PDA

View Full Version : Loša cirkulacija u trudnoći, tromboza/trombofilija

stranice : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9

larazg
03.10.2008., 20:13
neće ti vjerojatno ništa dati..tek kada zatrudniš....

larazg
03.10.2008., 20:13
ali drago mi je za tvoje nalaze :grli:

larazg
03.10.2008., 20:20
ali drago mi je za tvoje nalaze :grli:

Yin&Yang
03.10.2008., 21:40
Hvala lara:)
Nisam ni mislila da će mi sada nešto dati kao terapiju, nego će mi pretpostavljam odrediti postupak kad ostanem trudna. Uskoro počinjem raditi na tome:)

larazg
04.10.2008., 06:49
ma neka ti je sa srećom draga moja...

Ja bila i kod hematologa i kod njih u Petrovoj.

Ista im je spika..moramo čekati da se začeće prirodno dogodi.

Yin&Yang
10.10.2008., 18:06
Pozdrav,

Nisam vam se javila nakon Petrove, pa da vas izvijestim o novostima:)
Dr. Đelmiš mi se doista svidio, doista je smiren čovjek, kako si ti lara rekla. Istina je da ne priča mnogo, ali ako ga se nešto pita, strpljivo odgovara. Vidjela sam ga doduše na kratko, više u prolazu, ali pogledao je nalaze i rekao da je ključni problem zgrušavanje krvi i da se javim na odjel čim ostanem trudna, te da uvodimo heparinsku terapiju.
Nisu mi ponavljali pretrage koje sam već radila, samo su uzeli moje nalaze. Napravili su svoje pretrage krvi, koje inače rade, šećer, urin, ništa posebno. D-dimeri su mi opet bili povišeni, i to sad 650.
Zna li netko od vas koje su referentne vrijednosti za LAC?
E sad mene nešto zanima, da li je vama netko spomenuo uzimanje aspirina prije trudnoće, i ima li to ikakvog smisla, ako će se uvoditi heparin?
Čini mi se da je Novel rekla da je njoj njena gin preporučila aspirin za vrijeme pravljenja bebe i do pozitivne bete, a nakon toga heparin.
I drugo, da li vi osim folne kiseline uzimate vitamin B12 i u kojoj dnevnoj dozi. Meni je hematologica rekla da uzimam B12 u injekcijama jednom tjedno, pa da ćemo kasnije prijeći na tablete, koje ću morati uzimati cijeli život (i to radi heterozigota MTHFR). Ja trenutno uzimam folnu da dodatkom B12 vitamina, sa injekcijama još nisam počela.
Zaboravih reći i da sam odjel PT1 u Petrovoj izgleda zaista lijepo, za razliku od ostatka bolnice.
I zanima me još radi čega svi vi imate averziju prema Petrovoj bolnici. Ja sam prvo htjela ići na Sv. Duh, ali šta je tu je, ovom doktoru vjerujem.

Pozdrav.

larazg
10.10.2008., 18:46
danas sam dobila ostatak nalaza..

ACE mutacija II
LAC - negativan
LP (a) - ok su mi
ANA (ENA) II F - ok
ACL IGG - 18 (umjereno pozitivan)
ACL IGM - ok
F XIII - ok

za ACL Inace kod osoba s dokazanim antifosfolipidnog sindroma dolazi do "zgusnjavanja" krvi (u literaturi sam pronasla da to jos zovu ljepljiva krv), pa se na vezi majka dijete mogu stvarati ugrusci koji onda dovode do prestanka razvoja ploda. Danas se primjenjuje dosta uspjesna terapija s baby aspirinom i heparinom koji onda "razrjedjuju" krv i sprecavaju pojavu ugrusaka

larazg
10.10.2008., 18:49
ying yang- meni nisu rekli za aspirin/andol

Pijem folnu i neurobion (b1+b6+b12) zajedno

Yin&Yang
10.10.2008., 21:47
Hvala lara:)

BubaTruba
11.10.2008., 15:21
Yin&Yang ja pijem aspirin 100 (a može i andol) svaki dan i on definitivno nije od viška. Meni je zadnji nalaz ACL-a negativan a jedina razlika od prije je da pijem aspirin -znači on djeluje.
Također pijem folnu+b12 od KAL-a zbog homocisteina.

Yin&Yang
11.10.2008., 20:17
Hvala na odgovoru BubaTruba! Koliku dozu dnevno piješ i aspirina i folne, 1 tabletu dnevno ili? To piješ na svoju ruku ili ti je doktor preporučio?

BubaTruba
13.10.2008., 20:43
Aspirin od 100 x1 i folna 800 mcg. Da to mi je preporuka doktora.
Inače od folne se ne možeš predozirati (višak se ispiša) a manjak ti može štetiti.

larazg
13.10.2008., 20:53
evo ja danas bila kod hematologa...
i gle što mi je rekao:

'mala ne pretjeruj sa folnom, ne previše ju piti..folna zamaskira krvnu sliku i lažno zna pokazati vrijednost B12 vitamina i homosticeina - ne divljaj sa folnom...pij ju samo 10 dana u mjesecu, jer ćemo imati lažnu krvnu sliku i kako sa njom u trudnoću??' :confused:

nadalje rekao mi je 10 dana u mjesecu piti folnu i 10 dana B komplex... ali sa svim B vitaminima (ne ciljanim da ti dovedemo krvnu sliku u normalu)

e sad sjećam se jednog doktora iz Zajčeve koji forsira abnormalne količine folne i to u miligramima, i današnje mišljenje hematologa da je to najveće glupost jer iskrivljuje pravu krvnu sliku.

larazg
14.10.2008., 06:07
i dala mi je da ponovim LAC i ALC (igg i igm), homocistein, te beta 2 - GPI

vista
16.10.2008., 19:34
Zna li netko od vas koje su referentne vrijednosti za LAC?

LAC
normalan: <1,1
graničan: 1,1-1,3
nazočan: >1,3

aCL
negativan: <10
pozitivan: >=10

Novel
19.10.2008., 16:22
ying yang- meni nisu rekli za aspirin/andol

Pijem folnu i neurobion (b1+b6+b12) zajedno

da, mislim da vama i nije potrebno(koje imaju kasnije problema), već nama kojima se spontani događaju jako rano. iako čudno zvuči, takvi slučaji su teži za liječiti, jer od samog početka nekaj ne štima... možda od implantacije, možda od 4,5 tjedna... tu meni i stane uvijek nekako razvoj. max do 6tj. e sada, ako se heparin uvodi u 6 tjednu u većini slučaja-what`s the point? kada je npr.meni u tom stadiju već sve gotovo. ne možeš takoreći reanimirati plod...vi imate više interventnog prostora,tj vremena.

ying&yang, zato mislim da je nama preporučljivo uzimati barem aspirin ... meni je gin. rekla pola od 100mg-dakle 50, ja uzmem 3/4 za svaki slučaj...
a vidjet ćemo. imam granični LAC 1,1. dakle nije potvrđen kao prisutan, ali je gin rekla da bi bila sretnija vidjet ga negativnog.pogotovo što je takav van trudnoće...
u svakom slučaju ponavljam ga čim ponovno zatrudnim...

Yin&Yang
20.10.2008., 07:50
Novel, hvala ti na odgovoru! Slažem se u potpunosti sa svime što si rekla.
Kakav je smisao započinjanja terapije u trenutku kada je već prekasno? To sam pitala mnoge doktore, uključujući Đelmiša, nikakav smislen odgovor nisam dobila.
Zato sam i počela na svoju ruku piti aspirin 100, iako mi nitko nije rekao za tu mogućnost.
Nadam se ostati trudna u slijedećim mjesecima, znam da garancije nema, ali moram razmišljati pozitivno!
Lara, od srca ti čestitam na trudnoći i želim ti puno puno sreće da ovog puta bude sve kako treba!!!

BubaTruba
28.11.2008., 18:14
Evo da podignem malo temu jer ima novosti kod mene.
Otišla kod Đelmiša i dobila terapiju fraxiparinom 3.800 i.j. odmah a kad ostanem trudna obavezno se javiti.
Uz fraxiparin se ne smije uzimati aspirin/andol.
Večeras startam pa ćemo vidjeti kako će se to odraziti ukoliko u slijedećem postupku ostanem trudna.

larazg
29.11.2008., 07:36
ajd baš mi drago.. :top:

sad na projekat: zatrudniti :top:

Tina st
26.05.2009., 02:07
Prije nekih 10-tak dana sam napravila kompletnu krvnu slikui koagulacija je bila u redu kao i sve ostalo napravljeno pretragom.
Nakon poroda, 2.-3. dan, iz mene je izašao veliki okrugli komad zgrušane krvi veličine manjeg jajeta.
Znači li to da imam problema sa cirkulacijom ili da sam možda sklona trombu? Dali je taj ugrušak bio tromb? Inače u obitelji nasljedno imamo proširene vene ali nitko nije imao trombozu da je morao na operaciju.

Da napomenem da u trudnoći nije bilo nikakvih problema sa opskrbljenosti posteljice i nisam oticala ništa posebno osim šta je bilo ljeto pa je od težine i vrućine malo bilo oticanja koje bi splasnulo brzo.

Tina st
26.05.2009., 02:08
Dignula sam temu iz mrtvih, ali valjda se bude netko javio.

larazg
30.05.2009., 06:58
Prije nekih 10-tak dana sam napravila kompletnu krvnu slikui koagulacija je bila u redu kao i sve ostalo napravljeno pretragom.
Nakon poroda, 2.-3. dan, iz mene je izašao veliki okrugli komad zgrušane krvi veličine manjeg jajeta.
Znači li to da imam problema sa cirkulacijom ili da sam možda sklona trombu? Dali je taj ugrušak bio tromb? Inače u obitelji nasljedno imamo proširene vene ali nitko nije imao trombozu da je morao na operaciju.

Da napomenem da u trudnoći nije bilo nikakvih problema sa opskrbljenosti posteljice i nisam oticala ništa posebno osim šta je bilo ljeto pa je od težine i vrućine malo bilo oticanja koje bi splasnulo brzo.

sumnjam.. to ti je vjerojato zgrušana krv u tebi.. kao i kad se ima menstracija pa iz cura znaju ispadati komadi zgrušane krvi..

Ovo o čem se priča drugačije se manifestira.. stoga ne brigaj :)

Tina st
03.06.2009., 00:11
hvala na odgovoru. Ma to sam i mislila, nego, samo me malo strah radi tih vena jer sam mislila počet piti pilule..pa sama ne znam. Gin. je rekao da je sve u redu sa pretragom krvi, ali strah me kad čujem za te trombove.

nandadina
11.12.2009., 11:47
Popis pretraga kod habitualnog pobačaja i IVF neuspjeha--------------------------------------------------------------------------------

1. SE, KKS, urin, urinokultura, GUK, OGTT, markere hepatitisa, bilirubin, ALT, AST, GGT, LDH, ALP, urea, kreatinin, KG, Rh, testove senzibilizacije, APTV, mali koagulogram

2. Serološke pretrage na TORCH3. NK stanice CD56, CD19
4. Antinuklearna protutijela
5. Antitireoidna protutijela
6. Anti DNA protutijela (Anti SS DNA, DS DNA)
o Anti SS-A protutijela (Anti Ro)
o Anti SS-B protutijela (Anti La)
o Anti Sm protutijela
7. Anti fosfolipidna protutijela
o Antifosfatidilholin
o Antifosfatidiletanolamin
o Antifosfatidilglicerol
o antifosfatidilinositol
8. Antikardiolipinska protutijela9. Lupus antikoagulans-LAC
10. Homocistein
11. Faktor V Leiden
12. Faktor II-protrombin G2021A
13. MTHR(metilen tetrahidrofolat reduktaza) C677T
14. Antitrombin III
15. Protein S
16. Protein C

17. TSH, T3,T4
18. Prolaktin
19. LH 3. 25.dan ciklusa20. Progesteron 22.dan ciklusa

21. Briseve cerviksa na
o klamidiju trahomatis
o mikoplazmu hominis
o ureaplazmu urealitikum
o aerobe, anaerobe

22. Histerosalpingografiju,
23. Histeroskopiju

24. Kariotip oba partnera
25. HLA tipizacija oba partnera

zna li neko nesto o ovim pretragama sta znaci ovo sve,ovo crvenim slovima sam uradila
treba li uraditi ove pretrage posle spontanog i prekida trudnoce

8472
12.12.2009., 12:43
Gle, gle gle, ja htijela dizat temu iz prašine, a ono tu. :lol:

Od kad sam dobila link na temu zahvaljujući našoj forumskoj expertici :mig:, čitam je kao Bibliju.:rofl:

Dakle evo mog slučaja.
Moja je prva beba zapela u razvoju nešto prije 34tj kad je ustanovljeno da je znatno manja, mala i mršava, da ne napreduje, da protoci kroz pukovinu nisu dobri.
Sve se to po malo usporavalo te je beba rođena carskim putem 36+2. TT 1900, 44cm. Na svu sreću APGAR 10/10
Bila sam u spinalnoj anesteziji i nakon zahvata dobila komplikacije u smislu glavobolje i povišenog tlaka. Uradili mi krvnu zakrpu, a tlak pao s vremenom.

Sada planiramo drugu bebu, a ja se bacila u istraživanje razloga zastoja u rastu.
Naručena sam na pretrage za trombofiliju i savjetovanje kod genetičara.

U međuvremenu :w

larazg
12.12.2009., 22:57
zna li neko nesto o ovim pretragama sta znaci ovo sve,ovo crvenim slovima sam uradila
treba li uraditi ove pretrage posle spontanog i prekida trudnoce

ja sam napravila 80% tih pretraga..
daju se poslije 3/4 spontana ili u mom slučaju nakon smrti bebe u trećem tromjesečju ili ovakve sitaucije kakve je imala 8472
Ne daju se baš rado - jer su skupe i koštaju.

larazg
12.12.2009., 22:59
Gle, gle gle, ja htijela dizat temu iz prašine, a ono tu. :lol:

Od kad sam dobila link na temu zahvaljujući našoj forumskoj expertici :mig:, čitam je kao Bibliju.:rofl:

Dakle evo mog slučaja.
Moja je prva beba zapela u razvoju nešto prije 34tj kad je ustanovljeno da je znatno manja, mala i mršava, da ne napreduje, da protoci kroz pukovinu nisu dobri.
Sve se to po malo usporavalo te je beba rođena carskim putem 36+2. TT 1900, 44cm. Na svu sreću APGAR 10/10
Bila sam u spinalnoj anesteziji i nakon zahvata dobila komplikacije u smislu glavobolje i povišenog tlaka. Uradili mi krvnu zakrpu, a tlak pao s vremenom.

Sada planiramo drugu bebu, a ja se bacila u istraživanje razloga zastoja u rastu.
Naručena sam na pretrage za trombofiliju i savjetovanje kod genetičara.

U međuvremenu :w

ja ti držim palčeve da nemaš trombofiliju ali nekako sumnjam.... ne začepljaju se protoci baš samo tako.
Uglavnom da ju i imaš, rješenje postoji Niskomolekularni heparin od 5 tjedna trudnoće, vjerojatno opet Carski i heparinske bebe su velike, teške i napredne (jer puno kisika dolazi u posteljicu i bebu, brži je krvotok.. sve savršeno cirkulira)... znači mali izjelica :cerek:

doroty
13.12.2009., 06:57
ja ti držim palčeve da nemaš trombofiliju ali nekako sumnjam.... ne začepljaju se protoci baš samo tako.
Uglavnom da ju i imaš, rješenje postoji Niskomolekularni heparin od 5 tjedna trudnoće, vjerojatno opet Carski i heparinske bebe su velike, teške i napredne (jer puno kisika dolazi u posteljicu i bebu, brži je krvotok.. sve savršeno cirkulira)... znači mali izjelica :cerek:

larazg, kako je to išlo kod tebe, jesi li bila do kraja trudnoće na heparinu, koliko si često išla na kontrole, ako se sjećaš?

8472
13.12.2009., 07:21
Curke trombofiličarke, da li patite vi možda od migrene?
Migrena zna nastati od neprohodnih vratnih žila, i sl stvari.
Zanima me da li je to povezano?

doroty
13.12.2009., 07:43
Ja ponekad imam migrenu, ne znam postoji li veza.

larazg
13.12.2009., 11:11
larazg, kako je to išlo kod tebe, jesi li bila do kraja trudnoće na heparinu, koliko si često išla na kontrole, ako se sjećaš?

kako je išlo kod mene??
jebeno - nije postojala ova tema, nitko nije nikad od ijedne forumašice imao to - osim Tvitice i mene nitko ništa.
Jedna drugoj smo se priklonile i istraživale same, doktori nemaju pojma, pola ginekologa nikad čulo što je to uopće, uvjeravaju me ma to vam je loša sreća - prirodna selekcija (većina kada ne zna što bi reklo - to kaže)

ma sve je to OK ali nema prirodne selekcije poslije 20 tjedna, lijepo dr.Kos rekao zdravoseljački - mama, ako beba umre do 20 tjedna, greška je najvjerojatnije u bebi ali ako umre poslije 20 tjedna greška je u mami.

I tako sam tumarala i tapkala u mjestu, otiišla do HSB istraživala po medicinskim enciklopedijama, počela se samouko baviti poremećajima u krvotoku kod trudnica i našla mnogo literature na Srpsikm Forumima i mnogo znanstvenih radova na tu temu. tada sam napokon počela shvaćati problem.

Jedini u Hrvatskoj koji se tim bavi je prof. Đelmiš iz Petrove koji je sva sreća normalan Čovjek koji čim je vidio PHD (a 4 doktora su ga gledala i nisu vidjela ništa) rekao vi imate probleme sa cirkulacijom zato je vama beba umrla.

kako kada si trudan??? a lijepo.. čim 1 dan kasni menga odmah pišaš test, drugi dan vadiš BETU HCG i treći dan si već kod njega...
Četvrti dan te hospitalizira u Petrovu na PT 1 i tamo si 3-4 dana i počinješ sa heparinom.. svaki dan se bodeš (ja sma oko 350 injekcija si zabila u trudnoći u sebe) i svaka 3 tjedna si na UZV a jednom mjesečno vadiš krv.
Pošto sam ja homozigot (znači imam 100% sklonost k dubokoj venskoj trombozi) išla sam i na Rebro na hematologiju svaki mjesec kod doc. Zupančić (ona se bavi trudnicama i njihovim poremećajima u koagulaciji)

i tako živiš od UZV do UZV.

Mene je jako bilo strah heparina u trudnoći ali puno doktora mi je reklo ..

Prednost
ma to vam je super jer beba dobva puno kisika, nema zaostajanja u razvoju...heparinske bebe su krupne bebe jer su dobro nahranjene i jako dobro napreduju (što je razvidno bilo jer je moja rođena u 38 tjednu i bila je 3200 i 50 cm da se je čekao 40 tjedan bilo bi to i 4 kile)
Istraživanja kažu da heparinske bebe ne dobivaju autizam po nekim statistikama.
Jedino sa heparinom možeš iznjeti trudnoću.

Mana
Amniocinteza - malo zeznuto jer se heparin obustavlja 24 sata prije zahvata
Porod - sve je previše prokrvljeno, obavlja se najčešće Carskim rezom, mora biti u bolnici jer ako krene krvarenje koje se ne može zaustaviti šibaju te vitaminom K da ne iskrvariš.
Noge su ti plave i puna kvrga jer se sam bodeš
krv ti je rijeđa i zaboravi neke kućne manevre noževima

larazg
13.12.2009., 11:29
Curke trombofiličarke, da li patite vi možda od migrene?
Migrena zna nastati od neprohodnih vratnih žila, i sl stvari.
Zanima me da li je to povezano?

po meni ne bi trebalo biti (iako nisam doktor)

Trombofilija (hereditarna) nije bolest to je samo poremećaj u koagulaciji koji se javlja u nekim stanjima kao što su trudnoća, oporavak od operacija, uzimanje oralne kontracepcije a bez da su se napravili krvni testovi.

Da li je trombofilija uzročno posljedična veza (nexus) sa migrenom ne znam može biti a može biti uzrok tlak, masnoća u krvi .. ma stotine razloga.

Trombofilija je nešto slično kao i autoimuna bolest (ali nije isto i nisu sinonimi) znači u tebi je 'genetski bug' koji može i ne mora se aktivirati u određenim stanjima. Trombofilija je preteča dubokoj venskoj trombozi.

Znači Trombofilija je poremećaj (ne bolest) koji je preteča Dubokoj venskoj trombozi (koja jest bolest)

8472
13.12.2009., 12:00
Koliko se dugo čekaju nalazi, oni FII, FV, MTHFR i ostali iz grupe?

BTW Lara, da li znaš što je sa Tviti? :confused: Di je ona, neeeema je...

8472
13.12.2009., 12:01
...
Znači Trombofilija je poremećaj (ne bolest) koji je preteča Dubokoj venskoj trombozi (koja jest bolest)

Aaaaaaaa, OK. Kužim.

8472
15.12.2009., 11:10
Koliko se dugo čekaju nalazi, oni FII, FV, MTHFR i ostali iz grupe?

:ceka: 14.01.10.

mila26
15.12.2009., 13:38
kako je išlo kod mene??
jebeno - nije postojala ova tema, nitko nije nikad od ijedne forumašice imao to - osim Tvitice i mene nitko ništa.
Jedna drugoj smo se priklonile i istraživale same, doktori nemaju pojma, pola ginekologa nikad čulo što je to uopće, uvjeravaju me ma to vam je loša sreća - prirodna selekcija (većina kada ne zna što bi reklo - to kaže)

ma sve je to OK ali nema prirodne selekcije poslije 20 tjedna, lijepo dr.Kos rekao zdravoseljački - mama, ako beba umre do 20 tjedna, greška je najvjerojatnije u bebi ali ako umre poslije 20 tjedna greška je u mami.

I tako sam tumarala i tapkala u mjestu, otiišla do HSB istraživala po medicinskim enciklopedijama, počela se samouko baviti poremećajima u krvotoku kod trudnica i našla mnogo literature na Srpsikm Forumima i mnogo znanstvenih radova na tu temu. tada sam napokon počela shvaćati problem.

Jedini u Hrvatskoj koji se tim bavi je prof. Đelmiš iz Petrove koji je sva sreća normalan Čovjek koji čim je vidio PHD (a 4 doktora su ga gledala i nisu vidjela ništa) rekao vi imate probleme sa cirkulacijom zato je vama beba umrla.

kako kada si trudan??? a lijepo.. čim 1 dan kasni menga odmah pišaš test, drugi dan vadiš BETU HCG i treći dan si već kod njega...
Četvrti dan te hospitalizira u Petrovu na PT 1 i tamo si 3-4 dana i počinješ sa heparinom.. svaki dan se bodeš (ja sma oko 350 injekcija si zabila u trudnoći u sebe) i svaka 3 tjedna si na UZV a jednom mjesečno vadiš krv.
Pošto sam ja homozigot (znači imam 100% sklonost k dubokoj venskoj trombozi) išla sam i na Rebro na hematologiju svaki mjesec kod doc. Zupančić (ona se bavi trudnicama i njihovim poremećajima u koagulaciji)

i tako živiš od UZV do UZV.

Mene je jako bilo strah heparina u trudnoći ali puno doktora mi je reklo ..

Prednost
ma to vam je super jer beba dobva puno kisika, nema zaostajanja u razvoju...heparinske bebe su krupne bebe jer su dobro nahranjene i jako dobro napreduju (što je razvidno bilo jer je moja rođena u 38 tjednu i bila je 3200 i 50 cm da se je čekao 40 tjedan bilo bi to i 4 kile)
Istraživanja kažu da heparinske bebe ne dobivaju autizam po nekim statistikama.
Jedino sa heparinom možeš iznjeti trudnoću.

