PDA

View Full Version : Dvojno drzavljanstvo

us princess
16.05.2008., 18:04
Pozdrav svima!

Kratko pitanje... Jel moguce imat dvojno drzavljanstvo? Trenutno imam hrvatsko, a imam mogucnosti zatrazit americko.

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima!

talia
16.05.2008., 18:08
Neke drzave ne dopustaju dvojno drzavljanstvo(npr Indija), a neke dopustaju.
I Hrvatska i SAD dopustaju dvojno drzavljanstvo, tako da si OK.

us princess
16.05.2008., 18:19
Neke drzave ne dopustaju dvojno drzavljanstvo(npr Indija), a neke dopustaju.
I Hrvatska i SAD dopustaju dvojno drzavljanstvo, tako da si OK.

Hvala na odgovoru. :)
Znala sam da USA dopustaju dvojno drzavljanstvo,al nisam bila sigurna kako stoji Hrvatska s tim.

ralphina
16.05.2008., 18:45
Hvala na odgovoru. :)
Znala sam da USA dopustaju dvojno drzavljanstvo,al nisam bila sigurna kako stoji Hrvatska s tim.
Na kraju krajeva ne pravi neku razliku, ali USA, po zakonu, ne priznaje(dopusta) dvojno drzavljanstvo. Druga je prica sto se nista ne poduzima da se novopeceni drzavljani formalno odreknu starog drzavljanstva (iako se to prisegom novom podrazumjeva), te je opci dojam da USA dopusta dvojno drzavljanstvo.

ralphina
16.05.2008., 18:51
INA 8 USC § 1448(a)

Of particular relevance to the dual citizenship issue is that, as part of the oath, a new citizen must pledge "to renounce and abjure absolutely and entirely all allegiance and fidelity to any foreign prince, potentate, state, or sovereignty of whom or which the applicant was before a subject or citizen."

talia
18.05.2008., 17:50
INA 8 USC § 1448(a)

Of particular relevance to the dual citizenship issue is that, as part of the oath, a new citizen must pledge "to renounce and abjure absolutely and entirely all allegiance and fidelity to any foreign prince, potentate, state, or sovereignty of whom or which the applicant was before a subject or citizen."
Ja ne znam iz kojeg razloga bi ti citirala samo prvi dio teksta, a ne i obrazlozenje? :misli:
Evo cijeli tekst:
Citizenship by naturalization (INA § 337, 8 USC § 1448)
A description of the US naturalization oath is given in Section 337(a) of the INA [8 USC § 1448(a)]. Of particular relevance to the dual citizenship issue is that, as part of the oath, a new citizen must pledge "to renounce and abjure absolutely and entirely all allegiance and fidelity to any foreign prince, potentate, state, or sovereignty of whom or which the applicant was before a subject or citizen."

In practice, it is unclear what if any true legal significance this statement has any more.The US does not require a new citizen to take any formal steps to renounce his old citizenship before officials of the "old country"; and when the other country continues to claim a naturalized US citizen as one of its own, current US policy recognizes that such a person may have to use a passport from the other country in order to visit there, and such an action does not put the person's US citizenship in jeopardy.

At one time, the US took the position that anyone who wished to renounce his prior citizenship in connection with US naturalization had an inherent, unquestionable right to do so. Well into the 19th century, many countries had no provisions at all for renouncing citizenship and did not even acknowledge that their citizens or subjects had any such right. This is, no doubt, why the renunciatory clause in the US naturalization oath is not linked to any additional requirement to give up one's old citizenship in accordance with another country's laws; as far as the US was concerned, the renunciatory statement in its own naturalization oath was sufficient, and all other countries had an obligation to respect it. In recent years, the State Department has apparently decided to take a more pragmatic and realistic stance on this issue.

ralphina
19.05.2008., 07:16
Ja ne znam iz kojeg razloga bi ti citirala samo prvi dio teksta, a ne i obrazlozenje? :misli:
Evo cijeli tekst: jer se svodi na ono sto sam prije napisala "...Na kraju krajeva ne pravi neku razliku..."

i informacija je bila dana vise kao kuriozitet...

bluetango
27.05.2008., 16:27
U Francuskoj nema problema za dvojno drzavljanstvo.

Shtefitza
28.05.2008., 08:39
Na kraju krajeva ne pravi neku razliku, ali USA, po zakonu, ne priznaje(dopusta) dvojno drzavljanstvo. Druga je prica sto se nista ne poduzima da se novopeceni drzavljani formalno odreknu starog drzavljanstva (iako se to prisegom novom podrazumjeva), te je opci dojam da USA dopusta dvojno drzavljanstvo.

Yap. :cool:

Best Bride
29.05.2008., 03:48
Italija dozvoljava dvojno.
po svojim frendicama znam da je jedna imala GB i USA.
Švicarka je imala samo Ch, iako je bila rođena u Njem- da je uzela Njem- morala bi se odreći Ch...
Ali za moju frendicu porijeklom Francuskinju- uzela je samo fr iako je rođena u It- njezin:ne zna: brat je napravio obrnuto- Ona sad ima 35 god- mozda je od tada nešto promijenjeno??
Isto tako i Grčko-Eng kombinacija je moguća....
Ali pošto se zakoni stalno mijenjaju:ne zna:

Best Bride
29.05.2008., 03:54
Iako je to diskutabilno- Italija dozvoljava dvojno za one koje imaju njihovo porijeklo ili brakom- ali moj frend koji je dobio državljanstvo na temelju rada i života u It- morao se odreći Hr.
Meni su u konzulatu rekli da ak me talijani budu trazili da se odreknem- da oni to naprave, ali pošto je to dug proces- već slijedeći dan u ambasadi se može zatražiti povrat hrv. drž (kao promijenio si ideju) i tak se zadrže oba.:cerek:

Vilko
29.05.2008., 03:58
Ja osobno ne vjerujem u dvojno ili vise Drzavljanstva.
Smatram se prvo Australijan gradjanin i imam samo passos Australijan.
Postujem i ponosan sam odkuda dolazim i imam "kao momento Hrvatsku Domovnicu".

