PDA

View Full Version : Loša cirkulacija u trudnoći, tromboza/trombofilija

stranice : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9

larazg
20.04.2010., 21:49
ima li tko nefeleričan na ovoj temi :lol:

popsyca
20.04.2010., 21:50
hvala petra...ali koja je razlika homozigot i heterozigot?još uvijek neznam značenje ostalih vrijednosti...:confused: eto,ja sam još u ''pelenama'' što se tiče svega ovoga obzirom na vas koji ste na forumu duže...:D

larazg
20.04.2010., 22:17
homozigot - imaš sklonost k dobokoj venskoj trombozi na dva aleja (i preko oca i preko majke) i imaš 100% sklonost k dubokoj venskoj trombozi

heterozigot - imaš sklonost k dobokoj venskoj trombozi na jednom aleju (ili preko oca ili preko majke) i imaš 30% sklonost k dubokoj venskoj trombozi

popsyca
20.04.2010., 22:34
homozigot - imaš sklonost k dobokoj venskoj trombozi na dva aleja (i preko oca i preko majke) i imaš 100% sklonost k dubokoj venskoj trombozi

heterozigot - imaš sklonost k dobokoj venskoj trombozi na jednom aleju (ili preko oca ili preko majke) i imaš 30% sklonost k dubokoj venskoj trombozi

lara,zahvaljujem još samo ovo ako ti ni problem eh...
- (ACE), utvrđen insercijski genotip(II)???btw.da li su bitni d dimeri da ih vadim češće...trenutno vadim samo inr svaki tjedan...znači li ovo da ću na marivarinu ostat cijeli život,jer ne znam baš da udrem koktelčić AD-A i marivarin:top:eto ja imam ''malo više falingi'',roba s greškom haha:lol::rofl:

8472
21.04.2010., 09:47

Takvi ni ne klikaju ovu temu. :kava:

martina123
21.04.2010., 11:12
...samo da javim ja dobila m danas sto znaci da uskoro krecem na pretrage.:top:

mila26
21.04.2010., 12:53
bok cure....evo i mog slučaja...dobila sam trombozu,(ugrušak u nozi,sve popratne pojave sam imala) u 7 mj,trudnoće...bila na fragminu(niskomolekularni heparin), 2 inekcije dnevno...porod dobro završio, i odmah me prebacili na marivarin. poslije poroda bila na color dopller noge, ugrušak nestao...i sada nakon godinu dana pijem martefarin od 3 mg, 2 i pol tablete dnevno...dobila sam rezultate genetskih pretraga pa vas MOLIM ako netko zna da mi objasnite što jednostavnije i razumljivije što moj nalaz predstavlja:

-umnažanjem dijela gena koagulacijskog faktora v pomoću pcr, uz specifične probe za normalni i izmijenjeni tip gena fvq 506, utvrđen HETEROZIGOTNI TIP gena za faktor V,
- ANALIZOM DIJELA GENA KOAGULACIJSKOG FAKTORA II pomoću Pcr i uz specifične restrikcijske endonukleaze, za mutaciju G20210A,utvrđen normalni tip gena za faktor II,
- MTHFR C677T,utvrđennormalni tip gena(CC)
- (PAI-1) Utvrđen delecijski polimorfizam(4G/4G)
- (ACE), utvrđen insercijski genotip(II)

Eto...zbunjena san:confused::confused: i nitko ne želi objasniti što ovo znači pa eto...vidim da ste se vi već uhodale i da se pomalo bavite medicinom,hehe:D molim vas jer neznam više koje mi pretrage fale,koje ne...trebam li ja nešto napraviti svojom inicijativom...i šta da radim ako opet zatrudnim...pretpostavljam terapija heparinom opet?....sretno svima koji pokušavaju dobiti bebu i puno hrabrosti i ne se bojati...sve će biti ok...pozz :top:

Dobro došla u klub, mada nije neki klub za poželjeti. Znači ti imaš dvije mutacije FV Leiden-heterozigot i PAI-1-homozigot. Ja iste te mutacije imam samo obrnuto FV Leiden-homozigot i PAI-1-heterozigot i imala sam trombozu lijeve noge u 12tj trudnoće. Jedino ti neznam ovo zadnje ACE što ti je to. Znači ti si pila odma marivarin poslije poroda, znači nisi smjela uopće dojit jel tako? I kad su te onda stavili na martefarin, u kojem mjesecu ti je napravljen taj prijelaz,kad je točno izašao martefarin? I mogu ti reći da dosta veliku dozu martefarina piješ dnevno, 2 i pol tablete, ja dok sam ga pila bila sam na 1 ili 1 i pol dnevno. Što ti je hematolog rekao do kad ćeš biti na tabletama i kako to da ti on nije objasnio te tvoje nalaze? Pazi da slučajno ne zatrudniš a da i dalje piješ martefarine jer oni utječu na plod, ne smiju se uzimati u trudnoći već bi čim ti se dokaže trudnoća trebala prijeći na injekcije heparina.

mila26
21.04.2010., 12:56
popsyca, PAI-1 4G/4G imam i ja, homozigot. već to je dovoljno da ti konstatiraju hereditarnu trombofiliju i stave te na heparin u trudnoći.

nego, cure, evo me doma, baš kako ste prognozirale. trudna sam 4+5, beta 482, na UZV nema gestacijske vrećice tako da u petak opet vadim betu, u utorak sam opet na UZV. malo me sad još dodatno brine što nema gestacijske ... uterus je povećan, endometrij 21mm ali nema GV ...
nisam još pod terapijom, moraju dokazati trudnoću in utero
žao mi je, andrea, da ćemo se mimoići ... ali bit će prilika

Želim ti da ti se ubrzo dokaže trudnoća i da te onda stave na heparin. Sretno :top:!

DY81
21.04.2010., 21:35
...samo da javim ja dobila m danas sto znaci da uskoro krecem na pretrage.:top:

sretno draga:)

popsyca
21.04.2010., 21:57
Dobro došla u klub, mada nije neki klub za poželjeti. Znači ti imaš dvije mutacije FV Leiden-heterozigot i PAI-1-homozigot. Ja iste te mutacije imam samo obrnuto FV Leiden-homozigot i PAI-1-heterozigot i imala sam trombozu lijeve noge u 12tj trudnoće. Jedino ti neznam ovo zadnje ACE što ti je to. Znači ti si pila odma marivarin poslije poroda, znači nisi smjela uopće dojit jel tako? I kad su te onda stavili na martefarin, u kojem mjesecu ti je napravljen taj prijelaz,kad je točno izašao martefarin? I mogu ti reći da dosta veliku dozu martefarina piješ dnevno, 2 i pol tablete, ja dok sam ga pila bila sam na 1 ili 1 i pol dnevno. Što ti je hematolog rekao do kad ćeš biti na tabletama i kako to da ti on nije objasnio te tvoje nalaze? Pazi da slučajno ne zatrudniš a da i dalje piješ martefarine jer oni utječu na plod, ne smiju se uzimati u trudnoći već bi čim ti se dokaže trudnoća trebala prijeći na injekcije heparina.

zahvaljujem na dobrodošlici :D...nažalost,dosta nas je tu,al barem je lakše kad nismo sami:top:....da,pila sam marivarin odmah poslije poroda i to su me zadržali tjedan dana da vide kako će mi organizam podnijeti tablete(znači počela sam pit 15.4 2009. i još uvijek pijem)...što se tiče dojenja,neki doktori se slažu da se marivarin iliti martefarin NE IZLUČUJE u majčino mlijeko,dok se drugi strogo protive tome..recimo,farmakolog u st bolnici je rekao da mogu dojiti i piti a vaskularac mi je rekao ni slučajno...problem je bio što sam ja već bila pila 20 dana nakon poroda kada sam dobila informaciju da ne smijem...i onda ironično,al izgubila mlijeko od tog svog stresa i straha da se nešto moglo dogoditi bebi...pa eto..u svakom slučaju i na uputama tableta piše da se NE izlučuje...sad kome vjerovati..prestrašno da se netko može igrati takvim stvarima..ipak,bolje ne riskirat,osobno mislim,bolje možda da dijete i odraste na umjetnom mlijeku nego da se nešto dogodi od svih tih tableta jer kao što si rekla i veliku dozu pijem...a hematolog mi je samo rekao,aha ovo je dakle nasljedno i to je to...još neznam dokada ću pit,ali kako mi je radio sve žive nalaze,našao je nešto što upućuje na celijakiju(btw.celijakija može izazvati probleme s krvlju,kako neznam)i rekao da ćemo dalje pričati kako i šta,kaže želi prvo imati sve nalaze crno na bijelo)...dobila sam nalaze i ovih dana idem pa javim... i pitanje za tebe...dakle tvoj porod je u redu prošao?jesi i ti bila na heparinu?da li sada piješ nekakve tablete?ako se ustvrdi trombofilija dakle,ne mora to nužno značiti da ćeš piti marivarin do kraja života?:confused:

mila26
22.04.2010., 21:56
i pitanje za tebe...dakle tvoj porod je u redu prošao?jesi i ti bila na heparinu?da li sada piješ nekakve tablete?ako se ustvrdi trombofilija dakle,ne mora to nužno značiti da ćeš piti marivarin do kraja života?:confused:

Da, prošao je u redu, imala sam prirodan porod i bilo je sve u redu, čak sam primila i epiduralnu. Bila sam na heparinu do 8-og dana poslije poroda i tad mi ga ukidaju pa mi se vraćaju bolovi u nogama, tad sam dobila kao nekakvu upalu površinskih vena pa me onda stavljaju na martefarin i pila sam ga 4mjeseca i hematolog u mom gradu mi kaže tad da ga mogu prestat pit. Poslije toga sam vadila te genetske nalaze i hematolog na Rebru gdje sam ih nosila se čudio zašto su mi rekli da prestanem piti tablete i kažu da mi ih onda neće sad ni uvodit već da dođem na kontrolu za 3mj pa će onda po trenutnim nalazima vidjet što će napravit, inače htjeli su me stavit na martefarin na 2 godine. Ja sam ju baš pitala kad sam vidjela te mutacije hoću ja trebat piti tablete cijeli život, osobito kad sam vidjela da je jedna mutacija sa homozigotom a ona kaže ne cijeli život ali 2 godine da a onda eto na kraju mi uopće niije dala terapiju već ću možda moći i bez nje, sve ću vidjet sad u 5mj kad idem na tu kontrolu, nadam se da će biti i dalje sve u redu i da me neće stavit na martefarin. Sretno tebi na kontroli i javi što su ti rekli.:mig:

mila26
22.04.2010., 22:02

Mislim da ne, ako koja i zaluta jer misli da ima lošu cirkulaciju u trudnoći pa vidi kakve mi zapravo probleme imamo brzo zbriše odavde :lol:.

Taca1981
22.04.2010., 23:24
Joj,cure moje,tek kad sam dobila trombozu počela sam primjećivati koliko je to zapravo učestalo...čini mi se da je svaka druga trudnica na heparinu...
ja ih poznajem preko nekoliko...:(...jedina sreća je da postoji terapija koja to može zaliječiti...

bellami
23.04.2010., 11:39
Molim vas za malu pomoć.Ja sam u 33.sedmici trudnoće.Imala sam 3 spontana pobačaja za koje nikad nije pronađen uzreok.Živim u jednom malom gradiću u Bih gdje nema stručnjaka koji se bave bilo kakvim komplikacijama u trudnoći.nažalost ,i smatraju da je svaki spontani pobačaj posljedica prirodne selekcije,sa čim se ja ne želim složiti,vjerujte da se sama informišem,čitam,sama idem privatno u laboratorije i radim pretrage za koje pročitam da su potrebne.Izvinite na dužini posta,ali jednostavno osjećam potrebu da se izjadam osobama za koje mislim da znaju šta je to gubitak,neizvjesnost,šta je prevelika želja da ugledamo to malo ,nježno biće koje će postati centar vnašeg svijeta.
Ja sam od pretraga za koagulaciju radila
FIBRINOGEN 6,74(1,9-3,5)
D-DIMERI 57 (63,8-264)
PROTROMBINSKO VRIJEME 11,1 196% (70%-120%)
INR 0,70
Molim vas ,s obzirom da ja ne mogu ovdje uraditi genetske pretrage,da mi kažete ,s obzirom na vaše iskustvo da li su ovi nalazi veoma loši,da li su ovi nalazi indikacija za neku terapiju.u mojoj porodici sestra je imala tromboflebitis.mene brine ovo povišeno protrombinsko vrijeme.Hvala vam unaprijed,želim vam da što prijr grlite svoje bebeice:)

larazg
23.04.2010., 13:42
bellami.. tvoji nalazi su uglavnom granicama normale.
ali oni ništa ne govore sami za sebe jer se krvni parametri znaju promjeniti doslovno u roku od nekoliko sati.

d dimeri su ti OK čak i dosta niski obzirom na tjedan trudnoće kao i fibrinogen koji je normalan u trudnoći da je povišen i tolerira se do 8.
PV ti je malo povišen ali opet on za sebe ne znači puno jer se uzimaju drugi parametri u obzir.

ovako laički mislim da ti je krvna slika OK. kakva je genetika - to se iz ovih nalaza nažalost ne može iščitati :(

čak i da imaš sklonost može ti se ništa aktivirati i da izneseš najnormalnije trudnoću.

larazg
23.04.2010., 13:45
Joj,cure moje,tek kad sam dobila trombozu počela sam primjećivati koliko je to zapravo učestalo...čini mi se da je svaka druga trudnica na heparinu...
ja ih poznajem preko nekoliko...:(...jedina sreća je da postoji terapija koja to može zaliječiti...

ja osobno samo znam dvije.. a nažalost ja i još jedna smo bile prve kada smo progovorile o ovoj temi na ovom forumu :(

mila26
24.04.2010., 07:18
ja osobno samo znam dvije.. a nažalost ja i još jedna smo bile prve kada smo progovorile o ovoj temi na ovom forumu :(

Ja ih znam više, u bolnici sam ih upoznala 5-6 baš što su imale trombofiliju a u mom gradu ih znam 2-3. Ali zato tu na forumu ih znam još više, što na ovoj temi što na temi duboka venska tromboza-tu nas je najveća koncentracija :rofl:.

A koliko ih tek jadnica ima koje uopće ne znaju da to imaju i doktori im za spontane krive prirodnu selekciju kao kod bellami, to je jako žalosno :(.

mila26
24.04.2010., 07:26
Molim vas za malu pomoć.Ja sam u 33.sedmici trudnoće.Imala sam 3 spontana pobačaja za koje nikad nije pronađen uzreok.Živim u jednom malom gradiću u Bih gdje nema stručnjaka koji se bave bilo kakvim komplikacijama u trudnoći.nažalost ,i smatraju da je svaki spontani pobačaj posljedica prirodne selekcije,sa čim se ja ne želim složiti,vjerujte da se sama informišem,čitam,sama idem privatno u laboratorije i radim pretrage za koje pročitam da su potrebne.Izvinite na dužini posta,ali jednostavno osjećam potrebu da se izjadam osobama za koje mislim da znaju šta je to gubitak,neizvjesnost,šta je prevelika želja da ugledamo to malo ,nježno biće koje će postati centar vnašeg svijeta.
Ja sam od pretraga za koagulaciju radila
FIBRINOGEN 6,74(1,9-3,5)
D-DIMERI 57 (63,8-264)
PROTROMBINSKO VRIJEME 11,1 196% (70%-120%)
INR 0,70
Molim vas ,s obzirom da ja ne mogu ovdje uraditi genetske pretrage,da mi kažete ,s obzirom na vaše iskustvo da li su ovi nalazi veoma loši,da li su ovi nalazi indikacija za neku terapiju.u mojoj porodici sestra je imala tromboflebitis.mene brine ovo povišeno protrombinsko vrijeme.Hvala vam unaprijed,želim vam da što prijr grlite svoje bebeice:)

Bellami ovi nalazi ti se čine ok. Da ti se nešto događa s krvlju u tijelu mislim da bi ti prvo bili povišeni d-dimeri, oni i jesu obično povišeni u trudnoći a tebi su još i nešto niži. Fibrinogen ti je malo povišen ali za trudnoću je to normalno. Meni su cijelu trudnoći bili povišeni i fibrinogen i d-dimeri. Pošto ti je sestra imala tromboflebitis moguće je da u obitelji imate trombofiliju a da to ni ne znate. Možda da sama predložiš doktoru heparin i injekcije heparina pa makar ih i sama morala kupovati. Znači to bi ti bilo sad od 33tjedna pa do kraja do 38-40 tj. Ne znam što bi ti drugo rekla, sama moraš odlučiti, ne znam da li su ti ti spontani bili u ranoj trudnoći ili kasnije? I kako ti je sestra dobila tromboflebitis, u trudnoći ili kako i je li sad na kakvim lijekovima?

bellami
24.04.2010., 08:06
larazg i mila26,hvala vam mnogo na odgovorima:)
ipak,vi imate više iskustva i liječnike koji vas upućuju.moja sva tri spontana su bila do 12 sedmice trudnoće.a moja sestra je tromboflebitis dobila nevezano za trudnoću,već samo jedno jutro nije mogla stati na nogu i ona sada prima clexan.
ja sam pitala svog ginekologa za injekcije heparina,a on i nije nikome preporučivao,već misli ako bude bio potreban carski rez,tada ćemo vidjeti da li vam treba heparin:ne zna:
ja imam u kući injekcije clexana od 0,2ml ali ne znam da li je potreban preventivno zbog mojih navedenih nalaza i smijem li ga koristiti na svoju ruku.
baš vam hvala ,voljela bih čuti vaqše mišljenje.veeeeliki pozdrav

8472
24.04.2010., 08:45
ipak,vi imate više iskustva i liječnike koji vas upućuju.moja sva tri spontana su bila do 12 sedmice trudnoće.a moja sestra je tromboflebitis dobila nevezano za trudnoću,već samo jedno jutro nije mogla stati na nogu i ona sada prima clexan.
ja sam pitala svog ginekologa za injekcije heparina,a on i nije nikome preporučivao,već misli ako bude bio potreban carski rez,tada ćemo vidjeti da li vam treba heparin:ne zna:
ja imam u kući injekcije clexana od 0,2ml ali ne znam da li je potreban preventivno zbog mojih navedenih nalaza i smijem li ga koristiti na svoju ruku.

Nikako sama na svoju ruku koristit ljekove.

Andol 100 ili Cardiopirin možeš uzimat, oni se piju preventivno.
Radije odi kod još nekog doktora i da se na uzv dooooobro pogledaju protoci.
U većini slučajeva ako se nešto dešava, vidi se. Ili na uzv ili u krvi.
Vadis d-dimere vrijednosti svaki tjedan ako možeš. Vrijednost se mjenja brzo ako se nešto dešava. Ako ne, ne.
Pronađi nekog doktora koji zna o čemu pričaš, ovaj tvoj što ga spominješ, baš ne kuži koliko vidim.
Terapija se ne daje ako je djetetu život ugrožen, onda ide van. Treba neko vrijeme da djeluje terapija, zato se daje ranije koliko je moguće.
Do duše znam curu kojoj su primjetili zastoj u rastu uzrokovan trombofilijom i dali terapiju, ali njoj u tom trenutku beba nije bila životno ugrožena, već u opasnosti da postane.

Možeš još vadit genetske pretrage na trombofiliju, sa MTHFR, ACE stigneš, bude za tjedan dva gotovo, za PAI i faktor V i II se čekaju duže, do dva mjeseca.
Traži da ti naprave, pošto imaš pozitivnu obiteljsku anamnjezu.

Ako možeš odi u ZG privatno kod dr. Đelmiša. http://www.pronatal.hr/djelatnici.htm

mila26
24.04.2010., 15:11

Nemoj koristiti clexan na svoju ruku, radije odi po drugo mišljenje kod nekog drugog, stručnijeg doktora pa makar morala do Zagreba i dr. Đelmiša.

larazg
25.04.2010., 06:11

gle, nijedan doktor spontani do 12 tjedna nažalost ne veže ničim drugim nego prirodnom selekcijom.
ne uzimaj ništa na svoju ruku, jer ni heparini nisu isti a ni doze.. 0.2 je zaista malena doza a ipak ja se ne bih usudila

martina123
26.04.2010., 16:14
sretno draga:)

Hvala ti,. Bila sam danas kod profesora i dobila sam prve pretrage, odmah otisla po uputnice i sutra vec idem vaditi krv.
Profa (kojemu je specijalnost rizicne trudnoce) mi je rekao da sam ja njemu u njegovom stazu tek druga sa takvim nalazom iznenadne masivne tromboze ( jednoj curi se to desilo prije samog poroda i meni u 30tj.)

Gdje dva dana prije na uzv kod mog doca (color dopler) je sve u redu, nalazi d-dimera i fibrinogena sve u redu, cak taj dan kad je nas Ivan umro odmah nakon sve u redu sa istim nalazima + nalazi trombocita, beba velika cak veca od svoje dobi i to skorom 2tj. itd, itd... - i onda PUF rezultat kakav je...)..

martina123
28.04.2010., 15:27
Evo, treca pretraga koju moram napraviti radi se u Zagrebu, u Rijeci nema reagensa. Poslala na Rebro uputnicu (mailom se moze naruciti) i oni su mi poslali datum i sat kad da dodem.
Narucena sam 11.5. u 7:30h.
Pretraga: Antifosfoslipidna i Antikordolipidna antitijela.

(u petak ce mi, nadam se, biti gotove prve dvije pretrage: Trombofilijski cimbenici i Genetski cimbenici trobofilije.)

mila26
28.04.2010., 21:49
Evo, treca pretraga koju moram napraviti radi se u Zagrebu, u Rijeci nema reagensa. Poslala na Rebro uputnicu (mailom se moze naruciti) i oni su mi poslali datum i sat kad da dodem.
Narucena sam 11.5. u 7:30h.
Pretraga: Antifosfoslipidna i Antikordolipidna antitijela.

(u petak ce mi, nadam se, biti gotove prve dvije pretrage: Trombofilijski cimbenici i Genetski cimbenici trobofilije.)

Nisam čula ni za jednu od ovih pretraga. O čemu se tu uopće radi?:ne zna:

martina123
29.04.2010., 08:38
Ja sam imala masovnu trombozu u posteljici i pupcanoj vrpci i izgubila bebu u 30tj. (prije skoro 2mj. )
E sad, mislis na moju dijagnozu ili ove pretrage?
One prve dvije su tipicne pretrage koje se rade ako sumnjaju na trombofiliju, ova treca:

- http://www.vasginekolog.rs/index.php?option=com_content&view=article&id=106%3Aklinike-slike-i-vrste-rout-za-lekare&catid=85%3Acatreumatska&Itemid=123&limitstart=2

mila26
29.04.2010., 10:37
Ja sam imala masovnu trombozu u posteljici i pupcanoj vrpci i izgubila bebu u 30tj. (prije skoro 2mj. )
E sad, mislis na moju dijagnozu ili ove pretrage?
One prve dvije su tipicne pretrage koje se rade ako sumnjaju na trombofiliju, ova treca:

- http://www.vasginekolog.rs/index.php?option=com_content&view=article&id=106%3Aklinike-slike-i-vrste-rout-za-lekare&catid=85%3Acatreumatska&Itemid=123&limitstart=2

Znam za tvoju dijagnozu i što ti se nažalost dogodilo, mislila sam na ove pretrage. Znači to je za lupus, nisam znala da se to tako piše, meni su to nekako drukčije napisali. Sretno s daljnjim pretragama i javi kad šta saznaš :).

martina123
30.04.2010., 14:36
Nalazi onaj tjedan oko 17.5. Javim!

larazg
30.04.2010., 15:04
antifosfolipidna antitijela ACL - imaju ti vezu sa ljepljivom krvi (uglavnom ako se ima ACL nije dobro)
LAC - lupus antikoagulant nije onaj lupus klasični kao bolest već je to samo krvni čimbenik u faktoru zgrušavanja

mila26
12.05.2010., 21:34
Ja sam bila danas na kontroli na Rebru kod dr. Zupančić i sve je u redu. D-dimeri su mi i dalje povišeni ali neće mi samo zbog toga prepisivati nikakvu terapiju, kaže da su meni konstantno povišeni, sad su 1,07. Kontrola za par mjeseci.

I dobila sam uputi da mi se trebaju testirati i brat i mama i tata da znaju za mutacije u slučaju nekakve operacije ili nečega da prime bar preventivni heparin. Testirat će ih samo na mutacije koje ja imam.

I pitala sam ju da pošto sam ja homozigot znači li to da sam naslijedila i od mame i od tate a ona kaže da ne mora značit, da ne ide to tako.

mila26
12.05.2010., 21:41

Eto upravo sam to danas ja pitala doktoricu na što mi je ona odgovorila da ne mora značit da sam naslijedila to i od oca i od majke i da ne ide to tako.

Počela mi je onda objašnjavati ali ju je prekinuo telefon pa nije dovršila ali samo znam da sam odahnula jer to znači da mi ne moraju i mama i tata imati mutacije.

larazg
13.05.2010., 08:33
ma gle, pretka nasljeđuje potomak..
kad kažem od majke i oca ne mislim bukvalno od majke i oca..
mogla si i od materinog oca (tvog dide) ali si naslijedila od majke (po majčinoj strani) i mogla si od očeve matere (tvoje bake) ali kažem naslijedila si po očevoj strani..

Kužiš??