Mana
Amniocinteza - malo zeznuto jer se heparin obustavlja 24 sata prije zahvata
Porod - sve je previše prokrvljeno, obavlja se najčešće Carskim rezom, mora biti u bolnici jer ako krene krvarenje koje se ne može zaustaviti šibaju te vitaminom K da ne iskrvariš.
Noge su ti plave i puna kvrga jer se sam bodeš
krv ti je rijeđa i zaboravi neke kućne manevre noževima

larazg mi imamo slične puteve.:) Samo moj put je počeo sa dubokom venskom trombozom:( u 12. tjednu trudnoće, prva trudnoća. Odmah hospitalizirana i stavljena na heparin zatim prebačena u Zagreb u Petrovu kod dr. Đelmiša. Nakon stabilizacije puštena kući i kontrola svaki mjesec u Petrovoj. Ja sam se bola u ruke jer na rukama ne ostaju kvrge i plavice kao na nogama, nekako mi bilo lakše u ruke. Meni su govorili da mi porod pod svaku cijenu treba biti prirodan jer je carski rez operacija a kod operacije je veća mogućnost da mi ponovno dođe do ugruška. Porod mi je bio prirodan i prije 4 i pol mjeseca u 40tj sam rodila zdravu bebu od 4250 i 53cm. I meni su rekli da će beba zbog heparina biti veća a i sad je velika za svoju dob. Vidjela sam na temi bebe visina i težina da je i tvoja beba velika, ja mislim da je to od heparina, njihov organizam je navikao primati više i to se samo sad nastavlja. Šta ti misliš? Što se tiče uzroka tromboze naručena sam sad u 1 mj kod dr. Župančić na Rebru na daljnje pretrage pa ćemo sve saznati.

danila
17.12.2009., 08:17
Evo i mog slučaja.

Dvije trudnoće, 2 missed ab. u 8./9. tjednu. Drugi put su mi uzeli uzorak na citogenetiku, rezultat Turner sindrom. Budući da sam nakon druge kiretaže dobila tromboflebitis na ruci, napravila sam većinu ovih pretraga za trombofiliju. Sve je ok, osim proteina S čija je aktivnost snižena. Budući da je on jedan od kofaktora u razgradnji tromba ne gine mi heparin u sljedećoj trudnoći.

Danas planiram kod dr.opće prakse po uputnicu za hematologa pa molim vas cure koje ste išle kod dr. Župančić da mi date neki broj na koji se mogu naručiti. Koliko se čeka na pregled?
Zadnjih dana me boli vena na nozi (inače je lagano proširena i dosta vidljiva) pa ću tražiti i uputnicu za color doppler.
Ne znam, trenutno me je užasno strah tromboze :(, a na doppler ću sigurno dugo čekati.

mila26
17.12.2009., 11:21
Evo i mog slučaja.

Dvije trudnoće, 2 missed ab. u 8./9. tjednu. Drugi put su mi uzeli uzorak na citogenetiku, rezultat Turner sindrom. Budući da sam nakon druge kiretaže dobila tromboflebitis na ruci, napravila sam većinu ovih pretraga za trombofiliju. Sve je ok, osim proteina S čija je aktivnost snižena. Budući da je on jedan od kofaktora u razgradnji tromba ne gine mi heparin u sljedećoj trudnoći.

Danas planiram kod dr.opće prakse po uputnicu za hematologa pa molim vas cure koje ste išle kod dr. Župančić da mi date neki broj na koji se mogu naručiti. Koliko se čeka na pregled?
Zadnjih dana me boli vena na nozi (inače je lagano proširena i dosta vidljiva) pa ću tražiti i uputnicu za color doppler.
Ne znam, trenutno me je užasno strah tromboze :(, a na doppler ću sigurno dugo čekati.
Danila vidjela sam da si bila i na temi duboka venska tromboza a tamo imaš broj gdje se možeš naručit kod dr. Župančić, piše ti odma u postu iznad od ditte. Što je to Turner sindrom? Sad kad budeš išla kod hematologa na obradu ćeš vidjet da li ćeš trebati koristit heparin u trudnoći ili ne, možda ti samo zbog toga proteina S neće davati heparin a možda za svaki slučaj i hoće jer heparin po njihovoj priči ništa ne šteti bebi.

danila
17.12.2009., 12:55
Danila vidjela sam da si bila i na temi duboka venska tromboza a tamo imaš broj gdje se možeš naručit kod dr. Župančić, piše ti odma u postu iznad od ditte. Što je to Turner sindrom? Sad kad budeš išla kod hematologa na obradu ćeš vidjet da li ćeš trebati koristit heparin u trudnoći ili ne, možda ti samo zbog toga proteina S neće davati heparin a možda za svaki slučaj i hoće jer heparin po njihovoj priči ništa ne šteti bebi.

Hvala na odgovoru, vidjela sam broj. Koliko se dugo čeka na pregled?
Kao što već rekoh, moraću se pikati, tako mi je gin rekao, ali sa preventivnom dozom zbog tromboflebitisa. Heparin ne šteti bebi, a može samo pomoći.
Kod dr. Ž bi išla nevezano za trudnoću, vjerojatno si vidjela na onoj temi imam problema i sa venama. Možda mi ona može sugerirati još neke pretrage, jer očito imam nekakvih problema sa koagulacijom. Deficit proteina S može biti nasljedan i stečen, a ja ne znam koji je kod mene.
Btw, vidim da si imala dvt noge, možeš li mi opisati koje si prve simptome imala? Oprosti ako gnjavim, ali stvarno sam uplašena zbog ove boli u nozi.
Naime, protein s može biti snižen i ako postoji neki tromb u organizmu.

mila26
17.12.2009., 13:42
Hvala na odgovoru, vidjela sam broj. Koliko se dugo čeka na pregled?
Kao što već rekoh, moraću se pikati, tako mi je gin rekao, ali sa preventivnom dozom zbog tromboflebitisa. Heparin ne šteti bebi, a može samo pomoći.
Kod dr. Ž bi išla nevezano za trudnoću, vjerojatno si vidjela na onoj temi imam problema i sa venama. Možda mi ona može sugerirati još neke pretrage, jer očito imam nekakvih problema sa koagulacijom. Deficit proteina S može biti nasljedan i stečen, a ja ne znam koji je kod mene.
Btw, vidim da si imala dvt noge, možeš li mi opisati koje si prve simptome imala? Oprosti ako gnjavim, ali stvarno sam uplašena zbog ove boli u nozi.
Naime, protein s može biti snižen i ako postoji neki tromb u organizmu.

Joj oprosti što ti nisam odgovorila o simptomima i tvom stanju, nisam imala vremena. Na tvom mjestu ja bi odma išla na hitnu. S obzirom da si već imala trombozu i simptome koje trenutno imaš moraš ići na pregled, idi na hitnu, tamo te moraju primiti i obraditi, makar samo krv izvaditi i pregledati ako te već neće na color dopler poslati. Simptome koje sam ja imala su dosta slični tvojima. Bol se postupno širila i čak ponekad premještala s zadnje strane noge na prednju stranu, pa pred kraj me je baš onako iznutra boljela i to ona rasturajuća bol kad više nisam mogla ni ustati, ni stati na nogu, hitnom su me vozili na bolnicu. Ali kažem ti početak je bio sličan tvom, ne baš prejaki bolovi i šepanje na nogu, ponekad osjećaj kao da mi se oduzima ta lijeva noga. Meni su zaključili s tim simptomima da je to uklještenje živca, poslali neurologu koji je rekao da zbog trudnoće ne smiju raditi nikakve pretrage i da idem kući na mirovanje a kod kuće na mirovanju mi je noga doslovno buknula i za 4 dana sam završila nazad u bolnici. Kažem ti svakako idi na hitnu pa i ako nije ništa bolje i to nego da ti se šta zakomplicira kod kuće kao meni. Meni su rekli da je lako moglo doći do plućne embolije. Što se tiče dr. Župančić čeka se oko mjesec dana, ja sam se evo naručila prošli tjedan a na pregled idem sredinom 1 mj. Sretno ti bilo :mig: i javi kako je sve prošlo.
PS A što se tiče heparina koristit ćeš onda onaj 0,4 ili čak 0,2 - to su preventivni. Ja sam bila na 0,6 - 2puta na dan prva dva mjeseca a kasnije do kraja trudnoće na 1put na dan.

danila
17.12.2009., 13:50
Da li ti je noga bila otečena, da li je promijenila boju?
Da li te je peckalo?

mila26
17.12.2009., 19:38
Da li ti je noga bila otečena, da li je promijenila boju?
Da li te je peckalo?

Da, bila je otečena i crveno-plave boje, onako ujedno se vidjelo da se crveni i plavi. Peckalo me nije već je bol bila jaka i noga teška. A peckalo me poslije poroda kad su me skinuli sa heparina i tad su ustvrdili da je došlo do upale površinskih vena, to isto dosta boli ali bol je malo drugačija onako mjestimična i tamo gdje boli tamo se i crveni noga, tada sam imala upalu površinskih vena na obje noge i isto sam teško hodala, bolovi su bili veći kad sam hodala, morala sam mirovati, stavili su me na martefarin, hladni oblozi i mazanje heparin gelom. To mi se povuklo nakon 4-5 dana. Ako i tebe tako mjestimično pecka možda nije tromboza već isto upala površinskih vena ali kako god bili najbolje da odeš kod doktora.

danila
18.12.2009., 08:17
Da, bila je otečena i crveno-plave boje, onako ujedno se vidjelo da se crveni i plavi. Peckalo me nije već je bol bila jaka i noga teška. A peckalo me poslije poroda kad su me skinuli sa heparina i tad su ustvrdili da je došlo do upale površinskih vena, to isto dosta boli ali bol je malo drugačija onako mjestimična i tamo gdje boli tamo se i crveni noga, tada sam imala upalu površinskih vena na obje noge i isto sam teško hodala, bolovi su bili veći kad sam hodala, morala sam mirovati, stavili su me na martefarin, hladni oblozi i mazanje heparin gelom. To mi se povuklo nakon 4-5 dana. Ako i tebe tako mjestimično pecka možda nije tromboza već isto upala površinskih vena ali kako god bili najbolje da odeš kod doktora.

Meni noga nije ni otečena, niti je promijenila boju, a imam osjećaj da mi je lakše kad se krećem. Jučer sam bila kod dr. opće prakse, dobila uputnice za hematologa i color doppler. Njoj se ne čini da je tromboza, ali iz predostrožnosti me poslala izvaditi d-dimere. Danas popodne mi je gotov nalaz i ako je imalo povišen pičim na hitnu.
Moguće da sam i trudna (opet radimo na bebi i neki dan smo imali ciljane odnose u vrijeme ovulacije), pa ako i je nešto kod mene marivarin/martefarin ne dolazi u obzir. Bar neću pristat na to iako možda i nisam trudna.

mila26
19.12.2009., 10:33
Meni noga nije ni otečena, niti je promijenila boju, a imam osjećaj da mi je lakše kad se krećem. Jučer sam bila kod dr. opće prakse, dobila uputnice za hematologa i color doppler. Njoj se ne čini da je tromboza, ali iz predostrožnosti me poslala izvaditi d-dimere. Danas popodne mi je gotov nalaz i ako je imalo povišen pičim na hitnu.
Moguće da sam i trudna (opet radimo na bebi i neki dan smo imali ciljane odnose u vrijeme ovulacije), pa ako i je nešto kod mene marivarin/martefarin ne dolazi u obzir. Bar neću pristat na to iako možda i nisam trudna.

Dobro je da si dobila uputnice da to sve prekontroliraš. Bilo bi dobro da na temi duboka venska tromboza pročitaš postove od ditte, ona ti puno toga zna. Evo baš nedavno je opisala razliku između tromboze površinskih vena i duboke venske tromboze.

mila26
19.12.2009., 10:56
Ukratko napisat ću da i drugi znaju ono što je ditta napaisala:

Proširene površinske vene su jedno a duboke vene sasvim drugo. Postoji

tromboza površinskih vena i ona se uspješno operira. Kod duboke venske

tromboze nema operacije i sve je puno rizičnije posebno ako je trombom

zahvaćena vena koja vodi prema plućima, srcu, glavi.

Do duboke venske tromboze ne dolazi tek tako, potrebno je imati genetske

predispozicije, nekakav "okidač", dobar razlog.

danila
19.12.2009., 19:12
D-dimeri su mi 0,19 :lux:

a i noga danas manje boli, izgleda da je zivac u pitanju

mila26
20.12.2009., 19:27
D-dimeri su mi 0,19 :lux:

a i noga danas manje boli, izgleda da je zivac u pitanju

Eto dobro da je na kraju sve u redu. Kud ćeš bolje dimere, ja sad imam 1,01 a kažu da je to sve u redu a do 0,55 je vrijednost. Kad sam imala trombozu d-dimeri su mi bili 17,14.

anteaa2009
21.12.2009., 12:38
E Lara moja..otkad sam na ovom gorumu a to je malo dana a dovoljno da mi bude lakše---samo tražim tvoje poruke i misli i svašta nešto...falila si profesiju bila bi odlična doktorica...žao mi je samo koji je bio tvoj razlog da si takva postala..pitala si me je li došao nalaz obdukcije,nije još...usput koliko ga treba čekat?Rodila sam 25.11 ,rečeno mi je tri tjedna...očekujem ga svaki dan...javit ću ti...ja sam isto pomalo istraživač ali sve o DIK sindromu na internetu je preslabo..............meni je bio OGTT ok i amniocinteza i faktor koagulacije ,tlak nizak...ma sve super...mene zanima zašto je beba umrla i zašto sam ja izgubila svu krv....zašto je fibrinogen pao na skoro nulu a dva dana prije bio 6....javim se još....

larazg
22.12.2009., 00:19
E Lara moja..otkad sam na ovom gorumu a to je malo dana a dovoljno da mi bude lakše---samo tražim tvoje poruke i misli i svašta nešto...falila si profesiju bila bi odlična doktorica...žao mi je samo koji je bio tvoj razlog da si takva postala..pitala si me je li došao nalaz obdukcije,nije još...usput koliko ga treba čekat?Rodila sam 25.11 ,rečeno mi je tri tjedna...očekujem ga svaki dan...javit ću ti...ja sam isto pomalo istraživač ali sve o DIK sindromu na internetu je preslabo..............meni je bio OGTT ok i amniocinteza i faktor koagulacije ,tlak nizak...ma sve super...mene zanima zašto je beba umrla i zašto sam ja izgubila svu krv....zašto je fibrinogen pao na skoro nulu a dva dana prije bio 6....javim se još....

e draga moja, znam kako se osjećaš :grli:
bunilo, bezdan (kako Balašević pjeva).. kao da gledaš film koji se događa nekom drugom a ti nekkao si se u njemu našla...

Ovako:

- nalaz PHD se u Zagrebu čeka oko 4-6 tjedana.. obdukcija se napravi odmah ali analize treba čekati
- ono što te kao žena ženu molim, molim te da odeš nekom dobrom dijagnostičaru (mene su bezveze doktori gledali, čitalo je PHD 4 ljudi i nitko ništa nije vidio)
- ono na što imaš pravo je sva dijagnostika - ne daj se smesti, ne umiru bebe samo tako pogotovo ne pred porod, ako sa bebom nešto ne štima ona umre do 12 tjedna a maksimalno do 20 tog.
- ovo su sve mile moguće pretrage koja sma ja izučavala i po forumima i po knjigama i inzistiraj na njima - posvađaj se sa doktorima ali ih napravi pogotovo ove oko genetike..

SE,KKS,urinokultura,GUK,OGTT,bilirubin,AST,ALT,GGT ,LDH,ALP,urea
kreatinin,APTV,mali koagulogram, TORCH
NK-stanice CD 56,CD 19
Antinuklearna protutjela
Antitireoidna protutjela
Anti DNA protutijela (Anti SS DNA,DS DNS)
-Anti SS-A protutijela (Anti Ro)
-Anti SS-B protutijela (Anti La)
-Anti Sm protutijela
Antikardioplinska protutijela (ACL)
Lupus antikoagulans(LAC)
Homocistein
Faktor V Leiden
Faktor II-protrombin G2021A
MTHR (metilen tetrahidrofolat reduktoza) C677T
Antitrombin III
ACE mutacija
PAI - 1 poliformizam
Proteins S
Protein C
Kariotip oba partnera u zavodu za Humanu genetiku,Rebro
HLA tipizacija oba partnera- u centru za tipizaciju tkiva Rebro
TSH, T3 i T4,
Anti-Tg
Anti-TPO
FSH, LH, ESTRADIOL, Testasteron ( I obični i ukupni slobodni udio), PROLAKTIN, KORTIZOL, 3-5 dc 21 dc. PROGESTERON
PROLAKTIN
HbA1C

ako dolaziš u zagreb, ja ti preporučujem svog ginekologa koji se bavi patologijama trudnoće, koji je profesor i šef odjela patologija trudnoće u Petrovoj... čovjek je zaista dobar dijagnostičar - da nij ebilo njega ne bi bilo mog Cvrčka.

I ne odustaji od traženja istine i razloga, to nema veze sa Bogom, medicina nema veze sa Bogom, to su odvojene stvari.
A taj isti naš Bog, pa nije on tako strašan i tako grozan da bi sve ružno što nam se događa tumačili kao volju njegovu.
NE, on je naše nadahnuće a ne patnja, tuga i beskrajna bol...

larazg
22.12.2009., 00:29
larazg mi imamo slične puteve.:) Samo moj put je počeo sa dubokom venskom trombozom:( u 12. tjednu trudnoće, prva trudnoća. Odmah hospitalizirana i stavljena na heparin zatim prebačena u Zagreb u Petrovu kod dr. Đelmiša. Nakon stabilizacije puštena kući i kontrola svaki mjesec u Petrovoj. Ja sam se bola u ruke jer na rukama ne ostaju kvrge i plavice kao na nogama, nekako mi bilo lakše u ruke. Meni su govorili da mi porod pod svaku cijenu treba biti prirodan jer je carski rez operacija a kod operacije je veća mogućnost da mi ponovno dođe do ugruška. Porod mi je bio prirodan i prije 4 i pol mjeseca u 40tj sam rodila zdravu bebu od 4250 i 53cm. I meni su rekli da će beba zbog heparina biti veća a i sad je velika za svoju dob. Vidjela sam na temi bebe visina i težina da je i tvoja beba velika, ja mislim da je to od heparina, njihov organizam je navikao primati više i to se samo sad nastavlja. Šta ti misliš? Što se tiče uzroka tromboze naručena sam sad u 1 mj kod dr. Župančić na Rebru na daljnje pretrage pa ćemo sve saznati.

draga ne mislim ništa jer ti ja o tome jako malo znam :( nisam doktor ali danas sam bila na kontroli kod svog doktora i pitala ga to da li su od heparina bebe veće - rekao je NE.
Heparin ne ulazi u krvotok bebe, heparin ne probija posteljicu - mama i beba su odvojeni krvotokom to su odvojene stvari.
Beba vam je velika jer ima genetsko naslijeđe ili predispoziciju za to a ne od heparina..
Eto i ta dilema je riješena.. :)

drago mi je da ima još netko tko je proživio horor od trudnoće na injekcijama. Ma jadno je to, sjećam se kada sma radila ko narkoman sam se bola po wc-ima, jednom u jednom kafiću konobar izletio zamnom, pa me u čudu gledao a ja njemu objašnjavam da imam poremećaj..
Pa koliko puta sma fulala mišić noge pa se ubola u kapilaru pa mi se sva krv izlila kroz nogu.. noge su mi bile pune plavica i kvrgi da nije bilo mjesta gdje bih se ubola.. ali sve se je to izdržalo bez ijedne riječi da mi je bilo teško - čak sam bila sretna jer ima lijeka za moj problem :)
Pa ona grozota - svaki put moja dijagnoza prvo je išla FETUS MORS IN UTERUS pa tek onda pod brojem 2 - nova trudnoća - osjećaš se kao žigosan, kao žena drugog reda :(

Ma teške su to stvari, ali svaki put kada vidim svog Cvrčka kako nana dignem glavu negdje u strop i kažem.. Hvala ti Bože da ju imam, a svaki dan kada se ona probudi uvijek i iznova joj kažem.. hvala ti što si me odabrala za mamu...

ma bola bi se cijeli život, ma ništa mi nije teško... to je ništa od cijene za onu sreću koju dobiješ :)
Ali da sam blagozavidna zdravim i normalnim trudnicama - jesam, blagoslovljene su što imaju školske trudnoće :)

anteaa2009
22.12.2009., 11:23
Hvala ti puno puno moja Lara...najradije bi te usvojila...sve ću ja napravit...baš sve...a što se tiče svađanja...jako sam žestoka i neugodna na nepravdu...pa uostalom i doktor glavni koji mi se borio za život je rekao da sam predirektna...tražila sam ness od vanilije dok sam ostajala bez krvi...ma sve mi to liči na crni humor...nebitno uostalom...još krvarim pa ne mogu iz kuće,rečeno mi je da sutra zovem radi nalaza...jedino što znam to je da ispitivanje genetike u Splitu nije baš idealno pa ću vjerojatno do Zagreba...kad bude za to vrijeme..

marela23
25.12.2009., 16:19
cure prije svega sretan bozic svima,
evo danas dobila nalaze sa patologije,pa ako koja zna neka mi razjasni nalaz
1)faktor V-normalni tip genaza faktor V
2)faktora II za mutaciju G20210A-normalan tip gena z a faktor II
3)MTHFR C677T- normalni tip gena CC
4)PAI-I-utvrden je delecijski polimorfizam 4G/4G(
5) ACE utvrden je insercijsko-delecijsi genotip (ID)

larazg
25.12.2009., 16:28
cure prije svega sretan bozic svima,
evo danas dobila nalaze sa patologije,pa ako koja zna neka mi razjasni nalaz
1)faktor V-normalni tip genaza faktor V
2)faktora II za mutaciju G20210A-normalan tip gena z a faktor II
3)MTHFR C677T- normalni tip gena CC
4)PAI-I-utvrden je delecijski polimorfizam
5) ACE utvrden je insercijsko-delecijsi genotip (ID)

draga moja
PAI-1 4G/5G moze ukazivati na eventualnu genetsku sklonost problemima s koagulacijom (najbolje je kad je tu 5G/5G), ti si heterozigot (homozigot sam ja i imam 4G/4G) ali ne mora znaciti da s tim imas problema - negdje su naveli podatak da 4G ima nekih 40% populacije - zbog toga bi bilo dobro provjeriti i kakva ti je razina PAI
ACE I/D - to isto ukazuje na eventualnu genetsku sklonost problemima s koagulacijom no kada netko ima tu genetsku sliku jos ne znaci da ima i problema "I/D (heterozigotni) i I/I (homozigotni) genotipovi mogu biti povezani s povišenom aktivnosti ACE enzima u krvi (čime raste rizik prema kardiovaskularnim bolestima)" - mislim da se isto moze i provjeriti kakva je trenutna razina i tog ACE enzima u krvi

Ta kombinacija može raditi probleme.. kod začeća i održavanja trudnoća..
ACE polimorfizam on sam po sebi nije kljucan nego moze zasmetati u kombinaciji s povisenim PAI-1.

