PDA

View Full Version : Grijanje na pelet

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

stepski
24.03.2012., 22:33
Da nije na listi peči Eko sklada za koje ti država povrati do 25 posto investicije...
http://www.ekosklad.si/html/razpisi/main.html ( gledaj 13SUB-OB12 )
veliki razlika u moči kod peletnog dela i onog na drva...

nikmik
26.03.2012., 13:53
Ja imam PV30a, "surla" ukazi u kotao(viadrus U22 6 clanaka) 150mm(mereno od vrata). Ti si verovatno gledao vece modele PV100 ili nesto drugo,ali za njih je i kotao veci ili dublji. Primera radi viadrus sa 9 clanaka je za 30cm dublji,pa taj veci gorionik mu dodje verovatno na isto kao i ova moja kombinacija.
Pozdrav!

Ako moze malo komentara o ovoj kombinaciji, Viadrusa i ovog plamenika. Potrosnja, iskoristivost...Da li ste ugradili dodatni set (samotne obloge, turbulatore,...)?
Svaki komentar je dobrodosao.

tamara_s
26.03.2012., 22:33
pozdrav. imamo u vidu kupiti pec na pelet.. suprug je nasao ovu
http://http://www.pik.ba/artikal/2466164/pec-za-centralno-grijanje-na-pelet/ (http://www.pik.ba/artikal/2466164/pec-za-centralno-grijanje-na-pelet/)
(da ne objasnjavam jer se ne razumijem u to postavila sam link) covjek je koristio 3 sezone, prodaje je jer je njemu prejaka za kvadraturu koju on ima pa je on uzeo sebi slabiju, uradjen je komplet remont i jos uvijek je pod garancijom. nije bilo razloga za remont nemog velikog kako on kaze uradio je to samo da bi se iskoristilo sto je jos pod garancijom i da sve bude spremno za naredne sezone..

dali ona moze zagrijati 2 kuce (otprilike ukupno 300 kvadrata) na neku normalnu temperaturu.

prozori su uradjeni proslo ljeto isto kao i krovna izolacija, jedna kuca nema fasade nikako a druga jos samo sa sjeverne strane ostalo da izoliramo. dali se puno gubi ako nema fasadne izolacije i koliko bi otprilike tona peleta trebalo za jednu sezonu za toliku kvadraturu.
i dali je veliki problem sto su kuce jedna do druge pa horizontala sto ih povezuje je jedan dio napolju,dali se tu puno gubi toplote..

unaprijed hvala na odgovorima...

nikolapanic
26.03.2012., 23:53
Procitao sam dosta postova u ovoj temi a narocito komentare markole-a i ramzay-a a vezano za bosch pelet sistem.Naime,imam kotao junkers k25(isti kao i bosch) i grejem se ugljem par godina.Presao bih na grejanje na pelet a prodavci prvo ponude bosch sistem sa ferolli gorionikom.Nisam najbolje razumeo prednost ecom2 gorionika u odnosu na ferolli osim loseg polozaja jedinice za stelovanje(kako ramzay kaze).Ponavljam,lozio sam na ugalj(drva dok potpalim) i ta prva komora tj.loziste nije bilo obuhvaceno plamenom jer je tu ogrev.Interesuje me da li je dugorocno,pametno da plamen ide i u taj prvi deo(sto se dobija ecom-om) ili da ide odmah ka drugoj(sto se dobija ferollijem zbog duzine)?Ako bi mogle jos neke prednosti i mane.Inace u Srbiji se ferolli set za pelet sa spremnikom i vratima za bosch kotolove prodaje za 1100 eura(sun7).
A da,drugar ima pelet set bosch ali kotao od 45kw i misli da mu je mana upravo to jer je kotao veci pa plamen ide i u tu prvu komoru tj.loziste a ne u drugu

ekona
27.03.2012., 08:50
Procitao sam dosta postova u ovoj temi a narocito komentare markole-a i ramzay-a a vezano za bosch pelet sistem.Naime,imam kotao junkers k25(isti kao i bosch) i grejem se ugljem par godina.Presao bih na grejanje na pelet a prodavci prvo ponude bosch sistem sa ferolli gorionikom.Nisam najbolje razumeo prednost ecom2 gorionika u odnosu na ferolli osim loseg polozaja jedinice za stelovanje(kako ramzay kaze).Ponavljam,lozio sam na ugalj(drva dok potpalim) i ta prva komora tj.loziste nije bilo obuhvaceno plamenom jer je tu ogrev.Interesuje me da li je dugorocno,pametno da plamen ide i u taj prvi deo(sto se dobija ecom-om) ili da ide odmah ka drugoj(sto se dobija ferollijem zbog duzine)?Ako bi mogle jos neke prednosti i mane.Inace u Srbiji se ferolli set za pelet sa spremnikom i vratima za bosch kotolove prodaje za 1100 eura(sun7).
A da,drugar ima pelet set bosch ali kotao od 45kw i misli da mu je mana upravo to jer je kotao veci pa plamen ide i u tu prvu komoru tj.loziste a ne u drugu

Pozdrav, gorionik ECOM2 sam ja ugradio na Boshov kotao. Prednost mu je baš ta što greje i prednju komoru. Zašto, pa ako imate lonac, šerpu i stavite je na šporet tako da samo pola šerpe stoji na šporetu i greje se, da li će trebati više vremena da se zagreje voda u celom šporetu u odnosu da je ceo na šporetu. E tako je i sa kotlom, što više površina se greje to će brže da se zagreje voda u kotlu i veća iskoristivost kotla. U prevodu manja potrošnja peleta. Sigurno je već pisano, ali izvinjavam se ako ponavljam. Kotlovi koji su namenski napravljeni za drva i ugalj, briket imaju manji stepen iskoristivosti na pelet nego na drva, ugalj. Kako to. Kada ložite drva ili ugalj, vi odmah imate veću količinu ogreva u kotlu. I sve strane zidova su izložene plamenu. Dimni gasovi se kreću manjom brzinom i odaju veću toplotu zidovima kotla. U suprotnom imate plamen koji udara u zadnji deo kotla ili prvu pregradu, a prednji zid ostaje hladniji. Drugo brzine dimnih gasova su mnogo brže i prolete kroz kotao. Ako ih ne uspete zarobiti trenutno, imate velike gobitke toplote kroz dimnjak. E sada predpostavljam da Vam je jasno zašto je bolje kada se greje i prednja strana kod BOSHa. Možda smešno izgleda ali mnogi koji su ugradili ECOm kotao pri nestanku peleta, i zbog njegove cene u sezoni su koristili i Drva. A na opciji wood ili kombinovano i te kako su zadovoljni radom gorionika. Još jedna prednost, samo mora mi neko pomoći da ubacim neke slike. Da vidite sa kojom količinom pepela i šljake on radi. Nisam siguran da drugi mogu da sagorevaju pelet sa 6cm pepla i šljake na rešetki u gorioniku.

malo_autra
27.03.2012., 10:57
Čuo sam da će biti akcija u Mrkoplju. Peleti sa PDV-om 1350 kn!

dxer
27.03.2012., 11:00
Kakva im je to akcija ? Ima ih i za nizu cijenu. Druga stvar je sto treba ukljuciti i prijevoz u cijenu peleta

stari1
27.03.2012., 12:50
Kakva im je to akcija ? Ima ih i za nizu cijenu. Druga stvar je sto treba ukljuciti i prijevoz u cijenu peleta

Gdje??

Rak11
27.03.2012., 19:57

Da stvarno a gdje su ti jeftiniji peleti?:kava:

ramzay
27.03.2012., 21:23
EKONA KAŽE

Kotlovi koji su namenski napravljeni za drva i ugalj, briket imaju manji stepen iskoristivosti na pelet nego na drva, ugalj. Kako to. Kada ložite drva ili ugalj, vi odmah imate veću količinu ogreva u kotlu. I sve strane zidova su izložene plamenu.

Nije točno , svaki kotao za kruto gorivo sa peletima radi bolje ,i ima veći stupanj djelovanja

Dimni gasovi se kreću manjom brzinom i odaju veću toplotu zidovima kotla. U suprotnom imate plamen koji udara u zadnji deo kotla ili prvu pregradu, a prednji zid ostaje hladniji.

Nije točno , manja brzina dimnih plinova znači i manji konvektivni prijenos toline, Kvaka je u tome što se kod izgaranja peleta formira jaka buktinja, baklja koja gori svjetlećim plamenom ugljikovih atoma , koji intenzivno zrače u IC području, Zato su u prednosti plamenici sa kratkom surlom jer je veća površina komore izgaranja izložena IC zračenju.

Drugo brzine dimnih gasova su mnogo brže i prolete kroz kotao. Ako ih ne uspete zarobiti trenutno, imate velike gobitke toplote kroz dimnjak.

Zato postoje turbulatori , da brzu struju dimnih plinova zavrte i da brze molekule dimnih plinova udarcima u cijevi VBR a ili u lamele turbulatora predaju svoju energiju.

E sada predpostavljam da Vam je jasno zašto je bolje kada se greje i prednja strana kod BOSHa. Možda smešno izgleda ali mnogi koji su ugradili ECOm kotao pri nestanku peleta, i zbog njegove cene u sezoni su koristili i Drva. A na opciji wood ili kombinovano i te kako su zadovoljni radom gorionika.

Obratite pozornost na moje časkanje sa MARKOMLE on je gornji poklopac za loženje morao dopunski izolirati , kako se ne bi pregrijavao , ZNAĆI DOBRO JE DA SE BUKTINJA FORMIRA U PREDNJOJ KOMORI KOTLA ; U BUNKERU GORIVA ; ALI TADA NADRAPA POKLOPAC KOJI NIJE HLAĐEN

dxer
28.03.2012., 06:59
Da stvarno a gdje su ti jeftiniji peleti?:kava:

U Gamaufu su bili po 1,2 kn prije koji mjesec. Za Mrkopalj su neki pisali da su to kao najlosiji peleti ako se ne varam. Tako da bi njihova cijena trebala biti svakako niza. Pronjuskajte malo i na njuskalo.hr pa pretrazite po rijeci pelet, ima i tamo peleta po 1.375, 1.4 itd.

nikolapanic
28.03.2012., 09:19
To za poklopac sam shvatio i verovatno bi trebalo da se uradi slicno kao i sa drugim delom poklopca gde je fabricki stavljena vuna i samotna ploca da b bilo dobro izolovano.E sad,posto je ovde u Srbiji bolja ponuda Ferollija a i cena je manja(1100 naspram 1400 ecom),sta gubim ako stavim ferolli?

malo_autra
28.03.2012., 14:20
U Gamaufu su bili po 1,2 kn prije koji mjesec. Za Mrkopalj su neki pisali da su to kao najlosiji peleti ako se ne varam. Tako da bi njihova cijena trebala biti svakako niza. Pronjuskajte malo i na njuskalo.hr pa pretrazite po rijeci pelet, ima i tamo peleta po 1.375, 1.4 itd.

Ja gorim pelete iz Mrkoplja već 3 sezone i nisam imao nikad nekih problema.
Stvarno neznam za kvalitetu Gamauf-a, ali probao sam pelete od Viševice i Finvest, i sve je to tu negdje po kvaliteti...(vidi postove od prije)

Što se tiče cijene, mislim da nećeš naći jeftinije na tržištu (1,35 kn/kg sa PDV-om)! Čak ima i neki lik koji ti ih dofura u Rijeku za 200 kn/paleta! Dopelja ti ih, i pomogne istovariti.

markole
28.03.2012., 19:28
To za poklopac sam shvatio i verovatno bi trebalo da se uradi slicno kao i sa drugim delom poklopca gde je fabricki stavljena vuna i samotna ploca da b bilo dobro izolovano.E sad,posto je ovde u Srbiji bolja ponuda Ferollija a i cena je manja(1100 naspram 1400 ecom),sta gubim ako stavim ferolli?

Nikola... to nije šamotna ploča, nego neka vrsta azbestne ploče jer se nezagreva. Kod nas ima da se kupe i ja sam ih u poslu koristio kod protiv-požarnih vrata, ali nisu tog kvaliteta kao kod ovog kotla. Probao sam kod mene i za kratko vreme je sklona pucanju. Tako da to moram rešiti drugačije.
Što se razlike ta 2 gorionika tiče imaš kod nas na forumu korisnika istog kotla i ferolija, pročitaj ranije postove... svi imaju veću potrošnju. O razlici u kvalitetu samih gorionika neću ni da pričam - video sam 4 gorionika i taj feroli i odlučio se za EKOM2, malo skuplji od ostalih.
Poredjenja radi, ljude koje znam sa sličnim kvadraturama i izolacijama kuća (150-170m2) i različitim pelet setovima...
CM30 set... potrošnja do sad...................5000 kg
Bosch/ecom (ja)......................................4035 kg - do danas
Neki stari gusani kotao/MB gorionik ..........7500 kg - neverovatno
Ubaci ovde potrošnje (naravno uz slične uslove) još nekih korisnika
koje čitaš na forumima.... i donesi odluku.
Naravno da ECOM nije izmislio pelet, ali je u kombinaciji s našim kotlom izgleda najbolje rešenje. Ja bih prvi pljuvao po njemu da nije tako ali bi osudio sebe jer sam - sam birao.
Razlika od 5kg na dan nije mnogo ali 180 dana x 5 kg, skoro 1 tona = 150e. Znači 2 zime i ode ECOM - osta Feroli.
Jedno je sigurno, bilo koji da uzmeš s tim kotlom imaćeš dobro grejanje. A potrošnja peleta, biće kao ona narodna izreka: ko ne plati na mostu, plati će na ćupriji.

Neverovatno je, koliko FINESE kod grejanja na pelet odlučuju potrošnju... u to smo se svi uverili koji se grejemo na pelet.
Počev od kotla, pa gorionika, turbulatora i naravno štelovanja najpogodnijeg režima rada. Svi se dobro grejemo - samo su nam troškovi različiti. Kod drvoseča (@ramzay)... nisu tolike razlike u potrošnji, za približno iste uslove.

nikolapanic
28.03.2012., 20:34
Jbg,listao sam i nas forum(tamo si marko67) a danas sam razgovarao sa likom iz ekonatim i lepo mi je covek sve objasnjavao za ecom gorionik(pricali pola sata).Komplet sa ugradnjom je 1500 evra i rekao mi da je bolje da kupim druga vrata da se ne bi sekla ova i to mu dodje jos 100 evra otpr.Nije malo ali mi se svidja sto bez problema gori bilo koji pelet za razliku od ferolija.A kako ti se ponasa kotao kad se razgori zbog tog nadpritiska?Je l sevaju varnice na vrhu kotla ili ne?

markole
28.03.2012., 22:02
Jbg,listao sam i nas forum(tamo si marko67) a danas sam razgovarao sa likom iz ekonatim i lepo mi je covek sve objasnjavao za ecom gorionik(pricali pola sata).Komplet sa ugradnjom je 1500 evra i rekao mi da je bolje da kupim druga vrata da se ne bi sekla ova i to mu dodje jos 100 evra otpr.Nije malo ali mi se svidja sto bez problema gori bilo koji pelet za razliku od ferolija.A kako ti se ponasa kotao kad se razgori zbog tog nadpritiska?Je l sevaju varnice na vrhu kotla ili ne?

Jeste, to sam ja. Znaš kako, kad sam kupovao oktobra 2011 taj Bosch set je bio 2200e. Kupovina kotla 25kw vrata, magacina i ECOM2 me je koštalo 2500e - i prihvatio sam rizik eventualne pogrešne procene i veće cene. Jednostavno nisam mogao da kupim taj feroli koji sam lepo pogledao u Etažu-Niš, čak se sreo tamo sa serviserom koji ih montira i koji je bio prilično rezervisan u odgovorima na moja pitanja - i hvala mu... Mislim da sam u postovima kod nas na forumu objasnio da sam dodatno izolovao kotao a ispod gornjih vrata sam postavio azbestnu traku širine 5 cm i zalepio je silikonom za visoke temperature (nije mrdnulo od tad) nema tih varnica jedino ponekad kad je verovatno vazdušni pritisak veći, kod paljenja se pojavi malo dima na tim vratima i to je sve. Imam odlično rešenje za to za narednu godinu i uz turbulatore koje sam postavio (poslaću ti slike, ako hoćeš) više od ovog "sistema" i netreba. Ovde nisam pisao o peletu jer im ništa neznači "forest Enterprises" pelet iz Doljevca, tebi će značiti... ta potrošnja je s tim peletom koji nikako ne spada u dobre čak ono što sam ja dobio je loše, i ove godine to nekupujem sigurno.
Vrata čak i nemoraš da menjaš, ja sam kupio jer nisam znao u šta se upuštam i koju ću potrošnju peleta imati pa za svaki slučaj da zadržim originalna vrata. Ta vrata kupuješ i za feroli, čak pre za feroli nego za ecom2... jer njega nemoraš skidati u slučaju loženja drva. Lepo uzmeš isečeš potrebnu veličinu kocke i našrafiš lim debljine 10mm i na njemu se ureže otvor za ecom. Vasić nerazmišlja o tome jer se sreće sa različitim kotlovima, a ja sad vidim šta sam mogao i uštedeo bih 100e jbg.
Ne žuri s kupovinom, možda cene i padnu malo, pojaviće se veća ponuda gorionika i konkurencija možda malo obori cene. Mada kakvi smo mi teško to da se desi, biću zadovoljan ako i pelet kupim van sezone za 150e/t a prošle sam na početku grejne sezone toliko platio.
Pozdrav.

lemy56
29.03.2012., 07:01
Pozdrav svima iz Istre. Novo registrirani član na ovom forumu, vidim teme interesantne pa što se i ja nebi registrirao. Pratim malo duže što pišete ali nisam naiša na sl. problem. Naime, živim u kući (stara 15 g) od 120 m2 P+1, živim na katu i imam problema sa grijanjem (financiranje) jer je svaki dan sve skuplje. Prizemlje se ljeti iznajmljuje zimi se ne grije. Kuća nije posebno izolirana, građena sa ciglom 25 cm debljine, ožbukana i ofarbana izvana i iznutra. Imam u garaži centralno vailant kondenzacijski komplet 256, kojim sam nedavno zamjenio talijansku peć na plin SIME (26-31 kw sa bojlerom unutar od 65 litara), ispravna je koja mi sada netreba i prodajem je (imam i dizne za nju za zemni p.). Sada koristim plin propan-butan u rezervoaru od 1800 l. Ove zime je postalo nepodnošljivo što se tiče cijena, potrošio sam od 17.02. do 17.03. ove godine točno 350 kg plina = 2.943,00 kn (8.41 kn kg prije sada 9,38). Nabavio peć na drva nordica (nicoleta capucino) i grijao se ostatak zime na drva. Čitam o peletima, o etažnom na drva pa vas molim za savjet, plin otpada zbog cijene (dok ne dođe zemni iz Pule), u obzir dolazi etažno drvo ili pelet. Mogao bih potrošiti za grijanje najviše 1500 kn mjesečno, što mi savjetujete?
Čitao sam o peletima, međutim tu ima puno petljancije, neodlučan sam, svaki savjet dobro dođe - Danas idem na promo hotel u Rovinj ( stara TDR) gdje je prezentacija svih vrsta grijanja peleti, drva, lož ulje, plin a biti će i stručno tumačenje te izložba peći za isto. Dojmove javljam.
pozz.

nikolapanic
29.03.2012., 18:02
Markole

Cekam slike da mi posaljes a i interesuje me jos,da li ti je pumpa ukljucena sve vreme ili se ukljucuje tek kad kotao postigne temperaturu?Kapiram da ako je ukljucena sve vreme,sporije se zagreva ali nema oscilacija u temperaturi u kotlu.Ako budem kupovao,verovatno ce to biti taj ecom set kao sto ti imas jer feroli mnogo pravi problema ako je pelet los.Moj drug ima komplet bosch set i digitalni termostat i zadovoljan je radom(osim prve dve nedelje kad se stalno gasio ,prijavljivao greske itd itd zbog peleta i loseg stelovanja).Citajuci tvoje postove,razmisljam da ako ugradim taj ecom gorionik,kako da nastelujem-jer ja sam misljenja da kotao stalno treba da ima jednu temperaturu od otpr 65-70'C a da ja u kuci regulisem to termoglavama bez sobnog termostata.Kod grejanja na ugalj nisam bas tako mogao jer ugalj sagoreva sve vreme i ako zavrnem termo glave,on i dalje dize temperaturu a kod peleta bi trebalo da se iskljuci na stand by i da se ukljuci opet kad padne temp.A ako mu je u kotlu oko 65-70 a recimo napolju nije hladno pa zavrnem termo glave,duze ce biti na stand by i nece se ukljucivati ili ako je toplo kao sada,ne mora ni da se ukljucuje.Kad zahladni,odvrnem glave a on i dalje radi na istoj temp.samosto cesce ukljucuje.Da li je ovo moje razmisljanje ispravno i valjano ili ne?Video sam da ti imas 2-3 rezima u zavisnosti od vremena(50-65-70) ali to se menja samo temp.kotla a ostalo ti je isto.Izvini sto tebe smaram ali ako ugradim,bice isti sistem kao kod tebe.E da,moj kotao je yunkers i poklopac gornji sto pokriva gornju plocu ima u sebi staklenu-mineralnu vunu pa mu to dodje kao neki izolator.
Da,da li si probao stelovanje iz dana u dan tj,kad da ti bude toplije u kuci a kad ne i kako to funkcionise?Pitam jer radnim danima kod mene pre podne nema nikoga kod kuce pa mi nije neophodno da sve vreme radi kao kad smo kod kuce.Da li se to moze podesavati bez sobnog termostata,promenom rezima rada tj.smanjenjem temp.kotla itd isl?

ramzay
30.03.2012., 16:21
Dečki pokušajte staviti komad inox lima debljine 2-3 mm ispod svih tih toplinskih zaštita da posluži kao neka vrsta reflektora. Originalni BOSCH bi trebao imati jednu klapnu koja stoji okomito dok su drva u bunkeru, a kad se drva potroše klapna padne u horizontali i služi kao ekran , koji odbija dio IC zračenja.

Ta gornja nehlađena vrata su najveći problem kod BOSCH 2000 i peleta.

U Zagrebu firma BOSIO prodaje keramički filc debljine 10- 20 mm koji je u rangu Shutle tehnologije, i izolacije

rmcobet
30.03.2012., 21:27
Kako si zadovoljan tim gorionikom,kakva ti je potrosnja?Ako moze malo vise o toj kombinaciji?
Danas je 12-ti dan od montaze, grejanje palim samo uvece oko 19h(do tada radi klima) i ostaje da radi do oko 08h.
Potrosnja za 11 dana(noci) u tom rezimu je 7 dzakova ili cca 100 kg. Ne znam da li je to malo ili mnogo...
Moram malo preurediti sistem grejanja, sad sam sobni termostat vezao na pumpu pa tako regulisem temp. u dnevnom boravku a po sobama su termo glave.
Planiram da ugradim cetvorokraki mis ventil i da tako regulisem temp. u kuci.
Usput i da pitam za cetvorokraki ventil, na kom kraku ventila treba da bude pumpa?
Danas sam merio temp. dima sa nekim digitalnim multimertom(ni sam ne znam koliko je uredjaj dobar). Na snazi 15KW dimni gasovi su 180 stepeni, a na 18KW su preko 200 stepeni.
Planiram da za vikend napravim turbulatore pa cu da javim rezultate..

http://imageshack.us/photo/my-images/688/15kwp.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/696/18kw.jpg/

malo_autra
02.04.2012., 07:34
Pozdrav svima iz Istre. Novo registrirani član na ovom forumu, vidim teme interesantne pa što se i ja nebi registrirao. Pratim malo duže što pišete ali nisam naiša na sl. problem. Naime, živim u kući (stara 15 g) od 120 m2 P+1, živim na katu i imam problema sa grijanjem (financiranje) jer je svaki dan sve skuplje. Prizemlje se ljeti iznajmljuje zimi se ne grije. Kuća nije posebno izolirana, građena sa ciglom 25 cm debljine, ožbukana i ofarbana izvana i iznutra. Imam u garaži centralno vailant kondenzacijski komplet 256, kojim sam nedavno zamjenio talijansku peć na plin SIME (26-31 kw sa bojlerom unutar od 65 litara), ispravna je koja mi sada netreba i prodajem je (imam i dizne za nju za zemni p.). Sada koristim plin propan-butan u rezervoaru od 1800 l. Ove zime je postalo nepodnošljivo što se tiče cijena, potrošio sam od 17.02. do 17.03. ove godine točno 350 kg plina = 2.943,00 kn (8.41 kn kg prije sada 9,38). Nabavio peć na drva nordica (nicoleta capucino) i grijao se ostatak zime na drva. Čitam o peletima, o etažnom na drva pa vas molim za savjet, plin otpada zbog cijene (dok ne dođe zemni iz Pule), u obzir dolazi etažno drvo ili pelet. Mogao bih potrošiti za grijanje najviše 1500 kn mjesečno, što mi savjetujete?
Čitao sam o peletima, međutim tu ima puno petljancije, neodlučan sam, svaki savjet dobro dođe - Danas idem na promo hotel u Rovinj ( stara TDR) gdje je prezentacija svih vrsta grijanja peleti, drva, lož ulje, plin a biti će i stručno tumačenje te izložba peći za isto. Dojmove javljam.
pozz.

Savjetujem ti pelete. Imat ćeš relativno veliku komociju oko grijanja (nije kao plin, ipak moraš tu i tamo očistit peć i napuniti rezervoara, ali je neusporedivo komotnije od drva), a troškovi će ti se više nego prepoloviti...

ribe
02.04.2012., 09:49
@lemy56
ima u puli neki predstavnik za edilkamin evo link http://www.kamin.hr/
meni se cinio dosta povoljan i usluzan

twinsk
02.04.2012., 19:22
Coolweksova kopija...

http://www.kovan.ba/EkoLINE_HOME.html

Provjereno:
Vjerovali ili ne KOVAN proizvodi kotlove za Coolwex uz neke preinake po zahtjevu Coolwex-a, a Coolwex ga samo prodaje pod svojim brendom po znatno višoj cijeni. To je originalni KOVAN-ov kotao, po meni najbolji u regionu. Namjenski kotao za pelet, nije kombinirani, a cijena u BiH za kotao od 20kw je 2400 eur.
Pogledajte karakteristike kotla, odlične su, od iskoristivosti do raspona temperature. Garancija na kotao je 10 godina, a na ostale elemente 2 godine.

Dugo pratim ovaj forum i nevjerovatno je da je ovaj kotao tako malo diskutiran na forumu. Nalazi se na slovenskoj listi kotlova na koje država odobrava poticaj.

stmat
02.04.2012., 22:41
Provjereno:
Vjerovali ili ne KOVAN proizvodi kotlove za Coolwex uz neke preinake po zahtjevu Coolwex-a, a Coolwex ga samo prodaje pod svojim brendom po znatno višoj cijeni. To je originalni KOVAN-ov kotao, po meni najbolji u regionu. Namjenski kotao za pelet, nije kombinirani, a cijena u BiH za kotao od 20kw je 2400 eur.
Pogledajte karakteristike kotla, odlične su, od iskoristivosti do raspona temperature. Garancija na kotao je 10 godina, a na ostale elemente 2 godine.

Dugo pratim ovaj forum i nevjerovatno je da je ovaj kotao tako malo diskutiran na forumu. Nalazi se na slovenskoj listi kotlova na koje država odobrava poticaj.

malo se raspravljalo vjerojatno zato što ga nemamo kod nas ugrađenog,

a u cjenovnoj razini je sa centrometalom,
a i nije nam baš svima drag josipović :)

lemy56
03.04.2012., 09:07
Vidio sam da na ovom forumu ima puno korisnika pelet grijanja. Molio bih nekog koji to već ima kod sebe a da je zadovoljan sa radom i cijenom grijanja da mi preporuči, najbolji po njemu. Vrstu, cijene i po mogućnosti di se u Hr može nabaviti. Nešto novije, di nabavljate pelet, njegova cijena i koliko potrošite istog za jednu zimu. Reko sam ranije da mi treba zamjena za plin u kući (blizina Poreča), za grijanje cca 110 m2 na katu. Hvala unaprijed na savjetu.

stmat
03.04.2012., 09:46
Vidio sam da na ovom forumu ima puno korisnika pelet grijanja. Molio bih nekog koji to već ima kod sebe a da je zadovoljan sa radom i cijenom grijanja da mi preporuči, najbolji po njemu. Vrstu, cijene i po mogućnosti di se u Hr može nabaviti. Nešto novije, di nabavljate pelet, njegova cijena i koliko potrošite istog za jednu zimu. Reko sam ranije da mi treba zamjena za plin u kući (blizina Poreča), za grijanje cca 110 m2 na katu. Hvala unaprijed na savjetu.

ako si čitao valjda si skužio,
stalno ponavljamo jedno te isto,
al evo opet:

centrometal pelet set
kotao bosch 2000B i plamenik ECOM2

prema kvaraturi snage 14kW ili manje

lemy56
03.04.2012., 11:28
Lipi moj stmat, bez uvrede ali pitati se može. Od onog što sam pita, niš mi nisi odgovorio. Peć od 17 Kw a meni preslaba od 25,6 Kw (na plin) ??. Nešto tu ni u redu. Mislim da dolazi u obzir min 30 Kw, e sada. Tko ima takvu peć, koje su karakteristike, cijena ... ako nije teško.

stmat
03.04.2012., 14:50
Lipi moj stmat, bez uvrede ali pitati se može. Od onog što sam pita, niš mi nisi odgovorio. Peć od 17 Kw a meni preslaba od 25,6 Kw (na plin) ??. Nešto tu ni u redu. Mislim da dolazi u obzir min 30 Kw, e sada. Tko ima takvu peć, koje su karakteristike, cijena ... ako nije teško.

sry

al vidim da ti se baš neda čitati,

par postova prije imaš cijene peleta na akciji,
cijene peći su različite u različitim trgovinama, logično, sam ćeš se morati raspitati,
a o kw peći na pelete i na koji princip rade imaš puno postova samo ću reći "Darkova kotlovnica"

potrošnja je individualna, neko voli toplo na 24C, netko na 20C, netko ima izolaciju, netko nema, netko je na jadranu drugi u gorskom kotaru itd itd

europe2seoul
05.04.2012., 10:19
Ima netko iskustva sa Kovan od 20kw?
Koja je cijena za Hrvatsku? Tko uvozi?
Koja je potrosnja na nazivnoj snazi i manjoj?

twinsk
05.04.2012., 18:03
Ima netko iskustva sa Kovan od 20kw?
Koja je cijena za Hrvatsku? Tko uvozi?
Koja je potrosnja na nazivnoj snazi i manjoj?

Potrošnja je 1,5-5 kg/h, stepen iskorištenja 96,4 % u sagorjevanju, a preko 92 % na vodi.

Ko nudi bolje performanse?

Više informacija na www.kovan.ba i mail: kovan@bih.net.ba

Na web stranici možete skinuti katalog kotla sa svim opisima i uputama.Ja sam dobio precizne informacije preko maila i jako su me iznenadili sa opširnim i brzim odgovorima. Iduće godine ću sigurno kupiti ovaj kotao, nakon što sam detaljno pogledao ponude od Austrije, do Srbije, mislim da je ovo best buy.
U ponudi imaju i dodatnu opremu: GSM kontroler, telefonski modem, sobni termostat.

mranderson
05.04.2012., 19:45
Potrošnja je 1,5-5 kg/h, stepen iskorištenja 96,4 % u sagorjevanju, a preko 92 % na vodi.

Na web stranici možete skinuti katalog kotla sa svim opisima i uputama.Ja sam dobio precizne informacije preko maila i jako su me iznenadili sa opširnim i brzim odgovorima. Iduće godine ću sigurno kupiti ovaj kotao, nakon što sam detaljno pogledao ponude od Austrije, do Srbije, mislim da je ovo best buy.
U ponudi imaju i dodatnu opremu: GSM kontroler, telefonski modem, sobni termostat.

E to ja zovem reklama ;) :) :rofl: :lol:
Ja cu kupiti odmah 10 komada, samo zato sto su brzo odgovorili na mail :( :eek: :503:

stmat
05.04.2012., 21:33

u hrvatskoj izgleda nitko nema,
u hrvatskoj se nema gdje kupit? valjda
ali servis je već tu,
to je kao ona, imamo već lijek za bolest koja još ne postoji,
sa naglaskom na ono "još"

europe2seoul
06.04.2012., 08:36

Varijanta kotao stalno radi:

06h - 07h - 5kg/h = 5kg
07h - 14h - 1.5kg/h = 10.5kg
14h - 15h - 5kg/h = 5kg
15h - 21h - 2.5kg/h = 15kg
21h - 06h - 1.5kg/h = 13.5kg

Ukupno pelet 24h = 49kg.

Varijanta Kotao ne radi 21h - 06h

06h - 07h - 5kg/h = 5kg
14h - 15h - 5kg/h = 5kg

Ukupno pelet 24h = 35.5kg

Varijanta Kota ne radi 21h-06h i recimo 08h-12h:

06h - 07h - 5kg/h = 5kg
07h - 08h - 2.5kg/h = 2.5kg
12h - 13h - 5kg/h = 5kg
13h - 15h - 1.5kg/h = 3kg

Ukupno pelet 24h = 30.5kg

-----

Ako je cijena peleta 1.5 kn /kg

Varijanta 1 = 73.5 kn / dan
Varijanta 2 = 53.25 kn / dan
Varijanta 3 = 45.75 kn / dan

Ako uzmemo varijantu 3 pon-pet i varijantu 1 sub i ned:

Mjesecno: 20dana varijanta 3 + 8 dana varijanta 1 = 915 kn + 588 kn = 1503 kune mjesecno. Odnosno tona peleta mjesecno (i 2 kile)

To mi je nekak skupo...jer ako imam dobro izoliranu kucu sa kaljevom peci ja potrosim 5-6 metara drva za cijelu zimu a otvorim vrata i grijem skoro sve prostorije. Ako bi grijao bas sve prostorije pa da i potrosnja naraste na duplo dakle 10 metara drva po cijeni od 400 kn / metar = to je cca 4000 kuna za grijanje cijele sezone. Dakle 4-5 mjeseci, od toga 3 mjeseca bas je zima ostalo je prelazni period.

Susjedi se griju na plin i dodje ih slicno kao i ovaj moj izracun za pelete cca 1000 i kusur kuna mjesecno.

Jesu li ove varijante vama OK? Koja je vasa racunica peleta? Gledam matematiku i ne svidja mi se...iako mi se tehnologija svidja.

mranderson
06.04.2012., 10:31
...Jesu li ove varijante vama OK? Koja je vasa racunica peleta? Gledam matematiku i ne svidja mi se...iako mi se tehnologija svidja.
europe2seoul svaka cast! :) jako lijepi izracun, barem meni, u kunama ga svi razumiju ;)
Ne se naljutiti, ali zasto mislis da se ja i ostali drvosjece 'prcimo' s drvima? Pa to je muka, i to kakva muka, em srusi, spili, spremi, uzas, ali bome po zimi se vide jako lijepi rezultati...
A to da tvoj susjed prode sa 1000 kn mjesecno plina, laze ko pas :lol: odnosno mozda ne laze, ali definitivno mu u kuci nije bas pretoplo
Vjeruj mi znam o cemu pricam, za neku normalnu temperaturu u kuci, nikavo pretjerivanje, plina se na mjesec potrosi samo tako cca 2000 kn, barem koliko su moja iskustva...
Ali jos jednom, lijep izracun, peleti su bome pravi luksuz, barem meni...

rmcobet
06.04.2012., 16:59
Da li je neko od forumasa kupio LMBD3 uredjaj
http://tanieogrzewanie.istore.pl/en/combustion-analyzer-analyser-oil-gas-pellets-burner-furnace.html
Ako jeste moze li preneti utiske kako radi i moze li se sa njim nastelovati gorionik na pelete?
Razmisljam se da ga kupim pa ako ne valja da ne bacam tri stoje eura...

europe2seoul
06.04.2012., 17:14
europe2seoul svaka cast! :) jako lijepi izracun, barem meni, u kunama ga svi razumiju ;)
Ne se naljutiti, ali zasto mislis da se ja i ostali drvosjece 'prcimo' s drvima? Pa to je muka, i to kakva muka, em srusi, spili, spremi, uzas, ali bome po zimi se vide jako lijepi rezultati...

Znam da vecina ljudi ima svoju sumu, pa ide, vozi traktorom ili kamionom - i cijena je jeftina jako onda na kraju.

No, ja vec 15 godina se grijem na drva ali ih mi kupimo.

Dakle, odes do kamiona, dogovoris 5 metara drva. To se vani susi od proljeca do jeseni...Onda na jesen odes do pilara koji mi ujedno i slozi i dodje me cca 400 kuna po metru. I onda dam 2 tisuce kuna ukupno i grijem se cijelu zimu.

Ako bi cak i kupio 10 metara radi centralnog, to je 4000 kuna. A da prstom nisam maknuo - a jeftinije od peleta.

EKOLINE KOVAN
07.04.2012., 07:37
Poštovani
Na prijedlog našeg potencijalnog kupca prijavljujemo se na forum.hr i tu smo da Vam pružimo sve informacije o našim proizvodima koji Vas zanimaju.
Firma KOVAN M.I. je lider u proizvodnji proizvoda za iskorištenje obnovljivih izvora energija, sa naglaskom na biomase, pod robnom markom EKOLINE. Mi proizvodimo kotlove i kamine samo na pelet jer želimo da imamo kvalitetan proizod, koji zadovoljava sve EN norme i norme zemalja.
Filozofija firme je da se razvijaju proizvodi isključivo na pelet, i taj pristup je dao već rezultate. Firma KOVAN M.I. sigurno ima najviše iskustva i znanja u oblasti peleta, od samog procesa peletiranja pa do sagorijevanja.
Dodatne informacije o EKOLINE proizvodima možete naći na www.kovan.ba
A SVA EVENTUALNA PITANJA MOŽEMO ODGOVORITI NA OVOM FORUMU.

stmat
07.04.2012., 08:16
Znam da vecina ljudi ima svoju sumu, pa ide, vozi traktorom ili kamionom - i cijena je jeftina jako onda na kraju.

No, ja vec 15 godina se grijem na drva ali ih mi kupimo.

Dakle, odes do kamiona, dogovoris 5 metara drva. To se vani susi od proljeca do jeseni...Onda na jesen odes do pilara koji mi ujedno i slozi i dodje me cca 400 kuna po metru. I onda dam 2 tisuce kuna ukupno i grijem se cijelu zimu.

Ako bi cak i kupio 10 metara radi centralnog, to je 4000 kuna. A da prstom nisam maknuo - a jeftinije od peleta.

nekako mi 10m drva izgleda malo za centralno za jednu zimsku sezonu,

Lee Champa
07.04.2012., 08:35
...

Što dolazi sve u pakovanju (ili je to samo softver) kakva su osjetila, moraju li se mjenjati:ne zna:

lemy56
07.04.2012., 09:05
EKOLINE KOVAN ako je moguće da nam napišete gdje se peć ekoline do 35 kw može nabaviti u HR. Možda znate kolika je cijena i što dolazi u kompletu, tj. od čega se sastoji komplet (ide li pumpa, termostat ?). (može i na PM), Hvala.

EKOLINE KOVAN
07.04.2012., 09:16
EKOLINE KOVAN ako je moguće da nam napišete gdje se peć ekoline do 35 kw može nabaviti u HR. Možda znate kolika je cijena i što dolazi u kompletu, tj. od čega se sastoji komplet (ide li pumpa, termostat ?). (može i na PM), Hvala.

Poštovani ,
Naše proizvode možete kupiti u Hrvatsoj od firme :

CROPELLETS DOO
Ivana Lackovića Croate 1 , 10002 Zagreb ; Hrvatska
Tel : + 385 1 6402 271 ; + 385 1 6402 272
Fax : + 385 1 6402 273
info@cropellets.hr
Kontakt osoba : Ivan Križanec

Cijenu i sve ostale detalje možete dogovoriti sa navedenom firmom .
Termostat spada u dodatnu opremu i prilikom narudžbe kotla trebate se izjasniti da li želite termostat koji može biti žičani ili bežični .
Pumpa , ekspanziona posuda , ventili i ostale stvari potrebne za instalaciju centralnog grijanja ne dolaze uz kotao .
Te stvari dogovarate sa instalaterom koji vrši razvod centralnog grijanja .

europe2seoul
07.04.2012., 10:13
nekako mi 10m drva izgleda malo za centralno za jednu zimsku sezonu,

Pa 5 metara grije kuhinju, dnevnu sobu i hodnik tako da otvoris vrata za hodnik a kuhinja i dnevna soba imaju jednu kaljevu pec preko zida pola tam pola tam. Jos trebam kupaonu + dve spavace sobe normalne velicine.

Poznanik za kucu slicne konfiguracije i velicine, centralno na drva preko modificirane kaljeve peci trosio 7 metara na sezonu.

agt
07.04.2012., 15:41

Grijem se na pelet već četiri sezone. Imam tri peći, u rasponu od 40 do 210 KW. Uz to upoznat sam sa problemima bar još desetak peći na pelet mojih prijatelja i poznanika, a radi se o različitim markama od Centrometala, Viadrusa, Wernera, Kozlusana, Ferolija, Termofluxa itd.
Do ove sezone preferiao sam Viadrusa sa original plamenikom (potrošnja, kvarovi, količina pepela, čišćenje). I Ramazy je na ovom forumu napisao da su parametri koje je izmjerio na mom Viadrusa vrlo dobri.
Od kad sam ove sezone ugradio i jednog Kozlusanovog Slimpela shvatio sam sa postoji peć koja je iza sebe ostavila sve koje sam do tad poznavao i preporučio bih je svakom tko kreće sa grijanjem na pelete.
Što se tiče potrošnje, čišćenja, količine pepela, načina rada to je jednostavno nešto drugo. Slimpel ni ne izgleda kao peć već kao neki garderobni ormar, tiša u radu od svih drugih, ispušni plinovi nikad iznad 120 stupnjeva, dimnjak smiješnog promjera i ne treba imati cug, čišćenje turbulatora-poluautomatsko, čišćenje ložišta-automatsko, komande na hrvatskom, uz to još i u simbolima, doziranje po gramaži, izračun snage rada po trenutnom opterećenju-automatski itd, itd.
Što se tiče peleta, ložio sam do sad Drvenjaču, Viševicu, Vitez i Šišarku. Imam osjećaj da je Šišarka najbolja od nabrojanog.

agt
07.04.2012., 15:50

Za usporedbu, potrošim u sezoni peleta za cca 1000 eura. Palim je samo jednom, početkom listopda, punim rezervoar jednom tjedno, a tada bacim i pepeo. Peć čistim jednom godišnje, kad je ugasim, polovinom svibnja.
Mislim da i ova komocija, u odnosu na loženje drvima ima svoju cijenu,

rmcobet
07.04.2012., 16:17
Što dolazi sve u pakovanju (ili je to samo softver) kakva su osjetila, moraju li se mjenjati:ne zna:

Koliko sam ukapirao dobijes sw i sondu, samo sensor za temperaturu treba da se dokupi.

mranderson
07.04.2012., 18:17
...
Od kad sam ove sezone ugradio i jednog Kozlusanovog Slimpela shvatio sam sa postoji peć koja je iza sebe ostavila sve koje sam do tad poznavao i preporučio bih je svakom tko kreće sa grijanjem na pelete...
pametnom dosta :) jos da ste agt napisali cijenu, to bi bilo super, jel astronomska ili ...??

stmat
07.04.2012., 19:41
pametnom dosta :) jos da ste agt napisali cijenu, to bi bilo super, jel astronomska ili ...??

razgovarao sam sa dobavljačem prije par tjedana,
ak se dobro sjećam negdje oko 25.000 kn kotao 20 ili 25kW

zastupnik je tehno-dom pa ih možeš pitat.

agt
07.04.2012., 21:15

25 KW 25400 kn., 40 KW 28400 kn.

ivanmonte
07.04.2012., 23:27
EKOLINE KOVAN ako je moguće da nam napišete gdje se peć-kamin ekoline do 25 kw za centralno može nabaviti u Crnoj Gori. Možda znate kolika je cijena i što dolazi u kompletu, tj. od čega se sastoji komplet (ide li pumpa, termostat,ekspan.posuda ?). Hvala.

europe2seoul
08.04.2012., 06:20
Jel netko vidio/probao za Trevi Tecno peci? Sto ih nudi metel.hr a talijanske su. Cini mi se OK...meni treba mala snaga ali da je dobro izolirana da mi ne grije prostoriju gdje se nalazi.

Npr Trevi Domus grije prostoriju sa 3.5 kw a ostalo u vodu (ona najmanja) jer je namjenjen postavljanju u sobu koja se koristi - ugodjaj, staklo itd.

Tecno varijanta je za stavljanje u neku pomocnu prostoriju (podrum) pa je bolje izolirana i grije je samo sa 1.5 kw, dakle minimalno.

Kada bi bar netko proizvodio neki kao kamin (11-12kw) ali da je izoliran da mi ne grije bez veze podrum.

stmat
08.04.2012., 08:25
Varijanta kotao stalno radi:

06h - 07h - 5kg/h = 5kg
14h - 15h - 5kg/h = 5kg
21h - 06h - 1.5kg/h = 13.5kg

Ukupno pelet 24h = 49kg.

Varijanta Kotao ne radi 21h - 06h

06h - 07h - 5kg/h = 5kg
14h - 15h - 5kg/h = 5kg

Ukupno pelet 24h = 35.5kg

Varijanta Kota ne radi 21h-06h i recimo 08h-12h:

06h - 07h - 5kg/h = 5kg
07h - 08h - 2.5kg/h = 2.5kg
12h - 13h - 5kg/h = 5kg
13h - 15h - 1.5kg/h = 3kg

Ukupno pelet 24h = 30.5kg

-----

Ako je cijena peleta 1.5 kn /kg

Varijanta 1 = 73.5 kn / dan
Varijanta 2 = 53.25 kn / dan
Varijanta 3 = 45.75 kn / dan

Ako uzmemo varijantu 3 pon-pet i varijantu 1 sub i ned:

Mjesecno: 20dana varijanta 3 + 8 dana varijanta 1 = 915 kn + 588 kn = 1503 kune mjesecno. Odnosno tona peleta mjesecno (i 2 kile)

To mi je nekak skupo...jer ako imam dobro izoliranu kucu sa kaljevom peci ja potrosim 5-6 metara drva za cijelu zimu a otvorim vrata i grijem skoro sve prostorije. Ako bi grijao bas sve prostorije pa da i potrosnja naraste na duplo dakle 10 metara drva po cijeni od 400 kn / metar = to je cca 4000 kuna za grijanje cijele sezone. Dakle 4-5 mjeseci, od toga 3 mjeseca bas je zima ostalo je prelazni period.

Susjedi se griju na plin i dodje ih slicno kao i ovaj moj izracun za pelete cca 1000 i kusur kuna mjesecno.

Jesu li ove varijante vama OK? Koja je vasa racunica peleta? Gledam matematiku i ne svidja mi se...iako mi se tehnologija svidja.

osvrnuo bih se na tvoj izračun iz iskustva četvrte zimske sezone grijanja na pelet. ove godine imam fasadu 10cm stiropor. grijem 250m2 na 23C-24C

kod mene definitvno troši manje od 4kg/h,

svaki dan grijanje radi od 5:00 do 22:30, tako rano počinje zbog pripreme tople vode.

vanjska temperatura -15C 45kg/24h
vanjska temperatura -5C 30kg/24h
vanjska temperatura 0C 23kg/24h

dosad sam potrošio 5.400 kn, kupovao sam pellet po 1,33kn/kg

stepski
08.04.2012., 22:06
Poštovani
Na prijedlog našeg potencijalnog kupca prijavljujemo se na forum.hr i tu smo da Vam pružimo sve informacije o našim proizvodima koji Vas zanimaju.
Firma KOVAN M.I. je lider u proizvodnji proizvoda za iskorištenje obnovljivih izvora energija, sa naglaskom na biomase, pod robnom markom EKOLINE. Mi proizvodimo kotlove i kamine samo na pelet jer želimo da imamo kvalitetan proizod, koji zadovoljava sve EN norme i norme zemalja.
Filozofija firme je da se razvijaju proizvodi isključivo na pelet, i taj pristup je dao već rezultate. Firma KOVAN M.I. sigurno ima najviše iskustva i znanja u oblasti peleta, od samog procesa peletiranja pa do sagorijevanja.
Dodatne informacije o EKOLINE proizvodima možete naći na www.kovan.ba
A SVA EVENTUALNA PITANJA MOŽEMO ODGOVORITI NA OVOM FORUMU.

Dva ili tri pitanja za vas... odnosno samo neko moje mišljenje sa kojim se možete složit, ili ne...

-koja je razlika imedu vašeg kotla Ekoline i Coolowek Basic koji navodno isto proizvodi Kovan...
-dali se vam dnevni spremnik ipak ne čini nešto mali ( kod dvadesetice 30 kg, a pošto je neke račune pravio - europe2seoul, je to u najboljem slučaju tek za jedan dan) i ako sam dobro razumeo, može se dokupiti veči, a taj sadrži koliko kg...
-pošto je temperatura dimnih plinova 90 stepeni, skoro se mi čini OBAVEZAN inox dimnjak...
- a moram reči da mi nisu baš jasne ove brojke...stepen iskorištenja 96,4 % u sagorjevanju, a preko 92 % na vodi...
na slovenačkoj listi Eko sklada pojavljuje se i treča brojka, "iskorištenje kotla", za dvadesticu 91,8% a za tridesetpeticu 90,7%...

l.p.

EKOLINE KOVAN
09.04.2012., 07:04
EKOLINE KOVAN ako je moguće da nam napišete gdje se peć-kamin ekoline do 25 kw za centralno može nabaviti u Crnoj Gori. Možda znate kolika je cijena i što dolazi u kompletu, tj. od čega se sastoji komplet (ide li pumpa, termostat,ekspan.posuda ?). Hvala.

Poštovani ,
U Crnoj Gori nemamo još uvijek predstavništvo .
Možete kotao kupiti od našeg predstavnika za Srbiju čije Vam podatke šaljem ispod ili od nas direktno .
Ukoliko se odlučite da kotao kupite od našeg predstavnika za Srbiju sa njim se dalje dogovarate oko cijena i ostalnih uslova prodaje .
Ukoliko želite kotao kupiti od nas direktno molimo Vas da nam pošaljete upit na naš mail kovan@bih.net.ba ili da nas pozovete na broj 00387 35 704 487 kako bih Vam dali ponudu za traženi kotao .

Firma : NAŠ IZVOZ DOO
Adresa : Mitrovdanska bb , Beograd
Tel : 00381646416770
mail : nasizvor@sbb.rs
mail : aqvatec22@yahoo.com
www.peletikotlovi.com

Lijep pozdrav ,

EKOLINE KOVAN
09.04.2012., 13:04

Dva ili tri pitanja za vas... odnosno samo neko moje mišljenje sa kojim se možete složit, ili ne...

-koja je razlika imedu vašeg kotla Ekoline i Coolowek Basic koji navodno isto proizvodi Kovan...
-dali se vam dnevni spremnik ipak ne čini nešto mali ( kod dvadesetice 30 kg, a pošto je neke račune pravio - europe2seoul, je to u najboljem slučaju tek za jedan dan) i ako sam dobro razumeo, može se dokupiti veči, a taj sadrži koliko kg...
-pošto je temperatura dimnih plinova 90 stepeni, skoro se mi čini OBAVEZAN inox dimnjak...
- a moram reči da mi nisu baš jasne ove brojke...stepen iskorištenja 96,4 % u sagorjevanju, a preko 92 % na vodi...
na slovenačkoj listi Eko sklada pojavljuje se i treča brojka, "iskorištenje kotla", za dvadesticu 91,8% a za tridesetpeticu 90,7%...

l.p.

Poštovani,
-Razlika izmedu EKOLINE i COOLWEX kotlova je samo u boji kotla.
Proizvod je razvijen i proizveden u Bosni i Hercegovni u firmi KOVAN M.I. doo.
Grupacija HORIZONT Maribor ima svoju robnu marku COOLWEX koja obuhvata priozvode za grijanje i klimatizaciju. Njihovom analizom tržišta i analizom kvaliteta proizoda oni su se odlučili na saranju sa firmom KOVAN gdje je dogovoreno da se za njih proizvodi posebna serija kotlova pod robnom markom COOLWEX a jedina izmjena koje je uredena je izmjena boje, koja je usklađena sa ostalim COOLWEX proizvodima.
-Ako ste analizirali tržiste sličnih proizovda sigurno ste zamjetili da je se malo vodilo računa o dizajnu samog proizvoda. Većina proizvođača kotlova, je dolaskom tehnologije peleta, u postojeće konstrukcije kotlova na čvrsta goriva ubacila gorionike za sagorijevanje peleta. A da bi se dobio visko stepen iskorištenja goriva u sagorijevanju a kasnije i visok stepen iskorištenja proizvedene toplote potrebno da je konstrukcija gorionika usklađena sa kontrukcijom kotla(izmjenjivača).
Vodeći računa o svim ovim elementima došlo je do zaključka da kotao treba da je prije svega funkcionalan sa dobrim tehničkim karakteristikama, a ujedno da je prihvatljivo dizajniran.
Spremnik koji je predviđen za seriju kotlova EKOLINE HOME je dovoljan za rad kotla minimalno od jedan dan.
Prema zahtjevima kupca, postoje mogućnosti povećanja spremnika, za dodatnih 45 kg, ali ako i to nije dovoljno postoje posebni spremnici koji mogu produžiti autonomiju rada kotla za cijelu sezonu.
-U vezi INOX spreminka. Vjerujem da vas tu interesuje problem pojave kondenza. Kondenz se može pojaviti na kotlu i na izlaznom dimovodu.
Problem pojave kondenza na kotlu je riješen na taj način da je u kotlu ugrađen sistem mješanja vode sa logikom da se hladna voda vraća u sistem na najhladnije mjesto a topla voda da se uzima sa najtoplije mjesta na kotlu. Membranama u vodenim komorama kotla kontrolisan je protok vode, tako da ne dolazi do naglog mješanja tople i hladne vode, što je preduslov za pojavu kondenza. Ovim konstruktivnim rješenjem je smanjen temperaturni gradijent, koji utiče na pojavu kondenza.
Na pojavu kondenza na dimovodu utiče dosta elemenata, a ne samo temperatura gasova koja izlazi iz kotla. Kroz dosadašjne iskustvo proizvodnje i ugradnje kotlova nismo imali problema sa pojavom kondenza.
-EKOLINE kotlovi su prošli kroz niz testova i potvrda kvaliteta.
Prva serija testova i analiza kvaliteta obavljena je na Rudarskom Institutu u Tuzli. U ovoj seriji testiranja prije svega su testirane mehaničke osobine a i dijelom je izvršena analiza izduvnih gasova. Jedno od ispitivanja je i ispitivanje iskorištenja kotla. U skladu sa mogućnostima Rudarskog instituta izvršeno je ispitivanje iskorištenja kotla u sagorjevanju, i došlo je se do rezultata od 96,4%
Nakon toga slijedi testiranje u IMQ Italija gdje su izvršena tesitanja prema EU direktivama. Ova tesitranja su iskorištena za CE znak.
Posljednje ispitivajne je izvršeno u TGM Beč. Ovo ispitivanje je izvršeno da se zadovolje O norme, tj da bi se za EKOLINE mogla dobiti subvencija u Austiji. Isti ovi rezultati su zavedeni i u Ekosklad Slovenija. Rezultati koji su zavedeni su ukupno iskorištenje kotla, koje je zbir iskorištenja u sagorijevanja i iskorištenja na izmjenivaču kotla
Znači za komercijalne svrhe se navodi da kotlovi imaju iskorištenje iznad 92 %,
a stvarni rezultate ste već naveli, za kotao 20 kW 91,8 %.
ISKORIŠTENJE U SAGORIJEVANJU JE 96,4%
UKUPNO ISKORIŠTENJE ZA CIJELU SERIJEU EKOLINE HOME JE IZNAD 92%
UKUPNO ISKORIŠTENJE ZA KOTAO EKOLINE 20 kW 91,8%
UKUPNO ISKORIŠTENJE ZA KOTAO EKOLINE 35 kW 90,7%
UKUPNO ISKORIŠTENJE ZA KOTAO EKOLINE 50 kW 92,6%

Kao što vidite iz gore navedenog sve informacije su javno dostupne, ali su profiltrirane tako da ih razumije većina nasih potencijalnih kupaca. Ali ako neko želi da ima dodatna pojašnjenja sve informacije su dostupne.

