PDA

View Full Version : Grijanje na pelet

stranice : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32

malo_autra
03.11.2011., 09:28
Poštovani,imam peć na pelet nordica extraflame ROSY....sve radi ok na br 1...ali kada pojačam na 2 ili 3 peć se jednostavno ugasi!!da li ima ili je imao netko prroblema sa tim i šta bi trebao napraviti??hvala

Znam, zovi servisera...:)

sema
03.11.2011., 22:13
Pepeo u lugari je sive boje a onaj u pepeljari znaći tamo gdje peleti upadaju i gore je crn i izgleda kao male sitne(kao kvarzni pijesak) kuglice.Pelet sam kupio u Nemiloj nemam pojma kojeg je sastojka ,mislim da je jedno 70-80 % jelovina.Ali evo zadnjih nekoliko dana imam i problem da mi dolazi dim kroz bužir u silos peleta pa mi napuni podrum dimom.Peć očišćena dimnjak čist ali iz nekih razloga mi ubacuje dim iz peći u silos peleta.U subotu sam poslao upit centrometalu vezano za dim u silosu ali još nisam dobio nikakav odgovor.
da li si rjesio problem sa dimom iz silosa peleta,evo kod mene od kako sam poceo grijati ove sezone se dimi iz silosa,ne znam do cega je.pozz

zlayo83
06.11.2011., 08:44
Pozdrav svima!
Znam da o ovome ima puno toga napisano na forumu, ali ima vec tolko postova da je jako nepregledno. Stoga vas molim da ovdje napišete nešto o mom pitanju..

Ovako,
Pošto je lož ulje jako skupo, prešao sam na grijanje na pelete. To sam stavio na svoju dosadašnju peč (CTC). Zannima me dali je netko fino podešavao plamenik i ako može napisat kako ga je podesio te dali je sa time što uštedio na peletama?
Kolka je vaša dnevna potrošnja?
Gdje i po kojoj cijeni nabavljate pelete?
Gdje su najkvalitetnije i dali se s obzirom na kvalitetu peleta može uštedjet i kolko?
Znam da je to puno pitanja, ali Vas molim da Vaša iskustva podijelite samnom :))

HVALA!!!!

Mordred
06.11.2011., 18:49
Ja mogu da ti odgovorim samo na četvrto pitanje:

Kvalitetnim peletom se može mnogo uštedeti, jer će ti loš pelet mnogo brže prljati kotao i smanjivati efikasnost prenosa toplote.
Pored toga, sagorevanje iste količine različitog peleta generiše različitu količinu energije, tako da ćeš ti misliti da ti kotao radi "punom parom", ali će zbog lošeg peleta on zapravo generisati mnogo manje toplotne energije. U Srbiji je razlika u ceni od lošeg do najboljeg peleta 20-30€/toni, tako da sam se ja zeznuo samo jednom. Sada igram na sigurno i nema problema.

dankobo
06.11.2011., 19:52
Poštovani,imam peć na pelet nordica extraflame ROSY....sve radi ok na br 1...ali kada pojačam na 2 ili 3 peć se jednostavno ugasi!!da li ima ili je imao netko prroblema sa tim i šta bi trebao napraviti??hvala

Ništa nisi javio da li si riješio problem sa peći. Zanima me još kakva su ostala iskustva sa tom firmom i gdje si kupio peć? Nigdje u Rijeci nema da se peć pogleda radu. U Frigosanu imaju samo jedan komad i to za isporuku a u predstavništvuZagorke, cura kaže da joj se neda paliti peć.
Jedino u Jušićima, Piazzetta lijepo radi i čovjek može stvar ozbiljno razgledati i ponjušiti. No, ono što mene zanima je 5.350kn skuplje kod Piazzette od Nordica-Ediilkamina.

zlayo83
07.11.2011., 08:30
Pozdrav!
Imam centralno grijanje na pelete.
Zanima me princip rada centralnog... Zanima me čemu služi miš ventil, ekspanziona posuda, i kako voda cirkulira (dali cirkulira kad su radijatori zatvoreni). Kuda voda sve prolazi, te kuda se vraca kroz sistem?
Dali se može nešto desit ako mi termostatski ventili postigne zeljenu temp i radijatori su zatvoreni, a pumpa i dalje vrti?
Hvala! :)

F@@hrenheit
07.11.2011., 12:06
Apsolutno krivo!

Austrijski pelet, koji je definitivno najkvalitetniji, koristi 100 % četinjače!
Skandinavski i Kanadski pelet su također rađeni 100 % od četinjača.

Između ostalog, cijena četinjača je također viša od cijene bukve, od koje većina domaćih proizvođača radi pelete.

Drugo što si naveo krivo je kaloričnost...
Istina je da 1 m3 bukve ima veću energetsku vrijednost nego 1 m3 jele, međutim bukva ima višu specifičnu masu! Nemoj brkati m3 i kg!

ogrijevna moć po kg drva ti je:
bukva,hrast,jasen ..... 4,1 kWh/kg
smreka,jela...............4,5 kWh/kg

ogrijevna moć po kg peleta:
bukva,hrast,jasen ..... 4,7 kWh/kg
smreka,jela...............5,2 kWh/kg

Jedini razlog zbog koje se jelovina ne koristi u pećima na drva je u tome što sadrži smolu. Međutim kod peleta se kora skida (odkoravanje trupaca)!!!

Četinjače (kod nas uglavnom Jela, puno manje Smreka i Bor) su kaloričnije od bukve! Energetska vrijednost po kg je znatno viša!

Pitaj bilo koga tko je završio šumarski fakultet, pa će ti potvrditi isto...
Molim ljude da ne komentiraju stvari koje ne kuže!
Ne znam ima li uopće smisla odgovarati na ovakve postove,ali moram ipak reagirati...
To što si skinuo sa interneta ogrijevne moći peleta ti ne vrijedi za Hrvatsku...
U Americi i Kanadi se pelet proizvodi iz cijelih trupaca manjeg presijeka,koji se ne mogu iskoristiti za išta drugo,dok se u Hrvatskoj pelet proizvodi iz otpadaka...
Kod nas ne postoji niti jedna firma,koja proizvodi pelet iz punih trupaca,jer takvo postrojenje zahtijeva ogromno početno ulaganje,te brdo kW struje...
Kupi pelet u Viševici (70%bukva-30%četinjače) i u Drvenjači (80%četinjače-20%bukva),pa se uvjeri sam da je potrošnja ovih drugih 40% veća...ali to nema toliko veze čak niti sa omjerom udjela bukve i četinjača,nego sa udjelom punog drva i otpada...poznato je da Viševica proizvodi pragove za tračnice,a oko 40% drva koje se ne iskoristi u tu svhu,odlazi u proizvodnju peleta,dakle radi se o punom drvu,a ne o okrajcima i kori...zato je njihov pelet trenutno najkvalitetniji i treba ga unaprijed naručiti,ako se želiš grijati na njega,jer sve odlazi za izvoz...

F@@hrenheit
07.11.2011., 12:09
Malo sam se raspitao i kod dobio sljedeće cijene (sve cijene su sa PDV-om):

Gamauf 1,47
Mrkopalj 1,50
Viševica 1,66
Adria drvo 1,85 ....

Sve se odnose na količinu od 2 tone koliko mi treba...

Ova cijena za Viševicu ti nije točna...evo ja ti njihov pelet prodajem po 1,50kn/kg sa dostavom...

zlayo83
07.11.2011., 14:18
Znači ako mi dovezes do Samobora cijena je 1,50 kn/kg?
A kako mogu bit siguran da su to pelete iz Viševice?
Moram pitat, sorry :))

F@@hrenheit
07.11.2011., 23:42
Znači ako mi dovezes do Samobora cijena je 1,50 kn/kg?
A kako mogu bit siguran da su to pelete iz Viševice?
Moram pitat, sorry :))

A piše na vreći,moraš se naviknut da je ne engleskom,jer većina njihovog peleta ide za izvoz...ono kaj oni prodaju kod nas je količina sa kojom im se ne isplati zajebavat,jer kod nas su sve sami lumeni...dok ne kupe peć i ne krenu sa grijanjem,do tada su pobrali svu pamet svijeta,tek kasnije nastaju problemi...kako i zašto...te ne valja Centrometal,te peleti,te automatika(sam svoj majstor)...te neke nove jeftine peći,koje pametni talijani kompenziraju za naš nekvalitetan pelet...te na kraju niš ne valja...sve bu to s vremenom došlo na svoje,kad Vas kefnu po novčaniku,pa bute s vremenom sve razmeli...

Lee Champa
08.11.2011., 07:58
Pozdrav!
Imam centralno grijanje na pelete.
Zanima me princip rada centralnog...

Potraži knjige u nekoj knjižnici! Ovo što tražiš je malo preopširno i sa nedovoljno detalja sa Tvoje strane!:kava:

zlayo83
08.11.2011., 10:10
Pa ak netko zna neka mi samo odgovori na ovih par pitanja.... cemu sluzi mis ventil, ekspanziona i kuda sve prolazi voda

Lee Champa
08.11.2011., 18:18
Pa ak netko zna neka mi samo odgovori na ovih par pitanja.... cemu sluzi mis ventil, ekspanziona i kuda sve prolazi voda

1. cemu sluzi mis ventil - mješa polaz iz kotla (visoka temp.) sa povratom(niža temp) da bi dobio željenu temperaturu, recimo u radijatorima -da ne moraš otvarati prozore.
2.ekspanziona - voda se zagrijavanjem širi (do 100 C oko 4%)
3.kuda sve prolazi voda - kud god može:lol:

zlayo83
09.11.2011., 07:07
Znači ako je miš ventil jače pritvoren, onda pusti miješa manje vode iz kotla a više iz povrata? A dali ako ga jače otvorim, bi ulaz vode u radijatore bio jači (topliji) i radijatori bi prije ugrijali prostor, a time bi i termostatski ventili se prije zatvorili? Ako npr. prostorije grijem na 20 C, dali mi je bolje da je miš ventil jače pritvoren ili otvoren? Mislim zbog uštede goriva (peleta)
HVALA na odgovoru!! Kratko i jasno ;)

Lee Champa
09.11.2011., 17:52
termostatski ventili se prije zatvorili? Ako npr. prostorije grijem na 20 C,

Ako imaš termostatske ventile - miš ventil otvori maksimalno (blokiran povrat hladne vode):kava:

zlayo83
10.11.2011., 14:13
A kud se onda vrača ta voda? Kaj nije, ako je miš ventil otvoren maksimalno, da onda dulje treba peci da postigne zadanu temperaturu?

I još nešto.... Na svom plameniku sam podesio neke parametre koje je ovdje napisao jedan forumaš, i između ostalog sam povečao brzinu ventilatora u programu P6sa nekih 1400 o/min na 2000 o/min
Sad peč mi je krenula od 59 C, trebalo joj je 6 min da se peleti razgore i da prebaci na program P1. Nakon toga je povečana temperatura za 1 C svakih cca 1,20 min sve dok nije došlo na program P6 koji bi trebao bit najjači po snazi. Tu je temp pala sa 63 C na 61 C, i trebalo je oko 25-30 min da pec dostigne temp 67 C. dali je to možda zato što je ventilator jače vrtio? I čemu točno služi taj ventilator??

franjobrzi
13.11.2011., 05:56
A kud se onda vrača ta voda? Kaj nije, ako je miš ventil otvoren maksimalno, da onda dulje treba peci da postigne zadanu temperaturu?

I još nešto.... Na svom plameniku sam podesio neke parametre koje je ovdje napisao jedan forumaš, i između ostalog sam povečao brzinu ventilatora u programu P6sa nekih 1400 o/min na 2000 o/min
Sad peč mi je krenula od 59 C, trebalo joj je 6 min da se peleti razgore i da prebaci na program P1. Nakon toga je povečana temperatura za 1 C svakih cca 1,20 min sve dok nije došlo na program P6 koji bi trebao bit najjači po snazi. Tu je temp pala sa 63 C na 61 C, i trebalo je oko 25-30 min da pec dostigne temp 67 C. dali je to možda zato što je ventilator jače vrtio? I čemu točno služi taj ventilator??

ventilator ti služi za bolje sagorjevanje peleta,znači da iz njega izvučeš max.

franjobrzi
13.11.2011., 06:11
Pozdrav svima!
Znam da o ovome ima puno toga napisano na forumu, ali ima vec tolko postova da je jako nepregledno. Stoga vas molim da ovdje napišete nešto o mom pitanju..

Ovako,
Pošto je lož ulje jako skupo, prešao sam na grijanje na pelete. To sam stavio na svoju dosadašnju peč (CTC). Zannima me dali je netko fino podešavao plamenik i ako može napisat kako ga je podesio te dali je sa time što uštedio na peletama?
Kolka je vaša dnevna potrošnja?
Gdje i po kojoj cijeni nabavljate pelete?
Gdje su najkvalitetnije i dali se s obzirom na kvalitetu peleta može uštedjet i kolko?
Znam da je to puno pitanja, ali Vas molim da Vaša iskustva podijelite samnom :))

HVALA!!!!

Za fino podešavanje trebaš imati sve parametre koje ti može dati onaj ko ti je to ugradio.Najbolje si možeš sam podesiti ali kad imaš sve parametre onda nije problem,samo neka ti obilježi šta smiješ dirati a što ne.Ako puno troši,smanjiš dotok peleta,pojačaš ventilator itd.To pratiš svaki dan i pomalo riktaš.
Normalno da možeš na kvaliteti uštedjeti dosta,ja ih nabavljam u Mrkoplju,a dali su najkvalitetniji?neznam.1,5 kn/kg

Lee Champa
13.11.2011., 18:22
...Ako puno troši,smanjiš dotok peleta,pojačaš ventilator itd....

Što to nije u nekom stehiometrijskom odnosu, kojeg u ovom slučaju razdesiš?:ne zna:

sema
13.11.2011., 19:38
koliko treba centrometalovom kotlu od 50kw vremena da nabije temperaturu na 65stepeni kad je hladan,i mozel neko da mi objasni moj sistem centralnog gdje su cijevi razvedene po tavanu pa spustane po radijatorima,da li imam puno vode u sistemu i da li bi imao ustedu peleta da razvedem novi sistem centralnog,sad mi dok nabijem temperaturu na 65stepeni treba 1h i 45minuta,meni scini da je to dugo.Ako je ko strucan da mi odgovori.Hvala

zlayo83
13.11.2011., 19:53
Evo probao sam malo postelat plamenik... Napravio sam sljedece....
FP01 sa 85 sec na 70
FP07 sa 240 sec na 180 sec
FP20 sa 5 sec na 8 sec
FP23 sa 14 sec na 5 sec
FP24 sa 6 sec na 8 sec
FP27 sa 1410 rpm na 1229 rpm
FP29 sa 1460 rpm na 1229 rpm
FP36 sa 75 sec na 165 sec

Znači plamenik je krenuo na 57 C
Plamenik je upalio pelete za 1,35 min
Trebalo mu je 7,15 min da postigne 58 C
1,08 min -- 59 C
0,56 min -- 60 C
0,43 min -- 61 C P3
0,41 min -- 62 C P4
0,42 min -- 63 C P4 na P5
0,44 min -- 64 C P5
1,00 min -- 65 C P5
1,00 min -- 66 C P5
1,17 min -- 67 C P5

67 C je bila zadana temp. znači on je to ugrijao prije prelaska na program P6

Kak vam se to čini? može bolje?
Ventilator sam malo smanjio jer mi se činilo da sporije grije, štoviše kad je na P6 bio na 2000 rpm ohladio je peč za 2 C dok nije ponovno ugrijao

vlado7
13.11.2011., 20:00
dali netko ima iskustva sa peci duchessa idro extraflame

znaci kamin na pelete za centralno grijanje nekih 12 kw

kako se prikljucuje na tu pec sobni termostat??

ako ima koji serviser na forumu:five:

stepski
13.11.2011., 22:45
Evo probao sam malo postelat plamenik... Napravio sam sljedece....
FP01 sa 85 sec na 70
FP07 sa 240 sec na 180 sec
FP20 sa 5 sec na 8 sec
FP23 sa 14 sec na 5 sec
FP24 sa 6 sec na 8 sec
FP27 sa 1410 rpm na 1229 rpm
FP29 sa 1460 rpm na 1229 rpm
FP36 sa 75 sec na 165 sec

Znači plamenik je krenuo na 57 C
Plamenik je upalio pelete za 1,35 min
Trebalo mu je 7,15 min da postigne 58 C
1,08 min -- 59 C
0,56 min -- 60 C
0,43 min -- 61 C P3
0,41 min -- 62 C P4
0,42 min -- 63 C P4 na P5
0,44 min -- 64 C P5
1,00 min -- 65 C P5
1,00 min -- 66 C P5
1,17 min -- 67 C P5

67 C je bila zadana temp. znači on je to ugrijao prije prelaska na program P6

Kak vam se to čini? može bolje?
Ventilator sam malo smanjio jer mi se činilo da sporije grije, štoviše kad je na P6 bio na 2000 rpm ohladio je peč za 2 C dok nije ponovno ugrijao

Ako mogu još da se slažem sa FP 01 i 07 si poslije zapao u kontradiktornosti FP 20 si produžio stajaneje puža u programu P4 - ( označava jačinu plamenika na kojoj ovaj radi, 25 kw ) znači duže ti stoji... u FP 23 si skratio vreme rada puža, znači opet manje doziranje...u programu P6 si opet produžio stajanje puža - FP 24 za 2 sekunde, s time si i smanjio moč plamenika... a sa FP 36 si produžio vreme rada gorionika U P5 ( 30KW), po tome se bi moglo reči da je za tebe najoptimalniji rad plamenika na 30kw...ako si hti što brže na P5 jednostavno bi smanjio vreme n FP- 32, 33,34 i 35...ako smanjiš ove brojke bičeš još brži...Izvini što više preokrečem ove brojke više mi je besmiselno i opšte ne razumem šta si hteo postignut...

Pravo mjerilo za potrošnju nisu sekunde, nego vaga (tehtnica)..."igraš" se sa podešavanjima i gledaš koliko ti je potrošeno...lično mislim da barem u razdoblju dana, a ne u jednom satu... a onda ponovno sa drugim parametrima...

Svi težimo što boljem izgaranju peleta, a to postižeš sa pravilnom količinom vazduha kojeg ti dovodi ventilator...I nije ti on ohladio peč, nego voda, jer kad je ventilator radi bilo je i vatre u plameniku, ali moguče je da je bilo za tvoje pelete sasvim previše vazduha...

Par puta sam pročitao tvoj post...ali neznam...nadam se da je moj odgovor malo više razumljiv...

zlayo83
14.11.2011., 06:17
Pa to što sam smanjio početno doziranje i u programu P6 smanjio doziranje i povečao pauzu vjerojatno sam smanjio potrošnju peleta.. Pratio sam plamen malo i čini mi se da je nekako jači sa manje okretaja, na 2000 rpm mi se čini nekako prazan....
Usporedbe radi, sa tvorničkim postavkama mi je trebalo od 57 C pa do 67 C nešto više od 35 min, a sada 15-estak min. Valjda sam i tu nešto ušparao na potrošnji.
Daj mi reci kako bi ti smanjio potrošnju, da čujem tvoje razmišljanje.... Ja sam još nov u tome pa još istražujem....
Hvala prijatelju na komentaru!

Lee Champa
14.11.2011., 08:04
...gdje su cijevi razvedene po tavanu pa spustane po radijatorima,da li imam puno vode u sistemu i da li bi imao ustedu peleta da razvedem novi sistem centralnog.....,

Sa jedne strane imala bi samo nešto manje vode zbog kraćih cijevi koje se spuštaju sa tavana!
Sa druge strane vjerojatno bi glavni vodovi morali ići nekako drugačije i to bi opet bilo na nuli ili još povečalo volumen. Inaće tu se radi vjerojatno o desetak litara vode koja bitnije ne utjeće na brzinu postizavanja tih 65 C!

zlayo: sa tvorničkim postavkama mi je trebalo od 57 C pa do 67 C nešto više od 35 min, a sada 15-estak min. Valjda sam i tu nešto ušparao na potrošnji.
Tu si povećao potrošnju!

zlayo83
14.11.2011., 08:26
Pa ne kužim kako sam povečao potrošnju, ako sa tvorničkim postavkama mi je do P6 radio sve isto ko i sada samo u nešto više vremena i sa više peleta, a onda mi je prebacio u P6 (što sada nije) i u tom programu je još dozirao pelete... (A1 A2.....), pa je prebacio u P4 pa opet uP6....

dankobo
14.11.2011., 08:31
dali netko ima iskustva sa peci duchessa idro extraflame

znaci kamin na pelete za centralno grijanje nekih 12 kw

kako se prikljucuje na tu pec sobni termostat??

ako ima koji serviser na forumu:five:

Prijatelju, slabo ćeš se pomoći na ovom mjestu sa takvim pitanjima. I ja već duže vremena , bezuspješno pokušavam potaknuti raspravu na tu temu. Naime, ovdje se najviše raspravlja o centrometalovim kotlovima i grijanjma većih objekata. Svo znanje koje sam pokupio o tome, dobio sam čitajući talijanske forume i proučavajući ponudu.
Naravno, lijepšo bi bilo čuti mišljenja iz prve ruke ali to ne ide. Zacijelo, ima jako malo korisnika u Hrvatskoj koji se griju na pelet, ili im se ne da raspravljati.

dfugosi1
14.11.2011., 08:41
Nitko ne spominje marku Artel - (Peleti), namjeravam u kupovinu modela za centralno snage 14kW, zna li netko nešto o tom brandu?

dankobo
14.11.2011., 10:50
Nitko ne spominje marku Artel - (Peleti), namjeravam u kupovinu modela za centralno snage 14kW, zna li netko nešto o tom brandu?

Čini mi se da je Talijani nisu baš hvalili po forumima. Privijeri.

dfugosi1
14.11.2011., 10:55
Po cijeni je u rangu ostalih te snage i namjene; Piazetta, La Nordica i sl.
Koji bi po vama bio poredak brandova dobavljivih u Hr?

stepski
14.11.2011., 10:58
@ zlayo83

Sam, sam se prošle godine dosta igrao sa podešavanjima parametra plamenika, ali na kraju sam uvjek doša ka tovorničkim postavkama, odnosno vrlo malo odstupanje na njih u odnosu na moje pelete...sam mislim da smo u početku negde zavedeni u mislima kako čemo malo potrošiti, jer za svaki litar sagrijanja vode potrebna je odredena količina energije, na nama je da sprovedemo najbolje sagaranje peleta jer čemo tako najviše dobiti od njih...a na samu potrošnju ima uticaj još mnogo drugih postavki, od same regulacije peči, kvaliteteta peleta, izolovanosti kuče itd.... Pročitaj postove od Mordred, on kaže da je učinio neke korake u vidu manje potrošnje...

A po tvorničkim podacima je potrošnja za 25 kw na sat, od 1,74kg, kod minimalne snage do 6,1 kg kad radi na puno, a kod 35kw je 2,2 kg do 8,29 kg ...

I opet da se ponovim, šta god radiš, radi sa vagom, jer tebi je važna potrošnja, a ne sekunde...

Možda još samo to, kod mene je bila potrošnja u prosjeku, u prošlom mjesecu 2,4 kg na sat, plamenik stavljen na 30kw a grije se 300 kvadrata... sa grijanjem smo počeli 9 oktobra...

dankobo
14.11.2011., 11:53

dankobo
14.11.2011., 11:56

Lee Champa
14.11.2011., 17:29
Pa ne kužim kako sam povečao potrošnju,........

Ne gledam korake po P ovom ili P onom:kava:
Radi se o slijedećem:
da bi podignuo temperaturu od npr. 50 C na 60 C treba 30 minuta.
sada skratiš vrijeme "dizanja" temperature na 15 minuta, ali da bi došao na isto (na 60 C) moraš povećati količinu topline koja struji kroz izmjenjivač-peć (dimni plinovi/voda). Znači izlazni dimni plinovi iz peći imaju višu temperaturu i to je povečana potrošnja!

slukani
14.11.2011., 23:10
Bok,

molim Vas za pomoć.Kupili smo Centrometalov kotao centroplus B od 35 kW koji ima u sebi ugrađen bojler i dva odvojena ložišta, jedno ložište za drva, drugo ložište za pelete.Ali, kad se lože drva peć dimi ko luda, serviser nam je rekao da je to tako i da se tu ne da ništa napraviti.Ako itko ima istu peć nek javi svoja iskustva, jer nam je još sve novo i nepoznato (dal je bolje koristiti odvojeno sisteme ili u kombinaciji) usput me interesira i potrošnja peleta i podešenja parametara.Očajni smo, smrdimo po dimu kao da smo šunke na sušenju.Pozdrav

Lee Champa
15.11.2011., 07:48
Bok,.......Ali, kad se lože drva peć dimi ko luda, serviser nam je rekao da je to tako i da se tu ne da ništa napraviti.

Taj serviser nema pojma!
Provjerite sve prolaze dimnih plinova, od ložišta do vrha dimnjaka - mora biti prohodno!
A tamo gdje dimi -mora biti zabrtvljeno da ne dimi.

stepski
15.11.2011., 09:46
@slukani

Drva i peleti se nikad ne lože zajedno, naprimer ložiš peletima pritisneš program 9 i ono što je uz to potrebno, i počneš da kuriš drva, kad ti ove pogore ti peč sama ide natrag na pelete...iz peči se podimi samo onda kad se lože drva i ponovno ih stavljaš u nju, ali i to ne ako si pažljiv, lično sam to rešio sa ventilatorom dimnih plinova... ( inače sam o tome pisao ovde, mislim da prošle zime, kad je još netko imao istih problema), a što mislim o parametrima za plamenik, sam napisao par postova natrag...

pelet
15.11.2011., 13:33

Model 14kw za centralno grijanje je tek od nedavno u ponudi, a mislim da korisnici koji koriste jače modele zadnjih 3-4 godine imaju samo pozitivna iskustva

zlayo83
15.11.2011., 18:26
malo sam pratio plamen i skužio sam da ako mi ventilator radi preko 3000 rpm užasno jako izbaciva pepeo i iz pepeljare lete iskre. Imam osječaj da ako smanjim ventilator da je plamen puno ljepši, ko da peleti bolje izgaraju... I zašto mi na dimnjak izbacuje jeko puno pepela? Krov je pun

stepski
16.11.2011., 11:45
Od tvorničkih postavki idi polako, ( kod ventilatora ) naprimer po pedeset, plamen nek ti bude što kompaktnji, boje pomaranče, ako ti ide u plavo več je previše vazduha...naravno i da ti iz plamenika zbacuje što manje iskra, nečeš se jih sasvim rješiti....A to što imaš krov pun praha, imaš dobar zug i pretjerao si sa okretajima, a ima dobra strana....neče ti potrebno stalno čisti peči i posude za pepeo, :W :D

Ellmo
18.11.2011., 09:35
Pozdrav svima!
Ovo mi je prva sezona grijanja na pelet pa baš i nemam neka velika iskusta za podjelit sa Vama!Do sad sam se griao na ukapljeni plin koji je pogonio wiesmann witogas200 kotao!
Pošto je ukapljeni blin poskupio duplo nego više i nikad nije iste kvalitete morao sam nešto poduzet!Evo sad posjedujem CM pelet set 35KW koji je uparen sa plinskim kotlom. Koliko se ja razumijem u sve to automatika plinskog kotla upravlja grijanjem. Znači grijanje ide preko automatske regulacije i automatskog miš ventila ovisno zadanoj temp. prostora i vanjskoj temperaturi ona određuje količinu i teperaturu vode koju šalje u polazni vod, odnosno radijatore.Uz radiatore imam nešto i podnog grijanja kupaonice, dnevni boravak i kuhinju.Svaki taj dio ima svoje termoregulatore koji su spojeni na povratni vod i temp. u podnom ne prelazi 35 C!
Sve to igra bajno!
Kuća je napravljena 2007 sve tip top (izolacije,stolarija itd) od podruma do krova.Sveukupna površina sa garažom oko cca 325 kvadrata.Garažu i podrum ne grijem znaći 205 kvadrata grijem.
Na sezonu sam trošio oko 3000l plina cirka 15 000 kn, užas, zimi sam radio samo za plin!Ove godine sam se opskrbio sa 6t peleta Viševica 1.20kn/kg nadam se da ce bit dosta mada ne mislim tako.Ako će to bit tako ušteda je cca 8 000kn što je ok.
E sad u moj CM spremnik stane 225kg peleta što na ovim temp. meni drži 6 dana što bi značilo da ja u prosjeku na dan trošim 37,5 kg a na mj cca 1t peleta (grijanje 6-22h,temp 23C). Na nižim temp potrošnja će biti i veća, što znači da ta peć pije i jede više od mene a to nije dobro.
Sad Vama što posjedujete CM postavljam pitanje dali je samo kod mene ovakava potrošnja, jel to ok, koliko vi trošite?Molio bi da mi govorite o vlastitim iskustvima potrošnjama a ne o tehničkim karakteristikama peći! Molio bi znalce da mi odgovore dali tu potrošnju možemo smanjit kakvim štelanjem il su to samo puste priće?

