PDA

View Full Version : Berlin

automaticarka
16.05.2008., 08:16
pozdrav svima, ovo je moj prvi post iako priznajem da sam u zadnja 2 dana procitala SVE prepiske u dijaspori puno stre pisali al ja imam jos puno nerazjasnjenih pitanja..ok zato kaj mi je sve oko ove teme full novo...
pa bih vas molila za neke pocetne smjernice da znam od kud da uopće krenem.

dakle... imam 26 godina, diplomirani sam inženejr elektrotehnike, radila u Siemensu 3 godine. imam decka iz berlina s kojim sam nedavno ostala trudna. odlučili smo da bi ja došla u berlin da tamo i rodimo bebu i nađem posao kad to sve prođe. a decko je rodjen u berlinu, zivi tamo cijeli zivot, ima firmu i sve..jedino kaj im hrvatsko državljanstvo :)

e pa sad pitanja...

1. gdje se nabolje obratiti za pomoć kod ovakvih slučajeva, ako ima neki centar kod nas koji nije nužno veleposlanstvo (vidim iz postova da niste baš oduševljeni suradnjom)

2. do kada moram ja položiti tečaj njemačkog, prije zahtjeva za vizu ili mogu i kasnije

3. kakvu dozvolu mi je najbolje tražiti da dođem u zemlju na duže vrijeme - čula sam za neku koja je za 'spajanje obitelji', to mi se nekako čini najbliže

4.šta trebam da bi uopće rodila bebu u njihovoj bolnici, to mi ne pokriva naše zadravstveno, jel?

5. kako ostvariti prava koje imaju bebe koje se rode u njemačkoj (novčanu pomoć i sl). ovo pitam zato kaj ja ovdje imam ok posao i plaću, pa ne znam dal da se odjavim s posla prije ili poslije porodiljnog, koji mi ovdje pokriva država a za berlin ne znam kako to ide.

6. jel bolje da se vjenčamo prije ili je to nebitno kod sve te papirologije i ostvarivanja prava (ne bi se htjeli zaletit pa da ispadne da nam bi bilo bolje da smo to napravili kasnije, mislim zbog prava bebe i sl...volimo se mi)

joj, sad sam vas zatrpala sa svim tim pitanjima, al ne znam od kud da krenem, tek sam počela istraživati, a malo mi je nezgodno jer ne znam njemacki pa mi je većina linkova beskorisna. upisat ću se na sate njemačkog ( ako znate neku dobru učiteljicu privatno, pošaljite mi kontakt :)

svi linkovi, komentari, iskustva su i više nego dobro došla... a kad to rješim radim tulum na koji ste svi pozvani...

thx unaprijed

buntspecht
16.05.2008., 12:01
Iako nisam neaki expert,kuzim se malo,frend si nedavno doveo zenu
1.Na kakvu pomoc mislis?
2.moras polozit prije
3.da za spajanje obitelji,uvjet da ti muz radi,da ima dovoljno velik stan,da dovoljno zaradjuje tako da vas moze hranit,nedaj boze da ovisite o sozijali:D
4.ne pokriva,osim meni se cini u hitnim slucajevima.(ak se udas osigurana si odmah preko muza),al uvjek mozes neako dopunsko uplatit prije puta kaj sve pokriva
5.dobijas djeciji doplatak,zahtjev se daje na burzi rada,al ti je uvjet da imas sve dozvole,tj. da si vec udana
6.kako mislis doci uopce u njemacku,rodit dobit neka prava ako nisi za njega udana?Udaj se prije nego se dijete rodi,ustedit ces si brdo papira.

P.S. upisi se u najblizi Goethe Institut,privatne uciteljice zaboravi.Za vizu ti treba certifikat Goethe instituta.

inace nek ti se decko previse ne raspituje kod Ausländerbehörde prije nego se ozenite.njemci ti odmah pocinju fantazirat!!!!!:rolleyes:

tek kad je vjencani list tu,tad se ide u boj!!!

automaticarka
16.05.2008., 12:33
1. od pomoci sam mislila na neke sajtove, udrugei li kaj vec di mozes dobiti provjerene informacije, a da nije veleposlanstvo.

3. a ovo za spajanje obitelji, ja sam nekak skuzila da to vazi i kad nismo u braku, vec samim time kaj cemo imate skupa dijete. al mozda grijesim?

i kad vec pricamo o braku, jel onda bitno dal se vjencamo u hrv ili bas moramo u njemackoj? ako netko zna.

danke

belica
16.05.2008., 13:19
1. od pomoci sam mislila na neke sajtove, udrugei li kaj vec di mozes dobiti provjerene informacije, a da nije veleposlanstvo.

3. a ovo za spajanje obitelji, ja sam nekak skuzila da to vazi i kad nismo u braku, vec samim time kaj cemo imate skupa dijete. al mozda grijesim?

i kad vec pricamo o braku, jel onda bitno dal se vjencamo u hrv ili bas moramo u njemackoj? ako netko zna.

danke

poslal sam ti pm sa svim sto te zanima

biljcica
16.05.2008., 16:47
Herr Buntspecht, mislim da ste joj ovdje dali par krivih, povrsnih informacija.. cura je sama napisala da joj je muz hrvatski drzavljan koji ima vlastitu firmu.

time reci da vjerovatno ima i privatno zdravstveno osiguranje. posto doticna nikad prije nije radila ili boravila u njemackoj morat ce najbolje i nju samu sto prije privatno osigurati ili bar uplatiti u gesetzliche krankenversicherung pa bi bar bebica bila preko nje automatski besplatno osigurana.. za razliku od privatnog gdje bi za sve troje morali extra placat. ako je bilo koje osiguranje uopce uzme jer je trudna i oni to vide od pocetka kao trosak.
dakle nek se sto prije raspitaju kod raznih zdravstvenih osiguranja, inace joj programiran porodjaj u domovini.

automaticarko, razmisljajte sada racionalno. ja bih se na tvom mjestu sto prije vjencala, nema sad veze jel u Hrvatskoj ili u Njemackoj. vjencanjem u Njemackoj bi mozda jedino ostali postedjeni nekih bespotrebnih komplikacija..

dok rjesite sve te papire oko boravka i vize nakon vjencanja, boravi kod njega kao turist, to ti ne moze nitko zabraniti.. a kao njegova supruga imas onda pravo i na duze od 3 mjeseca, ak se ne varam.. i onda se fino kao udana zena u Berlinu brines o birokraciji. a zdravstveno osiguranje za to vrijeme si uvijek mozete u hitnom slucaju uz tvoje hrvatsko nadoplatit i privatno, znam to iz iskustva jedne frendice.
sa druge strane, ne bih nikako prekidala radni odnos u domovini prije mi istekne porodiljski kako bih bar tamo kasirala na sta imam pravo, bez obzira bila udana ili ne. sigurno ti i poslodavac po zakonu mora davat jos bar mjesec dana placu nakon sto rodis, zar ne?! zasto bi im to poklonila..
a bebica ako se rodi u Berlinu automatski dobija njemacko drzavljanstvo i svoj djeciji doplatak iliti kindergeld od arbeitsamta. to bi ionako moralo ici preko tate. jer kindergeld se principijelno dodjeljuje djetetu do 18 godine zivota tj. dok ne zavrsi skolovanje, a ne roditeljima! preko roditelja se djetetu moze samo isplacivati, a i ne mora, vec cak i direktno na djetetov ziro racun.

ako uspijes srediti svoje papire na vrijeme, ti bi jedino mozda imala pravo 6 mjeseci na nekih 300 EUR mjesecno mutterschaftsgeld koji je mozda visi od primanja koje bi ti Hrvatska dala za vrijeme porodiljskog.

raspitajte se o svemu, decko ti sigurno zna gdje se mora ici u Berlinu pitati.. i onda si izracunajte koja kombinacija vam se najvise isplati.

hmm... nadam se da ti sada nisam ispricala bajke.

zelim vam srecu i puno jakih zivaca!

ralphina
16.05.2008., 17:25
poslal sam ti pm sa svim sto te zanima zasto na pm? sigurna sam da i mnoge druge zanima ili ce zanimati ...

buntspecht
16.05.2008., 18:11
Herr Buntspecht, mislim da ste joj ovdje dali par krivih, povrsnih informacija.. cura je sama napisala da joj je muz hrvatski drzavljan koji ima vlastitu firmu.

time reci da vjerovatno ima i privatno zdravstveno osiguranje. posto doticna nikad prije nije radila ili boravila u njemackoj morat ce najbolje i nju samu sto prije privatno osigurati ili bar uplatiti u gesetzliche krankenversicherung pa bi bar bebica bila preko nje automatski besplatno osigurana.. za razliku od privatnog gdje bi za sve troje morali extra placat. ako je bilo koje osiguranje uopce uzme jer je trudna i oni to vide od pocetka kao trosak.
dakle nek se sto prije raspitaju kod raznih zdravstvenih osiguranja, inace joj programiran porodjaj u domovini.

malo si fulala,kao prvo ko kaze da joj decko ima privatno krankenversicherung,ovdje mozes birat.
da bi se nju osiguralo svejedno ili privat ili u drzavno zdravstveno,doticna gospodicna mora obavezno imat sredjen boravak(Aufenhtalt),bez toga mozes zaboravit krankenversicherung.
postoji neaka mogucnost turistickog osiguranja preko ADAC al to je samo za jako hitne slucajeve.

automaticarko, razmisljajte sada racionalno. ja bih se na tvom mjestu sto prije vjencala, nema sad veze jel u Hrvatskoj ili u Njemackoj. vjencanjem u Njemackoj bi mozda jedino ostali postedjeni nekih bespotrebnih komplikacija..

dok rjesite sve te papire oko boravka i vize nakon vjencanja, boravi kod njega kao turist, to ti ne moze nitko zabraniti.. a kao njegova supruga imas onda pravo i na duze od 3 mjeseca, ak se ne varam.. i onda se fino kao udana zena u Berlinu brines o birokraciji. a zdravstveno osiguranje za to vrijeme si uvijek mozete u hitnom slucaju uz tvoje hrvatsko nadoplatit i privatno, znam to iz iskustva jedne frendice.
sa druge strane, ne bih nikako prekidala radni odnos u domovini prije mi istekne porodiljski kako bih bar tamo kasirala na sta imam pravo, bez obzira bila udana ili ne. sigurno ti i poslodavac po zakonu mora davat jos bar mjesec dana placu nakon sto rodis, zar ne?! zasto bi im to poklonila..
a bebica ako se rodi u Berlinu automatski dobija njemacko drzavljanstvo i svoj djeciji doplatak iliti kindergeld od arbeitsamta. to bi ionako moralo ici preko tate. jer kindergeld se principijelno dodjeljuje djetetu do 18 godine zivota tj. dok ne zavrsi skolovanje, a ne roditeljima! preko roditelja se djetetu moze samo isplacivati, a i ne mora, vec cak i direktno na djetetov ziro racun.

eee kad bi to sve tako lako islo:D:D
zakon o strancima je promjenjen krajem prosle godine ,dakle mora sve obavizt u zagrebu,bez sredjenih papira nesmije bit duze od 90 dana u 6 mjeseci u njemackoj!!!
istina zdravstveno placa ak je hitno,samo kod nje se porod nebi dogodio slucajno nego namjerno,pa bi sigurno sve morala platit iz svog djepa,al ko voli nek izvoli!!
beba ce dobit uz hrvatsko i njemacko(uz razne uvjete9 ali samo u slucaju ako majka ima ko sto rekoh sredjen boravak....
sta mislis koliko bi dolazilo vamo nako turistiocki i radjalo:lol::lol

ako uspijes srediti svoje papire na vrijeme, ti bi jedino mozda imala pravo 6 mjeseci na nekih 300 EUR mjesecno mutterschaftsgeld koji je mozda visi od primanja koje bi ti Hrvatska dala za vrijeme porodiljskog.

samo sto za sredjivanje papira ce joj barem 10 tak mjeseci trebat:rolleyes:

raspitajte se o svemu, decko ti sigurno zna gdje se mora ici u Berlinu pitati.. i onda si izracunajte koja kombinacija vam se najvise isplati.

hmm... nadam se da ti sada nisam ispricala bajke.

zelim vam srecu i puno jakih zivaca!

to sto kazes,novi zakon s kraja prosle godine je sve postrozio,
dakle prvo se udat!!!! pa sve ostalo!!

buntspecht
16.05.2008., 18:20

znam jedan:

www.info4alien.de

tamo ces dobit super informacije

da ti je decko njemac,islo bi al tek nakon poroda.Dakle nakon poroda bi dijete bilo automatski njemac,kao takvo imalo bi pravo bit u njemackoj,a posto se nebi moglo brinut o sebi, i ti isto s njim[/QUOTE]

danke

u svakom slucaju u hrvatskoj,jednostavnije je.po novom zakonu od prosle godine kao turist se nemozes vise vjencat u njemackoj.

belica
16.05.2008., 19:09
u svakom slucaju u hrvatskoj,jednostavnije je.po novom zakonu od prosle godine kao turist se nemozes vise vjencat u njemackoj.[/QUOTE]

nije istina. mene niko nije trazio nekakvu posebnu dozvolu za opcinski brak. to ti treba ako si drzavljanin bosne, srbije....

biljcica
16.05.2008., 19:19
hey Mr. Buntspecht... citaj malo pazljivije postove i ne kompliciraj toliko stvar. kao da je Njemacka bogom dana i nedostizan, birokracijskom masinerijom zasticeni san snova. :rolleyes:

sto se njenog decka tice... ona sama je napisala da je on samostalan djelatnik.. dakle, samo ako je budala, bio bi osiguran u sve trulijem drzavnom zdravstvenom sistemu.. i kao sto ja napisah, VJEROVATNO je osiguran u privatnom.
a da ona mora imati stalni boravak u Njemackoj da bi bila u zdravstveno osigurana, nije bas istina. spomenuh iskustvo svoje frendice, koju je muz, tadasnji decko, osigurao kod DEVK, bez da je imala V od vize u svojoj hrvatskoj putovnici. problem je jedino hoce li automaticarku bilo koje osiguranje uzet, jer je prilicno... trudna. :)

sto se turistickog boravka tice.. takodjer napisah.. pretpostavljam da se moze duze od 3 mjeseca. no nije to sad bitno, bio je samo prijedlog, dok se ne sredi papirologija.. i daj molim te, kao da ce je netko kontrolirati jel 3 mjeseca tu ili 5 mjeseci..

a djetesce ako se rodi u Berlinu, dobit ce njemacko drzavljanstvo po ocu koji je tu rodjen, odrastao i integriran. zar to ima ikakve veze sa boravisnom vizom majke, ako ga otac priznaje?! i oni ionako imaju namjeru vjencat se prije rodjenja djeteta, ukoliko nisam krivo shvatila.

i molim te ne banaliziraj ubuduce i ne vadi mi rijeci iz konteksta.. ovdje nije uopce tema o kojekakvim siroticama koje bi se rodjenjem djeteta na tlu neke zemlje htjele docepat stalnog boravka preko stecenog djecijeg drzavljanstva, vec o paru koji se voli i o buducoj familiji.

i na kraju krajeva... napisala sam joj i sama, najbolje im se sto prije vjencat, bilo gdje..

i ne pravi ti nemogucu misiju oko jednog obicnog birokracijskog procesa. previse pametujes. :p

Hrvoje
16.05.2008., 19:33
1. gdje se nabolje obratiti za pomoć kod ovakvih slučajeva, ako ima neki centar kod nas koji nije nužno veleposlanstvo (vidim iz postova da niste baš oduševljeni suradnjom)

Nije ti potrebna nikakva pomoc :) Sve se to da lako sredit

2. do kada moram ja položiti tečaj njemačkog, prije zahtjeva za vizu ili mogu i kasnije

otidji u Berlin, imas 3 miseca turisticku vizu, sudbeno se vjencajte u Berlinu.
Jer tada radis tecaj njemackog kod svog dragog u berlinu.
Ako se vjencate u Hrvatskoj onda MORAS tecaj polagat u Hrvatskoj jer bez toga ne dobivas boravak (aufenthaltsgenehmigung)

Prepostavljam da tvoj dragi ima pravo na njem. drzavljanstvo ali ga ne zeli.
Ako se vjencate u Berlinu, rodis dite onda vam dite automatski dobiva njem. drzavljanstvo (zbog oca) A majka njemca ima po automatizmu stalni boravak u njemackoj i radnu dozvolu......

3. kakvu dozvolu mi je najbolje tražiti da dođem u zemlju na duže vrijeme - čula sam za neku koja je za 'spajanje obitelji', to mi se nekako čini najbliže

zakoni su se u zadnjih nekoliko godina vise puta minjali. npr. taj tecaj njemackog 2006. nije bia potreban

Kao sto sam gore vec napisao. Otidji u Berlin s turistickom vizom, sudbeno se vjencajt (moras imat svu papirologiju iz Hrvatske prevedenu na njem.)

4.šta trebam da bi uopće rodila bebu u njihovoj bolnici, to mi ne pokriva naše zadravstveno, jel?

ako imas namjeru se vjencat :) onda to sto prije
Ako zelis cekat sa vjencanjem onda obavezno reci dragome da ti napravi dodatno zdravstveno osiguranje za tebe turista.

5. kako ostvariti prava koje imaju bebe koje se rode u njemačkoj (novčanu pomoć i sl). ovo pitam zato kaj ja ovdje imam ok posao i plaću, pa ne znam dal da se odjavim s posla prije ili poslije porodiljnog, koji mi ovdje pokriva država a za berlin ne znam kako to ide.

sve to ide automatski, kad rodis dobit ces svu papirologiju i upute sta i kako.
Prepostavljam da ti dragi nije neki tutlek, pa ce sve sredit to.

6. jel bolje da se vjenčamo prije ili je to nebitno kod sve te papirologije i ostvarivanja prava (ne bi se htjeli zaletit pa da ispadne da nam bi bilo bolje da smo to napravili kasnije, mislim zbog prava bebe i sl...volimo se mi)

JOS JEDNOM :)
prije se vjencat, olaksat ce ti sve
pricam iz iskustva. Ja sam isao putem koji ti stalno pisem. Prijatelj je imao potrebu lito 2006. vjencat se u Hrvatskoj (crkveno i sudbeno) danas mu je draga jos u Hrvatskoj a on u Njemackoj !!!!!!! nakon godinu dana.

joj, sad sam vas zatrpala sa svim tim pitanjima, al ne znam od kud da krenem, tek sam počela istraživati, a malo mi je nezgodno jer ne znam njemacki pa mi je većina linkova beskorisna. upisat ću se na sate njemačkog ( ako znate neku dobru učiteljicu privatno, pošaljite mi kontakt :)

Nema potrebe strahu, vazno je samo da se sudbeno vjencate dok si u berlinu sa turistickom vizom. neces virovat kakvih problema ima tebe uvest u njem. ako se vjencate u HR. Sve moras u Hrvatskoj sredjivat, papirologiju, tecaj... pa na njem. veleposlanstvo....

svi linkovi, komentari, iskustva su i više nego dobro došla... a kad to rješim radim tulum na koji ste svi pozvani...

thx unaprijed

Ako tribas kakvu pomoc mozes mi i PM poslat

Ja sam 2006. importirao svoju zenu ;) pa znan kakve su muke bile a i znam kakve su muke kad pogrisis (ozenis se u HR)

belica
16.05.2008., 20:15
otidji u Berlin, imas 3 miseca turisticku vizu, sudbeno se vjencajte u Berlinu.
Jer tada radis tecaj njemackog kod svog dragog u berlinu.
Ako se vjencate u Hrvatskoj onda MORAS tecaj polagat u Hrvatskoj jer bez toga ne dobivas boravak (aufenthaltsgenehmigung)

ovo nije tocno. ispit A1 mozes polagati na bilo kojem goethe institutu na svijetu. pa ja sam ga polagala u frankfurtu, a nemam boravisnu vizu. dosla sam kod decka na misec dana, prijavila ispit i fino polozila.....nema tu nikakve mudrolije.

Mi smo se jako dobro raspitali o cijeloj proceduri vezano za sklapanje braka kod maticara. Jedina prednost sklapanja braka u De je ta sto kasnije ne moras lupat u Hr na veleposlanstvo i od tamo zatrazit vizu. Istina, vizu ces vjerojatno brze dobit ako je zatrazena u NJemackoj, a sve drugo je isto. Ako se vjencas u Hr, ne trebaju ti nikakvi prijevodi. Odma dobijes internacionalni vjencani list te s njim, internacionalnim rodnim listom, putovnicom, boravisnom dozvolom dragog, cetrifikatom A1 koji izdaje goethe institut, 3 novije biometrijske slike odes na veleposlanstvo u zagrebu. Tamo ispunis neki obrazac i cekas. Oni u njemackoj kontaktiraju tvog dragog i on im mora donijeti isjecak od 3 zadnje place, ugovor od stana i ako je to sve ok, nemas se sta brinit.
Mi smo se odlucili na vjencanje u njemackoj jer je meni to bilo puno zgodnije obzirom da nisam iz Zagreba(a za sve vezano uz vizu maras u zg), a i vecinu vremena sam u De.

buntspecht
16.05.2008., 21:10
hey Mr. Buntspecht... citaj malo pazljivije postove i ne kompliciraj toliko stvar. kao da je Njemacka bogom dana i nedostizan, birokracijskom masinerijom zasticeni san snova. :rolleyes:

sto se njenog decka tice... ona sama je napisala da je on samostalan djelatnik.. dakle, samo ako je budala, bio bi osiguran u sve trulijem drzavnom zdravstvenom sistemu.. i kao sto ja napisah, VJEROVATNO je osiguran u privatnom.
a da ona mora imati stalni boravak u Njemackoj da bi bila u zdravstvenoosigurana, nije bas istina. spomenuh iskustvo svoje frendice, koju je muz, tadasnji decko, osigurao kod DEVK, bez da je imala V od vize u svojoj hrvatskoj putovnici. problem je jedino hoce li automaticarku bilo koje osiguranje uzet, jer je prilicno... trudna. :)

Ajme al ga ti drobis pa drobis.a nemas blage veze:mad:
osigurat se ovdje mozes ,kod bilo koga za vrijeme turistickog posjeta,ali to osiguranje pokriva samo NAJOSNOVNIJE!!! porodjaj definitivno NE!!

al nema veze moze probat,ak bude morala platit,ima da je infarkt strefi:lol:

i da ocito je njemacka bogom dana inace nebi svi ovamo letjeli:lol:

sto se turistickog boravka tice.. takodjer napisah.. pretpostavljam da se moze duze od 3 mjeseca. no nije to sad bitno, bio je samo prijedlog, dok se ne sredi papirologija.. i daj molim te, kao da ce je netko kontrolirati jel 3 mjeseca tu ili 5 mjeseci..

sreco moja,u putovnici ti je uvijek ulazni stambilj!!!dakle nemoj djevojku navodit da krsi zakon!!!
duze od 3 mjeseca je ILEGALNO--AUSWEISUNGSGRUND!!!!!

a djetesce ako se rodi u Berlinu, dobit ce njemacko drzavljanstvo po ocu koji je tu rodjen, odrastao i integriran. zar to ima ikakve veze sa boravisnom vizom majke, ako ga otac priznaje?! i oni ionako imaju namjeru vjencat se prije rodjenja djeteta, ukoliko nisam krivo shvatila.

itekako ima!!!ocito nemas pojma kolko dugo traje proces priznavanja djeteta ako nisu u braku:rolleyes:

i na kraju krajeva... napisala sam joj i sama, najbolje im se sto prije vjencat, bilo gdje..

i ne pravi ti nemogucu misiju oko jednog obicnog birokracijskog procesa. previse pametujes. :p

inace moram se ispravit,moja greska!!! vjencat se moze i u njemackoj,samo sto papiri moraju biti sa apostilama,moraju biti ovjereni i prevedeni od ovlastenog prevodioca OVDJE u njemackoj!! jako bitno!barem ovdje u Ba-Wü

ali,Visum zur Familienzusamenführung mora biti na ambasadi u Zagrebu zatrazena

to ti je isto ko kad neko iz hrvatske zeli u njemackoj studirat,iako ima Zusage od unija,nemre samo doc ovdje na Ausländerbehörde i rec,hej ja ocu aufenthalt,:rolleyes:
moras sve preko botschafta gdje dobis visu zwecks recimo Studium

u ovom slucaju ona ce dobit za Familienzusammenführung

al ko zna Berlin nije Baden-Württemberg,zakoni se malko razlikuju od drzave do drzave

a ti biljcice procitaj si malo Aufenthaltsgesetz-Ehegattennachzug zu einem Ausländer

da je sve to tako jednostavno ko sto ti kazes,:rolleyes:

automaticarka
16.05.2008., 21:40
prvo, hvala svima...
proucit cu sta ste napisali, poslozit si to do jutra pa da vidim jel mi sve jasno...ako cu imati pitanja ili nesto ne skuzim javim se. u svakom slucaju lijepo je znati da nisam jedina koja se bavi ovom tematikom.

inace, po novom hrvatskom zakonu, ovdje vam drzava za vrijeme ciijelog porodiljnog i ako treba cuvanja trudnoce isplacuje punu placu... tako da je to super za buduce mame, a nije vise na trosak poslodavca tako da su svi na dobitku.
a kako ja imam fakat ok placu za hrv... zato sam bila u dilemi gdje rodit tu bebu i ostvariti prava na 'pomoc'
uglavnom hvala za prve reakcije, cujemo se ujutro.

Hrvoje
16.05.2008., 22:06
ovo nije tocno. ispit A1 mozes polagati na bilo kojem goethe institutu na svijetu. pa ja sam ga polagala u frankfurtu, a nemam boravisnu vizu. dosla sam kod decka na misec dana, prijavila ispit i fino polozila.....nema tu nikakve mudrolije.

sta je sa tecajem?
da mozes ispit polagat to valjda ide u njemackoj ali tecaj traje, ako ides ucit njemacki onda nemozes to u roku misec dana.

Zena mi je isla godinu dana na VHS na taj tecaj. Jucer dobila "diplomu" da je polozila.

Da se nebi zajebavala sa njemackim zakonima i propisima bolje je prevest dokumente kod nekog naseg prevoditelja i vjencat se u Njemackoj.

buntspecht
16.05.2008., 22:37
sta je sa tecajem?
da mozes ispit polagat to valjda ide u njemackoj ali tecaj traje, ako ides ucit njemacki onda nemozes to u roku misec dana.

Zena mi je isla godinu dana na VHS na taj tecaj. Jucer dobila "diplomu" da je polozila.

Da se nebi zajebavala sa njemackim zakonima i propisima bolje je prevest dokumente kod nekog naseg prevoditelja i vjencat se u Njemackoj.

to je tocno,kurs njemackog cak i onaj intenzivni traju po 3 mjeseca i vise.bolje se neigrat sa zakonima

ovo za prijevod,ja bih se prvo raspitao dali moze.da nebi duplo platila ,prosle godine sam trebao neke papire prevodit,ja to lijepo sve u zagrebu obavio.
Dodjem ovdje na Amt,kao nemoze mora sve bit prevedeno i ovjereno od njemackog prevodioca,ajme majko moja sad trazi
i bogami plati,odero me ko budalu,oko 30 Eura po stranici,a bilo ih citavo cudo!:(

belica
17.05.2008., 12:24
to je tocno,kurs njemackog cak i onaj intenzivni traju po 3 mjeseca i vise.bolje se neigrat sa zakonima

ovo za prijevod,ja bih se prvo raspitao dali moze.da nebi duplo platila ,prosle godine sam trebao neke papire prevodit,ja to lijepo sve u zagrebu obavio.
Dodjem ovdje na Amt,kao nemoze mora sve bit prevedeno i ovjereno od njemackog prevodioca,ajme majko moja sad trazi
i bogami plati,odero me ko budalu,oko 30 Eura po stranici,a bilo ih citavo cudo!:(

mene su dosle 3 str. 100eura, a da ne govorim da je bilo svega 20 min posla za prevodioca. uzasno su skupi

belica
17.05.2008., 12:41
sta je sa tecajem?

ja nisam pohadjala nikakav tecaj. na netu sam skinula primjerak testa i procitala od ponsa njemacki za pocetnike. dobila sam sehr gut... a sto da kazem, pametno dijete:D.
tecaj ne mora nitko pohadjat. ukoliko nikad nisi imao kontak s njemackim, uzmes privatne sate jer goethe institut je strasno skup. njih na goetheu ne zanima gdje si ti naucio njemacki, bitno je samo da je cetrifikat od testa izdao goethe. inace, mozes se pripremat i na goetheu i to traje 3 tjedna s tim da po danu imas minimalno 6 sati. ako ces polagat u zagrebu, na termin cekas minimalno 3 miseca. u njemackoj se termin lakse dobije, ali testove ne odrzavaju svaki mjesec kao u Zg.

Hrvoje, kako ti je zena zadovoljna kvalitetom nastave na VHS gdje se odrzavaju integracijski tecajevi?
Kad ste se vi vjencali u De, gdje ste predali zahzjev za vizu? Da li je morala to predavat na veleposlanstvu u zg ili je to moguce u de(meni je receno da se zahtjev predaje u de ako si se tamo vjencao)?

ATE13
17.05.2008., 14:03
WELCOME to BÖRLIN http://www.smilies-smilies.de/smilies/international_smilies/kkproscht.gif (http://www.snukk.de)

Ovako... Ja sam se ovdje udala i rodila bebu prije 8 mjeseci... Dragi je isto ovdje rodjen i isto ima HR drz.
Kad sam dosla kod dragog u Berlin, odamh smo osli u Standesamt (maticni ured) i pitali sta nam sve treba...
On nam je rekao da nam trebaju putovnice, jedan slobodni list s pecatom apostile ( il od mene il od njega ) , njegov rodni list moj internacionalni rodni list i moja potvrda o prebivalistu... slobodni list i potvrdu o prebivalsitu smo ovdje preveli, posto nismo smjeli dole jer ako bi dole preveli slucajno pogresno ovi iz D njima nemogu nista, zato smo morali ovdje prevesti...
Pitala sam ga, jer on nas smije vjencat ako ja nemam vizu, rekao je da to uopce nije problem, on nas moze vjencat a sto se tice vize to onda moramo Ausländerbehörde (ured za strance)...
Vjencali smo se 01.12.2006 i odmah tjedan dana poslje sam se morala javiti u Ausländerbehörde da napravim Termin... Nazvala i dala mi Termin 15.01.2007 ... Nazalost sam morala 28.12.2006 dole jer mi je tata umro, i kad smo se vracali 31.12.06 za*ebavali su me na granici da nemam pravo uci vise u D jer sam bila vise od 3 mjeseca u pola godine , i da me nemogu pustiti...
skoro 3 sata su me drzali i kontrolirali sve sta sam im rekla i papire itd. i ipak su me pustili, to samo ti kazem da nebi slucajno morala nekud a vec si duze od tri mjeseca u D i imas pecat...
Da na Telefonu ti kaze sta sve moras ponijeti ...
- Putovnice
- 2 slike
- Obracun place ( Lohnabrechnung )
- Ugovor stana
- Vjencani list
to ponijeli osli tam pregledala, rekla dragi malo zaradjuje za nas dvoje , dala mi novi termin 12.02.07 ...ja nasla posao do tada donijela ugovor pregledala i dala mi vizu :top:
Plasili su me i rekli da moram da izadjem i da budem 3 mjeseca dole dok nedobijem vizu i bla bla bla...
NISTA od toga...
Rekla mi je ako hocu mogu ici na tecaj njemackog, ali ja sam u D zavrsila skolu tako da nemoram ako necu ...

Bolje bi bilo da se vjencate prije nego bebaca dodje, onda je lakse sto se tice priznanja djetete i sve to ... A mali/mala ce dobiti automatski tj. ne bas, trazit ce da im posaljete kopiju vasih putovnica onda ce sigurno istrazivati jeli dragi imao problema neki s policijom itd.. ako nije dobije u roku od 6 tjedana mali/mala njihovo drzavljanstvo, 13€ dodje putovnica za bebe :D

Neznam neko je spomenuo da mozes biti duze od 3 mjeseca ako si mu zena, nije tocno... meni je policija rekla da nemam pravo,ako nemam bar neku vizu...

Za dijete ces dobijati Kindergeld ( djeciji doplatak ) 154,-€ i mozes zatraziti Elterngeld , minimalno dobijes mjesecno onda 300,-€ , to zatrazis u uredu za mlade (Jugendamt) i tamo potpises da za tu god. dana(mozes zatraziti i dvije god) ti ces SAMA odgajati svoje djete,brinuti se za njega itd... da si radila godinu dana u D ,onda bi dobila 71% svoje place u tih god. dana...
I ako rodis dijete onda zatrazi ERSTLINGSZUSCHLAG ... To je isto u Jugendamt, kazes njima sta ti sve treba za bebu sta jos nemas i oni izracunaju kolko bi to sve doslo i taj novac dobijes ( ja nazalost to sam tek cula kad sam rodila tako da ja od toga nisam mogla profitirati...)

A da sto se tice osiguranja... ja sam 17.01.2007 isla s dragim u AOK di smo osigurani, i rekla da sam trudna da moram doktoru ali da nemam jos vizu da ju budem dobila, onda su uzeli od dragog karticu i vjencani list i napravili mi povremenu karticu za osiguranje da mogu doktoru... :top:

ako imas pitanja sam pitaj... nadam se da sam bar malo pomogla...
i da kad dodjes javi se :mig::D

buntspecht
17.05.2008., 22:00
vi ste se sve udavala prije, u kolovozu 2007 bio je änderung des zuwanderungsgesetzes

nema vise toga,dodjem udam se i dobim odmah vizu.time su stali na kraj kojekakvim vjencanjima za papire i vjancanjima nabrzaka u Danskoj.

Procitajte §5 Abs.2 AufenthG. tamo pise za dobivanje trajne dozvole boravka je potrebno da udjes u zemlju sa odgovarajucom vizom.
Hrvatski druavljani su oslobodjeni viza za turisticka putovanja, ali ne za neke druge stvari,recimo Familienzusammenführung!!

to znam iz prve ruke,
kolega s posla (njemac) se ozenio u mexiku za mexikanku(inace ni oni netrebaju vizu za turisticka putovanja) u Rujnu 2007, i sta,dosli oni u njemacku i nemereeee!!!
kao novi zakon,mora ona prvo natrag,kad nauci njemacki nek preda zahtjev za spajanje obiteli i tek onda sa tom vizom da dodje i onda ce dobit dozvolu boravka.
isli oni i kod odvjetnika,nema pomoci to je tako.NOVI ZAKON!!!

usput zena mu i dalje u Mexiku :lol:,buba njemacki,vec jednom pala,nesto bas i nije ednostavan taj ispit na Goethe Institutu.

al se ipak vrijedi raspitat kod Ausländerbehörde,Njemci su dosta flexibilni sto se tog tice,sve to ide nach Ermessen, (zaboravih hrvatsku rijec:()ko zna mozda ufatis nekog normalnog:rolleyes:

ATE13
17.05.2008., 22:27
Istina,cula sam za taj Gesetz, ali evo brat mi se ozenio u 2.mjesecu i nije morala sogorica ici dole po vizu za Familienzusammenführung...
Mozda zavisi i od grada do grada, i dal je osoba na koju naletis dobre volje ili ne...

Meni je isto kad sam trazila vizu rekla da normalno trebam iz ZG vizu za Familienzusammenführung, ali posto sam vec tu zasto da idem opet nazad...
Mozda sam ja imala srece sto sam naletila na bas jako dobru gospodju... :ne zna:

Nadam se da i automaticarka bude te srece...
najbolje neka ide se raspitati, znat vise ... jer svaki dan njima padne nesto novo napamet :mig:

buntspecht
17.05.2008., 23:51
Istina,cula sam za taj Gesetz, ali evo brat mi se ozenio u 2.mjesecu i nije morala sogorica ici dole po vizu za Familienzusammenführung...
Mozda zavisi i od grada do grada, i dal je osoba na koju naletis dobre volje ili ne...

Meni je isto kad sam trazila vizu rekla da normalno trebam iz ZG vizu za Familienzusammenführung, ali posto sam vec tu zasto da idem opet nazad...
Mozda sam ja imala srece sto sam naletila na bas jako dobru gospodju... :ne zna:

Nadam se da i automaticarka bude te srece...
najbolje neka ide se raspitati, znat vise ... jer svaki dan njima padne nesto novo napamet :mig:

oh da ,pa sta ces nemaju pametnijeg posla,al fakat i njemacki su ti zakoni takvi da ih mozes na 100 nacina tumacit,to ti znaci to nach ermessen.

i ja se nadam da ce automaticarka naletit na neku dobru dusu...

nadam se da nece naletit ko na ove kod mene,istina nisam imao tu cast da ih upoznam,al sam cuo iz razlicitih izvora da traze dlaku u jajetu,a ko trazi taj i nadje.

ovdje ti je sad u modi rijec scheinehe,pa ti dokazi da nije:D:D

loretalu
18.05.2008., 00:18
vi ste se sve udavala prije, u kolovozu 2007 bio je änderung des zuwanderungsgesetzes

nema vise toga,dodjem udam se i dobim odmah vizu.time su stali na kraj kojekakvim vjencanjima za papire i vjancanjima nabrzaka u Danskoj.

Procitajte §5 Abs.2 AufenthG. tamo pise za dobivanje trajne dozvole boravka je potrebno da udjes u zemlju sa odgovarajucom vizom.
Hrvatski druavljani su oslobodjeni viza za turisticka putovanja, ali ne za neke druge stvari,recimo Familienzusammenführung!!

to znam iz prve ruke,
kolega s posla (njemac) se ozenio u mexiku za mexikanku(inace ni oni netrebaju vizu za turisticka putovanja) u Rujnu 2007, i sta,dosli oni u njemacku i nemereeee!!!
kao novi zakon,mora ona prvo natrag,kad nauci njemacki nek preda zahtjev za spajanje obiteli i tek onda sa tom vizom da dodje i onda ce dobit dozvolu boravka.
isli oni i kod odvjetnika,nema pomoci to je tako.NOVI ZAKON!!!

usput zena mu i dalje u Mexiku :lol:,buba njemacki,vec jednom pala,nesto bas i nije ednostavan taj ispit na Goethe Institutu.

al se ipak vrijedi raspitat kod Ausländerbehörde,Njemci su dosta flexibilni sto se tog tice,sve to ide nach Ermessen, (zaboravih hrvatsku rijec:()ko zna mozda ufatis nekog normalnog:rolleyes:

pa ako su se vjencali u meksiku, onda iz meksika treba zatrazit vizu...da su se vjencali u njemackoj, iz njemacke bi slali zahtjev za vizu.
nikakva viza nije potrebna za vjencanje u njemackoj(osim ako si iz Srbije, Bosne i drugih zemalja koje trebaju vizu za ulazak u zemlju....) Pa meni nikakvu vizu nisu trazili. Dosla sam u ured maticarke sa svom dokumentacijom...ona pregledala, dogovorili se za datu, platili taksu... dosli na dan vjencanje, vjencali se i to je sva mudrolija. E da, i to nije bilo 2007. vec prije nekoliko dana,znaci, podaci su friski i vjerodostojni

buntspecht
18.05.2008., 00:40
pa ako su se vjencali u meksiku, onda iz meksika treba zatrazit vizu...da su se vjencali u njemackoj, iz njemacke bi slali zahtjev za vizu.
nikakva viza nije potrebna za vjencanje u njemackoj(osim ako si iz Srbije, Bosne i drugih zemalja koje trebaju vizu za ulazak u zemlju....) Pa meni nikakvu vizu nisu trazili. Dosla sam u ured maticarke sa svom dokumentacijom...ona pregledala, dogovorili se za datu, platili taksu... dosli na dan vjencanje, vjencali se i to je sva mudrolija. E da, i to nije bilo 2007. vec prije nekoliko dana,znaci, podaci su friski i vjerodostojni

u ovom slucaju radi se o dobivanja Aufenthalta nakon vjencanja,vjencat se svako moze svugdje

ovo ne kuzim iz njemacke bi slali zahtjev za vizu:confused::confused:

kuda,ona zeli doc u njemacku:rolleyes:

loretalu
18.05.2008., 12:51
u ovom slucaju radi se o dobivanja Aufenthalta nakon vjencanja,vjencat se svako moze svugdje

ovo ne kuzim iz njemacke bi slali zahtjev za vizu:confused::confused:

kuda,ona zeli doc u njemacku:rolleyes:

ona mora dat zahtjev na njemackoj ambasadi u meksiku. da se udala u njemackoj, zahtjev bi zatrazila u njemackoj. njihova greska, trebali su se prije raspitat

Seminom
18.05.2008., 13:01
[B]
to znam iz prve ruke,

Verstehe ich nicht :ne zna: jeli za njega ne vrijedi "§ 28 Familiennachzug zu Deutschen " ???

super_sonic
18.05.2008., 13:12
aaaaaaah,koju vi sreću imate ...živjeti u berlinu :cerek: :cerek:

ATE13
18.05.2008., 14:37
aaaaaaah,koju vi sreću imate ...živjeti u berlinu :cerek: :cerek:

Mislis to ozbiljno :D
Ja bi WEG odavde...al neide :rofl:

ATE13
18.05.2008., 14:47
Verstehe ich nicht :ne zna: jeli za njega ne vrijedi "§ 28 Familiennachzug zu Deutschen " ???

istina... to se i ja pitam...
jer recimo dok smo mi ispunjavali formular koji nam je gospodja dala u Ausländerbehörde, pisalo je uvijek ispod (wenn Sie ein Deutscher Staatsbürger sind gilt das oben aufgeführte nicht) ...
Kad se Njemac/Njemica zeni za Ausländer(u slucaju poznanika koji je HRVAT) treba samo Putovnica i Vjencani list nista vise... za druge nacije neznam,mislim da im onda treba samo viza za ulazak u D, ako treba uopce ...:ne zna:

Eto vidi se da neki rade kako oni hoce, a jedna drzava i u svakom gradu drugacije :kava:

buntspecht
18.05.2008., 15:02
@Loretalu

ma nema veze gdje su se oni vjencali,ova na Ausländerbehörde

@Seminom

mislis za nju,ona je strankinja?

ma vrijedi nema tu da ne vrijedi.

kazu ovi da je ona usla kao turist,dakle sa turistickom vizom(koju ona nema posto su meksikanci nje oslobodjeni ) al to se racuna kao da ju imas:ne zna::ne zna: iako si je oslobodjen:confused:
dakle za spajanje obitelji navodno je potrebna ulazna viza za spajanje obitelji,koje NITKO nije oslobodjen!!! osim EU drzavljana.
a nju se moze samo dobiti na ambasadi drzave iz koje dolazis:confused:

eh da zenska im rekla ,da mora prvo naucit njemacki pa tek onda podnjet zahtjev za spajanje obitelji na ambasadi u mexiku

eto tako,cak i sef ausländerbehörde tako rekao,odvjetnik iso tamo i njemu to rekli.kaze odvjetnik,mogu oni tuzit,al to traje duze nego ovim putem,a ko zna ocel dobit parnicu.

