PDA

View Full Version : Igre za djecu - kako ih zabaviti

Jump-Jump
27.09.2004., 10:11
Obzirom da je zimsko vrijeme ušetalo u domove naše, zanima me kako vi provodite vrijeme doma sa klincima? Koje igre, koji crtići i svi drugi vidovi učenja kroz zabavu???

Kod mene je konkretno u pitanju klinac star 21 mjesec! Razigran, živ i neumoran. :)

Dajte neke lude i zanimljive prijedloge!:D

bigblue2010
27.09.2004., 11:01
Kod nas uvijek pali citanje slikovnica i lego kockice. Ali moja sefica nije od one djece koje prste energijom i ne moze ni minute sjediti na mjestu, ona se bas zna zaigrati s par igracaka.
TV je ogranicen na pola sata na dan i to su onda ili Teletubbies ili Baby Einstein (ali toga nema kod nas).

Sad smo pocele i s crtanjem (vostane bojice).

Ono sto ju uvijek veseli je kad spojimo 2 kosare za rublje u vlak, pa natrpamo unutra plisane zivotinje, vozimo ih po kuci, ukrcavamo, iskrcavamo, pa ona sjedne s njima i tako. Zakvaci odozdola rucnike da ne bi morala ponovno lakirati parkete.

Uvijek naidje na dobrodoslicu lavor s vodom na podu od kupaone i par posuda, pa se onda to pretace. Racunaj na presvlacenje iza toga. I mjehurici od sapunice.

I jako voli sudjelovati u kucanskim poslovima, jest da to sve onda dugo traje, ali bar se zabavimo i nesto napravimo.

Ali izmedju svega toga, uvijek slikovnice, slikovnice, slikovnice. Nikad dosta citanja.

Dajte ljudi sto vise prijedloga, dolazi lose vrijeme.

magic
27.09.2004., 11:04
Ako ju zanimaju slikovnice, izradjujte vlastite slikovnice.

Chak i u reljefu, pa ljepljenjem pravih predmeta unutra...

Moj Junior je ludovao za time :cerek:

Narochito ako ima neku omiljenu igrachku.

Mi smo imali malog plishanog zechica Gricka, pa smo izradjivali slikovnice o njegovim ' avanturama' :rofl:

dandanas ih chuvam samo Junioru ne smijem reci :D

bigblue2010
27.09.2004., 11:06
E vidis, bas budem. Joj, sad imam izgovor da si kupim mapu za likovni :cerek: , to mi je uvijek bio najdrazi dio skolske opreme :D .

magic
27.09.2004., 11:08
Preporucham ti onu za VII osnovne, najjeftinija i najbolje opremljena :top:

...pitaj me otkud znam :o

magic
27.09.2004., 11:46
skupljanje jesenjih plodova, lishca, granchica i izrada slika.

Tijaaa
27.09.2004., 12:34
magic kaže:
skupljanje jesenjih plodova, lishca, granchica i izrada slika.

:top:

to i ja radim s mojom princom. s tim liscom mozes tako puno napraviti. mi smo prosle jeseni uzele onako tanji karton, obojale mu pozadinu s vodenim bojama i onda smo ljepile to lisce onako u vidu covjeka, drveta, kuce itd. ma super :top:

uzivala je princa a bogme i mama :D

isto tako obozavamo kupiti kestenje. svaki dan obilazimo jedan velikiiiii kesten ovdi blizu i cekamo kad ce prvi od gori past.
njih skupljamo i onda s cackalicama pravimo figure, jeze, psice, djecu itd. :top:

sin mi nije bas za takve akcije. nije bas nesto "umjetnicki" nadaren. on vise voli igre u drustvu.

Jump-Jump
27.09.2004., 12:46
Puuunooo hvala!!!

Već su mi sada neke ideje u glavi sa vašim prijedlozima!

Frendica mi sa klincem koristi i plastelin sa raznim modlicama i figuricama za izrađivanje. Nije loše ni to, samo što je malo skupo za kupiti... :)

magic
27.09.2004., 12:49
pa malo se snadji ;)

Kupi obichan plastelin, a u onim -svepodesetkuna- modelice za kekse.

dovoljno za pochetak :)

Issa
27.09.2004., 20:11
potreban pribor se moze kupiti i u Zagrebu u onom ducanu koji je prije bio prekoputa filozofskog a sad je u Vukovarskoj 220 ili tak nekaj. Uvijek zaboravim kak se zove :rolleyes: :rolleyes:

http://www.wholesalesuppliesplus.com/default.aspx
http://www.soapcrafters.com/

nightfall
27.09.2004., 21:41
Ja sam tražila ideje što raditi s malo većom djecom i naišla sam na ovu stranicu:

crayola activity (http://www.crayola.com)

Mislim da bi se mogle naći i stvari koje se mogu radit s dvogodišnjacima.

magic
04.10.2004., 09:29
Prilikom chishcenja Juniorove sobe, nashla sam recept za kucno pripremljen i jestivi :mig: plastelin.

Zapravo svrstala bih ga u kategoriju 'glinamola' jer se poslije mozhe sushiti pa su izradjeni predmeti trajni i mozhe ih se bojati.

- pola velike shalice fine soli (josh ju je bolje samljeti i u mlincu da bude bash prah)

- 1 velika shalica glatkog brashna

- 1-2 zhlice vode

- 1 mala zhlichica ulja

- boje za prehranu

Sve sastojke smjestiti u lonac i dobro promjeshati. Na najslabijoj vatri kuhati uz mjeshanje dok se ne pochnu stvarati grude. Maknuti s vatre, opet dobro promjeshati, istresti na prikladnu podlogu i prekriti folijom.

Kad se ohladi, nastupa zabava. podijeliti smjesu na dijelove i staviti u zdjelice, nakapati u svaku razlichitu boju i gnjechiti rukama dok se smjesa oboja.

I izradjivati figurice :cerek:

Nakon dan-dva su suhe. Mozhe se ubrzati i sushenjem u pecnici, ali onda rado ispucaju. Mi ih imamo nekolicinu starih i desetak godina :) jedino vishe ne znam shto bi trebale predstavljati :rofl:

Jump-Jump
05.10.2004., 10:23
Pa MAGIC stvarno si volja!!!!

Zvuči zanimljivo!:)

Odoh isprintati tvoj recept. Vjerujem da će dobro doći u hladne zimske dane!!!

FALA!

Kent
27.12.2005., 21:18
ja se stalno sa svojim kikićem igram s autićima i nekad s lego kockama, a dosta i čitamo
dinosauri mu još nisu fora, nudila sam mu
kupila bih mu neke druge igračke al nemam baš inspiraciju, neke je prerastao, a za neke još nije dovoljno veliki, pa molim preporuke za turbo-limach harach
:)

Ava Adore
27.12.2005., 21:23
"Moj" 2,5 godišnjak ima sve moguće domaće a i divlje životinje, od njih se nikad ne odvaja. I uzima jednu po jednu i onda se glasa kako se one glasaju :D

Zadnjih pola godine obožava lopte, čim progleda netko se mora s njim igrati s loptom. :D

Meni su super one boje za djecu, male kantice s bojama i onda djeca gurnu ruku u to i "slikaju" rukama po majicama i papirima :cerek:

verica
27.12.2005., 21:43
Bolje napravi harač po Škrinjici i Mulleru, ima krasnih drvenih didaktičkih igračaka, svakojakih puzzli, i općenito ljepših igračaka nego u turbo limaču. U Mulleru ima svašta od Crayole, plastelini, bojice svih vrsta - evo plastelin je super ideja; to je omiljena igračka mog djetinsjtva :cerek:

Nerea
28.12.2005., 06:37
Frani je trenutno u fazi drvenih vlakova, ali josh su uvijek autichi i garaza najbolje stvari. Crtanje ga bash ne zadovoljava na duge staze, a primjetila sam da voli i *svirat*.
Zadnje je vrime previshe infisha u Teletabise....

bigblue2010
28.12.2005., 07:40
Lego definitivno na prvom mjestu, onda plastične životinje kojima se od legića sagradi zoološki vrt i farma :) , drveni vlakovi s tračnicama, nedavno se počela igrati i sa lutkama, stavlja ih spavati, kupa ih i kuha im ručak. Obožava puzzle i sve vrste slagalica, a upravo smo ju naučili i čovječe ne ljuti se. Boje za slikanje prstima, voštane bojice, bojanke, plastelin. Puno čitamo slikovnice, sad obožava Petru i Pikove priče. Sad ima 3 godine.
Velika zabava je i sudjelovanje u kućanskim poslovima, naravno.

tash@
28.12.2005., 09:37
Velika zabava je i sudjelovanje u kućanskim poslovima, naravno.

:D,
moj nema još dvije godine,
krevet se radi jedno 20-ak minuta :zubo:, onda viče: sude, sude...vadimo suđe iz mašine, ja pometem, on "razmete", dodaje robu za sušenje...pravi je mali papak :rofl:
obožava se igrati sa tijestom, za plastelin još nije jer sve šareno su moni (bomboni) :D
fasciniran je s brojevima, neprestano moramo slagati one spužvaste puzzle s brojevima, naravno da je već naučio sve :cerek:
obožava daljinske upravljače, niti jedan nam nema poklopca, a vađenje baterija mu je omiljena zanimacija,
voli se zabijati sa biciklom u vrata, nabijati loptu, šminkati plišane igračke :D
niti jedna igračka mu nije zanimljiva duže od 10-ak minuta
najdraže od svega mu je reći: mama buci mene, van u pak (park)

prometej
28.12.2005., 09:43
Puzzle, domino, čovječe ne ljuti se (od neki dan), crtanje (flomasteri i masne boje), slikovnice (omiljena zabava), izmišljena igra brojeva i slova.
Tri godine i dva mjeseca.

verica
28.12.2005., 11:15
Ima na http://www.zoratoys.hr jako dobra igračka - provlačilica, to je baš za tu dob, ali su dosta skupe, a sličnu svrhu imaju i raznorazni kompleti za izradu ogrlica i narukvica, samo to baš možda i nije za dečka, no sigurno ima i nešto muško tog tipa. Recimo u Mulleru ima super igračka (za nešto mlađe), drvene kuglice, kockice i valjčići koji se nižu na špagicu. Onda za tu dob je super igračka Memory.

Kent
28.12.2005., 16:12
ok fala, a gdje je Muller i gdje je Škrinjica?!

verica
28.12.2005., 19:16
A joj, oprosti ako nisi u Zagrebu, zaboravila sam da Turbo Limač dućana ima posvuda, pa kad si spomenula TL automatski sam mislila da si u Zagrebu (a TL-a ima čak i u Sarajevu :D ). Ako pak jesi u Zagrebu - Škrinjica je u Domjanićevoj ulici, na početku sa desne strane kad se ide prema Srebrnjaku, a Muller je na Trgu, nekadašnji Varteks, igračke su na zadnjem katu.

Kent
30.12.2005., 18:04
thanx
ići ću u muller (nisam još bankrotirala iako bijah danas u dječjem benettonu :)

Issa
01.01.2006., 19:29
mi obozavamo aquadoodle, mislim da je prigodan i za stariju djecu.
izgleda ovak
http://www.creativechildonline.com/04toy_images/aquadoodle.jpg

d@d@
01.01.2006., 23:35
ja se stalno sa svojim kikićem igram s autićima i nekad s lego kockama, a dosta i čitamo
dinosauri mu još nisu fora, nudila sam mu
kupila bih mu neke druge igračke al nemam baš inspiraciju, neke je prerastao, a za neke još nije dovoljno veliki, pa molim preporuke za turbo-limach harach

U vrijeme kad je moj klinac imao malo godina, dinosauri su bili zakon. Ako imate balkon, vikendicu, pješčanik... onda sa vrećom za smeće i malo vode možeš napravit jezero, od malo pijeska pustinju, od okolnih biljaka jursku prašumu i klinci strašno uživaju slažući krajolik, a te plastične životinje su super za dotjerivanje.

Istu igru možeš napravit u kuhinji od namirnica. Auto od kuhane mrkve. Brod od jabuke, male figure iz kinder jaja su super smjernica. Ako imaš onu stolicu za klince spakovat pod stol na kojoj je jedaća ploha u nju uglavnom stane dovoljno vode da glumi jezerce.:)

2fast-4you
15.01.2007., 13:11
malo sam trazila po forumu ali nisam nista nasla - iako mi izgleda nevjerovatno da u ovoliko podataka nema apsolutno nista o igrama s djecom???

konkretno me zanimaju sportske (natjecateljske) igre za djecu ili slično...

pa eto, ako ima vec nesto - uputite me, ako ne - pocnite pisati :zubo:

2fast-4you
17.01.2007., 07:56
vi se nitko ne igrate s djecom ili sto? :confused: nekako mi tesko pada cinjenica da od svih vas sto ste aktivni u ovom podforumu jos nitko nije iznio niti jednu igru koju igra sa svojim djetetom. ili igra nije vazna :eek:

Mala_lutkica
17.01.2007., 07:58
kupis jendostavo loptu i s djetetom se igras sportskih igara.. :D

Tija
17.01.2007., 09:31
vi se nitko ne igrate s djecom ili sto? :confused: nekako mi tesko pada cinjenica da od svih vas sto ste aktivni u ovom podforumu jos nitko nije iznio niti jednu igru koju igra sa svojim djetetom. ili igra nije vazna :eek:

dala si malo podataka:D, koliko su djeca stara, igre za van ili unutra?
Za van, lopta je nenadmašiva. :D

A unutra, kod nas je ovako: dodavanje malom lopticom, tenis (mali krpeni reketi i još manja loptica, kad udariš najjače što možeš, lopta odleti max 1 metar), čovječe ne ljuti se, domino, slaganje magnetića.......moja najdraža je 'noć-dan', mi to igramo na način da ja sjedim a njih dvoje stoje ispred mene, ja vičem noć dan a oni idu gore dolje, zatim je 'trk oko zida' i oni trče dok ja ne kažem stop. Zatim sklekovi, pa opet gore dolje:D
Oni pokorno slušaju i umiru od smjeha a moj jedini cilj je da ih izmorim da što prije zaspu:rofl:

Tija
17.01.2007., 09:32
a kad stvarno ne znam što bi, raspalim muziku i plešemo :cerek:

baja
17.01.2007., 10:56
a moj jedini cilj je da ih izmorim da što prije zaspu:rofl:

:top: to je naš moto

Goga_fina
17.01.2007., 16:03
Mi igramo razne igre loptom,osim nogometa,razna dodavanja,pa da lopta jednom udari u pod, pa dva puta...Ovo ljeto mu je tata na asfaltu na dvorištu kredama nacrtao poligon za rolanje ili bicikl,a ja sam mjerila vrijeme;)

Marelina
17.01.2007., 21:02
Moja curica (3 i po g) jako voli "projekte".
Jednom smo nacrtali tabelu za pracenje vremena. Izrezala sam joj sličice oblaka i sunca i kiše (isprintala ih s interneta) pa je ona svaki dan lijepila odgovarajuću prognozu.
Kad počinje neko godišnje doba, na veliki hamer na zidu lijepimo razne detalje vezane za to (npr za jesen lišće, kestene, slike berbe grožđa i sl.)
Na hameru smo napravili i obiteljsko stablo na koje smo nalijepili slike svih članova obitelji. I to je na zidu.
Na stranicama Coolinarke imas za isprintati razne vrste hrane. S time se igramo restorana ili ducana. To joj je sada novi hit.
Ponekad joj dam dječje nožice pa ona reže oblike iz starih časopisa. (jako voli rezati) Onda joj dam da ih posloži po papiru i dobiješ krasan kolaž.
Naravno, kao što netko već reče vani je lopta nenadmašna.
Kad se sjetim još toga, javit ću se opet.
A daj napiši nešto od jetetu koliko je i koji spol. Da se prisjećam ciljano.

Marelina
17.01.2007., 21:04
Tek sam sad vidila da tražiš natjecateljske sportske, a ja se povela za naslovom kreativne i nabrojile čiste indoorke. Sorry!:zubo:

Einherjer
18.01.2007., 08:53
Moja curica (3 i po g) jako voli "projekte".
Jednom smo nacrtali tabelu za pracenje vremena. Izrezala sam joj sličice oblaka i sunca i kiše (isprintala ih s interneta) pa je ona svaki dan lijepila odgovarajuću prognozu.
Kad počinje neko godišnje doba, na veliki hamer na zidu lijepimo razne detalje vezane za to (npr za jesen lišće, kestene, slike berbe grožđa i sl.)
Na hameru smo napravili i obiteljsko stablo na koje smo nalijepili slike svih članova obitelji. I to je na zidu.
Na stranicama Coolinarke imas za isprintati razne vrste hrane. S time se igramo restorana ili ducana. To joj je sada novi hit.
Ponekad joj dam dječje nožice pa ona reže oblike iz starih časopisa. (jako voli rezati) Onda joj dam da ih posloži po papiru i dobiješ krasan kolaž.
Naravno, kao što netko već reče vani je lopta nenadmašna.
Kad se sjetim još toga, javit ću se opet.
A daj napiši nešto od jetetu koliko je i koji spol. Da se prisjećam ciljano.

:s :s :s
Nema veze i ako je lagani offtopic, pisi jos Marelina. Daj Tija stickaj ovo :)

Moja ima dvije godine i ide u jaslice, tamo doduse rade svasta. Kad dodje doma onda nas dvije kao slazemo puzzle ili joj pricam price ili crtamo njene ruke i noge na papiru pa ih onda bojamo i sl. I cijelo vrijeme proganja me neugodan osjecaj da joj ne nudim dovoljno na kreativnom planu, i onda procitam Marilin post te se uvjerim u to :D
Dajte vi kreativci ideje :)

goxic
18.01.2007., 12:10
Super tema, na kojoj vec ima puno zanimljivih ideja.

Moja kcer ima 2 god.4mj. i igramo se sljedecih igara.

Izrezemo male kartone i onda zajedno (ja) crtamo lica (sretan, tuzan, place, pospan, ljut...). Onda ih okrenemo i pomijesamo. Izvlacimo kartice i onaj koji izvuce mora glumiti osjecaj koji vidi na slici a drugi pogadja. Jednostavna igra ali vrlo korisna jer uci djecu izrazavati i verbalizirati emocije.

Cesto se igramo pogadjanja zivotina. Ja glumim odredjenu zivotinju a ona mora pogoditi koja je to. To jako voli.

Kako voli crtati, ja nacrtam recimo kravu (prosti crtezi za koji ne treba preveliko umjece roditelja) ali bez repa i vimena. Onda ona mora pronaci tj. skuziti sto kravi fali. Nakon toga kad skuzi treba to i docrtati na pravom mjestu. U pocetku je crtala rep iz glave ali sad je vec toliko dobro izvjezbala motoriku da bez problema moze nacrtati stvari tamo gdje ih zeli i gdje trebaju biti (doduse vime izgleda ko lopta ali je na pravom mjestu). Usporedbe radi, od kolegice mala sa 5 godina crta covjeku ruke i noge iz glave.

Dok smo ucili boje onda smo uzeli crvenu temperu i cijeli list (i stol) je pofarbala crveno. Tad je imala zadatak da u stanu pronadje sve sto je crveno tj. iste boje kao i papir. I tak....

Ima puno igara, samo treba maste, tak da je svaki prijedlog dobro dosao. marellina igre su vam genijalne.

Marelina
18.01.2007., 12:22
I tvoje goxic! Otvorila si mi novo polje. Thanks! :kiss:
Pogotovo ti je super ona sa licima.

putnica
18.01.2007., 23:47
:s :s :s
Nema veze i ako je lagani offtopic, pisi jos Marelina. Daj Tija stickaj ovo :)

nema Tije, odnijela i Top teme, morat cemo osvjezavat s vremena na vrijeme :D

putnica
18.01.2007., 23:54
jos nesto kreativno, ali ne i sportski, da smo i dalje offtopic :zubo: :

igra koja nas je zabavljala u cekaonicama po doktorima :rolleyes: : na slovo...jedan vrti abecedu u glavi, drugi ga zaustavi i na kojem slovu stane treba nabrajati npr. zivotinje. za mladje dijete sve cega se sjeti na to slovo.

obozavaju i sve sto je inace nedopusteno :zubo: tipa maljanje svim mogucim bojama :cerek: uzmite si vremena i prostora, papire i tempera, pa radite otiske dlanova i tabana u raznobojnim kombinacijama, to zna biti tako slatko da zavrsi u okvireno na zidu :cerek:

matza
25.01.2007., 13:40
http://nakitsnova.com/forum/index.php?board=23.0

Dora K
08.12.2007., 21:20
Helou, helou! :)

Ajde curke koje imate klince stare kao principessa ili su vam klinci stariji pa imate vise iskustva, kaj se sve moze igrati s jednogodisnjim djetetom?
Paznja traje cca minutu. Igracke ju ne zanimaju duze od trideset sekundi. Ja sam neinventivna mama, ispucala sam sve unutarnje resurse, tek sad vidim kak sam stara postala s godinama :D
OK, voli se natjeravati po stanu, provlaciti kroz noge, valjati po krevetu, igrati skrivaca, rasturati mi lonce, razvlaciti ves koji je izvadila iz ladica po stanu, tragati mi strucnu literaturu, lizati TV, penjati se na sofu da vidi kaj ima iza :horor:, gurati stolce po stanu :hercinfarkt:, kopirati (da dobro ste procitali:D ), pricati na telefon,udarati DSL jer blinka, lizati misa, rasturati kompjuter, lupati po liniji, bacati stvari u wc, vaditi stvari iz smeca, skidati stvari s polica, narocito one koje ju mogu pri padu dobro udariti, maziti se prekonekoliko puta dnevno, cupati mi kosu, gristi me za nogu, hraniti me (mi se simultano hranimo :cerek: ), dodavati mi ves iz vesmasine da ga vjesam....

Iznad svega voli kad se igramo s njom, ali mislim da bih mogla bolje. Ajde dajte ideja. Nekaj kreativno. OK, listanje slikovnica, naganjanje po stanu, slaganje kockica (i rusenje), dodavanje lopte i balona, neke djecje brojalice, caganje i takoto... to smo apsolvirali. A kaj dalje?

Upomoc!:D

Hvala! :kiss:

Zmijica
08.12.2007., 21:25
isusek, dora.
tvoja mala je kico.
ja sam ti.
:zubo:
ili je samo kasno... i bolje da odem spat :misli: :D

nemrem ti pomoc, al zeljno ocekujem odgovore :)
eh da - imamo neke mega bloks kocke (legosice, samo velike) koje je pred neki dan naucio slagat, pa ja drzim jednu da mu se ne sklize, a on sarafi pa vadi drugu. to je jedno 5 minuta paznje.

chiara
08.12.2007., 21:59
... dodavati mi ves iz vesmasine da ga vjesam....

ovo me sjetilo na moju šogoricu koja ima isto živahnu curicu (sada već 5 god). sve je radila što ne smije, a zanimali su je kućanski poslovi pa ju je uključila u to. upravo ovo što pišeš, dodavala joj je veš, zajedno su slagale stol, prale suđe, čistile. naravno nije baš malenoj davala kemikalije i sve te gadosti, ali uživale su, učile, a sve to kroz igru. bilo je i drugih igri, naravno,ali o tome bi morala ona pisati.
možda sam pomogla, možda ne.
u svakom slučaju veliki :kiss:

Dora K
08.12.2007., 22:15
Da, skuzila sam da su joj zabavni kucanski poslovi, kad vadim sudje iz perilice dodaje mi ga da ga slazem, naravno da skacem da ne razbije nekaj i ne poreze se, ali, kad rezimiram, izuzetno je spretno dijete. Voli i kad saugam, uzme cetku za sauganje namjestaja i zavjesa pa me imitira. I vidjela je da brisem pod pa sad kad se dohvati krpe za sudje, pocne brisat pod. I stol brise nakon sto pojedemo. I sve kaj izvuce vraca natrag, ne bas tocno, ali sve pospremi.
Ali malo mi je to weird. Mene nisu tjerali da radim kucanske poslove doma i nisam ni ja to namjeravala od nje traziti, a sad....
Ma, bitno da nju zabavlja. Vidjet cemo koliko ce joj bit zanimljivi s 13 godina :D

Alica72
08.12.2007., 22:48
meni je starija imala zavidnu moc koncentracije. sa godinu dana je znala sjediti i po sat vremena i slagati kockice jednu na drugu, pa rusiti, pa prebacivati iz jedne rukice u drugu. ili otvarati i zatvarati moj novcanik (povadim novce iz njega), vaditi kartice raznorazne, papirice, prevrtati, okretati..

ali zato mladja...:rolleyes: zvrk zivi. ma sta jedna minuta koncentracije, ma jedna minuta bi bila super. nije imala mira. i onda je odkrila igracku na kojoj je morala ili pritisnuti dugme, ili okrenuti dugme, ili prebaciti dugme sa jedne strane na drugu a pri tom bi se otvarale klapne sa zivotinjama. i to onako zivotinja izleti.:)
i to je znalo zabaviti duze, dok sve skuzi sta treba urditi da se klapna otvori, pa kad se otvori to sve pozatvara pa opet ponovo. preporucila bi ti igracku tog tipa.

Dora K
08.12.2007., 22:59
Imam nekaj slicno doma, interesiralo ju je kad je dobila (za rockas), hmmmm... 7 minuta? Stisnes pa svira, pa zvoni, pa iskacu looptice i zivotinje, pa svijetli. Ja sam se igrala oko 2 sata, MM je dobil slom zivaca od buke, ali ko ga... jel :kava:
Nju vise zanima moj lonac za juhu od ijedne igracke koja valjda postoji. A sto tek voli plasticne zdjele za miksat kolace. Njih raznasa po cijeloj kuci. I cipele nam vadi iz ormarica i raznasa okolo, jaoooj!:D

Nisam dobro napisala, vidim. Morat cu pojasniti. Ne bih isprobavala igracke. Ionako se samo spoticemo o ove koje ne gleda i ozbiljno se bavim mislju da ih proslijedim u karitas neki.
Ja bih se kreativnije igrala s njom, a inventivna sam nula.

Kaj ste se igrali ili se jos uvijek igrate sa svojim jednogodisnjacima, kaj ih veseli?

Alica72
08.12.2007., 23:36
igrala? :misli:
a ne mogu se sjetiti, ubij me. osim da lezim na podu i da se po meni pentra,...ah da finger farbe...super ideja. prostri najveci papir sto imas na pod, prstice u farbu i meljaj i ostavljaj otiske..to smo radili. onda smo isli u igraonice pa ucili pjesmice pa to kod kuce ponavljali, a to su razlicite igrice. stavis dijete u krilo pa gu gu, ta ta, pa pljesni, pa ustini, pa okreni, pa prevrni :D

a da, pa dekica na pod, pa ona sjedne na dekicu, pa vuci kroz stan i pjevaj cu cu cu die eisenbahn...:D

joj evo mi se place. hocu svoje bebe maleeeeeee nazad

Tinkili
09.12.2007., 07:09
Voli i kad saugam, uzme cetku za sauganje namjestaja i zavjesa pa me imitira. I vidjela je da brisem pod pa sad kad se dohvati krpe za sudje, pocne brisat pod. I stol brise nakon sto pojedemo. I sve kaj izvuce vraca natrag, ne bas tocno, ali sve pospremi. A sto tek voli plasticne zdjele za miksat kolace. Njih raznasa po cijeloj kuci. I cipele nam vadi iz ormarica i raznasa okolo

principessa i Roko mogu ruku pod ruku, mali covjek voli pospremati, usisavati, valjda kopira nas lude roditelje. I što me iznenadilo, hoće pospremit igračke za sobom, kažeš mu, spremi kocke, on spremi, (doduše to bude u skladu s njegovim godinama ali svejedno), maramice za nos baca u smeće (doduše pola magneta s frižidera je bacio nepovratno u smeće), sprema stvari. Jučer tražim sprej za cipele, ubila se tražeći, mali frajer ga spremio na policu među knjige (čovjek odlučio da je tamo bolje mjesto). Igračke 0 bodova, zaigra se on 5 minuta, ali to je to. Jedino obožava svoj brm (mali autić na guranje nogama) i vrišti ako prije posjedanja u autosjedalicu ne vozi malo veliki auto sam (sjedi meni u krilu i vrti volanom, pali žmigavce, dotiče mjenjač :cerek: ) to mu je trenutno najdraže.

PiaLolla
09.12.2007., 07:28
Moja Zuflja je josh mala, pa se samo glupiramo pred njom...al mogu ti napisati kaj sam se ja igrala s klincima koje sam chuvala.

Hm.....kad se sjetim, neke igre su bile onak - da nas roditelji videeeeeeeee :lol:

Najbolje igra ikad za nas je bila upaliti muziku na onim djechjim igrahckama (bilo ih je raznih) i plesati po krevetu, pa kad stane, srushiti se kao da smo mrtvi umorni....na kraju bi i bili i ne bi nam se dalo ni dich!

Ili napraviti kuchicu/tunel od deka.....klinci su se u njoj igrali satima! I ja :D

A najzabavnije nam je bilo napraviti po sobi male prepeke.....pobacat jastuchice......malu stolicu.....2, 3 kruga kao hula hop (pokazala im kako da bi to trebalo prijechi).....pa sam ja josh izradila ulaznice (za malo veche klince) kao za neke cirkuske akrobacije!
Najsmjeshnije je kad oni pokushaju pronachi neki drugi nachin za prijechi!:cerek:

A nesh malo kreativno za veche bebe smo izradjivali male shushkalice.....ubacili rizu, tjesteninu, pahuljice u jogurt bochice (raznih dimenzija) ukrasili ih, i shushkali sa njima uz muziku i plesali!

E da.....i puno pjesmica uz koreografije (sami ponekad smishljali), moze i samo sa shakama i prstima, tako da uz pjesmicu zapamte i pokrete - nevjerovatno brzo nauche!
A i pjesmica tako postane zabavnija!

Esni
10.12.2007., 11:19
igrala? :misli:
a ne mogu se sjetiti, ubij me. osim da lezim na podu i da se po meni pentra,...ah da finger farbe...super ideja. prostri najveci papir sto imas na pod, prstice u farbu i meljaj i ostavljaj otiske..to smo radili. onda smo isli u igraonice pa ucili pjesmice pa to kod kuce ponavljali, a to su razlicite igrice. stavis dijete u krilo pa gu gu, ta ta, pa pljesni, pa ustini, pa okreni, pa prevrni :D

a da, pa dekica na pod, pa ona sjedne na dekicu, pa vuci kroz stan i pjevaj cu cu cu die eisenbahn...:D

joj evo mi se place. hocu svoje bebe maleeeeeee nazad
Nemoj plakat dat cu ti ja svog Josipa pa se zabavljajte!!!:s :top:

Alica72
10.12.2007., 12:55
salji i to odmah. DHL-om :D
vracam ti ga kad ga pubertet zdrma. do tada cu lako..:D

Esni
11.12.2007., 07:02
salji i to odmah. DHL-om :D
vracam ti ga kad ga pubertet zdrma. do tada cu lako..:D

O super!!!:s :s Saljem ti ga cim ga spakujem!:cerek: Mozete me zvat kad se bude zenio!!!:mig: :D

Zvrksa
11.12.2007., 21:41
imaš od profila knjigicu Igre mozgalice sa puno ideja

Dora K
13.12.2007., 22:31
Fingerfarbe smo vec isprobale, bilo je vise u usta nego na papir, srecom muz kupio neke jestive, a i prosetali smo po stanu tak da mi tepih ima lijepe crvene fleke :D
Die Eisenbahn zvuci super, to moram isprobat:D
Sator smo napravili, to joj se jako svidja
Suskalice radimo isto
Koreografija joj je ipak malo preteska za shvatit, premala je...
Do Hr knjiga mi je tesko doc.
Zahvaljujem svima puno puno i dizem temu :mig:

Callysto
06.05.2008., 22:08
Mame, tate, tete i svi vi ovdje.. molim za pomoc....

Trebam nekakve igrice za djecu 8-13 god?

Kaj vasi klinci vole? kak im ispunjavate vrijeme? :confused:

Helpajte mi pliiiiiiiiiiiiiiiz

PiaLolla
07.05.2008., 08:19
Ovisi na kakve igre mislish?

Kreativne, drushtvene, individualne, na otvornaom/zatvorenom, kompjutorske, edukativne....ili sve te?

Malo je teshko napravit neku selekciju igara kad je potrebno znati shto djetetu pashe, shto ga zanima (nekog autichi, nekog matematika, lutkice, bojanje/slikanje)......i u skladu sa tim mozesh lako izmislit, nabavit igru!

ksenija_2
07.05.2008., 09:17
Meni je UNO (http://en.wikipedia.org/wiki/UNO_(game)) uvijek bio zarazan. Imaš i jeftiniju, malo drukčiju (i vizualno veseliju) verziju za kupiti: Mau Mau (http://www.grafika-grafoprint.hr/igre.html).

Agata1979
07.05.2008., 09:21
Imam bratiće od 8 i 10 godina i najviše vole one Legiće, naravno koji su označeni za njihovu dob.Čak su i meni zanimljivi, a imaju sve od robota, autića, aviona, ma sve šta Legići nude.
Od društvenih su najpopularniji Monopoli, Čovječe ne ljuti se.
Klincima je zanimljivo, po mom iskustvu u darivanju, slagati puzzle koje daš izraditi po njihovoj slici.
Fora mi je dar koji je bratić dobio za ročkas-ciglica u kojoj se nalaze kosti dinosaura ili tak neke odumrle grdosije, pa dobiješ sav potreban arheološki pribor i uživaš u kopkanju i na kraju se od kostiju složiš dinosaura. Znam da se na posao bacilo nas desetak od 5-50 godina.A košta oko 50,00 kn.

Callysto
07.05.2008., 12:17
Hvala na odgovorima... mogla sam i jucer opisat situaciju pa mi vjerojatno i vise pomogli...

Dakle, u organizaciji sam jednog djecjeg kampa, to je tematski kamp, odnosno jahaci. i s obzirom da ce mi raspon godina djece biti 8-18 god, trebam naci neku zanimaciju koja ce biti zanimljiva svima. ok, ovi malo veci od 13-14 nadalje...to je posebna prica...

Mene zanima za ove mladje. dakle igre su vani, na otvorenom prostoru, i to moze biti poprilicno velik, znaci nije ograniceno prostorno.
Moze biti nesto kreativno, i definitivno drustveno.

Agata1979
07.05.2008., 12:46
Ak je neki lijepi veliki prostor mogu se igrati igara našeg djetinjstva: skrivača, neka puca-neka puca, lanca potrganca, limuna i naranđe, graničara, odbojku, pjetlića, care gospodare kolko ima sati (e ovoj igri se sjećam samo imena, zaboravila pravila)...

PiaLolla
07.05.2008., 13:38
Imam jednu savrshenu igru u kojoj mogu sudjelovati i stariji i mladji, idealno za vanka i za grupu.....igra se zove --> sakriveno blago

Stariji napishu porukice, strelice, putokaze kako shto bolje nachi sakriveno blago koji naravno oni negdje sakriju (ali sa par prepreka, pitalica, zadatkalica).....blago na kraju moze biti bilo shto - slatkishi, nagradni film, karte za neku predstavu.

Ja sam znala pisati sve u rimi da im bude zabavnije, postavljati zadatke - skochite 10 puta u zrak, nabrojite 10 divljih zivotinja prije nego krenete na otkrivanje nove poruke...etc

Zabavna igra za mladje je --> Koliko je sati Gospodine Vuche?

Jedan klinac je vuk, ostali prashchichi (udalljenost mora biti vecha zbog trchanja, vuk ima svoju kuchicu, prashchichi svoju)
Prashchichi dolaze vuku i pitaju koliko je sati?
On odgovara - vrijeme je za park, za ples, za ruchak, za spavanje, za kupanje
Kada kaze - Vrijeme je za vecheru, to zanchi da che ih loviti, pa prashichi trebaju trchati na mjesto kuche....koga vuk ulovi, on postaje vuk!

E sad....ja sam napravila male kartice sa crtezima - park, ples, ruchak, kupanje, za vecheru - lonac pun prashchicha........jer je klincima to zanimljivije....a vuk samo izvlachi kartice...

Imam ti ja josh hrpetinu igara (ja sam isto radila sa vechom grupom djece), pa ako te josh kaj zanima, slobodno tipni na privat :top:

Callysto
07.05.2008., 14:10
Ak je neki lijepi veliki prostor mogu se igrati igara našeg djetinjstva: skrivača, neka puca-neka puca, lanca potrganca, limuna i naranđe, graničara, odbojku, pjetlića, care gospodare kolko ima sati (e ovoj igri se sjećam samo imena, zaboravila pravila)...

ajd mi molim te objesni kak se igraju ove igre... te ne znam.. :ne zna:

Callysto
07.05.2008., 14:16
Imam jednu savrshenu igru u kojoj mogu sudjelovati i stariji i mladji, idealno za vanka i za grupu.....igra se zove --> sakriveno blago

Stariji napishu porukice, strelice, putokaze kako shto bolje nachi sakriveno blago koji naravno oni negdje sakriju (ali sa par prepreka, pitalica, zadatkalica).....blago na kraju moze biti bilo shto - slatkishi, nagradni film, karte za neku predstavu.

Ja sam znala pisati sve u rimi da im bude zabavnije, postavljati zadatke - skochite 10 puta u zrak, nabrojite 10 divljih zivotinja prije nego krenete na otkrivanje nove poruke...etc

Zabavna igra za mladje je --> Koliko je sati Gospodine Vuche?

Jedan klinac je vuk, ostali prashchichi (udalljenost mora biti vecha zbog trchanja, vuk ima svoju kuchicu, prashchichi svoju)
Prashchichi dolaze vuku i pitaju koliko je sati?
On odgovara - vrijeme je za park, za ples, za ruchak, za spavanje, za kupanje
Kada kaze - Vrijeme je za vecheru, to zanchi da che ih loviti, pa prashichi trebaju trchati na mjesto kuche....koga vuk ulovi, on postaje vuk!

E sad....ja sam napravila male kartice sa crtezima - park, ples, ruchak, kupanje, za vecheru - lonac pun prashchicha........jer je klincima to zanimljivije....a vuk samo izvlachi kartice...

Imam ti ja josh hrpetinu igara (ja sam isto radila sa vechom grupom djece), pa ako te josh kaj zanima, slobodno tipni na privat :top:

E ova prva mi je fenomenalna!!! Druga je isto super, al prva me odusevila :D

Hvala ti puuuuuuuuuuno!!!!!!!!

Agata1979
08.05.2008., 10:02
ajd mi molim te objesni kak se igraju ove igre... te ne znam.. :ne zna:

Neka puca, neka puca- svi stanu u krug nakon što je netko izabran za bacanje lopte u zrak, onda taj netko uz riječi neka puca neka puca izgovori nečije ime bacajuči loptu što je moguće više u zrak.Svi ostali se moraju razbježati a taj imenovani mora uhvatiti loptu i nekog pogoditi s njom.Ako ne pogodi nikoga opet baca loptu, a onaj koga pogodi sljedeći baca loptu. Čar igre je što neznaš koga će izabrati pa neznaš dali da čekaš loptu ili bježiš.

Lanca potrganca- dvije ekipe s mogućnosti jednakim brojem. Stanu nasuprot jedne drugima.U svakoj ekipi se čvsto drže za ruke dok iz druge se jedan zaleti i nastoji probiti lanac.Ako probije ostaje u tom lancu, ako ne, ispada. Pobjednik je ona ekipa u kojoj ostane najviše igrača.

Limuna i naranđe-(hmm ček dok se i ja prisjetim) dvije ekipe, jedni limuni, drugi naranđe. Jedna se skriva, druga ih traži. Oni koji se skrivaju moraju u pijesku ili zemlji (može i papir) nacrtati mapu gdje se skrivaju, a drugi onda, kad se ovi sakriju, po mapi ih moraju naći u što kraćem roku. Onda ak ih nađu oni rade mapu.
Nama je ova igra bila jako zanimljiva jer smo imali ogrooomnooo područje za igre s napuštenim sjenicima, polojima, ma cijelo jedno prekrasno selo, pa je igra znala potrajat od jutra do mraka.Ak je neko manje područje onda nije toliko zanimljivo.

Pjetlić ti je kad ekipa u krugu baca loptu jedan drugome, a onaj u sredini ju pokušava uhvatiti. Kad uhvati loptu, onaj tko ju je bacio je sljedeći pjetlić.
Ova igra je posebno zanimljiva ako se igra u bazenu ili moru.

Agata1979
08.05.2008., 10:31
Sjetih se jedne pojedinosti u svezi Limuna i naranđe. Ona mapa se treba proučiti u što kraćem vremenu (možete odrediti koliko) i onda se uništava, zato je nama bilo zanimljivije na zemljanoj podlozi.

"kaya"
08.05.2008., 10:42
a da na asfaltu nacrtaš ploču za čovječe ne ljuti se...i da dječica budu figure? možda je to malo komplicirano ali vjerujem da bi im se svidjelo...
graničari uvijek pale :top:

Callysto
09.05.2008., 13:53
Hvala svima, puno ste mi pomogli!! Klincima nebude dosadno, to je sigurno!!

maja m
26.07.2008., 20:39
Zanima me kako se sve igrate ili ste se igrali s klincima u toj dobi.
Zapravo se ne mogu požalit da nam je dosadno jer malom princu sve paše: pjevamo, plešemo, čitamo, gradimo, rušimo, hoduckamo, pričamo, skrivamo se, smijemo, ljubimo, vrištimo i sve on voli. Za sad imam ideja, ali što više to bolje, pa svaka inspiracija dobro dođe...:top:

mandy
26.07.2008., 21:35
mi smo poslje prvog rođendana počeli crtat sa bojicama ono što on kuži ili zna reć...slagat kockice, igrat se skrivača, lovit se...a ostalo sve isto kao kod vas..

OT kako ste nam vi? :kiss:

zeze
26.07.2008., 22:06
.....guramo guralicu, sviramo, listamo slikovnice, slažemo kockice, jako volimo balone, učimo gdje je nos, oko, uho itd., vučemo za sobom igračke na uzici i radimo otprilike još sve što ste i vi navele:)......

PiaLolla
27.07.2008., 07:05
Mi sve isto na slichan kalup...makar joj ja dajem igre ili knjige i za veche, ako je zanimaju!

npr. Kupili smo malo posudje i voche i povrche za rezanje :top:

Slaze ih u posudice, pa daje medeku da jede :cerek:
A usput uchi nazive vocha i povrcha, spajati dvije polovice istog povrcha, hraniti bebu....bash fora....stavim joj ja josh krupnu tjesteninu, pa vadimo, buchkamo, pretachemo ruchak :mig:

Voli i zivotinje i slova na magnetiche (koji idu na fridj, ali mi imamo malu magnetsku plochu)......pa ih isprobava keljit po stanu :lol:

Chitamo knjigice koje imaju oblike, opip, kuchice, prozorchiche, pa nam je chitanje josh zanimljivije!

Pjevamo pjesmice sa koreografijom, pa vech zna neke pokrete! :top:

Pocheli slagati kockice....samo trebamo kuptit josh neke mega blocks zivotinje, pa che biti josh interesantnije.

Ima josh hrpu toga.....upravo se igra sa onim plastichnim drzachima za napravit sladoled u zamrzivachu......ma svashta se da smislit :top:

maja m
27.07.2008., 11:31
Vidiš, bojica se nisam sjetila, moglo bi mu to biti zanimljivo :mig:
Mandy, dobro smo, dojdem na zbor da se isklaframo :top:
Pia preslatko vam je ovo sa suđićem:cerek: već je vidim...
I N obožava mega bloks, i koreografije
Sjećam se da je netko jednom dao tu na forumu link (mislim na eng.) sa fora igrama, sejvala ja to, al mijenjala vindovse i sve, ako netko možda zna bilo bi super jer sad više ne mogu naći

mandy
27.07.2008., 11:47
MIha još ima svoje 2 ladice u kuhinji ..u jednoj su krpe paon to meni slaže :rolleyes:..u drugoj su plastične čaše od jogurta i sl, zdjelice,kuhače...i ima jedan element gdje držim papire za ruke, mljeko...pa mi on daje mljeko kad mi treba..

voli knjige..ima 3 najdraže :cerek:

od igračaka najviše ga interesira kutija sa alatom (ima šarafcigere, francuske ključeve..:D)..isvira kad nešto napravi kako treba,konjić za ljuljanje, autići i neizbježni bager...kocke (ko Lego) pa se slažu vlakići i autići...metle, partviši, usisavač, tačke, lopte...i najnovije nam fora sjedit u jednoj rupi od sudopera...:lol:

maja m
27.07.2008., 11:55
ima jedan element gdje držim papire za ruke, mljeko...pa mi on daje mljeko kad mi treba.:cerek::cerek:

od igračaka najviše ga interesira kutija sa alatom (ima šarafcigere, francuske ključeve..:D)..isvira kad nešto napravi kako treba: gdje ste to kupili, za tim bi poludio?

mandy
27.07.2008., 12:55
to mu kupila Štrumpfeta za rođendan...neznam gdje...

mafri
27.07.2008., 17:54
Moj voli slagat sudje u perilicu i vadit iz nje pa dodaje meni,al iz svake case popije ko fol :lol:
Igra se u pijesku al prodje ga brzo,voli zaljevat vrt,pa ako hoces bit miran pol sata das mu crijevo otvoris na najmanje i on sav sretan.
Voli usisavat kucu,brisat prasinu,mest!Nadam se da ce mu to i ostat :cerek:

blond lady
10.08.2009., 15:17
evo da podignem malo ovu temu:

kako smo preko dana (zbog vrućina) u stanu trebaju nam nove ideje...
sada je u fazi da neće baš sama da se igra

evo što najviše radimo:

čitanje slikovnica, to bi mogla slušati satima
crtanje, pisanje na tabli ili u bilježnici
vozi bebu u kolicima (ali ne dugo)
igramo se kuglanja - postavimo plastične boce i loptom bacoma
igra sa loptom
vozi svoj autić
igramo se sa plastelinom
mislim joj sada kupiti kuhinjicu i pribor za čišćenje jer voli sve kopirati što ja radim

greenmagic
10.08.2009., 20:44
naša je sad u fazi slaganja kocki...sve joj paše, drvene, plastične... i uzima sve puzzle od starije braće, slaže ih, ako ne ide drugačije, jednu na drugu u visinu:)
...i slaganje dvd (crtića) joj je zakooooon...:D

8472
17.01.2010., 20:51
Pročeprkala sam ovu temu.

Danas mi je palo na pamet i nikako da se sjetim, kažite ako znate.
Kako se igraju "Polupani Lončići"? :D

larazg
12.08.2010., 22:49
Ne nađoh nijednu temu sa ovim naslovom pa ako postoji spojite ju :moli:

naime, koje su igre za jednogodišnjake?
ja više ni sama ne znam što da izmislim.. sve joj nakon 10-15 minuta dosadi... :ne zna:
Koje ste vi igre igrali? kako ste ih i čime zabavljali?

Moja kreće od lonaca, kuhača, pa preko mobitela, mojih ključeva.. ma mislim :confused:...

Još nema ni posebnu igračku koju obožava a ni posebnu igru koju voli..

Imate li vi posebne igračke koje vaše dijete obožava ili imate li vi sa njim neku igru koju jako volite :)

ana:)
12.08.2010., 22:54
tek nakon 10-15 nmin joj dosadi? mislim da se nemaš onda kaj žalit :rofl:

nema moja vremena za bavit se sa istom stvari duže od 5min.

i ne, nemam nikavu ideju za igru :ne zna:

i ja se nadam da bu netko imao :D

larazg
12.08.2010., 22:56
to će znati ove mame sa stažom ili one sa više djece :cerek:
jedva ih čekam :ceka:

lunica26
12.08.2010., 22:57
Ono što je palilo kod većine:igra ku-kuc...gumene kocke,igračke na povlačenje,krpene slikovnice,deebele drvene bojice za šaranje,guralice,velike lopte,baloni,kartonske kutije(za skrivanje),razan "otpad",tj prazna ambalaža koju poslije baciš...,dječje pjesmice,brojalice...

Pažnja u toj dobi je kratkotrajna i treba često mijenjati poticaje.Spremiti tu i tamo igračke,pa ih opet ponuditi za tjedan dana.Bit će im zanimljive kao nove.

larazg
12.08.2010., 22:59
,deebele drvene bojice za šaranje,.

pa zar te nije bilo strah da si oko ne iskopa :eek:
mislim mene je strah.. opet moje paranoje :visi:

Lali Puna
12.08.2010., 23:03
čekaj da naraste, ne budi nestrpljiva ;)
jebate, nakon 10-15 minuta joj dosadi i još se žališ!
mojoj i s 2,5 brže dosadi jedna aktivnost!

larazg
12.08.2010., 23:07
čekaj da naraste, ne budi nestrpljiva ;)
jebate, nakon 10-15 minuta joj dosadi i još se žališ!
mojoj i s 2,5 brže dosadi jedna aktivnost!

ma i ranije ponekad...
lali ti imaš ideja...
koje igre uopće postoje za jednogodišnjake :ne zna:

jedino što vidim da moja baš iskreno voli je 'čitati' slikovnice, Jutanji, Tv program.. ona to lista onako kao pravi pravcati veliki čovjek i mrmlja nešto svojim jezikom i tada je mirna kao bubica i opet čita

Stvarno voli knjige.. već par mjeseci.. cijelu naknadu ću zdrobiti na slikovnice koje su skupe kao suho zlato....

jel to faza :ne zna:

larazg
12.08.2010., 23:10
ja si nekako mislim da je sa većom djecom lakše u svezi igre

em se igraju međusobno... ovi jednogodišnjaci ko pingvini stoje jedni pored drugih ni tu ni be nitko od njih.. prvo sam mislila da je moja asocijalna, ali vidim u parkiću na onim spravama.. svi su isti.. doslovnoi kao pingvini samo stoje i to je kao đir :ne zna:
em shvaćaju neki Bog.. ovi ni ne kuže
em imaju neki cilj u igri, ovi čas vamo čas tamo.. nemožeš ih poloviti :ne zna:

sad me ubijte u pojam... da griješim :mama:

glora's bastard
12.08.2010., 23:11
kad ne istražuje oko sebe ili ne slaže kocke, onda pleše :cerek:

pjesmice su čarolija. lara znaš li koju dječju pa da joj malo zapjevaš? :zubo:

onda još, lovice, skrivača,... i tako ne znam...ima toga...

glora's bastard
12.08.2010., 23:13
ja si nekako mislim da je sa većom djecom lakše u svezi igre

em se igraju međusobno... ovi jednogodišnjaci ko pingvini stoje jedni pored drugih ni tu ni be nitko od njih.. prvo sam mislila da je moja asocijalna, ali vidim u parkiću na onim spravama.. svi su isti.. doslovnoi kao pingvini samo stoje i to je kao đir :ne zna:
em shvaćaju neki Bog.. ovi ni ne kuže
em imaju neki cilj u igri, ovi čas vamo čas tamo.. nemožeš ih poloviti :ne zna:

sad me ubijte u pojam... da griješim :mama:

:rofl: u mene kako koji. ova sad doziva i umiljava se znanima i neznanima... onda se kao srami pa im se skriva... ali nema da je netko ne gleda, sve redom i gdje god bila zove...( i tako od negdje 7mj ako se dobro sjećam :D)

larazg
12.08.2010., 23:15
lara znaš li koju dječju pa da joj malo zapjevaš? :zubo:

kupila ja slikovnice sa dječijim pjesmama.. i čitam joj, a onda meni ona čita...
ma pun mi je kofer knjižurina od mog posla.. jebote neće mi se opet sve svesti na čitanje :(

onda još, lovice, skrivača,... i tako ne znam...ima toga...

stisle me godine, a i bol u križima.. što'š kad se stara postaje mater :rofl:

glora's bastard
12.08.2010., 23:19
kupila ja slikovnice sa dječijim pjesmama.. i čitam joj, a onda meni ona čita...
ma pun mi je kofer knjižurina od mog posla.. jebote neće mi se opet sve svesti na čitanje :(

ma ne tako, samo pjevaj... može i neka podloga na jubito i tako to... ne likovnice kad se pjeva.... ne još...

stisle me godine, a i bol u križima.. što'š kad se stara postaje mater :rofl:

ma daj, jamačno sam i starija od tebe :zubo:

pa lovice i skrivača ne podrazumijeva baš pravo trčanje u toj dobi :rofl:

Lali Puna
12.08.2010., 23:24
jedino što vidim da moja baš iskreno voli je 'čitati' slikovnice, Jutanji, Tv program.. ona to lista onako kao pravi pravcati veliki čovjek i mrmlja nešto svojim jezikom i tada je mirna kao bubica i opet čita

ček, ona to sama čita i mirna je, ne čitaš joj ti?
daj, lara, ubijaš nas u pojam s tim djetetom.
i još bi kruha preko pogače!

ali, ajd, ne budi lijena idem pogledat u knjigu igre mozgalice 1-3, koju mi je kupila frendica koju sam izludila s kuknjavom kak mi se dijete ne zna niš igrat i kak se neće mrdnut od mene ni na 10 sekundi. nije pomoglo :D
počela se sama igrat na cca 5-10 min s dvije godine. sad može i malo dulje, al svake 3 sekunde bude 'mama, vidi ovo' pa ako ja ne pogledam onda viče 'vidi, pogedaj, pogedaj', a ako joj kažem da malo pričeka jer baš radim nešto onda doleti do mene pa mi pokazuje. :facepalm:

daklem, kaže za jednogodišnjake:
- pjevanje i tapkanje (pjevajte djetetu u ritmu i tapkajte ga prstima)
- poskakivanje (standardno điha-điha na koljenu)
- njam-njam (pjevanje pjesmica dok se priprema hrana, o toj hrani tipa 'vrijeme je za mlijeko, mli-je-ko, da, da)
- skrivalica (ku-kuc na milijardu načina)
- puzimo do igračke
- poticanje na guranje igračaka koje to mogu, igranje s guralicama
- čitanje
- mnogo nježnosti, ljubavi i pažnje (grliš i maziš lutku/plišanca pa onda dijete pa onda potakneš dijete da grli i mazi lutku/plišanca)

elem - pjevanje, čitanje i guranje, sve se svodi na to.

Čokolada07
12.08.2010., 23:29
ma i ranije ponekad...
lali ti imaš ideja...

Stvarno voli knjige.. već par mjeseci.. cijelu naknadu ću zdrobiti na slikovnice koje su skupe kao suho zlato....

Imaš sreće da hoće slikovnice.. ja sam samo kupovala ali uzalud.. i to sam još one što čvršće tražila da ih ne pokida pa bi ih na kraju dobila u glavu jer ga uopće nisu zanimale. Niti da on sam "čita" niti da ja čitam. Ono što je obožavao je bio katalog od TL s igračkama.. to bi uzeo.. stavio si u krilu i pregledavao i pregledavao..

Pa su nam bile fora one posudice što idu jedna u drugu i jedna na drugu.. pa neka igračka s kolutovima gdje je te koluteve trebalo slagat na taj štap... pa one što stisneš gumb pa se otvori prozor s nekom životinjom i još se ispušta glas te životinje.. pa mekane kocke za slaganje.. i to sve uz puno pričanja.. glupiranja.. joj mozak mi je zablokirao. pamćenje mi je tako kratkoročno postalo.... :bonk: Uglavnom neka slaganja i preslagivanja su ga zanimala.. sad je u fazi autića.. ne mogu vjerovat koliko se može zaigrat s njima.. čak se i u bazenu s njima igra.. dobro ih još nije u krevet počeo nosit sa sobom.. :D

larazg
12.08.2010., 23:35
ček, ona to sama čita i mirna je, ne čitaš joj ti?
daj, lara, ubijaš nas u pojam s tim djetetom.
i još bi kruha preko pogače!

pa dobro, čita ona meni a čitam i ja njoj... sad je u toj nekoj fazi.. bezveze lupetam kada čitam a ona razgorači oči i sva se ukipi i sluša.... pa mi bude žao pa onda počnem čitati.
evo danas sam joj čitala iz Jutarnjeg kako je uhićena Nevenka Jurak.. isti efekt ako da joj čitam Vuka i 7 kozlića :ne zna:

ali, ajd, ne budi lijena idem pogledat u knjigu igre mozgalice 1-3, koju mi je kupila frendica koju sam izludila s kuknjavom kak mi se dijete ne zna niš igrat i kak se neće mrdnut od mene ni na 10 sekundi. nije pomoglo :D
počela se sama igrat na cca 5-10 min s dvije godine. sad može i malo dulje, al svake 3 sekunde bude 'mama, vidi ovo' pa ako ja ne pogledam onda viče 'vidi, pogedaj, pogedaj', a ako joj kažem da malo pričeka jer baš radim nešto onda doleti do mene pa mi pokazuje. :facepalm:

daklem, kaže za jednogodišnjake:
- pjevanje i tapkanje (pjevajte djetetu u ritmu i tapkajte ga prstima)
- poskakivanje (standardno điha-điha na koljenu)
- njam-njam (pjevanje pjesmica dok se priprema hrana, o toj hrani tipa 'vrijeme je za mlijeko, mli-je-ko, da, da)
- skrivalica (ku-kuc na milijardu načina)
- puzimo do igračke
- poticanje na guranje igračaka koje to mogu, igranje s guralicama
- čitanje
- mnogo nježnosti, ljubavi i pažnje (grliš i maziš lutku/plišanca pa onda dijete pa onda potakneš dijete da grli i mazi lutku/plišanca)

elem - pjevanje, čitanje i guranje, sve se svodi na to.

e baš ti fala :five: baš si frend...
sad to do sutra moram naštrebetat i u akciju :top:

larazg
12.08.2010., 23:37
Čoksa... moju lutke uopće ne zanimaju.. :ne zna:
tvog barem autići zanimaju... ovu ne

čekte jel premalena za lutke?

glora's bastard
12.08.2010., 23:39

moja hrani bebe i ljubi ih :ne zna:

Čokolada07
12.08.2010., 23:49

Ma mi smo stariji.. kažem ti to ga od nedavno lupila faza autića.. prije toga je samo slagao kocke.. i tak.. iz faze u fazu... u to doba oko godine dana ga je zanimalo preslagivanje.. slaganje.. umetanje nečega u nešto.. dobio je od bake kovčeg kasicu koja se može otključat pa smo ubacivali kovanice pa izvadili pa opet ubacivali.. bilo mu je fora kako to zvecka.. naravno moraš pazit da ne pojede koju kovanicu.. da se ne iznenadiš kasnije kako je tvoje dijete fenomen koji kaka kune.. :rofl::mig:

I znam da smo pjevali razne pjesmice.. ja se ničeg ne sjećam pa sam na netu osvježavala pamćenje sa boc boc iglicama.. visibaba mala... itd. Pjesmice koje završe sa škakljanjem..

A lutku probaj kupit neku primjerenu dobi pa možda ju i zainteresira.. :ne zna: Mi smo tad za 1 roćkas dobili sveznalicu ali ga nije baš zanimalo.. tek oko 2 god ga je počeo primjećivat ali je bar meni služila kao izvor pjesmica.. :D

Death-of-Art
12.08.2010., 23:50
sviramo klavir.
al neće ako ja ne sviram.
čim ja sjednem on dopuže...i fešta počne.
tako da opet ništa od solo zabave.

igranje skrivača.
opet moram s njim.
ništa od solo zabave.

najdraže mu je da muž i ja legnemo na krevet pa on skače po nama i radi neke kolutove naprijed.

ništa od solo zabave za jednogodišnjaka.

stvarno ništa.

osim....ah...park.
kad ode u park onda ja praktički nit ne postojim.

al opet moram trčati za njim da se ne razbije.

Čokolada07
12.08.2010., 23:52
Evo našla sam neku staru temu.. nema baš puno postova ali možda dobiješ kakvu ideju. Klik! (http://www.forum.hr/showthread.php?t=288586)

lunica26
12.08.2010., 23:54
pa zar te nije bilo strah da si oko ne iskopa :eek:
mislim mene je strah.. opet moje paranoje :visi:

To su debele drvene bojice,nisu špičaste...i naravno ne odeš baš na kavu u grad dok ona crta:cerek::cerek:

a ima u Jovančevićevoj knjizi primjera igrica,i u Knjizi Igra mozgalice za jednogodišnjake,dvogodišnjake(Profil)...Odgoj u jaslicama,S.Nenadić

Definitivno najjeftinija i njima najzimljivija varijanta su sve flašice,kutijice,čepovi(plastični),karton..,razne tkanine,.oni manupuliraju s tim,i kad se potrga baciš:)

Mali žabac
12.08.2010., 23:57
Larazg, samo ti daj intelektualki da čita...uzmite slikovnice u knjižnici, kupuj prek foruma, razmjenjuj....šparaj novce.
Tih 15-ak minuta pažnje je super!! ...vidiš koliko nas ima ljubomornih :rofl:
Naravno da nije premala za lutke...može ih uspavljivati, čitati joj, možete ih presvlačiti, češljati...sve ono što vi radite možete odigrati s lutkom.

U toj dobi je normalno da se ne igraju s drugom djecom nego svako za sebe, ne boj se, nije ti curka asocijalna :mig:
Moj sinak se tek od nedavno baš igra s drugom djecom - do sad se i on igrao najviše vremena "paralelno" i snimao što drugi klinci rade.

larazg
12.08.2010., 23:58
Definitivno najjeftinija i njima najzimljivija varijanta su sve flašice,kutijice,čepovi(plastični),karton..,razne tkanine,.oni manupuliraju s tim,i kad se potrga baciš:)

ajd me ubij u pojam da su sve pare koje sam pobacala na igračke promašaj :flop: i da je najbolje rješenje da joj dam da se igra sa čašicom od jogurta :lol:

ajd fala .. probati ćemo i to :)

chocolatecookie
12.08.2010., 23:58
jedino što vidim da moja baš iskreno voli je 'čitati' slikovnice, Jutanji, Tv program.. ona to lista onako kao pravi pravcati veliki čovjek i mrmlja nešto svojim jezikom i tada je mirna kao bubica i opet čita"Ne tražim ništa, samo se hvalim"? :D

glora's bastard
13.08.2010., 00:00
U toj dobi je normalno da se ne igraju s drugom djecom nego svako za sebe, ne boj se, nije ti curka asocijalna :mig:
Moj sinak se tek od nedavno baš igra s drugom djecom - do sad se i on igrao najviše vremena "paralelno" i snimao što drugi klinci rade.

tako je. ovo sam zaboravila napomenuti. kao da je to općepoznato :D

nego, lara, meni nije jasno što tebe uopće muči?

glora's bastard
13.08.2010., 00:01
ajd me ubij u pojam da su sve pare koje sam pobacala na igračke promašaj :flop: i da je najbolje rješenje da joj dam da se igra sa čašicom od jogurta :lol:

pa čekaj, zar nije i sama do sada si pronalazila takve stvari za igru (istraživanje)?

trga li papire?

Čokolada07
13.08.2010., 00:03

Muči ju to da joj nije dosta 15min mira nego bi ona 30min. :rofl::mig:

glora's bastard
13.08.2010., 00:05
Muči ju to da joj nije dosta 15min mira nego bi ona 30min. :rofl::mig:

stvarno ili? :D

kakvog mira? zar vi nemate mira uz svoje jednogodišnjake? :confused:

larazg
13.08.2010., 00:05

gle, imam ih 10 tero pa sve znam o djeci..

lunica26
13.08.2010., 00:06

Ma naravno da nije promašaj,ali kažem ti nemoj joj davati sve igračke od jednom.Njima to brzo dosadi...
U toj dobi vole istraživati..sve:vodu,pijesak,papir,razne vrste tkanina,zvukove...probaj..zabavni su za promatranje.

glora's bastard
13.08.2010., 00:07
gle, imam ih 10 tero pa sve znam o djeci..

:confused: pa ok... polako... :D...onda reci što te točno muči ili gdje te možemo prosvijetliti mi majke sa tucetom djece :rofl:

larazg
13.08.2010., 00:10
bem ti nisam ni sanjala da ću ovo izvaliti ali moram....

jebivjetarski blizanac, koji je u tri sekunde na sto mjesta...

nekad ima koncentraciju, nekad nema, nekad ima-nema

muči me to što nemamo ni najomiljenije igre, a ni igračke....

ajd me prosvjetli :Pop: kako to dvoje pronaći (da sebi olakšam)

lunica26
13.08.2010., 00:16

Ali to ja ta dob...I svih 12 horoskopskih znakova je takvo:cerek:
Ok,ima klinaca koji imaju neku omiljenu igračku,ali nije da se igraju s njom,više im služi kao tješilica...
Svaki mjesec pažnja će joj biti sve duža i igre sve složenije...u ovoj dobi i tjedan dana igra veliku ulogu ponekada..

Čokolada07
13.08.2010., 00:22
stvarno ili? :D

kakvog mira? zar vi nemate mira uz svoje jednogodišnjake? :confused:

Pa ne baš.. :D

Klinicima u toj dobi baš i nije neka koncentracija i ne može se dugo zabavit samo na neko duže vrijeme od par minuta i onda ga moraš ti zabavljat ako ne želiš da ti stan prekopa i razvali. Kako vrijeme ide tako se njima i koncetracija poboljšava pa se mogu malo duže zaigrat sami. Uostalom vjerojatno to i sama znaš.

Ja tek sad kad zvrk ima 2,8 god mogu reći da se zna super sam zaigrat i dosta minuta me pustit na miru. :D Nemajka.. :D

lunica26
13.08.2010., 00:24
Evo nešto o kognitivnom razvoju i igri:

http://dira.forums-free.com/razvoj-djeteta-kroz-igru-t446.html

http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=7&Tekst2ID=62&Show=26

http://www.bebe-i-mi.com/djeca/40-djeca-1-6/383-razvoj-djeteta-od-prve-do-sedme-godine.html

glora's bastard
13.08.2010., 00:25

neka te to ne muči :D

ne trebaju joj najomiljenije igre niti igračke. kroz igru ona upoznaje svijet oko sebe i to vrlo intenzivno u ovom periodu. tako da je sasvim normalno da nema najomiljenije igračke niti igre.

pruži joj sve što je zanima, a da nije opasno. neka dira, liže, istražuje što više materijala i oblika. kad vidiš da je nešto posebno zanima, onda joj na tom području pruži još više poticaja. (npr papiri je zanimaju i voli ih trgati, gužvati i tako.. onda joj nabavi papira raznih boja i tekstura ili zanima je slaganje i umetanje oblika pa onda što više takvih igračaka - mogu biti i kupovne igračke, a mogu biti i obične plastične zdjele, čašice od jogurta, prozirna flašica u koju staviš pikulice, gumbiće i dobro zatvoriš)

glazba, zvukovi i pokreti su jako važni. zato joj puno pjevaj i pleši - kad si sretan, ringe ringe jaja, macarena :zubo:

kad si umorna, a ona ima koncentraciju stavi joj na pod oo što je zanima - slikovnice, kocke, bebe, zdjelice, ploče za umetanje oblika... i baci samo oko na nju

kada joj je dosadno, upali mjuzu i pjevaj iz petnih žila...

ne znam, jesam li što zaboravila... :ne zna:

glora's bastard
13.08.2010., 00:32
Pa ne baš.. :D

Klinicima u toj dobi baš i nije neka koncentracija i ne može se dugo zabavit samo na neko duže vrijeme od par minuta i onda ga moraš ti zabavljat ako ne želiš da ti stan prekopa i razvali. Kako vrijeme ide tako se njima i koncetracija poboljšava pa se mogu malo duže zaigrat sami. Uostalom vjerojatno to i sama znaš.

Ja tek sad kad zvrk ima 2,8 god mogu reći da se zna super sam zaigrat i dosta minuta me pustit na miru. :D Nemajka.. :D

pa dobro, sve ovisi o samom prostoru. moj životni prostor je stvarno jako dobro prilagođen malenima pa sam na to i zaboravila. tako i kad djetetu padne koncentracija kod kocaka, koncentrira se na loptu, kad dosadi lopta uzme lutku, kad dosadi lutka grize brata... i tako :D

a i puno smo u vrtu, koji je isto prilagođen pa ja samo snimam... naravno ako me baš ne traže i ne trebaju... :ne zna::D

proab
13.08.2010., 07:29
Moja je imala kolekciju od jedno 100-tinjak čepova od boca i 20-ak kutijica u koje se to moglo stavljati i vaditi, pa kutijice se različito otvaraju (od krema, hrane, ...) Time se je jako dugo zabavljala (istresi, stavi nazad, prebaci iz kutije u kutiju, otvori kutiju ako zvecka, napravi sama da zvecka,...)

Pa prazne boce od vode... to je isto bila zabava. Vaditi ih iz vrecice, koturati, ma sto cuda je izvodila. Malo smo pozalili kad smo joj pokazali kako odjekuje ako lupis bocom po glavi, ali tad se vec navukla :)

Pa igre loptom, vec sad se mozete igrati da proba baciti loptu, pa joj ti bacis nazad (netko joj pomaze uhvatiti) itd.. Onim mekanim lopticama smo je bas gadjali, to joj je isto bilo jako smjesno.

Lovice u beskraj.

Djeciji set za ciscenje (metlica, lopatica, mop, cetka, krpice) - obozavala je glumiti da cisti i ona (to jos uvijek voli).

Napuhat balon, brojati 3-2-1 i pustiti da odleti, pa ga ona traži i donese nazad

I sve kaj svira na gumbic, tipku, potezanje,...

Ovih dana se pocela vise igrati pravim igrackama, pa razmisljam da se rjesim hrpe smeca koje je glumilo igracke tih dana.

kirshna
13.08.2010., 07:33
Moja sada sa 16mj obožava preslagivat i nosit lonce po kuhinji, uzme mikser pa ga vozi po podu, guralice svih vrsta su u modi i dalje.
Od igara gdje ju ja potičem jako voli ringe-ringe raja, pa se smije ko blesava kad sakrijem igračku iza jastuka pa igračka izviri kao u lutkarskoj predstavi, s tatom se većinom igra s loptom, donese mu loptu onda trči ko blesava po kući i sakrije se pa on šuta loptu po kući i traži ju....i tak...
Voli recimo još baviti ručnik preko glave pa viče: Di Lala...

Lali Puna
13.08.2010., 07:47
evo danas sam joj čitala iz Jutarnjeg kako je uhićena Nevenka Jurak.. isti efekt ako da joj čitam Vuka i 7 kozlića :ne zna:

a neeee, nisam mislila na čitanje zapravo
čak i kod nas je čitanje još uvijek uglavnom prepričavanje onog što se vidi u slikovnici, zapitkivanje nje šta je ovo, tko je ovo, što radi
( ti ćeš pitati 'di je medo', di je tik tak i slična jednostavnija pitanja, da ona pokaže prstom)

Lali Puna
13.08.2010., 07:54
pa dobro, sve ovisi o samom prostoru. moj životni prostor je stvarno jako dobro prilagođen malenima pa sam na to i zaboravila. tako i kad djetetu padne koncentracija kod kocaka, koncentrira se na loptu, kad dosadi lopta uzme lutku, kad dosadi lutka grize brata... i tako :D

a, ne, ne, ne...ne znaš ti kako je imat turboaktivno dijete koje se jednostavno ne zna igrati dulje od minutu-dvije. nema to veze ni s prostorom ni s majkom ni s ničim, ja sam se mogla na trepavice postavit, ova moja se ne bi igrala.
(a tvoja je, jebate, turbo napredna ak s godinu dana hrani bebe :s:s:s)

ne znam kak bi se i igrala kad je do valjda 20 mjeseci nisam vidjela da sjedi na svojoj guzici, to je bio sjed - 3 sekunde- dizanje-pičenje pa opet 3 sekunde i opet dizanje i fijuuuuu

nakupovala se igračaka i igara i čuda - niš ju nije preveč zanimalo (e, ove (http://www.shop.unicef.hr/Igracke/Morske-kocke-slagalice_pr113378ct1545.html) kocke sam već spominjala, to joj je jedino bilo zakon i to je voljela slagat, čak ih je i nekidan slagala. al ne bez mene).

baš mi je to tužno sad kad čitam ovu temu i što se sve i s čime druga djeca igraju. ja razmišljam i pokušavam se sjetiti s čim se moja igrala u toj dobi i jedno što mi pada na pamet je - sa mnom. :D

e, da, i nama su svi turbolimač katalozi uvijek bili najbolja literatura. al nemreš to nabavit više, to se odmah razgrabi.

glora's bastard
13.08.2010., 08:38
a, ne, ne, ne...ne znaš ti kako je imat turboaktivno dijete koje se jednostavno ne zna igrati dulje od minutu-dvije. nema to veze ni s prostorom ni s majkom ni s ničim, ja sam se mogla na trepavice postavit, ova moja se ne bi igrala.
(a tvoja je, jebate, turbo napredna ak s godinu dana hrani bebe :s:s:s

ne znam kak bi se i igrala kad je do valjda 20 mjeseci nisam vidjela da sjedi na svojoj guzici, to je bio sjed - 3 sekunde- dizanje-pičenje pa opet 3 sekunde i opet dizanje i fijuuuuu

pa pičali :zubo: su i moji. samo ne znam zašto bi me to smetalo? :ne zna: nema kud pičit, ako joj je sve zatvoreno gdje ne smije bez nadzora (npr, vrata od hodnika, kupaonica...) i sve što je na dohvatu se smije dirati...

možda su nam djeca vrlo slična samo imamo različitu percepciju? :ne zna::D

me in honey
13.08.2010., 08:50
Evo nešto o kognitivnom razvoju i igri:

http://dira.forums-free.com/razvoj-djeteta-kroz-igru-t446.html

http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=7&Tekst2ID=62&Show=26

http://www.bebe-i-mi.com/djeca/40-djeca-1-6/383-razvoj-djeteta-od-prve-do-sedme-godine.html

interesantno, mi smo totalno "by the book":D pogotovo ovo s kuhinjom i predmetima iz nje, to mu je i dalje najnapetije. obožava usisavač isto.

mog isto malo toga može zabaviti duže od nekih pet minuta, recimo. stalno je na nogama i piči, to dijete samo hoda i hoda i hoda.
e da, obožava se penjat na kauče i krevete i bacat se po njima :rolleyes:
ima neku kosilicu guralicu i svako malo je gura okolo.
jako voli imitirat, sve što mi radimo ponavlja (s iznimkom pranja zuba, zloblje malo :kava: :D)
plišance grli i ponekad poljubi, no recimo mene neće ljubiti samo me ponekad draga po licu.

me in honey
13.08.2010., 08:51
ja bi mu kupila neke velike lego kockice, imate preporuke?

foresst
13.08.2010., 08:53
mojoj su u to doba bile jako napete muzičke igračke..
taman za 1. rođendan je dobila psića sveznalicu i natezala ga je kud god smo išli. uopće ne znam kako jadan nije pregorio koliko ga je stiskala. pjevala je s njim, plesala/gegala se, vukla za sobom..
i sve te igračke koje proizvode zvukove su joj bile super :)
ako imaš živaca podnositi buku, kupi joj one dječje bubnjeve - moja je do besvijesti udarala po tome u svim pozama
i one dječje gitare što sviraju, klavijature što usput i svijetle i pričaju i pjevaju - čarolija živa

dječja kolica za lutke - to se voza još uvijek na svaku kavu, već više od godinu dana su interesantna

bilo što što može vući za sobom.. zaveži špagicu na bilo kojeg plišanca i postat će zanimljiv.. ili na neku tvrdu igračku tako da još dodatno lupa po podu i po namještaju - neprocjenjivo :cerek:

imaš curicu, 100% se već voli kinđuriti ;) daj joj malu torbicu ili onu ukrasnu vrećicu i nešto sitnih igračaka.. prepakiravat će to do besvijesti i nosati okolo. izlizat će ti vjerojatno lak na parketu kad uhvati rutu :D

ili ponudi nekoliko parova papuča.. dok to sve isproba, obuje/izuje, izvrti.. prođe nešto vremena. još ako imaš veliko ogledalo u blizini da ženska dobro prouči koje joj najbolje stoje - stigneš i kavu popit i kičmu odmoriti i svašta nešto

glora's bastard
13.08.2010., 08:57
stalno je na nogama i piči, to dijete samo hoda i hoda i hoda.

pa i to je zabava. :ne zna:

ja uopće ne kužim vas. zašto vi ne bi npr. sjedile (odmarale) dok dijete hoda?

još je najlakše mami dok sjedi. problem je kad želi obaviti neke kućanske poslove pa se priljepe i pomagači :D

Lali Puna
13.08.2010., 08:58
možda su nam djeca vrlo slična samo imamo različitu percepciju? :ne zna::D

a, ne, ne...ja ovak nešto nikad ne bih mogla reći za svoju

kad djetetu padne koncentracija kod kocaka, koncentrira se na loptu, kad dosadi lopta uzme lutku, kad dosadi lutka grize brata..

moja je bila priljepljena za mene. nema koncentracije na kocke, lopta ne postoji...sve su igračke okolo stajale k'o statisti, nju to nije zanimalo nimalo, eventualno ako bih joj ja zvrndala s tim igračkama i animirala ju.
al i to vrlo kratko. znam jer sam jedno kratko vrijeme brijala da je hiperaktivna, koliko se nije mogla koncentrirati ni na što.
a ja se nisam smjela maknut od nje, odmah je išlo teeeško zavijanje 'maaaaama, maaaamaaaaa' puzanje do mene i priljep uz nogu.

meni zapravo uopće nije bilo naporno s njom, u smislu fizičkog napora. ja sam dane provodila izvaljena na podu, čitajuć joj, mašuć s igračkama i tko zna što sve ne.
samo sam a)umirala od dosade, b)ništa drugo nisam mogla raditi, čak je i odlazak na pišanje bio pothvat i c) s obzirom da je koncentracija trajala minutu-dvije više stvarno nisam znala s čime da ju zabavim.

Lali Puna
13.08.2010., 09:02
zašto vi ne bi npr. sjedile (odmarale) dok dijete hoda?

nabijaš komplekse, glora :D
da ja sjedim dok ona hoda? :rofl::lol: i još jednom :lol::rofl:
neb'se ona mrdnula milimetra bez mene, ako ja sjedim ona će mi se primit za nogu, vuć me i plakat i cvilit 'mamaaaaaa, maaaamaaa, maaaama'

glora's bastard
13.08.2010., 09:08
aha, sad se i ja sjećam svoje prve dok je bila sama i mala :D

možda je to tako više manje kod svakoga sa prvim (jednim) djetetom. i danas, kad je velika (7) traži više pažnje od sviju ostalih. :ne zna::D
nit sam je smjela kome ostaviti 5 minuta na čuvanje, niti skinuti sekunde pogleda s nje.
za blizance nemam riječi, milina. ni u najluđim snovima ne bih vjerovala da ću imati takvu sreću :D
iako i sad najmlađa nije baš da me ne doživljava, ali to nije za usporediti s najstarijom.

me in honey
13.08.2010., 09:18
pa i to je zabava. :ne zna:

ja uopće ne kužim vas. zašto vi ne bi npr. sjedile (odmarale) dok dijete hoda?

ma sigurno da je, samo se čudim odakle mu energija.
o da, sjedim ja ako mi da da sjedim :D, odnosno ovisi gdje smo, ako smo kod kuće onda ne moram gledat što radi svakih pet sekundi jer je sve prema njemu namješteno. no, ako smo kod nekog ili vanka, stalno moram ići za njim, sekunde mira nema. bili smo na jednoj fešti nedavno, znaš kako je nam je bilo "super" s njim, da sam rekla da ga više nigdje vodit neću dok ne bude razumio: sjedi tu, dobit ćeš po dupetu. šala naravno :p.

me in honey
13.08.2010., 09:20
nabijaš komplekse, glora :D
da ja sjedim dok ona hoda? :rofl::lol: i još jednom :lol::rofl:
neb'se ona mrdnula milimetra bez mene, ako ja sjedim ona će mi se primit za nogu, vuć me i plakat i cvilit 'mamaaaaaa, maaaamaaa, maaaama'

to i moj radi, no samo kad mu dođe neko kenjk raspoloženje. i da, ne da mi da sjedim za kompom, ali baš ne da.

larazg
13.08.2010., 09:21
svoje prve

za blizance

i sad najmlađa

pa koliko ti dječurlije imaš :confused:
ja ne mogu na kraj s jednom... jebote :visi:

kako si ti? :ne zna:

Lali Puna
13.08.2010., 09:23
to i moj radi, no samo kad mu dođe neko kenjk raspoloženje. i da, ne da mi da sjedim za kompom, ali baš ne da.

e pa moja je bila 24 sata dnevno u kenjk raspoloženju.
kretala je u jaslice s godinu i po, ja sam bila u ozbiljnoj panici kak će ona tamo kad se igrat ne zna.

ideš, glora..to nisu sve tvoja djeca? :eek:

glora's bastard
13.08.2010., 09:25
pa koliko ti dječurlije imaš :confused:
ja ne mogu na kraj s jednom... jebote :visi:

kako si ti? :ne zna:

4, peto na putu :cerek: (cca :D 7, 2.5, 2,5 i 1 god) sad sam s najmlađom samo, ostali su na godišnjem, čekamo neke preglede... i tako...

i ja sam jedva samo s jednom. sad je super. :cerek:

larazg
13.08.2010., 09:32
i ja sam jedva samo s jednom. sad je super. :cerek:

viš.. ja to stalno pričam a svi me gledaju kao da sam luda...
najviše nejebeš sa jednim.. i to prvim

em ništa ne znaš
em je jedino, dosadno mu za popizdit, jebe tebe u zdrav mozak, sve oko sebe.. centar svijeta, ako ga i daš (na pol sata-dva-dan-tjedan) jer ti je ispio živce, onda ga upropaste bake i dede i razmaze do boli....

podkrijepila si moju teoriju da mame sa više djece su organiziranije, inovativnije i općenito 'posloženije' od mama sa jednim...

sad čekam paljbu i razapinjanje ostatka Forum.hr-a.. :D

glora's bastard
13.08.2010., 09:39
viš.. ja to stalno pričam a svi me gledaju kao da sam luda...
najviše nejabeš sa jednim.. i to prvim

em ništa ne znaš
em je jedino, dosadno mu za popizdit, jebe tebe u zdrav mozak, sve oko sebe.. centar svijeta, ako ga i daš (na pol sata-dva-dan-tjedan) jer ti je ispio živce, onda ga upropaste bake i dede i razmaze do boli....

podkrijepila si moju teoriju da mame sa više djece su organiziranije, inovativnije i općenito 'posloženije' od mama sa jednim...

sad čekam paljbu i razapinjanje ostatka Forum.hr-a.. :D

a ne znam. ja sam i prije svoje imala neku :D djecu na skrbi, a i jednostavno mi svakako ''leži'' rad i briga o djeci. koliko god sam imala iskustva i sve to, ona je jednosavno takva (zahtjevna)... možda bi i bila i da je 3 ili 4 po redu... ne znam...

opet, mislim da je svima jasno k'o dan da nisam nikakva super madr i da ništa ne bi uspjela niti bi se upustila u takav pothvat da nemam unaprijed već super podršku i sve organizirano. mislim, ja mogu ako hoću sjest na terasu i forumarit i gledati ih kako uživaju po vrtu ... još dođu i susjedna djeca :D

edit: htjela sam reći kakvo je moje osobno iskustvo s prvom. ali izgleda da je i većini tako. opet, sve je moguće... :D

larazg
13.08.2010., 09:42
gle.. teze o zahtjevnoj djeci ja ne pušim previše...

sva djeca su zahtjevna... svi su oni jako pametni i gledaju da vide do kud mogu ići..
i onaj najnezahtjevniji i taj krene prcati u zdrav mozak ako vidi plodno tlo...

teorija borbe za opstanak i bolje uvjete :lol:

glora's bastard
13.08.2010., 09:45

sva djeca su zahtjevna... svi su oni jako pametni i gledaju da vide do kud mogu ići..
i onaj najnezahtjevniji i taj krene prcati u zdrav mozak ako vidi plodno tlo...

teorija borbe za opstanak i bolje uvjete :lol:

pa to je. nisam ni htjela reći da se ne slažem, izgubila sam misao negdje u postu :D

RazmaŽena
13.08.2010., 09:48
super tema koja mi je svakodnevno na pameti. čak sam i knjigu kupila, igre mozgalice, ali nije baš nešto maštovita. :rofl: negdje sam pročitala da se tek od navršene druge godine dijete može poigrati samo dvadesetak minuta, do tada je maksimum deset do petnaest minuta :zubo:.
mom je sada najdraža drvena guralica koju važno gura po stančiću. i uvježbavanje hodanja, dobacivanje s loptom, kao i ''čitanje'' slikovnica.
i švrljanje po igralištu koje uopće nije primjereno njegovoj dobi :rolleyes:.

blablica
13.08.2010., 09:54
ma i ranije ponekad...
lali ti imaš ideja...

nije faza. :D imam ja jednu knjigoljupku od 2 godine. ta bi pored 1000 igračaka i knjige (slikovnice) izabrala ovo drugo.

ma nije premala. moja je negdje u toj dobi hranila bebe svojom žličicom i zdjelicom. probaj joj pokazat, možda joj se svidi.

pa rekla si da voli čitati, kak to nije omiljena hzanimacija :zubo?

a neeee, nisam mislila na čitanje zapravo
čak i kod nas je čitanje još uvijek uglavnom prepričavanje onog što se vidi u slikovnici, zapitkivanje nje šta je ovo, tko je ovo, što radi
( ti ćeš pitati 'di je medo', di je tik tak i slična jednostavnija pitanja, da ona pokaže prstom)

pa dobro, ima i onih slikovnica s pjesmicama, a i lako se upamte.
mi imamo četiri klnjige originalnog naziva "glittery bugs" - pčelac tonko, leptirica lela, bubamara klara i puž pero. super je tekst i sad već ona sama dođe s knjigom do mene i počne pričat (ja pala na guzicu kad je znala sama prepričat cijelu slikovnicu (da, samo se hvalim :zubo: ) )

Lali Puna
13.08.2010., 10:01

pa nije to tvoja teorija, to je tak izlizana i općepoznata činjenica...

to je zato jer nisi imala zahtjevno dijete

gle, ovdje ne pričamo o dvo ili trogodišnjacima...pričamo o jednogodišnjacima, bebama...bebe ne znaju 'prcat u zdrav mozak' i pomicat granice. to dođe poslije.
al da su djeca različita i da ih ima koji su low maintenance :D i koji su tough maintenance - ima ;)

me in honey
13.08.2010., 10:19
al da su djeca različita i da ih ima koji su low maintenance :D i koji su tough maintenance - ima ;)

itekako. prija ima malog četiri mjeseca starijeg. već nekoliko mjeseci se on sam satima igra s autićima :mama::mama: baš sam jedan dan četala s njom i kaže ona idem peglat na terasu sad. ja je pitam što će s malim, ona kaže pa on se igra pored mene s autićima :mad: moj zapomaže i hoće se popet na dasku za peglanje da dođe do fakin pegle, da vam ne govorim kolike hrpe neispeglanog veša imam.
a autići, kao i sve ostalo, brmbrm 5 minuta i ode on dalje.

Jelica Izjelica
13.08.2010., 10:22
sad ću ja uletiti i reć da dr. Karp svrstava djecu po temperamentu u tri kategorije: easy, shy i spirited.
s ovim prvima je najlakše, sa sramežljivima treba polako i obzirno, a ovi zadnji su mali tsunamiji.
nisu sva djeca ista. to ne stoji nikako.

enivej..

ima li neka tema za igre primjerene djeci drugih uzrasta da se tamo preselim? :)

me in honey
13.08.2010., 10:23
moj def nije ni easy ni shy :rofl::rofl:

Čokolada07
13.08.2010., 10:49
e, da, i nama su svi turbolimač katalozi uvijek bili najbolja literatura. al nemreš to nabavit više, to se odmah razgrabi.
Može se nabavit, pošalješ im mail koje kataloge bi htjela i oni ti ih pošalju doma. :mig:

Lali Puna
13.08.2010., 10:55
Može se nabavit, pošalješ im mail koje kataloge bi htjela i oni ti ih pošalju doma. :mig:

ma daj? woohooo!
iako, imamo ovogodišnji, ja žicala frendicu koja radi s magmom da to dori pokloni za rođendan :D

Čokolada07
13.08.2010., 11:01
moj def nije ni easy ni shy :rofl::rofl:

Uh.. nije ni moj... s te dvije riječi nikad njega ne bi mogla opisat i još kad se tu doda da nema nikakvog straha.. odeeeeeeee on.. :bonk:

Ja se ne divim mamama koje doma imaju malo mira jer se se i meni zvrk zna zaigrat.. ali se ja divim mamama koje u parku mogu sjedit na klupi... :ne zna: ja to nikad nisam mogla...

Čokolada07
13.08.2010., 11:08
ma daj? woohooo!
iako, imamo ovogodišnji, ja žicala frendicu koja radi s magmom da to dori pokloni za rođendan :D

Aha.. išla ja kukat na njihovu stranicu na fejsu kako nikad ne mogu katalog ulovit.. i onda su mi rekli nek pošaljem mail i poslat će mi ga besplatno doma, samo nek napišem koji katalog bi htjela.

Na ovaj mail:

customerservice@magma.hr

foresst
13.08.2010., 11:20
Ja se ne divim mamama koje doma imaju malo mira jer se se i meni zvrk zna zaigrat.. ali se ja divim mamama koje u parku mogu sjedit na klupi... :ne zna: ja to nikad nisam mogla...
ja sam to čekala 2,5 godine.. i dočekala :) ne da sjedim sat u komadu, ali u rundama po 10-15 min da.. ali, samo ako je ekipa iz vrtića isto u parku i zaigraju se u pijesku.. inače ne. inače moram ljuljati, gledati kako se penje, dodavati loptu, klackati se i sve te klasične park-aktivnosti

Čokolada07
13.08.2010., 11:28
ja sam to čekala 2,5 godine.. i dočekala :) ne da sjedim sat u komadu, ali u rundama po 10-15 min da.. ali, samo ako je ekipa iz vrtića isto u parku i zaigraju se u pijesku.. inače ne. inače moram ljuljati, gledati kako se penje, dodavati loptu, klackati se i sve te klasične park-aktivnosti

Mi smo sad 2,8 god pa još uvijek ne mogu sjest... :D njega po cijelom parku ima.. ako je slučajno neki pas u blizini i prolazi on se zaletava prema njemu da ga mazi.. iako vlasnik kaže da nije opasan, mene je svejedno strah. Jer on nema straha uopće.. nit od nepoznatih ljudi, životinja.. ma ništa.. zato ja stalno moram ići za njim i pazit ga jer mu svašta zna past na pamet..

Lali Puna
13.08.2010., 11:35

e, isto tak i kod mene...potpuno.
iako, pokušala sam raditi na tome da ju mogu s klupe, bez dizanja upozorit da nešto ne dira, baci, da nekog ne tuče il slično, al sjebala me skroz ova faza gluhoće

edit: ni moja nema straha, al meni je to zapravo dobro.

nit od nepoznatih ljudi, životinja..

heh, moja je sva sretna pomazila neku ooogromnu zmijetinu, atrakciju na rivi. tojest, to je način na koji 'poduzetni' ludi zarađuju u jednom tursitičkom gradu - naplaćuju turistima slikanje sa zmijurinom ogromnom oko vrata. svi se gade, okreću, a moja beštija pita - mama, mogu ja podragati malo zmiju?
dala sam joj jer je sirota životinja bila očito nadrogirana. :(

foresst
13.08.2010., 11:36
uf, Čoksa!
sori onda.. ti ćeš sjest malo kad on ode na fax ;)

škorpionka_
13.08.2010., 13:24
Moja pune 3 min čita časopis koji je iskopala iz mog ormarića: 'Mame i bebe'...
Inače, voda, voda, voda i samo voda!!! U hodniku mi stoji kanta s vodom, bude je svugdje, ali joj je to jedina zanimacija koja traje dulje od 5 min..
Dalje, ulovi me, ulovi me, kupit ću ti novine... lovica po cijeloj kući...
Dalje, set za kavu... obavezno par puta dnevno zajedno 'pijemo kavu' :D
Dalje, fora joj je skupiti sve loptice, lopte i lopturine koje ima na jednu stranu sobe pa ih razbacati... Imamo i 2 lopte napravljene od alu-folije... :ne zna:
Kad smo vani- skupljanje šljiva, jabuka, krušaka.. u kanticu, zalijevanje cvijeća.... bojanje penzlom (vodom, naravno) po betonu.. baba joj čak dala i mali valjak za krečenje...:D
Crtanje (čitaj:šaranje) kod nas isto prolazi.. Što više olovaka i bojica to bolje...
NNeki dan je našla neke ljepljive trake (kao selotejp u boji) i sad i njih slaže na olovke ili ih koluta po stanu....

škorpionka_
13.08.2010., 13:27
Kaj se tiče sjedenja, imam vremena za sve, čak i kad bismo negdje otišli, ali ne na igralište, ne u park, ne na korzo, nego samo kod nekoga na kavu tko ima ograđeno dvorište jer je ova moja stalno u trku...

larazg
13.08.2010., 13:56
blago vama.. dijete vam se igra u parku a vi sjedite :cerek:

moja stoji kao pingvin pord još dva punguina.. na nekoj plohi pored nekog tunelčića.. i kod sva tri pingvina smo nas tri mame koje ih pridržavamo jer bi završili na podu, ili jedno drugo izgrebali...

do kada moram još čekati da se ona sama igra a ja sjedim na kupi?? :ne zna:

larazg
13.08.2010., 13:58
ali u jedno sam sigurna - ja nikada ne bih mogla biti teta u vrtiću :D

1) nemaštovita sam
2) puna paranoja
3) ne znam skužiti što želi
4) ovo je jebena odgovornost za svoje a kamo li za tuđe :confused:

ja bi njima dala plaću 3 puta veću nego što je imaju

blablica
13.08.2010., 14:08

joj, lara, baš me nasmijavaš :D
tek si počela trčat za njom, a već bi sjela :zubo:

ovisi u kojem smo parkiću, u principu postoji samo jedan jedini di mogu sjedit max. 10 min. i tamo idemo najčešće ujutro. da se odmorim :D.
popodne pak u one veće parkove, tam sam stalno na nogama.
ali moja ima foru zadnjh mjesec dana, dođemo u parkić, poigra se u pješčaniku 2 min., isto tolko se ljulja, pa malo tobogan i otvara si ženska ogradu od parkića i piči u šetnju. spustimo se na glavnu ulicu, razgledava izloge, aute... ak nađemo koji parkić usput, opet se spusti niz tobogan par puta i piči dalje u razgledavanje.
i tak, provedem max. pol sata u praku, 2 sata u šetnji kvartom, gradom.

Lali Puna
13.08.2010., 14:10
moja stoji kao pingvin pord još dva punguina..

dobro da stoji
moja je trčala. a hodat nije znala :facepalm:

klarah
13.08.2010., 14:38
Znaš šta moja jako voli Lara, a one su si vršnjakinje:-). Listat časopise tipa Moj stan, Brava Casa i sl. Ništa je toliko ne zabavi ni blizu. Unutra svašta primjeti, lampe, neke jabuke na stolu, akuk (jastuk) pa nekakvo dijete, pa nekakvo cvijeće pa ovo pa ono. Ja tih par časopisa stalno nosim sa sobom, cijeli put do mora sam joj to listala. Uvijek primjeti nešto novo u takvim novinama. Milion detalja. MM i ja uvijek zahvaljujemo što smo pronašli nešto što ju tolko zanima. Svaki obrok pojede uz jednu prastaru talijansku Bravu Casu. Nema šta nema unutra :-)

Zvrksa
13.08.2010., 14:59
lara, kao što su ti lunica, a i još neke curke savjetovale, prvenstveno joj nudi raznu ambalažu - kutijice - i plastične i kartonske, flašice, čepove, krpice, spužvice, posudice, plastično suđe (možeš i lonce, al sumnjam da budeš dugo izdržala buku:mig:), vrećice, alu folija
djeca te dobi prvenstveno vole vući, gurati, provlačiti se, penjati, umetati i vaditi, bacati, skrivati se odrasloj osobi da ih traži, proizvodit zvukove, igrati igre s pjevanjem (najpoznatiji primjer - Ringe raja), pjevanje i plesanje i naravno (ono što tvoja malecka već obožava) slikovnice

a sad dok je ljeto - prioritet bih dala igrama vodom i pijeskom
isto tako - dok ste vani - dobro je skupljati kamenčiće, grančice, listiće i sl. (kad dođe jesen - jesenske plodove), pa ponijeti doma i onda se time igrati...

neke konkretne ideje za igre u stanu:
1. izraditi joj kućicu od velike kartonske kutije (s prozorima, vratima... onak - srediti joj to) - djeca se vole skrivati unutra, uzeti si neku igračku, provirivati kroz prozore
2. slikati po velikom papiru s bojama za prstiće
3. izraditi joj zvečke od prozirnih boca (puniti raznim materijalima pa će joj biti zanimljivo promatrati kako se tresu unutra i proizvode zvuk), ali isto tako i od bijelih bočica da ne vidi što je unutra (da se usmjeri samo na zvukove)
4. dati komadiće krpica i spužvica da ih stavlja u flašice, posudice i vadi van iz njih; ponuditi i neke plastične žlice i kuhače - možda ju potakne na "kuhanje" (a vjerojatno bude)
5. modeliranje plastelinom ili tijestom u boji

budem još pisala ak trebaš ideja:mig:

carrie23
13.08.2010., 22:00

moja stoji kao pingvin pord još dva punguina.. na nekoj plohi pored nekog tunelčića.. i kod sva tri pingvina smo nas tri mame koje ih pridržavamo jer bi završili na podu, ili jedno drugo izgrebali...

nemaš šta čekat, očito je takva! moja je stara ko tvoja, i ja sjedim na klupi u parku:kava:

Death-of-Art
14.08.2010., 08:26
ajme. nama krepala mikrovalna i ja ju isključila iz zida i stavila na pod u hodniku da ju bacimo u smeće.
i mali jutros na to na leti i evo već pola sata se igra s tim :brukica:

možda je ovo ipak za temu "nemajke" :brukica:

RazmaŽena
14.08.2010., 12:21
kotači! kotači su tako zanimljivi! :s

carrie23
14.08.2010., 12:26
kotači! kotači su tako zanimljivi! :s

kotači:misli: kakvi kotači?

RazmaŽena
14.08.2010., 12:31
kotači:misli: kakvi kotači?

kakvi god. na kolicima, na biciklima, na autićima, na guralici, nacrtani u slikovnici...

carrie23
14.08.2010., 12:36
kakvi god. na kolicima, na biciklima, na autićima, na guralici, nacrtani u slikovnici...

to moju nimalo ne zanima:ne zna: curka je ipak curka:)

Dora K
14.08.2010., 18:31
moja hrani bebe i ljubi ih :ne zna:

to je moja negdje s 2, 2 i pol pocela, i kolica za bebe pa koturat po parku, sad ima 3 i pol i proso ju majcinski nagon :zubo:

Dora K
14.08.2010., 18:36

Evo, moja ima tri i pol i vratolomira sama po penjalicama i inim krasnim izumima koji postoje da mater poprica s frendicom u parku, ja sam trcim za njom, pentram se i hvatam da se ne ubije doslovce. Imam bolju kondu nego ikada u zivotu. I tak ja na jednu stranu, frendica za malim na drugu, u sat i pol ako si doviknemo dve rijeci....

Dora K
14.08.2010., 18:40

:vidiga::lol:

adriatica
14.08.2010., 22:10
neke konkretne ideje za igre u stanu:
1. izraditi joj kućicu od velike kartonske kutije (s prozorima, vratima... onak - srediti joj to) - djeca se vole skrivati unutra, uzeti si neku igračku, provirivati kroz prozore
2. slikati po velikom papiru s bojama za prstiće
3. izraditi joj zvečke od prozirnih boca (puniti raznim materijalima pa će joj biti zanimljivo promatrati kako se tresu unutra i proizvode zvuk), ali isto tako i od bijelih bočica da ne vidi što je unutra (da se usmjeri samo na zvukove)
4. dati komadiće krpica i spužvica da ih stavlja u flašice, posudice i vadi van iz njih; ponuditi i neke plastične žlice i kuhače - možda ju potakne na "kuhanje" (a vjerojatno bude)
5. modeliranje plastelinom ili tijestom u boji

Odlične ideje, imaš još štogod ali za bebača koji jede karton i papir? :D

larazg
14.08.2010., 22:37

da nadodam.,.

koji liže kamenje
koji jede pijesak
koji gura zemlju u usta...

:visi:

danas je u profilu me opet osramotila... htjela je opet slikovnicu na Miki Mausa..
I što ću, jebem im koštaju kao suho zlato.... kupila sam joj i onda je bio mir...

Čitala ju je i otrgnula list i pojela...

Pa jel to normalno :ne zna: baš zajebava.. :mad: ali to je tema za terible tu (na kojoj se šveram jer nemamo tu)

glora's bastard
14.08.2010., 22:40
danas je u profilu me opet osramotila... htjela je opet slikovnicu na Miki Mausa..
I što ću, jebem im koštaju kao suho zlato.... kupila sam joj i onda je bio mir...

Pa jel to normalno :ne zna: baš zajebava.. :mad: ali to je tema za terible tu (na kojoj se šveram jer nemamo tu)

:rofl: je normalno je. zato za jednogodišnjake postoje slikovnice koje se ne mogu pojesti, ali se npr. mogu žvakati (one za kupanje) :cerek:

vidi ove http://www.forum-zadar.hr/za_najmladje.php

adriatica
14.08.2010., 23:15
da nadodam.,.
koji liže kamenje
koji jede pijesak

Znači ima još takvih :lol: Mravi su mu također poslastica, stane na sve četiri pa ih slijedi prstićem :rofl:

Kad su već po tome slični možda se tvojoj curki svide štipaljke/kvačice, mom su sa cca 14 mj. bile omiljena zanimacija (istresanje i ubacivanje u koš) ;)

Lali Puna
15.08.2010., 09:20
Pa jel to normalno :ne zna:

pa u oralnoj fazi su još u toj dobi, naravno da je normalno
negdje s dvije oralna faza prestaje, iako se moja još uvijek ponekad zaleti s nečim u usta, al sad već jako jako jako rijetko

kak da dijete od godinu dana, koje još k tomu svijet istražuje stavljajuć ga u usta, zna da se nova slikovnica ne stavlja u usta?
previše od nje očekuješ, lara

Zvrksa
15.08.2010., 09:25

kaj misliš da bi jeo kućicu kad bi mu bila tako napravljena da mu u njoj bude zabavno?
ili da bi jeo papir ako mu daš boju za prste da packa po papiru?

obično djeca takve stvari ne rade kad im se ponudi nešto što im je zabavno

marcipanka
15.08.2010., 09:40
kak da dijete od godinu dana, koje još k tomu svijet istražuje stavljajuć ga u usta, zna da se nova slikovnica ne stavlja u usta?
previše od nje očekuješ, lara

mi čitamo slikovnice od 4. mjeseca:o da. od njegovog 4. mjeseca, a ne od travnja:mig: i nikada nije stavljao slikovnice u usta.:top: od početka je prihvatio da se to NE stavlja u usta.

Lali Puna
15.08.2010., 09:54
mi čitamo slikovnice od 4. mjeseca:o da. od njegovog 4. mjeseca, a ne od travnja:mig: i nikada nije stavljao slikovnice u usta.:top: od početka je prihvatio da se to NE stavlja u usta.

pa djeca su različita, neki će cuclat slikovnice, neki jest pijesak, neki skupljat i žvakat čikove. a neki ništa od navedenog.
al generalno očekivat od jednogodišnjaka da ne stavi slikovnicu u usta je nerealno.

foresst
15.08.2010., 10:06
pa djeca su različita, neki će cuclat slikovnice, neki jest pijesak, neki skupljat i žvakat čikove. a neki ništa od navedenog.
al generalno očekivat od jednogodišnjaka da ne stavi slikovnicu u usta je nerealno.
jap, isto kao i očekivati da se sat vremena sam zaigra i ne zucne..

Vaga09
15.08.2010., 13:12
jap, isto kao i očekivati da se sat vremena sam zaigra i ne zucne..

:brukica: Ja to nisam očekivala, al me, eto, zadesilo:cerek:

Nema, doduše, godinu dana, već 10 i pol mjeseci i oduvijek se htjela sama zaigrati sa nečim:s Nije da pritom šuti, već priča nekaj sve u 16 sa igračkama ili sa mnom jer mi bude žao ju ignorirat kad mi je tak dobra:lol:

adriatica
15.08.2010., 22:50
kaj misliš da bi jeo kućicu kad bi mu bila tako napravljena da mu u njoj bude zabavno?
ili da bi jeo papir ako mu daš boju za prste da packa po papiru?

obično djeca takve stvari ne rade kad im se ponudi nešto što im je zabavno

Ne mislim, znam iz iskustva :D Poglodao je kućicu i kutije za igračke. Možda je nekim bebama zabavno igrati se u kućici, njemu je veća zanimacija bila oglodati joj rubove i pri tome se je prilično zabavljao :ne zna: Nadam se da će ta faza uskoro proći...

pink5
16.08.2010., 21:09
da nadodam.,.

koji liže kamenje
koji jede pijesak

zašto te osramotila:misli:
Normalno je da guraju svašta u usta, neizbježan dio njihovog razvoja.

Moj dvoipolgodišnjak još uvijek gura svašta u usta.

I što se još ne stavlja u usta?

Daklem,tvoj bebač je sa 4 mj naučio da se slikovnice ne stavljaju u usta. A vjeruj to im je tad zanimljivije nego da im netko čita slikovnicu.
Ovaj post mi zvuči ko ono "ja sam super mama koja čita djetetu slikovnice od rane dobi, ali ga učim da neke stvari nisu prihvatljive"
Ko recimo stavljanje predmeta u usta..

A zašto mu ne daš da stavlja u usta?

larazg
16.08.2010., 21:25
pink ma gura sve u usta.. ali lali napisala da je to još ta faza... pa eto i ja ju prihvatila :)
ma urlala je dok ju nije dobila, vikala mama mama (Miki Maus je mama, ja sam MA).. isprva ju nisam htjela kupiti i odložila ju na policu a ona se digla iz kolica (onako zavezana stala i raširila ruke i viče mama mama - osjećala sam se kao otmičar da će još ekipa u profilu i muriju zvat jer kradem tuđe dijete :lol:)

8472
16.08.2010., 21:26
da nadodam.,.

koji liže kamenje
koji jede pijesak

Ajde ne zaj. :D
Da ti je mala htjela novčanicu od 1000kn, da ju žvače i trga, malo bi se zamislila prije nego bi joj dala.
Djeca su djeca, ne razmišljaju kao mi odrasli. (o toj dobi pričamo)
Nemaju sustav vrijednosti kakav mi imamo.
Ne znaju koliko košta slikovnica niti im je bitno.
Da žvaču, jebiga žvaču sve što dohvate. Prvo jer upoznaju svijet preko usta, drugo jer ih redovito muče zubi i nisu im zanimljive one žvakalice nego nešto što im je baš tad u tom trenu zanimljivo i ništa drugo.
Osim toga nije TT, već ti je mala živa, znatiželjna i vesela, ne trkeljaj, vidićeš tek što je TT. :lol:

larazg
16.08.2010., 21:28
ajd dobro :)

8472
16.08.2010., 21:35
Lara, sad si me povukla za jezik :zubo:
Vidim da te štošta muči, razumijem u potpunosti.
Ali gle, pusti, to je sve dio odrastanja.
Ona mora "oblizat" svijet, to je skroz OK, premda obliže i sve one bakterije, ali jebiga.
Kad će ovo-ono, nije uopće bitno, iskoristite sad moment jer to što radi radit će sad i možda sutra više ne i nikad više.
I lizanje i puzanje i deranje i prenemaganje...

Gledam ovih dana bratovu curicu 6,5g, :visi: koje su to fore, fazoni, brije, muljanja :lol: I mislim se, pa najebala sam kad moja bude takva.
I onda se sjetim kako mi je lijepo kad je sad onako iskrena pa kad mi kaže da "S. zeza" u onom momentu kad radi neko sranje a meni dođe da šizdim. Svaki moment je prelijep, predragocjen da bi patila u stilu, joj kad će ovo, joj kad će ono.
Pere ju TT, i mislim se pa što onda. Neće ju prat za 4-5god, onda će bit druge fore u điru.

Razvezala sam se i začetala :p

Hoću reći, da je normalno da se dere za slikovnicom.
Nasmij se i kupi ako možeš. aklo ne, ne. :mig:

blablica
16.08.2010., 21:54
zašto te osramotila:misli:
Normalno je da guraju svašta u usta, neizbježan dio njihovog razvoja.

Moj dvoipolgodišnjak još uvijek gura svašta u usta.

I što se još ne stavlja u usta?

Daklem,tvoj bebač je sa 4 mj naučio da se slikovnice ne stavljaju u usta. A vjeruj to im je tad zanimljivije nego da im netko čita slikovnicu.
Ovaj post mi zvuči ko ono "ja sam super mama koja čita djetetu slikovnice od rane dobi, ali ga učim da neke stvari nisu prihvatljive"
Ko recimo stavljanje predmeta u usta..

A zašto mu ne daš da stavlja u usta?

a zašto je to problem? možda dijete jednostavno ne voli stavljat stvari u usta. :ne zna: moja je takva. ne voli stavljat stvari u usta, grist i to. a nisam joj nikad branila.
isto nikad nije slikovnicu stavila u usta, čitanje joj je zanimljivije.

larazg
16.08.2010., 21:57
a zašto je to problem? možda dijete jednostavno ne voli stavljat stvari u usta. :ne zna: moja je takva. ne voli stavljat stvari u usta, grist i to. a nisam joj nikad branila.

ma ni moja ne stavlja slikovnicu u usta, ona isto 'čita' i voli okretati stranice i mumljati ali.. moja je otrgnula stranicu i pojela ju...
a ja razljepila ralje kao u cirkusu lavu i izvlačim joj list.. a ona onim mliječnim sabljama grize mi prste....

veselo :rofl::rofl:

Jelica Izjelica
16.08.2010., 22:14
http://www.babycentre.co.uk/toddler/development/stimulating/games/

http://life.familyeducation.com/baby/play/44250.html

http://kidshealth.org/parent/growth/learning/learn12yr.html#

http://infanttoddlerplay.suite101.com/article.cfm/activities_for_your_oneyear_old

http://www.fisher-price.com/fp.aspx?st=4080&e=other&agecat=myfp_12_13&pcat=myfp_12_13&featureactcat=myfp_plfeature_12_13

pink5
16.08.2010., 22:15

pa napisala je da zna otpočetka da se to ne stavlja u usta.
Znam da ima djece koja ne prođu kroz tu fazu,ali ne vidim smisao zabranjivanja glođanja

lunica26
16.08.2010., 22:21
Lara,stvarno se ne isplati kupovati skupe slikovnice u toj dobi..Urla-ma nek urla,prestat će...

Već je netko napisao,pravo muljanje i manipulacija dolazi kasnije...

ako joj krpene i plastične nisu zanimljive,a ti uhvatiš malo vremena,probaj joj napraviti slikovnicu,od reklamnih časopisa i kartona..probušiš 2 rupice,provedeš vunu i može ih i listati...i ako pojede koju str..nije bad...:)

toka13
17.08.2010., 08:13
moj malac je dosta rano pokazao interes za slikovnice , kojih 5 mjeseci je imo kad sam mu kupila prvu, sa zanimanjem ih gleda, iako sve živo stavlja u usta, ama baš sve živo, slikovnicu nikad nije, nekad je malo pokušo rubove pogrickat i na tome je ostalo. dan danas si fino lista i ne stavlja u usta, iako sve ostalo i dalje stavlja. to je faza i svi ju moraju proći, na taj način istražuju svijet!

e sad da ne budem off i da bude malo vezano za slikovnice, za razvijanje dječje mašte i svega ostaloga bilo bi poželjno da su slikovnice autorske(što bi značilo i tekst i ilustracije imaju autora) danas se svakakv kič i šund prodaje.
za jednogodišnjake toplo preporučam miffy od dick brune

8472
17.08.2010., 12:36
Nama je u toj dobi bila najbolja ona gumena, za plivanje, jer ju je fino žvakat, bolje od papira.
A isto je bila dobra i od platna, onako šuškava, a unutra spužva.
Na nekima sam (kartonskim) nakon što je pojela ćoškove, uzela škare i fino ponovo zaoblila da ima novi materijal za žvakanje. Tako da su se s vremenom skratile.

hugolina3177
22.10.2010., 10:51
Trazila sam po temama ali nisam nasla nesto slicno(ili nisam dovoljno trazila :D)
Zanima me sto su omiljene igracke vasih malisana u uzrastu od 2-3 godine...

Meni na prvi pogled najnezanimljivije LEGO kockice su mu postale ,,njegov svijet,,
Dvoje starijih se nikada u toj dobi nisu htjeli igrati s Lego kockicama pa sam mislila da nece ni on...
I to nece one velike,nego smo kupili one sitne(dode ih oko 400 u paketicu :cerek:)
Jutros se dva sata igrao :eek::eek:ja nemogu doci sebi...napokon sam popila kavu na miru(i to duplu :cerek:)
I za jos vece cudo pokupio je sve kad je bio gotov!
I evo cujem ga opet da se priprema(vuce dekicu da stavi na pod da moze sjesti)
Sto je kod vas ,,IN,, i koliko dugo se koncentriraju na igru?

Ananke
22.10.2010., 10:56
moja voli crtati i bojati bojanku... to ju okupira na pol sata sat..., i onda veli mama odi s menom crtati :cerek:
uglavnom se igramo s njom:D

imamo 29 mj.

ančica2
22.10.2010., 11:05
mi smo sa 3 godine obožavali legiće i one drvene puzzle, toga smo se naslagali:rolleyes:

Lea1805
22.10.2010., 11:55
moja obožava Doru Lego...sama se može igrati...Dora i blizanci i Lopuža i Tiko svi pričaju nešto, jedu skupa, penju se po drveću....
pa smo kupili i par kompleta Lego duplo pa ima i baku i dedu i poštara, razne životinje i jednostavno uživa u tim kockama trenutno :)
osim toga voli i malu kuhinju, pa sprema ručak, kolače i servira ovima gore :D

ivana2904
22.10.2010., 12:00
Sven (2 god.) obožava Legiće isto, mogao bi se igrati s njima satima (odnosno, složi toranj pa ga sruši i tako ukrug :D), traktori svih veličina su mu dragi, voza ih, parkira sve u jedan kut, pa premješta u drugi i tak.

SummerNight
22.10.2010., 12:22
Trazila sam po temama ali nisam nasla nesto slicno(ili nisam dovoljno trazila :D)
Zanima me sto su omiljene igracke vasih malisana u uzrastu od 2-3 godine...

Meni na prvi pogled najnezanimljivije LEGO kockice su mu postale ,,njegov svijet,,
Dvoje starijih se nikada u toj dobi nisu htjeli igrati s Lego kockicama pa sam mislila da nece ni on...
I to nece one velike,nego smo kupili one sitne(dode ih oko 400 u paketicu :cerek:)
Jutros se dva sata igrao :eek::eek:ja nemogu doci sebi...napokon sam popila kavu na miru(i to duplu :cerek:)
I za jos vece cudo pokupio je sve kad je bio gotov!
I evo cujem ga opet da se priprema(vuce dekicu da stavi na pod da moze sjesti)
Sto je kod vas ,,IN,, i koliko dugo se koncentriraju na igru?

ozbiljno? :eek: ja odusevljena od kad se moja s njima igra, obozavam legice i obozavala sam ih od kad znam za sebe :D

enigmatic
22.10.2010., 12:24
Lego duplo i sve šta je na kotače je zakon. Lego duplo ima vlak,autobus,bager,vatrogasce,cisternu...hrpa figurica koje on naziva tata,baba,dede,...svi se oni voze na vlakiću.Isto voli složiti toranj/neboder i onda ga srušiti.A autići su isto uživancija,ima ih dosta i vozi ih po stanu,ponekad traži da se mi igramo s njim a ponekad se igra sam.

mi smo u konzumu kupili lego vlakić,vidjela sam da ga još ima u nekim kozumima pa ako možete kupite jer kod njih je 180kn a u drugim dućanima je oko 400kn.to vam je ovo (http://duplo.lego.com/en-us/Products/Train+Starter+Set/5608.aspx),na baterije je,baš je fora.Može se i nadograditi sa ovim (http://duplo.lego.com/en-us/Products/Train+Starter+Set/5608.aspx#5609).

malo sam odužila,toplo preporučam.

ivana2904
22.10.2010., 12:31
mi smo u konzumu kupili lego vlakić,vidjela sam da ga još ima u nekim kozumima pa ako možete kupite jer kod njih je 180kn a u drugim dućanima je oko 400kn.to vam je ovo (http://duplo.lego.com/en-us/Products/Train+Starter+Set/5608.aspx),na baterije je,baš je fora.Može se i nadograditi sa ovim (http://duplo.lego.com/en-us/Products/Train+Starter+Set/5608.aspx#5609).

malo sam odužila,toplo preporučam.

Mrak je :eek: Mi smo kupili onog vlakića Thomasa, al ima puno sitnih dijelova pa mu nije baš napet :ne zna:
Ovo je super! :top:
I da, super mu je tapkati sa onim štambiljićima po papiru (kupim mu onaj najveći papir pa stavim po podu) i hit nam je trenutno piši-briši ploča. Samo što se to ne igra sam, nego ja crtam po narudžbi (njega, tatu, sunce, kravu...:D), a onda on briše :lol:

chiquita
22.10.2010., 12:44
moj još nema 2 godine ali voli legiće ali one veće (za manju djecu), voli onu drvenu željeznicu iz ikee, ovu
http://www.ikea.com/PIAimages/65510_PE176881_S4.jpg
onda imamo i ovu piši-briši ploču pa voli po tome šarati barati :zubo:
voli slikovnice, autići mu zasad nisu napeti
ali naaaajviše voli sauger, kad ga vadim iz ormara onda skače od sreće. :zubo:

enigmatic
22.10.2010., 12:47
kakvi su to štambilji?ja:ne zna:

ploču mu baš namjeravam kupiti.

chiquita
22.10.2010., 12:54
sad sam se sjetila da sam mu neki dan u mulleru kupila onu igračku kad se navine onda se nekakve ribice vrte u krug i otvaraju i zatvaraju usta a ti moraš pecati sa magnetom te ribice van. to se pokazalo kao dobra investicija (mislim da je to bilo nekih 20ak kn). svaki put kad uspije upecati ribu onda se smije veselo. :zubo:

sljedeće kad se ovim zasiti mu mislim nabaviti te štambilje, to sam isto vidjela u nekakvom mini pakiranju i mulleru, nekakvih 15ak kn ak sam dobro vidjela.

ivana2904
22.10.2010., 13:02
kakvi su to štambilji?ja:ne zna:

ploču mu baš namjeravam kupiti.

Sad su bili ti štambiljići u Mercatoru za nekih 15-ak kuna 16 komada, ja mislim. Nego, jesu se vaši počeli igrati sa onih Play Doh plastelinima? Jel još premali za to? Malo su mi skupi, pa da ne kupujem bezveze :ne zna:

chiquita
22.10.2010., 13:03
ja se to još ne usudim ponuditi mu.

hugolina3177
22.10.2010., 13:13
ozbiljno? :eek: ja odusevljena od kad se moja s njima igra, obozavam legice i obozavala sam ih od kad znam za sebe :D

Ja ih kao dijete nisam imala(kao ni mnoge druge igracke :()
A s obzirom da su bile totalno ,,OUT,,za dvoje starijih mislila sam da ni on nece biti odusevljen....
Inace on je dijete koje se vise voli igrati loncima i poklopcima :lol: nego igrackama ali je sad i mene odusevio(sto sam napokon dala novce za nesto ,,korisno,,)

E da i ja sam bila zaboravila na onu tablu pisi-brisi i to nam je OK!

enigmatic
22.10.2010., 13:18
Sad su bili ti štambiljići u Mercatoru za nekih 15-ak kuna 16 komada, ja mislim. Nego, jesu se vaši počeli igrati sa onih Play Doh plastelinima? Jel još premali za to? Malo su mi skupi, pa da ne kupujem bezveze :ne zna:

ima u TL-u po 5kn jedna boja pa možda da kupiš jednu i vidiš da li ga zanima. ja sam svom kupila neki hlapićev plastelin ali mu još nisam dala,baš bi mogla danas.

ivana2904
22.10.2010., 13:20
ima u TL-u po 5kn jedna boja pa možda da kupiš jednu i vidiš da li ga zanima. ja sam svom kupila neki hlapićev plastelin ali mu još nisam dala,baš bi mogla danas.

Thanks! :grli: Ljubi Marka!

BUBEK
22.10.2010., 13:24
2 godine i 4 mjeseca:

Obožava legiće i sve što ima kotače (motori, autići)
Imamo također pun stan lopti za sve sportove.
Sad je počeo i s gledanjem crtića.
Sve vezano uz majstore i gradnju - Bob Graditelj ekipa, dizalice, set za majstora...

enigmatic
22.10.2010., 13:29
Da se ispravim,malo su promijenili cijene (od kad sam ja gledala).Evo šta piše na web shopu,mislim da su iste cijene u dućanu.cijene (http://www.turbolimac.com/Search.aspx)

daca87
22.10.2010., 13:29
oprostite na offu-hugolina imate pp od prije

valneahana
22.10.2010., 13:38
moja obožava fifice svoje,ima one male fify,popi,narcisa i ljubica(cijelo cvjetno društvo)

voli se igrati kuhanja pa onda njima kuha i hrani ih,voli kocke(ne lego nego one velike)

obožava se igrati s onom pastom play doh ili tako nešto,to je kao plastelin ali je lakše za oblikovati ga i ako padne na tepih i zgazi ga neće se zaljepiti,tj. hoće ali tek kad se posuši ali i onda se da lako skinuti a pravi plastelin se baš i neda s tepiha i dosta je povoljno to,dobije oko 6 kutijica toga s različitim bojama a ima i većih pakiranja i manjih a može se i svaki posebno kupiti,kad završi igranje vrati ga u kutijice i dalje je ko novi(samo je izmješan od nejzinog igranja) ,onda s njim se igra kao da radi tortu,pitu,ima i cijeli pribor za oblikovanje slova,oblike životinja i super je

voli se igrati s loptom i tu mi je super jer si zamišlja nekoga i neku siutaciju i igra se,kao preko puta nje stoji jagodica bobica i ona kao njoj baca:rofl: i usput pjeva jezinu pjesmu iz crtića gdje jagodica pjeva samo naprijed loptu daj nemoj stati ti na kraj,zdravi duh u tijelu tvom,....:rofl:

plišane igračke i bebe tj. lutke uopće ne doživljava

voli crtati i pisati

ovo sve je ono što u principu radi svaki dan i to je ono što najviše radi pa smatram da to najviše voli

ima tri godine

eh da i obožava puzle,s dvije godine je prvi puta složila sama puzle od dvadest komada,ona je dobila u kinder jaju one sitne puzle i kao ona će ih složiti i ja si mislim je kak da ne ,tako su sitne i nema puno nijansi boja na njima da skuži da neka ide negdje drugdje ali složila ih je za čas,sad već slaže od 50 komada

a zna se igrati jako dugo,naučila se sama igrati,voli se igrati s djecom kad su u blizini ali nas rijetko kad traži da se baš mi igramo s njom,ona se u principu cijelo vrijeme sama igra bez prestanka ali usput priča nama što kao radi pa mi njoj odgovaramo,zapitkujemo i tako,evo sad će doći iz vrtića i igrati će se dok neide spavati bez prestanka,kad se poigra s nečime onda se sjeti nečeg drugog pa prijeđe na to i tako stalno

svastamorac
22.10.2010., 22:09
2god i i mjesec dana

Obožava traktore, kamione, bagere...najdraži su traktor tom i rev...ima i lego duplo ali to mu nije tak napeto...drveni vlakić i na njega se slažu kockice su:top:

Play Doh voli ali mora netko s njim...bojala sam se da će trpati u usta...a nije ni jednom

Q"Crtanje" debelim bojicama

A danas je uzeo zemlju iz lončanice i bio oduševljen...cijela dnevna soba je bila :eek: dala mu onda par kamnečića i to je tovario u bager...

Obožava kosilicu...mogao bi cijeli dan kositi lišće :cerek:

sugarfree30
22.10.2010., 22:19
Nama su legici duuugo bili fora (3 g.). Imamo cirkus i zoo vrt plus Dora explorer razlicitih varijanti koje se mogu kombinirati sa legom.

Plastelin je obozavala, ali meni je dosadilo vaditi ga iz cupavog tepiha svaki dan po deset puta :p
Sad su joj fora vodene boje, obozava crtati, ali kad joj dosadi onda krene sa kistom po rukama kao da lakira nokte :D

Lutkice i bebe je pocela dozivljavati kad je dobila mladju seku...ali i to ju je drzalo mozda mjesec dana.

Uglavnom, ja izvlacim pomalo nove igracke, stare koje su joj dosadile sakrivam na neko vrijeme da ih zaboravi.

mandy
22.10.2010., 22:32
3,5 godine
Lego kocke, autići (pogotovo bageri, kombiji, dizalice), puzzle (sad smo na onima od 100 komada, treba malo pomoć al većinu složi sam)..

zaskia
22.10.2010., 22:42
22,5 mjeseci

Borna voli aute, bagere, traktore, vlakiće, sve sto ima kotače i za šta moze govorit brm brm di di :D Voli slagat drvene kocke, pa kad slozi, a ne skrusi mu se sam sebi pljesce i vise bravo :) Voli i loptu, bilo kakvu, pa ju baca po kuci ( i vani)...Crtići su mu postali glavna fora, na Baby Tv-u na Max Tvu...Totalno po melodiji prepozna koji pocinje pa vice imena likova...Kosilica mu je ljetos i sve do nedavno bila glavna fora... :rolleyes: a meni ko da po glavi struze :D Na iPhoneu obozava igrat memory, slaze parove zastava, ima 20 kucica, znaci 10 parova i to mu totalno super ide (nije da nabada bezveze, nego bas zna di je koju kartu otvorio) i bas se zaigra i isto kad pogodi si vice bravo...