Lee Champa
18.11.2011., 17:16
...Na sezonu sam trošio oko 3000l plina cirka 15 000 kn, užas, zimi sam radio samo za plin!Ove godine sam se opskrbio sa 6t peleta Viševica 1.20kn/kg nadam se da ce bit dosta mada ne mislim tako.Ako će to bit tako ušteda je cca 8 000kn što je ok....

Pa pokušaj usporediti! Izračunaj koliko je kW tih 37,5 kg peleta i koliko bi to bilo kg plina! Podešavanjem se može dobiti nešto, ali to uglavnom nije ušteda koju očekuješ:D

Ellmo
18.11.2011., 18:25
Lee Champa
Igrao sam se brojkama i to je tu negdje!Ako polazimo da je 1l ukapljenog plina 10.24kW/h znači na zimu sam utrošio 30 720 kW/h. Kod peleta 1 kg = 5kWh, znači 6 000 kg = 30 000 kW/h.
Dnevna potrošnja je 187.5 Kw/h = 18.3 l plina = 90kn/dan
= 37.5 kg peleta = 45kn/dan

Za sad po ovoj cijeni peleta to je ok!Kad bi se još ušparalo oko 500kg do tonu na zimu to bi bila idila, ali mislim da to neče ići!:D

Mordred
18.11.2011., 19:44
Računaj da je sistem na pelet nešto inertniji od onog na plin, pa je sasvim moguće da ćeš zbog toga imati i veću potrošnju.

Amein
19.11.2011., 11:43
Pozdrav.
Posjedujem CM kotao EKO-CK 35 s automatikom i regulacijom 35 KW. Grijem kuću od dva sprata 2x80m2=160 m2. Kuća ima običnu fasadu, znači izolacije nije nešto posebno dobra. Za jednu sezonu potrošim minimalno 8 tona i mislim da je to previše. Vidim na forumu da mnogi od vas koji imaju sličan kotao ulaze u servisni meni i mijenjaju tvorničke parametre u svrhu bolje potrošnje.
Da li mi neko može objasniti kako se ulazi u taj servisni meni i šta bih tamo trebao promijeniti.
I još nešto: kod mene se pumpa pali tek na 60 C, da li se i ona može naštelati da se pali na nešto nižoj temperaturi kotla?
I šta je to miš ventil i čemu služi?
I ako neko ima još nekih savjeta, bio bih jako zahvalan, jer na ovaj način radim samo za pelete.
Hvala!

Ellmo
19.11.2011., 18:11
Mordred
Misliš trom, sporiji!Kotao na pelet je atmosferac što kod vitogasa nije tako! Slažem se da, no razlika u brzini postizanja željene sobne temperature između ta dva kotla u mom slućaju skoro pa zanemariva!Dali će tako bit kod potrošnje,živi bili pa vidili!!!
Možda bi štelanjem plamenika potrošnju sa 37,5kg spustio na 30kg, to bi bilo zadovoljavajuće!

Ellmo
19.11.2011., 18:45
Amein

Koliko se ja razumijem u grijanje: pumpa kruga grijanja se pali na 60C zato što je radna temp dotićnog kotla 60-65C! Kad bi se prije palila kotao bi ti dugo radio ispod radne temerature i dolazilo bi do kondenzacije što nikako nije dobro!A to dovodi do smanjenja radnog vijeka kotla.
Miš ventil miješa vodu polaznog voda (onog iz kotla), sa povratnim vodom (onog iz sistema)!
U servisni meni možeš ući, piše ti sve u uputstvima koja si dobio sa pelet setom!
U njemu možeš mjenjati okretaje rada ventilatora i produživat odnosno skraćivat vrijeme rada pojedinih procesa!
Potrošnja ovisi o puno toga od izoliranosti kuće (od poda do krova),kvaliteti peleta, poštelavanju plamenika (smatram da plamenik ne može isto radit sa dobrim i lošim peletima), dimovodnoj cijevi (tj potlaku, cugu dimjaka) itd, itd!
8t za 160m2 mislim da je previše!Frend mi troši za tu kvadraturu 4t,stim da je kuća izolirana tip top!

Amein
19.11.2011., 20:03
Amein

Koliko se ja razumijem u grijanje: pumpa kruga grijanja se pali na 60C zato što je radna temp dotićnog kotla 60-65C! Kad bi se prije palila kotao bi ti dugo radio ispod radne temerature i dolazilo bi do kondenzacije što nikako nije dobro!A to dovodi do smanjenja radnog vijeka kotla.
Miš ventil miješa vodu polaznog voda (onog iz kotla), sa povratnim vodom (onog iz sistema)!
U servisni meni možeš ući, piše ti sve u uputstvima koja si dobio sa pelet setom!
U njemu možeš mjenjati okretaje rada ventilatora i produživat odnosno skraćivat vrijeme rada pojedinih procesa!
Potrošnja ovisi o puno toga od izoliranosti kuće (od poda do krova),kvaliteti peleta, poštelavanju plamenika (smatram da plamenik ne može isto radit sa dobrim i lošim peletima), dimovodnoj cijevi (tj potlaku, cugu dimjaka) itd, itd!
8t za 160m2 mislim da je previše!Frend mi troši za tu kvadraturu 4t,stim da je kuća izolirana tip top!

Hvala ti na savjetima.
Moja kuća nije posebno dobro izolirana i mislim da tu odlazi jedan dio energije previše.
Što se tiče uputstva, dobio sam samo ono kako štelovati programe kao što su uklopna vremena itd.. i koje su moguće greške kod regulacije a nisam dobio nikakva uputstva za servisni meni i kako ga posluživati.
Da li je ustvari pin kod za ulazak u taj meni kod svih automatika isti ili svaka ima svoj. Inače verzija automatike je 2.75.

stepski
19.11.2011., 23:04
@ Amein

Ako daš svoj email, mogu ti poslati srevisna uputstva sa pinom, koji je za sve isti...

stepski
20.11.2011., 16:37
Kad sam prošle godine dobio CM peč i pelet set, isto sam bio ponesen pričama o nekim strašnim uštedama sa samim štelovanjem plamenika, dva mjeseca sam presedjeo kod peči sa vagom i igranjem sa parametrima, ali potrošnja nije išla nikuda i sami parametri su bili tu negdje oko tvorničkih, s time da imam sam i termometar dimnih plinova tako da sam se mogao i orijentisati i po njemu...Neki ovdje govore o kilama, a sam bi bio posle dva mjeseca zadovoljan več nekom dekom...Pošto nikako nisam došao do željenog učinka ( u mojoj glavi)...pozavao sam servisera sa mjeračem i testerom dimnih plinova, jer jedino oni u stvari, pokazuju sve parametre izgaranja, a ne nešto na oko, kao što radimo mi, a neznamo ni kakve boje izgledao pravi plamen... i rezultat štelovanja se vidi odmah i znate šta je bila največa promjenena, naravno u odnosu na moje pelete, dvig brzine ventilatora za 30rpm, u stvari ništa...mislim, da moramo ipak vjerovati Centrometalu da je došao do parametra no podlgi nekih iskustava, mjerjenja i proba...jedino što možemo, da dodajanjem ili oduzimanjem vazduha izboljšamo samo sagaranje, možda još koji parametar u početku rada plamenika...opet naravno u odnosu na pelete koje imamo...i dobro je znati šta promjena nekog parametra povuče za sobom, da ako smanjte doziranje, smanjite i samu moč plamenika, ali s time produžite njegov rad, da se može plamenik štelovat na nekoliko jačina u osnovi, znači prilagodite njegovu moč istinitim toplotnim gubicima kuče...da čete uštedom kod kupovanja loših peleta na kraju izgubiti večom potrošnjom, pogledajte samo svoje posude za pepo, znam, da se je danas pri cjeloj ponudi teško odlučiti šta je dobro il nije, sam sam prošle godine kupio još pelete od dve firme zbog samog provjeravanja, od jedne jih nebi uzeo nikad više, pa i ako su u pola cjene..par postova natrag sam napisao tvorničku potrošnju za njihove plamenike, i ona sigurno drži, pa ako se to nekome svidža ili ne,ako ste do potrošili toliko kilovata plina, sada čete adekvatno tome potrošiti toliko kw peleta... za uštede ima mnogo mogučnosti na samoj instalaciji grijanja...i dodatnom izolacijom...Sam, sam prije potrošijo 4000l lož ulja a prošli sezne 8 tona peleta, što barem u mom slučaju drži 1 protiv 2, a danas mi ni na pomisao ne dodže, da bi mogao kod istog režima grijanja uštediti još koju tonu bez novih ulaganja u samo instalaciju i još više izolacije... Sam u stvari glavnu uštedu vidim u samoj cjeni energenata, zato sam zapravo i išao u promjenu peči,neznam kako je kod vas, ali za ulje bi ove godine dao cca 3600 eura a peleti so me došli 1400, lično sam mišljenja da je to više, nego povoljno...
dal sam još nešto zaboravio :crta:

preso1
21.11.2011., 08:51
u pravu si najbolje je fabricki podeseno. meni nesto ove godine dimi u silosu pojacao sam ventilator za 100 na svim parametrima u servisnom meniju ali i dalje dimi. nisam pametan. prosle godine sve bilo u redu..........

Mordred
21.11.2011., 13:31
Preso1, kod mene je konstrukcija kotla nešto drugačija (Thermoflux pelling), ali jedno iskustvo više ne škodi:

Dim je počeo da se pojavljuje kada se zaprljala cev koja odvodi dim prema odžaku/dimnjaku. Ali na mom kotlu se tu nalazi ventilator, tako da je to možda povećalo pojavljivanje dima.
Dim može da se pojavi i u slučaju kada je pelet vlažan.

preso1
22.11.2011., 07:00
sve cisto ko suza cm pelet set ...................

Ellmo
22.11.2011., 07:58
Pozdrav svima!
Jedno pitanje za znalce!Cm pelet 35kW set mi je spojen na malo poveći dimjak (250) jer ga nisam smio spojit zajedno sa plinskim kotlom.Plinski je na (180).
E sad kod većeg opterećenja negdje oko programa P4 i prijelaznim fazama peć malo trese, tutnji vjerojatno zbog prevelkog cuga!Ugradio sam i zaklopku na dimovodnu cijev mada peć ima turbulatore i ista stvar! Dali bi smanjenjem broja okretaja dobio mirniji rad peći,vjerojatno i bolje sagorjevanje??Koliko okretaja bi trebao ic prema dolje,odprilike!
Zahvaljujem unaprijed!!

stepski
22.11.2011., 18:46
Isto je bilo kod mene prošle godine na P6, ako sam prestavio na P5, sve se smirilo... pošto u uputstvima piše da je potrebno obavezno izolirati onaj dio cjevi izmedu peči i dimnjaka, is čiste radoznalosti sam ljetos ljeti to učinio... i evo, ove godine opšte nema tutnjave ni na P6... ali nemogu sa sigurnošču tvrditi, da je to zbog izolacije, tako da za to baš ne dajem ruke u vatru...

Igo150
22.11.2011., 19:16
Molim pomoc.

Koristim Thermoflux Pelling 40 pec drugu sezonu. Ne znam da li je to normalno ali trenutno peć trosi gotovo 2 tone za mjesec dana( 12 sati dnevno radi pec )

Grije se otprilike 200 kvadrata, te kuca ima fasadu od 5cm stiropora.

Isto tako, pec se jos nikad nije ugrijala na zadanu temperaturu. Ako nastimam temperaturu na 65 stupnjeva, pec ce varirati od 61 do 62 stupnja, ako nastimam pec na 50 stupnjeva, temperatura varira od 46 do 47 stupnjeva i tako dalje.

To se desava od pocetka od kad je pec kupljena.

Takodjer, ako zavrnem pola radijatora u kuci, to se isto desava, znaci kao da nije vazno koliko vode grije.

Imali tome pomoci? Na peci mogu nastimati temperaturu, jacinu ventilatora te paljenje/gasenje.

Da li ima kakvih skrivenih opcija koje se mogu podesavati?

Hvala.

sema
22.11.2011., 19:25
Molim pomoc.

Koristim Thermoflux Pelling 40 pec drugu sezonu. Ne znam da li je to normalno ali trenutno peć trosi gotovo 2 tone za mjesec dana( 12 sati dnevno radi pec )

Grije se otprilike 200 kvadrata, te kuca ima fasadu od 5cm stiropora.

Isto tako, pec se jos nikad nije ugrijala na zadanu temperaturu. Ako nastimam temperaturu na 65 stupnjeva, pec ce varirati od 61 do 62 stupnja, ako nastimam pec na 50 stupnjeva, temperatura varira od 46 do 47 stupnjeva i tako dalje.

To se desava od pocetka od kad je pec kupljena.

Takodjer, ako zavrnem pola radijatora u kuci, to se isto desava, znaci kao da nije vazno koliko vode grije.

Imali tome pomoci? Na peci mogu nastimati temperaturu, jacinu ventilatora te paljenje/gasenje.

Da li ima kakvih skrivenih opcija koje se mogu podesavati?

Hvala.
gdje si kupio pelete,kakve su kvalitete, ima dosta do toga...

sema
22.11.2011., 19:27
sve cisto ko suza cm pelet set ...................
otvori malo dimovodnu zaklopku na kotlu i rijesio si problem,to se i meni desavalo.

Igo150
22.11.2011., 19:48
gdje si kupio pelete,kakve su kvalitete, ima dosta do toga...

vjerujem da nije do kvalitete peleta. U vreci ima minimalno prasine. Ali ako taj pelet moze nabiti temperaturu 66-67 stupnjeva kad nastimam pec na 70 stupnjeva, onda bi trebao nabiti i 64-65 stupnjeva kad nastimam pec na 65, ali nece. Nego i dalje vrti na 61-62 stupanj.

To mora biti da je ogranicen od strane automatike.

Lee Champa
23.11.2011., 08:18
To mora biti da je ogranicen od strane automatike.

Nije to nikakvo namjerno ograničenje nego greška u konstrukciji ili histereza:kava:

Igo150
23.11.2011., 08:52
Nije to nikakvo namjerno ograničenje nego greška u konstrukciji ili histereza:kava:

mozes li mi reci sta bih trebao uciniti, te da li se to moze zamjeniti ili se treba nova peć kupovati.

Hvala.

zlayo83
23.11.2011., 13:48
Gdje kupujete pelete i po kojoj cijeni? Koje su najkvalitetnije?

stmat
23.11.2011., 16:29
mozes li mi reci sta bih trebao uciniti, te da li se to moze zamjeniti ili se treba nova peć kupovati.

Hvala.

ne trebaš mijenjati,
treba postavke promijeniti

stmat
23.11.2011., 16:30
Gdje kupujete pelete i po kojoj cijeni? Koje su najkvalitetnije?

valjda je već pet puta napisano,

vrati se par stranica unazad i kreni čitat

zlayo83
23.11.2011., 18:29
Al nije ništa konkretno napisano....

Ellmo
23.11.2011., 18:31
Hvala Stepski!
Ma sve je izolirano i dimovodna!Dimjak je shidler izoliran i prolazi kroz kucu,vani ga je max 3m i na njemu 5cm stiropor,tako da kod njega nema rosista! Ali sve jedno tutnji i na P4 i na P5,P6!
Jucer prestelavao plamenik nula bodova!

stepski
23.11.2011., 21:35
@ Ellmo

Samo još nešto pokušaj ako se ti da... dole kod dimnjaka imaš vjerojatno vratica skozi koje se čisti dimnik, pokušaj jih otvoriti kad plamenik radi, znaš šta mislim, da ti dimnajak ne vuče sav vazduh skroz peč, nego nešto i sa strane...inače znam, da postoje avtomatski regulatori vleka dimnih plinova...

Lee Champa
24.11.2011., 08:42
mozes li mi reci sta bih trebao uciniti, te da li se to moze zamjeniti ili se treba nova peć kupovati.Hvala.

Ma ne treba ništa! Uzmi u obzir to odstupanje kad podešavaš temperaturu. Inaće tih par stupnjeva ništa ne znači na kraju balade.
Odstupanje je nastalo vjerojatno kod baždarenja (iako sumnjam da se i baždari) tog sklopa.:kava:

dxer
24.11.2011., 09:41
Ma ne treba ništa! Uzmi u obzir to odstupanje kad podešavaš temperaturu. Inaće tih par stupnjeva ništa ne znači na kraju balade.
Odstupanje je nastalo vjerojatno kod baždarenja (iako sumnjam da se i baždari) tog sklopa.:kava:

Mislim da nisi shvatio njegov problem. Nema to veze sa odstupanjem. Problem je sto njemu pec ne postize zadanu temperaturu i samim time radi non-stop na najjacoj snazi tj. doziranju peleta. Kakvu god temperaturu da on postavi, pec dosegne maksimalno cca 5 stupnjava ispod te razine. Obzirom da je doziranje ovisno o tome, njemu stalno dozira maksimum peleta. Tako da to nije zanemariv problem.

Igo150
24.11.2011., 09:43

Nije vazno koju temeperaturu podesim na peci( 50, 60, 70 itd ) uvijek pec drzi na 3-4 stupnja manje nego sto je nastimano, tako da uvijek radi na najvecoj snazi sto uzrokuje potrosnju oko 1800kg mjesecno, sto je previse.

Radi testiranja, drzao sam nastimanu pec na 50 stupnjeva, temperatura na peci se izmjenjuje od 46 do 47(maximalno). Na toj temperaturi radijatori su dosta slabije topli tako da u kuci nije toplo, ali i dalje trosi 5kg peleta na 1h.

Pokusati cu pelet od drugog proizvodjaca, pa cemo vidit.

stmat
24.11.2011., 18:05
Malo sam se raspitao i kod dobio sljedeće cijene (sve cijene su sa PDV-om):

Gamauf 1,47
Mrkopalj 1,50
Viševica 1,66
Adria drvo 1,85 ....

Sve se odnose na količinu od 2 tone koliko mi treba...

zlayo83
ako ovo nije konkretno, onda ti ne možemo pomoći

fali još cijena pelleta od šišarke, a to ti isto piše negdje na forumu

Lee Champa
24.11.2011., 18:09
Mislim da nisi shvatio njegov problem. Nema to veze sa odstupanjem........

Kak nema?
Postaviš (set point) na 60 C, a regulator/automatika (dozator peleta i program) dođu do, recimo, 55 C i završe sa radom, umjesto da rade još malo do 60 C:503:

zlayo83
28.11.2011., 06:16
Imam pitanje.... Kaj bi se desilo kad bi pojačao snagu plamenika na P1 i P2? Jer ovako dok mi snaga dođe do P3, peč se ohladi za 2-3 C.... Znači na P1 i P2 uopče nemože zagrijat, pa sam mislio ako npr. izjednacim P1 i P2 sa P3 da ce prije ugrijat vodu. Ovako samo bezveze troši pelete, a još mi u tom vremenu i temperatura padne.... Vaše mišljenje?

stepski
28.11.2011., 12:04
A možeš da skratiš vreme - FP32 i FP33, pa ti plamenik brže dodže na P3 ... pokušaj

lunica77
30.11.2011., 09:41
Pozdrav svima!
Javljam se iz Umaga!Prije 2 mjeseca smo kupili peč u Zadru kod PALEVSKI CENTRUCTUM D.O.O. i ne mogu vam objasnit koliko smo razočarani.Peč nam se prije mjesec dana pokvarila i pošto nam je to jedini izvor grijanja smo odmah zvali u Zadar i obečali su nam da dolaze za dva dana u Umag popravit peč..No da ne dugovlačim,još danas nije bilo nikoga!!!em su bolesni,em nemaju vremena....a ne samo to,nego prestali su se i javljat na tel.a kad nazovemo sa sakrivenog broja .onda se jave.Da ne govorim da su nam 5 puta rekli da dolaze i točan dan i sve i muž je uzeo slobodan dan na poslu i nikad nisu došli,niti javili da če doč.znači muž je potrošio 5 dana godinjeg za čekat njih!A da su barem javili da če doč.....mislim,stvarno neprofesionalno do kraja!!!!nije mi jasno i ne mogu vjerovat da postoje takvi ljudi...sve razumijem i bolest i gužvu i sve,sve se da dogovorit na kraju smo ljudi,ali takvo ponašanje da se nitko niti ne javi...da ne govorim da imamo malo djete da sam se zbog toga morala preselit sa djetetom kod prijateljice jer je previše zima,da smo se svi razboljeli...evo su rekli prošli vikend pa jih nije bilo,su rekli u utorak ujutro čemo doč,jučer kad jih do dva popodne nije bile smo zvali i kaže sadsam u Zagrebu i nakon Zagreba dolazim kod vas,opet čekamo do navečer nikoga,niti se javljaju...zovemo navečer i nam kaže čovjek sutra ujutro jer kao nije stigo...a da ne govorim da smo ga danas zvali 10 puta i opet se nitko ne javlja!!ja ne znam više šta da radim...dolaze praznici i zima a mi bez grijanja...ne znam više šta da radimo na koga se obratit....ova firma je do kraja neprofesionala!!!!Ivinjavam se ali nekako sam morala iznjet taj bes....

preso1
30.11.2011., 11:37
ubio sam se razmisljajuci sto mi dimi u silosu kad se sagnem i vidim da ispod resetke odakle duva ventilator zapalo malo peleta i to ga koci. probacu da usisam jer mi serviser kaze da treba da se rasklopi gorionik. centrometalov set. nadam se da ce ova informacija pomoci

Lee Champa
30.11.2011., 12:55
Pozdrav svima!
Javljam se iz Umaga!Prije 2 mjeseca smo kupili peč u Zadru kod PALEVSKI CENTRUCTUM D.O.O.....

Nazovi ih i reci im čist hrvatskim jezikom da vračaš peć!:kava:, jer su ti to savjetovali u "Zaštita potrošaća"

lunica77
30.11.2011., 13:19
Nazovi ih i reci im čist hrvatskim jezikom da vračaš peć!:kava:, jer su ti to savjetovali u "Zaštita potrošaća"

ne kužim baš najbolje:confused:...ja se izvinjavam ako sam nešto napisala pogrešno...ne pišem baš najbolje na hrvatskom,iz SLO sam došla tu prije 3 godine...
e...još se nije javio,niti je zvao...

stmat
30.11.2011., 15:35
ne kužim baš najbolje:confused:...ja se izvinjavam ako sam nešto napisala pogrešno...ne pišem baš najbolje na hrvatskom,iz SLO sam došla tu prije 3 godine...
e...još se nije javio,niti je zvao...

reci im kako je kako ti le c... rekao, da ih zaplašiš i reci da ćeš ih tužit itd.

koji tip peći i opiši nam probleme ,
možda ti nekako pomognemo.

Lee Champa
30.11.2011., 17:51
ne kužim baš najbolje:confused:......

Čist hrvatski jezik koji svtko razumije je: 3 pčk mtr, jBm i slićno:kava:

lunica77
30.11.2011., 18:54
aaa dobro,kužim,kužim;))
Hvala svima....
danas je kao ujutro, krenuo iz Zg.prema Umagu ali do sada nije došo;) i pošto se nije javljao na tel smo zvali u firmu di su nam rekli da se je zadržao u Njemačkoj....??!!!??WTF koja Njemačka...U glavnom onda sam jim ja na svim svjetskim jezicima rekla kako stvari stoje i da ču odmah krenut za zadar,vratit jim peč i doč po pare...E onda su OBEČALI da če bit sutra do 12h kod nas.I ajde da jim dam još jednu šansu i da vidim šta če bit sutra...
LP IZ UMAGA

dxer
01.12.2011., 06:23
Pozdrav svima!
Javljam se iz Umaga!Prije 2 mjeseca smo kupili peč u Zadru kod PALEVSKI CENTRUCTUM D.O.O. i ne mogu vam objasnit koliko smo razočarani.

Kad vec upozoravamo na neprofesionalne tvrtke, treba istaknuti i tvrtku IES GRUPA d.o.o. koju također treba izbjegavati. Nakon što ti proda peć i obećava brda i doline, ne dođe peć niti pokrenuti, a ni nakon godine dana nemam još niti račun za uplaćeno. Tvrtka je ustvari izvjesni g. Jakov koji očito sam radi, a tvrdi da ima i servis i podršku općenito. Međutim kada kupiš peć, shvatiš da ništa od toga jer g. Jakov manje zna o peći nego što ćeš sam skužit u danima koji slijede. Zato pazite i nemojte nasjedati.

dankobo
05.12.2011., 09:29
Kad vec upozoravamo na neprofesionalne tvrtke, treba istaknuti i tvrtku IES GRUPA d.o.o. koju također treba izbjegavati. Nakon što ti proda peć i obećava brda i doline, ne dođe peć niti pokrenuti, a ni nakon godine dana nemam još niti račun za uplaćeno. Tvrtka je ustvari izvjesni g. Jakov koji očito sam radi, a tvrdi da ima i servis i podršku općenito. Međutim kada kupiš peć, shvatiš da ništa od toga jer g. Jakov manje zna o peći nego što ćeš sam skužit u danima koji slijede. Zato pazite i nemojte nasjedati.

Dali netko ima iskustva sa firmom Finvest? Nude Edilkamin po osjetno boljoj cijeni nego Dimšo. Uz to imaju i servis, dostavu i pokretanje. Kod Dimša ti peć dođe kod njih a ti onda misli. Nema servisa ni pokretanja. To su moja iskustva temeljena na telefonskim razgovorima. Nadalje, u Finvestu tvrde da je proizvodnja njihovog peleta kvalitetna i podrazumijeva odkoravanje.

pelet
05.12.2011., 13:11
S obzirom da je sve više problema i neugodnosti s pojedinim tvrtkama i serviserima mislim da bi bilo dobro da se napravi popis tvrtki koje se bave prodajom i ugradnjom peći na pelet, te da se navedu iskustva i neugodnosti kod istih, kako bi se upozorilo korisnike na to da ponekad nije najbitnija niti cijena koja je manja za 500 ili 1000kn već i podrška koja košta više živaca i vremena od tih novaca.
Moje iskustvo s velikim prodajnim centrima je vrlo loše, tipa, bauhaus, baumax, MD profil, Zagorka i sl., nitko nema pojma o ničemu, ugradnji, dimovodnom materijalu da i ne govorim, odgovor je uvijek isti, ' to si sami ugradite, dimovod vam limar napravi, peć se ne kvari i sl', osobno mislim da su to gluposti.
Pregledom tvrtki koje se oglašavaju na stranici zelenaenergija.org, te njihovim kontaktom doživio sam svašta.