Da radim ili studiram na krace vrijeme ,vjerojatno bi isto imao dva drzavljanstva i dvije putovnice.

Isto tako ako bi se mislio vratiti.

Sa obzirom da sam se iselio davno:rolleyes:1969, i znao da se ne vracamo,
lakse mi je bilo prihvatiti da imam samo Australijansko drzavljanstvo.

I sa obzirom da smo sada tri generacije...?i mogucnost uskoro i cetvrte," znaci da smo pustili korijene ovdje".....oni nisu vise u Hrvatskoj, nego gdje je obitelj osobna....a to je Australija.

Ali to je samo moje misljenje, kako se ja osjecam prema dvojnim drzavljanstvom.

vilko

:w

ivd269
29.05.2008., 09:10
Moras paziti ako dobijes americko drzavljanstvo da proucis kako ce te oni tretirati za poreze na dohodak.

Americka IRS (Internal Revenue Service - njihov porezni ured) je vrlo gadna i kod njih po pravilima moras placati porez na prihode bilo gdje da to zaradjujes. Znaci, ako si si americki citizen, i radis u hrvatskoj, onda moras svake godine da prijavis koliko si zaradila.

Kakva su iskustva drugih sa dvojnim americkim drzavljanstvom?

facasplaca
29.05.2008., 22:12
Kanada dopusta dvojno drzavljanstvo bez ikakvih problema. Pa i trojno :)

mirta
30.05.2008., 22:22
Postujem i ponosan sam odkuda dolazim i imam "kao momento Hrvatsku Domovnicu". :w

Vilko, Domovnica i je dokaz Hrvatskog drzavljanstva, prema tome vi imate dvojno drzavljanstvo. Svaki drzavljanin ne mora posjedovat putovnicu.

Best Bride
31.05.2008., 22:24
Meni je dvojno super- mogu raditi (tj. imati otvorenu firmu) u obe države bez radne dozvole :top:
A i nikad nebi htjela u Hr. ulaziti kao stranac

Best Bride
31.05.2008., 22:28
Da, u tal. ambasadi vas odmah isprave da dvojno drž NE postoji, već pojam dva državljanstva- jer sam za Hrvatsku uvijek Hrvatica i podliježem našim zakonima- u It sam Talijanka- a za treću zemlju se bira s kojom putovnicom ući:cerek:

Piggy
31.05.2008., 22:31
Ja isto imam dvojno državljanstvo i nitko mi nikad nije radio probleme radi toga. Imam naše i australsko.

master driller
04.06.2008., 15:53
- ja imam trojno drzavljanstvo...

bok

Evil Kanevil
06.06.2008., 01:33
Meni se ne bi dalo zafrkavati s hrvatskim konzulatom za novu putovnicu samo da bi jednom godisnje usao u Hrvatsku kao njen drzavljanin.

Tvrtko1995
06.06.2008., 04:21
Meni se ne bi dalo zafrkavati s hrvatskim konzulatom za novu putovnicu samo da bi jednom godisnje usao u Hrvatsku kao njen drzavljanin.

I da te detaljno pregledaju..."Ha, sta je ovo?"

- "Feritna antena za bager"

- "Ha! Bijelu tehniku uvozis? Nista, molim te, nisam ja s tobom ovce cuvao! Imas ovdje speditera, pa neka ti napravi uvoznicu, a dotle, putovnica i roba ce biti na sigurnom"

:eek::eek::eek:

jamesbond
06.06.2008., 10:01
Meni je dvojno super- mogu raditi (tj. imati otvorenu firmu) u obe države bez radne dozvole :top:

Znaci izlazis iz Italije sa italijanskom putovnicom, ulazis u Hrvatsku sa hrvatskom (jer ne zelis uci kao stranac).
Onda kad se vracas jel izlazis iz Hrvatske sa hrvatskom ili talijanskom? Predpostavljam sa hrvatskom, jer ako si usla kao domaca onda ces i izac kao domaca.
Ali sta je sa Italijom? I tamo si "domaca". Znaci, jel ulazis u Italiju sa italijanskom ili hrvatskom putovnicom? Predpostavljam sa italijanskom. :misli: :zvrko:

Keya
06.06.2008., 10:03
Znaci izlazis iz Italije sa italijanskom putovnicom, ulazis u Hrvatsku sa hrvatskom (jer ne zelis uci kao stranac).
Onda kad se vracas jel izlazis iz Hrvatske sa hrvatskom ili talijanskom? Predpostavljam sa hrvatskom, jer ako si usla kao domaca onda ces i izac kao domaca.
Ali sta je sa Italijom? I tamo si "domaca". Znaci, jel ulazis u Italiju sa italijanskom ili hrvatskom putovnicom? Predpostavljam sa italijanskom. :misli: :zvrko:

nema izlaza iz italije nego iz slovenije :D

jamesbond
06.06.2008., 10:06
nema izlaza iz italije nego iz slovenije :D

A avioni? Totalno sam smetnuo sa uma prelaz sa autom posto ne prakticiramo odavde.

Totalno si mi sjebala teoriju :cerek:

Keya
06.06.2008., 10:12
A avioni? Totalno sam smetnuo sa uma prelaz sa autom posto ne prakticiramo odavde.

Totalno si mi sjebala teoriju :cerek:

ja i kad idem avionom onda idem do italije pa ulazim u hr autom, no ionako nemam talijansko drzavljanstvo pa nemam pojma :D

jamesbond
06.06.2008., 10:20
ja i kad idem avionom onda idem do italije pa ulazim u hr autom, no ionako nemam talijansko drzavljanstvo pa nemam pojma :D

Iskreno, zabole me neka stvar hocu li uci kao stranac ili domaci. Najbitnije mi je uci sto brze, sa sto manje cekanja i ostalih popratnih pizdarija :)

oona
09.06.2008., 08:55
tak i ja prakticiram.
para mi izlazi na usi od slovenskih imitacija carinskih propisa i zastite europske unije....pa biram "laksu" traku.
joj, valjda cemo im to sve "vratiti" jednog dana. :rolleyes:

_Bea_
09.06.2008., 18:42
Jeli istina da oni koji prihvate američko drzavljanstvo automatski gube svoje?

PetBorut
10.06.2008., 00:09
Postujem i ponosan sam odkuda dolazim i imam "kao momento Hrvatsku Domovnicu".

Slazem se.Moja je procjena da ljudi u srcima nemaju mjesta da "vole" vise drzava. Gledam nase ljude u Njemackoj koji imaju dozivotne radne dozvole (time i sva prava) i koji su zadrzali HR pasose, izgledaju mi puno manje "izgubljeni" od onih koji zele sjedit na dvije stolice istovremeno. Vjerojatno kao i neki Srbi sto zive u rvatskoj a navijaju za Srpsku reprezentaciju ili Hrvate u BiH koji navijaju za Hrvatsku repku.

MRSHO
17.06.2008., 19:30
Kakva je razlika između domovnice, putovnice i osobne iskaznice? Kako ostvarit pravo na jednu, drugu, treću...?

Het
17.06.2008., 19:34
Kakva je razlika između domovnice, putovnice i osobne iskaznice? Kako ostvarit pravo na jednu, drugu, treću...?

Jel ti to ozbiljno?

MRSHO
17.06.2008., 19:38
Jel ti to ozbiljno?

Naravno, tu mislim kakva prava imaš u RH sa jednom, drugom, trećom. Ako si mislio citirat definiciju pojmova, ne treba haha, tolko valjda znam :D

PetBorut
17.06.2008., 19:44
Naravno, tu mislim kakva prava imaš u RH sa jednom, drugom, trećom. Ako si mislio citirat definiciju pojmova, ne treba haha, tolko valjda znam :D

Pa pravo na osobnu kartu imaju svi gradjani (rezidenti) RH, dakle i oni na privremenom radu i kinezi koji ovdje zive a nemaju domovnicu. Za pasos i domovnicu pretpostavljam da znas da samo drzavljani imaju pravo na nju.
Sto se ovog sa pravima tice, to je sve definirano zakonom i nema smisla odgovarat ti na to ovje jer je materijala gomila. Za koja prava tocno pitas? Za "socijalnu pomoc", za zdrastvenu skrb, za penziju...? Malo konkretiziraj.

Het
17.06.2008., 19:45

Imas prava drzavljana,sta bi ti jos uz to hehe
Eto sta sam mislila, osobna ti samo sluzi za identifikaciju, valjda znas svrhu bilo cije putovnice,a jedno ni drugo neces dobit bez domovnice.
Kakve koristi imas od svega, bas nikakve osim drzavljanstva.

PetBorut
17.06.2008., 20:02
Imas prava drzavljana,sta bi ti jos uz to hehe
Eto sta sam mislila, osobna ti samo sluzi za identifikaciju, valjda znas svrhu bilo cije putovnice,a jedno ni drugo neces dobit bez domovnice.
Kakve koristi imas od svega, bas nikakve osim drzavljanstva.

Pa nije to bas tako jednostavno.
Ako si recimo neki njemacki industrijalac cija firma godisnje zaradi 10 mio vec oporezovanih Eura, onda ces ako vodjenje firme prepustis sinu, prijavis boravak u RH i provedes (365/2)+1 Dan u RH onda si porezni obveznik u RH, sto znaci da ce si u usporedbi Njemacke i porezne oaze zvana RH ustedjeti 2 mio Eura (jer u RH nema poreza na kapitalnu dobit). Stedljivi njemac ce si rado kupit neku kucicu na Jadranu provodit malo dulje ljeto kod nas :).
Eto, samo za primjer. Valjda si cuo za sve te strance koji se zele skrasit u Hrvatskoj i kupuju Kuce koje samo na temelju poreznih olaksica za cas isplate.
A ako imas osobnu, znaci da imas i boravak/prebivaliste, a ako imas boravak/prebivaliste znaci da smijes bit i porezni obveznik ovdje.

Het
17.06.2008., 20:55
Pa nije to bas tako jednostavno.
Ako si recimo neki njemacki industrijalac cija firma godisnje zaradi 10 mio vec oporezovanih Eura, onda ces ako vodjenje firme prepustis sinu, prijavis boravak u RH i provedes (365/2)+1 Dan u RH onda si porezni obveznik u RH, sto znaci da ce si u usporedbi Njemacke i porezne oaze zvana RH ustedjeti 2 mio Eura (jer u RH nema poreza na kapitalnu dobit). Stedljivi njemac ce si rado kupit neku kucicu na Jadranu provodit malo dulje ljeto kod nas :).
Eto, samo za primjer. Valjda si cuo za sve te strance koji se zele skrasit u Hrvatskoj i kupuju Kuce koje samo na temelju poreznih olaksica za cas isplate.
A ako imas osobnu, znaci da imas i boravak/prebivaliste, a ako imas boravak/prebivaliste znaci da smijes bit i porezni obveznik ovdje.

Naucila i ja nesto zanimljivo danas, ovo za poreze nisam znala.

PetBorut
17.06.2008., 21:39
Naucila i ja nesto zanimljivo danas, ovo za poreze nisam znala.

Sta nisi znala, da kod nas nema poreza na kapitalnu dobit? Vjerujem da si znala ali nisi povezala u cjelinu nakon sto uzme su obzir i ostale parametre.

Pa pogotovo nakon one afere sa Luxemburgom ce bogati Nijemci gledat kako drugacije da "spase" svoje boagtsvo. 20% koliko se placa u Njemackoj uopce nije malo kad pogledas o kojim se iznosima radi. A u ostalim EU drzavama je cesto jos i vise.
Postoji doduse problem sa transferom novca jer oni bas ne mogu tek tako tu dobit koju su si isplatili legalno strpat u kofer i prebacit natrag u Njemacku ali tim prije gledaju kako da utrape ili operu novac na nasim prostorima. Neki kupuju nekretnine kao investicije a neki traze neke malo kreativnije nacine za pranje novca :).

P.S. drzavljanstvo u poreznim zakonimna ne igra nikakvu ulogu, tamo je jedini termin "rezident".

efroname
07.06.2009., 15:56
Tražio sam po netu, ali nisam našao odgovor.

Koja je razlika između dva i dvojnog državljanstva?

oona
08.06.2009., 11:44
ima li razlike uopce?
pa ako si ziv i u isto vrijeme imas drzavljanstva dviju zemalja onda je to dvojno, zar ne?
mozes tako imati i daleko vise.
ali mislim da je za to potrebo imati dvije ili vise adresa prebivalista.

Evil Kanevil
08.06.2009., 17:31
ima li razlike uopce?
pa ako si ziv i u isto vrijeme imas drzavljanstva dviju zemalja onda je to dvojno, zar ne?
mozes tako imati i daleko vise.
ali mislim da je za to potrebo imati dvije ili vise adresa prebivalista.
Drzavljanstvo mozes imati i bez prebivalista. Makar u slucaju Hrvatske i SADa. Ja kao dvojni drzavljanin Hrvatske i SADa, jednog dana kad se preselim u Kostariku u mirovinu, imacu prebivaliste tamo, a drzavljastva i dalje u drzavama u kojima vise ne boravim. :kava:

lusy
08.06.2009., 20:47
Može li se zatražiti talijansko državljanstavo samo na osnovi prezimena!?
znam malo vec razvodnjena priča, ali očev djed je bio talijan orginal,ali nažalost nema nikakvih tragova o tome...samo je prezime ostalo.
Ja bi da imam dvojno državljanstvo (znači i dvije putovnice?!) već ako talijani to dozvoljavaju i ako će mi to pomoći u poslu vani.
pozdrav

PetBorut
09.06.2009., 08:01
Može li se zatražiti talijansko državljanstavo samo na osnovi prezimena!?
znam malo vec razvodnjena priča, ali očev djed je bio talijan orginal,ali nažalost nema nikakvih tragova o tome...samo je prezime ostalo.
Ja bi da imam dvojno državljanstvo (znači i dvije putovnice?!) već ako talijani to dozvoljavaju i ako će mi to pomoći u poslu vani.
pozdrav

Ne mozes naravno samo na osnovu prezimena, po toj logici bih si i ja mogao dat prezime Ramazotti i trazit drzavljanstvo.
Al cudno bi mi bilo da nema nikakvih tragova o tome, pa znau Talijani tko im je drzavljanin a tko nije, iako ne vjerujem da mozes dobit drzavljanstvo tek tako. Pa jel ti otac ima drzavljanstvo?

miloshz
16.06.2009., 17:44
US ne pravi frku koliko drzavljanstava imas, kao ni HR.

ja imam drzavljanstva hrvatske, srbije i italije, te osobne sve tri zemlje i vazece putovnice italije i hrvatske. momentalno zivim u argentini... imam i boravisne dozvole kanade (stalnu), argentine (stalnu), US (privremenu) i singapura (privremenu... mozda je vise i nemam ;))... bez ikakve frke.

i u hrvatsku i u italiju ulazim na HR i IT pasos.

da li ce te gledati kao stranca nema veze s kojim pasosem ulazis. u italiji si italijanski drzavljanin neovisno s kojim pasosem ulazis. isto u HR i vecini drugih zemalja. ali... ako u brazil udjes s italijanskim paosem i i imas jos hrvatski pasos, onda nemas pravo recimo da trazis konzularnu zastitu i pomoc hrvatske, nego samo italije.

miloshz
16.06.2009., 17:47
Ne mozes naravno samo na osnovu prezimena, po toj logici bih si i ja mogao dat prezime Ramazotti i trazit drzavljanstvo.
Al cudno bi mi bilo da nema nikakvih tragova o tome, pa znau Talijani tko im je drzavljanin a tko nije, iako ne vjerujem da mozes dobit drzavljanstvo tek tako. Pa jel ti otac ima drzavljanstvo?

moraju se imati dokazi i onda moze... bez dobrog advokata se ceka 2 godine. a ako imas dobrog advokata i podmazes, moze i za nekoliko meseci.

ako nekom treba, znam odlicne advokate za IT drzavljanstvo. ja moje dobio za nekih 4-5 meseci nakon sto sam predao zahtev.

zizi
18.06.2009., 05:33
za sve Djetice dobre vijesti :zivili:

http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/11/Region/17242/Uskoro+dvojno+dr%C5%BEavljanstvo+Hrvatske+i+Crne+G ore.html

zizi
18.06.2009., 05:42
Prema informaciji sa stranica MVP-a, nema uopce problema s dvojnim....