@ATE13

ma to ti je tako,svaka drzava ima nes posebno.al inace Baden-Württemberg i posebno Bayern su poznati u trazenju dlake u jajetu:lol:

posto ja nikad nisam imao iskustva sa Ausländerbehörde,mislio sam,ah ovi stranci stalno nesto kukaju i izmisljaju,te traze im ovo,te ono,te neljubazni,al ako ovako zahebavaju njemca,onda zbilja:flop:

super_sonic
18.05.2008., 15:14

a ono,berlin objektivno nije tako ijep grad(ako ga uspoređujemo s parizom,amsterdamom,itd.),ali meni je osobno najljepši..ima neki poseban reiz :cerek: provela sam mjesec dana tamo,i jednostavno me osvojio svojom otvorenošću,multiklturalnošću,spoju novog i starog..a osim toga,tamo se priča njemački,najdivniji jezik na svijeeeeetu :D

ATE13
18.05.2008., 15:35
a ono,berlin objektivno nije tako ijep grad(ako ga uspoređujemo s parizom,amsterdamom,itd.),ali meni je osobno najljepši..ima neki poseban reiz :cerek: provela sam mjesec dana tamo,i jednostavno me osvojio svojom otvorenošću,multiklturalnošću,spoju novog i starog..a osim toga,tamo se priča njemački,najdivniji jezik na svijeeeeetu :D

sa svim se slazem ,osim s otvorenoscu :rofl: evo dvije godine sam ovdje i moram reci da jos nijednu osobu nisam srela da je otvorena,nego svi zive u svom zivotu,i kad nekoga upoznas nebi taj progovorio (nemislim sad da mi prica svoju zivotnu pricu ili slicno,nek et tak SMAL TALK) mozda na neki nacin i dobro, ipak skoro 4 mil. stanovnika pola od toga stranci , i ja da sam njemac nebi bila otvorena prema nikome :rofl:
odrasla sam u Rheinland-Pfalz tamo su otvoreni, al *ebote i to je ponekad dosadno, svi nekako nett,lieb itd... :rolleyes: zivila onda 4 god. u svici tamo svako te na ulici pozdravlja dal ga poznavao il ne... :D sad dosla u berlin ovdje te niko nesljivi cak i da nekoga znas :lol:, ponekad je i to dobro :p
ma u biti berlin OK gradic, ima svoje mane i vrline ko i svaki drugi grad,al da mogu sutra bih se izselila odavde :mig:

sonic a di ti zivis ?

buntspecht
18.05.2008., 15:35

ja bi u Berlin,al mi neako podaleko:(:(

buntspecht
18.05.2008., 15:40
odrasla sam u Rheinland-Pfalz tamo su otvoreni, al *ebote i to je ponekad dosadno, svi nekako nett,lieb itd... :rolleyes:

kuzim sta hoces reci,ja zivim u MA, LU je odmah preko mosta,bljak ,vec mi ide to na nerve,svi s smjeskaju,halloooo,morgen,alaaa tchüüüüsss :mad::mad::mad:

ATE13
18.05.2008., 15:41
pa bas i zato sto je dalek, Bogu iza nogu...
ja sam prije mislila da ljudi koji iz Berlina putuju doma da im treba 2 dana :rofl:
nama treba do ivanica jedno 12 sati bez guzve :flop: tocno receno imamo 1231km :D
ja bi u München... ljep grad nije mi daleko ni CH ni HR

buntspecht
18.05.2008., 15:43
1231km za 12 sati,ajme majko moja sta vi letite,meni treba za 970 km 13

ATE13
18.05.2008., 15:44
pa ne bas, ono voznja 150-170km/h :kava:
a odakle ti letis ? BW ili München

buntspecht
18.05.2008., 15:56
pa ne bas, ono voznja 150-170km/h :kava:
a odakle ti letis ? BW ili München

sram vas bilo,tako brzo se vozite:eek::eek::eek:
ja od Mannheima vozim pa ne brze od 130 km/h a i to mi previse:D:D
pa nikad doci,a i uvjek je negdje Stau,pa barem sat vremena:rolleyes:

super_sonic
18.05.2008., 16:20
ja sam u zg,nemam veze s Njemačkom,osim što obožavam jezik,upisat ću ga ove god.i tako...:) privukla me ova tema jer mi je Berlin najdraži grad..
a što se tiče otvorenosti ljudi,pa,ja sam učila njem.pri Goethe-Institutu pa sam se više-manje družila sa strancima,ali domaći koje sam upoznala su bili baš super,i zabavni,suprotno uobičajenoj predrasudi o nijemcima :P
nisam još bila u Münchenu,ali sigurna sam da bi me isto oduševio :cerek:

ATE13
18.05.2008., 17:57
posto ja nikad nisam imao iskustva sa Ausländerbehörde,mislio sam,ah ovi stranci stalno nesto kukaju i izmisljaju,te traze im ovo,te ono,te neljubazni,al ako ovako zahebavaju njemca,onda zbilja:flop:

sreca tvoja... mozda im je krivo sto njemac zeni mexikanku a nece njemicu :ne zna:
kolega od svekra je ozenio columbijaknu, i kad su isli za vizu pita njega onaj u Ausländerbehörde "Konnten Sie keine Deutsche finden ?" (Niste mogli Njemicu naci) mislim :flop:
ko ce koga nego svog svoga...

da se vratimo temi, automaticarka imali novosti ????

loretalu
18.05.2008., 18:15
ja sam u zg,nemam veze s Njemačkom,osim što obožavam jezik,upisat ću ga ove god.i tako...:) privukla me ova tema jer mi je Berlin najdraži grad..
a što se tiče otvorenosti ljudi,pa,ja sam učila njem.pri Goethe-Institutu pa sam se više-manje družila sa strancima,ali domaći koje sam upoznala su bili baš super,i zabavni,suprotno uobičajenoj predrasudi o nijemcima :P
nisam još bila u Münchenu,ali sigurna sam da bi me isto oduševio :cerek:

vjerojatno nisi bila ni u heidelbergu jer bi sigurno imala drugacije misljenje:mig:

automaticarka
18.05.2008., 22:51
uf, jeste se raspisali svi!!
ja sam jucer slavila rodjendan pa sam prespavala pola dana.
kad sam se probudila pocela sam ucit njemacki, nema mi druge..
to je ocito prva stvar koju moram napraviti, na koju god foru kasnije usla u zemlju.

i u medjuvremenu slozit neku svadbenu svecanost :) iz vasih prepiski sam dosla do zakljucka da je u biti manje vise svejedno dal to vjencanje obavis u hrv ili njemackoj pa bi ja to slozila doma ako vec mogu birat...a papire onda prevedem i sta vec treba..

malko me strah tog ispita iz njemackog jer sam ucila njemacki tri mjeseca prije par godina..al ak budem jako marljiva valjda ga polozim za mjesec dva. bome cu se pohvalit cim to obavim :)
idem odma sutra u getheov institutu tu u zg pa cu raspitat sta trebam znat i kak, gdje da to polozim..
a onda mogu krenut u skupljanje svih drugih papira za vizu za spajanje obitelji..

a sta se berlina tice, meni sa za sad grad, od cijele njemacke (osim dijela na granici sa francuskom) bas nekak najvise svidja.. sve koje sam upoznala su veseli i za neku akciju, druzenje. i stvarno ima svega u gradu a volim okolinu sa puno mogucnosti. onda bar ne mozes nekog drugog krivit ako ne iskoristis sta ti se pruza.
obozavam i njegove sume i jezera i trgove i klubove, psenicnu pivu.. jedino kaj ne mogu nikako prezalit je (uzasna) kava koju njemci piju. al i to se da sredit :)
uglavnom, optimisticna sam za pocetak :)

buntspecht
18.05.2008., 23:25
malko me strah tog ispita iz njemackog jer sam ucila njemacki tri mjeseca prije par godina..al ak budem jako marljiva valjda ga polozim za mjesec dva.

puno srece u ucenju.

nemas nekod velikog beda ,njemacki je zapravo jedan od laksih jezika,nema tu sta.jos ako ga ucis zbog ljubavi:mig::mig::mig:

automaticarka
19.05.2008., 09:46
uf, prvi termin za polaganje A1 u hrvatskoj je 28.08.
ako to tad polozim, kaj mislite jel mi dosta mjesec dana za srediti sve ostale papire za vizu?

ATE13
19.05.2008., 10:55
ako te nebudu zezali (daj boze) i ako sve ono poneses sto ti oni kazu nebi trebalo biti problema...
*drzim ti fige*

Seminom
19.05.2008., 17:15
......njemacki je zapravo jedan od laksih jezika .....

:lol: CHAKA.... Du Motivationsguru :D

Hrvoje
20.05.2008., 00:42
Hrvoje, kako ti je zena zadovoljna kvalitetom nastave na VHS gdje se odrzavaju integracijski tecajevi?

ko da je bitna kvaliteta, to su sve samo osnovne stvari na tom tecaju.
Nije to faks

Kad ste se vi vjencali u De, gdje ste predali zahzjev za vizu?

2006-te, odes na ausländeramt i sredis boravak.

Da li je morala to predavat na veleposlanstvu u zg ili je to moguce u de(meni je receno da se zahtjev predaje u de ako si se tamo vjencao)?

sve smo sredjivali u DE jer smo se i tu vincali (sudbeno)
sa njem. vjencanim listom osa na ausländeramt, ispunija papire, da slike i zena dobila boravak.

Hrvoje
20.05.2008., 01:21
to znam iz prve ruke,

da je ona dosla u njemacku, pa se tu vjencali nebi imali problema.
Upravo je to sto ja savjetujem curi, da se ozeni u njemackoj a ne u HR

belica
02.06.2008., 16:37
da je ona dosla u njemacku, pa se tu vjencali nebi imali problema.
Upravo je to sto ja savjetujem curi, da se ozeni u njemackoj a ne u HR

bojim se da je buntspecht bio u pravu. od 2006. se puno toga prominilo i sada bez obzira vjencao se ti u hr ili de, zahtjev za boravak podnosis u zagrebu na ambasadi.

joshua8
05.06.2008., 09:34
koliko se dugo ceka na boravak nakon sta se predaju papiri na ausländeramt?

ATE13
05.06.2008., 12:11
ja dobila odmah boravak na dvije god...
u februar 2009 dobivam neogranicen boravak , znaci nakon 2 god.

joshua8
05.06.2008., 14:04

znaci isti dan kad si predala papire:confused:?

ATE13
05.06.2008., 16:13
znaci isti dan kad si predala papire:confused:?

jeste da ... predala papire ona vidjela, rekla da odem van (iz sobe) da platim 65,-€ i cekala 30min dok me nije opet prozvala vratila mi putovnicu s vizom unutra... rekla vidimo se za dvije godine

buntspecht
05.06.2008., 18:28
koliko se dugo ceka na boravak nakon sta se predaju papiri na ausländeramt?

to ti ovisi od ausläneramta do ausländeramta.

u vecim mjestima dobis u roku 10-15 minuta,u manjim traje par dana.salju putovnicu u landratsamt gdje se ljiepi to cudo.Tako bilo u jednom manjem gradicu di sam prije zivio

e da,i nemoras platit vise odmah,dobis uplatnicu postom ,i imas 2 mjeseca vremena da platis (tak je bar frendica dobila).al ko zna,mozda se i to razlikuje od grada do grada.

asundaasunda
06.06.2008., 11:05

nema vam ovoga vise. sada se prvo mora zatrazit viza za spajanje obitelji pa onda oni u ausländeramt kontaktiraju tvog muza(treba im donit ugovor od stana, place....) i onda cekas

belica
09.06.2008., 20:09
zna li netko(od ovih koji su se zenili posli 28.8. 2007.) koliko se ceka na vizu za spajanje obitelji? misec, dva, tri:confused:?

belica
09.06.2008., 20:12
nema vam ovoga vise. sada se prvo mora zatrazit viza za spajanje obitelji pa onda oni u ausländeramt kontaktiraju tvog muza(treba im donit ugovor od stana, place....) i onda cekas

tocno tako. ozenili se vi u de ili u hr, potpuno je sve jedno. po novom zakonu najprije moras vizu za spajanje obitelji zatrazit preko ambasade u zg pa tek onda ostalo dolazi na red

automaticarka
19.08.2008., 10:15
hej, pozdrav svima!
evo u zadnjih par mjeseci svašta sam uspjela srediti!

kao prvo odlučili smo se vjenčati PRIJE nego beba dođe - uspijeli smo dobiti termin i predati sve papire, a tim da je prvi slobodan termin za vjenčanje 6.9. (još malo)
od papira su nam trebali internacionalni rodni listovi, (pošto oboje imamo hrvatsko državljanstvo), potvrdu o slobodnom statusu od oboje (a apostilom), kopija moje putovnice, potvrda o prebivalištu (moja).
to uz popunjene formulare koje smo dobili u njemačkoj, predaš, platiš još 200eura i to je to.
ono što je bitno za znati je da uz sve kopije dokumenata i prijevode, treba obavezno na uvid donijeti i orginale dokumenata (osim putovnice)- tako da sam ja to sve slala DHL-om.
naravno, sve treba prevesti kod ovjaštenog službenog prevoditelja, mi smo to obavili u njemačkoj iako je skuplje, zato šta u protivnom, ovdje treba onda staviti apostile i na prijevod, a nije m ise dalo s tim zezati, ovako si siguran da ako to njemci rade, da će ti i priznati dokumenat sa svojim žigom.

ono šta me iznenadilo, je da sam trebala poslati i kopiju diplome (napisala sam da sam diplomirala u taj njihov formular), pa su oni i to provjeravali (da li je priznata diploma i sl) da unesu u svoje baze podataka.
No uglavnom, ako ti točno kažu šta sve treba, ovo se riješi za 10tak dana (toliko je meni trebalo).

uspijeli smo iznajmiti i stan, a ja za 10 dana polažem A1 u goetheovom institutu u Zagrebu- dakle, ovaj ispit vrijedi u kojoj god zemlji u Goetheovom institutu da ga polažeš, isti je svuda, ja sam gledala gdje se najranije dobije termin.
i na kraju nam preostaje da predam zahtjev za vizu za spajanje obitelji u veleposlanstvu u zagrebu uz dokumentu (to su mi rekli telefonom):
vjenčani list (međunarodni, njemački ili hrvatski s prijevodom na njemački jezik) u originalu i kopiji
- potvrda o prebivalištu bračnog druga koji živi u Njemačkoj, u originalu i kopiji
- biometrijska fotografija
- putovnica - Ako je prilikom vjenčanja uzeto novo prezime, promjena prezimena pri podnošenju zahtjeva već mora biti unesena u putovnicu.
- certifikat Goethe–Instituta o znanju njemačkog jezika (stupanj A1)
- pristojba od 60 eura (plaća se u kunama)

kažu da se viza čeka 6-8 tjedana, i potrebno je doći osobno s putovnicom u veleposlanstvo (znači, moram se vratiti po to u hrv. kad mi odobre)

evo, nadam se da će ove 'friške informacije' još nekom koristiti.
a kad se vratim s prstenom na ruci 15.9 natrag u zagreb znati ću više o prijavama za zdravstveno osiguranje i s troškovima/beneficijama poroda u hrvatskoj vs. njemačka.

evo, ako netko ima još pitanja vezano uz ovu temu slobodno pišite da sad ja malo drugima pomognem oko toga. pusa svima, i držte mi fige za taj ispit iz njemačkog, na kraju ga učim doma sama jer nema tečajeva preko ljeta pa budemo vidjeli kak će to završiti.

Chauntel
19.08.2008., 12:13
hej, pozdrav svima!
za 10 dana polažem A1 u goetheovom institutu u Zagrebu- dakle, ovaj ispit vrijedi u kojoj god zemlji u Goetheovom institutu da ga polažeš, isti je svuda, ja sam gledala gdje se najranije dobije termin.
držte mi fige za taj ispit iz njemačkog, na kraju ga učim doma sama jer nema tečajeva preko ljeta pa budemo vidjeli kak će to završiti.

Nas dvije smo susjede kako god okrenes..:cerek: Nisam znala da i mi iz Hr po novom moramo polagati njemacki jezik? Mislila sam da je to samo za Bih..ocito nije..ne znam dali se prizna ako je netko vec isao na tecaj Njemackog jezika u Njemackoj..ali koliko cujem ispit je jednostavan..njemacki za pocetnike, traze samo osnove..pisanja..citanja i gramatike..sretno na ispitu i javi kako je prosao..cuvaj zivce trebat ce ti dok to sve sredis..i zelim ti sve najbolje kad uplovis u bracne vode..:mig:

belica
19.08.2008., 14:33
automaticarka, ako minjas prezime, racunaj na to da ce ti tribat jos 3 tjedna za novu putovnicu, a i ako se udajes u De, trebat ces i par dana da ti legaliziraju brak u hr. moras imat Hr vjencani da bi mogla napravit putovnicu
p.s. meni nisu trazili da prilozim diplomu, ocito je razlicito od ureda do ureda, maticara do maticara...

eberlin
19.08.2008., 14:41
ja sam u zg podnijela zahtjev za zurni postupak za putovnicu, samo moras navesti razlog zasto zelis zurno, a to je bio da zelim podnijeti sto prije zahtjev za vizu da se pridruzim suprugu, tako da smo kopirali njegovu vizu i tamo kod podnosenja tog zahtjeva za putovnicu napisali zamolbu (reda radi) dve recenice, zasto zelimo zurni postupak. putovnica ti bude gotova za 24-48 sati! to je jedini nacin da je dobijes ranije inace cekas 3 tjedna. trebas nazvati i pitati sve sta ti je potrebno ja vise nemam pojma,uplatnica i biljezi, to tamo rijesis, slike, kopija vize od muza, zamolba, vjencani list.... ne znam vise...

automaticarka
21.08.2008., 07:57
istina, to za zurni postupak sam cula ,to mi i je plan. predam zahtjev za osobnu, odma s tim papiricem predam zahtjev za zurni postupak za putovnicu. ja nislim da nece bit problema, ja ih sve sarmiram osmjehom :) bar je do sad uspjelo!
a stase tice A1 ispita to je novi njemački zakon i vrijedi za sve strance (nema veze iz koje su zemlje) koji žele dobiti bilo kakvu vizu za boravak u njemačkoj - turističku, radnu, ovu za spajanje obitelji, koaj god.. i možeš polagati u bilo kojem goetheovom institutu na svijetu, svuda važi (jedino kaj kod nas nema tečaja za pripremu ispita, ne znam dal to vani imaju)

uglavnom, osjecam se ko prava streberka kaj ucim jezik iz knjige, umjesto da odem u njemacku i progovorim ga tamo, al sigurna sam da ce mi na kraju bit lakse kad jednom odem.
pusa svima, uzivajte u danu!

nanni
31.08.2008., 13:34
lijep pozdrav svima!imam jedan problem,bila sam duze od 3 mjeseca u Njemackoj i sad se vracam dolje da se vjencamo.Zanima me da li cu moci natrag u Njemacku sa novom putovnicom,a po vizu se mislim vratiti kad bude gotova?Molim vas da mi netko odgovori ako zna nesto o tome!HVALA!

buntspecht
31.08.2008., 15:36
nadaj se da ti slovenci nece gledat u pasos i vidjet stambilj koji je stariji od 3 mjeseca,moze ti se dogodit da nemozes vise natrag,jer poslije 3 mjeseca si ilegalno u njemackoj

ako te uvedu u sistem,nepomaze ti ni novi pasos

belica
31.08.2008., 16:46
nadaj se da ti slovenci nece gledat u pasos i vidjet stambilj koji je stariji od 3 mjeseca,moze ti se dogodit da nemozes vise natrag,jer poslije 3 mjeseca si ilegalno u njemackoj

ako te uvedu u sistem,nepomaze ti ni novi pasos

tocno tako. al meni nekad udru pecat, a nekad ne pa se mozes uvik izvuc na onu da ti prosli put pri ulasku i izlasku nisu udarili pecat:ne zna:. samo ne znam zasto si se isla zezat s tim stvarima pogotovo sad kad znas da ces uskoro trazit vizu za spajanje obitelji

nanni
31.08.2008., 17:22
ja sam ovdje vec godinu dana,sad kad sam zadnji put isla u njemacku su gledali pasos ali sam imala srece pa su me pustili jer nisam imala jedan stambilj.Sad ce mi biti opet skoro 3 mjeseca kad cu ici dolje.Hoce li to biti problem kad cu zatraziti vizu,ako dobijem zabranu ?

asundaasunda
31.08.2008., 19:28
ja sam ovdje vec godinu dana,sad kad sam zadnji put isla u njemacku su gledali pasos ali sam imala srece pa su me pustili jer nisam imala jedan stambilj.Sad ce mi biti opet skoro 3 mjeseca kad cu ici dolje.Hoce li to biti problem kad cu zatraziti vizu,ako dobijem zabranu ?

bit ce problem naravno, nece ti odobrit vizu i kazna moze bit da neces smit 4-5 godina na njemacko tlo.

buntspecht
31.08.2008., 20:09
@Belica

ja nebi na to racunao.pogotovo otkad su Slovenci pristupili Schengenu.

Sjecam se prije par godina,dok su Austrijanci jos pregledavali,bio sam svjedok 2 puta kako su ljude skinuli s busa,mi smo nastavili dalje.
i to obadva puta pri povratku iz njemacke.prvi put neku zenu,kaj je ovdje na crno radila,uglavnom nije to uopce bilo bitno,nego bila je 6 mjeseci ovdje u komadu.
Drugi put nekog frajera,njega mi bilo posebno zao,covjek imo novu putovnicu,i isao autom s nekim frendom u njemacku,i nisu mu udarili stambilj.na povratku ga austrijanci skinuli,kao on je bio duzan trazit stambilj.neam pojma jesul ga pustili,uglavnom s nasim busom nastavio nije,iako smo cekali skoro 2 sata.

@asundaasunda

jest zbilja su poostrili zakone zar ne

nanni
31.08.2008., 20:36
Ali ja se vracam svakih 3 mjeseca dolje,ali ostajem samo tjedan dana i onda se opet vracam u Njemacku!Ne ostajem ovdje duze od 3 mjeseca,ali neznam ako se tako smije ili ne?

asundaasunda
31.08.2008., 22:22
Ali ja se vracam svakih 3 mjeseca dolje,ali ostajem samo tjedan dana i onda se opet vracam u Njemacku!Ne ostajem ovdje duze od 3 mjeseca,ali neznam ako se tako smije ili ne?

ja mislim da smis u 6 miseci samo 3 miseca boravit u de. ja sam ti se tih propisa uvik pridrzavala, cist racun, duga ljubav.
ja mislim da ti je najpametnije ostat u hr dok ne dobijes vizu.

buntspecht
31.08.2008., 23:02

bas ko sto veli asundaasunda smijes biti u jednom vremenskom periodu od 6 mjeseci najvise 90 dana(ne 3 mjeseca) bez vize.
dakle ako udjes u njemacku recimo 01.01.i ostanes 90 dana,tek smijes ponovo dos 01.07. i opet ostat 90 dana.

neki rade i ovako ko ti,neke nikad ne ulove a neki najebu,i onda imaju zabranu godinama i to ne samo za njemacku nego za cijeli Schengen ukljucujuci i Sloveniju:mig:

nanni
01.09.2008., 10:23
Problem je ako ides sa autobusom,ali kad ides sa autom onda ni ne gledaju putovnice i ne stave ti stambilj i tako nemogu znati koliko dugo se nisam vracala!Tako je meni barem bilo!Ali svejedno vam HVALA
sto ste mi neke stvari pojasnili da se znam pripremiti ako budem imala problema!

belica
01.09.2008., 13:03
Problem je ako ides sa autobusom,ali kad ides sa autom onda ni ne gledaju putovnice i ne stave ti stambilj i tako nemogu znati koliko dugo se nisam vracala!Tako je meni barem bilo!Ali svejedno vam HVALA
sto ste mi neke stvari pojasnili da se znam pripremiti ako budem imala problema!

bome su meni sad slovenci udarili pecat u putovnicu iako smo isli s autom. bilo nas je 4 u autu i samo su meni udarili pecat(ostali 3 imaju neogranicen boravak u De). znaci, pogledali su sve putovnice, ali su samo meni prilipili pecat

nanni
01.09.2008., 13:37
Ali kad su ti udarili pecat?Kad si isla dolje ili u De?

belica
01.09.2008., 14:16
Ali kad su ti udarili pecat?Kad si isla dolje ili u De?

kad sam isla u De.

nanni
01.09.2008., 14:43
Ali ja mislim kad budem sad isla dolje,jer ako ne dobijem pecat sad bit ce mi lakse zbog zahtjeva za vizu i zbog nove putovnice.A to mi je sad najbitnije,jer kad cu ici opet u De necu imati vise niti jedan stambilj zbog nove putovnice,ili?Zna li netko mozda ako smijem preko,a predala sam zahtjev za vizu?

belica
01.09.2008., 15:49
Zna li netko mozda ako smijem preko,a predala sam zahtjev za vizu?

smis. niko tebi ne brani bit u de ako ne boravis vise od 3 miseca(moze i vise ako te ne skuze, al ako te skuze, e onda si nadrapala).

nanni
01.09.2008., 15:59
Znam da ce biti tesko ali hvala ti na informacijama.Necu se vise zezati sa time,samo da mi sad ne udare pecat kad budem isla dolje i onda cu dalje biti mirna.PUNO,PUNO,PONO............HVALA!!!!!!!!!!!!! !!

buntspecht
01.09.2008., 22:00
bome su meni sad slovenci udarili pecat u putovnicu iako smo isli s autom. bilo nas je 4 u autu i samo su meni udarili pecat(ostali 3 imaju neogranicen boravak u De). znaci, pogledali su sve putovnice, ali su samo meni prilipili pecat

nema to veze jel imas neogranicen boravak,mojoj mami uvjek zveknu,zadnja 2 puta cak gledaju putovnicu na onaj skener,a isli smo s autom...slovenci su sad preuzeli ulogu austrijanaca i treniraju strogocu.....

pogotovo sad otkako primjenjuju sengenska pravila,cujem od nasih koji dolaze busom,da su slovenci jos gori od austrijanaca

automaticarka
02.09.2008., 08:49
polozila sam A1. sad svadba pa viza..i da, rekli su mi u veleposlanstvu da mi treba Medjunarodni vjencani list (ne hrvatski) a to odma i dobiješ u njemackoj (naravno, ako ga unaprijed zatrazis)

i nemojte se ljudi zajebavat sa duljim boravkom i svercanjem bez stambilja..po zakonu oni moraju lupit stambilj i kad ulazis i kad izlazis iz EU, tako da ako vam NE lupe trebali bi ih trazit, inace cete vi imat porblema a ne oni ak vas skuze.

radije pricekajte vizu il se vratite po nju na vrijeme, tj nakon tih 90 dana. i rekli su mi neki na ispitu da osim sta postoji zurni postupak za putovnicu, postoji i za vizu i navodno se moze dobiti vec za par dana (znam provjereno da za npr SAD to ima pa onda zakaj ne bi bilo i za DE) kad saznam sta za to treba javim vam.

sretno svima.

belica
02.09.2008., 13:30
cestitam automaticarka.
o ubrzanom postupku za vizu ne znam nista jer se meni nije bas zurilo, samo mi je bilo bitno da viza stigne do 1.9. taj ubrzani postupak je super stvar, pogotovo kad su u pitanju trudnice. sretno!

shanika
04.09.2008., 12:52
Pozz svima!!Citala sam sve postove pa sam i u slicnoj situaciji.Ovako vjencala sam se u berlinu u 2 mjesec al nemogu ostat jer kao dosao je novi zakon da trebas imat polozeni A1 ispit(poznavanje njemackog jezika)!Esad dok ga ucim,idem u hrvatsku sedam dana pa se vracam.do sada nisam imala problema sa stembiljom osim kad idem sa avionom pa me ispituju jer imam pravo na 90 dana al onda moram bit i u hrvatskoj isto toliko onda tek imam pravo opet doc...no ja se nekako snalazim(dok mi stvarno ne zabrane ulaz).no zanima dali je netko polaga taj A1 i koliko je tezak?ako je netko u ovakvoj situaciji dobro bi mi dosla pomoc!hvala

belica
04.09.2008., 13:42
Pozz svima!!Citala sam sve postove pa sam i u slicnoj situaciji.Ovako vjencala sam se u berlinu u 2 mjesec al nemogu ostat jer kao dosao je novi zakon da trebas imat polozeni A1 ispit(poznavanje njemackog jezika)!Esad dok ga ucim,idem u hrvatsku sedam dana pa se vracam.do sada nisam imala problema sa stembiljom osim kad idem sa avionom pa me ispituju jer imam pravo na 90 dana al onda moram bit i u hrvatskoj isto toliko onda tek imam pravo opet doc...no ja se nekako snalazim(dok mi stvarno ne zabrane ulaz).no zanima dali je netko polaga taj A1 i koliko je tezak?ako je netko u ovakvoj situaciji dobro bi mi dosla pomoc!hvala

evo ja sam polagala. meni nije bio tezak, ali sad sve ovisi o tvom predznanju.
otidji na stranice goethe instituta i tamo ces pronaci primjere testa. uglavnom, test se sastoji od 4 dila i trebas od 100 imat najmanje 60 da bi prosla(ako se dobro sicam).

nanni
05.09.2008., 10:24

Ja sam ti u slicnoj situaciji,samo sto cu se ja tek u 10mj udati,ali sam polozila ispit a1!Ja kad sam dosla ovdje nisam opce znala jezik,bila sam ovdje nekoliko mjeseci i isla sam polagati ispit!Meni nije bilo tesko.Pogledaj kako ide primjer ispita a1 na netu,mogu ti reci da ide isto tkvim redosljedom samo sto su druge rijeci!Moj savjet ti je da sto vise pricas kod ispitivanja,jer ako budes tiho onda neces dobro proci.Nije bitno ako tocno sve izgovaras nego da razumijes i znas se snaci!Eto,ako zelis jos nesto znati samo pitaj vrlo rado cu ti pomoci!

shanika
05.09.2008., 12:30
nemam nikakvo predznanje,ali kako sam ovde polako ucim no vrlo je tezak posebno gramatika.hvala puno na odgovorima ne preostaje mi drugo nego na stranice goethe instituta pa ucit.ajel netko polaga u berlinu?ninna jesi ti u berlinu...il dalje?

maybelline
05.09.2008., 12:39
shanika poslala sam ti poruku neznam jesi vidila

shanika
06.09.2008., 14:17
pozz svima..zna li netko otprilike u kolko vremena od vjencanje tj.promjene prezimena se treba promjenit putovnica?

belica
06.09.2008., 19:17
pozz svima..zna li netko otprilike u kolko vremena od vjencanje tj.promjene prezimena se treba promjenit putovnica?

svi dokumenti bi se tribali prominit u roku 6 miseci. posto ces ti trazit boravisnu vizu, a ne mozes je zatrazit dok ne porominis putovnicu, morat ces to odma obavit. odi malo na stranice veleposlanstva u zg pa ces saznati sve sta ti treba

shanika
06.09.2008., 19:25
onda bi trebala ic u hrv.e sad zna li netko koliko se ceka na putovnicu?

buntspecht
06.09.2008., 20:52
onda bi trebala ic u hrv.e sad zna li netko koliko se ceka na putovnicu?

2 tjedna.
inace sto se tice A1 testa,naznam zasto neki prave oko toga,zbilja.pa test nemoze bit laksi.isto ko i najlaksi jezik na svijetu,njemacki.
inace Shanika,pa ti si i tako i tako u Berlinu,imas tu zbilja dosta skola koje nude Crash-Kurseve za pocetnike,po 2 sata svaki dan..ima za par mjeseci da pricas ko da si rodjena ovdje...
ja kad sam dosao ovdje uzeo sam si 2 sata ujutro kurs,2 sata navecer.znaci 4 sata dnevno....i jos ak volis puno pricat nema sanse da ne naucis...:mig:

najvaznije je da i kos kuce pricas njemacki,malo je zajeb al naviknes se:D:D

shanika
06.09.2008., 21:05
dobro onda moram u hrv..pa dole mjenjat putovnicu i cekat 2 tjedna....ne preostaje mi drugo....ajme koliko tramaka jezik pa putovnica pa cekat vizu..al sta ces....

buntspecht
06.09.2008., 22:03
dobro onda moram u hrv..pa dole mjenjat putovnicu i cekat 2 tjedna....ne preostaje mi drugo....ajme koliko tramaka jezik pa putovnica pa cekat vizu..al sta ces....

sta se bunis,to nek ti dodje kao dodatni Urlaub:D

da si zadrzala svoje prezime nebi morala mjenjat putovnicu,tak vam i treba kad vi zene zivite ko u srednjem vijeku.

automaticarka
16.09.2008., 09:52
A1 ispit - lagan je. ja nisam nista znala njemacki prije al sam sam za 2 mjeseca spremila ispit, tu i tamo sam si uzela privatne sate jer je sad bilo ljeto pa nije bilo tecaja. ja sam polagala u zagrebu al svuda ti je isti ispit.
kad ga odes prijaviti (cim prije jer su prilicno popunjeni termini, ja sam prijavila 30.5 a prvi slobodan termin je bio 28.8) onda ti oni tamo daju i popis literature za spremat ispit - kupis knjigu i radnu npr. tak sam ja i CD i onda ucis..po primjerima ispita koje vec imas u knjizi - ispit je skroz isti samo druge rijeci tak da nemas straha - ja sam kupila 'Mit erfolg zum start Deutsch' - vrlo zgodno i lako za pratit, preporucam.

posto sam se udala prije tjedan dana i sad se vratila u zg, predajem zahtjev za mijenjanje svih dokumenta - osobna, pa s tim papirom (ne moras cekat da bude gotova) odes po putovnicu.
SAVJET VISE: ako radis, trazi u firmi da ti netko napise potvrdu da ides na put u inozemstvo za dan dva pa ti naprave putovnicu u 24 sata - to ti nitko ne provjerava, a stos pali, ja sam tako vec radila kad mi je istekla.

a onda predas zahtjev za vizu. za to ti treba:
- vjenčani list (međunarodni, njemački ili hrvatski s prijevodom na njemački jezik) u originalu i kopiji
- potvrda o prebivalištu bračnog druga koji živi u Njemačkoj, u originalu i kopiji
- putovnica
- Ako je prilikom vjenčanja uzeto novo prezime, promjena prezimena pri podnošenju zahtjeva već mora biti unesena u putovnicu.

i onda cekas. sretno..ako imas jos pitanja, tu smo

automaticarka
16.09.2008., 10:31
e sad mi je jos sljedca tema zdravstveno (postavila sam pitanje i u podtemi - njemacka al za slucaj da vam ne promakne :) )

sada jos radim u hrv i imam ok placu pa se ne mislim odjavljivati sa burze, vec otici normalno na porodiljni i tek onda preseliti u njemacku (prijaviti tamo boravak naravno kad dođem).
da li netko zna koje su mi opcije prilikom dobivanja zdravstvenog osiguranja vani?
muž mi radi u njemackoj, ali ima privatno osiguranje i njegova polica se ne moze proširiti i na mene (pitali smo). morala bi sklopiti svoju a to je dosta skupo u odnosu na ono kaj sam navikla kod nas (oko 400 eura mjesecno).
da li ima neka mogućnost sklopiti policu ovdje koja bi mi pokrila troskove poroda i tih godinu dana tamo?
da li se mogu prijaviti na njihov Arbeitsamt pa tako dobiti zdravstveno - a bez odjave ovdje u hrv?
ili ima neka treca opcija?

ako netko zna nek pise, :)
inace veseli pozdrav svim nasim curama kaj su vec otisle van (mislim da je to vrlo hrabro od nas!!) kao i onima koje su se udale, nisam ni slutila kak je to lijepo :Placebo:

belica
16.09.2008., 11:30
automaticarka, sve najbolje povodom sklapanja braka!http://www.smilies-smilies.de/smilies/anlass_smilies/justmarriedcar.gif (http://www.snukk.de)
http://www.smilies-smilies.de/smilies/anlaesse/vielglueckgif.gif (http://www.snukk.de)

automaticarka
16.09.2008., 14:19
:cerek: fala na cestitkama!!
a toplo preporučam svima koji još nisu probali (mislim na brak)

buntspecht
16.09.2008., 18:32
:cerek: fala na cestitkama!!
a toplo preporučam svima koji još nisu probali (mislim na brak)

imas odgovor!!!

http://forum.hr/showthread.php?t=330230&page=21

shanika
20.09.2008., 20:28
A1 ispit - lagan je. ja nisam nista znala njemacki prije al sam sam za 2 mjeseca spremila ispit, tu i tamo sam si uzela privatne sate jer je sad bilo ljeto pa nije bilo tecaja. ja sam polagala u zagrebu al svuda ti je isti ispit.
kad ga odes prijaviti (cim prije jer su prilicno popunjeni termini, ja sam prijavila 30.5 a prvi slobodan termin je bio 28.8) onda ti oni tamo daju i popis literature za spremat ispit - kupis knjigu i radnu npr. tak sam ja i CD i onda ucis..po primjerima ispita koje vec imas u knjizi - ispit je skroz isti samo druge rijeci tak da nemas straha - ja sam kupila 'Mit erfolg zum start Deutsch' - vrlo zgodno i lako za pratit, preporucam.

posto sam se udala prije tjedan dana i sad se vratila u zg, predajem zahtjev za mijenjanje svih dokumenta - osobna, pa s tim papirom (ne moras cekat da bude gotova) odes po putovnicu.
SAVJET VISE: ako radis, trazi u firmi da ti netko napise potvrdu da ides na put u inozemstvo za dan dva pa ti naprave putovnicu u 24 sata - to ti nitko ne provjerava, a stos pali, ja sam tako vec radila kad mi je istekla.

- vjenčani list (međunarodni, njemački ili hrvatski s prijevodom na njemački jezik) u originalu i kopiji
- putovnica
- Ako je prilikom vjenčanja uzeto novo prezime, promjena prezimena pri podnošenju zahtjeva već mora biti unesena u putovnicu.

i onda cekas. sretno..ako imas jos pitanja, tu smo

Automaticarka hvala na odgovorima!:top:Nego mene zanima dali ja ove dokumente (putovnica i domovnica)mogu promjenit iz njemacke preko konzulata da nemoram ic u hrv?Inace moram mjenjat jer sam vjencanjem promjenila prezime?

automaticarka
22.09.2008., 12:05
e pa meni su rekli da moram to sama obaviti i to ovdje. al imas ubrzani postupak, za 24h ti je gotovo, bar sta se putovnice tice (kosta 150kn +200 kn da to naprave brzo, cak ne treba vise ni potvrda iz firme, glavno da uplatis lovu
).
a domovnicu ti moze i netko drugi sredit, posalji nekom papire i bilo tko ti to moze upisat...ima neki formular na kojem napise (taj netko) kaj ti je u rodu al to je to.
tak ti je najzgodnije. al probaj pitat u veleposlanstvu ako nisi ovdje, mozda ti izadju u susret, s tom birokracijom ionako najvise ovisi na koga naletis tamo na salteru.

buntspecht
22.09.2008., 13:33
Automaticarka hvala na odgovorima!:top:Nego mene zanima dali ja ove dokumente (putovnica i domovnica)mogu promjenit iz njemacke preko konzulata da nemoram ic u hrv?Inace moram mjenjat jer sam vjencanjem promjenila prezime?

meni se cini da nemozes,barem je prije tako bilo.al najbolje ti da nazoves konzulat.8sjecam se nesto u magli da je bilo rijec o promjeni imana na policiji,itd,kao to nemoze preko konzulata.)

inace cak i ako moze,ne preporucam ti to,jer preko konzulata ti traje mjesecima!!!

najbolje ti je skoknut do hrvatske ,i sve sredis za par dana.

@automaticarka

otkad to ubrzana putovnica kosta 350 kn??

pa prije par mjeseci kostala 150 kn + 60 kn(ak se nevaram) biljega

i da za one koji zive vani netreba nikakva potvrda samo izjava zasto im treba

i kopija radne i boravisne dozvole.

automaticarka
23.09.2008., 13:05
@automaticarka

a kaj ja znam od kad ( i meni se cini da u 12 mjesecu kad sam ju zadnji put vadila da je bilo jeftiinije)
al ovaj put su mi uvalili uplatnicu za 150kn, ništa biljega, i tu dodatnu uplatnicu na 200kn ako hoces ubrzani postupak. i zena na salteru ti da formular na koji rukom dopišeš da ti treba hitno putovnica jer ..zmisliš nekaj, ja sam napisala da moram na put, to ti ne provjeravaju glavno da nekaj piše.

a meni držite fige za sreću, predala sam danas zahtjev za vizu, nadam se da nebu dugo trajalo.

buntspecht
23.09.2008., 13:25
a kaj ja znam od kad ( i meni se cini da u 12 mjesecu kad sam ju zadnji put vadila da je bilo jeftiinije)
al ovaj put su mi uvalili uplatnicu za 150kn, ništa biljega, i tu dodatnu uplatnicu na 200kn ako hoces ubrzani postupak. i zena na salteru ti da formular na koji rukom dopišeš da ti treba hitno putovnica jer ..zmisliš nekaj, ja sam napisala da moram na put, to ti ne provjeravaju glavno da nekaj piše.

a meni držite fige za sreću, predala sam danas zahtjev za vizu, nadam se da nebu dugo trajalo.

wau,ocito se ugledali ko ovdje u njemackoj,da svako moze dobit zurnu putovnicu,jedino sto platis duplo hehehe.

zbilja ok ko pozeli na neko last-minute putovanje krenut,a nemas putovnicu.prije ako nisi imao razlog mogo si zaboravit.

sto se tice vize,jesil pitala koliko ce trajat???
posto si bila na ambasadi,de reci kak su raspolozeni,posto bi morao nesto obavit tamo uskoro....pa da se psihicki pripremim:D:D

automaticarka
23.09.2008., 13:41
bila sam i jucer u ambasadi, bili su grozni (znas ono kad udjes i znaš da nećeš niš obavit)..
al danas sskroz druga ekipa, svi ljubezni i za 15 min sam bila gotova. čak nije bilo ni gužve (rekla je žena da je uvijek pon ludnica a kasnije puno manje, tak da znas planirat :)

al rekla mi je samo službenu verziju 6-8 tjedana da se čeka. (nije ni čudo kad sve šalju poštom). a ja još 7 tjedana mogu letit avionom, pa se nadam da će se to riješit do tad :)

maybelline
24.09.2008., 15:06
A1 ispit -

vjencat cemo se u berlinu za koji dan, i u maticnom cemo dobit medunarodni vjencani list,znaci da njega predam za vizu?

eberlin
24.09.2008., 15:42
da taj medunarodni vjencani list ti je potreban kod zahtjeva za vizu :)

shanika
24.09.2008., 22:20
e pa meni su rekli da moram to sama obaviti i to ovdje. al imas ubrzani postupak, za 24h ti je gotovo, bar sta se putovnice tice (kosta 150kn +200 kn da to naprave brzo, cak ne treba vise ni potvrda iz firme, glavno da uplatis lovu
).
a domovnicu ti moze i netko drugi sredit, posalji nekom papire i bilo tko ti to moze upisat...ima neki formular na kojem napise (taj netko) kaj ti je u rodu al to je to.
tak ti je najzgodnije. al probaj pitat u veleposlanstvu ako nisi ovdje, mozda ti izadju u susret, s tom birokracijom ionako najvise ovisi na koga naletis tamo na salteru.

meni se cini da nemozes,barem je prije tako bilo.al najbolje ti da nazoves konzulat.8sjecam se nesto u magli da je bilo rijec o promjeni imana na policiji,itd,kao to nemoze preko konzulata.)

inace cak i ako moze,ne preporucam ti to,jer preko konzulata ti traje mjesecima!!!

najbolje ti je skoknut do hrvatske ,i sve sredis za par dana.

@automaticarka

E morat cu hrv da to sve promjenim,nema mi druge:ne zna:

automaticarka
25.09.2008., 09:11
inače, raspitala sam se..prije se zahtjev za vizu mogao predati i u veleposlanstvu u njemačkoj, no sada se baš mora predati u svojoj zemlji..ne znam koliko je već tako no to je trenutno važeći zakon. dakle ne gine ti izlet u lijepu našu :)

buntspecht
25.09.2008., 10:40
inače, raspitala sam se..prije se zahtjev za vizu mogao predati i u veleposlanstvu u njemačkoj, no sada se baš mora predati u svojoj zemlji..ne znam koliko je već tako no to je trenutno važeći zakon. dakle ne gine ti izlet u lijepu našu :)

to ti je od 7/2007

najveca fora je u tome,kaj su prije uvjek samo ovi u ausländeramtu u njemackoj odlucivali.sad oni daju preporuku a njemacka ambasada odlucuje.

t.j oni sluzbenici,pa sad pazi kome ces stat na zulj:D

@Shanika , sta se bunis,mnogi bi bili sretni da mogu ovako neplanski skoknut u hrvatsku:D:D

belica
25.09.2008., 15:43
to ti je od 7/2007

najveca fora je u tome,kaj su prije uvjek samo ovi u ausländeramtu u njemackoj odlucivali.sad oni daju preporuku a njemacka ambasada odlucuje.

t.j oni sluzbenici,pa sad pazi kome ces stat na zulj:D

@Shanika , sta se bunis,mnogi bi bili sretni da mogu ovako neplanski skoknut u hrvatsku:D:D

ovo ti nije tocno. u auslanderamtu odlucuju i salju dopis u hr da li je odobreno ili ne i ovo znam 100% sigurno. ovi u ambasadi su mi rekli da oni samo proslijede zamolbu i da vise nemaju nista s tim, a i mm-u je ovaj u auslenderamtu rekao da on odlucuje i da ce mu odobrit vizu jer zadovoljava sve uvijete i tako je i bilo.

maybelline
28.09.2008., 11:47
i jeste gledali jucer i danas maraton,taman ispred stana je bila polovica,evo zadnji su upravo sad presli, a prvi jos u 10h.bas dobra atmosfera bila

GothicA
03.10.2008., 21:44
Pozdrav svima!
Evo ja putujem u Berlin sutra na par dana i trebaju mi neka uputstva. Nikad nisam bila u Njemačkoj i mislim da će mi sve biti veliki šok kada vidim.
Nemam pojima kuda ću i kako snalaziti se u tako velikom gradu s toliko opcija, pa molim neka mala, osnovna uputstva vas koji tamo živite.
Kamo na kavu, kamo u šetnju? Koja mjesta izbjegavati? Kakvo je radno vrijeme dućana i kafića, gdje se smije pušiti? Ako mi možete reći također neke ne preskupe dućane ili fast food-ove.
Kakav je noćni život? Jel rade alternativni klubovi preko tjedna?
I naravno, ako ima dobrih ljudi koji su voljni dve Zagrepčanke vodati po gradu ili otići na kakvu kavicu s njima, javite se.
Putujemo sutra navečer :)

mbg
04.10.2008., 04:11
Evo iskustva jednog turiste u Berlinu.