Tako da molim sve s nekim iskustvom o pojedinim tvrtkama, pišite.....

pelet
05.12.2011., 13:12
lunica77 koju marku peci imate i model...

pelet
05.12.2011., 13:13
dankobo, pitanje?, kakvu peć tražiš, za topli zrak ili centralno?

dankobo
05.12.2011., 17:56
dankobo, pitanje?, kakvu peć tražiš, za topli zrak ili centralno?

Iskreno govoreći, dvoumim se između te dvije tehnologije. Gledao sam u Jušićima Piazettu P-958 za koju dobro educirani zastupnik tvrdi da može kanalizirati topli zrak do ukupno 16m.
S drge strane, privlači me Edilkamin Ecoidro (sada novi model Idro Flexa) za manje novaca, ali 11kW centralno grijanje. Kod kanaliziranja toplog zraka me smeta mogućnost iritirajućeg efekta koji proizvodi klima uređaj.
Raspitivao sam se i za Extraflame, ali mi zastupnici i prodavači ne ulijevaju neko povjerenje. U Zagorkinoj prodavaoni u Rijeci, cura koja tamo radi rekla mi je da joj je mrsko paliti peć, tako da možeš doći samo gledati i kupiti na neviđeno.
Sve to su pripreme za slijedeću sezonu grijanja.

pelet
07.12.2011., 13:30
Možda da pokušaš u Zagrebu pitati, ja imam Artel termopeć model 20/16 18kW za centralno, sad imaju i nekakvu akciju za te modele, vidio sam i modele s dodatnim cijevima za dvije prostorije i ćini mi se OK,ali još uvijek najbolji izbor je za centralno grijanje.
Imam kuću 200m2 u Zagrebu, dobro izoliranu i spremnik za vodu 300 litara koji dogrijavam,i trošim cca 500 - 600kg peleta mjesećno, plina sam inaće imao oko 1200-1300kn.

zastupnik je tvrtka Metel www.metel.hr, tehnička podrška je vrlo dobra, imaju opremu za isporuku odmah, vrlo su susretljivi, a imaju i ugrađene peći u izložbenom prostoru koje rade kao prezentacijske, govorim iz osobnog iskustva, možda neko ima drugo iskustvo.

baustelac99
07.12.2011., 18:17
Hm, koja je onda razlika u cijeni? pošto nabavljaš pelete? jer mi se ne čini neka bitna razlika (a ako ih kupiš u trgovačkim centrima još je skuplje od plina)

pelet
08.12.2011., 08:23
Pelet kupujem kod Gamaufa cijena 18,00kn/vreća 15kg, a to ispada cca 600-700kn mjesečno u mom slučaju, tako da štedim cca 600-700kn u odnosu na plin, po sezoni grijanja to ispadne ušteda od minimalno 3500kn

dxer
08.12.2011., 08:32
Možda da pokušaš u Zagrebu pitati, ja imam Artel termopeć model 20/16 18kW za centralno, sad imaju i nekakvu akciju za te modele, vidio sam i modele s dodatnim cijevima za dvije prostorije i ćini mi se OK,ali još uvijek najbolji izbor je za centralno grijanje.
Imam kuću 200m2 u Zagrebu, dobro izoliranu i spremnik za vodu 300 litara koji dogrijavam,i trošim cca 500 - 600kg peleta mjesećno, plina sam inaće imao oko 1200-1300kn.

Znači ti imas tu pec za centralno grijanje ? Jer ovako po slikama izgleda kao da je za jednu prostoriju peć ? Koliki spremnik za pelet ima ?

Koliko ti dugo peć dnevno radi za grijanje, a koliko za toplu vodu

Kakvu fasadu imas, kakva je tocno izolacija ?

pelet
08.12.2011., 11:50
Da izgleda kao na slici, vidiš vatru da gori, može također zagrijavati cca 30m2 prostora u kojemu se nalazi kroz ventilator za topli zrak na gornjoj razini ( regulira se u 5 snaga rada, može se i u potpunost ugasiti), spremnik je 25kg, kuća je stara 8 godina dobro izolirana, unutarnja strojna termožbuka, zid 25cm, fasada stiropor 5cm silikat.

peć je programirana za rad; 1 paljenje 05:00h 1 gašenje 11:00h, 2 paljenje 17:00h 2 gašenje 23:00h, znaći radi 12 sati dnevno te ovisno o snazi u kojoj radi ( P1 - P9) te vanjskoj tempearturi tj. zadanoj tempearturi vode u kotlu (55-60 st. C) prolazim s jednim punjenjem od 20 kg u takvom režimu grijanja ( s time da mi u spremniku uvijek ostane cca 2-3 kg peleta prije ponovnog punjenja).

Time dolazimo do potrošnje koju sam i naveo.

pelet
08.12.2011., 11:55
Zaboravio sam reći da imam spremnik za vodu solarni 300litara s izmjenjivačem, te do sada nisam imao potrebu paliti peć mimo podešenog programiranja kako bi dogrijao samo potrošnu vodu, budući de se dovoljno dogrije i u periodu programiranog rada, znalo se dogoditi budući da je bilo i dosta toplog vremena zadnjih dana da mi peć nije uopće radila, pa se voda pothladila, no u tom slučaju imam grijač 3000W u spremniku pa je isplativije i jednostavnije potrošit 5,00kn za 4 sata rada el.grijača koji dogrije vodu u tom periodu sa 30 na 60 st.C, ako kojim slučajem kolektori ne dogriju prije.

dankobo
09.12.2011., 10:15
Kod mene je stan na 3. katu od 75m2, tako da moram gledati najmanje modele. Zato mi je Idro flexa ili Ecoidro od Edilkamina optimum. Čitao sam dosta po talijanskim forumima i Artel baš ne hvale. Mislim da su više primjedbe na podršku nego na sam proizvod. Ali ionako mi je to preveliko.
Najjednostavnije i napovoljnije bi bilo ići na kanalizirani topli zrak ali sam skeptičan. Na prospektima to sve izgleda idealno, ali u praksi...

kety66
09.12.2011., 11:13
Molim za pomoć,grijem se na lož ulje,u manjem gradu u centru,prešla bih na pelete jer nemam kamo sdrvima pa kad izbacim cisternu imala bih kamo odložit vreće pelete,imam kuću na prizemlje70m2,potkrovlje50m2,pvc stolarija po 6 radijatora za svaki stan.Zanima me kolika mi treba peć kw,koja je najbolja,kojeg dobavljača za pelete i gdje kupit peć,pošto sam udaljena od zg nekih 50 km,dakle u zg,koja trgovina za peć,pelete najpovoljnije,i tko montira peć,kolika potrošnja,dosad lož ulja za 2 stana nekih 2000-2500l stim da nepotrošim sve imam toplu vodu ljeti,nemam bojler na struju već prek centralnog,smanjila potrošnju struje dosta,jel uopće ima tih peći na pelete da imam i toplu vodu prek ljeta.Molim za vaša iskustva i znanje,preskupa mi loža evo jučer 500l=3421 kn,a to mi za ak je ovak -3 bude 40-ak dana uvrh glave za grijanje,preskupo je,drva nemam gdje ona su jajpovoljnija,plina nema u mom gradu tko zna hoćel i bit,riječ je o Petrinji,poz!!

kety66
09.12.2011., 13:50
Molim za pomoć,grijem se na lož ulje,u manjem gradu u centru,prešla bih na pelete jer nemam kamo sdrvima pa kad izbacim cisternu imala bih kamo odložit vreće pelete,imam kuću na prizemlje70m2,potkrovlje50m2,pvc stolarija po 6 radijatora za svaki stan.Zanima me kolika mi treba peć kw,koja je najbolja,kojeg dobavljača za pelete i gdje kupit peć,pošto sam udaljena od zg nekih 50 km,dakle u zg,koja trgovina za peć,pelete najpovoljnije,i tko montira peć,kolika potrošnja,dosad lož ulja za 2 stana nekih 2000-2500l stim da nepotrošim sve imam toplu vodu ljeti,nemam bojler na struju već prek centralnog,smanjila potrošnju struje dosta,jel uopće ima tih peći na pelete da imam i toplu vodu prek ljeta.Molim za vaša iskustva i znanje,preskupa mi loža evo jučer 500l=3421 kn,a to mi za ak je ovak -3 bude 40-ak dana uvrh glave za grijanje,preskupo je,drva nemam gdje ona su jajpovoljnija,plina nema u mom gradu tko zna hoćel i bit,riječ je o Petrinji,poz!!

Lee Champa
09.12.2011., 17:24
1. Metni na papir troškove lož ulja
2. Metni na papir troškove sustava na pelete: možda peć, plamenik za pelete, cijena peleta (dovoz)......
3. Komociju
4. Ne trči za modom
5. Gdje je tu računica:ne zna:

stmat
09.12.2011., 19:20

mislim da ova tvrtka može ugraditi samo plamenik na postojeći kotao.
to bi ti uveliko smanjilo troškove same peći koji su veliki
http://obnovljivi-izvori.hr/kotao-na-pelete

stmat
10.12.2011., 08:30
http://www.power-pellets.de/modules/site/php/comp_var1.php?page=&oil_year=3500&egas_year=&agas_year=&pret_oil=0%2C75&pret_egas=0%2C80&pret_agas=0%2C50&procent_pellets=5%2C00&procent_gas=10%2C00&f_procent_pellts=4%2C50&f_procent_gas=6%2C00&f_jahre=5&calcul_var1=Kalkulation#result

proračun potrošnje energenata za njemačku. unutra je i amortizacija nove peći na pelete. ne odgovara našem tržištu jer je u njemačkoj jeftinije se grijati na lož ulje nego na plin.

ako bi bio kakav stručnjak da slično napravi za hr tržište bilo bi super

pelet
12.12.2011., 10:04
Mislim da ideja oko ugradnje peletnog sustava na staru peć na lož ulje nije i ne može biti dobro riješenje, budući se tu uvijek pojavljuje problem rada tih peči koje su prvotno i osnovno koncipirane za drva, brikete, ugljen i sl.,
Mislim da je uvijek bolje riješenje i ima veću iskoristivost i funkcionalnost uzeti sustav na pelet.
Sjetite se samo raznih problema koje ljudi imaju npr. s Centometalovim pelet sustavima, jer se radilo o pečima koje su prilagođene na pelet i tvrdim da one ne mogu nikada biti kvalitetne kao sustavi koji su od početka razvijani na pelet.
Imam prijatelja koji grije kuću 120m2 s kombiniranom peći od 60kw i troši 4-6 vreća peleta dnevno za tu kvadraturu što je ludost, jer prvo treba zagrijati peć pa onda tek objekat,... katastrofa..

pelet
12.12.2011., 10:07
dankobo, Artel ti ima također malu termopeć od 12-14kw, dimenzije 54x54cm, visine 90cm, gabaritima izgleda isto kao i peć za ispuh toplog zraka, ja osobno vidio i kako radi, ima vertikalno položen izmjenjivač što još poboljšava grijanje i iskoristivost je 94%.

kety66
12.12.2011., 14:55
pelet:molila bi više informacija:gdje kupit peć na pelete(koja je najbolja)poslala sam upit za ponudu metel,viadrus i centrometal,sva tri 25 000kn peć+montaža 2800+pdv,al puno je to novaca a neznam potrošnju peleta dakle kuća s dva stana zajedno oko 150 m2, po 6 radijatora u oba stana.pvc stolarija ta 2 stana trošim oko 2500l lože(1l=6.83 kn)zbunjuje to da mi jedni nude za moju kvadraturu 25kw peć,drugi 18 kw peć na pelete,u gotovini,možda da na karticu na više rata bi i nekak mogla,svaki savjet dobro mi dođe nekužim se u takav način grijanja pa molim pomoć,zahvalna....može na kety66@net.hr

Lee Champa
12.12.2011., 16:44
....,svaki savjet dobro mi dođe nekužim se u takav način grijanja pa molim pomoć,zahvalna....može na kety66@net.hr

Tu lovu uloži u vanjsku izolaciju od 10 cm stiropora i tada ćeš smanjiti potrošnju lože! Za taj stan dovoljna je peć do 20 kW:kava:
Imaš li dovoljno skladišta za pelete?

kety66
13.12.2011., 11:23
Lee Champa:u planu je stiropor fasada,treba dosta novca imam nekih sigurno oko 200 kvadrata,sad mi problem grijanje,pelete kad izbacim cisternu bilo bi mjesta,neznam koliko približno mjesta treba,čitajući na forumu i netreba puno,jel mi dosta 3 tone za jednu zimu,vidim i peći su skupe 25000 kn,neznam koliko još za montažu,zanima me ako sad troši kuća s 2 stana.po 6 radijatora svaki stan,koju peć kupit,jer loža svako malo ode gore,sad je blizu 7 kn,tko to može više naplaćat,hvala za svaku korisnu informaciju...

pelet
13.12.2011., 14:37
kety66; pretpostavljam da neki nude snažnije peći iz razloga što slabije i nemaju, ja imam kao što sam već rekao ARTEL LST 20/16, 18kW (200m2)i vrlo sam zadovoljan, a ovo pitanje za kartično plaćanje, se isplati naravno u koliko ne raspolažete s gorovinom, ja sam peć kupio u dućanu na Jankomiru i platio također na rate diners 12 rata beskamatno ( no platiop sam redovnu cijenu koja je cca 9% veća, jer popust za gotovinsku uplatu je bio 10%), također je bial i opcija 12-60 uz potrošački kredit ( diners, mastercard, tako nešto), dućan se zove Qualis d.o.o., www.qualis.hr

kety66
13.12.2011., 14:59
pelet:puno hvala pogledat ću,često idem u Jankomir poslovno,navratim i pogledam,problem je što nekužim imam 2 ponude za peć,svaki ponuđač mi nudi drugačije a mi nemamo baš neka saznanja o grijanju na pelete,pročitala sam sve forume na temu toga,iskustva su drugačija,javio mi se jedan gospodin s foruma,suprug ga bude kontaktirao,jer ovu zimu grijem na ložu al do sljedeće moramo nešto promijenit lož ulje ode unebesa,zahvaljujem na pomoći navratimo u tu trgovinu u Jankomiru.Jednu ponudu peći imam 25kw,druga 18 kw,za moju kvadraturu kuće,cijene su oko 25000kn,naravno da nemam gotovinu,način plaćanja vidjet ću u trgovini,jedan ponuđač za montažu traži 2800+pdv,i njihova peć sa svim 25.282,00 jel to nije puno novca?a opet loža tko zna koliko bude koštala.Jeste vi zadovoljni s tom peći i načinom grijanja,čini mi se komplicirano to nekakvo podešavanje,većina na forumu se žali,i da kod nekih guta jako puno pelete,gdje nabavljate pelete,koliki prostor moram imat za skladištenje?imam ostavu gdje je sad grijanje mislim kad izbacimo cisternu od 3000l da bi bilo mjesta,...

Lee Champa
13.12.2011., 17:08
Kety!
Do sada si trošila 2500 litara x 12,5 kW/litri ispadne oko 31000 kW
sad tu cifru podijeli sa kW po kilogramu peleta (vidi deklaraciju) i dobiješ koliko kg trebaš peleta.
Postoji li mogućnost da paralelno sa peći na ložu ugradiš peć na pelete?

stepski
13.12.2011., 17:21
@ Kety66

1000 l lož ulja je odprilike 2t peleta ( moguče je odstupanje negdje do +20%), a ako imaš neku superdruper peč i nešto na dolje...glavna ušteda ti je u cjeni ulja protiv peleta...za 1 tonu peleta ti treba od prilike 1,5 m3 prostorije... ( tvojih 2500l ulja je cca 5t peleta, a trebaš cca 7,5m3 placa)

Ako imaš dobrog majstora (servisera) ti opšte nije potrebno nešto podešavati...i ako te ipak nešto uhvati, da bi menjala parametre to nije težko, više se postavlja pitanje šta se sa time učini, odnosno postigne...

pelet
13.12.2011., 17:36
Kety66; ja sam jako zadovoljan s svojom peći, podešavanje je napravljeno pri ugradnji i nakon toga nemam nikakvih problema, stvarno je jedostavno..
Ja sam također bio tražio ponudu od te tvrtke metel, moja ponuda je bila 23.500,00kn za peć, dimovod 750,00 i ugradnja 1.500,00kn, sveukupno 25.750,00kn s pdv-om za keš naravno (nisam plačao kešom, već karticom), a ti govoriš o 25.000,00 + 2.800,00 + pdv, što ispada 28.440,00, a to je 400,00kn više nego je mene ispalo na karticu.

stepski
13.12.2011., 17:57
A sad još nešto za Centrometalaše... Nešto unazad je bilo postavljeno pitanje dali se može promjeniti onih 5 stupnjeva razlike u temperaturi vode kad se pali plamenik...( iferenca )...da može sa ugradnjom, ( naloži se softver za program 9..) programa 9 u CEPREG regulaciju i može se temperatura vode snizit do 15 stupnjeva...( znači umesto da se plamenik pali kada voda padne za 5 stupnjeva čeka čak i do 15 stupnjeva razlike) sam program ima i neke druge funkcije i parametre za akumulacijski spremnik vode...uputstva za iferencu su pod OP 05...vjerojatno vam može to učiniti neki povlašteni serviser...ili neki majstor koji ima "programe-softver", za CEPREG regulaciju...
( pošto imam uputstva za program 9, i ako nekog to zanima, naka pusti svoj meil pod privatne poruke)

Rak11
18.12.2011., 13:26
ljudi,pomozite u nevolji! kupio sam viadrus u22 sa centrometalovim pelet setom i grijem se time mjesec dana i potrošio 2 tone peleta.po mojem mišljenju je to prevelika potrošnja,a ujedno i preskupa. :504: da li netko zna koje parametre ubaciti u program da bi se potrošnja smanjila?! hvala...

kety66
19.12.2011., 10:58
Svima se zahvaljujem na dobrim savjetima,ovu zimu grijemo na ložu,nemogu u zimu radit grijanje a sljedeću sezonu moramo promijenit način grijanja definitivno loža preskupa,posebno zahvaljujem g.Ivanu i g.Goranu spremila sam broj mob.svakak se budemo čuli samo zabrinjava me i to grijanje na pelete,vidim na forumu mnogi se žale na potrošnju tih peleta evo ovaj nickRAK11,2t peleta u mjesec dana,zar to nije previše?a 1t=1200kn nije li tako?ako se netko grijao na ložu neka mi javi za 2 stana po 6 radijatora svaki,koliko naštimat peć za ložu jel dovoljno na 60 stepeni,pumpa ima 3 brzine,kod nas radi na 1,čini mi se da često se peć pali ,ako netko zna kak naštimat sve da manje troši,postoji li način uštede lože,majstor kad je vršio prošli mjesec servis plamenika,mislim po učestalom paljenju peći da nekaj neštima ill mi se čini...
PELET:je dobila sam ponude od mete.25000,centrometal,25000+montaža+pdv jako puno

kety66
19.12.2011., 12:32
Kety66; ja sam jako zadovoljan s svojom peći, podešavanje je napravljeno pri ugradnji i nakon toga nemam nikakvih problema, stvarno je jedostavno..
Ja sam također bio tražio ponudu od te tvrtke metel, moja ponuda je bila 23.500,00kn za peć, dimovod 750,00 i ugradnja 1.500,00kn, sveukupno 25.750,00kn s pdv-om za keš naravno (nisam plačao kešom, već karticom), a ti govoriš o 25.000,00 + 2.800,00 + pdv, što ispada 28.440,00, a to je 400,00kn više nego je mene ispalo na karticu.

Ako može odgovor:gdje ste kupili peć u kojoj trgovini,tko Vam radio podešavanje i gdje nabavljate pelete
Zahvaljujem se na pomoći!
p.s.samo jedno pitanje:da prvo promijenimo peć i riješimo grijanje,ili stiropor fasada pa onda rješavanje grijanja?Ak je ovo prvo onda neću moći financijski to podnjet naša kuća ima oko 200m2,to iziskuje puno novca sigurno 30-40000 kn,zar ne?...

kety66
19.12.2011., 12:47
@ Kety66

1000 l lož ulja je odprilike 2t peleta ( moguče je odstupanje negdje do +20%), a ako imaš neku superdruper peč i nešto na dolje...glavna ušteda ti je u cjeni ulja protiv peleta...za 1 tonu peleta ti treba od prilike 1,5 m3 prostorije... ( tvojih 2500l ulja je cca 5t peleta, a trebaš cca 7,5m3 placa)

Ako imaš dobrog majstora (servisera) ti opšte nije potrebno nešto podešavati...i ako te ipak nešto uhvati, da bi menjala parametre to nije težko, više se postavlja pitanje šta se sa time učini, odnosno postigne...

stepski:1000l lož ulja=6.830 kn grijem se oko 2 mjeseca
2t peleta=2400kn ako je ovo ok.dovoljno za 2 mjeseca cirka 140-150 m2,vidim da je jako povoljno,osim što je peć skupa al ak je ova računica ok.ja sam već prve zime na konju,zar ne?..nemam stiropor fasadu,neznam kakva je onda potrošnja peleta?za fasadu mi treba dosta novca kuća ima nekih 200m2,što sad napravit,jer loža je definitivno preskupa,a što neka bude nestašica peleta ako pređem na tu opciju što onda,il da naši kakvi su lopine počnu dizat cijene peleta sjetimo se auto-plina,a i lože mi smo 2001.uveli grijanje na ložu kad je bila najpovoljnija 0k0 2 kune litra a sjetimo se unazad 5-6 god,7 i više kn litra.....

Lee Champa
19.12.2011., 18:46
p.s.samo jedno pitanje:da prvo promijenimo peć i riješimo grijanje,ili stiropor fasada pa onda rješavanje grijanja?.

Prije metni stiropor! Izolacija će određivati gubitke-potrošnju lože ili peleta!
Na koncu ćeš vidjeti isplati li se preći na pelete jer je ulaganje prilično.
Ako sad ideš sa peletama, nakon izolacije sustav će biti predimenzioniran.
Provjeri koju imaš diznu. Stavi najmanju, recimo 0,5. To znači da će plamenik ubaciti u kotao manje topline u jedinici vremena i duže će raditi, što je povoljnije!

kety66
20.12.2011., 08:31
Prije metni stiropor! Izolacija će određivati gubitke-potrošnju lože ili peleta!
Na koncu ćeš vidjeti isplati li se preći na pelete jer je ulaganje prilično.
Ako sad ideš sa peletama, nakon izolacije sustav će biti predimenzioniran.
Provjeri koju imaš diznu. Stavi najmanju, recimo 0,5. To znači da će plamenik ubaciti u kotao manje topline u jedinici vremena i duže će raditi, što je povoljnije!

Lee Champa:razumila sam i veeeeeliko hvala,majstor prošli mjesec vršio servis plamenika,neznam jel diznu mijenjao,vjerujem da je trebao,provjerit ću,al svejedno imam problema sgrijanjem,majstor koma naplati i ode,pa samo da pitam,radijatori negriju svi isto jer nema potrebe,al jedan od 6 kom.ujutro kad u 7 sati počne grijanje normalno grije,i poslje nakon nekog vremena uopće negrije jedino on bude hladan,ostali kad postignu željenu temperaturu su topli,sve smo probali,ispuštanjem zraka,iglice na termo-ventilu ma trošimo oko 500l lože a neugrijemo se,užas...ako nešto ztate o tom može savjet...uglavno znači prvo stiropor fasada...

pelet
20.12.2011., 09:55
Ketty66; Ako može odgovor:gdje ste kupili peć u kojoj trgovini,tko Vam radio podešavanje i gdje nabavljate pelete
p.s.samo jedno pitanje:da prvo promijenimo peć i riješimo grijanje,ili stiropor fasada pa onda rješavanje grijanja?Ak je ovo prvo onda neću moći financijski to podnjet naša kuća ima oko 200m2,to iziskuje puno novca sigurno 30-40000 kn,zar ne?...

Moj prijedlog je također prvo izolacija tj. fasada na objektu, zatim peć, nju sam kupio u tvrtci Qualis d.o.o., maloprodajno mjesto tvrtke Metel d.o.o., a serviseri tvrtke Metel d.o.o., su obavili ugradnju, prilagodbu sustava, puštanje u rad, podešavanje parametara i odradili kratku obuku, dali upute i jamstvo.

Pelet nabavljam u tvrtci Gamauf d.o.o., Poljana.

Što se tiće problema s ne grijanjem jednog radijatora, ne znam da li je to možda problem kod vas, no ako imate termsotatskle glave na radijatorima može biti da se prostor dosta zagrije te se igla automatski zatvori od strane termo-glave oja je možda neispravna (imao sam osobno taj slučaj), provjerite...

kety66
20.12.2011., 10:49
Ketty66; Ako može odgovor:gdje ste kupili peć u kojoj trgovini,tko Vam radio podešavanje i gdje nabavljate pelete

Moj prijedlog je također prvo izolacija tj. fasada na objektu, zatim peć, nju sam kupio u tvrtci Qualis d.o.o., maloprodajno mjesto tvrtke Metel d.o.o., a serviseri tvrtke Metel d.o.o., su obavili ugradnju, prilagodbu sustava, puštanje u rad, podešavanje parametara i odradili kratku obuku, dali upute i jamstvo.

Pelet nabavljam u tvrtci Gamauf d.o.o., Poljana.

Što se tiće problema s ne grijanjem jednog radijatora, ne znam da li je to možda problem kod vas, no ako imate termsotatskle glave na radijatorima može biti da se prostor dosta zagrije te se igla automatski zatvori od strane termo-glave oja je možda neispravna (imao sam osobno taj slučaj), provjerite...

Peet:zahvaljujem na korisnim savjetima,provjerit ću termo-glavu,ma nama je problem grijanje nam uvodio bratić koji je centralaš u Varaždinu pa kad ga nazovemo teško nas razme prek telefona,a mi se baš nekužimo o grijanju baš niš,doselili iz Zg,u Petrinju prije 10 god.tu majstora i nema već samo servis plamenika dođu dečki iz Siska obave svoje i odu,teško ih inače dobit puno posla vele,puno lože ode a slabo se ogrijem u kući je 22-23 stupnja al čim taj jedan radijator negrije odmah osjeti se,sistem otvoren( kuhinja,boravak)grije samo taj jedan u boravku,što je nedovoljno za tu površinu zgrijat,neznam jesam uspjela što objasnit,svejedno hvala,dakle prvo fasada pa grijanje ak sam razumila,svako dobro Vam želim,i hvala na pomoći!

dankobo
20.12.2011., 12:27
Katastrofa! Nisam neki čistunac, ali osnove pravopisa savladaju se do trećeg razreda osnovne. Može se dogoditi greška, no uporno pisati kobasice bez razmaka, točke a zarezi iza svake riječi... Forum čitaju svi a ne samo onaj kome je neki komentar upućen, pa bi shodno tome bilo poželjno uložiti malo truda. Tek toliko da se razumije što je "pijesnik " htio reći.

Rak11
20.12.2011., 19:05
Bok ljudi,vidim nema odgovora na moje pitanje,pa vam ja predlažem da dobro razmislite o grijanju na pelete.Najbolje bi bilo da odete do nekoga ko se grije na pelete i malo popričate,da nebi bilo ko kod mene.Uglavnom sada svi pametuju od trgovca,servisera,majstora... a nitko ne nudi razumno riješenje.Potrošio sam cca 30000kn za novu kotlovnicu da bi uštedio na gorivu ali za sada je suprotno,trošio sam cca 2600l lože na zimu a sada sam za mjesec dana pokurio 2t Gamaf-ovih peleta pa ti vidi koliko som uštedio.

IVAN LAKI
20.12.2011., 19:43
Bok ljudi,vidim nema odgovora na moje pitanje,pa vam ja predlažem da dobro razmislite o grijanju na pelete.Najbolje bi bilo da odete do nekoga ko se grije na pelete i malo popričate,da nebi bilo ko kod mene.Uglavnom sada svi pametuju od trgovca,servisera,majstora... a nitko ne nudi razumno riješenje.Potrošio sam cca 30000kn za novu kotlovnicu da bi uštedio na gorivu ali za sada je suprotno,trošio sam cca 2600l lože na zimu a sada sam za mjesec dana pokurio 2t Gamaf-ovih peleta pa ti vidi koliko som uštedio.

Eto usporedba.
Kupio peć u firmi Termo Flux Pelling 25kw. Grijem od 10.11.2011. oko 110m2 s 150l sanitarne vode i potrošio oko 600-700kg Gamauf peleta. Nisam baš dom s Viadrus kotlovima ali možda ako si kupo peć za kruta goriva onda ju budeš teško podesio. Eto to je moje mišljenje. Sretno s podešavanjem.

Tamarind
20.12.2011., 21:26

Litar lože daje snagu ko 2 kg peleta, dakle ove zime bi ti trebalo da potrosis 5,200kg peleta da se uzjednacis. Nesto ti ne stima u konfiguraciji kotla da potrosis 2 tone mesecno a tek sad je poceo da bude hladnije vrijeme..

Prijatelj trosi 1,5 tona mesecno u 52Kw kotao i grije 2 sprata od po nekih 150m, ali bez sanitarne vode.

wolowizard
21.12.2011., 10:32

Potrošio si 30 soma kuna za kotlovnicu, kupio si Centrometalov pelet set i ugradio na "Viadrus"? Koji ti je trgovac rekao da to stavljaš na viadrus?:confused:

Rak11
21.12.2011., 19:40
I ja znam da nešto nije uredu,ali ko zna što? U Tehnodomu imaju takvu kombinaciju (Viadrus-Centrometal),a i lokalni "majstori" su rekli da bi ta kombinacija bila jako dobra.Sutra bi mi trebao doći kao neki strčnjak??,pa bumo vidli ne.

agt
22.12.2011., 07:11
I ja znam da nešto nije uredu,ali ko zna što? U Tehnodomu imaju takvu kombinaciju (Viadrus-Centrometal),a i lokalni "majstori" su rekli da bi ta kombinacija bila jako dobra.Sutra bi mi trebao doći kao neki strčnjak??,pa bumo vidli ne.

Čim je kombinacija znaš da je lošija opcija od originala koji je rađen za pelete. Čudi me da nisi uzeo Viadrus sa original plamenikom, mislim da je i po cijeni tu negdje.
Što se tiče njihovog štelanja ne ulaži velike nade. Mene je ove godine njihovo štelanje jedne veće peći koštalo par tona peleta. Trošila ko luda, grijala nikako, a umjesto pepela užarena masa.
Na kraju sam sam sjeo uz peć i prateći plamen došao do parametara po kojima sada umjesto 400 kg na dan, troši manje od 200 kg dnevno, a grijanje je neusporedivo bolje od opcije koju su oni naštelali. Da ne govorim da se količina pepela smanjila nekoliko puta.

stmat
22.12.2011., 12:58
Čim je kombinacija znaš da je lošija opcija od originala koji je rađen za pelete. Čudi me da nisi uzeo Viadrus sa original plamenikom, mislim da je i po cijeni tu negdje.
Što se tiče njihovog štelanja ne ulaži velike nade. Mene je ove godine njihovo štelanje jedne veće peći koštalo par tona peleta. Trošila ko luda, grijala nikako, a umjesto pepela užarena masa.
Na kraju sam sam sjeo uz peć i prateći plamen došao do parametara po kojima sada umjesto 400 kg na dan, troši manje od 200 kg dnevno, a grijanje je neusporedivo bolje od opcije koju su oni naštelali. Da ne govorim da se količina pepela smanjila nekoliko puta.

kako si zadovoljan novim peletima?

dxer
22.12.2011., 15:29

Prema tvojem iskustvu, kakav je prema tome bolji plamen i kakva si podesenja sve radio da bi dosao do kvalitetnog plamena ?

agt
22.12.2011., 19:50
kako si zadovoljan novim peletima?

Pelet je ok, ako je dobro naštelana peć pepel je sitan kao brašno, tamno sive boje i čini mi se da ga je manje nego kod Viševice.
Kod velike peći koju sam spominjao znaju se uz rub plamenika stvoriti pougljenjeni komadi nepravilnog oblika, kao da se spoji nekoliko peleta. Na drugoj manjoj peći sam na kraju dozatora naišao na istu masu ali priljepljenu uz stjenku ložišta.
Nešto slično mi se prošle godine kad sam ložio Viševicu desilo na Viadrusu i bilo je toliko čvrsto da je zaustavilo dozator.
Mislim da je to možda prevelika količina kore u pojedinom pakovanju peleta.

agt
22.12.2011., 20:19
Prema tvojem iskustvu, kakav je prema tome bolji plamen i kakva si podesenja sve radio da bi dosao do kvalitetnog plamena ?

Serviseri su naštelali preveliku količinu peleta u pojedinom doziranju, kao i preveliku brzinu ventilatora. Plamen je bio kao na breneru, dakle pod prevelikim tlakom, te je veliki dio topline odlazio u dimnjak, a dio plamena se jednostavno odbijao od stjenke koju je trebao grijati. Produkt su bili nesagoreni peleti koji su odlazili u kontejner za pepel u obliku užarene mase, veliki dio pepela u dimovodnim kanalima i dimnjaku, slaba temperatura kotlovske vode, naravno enormna potrošnja peleta, pa čak i nedostatak kisika u kotlovnici koja ima propisno prozračivanje.
Nakon dužeg snimanja i mnoštva poštelavanja, s obzirom da dobavljač uz peć ne daje nikakvo uputstvo, smanijo sam dobavu peleta gotovo na minimum, povećavši broj ciklusa dobava, kako bi što češće dolazilo do mješanja peleta u ložištu, a brzinu ventilatora sam smanjio na trećinu od dotadašnje. Plamen je postao puno umjereniji, po cijeloj površini ložišta jednak i ravnomjeran. plameni jezici sad doslovce ližu stijenku odnosno svod peći koji treba grijati. Količina pepela se višestruko smanjila, pepel je sad kao brašno, bez ikakvih grudica, ujednačene sive boje. Potrošnja je više nego prepolovljena, a peć bez problema grije zadanu površinu, bez obzira što je u međuvremenu vanjska temperatura pala u odnosu na raniji period kad sam imao problema sa grijanjem.

pelet
22.12.2011., 20:25
Dragi forumasi, čitam vaše postove i probleme s pelet setovima snage od 25kW pa nadalje raznih prizvlodaca, viadrus, centrometal, pelling i sl.i mogu vam reci da mi nije jasno da imate svi toliko problema s podesavanjem parametara rada, ispada da vam je bolje uzeti pec na drva i loziti vatru, vjerojatno bi imali manje glavobolje i vise vremena nego sada..., a trebalo bi biti skoro kao s plinom osim naravno redovitog čišćenja.
Ja koristim Artelovu pec 18kw i nemam takvih problema, grijem 200m2 prostora i 300 litara vode, zadam, 55, 60, 65 ili 70C i poštujem to bez problema, trošku mjesečno 500-600kg Gamauf paleta i ocito sam SRETNIK jer ovo sto vi pišete nema veze s pamecu... To je izludivanje.
Svi bi prodali prvoj a poslije kao sto kažete ne može vam pomoći niti prodavac, montazer, a niti serviser, pa tko je tu lud i sto mi/vi plaćamo????

agt
22.12.2011., 20:37
To je izludivanje.
Svi bi prodali prvoj a poslije kao sto kažete ne može vam pomoći niti prodavac, montazer, a niti serviser, pa tko je tu lud i sto mi/vi plaćamo????
To je hrvatska stvarnost. Vjerojatno to postoji samo kod nas, nikakvog reda ni zakona u trgovini. Pošto su peći na pelet u neku ruku novost na našem tržištu i imaju dobru prođu ne čudi me da se svatko hvata prodaje istih, profita radi.
Nije mi samo jasno kako prođu ljudi koji se nimalo ne razumiju u tehniku, a kupe ovako nešto.

pelet
22.12.2011., 20:45
Nije mi samo jasno kako prođu ljudi koji se nimalo ne razumiju u tehniku, a kupe ovako nešto.

Vjerujte imam kontakt s nekim od korisnika sličnih sustava i imate bakica koje koriste sustav kao moj za centralno grijanje bez ikakvih problema, a opet imam prijatelja koji su vidjeli pec kod mene i kupili si ove peći samo za topli zrak i neznaju niti podesiti temperaturu niti snagu, a kamo da sami pociste pec, to im žene rade, boze sačuvaj....

pelet
22.12.2011., 20:57
Bilo kako bilo, svakako se treba dobro informirati prije odabira i kupnje, osobno pec kao svoju bi preporučio svakome jer stvarno ne zahtjeva puno truda, a prije svega pec mi se nalazi u devnom boravku, vidim plamen u peći, grijem se također po potrebi toplim zrakom koji pec ispuhuje s prednje strane, a o ugodaju tijekom nocnog rada da i ne govorim...
Prilikom kupnje takodjer sam bio malo skeptican sto se tiče snage peći 18kw (imao sam plinski kombi vailant bojler 28kw, bez spremnika 300 lit, kojeg sada imam i grije ga ta pec) s obzirom da čitam da ljudi uzimaju pelet setove za 200m2 cca 30kw, no pokazalo se da je snaga vrlo dobro odabrana, vjerojatno zbog razlike u lozistu koje je u ovoj peći puno manje i ne treba mu puno da se zagrije, a vjerojatno i zbog same koncepcije peći koja je razvijena isključivo za pelet, a ne za mogućnost kombinacije drveta i peleta sto po mom mišljenju nije dobro riješenje, zato se tesko i podesavaju.....a ovdj je sve vrlo jednostavnije...

dxer
23.12.2011., 07:17
@pelet
Eh, sad kad citam tvoja iskustva, pozelim tu tvoju pec. Međutim, ti si ocito napravio sve te instalacije tako da ti je pec znaci u prostoru u kojem boravis, a vecina nas to ima u kotlovnici koja je u podrumu/garazi. Tako da mi ne mozemo koristiti jos to dodatno grijanje puhanjem toplog zraka iz peci. Meni je vrijedna svaka informacija koju netko ovdje napise, naravno u smjeru smanjenja potrosnje. AGT je napisao da je soamnji jacinu plamena , smanjivanjem jacine ventilatora. Kod mene (Pelling 40) plamenik upravo radi kao brener, znaci trebao bi pokusati to smanjiti da vidim kuda to vodi.

agt
23.12.2011., 07:43
@pelet
Meni je vrijedna svaka informacija koju netko ovdje napise, naravno u smjeru smanjenja potrosnje. AGT je napisao da je soamnji jacinu plamena , smanjivanjem jacine ventilatora. Kod mene (Pelling 40) plamenik upravo radi kao brener, znaci trebao bi pokusati to smanjiti da vidim kuda to vodi.

Mislim da kod tebe neće igrati ova kombinacija. Tvoja peć ima plamenik, a sve tri moje peći imaju ložišta. Dakle radi se o dva različita sistema grijanja.

dxer
23.12.2011., 08:00
Jel ima negdje kakva slika tog tvog lozista da shvatim o cemu se radi.......ali zar nije na svakoj peci bit plamena i podesavanje tog plamena putem ventilatora ? Pretpostavljam da ovdje govorimo o donjem ventilatoru koji upuhuje zrak u lugaru i tako pojacava plamen. Meni se znalo desavat da mi se na stijenkama peći stvaraju nekakvi izgoreni "listići".

IVAN LAKI
23.12.2011., 20:26
Jel ima negdje kakva slika tog tvog lozista da shvatim o cemu se radi.......ali zar nije na svakoj peci bit plamena i podesavanje tog plamena putem ventilatora ? Pretpostavljam da ovdje govorimo o donjem ventilatoru koji upuhuje zrak u lugaru i tako pojacava plamen. Meni se znalo desavat da mi se na stijenkama peći stvaraju nekakvi izgoreni "listići".

Pozdrav
.
Vidim da imaš peć istoga proizvođaća kao i ja samo je moja 25kw. Daj mi pošalji koju sliku peći i automatike pa ću ti poslati neke parametre koje sam dobio od servisera. Imam parametre za 25kw,30.40 i 50 kw pa možeš probati.

dxer
24.12.2011., 07:57
Moja peć je stara godinu dana, koliko mi je poznato ništa se nije mijenjalo . Ne znam da li mislis samo na listu parametara ili je to lista drugacije podesenih parametara........jer ja imam tu defaultnu listu. Posalji mi za 40 kW na PM. Hvala.

IVAN LAKI
26.12.2011., 21:24

Pozdrav.
Ništa ne javljaš jel bio majstor i podesio peć?

taz2009
26.12.2011., 23:19
Bok,
Zivim u Hercegovini, u djelomicno izoliranom stanu od 100 kvadrata (dnevni boravak u rigipsu, ostatak kuce klasika), od cega grijem oko 70 kvadrata. Ovo mi je prva sezona grijanja na pelete. Instalirao sam Centrometalov set 30kW i uzeo 3 tone peleta od Fisa. Poceo sam grijati 10.11. i pec je u startu ostala na tvornickim postavkama, s tim da je temperatura bila namjestena na 65 stupnjeva i plamenik na 20 kW. Studeni nije bio uopce hladan osim par dana pa je ritam peci bio 5 sati rada ujutro i 5-6 sati navecer.
Prije desetak dana su se temperature naglo spustile i promjenio sam temperaturu na 75 stupnjeva i plamenik podesio na 30 kW. Pec sad vecinom radi od 5 ujutro do 10 ili 11 navecer.
Dosad mi u prosjeku treba oko 18 kg dnevno, a mislim da ce mozda ici do 20kg sad kad sam pojacao plamenik. Pec cistim jednom tjedno, pepela se nakupi puna lugara, sive je boje, sitan kao brasno. Zasad nisam imao apsolutno nikakvih problema.
Bio bih zahvalan na kakvom korisnom savjetu, pogotovo ako grijesim u necemu.

LP

nibleri
27.12.2011., 00:33
centrometalov pelet set montiran na stari kotao Kostajnica

kuća 1894, 170 m2, zidovi kameni 60 cm, fasada nikakva, prozori nikakvi

na vanjskoj temperaturi od 4-5 stepeni sa jakim vjetrom rad peći 5.30 do 21.30 h - potrošnja 3 vreće dnevno

tvorničko podešavanje plamenika

da li ko ima iskustva sa peletom iz Rogatice, DRVOLIK sada mu je cijena 240 KM ili ti ga nešto više od 900 kuna po toni

davor1808
29.12.2011., 17:48
poštovani, zanima me dali netko koristi kotao na pelet biotopling 25 kojeg proizvodi topling-prnjavor? ili biojunko25 ( isti kotao samo za hr tržište)

dankobo
29.12.2011., 23:04
Edilkamin ti prodaje firma DIMSO iz Čavli, dečki su super, tako da ih možeš pitati sa sve informacije. Imaju i dobru web stranicu.

Ja sam montirao peć u dnevnom boravku koji je spojen sa kuhinjom i zajedno imaju cca 20 m2. Peć je u kutu, tako da je otvor za zrak prilično stisnut u kut. Po mom iskustvu ne treba imati poseban izvod za dovod zraka jer peć normalno vuće zrak iz prostora. Prostoriju treba svako toliko prozračiti da uđe sviježi zrak.

Prosječna potrošnja mi se kreće oko 1 kg/sat.

Što se tiče održavanja, svaki dan prije paljenja istresem pepeo iz posude, a jednom u dva tjedna usisam peć (obično nedjeljom ili kada me žena prisili:503:)

Malo me muti ovo gore. Obzirom da imam namjeru kupiti baš Ecoidro ili novi model Idroflexa, raspitao sam se. Na Čavlima je predstavnitštvo Finvesta i tu sam dobio najbolju ponudu. Uz prodaju, obećavaju ugradnju i puštanje u pogon uz osiguran servis. Normalno, doprema do kuće.
Dimšo je na Kastavštini. Skuplji su oko 2000kn i cijena je franko trgovina. Nikakvu daljnju uslugu ne nude.
Ispravi me ako griješim.

dankobo
30.12.2011., 09:18
Ups! Ovo gore napisao sam na tmelju tel. razgovora od prije mjesec dana. Sada vidim da na web stranici nude i ostale usluge ali im cijene nisu ažurirane. Nazvao sam i dobio osobu koja nema pojma ni o čemu. Zacijelo portir. Kaže da nema nikoga u firmi. Nije mi teško skoknuti do Grobnika, ali i na tel. volim dobiti koncizne odgovore. Ja svoju web stranicu svakodnevno ažuriram pa to očekujem od svakoga tko želi ostaviti dojam poslovne ozbiljnosti.

Rak11
02.01.2012., 17:01
Pozdrav.
nisam baš imao puno vremena pa sam svoju super rastrošnu peć stavio na čekanje.Sutra ujutro dolazi majstor koji će podešavati te parametre,jer ja više nemam ideje kolko sek a kolko obrtaja.

Rak11
02.01.2012., 17:13
Ja sam iz okolice Samobora pa ako netko u mojoj blizini ima kotao na pelete,a ima malo volje za razgovor neka mi pošalje br. tel. Hvala:confused:

dep
02.01.2012., 17:34
Narode pozdrav!

Imam Buderusovu uljnu peć od 60kw, a tako bi rado prešao na pelete. Da li postoji kakva mogućnost da se to nekako poveže skupa, pa da se samo plamenik promjeni, makar uz cijenu češćeg čišćenja peći??? Već sam ranije postavio pitanje, ali sam dobio odbijenicu. Sada sam negdje na forumu našao da je netko ipak postavio pelet plamenik na uljnu peć i da to šljaka??

I još nešto. Kakva su iskustva ljudi koji su probali i pelete i plin kao energent, jer mi se pojavljuje mogućnost ugradnje plinske instalacije. Po pitanju potrošnje naravno!!
hvala!

dankobo
02.01.2012., 17:47
Narode pozdrav!

Imam Buderusovu uljnu peć od 60kw, a tako bi rado prešao na pelete. Da li postoji kakva mogućnost da se to nekako poveže skupa, pa da se samo plamenik promjeni, makar uz cijenu češćeg čišćenja peći??? Već sam ranije postavio pitanje, ali sam dobio odbijenicu. Sada sam negdje na forumu našao da je netko ipak postavio pelet plamenik na uljnu peć i da to šljaka??

I još nešto. Kakva su iskustva ljudi koji su probali i pelete i plin kao energent, jer mi se pojavljuje mogućnost ugradnje plinske instalacije. Po pitanju potrošnje naravno!!
hvala!

Što se tiče peći na pelet Buderus, na slijedećem linku ima dosta zanimljivih stvari:

http://www.trovaprezzi.it/categoria.aspx?id=273&libera=stufa+pellet&page=33&sort=Prezzo&sortdir=0

Opla, skoro sam ispustio ovo:

http://www.trovaprezzi.it/categoria.aspx?id=273&libera=stufa+pellet&page=34&sort=Prezzo&sortdir=0

dep
02.01.2012., 18:28
Možda nisam bio potpuno jasan, radi se o peći za centralno Logana ( ili bolje rečeno kotao) sa uljnim plamenikom!!

dankobo
02.01.2012., 22:09
Možda nisam bio potpuno jasan, radi se o peći za centralno Logana ( ili bolje rečeno kotao) sa uljnim plamenikom!!

Ma sve u redu. Ovo je ionako bila novogodišnja šalica. To je moj skromni doprinos temi gdje se ionako najviše piše o kotlovima i većim sistemima.

Rak11
03.01.2012., 18:59
Narode pozdrav!

hvala!

Ako ti kotao ima prostor za pepeljaru odnosno pepel onda nema frke,samo prvo nadji dobrog stručnjaka za centralna grijanja koji ima iskustva s peletima,da nebi bilo nismo znali.

Rak11
03.01.2012., 19:17
Pozdrav.

eto bio danas majstor i nije problem u plameniku već u cijevima odnosno u četveroputnom miš ventilu kojeg ja nisam imao,pa je sva topla voda brzo nestala iz kotla a plamenik ne stigne tolko brzo zagrijati.Pa bumo vidli:confused:

stepski
03.01.2012., 19:57
Narode pozdrav!

hvala!

Potraži nekog, ko ima naprimer Centrometalov pelet set ili nečiji drugi, pa mu pogledaj u pepeljaru i nek ti pošteno kaže u koliko dana se mu je to skupilo...pa češ odmah vidjeti kako stoje stvari i pošto imaš ti čak 60 kw i pepela neče biti malo...i ako ipak ideš u kupovinu plamenika, uzmi barem takav, da možeš recimo kasnije, ako se izkaže da si promašio, dokupiti i peč...

Yoda-Ri
04.01.2012., 00:40
Pozdrav svima!
Do sada sam samo pratio forum, ali eto i ja sam došao u situaciju da trebam odustati od grijanja na lož ulje, pa razmišljam o peletima ili o kombinaciji drvo - pelet. Ovo drugo mi se ipak čini kao "sigurnije" rješenje te sam na kraju došao do peći Ferroli SFL 4 s plamenikom SUN P7, to je talijanska peć koju sam vidio izloženu u jednoj trgovini u Rijeci gdje i živim. Alternativu predstavljaju slijedeći igrači: Centrometal, Buderus Logano G211, te na kraju Viadrus U22 i U26, svi opremljeni pelet plamenikom. Nekako mi je isplivao Centrometal na prvo mjesto onih koje razmatram/uspoređujem s Ferroliem. Naravno da postoji još puno ostalih, ali zanimaju me oni koji imaju osiguranu servisnu podršku u mojoj županiji.
Sad naravno slijedi pitanje: ima li netko Ferroli? Nisam uspio pronaći nikakav tekst koji bi opisao eventualne probleme, potrošnju i slično. O Centrometalu se je podosta napisalo, a u dvojbi sam između ostalog i zato jer je talijan od lijevanog željeza a ovaj naš je od lima 5 mm. Uz to, Ferroli je i par tisuća kn jeftiniji, ali to dugoročno i nije jako bitno.
Za sada toliko, ispričavam se na opširnosti!

Lee Champa
04.01.2012., 07:41
eto bio danas majstor i nije problem u plameniku već u cijevima odnosno u četveroputnom miš ventilu kojeg ja nisam imao,pa je sva topla voda brzo nestala iz kotla, a plamenik ne stigne tolko brzo zagrijati.Pa bumo vidli:confused:

Po ovome što si naveo - plamenik je preslab - imaš prevelike gubitke topline!
Taj miš ventil sigurno neće sačuvati toplinu koju plamenik ne može dati, a kuća potrošiti!:kava:

mzex
04.01.2012., 09:54
centrometalov pelet set montiran na stari kotao Kostajnica

kuća 1894, 170 m2, zidovi kameni 60 cm, fasada nikakva, prozori nikakvi

na vanjskoj temperaturi od 4-5 stepeni sa jakim vjetrom rad peći 5.30 do 21.30 h - potrošnja 3 vreće dnevno

tvorničko podešavanje plamenika

da li ko ima iskustva sa peletom iz Rogatice, DRVOLIK sada mu je cijena 240 KM ili ti ga nešto više od 900 kuna po toni

a kolko jedna vreca ima kilograma peleta?
koaj je cijena te vreće?

dankobo
04.01.2012., 14:32
koaj je cijena te vreće?

Lijepo je kad se netko novi uključi pa da se razmijenjuju informacije.
Ali prije bi trebalo bar površno poročitati do sada napisano i steći osnovna znanja o temi. Izbjeglo bi se ponavljanje i gubljenje vremena.

agt
04.01.2012., 14:50
Pozdrav svima!
Do sada sam samo pratio forum, ali eto i ja sam došao u situaciju da trebam odustati od grijanja na lož ulje, pa razmišljam o peletima ili o kombinaciji drvo - pelet. Ovo drugo mi se ipak čini kao "sigurnije" rješenje te sam na kraju došao do peći Ferroli SFL 4 s plamenikom SUN P7, to je talijanska peć koju sam vidio izloženu u jednoj trgovini u Rijeci gdje i živim. Alternativu predstavljaju slijedeći igrači: Centrometal, Buderus Logano G211, te na kraju Viadrus U22 i U26, svi opremljeni pelet plamenikom. Nekako mi je isplivao Centrometal na prvo mjesto onih koje razmatram/uspoređujem s Ferroliem. Naravno da postoji još puno ostalih, ali zanimaju me oni koji imaju osiguranu servisnu podršku u mojoj županiji.
Sad naravno slijedi pitanje: ima li netko Ferroli? Nisam uspio pronaći nikakav tekst koji bi opisao eventualne probleme, potrošnju i slično. O Centrometalu se je podosta napisalo, a u dvojbi sam između ostalog i zato jer je talijan od lijevanog željeza a ovaj naš je od lima 5 mm. Uz to, Ferroli je i par tisuća kn jeftiniji, ali to dugoročno i nije jako bitno.
Za sada toliko, ispričavam se na opširnosti!

Ne znam točno radi li se baš o ovom tipu Ferolija, ali moj prijatelj se je ove jeseni dvoumio između Viadrusa i Ferolija i odlučio se za ovog drugog jer je bio nešto povoljniji.
Kaže da je do sad Ferolli pojeo razliku u cijeni, tj. da jako puno troši, te da učestalo mora čistiti pepeo. Usporedbu temelji na susjedovom Viadrusu, koji je također ugrađen ove jeseni, a kuće su im slične površine i izvedbe.

Rak11
04.01.2012., 18:47
Po ovome što si naveo - plamenik je preslab - imaš prevelike gubitke topline!
Taj miš ventil sigurno neće sačuvati toplinu koju plamenik ne može dati, a kuća potrošiti!:kava:

Ja nisam stručnjak za te stvari ali kolko vidim situacija se popravlja.Sada miš ventil usmjeruje jedan dio vode u grijanje a drugi u povrat kotla i time imam skoro pa istu temperaturu kotla na povratu i odlazu vode.Sad mi nije jedino jasno kako dobiti izlaznu tem vode 60 stupnjeva a da u kotlu bude 70 ili to tako nejde:504:

Lee Champa
04.01.2012., 19:01
...kako dobiti izlaznu tem vode 60 stupnjeva a da u kotlu bude 70 ili to tako nejde:504:

Kakav je miš ventil, čime se pokreče?

Yoda-Ri
04.01.2012., 22:32
Ne znam točno radi li se baš o ovom tipu Ferolija, ali moj prijatelj se je ove jeseni dvoumio između Viadrusa i Ferolija i odlučio se za ovog drugog jer je bio nešto povoljniji.
Kaže da je do sad Ferolli pojeo razliku u cijeni, tj. da jako puno troši, te da učestalo mora čistiti pepeo. Usporedbu temelji na susjedovom Viadrusu, koji je također ugrađen ove jeseni, a kuće su im slične površine i izvedbe.