Svjet, odi na Rebro kod doc. Zupančić, ona je hematolog

marela23
25.12.2009., 18:12
draga moja
PAI-1 4G/5G moze ukazivati na eventualnu genetsku sklonost problemima s koagulacijom (najbolje je kad je tu 5G/5G), ti si heterozigot (homozigot sam ja i imam 4G/4G) ali ne mora znaciti da s tim imas problema - negdje su naveli podatak da 4G ima nekih 40% populacije - zbog toga bi bilo dobro provjeriti i kakva ti je razina PAI
ACE I/D - to isto ukazuje na eventualnu genetsku sklonost problemima s koagulacijom no kada netko ima tu genetsku sliku jos ne znaci da ima i problema "I/D (heterozigotni) i I/I (homozigotni) genotipovi mogu biti povezani s povišenom aktivnosti ACE enzima u krvi (čime raste rizik prema kardiovaskularnim bolestima)" - mislim da se isto moze i provjeriti kakva je trenutna razina i tog ACE enzima u krvi

Ta kombinacija može raditi probleme.. kod začeća i održavanja trudnoća..
ACE polimorfizam on sam po sebi nije kljucan nego moze zasmetati u kombinaciji s povisenim PAI-1.

Svjet, odi na Rebro kod doc. Zupančić, ona je hematolog

draga larazg ja sam isto homozigot pise na nalazu 4G/4G....
gdje se vadi ta razina PAI-1,i enzima ACE

larazg
25.12.2009., 20:27
moja greška.. ja krivo čitala..

gle, nemaš dobru kombinaciju PAI - 1 si homozigot sa ACE heterozigotnog tipa...
to uglavnom može uzrokovati probleme ili pri začeću ili u ranim trudnoćama...

sve pretrage sam ja radila u REBRU u ZAgrebu a sa nalazima išla kod hematologa doc. Zupančić na Rebro i u Petrovu kod prof. Đelmiša

marela23
26.12.2009., 05:22
larazg hvala ti na odgovoru imala sam spontani u 5 tjednu trudnoce,iz prvog ivf+icsi,ostala trudna i spontani u 5 tjednu.....
jel tko zna kojeg doktora u splitu za preporucit hematologa,ako ne eto me zagrebu jer ubrzo mi je drugi postupak.
Igra ku homocistein u tome kakvu ulogu moj iznosi 6,10 umol/L
evo i ostalih nalaza koje sam dobila cekam jos neke
protrmbinsko vrijeme 1,23 >0,7
protrombinsko vrijeme INR 0,88 <1,2
APTV 24,7 22-33
APTV omjer-0,9 0,8-1,2
Fibrinogen 4,0 1,8-4,0

oGTT-glukoza oh 4,9 4,4-6,4
oGTT- glukoza naon 2 h 5,5 <7,8
HbA1c-5,3 4,2-6,2

larazg
26.12.2009., 06:10
meni je osobno pomogla jedna cura (nećeš vjerovati ali informatičarka) da mi istumači moje nalaze i da podijeli samnom neka razmišljanja, onako laički i tu me uputila u sve neke koleracije.
Krv je vrlo vrlo složena struktura.. koju je jako jako teško sam pratiti...

bilo bi dobro provjeriti i razinu homocisteina, što ti jesi i malo malo ti je povišen obzirom da nisi trudna ali dok ne uzimas vitaminske preparate jer oni uticu na nalaz (da li si pila ikakve vitamine prije ili u trenu kada si vadila krv??) jer je meni hematolog rekao da vitamini mogu 'zamaskirati pravu krvnu sliku'; a moguce je napraviti i pretrage za odrediti trenutne razine B12 i folne kiseline u krvi.
za probleme s homocisteinom se prepisuje terapija s folnom, B12 i B6 bez obzira na planiranu/trenutnu trudnocu;

Ja sam MTHFR heterozigot, razina homocisteina mi je bila mala i meni je hematologica uvijek naglašavala da ne divljam sa folnom i previše vitamina i da bi bilo dobro uzimati citav b-kompleks jer izgleda da pretjeranim i iskljucivim unosom samo nekih od vitamina iz B skupine mozemo napraviti disbalans;
o dozama koje se preporucuju smo vec tu naokolo pisale, znam da se populaciji koja nema dokazan manjak folata preporucuju dnevne doze: folna 400mcg, B12 6mcg i B6 2mg;

Vise o folatima i povisenom homocisteinu mozes pronaci ovdje:
http://lpi.oregonstate.edu/infocenter/vitamins/fa/

larazg
26.12.2009., 06:21
evo linkam njezin pp meni kada sma saznala da sam PAI - 1 HOMOZIGOT a to si i ti:

PAI-1 4G/4G - takav nalaz ukazuje na moguce probleme s koagulacijom (zgrusavanjem krvi) i to fibrinolizom, jer je kod 4G homozigota moguc povisen PAI-1 a taj poviseni PAI-1 onda ometa fibrinolizu (fibrinoliza je proces “otapanja” fibrina koji su produkt zgrusavanja) pa to moze imati za posljedicu nakupljanje fibrina i mogucu trombozu , sto po nekim istrazivanjima moze kod ovih nasih tema zasmetati mozda i kod same implantacije a i u trudnoci, no PAI-1 4g/4g polimorfizam ima cca. 27% populacije (nije tolika rijetkost) ali kod nekih zna jace smetati - sada kada znas da si nositelj ove mutacije bilo bi jako dobro napraviti pretrage: odrediti razinu PAI-1(da se vidi kakva ti je van trudnoce) i napraviti i ACE polimorfizam (da ne duljim odredjena ACE mutacija moze pojacati uticaj PAI-1 4G/4G mutacije i to je dobro znati) - heparin tu pomaze cirkulaciji i preko uticaja na koag. parametre pomaze da ne dodje do nakupljanja fibrina

larazg
26.12.2009., 06:23
znaš što je žalosno u svemu ovome???

što ti plaćaš desetke i desetke tisuća kuna doktorima u CITU koji o ovome pojma nemaju i da im dođeš sa ovom teorijom rekli bi da briješ bezveze.. što sve ama baš sve moraš sama istraživati... :(

To je mene također tako rastuživalo... ja koja sam diplomirani pravnik, laički se igram medicinom... užas :(

larazg
26.12.2009., 06:31
da ne filozofiram previše pogotovo o stvarima o kojima nisam školovana ja mislim ovako

kod tebe PAI-1 4G/4G polimorfizam i ACE I/D polimorfizam (ova 2 zadnja faktora izgleda da ometaju i implantaciju; postoji i pretraga razina PAI-1, razina ACE no oni daju trenutnu razinu a ne i genetske skolnosti, mislim da je bolje prvo saznati genetiku što ti i jesi)
Petrova radi i tromboelastografiju (analiza ponasanja pune krvi a ne pojedinog faktora).

Iskreno.... mislim da u Splitu nemaš tu dijagnostiku a ako je imaš ne znam ime i prezime stručnjaka koji bi ti mogao objasniti kako se sve to ponaša kod tebe.

larazg
26.12.2009., 06:32
i da fale ti u nalazima jako bitni D dimeri :)

marela23
26.12.2009., 06:33
pila sam inofolic koji u sastavu ima inositol 2000mg i folne 200mcg,drugo nista nisam pila
poslala sam jutros poruku dr, sa cita sa tim nalazom,da vidim sto ce on reci.
svaki put novi udarac u glavu,izdrzat cu sve,
poslala sam jos i poruku dr,Radoncicu,da vidim sto on kaze....
al morat cu nac dobrog hematologa.....i dalje trazit uputnice,sva sreca da moj soc.ginekolog za sad daje uputnice bez problema.

larazg
26.12.2009., 06:33
ako me čita neki hematolog ili ginekolog :brukica:

marela23
26.12.2009., 06:36
ovako ajmo sve rezimirat izgubit cu se u svemu ovome
trebala bi napravit razinu PAI-1,i ACE polimorfizam, dimeri.jel bi se to moglo napravit na zavodu za patologiju.
Molim te napisi mi brojeve iz petrove,bude li potrebno idem gore,pa sto bude.

marela23
26.12.2009., 06:37
neka citaju,neka se dovoljno i oni educiraju
dosla sam nakon spontanog kod ginekologa i on mi kaze dat cu vam sve uputnice koje trebate,samo vi nadite rjesenje gdje ce to obavit.....sad ti je sve jasno
sva sreca da je mpo-vac sve napisao kad je pisao pretrage gdje se sto obavlja.

marela23
26.12.2009., 06:40
evo dobila odgovor sa cita
postoji blaga sklonost prema trombofiliji i kad sve prikupim da se vidimo.za mene je i ovo nesto.

larazg
26.12.2009., 06:53
ovako ajmo sve rezimirat izgubit cu se u svemu ovome
trebala bi napravit razinu PAI-1,i ACE polimorfizam, dimeri.jel bi se to moglo napravit na zavodu za patologiju.
Molim te napisi mi brojeve iz petrove,bude li potrebno idem gore,pa sto bude.

da ti si napravila genetiku ali nisi i trenutnu razinu.. ona sama za sebe na znači ništa ali može reći kakvo je trenutno stanje u svezi eventualnog uzimanja aspirina odnosno heparina.. naravno u koleraciji sa ostalim parametrima u krvi koje ti sam ginekolog a koji se ne bavi i hemetologijom neće znati protumačiti...
ne znam tko to u Splitu radi.
Zeznuto je što u Zagrebu ti priznaju samo nalaze Rebra jee je Rebro referentni centar npr Petrove.
na PP ti mogu napisati brojeve telefona tu ne bih :)

larazg
26.12.2009., 06:57
postoji blaga sklonost prema trombofiliji i kad sve prikupim da se vidimo.za mene je i ovo nesto.

super e sad ti njih pitaj:
- da li i kada početi sa heparinom??
- ili sa samo sa aspirinom ili andolom
- ili sa kombinacijom aspirina i heparina..

zatim koji uzimati?? Fragmine, Fraksiparin, odnosno Clecsane.. ima ih raznih
i ono najbitnije... nemoj ga plaćati... imaš pravo na njega besplatno..

ali trebaš zato ići u bolnicu, dobiti otpusno pismo nba kojem će ti pisati terapija i naručivati ga iz bolničke ljekarne i podizati svaki mjesec cca 30 komada.

ako hoćeš javi mi se pp.

larazg
26.12.2009., 06:58

oprosti ali PAI 4G/4G nije blaga skolonost ako si homozigot
ja sam zbog toga bila na haparinu od 4 tjedna trudnoće

larazg
26.12.2009., 07:13
pila sam inofolic koji u sastavu ima inositol 2000mg i folne 200mcg,drugo nista nisam pila
poslala sam jutros poruku dr, sa cita sa tim nalazom,da vidim sto ce on reci.
svaki put novi udarac u glavu,izdrzat cu sve,
poslala sam jos i poruku dr,Radoncicu,da vidim sto on kaze....
al morat cu nac dobrog hematologa.....i dalje trazit uputnice,sva sreca da moj soc.ginekolog za sad daje uputnice bez problema.

za CITO ne znam, ali Radončić zna gradivo i jako je dobar doktor. On će ti znati sve reći.
Iako već ja kao laik mogu ti reći - ti si za slijedeću trudnoću kandidat za niskomolekularni heparin.

Sad je samo pitanje kada ga početi uzimati i koji ćeš dobiti a to ti govore tvoji trenutačni d dimeri koje nisi još vadila i omjer homocisteina i fibrinogena.

Obzirom da si vadila krv kada si pila vitamine i pripravke - savjet prekini sa time odmah čekaj cca dva tri tjedna i ponovi
fibrinogen, homocistein

Nije to tako strašno :grli:, malo je nepoznato jer nema puno trudnica sa tim poremećajem.
Kada sam ja izgurala oćeš i ti :)

sad ću ti napisati citat doc. Z. hematologice sa Rebra koja mi je jednom rekla:

Da imate milijun genetskih trombofilijskih poremećaja ili jedan jedini - terapija je ista - niskomolekularni heparin.

Zašto?? ni mi ne znamo zašto na sve on tako dobro djeluje ali djeluje i mi ga dajemo :) ni mi ne znamo odgovore na sve krvne poremećaje - krv je izrazito složena, a hematologija kao znanost nastala je prije cca 100 godina a tek zadnjih 10 godina počela se rapidno razvijati :)

Imate sreću, da ste došli samo prije cca 3 godine ne bi imali za vas lijek, gubili biste trudnoće i nikada ne biste ostvarili majčinstvo. Stoga.. curo ipak ste sretna žena jer za vas medicina ima rješenje.

Od sreće sam ju skoro poljubila :cerek: i tada dobila takvu snagu da mi nijedna od tih 350 injekcija nije bila problem :)

marela23
26.12.2009., 07:29
kad prikupim sve nalaze otici cu kod njih u ordinaciju pa porpicat s njim,izmedu ostalog zagreb nije daleko,ako je potrebno i sve gore obavit.hvala ti larazg jako puno mi pomazes,idem do grada kad se vratim posaljem ti pp.

marela23
27.12.2009., 19:46
cure sto treba pisat na uputnici da bi se izvadila PAI-1 razina,dimeri,i ACE polimorfizam.....jel bi se to moglo izvadit na zavodu za patologiju,Hvala vam puno

marela23
28.12.2009., 12:39
evo odgovora od dr.radoncica na moje pitanje u vezi nalaza s patologije,ne znam sto da si mislim.....
PAI 4G/4G daje sklonost trombozi i spontanim pobačajima.
Vaš MPO bi trebao znati kako dalje, ali svakako kad skupite nalaze odite k njemu ili (ukoliko želite) javite se i kod nas.
malo sam zbunjena tim odgovorom,jedva cekam ostale nalaze....
larazg,ako ovo procitas udijeli mi savjet....mogu i ostale cure koje imaju ovu dijagnozu a znaju nesto o svemu ovome....hvala puno....

8472
28.12.2009., 16:38
evo odgovora od dr.radoncica na moje pitanje u vezi nalaza s patologije,ne znam sto da si mislim.....
Vaš MPO bi trebao znati kako dalje, ali svakako kad skupite nalaze odite k njemu ili (ukoliko želite) javite se i kod nas.
larazg,ako ovo procitas udijeli mi savjet....mogu i ostale cure koje imaju ovu dijagnozu a znaju nesto o svemu ovome....hvala puno....

Čitam tvoje postove i ne kužim, jesi te nalaze dobila nakon ili prije spontanog?

larazg
28.12.2009., 17:22

znala sam da će ti to odgovoriti jer tu mutaciju imam i ja i znam što znači :(
ukratko budi sretna što nisi izgubila bebu u trećem tromjesječju i što ju nećeš ni izgubiti jer ćeš biti na heparinu.
ajd neda mi se sad tu pisati traktate ako želiš nazovi me poslati ću ti pp pa ću ti objasniti put kojim bi trebala ići.
dr. R radi sa mojim profesorom i MPO isto završavaju u Petrovoj i dobijaju injekcije basplatno.
ne daj se navući od CITA da ih sama plaćaš.. cca 20 komada ti košta oko 400 kuna.
Za trudnoću ti treba cca 350 pa računaj koliko para bi trebala dati SAMO za injekcije. ja računala.. oko 12.000 kuna

marela23
28.12.2009., 18:34
Čitam tvoje postove i ne kužim, jesi te nalaze dobila nakon ili prije spontanog?

dobila sam te nalaze nakon spontanog u 5 tjednu....

8472
30.12.2009., 10:52
dobila sam te nalaze nakon spontanog u 5 tjednu....

Sorry, nisam dobro shvatila. Rekoh nije valjda da si to imala prije, a da te nisu adekvatno liječili.
Nadam se da sad drugi put kad budeš T., kad znaš u čemu je frka, da će sve biti OK.:top:

marela23
30.12.2009., 18:52
nisu ovo je bila prva trudnoca i zavrsila je spontanim u 5 tjednu...vjerujem da oce.....
vjerojatno cu u zagreb kod dr.radoncica, a sve ostalo ostaje tu u splitu....

8472
14.01.2010., 13:27
Evo dobila sam dio nalaza.
PAI će biti gotov za dva tjedna.

Gen MTHFR C677T: genotipTT
-Tumačenje: Analizom DNA utvrđen je homozigot za točkastu mutaciju C677T.(genotip TT)

Utvrđeni genotip polimorfizma I/D gena ACE: ID
-Tumačenje: Analizom DNA utvrđen je genotip ID.

FII Rezultat: 1,06 kIU/L Ref.int. 0,70-1,46
FV Rezultat: 1,07 kIU/L Ref.int. 0,62-1,50

Ne kužim ova zadnja dva, kakve su to referentne vrijednosti?
Ne kužim ni ovaj ACE, što je sad ID???
:confused:

8472
15.01.2010., 10:13
ANALIZA GENA ZA ANGIOTENZIN-KONVERTIRAJUĆI ENZIM (ACE)

DJELOVANJE ACE
Renin-angiotenzinski sustav važan je regulator krvnog tlaka i homeostaze elektrolita. Angiotenzin-konvertirajući enzim katalizira hidrolizu angiotenzina i u angiotenzin II koji je snažan vazokonstriktor. Enzim također inaktivira bradikinin koji je snažan vazodilatator.

GENETIČKA PREDISPOZICIJA
Koncentracija ACE u serumu i tkivima varira ovisno o insercijsko/delecijskom (I/D) polimorfizmu koji je odgovoran za 14-50% interindividualne varijabilnosti aktivnosti enzima. Delecija dijela introna 16 na jednom ili oba alela (I/D ili D/D genotip) odgovorna je za povišenu koncentraciju enzima u krvi. ACE I/D polimorfizam povezuje se s hipertenzijom, koronarnom srčanom bolešću, moždanim udarom, dijabetičkom nefropatijom i dr. Istraživanja su pokazala da homozigotni nosioci ACE D/D u odnosu na genotip I/I imaju dva puta viši rizik infarkta miokarda ili moždanog udara. Nadalje, genotip DD ujedno je i biljeg loše prognoze nakon moždanog udara. Stoga genotip ACE I/D ima prognostičko značenje, ali i farmakološko značenje u terapiji ACE inhibitorima. Prema farmakogenetičkim ispitivanjima osobe s hipertenzijom i genotipom D/D relativno slabije reagiraju na terapiju s ACE-inhibitorima u odnosu na bolesnike s I/I genotipom.

METODA ANALIZE:
PCR, gel-elektroforeza

NALAZ:
Genotip: - heterozigot I/D
- homozigot D/D
- homozigot I/I

8472
15.01.2010., 10:14
ANALIZA GENA ZA INHIBITOR PLAZMINOGEN AKTIVATORA-1 (PAI-1)

DJELOVANJE PAI-1
Inhibitor plazminogen aktivatora-1 je glikoprotein koji regulira fibrinolitički sustav, prvenstveno inhibirajući tkivni i urokinazni aktivator plazminogena (tPA i uPA). Osnovna funkcija PAI-1 je smanjenje fibrinolize što dovodi do akumulacije fibrina, a povišenje u plazmi PAI-1 utječe na normalni degradacijski mehanizam fibrina i potiče trombozu. Prema novijim istraživanjima povišenje PAI-1 osim što vodi do hipofibrinolize, smanjuje aktivnost matrix metaloproteaza (MMP) i staničnu adheziju.

GENETIČKA PREDISPOZICIJA
U promotorskoj regiji PAI-1 gena utvrđeno je postojanje specifičnog polimorfizma 4G/5G koji utječe na ekspresiju PAI-1. Studije su pokazale da homozigotne osobe 4G/4G imaju u plazmi koncentraciju PAI-1 25% višu nego one osobe genotipa 5G/5G. Prema dosadašnjim istraživanjima 4G alel predstavlja dodatni čimbenik rizika za duboke venske tromboze i infarkt miokarda mlađe dobi u kombiaciji s drugim genetskim i okolišnim čimbenicima rizika. Provode se istraživanja povezanosti 4G/5G polimorfizma i s drugim multifaktorijalnim poremećajima.

METODA ANALIZE:
PCR-RFLP

NALAZ:
Genotip:
- heterozigot 4G/5G
- homozigot 4G/4G
- homozigot 5G/5G

vista
15.01.2010., 10:29
evo i mene. a nisam odavno bila tu. sad kad ponovo čitam opet me hvata panika koju sam proživljavala nakon zadnje neuspjele trudnoće. ponovo vrtim film onog cjelonoćnog surfanja i traganja po netu za svakom informacijom koja bi nekako mogla pomoć.
za novo došle na ovu temu, ja sam rodila u 32+1 mrtvu bebu prije godinu i pol. i tada panično napravila sve žive pretrage. i svi su nalazi bili manje više uredni osim PAI-1 na kojem je utvrđen delecijski polimorfizam 4G/4G. MTHFR mi je CC homozigot, normalni, ACE homozigot DD (190bp). Za svaki od tih nalaza splitska patologija uredno napiše da predstavljaju niski rizik za trombofiliju, a naši ginekolozi još urednije isključe trombofiliju kao moguć uzrok. s druge strane, čini mi se da se u petrovoj određuje heparin gotovo po defaultu. ne znam što bi sad rekla. ponovo sam trudna nekih 15-16 tjedana, pijem andol 100 svaki dan. za heparin mi je gin rekao da nema potrebe, a i da je opasan i da se s njime nije za igrat.

8472
15.01.2010., 11:07
evo i mene. a nisam odavno bila tu. sad kad ponovo čitam opet me hvata panika koju sam proživljavala nakon zadnje neuspjele trudnoće. ponovo vrtim film onog cjelonoćnog surfanja i traganja po netu za svakom informacijom koja bi nekako mogla pomoć.
za novo došle na ovu temu, ja sam rodila u 32+1 mrtvu bebu prije godinu i pol. i tada panično napravila sve žive pretrage. i svi su nalazi bili manje više uredni osim PAI-1 na kojem je utvrđen delecijski polimorfizam 4G/4G. MTHFR mi je CC homozigot, normalni, ACE homozigot DD (190bp). Za svaki od tih nalaza splitska patologija uredno napiše da predstavljaju niski rizik za trombofiliju, a naši ginekolozi još urednije isključe trombofiliju kao moguć uzrok. s druge strane, čini mi se da se u petrovoj određuje heparin gotovo po defaultu. ne znam što bi sad rekla. ponovo sam trudna nekih 15-16 tjedana, pijem andol 100 svaki dan. za heparin mi je gin rekao da nema potrebe, a i da je opasan i da se s njime nije za igrat.

PAI 1 4G/4G je koliko sam shvatila jako alarmantna stvar za trombofiliju.

Ako mogu savjetovat da se pokupiš i odeš u ZG na još jednu kontrolu, jer koliko znam iz drugih izvora, sam Andol nije dovoljan.

vista
15.01.2010., 11:57
cure sto treba pisat na uputnici da bi se izvadila PAI-1 razina,dimeri,i ACE polimorfizam.....jel bi se to moglo izvadit na zavodu za patologiju,Hvala vam puno

da, na patologiji se vadi, ali to ti i na uputnici gin već napiše

slavica09
15.01.2010., 13:51
drage moje cure evo i mene tu moze li mi netko pomoci imala sam tri spontana pobacaja i nakon treceg su me poslali na pretrage u kojima pise da samhetero zigotni tip gena za faktor V i incercijsko delecijski polimorfizam za PAI-1 . Danas sam bila kod doktora u splitskoj bolnici i rekli su mi da pijem andol 100 i kada se dokaze trudnoca na ultrazvuku da pocinjem sa niskomolekularnim heparinom.Sve to mi je jasno samo kod predhodnih pobacaja nijedna trudnoca se nije vidjela na UZV jer su ti spontani bili vrlo rano zadnji u petom tjednu tako da se ni na jednom UZV nista nije vidjelo.Sada sam u panici jer ako i dojde do druge trudnoce kako to odrzati do heparina.
Molim vas pomozite ako je netko imao ovakav problem

8472
15.01.2010., 17:37
Ja sam na drugim forumima pročitala da su cure koje su bile u MPO postupcima, što je tebi ekvivalent za planiranje trudnoće, također "preventivno" pile Andol 100.
Samo pijete Cardiopirin, lakši je za želudac. Navodno je drukčije obložen, a ista je stvar unutra.
Jesi radila trenutne vrijednosti koagulacije?
Jer ako tako brzo se sve to aktivira, mora se vidjet na nalazima odma.

slavica09
15.01.2010., 19:42
nisam na to me nitko nije poslao niti mi rekao pitati cu svoju ginekologicu za to.
Neznam ni sama gdje da idem i kome da se obratim doktor koji se bavi iskljucivo sa slucajevima koji upucuju na tu trombofiliju je rekao da pijem andol jer su svi drugi nalazi ok ali ni da to nemoze sprijeciti moguci pobacaj .Neznam vise gdje da idem i sto da radim mozeš li mi preporuciti nekog doktora kojem bi se mogla obratiti

slavica09
15.01.2010., 19:48
radila sam fibrino gen je 4,4 a sve drugo je u granicama normale
nozes li mi preporuciti nekog doktora kod kojeg bi mogla ici

aleta
16.01.2010., 16:35
...Sve to mi je jasno samo kod predhodnih pobacaja nijedna trudnoca se nije vidjela na UZV jer su ti spontani bili vrlo rano zadnji u petom tjednu tako da se ni na jednom UZV nista nije vidjelo.Sada sam u panici jer ako i dojde do druge trudnoce kako to odrzati do heparina.

slična situacija, više pobačaja (ali i više dijagnoza), od koagulacijskih testova sam heterozigot na mthfr i pai (iako što god da jesi, sve se liječi heparinom, samo su druge doze u pitanju).
ja sam, prema uputi dr. Radončića počela s heparinom na betu od samo 68, 11 dpo.. (do tada andol), a uzv potvrđeno je bilo tek cca tjadan dana kasnije..

8472
16.01.2010., 16:44
slična situacija, više pobačaja (ali i više dijagnoza), od koagulacijskih testova sam heterozigot na mthfr i pai (iako što god da jesi, sve se liječi heparinom, samo su druge doze u pitanju).
ja sam, prema uputi dr. Radončića počela s heparinom na betu od samo 68, 11 dpo.. (do tada andol), a uzv potvrđeno je bilo tek cca tjadan dana kasnije..

Od doktora neko jednostavno vjeruje i prakticira metodu, a neko ne.
Za sada je heparin jedina terapija za sve varijante.
Andol, pomoćna.
Što će saznat u idućih XY godina, tko zna...:ne zna:

8472
16.01.2010., 20:36
ponovo sam trudna nekih 15-16 tjedana,..

Ako smijem pitat, nosiš dečka ili curu? :cerek:

vista
18.01.2010., 11:04
Ako smijem pitat, nosiš dečka ili curu? :cerek:

nemam pojma :D, nisam još pitala

slavica09
28.01.2010., 15:25
cure jeli netko od vas radio kariogram????meni su rekli da ga trebamo napraviti i suprug i ja pa jel mi moze netko napisati nesto o tome

larazg
30.01.2010., 08:17
niš naručiš se na Rebro na odjel Genetike dr. Begovića na savjetovanje i pregled.. i onda dobijete termin. Prvo ide razgovor paonda vam sestra vadi krv.
Nakon mjesec dana dobiješ poštom kariogram tebe i partnera ako sve štima. Ako ne štima zovu te da dođeš

larazg
30.01.2010., 08:19

vista moja PAI homozigot sam ja
MTHFR CC je normalan nalaz
ACE je normalan II ti imaš DD znači da si homozigot

taj tvoj doktor da prostiš trkelja gluposti - pa heparin ne prolazi posteljicu i nije uopće opasan u trudnoći za bebu.

imaš pp

vista
30.01.2010., 11:02
dakle, bila u petrovoj na konzultacije, preporučili mi hep.
onda našla novog dr-a u splitu, i on preporučio hep. pa sam se prebacila kod njega. u ponedjeljak testiram naše novo rodilište i primam prvu dozu. držite fige - ručne, nožne :)

8472
30.01.2010., 19:03
dakle, bila u petrovoj na konzultacije, preporučili mi hep.
onda našla novog dr-a u splitu, i on preporučio hep. pa sam se prebacila kod njega. u ponedjeljak testiram naše novo rodilište i primam prvu dozu. držite fige - ručne, nožne :)

Ajde fala Bogu. :s

8472
10.02.2010., 15:36
Evo dobila PAI nalaz. 4G/4G
:facepalm:

vista
11.02.2010., 10:14
8472 ne plači, iglice stvarno nisu velike :mig:

8472
11.02.2010., 13:07
8472 ne plači, iglice stvarno nisu velike :mig:

Šta su ti rekli za porod?
Oćeš i ti na carski?
Oćeš ranije zbog obustave heparina?
Kako to dole uopće funkcionira.
Vjerujem da jako ovisi o samom mentalnom sklopu pojedinog doktora.

larazg
11.02.2010., 15:57
Evo dobila PAI nalaz. 4G/4G
:facepalm:

čestitam.. sestro po nalazu...
i ja sam 4G/4G - homozigot....

kažem ti zahvali Bogu dragom što si donjela na svijet živu i zdravu Cici Molester... i zagrli ju i poljubi još više i još jače nago što ju ljubiš... i poljubi ju za mene mišica mala :grli:
Moje dijete je sa istom dijagnozom kao što imaš i ti umro u meni.... :(

larazg
11.02.2010., 15:59
Šta su ti rekli za porod?
Oćeš i ti na carski?
Oćeš ranije zbog obustave heparina?
Kako to dole uopće funkcionira.
Vjerujem da jako ovisi o samom mentalnom sklopu pojedinog doktora.

ja ti mogu reći kako to radi prof Đelmiš..
On završava sve uglavnom u 38 tjednu, ide se na Carski i dan porije Carskog se obustavlja heparin.
Prirodan porod kod heparinki nije moguć jer se treba heparin obustaviti 24 sata prije..
Znači biraj ili prištekana na drip i 220 u voltima ili ko Carica :lol:

vista
11.02.2010., 18:27
i meni rekli u 38.om tjednu da se pripremim. kaže dr. da ne moram na carski, al ko što lara kaže, sve se mislim koje mi zvuči gore: rez ili drip :D.

8472
11.02.2010., 19:35
čestitam.. sestro po nalazu...
i ja sam 4G/4G - homozigot....

kažem ti zahvali Bogu dragom što si donjela na svijet živu i zdravu Cici Molester... i zagrli ju i poljubi još više i još jače nago što ju ljubiš... i poljubi ju za mene mišica mala
Moje dijete je sa istom dijagnozom kao što imaš i ti umro u meni....

:kiss::kiss::kiss:
Hvala ti još jednom.
Meni i dalje nije jasno...
Zašto neki opstanu, a neki nažalost ne.... :(:tuzni:

Ne pusim foru "prirodna selekcija" i "opstanak najsposobnijeg".... To je ishod, ne uzrok.
Premlada je ta znanost, možda za koju godinu saznamo...

larazg
12.02.2010., 12:45
Hvala ti još jednom.

ma nemaš mi se na ničem zahvaljivati :grli:
rekla sam ti kada je bila aktualna tvoja tema i tvoj nagli nedolazak na forum i onda priča o porodu i nagloj hospitalizaciji.... blago sam se ježila kada sam to čitala i nekako sam znala da ćemo o tome razgovarati - nekako sam osjećala da ćeš se javiti...
Jer ti si pametna cura, tebi mozak traži odgovore, to se vidi iz svakog tvog posta, ti nisi od onih 'loša sreća' i idemo dalje...
I dobro ja da si sve to otkrila sad a ne nedaj Bože kada bude kasno :(

Meni i dalje nije jasno...
Zašto neki opstanu, a neki nažalost ne.... ...

ovako, mi imamo bug ali koji nije aktivan - znači imamo predispoziciju (zamisli taj naš 'bug' kao autoimunu bolest ili npr 'rak' (svi imaju predispoziciju za rak)
ali fali okidač da se to manifestira.
Okudač može biti bilo što, promjene tlakova (meni je čak rečeno da je moja vožnja avionom USA - EUROPA- USA nadmorska visina i promjena tlakova aktivirala boju predispoziciju), mijenjanje krvi, ma bilo što.
To se može i ne mora aktivirati u trudnoći. Tebi se nije aktiviralo (hvala Bogu) a ne znači da u drugoj trudnoći neće a možda i hoće....

Meni je lijepo rekao profesor.. moguće da se u ovoj trudnoći ništa ne dogodi.. da sve bude super i da ju vi iznesete školski.. ali ajd ti riskiraj????

I zato tolika predostrožnost :)

larazg
12.02.2010., 12:50
i meni rekli u 38.om tjednu da se pripremim. kaže dr. da ne moram na carski, al ko što lara kaže, sve se mislim koje mi zvuči gore: rez ili drip :D.

ma da budem iskrena...

ja sam u drugoj trudnoći brijala jedno vrijeme na prirodan porod, čak o tome i razgovarala sa doktorom...
i on mi rekao... vi da prirodno rodite u 38 tjednu znači da se trebate barem u 35/36 tjednu otvoriti dva prsta..
A vi ste zabetonirani dolje.. znači taj porod će morati biti induciran...
E pa opasnost kod indukcije je ta što se nikada ne zna koliko će porod trajati... a krv se mijenja (jer smo obustavili heparin prije 24 sata) i može se dogoditi da se vrijednost krvi tako naglo promjene da ugroze vas i bebu.. a tada imamo samo 7 minuta za Hitni Carski rez... koji je puno gori od planiranog i oporavak je puno teži..

Majko, zašto riskirate bespotrebno?? E tada sam se posramila svoje sebičnosti i rekla... ma znate što ako se tko mora ispatiti radije bih ja nego moje dijete.. i rekla biti će onako kako vi predlažete :)
I drago mi je da sam tako odlučila :)

8472
14.02.2010., 09:38
Okudač može biti bilo što, promjene tlakova (meni je čak rečeno da je moja vožnja avionom USA - EUROPA- USA nadmorska visina i promjena tlakova aktivirala boju predispoziciju), mijenjanje krvi, ma bilo što.
To se može i ne mora aktivirati u trudnoći. Tebi se nije aktiviralo (hvala Bogu) a ne znači da u drugoj trudnoći neće a možda i hoće....

Ja sam u petom mj. trudnoće letila za Istambul i nazad. :o:D
:ne zna:

larazg
14.02.2010., 11:58
Ja sam u petom mj. trudnoće letila za Istambul i nazad. :o:D

i bio ti je okidač...

ja sam letila u 7 tjednu i okidač se manifestirao u 27 :(

DY81
20.02.2010., 19:51
pozz,drage moje!! molila bi vas za pomoc!
imala sam cetiri spontana pobacaja, i doc mi je rekao da izvadim par tisuca nalaza:rolleyes: izmedju ostalog radila sam hormone spolne i pokazalo je da mi je prolaktin visok( 1566,6), nakon nalaza s patologije doznajem da imam i tu neku sklonost trombofiliji (umnazanjem dijela gena za MTHFR pomocu PCR metode, uz specificne probe za C677T, utvrdjen je homozigotni mutirani tip gena (TT)),pa vas molim ako ima neka od vas isti slucaj ili ste nesto vise cule o tom da mi odgovorite, :s

vista
21.02.2010., 16:45
lara će ti puno više znat pomoć. svakako, provrti malo ovu temu; kod sklonosti trombozi u trudnoći znači da ćeš slijedeću trudnoću vjerovatno primat heparin da spriječiš zgrušavanje krvi u posteljici.

DY81
21.02.2010., 17:42
lara će ti puno više znat pomoć. svakako, provrti malo ovu temu; kod sklonosti trombozi u trudnoći znači da ćeš slijedeću trudnoću vjerovatno primat heparin da spriječiš zgrušavanje krvi u posteljici.

hvala vista:top:

DY81
21.02.2010., 17:46
najvise me zanima od kada do kada se prima heparin, i ima li ikakva terapija prije trudnoce? kakve probleme moze izazivati prolaktin?:kiss:

vista
22.02.2010., 17:20
mislim da povišen prolaktin može ometati začeče, al koliko vidim to kod tebe i nije problem. za što drugo uistinu ne znam.
mislim da su neke cure pisale da su heparin i prije trudnoće primale, jer bi vrlo rano imale spontani, mada češće od kada imaš siguran plus pa do dan prije poroda. masu nas je preventivno pilo i andol 100. mislim da se heparin nastavlja još nekih 10tak dana nakon poroda i onda obustavlja.
ja se sad bockam nekih 20tak dana i mogu reć da i nije tako strašno.

8472
22.02.2010., 21:56
pozz,drage moje!! molila bi vas za pomoc!
imala sam cetiri spontana pobacaja, i doc mi je rekao da izvadim par tisuca nalaza:rolleyes: izmedju ostalog radila sam hormone spolne i pokazalo je da mi je prolaktin visok( 1566,6), nakon nalaza s patologije doznajem da imam i tu neku sklonost trombofiliji (umnazanjem dijela gena za MTHFR pomocu PCR metode, uz specificne probe za C677T, utvrdjen je homozigotni mutirani tip gena (TT)),pa vas molim ako ima neka od vas isti slucaj ili ste nesto vise cule o tom da mi odgovorite, :s

:kiss:

O prolaktinu ti ne znam puno, pitaj cure na podforumu "trudnoća", skoro na bilokojoj temi, cure puno znaju. (Metode i pomoć pri začeću, ili medic. potpomognuta oplodnja)

Što se tiče trombofilije, sve mi ovdje imamo neku kombinaciju, a generalno smo u istom sosu. (Ja sam ti MTHFR C677T TT)
Pročitaj temu od početka do kraja, sve piše, sve što je bilo tko od nas mogao naći.
Terapija je heparin, nekima koje su u MPO, čak od samog transfera.
Puno je različitih slučajeva, ipak nismo sve iste.

Kažeš 4 spontana, u kom vremenu, mislim koliko su trajale te trudnoće, kratko? Prolaktin može smetat dosta u počtku, pa onda kad složiš još kombinaciju trombofilije, onda imaš bananu.
Gdje vodiš sve to?

DY81
23.02.2010., 18:37

O prolaktinu ti ne znam puno, pitaj cure na podforumu "trudnoća", skoro na bilokojoj temi, cure puno znaju. (Metode i pomoć pri začeću, ili medic. potpomognuta oplodnja)

Što se tiče trombofilije, sve mi ovdje imamo neku kombinaciju, a generalno smo u istom sosu. (Ja sam ti MTHFR C677T TT)
Pročitaj temu od početka do kraja, sve piše, sve što je bilo tko od nas mogao naći.
Terapija je heparin, nekima koje su u MPO, čak od samog transfera.
Puno je različitih slučajeva, ipak nismo sve iste.

Kažeš 4 spontana, u kom vremenu, mislim koliko su trajale te trudnoće, kratko? Prolaktin može smetat dosta u počtku, pa onda kad složiš još kombinaciju trombofilije, onda imaš bananu.
Gdje vodiš sve to?

hej!
raspitivala sam se o prl i svi mi kazu da nije to bas neki problem, da je puno gora tromboza.
evo bila sam kod ginka i rekao mi je da pijem andol 100 za sada, al cim zatrudnim ici ce heparin cijelu trudnocu
spontane sam imala o periodo od 1,5-2godine, a trajale su do 6 tjedna
u st-cito

8472
23.02.2010., 19:31
hej!
raspitivala sam se o prl i svi mi kazu da nije to bas neki problem, da je puno gora tromboza.
evo bila sam kod ginka i rekao mi je da pijem andol 100 za sada, al cim zatrudnim ici ce heparin cijelu trudnocu
spontane sam imala o periodo od 1,5-2godine, a trajale su do 6 tjedna
u st-cito

Ok kužim, logično.
Prl, kad zeza onda ni ne dolazi do začeća, što kod tebe nije problem, tebi je problem održat trudnoću.
To ide kako i je gin i rekao, u startu piješ andol, čim saznaš za + trčiš doktoru da ti daju terapiju heparinom i onda se do kraja bockaš.
Meni su rekli da je Cardiopirin 100 (isto što i andol) laganiji za želudac, andol zna izazvat gadnu žgaravicu. Probaj ako hoćeš.
S takvom terapijom (heparin) ne bi trebalo biti nikakvih problema više. :top:
Želim ti ubrzo jedan +. :cerek:

8472
23.02.2010., 19:35
DY81 ako želiš u društvu kratit vrijeme do plusa, svrati vamo ... :D

http://www.forum.hr/showthread.php?t=443041

DY81
24.02.2010., 12:36
DY81 ako želiš u društvu kratit vrijeme do plusa, svrati vamo ... :D

http://www.forum.hr/showthread.php?t=443041

PA NARAVNO VI STE MI PRAVO CUDO:D
BAS CU PROBAT, JER ME I ONAKO PONEKAD HVATA ŽGARAVICA
HVALA DRAGA:top:

nephthys
24.02.2010., 12:41
Molim obratiti pažnju na caps lock. Na forumu se tekst ispisan velikim slovima smatra vikanjem.

DY81
24.02.2010., 13:36
Molim obratiti pažnju na caps lock. Na forumu se tekst ispisan velikim slovima smatra vikanjem.

sorry, nije namjerno

mila26
25.02.2010., 07:51
Evo cure da vam javim svoje mutacije. Jučer sam saznala na Rebru. Imam dvije točkaste mutacije:

FV R506Q HOMOZIGOT

PAI-1 5G/4G HETEROZIGOT

Kaže doktorica da je ovaj FV homozigot dosta gadna mutacija. FV heterozigot ima 5-10 puta veću šansu za dobivanjem duboke venske tromboze dok je kod homozigota ta šansa i 95 puta veća.

Ja sam dobila duboku vensku trombozu u 12tj trudnoće, hospitalizirana sam i stavljena na clexane, trudnoća je prošla uredno i rodila sam zdravu djevojčicu.

mila26
25.02.2010., 08:03
ja ti mogu reći kako to radi prof Đelmiš..
On završava sve uglavnom u 38 tjednu, ide se na Carski i dan porije Carskog se obustavlja heparin.
Prirodan porod kod heparinki nije moguć jer se treba heparin obustaviti 24 sata prije..
Znači biraj ili prištekana na drip i 220 u voltima ili ko Carica :lol:

Lara mi kao da nismo rodile u istoj bolnici i kod istih doktora. Ja sam bila heparinska trudnica i imala sam prirodan porod, to su mi svi doktori i preporučivali. Ležala sam u Petrovoj bolnici na PT1 i dr.Đelmiš i dr. Ivanišević i dr.Starčević su mi govorili da će čekati prirodan porod. Nikakav drip niti carski rez. Tako je i bilo. Ležala sam tamo mjecec dana prije poroda i u 40tj+2dana mi je pukao vodenjak i porod je počeo. Stavili su me u rađaonu i nakon 6-7h trudova mi dali i drip ali i epiduralnu. Rodila sam zdravu curicu i injekciju heparina sam normalno dobila drugi dan, samo taj 1 dan kad sam rodila sam propustila injekciju.

Tako da nije istina da kod heparinki prirodan porod nije moguć. Meni su ponavljali da je carski rez operacija i da poslije njega moraš ležati a to sve pogoduje ponovnom stvaranju ugrušaka.

8472
25.02.2010., 10:03
Meni su ponavljali da je carski rez operacija i da poslije njega moraš ležati, a to sve pogoduje ponovnom stvaranju ugrušaka.

Možda su se baš zbog toga odlučili na prirodni.
Pogotovo ako je tromboza već bila krenula.
Svejedno pod ljekovima, mogućnost začepljenja i hematoma kod reza je veća.

mila26
25.02.2010., 21:43
Možda su se baš zbog toga odlučili na prirodni.
Pogotovo ako je tromboza već bila krenula.
Svejedno pod ljekovima, mogućnost začepljenja i hematoma kod reza je veća.

Da, nisu me htjeli izlagati rizicima carskog rez. Ne znam kako onda to oni odlučuju tko će na prirodni porod a tko na carski, valjda oni znaju.

Samo sam htjela reći trenutnim heparinskim trudnicama da ne uzimaju zdravo za gotovo da će ići na carski rez.

U svakom slučaju želim vam sreću i brz i lagan porod :grli:.

ditta
26.02.2010., 08:18
Da, nisu me htjeli izlagati rizicima carskog rez. Ne znam kako onda to oni odlučuju tko će na prirodni porod a tko na carski, valjda oni znaju.

Samo sam htjela reći trenutnim heparinskim trudnicama da ne uzimaju zdravo za gotovo da će ići na carski rez.

U svakom slučaju želim vam sreću i brz i lagan porod :grli:.

Bio je prirodni porod jer si već imala tromobzu. Carski, a to je ipak operacija, nosi više rizika, nego prirodan porod u tom slučaju. Sigurno da i doktori procijene šta je za koga manje opasno i rizično. Pouzdano znam da je bilo kakva operacija, dok je prisutna dvt izraztio rizična.

mila26
26.02.2010., 09:37
Bio je prirodni porod jer si već imala tromobzu. Carski, a to je ipak operacija, nosi više rizika, nego prirodan porod u tom slučaju. Sigurno da i doktori procijene šta je za koga manje opasno i rizično. Pouzdano znam da je bilo kakva operacija, dok je prisutna dvt izraztio rizična.

ditta :grli:, i ti si došla tu!! Znači li to da planiraš bebicu?!

Da, doktori su procijenili da je puno manji rizik za mene prirodan porod mada su vidjeli po color dopleru vena 2mj prije poroda da ugrušaka više nema, da dvt više nije prisutna.

ditta
26.02.2010., 10:33
ditta :grli:, i ti si došla tu!! Znači li to da planiraš bebicu?!

Da, doktori su procijenili da je puno manji rizik za mene prirodan porod mada su vidjeli po color dopleru vena 2mj prije poroda da ugrušaka više nema, da dvt više nije prisutna.

Mila, :grli:

Ma ne planiram ništa još. Samo se interesiram i istražujem.
Doduše i povremeno se ponašam neodgovorno.:mig: :D

mila26
26.02.2010., 12:50
Mila, :grli:

Ma ne planiram ništa još. Samo se interesiram i istražujem.
Doduše i povremeno se ponašam neodgovorno.:mig: :D

:D:mig:
Znači prepustila si se, šta bude bude.

A ti kao ti prvo ćeš sve istražiti da znaš što možeš očekivati, to je :top:, za svaku pohvalu.

Sretno :cerek:.

marica23
01.03.2010., 21:18
evo još jedne nove članice foruma, nadam se da ćete mi moći pomoći sa Vašim savjetima.
Imala sam dva spontana pobačaja oba dva su bila jako rano 5 i 6 tjedan trudnoće:(((
radila sam do sada:
cervikalne briseve- sve negativno
FT4 -ok
FT3- ok
TSH-ok
TPO-ok
koagulacijavelika sve je ok osim fibrinogena 4,1
kariotip, suprug i ja- ok
hematologiju- sve ok osim:
MCHC-360
PAI-5
genetske polimorfizme
FVL- nema mutacije
FII20210G/a - nema mutacije
MTHFR (C 677 T )- heterozigotna mutacija
PAI- 1 4G - prisutan 4g polimorfizam na jednu alelu.
hvala na pomoći!!!

8472
02.03.2010., 10:39
...

Bokić!
Tko ti vodi sve to?

Mora bit još nešto, sve ovo nije razlog za tako rane spontane.
MTHFR (C 677 T )- heterozigotna mutacija
PAI- 1 4G - prisutan 4g polimorfizam na jednu alelu.

Trebala bi radit i trenutnu koagulaciju, d-mere, još neke proteine, ne znam sad napamet, pročačkaj u nazad par stranica.
MCHC-360
PAI-5
Ovo ne znam baš što znači.

Mora bit još nešto što je triger već u startu.

marica23
02.03.2010., 16:56
iz Osijeka sam tako da mi sve to vode na ginekologiji i na transfuziologiji.
danas sam bila pa su mi dali aspirin protect svaki drugi dan po jedni tabletu i kontola za 2-3 mjeseca, spomenut ću onda te d-mere
hvala:)

DY81
02.03.2010., 19:08
Evo cure da vam javim svoje mutacije. Jučer sam saznala na Rebru. Imam dvije točkaste mutacije:

FV R506Q HOMOZIGOT

PAI-1 5G/4G HETEROZIGOT

Kaže doktorica da je ovaj FV homozigot dosta gadna mutacija. FV heterozigot ima 5-10 puta veću šansu za dobivanjem duboke venske tromboze dok je kod homozigota ta šansa i 95 puta veća.

Ja sam dobila duboku vensku trombozu u 12tj trudnoće, hospitalizirana sam i stavljena na clexane, trudnoća je prošla uredno i rodila sam zdravu djevojčicu.

hej!
molim te jesi li morala lezati cijelu trudnocu ili samo s pocetka?

mila26
03.03.2010., 09:40
hej!
molim te jesi li morala lezati cijelu trudnocu ili samo s pocetka?

Nisam morala cijelu trudnoću ležati. Kad sam dobila DVT bila sam u bolnici mjesec dana dok se stanje nije normaliziralo a onda sam dolazila svakih mjesec do mjesec i pol na par dana na obradu u Petrovu a između tih kontrola kod svog doktora u mom gradu jer bi bilo predugo da da me mjesec i pol nitko ne pregleda. A mjesec dana prije termina su me ostavili u bolnici jer sam imala visoke d-dimere a to ih je zabrinjavala pa sam tako ostala skroz do poroda.

medolino1205
11.03.2010., 18:30
Dobar dan cure, evo i da se ja pridruzim...moram vam prvo rec da sam extra happy da sam vas nasla jer je stvarno tesko nac ista vezano za lupus, zgrusavanje, trombofilije i predispozicije a i u to sve kako se nosit s tin u trudnoci. 09/2009 sam zatrudnila spontano, pila sam aspirin cc. 100 mg. neki tjedan dana prije ovulacije pa onda prestala, jer sam pomislila da joj na sto sam spala (vec 3 godine mm radimo na bebacu ali nix) i hop ostala trudna. Navrat na nos u Zg...odmah me strpali u Petrovu, 20mg. Clexana, nazalost izgubili su moje nalaze na Rebro i dok smo se snasli imala sam missed u 9 tjednu...samo se sjecam da d dimeri su bili onda 1059....ne nisam falila...nema decimala to je cijeli broj. Na kiratazi se ustanovilo da kao dodatni bonus imam septum na maternici, cc do pola maternice, mjesec dan posli sam ga uklonila, (Prof. Vrcic, odlicno napravljeno) i evo me sad u Cita (Splitu) taman odradila turu Klomifen i imam termin sutra vidit kako folikici napreduju. Drzi te mi fige da ovo bude moj mjesec. Ok skuzili smo da septum je bija problem, da treba pit aspirin, i da cin se + oznaci na testic posegnit za ladicu (je vec sam se opremila i uzela malu zalihicu Clexana) doduse mislim da mi je receno da niskomolekularni heparin ce bit u igri ovaj put. Odoh ja iskopat svoje nalaze, svi ste struci u ovoj temi pa mi valjda mozete malo pomoc...(napravila sam nalaze za trombofiliji i vratilo mi se da imam predispoziciju samo moram vidit koji je.)

:(ako budem malo bucala u pravo pisu na hr. nemoj te mi zamjerit, jesam se rodila u St. ali cijeli zivot sam provela (odrasla) u SAD....je sad sam opet u St. i lipo mi je, i stvarno nema st. do st.....:top:

8472
11.03.2010., 22:24
Medolino, rado bi ti rekla dobrodošla na bilokojoj temi osim ovoj. :mig:

Ako hoćeš o biločemu ćakulat sa nama, družimo se ovdje http://www.forum.hr/showthread.php?t=443041

A kako vidim da si u MPO postupku, vjerojatno ćeš naći dosta sugovornika i ovdje http://www.forum.hr/showthread.php?t=313762

Svrati da se družimo, a što se tiče tvojih dijagnoza, to je cijeli kaos stvari, ali sve se to da tretirat i da prođe bez frke. Polako, sve će biti OK. :cerek:

mila26
12.03.2010., 07:10
Dobar dan cure, evo i da se ja pridruzim...moram vam prvo rec da sam extra happy da sam vas nasla jer je stvarno tesko nac ista vezano za lupus, zgrusavanje, trombofilije i predispozicije a i u to sve kako se nosit s tin u trudnoci. 09/2009 sam zatrudnila spontano, pila sam aspirin cc. 100 mg. neki tjedan dana prije ovulacije pa onda prestala, jer sam pomislila da joj na sto sam spala (vec 3 godine mm radimo na bebacu ali nix) i hop ostala trudna. Navrat na nos u Zg...odmah me strpali u Petrovu, 20mg. Clexana, nazalost izgubili su moje nalaze na Rebro i dok smo se snasli imala sam missed u 9 tjednu...samo se sjecam da d dimeri su bili onda 1059....ne nisam falila...nema decimala to je cijeli broj.

Da, u Petrovoj bolnici imaju drugačije referentne vrijednosti za d-dimere, tamo je kao normalno do 255 dok svagdje drugdje gdje sam vadila d-dimere bili su izraženi u referentnim vrijednostima gdje je normalno do 0.5. Znam jer sam ja pred porod u Petrovoj imala d-dimere oko 1300 što bi ovako bilo negdje oko 4.

A što se tiče Rebra i Petrove, meni su isto bili zagubili jedan važan nalaz od color doplera i to se jedva nekako pronašlo pred porod jer kako sam imala trombozu taj nalaz je bio važan da li još možda imam trombova u venama a porod mi se bližio pa sam lagano šizila. Ona sestra Ana koja vodi pacijentice sa Petrove vaditi nalaze na Rebro je tako aljkava i nemarna da je to strašno, to je bio njen posao al nije se uopće potrudila da ga obavi kako treba, jako loše radi svoj posao, samo priča okolo sa svima a ne radi svoj posao, joj baš sam bila ljuta na nju.:mad:

Uglavnom tebi želim da nemaš više nikakvih takvih problema i da ovaj mjesec dobiješ plusić i da ti sve prođe u redu uz Clexane (koji je niskomolekularni heparin). Sretno i javi kad šta bude!!:)

vista
12.03.2010., 09:28
da se i ja malo javim. 23+ teče uredno, stomak raste, beba me mlati...
bockanje sasvim uredno. od početnog bolničkog uboda i modrice veličine nosoroga, sama nisam napravila niti jednu ozbiljniju. u početku sam bila uvjerena da se neću moć sama bockat, sad je to toliko uredno da se stalno bockam isključivo u bedro - svaki dan promijenim nogu; ostane mala točkica koja prođe za koji dan.

medolino1205
12.03.2010., 18:20
Evo da se javim, taman stigla doma, bila sam na mjerenje i jupi zadovoljana sam, za sad imama 4 folika (1x10mm, 2x12mm i 1x13mm na 9dc) endometrija 6mm. Mila 26 thanks na odgovor, nemogu se sad sjetit koja je sestra Ana, samo se sjecam da svog doc. nisam mogla uhvatit ni za glavu ni za rep..nego sam vrebala po hodniku dok ga nisam vidila i na prepad ga nekako uhvatila u kantun izmedu vrata i zida....onda je reka, aj, ajmo da popricamo. Meni osobno sestra Goge je super, mala brza strela a glavna sestra da sad negovorim ime na forum, uf je imala nek pik na mene, neznam zasto, mozda zato sta sam iz St. ili mozda joj nisam legla neznam, samo znam da je zlocesta. Meni je Dr. Sentic bila na Rebro, nalazi su mi vadeni i bili gotovi 20.10.09 a njoj su stigli 12.02.2010 na stol.....uf....da sam ih dobila na vrijeme, Prof. Vrcic bi mi diga dozu, (clexana) i htio je, barem uduplat ali nikako nalazi da dodu...svako malo pomislim...joj koliko bi sad bila trudna da nisam pobacila, odnosno dobila pravu terapiju. Ali nema veze idemo na nove pobjede, jeli da? tako je!:top:

Ok...veceras cu iskopa svoje nalaze i napravit post...(vezano ono prediz. za trombofiliju)

8472
12.03.2010., 19:31
Spominjala si i lupus?
Što s tim?

mila26
13.03.2010., 13:50
Mila 26 thanks na odgovor, nemogu se sad sjetit koja je sestra Ana, samo se sjecam da svog doc. nisam mogla uhvatit ni za glavu ni za rep..nego sam vrebala po hodniku dok ga nisam vidila i na prepad ga nekako uhvatila u kantun izmedu vrata i zida....onda je reka, aj, ajmo da popricamo. Meni osobno sestra Goge je super, mala brza strela a glavna sestra da sad negovorim ime na forum, uf je imala nek pik na mene, neznam zasto, mozda zato sta sam iz St. ili mozda joj nisam legla neznam, samo znam da je zlocesta. Meni je Dr. Sentic bila na Rebro, nalazi su mi vadeni i bili gotovi 20.10.09 a njoj su stigli 12.02.2010 na stol.....uf....da sam ih dobila na vrijeme, Prof. Vrcic bi mi diga dozu, (clexana) i htio je, barem uduplat ali nikako nalazi da dodu...svako malo pomislim...joj koliko bi sad bila trudna da nisam pobacila, odnosno dobila pravu terapiju. Ali nema veze idemo na nove pobjede, jeli da? tako je!:top:

Ok...veceras cu iskopa svoje nalaze i napravit post...(vezano ono prediz. za trombofiliju)

Jao kako su tebe oštetili, užas:o. Ta sestra Ana nije medicinska sestra već potrčko između Petrove i Rebra i ona donosi nalaze s Rebra na Petrovu i vjerujem da je i u tvom slučaju to bio njen posao ali ga (kao ni kod mene) nije obavila na vrijeme. Kažem da je užasno neprofesionalana i jako aljkava.
Ne znam te doktore koje spominješ ali znam sestru Gogu i tamo su mi sve sestre dobre osim jedne ali neću je sad spominjat.

Još jednom sretno s trudnoćom!!!! Držim ti fige!!!:top:

medolino1205
14.03.2010., 11:12
Molekularna analiza gena za trombofiliju:
normalni tip gena za...faktor V, faktor II, faktor CC ali nalaz za (PAI-1) utvrdeno insercijsko-delecijski polimorfizam (4G/5G) doktor iz Cita je komentira Homozigus i na zadnji nalaz gene za angiotenzin konvertirajuci enzim (ACE) utvrden je delicijski genotip (DD) opet komentar doktora Homozigus.

A sta se tice lupus...ja sam u mirovanje jos od 2003 odnosno ne koristim nikakve ljekove. U trudnoci lupus antikoagulat mi se smanjija inace 1,40 do 1,42 a u trudnoci je bilo nesto u niskim .8 nemogu se tocno sjetit jer taj nalaz mi nisu vratili natrag kad sam bila u Petrovoj. Inace idem od prilike svaki 6 do 8 mjeseci na redovnu kontrolu i vec godinama mi je protein, urea i kreatin uredan...cak bi rekla da je odlicno stanje (sa obzirom da imam lupus) jer prije par godina (2002?) imala par stotina cista/cistica na bubrezima a zadnji put kad sam bila na internisticki pregled dok. mi je reka da su cisti i niti jedan znak da ih imam niti da su bili, odnosno odlicno sam se oporavila. Jedan veliki razlog zasto sam se preselila nazad, sto je mnogima cudno, svi me pitaju iz Manhattana u Split? Je zbog zdravlja, tamo mi je bilo pre stresno, hrana je sva gmo, ma cak kad ides u organske ducan, nije to kao spiza ovde. Ja sam znam da kad sam u NY nalazi mi se pogorsaju a kad sam ovde ne da mi se poboljsaju nego mi je dok. u NY (moj dragi nefrolog) reka da ako mogu to sebi prijusti lipo spakuj sebe, pasa i muza i preseli se tamo. Ima nesto u zraku ovde, nije samo meni bolje, moj pasic od kad smo ovde je posta dobar, druzoljubljiv javlja se ljudima, probujalo mu krzno, a u NY je bia mali cingrizavi lajavi pomeran a i muzu se spermiogram toliko popravia da mi ne mozemo doc sebi, u NY prvi put kad ga je odnija na analizu mu je receno, a mora da si ima los dan jer ih je bilo tako malo i tako mrtvo da nije imalo smisla uopce brojat, a drugi put (ali prvo smo otisli tjedana dana na Karibe na odmor) je ima 40 mil, sa aj neki 20 mil da nesto vrijede....nakon 9 mj. zivljena u St. ja konacno spontano ostala trudna (a tri godine vodili bitku i neuspjesni IVF u NY) a njemu spermiogram 196.8 mil. sa neki 60 mil. ono super super. Sta ja znam meni se neda od davde i jos sad je lipo vrijeme opet pocelo....NY me nece vidit sve dok ne krenu lude rasprodaje tamo u 11 mjesec...naravno osim ako ostanem trudna onda ne mrdam.

Vase misljene....ok otvorila je nova bolnica (rodiliste) u st. i je sigurna sam da je super opremljena, ali kakav je kadar?, dali da ostanem u St ili da otidem opet u Petrovu kad daj boze ostanem opet trudna?

Vista...nije mi jasno kako nisu toj sestri Ani dali otkaz do sad, ako je tako nemarna a mi nismo bile u bolnice jer je spiza super nego jer imamo ozbiljne problem....
(skruseno...sorry ako sam dosadna....nemam sa nikim pricat vezano za ove teme....):confused:

a da jos zadnje...bila sam na folikometriju jutros...3 lipa folikica (11 dc), po 17 i 18mm, endometrija se podebljala sa 6 na 8mm, dok. extra zadovoljan, stoperica veceras, utorak inseminacija:cerek:....a valjda ce bit nesto....bas smo suprug i ja komentirali u autu na putu da popijemo kavicu negdi na sunce (uf NY mi ne fali) moramo ova dva tjedna odradit coolerski :kava: dok ne dode vrijeme napravit test...jeli ja smjem dalje ic u teretanu, ono malo orbitrek i razgibavanja?

medolino1205
14.03.2010., 11:15
ha, sad sam vidila da sam fulala, mislia sam mila a uputila pitanje visti...sorry.

8472
14.03.2010., 12:29
Medolino, niko ne može zamjenit to more i to sunce i taj čisti zrak kad bura odere. :mig:, ja sam ti isto Splićanka, ali živim dalje. :D

Uglavnom, što se tiče tvojih nalaza, ono sa PAI-4g/5g i ACE DD, su varijante koje kako sam shvatila kasnije u trudnoći izazivaju probleme.
Ostali su ti uredu. Ne znam sad na pamet, cure su radile i neke pretrage proteina, možda da i to odradiš.
Iz kog su ti razloga onda d-meri bili toliki, ne znam. Ili kako Lara kaže, možda sami ti letovi avionom su bili triger za sve to.
Samo ti budi u ST i uživaj na suncu, to je prirodni lijek. Mislim na bubrege i lupus. Maslinovo ulje prirodno koliko znam rješava puno bubrežnih problema.
Bitno ti je jako puno da imaš kvalitetnog doktora koji zna kato ti vodit terapiju u trudnoći i prije, jer kad se sama naganjaš okolo, to postaje bolesno.
Nalaze sve do kojih dođeš, kopiraj, jer ima puno smotanih ljudi.

medolino1205
14.03.2010., 14:58
a neznam....nisam letila prije trudnoce (je bila sam na avionu ali dobrih 3 mjeseca prije sta sam zatrudnila)....moram priznat nakon operacije septum...neko vrijeme...ali ne stalno imam bol u desnoj nozi, ono izad kolina, duboko unutra...jeli to moze bit neka vena, trombozna vena? mislim nista ne strsi, nevidi se...i ako duze sjedim pocne mi smetat...kad hodam onda me je puno bolje. E ti d dimeri, neznam....te protein sta si spomenila...sad sam malo bucala po nalazima, vidim Protein C i Protein S ali jedan i drugi su u granici normale.
Sad citam misljenje dok. Sentic (sa Rebra) od onih izgubljeni nalaza, i ona pise, Misljenje: nemir u nalazu auto At, bez utroška komplementa (tek blago snižena C3 frakcija. aCL Igm granična, beta 2-GPI negativan.
E a odpusno pismo kad sam imala spontani, nalazi su Lab: E 4.06, Hb 121, Hct 0.357, L 5.5, neseg 2, Trc 206, PV 1.20, APTV 36.7, fibrinogen 3,6 i D dimeri 1054. Sad sta je ovo sve, sta to znaci i koje su ref. intervali nemam pojma i nije nitko se ponudia nista objasnit u bolnici.
Jedino sta znam, misljenje iz Zg. a i St. je sta god je da je terapija ce bit clexan/heparin samo nitko nezna kolika doza.......koje su kao inace neke normalne doze? (napr. meni 20mg. clexana kao i da ga nisam uzimala....)

mila26
14.03.2010., 20:51
Jedino sta znam, misljenje iz Zg. a i St. je sta god je da je terapija ce bit clexan/heparin samo nitko nezna kolika doza.......koje su kao inace neke normalne doze? (napr. meni 20mg. clexana kao i da ga nisam uzimala....)

Medolino ne znam zašto ju još uvijek tamo drže tu sestru jer očito ne radi dobro taj posao a i sestre sa odjela su ljute na nju jer nikad ne obavlja svoj posao na vrijeme i stalno imaju s njom problema.

Što se tiče clexana doze od 20 i 40mg su ti preventivne a od 60, 80 i 100mg su za liječenje. Ja pošto sam imala trombozu u trudnoći sam primala clexan od 60mg 2 x dnevno prvih tri mjeseca a onda do kraja trudnoće 1 x dnevno.

Možda tebi sad u trudnoći povise dozu kao što su i trebali.

medolino1205
14.03.2010., 22:00
ah, thanks mila26, da pa malo sam ostala paf kad je dok. u Cito odmah ispalia kao iz top, ma stavit cu te ja na 80 pa cemo onda vadit nalaz, cinilo mi se puno ali posto si ti 2x60 onda vidim da nije. Jeli ima nekakva tehnika kako dat sebi bockicu da ne ostanu one uzasne modrice, sa 20mg nije strasno ali kad sam uzela 40mg (prije operacije) onda sam imala lijepu masnicu neki tjedana dana. uf umorna....laku noc cure....

mila26
15.03.2010., 09:19
ah, thanks mila26, da pa malo sam ostala paf kad je dok. u Cito odmah ispalia kao iz top, ma stavit cu te ja na 80 pa cemo onda vadit nalaz, cinilo mi se puno ali posto si ti 2x60 onda vidim da nije. Jeli ima nekakva tehnika kako dat sebi bockicu da ne ostanu one uzasne modrice, sa 20mg nije strasno ali kad sam uzela 40mg (prije operacije) onda sam imala lijepu masnicu neki tjedana dana. uf umorna....laku noc cure....

Ja sam uvijek imala jednu tehniku pa mi nekad ostanu plavice i čvorići a nekad ne tako da :ne zna:. Neka ti sestre lijepo pokažu i nauče pa tako i radi, to ti je najbolje.:mig:

Cure su si većinom davale u noge a ja sam si u ruke, tako mi je bilo lakše i manje bolno.

medolino1205
15.03.2010., 11:23
pa...isprve mi sestra davala u ruku..i bolilo je da mi oci ispadnu, onda jednu vecer sam rekla, aj daj, sama sebe cu piknit nemoze bit gore nego kad me ti piknes, dapace, bilo je bolje, sta se tice boli, ali kao sta si rekla nekad ostane samo ona mala crvena tockica a nekad lipa masnica kao medo od 5 kuna kovanica ali ne tako pravilan oblik...valjda sve ovisi koji zilicu pogodis, sta ja znam. Sinoc sam strucno, ha ha sebi dala stopericu u drob, nije nista ostalo osim tockice. Joj...za dva tjedan ce bit suza....ja se nadam da ce to bit suze radosnice:cerek:

a da, vase misljene dali ostat u St. ili picit za Zg. (petrovu) i sta sa mojom teretanom, obritrek ok?

mila26
15.03.2010., 13:28
pa...isprve mi sestra davala u ruku..i bolilo je da mi oci ispadnu, onda jednu vecer sam rekla, aj daj, sama sebe cu piknit nemoze bit gore nego kad me ti piknes, dapace, bilo je bolje, sta se tice boli, ali kao sta si rekla nekad ostane samo ona mala crvena tockica a nekad lipa masnica kao medo od 5 kuna kovanica ali ne tako pravilan oblik...valjda sve ovisi koji zilicu pogodis, sta ja znam. Sinoc sam strucno, ha ha sebi dala stopericu u drob, nije nista ostalo osim tockice. Joj...za dva tjedan ce bit suza....ja se nadam da ce to bit suze radosnice:cerek:

a da, vase misljene dali ostat u St. ili picit za Zg. (petrovu) i sta sa mojom teretanom, obritrek ok?

Ne znam ti ništa reći za Split ali znam da su u Zagrebu najbolji liječnici, osobito dr.Đelmiš u Petrovoj na PT1, on se bavi dijabetesom i poremećajem koagulacije u krvi a i raznim drugim stanjima u trudnoći ali prvenstveno ovim dvjema poremećajima. Ti se raspitaj još o stručnosti liječnika u Splitu, možda negdje na forumu pronađeš nešto. Ja sam upoznala ljetos u Petrovoj jednu curu iz Splita koja isto ima s tim problema i dolazila je u Zg iz St.
I za orbitrek ti ne znam reći što da radiš, najbolje pitaj doktora, znam da preporučuju i dalje aktivnosti i vježbanje u trudnoći ali ne znam što kad je slučaj osjetljiv kao tvoj. Pitaj doktora.

martina123
16.03.2010., 12:09
Evo, da se i ja javim.
10.3. sam induciranim porodom porodila svog malog Ivana koji je umro 8.3. :(
8.3. smo bili tocno 30tjedana.
Nije bilo zastoja u rastu ploda, cak naprotiv (kada se rodio bio je 1 450grama) rekli su mi da smo izdrzali do termina da bi bio iznad 4kg.
On apsolutno zdrav.
Obdukcija je pokazala: tromboza koja se desila u veni, na mjestu izmedu posteljice i pupcane vrpce...
Dali su mi ovaj link da procitam pa se eto javljam... :(

medolino1205
16.03.2010., 12:57
Bok Martina, a jooj uzasno uzasno mi je zao. Neznam sta jos da kazem....ajde draga, drzi se, mi smo tu uz tebe. Ja sam se prikljucila jer vidim da cure znaju sta pisu i svi imamo slicne probleme.
Ako smjem pitat, u kojoj bolnici i jesu znali za taj problem ili su skontalo kad je vec bilo pre kasno?

martina123
16.03.2010., 18:48
Ja sam se kontrolirala kod privatnika u Zagrebu, ali inace zivim u Crikvi. Bila sam u rijeckoj bolnici (nisu oni krivi, tamo sam bila prvi puta na uzv jer nisam osjecala bebu taj dan....).
Kada sam dosla na uzv nasoj bebi je srce vec prestalo kucati...
Na obdukciji su rekli da je beba bila zdrava, i da se to jednostavno koji puta desi.... :(
Ja sam radila d-dimere i fibrinogen u trudnoci, evo nalaz:
PV - 1,34 (do 0,70)
APTV - 30 (25-40sek)
APTV omjer:0,9 (0,8-1,2)
FIBRINOGEN : 5,61 (1,8-4)
TROMBOCITI: 235 (158-424)
D-DIMER:1,53 (0,50)

Doktor mi je rekao da je nalaz u redu jer da su u trudnoci vrijednosti povisene tako i tako...
Da bi bio problem da su D-dimeri iznad 5 i firbinogen 10...
Ocito je ipak bio negdje problem...
Taj nalaz je takav ali ja sam cijelo vrijeme trudnoce pila Aspirin (IVF trudnoca).
Nalaz toksoplazme je bio negativan..
Ne znam.. trazim bar neki uzrok....
:(

mila26
16.03.2010., 19:20
Ja sam se kontrolirala kod privatnika u Zagrebu, ali inace zivim u Crikvi. Bila sam u rijeckoj bolnici (nisu oni krivi, tamo sam bila prvi puta na uzv jer nisam osjecala bebu taj dan....).
Kada sam dosla na uzv nasoj bebi je srce vec prestalo kucati...
Na obdukciji su rekli da je beba bila zdrava, i da se to jednostavno koji puta desi.... :(
Ja sam radila d-dimere i fibrinogen u trudnoci, evo nalaz:
PV - 1,34 (do 0,70)
APTV - 30 (25-40sek)
APTV omjer:0,9 (0,8-1,2)
FIBRINOGEN : 5,61 (1,8-4)
TROMBOCITI: 235 (158-424)
D-DIMER:1,53 (0,50)

Doktor mi je rekao da je nalaz u redu jer da su u trudnoci vrijednosti povisene tako i tako...
Da bi bio problem da su D-dimeri iznad 5 i firbinogen 10...
Ocito je ipak bio negdje problem...
Taj nalaz je takav ali ja sam cijelo vrijeme trudnoce pila Aspirin (IVF trudnoca).
Nalaz toksoplazme je bio negativan..
Ne znam.. trazim bar neki uzrok....
:(

Martina jako mi je žao :( :grli:.
Da, nalazi ti nisu toliko strašni s obzirom što se dogodilo.
Ja bi ti preporučila da prvo napraviš genetske testove na trombofiliju i da vidiš jel imaš kakvih mutacija. U drugoj trudnoći ćeš vjerojatno odmah na heparin, svakodnevno bockanje ali bar znaš da si onda zaštićena od ovakvih događaja. Pod takvom terapijom ne može doći do tromboze.
Prvo malo prelistaj po temi da vidiš što je već napisano a ako te još nešto zanima pitaj.

medolino1205
16.03.2010., 19:38
Bok Martina, ja se slazem sa Milom, ja sam takoder imala spontani doduse puuuno ranije nego ti (deveti tjedan) i nakon me ginekolog posla na testiranje za predispoziciju trombofilije i naboa je, imama je, i takoder heparin u vecoj dozu cin se pozitivan test osusi sljedeci put. Jedinu utjehu sta ti mogu pruzit a i sta sam se sama tjesila ako si ostala trudna jednom bit ce prilika za jos, samo treba pametno i naravno ustanovit di je zapelo prvi put. Javi nam rezultate.

8472
16.03.2010., 20:22
Evo, da se i ja javim.
Nije bilo zastoja u rastu ploda, cak naprotiv (kada se rodio bio je 1 450grama) rekli su mi da smo izdrzali do termina da bi bio iznad 4kg.
On apsolutno zdrav.
Obdukcija je pokazala: tromboza koja se desila u veni, na mjestu izmedu posteljice i pupcane vrpce...

Draga Martina.
Čitala sam na R. (valjda je tvoj nick isti) kad se desila tvoja tragedija, jako mi je žao. Nažalos sam odmah pomislila da ću te ubrzo naći na ovakvoj temi. :(
Vamo ili tamo svejedno.

Slažem se sa milom da odradiš testove genetike, jer oni najtočnije pokazuju stanje.
Neki uzrok mora biti, testovi će pokazat koji je.

8472
16.03.2010., 20:55
Martina imaš PP.

vista
16.03.2010., 21:02
martina :grli:, još ti je sve tako friško...
polako sa svime, čeka te more pretraga

martina123
17.03.2010., 08:09
..Da, ja sam ta Martina sa R.

Procitala sam pp.

Hvala vam cure.

DY81
19.03.2010., 18:26
evo da vam se malo javim,
ja sam napokon napravila sve nalaze i nasla uzrok svojim spontanim:top:
a sam trebam raditi :cerek: i jedva cekam,drzite mi fige:moli:
sva sam uzbudjena,koda tek pocinjem,kao prije 4 godine
i vama zelim da sto prije rijesite probleme :grli::love::kiss:

DY81
19.03.2010., 18:33
Evo, da se i ja javim.
On apsolutno zdrav.

draga moja bas mi je zao:grli:
al ne odustaj, na pravom si mjestu,ove cure ovdje su super i mozes dosta toga saznati, kako ti god mogu pomoci samo reci, a i sve smo tu:)

medolino1205
19.03.2010., 18:33
Super! bravo aj mozemo bit na ceki skupa:five:
a koji ti je bia problem:confused:

DY81
20.03.2010., 18:52
Super! bravo aj mozemo bit na ceki skupa:five:
a koji ti je bia problem:confused:

ja sam ti imala 4 spontana u roku od 1,5-2 godine, trudnoce su bile od6 tjedana do 8, hodala sam po bolnicama ali mi nisu konkretno nista radili osim briseva jer su mislili da to ubija plod,pa sam ti ja cula za cito polikliniku i isla dole.
uradila sam more nalaza, i evo na kraju se dokazalo da imam sklonost zgrusavanju u trudnoci, uz to sam imala i povisen prolaktin i ureaplazmu, sada prolaktin drzim u normali s bromergonom,ureaplazmu sam zaljecila, a sto se tice tromboze pijem andol 100, i kad ostanem trudna fragmin, svega toga ima po dosta, ali mi je srce na mjestu jer znam sta raditi da se to vise ne ponovi
zato draga moja ne odustaj, nego se ti drzi nas pa cemo sve zajedno proci to razdoblje lakse:top::five:

DY81
20.03.2010., 19:04
hej curke,aj mi molim vas recite koja je molekularna analiza gena za trombofiliju od ovih 5 sto se rade najteza:ne zna::confused:

mila26
20.03.2010., 19:18
hej curke,aj mi molim vas recite koja je molekularna analiza gena za trombofiliju od ovih 5 sto se rade najteza:ne zna::confused:

Misliš koja mutacija nosi najviše rizika za obolijevanje od tromboze? Jel to pitaš?

medolino1205
20.03.2010., 20:00
DY81...ja isto u Cito i također sklona zgrusavanje....joj jos 10 dana i onda mogu testirat za trudnoću...a valjda...mozda..nadam se da bude nesto. Takoder uzimam aspirin 81 mg. (to sam nabavila iz SAD), multi sa folicin in omega 3 i 6. Jesi ti isto na ceki ili se polako pripremas za iduci mjesec?:p

martina123
22.03.2010., 13:46
Ja danas dobivam nalaze sa obdukcije pa vam se javim sa vise podataka. :(

DY81
22.03.2010., 15:17
Misliš koja mutacija nosi najviše rizika za obolijevanje od tromboze? Jel to pitaš?

da to me zanima

DY81
22.03.2010., 15:19
DY81...ja isto u Cito i također sklona zgrusavanje....joj jos 10 dana i onda mogu testirat za trudnoću...a valjda...mozda..nadam se da bude nesto. Takoder uzimam aspirin 81 mg. (to sam nabavila iz SAD), multi sa folicin in omega 3 i 6. Jesi ti isto na ceki ili se polako pripremas za iduci mjesec?:p

pa evo draga sad cu koji dan dobiti menzis, pa polako na posao,cim mi pocmu plodni dani
ej a dal se moze to kod nas nabavit,te tablete? jer ja sve pijem pojedinacno kao sto sam vec pisala

DY81
22.03.2010., 15:22

drzim ti fige:top:

8472
22.03.2010., 16:10

Čudne su te kombinacije.
Mislim da ni doktori to još ne znaju, ili nema na netu. :p

Osnovni su koliko znam zgrušavanje, ljepljivost krvi sama sa sobom i mogućnost ljepljenja za druge površine.
Faktori 2 i 5. Vrijeme zgrušavanja i na koji način.
Povišen PAI uzrokuje trombozu.
Povišen MTHFR također. tromboza i arterioskleroza
ACE je regulator krvnog tlaka.

Ono s proteinima i d-merima još nisam skužila. Odnosi se na trenutna stanja.

Čudno je to što se ne aktiviraju uvjek.
Dođe kao poker, zavisi kad što dobiješ, možeš ništa, možeš par aseva, a možeš i flash royal. Kako te pogodi.

8472
22.03.2010., 16:10

:kiss::(

mila26
22.03.2010., 20:04
da to me zanima

Najviše rizika nosi FV-Leiden mutacija pa zatim FII 20210A zatim MTHFR i onda poliformizam 4G u genu za PAI-1.

Nositelji navedenih mutacija imaju povećan rizik za razvoj tromboze tijekom života a taj se rizik još uvećava ako su nositelji homozigoti za navedene mutacije ili imaju istovremeno nekoliko združenih mutacija.

Žene koje koriste kontracepcijske pilule imaju 4 puta veći rizik za dobivanjem duboke venske tromboze od žena koje ne koriste pilule. A ako nose Leidenovu mutaciju rizik se povećava 30 puta.

DY81
22.03.2010., 21:38
hvala drage moje:grli::grli::grli::grli::kiss::kiss::kiss:
sad mi je u priliku nesto jasnije, cim uhvatim vremena napisat cu vam cijeli svoj nalaz pa ga mozemo malo komentirati, a usto ako je nekom slican na se informise:top:

DY81
22.03.2010., 21:40

obavezno draga, drzi se, sve ce se rijesiti na pozitivno:love:

martina123
22.03.2010., 22:23
Evo dijagnoze:
Thrombosis venae umbilicalis
Hematoma marginale placentae
Thrombus intervillosus parvus
Insertia furcata funiculu umbilicalis cum torsio

Imam cijelo pismo i opis kojeg cu prepisati koji dan.
Takoder, patologica mi je dala link: http://www.preginst.com/

Sad se moram sjesti na ove moje savove i sve dobro prouciti....

medolino1205
22.03.2010., 23:05
pa evo draga sad cu koji dan dobiti menzis, pa polako na posao,cim mi pocmu plodni dani
ej a dal se moze to kod nas nabavit,te tablete? jer ja sve pijem pojedinacno kao sto sam vec pisala

Pa i ja ih pijem sve odvojeno, aspirincic uvijek uzmen ujutro, a multi sta ima folicin uzmen popodne nakon rucka, plus jos tabletica sta mi je omega. A ujutro, 4 popodne, i sto duze mogu ostat budna po jedna utrogestan...malo naporno, ali sta cu.

8472
23.03.2010., 08:52
Pitanjce za one koje znaju.

Da li se i problem eklampsije i preeklampsije veže uz trombofiliju?

martina123
23.03.2010., 18:36
Evo dijagnoze:
Thrombosis venae umbilicalis
Hematoma marginale placentae
Thrombus intervillosus parvus
Insertia furcata funiculu umbilicalis cum torsio

Imam cijelo pismo i opis kojeg cu prepisati koji dan.
Takoder, patologica mi je dala link: http://www.preginst.com/

Sad se moram sjesti na ove moje savove i sve dobro prouciti....

I da...

Cure, da vas pitam.... Da li su vasi andelici bili normalne tezine ili ipak malo manji?

Jer muci me.... nas Ivan je uvijek bio za tjedan-dva veci od tjedna u kojem sam, i da je sve bilo u redu, rodio bi se sa kilazom iznad 4kg...
Nigdje nije bilo ni govora da je manji...

martina123
23.03.2010., 20:26
I jos jedna opaska:
Odkako proucavam malo slucajeve, skuzila sam da izgleda postoje dvije varijante trombofilije.
Prva varijanta ima pokazatelje, koji su medu inim losi nalazi u toku trudnoce, zaostali rast bebice, najcesci prekid trudnoce 5, 6 ili najkasnije 7mj. itd..
A druga varijanta je IUFD, Stillbirth - Intrauterine fatal death gdje se uracunavaju slucajevi iznenadnih smrti bebica iznad 500grama (tocnije receno normalne tezine) i normalnih nalaza (koagulacisjkih), najcesce su prekidi trudnoce od 30tj. - 40tj. trudnoce...

8472
23.03.2010., 20:30
I jos jedna opaska:
Odkako proucavam malo slucajeve, skuzila sam da izgleda postoje dvije varijante trombofilije.
Prva varijanta ima pokazatelje, koji su medu inim losi nalazi u toku trudnoce, zaostali rast bebice, najcesci prekid trudnoce 5, 6 ili najkasnije 7mj. itd..
A druga varijanta je IUFD, Stillbirth - Intrauterine fatal death gdje se uracunavaju slucajevi iznenadnih smrti bebica iznad 500grama (tocnije receno normalne tezine) i normalnih nalaza (koagulacisjkih), najcesce su prekidi trudnoce od 30tj. - 40tj. trudnoce...

Da.
Ili nastupa polagano, pa je prvo uključen zaostatak u rastu, ili nastupi naglo odjednom i kraj. Uz sve moguće kombinacije i podvarijante.
Jer normalno, ne visi se na UZV svaki dan da bi se znalo stanje u svakom momentu.
Podatke se dobije u onim momentima kad se ode na pregled, pa kako se zatekne.

8472
25.03.2010., 08:24
Pitanjce za one koje znaju.

Da li se i problem eklampsije i preeklampsije veže uz trombofiliju?

Evo da sama sebi odgovorim.

Da, povezano je.

Trombofilija uzrokuje preeklampsiju i eklampsiju.

8472
25.03.2010., 08:29
Evo još zanimljivivosti.

NASLJEDNI ČIMBENICI
Mutacije koagulacijskih čimbenika povećavaju rizik od venske tromboze u ljudskoj
populaciji općenito, pa tako i u trudnoći, pogotovo drugi i treći gestacijski trimestar.
1. mutacija gena F II (G 1691A), F V, F VIII;
2. faktor V Leiden – fiziološka rezistencija na aktivirani protein C (70 %) - lupus
antikoagulans, povišene vrijednosti F V i F VIII i snižene vrijednosti PS
3. mutacija gena F II (G 20210A) gdje su vrijednosti F II povišene (>130 %) - oralni
kontraceptivi.
4. hiperhomocisteinemija povećava rizik od venozne i arterijske tromboze, međutim u
trudnica vrijednosti homocisteina se smanjuju pa je rizik od tromboze manji.
5. polimorfizam inhibitora plazminogen aktivatora (PAI-1) povećava rizik nastanka
venske i arterijske tromboze
6. istovremena prisutnost lupus antikoagulansa povećava rizik od venske tromboze.
Rizik od tromboze u trudnoći ovisi o uzroku trombofilije, te pojavi HELLP sindroma i
EPH-gestoza.
Ponekad trombofilija ima i pozitivan učinak, npr. mutacije faktora V Leiden smanjuju i
sprečavaju komplikacije od krvarenja tijekom poroda.

8472
25.03.2010., 08:31
P R E K I D T R U D N O Ć E
Spontani prekid trudnoće uzrokuju:
- nasljedne trombofilije
- nositelji F V Leiden mutacije
- manjak F XII
Ističem dva izrazito rizična stanja koja dovode do gubitka fetusa već na početku trudnoće
To su:
- afibrinogenemija / disfibrinogenemija.
Plazma je nekoagulabilna, a vrijednosti globalnih testova PV-a, APTV-a su sukladni
razini fibrinogena. Tijekom trudnoće nema kontrole stimulacije gena u sva tri lanca
molekule fibrinogena.
- manjak F XIII
Faktor XIII je transglutaminaza sa četiri podjedinice od kojih svaka ima dva aktivna
mjesta. Ovaj faktor sudjeluje u mnogim fiziološkim i patofiziološkim reakcijama, npr. u
hemostazi učvršćuje ugrušak između alfa 2–plazmin inhibitora i fibrina. Manjak F XIII
smanjuje rezistenciju ugruška na proteolitičko djelovanje plazmina. Posljedica je liza
hemostatskog ugruška, te spontani gubitak fetusa nije rijetkost. Jednako tako manjak F
XIII u majčinoj plazmi i u placenti uzrokuje nepotpuni razvoj placentalnog prostora.
Poznat je polimorfizam F XIII A (val 36 leucin), a za kliničke implikacje važno je znati
odnos polimorfizma, koncentracije F XIII u plazmi i njegovu specifičnu aktivnost.

8472
25.03.2010., 08:35
KOMPLIKACIJE TIJEKOM TRUDNOĆE
Stanja u kojima zbog poremećaja u sustava zgrušavanja u smislu DIC-a
nastaju komplikacije:
- abrupcija placente
- embolije plodnom vodom
- septički pobačaj
- ruptura uterusa
- produljeni šok .....
EPH-gestoza je kompleksni sindrom koji se javlja u trudnoći, a glavni su
mu simptomi nakupljanje tekućine (Edemi), pojava bjelančevina u urinu
(Proteinurija), i povičeni krvni tlak (Hipertenzija). Sam pojam gestoza je
opći naziv za bolesti svojstvene trudnoći (gestaciji). To su patološka
zbivanja u trudnoći. U teškim slučajevima javljaju se konvuzlije i kraća
ili duža komatozna stanja, a i smrt.
Preeklampsija – akutna toksemija; definirana je povišenim krvnim
tlakom i proteinurijom.
Eklampsija – uz povišeni krvni tlak i proteinuriju javljaju se konvulzije i
iznenadni gubitak svijesti.

8472
25.03.2010., 08:36
Evo link na sve to.

http://www.kbsm.hr/klinkemija/HDMB/Kongresi/4HKMBZadar2003/4.kongres.hdmb.hr/4_HKMB_kbsm.hr/PDF/Naknadna_predavanja/05_raic.pdf

martina123
25.03.2010., 10:27
8472..hvala ti.

Evo jos i: http://anestezija.org/index.php/Koagulacijski_poremećaji_u_opstetriciji

martina123
25.03.2010., 11:31
Evo link na sve to.

http://www.kbsm.hr/klinkemija/HDMB/Kongresi/4HKMBZadar2003/4.kongres.hdmb.hr/4_HKMB_kbsm.hr/PDF/Naknadna_predavanja/05_raic.pdf

Na zalost, mag.Rajić je u mirovini, zvala sam tamo...

DY81
27.03.2010., 13:17
hej curke ima li sta novog kod vas

martina123
29.03.2010., 11:10
..Ja ovaj cetvrtak na prvi pregled nakon poroda, nadam se dobiti uputnice za sve ove krvne pretrage..

8472
29.03.2010., 11:31
Idem okolo i pričam ljudima o svemu tome i čini mi se kao "Lov na vještice", sve nešto kao tajnovito, čudno, niko ne zna, nešto se šuška, a sve nešto "ne znam što".
Ma već me i nervira. Malo čačkam po netu, banalno ono Googlanje i ostalo, nije čak ni dublje traženje, i nalazim doslovno što god hoćete.

Evo, ovo stanje se zove u stvari Antifosfolipidni sindrom.
http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=184&Tekst2ID=185&Show=2149
http://en.wikipedia.org/wiki/Antiphospholipid_syndrome

Vodi se pod "autoimuna bolest" http://en.wikipedia.org/wiki/Autoimmune_disease

Popularni naziv je Trombofilijahttp://en.wikipedia.org/wiki/Thrombophilia

Uzrokuje razne stvari tipa
http://en.wikipedia.org/wiki/Stillbirth
http://en.wikipedia.org/wiki/Miscarriage
http://en.wikipedia.org/wiki/Preeclampsia
http://en.wikipedia.org/wiki/Eclampsia
http://en.wikipedia.org/wiki/Venous_thromboembolism
http://en.wikipedia.org/wiki/Pulmonary_embolism
http://en.wikipedia.org/wiki/Deep_vein_thrombosis
Masu toga, za sad sam stala i na migreni jer smanjeni protok krvi u mozgu u bezbroj varijanti vena i arterija uzrokuje i tu dosadnu migrenu.

Mislim, bezbroj je kombinacija i bolesti koje sve proizlaze iz neke kombinacije mutacija tih faktora (Leidan V, MTHFR, PAI-1....)
Nije baš banalno. Stvarno je puno toga, puno elemenata, puno kombinacija.
Nemamo svi istu.
Nije baš ono e ja sam MTHFR homozigot, e kako to da ja imam ovo, a ti s istim tim ono. Malo je složenije.
Ali je današnja stvarnost.
U člancima sa početka 2000, piše kao 2% ljudi ima ovo ono, sredinom tamo oko 2004, piše već oko 20% ljudi bla bla...
U stvari kako tko bilježi i otkriva, tim postotcima i barata.
Ako ubrojim sve one visokotlakaše, predinfarktna stanja, migrenaše i sl, pa čini mi se da gotovo svi ljudi imaju taj poremećaj, samo ovisi dali u blažoj ili težoj kombinaciji.
Stil života neminovno utjeće, ljekovi koje koristimo, napetosti s kojima se susrećemo... Ma sve, samo još područje nije toliko popularno da bi se svi bavili time.
Eno tamo sedamdesetih se nije znalo za Sidu. Zato su do '85 znali već svi u svijetu.
Ovo naše je utoliko peh jer nije baš nešto posebno smrtonosno (tipa rak), niti je promiskutetno, pa je svjetska spoznaja o tome malo usporena.

DY81
29.03.2010., 19:58
8472 razumjem te u potpunosti,tako mi je i samoj, udjen na net pa citam i citam i citam u nedogled i sta znam na kraju nista,jedno veliko nista,samo se isprepadam ovim pustim informacijama pa mi nije ni do cega
nemojte me pogresno svatiti, puno ste mi pomogle ali kazem vam da nam i nije dobro znati toliko informacija, trebala sam poslusat doktora i gotovo:grli:

DY81
29.03.2010., 20:01
cure,dali neke od vas puse cigarete i sta mislite o ovoj nasoj bolesti i cigarama

8472
29.03.2010., 21:29
cure,dali neke od vas puse cigarete i sta mislite o ovoj nasoj bolesti i cigarama
Gle, poznato je kakav učinak imaju cigarete na krvožilni sustav.
Što da ti više kažem. Doljevanje ulja na vatru.

martina123
30.03.2010., 09:53

He....
Ja sam prije postupka prestala pusiti, u trudnoci nisam ni jednu popusila, niti sam popila gut alkohola niti sam popila gut kave..
Zdravo sam jela, doslovce sve racunala postotke vitamina, svega zivoga.... :(

Kada sam se vratila iz bolnice pocela sam sad opet pusiti, jedino mi je to sad ostalo..
Nemrem si pomoci..
Naravno, kada cu osjetiti da pocinjem razmisljam opce o drugoj trudnoci onda cu prestati (i opet)..

Mene ova tapkanje u mraku zapravo ljuti, svi nekako (tocno tako) samo suskaju o tome. Ali ja nikako necu stati (nakon pregleda) na tome da ne znaju zakaj mi se to desilo, ili recimo eto tako desilo se, ili....
Nema sanse da idem tako zavezanih ociju u novi postupak... :flop:

martina123
30.03.2010., 09:54
Jeste znali: http://www.october15th.com/

Dan za nase andele...

15. listopada - DAN SJEĆANJA NA NAŠE ANĐELE
(Dan sjećanja na djecu umrlu tijekom trudnoće ili nakon poroda): http://www.mama-mami.com/content/view/480/153/

mila26
31.03.2010., 08:02

Ja sam evo sretna što sam ostavila cigarete prije tri godine, da nisam tada morala bi sada kad sam saznala za mutacije.

Dok sam studirala pila sam i kontracepcijske tablete i pušila i ništa mi se nije dogodilo a nositelj sam Leiden mutacije-homozigot i PAI-1 heterozigot ali eto zato sam u trudnoći dobila trombozu.

Ja bih ti savjetovala da ih se probaš ostaviti jer već znaš i sama koliko su štetne a osobito još uz ovu našu trombofiliju.

Mene još uvijek vuče da nekad zapalim, osobito u društvu i na nekim feštama ali do sad još nisam što ne mogu obećati za ubuduće da ću možda zapaliti jednu :facepalm:.

martina123
31.03.2010., 09:59
Ostaviti cu ih se... Jos ne sada, ali budem sigurno jer mi nije problem... Uf... mene tek cekaju sve ove pretrage...

DY81
31.03.2010., 22:25
ma sve ja to znam,i evo prestala sam ima dva mjeseca, i ovo nije prvi put da prestajem nego sto i prvi, i prije spoznaje da imam tu sklonost zgrusavanju pokusavala sam prestat, al 3-4 mjeseca pa se vratim na staro. naravno sad posto idem na trudnocu tjerat cu se da ne pocinjem,jer je trudnoca puno vaznija, al svaki put kad prestanem sve je teze i teze,al cu valjda svladat i to
svaka cast mila26, a tebi martina123 zelim da uspijes u prestajanju i da sto prije rijesis te nalaze, pa opet na :cerek: pusek:)

Taca1981
31.03.2010., 22:36
Cure,prvo jedan veliki pozdrav od mene,nova sam na ovom forumu ali sam pronašla zanimljivu temu i odlučila se pridružiti.
Ukratko,nakon nekoliko godina neuspjeha ostala sam trudna,u trudnoći su mi rađene pretrage zbog nasljedne trombofilije(djed i mama umrli,a ujak ima također trombozu),pila sam aspirin protect,zadnje tromjesječje sam bila na clexanu 40 mg/24 h,hospitalizirana zbog gestacijskog dijabetesa(u trudnoći dobila 30 kg),porod je bio indukcijski,posteljica sljepljena za maternicu te je nakon nasilnog vađenja pukla,nakon toga sam kiretirana i šivana,pola sata nakon toga dobila sam odljev krvi te se na uzv nije vidjelo da su ostali komadići posteljice.Pri otpuštanju iz bolnice hemoglobin mi je bio 80.Nakon 10 dana sam hitno hospitalizirana zbog nove kiretaže(nekoliko zaostalih komadića posteljice od toga jedan od 9 mm),te sam dobila terapiju atb.Nakon malo više od mjesec dana dobila sam trombozu dubokih vana te sam hospitalizirana.Nakon 8 mj.korištenja terapije Martefarina cd je pokazao čiste vene.
Moj sin je sada star 15,5 mjeseci i ja bih htjela još jednu trudnoću međutim muči me pitanje:dali mi je rano s obzirom na te dvije kiretaže i koja je mogućnost ponovnog javljanja tromboze u drugoj trudnoći?Ima li koja od vas da se odlučila na drugu trudnoću unatoč dijagnozi i kako ste se riješili straha(jer mene je strah,a želja za još jednom bebicom je sve veća)?
P.S.oprostite na podužem tekstu

8472
01.04.2010., 07:18
Taca1981 dobrodošla i :s.

Gle, prvo, straha se ne možeš riješit, možeš to prihvatit kao novi izazov ili se pomirit da ćeš imat jedno dijete.
Ako prihvatiš kao izazov, imaš uvjete "igre", pravila postoje uvjek, a tračak nade i sreće je uvjekprisutan.
Volja za ostvarenjem cilja je presudna, onda sve etape postaju manje bitne.
:top:

Što se tiče tromboze, volila bih i ja znati.
Čitajući o svemu tome, vidjela sam da pravila nekog određenog ponavljanja nema. Dosta varira, nekad se desi, nekad ne.

Što se tiče posteljice i maternice, tebi nije pukla maternica, već posteljica koliko kužim.
Mengu si dobila?
Osobno smatram da bi trebala pustit da prođe barem 4-6 menstrualnih ciklusa da se sustav posloži na svoje, a maternica da se regenerira.
Tebi nije bilo pucanja tkiva koje mora zarasti, samo da ti se organizam dobro očisti.
Kod carskih preporučuju 2 godine, onda bi i ti bila tu negdje.
Posavjetuj se i sa ginićem koji te vodi i sa hematologom zbog tromboze.

Sretno :top:

martina123
01.04.2010., 10:25
Cure imam par pitanja..
Znate li nekog dobrog hematologa?

I vezano uz trudnoce, hematologa ginekologa? Koji se kuzi u ove nase probleme sa trombozom....

Taca... ipak malo odmori, najmanje 6mj... (meni su tako preporucili)..

8472
01.04.2010., 11:46
Martina
Ginekolog je dr Đelmiš, on je ginekolog-dijabetolog.
Jesi išla kod njega? On jedini aktivno prati ovaj poremećaj kod trudnica.
Da njega jednostavno pitaš kojem hematologu ići.

martina123
01.04.2010., 15:48
Martina
Ginekolog je dr Đelmiš, on je ginekolog-dijabetolog.
Jesi išla kod njega? On jedini aktivno prati ovaj poremećaj kod trudnica.
Da njega jednostavno pitaš kojem hematologu ići.

Puno ti hvala, je cula sam za njega.
S obzirom da mi je bliza Rijeka, bila sam i tamo pitala i ima doktorica koja se takoder bas time bavi, pa cu za pocetak probat sa njom dogovoriti...
A onda dalje...
Mozda i do njega, ako ce trebati.

Taca1981
01.04.2010., 23:07
8472,hvala na dobrodošlici i na odgovoru...
Naravno da ću se prvo posavjetovati sa ginekologom i hematologom jer ne želim ni sebe niti bebu dovesti u opasnost...to mi je prvo na popisu...:top:
Mene je najviše strah toga što sam jako dugo čekala prvu trudnoću i da neću ni ovaj put uspjeti iz˝prve˝...a godine lete...mislim,nisam fosil ali bliži se trideseta...:mig:
Inače,imam pcos i doktori misle da je to uzrok mojeg problema sa začećem,ali...jel je moguće da mi je i trombofilija u tome zasmetala???

P.S.vidim da većina piše svoje nalaze pa ću i ja:
Antitrombin III:083 1
APC rezistencija:072 NR
Protein C:061 1
Protein S Ac:052 1
LAC:neg
Homocistein:4,5 mmol/L
PAI:6,80 KIU/L
Fibrinogen:5,9 ng/L
Kardiolipin screen:neg
Faktor V Leiden(G 1691 A mutacija):neg
Protrombin (G 20210 A mutacija):neg
MTHFR (C 677 T mutacija):heterozigot za mutaciju
PAI - 1 4G alel: prisutan 5G polimorfizam na oba alela
Deficijencija proteina C
D-dimeri:najviše 431,sem jednom kad su bili 1311 i tad sam hospitalizirana i uvedena mi je terapija clexana

Pozdrav svima,a Martini i ovdje jedan veliki :grli:

DY81
03.04.2010., 09:23
8472,hvala na dobrodošlici i na odgovoru...
Naravno da ću se prvo posavjetovati sa ginekologom i hematologom jer ne želim ni sebe niti bebu dovesti u opasnost...to mi je prvo na popisu...:top:
Mene je najviše strah toga što sam jako dugo čekala prvu trudnoću i da neću ni ovaj put uspjeti iz˝prve˝...a godine lete...mislim,nisam fosil ali bliži se trideseta...:mig:
Inače,imam pcos i doktori misle da je to uzrok mojeg problema sa začećem,ali...jel je moguće da mi je i trombofilija u tome zasmetala???

P.S.vidim da većina piše svoje nalaze pa ću i ja:
Antitrombin III:083 1
APC rezistencija:072 NR
Protein C:061 1
Protein S Ac:052 1
LAC:neg
Homocistein:4,5 mmol/L
PAI:6,80 KIU/L
Fibrinogen:5,9 ng/L
Kardiolipin screen:neg
Faktor V Leiden(G 1691 A mutacija):neg
Protrombin (G 20210 A mutacija):neg
MTHFR (C 677 T mutacija):heterozigot za mutaciju
PAI - 1 4G alel: prisutan 5G polimorfizam na oba alela
Deficijencija proteina C
D-dimeri:najviše 431,sem jednom kad su bili 1311 i tad sam hospitalizirana i uvedena mi je terapija clexana

Pozdrav svima,a Martini i ovdje jedan veliki :grli:

pozzzz, taca,evo ja samo da ti pozelim dobrodoslicu i sretno!:top:

ditta
03.04.2010., 14:55
Cure, imate dosta informacija na temi Duboka venska tromboza (i o samoj bolesti ali i o genetici, pretragama, hematolozima itd).

Vezano za ponavljanje tromboze, nakon što se jednom u životu desila (nije bitno pod kojim okolnostima), to je sasvim moguće. Rizik je 50% posto veći nego kod ostatka populacije, tj. kod ljudi koji nisu nikad imali trombozu. Na žalost.

Najvažnije je imati dobrog hematologa (to je ključni specijalista za bilo što kasnije u životu) i ginekologa koji se razumije u poremećaje zgrušavanja krvi.

Sretno sa trudnoćama!:)

Taca1981
04.04.2010., 08:03
ditta,hvala....:)

mila26
04.04.2010., 15:12
Moj sin je sada star 15,5 mjeseci i ja bih htjela još jednu trudnoću međutim muči me pitanje:dali mi je rano s obzirom na te dvije kiretaže i koja je mogućnost ponovnog javljanja tromboze u drugoj trudnoći?Ima li koja od vas da se odlučila na drugu trudnoću unatoč dijagnozi i kako ste se riješili straha(jer mene je strah,a želja za još jednom bebicom je sve veća)?
P.S.oprostite na podužem tekstu

Ja znam da ću unatoč mojoj dijagnozi i trombozi u trudnoći ići na drugu bebu. Nitko mi nikad nije rekao da ne bi trebala, jedino mi je moj ginekolog samo rekao da se pričuvam kao da sam imala carski rez (po nekima je to 1god, neki kažu 2god a neki čak samo 6mj). Nakon utvrđivanja trombofilije rekli su mi da u drugoj trudnoći od početka odmah idem na injekcije i cijelu trudnoću. Bar znam da ću biti zaštićena i da mi se ponovna tromboza ne može dogodit.

Što su tebi doktori točno rekli i jesu ti spominjali heparin za drugu trudnoću?

Taca1981
04.04.2010., 21:20
Mila,meni su isto rekli da će mi heparin ići cijelu trudnoću,a nakon poroda martefarin.Jel je netko od vas pio martefarin i dojio?Ja sam strašno nesretna jer su mi kardiolozi(dok sam ležala kod njih)ukinuli dojenje pod izgovorom da se izlučuje u mlijeko.Na uputama za taj lijek pak piše da se ne izlučuje,a i transfuziolog je to potvrdio...:confused:...ima li tko iskustva s time?

mila26
05.04.2010., 09:49
Mila,meni su isto rekli da će mi heparin ići cijelu trudnoću,a nakon poroda martefarin.Jel je netko od vas pio martefarin i dojio?Ja sam strašno nesretna jer su mi kardiolozi(dok sam ležala kod njih)ukinuli dojenje pod izgovorom da se izlučuje u mlijeko.Na uputama za taj lijek pak piše da se ne izlučuje,a i transfuziolog je to potvrdio...:confused:...ima li tko iskustva s time?

Joj to je bila i moja bolna točka:(. Poslije poroda su mi osmi dan ukinuli injekcije heparina jer su nalazi svi u redu. Nakon 5 dana nekorištenja injekcija tegobe s venama mi se vraćaju i dobivam upalu površinskih vena, stavljaju me na martefarin (koji do tad nikad nisam pila) i na internoj mi kažu da sad moram prestati s dojenjem, da se ne smije dojit uz te tablete, ja plačem i odustajem od dojenja jer se bojim za svoju bebu, da bi mi na kraju na transfuziji rekli da se sad uz taj novi lijek martefarin smije dojiti, da se on ne izlučuje u mlijeko, do tad je bio lijek marivarin koji se izlučivao u mlijeko i uz koji se nije smjelo dojit, no to ovi na internoj a i moj hematolog uopće nisu znali, oni nisu znali da se novi lijek martefarin razlikuje od starog marivarina - što im nije na čast jer im je to uža struka a oni to ne znaju. A lijepo i na uputama na lijeku piše da se smije dojit ali izgleda da od doktora to nitko ni ne čita. I tako nakon par dana prekida ja ponovno počinjem dojit ali ništa od toga, još smo se malo mučili i onda prekid. Tako da znaš da uz martefarin slobodno možeš dojit i ja ću to i napravit nakon drugog poroda. :top:

Taca1981
05.04.2010., 21:29
Joj,ja sam pala u totalnu depresiju zbog dojenja,plakala sam svaki put kad bih pripremala bočicu s mlijekom...meni su u bolnici davali bromergon tako da nije bilo šanse početi ponovno dojiti kad sam se vratila kući(tek sam kod kuće pročitala upute na lijeku)...srećom pa mi je patronažna bila predivna žena puna utješnih riječi pa me je nekako dovela u red...drugo ću obavezno dojiti dokle god bude išlo...:top:
Ne znam jel ću morati ponovno raditi genske pretrage prije druge trudnoće...ja bih sve preglede obavila prije nego krenemo na drugu bebu,da budem sigurna da je sve(donekle)ok...još kad bi mi upalilo da brzo ostanem trudna-e to bi bio posao...:D

mila26
06.04.2010., 10:21
Joj,ja sam pala u totalnu depresiju zbog dojenja,plakala sam svaki put kad bih pripremala bočicu s mlijekom...meni su u bolnici davali bromergon tako da nije bilo šanse početi ponovno dojiti kad sam se vratila kući(tek sam kod kuće pročitala upute na lijeku)...srećom pa mi je patronažna bila predivna žena puna utješnih riječi pa me je nekako dovela u red...drugo ću obavezno dojiti dokle god bude išlo...:top:
Ne znam jel ću morati ponovno raditi genske pretrage prije druge trudnoće...ja bih sve preglede obavila prije nego krenemo na drugu bebu,da budem sigurna da je sve(donekle)ok...još kad bi mi upalilo da brzo ostanem trudna-e to bi bio posao...:D

Što ti je rekla patronažna za dojenje da i mene malo utješiš jer ja mislim da to nikad neću prežalit.

A genske testove ti neće ponovno raditi jer to je genetski, nepromjenjivo, to se ne može "izliječit" već ti je najvažnija prevencija, kao što je npr. heparin u trudnoći.

Ja bi isto uskoro na drugu bebu a moja ima tek 8mj. Još se posavjetuj sa ginekologom i hematologom ali ja mislim da ti možeš već krenut na drugu jer imaš problema i sa začećem pa ti se i to može odužit, bolje krenut na vrijeme ali kad ti se pokaže plusić na testu odmah trčiš kod ginića da ti potvrdi trudnoću i da dobiješ injekcije.

andreja2000
06.04.2010., 17:06
Pozdrav svima! nažalost ali evo još jedne heparinke :-). Meni je dijagnosticirana trombofilija nakon drugog spontanog (prvi je bio nakon 6 tjedna i najvjerojatnije je bio blighted ovum jer nisam uspjela doći do doktora dok sve već nije bilo gotovo) u 9 tjednu kad su me poslali na sve krvne pretrage. Ustanovljen mi je 677Tpolimorfizam C/T heterozigot i PAI polimorfizam 4G/5G heterozigot. Nakon toga su mi dali andole ali je i slijedeća trudnoća bila blighted ovum. Prije godinu dana otišla sam Đelimišu koji mi je nakon još nekih pretraga odmah dao clexane 0,6. Nakon 6 mjeseci bockanja već sam skoro digla ruke i na dan kad sam otišla dogovoriti inseminaciju test je pokazao pozitivno! četvrti put! Moje prvo veselje zamijenio je užasan strah! Sutra mi je 5+3 i idem u Petrovu na pretrage kako bi clexane dalje dobivala preko njih. I Đelmiš i Starčević su na sam pogled mojih nalaza zaključili kako je uzrok mojih spontanih trombofilija, nadam se da su u pravu . Inače imam 39 godina i nemam baš puno vemena za eksperimente. Da li netko ima ovu moju kombinaciju?

Taca1981
06.04.2010., 18:41
Što ti je rekla patronažna za dojenje da i mene malo utješiš jer ja mislim da to nikad neću prežalit.

Nećeš vjerovati,ali riječi koje su me podigle su:Jedina bitna stvar je da je dijete sito i da napreduje...pogledaj ga koliko je sretna i zadovoljna bebica...

I,onda sam shvatila da je stvarno to bitno,a ne ono što ja osjećam...izrasta u sretnog,zdravog i veselog momčića,a to što smo jako kratko dojili i nije bitno...bitno je da smo zdravi i zajedno...

mila26
07.04.2010., 21:03
Nećeš vjerovati,ali riječi koje su me podigle su:Jedina bitna stvar je da je dijete sito i da napreduje...pogledaj ga koliko je sretna i zadovoljna bebica...

I,onda sam shvatila da je stvarno to bitno,a ne ono što ja osjećam...izrasta u sretnog,zdravog i veselog momčića,a to što smo jako kratko dojili i nije bitno...bitno je da smo zdravi i zajedno...

To je istina da, moja je isto zdrava bebica samo malo čak i prenapredna, ima dosta kila pa si nekako mislim da sam ju bar dojila ne bi imala toliko kila kao sada od adaptiranog mlijeka. Ali šta je tu je, glavno da mi je zdrava i da je dobro. Kako mi je ginekolog rekao dobro je to sve na kraju i ispalo kako je moglo. Žive i zdrave i ona i ja.

mila26
07.04.2010., 21:21
Pozdrav svima! nažalost ali evo još jedne heparinke :-). Meni je dijagnosticirana trombofilija nakon drugog spontanog (prvi je bio nakon 6 tjedna i najvjerojatnije je bio blighted ovum jer nisam uspjela doći do doktora dok sve već nije bilo gotovo) u 9 tjednu kad su me poslali na sve krvne pretrage. Ustanovljen mi je 677Tpolimorfizam C/T heterozigot i PAI polimorfizam 4G/5G heterozigot. Nakon toga su mi dali andole ali je i slijedeća trudnoća bila blighted ovum. Prije godinu dana otišla sam Đelimišu koji mi je nakon još nekih pretraga odmah dao clexane 0,6. Nakon 6 mjeseci bockanja već sam skoro digla ruke i na dan kad sam otišla dogovoriti inseminaciju test je pokazao pozitivno! četvrti put! Moje prvo veselje zamijenio je užasan strah! Sutra mi je 5+3 i idem u Petrovu na pretrage kako bi clexane dalje dobivala preko njih. I Đelmiš i Starčević su na sam pogled mojih nalaza zaključili kako je uzrok mojih spontanih trombofilija, nadam se da su u pravu . Inače imam 39 godina i nemam baš puno vemena za eksperimente. Da li netko ima ovu moju kombinaciju?

Dobrodošla andreja na ovaj forum.
Želim ti sreću u ovoj trudnoći i da na kraju dobiješ jednu lijepu bebicu. Ja nemam tu kombinaciju već sam ja FV Leiden homozigot i PAI-1 heterozigot ali koju god kombinaciju imala samo je jedan lijek - heparin. Ja sam isto cijelu trudnoću (zapravo od 12tj kad sam dobila trombozu) koristila clexane 0,6 i kontrolirala se kod dr. Đelmiša i dr. Ivanišević i dr. Starčević. Sad imam zdravu bebicu od 8mj. :cerek:
Htjela bih ti reći da je zapravo dobro ako ti je za spontane kriva trombofilija jer za to ima lijeka - heparin, da je nešto drugo možda za to ni nema lijeka, ovako smo zapravo sve u neku ruku sretne.
Još jednom sreeetnooo i javi kako je bilo kod doktora!!!!:top:

andreja2000
08.04.2010., 13:45
Hvala na dobrodošlici! :-) Bila sa jučer u Petrovoj i prvi put u moje sad već četiri trudnoće da veličina odgovara tjednima trudnoće i sve je zasad Ok!:s Izgleda da je ipak trombofilija uzrok! Moram mirovati ali to mi nije problem. Ako treba ležat ću svih devet mjeseci! a i bockanje mi je već ušlo u naviku.:D Sad čekam +!

mila26
09.04.2010., 08:15
Hvala na dobrodošlici! :-) Bila sa jučer u Petrovoj i prvi put u moje sad već četiri trudnoće da veličina odgovara tjednima trudnoće i sve je zasad Ok!:s Izgleda da je ipak trombofilija uzrok! Moram mirovati ali to mi nije problem. Ako treba ležat ću svih devet mjeseci! a i bockanje mi je već ušlo u naviku.:D Sad čekam +!

:top::cheer::lux:

larazg
10.04.2010., 23:14

A genske testove ti neće ponovno raditi jer to je genetski, nepromjenjivo, to se ne može "izliječit" već ti je najvažnija prevencija, kao što je npr. heparin u trudnoći.

Ja bi isto uskoro na drugu bebu a moja ima tek 8mj. Još se posavjetuj sa ginekologom i hematologom ali ja mislim da ti možeš već krenut na drugu jer imaš problema i sa začećem pa ti se i to može odužit, bolje krenut na vrijeme ali kad ti se pokaže plusić na testu odmah trčiš kod ginića da ti potvrdi trudnoću i da dobiješ injekcije.

može se dojiti najnormalnije..ja dojila do 6 mjeseci jer heparin ne prolazi kroz posteljicu...

mila26
11.04.2010., 15:08
može se dojiti najnormalnije..ja dojila do 6 mjeseci jer heparin ne prolazi kroz posteljicu...

Jesi ti poslije poroda i dalje bila na injekcijama heparina, do kad si bila poslije poroda? Meni su ih prerano ukinuli pa mi se stanje pogoršalo i zato su me stavili na martefarin.

Pod injekcijama heparina i na tabletama martefarina se može najnormalnije dojit jedino prije dok su bile tablete marivarin se nije smjelo dojit uz njih jer su one prolazile kroz mlijeko.

Taca1981
11.04.2010., 20:08
To je jedino što ne mogu oprostiti kardiolozima-100% su bili sigurni da se ne smije dojiti dok se koristi martefarin-kad sam dobila potvrđenu trombozu odbila sam liječenje baš zbog dojenja,ali sam se na nagovor svoje transfuziologinje vratila u bolnicu...deset dana koje sam provela u bolnici su mi bili najteži u životu,stalno sam plakala...ne volim se toga ni sjetiti.Sad znam ako mi se to ponovi kako reagirati.
Meni je kardiolog rekao da bi i moj sin trebao raditi genetske pretrage ali nije rekao kada.S koliko godina bih ga trebala uopće odvesti?

mila26
12.04.2010., 10:46
To je jedino što ne mogu oprostiti kardiolozima-100% su bili sigurni da se ne smije dojiti dok se koristi martefarin-kad sam dobila potvrđenu trombozu odbila sam liječenje baš zbog dojenja,ali sam se na nagovor svoje transfuziologinje vratila u bolnicu...deset dana koje sam provela u bolnici su mi bili najteži u životu,stalno sam plakala...ne volim se toga ni sjetiti.Sad znam ako mi se to ponovi kako reagirati.
Meni je kardiolog rekao da bi i moj sin trebao raditi genetske pretrage ali nije rekao kada.S koliko godina bih ga trebala uopće odvesti?

Pa to ne razumijem, to im je ono uža struka i ajde da jedan ne zna ali njih 4-5 to mi ne ide u glavu, jel oni ne prate promjene i ne usavršavaju se dalje? Taj martefarin za dojilje onda zlata vrijedi jer se uz marivarin nije smjelo dojit i to bi onda oni svi trebali znati.
Meni su isto rekli da će mi se kćer trebati testirati ali kasnije, poslije puberteta prvenstveno zbog kontracepcijskih tableta i trudnoće da ranije kao nema potrebe.

larazg
12.04.2010., 15:31
Jesi ti poslije poroda i dalje bila na injekcijama heparina, do kad si bila poslije poroda?

ja sam od 4 tjedna trudnoće bila na heparinu pa sve do 60 dana poslije poroda...
zabila si sve skupa oko 350-360 injekcija u sebe

Taca1981
12.04.2010., 23:17
Mila,ja mislim da se njima nije dalo voditi brigu o tome da mi djete dolazi svaka četiri sata na dojenje(živim pet minuta od bolnice),niti im se dalo gledati me kako se izdajam...ne želim pljuvati po nikome,ali sam stekla dojam da im i nije bilo pretjerano stalo...kod mene je bio dodatni problem što sam ja tu trombozu vukla tjedan dana prije dolaska doktoru(uvjeravala sam samu sebe da to nije ništa),tako da su me proglasili kritičnom i stavili me na polu intezivnu njegu(naravno,kad sam se sutradan vratila na nagovor tranfuziologa)...Bože,baš sam bila luđakinja...ali,eto,uz puno sreće ipak je moja priča imala sretan ishod...

mila26
13.04.2010., 20:51
ja sam od 4 tjedna trudnoće bila na heparinu pa sve do 60 dana poslije poroda...
zabila si sve skupa oko 350-360 injekcija u sebe

Pa da, 60 dana poslije poroda ili bar 30 a meni su ih ukinuli 8-mi dan poslije poroda, pre pre rano i vratili su mi se problemi, samo ne duboka venska tromboza već nešto s površinskim venama. Tu mi je dosta bio kriv i dr. Starčević koji mi u otpusnom pismu nije ništa napisao za daljnju terapiju a rekao je da hoće pa kad sam došla kući sam morala ići u svoju bolnicu gdje su mi rekli da se to njima sve čini u redu i da mi terapija više nije potrebna. A ovi u Zg su uvijek govorili da bar 3-4tj poslije poroda heparin se prima.

mila26
13.04.2010., 21:03
Mila,ja mislim da se njima nije dalo voditi brigu o tome da mi djete dolazi svaka četiri sata na dojenje(živim pet minuta od bolnice),niti im se dalo gledati me kako se izdajam...ne želim pljuvati po nikome,ali sam stekla dojam da im i nije bilo pretjerano stalo...kod mene je bio dodatni problem što sam ja tu trombozu vukla tjedan dana prije dolaska doktoru(uvjeravala sam samu sebe da to nije ništa),tako da su me proglasili kritičnom i stavili me na polu intezivnu njegu(naravno,kad sam se sutradan vratila na nagovor tranfuziologa)...Bože,baš sam bila luđakinja...ali,eto,uz puno sreće ipak je moja priča imala sretan ishod...

Taco točno je to što si rekla, lakše im je bilo dati ti tu injekciju za prestanak mlijeka nego se bakćati oko izdajanja, mlijeka i dovoženja bebe. Što njih briga, manje posla za njih, to im je bitnije.
A to što se tiče tromboze ja isto kad sam završila u bolnici i dijagnosticirana mi tromboza nisam ni znala što je to ni koliko je to opasno. Ja sam samo gledala kad ću ići kući, objasnili su mi da imam ugrušak u dubokoj veni u lijevoj nozi a ja sam samo pitala kad će mi se više taj ugrušak otopit da mogu ići kući :bonk:. Mislila sam da ću kući još taj tjedan a onda nakon 20 dana u mojoj bolnici me prebacuju u Petrovu u Zg, jao mislila sam da me nikad neće pustit kući.

Taca1981
13.04.2010., 21:53
Taco točno je to što si rekla, lakše im je bilo dati ti tu injekciju za prestanak mlijeka nego se bakćati oko izdajanja, mlijeka i dovoženja bebe. Što njih briga, manje posla za njih, to im je bitnije.
A to što se tiče tromboze ja isto kad sam završila u bolnici i dijagnosticirana mi tromboza nisam ni znala što je to ni koliko je to opasno. Ja sam samo gledala kad ću ići kući, objasnili su mi da imam ugrušak u dubokoj veni u lijevoj nozi a ja sam samo pitala kad će mi se više taj ugrušak otopit da mogu ići kući :bonk:. Mislila sam da ću kući još taj tjedan a onda nakon 20 dana u mojoj bolnici me prebacuju u Petrovu u Zg, jao mislila sam da me nikad neće pustit kući.

Znala sam ja što je tromboza(mama mi je išla na tri operacije,a na trećoj je dobila sepsu i odsjekli su joj obje noge do kukova-nakon 24 dana je umrla,a i djed mi je slično prošao),ali zbog pristupa liječnika sam u početku odbila hospitalizaciju jer su mi u svakoj rečenici spominjali kako ću umrijeti.Tad sam mislila da ako ću već umrijeti želim biti sa svojim djetetom,a ne u vražjoj bolnici.Sad kad gledam na to drukčije mislim,i drago mi je da sam se vratila u bolnicu,jer da nisam moj mali anđeo bi odrastao bez mame,a to je ipak puno gore od deset dana bolnice.

mila26
14.04.2010., 10:11
Znala sam ja što je tromboza(mama mi je išla na tri operacije,a na trećoj je dobila sepsu i odsjekli su joj obje noge do kukova-nakon 24 dana je umrla,a i djed mi je slično prošao),ali zbog pristupa liječnika sam u početku odbila hospitalizaciju jer su mi u svakoj rečenici spominjali kako ću umrijeti.Tad sam mislila da ako ću već umrijeti želim biti sa svojim djetetom,a ne u vražjoj bolnici.Sad kad gledam na to drukčije mislim,i drago mi je da sam se vratila u bolnicu,jer da nisam moj mali anđeo bi odrastao bez mame,a to je ipak puno gore od deset dana bolnice.

:( Jako mi je žao zbog tvoje mame. A kako tebi onda nisu odmah u prvoj trudnoći prepisali heparin? Koliko sam ja skužila ti si poslije poroda i kiretaže posteljice dobila trombozu. Kako s obzirom da su znali za tvoju mamu i djeda i to da u obitelji očito postoje problemi s trombozom ti nisu prepisali barem onaj preventivni heparin od 0,2 ili 0,4 ako već nisi napravila genetske testove da znaju točno što ti imaš?

larazg
14.04.2010., 10:21
:( Jako mi je žao zbog tvoje mame. A kako tebi onda nisu odmah u prvoj trudnoći prepisali heparin? Koliko sam ja skužila ti si poslije poroda i kiretaže posteljice dobila trombozu. Kako s obzirom da su znali za tvoju mamu i djeda i to da u obitelji očito postoje problemi s trombozom ti nisu prepisali barem onaj preventivni heparin od 0,2 ili 0,4 ako već nisi napravila genetske testove da znaju točno što ti imaš?

pa nisu baš svugdje stručnjaci. pa nije to baš tako čest poremećaj.
Druga stvar što je ova tema okupila takve forumašice ali nije to baš tako često.
I moj otac i moja majka su na marivarinu bili pa mene nitko u prvoj trudnoći nije to ni pitao..
Ja sam sve ove pretrage sama izvojevala i sama došla do profesora...

Koji mi je naposlijetku rekao Bolje da niste sad trudni jer bi vam se isto dogodilo...

Taca1981
14.04.2010., 13:12

Prepisali su mi clexane 40mg/24 h zadnje tromjesečje,također sam radila genske pretrage koje su pokazale deficijenciju proteina C koja je skoro pa normalna u trudnoći pa nisu posumnjali da bi moglo biti toliko problema.U biti,meni je okidač bila ta nesretna posteljica-da nije bilo toga možda mi se tromboza ne bi nikad aktivirala.:ne zna:
Kad čitam ove vaše postove jeza me prolazi,jer ni na sekundu kroz cijelu trudnoću nisam pomislila da se i bebi može nešto dogoditi.Blaženo neznanje...

mila26
15.04.2010., 10:40
Prepisali su mi clexane 40mg/24 h zadnje tromjesečje,također sam radila genske pretrage koje su pokazale deficijenciju proteina C koja je skoro pa normalna u trudnoći pa nisu posumnjali da bi moglo biti toliko problema.U biti,meni je okidač bila ta nesretna posteljica-da nije bilo toga možda mi se tromboza ne bi nikad aktivirala.:ne zna:
Kad čitam ove vaše postove jeza me prolazi,jer ni na sekundu kroz cijelu trudnoću nisam pomislila da se i bebi može nešto dogoditi.Blaženo neznanje...

Da, što se tiče beba ti i ja smo super prošle. Uredno iznijele cijelu trudnoću a ja još k tome u 12tj dobila trombozu. Vidjela sam da su doktori pomislili kad su me vidjeli da beba sigurno neće preživjeti. Ja sva u bolovima, preznojena, nateknute plave noge na koju nikako ne mogu ni stati, primala i injekcije voltarena za bolove, bila nepokretna u krevetu prvih 10 dana, vidno smršavjela a eto s bebom na kraju sve u redu. Tad mi je doktor na color dopleru rekao da su vene zdjelice uredno prohodne pa vjerojatno i zato jer beba je dobivala sve što joj je potrebno. No nijednom tijekom trudnoće nisam ni pomislila da nešto s bebom neće biti u redu i hvala ti Bože na tome, mislila sam najgore je prošlo i od sad će sve biti dobro. :)

Taca1981
17.04.2010., 17:16
Da,bitno da je sve dobro prošlo..:mig:
Ja sam prije trudnoće bila redovan davatelj krvi-jel mogu opet davati krv???

larazg
18.04.2010., 17:38
možeš :)
tvoj bug je tvoj bug... ne prenosi se transfuzijom :)

larazg
18.04.2010., 17:39
protein C protein S D dimeri su trenutne vrijednosti koje su promjenjive.. one se mijenjaju u sat vremena...
Genetika je bitna - ona je nepromjenjiva

petra mihić
18.04.2010., 22:14
bok, cure. na žalost, i ja imam dokazanu trombofiliju, nakon što sam u 40. tt izgubila bebu.
ponovo sam trudna i sutra idem kod prof. đelmiša napraviti finalnu obradu za heparinizaciju.
dugo vas čitam, a sad evo imam i pitanje za vas :)
kako izgleda taj boravak u bolnici, koliko traje, koje pretrage se rade?
i posebno, larazg, molim te ako mi možeš pojasniti kako to da ti je prof. rekao da bi izgubila i drugu bebu da si tad bila trudna, a, pretpostavljam, ne pod terapijom? meni su doktori, kad sam pitala kad početi s terapijom, rekli da se s terapijom započinje s izostankom menstruacije ili po pozitivnom testu na trudnoću.
hvala vam svima unaprijed.
e da, moji nalazi kažu: MTHFR C677T homozigot i 4G/4G PAI-1 homozigot

larazg
19.04.2010., 07:08
bok, cure. na žalost, i ja imam dokazanu trombofiliju, nakon što sam u 40. tt izgubila bebu.
ponovo sam trudna i sutra idem kod prof. đelmiša napraviti finalnu obradu za heparinizaciju.
i posebno, larazg, molim te ako mi možeš pojasniti kako to da ti je prof. rekao da bi izgubila i drugu bebu da si tad bila trudna, a, pretpostavljam, ne pod terapijom? meni su doktori, kad sam pitala kad početi s terapijom, rekli da se s terapijom započinje s izostankom menstruacije ili po pozitivnom testu na trudnoću.

čestitam na trudnoći :)
boravak..?? dan/dva - vadi ti se krv, radi PAPA, brisevi, čekaju nalazi i određuje terapija.
ti ćeš dobiti pretpostavljam kao i ja 0.6 Fraksiparina, Cleksana ili Fragmina.

Ja sam počela sa 4 tjednom trudnoće.

ŠTo kasnije izgubiš bebu, toliko ti je tvoja dijagnoza gora. Ja sam u 27 ti u 40 tom.. znači nije kasno da započneš sa 5-7 tjedana trudnoće

larazg
19.04.2010., 08:45
pardon - što ranije izgubiš bebu tvoja je dijagnoza gora (odnosno trombofilija jača)

mila26
19.04.2010., 09:22

Hej čestitam ti i ja na trudnoći :). Kao što je lara rekla obrada će ti trajati dan/dva, po dolasku će ti uzeti krv i dat ćeš urin te će te smjestiti u sobu a nalazi će ti biti gotovi do drugog dana do vizite ujutro oko 8 kad će ih doktori pregledati i odrediti ti terapiju i još ćeš imati i ginekološki pregled. Osim ako ti neće neke veće nalaze vadit pa ćeš morati i duže ostati ali ako je samo ovo onda ćeš sutradan već kući. I onda ćeš imati kontrole svakih mjesec i pol do dva kod njih tako na dan/dva ako bude sve u redu naravno.

I da s terapijom se počinje kao što si i napisala s izostankom menstruacije i po potvrđenoj trudnoći, prije ne, tako da se ništa ne sekiraš, doktor je lari to vjerojatno rekao da je više trudna da bi joj se to moglo ponovno dogodit.

Sretno, držimo ti fige :top:!

marela23
19.04.2010., 09:42
cure mene zanima tko vas posalje u bolnicu vas socijalni ginekolog?i recite mi molim vas sto napise na uputnici....
pitam vas jer sam isla na medicinski potpomognutu oplodnju i onda sam u dogovoru s privatnim ginekologom kupovala inekcije jer su mi bile potrebne od dana trasnfera,a sada bi hjtlea ih doivat preko hzzo i moj socijalni ginekolog me stalno seta od ejdnih do drugih,pa me zanima sto vam pise na uputnici da mu to mogu sutra reci....

larazg
19.04.2010., 14:50
cure mene zanima tko vas posalje u bolnicu vas socijalni ginekolog?i recite mi molim vas sto napise na uputnici....
pitam vas jer sam isla na medicinski potpomognutu oplodnju i onda sam u dogovoru s privatnim ginekologom kupovala inekcije jer su mi bile potrebne od dana trasnfera,a sada bi hjtlea ih doivat preko hzzo i moj socijalni ginekolog me stalno seta od ejdnih do drugih,pa me zanima sto vam pise na uputnici da mu to mogu sutra reci....

ambulantno liješenje
30 komada Fraksiparina 0.6 5700 IU

i to je to

petra mihić
19.04.2010., 15:48
hvala vam, cure, divne ste. ipak danas nisam ostala u bolnici - hitni carski, izvanredno predavanje i tko zna što još. idem sutra. jako jako sam nervozna, držite mi fige.

petra mihić
19.04.2010., 18:07
cure, kako vam je bilo u petrovoj? mislim na kontrolne boravke tamo kroz trudnoću i na sam porod. nekako oduvijek imam laganu averziju prema njima, takav sam dojam stekla kroz medije, osobnog iskustva od tamo nemam. malo sam googlala i doslovno sam se prestravila onim što čitam. molim vas, recite kako je vama bilo? je li baš tako strašno?

mila26
19.04.2010., 21:01

Da, ambulantno liječenje. S tom uputnicom (ili receptom) sam u bolničkoj ljekarnoj (ne možeš u običnoj) dizala injekcije i sama ih davala kod kuće a znam jednu curu koja si nije mogla sama davati pa je svaki dan išla na bolnicu da joj oni daju. Meni je pisao recept na 15 kom tako da sam morala ići svaka 2tjedna po injekcije.

mila26
19.04.2010., 21:21
cure, kako vam je bilo u petrovoj? mislim na kontrolne boravke tamo kroz trudnoću i na sam porod. nekako oduvijek imam laganu averziju prema njima, takav sam dojam stekla kroz medije, osobnog iskustva od tamo nemam. malo sam googlala i doslovno sam se prestravila onim što čitam. molim vas, recite kako je vama bilo? je li baš tako strašno?

A što si čitala, to su možda pisali o smještaju na PT2 ili gore poslije poroda. Mislim ni u jednoj bolnici nije bajno ali meni je u Petrovoj bilo dobro, koliko to u bolnici može biti. Znala sam da je doktor jedan od vodećih stručnjaka na tom polju pa sam bila sretna što sam baš kod njega, mada baš i ne priča nešto previše ali kaže ono bitno i ako ga baš pitaš odna će ti i odgovoriti. Smještaj je bio odličan na PT1 za razliku od PT2 (tad kad sam ja bila još nisu bili obnovili PT2). Sobe su ti s 3-4-6 kreveta, svaka soba sa svojom kupaonicom i tv-om i što ćeš više, glavno da ti je udobno i da znaš da ti je s trudnoćom sve u redu. No smještaj poslije poroda mi je bio ogavan. Pošto sam rodila prirodno išla sam na 3 kat, na 2 katu ti je smještaj poslije carskog i on je isto obnovljen i lijep ali ovaj je strava. Po 8 žena u jednoj sobi, stari kreveti, sve staro, kad se samo sjetim kolica na kojima su nam vozili bebe na podoj, stara, željezna, hrđava. 1 kupaonica sa samo 4 tuša na nekih 10-tak soba i 1 WC sa samo 4 wc školjke, užas. Ali sve to pregrmiš jer znaš da ćeš uskoro kući sa svojim malim anđelom. Tako da znaš da je smještaj na PT1 odličan kao vjerojatno i na PT2 sad jer je nedavno obnovljen ali taj smještaj gore na rodilištu poslije poroda još nije ali govorili su da imaju i njega u planu uskoro, mislim da je i vrijeme jer je stvarno u lošem stanju.

petra mihić
20.04.2010., 05:26
hvala ti, mila, baš mi je trebalo da čujemo nešto pozitivno. spremam se upravo na pt1.
nije mene uopće briga za smještaj. ono što me zabrinulo je odnos prema trudnicama, čitala sam neke priče s poroda. ne očekujem sad neki prirodnjak, samo da budu uljudni i, koliko mogu, blagi.

martina123
20.04.2010., 11:00
Boze, sada kada vas citam, i mene jeza prolazi... Uh...
A ja cekam prokleti menzes, jer su me narucili drugi put posle m, i da ce mi onda dati uputnice na sve potrebne pretrage.. Bila kod doca koji me porodio 13.4., sada je 20.4. i jos mi m nije dosla... :flop: (a na pregledu mi je doc rekao da mi je endometrij zadebljan..).. :ne zna:

andreja2000
20.04.2010., 11:22
hvala ti, mila, baš mi je trebalo da čujemo nešto pozitivno. spremam se upravo na pt1.
nije mene uopće briga za smještaj. ono što me zabrinulo je odnos prema trudnicama, čitala sam neke priče s poroda. ne očekujem sad neki prirodnjak, samo da budu uljudni i, koliko mogu, blagi.

Draga Petra, nemoj se ništa bojati. Ja sam nažalost već inventar na PT 1 i moja iskustva su dobra, pogotovo sa sestrama. Malo su neorganizirani ali spremi se na čekanje i sve će biti OK. Nažalost ja imam onaj gori oblik trombofilije o kojem je pisala Lara jer mi bebice odlaze u jako ranoj trunoći i da sam bar prije došla kod Đelmiša treću bebicu ne bi izgubila ali sad imam mrvicu od 7 tjedana u trbuhu koja je super i nema toga što neću preživjeti.
Ja sam bila na tri prekoncepcijske obrade (oni tako zovu te početne pretrage) i nikad me nisu ostavili u bolnici već su mi napravil sve i rekli da sutra dođem po otpusno pismo. Mislim da ovisi o tome koliko im je gužva. Za svaki slučaj ponesi stvari ali možda te i puste.
Ja ću biti tamo sutra oko pola deset pa ako želiš javi mi se.

larazg
20.04.2010., 13:30
ako si iz zagreba obično te puste odmah a ako nisi zadrže

popsyca
20.04.2010., 18:30
bok cure....evo i mog slučaja...dobila sam trombozu,(ugrušak u nozi,sve popratne pojave sam imala) u 7 mj,trudnoće...bila na fragminu(niskomolekularni heparin), 2 inekcije dnevno...porod dobro završio, i odmah me prebacili na marivarin. poslije poroda bila na color dopller noge, ugrušak nestao...i sada nakon godinu dana pijem martefarin od 3 mg, 2 i pol tablete dnevno...dobila sam rezultate genetskih pretraga pa vas MOLIM ako netko zna da mi objasnite što jednostavnije i razumljivije što moj nalaz predstavlja:

-umnažanjem dijela gena koagulacijskog faktora v pomoću pcr, uz specifične probe za normalni i izmijenjeni tip gena fvq 506, utvrđen HETEROZIGOTNI TIP gena za faktor V,
- ANALIZOM DIJELA GENA KOAGULACIJSKOG FAKTORA II pomoću Pcr i uz specifične restrikcijske endonukleaze, za mutaciju G20210A,utvrđen normalni tip gena za faktor II,
- MTHFR C677T,utvrđennormalni tip gena(CC)
- (PAI-1) Utvrđen delecijski polimorfizam(4G/4G)
- (ACE), utvrđen insercijski genotip(II)

Eto...zbunjena san:confused::confused: i nitko ne želi objasniti što ovo znači pa eto...vidim da ste se vi već uhodale i da se pomalo bavite medicinom,hehe:D molim vas jer neznam više koje mi pretrage fale,koje ne...trebam li ja nešto napraviti svojom inicijativom...i šta da radim ako opet zatrudnim...pretpostavljam terapija heparinom opet?....sretno svima koji pokušavaju dobiti bebu i puno hrabrosti i ne se bojati...sve će biti ok...pozz :top:

petra mihić
20.04.2010., 21:07
popsyca, PAI-1 4G/4G imam i ja, homozigot. već to je dovoljno da ti konstatiraju hereditarnu trombofiliju i stave te na heparin u trudnoći.

nego, cure, evo me doma, baš kako ste prognozirale. trudna sam 4+5, beta 482, na UZV nema gestacijske vrećice tako da u petak opet vadim betu, u utorak sam opet na UZV. malo me sad još dodatno brine što nema gestacijske ... uterus je povećan, endometrij 21mm ali nema GV ...
nisam još pod terapijom, moraju dokazati trudnoću in utero
žao mi je, andrea, da ćemo se mimoići ... ali bit će prilika