Bio sam letos u Berlinu, potpuno sam i oko mesec dana.

Kao prvo grad je ogromoan,ogroman, ne samo da ima 3,5 miliona stanovnika, nego je i teritorijalno velik.Spremite udobnu obucu)))))))))))
Berlin je podeljen na 13 distrikta i to je kao trinaest gradova.

Evo nekoliko informacija.
Prvo gradski prevoz je odlican imas i autobus,tramvaj,voz i metro.Najbolje je kupovati kartu za vise dana( ja sam kupovao kartu za sedam dana po ceni od 26 eura.) , vaazi za sve vrste prevoza, i danju i nocu i nikakva fotografija ili sl. ne treba prilikom kupovine te karte.

Inace grad u smislu arhitekture nije lep, ali je energetski mnogo jak i zanmiljiv.
Tamo ces zaista videti svet u malom. Sve nacije koje postoje na ovoj planetti zive u Berlinu.

Mesta za izlazak ima koliko hoces jos ako volis alterntivniji nacin zabave uzivaces.Imas puno brosura na svakom koraku u vezi nocnog zivota,a moj ti je savet malo pogledaj na internetu u vezi provoda pa ce ti biti lakse da se odlucis.

Fast foodova ima na sve strane i jesti u Berlinu mozes za 2-3 evra ceo obrok tipa spagete, kebeab,ma svasta ima
Mnogo je ukusnije jesti u turskim ili arapskim restoranima u Berlinu nego u MC DONald.
Kafa je oko 1,5 do 2.
Uglavnom Berlin je jeftiniji nego Beograd odnosno Zagreb.

Shoping ima puno trznih centara i moze se kupiti jeftinije nego ovde, ali glupo je u Berlinu trositi vreme i novac za to............ima lepsih stvari.

OpasN KARJ U bERLINU nisam video,mada malo nocu u podzemnoj deluje strasno, ali bez brige totalno je bezbedno. Ja sam bio smesten u Neukoeln, tu yive Turci i Arapi, kraj je na losem glasu, ali ja sam se i nocu kretao bez ikakvih problema.

Ima ljudi iz bivse Juge,ali one sto sam ja upoznao su daleko od mojih pogleda na zivot(vole da izlaze u klubove gde se slusa muzika sa prostora EX Yu, i da pricaju o politici od 1990 pa na vamo...

Za posetu turistickim znamenitostima ces se snaci, ima i za to puno propagadnog materijala.Ali kazem ti Berlin nije fazon da ces puno toga videti, trudi se da ga osetis, tu ogromnu kolicinu energije,razlicite ljude,,,
Ljudi u Berlinu su nekonvencionalni, pricljivi(mada bas ne znaju engleski) i jako,jako liberalnih shatanja.Berlin je totalno druga prica od Minhena,Frankfurta,,,...

I DA OBAVEZNO KUPI PLAN GRADA SA SPISKOM ULICA,

zelim ti lep provod

GothicA
04.10.2008., 13:08
Puno ti hvala na lijepom i opsežnom odgovoru :) Alternativni stil je moj život tako da ću se, čini se, dobro naći tamo :)
Prepala sam se da je sve preskupo, pao mi kamen sa srca kad si rekao da ima jeftinijih barova i hrane :)
Još jednom hvala i javim ti se s dojmovima kad se vratim :)

maybelline
22.10.2008., 18:52
automaticarka
kako stoje stvari,si dobila vizu ili jos cekas?

daniijeela
01.11.2008., 16:38
automaticarka, ako minjas prezime, racunaj na to da ce ti tribat jos 3 tjedna za novu putovnicu, a i ako se udajes u De, trebat ces i par dana da ti legaliziraju brak u hr. moras imat Hr vjencani da bi mogla napravit putovnicu
p.s. meni nisu trazili da prilozim diplomu, ocito je razlicito od ureda do ureda, maticara do maticara...

udana sam vec dvije i pol godine za decka koji je rodjen u njemackoj i ima dozivotni boravak ali je nas drzavljanin i vec sam dva puta obijena za vizu za spajanje familije on ima svoje dijete a ja svoje.svaka tri mjeseca putujemo u hr i vracamo se i do sad nisam cula da je dozvoljen boravak u njemackoj samo jednom u sest mjeseci.upisala sam djete u njemackoj u skolu iako nemamo vizu.ako neko zna nesto vise o tome neka pise

mala976
11.11.2008., 08:53
Daiinjela pa pitaj tocno sta koci tvoj legalni boravak, moja prija je imala isto nekih problema ali nakon 2-3 miseca je sve sredila. Prijavila je malu bez problema, dobija i djeciji doplatak. Muz je otvorija neki mali obrt (kafic) i ona tu ima pravo radit bez radne dozvole, prijavija je na minimalac tako je i mala preko nje osigurana. Sad preko nekog poznanika sredjuje radnu dozvolu koja joj triba ako bi trazila neki drugi posa, jer joj navecer nema ko na malu pazit.

ATE13
11.11.2008., 20:42
automaticarka
kako stoje stvari,si dobila vizu ili jos cekas?

da i ja se pitam :D

shanika
05.12.2008., 17:08
Sta je sa onima koji rjesavaju vizu,dali ste uspjeli rjesit?

nana_os
17.01.2009., 22:11

automaticarka imam i ja par pitanja i molim za pomoc.slucajno sam naletila na ovu stranicu na netu i vidjela o cemu se pretezno prica i nasla sam se u tome.ja sam se isto udala prosle god. za decka koji od rodjenja zivi u njemackoj a hrvat je i promijenila sam dokumente i sad moram polagat taj ispit.mene je pomalo strah tog ispita jer sam cula ako jednom padnes da moras pauzirati pola godine.ja sam isla na tecaj tu u njemackoj mjesec i pol preko ljeta i onda sam se morala vratiti u hrvatsku.savladala sam pisanje i citanje al je mene strah govora.jel mi mozes otprilike napisati sta ispituju jer ja nenadjem te stranice od testa na netu.molim te ocajna sam.:ne zna:

belica
18.01.2009., 13:32
automaticarka imam i ja par pitanja i molim za pomoc.slucajno sam naletila na ovu stranicu na netu i vidjela o cemu se pretezno prica i nasla sam se u tome.ja sam se isto udala prosle god. za decka koji od rodjenja zivi u njemackoj a hrvat je i promijenila sam dokumente i sad moram polagat taj ispit.mene je pomalo strah tog ispita jer sam cula ako jednom padnes da moras pauzirati pola godine.ja sam isla na tecaj tu u njemackoj mjesec i pol preko ljeta i onda sam se morala vratiti u hrvatsku.savladala sam pisanje i citanje al je mene strah govora.jel mi mozes otprilike napisati sta ispituju jer ja nenadjem te stranice od testa na netu.molim te ocajna sam.:ne zna:

automaticarka ti se ne javlja vec neko vrijeme pa cu rado pomoc oko stranica vezano za ispit: http://www.goethe.de/lrn/pro/sd1/46371_SD1_UeS02_5.pdf

da ne stavljam svaku vjezbu posebno evo tu je sve:
http://www.goethe.de/lrn/prj/pba/bes/sd1/mat/deindex.htm

nana_os
18.01.2009., 17:46
automaticarka ti se ne javlja vec neko vrijeme pa cu rado pomoc oko stranica vezano za ispit: http://www.goethe.de/lrn/pro/sd1/46371_SD1_UeS02_5.pdf

hvala ti puno.sad sam bas pregledala sve.i nije tako strasno-sad bar znam sta moram vjezbat.uh pao mi je odma kamen sa srca.:mig:hehe

belica
18.01.2009., 19:06
hvala ti puno.sad sam bas pregledala sve.i nije tako strasno-sad bar znam sta moram vjezbat.uh pao mi je odma kamen sa srca.:mig:hehe

no problem, ak sta zapne slobodno pitaj

nana_os
21.01.2009., 14:19
no problem, ak sta zapne slobodno pitaj

zanima me samo jos jedna sitnica.kad dobijes rezultate od testa?i kako ubrzati postupak da dobijes vizu?usput prijavila sam se za test u 4 mj.malo me je strah al imam vremena vjezbat i uciti do tog dana.

belica
21.01.2009., 17:40
zanima me samo jos jedna sitnica.kad dobijes rezultate od testa?i kako ubrzati postupak da dobijes vizu?usput prijavila sam se za test u 4 mj.malo me je strah al imam vremena vjezbat i uciti do tog dana.

rezultati su isti dan. ne mozes ubrzat postupak. ak sve ide kako treba u roku 4 tjedna od kad si predala zahtjev mozes dobit vizu. tako je bilo kod mene i aurore83. kod eberlin se malo oduzilo zbog godisnjih odmora i tako.

maybelline
15.02.2009., 15:59
da i ja javim kako kod mene stoje stvari,poc.12 mj sam predala u zg sve za vizu,i muz je dobio da donese hrpu papira,ali posto je on trenutno pod ugovorom na poslu,do 4mj,tek kad dobije za stalno mora ponovo poslat obracun place i ugovor.tako sam ja prije par dana stigla u berlin,nakon sto sam 3 mj bila u hrv,nadamo se tamo krajem 4mj cu dobit vizu..
vidim da se automaticarka ni nikako javila,zna tko kako kod nje,jel dobila vizu.

buntspecht
04.03.2009., 23:58
ajmo Berliner,trebam savjet

moji starci kupuju 2-sobni stan,odlucili se za Berlin (najvjerovatnije),

e sad koji su dijelovi grada recimo sigurni za zivjet.

glavni kriterij,da je relativno sigurna cetvrt,da je blizu centra zbog Shoppinga itd.

Berlin Marzahn i Prenzlauer Berg ,Lichtenberg otpadaju isto i Neukölln

sta velite na Berlin Mitte,Steglitz,Charlottenburg (na jednom njemackom forumu mi rekli da je to recimo ok)

Calamity Jane
05.03.2009., 08:56
Schoeneberg. Ako razmišljaju o Charlottenburgu, onda možda i Wilmersdorf. Ili zapadni Kreuzberg.
Iako, meni je najdraži Friedrichshain.

Chauntel
05.03.2009., 18:24
glavni kriterij,da je relativno sigurna cetvrt,da je blizu centra zbog Shoppinga itd.

sta velite na Berlin Mitte,Steglitz,Charlottenburg (na jednom njemackom forumu mi rekli da je to recimo ok)

Dobro ste vi informirani sto se tice Berlina..ja kad bi odlucivala gdje kupiti stan..definitivno bi bio Steglitz..
Charlottenburg je isto ok..al Steglitz po meni ima sve..tako je simpatican da se tamo osjecam ko kod kuce..:cerek:

mankyy
09.03.2009., 20:29

:confused: BOK LJUDI OVDIJE SAM PRVI PUT, OVAKO TRENUTNO PROLAZIM ONO STA SU VEC MNOGI OD VAS PROSLI , ZNACI POLAGANJE A1 NA GOETHE INSTITUTU. PA SOBZIROM DA MI JE NJEMACKI POTPUNO NEPOZNAT, ZAPRAVO JAKO MALO GOVORIM. UPISAO SAM NEKI TECAJ U ZADRU MISLIM DA CE ME TO PRIPREMIT ZA GOETHE. STO VI MISLITE??? I JEL TO SIGURNO DA AKO NE POLOZIS NEMOS OPET NA ISPIT ZA 6-MISECI. :confused:

Zona_sumraka
09.03.2009., 20:32
Ja dolazim u Berlin u aprili...Inace su mi putovanja postala cisto smaranje ali Berlinu se zaista radujem....Cuo sam dosta lijepih kritika i zapazanja o ovom gradu i vjerujem da me nece razocarati...

buntspecht
09.03.2009., 20:43
:confused: BOK LJUDI OVDIJE SAM PRVI PUT, OVAKO TRENUTNO PROLAZIM ONO STA SU VEC MNOGI OD VAS PROSLI , ZNACI POLAGANJE A1 NA GOETHE INSTITUTU. PA SOBZIROM DA MI JE NJEMACKI POTPUNO NEPOZNAT, ZAPRAVO JAKO MALO GOVORIM. UPISAO SAM NEKI TECAJ U ZADRU MISLIM DA CE ME TO PRIPREMIT ZA GOETHE. STO VI MISLITE??? I JEL TO SIGURNO DA AKO NE POLOZIS NEMOS OPET NA ISPIT ZA 6-MISECI. :confused:

ajme sta je netko u panici,nemoras se derat!!!

uzmi neaki crash-Kurs,najbolje ti je kurs na Goethe Institutui

sto se tice 6 mjeseci,nevjerujem,jedino ak imaju tako ispite,el eto najbolje da pitas

Goethe-Institut Kroatien
Ulica Grada Vukovara 64
10000 Zagreb, Kroatien
Tel: +385 1 6195000
Fax: +385 1 6274355

biljcica
09.03.2009., 20:44
Ja dolazim u Berlin u aprili...Inace su mi putovanja postala cisto smaranje ali Berlinu se zaista radujem....Cuo sam dosta lijepih kritika i zapazanja o ovom gradu i vjerujem da me nece razocarati...

a meni je Berlin bas asocijalan, zivcan :p
München je ljepsi, profinjeniji... i bavarci su opusteniji, mentalitet slicniji nasem :)

dodji u München pa da vidis sta je sredjen grad :mig:

Kiki
10.03.2009., 01:27
@mankyy, ajd iskljuci caps lock, pliz. Ovako ispada kao da se deres. Hvala.

vesna
12.03.2009., 15:57
dolazim sama u Berlin i ne zelim da propustim veceru u Nocti vagus, bukirala sam se za ponedeljak, jel neko raspolozen da se pridruzi?

shanika
24.03.2009., 21:12
nocti vagus je restorangdje jedes u mraku,i ima svasta na jelovniku.na dobrom glasu je,ali nevjerujem da bi mi se svidio...

nana_os
25.03.2009., 20:00
vece svima evo da se javim ja sam danas dobila svoj certifikat!!juhuuuuuu
bila sam u münchenu polagati i polozila.stvarno nije bilo tesko jer set mi vi pomogli.hvala hvala hvala hvala
netraze puno pa prvi put.sad mi je odma pao kamen sa srca.sad u subotu moram za hrvatsku pa predati za vizu i onda cekati.jel istina da kad predas za vizu nesmijes napustati zemlju?

buntspecht
25.03.2009., 20:07
vece svima evo da se javim ja sam danas dobila svoj certifikat!!juhuuuuuu
bila sam u münchenu polagati i polozila.stvarno nije bilo tesko jer set mi vi pomogli.hvala hvala hvala hvala
netraze puno pa prvi put.sad mi je odma pao kamen sa srca.sad u subotu moram za hrvatsku pa predati za vizu i onda cekati.jel istina da kad predas za vizu nesmijes napustati zemlju?

ak se ne mora predat putovnica odmah,kaj ne bi smjela napustit zemlju

maybelline
27.03.2009., 18:05
sad u subotu moram za hrvatsku pa predati za vizu i onda cekati.jel istina da kad predas za vizu nesmijes napustati zemlju?

koliko ja znam nije istina,predajes papire koji su ti potrebni,putovnicu samo pokazes,oni je skeniraju+sliki i vrate ti.osim ako si sad vec bila 3 mj u njem. onda se nebi smila vratit.
cestitke za ispit
jel dolazis u berlin?

Tainted Love
19.04.2009., 16:17
Erm, nisam znala gdje postati, ali nekako mi se ovo cini primjereno, ispricavam se ako nije.
Dakle ovo ljeto planiram ici u Njemacku, tocnije Berlin, uciti jezik, a posto jos nisam imala prilike upoznati se s tim gradom, zanimalo me da li netko od forumasa ima iskustvo za podijeliti, od toga kakav je grad, kakve su cijene (npr. hrana, knjige, odjeca), da li je tesko snaci se, postoji li nesto sto bi bilo dobro vidjeti/posjetiti, da li se necega trebam posebno paziti, koji je najbolji/najjednostavniji prijevoz i sl.
Zahvaljujem se na svim kvalitetnim odgovorima.:top:

Una67
19.04.2009., 16:21
za pocetak si pogledaj ovaj link: http://www.forum.hr/showthread.php?t=340809 (ako vec nisi) :zubo:

Tainted Love
19.04.2009., 16:29
Pa ovaj, iskreno, nisam pogledala prije postanja, ali mogu reci da mi ne pomaze bas puno jer se ne planiram skoro niti vjencati niti imati bebača, u toj temi su vise pravne stvari, dok mene zanima kako grad "diše" i nesto u tom stilu, sve kako pise u prvom postu.

Svejedno, hvala. :)

Het
19.04.2009., 21:59
Pa ovaj, iskreno, nisam pogledala prije postanja, ali mogu reci da mi ne pomaze bas puno jer se ne planiram skoro niti vjencati niti imati bebača, u toj temi su vise pravne stvari, dok mene zanima kako grad "diše" i nesto u tom stilu, sve kako pise u prvom postu.

Svejedno, hvala. :)

Tema ti je spojena upravo sa gore linkanom jer tamo i spada, usput bi te zamolila da bacis oko na pravila pdf-a, cisto onako da znas na cemu si:kava:

Hvala

maybelline
20.04.2009., 15:17
Erm, nisam znala gdje postati, ali nekako mi se ovo cini primjereno, ispricavam se ako nije.
Dakle ovo ljeto planiram ici u Njemacku, tocnije Berlin, uciti jezik, a posto jos nisam imala prilike upoznati se s tim gradom, zanimalo me da li netko od forumasa ima iskustvo za podijeliti, od toga kakav je grad, kakve su cijene (npr. hrana, knjige, odjeca), da li je tesko snaci se, postoji li nesto sto bi bilo dobro vidjeti/posjetiti, da li se necega trebam posebno paziti, koji je najbolji/najjednostavniji prijevoz i sl.
Zahvaljujem se na svim kvalitetnim odgovorima.:top:

grad je ogroman,lijep i nudi sve i svasta.cijene su ti a sta ja znam,imas jeftinih stvari a imas i skupih,za knjige neznam,hrana a kad sve moras kupit onda je skupo,evo navedem ti ono najosnovnije,kruh-od 1€,mlijeko mislim oko 60-70c,voda oko80c pa na dalje,meso,1kg purecih prsa 6€,piletina(cijelo) mislim oko 1,900kg nesto vise od 2,50€,odjeca e tu stvarno ti cijene variraju a i ovisi od marke do marke.
prijevoz ti je super organiziran,imas bus,u-bahn,s-bahn,tramvaj.idu precesto ubahn svakih2,3 ili 4 min,ovisi o liniji,cijene karti 1,30€to ti je kratka relacija(busom 6 a ubahnom 3 stanice)onda imas 2,10€ ta ti vrijedi 2h u jednom smijeru,al ugl.imas na svakoj stanici objasnjeno to sve,cijene..imas tjednu kartu,neznam koliko kosta(oko 20€).

maybelline
20.04.2009., 17:04
http://www.forum.hr/showthread.php?t=89812 evo o berlinu

Tainted Love
21.04.2009., 10:54
hvala ti puno na pomoci :)

Lil miss
22.04.2009., 11:13
Hej, ljudi, treba mi pomoć nekoga tko živi u Berlinu i dobro zna ulice.
Kupujem sestrični specijalizirano donje rublje, pa, evo adresa tih dućana u Berlinu.

Luisenstrasse 42 10117 Berlin

Kantstr. 109 10627 Berlin

Sonnenallee 61 12045 Berlin

tempelhofer Damm 79 12099 Berlin

Alt-Rudow 37 12357 Berlin

Myslowitzer Str. 59 12621 Berlin

Berliner Str. 93 13507 Berlin

Teltower Damm 44 14167 Berlin

Dakle, to su adrese, a mene zanima - koje su od nih NAJBLIŽE centru. E sad, znam da u Berlinu ne možeš govorit o centru, ali idem u klasičnom aranžmanu s agencijom, pa možda već vi, domaći, znate otprilike rute, gdje nas se ostavlja i sl.

Molim vas, dakle, napišite mi - koji su u centru, a koje da otpišem- Hvala vam puno! :)

Seminom
22.04.2009., 11:47
Hej, ljudi, treba mi pomoć nekoga tko živi u Berlinu i dobro zna ulice......
Molim vas, dakle, napišite mi - koji su u centru, a koje da otpišem- Hvala vam puno! :)

Mozes si i sama pogledati na google.de - map

maybelline
22.04.2009., 12:04
Luisenstrasse 42 10117 Berlin-ovo je nekih 1km od Deutscher Bundestag( a mislim da cete tamo stajat,sad ovisi koliko cete se zadzati)
Kantstr. 109-ovo mislim da mozes otpisat jer nevidim da ima ista blizu sto bi bilo turisticki
Sonnenallee 61-mislim da i ovdi ne
tempelhofer Damm 79 -ne
Alt-Rudow 37 -ovo ti je vec skoro izvan grada-prema aerordomu Schönefeld tako da to nikako
Myslowitzer Str. 59-i ov je poprilicno daleko
Berliner Str. 93-
Teltower Damm 44-daleko

koja je to trgovina?moj savjet.prva ulica
imaj kartu sa sobom,tako da se mozes orijentirat kud trebas ici

mozda netko drugi zna bolje

Lil miss
22.04.2009., 13:03
Anita, trgovina specijalizirana za trudničko donje rublje. Ne mogu pogledat na google map, jer niti ne znam koje će ture biti, a ne znam niti što spada pod strogi 'centar' da bih se mogla orijentirati.

Hvala ti, Maybelline, puno!

maybelline
22.04.2009., 14:23
sigrno di cete biti(ovo sad znam jer tu uvijek vidim turisticke autobuse) je na branderburg tour, bundestag,KaDeWe- http://www.kadewe.de/ mozda bi cak i tu mogla naci to rublje jer oni stvarno imaju sve.
al obratit cu malo pozornost pa cu pogledat koliko je udaljena ova trgovina(Luisenstrasse 42 ) ,sto sam ti preporucila, od bundestaga
nema na cemu
a kad na dolazis?

Lil miss
28.04.2009., 13:27
Ajuuuu, sorry, jednostavno sam zaboravila odgovoriti. Krećemo u petak (1.5.), a vraćamo se u četvrtak (7.5.)

hvala ti puuuno!
Dakle, od spomenutih adresa-Luisenstrasse je najbliža tom nekom centru grada? :)

maybelline
30.04.2009., 11:57
Friedrichstrasse ti je blizu Luisenstrasse,a mislim da cete mozda i tamo biti.
a gdje cete odsjesti,koji hotel?
uzmi si kartu grada,jer ako ces biti 6dana onda si mozes sama otic,ili taxi(nije skup)
nadam se da ces uspit pronaci

maybelline
09.05.2009., 21:22
shanika ako budes navratila ovdi isprazni pm jer ti nemogu poslat poruku

shanika
21.11.2010., 02:36
Pa gdje ste ljudi?Ima li novih iz Berlina?

berlinka
16.12.2010., 13:49
Evo mog slučaja, molim za savjete.

Moj muž ima dvojno državljanstvo - njemačko i hrvatsko, živimo u Hrvatskoj, u braku smo preko 10 godina i imamo dijete koje ima također dvojno državljanstvo. Sad dragi odlazi u Berlin na godinu dana zbog znanstvene stipendije, a ja sam trudna.
Na veleposlanstvu smo skužili da bi se viza za "familienzusammenfuehrung" trebala čekati 6-8 tjedana, a zatražiti ju ne mogu dok se dragi ne prijavi u Berlinu, što bi značilo da bismo 2 mjeseca bili razdvojeni, a to nam je vrlo problematično zbog petogodišnjeg djeteta, a i moje trudnoće.
U veleposlanstvu su nam rekli da mogu odmah dobiti vizu na konto njegove stipendije, ali ja sad ne znam mogu li s tom vizom zatražiti u Berlinu "Familienzusammenführung" ili će me tamo zezati da nemam pravu vizu?

Nije mi svejedno ni kakvu dozvolu boravka i na koliko imam zbog osiguranja (i možda nekih drugih prava). Dakle, ima li tko iskustva kako je sa zdravstvenim osiguranjem u slučaju trudnoće? Moj dragi bi se po dolasku u Berlin osigurao u nekoj "gesetzliche Krankenkasse", pa bih se ja osigurala preko njega. Koje uvjete za to moram zadovoljavati? Pretpostavljam da u "gesetzliche" trudnoća ne bi trebala biti problem?

Hvala unaprijed na svakom savjetu :s, sve mi se čini jako komplicirano, a s obzirom na trudnoću nemam baš vremena, a i ne želimo kao obitelj biti razdvojeni (pa valjda to ni ne moramo biti nakon 10 god. braka?)

berlinka
18.12.2010., 10:37
Evo mog slučaja, molim za savjete.

Moj muž ima dvojno državljanstvo - njemačko i hrvatsko, živimo u Hrvatskoj, u braku smo preko 10 godina i imamo dijete koje ima također dvojno državljanstvo. Sad dragi odlazi u Berlin na godinu dana zbog znanstvene stipendije, a ja sam trudna.
Na veleposlanstvu smo skužili da bi se viza za "familienzusammenfuehrung" trebala čekati 6-8 tjedana, a zatražiti ju ne mogu dok se dragi ne prijavi u Berlinu, što bi značilo da bismo 2 mjeseca bili razdvojeni, a to nam je vrlo problematično zbog petogodišnjeg djeteta, a i moje trudnoće.
U veleposlanstvu su nam rekli da mogu odmah dobiti vizu na konto njegove stipendije, ali ja sad ne znam mogu li s tom vizom zatražiti u Berlinu "Familienzusammenführung" ili će me tamo zezati da nemam pravu vizu?

Nije mi svejedno ni kakvu dozvolu boravka i na koliko imam zbog osiguranja (i možda nekih drugih prava). Dakle, ima li tko iskustva kako je sa zdravstvenim osiguranjem u slučaju trudnoće? Moj dragi bi se po dolasku u Berlin osigurao u nekoj "gesetzliche Krankenkasse", pa bih se ja osigurala preko njega. Koje uvjete za to moram zadovoljavati? Pretpostavljam da u "gesetzliche" trudnoća ne bi trebala biti problem?

Hvala unaprijed na svakom savjetu :s, sve mi se čini jako komplicirano, a s obzirom na trudnoću nemam baš vremena, a i ne želimo kao obitelj biti razdvojeni (pa valjda to ni ne moramo biti nakon 10 god. braka?)

Zar nitko nema baš nikakvog savjeta? :(

Chauntel
23.12.2010., 11:11
Zar nitko nema baš nikakvog savjeta? :(

Ne razumijem kakvih vi problema uopce imate, tvoj muz ako ima njem.drzavljanstvo, mozes slobodno otici u njem i gore cekati vizu, pokazes im vjencani list, prijavu boravka u njem. i odmah ces biti zdravstveno osigurana..uopce ne trebas cekati vizu u Hr..

mario_arhitekt
14.09.2011., 08:23
Evo i mene opet sa istim pitanjem..znam da je tema jako stara na forumu ali nije u stvarnom zivotu pa bi tako i ja u njemacku cim polozim test Goethe-instituta.

isto sam početnik sa jezikom i zanima me da li itko posjeduje nekakve pripreme,literaturu po kojoj se može pripremati test ciljano za certifikat Goethe..znam da neki govore da je lagan, ali isto bi literaturu volio imati i učiti iz svega što mogu nači..u svakom slućaju mi neće škoditi

Molim Vas pomagajte

Lent11
14.09.2011., 19:44
Možda u nekoj knjižari, udžbenike za srednju školu, ja znam jedan dobar (ima nastavne teme po stupnjevima Goethe Ins, (A1 - C), zove se Ausblick 1 (udžb. za 1. i 2. razred srednjih škola, njem. kao 1. sj. i Ausblick 2 (za 3. i 4. razred.) Nadalje postoje brojne gramatike i sl. dobre su od Medića; Kleine Deutsch Grammatik i sl...

mario_arhitekt
15.09.2011., 07:11
Možda u nekoj knjižari, udžbenike za srednju školu, ja znam jedan dobar (ima nastavne teme po stupnjevima Goethe Ins, (A1 - C), zove se Ausblick 1 (udžb. za 1. i 2. razred srednjih škola, njem. kao 1. sj. i Ausblick 2 (za 3. i 4. razred.) Nadalje postoje brojne gramatike i sl. dobre su od Medića; Kleine Deutsch Grammatik i sl...

uzeo sam Njemački bez muke sa audiom ali sam mislio da mozda postoji neki ciljani ka ovaj Ausblick..thanks

Stamena
06.11.2011., 06:43
Molim vas da mi netko detaljno objasni gesetzliche Krankenkasse.

Hvala!

DJTcro
06.11.2011., 09:47
Molim vas da mi netko detaljno objasni gesetzliche Krankenkasse.

Hvala!

To ti je obavezno zdravstveno osiguranje.
http://www.hzzo-net.hr/03_01_01.php

youcouldbehappy
27.08.2013., 21:20
ja uskoro dolazim živjet u jedan manji gradić, ne tako daleko od Berlina.. ne vidjeh temu Njemačka, pa evo da se tu oglasim :cerek:

srceko25
09.09.2013., 21:02
Pozdrav,

Ima li koga ovdje da živi i radi u Berlinu. Doseljavamo početkom iduće godine i imam milijun pitanja.... Javite se, može na pm ili ovako!

Hvala!!

adri
16.09.2013., 08:15
Tržim izvornu govornicu njemčkog jezika, slobodnu u popodnevnim satima. Detalje na pp. Lp