Drago mi je da je tako brzo stigao prvi odgovor, nadam se da će ih biti još :)
Sad ću se malo uhvatiti ovog što si napisao - nekako mi je teško vjerovati da bi peć namijenjena za loženje drvom (Viadrus) potrošila puno manje od peći čije je ložište pogodnije oblikovano za loženje peletom. Ako nisam u pravu, zna li netko postoje li možda neke druge konstrukcijske razlike koje bi tako nešto uzrokovale? Npr. turbulatori, način vođenja dimnih plinova, ne znam što još?
Možda su ta dvojica zagrijavali prostor na različite temperature, odnosno imaju različite toplinske potrebe (npr. netko se tušira pol sata a netko 5 min)?

pecinjo
05.01.2012., 00:38
Za Ferolijeve gorionike sam po raznim forumima čuo(čitao) samo loše komentare, od toga da su veći potrošači, preko toga da su veoma lošeg kvaliteta sa očekivanim vekom trajanja od svega par godina (najpre im strada cev gorionika, no ona je reda 15-20€) pa do toga da ih u Italiji više ne prodaju već ih izvoze samo u jugoistočnu evropu i na slična tržišta, jedini plus im je cena jer se mogu naći u npr. Mađarskoj i za 650-850€. Nemam ovaj gorionik a ni neznam lično nekog ko ima tako da uzmite ovo sa rezervom možda su žalopojke samo trik konkurencije ;-)

svašta
05.01.2012., 07:26
Ima li netko iskustva s kaminom ili kotlom na pelet tvrtke Thermoflux iz Jajca?

dxer
05.01.2012., 07:29

Imam ja Pelling 40 i peć radi Ok. Druga je stvar sto ja jos nemam nikakvu izolaciju :)

agt
05.01.2012., 08:22
Drago mi je da je tako brzo stigao prvi odgovor, nadam se da će ih biti još :)
Sad ću se malo uhvatiti ovog što si napisao - nekako mi je teško vjerovati da bi peć namijenjena za loženje drvom (Viadrus) potrošila puno manje od peći čije je ložište pogodnije oblikovano za loženje peletom. Ako nisam u pravu, zna li netko postoje li možda neke druge konstrukcijske razlike koje bi tako nešto uzrokovale? Npr. turbulatori, način vođenja dimnih plinova, ne znam što još?
Možda su ta dvojica zagrijavali prostor na različite temperature, odnosno imaju različite toplinske potrebe (npr. netko se tušira pol sata a netko 5 min)?

Radi se o Viadrusu 24 KW sa originalnim plamenikom. Inače kaže mi jedan od većih distributera da su Viadrusi sa originalnim plamenicima peći sa najboljim iskorištenjem, što je i moje iskustvo. Također navedena snaga je kod Viadrusa najbliže istini, odnosno stvarnom učinku. Primjerice na ovom Feroliju piše 50 KW, što je kad vidiš tu peć i plamenik jasno da ne može dati toliko snage.
Što se tiče ove tvoje zadnje konstatacije o različitim temperaturama, za pravu peć je nekoliko stupnjeva razlike u grijanju zanemariva stvar, mada ova dvojica imaju slične toplinske potrebe.

stepski
05.01.2012., 14:22
Nadam se da čete ovo razumjeti....ovo je iz našeg foruma...

Ferolli...
Prvo popskusite ga kupit v katerikoli malo boljši trgovini z instalacijskim materialom v italiji.
Ugotovili boste da tam tega gorilca sploh ne prodajajo več.Čudno!?.
Mi bližje meje smo ta gorilec spoznali že pred leti in jih danes veselo menjamo,ker gorilec več kot dve leti ne zdrži.Zgorevalna komora je izdelana iz 3mm RF po mojem kitajskega ,ker ga je skoraj nemogoče varit in enostavno ne zdrži več kot dve leti ali pa še manj.Potem komora popoka in je nemogoče nastavit pravilno izgorevanje pelet v gorilcu.
Isto težavo je imel condor pa še kakšen drugi zračno hlajen gorilec.Zato vsi ki ste ga kupili pred iztekom garancijskega roka preverite kurišče gorilca in če najdete razpoke zahtevajte naj vam denar vrnejo.Problem je v visokih temperaturah kurišča(molekularna erozija)in preslabem materialu.Pri nas je ta moment verjetno edina izbira zračno hlajenih gorilcev z zadostno močjo Majeričev Ecom.tam dobite tudi zgorevalno komoro kot rezervni del.Da ne bo spet ,kdo užaljen govorim o cenovnem razredu gorilca okrog 1500 eur.

IVAN LAKI
05.01.2012., 17:52

Imam Pelling 25kw i za sada radi super.

nibleri
05.01.2012., 18:32
ljudi,pomozite u nevolji! kupio sam viadrus u22 sa centrometalovim pelet setom i grijem se time mjesec dana i potrošio 2 tone peleta.po mojem mišljenju je to prevelika potrošnja,a ujedno i preskupa. :504: da li netko zna koje parametre ubaciti u program da bi se potrošnja smanjila?! hvala...

malo podataka o površini, trajanju grijanja, izolaciji

ni kod mene nema miš ventila a potrošnja je manja (imaš post iznad sa ojim podacima o potrošnji)

koaj je cijena te vreće?

1 vreća 15 kg a cijena varira od 15 do 20 kuna

Lee Champa
06.01.2012., 17:28
Za Ferolijeve gorionike sam po raznim forumima čuo(čitao) samo loše komentare, od toga da su veći potrošači, preko toga da su veoma lošeg kvaliteta sa očekivanim vekom trajanja od svega par godina

Ovo nije točno! Osim ono o kvaliteti materijala
Gorionik troši koliko se od njega traži ili nije dobro podešen, a to je druga priča!
Isto tako kotao NE TROŠI - kuća troši - kotao daje koliko se od njega traži!

stmat
06.01.2012., 18:57
Ovo nije točno! Osim ono o kvaliteti materijala
Gorionik troši koliko se od njega traži ili nije dobro podešen, a to je druga priča!
Isto tako kotao NE TROŠI - kuća troši - kotao daje koliko se od njega traži!

slažem se, teoretski je točno

ali

od same konstrukcije plamenika i kotla ima puno razlike u potrošnji za istu količinu kalorija. to je neupitno. Razlike u vremenskom trajanju plamenika i kotla isto ima puno, ovisno o kvaliteti materijala od kojeg se radi.

npr. dva vozila idu istom brzinom 120 km/h jedno troši 8 litara drugo 10 litara

Lee Champa
07.01.2012., 06:46
slažem se, teoretski je točno
ali
od same konstrukcije plamenika i kotla ima puno razlike u potrošnji za istu količinu kalorija. to je neupitno. Razlike u vremenskom trajanju plamenika i kotla isto ima puno, ovisno o kvaliteti materijala od kojeg se radi.
npr. dva vozila idu istom brzinom 120 km/h jedno troši 8 litara drugo 10 litara

Nema tu puno teorije!
Ono što gori + zrak.
Sad ono što gori: - može biti kvalitetno i manje kvalitetno, a da bi dobio određenu količinu topline nekad treba više nekad manje - ovisno o kvaliteti.
Zrak - za određeno gorivo treba ga u optimalnom odnosu ("pretičak kisika 1%")
Sve vam optimalnog stvara gubitke, to je najčešće kod podešavanja zraka na plameniku, a u slučaju pelet plamenika to je brzina ventilatora.

A ono o vozilima ...ovisi o konstrukciji motora, prenosa, karoserije.....:D

marina3
07.01.2012., 17:13
kupili bi najvjerojatnije kamin na pelet ali za etažno centralno grijanje imate li savjet koji kamin kupit i gdje radi se o PGŽ i 120m2

Rak11
08.01.2012., 15:54
Kakav je miš ventil, čime se pokreče?

Miš ventil je ručni četveroputni.Moj zaključak u svemu tome je velika laž,prvo 2kg peleta nezadovoljava 1lL lože.Već mi je prekipilo od peleta raznih pametnih majstora.....poslje zime povoljno prodajem centrometal pelet set 35kw,i kupim si 30m drva pa da vidiš uštedu živaca:503:

Lee Champa
08.01.2012., 17:08
Miš ventil je ručni četveroputni.:503:

Probaj se malo igrati sa otvori/zatvori miš ventil!

dankobo
08.01.2012., 22:22
kupili bi najvjerojatnije kamin na pelet ali za etažno centralno grijanje imate li savjet koji kamin kupit i gdje radi se o PGŽ i 120m2

Pisao sam o tome nekoliko puta.

Yoda-Ri
09.01.2012., 00:02
Znači, s više strana dolazi informacija da je Ferroli napravljen nekvalitetno, ali popravak je zato jeftin? S druge strane, čujem od jednoga koji se bavi prodajom i ugradnjom kotlova da uzmem bilo koju gusnatu peć, samo NE Centrometalovu??? Da mi je čuti više argumenata .....:confused:

Lee Champa
09.01.2012., 07:55
da uzmem bilo koju gusnatu peć, samo NE Centrometalovu??? Da mi je čuti više argumenata .....:confused:

Što misliš koliko firmi ljeva gusnate članke.:ne zna: Bilo je u Forumu!
Kupuju od jedne jedine firme i kelje svoj logo i boju na kučište!:D

taz2009
09.01.2012., 08:41
Bok,
Zivim u Hercegovini, u djelomicno izoliranom stanu od 100 kvadrata (dnevni boravak u rigipsu, ostatak kuce klasika), od cega grijem oko 70 kvadrata. Ovo mi je prva sezona grijanja na pelete. Instalirao sam Centrometalov set 30kW i uzeo 3 tone peleta od Fisa. Poceo sam grijati 10.11. i pec je u startu ostala na tvornickim postavkama, s tim da je temperatura bila namjestena na 65 stupnjeva i plamenik na 20 kW. Studeni nije bio uopce hladan osim par dana pa je ritam peci bio 5 sati rada ujutro i 5-6 sati navecer.
Prije desetak dana su se temperature naglo spustile i promjenio sam temperaturu na 75 stupnjeva i plamenik podesio na 30 kW. Pec sad vecinom radi od 5 ujutro do 10 ili 11 navecer.
Dosad mi u prosjeku treba oko 18 kg dnevno, a mislim da ce mozda ici do 20kg sad kad sam pojacao plamenik. Pec cistim jednom tjedno, pepela se nakupi puna lugara, sive je boje, sitan kao brasno. Zasad nisam imao apsolutno nikakvih problema.
Bio bih zahvalan na kakvom korisnom savjetu, pogotovo ako grijesim u necemu.

LP

Ima tko kakav savjet?

zlayo83
09.01.2012., 12:00
Ovako imam centrometalov plamenik, sa elektronikom i elevatorom, peč mi je CTC sa 9 spiralni turbolatora. Počeo sam koristit pelete Viševica (navodno najkvalitetnije). Zanima me da mi kaže netko tko se doista razumije u podešavanje plamenika, kako da ga najbolje podesim (vantilatori, doziranja i to...) Kakav treba bit plamenn i na kaj se sve mora gledati? E da, i skužio sam a mi je dimnjak dosta topli...
Hvala!!

zlayo83
10.01.2012., 14:11
Ja sam iz okolice Samobora pa ako netko u mojoj blizini ima kotao na pelete,a ima malo volje za razgovor neka mi pošalje br. tel. Hvala:confused:

poslao sam ti broj u private mail

idobros2
10.01.2012., 18:36
Bok,

Ferroli peć sa orginalnim plamenikom sam ugradio ove jeseni jer lož ulje je postalo preskupo. Mogu reč da za sada nemam nikakvih primjerdbi na rad ni na potrošnju, grijem 170m2 u terminu 13.00-23.00h i na temp.22 c kupujem pelete u Delnicama od Energy Pellets d.o.o. koji sav proizvod izvozi za Italiju koliko ja znam ali se može kupiti kod njih,cijena po kg 1.56kn i najvžnije potrošnja po danu 35kg garantirano.Kuča nema termo izolaciju več klasična žbuka
kako se to radilo prije 30god.Komplet investicija sa montažom+serviser Ferroli+pdv 19.500 kn tako da ču uložena sredstv vratiti za tri zime ma i prije i još ču se grijati.Lož ulja sam trošio 2.500-2.700 lit.sve ide u korist peleta

markofilipec
14.01.2012., 15:37
Deka,(pokrivać od vune) vatra, (svjetlo,sjaj -oslobađanje topline uz plamen ) svima je to spoznaja (citat #djelatnosti čovjekove svijesti u poimanju objektivne stvarnosti pomoću vlastitog iskustva, mišljenja i osjećaja; saznanje #)
Prva, moja spoznaja o grijanju je bila male ili velike grijalice na struju za 10 do 50 m2 kvadrata prostora plus račun za struju.
Druga, peć na drva 50+50+100 m2 kvadrata na ugljen+drva sezonske potrošnje 4 tone ugljena+40 metara drva za sezonu ( od 01.11 do 01.04 u jednoj sezoni).
Treća, 20 godina na lož ulje za prostor od 1100 m2 od toga 200 m2 kvadrata privatnog prostora, sezona, grijanja 24h sa svim mogućim elektronikama, senzorima dobrih 15000 litara lož ulja a postepeno cjena rasla a računice gubitka stizala, ne mogućnost financiranja. Financiranje u stolariju, fasadu, krovišta za termičke i bućne izolacije nisu smanjile ni za trecinu u dvije godine financiranje u energiju za grijanje.
Četvrto, ubrzanim djelovanjem kraj jeseni 2011.g. za prostor veći od 1000 m2 prelazi se na Pelete, u osam radnih dana prostor kotlovnice/podrum se za prvu ruku složi za rad na pelete. Pec/Kotao na drva+Oil Ferroli GFG 7 za drva 50,0 Kw energetske vrijednosti + Oil 73,0 kw energetske vrijednosti sa jednim plamenikom na pelete Ferroli SUN P 12 max 55,0 kw energetske vrijednosti GRIJE , voda za centralno je uvjek na 72°C gasi se plamenik, pali na 60°C celsius taj rad koristi za zagrijavanja za 400 m2 prostora dok za veći prostor do 1100 m2 digne na 69°C celsius, bez gašenja i ako je vani -4°C celsius . I to ne u gradu nego na cistini u krugu jednog kilometra ,polja,oranica ćistine. Potrošnja Peleta za tu peć s tim plamenikom za privatni rad od tri vreće, po petnaajest kila vreća, tri do ped vreća za 19. h.rada,(ako NE digne prašinu duže, a ako digne krače, procedura resetiranja). Za veći prostor punim radnim vremenom ili 8.h. (osam sati rada) od 8 vreća do 9. vreća po 15kg. od 100 kg do 135 kg peleta. po radnom danu za 1000 m2. Jedna pec+ jedan plamenik, dvije pumpe u dvije, statike fluida. Jedna posuda ili spremište za palete od 140 kg+dozator .Rezultati 24.h. dnevno rada potrošnja mjesećna (2)dvije do (cca 3 t) tri tone peleta kako kada. Predviđanja za sezonu cca 5 mjeseci od (15.T.) petnajest tona peleta, do (cca 21.T.) dvadesetjedna tona peleta za cca 1100 m2 u zimskom periodu sa danasnjom računicom bez ulaganja u kotlovnicu, (2/3) dvije trečine ušteda od lož ulja u iznosu od (100.000,00 kn) stotisuća kuna što znaći cca od 25 do 35.000,00 kn za pelete ili cca 45.000,00 kn za više od 1100 m2 prostora da radiš ili sjediš u jaknama, vunenim vestama i itd. jer elektronska regulacija propušta samo toliko da bi bilo ugodno a ne leglo neželjenih bolesti.I to već u prvoj sezoni grijanja tri ipo mjeseci potrošilo se i ako je bilo toplih dana -/+ 10 tona peleta grijalo se non stop . Cijena peleta, nađe se jeftinije do sada, ako pređe 2,50 ili 3 kuna po kili SA prijevozom mjenja se logikom i cjena koja je bila do sada. A na kraju sve to utjeće na vaše vlasništvo, prostora koju grijete, nema veze novo ili staro nego kako ste uložili u podove, zidove, krovove, bakrene ili čelićne cijevi za centralno, PVC ili AluPvc stolariju, dali vjerujete izvođaćima radova na vašim objektima što su govorili, dali su i napravili što su vas uvjeravali. Do sada svaka peć/kotao ima svoju manu nijedna mi nije bila dostižna/dostupna u privatnom radu, da joj nešto fali, a ono naj važnije nije radila DŽABA(#CITAT : a. besplatno, badava b. vrlo jeftino # ) niti jedna stara,nova i moderna peć, od 5 kw do 160 kw za 10 m2 do 2000 m2 prostora duže,širine i do 6 metara visine svaka prostorija se kod mene pokušava što ugodnije a jeftino ugrijati. Peći koje su prošle kroz moje ruke u privatnom, upotrebi imale su zadovoljavajuće rezultate a nijedna nije bila savršenstvo. Kod poznanika,prijatelja i familije gledao sam njihove peci na drvo, plin, lož ulje, pirolizu a samo kod mene pelete. Njihovi izdaci mjesecni za grijanje bili su od (1.200 do 3.200 kn) do 45-85-150 m2 privatnog prostora, a malo smjeha kod nekih više,
kako koji sa prostorima, smislu i veći prostori što su zanemarili 5 do 10 dana pripreme za grijana u bilo kojem obliku ka na primjer financiranje u ateste boca, piljeneje, kalanje drva, slaganje(gableci), i poneki servisi godišnji jednako nema džabe, kostalo kao i trošak mjesecnog grijanja. Kod mene se ne grije nego temperira samo gdje potrebno tako da je svima do linije stanja zadovoljstva.
FlumenFire 28kw Rita : dobra peć za veliki dnevni boravak, centralno ok, prostor za cca 250m2. # negativno: ne na prvom katu kuće, dnevno dopremiti nositi do 5 vreća peleta ponekad, ko voli neka izvoli.
[/SIZE]

ramzay
16.01.2012., 06:29
IMA LI ŠTA BOLJE

Ima , medvjeđe krzno je bolje od deke, užareni ugljik svojim zračenjem sa ognjišta grije bolje od bilo koje grijalice, a dvije mlade bujne plavuše koje se stišću uz tebe griju najbolje.

( nije citat već osobno iskustvo)

Da si malo pametnije sročio pitanja i da ih nisi u jednom dahu izrecitirao , možda bi dobio neki suvisli odgovor ,.

Ovako je moj odgovor zalutao si na ovaj forum isto kao i ja .

Dugo se skanjivam da aktiviram svoje članstvo na ovom forumu, dosta sam aktivan na forumu drvosječa gdje često pravimo šale na vaš račun , račun vas kojima je problem podići vreću peleta na kat i koji kao oni stari filozofi raspravljate koliko konj ima zuba , a nitko da mu prebroji zube.

Tako i vi dragi moji forumaši stalno nešto mrdate po parametrima , stalno brojite vreće peletta , a nitko da izbroji koliko konj ima zuba.

Dajte počnite nešto mjeriti, ukradite ženi iz kuhinje onaj mali digitalni termometar kojeg ona ubode u piceka dok je u pečnici , samo njega utakniti u rafung, odnosno dimnjaču , i onda počnite drkati po parametrima upravljačke jedinice kotla.

I dajte počnite snimati , makar i mobitelom, i svoje probleme sa ložištima postavljajte na forum , tada možete očekivati i neki suvisli odgovor.

A da nešto ne valja sa grijanjem na pelette to znamo svi ,odnosno zna naš novčanik, jer nam novci lete kroz dimnjak, očito da sve nije onako kako piše u prosepektima.

A za početak naše suradnje , jer ja sam drvosječa, a vi ko da ste dame, upitajte se po kom ste kriteriju kupovali kotlove da li po boji , imenu ili potrebnim parametrima snage.

p.s. ako uguglate koltlovnica na pelette i odete na slike onda je moja slika ( ne slika moje ružne face) prva najčešće otvorena , mala kotlovnica sa malim kotlom 14 kilovata , optimalno podešena sa svim potrebnim mjernim uređajima , a grije solidno građenu kuću na dvije etaže.

Pozdrav od jednog "drvosječe"

dxer
16.01.2012., 07:05
Ajde onda napisi konkretno, kakva ti je to solidno građena kuća tj. kakvu izolaciju imaš, koja je točno kvadratura, koliko trošiš peleta dnevno, koliko je peć dnevno stvarno uključena, koliko je stupnjeva vani/unutra, čiju peć imaš ? I na kraju, koje su bitne stvari koje si podesio da ti manje troši.

Večina je nas kupovala kotlove prema onome što se tada nudilo, a činjenica jest da smo malo o svemu tome znali. Ali čim ovdje imalo raspravljamo, znači da ne sjedimo i ništa ne radimo. Ja sam prošlu zimu, prvu zimu dosta radio na peći i pokušajima podešavanja sistema, ali ne mogu se pohvaliti nekim drastičnim rezultatima. Svakakve preinake sam pokušavao unutar peći, nešto je imalo rezultata, nešto nije. Ali dobro, kod mene treba uzeti u obzir da još nemam fasadu pa je gubitak topline dan/noć cca 4 stupnja kada su vani minusi, što će opet značiti da je potrošnja dosta uvjetovana time.

marina3
16.01.2012., 07:36
mi imamo jedan problem ventili su nam postavljeni na krivo mjesto tj.nismo previše razmišljali kad smo ih stavljali i gosp.iz Pula nam je rekao da za ugradbeni kamin to neće ići,ali će još provjerit jer mora biti dostupnost tih ventila eto kako to izgleda,a mjesto za ugradbeni kamin je savršen.imate li vi kakvo rješenje?
http://img27.imageshack.us/img27/1272/dsc00796bn.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/27/dsc00796bn.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

zlayo83
16.01.2012., 10:05
Imam CTC pec sa centrometalovim plamenikom na pelete. U peči se nalazi 9 turbulatora (spiralnih), od kojih su 2 izvađeni jer mi u suprotnom javlja grešku E1 da je preveliki pritisak u ložištu. Dimnjak mi je dosta vruč, a i na njega izbacuje dosta pepela.... Kako to riješit?
Hvala!

ramzay
16.01.2012., 18:03
Imam CTC pec sa centrometalovim plamenikom na pelete. U peči se nalazi 9 turbulatora (spiralnih), od kojih su 2 izvađeni jer mi u suprotnom javlja grešku E1 da je preveliki pritisak u ložištu. Dimnjak mi je dosta vruč, a i na njega izbacuje dosta pepela.... Kako to riješit?
Hvala!

Šta to znači dosta vruć??? i kruh je vruć u pekari, i picek kad se izvadi iz rora.

Vađenjem dva turbulatora ujebo si ostale cijevi , njih kao da nema , sva energija ide kroz 2/9 cijevi , u grubo kroz 20 % površine kotla , i normalno da su dimni plinovi na temperaturi između 400 i 600 C i da griješ dvorište, a kune samo lete.

Prvo pitanje da li je senzor tlaka ispravan , pročitaj koji je, što piše na njemu , što piše u dokumentaciji koliki je maksimalni dozvoljeni predtlak u ložištu.

Drugo pitanje kad si zadnji put čistio dimnjak

baustelac99
16.01.2012., 19:04
Imam pitanje za kolegu Ramzaya:
- vidim da postoje 2 tipa kotlova na pelete.
u prvu grupu bi svrstao kotlove na cjepanice koji si prilagođeni dodavanjem plamenika peletima (kao centrometal ili viadrus)
a u drugu kotlove koji su isključivo za pelete.

sad me zanima kolika je po prilici iskoristivost tih prilagođenih kotlova, pogotovo što se većinom radi o kotlovima na ugljen (tj ljevanoželjeznima)
dali uopće ima smisla tako nešto kupiti i instalirati s obzirom da na drva nemaju baš neku bajnu iskoristivost (a drva su u odnosu na pelete osjetno jeftinija)

Rak11
16.01.2012., 19:35
u prvu grupu bi svrstao kotlove na cjepanice koji si prilagođeni dodavanjem plamenika peletima (kao centrometal ili viadrus)

sad me zanima kolika je po prilici iskoristivost tih prilagođenih kotlova, pogotovo što se većinom radi o kotlovima na ugljen (tj ljevanoželjeznima)
dali uopće ima smisla tako nešto kupiti i instalirati s obzirom da na drva nemaju baš neku bajnu iskoristivost (a drva su u odnosu na pelete osjetno jeftinija)

Ovi kombinirani kotlovi koje si naveo su možda dobri kada kuriš na drva,a na pelete je k.... ako ne vjeruješ ja ti prodam viadrusa sa centrometalovim plamenikom korišteno 3 mjeseca.

dankobo
16.01.2012., 20:23
Ajde onda napisi konkretno, kakva ti je to solidno građena kuća tj. kakvu izolaciju imaš, koja je točno kvadratura, koliko trošiš peleta dnevno, koliko je peć dnevno stvarno uključena, koliko je stupnjeva vani/unutra, čiju peć imaš ? I na kraju, koje su bitne stvari koje si podesio da ti manje troši.

Večina je nas kupovala kotlove prema onome što se tada nudilo, a činjenica jest da smo malo o svemu tome znali. Ali čim ovdje imalo raspravljamo, znači da ne sjedimo i ništa ne radimo. Ja sam prošlu zimu, prvu zimu dosta radio na peći i pokušajima podešavanja sistema, ali ne mogu se pohvaliti nekim drastičnim rezultatima. Svakakve preinake sam pokušavao unutar peći, nešto je imalo rezultata, nešto nije. Ali dobro, kod mene treba uzeti u obzir da još nemam fasadu pa je gubitak topline dan/noć cca 4 stupnja kada su vani minusi, što će opet značiti da je potrošnja dosta uvjetovana time.

Da, malo je zbrkano.

baustelac99
16.01.2012., 20:32
Ovi kombinirani kotlovi koje si naveo su možda dobri kada kuriš na drva,a na pelete je k.... ako ne vjeruješ ja ti prodam viadrusa sa centrometalovim plamenikom korišteno 3 mjeseca.

hvala na ponudi:D

radije se ponekad učim na tuđim greškama.

jel se i dalje griješ na tog viadrusa ili imaš neko bolje rješenje?
Kolko kw ima i kolko guta dnevno?

ramzay
16.01.2012., 22:35

Te varijante sa kotlovima koji su ljevani , kao Viadrus imaju smisla ako su snage oko 500 kilovata i ako im je komora izgaranja oko 1 metra kubnog , tada je debljina sloja užarenih plinova CO2 i H2O dovoljno velika da dođe do značajnog prijenosa topline zračenjem , a to je najaći prijenos energije , jednako radi i nuklerana bomba.

Kod malih kotlova snage oko 30 kilowata isključivo kotlovi sa cijevima -VBR om i turbulatorima u njemu.

Cijen peletta je jednaka cijeni gradskog plina , po kilovatu snage , a pogledajte što sve plinaši rade kako bi izvukli nekih 90 % stupnja djelovanja , koliko je tu finih lamela i koliko je tu kvadrata površine , a kod Viadrusa vidiš sunce kroz rost.

To što radi TEHNODOM je prevara kriminal ali mi živimo u državi gdje mafija ima državu i zato se nemojte čuditi .

Još jednom pogledajte koliko je sitnih lamela i površine lima u kotlu na plin , a temperatura izgaranja plina je 1600 C, a peletta ako bog da 1000 C , a prijenos topline raste sa četvrtom potencijom , pokušajte sami postaviti neke odnose

1600 na 4 potenciju i 1000 na 4 potenciju, tolika je u startu razlika između plina i peletta.