Viš, ja sam mislila da je još premali za lego kockice te sitne (imamo novo pakiranje jos neotpakirano), bojim se da ne bi progutao, al sad kad vas vidim da pisete da se vasi igraju, mogla bi mu izvaditi da proba, jer velike voli slagati (obicno kad odemo kod bratica onda njih dvojica slazu)

blablica
22.10.2010., 23:20
2 godine i 2 mjeseca

definitivno br. 1 - slikovnice
figurice životinja, posloži ih po stolu, podu, stoliću, ma svuda i onda imaju predstavu
drvene kocke
vlakovi
play doh plastelin

Cattleya
22.10.2010., 23:47
Moja se igra sa Fifi i ostalim likovima dostupnima iz cvijetnog društva, Šiljo je zakon kao i Miki pa ima plišanog nilskog konja, to je Hipo i voli ga. Obožava i Pocoyo ekipu, zatim gumene životinjice, pa kuha klopu svima gore nabrojanima, pa kuha čaj i servira ga.....
Ima nekakve male figure životinja i s tim se isto igra.
Vodene boje voli, razne knjigice, kataloge pa se pravi da čita priču, Stavlja ona svoju omiljenu ekipu i spavati i na tutu piškiti i kakati...... Uglavnom, zna se igrati sama.

plavi-safir
17.12.2010., 09:18
Otkako sam roditelj,susrecem se naravno sa raznim potrebama djeteta,pa tako i igrom,igrackama i animacijama za djecu!
Imam kcer od godinu i pol.
Vrlo je aktivna,zaigrana i znatizeljna!
Posto gubi interes brzo za igracke i igru,gotovo svaki 3dan smisljam nesto novo sto ce je interesovati,a sto se nemora kupovati(danasnja sit.se lomi nazalost i na djeci).
Zanimaju me vasa iskustva! Kako se aktivirali djete,u kuci? Cime se igra?koje ste igre smislili? Cime se vasi mali i veliki bebaci najvise vole igrati?
Svaki primjer dobro dodje!

extreme
17.12.2010., 09:36
imaš od časopisa bebe- staro izdanje "dječje igre", ne znam iz koje je godine- može se naručiti na njihovoj stranici..
i tamo ima raznih igara bez igračaka za svaku dob

također- ima i neka knjižica "365 dana bez televizije", ne znam tko je autor- gdje se nalazi 365 igara za svaki uzrast. sve su uglavnom tako neke poučne, bez igrački, ili se igračke same izrađuju..

Klara0908
17.12.2010., 09:44
Mojoj (2g i 4mj) je najdraža igra obavljanje kućanskih poslova zajedno sa mnom. Kad ja usisavam velikim usisavačem ona usisava malim, briše prašinu po stanu, stavlja prati veš, prostire veš. Kad kuham posjednem je na radnu ploču i onda mi dodaje namirnice. Osim toga jako voli plesati i pjevati tako da svaki dan održimo i po nekoliko mini koncerata, naravno doma :) Od igračaka se najviše igra s bebama, lego kockama i slagalicama. Mi zapravo osim toga i nemamo puno drugih igračaka.

senka1981
24.02.2011., 23:06
Moj sin je 18 mjeseci.Slikovnice su broj 1,počeli smo ih čitati kad je bio 4 mjeseca.Sad ih čitamo tako da ja izostavljam riječi,a on ih nadopunjava.Također pola dana pjevamo pjesmice,ja izostavljam riječi,a on ih otpjeva.Igračke ga ne zanimaju za sada.Nosi mikser po kući,kuhače, termosice,stavlja i skida poklopce sa boce mlijeka,u praznu bocu ubacuje olovke pa traži da ih izvadim pa ponovno ubacuje.Polako igramo Memory...sviđa mu se jako.Voli gledati crtiće, ali mu ih ograničavam na nekoliko dnevno.Voli crtati tj.ja crtam,a on pogađa što je.Sa mnom radi kućanske poslove. Ima malog praška pa zajedno brišemo prašinu.Najveća mu je radost usisavač.Ja stavim na najlaganiji zvuk i on po pola sata usisava,uvlači šnjuru...Puno je lakše kad je vrijeme lijepo pa možemo u šetnju ili na igralište.Mi smo cijele dane sami i svaki se dan trudim da odemo kod nekoga,ako ništa onda barem u Mercator u igraonicu.Uvijek sam tvrdila da djeci ne treba hrpa igračaka i to se kod mog sina pokazalo točnim,uvijek će se bolje zaigrati s nečim što nije igračka.Ps. Zaboravila sam napisati da jako puno vremena provodimo slušajući pjesmice i plešući.

MissVirtual
20.09.2011., 19:34
Poštovane majke,

čuvala sam jednu curicu od 4 godine. Očito da sam joj se svidjela, jer je pitala kada ću ponovo doći sto puta, pa me majka ponovo zove na čuvanje, no meni ponestaje ideja.
Ja osobno nisam majka i nemam previše inspiracije za igre, uglavnom pratim ono što se djeci svidi. Ne mogu djecu gledati da se ne igraju i glupo mi je sjediti na trosjedu i čekati da vrijeme prođe, užasno ju želim zabavljat ! Bilo nam jer par puta dosadno, jer nismo znale šta bi... Mijenjale smo igre iz minute u minutu, ali sve je to njoj već poprilično dosadno bilo. Imate li kakav savjet? Trikove ? Moje čuvanje se sastoji od cjelodnevnog igranja te čitanja priča prije spavanja. No htjela bi unjeti nešto novo i zanimljivije u njen stančić, tako da nam ubuduće ne bude toliko dosadno. Nekako mi fali malo mašte :) Zadnji puta sam probala plastelin, ali mislim da ju je to naživciralo jer joj nije uspjevalo kao meni :P Svaki savjet je dobrodošao ! Hvala...

Ani4
20.09.2011., 19:59
Moja 4-godisnjakinja obozava puzzle, memory, covjece ne ljuti se, glumatanje sa bebama, crtanje pastelama, a zadnje vrijeme joj je hit izrada ogrlica od raznih perlica ili od sarenih slamcica narezanih na komadice. Ili izrezivanje slicica iz novina i ljepljenja na bijeli papir. Ili ljepljenje sjemenki, komadica tkanine, bilo cega, na komadic kartona ili obicni papir.
I bojanke ponekad pale.

El Miedo
12.01.2013., 20:19
Moja 4-godisnjakinja obozava puzzle, memory, covjece ne ljuti se, glumatanje sa bebama, crtanje pastelama, a zadnje vrijeme joj je hit izrada ogrlica od raznih perlica ili od sarenih slamcica narezanih na komadice. Ili izrezivanje slicica iz novina i ljepljenja na bijeli papir. Ili ljepljenje sjemenki, komadica tkanine, bilo cega, na komadic kartona ili obicni papir.
I bojanke ponekad pale.

E ovo zadnje sto si rekla, ljepljenje bilo cega na papir se cini dobra ideja,pa cu probat..buduci da zaista nemam ideja:(

ivor6
18.03.2013., 11:36
Malac ima 15 mj.i ova dva kisna dana su nam ubitacna jer smo cijeli dan sami u kući a njemu sve brzo dosadi pa vise ne znam šta da izmisljam. Obožava autice kamione i sve sto ima kotače to vuče po podu i govori br br. Kocke voli ubacivat kroz otvore al slagat ne,kad mu složim sve mi odmah sruši. Slikovnice voli listat i gledat al mu brzo dosadi dok mu čitam da se unervozi i počne bzvz okretat stranice. Ima onog psica na spagicu pa kad trcim po stanu dok vucem tog psica smije se full to mi je zabavno. Obožava usisavac al ne mogu pol dana usisavat. Isto tako obožava bit na prozoru i gledat van čekati da prodju pas mačka i auto. Crtiće moze hopnptizorajuce gledati isto tako i dječje pjesmice al to mu pustam na tel jedino kad sve adute iskoristim kod hranjenja pa mislim da je 15-20 min rascjepkano na nekoliko obroka sasvim dovoljno za njeg.dob dok jede.

Vozi kojiput onaj autic guralicu,ili samu guralicu gura,al sve ovo sto sam nabrojala bude po nekoliko sek.i dosadi mu. Jedino sto sam primijetila gdje se sam zaigra i to na duže je u vrticu-pokretnom kinderbetu. Npr.kad moram na wc ili mu stavit kuhat jest znam ga stavit unutra protestira minutu i vec drugu minutu se igra sam i priča sa plisancima lista slikovnice i svašta nesto. Al to mi je taj kinderbet samo za te slučajeve kad trebam da mi je na sigurnom da nesto nabrzinu obavim jer smo većinom sami doma. Ne želim ga satima drzat unutra.
Al kad je izvan kinderbeta neće se uopce tako zaigrati. Dajte mi neke prijedloge kako da ga zabavim?
Hvala

mom2be
18.03.2013., 12:04
@Miss Virtual
moja mala ima 3 godine - kad je doma igramo se svasta :)
- kocke, legici, pruga (uz prugu od legica gradimo zgrade, dvorce :zubo: i sl)
- drustvene igre - memo, lotti karotti
- puzzle, slagalice
- plastelin
- radimo svasta od papira/kartona - pogledaj ovdje http://www.forum.hr/showthread.php?t=263250 - mi smo bas za vikend radile zumbule :)
- igramo se doktora, "kuhamo" u njenoj kuhinji
- imamo predstave (slozimo publiku od plisanaca, ostali plisanci glume-pjevaju...)
- crtamo, bojamo
- ako je vrijeme ok idemo u park
- kuhamo zajedno - obozava kuhati sa mnom pa mi pomaze, zajedno radimo i pecemo kolace

nabavi ovu knjigu http://www.planetzoe.hr/knjiga.php?id=26&n=Enciklopedija_razvojnih_igara_za_djecu_od_3_do_7 .. za jos ideja

Kraljica majka1
12.10.2013., 23:55
mi smo doma, ne idemo u vrtić, ali i da idemo treba si nekako skratiti ove hladne, mračne dane. osim crtića kakve aktivnosti/igre radite sa svojim predškolcima u kući. mislim na nešto konstruktivno i produktivno :D

mi trenutno naveliko mjesimo plastelin i bojamo temperama. počeli smo natucati pjesmice na engleskom. knjigice su uvijek in, kao i crtići. ali bi htjela zubici ponuditi nešto zanimljivo da okupira njen vječno gladni um.

kaj vi radite preko hladne jeseni i zime/vrućeg ljeta ako niste u mogućnosti ići van? :)

Azriela
13.10.2013., 01:22
mi smo doma, ne idemo u vrtić, ali i da idemo treba si nekako skratiti ove hladne, mračne dane. osim crtića kakve aktivnosti/igre radite sa svojim predškolcima u kući. mislim na nešto konstruktivno i produktivno :D

mi trenutno naveliko mjesimo plastelin i bojamo temperama. počeli smo natucati pjesmice na engleskom. knjigice su uvijek in, kao i crtići. ali bi htjela zubici ponuditi nešto zanimljivo da okupira njen vječno gladni um.

kaj vi radite preko hladne jeseni i zime/vrućeg ljeta ako niste u mogućnosti ići van? :)

Gradimo satore. Rezemo skarama sve sto se da rezati.
Pretumbavamo stare igracke.
Skuzila je igru toplo-hladno, totalno joj je fora pa imam cak i podosta lufta dok gospodicna smislja gdje da od mene sakrije neki predmet i rikava od smijeha dok ja satro nemusto trazim. I jos vise lufta dok ona gorljivo trazi :D

Imali su neku predstavu u vrticu pa smo onda od kartona, kolaza i slamki napravili nase "glumce", improvizirali pozornicu, plisanci su publika, a curki je urnebes sto nas dvije zajedno smisljamo "saljive" dijaloge :cerek:

Dvaput tjedno idemo na sport, niz motorickih vjezbi i divljanje od sat vremena za trogodisnjake. Imaju majice od "kluba" i jako su si vazni, nose bocice s vodom na trening i tak...na to ode barem dva sata sve ukupno...al to nije u kuci. Ali dobro, nije ni vani na kisi i hladnoci :)

Kraljica majka1
13.10.2013., 14:46
fenomenalne ideje azrijela. mojoj glumici će se svidjeti ideja o kazalištu.
a vani ispred kuće imam ogromnu kutiju koja žudi da se transformira u kućicu.
i toplo-hladno je super ideja :D sutra ću joj objasniti kak se igra.
digresija: kamo odlazite na vježbe? i kakve fizičke aktivnosti nude za djecu? zanima me nešto konkretnije jer bi joj htjela ponuditi i neke fizičke igre da se malo ispuca.

još nismo rezale jer me bilo strah da si nekaj ne napravi, ali mislim da je došlo i vrijeme za to. možda serija jesenskih kolaža :) na netu sam pronašla stranice od ARTMEDIE koja uz mnoštvo knjiga na svojim stranicama nudi i konkretne igre za djecu - spajalice, likove za izrezavanje, memory.

počele smo skupa raditi kolače jer joj je fora rzbijati jaja, miješati sastojke i pomagati mami :cerek:

puzzle su nam zakon, obične i kockice.

izrazila je želju da bi pisala, pa sad vježbamo krugove, trokute, kvadrate. i crtamo snjegovića, kućice, dinosaure.

ima još tko kakvu ideju? ili zna za neku stranicu sa fora stvarima za djecu? AJDE PLIZ super mame :D

Azriela
13.10.2013., 23:20
fenomenalne ideje azrijela. mojoj glumici će se svidjeti ideja o kazalištu.
a vani ispred kuće imam ogromnu kutiju koja žudi da se transformira u kućicu.
i toplo-hladno je super ideja :D sutra ću joj objasniti kak se igra.
digresija: kamo odlazite na vježbe? i kakve fizičke aktivnosti nude za djecu? zanima me nešto konkretnije jer bi joj htjela ponuditi i neke fizičke igre da se malo ispuca.

još nismo rezale jer me bilo strah da si nekaj ne napravi, ali mislim da je došlo i vrijeme za to. možda serija jesenskih kolaža :) na netu sam pronašla stranice od ARTMEDIE koja uz mnoštvo knjiga na svojim stranicama nudi i konkretne igre za djecu - spajalice, likove za izrezavanje, memory.

počele smo skupa raditi kolače jer joj je fora rzbijati jaja, miješati sastojke i pomagati mami :cerek:

puzzle su nam zakon, obične i kockice.

izrazila je želju da bi pisala, pa sad vježbamo krugove, trokute, kvadrate. i crtamo snjegovića, kućice, dinosaure.

ima još tko kakvu ideju? ili zna za neku stranicu sa fora stvarima za djecu? AJDE PLIZ super mame :D

idemo na jednostavno -sport- na Malešnici, ZG. Nije nikakav konkretan sport, ali vježbaju, istežu se, trče u krug, u vis, u dalj, uče gađati mali koš spužvaatim loptama, igraju lovice, lanca probijanca...
Ali trenerica je stručna, kulerica koju klinci obožavaju, skuži afinitete i talente za određene sportove, upućuje roditelje i stvarno ih, na njihovoj razini uči sportskoj disciplini.
Kad se trče tri kruga po maloj dvoranici, trče se tri kruga, nema zabušavanja, vježbaju koncentraciju :cerek:

Na kraju godine imaju "olimpijadu", ali naravno, svi sudionici dobiju medalje. Nama je ovo prva godina, tek je dorasla, ali od frendica stariji klinci su išli pa sam znala kako to ide i da zbilja vrijedi.

Ako ti kćerkica voli grafomotoričke vježbe - mi smo otkrili Dora knjižice iz DM-a. Imaju na žalost samo dvije - Dora na selu i Dora ide u školu, a unutra pregršt "problemskih zadataka".
Brojanje, spajanje boja i oblika, lijepljenje naljepnica u predviđene kućice, pisanje kosih, cik-cak i valovitih crta kroz maštovite zadatke, labirinti i slično.

Imaš u Kik dućanima materijale (stoje kraj kolaža) - da me ubiješ, ne mogu se sjetiti kako se zove - tekstil kao za one starinske medeke, super je za izradu lutkica za kazalište, a cijena je smiješna.
Škarice su mi bile fobija, a onda sam doznala da oni u vrtiću naveliko rezuckaju. Pod nadzorom, naravno, a i stvarno ima sigurnih modela na tržištu. Have no fear :mig:

Kraljica majka1
14.10.2013., 20:34

idemo na jednostavno -sport- na Malešnici, ZG. Nije nikakav konkretan sport, ali vježbaju, istežu se, trče u krug, u vis, u dalj, uče gađati mali koš spužvaatim loptama, igraju lovice, lanca probijanca...
Ali trenerica je stručna, kulerica koju klinci obožavaju, skuži afinitete i talente za određene sportove, upućuje roditelje i stvarno ih, na njihovoj razini uči sportskoj disciplini.
Kad se trče tri kruga po maloj dvoranici, trče se tri kruga, nema zabušavanja, vježbaju koncentraciju :cerek:

Na kraju godine imaju "olimpijadu", ali naravno, svi sudionici dobiju medalje. Nama je ovo prva godina, tek je dorasla, ali od frendica stariji klinci su išli pa sam znala kako to ide i da zbilja vrijedi.

Ako ti kćerkica voli grafomotoričke vježbe - mi smo otkrili Dora knjižice iz DM-a. Imaju na žalost samo dvije - Dora na selu i Dora ide u školu, a unutra pregršt "problemskih zadataka".
Brojanje, spajanje boja i oblika, lijepljenje naljepnica u predviđene kućice, pisanje kosih, cik-cak i valovitih crta kroz maštovite zadatke, labirinti i slično.

Imaš u Kik dućanima materijale (stoje kraj kolaža) - da me ubiješ, ne mogu se sjetiti kako se zove - tekstil kao za one starinske medeke, super je za izradu lutkica za kazalište, a cijena je smiješna.
Škarice su mi bile fobija, a onda sam doznala da oni u vrtiću naveliko rezuckaju. Pod nadzorom, naravno, a i stvarno ima sigurnih modela na tržištu. Have no fear :mig:

puno hvala na trudu azriela :D

ako se sjetiš još čega piši :D i ja ću kad uhvatim vremena :D

eruditio
17.10.2013., 12:46
na ovoj smo temi isto stavljale hrpu ideja za igranje (nek moderatori vide je li potrebno spajati? ) bilo bi super kad bi opet malo zaživjele i jedna i druga...

http://www.forum.hr/showthread.php?t=263250

the redCat
11.06.2014., 22:15
evo jedne odlične (nagrađivane)IGRE (http://www.blueorangegames.com/index.php/spot-it)
mogu je igrati i manja i veća djeca, zabavna je i odraslima

jako je jednostavno
zgodno recimo i za na plažu
ali i za prikratiti duge ljetne dane kad se ne može van

mi smo igrali ovu verziju
http://www.blueorangegames.com/index.php/games/spotit
misliš ide to brzo a onda shvatiš kako si ostario :rofl:

s tim da se može i "obrnuto" igrati od ovog iz videa
sve karte stoje na kupu, prema gore (da se vidi ona na vrhu uvijek)
svatko ima samo jednu početnu i onda tko brže uoči par uzima sa središnjeg kupa
pobjednik je onaj tko skupi najviše karata