PDA

View Full Version : Grijanje na pelet

stranice : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

stepski
23.01.2012., 20:30
Trebače mi koji dan da skupim novi pepeo...ovog nema više :504:.. nego recite mi šta mislite o programu 9, odnosno o, OP O5...

ribe
23.01.2012., 22:56
Očito nisi pročitao zadnjih par postova. Da o cijelom forumu i ne govorim.
Kako to misliš, peć u db a kotao od Centrometala? Peći koje idu u db imaju u sebi sve osim cijevi i radijatora. Centrometal radi sisteme koji idu u kotlovnice. Druga je stvar ako želiš imati i sanitarnu vodu. Tada se dokupuje specijalno dizajnirani bojler koji se spaja na centralno ali ima i el. grijač.
Slijedi malo moj link koji sam dao jučer.
Mala dopuna: http://www.edilkamin.com/tecnologia_termostufe_ecoidro/kit_installazione.aspx

pročitao sam par postova ipak i zato postavljam ova pitanja ( čak sam i bio u dimšu po ponudu btw 24tk norma 14kw ).
tko priča o kotlu link vam lijepo objašnjava da to kombi bojler koji vi opisujete
dakle pitanje je bilo od koliko kilovata peć bi bila dostatna po vašem ( mislim članove foruma ) mišljenju i kakve radijatore imate a da ste zadovoljni njima cijenom grijanjem a mislim da sam dao puno relevantnih podataka
dankobo vidim da ste iz rijeke pa kad kupimo peći možemo uz pivo gledati vatricu :rofl: , a sutra idem malo po dućanima vidjeti što se nudi tako da budem sutra imao neke cijene modela koje ću postati naravno pa da se popričamo i o tom

@ ramzay - hvala na linku a što se prijevoda tiče budem ja skoknuo do susjede nema joj muža ujutro pa eto kavica talijanski ...:cerek:

ramzay
24.01.2012., 06:35
onda se budemo mi načekali tog prevoda , svako jutro po jedna strana , mmmmmmm

dankobo
24.01.2012., 09:03
Ribe! Svakako posjeti Finvest na Čavlima. Pružaju puno više za manje novaca od Dimša. Tu na forumu se je pojavio još jedan sa našeg područja "malo_autra". Ima Ecoidro, kojeg je sada zamijenila Idroflexa firme Edilkamin. Pisao je pohvalno. To je ono što mene zanima. Poslao sam mu poruku na PM ali mi nije odgovorio.
U svakom slučaju, ja sam počeo pripreme za tu akciju. Malo je skupo ali i komoditet koji tu imaš u usporedbi sa drvima, treba platiti.
Ako dođe do realizacije, javi mi. Ja sam u Crikvenici.

stepski
24.01.2012., 19:23
@ramzay

uzmi 100 grama pepela sa lijeve strane i zagrij ga na plinskom plameniku u nekoj posudi o Inoxa i nakon toga odvagni . Iz toga ćemo znati šta se nalazi u pepelu .
to ponovi i sa oni pepelom sa desne strane.

Pošto ču sutra imati novi pepeo, nadam se da i vremena, samo pitanje, a koliko da se grije pepeo...pet, deset ili koliko minuta...???

baustelac99
24.01.2012., 20:24
Molio bih kolegu ramzaya da komentira moj post 1237. hvala

ribe
24.01.2012., 22:15
dakle obišao danas neke trgovine u Rijeci i okolici tražeći peć za 85m2 stana za centralno grijanje

dimšo
edilkamin norma 14kw 27560 kn
idroflex 11,5 kw - 22500 kn

- 10% na gotovinu
+ cca 1000 kn dostava i puštanje u pogon
+ 1000 kn keramička verzija

finvest
edilkamin norma 14kw 26600 kn
idroflex 11,5 kw - 22575 kn - keramička obloga
- 10% na gotovinu
- sve u cijeni ( jedino tegljenje na određeni kat je na vama:D )
prodavači izuzetno ljubazni sve objasnili pojasnili pustilli peć u pogon pokazali neke opcije itd nahvalili svoj pelet ( poslije sam čuo i od drugih trgovaca da je stvarno dobar ) ugl posluga :top:

dsk
više će vam ovako biti jasnije jer eto tamo sam najmanje dobio inormacija o svemu
http://www.dsk.hr/laminox-peci-na-pelete-za-centralno-grijanje-4.html
ugl preporuka prodavača je bila
laminox idro victoria plus 28KW ?? - 19800 kn gotovina

puštanje u rad i dostava 750 kn
imaju minus od mene na tehničkom obrazovanju za peći iako je prodavač bio ljubazan te salon im je koma :flop:

termag
više nema peći i imao je neke sa k .. nešto nisam upamtio navodno da su se jako kvarile i de tehnička podrška i dobava iz tvrnice nije bila na nekoj razini
uglavnom trgovac isto izuzetno ljubazan objasnio pojasnio neke cake oko centralnog ( vidi se da tip zna znanje ) te nakon što sam mu dao neke podatke nekim kratkim izračunima +/- ovo ono lijevo desno uštedio mi oko 7000 kn tako da me odgovorio od ovog bojlera od centrometala ( kao i običan ariston od 1100 kn radi svoj posao ) te da uzmem neku slabiju peć oko 12 kw mi je sasvim dosta ( razlika norma i idroflexa )

lid
e sad neka la nordica zaboravio pitati model:ne zna: - 20000 kn mislim oko 15kw
puštanje u pogon od strane ovl. servisera kojeg bi trebalo nazvati za cijenu ( a ja nisam ) pa pretpostavljam oko 1000kn

pul
piazzetti - superior -15,5 kw - cijena 19990 gotovina
isporuka puštanje u pogon u cijeni
prodavač jako susretljiv isto zna znanje ujedno i serviser pa zna o čemu priča
jedno pola sata mi je pričao o pećima a nije udavio e tako se to radi:top::top::top: pazite radno virjeme je čudno od 08-11 te od 17-20 ali svejedno nazovite prije moj savjet

poslao sam mail u firmi kamin u puli za
edilkamin idroflex
Cijene za metalnu oblogu 20.116,00kn (gotovina 18.800,00kn)

Sa keramičkom oblogom( boje: bijela, krem, crvena) 21.079,00kn (gotovina 19.700,00)

još mariterm i mislim da sam ih sve obišao:rofl:

@ramzay - sorry nisam stigao prevesti...

dankobo
25.01.2012., 09:15
Super Ribe!
Sve to sam uglavnom i ja odradio ali najviše telefonom. Imaš još na Vežici prodavaonu od Zagorke koja zastupa Extraflame la Nordica.
Jučer sam naišao na našeg proizvođača iz Zadra, Palevski. Slaže peći od provijerenih komponenti i to svaku navede u specifikacijama. No, on je počeo proizvodnju 2009. Malo sam skeptičan kada to usporedim sa Italijom gdje ima stotinu proizvođača, mnogi sa stogodišnjom tradicijom. Na mojim prijašnjim postovima ima linkova pa da se usporedi. Imaš lijepih modela od Buderusa, ali cijene! http://www.trovaprezzi.it/categoria.aspx?id=273&libera=stufe+a+pellet&page=26&sort=Prezzo&sortdir=0
Čak sam svojevremeno razmišljao o uvozu ali sam to odbacio. Osobno mislim da je tu jako važna servisna podrška a tu su (bar po riječima), najbolji Finvest i Pul.

dankobo
25.01.2012., 10:13
Koja ti je to Piazzetta Superior?
Oprosti, pronašao sam. Model 2009. tako da je više nema na stranicama proizvođača.

ribe
25.01.2012., 10:16
Super Ribe!
Sve to sam uglavnom i ja odradio ali najviše telefonom. Imaš još na Vežici prodavaonu od Zagorke koja zastupa Extraflame la Nordica.
Jučer sam naišao na našeg proizvođača iz Zadra, Palevski. Slaže peći od provijerenih komponenti i to svaku navede u specifikacijama. No, on je počeo proizvodnju 2009. Malo sam skeptičan kada to usporedim sa Italijom gdje ima stotinu proizvođača, mnogi sa stogodišnjom tradicijom. Na mojim prijašnjim postovima ima linkova pa da se usporedi. Imaš lijepih modela od Buderusa, ali cijene! http://www.trovaprezzi.it/categoria.aspx?id=273&libera=stufe+a+pellet&page=26&sort=Prezzo&sortdir=0
Čak sam svojevremeno razmišljao o uvozu ali sam to odbacio. Osobno mislim da je tu jako važna servisna podrška a tu su (bar po riječima), najbolji Finvest i Pul.

telefonom mi nije kao kad vidim trgovinu peć i samog trgovca. U zagorci sam bio davno onako u prolazu ali cura tamo nije baš bila od volje za nekim tehničkim podacima a neki odokativni omjer cijene i kvalitete me se nije baš dojmio
O palevskom ima negdje post o njemu žena čekala mjesec dana da joj dođe popraviti peć u garanciji čak se morala preseliti kod nekoga sa djecom je nije imala grijanje. Tako da jedan ovakav post je meni dosta da ne razmišljam o toj firmi.
e sad, u biti jrdino se dvoumim između superior sabtina th ( pul ) ili finvest idroflexa razlika je u 1200 kn u korist pul-a a brine me jedino ta potrošnja

sabrina 15,5 kw 1,5kg min / 3,5 max
idroflexa 11,5 kw 0,8 kg min / 2,5 max

e što sad manju i skuplju sa manjom potrošnjom pod pretpostavkom da će više se paliti i duže raditi
ili
jača pa imati veći potrošnju ( duplo na minimumu rada ) , ali vjerovatno i konstantniju snagu te bržu isporuku iste

molim nek savjet iako naginem jačoj....:ne zna:

ribe
25.01.2012., 10:18
Koja ti je to Piazzetta Superior?

koliko sam ja shvatio

Piazzetta - glavna marka
Superior - pod brand piazzette

kao gruppo piazzetta

dankobo
25.01.2012., 11:56
Ma što znači 1200kn u ovom kontekstu? Najvažnija je pouzdanost a to možeš saznati samo od direktnih korisnika. No, ni to nije mjerodavno jer se ljudi javljaju tek kad imaju problem. Ako npr. imaš 1000 prodanih modela xx i javi se 2% ljudi sa pritužbom koja i ne mora uvijek biti uzrokovana nekvaltetom, stiče se dojam da je ta peć problematična. A možda je neuporedivo bolja od neke za koju se javi desetak pritužba ali od 100 prodanih primjeraka.
Meni osobno najbolje odgovara Idroflexa koja je kompaktnija u odnosu na Piazzettu. Osim ako nemaš DB od 40-50m2.
Što se tiče dimenzioniranja, pročitaj nekoliko postova od prije par dana. Nije dobro da peć više ne radi nego da radi.

dankobo
25.01.2012., 12:12
:)Ugodno iznenađuje cijena Edilkamina u Puli. Nešto su povoljniji od Finvesta, ali. Finvest je na Čavlima a ovi 100km dalje. Što ako nešto zapne, a po Murphyjevom zakonu, mora zapeti!?

ribe
25.01.2012., 14:34
:)Ugodno iznenađuje cijena Edilkamina u Puli. Nešto su povoljniji od Finvesta, ali. Finvest je na Čavlima a ovi 100km dalje. Što ako nešto zapne, a po Murphyjevom zakonu, mora zapeti!?

mislim da finvest ili dimso moraju odraditi garancijski dio popravka jer ipak su oni ovlasteni

dankobo
25.01.2012., 15:43
mislim da finvest ili dimso moraju odraditi garancijski dio popravka jer ipak su oni ovlasteni

Hm, ipak treba provjeriti.

ribe
25.01.2012., 16:05
cekam odgovor i za to.
nego , ja ipak imam db od 40 m2( pogledajte link onog prijasnjeg posta), iako mi se idroflexa vise svidja pevenstveno zbog manje deklarirane potrosnje i velicine ( patim od malih stvari )mislim sa u konacnici kroz neki cjelodnevni rad tih peci po sitemu sto svi govore da bolje lagano radi nego pali gasi sa piazzettom bi nakraju ipak postigao i manju potrosnju
ispravak ako grijesim...
a pare nisu problem.- para nema
;)))

stepski
25.01.2012., 16:29
Evo, prošlo moje kuvanje pepela...vreme 15 minuta, stavio na več užarenu ploču, 10 dkg...( pokušavao sam postignut iste uvjeta za oboa kuvanja...)

Najprije svetliji pepeo, znači sa više okretaja ventilatora...iz 10dkg je pao na 9,7 dkg... na žalost se brojke loše vide...

http://shrani.si/f/T/BS/3COwh2w7/001.jpg
http://shrani.si/f/5/xN/2HoLpX9s/002.jpg

a poslije i kuvanje pepela sa manje okretaja ventilatora...iz 10 dkg je pao na 9,5 dkg...

http://shrani.si/f/1e/12G/2blVkf9c/003.jpg
http://shrani.si/f/X/Yu/1U0siKtE/005.jpg

i koliko se ja razumem u stvari, ipak sam bio uspješan sa svojim štelovanjem, tako da me ovih dana čeka da idem od P1 do P6....inače se vidi razlika in na samom pepelu, a i plamen je svetliji, čišči....a vjerujem, da če se pokazati na samoj peči, manje obloga...

ramzay
25.01.2012., 19:19
Ok vidi se razlika , jedino je 15 minuta " kuhanja " prekratko . Po pravilniku se to radi na temperaturi od 1000 C i puno duže , nekoliko sati.

Ali i ovo je dovoljno kao dokaz da u pepelu ima drva ako su mali okretaji ventilatora.

teško je to i mukotrpno utjerati u dobar rad bez instrumenata

baustelac99
25.01.2012., 21:25
TEMA KOJU SAM MISLIO NAČETI!

U mom kraju je prosjek temperature noću oko +3 do+5stupnjeva. najniža temperatura ove zime je bila oko -4stupnja (noću). po danu je uglavnom oko +10.
I sam sam došao do zaključka ako mi je većinom vanjska temperatura +3stupnja, željena unutarnja +22, odabirem kotao koji to može ostvariti ( s obzirom na gubitke koje imam). a onih nekoliko dana kad je niže od +3st, mogu se zadovoljiti da mi i u stanu bude koji stupanj niže, neću se smrznuti.
ako bi pak bilo ektremno (niže od -3) a imaš potrebu za temperaturom od +22 ili više, pališ sobnu peć i sve 5.
ali to je majstorima nemoguće objasniti (a koliko sma skužio i neki inženjeri dimenzioniraju na najnižu temperaturu, pa je kotao iskorišten ukupno 10dana, a ostatak zime radi sa pola gasa)

Kolega ramzay, dali biste prokometirali, dali je moje razmišljanje ispravno, ili sam nešto previdio?

ramzay
26.01.2012., 06:30
BAUSTELAC

Logika ti je potpuno ispravna . Dva izvora toline moraju biti, jedan koji radi na punoj snazi stotinjak dana godišnje i onda sa polovičnom snagom još toliko. A drugi radi samo kad je frka ili radi ugođaja , a to može samo zidani kamin.

Elektro peći su malo kritične zbog ove Hepove mode postavljanja limitatora na 6 ili 10 kilovata , ali čak i pod tim uvjetima se tijekom noći kad je jeftina struja može nabrati do 70 kilovatsati odnosno vreča peleta.

Smatram da je kao neko konačno rješenje ovo što sad radimo kod kolege kotao na pelet od 14 kilovata , spremnik vrele vode od 850 litara , koji je ujedno i spremnik PTV , i spremnik za solarno preko ljeta , te dopunski izvor topline na struju.

S tim da je on u gradu gdje je opskrba strujom skoro pa 100 %, a tu je i rezervni agregat.

Na selu u vikendici gdi struja baš i nije česta pojava kad zapadne snjeg do guzice imam zidanu peć sa spiralom i termosifonskom cirkulacijom ( znači bez pumpe ) koja grije boravak , kuhinju i blagovaonu i hodnik, a preko vode još nekoliko prostorija.

Na proljeće ide u sustav i jadan mali "svežder" pelet, zrno kukuruza , koštice višnje ili chips sa autonomijom od desetak dana, tako da održava , temperira kuću da sve ne posmrzava u njoj, a kad smo tamo onda idu cjepanice u zidanu peć.

Znam da zidana peć nije tema ovog foruma , ali ta kombinacija je idealna .

Vindo
26.01.2012., 11:14
A čuj bilo je toga više , trebalo je grlo pročisti , otvarali smo peć barem dvadeset puta taj dan i čistili pepeo da startamo uvijek sa čistom peći, ima tu čudnih naslaga taloga , namjerno ne kažem pepela jer nije samo pepeo , ali ćemo uz novu gajbu pive ponoviti test, i ustanoviti šta je taj talog.
Pozdrav ekipi!Mozda bi g.Ramzay dosao i do mene na stelanje kotla?Imam punu gajbu Čeških instrumenata!:mig:

baustelac99
26.01.2012., 17:06
Ramzay
moja logika je slijedeća- u kući uvjek 1 neovisan izvor. ja poznajem samo dva neovina izvora topline
1- peć na drva (bilo kakva)
2. plinska peć na bocu.

kod mene je struja jako ovisan izvor, i jutros nekolko sati nije bilo struje.
a klimatske prilike su takve da uz centralno treba imati običnu peć na drva jer u jesen i proljeće treba malo grijati na večer, po danu se može i bez grijanja. pa mi se ne čini ekonomično ložiti kotao za doslovno podgrijavanje a ne grijanje.

Taj sistem sa peletima koji spominješ mi se čini jako prikladan za krajeve gdje nema plina (gdje ima plina mislim da je plin ipak povoljniji,barem zato jer je plinski bijler oko 6-7 000kn, a peć na pelete oko 20000. dakle ulaganje je u pelete dosta veće.
ali opet takav sustav na pelete je ovisan o struji i servisu. ako se nešto pokvari u petak popodne, do ponedjeljka se smrzneš ako nemaš metar drva ili 2 plinske boce.

Vidio sam tvoj sistem sa zidanom peći i čini mi se jako dobar i praktičan, pogotovo za starije ljude kojima je automatika, prekidači i ventili bauk. ovako i dalje lože kao nekada a soba i kupaona tople.

Imam pitanje u vezi peleta- prodavač mi tvdi da se ispuh (dimnjak) peći na pelete može pustiti direktno van na fasadu kao plinski bojler, da može i bez dimnjaka. uvjet je jedino da ne ide direkt iz peći van, noge iz peći u račvu, pa malo vertikalno pa koljeno u zid i van. a na dno račve se skupi leteći pepeo.

u zadru Vodotehna nudi peći marke Artel, trenutno je akcija na pojedine modele koji koštaju otprilike 1kn-1W. modeli koji nisu na akciji su dosta skuplji.priznali su da se ljudi raspituju ali još uvjek ne kupuju

ribe
26.01.2012., 20:52
pp odgovorima pec u puli edilkamon idroflexa se neisplati jer cijena je bez pustanja u pogon a dostava u rijeku je vlastita rezija stoga za pgz sto se tice kupnje edillamina finvest je naj odluka

ramzay
26.01.2012., 21:05
Nigdje ne piše da kotao , peć , mora imati dimnjak .

Kao dijete ( prije pola stoljeća , ha ha ) sam na ljetne ferije dolazio kod bake i dide u slavoniju , i na tavanu su bile šunjke i kobase tvrde ko kamen, Tada nisam kužio da kuća nema dimnjak , a danas znam , da je tamo u neka davna vremena , bio porez na dimnjak i onda bi neki komunalni redar prošao kroz selo i odrapio namet.

Ako kotao ima ventilator onda je dimnjak smetnja , ali ako nema struje onda je dimnjak prava stvar za dvije tri minute rada , a nakon toga je u kotlu na pelet sve mrtvo, i dimnjak ne treba.

Po mom mišljenji , ako je rupa od fasadnog dimnjaka , daleko 3m od međe , od susjeda , onda on može udisati miris mog sušenog mesa, i puniti pluća mojim dioksinom i furanom ( to se inače stručno piše PAH = Poli Aromatski Hidro Carbon spojevi)

Proizvodna cijena briketa i peleta je cca 50 kilovata struje , manje od 50 kuna po toni + amortizacija stroja + kamate + sva davanja inspektorima i stranci na vlasti,i ako svako od njih uzme po 50 kuna za otpad , čije zbrinjavanje je jebeno skupo onda vlasniku peletirke ostane još 500 kunića po toni.

I tako dođemo da je cijena otpada u obliku peletta jednaka cijeni plina , po kilovatu.

Plin je zakon tko ga ima , upališ i nemaš brige dok si na poslu , a kad dođeš doma onda alternativa .

ribe
26.01.2012., 21:15
Što se tiče dimenzioniranja, pročitaj nekoliko postova od prije par dana. Nije dobro da peć više ne radi nego da radi.
nemogu pronaći izgleda da sam oćoravio sorry ako bi netko mogao malo to objasniti ili staviti br od tog posta bio bi zahvalan:mig:

dankobo
26.01.2012., 22:32
To su postovi od Ramzeya, 1233, te malo prije i malo poslije.

ribe
27.01.2012., 11:54
znači po tome što sam pročitao manje je bolje ( idroflex ) , ali ( uvijek neki ali ) snaga radijatora koja mi je izračunana je preko 15 kw + još bojler za ptv od 100 lit ( sa el. grijačem ) . S tim da nekako moram uzeti u obzir kroz nekih x godina planiram dovršiti potkrovlje di bi trebala biti još soba i mali wc pa di bi onda bio u cijeloj priči sa idroflexom ( iako mi ona nekako zanimljivija dimenzijama ).
iskreno nemam pojma glup sam ko stup po odabiru peći jer obje su servisno izvrsno podržane a cijenovno tu negdje ali nebitno. :ne zna:

dankobo
27.01.2012., 18:14
Evo tu lijepo imaš skoro sve. Samo ubaci kvadraturu prostorija i dobit ćeš snage radijatora i ukupnu potrebnu snagu peći. Tu su ukalkulirane razlike u potrebnim temperaturama za svaku prostoriju. Normalno, za kompletan izračun treba ubaciti gubitke kuće itd. No, za naše podneblje čak je dovoljna i formula m3x60.
Nadalje, svi proizvođači radijatora deklariraju iste prema ulaznoj temperaturi od 90*C, što se izbjegavqa. Puno je ugodnije da radijator bude veće površine i da zagrijava sa manjom ulaznom temperaturom. Tako se spominje 75*C pa 60*C itd. Zato je preporučivo malo predimnzionirati redijatore kako bi imao rezervu za niskotemeperaturno grijanje. Prema onome što si napisao, Idroflexa će ti biti malo, osim ako nemaš dobru izolaciju. Neka se javi Ramzey. Ja nisam stručnjak za to ali sam tehnički pismen i znam dosta o fizici, pa uz forume i razgovore, evo me. A imam i neku godinu pa s time i dosta iskustva u grijanju. Svašta sam probao...
http://www.termometal.hr/izracun-snage-radijatora/

stepski
27.01.2012., 21:44
@ ramzay

Danas sam išao preko svih parametara štelovanja plamenika i nastavio ih na najvišu temperaturo dimnih plinova i svi parametri su mi kazivali da moram iči sa ventilatorm u plus i pošto sam hvatao krajnu granicu temperature na gore... se mi sad postavlja pitanje, znamo da malo vazduha nije najbolje, a ni višak nije najbolji, recimo negde oko pet procenata je još u nekim granicama, kako znam da ga sad nemam previše....

ramzay
27.01.2012., 23:32
@ ramzay

Danas sam išao preko svih parametara štelovanja plamenika i nastavio ih na najvišu temperaturo dimnih plinova i svi parametri su mi kazivali da moram iči sa ventilatorm u plus i pošto sam hvatao krajnu granicu temperature na gore... se mi sad postavlja pitanje, znamo da malo vazduha nije najbolje, a ni višak nije najbolji, recimo negde oko pet procenata je još u nekim granicama, kako znam da ga sad nemam previše....

Bez analizatora plinova nikako , ali postoji iskustvena metoda , ako je plamen svjetao i buktinja intenzivna, ako je peć nakon rada bjela , bjeli talog po njoj to je onda približno dobro.

Pračenjem temperature dima se može dosta dobro podesiti peć, ako smanjiš zrak a temperature se digne to je znak da ga je bilo previše.

stepski
29.01.2012., 09:39
Pošto imam sam pelete neke srednje kakovsti i u refuzi 8 tona, tako da i u smom kupu nisu peleti sasvim iste veličine, pojavijo se neki drugi problem ,kad sam okrtaje ventilatora daigao na gore, iz plamenika leti više neizgorelih delova, tako da sam ih morao spustiti na dole i ako mislim da su vrednosti naspram tvorničkim vrlo male, ako sam išao na gore odprilike za 100 okretaja, to u stvari nije ni neki veliki procenata, nekih 7, a postoji i još neki drugi problem, pošto plamenik prolazi skoz nekoliko faza i različitih okretaja u stvari je vrlo teško sve skupu spraviti na neki ukupni nivo......tako da nekih rezervi barem kod mojih peleta baš i nije...ako pridobiješ negdje izgubišna drugom kraju, to sam znao i prošle godine, ali pošto mi je ramzay dao u ruke neku novu mogučnost štelovanja i proverovanja opet sam išao kroz to...sam u stvari vidim neku moučnost više na drugom kraju, to je radom miš ventila, dodajanjem spremnika vruče vode, dodatne izolacije kuče itd...a za neki toliko precizan rad bi bio potreban mjerač potrošnje peleta i da se barem u toku jednog dana vidi šta je neka preinaka u stvari napravila...

Mokemix
30.01.2012., 11:17
Pozdrav svima!
Može li netko dati svoje mišljenje i komentar na sljedeće:
Od nedavno mi je u funkciji Centrometalova peć na čvrsto gorivo od 50 kW sa priključenim pelet setom. Peć je podešena da radi na 40 kW i temperatura kotla je podešena na 65 stupnjeva C.
Pelet je nabavljen u Nemili (BiH). Podešenja na kotlu (doziranje peleta, rad ventilatora i sl.) je serviser, navodno, postavio prema kvaliteti nabavljenog peleta. Potreba za ćišćenjem peći je otprilike jednom u 7 dana.
Dimnjak je vrlo dobar, pa je "klapna" na dimnjaku skroz zatvorena.
Pumpa je na maksimumu (na 3).
Grijem cca 200 m2 površine, na dvije etaže od po 100 m2, plus dva kupatilska bojlera.
Imam sobni termostat na gornjoj etaži, koji je podešen da je 21 C dnevna temperatura (od 08.30 - 22.00), a 18 C noćna.
Kuća ima termoizolaciju (obložena stiroporom), ali stolarija nije bas nova (klasična drvena stolarija sa duplim krilima) i ne "dihtuje" baš najbolje.
Dosadašnja potrošnja peleta se kretala oko 40 kg dnevno, i ista potrošnja je bila bez obzira da li sam gasio kotao preko noći ili ne. Kako Vam se čini ova potrošnja peleta?

Obzirom na trenutne znatno niže temperature zraka (ispod nule) u odnosu na dosadašnje (temperature u plusu), čini mi se da će potrošnja porasti, jer sad sobna temperatura brže opada, pumpa puno više radi i samim time i peć je znatno više u funkciji.

Interesira me da li bi bilo preporučljivo pojačati temperaturu u kotlu (na npr. 70 stupnjeva C) dok su niske temperature vani? I da li bi bilo opravdano tu temperaturu zadavati tijekom dana, a tijekom noći spuštati na 65?

Također, za vrijeme toplijih dana, dok je pumpa manje radila, radijatori na gornjoj etaži su bili topli i kad pumpa ne radi i održavali su sobnu temperaturu, a temperatura na donjoj etaži je bila znatno niža jer je u radijatorima bila hladna voda. Postoji li rješenje za ovaj problem, osim da se termostat spusti na tu, donju, etažu? Da naglasim da trenutno nije moguće staviti dva termostata, jer vodovi nisu razdvojeni, i da na donjoj etaži nemam potrebu zagrijavati prostor cijeli dan, već samo od 15 - 22 sata. Nepovratni ventil? Spustiti termostat dolje, a gore sobnu temperaturu regulirati pomoću termo ventila na radijatorima? Ili razdvojiti vodove, staviti još jednu pumpu i termostat?

Svaki komentar i savjet je dobrodošao! Hvala Vam unaprijed!

Pozdrav!

baustelac99
30.01.2012., 11:32
Koliko stiropora imaš na fasadi?
Imaš li izolacije na tavanu? Ako kuća ima podrum, imaš li izolacije sa donje strane ploče podruma?

Mokemix
30.01.2012., 12:02
Koliko stiropora imaš na fasadi?
Imaš li izolacije na tavanu? Ako kuća ima podrum, imaš li izolacije sa donje strane ploče podruma?

Mislim da je stiropor debljine 10 cm na fasadi.
Iznad imam pokrovlje, bez izolacije ispod krova, ali sam gore, kao privremeno rješenje, a na nagovor servisera, stavio po podu stiropor debljine 5 cm koji sam prekrio najlonima.
Podrum nemam.

Hvala!

baustelac99
30.01.2012., 14:07
Dobro si napravio što si prekrio pod stiroporm , da toplinna ne bježi bez veze u zrak.
Mislim da 40kg i nije prevelika potrošnja, iako bi mogla biti i manja s obzirom da imaš solidnu izolaciju (ali i loše prozore).
meni se čini da je taj kotao prejak za tvoje potrebe, po nekim postovima ranije, za 250m2 dobro izolirane kuće (10cm stiropora i novi prozori) dovoljno je 14kw kotao. tako ispada da imaš bar duplo jači kotao nego ti treba.

Mokemix
30.01.2012., 14:17
Dobro si napravio što si prekrio pod stiroporm , da toplinna ne bježi bez veze u zrak.
Mislim da 40kg i nije prevelika potrošnja, iako bi mogla biti i manja s obzirom da imaš solidnu izolaciju (ali i loše prozore).
meni se čini da je taj kotao prejak za tvoje potrebe, po nekim postovima ranije, za 250m2 dobro izolirane kuće (10cm stiropora i novi prozori) dovoljno je 14kw kotao. tako ispada da imaš bar duplo jači kotao nego ti treba.

Eh, to je bio serviserov proracun.
Razlog: Ukoliko se odlucim nekad grijati na cvrsto gorivo, da imam pec kapacitiranu da moze grijati cijeli objekat od nekih 300 m2.
Da li je razmisljanje ispravno, sad ne znam, a nije toliko ni bitno. Sta je, tu je.
I zahvaljujem na komentaru!

baustelac99
30.01.2012., 14:26
Pročitaj barem 10tak zadnjih stranica. već je bilo sličnih primjera (prevelik centrometalov kotao+ peleti) i rješavanje tog problema.

Gigi75
31.01.2012., 20:49
IMA LI ŠTA BOLJE

Ima , medvjeđe krzno je bolje od deke, užareni ugljik svojim zračenjem sa ognjišta grije bolje od bilo koje grijalice, a dvije mlade bujne plavuše koje se stišću uz tebe griju najbolje.

( nije citat već osobno iskustvo)

Da si malo pametnije sročio pitanja i da ih nisi u jednom dahu izrecitirao , možda bi dobio neki suvisli odgovor ,.

Ovako je moj odgovor zalutao si na ovaj forum isto kao i ja .

Dugo se skanjivam da aktiviram svoje članstvo na ovom forumu, dosta sam aktivan na forumu drvosječa gdje često pravimo šale na vaš račun , račun vas kojima je problem podići vreću peleta na kat i koji kao oni stari filozofi raspravljate koliko konj ima zuba , a nitko da mu prebroji zube.

Tako i vi dragi moji forumaši stalno nešto mrdate po parametrima , stalno brojite vreće peletta , a nitko da izbroji koliko konj ima zuba.

Dajte počnite nešto mjeriti, ukradite ženi iz kuhinje onaj mali digitalni termometar kojeg ona ubode u piceka dok je u pečnici , samo njega utakniti u rafung, odnosno dimnjaču , i onda počnite drkati po parametrima upravljačke jedinice kotla.

I dajte počnite snimati , makar i mobitelom, i svoje probleme sa ložištima postavljajte na forum , tada možete očekivati i neki suvisli odgovor.

A da nešto ne valja sa grijanjem na pelette to znamo svi ,odnosno zna naš novčanik, jer nam novci lete kroz dimnjak, očito da sve nije onako kako piše u prosepektima.

A za početak naše suradnje , jer ja sam drvosječa, a vi ko da ste dame, upitajte se po kom ste kriteriju kupovali kotlove da li po boji , imenu ili potrebnim parametrima snage.

p.s. ako uguglate koltlovnica na pelette i odete na slike onda je moja slika ( ne slika moje ružne face) prva najčešće otvorena , mala kotlovnica sa malim kotlom 14 kilovata , optimalno podešena sa svim potrebnim mjernim uređajima , a grije solidno građenu kuću na dvije etaže.

Pozdrav od jednog "drvosječe"

lepi zadev i srdacan pozdrav
http://www.youtube.com/watch?v=Gb2rrEaQ8Zw&feature=artist

ribe
31.01.2012., 23:13
stufapellet.forumcommunity.net/?t=49192358 -

tu ima zanimljiva diskusija o idroflex kotlu.

Mislim da je jednostavnije uguglati -problemi idroflexa , nego tražiti po forumu , nažalost prijevod s talijanskog je katastrofalan

ugl nisam doslovno dao na prijevod nego objašnjeno mi je da idroflexa ima problema
1. sa neizgorenim peletima ( riješeno uz pomoć nekakvog dodatka na ložištu http://img155.imageshack.us/img155/6889/crogiolo.jpg),
2. osjeća se dim u prostoriji ( skinuta brtva s vratiju i čeličnom četkom obrađen utor sve ok )
3. voda u kotlu da bi postigla temp višu od 40 stupnjeva mora se staviti sobna ne 25 stupnjeva ( mislim da je reklamirano i da je dobio novu peć ) drugi jako sličan problem je riješen sa drugim peletima
4.Model koristi najnoviju idroflexa micronova kartice
trenutno najkorišteniji brand kartica u Italiji.
kartice su vrlo stabilni i rijetko daju probleme
toliko problemima na tim stranicama nije puno i kad se uzme u obzir da je jako zastupljena u italiji to je ok peć ( moj prosti sud )

ramzay
01.02.2012., 06:00
Pozicija 1 je dobar dodatak , još kad bi bio od keramike , ili keramičkih vlakana kao one jebene ploćice na Space shuttle , to smanjuje izletavanje peleta van i djeluje blagotvorno na proces izgaranja jer se dio energije od IC zračenja zadržava u komori izgaranja .

Kod tih malih ložište veličine šalice za bjelu kavu je jako važna specifična težina peleta , nekidan sam bio u jednoj kotlovnici , i stoji paleta do palete tona na jednoj tona na drugoj , a razlika visine za jedan red vreča.

Znači da su jedne peleti rađeni od bukve i teži , a drugi od nečeg lakšeg , e ti lagani bi mogli frcati van kod večih snaga kotla.

dankobo
01.02.2012., 08:39
Da, i ja sam bio na tom forumu nekoliko puta te došao do istog zaključka. Jedini ozbiljan problem koji se reklamira je to izletanje peleta. Ali čak i taj vlasnik na početku teme piše da je sretan i zadovoljan sa peći Idroflexa. Zbog lošeg prijevoda, nisam skužio da li je taj dodatak profi ili kućni delanac.
No, na jednom forumu sam našao lika koji je radio ozbiljne dogradnje na toj peći. Radi se o dodatnom senzoru ispušnih plinova ili tako nešto. Više to ne mogu naći. Ako uspijem staviti ću link.

McMarko
01.02.2012., 09:35
Ovako zanima me dali netko ima centralno grijanje na pelet u blizini Velike Gorice?Ako ima molim vas da mi odgovori na post. Hvala :)

ivanoo
01.02.2012., 14:19
pozdrav svima! evo ovako kupio sam peć peling 25 uselio u novu kuću sve rađeno tip top (sam sebi radio) kuća prizemnica zidana poroterm 30cm kamena vuna fasada (150 kilska) u glazuri dole na podu 8 cm stiropora na potkrovlju monta deka i 5 cm stiropora otvori pvc novi petokomorni grijanog prostora oko 120 kvadrata! potrošnja peleta oko 30 do 40 kg grije se od 10 ujutro do 22 navečer malo mi se čini puno kad bacim računicu nije to baš tako ni povoljno s obzirom kakve sam izolacije radio i koliko sam novaca dao za to.

I još jedna stvar termostat koji sam spojio u dnevnom boravku ne vidim mu svrhu, jer kad dođe do određene temp. on gasi pumpu a kotao prelazi u h2o mod ili ti ga štednju al već nakon tri četri minute voda u kutlu i dalje raste i on se automatski gasi tako da ja ponovo moram ići palit ga ručno. nevidim mu onda svrhu tog termostata!!!
još da na pomenem mjenjo sam dvije tri vrste peleta ista stvar se dogođa što se tiče potrošnje!
molio bih savjet

P.S. nije sve kako kažu!!!!:ne zna:

dxer
01.02.2012., 14:55
Ja već drugu sezonu imam Pelling 40, podno grijanje, nema izolacije-sama cigla, u podu nekih 4-5 cm stiropora. Grijem cca 100 m2. Peć je postavljena na dva timera 6-11 i 17-22 sata. U svakom od tih dva razdoblja grijem po nekih 50 minuta i 200 L spremnik tople vode do nekih 45-50 C. Sada kada su u ZG ovakvi minusi, potrošim cca 2,5 vreće peleta, što znači cca 37 kg. Temp u kući je uvijek cca 20-21, preko noći možda padne za stupanj-dva maksimalno.

Nego, ti izgleda nisi baš upoznat sa radom pelling peći. Kada ti peć ode na h2o , kada postigne 5 stupnjeva više od zadanog, ona se ugasi, ali je ti ne trebaš ručno paliti. Ona će se sama automatski uključiti kada temp u kotlu padne mislim ispod 50 C. To govorim znači za rad u okviru zadanog timera. Ako peć radi od 10-22 u tom će razdoblju ona automatski izvoditi te operacije, a nakon toga će isključivo biti ugašena.

Vindo
01.02.2012., 15:26
Ovako zanima me dali netko ima centralno grijanje na pelet u blizini Velike Gorice?Ako ima molim vas da mi odgovori na post. Hvala :)Imam ja! I to bas u Velikoj gorici :mig:

Vindo
01.02.2012., 15:44
Pozdrav svim forumasima !
Situacija:
1.kuca katnica 100+100 m2
2.prosjecna izolacija 5cm eps fas.+stropovi gips ploce
3.instalacija grijanja:spav.sobe=radijatori
ostalo=podno grijanje
4.sanitarna voda:inox 300 l
5.vrijeme grijanja=2.sezona

Cinjenice:
1.potrosnja pelleta=max 2 vrece
2.ciscenje=kad stignem:kava:
3.odrzavanje=cega?

ivanoo
01.02.2012., 15:46
ma razumjem ja al problem što se ona ne pali ni nakon što temp padne na 30 u kotlu to ti ja govorim,.
A s druge strane znači ipak potrošim dosta s obzirom na izolaciju nije to baš malo. Jel bi se to dalo još šta poštelat jer vjerovatno je to dosta.
Koja je kod tebe zadana temp kotla u tebe je vjerovatno manja zato što je podno

Vindo
01.02.2012., 16:11
Situacija:
ostalo=podno grijanje

Cinjenice:
3.odrzavanje=cega?
zaboravih napomenuti da kotao radi 24h -temp 80
polaz kucni temp cca 40c(mis ventil)
temp u kuci 100M2(prizemlje) od 20 do22 c

dxer
01.02.2012., 16:41
ma razumjem ja al problem što se ona ne pali ni nakon što temp padne na 30 u kotlu to ti ja govorim,.
A s druge strane znači ipak potrošim dosta s obzirom na izolaciju nije to baš malo. Jel bi se to dalo još šta poštelat jer vjerovatno je to dosta.
Koja je kod tebe zadana temp kotla u tebe je vjerovatno manja zato što je podno

To je onda neki kvar. Zovi onoga koji ti je prodao peć pa pitaj ili direktno na thermoflux.ba . Kada se ugasi na taj način, trebalo bi pisati Fire off ili tako nešto slično.......što tebi piše u tom stanju automatskog gašenja ?

Meni je zadana temp u peći 68 C iz razloga što za grijanje tople vode ipak treba više stupnjeva da bi za tih nekih 50 minuta zagrijao vodu sa nekih 15-24 C na nekih 45-50 C. A peć niti ne bi smjela biti podešena na ispod 60 C zbog kondenzacije. Buderus regulacija sa Oventrop setom (miš ventil) automatski regulira taj ventil i pušta u podnu kako mu ja zadam. Imam postavljeno min 30, max 45 C, a kada postigne određeni omjer polazne i dolazne temp, onda je većinom ne prelazi 40 C. Kada bude izolacija kuće onda ću i to spustiti niže, a smatram da bi mi tada trebala i peć manje snage (tj. 25 kW max).

Rak11
01.02.2012., 19:04
Situacija:
ostalo=podno grijanje

Cinjenice:
3.odrzavanje=cega?

Svaka čast majstore,samo ja ti baš ne vjerujem ili su tvoje vreče malo teže od 15kg.

Vindo
01.02.2012., 19:12
Svaka čast majstore,samo ja ti baš ne vjerujem ili su tvoje vreče malo teže od 15kg.sigurno onda ne vjerujes i da "Darkova kotlovnica(14 kw)sa max40kg grije priz+kat+potkr.cca250 m2 -polaz do 40c a u kuci SVUGDJE 22 -24 !
odabrao Djelo Hadjiselimovic

Vindo
01.02.2012., 19:14
Pardon,kontrolirao Ramo-Ramzay

pelet
01.02.2012., 19:31
Ribe; pokušaj još u Zagrebu, tvrtka metel, Classic isto lst14, cijena 17.000,00kn za kes

brle1
01.02.2012., 21:02
Pozdrav svima!
Može li netko dati svoje mišljenje i komentar na sljedeće:
Od nedavno mi je u funkciji Centrometalova peć na čvrsto gorivo od 50 kW sa priključenim pelet setom. Peć je podešena da radi na 40 kW i temperatura kotla je podešena na 65 stupnjeva C.
Pelet je nabavljen u Nemili (BiH). Podešenja na kotlu (doziranje peleta, rad ventilatora i sl.) je serviser, navodno, postavio prema kvaliteti nabavljenog peleta. Potreba za ćišćenjem peći je otprilike jednom u 7 dana.
Dimnjak je vrlo dobar, pa je "klapna" na dimnjaku skroz zatvorena.
Pumpa je na maksimumu (na 3).
Grijem cca 200 m2 površine, na dvije etaže od po 100 m2, plus dva kupatilska bojlera.
Imam sobni termostat na gornjoj etaži, koji je podešen da je 21 C dnevna temperatura (od 08.30 - 22.00), a 18 C noćna.
Kuća ima termoizolaciju (obložena stiroporom), ali stolarija nije bas nova (klasična drvena stolarija sa duplim krilima) i ne "dihtuje" baš najbolje.
Dosadašnja potrošnja peleta se kretala oko 40 kg dnevno, i ista potrošnja je bila bez obzira da li sam gasio kotao preko noći ili ne. Kako Vam se čini ova potrošnja peleta?

Obzirom na trenutne znatno niže temperature zraka (ispod nule) u odnosu na dosadašnje (temperature u plusu), čini mi se da će potrošnja porasti, jer sad sobna temperatura brže opada, pumpa puno više radi i samim time i peć je znatno više u funkciji.

Interesira me da li bi bilo preporučljivo pojačati temperaturu u kotlu (na npr. 70 stupnjeva C) dok su niske temperature vani? I da li bi bilo opravdano tu temperaturu zadavati tijekom dana, a tijekom noći spuštati na 65?

Također, za vrijeme toplijih dana, dok je pumpa manje radila, radijatori na gornjoj etaži su bili topli i kad pumpa ne radi i održavali su sobnu temperaturu, a temperatura na donjoj etaži je bila znatno niža jer je u radijatorima bila hladna voda. Postoji li rješenje za ovaj problem, osim da se termostat spusti na tu, donju, etažu? Da naglasim da trenutno nije moguće staviti dva termostata, jer vodovi nisu razdvojeni, i da na donjoj etaži nemam potrebu zagrijavati prostor cijeli dan, već samo od 15 - 22 sata. Nepovratni ventil? Spustiti termostat dolje, a gore sobnu temperaturu regulirati pomoću termo ventila na radijatorima? Ili razdvojiti vodove, staviti još jednu pumpu i termostat?

Svaki komentar i savjet je dobrodošao! Hvala Vam unaprijed!

Pozdrav!

Da ti gornja etaža ne grije kad pumpa ne radi moraš staviti na pumpu nepovratni ventil uni tako da ti spriječi gravitacisku cirkulaciju. A što se tiče potrošnje ja imam Buderusov kotao na kruta goriva i stavio sam cenutometalov plamenik na njega i imam sličnu potrošnju goriva s tim da mi kotao nema tak dobru iskoristivošt ko vaš.Za cca 270m2 s tim da imam termofasadu od 8cm stiropola i pvc stolariju. A vi bi bolje prešli da imate kotao od 25kw u kombinaciji sa spremnikom topline bio bi vam dovoljan a smanjili bi potrošnju.

McMarko
02.02.2012., 12:01
Imam ja! I to bas u Velikoj gorici :mig:

E super ovako trebam tvoju veliku pomoć,tj. možda više zamolbu ovak mi doma razmišljamo o tome da si ugradimo takvu peć,pa smo mislili pogledat kak to izgleda i uživo još pitat par pitanja ako je ikako moguće? :)

stmat
02.02.2012., 17:37
Situacija:
ostalo=podno grijanje

Cinjenice:
3.odrzavanje=cega?

220 m2 prizemlje i kat + podrum 50 m2 za sušenje veša
potrošnja peleta 1,7 vreća
prosječna izolacija 10cm stiropor
grijanje radijatorsko

imam malu djecu pa temp. nije nikad manja od 23C znači ponekad i 24C
meni je definitivno na 20C ili 21C hladno

e sad vidiš da nisi marsovac, da to može i bolje
jer tvoj post služi tome samo kako si ti jak, najjači,
nijedne informacije da pomogneš drugima osim da se svima pohvališ,
takvi ne trebaju dolazit na forum,
bolje da uživaš u svojoj sreći

potrošnja je naravno bila prije ovog hladnog vala

Vindo
02.02.2012., 19:35
220 m2 prizemlje i kat + podrum 50 m2 za sušenje veša
potrošnja peleta 1,7 vreća
prosječna izolacija 10cm stiropor
grijanje radijatorsko

imam malu djecu pa temp. nije nikad manja od 23C znači ponekad i 24C
meni je definitivno na 20C ili 21C hladno

e sad vidiš da nisi marsovac, da to može i bolje
jer tvoj post služi tome samo kako si ti jak, najjači,
nijedne informacije da pomogneš drugima osim da se svima pohvališ,
takvi ne trebaju dolazit na forum,
bolje da uživaš u svojoj sreći

potrošnja je naravno bila prije ovog hladnog vala
Marsovac-nisam
Znam da moze PUNO bolje
Moj post se nadovezao na prethodna dva posta o kolicini i kvadratima
informacije su prikazane vrlo temeljito (sa slikama )
ne volis dotepence na forumu?
potrosnja-vrlo stabilna

ostali forumasi OPROSTITE na prepucavanju necu vise nikad majke mi

stmat
02.02.2012., 21:50
Marsovac-nisam
Znam da moze PUNO bolje
Moj post se nadovezao na prethodna dva posta o kolicini i kvadratima
informacije su prikazane vrlo temeljito (sa slikama )
ne volis dotepence na forumu?
potrosnja-vrlo stabilna

ostali forumasi OPROSTITE na prepucavanju necu vise nikad majke mi

dotepenci su dobro došli :P

evo, ramzey je pravo osvježenje za ovaj forum

ramzay
03.02.2012., 07:57
DARKOVA KOTLOVNICA

Upravo razgovarao sa Darkom Centrometal 14 kilowata grije kuću i održava temperaturu na nekih dvadesetak celzija, a vani je kako gdje oko -10.

Sinoć je pelet set stao javio grešku da nema peleta iako je pun rezervoar , pa su Darkovi sinovi potkurili kaljavu peć za svaki slučaj.

Ta greška se ponovila već triput u mjesec dana , da li neko nešto zna o tome , oćito neki senzor ne radi svoj posao.

Po dogovoru danas nebudu kurili drva da vidimo da li tih 14 kilovata zaista može održavati zadanih 22 C , po Darkovom mišljenju , može sigurno jer brener još ne radi neprekidno , već se nakon nekog vremena ugasi.

Nemam slobodan ni jedan data loger da ga postavim tamo , ali budemo smislili nešto, da vidimo koliko realnih sati kotao radi , a koliko spava.

Mokemix
03.02.2012., 08:57
Dragi znalci!
Molim za još malo pomoći!
Situacija s mojim grijanjem je detaljno opisana u mom postu #1282.
Ukratko: 200 m2 na dvije etaže sa po 6 (ovećih) radijatora na svakoj + dva kupatilska bojlera. Centrometal od 50 kW radi na 40 kW, 65 stupnjeva C na kotlu. Termostat, stiropor fasada, stolarija ne bas dobra. Potrošnja 40 kg dnevno do ovog zahladnjenja, sada oko 55 kg.

Nitko mi nije odgovorio na sljedeće:
Interesira me da li bi bilo preporučljivo pojačati temperaturu u kotlu (na npr. 70 stupnjeva C ili više) dok su ovako niske temperature vani? I da li bi bilo opravdano tu temperaturu zadavati tijekom dana, a tijekom noći spuštati na 65? Kako bi se to odrazilo na potrošnju? Čini mi se da je za ove minuse 65 C na kotlu prenisko!?

Dalje, moja peć je skoro ugrađena, ali sam je kupio dok CM nije u njih ugrađivao turbulatore. Da li je moguće to pouzdano naknadno ugraditi i da li je preporučljivo? Koliko oni obaraju potrošnju?

Koliko vidim, serviser mi je predložio da ugradim jaču peć nego mi je potrebno (iz razloga što ću u budućnosti zagrijavati još 100 m2 potkrovlja, a možda nekad predjemo i na grijanje na kruto gorivo (za koje, navodno, treba jača peć), ovisno o budućim kretanjima cijena peleta). Da li je doista ovih 40 kW za mene previše i da li je zbog toga potrošnja veća? Ako jest, što sada uraditi? Mijenjati ovu (novu!) peć za još jednu novu!? Da li bi miš ventil tu nešto pomogao? A spremnik tople vode? Kolike su to uopće investicije....

Hvala unaprijed!

ramzay
03.02.2012., 09:10
Ako nemaš miš ventil , kako onda reguliraš temperaturu vode u radijatorima ??paljenjem i gašenjem kotla vjerojatno.

Očito je kod tebe napravljena ,kako mi kažemo u žargonu, bosanska varijanta grijanja , grijanje na drva iz državne šume , varijanta ožeži kolko može , kad je vruče otvaraj prozore. Ali kad se peleti moraju platiti onda ta bosanska varijanta ne pije vode.

Normalno je da kotao radi na temperaturi od 70-75 C i da se na toj temperaturi ugasi, a miš ventilom ti postavljaš željenu temperaturu vode u radijatorima , koja je sada sigurno 65 C , ali je prije deset dana trebala biti ispod 50 C .

Poslikaj to i stavi da vidimo kako je to sve spojeno u kotlovnici.

Mokemix
03.02.2012., 11:35
Ako nemaš miš ventil , kako onda reguliraš temperaturu vode u radijatorima ??paljenjem i gašenjem kotla vjerojatno.

Očito je kod tebe napravljena ,kako mi kažemo u žargonu, bosanska varijanta grijanja , grijanje na drva iz državne šume , varijanta ožeži kolko može , kad je vruče otvaraj prozore. Ali kad se peleti moraju platiti onda ta bosanska varijanta ne pije vode.

Normalno je da kotao radi na temperaturi od 70-75 C i da se na toj temperaturi ugasi, a miš ventilom ti postavljaš željenu temperaturu vode u radijatorima , koja je sada sigurno 65 C , ali je prije deset dana trebala biti ispod 50 C .

Poslikaj to i stavi da vidimo kako je to sve spojeno u kotlovnici.

Hvala g. Ramzay!
Da, Bosanska varijanta....Nasmijali ste me! :), ili da ipak stavim :( ?
O.K., slikat ću čim prije i staviti fotke, pa prokomentirajte!
I danas dižem temperaturu u kotlu na 75 stupnjeva C, pa da vidimo kako ce se ponašati...
Temperaturu u radijatorima nikako ne podešavam. Ne palim i ne gasim kotao, već su jednostavno svi radijatori odvrnuti na max i to je to....
Miš ventil nemam, upravo sam razgovarao sa serviserom, za 50-ak Eura bi ga on postavio, ali bez automatike, već ručno da se podešava. Da pokušamo to?
A šta je sa turbulatorima?
Hvala!

ramzay
03.02.2012., 16:45
Turbulatori če ti dati dodatnu snagu kotlu ( 2-3 kilowata), jer ćeš imati bolje iskorištenje temperature dimnih plinova , ali kako ne znaš kolika je temperatura dima, ne znaš ni da li si i koliko postigao s njima .

Možda ti čak snaga kotla padne, jer su turbulatori otpor i možda dimnjak i ventilator ne budu mogli potegnuti dovoljno zraka za ispravno izgaranje.

Ja sam prije tjedan dva opisao jednu primitivnu metodi za podešavanje kotlova preko temperature dima , ali bez opreme koja košta par tisuča eura ne znam podesiti kotao.

stepski
03.02.2012., 17:59
DARKOVA KOTLOVNICA

Upravo razgovarao sa Darkom Centrometal 14 kilowata grije kuću i održava temperaturu na nekih dvadesetak celzija, a vani je kako gdje oko -10.

Sinoć je pelet set stao javio grešku da nema peleta iako je pun rezervoar , pa su Darkovi sinovi potkurili kaljavu peć za svaki slučaj.

Ta greška se ponovila već triput u mjesec dana , da li neko nešto zna o tome , oćito neki senzor ne radi svoj posao.

Po dogovoru danas nebudu kurili drva da vidimo da li tih 14 kilovata zaista može održavati zadanih 22 C , po Darkovom mišljenju , može sigurno jer brener još ne radi neprekidno , već se nakon nekog vremena ugasi.

Nemam slobodan ni jedan data loger da ga postavim tamo , ali budemo smislili nešto, da vidimo koliko realnih sati kotao radi , a koliko spava.

Koliko ja znam nema izravne greške za nedostatak peleta, ima E6 za nestatak plamena, a to su dvije sasvim različite stvari...
Danas sam iz radoznalosti skinuo dovodnu cjev iz plamenika i javila se E6...a ne nedostajanje paleta...
A pošto ste bili uz peč dvojica muškarca težko vejerujem, da ste odoljeli i da niste prčakli po servisnom meniju...:D
Dal imam pravo...i prvo da rešimo to...

A da se malo vratim turbolatorima, danas sam napravio nove i temperatura dimnih plinova mi je pala za 30 stepeni u odnosu na tvorničke, i ako sam dobro razumeo vaš zadnji post, sad bi bilo najbolje da dobijem nekog sa testerom i da napravim mjerjenja...

http://shrani.si/f/1Q/Yw/2N6jHVqO/002-2.jpg

ramzay
03.02.2012., 18:19
STEPSKI

U pravu si to je nestanak plamena ( F6), i sad razvijamo nekoliko teorija o tome , a ja se pitam zašto kotao nije krenuo po proceduri ispuhivanje pa punjenje 85 sekundi pa palenje i bla bla.

Turbulatori su ti super kako je to rađeno, koji materijal, debljina.

Bilo bi dobro pogledati testerom plinove , to je sada sasvim drugi kotao u odnosu na one oprugice .

Ne znam više na kom sam forumu napisao da se na oprugicama uradilo tri doktorske disertacije i da je to drkanje koštalo cca milion eura. Opremanje laboratorije rad laboranata ,plaće i dnevnice istraživača mentora i, a na jednom samovskom forumu se samo tako skine temperatura dimnih plinova za 30 C u odnosu na originalne, ali ponovno kažem to je jako škakljivo pitanje , taj odnos gubitaka na podtlaku dimnjaka i doprinos od sniženja temperature.

Turbulatori mogu sada dati signal onom presostatu da je u ložištu tlak prevelik i onda se kotao isključi, opet sve zavisi od dimnjaka i temperature istog.

ramzay
03.02.2012., 18:32
Miš ventil nemam, upravo sam razgovarao sa serviserom, za 50-ak Eura bi ga on postavio, ali bez automatike, već ručno da se podešava. Da pokušamo to?
A šta je sa turbulatorima?
Hvala!

Uguglaj Darkova kotlovnica , i bude ti se ponudila stranica foruma sa fotkom , tamo ti je četvereoputni miš ventil i vidi se kako je spojen.

Lee Champa
03.02.2012., 18:52
I danas dižem temperaturu u kotlu na 75 stupnjeva C, pa da vidimo kako ce se ponašati...
Temperaturu u radijatorima nikako ne podešavam. Ne palim i ne gasim kotao, već su jednostavno svi radijatori odvrnuti na max i to je to....
Miš ventil nemam, ......

Kotao drži 75 C, radijatori otvoreni do kraja....ili toplina bježi kroz zidove, plafon, prozore, vrata ili kroz dimnjak:mad:

Tu ne pomaže nikakav miš ventil, jer nema što raditi:kava:

ramzay
03.02.2012., 18:57
http://img715.imageshack.us/img715/2469/viadrusco.jpg

Jedna kotlovnica sa viadrusom na pelet , da bih A rekao samo ono, kao u školi, odličan 5 sjedni.

Ostao sam bez teksta , ali vlasnik je proveo dane i dane u njoj i mrdao po parametrima , ja sam prvi koju je izbušio rupu u dimnjaku i uvalio u nju šnjofalicu, a bili su tu serviseri tehnodoma i neki česi , sa rukama u đepovima.

ostali parametri kotla su 12,2 %O2, 82,1 eta, 223,2 C dimni plinovi, 9,0% CO2.

Znači da bi se moglo uz puno truda dobiti ove dobre rezultate.

eta je mali jer su dimni plinovi prevrući , ali je to osobina ljevanih kotlova bez turbulatora.

Osim toga je kotao dobro pogođen po snazi , grije dvije kuće plus bazen i kad radi punom snagom onda ima ovako dobre parametre.

ramzay
03.02.2012., 19:02
Kotao drži 75 C, radijatori otvoreni do kraja....ili toplina bježi kroz zidove, plafon, prozore, vrata ili kroz dimnjak:mad:

Tu ne pomaže nikakav miš ventil, jer nema što raditi:kava:

Slažem se da danas miš ventil nema šta raditi , jer danas zeko traži lisicu da se zajedno zgriju, ali prije deset dana bi on i te kako dobro došao , a takvih je barem 150 dana i noći , a ova noć to je jedna naj hladnija noć u godini.

stepski
03.02.2012., 19:08
Moje lično mišljenje... na žalost tester i rad plamenika ne idu uvjek sa rukom u ruci...kad plamenik počne raditi, kao prvo potrebno je ustvariti dovoljni kvalitetnog žara da je podlaga za daljni rad...svi se u nekom trenutku igramo sa doziranjem peleta ili sa manjim ili višim okretajim ventilatora ( nezanam kako je to uspjleo Centrometalu, ali baš daleko nemožeš od tvorničkih postavki...) ako staviš previše okretaja ventilatora se ti plamenik gasi, ako ih je premalo još brže, jednostavno ne gori i onda ti fotočelija nezazna plame i dolazi do pogreške, ako smanjiš doziranje opet ti nestane plamena i opet si na istom...i još smanjiš kilovate...jednostavno se vrtiš u nekom začaranom krugu... veruj mi da sam sate presedo uz peč, ali u stvari neki veliki korak nemožeš napraviti,meni se dešavalo isto kad sam smanijo okretaje ventilatora...

Lim neznam kakav je, ali predhodni je bio dosta trši (fotke na drvosječkom forumu) i nije se htio dosta lepo savijati, a debeljina je 2 milimetara...Sam imam sada uz ove temperature miš ventil na 5,5....peč grijem na 80 stepeni i ovih dana kad je minus deset mi radi non-stop...temperatura u stanu 22...

p.s.

ako u nekom času nema dovoljno peleta u odnosu na okretaje ventialtora jednostavno prestaje gorit, ili obrnuto, ako ih ima previše i premalo vazduha dogodi se isto...

miran18
03.02.2012., 20:17
Kolege ta se greška javi kada se zapraši senzor na cijevi na koju natičete flex cijev samo obrišite prašinu sa senzora i riješen problem ,to se češće desi kad je pelet često tramakan prebacivan više puta ili je lošije kvalitete pa se desi da je veće količina prašine u peletu.

ramzay
03.02.2012., 20:29
ako u nekom času nema dovoljno peleta u odnosu na okretaje ventialtora jednostavno prestaje gorit, ili obrnuto, ako ih ima previše i premalo vazduha dogodi se isto...

Slažem se sa tvojim postavkama , ali zašto se nakon gašenja plamena nije ponovio ciklus pripale, i de sve dalje normalno.
i

stepski
03.02.2012., 20:46
Zato što regulacija nije "pametna", ako joj se nešto u zadanim parametrima ne svidža, ona ide po omome što je naučena, ne razmišlja "svojom glavom"...ako joj nestane plamena fotočelija ga ne vidi , to joj je dovoljan uzrok da prestane sa radom plamenika i ide u grešku...ona nezna da poveža nedostatak vatre sa mankom peleta ili vazduha...i posle svake greške moraš iči u ručni reset, zato ne može iči dalje po zadanom programu...

Moram reči da imamo kod nas vrlo dobrog povlaštenog servisera i prošle godine, kad je peč stavljena u pogon sam bio vrlo, kako da kažem " sitan, nametljiiv ???" nisam ga ispuštao i išli smo skroz sve parametre par puta, ali daleko nismo prošli barem ne na moje pelete...

Vindo
03.02.2012., 20:54
Kolege ta se greška javi kada se zapraši senzor na cijevi na koju natičete flex cijev samo obrišite prašinu sa senzora i riješen problem ,to se češće desi kad je pelet često tramakan prebacivan više puta ili je lošije kvalitete pa se desi da je veće količina prašine u peletu.
taj "senzor" je bimetalni termostat koji sluzi za prekid strujnog kruga plamenika usljed pozara u ulaznoj komori ili cijevi

zmajdin
03.02.2012., 21:33
... ostali parametri kotla su 12,2 %O2, 82,1 eta, 223,2 C dimni plinovi, 9,0% CO2. Znači da bi se moglo uz puno truda dobiti ove dobre rezultate. eta je mali jer su dimni plinovi prevrući , ali je to osobina ljevanih kotlova bez turbulatora.

Kako se određuje/meri "eta"? Takođe, na instrumentu se vidi da je "lamda" 2,62. To 2,62 znači šta? Malo? Mnogo? Taman?

ramzay
03.02.2012., 22:01
Kako se određuje/meri "eta"? Takođe, na instrumentu se vidi da je "lamda" 2,62. To 2,62 znači šta? Malo? Mnogo? Taman?

Stupanj djelovanja , eta , je u ovom slučaju računski , ja sam se dosta natezao sa proizvođačem , njegovim inženjerima , oko programa za taj proračun, na kraju kad su mi ga izlistali i kad sam to usporedio sa teorijom , stvar štima.

To je usaglašeno sa jednim starim DIN om , a nova EU norma to ne prizna, već traži direktna kalorimetrijska ispitivanja u probnoj stanici.

Program ( uređaj) mjeri sadržaj kisika u dimnim plinovima , sadržaj monoksida u dimnim plinovima ( s tim da je ne selektivan , vodik , alkohole i slično ne razlikuje već ih sve tretira kao monoksid ) Katran ne vidi , ali se katran određuje drugim uređajem .

Uređaju se kaže da gore drva , a on uzima sve potrebne podatke iz memorije i računa specifičnu toplinu svake komponente u dimnim plinovima , i budući mjeri kolika je temperatura dimnih plinova , uređaj zna koliko energije izlazi kroz dimnjak van . Program smatra da je sve ostalo korisno iskorišteno, što baš i nije istina.

On koeficijent viška ( lambda) zraka računa na bazi podatka da kisika u zraku ima 21% , a u dimnim plinovima recimo 10 %, 21/10 = nešto malo više od 2.

Lambda 2 znači da bi se moglo smanjiti sekundarni zrak za duplo i time dobiti manje balastnih plinova ( dušik +kisik ) koji zapravo hlade ložište i ne sudjeluju u izgaranju.

Idealno bi bilo da je lambda1-1,1 to jest da ima malo viška 10% , a ne 100% kao na dotičnom kotlu.

Ali i ovih 2,6 je super kakvih kotlova nalazim na terenu.

Mali lambda može dovesti do nepotpunog izgaranja monoxida i katrana , sve je to jako zamršeno i vezano jedno s drugim, ali kao što sam već napisao ako smanjimo sekundarni zrak a temperatura dima poraste to je znak da je bilo viška zraka , ako još smanjimo sekundarni zrak a plamen postane tamniji crveniji , a dimni plinovi štipaju za oči , ne valja , ima premalo sekundarnog zraka.

zmajdin
04.02.2012., 01:55
Lambda 2 znači da bi se moglo smanjiti sekundarni zrak za duplo i time dobiti manje balastnih plinova ( dušik +kisik ) koji zapravo hlade ložište i ne sudjeluju u izgaranju.

Idealno bi bilo da je lambda1-1,1 to jest da ima malo viška 10% , a ne 100% kao na dotičnom kotlu.

Ali i ovih 2,6 je super kakvih kotlova nalazim na terenu.

Mali lambda može dovesti do nepotpunog izgaranja monoxida i katrana , sve je to jako zamršeno i vezano jedno s drugim, ali kao što sam već napisao ako smanjimo sekundarni zrak a temperatura dima poraste to je znak da je bilo viška zraka , ako još smanjimo sekundarni zrak a plamen postane tamniji crveniji , a dimni plinovi štipaju za oči , ne valja , ima premalo sekundarnog zraka.

Ne bih da davim, ali želim da razumem: kakvu sad ulogu ima sekundarni vazduh kad je u kotao ugrađen pelet-gorionik - kog će mu đavola/vraga sekundarni dodatak (vazduha), ako ventilator peletu da (primarno) sve što mu treba da sagori tamo gde treba, na rešetki i malo iza rešetke, sve do tamo dokle (narandžasti) plamen dopire.

ramzay
04.02.2012., 07:12
ZMAJDIN

Drva uvijek gore u dvije faze primarnoj i sekundarnoj .

U primarnoj fazi prvo dolazi do ISPLINJAVANJA volatila i pretvaranja celuloze i lignina u drveni ugljen , a kasnije se drveni ugljen RASPLINJAVA u ugljićni monoksid .

Znači primarnim zrakom pretvaramo kruto gorivo u plinovite sastojke , a sekundarnim zrakom te plinovite produkte spalimo do faze CO2 i H2O.

Ti govoriš o nekom konkretnom gorioniku na pelete gdje je konstruktor teoretski ili pokusima došao do nekog omjera primarnog i sekundarnog zraka , i to na način da jednim ventilatorom upuhuje zrak kroz rešetkicu ( to je tada primarni zrak) na kojoj se nalazi filđan ( mala šalica za kafu) peleta , a sa strane kroz rupice dolazi ostatak zraka -sekundarni zrak.

I upravo je tu kamen oko koga se svi spotičete , zbog štednje , i dobre zarade proizvođaći rade sa jednim ventilatorom i sve podese da dobro radi kod njih u laboratoriji sa laboratorijskim domjakom .

Jasno je sada da se tlak koji daje ventilator i podtlak kojeg daje dimnjak zbrajaju kao korisni tlakovi , a trenje kroz kotao i turbulatori su negativni oni se oduzimaju.

Dakle mala promjena podtlaka u dimnjaku ili zaprljanost cijevi i turbulatora dovodi do promjene stanja u ložištu i automatski do promjene odnosa primarnog i sekundarnog zraka .

Mala promjena u dimenzijama ili gustoći peleta , ili pojava prašine, opet dovodi do smanjivanja ili povečavanja broja rupica koje su pokrivene peletima i djeluju kao primarni zrak i onih koje su slobodne i djeluju kao sekundarni zrak

Najgore je u svemu što te pojave nisu linearna funkcija već kvadratna i mala promjena tlaka izaziva sa kvadratom promjenu brzine strujanja , a samim tim i količine primarnog i sekundarnog zraka.

Pravi proizvođaći lotlova na pelete imaju razdvojeno primarni od sekundarnog zraka ( dva ventilatora) ili što je lošije diverter koji razdvaja te dvije struje zraka prije ložišta.

Nije nužno imati Lambda sondu , ali je bolje jer se tada primarnim zrakom regulira snaga kotla , a sekundarnim održava kvaliteta izgaranja.

stepski
04.02.2012., 08:04
Kao što znate sam se neku sedmicu nazad "igrao" sa vazduhom (okretajima ventilatora), ali u odnosu na moj pelet i ako je bilo po termomtru sve ok iz plamenika jih je bacalo sasvim previše tako da sam morao ipak iči natrag, a i plamen je sada mnogo kompaktniji...ili kad sam u eksperimetiranju spustio ventilator za 150 okretaja, su se mi gasili E6, ne uvjek, tu i tamo ali i to je previše...samog doziranja se sam ne dotičem, osim u FP01 ali to zbog FP07 jer se mi je plamen prebrzo gasio,Skratio sam rad u FP 31, 32,33 i 34 jer je tester pokazao da je izgaranje kod pune moči nešto bolji i tako plamenik brže dolazi do tamo....sam si pokušam dosta pomoči sa posmatranjem plamena, pepela i šolje plamenika a za iduču sedmicu sam več dogovoren sa serviserom da promjerimo dimne plinove i da vidimo šta sam učinio sa novim turbolatorima...ali ako podvučem crtu, sve skupa treba mnogo vremena, a na našu štetu nemamo ni toliko znanja kako g. ramzay...

mremec
04.02.2012., 09:37
DARKOVA KOTLOVNICA

Provjerite kontakte fotočelije. Kod mene je bila na potpuno novi peči loše spojena žica i kad je ventilator došao do neke frekvencije, taj kontakt se je premjestio, a elektroniki je nestao signal, pa je zato javila E6. To se ponekad dogodilo odmah, a neki drugi put trajalo je i više sati, kad je serviser več otišao.

Da li bi bilo moguće koliko toliko dobro nastaviti gorionik samo sa informacijom o lambdi, bez podataka o CO? Pitam, jer sam na internetu vidjeo neki analizator, koji ima samo lambda sondo i zato je dosta jeftiniji od profesionalnih analizatora, ali ne znam, da li bi se moglo nešto postići i s njim.

ramzay
04.02.2012., 10:08
Provjerite kontakte fotočelije. Kod mene je bila na potpuno novi peči loše spojena žica i kad je ventilator došao do neke frekvencije, taj kontakt se je premjestio, a elektroniki je nestao signal, pa je zato javila E6. To se ponekad dogodilo odmah, a neki drugi put trajalo je i više sati, kad je serviser več otišao.

Da li bi bilo moguće koliko toliko dobro nastaviti gorionik samo sa informacijom o lambdi, bez podataka o CO? Pitam, jer sam na internetu vidjeo neki analizator, koji ima samo lambda sondo i zato je dosta jeftiniji od profesionalnih analizatora, ali ne znam, da li bi se moglo nešto postići i s njim.

daj link za taj analizator, lambda je bitnija od CO , ovo što sad napišem nebih smio .

CO če kad tad nači svoj kisik ili ozon i spojiti se u CO2 a atom ugljika če pasti na zemlju kao čađa i to nije problem , ako je dimnjak iole dobar onda nastanak CO nije opasan jer ode sve van, dozvoljeni CO od 4000 ppm je zapravo 04% i to nas ne udara po đepu jer je to zapravo 0,2% od energije koju smo ubacili u peć.

Ali lambda od 2 je več osjetno udaranja po đepu.

mremec
04.02.2012., 10:59
daj link za taj analizator, lambda je bitnija od CO , ....

Ti su distributeri (http://tanieogrzewanie.istore.pl/en/combustion-analyzer-analyser-oil-gas-pellets-burner-furnace.html), produkt je u stvari iz Tajvana (http://www.elkom.com.tw/?section=2&subid=18).

Ja sam manual naštudirao, problem bi znao biti u parametrima goriva, koje ne mogu dobiti za pelete; kako su mi javili, od tih parametara je odvisan izračun CO2 i izkoristka ali da je lamba uvijek prava.

ramzay
04.02.2012., 15:57
Ti su distributeri (http://tanieogrzewanie.istore.pl/en/combustion-analyzer-analyser-oil-gas-pellets-burner-furnace.html), produkt je u stvari iz Tajvana (http://www.elkom.com.tw/?section=2&subid=18).

Ja sam manual naštudirao, problem bi znao biti u parametrima goriva, koje ne mogu dobiti za pelete; kako su mi javili, od tih parametara je odvisan izračun CO2 i izkoristka ali da je lamba uvijek prava.

Slažem se da je sa tim uređajem Lambda uvijek točna , problem nastaje kad treba odrediti sve druge ponuđene parametre, On na osnovi lambde računa koliko ima CO2 , ali je taj proračun problematičan ako u gorivu ima vodika , zato mu se mora reći koje je to gorivo , u dokumentaciji se vidi da traži parametre a i b za gorivo.

Treba mi par sati da vidim da li mu možemo podvaliti tako da računa sve potrebne parametre za pelete ili drvo.

cijena mi se čini ok za uređaj i programsku podršku

miran18
04.02.2012., 19:37
taj "senzor" je bimetalni termostat koji sluzi za prekid strujnog kruga plamenika usljed pozara u ulaznoj komori ili cijevi

Na kom plameniku ti to vidiš , ona crna plastična kutijica na kojoj se nalazi nekoliko zelenih ledica i jedna crvena registriraju prolaz peleta kroz cijev i ako se na unutarnjoj strani ona mala rupica zapraši sa piljevinom pali se crvena ledica i pojavljuje se greška 9 zakrcanost cijevi peletima .

ramzay
04.02.2012., 20:19
Na kom plameniku ti to vidiš , ona crna plastična kutijica na kojoj se nalazi nekoliko zelenih ledica i jedna crvena registriraju prolaz peleta kroz cijev i ako se na unutarnjoj strani ona mala rupica zapraši sa piljevinom pali se crvena ledica i pojavljuje se greška 9 zakrcanost cijevi peletima .

može neka fotka , pa da usaglasimo stavove o kom se senzoru radi

Vindo
04.02.2012., 20:36
pricamo iskljucivo centrometalovom plameniku

mremec
04.02.2012., 20:47
Evo fotografije plamenika, CentroPlus 25kW, i fotoćelija.

http://shrani.si/t/25/q6/1rBK4m1S/fotocelica.jpg (http://shrani.si/?25/q6/1rBK4m1S/fotocelica.jpg)

stepski
04.02.2012., 20:51
Noviji plamenici imaju tu kutiju sa svetlima, mislim da nije baš dugo na tržištu, možda od ljeti... pogreška E9 ti javlja da je cjev puna peleta a ne da ti nedostaju...i usput kontroliše i toplinu cjevi...

strana 5...
http://www.centrometal.hr/wp-content/uploads/2011/11/Teh-upute-Pelet-set-KORISNIK-07-2011-HR-02-82.pdf

Vindo
04.02.2012., 21:40
Noviji plamenici imaju tu kutiju sa svetlima, mislim da nije baš dugo na tržištu, možda od ljeti... pogreška E9 ti javlja da je cjev puna peleta a ne da ti nedostaju...i usput kontroliše i toplinu cjevi...

strana 5...
http://www.centrometal.hr/wp-content/uploads/2011/11/Teh-upute-Pelet-set-KORISNIK-07-2011-HR-02-82.pdf
zgodna stvarcica:)
kupili smo kotao sad pred zimu pa to nema-stari model samo bi
metalni termostat
ipak su slicice zakon

ramzay
04.02.2012., 21:42
DARKOVA KOTLOVNICA

Zagreb sada -10 C

Kotao se ugasi na 80 C , temperatura još poraste na 82 C

miš ventil , četveroputni na 4 , polazni vod oko45 C , tempratura u kotlu nakon 14 minuta pada na 74 C i on se ponovno pali , dok se kotao razgori temperatura padne na 68 C .

Kotao nakon 14 minuta rada postigne 74 C , a nakon još 14 minuta rada se iskljući na 80 C

Znači da 14 kilovatni kotao radi 28 minuta u cugu , i spava 14 minuta , i pri tome grije 250 kvadrata.

Kamin, kaljava peć ne radi od jučer ujutro ,

Još da skontamo zašto se pali F-6, odnosno zašto se kotao zgasi sam od sebe.

stepski
04.02.2012., 22:30
A plamenik je na koliko kilovata...pošto ne znam koje ste sve parametre promenili težko je reči...vratite za koji dan na tvorničke postavke pa čete vidjeti dali če so ponovo dogajati, ako ne, onda ste negdje falili...ali sam mislim da u nekom trenutku izgore peleti, pre nego što dolaze novi, vjerojatno ste ventilatore toliko digli da jednostavno kroz sav proces izgore peleti i nema kvalitetnog žarišta...i ako budemo pošteni ni puž uvjek ne dovodi sasvim jednakomerno pelete, (količinu) a pošto imate sve na granici, moguče je da se sve tu i tamo poklopi...
Pelti jednostavno gore predobro, u odnosu na količinu novo dovedenih...

zmajdin
04.02.2012., 23:53
DARKOVA KOTLOVNICA

... Zagreb sada -10 C ... 14 kilovatni kotao radi 28 minuta u cugu , i spava 14 minuta , i pri tome grije 250 kvadrata.

I sagori koliko peleta?

ramzay
05.02.2012., 06:30
I sagori koliko peleta?

rezervoar je pun , pa je teško odrediti da li su u 24 sata potrošene dvije vreće.
ali se ovih zadnjih dana svako jutro ubace dvije nove vreće i drži pun rezervoar.

Kad prođe ovaj val hladnoće , budem odradio cijeli ciklus od 28 minuta na vagu , baš me zanima realna potrošnja.

Sad ne mogu zaustaviti grijanje da montiram kalorimetar pa vidim realni stupanj djelovanja te male peći , ali po TESTO uređaju je dobar.

Za divno čudo taj mali kotao ( 14 kilovata ) radi jako lijepo i da nije zajebancije sa F-6 bio bi jako dobar , inače na forumu drvosječa Centrometal i njihovi kotlovi su na crnoj listi, fuj, fuj.

ramzay
05.02.2012., 06:55
A plamenik je na koliko kilovata...pošto ne znam koje ste sve parametre promenili težko je reči...vratite za koji dan na tvorničke postavke pa čete vidjeti dali če so ponovo dogajati, ako ne, onda ste negdje falili...ali sam mislim da u nekom trenutku izgore peleti, pre nego što dolaze novi, vjerojatno ste ventilatore toliko digli da jednostavno kroz sav proces izgore peleti i nema kvalitetnog žarišta...i ako budemo pošteni ni puž uvjek ne dovodi sasvim jednakomerno pelete, (količinu) a pošto imate sve na granici, moguče je da se sve tu i tamo poklopi...
Pelti jednostavno gore predobro, u odnosu na količinu novo dovedenih...

Greška f-6 se javljala i na tvorničkim postavkama , mislim da si na tragu odgovora. Dimnjak je predobar i stvara preveliki podtlak kad je zagrijan, ventilator nema neku čvrstu karakteristiku , nego dosta oscilira sa brojem okretaja ( to tek moram konstatirati mjerenjem ) i dogodi se da sve izgori , a nova porcija nije stigla , ili stigne prašina.

Ja to gledam kao konstruktor , gledam kako netreba raditi, i učim pod stare dane, vidio sam neka rješenja koja vrlo jednostavno preko polugice konstatiraju ima ili nema goriva .

Jednom si napisao da bi šamotirao ložište , to je dobra misao , mi smo razmatrali i varijantu izmjene konstrukcije plamenika , ako se smanjuje snaga kotla onda to ne može ići do besvjesti promjenom parametara , jednom treba stati sa parametrima i ako treba snaga manja od toga onda se smanji plamenik.i ,ili doda umetak od keramike koji ga smanji , i pomogne izgaranje , prvo u manjem prostoru , drugo u toplom prostoru.

Šamotirani plamenik bi mogao uspješno raditi u području regulacije 2-3

stepski
05.02.2012., 16:46
-8 stupnjeva
300 kvadrata
peč 35kw
plamenik stavljen na P4 (25kw)
miš ventil na 5, koliko je temperatura polaznog voda nemogu vidjeti, jer imam vezano po tvorničkoj shemi gdje pumpa vodu vuče, a ne gura, kažu da je to zbog zaštite peči, ali meni jako smeta...

Od 80 stepini peči do P1 16 minuta (71 stepeni, ali padne još za dva kad se pravac okrene nagore)...od P1 do ponovnih 80 stepeni 30 minuta...znači od 80 stepeni do ponovnih 80 traje 46 minuta...

Več u jeseni sam naručio mjerač potrošnje peleta, ali su ispali totalno neozbiljni, pokušt ču sutra ponovo...( za referenciju uzmeš broj vrtljaja puža i koliko peleta u to vreme presipa, a on onda broji okretaje i pretvara jih u kilograme )kažu da može falit do najviše 5 posto, ali zašto to napominjem, mislim da bi to mogao napravit i netko sam ko se nešto upozna u to...http://www.inovateh.si/merilnik.html

ALI RAZMIŠLJAM O ONOM ŠAMOTU, sam vidim dvije mogučnosti, da se kurište obloži njime kao što sam uradio kod drvenog djela...ili, ovo mi je interesantnije...da na mjestu gdje prestaje cjev plamenika napravim, recimo tunel iz šamota,u veličini pravokuta plamenika, dugačak nekih 20 cm, i da se na kraju soževa, ( znači iz šireg ide nekoliko prema užem)...mogao bi se upotrejebiti i šamotni uložak od schidlovog dimnjaka odgovarajučeg promjera...?????

zmajdin
05.02.2012., 18:11
rezervoar je pun , pa je teško odrediti da li su u 24 sata potrošene dvije vreće.
ali se ovih zadnjih dana svako jutro ubace dvije nove vreće i drži pun rezervoar.

Dve vreće na 24 sata, na -10! Svaka čast. Ama ipak, neka bude da je "eta" 1, što nije jer ne biva, proizlazi da je za grejanje te kuće (250 kvadrata) potrebno svega 6,25 kW ( 2 x 15 kg x 5 kWh : 24 h = ...). Nema šta, vrhunska izolacija: na vanjskih +5, ili +10 grejanje, pretpostavljam, nije ni potrebno. Kako god, ako je sve tako, kotao od 14 kW je prevelik: upola slabiji bio bi viče nego dovoljan, rekolo bi se i predimenzioniran.

stepski
05.02.2012., 18:18
ovaj plamenik je kod nas neko napravio sam ( gledaj video)..http://www.alternativci.com/index.php?option=com_content&view=article&id=67&Itemid=72

ramzay
05.02.2012., 20:09
ovaj plamenik je kod nas neko napravio sam ( gledaj video)..http://www.alternativci.com/index.php?option=com_content&view=article&id=67&Itemid=72

ovo je puno bolje od centrometalovog plamenika , upravo sam ti to htio sugerirati , cijev od shiedla nije dobra bude popucala u 100 komada .

Može o bični šamot koji bude isto popucao , a bolje je keramika ili cigle od Al2o3.

Ovdje mi isto nije jasno kako je distribuiran primarni i sekundatni zrak

ramzay
05.02.2012., 20:34
Dve vreće na 24 sata, na -10! Svaka čast. Ama ipak, neka bude da je "eta" 1, što nije jer ne biva, proizlazi da je za grejanje te kuće (250 kvadrata) potrebno svega 6,25 kW ( 2 x 15 kg x 5 kWh : 24 h = ...). Nema šta, vrhunska izolacija: na vanjskih +5, ili +10 grejanje, pretpostavljam, nije ni potrebno. Kako god, ako je sve tako, kotao od 14 kW je prevelik: upola slabiji bio bi viče nego dovoljan, rekolo bi se i predimenzioniran.

Ma i meni ta računica ne štima u potpunosti !!!!

Kuća je bila bez izolacije i grijana na ložu, onda su prije par godina cijelu sjevernu stranu iznutra obukli u tervol 5 cm i knauf, prošle godine je stavljen stiropor 10 cm izvana i prije božića pelet set .

Ja tu dvostruku izolaciju nisam doživljavao kao nešto ozbiljno i dobro, ali moram proračunati da vidim koji su to efekti, a to je najveći zid na objektu i bez otvora.

Ostali otvori su ka istoku i jugu , a kuća je zaklonjena od sjevernih vjetrova.

Ono što je specifikum su roletne sa pjenom u lamelama , ali ni to baš ne doživljavam kao nešto jako dobro , nebih očekivao tako dobre rezultate.

stepski
05.02.2012., 21:27
To ste imali u mislilma tako zvani "tunel", a ne šamotiranje samog ložišta plamenika...nisam baš najbolje razumeo...

ramzay
05.02.2012., 21:45
To ste imali u mislilma tako zvani "tunel", a ne šamotiranje samog ložišta plamenika...nisam baš najbolje razumeo...

Da tunel od šamota mi se više sviđa, ako bi šamotirali postojeći INOX plamenik , mislim da bi brzo nastradao, naime od izgaranja peleta on se zagrijava , djelimično je i hlađen zrakom , a veliki dio energije on distribuira zračenjem ka hladnim dijelovima kotla, Kad bi ga obukli u šamot on bi se pregrijao,

Ono što je prikazanao na filmu ono je prava stvar

ramzay
06.02.2012., 07:45
DARKOVA KOTLOVNICA

Sinoć u 21.30 izmjerena potrošnja u 24 sata 33-35 kila. Odokativno nasuti peleti do vrha spremnika .

stepski
06.02.2012., 09:31
To je to...sve primjedbe su dobrodošle...tunel i zadnja stena u koju tuče plamen je obučena u šamot...jedino što me brine, da nebi to imalo neki loš utjecaj na samu peč..

http://shrani.si/f/2F/oQ/15Xs3JEy/002-3.jpg

http://shrani.si/f/2J/ON/hqkdPcL/006-3.jpg

mestar
06.02.2012., 09:52
S obzirom na cijenu lož ulja, a posebno s obzirom na političku situaciju oko Irana, planiram se za iduću sezonu grijanja prebaciti na neki drugi energent.

Najprimamljivija mi je bila dizalica topline + centralno, ali je investicija ubitačno skupa, dođe preko 100k kn.

Druga opcija je zamjena peći i prelaz na pelete. Čitajući ovaj forum, stječe se dojam da mogu očekivati samo probleme!? Zar je uistinu toliko problema ili imam krivi dojam? Ima li netko da je samo stavio peć i grije se bez ikakvih problema?

Razmišljam o Centrometalovoj peći sa setom za pelete.
Imam par pitanja oko same tehnologije:
1. Da li se peć pali/gasi sama, koliko je posla u odnosu na lož-ulje?
2. Da li je obavezan toplinski spremnik sa vodom?
3. Postoje li problemi u opskrbi peletima trenutno na tržištu?

F@@hrenheit
06.02.2012., 10:45
S obzirom na cijenu lož ulja, a posebno s obzirom na političku situaciju oko Irana, planiram se za iduću sezonu grijanja prebaciti na neki drugi energent.

Najprimamljivija mi je bila dizalica topline + centralno, ali je investicija ubitačno skupa, dođe preko 100k kn.

Druga opcija je zamjena peći i prelaz na pelete. Čitajući ovaj forum, stječe se dojam da mogu očekivati samo probleme!? Zar je uistinu toliko problema ili imam krivi dojam? Ima li netko da je samo stavio peć i grije se bez ikakvih problema?

Razmišljam o Centrometalovoj peći sa setom za pelete.
Imam par pitanja oko same tehnologije:
1. Da li se peć pali/gasi sama, koliko je posla u odnosu na lož-ulje?
2. Da li je obavezan toplinski spremnik sa vodom?
3. Postoje li problemi u opskrbi peletima trenutno na tržištu?

Ja imam Centrometalov pelet set 20kw 2 godine i nikakvih problema nisam imao do sada...nikad nisam ništa dirao oko peći i sve radi kako mi je serviser namjestio...
1.Peć je potpuno automatska,kao i ona na lož ulje,jedino ju je potrebno svaki tjedan očistiti od pepela...
2.Spremnik vode nije obavezan,ali je poželjan...manje će se puta paliti plamenik,a samim tim će i potrošnja peleta biti manja...
3.Ne postoje,ali ih je potrebno unaprijed naručiti,tako je barem situacija kod mene...

stepski
06.02.2012., 10:56
Sasvim se slažem sa F@@hrenheit-om, meni plamenik u godinu i pol nije zakazao ni još jednom, i u stvari nemam nekih primedbi,ni na potošnju, ali ako si slučajno čitao moje postove, sam ovome kažem "igranje"...nešto treba radit usred zime, pa pokušam odkrit toplu vodu :D, ako bude nekih rezultata dobro, ako ne, neču se sekirat...:503:

mestar
06.02.2012., 11:04
Baš vam hvala, već sam počeo dvojiti! :)

Vidio sam da se na ovoj temi preporuča peć manje snage nego što je bila ona od lož-ulja.
Naravno, to ću u konačnici dogovarati s meštrom koji mi bude postavljao peć, ali volio bih prikupiti i nešto informacija sa strane. Dakle, stoji li to da se preporučuje peć manje snage i zašto?

F@@hrenheit, ako sam dobro shvatio ta Centralmetalova peć je klasična peć na kruta goriva, dakle tu se mogu ložiti i obična sirova drva?

mestar
06.02.2012., 11:06
Sasvim se slažem sa F@@hrenheit-om, meni plamenik u godinu i pol nije zakazao ni još jednom, i u stvari nemam nekih primedbi,ni na potošnju, ali ako si slučajno čitao moje postove, sam ovome kažem "igranje"...nešto treba radit usred zime, pa pokušam odkrit toplu vodu :D, ako bude nekih rezultata dobro, ako ne, neču se sekirat...:503:

Nije da me potrošnja ne sekira, ali s obzirom da mi je ishodišna točka lož ulje, ne može biti gore! :D Prošlih godina sam imao dobar osjećaj da će cijena varirati i držati se oko 6kn, ali sada uopće nemam osjećaj da će se vraćati ispod 7. A to je pre pre skupo za grijanje.

ramzay
06.02.2012., 11:53

Vidio sam da se na ovoj temi preporuča peć manje snage nego što je bila ona od lož-ulja.
Naravno, to ću u konačnici dogovarati s meštrom koji mi bude postavljao peć, ali volio bih prikupiti i nešto informacija sa strane. Dakle, stoji li to da se preporučuje peć manje snage i zašto?

F@@hrenheit, ako sam dobro shvatio ta Centralmetalova peć je klasična peć na kruta goriva, dakle tu se mogu ložiti i obična sirova drva?

Zašto manja snaga nego ona na ložu , zato što kod lože brener nikada ne radi 24 sata dnevno , nego s prekidima , kod lože reguliraš snagu diznom , i kotao trenutno kad skoči iskra ima optimalne uvjete izgaranja .

Kod peleta svako zaustavljanje i pokretanje traje recimo tri minute , nakon toga kilavi još dvije tri minute na režimu koji nije optimalan , i tek kad dođe na taj režim troši onoliko koliko bi bilo dozvoljeno , ako je kotao velike snage , a vani je toli dan , a moraš se grijati , on ni ne dođe na optimalan režim , a već se ugasi. Kotao manje snage radi i radiiiiiii i onda stane.

Zaboravi na to da tvoj majastor nešto zna o peletima , odgovorno tvrdim nema pojma, prelistaj ovaj forum pa češ shvatiti.

Moj prijatelj ima Centrometal kotao od 25 kW dvije godine , još ga nije podkurio na cjepanice iako ja cvilim i nagovaram ga nato , i nudim drva za probu.

F@@hrenheit
06.02.2012., 12:02

Da,ali treba skidati plamenik i postaviti vrata na njegovo mjesto...
Postoji peć na pelete i drva gdje se ne trebaju raditi nikakve preinake,samo se u servisnom meniju odabere način loženja...mislim da se proizvodi u Jajcu u Bosni...

stepski
06.02.2012., 12:16
Ima i Centrometalov CentroPlus, kotao sa dva ložišta...

mestar
06.02.2012., 12:24
Ma to pitam više informacije radi, luda su vremena, moglo bi još doći da ćemo sjekirama u šumu po drva, a ne pelete ganjat...

No, ta priča sa toplinskim spremnikom vjerovatno dosta diže početnu investiciju.
A koliko mi često struje ove godine nestaje, ne bi bilo loše imati i mali agregat za pumpe i elektroniku peći poganjati. Na kraju će se skupiti dobra cifra. :(

stmat
06.02.2012., 13:06
Ma to pitam više informacije radi, luda su vremena, moglo bi još doći da ćemo sjekirama u šumu po drva, a ne pelete ganjat...

No, ta priča sa toplinskim spremnikom vjerovatno dosta diže početnu investiciju.
A koliko mi često struje ove godine nestaje, ne bi bilo loše imati i mali agregat za pumpe i elektroniku peći poganjati. Na kraju će se skupiti dobra cifra. :(

četvrta je zima kako se grijem na pelete.
Među prvima sam (nisam prvi) koji se grije na pelete u HR.
prve zime je bio horor što se tiče nabave pelete, nijedna tvrtka nije imala prodaju za hrvatsku, danas je situacija što se tiče nabave peleta pjesma, a biti će još bolja svake godine.

iz raznih razloga tada sam birao između dvije peći Viadrus ili Centrometal.
od centrometala sam tražio shemu spajanja peći, rekli su nemamo je još al za tjedan dana poslat ćemo ti, čekao sam mjesec dana i nisam dobio shemu spajanja pa sam se odlučio za Viadrusovu peć 45kw. isto sam izbacivao peć na lož ulje.

sa raznim testiranjama došao sam do zaključka da je najbolje da peć radi što duže. i trenutno radi optimalno na nekoj snazi od 16kw. grijem oko 250m2.

potvrđujem sve ono što su napisali drugi za veličinu peći.
do 300m2 ne treba veća peć od 18kw

mestar
06.02.2012., 13:22

U jebateled, pa to je duplo manja snaga od lož-ulja! :eek:
Ti si isto stavio spremnik vode za toplinu ili nisi?

ramzay
06.02.2012., 13:40
DARKOVA KOTLOVNICA

Sinoć u 21.30 izmjerena potrošnja u 24 sata 33-35 kila. Odokativno nasuti peleti do vrha spremnika .

dočki sorry , jutros nisam bio bunovan ni pijan , ali nekako sam pogrešno shvatio Darka kad mi je javio potrošnju peleta za protekla 24 sata.

Dakle u 24 sata je potrošio 3,3 vreće ili u grubo 50 kilograma što mi sasvim zadovoljava matematiku .

Kotao od 24 sata radi 66% ili 16 sati ili 50/16=3 kile na sat , a te tri kile daju obrni okreni 14 kilovata.

Tamarind
06.02.2012., 14:09
Dakle 1500kg za 30 dana. Nije lose.

zmajdin
06.02.2012., 17:23
Ne da nije loše, nego je izvrsno. Sad bi moglo još nešto da se proba, dok je stvar "u kancelariji": da se namesti gorionik na 8 kW, pa da se uporedi sa ovim podešavanjem, koliko da se potvrdi/opovrgne teza da peć sa pelet gorionikom ima najbolje iskorišćenje kad je nagarena do daske.

Rak11
06.02.2012., 19:12
Bok meštri,sve mi se čini da bu taj kotel na kraju papal ko i moj samo 75kg u 24 vure,ne ni puno ako se prisjetimo da 1l lože=2kg peleta.

Ja i svi stručnjaci koji su bili u mojoj kotlovnici probali smo sve kombinacije štelanja plamenika,od obrtaja,doziranja i snage,pokušavali smo sa hidraulikom sa troputnim pa sa četveroputnim mišerom,sa jednom pumpom u povratu ispod mišera a sa drugom polazu iznad mišerta i na kraju štanga nema tu pomoči to ti je domače je domače.Po meni taj centrometalov plamenik ima glupu automatiku.

Prije ču se ubit nego da kupim još kakvu hrvatsku tehniku.

A vi gospodo koji čete tek ugraditi nešto na pelete,pogledajte nekolicini u kotlovnicu na pelete pa prosudite.

mestar
06.02.2012., 20:03
A vi gospodo koji čete tek ugraditi nešto na pelete,pogledajte nekolicini u kotlovnicu na pelete pa prosudite.

Jbg, kad nema puno izbora.
Dizalica je preskupa, cijena lož-ulja će otići u nebo, drva traže da je netko stalno u kući.
U cijeloj toj gunguli jedino mi se peleti čine ok. :ne zna:

E sad, ovo sa pećima je zanimljivo. Valjda nije razlika u potrošnji veća od 10-ak posto?

ramzay
06.02.2012., 20:52
Bok meštri,sve mi se čini da bu taj kotel na kraju papal ko i moj samo 75kg u 24 vure,ne ni puno ako se prisjetimo da 1l lože=2kg peleta.

Ja i svi stručnjaci koji su bili u mojoj kotlovnici probali smo sve kombinacije štelanja plamenika,od obrtaja,doziranja i snage,pokušavali smo sa hidraulikom sa troputnim pa sa četveroputnim mišerom,sa jednom pumpom u povratu ispod mišera a sa drugom polazu iznad mišerta i na kraju štanga nema tu pomoči to ti je domače je domače.Po meni taj centrometalov plamenik ima glupu automatiku.

Prije ču se ubit nego da kupim još kakvu hrvatsku tehniku.

koji kotao imaš, koliko kvadrata imaš ili najjednostavnije gdi si lociran , da ti to poštelamo,

Da se ne bi pogrešno shvatili odi na forum centralno grijanje na drva i pogledaj koliko pljujem po Centrometalu ,ali ako nešto naprave dobro onda kažem ono što je istinu.

naciljak
06.02.2012., 22:31
Evo da se i ja javim nakon čitanja vaših postova. Dakla prošle godine u dvanaestom mjesecu kupio sam peč na pelete EKO SPAR Auriga 23kw.Odmah po dogovoru mi je dostavljena ista i dijelomično montirana,to djelomično je spojena na sustav cijevi centralnog grijanja a posto je toj ekipi nedostajao jedan dio od dimljaka i komad kabela od struje da bi spojili termostst rekli su da će to doći napraviti kroz par dana.
Nakon više od mijesec dana poslije toga uz tko zna koliko poziva i slušanja raznih objašnjenja kako će doči sutra pa prekosutra oa dio im je na carini pa nakon toga nisu još stigli napraviti dio od dinljaka se serviser udostoio doći i to napraviti.S time da sam ja sam spojio struju i termostat.
Veselje je prestalo odmah prvi dan rada peči,jer nikako nije uspjela postići zadanu temperaturu vode ni u kotlu a ni u kući.ali tu problrmi ne prestaju istu noč je zadimila cijelu kotlovnicu i pola kuće srića da je supruga osjetila dim.Kad sam nazvao u tu firmu koju još ne želim imenovati rakli su mi da treba podesiti parametre nije mi jasno zašto to odmah nije napravljeno kako treba.
Nakon toga ponovno zvanje i natezanje kad će to doći namjestiti potrošilo se oko dva tjedna i oprt bio serviser nešto namjestio za deset minuta i otišao.
Peč radila svega jednu noč i pola dana uz to da se prekcala peletima koji ne uspjevaju izgoriti tako da ih ima koliko hočeš napola izgorenih a o potrošnji da i ne govorim. Oprt kontaktirao servisera koji je rekao da dolazi odmah to preštelati i tako iz dana u dan uvjek se dogovorimo kad će doći i sve ali mikako da se pojavi i opet ta ista opravdanja-
Imao sam dobru namieru priječi na ekološki prihvatljivo gorivo i dosta jeftinije od struje ali ovu zimu sam samo sa debelim gubitkom. Bio sam spreman da cu morati puniti pelete u pec prljati dobar dio kotlovnice i osigurati potreban prostor za skladištenje nekoliko tona peleta.
Nikad se nisam još u poslu susreo sa ovako neodgovornim ljudima i ovo uništava sve moje pozitivno mišljenje o ovoj vrsti grijanja još ču saćekati da probaju nešto napraviti ovaj put, a nakon toga ovo leti iz moje kuče i nastavljam sa strujom kao i do sada pa neka je skupa.
Ako je netko imao sličnih problema molim da napiše nešto HVALA UNAPRIJED,

ramzay
07.02.2012., 07:08
http://img832.imageshack.us/img832/4448/artel.jpg

Ovako to izgleda kod ARTELA nakon 24 sata rada, jučer u Zagrebu , pepelnica je puna pepela , i ona donja peplnica kod ventilatora , sve je zasrano . Troši 5 vreća peleta u 24 sata .

Problem kod tih Talijansko- Kinskih govana je nedorečena automatika i totalno neznanje servisera.

Prvo radi štednje nema nikakve regulacije primarnog i sekundarnog zraka, a automat za hranjenje radi 2 sekunde i spava 7 sekundi i sva regulacija se svodi na to da neki sobni termostat pali i gasi kotao.

Ostavljana je mogučnost da serviser preko RS 232 porta dođe do procesora i podesi parametre , ali gdi je serviser , negdje u italiji ili bog zna gdje .

A parametri su bili katastrofalni ventilator se vrti punom brzinom i cijeli peleti izletavaju van iz šalice, lambda je bio 8-10. vatrica nikakva , a frcaju iskre na sve strane .

Komadom alu folije smo napravili blendu sa rupom veličine prsta na dovodu zraka i skinuli lamdu na 3 i dobili urednu vatricu.

dankobo
07.02.2012., 09:03
Da, žalosno je kad čovjek pljune dobru lovu za neku takvu novotariju i dobije kinesko smeće. Najvažnije je prilikom kupovine provijeriti servisnu podršku. I to ne ono što prodavač priče, nego stvarnu. Za to je dobro kontaktirati ljude sa iskustvima, što omogućavaju ovakvi forumi. ne kaže se bez veze; Samo budale uče na svojim greškama.
Shodno tome, treba hrabro navesti firme i ljude koji varaju. Nije bitno da li iz neznanja ili namjere.

stmat
07.02.2012., 09:12
U jebateled, pa to je duplo manja snaga od lož-ulja! :eek:
Ti si isto stavio spremnik vode za toplinu ili nisi?

spremnik za toplu vodu 300 l (za kupanje)

imao sam akumulacijski spremnik 0d 500 l koji sam izbacio.

stmat
07.02.2012., 09:25
kao što rekoh imam viadrusovu peć i nemam je namjeru mijenjat mada joj je automatika smeće.

osvrnuo bih se na cijene peći i isplativost.

vrhunske peći 18kw koštaju preko 10.000€
dok centrometalova oko 2.500 €.

razlika u potrošnji peleta između vrhunskih peći i manje kvalitetnih (centrometal)
danas (kad je vani -10C) na 300 kvadrata ako sam optimista mogu reći jedna vreća peleta. a kad je vani temperatura oko 0C-5C razlika u potrošnji je pola vreće(ako sam optimista). prosjek zime u zagrebu je negdje oko -2C, ove godine do sad definitivno preko +3.

e sad izračunajte koliko godina (zima) treba proći da bi ste isplatili samo razliku u cijeni kotlova. meni se neda računat ali mislim najmanje 15 godina.

mislim da je sad sve jasno

kvalitetne peći daju veću komociju u održavanju i sigurniju automatiku.
to su jedine prednosti skupih peći.

kupovina talijanskih peći je za mene avantura. možeš imati sreće i kupit odličnu peć a možeš imat peh pa je mijenjat za dvije godine.

stepski
07.02.2012., 11:34
Evo nova mjerjenja, rezultat mi je uspjelo poboljšati za negde 2 posto...(stare su ljevo a nove desno)

P3

Tplin 171.5 --- 152,1
Izgube 14.7 --- 12,4
CO2 6,8 ---7,0
CO 1110ppm --- 1224 ppm
O2 13,8 --- 13,6
CO/O2 1738mg --- 1864 mg
Tzraka 22,1 --- 21,1
Lambada 2,96 --- 2,86
Vlek -0,32 hPa --- 0,35 hPa
Tkotla 75 stepeni ---77

još nešto bolje je na petici...

P5 a krajni red je P4 koji prošli put nisam mjerio...

Tplin 168,8 --- 159,0 ---- 146,0
Izgube 11.2 --- 9,3 ----- 11,2
CO2 9,3 --- 10,3 ---- 7,8
CO 189ppm --- 221ppm ----- 655ppm
O2 11,2 --- 10,2 ---- 12,8
CO/O2 217mg --- 230mg ---- 899mg
Tzraka 22,2 --- 20.7 ---- 20,7
Lambada 2,16 --- 1,96 ---- 2,59
Vlek -0,34 hPa --- 0,34hPa ---- 0,33hPa
Tkotla 70stepeni --- 76 ---- 74

na osnovu toga sam spusto ventilator u P4 za sto okretaja...i u stvari neznam što bi mogao još učiniti za koji procenat...

axe11
07.02.2012., 12:16
Oči me bole nakon ove teme na forumu i jos mnogo drugih linkova. Uglavnom sad znam da nista neznam pa bi molio za malu pomoc ako moze?

Imam kucu u Zadru sa tri stana i 7 clanova kucanstva. Sveukupna povrsina je cca 250m2 i trenutno se grijemo na loz ulje. Koje marke i modele da gledam jer odlucio sam grijati se na pelet? I koju snagu kotla preporucate jeli dovoljno 20kW

Hvala vam unaprijed na pomoci

edit : i grijanje tople vode zaboravih napomenuti, neznam jeli se to podrazumjeva :)

mranderson
07.02.2012., 12:45
...imao sam akumulacijski spremnik 0d 500 l koji sam izbacio.
hm, bacili ste akumulacijski spremnik van :rolleyes: Jel slobodno pitam zasto???

Rak11
07.02.2012., 13:34
koji kotao imaš, koliko kvadrata imaš ili najjednostavnije gdi si lociran , da ti to poštelamo,

Da se ne bi pogrešno shvatili odi na forum centralno grijanje na drva i pogledaj koliko pljujem po Centrometalu ,ali ako nešto naprave dobro onda kažem ono što je istinu.

Viadrus u22 od 35kw sa centrometalovim 35kw plamenikom,kuća cca do 200 m2 obična sep fasada sa pvc prozorima,nalazi se u okolici samobora.Ako imaš volje pošalji br. tel. pa ti se javim.

Rak11
07.02.2012., 13:41
spremnik za toplu vodu 300 l (za kupanje)

imao sam akumulacijski spremnik 0d 500 l koji sam izbacio.

Ako je spremnik za prodaju javi možda će mi trebati

stmat
07.02.2012., 14:35
Ako je spremnik za prodaju javi možda će mi trebati

spremnik je na prodaju CAS 500l u pola cijene koliko novi košta.

stmat
07.02.2012., 14:38
hm, bacili ste akumulacijski spremnik van :rolleyes: Jel slobodno pitam zasto???

smatram da automatika odrađuje sve jako dobro (kao peć na lož ulje) te da mi nije potreban akumulacijski spremnik. da bez veze grijem dodatnih 500l vode.

ramzay
07.02.2012., 14:46
Evo nova mjerjenja, rezultat mi je uspjelo poboljšati za negde 2 posto...(stare su ljevo a nove desno)

P3

Tplin 171.5 --- 152,1
Izgube 14.7 --- 12,4
CO2 6,8 ---7,0
CO 1110ppm --- 1224 ppm
O2 13,8 --- 13,6
CO/O2 1738mg --- 1864 mg
Tzraka 22,1 --- 21,1
Lambada 2,96 --- 2,86
Vlek -0,32 hPa --- 0,35 hPa
Tkotla 75 stepeni ---77

još nešto bolje je na petici...

P5 a krajni red je P4 koji prošli put nisam mjerio...

Tplin 168,8 --- 159,0 ---- 146,0
Izgube 11.2 --- 9,3 ----- 11,2
CO2 9,3 --- 10,3 ---- 7,8
CO 189ppm --- 221ppm ----- 655ppm
O2 11,2 --- 10,2 ---- 12,8
CO/O2 217mg --- 230mg ---- 899mg
Tzraka 22,2 --- 20.7 ---- 20,7
Lambada 2,16 --- 1,96 ---- 2,59
Vlek -0,34 hPa --- 0,34hPa ---- 0,33hPa
Tkotla 70stepeni --- 76 ---- 74

na osnovu toga sam spusto ventilator u P4 za sto okretaja...i u stvari neznam što bi mogao još učiniti za koji procenat...

mislim da ne možeš ništa više na P5 ti je monoksid više nego dobar , meni je on osnov za sve dalje analize , kod tog tipa ložišta ne možeš skidati lLambdu ispod 2 ,a da ti monoksid ne poraste.

Etu ne možeš više podići ni turbulatorima , jer su cijevi VBR a kratke ,možeš samo još zatvoriti klapnom ventilator da se kotao ne hladi dok spava.

Mi čemo uvih dana izmjeriti koliko se izgubi kroz kotao dok spava.

ramzay
07.02.2012., 14:48
smatram da automatika odrađuje sve jako dobro (kao peć na lož ulje) te da mi nije potreban akumulacijski spremnik. da bez veze grijem dodatnih 500l vode.

mrandersonu bi trebao takav spremnik , čak dva komada.

baustelac99
07.02.2012., 19:44

zaboravio si napomenuti-uz uvjet da je kuća izolirana kako treba.
neizoliranu kuću nećeš ugrijati sa 18kw

stmat
07.02.2012., 20:03
zaboravio si napomenuti-uz uvjet da je kuća izolirana kako treba.
neizoliranu kuću nećeš ugrijati sa 18kw

hm, naravno da je izolacija bitna,
nju sam stavio tek ovog ljeta,
prošle tri zime što se tiče jačine peći sve je ostalo isto

stepski
07.02.2012., 23:10
@ ramzay

O tome sam i ja razmišljao i stvarno bi bilo to interesantno znati...ali to je lako rešljiv problem ili nekim motornim pogonom lopute u samo dimnjaku ili nekom pločom izpod plamenika...

Ali sam razmišljam i nešto dalje...hmmm, kako sad ovo da napišem...Kad bi uhvatio onaj topli vazduh na dimnjaku izmedžu peči i schidela, nekavom napom i doveo ga bi izpod plamenika, ( mislim da se sam dio tog dimnjaka nebi toliko hladio da bi bilo zbog toga problema )....a sam plamenik bi došao do več ugrijanoh vazduha, a mislim da nama je poznato da predugrijen vazduh pozitivno utiče na samo izgaranje... (mislim da po sličnom principu rade kamini turbo france)...
i još nešto, pošto mudro šutite o mom "tunelu", ja mogu reči da sam zapazio pozitivne znake na pepelu i nemogu da vjerujem i u samoj šolji plamenika, manje žlindre... ali mislim da bi bilo dobro ga produžiti barem do kraja plamena znači nekih desetak santimetara...

ramzay
08.02.2012., 05:37
@ ramzay

O tome sam i ja razmišljao i stvarno bi bilo to interesantno znati...ali to je lako rešljiv problem ili nekim motornim pogonom lopute u samo dimnjaku ili nekom pločom izpod plamenika...

Ali sam razmišljam i nešto dalje...hmmm, kako sad ovo da napišem...Kad bi uhvatio onaj topli vazduh na dimnjaku izmedžu peči i schidela, nekavom napom i doveo ga bi izpod plamenika, ( mislim da se sam dio tog dimnjaka nebi toliko hladio da bi bilo zbog toga problema )....a sam plamenik bi došao do več ugrijanoh vazduha, a mislim da nama je poznato da predugrijen vazduh pozitivno utiče na samo izgaranje... (mislim da po sličnom principu rade kamini turbo france)...
i još nešto, pošto mudro šutite o mom "tunelu", ja mogu reči da sam zapazio pozitivne znake na pepelu i nemogu da vjerujem i u samoj šolji plamenika, manje žlindre... ali mislim da bi bilo dobro ga produžiti barem do kraja plamena znači nekih desetak santimetara...

Napisao sam par postova ranije da je tunel ok , ali da treba staviti klapnu na ventilator.
KOD GAŠENJA

Kod običnog plamenika je masa dijelova koji su vrući mala i u njima je malo energije , takav plamenik brzo izlazi na režim i brzo se hladi, pa je i energija koja se izgubi kroz dimnjak mala .

Protok zraka kroz dimnjak je direktno proporcionalan razlici temperatura plamenika i vanjskog zraka , utiče i temperatura kotla ali je on manjeg uticaja jer je niža temperatura , vreli zrak sa plamenika laminarno ,kroz sredinu kotla i kroz sredinu tava prođe van , a da nije predao energiju.

20 kilograma šamota koje ste stavili u tunel se sporo zagrijava, kod prvog laufa , i on sporije izlazi na režim, ali kad kotao stane onda tu energiju vraća puno duže, znači da kroz plamenik puno više zraka uđe u kotao kao falš zrak.

Takav kotao bi mogao raditi [B]JAKO DOBRO[B] u trajnom pogonu , njemu bi se dala lijepo smanjiti snaga , a da uvjeti izgaranja ostanu jako dobri.

Mogu zamisliti kotao koji bi imao opseg regulacije 100/ 25 % sa nekim drugim upravljanjem i spremnikom topline , Takav se kotao ne bi gasio već bi trajno radio a to je najbolje.

U svakom slučaju klapna treba.

Zrak se ne može dovoljno predgrijati sa repniih površina kotla , a da bi to predgrijavanje koristilo, kod kotlova tipa Robijev VBR to može jer je ložište konstruktivno za to predviđeno, takva rekuperacija je moguća i vrlo je efikasna , ali nažalost tek predgrijavanjem zraka na nekih 300 C počinje davati efekta.

P.S stavio sam filmić na forum drvosjeća Robijev VBR sa automatski doziranjem

stepski
08.02.2012., 11:29
@ramzay

Znam da ste napisali da je tunel ok. , ali pošto sam nisam medžu onima koje zadovoljava kratak odgovor :confused:, jer hoču znati kako radi, šta se dešava i što nešto povuče za sobom...(nedostatak vlastitog znanja)...zato sam vas još jednom povukako za rukav :), hvala...

Znači grijanje vazduha ne dolazi u obzir, savim premalo efekata... trebamo iči u izgradnju klapne izopod plamenika...nije problem u samoj klapni,(to več znam kako ču napraviti) moraču nači nekoga koji se poznaje na "elektro" vezivanje i slično ali i to čemo rješiti...

ramzay
08.02.2012., 11:38
@ramzay

Znam da ste napisali da je tunel ok. , ali pošto sam nisam medžu onima koje zadovoljava kratak odgovor :confused:, jer hoču znati kako radi, šta se dešava i što nešto povuče za sobom...(nedostatak vlastitog znanja)...zato sam vas još jednom povukako za rukav :), hvala...

Znači grijanje vazduha ne dolazi u obzir, savim premalo efekata... trebamo iči u izgradnju klapne izopod plamenika...nije problem u samoj klapni,(to več znam kako ču napraviti) moraču nači nekoga koji se poznaje na "elektro" vezivanje i slično ali i to čemo rješiti...

Mali elektromagnet kakav imate na breneru od lož ulja dobije napon istovremeno kad i motor ventilatora, i otvori klapnu .

Takvih magneta ima kod Jakše od kojekvih pneumatskih ventila ili u Kladivaru .

ckb 30
08.02.2012., 13:03
pozdrav
ložim prvu sezonu na pelete, pa me zanima kolika je potrošnja peleta normalna za zimske temperature kakve su ovih dana.

grijem kuću na dvije etaže (etaža 80 kvadrata), stiropor fasada 5 cm, PVC stolarija.

Centrometal kombinirani kotao (drva - pelet) od 30 kw sa spremnikom vode 80l, te pelet set. U instaliciji je i četveroputni ventil.
peć radi 24 sata, te je temperatura između 23 i 24 stupnja c ( mala beba)
automatika je stavljena u program 30 kw a temperatura kotla je podešena na 70c. Znači imam tvorničke postavke i ništa nije dirano u service modu. Koristim pelete iz Viševice

sada mi je potrošnja cca 50 -70 kg po danu, dok je na normalnom temperaturi (oko 0) potrošnja cca 45 kg po danu.

zahvaljujem na svakoj informaciji prema kojoj bi se moga orijentirati na daljnje podešenje plamenika.

stepski
08.02.2012., 14:54
@ramzay

Ideja o elektromagnetskom ventilu i povezavi na ventilator vrjedi zlata...

@ckb

Ponekad se i sam pitam čemu je uzrok da imaj neki povoljnu potrošnju peleta a drugima leti u nebo...

to si vjerojatno pročitao, ali ču još jednom reči, pročitaj od par stranica nazad ramzay-ove postove o Darkovoj kotlovnici i sve što je bilo napisano oko toga...

ti imaš vjerojatno CPPL 35 ja bih ga na tvom mestu stavio na P3 znači 20kw ( ja 300 kvadrata grijem sa P4 a pokušat ču i sa P3), koliko ja znam tvornička temperatura kotla je 80 stepeni, a miš ventil stavi negdje na 5 do 7, ako vam bude hladno možeš još uvek da ga otvoriš, a moguče se izkaže da češ ga čak zatvarati...

sam ga imam na 5,5 grije se na 22 stupnjeva, osim spavaona i avto su na 19 :D) a što to znači u relnosti, 23 radijatora plus podno u kupatilu i dva spremnika tople vode od 150 litara...zašto sam to napisao, da vidiš da ide...
sam se baš ovih dana nešto igram vagom pa je malo rano da napišem potrošnju, ali ti več sad mogu reči da je manja...u odnosu na kvadraturu da ne napominjem jednog spicifikuma moje kuče da imam u stvari 6 vanjskih stjena a ne 4...( otvoreni prolaz koji ide kroz kuču visok 2 etaži )

agt
08.02.2012., 16:22
pozdrav
ložim prvu sezonu na pelete, pa me zanima kolika je potrošnja peleta normalna za zimske temperature kakve su ovih dana.

sada mi je potrošnja cca 50 -70 kg po danu, dok je na normalnom temperaturi (oko 0) potrošnja cca 45 kg po danu.

zahvaljujem na svakoj informaciji prema kojoj bi se moga orijentirati na daljnje podešenje plamenika.

Kotao od 45 KW, radi na 22 KW, grije 270 m2 neto površine dobro izolirane plus 300 litara PTV. Temperatura u prostoru 24-25 stupnjeva non stop 24 sata. potrošnja ovih dana cca 50 kg.

Kotao 50 KW grije cca 360 m2 neto površine srednje izolirane plus 450 l PTV.
Od toga cca 200m2 temp. 20 stupnjeva od 7 do 23 sata, noć 16 stupnjeva. Preostalih 120m2 16 stupnjeva, potrošnja ovih dana cca 70 kg.

Kotao 210 KW grije cca 1300m2 neto površine loše izolirane plus 1000 l PTV. Od toga cca 800m2 na 20 stupnjeva od 7 do 23, a noć 16 stupnjeva. Preostalih 500 m2 16 stupnjeva, potrošnja ovih dana cca 200-250 kg.

stmat
08.02.2012., 18:41
pozdrav

grijem kuću na dvije etaže (etaža 80 kvadrata), stiropor fasada 5 cm, PVC stolarija.