Ako je netko homozigot naslijeđuje i po ocu i po majci (znači i po očevoj majci i ocu/babi i didi)
Ako je netko heterozigot naslijeđuje ili po ocu ili po majci (znači po očevoj majci ili ocu)

kužiš.. nije bukvalno od tvoje mame ali preko tvoje mame :) nije bukvalno preko tvog oca ali je preko tvog oca...

Ti si mogla pokupiti gen od tatine prababe i od materinog čukundida... ali si ga naslijedila preko majke i oca

mila26
14.05.2010., 11:14
Ti si mogla pokupiti gen od tatine prababe i od materinog čukundida... ali si ga naslijedila preko majke i oca

Aha, a tako, pa šta mi doktorica nije tako rekla već počela objašnjavati naširoko. Ja sam mislila da moraš direktno od roditelja naslijedit, da su oni od svojih, ja od njih i tako. Ok, sad znam.

martina123
14.05.2010., 11:33
Evo, dobila i ja dva nalaza. Medutim u ruke cu ih pokupiti tek u ponedeljak, ono sto su mi procitali iz nalaza jesu genetski cimbenici trombofilije, tj. procitali su mi da sam heterozigot.
Dalje cu saznati u pon.

8472
14.05.2010., 13:00
Evo, dobila i ja dva nalaza. Medutim u ruke cu ih pokupiti tek u ponedeljak, ono sto su mi procitali iz nalaza jesu genetski cimbenici trombofilije, tj. procitali su mi da sam heterozigot.
Dalje cu saznati u pon.

Heterozigot, koji soj? :zubo:

martina123
14.05.2010., 13:23
Ma sve cu saznat u ponedeljak navecer, ovo mi je samo nabrzinu procitao... Covjek putuje pa ga ne mogu zamarat... Nema veze... Izdrzat cu do ponedeljka...:D

mila26
14.05.2010., 21:44
kad kažem od majke i oca ne mislim bukvalno od majke i oca..
mogla si i od materinog oca (tvog dide) ali si naslijedila od majke (po majčinoj strani) i mogla si od očeve matere (tvoje bake) ali kažem naslijedila si po očevoj strani

Da ali u tom slučaju su moji roditelji zdravi nosioci mutiranog gena.
Evo malo nešto za pročitati.

http://smk.mef.hr/osteogenesis/Barisic.htm

mila26
14.05.2010., 22:12
Evo još.

http://www.moderna-dijagnostika.hr/hrv/dnk_testovi/prikaz.asp?id=136

martina123
17.05.2010., 13:19
:mad::o I sto da kazem na ovo????? Sto nema se novaca za pretrage ili zasto me nitko nije barem uputio na tu pretragu, dokuda da ja znam sve, ja nisam doktor!!!!!!!!!
Nakon 6godina neplodnosti da me NITKO nije poslao na pretragu!!!!!!!!
I prije samog postupka.... A lijepo pise.

Osobito su ugrožene žene jer ženski hormoni sami po sebi također povećavaju mogućnost nastanka duboke venske tromboze. Ugrožene su žene tijekom cijelog plodnog razdoblja života, osobito u vrijeme trudnoće i poroda. Rizik se dodatno povećava kod žena koje koriste hormonsku kontracepciju, hormonske preparate u postupcima liječenja neplodnosti, u prevenciji raka dojke ili u postmenopauzi.

KOME SE PREPORUČA PREVENTIVNO TESTIRANJE ?

Svim osobama jednom u životu,

OSOBITO ŽENAMA
prije početka hormonske kontracepcije
prije postupaka liječenja neplodnosti
prije hormonske nadomjesne terapije u postmenopauzi
prije trudnoće i poroda
nakon spontanog pobačaja ili drugih poremećaja tijekom trudnoće i poroda............. :mad:

8472
17.05.2010., 13:35
...
OSOBITO ŽENAMA
prije početka hormonske kontracepcije
prije postupaka liječenja neplodnosti
...

:kiss::(
Znam za to draga, zato mi je i neheshvatljivo da vas u MPO ne obrade prvo po tom pitanju.

Puno košta, pa štede oni štede.... :mad:

Jesi dobila nalaze?

martina123
17.05.2010., 13:39
:mad:........ Ma jos cekam tatu od muza da dode doma.... Ne mogu vise bit strpljiva.... :DUh....

Joj kako sam sada ljuta...... (sve zbog naseg vrlog ministra...grrrrr.....)

larazg
17.05.2010., 18:12
Evo još.

http://www.moderna-dijagnostika.hr/hrv/dnk_testovi/prikaz.asp?id=136

da ali tu ne piše koji rade?
Uhrvatskoj se radi 5 testova, ali tu nigdje ne piše koji oni rade :ne zna:

larazg
17.05.2010., 18:16
Da ali u tom slučaju su moji roditelji zdravi nosioci mutiranog gena.

to nikada ne znaš :ne zna:
da se odu testirati onda bi znali istinu.
Možda je moja majka bila isto sa genom trombofilije ali se njoj nije aktiviralo.
Jer, činjenica da si nositelj ne znači i aktivaciju bolesti.

ja znam zašto se je meni u trudnoći ona aktivirala.. sa 7 tjedana sam letila u USA. Visoka nadmorska visona, tlakovi.. to je bio okidač.

rekao mi profesor, moguće je da u slijedećoj trudnoći lara ne bude ništa, da normalno iznesete bez heparina.. ali ajd ti riskiraj :(

i zato sam bila na terapiji....

8472
17.05.2010., 18:30
da ali tu ne piše koji rade?
Uhrvatskoj se radi 5 testova, ali tu nigdje ne piše koji oni rade :ne zna:

Ma samo spominju Leidan FII i MTHFR.
Da oni koji imaju trombozu imaju poremećaje na ta dva faktora.

8472
17.05.2010., 18:32
Možda je moja majka bila isto sa genom trombofilije ali se njoj nije aktiviralo.
Jer, činjenica da si nositelj ne znači i aktivaciju bolesti.
...

Istina.
Može se aktivirat, i ne mora.

Ček, tebi je mama kasnije imala kardiovaskularnih problema? :misli:
Mislim, aktivira se pod stare dane svejedno.
Ne mora bit kao DVT, može u mali milion kombinacija koje već idu uz to.

martina123
17.05.2010., 22:28
Imam jedno malo pitanjce...
Na licu sa lijeve strane, malo dalje od oka vidim (u zadnjih negdje 2 tjedna) jednu istaknutu zilu, onako kao da ju je netko nacrtao po licu. S druge strane nemam to.
Dobro je sto me to ne boli, niti kad stisnem ni inace, nema podljeva, samo tamna crta...
Htjela sam pitati ima li tko sa tim iskustva?

(mozda sam sada postala hipohondar ali...)

larazg
18.05.2010., 07:48
Ma samo spominju Leidan FII i MTHFR.
Da oni koji imaju trombozu imaju poremećaje na ta dva faktora.

ma i ACE je zeznut pogotovo u kombinaciji sa MTHFR

ma zašto plaćati, uzmite uputnicu i na rebro na hematologiju. Doc Zupančić se bavi baš time u trudnoći

larazg
18.05.2010., 07:51
Imam jedno malo pitanjce...
Na licu sa lijeve strane, malo dalje od oka vidim (u zadnjih negdje 2 tjedna) jednu istaknutu zilu, onako kao da ju je netko nacrtao po licu. S druge strane nemam to.
Dobro je sto me to ne boli, niti kad stisnem ni inace, nema podljeva, samo tamna crta...
Htjela sam pitati ima li tko sa tim iskustva?

(mozda sam sada postala hipohondar ali...)

jesi li bila kod doktora? odi, on će ti najbolje znati reći :)

8472
18.05.2010., 08:06
Martina, jesi dobila nalaze?:D

8472
18.05.2010., 08:07
ma i ACE je zeznut pogotovo u kombinaciji sa MTHFR

Meni homići i jedan i drugi! :rofl:

Ma da hipohondar.:rolleyes:
Zaležim se na ruci, utrne, odma gledam jeli plavi negdje.:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rofl:

bublica3
18.05.2010., 09:40
Hi cure, ja sam vam nova, pozdrav!!! Uputila me ovdje suborka s Rode.
Zanima me ova problematika jer sam radila testove na KOAGULACIJSKOG FAKTORA II (protrombin) i MTHFR GENA. Nakon 3. AIH, 1.IVF-a i 1.FET-a.
A imala sam i spontani pobačaj u 8+5 tjednu trudnoće sada prije 15 ak dana.
Moj nalaz na
MTHFR kaže homozigotan mutirani tip gena (TT)
PAI 1 inserijsko-delecijski polimorfizam (4G/5G)
ACE je utvrđen delecijski genotip DD (190 bp)

Faktor V i Faktor II je u redu.

Još moram dobro iščitat sve ovdje, ali svaki komentar na moj nalaz je dobrodošao! Hvala :-)

bublica3
18.05.2010., 09:41
Da Martina123 me uputila tu. Hvala draga

8472
18.05.2010., 09:48
Hi cure, ja sam vam nova, pozdrav!!! Uputila me ovdje suborka s Rode.
Zanima me ova problematika jer sam radila testove na KOAGULACIJSKOG FAKTORA II (protrombin) i MTHFR GENA. Nakon 3. AIH, 1.IVF-a i 1.FET-a.
Moj nalaz na
MTHFR kaže homozigotan mutirani tip gena (TT)
PAI 1 inserijsko-delecijski polimorfizam (4G/5G)
ACE je utvrđen delecijski genotip DD (190 bp)

Faktor V i Faktor II je u redu.

Još moram dobro iščitat sve ovdje, ali svaki komentar na moj nalaz je dobrodošao! Hvala :-)

S ovima podebljanima imaš diagnozu.
Trebaš kod hematologa da ti odredi terapiju u slučaju trudnoće, te sa prvim plusom/betom ideš na UZV i potvrdu trudnoće u maternici i onda na terapiju heparinom (već kako se zove lijek lokalnog proizvođača nije bitno).

Što ti reći osim dobrodošla, nažalost. :kiss:

Pročitaj cijelu temu. Ima more detalja, vrijedno je znati. :mig:

8472
18.05.2010., 09:55
...Nakon 3. AIH, 1.IVF-a i 1.FET-a.
...
Daj molim te reci mi gdje si išla u postupke?

5 postupaka da bi neko skužio da ti treba napravit testove na trombofiliju.
To mi je isto kao da vas šalju u postupak dok imate i HPV i milion bakterija.
Pa stvarno su gamad.
Pretužno.
:tuzni:

Ma čekaj, sad mi nije jasno.
Imala si spontani prije 15 dana.
Pa kad si onda radila te nalaze?
Prije ili nakon? Što, tako brzo naprave?
Ja sam nalaze čekala dva mjeseca.

bublica3
18.05.2010., 13:19
Nakon 3.AIH, 1 IVF-a Petrova i 1 FET-a Petrova me moj Dr.ginekolog poslao da napravim sve te pretrage. Nakon čega sam imala još jedan neuspjeli IVF u MB i ovaj sada u ožujku koji je bio uspješan (po prvi put trudna) i on je završio spontanim (8+5 tjedana trudna) prije 15 ak dana! Nisam uzimala heparin.

Daj molim te reci mi gdje si išla u postupke?

5 postupaka da bi neko skužio da ti treba napravit testove na trombofiliju.
To mi je isto kao da vas šalju u postupak dok imate i HPV i milion bakterija.
Pa stvarno su gamad.
Pretužno.
:tuzni:

Ma čekaj, sad mi nije jasno.
Imala si spontani prije 15 dana.
Pa kad si onda radila te nalaze?
Prije ili nakon? Što, tako brzo naprave?
Ja sam nalaze čekala dva mjeseca.

bublica3
18.05.2010., 13:21
sve sam te nalaze radila prije skoro godinu dana

martina123
18.05.2010., 13:46
Ja se 6godina borim sa neplodnoscu i NIKADA me nitko nije slao na te pretrage!!!!!!!!!! :ne zna::flop::mad: Niti nakon neuspjesnih IVF-ova niti nakon 2 spontana.... Nikada!:mad:
Tako da je kod Bublice jos ovo super, draga :cerek:..

Evo, i tu sam otvorila temu, jer mislim da je stravicno sto se to desava u nasoj divnoj zemljici: http://mameibebe.biz.hr/phpBB2/viewtopic.php?f=33&t=58433

Ja valda veceras dobijam (naaaaapokon) nalaze... :rofl:

8472
18.05.2010., 14:07
sve sam te nalaze radila prije skoro godinu dana

:facepalm: :tuzni:
Pa kako ti nisu dali heparin? :confused:
Prestrašno.
Imaju diagnozu i ne čine ništa.
:(

8472
18.05.2010., 14:08
Meni se fakat plače.:(

8472
18.05.2010., 14:10
Ja se 6godina borim sa neplodnoscu i NIKADA me nitko nije slao na te pretrage!!!!!!!!!! :ne zna::flop::mad: Niti nakon neuspjesnih IVF-ova niti nakon 2 spontana.... Nikada!:mad:

Da nažalost se slažem sa Martinom.
Bolje spontani u 8tj, nego pred kraj trudnoće. :(:(:(
Mislim koma mi je izjava.

I onda nego što nego se borit sam, pa se onda ljute što im se mješamo u struku, a da se čeka njih... :mad:

bublica3
18.05.2010., 14:25
Da nažalost se slažem sa Martinom.
Bolje spontani u 8tj, nego pred kraj trudnoće. :(:(:(
Mislim koma mi je izjava.

I onda nego što nego se borit sam, pa se onda ljute što im se mješamo u struku, a da se čeka njih... :mad:

Da, svjesna sam da je bolje da se desilo u 8 tjednu. Iako ja još čekam nalaz analize ploda, ne mora značit da se desilo baš to.

martina123
18.05.2010., 14:30
Cure koje se bore sa neplodnoscu jedva da i ostanu trudne i onda.... I onda se desi spontani zbog nemara!:mad:
I onda nas vrli ministar kaze: te pretrage s eobavljaju nakon 3 spontana!!!!???? :eek:
Pa koja 3 spontana???? Ako jedva i da dodemo do trudnoce?????

Bublice mila.. vazno je da se tocno prije svakog postupka dogovoris sa svojim MPO doktorom i sve mu ponovno objasnis. Izgleda da ih treba redovno podsjecati.. :rolleyes:Jos jednom kazem, mi smo samo broj...

8472
18.05.2010., 14:44
Da, svjesna sam da je bolje da se desilo u 8 tjednu. Iako ja još čekam nalaz analize ploda, ne mora značit da se desilo baš to.

Nije važno.
To je tvoje opće stanje. Bilokad se može desit.
Ako imaš i jednu od onih mutacija postoj velika mogućnost da se desi baš sutra.
Kad uzmeš u obzir koliko uopće čekaš da ostaneš trudna, koliko onda ima smisla čekat hoće li se trombofilija aktivirat ili ne.
To ti je identično kao da znaš da imaš bakterijsku upalu dolje, pa ne liječiš, pa kažeš, a možda neće preći na bebu.

mila26
18.05.2010., 16:32

Evo, i tu sam otvorila temu, jer mislim da je stravicno sto se to desava u nasoj divnoj zemljici: http://mameibebe.biz.hr/phpBB2/viewtopic.php?f=33&t=58433

Ja valda veceras dobijam (naaaaapokon) nalaze... :rofl:

Žao mi je Martina zbog svega i samo se nadam da sam ti tim linkom pomogla a ne da si postala ogorčena zbog njega. Ali za to imaš svo pravo zbog svega što ti se dogodilo i što se moglo spriječiti. Želim ti svu sreću i da uskoro uspiješ u svom nastojanju. :grli:

bublica3
18.05.2010., 18:39
Nije važno.
To je tvoje opće stanje. Bilokad se može desit.
Ako imaš i jednu od onih mutacija postoj velika mogućnost da se desi baš sutra.
Kad uzmeš u obzir koliko uopće čekaš da ostaneš trudna, koliko onda ima smisla čekat hoće li se trombofilija aktivirat ili ne.
To ti je identično kao da znaš da imaš bakterijsku upalu dolje, pa ne liječiš, pa kažeš, a možda neće preći na bebu.

Mene sad zanima koji su rizici dok nismo na hormonskim terapijama i dok nismo trudne?

martina123
18.05.2010., 18:46
mila26... ja ti se od srca zahvaljujem! Progledala sam radi tog linka!

8472
18.05.2010., 19:23
Mene sad zanima koji su rizici dok nismo na hormonskim terapijama i dok nismo trudne?

"No risk, no fun".

-Sklonost visokom tlaku.
-Sklonost moždanom
-Sklonost infarktu
-Sklonost DVT iskustva (http://www.forum.hr/showthread.php?t=377162)
-Sklonost plućnoj emboliji...
-Sklonost...

Trombofilija JEST SKLONOST, ne trenutna bolest.
Nemožeš znati iz kojeg će te grma zaskočit.
Desi se često neočekivano.
Često se manifestira nakon ekstremnih događaja, operacija bilokojevrste, u trudnoći eto, pod stare dane kad je tijelo "potrošeno", tako da je bitno kod svakog zahvata naglasit doktoru sa imate to.
Nema tu lijeka, pa da liječiš, nego kad se nešto desi, sad eto znaš zašto, pa imaš bržu varijantu za djelovat ljekovima da se sanira.
U međuvremenu živiš i uživaš.
:mig:

martina123
18.05.2010., 19:47
Evo nalazi:

Faktor V (mutacija gena V.Leiden):normalan gen
Faktor II - protrombin (mutacija 20210 C677T): normalan gen
Metilentetrafidrofolat Reduktaza - MTHFR: Heterozigot

Testovi koagulacije- svi dobri.
PTT (25-40sek): 32
Protrombinsko vrijeme (0,7-1,3):1,02
APTV omjer (0,8-1,2):1,0
Fibrinogen (1,8-4,00): 3,4
Broj trombocita (150-350): 166
Antitrombin (75-125%): 105
Protein C- global (0,69-1,56): 1,39
Protein C (70-140%): 118
Protein S (50-130%): 78
APC rezistencija (0,86-1,10): 4,3
Lupus antikoagulant LA1 (31-45sek): 41

I sto reci?

8472
18.05.2010., 19:53
Evo nalazi:

I sto reci?
:misli:
ACE?
PAI-1?
I ova dva su jako bitna, jesu ti to radili?

Ne znam što je ovo APC rezistencija.

Mene zanima onaj drugi nalaz za mjesec dana. Sigurno ne čekaš PAI-1? On se čeka dugo.
Ti stvarno imaš rijetku kombinaciju.
Da je MTHFR sam jedini izazvao to sve, sumnjam.
Mora bit još nešto.
Nije to tako jednostavno.

martina123
18.05.2010., 19:55
I ako me ne buni, meni su nalazi dobri????!!

Da, PAI 1 mi nisu radili????
Ni taj ACE???

8472
18.05.2010., 19:58
I ako me ne buni, meni su nalazi dobri????!!
Ovi krvni trenutni, iz kojeg su vremena oni?
Kad se sve to desilo ili?
Ili kasnije?
Koliko kasnije?

martina123
18.05.2010., 20:05
Vidi ovo: http://hr.wikipedia.org/wiki/Faktor_V_-_Leiden

Pogotovo kod mladih pacijenata (20 –40 godina APC rezistencija je odgovorna za 30% svih tromboza. Kod oralnog uzimanja kontraceptivnih sredstava rizik kod homozigotnih žena uvećava se za 200 puta

martina123
18.05.2010., 20:06
Ovi krvni trenutni, iz kojeg su vremena oni?
Kad se sve to desilo ili?
Ili kasnije?
Koliko kasnije?

Dakle, Ivan je umro 8.3.2010.
Nalaz sam vadila krajem 4-tog mjeseca.
Dakle skoro 2mjeseca..

8472
18.05.2010., 20:11
Dakle, Ivan je umro 8.3.2010.
Nalaz sam vadila krajem 4-tog mjeseca.
Dakle skoro 2mjeseca..

Predugo je to za trenutne vrijednosti.
Isto kao da si vadila leukocite dva mjeseca nakon upale, nema ničega.
Ti si se do tad fizički već oporavila.
Pokazuju da je tebi trenutno tada bilo dobro. To su ova trenutna krvna stanja.

Ovaj MTHFR je genetika, on već sam po sebi može radit pizdarije, ne znam baš detaljno što i kako, to se nadam da će ti objasnit stručnjak.
Fale ti ona dva, daj vidi da ih ne čekaš možda još. ACE mutacija i PAI-1

Samim time što je ta APC rezistencija visoka i dva mjeseca nakon, znači da se nešto gadno desilo.

bublica3
18.05.2010., 20:13
Evo nalazi:

I sto reci?

Meni nisu radili APC rezistencija, šta je to? Tebi je malo povišen?
Pitaj zašto ti nisu radili ACE i PAI-1?

martina123
18.05.2010., 20:19
DISFIBRINOGENEMIJA
Određivanje koncentracije fibrinogena, TV-a i vrijeme reptilaze jednostavni su testovi za utvrđivanje rijetkih slučajeva disfibrinogenemije udruženih s povećanim rizikom za trombozu. Potvrđuje se usporednim određivanjem funkcionalnog fibrinogena koji je u pravilu snižen i imunoreaktivnog fibrinogena koji je nepromjenjen ili čak povišen (3, 5). APC i FV LEIDEN APC rezistencija je najučestaliji uzrok venske tromboze. U 95% slučajeva je posljedica točkaste mutacije gena za FV (FV Leiden) koja nastaje zbog zamjena gvanina s adeninom na poziciji 1691. Uslijed toga se smanjuje antikoagulacijska aktivnost APC-a zbog usporenog inaktiviranja FV pa se povećava prokoagulacijska aktivnost kao i rizik za nastajanje ugruška. Opisana su stanja stečene APC rezistencije: trudnoća, primjena oralnih kontraceptiva, povišena koncentracija FVIII, LA, akutni moždani udar itd. (6). Učestalost ove mutacije regionalno je vrlo različita i kreće se od 0-15%. U heterozigota je 7 puta veći rizik, a u homozigota 80 puta veći rizik za nastanak venske tromboze (18). Učestalost mutacije iznosi 40% u bolesnika s venskom trombozom. Uporaba oralnih kontraceptiva i hormonska nadomjesna terapija kod žena s FV Leidenom povećavaju rizik za trombozu 20-30 puta (19). Određivanje APC rezistencije ne može se koristiti za utvrđivanje mutacije, ali se može koristiti kao test probiranja.

Izdvajam: http://mameibebe.biz.hr/phpBB2/viewtopic.php?f=33&t=58433&st=0&sk=t&sd=a&start=30

martina123
18.05.2010., 20:30
APC (koliko citam na google) rezistencija je kratica od: aktivirani protein C
Rezistenicija inace znaci otpornost...

REZISTENCIJA NA AKTIVIRANI PROTEIN C
Savremena shvatanja kao najvažnije uzroke naslednih trombofilija navode APC rezistenciju čiji je
najčešći uzrok pojedinačna mutacija na genu za faktor V (FV R506OJ, tzv. faktor V Leiden. Na površini
endotelnih ćelija uz prisustvo i trombomodu-lina trombin aktivira protein C do APC koji inaktivira
faktore Va i VIHa uz protein S kao kofaktor.
(I2)
Aktivirani protein C rezistencija (APC) je najčešća
nasledna trombofilija, koja je prisutna kod 20-40% svih pacijenata sa DVT.
(n
'
23>29
'
44)
Ovaj defekt je prisutan u oko 4-5% zdravih individua belaca
(6)
mada se u nekim sredinama ovaj procenat kreće i do 15%.
(38)
Istovremeno ova nasledna trombofilija je retka u crnaca i među orijentalnim narodima.
(18)

APC rezistencija se određuje na osnovu aPTT zasnovanog metoda. U normalnim uslovima dodatak APC-
a produžava aPTT, dok se u APC rezistenciji očekivano produženje ne zapaža.
(11)
Uzrok APC rezistencije je poremećaj na "cleavage" mjestu na FV na koje deluje APC. U najvećem broju slučajeva to je mutacija
u kojoj je Arg na mestu 506 zamenjen Gln, tzv FV Leiden.
(6
'
14)
Pored ove otkrivene su i nove mutacije Arg je na mjestu 306 zamijenjen Thr (FV Cambridge)
(45)
ili Gly (FV Hong Kong).
(7)
Bolest se najčešće manifestuje venskim trombozama u mlađem uzrastu. Do pedesete godine 30-70 % bolesnika sa
rezistencijom na APC dobije trombozu. U polovine bolesnika tromboza nastaje spontano a kod ostalih je
udružena sa hirurškom intervencijom, imobilizacijom, traumom, trudnoćom porođajem ili korišćenjem
oralnih kontraceptiva. Kod 60% žena kod kojih je tromboza nastala u trudnoći dokazana je rezistencija na
APC.
(4)

Dijagnostika ovih mutacija se zasniva na PCR tehnici otkrivanjem heterozigota ili homozigota (rede) na
G1691 - A mutaciju.
(6)

Akutnu trombozu kod ovih bolesnika treba liječiti heparinom i oralnom antikoagulantnom terapijom
(OAT). Profilaktična antikoagulantna terapija primenjuje se kod homozigota i heterozigota sa
rezistencijom na APC i kod bolesnika sa dva ili više poremećaja kada je rizik od tromboza povećan.

6
RIZIK UZIMANJA ORALNIH KONTRACEPTIVAI TRUDNOĆE ZA RAZVOJ STEČENE
TROMBOFILIJE
Procenjuje se da je rizik nastanka venskih tromboza kod žena koje ne uzimaju oralne kontra-ceptive 0.4 -
0.8 na 10 000 stanovnika godišnje. Incidenca dubokih venskih tromboza (DVT) kod žena koje koriste
kontraceptive iznosi 3.0 na 10 000 za isti period, dok u osoba sa dokazanom mutacijom FV Leiden
incidenca iznosi 28.5 na 10 000. Prisutne su značajne varijacije u odnosu na etničku pripadnost a postoje i
značajne geografske razlike.
Venski tromboembolizam uključujući i fatalnu emboliju pluća je važan uzrok morbiditeta i mortaliteta u
trudnoći. Rizik za trombozu postoji najmanje 6 nedelja nakon porođaja. Navode se podaci da se u 60%
slučajeva trudnica koje su razvile, po prvi put, DVT kao razlog nalazi APC rezistencija. Zbog ovih i
ovakvih rizika preporučeni su brojni tromboprofilaktički protokoli u toku trudnoće kod osoba sa
dokazanom trombofilijom. U prevenciji DVT, neki autori, tokom prvog i trećeg tri-mestra preporučuju
heparin sa supstitucijom oralnom antikoagulantnom terapijom u drugom tri-mestru. Drugi primenjuju
heparin u drugom i trećem trimestru s.c. na 12 sati i 6 nedelja postpartalno. Danas brojni kliničari sugeriraju davanje heparina tokom čitave trudnoće sa nastavkom oralne antikoagu-lantne terapije u
trajanju do 2 mjeseca nakon porođ-jaja. Žene koje planiraju trudnoću treba da obustave antikoagulantnu
oralnu terapiju i nastave sa heparinom s.c. U ove svrhe koristi se i nefrakcionirani i niskomo-lekularni
heparin. Kod niskomolekularnog heparina nije neophodan strogi monitoring.

martina123
18.05.2010., 21:08
Te kobne veceri mi je pocela naglo curiti krv iz nosa...

mila26
18.05.2010., 22:48
Martina s tim nalazima što prije odi kod doktora i ispitaj sve živo što te zanima, pripremi se prije, napiši pitanja i ispitaj sve.

Vidim da imaš mutaciju MTHFR heterozigot, i ona sama ti može praviti probleme. Ne znam zašto ti još nisu radili i PAI-1. Ja sam FV Leiden homozigot (ta najgora mutacija) i PAI-1 heterozigot i sad kad vidim koji je rizik kod uzimanja oralnih kontraceptiva za homozigote, da se uvećava za 200 puta oblije me hladni znoj, ja sam koristila kontracepciju 3 godine i u to vrijeme i pušila a eto ništa mi se nije dogodilo dok u trudnoći je, u 12tj sam dobila trombozu, nikad ne znaš kad će ti se pokrenuti. Znaš sve one slučajeve s Jasmin kontracepcijom, to ti je to, cure su dobile trombozu a da nisu ni znale, došlo je do plućne embolije i nastupila je nagla smrt.

larazg
19.05.2010., 07:20
milla ja sam 15 godina koristila kontracepciju... 15 godina. nikada me nitko nije poslao da vadim općenito KKS, propisivali su mi diane, stediril M kao bombone na recepte..

Kada sam dobila rezultate - smrzla sam se :eek:

15 godina :eek:

martina123
19.05.2010., 07:39
Da... :eek:....

I onda jos recimo nadodajte sve hormonske nadomjestke prije svakog mog IVF postupka (20 injekcija + kontracepcije.... :eek: )... I nista!!!!!!!!!!

A isla bi doktoru tek kad dobijem jos i one trece nalaze koji su mi tek gotovi krajem 6-tog mj.
Poslat cu ove nalaze mom privatnom, bas me zanima...

8472
19.05.2010., 07:58
Malo sam sinoć razmišljala.
I MTHFR sam po sebi uz ovako jake hormonske stimulanse može napravit pizdariju.
Premda stvarno mislim da imaš nešto i na PAI-1, jer je on jedan od ključnih u vezi tromboze.
Na ACE malo vjerojatno, on se veže uz visoki tlak.
Ono da ti je d-dimer bio ok, u vremenu kad se sve to dešavalo, pripisujem tome da su ti faktori FV i FII uredni, pa se nije ni moglo očitovat na d-dimeru.
To su samo moja razmišljanja.

mila26
19.05.2010., 08:14
milla ja sam 15 godina koristila kontracepciju... 15 godina. nikada me nitko nije poslao da vadim općenito KKS, propisivali su mi diane, stediril M kao bombone na recepte..

Kada sam dobila rezultate - smrzla sam se :eek:

15 godina :eek:

Da... :eek:....

I onda jos recimo nadodajte sve hormonske nadomjestke prije svakog mog IVF postupka (20 injekcija + kontracepcije.... :eek: )... I nista!!!!!!!!!!

A isla bi doktoru tek kad dobijem jos i one trece nalaze koji su mi tek gotovi krajem 6-tog mj.
Poslat cu ove nalaze mom privatnom, bas me zanima...

15 god:eek::eek::eek: i da ti se to nije pokrenulo

hormonski nadomjeci u IVF postupku :eek::eek:

stvarno nema pravila

Martina kad su ti rekli da bi mogla s novom trudnoćom?

8472
19.05.2010., 08:17
Ima pravila.
Samo ima jako puno faktora koji ovise o međusobnim kombinacijama.
A dotori većinom nemaju pojma o tome.
Ili se boje imat pojma pošto je komplicirano.
:kava:

mila26
19.05.2010., 08:18
Malo sam sinoć razmišljala.
I MTHFR sam po sebi uz ovako jake hormonske stimulanse može napravit pizdariju.
Premda stvarno mislim da imaš nešto i na PAI-1, jer je on jedan od ključnih u vezi tromboze.
Na ACE malo vjerojatno, on se veže uz visoki tlak.
Ono da ti je d-dimer bio ok, u vremenu kad se sve to dešavalo, pripisujem tome da su ti faktori FV i FII uredni, pa se nije ni moglo očitovat na d-dimeru.
To su samo moja razmišljanja.

A jel se oni očituju samo za ta dva faktora? Ja sam FV Leiden homozigot i d-dimeri su mi konstantno povišeni, od kad ih mjerim jedino su mi bili bliže normali kad sam koristila martefarin.

8472
19.05.2010., 08:27
A jel se oni očituju samo za ta dva faktora? Ja sam FV Leiden homozigot i d-dimeri su mi konstantno povišeni, od kad ih mjerim jedino su mi bili bliže normali kad sam koristila martefarin.
Vidi ovo http://en.wikipedia.org/wiki/D-dimer

Čitam da ovisi i o faktorima FVII i FVIII, koje kod nas primjećujem da ne rade.
Tih faktora ima more, oni se svi očituju na "stanje" krvi, pa sad kako koji dominira, ovisi i o manifestaciji.

FV homozigot je vrlo jaka mutacija, vjerojatno i jest da su ti zbog toga d-dimeri stalno povišeni, ali smora biti još nešto što aktivira.
Od postojanja drugih mutacija, korištenja kontraceptiva, pušenja, bilokakvih hormonskih "disbalans", sve to utječe.

8472
19.05.2010., 08:31
Lažno pozitivan d-dimer.

False positive readings can be due to various causes: liver disease, high rheumatoid factor, inflammation, malignancy, trauma, pregnancy, recent surgery as well as advanced age

Jer kad postoji neki aktivator, često hormonski, on djeluje tako da ga povisuje, neovisno o bazičnoj mutaciji.

martina123
19.05.2010., 08:37
Mila.. ma rekli su oni meni vec odmah nakon2,3 ciklusa.. Ali nemrem, prekratko mi je to vremena. Sad cekam ljeto i more, i da izgubim trudnicke kilice, da se malo povratim...

Zna li tko nesto jos o APC rezistenciji?

8472
19.05.2010., 08:45
Mila.. ma rekli su oni meni vec odmah nakon2,3 ciklusa.. Ali nemrem, prekratko mi je to vremena. Sad cekam ljeto i more, i da izgubim trudnicke kilice, da se malo povratim...

Zna li tko nesto jos o APC rezistenciji?

:ne zna:
http://en.wikipedia.org/wiki/APC_resistance

Mislim da ćeš morat naći dobrog hematologa.

Imaš PP na R.

larazg
19.05.2010., 09:09
ja sam o trombofiliji 2007 godine kada nije ni postojala kao dijagnoza naučila jako puno sa Srpskih foruma.
Oni su u tom dijelu puno educiraniji, napredniji... ko bi rekao?

Žao mi je što se ova tema razvija, žao mi je ko psu.. mislila sam da će odavno pasti u zaborav i da ćemo ja i par cura biti jedine.
Ova tema je grozna, puna tuge čemera i jada.

Ja nisam nikoga imala i drago mi je da nas ima toliko puno da imamo jedne druge :)

evo nešto što je meni napravilo Klik u glavi i dalo odgovore na mnoga pitanja.

Klinika je u Vranju, u kustojebini na Jugu Srbije gdje je sve tako nerazvijeno i siromašno a više znaju od 99% doktora u Hrvatskoj

URODjENE TROMBOFILIJE I TRUDNOCA
C677T- MUTACIJA GENA ZA MTHFR

-Prikaz slucaja-

Autori: Dr Dusan Jovanovic, Aleksandar Milenkovic*
Saradnik: Jovica Antic

-Sluzba za Transfuziju krvi Vranje
i Gineka Vranje*

UVOD

Koncentracije proteina plazme ukljucenih u proces koagulacije menjaju se tokom normalne trudnoce sto remeti ravnotezu koja postoji izmedju prokoagulantnog i antikoagulantnog sistema. Ove promene obuhvataju povecanje aktivnosti faktora koagulacije, povecano stvaranje fibrina i supresiju fibrinolize. Na ovaj nacin se fizioloskim mehanizmima smanjuje rizik od gubitka krvi u trudnoci, ali se poveceva rizik od pojave tromboze. Usled tromboze placentarnih krvnih sudova moze se javiti placentarna insuficijencija koja dovodi do pojave ponavljajucih abortusa, zastoja u rastu fetusa, eklampsije, intrauterine smrti ploda i prevremenog porodjaja.(4)

HOMOCISTEIN- METABOLIZAM I ULOGA U PATOFIZIOLOSKIM PROCESIMA

Homocistein, glavni metabolit metionina je aminokiselina. Ubraja se u karakteristicna amino tiolna jedinjenja i ukljucen je u vrlo vazne metabolicke puteve u organizmu.
1962. godine Carson i Neil objavili su rad u kome opisuju slucaj dve mlade osobe sa teskom mentalnom retardacijom, i povisenim nivoom homocisteina u urinu. Period od 1991- 1998. godine je vreme obimnih komparativnih studija sa ciljem utvrdjivanja veze izmedju javljanja rane arterijske koronarne bolesti i povecanog nivoa homocisteina u plazmi.(1)
Evidentne greske u metabolizmu homocisteina izazvane su genetskim alternacijama, koje se odrazavaju na pravilnu sintezu cistation-sintetaze i metilentetrahidrofolat-reduktaze (MTHFR). Metilentetrahidrofolat reduktaza omogucava konverziju 5,10 metilentetrahidrofolata u 5 metilentetrahidrofolat, u prisustvu NADPH. 5 metilentetrahidrofolat je supstrat za cijankobalamin zavisnu metionin sintetazu. Termolabilna forma enzima, poznata kao tMTHFR, je cest pratilac koronarne arterijske bolesti. Najcesca mutacija koja vodi ka ispoljavanju termolabilnosti enzima, je poznata kao C677T. izazvana je alanin valin supstitucijom. Kao posledica postojanja tMTHFR dolazi do nagomiolavanja homocisteina i hiperhomocisteinemije. Nije do kraja potpuno razjasnjeno da li je rizik za pojavu hiperhomocisteinemije veci kod homozigota ili heterozigota, ali je evidentan vrlo vazan uticaj folata na suzbijanje negativne ekspresije tMTHFR.(2) Brojne studije su pokazale da je najcesci razlog umerene hiperhomocisteinemije nedostatak vitamina. Vitamini deluju kao kofaktori, koji potpomazu ispoljavanje kataliticke sposobnosti enzima u metionin-homocistein-metionin ciklusu. To su cijankobalamin, piridoksal fosfat i folna kiselina. Raspon koncentracija kod zdravih osoba iznosi od 5 do 15 mol/l. (1)
Pacijenti sa homozigotnom homocisteinemijom pokazuju sklonost ka venskim i arterijskim trombozama. Dokazano je da homocistein menja balans izmedju prokoagulantnih i antikoagulantnih faktora. Selektivna inhibicija delovanja i sekrecije trombomodulina, redukcija aktivacije proteina C i aktivacija proteoliznog aktivatora faktora V, su neka od karakteristicnih dejstva homocisteina. Sa hiperhomocisteinemijom detektovana je i smanjena aktivnost antitrombina III.(3)

Tabela 1

TROMBOFILIJE

Kod jednog broja bolesnika sa trombozom dokazan je urodjeni ili steceni poremecaj hemostaze, koji doprinosi nastanku rekurentnih tromboza. Postojanje takvog poremecaja naziva se trombofilijom. Trombofilije se dele na urodjene, stecene i mesovite koje predstavljaju kombinaciju urodjenog i stecenog poremecaja. Najcesce su:
- Nedostatak antitrombina III,
- Nedostatak proteina C,
- Nedostatak proteina S,
- Rezistencija na aktivirani protein C,
- Mutacija protrombina 20210,
- Hiperhomocisteinemija i dr.(5)

(tabela 1)

urodjene trombofilije
nedostatak antitrombina III
nedostatak proteina C
nedostatak proteina S
rezistencija na APC
mutacija protrombina 20210A
nedostatak heparin kofaktora II
poremecaj trombomodulina
nedostatak plazminogena
nedostatak XII faktora
displazminogenemija
nedostatak PA(plazmin aktivator)
nedovoljno oslobadjanje PA
visak inhibitora PA
disfibrinogenemija
nedostatak inhibitora tkivnog faktora
homocistinurija
mesovite trombofilije
hiperhomocistinemija(tMTHFR)
nivo FVII>150%
visok nivo fibrinogena
stecene trombofilije
lupus antikoagulans
antikardiolipinska antitela
inhibitori AT III-PC-PS;

Tromboza se u bolesnika sa urodjenom trombofilijom javlja u mladjem zivotnom dobu, obicno pre 45 godina, cesto se ponavlja i komplikuje embolijama. Na urodjenu trombofiliju treba posumnjati ako postoji anamnesticki podatak o ponavljanim tromboembolijama, bez jasno predisponirajucih uslova, kod mladjih osoba, sa pozitivnom porodicnom anamnezom o trombozama, kod pulminantne neonatalne purpure, nekroze koze indukovane oralnim antikoagulansima, kod zena sa dva ili vise spontana pobacaja ili sa trombozom u trudnoci. (6)

HIPERHOMOCISTEINEMIJA

Najcesci genski defekt koji dovodi do umerene hiperhomocisteinemije nastaje zbog poremecaja u sintezi enzima MTHFR. Gen za MTHFR nalazi se na kratkom kraku hromozoma 1 (p36.3). Nedostatak MTHFR je vrlo redak poremecaj i do danas je opisano oko 50 slucaja u svetskoj literaturi. (7)
Termolabilna tMTHFR je faktor rizika za nastanak hiprehomocisteinemije narocito ako je nivo folata u plazmi smanjen. Ako je kolicina folata adekvatna homozigoti ne pokazuju hiperhomocisteinemiju. Ta genetsko-nutriciona interreakcija pokazuje da dovoljna kolicina folata moze da prevazidje genetski poremecaj i prevenira nastanak hiperhomocisteinemije. Uz nedostatak folata od znacaja je i nivo vitamina B6 i B12 kao i primena lekova koji deluju na metabolizam folata kao sto su metotreksat i antikonvulziv.
Mehanizam nastanka tromboze u hiperhomocisteinemiji moze se pripisati smanjenju sinteze prostaciklina, aktivaciji faktora V, inhibiciji APC, smanjenju ekspresije trombomodulina i blokadom vezivanja tPA za endotelne celije. (8)

LECENJE BOLESNIKA SA TROMBOFILIJOM

Kada se identifikuje bolesnik sa urodjenom trombofilijom neophodno je ispitati clanove porodice, jer je preko 50% zahvaceno istim poremecajem. Kod zena sa urodjenom trombofilijom kontraindikovana je primena oralnih kontraceptiva. Sve pacijente sa dokazanom trombofilijom treba pazljivo pratiti u toku hirurskih, medicinskih i obsteterickih intervencija koje nose povecan rizik od tromboze. U tim slucajevima treba primeniti profilakticku antikoagulantnu terapiju i izvrsiti adekvatnu supstituciju.
Zbrinjavanje trudnica sa urodjenom trombofilijom predstavlja poseban problem. Incidenca tromboza u trudnoci i postpartalno je veca kod zena sa nedostatkom antitrombina (18% i 33%) nego sa nedostatkom proteina C (7% i 19%) ili proteina S (0% i 17%). Takodje kod 60% trudnica sa trombozom dokazana je rezistencija na APC. U trudnoci subkutano davanje heparina predstavlja terapiju izbora zbog svoje efikasnosti i sigurnosti za plod. Trudnice sa visokim rizikom od tromboze treba da primaju subkutano heparin na 12 sati u drugom i trecem trimestru i sest nedelja postpartalno. (6)

larazg
19.05.2010., 09:12
PRIKAZ SLUCAJA

Pacijentkinja J.V. stara 26 godina javila se na pregled zbog ponavljanih gubitaka ploda u drugom trimestru trudnoce. Na osnovu anamneznih podataka o predhodna tri spontana abortusa i to u 24, 28. i 26. nedelji trudnoce, a bez klinickih i laboratorijskih dokaza o postojanju bilo kakvog patoloskog stanja kod majke javila se sumnja na postojanje stanja hiperkoagulabilnosti u trudnoci (sa sumnjom na placentarnu insuficijenciju). Sem toga pacijentkinja je bila konstantno u anemiji. Iz porodicne anamneze dosli smo do podatka da bliza rodjaka (tetka) ima rekurentne tromboze vena podkolenice.
Kao prvi korak u daljem ispitivanju pored klasicnih screening testova koagulacije uradjen je i screening test za rezistenciju na APC (u institutu za transfuziju krvi-Beograd). Kako je rezultat testa za rezistenciju na APC bio na granici pozitivnog tj. nejasan, primenjeno je molekularno ispitivanje. Tada je PCR metodom utvrdjena mutacija gena za enzim MTHFR C677T, (na Institutu za molekularnu genetiku i geneticko inzenjerstvo Beograd), kao i da je pacijentkinja homozigotni nosilac. Zbog toga je sproveden sledeci terapijski postupak:
6 meseci pre planirane eventualne naredne trudnoce propisana je terapija folnom kiselinom, vitaminom B6 i vitaminom C.
Nakon utvrdjivanja trudnoce (ultrazvuk) nastavljeno je sa istom terapijom.
Od sesnaeste nedelje trudnoce ukljucen je preparat gvozdja (tabl Heferol), a od dvadeset trece nedelje uveden je u terapiju niskomolekularni heparin (amp. Fraxiparin). U osamnaestoj nedelji trudnoce takodje je primenjena terapija niskomolekularnim heparinom u narednih 5 dana period uspostavljanja fetomateralne cirkulacije.
Pacijentkinja je dobila i po jednu jedinicu deplazmatisanih eritrocita (18. i 25. nedelja trudnoce).
Vrednosti Er, Hb i Hct na pocetku tretmana su ukazivale na srednje tesku anemiju. U toku tretmana stanje se poboljsavalo da bi se normalizovalo u periodu oko 24 nedelje trudnoce.(Tabela 2)

Er Hb Hct
6 meseci pre trudnoce (na pocetku tretmana) 3,3x10 90 31%
pocetak trudnoce
(6.nedelja) 3,65x10 101 34%
16.nedelja 3,78x10 105 35%
24.nedelja 4,10x10 126 37%
32.nedelja 3,85x10 116 36%
Tabela 2

ZAKLJUCAK

U 39 nedelji trudnoce u GAK Narodni Front pacijentkinja je rodila zivo dete TT 2,9 kg i tri dana nakon porodjaja otpustena je kuci u dobrom stanju. Pod terapijom niskomolekularnim heparinom je jos dve nedelje postpartalno.
Naknadnim molekularnim ispitivanjem partnera PCR metodom nadjeno je da je i suprug nosilac mutacije C677T za enzim MTHFR takodje kao homozigot.

larazg
19.05.2010., 09:13
jer MTHFR uglavnom napravi rusvaj u drugom tromjeseječju.
Ova cura je bila homozigot

larazg
19.05.2010., 09:15
d dimeri sami za sebe ne govore ništa.
njih se gleda u kombinaciji sa fibrinogenom i još nečim (zaboravila sam)
tada se gledaju omjeri....

martina123
19.05.2010., 10:02
jer MTHFR uglavnom napravi rusvaj u drugom tromjeseječju.
Ova cura je bila homozigot

Znaci, to se meni desilo... (procitati cu tekst, naravno, lara draga hvala na pp-u):kava:

Jer ovaj rezultat APC rezistencije znaci da je trombofilija jos uvijek aktivna????
Ako je gornja granica: 1,10 a meni je 4,3??? (2mjeseca nakon)

8472
19.05.2010., 10:09
Znaci, to se meni desilo... (procitati cu tekst, naravno, lara draga hvala na pp-u):kava:

Jer ovaj rezultat APC rezistencije znaci da je trombofilija jos uvijek aktivna????

Moguće.
Inače trudnice koje su tijekom trudnoće na heparinu, budu još neko vrijeme nakon poroda, čisto preventivno.

Nisam doktor, ne znam kako to ide, pitaj za svaki slučaj, ali ne bi bilo zgorega da tu i tamo popiješ koji andol.

larazg
19.05.2010., 10:17
Moguće.
Inače trudnice koje su tijekom trudnoće na heparinu, budu još neko vrijeme nakon poroda, čisto preventivno.
.

ja sam bila na heparinu cijelo babinje... 60 dana nakon poroda...

larazg
19.05.2010., 10:18

može biti i ne mora.
Savjet, odi hematologu.
On će ti napraviti sve pretrage.

larazg
19.05.2010., 10:20
Krv je jako složena...
Meni je na Rebru doktorica objašnjavala te lance krvnih faktora - na pola sam se pogubila :D

Svaka 3 mjeseca cjelokupna krv u čovjeku se mijenja.. a parametri krvni (vrijednosti u krvi) skaču u par sati i padaju u par sati...

zato je krv najsloženija i jako teško je uhvatiti trombofiliju na djelu...

Izuzetno teško. Najčešće se dogodi tragedija, nađe se uzrok i u novoj trudnoći si onda od starta pod povećalom...

martina123
19.05.2010., 10:39
Razgovarala sam sa hematologom i kaze mi da su se vriejdnosti mijenjale i da mi je APC rezistencija dobra, jer sada se gleda da je >1,8 .
Znaci veci od 1,8.
I rekla mi je da ovo heterozigot u MTHFR-u ne znaci nesto vazno??? :eek:
Da su nalazi u granicama normale???
Sto sada?
Nista ne razumijem vise???? :eek:

8472
19.05.2010., 11:00
Znači da te od*ebo.
Znači da si relativno OK, slabog rizika da ćeš sutra dobit DVT ili infarkt, te da si ili stvarno ultra rijedak slučaj ili jednostavno još nisu našli što je.

Slijedeću trudnoću ćeš sigurno dobit heparinsku terapiju, ali ja na tvom mjestu bi tražila i dalje.
Ima tih fora oko ne prelaska heparina kroz posteljicu i korištenje paralelno andola ili sredstava koje prelaze posteljicu, mislim da to trebaš utvrdit prije slijedeće trudnoće.
Trebaš istražit i bilokakvu mogućnost autoimune bolesti također.

Jeli ti dao još kakve pretrage za radit?

martina123
19.05.2010., 11:40
Da znam da me odhe...b...a!!!!!!!!1 :o
Cekam u ponedeljak odgovor svog doktora (novog) koji se bavi rizicnim trudnocama, poslala sam mu mail.
Ova hematologica mi je samo rekla: sretno sa daljnjim pretragama... :eek::mad:
Strasno..
Kad sam bila kod nje jednom, rekla je da nju zanimaju samo njeni nalazi nju ne zanima sto je bilo i drugi papiri... :eek:
Uglavnom strasno..
Probat cudoci do dr.Silvije Z. sa Rebra... Mozda ce mi pomoci...
U meduvremenu cekam razgovor sa gin i treci nalaz... :rolleyes:

8472
19.05.2010., 12:02
...
Ova hematologica mi je samo rekla: sretno sa daljnjim pretragama... :eek::mad:
Strasno..
Kad sam bila kod nje jednom, rekla je da nju zanimaju samo njeni nalazi nju ne zanima sto je bilo i drugi papiri... :eek:
...

Ma njih u stvari jako boli neka stvarčica.
Ali uvjek se ljute i nađu uvrijeđeni ako im se mješamo u struku.

larazg
19.05.2010., 12:41
Ima tih fora oko ne prelaska heparina kroz posteljicu i korištenje paralelno andola ili sredstava koje prelaze posteljicu, mislim da to trebaš utvrdit prije slijedeće trudnoće.
Trebaš istražit i bilokakvu mogućnost autoimune bolesti također.

heparin (ovaj koji se daje u trunoćama) ne prolazi posteljicu
Andol se daje paralelno nekada ali samo najksanije do 35 tjedna trudnoće i tada se prekida jer može fetusu uzrokovati neke srčane probleme (o tome dr. Radončić odgovarao na forumu Zdravlje i život)

Antikardiolipinska antitijela su vrlo često sklone kod trombovilija - ACL Igg i ACL Igm

To zovu 'ljepljiva krv'

larazg
19.05.2010., 12:46
http://forum.roda.hr/archive/index.php/t-9195.html
http://forum.roda.hr/archive/index.php/t-35617.html
http://www.doktor.rs/forum/kardiologija/ljepljiva-krv-t17812.html

larazg
19.05.2010., 12:53
zato ponavljam, cure krv je izuzetno složena i to je izuzetno složen proces.. nema šanse da to sam od sebe laički do kraja shvatiš.

jedno se nadovezuje na drugo a teško je to sve pokopčati.

Odustanite od traženja dijagnoza, samo budite uporne i zahtjevajte pretrage :)

mila26
20.05.2010., 14:54
Lažno pozitivan d-dimer.

False positive readings can be due to various causes: liver disease, high rheumatoid factor, inflammation, malignancy, trauma, pregnancy, recent surgery as well as advanced age

Jer kad postoji neki aktivator, često hormonski, on djeluje tako da ga povisuje, neovisno o bazičnoj mutaciji.

Čitala sam to i prije i kad sam vidjela da mogu biti povišeni zbog malignih bolesti pomislila da bi mi samo još to trebalao. Rekla sam si onda da su mi povišeni zbog mojih mutacija a ne nekakvih drugih bolesti.

http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/722/

martina123
21.05.2010., 09:38
A izgleda kod mene sve ok, osim ovog MTHFR...
I test koagulacije i genetika....

medolino1205
22.05.2010., 20:53
Bok cure, evo samo da se javim, nisam vas dugo posjecivala....nema novosti, samo komiran jer nikako da opet zatrudnim....it to je to. Ono sta se kaze, mysery loves company, drago mi je da postoji ovaj forum/tema da mogu povremeno cirnit i vidit sta vi cakulate. Jedino pozitivno sta se tice mene, napravila sam papa i briseve i sve uredno, jer uz sve moje muke prije 2 i pol godine sam dopeljala do CIN II....tako aj barem sam uklonila jedan problem.
:five:

samo da pitam....nakon sta sam imala operacijicu za uklonit septum sa maternice (ah, da i to....na kiratazi mi doc skuzija da i to imam) imala sam laganu bol, aj nije bol nekako sam osjecala natezanje izad desne noge (izad kolina) kad bi lezala, ali bi proslo kad bi hodala, hvala bogu to je sad proslo....jeli to ima veze sa trobofilijom ili sam ja to sebi kao malo umislila...:ne zna:

bublica3
22.05.2010., 22:55
Hi cure, evo ovih dana intezivno čitam i razmišljam o mojim nalazima. S obzirom da sam prije tri tjedna imala spontani pobačaj, i tek onda shvatila važnost ovih nalaza iako još ne znam razlog pobačaja...
Odvrtila sam malo film unatrag, od prije 8-9 godina kada sam pila kontracepcijske pilule imala sam povremeno jaku bol u prsima i falilo bi mi daha. To bi trajalo 6-7-10 secundi; bila bi primorana leć na krevet, bol se pojačavala pri disanju i prestajala kod prestanka disanja, pa bi prošlo. Pitala sam neke doktore NE specjaliste u tom području, ali nitko se nije baš zabrinio. Tu bol ne osijećam već sigurno 5 godina od kako mislim baš od kako ne pijem pilule; ne znam sad točno ali mi se čini baš tako.

Čitam te iste simtome kod plučne embolije: http://www.mojezdravlje.net/Bolesti/150/bolesti-disnog-sustava/Plucna-embolija.aspx

"Simptomi bolesti se razvijaju brzo i iznenada, od nekoliko minuta pa do najduže par sati u slučajevima plućnog infarkta. Simptomi traju par dana, a vremenom se pogoršavaju. Pacijenti se žale na jaku bol u prsnom košu, gušenje, osjećaj gubitka zraka i lupanja srca i vrtoglavicu, a lice pacijenta je jako blijedo, s izraženom cijanozom. U težim slučajevima pacijent gubi svijest."

I sada sve povezujem s mojim nalazima. Šta mislite, kome da se javim, hematologu? Moram priznat da sam se sad prestrašila.

Nalaz na KOAGULACIJSKI FAKTOR II utvrđen mi je normalni tip gena za faktor II
Nalaz na KOAGULACIJSKI FAKTOR V utvrđen mi je normalni tip gena za faktor V
MTHFR utvrđen mi je homozigotan mutirani tip gena (TT)
PAI 1 utvrđen mi je INSERIJSKO-DELECIJSKI POLIMORFIZAM (4G/5G)
ACE utvrđen mi je DELECIJSKI GENOTIP D.D. (190 bp)

8472
23.05.2010., 07:59
Bok cure, evo samo da se javim, nisam vas dugo posjecivala....nema novosti, samo komiran jer nikako da opet zatrudnim....it to je to. Ono sta se kaze, mysery loves company, drago mi je da postoji ovaj forum/tema da mogu povremeno cirnit i vidit sta vi cakulate. Jedino pozitivno sta se tice mene, napravila sam papa i briseve i sve uredno, jer uz sve moje muke prije 2 i pol godine sam dopeljala do CIN II....tako aj barem sam uklonila jedan problem.
:five:

samo da pitam....nakon sta sam imala operacijicu za uklonit septum sa maternice (ah, da i to....na kiratazi mi doc skuzija da i to imam) imala sam laganu bol, aj nije bol nekako sam osjecala natezanje izad desne noge (izad kolina) kad bi lezala, ali bi proslo kad bi hodala, hvala bogu to je sad proslo....jeli to ima veze sa trobofilijom ili sam ja to sebi kao malo umislila...:ne zna:

Medolino :kiss:, evo mi smo rame za plakanje. Može i na PP. :D :grli:

Što se tiče boli u nozi, gle, rezali su ti dole svašta, vjerojatnije je od povrijeđenih živaca, treba nekad i preko dvije godine da svi živci srastu na svoje.
:ne zna: U principu ne znam.
Imaš na zdravlju temu baš o DVT, možeš tamo malo prčkat i pitat, ali mislim da ti to nije to, barem se nadam.
:cerek:
Što se tiče zatrudnjivanja, jesi išla radit hormone?
A kakvi su ti trombociti, čitam da se povišen/snižen broj trombocita može odrazit na začeće.
S tim da se ne radi o sitnim varijacijama, već o extremima.

8472
23.05.2010., 08:00
bublica3:kiss::ne zna:

medolino1205
23.05.2010., 16:01
8472...je napravila sam nalaze svih hormona i to prije neki 3 tjedna...sve uredno. Mucime to sta mi je ginekolog reka da mi jajnici igledaju neki 4 do 5 godina stariji nego sta imam godina pa kao da nemam dovljno problem jos mi vremenski skraceno koliko jos imam da ostvarim dijete/djecu. Itko od vas prosao kroz IVF? jeli to izgleda drugacije za nas koje imamo predispozicije koje imamo, jeli se to moze razbuhtat pod utjecaji ti pustih hormona sto se uzimaju za stimulaciju?
thanx...
nesto moram poduzet...prvi put mi je uzelo 3 godine i 3 mjeseca da prvi put zatrudim, eh ako mi opet bude trebalo toliko....

martina123
24.05.2010., 16:13
Moja beba je bila IVF beba.

Bublice.... javi se na Rebro..
Evo sto su meni odgovorili kada sam pitala za prof.Zupancic (hatologinju, jednu od najboljih):

Poštovana,

Prof. Zupančić-Šalek je na bolovanju do daljnjega. Možete se javiti
telefonom u Centar za hemofiliju radnim danom od 8-14 h na broj 01/2388 756
ili 2388 308.

danila
24.05.2010., 20:58
Evo sto su meni odgovorili kada sam pitala za prof.Zupancic (hatologinju, jednu od najboljih):

Poštovana,

ili 2388 308.

Na bolovanju je, ali dolazi primati pacijente ponedjeljkom i srijedom (mislim da je slomila ruku prije par mjeseci). Ovo je 100 %, bas idem kod nje za tjedan dana na kontrolu. Inace, za pregled se ceka oko mjesec dana, a narucuje se bas preko tog broja telefona.

8472
25.05.2010., 11:58
Moja beba je bila IVF beba.

Bublice.... javi se na Rebro..

Poštovana,

ili 2388 308.

:mad:*%&$"#

Zvala sam 308, juče jer se isto moram naručit, pa su me otpilili da zovem na 757, sad vidim da ima 756, a na ovaj 757 se pod milim bogom niko ne javlja.

8472
25.05.2010., 14:43

Zvala sam 308, juče jer se isto moram naručit, pa su me otpilili da zovem na 757, sad vidim da ima 756, a na ovaj 757 se pod milim bogom niko ne javlja.

Ma ovo je nemoguće dobit.
Kad dobijem uputnicu slijedeći tjedan, poslaću im mail, da me nruče za deveti mjesec. :kava:

mila26
26.05.2010., 17:02
Bok cure, evo samo da se javim, nisam vas dugo posjecivala....nema novosti, samo komiran jer nikako da opet zatrudnim....it to je to.
Medolino držim ti fige i molim se za tebe, uspjet ćeš, samo budi hrabra.
I sada sve povezujem s mojim nalazima. Šta mislite, kome da se javim, hematologu? Moram priznat da sam se sad prestrašila.

Nalaz na KOAGULACIJSKI FAKTOR II utvrđen mi je normalni tip gena za faktor II
Nalaz na KOAGULACIJSKI FAKTOR V utvrđen mi je normalni tip gena za faktor V
MTHFR utvrđen mi je homozigotan mutirani tip gena (TT)
PAI 1 utvrđen mi je INSERIJSKO-DELECIJSKI POLIMORFIZAM (4G/5G)
ACE utvrđen mi je DELECIJSKI GENOTIP D.D. (190 bp)
Javi se hematologu i ispitaj to sve.

Kad sam se prošli mjesec naručivala na kontrolu zvala sam tri dana prije nego sam se uspjela naručiti, oni ili isključe telefone ili se uopće ne javljaju na njih.

Da, doktorica je na bolovanju jer je zimus na skijanju slomila ruku, sad radi samo kad ima naručene pacijente. A i kad radi jako je jako spora, cure pripremite se na duuuugo čekanje, kad sam bila prije 2tj došla sam na red oko 15h, čekala sam od pola 11, bilo je i ljudi koji su čekali od pola 8. Sretno!

kukuc
02.06.2010., 20:30
Cure ja nemogu sad čitati sve ove postove budem kad se malo smirim, pa vas sve koje imate iskustva s trombofilijom molim za savjet kaj da radim:(

Dakle seka mi javila da su joj na rebru upravo otkrili nasljednu trombofiliju i da je dr rekao ako ju ima ona da ju imam i ja...

ti rezultati testova se koliko sam skužila čekaju mjesec dana a i za naručiti se čeka... ja trebam roditi za manje od tri mjeseca, a čitajući postove s prvih par strana shvatila sam da se kod trombofilije često desi da beba umre u zadnjem tromjesečju:eek::eek:

Šta da radim? kud da idem? Da odem u Vili u petak hitno sa sekinim nalazom kod moje dr?:ne zna:

ako odem u petrovu s tim njenim nalazom hoće li mi oni nekaj moć ubrzati tamo te testove?

Hoće li mi preventivno dat taj heparin? Može li mi on štetiti preventivno?
Je li kasno sad započet s heparinom?

Molim vas ako znate išta od toga?????

mila26
03.06.2010., 11:05
...

Hitno idi ili kod svoje doktorice ili još bolje u Petrovu sa sestrinim nalazima i traži mišljenje, reci što je doktor od sestre rekao, što si pročitala, spomeni preventivni heparin, on ništa ne šteti plodu jer ne prolazi posteljicu a tebe ukoliko imaš trombofiliju štiti od grušanja krvi, tromboze, plućne embolije, smrti ploda i ostalo.

Reci im da ti nije se za zezat u zadnjem tromjesečju i da znaš puno slučajeva gdje je to završilo katastrofalno, samo kad ovdje budeš čitala vidjet ćeš.

Mislim možda ti se ne bi ništa dogodilo ali tko bi riskirao, predlažem ti da to ideš hitno rješavat. Drži se.

martina123
03.06.2010., 11:16
kukuc... HITNO, HITNO na pregled, ODMAH!!!!!!!! Cime prije!!!!!!!!!!!

Ja sam bebicu izgubila u 30tj. Tu je pisala mama koja je bebicu izgubila tocno 40tj.
Ne, nije za zekat, ODMAH sve pretrage:
- trombofilijski cimbenici
- genetski cimbenici trombofilije
- d-dimeri i fibrinogen
- antifosfolipidna i antikardiolipidna antitijela

Bar to, a svejedno bi trebala ODMAH na heparin! Kod kojeg ginekologa vodis trudnocu, jel ok? Mozes li ga nazvat da ti preporuci i napise potrebite pretrage?
Da ne moras sad u Petrovoj gudbiti vrijeme.
I onda odes svojem soc. ginekologu i on ti da uputnice.
A mozda ces moc ubrzat stvar u Petrovoj. Uglavnom, cim prrije! Cim prije!!!!!!!

martina123
03.06.2010., 11:18
Inace... malo jos dodatno istrazujem pa zelim dodati link (ne znam jer smo ga vec stavljali): http://sr.wikipedia.org/sr-el/Антифосфолипидни_синдром

Izdvajam:
Antifosfolipidni ili Hjuzov sindrom (engl. Hughes syndrom) predstavlja autoimunu bolest koja se odlikuje prisustvom tzv. antifosfolipidnih antitela udruženih sa pojavom arterijskih i venskih tromboza (krvnih ugrušaka), ponavljanim spontanim pobačajima, prevremenim porođajima i trombocitopenijom (smanjenim brojem krvnih pločica).

kukuc
05.06.2010., 11:53
kukuc... HITNO, HITNO na pregled, ODMAH!!!!!!!! Cime prije!!!!!!!!!!!

Ja sam bebicu izgubila u 30tj. Tu je pisala mama koja je bebicu izgubila tocno 40tj.
Ne, nije za zekat, ODMAH sve pretrage:
- trombofilijski cimbenici
- genetski cimbenici trombofilije
- d-dimeri i fibrinogen
- antifosfolipidna i antikardiolipidna antitijela

Bar to, a svejedno bi trebala ODMAH na heparin! Kod kojeg ginekologa vodis trudnocu, jel ok? Mozes li ga nazvat da ti preporuci i napise potrebite pretrage?
Da ne moras sad u Petrovoj gudbiti vrijeme.
I onda odes svojem soc. ginekologu i on ti da uputnice.
A mozda ces moc ubrzat stvar u Petrovoj. Uglavnom, cim prrije! Cim prije!!!!!!!

Trudnoću mi vodi Dr. Ujević u Viliju, jučer me nisu mogli kod nje ubacit pa me pregledala prof Latin koja mi se čini divna, pregledala protoke, posteljicu, bebu sve super nema zastoja, čak smo veći nego treba za 28. tjedan.

Konzultirali su se Prof., Ujević i Kos i zaključili da ne mora ništa biti, ali s obzirom da se nalazi dugo čekaju da su više za da odem vadit krv na Rebro za tu nasljednu trombofiliju i onda da će me preventivno staviti na Fedrin 2500 j.

Dogovor je bio da kad stignu njima nalazi koagulacije i kks da će me dr Ujević zvati i da ako bude išta upitno u tim nalazima da odmah počnem s pikanjem.

Tu počinju problemi... 2 puta sam zvala Vili, da podsjetim da me Dr nazove, drugi put više nije bilo nikoga... Zovem Dr na mob i ona mi veli da su svi moji nalazi super i sasvim normalni da je viši fibrinogen normalan za trudnoću, ja ju hoću pitati a što je sa d-dimerima, ona kaže da taj nalaz nije vidjela ali da je i to sve normalno u trudnoći i i ja pokušavam doći do riječi da joj kažem koliki su dimeri (s obzirom da nije vidjela nalaz) ali ona uopće ne da da joj kažem i završi razgovor tako da mi veli da uostalom ako sam zabrinuta da odem u bolnicu ako se tako osjećam...:rolleyes:

Tako da prema mojoj dr koja nije vidjela nalaze dimera oni koliki god da jesu to je normalno jer je rekla da se ne zna koliki oni smiju bit u trudnoći...:ne zna:

Jasno vam je da nisam očekivala takvu zainteresiranost i angažman, iako nisam osoba koja titra oko stvari, opet bilo bi u najmanju ruku profesionalno da je pogledala sve nalaze ili bar pitala kolike su vrijednosti...

pa sam se totalno razočarana načinom odmah naručila kod Prof. Đelmiša za ponedjeljak u nadi da će on pogledat moje nalaze i objasnit mi nakon toga da je to sve normalno i da su ti nalazi sasvim ok za trudnoću:ne zna:

U utorak sam planirala sa uputnicom opće prakse otić u laboratorij na Rebro pa povadit krv za trombofiliju gensku... osim ak me Prof Đelmiš drugačije ne uputi u ponedjeljak..

A nalazi su ovakvi:

KOAGULACIJA:

sve normalno osim fibrinogen: 5 (ref 1,8-3,5)
d-dimeri: 2776 (ref manje od 550):eek:

KKS

na donjoj granici: eritrociti, hemoglobin, hematokrit
trombociti 279 (ref 158-424)
neki MPV na gornjoj granici :ne zna:
leukociti 13,5 (ref 3,4-9,7):eek:
neutrofili 79,2 (ref 44-72)
limfociti 14,1 (ref 20-46)

ŽELJEZO

ž: 13 (ref 8-30)
tibc: 119 (ref 49-75)
uibc: 106 (ref 26-59)

prema ovim nalazima ja bi vrlo laički rekla da postajem anemična, a tak se i osjećam, da mi se organizam bori s nekom upalom i da su ovoliki dimeri visoki al s njima se prvi put srećem pa ne znam kaj znače...
Eto... :ne zna:

8472
05.06.2010., 15:36
Gle, u trudnoći su krvne vrijednosti zbrčkane.
Leukociti su ti ok, to je za trudnoću ok.
Željezo ti je isto ok.
Gle nemaš beda.
Osim d-dimeri. :cool:

Odi, kod Đelmiša, najvjerojatnije će ti dati terapiju, ako treba inzistiraj.
Opet moje mišljenje, ne mora bit i tvoje, "bolje prevenirat nego kasnije žalit".
Popričaj s njim i koje su negativne stvari uzimanja heparina, odite oboje (i TM) zajedno da se možete dogovarat, to vam je zajdničko djete.

Zajebano je to sa trombofilijom, ajdmo radije kako je Lara rekla pričat ovdje, čisto da se tamo žene nepotrebno ne nerviraju.

kukuc
05.06.2010., 16:25
može tu bum nastavila s pitanjima da tamo tema siđe:top:
a to se i mm i ja slažemo, da se nas pita pikala bi se već od jučer:ne zna:

Željana
07.06.2010., 14:48
jel netko zna kaj o ovome....d-dimeri mi je 1300 i nešto, trombociti 122... u 35 tjednu sam ...danas bila kod gin. kaže da ga malo brine jer je prije tri tj. d-dimeri bio 1059....nikakvih problema do sada nisam imala

kukuc
07.06.2010., 20:09
Evo ja bila kod prof i nije se ništa isčuđavao dimerima od 2770 rekao da to zna skakat u trudnoći,

ali me poslao zbog sekine trombofilije u bolnicu u srijedu da mi naprave obradu i počnu me pikat s heparinom boguhvala:s

pitala sam jel mi taj heparin znači nešto za način poroda rekao da apsolutno ništa, da mogu rodit i normalno i epi dobit i carski i sve kaj treba :D

Eto, sad mi je puno lakše, a on se čini kao jako drag čovjek:top:

mila26
07.06.2010., 22:00
Evo ja bila kod prof i nije se ništa isčuđavao dimerima od 2770 rekao da to zna skakat u trudnoći,

ali me poslao zbog sekine trombofilije u bolnicu u srijedu da mi naprave obradu i počnu me pikat s heparinom boguhvala:s

pitala sam jel mi taj heparin znači nešto za način poroda rekao da apsolutno ništa, da mogu rodit i normalno i epi dobit i carski i sve kaj treba :D

Joj super, dat će te na obradu i stavit na preventivni heparin, tako da si mirna :top: :s.

I tebi je znači isto rekao za porod kao i meni jer tu su neke pisale da heparinske trudnice moraju na carski a to nije točno. Ja sam išla na prirodan porod i primila epiduralnu.

Jesi ga pitala za mogući utjecaj heparina na bebu? Mislim da si to napisala da ćeš ga pitati. On je stvarno jedan dobar i uljudan doktor, ne priča puno ali kad ga nešto pitaš sve će ti reći.

kukuc
08.06.2010., 07:02
Ma stvarno je jako drag dr, stalno je govorio pitajte me sve sto god, a mi nismo ni znali sto bi jos sve pitali, da zovem sestru njegovu ako bilo sto me zanima il treba..
A za bebu heparin nis ne steti jer je niskomolekularni pa za razliku od visokomolekularnih pripravaka te molekule ne mogu proc kroz posteljicu, on bebi moze samo koristiti u smislu da zbog bolje cirkulacije krvi kroz moje zile beba dobiva vise kisika tak da je to super. O tome je netko vec ja mislim i pisao, mislim Lara al nisam sigurna. :)

nisam mislila da cu se ikad veselit odlasku u bolnicu i dnevnom pikanju al ne mogu docekat sutra :mig:

a kako je tebi isla procedura kod normalnog poroda, cekala si trudove i otisla u bolnicu? Koliko je trajalo, jesu ti dan prije obustavili heparin? Kako znaju kad ces ic rodit? To sam zaboravila pitati... Jel kak kod prirodnog ti obustave heparin prije?
Jesu te drzali tamo u pred i radjaoni pod malo boljim nadzorom? Su te rezali? Kakav bio oporavak? Heparin i poslije si dobivala?

larazg
08.06.2010., 07:20
Joj super, dat će te na obradu i stavit na preventivni heparin, tako da si mirna :top: :s.

I tebi je znači isto rekao za porod kao i meni jer tu su neke pisale da heparinske trudnice moraju na carski a to nije točno. Ja sam išla na prirodan porod i primila epiduralnu.

Jesi ga pitala za mogući utjecaj heparina na bebu? Mislim da si to napisala da ćeš ga pitati. On je stvarno jedan dobar i uljudan doktor, ne priča puno ali kad ga nešto pitaš sve će ti reći.

nikada nisam napisala da moraju na carski nego da se uglavnom dovršava carskim.
iako rađaju i vaginalno.
ali ne čekaš prirodne trudove nego te stave na drip.. ja drip nisam željela, prije bih na usta rodila nego na dripu (barem ja)

nema čekanja prirodnih trudova jer (barem u Petrovoj i barem kako je meni rečeno u mom slučaju a i u slučaju moje dvije cimerice)

porod je išao sa 38 tjedana
dan prije se obustavlja heparin....

8472
08.06.2010., 08:02
jel netko zna kaj o ovome....d-dimeri mi je 1300 i nešto, trombociti 122... u 35 tjednu sam ...danas bila kod gin. kaže da ga malo brine jer je prije tri tj. d-dimeri bio 1059....nikakvih problema do sada nisam imala
Negdje sam jednom čitala da su u trudnoći najnormalnije povišeni i da se u 35tj tolerira oko 1500.
Osim toga ne gleda se samo jedan jedini podatak.
Treba se pogledat još puno krvnih parametara, da li ima odstupanja ili ne.
Kako kod kukuc, tako i svima, obiteljska anamneza.
Osim toga najbitnije je praćenje stanja bebe, posteljice, protoka kroz pupkovinu.
:kiss:

Super! :kiss::cerek:Bravo

kukuc
08.06.2010., 08:18
nikada nisam napisala da moraju na carski nego da se uglavnom dovršava carskim.
iako rađaju i vaginalno.
ali ne čekaš prirodne trudove nego te stave na drip.. ja drip nisam željela, prije bih na usta rodila nego na dripu (barem ja)

nema čekanja prirodnih trudova jer (barem u Petrovoj i barem kako je meni rečeno u mom slučaju a i u slučaju moje dvije cimerice)

ej, jel dakle za sve heparinke vrijedi porod u 38 tjednu? Ja moram priznati da bih i ja puuno radije izbjegla drip ak se tak mora vaginalno, al mislim, kaj mogu birat? Nisam bas ziher? Sad skupljam od vas korisne info o porodu da znam kaj trebam pitat drugi put na pregledu...

8472
08.06.2010., 08:20
ej, jel dakle za sve heparinke vrijedi porod u 38 tjednu? Ja moram priznati da bih i ja puuno radije izbjegla drip ak se tak mora vaginalno, al mislim, kaj mogu birat? Nisam bas ziher? Sad skupljam od vas korisne info o porodu da znam kaj trebam pitat drugi put na pregledu...

Mislim da ti najviše vrijedi dogovor s doktorom. :mig:

mila26
08.06.2010., 12:17
a kako je tebi isla procedura kod normalnog poroda, cekala si trudove i otisla u bolnicu? Koliko je trajalo, jesu ti dan prije obustavili heparin? Kako znaju kad ces ic rodit? To sam zaboravila pitati... Jel kak kod prirodnog ti obustave heparin prije?
Jesu te drzali tamo u pred i radjaoni pod malo boljim nadzorom? Su te rezali? Kakav bio oporavak? Heparin i poslije si dobivala?

Evo opet ću opisati moj porod. Kod mene se čekao prirodan porod, s tim da sam još prije termina ležala na odjelu mjesec dana zbog visokih d-dimera, bili su oko 1300-1500 a s obzirom da sam bila na heparinu su bili visoki. Čekali su se prirodni trudovi, to su mi odmah rekli, jedino ako dosta prenesem poslat će me na carski. U 40tj+2dana mi je pukao vodenjak u 9h navečer u sobi na krevetu, dolazi dr. Ivanišević i pregledava me, kaže da trudovi lagano počinju ali neka ostanem u sobi preko noći dok mi se ne razviju trudovi, da me neće slati odmah gore u rađaonu, ipak u pola 12 dolazi sestra i kaže da će me ipak poslati gore neka oni mene imaju pod kontrolom, u 12 sam u rađaoni na stolu, kažu mi da odspavam još ako mogu dok mi se ne pojačaju trudovi, ja tako malo drijemam i ležim na lijevom boku a oko 4-5ujutro mi dolaze i daju drip, počinju jači bolovi, pitam jel mogu dobit nešto za bolove i daju mi epiduralnu (blažena epiduralna, bolovi kao rukom odnešeni) ali nažalost traje samo 2h i u 8 počinju pravi jaki trudovi, kažu ne mogu mi dati još epiduralne jer će uskoro izgon bebe i moram znati kud tiskam, pod epi nemaš taj osjećaj i tako u 10h sam rodila moju lijepu bebicu, apgar 10/10, sve 5, posteljica velika, velika i u obliku srca :cerek: kako su mi rekli. E da, injekciju heparina sam primila taj dan kad je pukao vodenjak u 9h ujutro, taj dan kad sam rodila sam preskočila i primila drugi dan u 9h ujutro. Malo su me rezali, rekli su mi da imam samo 3 šava. Heparin trebaš primati još najmanje 4tj poslije poroda, meni su prerano ga obustavili (u bolnici u mom gradu) pa sam dobila upalu površinskih vena. Eto to ti je moje iskustvo heparinske trudnice, ako te još šta zanima samo pitaj. Ne znam možda zato što sam imala trombozu u trudnoći ali kod mene su čekali prirodne trudove i govorili mi da moram na prirodan porod. Ti kad budeš u bolnici još sve ispitaj što te zanima, pitaj hoćeš čekat prirodan, hoćeš morat rodit u 38tj na carski i ostalo.

Željana
08.06.2010., 14:44
8472 ,hvala na odgovoru..ovo mi je treća trudnoća i kao da je sve nekako naopako pa me malo bila frka jer do sada nikakvih problema nisam imala....ostali krvni nalazi ok kako kaže gin., klinički ok, uzv isto , ali njega ipak kopka pa neka vidim na SD gdje ću rodit dali će me oni par dana na promatranje uzeti....dijete u zadnja tri tjedna nije dobilo onoliko koliko se očekivalo s obzirom na dosadašnji tijek razvoja.. neznam kaj da više mislim

8472
08.06.2010., 15:01
8472 ,hvala na odgovoru..ovo mi je treća trudnoća i kao da je sve nekako naopako pa me malo bila frka jer do sada nikakvih problema nisam imala....ostali krvni nalazi ok kako kaže gin., klinički ok, uzv isto , ali njega ipak kopka pa neka vidim na SD gdje ću rodit dali će me oni par dana na promatranje uzeti....dijete u zadnja tri tjedna nije dobilo onoliko koliko se očekivalo s obzirom na dosadašnji tijek razvoja.. neznam kaj da više mislim

Ako ikako možeš idi u Petrovu.
Na SD ti neće ništa po tom pitanju ni reći ni provoditi. Tako rade.

Željana
08.06.2010., 15:32
Ako ikako možeš idi u Petrovu.
Na SD ti neće ništa po tom pitanju ni reći ni provoditi. Tako rade.

ma imam neku vezu pa ak ne upali onda svakako idem nekamo drugdje
pričekat će još jedan nalaz pa ćemo vidjeti kako dalje

larazg
08.06.2010., 21:53
kuc .. a što se ti brineš?

lijepo ćeš se sve dogovoriti sa svojim doktorom.
Kod mene je porod išao ovako:

došla ujutro u 7 u bolnicu
obradili me po hitnom postupku do 9 ujutro (krv, klistiranje, CTG)
u sali sam bila u 11 00
rodila u 11 i 40
prebačena na intenzivnu gdje sam bila 3 dana
prebačena u apartman gdje sam bila još 15 dana

zadnja injekcija je bila dan prije ujutro.. morala sam napraviti pauzu od 24 sata
dobivala injekcije još 40 dana poslije poroda

eto :)

mila26
08.06.2010., 22:50
prebačena na intenzivnu gdje sam bila 3 dana
prebačena u apartman gdje sam bila još 15 dana

A zašto si još tako dugo morala biti u bolnici poslije poroda? I jesi taj apartman plaćala?

larazg
08.06.2010., 22:55
A zašto si još tako dugo morala biti u bolnici poslije poroda? I jesi taj apartman plaćala?

mala mi je dobila zlatni stafilokok (stafilokok aurelis):(.. i to MRSA bolničku bakteriju koju uglavnom prenosi bolničko osoblje :(
sreća u cijeloj nesreći je ta što joj je bila na sluznici.. i nije ušla u krvotok.. da je ušla... bojim se i pomisliti što bi bilo...

Dugo je bila na antibiotiku :( pikali su ju u petu (tako se malim bebama daju injekcije) kada su mi ju donosili sva je peta bila krvava i sa flasterom :(

Tjedan dana pooslije kada smo izašli bebice su dobile virusni meningitis... :eek::eek:

Nisam ga plaćala jer imam privatno Croatia zdravstveno osiguranje te je moja polica pokrivala sve troškove. Inače apartman se plaća i dnevno stoji 700 kuna

mila26
09.06.2010., 06:52
mala mi je dobila zlatni stafilokok (stafilokok aurelis):(.. i to MRSA bolničku bakteriju koju uglavnom prenosi bolničko osoblje :(
sreća u cijeloj nesreći je ta što joj je bila na sluznici.. i nije ušla u krvotok.. da je ušla... bojim se i pomisliti što bi bilo...

Dugo je bila na antibiotiku :( pikali su ju u petu (tako se malim bebama daju injekcije) kada su mi ju donosili sva je peta bila krvava i sa flasterom :(

Tjedan dana pooslije kada smo izašli bebice su dobile virusni meningitis... :eek::eek:

Nisam ga plaćala jer imam privatno Croatia zdravstveno osiguranje te je moja polica pokrivala sve troškove. Inače apartman se plaća i dnevno stoji 700 kuna

O jadna beba a sve zbog njihovog nemara, iskreno meni je čudno kako nema više takvih zaraza kad vidim kakvi su im uvjeti. Ne znam kako je dolje poslije carskog ali gore je stanje stvarno loše, no čula sam da se sada i to preuređuje.

Vi ste onda izlazile kad i mi, ja sam rodila u petak, za tri dana išla kući, u ponedjeljak a te bebe su dobile virusni meningitis taj tjedan :eek:.

martina123
09.06.2010., 15:53
Ovak...
Ovi d-dimeri koje citam od vas su izrazito poviseni.
Slusajte, ja sam imala uistinu normalne d-dimere (jako malo povisene) i fibrinogen normalni i opet sam izgubila bebu u 30tj.
Bebu veliku i zdravu, vecu cak nego za to doba.
Ivan je bio savrsen i na obudkciji se to ponovno pokazalo kao i na uzv.
Ja sam imala iznenadnu trombofiliju, rijetko ali se desava.
A kud nebi oni koji imaju genetsku trombofiliju, znaci ODMAH na pretrage genetske, ili Kuc u tvom slucaju odmah preventivno na heparin.
ovo nije nesto neozbiljno.
Pitaj mene.
A sve bilo u redu, SVE!
I sve je u redu odmah nakon bilo!... :flop:

Ja sam rodila u rijeckoj bolnici i opet bi tamo. Savrseno! Evo, bas jucer: http://www.novilist.hr/2010/06/08/rijecko-rodiliste-trece-u-europi.aspx

kukuc
11.06.2010., 06:56
Evo drage sve ja se pikam vec drugi dan sama i nis me nit boli nit pece, ko da se ni ne osjeti:ne zna:

i osjecam se mirno cim su me pikli prvi put!

E sad jedno prakticno pitanje jer mi se ne ide u bolnicu pitat...
Prvi dan mislim da sam malo preplitko ubola pa mi se napravio slabi podljevic, danas sam bas pazila da je pod 45 stupnjeva al isto imam napuhnutu kvrgu tekucine pod kozom pa ne znam hoce mi opet podljev?
Jel ima nacin da izbjegnem tu kvrgu i podljev? Jel moram jos okomitije tj dublje piknut pa onda nebu kvrge? :mig:

martina123
11.06.2010., 18:41
Moje iskustvo sa pikanjem je da preplitko pikas, malo veci kut i mrvicu dublje.
Ja posle jedne izbocine nikada vise nisam imala s tim problema, jednostavno sam povecala kut.

Stigao mi je i treći nalaz, ima li tko vise iskustva sa ovim antitijelima?
*aCI- IgG =14 GPL* U/ml <10 negativno
* *_*10-20 : slabo pozitvno*

aCI -IgM = 4MPL U/ml _<10negativno.

aCI-IgG : 21 - umjereno pozitivna antikardiolipinska antitijela - najbolje bi bilo ponoviti pretragu za 6-8 tjedana jer to sto su ti ta antitijela sada malo povisena moze biti i neka prolazna pojava- inace ta povisena antitijela mogu ukazivati na antifosfolipidni sindrom - to je stanje kada dolazi do pojacene "ljepljivosti" krvi sto moze dovesti do pojacanog stvaranja ugrusaka (pojacane koagulacije), takvi problemi s acl-om se vrlo cesto javljaju tek kasnije u trudnoci - puno izvora ne spomine probleme kod implantacije, no raznorazni imunoloski problemi znaju smetati od same implantacije (ALC antitijela mogu biti povisena kod razlicitih zdravstvenih problema, a ima i zena kojima su ona sasvim Ok van trudnoce i ta antitijela im skoce samo u trudnoci) - aspirin i heparin tu djeluju i na imunoloske parmetre a i uticu na koagulaciju, laicki receno popravljaju cirkulaciju i i "razrjedjuju" krv (uticu na razlicite koagulacijske parametre)
To sam nasla na: http://forum.roda.hr/threads/33266-IMUNOLOŠKE-PRETRAGE/page14

Ono sto sam gore pisala, zar je to taj Hyuzov sindrom....

mila26
11.06.2010., 22:18
Evo drage sve ja se pikam vec drugi dan sama i nis me nit boli nit pece, ko da se ni ne osjeti:ne zna:

i osjecam se mirno cim su me pikli prvi put!

E sad jedno prakticno pitanje jer mi se ne ide u bolnicu pitat...
Prvi dan mislim da sam malo preplitko ubola pa mi se napravio slabi podljevic, danas sam bas pazila da je pod 45 stupnjeva al isto imam napuhnutu kvrgu tekucine pod kozom pa ne znam hoce mi opet podljev?
Jel ima nacin da izbjegnem tu kvrgu i podljev? Jel moram jos okomitije tj dublje piknut pa onda nebu kvrge? :mig:

Ja sam se bola okomitije i dublje i nisam imala problema s tim napuhnutim kvržicama ali podljeve sam znala imat, nekad sam se tako lijepo ubola da se ništa nije ni vidjelo a nekad opet podljev kao da sam ne znam šta radila. A gdje se bodeš? Ja sam u ruke, tako mi je bilo lakše i tako me manje boljelo.

mila26
11.06.2010., 22:22
Stigao mi je i treći nalaz, ima li tko vise iskustva sa ovim antitijelima?
*aCI- IgG =14 GPL* U/ml <10 negativno
* *_*10-20 : slabo pozitvno*

aCI -IgM = 4MPL U/ml _<10negativno.

:ne zna: Meni je taj nalaz 11. Mislim da ti to nije tako strašno jer je do 20 slabo pozitivno.

kukuc
12.06.2010., 05:58
Fala cure!!! Danas ubola skoro pod 90 i nema kvrge :mig:
a pikam u nogu u butinu i nis me ne boli ni ne pece, u bolnici me u ruku piknuli i tam me peklo, tak da ja ostajem na nogama.

martina123
14.06.2010., 09:35
:ne zna: Meni je taj nalaz 11. Mislim da ti to nije tako strašno jer je do 20 slabo pozitivno.

Ah..sve nesto, positno ali tu je... Bumo vidli..

martina123
14.06.2010., 09:55
Evo, cula sam se sa profesorom, ici cu na razgovor kod imunologa.

anteaa2009
15.06.2010., 16:16
Drage moje...dugo se nisam javljala...prošlo je skoro 7 mjeseci od rođenja i smrti moje bebice...i još uvijek radim pretrage i još uvijek doktori u Splitu tvrde da m i s l e da beba nije umrla zbog trombofilije....i nisu baš oduševljeni sa mojom željom za ponovnom trudnoćom.Sve u svemu imam hereditarnu trombof. i počinjem piti aspirinprotect a a kad ostanem trudna nastupa niskomolekularni heparin.Međutim trombociti mi rastu ...sada 450 i danas me poslalo na još neku pretragu uraditi PCAR na JAK 2 V617F...Da li netko zna što je to?

martina123
17.06.2010., 08:58
Ja ne znam.. :ne zna:

Nego..... moram vas nesto pitati...
Od trudnoce imam problema sa prebrzim kucanjem srca (non stop mi je oko 100) i redovnom aritmijom. Onako... kuca mi tak ubrzano ali barem ujednaceno i onda, odjednom dum dum puno jace i opet normalno (to bas cujem i osjetim kao jace) i onda recimo za dva sata opet: kuc,kuc,kuc, DUM,DUM, kuc,kuc,kuc.... (oprostite na mom pjesnickom izrazaju ali ne znam drugacije objasniti :D )..
Otisla sam svojojd oktorici opce prakse, da srce mi ubrzano kuca, i sad me poslala vaditi hormone stitnjace pa cemo vidjeti.
Ak bi oni bili dobri, isli bi dalje na pretrage, EKG, Holter....

Ima li tko sa tim problema? (ja nisam nikada prije)

crna30
20.06.2010., 11:53
Da li je netko od forumašica imao problema sa zgrušavanjem krvi u trudnoći, a da je iz Osijeka. Zanima me kojem doktoru da povjerim vođenje sljedeće trudnoće odnosno koji je od njih specijaliziran za probleme u vezi trombofilije u trudnoći.Ako netko ima iskustva iz Osijeka molim vas da se javite.

8472
20.06.2010., 17:21
Drage moje...dugo se nisam javljala...prošlo je skoro 7 mjeseci od rođenja i smrti moje bebice...i još uvijek radim pretrage i još uvijek doktori u Splitu tvrde da m i s l e da beba nije umrla zbog trombofilije....i nisu baš oduševljeni sa mojom željom za ponovnom trudnoćom.Sve u svemu imam hereditarnu trombof. i počinjem piti aspirinprotect a a kad ostanem trudna nastupa niskomolekularni heparin.Međutim trombociti mi rastu ...sada 450 i danas me poslalo na još neku pretragu uraditi PCAR na JAK 2 V617F...Da li netko zna što je to?

Trombociti 450 i nisu tako visoki.
Treba se vidjet šira slika.
Može biti i neka sitna upala pa da trombociti rastu.

crna30
20.06.2010., 18:18
Moji nalazi su sljedeći:

Faktor V Leiden - nema mutacije
Faktor II Protrombin - nema mutacije
MTHFR - homozigot
PAI 1 - 5G polimorfizam na oba alela
ostali nalazi koagulacije uredni (APTV, APC rezistencija, Protein C, Protein S, PAI, homocistein, anti b2 GPI, kardiolipinska antitijela, D-dimeri i td)

Dakle; ako je netko MTHFR homozigot i PAI 1 5G polimorfizam na oba alela znači li to da mora koristiti kakvu terapiju u trudnoći zbog trombofilije. Ima li tko uopće kakva saznanja o tome? Čitala sam da MTHFR mutacija pravi problem ako je homocistein previsok, a moj je u redu (možda je u trudnoći povišen).
Molim ako itko šta zna o tome da se javi!

8472
20.06.2010., 19:16
Dakle; ako je netko MTHFR homozigot i PAI 1 5G polimorfizam na oba alela

Uvjek i jedino, niskomolekularni heparin....
Možda za kojih 5-10 godina nađu nešto drugo, nadam se preciznije i efikasnije... :kava:

crna30
20.06.2010., 19:32
Jel su vama u trudnoći odmah davali tu heparinsku terapiju s obzirom na rezultate genetskih pretraga ili su vam prvo iskontrolirali nalaze koagulacije. Joj svega me toga strah, u veljači sam imala spontani u 22 tt i sljedeći mjesec idemo pokušati novu trudnoću. Pisala sam dr. Radončiću na "zdravlje i život" i on mi preporučio Petrovu čim se ustanovi trudnoća i da pijem aspirin. Da li ste i vi pile aspirin prije trudnoće?Ja za sada pijem samo folic plus.

crna30
20.06.2010., 20:15
I koliko ste vi čekale s drugom trudnoćom nakon lošeg ishoda prve?

mila26
20.06.2010., 23:36
Jel su vama u trudnoći odmah davali tu heparinsku terapiju s obzirom na rezultate genetskih pretraga ili su vam prvo iskontrolirali nalaze koagulacije. Joj svega me toga strah, u veljači sam imala spontani u 22 tt i sljedeći mjesec idemo pokušati novu trudnoću. Pisala sam dr. Radončiću na "zdravlje i život" i on mi preporučio Petrovu čim se ustanovi trudnoća i da pijem aspirin. Da li ste i vi pile aspirin prije trudnoće?Ja za sada pijem samo folic plus.

S obzirom da su ti utvrđene genske mutacije heparin ide od početka trudnoće. Ja ti isto preporučujem Petrovu bolnicu i dr. Đelmiša koji se bavi dijabetesom i poremećajem koagulacije u trudnoći. Ja nisam pila aspirin prije trudnoće jer tad nisam ni znala da imam trombofiliju. Žao mi je zbog spontanog i želim ti sreću s novom trudnoćom :).

crna30
22.06.2010., 12:18
Hvala vam.Lakše mi je kada vidim da nisam jedina i kada mogu nešto naučiti iz vaših iskustava. Jest da je sve to strašno ali izvući ćemo se nekako.Meni bi preksutra bio termin i ovih dana mi je grozno, stalno mislim kako bi izgledala moja curka da sam je rodila živu i zdravu i to me ubija ali ne dam se, moram dalje, moram ostati normalna za svoje drugo dijete jer me samo to sada drži u životu. I koliko got strašno zvučila ta trombofilija i heparin, kada vidim da su neke žene i to prošle i rodile živu i zdravu djecu, valjda ću i ja. Hvala svima, držite se, javim se kada bude što novo.

vista
24.06.2010., 15:07
samo malo da se javim. još samo 2 injekcije - sutra i preksutra i dan nakon idemo u porod ne bude li iznenađenja.

koliko nakon prošle trudnoće? rodit ću ravno dvije godine iza prošlog poroda, u doslovno dan razlike. držite fige da sve prođe ok.

8472
24.06.2010., 21:04
samo malo da se javim. još samo 2 injekcije - sutra i preksutra i dan nakon idemo u porod ne bude li iznenađenja.

koliko nakon prošle trudnoće? rodit ću ravno dvije godine iza prošlog poroda, u doslovno dan razlike. držite fige da sve prođe ok.

WoW
Ajde neka je sa srećom! :top::top::top:

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

martina123
28.06.2010., 13:49
I koliko ste vi čekale s drugom trudnoćom nakon lošeg ishoda prve?

Minimalno se ceka oko 2-3 ciklusa nakon (fizicki mozes cak i onda) ali vezano uz najbolji oporavak maternice (nakon normalnog poroda ne carskog) te oporavak psihe najbolje je minimalno cekati oko 6mj. Ali...
Svatko je od nas drugaciji, nekome treba 3mjeseca, nekom 6mjeseci, nekom godina, nekom dvije... :ne zna:

crna30
28.06.2010., 22:35
Ma da, to je sve individualno. Odlučila sam da ću ponovno pokušati sljedeći mjesec, onda će mi biti peti ciklus i baš me briga. Želja za djetetom je prejaka i ne želim više čekati. Psihički sam se dobro oporavila i nadam se da neću dugo čekati. Sada me muči samo to da li da prije trudnoće počnem preventivno piti aspirin protekt jedan dnevno kako mi je to savjetovao dr. na "zdravlje i život" ili ne. Odnosno, muči me šta ako ostanem trudna pa dok ne saznam za trudnoću da li taj aspirin može štetno utjecati na plod. Da li tko šta zna o tome?

Taca1981
29.06.2010., 23:37
hej,crna...evo mene i na ovom forumu...:mig:
Ja sam pila od početka trudnoće aspirin protect pa mislim da ne škodi(iako nisam nikad pitala doktore),koliko sam shvatila on se pije radi bolje prokrvljenosti(ako sam u krivu,nek me netko ispravi)...obustavili su mi aspirin tek kad sam prešla na clexane,tj.zadnje tromjesečje...
P.S.nije ta tromboza toliko strašna jer postoji prevencija i lijek za nju nego je bitno to otkriti na vrijeme...a na žalost,u većini slučajeva se prvo dogodi nešto loše da bi se otkrila sklonost k tom stanju(osim ako ti pola obitelji umre od toga pa te preventivno pošalju na pretrage kao mene:rolleyes:)

bigbig
09.07.2010., 16:23
Drage moje
Evo i mene malo s vama na ovoj temi i imam par pitanja za Vas.
Ušla sam u 24 tjedan trudnoće koja je postignuta ICSI metodom u Mariboru. Sam početak trudnoće nije bio sjajan, imala sam hematom veličine 6,5 cm*2cm i bila sam na strogom mirovanju u bolnici i doma punih 4 mjeseca. Na svoju ruku sam uradila u 18 tjednu trudnoće nalaz d-dimera i fibrinogena i bili su sljedeći:
D-dimeri 1581
fibrinogen 5,1
Nalaze sam pokazala mom ginekologu koji me je rekao da se ne brinem jer ti d-dimeri su inače povišeni u trudnoći, da se na takav način tijelo brani od krvarenja. S obzirom da sam u zadnje vrijeme imala problema sa niskim hemoglobinom moj ginekolog me je poslao do hematologa da malo s njim popričam. Doktorica je dosta detaljna i sve je ispitivala i dala mi je hrpu nekih pretraga da odradim. Uglavnom danas su mi stigli neki nalazi koji glase sljedeće:
PV-123,7 (ref.vr 70-130)
APVT 26,5 (ref.vrij 26-36)
TT 16,1 (14-21)
Fibrinogen 5,2 (1,8-3,5)
D-dimeri 2498 (max 550)
trombociti 234

E sada ja sam drage moje u šoku , koliki su mi d-dimeri. Šta da radim?
S obzirom da živim u Mostaru nisam u mogućnosti da odradim detaljne pretrage vezane za trombofiliju, ja sam sva uspaničena. Mislite li da li trebam ići na heparin. Dr mi je dala još da odradim i protein C i S, LAC, Faktor VIII, antikoan. antitjela, koji se rade samo zadnji četvrtak u mjesecu pa moram čekati kraj ovog mjeseca. Da odradim sve pretrage kod privatnika nemam novca za to jer je užasno skupo a i u BiH to niko ne radi a i u Zg ne mogu vozariti jer mi nije preporučena duža vožnja zbog problema u trudnoći na početku. Za sada bebica je ok, lijepo napreduje, čak je malo i veća za tjedne trudnoće u kojima sam.

Plizzzzzz cure pomozite savjetom, tako se plašim za svoju mrvicu.

mila26
09.07.2010., 22:50
...

Odnesi te nalaze hematologici i pitaj što da radiš, pošto ne možeš do Zagreba ostaje ti ona ili da telefonski stupiš u kontakt s nekim doktorom u Zg. Ne znam drugo, d-dimeri i fibrinogen su ti dosta povećani. Mene su pred porod ostavili u bolnici zbog visokih d-dimera (bili su oko 1500) a bila sam pod terapijom pa sam do poroda bila kod njih pod nadzorom. Savjetuj se još sa svojom hematologicom, pitaj ju da li predlaže ovaj preventivni heparin od 0,2 ili 0,4 ili misli da nema potrebe za tim. Ako ne budeš zadovoljna s njom idi dalje, traži druge stručnjake, bori se.

8472
10.07.2010., 15:34
bigbig

Poslušaj ovaj savjet.
Odnesi te nalaze hematologici i pitaj što da radiš, pošto ne možeš do Zagreba ostaje ti ona ili da telefonski stupiš u kontakt s nekim doktorom u Zg. Ne znam drugo, d-dimeri i fibrinogen su ti dosta povećani. Mene su pred porod ostavili u bolnici zbog visokih d-dimera (bili su oko 1500) a bila sam pod terapijom pa sam do poroda bila kod njih pod nadzorom. Savjetuj se još sa svojom hematologicom, pitaj ju da li predlaže ovaj preventivni heparin od 0,2 ili 0,4 ili misli da nema potrebe za tim. Ako ne budeš zadovoljna s njom idi dalje, traži druge stručnjake, bori se.

U trudnoći inače ti parametri jesu povišeni, ali jedino dobar hematolog uz kompletnu sliku može ocjenit jeli ok ili ne.
Ako budeš čekala te nalaze do kraja mjeseca, idi barem jednom tjedno kontrolirat tendenciju rasta d-dimera, uz normalno konsultacije s nekim doktorom koji te vodi.
Obavezno čekirajte protoke.
Sad ti je najbolje razdoblje za otić na kvalitetan 3D uzv da se dobro to sve izmjeri.

Sretno :top:

bigbig
12.07.2010., 09:13
Drage moje evo da spremim pitanje koje sam postavila dr Radončiću na portal zdravlje i život i njegov odgovor:
[
Moje pitanje:
Poštovani doktore
Opet ja sa d-dimerima.
U međuvremenu sam postala anemičmna i moj ginekolog me je uputio na pretrage hematologu, koji mi je dao da odradim masu pretraga uključujući i trombofiliju. Odradila sam nalaze koji glase:
PV-123,7 (ref.vr 70-130)
APVT 26,5 (ref.vrij 26-36)
TT 16,1 (14-21)
Fibrinogen 5,2 (1,8-3,5)
D-dimeri 2498 (max 550)
trombociti 234

E sada ja sam u šoku , koliki su mi d-dimeri. Šta da radim? Postoje li neke referentne vrijednosti u trudnoći i da li su ove moje zabrinjavajuće? Ukoliko ostali nalazi budu ok, da li su ti povišeni d-dimeri problem, sami za sebe?Mislite li da li trebam ići na heparin?
S obzirom da živim u Mostaru nisam u mogućnosti da odradim detaljne pretrage vezane za trombofiliju, ja sam sva uspaničena. Dr mi je dala još da odradim i protein C i S, LAC, Faktor VIII, antikardiolipinska tijela koji se rade samo zadnji četvrtak u mjesecu pa moram čekati kraj ovog mjeseca. U BiH to niko ne radi privatno a i u Zg ne mogu vozariti jer mi nije preporučena duža vožnja zbog problema u trudnoći na početku. Za sada bebica je ok, lijepo napreduje, čak je malo i veća za tjedne trudnoće u kojima sam.(sada sam trudna punih 23 tjedna). Također napominjem da u užoj porodici za sada nije bilo slučajeva trombofilije osim jednog stečenog slučaja uslijed nezdravog života. Do sada nisam imala pobačaja, kontracepciju sam koristila samo nekih 1,5 mjesec kao priprema za postupak u Mariboru. Pušač sam bila dugi niz godina ali sam prestala kada se desila trudnoća.

Njegov odgovor:
Trebao vidjeti, pregledati sve papire koje imate i napraviti makar jedan UZV.
Ovi parametri koji su učinjeni jesu u granicama normale, osim D-dimera koji su nešto viši, no iz njih se ne vidi imate li zaista trombofiliju. Drugim riječima, pojačan fibrinogen i fibrinoliza uobičajeni su u trudnoći a mogu biti posljedica i najobičnije infekcije. Dakle, pokušajte dobiti što više podataka, napravite i test fibrinolize, a trebalo bi i LAC te aCL kao nekakav minimum. Ostale biljege (PAI, genotip PAI/F-II, F V Leiden, MRHFR) mislim da možete napraviti samo u Zagrebu (nažalost). Ne znam gdje ste, no možda ste bliži nekom velikom centru (Split, Beograd, Sarajevo?), jer sofisticirane pretrage rade ovdje samo u KBC-u, te pretrage nisu nimalo jeftine, i treba zaista postojati opravsan razlog za njih. [/SIZE]

E sada znači da d-dimeri ne znače da je trombofilija u pitanju, treba odraditi ostale nalaze, pa ću pokušati da sve to završim što mogu odraditi u ovoj selendri od Mostara.

ljubek
12.07.2010., 10:56
Drage cure,podigla sam nalaze s Rebra i oni glase:
U uzorku nije dokazana točkasta mutacija FII 20210A
U uzorku nije dokazana točkasta mutacija FV R506Q
U uzorku je dokazan genotip 5G/4G u genu za PAI-1
Gen MTHFR C677T:genotpTTAnalizom DNA utvrđen je homozigot za točkastu mutaciju C677T(genotip TT).
Molila bih da mi pojasnite što mi je sad za radit,s obzirom da planiram postupak potpomognute oplodnje.
Da li to znači da ću morati koristiti niskomolekularni heparin?

larazg
12.07.2010., 11:02
da. morati ćeš na heparin :)
pokaži nalaze doktoru

bigbig
12.07.2010., 11:06
Lara draga moja pošto se ti razumiješ u ovu problematiku, šta misliš za moj slučaj, povišenih d-dimera? Jesu li oni pokazatelji da nešto ne štima?

mila26
12.07.2010., 15:04
Gen MTHFR C677T:genotpTTAnalizom DNA utvrđen je homozigot za točkastu mutaciju C677T(genotip TT).
Molila bih da mi pojasnite što mi je sad za radit,s obzirom da planiram postupak potpomognute oplodnje.

Da, bockat ćeš se cijelu trudnoću, no nije ti to tako strašno. Sretno s postupkom, želim ti uskoro jedan mali plusić :mig:.

crna30
12.07.2010., 19:24

Ja isto imam MTHFR homozigot i 5G polimorfizam PAI 1 ali mi je transfuziolog rekao da nemoram nužno biti na heparinu nego kada mi se utvrdi trudnoća, odmah kod nje moram doći, pa će mi pratiti nalaze koagulacije i u skladu s rezultatima uvesti ili ne heparin. I ja sam zbunjena s tim jer sam ovdje čitala da su cure bile odmah na heparinu s takvom dijagnozom.

ljubek
13.07.2010., 14:57
Hvala vam cure na odgovoru i mila26 na lijepim željama.Pretpostavljam da bi trebala do dr.Radončića jer mi se nekako čini da se on uz ostalo razumije puno i u to.Ne znam samo da li se moram naručivati i kod nekog drugo specijaliste s obzirom da je potpomognuta oplodnja u planu.
Crna30 ti spominješ da je transfuziologica spomenula uvođenje heparina s obzirom na nalaze u trudnoći.Ja sam isto shvatila iz ovdje pročitanog da bi se heparin trebao primjenjivati od početka trudnoće,ispravite me ako griješim.

larazg
13.07.2010., 16:41
Lara draga moja pošto se ti razumiješ u ovu problematiku, šta misliš za moj slučaj, povišenih d-dimera? Jesu li oni pokazatelji da nešto ne štima?

ne. d dimeri sami za sebe ne govore ništa.
Uzima se omjer fibrinogena, d dimera i još nečeg (zaboravila sam) i to se gleda..

crna30
13.07.2010., 18:46
Draga Ljubek ne znam šta da kažem osim onoga što su mi rekli.

Moj PHD nalaz posteljice nije ukazivao na nikakvu trombozu ali sam jedva iskamčila da mi daju genetske pretrage zbog toga što mi je sestra u 36 tt rodila mrtvu bebu zbog tromboze arterije pupčane vrpce. S obzirom na moj MTHFR i PAI1 transfuziolog mi je tako rekao (znači odmah nakon što se ustanovi trudnoća da dođem radi provjere stanja koagulacije). Isto mi je rekao i dr. Radončić na "zdravlje i život" s tim što je on savjetovao da već sada počnem piti aspirin protect, a po pozitivnom bHCG da se javim u Petrovu na obradu (ja sam iz Osijeka). Iz svega sam ja skužila da ta naša mutacija MTHFR nije toliko alarmantna kao Faktor V Leiden ili Faktor II. A za 5G polimorfizam kod PAI1 mi je rekla da to kao nije ništa, da svatko od nas ima neku mutaciju. Ja se jedino bojim toga što je našim doktorima to oko trombofilije sve novo, pa jedan kaže ovo a drugi ono, sto različitih mišljenja, a ja samo ne želim da mi se dogodi isto što i zadnji puta pa evo kao luda sam svaki dan na forumu i gledam što kažu drugi, kakva su iskustva, čitam razne doktorske članke i dr.
Neka me netko ispravi ako sam što krivo napisala.

larazg
14.07.2010., 06:55
ovako... prvih 7-8 tjedana trudnoće majka i dijete nisu povezani krvlju.. beba se razvija sama za sebe.. tek kada počne 'ugnežđivanje' (zdravoseljački, odnosno počinje pružati krvne žile u zid maternice) počinju majka i dijete biti povezani krvotokom...
tada neki ginekolozi uvode terapiju...

crna30
14.07.2010., 09:13
Svaka čast!

Meni je npr. transfuziolog još rekao, a vezano za MTHFR, da on pravi problem ako je razina homocisteina u krvi previsoka (u organizmu nema dovoljno vitamina B da ga razgradi), jer višak homocisteina može dovesti do određenih trombotičnoih stanja, a da sam mutirani MTHFR bez povišenog homocisteina nije neki problem. Ajd sad znaj šta je prava stvar, a dr. Radončić mi kaže da bi se s obzirom na moj MTHFR "trebalo nešto poduzeti". Sada žalim što nisam studirala medicinu.

Larazg, koliko si ti nakon spontanog ponovno ostala trudna tj. koliko si čekala da opet probaš.

larazg
14.07.2010., 11:02
big big...

daaaaaaa HOMOCISTEIN.. dobro me crna30 podsjetila

dakle, da bi svidjelo da nešto ne štima u cirkulaciji gleda se omjer HOMOCISTEINA, D DIMERA I FIBRINOGENA.. u koleraciji....

tek tada ako omjeri ne štimaju, šalje se na daljnje pretrage.. i dobro ti je dr. Radončić rekao, to su jako jako skupe pretrage i rijetko kada se rade preventivno :( nažalost

larazg
14.07.2010., 11:10
Svaka čast!

Meni je npr. transfuziolog još rekao, a vezano za MTHFR, da on pravi problem ako je razina homocisteina u krvi previsoka (u organizmu nema dovoljno vitamina B da ga razgradi), jer višak homocisteina može dovesti do određenih trombotičnoih stanja, a da sam mutirani MTHFR bez povišenog homocisteina nije neki problem. Ajd sad znaj šta je prava stvar, a dr. Radončić mi kaže da bi se s obzirom na moj MTHFR "trebalo nešto poduzeti". Sada žalim što nisam studirala medicinu.

Larazg, koliko si ti nakon spontanog ponovno ostala trudna tj. koliko si čekala da opet probaš.

da ali onda se uz MTHFR radi još jedna pretraga a ti je ACE mutacija jer homocistein odnosno PAI, MTHFR - mi nemamo problem sa trombozom (kao Faktor II i Faktor V leiden) već sa fibrinolizom otpuštanja zgrušane krvi...

A fibrinoliza je otpuštanje tih ugrušaka koji se stvore.

Npr. ti se porežeš.. i rana zaraste i onda nastupa fibrinoliza, otpuštanje tih ugrušaka koji su nastali kada je rana zarasla (nije više svježa krv) - laički sam objasnila.

Znači obrnuto od tromboze (jedan ti je ovo link (karika) u linku procesa zgrušavanja krvi) koji ne štima....

jedan doktor je rekao da dok nema povezanosti krvi majke sa djetetom... nema potrebe za heparinom (dr. Duić)
On kaže tek kada se plod ugnjezdi i stane pružati žile u stijenke maternice (zid maternice) tada nastaje krvna povezanost fetusa i majke a do tada oni su dva odvojena organizma...

Naravno da je bolje kada je krv razrijeđenija i pretpostavljam da onda lakše sve to ide... ali pak dr. Kos smatra da do 20 tjedna dijete ne umire od trombofilije - jer su potrebe za krvlju djeteta minorne.

Tek od 20 tjedna kada počne rapidni rast bebe tada dijete treba puta dva više krvi nego što je trebalo do 20 tjedna i tada to uglavnom počinje..

Kod nekoga brže kod nekoga sporije...

Ali nije svako zaostajanje u razvoju i trombofilija :nono:

larazg
14.07.2010., 11:12
ali Homocistein se da i zamaskirati.... čime?
prekomjernim uzimanjem folne kiseline...
Folna kiselina nije nimalo bezopsana.... eto jedna od mana je što zamaskira krvnu sliku...

crna30
14.07.2010., 18:14
Evo mene opet! Upravo se vratila od ginekologa (nosila mu sve nalaze koje sam prikupila) i on mi kaže da mogu krenuti u novu trudnoću, da počnem piti aspirin protect i dao mi folacin 1X dnevno. Što se tiče MTHFR (homozigot) kaže da ću obavezno primati niskomolekularni heparin od početka trudnoće ali da će konačnu riječ reći transfuziolog kojem se trebam javiti nakon što mi ona potvrdi trudnoću.

E sada šta je mene opet zaintrigiralo. Kada je vidjela mutaciju MTHFR kaže da je lako moguće da mi je beba umrla zbog toga bez obzira što je moja dijagnoza bila "torzija pupčane vrpce". Da li je moguće da patolog prilikom pregleda posteljice nije ništa uočio odnosno da li bi se išta vidjelo na posteljici u 21+6 tt da je razlog smrti ploda bio mutiran MTHFR. Ne mogu vjerovat da su mi se opet pojavile sumnje. Da li ću ikada znati pravi razlog?

crna30
14.07.2010., 18:24
larazg
Šta je to ACE mutacija? Nije vrag da još i to moram vaditi?
Moj homocistein i D-dimeri su mjesec dana nakon poroda bili ok ali mi je fibrinogen bio vrlo malo povećan. Međutim, tko zna kakvi su bili u trudnoći jer se sve navodno dovede u normalu neposredno nakon trudnoće.
Jesi ti pila folnu u drugoj trudnoći i prije nje ili su ti prije provjeravali njenu razinu u krvi pa ti onda dali ili...

larazg
14.07.2010., 18:43
E sada šta je mene opet zaintrigiralo. Kada je vidjela mutaciju MTHFR kaže da je lako moguće da mi je beba umrla zbog toga bez obzira što je moja dijagnoza bila "torzija pupčane vrpce". Da li je moguće da patolog prilikom pregleda posteljice nije ništa uočio odnosno da li bi se išta vidjelo na posteljici u 21+6 tt da je razlog smrti ploda bio mutiran MTHFR. Ne mogu vjerovat da su mi se opet pojavile sumnje. Da li ću ikada znati pravi razlog?

naravno da je moguće.. nisu ti kvalitetno obavili PHD posteljice.
Samo su ti radili PHD bebe.... što je nosens... beba je zdrava.. bug je u tebi, kužiš..

Posteljica daje odgovor

larazg
14.07.2010., 18:45
larazg
Šta je to ACE mutacija? Nije vrag da još i to moram vaditi?
Moj homocistein i D-dimeri su mjesec dana nakon poroda bili ok ali mi je fibrinogen bio vrlo malo povećan. Međutim, tko zna kakvi su bili u trudnoći jer se sve navodno dovede u normalu neposredno nakon trudnoće.
Jesi ti pila folnu u drugoj trudnoći i prije nje ili su ti prije provjeravali njenu razinu u krvi pa ti onda dali ili...

jedna od genetskih pretraga za trombofiliju..
nisam sigurna da je u Osijeku rade.. prije dvije godine samo ju je Rebro radilo..
raspitaj se :)
ja sam zatrudnila.. napravila cijelu koagulaciju i dan poslije mi dali terapiju....

0.6 a kasnije povećali na 0.9
0.9 je najveća doza preventivnog niskomolekularnog heparina..
veće doze su terapeustske i primaju se infuzijom

crna30
14.07.2010., 23:20
Ti si živa enciklopedija!
Pitat ću za taj ACE. Eto toliko od mene, javim se kada budem imala novih informacija, nadam se ubrzo kada test bude pozitivan.

larazg
15.07.2010., 06:20
Ti si živa enciklopedija!
Pitat ću za taj ACE. Eto toliko od mene, javim se kada budem imala novih informacija, nadam se ubrzo kada test bude pozitivan.

ma koja enciklopedija :rolleyes:
ja sam obična mama koja je uzela svoju tragediju u svoje ruke:( i stala istraživati okolo. (kako to nažalost i biva)

Sreća u nesreći je što sam dipl pravnik po stuci pa sam znala svoja prava (printala sam zakone i čitala ih u svoju korist) i znala se posvađati sa doktorima kada su počeli meni pametovati o zakonima i tome da ja nemam pravo na ništa jer sam samo imala jednu smrt djeteta a po zakonu trebaš imati tri da bi imao uopće pravo na išta.

Da brale ali ne u 7 mjesecu trudnoće!
Da brale ali ne kada i medicina tvoj slučaj proglasi mrtvorođenčetom a ne missed ab, ili blighted ovum...
To nije isto :nono:

Koja je znala i zaprijetiti tužbom ako mi se ne omoguće moja prava koja imam kao pacijent - i neki su zaista tek tada popustili a neki su odmah bili susretljivi.

ljubek
15.07.2010., 06:31
Larazg stvarno su tvoja objašnjenja ove problamatike super i puno hvala na svim informacijama.
Crna30 puno sreće da test bude čim prije pozitivan!

bigbig
15.07.2010., 22:21
Cre večeras sam bila na pregledu kod hematologa i na osnovu povienih d-dimera i fibrinogena mi je dao uputnicu za Zg za KBC Rebro da odradim sve testove kougolacije. E sada interesira me pošto ja živim u Mostaru koliko dugo trebam čekati da me prime i kako ide ta procedura, treba li se nešto posebno naručivati.

Plizzzzzzzzzz pomozite savjetom ukoliko ste upoznate
E da koliko se čekaju nalazi na genetske biljege? Ja sam sada u 24 tj trudnoće i moj hematolog me je poslao da odradim te nalaze ukoliko bude potrebno da mi uključi heparin. U Mostaru sam odradila neke nalaze o kojima sam pisala s tim da sam završila još i ENA profil i ACA i sve je bilo ok.

Hvala vam unaprije

larazg
16.07.2010., 05:39
big big.. prije dvije i pol godine kada sam ih ja radila trebalo se je naručiti, oni ti daju datum i dođeš i izvadiš krv i to je to.
sada kako je - ne znam jer se u hrvatskoj puno toga u svezi zdravstve i naručivanja mijenjalo.. postoji centralno naručivanje.

e sad, da i izvadiš krv, nalazi se jako dugo čekaju od 4-6 tjedana.. zašto?
iz dva razloga:
genetika kao pretraga dulje traje
nema reagensa, na njih se čeka.. ja sam jednom imala sreću da ih je bilo pa mi pola nalaza bilo gotovo za 3 tjedna a drugi put nisam imala sreću pa sam nalaze čekala 6 tjedana..

To ovisi o sreći :ne zna:

mila26
16.07.2010., 08:09
big big moji roditelji i brat su prije 2tj to vadili i ovako: vađenje krvi ti je normalno svaki dan od 7 do 9h u novom laboratoriju u novoj bijelog zgradi na Rebru a nalaze čekaš mjesec dana, evo moji će ih čekat točno 4tj od vađenja.

Jel ti na uputnici piše FV Leiden, PAI-1, MTHFR i to?

bigbig
16.07.2010., 11:15
Drage moje
Danas sam zvala lab na Rebru i reklli su mi da se za vađenje nalaza ne trebam ništa specijalno naručivati, mogu doći svaki dan od 7-9 se rade nalazi a sada koliko se čekaju pitanje je, pokušat ću ih zamoliti ukoliko mogu malo da ubrzaju te pretrage.
Ma znate sada me još i to mora peglati, ali ovaj hematologica
je oprezna i poslala me je na pretrage. A na kraju sve ovisi sutra od mog ginekologa kod kojeg imam zakazan pregled, šta će on reći da li mogu putovati za Zg ili ne, ako kaže da mi ne preporuča putovanje, ostat ću na čemu sam i Bogu se pomoliti pa šta bude.
Inače i ovaj moj hematolog kaže da su d-dimeri povišeni u trudnoći. Pitala sam za preventivni heparin a ona kaže da to ne dolazi u obzir dok ne odradim nalaze, jer ja sam imala dosta veliko krvarenje u trudnoći (hematom) i boji se da heparin opet sve ne pokrene, pa onda više štete nego koristi.

Lara, mila, hvala vam cure
A da za uputnicu tek ću je u utorak dobiti i tada ću znati njenu formu a na rebru su mi naglasili da treba na uputnici se naglasiti svaka stavka posebno.

mila26
16.07.2010., 13:57
Sad sam se sjetila!! bigbig vidi s njima na Rebru da li možeš krv poslati poštom! Mislim malo smiješno zvuči ali jedni moji poznanici su isto tako nešto trebali vadit u Zg i da ne idu zbog toga tamo tu kod nas su izvadili krv u Domu zdravlja, stavili im u one epruvetice, oni stavili u onu kovertu s mjehurićima i poslali. Istina da im se prva pošiljka razbila pa su morali ponavljati ali druga je dobro stigla i izvadili im taj nalaz, ne znam u koju bolnicu su slali. Vidi s njima ili da pošalješ to kao paket, možda je sigurnije. Ispitaj te sve mogućnosti da ne moraš putovati za Zg.

bigbig
19.07.2010., 18:51
Čekam sada da dobijem uputnicu u utorak a onda zovem Rebro da pitam mogu li ja izvaditi krv u Mostaru i spremiti im za Zg. Sreću imam i u tome što u nedelju navečer idu kola hitne pomoći iz Mostrara za Zg pa oni mi mogu pohraniti krv u one bolničke frižidere i ponijeti je za Rebro. Samo da mi prihvate ovi sa Rebra tu opciju. Kontaktirala sam sa nekim curama sa Rode koje su iste ove nalaze slale na relaciji Split-Zagreb i sve je bilo ok a Mostar nije tako daleko od Splita pa možda i meni prihvate to, da ja ne moram vozariti jer na pregledu jučer kod mog ginekologa strogo je rečeno ne vozariti do Zg, rizično je to za mene.
mila:love::love::love::kiss::kiss:

mila26
20.07.2010., 08:29
:top: Super, super! Nadam se da ćeš uspjeti! Sretno! :)

marina2704
20.07.2010., 22:00
dobro vece
ja se javljam prvi puta pa cu biti malo mozda dosadna
sad sam u 19tj diagnoza mi je pai polimorfizam
zadnji nalaz D-dimeri:4182
anti B2 GP:15,2
do prije 15 dana primala fragmin 2500 dva puta dnevno al sam prokrvarila pa je terapija prekinuta,prosli tjedan pnovo pokusali i opet prokrvarila zanima me sta sad nema druge terapije.za 7 dana bi trebala na serklazu oni kazu da eto nemora nuzno lose zavrsit da se u drugom t
romjesecju organizam sam moze boriti.a sta kad udjem u trece tromjesecje kad organizam sam nemoze???
dali netko ima slicno iskustvo.d SE TRzim za zagreb inace sam iz osijeka
znam da sam malo zagnjavila al nisam znala kako ukratko sve opisat

mila26
21.07.2010., 08:46
dobro vece
ja se javljam prvi puta pa cu biti malo mozda dosadna
sad sam u 19tj diagnoza mi je pai polimorfizam
zadnji nalaz D-dimeri:4182
anti B2 GP:15,2
do prije 15 dana primala fragmin 2500 dva puta dnevno al sam prokrvarila pa je terapija prekinuta,prosli tjedan pnovo pokusali i opet prokrvarila zanima me sta sad nema druge terapije.za 7 dana bi trebala na serklazu oni kazu da eto nemora nuzno lose zavrsit da se u drugom t
romjesecju organizam sam moze boriti.a sta kad udjem u trece tromjesecje kad organizam sam nemoze???
dali netko ima slicno iskustvo.d SE TRzim za zagreb inace sam iz osijeka
znam da sam malo zagnjavila al nisam znala kako ukratko sve opisat

Marina2704 na tvome mjestu ja bi se pakovala za Zagreb u Petrovu kod dr. Đelmiša. Ovi su ti i sami rekli da ne znaju što bi dalje. D-dimeri su ti dosta visoki.

crna30
21.07.2010., 13:41
marina2704
Tko ti vodi trudnoću? Da li netko iz bolnice ili privatno ili socijalno i koji ti je transfuziolog. Ja sam isto iz OSK pa zato pitam jer je navodno dr. Lenz (transfuziolog) dobra za trombotične trudnoće. Ako ti se svi čine tako da ni sami neznaju, i ja bih odmah za ZGB. Dr. Đelmiš mislim da radi kao stručni suradnik i u poliklinici ProNatal d.o.o. Zagreb, pa ćeš tako možda brže do njega nego u Petrovoj.

marina2704
21.07.2010., 14:11
marina2704
Tko ti vodi trudnoću? Da li netko iz bolnice ili privatno ili socijalno i koji ti je transfuziolog. Ja sam isto iz OSK pa zato pitam jer je navodno dr. Lenz (transfuziolog) dobra za trombotične trudnoće. Ako ti se svi čine tako da ni sami neznaju, i ja bih odmah za ZGB. Dr. Đelmiš mislim da radi kao stručni suradnik i u poliklinici ProNatal d.o.o. Zagreb, pa ćeš tako možda brže do njega nego u Petrovoj.

idem kod dr glavas i dr muller u bolnici,i dr bosnjak na transfuziji
pitala za zg al zbog krvarenja(pukla zilica na uscu)i skore serklaze nisu za da idem mada me strah i te operacije s obzirom na to brzo zgrusavanje,a najvise iritira ta njihova nemoc"tu si gdje jesi pa kako ti bude,mi nemozemo nista"

marina2704
21.07.2010., 14:22
ponajvise jer sam 2008 imala inducirani porod u 22tj,jako krvarila navodno neka infekcija i dobila anemiju i usla u sepsu,beba bila ok al ne i ja naravno nije prezivio,tada su dimeri i sve bilo ok isto pokusali fragminom al ja jos vise krvarila pa zar nema nista sem tof fragmina,citajuci vase meni je malo toga trazeno evo ovo:protrombin G20210 A mutacija-nema mutacije
MTHFR C 677 T mutacija-nema mutacije
PAI 1 4G prisutan 4 G polimorfizam na oba alela

crna30
21.07.2010., 21:17
Za Milericu kažu da je baš specijalizirana za problematične trudnoće. Ona je meni bila u bolnici u ovoj mojoj muci i rekla mi je da joj se javim u sljedećoj trudnoći tako da stvarno u nju imam povjerenja. S druge strane opet u ZGB su kao stručniji pogotovo taj dr. Đelmiš. Tebi je sada nezahvalno da te itko od nas savjetuje pogotovo zato što su ti rekli da miruješ. Ne daj Bože da ti se nešto desi zbog puta, to ćeš si predbacivati cijeli život, a opet ostati ovako a da oni ništa ne poduzimaju, ne znam. Pokušaj poslati upit dr. Radončiću na "zdravlje i život". Ja barem uvijek kod njega tražim još jedno mišljenje. Ne znam stvarno. Drži se i valjda će sve biti ok.

marina2704
21.07.2010., 21:39
hvala na lijepim zeljama
pokusala sam pitat al covjek na godisnjem kao i masa drugih grrr
zanima me s obzirom da se toga najvise bojim dali se moze UZV pregledom predvidjeti infarkt posteljice sto je kod mene najveca opasnost

meri lu
22.07.2010., 07:50
Cure, vidim da ste iskusne, a ja sam jako friška u svemu ovome..Homozigot TT MTHFR, i heterozigot PAI.Imala sam dva rana spontana pobačaja i u sljedećoj trudnoći sam na heparinu.
Zanima me (ako je neka od vas išla kod prof.Djelmiša) je li vam on preporučio da prije trudnoće uzimate andol/aspirin?

crna30
22.07.2010., 15:03
hvala na lijepim zeljama
pokusala sam pitat al covjek na godisnjem kao i masa drugih grrr
zanima me s obzirom da se toga najvise bojim dali se moze UZV pregledom predvidjeti infarkt posteljice sto je kod mene najveca opasnost

Može se vidjeti kakvi su ti protoci kroz pupčanu i posteljicu. Ako je to ok, mislim da se ne trebaš jako brinuti. U svakom slučaju mislim da trebaš ići češće na kontrole. Koliko ti često uopće zakazuju preglede s takvom dijagnozom i da li su ti već gledali protoke? Koliko često ideš kod Milerice u bolnicu?

crna30
22.07.2010., 15:06
Cure, vidim da ste iskusne, a ja sam jako friška u svemu ovome..Homozigot TT MTHFR, i heterozigot PAI.Imala sam dva rana spontana pobačaja i u sljedećoj trudnoći sam na heparinu.
Zanima me (ako je neka od vas išla kod prof.Djelmiša) je li vam on preporučio da prije trudnoće uzimate andol/aspirin?

Nisam bila kod Đelmiša ali mi je drugi doktor rekao svaki dan jedan aspirin protect, najbolje prije jela oko 12h, i evo, već nekoliko dana ga pijem s tim da ja nisam imala rani nego kasni spontani.

marina2704
22.07.2010., 15:43
kod transfuziologa svakih tjedan dana prate dimere i trombociti,milerica mi je sad na god pa cu pokusat odgodit serklazu dok se nevrati ako mogu poucena losim iskustvima u KBO nebi voljela da me netko drugi ako nemora,ma to sve je meni nekek novo i sama neznam sta bi ih uopce pitala,nema garancija ni u urednim trudnocama kamoli ovako

marina2704
22.07.2010., 15:45
a ginekoloske otprilike svaka dva tjedna ili u bolnici ili kod dr glavas mada je u bolnici bolji UZV,puno ti hvala na javljanju i pokusaju da budes uz nas

bigbig
23.07.2010., 11:41
Cure uspijela sam srediti sve, nalaze radim u nedelju ujutro u Mostaru, zaleđujemo krv i onda sa kolima hitne pomoći u nedelju navečer putuju za Zagreb za KBC Rebro, tako da se ja odavde neću ni makac baš onako kako je moj ginekolog rekao.
Za koliko otprilike mogu očekivati nalaze ma mutacije Faktor V, MTHFR, PAI-1, homostecin, faktor VIII, antirombin III?

mila26
23.07.2010., 13:45
Cure uspijela sam srediti sve, nalaze radim u nedelju ujutro u Mostaru, zaleđujemo krv i onda sa kolima hitne pomoći u nedelju navečer putuju za Zagreb za KBC Rebro, tako da se ja odavde neću ni makac baš onako kako je moj ginekolog rekao.
Za koliko otprilike mogu očekivati nalaze ma mutacije Faktor V, MTHFR, PAI-1, homostecin, faktor VIII, antirombin III?

:sJao super, izvadit ćeš te nalaze a nećeš morati ni putovati, odlično :top:. Dobit ćeš papir na kojem će ti pisati kad su nalazi gotovi i s kojim podižeš nalaze, očekuj za mjesec dana, do kraja 8mj će biti gotovi.

bigbig
23.07.2010., 14:44
Cure imam pitanje za Vas, postoji li šansa ikakva da se ovi moji nalazi imalo ubrzaju s obzirom da sam ja sada u 24 tjednu trudnoće. Ako nešto ne bude štimalo jel mi kasno tada za fragmin?
Jutros sam ponovno odradila sve nalaze koje mogu odraditi u Mostaru, sada su se d-dimeri povisili još na 3600 u roku od 2 tjedna porasli su za 1100 afibrinogen je 5,5.Također sam odradila i neke druge pretrage ovdje:

PV, APV, TT, Antitrombin III, protein S, Protein C, Faktor VIII, antikardiolipinska tijela.
Sve je ok osim faktora VIII za koji je hematolog rekla da se on ne radi u trudnoći, kako bi upućivao na probleme sa zgrušavanjem jer se on inače povisi u trudnoći i da na problem sa zgrušavanjem upućuju njegove snižene vrijednosti.

E sada šta vi mislite o svemu? Ja sam inače imala veliki hematom u 9 tjednu trudnoće puno sam iskrvarila i moj ginekolog je rekao da je taj hematom još prisutan u mom tijelu, ali da više nije opasan po bebu jer ga je beba odavno prerasla i da će on zajedno sa posteljicom uzaći na porodu i da je razlog mojih povećanih d-dimera upravo u njegovom prisustvu u mom tijelu. E šta vi mislite o tome?

Dunja1
23.07.2010., 20:30
Pozdrav, evo da se i ja javim ana ovu temu. Pisala sam vec na drugome forumu o mojem slucaju ( beba mi je umrla u 35. tj. trudnoce i PHD nalaz glasi- torzija pupcane vrpce). No, za svaki slucaj obavila sam pretrage na trombofiliju i danas dobila nalaze- PAI - 1 mutacija - homozigot i MTHFR - heterozigot- HC- 7,6. Ostali nalazi uredni. Hematologica veli da bi ta mutacija mogla biti uzokom smrti moje bebe, ali da i ne mora i neka se u sljedecoj trudnoci posavjetujem sa ginekologom - da uzimam heparin. Sada sam totalno zbunjena i na kraju znam manje nego sam znala prije...

mila26
24.07.2010., 07:27
...

Ne znam što bih ti rekla i da li se nalazi mogu ubrzati. Možda da nazoveš tamo na Rebro u labaratorij, sve objasniš i pitaš, dok budu gotovi nalazi ti ćeš već biti u trećem tromjesečju trudnoće. Ako ne mogu često se kontroliraj, vadi krv i nosi hematologici na provjeru, budi im dosadna, što te briga, radi se o tebi i tvome djetetu, mislim ako hematologica vidi da su nalazi stvarno alarmantni da će ti dati heparin i ako nalazi još ne budu gotovi, to je moje mišljenje. Drži se!!!

mila26
24.07.2010., 07:36
Pozdrav, evo da se i ja javim ana ovu temu. Pisala sam vec na drugome forumu o mojem slucaju ( beba mi je umrla u 35. tj. trudnoce i PHD nalaz glasi- torzija pupcane vrpce). No, za svaki slucaj obavila sam pretrage na trombofiliju i danas dobila nalaze- PAI - 1 mutacija - homozigot i MTHFR - heterozigot- HC- 7,6. Ostali nalazi uredni. Hematologica veli da bi ta mutacija mogla biti uzokom smrti moje bebe, ali da i ne mora i neka se u sljedecoj trudnoci posavjetujem sa ginekologom - da uzimam heparin. Sada sam totalno zbunjena i na kraju znam manje nego sam znala prije...

Bok Dunja. Jako mi je žao zbog tvoje bebice:(. Imaš trombofiliju i doktori sad nisu sigurni da li je ona uzrok smrti tvoje bebice. Jedino ti mogu reći da ćeš u sljedećoj trudnoći biti na heparinu, davat ćeš si jednu injekciju dnevno i da ćeš biti zaštićena od utjecaja trombofilije. Što je već netko rekao, nadam se da je ona uzrok jer za to ima lijeka - heparin.

larazg
24.07.2010., 11:39
Cure imam pitanje za Vas, postoji li šansa ikakva da se ovi moji nalazi imalo ubrzaju s obzirom da sam ja sada u 24 tjednu trudnoće. Ako nešto ne bude štimalo jel mi kasno tada za fragmin?
Jutros sam ponovno odradila sve nalaze koje mogu odraditi u Mostaru, sada su se d-dimeri povisili još na 3600 u roku od 2 tjedna porasli su za 1100 afibrinogen je 5,5.Također sam odradila i neke druge pretrage ovdje:

PV, APV, TT, Antitrombin III, protein S, Protein C, Faktor VIII, antikardiolipinska tijela.
Sve je ok osim faktora VIII za koji je hematolog rekla da se on ne radi u trudnoći, kako bi upućivao na probleme sa zgrušavanjem jer se on inače povisi u trudnoći i da na problem sa zgrušavanjem upućuju njegove snižene vrijednosti.

E sada šta vi mislite o svemu? Ja sam inače imala veliki hematom u 9 tjednu trudnoće puno sam iskrvarila i moj ginekolog je rekao da je taj hematom još prisutan u mom tijelu, ali da više nije opasan po bebu jer ga je beba odavno prerasla i da će on zajedno sa posteljicom uzaći na porodu i da je razlog mojih povećanih d-dimera upravo u njegovom prisustvu u mom tijelu. E šta vi mislite o tome?

sami D dimeri ništa ne znače..
fibrinogen ti je u redu (on je u trudnoći do 8)
homocistein nisi radila?
to troje se gleda u omjeru.. barem su meni tako gledali u Petrovoj :)

vidiš protein C i protein S su ti dobri... to je dobar znak... oni su trenutni pokazatelji da nešto ne štima..

bigbig
24.07.2010., 12:19
Lara :kiss::kiss::kiss::kiss: smirla si me draga moja, protein C i S su ok, ACA su ok osim faktora VIII mada hematolog kaže da je on obvezno veći u trudnoći. Sutra idem raditi druge nalaze vezane za genetiku i nalazi putuju iz Mo za Zg a pokušat ću zamoliti ove na Reberu ako mogu ranije da mi ih odrade. Nadam se da će biti ok sve.

Dunja1
24.07.2010., 13:22
Hvala Vam cure! Ja se duboko nadam da ce slijedeci put biti sve ok, i da cu uspjeti roditi zivu i zdravu bebu. Samo ne znam kako dalje, kome prvome da se obratim prije nego mislim ostati trudna? Vidjela sam da su neke cure isle u Petrovu kod dr. Delmisa, da odem tamo? I ne znam da li bih i sada trebala nesto uzimati ( mislim od tableta) ? Inace nemam nikakvih problema, ali me nekad znaju boljeti noge, no do sada nisam to povezivala sa trombofilijom, ali mi sad nije svejedno...

crna30
24.07.2010., 20:39
Dunja1

Sjećam te se od prije jer smo imale istu dijagnozu. Ne mogu vjerovati da i ti imaš neke mutacije. I ja sam isto zbunjena kao i ti, jer dok nisam radila genetske testove na trombofiliju govorili su da je uzrok smrti torzija, a sada kažu da može biti i trombofilija. Nikada nažalost nećemo dobiti odgovor na to.
Ja sam za sada bila kod transfuziologa i mog gingoša i rekli su heparin u sljedećoj trudnoći iz prevencije. Ja sam se već pomirila s tim i baš me briga, ni te inekcije nisu ono najgore. Barem imamo ovaj forum pa ćemo si međusobno davati podršku i pitati one iskusnije što i kako dalje. Pozdrav.

larazg
25.07.2010., 08:56
Lara :kiss::kiss::kiss::kiss: smirla si me draga moja, protein C i S su ok, ACA su ok osim faktora VIII mada hematolog kaže da je on obvezno veći u trudnoći. Sutra idem raditi druge nalaze vezane za genetiku i nalazi putuju iz Mo za Zg a pokušat ću zamoliti ove na Reberu ako mogu ranije da mi ih odrade. Nadam se da će biti ok sve.

ti si vadila trenutačne vrijednosti.... koje su zasad ok.
vrijednosti u krvi kada nešto krene u roku od 4 sata se mijenjaju a cjelokupna krv u čovjeku se izmjeni svaka cca 3 mjeseca..

Gle, hematologija je jedna od najmlađih grana medicine stara je cca 120 godina.. puno toga se ne zna, puno toga se ne može ni prepoznati...

To što je tada bilo ok ne znači da je i sada a može značiti da je sve u najboljem redu.

Zato po meni genetika je najbolja... imaš / nemaš predispoziciju i tako se to i prevenira.

Želim da ti što prije naprave pretrage iako to kod nas na Rebru najviše ovisi o tome da li ima ili nema reagensa - ako si dobre sreće i ima ih nalazi će ti biti gotovi za cca tri tjedna - jer i za genetiku treba vremena da se napravi a ako nema reagensa - i nemaš sreću onda ćeš čekati cca 6-8 tjedana...

Nema to sa ničim drugim veze samo sa tim da li ih ima ili nema...

Ja sam na jordanovcu u travnju vadila 4 tumorska markera (za kontrolu raka pluća jer mi je mama od raka umrla) tri markera su bila gotova u tri tjedna ali jedan Cyfra 21 od travnja nije još gotov - nemaju reagensa i ne znaju da li će i kada će doći... ej 3 mjeseca ja čekam na nalaz :eek:

nažalost je to tako :(

ja sam nekako uvjerena da je kod tebe sve dobro i da ćeš u najbržem mogućem roku dobiti nalaze

bigbig
26.07.2010., 10:43
Cure moji nalazi jutros stigli u Zg, predati na Rebro i biti će gotovi 24.08.2010.
E sada me interesira jel to tačno taj datim bude ili mogu ja par dana ranije zvati u slučaju da ga završe prije?

8472
26.07.2010., 12:17
Cure moji nalazi jutros stigli u Zg, predati na Rebro i biti će gotovi 24.08.2010.
E sada me interesira jel to tačno taj datim bude ili mogu ja par dana ranije zvati u slučaju da ga završe prije?

Zovi za 10 dana lab i pitaj, jer neki budu prije neki kasnije, reci da si trudna da čekaš hitno svaku info. Da ti daju info kako koji bude gotov.
Meni je ženska slala mailom.

Dunja1
28.07.2010., 21:51
Cure ja bih Vas samo htijela pitati ako kod prof. Đelmiša u Petrovu mogu doći isključivo sa uputnicom od mojeg ginekologa doma ili mogu samo ovako doći??Naručiti se telefonom ili...

mila26
30.07.2010., 08:52
Cure ja bih Vas samo htijela pitati ako kod prof. Đelmiša u Petrovu mogu doći isključivo sa uputnicom od mojeg ginekologa doma ili mogu samo ovako doći??Naručiti se telefonom ili...

Ja ti ne znam, ja sam išla sa uputnicom direktno iz bolnice pa ne znam da li možeš doći i bez. Najbolje nazovi pa ih pitaj jel treba :).

bigbig
30.07.2010., 10:27
Cure evo mene opet sa jednim pitanjem
Ponovno sam radila d-dimere ovdje u Mostaru i usput su mi odrađeni i protein C i protein S
Sada su d-dimeri pali u odnosu na prošli nalaz kada su bili 3600 sada su 2800 protein C je ok (70-140) kod mene 100% a protein S je malo niži (ref.interval 70-120) kod mene 58 %. E šta vi mislite o tome, trebam li se zabrinjavati? Negdje na netu sam pročitala da je inače protein S malo smanjen u trudnoći.

Plizzzzz recite savjet.

danila
31.07.2010., 15:00
Cure evo mene opet sa jednim pitanjem
Ponovno sam radila d-dimere ovdje u Mostaru i usput su mi odrađeni i protein C i protein S
Sada su d-dimeri pali u odnosu na prošli nalaz kada su bili 3600 sada su 2800 protein C je ok (70-140) kod mene 100% a protein S je malo niži (ref.interval 70-120) kod mene 58 %. E šta vi mislite o tome, trebam li se zabrinjavati? Negdje na netu sam pročitala da je inače protein S malo smanjen u trudnoći.

Plizzzzz recite savjet.

Istina je da je on nizi u trudnoci i ne moras se oko toga brinuti. Ja imam nesto nizu aktivnost van trudnoce pa mi ga sad u trudnoci ni ne kontroliraju jer hematologica kaze da nema smisla.

Dunja1
31.07.2010., 21:19
Ja ti ne znam, ja sam išla sa uputnicom direktno iz bolnice pa ne znam da li možeš doći i bez. Najbolje nazovi pa ih pitaj jel treba :).
Hvala!

bigbig
06.08.2010., 22:48
Cure evo mene opet sa nalazima koji su dosada odrađeni na KBC Rebro i koji su vezani za koagulaciju. Uglavnom PV, APVT, su ok u referentnim intervalima, isto vrijedi i za antitrombin III je ok, protein C je ok, faktor VIII je ok, LAC je ok.
Od navedenih nalaza jedino je povišen fibrinogen 5,3 i smanjen protein S 31,3 % (ref. vrije 48-120%). Gospoša iz laba je rekla da su to ok nalazi i da je normala da je fibrinogen inače povišen blago u trudnoći a protein S se snizuje i da nema smisla ga kontrolirati u trudnoći jer ne daje pravu sliku, već ga treba raditi kada žena nije trudna. Isto sam pročitala na nekim američkim stranicama vezano za protein S.
Sada čekam nalaze genetike i nadam se da će biti ok.
Cure šta vi mislite o svemu.
Prije par dana sam bila na UZV 3 D i doktor mi je mjerio protoke i gledo posteljicu kaže sve super, bebica lijepo napreduje i na 25+5 tj teška je 860 g.

larazg
07.08.2010., 08:31
Prije par dana sam bila na UZV 3 D i doktor mi je mjerio protoke i gledo posteljicu kaže sve super, bebica lijepo napreduje i na 25+5 tj teška je 860 g.

draga moja, tebi je super...
moja bebe je bila stara skoro 28 tjedana i bila je teška 500 grama....

e to ti je zaostajanje u razvoju... ovo tvoje je super težina

inesca
09.08.2010., 18:47
Drage curke,
već Vas pratim neko vrijeme na forumu, ali nikako da se ja javim...:-(

Ja imam problemičić:

imala dva spontana 1. je bio u 6 tjednu Ab.spontaneus incompletus; a 2. je bio Blighted ovum u 8 tjednu.

napravila nalaze i imam MTHFR - homozigot za mutaciju C 677T (testovi koagulacije u granicama normale -čini mi se neki mali nalaz:fibrinogen, br.trombocita, antitrombin, protein C global i lupus antikoagulant).
Suprug je bio u prolazu kod dr. Đelmiša i rečeno mu je da su nalazi ok i da možemo planirati trudnoću samo neka pijem folnu kiselinu.

Tako sam i ostala trudna, te jučer saznala da sam u 8.tj i da se nerazvija dobro. Gest.mjehur je 6mm kao i prije 7 dana, te žele da obavim kiretažu (ja sam iz Rijeke i ovdje nitko ništa nezna ili ja nisam naletila na doktora koji bi se kužio ili htio posvetiti).

Da li je možda pametno da obavim neke pretrage prije kiretaže? Koje? Dr. je rekao da ne dolazim za svaku sitnicu u bolnicu i da pustimo majku prirodu da obavi svoje?! A ja već 15-tak dana trčim po bolnici sa nalazom kako bi mi netko nešto dao da se bebica razvije, kod dr. Đelmiša mogu tek kad srce počne kucati.... neznam što mi je činiti...da li mi može netko nešto savjetovati...please!

inesca
09.08.2010., 18:52
E da, zaboravila sam napisati, da mi je trenutna dijagnoza neostvareni pobačaj, onosno missed abortion...

larazg
09.08.2010., 22:41
koliko ja znam... laički...
treći put traži zahtjevaj da ti plod pošalju na analizu...
da vide da li je bio zdrav.
Jeste li radili kariograme? možda je jedno od vas nositelj nekih translokacija ili nekog mozaicizma :ne zna: (nemoj da te plaši ovo što sam napisala.. laik sam ali logički razmišljam)

to bi ti ja savjetovala da ti bude nr.1 pretraga.. pusti trombofilije, one se razvijaju tek kasnije od 20 tjedna nadalje ali nije normalno da treću trudnoću samo tako gubiš.. po meni nešto tu ne štima i ne daj se odhebati sa TO VAM JE PRIRODNA SELEKCIJA

sretno :grli:

inesca
10.08.2010., 17:15
da radili smo oboje kariograme koji su uredni.
Mislim da će teško plod poslati na analizu - iz razloga što do ploda niti ne dođe. Plod se jednostavno u nekoj vrlo ranoj fazi prestaje razvijati tako naraste samo prazan gestacijski mjehur koji bude bez ploda (blighted ovum).
Danas sam vadila betu i bila na ultrazvuku i oni nisu sigurni, vidi se gestacijski mjehur opet bez ploda -treba čekati tjedan dana da vidimo da li će nešto nastati. :ne zna:
sve u svemu užas

nina1
11.08.2010., 14:27
...imala dva spontana 1. je bio u 6 tjednu Ab.spontaneus incompletus; a 2. je bio Blighted ovum u 8 tjednu.
napravila nalaze i imam MTHFR - homozigot za mutaciju C 677T (testovi koagulacije u granicama normale ....
....Suprug je bio u prolazu kod dr. Đelmiša i rečeno mu je da su nalazi ok i da možemo planirati trudnoću samo neka pijem folnu kiselinu.....

inesca žao mi je radi tvojih spontanih :(
Javljam se ovdje jer imam sličan problem kao i ti , 2 rana pobačaja iz spontanih trudnoća, a još k tome mm i ja smo IVF pacijenti
imam istu mutaciju kao i ti MTHFR C677T: genotip TT homozigot
5G/4G u genu za PAI-1 heterozigot
Mislila sam dosad da je problem u tom MTHFR- u ali ako je vama Đelmiš rekao da je to ok sada :ne zna:
A baš sam htjela pitati ovdje cure u vezi toga da li u vezi toga MTHFR treba neka terapija ili ne ... :confused:
Ako netko nešto zna, hvala unaprijed na pomoći

inesca
11.08.2010., 17:10
inesca žao mi je radi tvojih spontanih :(
Javljam se ovdje jer imam sličan problem kao i ti , 2 rana pobačaja iz spontanih trudnoća, a još k tome mm i ja smo IVF pacijenti
imam istu mutaciju kao i ti MTHFR C677T: genotip TT homozigot
5G/4G u genu za PAI-1 heterozigot
Mislila sam dosad da je problem u tom MTHFR- u ali ako je vama Đelmiš rekao da je to ok sada :ne zna:
A baš sam htjela pitati ovdje cure u vezi toga da li u vezi toga MTHFR treba neka terapija ili ne ... :confused:
Ako netko nešto zna, hvala unaprijed na pomoći

hej nina, meni je isto žao zbog tvojih spontanih...znam da ti je još teže zbog IVF-a
ja iskreno ipak mislim da je u tome problem, bila sam na stranim forumima i baš zbog toga ljudi imaju problema i sa ranim sponatnima. Što se tiče dr.Đelmiša, moj suprug (ne ja) je bio kod njega u prolazu i on ga je primio na doslovce 2 minute, te smatram da baš nije sve konkretno pregledao. Jedna dr.-a u RI mi je rekla da je vjerojatno to razlog ovih spontanih, vjerojatno bi trebala na još neke dodatne pretrage (nisu mi vadili protein C-samo neke najosnovnije pretrage).
Po stranim forumima pišu da osim folne kiseline prije zatrudnjivanja uzimaju još i vitamine B6 i B12 i baby aspirin (pretpostavljam da je kod nas zamjena andol 100) i još nešto čega se nemogu sjetiti
evo link pa ako budeš imala vremena i nađeš nešto korisno javi.

http://www.pregnancy-info.net/forums/Pregnancy_Loss_Miscarriage/MTHFR_/pga-9

larazg
12.08.2010., 17:28
ma nije cure to razlog...
trombofilija kao takva ne nastupa u prvom tromjesječju...
yok.. do cca 8/9 tjedna trudnoće mama i plod (fetus) su dva odvojena krvotoka.. tek kada stane završavati organogeneza sa cca 12 tjedana i kada fetus počne pružati žile u zid maternice i stvori se posteljica tada postaju jedan krvotok, jer se beba hrani preko posteljice.....
do 12 tjedna trudnoće nema posteljice...
Trombofilija se javlja u drugom tromjesječju i tada oko cca 22-30 tjedna bebice umiru... ma ne ranije...

nešto je drugo posrijedi :ne zna:

inesca
12.08.2010., 20:43

Trombofilija se javlja u drugom tromjesječju i tada oko cca 22-30 tjedna bebice umiru... ma ne ranije...

ja onda stvarno neznam što bi moglo biti...to je jedino od svih mogućih nalaza koje sam napravila i koji nije bio uredan...dr (pred dva dana) mi je rekla da upravo homozogit ima taj problem zbog kojeg cure imaju problema sa zatrudnjivanjem i koji je vjerojatno ralog spontanim

pregledala me je na ultrazvuku i vidi gestacijsku vrečicu (praznu!) sada moram čekati do slijedećeg tjedna da se sumnja potvrdi :( vadila sam betu koja je dosta visoka 3800, a trebala je tada biti preko 6000 tako da vjerojatno nešto nije uredu....s obzirom da mi je to treći puta, neznam kamo i kuda krenuti... da li je netko čuo u Rijeci za doktora koji je stručnjak na ovome području...

please ako netko nešto zna da se javi :s

larazg
13.08.2010., 08:48
inesca...
odi hematologu a ne ginekologu.
Ja sam išla hematologu i ginekologu, i ovo što sam napisala gore, meni je u tom smjeru objašnjeno..
Kada malo bolje razmislim, logično je, itekako logično...

kada dođe do začeća, jajašce se dijeli, nastaju stanice, i ono se implatira i stane negdje u maternici... kako se razvija sve do 8/9 tjedna jajašce (koje postaje fetus) je odvojeno od majke i od krvotoka majke - zato neki doktori i kažu i smatraju da se heparin uvodi kasnije tek sa 12 -13 tjedana jer prije nema smisla jer postaljica nije razvijena.

Na nekoj trećoj - četvrtoj stranici ove teme i moderator ante koji je doktor isto je napisao da se heparin uvodi kasnije...
(obzirom da sam ja izgubila bebu u dosta visokoj trudnoći, meni su predostrožnosti radi dali heparin sa 5 tjedana)

E sad..kada to jajašce počne pružati žile u zid maternice i 'ugnježđivati se' (laički rečeno) tada počinje biti povezano sa krvotokom majke..
Posteljica se razvija postepeno... sve do 12 tjedna traje njezin razvoj odnosno općenito organogeneza...

Tebi u tvom slučaju, po meni (laički, vodim se samo i isključivo logikom a ne medicinskim znanjem jer nisam doktor) - ni ne nastaju spontani jer tebi nema ni ploda u maternici..

Kako može trombofilija ugroziti tvoju trudnoću kada trudnoće ni nema Blighted ovum ti je :ne zna:
po meni trombofilija nema veze sa kvalitetom oplodnje, tvojih jajnih stanica i spermatozoida koji je u ovakvim sitnim trudnoćama jedino postojan.
Nema ni krvotoka, nema ni žila.. nema ničega....

uvijek stavim jedan teks kojeg sam našla na jednom Srpskom forumu jedne klinike u Vranju a baš opisuje homozigota TT i kako je cura izgubila tri trudnoće u drugom tromjesječju...

Najcesci genski defekt koji dovodi do umerene hiperhomocisteinemije nastaje zbog poremecaja u sintezi enzima MTHFR. Gen za MTHFR nalazi se na kratkom kraku hromozoma 1 (p36.3). Nedostatak MTHFR je vrlo redak poremecaj i do danas je opisano oko 50 slucaja u svetskoj literaturi. (7)
Termolabilna tMTHFR je faktor rizika za nastanak hiprehomocisteinemije narocito ako je nivo folata u plazmi smanjen. Ako je kolicina folata adekvatna homozigoti ne pokazuju hiperhomocisteinemiju. Ta genetsko-nutriciona interreakcija pokazuje da dovoljna kolicina folata moze da prevazidje genetski poremecaj i prevenira nastanak hiperhomocisteinemije. Uz nedostatak folata od znacaja je i nivo vitamina B6 i B12 kao i primena lekova koji deluju na metabolizam folata kao sto su metotreksat i antikonvulziv.
Mehanizam nastanka tromboze u hiperhomocisteinemiji moze se pripisati smanjenju sinteze prostaciklina, aktivaciji faktora V, inhibiciji APC, smanjenju ekspresije trombomodulina i blokadom vezivanja tPA za endotelne celije. (8)

LECENJE BOLESNIKA SA TROMBOFILIJOM

Kada se identifikuje bolesnik sa urodjenom trombofilijom neophodno je ispitati clanove porodice, jer je preko 50% zahvaceno istim poremecajem. Kod zena sa urodjenom trombofilijom kontraindikovana je primena oralnih kontraceptiva. Sve pacijente sa dokazanom trombofilijom treba pazljivo pratiti u toku hirurskih, medicinskih i obsteterickih intervencija koje nose povecan rizik od tromboze. U tim slucajevima treba primeniti profilakticku antikoagulantnu terapiju i izvrsiti adekvatnu supstituciju.
Zbrinjavanje trudnica sa urodjenom trombofilijom predstavlja poseban problem. Incidenca tromboza u trudnoci i postpartalno je veca kod zena sa nedostatkom antitrombina (18% i 33%) nego sa nedostatkom proteina C (7% i 19%) ili proteina S (0% i 17%). Takodje kod 60% trudnica sa trombozom dokazana je rezistencija na APC. U trudnoci subkutano davanje heparina predstavlja terapiju izbora zbog svoje efikasnosti i sigurnosti za plod. Trudnice sa visokim rizikom od tromboze treba da primaju subkutano heparin na 12 sati u drugom i trecem trimestru i sest nedelja postpartalno. (6)

PRIKAZ SLUCAJA

Pacijentkinja J.V. stara 26 godina javila se na pregled zbog ponavljanih gubitaka ploda u drugom trimestru trudnoce. Na osnovu anamneznih podataka o predhodna tri spontana abortusa i to u 24, 28. i 26. nedelji trudnoce, a bez klinickih i laboratorijskih dokaza o postojanju bilo kakvog patoloskog stanja kod majke javila se sumnja na postojanje stanja hiperkoagulabilnosti u trudnoci (sa sumnjom na placentarnu insuficijenciju). Sem toga pacijentkinja je bila konstantno u anemiji. Iz porodicne anamneze dosli smo do podatka da bliza rodjaka (tetka) ima rekurentne tromboze vena podkolenice.
Kao prvi korak u daljem ispitivanju pored klasicnih screening testova koagulacije uradjen je i screening test za rezistenciju na APC (u institutu za transfuziju krvi-Beograd). Kako je rezultat testa za rezistenciju na APC bio na granici pozitivnog tj. nejasan, primenjeno je molekularno ispitivanje. Tada je PCR metodom utvrdjena mutacija gena za enzim MTHFR C677T, (na Institutu za molekularnu genetiku i geneticko inzenjerstvo Beograd), kao i da je pacijentkinja homozigotni nosilac. Zbog toga je sproveden sledeci terapijski postupak:
6 meseci pre planirane eventualne naredne trudnoce propisana je terapija folnom kiselinom, vitaminom B6 i vitaminom C.
Nakon utvrdjivanja trudnoce (ultrazvuk) nastavljeno je sa istom terapijom.
Od sesnaeste nedelje trudnoce ukljucen je preparat gvozdja (tabl Heferol), a od dvadeset trece nedelje uveden je u terapiju niskomolekularni heparin (amp. Fraxiparin). U osamnaestoj nedelji trudnoce takodje je primenjena terapija niskomolekularnim heparinom u narednih 5 dana period uspostavljanja fetomateralne cirkulacije.
Pacijentkinja je dobila i po jednu jedinicu deplazmatisanih eritrocita (18. i 25. nedelja trudnoce).
Vrednosti Er, Hb i Hct na pocetku tretmana su ukazivale na srednje tesku anemiju. U toku tretmana stanje se poboljsavalo da bi se normalizovalo u periodu oko 24 nedelje trudnoce.(Tabela 2)

Er Hb Hct
6 meseci pre trudnoce (na pocetku tretmana) 3,3x10 90 31%
pocetak trudnoce
(6.nedelja) 3,65x10 101 34%
16.nedelja 3,78x10 105 35%
24.nedelja 4,10x10 126 37%
32.nedelja 3,85x10 116 36%
Tabela 2

ZAKLJUCAK

U 39 nedelji trudnoce u GAK Narodni Front pacijentkinja je rodila zivo dete TT 2,9 kg i tri dana nakon porodjaja otpustena je kuci u dobrom stanju. Pod terapijom niskomolekularnim heparinom je jos dve nedelje postpartalno.
Naknadnim molekularnim ispitivanjem partnera PCR metodom nadjeno je da je i suprug nosilac mutacije C677T za enzim MTHFR takodje kao homozigot.

larazg
13.08.2010., 08:54
meni je dr. Kos objasnio... kako ta trombofilija djeluje i zašto počinje sa 20 tjednom...

do 20 tjedna je beba mala i potrebe za hranom i kisikom kroz krvotok majke su smanjene.. Tek nakon 20 tjedana kada počne rapidno rasti i kada se njezina težina dobiva tjedno u gramima, počinje intenzivna potreba za što više hrane i kisika...

e tada ako postoji BUG u majci trombofilijskog učinka tada se to manifestira....

a ti, lijepo odi doktoru pa neka kaže svoje mišljenje glede toga :) mi tu svi smo laici, ja pričam svoje iskustvo, svatko svoje.. ja sam malo istraživala o tome više jer u tom trenu kada se je meni to dogodilo, nije se baš puno o tome znalo i o tome pisalo, ma i dan danas 90% ginekologa ne zna o čem pričam kada to spomenem - jer to spada u patologije trudnoća...

mila26
13.08.2010., 11:10
...

...

Cure trebale bi otići i do hematologa. I pitajte i hematologa i ginekologa što piti dok do trudnoće uopće dođe, da li andol 100, da li folnu kiselinu, da li vitamine B itd.
Sumnjam da je trombofilija uzrok blighted ovum ali treba učiniti sve da kad dođe do trudnoće da ništa ne fali a onda se prebacujete na heparin.
Curke želim vam puno sreće i da uspijete sa svojim trudnoćama. :)

andreja2000
13.08.2010., 11:57
hej nina, meni je isto žao zbog tvojih spontanih...znam da ti je još teže zbog IVF-a
ja iskreno ipak mislim da je u tome problem, bila sam na stranim forumima i baš zbog toga ljudi imaju problema i sa ranim sponatnima. Što se tiče dr.Đelmiša, moj suprug (ne ja) je bio kod njega u prolazu i on ga je primio na doslovce 2 minute, te smatram da baš nije sve konkretno pregledao. Jedna dr.-a u RI mi je rekla da je vjerojatno to razlog ovih spontanih, vjerojatno bi trebala na još neke dodatne pretrage (nisu mi vadili protein C-samo neke najosnovnije pretrage).
Po stranim forumima pišu da osim folne kiseline prije zatrudnjivanja uzimaju još i vitamine B6 i B12 i baby aspirin (pretpostavljam da je kod nas zamjena andol 100) i još nešto čega se nemogu sjetiti

inesca, ja imam sličan problem. tri trudnoće i tri spontana dva u 6 i jedan u 9 tjednu. Dijagnoza trombofilija heterozigot MTHFR i PAI. Sve trudnoće praćene na sv. duhu a trobofilija diagnosticirana nakon drugogo pobačaja i rečeno mi je da uzimam andol protekt i sve će biti OK. Međutim, ja sam i sa andolom pobacila. Tad mi je pukao film (imam 39 godina i nisam imala vremena za njihova eksperimentiranja) i otišla sam Đelmišu. NIje ni mene slušao duže od dvije minute ali mi je odmah rekao da bez heparina OD PRVOG DANA TRUDNOĆE neće ići. Bockala sam se 6 mjeseci prije nego sam ostala trudna i sad sam u 23 tjednu trudnoće i sve ide BEZ IKAKVIH PROBLEMA. Da li je tome zaslužan heparin ili ne ne znam ali znam da se svaki dan moja princezica miče i da za sad nema apsloutno nikakvih zastoja i problema. Držim ti fige da uspiješ jer znam što prolaziš, samo budi uporna!

nina1
13.08.2010., 17:02
Cure trebale bi otići i do hematologa. I pitajte i hematologa i ginekologa što piti dok do trudnoće uopće dođe, da li andol 100, da li folnu kiselinu, da li vitamine B itd.
Sumnjam da je trombofilija uzrok blighted ovum ali treba učiniti sve da kad dođe do trudnoće da ništa ne fali a onda se prebacujete na heparin.
Curke želim vam puno sreće i da uspijete sa svojim trudnoćama. :)

hvala cure na informacijama
za razliku od inesce ja nisam imala blighed ovum nego oba puta plod i srčanu reakciju
nažalost o tim stvarima, kao što je i rekla larazg, nema dovoljno dostupnih informacija na internetu...
aspirin 100 sam počela piti nedavno, folnu pijem godinama ...
otići ću kod dr-a subspec. za humanu reprodukciju pa da za početak čujem njegovo mišljenje... nisam ni pomislila da bi mi u tome trebao hematolog :(

t_a_n_j_a
14.08.2010., 06:50
Pozdrav! Šalje me MPO doktor na pretrage:
-LAC, antikardiolipinska protutijela IgG i IgM, antitrombin III, protein C i S, PAI, MTHFR, faktor V Leiden, obrada limfocita periferne krvi/NK stanice/ jel to isto?
Da li treba još nešto nadopisati? Na koliko uputnica se sve piše? muža ne šalje na ništa (oligoastheno). kao za sad ne treba.
Hvala na odgovorima

nina1
14.08.2010., 14:37
Pozdrav! Šalje me MPO doktor na pretrage:
-LAC, antikardiolipinska protutijela IgG i IgM, antitrombin III, protein C i S, PAI, MTHFR, faktor V Leiden, obrada limfocita periferne krvi/NK stanice/ jel to isto?
Da li treba još nešto nadopisati? Na koliko uputnica se sve piše? muža ne šalje na ništa (oligoastheno). kao za sad ne treba.
Hvala na odgovorima

LAC, antikardiolipinska protutijela IgG i IgM, antitrombin III, protein C i S, PAI, MTHFR, faktor V Leiden ti se rade na Rebru na 1. uputnicu , nalazi se čekaju mjesec dana , ostalo nisam radila
pazi da ti stvarno sve naprave jer meni nisu napravili sve što je pisalo na uputnici :mad:

inesca
14.08.2010., 20:40
[QUOTE=inesca;28271868]hej nina, meni je isto žao zbog tvojih spontanih...znam da ti je još teže zbog IVF-a

inesca, ja imam sličan problem. tri trudnoće i tri spontana dva u 6 i jedan u 9 tjednu. Dijagnoza trombofilija heterozigot MTHFR i PAI. Sve trudnoće praćene na sv. duhu a trobofilija diagnosticirana nakon drugogo pobačaja i rečeno mi je da uzimam andol protekt i sve će biti OK. Međutim, ja sam i sa andolom pobacila. Tad mi je pukao film (imam 39 godina i nisam imala vremena za njihova eksperimentiranja) i otišla sam Đelmišu. NIje ni mene slušao duže od dvije minute ali mi je odmah rekao da bez heparina OD PRVOG DANA TRUDNOĆE neće ići. Bockala sam se 6 mjeseci prije nego sam ostala trudna i sad sam u 23 tjednu trudnoće i sve ide BEZ IKAKVIH PROBLEMA. Da li je tome zaslužan heparin ili ne ne znam ali znam da se svaki dan moja princezica miče i da za sad nema apsloutno nikakvih zastoja i problema. Držim ti fige da uspiješ jer znam što prolaziš, samo budi uporna!

hej Andreja! baš mi je drago da napreduješ i želim ti svu sreću ovog svijeta sa tvojom princezom!
ja sam gotovo pa sigurna da nešto sa tom trobofolilijom nije uredu baš i kod ranih spontanih a problem je u tome što to nije logično kao što Lara govori i svi ginekolozi barem u hr nisu baš upučeni u tu temu (ili ne vide razlog zašto bi se sa time bavili kada nas je ionako malo:()
sada ću sl.tjedan na još jedan pregled, pa onda krećem dalje - i meni lagano puca film, vrijeme ide, a ja stojim na mjestu sa bahatim doktorima kojima čak i idem na živce...
pitanje za tebe Andreja:
- koje si sve pretrage napravila prije nego li si otišla kod Đelmiša, i da li si išla hematologu i ukoliko da kod kod kojeg? kako nisam iz Zagreba, htjela bi 100% kompletirati nalaze da negubim vrijeme (pogotovo ako se 6 mjeseci moram prije bockati)

p.s hvala svima na odgovorima, super ste! :s Ovdje se više sazna nego kod bilo kojeg ginića...

meri lu
16.08.2010., 11:25
trombofilija kao takva ne nastupa u prvom tromjesječju...
yok.. do cca 8/9 tjedna trudnoće mama i plod (fetus) su dva odvojena krvotoka.. tek kada stane završavati organogeneza sa cca 12 tjedana i kada fetus počne pružati žile u zid maternice i stvori se posteljica tada postaju jedan krvotok, jer se beba hrani preko posteljice.....
do 12 tjedna trudnoće nema posteljice...

Evo da i ja podijelim svoje iskustvo. Homozigot sam MTHFR TT i heterozigot PAI 4G/5G. Imala dva rana spontana, plod se nije razvio-blighted ovum.Ostali nalazi ok. Prema Dr.Djelmišu ove mutacije jesu uzrok mojih ranih spontanih, kao i prema hematologu. Po njima, rješenje je heparin od plusa na testu, a prije toga folna kiselina i b vitamin. Nadam se da će to biti dobitna kombinacija.:mig:

8472
16.08.2010., 12:39
Već sam htjela nadodat, ali nisam bila on line.

Postoji varijanta kad trombofilija otežava trudnoću u samom početku, u stvari uzrokuje mnogobrojne pobačaje.
Kak,o zašto, ne znam.
Uglavnom isto se ide od samog plusa odma sa terapijom, do ekstrema kad se kreće na terapiju od same ovulacije, ili u MPO postupcima od samog transfera.
Da li utječe na oplodnju kao takvu, o tome se još vode polemike.
Ne bi tzrebalo biti, ali ostaje ona varijanta, "koliko je kvalitetno jajašce" do onoga koliko je endometrij i jeli sposoban prihvatit blasticu.
Puno je još nepoznanica oko ovoga svega...

nina1
16.08.2010., 20:00
Evo da i ja podijelim svoje iskustvo. Homozigot sam MTHFR TT i heterozigot PAI 4G/5G. Imala dva rana spontana, plod se nije razvio-blighted ovum.Ostali nalazi ok. Prema Dr.Djelmišu ove mutacije jesu uzrok mojih ranih spontanih, kao i prema hematologu. Po njima, rješenje je heparin od plusa na testu, a prije toga folna kiselina i b vitamin. Nadam se da će to biti dobitna kombinacija.:mig:

konačno da nađem nekoga tko ima točno isti nalaz kao i ja :s
hvala ti puno da si se javila
isto 2 spontana samo s razlikom da imam plod i srčanu reakciju ...
uskoro i ja idem dr-u da mi objasni moje nalaze ...

andreja2000
16.08.2010., 20:19
Inesca, moj savjet ti je da dođeš nekako ponovo do Đelmiša jer su meni svi njega savjetovali i mislim da je ipak on najveća faca na područuju RH za trombofiliju.
Što se pretrga tiče radila sam slijedeće:
Antikardiolipinska antitijela IgG
Antikardioilipinska antitijela IgM
Antitrombin (AT)
Protein C(PC)
Protein S (PS)
Lupus antikoagulant (LAC)
Hormoni štitnjače - posebno TSH
I ove genetske pretrage su ti jaaako važne:
Faktor kolaguacije II (protrombin) genotipizacija mutacije G20210A
Faktor koagulacije V - genotipizacija mutacije G1691A (Leiden)
MTHFR - genotipizacija polimorfizma C667T
Inhibitor aktivatora plazminogena - 1 PAI -1 genotipizacija polimofizma 4G/5G

Sve su mi bile OK osim MTHFR C667T - C/T heterozigot i PAI - 1 - heterozigot 4G/5G.
Nisam bila kod hematologa već sam sa nalazima otišla direktno kod Đelmiša.
Ja sam se bockala 6 mjeseci prije trudnoće jer nakon tri spontana u roku godinu i pol i mojim godinama nisam mogla ostati trudna tako lako. Kamo sreće da sam ostala trudna prvi dan kad sam se počela bockati :-) tako da se toga ne moraš bojati. Samo budi uporna, isplati se :-)

I još nešto i to je čisto moje mišljenje: Forum je super jer se stvarno svašta sazna ali svi mi zajedno ipak ne znamo ni djelić onoga što znaju doktori (kako god loši bili :-)).

Sretno i nadam se da ćeš za par mjeseci čitati forum i čuvati svoju bebicu.

hej Andreja! baš mi je drago da napreduješ i želim ti svu sreću ovog svijeta sa tvojom princezom!
ja sam gotovo pa sigurna da nešto sa tom trobofolilijom nije uredu baš i kod ranih spontanih a problem je u tome što to nije logično kao što Lara govori i svi ginekolozi barem u hr nisu baš upučeni u tu temu (ili ne vide razlog zašto bi se sa time bavili kada nas je ionako malo:()
sada ću sl.tjedan na još jedan pregled, pa onda krećem dalje - i meni lagano puca film, vrijeme ide, a ja stojim na mjestu sa bahatim doktorima kojima čak i idem na živce...
pitanje za tebe Andreja:
- koje si sve pretrage napravila prije nego li si otišla kod Đelmiša, i da li si išla hematologu i ukoliko da kod kod kojeg? kako nisam iz Zagreba, htjela bi 100% kompletirati nalaze da negubim vrijeme (pogotovo ako se 6 mjeseci moram prije bockati)

p.s hvala svima na odgovorima, super ste! :s Ovdje se više sazna nego kod bilo kojeg ginića...[/QUOTE]

8472
16.08.2010., 21:18
konačno da nađem nekoga tko ima točno isti nalaz kao i ja :s
hvala ti puno da si se javila
isto 2 spontana samo s razlikom da imam plod i srčanu reakciju ...
uskoro i ja idem dr-u da mi objasni moje nalaze ...

Ja sam MTHFR TT homozigot i PAI-1 4g4g homozigot, dakle nešto gora varijanta.
I ni jedan spontani.
Curke nema to veze, ima milion drugih čimbenika i utjecaja koji sklope potpunu sliku.
Ako ste pušile i bile na hormonalnim pripravcim, uvelike vam je pojačana mogućnost da se pizdarija desi. Ako ne, onda je vjerojatnost manja.
Ali na kraju dođe na isto.
Budite sretne da barem znate uzrok i da možete djelovat na vrijeme.

nina1
17.08.2010., 08:00
Ja sam MTHFR TT homozigot i PAI-1 4g4g homozigot, dakle nešto gora varijanta.
I ni jedan spontani.
Curke nema to veze, ima milion drugih čimbenika i utjecaja koji sklope potpunu sliku.

naravno da ima milijun čimbenika ali zasad su nađeni ti
ja imam hipotireozu i znam bar 5 žena koje su s gorim nalazima hormona nego ja ostale trudne bez problema i održale trudnoću ...
možda ni nemam (hvala Bogu) najgoru varijantu ali kad mi se sve zbroji ...
to mi je dosad prvi pokazatelj zbog čega bi nastali moji spontani ...
naravno da ću ako mi dr . kaže da moram uzimati neku terapiju da ću i uzimati ....

inesca
17.08.2010., 18:46
Inesca, moj savjet ti je da dođeš nekako ponovo do Đelmiša jer su meni svi njega savjetovali i mislim da je ipak on najveća faca na područuju RH za trombofiliju.
...

Evo, sutra me hospitaliziraju u Petrovu kod dr-a Đelmiša...
Kako god bilo, ja se nadam da ću izaći pametnija ...

andreja2000
17.08.2010., 19:42
Evo, sutra me hospitaliziraju u Petrovu kod dr-a Đelmiša...
Kako god bilo, ja se nadam da ću izaći pametnija ...

super!! Držim fige :top: