji se program bazirati? vidim da vjerojatno ce se morati u vise programa koristiti, ali koji kao osnovni program?
Drugo mozda sam to i trebao pod prvo staviti. Na sta se orijentirati? Recimo vidio sam od nekog naseg covjeka neki fantasy film nesto kao gospodar prstenova izgleda ono sto sam htio reci je da izgleda savrseno. To mi se najvise svidja, ali koliko je to komplekso koliko realno doci do takvog znanja? U biti u cemu ima najvise posla za naci? Jer makar mi je nesto draze od neceg drugog mozda je realnije zadovoljit se sa necim jednostavnijim.
Vidim mogu se praviti projekti kuca, dizajn iznutra. To mi se ipak cini jednostavnije. Dali poceti uciti to?

No dobro da skratim.
Volio bih ovako nesto jednom znati napraviti
http://www.youtube.com/watch?v=4TPJ50nzaHY koliko je realno da to i uspijem?
http://www.youtube.com/watch?v=igdkyLfnXEg&feature=related a mozda ovako nesto ako je to jednostavnije.

Ma uglavnom nemam pojma. Poceo sam malo radit u onom google sketchu stvarno program se cini naspram ovih ostalih nenormalno jednostavniji, a sad neznam koliko mu je funkcionalnost. Citao sam da sa dodacima moze dosta napraviti.

Molim pomoc i savjete. Volje imam, pa moze se reci da te stvari dosta brzo ucim, iskreno nemam bas neko sjajno oko za dizajn, ali ima toliko primjera da uvijek mozes nesto od toga sam smisliti, pa i imam dosta slobodnog vremena mada sam zaposlen.
I hvala svima koji mi pomognu i ispricavam se sto sam bio naporan u postu.

Evo, za početak pogledaj ovih par videa:
http://www.guerrillacg.org/
Neće ti odmah u startu sve od ovog trebati, ali je zgodno za pogledati tek tolko da se upoznaš sa terminologijom, tako da ti je lakše poslje shvatiti neke stvari i naći na netu ono što ti treba.
Ovi clipovi su dosta generalni, tako da nije bitno koji software ćeš kasnije koristiti.

A dalje, što se tiće software-a kojeg koristiti, moja preporuka bi bila da se odmah uloviš nekog kompletnog programa čisto iz razloga što u njima možeš sve napraviti. Sketchup je OK program, ali se relativno brzo dođe do točke kad on više nije dovoljan. Dakle, preporučam ti 3ds max, Maya-u, Cinemu4D ili Blender koji je potpuno besplatan.

Za ova prva tri programa možeš skinuti trial verziju na ovim linkovima:
Trial download 3ds max: http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/pc/index?siteID=123112&id=13571450&nd=1
Trial download Maya: http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/pc/index?siteID=123112&id=13578047&nd=1
Download demo verzije Cineme4D: http://www.maxon.net/en/downloads/demo-version.html
(a uz malo googlanja, naći ćeš i full verzije za skinuti :mig: iako su i ovo pune verzije, samo ograničene na 30 dana.)

A Blender možeš skinuti ovdje: http://www.blender.org/download/get-blender/

Ja osobno koristim 3ds max, ali ne mislim ti ga preporučati radi toga što ga ja koristim, jer sam relativno malo koristio ove druge programe, pa nemogu znati koji bi tebi više odgovarao.
Zapravo, možda je najbolje da na "buf" odabereš jedan program, poloviš u njemu malo osnove, te onda isprobaš te iste osnove i u ostalim programima, čisto da vidiš koji ti se više sviđa.
Generalno, svi oni rade jedno te isto, te se u svima može gotovo sve napraviti, samo je pitanje kako koji od tih programa riješava pojedine stvari. U osnovi, program je samo alat, a na tebi je da se naučiš služiti sa tim alatom, te ga onda iskoristiš za napraviti nešto.

Što se tiće arhitekture, po meni je to OK osnova za započeti raditi 3D. Više-manje je samo modeliranje jednostavno i ne previše zahtjevno, a opet ostavlja dosta mogućnosti za nadograditi znanje, jer je i to, iako u početku jednostavno, poprilično zahtjevno područje kad se krene u detaljiziranje i usavršavanje. A poslje (ili uz to), pomalo eksperimentiraš sa izradom likova, animacija, efekata i sl.

Da rezimiram; nije sve to skupa ništa komplicirano (iako tako izgleda u startu), samo je potrebno dosta vremena, prakse i konstantnog učenja novih stvari, jer ima puno opcija i alata, te ako se teorija ne poprati sa praksom, lako se zaborave stvari.
I da; zapravo najbitnija stvar; kak sam već i spomenuo, trebaš naučiti što koji alat unutar programa radi, tako da možeš već unaprijed u glavi posložiti proces izrade nekog modela; npr. ako ideš raditi kuću, onda si unaprijed posložiš kako ćeš dignuti zidove, kako napraviti rupe za stolariju, kako krov i sl. Tako ćeš puno brže i efikasnije napraviti neki model. A, za to treba ipak vremena, dok se ne upoznaš sa alatima, ali nek te to ne brine; ako ti je gušt slagati nešto u 3D-u, onda to vrijeme potrebno za naučiti raditi u 3d-u neće biti problem (to vrijeme učenja osnova varira od osobe do osobe; neki brže polove stvari, a neki sporije).

Ovdje su dečki napravili jednu listu tutoriala za 3ds max, Mayu i cinemu:
http://www.bug.hr/forum/topic/graficki-programi/3d-modeling-iskustva-programi-problemi-dr/60304.aspx

A za sve ostalo, možeš se obratiti ovdje: http://www.3dhr.net/
Pitaj na forumu što god ti nebude jasno i uvijek će se naći netko da ti odgovori (ono što ja volim reći; "nema glupih pitanja, samo glupih odgovora")

Nadam se da je ovo bilo kolko-tolko od koristi, a ako di zapne, slobodno pitaj. Kolko znam i mogu, tolko ću ti pomoći.

Hrvoje_os
09.02.2011., 20:02
e hvala puno na odgovoru. vecinu ovih pocetnih stvari koje su me zanimale si mi objasnio. pa mislim da cu se i ja odlucit za 3ds max. vidim da ima puno tutoriala za njega pa cu polako krenuti. hvala.

TincH
09.02.2011., 20:25
Evo, za početak pogledaj ovih par videa:
http://www.guerrillacg.org/
Neće ti odmah u startu sve od ovog trebati, ali je zgodno za pogledati tek tolko da se upoznaš sa terminologijom, tako da ti je lakše poslje shvatiti neke stvari i naći na netu ono što ti treba.
Ovi clipovi su dosta generalni, tako da nije bitno koji software ćeš kasnije koristiti.

A dalje, što se tiće software-a kojeg koristiti, moja preporuka bi bila da se odmah uloviš nekog kompletnog programa čisto iz razloga što u njima možeš sve napraviti. Sketchup je OK program, ali se relativno brzo dođe do točke kad on više nije dovoljan. Dakle, preporučam ti 3ds max, Maya-u, Cinemu4D ili Blender koji je potpuno besplatan.

Za ova prva tri programa možeš skinuti trial verziju na ovim linkovima:
Trial download 3ds max: http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/pc/index?siteID=123112&id=13571450&nd=1
Trial download Maya: http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/pc/index?siteID=123112&id=13578047&nd=1
Download demo verzije Cineme4D: http://www.maxon.net/en/downloads/demo-version.html
(a uz malo googlanja, naći ćeš i full verzije za skinuti :mig: iako su i ovo pune verzije, samo ograničene na 30 dana.)

A Blender možeš skinuti ovdje: http://www.blender.org/download/get-blender/

Ja osobno koristim 3ds max, ali ne mislim ti ga preporučati radi toga što ga ja koristim, jer sam relativno malo koristio ove druge programe, pa nemogu znati koji bi tebi više odgovarao.
Zapravo, možda je najbolje da na "buf" odabereš jedan program, poloviš u njemu malo osnove, te onda isprobaš te iste osnove i u ostalim programima, čisto da vidiš koji ti se više sviđa.
Generalno, svi oni rade jedno te isto, te se u svima može gotovo sve napraviti, samo je pitanje kako koji od tih programa riješava pojedine stvari. U osnovi, program je samo alat, a na tebi je da se naučiš služiti sa tim alatom, te ga onda iskoristiš za napraviti nešto.

Što se tiće arhitekture, po meni je to OK osnova za započeti raditi 3D. Više-manje je samo modeliranje jednostavno i ne previše zahtjevno, a opet ostavlja dosta mogućnosti za nadograditi znanje, jer je i to, iako u početku jednostavno, poprilično zahtjevno područje kad se krene u detaljiziranje i usavršavanje. A poslje (ili uz to), pomalo eksperimentiraš sa izradom likova, animacija, efekata i sl.

Da rezimiram; nije sve to skupa ništa komplicirano (iako tako izgleda u startu), samo je potrebno dosta vremena, prakse i konstantnog učenja novih stvari, jer ima puno opcija i alata, te ako se teorija ne poprati sa praksom, lako se zaborave stvari.
I da; zapravo najbitnija stvar; kak sam već i spomenuo, trebaš naučiti što koji alat unutar programa radi, tako da možeš već unaprijed u glavi posložiti proces izrade nekog modela; npr. ako ideš raditi kuću, onda si unaprijed posložiš kako ćeš dignuti zidove, kako napraviti rupe za stolariju, kako krov i sl. Tako ćeš puno brže i efikasnije napraviti neki model. A, za to treba ipak vremena, dok se ne upoznaš sa alatima, ali nek te to ne brine; ako ti je gušt slagati nešto u 3D-u, onda to vrijeme potrebno za naučiti raditi u 3d-u neće biti problem (to vrijeme učenja osnova varira od osobe do osobe; neki brže polove stvari, a neki sporije).

Ovdje su dečki napravili jednu listu tutoriala za 3ds max, Mayu i cinemu:
http://www.bug.hr/forum/topic/graficki-programi/3d-modeling-iskustva-programi-problemi-dr/60304.aspx

A za sve ostalo, možeš se obratiti ovdje: http://www.3dhr.net/
Pitaj na forumu što god ti nebude jasno i uvijek će se naći netko da ti odgovori (ono što ja volim reći; "nema glupih pitanja, samo glupih odgovora")

Nadam se da je ovo bilo kolko-tolko od koristi, a ako di zapne, slobodno pitaj. Kolko znam i mogu, tolko ću ti pomoći.Ovo je divan, divan post :top:
Hvala :s

Horz
15.02.2011., 10:20
Trebao bih omekšati rubove kocke u 3d maxu (2010). Već dva sata zalud kopam po modiferu i ne mogu naći taj alat a znam da postoji jer sam to prije radio. Probao sam u mesh, poly, patch modu - ali ništa. :mad:

Pliz help...znam da je jednostavno, samo ne znam koji je to modifer.

Horz
15.02.2011., 10:29
aaah..Turbo smoth:bonk:

demetrius
15.02.2011., 12:53
ja sam nekad u blenderu modeliro,nisam dugo dugo ništa,skinut ću si max pa probat se igruckat,skidam max 2011.

robobear
16.02.2011., 14:05
Sve stoji sto ste napisali, ali mislim da sam nekoliko puta napomenula da trazim partnera za dugorocnu suradnju. Dakle, istina je da cete mozda za neki projekt biti preplaceni, dok ce te za drugi biti ''u minusu'', ali kad podvucete crtu, opet cete biti u plusu. Ako suradujete s nekim tko ce Vam svaki mjesec donositi poslove od 10tak tis. kn, mozda i vise, znaci znate da tu imate kontinuirani priljev sredstava, mislim da je tu korekcija cijena opravdana jer to je bit uspjesne i dugotrajne poslovne suradnje.

Jako bi voljela da je produkt dizajn zastupljeniji kod nas, ali 80% stanova se oprema po defaultu, tako da potrebe za izradom specificnih elemenata nema previse.

Hm, draga Lona. Mislim da je kolega Berko u pravu. Teško je računati 3d modeliranje kao da plaćaš keramičaru ili parketaru po metru kvadratnome..
Ako ćemo računati onda to mora ići po metru kubnom. Semantički gledano.

Imamo 3 dimenzije dakle poput građevinara, ili proizvođača namještaja.

I u samom autocadu većina koriste 2d, dakle opet je logično po metru kvadratnom. Iako autocad ima alate za 3d modeliranje itd..

U 3d dizajnu/modeliranju (osim modeliranja namjestaja koji u autocadu netko nacrta kao kockicu a ja moram napraviti pantoneovu stolicu - karikiram) ipak još ulazi i teksturiranje, što je zasebna vještina, nakon toga osvjetljenje i renderiranje - što je umjetnost skoro pa samo po sebi - dakle po metru kvadratnom je previše banalno mjeriti, ali da se ne prepiremo, treba se dakle odlučiti i dogovoriti sa ljudima koji su entuzijastični i spremni surađivati.

Dakle trebalo bi malo drugčije predefinirati vrednovanje.

Surađivao sam sa arhitektima itd. znam da u 2d autocadu ima 10 puta manje posla nego u vizualizaciji. Doduše ovisi šta koristite. Archicad je samo za prostorno modeliranje, i dobar je ali nije za fensi, za fensi se koristi cinema4d, 3dmax itd, meni je sjeo archicad / cinema4d /solidworks i octane render -

Evo ja npr. sam više u fazi skupljanja portfelja i odlučujem prihvaćati sve projekte kao izazove.
Moja skromna galerijica uradaka :

http://www.facebook.com/album.php?aid=275140&id=820051683&l=0b520d5271

Neću napomenuti da sam zadnjih 2-3 godine skoro svakodnevno, danonoćno visio ispred komputera da uspijem sve naučiti i približiti se onoj kvaliteti koju sam zamislio. I užasno je stresno i naporno kada se zada neki deadline koji je..
Ali stvar je da sam ja to toliko zavolio da imam volje i energije pregristi sve samo da uspijem.

Za simplističke 3d prikaze, sketchup je moćan alat, ako niste isprobali preporučam i MoI3d (Moment of inspiration - kreator jeda od rhino programera) za početnike savršeno za hvatati koncepte ako ne i savršen alat za tzv. solid modeliranje (nema teksutirarnja samo modeliranje) - za rendanje octane render - košta 100 eura revolucionarni program za rendanje po mojoj procjeni, kako ko voli - koristi Nvidia geforce karticu za unbiased physically correct rendering - bez gforce nista - al velim kako ko voli, po meni je to dar sa neba :)

Archicad je savršen alat za arhitekte čisto orjentiran na modeliranje građevina itd - za one koji još uvijek koriste autocad - mogli bi se svađati oko toga pa ću samo toliko o tome - autodesk revit je direktni konkurent - ali fale mu parametarski prozori vrata itd jer se dodatno plaćaju - ciganski od autodeska iako revit izgleda jako lijepo šlampav je po mojoj procjeni.

Za naprednije modeliranje/rendanje najisplativiji i navodno najintuitivniji je Modo.

Meni osobno je cinema4d najintuitivniji naučio i napravio park u mjesec dana - ali nema dobre modeling alate kao modo (njega još nisam savladao - ali je na popisu).

Blender je besplatan i radi na linuxu, dakle sve može bit legalno, i stvarno ga ljudi koriste i rade krasne stvari u njemu - pa evo preporuke za free open source zajednicu

3d max je najotrcaniji program za 3d.. ko bi reko, i neću se svađati oko toga, to je dinosaurus - i izgleda gotovo identično zadnjih 15 godina :) - ali zato ima najveću korisničku bazu i podršku i za sve se da naći rješenje - i ima prekrasnih animacija i rendera - svejedno, ne mogu prožvakati - ali budem i to, iako sam u cinemi4d doma

Preporučam početno MoI3d bez zezancije, knocept nurbs modellinga je najjednostavnije rješen u tom programu. Plus može se eksportirati kao solidmodel koji se onda može narezati na cnc mšini npr. - kao sketchup ali više smooth. Kad otkrijete kako dobiti od kocke ona fina zakrivljenja jednostavno je prelagan kad se shvate osnovni koncepti - ja sam ga za jedan dan naučio i slijedeći sam počeo modelirati iphone 4, po slikama sa weba, oduševio sam se lakoćom, a i shvatio kolko jednostavan dizajn apple ima - na fb galeriji gore je..

Mislim, bitno je imati prvenstveno motivacije, i volje, sve je ostvarivo i može se učiti na zabavan način, ne bi mogao visiti do 7 ujutro i učiti i modelirati da nisam našao zadovoljstvo i neku srećicu u tome.
Isprobao sam valjda oko 10-15 3d progača sve dok se nisam za pravo zasjeo na jedan i počeo učiti, e sad - na svakom od njih se sve može napraviti uz dovoljno znanje..

Osim organskih stvari - za to je zbrush - jedini ima dobru politiku kupovine, kad kupite jednu verziju svi upgradeovi su besplatni. Za razliku od autodesk cigana koji zarađuju milijarde i milijarde dolara - autodesk zarađuje više od hrvatske države u 10 godina valjda, mislim da i Justin Bieber zarađuje više od hrvatske..

No dobro, 3d coat je dobar pandan zbrushu - jeftiniji je, i intuitivniji od zbrusha i ima jako fora trikove za raditi one fensi ljuske dinosaura itd bez po muke..

definitivno isprobajte sculptris - besplatan je -zbrush ga je kupio i zaposlio tog programera
http://www.pixologic.com/blog/2010/08/pixologic-introduces-sculptris/

odličan za igranje, i ako imate malo želje modelirati skulpure, lica itd i nešt talenta može se za ozbiljno napraviti fensi stvari

edit:

sad sam tek skužio da je koljega Berko ispisao skoro slične stavke kao i ja http://www.guerrillacg.org/ je super za shvatit osnovne koncepte..
i sve ono šta je on rekao slažem se..
samo statistički da otprilike prikažem koliko je meni trebalo savladati osnove u određenim 3d softwareima po kronologiji:

archicad: 4 dana seminar od dva tjedna na 3dart.hr (official reseller) 4 dana - jako mi je fora, ostatak sam intuitivno pohvatao
artlantis: nesluzbeni standard za fensi rendanje u archicadu mjesec-dva (ne koristim ga vise uopce - hoce ga netko kupiti imam original i sve 5 soma kuna bačeno)
cinema4d: 30 dana (i onda još dvje godine za fensi fore i jedva se dotakao animacije :) )
MoI3d: 1-2 dana - nakon iskustva sa ovim gore
Solidworks: 7 dana - nakon iskustva tj koncepata sa MoIem (moi je odličan za konvert solidworksa u druge formate ak nis drugo) - gitara na galeriji
Octane render: 2-3 dana za prvi fensi render - otvorio mi je potpuno novu dimenziju u renderiranju - na galeriji prvo kaj sam napravio u 2 dana je onaj lego autić - od nekog našeg rhino modelera ak se neko sjeti ko je nek napiše zaboravil sam ga kreditirati, ostalo su travčice i sve kaj izgleda jako dobro radjeno je u octaneu - jedini program s kojim sam nešto zaradio praktički

na to do listi: modo, zbrush, 3dcoat, 3d max, maya - da dan bar traje 48 sati mozda bi sve stigao

to je to.. možete dodati vaša iskusta sa određenim programima ustvari, tj kolko vam je trebalo za savldati osnove - za početnike, eventualno koje forume preporučiti za koji progitd. c4dcafe je dobar za c4d..

pozdrav kreativnoj ekipici

Igor88
17.02.2011., 01:55
Tak je Robobear,tak je...btw.odlicne slikice u galeriji. ;)

Lona
17.02.2011., 14:11
Hm, draga Lona. Mislim da je kolega Berko u pravu. Teško je računati 3d modeliranje kao da plaćaš keramičaru ili parketaru po metru kvadratnome..
Ako ćemo računati onda to mora ići po metru kubnom. Semantički gledano.

Doista je neizvedivo da ja stojim pored nekoga cijelo vrijeme kako bi utvrdila koliko je sati radio na nekom projektu, a osim toga samo vrijeme izrade projekta ovisi i o iskustvu, znanju i brzini rada onoga tko ga izraduje pa i o softveru kojeg koristi, tako da racunanje po satu rada po meni je vrlo nezahvalno, samim time sto nevjerujem da se onog trenutka kad se dobije zadatak moze realno procijeniti koliko je sati rada potrebno.

Klijenti koji zatraze izradu idejnog rjesenja za projektiranje obiteljske kuce takoder placaju projekt po m2, a ne satima rada koji su provedeni u razmisljanju, mozganju, kombiniranju, prepravljanju i usavrsavanju njihova projekta.
Ostatak sam pojasnila, ako s nekim dogovoris dugotrajnu suradnju, onda se ocekuju ustupci s obje strane, mada u konacnici nevidim da bi itko bio zakinut za nesto.

Bozy
17.02.2011., 14:41
Pomagajte, kako da napravim da mi slika bude vidljiva s jedne strane a s druge prozirna, pokušavao sam ali uvjek bude kontra..
3ds max 9
http://img13.imageshack.us/img13/8510/26959011.th.jpg (http://img13.imageshack.us/i/26959011.jpg/)
http://img402.imageshack.us/img402/8707/71864887.th.jpg (http://img402.imageshack.us/i/71864887.jpg/)

Igor88
17.02.2011., 16:56
Pomagajte, kako da napravim da mi slika bude vidljiva s jedne strane a s druge prozirna, pokušavao sam ali uvjek bude kontra..
3ds max 9
http://img13.imageshack.us/img13/8510/26959011.th.jpg (http://img13.imageshack.us/i/26959011.jpg/)
http://img402.imageshack.us/img402/8707/71864887.th.jpg (http://img402.imageshack.us/i/71864887.jpg/)

Pa jednostanvo dok npr. radis jednu stranu,sakrij drugu. Ne znam gdje bi se to nalazilo u Maxu,ali probaj raditi tako. Prvo npr.radi prednji dio auta,a kasnije zadnji. :)

demetrius
17.02.2011., 17:44
joj,kako mogu zapet na početku,ne mogu dobit symetry,radim ko na tutorijalu od programa 3d max 2011,ništa ne mirora??ne razumijem,znao sam da će bit težak povratak.

berko
17.02.2011., 19:30
3ds max 9
Selektiraj sve plane-ove sa nacrtima, te onda klikni desni klik -> Object Properties te tamo stavi kvačicu na "Backface cull"
http://i179.photobucket.com/albums/w292/koberko/__obj_prop.jpg

@demetrius: možda ovo pomogne:
Symmetry modifier (http://docs.autodesk.com/3DSMAX/13/ENU/Autodesk%203ds%20Max%202011%20Help/index.html?url=./files/WSf742dab04106313366400bf6112a1cea097-7edb.htm,topicNumber=d0e87237)

Igor88
17.02.2011., 22:15
Bozz da probas s nekom drugom aplikacijom. Probaj... :)

robobear
17.02.2011., 22:51
Doista je neizvedivo da ja stojim pored nekoga cijelo vrijeme kako bi utvrdila koliko je sati radio na nekom projektu, a osim toga samo vrijeme izrade projekta ovisi i o iskustvu, znanju i brzini rada onoga tko ga izraduje pa i o softveru kojeg koristi, tako da racunanje po satu rada po meni je vrlo nezahvalno, samim time sto nevjerujem da se onog trenutka kad se dobije zadatak moze realno procijeniti koliko je sati rada potrebno.

Klijenti koji zatraze izradu idejnog rjesenja za projektiranje obiteljske kuce takoder placaju projekt po m2, a ne satima rada koji su provedeni u razmisljanju, mozganju, kombiniranju, prepravljanju i usavrsavanju njihova projekta.
Ostatak sam pojasnila, ako s nekim dogovoris dugotrajnu suradnju, onda se ocekuju ustupci s obje strane, mada u konacnici nevidim da bi itko bio zakinut za nesto.

Dobro, evo ja bi surađivao, čisto jer mi treba portfelja BTW nemate vi taj komputer koji ja imam tak da mi to ne znači puno, jedino ako imate radnu stanicu sa dual xeon 6 jezgri i tri gforce 580 kartice sa raid 0 256gb diskovima - ja imam pola od tog :)

Ali siutacija je više manje ovak: u prosjeku 3d projekti koštaju po 10-15-30 tisuća kuna..
Vani još više, skoro sve etablirane pro tvrtke traže minimalno 10-15 tisuća kuna po projektu - i boli ih briga jer imaju posla ..
Ne želimo podcjenjivati ničije znanje, ali ipak, treba određeni nivo interdisciplinarne vještine savladati sve šta je potrebno... zato kažem, možemo nabaciti neki okvirni test projekt - možete mi poslati na PM neki primjer i okvirnu cijenu pa da razmotrim neku realističnu situaciju i kakva su očekivanja... radim i za slavu tu i tamo :) i za portfelj ..

Al bedasto mi je kad netko ruši cifre u neznanju da može dobiti više. Baš sam bio u pregovoru za jedan projekt koji mi je izgledao kao 2-3 dana posla uvrh glave, a profi tvrtke su davale ponude od 15 tisuća naviše dakle, I onda se nađe neki student koji je dao ponudu za 2 soma i sitno.. A ja reko jesi idiot, mogli smo skupa napraviti, platili bi i obadvoje zaradili, ionako ide nekoj državnoj organizaciji na naplatu na kraju..
A šta ćemo sad recesija je.
Još je bolje kad ti netko uopće i plati na kraju..
Da interesantno je ali na kraju, kako procjeniti koliko platiti nečije znanje i vještinu, ali bez prenemaganja, ipak je to i posal, kad imam motivacije sposoban sam u jednom danu napraviti svašta, kad nema onda prolaze i dani..

evo našlo se i cjenik "JEDNOSTAVNI CJENIK USLUGA za arhitekte i investitore - Hrvatska komora arhitekata i inženjera u graditeljstvu
http://www.arhitekti-hkaig.com/download/Jednostavni_cjenik_usluga.pdf

quote:

Ako se posao izvrπitelja ili njegovih suradnika obraËunava prema utroπku vremena,
tada se za svaki sat moæe obraËunati sljedeÊi iznos:
- za nositelja ugovora, ovlaπtenog arhitekta ili inæenjera
od 230,00 do 330,00 kn
- za suradnika, arhitekta ili inæenjera
od 165,00 do 230,00 kn
- za tehniËkog crtaËa i ostale suradnike sa sliËnom kvalifikacijom
od 115,00 do 215,00 kn
Honorari Êe, u pravilu, varirati prema sloæenosti pojedinog projekta.
ProraËunski troπkovi na osnovi kojih se obraËunava cijena usluge ne sadræe porez na
dodanu vrijednost (PDV). Cijena usluge koja se izraËunava takoer ne sadræi porez na dodanu vrijednost pa ga treba obraËunati u skladu sa zakonskim odredbama.
Uz honorar, arhitekt ima pravo traæiti naknadu troπkova i rashoda proiziπlih iz rada
na projektu, kao πto su troπkovi printanja, plotanja, fotokopiranja, ishoenja dokumentacije, izrade nacrta, mapa, maketa, fotografija, hotelski i putni troπkovi, poπtarine, troπkovi
telefona i faksa i sl. prema potrebi. Ovi troπkovi mogu se obraËunati u pauπalnom iznosu,
obiËno kao postotak od cijene projekata (3-10%), ili prema stvarnim troπkovima za πto Êe
arhitekt voditi evidenciju.

robobear
18.02.2011., 00:35
Ne, to uopce nista ne govori ni o njoj ni o Vama

Zar bi visoko obrazovana, darovita i vrlo lijepa mlada žena bila sretna sa mnom sve te godine da sam zaista tako grozan kao što Vi miss Corinna kažete :)? Hoćete li nam bar reći svoje pravo ime ili se više volite skrivati iza nadimaka? Mislim da to više govori o vašem samopouzdanju i zadovoljstvu nego mom. Ja sam spreman staviti ovdje slike sebe i svoje drage pa vi zaključite koliko smo eto mi jadni nesretni. hoćete li vi napraviti isto?

Ok društvo, da rezimiramo? :)

Dakle, moja malenkost koja je certificirani i visoko obrazovani stručnjak vam pokušavam objasniti što je to 3D i o čemu se tu sve skupa radi, koji vam prigovara jel koristite ukradeni softver, koji jedini nije psovao, omalovažavao ili vrijeđao ikoga od vas kao što se vi vrijeđali mene (ako zbilja probate biti objektivni vidjet ćete da je zaista tako). Rasprava se u biti svodi da mislite da gotovo svatko može raditi 3D (da, može mali dio) - tu će vam vrijeme pokazati da ste u potpunom krivu.
Ono što se opet pokazalo kao ozbiljan problem kod nas je nepriznavanje ikakvoga autoriteta ili uvažavanja stručnog mišljenja, zato i jesmo tu gdje jesmo i država nam je rezultat toga.
Iskreno mi je žao što je to tako kod nas...

Mislim da ću se povući iz ove besmislene rasprave i ne postati na ovome forumu više jer, opet se pokazalo, ako se usudiš zucnuti protiv standardnih ustaljenih mišljenja dobit ćeš po glavi. Srećom ja zbog svoje krvave muke i rada ne moram biti ničiji rektalni alpinista i spuštati glavu te svijati kičmu našim divnim "balkanskim" standardima.

Zar stvarno svatko može biti stolar, električar, građevinar, dok informatičara programera možemo nabrojati na prste jedne ruke

DA

Lijepi pozdrav

Hrvoje from c4dcafe? :), mislim da sam kupio neke tvoje tutorial pakete ak si taj, s brača. Čisto radi supporta..

Jedna stvar koju se izostavilo, 3d nije samo fensi i luksuz za dodatak arhitektonskim planovima, izrada igrica i fesni sličica - postoje 3d printeri, CNC mašine, kojima možemo reproducirati svoje digitalne umotvorine, ili one umjetničke - u ovo doba tehnologije svatko može biti michelangelo ali bez dlijeta i kamena ..
Ja generalno ciljam na takvu vrst 3da - vizualizacija je korak br1 ali konkretna proizvodnja i prototipiranje je ono šta mi se čini iskreno kreativno u toj cijeloj priči - ne znam di ste se počeli prepucavati i zašto, al treba malo smanjiti ego..

Al Hrvoje moram priznat da si mi djelovalo kao da ti je ego malo uvećan, isto sam godište ko i ti i visokoeduciran (neki faks u britaniji i ibm certifikat itd), tak da sam stručan na par polja, a imam i ja motorbajk ko bi reko i ima stočetrdeset konja akolkoimatvoj i fora mi je, i bavim se sportom oko 12 godina dizanjem tegova i imam vanbračnu suprugu :) koja je dipl krajobrazni arhitekt - al kog briga za mene i moju edukaciju i s čim se bavim i kaj vozim to je djetinjasto, eventualno sam interesantan ljudima zbog onog šta imam za pokazati, savjetovati i preporučiti a i šta me briga.. tuđi ego nikom nije zanimljiv.. ima ti više filozofijica o tome
..
Malo preispitaj ego - takes one to know one ;), nemoj se samo vređat ak te to uvredi onda znaj da je to zbog ega. Imam neki osjećaj da si isti ego manijak koji sam si ja bio prije par godina. I ponavljam, kupio sam tvoj paket tutoriala samo zato jer si u sličnom modusu kao i ja (iako znam modelirati u više programa).. pa reko zašto ne uplatit , malo solidarnosti ne škodi i cjenim trud.

Eh sad, kak je lako past u zamku da vrediš više zato jer znaš više, a ko ga šljivi čoveče, ja već zadnjih godina svakodnevno čitam učim vježbam razmišljam radim na sebi, na faksu nisam naučio o životu, al poanta je bit inteligentan na svim nivoima društveno-emotivno-logično itd.. zato spustat ljude na zemlju.. a ne znam bas koji je to uspjeh, poticaj na razvoj mi se čini kreativnije.
Ak znas da si dobar u necemu, zahvali sam sebi, malo se proveseli i nemoraš davati ekstra važnosti tako nečem, samo nastaviš dalje ko da to nije ništa posebno, to je put do uspjeha... kolko egoističnih ljudi znaš koji ti se čine simpatičnim, meni recimo niti jedan, iako vidiš puno pompozno napuhanih uspješnih ljudi - meni ne predstavljaju uspjeh, nekome da pa su valjda i uspješni. Osjetio sam tu tvoju vibricu još na engleskom forumu, niko mi se nije javio osim tebe i počeo kritizirati, tj. pričati o programu koji nisi ni koristio da ne vredi, a ja u njemu napravio već 20-30 radova i počeo zaradjivati s njim - meni je to bilo simpatično, al sad vidim da te je ekipa stavila na tapetu..

Ego ti je to brate moj, ego. Nemoj se dat vređat i nemoj spuštat ljude na zemlju.
Ljudi vole ono šta ti njima možeš ponuditi a ne kako prikazati sebe važnijim. Svi se volimo prikazati vrijednim, to je u prirodi ljudi vjerojatno - evo sad sam i ja ispisao i o sebi nest. Al sta me briga, mogu biti i električar i vodoinstelater i 3d dizajner (mada moram priznati da električari koji su mi doma popravljali imali manje instrumenata za provjeru struje od mene - idioti - a kaj im ja mogu)

Sve je to isti klinac na kraju. Ono kaj je najbitnije je da kad čovjek voli ono šta radi, i kad je motiviran da radi može napraviti šta god si zamisli, a kad bi svi radili ono šta vole i šta im diže entuzijazam hrvatska bi bila jedna veselija zemlja. Zato smanjit ego, povećati motivaciju.

Ma znam kaj te probija, hrpa idiotizma oko tebe, al ja vjerujem da svatko moze bilo sta nauciti i bit stručan - ljudi koji podcjenjuju rade to iz svojih egoističnih razloga - pa šta te briga - svima to izgleda lepo i fensi, al kad se primiš posla ima da budeš jako fasciniran i motiviran i da imaš jaku želju postići uspjeh, inače je prelagano odustati. Obično vole podcjenjivati oni koji te trebaju platiti :) ah, pa naravno, to može svatko. Al kaj sad, takva je situacija, niš posebno svatko se bori za svoj dio kolača. Niš to nije bitno..

Već se u nekoliko navrata pročitao i naišao na šta se svodi filzofija životne srećice: riješiti se ega i straha od gubitka, ako uspijete te dvije stvari napraviti postići ćete zadovoljstvo..
Teško je i jedno i drugo..

Ne treba nikog spuštat na zemlju, svatko će sam otkriti šta ga iskreno motivira u životu. Kaže stara poslovica Radi ono šta voliš i nećeš raditi ni jedan dan..
A ko ga briga..
Niš kaj sam napisal sad nije bitno.. sam se nemojte prepucavati jer nam to svima nama radi naš ego.

jesam ga raspisal, di je onaj dio foruma za "filozofe" 8) .. bok ekipica,
and get creative quick

berko
18.02.2011., 01:52
3ds max 9
E, sorry, nabrzinu sam preletio preko posta pa nisam vidio da si ovo što sam ja stavio već probao; da bi "flip-ao" orjentaciju plane-a možeš napraviti dvije stvari:
1. pretvoriti te plane-ove u editable poly te selektirati sve polygone i kliknuti na gumb "Flip" u postavkama editable poly.

2. selektirati sve plane-ove kojima želiš "flip-ati" orjentaciju i staviti na njih "Normal" modifier te samo provjeriti da li je u postavkama modifyera aktivirana opcija "Flip normals" (po defoultu je, ali provjeriš za svaki slučaj)

Igor88
18.02.2011., 20:44
Robobear,nemoj vise molim te. :D
Daj nek krene ova tema u normalnom pravcu. Napisao sam vec da su ga ljudi krivo shvatili,jer im se jednostavno odgovori ne svidjaju. On iznosi cinjenice i dobe argumente. Ugl. neka im bude. Neda mi se vise citati te glupe postove,kad ionako ce svatko trubiti po svome. Mene ce prozvat da ovom ljubim dupe,tebe da su mu kompanjon,bas kao i Bero...zato...stay low i samo klikanje,klikanje... :)
Trosi energiju na 3De,a ne na ova glupa prepucavanja. :kava:

Jesam ti vec spomenuo da su ti radovi cool?! :D

robobear
19.02.2011., 12:43
Robobear,nemoj vise molim te. :D
Daj nek krene ova tema u normalnom pravcu. Napisao sam vec da su ga ljudi krivo shvatili,jer im se jednostavno odgovori ne svidjaju. On iznosi cinjenice i dobe argumente. Ugl. neka im bude. Neda mi se vise citati te glupe postove,kad ionako ce svatko trubiti po svome. Mene ce prozvat da ovom ljubim dupe,tebe da su mu kompanjon,bas kao i Bero...zato...stay low i samo klikanje,klikanje... :)
Trosi energiju na 3De,a ne na ova glupa prepucavanja. :kava:

Jesam ti vec spomenuo da su ti radovi cool?! :D

txh Igore88 :)

SORI ekipa, al samo ponavljam.. SMANJITI EGO - al sam se i ja pokakio po sebi..
Al moram priznat da me je nakačio dotični kolega s prijašnjeg posta..

Ali ja ga podržavam u njegovom radu i razumijem. Svaćam njegovu problematiku - i sam se nađem u sličnoj često puta.

I ponavaljam iako mi je na prvu sjeo malo egoistično svejedno sam otišao na njegov site i kupio nekaj od njega. Radi podrške...

Dakle
Da ponovimo

Kaj se tiče 3d za početnike,
ponovo ću napomenuti Moment If Inspiration, MOI 3d kaže for designer and artists - programer koji je radio na Rhino-u, koji koristi NURBS modeliranje

http://moi3d.com/

NURBS
Non-uniform rational B-spline
http://en.wikipedia.org/wiki/Non-uniform_rational_B-spline

dodje 295 dolara, to se isplati ako netko odluči kupiti nekaj ovo se isplati..
a za teksturiranje i UVW mapiranje u blender za minimalno novaca i rendanje u octane renderu koji je još uvijek 100 eura - a konkurenti koštaju po 700 - za legitimno najjeftinije rješenje kombinacija

MoI je jako jako odličan dodatak - pa bez pretjerivanja preporučama svima i starim i mladima jer ga ja gledam poput nekog plugina za fino, brzo NURBS modeliranje - u c4du fali takvih alata..

Sad radim na njemu i oduševljava kako je dobro rješeno crtanje krivulja - već je tu superiorniji od 50% velikih skupih 3d programa.
Onak je zabavno kad skužiš da možeš jako brzo napraviti dosta stvari u njemu.. i da to izgleda jako smooth
Snapa crte točke - učitava vektore direktno iz PDFa, adobe ilustratora - i eksporta u .ai format natrag vektore - pa za vektorsko crtanje samo je odličan, kupujte od njega, neka čovjek napravit bolji program, volio bi vidjeti šta slijedeće može napraviti..

E za kraj pogledajte Groboto - ima neka jako dobra rješenja za boolean operacije, jako fensi za igranje, al je nekak 3 puta komplikovaniji od moia - ali su na sličnom tragu

Igor88
19.02.2011., 13:37
Bas cu morat malo probat kaj moze to cudo od MOIa. :)

robobear
19.02.2011., 16:01
e pogledajte si ovaj tutorial do kraja

http://www.youtube.com/watch?v=XFkzRNyygfk

Jako je specijalan.

robobear
19.02.2011., 16:15
Bas cu morat malo probat kaj moze to cudo od MOIa. :)

Prog djeluje jako asketski, ali velim po mojoj procjeini ekstremno moćan. To kolko sam skužio radi sam jedan programer i frajer je očito frik.
Napravljen je za ctanje na tabletu.. kad crtaš s mišem uopće ti ne treba tipkovnica.. eventualno copy paste, čak ni ti, ctrl drag za copy..
Da frik ima malo više ljudi oko sebe mogao bi uredno napraviti plugin za sve ove mainstream programe.
I jedini mi je koji radi N-gons i jako jako čiste mesheve reproducira u .lwo formatu.. može i u .obj eksportat - samo od 3dova importira .sat .step .iges i .3dm (native rhino format) ali eksportira savršeno čisto barem je meni u cinemu eksportirao savršene mesheve. Kad to radim iz archicada, maxa il bilo čega dobivam ronu trianguliranih poligona koji su odvratni za gleda ih uopće :)

E jel netko ima neko savjet za konvert .obj .3ds itd u neke od ovih solidmodeling .step .iges itd.. osim onog džinovnskog right hemisphere deep exploration - oduran je, al ima kao šatro sve konvertere - i košta tolko da nema smisla

Igor88
20.02.2011., 23:21
e pogledajte si ovaj tutorial do kraja

http://www.youtube.com/watch?v=XFkzRNyygfk

Jako je specijalan.

Tutorial?! :rofl: Dobra muzika,prije bih rekao... :P

Jo_Munja
23.02.2011., 09:02
Da li netko koristi ProE za modeliranje?
Bavim se konstrukcijama elektrouređaja-nusprodukt izradom teh dokumentacije za iste.
Imam par pitanja, danas bi ga najrađe razbio koliko me zajebava... :)
edit: da li mi netko može pojasniti kako izvesti family table texta?

Igor88
23.02.2011., 20:10
Da li netko koristi ProE za modeliranje?
Bavim se konstrukcijama elektrouređaja-nusprodukt izradom teh dokumentacije za iste.
Imam par pitanja, danas bi ga najrađe razbio koliko me zajebava... :)
edit: da li mi netko može pojasniti kako izvesti family table texta?

Probaj pitati u CAD podforumu!! :)

Jo_Munja
24.02.2011., 06:43
zašto u cad podforumu? :confused:
ProE je čisti 3D modelar, stoga mi i pitanje spada ovdje, barem sam ja to tako shvatio. :D
Ustvari, ono što me muči je sljedeće, evo banalnog primjera. Recimo da radiš neke natpisne pločice (recimo-za vrata).
Kako izmodelirati da stalno pozivaš istu pločicu (promjena dimenzija pločice ne predstavlja problem), a mijenjaš text, odnosno, slova.
Poanta je u tome da imaš jedan part, a XY verzija generičkih različitih pločica.

hhump
24.02.2011., 16:39
zašto u cad podforumu? :confused:
ProE je čisti 3D modelar, stoga mi i pitanje spada ovdje, barem sam ja to tako shvatio. :D
Ustvari, ono što me muči je sljedeće, evo banalnog primjera. Recimo da radiš neke natpisne pločice (recimo-za vrata).
Kako izmodelirati da stalno pozivaš istu pločicu (promjena dimenzija pločice ne predstavlja problem), a mijenjaš text, odnosno, slova.
Poanta je u tome da imaš jedan part, a XY verzija generičkih različitih pločica.

Možeš u AutoCAD-u napravit blok sa atributima koje po želji možeš mijenjat svaki put kad insertiraš taj blok

Jo_Munja
24.02.2011., 17:32
Možeš u AutoCAD-u napravit blok sa atributima koje po želji možeš mijenjat svaki put kad insertiraš taj blok

slažem se, znam za to. Inače radim u acadu već 9 godina, tako da mije cad poznat.
Problem je što imam cijeli projekt napravljen u proeu, a njega koristim tek drugu godinu. Čak i mogu rješit taj problem "kaubojskim" načinom (verzije filea A,B,C...)
ali me baš zanima ispravan put family tablea texta u proe-u.
Tražio sam po netu, međutim, nisam našao ništa pametno.
Podrška EAG-a nam je otkazana, tak da...a baš me zanima kak rješit tak nekaj. :(

Igor88
24.02.2011., 20:41
E rista da mogu,rado bih pomogao. Ja sam mislio da se radi o CAD programu,zato,moje isprike. :)

Bozy
25.02.2011., 09:21
Zanima me kako u 3dsmax-u izrezati rupe na ravnoj plohi? Imam ravnu plohu i sad sam na nju stavio rupe (thube), kako da sad iz te plohe izrežem te rupa odnosno cilindre?
http://ultraphoto.org/images/p8ht087hogmjicbbfz32_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=p8ht087hogmjicbbfz32.jpg)
Evo što radim, još malo pa če biti kompletiran.
http://ultraphoto.org/images/9kt4m37py2v72gzvvw87_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=9kt4m37py2v72gzvvw87.jpg)

berko
25.02.2011., 16:29
Zanima me kako u 3dsmax-u izrezati rupe na ravnoj plohi? Imam ravnu plohu i sad sam na nju stavio rupe (thube), kako da sad iz te plohe izrežem te rupa odnosno cilindre?
http://ultraphoto.org/images/p8ht087hogmjicbbfz32_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=p8ht087hogmjicbbfz32.jpg)
http://ultraphoto.org/images/9kt4m37py2v72gzvvw87_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=9kt4m37py2v72gzvvw87.jpg)
Možda ti ovo pomogne: http://www.youtube.com/watch?v=wcfqCoOtAAo
U ovom clipu sam radio felgu za EVO X, a možeš si pogledati i nastavak di je izrada gume i još nekih detalja na felgi:
http://www.youtube.com/watch?v=sXnENnwQhqs&NR=1
Dakle, da rezimiram; ono što sam ja napravio je bilo to da sam izmodelirao te rupe. Nisam koristio boolean sa kojim bi se to isto moglo napraviti, jer on dosta često daje loše rezultate, a i ovako kad sam radiš, imaš bolju kontrolu nad mesh-om.

Bozy
25.02.2011., 18:35
Hvala majstore :top:

Bozy
28.02.2011., 10:59
3d studio max 9
Napravljen je model na kojem ima oštrih i zaglađenih rubova, problem mi se javlja kad na model primjenim turbo smooth,smooth ili subdivision surface (smoooth,nurms,2,1...) onda mi rubovi koji bi želio da ostanu oštri budu neželjno zaglađeni. Kako na model primjeniti zaglađivanje na određenim djelovima?

-doom
28.02.2011., 15:49
Prebaci model u poly ili mesh, selektiraj određene poligone i dodaj modifikator turbo smooth(mislim da se tako zove). Mislim da subdivision surface radi na cijelom modelu, a ne na određenim dijelovima.

Igor88
28.02.2011., 15:50
3d studio max 9
Napravljen je model na kojem ima oštrih i zaglađenih rubova, problem mi se javlja kad na model primjenim turbo smooth,smooth ili subdivision surface (smoooth,nurms,2,1...) onda mi rubovi koji bi želio da ostanu oštri budu neželjno zaglađeni. Kako na model primjeniti zaglađivanje na određenim djelovima?

To ti ovisi o poziciji EDGEva... http://img155.imageshack.us/i/26987093.jpg/

berko
01.03.2011., 13:29
3d studio max 9
Rubove na objektu koji ima turbosmooth možeš kontrolirati preko smooth grupa.
Evo napravio sam jedno grafičko objašnjenje kako to napraviti:
http://i179.photobucket.com/albums/w292/koberko/TS_smooth.jpg
Ako bude nešto nejasno, samo pitaj.

Ali, to je tako; polovično riješenje. Najbolje bi bilo da izmodeliraš rub sa više polygona, na kojima će onda turbosmooth napraviti oštriji prijelaz.

P.S. nadam se da si na to mislio. :D

Igor88
01.03.2011., 13:46
Mislim da je mislio na to. :)
Samo ne znam dali je to bas najbolje rijesenje. Ima tako nesto slicno i u Cinemi zvano WeightNurbs,samo sto to izbjegavam u 100% slucajeva. Najbolje bi bilo ovo sto smo mu obojica predlozili. Izmodelirati!! :)

TincH
01.03.2011., 15:10
http://ultraphoto.org/images/9kt4m37py2v72gzvvw87_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=9kt4m37py2v72gzvvw87.jpg)Ambiciozn o :)
Mislim, meni, ne idu mi baš svjetla, a ovo mi se čini kao jako zahtjevno za osvjetlit.

TincH
01.03.2011., 15:19
Btw, imam jedno praktično pitanje.
Kad izrenderiram rad, sejvam ga recimo u png ili neki sličan bogatiji format. I to sve izgleda oke. Međutim, ako ga uploadam na FB koji ionako dodatno stišće slike, opet je krajnji rezultat loš. Znam pitaćete me zašto uopće stavljam na FB, ali nije to bitno.
Moje pitanje je ima li rješenja za tu situaciju?

Igor88
01.03.2011., 15:59
Nema,jer FB automatski kompresira slike do dozvoljene velicine. Tako da,sto god pokusala stavit,rezultat ce biti isti. A sto se tice rendera kojeg je covjek napravio,zaista se moze napraviti u 3 klika. Nije problem. :)

TincH
01.03.2011., 17:38
Nema,jer FB automatski kompresira slike do dozvoljene velicine. Tako da,sto god pokusala stavit,rezultat ce biti isti. A sto se tice rendera kojeg je covjek napravio,zaista se moze napraviti u 3 klika. Nije problem. :)Ma mislila sam na svjetla koja tek treba napravit :D

dexterman
01.03.2011., 19:13
http://img696.imageshack.us/i/thompson2.jpg/

moj prvi model.....nemojte se :rofl: jako...... volio bi kritike.....moze i koja pohvala :p

Igor88
01.03.2011., 20:29

moj prvi model.....nemojte se :rofl: jako...... volio bi kritike.....moze i koja pohvala :p

Jednom mi je netko rekao "da bi postao dobar u svom poslu,moras znati prihvatiti kritike". :)

Dakle,ocigledno da ti fali svijetla,posto je render malo pretaman itd.,da ne nabrajam. Nista strasno. Model se cini sasvim ok,ali trebao bih staviti wireframe tako da vidimo geometriju.
Sve u svemu,mislim da je za pocetak ok. :)

@T
Pa iskreno lakse je postaviti svijetla nego dobit dobar materijal. Puno stvari ovisi o materijalu kakav zelis dobit,a naravno i o svjetlima. Iskusan render men,zemo to odradit relativno brzo. :)

TincH
01.03.2011., 20:44
@T
Pa iskreno lakse je postaviti svijetla nego dobit dobar materijal. Puno stvari ovisi o materijalu kakav zelis dobit,a naravno i o svjetlima. Iskusan render men,zemo to odradit relativno brzo. :)A ne znam, meni se nekako cini da to ovisi o vjestini i preferencijama. Koliko god render bio tehnicki jednostavan relativno, opet ti je to djaba ako ti od svega najmanje lezi. Tako da je mozda tesko govoriti sto je lakse od cega :misli:

TincH
01.03.2011., 20:46

Super je za prvi rad :) Mislim, barem meni tako izgleda.
Al cini mi se da su ti rubovi preostri, doduse, ne razumijem se bas u puske, mozda je to neka takva, ali kao da fali malo zagladjivanja, ovako djeluje kao igracka.
I daj neku sliku s boka, ili pod 45, ovako iz pticje skoro izgleda kao 2d.

Igor88
01.03.2011., 21:44
A ne znam, meni se nekako cini da to ovisi o vjestini i preferencijama. Koliko god render bio tehnicki jednostavan relativno, opet ti je to djaba ako ti od svega najmanje lezi. Tako da je mozda tesko govoriti sto je lakse od cega :misli:

Najlakse je kad nesto znas,sve ostalo je udaranje glavom o zid. :)

Bozy
02.03.2011., 08:41
Ambiciozno :)
Mislim, meni, ne idu mi baš svjetla, a ovo mi se čini kao jako zahtjevno za osvjetlit.
http://ultraphoto.org/images/z155c27vzty1n3va0il_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=z155c27vzty1n3va0il.jpg)http://ultraphoto.org/images/oi5qgnnw75h6vzn59xzq_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=oi5qgnnw75h6vzn59xzq.jpg)http://ultraphoto.org/images/e596pxbt9z90cugj50xl_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=e596pxbt9z90cugj50xl.jpg)
http://ultraphoto.org/images/9zolas6jbevq53s4uyow_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=9zolas6jbevq53s4uyow.jpg)http://ultraphoto.org/images/nlf8xexpmwru9bnbg18_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=nlf8xexpmwru9bnbg18.jpg)http://ultraphoto.org/images/8gglqaa8wk15p17bsz5_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=8gglqaa8wk15p17bsz5.jpg)

Trenutno radim na istom tj. potpuno drugom modelu istog auta koji bi trebao biti puno bolji od ovog tj. savršeniji

Ovo mi je prvi model uopće.

@berko
Hvala :top:, nisam još probao, čekam da prvo završim sve pa ču se na kraju igrat s time.

Igor88
02.03.2011., 11:34
Jedan savjet. Nemoj raditi auto od jednog djela. Sad sam tek skontao da nemas vrata,haubu ni gepek u djelovima. Zamisli si da radis u tvornici i da slazes auto od nule. :mig:

Bozy
02.03.2011., 12:16
Znam, to mi je bio prvi model a kako nije ispočetka bio savršen a i podloga tj. nacrti su bili loši nije mi se dalo izrezat vrata i sve ostalo, več sam se okrenuo novom modelu.

TincH
02.03.2011., 13:05
Ako je prvi model, onda :s

Auto se opcenito meni cini ko sf. Dosadni sf. Ali ja sam cura, pa mi je oprosteno :D

Igor88
02.03.2011., 13:19
Ajde za ubuduce kad postate radove,radite to ovako...tj.stavite WF. :)

http://img849.imageshack.us/i/15612211629081510279110.jpg/

The_End
02.03.2011., 13:34
Evo uradak jednom mog frenda sa fakulteta koji u spare time čeprka u Solidu,i jako mu dobro ide.

http://www.imagehaven.net/gallery/ZDOULF3067T0YQP3R5VT4J2VL46SRM

Igor88
02.03.2011., 14:19
Dobro mu ide za spare time! ;)

dexterman
02.03.2011., 17:23
http://img191.imageshack.us/i/tommygun.jpg/

evo malo poboljsne verzije.....

Super je za prvi rad Mislim, barem meni tako izgleda.
Al cini mi se da su ti rubovi preostri, doduse, ne razumijem se bas u puske, mozda je to neka takva, ali kao da fali malo zagladjivanja, ovako djeluje kao igracka.
I daj neku sliku s boka, ili pod 45, ovako iz pticje skoro izgleda kao 2d.

hvala na komentaru :) ....inace ovo ti je puska thompson....i nju sam i izabrao zbog tako ostrih, jednostavnih oblika....

Jednom mi je netko rekao "da bi postao dobar u svom poslu,moras znati prihvatiti kritike".

Dakle,ocigledno da ti fali svijetla,posto je render malo pretaman itd.,da ne nabrajam. Nista strasno. Model se cini sasvim ok,ali trebao bih staviti wireframe tako da vidimo geometriju.
Sve u svemu,mislim da je za pocetak ok.

hvala i tebi na komentaru :) ....sto se tice kritika to prijeko potrebno u svakom poslu....jer samo pomazu u sljedecem naravno i boljem radu, jer da sami radimo neznam gdje bi zavrsili .... :top: a sto se tice wireframe....e ovo je radito u blenderu.... a on bar kako ja znam ne podrzava taj pogled....valjda... :ne zna:

method_man
02.03.2011., 17:44
Evo uradak jednom mog frenda sa fakulteta koji u spare time čeprka u Solidu,i jako mu dobro ide.

http://www.imagehaven.net/gallery/ZDOULF3067T0YQP3R5VT4J2VL46SRM
Impresivno. :top:
Jel tu vizualizaciju cijelu postigao sa Solidworksom?
Nevjerojatno je kako je Solid godinama postajao sve bolji i bolji. Očito ću morat zapet i učit ga :(

The_End
02.03.2011., 19:00
Jep,cijelu je vizualizaciju postigao sa Solidom.

Igor88
02.03.2011., 20:29
Fino rista. Ma mora postojati ta opcija. Malo proGooglaj po netu. Mora biti. :)

dexterman
03.03.2011., 19:16
evo linka do mog portfolia :rofl:

http://moj3dportolio.webs.com/

-doom
04.03.2011., 16:42
evo linka do mog portfolia :rofl:

http://moj3dportolio.webs.com/

Ajoj:facepalm: Gramatiko, gramatiko...

dexterman
04.03.2011., 17:54
Ajoj:facepalm: Gramatiko, gramatiko...

:bonk: znam....evo idem krpati..... :kava:

InterMezzo
05.03.2011., 04:03
AutoCAD i DraftSight. Nekad sam radio na AutoCADu jedino ali sad skoro sve 2D na DS-u, 3D na AC-u.

dexterman
06.03.2011., 16:45
http://img28.imageshack.us/i/soba.png/

trenutno samo clay render......kritike..... ma znate vec :)

Jo_Munja
07.03.2011., 11:51
primjećujem da se većina bavi renderiranjem.
da li se netko bavi i izradom tehničkih crteža i samom izradom svojih 3D modela?

Igor88
07.03.2011., 13:04
Pa da bi nesto renderirao,valjda moras to i izmodelirati.

dexterman
07.03.2011., 18:18
pokusaj modeliranja gitare gibson les paul
jos nije dovršena.....ali eto malo....

http://img121.imageshack.us/i/polaposla.png/

dexterman
10.03.2011., 19:11
http://img38.imageshack.us/i/gitare.png/

gotovo model......

Bozy
10.03.2011., 21:38
Završen nekih 80%, dok se bolje upoznam s programom bit će još realniji :top:
http://ultraphoto.org/images/w5avshetpp4v6sd4b2oe_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=w5avshetpp4v6sd4b2oe.jpg)http://ultraphoto.org/images/iqx5rl5fzr85yow48fq_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=iqx5rl5fzr85yow48fq.jpg)http://ultraphoto.org/images/6olqrdvcs4lafmi2nrfg_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=6olqrdvcs4lafmi2nrfg.jpg)http://ultraphoto.org/images/28e9tkoka8tpk3k8uxol_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=28e9tkoka8tpk3k8uxol.jpg)

Trenutno u izradi su f430 scuderia, fiat copue le, fiat coupe moja vizija na osnovu brava..

Bozy
11.03.2011., 08:02
Još elika. Ima ko prijedloge što bi se moglo popravit, jel materijal za auto realan il može i bolje?
http://ultraphoto.org/images/9sxjhs7qsgpaddvutni_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=9sxjhs7qsgpaddvutni.jpg)http://ultraphoto.org/images/a6tvyyx9ahs3mvbvtpnj_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=a6tvyyx9ahs3mvbvtpnj.jpg)http://ultraphoto.org/images/e138j8xild351bh3sawh_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=e138j8xild351bh3sawh.jpg)http://ultraphoto.org/images/2pyxqon0j5fsuitw0o2_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=2pyxqon0j5fsuitw0o2.jpg)

dexterman
11.03.2011., 19:53
Još elika. Ima ko prijedloge što bi se moglo popravit, jel materijal za auto realan il može i bolje?
http://ultraphoto.org/images/9sxjhs7qsgpaddvutni_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=9sxjhs7qsgpaddvutni.jpg)http://ultraphoto.org/images/a6tvyyx9ahs3mvbvtpnj_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=a6tvyyx9ahs3mvbvtpnj.jpg)http://ultraphoto.org/images/e138j8xild351bh3sawh_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=e138j8xild351bh3sawh.jpg)http://ultraphoto.org/images/2pyxqon0j5fsuitw0o2_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=2pyxqon0j5fsuitw0o2.jpg)

svaka cast bozz :top: .....u kojem programu radis?
inace sam amater....ali evo jedan savijet povecaj AA...malo mi se cini da rubovi ti nisu glatki....
:mad: sada cu i ja morati probati model auta :rofl: :rofl:

Bozy
11.03.2011., 19:58
3ds max 9
Kaj se tiče rubova :top: čini mi se da mi ih je photoshop napravio inače je ok

dexterman
11.03.2011., 21:19
3ds max 9
Kaj se tiče rubova čini mi se da mi ih je photoshop napravio inače je ok

Kako si napravio refleksije na boji auta?...

berko
12.03.2011., 03:42
Evo par linkova za car paint tutoriale i rendanje, pa probaj malo poraditi na metrijalu auta, rasvjeti i setup-u scene.
http://www.tutorialized.com/view/tutorial/A-Short-Introduction-to-3DS-Max-Materials/58799
http://www.3dtotal.com/team/Tutorials/daniel_basic/daniel_basicp_01.php
http://www.cgarena.com/freestuff/tutorials/max/carpaint/index.html
http://www.tutorialized.com/view/tutorial/CHROME-Tutorial-for-3D-Studio-Max/57132
http://www.3dtotal.com/team/Tutorials_3/studio_lighting/studio_lighting02.asp
http://www.3dm3.com/tutorials/carpaint/
http://www.3dm3.com/tutorials/studio/
http://www.vexal.com/Tutorials/Car%20Paint%20and%20Rendering%20setup%20with%20Men tal%20Ray%20by%20veXal.htm

Bozy
12.03.2011., 06:39
Kako si napravio refleksije na boji auta?...

material editor>maps>reflection>raytrace + još možeš stavit isto kako i za krom samo slika koja ne emitira krom.
za krom
material editor>stavi crnu boju(35,35,35..)>maps>reflection>raytrace>izaberi sliku koja imitira chrom (npr. neku sliku stavi u photoshop i stavi filter chrome)>output>0.7..

berko :top:

Igor88
12.03.2011., 07:54
Majko mila,oci mi pocnu krvarit svaki put kad vidim Maxov i Mayin interface. Aaaaaaaaaa...

Bozy
13.03.2011., 07:19
Imam problem kao što se vidi na slici ?
http://ultraphoto.org/images/uvh43eye5fubfsv8lnar_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=uvh43eye5fubfsv8lnar.jpg)

Igor88
13.03.2011., 13:46
Problem ti je sto su ti ovi donji edgevi blizi rubu nego ovi gore. Probaj dobiti sto izjednacenije polygone sto god da radis (istih velicina). A vamo ti je jedno od rijesenja,da lupis Knife tool i dodas geometriju skroz pri kraju tih rubova. Valjda sam dobro objasnio,ne mogu se pohvaliti uciteljskim vjestinama,ali se trudim. :)

Bozy
13.03.2011., 14:34
Čuj ja sam ti još početnik pa meni moraš decentno objasnit svaki korak:D Svaki dan učim :top: Neznam di je Knife tool?

berko
13.03.2011., 17:48
Imam problem kao što se vidi na slici ?
http://ultraphoto.org/images/uvh43eye5fubfsv8lnar_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=uvh43eye5fubfsv8lnar.jpg)
Trebaš dodati još vertexa na te čoškove, jer ti turbosmooth nema dovoljno polygona da bi napravio oštriji rub na tom dijelu:
http://i179.photobucket.com/albums/w292/koberko/_dodatni_vertexi.jpg
Morat ćeš podesiti ostale polygone koje ćeš dobiti sa tim dodatnim loopovima ako će ti kvariti oblik modela.

Bozy
13.03.2011., 18:29
Ok berko, idem vidjet.

Probao sam na gornjem djelu i pali, al mi zaebe ostali dio modela.
http://ultraphoto.org/images/ua8uhdz10lgr7rly2dcv_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=ua8uhdz10lgr7rly2dcv.jpg)http://ultraphoto.org/images/kcjxmvxtqdjew6k1gep_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=kcjxmvxtqdjew6k1gep.jpg)

Igor88
13.03.2011., 19:05
Iskreno,moj ti je savjet da pocnes sa nekim laksim modelima. Jednostavno trebas prakse da bi shvatio kako stvari funkcioniraju. Ovako ces se samo frustrirati,prevelik je to zalogaj za pocetnika.

Bozy
13.03.2011., 19:11
Nešto ču ja već smislit :rolleyes: Ma to ti je kad hočeš da bude kolko tolko savršeno :D

Igor88
13.03.2011., 19:20
Neces vjerovati za jedno godinu dana ako ovako nastavis,koliko ti je ovaj model,ustavari ne savrsen. Ne mislim nista lose,ali znam kako je meni bilo. :)

Bozy
13.03.2011., 19:52
Znam da bude tako :top:

berko
13.03.2011., 20:00
Ok berko, idem vidjet.

Probao sam na gornjem djelu i pali, al mi zaebe ostali dio modela.
http://ultraphoto.org/images/ua8uhdz10lgr7rly2dcv_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=ua8uhdz10lgr7rly2dcv.jpg)http://ultraphoto.org/images/kcjxmvxtqdjew6k1gep_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=kcjxmvxtqdjew6k1gep.jpg)
Da, zato sam spomenuo da ćeš trebati prepraviti neke dijelove; sad trebaš malo experimetirati i vidjeti di bi bilo najbolje spojiti taj edge loop tako da imaš i dalje onaj dodatni vertex na uglu, a da ti ne poremeti ostatak mesh-a. Nažalost, nema nekog univerzalon recepta di i što spojiti, jer to ovisi od modela do modela.
Ali po mom mišljenju, modeliranje auta je odličana praksa za početak; auti su poprilično kompleksni; imaju dosta zakrivljenih površina, a i dosta oštrih rubova, a opet su sa druge strane relativno dosta poznati svima i relativno lako je naći reference na netu; bilo slike bilo nacrte.
I još jedna stvar; nemoj biti strahu izbrisati neki dio ili čak početi sve ispočetka; vrlo često se dogodi da se u startu naprave neke greške koje je kasnije teško otkloniti, pa ispadne da je brže i jednostavnije izmodelirati sve ispočetka. A i to je svrha prakes; probaš, onda vidiš da li je dobro ili ne, pa kreneš ispočetka.
Samo polako i sve će doči na svoje ;)

Bozy
13.03.2011., 20:04
Hvala puno
Morat ču malo eksperimentirat :)

dexterman
13.03.2011., 22:14
model saha...... :) jos nije gotov

http://img25.imageshack.us/i/sahfinaa.png/

Bozy
14.03.2011., 12:13
Jel bi neko znao zašto mi nefunkcioniraju pohotometric osvjetljenja, dok izrendiram sve bude crno?

Bozy
15.03.2011., 07:39
Jučer sam se malo krenuo i u drugom smjeru. Nisam zadovoljan osvjetljenjem jer nisam mogao stavih photometric :confused: Treba još malo poradit na materijalu stolica ubacit pokoju vazu, cvijeće, regal itd. dan je dugi:D
http://ultraphoto.org/images/vj727huyjih93c1ts9zv_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=vj727huyjih93c1ts9zv.jpg)

dexterman
15.03.2011., 17:56
Jučer sam se malo krenuo i u drugom smjeru. Nisam zadovoljan osvjetljenjem jer nisam mogao stavih photometric :confused: Treba još malo poradit na materijalu stolica ubacit pokoju vazu, cvijeće, regal itd. dan je dugi:D
http://ultraphoto.org/images/vj727huyjih93c1ts9zv_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=vj727huyjih93c1ts9zv.jpg)

vrlo ljep rad.... :top:

Bozy
16.03.2011., 07:14
Meni ok, početnički što se tiče interijera, bit će bolje. Ovo je puno lakše radit nego automobile :kava:
http://ultraphoto.org/images/2tjf6dglxunfb4ttxpte_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=2tjf6dglxunfb4ttxpte.jpg)http://ultraphoto.org/images/iwvwnf01pk9kxkapu13_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=iwvwnf01pk9kxkapu13.jpg)

dexterman
16.03.2011., 17:44
model granate....hehe sa :)

http://img823.imageshack.us/i/granatase.png/

Bozy
20.03.2011., 13:42
Zanimljiva granata:top:

Imam problem ne želi mi primjeniti smooth kod renderiranja i to samo na ovom objektu (crvenom), na svim ostalim funkcionira.:ne zna:
http://ultraphoto.org/images/9tsw9skvxphi0lpfyoc_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=9tsw9skvxphi0lpfyoc.jpg)http://ultraphoto.org/images/5iejf3gwqk8zh2g5_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=5iejf3gwqk8zh2g5.jpg)

edit
PRORADILO

Bozy
20.03.2011., 16:30
Kako da stavim dva materijala na objekt, npr. imam felgu i sad bi htio da mi neki djelovi budu u drugoj boji?

Igor88
20.03.2011., 17:50
Google decki,Google...puno Googlati...sve se moze naci. Pogotovo takve neke sitnice. Ako ne znate engleski,pocnite ga uciti,jer bez njega ste u velikom minusu.

www.google.com <-- START HERE ;)

Igor88
20.03.2011., 17:54
Zanimljiva granata:top:

Imam problem ne želi mi primjeniti smooth kod renderiranja i to samo na ovom objektu (crvenom), na svim ostalim funkcionira.:ne zna:
http://ultraphoto.org/images/9tsw9skvxphi0lpfyoc_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=9tsw9skvxphi0lpfyoc.jpg)http://ultraphoto.org/images/5iejf3gwqk8zh2g5_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=5iejf3gwqk8zh2g5.jpg)

edit
PRORADILO

Smoothness u render sekciji si ostavio na nuli,jelda?

Igor88
20.03.2011., 17:56
Kako da stavim dva materijala na objekt, npr. imam felgu i sad bi htio da mi neki djelovi budu u drugoj boji?

Trebalo mi je pomocu googla cak ni cijela minuta da nadjem ovo: http://www.wonderhowto.com/how-to-apply-multiple-materials-single-object-3ds-max-356940/

dexterman
21.03.2011., 16:49
Google decki,Google...puno Googlati...sve se moze naci. Pogotovo takve neke sitnice. Ako ne znate engleski,pocnite ga uciti,jer bez njega ste u velikom minusu.

www.google.com <-- START HERE ;)

google :s :s mocni google :s:s definitivno se slazem...
na njemu se moze naci svasta od turtoriala za 3d max
do onih za izradu centrifuga za obogacivanje urana... :)

Mac-10 jos je u izradi.... :)

http://img862.imageshack.us/i/mac10g.png/

http://img695.imageshack.us/i/mac10j.png/

http://img861.imageshack.us/i/mac10k.png/

http://img143.imageshack.us/i/mac10l.png/

Igor88
21.03.2011., 20:32
Odlicno Dexterman,sad jos samo nauci rendat wireframe i sve pet. ;)
Model izgleda fino,ali zanima nas WF. ;)

dexterman
21.03.2011., 20:49

krecem u potragu za rjesenjem :top:

Igor88
21.03.2011., 21:44
Bravo,samo tako. ;)

_LaV_
21.03.2011., 21:54
Pozz.
Ewo i ja bi poceo malo se igrati sa tim stvarcicama..Jest da sam pocetnik, nikad nisam nista crtao(jesam prije malo po Google SkectUp-mislim da se tako zove)..pa me interesuje koje najcesce programe koristiite vi..i da li se oni mogu nadji gdje na netu za dzabe ili se mora placati..
Hvala :)

Igor88
21.03.2011., 22:07
Imas demo verzije svih aplikacija,pa pocni redom. I u kojem se nadjes,njega koristi. Svi mogu puno toga. Zato sam biraj,izaberi koji ti najbolje lezi.

Cinema 4D,3Ds Max,Maya,Softimage,Blender(on ti je djabe)...itd. Uzivaj! ;)

_LaV_
21.03.2011., 22:16
ewo sad trazim po netu..ovaj ciema 4D,nasao sam njega ali ima nesto Cinema 4D R12..jel to ide tako.
Cinema 4D i 3Ds Max mi se cine nekako medju ovim najboljim??? ili mozda grijesim,jer kako vidim vecina koristi 3Ds MAX

Igor88
21.03.2011., 22:26
ewo sad trazim po netu..ovaj ciema 4D,nasao sam njega ali ima nesto Cinema 4D R12..jel to ide tako.
Cinema 4D i 3Ds Max mi se cine nekako medju ovim najboljim??? ili mozda grijesim,jer kako vidim vecina koristi 3Ds MAX

Moja ti je osobna preporuka Cinema 4D R12. :)

Evo i jednog foruma koji je jedan od najboljih sto se tice svih aplikacija. www.c4dcafe.com

dexterman
22.03.2011., 18:07

nasao ali :bonk: :bonk: :bonk: :bonk: :bonk:

moram u re-modeling akciju... :mljacko: ...prije nego postam jer imam dosta gresaka....ali malo sam surfao pa sam nasao par turtorijal vezanih za kulturu :) modeliranja jer lako dobiti solidan izgled rendera ali opet solidan "uredan" model je cemu se treba teziti... :kava: i zanimljivo ove moje greske su nastale kao posljedica turtorijala...jer dosta njih ide na kvalitetu konacnog rendera...a ne na prikaz pravilnog pristupa modeliranju....bla bla ako pametujem sorry..

dexterman
22.03.2011., 18:09
Pozz.
Ewo i ja bi poceo malo se igrati sa tim stvarcicama..Jest da sam pocetnik, nikad nisam nista crtao(jesam prije malo po Google SkectUp-mislim da se tako zove)..pa me interesuje koje najcesce programe koristiite vi..i da li se oni mogu nadji gdje na netu za dzabe ili se mora placati..
Hvala :)

je bi na tvom mjestu probao prvo sa wings3d....jednostavan je...malo je stariji...ali za osnove je prava stvar...

Bozy
23.03.2011., 20:30
Smoothness u render sekciji si ostavio na nuli,jelda?
Pojma nemam
Trebalo mi je pomocu googla cak ni cijela minuta da nadjem ovo: http://www.wonderhowto.com/how-to-apply-multiple-materials-single-object-3ds-max-356940/
Hvala :top:

Nešto sam popravio, neke djelove dodao..
http://ultraphoto.org/images/5evb0dtn0wh8hywu6c1n_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=5evb0dtn0wh8hywu6c1n.jpg)
I konstantno zabrljam s materijalom felgi

dexterman
23.03.2011., 22:44
Pojma nemam

Hvala :top:

Nešto sam popravio, neke djelove dodao..
http://ultraphoto.org/images/5evb0dtn0wh8hywu6c1n_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=5evb0dtn0wh8hywu6c1n.jpg)
I konstantno zabrljam s materijalom felgi

:top: :top:

Igor88
27.03.2011., 01:50
Evo jedan moj WIP. Jucer sam ga poceo... :kava:

http://img850.imageshack.us/i/wipy.jpg/

http://img821.imageshack.us/i/wipwf.jpg/

Bozy
27.03.2011., 15:07
Super:top:
Evo moj Bravo skoro pri kraju
http://ultraphoto.org/images/r89rv8t11kdzuuyocfc_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=r89rv8t11kdzuuyocfc.jpg)

Igor88
27.03.2011., 15:21
http://img35.imageshack.us/i/captureec.jpg/

Utoka je finito sto se tice modelinga,sad jos samo materijali i render. Ah taj render...

Igor88
27.03.2011., 15:24
Super:top:
Evo moj Bravo skoro pri kraju
http://ultraphoto.org/images/r89rv8t11kdzuuyocfc_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=r89rv8t11kdzuuyocfc.jpg)

WF Bozz?!

Bozy
27.03.2011., 15:45
:kava:
http://ultraphoto.org/images/luo99ckrfy3luzbb61yp_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=luo99ckrfy3luzbb61yp.jpg)http://ultraphoto.org/images/c35dt6ctmx6mj46922iw_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=c35dt6ctmx6mj46922iw.jpg)

Igor88
27.03.2011., 16:04
Smanji smooth za jedan,mislim da je nepotrebno...

Bozy
27.03.2011., 16:20
Smooth mi je na 2, to je taman.

Igor88
27.03.2011., 16:29
Moras malo optimizirat model. Na nekim djelovima imas previse detalja koji su bespotrebni. Kad kazem detalja,mislim na polygone!

dexterman
28.03.2011., 17:42
model veselog stroja iliti kazana :D

clay render:

http://img508.imageshack.us/i/48378678.png/

greska u rendanju ali je izgleda cool:

http://img31.imageshack.us/i/image0000x.jpg/

i wire ali nije dobro napravit (cijev je napravita pomocu patha pa je...nemam pojma):

http://img291.imageshack.us/i/62741766.png/

Igor88
28.03.2011., 20:23
model veselog stroja iliti kazana :D

clay render:

http://img508.imageshack.us/i/48378678.png/

greska u rendanju ali je izgleda cool:

http://img31.imageshack.us/i/image0000x.jpg/

i wire ali nije dobro napravit (cijev je napravita pomocu patha pa je...nemam pojma):

http://img291.imageshack.us/i/62741766.png/

Heheheheh...dobar,dobar...rakindjola majka! :)

Igor88
29.03.2011., 14:02
Evo da vidite mali napredak sto se tice rendera.

http://img713.imageshack.us/img713/7881/16812326.th.jpg (http://img713.imageshack.us/i/16812326.jpg/)

Igor88
29.03.2011., 18:17
Mali update. ;)

http://img101.imageshack.us/img101/6782/99308958.th.jpg (http://img101.imageshack.us/i/99308958.jpg/)

dexterman
29.03.2011., 19:58
Mali update. ;)

http://img101.imageshack.us/img101/6782/99308958.th.jpg (http://img101.imageshack.us/i/99308958.jpg/)

haha revolver ocelot iz metal gear solid-a....svaka cast :top: :top: :top:

Igor88
29.03.2011., 20:28
E bas taj...MGS rules... ;)

Igor88
29.03.2011., 22:17
http://img710.imageshack.us/img710/1441/23231f.th.jpg (http://img710.imageshack.us/i/23231f.jpg/)

:kava:

Bozy
03.04.2011., 11:11
Jel zna netko zašto mi zacrni boju:rolleyes:
http://ultraphoto.org/images/yfwvpxxot8co1i8mwiji_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=yfwvpxxot8co1i8mwiji.jpg)

Igor88
03.04.2011., 13:46
Zato kaj nemas nista u pozadini,samo tamu... :)

Bozy
05.04.2011., 16:24
Treba mi pomoč u vezi podloge.. Neznam uopče kako se rade pa ako mi može tko objasnit u kratkim crtama ili proslijedit tutorijale..
Naime ja podlogu radim u dvije crte, prvo stavim plohu tj. donju podlogu na kojoj auto stoji na nju bacim materijal odnosno texturu, i drugo, onda napravim cilindar i eventualno još dodam gornju plohu za nebo, al mi neispadne dobro jer se primjeti prijelaz između donje i srednje podloge:ne zna::confused:
Evo ja bi htio da ovako to izgleda, a kako to napravit:s
http://ultraphoto.org/images/u812mwt7rxwfw7vochwj_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=u812mwt7rxwfw7vochwj.jpg)
Evo moje
http://ultraphoto.org/images/8chgjv90wkncyd19s9f_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=8chgjv90wkncyd19s9f.jpg)

berko
07.04.2011., 04:13
Treba mi pomoč u vezi podloge.. Neznam uopče kako se rade pa ako mi može tko objasnit u kratkim crtama ili proslijedit tutorijale..
Naime ja podlogu radim u dvije crte, prvo stavim plohu tj. donju podlogu na kojoj auto stoji na nju bacim materijal odnosno texturu, i drugo, onda napravim cilindar i eventualno još dodam gornju plohu za nebo, al mi neispadne dobro jer se primjeti prijelaz između donje i srednje podloge:ne zna::confused:
Evo ja bi htio da ovako to izgleda, a kako to napravit:s
http://ultraphoto.org/images/u812mwt7rxwfw7vochwj_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=u812mwt7rxwfw7vochwj.jpg)
Evo moje
http://ultraphoto.org/images/8chgjv90wkncyd19s9f_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=8chgjv90wkncyd19s9f.jpg)
Na ovoj slici koju si stavio kao primjer, je korištena HDRI pozadina, a na podu je plane sa mate materijalom; taj materijal napravi taj plane "proziran" tako da se vidi pozadina, ali i dalje prima sjene, tako da time možeš dobiti dojam da je tvoj 3D model dio te pozadine.
Konkretno tu panoramsku HDRI sliku koja je korištena u tom primjeru koji si stavio, možeš naći ovdje:
http://www.hdri-locations.com/freesample.php
A evo još nekoliko linkova:
http://www.mrbluesummers.com/36/downloads/high-resolution-studio-hdri-pack-torrent
http://www.3dm3.com/forum/f123/want-download-free-hdri-5985/
http://gl.ict.usc.edu/Data/HighResProbes/
http://smashmethod.deviantart.com/art/High-Res-HDRI-Map-Pack-1-9597501

P.S. Fale ti one iritantne rupe od šahtova na parkiralištu ispred Tehnološkog parka :D

Bozy
11.04.2011., 08:56
Hvala:top:
Jel se može namjestit kako da mi blueprints-evi budu oštri tj. bez deformacija i zamučeni:confused:
http://ultraphoto.org/images/qnobs607j9edzor0ve9v_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=qnobs607j9edzor0ve9v.jpg)
Neke dodatke sam instalirao i sad mi je ovo postalo premalo?
http://ultraphoto.org/images/ehm9r82rwfxbjvs4gsck_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=ehm9r82rwfxbjvs4gsck.jpg)

dexterman
12.04.2011., 16:40
Hvala:top:
Jel se može namjestit kako da mi blueprints-evi budu oštri tj. bez deformacija i zamučeni:confused:
http://ultraphoto.org/images/qnobs607j9edzor0ve9v_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=qnobs607j9edzor0ve9v.jpg)
Neke dodatke sam instalirao i sad mi je ovo postalo premalo?
http://ultraphoto.org/images/ehm9r82rwfxbjvs4gsck_thumb.jpg (http://ultraphoto.org/viewer.php?file=ehm9r82rwfxbjvs4gsck.jpg)

probaj skinuti bluprintse sa vecom rezolucijom...ako nemas takvih probaj ih provuci kroz gimp ili photoshoh tj nekakko ih izostri (kroz filtere i tako)...no opet ja radim u blenderu pa neznam dali postoje kakve napredne opcije u drugim programima.

//////////////////////////////////
berko super ti je portfolio... !!!

Bozy
12.04.2011., 16:50
Rezolucija je dosta velika, pronašao sam rješenja za oba problema iako mi za blueprint nije bog zna kaj bolje:ne zna::top:

berko
12.04.2011., 18:47
Rezolucija je dosta velika, pronašao sam rješenja za oba problema iako mi za blueprint nije bog zna kaj bolje:ne zna::top:
Dal koristiš win7? Ako da, onda moraš max pokrenuti kao admin prije nego mijenjaš postavke viewporta, jer te promjene mora spremiti u program files folder, za to treba imati admin prava. Ako nije pokrenut kao admin, onda, iako ćeš ti promjeniti postavke prikaza textura u viewportu, sljedeći put kad pokreneš max, se neće ništa promjeniti (kad mijenjaš te postavke, moraš restartati max).
Tako da prvo pokreni max kao admin, promjeni postavke viewporta (ono što je spomenuto u onom jednom tutorialu), zatvori max i onda ga ponovno normalno pokreni.

m3004b
14.04.2011., 09:09
moze li se catia v5 instalirati na Windows 7-32bit

dexterman
14.04.2011., 17:15
jedna scena (w.i.p.) po jednom tutorialu....planiram jos neku zelenu tekucinu na podu koja zraci jos par sitnica...

http://img16.imageshack.us/i/toksiniodoo.jpg/

tutorial (inace ima dosta zgodnih stvari za blender)

http://www.blenderguru.com/how-to-create-realistic-outdoor-lighting/

DPPaolo
16.04.2011., 10:11
Pzdrav svima. Tek sam sad naletio na ovu temu. Vidim da se svi držite striktno 3dMaxa. Evo ja se zabavljam Blenderom. Samo da kažem, instalirani Blender zauzima cca 100MB što je minimalno 10x manje od 3dMaxa. A i besplatan je.
Vidim da stavljate svi rendirane slike, ali što je s animacijama?
Evo ja sam nedavno dovršio svoj projektić pa pogledajte:

BENDER: High-poly GUITAR presentation (http://www.youtube.com/watch?v=PrnjdU76hps)

dexterman
16.04.2011., 19:30
Pzdrav svima. Tek sam sad naletio na ovu temu. Vidim da se svi držite striktno 3dMaxa. Evo ja se zabavljam Blenderom. Samo da kažem, instalirani Blender zauzima cca 100MB što je minimalno 10x manje od 3dMaxa. A i besplatan je.

BENDER: High-poly GUITAR presentation (http://www.youtube.com/watch?v=PrnjdU76hps)

ljepo...inace i ja sam se ulogorio u blender open source okruzje :D ... za render si koristio blenderov interni render ili?

berko
17.04.2011., 13:47

Oj.
Ako nije problem, htio bi samo malo prokomentirati ovu tvoju animaciju sa gitarom.
Model je odličan i vidi se da si se fakat potrudio oko njega, tako da jedino što bi htio prokomentirati je kretanje kamere. Kad radiš product viz. animaciju, onda pokušaj imati čim "mekše" pokrete kamere bez puno naglih pokreta i zaokreta; tj. pokušaj kretanje kamere ograničiti na 2 do max. 3 osi (jedna os za kretanje i max. 2 za rotaciju). Zatim, ako je moguće, izbjegavaj duge kadrove di jedna kamera obleti cijeli objekt; rađe koristi više kadrova sa fokusom na pojedine dijelove, te onda jedan do dva kadra di je cijeli objekt prikazan.
Kod vizualizacije proizvoda, uvijek je poželjno da cijela animacija bude čim sporija i mirnija (naravno, ne opet previše), jer tako onaj koji ju gleda ima više vremena da pogleda pojedine dijelove.
Evo par primjera: http://www.youtube.com/watch?v=Aa5rtEviXIw
http://www.youtube.com/watch?v=AcZOpKZLnV8

P.S. neako mi se čini da je frame rate dosta nizak, pa animacija djeluje pomalo trzavo.

DPPaolo
18.04.2011., 09:40
Tako je Dexterman, rendano je s Blender renderom. Proučavao sam i neke druge rendere (Lux itd.), ali mi se čini da je ovaj najbrži.
Berko, imaš dobro oko. Frame rate je 15 frame/sec. Stvar je u tome što imam spor stari laptop te mi rendiranje traje jako dugo. Ma planirao sam ja napraviti puno bolju animaciju, sa sporijim pokretima, i 25 frame/sec, ali, rendanje bi trajalo oko tjedan dana :rolleyes:
Da, još jednda stvar koju sam trebao uključiti, što mi je rekao Jonathan Williamson s Blender Cookie-a, prilikom prezentiranja modela, poželjo je model prikazati i u "edit" modeu, tj. da se vidi mreža, tj. da se vidi tehnika izrade. Ili low-poly model pa high-poly da se vidi razlika itd.
Vidim da pričate o zaradi od modeliranja, ah evo da se pohvalim, upravo radim na jednoj prezentaciji za jednog profesora i radim na 3d animaciji nekih djelova u Blenderu. Dakle, sasvim slućajno, ali zaradit ću :D
P.S. kad završim, pokažem vam.

dexterman
18.04.2011., 19:53
Luxrender je ok... ali nema mu kraja... :) najblizí render blenderovom internom bi bio yafaray koji je dosta brz... ali radi sa verzijom 2.49b... no to i nije neki problem... ja sam dosta patio tim za externim rederima ali sam nedavno naletio na par uradaka... jucer i na ovaj tvoj... koji su poprilicno kvalitetni pa vidim da sam pogrjesio tezeci za ex. renderima.

DPPaolo
19.04.2011., 09:32
Da, Dexter, i ja sam istraživao malo externe rendere, ali više zbog brzine, a ne kvalitete. Ako napraviš dobar model, i još ključnije dobre materijale i razmišljaš dobro o osvjetljenju i refleksiji.. mogu se dobiti jako dobri rezultati u Blenderu. Naišao sam na neki test redera za Blender.. i oni kažu kako je BlederRender najisplativiji još. Luxreder koristiti samo ako ti treba jedan image, jer ipak on bolje izrenda nego Blenderov. Ali i sam kažeš, nikad kraja.

berko
22.04.2011., 17:46
Evo nekaj friško (manje-više). Model je radio Denis Ivanković, a ja UV maping, texture, materijale i rend.
http://www.3dhr.net/galerija/berko/transport/5504_bathyscaphe_trieste_182x182.jpg (http://berko.3dhr.net/galerije/926_transport/5504_bathyscaphe_trieste/)

dexterman
22.04.2011., 20:23
Svaka cast... :)

Orchide
09.05.2011., 12:44
Pitanje u vezi eksterijera i vizualizacije arhitekture

Na koji način radite eksterijer kuće/zgrade? Kako je najlakše uklopiti prirodu (trava, drveće), sa gotovim elementima koji su dostupni u programu (Paint Effect) il je to pametnije montirati u Photoshopu? Ako netko ima volje objasniti taj proces bila bih jako zahvalna :)

Maya je u pitanju.

dexterman
11.05.2011., 20:32
skoro gotov :)

http://img542.imageshack.us/i/topfinalpozadinaclay.png/

http://img709.imageshack.us/i/topfinal.png/

krstano44
12.05.2011., 08:14
posjedujem literaturu za 3D max (na hrvaskom za 5, 7 i 9)). Imam i nešto tutorijala

CATIA <3
03.06.2011., 14:37
Ima netko da zna raditi u CATI-i?
Zanima me područje GENERATIVE SHEETMETAL DESIGN! ... konkretno treba mi prijelaz sa kvadrata na krug te razvijena dužina toga dijela! Ima netko da mi može pomoći oko toga. Glavni problem mi je stvoriti HOPPER!

mkovac67
07.06.2011., 09:31
Pozdrav, zanima me dali ima netko u Zg tko drži tečaj za maxwell render? Hvala

mmmila
21.06.2011., 12:59
zna mi netko ovdje reći zašto mi autocad ne želi raditi section plane na imporitranim 3ds- ovim?

ivan.buljevic
26.06.2011., 23:25
E ljudi trebam pomoć. Dugo sam modelirao sa Blenderom i znam da je Maya bolja ali me zanima koje su glavne razlike između njih, ne ovi sitni detalji. Želim to znati prije nego što potrošim toliko para.

tambura_man
27.06.2011., 00:33
kako nacrtati ovako nešto? otkud početi uopće?

http://www.wallpapers.free07.com/3d-photos/photos/guitar.jpg

http://wallpaper.1000webgames.com/wallpapers/3d_music_wallpaper_glass_violin-800x600.jpg

ivan.buljevic
27.06.2011., 01:30
kako nacrtati ovako nešto? otkud početi uopće?

http://www.wallpapers.free07.com/3d-photos/photos/guitar.jpg

http://wallpaper.1000webgames.com/wallpapers/3d_music_wallpaper_glass_violin-800x600.jpg

Prvo napraviš trup(ugrubo) pa onda dodaješ detalje(prvo veće pa onda manje)

Igor88
27.06.2011., 02:18
E ljudi trebam pomoć. Dugo sam modelirao sa Blenderom i znam da je Maya bolja ali me zanima koje su glavne razlike između njih, ne ovi sitni detalji. Želim to znati prije nego što potrošim toliko para.

Ja ti toplo preporucam Cinema 4D. Ako nista drugo proba,pa onda sudi.
Sto se tice modela. Hm...pocnes od bilo cega,bitno je da pocnes. No s obzirom da ti ne znas ni sam,to mi govori da bas nisi iskusan u modeliranju. Zato,bolje se prvo baci na koji tutorial i onda pocni. No prvo odaberi platformu na kojoj ces raditi i onda polako. Laganini...

Lijepi pozdrav.

Bozy
03.07.2011., 11:08
Fali još malo realnosti, al meni dobro i ovak :cerek:
Fiat Bravo Abarth
http://img707.imageshack.us/img707/9399/43945020.th.jpg (http://img707.imageshack.us/i/43945020.jpg/)
http://img819.imageshack.us/img819/9721/13767877.th.jpg (http://img819.imageshack.us/i/13767877.jpg/)

Bozy
04.07.2011., 19:59
Malo bolji rend :)
http://img14.imageshack.us/img14/4007/29342359.th.jpg (http://img14.imageshack.us/i/29342359.jpg/)
http://img35.imageshack.us/img35/5044/65570969.th.jpg (http://img35.imageshack.us/i/65570969.jpg/)
http://img694.imageshack.us/img694/2212/30157822.th.jpg (http://img694.imageshack.us/i/30157822.jpg/)

Bozy
06.07.2011., 15:57
Kako riješiti ovo zatamnjenje na čošku?
http://img843.imageshack.us/img843/1883/92986924.jpg
http://img838.imageshack.us/img838/2632/82404008.jpg

http://img96.imageshack.us/img96/1277/bfdt.th.jpg (http://img96.imageshack.us/i/bfdt.jpg/)
http://img839.imageshack.us/img839/1827/ztde.th.jpg (http://img839.imageshack.us/i/ztde.jpg/)

marko-slash
20.07.2011., 09:02
Oprostite što ovako upadam kao padobranac, treba mi brza preporuka u kojem programu da radim 3d modeliranje zgrade. Znači nešto kao kada dobijete arhitektonsko rješenje neke zgrade ili slično, e pa to trebam raditi.
Već imam jako puno iskustva u AutoCADu, u SolidWorksu nešto manje, ali znam i u njemu raditi solidno. Da radim to u solidworksu, ili da pređem na nešto jače poput Catie?
Hvala:mig:

Igor88
20.07.2011., 15:40
Oprostite što ovako upadam kao padobranac, treba mi brza preporuka u kojem programu da radim 3d modeliranje zgrade. Znači nešto kao kada dobijete arhitektonsko rješenje neke zgrade ili slično, e pa to trebam raditi.
Već imam jako puno iskustva u AutoCADu, u SolidWorksu nešto manje, ali znam i u njemu raditi solidno. Da radim to u solidworksu, ili da pređem na nešto jače poput Catie?

Cinema 4D...:kava:

enigma78
20.07.2011., 16:07
Ako ćeš raditi samo vizuelizaciju zgrade u 3D onda uzmi recimo Cinema ili Maya ili 3DSMax... Ako ćeš raditi i 3D Modele zgrada i tehničku dokumentaciju iste, znači ako radiš bilo šta više od same vizuelizacije, onda koristi namjenske programe za to, npr. Autodesk Revit Architecture (arhitektura) i/ili Autodesk Revit Structure (građevina). SolidWorks, CATIA, ... su 3D Modeleri za mašinstvo/strojarstvo.

Tale
21.07.2011., 11:23
Tražimo ljude koji su voljni u raditi na igri. Kao podlogu koristimo Unreal Engine 3 (korištenjem kolekcije alata UDK).

Trenutno se tim sastoji od 3 artista i mene kao programera.

Lista otvorenih pozicija i zahtjevi :

3D Artist
Max, Maya ili Blender etc.
Low Poly, High Poly, Unwrap
+ Sculp (Zbrush, Mudbox...)
+ Bake maps
+ Pravljenje modela za video igre ili modove
Potrebno priložiti neke od vaših oglednih radova i primjera

2D Artist
Photoshop, Gimp, Crazy Bump etc.
2D Textures za modele / screen
Crtanje koncepta, dizajniranje
Tileable textures
+ Bake maps

Sound/Music Composer
Music / Sound effects

Level Designer
Iskustvo u izradi mapa/terena/levela
Showcase i primjeri
+ UDK knowledge

Kismet Scripter (UDK)
Potrebno općenito znanje o igrama i iskustvo u izradi
Znanje o scripting jeziku Kismet (UDK)

NAPOMENA:
Igra je pisana u UnrealScript jeziku. Kismet scripteri su osobe koje izrađuju skripte za pojedine levele (razni triggeri, cutsceneovi, itd.).

http://www.udk.com/

Kontakt:
dtlendvaj@gmail.com
Molimo u e-mailu priložiti listu programa u kojima radite i link na showcase (ukoliko nemate showcase priložite slike/video svojih radova).

Opis Igre:
Igrač je u ulozi robota koji na sebi ima razno naoružanje. Perspektiva je ptičja, a igra je arkadna(shoot ‘em up) s taktičnim elementima. Cilj gotovo svakog levela je doći od točke A do točke B, uništavajući neprijatelje na putu.

Trenutno stanje igre:
Igra se nalazi u procesu izrade. Glavne mehanike su većinom razrađene i trenutno se radi na sadržaju.

http://www.youtube.com/watch?v=N8HIMs5Qm1s&feature=player_embedded (http://www.youtube.com/watch?v=N8HIMs5Qm1s&feature=player_embedded)

http://2.bp.blogspot.com/-Yyofspc-yqM/TibJ16YiIgI/AAAAAAAAAEg/zlboHAIFYMg/s1600/preview_TableTest.png.jpg
http://2.bp.blogspot.com/-gg_z7x0pylU/TibJ1pULvTI/AAAAAAAAAEQ/2MfkK5-BS-o/s1600/WM.png
http://2.bp.blogspot.com/-nYLlEfebtUs/TibJ1xyqy6I/AAAAAAAAAEY/GWDw1hRXp38/s1600/preview_PScreen.png.jpg

Igor88
07.08.2011., 20:32
Evo za sve one pocetnike,koji misle dane provoditi uz Mayu. Uvid u program. Have fun! :D
http://vimeo.com/27093366

Bozzo
09.08.2011., 12:49
Molim pomoc za artlantis... prilikom renderiranja sekvence od bilo koje duzine trajanja, pr. 2 sekunde. Uvijek sve bude crno... znaci napravi oblik stana ali nema boja sve jako tamno i jako crno... ...nevide se ni konture ni ista.. :/

nidzo1
16.08.2011., 14:24
Zdravo narode.

Zanima me kako mogu vrsiti obradu sa druge strane predmeta, tj. potrebno je ponovno stezanje predmeta i njegovo okretanje za 180 stepeni.

Hvala svima unaprijed.

Mijaja
25.08.2011., 14:51
Ljudi pozdrav!!
Nadam se da sam na dobroj temi.
Naime, vako!!!
Crtam neku prikolicu koju moram proračunati fem analizom. Sve sam to htjela napraviti kombinacijom catie i algora, ali imam neku brzinsku ponudu da mi u jednoj firmi izvrte fem analizu ali crtež mora biti u acadu, dakle 3D.
Zanima me da li i u acadu kao u catii crtam svaki part posebno (konkretno kvadratne cijevi) pa ih onda spajam i definiram odnose površina (zavarene su)... ili crtam sklopni crtež pa se nakako drugačije definira odnos između površina?!?!

enigma78
26.08.2011., 17:58
Ljudi pozdrav!!
Naime, vako!!!
Crtam neku prikolicu koju moram proračunati fem analizom. Sve sam to htjela napraviti kombinacijom catie i algora, ali imam neku brzinsku ponudu da mi u jednoj firmi izvrte fem analizu ali crtež mora biti u acadu, dakle 3D.
Zanima me da li i u acadu kao u catii crtam svaki part posebno (konkretno kvadratne cijevi) pa ih onda spajam i definiram odnose površina (zavarene su)... ili crtam sklopni crtež pa se nakako drugačije definira odnos između površina?!?!

Nešto u tvom pitanju nije dobro formulisano, kažeš kako crtež mora biti u AutoCAD-u pa izvodiš sama zaključak da je to dakle 3D. Potpuno pogrešno, AutoCAD crteži su 2D forme a tip fajla je dwg. Istina ima i 3D u AutoCAD-u al je to nešto posve lijevo od pravog 3D koji ima recimo CATIA i slični programi, jer 3D u AutoCAD predstavlja matematičku formu zapreminskih primitiva u prostoru, dok su pravi 3D modeli u CATIA predstavljeni tipskim formama, tj. fičerima koji simuliraju stavrne elemente i procese u tehnološkoj fazi obrade komada, tj. dijela koji je i kreiran, pa je takav 3D model uvjerljiv digitalni prototip stvarnog dijela koji će se dobiti nakon obrade. Svaki 3D model koji dobiješ u CATIA ili nekom sličnom programu (NX, ProE a sada CREO, SolidWorks, Solid Edge, Inventor) možeš prikazati i u 2D i to sačuvati i kao dwg fajl. A i ostaće ti pravi 3D model koji ti služi za FEM analizu. Još jedna stavr, ako imaš samo površine, kako misliš da uradiš FEM analizu? Istina, može se uraditi FEM analiza i u tom slučaju, ali će ti rezultati pri tom biti beskorisni, jer ti u stvarnosti nemaš tijelo da je sastavljeno samo od neke površine ili više površina a da je unutrašnji prostor prazan, dakle, da mu nije data neka debljina, tj. zapremina koja je dakle ispunjena materijom. Znači taj tvoj model može biti kreiran površinama ali on mora biti posle toga kreiran kao puno tijelo ili bar tanki limeni element, pored toga još mora imati i masu i ako je sklop, moraš imati definisane vrste veza između elemata sklopa, pa onda kad uradiš FEM imaćeš relevantne podatke. Sve ostalo je imitacija.

Lijep pozdrav!

kanafa
26.08.2011., 20:37
Ljudi pozdrav!!
Naime, vako!!!

Evo pokušat ću pomoći. Konstrukciju ne moraš crtati u ACad-u već je složi u Cati-i i onda je eksportiraj preko nekog od standardnih formata kao što su igs, step... u FEM program u kojem ćeš raditi proračun (mada vjerujem da većina FEM programa "čita" i partove iz Catie). E sad prije proračuna bi bilo dobro proanalizirati problem i posavjetovati se s onima koji će raditi proračun. Tu ti je jako bitna stavka da CAD model i FEM model nisu dvije iste stvari jer se u FEM modelu rade pojednostavljenja radi što bržeg/kvalitetnijeg proračuna. Npr. ukoliko se radi o nekakvom kućištu svi radijusi kroz koje ne idu silnice naprezanja se brišu. Navojne, centrirne rupe i sl. također. I tek se nakon takve pripreme radi meshiranje i zadavanje sila, reakcija i sl. U tvom konkretnom primjeru to bi značilo da ćeš cijelu konstrukciju prikolice raditi od površina kao jedan part i nakon toga u FEM programu definirati shell-se tj. materijal i debljinu stijenke svake površine, uključujući zavare. Naravno da se FEM može raditi i sa površinama :kava: Nakon toga ovisno o metodi slijedi meshiranje, rubni uvjeti i analiza rezultata.

enigma78
26.08.2011., 20:54
...U tvom konkretnom primjeru to bi značilo da ćeš cijelu konstrukciju prikolice raditi od površina kao jedan part i nakon toga u FEM programu definirati shell-se tj. materijal i debljinu stijenke svake površine, uključujući zavare. ...

Molim te kolega, objasni mi kako misliš definisati zavar (ili zavare) ako ti je cijela konstrukcija jedan part i ako se uzme u obzir da se bilo kakav zavareni spoj može definisati tek u Assembly-u koji se, dakle, mora sastojati iz makar dva Part-a???

Lijep pozdrav!

Mijaja
26.08.2011., 20:56
Nešto u tvom pitanju nije dobro formulisano, kažeš kako crtež mora biti u AutoCAD-u pa izvodiš sama zaključak da je to dakle 3D. Potpuno pogrešno, AutoCAD crteži su 2D forme a tip fajla je dwg. Istina ima i 3D u AutoCAD-u al je to nešto posve lijevo od pravog 3D koji ima recimo CATIA i slični programi, jer 3D u AutoCAD predstavlja matematičku formu zapreminskih primitiva u prostoru, dok su pravi 3D modeli u CATIA predstavljeni tipskim formama, tj. fičerima koji simuliraju stavrne elemente i procese u tehnološkoj fazi obrade komada, tj. dijela koji je i kreiran, pa je takav 3D model uvjerljiv digitalni prototip stvarnog dijela koji će se dobiti nakon obrade. Svaki 3D model koji dobiješ u CATIA ili nekom sličnom programu (NX, ProE a sada CREO, SolidWorks, Solid Edge, Inventor) možeš prikazati i u 2D i to sačuvati i kao dwg fajl. A i ostaće ti pravi 3D model koji ti služi za FEM analizu. Još jedna stavr, ako imaš samo površine, kako misliš da uradiš FEM analizu? Istina, može se uraditi FEM analiza i u tom slučaju, ali će ti rezultati pri tom biti beskorisni, jer ti u stvarnosti nemaš tijelo da je sastavljeno samo od neke površine ili više površina a da je unutrašnji prostor prazan, dakle, da mu nije data neka debljina, tj. zapremina koja je dakle ispunjena materijom. Znači taj tvoj model može biti kreiran površinama ali on mora biti posle toga kreiran kao puno tijelo ili bar tanki limeni element, pored toga još mora imati i masu i ako je sklop, moraš imati definisane vrste veza između elemata sklopa, pa onda kad uradiš FEM imaćeš relevantne podatke. Sve ostalo je imitacija.

Lijep pozdrav!

prvo, tnx. na odgovoru
Sada i sama vidim da sam se malo krivo izrazila.
Naime, crtam u Autocadu (gotovo redovito, po potrebi) i uvijek 2D (nisam do jučer ni pokušavala raditi 3D u acadu), radila sam i u Algoru (npr proračun neke grede (2D) kojoj samo pridodaš da je ona u poprečnom presjeku npr. I profil) i time definiraš i njenu treću dimenziju (pridodaš i svojstva materijala, jelte) ili neki sklop iz Catie ubaciti u algor i njega izdeformirati (npr. dodati toplinu kao da je zavarivanje)).... recimo da mi je to donekle jasno.
Kada god bi u algoru imala dva tjela (bilo da je 3D lik iz nekog programa ili 2D (sa pridodanim presjekom)) morala bih definirati odnose između dodirnih površina dva različita tjela -cilj što realnijeg prikaza deformiranog tijela.
Sada sam brzinski morala nešto nacrtati u acadu u 3D i sad - hoće li taj netko tko će mi izvrtiti fem analizu kada ubaci u program (nastran, algor kako god) moći definirati odnose između površina (čelične cjevi u podvozju - zavarene) ili bi ja to trebala nekako napraviti?! Toga ima puno, puno spojeva, puno komada...
ja sam danas nešto pokušavala ubaciti moj "model" iz acada u algor ali bezuspješno.:(
Mislim, odnosno gotovo sam sigurna da više neću ništa 3D crtati u acadu... je fora, ali čini mi se Catia, proE ili solid znatno bolji!! acad i dalje samo kao crtaću tablu, sad sam morala ovako jer me to traže!

Da te još malo zagnjavim (ako uspijem dobro formulirati pitanje)!!!
Cilj mi je smanjiti masu moje prikolice, krenula sam sa nekim profilima (rekli iskusni da bi to moglo podnjeti) i sad, kada mi se fem-om dokaže da sve to drži pod zadanim opterećenjem i da ništa neće puknuti te da imam prostora za smanjiti profili (time i olakšati stvar), jel moram sad sve opet iznova crtati u acadu, čini mi se da se ništa tu ne da smanjitvati/povećavati (u ovom 3D crtanju).
Hvala!

Mijaja
26.08.2011., 21:03
Molim te kolega, objasni mi kako misliš definisati zavar (ili zavare) ako ti je cijela konstrukcija jedan part i ako se uzme u obzir da se bilo kakav zavareni spoj može definisati tek u Assembly-u koji se, dakle, mora sastojati iz makar dva Part-a???

Lijep pozdrav!

i meni se čini da je ovako!
kada npr. napraviš dva tjela da su zavarena imaš tri djela - tjelo1, tjelo2 i zavar.
zavar i svako pojedino tjelo su u krutoj vezi, a ova dva tjela nisu međusobno povezana nego zavarom - a?

enigma78
26.08.2011., 21:20
Ako hoćeš ispravan model koji je pripremljen za FEM analizu u Assembly-u uvezi Partove, kojima si prethodno definisala geometriju i dodala im masu, zatim formiraj sklop i veze među svim Partovima (vijčani spoj, zavar, ležaj, zupčasti spoj, ...) takav model će ti biti uveden u softver za FEM analizu gdje će biti formiran idealizovan sklop, tako da radijusi kroz koji ne idu naponi budu obrisani, isto tako i otvori, navoji,... zatim se definišu uklještenja, opterećenja, doda se uticaj sopstvene težine, definiše se tip i veličina elemenata mreže, izvrši meširanje, zatim se vrši simulacija opterećenja i dobije se vizuelni prikaz napona u modelu u različitim bojama i sa prikazanim brojčanim vrijednostima napona.

Lijep pozdrav!