Lijep pozdrav

ckb 30
12.04.2012., 08:31
Poštovani forumaši

pošto se bliži kraj sezone grijanja zanima me kako pravilno pripremiti peć za slijedeću sezonu (čišćenje, kontrola), Radi se o Cm pelet setu 14-35kw, te kotao ckb 30.

Zanima me koliko može trošiti navedeni pelet set el. energije kada radi 24 sata, kad se zbroji potrošnja plamenika, puža i pumpe za vodu.

Pozdrav

Lee Champa
12.04.2012., 19:56
....Zanima me koliko može trošiti navedeni pelet set el. energije kada radi 24 sata, kad se zbroji potrošnja plamenika, puža i pumpe za vodu......

Največi potrošač je upaljač peleta. A koliko se puta on pali...:ne zna:

ramzay
14.04.2012., 09:29
EKOLINE KOVAN kaže

Prva serija testova i analiza kvaliteta obavljena je na Rudarskom Institutu u Tuzli. U ovoj seriji testiranja prije svega su testirane mehaničke osobine a i dijelom je izvršena analiza izduvnih gasova. Jedno od ispitivanja je i ispitivanje iskorištenja kotla. U skladu sa mogućnostima Rudarskog instituta izvršeno je ispitivanje iskorištenja kotla u sagorjevanju, i došlo je se do rezultata od 96,4%

Pomislio sam da će moderatori odnosno administratori opaliti par crvenih kartona za ovu notornu besplatnu reklamu , ali su se svi uspavali, a ja ne mogu odoliti izazovu.

Dakle dok sam bili mali klinci takmičili smo se tko može dalje pišati po snijegu , kad smo bili malo stariji onda je bila tekma tko ima većeg, a sad je izgleda počela tko ima veći ( mislim stupanj djelovanja).

Evo ja tvrdim da imam većeg , ali je to samo moja tvrdnja , a bujna plavuša treba to potvrditi.

U ovom slučaju se ta bujna plavuša zove PTB ili BLT ili neka druga skračenica , ali se usput i kaže po kojim kondicijama je to i ostvareno.

Dečki dajte malo ohladite ali nemojte pretjerivati i sa pothlađivanjem dimnih plinova , jer kome treba kondenzacija u dimnjaku, kome treba kanta vode koja curi iz dimnjaka.

Inače svaka čast za turbulatore u VBR u , koji je dosta dugačak i sviđa mi se.

A ne sviđa mi se željezna komora izgaranja , iako je lijep red rupica za sekundarni zrak , ali nema tog željeza koje to može izdržati.

Toliko za početak diskusije.

dep
15.04.2012., 05:40
Ljudi pozdrav!

Evo par pitanja za stručnjake:

U kotlovnici imam Buderusovu peć na lož ulje Logano od nekih 55kw što znam da je previše za moje potrebe, ali čovjek naletio povoljno..... Trošim oko 1500 litara uz kombinaciju sa klimom. Kako nas MOL svaka dva tjedna podsjeća da je loža luksuz za naša primanja, ja se odlučio za prelazak na drugi energent - pelete. U bliskoj budućnosti (vjerojatno za zimu 2013-2014) došao bi u obzir i plin, ali slušajući jadikovke ljudi iz okolice Zagreba koji niti sa ovom današnjom cijenom plina ne mogu kvalitetno zagrijati svoje domove, pitam se da li o tome uopće razmišljati pošto nas uguraju u EU.

Ja ću sada malo na glas razmišljati, pa molim mjerodavne da me prosvjetle.
Radi se o kući od prizemlja 105 kvadrata visine 3,3m(predviđeno za trgovinu) i potkrovlja u kojem je stan (visina 2,6m). Zid, giter 5,5 + klasična fasada+stiropor 8cm. Potkrovlje drvena obloga + 10-15 cm staklene vune. Otvori, drveni sa običnim izo staklima. Grijem trenutno samo stan, ali niti dolje temp ne pada ispod 13-14 stupnjeva tijekom zime (dolje je kameni zid 80cm + stiropor)

Ideja je bila uzeti Centrometalov pelet set 40-50kw i namontirati ga na postojeću peć koja usput budi rečeno nema posudu za pepeo, ali ispod donjeg ruba plamenika ima prostora oko 12 cm i dosta dugačko ložište. To malo testirati za toplu vodu preko ljeta i ako se pokaže da ne funkcionira, uzeti CM peć i prebaciti plamenik na nju. Time bi dobio i neku neovisnost, jer bi u slučaju nužde mogao kombinirati i drva!!

E sad, kaj mislite o tome?
Nekako sam mišljenja da ova uljna peć sa CM pelet plamenikom može postići veće iskorištenje nego CM komplet??
Da li netko ima iskustva sa kombinacijom pelet na uljnu peć? Dal bi mi bio dobar i ovaj plamenik do 35kW? Možda neka druga peć?? Kolike snage peć bi mi uopće trebala za ovo moje? Gledao sam i one estonske ( mislim Pellech ili tako nekako)plamenike za koje nije potrebno prepravljati vrata, ali što je sa servisom i onim " kupujmo hrvatsko". Cijena je doduše približno ista.

Živim u kraju gdje se uljni plamenici štelaju na oko i uho, pa se nemam kome pametnom obratiti.

Oprostite na duljini posta.
Unaprijed hvala!!

Piksi11
15.04.2012., 09:05
Vjerovatno ste vec imali ovakvih pitanja ali isto cu priupitat.
Doma iman centralno grijanje na loz ulje, kota 45 kw. Dali se na taj kota moze stavit plamenik i kit za pelete? Tako da nemoram kupovat novi kota koji je malo preskup!

Tamarind
15.04.2012., 12:43
Evo da se pridruzim i ja od loz ulje u pellet konverzaciji. Kotao je CentroMetal EKO-CUP M3 80kw, ne bas ovaj najnoviji ali pre 3-4g.

Prijatelj zeli da ga izmeni u pellet, iako rupica u vratima gde je uljni plemenik izgleda vrlo mala da bi stao tu pellet gorionik, a to su ona masivna metalna vrata, valjda da se presece nekako.

http://i42.tinypic.com/kb96wg.jpg

http://i43.tinypic.com/11vqp0p.jpg

http://i40.tinypic.com/351iipc.jpg

ramzay
15.04.2012., 17:56
Odgovor svima, može se ugraditi pelet brener na svaki kotao na ložu , ali je to intervencija koja zahtjeve opremu za analizu plinova i ne može se uraditi u varijanti SSM .

Mi smo to radili u nekoliko navrata , i objavili fotke na ovom forumu unatrag dva mjeseca.

ramzay
15.04.2012., 18:00
http://tanieogrzewanie.istore.pl/en/combustion-analyzer-analyser-oil-gas-pellets-burner-furnace.html
Ako jeste moze li preneti utiske kako radi i moze li se sa njim nastelovati gorionik na pelete?
Razmisljam se da ga kupim pa ako ne valja da ne bacam tri stoje eura...

pisao sam o tom uređaju na forumu koji se zove Ds18s20 i zbog tih fotki popušio crveni karton .

taj je forum iz protesta napušten i otvoren novi

miran18
15.04.2012., 19:53
Odgovor svima, može se ugraditi pelet brener na svaki kotao na ložu , ali je to intervencija koja zahtjeve opremu za analizu plinova i ne može se uraditi u varijanti SSM .

Mi smo to radili u nekoliko navrata , i objavili fotke na ovom forumu unatrag dva mjeseca.

Koliko se sjećam obećali ste neke fotke za CTC aigir turbulatore i način ugradnje pa ako nije problem da nam pustite par makar na PP.

Piksi11
15.04.2012., 22:01
Voli ja bih i ja vidit te fotke i vase misljenje dali se to isplati?

ckb 30
16.04.2012., 07:54
Poštovani forumaši

pošto se bliži kraj sezone grijanja zanima me kako pravilno pripremiti peć za slijedeću sezonu (čišćenje, kontrola), Radi se o Cm pelet setu 14-35kw, te kotao ckb 30.

Zanima me koliko može trošiti navedeni pelet set el. energije kada radi 24 sata, kad se zbroji potrošnja plamenika, puža i pumpe za vodu.

Pozdrav

@ramzay

molim te odgovor na citat. (Peć se pali 1- 2 puta u sat vremena)

Kada bi sad kupovao peć na pelete koji bi tvoj izbor bio?

lp

ramzay
16.04.2012., 11:45
@ramzay

molim te odgovor na citat. (Peć se pali 1- 2 puta u sat vremena)

Kada bi sad kupovao peć na pelete koji bi tvoj izbor bio?

lp

upravo mjerimo potrošnju struje

ramzay
16.04.2012., 11:56
Voli ja bih i ja vidit te fotke i vase misljenje dali se to isplati?

Isplati se u svakom slučaju .

Centrometalov kotao u kojeg ugrađuju pelet set je neki zastarjeli kotao na naftu od prije 20-30 godina , onda su ga prodavali kao kotao na cjepanice , a sad na pelet.

Po mome se svaki kotao na naftu, ložu, može voziti sa peletima , to što nema pepelnice i rosta nije problem , čisti se dva tri puta tjedno usisivačem ili metlicom opet je sve ok.

dep
16.04.2012., 13:26
Poštovani g.Ramzay!

Potrudio sam se pročitati veći dio postova i moram priznati da je pravo zadovoljstvo naći na nekoga tko pored prakse tako dobro barata i teorijom poput Vas. Pun mi je kufer raznoraznih nadrmajstora koji nam prodaju svoje znanje, a nemaju blage veze o problematici. Na žalost u kraju iz kojeg se ja javljam takvih je na svakom koraku, a od instrumenata za ugađanje plamenika, osim šrafcigera i imbusa nemaju niš drugo.

S toga Vas još jednom lijepo molim da budete toliko dobri pa pogledate još jednom moj post 1808 i nabacite mi koji svoj prijedlog i savjet.

Iz svega pročitanog shvatio sam (ispravite me ako griješim):
1. pelet set ide na svaku peć s većim ili manjim iskorištenjem
2. moja peć uvelike premašuje potrebnu snagu
3. najbolje je da peć radi svojim punim kapacitetom i da se pri tom što rijeđe pali-gasi
4. temperaturu povratnog voda regulirati mišventilom
5. pratiti boju pepela i povremeno provjeravati temp. izlaznih plinova
6. serviseru bez instrumenta za analizu ispuha zabraniti pristup kotlovnici

Pitanje:
Koji pelet set mi preporučate i koje snage (možda neki koji ima prirubnicu kao plamenik na lož ulje)? S obzirom na snagu peći i potrebe mojeg objekta, da li bi mi taj nesrazmjer rješilo spremnik za akumuliranje topline. Ukoliko bi trebao peć druge snage, koliko bi mi bilo dovoljno za moje potrebe.

Svima hvala na konstruktivnim idejama.

ps. naravno da su i ideje ostalih znalaca dobrodošle

Piksi11
16.04.2012., 19:13
Isplati se u svakom slučaju .

Centrometalov kotao u kojeg ugrađuju pelet set je neki zastarjeli kotao na naftu od prije 20-30 godina , onda su ga prodavali kao kotao na cjepanice , a sad na pelet.

Po mome se svaki kotao na naftu, ložu, može voziti sa peletima , to što nema pepelnice i rosta nije problem , čisti se dva tri puta tjedno usisivačem ili metlicom opet je sve ok.

http://i126.photobucket.com/albums/p93/rx-5/kota.jpg
Evo ovo je moj kota koji je star nekih 7-8 god. a nema vrata ko onaj na drva, pa kako ću onda čistit kota?

stari1
16.04.2012., 19:23
Evo, pa pogledaj kako ćeš čistit kota.
http://www.youtube.com/watch?v=JvI51N9ptt0&feature=related

tignes1
16.04.2012., 20:53
Grijem se na pelet već četiri sezone. Imam tri peći, u rasponu od 40 do 210 KW. Uz to upoznat sam sa problemima bar još desetak peći na pelet mojih prijatelja i poznanika, a radi se o različitim markama od Centrometala, Viadrusa, Wernera, Kozlusana, Ferolija, Termofluxa itd.
Do ove sezone preferiao sam Viadrusa sa original plamenikom (potrošnja, kvarovi, količina pepela, čišćenje). I Ramazy je na ovom forumu napisao da su parametri koje je izmjerio na mom Viadrusa vrlo dobri.
Od kad sam ove sezone ugradio i jednog Kozlusanovog Slimpela shvatio sam sa postoji peć koja je iza sebe ostavila sve koje sam do tad poznavao i preporučio bih je svakom tko kreće sa grijanjem na pelete.
Što se tiče potrošnje, čišćenja, količine pepela, načina rada to je jednostavno nešto drugo. Slimpel ni ne izgleda kao peć već kao neki garderobni ormar, tiša u radu od svih drugih, ispušni plinovi nikad iznad 120 stupnjeva, dimnjak smiješnog promjera i ne treba imati cug, čišćenje turbulatora-poluautomatsko, čišćenje ložišta-automatsko, komande na hrvatskom, uz to još i u simbolima, doziranje po gramaži, izračun snage rada po trenutnom opterećenju-automatski itd, itd.
Što se tiče peleta, ložio sam do sad Drvenjaču, Viševicu, Vitez i Šišarku. Imam osjećaj da je Šišarka najbolja od nabrojanog.
Imam per pitanja: Procitao sam na siteu da kozlusan uspesno sagoreva agropelet dali to neko moze dami potvrdi,kada kotao dodje do zadane temperature dali se gasi ili prelazi u mod za modulaciju dali neko zna koja je cena modela koz20.

Piksi11
17.04.2012., 12:16
Šta mislite o ovome?
http://www.njuskalo.hr/peci/gorionik-pelet-oglas-4593775

stmat
17.04.2012., 16:51
Evo, pa pogledaj kako ćeš čistit kota.
http://www.youtube.com/watch?v=JvI51N9ptt0&feature=related

ramzay

ovaj produženi adapter (1:31 minuta videa) je jako zanimljiv,

po meni ti bi značilo da se i u plitke peći (ferroli) može ugradit
pelet plamenik, odnosno kad se pomoću njega plamenik izmakne
prema naprijed i u malom kotlu ima mjesta da se razvije plamen

ili ... :ne zna:

agt
17.04.2012., 19:11
Imam per pitanja: Procitao sam na siteu da kozlusan uspesno sagoreva agropelet dali to neko moze dami potvrdi,kada kotao dodje do zadane temperature dali se gasi ili prelazi u mod za modulaciju dali neko zna koja je cena modela koz20.

Mislim da klasični Kozlusan može raditi na pelete, sječku, ljuske, kominu, granulirani ugljen, a za jednog kao moj od 210 KW koji grije peradarnik su mi rekli da radi na sušeni kokošji izmet.
Kad dostigne zadanu temperaturu ne gasi se, osim ako potrošači dugo ne traže toplu vodu.

ramzay
17.04.2012., 19:29
ramzay

ovaj produženi adapter (1:31 minuta videa) je jako zanimljiv,

po meni ti bi značilo da se i u plitke peći (ferroli) može ugradit
pelet plamenik, odnosno kad se pomoću njega plamenik izmakne
prema naprijed i u malom kotlu ima mjesta da se razvije plamen

ili ... :ne zna:

tu se slažem s tobom da se može dobiti mjesta za ugradnju u plitke kotlove, samo me brine zagrijavanje, pregrijavanje tog produžetka.

Imam u skladištu jednu takvu igračku pod dvadesetak kilovata, plitku , toliko da piva ne stane u nju , budem vidio kako bi to radilo sa Centrometalovim pelet setom.

brle1
20.04.2012., 22:32
tu se slažem s tobom da se može dobiti mjesta za ugradnju u plitke kotlove, samo me brine zagrijavanje, pregrijavanje tog produžetka.

Imam u skladištu jednu takvu igračku pod dvadesetak kilovata, plitku , toliko da piva ne stane u nju , budem vidio kako bi to radilo sa Centrometalovim pelet setom.

ja imam produžetak na centrometalovom setu i buderusovom kotlu i u dvije sezone grijanja nije bili problema. mogu ga poslikat ako treba

stmat
21.04.2012., 06:29
ja imam produžetak na centrometalovom setu i buderusovom kotlu i u dvije sezone grijanja nije bili problema. mogu ga poslikat ako treba

stavi fotku molim te,
imam oko sebe tri plitka kotla kod susjeda

tignes1
21.04.2012., 11:02
Poslali sumi ponudu za kozlusan koz20 od 23kw 4600 eura. Da nije malo puno?

agt
21.04.2012., 11:10
Poslali sumi ponudu za kozlusan koz20 od 23kw 4600 eura. Da nije malo puno?

To je preskupo. Kozlusanov Slimpel te snage košta 25 000 kuna, što znači da bi Koz 20 trebao biti još jeftiniji.
Od koje je firme ta ponuda?

GG0505
21.04.2012., 16:07
Pozz svima, pitanje za upucene kako vam se cini BOSCH pec na pelete u ferotermu 32kw sa spremnikom za 15700kn
http://www.fero-term.hr/UserDocsImages/web-katalog-04-12.pdf
Hvala unaprijed :)

tignes1
21.04.2012., 20:53
To je preskupo. Kozlusanov Slimpel te snage košta 25 000 kuna, što znači da bi Koz 20 trebao biti još jeftiniji.
Od koje je firme ta ponuda?

Od tehno-dom jel ima negde jeftinije?

brle1
22.04.2012., 12:59
stavi fotku molim te,
imam oko sebe tri plitka kotla kod susjeda

http://imageshack.us/photo/my-images/831/22042012910.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/716/22042012908.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/715/22042012909.jpg/
Nadam se da će slike pomoći,prostor između cijevi plamenika i produžetka sam ispunio keramičkom vunom

rmcobet
22.04.2012., 19:26
pitanje za znalce
Sta mislite o uredjaju TPI 712 Flue Gas Analyser

http://www.jmwlimited.co.uk/TPI_712_Combustion_Analyser.html

ima opciju za gorivo wood(dry), da li je ovo opcija za pelete?

dep
22.04.2012., 20:12
Moram reči da sam malo razočaran s tim što se nitko nije osvrnuo na moj upit! šmrc!

tignes1
22.04.2012., 23:16
Moram reči da sam malo razočaran s tim što se nitko nije osvrnuo na moj upit! šmrc!
Moje misljenje je datije pec preogromna za prostor koji grijes. Tebi po mom proracunu treba pec maksimalne snage 25kw. Sad koju pec e toje vec nauka po sistemu svaki ciga svoga konja hvali. Mogao bi da ubacis i cm gorionik 35kw sasvim dovoljno al nisam siguran kakobi se uklopio sa tako velikom peci.
Neka me strucnjaci isprave ako gresim.

dep
23.04.2012., 04:19
Nekako mi je šteta bacit ovu Buderusicu ako se da prepraviti na pelete, a vidim iz svega napisanog da je to izvedivo. Češće čišćenje neće biti problem. Pitanje je samo što se događa sa potrošnjom goriva u slučaju kad je peć prevelika.

Moj meštar veli da to na kraju dođe na isto, jer se veća peć rijeđe pali i prije ugrije. Meni to nekako prejednostavno zvuči. Onda bi svi imali peći od 100 kW i deri.

:ne zna:

brzo
23.04.2012., 16:10
Pozdrav svima, uključio bi se u temu vezano za poduzeće IES grupa iz Zagreba, te bi htio samo ovo reći da ne bi netko nasjeo na njihove priče. Vidim da su već neki imali loša iskustva sa njima. To je poduzeće koje uopće se ne kuži u ono što prodaje, nemaju garanciju, nemaju servisera niti tehničke podrške. Također mene je zanimao njihov ECOWORXX PelletMaker PM3.0E All-in-One koji sam uspio pogledati stroj nakon više mjeseci traženja, te sam doveo stručne ljude koji se razumiju u takve strojeve, te smo utvrdili da taj stroj ne valja i vrlo, vrlo je nekvalitetan. A da očito nešto ne štima sa tom firmom može se vidjeti ako ubacite to poduzeće na internetu u sudski registar da je pokrenuto brisanje poduzeća od strane trgovačkog suda u Zagrebu.

mranderson
24.04.2012., 06:51
Pozdrav svima, uključio bi se u temu vezano za poduzeće IES grupa iz Zagreba, te bi htio samo ovo reći da ne bi netko nasjeo na njihove priče. Vidim da su već neki imali loša iskustva sa njima. To je poduzeće koje uopće se ne kuži u ono što prodaje, nemaju garanciju, nemaju servisera niti tehničke podrške. Također mene je zanimao njihov ECOWORXX PelletMaker PM3.0E All-in-One koji sam uspio pogledati stroj nakon više mjeseci traženja, te sam doveo stručne ljude koji se razumiju u takve strojeve, te smo utvrdili da taj stroj ne valja i vrlo, vrlo je nekvalitetan. A da očito nešto ne štima sa tom firmom može se vidjeti ako ubacite to poduzeće na internetu u sudski registar da je pokrenuto brisanje poduzeća od strane trgovačkog suda u Zagrebu.
ja zbilja ne znam u kom smjeru ide ovaj topic :(
Naime samo slušam a joj joj joj, i daj daj daj, a kao točka na i je "te sam doveo stručne ljude koji se razumiju u takve strojeve" ! :504::503:
Jel problem onda i napisati što to ne valja, koji su to stručni ljudi, jer ovako, ispada jako jako jako neozbiljno i djetinjasto...
Mislim, najlakše je napisati da nešto ne valja, eto npr, ja ču se usuditi i reći da BMW nema dobar elektronički diferencijal na svom bmw M5!
Mislim, dajte ljudi, tu vam nitko, ponavljam, nitko nije bedak, svi se znaju služiti internetom, i ovakve, nekakve izjavice (tako sam ja shvatio) da se nekome napakosti, su nažalost tu neprimjerene....
Da se razumijemo, ako je firma u rasulu, ne valja, hvala vam na informaciji, to je zbilja ok, ali reći ja sam došao sa stručnim ljudima... e pa mene iskreno zanima koji su to stučni ljudi, i što to tehnički nije bilo konkretno, jer ovo je, za mene, rekla kazala :ne zna: ?

dxer
24.04.2012., 07:01
Ja sam vec upozorio na tu firmu IES grupa (Inovativni energo sistemi). I nema tu množine, tu radi samo jedan čovjek koji se ništa ne razumije u to što prodaje, a bacio se na prodaju desetaka vrsta postrojenja od malih do velikih. Ne možeš ti imati firmu, sam u njoj raditi i prodavati postrojenje za pelete iznosa milijun Eura, a nemaš tim ljudi koji će to instalirati, servisirati i sl. To je jako neozbiljno i zato treba zaobilaziti tu firmu.

stari1
24.04.2012., 09:54
Da i ja iznesem probleme, ali u komunikaciji sa nekim firmama.Obratio sam se zastupništvu Ferroli-a u Zg putem e-mail-a, jer nemaju tel. broja, i to na tri različite mail adrese, ali odgovora nema pa nema.Slijedećem sam se obratio DSK u Rijeci, ali u 10 dana nisam dobio odgovor. Sada sam se obratio pritužbom, ravno u glavu, direktoru DSK. Zanima me koji će pametni odgovor biti, ako ga uopće bude bilo.

brzo
24.04.2012., 20:54
ja zbilja ne znam u kom smjeru ide ovaj topic :(
Naime samo slušam a joj joj joj, i daj daj daj, a kao točka na i je "te sam doveo stručne ljude koji se razumiju u takve strojeve" ! :504::503:
Jel problem onda i napisati što to ne valja, koji su to stručni ljudi, jer ovako, ispada jako jako jako neozbiljno i djetinjasto...
Mislim, najlakše je napisati da nešto ne valja, eto npr, ja ču se usuditi i reći da BMW nema dobar elektronički diferencijal na svom bmw M5!
Mislim, dajte ljudi, tu vam nitko, ponavljam, nitko nije bedak, svi se znaju služiti internetom, i ovakve, nekakve izjavice (tako sam ja shvatio) da se nekome napakosti, su nažalost tu neprimjerene....
Da se razumijemo, ako je firma u rasulu, ne valja, hvala vam na informaciji, to je zbilja ok, ali reći ja sam došao sa stručnim ljudima... e pa mene iskreno zanima koji su to stučni ljudi, i što to tehnički nije bilo konkretno, jer ovo je, za mene, rekla kazala :ne zna: ?

Situacija je takva da bi netko tko se uopće ne razumije u takve stvari shvatio da stroj ne valja iako je konstrukcija odlično zamišljena, ali kvaliteta materijala ne može podnijeti prozivodnju. Situacija je bila da gore navedeni stroj koji košta cca 6000 eura u 25 sati rada od toga ni 5 sati proizvodnje uništena matrica, valjci i osovina, a pri radu stroja iz njega ispada samo prašina!

dep
25.04.2012., 14:07
Molim vas nemojte sad o strojevima. Jedva sam forumaše malo zainteresirao za moj "slučaj", a vi odvlačite temu u drugom smijeru.
:503:

boba-lukas
26.04.2012., 15:02
Bok,
da rezimiram, obzirom na sve komentare i preporuke...najbolja peć na pelet bila bi SLIMPEL 25KW dostatna za grijanje cca. 300m2.
Cijena iste je cca. 23.000,00kn.
Razmišljao sam o nabavci samo plamenika za pelet - obzirom da imam kotao - lož ulje, mogao bih ga staviti na taj kotao ali tu je preinaka samih vrata od kotla, te pitanje kakva će biti iskoristivost peći, te svakodnevno čišćenje jer definitivno ostavlja dosta taloga (pepeo) od sagorjevanja. Peći na pelet su posebno definirane za sagorjevanje baš tog "goriva", te imaju mehanizam za čišćenje i sve ostalo. Prosjek mi je nekih 2000-2500 l/lož ulje po sezoni (uključujući i sanitarnu vodu).
Kako će cijena nafte-plin definitivno rasti, mislim da je pelet gorivo za budućnost (glede grijanja).
Eh sada, da li mi netko sada još može i potvrditi taj model ili dati preporuku za neku drugu...tnx

cibalusvk
26.04.2012., 20:40
Prvo da pozdravim veliki broj entuzijasta na forumu koji pratim već duže vrijeme, a evo i sam, sam se odlučio priključiti raspravi!!!

Pa evo kako to već ide, u izgradnji sam obiteljske kuće od cca 200m2 stambenog prostora. Kuća je građena nexe termo blokom od 30cm, stavljena je fasada od 8 cm stiropora, te su sve staklene površine ostakljene trostrukim izo staklom.
Što se tiče grijanja u dnevnom boravku je ugrađen klasični kamin na drva De Ville.
E sad ono najbitnije, u procesu sam odluke o kupovini peći na pelete kao i solarnog sustava sa akumulacijom od 1000l koji bi bio spojen na peletar.

Imam već nekoliko ponuda no zanuimljiva mi se čini ponuda u Ferotermu Bosch Pelet sistem 32kw a riječ je o peći Solid 2000H i Pelet Brenn plameniku koje bi spojio na solarni sistem Oventrop sa toplinskim međuspremnikom od 1000l koji ima ugrađeni spremnik PTV os cca 200l
Obzirom da sam dobio poticaje za ugradnju peletara kao i solarnog spremnika jedino kombinacija pelete solar dolazi u obzir.
Molim savjet ako netko ima bolji prijedlog, jer su me tijekom prethodnog razdoblja malo poplašili što se tiče peletara. Naime jedan poznanik je ugradio Coolvex pelet peć pa je istu u rekordnom roku izbacio jer je radila kao polovni čekičar uz enormnu potrošnju peleta.

Toliko za prvi post, nadam se da ramzay čita....:)

dxer
27.04.2012., 06:43
Gdje si to dobio poticaje ?

cibalusvk
27.04.2012., 11:21
Gdje si to dobio poticaje ?

http://www.vukovarsko-srijemska-zupanija.com/upload/paragrafi_upload/2011-9-23_30813598_3Tekstnatjecajaobnovljiviizvorienergij e.pdf

agt
29.04.2012., 06:38
Bok,
da rezimiram, obzirom na sve komentare i preporuke...najbolja peć na pelet bila bi SLIMPEL 25KW dostatna za grijanje cca. 300m2.
Cijena iste je cca. 23.000,00kn.
Eh sada, da li mi netko sada još može i potvrditi taj model ili dati preporuku za neku drugu...tnx

Nisam siguran da će se SLIMPEL 25 KW lako nositi sa 300m2. Mislim da bi to bilo moguće uz savršenu izolaciju i vrhunsku stolariju. U svakom slučaju za tu kvadraturu trebalo bi uzeti SLIMPEL od 40 KW. On je neznatno skuplji i ima malo veće dimenzije, ali ima veću količinu vode kojom snabdjeva potrošače.
S obzirom da si on sam regulira snagu vezano na trenutni teret potrošača ne treba se bojati veće potrošnje. Čak mislim da bi ona mogla biti racionalnija kod ovog većeg u odnosu na kotao od 25KW jer će puno manje ulaziti u područje maksimalnog opterećenja. Naime primjetio sam kod svog SLIMPELA da dok radi u području srednjeg i niskog opterećenja ima i manju teperaturu dimnih plinova u odnosu na rad pod punim opterećenjem (40KW) pa logično i manje energije pobjegne u dimnjak.

tignes1
29.04.2012., 19:33
Evo dobio sam ponudu za
Slimpel 5-25 kW - 2906 €
Propel 5-25 kW - 4171 €.
Obje cijene su bez uključenog PDV-a.
Razlike:
PROPEL - spremnik peleta 200 kg, automatsko odvajanje pepela i automatsko čišćenje dim. cijevi.
SLIMPEL - spremnik peleta 130 kg, ručno čišćenje pepela, i poluautomatsko čišćenje dim. cijevi.
Sta kazete? Agt odakle si dali postoji mogucnost da vidim kotao u radu?

ramzay
02.05.2012., 17:14
pitanje za znalce
Sta mislite o uredjaju TPI 712 Flue Gas Analyser

http://www.jmwlimited.co.uk/TPI_712_Combustion_Analyser.html

ima opciju za gorivo wood(dry), da li je ovo opcija za pelete?

Kod izbora analizatora plina treba voditi računa o tome da le se koristi jednom godišnje ili pet puta dnevno po 3 -4 sata.

Ja sam veliki fan uređaja TESTO, robustan , otporan na visoki monoksid i katran, ali je skup, samo zamjena čelije monoksida košta kao jedan novi uređaj od neke firme koja se bavi analizatorima za plinske kotlove.

Ovo što ti pitaš je neko prijelazno rješenje , za poštelati plamenik na pelete je ok, ali za rad od par sati neprekidno nije.

Parametri goriva koji su u njemu programirani odnose se na standardne pelete , i to prolazi manje više i sa suhim drvima, kod mokrih drva će zbog pogrešnih parametara po kojima računa stupanj djelovanja biti do 10 % veći nego je stvarno stanje.

boba-lukas
03.05.2012., 09:19
Evo dobio sam ponudu za
Slimpel 5-25 kW - 2906 €
Propel 5-25 kW - 4171 €.
Obje cijene su bez uključenog PDV-a.
Razlike:
PROPEL - spremnik peleta 200 kg, automatsko odvajanje pepela i automatsko čišćenje dim. cijevi.
SLIMPEL - spremnik peleta 130 kg, ručno čišćenje pepela, i poluautomatsko čišćenje dim. cijevi.
Sta kazete? Agt odakle si dali postoji mogucnost da vidim kotao u radu?

BOk,
također sam zainteresiran da vidim kotao u radu, što se tiče SLIMPEL-a, definitivno me interesira no htio bih osobno vidjeti.
Agt, javi se na PM pa da se dogovorimo. Pretpostavljam da vršiš i instalacije.

dep
03.05.2012., 09:38
S obzirom na divljanje cjena energenata, mislim da bi bilo dobro imati varijantu loženja pored peletima i drvima.
Znam da kombinirani kotlovi imaju manje iskorištenje nego ovi isključivo na pelet.

Prema Vašem iskustvu ili saznanjima, koji bi kotao, a da može raditi na oba energenta bio Best buy:

1. CM set - Ramzay ga hvali kao pelet set oko 85% iskorištenje, ali loš za drva
2. Viadrus - slabo iskorištenje na drva, a kako je na pelet neznam
3. Pelling - nešto više iskorištenje od CM, ali ne znam kojiko bi to radilo na drva (čini mi se nakako maleno ložište), a i u prospektu piše da je iznimno na drva
4. nešto drugo

Poz!

ramzay
03.05.2012., 19:39
S obzirom na divljanje cjena energenata, mislim da bi bilo dobro imati varijantu loženja pored peletima i drvima.
Znam da kombinirani kotlovi imaju manje iskorištenje nego ovi isključivo na pelet.

Prema Vašem iskustvu ili saznanjima, koji bi kotao, a da može raditi na oba energenta bio Best buy:

3. Pelling - nešto više iskorištenje od CM, ali ne znam kojiko bi to radilo na drva (čini mi se nakako maleno ložište), a i u prospektu piše da je iznimno na drva
4. nešto drugo

Poz!

Da baš hvalim Centrometal ???? , ne izgleda mi tako , kad bi oni znali tko ih tolko kudi i pljuje po njima , dali bi mi otrova dok sjedim kod njih na sajmu i pijem svoj gemišt.

Ovih dana, kako je gotova sezona grijanja, moj suradnik rastura svoju kotlovnicu sa Pelet setom od 25 kilovata i dodaje spremnik topline od 850 litara , ugrađuje hrpu mjerne opreme, tako da konačno zakurimo drva u centometalu , i nakon toga isto to na pelete , pa da ih mogu pošteno popljuvati , i guziti ovdje.

Viadrusa zaboravi , a u Pelinga fakat ne znam kako bi stalo tri cjepanice.

Svi rezultati budu ovdje obvjavljeni .

Lee Champa
03.05.2012., 19:59
Svi rezultati budu ovdje obvjavljeni .

:lol::lol: Pazi na veličinu one stvari:D:kava:

ramzay
04.05.2012., 05:50
:lol::lol: Pazi na veličinu one stvari:D:kava::Pivo:

A što mogu jadan kad imam velikog, pa neki to ne vole.:lol:

ramzay
04.05.2012., 06:46
Situacija je takva da bi netko tko se uopće ne razumije u takve stvari shvatio da stroj ne valja iako je konstrukcija odlično zamišljena, ali kvaliteta materijala ne može podnijeti prozivodnju. Situacija je bila da gore navedeni stroj koji košta cca 6000 eura u 25 sati rada od toga ni 5 sati proizvodnje uništena matrica, valjci i osovina, a pri radu stroja iz njega ispada samo prašina!

Da se uključim u priču o strojevima za peletiranje.

Nešto malo iskustva imam s tim , a nedavno je jedan naš forumaš nabavio polovni stroj kapaciteta 100 kila na sat i sad je nabavio i novu matricu i valjke, trenutno je u izradi sustav za doziranje piljevine , sve u svemu stvar samo što nije krenula.

A problema bude na svakom koraku,

- prije svega ne bude ostvario kapacitet koji je deklariran iz jednostavnog razloga što je motor pre mali ( 5,5 kilovata ), a s druge strane prevelik za limitator kojeg postavlja HEP upravo zato da onemogući postavljanje "jakih"
induktivnih tereta.

Nema veze da li naš forumaš ima ili nema sada ugrađen limitator bude ga dobio i to vrlo skoro, ne samo on, nego i svi vi koji ste građani prvog reda i nemate limitatore.

O tom jebenom limitatoru treba voditi računa odmah , a ne kad se stroj kupi.

Bilo bi idealno da stroj kod pokretanja nema piljevine u sebi i da su valjci rasterečeni od aksijalne sile , tako da se motor lakše pokrene, a to ovi jeftini kineski strojevi nemaju.

-drugi je problem niski stupanj djelovanja pužnog reduktora koji usporava vrtnju elektromotora, taj pužni reduktor po definiciji nema stupanj djelovanja veći od 60%, i voli se pregrijavati , a brončano pužno kolo vrlo brzo ode u prašinu , pogotovo ako mu malo padne nivo ulja .

Taj način ugradnje , da je osovina brončanog kola vertikalna, je najgori mogući, i poguban po broncu zbog lošeg podmazivanja.

Kinezi naravno za to kolo ne koriste skupocjene i kvalitetne bronce , već to smandrljaju od nečeg žutog što lići na broncu, a prava bronca za topove je crvena.

Pužni vijak bi trebao biti kaljen i brušen , a nije , tako da vrlo brzo dobije parnice, paralelne tragove od zaribavanja, i vrlo brzo propadne.

Poseban je problem matrica , to nije napravljeno kako treba , naš je forumaš dobio novu matricu, mislim po cijeni od 120 eura, a negdje u uputstvu piše da se matrica prije upotrebe treba ispolirati tako da se napravi mješavina sitnog pijeska piljevine i gustog ulja i onda pusti stroj da radi pola sata s tom mješavinom da se rupe u matrici ispoliraju.

a to nejde baš tako , to poliranje rupica promjera 6 mm je posebna nauka i poseban problem.

Vršena su detaljna istraživanja tog problema na fakultetu u Novom sadu, i u svakoj varijanti rupicu bi trebalo brusiti nakon kaljenja , a to se radi rupica po rupica na specijlnoj koordinatnoj brusilici , a to kooooooošta.

Da bi stroj mogao dati kvalitetan pelet rupica mora biti konusna tako da se piljevina u njoj sabija u tri smjera , izostatsko prešanje, i površina čelika u rupici mora biti glatka " ko pasja muda"

Samo jedan tip čelika od nekoliko stotina raspoloživih i samo jedan način kaljenja osigurava tu kvalitetu , a rupica se brusi malim brusićima od CBN , slično dijamantu ,ali nije dijamant , jer se dijamant ne podnosi sa čelikom.

I onda na kraju u to sve uleti neki šaraf ili kamenčić pometen sa poda sa piljevinom.

Mislim da je Dante na vratima pakla napisao " Izgubite nadu vi koji ulazite"
pa bih sa time završio ovaj kratki esej o peletiranju.

dep
04.05.2012., 18:30
Ramzay, pa čini mi se da sam čitajući ovu temu od početka pročitao da CM pelet set hvališ, dok CM kotlove u kombinaciji na drva stvarno, da ne kažem, pljuješ.

Ispričavam se ukoliko sam nešto pogrešno shvatio.

Što se tiče iskorištenja, naišao sam negdje na certifikate da CM ima oko 85%, a Pelling oko 92%. Neznam, možda sam to pročitao i ovdje negdje na forumu

Rak11
04.05.2012., 19:35

4. nešto drugo

Poz!
Pogledaj si ACV GP kotal ,znam lika koji ga ima i zadovoljan je radom a za potrošnju neznam jer ne kuri svaki dan,meni osobno je žao kaj si ga nisam kupil.

ramzay
04.05.2012., 21:15
Ramzay, pa čini mi se da sam čitajući ovu temu od početka pročitao da CM pelet set hvališ, dok CM kotlove u kombinaciji na drva stvarno, da ne kažem, pljuješ.

Ispričavam se ukoliko sam nešto pogrešno shvatio.

Što se tiče iskorištenja, naišao sam negdje na certifikate da CM ima oko 85%, a Pelling oko 92%. Neznam, možda sam to pročitao i ovdje negdje na forumu

Sve si dobro shvatio oko Centrometala.

A ta priča oko stupnja djelovanja pojedinih kotlova izmjerenih sa uređajem za analizu dimnih plinova je dosta skliska tema, to više nije po pravilnicima , ono može ofrlje poslužiti, ali za točno određivanje treba laboratorij, i upravo to sad radimo.

dep
05.05.2012., 02:51
Mislim da je to mjerenje iskorištenja rađeno u nekom austrijskom institutu, ali nemojte me držati za riječ.

dep
05.05.2012., 03:36
Pogledaj si ACV GP kotal ,znam lika koji ga ima i zadovoljan je radom a za potrošnju neznam jer ne kuri svaki dan,meni osobno je žao kaj si ga nisam kupil.

Da li netko ima kakvih saznanja o ovim kotlovima? Na netu sam pronašao samo tehničke podatke, ali bi više volio čuti osobna iskustva.

Po ovom što sam našao, to bi bio pravi kotao koji sam tražio da radi na pelet i drva??
Premalo podataka.

Cijena??

ramzay
05.05.2012., 06:32
Mislim da je to mjerenje iskorištenja rađeno u nekom austrijskom institutu, ali nemojte me držati za riječ.

za koji kotao si našao da su mjerenja vršena u BLT u u Austriji ???

Solomon3196
05.05.2012., 07:21
Zanima me omjer drva i peleta,imam peć viadrus 58 kw i trošim oko 35-37 metara drva za zimu,kuća 120m2,plaćam 8800kn za drva godišnje,dali bi na pelet plaćao isto,manje ili više,ili da preformuliram 1m3 drva=?kg peleta
zahvaljujem na odgovorima

mranderson
05.05.2012., 12:01
Zanima me omjer drva i peleta,imam peć viadrus 58 kw i trošim oko 35-37 metara drva za zimu,kuća 120m2...
:504: :504: :504: :504:
:503: :503: :503: :503:

Ah gospodine Solomon3196, da ste samo malo, velim, samo malo procitali forum, nasli bi si odgovor sami!? uglavnom, trosite puno puno previse, imate puno puno puno predimenzioniranu pec, i moj savjet, nadite vremena, krenite citati forum od prve strane, i naci cete apsolutne sve odgovore na vasa pitanja :kava:

ramzay
05.05.2012., 19:28
Zanima me omjer drva i peleta,imam peć viadrus 58 kw i trošim oko 35-37 metara drva za zimu,kuća 120m2,plaćam 8800kn za drva godišnje,dali bi na pelet plaćao isto,manje ili više,ili da preformuliram 1m3 drva=?kg peleta
zahvaljujem na odgovorima

daj provjeri te brojke ponovno netko je tu potego iz boce previše.

kuću od 250 m2 grijmo sa 14 kilovata.

uguglaj" darkova kotlovnica"

ramzay
05.05.2012., 19:30
:504: :504: :504: :504:
:503: :503: :503: :503:

Ah gospodine Solomon3196, da ste samo malo, velim, samo malo procitali forum, nasli bi si odgovor sami!? uglavnom, trosite puno puno previse, imate puno puno puno predimenzioniranu pec, i moj savjet, nadite vremena, krenite citati forum od prve strane, i naci cete apsolutne sve odgovore na vasa pitanja :kava:

:Pivo:

Nešto mi fale neke slike, ono jest da je to sa drugog foruma , ali nabaci ih tamo , pa da to malo prokomentiramo .

mranderson
05.05.2012., 22:02
:Pivo:

Nešto mi fale neke slike, ono jest da je to sa drugog foruma , ali nabaci ih tamo , pa da to malo prokomentiramo .
E gospodine Ramzay što vas je lijepo vidjeti opet :jumping: :Pivo:
Znam da sam 'dužan' slike, ali kaj da vam velim, došlo toplije vrijeme, rade se neke druge stvari :( a bome i život se malo poigrao sa mnom :( stoga, slike će definitivno biti, ali ne još sad jer nemam još ništa za pokazati što vi niste vidjeli :(
Krenuo sam stavljati izolaciju na spremnik, i skužio da mi baš nejde :( (savjet svima koji radite samogradnju spremnika, po mome kupite radije 2x5cm izolaciju, nego jednu od 10, puno je lakše oblikovati, rukovati sa ovom 5cm, a i jeftinija je !)
Ova 10 cm debela izolacija mi stvara probleme... ne mogu lijepo, zbog prostora, omotati spremnik, pa sam 'zapeo' ...
Ali budem ja to, moram, zima pa samo što nije došla :lol:

Tamarind
05.05.2012., 22:30
58kw pec, i 37m drva za 120m kucu? Pa sta je to, elektrana, susara za parket, pekara?

Ovo mora biti rekord u Evropi.

Rak11
06.05.2012., 11:44
Da li netko ima kakvih saznanja o ovim kotlovima? Na netu sam pronašao samo tehničke podatke, ali bi više volio čuti osobna iskustva.

Po ovom što sam našao, to bi bio pravi kotao koji sam tražio da radi na pelet i drva??
Premalo podataka.

Cijena??

Lani je bila cijena cca 26000Kn za keš u Maritermu na Črnomercu

ramzay
06.05.2012., 19:22

Premalo podataka.

Cijena??

Da li govorimo o kotlu koji ima ložište za pelete, u prostoru pepelnice , znači ispod vodom hlađenog rosta , glavnog ložišta za cjepanice .

Ja sam o tom kotlu nešto pisao na ovom forumu ,post 1741, a u međuvremenu sam našao i svoje bilješke koje sam vodio tijekom razgovora sa predstavnicima firme ACV na sajmu. Bilješke samo detaljnije opisuju ono napisano u postu 1741, sve u svemu loše sam ga tada ocijenio i osim već navedenog tada sam konstatirao da je volumen komore izgaranja premal , ograničen, presječen, hladnim rostom, tako da se kemijska reakcija izgaranja katrana prekida, a da ovaj nije izgorio.

Nisam ga imao na testu , a volio bi ga zakuriti i ubaciti šnjofalicu u njega pa da vidim kolko katrana i ostalih sranja ima u dimnim plinovima.

EU norma je vrlo stroga po tom pitanju i ne vjerujem da taj kotao može proći na zapadu , a i mi smo jednom nogom u toj Evropi , i stoga oprez !!!!!!!.

Ako netko iskopa neki atest za taj kotao ili zna tko ga ima u krugu od 100 km od Zagreba častim .

dep
07.05.2012., 08:42
Hvala Ramzay!!

ps. Nemam pojma gdje sam vidio onaj atest austrijski. Probati ću još potražit. Nisam valjda sanjao!!

edit. evo jedan iz Niša
http://www.etazgrejanje.com/cms_upload/catalog/product_files/582_atest_pelet_set.pdf

dep
07.05.2012., 13:23
Lani je bila cijena cca 26000Kn za keš u Maritermu na Črnomercu

Sada košta 29.400 za gotovinu, naravno!!

Angelbyu
07.05.2012., 18:14
Pozdrav, evo da se prikljucim "raspravi" i upitam za koji korisni savjet:
Dakle trenutno stanje je grijanje na naftu koje je iz godine u godinu sve luđe...
Sa par strana je isplivao pelet kao solucija, no prijatelji koji su zeljeli ne tako davno loz ulje mijenjati na plin (i opekli se jer je plin skuplji od loz ulja) nece ni ulaziti u debate i racunice.

Dakle trenutno je pec na loz ulje i godisnja potrosnja za 3 stana u kuci
oko 6000 - 7000 lit.
Kuca ima 3 stana po cca 120 m2.
U jednom od (vecih) prodajnih salona koji prodaju peci na pelete rekli su mi da je omjer cca 1 lit loz ulja priblizno 2 kg peleta, znaci u mom slucaju 12t do 14t peleta za jednu zimu. Temperature su kod mene i do -10 no prosjecna zimska je negdje cca -5.
Dakle cca 4,5 t peleta na sezonu grijanja po stanu.

Danas, na naftu (a ne pretjerujemo sa grijanjem) ispada za sva 3 stana trosak 45.500kn
Na pelete za istu energiju, 13.000 kg po 1,5kn je 19.500kn

Prva varijanta je mijenjanje centralne peci na loz ulje sa peci na pelete za sva 3 stana,
a druga je da se odvojim od druga dva te sam instaliram pec (da li centralnu ili kucnu nebitno).

Nemam namjeru"sam svoj majstor" preradivati postojecu pec, vec kupiti gotovo rijesenje i prikljuciti na postojeci sistem. Predtavljene su mi jedan hrvatski proizvod te jedan BiH proizvod peci na pelete. Cuo sam za jednog srpskog proizvodaca, no nisam ga jos locirao. U ducanu su mi spominjani belgijska pec koja je kvalitetnija od svih prije spomenutih nasih te neki norveski "RR" ciju je cijenu neumjesno i spominjati.

Dakle, pomoc, savjet...itd svaka je dobrodosla.

Hvala

p.s. cca 360m2 no visina je 2,6m sto svi vidim zanemarujete kod izracuna jer ne grijete kvadraturu vec kubaturu.

Lee Champa
07.05.2012., 19:32
1. Temperature su kod mene i do -10 no prosjecna zimska je negdje cca -5.
2. p.s. cca 360m2 no visina je 2,6m sto svi vidim zanemarujete kod izracuna jer ne grijete kvadraturu vec kubaturu.

1. tako se ne računa prosječna minimalna temperatura za gubitke topline neke zgrade. Onak okometrijski, to je ona minimalna temperatura koja traje tri dana!
2. da, grije se kubatura, ali se gubici računaju prema metru kvadratnom vanjskog zida/poda/plafona/krova kroz koji bježi toplina:kava:

ramzay
08.05.2012., 05:33
Hvala Ramzay!!

ps. Nemam pojma gdje sam vidio onaj atest austrijski. Probati ću još potražit. Nisam valjda sanjao!!

edit. evo jedan iz Niša
http://www.etazgrejanje.com/cms_upload/catalog/product_files/582_atest_pelet_set.pdf

Dovoljno je i ovo , volio bih znati na koji trik su skinuli monoksid tako nisko , jer ga ja nikad nisam uspio toliko skinuti.

Jednom sam se ismijavao na račun Centrometala na onom forumu drvosječa , sa tim njihovim atestima iz Niša , a s druge strane kad pogledam vjerojatno je tamo jeftinije ispitivanje nego ko Austrijanaca ili Švaba , a drugo to je i veliko tržište i lepo dobiješ atest na jeziku koji zna svako dete, a ono kad dobiješ atest sa PTB aili BLT na njemačkom moš se slikat s njim.

Druga je stvar što u PTB u i BLT rade mjerenja sa instrumentima koji su propisani po EU normi , i dobiju rezultate koji odgovaraju EU normi , a u Nišu mjere instrumentima koji nisu propisani po EU normi i dobiju rezultate koji odgovaraju EU normi .

Jeli to vama logično , meni nije , a li je to mila majka prema onima (EKOLONE KOVAN) od nekidan koji se samoreklamiraju da imaju največeg da su najbolji , najljepši.

Na žalost mi se u htvatskoj još ne možemo pohvaliti sa nekim domaćim atestom , ja ga bar nisam vidio , a imamo HAMI pa agenciju za akreditaciju , pa niz akreditiranih laboratorija i veliko ništa .

A HAMI , Hrvatski Metrološki Institut , mi je nekako po nazivu sličan " Jami, tko jami "

p.s.

Jel netko vidio taj kotao, ili zna tko ga ima , EkOLINE kOVAN ,post 1804, da mu uzmemo mjeru, nestali su ne javljaju se , ne reklamiraju se, a ja sam očekivao da će mi na dvorištu istovariti kotao onako lijepo zapakiran sa roza mašnicom na paketu, i da ču ga moći rasturati , a ono ništa , šmrc.

Angelbyu
08.05.2012., 09:24
1. tako se ne računa prosječna minimalna temperatura za gubitke topline neke zgrade. Onak okometrijski, to je ona minimalna temperatura koja traje tri dana!
2. da, grije se kubatura, ali se gubici računaju prema metru kvadratnom vanjskog zida/poda/plafona/krova kroz koji bježi toplina:kava:

Pozdrav, hvala na pametovanju, nisam trazio greske niti lekturu, vec savjet o peletima. Da znam ponesto o tome, no nisam zelio izlaziti iz okvira... jos uvijek cekam i nadam se kakvom konkretnom prijedlogu, odgovoru i sl.

stmat
08.05.2012., 10:00
Pozdrav, hvala na pametovanju, nisam trazio greske niti lekturu, vec savjet o peletima. Da znam ponesto o tome, no nisam zelio izlaziti iz okvira... jos uvijek cekam i nadam se kakvom konkretnom prijedlogu, odgovoru i sl.

dakle omjer 1l lož ulja=2 kg pelta je u redu,

ja sam prije četiri zime prešao sa lož ulja na pelte.

u najgorem slučaju ako pelet nije baš kvalitetetan možeš računati
1l=2,2 kg

runner6666
08.05.2012., 18:50
Pozdrav!

Ugradio sam kotao na pelet BIOJUNKO 25, proizvođača JUNKO tj. TOPLING BIH za JUNKO.
Automatika dannfos (novija, prije imali neku dr) na prvu sve ok radi, ali... U ljetnom režimu rada kotao radi samo PTV pomoću drugog kruga u kombiniranom bojleru (privremeno dok ne dođe solar). Problem je u tome što kad padne temperatura kotla pripremajući toplu vodu, ništa ne daje kotlu impuls da se upali! Stvar radi jedino kad ga prevarim sa sobnim termostatom koji moram držat na 25 da bi kotao bio u radu i pripremao toplu vodu. Kad je tako radi sve ok, digne vodu na zadano, ugasi se, kad padne opet se upali i to je to. (pošto je u ljetnom režimu ne pali pumpu od kruga za grijanje). Stvar me živcira a majstor veli da je software i jbg čekaj sad ne znam ni sam šta! Molim savjet, pomoć, prijedlog....
Hvala!

boba-lukas
08.05.2012., 19:31
Pred par dana ugradio sam i jedan Slimpel 40 KW od Kozlusana. Mogu reći da je u odnosu na ove druge kotlove koje imam ovaj jako pametan i izuzetno štedljiv. Što se tiče čišćenja, zanemarivo u odnosu na kotao koji je do sad bio na njegovom mjestu.