Moram biti korektan i reći da je kod Centrometala stvar ipak puno bolja nego kod Viadrusa , oni koji znaju moj rad na forumu drvosjeća znaju koliko pljujem po centrometalu, kad su u pitanju cjepanice , ali ovdje su se fino izvukli iz dreka, u postojeći kotao , znači bez nekih velikih troškova razvoja su dodalii plamenik i turbulatore u one tri glupo napravljene pravokutne cijevi, i stvar radi dosta dobro.

U svakom slučaju bolje nego Viadrus

baustelac99
16.01.2012., 23:12
Moram biti korektan i reći da je kod Centrometala stvar ipak puno bolja nego kod Viadrusa , oni koji znaju moj rad na forumu drvosjeća znaju koliko pljujem po centrometalu, kad su u pitanju cjepanice , ali ovdje su se fino izvukli iz dreka, u postojeći kotao , znači bez nekih velikih troškova razvoja su dodalii plamenik i turbulatore u one tri glupo napravljene pravokutne cijevi, i stvar radi dosta dobro.

U svakom slučaju bolje nego Viadrus

Dali to znači da su tako povečali površinu za izmjenu topline voda/vatra i ohladili dimne plinove? i samim time povećali iskoristivost.

ramzay
16.01.2012., 23:20
.

Sorry malo sam bio neprecizan , nije to moja kuća nazovimo je Darkova , u Zagrebu je na onim bregima iznad Škorpikove , obasjana suncem po cijeli dan.

U prizemlju garaža , kotlovnica , jedna soba i kupaona .

Na katu veliki boravak sa kaminom,kuhinja blagovaona ,

U potkrovlju sobe sa kosim stropovima .

Stiropor 8cm , potkrovlje trevol 15 cm , PVC stolarija , ništa specijalano sve u skladu sa standardima i EU normom, bez podnog grijanja.

Kuča je bila grijana na ložu i imali smo neku grubu snimku potrošnje po mjesecima zadnjih godina i imali smo nekoliko probnih pogona iz karnistera kad su bile najhladnije noći u godini.

Uz dosta diskusije i veliko odmahivanje glavom viđenijih meštara centralaša , pala je odluka da se 250 m2 grije sa Centrometalom od 14 kilovata .

Ta odluka nije bila bez osnova , prethodne godine je u jednoj kući slične konfiguracije bio instaliran centrometal od 25 kilovata i postavljen je brojač sati rada pužamog transportera . Pokazalo se da on više ne radi nego što radi.

Kod Darka smo išli svjesno u rizik , računajući da ima kamin i par kubika suhih drva , ova blaga zima je dovela do toga da kamin nije paljen , malo zbog ljenosti , a malo i zbog male potrošnje peletta 2 - 2,5 vreće dnevno.

O detaljima sutra i idućih dana .

ramzay
16.01.2012., 23:28
Dali to znači da su tako povečali površinu za izmjenu topline voda/vatra i ohladili dimne plinove? i samim time povećali iskoristivost.

Da sigurno. Centrometal ima one "tave " po kojim dimni plinovi idu naprijed natrag i plus oni glupi kanali s turbulatorima , sve skupa kad se pogleda centrometal ima dva put veću površinu za izmjenu topline , što ne daje dva put veću iskoristivost , ali nekih 15- 20 % daje bez pogovora.

zlayo83
17.01.2012., 07:52
Šta to znači dosta vruć??? i kruh je vruć u pekari, i picek kad se izvadi iz rora.

Vađenjem dva turbulatora ujebo si ostale cijevi , njih kao da nema , sva energija ide kroz 2/9 cijevi , u grubo kroz 20 % površine kotla , i normalno da su dimni plinovi na temperaturi između 400 i 600 C i da griješ dvorište, a kune samo lete.

Prvo pitanje da li je senzor tlaka ispravan , pročitaj koji je, što piše na njemu , što piše u dokumentaciji koliki je maksimalni dozvoljeni predtlak u ložištu.

Drugo pitanje kad si zadnji put čistio dimnjak

Ovako, dimnjak je toliko vruč da nemožeš držat ruku na njemu dulje od nekoliko sekundi.... Kod instalacije plamenika, serviser je izvadio 3 turbulatora i tako ostavio, ja sam kasnije 2 vratio i sve je funkcioniralo 2 čiščenja peči i nakon toga sam morao izvadit još jedan jer je javljalo grešku.
Senzor ču pogledat čim stignem.. A dali se možda može stavit drugi koji dozvoljava malo veči pritisak?
Dimnjak sam krenuo čistit prije početka sezone u 10 mj, kada smo odlučili sa lož ulja preč na pelete. Kažem krenuo zato što je bio potpuno čist.... Nije bilo kaj za čistit....
Jedino sam primjetio na zadnjih par paleta peleta koje smo dovezli iz Slavonije da je nakon jednog ispražnjenog spremnika peleta (cca 240 kg) ložište bilo puno do vrha pepela. Bilo ga je sigurno preko 3 kg. Sada smo probali sa Viševicom i pepela je puno manje (600 g).
Sad kaj mogu napravit sa tim turbulatorima da ih mogu vratit da mi je veča iskoristivost plamenika? Jer vjerojatno to što mi baca dosta pepela kroz dimnjak je dosta krivo i to što nemam 2 turbulatora pa tuda tjera pepeo van....

dxer
17.01.2012., 11:05
Jedino sam primjetio na zadnjih par paleta peleta koje smo dovezli iz Slavonije da je nakon jednog ispražnjenog spremnika peleta (cca 240 kg) ložište bilo puno do vrha pepela. Bilo ga je sigurno preko 3 kg. Sada smo probali sa Viševicom i pepela je puno manje (600 g).

Koji su to peleti iz Slavonije, čija proizvodnja ?

zlayo83
17.01.2012., 15:03
Koji su to peleti iz Slavonije, čija proizvodnja ?

Spačva

Rak11
17.01.2012., 19:12
hvala na ponudi:D

radije se ponekad učim na tuđim greškama.

jel se i dalje griješ na tog viadrusa ili imaš neko bolje rješenje?
Kolko kw ima i kolko guta dnevno?

Grijem se na njega kaj sad da dam još 20-30000kn za neko drug "bolje"G....,ja ti više ne vjerujem ni sebi.Guta ko da grijem kasarnu 50-60kg u 24h,kotao je 35a plamenik podešavam od 25-35kw da vidim di manje papa.

Tehnodom:flop:

ramzay
17.01.2012., 21:18
Ovako, dimnjak je toliko vruč da nemožeš držat ruku na njemu dulje od nekoliko sekundi.... Kod instalacije plamenika, serviser je izvadio 3 turbulatora i tako ostavio, ja sam kasnije 2 vratio i sve je funkcioniralo 2 čiščenja peči i nakon toga sam morao izvadit još jedan jer je javljalo grešku.
Senzor ču pogledat čim stignem.. A dali se možda može stavit drugi koji dozvoljava malo veči pritisak?
Dimnjak sam krenuo čistit prije početka sezone u 10 mj, kada smo odlučili sa lož ulja preč na pelete. Kažem krenuo zato što je bio potpuno čist.... Nije bilo kaj za čistit....
Sad kaj mogu napravit sa tim turbulatorima da ih mogu vratit da mi je veča iskoristivost plamenika? Jer vjerojatno to što mi baca dosta pepela kroz dimnjak je dosta krivo i to što nemam 2 turbulatora pa tuda tjera pepeo van....

Da li je to pepel ili nedogorjeli ostaci drva , ima jedan jednostavni test , uzmi ženi vagu iz kuhinje i odvagni 100 grama tog " pepala " naspi u neku tavu ili konzervu i stavi to na štednjiak , najbolje onaj plinski i pusti nek to dimi par sati , s vremena na vrijeme promješaj nekom starom žlicom.

Ako u tom pepelu ima još drva bude oblak dima i žara u njemu i kuhaj to dok prestane žariti i dimiti.

Malo je primitivno , ali sam ti pojednostavljeno opisao zvaničnu, normiranu metodu za ispitivanje gubitaka goriva kroz " pepeo" nakon toga ponovno odvagni i daj rezultate ovdje na forum ili na pp.

Daj nabaci neku fotku tih turbulatora , da vidim kako izgledaju , bolje bi bilo da ih sve vratiš gdi treba , ali ih sve skrati za trećinu.

Ako svjesno staviš dlan na dimnjak i kažeš sam sebi trpit ču pa šta bude i počneš brojati do 10, a na pet već skačeš po sobi ko gorila onda je to temperatura preko 55 C , a to je jako jako puno previše za zidani dimnjak.

ramzay
17.01.2012., 21:40
http://img861.imageshack.us/img861/4830/digitalniubodnitermomet.jpg
A da nebi skakli po sobi pronjuškajte malo i za manje od 10 oira u zagrebu se može dobiti kontaktni digitalni termometar za meso ili hranu.

Sasvim primjeren našim dimnjacima i podešavanju kotlova.

ramzay
18.01.2012., 07:00
http://img708.imageshack.us/img708/3186/peletg.jpg

DARKOVA KOTLOVNICA

Na postu 1194 sam u uvodu objasnio neke detalje vezano za normalno građenu kuću koju grijemo sa dvije vreće peletta dnevno.

Rekonstrukciju kotlovnice , loža van pelett unutra je uradio moj prijatelj , vrstan centralaš koji je prošao obuku kod Centrometala , i koji doma ima Centrometala od 25 kW na kući sličnih potreba i iste klimatske zone.

Problem je nastao nakon par dana pogona kod Darka , kad se kuća ugrijala i kada Darko počelo brojati vreće, neko bitno smanjivanje potrošnje nije bilo , što je ugrozilo neke moje teorije da se sa manjim kotlom koji radi stalno i na punoj snazi može uštedjeti koji kilogram goriva dnevno.

Uzeo sam labo opremu koju inače serviseri nemaju ili je ne nose na teren jer je preskupa i svaka greška u rukovanju se plača u tisučama eura.

Dakle kotao je bio podešen po tvorničkim postavkama i sve je "štimalo"

Prvo što meni nije štimalo je bila temperatura dimnih plinova , i zato sam u prethodnom postu dao fotku nečeg elmentarnog bez čega nema štelanja kotla.

Temperatura je bila cca 125 C što je za kotao tipa Centrometal koji baš i nema bogato dimenzionirane izmjenjivaće , prenisko barem 100 C .

Zaustavili kotao očistili one male limene prcljeke u plameniku , povadili sav pepo, i probali rad kotla , doziranje peletta sa otvorenim ložištem.

Na štopericu je sve bilo ok , one pauze i hranjenje, po logici stvari ako je pelett ok , a prethodno je provjeren, onda bi i kotao morao raditi dobro.

Upalili , sačekali da se stabilizira , iiii opet isto , dimni plinovi preniski , a plamen lijep kad se otškrinu vrata .

Postavljam analizator dimnih plinova TESTO i pratim parametre , loše

Monoksid 4000-7000 PPM

CO2 nizak ispod 5 % , kisika 15 -16 %

Po logici stvari niska temperatura plinova znači da fali goriva , na to upućuje i puno ne potrošenog kisika , znači dodati goriva .

Kolega podešava parametre , stanje još gore.sumnjamo u ventilator , skidamo poklopce , sve je ok.

Razmišljam, nešto sa dovodom zraka nije u redu , gasimo kotao ,.

Mjerim podtlak u dimnjaku ( cug ) -40 Paskala , mmm , dobar dimnjak vu
će pravo, previše.

Ostavljamo tvorničke postavke goriva, a skidamo brzinu ventilatora , dobavu zraka . Stvar se bitno popravlja .

ZAŠTO

Smanjivanjem količine zraka koju upuhuje ventilator , kotao nije ništa izgzubio , prirodni cug je bio dovoljno jak da u ložište uđe dovoljno zraka i da se razvije dobra buktinja , automatski dizanjem temperature u ložištu stvoreni su i preduvjeti za izgaranje monoksida , koji je drastično pao na nekih 500 PPM , a dioksid se podigao do 15 % .

Temperatura dimnih plinova je porasla na 220 C , što baš nije za pohvalu , ali to je problem svih Centrometalovih kotlova , ali se stanje potrošnje bitno popravilo i svi sretni .

POUČAK

Bez mjerne opreme nema podešavanja kotla , koliko god bili iskusni , prvi pogon se mora obaviti uz instrumente i sve poštelati po instrumentima, koji su skupocjeni, ali onda uhvatiti neke repere .

Darko pogleda na termometar dimnih plinova, koji košta 68 kuna i po tome zna da je sve ok.

dxer
18.01.2012., 08:19
Bez mjerne opreme nema podešavanja kotla , koliko god bili iskusni , prvi pogon se mora obaviti uz instrumente i sve poštelati po instrumentima, koji su skupocjeni, ali onda uhvatiti neke repere .

Darko pogleda na termometar dimnih plinova, koji košta 68 kuna i po tome zna da je sve ok.

Ja eto nemam sve te instrumente , a tesko je pronaci nekog servisera koji zna štelati peći na pelet.
Čitam ovo što si napisao i svakako mi je vrijedno znati neke stvari iz tog posta iako se znaci radi o drugacijoj peći. Ja sam ovako laički na svojoj peći pokušao razne stvari i nekakvih ušteda ipak ima. Naime, usredotočio sam se na turbolatore za koje mi se čini da su previše propuštali dimne plinove. Meni ne treba ovakav termometar dimnih plinova jer peć to ima ugrađeno na izlazu kod gornjeg ventilatora. Kada je peć radila punom snagom ,dimni plinovi su išli do 180 C. Pa sam onda pokušao malo prepraviti turbolatore na način da ih učinim manje propusnima kako bi se toplina dulje zadržala u izmjenjivaču. Rezultat je da se ipak prije postigne zadana temperatura, a temp dimnih plinova na izlazu sada pokazuje maksimum nekih 145 C, dok na najmanjoj snazi padne na nekih 90 C. Nisam strucnjak da bih mogao reci da li je to dobro ili iz nekog razloga lose, ali rezultat je znaci da se prije dođe do postignute temperature i bolje čini mi se drži zadanu temperaturu.
Ti ovdje pišeš da si smanjio količinu zraka usporavanjem donjeg ventilatora i da si time ustvari dobio vecu temp dimnih plinova. To mi je zanimljivo jer kod mene je plamen kao kod brenera, divlji. Testirati cu malo i sa time.

ramzay
19.01.2012., 06:12
Pa sam onda pokušao malo prepraviti turbolatore na način da ih učinim manje propusnima kako bi se toplina dulje zadržala u izmjenjivaču.

Imaš jednu pogrešnu viziju o prijenosu topline konvekcijom ( strujanjem sa plina na stijenku ).

Prijenos topline raste sa brzinom strujanja. Taj porast nije baš linearan ali za nivo ovog foruma se može reći da je dva put veća brzina plinova jednako dva put više energije, koja se prenese na stjenke kotla

I drugo prijenos topline raste sa smanjivanjem promjera cijevi kroz koje plin struji, kroz dvije manaje cijevi se može dobiti više energije nego kroz jednu veliku , iste površine.

Malo komplicirano za shvatit ali sa turbulatorima si ti prividno smanjio promjer kanala , podjelio si ga na dva manja kanala i dobio osnov za veče iskorištenje , osim toga si poveća put dimnim plinovima , koji sad nejdu ravno nego lijevo desno i da bi izašli na vrijeme van moraju se kretati brže.

Ali si zahvatom na turbulatorima povećao otpor strujanja i sad treba veći cug dimnjaka ili ventilatora.

dxer
19.01.2012., 07:19
Nisam to znao, prvi puta se uopce susrecem sa ovakvim pećima i uopće takvim sistemima pa je meni kao laiku to tako izgledalo. Problem je sto treba puno vremena utrositi na pracenje rada peći kada napraviš bilo kakvu promjenu. Treba bar jedan da proći da vidiš ima li razlike , a treba se poklopiti da su vani slične temperature.

stepski
19.01.2012., 09:53
G. ramzay

Molim vas da pogledate ove slike, pročitate tekst i možda stavite neki svoj komentar ili zapažanja....

http://shrani.si/t/1a/vE/4U1gB2dB/14102011-104.jpg (http://shrani.si/?1a/vE/4U1gB2dB/14102011-104.jpg)

http://shrani.si/t/o/5f/2sjsgCEP/14102011-038.jpg (http://shrani.si/?o/5f/2sjsgCEP/14102011-038.jpg)

http://shrani.si/t/e/4I/2uGbBEyP/14102011-103.jpg (http://shrani.si/?e/4I/2uGbBEyP/14102011-103.jpg)

http://shrani.si/t/g/uC/2BhPUBZD/14102011-044.jpg (http://shrani.si/?g/uC/2BhPUBZD/14102011-044.jpg)

http://shrani.si/t/2V/mx/4uSru9aF/14102011-100.jpg (http://shrani.si/?2V/mx/4uSru9aF/14102011-100.jpg)

http://shrani.si/t/1A/ek/2aMeFfyw/14102011-149.jpg (http://shrani.si/?1A/ek/2aMeFfyw/14102011-149.jpg)

I još da malo opišem situaciju, grije se 300 kvadrata, peč Centrometalova dvokuriščna Centroplus, potrošnja u prosjeku na sat u prošlih 90dana 2,6 kg na sat, odnosno 3800 kg, (od 6h u jutru do 22h plus nočno dogrijavanje peči jednom ili dva puta...

I kao na slici vidite napravio sam malu preinaku desnog ložišta za drvo, rezultati so mnogo bolji nego prošle godine mnogo maje smole i katrana...ali u stvari ne pišem zbog toga, pošto su mi peleti primarno kurivo...ovdje imam rezlultate nekih mjerjenaj i pošto znamo da plamenik radi po fazama prvo su za rad u P3 znači na 20 kw, i onda za P5 -30 kw

P3 P5

Tplin 171.5 168,8
Izgube 14.7 11.2
CO2 6,8 9,3
CO 1110ppm 189ppm
O2 13,8 11,2
CO/O2 1738mg 217mg
Tzraka 22,1 22,2
Lambada 2,96 2,16
Vlek -0,32 hPa -,34 hPa
Tkotla 75 stepeni 70stepeni

uz napomenu da smo prvo mjerili P5 a onda kodP3

dali mislite da se rad plamenika u fazama P1, P2, P3, P4 smanji na što krače moguče vreme jer rezultati su ipak kod P5 bolji, u stvari zanemarivi ali ipak...pa da plamenik što brže dodže radit punom snagom i ako se to tuče vašom teorijom, da je bolje sporije...

L.P.

stepski
19.01.2012., 10:09
p.s.

vidim da mi je brojke mjerjenja nabacilo skupa, nadam se da čete se snači, inače ču jih napisati na novo, i ako gledate temperature na termometrina, fotke nisu pravljene isti dan...

ramzay
19.01.2012., 20:00
Možda nisam bio dovoljno jasan , smatram da kotao treba čim prije izaći na režim pune snage i na toj snazi raditi maksimalno dugo , Jedino se na taj način postiže visoka temperatura izgaranja , potrebna da katran i monoksid izgori.

Da bi se monoksid zapalio treba temperatura od cca 650 C , a da bi se katran razgradio treba 1000 C , to se ne može postići ako kotao ima nominalnu snagu od 25 kilovata , a treba raditi na 15 kiklovata .

U primjeru kojeg sam opisao , Darkova kotlovnica , kotao je snage 14 kilovata i stalno radi na punoj snazi i zato ima dobre parametre.

Kotao koji ima 25 kilovata i koji je ugrađen kod mog prijatelja radi sa pola snage i to nije dobro.

Upravo smo počeli radove na prepravci kotlovnice kako bi popravili stanje

Rak11
19.01.2012., 20:34
Ako sam dobro svatio:confused:Treba skratiti vremena na P-1,P-2,P-3,P-4,P-5, a produžiti vrijeme rada na P-6.

Ima li neko neka iskustva sa ACV kotlovima kolko oni troše,kakva je njihova automatika i logika rada plamenika.

zmajdin
19.01.2012., 21:44
[QUOTE=ramzay;37716135]... smatram da kotao treba čim prije izaći na režim pune snage i na toj snazi raditi maksimalno dugo , Jedino se na taj način postiže visoka temperatura izgaranja , potrebna da katran i monoksid izgori.

QUOTE]

Uz sva uvažavanja, otkad teperatura izgaranja zavisi od snage?

stepski
20.01.2012., 00:28
[QUOTE=ramzay;37716135]Možda nisam bio dovoljno jasan , smatram da kotao treba čim prije izaći na režim pune snage i na toj snazi raditi maksimalno dugo , Jedino se na taj način postiže visoka temperatura izgaranja , potrebna da katran i monoksid izgori.

Da bi se monoksid zapalio treba temperatura od cca 650 C , a da bi se katran razgradio treba 1000 C , to se ne može postići ako kotao ima nominalnu snagu od 25 kilovata , a treba raditi na 15 kiklovata .

U primjeru kojeg sam opisao , Darkova kotlovnica , kotao je snage 14 kilovata i stalno radi na punoj snazi i zato ima dobre parametre.

Kotao koji ima 25 kilovata i koji je ugrađen kod mog prijatelja radi sa pola snage i to nije dobro.

Moram reči, da se slažem sa time da na što višoj snazi radi plamenik dolazi do boljeg izgaranja, što ukazuju i mjerjenja napravljena kod mene...Ali sad se postavlja jedno drugo pitanje, pošto recimo plamenik radi na manjoj snazi 10 minuta, a na večoj 8 minuta (govorim na pamet) a sama voda u peči se hladi istom brzinom,recimo 5 minuta, to povuče za sobom da se plamenik nanovo pali u kračim intervalima... u prvom primeru se u deset sati zapali 40 puta a u drugom 46, sam mislim da su gubici kod samog paljenja največi a za sobom to povuče i nešto veču potrošnju struje...a pitanje koje se postavlja, dali krači rad plamenika na večoj snazi kompenzira gubitke kod samog štarta odnosno sa skrčivanje vremena kod P1, P2, P3 i P4...

i još nešto, popravite me ako grešim, koliko znam težimo ka što nižim temperaturama dimnih plinova a sa dizanjem snage plamenika jih u stvari dižemo...odnosno više topline bacamo u dimnjak...

Pošto imam i ja termometar dimnih plinova recite mi šta još mogu pratiti preko njega, osim zaprljanosti same peči...ili ako pitam drugačije, što mi temperatura dimnih plinova recimo 170 stupnjeva znači u odnosu na plamenik...

p.s

i što mislite o moj preinaki levog ložišta za drvo...

ramzay
20.01.2012., 07:13
uvijek zagovaram šamotiranje ložišta , to bitno popravlja uvijete izgaranja i skida katran. Bravo

ramzay
20.01.2012., 07:25
[QUOTE=ramzay;37716135]... smatram da kotao treba čim prije izaći na režim pune snage i na toj snazi raditi maksimalno dugo , Jedino se na taj način postiže visoka temperatura izgaranja , potrebna da katran i monoksid izgori.

QUOTE]

Uz sva uvažavanja, otkad teperatura izgaranja zavisi od snage?

Vauuuu , pravo pitanje .

Ovako postoji neki optimum između volumena ložišta i veličine baklje ,

Nije isto da li ste upalili sviječu u kutiji od 1m3 ili u kutijici od 1dm3, isto tako nije svejedno da li je kutija izolirana ili je hladna.

Postoji interakcija između energije infracrvenog zračenja koja izlazi iz baklje i energije koja se reflektira od kutije natrag u baklju.

Ako je baklja mala , a kutija velika i hladna , onda se skoro sva energija potroši na kutiji i malo se toga vrati , a to što se vrati je niskofrekventno IC zračenje koje ne koristi izgaranju, i ložište ima nižu temperaturu i katran nestigne izgoriti nego se kondenzira i kao dim izlazi van , zato je temperatura plamena niža.

Ako je baklja velika , bez obzira što je kutija velika i hladna u samoj baklji dolazi do refleksije IC zračenja i temperatura baklje raste i katran ima preduvjete za izgaranje.

Otkud katran ,o tome drugom prilikom

zmajdin
20.01.2012., 18:47
"Nije isto da li ste upalili sviječu u kutiji od 1m3 ili u kutijici od 1dm3, isto tako nije svejedno da li je kutija izolirana ili je hladna."

Da li to znači da temperatura plamena acetilenskog plamenika zavisi od veličine prostorije u kojoj gori? Ili zavisi od odnosa količine acetilena i kiseonika?

Analogno acetilenskom plameniku, temperatura plamena pelet-gorionika ne bi trebalo da zavisi od veličine kotla, već samo i isključivo od količine dovedenog vazduha: ako ga je premalo, temperatura je niža i sagorevanje je nepotpuno, ali i ako ga je previše, temperatura je opet niža. U prvom slučaju u prodiktima sagorevanja učešće ugljen monoksida i katrana je povećano, a u drugom azotnih oksida.

Temperatura ložišta, pak, druga je priča u i njoj snaga plamena i snaga/veličine kotla dobijaju na važnosti, mada i to ne u tolikoj meri kao kad je reč o pelet-gorionicima, kao što je važno pri izgaranju drva/uglja sa prirodnom promajom.

Naime, u udžbenicima piše da je za potpuno sagorevanje drveta, pa bilo ono u cepanicama, presovano u brikete ili pelet, dovoljna temperatura unutar ložišta, tačnije mesta gde drvo gori od 900 stepeni (celzijusovih). Ako je viša, ne smeta, ali ne valja da bude niža ali, ovo je bitno, tokom sveg vremena izgaranja: kad god i gde god u ložištu temperatura padne ispod 900 stepeni, u tom trenutku i na tom mestu sagorevanje je nepotpuno, ergo neefikasno.

Zato je važno da klasični kotlovi sa prirodnom promajom budu pravilno dimenzionisani, ima onih koji tvrde i sa njima sam saglasan, da je dobro da "za zru" budu podimenzionisani, e da bi većinu vremena radili punom snagom te temperatura ložišta bila "kako treba".

I kad je o pelet-gorionicima reč, priča je ista, uz jednu malu razliku: ložište je tubus, a ne prostor u kome bi se inače ložila drva, slobodan sam primetiti i ako je vazduha dovoljno, sagorvanje će biti potpuno. To je, u stvari, osnovna prednost pelet-gorionika nad svim drugim načinima grejanja na čvrsta goriva: bez obzira na trenutnu snagu plamena i bez obzira na snagu kotla, efikasnost će biti (skoro) ista, pod uslovom da je dostignuta radna temperatura. Zbog toga, uostalom, postoji (bar) 5 režima rada. Ne?

ramzay
20.01.2012., 20:40
[QUOTE=ramzay;37716135]Možda nisam bio dovoljno jasan , smatram da kotao treba čim prije izaći na režim pune snage i na toj snazi raditi maksimalno dugo , Jedino se na taj način postiže visoka temperatura izgaranja , potrebna da katran i monoksid izgori.

. u prvom primeru se u deset sati zapali 40 puta a u drugom 46, sam mislim da su gubici kod samog paljenja največi a za sobom to povuče i nešto veču potrošnju struje...a pitanje koje se postavlja, dali krači rad plamenika na večoj snazi kompenzira gubitke kod samog štarta odnosno sa skrčivanje vremena kod P1, P2, P3 i P4...

i još nešto, popravite me ako grešim, koliko znam težimo ka što nižim temperaturama dimnih plinova a sa dizanjem snage plamenika jih u stvari dižemo...odnosno više topline bacamo u dimnjak...

Vrlo brzo smo došli do bolne teme .

Ako se kotao često pali po onoj proceduri puši hladan zrak, hrani , pali i čekaj da se zapali pa počni dizati snagu i radi 10 minuta na zadanoj snazi, pa stani, jer je toplo.

Bilo bi prekrasno da se kotao ne gasi , nego kad postigne snagu i radnu temperaturu da radi satima , budimo relani barem sat vremena.

Kako to postići ??

-odabirom kotla niže snage , svjesno uzeti kotao broj manji nego što to pokazuju izračuni ili mjerenja . u tom slučaju kotao radi u optimalnom režimu i nema gubitaka u prelaznom procesu(Darkova kotlovnica ).

-Ugradnjom spremnika ( pufera) koji će svojim kapacitetom od 750-1000 litara vode osigurati da kad se kotao upali i zagrije kuću , nakon toga počne puniti spremnik. Kapacitet spremnika je takav da kotao radi sat dva bez prestanka . U tom vremenu dva tri puta pumpa grijanja uzme vodu i pošalje je u radijatore, ali glavnina protoka i energije ide u Pufer.

Kad je pufer pun vrele vode ( 90 C )kotao se gasi i slijedećih nekoliko sati grijanje ide iz pufera

U ljetnom periodu i u prelaznom razdoblju pufer je dio solarnog sustava.

Točno je da povećanjem snage kotla raste i temperatura dimnih plinova , ali tu ne možemo ništa proizvođači kotlova štede na čeliku i imaju relativno visoke temperature dimnih plinova , turbulatori mogu pomoći, da se temperatura dimnih plinova skine za pedesetak stupnjeva , ali ne više od 100 jer smo tada došli u područje kondenzacije vode u dimnjaku , što opet nije dobro.

stepski
20.01.2012., 20:49
Mislim, da stvari ipak nisu tako jednostavne kako izgledaju, slažem se sa samim principom izgaranja ali palet plamenik ipak radi po nekoj svojoj logici....( i za one koji neznaju sa P1 do P6 označava se snagu plamenika od 20 do 35 kw) a snaga se odredžuje prema toplinskim gubicima kuče... recimo da su moje potrebe 35 kw znači P6, ali plamenik ide kroz sve faze rada od P1 do P6 a sad mi neka neko kaže što je potrebno promjeniti u fazama izgaranja P1, P2 P3 P4 i P5....da če plamenik raditi optimalno...

a tvorničke postavke izgledaju ovako, za svaku pravu sugestiju u pravcu manje potrošnje častim špricer (gemišt)...

TABLICA PARAMETARA ZA FINO PODEŠAVANJE RADA PLAMENIKA CPPL-35
Opis Tvorničke
postavke
Raspon
namještanja
FP01 Vrijeme početnog punjenja peleta 85 sec. 0 - 200 sec.
FP02 Ne koristi se 0
FP03 Vrijeme rada ventilatora na maksimalnom
naponu na početku rada plamenika
10 sec. 0 - 999 sec.
FP04 Vrijeme za uspostavu plamena, sigurn. vrijeme 720 sec. 0 - 999 sec.
FP05 Vrijeme rada el. grijača bez rada ventilatora 1 sec. 0 - 99 sec.
FP06 Vrijeme rada el. grijača nakon što fotoćelija
uoči plamen
60 sec. 0 - 99 sec.
FP07 Vrijeme početnog razgaranja plamena od
pojave plamena do prelaska na P1
240 sec 0 - 999sec.
FP08 Ne koristi se 0
FP09 Vrijeme rada ventilatora u postupku gašenja na
naponu podešenog programa
180 sec. 0 - 999 sec.
FP10 Vrijeme rada ventilatora na maksimalnom broju
okretaja na kraju rada plamenika
120 sec. 0 - 999 sec.
FP11 Broj okretaja ventilatora u procesu razgaranja
vatre od početka početnog punjenja peleta do
prelaska na program P1
1160 rpm 500 - 2200 rpm
FP12 Broj okretaja za program P1 1430 rpm 500 - 2200 rpm
FP13 Vrijeme rada puža u programu P1 6 sec. 0 – 99 sec.
FP14 Vrijeme stajanja puža u programu P1 24 sec. 0 – 99 sec.
FP15 Vrijeme rada puža u programu P2 6 sec. 0 – 99 sec.
FP16 Vrijeme stajanja puža u programu P2 13 sec. 0 – 99 sec.
FP17 Vrijeme rada puža u programu P3 6 sec. 0 – 99 sec.
FP18 Vrijeme stajanja puža u programu P3 9 sec. 0 – 99 sec.
FP19 Vrijeme rada puža u programu P4 5 sec. 0 – 99 sec.
FP20 Vrijeme stajanja puža u programu P4 5 sec. 0 – 99 sec.
FP21 Vrijeme rada puža u programu P5 9 sec. 0 – 99 sec.
FP22 Vrijeme stajanja puža u programu P5 6 sec. 0 – 99 sec.
FP23 Vrijeme rada puža u programu P6 14 sec. 0 – 99 sec.
FP24 Vrijeme stajanja puža u programu P6 6 sec. 0 – 99 sec.
FP25 Broj okretaja za program P2 1400 rpm 500 - 2200 rpm
FP26 Broj okretaja za program P3 1380 rpm 500 - 2200 rpm
FP27 Broj okretaja za program P4 1410 rpm 500 - 2200 rpm
FP28 Broj okretaja za program P5 1455 rpm 500 - 2200 rpm
FP29 Broj okretaja za program P6 1460 rpm 500 - 2200 rpm
FP30 Broj okretaja za dodatno razgaranje na
podešenom programu
170 rpm 0 - 500 rpm
FP31 Vrijeme dodatnog razgaranja na podešenom
programu
120 sec. 0 – 999 sec.
FP32 Vrijeme rada plamenika u prijelaznoj fazi na
programu P1
240 sec. 0 – 999 sec.
FP33 Vrijeme rada plamenika u prijelaznoj fazi na
programu P2
100 sec. 0 – 999 sec.
FP34 Vrijeme rada plamenika u prijelaznoj fazi na
programu P3
90sec. 0 – 999 sec.
FP35 Vrijeme rada plamenika u prijelaznoj fazi na
programu P4
72 sec. 0 – 999 sec.
FP36 Vrijeme rada plamenika u prijelaznoj fazi na
programu P5
75 sec. 0 – 999 sec.

stepski
20.01.2012., 21:00
A ovo je put po kojem ide plamenik od P1 do P6 ( vozni red) pa budi pametan ako možeš, barem za prosjećnog koristnika...da možemo razgovarati kada je u stvari najbolje izgaranje peleta, ali mislim da put do tamo ipak nije tako jednostavan....

U nastavku je prikazan rad plamenika po pojedinim stanjima rada (trenutno stanje rada može se
pogledati na ekranima regulacije):
Stanje A0:
Ventilator radi na max. brzini te nakon isteka vremena FP3 prelazi u stanje A1
Pritiskom na '-' na donjem ekranu prikazuje stanje A0 a na gornjem odbrojava vrijeme do FP3
Pritiskom na '-' i 'SET' na donjem ekranu prikazuje „FP:03“, a na gornjem iznos parametra FP3
Stanje A1:
Počinje brojanje sigurnosnog vremena FP4 (u ovom vremenu trebao bi se pojaviti plamen).
Isključuje se ventilator, a uključuje se grijač. Nakon isteka vremena FP5 prelazi u stanje A2
Pritiskom na '-' na donjem ekranu prikazuje stanje A1 a na gornjem odbrojava vrijeme do FP5
Pritiskom na '-' i 'SET' na donjem ekranu prikazuje „FP:05“, a na gornjem iznos parametra FP5
Stanje A2:
Uključuje se puž, uključuje se ventilator na brzinu FP11, grijač i dalje radi.
Nakon isteka FP1 prelazi u stanje A3
Pritiskom na '-' na donjem ekranu prikazuje stanje A2 a na gornjem odbrojava vrijeme do FP1
Pritiskom na '-' i 'SET' na donjem ekranu prikazuje „FP:01“, a na gornjem iznos parametra FP1
Stanje A3:
Ako istekne FP4 regulacija ide u grešku E2.
Ako se pojavi plamen prije isteka vremena FP4, prelazi u stanje A4
TEHNIKA GRIJANJA Tehničke upute za puštanje u pogon i podešavanje
14
Pritiskom na '-' na donjem ekranu prikazuje stanje A3 a na gornjem odbrojava vrijeme do FP4
Pritiskom na '-' i 'SET' na donjem ekranu prikazuje „FP:04“, a na gornjem iznos parametra FP4
Stanje A4:
Počinje brojanje vremena FP6 i FP7.
Nakon isteka FP6 gasi se grijač i prelazi u stanje A5
Pritiskom na '-' na donjem ekranu prikazuje stanje A4 a na gornjem odbrojava vrijeme do FP6
Pritiskom na '-' i 'SET' na donjem ekranu prikazuje „FP:06“, a na gornjem iznos parametra FP4
Ulaskom u ovo stanje počinje praćenje eventualnog gubitka plamena. Ako nema plamena duže
od 4 minute pali se grijač, a regulacija prelazi u stanje A3.
Stanje A5:
Nakon isteka FP7 regulacija prelazi u stanje PP1.
Pritiskom na '-' na donjem ekranu prikazuje stanje A4 a na gornjem odbrojava vrijeme do FP7
Pritiskom na '-' i 'SET' na donjem ekranu prikazuje „FP:07“, a na gornjem iznos parametra FP7
Stanje PP1:
Ventilator radi na brzini FP12.
Puž se naizmjenično uključuje (FP13) i isključuje (FP14) dok ne istekne vrijeme FP32 te nakon toga
prelazi u stanje PP2.
Ako je namještena snaga regulacije P2, prelazi u stanje A6.
Pritiskom na '-' na donjem ekranu prikazuje stanje PP1 a na gornjem odbrojava vrijeme do FP13 ili
FP14
Pritiskom na '-' i 'SET' na donjem ekranu prikazuje „FP:13“ ili „FP:14“, a na gornjem iznos parametra
FP13 ili FP14
Pritiskom na '-' i '+' na donjem ekranu prikazuje stanje PP1 a na gornjem odbrojava vrijeme do FP32
Pritiskom na '-' i '+' i 'SET' na donjem ekranu prikazuje „FP:32“, a na gornjem iznos parametra FP32
Ako doñe do nestanka plamena duže od 4 minute pali se grijač, a regulacija prelazi u stanje A3
Stanje PP2:
Ventilator radi na brzini FP25.
Puž se naizmjenično uključuje (FP15) i isključuje (FP16) dok ne istekne vrijeme FP33 te nakon toga
prelazi u stanje PP3.
Ako je namještena snaga regulacije P3 prelazi u stanje A6.
Pritiskom na '-' na donjem ekranu prikazuje stanje PP2 a na gornjem odbrojava vrijeme do FP15 ili
FP16
Pritiskom na '-' i 'SET' na donjem ekranu prikazuje „FP:15“ ili „FP:16“, a na gornjem iznos parametra
FP15 ili FP16
Pritiskom na '-' i '+' na donjem ekranu prikazuje stanje PP2 a na gornjem odbrojava vrijeme do FP33
Pritiskom na '-' i '+' i 'SET' na donjem ekranu prikazuje „FP:33“, a na gornjem iznos parametra FP33
Ako doñe do nestanka plamena duže od 4 minute pali se grijač, a regulacija prelazi u stanje A3
Stanje PP3:
Ventilator radi na brzini FP26.
Puž se naizmjenično uključuje(FP17) i isključuje(FP18) dok ne istekne vrijeme FP34 te nakon toga
prelazi u stanje PP4.
Ako je namještena snaga regulacije P4 prelazi u stanje A6.
Pritiskom na '-' na donjem ekranu prikazuje stanje PP3 a na gornjem odbrojava vrijeme do FP17 ili
FP18
Pritiskom na '-' i 'SET' na donjem ekranu prikazuje „FP:17“ ili „FP:18“, a na gornjem iznos parametra
FP17 ili FP18
15
Pritiskom na '-' i '+' na donjem ekranu prikazuje stanje PP3 a na gornjem odbrojava vrijeme do FP34
Pritiskom na '-' i '+' i 'SET' na donjem ekranu prikazuje „FP:34“, a na gornjem iznos parametra FP34
Stanje PP4:
Ventilator radi na brzini FP27.
Puž se naizmjenično uključuje(FP19) i isključuje(FP20) dok ne istekne vrijeme FP35 te nakon toga
prelazi u stanje PP5.
Ako je namještena snaga regulacije P5 prelazi u stanje A6.
Pritiskom na '-' na donjem ekranu prikazuje stanje PP4 a na gornjem odbrojava vrijeme do FP19 ili
FP20
Pritiskom na '-' i 'SET' na donjem ekranu prikazuje „FP:19“ ili „FP:20“, a na gornjem iznos parametra
FP19 ili FP20
Pritiskom na '-' i '+' na donjem ekranu prikazuje stanje PP4 a na gornjem odbrojava vrijeme do FP35
Pritiskom na '-' i '+' i 'SET' na donjem ekranu prikazuje „FP:35“, a na gornjem iznos parametra FP35
Ako doñe do nestanka plamena duže od 15 sekundi pali se grijač, a regulacija prelazi u stanje
A3
Stanje PP5:
Ventilator radi na brzini FP28.
Puž se naizmjenično uključuje(FP21) i isključuje(FP22) dok ne istekne vrijeme FP36 te nakon toga
prelazi u stanje A6.
Pritiskom na '-' na donjem ekranu prikazuje stanje PP5 a na gornjem odbrojava vrijeme do FP21 ili
FP22
Pritiskom na '-' i 'SET' na donjem ekranu prikazuje „FP:21“ ili „FP:22“, a na gornjem iznos parametra
FP21 ili FP22
Pritiskom na '-' i '+' na donjem ekranu prikazuje stanje PP5 a na gornjem odbrojava vrijeme do FP36
Pritiskom na '-' i '+' i 'SET' na donjem ekranu prikazuje „FP:36“, a na gornjem iznos parametra FP36
Ako doñe do nestanka plamena duže od 15 sekundi pali se grijač, a regulacija prelazi u stanje
A3
Stanje A6:
Ventilator radi na brzini:
FP25+FP30 ako je snaga regulacije P2
FP26+FP30 ako je snaga regulacije P3
FP27+FP30 ako je snaga regulacije P4
FP28+FP30 ako je snaga regulacije P5
FP29+FP30 ako je snaga regulacije P6
Nakon isteka vremena FP31 regulacija prelazi u stanje PX, gdje je X namještena snaga regulacije.
Puž se naizmjenično uključuje i isključuje kao kod PPX.
Ako je snaga regulacije P6 uključenje puža traje FP23, a isključenje FP24
Pritiskom na '-' na donjem ekranu prikazuje stanje A6 a na gornjem odbrojava vrijeme do FP31
Pritiskom na '-' i 'SET' na donjem ekranu prikazuje „FP:31“, a na gornjem iznos parametra FP31
Stanja P1 do P6
Ventilator radi na odgovarajućoj brzini. Puž radi naizmjenično kao kod prelaznog stanja.
U zagradama je primjer kada je snaga regulacije P6.
16
Pod stanje 1:
(Rad na P6)
Kada temperatura dosegne vrijednost Tzadano-4 regulacija smanjuje snagu za dva stupnja (P4) i
prelazi u pod stanje 2.
Pod stanje 2:
Počinje brojati 3 minute.
Ako unutar tri minute postigne temperaturu Tzadano-2 smanjuje snagu za još dva stupnja (P2) i ide u
pod stanje 3.
Ako istekne vrijeme od 3 minute vraća snagu na zadanu (P6) i ide u pod stanje 4.
Pod stanje 3:
Počinje brojati 2 minute.
Ako unutar ovog vremena postigne Tzadano ide u stanje A7 (gašenje).
Ako istekne vrijeme od 2 minute podiže snagu za dva stupnja (P4) i ide u pod stanje 5.
Pod stanje 4:
Ako postigne temperaturu Tzadano-2 postavlja snagu na dva stupnja manje od zadane (P4) i prelazi u
pod stanje 5.
Pod stanje 5:
Počinje brojati 2 minute.
Ako postigne Tzadano ide u stanje A7 (gašenje).
Ako istekne vrijeme vraća snagu na zadanu (P6) i ide u pod stanje 6.
Pod stanje 6:
Kada postigne Tzadano ide u A7 (gašenje).
Stanje A7
Rad puža ugašen
Pod stanje 1:
Ventilator radi brzinom na kojoj je radio u prethodnom stanju.
Počinje brojanje vremena FP9.
Ako je isteklo to vrijeme ili je došlo do nestanka plamena (10s+5s) prije isteka vremena prelazi u pod
stanje 2.
Pod stanje 2:
Ventilator radi na maksimalnoj brzini dok ne istekne vrijeme FP10 te prelazi u pod stanje 3.
Pod stanje 3:
Ako temperatura padne na Tzadano-5 ide u stanje A0.

ramzay
20.01.2012., 21:12
"Nije isto da li ste upalili sviječu u kutiji od 1m3 ili u kutijici od 1dm3, isto tako nije svejedno da li je kutija izolirana ili je hladna."

Da li to znači da temperatura plamena acetilenskog plamenika zavisi od veličine prostorije u kojoj gori? Ili zavisi od odnosa količine acetilena i kiseonika?

Nije dobra usporedba acetilena i drva , čak nije primjerena usporedba acetilena i metana.

Acetilen C2H2 i metan CH4 u dodiru s kisikom reagiraju burno uz vrlo malu inicijaciju. Pri tome morate računati na to da ni acetilen ni metan nisu gorivi plinovi , NISU ZRELI ZA IZGARANJE

Gorivi polinovi su vodik( H2) i ugljični monoksid (CO) sve druge plinove , ili tečna goriva , ili drvo treba pripremiti , razgraditi, razbiti molekule i dovesti ih na nivo vodika i monoksida da bi gorili.

Acetilen je specifičan , vrlo reaktivan, zbog svoje asimetrične strukture , dva atoma ugljika s jedne i dva atoma vodika s druge strane, prilično ranjiva struktura , do koje kisik lako dođe i razbije molekulu na CO+C+ H2.

Onaj slobodni ugljik daje čađavi plamen acetilenu ako nema dovoljno kisika , osim toga vodik je toliko reaktivan da će uzeti kisik monoksidu, i prevesti ga u čađu.

Metan je vrlo stabilna struktura , pa da nije, zar bi nas dočekao pod zemljom u tim količinama , stabilan nepromijenjen stotinama miliona godina .

Zašto ??? zato što se atom ugljika okružio sa četiri atoma vodika i uživaju , kisik koji to može razoriti nema snage da se probije do ugljika , treba velika brzina odnosno temperatura da kisik razbije tu izuzetno stabilnu formaciju.

A pelet treba prvo sušiti pa dići temperaturu da dođe do procesa suhe destilacije i pojave i para alkohola , acetona , octene kiseline , pa katrana i na kraju do čistog ugljika.

Za sve to treba energija i vrijeme , to je efekat svijeće zapaljene u tunelu , ili veliokoj kocki, , ne svijetli dovoljno nema povratka energije , da se ostvari lančana reakcija.

stepski
20.01.2012., 21:15
@ ramzay

Ako sam vas pravo razumeo, bolje bi bilo plamenik staviti recimo na P4 ( 25 kw) i tamo izgaranje podesiti na optimum i polako krenut ka zadanoj temperaturi nego na P6 i do nje sjurti kao brzovlakom...time bismo postigli manji broj paljenja plamenika i produžili njegov rad...

ramzay
20.01.2012., 21:41
@ ramzay

Ako sam vas pravo razumeo, bolje bi bilo plamenik staviti recimo na P4 ( 25 kw) i tamo izgaranje podesiti na optimum i polako krenut ka zadanoj temperaturi nego na P6 i do nje sjurti kao brzovlakom...time bismo postigli manji broj paljenja plamenika i produžili njegov rad...

važno je produžiti rad , najbolje da stalno radi , ali ako radi na maloj snazi postoji opasnost od nepotpunog izgaranja , a to se bez instrumenata ne može vidjeti,

Ono što je u varijanti sam svoj majstor dostupno je mjerenje temperature dimnih plinova i postupno smanjivanje količine zraka , ako smo smanjili količinu zraka , a temperatura dima raste to je dobro , to je znak da smo smanjili lambdu, tako to rade i automati sa lambda sondom.

Ako još smanjujemo količinu zraka , i počne padati temperatura dima to je znak nepotpunog izgaranja i pojava katrana i čađe,

Naravno da se to sve treba obaviti kad je postignuta radna temperatura vode u kotlu.

ramzay
20.01.2012., 21:48
http://img193.imageshack.us/img193/6615/hargassner.png

na ovom kotlu je primijenjeno sve što treba za kvalitetno izgaranje pelleta , sve što nije ovako ne valja .

Ložište je dobro izolirano i dolazi do interakcije između šamota i buktinje , plinovi nastali piriolizom drva i katran izgaraju u drugoj fazi u isto tako šamotiranom ložištu, a dimni plinovi prolaze kroz cijevi sa turbulatorima.

stepski
20.01.2012., 22:04
@ramzay

to sam hteo čuti od vas ...a mjerjenje dimnih plinova prepustite meni, barem kod moje peči, podesit ču jih na pravi nivo, odnosno na najbolje izgaranje...neznam dali ste čitali neke moje ranije postove u stvari nemam nekih bitnih primjedbi na Centrometalov pelet set...ali svaka ušteda, tu i tamo na kraju godine nešto znači...i još jedo pitanje ( obečavam da ču vas poslije ostaviti na miru) , mislite da bi bilo smiselno i desno kurište obuči sa šamotom... (nadam da smo se razumjeli)

ramzay
21.01.2012., 07:48
@ramzay

to sam hteo čuti od vas ...a mjerjenje dimnih plinova prepustite meni, barem kod moje peči, podesit ču jih na pravi nivo, odnosno na najbolje izgaranje...neznam dali ste čitali neke moje ranije postove u stvari nemam nekih bitnih primjedbi na Centrometalov pelet set...ali svaka ušteda, tu i tamo na kraju godine nešto znači...i još jedo pitanje ( obečavam da ču vas poslije ostaviti na miru) , mislite da bi bilo smiselno i desno kurište obuči sa šamotom... (nadam da smo se razumjeli)

U prethodnom postu sam dao sliku Hergasnera kao primjer čemu treba težiti.

POMOGLO BI ŠAMOTIRANJE.

Kad se pogleda bilo koji CENTROMETAL svi imaju isti koncept isto genetsko porijeklo , nastali su kopiranjem nekog kotla u Jugoslavij sredinom prošlog stoljeća, a tada još nije radila linija Pilger u Sisku za proizvodnju bešavnih cijevi , a uvoza nije bilo. I danas je prava Manesman kotlovska cijev skupa.

Zidarić se odlučio na kotao sa velikim površinama od lima "tavama" i to je ok kad u njemu gori lož ulje koje gori svjetlećim plamenom koji intenzivno zraći u IC spektru, ložište je veliko kako bi se mogla formirati velika buktinja , i glavnina prijenosa energije ( preko 60%) je bilo u IC području , a onaj ostatak do propisanih 76% je lako ostvario sa dvije tave.

Prelaskom na pelett buktinja više nije imala 1600 C nego nejaćkih 1000 C i sad u IC području nije bilo moguće ostvariti ni 40 % prijenosa energije , bilo je potrebno deklarativno smanjiti snagu kotlovima i uvesti više tava ili neke smiješne pravokutne cijevi s turbulatorima.

Ali te smiješne cijevi su pomogle i turbulatori u njima .

Šamotiranjem ložišta dobili bi bulje uvjete za izgaranje pelleta , bio bi olakšani start kotla ako bi se moglo skratiti na minimum ili potpuno isključiti vrijeme propuhivanja .

Ali tada bi stradali Inoh dijelovi ,oni sitni prcljeki od lima u breneru. Oni svoj život duguju upravo zraku koji ih hladi.

Kod Hergasnera i sličnih pravih kotlova za pelett užareni ugljik ne vidi željezo nego šamot ili keramiku , i moguće je održati minimalni žar i toplinu u ložištu do slijedećeg palenja.

Osim toga ti masivni betonski ( šamotni dijelovi ) se ponašaju kao toplinski akumulator i kad brener ne radi oni griju vodu.

dankobo
21.01.2012., 09:05
U prethodnom postu sam dao sliku Hergasnera kao primjer čemu treba težiti.

POMOGLO BI ŠAMOTIRANJE.

Kad se pogleda bilo koji CENTROMETAL svi imaju isti koncept isto genetsko porijeklo , nastali su kopiranjem nekog kotla u Jugoslavij sredinom prošlog stoljeća, a tada još nije radila linija Pilger u Sisku za proizvodnju bešavnih cijevi , a uvoza nije bilo. I danas je prava Manesman kotlovska cijev skupa.

Zidarić se odlučio na kotao sa velikim površinama od lima "tavama" i to je ok kad u njemu gori lož ulje koje gori svjetlećim plamenom koji intenzivno zraći u IC spektru, ložište je veliko kako bi se mogla formirati velika buktinja , i glavnina prijenosa energije ( preko 60%) je bilo u IC području , a onaj ostatak do propisanih 76% je lako ostvario sa dvije tave.

Prelaskom na pelett buktinja više nije imala 1600 C nego nejaćkih 1000 C i sad u IC području nije bilo moguće ostvariti ni 40 % prijenosa energije , bilo je potrebno deklarativno smanjiti snagu kotlovima i uvesti više tava ili neke smiješne pravokutne cijevi s turbulatorima.

Ali te smiješne cijevi su pomogle i turbulatori u njima .

Šamotiranjem ložišta dobili bi bulje uvjete za izgaranje pelleta , bio bi olakšani start kotla ako bi se moglo skratiti na minimum ili potpuno isključiti vrijeme propuhivanja .

Ali tada bi stradali Inoh dijelovi ,oni sitni prcljeki od lima u breneru. Oni svoj život duguju upravo zraku koji ih hladi.

Kod Hergasnera i sličnih pravih kotlova za pelett užareni ugljik ne vidi željezo nego šamot ili keramiku , i moguće je održati minimalni žar i toplinu u ložištu do slijedećeg palenja.

Osim toga ti masivni betonski ( šamotni dijelovi ) se ponašaju kao toplinski akumulator i kad brener ne radi oni griju vodu.

Svaka čast!
Na kraju je sve svedeno na nekoliko bitnih i svima lako razumljjivih i dostupnih pravila. No tu sada nastupa dilema za one koji imaju ili namjeravaju koristiti male sisiteme za etažno grijanje. Konkretno, namjetavam kupiti model Idroflexa od Edilkamina. Budući da u svojih 0,25m3 ima sve; ložište, plamenik, izmjenjivač, pumpu, kompenzacijsku posudu, ventile i na kraju tank za 27kg peleta, kako postiže deklariranih preko 90% iskoristivosti? Mislim da nema šamotnih obloga u ložištu, sve je od gize. Ili možda tu vrijede neka druga pravila? Bio bih Vam zahvalan na pojašnjenju, koje ne mora biti opširno kao ovo predhodno.

ramzay
21.01.2012., 15:43
Idroflexa ne poznam , ali sam sad malo prosurfao i našao dosta podataka i naletio na neki talijanskim forum .

Poznam sličan kotao od firme Vodtka, i znam trikove s kojima su postigli sve to napisano.

Prvi trik na stranicama BLT laboratorije i na PTB nisam našao atest za taj kotao .

Drugi trik kotlovi snage manje od 15 kilovata ne podlježu obavezi atestiranja po EN normi

Treći trik stupanj djelovanja od 90 % je ukupni zajedno sa dimnjakom i zračenjem i grijanjem cijelog kotla, a negdje sam našao da je u vodenom dijelu 80 % , a na drugom mjestu da je 86 %.

Zakonski minimum je 76 % i onih 80% mi se čini ok za malo ložište i mali izmjenjivać.

A ono što je bez trikova i što je realno , taj kotao ima vrlo malu komoru izgaranja veličine šalice za kavu , od Inoxa , a on je skoro pa izolator , zrak koji se dovodi sistemom kanala se predgrije i tako predgrijani pomaže izgaranje.

Buktinja ima prostor da se formira u visinu , a stakleni ekran dio IC zračenja reflektira na čelični trbuh kotla , dimni plinovi se vračaju dolje kroz kanale , do usisnog ventilatora koji je ispod ložišta. Sve u svemu jedna dosta kompaktna i dobro smišljena konstrukcija.

dankobo
21.01.2012., 16:47
Hvala Vam puno na brzom odgovoru. Na ovaj model sam se odlučio zbog toga jer je to koliko ja znam najmanji koji je predviđen za etažno centralno. Nadalje, tu je dobra podrška na Riječkom području a i blizina Italije. Ako imate vremena dao sam linkove na kojima je sve što se može naći na službenim stranicama firme.

http://www.edilkamin.com/en/termostufe_a_pellet_ecoidro/termostufa_idroflexa_acciaio.aspx

Na area download može se skinuti kompletna tehnička specifikacija na više jezika.

Lijep pozdrav.

baustelac99
21.01.2012., 17:18
dankobo, dali taj kotlić na pelete treba dovod vanjskog zraka ili koristi zrak iz prostora?

dankobo
21.01.2012., 17:34
dankobo, dali taj kotlić na pelete treba dovod vanjskog zraka ili koristi zrak iz prostora?

Ima otraga otvor promjera 50mm za dovod vanjskog zraka. No, to vjerojatno nije uvjet. Mislim, kao i svaki drugi šporet.

ramzay
21.01.2012., 22:22
http://img14.imageshack.us/img14/7668/idroflexdetaljekomore.jpg

ovako to izgleda kad se malo forsira sa snagom , zrak izbacuje nedogorele pellete izvan ložišta, ali ne treba pretjerivati, ako piše da ima 10 kilovata snage u vodenom dijelu , ja im vjerujem da ima 6 kilovata , i to je ok , ložište je čisto bez gareži i katrana .

ribe
21.01.2012., 23:15
pozdrav svima
kupujem peć na pelet - etažno grijanje koju bi trebao smjestiti u db
dakle kopam po svuda i svašta nalazim ali bi radije da mi netko iz vlastita iskustva malo uputi koju marku i snagu bi trebao gledati te kakve ne tehničke parametre trebam obratiti pozornost
ugl link dolje je slika stana strelice označavaju radijatore ( i to moram kupiti tako da i tu primam savjet )
http://i746.photobucket.com/albums/xx105/ribe21/D--Tlocrtstana-pel.jpg
visina stana je 2,55 , tremo žbuka stara cca 5godina , na južnoj strani imam 7-komorna pvc balkonska vrata dok na sjeveru su drveni prozori u ok stanju
do peći je dimnjak pa dali se on može iskoristiti ili neka druga solucija

bojler sam mislio uzeti od centrometala lkb-120digi
http://www.centrometal.hr/lkb-digi-100-120-lit

puno pitanja pa ako se netko odluči pomoći bio bi mu jako zahvalan:)

ramzay
22.01.2012., 09:41
stufapellet.forumcommunity.net/?t=49192358 -

tu ima zanimljiva diskusija o idroflex kotlu.

Mislim da je jednostavnije uguglati -problemi idroflexa , nego tražiti po forumu , nažalost prijevod s talijanskog je katastrofalan

dankobo
22.01.2012., 09:41
pozdrav svima
kupujem peć na pelet - etažno grijanje koju bi trebao smjestiti u db
dakle kopam po svuda i svašta nalazim ali bi radije da mi netko iz vlastita iskustva malo uputi koju marku i snagu bi trebao gledati te kakve ne tehničke parametre trebam obratiti pozornost
ugl link dolje je slika stana strelice označavaju radijatore ( i to moram kupiti tako da i tu primam savjet )
http://i746.photobucket.com/albums/xx105/ribe21/D--Tlocrtstana-pel.jpg
visina stana je 2,55 , tremo žbuka stara cca 5godina , na južnoj strani imam 7-komorna pvc balkonska vrata dok na sjeveru su drveni prozori u ok stanju
do peći je dimnjak pa dali se on može iskoristiti ili neka druga solucija

bojler sam mislio uzeti od centrometala lkb-120digi
http://www.centrometal.hr/lkb-digi-100-120-lit

puno pitanja pa ako se netko odluči pomoći bio bi mu jako zahvalan:)

Očito nisi pročitao zadnjih par postova. Da o cijelom forumu i ne govorim.
Kako to misliš, peć u db a kotao od Centrometala? Peći koje idu u db imaju u sebi sve osim cijevi i radijatora. Centrometal radi sisteme koji idu u kotlovnice. Druga je stvar ako želiš imati i sanitarnu vodu. Tada se dokupuje specijalno dizajnirani bojler koji se spaja na centralno ali ima i el. grijač.
Slijedi malo moj link koji sam dao jučer.
Mala dopuna: http://www.edilkamin.com/tecnologia_termostufe_ecoidro/kit_installazione.aspx

ramzay
22.01.2012., 10:02
http://img832.imageshack.us/img832/8472/dijagramenergije.jpg

Zašto sam objavio ove dijagrame.

Pa da vidimo kako kotao ne treba birati po potrebama najveće zime , nego da treba biti puno manje snage nego se to nama čini .

Gornji dijagram je norma , standard rađen na bazi višegodišnje srednje vrijednosti temperatura u 60 gradova u njemačkoj.

A donja tri dijagrama su isto tako tridesetogodišnji prosjek Zagreba.

Ako uzmemo da sa 60 % snage kotao radi 105 dana onda je to ono što nam treba i sa tom snagom treba računati. One dane kad je hladnije i kad kotao ne može namiriti potrebe za energijom mora se dodati ili palenjem kamina ili dodatnim zagrijavanjem na noćnu tarifu strujom.

U one dane kad je toplo kao danas u Zagrebu kotao se pati malo radi pa malo ne radi, i tu ja vidim problem kojeg pokušavamo ja i prijatelj riješiti, eksperimentirajući i simulirajuči na računalu razna stanja.

Ovih dana pratimo rad dviju kotlovnica u Zagrebu u dva slična objekta i slično izolirana , U većem je centrometal od 14 kilovata , a u manjem centrometal od 25 kilovata.

Kotao od 14 kilovata je kupljen na zgražanje viđenijih centralaša u Zagrebu , a kotao od 25 kilovata je kupljen po preporuci Centrometalovih stručnjaka, nakon razgovora na velesajmu.

Sa 14 kilovatnim kotlom nemamo šta eksperimentirati on radi svoje i njegov gazda svoje.

Ali nas zato 25 kilovatni kotao prči cijeli dan, željeli bi naći režim da na smanjenoj snazi radi kvalitetno , ali jednostavno nejde stupanj djelovanja je loš jer se kotao svakih 7 minuta pali i dok dođe na režim p4 ugasi

ramzay
22.01.2012., 10:59
http://img9.imageshack.us/img9/7017/aco2i.jpg

ramzay
22.01.2012., 11:02
http://img26.imageshack.us/img26/2967/aetaj.jpg

ramzay
22.01.2012., 11:03
http://img822.imageshack.us/img822/289/acoj.jpg

Na prethodnim fotkama su stanja neposredno prije gašenja kotla koja smo uspjeli nagurati u režimu P4

P!,P2,P3 su bile tvorničke postavke , nešto smo mrdali po tome ali bez neke velike koristi , naime to je procedura kroz koju kotao mora proći i nije toliko bitno neka sekunda tu ili tamo.

Kotao se pali kad je temperatura vode padne na 74 C , a da bi mogli raditi otvorili smo cijeli dan prozore na kući i grijali ulicu.

Dok kotao propuše pa napuni plamenik i smiluje se i počne raditi temeratura vode padne na 65 C .

Dok dođe do režima P4 već bude voda blizu 72 -73 C i dok se uređaj za analizu plinova iskalibrira i odradi svoju proceduru kotao se zgasi.

Stanja su puno bolja no što sam očekivao od Centrometala visok stupanj djelovanja , niska temperatura plinova visoki co2 i vrlo niski monoksid , sve su to rezultati mtrdanja po parametrima u režimu P4.

Opće pravilo ne postoji jer smo eksperimentirajući prošli kroz faze temperatura od 220 C i stupanj djelovanja 68 % i monoksida od 4000 ppm, da bi došli do ovih fotki.

ZAKLJUČAK

Taj kotao jednostavno ne može raditi na manjoj snazi ,a da izgaranje bude kvalitetno , a rad sa snagom od 20-25 kilovata u objektu kojem je dosta 10 kilovata dovodi do toga da se nakon 7 minuta rada kotao ugasi.

Definitivno u kotlovnicu ide spremnik, pufer, od 850 litara , sa dobrom izolacijom , a kotao će raditi optimalnim režimom dok napuni pufer, a nakon toga ide grijanja iz njega , jer ovo stani, pa puši zrak , pa onda ponovo puši , pa hrani i pali da bi kotao radio 2 minute na P4 nema smisla.

baustelac99
22.01.2012., 11:27
http://img832.imageshack.us/img832/8472/dijagramenergije.jpg

Zašto sam objavio ove dijagrame.

Pa da vidimo kako kotao ne treba birati po potrebama najveće zime , nego da treba biti puno manje snage nego se to nama čini .

Gornji dijagram je norma , standard rađen na bazi višegodišnje srednje vrijednosti temperatura u 60 gradova u njemačkoj.

A donja tri dijagrama su isto tako tridesetogodišnji prosjek Zagreba.

Ako uzmemo da sa 60 % snage kotao radi 105 dana onda je to ono što nam treba i sa tom snagom treba računati. One dane kad je hladnije i kad kotao ne može namiriti potrebe za energijom mora se dodati ili palenjem kamina ili dodatnim zagrijavanjem na noćnu tarifu strujom.

U one dane kad je toplo kao danas u Zagrebu kotao se pati malo radi pa malo ne radi, i tu ja vidim problem kojeg pokušavamo ja i prijatelj riješiti, eksperimentirajući i simulirajuči na računalu razna stanja.

Ovih dana pratimo rad dviju kotlovnica u Zagrebu u dva slična objekta i slično izolirana , U većem je centrometal od 14 kilovata , a u manjem centrometal od 25 kilovata.

Kotao od 14 kilovata je kupljen na zgražanje viđenijih centralaša u Zagrebu , a kotao od 25 kilovata je kupljen po preporuci Centrometalovih stručnjaka, nakon razgovora na velesajmu.

Sa 14 kilovatnim kotlom nemamo šta eksperimentirati on radi svoje i njegov gazda svoje.

Ali nas zato 25 kilovatni kotao prči cijeli dan, željeli bi naći režim da na smanjenoj snazi radi kvalitetno , ali jednostavno nejde stupanj djelovanja je loš jer se kotao svakih 7 minuta pali i dok dođe na režim p4 ugasi

TEMA KOJU SAM MISLIO NAČETI!

U mom kraju je prosjek temperature noću oko +3 do+5stupnjeva. najniža temperatura ove zime je bila oko -4stupnja (noću). po danu je uglavnom oko +10.
I sam sam došao do zaključka ako mi je većinom vanjska temperatura +3stupnja, željena unutarnja +22, odabirem kotao koji to može ostvariti ( s obzirom na gubitke koje imam). a onih nekoliko dana kad je niže od +3st, mogu se zadovoljiti da mi i u stanu bude koji stupanj niže, neću se smrznuti.
ako bi pak bilo ektremno (niže od -3) a imaš potrebu za temperaturom od +22 ili više, pališ sobnu peć i sve 5.
ali to je majstorima nemoguće objasniti (a koliko sma skužio i neki inženjeri dimenzioniraju na najnižu temperaturu, pa je kotao iskorišten ukupno 10dana, a ostatak zime radi sa pola gasa)

baustelac99
22.01.2012., 11:32
[/QUOTE]

Definitivno u kotlovnicu ide spremnik, pufer, od 850 litara , sa dobrom izolacijom , a kotao će raditi optimalnim režimom dok napuni pufer, a nakon toga ide grijanja iz njega , jer ovo stani, pa puši zrak , pa onda ponovo puši , pa hrani i pali da bi kotao radio 2 minute na P4 nema smisla.[/QUOTE]

dali bi u ovom slučaju bilo bolje prodati taj veliki kotao a kupiti manji (od 14kw) ako paše plamenik i sve ostalo?
da se ne kupuje pufer, i pojednostavni cjela kotlovnica.

stepski
22.01.2012., 13:07
@ramzay

Na žalost svi nemamo 10000eura i na gore za dobre peči, tako da barem pokušamo iz ovih naših izvuči maximum...

Juče sam stavio peč iz P5 na P4 jedan dan mi je bila na tvorničkim postavkama, i na pogledu u pepeljaru se mi impak čini da je ostalo nešto grubih delova...

Pošto sam nemam Testo (za to moram zvati servisera)...stavio sam digitalni termometar i najvišu temperaturu dimnih plinova sam postignuo, kad sam broj okretaja ventilataora digao iz 1410 na 1510 rpm, temperatura dimova se podigla za 5 stupnjeva ,a temperatura samog plamena ja bila negde 750 do 800 stupnjeva, (u stvari stalno ide gore dole za nekih 50 stupnjeva, vjerojatno kako plamen pogodi sondu)...i ako me oko ne vara ipak iz plamenika ljeti nešto više krupnijuh, neizgaranih djelova... vidim da ste kod svog prijatelja pravili mjeritve, vjerojatno je ipak potrbno uzeti u obzir različitu kokovost peleta...

http://shrani.si/f/1U/8O/ADBa0di/001-2.jpg

ipak moramo znati da je kod dvokurištnog kotla put dimnih plinova nekoliko drugačiji..

http://shrani.si/f/1R/U/1VoVog9f/008.jpg

stepski
22.01.2012., 15:08
Postoji jedna "softverska" mogučnost produživanja rada plamenika, ali se postavlja pitanje šta to u krajnoj liniji povuže za sobom, odnosno dali pridonese nekoj uštedti peleta...može se sa njime nadgraditi postoječa digitalna regulacija - povlašteni serviseri...

To je program 9, najprije je bio razvijen za dvokuriščne peči , odnosno za regulaciju kod prelaza iz drva na pelete, poslije su ga još nadgradivali...mislim da je za nas interesntna OP O5, što se sa njim može... da se voda iz tvorničkih 5 stepeni hladenja u kotlu kad se ponovo pali plamenik, produži čak na 15 stepeni...(inferencija)...vjerojatno bi bilo uz to potrebno podignuti i zadanu temperaturu kotla, zbog samog povratnog voda i kondenzacije, i pitanje šta takvo nihanje temperature predstavlja i za ugodžaj u boravku..

I još nešo, kod nas je potrebo od ove godine uz kotao na pelete montirati i spremnik tople vode, ako želiš da ti država vrati nešto novca kroz subvenciju...dakle obavezan je

U nastavku je opis dodanih funkcija na Pr 09.

V_2.81
23.11.2010.

"OP 02": "max. temperatura u akumulacijskom spremniku za prvo paljenje pelet-plamenika"
Tvornički podešeno "0" (isključeno)
Pritiskom na "+" javlja se 40 ....85 ° (uključeno-prvi start plamenika kod tempo akumulacijskog spremnika ispod podešene
temperature ),
Ako je uključeno:
-osjetnik sanitarne vode se definira kac osjetnik akumulacijskog
spremnika grijanja
-rsqulacija ne čita sobni tsrrnostat
-pumpa sanitarne vode nikad nije aktivna (ledica nikad ne svijetli)
-pumpa grijanja je sada pumpa prema akumulacijskom spremniku
-očitanje Temperature u akumulacijskom spremniku grijanja
-osjetnik sanitarne vode je potrebno ubaciti u gornju zonu akomulacijskog spremnika grijanja
-mogući rad samo u zimskom režimu (ne može raditi u Ijetnom režimu niti se uključiti ljetni režim)
Ako je aktivno OP02 prvo startanje plamenika kreće kad je Takomulatora < OP02 i (Tkotla«OP03+2) osim ako je OP03=0 tada vrijedi
Tkotla<59+2))
OP02 može biti <=Tkotla podešeno
Ako je aktivno OP01, OP02 ne može biti, važi i obrnuto.
Sve osim prvog starta nja plamenika je nepromijenjeno.
Ako je Pr02 na On nije mogute aktivirati OP02, potrebno je najprije Pr02 postaviti na OFF, vrijedi i obrnuto.
*Važno-namjena OP02: ova opcija se koristi za slučaj kad imamo kotao i akomulacijski spremnik grijanja:
a) kotao sa dva ložišta (drva/peleti) i akomulacijski spremnik grijanja te kod zadnjeg loženja drvima palimo (ON) pelet-plamenik, cilj je da
se potroše drva te se nakon toga pa li pelet-plemenik.
b) za slučaj kada imamo kotao sa dva ložišta (drva/peleti) ili kotao samo na pelete a u akomulacijskom spremniku grijanja ugradena i
izmjenjivač (spirala) solarnog grijanja

"OP 03": " gašenje pumpe grijanja"
-tvornički podešeno "0" (isključeno)
-pritiskom na "+" javlja se 60° (90-(0+1))
- ako je OP 03 ukjučeno (Tkotla podešeno (»Pr01«) min.) = (OP 03 podešeno) + (D+1) °C).
Ovi uvjeti moraju biti zadovoljeni, što znači da ukoliko je potrebno podesiti »OP03« a uvjeti nisu zadovoljeni «OP03» nije moguće
podesiti. Želimo li ostvariti uvjete moramo podići (Tkotla podešeo (»Pr01«)) tako da (Tkotla podešeno(»Pr01«)) > = (OP 03 podešeno)
+ (D+1) °C)
*Važno-namjena OP03: koristi se za slučaj kad je ugraden element zaštite povratnog voda kotla a koji se mora obavezno ugraditi kad je
kotao spojen na akumulacijski spremnik grijanja. «OP 03» treba biti podešeno na (minimalnu temp. otvaranja zaštitnog elementa + 1°C)
*O(diferenca )= 5°(ako OP05 nije aktivno), D=OP05 (ako je OP05 aktivno)
*(Tkotla podešeno (»Pr01«) min.) = Najniža podešena temperatura kotla (za određeni slučaj)

"OP 04": "Željena temperatura akumulacijskog spremnika grijanja"
-tvornički podešeno "0" (isključeno)
-ne vrijedi za prvi start ako je aktivno OP02
-pritiskom na "+" javlja se 40°…….90;
-diferenca je ista kao kod kotla
Plamenik ide u fazu gašenja (OFF dolje): Takumulatora = >Takumulatora zadano ili Tkotla>=Tkotla zadano
Plamenik starta: Takumulatora <(Takumulatora zadano-D) i Tkotla<(Tkotla zadano-D)
Kada uklopno vrijeme starta plamenika uvjeti za start plamenika nisu ispunjeni regulacija ide na (OFF dolje)
Ako je uključeno OP04:
-osjetnik sanitarne vode se definira kao osjetnik akumulacijskog
spremnika grijanja
-regulacija ne čita sobni termostat
-pumpa sanitarne vode nikad nije aktivna (ledica nikad ne svijetli)
-pumpa grijanja je sada pumpa prema akumulacijskom spremniku
-osjetnik sanitarne vode je potrebno ubaciti u gornju zonu akumulacijskog spremnika grijanja
-očitanje temperature u akumulacijskom spremniku grijanja
-moqući rad samo u zimskom režimu (ne može raditi u Ijetnom režimu niti se uključiti ljetni režim)
Ako je Pr02 na On nije rnoquce aktivirati OP02, potrebno je najprije Pr02 postaviti na OFF, vrijedi i obrnuto.
*Važno-namjena OP04: : ova opcija se koristi za slučaj kad imamo kotao i akumulacijski spremnik grijanja:
*D(diferenca )= 5°(ako OP05 nije aktivno), D=OP05 (ako je OP05 aktivno)
- OP 05":" iferenca (D)" ,
-tvornički podešeno "0" (isključeno) ,diferenca kotla (i akomulatora ako je OP04 aktivno) je tvornička = 5°C
-pritiskom na "+" javlja se 6°…..15°C ,diferenca kotla (i akomulatora ako je OP04 aktivno)
-ako je «OP 05» ukjučeno (T kotla podešeno(»Pr01«)) > = (»OP05« + 60) °C ili
ako je aktivno «OP 03» (Tkotla podešeno(»Pr01«)) > = (»OP05« + (»OP03« +1)) °C.
Ovi uvjeti moraju biti zadovoljeni, što znači da ukoliko je želja podesiti «OP05» a uvjeti nisu zadovoljeni «OP05» nije moquće podesiti.
Želimo li ostvariti uvjete moramo podići (Tkotla podešeno (»Pr01«)) tako da se uvjeti zadovolje

"OP 06": prioritet sanitarne vode":
-tvornički "0" - nema prioritet sanitarne vode
1-prioritet sanitarne vode (gasi pumpu grijanja dok postoji zahtjev za sanitarnom vodom)
2- dok postoji zahtjev za sanitarnom vodom pumpa grijanja radi 5 minuta (ako ima zahtjev) /stoji 5 minuta
-kad su aktivni OP02 i/ili OP04 nema funkciju

http://shrani.si/f/1B/13L/3vlvs12g/14102011-036.jpg

baustelac99
22.01.2012., 15:24
@ramzay

http://shrani.si/f/1U/8O/ADBa0di/001-2.jpg

Kolega, reci mi nešto o tom digitalnom termometru?
kako se primjenjuje, što se sve s njim može mjeriti i naravno koliko zapada?
dali se može mjeriti temperatura zida, stakla i slično?

stepski
22.01.2012., 16:07
To je samo običan termometar od -65 do 1150 stupnjeva, kupio sam ga danas u jutro preko oglasa na internetu za 15 eura, inače mislim da je vaš Hrvatski, na njemu piše dalmacija Dugi Rat, znam da se njime može izmjerit tekučinu, čak sam izmerijo svoju temperaturu :D , moj stariji što ga imam na dimnjaku ima prevelik raspon brojki,za bilo kakvo štelovanje sasvim prespor, a ovaj mjeri u desetinke...
ovako izgleda u cjelini...tu se vidi i merilna sonda...

http://shrani.si/f/3R/hW/4TJsVjBP/002.jpg

baustelac99
22.01.2012., 16:47
s njim mjeriš tako da se sonda prisloni na površinu koju mjeriš?
ok, znam za tu tvornicu.

stepski
22.01.2012., 17:19
Sondu sam ugurao u dimnjak, a kod plamenika ju jednostavno stavio sred plamena, za ovo zadnje nisam baš siguran da je najverodostojnije ( možda če ramzy nešto reči o tome)...ali kad sam za probu mjerijo tjelesnu temperaturu jednostavno sam ju stavijo izpod pazduha, a kod vode isto sam je samo ugurao u nju...sad mi je nešto palo na pamet...evo, stavio sam sam vrh sonde ispod izolacije pored cevnog termometra prikazuje 1 stupanj više...neznam koliko su medžu sobom umjereni (kalibrirani), mislim da je sasvim zadovoljavajuče...

Lee Champa
22.01.2012., 18:31
RAMZAY!
U #1234 vidi se u gornjem desnom čošku jedan instrument:kava: Je l¨ mjerenje vršeno kod gornje ili donje razine - to bitno utječe na rezultat:kava:

ramzay
22.01.2012., 20:20
RAMZAY!
U #1234 vidi se u gornjem desnom čošku jedan instrument:kava: Je l¨ mjerenje vršeno kod gornje ili donje razine - to bitno utječe na rezultat:kava:

A čuj bilo je toga više , trebalo je grlo pročisti , otvarali smo peć barem dvadeset puta taj dan i čistili pepeo da startamo uvijek sa čistom peći, ima tu čudnih naslaga taloga , namjerno ne kažem pepela jer nije samo pepeo , ali ćemo uz novu gajbu pive ponoviti test, i ustanoviti šta je taj talog.

ramzay
22.01.2012., 20:27
Sondu sam ugurao u dimnjak, a kod plamenika ju jednostavno stavio sred plamena, za ovo zadnje nisam baš siguran da je najverodostojnije ( možda če ramzy nešto reči o tome)...ali kad sam za probu mjerijo tjelesnu temperaturu jednostavno sam ju stavijo izpod pazduha, a kod vode isto sam je samo ugurao u nju...sad mi je nešto palo na pamet...evo, stavio sam sam vrh sonde ispod izolacije pored cevnog termometra prikazuje 1 stupanj više...neznam koliko su medžu sobom umjereni (kalibrirani), mislim da je sasvim zadovoljavajuče...

Instrument je OK i cijena je super povoljna , inače najeftiniji tog ranga je pedesetak eura. Za njega ima raznih sondi mislim da na ovoj piše da nije za temperature preko 750 C , kratkotrajno , na par sekundi može i na 1100 ali brzo izgori Inox cijev koja je ustvari zaštita za termopar.

U cijevi je termo par tip K ili nikakl-crom nikal kombinacija , ima za kupiti kod conrada ili u chipoteci i tanki žičani termopar koji skoro trenutno mjeri temperaturu, ali za niske temperature do 250 C.

Kad trebam mjeriti temperaturu u samom ložoštu (a to izbjegavam) onda stavim jednu cijev od inoxa promjera 6 mm , i onda ona stoji trajno u ložištu , a sondu povremeno gurnem u zaštitnu cijev, imam ih već desetak komnada uništenih , a jedna je cca 300 kuna, ako tu zaštitnu cijev napunim finim kvarcnim pijeskom onda ona pokazuje srednju vrijednost ložišta, a to je mjerodavno za ocjenu kvalitete izgaranja

nounou
23.01.2012., 15:45
Kupio sam polovnu sobnu peć na pelete INES, prvih 20ak minuta radi normalno, a onda baca previse peleta i sve okolo pada i gori i loziste bude prepuno, nemam upute za koristenje pa neznam namjestiti. Probao sam smanjiti pa povecati temperaturu, isto tako i sagorjevanje i isto. Jel zna netko o kojem problemu se radi ovdje?

stepski
23.01.2012., 15:52
@ramzay

Mislim da se na slici lepo vidi boja pepela, pre popravke obrtaja tamno siv a posle svetlo, nadam se da to nije samo neka oksidacija u samoj pepeljari, a ovde nastupite vi sa, svojim mišljenje....

http://shrani.si/f/1y/cU/2SExjTvs/001.jpg

ramzay
23.01.2012., 20:03
@ramzay

Mislim da se na slici lepo vidi boja pepela, pre popravke obrtaja tamno siv a posle svetlo, nadam se da to nije samo neka oksidacija u samoj pepeljari, a ovde nastupite vi sa, svojim mišljenje....

http://shrani.si/f/1y/cU/2SExjTvs/001.jpg

uzmi 100 grama pepela sa lijeve strane i zagrij ga na plinskom plameniku u nekoj posudi o Inoxa i nakon toga odvagni . Iz toga ćemo znati šta se nalazi u pepelu .

to ponovi i sa oni pepelom sa desne strane.