Centrometal kombinirani kotao (drva - pelet) od 30 kw sa spremnikom vode 80l, te pelet set. U instaliciji je i četveroputni ventil.
peć radi 24 sata, te je temperatura između 23 i 24 stupnja c ( mala beba)
automatika je stavljena u program 30 kw a temperatura kotla je podešena na 70c. Znači imam tvorničke postavke i ništa nije dirano u service modu. Koristim pelete iz Viševice

250m2 i bojler TV 300l,sobna temp 23C-24C, trošim oko 45kg do 50kg dnevno ali sad ono bitno,

peć 45kW podešena na 18kW

dakle kod pelet peći (imaš par postova gore) je cilj da peć što duže radi sa što manjom snagom tako se dobije najbolje sagorijevanje.

moraš se sam potrudit pa podesit peć ili nađi nekoga tko će ti podesit,
isplatit će ti se, samo oprez još uvijek je malo majstora za pelet peći
ako možeš uzmi ramzaya :D

@ramzay
u nekom gornjem postu u darkovoj kotlovnici spominjao si temperaturu kotla od 80C, zar nije cilj sa što manjom temperaturom kotla dobit odgovarajuću temperaturu prostora?
mislim da se na temperaturi kotla može prilično uštedit

stavi link od tih drvosječa ne mogu ih naći. tnx

sasase
08.02.2012., 19:24
stepski
da nades kakav stari imp motorni pogon za troputni ventil( njemu se da postelat put koji mora obavit ) i namontiras ga na klapnu iza peci
nades nekakav rele koji ima dva polozaja dok je u fazi mirovanja daje komandu zatvaraj a dok je u fazi rada preko ventilatora dobije komandu otvori

baustelac99
08.02.2012., 19:41
Imam jedno pitanje za upućene u vezi regulacije grijanja.
Skužio sam da ako je kotao predimenzioniran ili je vani toplo, automatici zadamo unutarnju temperaturu npr 20stupnjeva i kad se postigne, kotao se gasi. kad temperatura padne kotao se pali. e sad me zanima dali se može postaviti donja temperatura (npr da se pali kad padne na 18) ili kotao to automatski čim se spusti ispod 20 pali? zanima me čistro zbog toga kako najbolje "naštimati" kotao da što dulje radi punom parom, da se ne pali-gasii svaki čas?

(nemam grijanje na pelete nego me zanima čisto informativno)

stmat
08.02.2012., 20:29
Skužio sam da ako je kotao predimenzioniran ili je vani toplo, automatici zadamo unutarnju temperaturu npr 20stupnjeva i kad se postigne, kotao se gasi. kad temperatura padne kotao se pali. e sad me zanima dali se može postaviti donja temperatura (npr da se pali kad padne na 18) ili kotao to automatski čim se spusti ispod 20 pali? zanima me čistro zbog toga kako najbolje "naštimati" kotao da što dulje radi punom parom, da se ne pali-gasii svaki čas?

ne postoji što se ne može "naštimati" sve zavisi od automatike,

mada taj princip što ti navodiš nije u redu, trebalo bi biti ako podesiš na 20C u prostoru uvijek mora biti 20C,
to je našteljiviji način grijanja

Koni1
08.02.2012., 21:43
[QUOTE=ramzay;37994992]http://img832.imageshack.us/img832/4448/artel.jpg

Ovako to izgleda kod ARTELA nakon 24 sata rada, jučer u Zagrebu , pepelnica je puna pepela , i ona donja peplnica kod ventilatora , sve je zasrano . Troši 5 vreća peleta u 24 sata .

Htio bi se osvrnuti na ovaj post, konkretno znam o kojoj je peci riječ i ne mogu se nikako složiti s ovim sto pišete.
Sve komponente peci su europskog porijekla, a radi se o proizvodacu Ungaro iz Italije, a pec ima Artelov display.
Prvo, pec je vjerojatno sada već potreban sevis, drugo, ovo sto ste napravili s folijom je glupost, pec ima opciju ulaska u parametre, a samim time i podesavanje brzine/okretaja ventilatora za dimne plinove, kao i količinu unosa peleta i brzinu puhanja ventilatora za topli zrak.
Priključak za termostat se koristi samo za regulaciju puhanja toplog zraka.

Siguran sam da korisnik ima broj telefona servisa, a ujedno i broj osobe od koje je kupio pec, ako ne vrlo jednostavno je mogao ukucati pojam Artel ili pec na pelet i dobio bi ime i broj uvoznika i servisera.

No ipak vidim da ima servisera koji idu po kućama i popravljaju sve marke peci na pelet i drva bez nekih tehničkih podloga o samoj peci, a treba samo pitati....

ramzay
08.02.2012., 22:09
@ramzay
u nekom gornjem postu u darkovoj kotlovnici spominjao si temperaturu kotla od 80C, zar nije cilj sa što manjom temperaturom kotla dobit odgovarajuću temperaturu prostora?
mislim da se na temperaturi kotla može prilično uštedit

stavi link od tih drvosječa ne mogu ih naći. tnx

Temperatura zraka u prostoru ovisi od gubitaka , i onoga što se ubaci u prostor, Kako je Darkova Kuća bila bez izolacije niz godina onda su radijatori jako bogato dimnezionirani , Nakon izolacije kuće i uvođenja peleta za postizanje temperature od 22 C u prostoru bila je dovoljna temperatura u polaznom vodu od 45 C .

Kotao je spojen preko četveroputnog ventila koji pušta u radijatore 45 C , a kotao se pri tome zagrije na 75-80 C . Dizanjem temperature se dobije efekat akumulacije energije u kotlu i malo se produže pauze između dva paljenja , a i sam period rada se produži.

Slažem se da dizanjem temperature vode rastu i gubici jer dok ventilator ne radi zbog zagrijanog dimnjaka i vrele vode u kotlu imamo snažno strujanje falš zraka kroz kotao, koji ga intenzivno hladi

Diskusija koju vodimo stepsku sasase i ja zadnjih dana je usmjerena upravo u tom smislu , da se ti gubici smanje .

DRVOSJEĆE od milja zovem frendove koji svaki dan bildaju, cjepaju drva , čiste katran štemericama i hodaju po gradu sa mirisom sušene šunjke.

Forum -Centralno grijanje na drva

ramzay
08.02.2012., 22:19

Kod off -on regulatora , a to su oni pa dvadesetak kuna je ta razlika pali gasi do 6 C , i može se smanjiti na recimo 2 C , to se zove diferncija . Kod elektronskih koji imaju malo pameti u sebi diferencija se može postaviti proizvoljno , recimo 0,1 C . Još pametniji mogu malo " razmišljati " unaprijed i pratiti gradijent pada, ili porasta temperature i na bazi toga regulirati , temperaturu

Uguglaj PID regulator ima dobrih tekstova na tu temu.

ramzay
08.02.2012., 22:25
[QUOTE=ramzay;37994992]http://img832.imageshack.us/img832/4448/artel.jpg

Htio bi se osvrnuti na ovaj post, konkretno znam o kojoj je peci riječ i ne mogu se nikako složiti s ovim sto pišete.
Sve komponente peci su europskog porijekla, a radi se o proizvodacu Ungaro iz Italije, a pec ima Artelov display.
Prvo, pec je vjerojatno sada već potreban sevis, drugo, ovo sto ste napravili s folijom je glupost, pec ima opciju ulaska u parametre, a samim time i podesavanje brzine/okretaja ventilatora za dimne plinove, kao i količinu unosa peleta i brzinu puhanja ventilatora za topli zrak.
Priključak za termostat se koristi samo za regulaciju puhanja toplog zraka.

Siguran sam da korisnik ima broj telefona servisa, a ujedno i broj osobe od koje je kupio pec, ako ne vrlo jednostavno je mogao ukucati pojam Artel ili pec na pelet i dobio bi ime i broj uvoznika i servisera.

No ipak vidim da ima servisera koji idu po kućama i popravljaju sve marke peci na pelet i drva bez nekih tehničkih podloga o samoj peci, a treba samo pitati....

Štovani kolega ako imate potrebne informacije, servisni softvare , pristupne šifre i lap top pri ruci mi vas sa velikom žudnjom čekamo da to sve poštelate kako treba jer mi smo samo konstatirali stanje , da ne kažem sranje koje kupac ima u dnevnom boravku .

baustelac99
08.02.2012., 22:32
aha, znači ima svačeg, za svačiji džep.
Moje razmišljanje je išlo u smjeru, ako imamo lošiju izolaciju, brže se gubi toplina, za bolji rad kotla bi vjerovatno trebalo staviti veću diferenciju temperature, jer ako je mala diferencija kotao se prečesto pali-gasi.
ako je kuća dobro izolirana, toplina se sporije gubi, pa je za istu diferenciju veći razmak paljenja.
ako je loša izolacija vjerovatno se bolje pomiriti sa "valovima" u zagrijavanju da bi kotao povoljnije radio.

dxer
09.02.2012., 07:02
250m2 i bojler TV 300l,sobna temp 23C-24C, trošim oko 45kg do 50kg dnevno ali sad ono bitno,

peć 45kW podešena na 18kW

Molim te da napises:

-koliku si potrosnju zimi imao prije stavljanja fasade
-na koliko je pec bila tada podesena kW
-koliko je pec dnevno sati radila, a koliko sada radi

- na koliko stupnjeva grijes toplu vodu
- koliko sati u danu ti radi pumpa prema bojleru

Koni1
09.02.2012., 07:53
[QUOTE=Koni1;38027209]

Štovani kolega ako imate potrebne informacije, servisni softvare , pristupne šifre i lap top pri ruci mi vas sa velikom žudnjom čekamo da to sve poštelate kako treba jer mi smo samo konstatirali stanje , da ne kažem sranje koje kupac ima u dnevnom boravku .

ramzay;
ako je moguće pošaljite mi mail adresu pa cu vam poslat manuale za podešavanje parametara jer nije potreban laptop za podešavanje, već se sve može podesiti putem diplaya, također na peći se treba napraviti vjerojatno servis jer i to vjerojatno radi probleme prilikom sagorjevanja.
koni1@vip.hr

ramzay
09.02.2012., 08:53
[QUOTE=ramzay;38028048]

ramzay;
ako je moguće pošaljite mi mail adresu pa cu vam poslat manuale za podešavanje parametara jer nije potreban laptop za podešavanje, već se sve može podesiti putem diplaya, također na peći se treba napraviti vjerojatno servis jer i to vjerojatno radi probleme prilikom sagorjevanja.
koni1@vip.hr

Nema potrebe privatizirati informacije slanjem manuala na moj mail , i meni ne treba manual ja se ne bavim servisom plamenika , dajte ga ovdje na forum , da si ljudi sami poštelaju plamenike kao što je to moguće kod Centrometala, to bi bilo fer prema kupcima .

ramzay
09.02.2012., 09:01
aha, znači ima svačeg, za svačiji džep.
Moje razmišljanje je išlo u smjeru, ako imamo lošiju izolaciju, brže se gubi toplina, za bolji rad kotla bi vjerovatno trebalo staviti veću diferenciju temperature, jer ako je mala diferencija kotao se prečesto pali-gasi.
ako je kuća dobro izolirana, toplina se sporije gubi, pa je za istu diferenciju veći razmak paljenja.
ako je loša izolacija vjerovatno se bolje pomiriti sa "valovima" u zagrijavanju da bi kotao povoljnije radio.

Dotakao si dosta kompleksno pitanje "valovitosti " u grijanju , sve to rješava spremnik topline , nakuriš optimalnom snagom , kuća uzima svoje , spremnik svoje . Onaj ventil kome je prevruće se isključi , i tako redom , na kraju ostanu samo kotao i spremnik , i on radi i radi i radi satima , napuni spremnik ugasi se padne klapna na ventilator da smanji gubitke , i kotao spava sat dva , a dotle grijanje radi.

Dečki Evropska Unija je pred vratima , nije to zločesti vuk , a nismo ni mi tri mala praščića , realnost je da barem mi ovdje pokušamo dići nivo ako ga naši trgovci nemaju.

Koni1
09.02.2012., 10:21
[QUOTE=Koni1;38030837]

Nema potrebe privatizirati informacije slanjem manuala na moj mail , i meni ne treba manual ja se ne bavim servisom plamenika , dajte ga ovdje na forum , da si ljudi sami poštelaju plamenike kao što je to moguće kod Centrometala, to bi bilo fer prema kupcima .

Evo u nastavku link za preuzimanje dokumenta za podešavanje parametara na konkretnom modelu termokamina.
http://www.metel.hr/download/uputstva_za_uporabu/Parametri%20LST%2014%20hr.pdf

Za sva dodatna pitanja stojim na raspolaganju.

stmat
09.02.2012., 11:04
Molim te da napises:

-koliku si potrosnju zimi imao prije stavljanja fasade
-na koliko je pec bila tada podesena kW
-koliko je pec dnevno sati radila, a koliko sada radi

- na koliko stupnjeva grijes toplu vodu
- koliko sati u danu ti radi pumpa prema bojleru

-čekam da zima završi, prema mojoj procjena potrošnja je manja
od 30% do 35% zato što mi je zgrada loše zidana (1994 godine).

- peć je bila neznatno jače podešena oko 20kW

- nemam mjerenja koliko mi je peć sati radila

- 300 l tople vode se grije na 45C

- nemam mjerenja za vremenski rad pumpe

stmat
09.02.2012., 11:21
Kotao je spojen preko četveroputnog ventila koji pušta u radijatore 45 C , a kotao se pri tome zagrije na 75-80 C . Dizanjem temperature se dobije efekat akumulacije energije u kotlu i malo se produže pauze između dva paljenja , a i sam period rada se produži.

Slažem se da dizanjem temperature vode rastu i gubici jer dok ventilator ne radi zbog zagrijanog dimnjaka i vrele vode u kotlu imamo snažno strujanje falš zraka kroz kotao, koji ga intenzivno hladi

zašto grijati kotao na 80C ako je potrebna temperatura polaza (radijator) oko 50C?
zar nije dovoljno npr. 60C do 65C.

mali primjer kako ja zamišljam potrošnju u odnosu na temperaturu kotla
uzmimo da je za povećanje temperature kotla neki faktor p utiče na potrošnju srazmjerno povećanju temperature.

kotao 50C = (15kg x p) peleta
kotao 55C= (15kg x 2p) peleta
kotao 60C= (15kg x 3p) peleta
kotao 65C= (15kg x 4p) peleta

naravno ovo je kao primjer.

stepski
09.02.2012., 12:00
Mislim da je potrebno kod temperature peči paziti na jedno, a to je povratni vod,zbog kondenzacije, to postignete miš ventilom ili temperaturom u samoj peči, a Centrometal priporučuje za svoje peči 60 stepeni (to je ona voda koja se vrača iza miš ventila u peč) sam moram držati peč na 80 stepeni da je kod miš ventila stavljenog na 5,5 "spojena voda" dvižnog i povratnog voda na 60 stepeni...

malo_autra
09.02.2012., 12:22
Ova cijena za Viševicu ti nije točna...evo ja ti njihov pelet prodajem po 1,50kn/kg sa dostavom...

Ne znam ima li uopće smisla odgovarati na ovakve postove,ali moram ipak reagirati...
To što si skinuo sa interneta ogrijevne moći peleta ti ne vrijedi za Hrvatsku...
U Americi i Kanadi se pelet proizvodi iz cijelih trupaca manjeg presijeka,koji se ne mogu iskoristiti za išta drugo,dok se u Hrvatskoj pelet proizvodi iz otpadaka...
Kod nas ne postoji niti jedna firma,koja proizvodi pelet iz punih trupaca,jer takvo postrojenje zahtijeva ogromno početno ulaganje,te brdo kW struje...
Kupi pelet u Viševici (70%bukva-30%četinjače) i u Drvenjači (80%četinjače-20%bukva),pa se uvjeri sam da je potrošnja ovih drugih 40% veća...ali to nema toliko veze čak niti sa omjerom udjela bukve i četinjača,nego sa udjelom punog drva i otpada...poznato je da Viševica proizvodi pragove za tračnice,a oko 40% drva koje se ne iskoristi u tu svhu,odlazi u proizvodnju peleta,dakle radi se o punom drvu,a ne o okrajcima i kori...zato je njihov pelet trenutno najkvalitetniji i treba ga unaprijed naručiti,ako se želiš grijati na njega,jer sve odlazi za izvoz...

Jako objektivno, njihov pelet je najkvalitetniji...inače ja ga prodajem ...:rofl:

dankobo
09.02.2012., 12:38
E neka si se javio malo_autra! Kako grije Ecoidro na ovoj zimi, kakva je potrošnja? U Finvestu kažu da je njihov pelet najkvalitetniji jer odkoravaju sirovinu.

malo_autra
09.02.2012., 14:01
E neka si se javio malo_autra! Kako grije Ecoidro na ovoj zimi, kakva je potrošnja? U Finvestu kažu da je njihov pelet najkvalitetniji jer odkoravaju sirovinu.

Ecoidro grije odlično. Trenutno imam potrošnju oko 1,5 kg/h, a u kući držim temperaturu oko 24-25 stupnjeva jer imam malu bebu. U prvom mjesecu sam u prosjeku trošio oko 1 kg/h.

Imaš opciju na peći "adjust pellets" na kojoj sam možeš povećati ili smanjiti doziranje za 30%. Automatski ti se regulira i doziranje zraka te ispuh plinova.
U proljeće i jesen obično grijem sa smanjenim doziranjem, i potrošnju držim na 0,7-0,8 kg na sat. Kada je "normalno hladno" držim na 0, a kada su zbilja ekstremne hladnoće (kao ovih dana) povećam doziranje.

Uskoro opet krećem u nabavku peleta jer sam pri kraju sa zalihama.
Normalno je da u Finvestu kažu da je njihov pelet najbolji jer ga moraju prodati... :)
Isto kao što F@@hrenheit kaže da su najbolji od Viševice jer ih prodaje....

najbolje je napraviti probu, uzeti par vreća od raznih proizvođača, usporediti kvalitetu sa cijenom i vidjeti šta ti najviše odgovara.
Super je što ima više dobavljača jer samim time pada cijena...

Koni1
09.02.2012., 16:50
Samo informacija....pelet se može nabaviti i u "Gaumafu", Poljana, Kolodvorska ulica bb, poslje Kutine prema smjeru Banova Jaruga-Meduric.... Cijena 1,20kn/kg....,(sastav hrast,grab,bukva-odkoreno):p

dankobo
09.02.2012., 18:13
Prije desetak dana u Bauhausu na Kukuljanovu, trpa čovjek pelete u furgon PU registracije. Malo ga pitam i on zadovoljan. Od kada je prešao na pelet, smanjio je troškove na polovicu u odnosu na ložu. Kaže da su im peleti u redu. Imaju neke Forest. :p

Rak11
09.02.2012., 18:36
Samo informacija....pelet se može nabaviti i u "Gaumafu", Poljana, Kolodvorska ulica bb, poslje Kutine prema smjeru Banova Jaruga-Meduric.... Cijena 1,20kn/kg....,(sastav hrast,grab,bukva-odkoreno):p

Malo sutra odkoreno zato i imaju boju ko prepečena kokoš,a i prašine mi netreba tolko kolko mi oni prodaju.Probao sam tri vrste peleta potrošnja mi je ista jedino je razlika u čistoći pelete i boji i količini pepela,znči manje prašine manje pepela.

ramzay
09.02.2012., 19:14
[QUOTE=ramzay;38031565]

Evo u nastavku link za preuzimanje dokumenta za podešavanje parametara na konkretnom modelu termokamina.
http://www.metel.hr/download/uputstva_za_uporabu/Parametri%20LST%2014%20hr.pdf

Za sva dodatna pitanja stojim na raspolaganju.

Hvala za ovaj link , tog uputstva nema u dokumentaciji koja je došla uz peć.

Sigurno da će moji suradnici skinuti blendu sa usisne cijevi i skinuti brzinu vrtnje motora i na opće zadovoljstvo popraviti dojam o ovoj peći.

stmat
09.02.2012., 19:15

pelet u bauhausu je odličan,
vjerojatno čovjek nema kotlovnicu nego sobnu peć,
ne može se isplatiti nikako da mi koji imamo kotlovnice kupujemo u bauhausu.

Lee Champa
09.02.2012., 19:37
Mislim da je potrebno kod temperature peči paziti na jedno, a to je povratni vod,zbog kondenzacije, to postignete miš ventilom ili temperaturom u samoj peči, a Centrometal priporučuje za svoje peči 60 stepeni (to je ona voda koja se vrača iza miš ventila u peč) sam moram držati peč na 80 stepeni da je kod miš ventila stavljenog na 5,5 "spojena voda" dvižnog i povratnog voda na 60 stepeni...

Ajd mi sad objasni ima li to smisla!:ne zna:
Nakuriš kotao u 5 ili 6 sati (prije posla) još ga došopaš u 7,30 sati i ne vidite se do 16-17 sati. Miš ventil prije odlaska podesiš na manju temperaturu. Kotao ima optimalno sagorijevanje i grije kuću i spremnik dok ima drva.
I što sada, vračaš u kotao vruću vodu da bi se hladila idućih 6 sati, jer je klapna propuha otvorena!
To mi je van pameti!

Koni1
09.02.2012., 20:52
Malo sutra odkoreno zato i imaju boju ko prepečena kokoš,a i prašine mi netreba tolko kolko mi oni prodaju.Probao sam tri vrste peleta potrošnja mi je ista jedino je razlika u čistoći pelete i boji i količini pepela,znči manje prašine manje pepela.

Ok, ja sam zadovoljan jer bez obzira na prašinu(ona i onako nastaje uslijed pretovara) peleti su sasvim ok i koristim ih već treću godinu za redom, dok sve ostale navedene, uključujući i uvezene iz BiH uvijek sam imao problema! Izdvojio bih jedino Visevicu i uvoz Talijanskih peleta, njihovi su jako slični Gaumafu.....

A sto se boje prepecene kokoši tiče, moje kokoši bilo pecene ili prepecene nisu nikada izgledale kao njihovi peleti....ali da su jednake veličine, znam točno sto kupim(sto se sastava tiče)...i potonu na dno pune čaše vode....a to su ujedno glavni znaci kvalitete, bar sa moga stajališta.... Pozzz..

stepski
09.02.2012., 23:33
Ajd mi sad objasni ima li to smisla!:ne zna:
Nakuriš kotao u 5 ili 6 sati (prije posla) još ga došopaš u 7,30 sati i ne vidite se do 16-17 sati. Miš ventil prije odlaska podesiš na manju temperaturu. Kotao ima optimalno sagorijevanje i grije kuću i spremnik dok ima drva.
I što sada, vračaš u kotao vruću vodu da bi se hladila idućih 6 sati, jer je klapna propuha otvorena!
To mi je van pameti!

Dopuštam jedno mogučnost, da nisam ja razumeo tebe, ili nisi ti mene... pošto smo ovdje na forumu o peletima govorim isključivo o njima i plameniku... u svom postu spominješ drva i spremnik, neznam odakle ti to...a i ovdje postoji termostatski ventil, ili neki drugi sistem koji osigurava temperaturu povratnog voda minimalno 60 stepeni...

Ali zanemarimo drva...pošto živimo sa roditeljima a i naš radni dan je smučkan potrebno je kuču grijati od 6 ujutru, (pali se pumpa), do 22 naveče,(pumpa se gasi), a u medžuvremenu je kotao na spavanju kako kaže ramzay... ( ako si pročitao gornje postove baš smo razgovarali kako smanjiti propuh u tom vremenu kroz plamenik i kotao, odnosno kad plamenik ne radi)

A sad da pokušam još jednom objasnti šta sam mislio u gornjem postu...
Preporučena temperatura Centrometala kod povratnog voda je 60 stepeni...kad kotao padne izpod 59 stepeni se gasi pumpa bez obzira na sve, kao zanimljivost - kod drva pumpa se pali-gasi čak kod 68 stepeni...

Pokušat ču još ovako...zadana temperatura peči je 70 stepeni i u dvižni vod u jednom trenutku ide ta vrjednost ali pošto se voda u kotlu hladi a sad i znamo da ta vrjednost padne barem za 10 stupnjeva da plamenik počne raditi punom snagom i da voda krene na gore, znači u kotlu smo več na 60 stepeni,i kako se ta voda hladi normalno je i temperatura povratnog voda sve niža ako ka tome dodamo još samu razliku izmedžu dvižnog i povratnog voda koja je barem kod mene minimalno 10 stupnjeva... smo več na 50 stepeni temperature vode u nekom trenutku u kotlu (ali pumpa več ne radi jer automatika ne dopušta da se to dogodi))...a kako dižemo temperaturu u kotlu, sa dizanjem zadane temperature ili radom sa miš ventilom...

Pošto sam želim imati u kotlu u svakom trenutku 60 stepeni ( ovdje ulog igraju i vanjske temperature) moram u odnosu na povratni vod i miš ventil imati zadanu temperaturu kotla 80 stepeni, normalno da temperatura nešto njiše, ali u izbjegavanju toga bi več morao imati vremenski vodenu regulaciju...

ramzay
10.02.2012., 08:19
Lee Champa

uguglaj točka rosišta dimnih plinova , ili taupunkt pa dalje biraj jezik.

Točka rosišta ovisi o koncentraciji dioksida u dimnim plinovima, ako je CO2 13 % onda se vlaga iz dimnih plinova kondenzira na 57 C , lupam brojke , za točne podatke pogledaj- Znači ako je voda u kotlu ispod 57 C onda je i lim na toj temperaturi , ne tamo gdi je vatra , nego u nekom kutku gdje nema vatre i tu se javlja korozija . Dimni plinovi su vrlo bogati vlagom o sušenja goriva i od vodika iz goriva , a osim toga se kotlovi i sva oprema ne rade za mene i tebe koji kurimo drva nego i za one koji kure ugljen pun sumpora .

Dakle Lee ako kuriš gorivo bez sumpora onda sve kerefeke zaboravi i kuri kako misliš da je najbolje, rekao sam već jednom da je užareni ugljik na ognjištu u spilji Krapinskog pračovjeka bio najbolji i najjeftiniji naći transformacije kemijske energije u toplinsku.

Ali nemoj biti siguran da u kori drva nema sumpornih spojeva koji su se godinama nataložili , daj me podsjeti kad je ono prestalo dodavanje olovotetretila u benzin i kad je počelo vađenje sumpora iz lož ulja , prije 5 - 10 godina , a koliko je star hrast kojeg si nekidan skurio 80 -100 godina ,

Jel ti jasno da je taj hrast kroz svoj život u svoju koru pokupio sav drek iz atmosfere od prvog auta koji je prošao kraj njega , lokomotive , dva rata , i ovog našeg domaćeg, svih nuklerki i Černobila.

I to sve u jednoj cjepanici koja je zdrava , a šta misliš da se peleti rade samo od drva , pa ni vino se ne radi samo od grožđa , Lee ko ti garantira da tamo neko ne miješa slamu i kukuruzovinu u pelete za domaće tržište i evo ti sumpora ko u prići.

A kontrola , kakva kontrola ?????

dxer
10.02.2012., 08:43
-čekam da zima završi, prema mojoj procjena potrošnja je manja
od 30% do 35% zato što mi je zgrada loše zidana (1994 godine).

- peć je bila neznatno jače podešena oko 20kW

- nemam mjerenja koliko mi je peć sati radila

- 300 l tople vode se grije na 45C

- nemam mjerenja za vremenski rad pumpe

Na koji nacin onda imas postavljeno pec da radi kada ne znas koliko sati dnevno radi. jel ti radi non-stop 24 sata dnevno , ali ima gasenja ili kako ?

Isto me zanima i za grijanje tople vode, kako to imas namjesteno, da li pec stalno drzi vodu na 45 C ili recimo pdadne na 30 pa onda grije ponovno na 45 ?

malo_autra
10.02.2012., 09:18
pelet u bauhausu je odličan,
vjerojatno čovjek nema kotlovnicu nego sobnu peć,
ne može se isplatiti nikako da mi koji imamo kotlovnice kupujemo u bauhausu.

Koja je cijena u Bauhausu?

axe11
10.02.2012., 11:32
Ajmo malo konkretnije pitanje, koji brand peći preporucujete za kotlovnicu ako mi je potrebna snaga do cca 24kw?

malo_autra
10.02.2012., 11:45
Ajmo malo konkretnije pitanje, koji brand peći preporucujete za kotlovnicu ako mi je potrebna snaga do cca 24kw?

BIODOM 27, čuo sam da je peć bez greške.
Nema previše elektronike, pa je dosta pouzdana.

Edilkamin Ottawa, vrhunska peć, ali jako skupa.

stmat
10.02.2012., 15:00
Koja je cijena u Bauhausu?

ne znam sad al znam da je bilo 35kn 15kg prije dvije godine.

istražio sam, trenutna cijena je 36,90kn 15kg odnosno 2,46kn/1kg
vjerojatno bi se dobio popust na tone kada bi se kupovalo

stmat
10.02.2012., 15:09
Na koji nacin onda imas postavljeno pec da radi kada ne znas koliko sati dnevno radi. jel ti radi non-stop 24 sata dnevno , ali ima gasenja ili kako ?

Isto me zanima i za grijanje tople vode, kako to imas namjesteno, da li pec stalno drzi vodu na 45 C ili recimo pdadne na 30 pa onda grije ponovno na 45 ?

sad kužim što pitaš,
grijanje i topla voda isto, uz prioritet tople vode

pon-čet 5.00 do 22:00
pet 5:00 do 23:00
sub 5:00 do 23:30
ned 6:00 do 23:00

u zimskom režimu rada peć nikad se ne gasi nego održava vatru na način
da svakih 20min ubacuje dvije sec pelete i rad ventilatora 40 sec

topla voda 45C osim subotom 50C.
čim temperatura padne na 40C peć je ponovno diže na 45C
subotom čim padne na 45C peć je ponovno diže na 50C

stmat
10.02.2012., 15:11

vissmann ili froling

agt
10.02.2012., 18:03

Mali Viadrus pet članaka, 24 KW. Preporučio sam ga nekolocini poznanika i svi su zadovoljni.

Lee Champa
10.02.2012., 18:49
RAMZAY i STEPSKI!
Jasna mi je kondenzacija u ložištu!
Nije rasprava o tome to je sve kristalno jasno:D
Nego zašto grijati ložište sa povratnom vodom iz kotla i bacati kuniće kroz dimnjak - kao topli zrak, samo da bi se održala, i to možda, temperatura ložišta iznad temp. kondenzacije?
Zašto i to možda?
Zato jer će do pada temp. ložišta ispod točke kondenzacije sigurno doći imam li grijanje ložišta ili ne, JER U MEĐUVREMENU NEMA TKO UBACITI DRVA!
Tada izabirem rađe mogučnost kondenzacije nego da trošim pohranjenu toplinu u spremniku i stvaram gubitke!

stmat
10.02.2012., 19:32
RAMZAY i STEPSKI!
Jasna mi je kondenzacija u ložištu!
Nije rasprava o tome to je sve kristalno jasno:D
Nego zašto grijati ložište sa povratnom vodom iz kotla i bacati kuniće kroz dimnjak - kao topli zrak, samo da bi se održala, i to možda, temperatura ložišta iznad temp. kondenzacije?
Zašto i to možda?
Zato jer će do pada temp. ložišta ispod točke kondenzacije sigurno doći imam li grijanje ložišta ili ne, JER U MEĐUVREMENU NEMA TKO UBACITI DRVA!
Tada izabirem rađe mogučnost kondenzacije nego da trošim pohranjenu toplinu u spremniku i stvaram gubitke!

tako i tako smatram da je kroz naše razgovore kondenzacija precijenjana,
ima uticaj, al ne toliki koliko se ovdje i piše i nikako ne može biti kao misao vodilja za grijanje peletima ili drvima

ramzay
10.02.2012., 20:34
Pokušat ču malo sporije i detaljnije objasniti fenomen kondenzacije.

Dok kotao radi, dok gori , po kilogramu peleta razvija cca 600 grama vodene pare , a ta vodena para je pomiješana sa cca 6m3 "zraka" . U tom " zraku" je i cca 1m3 ( cca 1.5 kilogram) ugljičnog dioksida.

Ako je temperatura lima u kotlu ista kao temperatura vode (50 C), a obično je i to uvijek u nekim kutevima , gdje još ima i šljake od varenja , ili pepela . Dolazi do kemijske reakcije ugljične kiseline i čelika. Najčešće je to točkasta i duboka korozija , a ne ona hrđa kao na ogradi koju ostružemo drot kefom.

Ako je voda na 70 C onda se vodena para ne kondenzira i nema kemije između nje i čelika.

Kad kotao ne radi kad nema vatre nema ni vodene pare , nema ni CO2 od izgaranja . Zrak koji ulazi u kotao ima temperaturu 20 C i 1 m3 u sebi ima 3grama CO2 i 20 grama vodene pare , što je puno manje nego u dimu , i zato nema kondenzacije i kotao je suh.

Nisam govorio o sumporu kojeg ima u ugljenu , više od 5 % redovito , ni o peletima od kukuruzovine i slame koji imaju oko 5% sumpora.

Govorio sam o malo jačoj varijanti gazirane minerlne vode o Jamnici, koja papa kotao.

U tremodinamičkom smislu bolje bi bilo da je temperatura vode 125 C koliko dozvoljava EU norma za kotlove za centralno , peleti bi bolje izgarali , kotao bi se duže zagrijavao i više energije akumulirao u sebi, palio bi se rjeđe , a radio bi duže.

Očito da postoje neke predrasude o tome i da se smatra da se manje troši ako kotao mrljavi i čmrlji na50 C, ni mojoj punici nisam mogao objasniti da suha drva bolje gore od mokrih sve dok nije mogla birati i jedna i druga iz iste drvarnice i kuriti kaljavu peć i s jednim i drugim drvima.

Više nema te predrasude nego drva suši dvije godine.

Tobi20
11.02.2012., 03:03
Jako objektivno, njihov pelet je najkvalitetniji...inače ja ga prodajem ...:rofl:
Ja sam ga proizvodio, ne taj nego ovamo u Bosni (kad se vec qrcimo) :D
Koliko se sjecam idealan omjer je bio 70% bukovine i 30% jelovine, mada mi to nismo mogli nikako ostvariti jer nam je stroj za pravljenje pilotine bio sjeban, pa smo narucivali pilotinu a kasnije to kroz sito rjesavali da nebi sta slucajno neki kruti materijal otisao u stroj, pa tek poslije bi isao u "puza" da bi kasnije isao u matricu
Uglavnom zelim reci jako je komplicirano napravili pelete pa imajte malo postovanja prema nama koji smo vam to omogucili :D
Ako vas zanima nesto u vezi proizvodnje i slicno, rado cu vam ustupiti neke podatke :brukica:

ramzay
11.02.2012., 06:33

Da li netko ima iskustva s ovim uređajem

mremec
11.02.2012., 09:03
Da li netko ima iskustva s ovim uređajem
Ja sam ga naručio prije nekoliko dana i baš sam danas dobio paket. Ali mi treba još nekoliko dana, da nađem vrijeme, da ga stestiram.

mestar
11.02.2012., 13:43
Pa dobro, zar nitko neće preporučiti Centrometalovu peć? :ne zna:
Bar u odnosu cijena/kvaliteta?

axe11
11.02.2012., 13:58

Cini se da neće :))

ramzay
11.02.2012., 14:05

A da ti , dok ovako sipa vani, malo pogledaš unatrag tjedan dana ili pregledaš redom zadnjih 500 postova pa onda pitaš tako gotovanski da ti netko preporuči Centrometala .

Ja sam lijepo napisao da je kotao EKO -CK P 14 ok i da u Darkovoj kotlovnici radi kom urica i grije 250 m2 po ovom kijametu , isto tako sam napiso da je isti takav kotao obično govno ako sa loži sa drvima ,

Trebaš li neku bolju preporuku.

stepski
11.02.2012., 14:07
Kao što rekoh sam ovih dana uzeo u ruke vagu i mjerijo potrošnju peleta, vanjske temperature približno iste, kotao svih dana naštiman na istu poziciju i posebno sam pozoran bio na unautrašnju temperaturu i ako se što naročito mjenja u ogodžaju...nekih razlika nisam primjetio jedino da odmah u jutru ide malo sporije, (P3) ali odnosu na dobivane rezultate, iako bih palio plamenik jedan sat prije bio bi daleko u plusu...

Ovako peč se grije 24 sata dnevno, tu mislim na samo nočno dogrijavanje peči, jednom ili dva puta, a pumpa mi je bila uključena 16, 5 sati...mjenjao sam jedino programe P3 do P6... Najbolji rezultat, znači najmanja potrošnja je bila u P4, a najviša u P5 ( i ako znamo da imam peticu poštimanu u nulu) ...Razlike je čak 21,6 kilograma u onih 16,5 sati, da boli glava i jednostavno ne mogu da vjerujem...I pošto sam postigao daleko najbolje rezultate u P4 i P3 ovu dvojicu ču još jednom provjeriti medžusobno...
( a 21,6 kilograma na dan je krajem mjeseca čak 648 kg)

Iako če to još neko pokušat, opšte vam ne treba vaga, u spremniku jednostavno napravite crtu, do tamo napunite i sravnajte pelete i recimo nakon 24 časa jih ponovno izravnajte i uzmite mjetar, i sa time čete vidjeti razliku potrošnje po programima...

stmat
11.02.2012., 15:52

čitaj malo unazad i ja sam pisao o odnosu cijena kvaliteta.

nero81
11.02.2012., 18:51
evo za sve koje imaju thermoflux pelling 25 peci. vrijednosti koje su kod mene su crvenim slovima. pec radi u 4-oj brzini i temp vode je na 60 stupnjeva. plamen je dobar i pepel je siv i bez velikih mrvica. potrosnja varira od 1-2 vrece na dan za 100m2 solidno izolirane kuce. evo parametara.

http://imageshack.us/photo/my-images/16/42297740.jpg/

ne znam kako stavljat link i dali smijem stavit sliku a da niej thumb.

duh22
11.02.2012., 22:27
problem:cm kotao ipelet set kotao vibrira na prelaznoj fazi P2,unaprijd zahvaljujem,jos tvrdim da je jedina mana nedostatak opcije odrzavanja plamena tj kad temperatura dodje do -4 ili -2 od zadano i automatika smanji 1 ili 2 stepena snage i drzi samo 3 minute i onda na maximum do gasenja a bas bi u tom rasponu mogla balansirat,jer ovako grijac crkava...

ramzay
12.02.2012., 07:59
problem:cm kotao ipelet set kotao vibrira na prelaznoj fazi P2,unaprijd zahvaljujem,jos tvrdim da je jedina mana nedostatak opcije odrzavanja plamena tj kad temperatura dodje do -4 ili -2 od zadano i automatika smanji 1 ili 2 stepena snage i drzi samo 3 minute i onda na maximum do gasenja a bas bi u tom rasponu mogla balansirat,jer ovako grijac crkava...

Što to znači kotao vibrira ??????

dxer
12.02.2012., 08:45
evo za sve koje imaju thermoflux pelling 25 peci. vrijednosti koje su kod mene su crvenim slovima. pec radi u 4-oj brzini i temp vode je na 60 stupnjeva. plamen je dobar i pepel je siv i bez velikih mrvica. potrosnja varira od 1-2 vrece na dan za 100m2 solidno izolirane kuce. evo parametara.

Molim te da napises slijedece:

- sto znaci kod tebe solidno izolirana kuca
- koliko ti pec dnevno sati radi i da li se i u tom razdoblju sama gasi/pali
- da li u tom razdoblju grijes i toplu vodu, kolilik spremnik, na koliko stupnjeva i koliko dnevno sati radi pumpa za toplu vodu
- koje su ti vrijednosti za donji ventilator (podizbornik d9)
- koliko minuta treba peci da se upali, znaci od paljenja do prelaska sa Fire On na P4

nero81
12.02.2012., 09:35
Molim te da napises slijedece:

- sto znaci kod tebe solidno izolirana kuca
- koliko ti pec dnevno sati radi i da li se i u tom razdoblju sama gasi/pali
- da li u tom razdoblju grijes i toplu vodu, kolilik spremnik, na koliko stupnjeva i koliko dnevno sati radi pumpa za toplu vodu
- koje su ti vrijednosti za donji ventilator (podizbornik d9)
- koliko minuta treba peci da se upali, znaci od paljenja do prelaska sa Fire On na P4

-stiropor 10cm izolacije na novim zidovima, stari zidovi su debeli i do 80cm pa je tamo samo obicna zbuka
-pec je stalno upaljena....imam namjesteno od 23h do 15h namjesteno na 19 stupnjeva a ostalo vrijeme je na 21 stupanj.
-ne grijem vodu. samo radijatore.
- ne znam za donji ventilator a i sad imam gripu pa ne mogu ic pogledat.
-morao bi izmjerit ali sigurno 5min ako ne i vise

dxer
12.02.2012., 14:46
-stiropor 10cm izolacije na novim zidovima, stari zidovi su debeli i do 80cm pa je tamo samo obicna zbuka
-pec je stalno upaljena....imam namjesteno od 23h do 15h namjesteno na 19 stupnjeva a ostalo vrijeme je na 21 stupanj.
-ne grijem vodu. samo radijatore.
- ne znam za donji ventilator a i sad imam gripu pa ne mogu ic pogledat.
-morao bi izmjerit ali sigurno 5min ako ne i vise

Velika je razlika između jedne i dvije vreće potrošnje. Mozes malo biti precizniji ?

Da li ti preko noci stvarno padne temperatura za 2 stupnja sada po ovim minusima ?

nero81
12.02.2012., 16:08
cuj, velika je i razlika d ali je vani 10 stupnjeva ili je -10...
kako to mislis d ali mi padne za 2 stupnja. ?? kad nisam kod kuce ukljucim nocni rezim rada tj namjestim termostat u kuci na 19 stupnjeva. da ne drzim na na 19 preko noci temp bi pala i za 5 stupnjeva mozda i vise preko noci.

s time da se moja pec nalazi u jednoj kucici napravljenoj od nekakvih ploca debljine cca 15mm. a ima negdje i po prst zraka izmedju spojeva 2 ploce. tako da mislim da tu dosta potrosim jer mi je pec kao da je vani na otvorenom

dxer
12.02.2012., 16:55
cuj, velika je i razlika d ali je vani 10 stupnjeva ili je -10...
kako to mislis d ali mi padne za 2 stupnja. ?? kad nisam kod kuce ukljucim nocni rezim rada tj namjestim termostat u kuci na 19 stupnjeva. da ne drzim na na 19 preko noci temp bi pala i za 5 stupnjeva mozda i vise preko noci.

s time da se moja pec nalazi u jednoj kucici napravljenoj od nekakvih ploca debljine cca 15mm. a ima negdje i po prst zraka izmedju spojeva 2 ploce. tako da mislim da tu dosta potrosim jer mi je pec kao da je vani na otvorenom

Malo mi je to nejvjerojatno da sa izolacijom 10 cm stiropora imas uopce pad od 2 stupnja preko noci , a pec radi. Kazem to zato jer ja trenutno nemam nikakvu izolaciju, nego betone i ciglu , neizolirano potkrovlje, a pec mi radi samo 6-11 i 17-22 (i ukupno sat i 45 min grije usto toplu vodu, a sada kada su minusi do mozda -13 preko noci, meni padne preko noci za 2-3 stupnja. Ako mislis da bi tebi sa tolikom izolacijom bez rada peci palo za mozda i 5 stupnjeva, onda nesto ne stima sa tom tvojom izolacijom, iako kazes da je samo djelomice stiropor.
Moja potrosnja za 100 m2 i grijanje tople vode prema gore navedenom rezimu je trenutno do 2,5 vreće dnevno (pelling 40, postavljen na P4 ali sa izmjenama u doziranju)

nero81
12.02.2012., 17:02
hm... stvar ej u tome da je to obnovljena stara kuca koja 1 zid dijeli sa susjednom kucom. taj zid nema nikakvu izolaciju, samo cigla i beton. jedna strana kuce ima taj stiropor od 10cm,a 2 stran ekuce su debeli kameni zidovi debljine do 80cm. sad.. koliko ti kameni zidovi mogu izolirat... a vjerujem i da je potrebno vrijeme dok se oni ne ugriju....inace kuca ima 2x50kvadrata. u prizemlju je stvarno toplo i lako se zagrije. na katu je razlika u temperaturii do 4-5 stupnjeva. nikako ne mogu zagrijat. da li imam malo radijatora ili sta, stvarno ne znam. u potkrovlje sam polozio kamenu vunu od 10 ili 15cm.. ne sjecam se vise. i naravno kupaonica je najhladnija prostorija u kuci... zato sada gledam da negdje nabavim termo kameru da vidim di mi najvise topline gubi. ako se bude moglo vidjet..

ramzay
12.02.2012., 17:33
hm... stvar ej u tome da je to obnovljena stara kuca koja 1 zid dijeli sa susjednom kucom. taj zid nema nikakvu izolaciju, samo cigla i beton. jedna strana kuce ima taj stiropor od 10cm,a 2 stran ekuce su debeli kameni zidovi debljine do 80cm. sad.. koliko ti kameni zidovi mogu izolirat... a vjerujem i da je potrebno vrijeme dok se oni ne ugriju....inace kuca ima 2x50kvadrata. u prizemlju je stvarno toplo i lako se zagrije. na katu je razlika u temperaturii do 4-5 stupnjeva. nikako ne mogu zagrijat. da li imam malo radijatora ili sta, stvarno ne znam. u potkrovlje sam polozio kamenu vunu od 10 ili 15cm.. ne sjecam se vise. i naravno kupaonica je najhladnija prostorija u kuci... zato sada gledam da negdje nabavim termo kameru da vidim di mi najvise topline gubi. ako se bude moglo vidjet..

ti tvoji debeli zidovi oni se ponašaju kao da si otvorio prozor, kad ih iizoliraš sa 10 cm stiropora iz vana budeš se preporodio sa tom akumulacijom energije i ljeti i zimi.

Čudi me da ti nitko to nije sugerirao

nero81
12.02.2012., 18:25
a rekli su da ti debeli kameni zidovi ne trebaju izolaciju, da ce to super drzat...

sjenka1
12.02.2012., 18:32
Pozz svima i svaka cast na temi.Dugo citam sve od predloga do sugestija pa bi i ja trebao malu pomoc.Posjedujem viadrus u 22 od 17 kw za grijanje 90 m2 dobro izolovane kuce sa novom stolarijom.Godisnje trosim oko 4,5 tona drvenoga uglja stim da samo par puta u toku sezone odlozim drvima vatru jer je ne gasim.Posto je pec nova mislio sam da nadogradim neki plamenik pa me interesuje dali bi se to isplatilo.Ovo bi uradio iz jednog razloga sto nas po 12 sati nebude kuci pa mi dodatni sat za ciscenje i lozenje predstavlja pravi problem.

nik150
12.02.2012., 20:29
Prva mi je godina grijanja na pelet i zadnja.Imam centrometalovu peć 35kw.koja mjesečno guta 1600 kg peleta.Drugu zimu vraćam se na drva jer ovo je preskupo,a da ne govorim o nabavi peleta. Kakva su Vaša iskustva!

ramzay
12.02.2012., 20:29
a rekli su da ti debeli kameni zidovi ne trebaju izolaciju, da ce to super drzat...

metar kamenog zida ti je izolacija ko 2-3 cm stiropora . kroz jedan željezni čavao zabijen u stiriopor prolazi više topline nego kroz ploču stiriopora , toliko o nekim odnosima

ramzay
12.02.2012., 20:32
Pozz svima i svaka cast na temi.Dugo citam sve od predloga do sugestija pa bi i ja trebao malu pomoc.Posjedujem viadrus u 22 od 17 kw za grijanje 90 m2 dobro izolovane kuce sa novom stolarijom.Godisnje trosim oko 4,5 tona drvenoga uglja stim da samo par puta u toku sezone odlozim drvima vatru jer je ne gasim.Posto je pec nova mislio sam da nadogradim neki plamenik pa me interesuje dali bi se to isplatilo.Ovo bi uradio iz jednog razloga sto nas po 12 sati nebude kuci pa mi dodatni sat za ciscenje i lozenje predstavlja pravi problem.

otkud sad pa drveni ugljen , gdi to nabavljaš i po kojoj cijeni.

Nevolim Viadrusa ali sa pelet setom dobro radi , pohvalio sam ih prije desetak dana , bio sam baš iznenađen kvalitetom izgaranja.

ramzay
12.02.2012., 20:36
Prva mi je godina grijanja na pelet i zadnja.Imam centrometalovu peć 35kw.koja mjesečno guta 1600 kg peleta.Drugu zimu vraćam se na drva jer ovo je preskupo,a da ne govorim o nabavi peleta. Kakva su Vaša iskustva!

a da ti malo pogledaš unatrag 100-200 postova , pa kažeš grijem toliko kvadrarata , pa izolacija , pa prozori, pa svašta nešto.

Znam čovjeka koji troši paletu dnevno i cvili jednako kao ti

nik150
12.02.2012., 21:00
Istina je da imam sep fasadu i drvene prozore dip-Delnice sa izo staklima kaj bi sada trebao ulagati u fasadu i prozore glupost prelazim na drva jer pelet u kombinaciji sa centrometalovom peći 35 kw. za mene viliki promašaj:503:.

sjenka1
12.02.2012., 21:11
otkud sad pa drveni ugljen , gdi to nabavljaš i po kojoj cijeni.

Nevolim Viadrusa ali sa pelet setom dobro radi , pohvalio sam ih prije desetak dana , bio sam baš iznenađen kvalitetom izgaranja.

Nisam mogao naci da si hvalio viadrus zato sam se malo i kolebao:504:Je li original pec na pelet viadrus ili sa dodatkom?Na moju postoji samo mogucnost nadogradnje na prednja kotlovska vrata pa sam zato u nedoumici.

ramzay
13.02.2012., 06:56
Nisam mogao naci da si hvalio viadrus zato sam se malo i kolebao:504:Je li original pec na pelet viadrus ili sa dodatkom?Na moju postoji samo mogucnost nadogradnje na prednja kotlovska vrata pa sam zato u nedoumici.

U postu 1318 je fotka dijela kotlovnice , to je viadrus 55 sa šamotiranim ložištem , znači originalno tvornički rađen za pelet.

Nemam podataka kako se ponaša Viadrus sa pelet setom , dok se ceste počiste od snijega idem vidjet jednog manjeg viadrusa kako radi sa pelet setom pa objavim rezultate.

agt
13.02.2012., 07:44

Mislim da ti je bolje naručiti zadnji članak sa otvorom i uzeti originalni pelet set. Ovo sa prednjim plamenikom troši puno više peleta.
Negdje početkom prošle zime sam pisao o tome, kad je moj prijatelj ugradio takvu kombinaciju i potrošnja mu je bila puno veća od moje koji imam originalni pelet set.
Naravno kuće su nam otprilike slične površine i izolacije.

duh22
13.02.2012., 09:21
Što to znači kotao vibrira ??????

trese,ko banjaluka,broj okretaja ventilatora je isti na P2 i P3tako da iskljucujem ventilator kao uzrok..

axe11
13.02.2012., 11:16
Da li netko ima misljenje o Slimpel 25 kW?? Cjenom je dosta povoljna pa me zanima

malo_autra
13.02.2012., 11:49
ne znam sad al znam da je bilo 35kn 15kg prije dvije godine.

istražio sam, trenutna cijena je 36,90kn 15kg odnosno 2,46kn/1kg
vjerojatno bi se dobio popust na tone kada bi se kupovalo

To je stvarno preskupo...
Koliko znam cijene se sa pdvom se kreću od 1,5 do 1,8 kn/kg.

Danas sam se čuo sa jednim dilerom iz Rijeke koji ima u ponudi i Viševicu i Finvest pelete. Pošto još doma imam peleta od Drvenjače (doduše i ta se zaliha dosta istopila) odlučio sam uzeti 2 vreće od svakog proizvođača i napraviti blic test .

Plan je očistiti peć i izgoriti 2 vreće, nakon toga čišćenje, pa onda ispočetka...
Trebat će mi cca 6-7 dana da isprobam sve 3 vrste peleta.

Kada napravim test javim se sa dojmovima. najviše me zanimaju:
količina pepela, informacije o radu peći, potrošnja... i naravno to sve usporediti sa cijenom....

ribe
13.02.2012., 11:55
@malo_autra

zanima me koliko m2 grijete na 23-24 stupnjeva sa ecoidrom jer planiram uskoro u nabavku peći ( preko finvesta ) , a tu temp bi i ja trebao održavati
hvala

kety66
13.02.2012., 12:16
Bok,

Ferroli peć sa orginalnim plamenikom sam ugradio ove jeseni jer lož ulje je postalo preskupo. Mogu reč da za sada nemam nikakvih primjerdbi na rad ni na potrošnju, grijem 170m2 u terminu 13.00-23.00h i na temp.22 c kupujem pelete u Delnicama od Energy Pellets d.o.o. koji sav proizvod izvozi za Italiju koliko ja znam ali se može kupiti kod njih,cijena po kg 1.56kn i najvžnije potrošnja po danu 35kg garantirano.Kuča nema termo izolaciju več klasična žbuka
kako se to radilo prije 30god.Komplet investicija sa montažom+serviser Ferroli+pdv 19.500 kn tako da ču uložena sredstv vratiti za tri zime ma i prije i još ču se grijati.Lož ulja sam trošio 2.500-2.700 lit.sve ide u korist peleta

Poštovani!
Ako možete uputit me gdje ste kupili peć?Ja imam ponudu od metel d.o.o i centrometala,skupe su oko 25 000 kn,kuća nema fasadu,oko 150m2,dosad lož ulje razmišljamo o novom načinu grijanja.Većina forumaša me uputila da riješim fasadu prije uvođenja grijanja,a vidim da vi nemate stiropor već obična žbuka.

ramzay
13.02.2012., 14:10
trese,ko banjaluka,broj okretaja ventilatora je isti na P2 i P3tako da iskljucujem ventilator kao uzrok..

Da li se u toj frekvenciji trešnje pojavljuje vatra ili dim iz neke rupe na kotlu , ili kad par milimetara otškrineš vrata kotla.

nero81
13.02.2012., 14:18
da, kad pec nije hermeticki zatvorena zna bit vibracija i buke. barem kod thermoflux-a. malo odskrines vratica i imas osjecaj ko da ce te tenk pregazit

Lee Champa
13.02.2012., 14:29
...Ja imam ponudu od metel d.o.o i centrometala,skupe su oko 25 000 kn,....
Raspitaj se o popustima!
Ja sam u jednoj trgovini za peć, koja je u CM 13.800 kuna, platio 12.084 kune za gotovinu!

stmat
13.02.2012., 15:46
Poštovani!
Ako možete uputit me gdje ste kupili peć?Ja imam ponudu od metel d.o.o i centrometala,skupe su oko 25 000 kn,kuća nema fasadu,oko 150m2,dosad lož ulje razmišljamo o novom načinu grijanja.Većina forumaša me uputila da riješim fasadu prije uvođenja grijanja,a vidim da vi nemate stiropor već obična žbuka.

malo mi to skupo,

za toliko kvadrata maximalno peć 18kW,

pitaj u ferotermu

stari1
13.02.2012., 16:10
Konaćno sam otkrio pravi podforum za moje pitanje.Dosada sam se grijao na ložulje (do 1300lit na sezonu) i sam se kreditirao, jer sam penzić (i bogu težak),na naćin da sam uzimao po 500 lit na 3 čeka,ali i to mi je postalo preskupo. Želio bih preći na pelet, barem za prvu sezonu ugradnjom pelet plamenika na uljni kotao "Ideal Clima"27 kw ulazne snage, a druge sezone najvrejovatnije kupovina kotla.Stoga bih molio iskusne majstore, koji su to možda nekome radili, kao i korisnike takve kombinacije da mi daju savjete.Znam da prednji poklopac na koji je montiran plamenik, trebam ugraditi šarnire,da bih mogao češće čistiti pepel, kao i klapnu na dimovodu.Ukoliko treba slike kotla i ložišta mogu ih postaviti.
Zahvaljujem

Rak11
13.02.2012., 17:35

Nemoj se dati nagovoriti na ugradnju plamenika na vrata jer ako to napraviš onda češ vidjeti kaj su problemi,pogledaj si moje probleme.

Rak11
13.02.2012., 17:42
Mislim da ti je bolje naručiti zadnji članak sa otvorom i uzeti originalni pelet set. Ovo sa prednjim plamenikom troši puno više peleta.
Negdje početkom prošle zime sam pisao o tome, kad je moj prijatelj ugradio takvu kombinaciju i potrošnja mu je bila puno veća od moje koji imam originalni pelet set.
Naravno kuće su nam otprilike slične površine i izolacije.

Dali znaš kolika je razlika u potrošnji na ovoj sparini.

Rak11
13.02.2012., 17:46
Ima li tko kakva saznanja o ACV-GP kotlovima,na izgled je sasvim drugaćiji princip nego CM set.

sjenka1
13.02.2012., 18:04
Nemoj se dati nagovoriti na ugradnju plamenika na vrata jer ako to napraviš onda češ vidjeti kaj su problemi,pogledaj si moje probleme.

Koliko sam uspio procitati tvoj problem je velika potrosnja?Vise nisam pametan sta da uradim.Najradije bi uzeo neku pec samo na pelet ali ova moja je nova pa me to lomi.U svakome slucaju mislim da cu probati sa nekim gorionikom pa sta mi bog da.Ima li jos itko ovakav viadrus sa plamenikom da nam kaze svoja iskustva?

Lee Champa
13.02.2012., 18:41
Konaćno sam otkrio pravi podforum za moje pitanje........

Jbt, kupuješ ložu na čekove, a spreman si pljunuti 20.000 kuna za pelete!
Izoliraj kuću sa 10 cm izolacije!:kava:

zmajdin
13.02.2012., 19:03
Koliko sam uspio procitati tvoj problem je velika potrosnja?Vise nisam pametan sta da uradim.Najradije bi uzeo neku pec samo na pelet ali ova moja je nova pa me to lomi.U svakome slucaju mislim da cu probati sa nekim gorionikom pa sta mi bog da.Ima li jos itko ovakav viadrus sa plamenikom da nam kaze svoja iskustva?

Na Viadrusu U22 od 7 članaka imam ugrađen gorionik i uz dodatni gus/šamot set, radi sasvim pristojno.

Rak11
13.02.2012., 19:08

Da točno prevelika potrošnja ali ko puno troši puno i čisti tako da ti je na isto ko i sa drvima čistiš svaka 2-3 dana a košta duplo manje barem sam ja tako izračunao:confused:

Sima68
13.02.2012., 20:07
Na Viadrusu U22 od 7 članaka imam ugrađen gorionik i uz dodatni gus/šamot set, radi sasvim pristojno.
Moze li viadrus u 22 na da greje na pelete???

zmajdin
13.02.2012., 20:55
Moze li viadrus u 22 na da greje na pelete???

Da, može! Kao što rekoh, na Viadrusu U22 od 7 članaka imam ugrađen gorionik na pelet i uz dodatni gus/šamot set, radi sasvim pristojno.

stari1
13.02.2012., 21:20
Jbt, kupuješ ložu na čekove, a spreman si pljunuti 20.000 kuna za pelete!
Izoliraj kuću sa 10 cm izolacije!:kava:

Nemam za "pljunuti" toliku lovu, zato bih radio po fazama.Što se tiće izolacije, kuća je u nizu, tako da me sa strana pomalo griju susjedi.:)

malo_autra
14.02.2012., 08:27
@malo_autra

zanima me koliko m2 grijete na 23-24 stupnjeva sa ecoidrom jer planiram uskoro u nabavku peći ( preko finvesta ) , a tu temp bi i ja trebao održavati
hvala

Ja grijem 60 m2.
Kolika je cijena u Finvestu-u? Razmišljam da kod starog ugradim jednu. (grije se na drva, a nije više tako mlad...)
DIMŠO ima neku peć IDROFLEXA na lageru (kažu da je novi model, zamjena za ovu moju).
Kaže da će dati dobru cijenu, pa me zanima što nudi konkurencija :)

ribe
14.02.2012., 09:43
Ja grijem 60 m2.
Kolika je cijena u Finvestu-u? Razmišljam da kod starog ugradim jednu. (grije se na drva, a nije više tako mlad...)
DIMŠO ima neku peć IDROFLEXA na lageru (kažu da je novi model, zamjena za ovu moju).

isto novi model 22500 ( keramika) sa dostavom i pustanjem u pogon ( dimso trazi jos nekih 100e na cijenu od 3000e) imate post 1257 tamo pise vise

ribe
14.02.2012., 09:49
Ja grijem 60 m2.

isto novi model 22500 ( keramika) sa dostavom i pustanjem u pogon ( dimso trazi jos nekih 100e na cijenu od 3000e) imate post 1257 tamo pise vise

ckb 30
14.02.2012., 11:30
pozdrav

poslušao sam savjete te sam smanjio snagu kotla na 20 Kw,te stavio temp na 77 c, međutim potrošnju ne mogu spustiti ispod 75kg peleta na dan. Ovaj tjedan su temperature bile oko -15. Zanima me kolika treba biti razlika u temperaturi kod povratnog voda. Naime odlazna temp u sistem mi je oko 55-66 c, dok mi povrat nije preko 40 c. Miš ventil mi je između 6 i 7 položaja. Štelanje ventilatora se ne usudim napraviti jer nisam baš siguran kako to ide.
Imam dimnjak fi 200, a klapna je gotovo zatvorena. (ako je to faktor u štelanju ventilatora)
Čini mi se da se temperatura prebrzo pada u kotlu nakon gašenja plamenika. Praktički se plamenik pali nakon 6,7 minuta nakon gašenja. Temperatura u tom razdoblju padne sa 80 na 70c. Dok se plamenik razgori bude 65 c.
Ne znam kojim redosljedom krenuti u optimizaciju plamenika i cijelog sistema.
(ili je to normalna potrošnja na -15 c) ha ha
Hvala na prijašnjim savjetima.

kety66
14.02.2012., 12:05
Ovaj forum je odličan,pun znanja i savjeta pa svima zahvaljujem na pomoći.Koliko sam razumila mnogi su grijali na loživo ulje do prelaska na pelet.I ja razmišljam o tome al mi se čini jako kompliciranim taj način grijanja,jer pojma nemam samo znam da moram razmišljat o jeftinijem grijanju.Dosad smo dali 18.000 kn za ložu za 2 stana 150 m2,neznam ovisi kakav će bit ostatak zime da nemoram više kupovat.Primijetim kad sam u ostavi da se često peć pali,dizna majstor servisirao 0.65treba li manja?U biti molim za pomoć kak da naštimam najbolje kotao sad imam na 65,jej to puno il malo.Ako netko zna da bude manja potrošnja bila bih zahvalna,nije mi jasno da peć svako malo se pali,bankrotirat ću.Zima je ove godine jaka više ju i negasimo samo smanjim navečer prije spavanja imamo termoventile na 2,mnogim mojim susjedima smrzla nafta nisu grijali navečer,mene košta al bar nisam tih problema imala.Dakle,što točno i kak naštimat peć tko zna molim odgovor.Samo da ova zima završi.

McMarko
14.02.2012., 13:10
Ponovno pitam jel ima možda netko u blizini Velike Gorice da se grije na pelet(može čak i Zagreb)? Mi se doma mislimo grijati na pelet,pa me zanima jel ima tko tako dobar da dođemo pogledat nakratko kako to izgleda? :)

stmat
14.02.2012., 18:02
Ponovno pitam jel ima možda netko u blizini Velike Gorice da se grije na pelet(može čak i Zagreb)? Mi se doma mislimo grijati na pelet,pa me zanima jel ima tko tako dobar da dođemo pogledat nakratko kako to izgleda? :)

ako ti sesvete nije daleko, ostavi mi poruku na pp pošaljem ti broj moba.

Lee Champa
14.02.2012., 18:33
......Primijetim kad sam u ostavi da se često peć pali,dizna majstor servisirao 0.65treba li manja?.........

Ta dizna "troši" 2,5 litre po satu kada konstantno radi plamenik i kako kažeš, plamenik se pali prilično često.
Znači mogla bi trošiti oko 2 litre po satu, a griješ 300 kvadrata!:kava:
Onak, okometrijski, to i nije puno na ovoj zimi.
Nisi napisala ništa o izolaciji kuće:ne zna:

kety66
14.02.2012., 19:13
Ta dizna "troši" 2,5 litre po satu kada konstantno radi plamenik i kako kažeš, plamenik se pali prilično često.
Znači mogla bi trošiti oko 2 litre po satu, a griješ 300 kvadrata!:kava:
Onak, okometrijski, to i nije puno na ovoj zimi.
Nisi napisala ništa o izolaciji kuće:ne zna:

Grijemo 150m2 oba stana.Prizemlje stara fasada,potkrovlje cigla,nadogradnja.Unutarnji zidovi vanjski potkrovlja staklena vuna 10 cm,knauf ploče.Za bolju izolaciju kuće zasad nisam u mogućnosti u planu je stiropor fasada za neka bolja vremena.Netko mi je savjetovao da stavimo manju diznu 0.5,a peć na 50-55,nekužimo se baš puno,možda netko više zna.Nama je peć naštimana na 70,a dizna 0.65 od zadnjeg servisa u 10.mjesecu uoči ove zime i otad svako malo se peć pali.Prije nije bilo tak.Molim ako netko zna više o tome.

IVAN LAKI
14.02.2012., 21:26
Grijemo 150m2 oba stana.Prizemlje stara fasada,potkrovlje cigla,nadogradnja.Unutarnji zidovi vanjski potkrovlja staklena vuna 10 cm,knauf ploče.Za bolju izolaciju kuće zasad nisam u mogućnosti u planu je stiropor fasada za neka bolja vremena.Netko mi je savjetovao da stavimo manju diznu 0.5,a peć na 50-55,nekužimo se baš puno,možda netko više zna.Nama je peć naštimana na 70,a dizna 0.65 od zadnjeg servisa u 10.mjesecu uoči ove zime i otad svako malo se peć pali.Prije nije bilo tak.Molim ako netko zna više o tome.

Ako staviš temperaturu kotla na 55°c na vanjsku -8 onda se nebudeš baš grijala i trošiti ćeš još više. Ovo što sada imaš mislim da je optimalno s obzirom na vanjske temperature.

malo_autra
15.02.2012., 10:28

Zvao sam DIMSO. Rekli su mi da oni pustaju sve peći u pogon (i one koje oni prodaju i ove od Finvesta )

Zvao sam i Drvenjaču u Fužinama, oni su prije prodavali peći, ali ih više ne prodaju.Imaju dve peći na lageru i daju ih po akcijskoj cijenii:
IDROFLEXA Nocciola (pretpostavljam da je to bež) po cijeni 18.500 (sa PDV-om) + puštanje u pogon naplaćuju posebno (opet Dimso).
MEDEA na ispuh toplog zraka 10 kW 13.800 sa PDV-om+ puštanje u pogon naplaćuju posebno

Meni je zanimljiva IDROFLEX-a, ali uz nju još moraš računati na investiciju instalacije centralnog grijanja, a to mi je malo previše love... :-( .
Malo sam surfao oko MEDEA-e i čini mi se da je to solidna peć, a nema više drugih investicija oko toga...

kety66
15.02.2012., 11:31
Ako staviš temperaturu kotla na 55°c na vanjsku -8 onda se nebudeš baš grijala i trošiti ćeš još više. Ovo što sada imaš mislim da je optimalno s obzirom na vanjske temperature.

Hvala,pomogli ste puno.na 55 peć se ne pali tak često kao na 70,ne gasimo,grijanje radi dan i noć.Noću smanjimo na radijatorima(termo ventili su)23 stupnja u kući je ne prelazim 4,noću smanjimo na 2,možda da na 60 narihtam po ovoj temperaturi,nije više tak extremno hladno.Što mislite?

kety66
15.02.2012., 11:36
Hvala,pomogli ste puno.na 55 peć se ne pali tak često kao na 70,ne gasimo,grijanje radi dan i noć.Noću smanjimo na radijatorima(termo ventili su)23 stupnja u kući je ne prelazim 4,noću smanjimo na 2,možda da na 60 narihtam po ovoj temperaturi,nije više tak extremno hladno.Što mislite?

Treba li manju diznu stavit?Čitam na papiru o servisa dečki su stavili 0.65,možda 0.5,peć se ne bih često palila,uštedila bi na loži,osim što bi duže radila?Molim mišljenje ako netko zna!!

Lee Champa
15.02.2012., 13:18
Treba li manju diznu stavit?Čitam na papiru o servisa dečki su stavili 0.65,možda 0.5,peć se ne bih često palila,uštedila bi na loži,osim što bi duže radila?Molim mišljenje ako netko zna!!

Ne bi bilo tu neke uštede:D
Npr. U jednu rupu trebaš stalno donositi 1 kubik pijeska po satu (gubici topline tvoje kuće). Hoćeš li to raditi u tačkama svakih 5 minuta (plamenik se pali svakih pet minuta) ili lopatom stalno bacati (plamenik radi stalno) to je svejedno.

Jedino se možeš "igrati" sa temperaturom kotla prema vanjskoj temperaturi i režimu noć/dan.

pelet
15.02.2012., 18:39
Malo sam surfao oko MEDEA-e i čini mi se da je to solidna peć, a nema više drugih investicija oko toga...

Imaš još jeftinijih peci na ispuh toplog zraka, EASY S 9.000,00kn, EASY M 11.000,00kn, EASY L 12.000,00kn, išao sam pogledati peci, to su nekakvi modeli na akciji jer se ne može birat boja, već su dostupne u određenim bojama, jamstvo 24 mjeseca uz moguće produzenje jamstva uz redovno održavanje, uzeo sam ovu manju za 60 m2 za vikendicu i radi odlično nemam primjedbi, jedino sto su to cijene za kes, www.metel.hr

axe11
15.02.2012., 21:41
da li ima razlike u pecima u potrosnji za samo zagrijavanje tople vode, tj oce mi ljeti neka pec trosit vise neka manje po tom pitanju? I koliko je vjerovati specifikacijama peci po pitanju ucinkovitosti, da li je to zaista tocan podatak ili s tim podatkom isto malo manipuliraju?

stmat
15.02.2012., 22:04
osvrt na proizvodnju i grijanje na pelet u hrvatskoj,
također su navedeni svi proizvođači u hr-u
ako tko ima volje nek čita

http://regea.org/assets/files/objavilismo/domac.pdf

malo_autra
16.02.2012., 08:35
da li ima razlike u pecima u potrosnji za samo zagrijavanje tople vode, tj oce mi ljeti neka pec trosit vise neka manje po tom pitanju? I koliko je vjerovati specifikacijama peci po pitanju ucinkovitosti, da li je to zaista tocan podatak ili s tim podatkom isto malo manipuliraju?

nažalost manipuliraju...
Kod iskoristivosti je važno na koliko ti peć radi (puno opterećenje, pola gasa, ili minimum). Najbolju iskoristivost sve peći imaju kod punog opterećenja (rad pri maksimalnoj snazi)....
Ima peći koje imaju iskoristivost preko 95% kao što su KWB ili HERZ, međutim te peći koštaju užasno puno... npr. peć od 20 KW KWB Easyfire košta oko 9000 €....:rolleyes:

Naravno, iskoristivost ovisi o samoj kvaliteti peleta (postotak pepela), o energetskoj vrijednosti peleta...

malo_autra
16.02.2012., 08:40

Imaš još jeftinijih peci na ispuh toplog zraka, EASY S 9.000,00kn, EASY M 11.000,00kn, EASY L 12.000,00kn, išao sam pogledati peci, to su nekakvi modeli na akciji jer se ne može birat boja, već su dostupne u određenim bojama, jamstvo 24 mjeseca uz moguće produzenje jamstva uz redovno održavanje, uzeo sam ovu manju za 60 m2 za vikendicu i radi odlično nemam primjedbi, jedino sto su to cijene za kes, www.metel.hr

Meni osobno te peći su ružne (barem po slikama, nisam ih vidio uživo).
Cijena je dobra....
Samo mislim da nemaju kanalizaciju toplog zraka (mogućost ispuha u još jednu prostoriju)?