PDA

View Full Version : Grijanje na pelet

stranice : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

stmat
02.04.2010., 20:58
pozzz!!
mene zanima jeli normalno da kad potrošim cca 100 kg peleta da imam punu posudu pepela i na rešetkici ispred plamenika imam ugrudanog pepela tj zaljepi se za rešetkicu i još nešto kad su ovakvi proljetni dani koja vam je temp. nariktana u kotlu poz:ne zna:

temperatura je uvijek bolja što je manja a da zagriješ prostor.
kod mene je trenutno 55c do 60c zavisi od vanjske temperature.

maya3
03.04.2010., 07:06
poz
peć čistim jednom tjedno ma nepotroši ona sad tjedno cca 100kg ali je rešetkica skoro puna pepela koji je tvrd i skoro punu lužnicu luga

preso1
03.04.2010., 09:01
Jednostavan test kvalitete:

Stavite manju količinu peleta u čašu vode:

Dobra kvaliteta: pelet tone

Slabija kvaliteta: pelet pliva na površini.

preso1
03.04.2010., 10:39
http://www.thermoflux.ba/index.php?option=com_content&view=article&id=55&Itemid=75

vixana
06.04.2010., 23:31
http://www.thermoflux.ba/index.php?option=com_content&view=article&id=55&Itemid=75

Da li ima netko instaliran ovaj kotao koji bosanci prodaju (Pelling)? Da podjeli iskustva...

kol
12.04.2010., 11:59
poz
peć čistim jednom tjedno ma nepotroši ona sad tjedno cca 100kg ali je rešetkica skoro puna pepela koji je tvrd i skoro punu lužnicu luga

bok poštelaj si ventilator digni ga za 100 ali tako moraš idruge parametre dignuti pa ćeš vidjeti ako bude trebalo digni još

tunja298
13.04.2010., 19:49
.....i jos nitko nije dao cijene pelet setova za VIADRUS peci na drva....

Ananke
14.04.2010., 06:26
ima tko kakva iskustva s ovom firmom:

www.ies-grupa.eu

dobila ponudu od njih koja je poprilično povoljna, ali neznam kakve su peći i da li se to isplati uzimati... peći su BAXI grupe i jedan od firme Biodom i ta bi nam odgovarala po kW, samo neznam koliko su one dobre

Mordred
14.04.2010., 18:08
Ananke, video sam kako radi Biodom27 sistem, ali nemam nekog velikog iskustva.

Imam jedan Centrometal 35KW, pa ću uglavnom porediti sa njim.

Interesatno je što hrani peletom odozgo (pelet upada u ćup) i ne može doći do zagušenja ili prestanka dopremanja peleta kao kod Centrometala koji doprema kroz crevo.

Pražnjenje pepela je jednostavnije nego kod Centrometala, jer ne zahteva da se sistem bar malo ohladi, već usisivačem (koliko sam shvatio, isti se isporučuje uz gorionik) usisa prostor oko ćupa u kome se odvija sagorevanje. Za detaljnije čišćenje je potrebno sačekati da se peć ohladi, ali najveći deo pepela je moguće izvući i ovako.

Ima sistem čišćenja unutrašnjih zidova kotla, preko neke ručke na prednjoj strani. Povučeš ručku, on sastruže naslage sa zidova i smesti ih u neku kutiju na dnu kotla (nisam video kako izgleda pražnjenje).

Ceo sistem je vrlo kompaktan i ako zanemarimo cenu, čini mi se da je bolja kupovina. Koja je cena u Hrvatskoj?
U Srbiji je cena 3500€ + troškovi montaže (oko 100€).

Centrometal ima prednost u lakšem monitranju većeg rezervoara, ali s obzirom da planiram da napravim rezervoar od 10+ kubnih metara, ta stavka mi nije bitna.

F@@hrenheit
15.04.2010., 19:49
temperatura je uvijek bolja što je manja a da zagriješ prostor.
kod mene je trenutno 55c do 60c zavisi od vanjske temperature.

Na nižim temperaturama se stvara veća kondenzacija u kotlu i smanjuje se radni vijek kotla,peć ne bi smjela raditi ispod 65 C...

Ananke
16.04.2010., 09:46
Ananke, video sam kako radi Biodom27 sistem, ali nemam nekog velikog iskustva.

Imam jedan Centrometal 35KW, pa ću uglavnom porediti sa njim.

Interesatno je što hrani peletom odozgo (pelet upada u ćup) i ne može doći do zagušenja ili prestanka dopremanja peleta kao kod Centrometala koji doprema kroz crevo.

Pražnjenje pepela je jednostavnije nego kod Centrometala, jer ne zahteva da se sistem bar malo ohladi, već usisivačem (koliko sam shvatio, isti se isporučuje uz gorionik) usisa prostor oko ćupa u kome se odvija sagorevanje. Za detaljnije čišćenje je potrebno sačekati da se peć ohladi, ali najveći deo pepela je moguće izvući i ovako.

Ima sistem čišćenja unutrašnjih zidova kotla, preko neke ručke na prednjoj strani. Povučeš ručku, on sastruže naslage sa zidova i smesti ih u neku kutiju na dnu kotla (nisam video kako izgleda pražnjenje).

Ceo sistem je vrlo kompaktan i ako zanemarimo cenu, čini mi se da je bolja kupovina. Koja je cena u Hrvatskoj?
U Srbiji je cena 3500€ + troškovi montaže (oko 100€).

Centrometal ima prednost u lakšem monitranju većeg rezervoara, ali s obzirom da planiram da napravim rezervoar od 10+ kubnih metara, ta stavka mi nije bitna.

Znači da se isplati i da su ok peći, ne?
no uglavnom cijena za biodom peć je 23600 kn

e sad mi bi na taj sustav grijali i vodu, kako se to onda rješava..., bilo koji bojler se može prikopčati ili?

Mordred
16.04.2010., 11:39
Možda je i najveća prednost što je ceo Biodom27 projektovan tako da radi isključivo na pelet, dok Centrometal kotolovi imaju opciju da koriste i čvrsto gorivo, tako da je Centrometal morao primeniti neke kompromise (veće ložište) i samim tim ima nešto veće gubitke pri sagorevanju.

Bojler ne može bilo koji, već mora biti predviđen za zagrevanje vode ovim putem.

damso cbr
16.04.2010., 21:06
interesirame dali centrometal posjeduje kotao samo na pelet,
ne set,samo pelet...

Mordred
17.04.2010., 09:59
Ananke, evo kako izgledaju akumulatori tople vode:
http://www.termomont.co.rs/site/view_product_groups/#product_group_12
Za model Solar (jest' glupo ime s obzirom da ne mora da radi na solarnu energiju) postoji katalog, pa možeš pogledati i presek samog bojlera i osnovni princip rada.

damso cbr, na www.centrometal.hr bi trebalo da je cela ponuda i ne postoje kotlovi samo na pelet.

stmat
17.04.2010., 19:45
Na nižim temperaturama se stvara veća kondenzacija u kotlu i smanjuje se radni vijek kotla,peć ne bi smjela raditi ispod 65 C...

kako se vidi kondenzacija?
za koji kotao smanjuje više vijek trajanja , guseni ili čelični?
ja nisam primjetio neku razliku pa me interesira jer ne želim smanjit vijek trajanja kotlu.

Lee Champa
20.04.2010., 13:00
kako se vidi kondenzacija?
za koji kotao smanjuje više vijek trajanja , guseni ili čelični?
ja nisam primjetio neku razliku pa me interesira jer ne želim smanjit vijek trajanja kotlu.

Na nekim dijelovima dna peći imaš vodu:D, nadam se da nije od propuštanja:lol:
A skračeni vijek trajanja-zaboravi, to je vrijedilo za ugljen (ložu) gdje je bilo sumpora pa se stvarala sumporasta kiselina koja je polako papala ćelik:top:

Ljevana ili čelična?
- ja bih rađe staru gusnatu gdje su se članci temperaturno stabilizirali, jer kad pukne - možeš ga je..sen stiže:mad:
Ljevani članak ima i veću površinu:top:
Čeličnu možeš popravljati zavarivanjem:top:

zstipic1
13.05.2010., 10:20
Interesira me tko mi može ugraditi ventilator u kamin i po kojoj cijeni?
Kamin je veličine 7 X 4 kalijevih ploća.
Kamin je priključen na dimnjak promjera 160 mm.
Ako su potrebni još podaci molim Vas upitati?

Do sada sam koistio pelete zajedno sa drvima i bio sam zadovoljan a sa ugrađenim ventilatorom mislim da bi efikasnost i ušteda trebala biti veća.

Hvala na odgovoru!

zstipic1@gmail.com

preso1
15.05.2010., 15:10
stigao
mi je pelet set i prikljucen je . danas kad sam upalio pise error 8 moze li neko da mi odgovori koja je greska u pitanju hvala unapred u pitanju je centrometal

Mordred
16.05.2010., 11:42
preso1, imaš u uputstvu za upuravljačku jedinicu registar svih grešaka i predloge za rešenja.

preso1
16.05.2010., 12:28
nisam ga dobio trazicu ga od servisera. hvala veliko ... vec sam skapirao sve

jacoki
16.05.2010., 21:16
Imam jedan problem pa molim da me posavjetujete:
Imam Centrometalovu peć a htio bih da pređem na grijanje na pelet. Dilema je dali je bolje kupiti centrometalov set ili kupiti neku originalnu peć na pelet i koju? Problem se odnosi na moguću količinu potrošnje peleta i rad automatike.U obzir dolaze peći prisutne na BIH tržištu . Ako neko ima imformaciju o kvaliteti Toplingovih peći?
Hvala

preso1
17.05.2010., 13:02
imam kotao centrometal 20kw i pelet set sa gorionikom 25/35kw zivim na spratu nema izolaciju kuca. koliko bi potrosio peleta u zimskom periodu od 6 meseci da bude non stop upaljena. pitam vas jer neznam koliko da kupim tona jer je trenutno tona 180eura hvala

preso1
21.05.2010., 20:55
zamolio bi CENTROMETAL da mi posalje uputstvo za cm pelet set na mail hvala unapred

fudbalko
24.05.2010., 13:14
imam u planu da kupim centrometal pec i pelet set,pa bih zamolio centrometal da mi kaze ko vrsi servis na podruciju Banjaluke

davor3
27.05.2010., 08:33
ima li netko iskustva s ADLER pećima na pelet, iz Nizozemske..
jedna firma iz Pule ih zastupa, a pošto mi je to blizu..

lula74
28.05.2010., 15:44
imam pec centrometal 30 kw,sad je ugradjen set na pelet,probna paljenja su bila uspjesna,a za potrosnu ce mo vidjeti,dobro je da postoje ovakvi forumi gdje se razmjenjuju iskustva,a i puno korisnih savjeta ima.
Imam pitanje za osobe koje su nabavljale pelet u Sujici,kako se zove proizvodjac i koja mu je cjena po toni?
Hvala

lula74
28.05.2010., 16:25
Molio bih sve sudionike foruma za sugestije kod odabira kotla. Naime, definitivno sam odabrao pelet kao energent, a grijat ću max. 160m2 prostora.
Kod nas (Središnja Bosna) trenutno su u ponudi 4 opcije:
- Centrometal
- Radijator Kraljevo
- Kovan Gračanica i
- Thermoflux Jajce
Lokalni majstor koji slovi za stručnjaka u ovome području preporuča mi ovaj zadnji koji ima raspon snage 8-25 kW. Nakon što sam pregledao forum vidio sam da ima toliko varijabli da više u ništa nisam siguran.
Inače, za informaciju ostalim sudionicima pelet FIS Vitez trenutno stoji 350 KM/t odnosno 180EUR iliti 0,18EUR/kg. Na ovo se može dobiti neki popust pa je neto cijena cca 0,17EUR/kg.

kad sam ja kupovala centrometalov set prije 20-tak dana,objasnjeno mi je ,posto imam vec njihovu pec,da uzmem i njihov set,ali da takve kombinirane peci trose vise peleta nego na pr.Termoflux,a da se i ta moze kupnjom jedne resetke osposobiti za lozenje na drva.Cijena jedne i druge je priblizna,ali je je Termoflux puno kompaktnija i ne zahtjeva veci prostor.
Ja da nisam vec imala centrometalovu pec,bi se najvjerovatnije odlucila za Termoflux.
Pa ti vidi:mig:

preso1
29.05.2010., 11:00
niti sam dobio uputstvo za pelet set od prodavca ni od centrometala na moju molbu. moze li iko da mi kaze gde da nadjem uputstvo na netu. mislim na automatiku hvala....

lula74
31.05.2010., 16:20
niti sam dobio uputstvo za pelet set od prodavca ni od centrometala na moju molbu. moze li iko da mi kaze gde da nadjem uputstvo na netu. mislim na automatiku hvala....

Mogla bih ti ja skenirati i poslati upustvo za pelet set!
Ako si za,pisi na -lula74@net.hr

preso1
01.06.2010., 06:42
Mogla bih ti ja skenirati i poslati upustvo za pelet set!
Ako si za,pisi na -lula74@net.hr

preso1@nadlanu.com hvala veliko unapred.....

dado66
09.06.2010., 22:34
Molio bih sve koji imaju iskustva s peci na pelet biodom 27 da nesto napisu o tome .Pec je slovenskog proizvodjaca i po svim karakteristikama (moje misljenje )radi se o odlicnoj peci.hvala

terracota
30.06.2010., 19:36
ima tko kakva iskustva s ovom firmom:

www.ies-grupa.eu

dobila ponudu od njih koja je poprilično povoljna, ali neznam kakve su peći i da li se to isplati uzimati... peći su BAXI grupe i jedan od firme Biodom i ta bi nam odgovarala po kW, samo neznam koliko su one dobre

Kotlovi BAXI grupe su vrhunski kotlovi i nisu baš ni jeftini. Možda je bila neka akcija. Moj susjed ga ima, vrhunski je.
Biodom se isto pokazao sasvim dobrim kotlom. Mislim da ih zastupa IES-GRUPA.

terracota
30.06.2010., 19:42
Molio bih sve koji imaju iskustva s peci na pelet biodom 27 da nesto napisu o tome .Pec je slovenskog proizvodjaca i po svim karakteristikama (moje misljenje )radi se o odlicnoj peci.hvala

Mislim da će Vam ovo pomoći:
http://www.njuskalo.hr/peci/kotao-pelet-oglas-669335
Možete ih izravno kotaktirati: www.ies-grupa.eu

skurinjac
16.07.2010., 07:23
Poštovani, ako imate više informacija o pećima na pelet SAHLIS A-3 ECO TEC ILI VIADRUS (40-60 kw) iskustva u radu, prodaja, zastupnik/servis.
Također, malo informacija/iskustva sa pećima na pelet firme PELLING (BiH, Jajce).
Unaprije zahvaljujem

SPLIĆO1
25.07.2010., 00:29
Poštovani ukoliko je nekome interesantno ugraditi peć,i kupiti kvalitetu,funkcionalnost te ustedjeti molim da se javite na p.m ako Vas nešto zanima

terracota
27.07.2010., 23:20

Mislim da se radi o izvrnom kotlu na pelete. Do sada sam čula samo pohvale za taj kotao. Trebalo bi zatražiti informacije u tvtrci INOVATIVNI ENERGO SUSTAVI ili IES-GRUPA. Možda nešto ima i na njihovoj web stranici. www-ies-grupa.eu

Edimar
29.07.2010., 01:47
Malo čitam ove teme i sve sam više u nedoumici. Želim savjet. Pošto se grijem na glamox radijatore koji nisu bog zna što odlučio sam ove zime prijeći na neki drugi sistem grijanja. Naime zanimaju me peći na pelete od najmanje snage jer neću zagrijavati prostor veći od 20-tak kvadrata. Visina prostora je 2,5 m zidovi su od stare kuće širine od 80cm a stolarija je aluminijska, lokacija - priobalje.Računi za grijanje me dolaze cca 350 - 450 kn mjesečno struje. Da li mi se isplati uzimati peć na pelete ili možda ići na ugrađivanje klime koja bi bila jedini izvor grijanja ( mislim da to nije baš pametno, jer se temp zimi zna spustit i na -12 stupnjeva - doduše rijetko ali zna se desiti ) Pokušao sam izračunati koliko bi me došlo mjesečno grijanje sa peći na pelete ali pas mater od tih silnih brojki sve mi se pomiješalo u glavi ( bem ti matematiku ) pa se nadam da će mi netko od vas pomoći. Zanima me još dali ima tko iskustava s pećima " KALOR " http://www.termag.hr/ContentDetails/1559/gcg/83/ct/GrijanjeKlimatizacijaVentilacija/lang/HR/Download---Grijanje--klimatizacija--ventilacja---Termag.wshtml ili s pećima " EDIL KAMIN " http://www.dimso.hr/pelet.html

Lee Champa
29.07.2010., 05:39
jer neću zagrijavati prostor veći od 20-tak kvadrata. Visina prostora je 2,5 m zidovi su od stare kuće širine od 80cm a stolarija je aluminijska, lokacija - priobalje.

Jel se šališ! 20 kvadrata:lol: - pa kotlovnica ti skoro toliko zauzima:D

nitko666
29.07.2010., 11:48
Da li mi se isplati uzimati peć na pelete ili možda ići na ugrađivanje klime koja bi bila jedini izvor grijanja

20m2? Definitivno klima. Tj inverter.
Danasnji mainstream inverteri bez problema griju do vanjske temp -15 sto je tebi za priobalje dovoljno. Samo se malo upoznaj sa ponudom i uzmi neki ozbiljniji model koji ce raditi kako treba na niskim temperaturama i ima odmrzavanje vanjske jedinice. Naglasi prodavacu da trebas za grijanje i bitne su ti karakteristike kod niskih vanjskih temp.
Na taj nacin uz najmanji ulog dobivas postenu toplinsku pumpu sa izvrsnom iskoristivoscu = malim racunima.

Radijator mozes uvijek ostaviti montiran kao bkp opciju ako temp padne ispod -15.

Edimar
29.07.2010., 14:37
Jel se šališ! 20 kvadrata:lol: - pa kotlovnica ti skoro toliko zauzima:D

Jbg stara jezgra mjesta, stara kuća, raspored totalno glupo napravljen tako da grijanje ostalih prostora nema smisla.

ninoras
29.07.2010., 16:47
Moj savjet je Panasonic inverter-plus Klima 12-stica, ako je jako dobro izolorano prošla bi i 9-ka

Edimar
29.07.2010., 21:24
Moj savjet je Panasonic inverter-plus Klima 12-stica, ako je jako dobro izolorano prošla bi i 9-ka

Jedino Daikin dolazi u obzir i sad je pitanje dali zidnu ili podnu unutarnju jedinicu. Govore da je podna što se tiče grijanja najsličnija centralnom grijanju uz 5 puta manju potrošnju, a hlađenje mi i nije toliko bitno. Što se tiče peći na pelet zauzela bi mi previše ionako skučenog prostora.

nitko666
30.07.2010., 07:20
Jedino Daikin dolazi u obzir i sad je pitanje dali zidnu ili podnu unutarnju jedinicu. Govore da je podna što se tiče grijanja najsličnija centralnom grijanju uz 5 puta manju potrošnju, a hlađenje mi i nije toliko bitno. Što se tiče peći na pelet zauzela bi mi previše ionako skučenog prostora.

Danas postoje zidni modeli invertera koji u rezimu grijanja otvaraju klapne prema gore i to bi trebalo biti dosta ugodno, pogotovo ti odgovara ako imas skucen prostor.
No u tvom je slucaju puno bitnije obratiti paznju na vanjsku jedinicu zbog grijanja zimi - da ima odmrzavanje (oko 0 se cesto smrzne zbog vlage u zraku) i eventualno da sace stoje okomito umjesto vodoravno ukoliko se to moze pronaci kod daikina - iz istog razloga: nezadrzavanja vlage. Treba ti neka bolja vanjska jedinica koja ce pouzdano i sa velikim faktorom raditi na niskim temp.

Tiffany_lampa
01.08.2010., 13:52
Naravno da se može grijati 20 kvadrata na pelet s malim pećima, znači ne na centralno. Mi imamo peć od Extraflame i grijemo 30 kvadrata. Izolacija je dobra jer imamo plastične prozore i nikad nismo bili zadovoljniji grijanjem.

Pogledaj malo Extraflame peći. Investicija cca. 10 000 kn, ali grijanje zakon :s

Edimar
01.08.2010., 22:08
Ipak zbog nemogućnosti stavljanja peći ( kamo god da je stavim smeta pas mater ) moram ići na klimu.

alice100
02.08.2010., 12:20
Evo da se i ja uključim na ovu temu. Imam centromrtalovu peć na pelete (kupio ove sezone grijanja). Upravo sam došao iz kotlovnice jer mi je automatika naravno otkazala kao svaki drugi dan.Peć od 35kw sa ugradnjom platili smo 25000kn.Naravno nisam zadovoljan jer se automatika stalno kvari, a do ovlaštenog servisera se ne može doći. Naime pošto je to relativno novo na našem tržištu nema dovoljno kvalitetno obučenih ljudi koji se time bave, pa smo u Primorsko-goranskoj županiji osuđeni na svega dva ili tri ovlaštena koji naravno ne stignu sve obaviti.Nemamo se kome žaliti a tko voli nek izvoli. KAda bih svoje postupke mogao ponoviti, sigurno bih opet odabrao pelete samo bih razmislio bolje o onome kupujmo hrvatsko.

Ja sam kupila u Finvestu u rijeci imaju odlicno osoblje koje zna sve o pecima i meni su pomogli odabrati pec idealnu za moju kvadraturu i raspored stana peć je od edilkamina i super sam zadovoljna sa njom imaju suradnike koji ugraduju i održavaju peći stvarno sam zadovoljna i evo vec ce sad druga sezona bez ikakvih problema

dxer
12.08.2010., 11:35
Pošto su ti peleti danas i gdje ih se sve u Zagrebu ili blizoj okolici moze kupiti. Naravno i cijena prijevoza me zanima. Molim preporuke kvalitetnih proizvođača, jer sam čuo da akopeleti nisu kvalitetni mozes ih potrositi duplo vise nego sa onima kvalitetnijim.

F@@hrenheit
12.08.2010., 13:43
Pošto su ti peleti danas i gdje ih se sve u Zagrebu ili blizoj okolici moze kupiti. Naravno i cijena prijevoza me zanima. Molim preporuke kvalitetnih proizvođača, jer sam čuo da akopeleti nisu kvalitetni mozes ih potrositi duplo vise nego sa onima kvalitetnijim.

Ja sam ih kupio po 1,20kn,navodno će ove jeseni poskupiti,zbog poskupljenja struje,imam ih i viška,pa ako nekome treba,nek se javi...

dxer
15.08.2010., 09:05
Zanimljive su bile price da peleti samo mogu pojeftiniti, ali ako su ovisni o struji zbog proizvodnje, onda nista od toga. No, ono sto mene zanima dalje.....kolika je potrosnja tih peleta. Kod mene ce biti fasada 8-10 cm stiropor, podno grijanje, lokacija kuce je Zagreb-Sesvete . Grijani prostor 185 m2. U jednoj drugoj temi covjek je mislim negdje blizu Mrkoplja , grije 500 m2 sa 6 tona po sezoni. Onda netko pita tamo koliko bi trosio za 120 m2 pa mu kazu 4-4.5 tone. Sve su to neki cudni podaci tako da covjek na kraju nista opet ne zna.
Vi koji imate direktnih iskustava, napisite kakvu izolaciju imate, koju pec koristite, koliki prostor grijete, gdje se nalazite i naravno koliko potrosite peleta na sezonu.

stmat
15.08.2010., 17:50
Ja sam ih kupio po 1,20kn,navodno će ove jeseni poskupiti,zbog poskupljenja struje,imam ih i viška,pa ako nekome treba,nek se javi...

gdje si ih kupio po 1,20 kn?

može kakav kontakt?

agt
15.08.2010., 20:20
Vi koji imate direktnih iskustava, napisite kakvu izolaciju imate, koju pec koristite, koliki prostor grijete, gdje se nalazite i naravno koliko potrosite peleta na sezonu.

Karlovac, 300 kvadrata (1/3 potkrovlje), drvena kuća sa dobrom izolacijom (5 cm drvo, 8 cm stiropor, 13 cm vuna, knauf), 3oo litara PTV, peć Viadrus 13-45 kw, radi 7 mjeseci u sezoni, potroši 6 tona peleta (Viševica ili Mrkopalj).

dxer
16.08.2010., 06:56
@agt
Nisi li u nekoj drugoj temi napisao da sa tih 6 tona grijes 300+200 m2 (stambeni+poslovni prostor) ?

F@@hrenheit
16.08.2010., 09:06
gdje si ih kupio po 1,20 kn?

može kakav kontakt?

U Karlovcu,Viševica...

stmat
16.08.2010., 21:03
U Karlovcu,Viševica...

tnx

agt
18.08.2010., 07:05
@agt
Nisi li u nekoj drugoj temi napisao da sa tih 6 tona grijes 300+200 m2 (stambeni+poslovni prostor) ?

Da, ali taj dio od 2oo m2 grijem na minimum, pa to ne smatram nekom potrošnjom. Pumpa tog kruga grijanja radi izuzetno malo u odnosu na ova dva koji su u prioritetu.

skurinjac
20.08.2010., 09:33
Poštovani, da li netko grije (sanitarna voda) veću površinu cca. 200 m2, dva ili tri stana, te jeste li instalirali dodatni spremnik za toplu vodu. Neki instalateri savjetuju snaga peći 1kwh-50 lit vode.

dxer
20.08.2010., 09:44
@ F@@hrenheit
Kazes da imas viska peleta. Mislim, ono, imat ces za slijedecu sezonu ili odustajes od njih i zasto ?

Inace, ja dobio odgovor iz Viševice i traže visokih 2000 kn za prevest na podrucje Zagreba-Sesvete (6-7 tona). To mi se cini najmanje dvostruko previse. Primjerice iz Finaga su mi vozili cijeli sleper cigli pa me nije toliko kostao, a da ne govorim da je morao ostavit prikolicu 500 metara udaljeno, pa prvo istovarit sa kamiona, pa onda otic utovarit sa prikolice ponovno na kamion.

Ima neka zadruga u Prelogu i ti nude isto po 1,2 kn pelete (tko ce ga znat kakvi su) i prijevoz 500 kn.

F@@hrenheit
20.08.2010., 13:14
@ F@@hrenheit
Kazes da imas viska peleta. Mislim, ono, imat ces za slijedecu sezonu ili odustajes od njih i zasto ?

Inace, ja dobio odgovor iz Viševice i traže visokih 2000 kn za prevest na podrucje Zagreba-Sesvete (6-7 tona). To mi se cini najmanje dvostruko previse. Primjerice iz Finaga su mi vozili cijeli sleper cigli pa me nije toliko kostao, a da ne govorim da je morao ostavit prikolicu 500 metara udaljeno, pa prvo istovarit sa kamiona, pa onda otic utovarit sa prikolice ponovno na kamion.

Ima neka zadruga u Prelogu i ti nude isto po 1,2 kn pelete (tko ce ga znat kakvi su) i prijevoz 500 kn.

Pa kupil sam cijeli šleper,mislil sam grijat plastenike s njima,pa budući da je tuča sve rasturila,više nemam kaj grijat...
Ja ti dopeljam po 1300kn/t...

osjek
24.08.2010., 08:52
Pozdrav svim forumasima, novi sam na forumu, a interesuje me ova tema, pa bih Vas zamolio za pomoc u odluci. Naime, planiram instalirati pec na pelet ali ne mogu da se odlucim koju da uzmem. Sve sam izbor na dvije peci TermoFLUX Jajce i KOVAN Gracanica, obje su bosanski proizvod. Razlika u cijeni je oko 500eura, skuplja je Kovanova. Svaki odgovor, sugestija, prijedlug su ni dobro dosli, zahvaljujem.

Mordred
24.08.2010., 13:07
Ja sam danas poručio Thermoflux 75KW, ali mi je potreban primerak sa nestandardnom pozicijom rezervoara, tako da je isporuka 20-30 dana. Ako se do tada ne snađeš, ostaviću moje utiske.

Odlučio sam se za Termoflux, jer sam tražio peć kod koje se pelet ubacuje sa gornje strane i da ima što jednostavniji sistem čišćenja. Bio sam u Jajcu da vidim peći (nemaju predstavništvo u Srbiji) i kvalitet izrad mi deluje sasvim korektno. Uz sve to, cena je prilično konkurentna. Ostaje mi da je sačekam peć i pustim je u rad, pa da iznesem iskustva iz praktične upotrebe.

dxer
24.08.2010., 13:23
U ovoj temi je prije vise mjeseci Centrometalov covjek obecao neke video materijale. Ja na njihovim stranicama nista ne nalazim. Jel i to "obecanje ludo radovanje" ?

preso1
24.08.2010., 16:49
upravu si izgleda da ih zabole za nas koji smo tek kupili i novismo u svemu

dxer
24.08.2010., 16:52
Mislim da cu ja razmatrat neke druge peci na pelete. Navodno je od nedavno u ponudi i Bosch pec na pelete, a treba vidjeti i Biodom slovenski pa Baxi, onda te švedske i na kraju nesto odluciti. Centrometal ima sigurno jacu podrsku servisa, ali mi to bas ne ulijeva nadu ako problemi budu stalni.

preso1
24.08.2010., 16:59
ma dobrisu oni ali svaki ozbiljan proizvodjac ima na svom sajtu sve osim njih

osjek
25.08.2010., 07:06
Gledao sam mnoge peci razlicitih proizvodjaca, ali nisu mi sa cijenom pristupacni. Pec Pelling 40kW kod nas u Bosni kosta oko 5200KM, sto je pravo konkurentna cijena u odnosu na druge proizvodjace. Namjenjenja je prvenstveno na pelet, ali sitnim prepravkama moze se prilagoditi da grije i na drva. Kovana je, po meni, jos bolji ali je skuplji za 1000KM i iskljucivo je na pelet, sto mu moze biti i dodatna prednost ili mana.

terracota
26.08.2010., 00:27
Poštovani, ako imate više informacija o pećima na pelet SAHLIS A-3 ECO TEC ILI VIADRUS (40-60 kw) iskustva u radu, prodaja, zastupnik/servis.
Također, malo informacija/iskustva sa pećima na pelet firme PELLING (BiH, Jajce).
Unaprije zahvaljujem

Za kotlove SAHLIS A-3 ECO TEC, nikad čula za VIADRUS sve možeš vidjeti na web stranici TEHNO-DOM
Za Pelling kotlove je firma IES i evo jedan link: http://www.ies-grupa.eu/kotlovi-na-pelete-pelling

dxer
26.08.2010., 06:50
SAHLIS nema nikakvog zastupnika niti servisera u Hrvatskoj, tako su mi odgovorili mailom. Mislim da je najblize za nabavit u Austriji. Znaci da onaj clan ovog foruma koji je spominjao taj kotao ili zivi vani ili puno riskira, jer ako se nesto pokvari , nema ovlastenog servisa.

dxer
29.08.2010., 07:51
Dobih danas ponudu za Bosch kotao, cca 50.000 kn ! Ne znam u cemu je taj bolji tj. cime opravdava cijenu pred upola jeftinijim nekim drugim kotlovima. Po dizajnu isto nesto nije .

Mordred
29.08.2010., 11:09
Predpostavljam neke ili sve od sledećih stvari: kvalitetniji materijali u izradi kotla, veća efikasnost pri sagorevanju goriva, precizniji sistem dopremanja peleta, intuitivnija elektronika, automatizovan sistem praženjenja pepela...i naravno brand.

dado66
29.08.2010., 22:16
Mislim da se radi o izvrnom kotlu na pelete. Do sada sam čula samo pohvale za taj kotao. Trebalo bi zatražiti informacije u tvtrci INOVATIVNI ENERGO SUSTAVI ili IES-GRUPA. Možda nešto ima i na njihovoj web stranici. www-ies-grupa.eu

Zahvaljujem na dobrom savjetu.
Kontaktirao sam gore navedenu tvrtku(http://www.ies-grupa.eu/).Napravili su mi sjajnu ponudu za pec biodom 27(imaju i druge peci na pelete,vrijedi pogledati).Pec je vec u kotlovnici ,montirana i ceka pocetak sezone grijanja.Prvi dojmovi su vise nego dobri.Pelete sam kupio u Mrkoplju po 1300 kn
O tome kako pec radi, kolika je potrosnja i svemu ostalom vise tijekom zime.
Jos jednom hvala terracoti na dobrom savjetu i gosp.Poljaricu iz tvrtke IES na besprijekorno obavljenom poslu.Od prvog kontakta do realizacije posla sve je bilo za cistu peticu.

skurinjac
30.08.2010., 17:32
Za Dadu 66. Molim Vas više informacija o površini koju namjeravate grijati. Jeste li instalirali dodatni spremnik za toplu vodu. Ja imam jedan problem. Površina za grijanje tri etaže cca. 300m2 i sanitarna voda neki instalateri i majstori su mi sugerirali da navedena peć od 30 kwh neće biti dovoljna, tj da neću imati kvalitetno grijanje.

Unaprijed zahvaljujem,

dado66
30.08.2010., 21:04
Ja cu grijati nekih 180m2.Nisam ugradio nikakav spremnik za toplu vodu.Sto se tice vase dileme o tome da li sa tom peci(Biodom 27) mozete ugrijati 300m2, na sluzbenoj stranici tvrtke Biodom nasao sam slijedece : "Primeren je za ogrevanje objektov od 60 m2 do 400 m2, s pomočjo hranilnika 1000 litrov pa tudi za objekte do 600 m2 ."Neznam koje razloge navode majstori i instalateri kontra te peci .Sudeci po vasem imenu (skurinjac) zivite u Rijeci .Tvrtka Biodom ima sjediste u Kozini(50 km od Rijeke) ,a tamo se peci i proizvode.Mozete ih posjetiti ili kontaktirati putem elektronske poste.Siguran sam da ce vam pomoci u vezi vaseg problema .Ja sam isto tako postupio.
Pozdrav

fudbalko
30.08.2010., 22:48
Za Dadu 66. Molim Vas više informacija o površini koju namjeravate grijati. Jeste li instalirali dodatni spremnik za toplu vodu. Ja imam jedan problem. Površina za grijanje tri etaže cca. 300m2 i sanitarna voda neki instalateri i majstori su mi sugerirali da navedena peć od 30 kwh neće biti dovoljna, tj da neću imati kvalitetno grijanje.

Unaprijed zahvaljujem,

ja cu grijati 3 etaze nesto malo preko 300m2,kupio sam centrometal pec 50kwh plus imam protonci boljer za sanitarnu vodu...............mozes izracunati primjer,za boljer od 300 l potrebno je 5-6 khw ,10 rebara aluminskih radijatora lipovica solar oko 1,8 khw,racunaj

trenutno radim kotlovnicu ,nadam se da cu zavrsisti sledece sedmice,kupio sam i centrometalov pelet set,vidjecemo kolika ce potrosnja peleta biti

preso1
31.08.2010., 09:07
gde naci koliko trosi centrometalov kotao 20kw gorionik 25/35kw fabricki....

preso1
31.08.2010., 11:03
gde naci koliko trosi centrometalov kotao 20kw gorionik 25/35kw fabricki....
NA PELET

Mordred
01.09.2010., 12:41
Sagorevanje 1kg peleta oslobađa 4-5kw toplotne energije (zavisi od vrste i kvaliteta peleta). Računaj da je max potrošnja za kotao od 25kw oko 6kg/h.

bakunin
01.09.2010., 12:49
peć na pelete? to je nešto novo??

kad se uopće počelo s tim pećima?

preso1
01.09.2010., 14:09
HVALA

terracota
02.09.2010., 22:34
Zahvaljujem na dobrom savjetu.
Kontaktirao sam gore navedenu tvrtku(http://www.ies-grupa.eu/).Napravili su mi sjajnu ponudu za pec biodom 27(imaju i druge peci na pelete,vrijedi pogledati).Pec je vec u kotlovnici ,montirana i ceka pocetak sezone grijanja.Prvi dojmovi su vise nego dobri.Pelete sam kupio u Mrkoplju po 1300 kn
O tome kako pec radi, kolika je potrosnja i svemu ostalom vise tijekom zime.
Jos jednom hvala terracoti na dobrom savjetu i gosp.Poljaricu iz tvrtke IES na besprijekorno obavljenom poslu.Od prvog kontakta do realizacije posla sve je bilo za cistu peticu.