Bok,
znači preporučio bi tu vrstu kotlova na pelet ? Nešto si i ja razmišljam o tom Slimpelu..ali 25KW.
Ajde mi se javi na PM.
Gledao sam i od centrometala 30...cca 25.000 kn (komplet)+ ugradnja cca. 4000....mnogooo .
Toplovodni kotao EKO CK P 30
Pelet plamenik CPPL 35 kw
Pelet regulacija CPREG
Pelet spremnik CPSP 14/50
Pelet transporter CPPT 35
Kombiniran bojler SKB 120
Donja kotlovska vrata CPDV 30

d2267
08.05.2012., 20:23
Bok,
znači preporučio bi tu vrstu kotlova na pelet ? Nešto si i ja razmišljam o tom Slimpelu..ali 25KW.
Ajde mi se javi na PM.
Gledao sam i od centrometala 30...cca 25.000 kn (komplet)+ ugradnja cca. 4000....mnogooo .
Toplovodni kotao EKO CK P 30
Pelet plamenik CPPL 35 kw
Pelet regulacija CPREG
Pelet spremnik CPSP 14/50
Pelet transporter CPPT 35
Kombiniran bojler SKB 120
Donja kotlovska vrata CPDV 30

ne znam di si ti to gledo centrometala,ali nabrojano košta ispod 20 000 kuna :kava:
sem toga isplativije i ekonomičnije je uzeti CKB-P nego CK-P i SKB

boba-lukas
08.05.2012., 20:48
? pa zato i kažem...mogao bi izbaciti ovaj bojler i uzeti CKB 80 l. No, sada koristim 150l koji mi je zadovoljavajući, pa sam iz tog razloga uzeo ovaj od 120l. Veliš previše...i meni se čine, no sa svim tim stavkama...suma sumarum (i hebeni pdv) ...
No, zabrinjava me ta činjenica da su to sve kombinirani kotlovi , a jedino je simpel posebno konstruiran za izgaranje peleta.Prema tome bi onda i iskoristivost peći trebala biti veća, a samim time i potrošnja peleta manja...

d2267
08.05.2012., 21:09
imam u rukama cjenik CM i nabrojano košta manje od 20 000 kuna
u stvari po tom cjeniku 20400 kuna,ali imam info da je CM skinuo cjenu pelet seta za 1000 kuna
tako da je cijena ispod 20 000 kuna

boba-lukas
09.05.2012., 19:39
imam u rukama cjenik CM i nabrojano košta manje od 20 000 kuna
u stvari po tom cjeniku 20400 kuna,ali imam info da je CM skinuo cjenu pelet seta za 1000 kuna
tako da je cijena ispod 20 000 kuna

Imam i ja cjenik, no kad dodaš pdv te uslugu ugradnje....meni ispada taj trošak, excel je dobra stvar!!

d2267
10.05.2012., 05:48
Imam i ja cjenik, no kad dodaš pdv te uslugu ugradnje....meni ispada taj trošak, excel je dobra stvar!!

cjenu koju sam ti dao je s PDV-om,i navedenu opremu ti možeš dobiti po cijeni ispod 20kkuna kad god poželiš.O cijeni ugradnje ne govorim,jer se ona podrazumjeva bez obzira koju peć kupio.

Lee Champa
10.05.2012., 07:54
Nemojte se ravnati po tom cjeniku! Za keš lovu dobije se u pojedinim trgovinama još jeftinije:kava:
Kotao po CM cjeniku od 15891,60 kuna platio po navedenim uvjetima 12084 kune:ne zna:

d2267
10.05.2012., 16:29
Nemojte se ravnati po tom cjeniku! Za keš lovu dobije se u pojedinim trgovinama još jeftinije:kava:
Kotao po CM cjeniku od 15891,60 kuna platio po navedenim uvjetima 12084 kune:ne zna:

većina trgovaca odobrava poust za plaćanje odjednom od 25% na sav Centrometalov program (na cijene u CM cjeniku)

miran18
10.05.2012., 20:51
većina trgovaca odobrava poust za plaćanje odjednom od 25% na sav Centrometalov program (na cijene u CM cjeniku)

Tako je danas popust u Maritermu na Junko kotlove 40% važi i sutra tako kotao Bio Junko 40 kotao na pelet košta sa PDV-om dođe nešto oko 14.872,32
To je idealna prilika da se ostvari pravi popust

dep
10.05.2012., 21:08
Evo moje mrcine!
http://[img=http://img515.imageshack.us/img515/3364/dscf3129.th.jpg] (http://imageshack.us/photo/my-images/515/dscf3129.jpg/)
http://[img=http://img846.imageshack.us/img846/2725/dscf3124x.th.jpg] (http://imageshack.us/photo/my-images/846/dscf3124x.jpg/)

E sad, s ovim čudom grijem dvije etaže od 110m2. U zadnje dvije sezone samo gornju etažu. Izolacija stiropor 8cm, izo prozori drveni, potkrovlje staklena vuna 10-15cm.

Čitajući postove na ovoj temi vidim da je puuuuno prevelika!

Ramzay, da li se ovo isplati prepravljati na pelet (uz dodatak pufera / bez njega) ili da je se riješim i kupim neki komplet (htio bi da može i pelet i drva)

Pozdrav!

ivanmonte
10.05.2012., 23:09
Molim Vas da mi date savjet i iskustvo za kamin na pelet MARBELLA 24 kw proizvodac TERMOKLIMA iz Laktasa BiH. http://www.termoklimadoo.com/index.php?page=ProizvodInfo&id=38. HVALA!!!

ramzay
11.05.2012., 20:17
Evo moje mrcine!
http://[img=http://img515.imageshack.us/img515/3364/dscf3129.th.jpg] (http://imageshack.us/photo/my-images/515/dscf3129.jpg/)
http://[img=http://img846.imageshack.us/img846/2725/dscf3124x.th.jpg] (http://imageshack.us/photo/my-images/846/dscf3124x.jpg/)

E sad, s ovim čudom grijem dvije etaže od 110m2. U zadnje dvije sezone samo gornju etažu. Izolacija stiropor 8cm, izo prozori drveni, potkrovlje staklena vuna 10-15cm.

Ramzay, da li se ovo isplati prepravljati na pelet (uz dodatak pufera / bez njega) ili da je se riješim i kupim neki komplet (htio bi da može i pelet i drva)

Pozdrav!

Dalo bi se to prepraviti i iskoristiti sa pelet setom , trabao bi spremnik topline tako da kotao može raditi sa većom snagom makar kuća to ne traži.

Naime kad se veliki kotao sa puno površina za izmjenu topline vozi sa malom snagom onda on jako pothladi dimne plinove , zna ih skinuti i ispod točke rosišta i onda curi voda na sve strane.

Trebalo bi to posložiti staviti pelet set i zakuriti i bilo bi to , mmmmmmmmm.

mranderson
11.05.2012., 22:16
Dalo bi se to prepraviti i iskoristiti sa pelet setom , trabao bi spremnik topline tako da kotao može raditi sa većom snagom makar kuća to ne traži.

Naime kad se veliki kotao sa puno površina za izmjenu topline vozi sa malom snagom onda on jako pothladi dimne plinove , zna ih skinuti i ispod točke rosišta i onda curi voda na sve strane.

ako se ja smijem nadovezati, gazda ove peći zna što radi! Naime, ako ja to dobro vidim peć je iz 1989! a peć nije niti 'zasrana' katranom, a i ako je i bila, za potrebe slikanja je očišćena. Ne znam baš koja bude današnja peć izdržala tolike godine! dep koliko je stvarno imate, tu peć, i koja je tajna vašeg 'uspjeha' ;) ?

ramzay
12.05.2012., 06:34
Molim Vas informaciju o tome kakv dimnjak imate te koliko Vam iznosi potrošnja.

I također kvadraturu kuće i tip kotla.

(ovo je zadnji post Centrometala na ovom forumu , a postano je 11.02.2010)

Ljudi nećete vjerovati ali Centrometal se udostoji da nakon dvije godine ignoriranja ovog foruma konačno kaže nešto , ali ne ovdje, nego meni na privatnu poštu pošalje atest za Pelet set snimljen jednoj češkoj laboratoriji.

Dakle vidan napredak za službu marketinga ili tehničke podrške. Dečki dajte taj link ovdje na forum , a ne na moju privatnu poštu , tamo je mjesto rezervirano za meni drage osobe kao što je Bela Rada , a ne za Centrometal.

Usput bi me zanimalo da stavite na forum i atest za taj isti kotao ložen drvima , da možemo usporediti vaše i naše rezultate , jer mi to upravo radimo ovih dana.

dep
12.05.2012., 21:30
ako se ja smijem nadovezati, gazda ove peći zna što radi! Naime, ako ja to dobro vidim peć je iz 1989! a peć nije niti 'zasrana' katranom, a i ako je i bila, za potrebe slikanja je očišćena. Ne znam baš koja bude današnja peć izdržala tolike godine! dep koliko je stvarno imate, tu peć, i koja je tajna vašeg 'uspjeha' ;) ?

Daklem, peć je dopremljena iz Njemačke, čini mi se 1998. Na kaj je do tada išla, nemam pojma. Vjerojatno isto na ložu, jer mi se čini da je to iz vremena kada su u Njemačkoj masovno poticali ljude da pređu na plin, tako da ih je ekipa vukla odande za sitnu lovu. Ja sam na nju stavio Giersh i čistim ju doslovno dva puta godišnje, pred svaku sezonu promjenim diznu i deri. Zadnji put sam ju čistio oko Nove godine i pri tome izvukao dreka za jedan mišafl.( za potrebe slikanja nije čišćena). E, da, sistem centralnog je otvoreni. U sezoni potrošim oko 1500l lože za 110m2. U prizemlju je veliki prostor (350m3) koji niti na -20C ne ide ispod +14C, bez da uključujem radijatore.

Oko kondenzacije nisam nikad vodio računa. Znao sam primjetiti u ljetnim mjesecima da iz nje curi voda. Prvo sam mislio da je procurila. Kako sam ju prebacio u novu kotlovnicu, sa manjim dimnjakom, niti tog više nema.

E sad, uz nju sam dobio neki servomotor sa klapnom i šelnom za montažu na dimnjak. Od lokalnih majstora nisam dobio zeleno svijetlo za montažu tog čuda. Kad dođem doma, poslikam to pa stavim na forum.

dep
12.05.2012., 21:40
(ovo je zadnji post Centrometala na ovom forumu , a postano je 11.02.2010)

Ljudi nećete vjerovati ali Centrometal se udostoji da nakon dvije godine ignoriranja ovog foruma konačno kaže nešto , ali ne ovdje, nego meni na privatnu poštu pošalje atest za Pelet set snimljen jednoj češkoj laboratoriji.

Dakle vidan napredak za službu marketinga ili tehničke podrške. Dečki dajte taj link ovdje na forum , a ne na moju privatnu poštu , tamo je mjesto rezervirano za meni drage osobe kao što je Bela Rada , a ne za Centrometal.

Usput bi me zanimalo da stavite na forum i atest za taj isti kotao ložen drvima , da možemo usporediti vaše i naše rezultate , jer mi to upravo radimo ovih dana.

A ja se nadurio kad mi nisu odgovorili na mail sa upitom o stupnju korisnog djelovanja:lol:

ps. moj kolega je ugradio CM pelet set do 35kW oko Božića. Veli da radi bez greške za sad.

ramzay
13.05.2012., 11:11
dep

S godinam ljudi postaju zaboravni, jb ga. budem pogledao tvoje pitanje .

A taj uređaj sa servomotorom i šelnom , koji se montira na dimnjak, to je prekidač cuga dimnjaka, prije par mjeseci smo se ja i stepskidopisivali preko foruma o tome.

U svakom slučaju korisna spravica , koja otvori dimnjak i smanji cug kroz kotao tako da se smanji količina hladnog zraka koji pići kroz kotao i hladi vodu u njemu.

mranderson
13.05.2012., 12:00
dep...U svakom slučaju korisna spravica , koja otvori dimnjak i smanji cug kroz kotao tako da se smanji količina hladnog zraka koji pići kroz kotao i hladi vodu u njemu.
ima li te korisne spravice kupiti kod nas, ako ima gdje i naravno kolika je cijena??

ramzay
13.05.2012., 18:07
ima li te korisne spravice kupiti kod nas, ako ima gdje i naravno kolika je cijena??

Uguglaj na lijepom starohrvatskom jeziku zugbegrenzer.

dep
14.05.2012., 11:49
Ramzay,

kaj mi preporučaš koji pelet set bi mi bio, po tvom, najbolji za ovu moju bebu??

BRUNA41
14.05.2012., 16:59
Gospodo, imam kuću od 300 m2 ne naročite vanjske izolacije i do sada sam grijao na lož ulje. Godišnja potrošnja bila je od 4000 do 4500 litara lož ulja. Zbog cijene ulja prelazim na grijanje na pelet. U velikoj sam dilemi koji kotao kupiti. Sve primljene ponude sveo sam na slijedeće: 1.Kozlusan - Slimpel 40 KW, 2. Kovan Ekoline 35 KW i 3. Peling 40 KW. Moji kriteriji su kvaliteta materijala i trajnost kotla, stupanj iskorištenja peletta i topline, jednostavnost rukovanja i kvaliteta plamenika, mogućnost i učestalost čišćenja, veličina spremnika paletta, dostupnost servisa itd. Ograničenje je dimnjak građen od pune opeke profila od 14 cm. Molim stručne poznavatelje ove problematike (Ramzay, Stepski, i dr.) za mišljenje i savjet koji kotao kupiti. Molim vas odgovor u što kraćem roku.Htio bih to sve završiti do 15.06.
Unaprijed vam velika hvala.

freaky guy
14.05.2012., 17:22
Pozdrav! Molio bi sve koji su se susreli sa plamenikom ferroli da mi kažu svoja iskustva? Malo sam listao po forumu i vidio da ga baš i ne hvale ali koliko sam shvatio nije iz osobnog iskustva pa me zanima da li ima netko tko ga je koristio. Imam peć na drva pa sam mislio ubaciti njihov plamenik na tu peć ali volio bi čuti šta se priča iz osobnog iskustva o njima? Hvala svima koji pomognu!

propuh5
15.05.2012., 16:42
1.pitanje uzeo sam pelet set od boscha i sad me zanima
koliki dimnjak moram sazidati znaci promjer dimnjaka i koliko iznad krova
ako mi tko moze dati tu inf. jer mi svatko drukcije kaze

unaprijed hvala

stmat
15.05.2012., 16:51
Gospodo, imam kuću od 300 m2 ne naročite vanjske izolacije i do sada sam grijao na lož ulje. Godišnja potrošnja bila je od 4000 do 4500 litara lož ulja. Zbog cijene ulja prelazim na grijanje na pelet. U velikoj sam dilemi koji kotao kupiti. Sve primljene ponude sveo sam na slijedeće: 1.Kozlusan - Slimpel 40 KW, 2. Kovan Ekoline 35 KW i 3. Peling 40 KW. Moji kriteriji su kvaliteta materijala i trajnost kotla, stupanj iskorištenja peletta i topline, jednostavnost rukovanja i kvaliteta plamenika, mogućnost i učestalost čišćenja, veličina spremnika paletta, dostupnost servisa itd. Ograničenje je dimnjak građen od pune opeke profila od 14 cm. Molim stručne poznavatelje ove problematike (Ramzay, Stepski, i dr.) za mišljenje i savjet koji kotao kupiti. Molim vas odgovor u što kraćem roku.Htio bih to sve završiti do 15.06.

nitko nema doma tri kotla da ti može sa sigurnošću reći koji je bolji,
odluka je uvijek na onome koji kupuje,

ovdje svi iznosimo iskustava peći onih kojih imamo doma,
a onaj koji kupuje mora sam odlučiti na osnovi tih iskustava.

ne vjerujem da će ti netko reći "uzmi tu peć".

po meni su te peći puno prevelike za tu kvadraturu uzevši u obzir i lošu izolaciju,

ukucaj u google "darkova kotlovnica" pa ćeš vidjeti sa kolikom jačinom se koja kvadratura grije.

Lee Champa
15.05.2012., 19:19
ako mi tko moze dati tu inf. jer mi svatko drukcije kaze unaprijed hvala

Pa, ne treba dimnjak, sprovedi cijev (fifi kotla) kroz zid i gotovo! Plamenik ima ventilator koji preuzima funkciju dimnjaka - stvaranja podtlaka - plamenik upuhuje zrak u ložište!:kava:

Lee Champa
15.05.2012., 19:20
ako mi tko moze dati tu inf. jer mi svatko drukcije kaze unaprijed hvala

Pa, ne treba dimnjak, sprovedi cijev (fifi kotla) kroz zid i gotovo (susjedi pod prozor)! Plamenik ima ventilator koji preuzima funkciju dimnjaka (stvaranja podtlaka) - plamenik upuhuje zrak u ložište!:kava:

ramzay
15.05.2012., 19:55
:Pivo:1.pitanje uzeo sam pelet set od boscha i sad me zanima
ako mi tko moze dati tu inf. jer mi svatko drukcije kaze

unaprijed hvala

Nisi rekao koji je kotao u pitanju, i kolika je snaga pelet seta.

Po mom mišljenji i iskustvu dimnjak skoro da i ne treba .

1. svaki pelet set ima ventilator s kojim piri vatru .

2. svaki pelet set ima senzor tlaka kojim mjeri s kolikim tlakom ventilator puše i piri vatru, a ti senzori su redovito poštelani na tlakove oko 50 -60 paskala , što je nekoliko puta veći tlak od podtlaka kojeg stvara dimnjak.

Znači da konstrukcijom pelet seta nije ni predviđeno da dimnjak mora stvarati podtlak ( cug) , po toj logici stvari dimnjak samo smeta , i moglo bi se probiti rupa na zidu i puhati dim susjedu u dvorište.

E jedino zbog tih dobrosudsedskih odnosa treba dimnjak.

LEE sorry nisam vidio da si već odgovorio :Pivo:

ramzay
15.05.2012., 20:06

Pokušaj svakako prvo sa izolacijom popraviti stanje , barem satviti deku od tervola na tavan , dako da skineš te gubitke, a to nije baćen novac nikada , a i nije neki novac.

Zatim kupi neki pelet set i to prigradi na postojeći kotao na naftu , i furaj jednu zimu s tim , od uštede goriva već dogodine možeš staviti izolaciju na fasadu .

Ovako ako staviš bilo koji novi kotao na pelet , a trošio si 4500 litara lože , on če ti biti tri puta preveliki kad staviš stiropor fasadu, a tako snažan kotao se ne može ukrotiti .

BRUNA41
15.05.2012., 21:35
Pokušaj svakako prvo sa izolacijom popraviti stanje , barem satviti deku od tervola na tavan , dako da skineš te gubitke, a to nije baćen novac nikada , a i nije neki novac.

Zatim kupi neki pelet set i to prigradi na postojeći kotao na naftu , i furaj jednu zimu s tim , od uštede goriva već dogodine možeš staviti izolaciju na fasadu .

Ovako ako staviš bilo koji novi kotao na pelet , a trošio si 4500 litara lože , on če ti biti tri puta preveliki kad staviš stiropor fasadu, a tako snažan kotao se ne može ukrotiti .

Hvala na mišljenju i savjetu. Kuća je useljena 1985 god., na sve deke pa i na
tavan stavio sam čvrsti striropor izolaciju od 5 cm. Na fasadi je termo žbuka
od 5 cm a stolarija je drvena, velikih otvora i sa izo staklom ali priloično slabe
kvalitete izrade. Izolaciju fasade sa stiroporom zbog velikih troškova neću moći
uskoro staviti. Tavan je predviđen za stanovanje, elektro i vodne instalacije su
već izvedene ali nije postavljena potpuna izolacija krova i dr., ali će jednog
dana biti pa zato moram instalirati veći kotao za grijanje i tog prostora od
cca 70 m2. Zbog toga se bojim da kotao manje snage nebi bio dovoljan a čini
mi se da zbog toga treba jača peć već sada jer je manji trošak nego je mjenjati kad to za koju godinu izvedem. Meni se sviđa Kozlusan Slimpel 40 KW
zbog kvalitete kromiranog ložišta, poluautomat. čišćenja i visoke razine
iskorištenja od 93% a dimni plinovi ne prelaze 150 C. Automatika je na hrvat.
jeziku i vrlo jednostavna za rukovanje. Sve ovo potvrđuje i korisnik kojeg sam
posjetio. Negativno je visoka cijena i šire nepoznat proizvođač(bar meni)
iz Turske. Zato sam i tražio vaše stručno mišljenje o tom kotlu s obzirom na
vaše iskustvo i očitu stručnost. Druga opcija je Kovan Ekoline 35 KW iako je
i njegova cijena visoka. Treća opcija je Peling 40 KW. Sve su to peći samo na pellet. Mislim da je to bolje rješenje nego kombinirane peći.Ne znam koji pelet set bi mogao ugraditi na moj postojeći kotao na lož ulje Buderus Logano G 215 i dali je to uopće moguće.

propuh5
15.05.2012., 21:36
bosch 14-24 kw bi uzimao
hocete reci da je dovoljna samo cijev iz zida nesto kao ovo sto imam sad
zidni ctc sa dvije cjevi kroz zid?
ako bi zidao dimnjak koji mi je fi dovoljan?

rmcobet
16.05.2012., 00:42
g.ramzay
-u kojim granicama moraju biti O2,CO,CO2 i lamda za dobro sagorevanje peleta?

-da li je ovo dobar obrazac za izracun lamde?
Lambda=20,9%/(20,9%-O2m%)

O2m%- izmereni O2

dep
16.05.2012., 07:27

Jel mi dosta staviti CM pelet set do 36kW ili bi morao ići s onim jačim?

Lee Champa
16.05.2012., 08:02
ali će jednog dana biti pa zato moram instalirati veći kotao za grijanje i tog prostora od cca 70 m2. .

Za to ne trebaš kotao jaći od 20-25 kW:ne zna:

ramzay
17.05.2012., 06:13
g.ramzay
-u kojim granicama moraju biti O2,CO,CO2 i lamda za dobro sagorevanje peleta?

-da li je ovo dobar obrazac za izracun lamde?
Lambda=20,9%/(20,9%-O2m%)

O2m%- izmereni O2

Obrazac je dobar .

Prema normi optimalo bi bilo da u dimnim plinovima bude još 13 % kisika, naime kad se izmjereni podaci prezentiraju onda to uvijek ide preračunato kao da je bilo 13 % O2.

Količina O2 utiče naravno na lambdu i na stupanj djelovanja , zato što uz taj kisik kroz peć i dimnjak vučemo još pet puta toliko balastnog dušika.

Taj balastni dušik s jedne strane zauzima prostor u peći i dimnjaku i odnosi sa sobom toplinu , a s druge strane ta velika masa plinova daje i veliku brzinu strujanja dima kroz orgulje , VBR , cijevni registar , kako sve zovemo izmjenbjivać topline, i to je pozitivno. Čim j veća brzina strujanja veći je i konvektivni prijenos topline.

Često radi probe radim i sa 6-9 % kisika i to djeluje pozitivno na izgaranje , diže se radna temperatura, ali se time povečava i količina monoksida.

Monoksid nastojim držati ispod 1000 ppm, a u zadnje vrijema sa peletima i ispod 500.

Drugo je u laboratoriju kad mogu skinuti monoksid na 200 ppm ali to nije realnost ložišta koja susrečemo svaki dan, ložišta sa 200 ppm CO su tek u razvoju ne samo kod nas nego i u svim firmam u svijetu.

ramzay
17.05.2012., 06:18
BRUNA 41

Manje više svaki kotao na ložu se može prepraviti da radi sa pelet brenerom, skoro da nema razlike u načinu izgaranja i rada brenera.

Snaga padne za tridesetak % u odnosu na ložu , ali to nije problem jer se pelet brener ne bude palio i gasio svaki čas.

Pepeo se očisti usisivaćem ili metlicom i lopaticom i sve je ok.

boba-lukas
17.05.2012., 10:26
BRUNA 41

Manje više svaki kotao na ložu se može prepraviti da radi sa pelet brenerom, skoro da nema razlike u načinu izgaranja i rada brenera.

Snaga padne za tridesetak % u odnosu na ložu , ali to nije problem jer se pelet brener ne bude palio i gasio svaki čas.

Pepeo se očisti usisivaćem ili metlicom i lopaticom i sve je ok.

Ramzay,
što bi sve bilo potrebno prepraviti? osim kotlovskih vrata radi plamenika, podesiti sam plamenik i sl.

ramzay
19.05.2012., 06:18
Ramzay,
što bi sve bilo potrebno prepraviti? osim kotlovskih vrata radi plamenika, podesiti sam plamenik i sl.

Manje više je to taj nivo posla kojeg si napisao. Treba obratiti pažnju da senzor tlaka ne bude zaćepljen sa nekim komadom vrata ili dihtungom .

U hidraulici bi bilo dobro staviti termoststski miš ventil ( CT-60 ili sličan) tako da kotao radi na svojoj temperaturi i da je postigne što prije, a ne da se pati i čmrlji u hladnom kazanu.

Unatrag pola godine svakom predlažem i spremnik ( pufer) jer se tada zaista da postići optimalne odnose u plameniku , dobro izgaranje i uštedu goriva.

dep
19.05.2012., 17:35
Kaj velite na kombinaciju Stadlerovog kotla EKO 35 sa nekim pelet setom?

Jel to bolja kombinacija od Centrometala? Koliko sam shvatio u ovaj Stadlerov se ne mogu staviti turbolatori ili nešto slično kaj bi malo usporilo strujanje dimnih plinova?

Koliko je opčenito kvaliteta na strani Stadlera u odnosu na CM??

ps. Ramzay, još uvjek čekam odgovor na post 1909, tj. koji bi mi pelet set bio bolji za monu Buderusicu od60kW o kojoj smo već ranije diskutirali: do 35 ili do 50kW.

Hvala
Pozdrav

propuh5
20.05.2012., 22:19
Ekipa sad sam u nedoumici?
Pitao sam nekidan dal trebam dimnjak zidati i koji promjer za ugradnju pelet seta
pa mi je receno od strane Lee CHampa i Ramzaya
da netrebam da je dovoljno samo cijev sprovesti kroz zid i da radi..
Danas mi je bio jedan instalater koji tvrdi da zbog visokih temperatura
koje ce biti na toj cijevi preko 100 stupnjeva celzija potreban dimnjak
jer da ce biti veliki gubitci sad nije rekao cega pa sam malo ostao zatecen
jer sam vec prekrizio zidanje dimnjaka.
Uzimam Bosch 2000 solid 14-24kw
Pa ako moze neki komentar?
Hvala najljepsa

ramzay
21.05.2012., 05:46
Ekipa sad sam u nedoumici?
Pitao sam nekidan dal trebam dimnjak zidati i koji promjer za ugradnju pelet seta
pa mi je receno od strane Lee CHampa i Ramzaya
da netrebam da je dovoljno samo cijev sprovesti kroz zid i da radi..
Danas mi je bio jedan instalater koji tvrdi da zbog visokih temperatura
koje ce biti na toj cijevi preko 100 stupnjeva celzija potreban dimnjak
jer da ce biti veliki gubitci sad nije rekao cega pa sam malo ostao zatecen
jer sam vec prekrizio zidanje dimnjaka.
Uzimam Bosch 2000 solid 14-24kw
Pa ako moze neki komentar?
Hvala najljepsa

tempartura dima će biti i preko 170 C, ali to nema veze sa dimnjakom , dimne plinove hladi voda u kotlu a ne dimnjak .

Osnovna namjena dimnjaka je da stvori cug koji dovodi friški zrak za izgaranje goriva.

Najbolji dimnjaci stvaraju taj poćetni cug reda veličine 10 Paskala ( 1 milobar), a ventilator od pelet seta daje 50-100 paskala , tako da on bez obtira na dimnjak gura zrak u kotao.

Naravno da treba "poštelati" brzinu vrtnje ventilatora , i podesiti parametre izgaranja za te nove uvjete.

Za iskusnog centralaša sa opremom za mjerenje to je par sati posla( minimum 4 sata i više), a za "ovlaštenog" lajbeka je to čas posla ili se uopće ne mora raditi.

ramzay
21.05.2012., 05:56
Evo moje mrcine!

Pozdrav!

iz iskustva znam da onaj koji kupi pelet set dalje kuri sa peletima i ne pomišlja na cjepanice .

Ja ne mogu nagovoriti svoje prijatelje i suradnike da netko od njih sa pelet seta pređe na cjepannice , toliko o toj kombinaciji drva + peleti.

Iako kad gledam nesređenost ove državice po svim pitanjima , uvijk bih volio imati u rezervi koji metar drva ili bačvu lože za zlu netrebalo , ali to kao neka rezerva koja nije vezana uz glavni kotao.

Što se tiče veličine tvog pelet seta ja bih išao i na manju snagu 25 kilovata , a i on če više stajati nego raditi.

U svakom slučaju bih ostavio stari kotao na ložu dogradio pelet set i stavio pufer , to je bolja kombinacija nego kompletno novi kotao.

Kad ovaj stari rikne onda bih kupio novi kotao za pelet.

boba-lukas
21.05.2012., 07:49
Manje više je to taj nivo posla kojeg si napisao. Treba obratiti pažnju da senzor tlaka ne bude zaćepljen sa nekim komadom vrata ili dihtungom .

U hidraulici bi bilo dobro staviti termoststski miš ventil ( CT-60 ili sličan) tako da kotao radi na svojoj temperaturi i da je postigne što prije, a ne da se pati i čmrlji u hladnom kazanu.

Unatrag pola godine svakom predlažem i spremnik ( pufer) jer se tada zaista da postići optimalne odnose u plameniku , dobro izgaranje i uštedu goriva.

Ramzay, da li si zainteresiran za instalaciju plamenika, podešavanje i puštanje u rad ? :) Uzeo bih Ferroli ili Eragon plamenik + spremnik.

Lee Champa
21.05.2012., 08:09
Danas mi je bio jedan instalater koji tvrdi da zbog visokih temperatura koje ce biti na toj cijevi preko 100 stupnjeva celzija potreban dimnjak jer da ce biti veliki gubitci sad nije rekao cega

Ramzay je već odgovorio o "visokim temperaturama":lol:
A sad jedno pitanje:
Tko stvara veće gubike, dimnjak koji stalno "vuće" kroz ložište i hladi isto ili ventilator koji se pali kad treba?

Gurni cijev kroz zid i .....piši o iskustvu!

dep
21.05.2012., 10:36
iz iskustva znam da onaj koji kupi pelet set dalje kuri sa peletima i ne pomišlja na cjepanice .

Ja ne mogu nagovoriti svoje prijatelje i suradnike da netko od njih sa pelet seta pređe na cjepannice , toliko o toj kombinaciji drva + peleti.

Iako kad gledam nesređenost ove državice po svim pitanjima , uvijk bih volio imati u rezervi koji metar drva ili bačvu lože za zlu netrebalo , ali to kao neka rezerva koja nije vezana uz glavni kotao.

Što se tiče veličine tvog pelet seta ja bih išao i na manju snagu 25 kilovata , a i on če više stajati nego raditi.

U svakom slučaju bih ostavio stari kotao na ložu dogradio pelet set i stavio pufer , to je bolja kombinacija nego kompletno novi kotao.

Kad ovaj stari rikne onda bih kupio novi kotao za pelet.

Hvala Ramzay!!!!!!
Kada sam govorio o kombinaciji peleta sa drvima, nisam niti razmišljao na drugačiji način nego "zlu netrebalo".

Čak i da prelazim na plin, ostavio bi si neku alternativu za slučaj da Rusi pritegnu ventile.

Dakle ovo je konačna odluka. Uzeti ću CM Pelet set do 36kW i prepraviti vrata kotla, s tim da ostavim mogućnost grijanja na ložu zlu netrebalo.

Na CM sam se odlučio zbog održavanja i rezervnih dijelova. Kad to proradi onda ćemo se igrati sa snagom i puferom od recimo 1000l.

Hvala Ramzay još jednom!!

bnsgo
21.05.2012., 12:05
Jedno pitanje za poznavaoce. Sta mislite o kotlu TKAN1 fabrike Radijator Kraljevo?
Hvala Ramzay!!!!!!
Kada sam govorio o kombinaciji peleta sa drvima, nisam niti razmišljao na drugačiji način nego "zlu netrebalo".

Čak i da prelazim na plin, ostavio bi si neku alternativu za slučaj da Rusi pritegnu ventile.

Dakle ovo je konačna odluka. Uzeti ću CM Pelet set do 36kW i prepraviti vrata kotla, s tim da ostavim mogućnost grijanja na ložu zlu netrebalo.

Na CM sam se odlučio zbog održavanja i rezervnih dijelova. Kad to proradi onda ćemo se igrati sa snagom i puferom od recimo 1000l.

Hvala Ramzay još jednom!!

bnsgo
21.05.2012., 12:09
Izvinjavam se, nov sam na forumu pa sam malo zabrljao. Pitanje se odnosi na sve ucesnike foruma.

ramzay
21.05.2012., 20:40
Izvinjavam se, nov sam na forumu pa sam malo zabrljao. Pitanje se odnosi na sve ucesnike foruma.

vidim da brljaš , a i ja sam vala brljao na početku , a za početak pogledaj moje brljanje na postu 1741.

bnsgo
21.05.2012., 22:09
Hvala Ramzay na odgovoru. Svideo mi se taj kotao sto bez problema moze da sagoreva i kostice od sljiva koje mogu veoma povoljno da nabavim. Meni kao laiku se cini da je taj sistem sa krticnjakom bolji ali nisam nimalo strucan. Zbog toga sam i pitao vas iskusne.
Jos jednom hvala za odgovor. Ako jos neko ima misljenje voleo bih da cujem.
Pozdrav!

ramzay
22.05.2012., 04:35
Hvala Ramzay na odgovoru. Svideo mi se taj kotao sto bez problema moze da sagoreva i kostice od sljiva koje mogu veoma povoljno da nabavim. Meni kao laiku se cini da je taj sistem sa krticnjakom bolji ali nisam nimalo strucan. Zbog toga sam i pitao vas iskusne.
Jos jednom hvala za odgovor. Ako jos neko ima misljenje voleo bih da cujem.
Pozdrav!

Koštice od šljive, višnje i slično dobro gore ako su suhe, ali tehnologija prerade voća je takva da one iz proizvodnje ne izlaze suhe, već jakooo vlažne.

Sušenje koštica baš i nije jednostavno , nije to samo staviti na sunce par sati i sve je riješeno. Bez prave sušare sa rotirajućim bubnjem dužine 5-6 metara zaboravi sušenje.

Sustavi izgaranja sa krtičnjakom mogu savladati i vlažno gorivo do 35% znači i drobljeno drvo i većinu koštica sušenih na zraku preko ljeta, ali takav kotao mora imati komoru izgaranja bogato obloženu šamotom , a ne hladan rost u zoni nejačkog plamena.

Eto zato ne preporučam taj kotao , a da nema tog vodom hlađenog rosta , bio bi to dobar kotao .

rmcobet
22.05.2012., 15:42
Koštice od šljive, višnje i slično dobro gore ako su suhe, ali tehnologija prerade voća je takva da one iz proizvodnje ne izlaze suhe, već jakooo vlažne.

Sušenje koštica baš i nije jednostavno , nije to samo staviti na sunce par sati i sve je riješeno. Bez prave sušare sa rotirajućim bubnjem dužine 5-6 metara zaboravi sušenje.

Sustavi izgaranja sa krtičnjakom mogu savladati i vlažno gorivo do 35% znači i drobljeno drvo i većinu koštica sušenih na zraku preko ljeta, ali takav kotao mora imati komoru izgaranja bogato obloženu šamotom , a ne hladan rost u zoni nejačkog plamena.

Eto zato ne preporučam taj kotao , a da nema tog vodom hlađenog rosta , bio bi to dobar kotao .

Vec sam probao susenje visnje i sljive ovim "amaterskim" metodom. Susio sam po cca 40 kg i jednih i drugih, visnju jedan dan, a sljivu dva dana. Mislim da moze da se osusi i ovako prilicno dobro. Visnja je vracena u dzak i stajala je tako nekuh 7 dana i ponovo sam je izrucio da vidim dal se ubudjala, i video da nije. Sljivu sam susio proslog vikenda i sad je u dzaku, videcemo rezultat za neki dan. Sljaivu sam uzeo u jednoj hladnjaci u kojoj je jesenas spakovana u dzak, skroz je bila pocrnela ali nista to ne smeta osim sto je na oko mnogo odvratno.
Imate li kakav link ka nekom nacrtu ili slici takve rotirajuce susare (bubnja), jel bubanj od perforiranog lima? Sta mislite koji je period potreban za susenje kospice u takvoj susari? Sta mislite koja je vlaznost unutrasnjosti kospice, mislim na vlaznost bez ostataka vocke na kospici.

bnsgo
22.05.2012., 20:39
Negde sam procitao, mesalica za beton i brener za plin. Tako ljudi peku soju, moglo bi da posluzi.

rmcobet
22.05.2012., 20:48
Ovo sa mesalicom za beton je cini mi se jos vise amaterski nego li sunce.
Zamisli koliko je to posla ubaciti 5-6 tona u mesalicu i istresti iz nje...

bnsgo
22.05.2012., 20:59
Ja i dalje verujem da nikakav problem nebi bio da se to lepo osusi na letnjem suncu kada je 35 u hladu.

ramzay
23.05.2012., 05:06
Vezano za sušare ima dobrih tekstova i fotki ako uguglate" roracione sušare za piljevunu"ili "rotacione sušare za koštice" to su industrijska postrojenja , ali se može iskoristiti kao primjer.

Piljevina , hoblovina ,se vrlo lako suši jer su čestice male , odnosno male debljine pa vlaga lako prodire na površinu.

Kod koštica je problem strukture vanjske ovojnice , ona je od lignina koji je vrlo gust i kompaktan i teško propušta vodenu paru iz jezgre, a sama jezgra je rađena od proteina visoke kaloričnosti i ona je ta koja daje veliki termalni efekat, ali je i najveći udio vlage koštice upravo u jezgri.

Majka priroda se pobrinula da jezgra preživi sušu i da isklija iz nje nova biljka i nakon višegodišnje izloženosti suncu , i zato se koštice teško suše za našu aplikaciju.

Kad bi se koštice samljele , proces sušenja bi bio desetak puta brži i vjerojatno bi tada takva meljava dobro gorila u kotlovima za pelete.

Koštice u komadu teško gore i u kotlovima predviđenim za čips, mislim sve to gori , ali kako , s kojim rezultatima i kojim dimnim plinovima.

A ako već eksperimentirate onda radite planski uzmite kilogram tih koštica i stavite doma u pečnicu na temperaturu 100-120 C dan i noć da se peće , nakon toga odvagnite pa čete vidjeti koliko je vode izašlo van , i tako čete dobiti apsolutno suhe koštice od kile mokrih.

Onda to ponovite na suncu odvagnite kilu i stavite na sunce i nakon 24 sata ponovno odvagnite , pa sutra opet , i tako sedam dana koštice će prvi dan izgubiti na težini dok se posuši površinska vlaga , a zatim sve teže i teže gube vodu.

Dakle vagu u ruke.

rmcobet
23.05.2012., 10:54
Mislim da je bolji test da ja osusim na suncu i da namerim 15kg kospica. Onda da podlozim na kospice pa na pelet i da vidim koliko ce jednog i koliko drugogo goriva da potrosim da zagrejem kotao na npr. 80 stepeni. Naravno ventile cu da zavrnem da bi grejao samo vodu u kotlu. Ako je to priblizno vreme tj. dobijemo priblizno isto energije onda i nemamo razlog da susimo kospice na idealni procenat vlaznosti.
Radio sam analizu sagorevanja i na visnju i na pelet i skoro da su isti rezultati oba goriva. Jedino sto nisam merio je potrosnja.

ramzay
23.05.2012., 20:29
Mislim da je bolji test da ja osusim na suncu i da namerim 15kg kospica. Onda da podlozim na kospice pa na pelet i da vidim koliko ce jednog i koliko drugogo goriva da potrosim da zagrejem kotao na npr. 80 stepeni. Naravno ventile cu da zavrnem da bi grejao samo vodu u kotlu. Ako je to priblizno vreme tj. dobijemo priblizno isto energije onda i nemamo razlog da susimo kospice na idealni procenat vlaznosti.
Radio sam analizu sagorevanja i na visnju i na pelet i skoro da su isti rezultati oba goriva. Jedino sto nisam merio je potrosnja.

15 kila koštica ??? i ventili zatvoreni !!!!!!!

U srednjoj sam školi prepisivao zadaće od jedne Milene, mmmmm Milena, e kasnije sam to na faksu sve platio s kamatama, a ti nažalost nisi imao u klupi Milenu.

Uzmimo da zakuriš kilu peleta to bi sa svim gibicima trebalo dati 4000 kcal.

Uzmimo da u kotlu imaš 100 litara vode na temperaturi od 20 C i da tu vodu zagrijavaš do 70 C jer će te preko toga izbaciti automatika , a osim toga mi je lakše računati na prste kad su okrugli brojevi.

Dakle od 20 C do 70 C je razlike 50 C , a 50 C puta 100 kila vode ti je 5000 kcal.

Taman dosta za probu, i da ne gledamo film " cigani lete u nebo"

rmcobet
23.05.2012., 20:32

U srednjoj sam školi prepisivao zadaće od jedne Milene, mmmmm Milena, e kasnije sam to na faksu sve platio s kamatama, a ti nažalost nisi imao u klupi Milenu.

Uzmimo da u kotlu imaš 100 litara vode na temperaturi od 20 C i da tu vodu zagrijavaš do 70 C jer će te preko toga izbaciti automatika , a osim toga mi je lakše računati na prste kad su okrugli brojevi.

Dakle od 20 C do 70 C je razlike 50 C , a 50 C puta 100 kila vode ti je 5000 kcal.

Taman dosta za probu

Mislio sam da izmerim ostatak, nisam sigurno mislio da cu potrositi 15kg!!!

propuh5
24.05.2012., 09:31
Gdje bi se u okolici zagreba moglo kupiti dobar pelet ako ne onda na podrucju RH
ako bi se moglo dobiti kontakt ili samo naziv firme tj.proizvodjaca

hvala

Pearl_1982
24.05.2012., 17:23
Dobar dan

imam par pitanja ...
Odlučili smo se uvesti centralno grijanje za cijelu kuću (3 kata po 110 kvadrata), kuća je dobro izolirana. Gledali smo malo kotlove od Centrometala i Biodom 27.Ako može neka preporuka?

zmajdin
24.05.2012., 19:51

Taman dosta za probu, i da ne gledamo film " cigani lete u nebo"

Šta li bi sa onom silnom gvožđušinom koja takođe treba da se zagreje sa 20 na 70 stepeni?

miran18
24.05.2012., 21:11
Šta li bi sa onom silnom gvožđušinom koja takođe treba da se zagreje sa 20 na 70 stepeni?

Ovo svakako moram komentirati jer me prisjeti na mog prijatelja koji kaže "Da se razumemo pre borovanja obavezno obeleži tačkašem ". pre nego nešto ovako napišeš izvagaj težinu izrečenog . Tako je i ta gvožđušina (ubi se dok napisa) neka masa koja se za povećanje temperature koristi istom formulom.

zmajdin
24.05.2012., 22:03
Ovo svakako moram komentirati jer me prisjeti na mog prijatelja koji kaže "Da se razumemo pre borovanja obavezno obeleži tačkašem ". pre nego nešto ovako napišeš izvagaj težinu izrečenog . Tako je i ta gvožđušina (ubi se dok napisa) neka masa koja se za povećanje temperature koristi istom formulom.

Naravno da se računa pomoću istog obrasca, zato se i pitam gde se dede ta toplota, ništa više.

ramzay
25.05.2012., 05:11
Vidim da se zahuktala rasprava o izgaranju koštica pa da se malo ubacim.

Stvar sa košticama radi , izvršio sam ispitivanja , jedan od mojih poslovnih partnera je skurio lani stotinjak tona toga , trenutno su ozbiljna ispitivanja na poljoprivrednom fakultetu u Zagrebu( jedna kolegica radi doktorat ).

Koštice su specifične zbog te ligninske strukture izvana , a lignin izgaranjem daje dosta pepela i to relativno čvrstog, koji poprima formu polukugle , odnosno ostaje u obliku smrvljene koštice

Te krupne čestice pepela ostaju u šalici brenera jer ih primarni zrak ne može izbaciti van , zato su breneri tipa krtičnjaka (kozlusan) i slični povoljniji za koštice od brenera tipa Centrometal.

Osim pepla , drugi je problem niža brzina izgaranja koštica , zato što se vatra teško hvata na glatke površine koštice , nasuprot površine peleta koji su sa čeone strane rascufani ko metla pa brže primaju vatru. tu su opet krtičnjaci u prednosti jer se nalazi veća kolićina koštica u zoni pripreme izgaranja .

Treći je problem kod koštica potreba za većim količinama sekundarnog zraka , naime velika količina masnih kiselina ( ulja da tako kažemo) u jezgri je sklona stvaranju katrana i čađe.

Sve u svemu za igru i malo krpanje buđeta da , ali za neko ozbiljnije planiranje grijanja na koštice zaboravite tu temu jer na kraju dobavljač koštica je neka firma pod inspekcijskim nadzorom i oni kroz papire moraju prikazati gdi je završilo njihovih 100 tona otpada.

Jedan detalj je ostao nejasan oko mjerenja kaloričnosti koštica , metod ala RMCOBET

Ako pretpostavimo da se masa vode i masa željeza u dva eksperimenta ne mijenja onda nam za komparativno ispitivanje dva goriva nije bitno da znamo masu željeza.

Slično se radi i u kalorimetarskoj bombi ,gdje se kao etalon gorivo uzme 1 gram benzola i zakuri, i time se dobije kalorimetrijska konstatnta bombe.

U ovom bi slučaju kila peleta glumila gram benzola i može se uhvatit neka korelacija između peleta i koštica

Drugi je problem zrak koji pići kroz kotao , a taj zrak-dim nam iz ložišta iznosi 20 % energije , uz pretpostavku da kroz kotao pelet set gura istu količinu zraka i da su dimni plinovi istog sastava u dva eksperimenta moguće bi bilo uhvatit korelaciju.

Ovako kako je RMCOBET zamislio pokus ne bude puno koristi jer če se pojaviti faktor vrijeme , sa košticama če se stvar odvijati puno duže, i puno više zraka će proći kroz kotao, a da bi se zagrijao na 70 C, sklon sam vjerovanju da će nesigurnost mjerenja biti veća od 10 % , a meni se diže kosa na glavi ako je nesigurnost veća od 1%.

rmcobet
25.05.2012., 12:00
Jedan detalj je ostao nejasan oko mjerenja kaloričnosti koštica , metod ala RMCOBET

Ako pretpostavimo da se masa vode i masa željeza u dva eksperimenta ne mijenja onda nam za komparativno ispitivanje dva goriva nije bitno da znamo masu željeza.

Slično se radi i u kalorimetarskoj bombi ,gdje se kao etalon gorivo uzme 1 gram benzola i zakuri, i time se dobije kalorimetrijska konstatnta bombe.

U ovom bi slučaju kila peleta glumila gram benzola i može se uhvatit neka korelacija između peleta i koštica

Drugi je problem zrak koji pići kroz kotao , a taj zrak-dim nam iz ložišta iznosi 20 % energije , uz pretpostavku da kroz kotao pelet set gura istu količinu zraka i da su dimni plinovi istog sastava u dva eksperimenta moguće bi bilo uhvatit korelaciju.

Ovako kako je RMCOBET zamislio pokus ne bude puno koristi jer če se pojaviti faktor vrijeme , sa košticama če se stvar odvijati puno duže, i puno više zraka će proći kroz kotao, a da bi se zagrijao na 70 C, sklon sam vjerovanju da će nesigurnost mjerenja biti veća od 10 % , a meni se diže kosa na glavi ako je nesigurnost veća od 1%.
Ja hocu da utvrdim da li je potrosnja 1 na 1, kod nas se kostice mogu kupiti u pola cene peleta tako da to nije "krpljenje", vec usteda od 40-50%, i to nije mala cifra, bar nije za mene (300-400e).
Sastav dimnih plinova je bio dosta slican, plamen je sa kosticama bio dosta jaci (valjda zbog tog ulja koje kostica sadrzi), a pepela koliko ce biti je za mene manji problem jer sam unazad koristio drva i ugalj pa mi malo veca kolicina pepela nego kod peleta ne predstavlja ama bas nikakav problem. Ako sam mogao svaki dan da iznesem dve pepeljare pepela od uglja onda mi je kolicina pepela od kostica zanemarljiva. Vreme provedeno u kotlarnici u odnosu na ugalj ce biti zanemarljivo.
Da utvrdim sta je kaloricnije nije mi bila ideja jer ja nemam labaratoriju vec kotlarnicu. Ponavljam, ideja je da utvrdim da li je POTROSNJA jednaka ili da li ce me sledeca sezona kostati duplo manje.

bnsgo
25.05.2012., 13:09
Ja hocu da utvrdim da li je potrosnja 1 na 1, kod nas se kostice mogu kupiti u pola cene peleta tako da to nije "krpljenje", vec usteda od 40-50%, i to nije mala cifra, bar nije za mene (300-400e).
Sastav dimnih plinova je bio dosta slican, plamen je sa kosticama bio dosta jaci (valjda zbog tog ulja koje kostica sadrzi), a pepela koliko ce biti je za mene manji problem jer sam unazad koristio drva i ugalj pa mi malo veca kolicina pepela nego kod peleta ne predstavlja ama bas nikakav problem. Ako sam mogao svaki dan da iznesem dve pepeljare pepela od uglja onda mi je kolicina pepela od kostica zanemarljiva. Vreme provedeno u kotlarnici u odnosu na ugalj ce biti zanemarljivo.
Da utvrdim sta je kaloricnije nije mi bila ideja jer ja nemam labaratoriju vec kotlarnicu. Ponavljam, ideja je da utvrdim da li je POTROSNJA jednaka ili da li ce me sledeca sezona kostati duplo manje.
U potpunosti se slazem. Mi smo samo lozaci a ne laboranti i vecina je dosla na forum da iznese neke svoje zakljucke i da nadje neke odgovore na svoja pitanja, a sve se u principu svodi na to da se sto bolje i lepse ogrejemo i naravno pri tome ustedimo neki novac.
Poenta grejanja na kostice nije u time da se pravi elaborat o njihovom sagorevanju, vec da se zimus ogrejemo a da pri tome platimo duplo jeftinije nego sto je cena peleta, bar u Srbiji je tako. Sad dal ce otici tona vise to je u ovom slucaju zanemarljivo, jer je tona kostica duplo a i jos vise od duplo jeftinija.
Svaka cast znalcima na trudu i muci da objasne nacin i sistem sagorevanja, ali ja mislim da vecinu to ne zanima jer vecina obicnih ljudi to i ne razume.

mranderson
25.05.2012., 17:06
U potpunosti se slazem. Mi smo samo lozaci a ne laboranti i vecina je dosla na forum da iznese neke svoje zakljucke i da nadje neke odgovore na svoja pitanja, a sve se u principu svodi na to da se sto bolje i lepse ogrejemo i naravno pri tome ustedimo neki novac.
Poenta grejanja na kostice nije u time da se pravi elaborat o njihovom sagorevanju, vec da se zimus ogrejemo a da pri tome platimo duplo jeftinije nego sto je cena peleta, bar u Srbiji je tako. Sad dal ce otici tona vise to je u ovom slucaju zanemarljivo, jer je tona kostica duplo a i jos vise od duplo jeftinija.
Svaka cast znalcima na trudu i muci da objasne nacin i sistem sagorevanja, ali ja mislim da vecinu to ne zanima jer vecina obicnih ljudi to i ne razume.
Ja se ne slazem s vama. Naime, bas to mjerenje je kljuc svega! Jer bez mjerenja smo opet na pocetku. A početak je gospodo, imam največeg, najboljeg, najbolje radi, perfektan je... o kotlu je naravno riječ ;) a to mi gospodo ne znači apsolutno ništa.
A to da vi mislite da gopodin ramzay ne razlikuje laboratorij sa faksa i laboratorij iz mog podruma ;) e pa tu se gaaaaaaaaadno varate. Gospodina ramzaya itekako ineteresiara bas laboratorij kod mene, vas doma, jer je jednostavno takva, dobra osoba i mrzi kad se troši energija uzalud. stoga gospodine ramzay ( a i svi ostali koji misle, žele nešto izmjeriti i to potkrijepiti sa rezultatima), s moje strane, samo naprijed :top:

Ovo da smi mi samo ložaći, eh, gospodo, ste vi u zadnje vrijeme vidjeli pravi kotao na pelete, pa to se ništa ne loži, sve sam radi, mislim da i kavu kuha sam :lol:

I ako smijem primjetiti, vas dvoje, možete nabaviti koštice, ok, super, a što je sa ostalima :ne zna: ne kužim svrhe da ustanovimo da su koštice najbolje gorivo na svijetu, kad ih svi ne možemo nabaviti ?

rmcobet
25.05.2012., 17:48
I ako smijem primjetiti, vas dvoje, možete nabaviti koštice, ok, super, a što je sa ostalima :ne zna: ne kužim svrhe da ustanovimo da su koštice najbolje gorivo na svijetu, kad ih svi ne možemo nabaviti ?
Ne najbolje gorivo, nego najjeftinije, a da pri tom imas u kotlarnici obavezu imas priblizno kao sa peletima.
Niko nije ni rekao da g.ramzay nesto od neceg drugog ne razlikuje, vec da ja ne mogu u mojoj kotlarnici utvrditi sta je kog sastava i koliko ce energije osloboditi. Znanje g.ramzay-a mogu samo da pozdravim, a jos vise mogu da pozdravim to sto ga deli ovde sa nama na forumu.
Tvoj stav da je neko napao ramzay-a je skroz pogresan, valjda mozemo nesto i prodiskutovati na neku temu.
Ponavljam, ja kod mene mogu utvrditi koliko ce se kog goriva potrositi i za koje vreme i da pri tom zagrevam isti kotao sa istim gorionikom.
Ako ne mozemo nabaviti pelet od nekog proizvodjaca koji ga prodaje po 30% nize od ostalih to ne znaci da ne treba da se pise o tom i takvom peletu.
Svrha da ustanovimo da li su kostice dobro i pri tom jeftino gorivo je u tome da neko pored tebe ko bude citao forum ukapira da moze da prodje jeftinije od peleta.

bnsgo
25.05.2012., 19:25
Ja se ne slazem s vama. Naime, bas to mjerenje je kljuc svega! Jer bez mjerenja smo opet na pocetku. A početak je gospodo, imam največeg, najboljeg, najbolje radi, perfektan je... o kotlu je naravno riječ ;) a to mi gospodo ne znači apsolutno ništa.
A to da vi mislite da gopodin ramzay ne razlikuje laboratorij sa faksa i laboratorij iz mog podruma ;) e pa tu se gaaaaaaaaadno varate. Gospodina ramzaya itekako ineteresiara bas laboratorij kod mene, vas doma, jer je jednostavno takva, dobra osoba i mrzi kad se troši energija uzalud. stoga gospodine ramzay ( a i svi ostali koji misle, žele nešto izmjeriti i to potkrijepiti sa rezultatima), s moje strane, samo naprijed :top:

Ovo da smi mi samo ložaći, eh, gospodo, ste vi u zadnje vrijeme vidjeli pravi kotao na pelete, pa to se ništa ne loži, sve sam radi, mislim da i kavu kuha sam :lol:

Sve je to lepo reci ali ipak mislim da smo mi samo lozaci. Vecina prelazi na grejanje na pelet prevashodno zbog cene grejanja, jer je grejanje na struju, gas, loz ulje trenutno izuzetno skupo, a grejanje na pelet daje priblizan komfor slican tim vidovima grejanja.
Zbog cega ne upoznati ljude i sa drugom mogucnoscu grejanja a da ta mogucnost bude isto kao pelet ali duplo jeftinija.
Ponovo kazem svaka cast znalcima i svaka cast na trudu koji ulazu da bi podelili svoje znanje sa nama laicima.
Svi smo mi da bi zaradili nas novac potrosili, ulozili, odredjen vid energije, pa bi sada naravno zeleli da manje tog novca potrosimo kroz dimnjake. Niko nije govorio o rasipanju energije, naprotiv, pokusavamo ustanoviti kako je sto bolje iskoristiti a sto manje novca uloziti.
Da mozemo da se grejemo na gas,lozu, nebi sada ovde ni polemisali o peletu, a posto je i on sve skuplji trazi se alternativa. Zbog toga i razmenjujemo misljenja.
Mnogi bi mozda mogli nabaviti kostice ali i ne znaju da mogu da gore u gorionicima za pelet.

ramzay
25.05.2012., 22:34
Dečki pogrešno ste me razumjeli , pročitajte ponovno moj post , nisam ja protiv koštica , pa ja sam ih skurio u jednoj zimi više nego što vi možete za života , ali koštica nije relevantno gorivo , nije to nešto što možete kupiti danas ili sutra, i zato kao gorivo nije vrijedna pažnje, jer količina koštica u Hrvatskoj nije dovoljna za dvadesetak potrošača.

Ja gledam na stvari malo šire , profesionalno , pa meni je jasno da mi sada kurimo bukvu koja je posađena prije 100 godina , da kurimo naftu ili plin koja je nastala prije 100 miliona godina , a pitam se što će kuriti moji unuci, sigurno ne koštice sa moje višnje iz vrta, jer toga ne bude dost.

rmcobet
25.05.2012., 22:42
Dečki pogrešno ste me razumjeli , pročitajte ponovno moj post , nisam ja protiv koštica , pa ja sam ih skurio u jednoj zimi više nego što vi možete za života , ali koštica nije relevantno gorivo , nije to nešto što možete kupiti danas ili sutra, i zato kao gorivo nije vrijedna pažnje, jer količina koštica u Hrvatskoj nije dovoljna za dvadesetak potrošača.

Ja gledam na stvari malo šire , profesionalno , pa meni je jasno da mi sada kurimo bukvu koja je posađena prije 100 godina , da kurimo naftu ili plin koja je nastala prije 100 miliona godina , a pitam se što će kuriti moji unuci, sigurno ne koštice sa moje višnje iz vrta, jer toga ne bude dost.
Stvari u srbiji su dosta drugacije, samo jedna hladnjaca na jugu godisnje ima 1000t visanja za iskosticavanje, to je cca 100t kostica. Ovo je samo jedna hladnjaca, ceo jug srbije je pod visnjama! Za mene je jos kako vredno paznje.
U centralnoj srbiji odakle sam ja je sljive ko u prici. To sto ih nema kod vas je druga stvar i nije uopste bitno za nacin i kvalitet izgaranja.
Ja sigurno nemam nameru da se prepucavam sa vama ili bilo kim drugim. Sve sto sam pisao o kosticama je sa idejom da ustedim posto sam u toj mogucnosti.
Da li bi vi razmisljali o kosticama da ih imate u komsiluku po ceni od 80-90e?

ramzay
25.05.2012., 22:55
http://img560.imageshack.us/img560/152/dsc08959j.jpg

ovako je to izgledalo kod ispitivanja

ramzay
25.05.2012., 22:56
http://img710.imageshack.us/img710/9729/dsc08963e.jpg

a ovako kad je vatra uhvatila malo više koštica, lijepo se vide desno suhe koštice , a lijevo koštice koje su sjajne , od vode i ulja koje isparava iz jezgre, a gusta dimčina je od masnih kiselina koje isparavaju iz jezgre

rmcobet
25.05.2012., 23:13
Ja znam da je 50kg kospica malo za test, ali sam ih samo toliko pogoreo pre neki dan.
Evo i neke slike iz kotlarnice
http://imageshack.us/photo/my-images/528/visnja10.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/37/visnja6.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/833/visnja5.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/717/visnja4.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/152/visnja3.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/12/visnja2.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/849/visnja1.jpg/

Kod mene i nije bilo nesto dima, verovatno da su kostice sa manje vode i ulja!
Jos jednom, analiza dimnih gasova (O2,CO,CO2)vrlo slicna kao kod peleta.

rmcobet
26.05.2012., 00:24
http://img710.imageshack.us/img710/9729/dsc08963e.jpg

a ovako kad je vatra uhvatila malo više koštica, lijepo se vide desno suhe koštice , a lijevo koštice koje su sjajne , od vode i ulja koje isparava iz jezgre, a gusta dimčina je od masnih kiselina koje isparavaju iz jezgre

U cemu je ovo sagorevalo, ne lici na pelet gorionik, malo mi povelika doza za gorionik.

ramzay
26.05.2012., 06:58
U cemu je ovo sagorevalo, ne lici na pelet gorionik, malo mi povelika doza za gorionik.

To je jedno eksperimentalno ložište gdje je izgaranje prema dolje , kao kod piriolitićkih kotlova , odnosno Gasgeneratora.

Kod goriva velike vlažnosti treba duže vremana da se gorivo posuši i pripremi za izgaranje, e upravo je to jedan od puteva kojim se to rješava.

U biti kod ložišta tipa krtičnjak imamo istu tu pojavu da je velika kolićina goriva u zoni izgaranja i dio toga se suši , a dio toga izgara.

Na forumu centralno grijanje na drva bilo je još tih fotki, budem dao link na to.

brle1
26.05.2012., 22:01
Ja sam usipal cca 5kg ljuski od lješnjaka u cm pelet set sam za probu i mogu reči da funkcijonira ali ljuske su dosta šuplje pa ih teže vuče bilo bi bolje da su nešto sitnije.

ninoras
27.05.2012., 09:11
Ispričavam se što nisam pročitao sve postove pa je možebitno moja intervencija neželjena.

No iz razgovora sa talijanskih foruma, mogu prenijeti, da dobar dio tamošnjih "ložača" peleta, miješa pelete sa kukuruzom. Neko od njih 50% dok drugi do 70%.

Siguran sam da je manje problema i veća iskoristivost nego kod koštica, jedino neznam ekonomsku stranu...

Pratim dalje...

zmajdin
27.05.2012., 12:22
Ispričavam se što nisam pročitao sve postove pa je možebitno moja intervencija neželjena.

No iz razgovora sa talijanskih foruma, mogu prenijeti, da dobar dio tamošnjih "ložača" peleta, miješa pelete sa kukuruzom. Neko od njih 50% dok drugi do 70%.

Siguran sam da je manje problema i veća iskoristivost nego kod koštica, jedino neznam ekonomsku stranu...

Pratim dalje...

Kukuruz da se loži!? Kuda iode ovaj svet?

Tamarind
27.05.2012., 13:28
Imam moralni problem da se gore zitarice.

rmcobet
27.05.2012., 13:41
Sto bi rekao g.mranderson...Sta je sa nama ostalima koji necemo(iz moralnih ili nekih drugih razloga) ili ne mozemo da nabavimo kukuruz. Ne kapiram svrhu da ustanovimo da li je mesavina peleta ili kukuruza najbolje gorivo na svetu.

Jos jednom hocu da kazem da post od g.mrandersona nije bio na mestu.

ramzay
27.05.2012., 19:06
Prije par godina sam vršio ispitivanja kotla sa kukuruzom , cijena je bila 100 E za tonu , bila je puna laboratorija kuruze , bilo ga je i po podu .

Moj unuk je skupio šaku kuruze sa poda i nosi k meni i kaže

" dida ovo koka ammmmm "

U to vrijeme je rađeno nekoliko tvornica za preradu kuruze u alkohol , za pogon automobila , a profesor Katić s fakulteta u Osijeku je objavio jedan fenomenalan rad " Hrana za energiju , ili energija za hranu".

Nemam pojma u kojoj su fazi te tvornice , ja se na bavim kuruzom, a Merkelica je donijela zakon po kome se kuruza ne smije pretvoriti u etanol za pogon automobila .

Ako ne znaš kako se veže konja u staji , Aga zna , i veži konja kako Aga kaže , kaže jedna bosanska poslovica ,

a i Merkelica zna znanje , toliko o kuruzi.

ninoras
28.05.2012., 13:13
Alkohol se prilično jednostavno (jeftino) dobiva iz kukuruza, a što se morala tiče, alkohol je sunčeva energija u tekučem obliku, jednostavna za rukovat, i pola južne amerike na njemu temelji ekonomiju...

Talijani koje sam spominjao, nabavljaju jeftino sušeni kukuruz u zrnu, i ostvaruju solidne uštede kod grijanja na pelete.. toliko o tome...

ramzay
28.05.2012., 21:49
Alkohol se prilično jednostavno (jeftino) dobiva iz kukuruza, a što se morala tiče, alkohol je sunčeva energija u tekučem obliku, jednostavna za rukovat, i pola južne amerike na njemu temelji ekonomiju...

Talijani koje sam spominjao, nabavljaju jeftino sušeni kukuruz u zrnu, i ostvaruju solidne uštede kod grijanja na pelete.. toliko o tome...

Ne bih sad ulazio u polemiku oko toga , molim vas nemojte me tako shvatiti. U tom sam điru dugi niz godina

Ali ako trebam potrošiti X kilograma nafte da izorem zemlju , pa xy kilograma metana da dobijem vodik za sintezu , ta xyz kilovata struje za pogon kompresora da izdvojim dušik iz zraka za sintezu amnoniujaka , pa još tolioko toga da dođem do dušićne kiseline , da bih napravio Kana ili neko slično umjetno gnojivo, pa onda nafta za kombajn i na kraju šlag na sve, naftu za sušenje kukuruza .

I cijela ta jebada da bih na kraju skurio pet tona kuruze umjesto peleta,
koji su naravno preskupi za otpad i smeće koje nam frajeri, tajkuni, prešaju i prodaju , muda pod bubrege.

Dakle moj unuk je bio u pravu kad je rekao" dida ovo koka am ", ali da sad budem do kraja jasan ni to što kokoš pojede kukuruz nije ok zato što je stupanj djelovanja kokoši 10 % ,

Znači da od kilovata energije iz kukuruza kokoš preradi u masnoću i meso samo 10 %.

Ali nismo ni mi Homo sapiensi nešto bolji i mi od tog pečenog piceka iskoristimio 10 %.

Znači da od kiolgrama kukuruza koji ima 5 kilowatsati energije , čovjek na kraju , iskoristi 50 wata.

Ako isključimo svoj lokalni i osobni interes , pun želudac , nego stvar gledamo kao pripadnici ljudskog roda, onda rečenica - to koka am , nije ispravna ,

Ali sad sam ga već zaglibio , a možda i nisam , jer je profesor Katić lijepo napisao da bi bilo najefikasnije da jedemo naftu, naravno prerađenu .

Gigi75
29.05.2012., 13:22
Ne bih sad ulazio u polemiku oko toga , molim vas nemojte me tako shvatiti. U tom sam điru dugi niz godina

Ali ako trebam potrošiti X kilograma nafte da izorem zemlju , pa xy kilograma metana da dobijem vodik za sintezu , ta xyz kilovata struje za pogon kompresora da izdvojim dušik iz zraka za sintezu amnoniujaka , pa još tolioko toga da dođem do dušićne kiseline , da bih napravio Kana ili neko slično umjetno gnojivo, pa onda nafta za kombajn i na kraju šlag na sve, naftu za sušenje kukuruza .

I cijela ta jebada da bih na kraju skurio pet tona kuruze umjesto peleta,
koji su naravno preskupi za otpad i smeće koje nam frajeri, tajkuni, prešaju i prodaju , muda pod bubrege.

Dakle moj unuk je bio u pravu kad je rekao" dida ovo koka am ", ali da sad budem do kraja jasan ni to što kokoš pojede kukuruz nije ok zato što je stupanj djelovanja kokoši 10 % ,

Znači da od kilovata energije iz kukuruza kokoš preradi u masnoću i meso samo 10 %.

Ali nismo ni mi Homo sapiensi nešto bolji i mi od tog pečenog piceka iskoristimio 10 %.

Znači da od kiolgrama kukuruza koji ima 5 kilowatsati energije , čovjek na kraju , iskoristi 50 wata.

Ako isključimo svoj lokalni i osobni interes , pun želudac , nego stvar gledamo kao pripadnici ljudskog roda, onda rečenica - to koka am , nije ispravna ,

Ali sad sam ga već zaglibio , a možda i nisam , jer je profesor Katić lijepo napisao da bi bilo najefikasnije da jedemo naftu, naravno prerađenu .

Eh kad bi se ovo moglo na Dnevnik stavit.

rmcobet
29.05.2012., 22:52
Pitanje za iskusnije:
Kod sagorevanja deo O2 koji udje u kotao, deo ode kao visak vazduha, deo kao CO2 i deo kao ostali gasovi.
zanima me sta je O2(ref) koji se pominje u parametrima goriva, da li on ucestvuje u sagorevanju i u sta se on pretvori?

ramzay
30.05.2012., 05:31
Pitanje za iskusnije:
Kod sagorevanja deo O2 koji udje u kotao, deo ode kao visak vazduha, deo kao CO2 i deo kao ostali gasovi.
zanima me sta je O2(ref) koji se pominje u parametrima goriva, da li on ucestvuje u sagorevanju i u sta se on pretvori?

Nisam baš shvatio pitanje , ali neću pogriješiti da dam dva odgovora.

U apsolutno suhom drvu , bilo kojeg tipa , osi bagrema ( Agacija) ima 50% Ugljika (C), 44% kisika (O2), i 6% vodika (H2), vezanih međusobno u molekule celuloze i lignina( ovo je krajnje pojednostavljena varijanta ).

Zagrijavanjem drva dolazi do razgradnje molekula celuloze i lignina na neke niže ugljikovodike , jednostavnije građe, ali pri tome se uvijek vodik i kisik drže zajedno, tako da nakon svih tih pretumbavanja preko alkohola ,octene kiseline katrana i slično Vodik i kisik izlaze van kao vodena para , a ugljik traži svoj kisik iz zraka.

U grubo možemo dakle smatrati da iz kilograma apsolutno suhe cjepanice izađe pol kile vode i pol kile ugljika i taj ugljik i samo on traži zrak za izgaranje .

Kod plinske analize ( sa nekim uređajem ala TESTO ) se mjeri koncentracija kisika u dimnim plinovima , zatpo što je jednostavnije uređej kalibrirati.

Jednostavno ga upališ van kotlovnice i on usisava zrak i elektrokemijska ćelija , odnosno kompjuter u njemu se , kalibrira jer "zna" da to što izmjeri ima 21% kisika , nakon kalibracije ima mjerenje dimnih plinova, i sad u biti on uspoređuje nivo kisika iz atmosfere sa nivom kisika u dimnim plinovima.

Dogovor je , i tako je normirano , da se svi rezultati mjerenja preračunaju na koncentraciju kisika kao da ga je u dimnim plinovima bilo 13 %, to matematičko žongliranje je samo zato da bi se moglo lakše na terenu uspoređivati stanje monoksida i dušičnih oksida.

A koncentracija kisika od 13 % u dimnim plinovima je jedna lijepa vrijednost , koja osigurava dobro izgaranje , a da pri tome ne bude previše balstnog dušika, koji isto kao i vodena para zauzima prostor u ložištu , a ništ koristi od njih .

Lee Champa
30.05.2012., 07:38
.....Jednostavno ga upališ van kotlovnice i on usisava zrak i elektrokemijska ćelija , odnosno kompjuter u njemu se , kalibrira jer "zna" da to što izmjeri ima 21% kisika...... .

Bilo je negdje u južnoj Americi, kad su se stanari stalno žalili na smrad plina u višekatnici.
Njhovi ispitivači stalno ispitivali i ništa nisu pronašli jer su kreteni nulirali instrument u zgradi (plinu). Jasno zgrade više nema, a i nekih stanara! :kava:

rmcobet
01.06.2012., 00:26
Danas sam bio kod g.Zmajdina sa svojim gorionikom, analizirali smo sagorevanje u kombinaciji viadrus 35KW (7 clanaka) + pelltech PV30a.
Rezultati vise nego dobri, cak i vise nego odlicni.
Gorionik podesen na 30KW (max snaga), rezultati sledeci:
O2= 5.5-6.5%
CO= 350-700ppm
CO2= 12-14%
Lamda= 1.35-1.45
T dima= 220 C
u nekim kratkim periodima O2 je silazio i do 4.2-4.5%
http://imageshack.us/photo/my-images/804/imag1188j.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/440/imag1190f.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/198/imag1194gn.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/155/imag1195h.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/856/imag1196j.jpg/

sledeci test je bio gorionik podesen na 15KW (min snaga)
O2= 8.5-9.5
CO= 600-1700 ppm
CO2= 9-10%
Lamda= 1.68-1.83
T dima= 150 C
malo losiji rezultati

Rezultati kod g.Zmajdina bolji nego na mom viadrusu koji je 30KW (6 clanaka). Da li je moguce da su rezultati bolji zbog jednog clanka vise tj. zbog vece povrsine izmenjivaca?
Inace, kotao ima turbulatore u obliku svrdla i samot u lozistu.

mranderson
01.06.2012., 11:56
Vidim, svakim danom sve vise i vise dolazimo do zakljucka da taj Viadrus i nije tako los, sto je po mome, dobra stvar, jer je cijena Viadrusovog kotla i vise nego dobra...
...Inace, kotao ima turbulatore u obliku svrdla i samot u lozistu.
Ali ja sam i tu malo sebičan, vidim ovu gore, citiranu rečenicu, pa me zanima (nadam se da i ostale) kako to izgleda.? Naime, jel moze par slika tog preradenog lozista, slika tih turbulatora, dimenzije, debljina šamota i da li je sapajan šamot kitom...?? Ja isto radim svoju vrstu prerade ložišta pa me baš zanima vaše 'rješenje' ??

ramzay
01.06.2012., 21:07
Danas sam bio kod g.Zmajdina sa svojim gorionikom, analizirali smo sagorevanje u kombinaciji viadrus 35KW (7 clanaka) + pelltech PV30a.
Rezultati vise nego dobri, cak i vise nego odlicni.
Gorionik podesen na 30KW (max snaga), rezultati sledeci:
O2= 5.5-6.5%
CO= 350-700ppm
CO2= 12-14%
Lamda= 1.35-1.45
T dima= 220 C
u nekim kratkim periodima O2 je silazio i do 4.2-4.5%
http://imageshack.us/photo/my-images/804/imag1188j.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/440/imag1190f.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/198/imag1194gn.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/155/imag1195h.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/856/imag1196j.jpg/

sledeci test je bio gorionik podesen na 15KW (min snaga)
O2= 8.5-9.5
CO= 600-1700 ppm
CO2= 9-10%
Lamda= 1.68-1.83
T dima= 150 C
malo losiji rezultati

Rezultati kod g.Zmajdina bolji nego na mom viadrusu koji je 30KW (6 clanaka). Da li je moguce da su rezultati bolji zbog jednog clanka vise tj. zbog vece povrsine izmenjivaca?
Inace, kotao ima turbulatore u obliku svrdla i samot u lozistu.

mmmmm, lijepo .

Drago mi je da to potvrđuje ono o čemu pišem cijelo vrijeme , ožeži punom snagom. toplinu spremi u spremnik ugasi plamenik na pol dana i nakon toga ožeži.

Sigurno da puno znači jedan članak više ali nemoj sad pomisliti da bi sa još dva članka dobio nešto više.

Imao sam namjeru o tome pisati , ali jednostavno je tema presložena , da bih je mogao napisati razumljivo.

To ulazi u teorije strujanja , viskoznosti , i promjene Rejnoldsovog broja , dimnih plinova u toku kretanja kroz kotao, i promjenom karaktera strujanja od laminarnog ka turbulentnom strujanju. Sve su to pojmovi dobro obrađeni na netu , ali presloženi i za nekoga tko završi strojarstvo , a nije u području termofluidnih znanosti. Terma i Fluidi su dva kralja, od tri sa strojarstva, i tko to položi završio je faks. Zato izbjegavam tu temu jer je odvratna.

Kraj sve teorije ja vjerujem u eksperimenat , ali se teorija mora složiti sa rezultatima eksperimenta, ako nije tako nešto ne valja se eksperimentom. jbiga :504:

zmajdin
01.06.2012., 23:01
Vidim, svakim danom sve vise i vise dolazimo do zakljucka da taj Viadrus i nije tako los, sto je po mome, dobra stvar, jer je cijena Viadrusovog kotla i vise nego dobra...

Ali ja sam i tu malo sebičan, vidim ovu gore, citiranu rečenicu, pa me zanima (nadam se da i ostale) kako to izgleda.? Naime, jel moze par slika tog preradenog lozista, slika tih turbulatora, dimenzije, debljina šamota i da li je sapajan šamot kitom...?? Ja isto radim svoju vrstu prerade ložišta pa me baš zanima vaše 'rješenje' ??

Ovako to izgleda: nije mnogo komplikovano, a delotvorno je.
http://imageshack.us/photo/my-images/812/svrdloturbulatori3.jpg/

zmajdin
02.06.2012., 00:23
mmmmm, lijepo .

Drago mi je da to potvrđuje ono o čemu pišem cijelo vrijeme , ožeži punom snagom. toplinu spremi u spremnik ugasi plamenik na pol dana i nakon toga ožeži.

Sigurno da puno znači jedan članak više ali nemoj sad pomisliti da bi sa još dva članka dobio nešto više.

Imao sam namjeru o tome pisati , ali jednostavno je tema presložena , da bih je mogao napisati razumljivo.

To ulazi u teorije strujanja , viskoznosti , i promjene Rejnoldsovog broja , dimnih plinova u toku kretanja kroz kotao, i promjenom karaktera strujanja od laminarnog ka turbulentnom strujanju. Sve su to pojmovi dobro obrađeni na netu , ali presloženi i za nekoga tko završi strojarstvo , a nije u području termofluidnih znanosti. Terma i Fluidi su dva kralja, od tri sa strojarstva, i tko to položi završio je faks. Zato izbjegavam tu temu jer je odvratna.

Kraj sve teorije ja vjerujem u eksperimenat , ali se teorija mora složiti sa rezultatima eksperimenta, ako nije tako nešto ne valja se eksperimentom. jbiga :504:

Uz sva uvažavanja, efikasnost gorionika, a ni efikasnost kotla ne zavise od angažovane snage, već od odnosa količine goriva i doturenog vazduha, sa posebnim osvrtom na primarni i sekundarni, pod uslovom da su ostvarene optimalne temperature plamena i temperature vode u kotlu: da Pelletech daje više slobode u podešavanju, na najmanjoj snazi rezultat bi bio kao i na najvećoj, a koeficijent iskorišćenja bolji jer je na 15 kW temperatura dima bila čak 70 stepeni niža od one kad je gorionik radio punom snagom - 30 kW. Kako je temperatura plamena bila ista, što se dade ustanoviti po boji, a temperatura vode u kotlu ista, što se dalo izmeriti, manje toplote je otišlo u vetar.

Turbulatori u obliku svrdla višestruko povećavaju brzinu svakog molekula dima i u toliko mu povećavaju šansu da preda toplotu izmenjivaču. Jedino je pitanje koliki korak "svrdlo" treba da ima, a da ne zaguši protok. Najbolji način da se odredi je ekperiment: pođe se od odnosa prečnik/korak (oko) jedan prema jedan, pa se prema rezultatu korak povećava/smanjuje, odnosno ostavlja takav kakav je. Nema u tome ničeg komplikovanog.

bnsgo
02.06.2012., 21:27
Zamolio bih za pomoc iskusne i strucne. Moje pitanje je da li bi mogao da prikljucim kotao viadrus sa gorionikom za pelet na dimnjak na kome je zakacen i jedan sporet tipa alfa plam 90.
Znaci samo bi bio pelet u pitanju, nebi bilo lozenja, mozda nekad samo drva. Sporet alfa se lozi iskljucivo dobro suvim drvima bez uglja. Dimnjak je dobar, od cevi kvadratnog oblika 20x20 cm, a visine nekih 6,5-7 metara.

mranderson
03.06.2012., 07:44
Turbulatori u obliku svrdla višestruko povećavaju brzinu svakog molekula dima i u toliko mu povećavaju šansu da preda toplotu izmenjivaču. Jedino je pitanje koliki korak "svrdlo" treba da ima, a da ne zaguši protok. Najbolji način da se odredi je ekperiment: pođe se od odnosa prečnik/korak (oko) jedan prema jedan, pa se prema rezultatu korak povećava/smanjuje, odnosno ostavlja takav kakav je. Nema u tome ničeg komplikovanog.
Ok, super, g. zmajdin, ali iako dobim dojam da zelite podijeliti znjanje, preradu s nama, opet s druge strane, ne vidim niti jedan drugi podatak. Naime, vidim vi ste testirali sa tim turbulatorima pa ja vas molim da to podijelite s nama, jer ne vidim bas razloga da sad svi mi pojedinacno radimo pocetnicke greske.
po vama koja je najbolja debljina zeljeza, ako uopce se radi o zeljezu, kako ga najlakse napraviti (kako ga vi radite) koji je 'korak' najbolji, koja je visina, duljina vaših turbulatora (da se ljudi ne muče) jel bi trebali biti po vama kraći, duži, mah ukratko sve, barem mene, nas zanima??

I da, jel moze jos koja slika, više njih, molim vas ako je ikako moguće. Više slika i turbulatora a i vaše komore za izgaranje, mislim ovo što ste obložili šamotom? isto, koje debiljine je šamot, jeste li ga zidali... ??

zmajdin
03.06.2012., 08:41
Turbulatori su napravljeni od "flaha" debljine 3 mm i širine 14. Reč je, u stvari, o improvizaciji, koliko za probu: upotrebljena je spirala dostavljača peleta, koju sam za ovu priliku dobio od ljubaznog proizvođača gorionika koji koristim -"Termis", malo razvučenoj da bi joj se smanjipo prečnik onoliko koliko je potrebno da se uvuče u dimni kanal. Za Viadrus peći, na 47 mm. Nameravam da napravim nove, od flaha veće širine - 25 mm, e da nijedan molekul dima, uslovno rečeno, ne prođe kroz dimni kanal u pravoj liniji.

Hod ovih turbulatora nije posebno nameštan, već je onakav kakav je "ispao" posle razvlaćenja - cca 60 mm. Ove sledeće koje budem pravio, imaće manji hod, kao što sam već napisao, da odnos prečniik-hod bude jedan na jedan.

Ložište kotla obloženo je šamotom koje Viadrus isporučuje zajedno sa horizontalnom gusanom pregradom kao "set za naftu/gas" i samo je poređan onako kako su u Viadrusu predvideli. Nisu se baš proslavili: po meni bočne ploče bi morale da budu dvostruko više, da dosegnu do pregrade, a morale bi, kao i one na podu ložišta da budu bar dvostruko deblje (ove Viadrusove su svega 20 mm debele), ako ništa drugo da ne bi pucale lako kao ove "originalne". Šamot nisam "lepio" za zidove ložišta, ali nameravam to da uradim kad budem nabavio nove, kao što rekoh, deblje i više.

Evo još jedne fotografije, a čim mi se dete seti kome je pozajmilo fotoaparat, uslikaću još neku i postaviti.
http://img213.imageshack.us/img213/248/svrdloturbulatori2.jpg

nikmik
04.06.2012., 12:54
Ovo pitanje sam postavljao i na jos jednom forumu pa bih zamolio i ovde forumase da iznesu svoje misljenje.

Evo o cemu se radi: Imam kotao Viadrus U22, 9 clanaka ili 52,3 kw. Ima li smisla na ovaj, ovoliki kotao stavljati gorionik na pelet, dodatni set i turbulatore i sve to za prostor od 80 m² u perspektivi za 160m².
Sta mislite da je bolje: zadrzati ovaj kotao i ugraditi gorionik i dodatni set ili prodati veci i uzeti drugi manji kotao (to je otprilike ta cijena) i ugraditi sve.
I pored svega mislim da bih ostao na tipu Viadrus kotlova (gusanih) zbog izdrzljivosti istih (ako sam dobro razumio otporni na kondezaciju), a evo cini mi se i da uz ove dodatke pokazuju sasvim pristojne rezultate.

Hvala.

zmajdin
04.06.2012., 14:08
Poveći kotao za tu kvadraturu, poveći je i za onu kvadraturu u perspektivi, ali šta je - tu je: uz doradu kotla - pregrada, šamot, turbulatori, pa još i akumulator toplote pride, klapalo bi samo tako. To ja iz ličnog iskustva.

nikmik
05.06.2012., 07:56
Poveći kotao za tu kvadraturu, poveći je i za onu kvadraturu u perspektivi, ali šta je - tu je: uz doradu kotla - pregrada, šamot, turbulatori, pa još i akumulator toplote pride, klapalo bi samo tako. To ja iz ličnog iskustva.

Hvala za odgovor.

Sta mislite da je bolje zadrzati ovaj kotao ili uzeti manji? Ovo pitam zato sto se cesto spominje duzina putovanja dima, povrsina razmjene toplote i slicni pojmovi, nisam valjda pogrijesio neki od pojmova. Kod ovog kotla od 52.3KW dubina je ogromna, kao i duzina dimnih puteva.
I kao nastavak na ovu pricu sta mislite koji je gorionik bolji za citavu ovu logiku: 1. gorionik tipa Ecom (stoji mu cijev izvan kotla) ili 2. gorionik tipa Pelltech (cijev ulazi u kotao)?

Nadam se da ne pitam previse....

zmajdin
05.06.2012., 16:29
Kotao uvek može da se promeni, što će reći - nije nužno odmah. Ja ga ne bih menjao.

Što je duži put dima, to će više toplote da preda izmenjivaču. Sa druge strane, veći kotao znači sporije dostizanje radne/optimalne temperature.

Ecom je dobar gorionik i koliko sam uoznat, kniga žalbi je prazna, ali to što mu se usta plamene cevi ravnaju sa vratima, što se ističe kao prednost jer se lako može preći na ručnoložeće čvrsto gorivo i nije neka prednost: praksa je pokazala, ja to opet iz ličnog iskustva, da je jednostavan i po gorionik bezposledični prelazak moguć i sa drugim gorionicima.

Pelltech je gorionik namenki proizveden za Viadrus, a na testiranju objavljenom na ovom forumu pokazao je iznenađujuće dobre rezultate. Sa druge strane, ozbiljna mana mu je prilično nefleksibilna elektronika, što može da bude ozbiljan problem ako je pelet kojim se "hrani" izvan standarda za njega predviđenog, a koga na brdovitom balkanu baš i nema.

Negde početkom avgusta u ponudi će se pojaviti gorionik namenjen Viadrus kotlovima, ugradljivim i na sve druge, ali prilagođenog peletu balkanskog (ne)kvaliteta, pa ako nije žurba...

Bez obzira za koji gorionik se odlučite, šamot u ložištu, pregrada o kojoj je već bilo reči i turbulatori neophodni su za dobre rezultate. Sve to, uz akumulator toplote, Ladomat, ili takav već neki uređaj - bingo!

drPD
05.06.2012., 16:43

Evo da se i ja malo uključim u ovu raspravu.
Dorada kotla koji je predimenzioniran:
1. Pregrada - gdje se to ugrađuje i kako?
2. Šamot - pretpostavljem oko kotla - koliko i od čega?
3. Turbulatori - e to sam čuo da se ne stavlja u lijevane kotlove - da li?
4. Akumulator toline - kako dimenzionirati?

Naime planiram "ukrotiti" predimenzinirani kotao na lož-ulje 46.5kW na potrebnih 20 kW. Znam da je zamjena gorionika prvo imali što još za dodati.

Kada dođe serviser s instrumentom:D na što treba obratiti pažnju da se sve bude lijepo poštelano (parametri bi trebali biti...)?

Kotao Ferolli GN1.

zmajdin
05.06.2012., 17:14
1. Klik na link i tamo sve ima.
http://portal-doo.eu/portalwps/wp-content/uploads/2010/05/Set-Nafta-i-Gas.pdf

2. Šamot u unutrašnjosti ložišta. Objašnjenje na istom linku.

3. Ja ih stavio. Kako i zašto piše na nekom od prethodnih postova.

*Reč je o Viadrus kotlovima. Na vaš Ferroli to baš i neće moći, a po tome kako je koncipiran, kanda nije ni potrebno.

4. Što veći, to bolji, optimum je 10 litara po metru kvadratnom grejne površine, odnosno 50 litara po kW instalisane snage.

5. Ugrubo: što niži CO i O2, što viši CO2. O tome će Remzay više moći da kaže.

nikmik
05.06.2012., 21:38
Kotao uvek može da se promeni, što će reći - nije nužno odmah. Ja ga ne bih menjao.

Što je duži put dima, to će više toplote da preda izmenjivaču. Sa druge strane, veći kotao znači sporije dostizanje radne/optimalne temperature.

Ecom je dobar gorionik i koliko sam uoznat, kniga žalbi je prazna, ali to što mu se usta plamene cevi ravnaju sa vratima, što se ističe kao prednost jer se lako može preći na ručnoložeće čvrsto gorivo i nije neka prednost: praksa je pokazala, ja to opet iz ličnog iskustva, da je jednostavan i po gorionik bezposledični prelazak moguć i sa drugim gorionicima.

Pelltech je gorionik namenki proizveden za Viadrus, a na testiranju objavljenom na ovom forumu pokazao je iznenađujuće dobre rezultate. Sa druge strane, ozbiljna mana mu je prilično nefleksibilna elektronika, što može da bude ozbiljan problem ako je pelet kojim se "hrani" izvan standarda za njega predviđenog, a koga na brdovitom balkanu baš i nema.

Negde početkom avgusta u ponudi će se pojaviti gorionik namenjen Viadrus kotlovima, ugradljivim i na sve druge, ali prilagođenog peletu balkanskog (ne)kvaliteta, pa ako nije žurba...

Bez obzira za koji gorionik se odlučite, šamot u ložištu, pregrada o kojoj je već bilo reči i turbulatori neophodni su za dobre rezultate. Sve to, uz akumulator toplote, Ladomat, ili takav već neki uređaj - bingo!

Hvala i za ovaj odgovor. Ako nije tajna, taj novi gorionik, da li ce se moci naci na trzistu BiH i koje je marke. Pitam posto vidim da ste Vi iz Srbije.
A za ove gorionike sam najvise pitao zbog duzine plamena koji bacaju u kotao i kako bi se sve to odrazilo na ukupnu eksploataciju. Ovo za elektroniku je veoma korisna infromacija i to bi mozda moglo biti presudno u izboru gorionika.

Zmajdin hvala jos jednom za ova objasnjenja i pozvao bih i ostale forumase ako imaju neki komentar na ovu temu jer vjerujem da je mnogo ljudi koji razmisljaju o nadogradnji Viadrusa kao i mnogo njih koji imaju predimenzionisane kotlove zbog "majstora".

zmajdin
05.06.2012., 22:40
Ne bih o tome mogao sada, a nisam siguran ni da je u skladu sa pravilima ovog foruma. Ono o čemu mogu je da je reč o posve novom proizvodu, domaće pameti delu, sa nekim originalnim, do sada neprimenjenim rešenjima na gorionicima male snage, sa originalnom elektronikom, kao i da je ispitivanje prototipa u toku.

rmcobet
05.06.2012., 23:03
Evo kako kod mene izgledaju pregrada, turbulatori i samot:
http://img840.imageshack.us/img840/1943/62501362.jpg
http://img839.imageshack.us/img839/9554/68245736.jpg
http://img40.imageshack.us/img40/4175/samot11.jpg
http://img84.imageshack.us/img84/207/samot12.jpg
http://img545.imageshack.us/img545/6764/samot2.jpg

pregradu kupio, turbulatori pravljeni, samot iz rashodovane ta peci

ramzay
10.06.2012., 06:48
Gledam ove zadnje fotke Viadrusa , nije to više ni V od Viadrusa , to je novi kotao sa potpuno novim osobinama , i sad ću reći nešto jako bogohulno sa previše šamota , ha ha.

Ja koji tupim na ovom i sličnim forumiuma o tome da šamota nikad dosta sad malo sa skepsom gledam na ovo gore prikazano.

Nešto slično je uradio i Stepski na ovom forumu prošle zime i tada smo konstatirali da taj šamot uzme puno energije na sebe dok se zagrije i da se ponaša kao akumulator topline , te da se zbog njega pelet brener pali rjeđe , a kad se upali radi duže.

Šamot sigurno bitno popravi uvjete izgaranja peleta jer dolazi do povratnog zračenja u IC području što pogoduje izgaranju katrana.

Ono što ovdje nevalja , to je drastično smanjena ogrijevna površina kotla znači kotao radi sa bitno smanjenom, prepolovljenom , snagom, ali radi dobro, ekonomično sve dok radi btener.

E problemi nastaju kad se brener ugasi, hladni zrak koji ulazi u kotao , a ulazi ko sumanut pored ventilatora , hladi taj šamot , dio topline se predaje na turbulatorima i rebrima , ali veliki dio topline ode van neiskorišten.

Jednostavno zato što ni turbulatori ni ta rebra nisu efikasni ako Re broj dimnih plinova padne ispod 2300 , a može pasti , ali to ne znam dok ne znam s kojom temperaturom zrak ulazi u turbulatore.

Dilemu je STEPSKI riješio sa jednom motornom klapnom koja potpuno zatvori ulazni otvor ventilatora i tada nema strujanja kroz kotao i onda ta količina šamota djeluje blagotvorno.

Ne mogu reći da sam sretan sa korištenjem šamotnih cigli iz TA peći , one su nekih drugih osobina , velike toplinske vodljivosti , i velikog kapaciteta, na tom mjestu bi puno efikasnije bile lagane izolirajuće šamotne opeke , poritnog tipa.

Tek takve lagane opeke,koje plivaju na vodi, mogu dati puni efekat i imaju smisla, kod izgaranja drva , i takve lagane opeke se koriste na zapadu kod vrhunskih i jako skupih kotlova ( hergasner ).

Dečki iz komšiluka su se malo razigrali , i zaigrali , sa nekim dosta nejasnim polaznim stavovima , čak nekim pogrešnim termodinamičkim postavkama i bilo bi pogrešno da sad po onoj narodnoj " kud svi turci , tamo i mali mujo " svi razvalimo TA peći
i natrpamo šamot u svoje kotlove i onda konstatiramo da kotao nema snage , ali ima dobre dimne plinove.

Takve vratolomije bez ispitne linije za snagu kotla ne preporučam , ta ispitna linija nije božje slovo , da se složiti od običnog vodomjera i dva senzora temperature i nešto malo matematike.

To je tema za forom o elektronskom uptravljanju kotlovima , koji je potpuno zamro , valjda zbog nedostatka interesa .

stari1
10.06.2012., 12:31
[QUOTE=ramzay;39921402]

Dilemu je STEPSKI riješio sa jednom motornom klapnom koja potpuno zatvori ulazni otvor ventilatora i tada nema strujanja kroz kotao i onda ta količina šamota djeluje blagotvorno.

Jedno pitanjce, može li se takva- ne ta- klapna ugraditi u dimovodnu cijev?Pretpostavljam da je jedini problem, uvjeti rada takve klapne.

zmajdin
10.06.2012., 15:52
Jeste, dečki iz komkšiluka su se zaigrali/razigrali i postigli šta su postigli uprkos "dosta nejasnim polaznim stavovima", čak "nekim pogrešnim termodinamičkim postavkama". Međutim, koje su to "neke pogrešne termodinamičke postavke", objašnjenja nema, nego samo kvalifikacija - "pogrešno", sa sve "dosta nejasnim polaznim stavovima", naravno bez ikakvog objašnjenja šta je to "dosta nejasno" i o kojim "polaznim stavovima" je reč. Zaista, šta je to dosta nejasno i koji su to pogrešni termodinamički stavovi.

Koliko da bude jasnije: ideja je da se poveća efikasnost grejanja, da se sa istom količinom goriva dobije što bolji efekat, odnosno da se gubici svedu na najmanju moguću meru, što će reći što manje kiseonika i ugljen monoksida u produktima sagorevanja, kao i prihvatljiva (što niža ali ne i preniska) temperatura dima. Da bi se to postiglo, bila je neophodna dorada kotla koji je inače namenjen sakorevanju mrkog uglja. Tako bar piše u prospektu.

Za slučaj ugradnnje gorionika na naftu/plin, proizvođač preporučuje dodatni set - horizontalnu gusanu pregradu i šamotnu oblogu za ložište. Takođe, za ugradnju gorionika proizvođač preporučije i neke dodatke za dimovodne cevi, ali one ne behu dostupne na ovdašnjem tržištu, pa je prednost dobila samogradnja opisana u jednom od prethodnih postova. Nije, dakle, reč o posve novom kotlu, nego o Viadrusu U22. Da li je ovo što je urađeno dobro ili ne, da li su stavovi sumnjivi, a termodinamičke postavke pogrešne, govore rezultati.

Umuljavanje Rejnolsovog broja u celu priču zaista zvuči učeno. Uz sav rizik da se na mene sruči drvlje i kamenje, usuđujem se da pitam šta li se to dramatično događa kad Rejnoldsov broj dima padne ispod 2300 i kakve veze sa tim ima temperatura dima "kad ulazi u turbulatore"? Gde, uopšte, temperatura fluida figurira u obrascu po kome se Rejnoldsov broj izračunava. Istina, figuira viskoznost, u ovom slučaju dima, a kolko se viskoznost istog tog dima menja sa promenom temperature i koliko konačno utiče na vrednost Rejnodlsovog broja može da se očita na dijagramu koji postoji u svakom udžbeniku iz Dinamike fluida. Tamo, uostalom, ima sve o Rejnoldsovom broju, koji fenomen opisuje i čemu služi. Jeste da ima malo diferencijalnog računa, ali Bože moj: koga zanima, neka gvirne, mada za ovu temu - Grejanje na pelete, nema nikakvog značaja.

Lee Champa
10.06.2012., 17:28
.....E problemi nastaju kad se brener ugasi, hladni zrak koji ulazi u kotao , a ulazi ko sumanut pored ventilatora , hladi taj šamot , dio topline se predaje na turbulatorima i rebrima , ali veliki dio topline ode van neiskorišten.

Dilemu je STEPSKI riješio sa jednom motornom klapnom koja potpuno zatvori ulazni otvor ventilatora i tada nema strujanja kroz kotao i onda ta količina šamota djeluje blagotvorno..... .

Imao sam dva problema "na dnevnom redu":
Održavanje temperature kotla kad nema vatre i propuh kroz peć kad nema vatre (bilo drva bilo loža).
Održavanje temperature kotla na 65 C sam jednostavno zanemario jer će se dogoditi kad tad. Znači između kotla i spremnika nema ništa osim cirkulacijske i blok armatura (ladomata ili slične skalamerije).
A nepoželjno strujanje kroz ložište kotla, kad ne gori vatra, rješio sam tako što sam uzeo kotao sa prisilnom cirkulacijom zraka - ventilatorom. Dimni plinovi se odvode van jednom horizontalnom cijevi od oko 70 cm. I to je sve-nema klasičnog dimnjaka sa traženim fifijem i visinom.

ramzay
11.06.2012., 05:37
[QUOTE=ramzay;39921402]

Jedno pitanjce, može li se takva- ne ta- klapna ugraditi u dimovodnu cijev?Pretpostavljam da je jedini problem, uvjeti rada takve klapne.

uguglaj -zugbegrenzer - i odi na slike, ima dosta dobrih klapni koje se same otvaraju kad brener ne radi i time smanjuju izvlačenje topline iz kotla.

Klapna mora raditi besprekorno pouzdano i zatvarati apsolutno dobro , u protivnom je kotlovnica puna dima i monoksida.

Nisam baš sretan sa tim klapnama i pitam se pitam zašto zakonodavac to tolerira , zašto ne zabrani uporabu.

Ovo što predlaže LEE je ok dok susjed ne kupi sačmaricu ha ha. pisali smo već o tome , stvar dobro radi osim što smrdi pod prozorom dok se brener razgori.

ramzay
11.06.2012., 07:38
Dečki iz komšilika su do sada postavili dvije pogrešne teze i na njima dalje grade sustav koji začudo daje rezultate u jednom segmentu, poboljšanju kvalitete dimnih plinova , ali kotao se ne sastoji samo od dimnih plinova , nego i od drugih segmenata i aspekata .

A tu kvalitetu izgaranja i sastav dimnih plinova dat na fotkama u prethodnim postovima se dobije manje više na svakom kotlu koji je dobro poštelan, bez intzervencija tipa šamot i pregrade.

Prva pogrešna postavka je bila izrečena unatrag par dana citiram

" efikasnost gorionika , a ni efikasnost kotla ne zavise od angažovane snage "

Druga pogrešna postavka je citiram :

" Re broj , odnosno njegova promjena, kod grijanja na pelete nema nikakvog značenja "

Sad ruku na srce ja sam proveo više vremena u onim kafićima između strojarstva i elektrotehnike zašprehavajući bujne plavuše sa filozofskog faksa , a i danas tamo rađe sjednem , nego u biblioteku mojih matičnih fakulteta, ali nešto sam i naučio i u tim kafićima ha ha .

Budem pokušo laički , razumljivo , objasniti fenomenologiju prijenosa topline i uticaj Re broja na taj prijenos , iako mi je to odvratna teme , i jednu meni miliju temu , a to su fenomeni kod izgaranja peleta .

ovih dana dok stignem

Drvoobrada
11.06.2012., 15:10
Pozdrav.
Zanima me da li netko ima grijanje na pelet ako da kakvo iskustvo ima sa tim.
Ja imam centrometalovu peć(kombiniranu)Pa me zanima nadogradnja te peći za pelt.
Hvala.

Ja jedino znam da trebaju posebne visokokalorične peći za to, mada ljudi preporučuju i potpuno obnavljanje zaštite fasade, i termoizolacije na čitavoj kući...

ramzay
11.06.2012., 20:22
Ja jedino znam da trebaju posebne visokokalorične peći za to, mada ljudi preporučuju i potpuno obnavljanje zaštite fasade, i termoizolacije na čitavoj kući...

odakle je ovaj pao ??????

Lee Champa
12.06.2012., 08:12
odakle je ovaj pao ??????

Ah, produženi vikend:503:

ramzay
13.06.2012., 06:24
Ah, produženi vikend:503:

ma to zna biti i od delanca

ramzay
13.06.2012., 06:27
Nešto razmišljam- da bi stručnije teme poput ove debate,koja se zahuktava sa komšijama ,trebalo maknuti sa ovog foruma .

Mislim da bi bilo primjerenije to prebaciti na podforum o samogradnji kotla za centralno grijanje , forum koji je zamro totalno.

Slušam pozorno ????

miran18
13.06.2012., 20:00
Nešto razmišljam- da bi stručnije teme poput ove debate,koja se zahuktava sa komšijama ,trebalo maknuti sa ovog foruma .

Mislim da bi bilo primjerenije to prebaciti na podforum o samogradnji kotla za centralno grijanje , forum koji je zamro totalno.

Slušam pozorno ????

Ja sam za.

rmcobet
13.06.2012., 20:55
Ja bas i nisam za, niko ovde nije napravio kotao.
Ovde se radi o doradi viadrus kotla koga ima u velikom broju u nasoj i vasoj okolini.
Vezano za samot i smanjenje snage kotla, meni i odgovara da malo smanjim snagu jer grejem 120m2 sa 30KW (majstor rekao da je to ok, mislim na snagu).

zmajdin
13.06.2012., 22:08
Vezano za samot i smanjenje snage kotla, meni i odgovara da malo smanjim snagu jer grejem 120m2 sa 30KW (majstor rekao da je to ok, mislim na snagu).

S tim što snaga kotla nije smanjena. Možda mu treba malo više vremena da postigne radnu temperaturu, ali da šamot smanjuje snagu... Nemam reči.

Gigi75
13.06.2012., 22:20
Ja bas i nisam za, niko ovde nije napravio kotao.
Ovde se radi o doradi viadrus kotla koga ima u velikom broju u nasoj i vasoj okolini.

Ja bum samo rekel "Đoni ne kaki".
Nije to niš osobno nego likovi prisutni na forumu su i prejaki za kotel (kotlove) jaz bi pak sam zakopal po pojmu termodinamicnost.
Slovenačko je pa si bute zbrali skupaj kaj to ve.
Jaz ovo čitam nemrem reč od početka i se je dobro samo nek se nastavi.
Prilepi pozdrav.

Gigi75
13.06.2012., 22:36
S tim što snaga kotla nije smanjena. Možda mu treba malo više vremena da postigne radnu temperaturu, ali da šamot smanjuje snagu... Nemam reči.

Mam zdaj ti povedam da imam samo par razredov školi, no to nije bitno.
bitno je da imate kriv "šamot f pećico"
Mislim da ste razumni i spametni no ne razmete da ima više šamotov nego kaj ste si ih predstavili pred pametjo.
Poštovanje znanci ponajbolše Ramzayu.
http://www.forum.hr/images/smilies/smile1.gif

zmajdin
13.06.2012., 23:05
Mam zdaj ti povedam da imam samo par razredov školi, no to nije bitno.
bitno je da imate kriv "šamot f pećico"
Mislim da ste razumni i spametni no ne razmete da ima više šamotov nego kaj ste si ih predstavili pred pametjo.
Poštovanje znanci ponajbolše Ramzayu.
[/url]

Šamot koji ja imam ugrađen u kotao je onaj koji Viadrus isporučuje u okviru "seta za gorionik". Uz sav trud, ne uspevam da razaberem šta je tu pogrešno.

Evo linka na stranicu gde se nalazi uputtstvo za ugradnju seta, sa sve šamotom, možda bude jasnije o čemu je reč.

mranderson
14.06.2012., 06:26
...Mislim da bi bilo primjerenije to prebaciti na podforum o samogradnji kotla za centralno grijanje , forum koji je zamro totalno.
Slušam pozorno ????
Gospodine ramzay, ja osobno mislim (a nadam se i večina) da se tu nema bas puno za razmišljati, ako nema vas u cijeloj toj priči, samogradnja kotla za centralno grijanje (i sveg vezanog uz to) nema niti smisla. Zašto uopće sve to započeti, šteta ijedne kune da se potroši bezveze na neki 'naš' laički pokus...
Zbilja je šteta što imate tako malo slobodnog vremena gospodine ramzay, zbilja zbilja šteta... Ali to što vi radite gospodine ramzay, mi, nečemo niti nikada raditi, tako da, priznajem, želio bi da se pojavi neki kotao sa vašim potpisom, evo neka se npr zove ramzay ;) , ali isto tako znam situaciju s vašim slobodnim vremenom pa mi je bolje da šutim i divim vam se! respect :s

ramzay
14.06.2012., 08:30
Šamot koji ja imam ugrađen u kotao je onaj koji Viadrus isporučuje u okviru "seta za gorionik". Uz sav trud, ne uspevam da razaberem šta je tu pogrešno.

Evo linka na stranicu gde se nalazi uputtstvo za ugradnju seta, sa sve šamotom, možda bude jasnije o čemu je reč.

Dečki ja sam nešto tu pobrkao ,sorry,

Na ovoj stranici gore ima par fotki od rm cobetgdi je lijepo čovjek naslagao cigle iz termoakumulacione peći u nama jako doro poznatog Viadrusa.

Slično to je uradio i stepski prije godinu dana u Centrometalovom kotlu.

Naravno da sam i ja to sve napravio prije deset godina i ispitao cijelu stvar i stavio ad acta i šamot i Viadrusa.

Ovaj link koji daje zmajdinse odnosi na šamotne obloge koje su debele dvadesetak milimetara i služe samo kao neobavezna zaštita kotla od vrućih plinova koji nastaju izgaranjem lož ulja, i to samo u jednoj uskoj zoni plamena gdje je moguća velika oksidacija gusnatih dijelova zbog pojave vanadijevog pentoksida. Znači tu šamotna obloga služi kao kemijska zaštita protiv oksidacije .

Karakter plamene buktinje kad izgara lož ulja je bitno drukčiji od izgaranja peleta . Buktinja od lože ima temperaturu od 1600 C i tu imamo pojavu vrlo intenzivnog IC zračenja buktinje prema tom šamotu , on je tanak brzo se zagrije i ne smanjuje bitno prijenos topline sa buktinje na kotao, i nema bitnog smanjenja toplinske snage kotla, tako da preko 60% energije buktinje ostaje u ozračenoj površini kotla, dvadesetak posto topline ostane na onim jadnim rebrima i ostalo mora izaći kroz dimnjak da bi on uopće imao smisla i stvarao potreban podtlak.

Kod izgaranja peleta ne možemo postići temperaturu preko 1000 C prijenos topline zračenjem je pet puta slabiji od onog kod lože i sad još kad krknemo 12 cm debeli šamot i zatvorimo kompletno ložište šamotom , sva se energija troši na zagrijavanje šamota , a to je jedna valna pojava , treba pol sata da vanjska strana šamota shvati da je unutra 1000 C , a tih 1000 C šamota i 1000 C plamena se ponašaju tako da se bitno smanji prijenos topline i dimni plinovi izlaze prevrući van .

Zar smatrate da su meni nepoznati turbulatori spiralnog ili zmijastog tipa , nisu to je davno apsolvirano i znanstveno obrađeno , Viadrus sa svojim malim konvektivnim površinama jednostavno ne može preuzeti tu snagu.

Tu nema puno filozofije ili imaš ili nemaš kvadratni metar površine , a po kvadratnom metru ako bog da imaš 10 kilovatsati , uvijek manje , a nikad više.

I sad mi nađite taj kvadratni metar površine na Viadrusu.

Možemo mi ovako u beskraj diskutirati o tome koliko konj ima zuba kao kardinali u Vatikanu, tamo neke davne godine , ali idemo izbrojati te zube.

Stavite kalorimetar u liniju kotao radijatori i podkurite i onda pričajte priču o tome da li kotao ima 30 kilovata ili 10 .

Naravno da ima ljudi kojima treba 150 dana godišnje 10 kilovata , ali onda treba reći da se pred božić cigle iz ložišta vade van ili se kuri dopunski kotao.

Dimni plinovi nisu jedini kriterij po kome se gleda efikasnost jednog ložišta ili kotla.