Mijaja
26.08.2011., 21:25
Ako hoćeš ispravan model koji je pripremljen za FEM analizu u Assembly-u uvezi Partove, kojima si prethodno definisala geometriju i dodala im masu, zatim formiraj sklop i veze među svim Partovima (vijčani spoj, zavar, ležaj, zupčasti spoj, ...) takav model će ti biti uveden u softver za FEM analizu gdje će biti formiran idealizovan sklop, tako da radijusi kroz koji ne idu naponi budu obrisani, isto tako i otvori, navoji,... zatim se definišu uklještenja, opterećenja, doda se uticaj sopstvene težine, definiše se tip i veličina elemenata mreže, izvrši meširanje, zatim se vrši simulacija opterećenja i dobije se vizuelni prikaz napona u modelu u različitim bojama i sa prikazanim brojčanim vrijednostima napona.

Lijep pozdrav!

A takav model mogu raditi u Catii, ali ne i u Acadu?!

Hvala!

enigma78
26.08.2011., 21:29
Masu prikolice možeš dodatno smanjiti pravilnim postavljanjem profila tako da su njihovi poprečni presjeci uži a viši u pravcu djelovanja sile, tako da im je veći moment inercije za osu koja je okomita na pravac djelovanja sile. Takođe možeš u profilima izbušiti otvore u unutrašnjosti tijela ali samo na onim dijelovima koji imaju ulogu ojačanja, kao npr rebra velike površine.

Lijep pozdrav!

Mijaja
26.08.2011., 21:33
Masu prikolice možeš dodatno smanjiti pravilnim postavljanjem profila tako da su njihovi poprečni presjeci uži a viši u pravcu djelovanja sile, tako da im je veći moment inercije za osu koja je okomita na pravac djelovanja sile. Takođe možeš u profilima izbušiti otvore u unutrašnjosti tijela ali samo na onim dijelovima koji imaju ulogu ojačanja, kao npr rebra velike površine.

Lijep pozdrav!

Hvala, ovo je za sada ovako postavljeno kako si napisao.
Pokušaj je rešetkaste konstrukcije (tipa vagona). Zatvorena konstrukcija gdje će dio opeterćenja preuzeti i krovna rešetka u nadi da će Al-u profili/cijevi odigrati velku ulogu.

enigma78
26.08.2011., 21:36
A takav model mogu raditi u Catii, ali ne i u Acadu?!

Hvala!

U CATIA može, može i u ProE (sada Creo), može i u NX, može i u Solid Edge, može i u SolidWorks-u, može i u Inventoru... U AutoCAD-u ne. Ako radiš u NX neće ti trebati drugi softver za FEM analizu, jednostavno NX ima unutar sebe paletu solvera za FEM/FEA (nastao je spajanjem dva programa Unigraphics i I-DEAS, a upravo je I-DEAS program koji je, dok je samostalno postojao, bio vodeći softver za CAE, tj. za FEM/FEA - nešto slično što je Abaqus i ALGOR danas, samo na još višem nivou. Jedna instalacija I-DEAS-a u to vriejme koštala je oko 100000 - sto hiljada/tisuća njemačkih maraka).

Lijep pozdrav!

Mijaja
26.08.2011., 21:43
U CATIA može, može i u ProE (sada Creo), može i u NX, može i u Solid Edge, može i u SolidWorks-u, može i u Inventoru... U AutoCAD-u ne. Ako radiš u NX neće ti trebati drugi softver za FEM analizu, jednostavno NX ima unutar sebe paletu solvera za FEM/FEA (nastao je spajanjem dva programa Unigraphics i I-DEAS, a upravo je I-DEAS program koji je, dok je samostalno postojao, bio vodeći softver za CAE, tj. za FEM/FEA - nešto slično što je Abaqus i ALGOR danas, samo na još višem nivou. Jedna instalacija I-DEAS-a u to vriejme koštala je oko 100000 - sto hiljada/tisuća njemačkih maraka).

Lijep pozdrav!

od ponuđenog imam Catiu i algor pa ću morati s time. Za sada ide ovaj model iz Acada (tako mi rekli ti koji se time bave) na analizu a ja ću za sebe to drugačije - kako mi je savjetovano:s).
I Catia ima nešto fem analize, zar ne? Kao da mi zvoni da je netko to radio.
Hvala!

enigma78
26.08.2011., 22:24
Da, i CATIA ima modul za FEM analize i ProE i SE i SW i Inventor, ipak njihove analize su "obične", znači osnovne ili elementarne, za napredne analize potreban ti je Abaqus ili ALGOR ili NASTRAN ili možeš koristiti NX za sve. Probaj, program je odličan, trenutno zadnja verzija je NX 7.5.

Lijep pozdrav!

kanafa
27.08.2011., 13:27

Lijep pozdrav!

Zavar ili zavare je također moguće definirati u partu preko površina ili solida, po želji. Prijedlog - zavar kao solid koji se naslanja na površinu profila. Nakon uvlačenja geometrije u FEM i za zavare se kao i za ostale elemente definira materijal i debljina (ako je rađen preko površina). Zavar spada u grupu nerastavljivih spojeva i kao takav se treba i tretirati u proračunu. Dok se proračun rastavljivih spojeva tipa vratilo/zatik/zupčanik treba definirati preko kontaktnih površina (mada i tu ovisi o tome što se proračunava). Vraćam se na tvrdnju da su CAD i FEM model dvije različite stvari. A ova tvrdnja da se zavar može definirati (definisati) tek u assembly-ju je za mene, priznajem, nešto novo. No čovjek se uči dok je živ. Ostatak priče o svim tim CAD/FEM programima neću komentirati. Ako sam nešto naučio u ovih 15-ak godina radnog iskustva je to da polemiziranje o kvaliteti svih tih programa baš i nema nekog smisla. Razlog je taj da svatko od nas uspije svladati samo mali broj od tih programa kako spada pa se onda rasprava svede na onu da svaki Cigo svog konja hvali. Pa tko voli nek izvoli...

Evo samo još kratka preporuka za kolegicu i neću više, obećavam. Za proračun i optimiranje rešetkaste konstrukcije bih preporučio ProE/ProMechanicu. Sve što ti od modeliranja treba je definiranje krivulja ili točaka (ili kombinirano) unutar ProE-a i zatim definiranje koji profil odgovara kojoj krivulji ili razmaku između točaka unutar Mechanice. Nikakvi solidi ni površine. Nakon toga postavljaš rubne uvjete, definiraš željenu točnost (ProMechanica radi proračun p metodom konačnih elemenata gdje se točnost postiže stupnjem polinoma elemenata, a ne njihovim brojem kao kod ostatka programa koji koriste h metodu). Nakon proračuna koji će zbog ovakve idealizacije biti gotov jako brzo možeš raditi optimiranje konstrukcije gdje variraš pozicije profila (dimenzije iz ProE-a) i postavljaš uvjete unutar kojih se max. naprezanja smiju nalaziti. Na ovaj način možeš brzo doći do dobrih rezultata.

enigma78
27.08.2011., 14:48
Zavar ili zavare je također moguće definirati u partu preko površina ili solida, po želji. Prijedlog - zavar kao solid koji se naslanja na površinu profila. Nakon uvlačenja geometrije u FEM i za zavare se kao i za ostale elemente definira materijal i debljina (ako je rađen preko površina).

Moje pitanje glasi isto kao i prije, kako definišeš zavare kad ti je sve jedan part, jedan part znači jedan element tj. jedno tijelo, tj. jedan solid ili jedan surface, a da bi definisao zavar moraš imati znači još jedan part, tj. još najmanje jedan solid ili surface pa među njima onda definisati treći solid ili surface koji bi bio zavar. A to se opet protivrječi onom što si na početku rekao da se cijela konstrukcija radi kao jedan part.

Evo moj primjer kako se radi zavar, kao što sam rekao u sklopu, tj. Assembly-u, program je CATIA, pošto je o njemu riječ. Dakle u Assemly-u uvezemo Part1, pa uvezemo Part2, idemo na modul Welding Design koji radi samo unutar Assembly radnog okruženja, izaberemo tip zavara i definišemo između koja dva Parta se kreira zavar i tačno nad kojim površinama svakog od Partova pojedinačno, i zavar se automatski kreira. I kao takav sklop ide dalje na FEM analizu.

Evo i slikoviti prikaz (postavio sam na ImageShack pošto ovdje nešto zeza sa uploadom slika)

http://imageshack.us/photo/my-images/838/catia1.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/189/catia2x.jpg/

Mijaja
27.08.2011., 16:10
Evo samo još kratka preporuka za kolegicu i neću više, obećavam. Za proračun i optimiranje rešetkaste konstrukcije bih preporučio ProE/ProMechanicu. Sve što ti od modeliranja treba je definiranje krivulja ili točaka (ili kombinirano) unutar ProE-a i zatim definiranje koji profil odgovara kojoj krivulji ili razmaku između točaka unutar Mechanice. Nikakvi solidi ni površine. Nakon toga postavljaš rubne uvjete, definiraš željenu točnost (ProMechanica radi proračun p metodom konačnih elemenata gdje se točnost postiže stupnjem polinoma elemenata, a ne njihovim brojem kao kod ostatka programa koji koriste h metodu). Nakon proračuna koji će zbog ovakve idealizacije biti gotov jako brzo možeš raditi optimiranje konstrukcije gdje variraš pozicije profila (dimenzije iz ProE-a) i postavljaš uvjete unutar kojih se max. naprezanja smiju nalaziti. Na ovaj način možeš brzo doći do dobrih rezultata.

Ovo mi se čini stvarno praktično - da si prevedem pa ti reci jesam li dobro shvatila....
crtam konstrukciju od čistih linija (bez da definiram geometriju pojedinog nosača u konstrukciji), prij samog pokretanja analize svakoj liniji ću definirati npr. to je kvadratna cijev 50*30, debljina stjenke 2mm, neki čelik, druga linija je čelična cijev 30*30, debljina stjenke 2mm i tako za svaku liniju/lrivulju.... dam rubne uvjete, opeterćenja, tip konačnog elementa (ma vjerojatno i broj konačnih elemenata pridodaje točnosti rješenja) i onda analizira... dobijem neko rješenje i onda kažem da je sve isto ali sad ništa nije čelična cijev nego sve Al pa opet dobim rezultat koji usporedim sa prethodnim, pa opet smanjim profile, pomaknem npr. oslonac i tako brzinski dobim rezultate pa tek nakon odabranih najboljih rezultata krenem u tehničku dokumentaciju?!?!

Da idem proračunavati ovakvu konstrukciju pješice izgubila bih se negdje!!
hvala Vam momci!

enigma78
27.08.2011., 17:14
Ovo mi se čini stvarno praktično - da si prevedem pa ti reci jesam li dobro shvatila....
crtam konstrukciju od čistih linija (bez da definiram geometriju pojedinog nosača u konstrukciji), prij samog pokretanja analize svakoj liniji ću definirati npr. to je kvadratna cijev 50*30, debljina stjenke 2mm, neki čelik, druga linija je čelična cijev 30*30, debljina stjenke 2mm i tako za svaku liniju/lrivulju.... dam rubne uvjete, opeterćenja, tip konačnog elementa (ma vjerojatno i broj konačnih elemenata pridodaje točnosti rješenja) i onda analizira... dobijem neko rješenje i onda kažem da je sve isto ali sad ništa nije čelična cijev nego sve Al pa opet dobim rezultat koji usporedim sa prethodnim, pa opet smanjim profile, pomaknem npr. oslonac i tako brzinski dobim rezultate pa tek nakon odabranih najboljih rezultata krenem u tehničku dokumentaciju?!?!

hvala Vam momci!

Evo sad samo da ja dam jednu napomenu: Takva mogućnost FEM analize takođe postoji i u NX.

Lijep pozdrav!

P.S. I dalje očekujem slikovit prikaz sa odgovorom na prethodno pitanje. Radoznao sam da vidim takav jedan postupak.

kanafa
27.08.2011., 23:16

hvala Vam momci!

To bi bilo to. Mala napomena, koordinatni sistem ti uvijek mora biti okomit na krivulju/profil, trebat ćeš ih više kreirati. Imat ćeš malo muke dok uđeš u štos ali mislim da bi ti se trud itekako trebao isplatiti. I zaboravi brigu oko broja konačnih elemenata. :top:

kanafa
27.08.2011., 23:34
Moje pitanje glasi isto kao i prije, kako definišeš zavare kad ti je sve jedan part, jedan part znači jedan element tj. jedno tijelo, tj. jedan solid ili jedan surface, a da bi definisao zavar moraš imati znači još jedan part, tj. još najmanje jedan solid ili surface pa među njima onda definisati treći solid ili surface koji bi bio zavar. A to se opet protivrječi onom što si na početku rekao da se cijela konstrukcija radi kao jedan part.
/[/url]

Profili definirani kao površine, zavar definiran kao solid (prijedlog iz prijašnjeg posta):
http://imageshack.us/f/841/25991879.png/
Dodjeljivanje debljina profila i materijala površinama, definiranje materijala za solide, definiranje sila i reakcija:
http://imageshack.us/f/831/96521429.png/
Proračun:
http://imageshack.us/f/708/26717929.png/

Ovdje se nalaze dva primjera FEM modela koje sam radio za proračun u Ansys-u:
http://imageshack.us/f/709/68271840.png/
http://imageshack.us/f/43/34074912.png/

Sve je rađeno sa površinama za koje si rekao: "Još jedna stavr, ako imaš samo površine, kako misliš da uradiš FEM analizu? Istina, može se uraditi FEM analiza i u tom slučaju, ali će ti rezultati pri tom biti beskorisni, jer ti u stvarnosti nemaš tijelo da je sastavljeno samo od neke površine ili više površina a da je unutrašnji prostor prazan, dakle, da mu nije data neka debljina, tj. zapremina koja je dakle ispunjena materijom. Znači taj tvoj model može biti kreiran površinama ali on mora biti posle toga kreiran kao puno tijelo ili bar tanki limeni element, pored toga još mora imati i masu i ako je sklop, moraš imati definisane vrste veza između elemata sklopa, pa onda kad uradiš FEM imaćeš relevantne podatke. Sve ostalo je imitacija."

Da sam bar to prije znao...

Eh da, boldani citat te, barem sa moje strane, diskreditira za bilo kakvu ozbiljnu raspravu pa se više neću truditi odgovarati na tvoje postove. Možeš slobodno nastaviti pisati o softverima treće generacije...

Mijaja
27.08.2011., 23:35
To bi bilo to. Mala napomena, koordinatni sistem ti uvijek mora biti okomit na krivulju/profil, trebat ćeš ih više kreirati. Imat ćeš malo muke dok uđeš u štos ali mislim da bi ti se trud itekako trebao isplatiti. I zaboravi brigu oko broja konačnih elemenata. :top:

Dakle, kao da proračunavam neku rešetkastu konstrukciju (metodom konačnih elemenata) pomoću grednih elemenata (bez uporabe računala) i kad radim lokalne stupnjeve slobde stavljam koordinatni sustav na sam nosač, smjer x uzduž, z okomito, pod kutem u odnosu na globalni sustav - jesi li to htio reći?

kanafa
28.08.2011., 00:15
Dakle, kao da proračunavam neku rešetkastu konstrukciju (metodom konačnih elemenata) pomoću grednih elemenata (bez uporabe računala) i kad radim lokalne stupnjeve slobde stavljam koordinatni sustav na sam nosač, smjer x uzduž, z okomito, pod kutem u odnosu na globalni sustav - jesi li to htio reći?

Da os x uzduž profila. Evo još malo pojašnjenja:

http://imageshack.us/f/687/13033465.png/
http://imageshack.us/f/851/74028457.png/
http://imageshack.us/f/405/23879954.png/

Laku noć :)

Mijaja
28.08.2011., 00:21
Da os x uzduž profila. Evo još malo pojašnjenja:

http://imageshack.us/f/687/13033465.png/
http://imageshack.us/f/851/74028457.png/
http://imageshack.us/f/405/23879954.png/

Laku noć :)

Bravo kolega, to je ono što mi treba....
a raditi ću u onom progrmamu koji prvi nabavim...

hvala Vam obojici!!!
Noć!!

enigma78
28.08.2011., 16:33
Profili definirani kao površine, zavar definiran kao solid (prijedlog iz prijašnjeg posta):
http://imageshack.us/f/841/25991879.png/
Dodjeljivanje debljina profila i materijala površinama, definiranje materijala za solide, definiranje sila i reakcija:
http://imageshack.us/f/831/96521429.png/
Proračun:
http://imageshack.us/f/708/26717929.png/

Ovdje se nalaze dva primjera FEM modela koje sam radio za proračun u Ansys-u:
http://imageshack.us/f/709/68271840.png/
http://imageshack.us/f/43/34074912.png/

Sve je rađeno sa površinama za koje si rekao: "Još jedna stavr, ako imaš samo površine, kako misliš da uradiš FEM analizu? Istina, može se uraditi FEM analiza i u tom slučaju, ali će ti rezultati pri tom biti beskorisni, jer ti u stvarnosti nemaš tijelo da je sastavljeno samo od neke površine ili više površina a da je unutrašnji prostor prazan, dakle, da mu nije data neka debljina, tj. zapremina koja je dakle ispunjena materijom. Znači taj tvoj model može biti kreiran površinama ali on mora biti posle toga kreiran kao puno tijelo ili bar tanki limeni element, pored toga još mora imati i masu i ako je sklop, moraš imati definisane vrste veza između elemata sklopa, pa onda kad uradiš FEM imaćeš relevantne podatke. Sve ostalo je imitacija."

Da sam bar to prije znao...

Eh da, boldani citat te, barem sa moje strane, diskreditira za bilo kakvu ozbiljnu raspravu pa se više neću truditi odgovarati na tvoje postove. Možeš slobodno nastaviti pisati o softverima treće generacije...

Eh da, da si to znao... al nisi... a ne znaš ni sad...

Pod jedan, uzalud me citiraš, a citat ću ja ponoviti ja jer me nisi demantovao, naprotiv, samo si potvrdio ono što sam rekao:

"Molim te kolega, objasni mi kako misliš definisati zavar (ili zavare) ako ti je cijela konstrukcija jedan part ..."

To te pitam i dalje, jer na onim slikama što si prikačio imaš više Partova, htjeo ti to priznati ili ne... Evo ja ću da nabrojim... imaš onaj srednji dio, jedan Part, zavari su ti drugi Part, tj. dva Parta, i još imaš i one krajne površine koji ti predstavljaju profile... Ako hoćeš jedan Part onda sva 2D i 3D geometrija, sva tijela, površine... sve što ti čini taj Part mora da ima ista fizičko-mahanička a samim tim i masena svojstva, znači sve mora biti definisano jednoobrazno ako je u pitanju jedan Part, što ti nisi postigao jer si sam rekao:

"Profili definirani kao površine, zavar definiran kao solid"

E pa kolega, žao mi je ali to ti nije jedan Part. Ne može malo baba, malo žaba pa da bude jedno živo biće. Znači da rezimiram, nisi me demantovao, samo si potvrdio ono što sam ja prethodno rekao.

Pod dva, ja jesam rekao ovo:

"Još jedna stvar, ako imaš samo površine, kako misliš da uradiš FEM analizu? Istina, može se uraditi FEM analiza i u tom slučaju, ali će ti rezultati pri tom biti beskorisni, jer ti u stvarnosti nemaš tijelo da je sastavljeno samo od neke površine ili više površina a da je unutrašnji prostor prazan, dakle, da mu nije data neka debljina, tj. zapremina koja je dakle ispunjena materijom. Znači taj tvoj model može biti kreiran površinama ali on mora biti posle toga kreiran kao puno tijelo ili bar tanki limeni element, pored toga još mora imati i masu i ako je sklop, moraš imati definisane vrste veza između elemata sklopa, pa onda kad uradiš FEM imaćeš relevantne podatke. Sve ostalo je imitacija."

E da si pažljivo čitao hronologiju postova koje sam pisao i temu, tj. pitanje koje je postavila koleginica, vidio bi da ja govorim o postupku 3D modeliranja jer se od tog i krenulo, od 3D modela Partova pa njihovom sklapanju u Assembly pa tek onda o izvozu u neki program za FEM, znači govorim o CAD i to je takav redosljed, uradi se jedan puni 3D model (jedan Part), uradi se sljedeći model (drugi Part) i tako redom... svakom Partu se definiše materijal... napravi se sklop ti Partova (Assembly) u sklopu se definišu zavari i ostale relacije, i sljedeća je da se ide na FEM analizu, tako se to radi kad se projektuje od početka, jer taj 3D Assembly nama služi ne samo za FEM nego od njega treba napravit i tehničku dokumentaciju, a od primjera kakav ti imaš to ne bi išlo, treba takođe Partove koji grade taj Assemly iskoristiti za kreiranje NC koda u CAM modulu, a od onog što ti imaš to ne bi išlo.

Pod tri, volim tako egoističnim tipovima razbijat iluzije da sve znaju. Tako bi mogao do zore, pa ako želiš samo izvoli... Imaš još puno da naučiš, očigledno si zaglavio u FEM, koji je tek jedan (mali) segment CAD/CAM/CAE a izvan njega postoje još (mnoge) stvari koje tek treba da savladaš...

Lijep pozdrav!

Bozy
28.08.2011., 20:58
Punto GT, 3ds max, mental ray.
Nije još skroz dovršen
http://img33.imageshack.us/img33/8262/34284320.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/33/34284320.jpg/)

mikikii
17.09.2011., 14:21
pozdrav ljudovi:)
e samo jedno pitanjce, jel netko od vas ikada radio u ANIM8OR-u.
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTMhpKJYc36T87jocYeEVt5M29DkRyom u1AQsvhd7SkcA6Vs01VNhRRu4Zt
ja sam slučajno naletio na njega pa me zainteresiralo 3d modeliranje i animacije.
ako ima nešto možda još malo jednostavnije please javite:mig:

Frano94
18.09.2011., 13:20
Pozdrav

Od kada smo u skoli poceli raditi Catia v5 , malo sam se više zainteresirao za taj program , pa sam doma poceo raditi neke stvari ( vecinom strojne elemente , automotore i tako to ) . Stoga trebam pomoc za par stvari

1. Trebam link za neku eKnjigu ( bolje hrvatski jezik) ali moze i engleski .

2. Neku stranicu na netu gdje imaju laki i tesko zadaci za catiu

3. Trebam pomoc kako da maknem crte

http://img585.imageshack.us/img585/4394/slikag.png , dakle sve ove crte osim rubnih, jer mi smetaju

4. Kako smanjiti onu stvar di mozes oznaciti dio slike (meni stoji desno , prvo pise ime stvari , pa xy plane , yz plane

Hvala na pomoci unaprijed

Igor88
18.09.2011., 17:03
Google power dude,Google power. ;)

Ili jednostavno pitaj u CAD forumu. Prije ce ti tamo znati odgovorit.

TIGMAN
24.09.2011., 12:21
Eh da, da si to znao... al nisi... a ne znaš ni sad...

Pod jedan, uzalud me citiraš, a citat ću ja ponoviti ja jer me nisi demantovao, naprotiv, samo si potvrdio ono što sam rekao:

"Molim te kolega, objasni mi kako misliš definisati zavar (ili zavare) ako ti je cijela konstrukcija jedan part ..."

To te pitam i dalje, jer na onim slikama što si prikačio imaš više Partova, htjeo ti to priznati ili ne... Evo ja ću da nabrojim... imaš onaj srednji dio, jedan Part, zavari su ti drugi Part, tj. dva Parta, i još imaš i one krajne površine koji ti predstavljaju profile... Ako hoćeš jedan Part onda sva 2D i 3D geometrija, sva tijela, površine... sve što ti čini taj Part mora da ima ista fizičko-mahanička a samim tim i masena svojstva, znači sve mora biti definisano jednoobrazno ako je u pitanju jedan Part, što ti nisi postigao jer si sam rekao:

"Profili definirani kao površine, zavar definiran kao solid"

E pa kolega, žao mi je ali to ti nije jedan Part. Ne može malo baba, malo žaba pa da bude jedno živo biće. Znači da rezimiram, nisi me demantovao, samo si potvrdio ono što sam ja prethodno rekao.

Pod dva, ja jesam rekao ovo:

"Još jedna stvar, ako imaš samo površine, kako misliš da uradiš FEM analizu? Istina, može se uraditi FEM analiza i u tom slučaju, ali će ti rezultati pri tom biti beskorisni, jer ti u stvarnosti nemaš tijelo da je sastavljeno samo od neke površine ili više površina a da je unutrašnji prostor prazan, dakle, da mu nije data neka debljina, tj. zapremina koja je dakle ispunjena materijom. Znači taj tvoj model može biti kreiran površinama ali on mora biti posle toga kreiran kao puno tijelo ili bar tanki limeni element, pored toga još mora imati i masu i ako je sklop, moraš imati definisane vrste veza između elemata sklopa, pa onda kad uradiš FEM imaćeš relevantne podatke. Sve ostalo je imitacija."

E da si pažljivo čitao hronologiju postova koje sam pisao i temu, tj. pitanje koje je postavila koleginica, vidio bi da ja govorim o postupku 3D modeliranja jer se od tog i krenulo, od 3D modela Partova pa njihovom sklapanju u Assembly pa tek onda o izvozu u neki program za FEM, znači govorim o CAD i to je takav redosljed, uradi se jedan puni 3D model (jedan Part), uradi se sljedeći model (drugi Part) i tako redom... svakom Partu se definiše materijal... napravi se sklop ti Partova (Assembly) u sklopu se definišu zavari i ostale relacije, i sljedeća je da se ide na FEM analizu, tako se to radi kad se projektuje od početka, jer taj 3D Assembly nama služi ne samo za FEM nego od njega treba napravit i tehničku dokumentaciju, a od primjera kakav ti imaš to ne bi išlo, treba takođe Partove koji grade taj Assemly iskoristiti za kreiranje NC koda u CAM modulu, a od onog što ti imaš to ne bi išlo.

Pod tri, volim tako egoističnim tipovima razbijat iluzije da sve znaju. Tako bi mogao do zore, pa ako želiš samo izvoli... Imaš još puno da naučiš, očigledno si zaglavio u FEM, koji je tek jedan (mali) segment CAD/CAM/CAE a izvan njega postoje još (mnoge) stvari koje tek treba da savladaš...

Lijep pozdrav!

evo gledam kako se i dalje mučiš s ...

zdenis83
05.10.2011., 19:27
kako da u google sketchup inche prebacim u cm i jel to uopće moguce??

tCloud
05.10.2011., 19:36
evo izaasla je Cinema4D R13

Denis16ZBrush
12.10.2011., 00:22
Scena sa tenkom Black Eagle kojeg sam ranije napravio. Tenk je malo drugačiji od orginala, jer je napravljen prema jednom konceptu. Okoliš je napravljen prema fotografiji koju sam našao na netu.

http://www.3dhr.net/galerija/Denis16ZBrush/novi_radovi/5802_black_eagle_630xx.jpg (http://www.3dhr.net/galerija/Denis16ZBrush/novi_radovi/5802_black_eagle.jpg)

mariovidan123
22.10.2011., 23:56
Pozdrav,
imam mali problem sa exportom objekta iz 3ds max-a 11 u artlantis 3...čitao sam po artlantus-ovim forumima da moram exportat u 3ds ili OBJ formatu,ali ne pomaže...pa moli neku ljubaznu osobu ako je voljna da bi objasni korak po korak...unaprijed zahvaljujem.

:ne zna::):504:

Mario

streamg
23.10.2011., 12:25
trebao bi za završni rad izmodelirat vukodlaka... jel ima netko zainteresiran... plaćam :)

eDIT... zainteresirani se mogu javit na pm :)

naduvani
09.11.2011., 16:24
Nikako mocniji od Cineme 4De...

ali zato kompliciraniji :D

narog
01.12.2011., 23:52
Scena sa tenkom Black Eagle

Fora je tenk:)

Jel netko tu mozda radio u ZB4 R2? problem je da kada spustim subdivisione s npr 5 na 1 i napravim edge loop, pri dizanju na SD5 (pa i nize), odu mi poligoni u PM. Ima li netko rijesenje za to?

Thx

Dvadeset-do-Asa
20.12.2011., 16:33
Pozz svim ljudima dobre volje...

Ovako, ja bih htio napraviti u 3d načinu nešto slično vodovodnim cijevima odnosno mrežu vodovoda sa elementima nekih spojeva na tim cijevima, tipa ventila, zasuna, prirubnica i, s nekim objektima ...! To bi bio "vodovod" na većoj površini ( mislim u prirodi je to na većoj površini).
Htio bi da se može napraviti tako da se vidi kako tekućina teče kroz te cijevi.

E sad ono glavno...nikad nisam radio ništa slično niti imam iskustva u takvoj izradi, ali imam super volju da to naučim i da se potrudim da to sam napravim.Važno je da to SAM napravim.

Sad bi ja vas zamolio ako tko može pomoći da mi preporuči neki dobar program s kojim bi ja to napravio. Znači da bude kvalitetan i da ispunjava moje zahtjeve ali da nije kompliciran previše. Ako nema da nije kompliciran onda neka bude kompliciran :) samo da mogu s njim napraviti to što želim.

Zahvaljujem svima unaprijed!

enigma78
20.12.2011., 16:40
Pozz svim ljudima dobre volje...

Ovako, ja bih htio napraviti u 3d načinu nešto slično vodovodnim cijevima odnosno mrežu vodovoda sa elementima nekih spojeva na tim cijevima, tipa ventila, zasuna, prirubnica i, s nekim objektima ...! To bi bio "vodovod" na većoj površini ( mislim u prirodi je to na većoj površini).
Htio bi da se može napraviti tako da se vidi kako tekućina teče kroz te cijevi.

E sad ono glavno...nikad nisam radio ništa slično niti imam iskustva u takvoj izradi, ali imam super volju da to naučim i da se potrudim da to sam napravim.Važno je da to SAM napravim.

Sad bi ja vas zamolio ako tko može pomoći da mi preporuči neki dobar program s kojim bi ja to napravio. Znači da bude kvalitetan i da ispunjava moje zahtjeve ali da nije kompliciran previše. Ako nema da nije kompliciran onda neka bude kompliciran :) samo da mogu s njim napraviti to što želim.

Zahvaljujem svima unaprijed!

Imaš mnoštvo programa za to, npr. SolidWorks, Solid Edge, Inventor, CATIA, NX, Creo, i svi su profi, nisu za početnike, a ako hoćeš nešto baš početnički, imaš Google SketchUp i slično... :mig:

Lijep pozdrav!

DeusSexMachina
22.12.2011., 11:01
Scena sa tenkom Black Eagle kojeg sam ranije napravio. Tenk je malo drugačiji od orginala, jer je napravljen prema jednom konceptu. Okoliš je napravljen prema fotografiji koju sam našao na netu.

Dobar! Rasturaš kao i obično. :)

http://pjedvaj.eu5.org/files/blocks_image_0_1.png (http://pjedvaj.eu5.org/files/blocks_image_0_1.png)

Scena s Pilatusom PC-21; Maya (MentalRay) i Photoshop.

Bozy
22.12.2011., 14:51
Evo jedan moj radi (koji nisam još završio), probni rend u koji nisam stavio pravi materijal felgi i guma:kava:
http://img26.imageshack.us/img26/1386/raytrace.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/26/raytrace.jpg/)

Zanima me kako na postoječi materijal raytrace nalijepit natpis?Natpis sam mapirao (uvw)?

Dvadeset-do-Asa
25.12.2011., 14:19
enigma78, zahvaljujem na odgovoru.

pebbles
19.01.2012., 11:42
dragi moji molim vas za savijet!
početnica sam u projektiranju produkata industrijskog dizajna, dakle zanima me koji je najbolji program za dizajniranje predmeta koje svakodnevno vidimo i koristimo??
Hvala unaprijed!!!

P.s. Evo recimo ovi automobili su mi super!! (koji je to program?? i hoće li mi trebati dugo da savladam osnovne komande?)
recimo da se do sada relativno uspješno koristim photoshopom i ilustratorom...pretpostavljam da mi je to već prednost, obzirom da su svi ti "design" programi u osnovi slični...

Horz
21.01.2012., 06:19
Da li je moguće u 3d maxu napraviti animaciju u transparentnom pozadinom?
To sam već nekoliko puta pokušao napraviti ali ne ide.:503:

Kasnije bih avi file konvertao u swf, postavio transparentnu pozadinu u flashu, tako da mi animacija na webu "sjedne" na dizajn stranice.

Imam verziju 2010.

Link na neki tutor?

Horz
21.01.2012., 07:51
Ne treba, skužio sam:)

Kerefek76
30.01.2012., 12:49
dragi moji molim vas za savijet!
početnica sam u projektiranju produkata industrijskog dizajna, dakle zanima me koji je najbolji program za dizajniranje predmeta koje svakodnevno vidimo i koristimo??
Hvala unaprijed!!!

P.s. Evo recimo ovi automobili su mi super!! (koji je to program?? i hoće li mi trebati dugo da savladam osnovne komande?)
recimo da se do sada relativno uspješno koristim photoshopom i ilustratorom...pretpostavljam da mi je to već prednost, obzirom da su svi ti "design" programi u osnovi slični...

Pošto se baviš dizajnom a ne projektiranjem preporučio bih ti neki 3D alat tipa Autodesk Alias, Mudbox, Sketchbook (2D alat). Znači nešto čime možeš kreirati 3d modele nevezano za striktno definiranje paramaetara, kota i dimenzija kao u klasičnim 3d CAD paketima.

Princip rada je totalno različit od photoshopa i illustratora tako da si tu kao i svaki drugi početnik u 3d-u. Ali to ne znači da zaboraviš na photshop i illustrator. Za biti uspješan dizajner trebaš biti dobar u svim tim paketima jer je proces dizajna danas vrlo složen.
Počinješ sa jednostavnim skicama (nekakav generalni koncept) u Photoshopu/Illustratoru/Autocad/Sketchbook-u, zatim u Alias/Mudbox/3D Max/Maya/Rhino napraviš nekakav 3D model koji odgovara tvom konceptu. Zatim taj model renderiraš u 3D Max/Maya/Rhino/Lightwave i napraviš neku prezentaciju/animaciju. Kada to prođe prelazi se na konkretnu razradu za proizvodnju u nekom od klasičnih parametarskih 3D Cad alata (Catia/Creo/NX/Inventor/Solidworks).
Znači ne postoji samo jedan alat za sve nego imaš skup alata/programa za svaku pojedini segment.

Tkivo
03.02.2012., 00:17
Ok, imam jedno glupavo pitanje. Želim u 3d studio maxu crtati line u perspective prozoru. Ali mogu jedino crtati po y osi, a ja želim u z osi. Ne mogu nigdje naći kako da to prebacim, lockam ili šta već, na z os. Pomagajte! Frustriran sam već...i čudno mi je da nigdje na netu to objašnjenje ne mogu naći...a inače sam vičan guglanju. :503: Možda ne znam točno navesti koji je moj problem dok tražim?

Tkivo
04.02.2012., 18:50
Ok, imam jedno glupavo pitanje. Želim u 3d studio maxu crtati line u perspective prozoru. Ali mogu jedino crtati po y osi, a ja želim u z osi. Ne mogu nigdje naći kako da to prebacim, lockam ili šta već, na z os. Pomagajte! Frustriran sam već...i čudno mi je da nigdje na netu to objašnjenje ne mogu naći...a inače sam vičan guglanju. :503: Možda ne znam točno navesti koji je moj problem dok tražim?

Nemojte se pretrgavat s odgovaranjem, našao sam.

robertoHrvat
11.02.2012., 13:38
a šta se modelira, društvo ? Jel ima ko da modelira vojne objekte i takve stvari ? Ako da, nek mi se javi pa možemo zajedno nešto i napravit.

Tkivo
13.02.2012., 01:28
Jeeej, moj prvi model (http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/s720x720/398517_296025937119619_272479269474286_750421_1935 19024_n.jpg) ikada, u 3D Maxu!