Drago mi je što ste zadovoljni. Ako ste ga već pustili u pogon mislim da ste iznenadili kako brzo diže temperaturu vode.

skurinjac
04.09.2010., 16:34
Za terracotu. Iz vaših odgovora pretpostavljam da posjedujete peć biodom 27. Ako biste bili ljubazni te podjelili iskustva vezana za navedenu peć (servisna podrška, cijena servisa, potrošnja peći itd.) Mi smo u završnoj fazi odlučivanja između biodom 27 i peći BAXI grupe (43 kwh). Unaprijed zahvaljujem

Mordred
05.09.2010., 09:39
skurinjac, ako ti je dovoljan Biodom 27 (30.6kw), dobro razmisli da li ima potrebe da ideš na Baxi od 43kw. Biodom može da radi i na 6.x kw, proveri u kolikim rasponima može da radi Baxi, da ne ispadne da ti je kotao predimenziniran za tvoj objekat, što će kao rezultat imati povećanu potrošnju i probleme sa regulaciojm temperature u sistemu.

dxer
05.09.2010., 19:18
Piše za Baxi: "Mogućnost regulacije režima rada od 30 - 100 %"

skurinjac
06.09.2010., 09:03
Za mordred. Problem kod biodoma 27 jest da su mi tri firme kod kojih sam dobio ponudu za peć na pelete uopće nisu ponudili biodom 27. Kad sam ih pitao zašto, rekli su da sa biodom 27 neću imati kvalitetno centralno grijanje, te da će mi radijatori biti mlaki. Također su mi rekli da za moju kvadraturu peć ispod 50 kwh neće biti dovoljna.

viadrus
06.09.2010., 12:24
Molio bih ako netko zna gdje ima za kupiti pelet set za peć VIADRUS U22 od 35kW. Znam da ima onaj slovenski ali mi se čini skup budući da samo plamenik sa regulacijom košta nekih 13000kn. Unaprijed hvala.

Mordred
06.09.2010., 15:18
skurinjac, ne znam koliko objekat planiraš da greješ, ali ukoliko su prodavci rekli "minimum 50kw", predpostavljam da su imali dobar razlog za tako nešto. I samim tim nema svrhe da gledaš kotlove manjeg kapaciteta.

Ja sam planirao da stavim dva Biodoma 27 (veća fleksibilnost u radu tokom prelaznog period, ako jedan otkaže, sa drugim mogu da se "prikrpim" dok ne rešimo problem), ali na kraju je ipak odluka pala na Thermoflux 75kw. Da li sam doneo dobru odluku, znaćemo za nekoliko meseci :)

Minimalna snaga kojom kotao može da radi je oko 40% inicijalne tj. oko 30kw, što će mi biti mnogo za prelazni period, ali taj problem se uvek može rešiti dodavanjem bafera/pufera za vodu, tako da se kotao uključi, zagreje vodu u tom baferu, a onda veći deo dana ona cirkuliše kroz sitem, bez uključivanja kotla. Govorim o grejanju septembar-oktobar i april-maj. Ove godine sam imao dva dana u junu da sam uključivao grejanje!

tigar29
08.09.2010., 21:25
Molio bih ako netko zna gdje ima za kupiti pelet set za peć VIADRUS U22 od 35kW. Znam da ima onaj slovenski ali mi se čini skup budući da samo plamenik sa regulacijom košta nekih 13000kn. Unaprijed hvala.

Na njega se moze ugraditi i centrometalov set na pelet uz male dodatke na kotlu.Pod to mislim da se moraju vrata preurediti ili napraviti nova,dodati samotni set na rost kotla(da bi se zastitio kotao uslijed velikih temp.).Jos kada dodas plocu za bolju iskoristenost(vrlo je lako napraviti jer ima vec utore na sebi sama pec bas namjenjene za to) pa nema jace peci a jos i kombinovana:mig:Ako te nesto vise interesuje mogu ti poslati kako to sve izgleda.:top:

Mordred
08.09.2010., 22:05
tigar29, mene interesuje kako se postavlja taj šamotni set i kakva je to ploča za bolju iskorišćenost?
Pred kraj prošle zime sam montirao centrometal set na Stadlerov kotao. Majstor iz komšiluka je razbušio vrata koja su korišćena dok je bio postavljen gorionik na naftu i sve to lepo namontirao, ali nisam zadovoljan efikasnošću celog sistema. Tvoji predlozi mi zvuče kao nešto što bi moglo da pomogne :)

viadrus
09.09.2010., 08:05
Na njega se moze ugraditi i centrometalov set na pelet uz male dodatke na kotlu.Pod to mislim da se moraju vrata preurediti ili napraviti nova,dodati samotni set na rost kotla(da bi se zastitio kotao uslijed velikih temp.).Jos kada dodas plocu za bolju iskoristenost(vrlo je lako napraviti jer ima vec utore na sebi sama pec bas namjenjene za to) pa nema jace peci a jos i kombinovana:mig:Ako te nesto vise interesuje mogu ti poslati kako to sve izgleda.:top:

Molio bih da mi pošalješ kako to izgleda, mada znam više ljudi koji imaju centrometalov set i kažu da su znali da ga nikad ne bi kupili. Sam sam imao jako loše iskustvo sa njihovim kotlom koji je procurio za 3 sezone bez mogućnosti popravka. Vozio sam ga i njima na popravak, ali ništa. Možda znaš za koje drugo rješenje osim centrometala?

tigar29
09.09.2010., 08:06
tigar29, mene interesuje kako se postavlja taj šamotni set i kakva je to ploča za bolju iskorišćenost?
Pred kraj prošle zime sam montirao centrometal set na Stadlerov kotao. Majstor iz komšiluka je razbušio vrata koja su korišćena dok je bio postavljen gorionik na naftu i sve to lepo namontirao, ali nisam zadovoljan efikasnošću celog sistema. Tvoji predlozi mi zvuče kao nešto što bi moglo da pomogne :)

Ovo sto sam ja napisao je iskljucivo za pec viadrus u 22 jer i ja imam istu pec.Za ovu pec koja je kombinovana postoje dodatni elementi za iskoristivost grijanja.Znaci ona ima na sebi utore za postavljanje tih elemenata.Posto kod nas rijetko ima te dodatne opreme lako se moze napraviti.E sada posto sam ja masinac po struci malo sam razmisljao da napravim jos i turbulatore za tu pec cime bi jos dodatno poboljsao iskoristenost.Viadrus je jako zahvalan jer ima dosta manje loziste a stime i bolju iskoristivost.E sada ne znam koji je stadler kod tebe i postoji li mogucnosti za kakve prepravke ili makar dogradnju turbulatora a vjerovatno postoji i sve se vecinom moze napraviti sa komsijom:)

tigar29
09.09.2010., 08:14
Molio bih da mi pošalješ kako to izgleda, mada znam više ljudi koji imaju centrometalov set i kažu da su znali da ga nikad ne bi kupili. Sam sam imao jako loše iskustvo sa njihovim kotlom koji je procurio za 3 sezone bez mogućnosti popravka. Vozio sam ga i njima na popravak, ali ništa. Možda znaš za koje drugo rješenje osim centrometala?

Normalno da nisu zadovoljni centrometalom koji je gutac peleta.Jos ako su imali staru elektroniku koja je bila katastrofa.Eh sada,centrometal ima jako kvalitetnu elektroniku koja radi super i bez greski i koja ima nove grijace koji su jako pouzdani(bavim se grijanjem)Sada postoje i redizajnirani novi kotlovi kombinovani sa dosta noviteta medju kojima su i turbulatori koji se dodaju prilikom instalacije pelet seta i mislim da dosta manje trose.Ako hoces da ti posaljem kako izgleda prepravka viadrusa posalji mail.

viadrus
09.09.2010., 08:43
Normalno da nisu zadovoljni centrometalom koji je gutac peleta.Jos ako su imali staru elektroniku koja je bila katastrofa.Eh sada,centrometal ima jako kvalitetnu elektroniku koja radi super i bez greski i koja ima nove grijace koji su jako pouzdani(bavim se grijanjem)Sada postoje i redizajnirani novi kotlovi kombinovani sa dosta noviteta medju kojima su i turbulatori koji se dodaju prilikom instalacije pelet seta i mislim da dosta manje trose.Ako hoces da ti posaljem kako izgleda prepravka viadrusa posalji mail.

Hvala, mail je sitoprint@email.t-com.hr

skurinjac
09.09.2010., 14:01
Odluka je donesena. Izbor je biodom 27, sa spremnikom tople vode od 1000 lit, te ladomatom. Procjene su da za cca. 20 dana bi je trebali pustiti u pogon.
Hvala svima na inforamacijama.

dxer
09.09.2010., 14:07
@skurinjac
Daj napisi zasto si uzeo 1000 L spremnik tople vode ? jer ja koliko sam shvatio to se isplati kada je rijec o drvima pa visak topline ode u tu vodu. A slovenci imaju Biodom 27 model 2010 koji ima sistem za toplu vodu , nekakav protocni bojler.

Ali jos mi jedan instalater kaze ovako:
"Kotao ,kad se koristi izvan sezone grijanja,podesimo na timeru paljenje u jutarnjim satima i stavimo ga da grije 20-tak minuta,i isto tako napravimo u predvečerje, a to nam daje dovoljnu količinu tople za 4-5 ljudi za čitav dan.Peć je i sama obložena izolacijom ,te ima sistem protiv pothlađivanja kotlovske vode i s tim karakteristikama služi kao svojevrstan spremnik tople sanitarne vode.Na taj način kotao potroši oko 500 kg peleta za grijanje sanitarne vode u čitavom periodu izvan sezone grijanja.Podatke koje Vam prenosim su iskustva ljudi (kupaca) u Sloveniji.
"

Ako mi mozes na PM poslati koliko te tocno sistem dodje i sto je taj ladomat , i od koga si kupio.
Hvala

skurinjac
09.09.2010., 14:51
Spremnik tople vode je zbog toga što u sezoni grijanja grijem 4 stana. Bez spremnika tople vode peć bi radila punom parom cjelo vrijeme. Na ovaj način kad se pumpe od stanova upale one povuku toplu vodu iz spremnika i peć samo nadogrijava spremnik.
Za ladomat su mi rekli da ga moram ugraditi jer mi sprečava kondenzaciju u peći. Bez ladomata u mom slučaju serviser je nebi pustio u rad.

gavi
09.09.2010., 21:07
skurinjac, ne znam koliko objekat planiraš da greješ, ali ukoliko su prodavci rekli "minimum 50kw", predpostavljam da su imali dobar razlog za tako nešto. I samim tim nema svrhe da gledaš kotlove manjeg kapaciteta.

Ja sam planirao da stavim dva Biodoma 27 (veća fleksibilnost u radu tokom prelaznog period, ako jedan otkaže, sa drugim mogu da se "prikrpim" dok ne rešimo problem), ali na kraju je ipak odluka pala na Thermoflux 75kw. Da li sam doneo dobru odluku, znaćemo za nekoliko meseci :)

Minimalna snaga kojom kotao može da radi je oko 40% inicijalne tj. oko 30kw, što će mi biti mnogo za prelazni period, ali taj problem se uvek može rešiti dodavanjem bafera/pufera za vodu, tako da se kotao uključi, zagreje vodu u tom baferu, a onda veći deo dana ona cirkuliše kroz sitem, bez uključivanja kotla. Govorim o grejanju septembar-oktobar i april-maj. Ove godine sam imao dva dana u junu da sam uključivao grejanje!

Jesi li dobio kotao PELLING 75?
Ja sam razmišljao također između BIODOM 27 i PELLING 40 kW. Odlučio sam se za Pelling slučajno sam imao priliku biti na objektu kada su serviseri iz IES-GRUPE puštali kotao u pogon, svidjelo mi se. Mislim da sam se odlučio PELLING.
Piši nešto ako nsi dobio kotao...

gavi
09.09.2010., 21:18
skurinjac, ako ti je dovoljan Biodom 27 (30.6kw), dobro razmisli da li ima potrebe da ideš na Baxi od 43kw. Biodom može da radi i na 6.x kw, proveri u kolikim rasponima može da radi Baxi, da ne ispadne da ti je kotao predimenziniran za tvoj objekat, što će kao rezultat imati povećanu potrošnju i probleme sa regulaciojm temperature u sistemu.

Poznajem ovaj BAXi, vrhunski je to kotao i nema problema s regulacijom. Može se regulirati da radi sa 30 % kapaciteta. U ovom slučaju bi to značilo oko 15 kW. Dobar kotao imam i za njega ponudu.

Mordred
10.09.2010., 13:59
Nije mi još stigao kotao. Očekujem da mi početkom sledeće sedmice jave kada mogu da ga preuzmem (dogovorili smo da ga preuzmem u Jajcu, da sam organizujem transport i špediciju).

stmat
10.09.2010., 20:43
Odluka je donesena. Izbor je biodom 27, sa spremnikom tople vode od 1000 lit, te ladomatom. Procjene su da za cca. 20 dana bi je trebali pustiti u pogon.
Hvala svima na inforamacijama.

ako si poddimenzionirao peć, odnosno ako nije dovoljno jaka za kvadraturu koju imaš biti će ti nemoguće zagrijati 4 stana i imati 1000l tople vode na vanjskoj temperaturi -10C i niže.
1k litara čini mi se jako puno za 4 stana.
npr. ako u istom momentu u sve 4 stana idu svi puniti kade, maksimalno im treba oko 400l tople vode i dok se oni okupaju za 15 minuta, zimi, peć je ponovno digla temperaturu tople vode.
preko ljeta tu ima jedna caka ali ljeti se većinom svi tuširaju.
Naravno ovisi sve o količini odraslih osoba koji žive u ta 4 stana.

ja se grijem na pelete dva ljeta(topla voda) i dvije zime i dolazim do jednostavne računice, da ugradim solarno grijanje investicija bi se već otplatila za 4, 5 godina.

kod tebe vidim opasnost poddimenzionirane peći i predimnzionirane tople vode

gavi
10.09.2010., 22:10
Danas sam tražio ponude za kotao na pelete i dobio sam zanimljive ponude. Onda sam preko linka: http://www.ies-grupa.eu/partneri otovrio webstranicu tvrtke Biodom27. Nazvao sam ih i razgovarao s jednim od njihovih ljudi. Sve je bilo ok dok nisam pitao za organizaciju servisne mreže i dok nisam spomenuo Pelling. Onda je krenulo drvlje i kamenje po PELLINGU. Nisam mogao doći sebi, pljuvao je a ništa konkretno nije rekao. Mislim da je njihovo ponašanje bilo toliko nekorektno i neposlovno da sam poludio. Poslije sam saznao da je njihov problem što je PELLING već izašao na slovensko tržište a cijena je puno povoljnija. Mikslim da se ne smije tako ponašati prema konkurenciji. Čini mi se da su dobili jaku konkurenciju u PELLINGU.
Iznosim ovo kao jedno moje iskustvo i želim ga podjeliti sa javnošću... Ljudi oprez nešto mi tu smrdi!!!

gavi
10.09.2010., 22:30
ako si poddimenzionirao peć, odnosno ako nije dovoljno jaka za kvadraturu koju imaš biti će ti nemoguće zagrijati 4 stana i imati 1000l tople vode na vanjskoj temperaturi -10C i niže.
1k litara čini mi se jako puno za 4 stana.
npr. ako u istom momentu u sve 4 stana idu svi puniti kade, maksimalno im treba oko 400l tople vode i dok se oni okupaju za 15 minuta, zimi, peć je ponovno digla temperaturu tople vode.
preko ljeta tu ima jedna caka ali ljeti se većinom svi tuširaju.
Naravno ovisi sve o količini odraslih osoba koji žive u ta 4 stana.

ja se grijem na pelete dva ljeta(topla voda) i dvije zime i dolazim do jednostavne računice, da ugradim solarno grijanje investicija bi se već otplatila za 4, 5 godina.

kod tebe vidim opasnost poddimenzionirane peći i predimnzionirane tople vode

Slažem se tvojim razmišljanjem. Kotao učinka 30 kW za 4 stana sigurno 300-400m2 ???

dexterm
10.09.2010., 22:45
Bok društvo,novi sam na forumu.Vidio sam da spominjete turbulatore,pa imam pitanje.Da li je moguča ugradnja tulbulatora na centrometalovu peć EKO-CK 20 koja je ukonbinirana sa pelet setom?
Hvala

preso1
11.09.2010., 07:24
i mene zanima u cemu je razlika imam isto cm

skurinjac
11.09.2010., 08:49
Za stmat. Vezano za spremnik, bila su dva gospodina iz tvornice (biodom 27) i oni su mi preporučili spremnik. Računaju po formuli 1kwh=50 lit vode. Ja živim u Rijeci gdje su temperature od -10 gotovo nezabilježene.

tigar29
11.09.2010., 16:15
Bok društvo,novi sam na forumu.Vidio sam da spominjete turbulatore,pa imam pitanje.Da li je moguča ugradnja tulbulatora na centrometalovu peć EKO-CK 20 koja je ukonbinirana sa pelet setom?
Hvala

Jesi li tek spojio pelet set ili ga koristis duze?Ako ga koristis duze mozes li navesti kvadraturu i potrosnju peleta.Turbulatori bi trebali da se mogu ugraditi na svaku pec samo je pitanje sistema na koji bi se napravili da budu funkcionalni. Vec sam napomenuo da centrometal izbacuje sada nove peci gdje postoje utori za postavljanje turbulatora i oni takodje imaju u prodaji originalne za svoje peci.

stmat
11.09.2010., 21:26
Za stmat. Vezano za spremnik, bila su dva gospodina iz tvornice (biodom 27) i oni su mi preporučili spremnik. Računaju po formuli 1kwh=50 lit vode. Ja živim u Rijeci gdje su temperature od -10 gotovo nezabilježene.

ups,

onda se NE RADI o bojler tople vode za korištenje nego o akumulacionoj vodi (buffer). Nadam se da su ti dobro objasnili, i da ti treba još jedan spremnik za toplu vodu za korištenje (kupanje).

ta mi je računica poznata čak sam svojevremeno kontaktirao austrijance.
onda sam i ja ugradio buffer i grijao se zimu i pol, pa sam je skinuo i imam uštedu na peletima od najmanje ca 15%.

p.s. za sve druge, iz mog iskustav daleko najbolje pelete su od pašalića, i one stvarno odgovaraju svemu što piše na njima, od čiste su bukve i imaju 1% pepela, caka je da su malo skuplje od drugih

agt
12.09.2010., 09:10
ups,

p.s. za sve druge, iz mog iskustav daleko najbolje pelete su od pašalića, i one stvarno odgovaraju svemu što piše na njima, od čiste su bukve i imaju 1% pepela, caka je da su malo skuplje od drugih

Koja im je cijena ove sezone? Vidim da su neki proizvođači digli cijenu.

stmat
12.09.2010., 09:53
Koja im je cijena ove sezone? Vidim da su neki proizvođači digli cijenu.

1500 kn/t, za one koji troše više mislim da je isplativo

kako se kreću cijene kod drugih proizvođača?

druge nisam ni pitao, htio sam ove po svaku cijenu

dexterm
12.09.2010., 10:42
ZA tigar29.
Imam ga godinu dana,Potrošio sam 5 tona,ali smo 2 mjeseca uštelavali peć pa sam tu potrošio dosta više peleta.Grijem 100 kvadrata kuće izoirane sa osmicom stiroporom,pvc prozorima.
Zvao sam centrometal za turbulatore i kažu da se na moju peć ne daju montirati samo na te njihove nove peći

tigar29
12.09.2010., 12:20
ZA tigar29.
Imam ga godinu dana,Potrošio sam 5 tona,ali smo 2 mjeseca uštelavali peć pa sam tu potrošio dosta više peleta.Grijem 100 kvadrata kuće izoirane sa osmicom stiroporom,pvc prozorima.
Zvao sam centrometal za turbulatore i kažu da se na moju peć ne daju montirati samo na te njihove nove peći

Puno si potrosio ali opet ne i previse.Moj savjet ti je da nadjes bravara i da odete do radnje koja se bavi centralnim grijanjem pa da pogledate kako to izgleda da se naprave turbulatori jer nije sveto pismo i sigurno ces imati znacajnu ustedu.

skurinjac
12.09.2010., 13:17
[QUOTE=stmat;28872686]ups,

Za stmat

Poštovani,

ja imam bojler od 300 lit. Gospoda iz tvornice su rekli da će sa spremnikom od 1000 lit u mome slučaju funkcionirati. Napomenuli su da u Sloveniji sa peći biodom 27 i spremnikom vode griju površinu od 600 m2.
Što se tiče cijene peleta u Rijeci (dsk) su skoro 2kn/kg. U Mrkoplju su 1.30/kg do 30.09. Ako netko ima informaciju gdje još u Rijeci se prodaju peleti i koja je cijena.

dexterm
12.09.2010., 13:26
Za tigar29
I ja mislim da sam dosta potrošio ali smo dugo rihtali peć,vidjet čemo ove godine.Hvala na savjetu za turbulatore imam frenda bravara pa ću se baš pozabaviti s tim da ih probamo ugraditi,javim ako šta uspijemo

agt
12.09.2010., 18:00
1500 kn/t, za one koji troše više mislim da je isplativo

kako se kreću cijene kod drugih proizvođača?

druge nisam ni pitao, htio sam ove po svaku cijenu

Viševica je zadržala staru cijenu, 1200 kn/t.

stmat
12.09.2010., 19:05

Za stmat

Poštovani,

ja imam bojler od 300 lit. Gospoda iz tvornice su rekli da će sa spremnikom od 1000 lit u mome slučaju funkcionirati. Napomenuli su da u Sloveniji sa peći biodom 27 i spremnikom vode griju površinu od 600 m2.
Što se tiče cijene peleta u Rijeci (dsk) su skoro 2kn/kg. U Mrkoplju su 1.30/kg do 30.09. Ako netko ima informaciju gdje još u Rijeci se prodaju peleti i koja je cijena.

poštovani :)

onda bi kod tebe bilo da ćeš imati akumulacijski spremnik grijanja 1000l i spremnik tople vode od 300l. to ima logike

onda bi tvoja kotlovnica otprilike morala ovako izgledati

http://img412.imageshack.us/f/shemacentralnape.jpg/

stmat
12.09.2010., 19:12
Viševica je zadržala staru cijenu, 1200 kn/t.

ja sam se prošle zime grijao na pelete od drvenjače, neko kratko vrijeme na pelete iz spačve, u odnosu na pelete od pašalića nisam njima nikako zadovoljan.

ovo mi je treća zima i mislim poslije ove zime da ću znati sve što trebam znati o peletima, barem se nadam :)

dxer
13.09.2010., 06:54
Da li će nakon 30.09. biti skuplji peleti iz Mrkoplja ili ?

Nego, mene više brine taj prijevoz jer je to jos jedna velika stavka u cijeni peleta, a cudi me da nitko to ovdje ne spominje. Meni su iz Viševice rekli da je prijevoz do ZG 2000 kn ! Koje onda pelete uopće kupiti što se kvalitete tiče, a da je neka dobra cijena i vi koji vec imate iskustva sa peletima, kako stoje stvari sa prijevozom.

Još nešto.....da li možda netko znade nekakve glavne razlike tj. prednosti ove spominjane Baxi peći u odnosu na Biodom 27 i Pelling ?

agt
13.09.2010., 07:59

Nego, mene više brine taj prijevoz jer je to jos jedna velika stavka u cijeni peleta, a cudi me da nitko to ovdje ne spominje. Meni su iz Viševice rekli da je prijevoz do ZG 2000 kn ! Koje onda pelete uopće kupiti što se kvalitete tiče, a da je neka dobra cijena i vi koji vec imate iskustva sa peletima, kako stoje stvari sa prijevozom.

U pravilu pelete iz Mrkoplja uvjek poskupe na početku sezone.
Mislim da možeš naći puno jeftiniji prijevoz od Karlovca do Zagreba. U Karlovcu je Viševica po 1200 kn/t.

dxer
13.09.2010., 08:40
Iz Spačve kažu da pelete više ne proizvode. Zanimljivo, umjesto da proizvođača ima sve više, oni prekidaju proizvodnju.

stmat
13.09.2010., 10:37
Iz Spačve kažu da pelete više ne proizvode. Zanimljivo, umjesto da proizvođača ima sve više, oni prekidaju proizvodnju.

ah, spačva

imaju najveći pogon u hrvatskoj, predimenzionirali su ga, radili samo sa 10% kapacitete što ne može pokriti troškove pogona. onda im nije kvalitetan (samo hrast), onda nemaju dovoljno sirovine (otpadaka), onda su mislili sadit čini mi se kanadsku topolu da pojačaju ogrjevnu snagu. Na kraju mi se sve čini kao pranje novaca ili tako nešto.

ako si u zagrebu (i ja sam) mislim da je najbolje da kupiš kod pašalića ni prijevoz nije skup,
samo zavisi koliko tona kupuješ.

Mordred
13.09.2010., 18:18
Spačva je imala prilično loš krajnji proizvod. Ja sam pred kraj sezone uzeo 1t od lokalnog prodavca i bio sam iznenađen što je dosta kesa oštećeno, one koje nisu, imale su kondenzovanu vlagu na pakovanju sa unutrašnje strane, ogromna količina prašine u svakoj kesi. Količina pepela je bila veća nego od peleta koji proizvod BioPoint (Boljevci, Srbija), ali je zato Spačva bila 20% povoljnija.
Loš proizvod, ali u srazmeri sa cenom.

Što se toplotne snage tiče, ona se ne može podići drugom vrstom drveta, jer bez obzira koje se drvo koristi, kada se svede na isti procenat vlažnosti i obavi se odgovarajuća priprema piljevine, razlika u energetskoj vrednosti je u rangu greške merenja.

F@@hrenheit
13.09.2010., 18:24

Još nešto.....da li možda netko znade nekakve glavne razlike tj. prednosti ove spominjane Baxi peći u odnosu na Biodom 27 i Pelling ?

Ako netko treba pelete od Viševice,imam viška 10-tak tona,cijena je 1400kn/t sa dostavom...

gavi
14.09.2010., 00:41

Za stmat

Poštovani,

600 m2???
Čudo, čudo... Morti biti da slovenski kW nisu isti kao ovi drugi...

dxer
14.09.2010., 06:54
Obzirom da ovdje ne mogu nikoga pronaći sa iskustvom sa Baxi peći, jučer poslao upit za tu peć na greensystemsuk.com. Lik koji se javio kaže da više to ne instalira . Da ga citiram:
"It's crap.
Bad control system.
Bad safety device design
Bad design of heat exchanger"

E, sad pitanje je kako bi on taj Baxi usporedio sa Biodomom i Pellingom, ali kako sigurno nikad nije cuo za njih, ne mozemo dobiti tu usporedbu.

dxer
15.09.2010., 07:32
Da li netko mozda zna kakva je servisna mreza za Biodom 27 i Pelling u Zagrebu ?

dxer
17.09.2010., 10:45
Dajte vi koji ste kupili Biodom ili Pelling, pa sigurno znate podatak kolko ima ovlastenih servisa za te peci u Zagrebu ili okolici.

Jos bih pitao nesto.....kakav spremnik (200 L), kojeg proizvođača preporucate za toplu vodu i koje su cijene. Zanima me opcija sa elektrogrijacem i bez. Bio bi spojen na kotao na pelete.
Na sto treba obratiti pozornost ?

Mordred
18.09.2010., 07:02
Za ovlašćene servise je najbolje da pitaš proizvođača. Pošalji im mail preko thermoflux.ba. Ako ne odgovore u toku dana, sutra sigurno.

dxer
18.09.2010., 07:22
Trenutno me vise zanima za Biodom. Poslao upit pa se javila neka zaposlenica valjda i kaze da to šef mora odgovoriti. Nekako mi sve to sumnjivo izgleda pomalo. Zasto je tako tesko doci do informacije o tome koji su ovlasteni servisi kod nas u HR tj. u Zagrebu.

viadrus
18.09.2010., 18:07
Pozdrav svima,
Molio bih one koji znaju da mi odgovore na slijedeće pitanje.
Imam kotao Viadrus U22 koji namjeravam dograditi setom za pelete,
ali ove godine nisam mogao nego ću druge. Trenutno ga ložim na drva,
pa me zanima kako ukombinirati sobni i cijevni termostat u ovu postavku na
drva, jer sad kao i na proljeće u kući je vruće budući da je sada na polaznom
vodu samo cijevni termostat koji uključuje pumpu na 65stupnjeva. Peć je postavljena na istu temperaturu kako ne bi dolazilo do kondenzacije. Sad mi praktično pumpa dere cijelo vrijeme budući da ne može rashladiti vodu u sustavu a temperature još nisu dovoljno niske. Isto čini mi se da iz istog razloga bacam drva u dimnjak, pa molim odgovor kako spojiti sobni i cijevni termostat, da mi sobni služi za kontrolu temperature u prostorijama, a cijevni kao zaštita peći, a da oba uključuju pumpu za cirkulaciju?
Hvala

tigar29
19.09.2010., 07:27
Pozdrav svima,
Molio bih one koji znaju da mi odgovore na slijedeće pitanje.
Imam kotao Viadrus U22 koji namjeravam dograditi setom za pelete,
ali ove godine nisam mogao nego ću druge. Trenutno ga ložim na drva,
pa me zanima kako ukombinirati sobni i cijevni termostat u ovu postavku na
drva, jer sad kao i na proljeće u kući je vruće budući da je sada na polaznom
vodu samo cijevni termostat koji uključuje pumpu na 65stupnjeva. Peć je postavljena na istu temperaturu kako ne bi dolazilo do kondenzacije. Sad mi praktično pumpa dere cijelo vrijeme budući da ne može rashladiti vodu u sustavu a temperature još nisu dovoljno niske. Isto čini mi se da iz istog razloga bacam drva u dimnjak, pa molim odgovor kako spojiti sobni i cijevni termostat, da mi sobni služi za kontrolu temperature u prostorijama, a cijevni kao zaštita peći, a da oba uključuju pumpu za cirkulaciju?
Hvala

Cijevni i sobni termostat se mogu spojiti u seriju i nema veze sto je cijevni podesen na 65 ako mu sobni ne da signal on nece ukljuciti pumpu.Moj savjet da ti to majstor uveze.Ali tako neces moci podesiti temp u svim prostorijama nego samo u jednoj gdje se nalazi sobni.Moj savjet je termoventili bez sobnoga termostata i to je najjeftinije i najbolje rjesenje.Za cijenu kvalitetnog sobnoga mozes skoro sve termoventile staviti.

agt
19.09.2010., 20:03
Treba imati na umu da viadrus ima viška temperature i da će ugradnjom predloženog imati novi problem, jer će najvjerojatnije doći do otvaranja sigurnosnog ventila na kotlu.

blue_one
19.09.2010., 21:34
Pozdrav, društvo....

Vidim da Vas ima ovdje s dosta iskustva, pa imam jedno čito tehnočko pitanje za sve vas. Naime živim u RI i zbog X-Y razloga moram promijeniti sistem grijanja... Prvo i osnovno što mi baš nije jasno je sljedeće...

pa gdje pobogu premite 4-8 tona peleta za sezonu grijanja?!? :confused:

Ako sam dobro skužio peleti moraju biti suhi prije upotrebe, što znači da se ne mogu držati vani? ili griješim? i ako može mala pomoć koliko uopće tolika količina peleta zauzima prostora? gabartino? nemam predođbu...

Hvala, puno na svim odgovorima...

dxer
20.09.2010., 06:56
Mislim da je 1m3= 650 kg peleta, a 2 m3 bi trebala valjda biti na jednoj paleti.

viadrus
20.09.2010., 08:07
Treba imati na umu da viadrus ima viška temperature i da će ugradnjom predloženog imati novi problem, jer će najvjerojatnije doći do otvaranja sigurnosnog ventila na kotlu.

I ja mislim da bi se to možda moglo dogoditi, jer iako regulator propuha zatvori vrata za dovod primarnog zraka, temperatura u kotlu još neko vrijeme raste. E sad kako pomiriti te probleme, da mi ne bude prevruće a da se ne dogodi propuštanje vode na kotlu. Moj sistem je zatvoreni, ali to ste već i sami shvatili. Molim pomoć, hvala.

bebana
20.09.2010., 09:32
Da li netko ima peć na pelet od Centrometala , zanima me iskustva sa tom peći i kojeg proizvođača peleta da koristim?

blue_one
20.09.2010., 09:48
Mislim da je 1m3= 650 kg peleta, a 2 m3 bi trebala valjda biti na jednoj paleti.

Ok ajmo malo računati... ako mi treba 5 tona to je onda cca 4 palete.
I sada je moje pitanje di ih vi spremate? Da ne govorim o tome kako premjestiti te 4 palete? Ne vjerujem da doma svi imaju viličara ili paletar....

Taj mi dio nikako nije jasan... A to je tek prepreka br. 1 u cijeloj prići oko grijanja :ne zna:

dxer
20.09.2010., 10:28
U vecini slucajeva su peleti pakirani u vrečama od 15 kg. Ocito nema druge nego rucno to skidati sa kamiona i slagati negdje u zatvorenu prostoriju. Ja imam mjesta jer kotlovnica je u garazi 4,2x8m. E, sad, koliko je to posla pretovarit to sa kamiona , nemam pojma.

blue_one
20.09.2010., 10:44
U vecini slucajeva su peleti pakirani u vrečama od 15 kg. Ocito nema druge nego rucno to skidati sa kamiona i slagati negdje u zatvorenu prostoriju. Ja imam mjesta jer kotlovnica je u garazi 4,2x8m. E, sad, koliko je to posla pretovarit to sa kamiona , nemam pojma.

Tnx...

Baš me zanima što će i ostali napisati....

Jer ja u tom slučaju imam problem :flop: Nažalost nemam kamo uskladištiti toliku količinu peleta... a da jednom tjedno idem u Bauahus isto tako nema smisla zar ne?

bebana
20.09.2010., 11:41
Tnx...

Baš me zanima što će i ostali napisati....

Jer ja u tom slučaju imam problem :flop: Nažalost nemam kamo uskladištiti toliku količinu peleta... a da jednom tjedno idem u Bauahus isto tako nema smisla zar ne?

Napravili smo veliko kotlovnicu i jamo vreče su nam dovezli kamionom i istovarili kranom a muž je kupio ručni viličar i onda ih vozimo kamo treba.
Sve smo unaprijed planirali pa nemamo posebnih problema, što znači da ako se planira grijanje na pelet ili drva morate predvidjeti i veču kotlovnicu sa dobrim pristupom kamiona i dr.

agt
20.09.2010., 15:18
Ja kupujem paletu po paletu. Dovezem kombijem i istovarim ručno, cca 10 minuta posla za dvojicu. Inače sam u kotlovnici pripremio prostor za rezervoar cca 6 kubika za pelete u rinfuzi, koji će biti u funkciji kad netko počne dostavljati pelete cisternom.

Mordred
20.09.2010., 16:00
Agt, jel ti taj rezervoar spojen sa kotlom ili ćeš morati povremeno da prebacuješ pelet?
Koju peć imaš?

Ja planiram da napravim veći rezervoar za Pelling 75 i da jedina obaveza tokom sezone bude čišćenje pepela. Kada stigne pelet u džambo vrećama (1000kg), odmah ih pretovarim u rezervoar i odatle se dozira u kotao.

blue_one, skladištenje jeste problem, jer nema svako mogućnosti za tako nešto. Meni će za jedan objekat koji prebacujem na pelet biti potrebno oko 20 tona godišnje, a imam mesta za max 10ak. Objekat je na vrlo prometnoj ulici i nepristupačan za kamione, pa ću tek videti koliki će to sve problem da bude.

stmat
20.09.2010., 16:38
Ja kupujem paletu po paletu. Dovezem kombijem i istovarim ručno, cca 10 minuta posla za dvojicu. Inače sam u kotlovnici pripremio prostor za rezervoar cca 6 kubika za pelete u rinfuzi, koji će biti u funkciji kad netko počne dostavljati pelete cisternom.

mislim da bi mogao one u jambo vrećama ubacivat tu,
puno se jeftinije,
mada ne znam kakav pristup imaš :)

što se tiče kupovanja kupim jednom godišnje,
imam podrum ispod čitave kuće, tak da nije problem i da treba 30t peleta,

a istovar naravno ručni rad

ručni rad je još na cijeni :)

agt
20.09.2010., 21:47
Agt, jel ti taj rezervoar spojen sa kotlom ili ćeš morati povremeno da prebacuješ pelet?
Koju peć imaš?

Napravio sam tako da dozator samo prebacim iz sadašnjeg malog rezervoara u taj veliki. Moja peć VIADRUS inače ima doziranje peleta sa stražnje strane.
Što se tiče jumbo vreća jako su nezgodne za pretovar. Inače bih na ulaznu cijev koja ide u veliki rezervoar mogao ugraditi grotlo, ali za istresanje jumbo vreće bi morao imati viljuškar ili kamion sa kranom pa mi to komplicira stvar. Dostava cisternom bi bila idealna i znam tipa koje je planira kupiti.

Mordred
22.09.2010., 08:49
mislim da bi mogao one u jambo vrećama ubacivat tu,
puno se jeftinije,

U Srbiji je jumbo jeftiniji 5€ po toni, od pakovanja po 15-25kg (zavisi ko koje vreće koristi).

agt, samo prebaciš dozator (imaš samo jedan) ili imaš jedan dozator koji doprema iz velikog u mali, pa drugim iz malog u gorionik?

Kod mene opcija sa jednim dozatorom za sada nije moguća, ali možda ću da isečem originalni rezervoar, pa da zavarim nove stranice na njega, da dobijem na zapremini.

Alternativa je veliki rezervoar na oko 2 metra udaljenosti, koji bi sa erzervoarom na samom kotlu bio povezan drugim transporterom.

agt
23.09.2010., 00:13
U Srbiji je jumbo jeftiniji 5€ po toni, od pakovanja po 15-25kg (zavisi ko koje vreće koristi).

agt, samo prebaciš dozator (imaš samo jedan) ili imaš jedan dozator koji doprema iz velikog u mali, pa drugim iz malog u gorionik

Imam jedan dozator koji je samo uronjen u sadašnji rezarvoar i njega prebacim u veliki rezervoar. On je crijevom spojen na drugi dozator koji pelete ubacuje u peć.
Kod nas je razlika cca 20% ako kupuješ u jumbo vreći.

