PDA

View Full Version : Nafta...ko tu koga je*e

stranice : 1 2 3 4 [5] 6 7

Sh@dow
25.09.2008., 09:41
Američka potražnja za naftom najniža u pet godina (http://www.poslovni.hr/93607.aspx)

Isti dan izvještaj američkog ministarstva energetike pokazao je da se američka potražnja za gorivom spustila na najnižu razinu u gotovo pet godina.

Potrošnja je u zadnja četiri tjedna u prosjeku iznosila 19,5 milijuna barela dnevno, što je 6,6 posto manje nego prije godinu dana i najniže od listopada 2003. godine, navedeno je u tjednom izvještaju ministarstva energetike. Prodaja rabljenih kuća tijekom kolovoza pala je više nego što su ljudi to prognozirali, što je još jedan znak slabosti američkog gospodarstva.

“Nafta je počela klizati, a njen pad vođen je usporavanjem američke potražnje. Potražnja usporava jer se američko gospodarstvo kreće prema recesiji. Svi pokazatelji sugeriraju da je potrošačima sve teže”, izjavio je Mark Pervan, strateg za ulaganja na robne burze u Australia and New Zealand Banking Group Ltd.

Uragan Ike uništio je 52 od 3800 američkih platformi za proizvodnju nafte u Meksičkom zaljevu, dok je 29 platformi značajno oštećeno i može potrajati pola godine da se osposobe za ponovni rad.

Američka proizvodnja sirove nafte najniža je u zadnjih 19 godina. Američka ponuda sirove nafte prošli tjedan pala je za 1,52 milijuna barela, na 290,2 milijuna, navedeno je u tjednom izvještaju.

No, američki uvoz sirove nafte pao je 16 posto, na 7,14 milijuna barela dnevno, što je najmanje od siječnja 2000. godine.

Rafinerije su prošli tjedan radile na samo 66,7 posto kapaciteta.

:top:

El Tomo
25.09.2008., 13:14
tc tc tc. Nikad od tebe 'spekulanta' :D

17.9. Zabotinski: Tko je spreman kladiti se da ce, kad ova bajka s jacanjem dolara zavrsi, i nafta ponovo otici iznad 100$? (Cijena je bila ~93$)

17.9 El Tomo: S obzirom na slom financijskog sektora u SAD, nece to tako brzo gore.

A stvarno je otislo iznad 100 dolara - onako, medu oblake. :D :D

Koliko je sada, nekih 106 dolara? A ja mislio da ti govoris o razinama od barem 120-130 dolara kada si to spominjao. To bi vec nesto znacilo. Uostalom, ja se nisam kladio :D :D

S druge strane, smetnuo si s uma da je u meduvremenu financijski sektor zaista dozivio totalni slom, i da je ono malo preostalog novca dozivjelo jos jednu bjezaniju u commodities, medu ostalima u naftu i zlato. Pogledaj grafove za zlato i naftu - identicni su, pa me ne bi niti malo cudilo da je dosta dobar dio rasta te cijene opet uzrokovan bjezanijom.

Nego, jesi li zajasio ove oceanske valove na crobexu ovih dana? Pravo vrijeme za surfanje. :D

Sh@dow
25.09.2008., 14:00
Koliko je sada, nekih 106 dolara?

$103.99▼1.74 1.65% i dalje pada! (http://www.oil-price.net/) :p

zabotinski
26.09.2008., 00:50
A stvarno je otislo iznad 100 dolara - onako, medu oblake. :D :D

Koliko je sada, nekih 106 dolara? A ja mislio da ti govoris o razinama od barem 120-130 dolara kada si to spominjao. To bi vec nesto znacilo. Uostalom, ja se nisam kladio :D :D

S druge strane, smetnuo si s uma da je u meduvremenu financijski sektor zaista dozivio totalni slom, i da je ono malo preostalog novca dozivjelo jos jednu bjezaniju u commodities, medu ostalima u naftu i zlato. Pogledaj grafove za zlato i naftu - identicni su, pa me ne bi niti malo cudilo da je dosta dobar dio rasta te cijene opet uzrokovan bjezanijom.

Nego, jesi li zajasio ove oceanske valove na crobexu ovih dana? Pravo vrijeme za surfanje. :D

CCC. Nesto 'naraste' ~15% u par dana i onda ti kazes da je zanemarivo. :rolleyes: Polako. :mig:
Ja sam smetnuo s uma financijski sektor, naftu zlato?? :rofl: Pa cini se da se od silnih postova vise ne zna sto je tko pisao :D
Da se malo podsjetimo:
http://forum.hr/showpost.php?p=14689380&postcount=418
http://forum.hr/showpost.php?p=14719359&postcount=460
ja sam dakle htio reci da ona cijena od 140$ nije bila posljedica cinjenice da su odjednom svi postali svjesni peak oila...
pa malo crobex...
http://forum.hr/showpost.php?p=14122954
ne mogu sad naci post u kojem sam govorio o crobexu na 3000... i tako....

zabotinski
26.09.2008., 00:51
$103.99▼1.74 1.65% i dalje pada! (http://www.oil-price.net/) :p

Trenutno 108 :) ali nebitno je svakodnevno pracenje, kao sto vec rekoh.

El Tomo
26.09.2008., 03:36
Da se malo podsjetimo:
http://forum.hr/showpost.php?p=14689380&postcount=418
http://forum.hr/showpost.php?p=14719359&postcount=460
ja sam dakle htio reci da ona cijena od 140$ nije bila posljedica cinjenice da su odjednom svi postali svjesni peak oila...

Pa evo, ja se s tobom u potpunosti slazem. Kada sam tvrdio da je 30% cijene nafte balon od sapunice, tada su me svi napali. A pogledajte sada ovo,,,

pa malo crobex...
http://forum.hr/showpost.php?p=14122954
ne mogu sad naci post u kojem sam govorio o crobexu na 3000... i tako....

Cini mi se da nas crobex ide i nize od 3000 u ponedjeljak, 6.10.2008. A i nije ga nesto tesko srusiti - ako netko s 40 milijuna dolara (150 milijuna kuna) moze ovako srusiti crobex kao prosli tjedan - tada nemam sto reci. Prava smijurija. Sto se to strasno kod nas dogodilo? Lehman brothers uzrokovali gubitak povjerenja u npr zabu i pbz? Banke nam ukinule sve gospodarske kredite i ogranicile potrosacke? Pa mi smo raj na zemlji za financijski sektor gdje rizike preuzima iskljucivo stanovnistvo (jamci). Za razliku od zapada. Ali to je neka druga prica, zar ne?

Manaslu11
27.09.2008., 16:28
sve već dobro znano, samo je pitanje kojom brzinom meksiko pada? :D

kako izgleda, padaju brže nego su mnogi očekivali Ovo je (samo ovaj put na velikoj skali) primjer kako za naftna polja u koja se upumpava voda/para/nešto treće (a što se radi sa gotovo svim naftnim poljima jer se tako mora, inače bi se izvuklo svega 20-25% nafte, hrexpat je već pisao o tome), kad output počne padati, pada prilično naglo.

Sh@dow
29.09.2008., 20:14
Trenutno 108 :) ali nebitno je svakodnevno pracenje, kao sto vec rekoh.

$96.35 (http://www.oil-price.net/)▼9.86%

Sh@dow
30.09.2008., 10:24
nafta i dalje nastavlja sa padom i kako sada stvari stoje, ide još prema dolje. amerikanci su u neizbježnoj recesiji kao i europa, a to je najveći dio svjetske potrošnje. trenutna cijena $95.60 ▼0.80% :p

maleni gad
30.09.2008., 18:05
evo mene nesto zanima....neka mi netko objasni...ako je cijena nafte do sada rasla radi slabog $$$ kako to da danas evo gledam dolar je samo u toku danasnjeg dana ojacao prema euru 2,5% (http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601087&sid=ayMVcCIs9FlI&refer=home) :eek:sto kazu nije nikada od kada je euro uveden a istovremeno cijena naftice je skocila danas za 2,7%? :confused::ne zna:

Sh@dow
30.09.2008., 23:23
pad sa $1.4434 na današnjih $1.4116 = 2,3% u samo jednom danu, a nafta u istom trenutku porasla za 4,5% sa $96 na $101. :cerek:

bojim se kako tu neka pretjerana veza ne postoji. pazi, pored svih ovih katastrofičnih vijesti koje su nam stizale prošlih tjedana i dana nafta nije pala ispod 90 dolara. pored vijesti da najveći svjetski potrošaći odlaze u recesiju koja znači pad potrošnje, nafta nije pala.

houston we have a problem! :cerek:

hrexpat
05.10.2008., 16:07
ocemo sad pricat madjarski?

Sh@dow
06.10.2008., 10:56
meni bolje ide španjolski! :cerek:

ništa više od nafte, cijena ide samo prema dolje. preduboko smo zagazili u govno, a oporavak će možda trajati i par godina. :D

no poslije kiše dolazi sunčeko! :rofl:

johny5
06.10.2008., 14:07
ocemo sad pricat madjarski?

Možemo i hrvatski. Jasno je izgleda da je recesija neizbježna, jasno je da potražnja za naftom pada već sada a možemo onda samo zamislit koliko će tek pasti nakon što recesija uhvati maha i počne se ozbiljno očitavat.
Ako uzmemo u obzir da će samo još 2 milijuna ljudi u sad-u završit na ulici s ovima što su završili izračuna se da je to negdje pad potražnje za oko 300-400 milijuna barela na rok od 3-4 godine. Nije puno no eto ipak, dvomjesečna proizvodnja nafte u rusiji. To je jasno samo u americi a gdje su tek ostali. Na razini svijeta to je ajde možda već sad u početku preko 1 milijardu barela, dakle skoro polugodišnja proizvodnja rusije. Kada uzmemo u obzir da je to tek početak onda znamo da najmanje 2,3 godine neće biti ništa od rasta nafte, može samo padati. Jasno nitko ne želi da se ova kriza produbi još više i da dođe do depresije jer tada će oporavak trajati godinama a to bi bilo ubitačno.

EBAY slashes workforce by 10% and says third-quarter sales will hit low end of company's expectations.
To je mala firma i nije prestrašno no sada kada to krenu raditi i veliki biti će zastrašujuće.

Sh@dow
06.10.2008., 14:14
jako puno!!! :cerek:

Sh@dow
09.10.2008., 23:31
evo, opec traži smanjenje proizvodnje, prvenstveno libija, venezuela i iran.

nešto im je cijena nafte niska! :cerek:

OPEC to hold emergency meeting on oil prices (http://biz.yahoo.com/ap/081009/opec_meeting.html)

e banditi moji, malo ćete i vi morati remen stegnuti! :top:

Sh@dow
10.10.2008., 14:43
svijet je u totalnoj banani i cijena nafte pada i pada!

$80.07 ▼7.53%

:kava:

freelancer
10.10.2008., 15:14
http://www.poslovni.hr/95008.aspx

Na benzinskim crpkama pala prodaja goriva

Znakovi usporavanja pojavili su se nakon rasta inflacije u prvom dijelu godine, a stvar u kolovozu nisu spasili ni strani turisti jer se i u zemljama iz kojih dolaze osjetila kriza

freelancer
10.10.2008., 20:03
http://www.vecernji.hr/newsroom/economics/3184359/index.do
NAFTA Barel pao 44 posto u odnosu na rekord iz srpnja
Kriza bi mogla srušiti barel nafte na 50 dolara

http://www.oil-price.net/
Trenutno smo na 77!

Sada je vrlo jasno da je netko ili neki da su znali za ovaj slom, prodali su gotovo sve što su imali prije cca 12 mjeseci i okrenuli jedan VELIKI krug i zaradili nekoliko desetina/stotina milijardi dignuvši ovo na 147!
:bljak:

Sh@dow
11.10.2008., 11:46
:nono: free, pročitati cijeli topic pa onda donositi zaključke! :cerek:

johny5
11.10.2008., 12:08
:nono: free, pročitati cijeli topic pa onda donositi zaključke! :cerek:

Hehe, nije pročitao sve pa donosi zaključke nabrzaka.
Ovaj topic ima preko 1000 komentara i to nije tak jednostavno sve pročitat. Uskoro će i e-bay kleknit. Pay pal će bit uništen kad ova recesija iznenadno brzo završi i nafta počne up. Kaže IMF, MMF da su šanse za recesiju u eu i usa samo 50:50%, zanimljivo mi je to razmišljanje. Ko zna , da li planiraju nešto opako pa da ova ludnica završi već do kraja sljedeće godine, a tada sigurno nećemo ni stići ući u recesiju. Držim im fige. Ovako niska nafta olakšava stvari i ko zna, možda je sve moguće. Kad milijarderi odluče da je sve dovoljno palo možda se i pokrenu stvari.

SharkyZg
11.10.2008., 13:43
Sumljam da ta kriza utječe na cijenu nafte, kao što neki imaju apokaliptične najave na forumu....
Neznam kome se od nas prosječnih građana promjenio standard u ovih par mjeseci. Jedino onima koji su živjeli od dionica i fondova možda, ali to i onako nisu prosiječni građani.

Cijena nafte je u godinu dana porasla 100% što sigurno nije bilo realno, ljudi su vidjeli skuplju naftu, neki su prešli na plin, neki su izbacili bezvezno vozikanje okolo i normalno da je pala potražnja a tako i cijena.

Puno firmi je zbog nove cijene prodalo stare nerentabilne kamione koji se sad masovno prodaju u arapske zemlje i kupilo nove kamione koji štede do 50% nafte u odnosu na modele iz 80-tih.

Vidim i po Zagrebu nema više one lude gužve u gradu , počeli su se voziti i po dvojica, trojica na posao a ne više svako sa svojim autom.

Ja bi više pripisao padu cijene nafte to što su ljudi malo došli k pameti i više nisu razmišljanja koja god da je cijena ja se vozikam okolo i dalje.

Ako uzmemo Ameriku di je visok standard i kojima je nafta na 50$ po barelu predstavljala siću normalno da su i oni malo razmislili o tome kolko če se voziti, i koliko im stvarno treba kad se barel približio 150$.

Sh@dow
11.10.2008., 15:06
Kaže IMF, MMF da su šanse za recesiju u eu i usa samo 50:50%, zanimljivo mi je to razmišljanje. Ko zna , da li planiraju nešto opako pa da ova ludnica završi već do kraja sljedeće godine, a tada sigurno nećemo ni stići ući u recesiju. Držim im fige. Ovako niska nafta olakšava stvari i ko zna, možda je sve moguće. Kad milijarderi odluče da je sve dovoljno palo možda se i pokrenu stvari.

ja mislim kako su japan, europa i amerika već u recesiji i naredni mjeseci će pokazati da sam bio u pravu. predugo su kreditna tržišta u americi i europi zamrznuta, a to je krv svakoj modernoj privredi. sve to utječe na pad potrošnje nafte i rezultati su očiti. mene više "jebe" što se ekipa iz opec-a češka po glavama i gleda kako da cijenu nafte zadrži iznad 80 ili 90$ za barel. ma koliko oni mozgali cijena nafte u narednim mjesecima uz ovako nisu potražnju ide prema dolje. :mig:

johny5
11.10.2008., 18:17
ja mislim kako su japan, europa i amerika već u recesiji i naredni mjeseci će pokazati da sam bio u pravu. predugo su kreditna tržišta u americi i europi zamrznuta, a to je krv svakoj modernoj privredi. sve to utječe na pad potrošnje nafte i rezultati su očiti. mene više "jebe" što se ekipa iz opec-a češka po glavama i gleda kako da cijenu nafte zadrži iznad 80 ili 90$ za barel. ma koliko oni mozgali cijena nafte u narednim mjesecima uz ovako nisu potražnju ide prema dolje. :mig:

Pa onako odokativno se to može reći no recesija znači da tri uzastopna kvartala zaredom završe u negativnom trendu. To znači da tek za 9 mjeseci možemo znati jesmo li u recesiji ili ne. recesija će se dogoditi ako veliki to odluče, to je jasno i naravno da se mora dogoditi jer su tako i odlučili no recesija će definitivno biti ublažena sa ovako niskom naftom i njeni učinci neće biti katastrofalni. No eto neke to nije briga i jasno da drmaju tržištem i obezvrijeđuju sve dionice a to nema smisla. naravno neki će se dobro obogatit u ovoj umjetno stvorenoj panici. Oni začas odmrznu kreditna tržišta ako to žele, no eto zasada se još nisu na to odlučili. zanimljivo je kako se sve rješava u zadnji čas a ne pravovremeno, tipični primjer manipuliranja ljudima i kapitalom.

zaboky
11.10.2008., 20:07
http://www.liderpress.hr/Default.aspx?sid=56734
Međunarodni monetarni fond
Najgori scenarij predviđa pad tržišta za još 20 posto

Prema najgorem scenariju, zbog aktualne globalne financijske krize, tržišta bi mogla potonuti još najviše 20 posto, no šanse za izbijanje "Velike depresije", nalik onoj u SAD-u tridesetih godina 20. stoljeća, "praktično su jednake nuli", rekao je u subotu glavni ekonomist Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Olivier Blanchard.

"Prema najgorem scenariju, vlade će trebati još nekoliko tjedana za poduzimanje pravilnih mjera, a tržišta bi mogla pretrpjeti još 20 posto gubitaka. Zatim će se sve preokrenuti", rekao je Blanchard za talijanski dnevni list Corriere della Sera.Blanchard je kazao i da se očekuje kako će u 2009. sav globalni gospodarski rast pristizati iz država u razvoju, dodajući da bi zbog toga Kini mogle ojačati pozicije.

"Zemlje u razvoju iduće godine ostvarit će stopu gospodarskog rasta od 6 posto, što će imati političkih implikacija. U 2009. 100 posto rasta globalnog gospodarstva pristizat će iz tih država. Doći će i do promjena u moći. Kina će iz tih događaja ojačati svoju poziciju", smatra Blanchard.(Hina)

Lavica02
11.10.2008., 20:29
@zaboky .... interesira me kada ćeš napisati svoj post i iznositi svoje stavove, a ne samo c/p članaka ... koje btw nije poželjno

zaboky
12.10.2008., 08:56
Moramo pronaći neku sredinu,neki nisu poželjni jer iznose neargumentirane stavove zbog linkova koje ne uključuju u raspravu,pa prenose dezinformacije,ja zato na ovaj način pridonosim raspravama pronalažeči na netu činjenice koje imaju neko zaleđe za raspravu a ljudi ih možebit nisu uočili,a za svoja razmišljanja koristim PM s članovima foruma.

johny5
12.10.2008., 09:37
Moramo pronaći neku sredinu,neki nisu poželjni jer iznose neargumentirane stavove zbog linkova koje ne uključuju u raspravu,pa prenose dezinformacije,ja zato na ovaj način pridonosim raspravama pronalažeči na netu činjenice koje imaju neko zaleđe za raspravu a ljudi ih možebit nisu uočili,a za svoja razmišljanja koristim PM s članovima foruma.

sve štima. ja nemam nikakvih pritužbi na kolegicu zaboky. Kvalitetne informacije uvijek stignu skupa sa izvorom a na pm se jasno može raspravljati šire o tome. Ovakav način je puno bolji nego širenje raznoraznih dezinformacija po forumu. Zaboky samo tako nastavi.. :top: :top:

Sh@dow
13.10.2008., 09:53
Pa onako odokativno se to može reći no recesija znači da tri uzastopna kvartala zaredom završe u negativnom trendu. To znači da tek za 9 mjeseci možemo znati jesmo li u recesiji ili ne.....

teški off topic ali nema veze :cerek: tehnička recesija je pad bdp DVA uzastopna kvartala, a ne tri kako si ti napisao, s time da smo vrlo vjerovatno imali nagli pad rasta u 9 mjesecu kada je sve to krenulo i sada se to prelilo na zadnji kvartal ove godine. vrlo vjerovatno ćemo imati pad do 6 mjeseca nakon čega bi mogao usljediti oporavak ekonomske aktivnosti. koji veliki? što ti zbilja misliš da je jednoj americi, europi ili japanu u interesu da imaju pad gospodarskog rasta i recesiju? znači po tebi cijeli normalan svijet gleda kako tamo neki koji nemaju ime i prezime pljačkaju ostatak svijeta? ima li logike u tome, daj malo razmisli. svaka kriza na tržištu kapitala je umjetno stvorena, barem kod nefinancijskih institucija i zato je upravo to tržište najosjetljivije na bilo kakve "tektonske" poremećaje. potpuna panika je zavladala i među velike ćemo koga to strpati? mirovinske fondove, investicijske fondove, "obične" ljude koga? jer svi oni od reda prodaju dionice i povlače svoj novac kao da dolazi smak svijeta. koji neki? možemo i ja i ti biti među tim nekim ljudima, samo trebamo imati hrabrosti i preuzeti rizik i sukladno time ćemo snositi dobiti i gubitak.

tko banke? jesti ti uopće svjestan u kojim su problemima te banke za koje ti misliš da drmaju svijetom? jesi ti svjestan da one mole boga da se kriza ne pogorša jer i mali otpisi njihovih aktiva bi ih pretvorilo u insolventne financijske subjekte koji bi vrlo lako mogli sve povući prema dolje. jel znaš da je jedna deutche banka dužna 2.000 milijardi eura, što je 80% njemačkog bdp-a? svi njemački financijski subjekti imaju ukupne obveze od 9.000 milijardi eura, a o američkim ili britanskim nećemo niti pisati. jesti ti svjestan koji su to rizici i sada daj mi reci koju su to oni krizu izazvali u kojoj bi svi zajedno mogli propasti? kao što je već na jednoj od tema na ovom pdf-u pisano njemački db ima financijsku polugu na visokih 50% i najmanji otpis aktive bi ih pretvorio u pepeo. što je naftnoj industriji u interesu da cijena nafte ovako pada? što je automobilskoj industriji u interesu da moraju zatvarati tvornice, otpuštati ljude ili rezati dobit pošto eto vi tvrdite kako je ovo umjetno. što je tehnološkim tvrtkama, građevinarskoj inudstriji u interesu sve to? tko ovime profitira? banke? koje to banke? one iste banke koje su do danas otpisale preko 800 milijardi $ potraživanja i čija je vrijednost pala za 50,80 ili 100%? citi koji je otpisao 150, goldman sachs 100, deutche bank 155, svicarski ubs 95, Credit Suisse 100, HSBC Bank i Societe Generale sa 30 milijardi dolara otpisa? :ne zna: ova kriza je preslika krize koja je pogodila japan krajem 80 godina, jedina razlika je što je ovo globalna kriza pošto je svijet u zadnjih 15 godina postao povezaniji nego li je ikada prije bio i ono što osjeti amerika će osjetiti i kina i japan i europa ali i afrika. jesi ti svjestan da banke ne dijele nikakve kredite pošto su u totalnom kurcu i potpuno nepovjerenje vlada? što je posao od banaka i od čega one žive? pa od toga da dijele kredite ljudima, danas to ne rade. međubankarsko tržište je potpuno nelikvidno. banke si međusobno ne posuđuju kapital pošto nemaju povjerenje jedni u druge jer nitko ne zna kakvu i koliko trule aktive ima ta druga banka. kada se uspostavi povjerenje na financijskom tržištu onda će uz svu nanesenu štetu i početi oporavak gospodarstava. :D

johny5
14.10.2008., 07:53
teški off topic ali nema veze :cerek: tehnička recesija je pad bdp DVA uzastopna kvartala, a ne tri kako si ti napisao, s time da smo vrlo vjerovatno imali nagli pad rasta u 9 mjesecu kada je sve to krenulo i sada se to prelilo na zadnji kvartal ove godine. vrlo vjerovatno ćemo imati pad do 6 mjeseca nakon čega bi mogao usljediti oporavak ekonomske aktivnosti. koji veliki? što ti zbilja misliš da je jednoj americi, europi ili japanu u interesu da imaju pad gospodarskog rasta i recesiju? znači po tebi cijeli normalan svijet gleda kako tamo neki koji nemaju ime i prezime pljačkaju ostatak svijeta? ima li logike u tome, daj malo razmisli. svaka kriza na tržištu kapitala je umjetno stvorena, barem kod nefinancijskih institucija i zato je upravo to tržište najosjetljivije na bilo kakve "tektonske" poremećaje. potpuna panika je zavladala i među velike ćemo koga to strpati? mirovinske fondove, investicijske fondove, "obične" ljude koga? jer svi oni od reda prodaju dionice i povlače svoj novac kao da dolazi smak svijeta. koji neki? možemo i ja i ti biti među tim nekim ljudima, samo trebamo imati hrabrosti i preuzeti rizik i sukladno time ćemo snositi dobiti i gubitak.