Status Hrvata u SAD-u

Sukladno imigracijskim propisima regulirano je useljenje, radne dozvole, stalni i privremeni boravak, kao i primitak u državljanstvo. Što znači da se mora provesti 5 godina u SAD-u prije nego što se dobije mogućnost za stjecanje američkog državljanstva. Hrvati koji imaju američko državljanstvo imaju ista prava i obveze tj. ravnopravni su građani SAD-a. SAD dozvoljava dvojno državljanstvo.

http://www.mvpei.hr/hmiu/tekst.asp?q=02hi-hi17

Žena Dijete
31.07.2009., 19:21
ja imam dvojno....
imam hrvatsko, a kad sam prvi put išla u australiju i ka i svi drugi tražila viu nisam je mogla dobit jer su mmi rekli da imam njihovo državljanstvo (stari mi se rodija tamo dok su njegovi par godina radili u Sydneyu)... tako da sam sve dokumente tribala prevest na eng i napravila sam australsku putovnicu...
naši se malo bune oko dvojnog državljanstva... zakoni tu nisu sukladni, al može se uspit napravit dvojno državljanstvo...

Inblues
15.08.2009., 12:22
Kanada dopusta dvojno drzavljanstvo bez ikakvih problema. Pa i trojno :)

Canada ne dozvoljava trojno drzavljanstvo. Jedina zemlja za koju ja znam da nema nikakve zabrane na broj drzavljanstava je Hrvatska. Znam iz prve ruke jer sam se raspitao u MUP_u.
Ja imam i kanadsko i hrvatsko s tim da Canada nema poima (a i nemoze dobiti takvu informaciju niti da je trazi od hrvatske) da imam i hrvatsko drzavljanstvo.
Slucaj moze samo biti da imas tri drzavljanstva na primjer da ja sada dobijem i US drzavljanstvo a da neprijavim da imam i hrvatsko sta je zapravo ilegalno. Znaci tri ili vise je moguce imati ali je ilegalno kad je pitanje US i Canade.

miloshz
15.08.2009., 15:51
US ima poprilicno komplikovan zakon o drzavljanstvu. generalno ne prave frku koliko pasosa imas pored americkog.

dvojno drzavljanstvo i imati dva ili vise drzavljanstava su razliciti pojmovi.

marija2m
15.08.2009., 23:19
Canada ne dozvoljava trojno drzavljanstvo. Jedina zemlja za koju ja znam da nema nikakve zabrane na broj drzavljanstava je Hrvatska. Znam iz prve ruke jer sam se raspitao u MUP_u.
J

mislim da nisi u pravu
meni je receno od MUP-a da mi samo smimo imati 2 :flop:

PetBorut
15.08.2009., 23:29
mislim da nisi u pravu

Sve skupa ovisi o tome iz koje perspektive gledas. Vidi recimo ovo:

http://www.mup.hr/96.aspx

Članak 8.

Prirođenjem može steći hrvatsko državljanstvo stranac koji je podnio zahtjev za primanje u hrvatsko državljanstvo ako udovoljava ovim pretpostavkama:
...
2. da ima otpust iz stranog državljanstva ili da podnese dokaz da će otpust dobiti ako bude primljen u hrvatsko državljanstvo;

Dakle ako je netko najprije stranac pa onda zeli postat i nas drzavljanin, onda se de facto mora donjet otpust iz tog stranog drzavljanstva - dakle moze bit samo hrvatski drzavljanin. No sad pocinje filozofiranje tipa: "sta ako ima vise drzavljanstva, u zakonu ne pise da mora podnjet otpust iz svih drzavljanstva".

buntspecht
16.08.2009., 00:24
Sve skupa ovisi o tome iz koje perspektive gledas. Vidi recimo ovo:

http://www.mup.hr/96.aspx

Dakle ako je netko najprije stranac pa onda zeli postat i nas drzavljanin, onda se de facto mora donjet otpust iz tog stranog drzavljanstva - dakle moze bit samo hrvatski drzavljanin. No sad pocinje filozofiranje tipa: "sta ako ima vise drzavljanstva, u zakonu ne pise da mora podnjet otpust iz svih drzavljanstva".

ko da mora pisat,ako netko ima vise drzavljanstava i otpustis jedno opet imas neko drugo drzavljanstvo i tako sve dok ih ne otpustis sve

prakticki moras biti bez drzavljanstva kad uzimas hrvatsko
tako je i ovdje u njemackoj,isto pise da moras donjeti otpust,a ne vise njih.

sta pise u zakonu,neda mi ga se citat,sta se desava u slucaju da si neistinite podatke naveo u zahtjevu.

recimo reko si da imas jedno drzavljanstvo a imao si ih 3...pa eto nisi bio bez drzavljanstva kad si uzeo hrvatsko.
sta se desava u tom slucaju,dali ti u tom slucaju mogu oduzet drzavljanstvo?

PetBorut
16.08.2009., 00:35
ko da mora pisat,ako netko ima vise drzavljanstava i otpustis jedno opet imas neko drugo drzavljanstvo i tako sve dok ih ne otpustis sve

Pa uprvo oko takvih (nedorecenih) stvari se advokati i "motaju". Da bi zadovoljio uvjete za stejcanje drzavljanstva, potrebno je ispunit te uvjete. Ako je jedan od uvjeta da prilozis otpust iz "starog" drzavljanstva i ti taj uvjet ispunis, onda je stvar mozda i legitimna. Ne moze se od tebe trazit da ispunis zahtjeve koji nisu navedeni u zakonu/pravilniku. Lako moguce da je na nivou nekog drugog pravilnika to malo preciznije definirano. Mozda u zahtjevu za drzavljanstvo ionako moras navest sva drzavljanstva koja imas. :ne zna:

sta pise u zakonu,neda mi ga se citat,sta se desava u slucaju da si neistinite podatke naveo u zahtjevu.

recimo reko si da imas jedno drzavljanstvo a imao si ih 3...pa eto nisi bio bez drzavljanstva kad si uzeo hrvatsko.
sta se desava u tom slucaju,dali ti u tom slucaju mogu oduzet drzavljanstvo?

Ako si na temelju netocnih informacija dobio drzavljanstvo onda se to drzavljansto i oduzima. Mislim da ima ona fora da ne mozes bit bez drzavljanstva, ali ako se ispostavi da zaprvo ima drzavljanstvo neke drue drzave, onda nema prepreke za oduzimanjem drzavljanstva.
Bilo je slucajeva u kojim su kanadjani oduzimali drzavljanstvo jer se ispostavilo da su ljudi lagali kod podnosenja zahtjeva (nesto vezano za sudjelovanje u ratu ili nesto tako)

Inblues
17.08.2009., 10:00
mislim da nisi u pravu

Neznam mozda si i u pravu ali meni je receno u MUP_u u Biogradu da nema ogranicenja i da samo ovisi o drugim drzavama koliko oni dozvoljavaju

šatro gospon
17.08.2009., 18:33
Sta nisi znala, da kod nas nema poreza na kapitalnu dobit? Vjerujem da si znala ali nisi povezala u cjelinu nakon sto uzme su obzir i ostale parametre.

Pa pogotovo nakon one afere sa Luxemburgom ce bogati Nijemci gledat kako drugacije da "spase" svoje boagtsvo. 20% koliko se placa u Njemackoj uopce nije malo kad pogledas o kojim se iznosima radi. A u ostalim EU drzavama je cesto jos i vise.
Postoji doduse problem sa transferom novca jer oni bas ne mogu tek tako tu dobit koju su si isplatili legalno strpat u kofer i prebacit natrag u Njemacku ali tim prije gledaju kako da utrape ili operu novac na nasim prostorima. Neki kupuju nekretnine kao investicije a neki traze neke malo kreativnije nacine za pranje novca :).

P.S. drzavljanstvo u poreznim zakonimna ne igra nikakvu ulogu, tamo je jedini termin "rezident".

kapitalna dobit se ostvaruje realizacijom profita kroz prodaju kapitalnih sredstava, a porez se placa na razliku kupovne i prodajne cijene.

dakle ak imas firmu vani i ona ima profit od 10mil necega, a to nije ostvareno prometom/prodajom kapitalnih sredstava, tih 10 milijuna se ne oporezuje kao kapitalna dobit. vlasniku se taj profit moze (ali i ne mora) isplatiti na razne nacine (placa, dividende), a svi uglavno odabiru opciju gdje se placa manji porez.
ak prodas firmu (svoje dionice) i realiziras profit (razlika izmedju kupovne i prodajne cijene) na taj nacin, onda je to podloznu porezu na kapitalnu dobit u vecini drzava. koliko mi je poznato, jos uvijek je 0% u hr, tj nema ga.

jos samo napomena, ovo je jaaaaaaaaako pojednostavljeno, jer svaka drzava hoce svoj dio poreznog kolaca i uglavnom prije ili kasnije doskoce "kreativnim" rjesenjima.
zato postoje medjudrzavni sporazumi o porezima za osobe koje rade/posluju u raznim jurisdikcijama. svako bi trebao pitat za individualni savjet financijskog strucnjaka koji je specijaliziran za takve slucajeve.
pitajte raica iz dukata.....:D

PetBorut
17.08.2009., 19:06
dakle ak imas firmu vani i ona ima profit od 10mil necega, a to nije ostvareno prometom/prodajom kapitalnih sredstava, tih 10 milijuna se ne oporezuje kao kapitalna dobit.

Iskreno receno, ne znam vise kako bi se taj porez trebao zvat kod nas, ali ja govorim o ovome:

http://de.wikipedia.org/wiki/Kapitalertragsteuer

Dakle radi se o svojevrsnom porezu na vadjenje love iz firme (isplati dobiti, prihod od kamata...)
Kod nas je porezni sustav u usredbi sa razvijenim zapadom Europe prilicno liberalan. To nam nazalost nije donjelo kvalitetan kapital koji bi potaknuo stvaranje vrijednosti tako da je pitanje koliko ce to jos trajat.

marija2m
19.08.2009., 20:03
Neznam mozda si i u pravu ali meni je receno u MUP_u u Biogradu da nema ogranicenja i da samo ovisi o drugim drzavama koliko oni dozvoljavaju

onda je to vjerovatno to
:D

master driller
20.08.2009., 02:24
onda je to vjerovatno to
:D

- ja imam tri drzavljanstva i to legalnim putem. Nema ogranicenja od strane HR. I jos jedno ovisi dal si bil naturalized ili pak je drzavljanstvo steceno po mjestu/ drzavi/ gde si rodjen. Neke zemlje imaju ogranicenja prema tome dok druge pak nemaju

bulthaup
21.08.2009., 07:16
Ja imam dvojno...

tinkerbell
21.08.2009., 13:03
evo ja sam u procesu dobivanja dvojnog državljanstva s time da mi je hrvatsko primarno državljanstvo po rođenju...

...koliko mi je poznato/rečeno RH dopušta dvojno državljanstvo kada ti je RH primarno državljanstvo ukoliko ide obrnuto mora se odreć onog drugog..e sada navodno postoje i iznimke koje u principu pravnici znaju..jer znam ljude koji su sa slovenskim državljanstvom dobili RH državljanstvo i imaju dvojno...kod slovenaca je obrnuto..meni je rečeno da ukoliko dobijem državljanstvo RS ne moram se odreći državljanstva RH...po članku 13 njihovog zakona...

e sada mene intersira kaj je s dokumentima?Koje se mora miejnjati?Osobnu ok mora promijeniti ali sa s ostalim dokumentima tipa radne knjižice i to (radim i živim u RH)...da li netko zna..za vozačku mi nije bitno koliko ja znam jer na njoj ne piše državljanstvo a...

potepuh
21.08.2009., 14:34
mislis koje dokumente ces morati mjenjati zato sto ces postati i drzavljanin Slovenije? hm... Niti jedne... zasto spominjes osobnu?

Za RH si u Hrvatskoj "samo" hrvatski drzavljanin.

Inblues
22.08.2009., 19:52
evo ja sam u procesu dobivanja dvojnog državljanstva s time da mi je hrvatsko primarno državljanstvo po rođenju...

...koliko mi je poznato/rečeno RH dopušta dvojno državljanstvo kada ti je RH primarno državljanstvo ukoliko ide obrnuto mora se odreć onog drugog..

e sada mene intersira kaj je s dokumentima?Koje se mora miejnjati?Osobnu ok mora promijeniti ali sa s ostalim dokumentima tipa radne knjižice i to (radim i živim u RH)...da li netko zna..za vozačku mi nije bitno koliko ja znam jer na njoj ne piše državljanstvo a...

Ja sam roden u Canadi i imam HR drzavljankstvo po roditeljima, sta znaci da ona prva dva reda nisu tocna. Za ostale dokumente nemoras nista mijenjati kao sta kaze Potepuh. Svaka zemlja ima svoje papire i radis ih u zemlji za koju ti trebaju. Ako imas HR osobnu zadrzavas je isto kao i na primjer radnu knjizicu dok radis u Hr, a za u Sloveniji radis njihovu osobnu i njihovu radnu knjizicu i tako dalje...

tinkerbell
25.08.2009., 13:43
mislis koje dokumente ces morati mjenjati zato sto ces postati i drzavljanin Slovenije? hm... Niti jedne... zasto spominjes osobnu?

Za RH si u Hrvatskoj "samo" hrvatski drzavljanin.

ok...nemam pojma...samo pitam da li koje moram uopće mijenjati ako moram...jer ne znam....

tnx :)

tinkerbell
25.08.2009., 13:45
Ja sam roden u Canadi i imam HR drzavljankstvo po roditeljima, sta znaci da ona prva dva reda nisu tocna. Za ostale dokumente nemoras nista mijenjati kao sta kaze Potepuh. Svaka zemlja ima svoje papire i radis ih u zemlji za koju ti trebaju. Ako imas HR osobnu zadrzavas je isto kao i na primjer radnu knjizicu dok radis u Hr, a za u Sloveniji radis njihovu osobnu i njihovu radnu knjizicu i tako dalje...

da..mislim da se radi razlika ukoliko tražiš RH državljanstvo po porijeklu ili iz nekog drugog razloga (dug boravak,oženjen/a za hrvatskog državljanina itd)...nemoj me uzimati za riječ nisam sigurna(nisam pravnik) to mi je rečeno prije par dana u društvu pravnika..moguće da nisu u pravu....

rijeka53
25.08.2009., 15:06
....."problem" je samo vozacka.....meni ide na zifce kad nemogu voziti hr auto u hr

efroname
26.08.2009., 09:49
Koja je razlika između dvojnog državljanstva i dva državljanstva?

Anton
26.08.2009., 11:33
Koja je razlika između dvojnog državljanstva i dva državljanstva?

Kod dvojnog državljanstva, osoba ima jedno prebivalište, ali dva državljanstva, kod dva državljanstva, osoba ima dva prebivališta i dva državljanstva.

potepuh
26.08.2009., 11:55
uf, Anton, otkud to? Ja bas ne vidim direktnu vezu izmedju drzavljanstva i prebivalista.

A sto sa osobom koja ima recimo dvije putovnice, a zivi (ima prebivaliste) u nekoj trecoj zemlji? Da li ta osoba ima dvojno drzavljanstvo ili dva drzavljanstva?

Za mene je "dvojno drzavljanstvo" ili "dva drzavljanstva" jedno te isto :ne zna:

Anton
26.08.2009., 12:20
uf, Anton, otkud to? Ja bas ne vidim direktnu vezu izmedju drzavljanstva i prebivalista.

Šta ti nije jasno?

Hrvat u BiH ima dvojno državljanstvo, hrvatsko i bosanskohercegovačko, a prebivalište mu je samo u BiH.

A sto sa osobom koja ima recimo dvije putovnice, a zivi (ima prebivaliste) u nekoj trecoj zemlji? Da li ta osoba ima dvojno drzavljanstvo ili dva drzavljanstva?

Ta osoba mora imati prebivalište u bar jednoj od te dvije zemlje, no to sve ovisi o pojedinim zakonima određene zemlje.Neke zemlje ne dopuštaju još jedno državljanstvo uz neko, a neke ti dopuštaju neograničen broj.

Za mene je "dvojno drzavljanstvo" ili "dva drzavljanstva" jedno te isto :ne zna:

U prošloj poruci sam ti objasnio koja je razlika.

Inblues
26.08.2009., 12:28
....."problem" je samo vozacka.....meni ide na zifce kad nemogu voziti hr auto u hr

Zasto ti je problem vozacka dozvola? Ja vozim sve i uvijek s kanadskom dozvolom iako isto imam i HR vozacku. Po zakonu ne smijes imati nego jednu ali i tome se moze doci u kraj. Ako imas vec postojecu dozvolu iz neke druge zemlje, jednostavno je prevedes na hrvatski jezik (mora biti ovjerena od strane ovlastenog prevodioca s pecatom, nisam siguran kako se zovu ti prevodioci) odneses je u MUP i zatrazis hrvatsku. Oni zadrzavaju stranu dozvolu za sebe i izdaju ti hrvatsku.
Nacin da povratis svoju stranu dozvolu je da kad se vratis u zemlju odakle ti je strana dozvola, prijavis da ti je ukradena ili da si je izgubio/la. Niti jedna niti druga zemlja nemogu provjeriti dali imas drugu dozvolu od neke druge drzave jer po zakonu nemaju pravo da traze informacije u vezi unutarnjih politickih i informatickih informacija gradana drugih zemalja.

potepuh
26.08.2009., 12:29
Hrvat u BiH ima dvojno državljanstvo, hrvatsko i bosanskohercegovačko, a prebivalište mu je samo u BiH...
... a Hrvat u BiH ima dvostruko drzavljanstvo, hrvatsko i bosanskohercegovacko, ako mu je prebivaliste i u BiH i u HR?!

Ta osoba mora imati prebivalište u bar jednoj od te dvije zemlje.. Ne mora... iako izgleda da HR voli da njeni drzavljani imaju adresu HR prebivalista u putovnici

ali.. da vidimo sto drugi imaju za rec'

efroname
26.08.2009., 12:31
Hrvat u BiH ima dvojno državljanstvo, hrvatsko i bosanskohercegovačko, a prebivalište mu je samo u BiH.

Jel onda njemu piše i u hrvatskoj putovnici na zadnjoj stranici bosanskohercegovačka adresa?

Anton
26.08.2009., 12:55
... a Hrvat u BiH ima dvostruko drzavljanstvo, hrvatsko i bosanskohercegovacko, ako mu je prebivaliste i u BiH i u HR?!

Nema dvostruko, nego dva državljanstva.

Ne mora... iako izgleda da HR voli da njeni drzavljani imaju adresu HR prebivalista u putovnici

Rekao sam da to ovisi od zemlje do zemlje, kako je zakonski regulirano.No neku vrstu boravka moraš imati u kojoj god se zemlji nalazio.

Jel onda njemu piše i u hrvatskoj putovnici na zadnjoj stranici bosanskohercegovačka adresa?

Mislim da ne, nisam siguran.

candy4444
28.08.2009., 23:08
imam jedno pitanje, molila bih vas ako mi mozete pomoci. Rodena sam u Bih ali od malena zivim u hrvatskoj i imam hrvatsko drzavljanstvo. Zanima me dali mogu traziti drzavljanstvo bih s obzirom na mjesto rodenja i roditelje koji su takoder rodeni u bih. Koji mi sve papiri trebaju da pokrenem to, ako imam pravo?

Anton
28.08.2009., 23:33
imam jedno pitanje, molila bih vas ako mi mozete pomoci. Rodena sam u Bih ali od malena zivim u hrvatskoj i imam hrvatsko drzavljanstvo. Zanima me dali mogu traziti drzavljanstvo bih s obzirom na mjesto rodenja i roditelje koji su takoder rodeni u bih. Koji mi sve papiri trebaju da pokrenem to, ako imam pravo?

Ti imaš i BiH državljanstvo, koje si dobila rođenjem ( osim ako se nisi u međuvremenu odrekla istog, što čisto sumnjam ).Odi u matični ured gdje si rođena i izvadi si rodni list, pa tamo pitaj šta dalje.

candy4444
29.08.2009., 23:26
hvala na odgovoru otici cu i vidjeti sta dalje

remplir
23.09.2009., 16:05
Imam i ja pitanje :D htio bih dvojno državljanstvo ako je moguće. Baka (s majčine strane) ima dvojno državljanstvo - hrvatsko i njemačko, dok mama samo hrvatsko jer nije ni pokušala ostvariti pravo na njemačko. Sad... mogu li ja ostvariti pravo na njemačko državljanstvo direktno preko bake ili je potrebno prvo srediti stvar s mamom pa onda od nje probati? Gdje uopće trebam ići i što napraviti za ovo? Njemačko veleposlanstvo?

leptirica 2
15.04.2012., 15:28
Zanima me mogu li preko majke steci pravo na dvojno drzavljanstvo.Ona je rodjena tamo i ima prebivaliste tamo.Ja nemam vise ispod 18 godina,vec sam starija,ali zanima me dali je preko majke moguce ostvariti dvojno drzavljanstvo

Nocturnity
15.04.2012., 15:46
Zanima me mogu li preko majke steci pravo na dvojno drzavljanstvo.Ona je rodjena tamo i ima prebivaliste tamo.Ja nemam vise ispod 18 godina,vec sam starija,ali zanima me dali je preko majke moguce ostvariti dvojno drzavljanstvo

Mislim samo do 18.godine ako želiš preko roditelja. Kasnije ne osim ako sam ne odeš tamo živiti, raditi i ostalo.

leptirica 2
15.04.2012., 17:00
Mislim samo do 18.godine ako želiš preko roditelja. Kasnije ne osim ako sam ne odeš tamo živiti, raditi i ostalo.

Mislila sam da je tako,hvala na odgovoru

Anton
15.04.2012., 17:42

Mislila sam da je tako,hvala na odgovoru

Nije tako. Možeš.

rijeka53
15.04.2012., 18:03
... izguglaj :D

http://www.interno.it/mininterno/export/sites/default/it/temi/cittadinanza/sottotema002.html

Anton
15.04.2012., 18:14
U biti, sada tek vidim, leptirica 2 nam nije rekla gdje joj je majka rođena, nego je samo napisala "tamo".

leptirica 2, tako se ne pita, jer mi ne znamo gdje je tvoja majka rođena, a ovdje je spomenuto n država.