Zika59
25.09.2010., 09:11
Prvi forum, prvi post. Izvinite ako sam nevest.
Da li je moguce na kotao vece snage 46.5 kW ugraditi gorionik na pelete manje snage 30 do 34 kW, i da se dobiju dobri rezultati grejanja?

Kotao PODVIS Knjazevac KK40, moguce probusiti vrata za gorionik, ima mesta, ali me zanima efekat.
Do sada se greje oko 140-160 kvadrata, Banovici i nekoliko puta "ruski". Ruski "zlata vredi", al pellet.
Eto, kao sto sam rekao, nisam bio pristojan, pa pozdravio sve i naravno zahvalio se svima.
Pozdrav i hvala Zika59

Zika59
25.09.2010., 09:22
Prvi forum i prvi post. Izvinite ako sam nevest.
Pozdrav svima i hvala.
Pitanje
Moze li se na pec "vece" snage 46.5 kW, ugraditi gorionik na pellete snage 30 - 34 kW i grejati se pristojno.

Pec je Podvis Knjazevac na cvrsto gorivo KK40 (gorepomenute snage 46.5), na donjim vratima ima mesta da se probuse vrata i ugradi gorionik.
Za sada se greje 140-160 kvadrata. Banovici i ponekad, kad ga ima "Ruski", a prelazak na pellete je siguran.
Pozdrav svima i hvala Zika59

stmat
25.09.2010., 18:39
Prvi forum i prvi post. Izvinite ako sam nevest.
Pozdrav svima i hvala.
Pitanje
Moze li se na pec "vece" snage 46.5 kW, ugraditi gorionik na pellete snage 30 - 34 kW i grejati se pristojno.

Pec je Podvis Knjazevac na cvrsto gorivo KK40 (gorepomenute snage 46.5), na donjim vratima ima mesta da se probuse vrata i ugradi gorionik.
Za sada se greje 140-160 kvadrata. Banovici i ponekad, kad ga ima "Ruski", a prelazak na pellete je siguran.
Pozdrav svima i hvala Zika59

ne vidim nikakav problem,
smatram da je izvedivo, pogotovo što je griješ malu površinu
jačina kotla i jačina plamenika prelazi potrebnu količinu snage za toliko kvadrata.

na većini pelet peći, snaga ovisi o količini ubačenog peleta za određeno vrijeme.

naravno, premalo je informacija da bih bio 100% siguran

Zika59
25.09.2010., 19:02
stmat Mnogo hvala.
Javljacu i objasniti citavu situaciju i izvedbu. A ako uspe a 'oce uz Tvoju i pomoc svih ostalih, na prolece veliki rostilj za sve forumase, na pellet il na cumur, nema veze. Pozdrav Zika

nero81
29.09.2010., 08:25
kakva su vasa iskustva sa pecima na pelete? ja se dvoumim izmedju loza i peleta. cujem da se peci na pelete znaju cesto kvarit, pa me zanimaju vasa iskustva iz prve ruke. namjeravam uzet pec od thermofluxa jajce 25kw tj kotao na pelet. pelling 25

mjojo
29.09.2010., 10:06
kakva su vasa iskustva sa pecima na pelete? ja se dvoumim izmedju loza i peleta. cujem da se peci na pelete znaju cesto kvarit, pa me zanimaju vasa iskustva iz prve ruke. namjeravam uzet pec od thermofluxa jajce 25kw tj kotao na pelet. pelling 25

stvar je relativno nova tako da nema velikih iskustava. Ja ima centrometala dvije godine i nisam jos imao problema.

Ananke
29.09.2010., 10:39
koliko tona peleta bi se trošilo uz grijanje 100m2 prostora uz PVC prozore s low-e staklima i (zasad je još nema, ali) stiropor fasadu od 10 cm?

sustav grijanja je podno s tim da bi se na istu peć (koju isto tak još nismo odabrali) grijala i voda za četveročlanu obitelj.

ne mislim sad točnu procjenu, znam da je to teško reći, ali barem okvirno... 5 tona? neznam da li nam se sad nakraju uopće isplati kotao na pelete ili nakraju ipak staviti plinski priključak i kondenzacijski bojler:confused:

dxer
29.09.2010., 10:42
Izgleda da su te procjene toliko razlicite da covjek vise ne zna. Ja iz onoga sto sam citao, neki imaju daleko vece kuce 200, 300 i vise m2 i kazu da trose recimo 6 tona. Ako tako gledamo, onda bi za 100 m2 bilo svakako ispod 5 tona, a trebalo bi biti valjda i ne preko 4 tone.

Ananke
29.09.2010., 11:27
Izgleda da su te procjene toliko razlicite da covjek vise ne zna. Ja iz onoga sto sam citao, neki imaju daleko vece kuce 200, 300 i vise m2 i kazu da trose recimo 6 tona. Ako tako gledamo, onda bi za 100 m2 bilo svakako ispod 5 tona, a trebalo bi biti valjda i ne preko 4 tone.

da, tako sam si i ja zamislila, ali kod svakog je drugačije, zato sad više niti nisam sigurna da li nam je to stvarno jeftinije, dugoročno gledano ili ne... u startu mi je svakak jeftinije jer mi netreba plinski priključak, ali..:ne zna:

preso1
29.09.2010., 11:37
zavisi hoces li grejati non stop ili u prekidima naprimer ujutro od 06 do 10 h i uvece od 16 do 22h

Ananke
29.09.2010., 13:33
zavisi hoces li grejati non stop ili u prekidima naprimer ujutro od 06 do 10 h i uvece od 16 do 22h

eh, pa s obzirom da doma neće biti nikoga u vremenu od 6 ujutro pa do 4 popodne, temp. će vjerojatno biti podešena na 16-18 stupnjeva, pa da se zagrije na 21 u razdoblju od nekih 16 - 22, a kroz noć mi je dosta i 16 °C za spavati:ne zna:

preso1
29.09.2010., 14:15
to je nekih 20 kg

stmat
30.09.2010., 16:34
eh, pa s obzirom da doma neće biti nikoga u vremenu od 6 ujutro pa do 4 popodne, temp. će vjerojatno biti podešena na 16-18 stupnjeva, pa da se zagrije na 21 u razdoblju od nekih 16 - 22, a kroz noć mi je dosta i 16 °C za spavati:ne zna:

zavisi i od kvalitete peleta,

al 4t mora biti dosta za čitavu godinu.

razlika koja se pojavljuje kod svih ista kao i kod drugih energenata.
neki imaju dobru izolaciju, neki ne, kod nekih je čitav dan netko doma, kod drugih je kuća prazna kad se ide na posao, kvaliteta peleta je isto bitna, neki griju na 21C neki 23C (kao ja, imam malu djecu), kvaliteta peći nije nebitna, netko je u gorskom kotaru, netko na moru a neki u središnjici hrvatske itd. itd.

odnos cijena i kalorija je negdje u odnosu loža-pelete 1l=2kg do 2,2kg
i iz svog iskustva znam da je taj odnos ok

stmat
30.09.2010., 18:18
zavisi i od kvalitete peleta,

al 4t mora biti dosta za čitavu godinu.

razlika koja se pojavljuje kod svih ista kao i kod drugih energenata.
neki imaju dobru izolaciju, neki ne, kod nekih je čitav dan netko doma, kod drugih je kuća prazna kad se ide na posao, kvaliteta peleta je isto bitna, neki griju na 21C neki 23C (kao ja, imam malu djecu), kvaliteta peći nije nebitna, netko je u gorskom kotaru, netko na moru a neki u središnjici hrvatske itd. itd.

odnos cijena i kalorija je negdje u odnosu loža-pelete 1l=2kg do 2,2kg
i iz svog iskustva znam da je taj odnos ok

htio sam reći:

odnosno, kvaliteta peći je bitna

nero81
01.10.2010., 13:15
a sta je sa skladistenjem peleta? jel mogu oni bit vani na otvorenom posto su u najlonskim vrecama. jos ih pokrijem jednom najlonom za svaki slucaj.... bi valjalo to? jer malo mi frka sa prostorom. a najlonske vrece bi trebale bit nepropusne

preso1
01.10.2010., 15:47
ako dohvate do vode gotovo

stmat
02.10.2010., 08:20
a sta je sa skladistenjem peleta? jel mogu oni bit vani na otvorenom posto su u najlonskim vrecama. jos ih pokrijem jednom najlonom za svaki slucaj.... bi valjalo to? jer malo mi frka sa prostorom. a najlonske vrece bi trebale bit nepropusne

definitivno moraju biti u zatvorenom prostoru,
nema šanse da vani budu

F@@hrenheit
02.10.2010., 15:39
definitivno moraju biti u zatvorenom prostoru,
nema šanse da vani budu

Ja sam ih držao vani pokrivene najlonom prošle godine,nije bilo nikakvih problema...

stmat
02.10.2010., 16:59
Ja sam ih držao vani pokrivene najlonom prošle godine,nije bilo nikakvih problema...

super,

ja sam mislio da ne može
dobro je znati :)

Mordred
03.10.2010., 22:36
Ako ih već držiš na otvorenom, obavezno ih stavi na neku paletu, da ne bude da donja strana leži u vodi ili povuče vlagu.
Ja sam imao problem sa Spačvinim peletom tj. ambalažom, da je dosta kesa bilo oštećeno i ulepljeno trakom. Ne znam gde se to desilo i ko je lepio, ali je do mene stigao proizvod koji nije bio za čuvanje, već odmah u rezervoar i gorionik. Pelet u iscepanim kesama bi sigurno povukao atmosfersku vlagu.

mlad008
04.10.2010., 20:08
Dobra vecer

evo da se i ja malo ukljucim.
kupion sam i ja pec na pelet koju jos nisam prikljucio tako da neznam kako ce biti.
mene sada zanima di i kuda i za koju cjenu ja mogu nabaviti pelete!!!
ja sam nesto cuja cak od 50 lipa
jeli mi moze ko pomoci

hvala ljepa

dxer
05.10.2010., 06:42
Kakvu si pec kupio ?

mlad008
05.10.2010., 09:33
kupia sam pec u njemackoj preko jednog prijatelja preko interneta MCZ sa centralnim grijanjem 18 KW
http://flammenatelier.de/cx/index.php?page=146
ali jos je nisam isproba tako da nemam jos iskustva nadam se da ce biti dobro
ali trebaju mi peleti a nezelim placati 2 kn po kilu

preso1
05.10.2010., 13:04
da li zaklopku pozadi na kotlu zatvoriti skroz cm pelet set kotao

mjojo
07.10.2010., 10:20
da li zaklopku pozadi na kotlu zatvoriti skroz cm pelet set kotao

Mozes ako ti se dim nece vracati. Sigurno ce ti smanjiti potrosnju

preso1
07.10.2010., 10:30
nevraca se radi savrseno veliki odzak za sada.....

šjor
07.10.2010., 13:04
planiram kupiti peć od firme la nordica - extraflame iz italije. kupio bih ili model TP30 ili model LP30. za njihove peći na drva pouzdano znam da su vrhunske ali ne znam kakve su im peći na pelete. ima li tko iskustva s njima?

preso1
07.10.2010., 18:27
kolika je zapremina standardnog silosa za pelete centrometal

Mordred
08.10.2010., 08:33
Centrometal rezervoar za pelet je 370 litara. Nisam siguran koliko kg može da stane, ali je rezervoar bolji od većine drugih proizvođača.

Da li neko ko ima Centrometal pelet set može da mi kaže da li su mu sve vrednosti u servisnom meniju na fabričkim podešavanjima? Ako odstupaju od fabričkih vrednosti, gornji ekran će blinkati i odmah privuče pažnju.
Verzija software-a mi je 2.75. Najnovija je 2.78, ali su mi iz Centrometala rekli da su razlike zanemarljive i rekli su da sva podešavanja u servisnom meniju sme da radi samo ovlašćeni serviser. Meni je serviser sve ostavio na fabričkim podešavanjima, resetovanje na fabrička podešavnja je nikad lakše, u čemu je onda problem da sam vršim izmene?!
U sledećem mailu sam napisao da nemam ništa protiv da ovlašćeni serviser izvrši podešavanje, ali bih voleo da čujem da li su fabrička podešavanja zaista najbolji izbor, bez obzira na vrstu peleta ili su potrebne neke izmene. Na taj mail nisam dobio odgovor.

Pustio sam u rad i Thermoflux 75KW, ali za sada grejem samo 300kvm sa njim (a planiran je za 600) i premalo sam peleta potrošio da bih imao neku sliku o radu. Čim se formiraju neki utisci, ostaviću ih ovde.

preso1
08.10.2010., 09:50
najbolje radi kad je fabricki podesen ako ti je sve u redu samo pepeo nesme biti ispred grejaca vec na pola ili do kraja i to je to

Mordred
08.10.2010., 17:26
Različit pelet zahteva različita podešavanja. Promenu perioda rada transportera, eventualno brzinu ventilatora. Prosto nije mogće da su ove vrednosti za svaki kvalitet i dimenziju peleta identični. Kada kažem dimenzije peleta, pre svega mislim na dužinu, jer ona može da varira od 4-5mm do 4-5cm.
Kod malih proizvođača, u jednom džaku se može naći pelet u rasponu od 4mm do 5cm.

preso1
08.10.2010., 17:40
druze kupio sam najbolji pelet 180e plus pdv i nemam nikakih problema. kupovati samo najkvalitetniji pelet i tacka

F@@hrenheit
09.10.2010., 12:49
Različit pelet zahteva različita podešavanja. Promenu perioda rada transportera, eventualno brzinu ventilatora. Prosto nije mogće da su ove vrednosti za svaki kvalitet i dimenziju peleta identični. Kada kažem dimenzije peleta, pre svega mislim na dužinu, jer ona može da varira od 4-5mm do 4-5cm.
Kod malih proizvođača, u jednom džaku se može naći pelet u rasponu od 4mm do 5cm.

Svaki serviser bi trebao znati i imati podatke o proizvođačima peleta,odnosno o njihovoj kvaliteti...
Peć se štela ovisno o peletima koji se koriste,ako se promijeni proizvođač peleta,treba ju ponovno naštelati,jer nisu svi peleti iste kvalitete i sastava...

dxer
09.10.2010., 16:57
Sto se na peci moze uopce stelati ovisno o znacajkama peleta ?

Lee Champa
09.10.2010., 17:45

Vjerojatno brzina ubacivanja. Jer je različita brzina izgaranja (npr. bukov/grabov ili vrbov).
Jedino je problem što svi:s imaju najkvalitetnije drvo u peletu.

agt
10.10.2010., 08:26

Svaka peć bi trebala imati mogućnost štelanja snage. Ona ovisi o kvaliteti peleta (MJ/kg) to piše na vreći, količini peleta ubačenih u ložište u jedinici vremena, količini zraka, kao i duljini rada ventilatora u jedici vremena. Dakle ova tri faktora je moguće mijenjati. Obično prizvođač u uputstvu priloži i tablicu sa rasporedom snage i navedenim parametrima za štelanje.

Mordred
10.10.2010., 18:35
Nažalost, prošle godine kada sam kupio Centrometal gorionik, serviser je samo namontirao sve to i otišao. Ove godine se odlučim da pogledam taj servisni meni i vidim da su sve vrednosti na fabričkim podešavanjima. Dakle, nije ništa menjao.
Tokom tog vremena sam korsitio 3 različite vrste peleta.

Slao sam mail u Centrometal (servis@...) i dobio odgovor da sva podešavanja mora raditi ovlašćeni serviser i neće da mi kažu koje parametre je potrebno menjati u zavisnosti od korišćenog peleta. A serviser je dileja i od njega nema pomoći.

Ostaje mi da sam pokušam različita podešavanja, a to bi mogao da bude naporan posao i pitanje je da li ću doći do pozitivnih efekata.

Čime usisavate pepeo? Ja imam jedan ogroman usisvač sa metalnom kutijom, ali je popustio filter i naprašio se motor. Problem je što je jako star model i ne mogu više da nađem takav filter, pa je sada problem što jako praši dok usisavam.
Ovako nešto bi mi bilo super, ali za sada ne mogu da ga nađem u Srbiji. Verovatno ću ga na kraju sam napraviti:
http://www.dtd-trade.ba/HR_frame.html?http://www.dtd-trade.ba/HR_art_117.html

dxer
11.10.2010., 06:58
Da li netko ima podno grijanje a da grije na pelete? Zanima me kakvu regulaciju imate postavljenu ako grijete i spremnik tople vode. Naime, da li se moze namjestiti da recimo kotao u odredjena vremena u danu grije sanitarnu vodu do recimo 55 stupnjeva, a da se onda opet smanji na temperaturu dovoljnu za podno grijanje . Naravno tu bi trebao biti onaj nekakav ventil koji bi ipak štitio vod podnog grijanja od moguce pregrijane vode. Ali znaci, meni je bitno to da li se kotao moze spustiti na temperaturu podnog grijanja tj. koja mu je najniza polazna temperatura.

agt
11.10.2010., 07:55
Da li netko ima podno grijanje a da grije na pelete? Zanima me kakvu regulaciju imate postavljenu ako grijete i spremnik tople vode. Naime, da li se moze namjestiti da recimo kotao u odredjena vremena u danu grije sanitarnu vodu do recimo 55 stupnjeva, a da se onda opet smanji na temperaturu dovoljnu za podno grijanje . Naravno tu bi trebao biti onaj nekakav ventil koji bi ipak štitio vod podnog grijanja od moguce pregrijane vode. Ali znaci, meni je bitno to da li se kotao moze spustiti na temperaturu podnog grijanja tj. koja mu je najniza polazna temperatura.

To riješiš troputnim tkzv. "miš" ventilom. Loše bi bilo za kotao da radi na niskoj temperaturi, ispod 55-60 stupnjeva.

dxer
11.10.2010., 07:59
Zasto bi bilo lose za kotao da radi ispod 55 stupnjeva ?

F@@hrenheit
11.10.2010., 08:13
Dobra vecer

evo da se i ja malo ukljucim.
kupion sam i ja pec na pelet koju jos nisam prikljucio tako da neznam kako ce biti.
mene sada zanima di i kuda i za koju cjenu ja mogu nabaviti pelete!!!
ja sam nesto cuja cak od 50 lipa
jeli mi moze ko pomoci

hvala ljepa

Sa 50 lipa se ne mogu pokriti troškovi energije za proizvodnju peleta...

agt
11.10.2010., 08:47
Zasto bi bilo lose za kotao da radi ispod 55 stupnjeva ?

U mom slučaju je to preporuka prizvođača.

Mordred
11.10.2010., 13:22
Za kotao nisu dobre velike, česte i nagle promene temperature, jer se onda stvara kondenz/vlaga na zidovima kotla i dovodi do njegovog oštećenja.
Većina kotlova na pelet je predviđena da radi na temperaturi 50-70C (ispod 50 tokom početnog zagrevanja i iznad 70 tokom hlađenja ložišta dok je isključena cirkulciona pumpa). Predpostavljam da ne bi bio problem podesiti automatiku da kotao greje vodu i na neke niže temperature, recimo, od 30 do 50C, ali ne znam koliko je isplativo koristiti pelet za takav sistem, jer grejna tela (cevi) koja se koriste za podno grejanje, sporije prenose toplotu i samim tim sporije ishlađuju tečnost koja cirkluiše kroz sistem, pa bi se često dešavalo da kotao zagreva vodu samo da bi joj održavao temperaturu u kotlu, a da pumpa ne gura vodu kroz sistem.

Pelet i podno grejanje mi zvuči kao dobro rešenje samo ako se između doda jedan bufer/bojler, tako da kotao radi za sebe, zagreva vodu u bojleru, a bojler isporučuje energiju podnom grejanju. U svakom slučaju je neophodan ventil koji je pomenuo AGT, jer se temperatura tečnosti u sistemu podnog grejanja mora strogo kontrolisati iz zdravstvenih razloga. Ako se radijator pregreje za nekoliko stepeni, više će isušivati vazduh, ali nije strašno (govorim samo o uticaju na zdravlje). Ako se sistem podnog grejanja pregreje i počne da isporučuje veću temperaturu, to može da ima vrlo štetne posledice po zglobove i krvotok.

preso1
11.10.2010., 14:23
stavi nepovratni ventil i resio si problem kondeza. ja grejem u prekidima i za koji dan kad potrosim ceo spremnik peleta javicu za potrosnju ......

stmat
11.10.2010., 19:01
dosad sam ložio sa tri vrste pelleta,

za svaku vrstu pelleta je potrebno maleno uštimavanje peći,
ne mogu da zamislim da jedna postavka vrijedi za sve pellete,

na kraju morat ćeš sam testirati i uštimavati svoju peć,
od servisera slaba korist, ti možeš svaki dan gledati što se dešava,
dok serviser može doći dva puta mjesečno najviše.

moj primjer:
pelete od drvenjače (fužine), drže dugo žar samim tim sporije sagorijevaju,
ako povećam snagu peći odnosno smanjim razliku ubacivanja pelleta,
događa se da se peć zaguši i da sve pellete ne uspiju do kraja izgorit, napravi se velika gomila na plameniku i poslije dužeg rada počnu sa plamenika padati pellete u lugarnik.

dok sa pelletima od pašalića nemam takvih problema i to su jedni pellete do sad koje stvarno imaju pepela samo 1%

p.s podno grijanje sa pelletima je apsolutno moguće, potreban je automatski miš ventil onda toplu vodu može grijati na koliko hoće 50c,55c ili 60c

Mordred
11.10.2010., 22:53
Naravno da je moguće, ali je veliki gubitak energije ako peletom zagrevaš vodu na 50-60C, a onda joj na neki način (ventil) spuštaš temperaturu koja je prikladna za upotrebu u podnom grejanju.

agt
12.10.2010., 08:08
Naravno da je moguće, ali je veliki gubitak energije ako peletom zagrevaš vodu na 50-60C, a onda joj na neki način (ventil) spuštaš temperaturu koja je prikladna za upotrebu u podnom grejanju.

Ništa ti tu ne gubiš. Miš ventil sebi uzima onoliko koliko mu treba tople vode za podno, a razliku za rashlađivanje uzima iz povrata od podnog grijanja. Dakle tebi je iskoristivost zagrijane vode 100%.

Mordred
12.10.2010., 13:49
Da, da, shvatio sam. Topla voda ostaje u kotlu i on se isključuje, ne troši energent. Ali ako sistem troši premalo energije, kotao će uvek trošiti energent da održava temperaturu vode u kotlu na određenom nivou, koja će se ishlađivati stajanjem, a ne cirkulisanjem kroz sistem. Ne kažem da podno grejanje nije dobro, ili moguće, realizovati kroz sistem na pelet, već da su za podno grejanje pogodniji neke fleksibilniji kotlovi. Kotlovi sa većeom mogućnošću kontrole poput gasa (podesiš temperaturu vode) ili električne energije (smanjiš broj grejača koji rade).

preso1
12.10.2010., 14:51
e pa ovako imam centrometalov kotao 20 kw gorionik 20-35 kw napunio sam pun spremnik sa najkvalitetnijim peletima za izvioz i u prekidima pre podne 2-3 sata i popodne 4 sata grejao po mojoj proceni pun spremnik mi je greje negde oko 70-75 sati imam jos malo pa kad sve potrosim znacu tacno jer nemogu da se setim koliko staje dzakova od 15 k. zakljucak- ako negrejes u prekidima mnogo ce da potrosi....... kuca 80 kvadrata nema izolacije na spratu zivim kupio sam 6 tona ali kad dodju hladniji dani izgleda da ce biti malo toliko od mene pa vi vidite a da sve je fabricki podeseno i zaklopka odpozadi skroz zatvorena temp u kotlu 70stepeni nonstop

Lee Champa
12.10.2010., 17:52
Da, da, shvatio sam. Topla voda ostaje u kotlu i on se isključuje, ne troši energent. Ali ako sistem troši premalo energije, kotao će uvek trošiti energent da održava temperaturu vode u kotlu na određenom nivou, koja će se ishlađivati stajanjem, a ne cirkulisanjem kroz sistem. Ne kažem da podno grejanje nije dobro, ili moguće, realizovati kroz sistem na pelet, već da su za podno grejanje pogodniji neke fleksibilniji kotlovi. Kotlovi sa većeom mogućnošću kontrole poput gasa (podesiš temperaturu vode) ili električne energije (smanjiš broj grejača koji rade).

Pretpostavke su ti krive - ne drže vodu! I ono naznačeno mi nije jasno:ne zna:

agt
12.10.2010., 19:37
Mordred postoji mogućnost podešavanja na kotlu da satima pa i cijeli dan radi samo održavanje vatre. Tu je potrošnja neznatna i nema opasnosti da će otvoriti sigurnosni. Ako tu i postoji neki gubitak ishlađivanjem preko stjenke kotla to je zanemarivo.

Mordred
13.10.2010., 16:32
Izvinjavam se na podužem postu. Lee Champa, objasnio sam samoishlađivanje dva pasusa ispod. AGT, moj kotao ima minimalnu potrošnju od oko 6kg/h, tako da to jeste minimalno u odnosu na ceo sistem, ali u apsolutnom iznosu nije zanemarljivo.

Thermoflux 75KW kotao koji trenutno koristim ima 5 nivoa rada (od 30 do 75KW). Korisnik podešava ciljanu temperaturu vode (default je 65C) i maksimalni nivo na kome će kotao raditi. Kako se temperatura vode u kotlu približava podešenoj temperaturi, smanjuje se nivo na kome kotao radi, po jedan nivo za svaki stepen vode. Tako da kada voda dostigne 64C, kotao nastavlja da radi na najnižem mogućem nivou (30KW), dok ne dotakne 65C, tada ulazi u fazu gašenja. Problem je što kotao ne može da radi na manje od 30KW, a u prelaznom periodu mi je to previše.

Planirano je da kotao zagreva 600kvm, ali trenutno greje samo jedan nivo tj. polovinu od predviđenog. Kako su spoljne temperature još uvek preko 10C, prostor se relativno brzo zagreje, kotao dostiže temperaturu gašenja i zaustavlja sistem. Pošto je temperatura u prostoru na OK nivou, radijatori sporo ishlađuju tečnost u sistemu i kotao nema potrebe da se uključi, dok temperatura vode u kotlu ne padne na određeni nivo (još nisam ukačio koja je to temp) i tada se kotao opet uključi, greje do 65, prelazi u režim gašenja i proces se ponavlja. Dakle, voda se ishlađuje prostim stajanjem u kotlu i instalaciji ispred pumpi. Tu imam jednu cev koja nije izolovana, ali rešiću i nju ovih dana.

Problem je što ne mogu ja da sedim uz termostat i kotao i pratim koliko je stepeni u prostoru, pa da silazim u kotlarnicu da ručno uključujem-isključujem kotao po potrebi. Trenutno, kotao radi oko 10h dnevno, podešen je na maksimalnih 75KW (~15kg peleta/h), pa kada dođe na onih 60ak stepeni, počinje sam da smanjuje snagu i održava temperaturu. Najveći deo dana samo održava vodu i radi na nivou 1 i 2 (30-40KW). Poslednjih nekoliko dana, prosečna potrošnja je oko 4.5kg/h, odnosno, kao da je kotao neprestano radio sa nekih 25KW, a ne da je varirao od 75 do faze gašenja i nazad. Danas sam mu maksimum spustio na 66KW, da vidim kako će se odraziti na potrošnju. Usporiće se proces dostizanja radne temperature, ali on čim pređe 60C, počinje da smanjuje brzinu rada, tako da će "problem" sa gašenjem i radom na prazno (bez slanja vode u sistem) ostati identičan. Možda samo bude slučaj da umesto, npr, 5 puta u toku dana, on 4 puta ode u fazu gašenja, jer utroši više vremena na početno zagrevanje.

Još uvek smo svi novi na ovom polju, pa je svako iskustvo i informacija dobrodošla i bolje da učimo na tuđim, nego na svojim greškama :)

agt
13.10.2010., 20:17
Morded čudne su ove faze rada tvog kotla. Moj kotao kad dostigne zadanu temperaturu prelazi u fazu održavanja plamena koja se također može štelati. Kod mene konkretno svakih 20 minuta potroši par dkg peleta tj ubacuje pelet samo 3 sekunde, što će reći u sat vremena ubacuje pelet 9 sekundi i mislim da potroši cca 10-15 dkg peleta na sat. U tom režimu on može raditi satima, a da se vatra ne ugasi i s druge strane ne uključi sigurnosni. Dakle da tako radi 24 sata ne bi potrošio više od 4-5 kg peleta, što je doista nikakav gubitak.

preso1
14.10.2010., 12:40
neznam kako ti uspeva da odrzis toplotu kad pumpa gura vodu

Mordred
14.10.2010., 14:00
Ako sobni termostat ne pošalje signal za uključenje pumpe, onda pumpa ne mora gurati vodu.
Mene više interesuje kako za 3 sekunde ubaci nekoliko dkg peleta i kako je podešen ventilator da održava vatru 20 minuta sa tom količinom peleta.

AGT, predpostavljam da je kotao koji koristiš mnogo manjeg kapaciteta od ovog mog, pa sa tako malom količinom peleta može da održava temperaturu na nekom nivou. Mom kotlu je pri 30KW (oko 6kg/h) potrebno 45 minuita da vodu podigne sa 20 na 51C i tada se uključuje pumpa. Mislim da u samom kotlu ima oko 180 litara vode.

Kada sam kupovao kotao i ja sam očekivao da će on raditi na podešenom režimu, do stepena kada pređe u režim održavanja vatre, ali pošto sam primetio da menja intenzitet rada kroz više nivoa, čini mi se da je tako i bolje, jer on sam odredi kapacitet koji je potreban da se održavala temperatura vode. Nekada će to biti minimalnih 30KW, nekada 40-50, a nekada maksimalnih 75KW.
Nadam se da narednih dana puštam grejanje i za drugu etažu, pa ćemo videti koliko će energije da troši za 600kvm.

stmat
14.10.2010., 14:32
Morded čudne su ove faze rada tvog kotla. Moj kotao kad dostigne zadanu temperaturu prelazi u fazu održavanja plamena koja se također može štelati. Kod mene konkretno svakih 20 minuta potroši par dkg peleta tj ubacuje pelet samo 3 sekunde, što će reći u sat vremena ubacuje pelet 9 sekundi i mislim da potroši cca 10-15 dkg peleta na sat. U tom režimu on može raditi satima, a da se vatra ne ugasi i s druge strane ne uključi sigurnosni. Dakle da tako radi 24 sata ne bi potrošio više od 4-5 kg peleta, što je doista nikakav gubitak.

ja sam pripremnu fazu naštimao svakih 20 minuta rad dozatora na 2 sec

preso1
14.10.2010., 14:50
to moze sada al kad bude oko nule neverujem

fudbalko
14.10.2010., 16:44
Verzija software-a mi je 2.75. Najnovija je 2.78, ali su mi iz Centrometala rekli da su razlike zanemarljive i rekli su da sva podešavanja u servisnom meniju sme da radi samo ovlašćeni serviser.

gde se moze vidjeti koja je verzija softtwera

agt
14.10.2010., 18:20
preso 1 ovo o čemu stmat i ja govorimo je faza rada kad je kotao postigao traženu temperaturu, a ni jedan potrošač ne potražuje toplu vodu. Dakle čim potrošnja krene i temperatura kotla padne ispod zadane, on automatski prelazi u fazu grijanja.
Stmat i moj je kotao namješten na svakih 20 minuta u fazi održavanja vatre i bio je na 2 sekunde dodavanja peleta. Kako je u proljeće ostao upaljen i u petom mjesecu zbog nestabilnog vremena digao sam dotok peleta na 3 sekunde, zbog opreza da se ne ugasi jer je i više dana radio na održavanju vatre, bez potrošnje vode.

preso1
14.10.2010., 18:32
ok svaka cast posavetuj nas kako i mi da odradimo tako

fudbalko
15.10.2010., 11:33
ok svaka cast posavetuj nas kako i mi da odradimo tako

ta funkcija odrzavanja vatre ne postoji na centrometal regulaciji............cim voda u kotlu dostigne zadanu temperaturu pelet regulacija se gasi i ponovo se pali na -5 od zadane..tako je bar kod mene...pronasao sam i kako se moze pogledati koji je softwer...pritiskom na tipku - i paljenjem gasenjem regulacije na glavnoj sklopki u gornjem ekranu pokaze se verzija softwera

agt
15.10.2010., 13:10
Očito svaki priozvođač peći na pelet ima svoj program rada. Mislim da je ipak ovaj Viadrusov ekonomičniji od Centrometala i njemu sličnih. Možda je zato i potrošnja kod Viadrusa majna od konkurencije.

kuro
15.10.2010., 18:51
Pozdrav svima, upravo sam u procesu odabira i kupovine kotla na pelete. Razmisljao sam o Centrometalu kao jednoj povoljnoj i stabilnoj opciji, buduci mi je interesantna i opcija lozenja na drva. Naime, drvo mi je prilicno pristupacno ali sam se zasad odlucio na pelete cisto radi komoda.

Buduci da mi se brat vec grije na pelete i ima jako dobra iskustva (nakon promjene softvera kada mu je znatno opala potrosnja i sada je prakticki ocekivana) s Centrometalom prvo sam nazvao jednu firmu sto ih prodaje i dobio ponudu od 17.500 kn (kotao 25kW + pelet set). Cijena mi se cini skroz u redu s obzirom da za tu cijenu dobijem odlican kotao na drva, valjda dobar i na pelete, dobru automatiku i ogromni spremnik peleta, sto omogucava ugodno koristenje.

Medjutim, citajuci ovaj forum, netko je predlozio Pelling pa sam odlucio vidjeti o cemu se radi. Vidim da kotao izgleda puno "skromnije", a citajuci dokumentaciju sam saznao i zasto - spremnik je za samo 75 kg. Kotao nazivno podrzava i grijanje na drva ali je plamenik je jako mali sto znaci da je ta opcija za tesku nuzdu. Takodjer, jedini ovlasteni serviser u mojoj blizini to zapravo jos nije - tek se skoluje - a isti bi trebao i montirati kotao:) Zapravo ne jedini, jer ima valjda jedan i u sinju, ali stekao sam dojam da je ovaj prvi glavni...

Razgovarao sam s gospodinom iz firme koja distribuira ovaj kotao i dobio ponudu koja iznosi u kunu isto - 17.500! Mislite li da ovaj kotao stvarno treba kostati jednako kao centrometal ili je to tako pa tko se upeca? Citao sam da centrometal nije ucinkovit kao neki drugi kotlovi, ali zar moze biti tolika razlika??

stmat
15.10.2010., 21:55
Pozdrav svima, upravo sam u procesu odabira i kupovine kotla na pelete. Razmisljao sam o Centrometalu kao jednoj povoljnoj i stabilnoj opciji, buduci mi je interesantna i opcija lozenja na drva. Naime, drvo mi je prilicno pristupacno ali sam se zasad odlucio na pelete cisto radi komoda.

Buduci da mi se brat vec grije na pelete i ima jako dobra iskustva (nakon promjene softvera kada mu je znatno opala potrosnja i sada je prakticki ocekivana) s Centrometalom prvo sam nazvao jednu firmu sto ih prodaje i dobio ponudu od 17.500 kn (kotao 25kW + pelet set). Cijena mi se cini skroz u redu s obzirom da za tu cijenu dobijem odlican kotao na drva, valjda dobar i na pelete, dobru automatiku i ogromni spremnik peleta, sto omogucava ugodno koristenje.

Medjutim, citajuci ovaj forum, netko je predlozio Pelling pa sam odlucio vidjeti o cemu se radi. Vidim da kotao izgleda puno "skromnije", a citajuci dokumentaciju sam saznao i zasto - spremnik je za samo 75 kg. Kotao nazivno podrzava i grijanje na drva ali je plamenik je jako mali sto znaci da je ta opcija za tesku nuzdu. Takodjer, jedini ovlasteni serviser u mojoj blizini to zapravo jos nije - tek se skoluje - a isti bi trebao i montirati kotao:) Zapravo ne jedini, jer ima valjda jedan i u sinju, ali stekao sam dojam da je ovaj prvi glavni...

Razgovarao sam s gospodinom iz firme koja distribuira ovaj kotao i dobio ponudu koja iznosi u kunu isto - 17.500! Mislite li da ovaj kotao stvarno treba kostati jednako kao centrometal ili je to tako pa tko se upeca? Citao sam da centrometal nije ucinkovit kao neki drugi kotlovi, ali zar moze biti tolika razlika??

teško je svima pa čak i serviserima bilo koje tvrtke reči koja je peć bolja, jer oni poznaju peć koju srvisiraju, peći od drugih proizvođača samo su čuli iz razgovora ili pročitali na internetu kao i svi mi.

općenito za bilo koje peći bilo kojih proizvođača je najbitnije njihovo iskustvo, znači koliko dugo se bave tim poslom, odmah svima na pamet pada, buderus, vissman, junkers (sad bosch), valiant itd.
problem je što naprimjer peć na pellete od buderusa 45KW košta 10.000 €

nama preostaju druge manje tvrtke koje se cijenom bore za tržište ali za to dobiješ i takvu uslugu (servis, tehnička podrška itd.)

imao sam peć na lož ulje od buderusa, to je jednostavno savršenstvo, ni previše ni premalo parametara za rad peći, takvo nešto se samo steče iskustvom dugom nekoliko decenija.

2008 godine sam kupovao peć na pelete, skoro jedine na hr tržištu su tada bili viadrus i centrometal. Centrometal je bio sa cijenom puno prihvatljiviji i bio sam se jako zainteresirao. tražio sam od njih shemu spajanja cijevi,rekli su nemaju još shemu rade je, i tako sam zvao i čekao dva tjedna,shema još uvijek nije bila gotova. takvo ponašanje sam smatrao neozbiljnim i odustao sam od centrometala ( hvala bogu). centrometal ima već dvije zime iskustava i siguran sam da je sada puno bolji nego 2008 :) samo jel ti dovoljno?

kupio sam Viadrus peć, koja ima odličan kotao i dobar princip rada.
međutim automatiku za tu peć ne radi viadrus nego nekakav privatnik u češkoj (kojeg bi ja nokautirao samo da bliže :) ). Taj lik ima strašnih ideja, ali ne može logički naredbe nikako posložit, pokažem im dva problema u automatici, on riješi ta dva ,al nešto shebe pa imaš onda 4 druga problema, i tako nekoliko puta. radi se o softwerskim problemima da se razumijemo.

dakle, zažmiri, kupi i potrudi se da što prije naučiš sve o peći da je sam možeš prilagođavati svojim uvjetima.

preso1
16.10.2010., 07:02
ovlasceni serviser u uzicu srbija nikom ne menja softver neznam da li su u obavezi da to ucine mislim na centrometal ako jesu sramota,,,,,,,,,

gavi
16.10.2010., 13:30

Pozdrav!
Ako će ovo biti od koristi...Prije mjesec i pol sam kod jedne zagrebačke tvrtke kupio Pelling i ugradio ga je moj instalater. Sve je prošlo u redu od samog pouštanja u pogon pa i samog funkcioniranja do sada. Ja sam ovim kotlom izuzetno zadovoljan i preporučio sam ga mojim prijateljima koji su također jedostavno oduševljeni. Malo mi je čudno što kotao koji je kompaktan nazivate skromnim. Možda zato što nema oko sebe privjesaka i nekih dogradnih elemenata kao neki drugi kotlovi. Mislim da nije skroman ali je dobro koncipiran i jednostavno je jednostavan, lako je upravljati njime iako automatika pokriva sve potrebne režime rada. Čini mi se da je to pozitivno... Ja sam vrlo zadovoljan!

kuro
16.10.2010., 15:02
Pozdrav!
Ako će ovo biti od koristi...Prije mjesec i pol sam kod jedne zagrebačke tvrtke kupio Pelling i ugradio ga je moj instalater. Sve je prošlo u redu od samog pouštanja u pogon pa i samog funkcioniranja do sada. Ja sam ovim kotlom izuzetno zadovoljan i preporučio sam ga mojim prijateljima koji su također jedostavno oduševljeni. Malo mi je čudno što kotao koji je kompaktan nazivate skromnim. Možda zato što nema oko sebe privjesaka i nekih dogradnih elemenata kao neki drugi kotlovi. Mislim da nije skroman ali je dobro koncipiran i jednostavno je jednostavan, lako je upravljati njime iako automatika pokriva sve potrebne režime rada. Čini mi se da je to pozitivno... Ja sam vrlo zadovoljan!

Zao mi je sto sam krivo shvacen, ne kazem da bi kotao trebao biti veci, dapace. Htio sam samo ukazati da su cijene pellinga i centrometala u potpunosti jednake iako se vidi da je proizvodnja centrometala znacajno skuplja. To je dosta mocniji kotao, pogotovo za onoga tko se u buducnosti misli grijati na drva. Takodjer, spremnik peleta je 3x veci kod centrometala. Ponavljam, sve za istu cijenu.

Mordred
16.10.2010., 17:41
Uh, opet se ja raspisa, ali sve iz najbolje namere, da ukažem na prednosti i mane, da svako može na osnovu svojih potreba da izabere odgovarajući proizvod :)

Ja imam Thermoflux Pelling 75KW, a moji roditelji Centrometal Pelet set na Stadler kotlu. Slažem se da bi Pelling kotlovi trebalo da stižu sa (mnogo) većim rezervoarima za pelet. Pokušao sam sa njima da dogovorim da mi naprave veći rezervoar, ali su rekli da to nije moguće. Kada sam pažljivo pogledao kotao, čini mi se da oni iz nekog postorejenja dobijaju sve limove i kod sebe ih samo zavare i pošrafe, pa zbog toga nemaju mogućnost da stave veći rezervoar. Sledeća prednost Centrometal rezervoara je što se rasklapa (lakše za transport) i što je motor tranportera van rezervoara, pa ne smanjuje zapreminu, kao kod pellinga.
Moj rezerovar je oko 220kg, što će mi u najhladnijem periodu biti dovoljno za jedan dan. A ideja je bila da se punjenje obavlja najviše jednom nedeljno.
Rezervoar se jako lako skida, tako da ću veovatno dovesti nekog limara da uzme mere, premeri otvore i uglove pod kojima pada pelet, pa da mi napravi veći rezervoar.

Kod CM-a se rezervoar može postaviti sa leve ili desne strane kotla ili čak ispred kotla (onda su vrata kotla nepritupačna za čišćenje), zavisi od mogućnosti u prostoru, a ja sam pelling čekao 3 nedelje, jer ih po defaultu prave sa desnim rezervoarom, a meni je bio potreban rezervoar sa leve strane.

Pozicija motora koju sam pomenuo je posledica načina na koji se pelet transportuje, što uzrokuje i jednu prednost Pelling kotla: mnogo kraći pužni transporter. U slučaju da CM ostane bez peleta u rezervoaru, potrebno je oko 12 minuta da se transporter napuni (osim ako ga ne prekopčaš na 220V), a kod Pellinga je taj period max 2-3 minuta.

Način transportovanja peleta kod CM-a može da bude problematičan u slučaju da koristiš pelet sa više prašine. Prašina/piljevina se zadržava u crevu i posle nekog vremena (veliki je rezervoar, ne moraš obilaziti kotlarnicu svakog dana) može da dovede do nagomilavanja peleta u crevu, pa gorionik ostane bez goriva i vatra se ugasi. Dakle, Pelling je manje osetljiv na kvalitet peleta, ali to nema veze sa samim modelom, već sa tipom konstrukcije.

Moj pelling je 75KW, pa je ložište dovoljno veliko da ubacim balvan u njega :) Predpostavljam da je na manjim kotlovima i ložište srazmerno manje.

Samo montiranje kotlova nije problem. Odvode/dovode i sl. može da uradi bilo koji majstor koji se bavi grejanjem. Što se elektro dela tiče, uz CM se dobije uputstvo (koje može da bude vrlo korisno, jer su većina servisera koje sam video klovnovi), a kod Pellinga je potrebno povezati 5 žica i uključiti kotao u struju :)

Podešavanja oba kotla (automatike) su prilično jednostavna. Kao sedmodnevni termostati, na prvi pogled deluje kompilkovano, ali čim prođeš kroz opcije, shvatiš da je sve vrlo jednostavno.
Pellingu zameram položaj jedinice za podešavanje. Postavljena je na gornjoj strani kotla i ekran i tasteri su okrenuti prema plafonu. Kod manjih kotlova to nije problem, ali kada sam ovaj od 75KW postavio na podest on nekoliko cm, ja sa svojih 184cm moram da se popnem na prste da bih video ekran. Pored kotla sam ostavio stolicu, ako bude potrebe da neko niži pogleda status rada kotla ili nešto promeni.
Kod CM-a je moguće ući u servisni meni i onda pratiti sve faze rada kotla sa prikazom vremena. Može da bude korisno za shvatanje principa rada i za eventualno preciznije pdoešavanje kotla, koje se takođe može obaviti kroz servisni meni. Fabrika insistira da ta podešavanja obavlja ovlašćeni serviser, ali je sistem toliko jednostavan i uputstvo dobro napisano, da nema nikakvih problema. Dodatno, vraćanje na fabrička podešavanja je nikad lakše, pa šta god da pogrešiš tokom podešavanja, za čas si nazad.
Za Pelling nemam nikakvo uputsvo za sevisni meni, pa nisam želeo ni da ulazim u opcije, samo sam video da ima ooogroman broj podmnenija (do 99 su numerisani, pa onda idu sa slovnim oznakama).

Pelling ima dva tajmera na svojoj automatici. Za tajmer se podesi vreme, a onda se izabere za koje dane će to da važi. Ja sam podesio jedan tajmer za ponedeljak-petak i jedan za subotu. Nedeljom ne grejem objekat.

Čišćenje pepela (i celog kotla) je dosta jednostavnije rešeno kod Pellinga. Prostor za pepo je mnogo veći i pristupačniji. Kada čistiš CM, moraš da otvoriš vrata na kojima stoji gorionik, za koji je zakačeno crevo transportera. Previše delova se nalazi van kotla. Deo pepela bude u kotlu, deo u samom gorioniku (ima pepeljaru). Kod Pellinga gotovo sav pepeo bude izduvan iz ložišta u veliki prostor ispod ložišta koji je vrlo pristupačan za cev usisvača.

Cena za manje kapacitete je ujednačena, ali što je veći kapacitet kotla, Pelling je procentualno sve jeftiniji od Centrometala.

Oba sistema imaju svoje prednosti i mane, a kada bih kupovao kotao za svoju kuću, verovatno bih išao na Pelling.

Noemi
16.10.2010., 17:47
Gdje u Rijeci i okolici ima za nabaviti peleta?:moli:

agt
17.10.2010., 08:16
Gdje u Rijeci i okolici ima za nabaviti peleta?:moli:

U Mrkoplju i Delnicama.

viadrus
17.10.2010., 09:58
ja sam pripremnu fazu naštimao svakih 20 minuta rad dozatora na 2 sec

vidio sam u jednom postu da imaš viadrus pelet set. Ja imam Viadrus U22 pa me zanima gdje bih mogao nabaviti set za pelete, hvala

stmat
17.10.2010., 14:40
vidio sam u jednom postu da imaš viadrus pelet set. Ja imam Viadrus U22 pa me zanima gdje bih mogao nabaviti set za pelete, hvala

probaj ovdje

http://www.tehno-dom.hr/

gavi
17.10.2010., 15:42
Zao mi je sto sam krivo shvacen, ne kazem da bi kotao trebao biti veci, dapace. Htio sam samo ukazati da su cijene pellinga i centrometala u potpunosti jednake iako se vidi da je proizvodnja centrometala znacajno skuplja. To je dosta mocniji kotao, pogotovo za onoga tko se u buducnosti misli grijati na drva. Takodjer, spremnik peleta je 3x veci kod centrometala. Ponavljam, sve za istu cijenu.

Ne razumijem kako vi doživljavate cijenu nekog proizvoda... Po kilogramu ili dimenzijama? Imate kotao BIODOM 27, manjih dimenzija a sličnih karakteristika kao CM i Pelling pa je 5000 kn skuplji.
Mislim da je Mordred dobro opisao ove kotlove i na kraju je podvukao da bi opet izabrao Peling. To i ja potvrđujem, opet bi kupio Pelling.

F@@hrenheit
17.10.2010., 16:26
Ja da kupujem novi kotao na biomasu,definitivno bih izabrao Kozlusan...
Može spaljivati sve vrste biomase do 25mm,ima automatsko čišćenje pepela,te rotirajuće ložište,koje povećava iskorištenje kotla...
Nedostatak im je što su teški i robustni,a i cijenom su skuplji od ovih kotlova o kojima raspravljate,trajnost im je neupitna,garancija 2 godine...

dxer
17.10.2010., 16:39
Mislim da svi ovi kotlovi u principu mogu trositi kukuruz sječku i sl. ali kako je kukuruz skuplji od peleta, nista od toga .Kozlusan mozda i ima te dobre stvari, ali je dosta nepoznat i ja osobno nisam nigdje pronasao nista o njemu, nikakvih iskustava. Tu je naravno i velika razlika u cijeni. Garanciju od dvije godine daju primjerice i za Pelling, Biodom 27...
Ja sam narucio Pellinga 40 , a uz njega ce ici jos i spremnik za toplu vodu i jos Buderus regulacija da podno grijanje radi kako treba.

stepski
17.10.2010., 19:04
http://www.kozlusan.com/kat_kaloriferi.asp#teknikbilgiler

agt
17.10.2010., 20:00
Trenutno dogovaram u Tehno-domu koji zastupa Kozlusan kupovinu kotla od 180 kW, za jedan poslovni objekt. Ima li možda netko iskustvo sa Kozlusan kotlom veće snage?

F@@hrenheit
17.10.2010., 22:11
Ja sam bio zainteresiran za kotao snage 300kw,ali sam odustao od kupnje ove godine zbog financija,prodali su dosta kotlova velike snage u okolicu Ludbrega,za grijanje plastenika i peradarskih farmi...
Kakav tebe zanima,grijanje vrućom vodom ili zrakom?

agt
18.10.2010., 15:15
Kakav tebe zanima,grijanje vrućom vodom ili zrakom?

Vodom

gavi
18.10.2010., 19:37
Trenutno dogovaram u Tehno-domu koji zastupa Kozlusan kupovinu kotla od 180 kW, za jedan poslovni objekt. Ima li možda netko iskustvo sa Kozlusan kotlom veće snage?

A da pogledaš kotlove na biomasu na: http://www.ies-grupa.eu/kotlovi-na-biomasu-od-30-do-1500-kw , možda ti takav kotao može biti prihvatljiv.

F@@hrenheit
18.10.2010., 19:54
Vodom

Ja sam gledao ove za grijanje vrućim zrakom,prednost tih kotlova je što su kompaktni(imaju čak i dimnjak) i mogu se isporučiti na kotačima kao mobilne kotlovnice za koje nisu potrebne nikakve dozvole,ako se kotao nalazi izvan prostorije pod nadstrešnicom...
Imaju rotirajuće kromirano ložište,sa automatskim čišćenjem...
Inače za sve kotlove snage iznad 50kw potrebna je kotlovnica,a svi znamo da više košta papirologija i dozvole,nego kompletno grijanje...

gavi
18.10.2010., 20:13
Ja sam gledao ove za grijanje vrućim zrakom,prednost tih kotlova je što su kompaktni(imaju čak i dimnjak) i mogu se isporučiti na kotačima kao mobilne kotlovnice za koje nisu potrebne nikakve dozvole,ako se kotao nalazi izvan prostorije pod nadstrešnicom...
Imaju rotirajuće kromirano ložište,sa automatskim čišćenjem...
Inače za sve kotlove snage iznad 50kw potrebna je kotlovnica,a svi znamo da više košta papirologija i dozvole,nego kompletno grijanje...

Zar za takve kotlove preko 50 kW ne treba dozvola? To mi je dobro, jer papirologija sigurno košta. Ali ako ima postojeća kotlovnica i ako se radi zamjena kotla, mislim da ne treba neka dozovola ili ipak treba?

agt
18.10.2010., 21:16

Kotao ide u postojeću kotlovnicu, u kojoj je sad Centrometal na lož ulje od 400 kw.

kuro
19.10.2010., 20:28
Gavi ili netko drugi koji ste ugradili Pelling kotao, mozete li mi objasniti kako cistite izmjenjivac topline? Prema slici dolje vidim da ima horizontalno polozene kanale, pa mi se bas i ne cini kao ugodna obveza.

Izmjenjivac topline u Pellingu (http://www.ies-grupa.eu/assets/images/galerije/125/04_loziste_i_izmjenjivac_topline_70_kw.jpg)

gavi
20.10.2010., 16:35
Gavi ili netko drugi koji ste ugradili Pelling kotao, mozete li mi objasniti kako cistite izmjenjivac topline? Prema slici dolje vidim da ima horizontalno polozene kanale, pa mi se bas i ne cini kao ugodna obveza.

Izmjenjivac topline u Pellingu (http://www.ies-grupa.eu/assets/images/galerije/125/04_loziste_i_izmjenjivac_topline_70_kw.jpg)

Na Pellingu je vrlo jednostavno očistiti izmjenjivač topline. Upravo kako si rekao, otvoriš vrata izmjenjivača (gornja), iz cijevi izvadiš turbolatore i s priborom koji dobiješ uz kotao pročistiš te kanala. Ako kotao ima dobro izgaranje, a trebao bi imati, nema čestog čišćenja. Mislim da je ovo jednostavnije nego čistiti pregrade izmjenjivača drugih kotlova. Ova fotografija koju si poslao na linku je kotao stari tip. Plamenik i ložište novog modela sasvim drukčije izgleda. Uz ponudu sam dobio neke materijale. Zatraži od IES-GRUPE da ti pošalje izgled novo tipa ložišta na Pellinga. Točno, tvoje pitanje logično kada je u pitanju stari tip kotla. Kad to dobiješ, sve će ti biti jasno.

happy me
20.10.2010., 23:57
Pozdrav svima!
vidin da ste dosta aktivni na ovoj temi pa mozda se nađe i netko ko bi meni mogao pomoć.
ja san iz dalmacije, točnije blizu Splita (mjesto uz more), i tragajuci za lipon peći na drva zapele su mi za oko i kaminske peći na pelete, znaci ne kotao nego pec za u kuću. od nikog bliskog jos nisan cula da ima takvu pec pa pomislih mozda se ovdje nadje netko iz mog podrucja sa iskustvom takvog nacina grijanja.
kuca je etazna sa centralnim stubistem, nekih (bubam otprilike) 130 m2 bi bilo zgodno ugrijati, pec bi bila pokraj stubista tako da bi lako grijala i gornju etazu, stiropor fasada od 5cm, pvc stolarija (roleti svugdje), prošle godine smo se grijali klimom od 7kw i sve pet, ali zbog ugođaja te smanjenja potrošnje struje (jer bi se ta ušteđena trosila u, recimo, nekakvom apartmanu) bi rado uzeli takvu peć (ćini mi se dosta čistije s njom nego sa peci na drva :)
imamo solar za vodu i fala bogu u nas to stvarno isplativa investicija pa mi ne triba ta pec za grijanje vode.
naravno da ne bih bas za takav gust tila istrest nekih 15000-20000 kn...
e pa sad ako buden imala srice mozda se nadje netko slican, unaprijed hvala :)

terracota
21.10.2010., 01:44
Pozdrav svima!
vidin da ste dosta aktivni na ovoj temi pa mozda se nađe i netko ko bi meni mogao pomoć.
ja san iz dalmacije, točnije blizu Splita (mjesto uz more), i tragajuci za lipon peći na drva zapele su mi za oko i kaminske peći na pelete, znaci ne kotao nego pec za u kuću. od nikog bliskog jos nisan cula da ima takvu pec pa pomislih mozda se ovdje nadje netko iz mog podrucja sa iskustvom takvog nacina grijanja.
kuca je etazna sa centralnim stubistem, nekih (bubam otprilike) 130 m2 bi bilo zgodno ugrijati, pec bi bila pokraj stubista tako da bi lako grijala i gornju etazu, stiropor fasada od 5cm, pvc stolarija (roleti svugdje), prošle godine smo se grijali klimom od 7kw i sve pet, ali zbog ugođaja te smanjenja potrošnje struje (jer bi se ta ušteđena trosila u, recimo, nekakvom apartmanu) bi rado uzeli takvu peć (ćini mi se dosta čistije s njom nego sa peci na drva :)
imamo solar za vodu i fala bogu u nas to stvarno isplativa investicija pa mi ne triba ta pec za grijanje vode.
naravno da ne bih bas za takav gust tila istrest nekih 15000-20000 kn...
e pa sad ako buden imala srice mozda se nadje netko slican, unaprijed hvala :)

Možda ti ovo može pomoći.
Moji prijatelji su kupili ovih prvih i zadovoljni su:
http://www.ies-grupa.eu/ambijentne-peci
http://www.svijetkamina.hr/peci/peci-na-pelete.html
http://www.zagorka.hr/peci-na-pelet-hr-HR/83.aspx

Mordred
21.10.2010., 18:54
kuro, upravo sam se vratio iz kotlarnice i čišćenja Pellinga 75KW. Dobije se jedan čistač (šipka sa dva kruga na sebi, fotografisaću čim se setim) sa kojim se relativno lako skidaju naslage sa zidova. Naslage koje su kod mene nastale posle 2 nedelje (bilo je jedno čišćenje "nabrzaka" pre neki dan) upotrebe ne deluju opasno, ali ne znam koliki sloj naslaga je prihvatljiv. Mnogo veći problem od čišćenja cevi izmenjivača su one uvijene "štangle" unutar kanala izmenjivača.
Evo fotografije novog modela. Vidi se gorionik. Ovo je 75ica sa skinutim rezervoarom i vratima.
http://img215.imageshack.us/img215/2379/p1010090a.th.jpg (http://img215.imageshack.us/i/p1010090a.jpg/)

happy me, za kamine na pelet je jako važno da imaš kvalitetan pelet sa minimalnom količinom prašine/piljevine u kesama i sa minimalnom količinom pepela kao ostatkom sagorevanja. Pelet koji trenutno koristim ima sasvim OK energetsku vrednost, dobro sagoreva, nema preveliki ostatak pepela, ali kada ga sipam u rezervoar, posle nekoliko džakova, u kotlarnici vidiš prašinu u vazduhu.

lovric
21.10.2010., 19:26
Ne znam da li centometal prati još uvijek ove postove na ovome forumu ako je imao bih jedan prijedlog za ove njihove peći.Ovako,mislim da bi puno bolje radio ovaj set kad bi elektronika bila bolje povezana sa sobnim termostatom,hoću da kažem.Npr.Sobni termostat je naštiman na 24 stepena,a kotao na 75 stepeni,kotao se zagrije na 75 i ugasi se a sobni termostat se još nije isključio,onda ide faza gašenja i nekih 10 min je kotao ugašen(mislim kad su minus temperature) a voda još uvijek kruži,znači za nekih 10 - 15 min ponovo ide proces paljenja koji je jako spor i dok se ona ponovo upali temperatuta u kotlu spadne i na 50 stepeni.Moje mišljenje je kad bi mogli da naprave program da elektronika prepoznaje da sobni termostat nije isključio i kad kotao dolazi do zadane temperature da samo smanji rad kotla a ne da ga ugasi tek kad prepozna da je sobni termostat isključio onda gasi peć kad dođe na zadanu temperaturu.

kuro
21.10.2010., 19:46
Evo samo da izvjestim kako idu stvari kod mog odabira kotla, a mozda nekome bude i od pomoci. Najveci dio vremena sam odlucivao izmedju Centrometala i Pellinga (25 kw). Na kraju sam se ipak odlucio za Centrometal. Zasto?

Od samog pocetka Pelling je izgledao kao jako primamljiva opcija. Kompaktan, napravljen specijalno za pelete (znaci vjerojatno veca efikasnost) i mozda jos pokoja prednost (ne pada mi sada na pamet). Medjutim, na zemlju me spustila podrska. Znaci postoji ta jedna firma (IES) koja se bavi distibucijom ovih kotlova u RH i smjestena je u ZG. Kako bi to sve uredno funkcioniralo diljem drzave potrebna je mreza ovlastenih servise i montera. Situacija oko toga je blaga katastrofa. Od gospodina iz IES-a sam dobio popis servisera u Dalmacija - ukupno 2. Nazvao sam ih prije eventualne kupovine cisto da vidim koliko bi me ugradnja dosla. Jedna firma prodaje samo Centrometal kotlove (za Pelling nije ni cula), eventualno postoji sansa da ima druga firma s potpuno istim nazivom (ali kolika je ta sansa??)... Druga firma niti ne nudi Pelling kotlove niti potvrdjuje da je serviser (prema IES-u se toboze skoluje i skoro bi trebao postati ovlasteni serviser, a kasnije ce se ispostaviti da je to cista laz), a tek nakon direktne izjave da sam dobio informaciju od IES-a kako on ugradjuje Pelling polako mu naviru sjecanja - da da mi smo se s njima nesto oko toga dogovarali... bla bla bla. Uglavnom izgleda da se radi o jako labavoj suradnji IES-a i te firme koja se nikada nije ni materijalizirala. Ta firma dosad nije ugradila nijedan kotao Pelling kako kazu i u razgovoru s njima kao da ne postoji kotao na pelete osim Centrometala (jednostavno im prica zapocinje u stilu - vi kupite Centrometala tu i tu, a mi vam ga mozemo ugraditi...).

Ocito je da je Pelling kotao na papiru, barem u ovom dijelu HR. Postavlja se pitanje i koliko je dobavljac ozbiljna firma kada mulja na ovakav nacin. Jos bitnije pitanje je sto s pokvarenim kotlom kada ga nema tko popraviti.

Upoznat sam s manama Centrometala ali to mi je nazalost jedini izbor (u ovom cjenovnom razredu). Vjerujem da se efikasnost ipak popravila u novom modelu kojeg cu kupiti jer dolazi s turbulatorom, a za elektroniku znam otprije da je odlicna. Takodjer sam uvjeren da je Pelling (barem ovaj najmanji od 25kw) precijenjen. S obzirom na jednostavnost konstrukcije i mogucnosti trebao bi biti jeftiniji!

Dobavljacu zelim puno srece u poslovanju i sirenje servisne mreze po cijeloj HR jer nikome nije u interesu monopol Centrometala.

agt
21.10.2010., 19:50
Po ova dva zadnja posta vidim da je Viadrus iako ima lošu automatku kotao koji ja najmanje zahtjevan, a vrlo ekonomičan.
Mordred svoj Pelling čisti nakon dva tjedna rada, ja Viadrus jednom godišnje kad završi sezona grijanja.
Centrometal kako kaže lovric kad postigne zadanu temp. ima gašenje. Naravno nakon toga ponovno paljenje što je dodatna potrošnja peleta i električne struje. Viadrus u toj situaciji samo prijeđe u fazu održavanja vatre.

kuro
21.10.2010., 20:23
Po ova dva zadnja posta vidim da je Viadrus iako ima lošu automatku kotao koji ja najmanje zahtjevan, a vrlo ekonomičan.

agt, molim te za informaciju, koji model kotla/pelet-seta imas? Ako imas kakav link jos bolje. Mislis li da se dosad nesto popravilo glede elektronike ili i dalje patis od istih problema?

Vidim da je U22/U26 sada na nekakvoj akciji...

Mordred
23.10.2010., 13:52
kuro, u Srbiji Pelling uopšte i nije zvanično dostupan. Sam sam ga uvezao, na instalaciju ga je povezao majstor koji mi je ranije povezivao neke radijatore, električni deo su 2+3 žice i jedan utikač za 220V, to možeš i sam. E sada, pošto je Jajce ipak podalego od Beograda, ja sam kupio rezervni motor za transporter i rezervnu automatiku, a Thermoflux mi je dao popust na kotao i gratis rezervni grejač. Tako da ako bilo šta od električnih delova otkaže, odmah imam deo i mogu sam da ga zamenim :)

agt, čišćenjem izmenjivača se skidaju naslage sa zidova i samim tim se sprečava pad efikasnosti u radu kotla. Verujem da bi ovaj kotao radio i bez čišćenja, ali je pitanje koliko bi izgledao dijagram isporučene toplote od početka prema kraju sezone. Dimovodna komora se čisti ejdnom godišnje.
Biodom27 ima lepo rešen sistem čišćenja izmenjivča. Jedna poluga koja se nalazi na spoljnoj strani kotla i kada je povučeš, mehanički se sastružu naslage na zidovima izmenjivača. Naslage padaju u komoru na dnu kotla koja se otvara sa dva šrafa.

stmat
23.10.2010., 19:05
agt, molim te za informaciju, koji model kotla/pelet-seta imas? Ako imas kakav link jos bolje. Mislis li da se dosad nesto popravilo glede elektronike ili i dalje patis od istih problema?

mislim da je tvrtka koja isporučuje zamijenila elektroniku,
uzela je drugog proizvođača, tako sam čuo,

javi se tvrtci Tehno-dom pa ih pitaj.

agt
23.10.2010., 20:46

Imam HERCULES ECO set, snage 13-45 kw. Ustvari je to kotao U22. Kupljen je u Tehno-domu, no zbog loše automatike više ne uvoze taj model, već samo stariji model koji ima jednostavniju automatiku i nema sistem samopaljenja, dakle moraš pelete upaliti ručno.
Inače ja sam automatiku na svojoj peći podesio na one najednostavnije parametre i to radi super. Otprilike to može pružiti i automatika ovog starog modela koji je još u prodaji. Kod mog modela je problem i sistem samopaljenja,koji se zna zaštopati pepelom. Kako mi se najekonomičnije pokazalo da kotao radi cijelu sezonu, upalim u jesen pelete ručno i tako gori do kraja sezone grijanja. S obzirom da imam agregat koji se automatski pali kad nestane struje, nema potrebe za ponovnim paljenjem, jer ako je kotao bez struje duže vrijeme, kad struja dođe uključuje se samopaljenje.

xlopi
25.10.2010., 11:06
Jel netko radio svoju ručnu nadogradnju Pelling kotla da stane više peleta?
Ako jeste dajte recite kako je najbolje.. možda i pokoja slika...

mjojo
25.10.2010., 12:27
Ima li tko iz Splita ilu okolice tko mi moze reci gdje nabavlja pelete.

osjek
25.10.2010., 13:15
Pozdrav! Dugo me nije bilo na forumu ali sada sam tu da podijelim iskustva sa vama. Ako se sjećate kada sam u 8. mjesecu napisao da sam poručio Pelling 30kW i da ću se javiti sa iskustvima kada starta sezona grijanja, upravo to i činim. Kao što sam već rekao radi se o Pelling-u 30kW namjenjenoj za cca 200m2 grejnog prostora. Montaža vrlo jednostavna, lokalni majstor. Puštanje u rad, uradio sam sam, kao i spajanje termostata i pumpe. Potrošnja, za nekih 11 sati koliko dnevno grije trosi negdje oko 30kg peleti za tih 11 sati što dnevno radi. Nisam još ništa uštimavao jer ne znam da li je to dobra potrošnja ili je mnogo i koji bi se parametri mogli štimati.

dxer
25.10.2010., 19:09
@osjek
Kakvu izolaciju na kuci imas ?
Grijes radijatorima ili mozda podno grijanje ?
Grijes i toplu vodu ?
Da li pec radi na 30 kW full ili je namjestena na manje ?

Doktor17
25.10.2010., 20:32
Da li neko ima iskustvo sa verzijama softvera za Centrovetalovu pelet regulaciju?
Moja verzija je 2.76. Koje su razlike ove u odnosu na najnoviju? Da li serviseri to apdejtuju gratis ili se nesto plaća?
Ja imam CM 35KW + pelet set. Kakva su iskustva sa menjanjem difolt vrednosti iz servisnog menija?

osjek
26.10.2010., 07:54
@dxer

Trenutno nemam nikakve izolacije na kući. Prvi sprat ima PVC stolariju, a drugi drvenu u dosta dobrom stanju. Sistem grijanja je napravljen tako da imam kombinaciju podnog i radijatora. Na prvom spratu je dovoljno samo podno dok na drugom, zbog ne dovršenog trečeg sprata, radi kombinacija podno i radijatori na drugom podioku. Grijem dva bojlera od po 80l. Ne znam na koliko kW radi jer sam zadao da temp kotla bude oko 60C što se je pokazalo sasvim dovoljno za ovaj prelazni vremenski period. Pretpostavljam da će se ova temp vode u kotlu morati podizati sa padom vanjske temperature. Ovo je izgleda sistem koji zahtjeva monitoring 24 sata da bih mu podesio sve parametre da radi u optimalnom režimu rada, ali to vrijeme nisam još našao.

dxer
26.10.2010., 08:09
Da, ti imas kombinaciju sa radijatorima, ali ja imam samo podno , tako da ja ne mogu podizati temperaturu vise od onoga sto je normalno za podno tj. za zdravlje. ne znam koje ce sve opcije imati, ali meni bi odgovarala opcija da grije toplu vodu recimo dvaput dnevno (200 L) i onda da temp kotla ide na najnizu vrijednost koja je moguca obzirom da za podno ne treba biti previsoka. U svakom slucaju ja cu uz tu regulaciju kotla imati jos i Buderus regulaciju 4121 (kaze instalater da mi to treba).

mjojo
26.10.2010., 13:52
@dxer

Trenutno nemam nikakve izolacije na kući. Prvi sprat ima PVC stolariju, a drugi drvenu u dosta dobrom stanju. Sistem grijanja je napravljen tako da imam kombinaciju podnog i radijatora. Na prvom spratu je dovoljno samo podno dok na drugom, zbog ne dovršenog trečeg sprata, radi kombinacija podno i radijatori na drugom podioku. Grijem dva bojlera od po 80l. Ne znam na koliko kW radi jer sam zadao da temp kotla bude oko 60C što se je pokazalo sasvim dovoljno za ovaj prelazni vremenski period. Pretpostavljam da će se ova temp vode u kotlu morati podizati sa padom vanjske temperature. Ovo je izgleda sistem koji zahtjeva monitoring 24 sata da bih mu podesio sve parametre da radi u optimalnom režimu rada, ali to vrijeme nisam još našao.

Hoces reci da grijes svih neizoliranih 200m2 u Osjeku + dva bojlera od 80l sa 30kg peleta dnevno?

osjek
26.10.2010., 14:01
Trenutno ne grijem svih 200m2 vec 2/3 tog prostora(dva od tri stana u kuci) a pec je namjenjena da u buducnosti grije 200m2. Ja sam iz Sarajeva, naselje Osjek i za navedene vremenske intervale u toku jednog dana, koliko pec je upaljena, potrosim 2 vrece peleti od cca 15kg.

fudbalko
26.10.2010., 16:36
Ne znam da li centometal prati još uvijek ove postove na ovome forumu ako je imao bih jedan prijedlog za ove njihove peći.Ovako,mislim da bi puno bolje radio ovaj set kad bi elektronika bila bolje povezana sa sobnim termostatom,hoću da kažem.Npr.Sobni termostat je naštiman na 24 stepena,a kotao na 75 stepeni,kotao se zagrije na 75 i ugasi se a sobni termostat se još nije isključio,onda ide faza gašenja i nekih 10 min je kotao ugašen(mislim kad su minus temperature) a voda još uvijek kruži,znači za nekih 10 - 15 min ponovo ide proces paljenja koji je jako spor i dok se ona ponovo upali temperatuta u kotlu spadne i na 50 stepeni.Moje mišljenje je kad bi mogli da naprave program da elektronika prepoznaje da sobni termostat nije isključio i kad kotao dolazi do zadane temperature da samo smanji rad kotla a ne da ga ugasi tek kad prepozna da je sobni termostat isključio onda gasi peć kad dođe na zadanu temperaturu.

Probaj da smanjis rad transportera i vrijeme satajanja transportera.....slobodno u svakom pod programu se moze smanjiti po sekund ili dve dobava i stajanje i vise.....finim podesavanjem mozes puno ustedeti....ja imam centrometal 50 kw grijem 300 km2 na 21stepen trosio sam dnevno 50-60 kg peleta na fabrickom podesavanju a sad posle dodatnog podesavanja potrosnja 30-40kg

Mordred
26.10.2010., 18:59
Jel netko radio svoju ručnu nadogradnju Pelling kotla da stane više peleta?
Ako jeste dajte recite kako je najbolje.. možda i pokoja slika...

Ovo i mene interesuje. Meni je u planu da napravim rezervoar koji će da primi najmanje sedmodnevne potrebe peleta u špicu sezone, što je bar 5 puta veće od ovog postojećeg. Pošto sam ja skidao rezervoar radi unošenja u kotlarnicu, čini mi se da je dovoljno uzeti meru one baze koja naleže na kotao i uglova pod kojima se sliva pelet u transporter. Pošto bi novi rezervoar bio dosta teži, obavezno bih napravio model koji na velikim stopama stoji na podu, kako ne bi vršio pritisak na one "rogove" što su zavareni na kotao, a na kojima stoji.

Osjek, na kom Programu držiš kotao? Jel i na tom od 30KW ima P1-P5?

Ja trenutno sa Pelling 75KW grejem oko 260kvm na 22.5C i od 7.novembra do sada je radio 13 radnih dana po 11h, 3 subote po 6h i nedeljom ne radi. Trošio je prosečno 3.2kg/h.
Objekat je bez izolacije novije generacije, ali zidovi imaju 60-80cm, gradjeno 1903. :)
Stolarija je drvena, prilično loša.

Doktor17, poslednja verzija Centrometal softwara-e je 2.78, ali su mi iz Centrometala rekli da nema potrebe da menjam moj 2.75. Ja sam slao mail na servis@centro... i ppored info za verziju software-a, dobio jedan vrlo neljubazan odgovor tipa "to nas ne interesuje, pitaj lokalnog servisera", a na drugi mail nisam ni dobio odgovor.

Doktor17
26.10.2010., 19:30
Probaj da smanjis rad transportera i vrijeme satajanja transportera.....slobodno u svakom pod programu se moze smanjiti po sekund ili dve dobava i stajanje i vise.....finim podesavanjem mozes puno ustedeti....ja imam centrometal 50 kw grijem 300 km2 na 21stepen trosio sam dnevno 50-60 kg peleta na fabrickom podesavanju a sad posle dodatnog podesavanja potrosnja 30-40kg

Daj molim te reci mi iz uputstva koje si parametre štelovao, da probam i ja malo da se poigram sa mojim CM 35KW.