tko banke? jesti ti uopće svjestan u kojim su problemima te banke za koje ti misliš da drmaju svijetom? jesi ti svjestan da one mole boga da se kriza ne pogorša jer i mali otpisi njihovih aktiva bi ih pretvorilo u insolventne financijske subjekte koji bi vrlo lako mogli sve povući prema dolje. jel znaš da je jedna deutche banka dužna 2.000 milijardi eura, što je 80% njemačkog bdp-a? svi njemački financijski subjekti imaju ukupne obveze od 9.000 milijardi eura, a o američkim ili britanskim nećemo niti pisati. jesti ti svjestan koji su to rizici i sada daj mi reci koju su to oni krizu izazvali u kojoj bi svi zajedno mogli propasti? kao što je već na jednoj od tema na ovom pdf-u pisano njemački db ima financijsku polugu na visokih 50% i najmanji otpis aktive bi ih pretvorio u pepeo. što je naftnoj industriji u interesu da cijena nafte ovako pada? što je automobilskoj industriji u interesu da moraju zatvarati tvornice, otpuštati ljude ili rezati dobit pošto eto vi tvrdite kako je ovo umjetno. što je tehnološkim tvrtkama, građevinarskoj inudstriji u interesu sve to? tko ovime profitira? banke? koje to banke? one iste banke koje su do danas otpisale preko 800 milijardi $ potraživanja i čija je vrijednost pala za 50,80 ili 100%? citi koji je otpisao 150, goldman sachs 100, deutche bank 155, svicarski ubs 95, Credit Suisse 100, HSBC Bank i Societe Generale sa 30 milijardi dolara otpisa? :ne zna: ova kriza je preslika krize koja je pogodila japan krajem 80 godina, jedina razlika je što je ovo globalna kriza pošto je svijet u zadnjih 15 godina postao povezaniji nego li je ikada prije bio i ono što osjeti amerika će osjetiti i kina i japan i europa ali i afrika. jesi ti svjestan da banke ne dijele nikakve kredite pošto su u totalnom kurcu i potpuno nepovjerenje vlada? što je posao od banaka i od čega one žive? pa od toga da dijele kredite ljudima, danas to ne rade. međubankarsko tržište je potpuno nelikvidno. banke si međusobno ne posuđuju kapital pošto nemaju povjerenje jedni u druge jer nitko ne zna kakvu i koliko trule aktive ima ta druga banka. kada se uspostavi povjerenje na financijskom tržištu onda će uz svu nanesenu štetu i početi oporavak gospodarstava. :D

Lol, na ovo bih ti mogao odgovarat godinama. Budem, post po post, čim uhvatim malo vremena. sada se malo zezam dionicama, pravo je vrijeme za to.

johny5
14.10.2008., 09:01

Nisam ja spominjao tehničku definiciju recesije. tehnička definicija recesije je pad bdp-a u dva uzastopna kvartala no to u praksi slabo kada funkcionira. Većinom pad bdp-a od dva uzastopna kvartala ne završi recesijom tako da tehnička definicija skoro uvijek padne u vodu. Prava recesija je uvijek ona koja prouzroči pad od tri uzastopna kvartala a ova bi se mogla samo tako izbjeći da neki to žele. neki to ne žele i gotovo. Svi vjeruju onim lopovima gore, nekužim kak možete tak nasjest na njihove fore. Ova moguća recesija je nastala zbog bullshita određenih ljudi, tj. prvenstveno fed-a koji je valjda korumpiran kao nitko na svijetu i u svrhu suzbijanja inflacije oni naprave takve gluposti. danas je predivan dan i bacimo se dotle na nešto drugo.

Sh@dow
14.10.2008., 09:40
Većinom pad bdp-a od dva uzastopna kvartala ne završi recesijom tako da tehnička definicija skoro uvijek padne u vodu. Prava recesija je uvijek ona koja prouzroči pad od tri uzastopna kvartala a ova bi se mogla samo tako izbjeći da neki to žele. neki to ne žele i gotovo. Svi vjeruju onim lopovima gore, nekužim kak možete tak nasjest na njihove fore.

ma nemoj molim te lijepo? ne možeš ti niti itko drugi koristiti termine koji imaju svoju službenu definiciju onako kako tebi odgovara. imaš tehničku definiciju recesije, i to je jedino relevantno, a to što svi drugi koriste taj pojam onako kako koriste ne znači ništa, nego samo to kako u nedostatku boljih pojmova koriste krive.

tvrditi kako recesija uvijek završava sa 3 negativna kvartala je bullshit i to na kvadrat zato jer smo tu pojavu zadnji puta imali 1974 godine i nikada više do do dan danas, a sve jedno su se recesijskim godinama nazivale 80,81,82,90 i 2000 godina. znači da smo u americi od te tvoje recesije imali još 3 recesijska razdoblja i to možeš pronaći na internetu. dakle naprosto ne stoji to što si napisao, to jedino može biti tvoje mišljenje, ali to nisu fakti. danas se već govori kako ćemo imati recesijsku ovu i vjerovatno sljedeću godinu, jer recesija ne znači nužno i samo pad bdp, ona znači pad industrijske proizvodnje, pad maloprodaje, pad zaposlenosti odnosno rast nezaposlenosti, smanjenje povjerenja potrošača i poslovnog svijeta, pad tržišta nekretnina, pad rasta za zdravih 3 ili 4% u razvijenim zemljama na ispod 1%...dakle sve što imamo danas i nije nužno isto tako da imamo 2 negativna kvartala, jer većina ljudi na razvijenom zapadu se danas osjeća kao da su u recesiji. nesigurni su oko radnih mjesta, realnih primanja koja im jede viša stopa inflacije, pada tržišta kapitala i cijena nekretnine, odnosno pada vrijednosti njihove imovine etc. etc.

Ova moguća recesija je nastala zbog bullshita određenih ljudi, tj. prvenstveno fed-a koji je valjda korumpiran kao nitko na svijetu i u svrhu suzbijanja inflacije oni naprave takve gluposti. danas je predivan dan i bacimo se dotle na nešto drugo.

fed korumpiran? :rofl: :) a na temelju čega si došao do toga zaključka? teško je komunicirati sa ljudima poput tebe koji u svakom svjetskom događaju vide teoriju zavjere. promijeni malo retoriku jer stvarno nemam volju komunicirati sa ljudima koji vjeruju u takve stvari. gore sam ti napisao što i kako se dogodilo i daj sada ti meni malo objasni što je fed krivo napravio, a što nisu ostale centralne banke? :confused:

johny5
16.10.2008., 18:52
ma nemoj molim te lijepo? ne možeš ti niti itko drugi koristiti termine koji imaju svoju službenu definiciju onako kako tebi odgovara. imaš tehničku definiciju recesije, i to je jedino relevantno, a to što svi drugi koriste taj pojam onako kako koriste ne znači ništa, nego samo to kako u nedostatku boljih pojmova koriste krive.
tvrditi kako recesija uvijek završava sa 3 negativna kvartala je bullshit i to na kvadrat zato jer smo tu pojavu zadnji puta imali 1974 godine i nikada više do do dan danas, a sve jedno su se recesijskim godinama nazivale 80,81,82,90 i 2000 godina. znači da smo u americi od te tvoje recesije imali još 3 recesijska razdoblja i to možeš pronaći na internetu. dakle naprosto ne stoji to što si napisao, to jedino može biti tvoje mišljenje, ali to nisu fakti.

Mogu ja to nazivat kako god želim. 2 negativna kvartala nemoraju uopće značit recesiju i to je fact i moje mišljenje.

danas se već govori kako ćemo imati recesijsku ovu i vjerovatno sljedeću godinu, jer recesija ne znači nužno i samo pad bdp, ona znači pad industrijske proizvodnje, pad maloprodaje, pad zaposlenosti odnosno rast nezaposlenosti, smanjenje povjerenja potrošača i poslovnog svijeta, pad tržišta nekretnina, pad rasta za zdravih 3 ili 4% u razvijenim zemljama na ispod 1%...dakle sve što imamo danas i nije nužno isto tako da imamo 2 negativna kvartala, jer većina ljudi na razvijenom zapadu se danas osjeća kao da su u recesiji. nesigurni su oko radnih mjesta, realnih primanja koja im jede viša stopa inflacije, pada tržišta kapitala i cijena nekretnine, odnosno pada vrijednosti njihove imovine etc. etc.

Jedno su osjećaji a drugo je stvarnost. Ljudi se mogu osjećat 10 godina zaredom u recesiji a da ekonomija ni jedne godine ne raste manje od 3%. Sve je stvar raspodjele kapitala.

fed korumpiran? :rofl: :) a na temelju čega si došao do toga zaključka? teško je komunicirati sa ljudima poput tebe koji u svakom svjetskom događaju vide teoriju zavjere. promijeni malo retoriku jer stvarno nemam volju komunicirati sa ljudima koji vjeruju u takve stvari. gore sam ti napisao što i kako se dogodilo i daj sada ti meni malo objasni što je fed krivo napravio, a što nisu ostale centralne banke? :confused:

reci ti meni koju je to inflaciju fed suzbijao dizanjem kamata od 2004 do 2007 godine. Možda onu koju je sam i stvorio s dizanjem kamata na 5%? Bi li došlo do ove krize da su ti potezi bili pravovremeni? možda bi, naravno da bi kada oni to i žele, da se razumijemo ne samo fed nego krupni kapitalisti. Fed vrlo vješto sa kamatama diktira i manipulira tržištem umjesto da se bavi pametnijim poslovima i uvede određene restrikcije bankama i malo zaoštri situaciju i do ovoga ne bi dolazilo. No jasno, tada ne bi bilo tako brzog razvoja i rasta, amerika ne bi bila tako konkurentna(te ne bi ni postojali američki milijarderi koji ne smiju svi izaći u javnost). isto tako, to jasno nije fora jer da nema ovih gluposti s manipulacijama kamata ne bi se određeni ljudi bogatili na takav način. Tko ima najviše para ima najveće mogućnosti i to nemožeš osporit. Fed je regulator toga jer samo šapne svoj dečkima kada treba ubaciti lovu. Fed ima previše ovlasti i to nevalja. Tko ima previše ovlasti on ih i previše iskorištava. Zašto se u europi nisu dogodila takva sranja koja su se dogodila i koja će se dogodit u americi? Zato jer nemaju nakupinu korumpiranih lopova zvanu fed. Izgleda jako raštrkano i neargumentirano to što govorim no eto nesmijem sve dokraja povezati jer ne bi bilo u redu.
Samo za kraj ono neargumentirano. Ovo je sve montiran proces, ko ne vjeruje ne mora. Onaj ko vjeruje onaj shvaća kako se mora s time nositi. Pronaći ću jednom negdje članke gdje i određeni stručnjaci vjeruju u zavjeru samo eto nesmiju o tome previše pričati. Ako shvaćaš što se događa s naftom, onda valjda možeš povezat da se nešto moralo napravit da nam nafte ostane dovoljno još 30 godina, a ne da za 5 godina vozimo par nepar vožnju svi skupa. Ovako neki neće voziti dok će drugi furati besprijekorno. kako si ti zamišljaš da neki bogataš treba ići nekud a nema goriva za natankat svoju 500 konjsku mrcinu ili privatni avionček. Amerikanci će uvijek pojest cijeli svijet zato jer znaju što treba napravit, zato jer imaju najveće kapitaliste svijeta i zato jer imaju veliku moć uvjeravanja u nešto što nema veze s vezom, slično kao i ja jel? Dok se jednom razviju elektromobili i avioni onda će se stvari malo promijenit no dotad će proći još puno puno vremena.

Sh@dow
16.10.2008., 20:28
Mogu ja to nazivat kako god želim. 2 negativna kvartala nemoraju uopće značit recesiju i to je fact i moje mišljenje.

naravno da možeš ti to nazivati kako se tebi sprdne samo onda pokazuješ potpuno neznanje i ništa više i gubiš kredibilitet. onda ti nije mjesto u ovoj nadasve kompleskoj temi.

dva negativna kvartala znače tehničku recesiju, prvi i treći ne znače tehničku ali se u 99% slučajeva naziva recesija jer gospodarstvo ne raste stopama koje su mu prirodne, odnosno za ameriku konkretno oko 2.5%. ono što si ti u prethodnom postu napisao si samo potvrdio kako nemaš blage veze. kao što sam napisao, po toj tvojoj definiciji u zadnjih 30 godina amerika nikada nije upala u razdoblje recesije što je s oproštenjem notorna glupost i potpuno nepoznavanje osnovnih stvari.

Jedno su osjećaji a drugo je stvarnost. Ljudi se mogu osjećat 10 godina zaredom u recesiji a da ekonomija ni jedne godine ne raste manje od 3%. Sve je stvar raspodjele kapitala.

:rofl: ne johny, sa stopom rasta od 3% se nikada nitko u jednoj tako razvijenoj zemlji nije osjećao kao da je u razdoblju recesije. još jedan od mnogobrojnih tvojih bisera. možda, samo si onda zaboravio napisati kako je to razdoblje bilo 78 godine i nije imalo niti je ikada imalo veze sa alokacijom kapitala nego je problem bio u drugim stvarima. inače u normalnim makorekonomskim uvjetima, rast od 3% nikada nitko neće osjetiti kao razdoblje recesije. to je samo još jedna u nizu tvojih umotvorina i ništa više.

reci ti meni koju je to inflaciju fed suzbijao dizanjem kamata od 2004 do 2007 godine. Možda onu koju je sam i stvorio s dizanjem kamata na 5%? Bi li došlo do ove krize da su ti potezi bili pravovremeni? možda bi, naravno da bi kada oni to i žele, da se razumijemo ne samo fed nego krupni kapitalisti.

naravno ovo je kod teoretičara zavjere simptomatično; kada postaviš konkretno pitanje, pitanje koje je glasilo na temelju čega si zaključio da je fed korumpirana ustanova ti meni pišeš o monetarnoj politici odnosno točnije rečeno o restriktivnoj monetarnoj politici.

stoga ću ponovit svoje pitanje još jednom, možda dobijem odgovor iz drugog pokušaja. na temelju čega si došao do zaključka kako je fed korumpirana ustanova? nisi valjda došao na temelju promijene akspanzive u restriktivnu moneatrnu politiku jer ako je to slučaj, onda su za tebe "stručnjak" i ostale centralne banke korpumpirane. LOLČINA!!!!

što se tiče inflacije koju je fed suzbijalo! :rofl: nisam znao da se podizanjem kamatnih stopa potiče inflacija. mene su na faksu učili upravo suprotno, da se podizanjem kamata djeluje antiinflacijski.

neznalico jedna! možda onu koju je stvorila sa rekordno niskim kamatnih stopama? možda istu onu koju je liječila i eurobanka istim metodama? možda onu koja je rezultirala ovom krizom koju danas gledamo? koju je to inflaciju fed stvorio dizanjem kamata na 5%? :rolleyes:

znaš prije nego kreneš sa sipanjem neosnovanih optužbi bi se trebao informirati o određenoj problematici, a ne ovako da ispadaš teška neznalica. prouči malo osnovni princip funkcioniranja monetarne politike i nemoj od mene tražiti da te učim osnovnim stvarima. da nisu liječili možda onu inflaciju koja je sa 1.6% koliko je iznosila 2002. skočila u zadnja tri mjeseca 2003 na iznad 3.5%, a u cijeloj 2004 na 3.4% sa razlikom da je u 9 mjeseci 2004 prelazila 3.5%. koju je to inflaciju eurobanka liječila ili britanska centralna banka daj mi molim te lijepo napišti kada si tako pametan.

do krize je bilo suđeno da dođe i ne samo u americi, nego se ista stvar dogodila u irskoj, britaniji i španjolskoj iz potpuno istih razloga. jedina je razlika koliko su koje banke bile izložene tim toksičnim vrijednosnim papirima. krizu su mnogi počeli predviđati već 2004 kada su vidjeli što su napravile rekordno niske kamate u americi i dijelu europe. svaki balon se kad tad mora ispuhati, a tvoja logika kako se balon ne bi probušio da su poduzeli ne znam koje mjere, pa bi te molio da ih napišeš kada si tako pametan je potpuno isprazna logika koja se temelji na nikakvom znanju.

Fed vrlo vješto sa kamatama diktira i manipulira tržištem umjesto da se bavi pametnijim poslovima i uvede određene restrikcije bankama i malo zaoštri situaciju i do ovoga ne bi dolazilo.

od kada monetarne vlasti donose zakone? blage veze nemaš o ničemu, nije na fed kao što nije na hnb-u da donosi zakonsku regulativu. tu zakonsku regulativu koja je i omogučila bankama takve poslove je donesao bill clinton. valjda znaš tko i što je bill clinton, e pada sada se lijepo educiraj što je to bill tako loše napravio. da se ne bi mislilo kako su republikanci pošteđeni toga, daleko od toga, oni su imali mogućnost i priliku da stave taj zakon van acta. zašto to oni nisu napravili moraš pitati njih, ali jedan od razloga je politički. u to vrijeme je sve bilo idealno i lijepo, rasla je privreda, rasle su plaće i nitko tome nije htio stati na kraj. ostatak nauči pa se javi.

No jasno, tada ne bi bilo tako brzog razvoja i rasta, amerika ne bi bila tako konkurentna(te ne bi ni postojali američki milijarderi koji ne smiju svi izaći u javnost). isto tako, to jasno nije fora jer da nema ovih gluposti s manipulacijama kamata ne bi se određeni ljudi bogatili na takav način.

malo si pobrkao lončiće. ne možeš dudek rastom stvoriti konkurentnost. upravo suprotno, konkurentnošću gospodarstva imaš rast, a amerika je oduvijek bila po tom pitanju daleko ispred europe. jedan od razloga je što nitko neće u socijalističke mastodonte. nitko neće u države u kojima oni koji rade financiraju one koji ne žele raditi. imaš situaciju gdje u ameriku mahom odlaze visokoobrazovani ljudi željni rada, dokle u europu odlazi niskoobrazovana raja željna socijale i života na tuđi račun. pogledaj malo što europa raspravlja i po kojim pitanjima se žele ugledati na ameriku.

a što druge države nemaju milijardere? što ostale države ne manipuliraju kamatnim stopama? što japan radi daj mi molim te napiši? koliko to milijardera ima amerika a da nema azija ili europa? blage veze nemaš o ničemu i pišeš jedino i isključivo glupe mitove koji nemaju veze sa stvarnošću i realnošću.

Fed je regulator toga jer samo šapne svoj dečkima kada treba ubaciti lovu. Fed ima previše ovlasti i to nevalja. Tko ima previše ovlasti on ih i previše iskorištava.

a koje to konkretno ovlasti ima fed, a da nema eurobanka, japanska ili britanska? daj mi molim te lijepo napiši konkretno koje su to ovlasti.

Zašto se u europi nisu dogodila takva sranja koja su se dogodila i koja će se dogodit u americi? Zato jer nemaju nakupinu korumpiranih lopova zvanu fed.

:rofl: daj radije šuti i primi se knjige! što se dogodilo u švedskoj daj mi reci? što je švedska vlada napravila kada se dogodilo to što se dogodilo? što je tu isto na djelu bila teorija zavjere? LOLČINA koja neznalica.

što se dogodilo u irskoj ili španjsolskoj? britaniji? inače tebi na info, europa će u financijski sustav ubaciti preko 1.400 milijardi eura ili duplo više od amerike. europske banke su u još goroj situaciji od američki. što se danas dogodilo sa švicarskim ubs-om? blage veze nemaš o ničemu! onda što se dogodilo u švedskoj 90 ih godina? što se dogodilo u japanu 90 ih godina?

Izgleda jako raštrkano i neargumentirano to što govorim no eto nesmijem sve dokraja povezati jer ne bi bilo u redu.

:rofl: :bicedobro:

Ovo je sve montiran proces, ko ne vjeruje ne mora. Onaj ko vjeruje onaj shvaća kako se mora s time nositi. Pronaći ću jednom negdje članke gdje i određeni stručnjaci vjeruju u zavjeru samo eto nesmiju o tome previše pričati.

vjerovati johny moj nije isto što i znati. to si dobro napisao, ti vjeruješ, a to tvoje vjerovanje se temelji na nikakvom znanju što si pokazao sa ovim postom. da nisu možda članci od Engdahla? ako jesu onda će mi sve biti puno jasnije kod tebe. čovjek više ne može normalno živjeti od vas teoretičara zavjere koji u svakom svjetskom događaju vidite masone, cioniste ili ljude u crnom. jebeno je "glup" taj svijet kada su dozvodili da ih par ljudi u kravatama iz ncy jebe po đepovima.

Ako shvaćaš što se događa s naftom, onda valjda možeš povezat da se nešto moralo napravit da nam nafte ostane dovoljno još 30 godina, a ne da za 5 godina vozimo par nepar vožnju svi skupa. Ovako neki neće voziti dok će drugi furati besprijekorno. kako si ti zamišljaš da neki bogataš treba ići nekud a nema goriva za natankat svoju 500 konjsku mrcinu ili privatni avionček.

što se događa sa naftom? imaš peak oil prijatelj moj. to su već i vrapci na grani naučili. imaš peak oil u mnogim zemljama, nafta polja na kojima svijet danas raste su mahom naftna polja stara prosječno po 50 godina. od 20 najvećih naftnih polja, najmlađe je otkriveno 1980 godine. imaš pune 42 stranice gdje ti je lijepo laički objašnjeno u kakav problem je došao današnji svijet, odnosno civilizacija. jebiga

:rofl: kažeš bogataši će i dalje zarađivati milijarde dolara a svijet više neće imati nafte. kažeš oni će se voziti a mi ostali ćemo travu pasti. ta notorno glupa konstatacija nije zaslužila ništa drugo osim :rofl:

Amerikanci će uvijek pojest cijeli svijet zato jer znaju što treba napravit, zato jer imaju najveće kapitaliste svijeta i zato jer imaju veliku moć uvjeravanja u nešto što nema veze s vezom, slično kao i ja jel?

a ja sam mislio da su kinezi ti koji će za 40 godina biti glavni u svijetu?:confused:

i to ironije li se danas dižu baš na račun amerike i europe. mora da su "pametni" ti ameri kada idu protiv ovoga što ti pišeš. kažeš imaju cnn i foxnews pa svijet redovito puši njihove priče ha? :rofl:

johny5
17.10.2008., 07:35
naravno da možeš ti to nazivati kako se tebi sprdne samo onda pokazuješ potpuno neznanje i ništa više i gubiš kredibilitet. onda ti nije mjesto u ovoj nadasve kompleskoj temi.

dva negativna kvartala znače tehničku recesiju, prvi i treći ne znače tehničku ali se u 99% slučajeva naziva recesija jer gospodarstvo ne raste stopama koje su mu prirodne, odnosno za ameriku konkretno oko 2.5%. ono što si ti u prethodnom postu napisao si samo potvrdio kako nemaš blage veze. kao što sam napisao, po toj tvojoj definiciji u zadnjih 30 godina amerika nikada nije upala u razdoblje recesije što je s oproštenjem notorna glupost i potpuno nepoznavanje osnovnih stvari.

:rofl: ne johny, sa stopom rasta od 3% se nikada nitko u jednoj tako razvijenoj zemlji nije osjećao kao da je u razdoblju recesije. još jedan od mnogobrojnih tvojih bisera. možda, samo si onda zaboravio napisati kako je to razdoblje bilo 78 godine i nije imalo niti je ikada imalo veze sa alokacijom kapitala nego je problem bio u drugim stvarima. inače u normalnim makorekonomskim uvjetima, rast od 3% nikada nitko neće osjetiti kao razdoblje recesije. to je samo još jedna u nizu tvojih umotvorina i ništa više.

naravno ovo je kod teoretičara zavjere simptomatično; kada postaviš konkretno pitanje, pitanje koje je glasilo na temelju čega si zaključio da je fed korumpirana ustanova ti meni pišeš o monetarnoj politici odnosno točnije rečeno o restriktivnoj monetarnoj politici.

stoga ću ponovit svoje pitanje još jednom, možda dobijem odgovor iz drugog pokušaja. na temelju čega si došao do zaključka kako je fed korumpirana ustanova? nisi valjda došao na temelju promijene akspanzive u restriktivnu moneatrnu politiku jer ako je to slučaj, onda su za tebe "stručnjak" i ostale centralne banke korpumpirane. LOLČINA!!!!

što se tiče inflacije koju je fed suzbijalo! :rofl: nisam znao da se podizanjem kamatnih stopa potiče inflacija. mene su na faksu učili upravo suprotno, da se podizanjem kamata djeluje antiinflacijski.

neznalico jedna! možda onu koju je stvorila sa rekordno niskim kamatnih stopama? možda istu onu koju je liječila i eurobanka istim metodama? možda onu koja je rezultirala ovom krizom koju danas gledamo? koju je to inflaciju fed stvorio dizanjem kamata na 5%? :rolleyes:

znaš prije nego kreneš sa sipanjem neosnovanih optužbi bi se trebao informirati o određenoj problematici, a ne ovako da ispadaš teška neznalica. prouči malo osnovni princip funkcioniranja monetarne politike i nemoj od mene tražiti da te učim osnovnim stvarima. da nisu liječili možda onu inflaciju koja je sa 1.6% koliko je iznosila 2002. skočila u zadnja tri mjeseca 2003 na iznad 3.5%, a u cijeloj 2004 na 3.4% sa razlikom da je u 9 mjeseci 2004 prelazila 3.5%. koju je to inflaciju eurobanka liječila ili britanska centralna banka daj mi molim te lijepo napišti kada si tako pametan.

do krize je bilo suđeno da dođe i ne samo u americi, nego se ista stvar dogodila u irskoj, britaniji i španjolskoj iz potpuno istih razloga. jedina je razlika koliko su koje banke bile izložene tim toksičnim vrijednosnim papirima. krizu su mnogi počeli predviđati već 2004 kada su vidjeli što su napravile rekordno niske kamate u americi i dijelu europe. svaki balon se kad tad mora ispuhati, a tvoja logika kako se balon ne bi probušio da su poduzeli ne znam koje mjere, pa bi te molio da ih napišeš kada si tako pametan je potpuno isprazna logika koja se temelji na nikakvom znanju.

od kada monetarne vlasti donose zakone? blage veze nemaš o ničemu, nije na fed kao što nije na hnb-u da donosi zakonsku regulativu. tu zakonsku regulativu koja je i omogučila bankama takve poslove je donesao bill clinton. valjda znaš tko i što je bill clinton, e pada sada se lijepo educiraj što je to bill tako loše napravio. da se ne bi mislilo kako su republikanci pošteđeni toga, daleko od toga, oni su imali mogućnost i priliku da stave taj zakon van acta. zašto to oni nisu napravili moraš pitati njih, ali jedan od razloga je politički. u to vrijeme je sve bilo idealno i lijepo, rasla je privreda, rasle su plaće i nitko tome nije htio stati na kraj. ostatak nauči pa se javi.

malo si pobrkao lončiće. ne možeš dudek rastom stvoriti konkurentnost. upravo suprotno, konkurentnošću gospodarstva imaš rast, a amerika je oduvijek bila po tom pitanju daleko ispred europe. jedan od razloga je što nitko neće u socijalističke mastodonte. nitko neće u države u kojima oni koji rade financiraju one koji ne žele raditi. imaš situaciju gdje u ameriku mahom odlaze visokoobrazovani ljudi željni rada, dokle u europu odlazi niskoobrazovana raja željna socijale i života na tuđi račun. pogledaj malo što europa raspravlja i po kojim pitanjima se žele ugledati na ameriku.

a što druge države nemaju milijardere? što ostale države ne manipuliraju kamatnim stopama? što japan radi daj mi molim te napiši? koliko to milijardera ima amerika a da nema azija ili europa? blage veze nemaš o ničemu i pišeš jedino i isključivo glupe mitove koji nemaju veze sa stvarnošću i realnošću.

a koje to konkretno ovlasti ima fed, a da nema eurobanka, japanska ili britanska? daj mi molim te lijepo napiši konkretno koje su to ovlasti.

:rofl: daj radije šuti i primi se knjige! što se dogodilo u švedskoj daj mi reci? što je švedska vlada napravila kada se dogodilo to što se dogodilo? što je tu isto na djelu bila teorija zavjere? LOLČINA koja neznalica.

što se dogodilo u irskoj ili španjsolskoj? britaniji? inače tebi na info, europa će u financijski sustav ubaciti preko 1.400 milijardi eura ili duplo više od amerike. europske banke su u još goroj situaciji od američki. što se danas dogodilo sa švicarskim ubs-om? blage veze nemaš o ničemu! onda što se dogodilo u švedskoj 90 ih godina? što se dogodilo u japanu 90 ih godina?

:rofl: :bicedobro:

vjerovati johny moj nije isto što i znati. to si dobro napisao, ti vjeruješ, a to tvoje vjerovanje se temelji na nikakvom znanju što si pokazao sa ovim postom. da nisu možda članci od Engdahla? ako jesu onda će mi sve biti puno jasnije kod tebe. čovjek više ne može normalno živjeti od vas teoretičara zavjere koji u svakom svjetskom događaju vidite masone, cioniste ili ljude u crnom. jebeno je "glup" taj svijet kada su dozvodili da ih par ljudi u kravatama iz ncy jebe po đepovima.

što se događa sa naftom? imaš peak oil prijatelj moj. to su već i vrapci na grani naučili. imaš peak oil u mnogim zemljama, nafta polja na kojima svijet danas raste su mahom naftna polja stara prosječno po 50 godina. od 20 najvećih naftnih polja, najmlađe je otkriveno 1980 godine. imaš pune 42 stranice gdje ti je lijepo laički objašnjeno u kakav problem je došao današnji svijet, odnosno civilizacija. jebiga

:rofl: kažeš bogataši će i dalje zarađivati milijarde dolara a svijet više neće imati nafte. kažeš oni će se voziti a mi ostali ćemo travu pasti. ta notorno glupa konstatacija nije zaslužila ništa drugo osim :rofl:

a ja sam mislio da su kinezi ti koji će za 40 godina biti glavni u svijetu?:confused:

i to ironije li se danas dižu baš na račun amerike i europe. mora da su "pametni" ti ameri kada idu protiv ovoga što ti pišeš. kažeš imaju cnn i foxnews pa svijet redovito puši njihove priče ha? :rofl:

Uh, pa tebi treba na sve odgovorit. Pišeš ko navijen i iznošiš svakakve teoretske priče. Odgovorim ti navečer jer danas je radni dan a crobex bi trebao bit meta. Moglo bi bit zanimljivo, ko zna, što misliš? Poslije ćemo o Bernankeu i njegovom poštenju.

Sh@dow
17.10.2008., 09:18
@johny ako ćeš nastaviti u ovakvom ritmu u kakvom si započeo onda bolje nemoj ništa odgovarati jer doista nemam niti najmanju volju komunicirati sa još jednim teoretičarem zavjere. :)

hrexpat
17.10.2008., 15:16
@shadow:s:s:s:cerek:

Sh@dow
17.10.2008., 17:24
@hrexpat :cerek:

nego da se vratimo na temu; što forumaši misle, do koje razine bi mogla cijena nafte pasti s obziron na krizu.

moje mišljenje je da bi mogli doći do nekih 50$ za barel, pod uvjetom da opec ne reže oštro proizvodnju zbog pohlepe naravno. :cerek:

trenutna cijena ja na $71.87 (http://www.oil-price.net/) ▲2.02 2.89%

johny5
17.10.2008., 17:38
@hrexpat :cerek:

nego da se vratimo na temu; što forumaši misle, do koje razine bi mogla cijena nafte pasti s obziron na krizu.

moje mišljenje je da bi mogli doći do nekih 50$ za barel, pod uvjetom da opec ne reže oštro proizvodnju zbog pohlepe naravno. :cerek:

trenutna cijena ja na $71.87 (http://www.oil-price.net/) ▲2.02 2.89%

Slažem se sa 50$. Ispod toga ne bi trebala ići bar ne u nekom srednjoročnom razdoblju. i shadow jesi šta upecao danas na burzi? Ja sam zadovoljan sa miljom eura, ti? Da nije bilo blesavih amera sinoć i njihovih budalaština i +5% ne bi bilo tak jednostavno, ovak su oni to sve fino izorganizirali. Kad se malo odmorim od ovog burnog tjedna odgovarat ću na tvoju poruku, nemoj se ljutit kaj sam teoretičar zavjere, svi mi imamo pravo na svoje mišljenje.

Sh@dow
17.10.2008., 17:47
@johny; :cerek: jesam li šta upecao? :nono: nisam ti ja day trader (špekulant), ja sam ti dugoorčni investitor! :rofl:

nemam ja ništa protiv vas teoretičara zavjere, samo ne volim biti u društvu sa takvim ljudima, jer jednostavno nisu sposobni realno sagledati situaciju, odnosno većinom su isključivi ljudi. :)

nego tko je danas ovo (http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601087&sid=aFjBhUySNsKY&refer=home) izrežirao ili jučer ovo (http://www.iht.com/articles/2008/10/16/business/sbanks.php)? :confused: nije moguće da cijeli svijet bijedo gleda kako ih tamo neki čerupaju? :rofl:

hrexpat
18.10.2008., 13:00
...Ja sam zadovoljan sa miljom eura...

svaka cast johny ... s cim ces se pocastit?

kaj se prognoza tice ... sve je moguce...mene zapravo j..nekaj drugo ...vidimo recesija kucka na vrata, il je vec provalila...pa je nafta nisko...kaj kad krene oporavak? onda bu cijena isla gore...i bila dodatni uteg oporavku, uz sve ostale stvari (gubitak povjerenja, etc)....nekaj mi to bas ne mirisi na dobro...to je jedno

a drugo, vec su krenule restrikcije kaj se tice novih projekata u naftnoj bransi (da ne pricamo o alternativama) - i to bu negativno djelovalo jednom kad i ako iz recesije krenemo van (mada jos pravo nismo nutra ni usli...)

Manaslu11
18.10.2008., 16:14

trenutna cijena ja na $71.87 (http://www.oil-price.net/) ▲2.02 2.89%Zanimljivo bi bilo pogledati tko sve ima break even od 50$ i više...

Sh@dow
22.10.2008., 17:57
svaka cast johny...

evo jedan primjer stručnih ljudi koji će nama pronaći dovoljno nafte za idućih 200 godina. :)

He, he, sad su se počele pojavljivati nove rezerve nafte (Kuba), pa kad dodamo one brazilske, rezerve oko sjevernog pola, vjerojatno i bosanske, itd., uskoro će biti nafte i za 200 godina sadašnje potrošnje. Samo su problem rafinerijski kapaciteti. Što bi se reklo nafta bez veze otišla na 150 dolara po barelu, samo čista špekulacija.

http://www.vecernji.hr/newsroom/economics/3187573/index.do

:bicedobro:

Sh@dow
22.10.2008., 18:02
Zanimljivo bi bilo pogledati tko sve ima break even od 50$ i više...

Rusija razmatra posljedice pojeftinjenja nafte (http://www.liderpress.hr/Default.aspx?sid=56817)

Kudrin je, prema Financial Timesu, još prošli mjesec izjavio da će, ako cijena nafte padne ispod 70 dolara, ruski državni proračun ući u područje deficita.

Saudi Arabia needs oil prices of less than $30 a barrel to balance its government budget, according to Merrill Lynch & Co. estimates. The United Arab Emirates requires $40 a barrel and Qatar $55.

Iran, with double the population of Saudi Arabia, has a breakeven point of about $100 a barrel, according to Edward Morse, managing director and chief economist at Louis Capital Markets LP in New York. In Venezuela, where President Hugo Chavez's government is spending oil revenue on social programs, the figure is about $120, he said.

http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601109&sid=avyteJ5WWJ1c&refer=home

:D

Manaslu11
22.10.2008., 21:55
A evo je danas na $66,97...:D

Sh@dow
23.10.2008., 14:09
@Manaslu11 - evo ti još jedan dobar članak (http://www.themoscowtimes.com/article/1028/42/371852.htm) o tom ruskom čudu koje su neki uspoređivali sa kinom! :zvrko:

edit: cijena nafte se još uvijek drži oko 70 dolara, a glavni razlog je neizvjesnost oko smanjenja proizvodnje. iran i venezeula traže 2 milijuna barela manju proizvodnju, a SA se ne da. inače prema onom što vidim, svijet ide prema recesiji do trećeg kvartala sljedeće godine što će značiti izuzetno slabu potražnju za naftom koja bi doista mogla doći na razinu od 50 dolara ukoliko OPEC ne reže proizvodnju drastično.

Sh@dow
24.10.2008., 11:32
Oil Falls on Concern OPEC Cut Won't Halt Slide as Demand Drops (http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601087&sid=aEOmCR_C0x_o&refer=home)

kao što sam napisao, mogli bi doći do 50$ za barel! :D

ova tema je mrtva, ali bez brige vratit će se u život nakon što završi ova kriza.

Manaslu11
24.10.2008., 11:36
"The amounts needed to prop up the economy and recapitalize the banks are truly monumental. Russia's stock market losses have reached $1 trillion, while the stabilization fund is only $180 billion. It will be too badly needed to be used for harmful renationalization."

Što krah na burzama, što cijena nafte...eto opet sedam mršavih krava. Nekako mi se čini da će iz svega ovoga Kina izaći kao najveći profiter...

johny5
24.10.2008., 12:22
Oil Falls on Concern OPEC Cut Won't Halt Slide as Demand Drops (http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601087&sid=aEOmCR_C0x_o&refer=home)

kao što sam napisao, mogli bi doći do 50$ za barel! :D

ova tema je mrtva, ali bez brige vratit će se u život nakon što završi ova kriza.

da 50$ je sada već sasvim sigurno a ako bernankovo rezanje kamata na 1% ili niže ne bude živnulo investitore, samim time okrenulo dollar dolje i naftu ustabililo onda ide nafta i ispod 50$. Da li se kolega slažeš s takvom konstatacijom? jasno, proći će još neko vrijeme do toga no mislim da je to sasvim mogući scenarij ako niske kamate ne budu sačuvale burze. Ko nije sada u fondovima pametno mu je da kupuje devize i eto zarade. Mislim da će veliki igrači ako bude potrebno mogu napravit čuda i torpedirat dollar ekstremno visoko, naftu ekstremno nisko da smire malo situaciju no eto možda je za to još prerano. Tamo negdje poslije nove godine očekujem takav scenarij. Krdo je opasno i netko će morat reagirat, nemorate se obraćat jasno na te moje zadnje 3 rečenice, to ja sebi pričam u bradu no nemislim tako hehe. Ova tema je aktualna kolega, nema brige za ovu temu. Manjak nafte je veliki problem čovječanstva i to neće završit samo tako jednostavno.

Sh@dow
24.10.2008., 17:20
da 50$ je sada već sasvim sigurno a ako bernankovo rezanje kamata na 1% ili niže ne bude živnulo investitore, samim time okrenulo dollar dolje i naftu ustabililo onda ide nafta i ispod 50$. Da li se kolega slažeš s takvom konstatacijom? jasno, proći će još neko vrijeme do toga no mislim da je to sasvim mogući scenarij ako niske kamate ne budu sačuvale burze.

mislim da kamate u ovakvoj situaciji ne igraju neku preveliku igru. tržište se brine da je europa u daleko težoj gospodarskoj situaciji od amerike, pa zato i imamo korekciju cijene eura u odnosu na dolar.

u izvanrednim okolnostima, kada tržištem zavlada panika onda je ta korekcija još jača, jer svi bježe u safe heaven (američke državne obveznice) što rezultira još jačom aorecijacijom dolara ali i jena zbog carry trade-a.

opec je srezao proizvodnju za 1.8 milijuna barela, iako oni tvrde 1.5 milijun, no i sa tim rezanjem cijena nafte pada jer vlada zabrinutost kako imamo hard landing u cijelom svijetu.

Sh@dow
24.10.2008., 17:22
OPEC slashes production; crude continues to tumble (http://biz.yahoo.com/ap/081024/eu_opec_meeting.html)

Iran and Venezuela pushed for a cut of 2 million barrels a day, but there were concerns among other OPEC members that a more severe production cut would exacerbate a deteriorating economic crisis and further destroy demand.

OPEC officials, however, signaled they were prepared to slice deeper quickly if crude continues its freefall.

"It has always been our view that the value of commodities, including oil, should be determined in open, competitive markets, and not by these kinds of anti-market production decisions,"

If that overproduction is stopped, and all members comply with the 1.5-million cut, OPEC would produce about 1.8 million fewer barrels of oil a day.

OPEC officials, however, left no doubt that they were ready to slice production again quickly if Friday's decision does not end the price freefall.

Oil trades around $63 despite OPEC cuts output (http://biz.yahoo.com/ap/081024/oil_prices.html)

Sh@dow
28.10.2008., 07:17
Kartel želi održati cijenu nafte (http://www.poslovni.hr/96653.aspx)

Iranski guverner u OPEC-u Mohammad Ali Khatibi izjavio je kako bi kartel mogao razmotriti daljnje smanjenja proizvodnje nafte zbog prezasićenosti tržišta.

Na sastanku u prosincu u Alžiru razmotrit će se mogućnost smanjene proizvodnje,. Khatibi je izjavio da će se, ako odluka OPEC-a, o dnevnom smanjenju proizvodnje nafte za 1,5 mil. barela ne pridonese rastu cijena, morati poduzeti daljnji koraci. Cijena barela nafte je u SAD pao na 62,38 dolara, dok je u Londonu stajao 60,3 dolara.

:rolleyes:

Sh@dow
31.10.2008., 12:41
31.10.2008. cijena sirove nafte $63.50 -3.70%

Sh@dow
01.11.2008., 09:39
Proizvodnja najvećih svjetskih izvora smanjuje se po većoj stopi nego što je to itko očekivao, utvrdila je studija World Energy Outlook cijenjene svjetske energetske agencije IEA. (http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=a852da79-d82f-4e36-9bf8-a8a352672cf5&ref=rss)

IEA je Financial Timesu dala na uvid dijelove studije iz kojih je vidljivo da se godišnja proizvodnja nafte iz postojećih naftnih izvora smanjuje zastrašujućih 9,1 posto. Primjeri koji upozoravaju na znatno opadanje proizvodnje su izvori u Sjevernom moru, Meksičkom zaljevu i Aljaski.

Štoviše, izvješće upozorava da će se zbog pojačane potrošnje posebno u Kini, Indiji i drugim zemljama u razvoju biti potrebno godišnje u razvoj novih izvora nafte osigurati 360 milijardi dolara investicija, i to najmanje do 2030. godine, no i to će osigurati samo da se pad proizvodnje smanji na 6,4 posto godišnje.

U prilog osiguravanju potrebnih količina nafte idu visoke cijene nafte i pad gospodarskih aktivnosti zbog financijske krize diljem svijeta, zbog čega je snižena procjena o budućoj potrošnji, no raspoložive nafte ipak je sve manje.

U IEA-i tvrde kako je prvi put prevladala zabrinutost zbog presušivanja naftnih izvora nad uobičajenim brigama o rastu potrošnje. Prava slika o sve manjim prinosima naftnih polja do sada je bila zamagljena zbog činjenice da mnoge države OPEC-a, ali i neke izvan OPEC-a taje podatke o padu proizvodnje pojedinih starijih naftnih polja.

Upozoravajući je primjer Velike Britanije čija će proizvodnja nafte u Sjevernom moru sa sadašnjih 1,7 milijuna barela dnevno pasti do 2030. na pola milijuna barela dnevno.

IEA predviđa da će pad proizvodnje u postojećim izvorima nekako morati nadoknaditi razvoj novih izvora i otkrivanje do sada nepoznatih, ali i sve veće korištenje plina.

i naravno, znajući sve to, pošto je međuostalim i na ovoj temi to dokazano evo primjera kako se ponašaju hrvati u novonastaloj situaciji.

Cijena goriva za 70 posto Hrvata ne utječe na smanjenje vožnje automobila (http://www.bankamagazine.hr/default.aspx?TabId=102&View=Details&ItemID=44778)

Gotovo polovica hrvatskih građana svakodnevno ili često vozi automobil, a više od 70 posto njih nije smanjilo korištenje auta zbog rasta cijena goriva, podaci su najnovijeg istraživanja GfK instituta o korištenju automobila...

Makyme
06.11.2008., 17:17
jel ima kaka stranica koja prati dnevna kretanja cijene nafte? burza neka il što već. nemrem niš konkretno naći sve neke gluposti koje me ne zanimaju.. tnx

hrexpat
07.11.2008., 06:42
dakaka da ima ....kliknes na stranicu 42 ove teme, trenutno si na 43-oj...cekas malo da se otvori, onda odes na edit/find - upises: "price" i dva put kliknes next....i to je to....

ili upises u svoj internet explorer: http://www.google.com/ onda u onaj prozorcic ispred "trazi" upises "oil price" i kliknes na "trazi", odes na jen, dva - cetvrti link odozgo (bloomberg, nesto)....i opet, to je to....

elf_dalmatae
07.11.2008., 11:51
Nafta...ko tu koga je*e

Bogatuni sirotinju :ne zna: :kava:

johny5
07.11.2008., 22:48
Proizvodnja najvećih svjetskih izvora smanjuje se po većoj stopi nego što je to itko očekivao, utvrdila je studija World Energy Outlook cijenjene svjetske energetske agencije IEA. (http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=a852da79-d82f-4e36-9bf8-a8a352672cf5&ref=rss)

IEA je Financial Timesu dala na uvid dijelove studije iz kojih je vidljivo da se godišnja proizvodnja nafte iz postojećih naftnih izvora smanjuje zastrašujućih 9,1 posto. Primjeri koji upozoravaju na znatno opadanje proizvodnje su izvori u Sjevernom moru, Meksičkom zaljevu i Aljaski.

Štoviše, izvješće upozorava da će se zbog pojačane potrošnje posebno u Kini, Indiji i drugim zemljama u razvoju biti potrebno godišnje u razvoj novih izvora nafte osigurati 360 milijardi dolara investicija, i to najmanje do 2030. godine, no i to će osigurati samo da se pad proizvodnje smanji na 6,4 posto godišnje.

U prilog osiguravanju potrebnih količina nafte idu visoke cijene nafte i pad gospodarskih aktivnosti zbog financijske krize diljem svijeta, zbog čega je snižena procjena o budućoj potrošnji, no raspoložive nafte ipak je sve manje.

U IEA-i tvrde kako je prvi put prevladala zabrinutost zbog presušivanja naftnih izvora nad uobičajenim brigama o rastu potrošnje. Prava slika o sve manjim prinosima naftnih polja do sada je bila zamagljena zbog činjenice da mnoge države OPEC-a, ali i neke izvan OPEC-a taje podatke o padu proizvodnje pojedinih starijih naftnih polja.

Upozoravajući je primjer Velike Britanije čija će proizvodnja nafte u Sjevernom moru sa sadašnjih 1,7 milijuna barela dnevno pasti do 2030. na pola milijuna barela dnevno.

IEA predviđa da će pad proizvodnje u postojećim izvorima nekako morati nadoknaditi razvoj novih izvora i otkrivanje do sada nepoznatih, ali i sve veće korištenje plina.

i naravno, znajući sve to, pošto je međuostalim i na ovoj temi to dokazano evo primjera kako se ponašaju hrvati u novonastaloj situaciji.

Cijena goriva za 70 posto Hrvata ne utječe na smanjenje vožnje automobila (http://www.bankamagazine.hr/default.aspx?TabId=102&View=Details&ItemID=44778)

Gotovo polovica hrvatskih građana svakodnevno ili često vozi automobil, a više od 70 posto njih nije smanjilo korištenje auta zbog rasta cijena goriva, podaci su najnovijeg istraživanja GfK instituta o korištenju automobila...

Eto, nafte nema, tj. nema je koliko bi svijet trebao i treba se nešto poduzeti. zasada sve štima i već sada će nafte biti jedno 5 godina duže. to tvrdim jasno samo ja, teoretičar zavjere. Naime ljudi su tupi, ljudi se voze i kad je nafta skupa(ljudi ne znaju i ne žele štedit na vožnji) a tada stradava prava ekonomija, manje ostaje love za kupnju raznoraznih proizvoda i usluga.
No u ekonomskim krizama ipak se malo trgnu pameti i štede na nafti i oni koji to realno ne bi trebali i sve funkcionira. sada će naftašima ostat nešto više vremena da probaju naći nešto nove nafte a i vremena za razvoj alternativnih goriva, tj tehnologija. Čitao sam malo prije da je sada svim cilj kupnja vremena dok ne vide što dalje, vjerujem da je tako u svim sferama.

johny5
07.11.2008., 22:49
Bogatuni sirotinju :ne zna: :kava:

Ma ne, neki kažu da se i siromah može postat bogat samo ako je pametan tako da to nije pravilo. može i siromah sje... bogatuna samo naravno prvo mora postat bogatiji od njega...

hrexpat
08.11.2008., 10:48
...sada će naftašima ostat nešto više vremena da probaju naći nešto nove nafte a i vremena za razvoj alternativnih goriva ... da, - dok je barel ispod 60$ svi brinu brigu kak da investiraju silne pare u nova busenja ....a, i ekipa alternativaca sigurno grca u brdu love koje ima na raspolaganju (ko i za vrijeme svake recesije) za razvoj novih tehnologija - mos mislit ....zbilja se svakaj tu moze procitat.....:lol:

Sh@dow
09.11.2008., 16:33
Eto, nafte nema, tj. nema je koliko bi svijet trebao i treba se nešto poduzeti. zasada sve štima i već sada će nafte biti jedno 5 godina duže.....

upravo se ovih dana zaustavljaju sve investicije kako u alternativne izvore energije tako i u istraživanja novih naftnih polja. onaj tekst koji sam pastao samo dokazuje u kakvoj se situaciji svijet nalazi.

nakon što prođe današnja financijska kriza krenut će oporavak a samim tim i porast potražnje za naftom. to će značiti rast cijena nafte i iduća kriza će svijet pogoditi nakon samo par godina jer će monetarne vlasti krenuti sa podizanjem kamatnih stopa kako bi ohladile inflaciju koja će se ponovno javiti. "rješenje" za današnji svijet je to da potražnju za naftom a samim tim i cijenu spustiš tako da gospodarstvo gurneš u recesiju. jednostavno, u teškom smo klincu. :eek:

Sh@dow
09.11.2008., 16:34
jel ima kaka stranica koja prati dnevna kretanja cijene nafte? burza neka il što već. nemrem niš konkretno naći sve neke gluposti koje me ne zanimaju.. tnx

naravno da ima. google oil price i dobiješ ovo http://www.oil-price.net/ :mig:

hrexpat
09.11.2008., 16:43
upravo se ovih dana zaustavljaju sve investicije kako u alternativne izvore energije tako i u istraživanja novih naftnih polja.

i ne samo novih polja, nego i starih....sve tercijarne, kvartijarne...i ine metode koje zahtjevaju velike investicije...a imaju upitan rezultat, a koje bi ak nist drugo trebale krivulju pada usporit sa recimo 6% na 3% - idu ovih dana pod povecalo upravnih i nadzornih i shareholderskih odbora - i skare rade svoje....

kad se i ako se svjetsko gospodarstvo oporavi, i pocme ponovo srkati naftu slijedi veliki hladan tus ....iz kojeg nist ne bude kapljalo...

Sh@dow
09.11.2008., 17:04
najbolje od svega je što ne znamo koliki pad proizvodnje ima opec pošto oni jako vješto skrivaju svoje brojeve. do tog hladnog tuša ćemo ti i ja solirati na ovoj temi i pastati poneke vijesti. vratit će se ekipa koja misli kako je sve ovo dio teorije zavjere. :D

hrexpat
09.11.2008., 17:11
do tog hladnog tuša ćemo ti i ja solirati na ovoj temi i pastati poneke vijesti.

je...samo se meni na da vise bit mirror za www.google.com (a pretpostavljam ni tebi)

al, nema veze .... bitno da smo pri vrhu gledanosti....

El Tomo
09.11.2008., 17:29
upravo se ovih dana zaustavljaju sve investicije kako u alternativne izvore energije tako i u istraživanja novih naftnih polja. onaj tekst koji sam pastao samo dokazuje u kakvoj se situaciji svijet nalazi.

Daj Shadow, ne siri dezinformacije i paniku bezveze. Nije tocno da se ovih dana zaustavljaju sve investicije u alternativne izvore energije! Pa odakle ti takva bombasticna izjava? Zar ti doista mislis kako ce tek tako veliki igrac prekinuti ulaganja u energetske izvore buducnosti i u sve ono sto su vec debelo platili? Pobogu, pa upravo je Obama obecao povecanje investicija u alternativne energije za 150 milijardi dolara u slijedecih 10 godina. Uostalom, u americku vladu napokon ulaze znanstvenici i strucnjaci umjesto dosadasnjih ekonomista i korporacija, koji ce, nadam se, znati kako rjesiti energetsku 'krizu' i nece biti vodeni iskljucivo kratkorocnim profitom. Sto se tice energetike, ja vidim ipak malo sjajniju buducnost s ovim promjenama.

hrexpat
09.11.2008., 17:41
Daj Shadow, ne siri dezinformacije i paniku bezveze. Nije tocno da se ovih dana zaustavljaju sve investicije u alternativne izvore energije! Pa odakle ti takva bombasticna izjava? Zar ti doista mislis kako ce tek tako veliki igrac prekinuti ulaganja u energetske izvore buducnosti i u sve ono sto su vec debelo platili? Pobogu, pa upravo je Obama obecao povecanje investicija u alternativne energije za 150 milijardi dolara u slijedecih 10 godina. Uostalom, u americku vladu napokon ulaze znanstvenici i strucnjaci umjesto dosadasnjih ekonomista i korporacija, koji ce, nadam se, znati kako rjesiti energetsku 'krizu' i nece biti vodeni iskljucivo kratkorocnim profitom. Sto se tice energetike, ja vidim ipak malo sjajniju buducnost s ovim promjenama.

prvo...eto drago mi je da vidim da se skuplja stara druzina....
a drugo, tomo....ti zbilja ides...."beyond into the impossible..." ma sto to bilo...

El Tomo
09.11.2008., 22:35
prvo...eto drago mi je da vidim da se skuplja stara druzina....
a drugo, tomo....ti zbilja ides...."beyond into the impossible..." ma sto to bilo...

Uopce ne kuzim sto s time zelis reci...

Ja sam se samo referirao na tvrdnju kako su ovih dana stopirane sve investicije u alternativne izvore energije, sto sigurno nije tocno. A ako mislis da potezi buduceg americkog predsjednika spadaju u 'beyond the impossible' - mislim da grijesis, i da ce se napokon u bijeloj kuci svirati neka druga muzika. Ista ona koja je odvela covjeka na mjesec u vrijeme Kenedyja i ona povezana s ekonomskim boomom u doba Clintona. Ovdje u akademskoj zajednici stvarno vlada izuzetno pozitivno ozracje jer se svi mi doista nadamo kako ce se struka barem donekle poceti slusati a na ustrb glasova korporacija.

Pobogu, pa Bush je svoju politiku vodio iskljucivo niz dlaku velikih korporacija i kratkorocnog profita, energetska politika mu je bila gotovo nepostojeca, dozvolio je busenje po Aljasci onda kada su mu to korporacije rekle da ucine a ne strucnjaci. Gore od toga sumnjam da moze biti. Moglo je biti da je McCain dosao na vlast jer on isto tako gleda u prazno kada se govori o energiji (pitajte njegovu barakudu sto misli o energetskoj politici, nafti i globalnom zatopljenju).

hrexpat
10.11.2008., 03:57
tvrdis da netko siri dezinformacije - koristeci za protu-argument obicni politicki pamflet ....pusti predizbornja obecanja, i fantaziranja o nekom novom mesiji - pa bar smo ovaj topic do sad uspjeli sacuvat od politike i politicarenja....

johny5
10.11.2008., 10:46
najbolje od svega je što ne znamo koliki pad proizvodnje ima opec pošto oni jako vješto skrivaju svoje brojeve. do tog hladnog tuša ćemo ti i ja solirati na ovoj temi i pastati poneke vijesti. vratit će se ekipa koja misli kako je sve ovo dio teorije zavjere. :D

Nije ova situacija s naftom teorija zavjere, što se tiče mene teoretičara zavjere ja to podržavam no ne mislim nit sam ikada mislio da to vrijedi po pitanju nafte, teoriju zavjere ja temeljim na drugim stvarima. Nafta je ozbiljan problem i tu se jasno nitko ne smije previše zajebavati.

Može netko prokomentirati ovakve stvari.

OPEC may cut oil output further

OPEC's president seeks higher prices, saying a reasonable range is 'between $70 and $90 per barrel.'

Znači nalazimo se u "recesiji", mislim rast od 1,5 do 2% ali kažu recesija i nafta bi trebala ići dolje jer bi nju normalno trebala održavat dolje ponuda i potražnja a potražnje nema. opec je već jednom srezao proizvodnju i drži cijenu nafte na umjetan način gore, sada planiraju opet, tj. u interesu im je čak i dizanje cijene nafte što je nonsens kad potražnje nema no eto oni će to izvesti umjetno. Znači srezat ukupno proizvodnju valjda za 2,3 milijuna dnevno i tako misle održavat cijenu nafte.
radi li se to samo da se eto pogoduje zemljama izvoznicama nafte koje eto više odjednom nemogu živjeti sa 60$ a prije su mogle i sa 20$ ili je jednostavno i sam opec strašno zabrinut dugoročno za naftu i oni jednostavno umjetno pokušavaju što više napumpati cijene nafte kako bi jasno potražnja bila što umjerenija i jasno kad i krene razvoj da to ne krene prenaglo i da se prenaglo ne poveća potražnja za naftom. Znači, onaj sistem naviknite se na skupu vožnju i pazite koliko se vozite jer vrijeme jeftine nafte je prošlo. istina sad je teoretski ima na bacanje no opec će već uštimati cijenu gore jer je svjestan da će pravi problemi tek doći no eto ovak kupuju vrijeme, tj. ovako problema s opskrbom neće biti 4,5,7 i više godina a onako bi oni već nastupili možda za 3 godine kada bi se gospodarstvo naglo oporavilo na krilima jeftine nafte.

Znači pitanje zašto bi već sada realna cijena nafte morala biti 70-90$ a ne recimo 45-50$?
Ako zbilja postoje toliki veliki problemi sa novim izvorima nafte u sljedećem razdoblju i oni su toga svjesni tada izgleda nećemo više nikad vidit super jeftinu naftu(40$) bez obzira što recimo velike potražnje neće biti 2,3 godine
nego će eto već odsad početi vrijediti pravilo, nafta je skupa odsada i bit će zauvijek, štedi i gotovo. Tko ima novaca moći će se i dalje vozit koliko želi no svi ostali će morat reducirat takve stvari.

hrexpat
10.11.2008., 12:07
@johny

pa vise manje sam si si odgovoril na pitanje.

Kak smo nekad pricali da pre-visoka cijena nafte ne odgovara zemljama izvoznicama, isto tak je istina da pre-niska cijena ne odgovara jos i vise...Zemlje izvoznice (ne samo OPEC) dobrim dijelom temelje svoj rast proteklih godina na visokoj cijeni nafte....zasto bi sad prodavale naftu budzasto i usporavale taj svoj rast? te iste zemlje izvoznice (SA konkretno) bile su moljene na koljenima da povecaju proizvodnju kad je nafta bila na 147, pa su to napravili – zakaj sad ne bi radili malo u kontra smjeru. Niska cijena nafte ne odgovara – projektima alternativnih izvora energije – niti u fazi istrazivanja, a jos manje u fazi proizvodnje.....Niska cijena nafte baca u ladicu sve investicije vezane za ili istrazivanje nova polja, razradu tesko dostupnih (deep sea i slicno), ili pak ulaganja u postojeca sa svrhom povecanja proizvodnje ili pak smanjenja decline-a iste – ajmo rec, o tome ovisi da li cemo poslije peak-a bit na platou- i koliko dugo, ili cemo se samo pocet strmopizdavljat prema dole.... Niska cijena nafte ima i psiholoski efekat – npr. nafta industrija na koljenima 90-ih godina proslog stoljeca – o cemu smo vec tu pricali...a sto je ostavilo dalekosezne i dugorocne posljedice na tu industriju ....efekti koji se osjecaju jos i danas....radna snaga, tehnologija, resoursi itd... ak je istina da je cijena nafte pravim uzrokom danasnje “recesije” i ako se uzme za ozbiljno da je “peak oil” ne teorija, nego cinjenica, bilo danas, bilo sutra ili za 15, 30 ili 50 godina – onda za rezultat imas to da svijet iz krize nece izvuci niska cijena nafte – nego ozbiljno restrukturiranje istog tog svijeta u mnogim pogledima .....ajmo jos dodat i ekoloski efekt – globalno zagrijavanje, etc...ne mogu se sjetit bas ni jedan dobar razlog zasto bi nafta trebala bit zbilja jako jeftina.....osim mozda da se spasi americka auto industrija

hrexpat
10.11.2008., 12:08
zgodan report - ne znam jel vec netko to kopiro tu http://www.peakoiltaskforce.net/ ....moglo bi posluzit ovima kaj donose hrv. energetsku strategiju....

Sh@dow
11.11.2008., 12:59
Daj Shadow, ne siri dezinformacije i paniku bezveze.

Economic Crisis Dims Alternative Energy Plans (http://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=95924795)

vjerovatno i ti sam znaš da niska cijena nafte otežava posao razvijanja alternativnih izvora energije iz više razloga. :p

Sh@dow
11.11.2008., 13:10
zemljama izvoznicama nafte koje eto više odjednom nemogu živjeti sa 60$ a prije su mogle i sa 20$

ovo je istina, baci pogled na iran, venezuelu, libiju ili rusiju pa ćeš vidjeti što te zemlje same govore. govore o cijeni nafte ne manjoj od 80$. SA nema tolikih problema, za njih sam čitao da im je cijena sve do 30$ dobra za proračun. trpe neke druge stvari, ali ne možeš socijalnu revoluciju financirat sa 60$ koje dobiješ za barel. :p

hrexpat
11.11.2008., 13:45
upravo tak - samo SA (i mozda neke miki-mause zemlje tipa Brunei) ima rezerve i elasticitet - i prema gore i prema dolje (i u ponudi i u cijeni) ....sve ostalo je jako, jako napeto....

hrexpat
11.11.2008., 14:01
Tomo nekaj za tebe - i United Arab Emirates grade nuklearku do 2017-e.....

http://www.reuters.com/article/marketsNews/idUSLA60620320081110

Sh@dow
11.11.2008., 14:13
upravo tak - samo SA (i mozda neke miki-mause zemlje tipa Brunei) ima rezerve i elasticitet - i prema gore i prema dolje (i u ponudi i u cijeni) ....sve ostalo je jako, jako napeto....

Saudi Arabia needs oil prices of less than $30 a barrel to balance its government budget, according to Merrill Lynch & Co. estimates. The United Arab Emirates requires $40 a barrel and Qatar $55.

Iran, with double the population of Saudi Arabia, has a breakeven point of about $100 a barrel, according to Edward Morse, managing director and chief economist at Louis Capital Markets LP in New York. In Venezuela, where President Hugo Chavez's government is spending oil revenue on social programs, the figure is about $120, he said.

http://www.bloomberg.com/apps/news?p...J1c&refer=home

Sh@dow
11.11.2008., 14:14

svi živi i neživi su krenuli na nuklearke, ali će biti veselo kada sve sjedne na svoje mjesto. :rofl:

hrexpat
11.11.2008., 14:21
svi živi i neživi su krenuli na nuklearke, ali će biti veselo kada sve sjedne na svoje mjesto. :rofl:

a ni bas tak - mi smo jos na javnoj raspravi tj...jos ni to nije krenulo - dok se mi dogovorimo - ko bu ju gradil - horvatincic? ili radic?
il bumo bili u kmici - kaj opet ima svoje prednosti - obzirom na natalitetu strategiju....
ipak je sve relativno kako je jedan sjedi cica reko...

Sh@dow
11.11.2008., 15:31
a ni bas tak - mi smo jos na javnoj raspravi tj...jos ni to nije krenulo - dok se mi dogovorimo - ko bu ju gradil - horvatincic? ili radic?
il bumo bili u kmici - kaj opet ima svoje prednosti - obzirom na natalitetu strategiju....
ipak je sve relativno kako je jedan sjedi cica reko...

ne brinem ja za hrvatsku i kmicu, brinem ja za to, da kada mi sagradimo nukelarku će svijet ostati bez urana pošto znaš ti kako smo mi hrvati brzi. :cerek:

Sh@dow
11.11.2008., 17:51
Cijena nafte pala na najnižu razinu u posljednjih 19 mjeseci. (http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601087&sid=aHnuiFbzpUfs&refer=home)

$59.07 ▼5.35%

rekao sam kako bi mogla do 50$. jesam li bio u pravu? :misli:

johny5
11.11.2008., 18:52
Cijena nafte pala na najnižu razinu u posljednjih 19 mjeseci. (http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601087&sid=aHnuiFbzpUfs&refer=home)

$59.07 ▼5.35%

rekao sam kako bi mogla do 50$. jesam li bio u pravu? :misli:

hehe, skoro. Tek je na 59$, dug je još put do 50$ makar bi to bilo sasvim realno, no eto čini se da će opec vjerojatno stići intervenirati prije toga i opet zabetonirati naftu na 60$ po drugi put. Znate li hoće li biti neki izvanredni miting opeca za rezanje proizvodnje ili će se čekati valjda 12 mjesec kako mislim da su prvotno planirali? Ako GM rikne mogla bi nafta već ovaj tjedan do 50$ a to opec neće veselo gledati. Jeste čuli što je valjda milanović rekao za usa bdp? Istina fućkaš politiku no ajde uzmite u obzir kao da je to rekao bilo tko drugi. Kaže lik da nema šanse da usa gdp doživi negativni predznak, tj. doći će do faze stagnacije ali niže od toga ne. otkud mu tak šta il sam buba gluposti? ako uzmemo u obzir da je usa gdp oko 13 trilijuna to bi značilo da treba ispariti oko 400 milijardi iz te cifre da bi usa stigla u minus, kako stvari stoje izgleda da će se to dogoditi sam tak i da nema šanse da se usa održi u bilo kakvoj pozitivi. Što mislite i o ovome? Hoće li netko spasiti gm ili će gm jednostavno propasti? Ako propadne što mislite kolike će to posljedice imati za svjetsko gospodarstvo i hoće li to samo dovesti još do veće panike? budući da je to sve prilično vezano za naftu ajde malo prokomentirajte, znači smije li GM pasti?

El Tomo
11.11.2008., 21:27

A gdje smo mi? Jos u kamenom dobu.

Neki dan sam procitao kako struka predvida od 5 do 8 godina samo za stvaranje klime potrebne za izgradnju nuklearke. Pa jos cca 3-4 godine do idejnog rjesenja i studija o utjecaju okolisa, pa jos cca 2-3 godine natezanja po sudovima i sa zelenima, pa napokon 3-4 godina gradnje i pustanja u pogon. Sve zajedno - 13 do 19 godina do prve hrvatske nuklearke. Naravno, nasi politicari ce biti toliko pametni da se nece sjetiti unaprijed kupiti goivo za nuklearku ili barem potpisati ugovore o opskrbi sa fiksiranom cijenom, pa cemo ponovno platiti basnoslovne cifte za uran. Kasno Marko na Kosovo stize - hrvatski dejavu.

El Tomo
11.11.2008., 21:35
Economic Crisis Dims Alternative Energy Plans (http://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=95924795)

vjerovatno i ti sam znaš da niska cijena nafte otežava posao razvijanja alternativnih izvora energije iz više razloga. :p

Ma sve to stoji - niska cijena nafte znaci glavobolje za naftne kompanije, manji profit i shodno tome manja ulaganja u alternativu. Ali to je daleko, daleko od toga da se ovih dana prekidaju ulaganja u alternativu! To jednostavno ne stoji, i pretenciozno je.

S druge strane, niska cijena nafte znaci idealnu priliku drzavama da ulazu u ono sto je energetski zahtjevno, a eo je u prvom redu alternativa i nuklearna energija. Na zalost, niska cijena nafte nije pala s neba vec je povezana s krizom, sto pak znaci da ce i drzava sredstva preusmjeravati na izvlacenje iz krize i izlijecenje simptoma, a ne na alternativne izvore energije. Ako je drzava pametna, iskoristit ce ovaj povoljni trenutak i ipak dio sredstava usmjeriti i na to podrucje, te iskoristit vrijeme koje smo svi mi nenadano dobili. Jer ce se to itekako isplatiti cak i ako presumjeravanje sredstava u alternativu umjesto u rjesavanje krize produlji tu istu krizu za neko vrijeme.

El Tomo
11.11.2008., 21:38
ak je istina da je cijena nafte pravim uzrokom danasnje “recesije” i ako se uzme za ozbiljno da je “peak oil” ne teorija, nego cinjenica, bilo danas, bilo sutra ili za 15, 30 ili 50 godina – onda za rezultat imas to da svijet iz krize nece izvuci niska cijena nafte – nego ozbiljno restrukturiranje istog tog svijeta u mnogim pogledima

Zar doista mislis kako je visoka cijena nafte (dakle, energetski izvor) glavni uzrok recesije koju danas imamo?

El Tomo
11.11.2008., 21:46
tvrdis da netko siri dezinformacije - koristeci za protu-argument obicni politicki pamflet ....pusti predizbornja obecanja, i fantaziranja o nekom novom mesiji - pa bar smo ovaj topic do sad uspjeli sacuvat od politike i politicarenja....

Tvrdim da netko siri dezinformacije ne na osnovu politickog protuargumenta, vec na temelju nedostatka argumenta da se zaustavljaju istrazivanja alternativnih izvora energije. A politicki argument je samo zacin, koji tu moze a i ne mora stajati. Ja jos uvijek ne vidim masovno zatvaranje istrazivackih programa na institutima i sveucilistima, masovno rezanje budzeta NSF-a i raznoraznih fondova za istrazivanja u energetskoj alternativi, kao niti masovna zatvaranja testnih busotina i prestanak istrazivanja.

Ono sto vidim je politicko obecanje politickog lika koji ce vrlo vjerojatno biti ispunjeno jer SAD nije isto sto i Hrvatska i Europa, i gdje se obecanja ne daju olako iskljucivo zbog propagandnih razloga. Niti je Obama mesija (daleko od toga), ali isto tako nije niti lazov, i poprilicno sam siguran kako nece iznevjeriti jedan od stupova svoje politike jer ce time pociniti politicko samoubojstvo. A to do danas nije pocinio gotovo niti jedan americki predsjednik.

A sto se tice politike - pa u energetici i nafti politika je glavni motor i najvaznija komponenta stogod mi pricali. Nece grupa profesora sa fera ili s energetskog instituta sagraditi nuklearku. To ce prije svega uciniti sabor i stricek Sanader (i stricek Radic - kupujte dionice IGH-a glavom bez obzira! :D )

hrexpat
12.11.2008., 07:43
@Tomo:

Oil-Sands Spending to Fall 20% as Projects Delayed
http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601207&sid=a56e_LPvSzYU&refer=energy

Saudi Aramco Says Oil Price Falls May Curb Investment
http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601087&sid=awWt8WCqDtnE&refer=home

Lukoil to halve 2009 spending if oil low
http://www.upstreamonline.com/live/article166196.ece

Oil and gas drilling to drop 10% in Alberta, industry forecasts
http://www.financialpost.com/news/story.html?id=938138

Conoco, Aramco delay Yanbu refinery construction
http://www.reuters.com/article/marketsNews/idUSN0637996220081106?rpc=401&

Threat to North Sea oil from low crude price and access to finance
http://business.timesonline.co.uk/tol/business/industry_sectors/natural_resources/article5093309.ece

Financial Crisis To Affect Oil Cos 2012-2015 Projects
http://money.cnn.com/news/newsfeeds/articles/djf500/200811051546DOWJONESDJONLINE000927_FORTUNE5.htm

bez komentara ...

hrexpat
12.11.2008., 11:21
Zar doista mislis kako je visoka cijena nafte (dakle, energetski izvor) glavni uzrok recesije koju danas imamo?

ne tvrdim ja vec neki ekonomisti...ne bi bilo prvi put ...

freelancer
12.11.2008., 11:31
Evo je na:

$58.34
▼0.99 1.67%

Sh@dow
12.11.2008., 11:40
Znate li hoće li biti neki izvanredni miting opeca za rezanje proizvodnje ili će se čekati valjda 12 mjesec kako mislim da su prvotno planirali?

ako cijena nafte nastavi ovako padati onda će sasvim sigurno održati izvanredni sastanak kako bi na njemu odlučili rezati proizvodnju. nafta sigurno ide prema 50$, daleko je manja potražnja u svijetu danas nego li je bila pred godinu dana, a isto tako je mora se priznati i špekulativni kapital izašao sa tržišta roba.

Jeste čuli što je valjda milanović rekao za usa bdp? Istina fućkaš politiku no ajde uzmite u obzir kao da je to rekao bilo tko drugi. Kaže lik da nema šanse da usa gdp doživi negativni predznak, tj. doći će do faze stagnacije ali niže od toga ne. otkud mu tak šta il sam buba gluposti? ako uzmemo u obzir da je usa gdp oko 13 trilijuna to bi značilo da treba ispariti oko 400 milijardi iz te cifre da bi usa stigla u minus, kako stvari stoje izgleda da će se to dogoditi sam tak i da nema šanse da se usa održi u bilo kakvoj pozitivi.

bdp, njegovo mjerenje je dosta kompleksna tema i realna stopa rasta nije isto što i nominalna stopa rasta. američki bdp je za 2007 bio 13.800 milijardi $ (13,8 bilijuna $) ili ti na američki 13,8 trilliona $. u prva tri kvartala je realno porastao za 1,1%, a nominalno 3,8%. treći kvartal je bio negativan 0,3% prema prvim preliminarnim podacima. zadnji kvartal ove godine će još više biti negativan, stručnjaci misle do 1%.

to će značiti da je američko gospodarstvo ušlo u tehničku recesiju (dva negativna kvartala rasta bdp-a.) recesija je usporavanje u privrednoj aktivnosti praćena istodobnim pogoršanjima opće ekonomske klime (pad realnog dohotka, porast nezaposlenosti, nizak stupanj iskorištenosti proizvodnih kapaciteta...). to je sve ono što imamo danas i što svaki dan čitamo u novinama. raste nezaposlenost, proizvodnja slabi, iskorištenosti proizvodnih kapaciteta je niska, ljudi ne troše nego štede zato što su nesigurni u budućnost itd.

zašto je važna realna stopa rasta gospodarstva a ne nominalna? realna stopa je izražena u realnim cijenama koje su podešene za inflaciju, odnosno iz kojih je uklonjena stopa inflacije. znači po realnoj stopi moraš imati veću proizvodnju npr. prošle godine si proizveo 1000 jabuka po cijeni od 5 kn za jednu. to daje 5000 kn. ove godine si proizveo 1050 jabuka znači 5% više ali po cijeni 5,15 kn ili 3% većoj cijeni (godišnja inflacija) što daje 5.407,50 kn. ili 8,15% više nego prethodne godine. realno imaš rast od 5%, a nominalno od 8,15%.

evo ti npr. plaća: prošle godine si imao prosječnu neto plaću od 5.000 kn i za nju si mogao kupiti 1000 jabuka. ove godine imaš plaću od 5.407,50 kn ili 8,15% veću i za nju možeš kupiti 1050 jabuka po cijeni od 5,15 kn što je realno 5% jača kupovna moć.

sada ću ti pokazati pr. kako imaš realno manju plaću, a samim time i kupovnu moć: prošle godine si imao prosječnu neto plaću od 5.000 kn i za nju si mogao kupiti 1000 jabuka. ove godine imaš plaću od 5.407,50 kn ili 8,15% te recimo da je inflacija iznosila 10% godišnje što znači da ta jabuka više ne košta 5 kn nego 5,50 kn i za svoju sadašnju plaću možeš kupiti samo 983 jabuke što je realno 1,7% jabuka manje nego prije godinu dana. znači imaš realni pad životnog standarda, kupovne moći iako imaš 407,50 kn veću plaću.

država će ti reći kako nominalno imaš veću plaću za 8,15%, a ti ćeš državi reći neka se goni u kurac jer ti sa tom plaćom možeš manje kupiti nego li si mogao prije godinu dana.

tako ti je i sa bdp-om, to što on nominalno raste zato što je inflacija pojačana ne znači da on realno raste. a kao što si vidio na primjerima plaća, tako i radnika, poslodavca i državu interesira da država realno raste, a ne samo nominalno.

pokazat ću ti što je danas u americi:

prošle godine su proizveli 1000 jabuka po cijeni od 5 kn. ove godine su proizveli 950 jabuka ali po cijeni od 5,50 kn (5% godišnja stopa inflacije). znači nominalno su imali rast od 4,5%, ali su realno imali pad od 5% jer su 5% manje jabuka proizveli.

to je tako laički objašnjeno! :mig:

Hoće li netko spasiti gm ili će gm jednostavno propasti? Ako propadne što mislite kolike će to posljedice imati za svjetsko gospodarstvo i hoće li to samo dovesti još do veće panike? budući da je to sve prilično vezano za naftu ajde malo prokomentirajte, znači smije li GM pasti

nema aposlutno nikakve šanse da GM ili Ford bankrotiraju. prevažne su to korporacije za ameriku i njezino gospodarstvo.

te kompanije će se spašavati kao što su se spašavali AIG, Fannie i Fredi Mac. jednostavno su prevažne za gospodarstvo amerike da bi ih pustili da bankrotiraju.

nemoj nikada posumnjati u to, nisu amerikanci debili koji će radi nekih načela kojih su se držali prije mjesec dana se tih istih načela držati danas. glupa je osoba ona koja ne mijenja mišljenje.

Obama asks Bush to provide help for automakers (http://www.iht.com/articles/2008/11/11/america/11auto.php)

ono o čemu govorim

GM Judged Too Big to Fail as Pelosi Embraces Rescue (http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601087&sid=a6QTsj05Md04&refer=home )

El Tomo
12.11.2008., 14:58
ne tvrdim ja vec neki ekonomisti...ne bi bilo prvi put ...

Ako ti nije tesko, volio bih vidjeti radove (clanke) tih ekonomista napisanih iz danasnje perspektive.

El Tomo
12.11.2008., 15:00
@Tomo:

bez komentara ...

Kao da se igramo pokvarenog telefona. Ja ovdje jos uvijek ne vidim gdje se ovdje zaustavljaju daljnja ulaganja u alternativu. Ako je nekome smanjenje ulaganja jednako zaustavljanju ulaganja - meni to nije ni u ludilu. Ali dosta o tome.

Svi smo svjesni kako niska cijena nafte na kratke staze i u privatnom sektoru gdje je profit jedini Bog koci ulaganja u alternativu - tu nema dileme.

hrexpat
13.11.2008., 05:57
IEA world energy outlook is out:
Executive Summary: http://www.iea.org/Textbase/npsum/WEO2008SUM.pdf

"The world’s energy system is at a crossroads. Current global trends in energy supply and consumption are patently unsustainable — environmentally, economically, socially. But that can — and must — be altered; there’s still time to change the road we’re on."

overklokan
16.11.2008., 01:21
Današnji način života je jednostavno takav da se po defaultu podrazumijeva da imaš auto. Vozi se po jedna osoba jer svatko ima svoje obaveze. Netko može ići sa mnom skupa na posao ali poslije posla moram po djecu u vrtić, odvesti ih kod babe, usput stati i nešto kupiti, otići odnijeti onaj dokument u sobu br.8, pečatirati onaj drugi i vidjeti na drugom kraju grada dali imam sve za onaj treći... pa ako ima još netko takve obaveze možemo skupa :)
Nekad se na selu moglo živjeti bez automobila kada se rađalo, živjelo, radilo i umiralo sve u krugu od 500 metara. Danas ja stanujem ovdje, posao u drugom gradu, doktor u skroz drugom dijelu grada, vrtić tamo, škola onamo, država i njezina administracija na 100 mjesta...

insanity is normal reaction to insane environment.

stoga, svi vi koji i dalje prihvacate situaciju kakva jeste i u njoj se jos uvijek nalazite niste
uopce mjerodavni po pitanju sta treba uciniti. i to malo pameti kojom uocavate da nesto ne
stima ne vrijedi bas nista ukoliko nesto ne promjenite prvo u svojim zivotima, a onda i sire.
sta prvo promjeniti? pa eto, gornja recenica na engleskom sve govori. ne mozete? ako ne,
onda ste slabici i nemate muda. strucni naziv za to je farizej. you better stfu!

hrexpat
16.11.2008., 15:37
Kao da se igramo pokvarenog telefona. Ja ovdje jos uvijek ne vidim gdje se ovdje zaustavljaju daljnja ulaganja u alternativu. Ako je nekome smanjenje ulaganja jednako zaustavljanju ulaganja - meni to nije ni u ludilu. Ali dosta o tome.

Svi smo svjesni kako niska cijena nafte na kratke staze i u privatnom sektoru gdje je profit jedini Bog koci ulaganja u alternativu - tu nema dileme.

jel ti citas sam sebe?

El Tomo
16.11.2008., 16:05
jel ti citas sam sebe?

Ja sam sebe citam sasvim dobro. A ti?
U cemu je problem? Ili se i dalje tvrdi kako se ovih dana zaustavljaju sva istrazivanja u alternativi i novim nalazistima?

Nego, kako to da odjednom svi sute o nafti kao jedinom i najvecem uzroku svih nasih problema ovih dana? Kako to, nafta jeftina, a mi u ekonomskoj katastrofi? :ne zna:

hrexpat
16.11.2008., 16:28
Ja sam sebe citam sasvim dobro. A ti?
U cemu je problem? Ili se i dalje tvrdi kako se ovih dana zaustavljaju sva istrazivanja u alternativi i novim nalazistima?

Nego, kako to da odjednom svi sute o nafti kao jedinom i najvecem uzroku svih nasih problema ovih dana? Kako to, nafta jeftina, a mi u ekonomskoj katastrofi? :ne zna:

ti ne samo da ne citas svoje, neg ne citas ni tudje postove....imas report IEA, imas peak oil at force...report...koji nije bas neka djecja kajdanka - ak su ga sastavljali: Arup, FirstGroup, Foster + Partners, Scottish and Southern Energy, Solarcentury, Stagecoach Group, Virgin Group, Yahoo....a citiraju Shell, BP... i ostale...

koji su bas ovih dana izasli na scenu...bas kad je kak ti velis nafta jeftina - a kaj bi trebala bit skupa? ak si u katastrofi? ne kuzim te....ko ni prije....
nije problem kaj je sad nafta jeftina - kad trosimo dobrih miljun i vise barela manje nego sto bi trebali....nego di ce joj cijena bit kad izadjes iz, kak ti velis katastrofe......pa kaj to treba crtat?

i tko ce ti drugi nego privatni sektor ulagat u tvoje alternativne energije? drzava? a od koga ona uzima? nego od privatnog sektora - osim ak zivis u sjevernoj koreji.....a oni nemaju vise ni za rizu....

taj chicken/egg mene zanima....oporavak svjetske privrede >>> potraznja za naftom = cijena nafte ???? >>>> svjetska privreda opet na koljenima

a u toj jednostavnoj formuli su ti: alternativa, nova nalazista, EOR starih lezista = jebacke investicije....

ak to nemres shvatit zalim ja znanstvenu zajednicu u kojoj ti funkcioniras....

Manaslu11
17.11.2008., 11:43
Kad smo kod IEA outlooka… recimo ova mi je rečenica prilično sumnjiva, da ne kažem wishful thinking s obzirom na, jelte, povijesnu dinamiku :zubo: otkrivanja naftnih ležišta:

“Undiscovered resources account for about a third of the remaining recoverable oil”

Hrexpat, tvoje mišljenje?

overklokan
17.11.2008., 21:38
“Undiscovered resources account for about a third of the remaining recoverable oil”

kako to "znamo koliko ima onoga sto jos nismo otkrili" ?

Sh@dow
17.11.2008., 22:49
OPEC tek sljedeći mjesec smanjuje proizvodnju (http://www.poslovni.hr/99741.aspx)

hrexpat
18.11.2008., 12:37
Kad smo kod IEA outlooka… recimo ova mi je rečenica prilično sumnjiva, da ne kažem wishful thinking s obzirom na, jelte, povijesnu dinamiku :zubo: otkrivanja naftnih ležišta:

Hrexpat, tvoje mišljenje?

pa pisao sam vec ovdje o rezervama....treba razumjet kaj se krije u tim brojkama i na kaj se to odnosi....ono kaj je od toga 100% tocno i poznato je proizvedeno - vele da je to 1,1 trilijun ....od onih 3,5 oduzmes taj 1,1 i dobijes 2,4....jedna trecina od tih 2,4 je undiscovered sto iznosi 0,8 trilijuna....ostaje 1,6 trilijuna ....

od tih 1,6 proven reserves su od 1,1 do 1,3 ovisno o izvoru....BP, World oil itd... i na to se odnosi kad se kaze - na peak smo ili smo blizu njega ili smo ga prosli....

te proven su po definiciji "Proved reserves are estimated quantities that analysis of geologic and engineering data demonstrates with reasonable certainty are recoverable under existing economic and operating conditions." - i na njih se odnosi faktor vjerojatnosti P90....i za to se moze reci da je ono stvarno s cim svijet raspolaze....(mada ni to nije bas tak - sto cu poslije objasnit)

sve ostalo je puno vise u svijetu spekulacija kao npr.

0,5-0,3 su probable i possible i na njih se odnose faktori vjerojatnosti P50 i P10 .... - znaci skoro pa mos macku okacit o rep

i onih 0,8 je undiscovered - to se kolko ja shvacam odnosi na podrucja koja su npr. obradjena seizmickim mjerenjima znaci geoloski-strukturno predstavljaju potencijalno leziste.......ali nisu jos izbusena....tj. potvrdjena kao lezista ugljikovodika...

kad se ta lezista potvrde, onda se te rezerve opet dijele na P90, P50 i P10...tak da je ono sto se moze proizvesti opet manje od te brojke - tak da meni ta brojka ne izgleda tak dramaticno velika... - a to bi trebo bit odgovor na tvoje pitanje

ono kaj je puno u cijeloj prici bitnije je u odlomku odmah ispod ovog koji si ti citirao - a odnosi se na decline tj. pad proizvodnje

a to je opet vezano na rezerve ... jedna od metoda izracuna rezervi je decline curve analiza - ostale dvije su volumetrijska i material balance....

pojednostavljeno receno....decline curve gleda historijsku krivulju proizvodnje i predvidja buducu....e, sad ak ti je decline 6% ili 10% a ne 3%, a prije toga si racunao rezerve sa 3% declina - onda to ugrubo znaci i da ti je onih P90 manje a P50 ili P10 ili cak P0 vise....tj. po logici stvari preracunao si se u proven rezervama tj. nemas ih toliko koliko si mislio da ih imas....a isto tak moze ic i u obrnutom smjeru ....proizvodis vise nego si ocekivao (npr. upotrebis neku novu tehnologiju - EOR npr. - i povecavas rezerve - a bez da si otkrio neko novo leziste.....

a jesam ga zakompliciro....ne znam jel ista pomoglo....

neobanned
18.11.2008., 12:52
A gdje smo mi? Jos u kamenom dobu.

Neki dan sam procitao kako struka predvida od 5 do 8 godina samo za stvaranje klime potrebne za izgradnju nuklearke. Pa jos cca 3-4 godine do idejnog rjesenja i studija o utjecaju okolisa, pa jos cca 2-3 godine natezanja po sudovima i sa zelenima, pa napokon 3-4 godina gradnje i pustanja u pogon. Sve zajedno - 13 do 19 godina do prve hrvatske nuklearke. Naravno, nasi politicari ce biti toliko pametni da se nece sjetiti unaprijed kupiti goivo za nuklearku ili barem potpisati ugovore o opskrbi sa fiksiranom cijenom, pa cemo ponovno platiti basnoslovne cifte za uran. Kasno Marko na Kosovo stize - hrvatski dejavu.

zakljucak: ne treba ju graditi...

mi iovak imamo prek 30% struje iz obnovljivih izvora (HE).. kak stvari stoje to bu bilo dovoljno.. imamo jos i plina i nafte za 20-30 godina da pokrpamo ostatak.. :zubo:

p.s. koliko ugovori vrijede kad zagusti lako si mogao vidjeti zadnjih par mjeseci, eventualno su jos ok za obrisat guzicu s njima ak su printani na mekom papiru..

Sh@dow
18.11.2008., 17:22
sve sam bliže svojih 50 dolara! (http://www.oil-price.net/) :p

hrexpat
19.11.2008., 15:20
sve sam bliže svojih 50 dolara! (http://www.oil-price.net/) :p

p.s. onaj prethodni potpis ti je bijo puno konstruktivniji....posudis 5 dolara, itd...

Sh@dow
19.11.2008., 16:37
samo za tebe hrex! :cerek:

edit: cijena nafte ispod 54$, što znači još samo 8% :flop:

zaboky
19.11.2008., 18:37
samo za tebe hrex! :cerek:

edit: cijena nafte ispod 54$, što znači još samo 8% :flop:

Kad bude na 10-15 $ onda cijelo svjetsko gospodarstvo ide up prije nema oporavka ,znači uzmite dah i dalje ronimo ,Johny5 je to prognozirao i vjerujem u tu mogućnost .:top:

Sh@dow
19.11.2008., 22:49
Barel nafte dogodine će stajati 30 dolara (http://www.poslovni.hr/100542.aspx)

Pojavili se terminski ugovori koji računaju s cijenom nafte od 30 USD, čime je propala strategija OPEC-a koji želi zadržati visoke cijene

Guverner OPEC, Iranac Mohamed Ali Chatibi, izjavio je tijekom vikenda da će predložiti smanjenje proizvodnju OPEC-a za 1,5 milijun barela dnevno. OPEC je već za toliko smanjio proizvodnju u listopadu. Chatibi očekuje od tog ograničenja povratak cijena u raspon od 70 do 100 dolara za barel.

Nivo od 70 dolara, prema njemu, najniža je moguća granica."Ako bi cijena nafte pala na duži period, to bi, uvjereni smo, dovelo do velikih teškoća u naftnoj industriji", tvrdi on. Prijedlog za novo smanjenje proizvodnje bit će na dnevnom redu OPEC sredinom idućeg mjeseca. Cijena nafte pada zbog slabije potražnje koju guši finacijska kriza.

OPEC, koji pokriva 40 posto svjetskih potreba za naftom, početkom tjedna snizio je procjene globalne potrošnje. Tako će iduće godine svijet dnevno trošiti u prosjeku 87 milijuna barela, a potrošnja će rasti po stopi od 0,6 posto godišnje.U prilog toj prognozi ide i priopćenje kineskih vlasti koje su u prošlom mjesecu registrirale najmanji nivo uvoza nafte u posljednjih 14 mjeseci. Kina, drugi svjetski potrošač nafte nakon SAD-a, sada kupuje osjetno manje nafte i naftnih proizvoda nego u srpnju ove godine."Potražnja pada, prije svega u SAD-u.

Sada počinje biti jasno da je kinesko gospodarstvo pogođeno kretanjima američke ekonomije više nego što se očekivalo", izjavila je Antoine Halff iz kompanije Newdge USA. U tom smjeru ide i japanska privreda koja prvi put poslije 2001. ulazi u recesiju. U recesiju je ušla i eurozona. Na zaustavljanje ili makar ublažavanje pada cijena nafte nije utjecao ni vikend summit G-20 u Washingtonu.

:kokice: :kokice: :kokice:

AdidasF50
20.11.2008., 08:48
barel nafte 53 dolara

Mahler
20.11.2008., 08:55
Bloomberg.com:

PETROLEUM ($/bbl)

PRICE* CHANGE % CHANGE TIME
Nymex Crude Future 52.60 -1.02 -1.90 03:06
Dated Brent Spot 47.90 -.77 -1.58 03:38
WTI Cushing Spot 53.62 -.77 -1.42 11/19

Ode ispod 50....
Ne znam jel bi se smij'o ili plak'o...

zaboky
20.11.2008., 10:22

Oil Dashboard
November, Thursday 20 2008 - 05:16:07
Crude Oil
$52.75
▼0.87 1.62%
5:16 AM EST - 2008.11.20

Crude Oil Price by OIL-PRICE.NET ©
Price

Manaslu11
20.11.2008., 17:08
@Hrexpat

Ono što mi pada na pamet su procjene npr.

RRI (Fowler 2000) – undiscovered 440 Gb
Shell International 2000 – 250-260 Gb
Laherrere 2001 – oko 200 Gb
USGS 2000 – iznimno sumnjivih 939 Gb

Te povijest otkrivanja naftnih polja
http://i129.photobucket.com/albums/p237/1ace11/fig5.gif

Tvoj post uopće nije kompliciran:)...stvar je dakle u tome što netko podrazumijeva kao undiscovered

To jest
onih 0,8 je undiscovered - to se kolko ja shvacam odnosi na podrucja koja su npr. obradjena seizmickim mjerenjima znaci geoloski-strukturno predstavljaju potencijalno leziste.......ali nisu jos izbusena....tj. potvrdjena kao lezista ugljikovodika...

kad se ta lezista potvrde, onda se te rezerve opet dijele na P90, P50 i P10...tak da je ono sto se moze proizvesti opet manje od te brojke - a to bi trebo bit odgovor na tvoje pitanje

Tako da vidim da dolazimo na slične zaključke...

zaboky
20.11.2008., 17:26
Za sada znamo da se za naftu u sječnju placa oko 30$. Znamo da je sazvana hitna konferencija OPEC-a i treba ocekivati veliko americko uplitanje i najvjerovatniji neuspjeh te konferencije i sukobe unutar OPEC-a. Neko moje misljenje je da su ameri definitivno krenuli prljavo i mislim da to ovaj put nece proci i to ce definitivno biti ozbiljan problem. Na zalost taj problem ce negde morati eskalirati. Pitanje je gdje? Pošto izgleda da su promjenili stavove sa Irakom bice da se polako pravi plan za Iran. Ali ovde dolazimo do momenta gdje se vrtimo u krug i gdje se postavlja pitanje smisla jeftine nafte. Nadam se da nisam u pravu, ali mislim da dolazimo da sustine da ili cemo svi nahebati ili ovakva amerika postojati nece.
Posto Kina nece a, Europa ne moze placati njihove racune sada im treba da plate naftasi i sirovine a najvise svi mi kroz njihov dolar.
Ako dolar nastavi da jaca i dodje do 1 euro nafta će biti 30 i sve to na pocetku sljedece godine.

Sh@dow
20.11.2008., 18:12
Neko moje misljenje je da su ameri definitivno krenuli prljavo i mislim da to ovaj put nece proci i to ce definitivno biti ozbiljan problem. Na zalost taj problem ce negde morati eskalirati. Pitanje je gdje?

kakve veze ameri imaju sa opecom? što oni imaju od pada ili rasta cijene nafte? u situaciji u kojoj se danas amerika nalazi njima i odgovora da cijena nafte prestane padati zbog deflacije koja im žestoko prijeti, a na drugoj strani im smanjena cijena odgovora jer povećava kupovnu moć ljudi. iran i venezuela žele smanjiti proizvodnju odnosno povećati cijenu jer ne mogu sa 50$ ili manje funkcionirati i financirati svoje revolucije. SA, kuvajt, uae boli ona stvar pošto oni nisu toliko ovisni o visokoj cijeni nafte kao druge dvije države. oni će se strpiti par mjeseci, pola godine, godinu dana, a kada kriza prođe onda će doći na svoje.

Sh@dow
20.11.2008., 18:14
Te povijest otkrivanja naftnih polja
http://i129.photobucket.com/albums/p237/1ace11/fig5.gif..

ovaj graf je toliko moćan...:s:s:s:s

svatko neka ga obavezno pogleda!:top:

serenity now
20.11.2008., 19:38
najbaće Hugo Chavez i to opako :)

Sh@dow
20.11.2008., 19:42
najbaće Hugo Chavez i to opako :)

zašto se veseliš tuđoj nesreći? :rolleyes:

propadoše još jedna socijalna revolucija. :o

:cerek:

somied
20.11.2008., 19:59
Za sada znamo da se za naftu u sječnju placa oko 30$. Znamo da je sazvana hitna konferencija OPEC-a i treba ocekivati veliko americko uplitanje i najvjerovatniji neuspjeh te konferencije i sukobe unutar OPEC-a.
...

Nemoguce da je sada cijena nafte oko 50$, a u sijecnu ugovori po 30$. Nesto si krivo skuzio. Tu bi se otvorila risk-free arbitraza. Gotovo opcenito (uz neke ograde), za nesto sto danas kosta 100, future ugovor mjesec dana od sada moze kostat 102 ili 98, ali 50 nikako.

Kolko ja vidim, Jan 09 future ugovor je na 50.95$ trenutno.

http://finance.yahoo.com/q/fc?s=CLZ08.NYM

Sh@dow
20.11.2008., 20:12
popušio sam okladu, nafta roknula ispod 50$ (http://www.oil-price.net/) :horor:

$48.85 ▼8.90%

zaboky
20.11.2008., 20:29
Kakav ugovor u sječnju smo na 30$ i sve kako piše .

overklokan
20.11.2008., 20:29
zašto se veseliš tuđoj nesreći? :rolleyes:

propadoše još jedna socijalna revolucija. :o

:cerek:

sta propala? pa priprema se globalna socijalna revolucija :D

hebivjetar
21.11.2008., 00:35
sta propala? pa priprema se globalna socijalna revolucija :D

samo da ne bi doslo do rata:(... onog treceg mislim :moli:
-izvinjavam se na offtopicu

hrexpat
21.11.2008., 04:26
decki, ak smijem primjetit - pretvarate ovu temu u chatanje....i to o svemu i svacemu...

zaboky
21.11.2008., 06:14
Bit ćemo sretni ako o ovome čemu sada nazočujemo, nećemo morati pričati unucima, ali se bojim da će značaj i posljedice toga biti takvi da ćemo morati.Ova globalna financijska kriza zapravo predstavlja uvod u nešto što još do sada nismo nikad doživjeli

kung-fuhrcak
21.11.2008., 15:15
Bit ćemo sretni ako o ovome čemu sada nazočujemo, nećemo morati pričati unucima, ali se bojim da će značaj i posljedice toga biti takvi da ćemo morati.Ova globalna financijska kriza zapravo predstavlja uvod u nešto što još do sada nismo nikad doživjeli

Jel bi bio problem to pojasniti u par rečenica?

overklokan
21.11.2008., 15:21
Jel bi bio problem to pojasniti u par rečenica?

"doba pohlepe."

zaboky
23.11.2008., 14:38
U 2009. u RH moguća deflacija

Deflacija može biti strašnija od inflacije i iz nje je puno teže izać
http://www.poslovni.hr/101279.aspx

„Nagli pad cijena sirovina na svjetskom tržištu upozorava na naglo hlađenje inflatornih očekivanja, primjerice terminski ugovori za naftu već su oko 30 dolara po barelu. Takve snažne korekcije cijena sirovina mogu biti rani signali deflacije, koja vodi u produbljivanje recesije, nagli gubitak velikog broja radnih mjesta“, kazao je Novotny te dodao da treba potaknuti inozemnu potražnju i investicije.

Sh@dow
24.11.2008., 17:53
Venezuela Calls for Million-Barrel OPEC Cut This Year (http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601087&sid=aq7kSE8WdWao&refer=home)

ne može drug chavez sa ovakvom cijenom više financirati svoju socijalnu revoluciju. :rofl:

hrexpat
24.11.2008., 18:05
nek te drug chavez odma demantira:

Chavez Says Global Crisis Concerns Him More Than Oil Prices - "Venezuela is prepared to withstand the recent drop in crude oil prices, the president said..."

http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601086&sid=a1t4dZrJQZxE&refer=latin_america

hrexpat
24.11.2008., 18:08
a tek ovu revoluciju nist nemre zaustavit: Iran could live with $5 oil - Ahmadinejad

http://www.arabianbusiness.com/539180-iran-could-live-with-5-oil---ahmadinejad

Sh@dow
24.11.2008., 18:13
ne znam što chaveza svjetska kriza brine, kada sve ide onako kako si je on zamislio - socijalizam :rofl:

mahmud iranos priča priče za malu djecu :rofl:, zanima me tko bi financirao njegov trgovinski deficit kada bi cijena pala na 5$ i zanima me na što bi izgledao iranski državni proračun. venezuela i iran su full ovisni o nafti i to o visokoj cijeni nafte. :rofl:

mislim da sunitske zemlje poput SA, kuvajta ili uae-a imaju danas ovaj rad :kokice:

prognozirao sam da bi cijena mogla pasti na 50$ za barel, fulao sam ali se tu drži i ne pada bitnije ispod 50$. bumo vidjeli šta nam nosi bliža budućnost...:kokice:

hrexpat
24.11.2008., 18:18
ovo je ono o cem smo pricali:

Aramco drops $1.2bn Dammam project as crude prices plummet

Saudi Aramco informed companies interested in developing the field that the "requisition has been canceled"

http://www.gulf-times.com/site/topics/article.asp?cu_no=2&item_no=256437&version=1&template_id=48&parent_id=28

Sh@dow
24.11.2008., 18:20
naravno, to je nešto o čemu obični ljudi ne misle. graf koji je Manaslu11 postao je jednostavno :horor: :s

http://i38.tinypic.com/2r3jf5t.gif

hrexpat
24.11.2008., 18:23
ne znam što chaveza svjetska kriza brine ...venezuela i iran su full ovisni o nafti i to o visokoj cijeni nafte ...

iskreno, ne brinem se ja ni za jedne ni za druge....budu oni to prebrodili.... ne bi im bilo prvi put ....bojim se da buju puno losije prosli u ovom djumbusu neki drugi kaj svoju privredu temelje na nekim drugim granama ...kao npr. turizmu....

hrexpat
24.11.2008., 18:29
i ovo:

Fall in oil price getting "dangerous": Total CEO : "I think it is beginning to get dangerous. I think that ... we are getting to a level that will brake investment in a sector that is crucial,"

http://www.reuters.com/article/GCA-Oil/idUSTRE4AM1VU20081123

a ovo je dobar komentar:

At first glance, we should celebrate lower energy costs. However, the short- term benefits of lower costs only postpone the world's long-term energy concerns.

A recent report from Wood Mackenzie found that more than four out of five oil refinery construction projects since 2005 have faced cancellation or hold-ups due to falling oil prices.

These projects, which take two to seven years to complete, are essential to meet the future energy demand of the world.

According to the Energy Information Administration, the world's daily oil supply is 85.69 million barrels, and our daily consumption is 85.23 million barrels. With demand growth stalling next year due to the current economic turmoil, the world's already tight oil supply will take a breather.

That said, oil firms such as ConocoPhillips in the United States and Saudi Aramco in Saudi Arabia (the largest state-owned oil company in the world) are cutting budgets and reviewing their existing projects, as some have become unprofitable with oil trading around the US$50 level.

Low oil prices will suck the world into a vicious cycle in which short-term gains for consumers will lead to another year or two of under-investment in oil production capacity.

Thus, the longer oil prices stay at the current level, the greater the impact will be when the global economy returns to growth.

At that moment, we will learn how to take the derivative of a consequence the hard way.

zaboky
25.11.2008., 18:46
http://www.24sata.hr/news/clanak/ruski-analiticar-sad-do-proljeca-prestaje-postojati-/90472/?context=naslovnica&web_page_id=main_page

16:31 | 25.11.2008.

Vanjski dug SAD-a raste poput lavine, kaže Igor Panarin, a trenutačno iznosi 11 bilijuna dolara. Neće ih spasiti ni novi predsjednik Obama

Vodeći ruski politički analitičar Igor Panarin kazao je ugledni ruski list 'Izvestia' da se ostvaruje njegovo dugogodišnje predviđanje da SAD-u prijeti kolaps. Panarin također najavljuje da će se SAD raspasti na nekoliko dijelova. Dodao je i kako vanjski dug Amerike raste poput lavine, trenutno iznosi 11.000.000.000.000 (11 bilijuna) američkih dolara.
- To je piramida koja može jedino propasti. Tri od pet najstarijih banaka u SAD-u su prestale postojati, a ostale dvije jedva preživljavaju. Gubici su veći nego ikad i Amerika nije više vodeći finacijski regulator - zaključio je Panarin. Smatra da samo dvije zemlje mogu preuzeti tu ulogu, a to je ili Kina ili Rusija. Ameriku na životu trenutno drži nada da će ih Obama spasiti, smatra Panarin, no u proljeće kada shvate da čuda ne postoje, SAD će se raspasti.
- Sjedinjene države odvojit će se na šest dijelova; Pacifik, gdje su većina populacije Kinezi, zatim na jug gdje žive Španjolci, Teksas, ionako već pokazuje znakove nezavisnosti, a obala Atlantika je svijet za sebe. Ostaje sjever SAD-a koji je pod utjecajem Kanade - predviđa Panarin:ne zna:

maleni gad
25.11.2008., 19:43
http://www.24sata.hr/news/clanak/ruski-analiticar-sad-do-proljeca-prestaje-postojati-/90472/?context=naslovnica&web_page_id=main_page

16:31 | 25.11.2008.

Vanjski dug SAD-a raste poput lavine, kaže Igor Panarin, a trenutačno iznosi 11 bilijuna dolara. Neće ih spasiti ni novi predsjednik Obama

Vodeći ruski politički analitičar Igor Panarin kazao je ugledni ruski list 'Izvestia' da se ostvaruje njegovo dugogodišnje predviđanje da SAD-u prijeti kolaps. Panarin također najavljuje da će se SAD raspasti na nekoliko dijelova. Dodao je i kako vanjski dug Amerike raste poput lavine, trenutno iznosi 11.000.000.000.000 (11 bilijuna) američkih dolara.
- To je piramida koja može jedino propasti. Tri od pet najstarijih banaka u SAD-u su prestale postojati, a ostale dvije jedva preživljavaju. Gubici su veći nego ikad i Amerika nije više vodeći finacijski regulator - zaključio je Panarin. Smatra da samo dvije zemlje mogu preuzeti tu ulogu, a to je ili Kina ili Rusija. Ameriku na životu trenutno drži nada da će ih Obama spasiti, smatra Panarin, no u proljeće kada shvate da čuda ne postoje, SAD će se raspasti.
- Sjedinjene države odvojit će se na šest dijelova; Pacifik, gdje su većina populacije Kinezi, zatim na jug gdje žive Španjolci, Teksas, ionako već pokazuje znakove nezavisnosti, a obala Atlantika je svijet za sebe. Ostaje sjever SAD-a koji je pod utjecajem Kanade - predviđa Panarin:ne zna:

:lol: :lol: :lol: :lol:

no comment...:bonk:...

Vodeći ruski politički analitičar Igor Panarin

Smatra da samo dvije zemlje mogu preuzeti tu ulogu, a to je ili Kina ili Rusija

no comment...:bonk:...

:rofl:

overklokan
26.11.2008., 22:26
a tek ovu revoluciju nist nemre zaustavit: Iran could live with $5 oil - Ahmadinejad

http://www.arabianbusiness.com/539180-iran-could-live-with-5-oil---ahmadinejad

""Just as the world banking crisis has had no impact on Iran's economy, neither
will the oil price have that much impact," the official IRNA news agency quoted
him as saying."

eto sto je zaista razlog svih napada na Iran. nisu ovisni o zapadu!

Sh@dow
28.11.2008., 17:01
iskreno, ne brinem se ja ni za jedne ni za druge....budu oni to prebrodili.... ne bi im bilo prvi put ....bojim se da buju puno losije prosli u ovom djumbusu neki drugi kaj svoju privredu temelje na nekim drugim granama ...kao npr. turizmu....

ja ne da se ne bojim nego me boli ona stvar za te dvije države. :D iran je supersiromašna država i od kada je došlo do iranske revolucije od tada je proizvodnja u silaznoj putanji. zadnjih godina su došli kinezi i rusi i tamo nešto operiraju, ali pošto je to politički nestabilna zemlja nemaju nekog prevelikog pomaka. venezuela je na drugoj strani svoj peak desegnula 70 godine, a dolaskom chaveza na vlast proizvodnja je u još oštrijem padu. potjerao kapital, tehnologiju i znanje i danas im je taj sektor u podinvestiranoj fazi. vlada korupcija, stručnjaci su otišli i kao rezultat svega toga imamo pad proizvodnje i zaustavljanje investicija. zato su i jedan i drugi najveći zagovornici oštrog rezanja proizvodnje što sam potkrijepo linkovima na prethodnim stranicama jer na politike ta dva idiota najviše i utječe pad cijena nafte jer im je to jedini prihod bez kojeg bi bili gladni i bosi. taj ahmikretenelo može pričati priče samo neukim ljudima - kada im prihodi od nafte čine 85% državnih prihoda i 80% deviznih prihoda onda je jasno da su im potrebne visoke cijene nafte od min. 70$ pa na više da plivaju iznad površine. venezueli 95% ukupnog izvoza čini izvoz nafte. :zvrko:

na drugoj strani smo mi, koji bi htjeli imati i raditi 3 mjeseca u godini dana. znači htjeli bi biti i jebeni i pošteni - tipično hrvatski. :cerek:

Sh@dow
28.11.2008., 17:01
Nafta pada uoči OPEC-ovog sastanka, mirno na deviznom tržištu (http://www.poslovni.hr/102015.aspx)

Cijena barela sirove nafte u terminskom kupoprodajnom futures ugovoru s isporukom u siječnju na robnoj burzi u New Yorku do trenutka pisanja teksta pala je za 1,16 posto, na 53,81 američki dolar.

Razlog pada cijene je špekulacija da OPEC neće značajno srezati proizvodnju kako bi podržao visoke cijene jer su i zemlje OPEC-a zabrinute zbog daljnjeg produbljivanja već duboke recesije. Jučer je u Americi bio praznik “Thanksgiving”. Anketa koju je među analitičarima naftnog tržišta pokazala je da ih 36 posto očekuje pad cijene do 5. prosinca, a 32 posto ih očekuje stagnaciju i 32 posto porast cijene.

“Ljudi čekaju da vide hoće li na svom sastanku OPEC odlučiti o rezanju proizvodnje sirove nafte. Osobno mislim da OPEC trenutno nema kontrolu nad njenom cijenom”, izjavio je Chris Jarvis, predsjednik Caprock Risk Management Llc.

Tečaj EUR/USD nakon dugog volatilnog kretanja napokon se smirio. U četvrtak se trgovalo u rasponu između 1,2860 i 1,2969 američkih dolara za euro, a u petak se do trenutka pisanja teksta trguje u rasponu između 1,2880 i 1,2916 američkih dolara za euro. Forex trgovci doslovno nemaju priliku zauzeti bilo koju poziciju.

daljni pad cijene nafte bi stvorio dodatne deflacijske pritiske, ali isto tako bi potpuno zaustavio investicijski ciklus koji je već i ovako u velikom padu.

zaboky
29.11.2008., 21:21
http://www.liderpress.hr/default.aspx?sid=61275

OPEC: Cijena barela nafte neće rasti do sredine 2009., a tada će biti 75 dolara

Glavni tajnik Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC), Abdulah el-Badri ocijenio je u subotu da "cijena nafte neće rasti od sredine 2009. godine".

Organizacija zemalja izvoznica nafte OPEC u subotu je na sastanku u Kairu odlučila zadržati nepromijenjene kvote proizvodnje nafte s 27,3 milijuna barela dnevno, rekao je alžirski ministar za naftu Chakib Khelili nakon savjetodavnog sastanka organizacije.

Predstavnici 12 zemalja članica OPEC-a sastali su se kako bi razmotrili smanjenje proizvodnje zbog pada cijena nafte, ali su odlučili da će konačna odluka biti donešena na sastanku 17. prosinca u Alžiru. Prije početka sastanka glavni tajnik organizacije je rekao da će OPEC "donijeti odluku u Oranu".

Frish
30.11.2008., 18:04
Ahm. Nisu li svi oni prognozirali da će cijena nafte biti $200 do ovoga Božića? Lagano mi ide na bljuv od svih ti analitičara i prognozera. Zar njih netko plaća?

Sh@dow
30.11.2008., 23:53
možda bi i bila da nije izbila svjetska gospodarska kriza koja je strahovito smanjila potražnju za naftom. :mig:

johny5
01.12.2008., 00:45
možda bi i bila da nije izbila svjetska gospodarska kriza koja je strahovito smanjila potražnju za naftom. :mig:

Je, sve je moguće no na dugi rok to izgleda ništa nije održivo nit će se to brzo promijenit jer ljudi bi ipak bili spremni drastično smanjit vožnju u takvim slučajevima i takve cijene bi bile neodržive. Npr. ak su ludi amerikanci čak počeli napuštat suvove onda je jasno što bi tek sve napravili i razumniji ljudi na svijetu. no da se kratkotrajno mogla dogodit cijena od 200$, valjda je, a mogla je i 300$ no za 2 dana bi opet pala dolje. Ovako nagli pad potražnje je prouzročila kriza no jasno da u ovo vrijeme cijena od 200$ ne bi nikako održiva ni da nema krize. Kaže frajer saudijac da bi 75$ bila fer i nek tak bude, mislim da bi svi to podržali i rekli nema problema. Jasno kad se gospodarstvo nastavi razvijat brzim tempom za par godina onda neznam što će se dogoditi s cijenom nafte. Neodrživa je preniska cijena nafte no neodrživa je i previsoka. koja je po vama realna održiva cijena nafte za recimo 5 godina(jasno ako svijet krene gore punom parom)?

Sh@dow
01.12.2008., 09:01
@johny5 slažem se s tobom kada pišeš kako cijena od 200$ "nije održiva". to smo mogli vidjeti već prošlih mjeseci gdje je visoka cijena nafte od 145$ natjerala sva velika svjetska gospodarstva na hlađenje inflacije podizanjem kamatnih stopa što automatski rezultira udarom na realni sektor gospodarstva. znači da bi smanjio potražnju za naftom, a onda i njezinu cijenu ti ideš namjerno gurati gospodarstvo u recesiju jer drugog izbora nemaš ukoliko ne želiš inflaciju u dvoznamenkastim brojevima.

na 147$ je gospodarstvo škripilo, a onda si svi zajedno možemo zamisliti što bi bilo na 200$. ono što je sigurno je to, da je došao kraj velikog gospodarskog razvoja na jeftinim fosilnim gorivima. sada je realna cijena nafte za njih 75$, a dok je išla prema 150$ onda je jedino arabija i mislim emirati povećali proizvodnju. iranskom, ruskom ili venezuelanskom režimu je cijena nafte od 15% bila super. ne zato što su onda imali novac za ulaganje u nove projekte nego prvima zato što su mogli nastaviti sa razvijanjem "nukelarke", drugima zato što su mogli nastaviti financirati svoju socijalnu revoluciju, a treći su mogli novce ulagati u vojsku i ostale gluposti jer su sa visokim porezima uzimali najveći dio zarade naftnim kompanijama i onda njima ostavljali figu za daljnje projekte. zato se ruska naftna polja i nalaze u situaciji u kojoj se nalaze. dobro sada sam otišao malo preširoko. :D

Sh@dow
01.12.2008., 09:03
OPEC Failure Foretells Decline 10 Years After $10 Oil (http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601087&sid=auITrgeTXJnU&refer=home)

:kokice:

Sh@dow
05.12.2008., 19:32
$43.76 ▼3.21%

dobrano sam fulao! :bonk:

hrexpat
06.12.2008., 15:53
$43.76 ▼3.21%

dobrano sam fulao! :bonk:

odosmo stari moj u klinac.....vidjet ces panike

Sh@dow
06.12.2008., 16:30
odosmo stari moj u klinac.....vidjet ces panike

koja panika, pa što ne vidiš da se raja veseli i da brije kako je sve ovo bila samo jedna noćna mora koja je na njihovu sreću prošla. :rolleyes:

hrexpat
06.12.2008., 16:33
a kaj da ti velim....

Sh@dow
06.12.2008., 17:06
a na žalost ništa pametnog se nema za reći! :mig:

hrexpat
06.12.2008., 17:10
nema....da ga j.....odosmo mi lagano u k......" citat ....klinac..da ne tko god mislio drugacije...)

Sh@dow
06.12.2008., 17:37
no dobro, ali sljedeći tjedan bi mogli ispod 40$.

$43.80 ▲2.03%

zaboky
07.12.2008., 16:38
http://www.moneyandmarkets.com/triumph-of-the-dollar-2-28564

Triumph of the Dollar

That’s What’s Happening Today!

Today, like in the early 1930s, unemployment is surging, with over a half million jobs lost in the month of November alone.

As in the 1930s, America’s largest financial institutions — Fannie Mae and Freddie Mac, Washington Mutual and Wachovia, Bear Stearns, Lehman Brothers, and Merrill Lynch … even giants like AIG and Citigroup — have gone under, been bailed out or forced into shotgun mergers.

Most important, as in the 1930s, prices are falling, with fear driving millions to the safety of hard cash.

The net result: The U.S. dollar — virtually given up for dead not long ago — is now gaining steadily and rapidly in value.

In this midst of all the bad news, this is the one, outstanding ray of hope — for two reasons:

First, it indicates that, despite all the economic pain still ahead, the United States dollar will survive and thrive.

Second, it means you are now witnessing the first phase of a dollar rise that opens up some of the largest and steadiest profit opportunities of our lifetime.

To learn exactly how, Click here for Jack Crook’s latest report.

Good luck and God Bless!

Martin
This is the kind of situation that currency investors dream about: One of those times when the handwriting is on the wall and windfall profits are so close, we can almost taste them ...

No one can predict the future. But at a time like this, I almost feel like I can read tomorrow’s headlines today. Here’s why:

When a central bank slashes interest rates, international investors stampede for the exits ... dump that country’s currency ... and drive its value into the dirt, while the dollar soars.

And that’s precisely what’s beginning to happen right now:

Earlier this week, Australia’s central bank cut interest rates a shocking 100 basis points — from 5.25% to 4.25% — and now, no fewer than four other major central banks have joined the global interest rate massacre ...

Just in the last 48 hours ...

Sh@dow
08.12.2008., 10:48
uza sve svoje mane još je uvijek safe heaven. :zvrko:

somied
08.12.2008., 14:34
Da li nas ceka: "A crude awakening"?

http://www.youtube.com/watch?v=Or-TyPACK-g

Sh@dow
09.12.2008., 08:32
malo se stabilizirala na $43.46 ▼0.57% :kokice:

somied
09.12.2008., 11:55
Rijetko vidjeni jaki contango na future ugovorima, 12$ razlike na ugovorima na godini dana, znaci veliki visak na spot trzistu:

http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601087&sid=aCStCdOsonHc&refer=home

Sh@dow
10.12.2008., 16:01
Rusija predviđa smanjenje proizvodnje OPEC-a (http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=c9da1d72-33d9-4283-8cff-3da72514766f&ref=lastadd)

Ruski ministar energetike rekao je u srijedu da članice OPEC-a pripremaju "znatno smanjenje" proizvodnje nafte te da će ruska proizvodnja u ovoj godini vjerojatno biti manja bez obzira na nastojanja vlade da potakne proizvodnju.

Shmatko je novinarima nakon sastanka s predstavnicima OPEC-a u Moskvi rekao da Rusija očekuje znatno smanjenje proizvodnje u zemljama članicama te organizacije. Slijedeći sastanka OPEC-a trebao bi se održati 17. prosinca u Alžiru.

znači rusija i opec rade na spriječavanju daljnjeg pada cijena nafte.

somied
10.12.2008., 17:54
45,35$... :kava:

Sh@dow
11.12.2008., 18:25
Russia May Join OPEC, Cut Oil Output to Boost Price (http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601087&sid=aQjjVlgAy12U&refer=home) :kokice:

vjerovatno ih ameri tjeraju! :rofl:

Manaslu11
11.12.2008., 19:00
Po ovoj cijeni, troškovi ekstrakcije su im veći nego što za tu naftu mogu dobiti.
Imaju izbor: proizvoditi i stvarati gubitke, ili - ne proizvoditi i nemati novca ni za šta, uključujući i pokrivanje fiksnih troškova poput eventualnih kredita.

somied
11.12.2008., 21:00
Ima barela koji kosta 15$ za izvadit, ima barela koji kosta 100$...

$47,22 +8.50%

zaboky
12.12.2008., 07:37
Nakon što je Senat odbio podržati zakon o pomoći, iz General Motorsa i Chryslera poručili su da ih dijele samo tjedni od kolapsa, ali da razmatraju sve moguće opcije. Iz Forda je, pak, poručeno da zasad ne trebaju pomoć države, ali da je upitan opstanak kompanije.

Sve to snažno je uzdrmalo automobilski sektor na svim azijskim burzama.

Na Tokijskoj burzi cijene dionica Toyote, Nissana i Honde strmoglavile su se više od 10 posto, dok su dionice južnokorejskih kompanija Kia i Hyundai potonule više od 8 posto.

Propast prijedloga zakona o pomoći američkoj automobilskoj industriji snažno je uzdrmala i američku valutu. Tečaj dolara potonuo je s 91,4 jena, koliko je vrijedio još sinoć, na 89,6 jena, najnižu razinu u 13 godina.

Snažno je pala i cijena nafte. Nakon što je jučer skočila 10 posto, na otprilike 48 dolara po barelu, jutros je cijena 'crnog zlata' zaronila na 45,5 dolara.
http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=cc4a78b5-7cdf-4e38-ad0d-ff15ad3fb863&open=sec

johny5
12.12.2008., 08:14
Russia May Join OPEC, Cut Oil Output to Boost Price (http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601087&sid=aQjjVlgAy12U&refer=home) :kokice:

vjerovatno ih ameri tjeraju! :rofl:

Kolega što to oni planiraju??

Auto bailout collapses in Senate

Negotiations to bring measure up for vote fall short, possibly dooming GM, Chrysler to bankruptcy.

Hoće li žrtvovat ovu ekipu radi dugoročnog ostvarenja svog pohlepnog plana?

Manaslu11
12.12.2008., 19:40
Ima barela koji kosta 15$ za izvadit, ima barela koji kosta 100$...
Je, samo kad sve skupa zbroje, prosječno im izađe 60-70$.
Eventualno sad nešto manje, jer je i dolar porastao.

zaboky
17.12.2008., 08:08
Znači da bi ipak barel bio u 1 mj 30$ jer OPEC predviđa pad potražnje za naftom........ili se šale :rofl: ili je nekaj treče u igri ?ovo :s
http://business.hr/Default2.aspx?ref=lastcomm&ArticleID=9674856a-a46a-4bdc-8d31-5d9df68d7c02&readcomment=1&commentID=6d8972e6-165b-4334-9d7f-0abf88861b9d#comment
Svjetska potražnja za naftom sljedeće će godine zabilježiti prvi pad u proteklih 25 godina, što će snažno umanjiti potrebu za Opecovom naftom, priopćeno je iz tog kartela kao naznaka mogućeg značajnijeg smanjenja proizvodnje na ovotjednom sastanku u Alžiru.

U mjesečnom izvješću o naftnim tržištima Organizacija zemalja izvoznica nafte istaknula je kako u idućoj godini očekuje pad potražnje za svojom naftom za u prosjeku 1,4 milijun barela dnevno, pri čemu bi pad u prvoj polovici godine trebao biti još snažniji.

Sada se očekuje pad potražnje za naftom u svijetu u 2009. godine za u prosjeku 150.000 barela dnevno, na u prosjeku 85,7 milijuna barela dnevno, uslijed svjetskog gospodarskog usporavanja.

......... Obzirom na negativni rast svjetske potražnje za naftom i pozitivni rast opskrbe iz zemalja nečlanica Opeca, očekuje se snažan pad potražnje za Opoecovom naftom u 2009. godini za 1,4 milijuna barela dnevno, na prosječnih 30,2 milijuna barela dnevno, priopćeno je iz sjedišta tog kartela u Beču.

Povrh toga, u prvom tromjesečju 2009. godine očekuje se oštar pad potražnje za Opecovom naftom za 2,3 milijuna barela u odnosu na isto tromjesečje godine ranije, navodi se u priopćenju.

Očekuje se da će OPEC srezati svoju proizvodnju za čak dva milijuna barela dnevno na sastanku u Oranu u srijedu, u nastojanju da se zaustavi strmoglavi pad cijena, koje su izgubile dvije trećine vrijednosti otkad su u srpnju dosegnule rekordnih preko 147 dolara za barel.

zaboky
19.12.2008., 12:51
ljudi približavamo se povijesnom minimumu :rofl:

Oil Dashboard
December, Friday 19 2008 - 07:45:51
Crude Oil
$33.89
▼2.33 6.43%
7:45 AM EST - 2008.12.19

Crude Oil Price by OIL-PRICE.NET ©
Price

Change
Trades Volume
07:45 - $ 33.89
2.33 6.43% 671 2,741
Range Open 52 Wk Range 1 Year Forecast
33.44 - 36.80

36.26
33.44 - 129.57 $ 39 / Barrel

mdj300B
19.12.2008., 20:48
ljudi približavamo se povijesnom minimumu :rofl:
Evo ti malo šira slika: http://img154.imageshack.us/my.php?image=oilprice1869is3.gif

neobanned
23.12.2008., 18:44
http://video.google.com/videoplay?docid=3340274697167011147

ne znam jel bilo ovo?

Otto83
24.12.2008., 18:35
Po ovoj cijeni, troškovi ekstrakcije su im veći nego što za tu naftu mogu dobiti.
Imaju izbor: proizvoditi i stvarati gubitke, ili - ne proizvoditi i nemati novca ni za šta, uključujući i pokrivanje fiksnih troškova poput eventualnih kredita.

Ne govori gluposti....

4. Trošak proizvodnje je mnogo manji od $100 po barelu. I sa troškovima naftnih servisa u velikom porastu, Royal Dutch Shell-ov trošak (zvani lifting cost) po barelu ekvivalentne nafte je 2006. iznosio oko $9, prema tvrdnjama energetske istraživačke firme John S. Herold. Vađenje nafte Saudijskog Aramca, Saudijskog proizvođača, košta procjenjenih $4 do $5 po barelu. Puni trošak nove prozvodnje - uključujući kapitalne i operacijske troškovne komponente - u najizazovnijim naftnim poljima, primjerice Kanadskim naftnim pjescima, je možda oko $30 po barelu. Cijena nafte može pasti znatno bez da učini ovu proizvodnju neekonomičnom.

Troškovi vađenja nafte uistinu jesu rasli brzo, no i dalje su višestruko ispod cijene barela od +$90. Primjerice, BPov trošak vađenja za razdoblje 2001-2005 (graf link) je rastao od oko $2.7 po barelu na preko $4 2005. i danas je u skladu sa ostalim naftnim kompanijama poput Shella.

3. Proizvodnja će se povećati. Kontinuirane visoke cijene nafte su potaknule bušenje. Danas je 45% više naftnih bušotina u službi nego tri godine unazad. Nove buštine su produktivnije od starih i nova tehnologija pomaže u izvlačenju više nafte iz starih polja.

Primjerice Rusija, drugi najveći proizvođač nafte u svijetu je povećala rast proizvodnje u 2007. godini, nakon što je proizvodnja za 2006. bila najsporija u posljednjih 7 godina. No, činjenica jest da proizvodnja lovi potražnju jer nije držala korak godinama. Velike naftne kompanije nisu investirale u nova polja zbog visokih troškova vađenja i prošlih naglih padova cijene 1986. i 1998.

2. Ponuda ispod zemlje je obilna. Svjetske dokazane rezerve su sada oko 1.4 bilijuna barela, 12% više u zadnjih 10 godina prema BPu. To je i ne ubrajajući procjenjenih 1.7 bilijun barela nafte zaključanih u Venecuelanskim Orinoco naftnim pjescima. Kombinirano, to donosi stoljeće proizvodnje po trenutnoj stopi.

Zanimljivo je tu istaknuti da primjerice Kanadske nafte zalihe zajedno sa naftnim pjescima, po nekim procjenama, premašuju zalihe nafte same Saudijske Arabije, no nisu ni približno toliko razvijeni. Obično se smatra da je Kanada druga po naftnim rezervama. Točni broj zaliha nafte u S. Arabiji se ne zna jer je strogo čuvana tajna. Matthew Simmons je u poznatoj knjizi 2005. preispitao i doveo u pitanje mogućnosti i zalihe naftnih polja Saudijske Arabije i tako napao službenu verziju zaliha. Iračka nafta polja su nedovoljno razvijena i proizvodnja je ispod levela prije rata, a trebala bi biti iznad. No, činjenica jest da su novi izvori nafte rijetki, teže iskoristivi ili pak u politički nepristupačnim i nestabilnim zemljama što povećava rizik i vrijeme pokretanja proizvodnje. Problem sa naftom je da 90% je kontrolirano od strane nedemokratskih zemalja.

posebno obrati pozornost na boldane djelove.........

Otto83
24.12.2008., 18:41

evo ti pogledaj cijenu barela (http://www.inflationdata.com/inflation/Inflation_Rate/Historical_Oil_Prices_Table.asp)u zadnjih 60-tak godina prodječna cijena po vrijednosti dolara iz 2007 je oko 25$ sa iznimkom zadnje 4 godine, stoga ne obmanjuj forumaše ne istinama o nekakvih 60$ kao trošku proizvodnje:rofl::rofl::rofl::rofl:

somied
24.12.2008., 21:49
...
Primjerice Rusija, drugi najveći proizvođač nafte u svijetu je povećala rast proizvodnje u 2007. godini, nakon što je proizvodnja za 2006. bila najsporija u posljednjih 7 godina. No, činjenica jest da proizvodnja lovi potražnju jer nije držala korak godinama. Velike naftne kompanije nisu investirale u nova polja zbog visokih troškova vađenja i prošlih naglih padova cijene 1986. i 1998.
...

Rusija je izgleda prosla peak 2007... U 2008. pad.

neobanned
27.12.2008., 15:04
je, ti znaš kad je Rusija prošla peak, javio ti Putin osobno?

somied
27.12.2008., 17:44
je, ti znaš kad je Rusija prošla peak, javio ti Putin osobno?

To su procjene ruskih energetskih krugova kao i ruskih naftnih kompanija. Just google it.
Naravno, mogu oni biti u krivu, ali po dostupbim podacima manje-vise su rusi na vrhu.

Sh@dow
27.12.2008., 23:33
inteligentna osoba bi u google ukucala rusija i peak oil i dobila bi nešto interesantno. no neobanned je jedan trol koji samo trola. :cerek:

Peak Oil: Russia's oil production is coming down (http://www.commodityonline.com/news/topstory/newsdetails.php?id=7094) :misli:

MOSCOW: Oil production in Russia, the second largest oil exporter in the world, is coming down drastically, says a new study.

Studies on Russian oil production by Aram Mäkivierikko say that the country has not been able to increase its oil production for three months in a row now. The production have been hanging slightly below the maximum of 9,93 Mbpd that was reached last year in October.

The report said if their oil production is stagnating, the impact is therefore going to be significant. Output has declined by between 0.5% to 1.5% for most major Russian producers, including the state-controlled Rosneft. Only LUKOIL and Tatneft managed to increase their output by 0.1% and 0.6% respectively.

Oil is a heavily used natural resource with a limited supply. Russia is one of the largest oil producers and the second largest oil exporting country in the world. Many surrounding countries are dependent on Russian energy. Swedish oil import from Russia has grown from 5% to 35% during 2001-2005.

The fall of the Soviet Union in 1991 caused the Russian oil production to drop by 50%. The production is currently growing again – but how will it develop in the future?

This report studies different scenarios for Russian oil production and export based on three different estimates of how much oil Russia has left today (70, 120 or 170 Gb), combined with estimates about how fast Russia can produce the oil (a depletion rate of 3%, 4.5% or 6%).

In the worst case, Russian oil production and also the oil export will peak very soon or has already done so in 2006. In the best case, a constant export can be held until 2036. It is not likely that the Russian production will increase more than 5-10% over today’s level.

@johny5 - daj nam malo pojasni što misliš pod pohlepni plan, daj nas malo zabavi sa teorijama zavjere. :D

hrexpat
28.12.2008., 07:30
...stoga ne obmanjuj forumaše ...:rofl::rofl::rofl::rofl:

http://www.energyinvestmentstrategies.com/2008/02/03/global-oil-production-costs/

hrexpat
28.12.2008., 11:17
... stoga ne obmanjuj forumaše ...:rofl::rofl::rofl::rofl:

http://www.energyinvestmentstrategies.com/2008/02/03/global-oil-production-costs/[/QUOTE]

ili su ti podaci stari, ili si (da li namjerno?) uzeo u obzir samo "lifting", a ne "lifting i finding cost" - lifting je cisti operational cost, dok je puno blizi istini, pogotovo ako uvodis nove tehnologije, radis infill driling, otkrivas nova lezista...itd. - total cost - koji je operativni i kapitalni trosak....

i ovo se odnosi samo do 2006-e, a di je 2007/2008 (cijena celika, servisa, ljudi, i nafte na kraju krajeva...)

isto tak nije fer reci da je recimo 1.4 ili 1.6 biliona ili triliona bbl-a (sto bi bilo tocnije) jako puno, pogotovo sto smo skoro toliko 1.1 do sad sve ukupno potrosili (i mi i nasi stari i njihovi stari) i usto dodati "uz danasnju potrosnju"...jer potrosnja je svaku sljedecu godinu veca (ako nismo u recesiji). tak da ti ni tih 100 godina ne drzi vodu...potrazi malo tu po topic-u problem eksponencijalnog rasta pa onda radi racunice...pa bus vidil kolko bu ti tih 1.4 necega izdrzalo...

Sh@dow
28.12.2008., 15:16
nakon 48 stranica neki još sumnjaju!? :D

hrexpat
28.12.2008., 17:12
hmmmm...da

nesto o rusiji: http://europe.theoildrum.com/node/4366#more

i jos malo o "new technology": http://anz.theoildrum.com/node/4307#more

samo se ponavljamo....a opet da nije tak, ne bi jos uvijek bili tu di jesmo...na prvoj stranici "gospodarstva"

Sh@dow
28.12.2008., 20:08
nafta ide sigurno još prema dolje, do nekih 25$ bi mogla. :eek:

neobanned
29.12.2008., 15:51
inteligentna osoba bi u google ukucala rusija i peak oil i dobila bi nešto interesantno. no neobanned je jedan trol koji samo trola. :cerek:

svašta se može dobiti kada se ukuca u google, ali takav kao ti se mora roditi.. :lol:

Sh@dow
29.12.2008., 17:20
dobro, znači onda si naučio kako je rusija doživjela peak oil! :top:

hrexpat
29.12.2008., 18:42
@shadow @offtopic - ima jedan j..... problem s tim googlom - otvori ti se pun klinac stranica na engleskom ....i sto onda?

Sh@dow
29.12.2008., 20:56
@shadow @offtopic - ima jedan j..... problem s tim googlom - otvori ti se pun klinac stranica na engleskom ....i sto onda?

:lol: :rofl: :lol: dobra! :top:

danas je nafta na 40$.

freelancer
08.01.2009., 08:47
http://www.poslovni.hr/105257.aspx
Nafta u srijedu zbog rasta zaliha potonula 12,25 posto

Cijena barela sirove nafte u terminskom kupoprodajnom futures ugovoru s isporukom u veljači na robnoj burzi u New Yorku u četvrtak rano ujutro do trenutka pisanja teksta pala je dodatnih 0,42 posto, na 42,45 američkih dolara, a nakon što je u srijedu potonula 12,25 posto

Sh@dow
10.01.2009., 11:42
$40.36 ▼0.47 1.15%

neki tvrde da bi produbljivanjem gospodarske krize mogla i ispod 30$.

somied
10.01.2009., 23:42
http://baltimorechronicle.com/2009/010809Klare.shtml

"COMMENTARY:

Oil 2009
Be Careful What You Wish For

by Michael T. Klare
January 8, 2009
Keep your eye on the politics of oil and you'll always know a lot about what's actually happening on this planet. Low prices, as at present, are bad for producers, and so will hurt a number of countries that the U.S. government considers hostile. Only yesterday, it seems, we were bemoaning the high price of oil. Under the headline "Oil's Rapid Rise Stirs Talk of $200 a Barrel This Year," the July 7 issue of the Wall Street Journal warned that prices that high would put "extreme strains on large sectors of the U.S. economy." Today, oil, at over $40 a barrel, costs less than one-third what it did in July, and some economists have predicted that it could fall as low as $25 a barrel in 2009.
..."

hrexpat
17.01.2009., 18:40
j...ba ti, sam svi po plinu pice - nitko vise po nafti.....

Sh@dow
17.01.2009., 20:48
:rofl: izgleda da je tako prika, ali ne brini doći ćeš i ti na svoje. :D

Sh@dow
19.01.2009., 13:14
Nafta pada nakon što je IEA objavila da očekuje pad potražnje (http://www.poslovni.hr/106235.aspx)

mr. No
19.01.2009., 18:46
nafta pada na 35$ a od nocas ina poskupljuje za 7% :rofl::rofl::rofl:

tako tako . . dobro je tudjman rekao .. stoka sitnog zuba . .smo . . pada svugdje cijena a kod nas raste??! .. ovog trenutacno nema nigdje . .ali nigdje .. koji je razlog .. fali im love .. u drzavnoj blagajni . . a posto su nesposobni .. tuku po narodu a narod samo suti . . i guta . . i po potrebi okrece guzicu prema svima .. da nam ga moze stavit ko hoce . .. ovo je strasno . .jebeno strasno . .

newwbie
19.01.2009., 19:02
smanjeni prihodi od poreza i to dosta, pa Smradec diže trošarine

killer_17
19.01.2009., 19:21
nafta pada na 35$ a od nocas ina poskupljuje za 7% :rofl::rofl::rofl:

tako tako . . dobro je tudjman rekao .. stoka sitnog zuba . .smo . . pada svugdje cijena a kod nas raste??! .. ovog trenutacno nema nigdje . .ali nigdje .. koji je razlog .. fali im love .. u drzavnoj blagajni . . a posto su nesposobni .. tuku po narodu a narod samo suti . . i guta . . i po potrebi okrece guzicu prema svima .. da nam ga moze stavit ko hoce . .. ovo je strasno . .jebeno strasno . .

zapravo ima... u sloveniji je prošli tjedan cijena išla gore, jer su se trošarine povećale

al pošto kod nas nije objavljeno povećanje trošarina... onda...:ne zna:

Sh@dow
20.01.2009., 09:56
danas u 10.55 cijena barela $32.80 i ubrzano pada! :eek:

G. House
20.01.2009., 11:02
E pazi onih lopova u Ini (ili možda onih s kojima su sklopili ugovor da razvoze lož ulje umjesto njih :ne zna:). Uglavnom :mad:

Naručim ja lož ulje prošli ponedjeljak i pitam ih ja kad će mi dovesti (obično im treba dan-dva-tri). Kažu oni do kraja tjedna, najkasnije u ponedjeljak.
I jučer ujutro zovu oni mene (što nikad nisu, ej!) da će mi to dovesti sutra (tj. danas)! I na dnevniku navečer vidim povećanje cijene goriva i to mašala!

Zamisli! Ovo su mi već nekoliko puta napravili, najčešće mi dovezu ložu u utorak, i to onaj kad bude povećanje cijene!

E nećeš, mislim se u sebi. Nije problem u 200 kn (radi se 500 litara lože), stvar je u principu. Pa nemo'š mi to uvik radit. Dobiju info iz vrha Ine (ili naredbu služba koja isporučuje ulje ako sami to rade) i stopiraju sve dostave u ponedjeljak (ili razvezu samo neku minimalnu količinu čisto reda radi).

I tako ja jutros nazovem njih i to otkažem. I kažem ja čovjeku koji se javlja na telefon zbog čega to radim. Pun razumijevanja on, nije uopće tvrdio da nije tako, samo je jednom rekao da je bila gužva, ali to je rekao čisto onako, reda radi.

I nakon što sam otkazao, nazovem ja onda nekog privatnika što ima svoju benzinsku i naručim od njega. Cijena isto 3,99 kn za litru (a obično budu skuplji 10 lipa tako da sam i bio spreman platiti veću cijenu) i kaže čovjek da će mi dovesti danas popodne ako stigne, ako ne onda ujutro.

Sh@dow
20.01.2009., 11:41
:rofl: tako je reci ti njima house! :top:

somied
21.01.2009., 22:46
danas u 10.55 cijena barela $32.80 i ubrzano pada! :eek:

$44.30 danas :kava:
Poludila sva trzista, vise nista nije normalno. :ne zna:

zaboky
22.01.2009., 10:01
I bolesnom pred smrt postane lakše,dokazano :mig:

Sh@dow
23.01.2009., 20:18
Crude Oil Rises on Speculation OPEC Cuts Will Reduce Supplies (http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601087&sid=aBmMoKz33gFE&refer=home#)

grebu arapi grebu! :ne zna:

Sh@dow
28.01.2009., 20:31
OPEC Calls for Curbing Oil Speculation, Blames Funds (http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601104&sid=aw4VozXUOVwU&refer=mideast)

Saudi Arabia wants oil at $75 a barrel, a level that it says is appropriate to drill in deep waters and in Canadian oil sands, and Libyan leader Mummar al-Qaddafi has said he wants oil at $100.

Higher Prices Wanted

Venezuelan Energy and Oil Minister Rafael Ramirez said in a statement from Caracas today that his country is aiming for a “stabilization” of the oil price, and would then seek a price target range of between $70 and $90 a barrel.

In West Africa, “deep-water oil is expensive and at risk of being deferred at current oil prices,” Nigerian Petroleum Minister of State Odein Ajumogobia said at an oil exploration conference in Abuja yesterday.

Sh@dow
28.01.2009., 20:34
$42.18 ▲0.60 1.44%

somied
01.02.2009., 00:30
Malo mi je visoko nafta za ekonomsku depresiju koja vlada. Vidjet cemo kud ce se to raspetljat.

Sh@dow
02.02.2009., 15:40
Malo mi je visoko nafta za ekonomsku depresiju koja vlada. Vidjet cemo kud ce se to raspetljat.

bila bi ona ispod 20$ da opec nije oštro rezao proizvodnju.

Sh@dow
02.02.2009., 15:41
Pad potražnje u SAD-u spustio naftu ispod 41 dolara (http://www.poslovni.hr/107464.aspx)

Cijena barela sirove nafte danas se spustila ispod razine od 41 dolara jer produbljivanje američke recesije smanjuje potražnju za energentima u najvećem svjetskom gospodarstvu.

Rastuća zabrinutost zbog pada većine najrazvijenijih gospodarstva i slabi korporativni rezultati poslovanja na ulagače su imali veći utjecaj od OPEC-ovih najava novog rezanja proizvodnje, piše Reuters. Cijena barela sirove nafte za isporuke u ožujku pala je 1,15 dolara na 40,53 dolara na burzi u New Yorku, dok je u Londnu barel pojeftinio 1,03 dolara na 44,85 dolara. Izvješće američke administracije u petak je pokazalo da se potražnja za naftom u SAD-u u studenom smanjila 305.000 barela po danu više od prijašnjih prognoza, a u odnosu na isto razdoblju prošle godine bila je manja za čak 1.57 milijuna barela po danu.

Jedinu potporu rastu cijena, danas bi mogao pružati štrajk zaposlenih u refinerijama u SAD-u i Velikoj Britaniji. Predstavnici američkog United Steelworkersa i naftne kompanije jučer nisu uspjeli postići dogovor o novim radničkim ugovorima, dok se u Britaniji nastavljaju prosvjedi tamošnjih radnika zbog uvoza radne snage.

Sh@dow
02.02.2009., 18:35
Od ponoći benzin skuplji, dizel jeftiniji

Od ponoći nove cijene goriva! Loše vijesti za sve benzince i dobre za dizelaše. Neslužbeno doznajemo da će benzini poskupjeti za više od 2,5 posto. Nova cijena eurosupera 95 od sutra će biti 6 kuna i 76 lipa. Bolje su prošli svi koji koriste dizel - njih čeka pojeftinjenje, doduše od svega nekoliko lipa. Za litru eurodizela od sutra treba izdvojiti 6 kuna i 60 lipa, a za litri dizela 6 kuna i 64 lipe

teta-elza
02.02.2009., 20:23
prosim lijepo, a koliko bu kostala litra plave nafte? moze li mi netko prisapnuti? ( ako je plava nafta otisla gore, bolje da se onesvijestim sad odma dok ima nekoga u kuci da me polije amperom vode)

Sh@dow
03.02.2009., 09:59
:confused: :confused: :confused:

Sh@dow
04.02.2009., 22:04
update $40.30

Sh@dow
11.02.2009., 17:28
jučer pala za 5%, a danas $38.18

Sh@dow
12.02.2009., 16:14
Oil 35.01 :eek:

getriba_
12.02.2009., 22:57
$33.98

somied
12.02.2009., 23:20
Dok je 8$ razlika izmedju futuresa treceg i cetvrtog mjeseca, nebu to gore... :D

Taman negdje 2012. kad se recesija malo smiri i pomislimo da nastupa prosperitet, lupit ce nas opet. :mig:

Sh@dow
13.02.2009., 23:12
ode danas nafta gore za 10% na $37.51

somied
13.02.2009., 23:19
Front month contract expiration... Rollover... Nista interesantnog.

Sh@dow
13.02.2009., 23:28
aha, to sam si i mislio. :D ovo (http://money.cnn.com/2008/09/22/markets/oil/index.htm?cnn=yes) sam u arhivi tražio i konačno sam pronašao. :D

somied
13.02.2009., 23:36
Spot cijena mase future ugovorima... Kad dodje do expiration-a, stope se te dve cijene. Kad okrene ugovor, delivery je +30 dana (a prije je bio +1 dan), a mora preci u contango...

Sh@dow
16.02.2009., 20:26
Benzin poskupljuje 1,9%, dizel nepromijenjen (http://seebiz.eu/hr/tvrtke/benzin-poskupljuje-1%2c9%25%2c-dizel-nepromijenjen,37694.html)

ZAGREB - Cijene benzinskih goriva na Ininim crpkama od ponoći bi prema neslužbenim informacijama trebale skočiti za 1,9 posto, dok će cijene dizela ostati iste.

Eurosuper 95 tako bi od ponoći trebao koštati 6,89 kune po litri, dok bi Super 95 trebao koštati 6,74 kune po litri. Stare cijene Eurosupera 95 i Supera 95 iznosile su 6,76 odnosno 6,62 kune po litri. Super plus 98 trebao bi sa 6,80 poskupjeti na 6,93 kune po litri.

Cijene dizela ne bi se trebale mijenjati u narednih 15 dana pa će se tako Eurodizel prodavati po 6,60 kuna po litri, Dizel po 6,46 kuna, plavi dizel po 3,54 kune, a loživo ulje po 3,90 kuna po litri.

somied
16.02.2009., 20:53
Marze na benzin su bile negativne do nedavno... Rezu rafinerije output. Dizel je banana jer je industrija u komi. Bilo je obrnuto, dizel je rastao vise od benzina jer je potraznja za dizelom znatno rasla zbog ekonomskog rasta. Unwind...

Sh@dow
16.02.2009., 21:02
je, ali bi isto tako bilo zanimljivo vidjeti dal je i koliko dolar aprecirao u odnosu na kunu.

danas je cijena nafte $37

somied
16.02.2009., 21:05
Trend je takav bio nedavno kad sam gledao i vani (u $)... Benzin up, dizel down. Sad mi se neda provjeravat, ali svakako ce se i tecaj prelit u cijenu, prije ili kasnije.

Sh@dow
17.02.2009., 18:16
Oil slips below $35 as global markets slump (http://biz.yahoo.com/ap/090217/oil_prices.html)

Sh@dow
20.02.2009., 12:00
update Oil $37.80

Yvann11
26.02.2009., 21:56
http://www.theoildrum.com/node/5125

Non OPEC-12 Oil Production Peaked in 2004

Non OPEC-12 oil production peaked in 2004 at 46.8 million barrels/day (mbd). This oil definition includes crude oil, lease condensate, oil sands and natural gas plant liquids. If natural gas plant liquids are excluded, then the production peak remains in 2004 but decreases to 42.1 mbd...

Eto, ako izuzmemo zemlje clanice OPEC-a, ostatak svijeta ce svake godine pumpati/prodavati malo manje nafte nego prethodne. Naravno, dobri ljudi iz OPEC-a ce sada odvrnuti malo jace svoje pipe i ne samo da ce nadoknaditi gubitke proizvodnje kod ostalih, nego ce povecavati proizvodnju onoliko koliko mi to zelimo. Tako da nam nafa uvijek bude u ovim lijepim granicama od 30-50 US$

:rolleyes:

Sh@dow
06.03.2009., 19:21
update $44.32

hrexpat
07.03.2009., 13:30
@Yvann11 - oba su pala

Saudi Arabia's Crude Oil Production Peaked in 2005 - http://www.theoildrum.com/node/5154#more

Sh@dow
08.03.2009., 22:14
OPEC-ovo rezanje proizvodnje diže cijene nafte na 60 dolara? (http://www.poslovni.hr/110358.aspx)

Cijena barela sirove nafte mogla bi porasti za 35 posto na razinu od oko 60 dolara, ako OPEC sredinom ovog mjeseca na svom sastanku donese odluku o novom rezanju proizvodnje, smatraju stručnjaci BlueGold Capital Managementa.

Oraganizacija zemalja izvoznica nafte vjerojatno će dodatno smanjiti proizvodnja nakon sastanka u Beču kako bi potaknula rast cijena nafte koje su u odnosu na rekordne vrijednosti u srpnju prošle godine pale 77 posto, prenosi Bloomberg. "Cijene nafte mogle bi uskoro dosegnuti razinu od 60 dolara, ako se naftni kartel ponovno odluči za taktiku rezanja proizvodnje", izjavio je analitičar BlueGolda Pierre Andurand koji smatra da će OPEC očekivanu odluku donijeti nakon što Međunarodna agencija za energiju objavi svoje prognoze kako će se u ovoj godini potražnja za naftom smanjiti najviše od 1982. godine.

Iako očekuju rast cijena, analitičari BlueGold Capitala ipak ne vjeruju da će se dogoditi repriza prošlog ljeta kada je barel skočio na 147 dolara. "Smanjena proizvodnja će uzrokovati pad cijena, no globalna recesija ima sve veći utjecaj na formiranje cijene nafte, a ne postoje nikakave naznake da kriza popušta", naglašavaju u BlueGoldu te upozoravaju da bi bez primjerene akcije najrazvijenijih dražva kriza mogla potrajati desetak godina.

Podsjetimo, u petak je cijena nafte porasla 4 posto iznad razine od 45 dolara zbog očekivanja rezanja proizvodnje OPEC-a i slabljenja dolara. Barel sirove nafte na američkom je tržištu poskupio 4 posto ili 2 dolara na 45,61 dolar, dok je na Londonskoj burzi cijena porasla 1,20 dolara na 44,84 dolara.

somied
08.03.2009., 22:16
Mozda i uspije OPEC-u dignut cijenu rezanjem proizvodnje... Ostatak svijeta je prosao peak, nemre niko pumpat vise i varat. :D

hrexpat
09.03.2009., 04:48
ne kuzim kaj bi ovi drugi varali - pa oni se ne obvezuju na nikakve kvote, a to da ne mogu pumpat vise od ovog kaj pumpaju - to je istina (peak)...problem "varanja" je obicno unutar OPEC-a a ne izvan...

Inace - sto prije se cijena digne na razinu od 60-70 $/bbl, to ce manji biti sok, kad se gospodarstvo pocne izvlacit iz recesije....

IEA warns of looming oil capacity crunch - http://www.upstreamonline.com/live/article173141.ece

nije mi samo jasno kaj je zadnjom recenicom htio reci...a kak drugce da drze ili dizu cijenu, nego rezanjem proizvodnje...

somied
09.03.2009., 15:24
Pa stvar ti je da dok ostatak svijeta ima rezerve koje moze aktivirat, ne isplati se OPEC-u rezat... OPEC sreze, cijena poraste i onda npr. Rusija aktivira rezerve (koje im se isplate na visoj cijeni) i to sprijeci daljnji rast cijene. :D
Onda lova ide Rusima, a ne OPEC-u. :rofl:
Do sada je tako bilo, osim sto su i iz samog OPEC-a varali. Sada je i dosta clanica OPEC-a takodjer na peaku, pa nemreju ni oni varat. :mig:

somied
09.03.2009., 15:32
Ocito je Saudijska Arabija sada kljucni igrac... Anyway, nije sad samo stvar rezanja. Potrosnja benzina polako raste npr. u USA, ima nekih znakova stabilizacije potraznje. Vidis da je dizel opet postao jeftiniji od benzina. Ekonomija i transport znaci u banani, ali benzin se neda jer ga vuce potraznja krajnjeg potrosaca.

hrexpat
10.03.2009., 04:42
kroz povijest je obicno bilo obrnuto - SA je sjebala Rusiju tj. SSSR sa prekomjenom proizvodnjom, a ne obrnuto, ali dobro - nema veze....

somied
10.03.2009., 11:56
Nisi dobro pratio... :D
Igra ti ide ovako:
SA sreze proizvodnju, ostali naravno varaju i povecavaju. Onda SA ispadne budala, naravno. Medjutim, posto SA ima najjeftiniju naftu, na kojoj zaradjuju valjda i na 15$, SA poludi i pocne pumpat maksimalno kolko moze.
Onda cijena nafte padne na 15$, gdje je dosta ostalog svijet u minusu. :lol:
I onda oni nakraju srezu, cisto jer im se ne isplati prodavat po toj cijeni (troskovi vadnjenja veci od cijene). :s

somied
10.03.2009., 12:01
Poanta je da je sustav sam po sebi osjetljiv na varanje... Kada jedan pocne varat, on ostvaruje znatnu korist u odnosu na onog koji smanjuje proizvodnju. Zato se do sada svaki put sustav raspao, svi pocnu pumpat kolko mogu i onda trosak vadjenja izbaci one sa skupljom naftom. :D

Sada je ocito situacija znatno drukcija... Meksiku rapidno pada proizvodnja, Sjeverno more takodjer, Rusija biljezi pad, Venezuela isto stagnira, Nigerija je u banani zbog kaosa i bezvladja...

hrexpat
10.03.2009., 12:03
stari, opet ti velim da si nekaj pobrkal - opec dogovara kvote - koje se baziraju na rezervama...clanice se toga drze ili ne drze - tj. kak ti velis "varaju" i to stoji

rusija pumpa kolko moze i prodaje pod uvjetima koji su na trzistu, ona ne dogovara kvote i prema tome nist ne vara jer se na nist nije ni obavezala (mada se nedavno pojavila ideja da se rusija pridruzi OPEC-u)...a i nemre pumpat vise nego pumpa ko ni svi ostali izvan SA...ako itko diktira cijenu i prema gore i prema dole proizvodnjom vecom ili manjom onda je to SA i eventualno OPEC u cijelini i nitko drugi....i to vec godinama...

to o cemu ti pricas je scenarij iz virtualnog svijeta....

primjer koji sam ja spomenuo odnosi se na jedno proslo razdoblje kad je SA krajem 80 -ih unistila SSSR preplavivisi trziste jeftinom naftom...

somied
10.03.2009., 12:15
Neznam sto ti nije jasno... Kazem ti zasto je do sada kontrola cijene uvijek zavrsila rusenjem cijene od strane SA (umjesto da digne cijene, SA ih je rusila). Nije iz virtualnog svijeta, to se dogadjalo vise puta. SA i OPEC su kao kartel bili u nemogucnosti kontrolirati cijenu nafte zbog dva razloga:
a) sam OPEC je varao (to je masovna pojava kod njih)
b) van OPEC-a su bili znatni kapaciteti koji su se ukljucivali cak i kad bi OPEC uspio srezat kvote

Teoretski bi se i ostatku svijeta isplatilo ne dizat prozivodnju kada OPEC pocne rezat (na kraju bi dobili znatno vise novaca za manje nafte). Medjutim, ljudska priroda je takva da se svi polakome za svaki dolar.
Sada ce mozda i uspjeti iskontrolirat cijenu, jer vise van OPEC-a nema nikoga tko moze povecat proizvodnju, a i u OPEC-u rezervnih kapaciteta ima znacajnije jedino SA.

hrexpat
10.03.2009., 12:34
meni je sve jasno - OPEC je varao, da pa to i ja tvrdim....inace, kaj se SA tice i oni su masu puta sami sebe varali - uobicajena, nerijetka praksa da ministar SA dogovori nekaj u Becu, a onda kad se vrati doma skuzi da je sam kralj i poneki princ dogovoril neke isporuke njemu iza ledja i doveli ga pred gotov cin... (ima jedna zgodna knjiga jednog insajdera o tome kak to funkcionira tam u njihovoj kraljevskoj kuci)

ti si reko: "ozda i uspije OPEC-u dignut cijenu rezanjem proizvodnje... Ostatak svijeta je prosao peak, nemre niko pumpat vise i varat."

ja sam samo reko da oni nemreju varat jer se nisu nist ni dogovorili - nemremo ti i ja postivat ili ne postivat ono kaj se nismo dogovorili, ne?

a kaj se tvoje teorije tice - trenutna situacija je takvva da ostatak svijeta i tak pumpa svoj maksimum, uz ovu cijenu koju imaju na trzistu, moraju - nemaju kaj cuvat, moraju pokrit tekuce troskove, investicije koje su pokrenuli, pokrpat budjete posto po to....nemaju oni nekih velikih rezervnih kapaciteta kojima bi utjecali na cijenu...to je proslost....

somied
10.03.2009., 12:53
Dzisus, vi ste sigurno jedan od onih "detaljista" tipova... Kladim se da vam je i radni stol uredan. :D

Kad ste se napikirali na recenicu:
"Ostatak svijeta je prosao peak, nemre niko pumpat vise i varat."

Tehnicki ste u pravu, trebala je recenica glasiti:

"statak svijeta je prosao peak, nemre niko pumpat vise, a i OPECu je sve teze varati".

hrexpat
10.03.2009., 12:55
huh ...i onda velis da ja nisam dobro pratio....:D
i btw. tu smo svi na ti...cak i oni na nisanu ili preko njega...

i nesto na tragu ove nase diskusije, cisto da se vidi kako smo u tijeku dogadjaja

OPEC Requires 100% Quota Compliance Before More Cuts
http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601087&sid=akPsVJ2VTnW4

Sh@dow
10.03.2009., 20:36
i jeste se vas dvojica na kraju dogovorili? :cerek:

somied
10.03.2009., 23:15
Whatever... Danas mocni rally na burzama, sutra je inventory report u USA... Medjutim, na pola dana pocelo iskrcavanje na nafti, brijem da taj report nece biti bas "supportive" za cijenu nafte. But you never can tell...

Yvann11
11.03.2009., 07:49
Inace - sto prije se cijena digne na razinu od 60-70 $/bbl, to ce manji biti sok, kad se gospodarstvo pocne izvlacit iz recesije....

Cijene nafte su opcenito poprilicno heterogene. Nafta koja se prodaje long term ugovorima uvijek ima drugaciju cijenu od one na slobodnom trzistu. Iako ne znam tocne brojeve, mislim da se putem long term ugovora obavlja vecina trgovine, dok slobodno trziste sluzi za spekulacije i tamo se trenutno barata cijenama od 30-40-50 US$.

Koliko znam Mexico je prosle godine prodao long term ugovore za vecinu 2009. po cijeni od 70 US$ po barelu. Znaci bez obzira na trenutnu cijenu, Mexico prodaje trenutno vecinu svoje nafte po 70 US$.
Koliko sam cuo, mislim da je i nasa INA napravila 'posao godine' kada se obavezala da ce za 2008. kupovati po cijeni od preko 100 US$ iako je nafta do kraja godine vec bila daleko ispod.

Vecina avio kompanija nije profitabilna ako nafta ode preko 100 US$. Vecina je prezivjela proslogodisnjih 147 US$ upravo zato jer su napravili long term ugovore dok je cijena bila 70-80 US$ i trenutno potpisuju ponovo long term ugovore po toj cijeni.

somied
11.03.2009., 12:03
Pa, malo je obrnuto...
Nafta se kupuje na spot trzistu i forward ugovorima, ali uglavnom i kod forwarda je cijena vezana za cijenu na spotu na dan isporuke (takva je praksa u zadnje vrijeme). Naravno da ima i slucaja da si je netko dugorocno osigurao neku cijenu, ali kod forwarda nema pravila - sto dogovore kupac i prodavac, to vrijedii. Future ugovorima se ne kupuje nafta uglavnom, nego se hedge-a i spekulira. Malo future ugovora zavrsi stvarnom isporukom nafte. Kolko sam bio nasao na webu, oko 1% ugovora na NYMEX-u stvarno i zavrsi kao delivery. Na ICE-u nemozes ni dobit naftu, cash settlement samo. Cijena future ugovora je uvijek unutar par postotaka od cijene na spotu, bez obzira na rocnost.
Mexico je navodno osigurao cijenu oko 135$...

http://money.cnn.com/2008/07/17/news/international/mexico_hedging/index.htm

hrexpat
11.03.2009., 12:35
mozda pomogne:

http://www.eia.doe.gov/pub/oil_gas/petroleum/analysis_publications/oil_market_basics/price_transactions.htm

somied
11.03.2009., 15:55
Izaso inventory report za USA:
+0,7 M barela na skladistu. +0,1 M je bilo ocekivano...

hrexpat
18.03.2009., 13:40
World Oil Production Peaked in 2008

http://www.theoildrum.com/node/5177#more

Yvann11
23.03.2009., 22:23
World Oil Production Peaked in 2008

http://www.theoildrum.com/node/5177#more

Da, to je realnost. Ovaj plato proizvodnje na kojem trenutno jesmo cemo moci izdrzati jos koju godinu-dvije, a onda slijedi... sto vec bude :)

hrexpat
28.03.2009., 19:48
kolka je cijena danas @shadow?

Frish
28.03.2009., 20:04
$52,40.

hrexpat
03.04.2009., 11:58
non-OPEC oil supply to fall further, faster - http://news.alibaba.com/article/detail/energy/100079073-1-analysis-non-opec-oil-supply-fall-further%252C.html

Non-OPEC output may fall as much as 1.7 million bpd by 2010

* 2009 worldwide oilfield investment may fall 30 percent

* Market deficit may push oil price up 60-70 percent

Sh@dow
03.04.2009., 12:08
o čemu ti pričaš? :D pa sve to su špekulacije i sad kad cijena ponovno krene prema gore će u igri biti 99% špekulacije, a samo 1% realno stanje na tržištu. :cerek: