PDA

View Full Version : Dobijanje drzavljanstva u drzavi u kojoj zivite.

FANCY
22.05.2008., 10:24
Mozda sam nesto propustio, ali cini mi se da nema ove teme.
Napisite svoja iskustva kako je bilo kod vas kad ste nakon nekoliko godina 5, 10, 15 god itd. iskoristili zakonsko pravo i zatrazili drzavljanstvo zemlje u kojoj boravite.
Kakv je bio postupak, koje uvijete ste morali ispunit da bi ste uopce zatrazili drzavljanstvo zemlje u kojoj boravite, koje papire ste morali pripremit iz HR , zemlje u kojoj boravite, skim ste morali razgovarat, tko vam je sve morao svasta nesto odobrit i kroz koje ste sve faze prolazili ,koliko kosta ,koliko traje itd.
Ja cu uskoro napisat svoje iskustvo iz Svicarske, do pocetka do kraja i navest cu svaki dokumnet koji sam trebao i koji sam dobio, svaki razgovor, sve cijene.
Nemojte samo zacatati temu glupostima i raspravama, dajemo da ljudi vide kako to od prilike tece u kojoj drzavi i na koje ste probleme i lijepe stvari nailazili. Da vidimo jeli "demokracija" bas demokracija i dali sve tako kako slovo zakona kaze..

FANCY
22.05.2008., 13:00
Evo da prvi pocnem, posto sam zacetnik teme.
Moram naglasit da ovdije u Ch svaka opcina je mala drzava za sebe sa svojom upravom i samoupravom i svaka opcina ima malo drugacije zakone. A opcina u CH ima oko 2600 a kantona 26 od kojih je 6 polukantona.
Znaci sve je podijeljeno. Vlast im se dijeli na opcinsku, kantonalnu i drzavnu. Svaka opcina, kanton, ima svoju zakonodavnau izvrsnu i sudsku vlast, samo se drugacije zovu (ako netko zeli znati napisat cu mu), znaci svaka opcina je drzavica u malom i mnoge zakone mogu sami donosit osim nekih zakona od drzavne vaznosti.
Da sad ne brojim dalje o politickom ustrojstvu CH, nastavit cu sa temom, ovo je bio mali uvod da se odprilike stekne dojam sto i kako je u CH.
Da bi ste uopce stekli pravo na zamolbu da postanete drzavljaninom Svicarske drzave, morate boravit u istoj opcini najmanje 12 godina "ali 12 godina u jednoj opcini" ako ste selili iz jedne opcine u drugu ili iz kantona u kanton zaboravite zamolbu dok nebudete napunili 12 godina boravka u jednoj opcini i onda u toj opcini morate predati zamolbu.
Zatim se najavite u opcinu kod osobe koja je zaduzena za pitanja tipa drzavljanstvo itdd. Kad dodete kod njega ona vam pojasni sto sve strebate i kratko sa vama o svemu poprica i provjeri vase podatke oko boravka u CH i dali ispunjavate najminimalnije uvijete za pocetak postupka koji zna trajati od 1.5 do 5 godina.
On vam da (platite dakako) jos par knjiga da se malo informirate o Ch kao drzavi i da vam spisak papira koje morate pribavit da bi ste uopce poceli.
Od papira trebate, kopiju putovnice, kopiju dozvole boravka u CH (C viza) rodni list ne stariji od 6 mjeseci, vjencani list internacionalni ne stariji od 6 mjeseci, izvadak o nekaznjavanju iz HR preveden na njemacki, izvadak da ste u CH placali porez redovno, i da nemate nikakve dugove, zivotopis od svakog po na osob (obitelj).
Zatim je pozeljno je da ste u nekim klubovma, da ste predplaceni na lokalne novine, da cesto izlazite i da se druzite sa domacim itdd.
Zatim kad sve ove papire skupite odneste posaljete ih na opcinu uz jos par stvari i onda cekate par mjeseci da vas pozovu.

MOLOKAI
22.05.2008., 13:01
Ne daju sve drzave tako lako drzavljanstvo, neke europske npr. tek nakon 15g boravka u zemlji. Znam da Brazil daje drzavljanstvo tek ako si zivio 18g u toj zemlji. :)
Mislim da je najbrze za Kanadu (5g).

FANCY
22.05.2008., 14:01
Zatim nakon jedno 4 ili 5 mjeseci vas pozovu u opcinu da razgovarate sa predsjednicom ili predsjednikom opcine. Kad odete na taj sastanak opet vam sve papire pregledaju, vodite razgovor, a ona ili on vas pitaju, kako se sojecate, zasto zelite Ch drzavljanstvo, dali ste kaznjavani, pitaju vas kako zivite kod kuce, radite li, gdje vam djete ide u skolu, gdje vi radite, malo vas pita o CH, o politici itd itd....Mogu reci iz svog iskustva da je moj razgovor bio veoma ugodan i da je predsjednica opcine stvarno bila jedna uljudna osoba bez rasistickih predrasuda. Nakon nekoliko dana dobijete pismo koje ta gospodja napise u svezi vas i ona osobno vas ocijeni koliko ste se uspjeli integrirat i svoj osobni dojam o vama koji je i te kako vazan (kao i sve drugo).
Zatim se taj opis salje vama, opcini i kantonu.
Nakon toga za mjesec dva dobijete od policije poziv da odete na razgovor. Tu isto tako ide cijela obitelj i pitanja su slicna kao i u opcini. Kad to zavrsi policija zove vasu firmu u kojoj radite i raspituje se o vama, kakvi ste, radite li dobro, kakava ste osoba, vas karakter itdd. I sve sto vasi nadredeni kazu o vama sve to ulazi u zapisnik.
I onda se sve to salje u Bern. zatim dobijete iz berna pismo da je sve ok ali da trebate novu potvrdu o nekaznjavanju i da im to posaljete.
Kad to napravite onda Bern opet provjeri sve o vama i ta njihova policija na drzavnoj razini i ako je sve ok udare svoj pecat i ponovno sve te papire salju u vasu opcinu, koja od vas trazi opet papire o nekaznjavanju, placenom porezu.(U medjuvremenu ste platili oko 2700 CHF). Kad to posaljete cekate koji mjesec i onda dobijete poziv da dodjete na info u opcini koji se sastoji do 2 puta po 2 i pol sata. Tu vam daju brosure o CH i jedan lijepo slozen ordner u kom stoji ono najvaznije sto trebate znati kad budete izlazili pred komisiju i da to naucite da se zna, recimo koji 50-ak listova, prvo je o opcini koliko je velika, industrija, ulice, organizacija vlasti a isto to vrijedi i za kanton i za drzavu ima jos toga ali necu nabrajati dalje.
Na tom infu od po dva i pol sata podijele vas u grupe i 8 njih vam prica o politici, zakonima, sudstvu itdd..
To mi se donekle svidjelo jer su lijepo pojasnjavali i "nije bilo" rasistiskih ispada o kome su mnogi pricali.
Kad drugi put dodete na taj 2 i pol satni info daju vam termin za razgovor sa opcinskom komisiom koju cine tih 8 ljudi koji su vam predavali.
Napomenu vam to iz ordnera trebate znati i da je to dovoljno kad izadjete pred tu komisiu, malo cete pokazati kako razumijete njemacki, malo ce vas ispitivati oko 45 minuta i to je to.
Naravno i ja i zena smo ucil i i potrudili se i sve sto je pisalo u tim ordnerima smo naucili cak i vise, jer i bez ovog pratim pomalo politiku i dnevna zbivanja kao u ch tako i u svijetu.
Zatim dolazi termin da se izadje na komisiju.

Het
22.05.2008., 14:57
nisam nikad bas razmisljala o iskoristavanju zakonskog prava..ali nakon 12 god kvocanja i dosadjivanja bilo je puno lakse udovoljit muzu..sad pak kvoce jer ne koristim njihovu putovnicu

buntspecht
22.05.2008., 16:00
ovdje u njemackoj je neako ovako.

prosle godine sam isao sa frendom par puta na opcinu kad je on predavao zahtjev.

u Baden-Württembergu se popunjen zatjev predaje na Landratsamtu (nesto kao opcina u Hrv. ak se nevaram),u Hessenu na Regierungspresidium,u svakom slucaju razlicito od pokrajine do pokrajine.

usput se predaje kopija putovnice,kopija dozvole boravka,potvrda o radnom odnosu,moj frend je za svaki slucaj predao jos citavo cudo papira,ono zlu netrebalo.ak zatreba.

uglavnom ako nisi u braku sa njemackim drzavljninom moras imat Niederlassungserlaubnis,najmanje 8 godina bit u njemackoj
nesmijes biti kaznjavan i tak.

i sad kad predas te sve papire,to se sad provjerava i provjerava,tako neakih 6-7 mjeseci.i onda dobijes opet pismo od Einbürgerungsbehörde, u kojem oni potvrdjuju da ispunjavas uvjete,ali opet traze da doneses ili posaljes,friske obracune od place:rolleyes:
kad to oni dobiju,opet provjeravaju jesil kaznjavan,dali si prijetnja za drzavu,dali se vodi neaki postupak protiv tebe,itd.

i to sad potraje opet neakih par mjeseci.U medjuvremenu te pozovu na informativni razgovor,na kojem te ispituju o politickom sistemu,koliko pokrajina ima njemacka,koji su glavni gradovi tih pokrajina,nesto o ustavu,pa o pravima zena,bla,bla.tu usput vidi kak ti ide njemacki.
i na kraju ak je sve u redu dobijes postom jamstvo za prijem u Njemacko drzavljanstvo (Einbürgerungszusicherung)

to jamstvo prevedes na hrvatski,kopiras putovnicu,rodni list,domovnicu,ovjeris na hrvatskoj ambasadi,i predas pupunjen zahtjev za otpust iz hrvatskog drzavljanstva.eh da najvaznije,platis unaprijed neakih par stotina eura...

i sad cekas kojih 10-tak mjeseci,dobijes rjesenje o otpustu,podignes ga na ambasadi,tu ti izbuse putovnicu i osobnu...
s tim rjesenjem kod prevodioca,prevedes to i pravac Landratsamt.

predas taj prijevo i original,i opet cekas mjesec,dva.
sad se opet provjerava,dali postoje neake prepreke za njemacko drzavljanstvo,dali si kaznjavan,trazil te tko itd.
eh da nesmijes zaboravit friske obracune od place.ek si u medjuvremenu dobio otkaz,ili kaznjen propade sve...:eek::eek:

e ak je sve ok.dobis poziv,sa terminom o einbürgerungu.

patis neakih 250 Eur
dobis natrag original rjesenje o optustu iz hrvatskog, i zvekne ti stambilj u hrvatsku putovnicu

usput naucis recenicu ,nesto kao zakletva

"Ich erkläre feierlich, dass ich das Grundgesetz und die Gesetze der Bundesrepublik Deutschland achten und alles unterlassen werde, was ihr schaden könnte"

majko moja,kolko sam ju puta cuo,dok ju je kolega ucio napamet,da ju i ja vec znam:eek::eek:

i kad ti preda tej list da si od sad njemacki drzavljanin,s time ides po osobnu i putovnicu,privremenu osobu dobis odmah,express-putovnicu za 3-4 dana.

sve ukupno traje postupak od predavanja zahtjeva do dobijanja rjesenja neakih 2 godine

wogboy
22.05.2008., 16:04
Australia..2-4 godine...ja dobio poslije 2 godine..hvala im :s

Super Suljo
22.05.2008., 17:04

tri, plus par mjeseci cekanja

Het
22.05.2008., 17:22
Irska je jednom davno imala 3 godine, ali stvarno nebi bila 100% sigurna vise kakvi su im zakoni. Nikad mi nitko nije radio frku ovdje jer nisam uzela drzavljanstvo (tad) pa se nisam ni previse raspitivala.

Maranz
22.05.2008., 18:19
Vrlo brzo i jednostavno,,,nakon tri godine.
Ne moras znati ni svedski.Glavno da hoces postati drzavljanin.
Mislim da i pocaste kavom i kolacima kad ti daju pasos.
Milina.

FANCY
22.05.2008., 19:34
Milina.
TO ja zovem demokraciom....idobrodoslicom..Bravo za Swedane.
:top:

Missy1
22.05.2008., 22:10
Milina.

Tr godine u Svedskoj??? Koliko sam mogla procitati podaci iz 2006 godine vele:
1. dokazati identitet
2. imati permanentnu dozvolu boravka
3. zivjeti u Svedskoj najmnaje 5 godina, 4 godine ako si izbjeglica ili si bez drzavljanstva
4. bez kriminalnih prekrsaja

http://www.migrationsverket.se/infomaterial/medborgarskap/sokande/natur.pdf
U Norveskoj je za sve uvjet boravak od 7 godina.

Missy1
22.05.2008., 22:27
U Norveskoj se trazi:

Dokaz o identitetu
Boravisna dozvola
Boravak u Norveskoj zadnjih 7 godina
300 sati obuke norveskog jezika ili dokumentirati dovoljno znanje jezika (vrijedi za sve koji traze drzavljanstvo od 1.9.08
Potvrdu o nekaznjavanju
Odreci se svojeg sadasnjeg drzavljanstva

Tvrtko1995
23.05.2008., 03:32
Zatim nakon jedno 4 ili 5 mjeseci vas pozovu u opcinu da razgovarate sa predsjednicom ili predsjednikom opcine. Kad odete na taj sastanak opet vam sve papire pregledaju, vodite razgovor, a ona ili on vas pitaju, kako se sojecate, zasto zelite Ch drzavljanstvo, dali ste kaznjavani, pitaju vas kako zivite kod kuce, radite li, gdje vam djete ide u skolu, gdje vi radite, malo vas pita o CH, o politici itd itd....Mogu reci iz svog iskustva da je moj razgovor bio veoma ugodan i da je predsjednica opcine stvarno bila jedna uljudna osoba bez rasistickih predrasuda. Nakon nekoliko dana dobijete pismo koje ta gospodja napise u svezi vas i ona osobno vas ocijeni koliko ste se uspjeli integrirat i svoj osobni dojam o vama koji je i te kako vazan (kao i sve drugo).
Zatim se taj opis salje vama, opcini i kantonu.
Nakon toga za mjesec dva dobijete od policije poziv da odete na razgovor. Tu isto tako ide cijela obitelj i pitanja su slicna kao i u opcini. Kad to zavrsi policija zove vasu firmu u kojoj radite i raspituje se o vama, kakvi ste, radite li dobro, kakava ste osoba, vas karakter itdd. I sve sto vasi nadredeni kazu o vama sve to ulazi u zapisnik.
I onda se sve to salje u Bern. zatim dobijete iz berna pismo da je sve ok ali da trebate novu potvrdu o nekaznjavanju i da im to posaljete.
Kad to napravite onda Bern opet provjeri sve o vama i ta njihova policija na drzavnoj razini i ako je sve ok udare svoj pecat i ponovno sve te papire salju u vasu opcinu, koja od vas trazi opet papire o nekaznjavanju, placenom porezu.(U medjuvremenu ste platili oko 2700 CHF). Kad to posaljete cekate koji mjesec i onda dobijete poziv da dodjete na info u opcini koji se sastoji do 2 puta po 2 i pol sata. Tu vam daju brosure o CH i jedan lijepo slozen ordner u kom stoji ono najvaznije sto trebate znati kad budete izlazili pred komisiju i da to naucite da se zna, recimo koji 50-ak listova, prvo je o opcini koliko je velika, industrija, ulice, organizacija vlasti a isto to vrijedi i za kanton i za drzavu ima jos toga ali necu nabrajati dalje.
Na tom infu od po dva i pol sata podijele vas u grupe i 8 njih vam prica o politici, zakonima, sudstvu itdd..
To mi se donekle svidjelo jer su lijepo pojasnjavali i "nije bilo" rasistiskih ispada o kome su mnogi pricali.
Kad drugi put dodete na taj 2 i pol satni info daju vam termin za razgovor sa opcinskom komisiom koju cine tih 8 ljudi koji su vam predavali.
Napomenu vam to iz ordnera trebate znati i da je to dovoljno kad izadjete pred tu komisiu, malo cete pokazati kako razumijete njemacki, malo ce vas ispitivati oko 45 minuta i to je to.
Naravno i ja i zena smo ucil i i potrudili se i sve sto je pisalo u tim ordnerima smo naucili cak i vise, jer i bez ovog pratim pomalo politiku i dnevna zbivanja kao u ch tako i u svijetu.
Zatim dolazi termin da se izadje na komisiju.

BOG TE MAZO! Fakat moras biti uporan k'o mazga da IM SE DOPADNES. Ko da te primaju u Partiju...

Tvrtko1995
23.05.2008., 03:40
Milina.

Dal' ti daju i bundu sa VJESTACKIM krznom? :bang:

FANCY
23.05.2008., 10:28
BOG TE MAZO! Fakat moras biti uporan k'o mazga da IM SE DOPADNES. Ko da te primaju u Partiju...
Sreca da nisam isao detaljno. Sve ovo gore je islo, nemogu reci nista lose, jer tu gdje zivis moras znati jezik koliko toliko, postovati zakone (nebitno koja zemlja) itdd, ali na kraju se ispostavi i vidi koliko je sati i koliko je njima stalo do stranaca unatoc ispunjavanju uvijeta. Dakako nedaj boze da stavljam sve svicarce u isti kos, ali mogu se "usudit" reci iz osobnog iskustva (svaki dan radim sa njima i dnevno ih upoznam 3 do 5 najmanje) da su ih 30% teski, ali oni teski rasisti koji su unatoc skolovanju ograniceni nekim primitivnim vjerovanjima.
Sve u svemu mogu reci jedno dosta poucno iskustvo u zivotu, ali jos nije kraj. Sumnjam da cu ikad promijenit svoje misljenje o njima kao o ljudima. Imaju stvarno lijepih vrlina, ali i neocekivanih primitivizama za jednu naciju koja je materijalno bogata, nije ratovala 500 godina, imaju razvijeno skolstvo, medicinu, industriju i sve drugo, a nazalost dopustaju si tako nesto kao rasizam i interpretaciju zakona onako kako du im pradjedovi radili.
Dakako moram naglasit, zakoni postoje i to odlicni zakoni protiv rasizma i slicnih stvari, ali onaj tihi svakodnevni rasizam i ona tiha mrznja, nepodnosljivost (pogotovo u njemackim kantonima) i svaljivanje krivice za vecinu problema u drzavi na strance. Ona tiha mrznja i nesnosljivost postoji i osjeti se i odmah je stranac kriv, iako ruku na srce vecina stranaca nemaju pojma o cemu se radi jer samo ti koji mrze znaju zasto ih mrze.
Dakako ovdije nemsilim na recimo Ex Yu, turke i ostale "njima primitivne nacije", nego mrze oni dobrano i nijemce i ostale, netreba se brinuti svi dobiju svoju porciju.
Evo recimo link na one koji se trude upalit vatru i uvijek im nesto smeta a stranci ponajvise http://www.svp.ch/ a recimo ovi su dosta umjereniji i tolerantiji http://www.sp-ps.ch/

Mala opaska, usudio bih se bez zlih namijera usporedit HDZ-hr i SVP-ch a SP-ch sa SDP-hr, mozda cudno, ali u mojim ocima je tako.

Bad Robot
24.05.2008., 18:21

Details, please :mig:

FFE
24.05.2008., 19:12
ne znam jel' su to oni kak' ti poostrili mjere, ali kada sam ja to dobivala nije bilo tako. isla sam samo na jedan razgovor, pred komisijom. sve papire sam dobila postom jer sam mailom zatrazila. nisam trebala nikavu potvrdu da nisam bila kaznjavana u hrvatskoj :confused:, i bilo je puno jednostavnije nego kako ti to opisujes. :ne zna: svejedno, dobro je da si zatrazio.

mala ispravka: u opcini trebas zivjeti najmanje 3 godine, a ne 12. :)

FFE
24.05.2008., 19:13

ha ha ha, tako nekako i je. primaju te u socijalisticku republiku svicarsku, nego kaj. :rofl:

FFE
24.05.2008., 19:15

wow, svaka cast australiji. :top:

FFE
24.05.2008., 19:18
Ona tiha mrznja i nesnosljivost postoji i osjeti se i odmah je stranac kriv, iako ruku na srce vecina stranaca nemaju pojma o cemu se radi jer samo ti koji mrze znaju zasto ih mrze.
Dakako ovdije nemsilim na recimo Ex Yu, turke i ostale "njima primitivne nacije", nego mrze oni dobrano i nijemce i ostale, netreba se brinuti svi dobiju svoju porciju.

:rofl::rofl::rofl: pa bas je tako. :D oni mrze sami sebe, kak' ce onda voljeti nekoga drugoga. :D

MaliZeleni10
24.05.2008., 23:15
Irska je jednom davno imala 3 godine, ali stvarno nebi bila 100% sigurna vise kakvi su im zakoni. Nikad mi nitko nije radio frku ovdje jer nisam uzela drzavljanstvo (tad) pa se nisam ni previse raspitivala.

U Irskoj moras zivjeti NEPREKIDNO 5 GODINA i tek tada mozes zatraziti Irsko drzavljanstvo a proces traje 12-18 mjeseci.

Tvrtko1995
25.05.2008., 00:43
Za USA, ima vec toliko informacija da mi se i ne da pisati...

Una67
25.05.2008., 02:11
Details, please :mig:

ovako je bilo kad smo mi dobivali drzavljanstvo:

dan nakon sto smo napunili dvije godine u AU kao PERMANENT RESIDENTS, otisli smo u ured za imigraciju, ponijeli putovnice, kopije izvoda iz maticne knjige rodjenih iz Cro i nase AU vozacke (za identifikaciju)

dobili formulare....popunili ih odmah tamo u uredu i predali.....morali smo platiti nesto minimalno......samo kao document processing fee

nakon dva mjeseca .....sjecam se jer je bilo nesto malo prije Bozica.....pozvani smo bili na ceremoniju dobivanja drzavljanstva i .... prica zavrsena

takodjer, cim dobijes dokument o drzavljanstvu (Citizenship Certificate) mozes odmah predati za AU putovnice .... cijena momentalno oko $200 (ja mislim)

gerbengoy
25.05.2008., 21:15
...

Nemoj me... :eek: :s Svaka ti cast. Ja bi odustala.
Prestrasno.
U Francuskoj je procedura, naspram ove super.

Kako je to islo? :misli: Dugo je trajalo, u medjuvremenu se je i zakon promjenio. :lol:

Odes u biro za naturalizaciju i trazis papir na kojem pisu uvjeti.
Zavisi o slucaja do slucaja. Nema jednog pravila za sve.
(Necu navoditi osobni slucaj.)
Duzina boravka, rodbinske veze (zenidba, udaja, konkubinstvo, djeca), poznavanje jezika i kulture (zavrseni studij u Fr je +), rad i placanje poreza (ako si radio/la za drzavu i drzavne organe je +), posjedovanje nekretnina, izvanredni doprinosi za Fr (kultura, znanost, sport, itd.) sve se to gleda.
Zatim, ako imas zadovoljene uvjete, posaljes dossier.
Sve papire kojima dokazujes ono sto se od tebe trazi. :kava:
A potrebno ih je poredati po redu kojm ih traze. Ako nisu dobro poredani, prijete da ti ga posalju natrag. :s
Nakon sto dobijes potvrdu o primitku, cekas.

I cekas.
Cekas.
Ne znas nista, pokusavas se raspitati, nitko ne zna nista.
Ne fermaju te ni pol posto.
Godine prolaze, ti cekas.
Moguce je da ti posalju da im jos fali neki papir :s
Nakon sto ga posaljes, cekas.
Nitko ne zna nista...

Kad na kraju i zaboravis na to, stigne neko "pismo".
I kad vec pomislis "Ma sta jos dovraga hoce", otvoris i vidis da pise da si vec postao/la Francus/kinja, da to vec pise u "narodnim novinama". :s
Onda ti daju rendez-vous gdje da ides po "le" papir.
Tamo drze neki govor, pjevas himnu (ako hoces), stegnu ti ruku i pozdrave tvoj ulazak u "obitelj".
To je otprilike to.

P.S. Platis neke sitne takse, al ne sjecam se vise u kojoj fazi.

Sacuvati zivce je kljuc svega.

Het
25.05.2008., 21:18
U Irskoj moras zivjeti NEPREKIDNO 5 GODINA i tek tada mozes zatraziti Irsko drzavljanstvo a proces traje 12-18 mjeseci.

znaci zakon se promjenio..iskreno nije ni cudo jer je bilo prelako dobit papire jednom davno

FANCY
26.05.2008., 08:02
ne znam jel' su to oni kak' ti poostrili mjere, ali kada sam ja to dobivala nije bilo tako. isla sam samo na jedan razgovor, pred komisijom. sve papire sam dobila postom jer sam mailom zatrazila. nisam trebala nikavu potvrdu da nisam bila kaznjavana u hrvatskoj :confused:, i bilo je puno jednostavnije nego kako ti to opisujes. :ne zna: svejedno, dobro je da si zatrazio.

mala ispravka: u opcini trebas zivjeti najmanje 3 godine, a ne 12. :)
Da, ali prvo trebas biti 12 god u CH i qko te prvi puit odbiju i ako se preselis u drugu opcinu onda je tri godine.(bar mislim da je tako ni sam nisam siguran)
Da nebude nesporazuma, ovdje mislim na one obitelji sa C vizom i muz i zena, ako jedno od ukucana ima vec CH pass onda je dosta drugacije..

FANCY
26.05.2008., 08:11
Prestrasno.

Kako je to islo? :misli: Dugo je trajalo, u medjuvremenu se je i zakon promjenio. :lol:

Duzina boravka, rodbinske veze (zenidba, udaja, konkubinstvo, djeca), poznavanje jezika i kulture (zavrseni studij u Fr je +), rad i placanje poreza (ako si radio/la za drzavu i drzavne organe je +), posjedovanje nekretnina, izvanredni doprinosi za Fr (kultura, znanost, sport, itd.) sve se to gleda.
A potrebno ih je poredati po redu kojm ih traze. Ako nisu dobro poredani, prijete da ti ga posalju natrag. :s

I cekas.
Cekas.
Nitko ne zna nista...

I kad vec pomislis "Ma sta jos dovraga hoce", otvoris i vidis da pise da si vec postao/la Francus/kinja, da to vec pise u "narodnim novinama". :s
Tamo drze neki govor, pjevas himnu (ako hoces), stegnu ti ruku i pozdrave tvoj ulazak u "obitelj".
To je otprilike to.

Samo sacuvati zivce je kljuc kao sto si rekla..:top: iako je to ponekad nemoguca misija, ali samo polako..pisat cu ja jos, kad procitate razgovor sa komisiom (8 osoba+ona sto sve zapisuje), ima da vam se pupak odveze. iako moram reci, razlikuje se od opcine do opcine.
Kod kolege je sve bilo super dobro, demokracija na djelu, a dva kilometra dalje...:ne zna:

facasplaca
26.05.2008., 17:50
Fancy, da je tako u Kanadi, ne bih nikad pokrenuo postupak za drzavljanstvom.
Koja procedura, ma ne mogu vjerovati.....

Daj mi reci koja ti je korist od njihovog drzavljanstva? Sto dobivas time, sto se mijenja u tvom zivotu?

gerbengoy
26.05.2008., 23:29
Daj mi reci koja ti je korist od njihovog drzavljanstva? Sto dobivas time, sto se mijenja u tvom zivotu?

Sto je rollce-royce medju automobilima, to je svicarska putovnica medju putovnicama.
Eto, to dobiva!
Good luck, fancy! :top:

Tvrtko1995
26.05.2008., 23:48
Sto je rollce-royce medju automobilima, to je svicarska putovnica medju putovnicama.
Eto, to dobiva!

Znaci, moze se dobro prodati....:lol:

AllweEverWanted
27.05.2008., 18:27
Ispravka za Kanadu, trebas imati stalno mjesto boravka u Knanadi 3 godine (bez izlaska iz zemlje, svaki izlazak se neracuna u 3 godine).
Nakon tri godine popunis formular s internet, poslajes dvije slike platis $200CAD i onda cekas,... oko godinu dana (sve zavisi u kojem dijelu godine apliciras), onda od vlade dobijes seriski broj s kojim mozes pratiti sta se s tvojom aplikacijom dogadja.
Poslje te pozovu na test i interview (sto je formalnost) i onda imas ceremoniju i onda dobijes papir da si Kanadjani,.... Dakle nije tesko, ako nisi kaznjavan ili ratni zlocinac ili amerikanac :).

facasplaca
27.05.2008., 20:54
Eto, to dobiva!

Osim nekog prestiza, stvarno me zanima sto dobiva s svicarskom putovnicom, bez ikakve ironije ili omalovazavanja.
Da li ne stoji u redu na aerodromu za neeuropljane, poput recimo Kanadjana ili Amera?
Sto jos? Porezi? Dobivanje boljeg posla?
Fancy, molim te napisi koja je prednost posjedovanja svicarske putovnice, iskreno me zanima.....

succorosso
27.05.2008., 23:23
Ne daju sve drzave tako lako drzavljanstvo, neke europske npr. tek nakon 15g boravka u zemlji. Znam da Brazil daje drzavljanstvo tek ako si zivio 18g u toj zemlji. :)

Najbrze je Australija: nakon 2 godine boravka imas pravo na drzavljanstvo, ne treba ispis iz Hrvatskog. Novi Zeland nakon 3 godine, ista prica. Njemacka: nakon 8 godina, trazi se ispis, bila je dugacka tema i rasprava o ispisu.

succorosso
27.05.2008., 23:24
Eto, to dobiva!

Da se mene pita ja bi planinskim extrawurstima koji nisu u EU uveo prvo za EU vize, :rofl:

FANCY
28.05.2008., 09:46
Nije mi u pitanju putovnica jer sa HR putovnicom putujem gdje zelim a u Ameriku neplaniram tako da CH pass nije uvijet zbog drzavljanstva.
Najvise mi igra ulogu sigurnost pri trazenju "moguceg" novog posla ili ako trazis kredit ili bilo sto drugo, nije isto kad das C-Vizu i CH osobnu. A u zadnjih par godina dosta su se pogorsala prva stranaca.
Recimo glupi primjer: Nazovem osiguranje da osiguram auto i prvo pitanje koje mi pitaju je odakle sam i koju vizu imam. Kad sam rekao C i iz HR sam, rekli su mi da ja kod njih nemogu osigurati auto jer dolazim iz EX YU! Djevojku na telefonu sam 4 puta pitao jel se ona to sali ili.. Nazalost rekla je ona, ja tomu nisam kriva to je politika Winthertur osigurajavuce kuce (sad se drugacije zove). Mislim da je iz ovog primjera vidljivo o cemu se radi. A radi se i o tomu da imam pravo i ja da biram sto ce i kako ce biti u mjestu gdje zivim, jer ovdije se svaki mjesec glasa u svezi necega, a dosta toga ima veze sa strancima i sa trenutacnim stanjem u drzavi, politickim ili ekonomskim i nezelim biti po strani jer sve sto domaci plate, platim i ja i zasto bi oni odlucivali i u moje ime a ja i moja supruga koja je tu rodena nebismo..Moj glas nece prevagnuti, ali u pitanju je princip. Trenutno mogu samo potpisati peticiju,, a to mozes macku o rep objesit.

facasplaca
28.05.2008., 16:41
Nije mi u pitanju putovnica jer sa HR putovnicom putujem gdje zelim a u Ameriku neplaniram tako da CH pass nije uvijet zbog drzavljanstva.
Najvise mi igra ulogu sigurnost pri trazenju "moguceg" novog posla ili ako trazis kredit ili bilo sto drugo, nije isto kad das C-Vizu i CH osobnu. A u zadnjih par godina dosta su se pogorsala prva stranaca.
Recimo glupi primjer: Nazovem osiguranje da osiguram auto i prvo pitanje koje mi pitaju je odakle sam i koju vizu imam. Kad sam rekao C i iz HR sam, rekli su mi da ja kod njih nemogu osigurati auto jer dolazim iz EX YU! Djevojku na telefonu sam 4 puta pitao jel se ona to sali ili.. Nazalost rekla je ona, ja tomu nisam kriva to je politika Winthertur osigurajavuce kuce (sad se drugacije zove). Mislim da je iz ovog primjera vidljivo o cemu se radi. A radi se i o tomu da imam pravo i ja da biram sto ce i kako ce biti u mjestu gdje zivim, jer ovdije se svaki mjesec glasa u svezi necega, a dosta toga ima veze sa strancima i sa trenutacnim stanjem u drzavi, politickim ili ekonomskim i nezelim biti po strani jer sve sto domaci plate, platim i ja i zasto bi oni odlucivali i u moje ime a ja i moja supruga koja je tu rodena nebismo..Moj glas nece prevagnuti, ali u pitanju je princip. Trenutno mogu samo potpisati peticiju,, a to mozes macku o rep objesit.

Kuzim sto pises i zao mi je da je tako, iako si godinama u Svici.
A sto se tice glasanja, posto placas poreze i u redu je da zelim dati svoj glas, sto sa njihovim drzavljanstvom mozes.
Hvala na detaljima!

Ako mogu dodati - Kanada tu ne radi tako veliku podjelu, ako imas stalne papire skoro pa si ravnopravan u svemu s kanadjanima, osim sto ne mozes glasati. Svi su tu ionako emigranit, prva ili 5 generacija.

U svakom slucaju cestitam, ako ce ti olaksati zivot makar i u jednoj stvari - isplati se.

Tvrtko1995
28.05.2008., 22:02

DRAGA USA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:eek::eek:

Za takav odgovor, ovdje bi firma bila zatvorena u roku KEKS!!!!

To je RASNA DISKRIMINACIJA....

Za takve stvari bi ovdje netko bio na robiji bez prava skracenja kazne....

facasplaca
28.05.2008., 22:15

Da, isto i u Kanadi, da samo osjetis da te tretiraju malo drugacije odmah razglasis na sve strane i da vidis frke!

Best Bride
28.05.2008., 23:00
Milina.

Talijani pocaste samo espresso kavom iz automato.
Sada ce smanjiti sa 10 na 5 god- ako vec nisu, a za SAMO 6 mj. nakon sklopljenog braka.
potrebne samo prevedena potvrda o nekažnj., rodni list i još nekaj (davno je to bilo)- čak uvažavaju ak si živio u nekoj drugoj eur. zemlji prije It- ali ak si bio tamo naravno na stalno- ne kao turist ili neka druga viza
Austrija- 5god (barem kad ju je sestrična dobivala)

Best Bride
28.05.2008., 23:15
I naravno, stalno sam se vracala u Zagreb- ne moraš biti zarobljen u Zemlji.
Dođu samo jednom provjeriti dali živiš na toj adresi, kad zatražiš rezidenciju- čak me nije niti bilo, pa je moja kućopaziteljica potvrdila da tu živim.
Obavila sam samo jedan kratki zazgovor, kaj radim...10 min i to je to.Od podnošenja zahtjeva se čekalo 1-1.5 god, a sada je već 2 godine:ne zna:

Best Bride
28.05.2008., 23:20
CH i talijane u tal. kantonu gledaju s visoka- ali zato da odem tamo, mislim da već nakon 6 mjeseci imam pravo zatraziti drž.... moram provjeriti- ali u Lugano je jako lagano za Talijane postati Švic- jedino kaj se ostane bez tal putovnice :flop:, a onda je opet bed za cijelu Europu uvijek moraš tražiti vizu.
Tek nedavno Švicarce ne tretiraju u isti red sa svim ostalim strancima kad traže vizu u It (radnu) "permesso di soggiorno":confused:

Suesse
28.05.2008., 23:20
Sada ce smanjiti sa 10 na 5 god- ako vec nisu, a za SAMO 6 mj. nakon sklopljenog braka.
potrebne samo prevedena potvrda o nekažnj., rodni list i još nekaj (davno je to bilo)- čak uvažavaju ak si živio u nekoj drugoj eur. zemlji prije It- ali ak si bio tamo naravno na stalno- ne kao turist ili neka druga viza

citala sam lani cini mi se u süddeutsche da su taljanske vlasti apelirale na dugogodisnje radnike na crno, da se jave u najblize opcine, ne bi li im se regulirao stalni boravak. obecano im je bilo da ih se nece krivicno natjeravati kao ni poslodavce.
nijemci su ovdje ostali zgrozeni takvom velikodusnoscu :horor:
znas li nesto o tome?

Best Bride
28.05.2008., 23:26
citala sam lani cini mi se u süddeutsche da su taljanske vlasti apelirale na dugogodisnje radnike na crno, da se jave u najblize opcine, ne bi li im se regulirao stalni boravak. obecano im je bilo da ih se nece krivicno natjeravati kao ni poslodavce.
nijemci su ovdje ostali zgrozeni takvom velikodusnoscu :horor:
znas li nesto o tome?
Da, Italija jejedina ili jedna od rijetkih zemalja koja ne smije pucati u imigrante koji npr.ulaze čamcima iz Afrike.... Kad ih spase, smjeste ih u kampove, daju im jesti i piti, a isti drugidan pobjegnu na sjever.
A sada već i preko zahtjeva koji predaš u pošti- izjaviš da trenutno radiš na crno npr. čuvas bakicu- i daju vize radne za tu vrstu zanimanja koje fale- badanti, colf, baby sitter...
Svjesni su da ih puno radi na crno, pa ih rađe legaliziraju kako bi se plaćalo više poreza IVA- naravno da su ti brojevi ograničeni, ali ih se puno dijeli.
Oni protjeraju iz zemlje samo kriminalce.

Best Bride
28.05.2008., 23:33
Moja je best-frendica Amerikanka- naravno za It je koristila turist. vizu, kad je trebala produžiti i napraviti radnu- samo je ostala u It.
Išla je posjetiti dečka Irca- na aerodromu su je drzali 2 dana i nisu je pustili iako je on s druge strane za nju garantirao da ne dolazi tražiti posao- na kraju su je vratili za isti let za It od kud je i došla. U It nije nikada imala problema, pa je na kraju dečko došao kod nje u It na mjesec dana....:rofl:
U jednu ruku mi je drago kad se to Amerima dešava- jer su grozni prema drugima, iako mi je nje iskren žao )mama joj umire u SAD od raka a nema love da se liječi- već su i kuću utrošili na liječenje i sad umire kao podstanar:flop:
Dok u It su obavezni liječiti i pijanca s ulice...nitko ne mora za tebe garantirati ničime- obavezni su te gratis liječiti

gerbengoy
28.05.2008., 23:48

Ovo boldano, si sigurna da je tako?
Valjda mislis na "resident" kartu, a ne da je to dovoljno za drzavljanstvo?

Europske zemlje poostravaju zakone, tako da mi je ovo vrlo cudno. :ne zna:

Ili to vrijedi samo za gradjane EU, USA CH?

buntspecht
29.05.2008., 00:18

ovdje u njemackoj ti bas nece reci tako direktno ,hej ti si stranac,necemo te osigurat,ali,posto su sve te tvrtke privatizirana,nemoze im niko naredit da te osiguraju.
ovje ti samo vele da te nemogu osigurat iz neakih poslovnih razloga (sad dal je prijevod ok:D "aus internen Gründen)
eh,,svaka si ta firma moze birat koga ce osigurat,te razloge ti i nemoraju reci.
to ti je tako.

Tvrtko1995
29.05.2008., 00:24
Moja je best-frendica Amerikanka- naravno za It je koristila turist. vizu, kad je trebala produžiti i napraviti radnu- samo je ostala u It.
Išla je posjetiti dečka Irca- na aerodromu su je drzali 2 dana i nisu je pustili iako je on s druge strane za nju garantirao da ne dolazi tražiti posao- na kraju su je vratili za isti let za It od kud je i došla. U It nije nikada imala problema, pa je na kraju dečko došao kod nje u It na mjesec dana....:rofl:
U jednu ruku mi je drago kad se to Amerima dešava- jer su grozni prema drugima, iako mi je nje iskren žao )mama joj umire u SAD od raka a nema love da se liječi- već su i kuću utrošili na liječenje i sad umire kao podstanar:flop:
Dok u It su obavezni liječiti i pijanca s ulice...nitko ne mora za tebe garantirati ničime- obavezni su te gratis liječiti (dok ti je život u opasnosti)

Pijanci u USA isto imaju slobodno lijecenje dok im je zivot u opasnosti. Kad prodje opasnost, onda moraju platiti.

Sta je tu drugacije

Oli ti nisi upucena, oli su ti galebi pocucali mozak?

Best Bride
29.05.2008., 00:25
Ovo boldano, si sigurna da je tako?
Valjda mislis na "resident" kartu, a ne da je to dovoljno za drzavljanstvo?

Europske zemlje poostravaju zakone, tako da mi je ovo vrlo cudno. :ne zna:

Ili to vrijedi samo za gradjane EU, USA CH?
Daq , nakon 6 mjeseci mozeš podnijeti zahtjev za dobivanje drž- s tim da ti to rješavaju još 2 godine.
A nakon 3 godine ako imaš tal. porijeklo do 2 koljena.
Čitaj iskustva
http://www.forum.hr/showthread.php?t=159717&page=2

Tvrtko1995
29.05.2008., 00:26
Daq , nakon 6 mjeseci mozeš podnijeti zahtjev za dobivanje drž- s tim da ti to rješavaju još 2 godine.
A nakon 3 godine ako imaš tal. porijeklo do 2 koljena.

A ako ti nona prima talijansku mirovinu za pomaganje Musoliniju, onda se dobiva retroaktivno do 7 koljena...:lol::s

Talijanska posla.

Poslije ce ih voditi na strijeljanje, ako se sta zakuha...

Best Bride
29.05.2008., 00:28
Pijanci u USA isto imaju slobodno lijecenje dok im je zivot u opasnosti. Kad prodje opasnost, onda moraju platiti.

Sta je tu drugacije

Oli ti nisi upucena, oli su ti galebi pocucali mozak?

Razlika je da ako jedna Amerikanka NEMA za ta njihova osiguranja- moze crknuti- pa tako majka moje frendice USA umire od raka i nema novce za liječenje.
A u Italiji NE MORAŠ RADITI I BITI YAPOSLEN da bi imao pravo na zdravstvenu zaštitu- ne samo hitni slučajevi- GOVORIM O LJEČENJU- A i draga nam HRV, je postala kao USA- tko ne radi, a nije stekao prava za burzu- kako dobije zdravstvenu knjižicu i liječi se????????:ne zna:

Tvrtko1995
29.05.2008., 00:39
Razlika je da ako jedna Amerikanka NEMA za ta njihova osiguranja- moze crknuti- pa tako majka moje frendice USA umire od raka i nema novce za liječenje.
A u Italiji NE MORAŠ RADITI I BITI YAPOSLEN da bi imao pravo na zdravstvenu zaštitu- ne samo hitni slučajevi- GOVORIM O LJEČENJU- A i draga nam HRV, je postala kao USA- tko ne radi, a nije stekao prava za burzu- kako dobije zdravstvenu knjižicu i liječi se????????:ne zna:

To su tebi krivo rekli, ali da sad ne idem razbijati "europske predrasude" radije cu se okrenuti sendwichu sa bugarskim kackavaljom i hrvatskim prsutom, MADE IN USA>...:rofl:

Best Bride
29.05.2008., 00:43
To su tebi krivo rekli, ali da sad ne idem razbijati "europske predrasude" radije cu se okrenuti sendwichu sa bugarskim kackavaljom i hrvatskim prsutom, MADE IN USA>...:rofl:

Nema meni ko kaj reci- imam talijansko drzavljanstvo i ne moram raditi da bi imala nj8ihovo zdravstveno osiguranje, išla u bolnicu.... Ali sam morala raditi da bi dobila talijansko drž. :cerek:

FANCY
30.05.2008., 21:34
Evo da samo kratko javim, da sam danas dobio negativan odgovor od općine sa obrazloženjem.
Sad mi se baš neda opširno pisati, ali navest ću samo par stvari koje su napisane u obrazloženju.
Prvo i ono što me pogodilo je da ja niti čitam njemački kako treba, niti pričam, niti oni mene razumiju, niti ja njih razumijem i da ne razumijem pročitano, znači nepismen (da samo napomenem, njemački negovorim perfektno, ali ga govorim odličnoi to dialekt a vrijedi spomenuti i da radim kao kompjutorski tehničar /suporter punih 8 godina i da obučavam učenike punih 8 godina, pripremam im ispite, svaki mjesec imam nekoliko djece po dan dva da im pokažem kako izgleda ovo zanimanje, a takođe razgovaram svaki put sa učiteljima od tih učenika, pišem zaključke o njima itdd i nikad ali baš nikad nijedan mušterija nijedan učitelj niti itko mi nije rekao da on nerazumije što ja to pričam, a da ne spominjem koliko vodim dnevno razgovora sa mušterijama u svezi kojekavih problema sa PC-om,telefonom ili u firmi direktno i naravno priča se njemački itd..(ovo nije pravdanje nego samo kratki osvrt) zatim pišu da imamo premalo švicarskih prijatelja i da se premalo sa njima družimo, nismo se uklopili sa okolinom (netrebam naglasit da mi je supruga tu rođena i školu završila), nismo članovi nijednog kluba ili organizacije, nerazmijemo kako funkcionira politika u CH itdd..I ovo o politici, to je floskula da se pupak odveže.
Stavit ću kopiju dokumenta na forum za neko vrijeme i pokušat cu prevesti koliko bude moguće na hrvatski za one koji neznaju njemački.

facasplaca
30.05.2008., 22:51
Ma uzas....koja procedura, koje komplikacije....

Tvrtko1995
31.05.2008., 00:17
Evo da samo kratko javim, da sam danas dobio negativan odgovor od općine sa obrazloženjem.
Sad mi se baš neda opširno pisati, ali navest ću samo par stvari koje su napisane u obrazloženju.
Prvo i ono što me pogodilo je da ja niti čitam njemački kako treba, niti pričam, niti oni mene razumiju, niti ja njih razumijem i da ne razumijem pročitano, znači nepismen (da samo napomenem, njemački negovorim perfektno, ali ga govorim odličnoi to dialekt a vrijedi spomenuti i da radim kao kompjutorski tehničar /suporter punih 8 godina i da obučavam učenike punih 8 godina, pripremam im ispite, svaki mjesec imam nekoliko djece po dan dva da im pokažem kako izgleda ovo zanimanje, a takođe razgovaram svaki put sa učiteljima od tih učenika, pišem zaključke o njima itdd i nikad ali baš nikad nijedan mušterija nijedan učitelj niti itko mi nije rekao da on nerazumije što ja to pričam, a da ne spominjem koliko vodim dnevno razgovora sa mušterijama u svezi kojekavih problema sa PC-om,telefonom ili u firmi direktno i naravno priča se njemački itd..(ovo nije pravdanje nego samo kratki osvrt) zatim pišu da imamo premalo švicarskih prijatelja i da se premalo sa njima družimo, nismo se uklopili sa okolinom (netrebam naglasit da mi je supruga tu rođena i školu završila), nismo članovi nijednog kluba ili organizacije, nerazmijemo kako funkcionira politika u CH itdd..I ovo o politici, to je floskula da se pupak odveže.
Stavit ću kopiju dokumenta na forum za neko vrijeme i pokušat cu prevesti koliko bude moguće na hrvatski za one koji neznaju njemački.

Probaj kod onog plemena u Brazilu. Mislim da ce procedura biti brza i bez tih trzavica...

http://ap.google.com/article/ALeqM5iRk0QGW-Tz0q6PP7y36N3CwOgH_wD9105MUG0

Zao mi je zbog tebe, ali mi se oci kolutaju od tone gluposti iz tog objasnjenja.

FFE
31.05.2008., 08:14
bas mi je zao fancy. :(:(:(:(:( zao mi je, ne zbog njihovoga jebenoga drzavljanstva, nego mi je zao tebe i mnogih koju su na taj ancin bili odbijeni. zao mi je tog zatucanoga naroda, i moja najveca zelja je da jednoga dana svi njemci i svi stranci odu iz ove zatucane drzave jer ce im u njihovima biti bolje, i da oni ostanu sami, sto si i zele. samo ne znaju da ce im tek onda biti grdo.

FFE
31.05.2008., 08:20
Dok u It su obavezni liječiti i pijanca s ulice...nitko ne mora za tebe garantirati ničime- obavezni su te gratis liječiti

cuj, duso draga, ako imas rak, nece te spasiti niti 5 najboljih osiguranja. drugo, ovu pricu s amerikankom ne pusim. dokazi. :D

gerbengoy
31.05.2008., 12:29
FANCY, zao mi je.
Nesto su se opako povampirili u zadnje vrijeme prema strancima.

A imali su nekog ministra, jako ksenofobican tip, ne znam kako se tocno zove, Brocker ili tako nesto.

U Parizu je bio neki performance da je jedan svicarski umjetnik pisao na njegovu sliku. :eek: :D

FANCY
31.05.2008., 13:20
FANCY, zao mi je.
Nesto su se opako povampirili u zadnje vrijeme prema strancima.

A imali su nekog ministra, jako ksenofobican tip, ne znam kako se tocno zove, Brocker ili tako nesto.

U Parizu je bio neki performance da je jedan svicarski umjetnik pisao na njegovu sliku. :eek: :D
Da, ima zove se Blocher, on ti je recimo bio voda SVP-a i to su ti koji rade kojekave incijative.. bolje receno skroz desno orjentirani..

Marbriela
31.05.2008., 13:23
Kako stvar stoji s Francuskom?

gerbengoy
31.05.2008., 14:26
Kako stvar stoji s Francuskom?

Isto su se zakoni poostrili, na svim nivoima, ne znam u detalje.
A dobro, imali su i neke nevolje sa strancima.

Recimo da su nadodali na sve godinu-dvije vise koliko je potrebno da bi nesto zatrazio.
Posebno se pazi na ove koji sklapaju brakove s Francuzima, da nije iz neke pomoci ili interesa.
S tim nema igre.

Ali sto je bolje u odnosu na CH jest to da se ne mora prolaziti kroz sto biroa u raznim gradovima, pa ti je dovoljno da te u jednom odbiju, da ti cijela procedura stane.

U Fr toga nema.

FANCY
31.05.2008., 15:25
Probaj kod onog plemena u Brazilu. Mislim da ce procedura biti brza i bez tih trzavica...

http://ap.google.com/article/ALeqM5iRk0QGW-Tz0q6PP7y36N3CwOgH_wD9105MUG0

Zao mi je zbog tebe, ali mi se oci kolutaju od tone gluposti iz tog objasnjenja.

Možda bi ovo pleme moglo biti rješenje.
Nadam se da kod njih nije direktna demokracija kao ovdje u CH..Možda se kod njih samo trebaš skinuti gol, malo namazati farbama i eto ga...

jamesbond
31.05.2008., 15:37
U UK je prica za malu djecu u odnosu na CH (po ovome sto je Fancy napisao)

I ovdje su malo poostrili i sad je obavezno "znanje" engleskog (polaze se neki ispit, pitanja u stilu a,b,c,d... pa odaberi tocan odgovor, (znaci nema pisanja eseja) malo o povijesti, malo kraljici i parlamentu itd. )
Ljudi koji su polagali taj ispit (i polozili) kazu da uopce nisu neka zajebana pitanja.
Dokumentacija koju trebas predat je dokaz od zadnjih 5 god da si ovdje legalno zivio i radio, popunit njihov formular, potpis i broj pasosa od dva Britanca, sve poslati skupa sa svojom putovnicom i cekas.

Best Bride
31.05.2008., 21:10
cuj, duso draga, ako imas rak, nece te spasiti niti 5 najboljih osiguranja. drugo, ovu pricu s amerikankom ne pusim. dokazi. :D

Nemam ti kaj dokazivati, odi si pitati bilo koga tko zivi u USA dali te tamo liječe od raka ako nemaš njihovo osiguranje (sa onim baznim NE)... na forumu ih imas 1000 koji tamo žive, već će ti netko potvrditi:cerek:

Best Bride
31.05.2008., 21:13
FANCY - nemrem vjerovati, znaš kaj- zadnje ti je vrijeme da promijeniš drzavu:ne zna:

Best Bride
31.05.2008., 21:15

I ovdje su malo poostrili i sad je obavezno "znanje" engleskog (polaze se neki ispit, pitanja u stilu a,b,c,d... pa odaberi tocan odgovor, (znaci nema pisanja eseja) malo o povijesti, malo kraljici i parlamentu itd. )
Ljudi koji su polagali taj ispit (i polozili) kazu da uopce nisu neka zajebana pitanja.
Dokumentacija koju trebas predat je dokaz od zadnjih 5 god da si ovdje legalno zivio i radio, popunit njihov formular, potpis i broj pasosa od dva Britanca, sve poslati skupa sa svojom putovnicom i cekas.

Dali znaš kakva je situacija sa dobivanjem njihovog ako si već EU putovnica??
Nešto sam načula da se radi o 6 mjeseci, jel to istina??
THX:top:

Phil Lynott
31.05.2008., 21:34

Za dobiti drzavljanstvo treba 5 godina resident. Studentske vize i ostali parazitski oblici egzistencije se ne broje. Nakon 5g mozes se prijaviti i prilicno je jednostavno posaljes formular, poreznu dokumentaciju i preslike radnih viza i jos par sitnica i nakon 2 godine dobijes rjesenje. Odes pred suca polozit zakletvu vjernosti irskoj drzavi i naciji i nakon toga certifikat sa kojim potom izvadis putovnicu i to je to.

Phil Lynott
31.05.2008., 21:38
Prestrasno.

I cekas.
Cekas.
Nitko ne zna nista...

To je otprilike to.

Na projektu koji vodim jedan contractor je francuska (drzavna!!) firma. Ovo me podsjeca na korespondenciju s njima :rofl:

Best Bride
31.05.2008., 22:15
A kakav je proces dobivanja državljanstva u Hr??
Moj dragi bi htjeo i Hr.- već kad se može imati dvojno:ne zna:

jamesbond
31.05.2008., 22:59
Dali znaš kakva je situacija sa dobivanjem njihovog ako si već EU putovnica??
Nešto sam načula da se radi o 6 mjeseci, jel to istina??
THX:top:

Ne znam nista o tome. :ne zna:

Tvrtko1995
31.05.2008., 23:03
Možda bi ovo pleme moglo biti rješenje.
Nadam se da kod njih nije direktna demokracija kao ovdje u CH..Možda se kod njih samo trebaš skinuti gol, malo namazati farbama i eto ga...

Traze jos ispit iz gadjanja lukom i strijelom, ali su im ispitivaci potkupljivi. 3 zele bombone i prolazis.

Phil Lynott
31.05.2008., 23:07
Fancy, jebiga Svicarci ti prate intenzivno balkanske forume i sigurno su pazljivo procitali sve sta si pisao o Svici, kako nema bureka, kako pada snijeg, kako su sviarci inbredsi i kako je otudjenje i sad jebiga doslo payback time. :D

Tvrtko1995
31.05.2008., 23:07

Mora znati HRVATSKI JEZIK i kulturu, imati krsni list i potvrdu od Moglijevica, ili kako se vec zove onaj ruski tajkun, da je radio za njega.
Ostalo je stvar dogovora sa onime koji prima zahtjev - ako je Srbin, nemoj predavati, a ako je Hrvat ili Hrvatica, plava kuverta cuda cini.

jamesbond
31.05.2008., 23:10

Jedna nasa cura udana za Engleza trazila, on htio drzavljansvo raspitali su se ali su brzo odustali kad su culi sta to sve ukljucuje - pusta lova, pusti formulari, nitko ne zna tocno rec sta im je trebalo, dva advokata - dva suprotna savjeta... itd (mada to ne znaci da ce vama biti tako, znas i sama kako je kod nas sa nasom administracijom..... ako ti na slucaju radi Cvita onda je super, ali ako radi Nevenka, jebali ste jeza :cerek: )

Tvrtko1995
31.05.2008., 23:11
Fancy, jebiga Svicarci ti prate intenzivno balkanske forume i sigurno su pazljivo procitali sve sta si pisao o Svici, kako nema bureka, kako pada snijeg, kako su sviarci inbredsi i kako je otudjenje i sad jebiga doslo payback time. :D

Kad su ga pitali da pokaze kavu cakiju ima, on pokazao bosansu. I to ga sjebalo. Trebao je pokazati Swiss Army Knife i sve bi bilo u redu. Al, jebi ga, lako je biti general poslije bitke.

Nista sad opet ima 12 godina delay, pa ispocetka.

Phil Lynott
01.06.2008., 09:31
To je kod nas namjerno nedefinirano upravo zato da ti lopine iz administracije mogu reci "moze po zakonu i nitko ne zna koliko ce trajat i oce li se rijesit, a moze i drugacije WINK WINK".

FANCY
01.06.2008., 09:31

Unatoč svemu što se događa sa i oko mene, treba ostati realan. Švicarci kao ljudi nisu loši i posjeduju neke vrline koje su za pohvalit. Recimo vole životinje, ne tuku ih i nemuče, čuvaju prirodu, vole prirodu, dio švicaraca je dosta tolerantan (ali samo dio) a sa druge strane, hladni su, izolirani,turaju nos gdje mu jest i nije mjesto, sve vole znati, misle da se samo u Švicarskoj dobro jede i nigdje više, nekad su im životnje važanije od rođene djece, jednostavno dopuštaju si primitivnosti sa kojima je i balkan raskrstio nakon drugo svjetskog rata itdd. Da ne pojašnjavam dalje jer ću otići preduboko u filozofiju a to je prije svega moje osobno zapažanje.

FFE
02.06.2008., 20:41
a jesu im sve tri inicijative odbijene. :rofl::rofl::rofl: SVP pusi sa svojom rasistickom politikom. :rofl: Fancy, odgovorno tvrdim da sviceri imaju najkvalitetniju hranu. :top: u CH se zaista dobro jede. nikada nisam u zivotu bolje meso jela od mesa koje sam kupila u svojemu selu gdje zivim. :top: nigdje ne budem tako kvalitetno jela kao ovdje. i sto je vazno, oni zaista veliku vaznost pridaju hrani, i njenoj kvaliteti. ali jebi ga, neke stvari su lose, kao recimo da stranci placaju vise premije za autoosiguranje od domacih. je, sada ce netko reci statistika, bla-bla. to je rasizam, a ne statistika. :flop: ili ovakve stvari s drzavljanstvom. dok ne padne kakva tuzba koja ce sve to promijeniti...

FFE
02.06.2008., 20:49
Nista sad opet ima 12 godina delay, pa ispocetka.
moze se zaliti, ili mozda tuziti. kladim da bi dobio parnicu. :top: evo jedan drugi primjer, ispricao mi je mm. njegov kolega na poslu (svicer) se ozenio s kolumbijankom. i sada, nakon 5 godina zatrazi on drzavljanstvo za nju. rece njemu neki sluzbenik da ne moze. "a pa zakaj ne, ima sve uvjete", pita on. "pa zato kaj ste kupili zenu". i tak' se oni natezali nekoliko godina dok ovaj nije zaprijetio da ce unajmiti advokata. mozda je cak i unajmio, ne sjecam se vise. i odjenom je sve bilo rijeseno. :rofl: preokleti rasist.:bljak: i takve budale koje su se uguzile na takvim birokratskim mjestima i parazitiraju na racun drugih-odlucuju... :flop:

Ame®icano
03.06.2008., 00:24
Sreca da nisam isao detaljno. ...

I ja kazem, sreca. Meni bilo mucenje samo procitati sto ti sve traze... :D

Tvrtko1995
03.06.2008., 04:16
moze se zaliti, ili mozda tuziti. kladim da bi dobio parnicu. :top: evo jedan drugi primjer, ispricao mi je mm. njegov kolega na poslu (svicer) se ozenio s kolumbijankom. i sada, nakon 5 godina zatrazi on drzavljanstvo za nju. rece njemu neki sluzbenik da ne moze. "a pa zakaj ne, ima sve uvjete", pita on. "pa zato kaj ste kupili zenu". i tak' se oni natezali nekoliko godina dok ovaj nije zaprijetio da ce unajmiti advokata. mozda je cak i unajmio, ne sjecam se vise. i odjenom je sve bilo rijeseno. :rofl: preokleti rasist.:bljak: i takve budale koje su se uguzile na takvim birokratskim mjestima i parazitiraju na racun drugih-odlucuju... :flop:

To sve ulazi u moju konstataciju o skrivenim i otvorenim europskim rasistima.

Fala Bogu na USA.

CroatiaTomo
03.06.2008., 04:52
Fala Bogu na USA.

Gdje rasizma naravno nema.

jamesbond
03.06.2008., 05:17

Fala Bogu na USA.

Jel su to tamo, u USA, svi otvoreni rasisti? Nema skrivenih, pa covijek odmah zna na cemu je ili .....

Het
03.06.2008., 07:39
Jel su to tamo, u USA, svi otvoreni rasisti? Nema skrivenih, pa covijek odmah zna na cemu je ili .....

zato i danasnji KKK nose kapice jer je sve otvoreno..:kava:

jamesbond
03.06.2008., 08:07
zato i danasnji KKK nose kapice jer je sve otvoreno..:kava:

Ajde, ajde.. ne budi tako ostra :cerek:
Pa vide im se valjda oci iz blizine. I to je neka vrsta otvorenosti.

Svicar
03.06.2008., 08:15
Ne,nije 12 godina u jednoj opcini,nego u CH,a najmanje 3god.u jednoj opcini,ali u zadjih 5 god,barem u kantonu LU.Sve je to farsa,mogu da otezu koliko zele,prije je to bilo sve gotovo za neko razumno vrijeme,sada kada sve zavrsis,prodjes komisiju,polozis sve ispite,cekas da Bern odobri,a to traje malo duze zbog zaguzenja ureda.
Ali ako jednom dodje onda si ok,moze ici doma,pokupit svoju penzion kasu i za 10 godina doci i kazat,cujte,ja vas volim,tosam vam pokazao prije 10 godina i sad sam bez love i trebam skrb:top:.
Svemu ovom krivi su juznjaci:flop:,zatvori se svake godine prosirivaju da bi oni imali mjesta,oni se trude da droga ima nisku cijenu,a pos smo svi zivjeli u jednoj drzavi,tako nas i gledaju,a ima ih za jedan poveci kanton,pogodite na koga mislim?

Shipuga_
03.06.2008., 16:25
Svemu ovom krivi su juznjaci:flop:,zatvori se svake godine prosirivaju da bi oni imali mjesta,oni se trude da droga ima nisku cijenu,a pos smo svi zivjeli u jednoj drzavi,tako nas i gledaju,a ima ih za jedan poveci kanton,pogodite na koga mislim?

o cemu pricas?

obrazlozi malo... nismo svi iz CH

http://i26.tinypic.com/2m4twqt.gif

Super Suljo
03.06.2008., 16:39
Valjda misli na Siptare.

Super Suljo
03.06.2008., 16:40
Inace, lijepa moja Kanada :cerek: :love:

FFE
03.06.2008., 18:14
o cemu pricas?

obrazlozi malo... nismo svi iz CH

http://i26.tinypic.com/2m4twqt.gif

misli na balkance. :)

FFE
03.06.2008., 18:16

Fala Bogu na USA.

ti se salis? u USA nema rasizma? :rofl::rofl::rofl: nema mozda prema tebi, bijelcu.:D

CroatiaTomo
04.06.2008., 00:35
ti se salis? u USA nema rasizma? :rofl::rofl::rofl: nema mozda prema tebi, bijelcu.:D

Trtko gleda svijet kroz carobnu kuglu iz "99 cents store".
A sta drugo ocekivati od lika kojega boli briga sto negdje ljudi umiru i sto su siromasni u Hr "marva"...dok god su njemu djepovi puni... zasto bi brinuo sto prema nekima postoji rasizam, cak i u njegovoj voljenoj novod drzavi...ali najsmijesnije je sto i njemu iza ledja se smiju i nazivaju ga svakojakim imenima kao i bilo kojeg drugog imigranta.

TomK
04.06.2008., 12:25
... Švicarci kao ljudi nisu loši i posjeduju neke vrline koje su za pohvalit. Recimo vole životinje,...

Cini se da je u Svicarskoj najbolje biti zivotinja.

Oni koji zele boraviti u Svicarskoj, a za to nemaju nikakve mogucnosti, za njih je najbolje da u Svicarsku udju na cetiti noge. I kad ih policajac/carinik upita za putovnicu, oni samo kazu: "Av, av", lijepo se nasmjese i polizu doticnog gospodina po licu. On ce u skladu sa najljepsom svicarskom tradicijom reci: "Gle, kakav krasan psic", i naci nekakvu bogatu svicarsku familiju koja ce ih udomiti.

Ostatak je uzivanje, jer je u Svicarskoj bolje biti pas nego covjek.

Ipak, suosjecam se s tobom. Nije uredu da se ljudi tretiraju na takav nacin. Pretpostavljam da je uzrok tome strah od gubitka materijalnog blagostanja ukoliko se etnicka slika promijeni. Da si u Svicarsku donio par milijuna franaka sigurno bi ti dali drzavljanstvo. Ovako, oni jednostavno ne mogu vidjeti kakva je korist za njih da si i ti drzavljanin njihove zemlje.

Lijepi pozdravi

jamesbond
04.06.2008., 12:46
Cini se da je u Svicarskoj najbolje biti zivotinja.

Oni koji zele boraviti u Svicarskoj, a za to nemaju nikakve mogucnosti, za njih je najbolje da u Svicarsku udju na cetiti noge. I kad ih policajac/carinik upita za putovnicu, oni samo kazu: "Av, av", lijepo se nasmjese i polizu doticnog gospodina po licu. On ce u skladu sa najljepsom svicarskom tradicijom reci: "Gle, kakav krasan psic", i naci nekakvu bogatu svicarsku familiju koja ce ih udomiti.

Ostatak je uzivanje, jer je u Svicarskoj bolje biti pas nego covjek.

Ipak, suosjecam se s tobom. Nije uredu da se ljudi tretiraju na takav nacin. Pretpostavljam da je uzrok tome strah od gubitka materijalnog blagostanja ukoliko se etnicka slika promijeni. Da si u Svicarsku donio par milijuna franaka sigurno bi ti dali drzavljanstvo. Ovako, oni jednostavno ne mogu vidjeti kakva je korist za njih da si i ti drzavljanin njihove zemlje.

Lijepi pozdravi

Ne kuzim ovu tvoju usporedbu da psom :confused:
Taj pas, ako cemo vec bukvalno, nije trazio da predje preko granice, a ako ga je vec netko prebacio onda i zasluzuje da nadje neku "bogatu svicarsku familiju"

Meni je isto zao sta se Faciyu desava, ali jebiga, ajmo sad drvlje i kamenje po svicarcima i prozvat ih ludim jer vole i cijene zivotinje.

Inace, pitam se koliko je drzavljanstava HR dala stranim gradjanima? Da vidim ako dodje neki Afrikanac, visoko obrazovan, cak i sa punom kesom para kada ce dobit HR drzavljanstvo? Odgovor je - Nikad.
A o nama, kao naciji, i nasoj brigi i paznji o zivotinjama necu da ulazim. Koliko macki i pasa lutalica imamo po ulicama, toliko nemaju cijela zapadna Europa kad se zbroje svi skupa.

TomK
04.06.2008., 13:06
Ne kuzim ovu tvoju usporedbu da psom :confused:
Taj pas, ako cemo vec bukvalno, nije trazio da predje preko granice, a ako ga je vec netko prebacio onda i zasluzuje da nadje neku "bogatu svicarsku familiju"

Meni je isto zao sta se Faciyu desava, ali jebiga, ajmo sad drvlje i kamenje po svicarcima i prozvat ih ludim jer vole i cijene zivotinje.

Inace, pitam se koliko je drzavljanstava HR dala stranim gradjanima? Da vidim ako dodje neki Afrikanac, visoko obrazovan, cak i sa punom kesom para kada ce dobit HR drzavljanstvo? Odgovor je - Nikad.
A o nama, kao naciji, i nasoj brigi i paznji o zivotinjama necu da ulazim. Koliko macki i pasa lutalica imamo po ulicama, toliko nemaju cijela zapadna Europa kad se zbroje svi skupa.
Kako ne razumijes? To nije pravi pas, to je covjek koji se pretvara da je pas, i to vrlo inteligentan pas koji razumije sve sto mu se kaze, a i sam bi dosta toga mogao reci (cak bi i test za drzavljanstvo mogao poloziti), ali ne smije, jer ce se otkriti da nije pravi pas, pa zato jedino sto s vremena na vrijeme "kaze" je jednostavno "av av av".

A tko moze dobiti hrvtasko drzavljanstvo, odgovor je - Semjon Mogiljevic, Milorad Lukovic Legija, Stanko Subotic Cane, Marko Milosevic, i jos 253 osobe sa kriminalnim dosijeima.

Lijepi pozdravi

FFE
04.06.2008., 18:35

Lijepi pozdravi

u ovome je sustina problema! da nas fancy ima kojim slucajem nekoliko mil. franaka, ne bi se morao zajebavati s nikakvim razgovorima, papirima itd.

FFE
04.06.2008., 18:41
A sta drugo ocekivati od lika kojega boli briga sto negdje ljudi umiru i sto su siromasni u Hr "marva"...dok god su njemu djepovi puni... zasto bi brinuo sto prema nekima postoji rasizam, cak i u njegovoj voljenoj novod drzavi...ali najsmijesnije je sto i njemu iza ledja se smiju i nazivaju ga svakojakim imenima kao i bilo kojeg drugog imigranta.
pa dobro, ne bumo bas tak' ostro. :mig: ja kuzim tvtka, prema onome sto je pisao, stekla sam dojam. i razumijem ljude koji su puno dali, a zauzvrat nista dobili. :( vjerujem da je sada sretan je dobije onoliko koliko i da. :) i preporucujem ti da zivis u jednoj europskoj drzavi, recimo svicarskoj. pa bus vidio sto znaci ne voljeti strance. poceti ce ti sa stanom, do osiguranja za auto. :D i tak' se nastaviti...:D a sve lijepo skriveno, onak' u rukavicama. :rolleyes:

Tvrtko1995
05.06.2008., 03:29

Tvoj zivot ne bi imao smisla bez mene.
Rekao sam ti vec nekoliko puta, pa cu ponoviti. Mozda ce se i neki moderatori malo potruditi da pogledaju da je tako:

1. Odjebi od komentara mojih postova
2. Ako imas sta reci o topiku, onda to kazi i prestani srati i podjebavati bez ikakvog smisla.

Tvoja sitna seljacko-paorska podjebavanja nemaju vise nikakvog smisa, osim tebi samome da zatomis ljubomoru i inferiornost.

Tvrtko1995
05.06.2008., 03:31
Gdje rasizma naravno nema.

Navedi jedan primjer da je netkom odbijeno drzavljanstvo zbog toga sto nema DOVOLJNO americkih prijatelja i kolektivno cemo ti na forumu napraviti BJ.

Ajd sad, trazi primjer!

Tvrtko1995
05.06.2008., 03:37

Nema rasizma u drzavljanstvu.
Ima skrivenog rasizma na svim nivoima, ali ima i crnackog rasizma prema bijelcima i to je u usponu.
Ima rasizma neskrivenoga na sjeveru, gdje nemaju bas puno crnaca, tako da im iz usiju curi rasizam.

Jednom prilikom vozim kroz crnacki kvart i ispred auta istrca neka napudrana gospoja. Zaustavi me i ocajnickim glasom zapomaga:

"Molim vas, kako da izadjem iz ovog GETA na I-75? Vi ste prvi bijelac kojega sam vidjela i zaustavila. Nikoga ne smijem pitati. Ako mi vi ne pomognete, ne znam sta cu!!!"

Kazem joj da nema problema, samo neka me prati jer i ja idem prema I-75.

Pogledam tablice: Michigen!
Jebo ti budalu.

CroatiaTomo
05.06.2008., 04:16
i kolektivno cemo ti na forumu napraviti BJ.

Tvoje slobodne aktivnosti me ne zanimaju.

buntspecht
06.06.2008., 00:02

Sorry,ali ovo nemerem vjerovat...inace je poznato da svicarci bas neako

nevole ausländere,(svejedno otkud dolaze)al ovo bi cak i za njih bilo malo

previse

ovo sa znanjem,njemackog,ili politici ok,al ovo s prijateljima ,ma nema sanse.

Evil Kanevil
06.06.2008., 00:56
Zao mi je cuti losu vijest.

Zanimljivo mi je da je slicna vijest bila nedavno u NYT:
http://www.nytimes.com/2008/06/01/world/europe/01swiss.html?_r=1&ref=europe&oref=slogin

FANCY
06.06.2008., 16:25
Nisam par dana svracao na forum ali vidim da se i dalje raspravlja.
Evo nakon tjedan dana kad se glava malo ohladi i tenzije spuste, neke stvari se mogu jos realnije sagledati i moze se zavirit duboko u sam kontekst izrecenog.
Vidim da mnoge pogada ovo sto se meni dogada, dakako nije se lako sa ovim nosit, ali unatoc nepravdi i rasistickom odnosu, niti ih mrzim, niti ih volim, ni manje ni vise nego prije trazenja drazvljanstva.
Nakon ovako necega covjek se malo zamisli i pocne okretati tu carobnu rijec "DEMOKRACIJA" ili bolje receno direktna demokracija. Mnogi znaju o cemu pricam, ali ponavljanje je majka znanja pa cu opet reci, direktna demokracija ili demokracija gdje narod bira direktno nekoga ili nesto i ta se odluka uvijek uzima kao konacna (u tom smislu).
Sve to ima svoje dobre i lose strane. Kod nas nije bilo direktnoig biranja ljudi iz opcine u kojoj zvim, ali je 9-o clana komisija bila iz ove opcine a oni su ta direktna demokracija u ovom slucaju. Naravno komisija ima pravo odlucit a koliko je ta odluka u skladu sa drugim parametrima demokracije i slobode, a to je vec prica za sebe.
Recimo to malo jednostavnije.
Zivite negdje gdje X ljudi imaju predrasude "negativno" misljenje o Y ljudima. Zatim vi trazite nesto od X ljudi i za ocekivati je da vam nece to nesto dati. Zatim se dogodi da X ljudi nemaju vise pravo odluke dali da vam nesto daju ili ne, zatim X ljudi izaberu izemedu sebe X ljude koji ce odrazavati njihovo misljenje i naravno njihove predrasude itd..I koja je sad tu razlika? Mozda vrijedi ona stara, ja nisam krao ali sam cuvao strazu i pazio da nitko ne naide.
Ovo su ipak nase polemike i zapazanja a i dobar put da jos vise produbimo neke stvari koje imaju veze sa svima nama, nebitno radilo se o diaspori ili domacim, bilo koja zemlja na ovoj planeti.
Sve u svmu kao i uvijek postoje samo dobri i losi.
Nisam roden u demokraciji, kao neki, i oduvijek su nas samatrali da mi neznamo sto je to sloboda i sto su to ljudska prava, kako se ponasati demokraticno itdd,. Meni se cini da dosta njih demokraticni zna definiciju demokracije ali je interpretiraju na sebi svojestven nacin. Jos jedan kratki osvrt na razgovor. Primam lokalne, dnevne novine, dugo vremena, i pitaju oni mene dali mi primamo te novine, dali smo predplaceni na njih?Ja kazem da, primamo, nakon krace pauze upita ona mene? A kad i u koliko sati dolaze te novine? Hajde sad izvucite zakljucak, zasto me to pitala? Sto moja rjec njima znaci? I sve drugo sto sam im rekao sto to njima znaci. I nakon toga ti napise u pismu da se premalo druzis sa CH ljudima,.

FFE
06.06.2008., 17:28
Zao mi je cuti losu vijest.

Zanimljivo mi je da je slicna vijest bila nedavno u NYT:
http://www.nytimes.com/2008/06/01/world/europe/01swiss.html?_r=1&ref=europe&oref=slogin

iskreno receno, malo mi je zaista tesko povjerovati u ovakve price. zena koja perfektno govori njemacki, odrasla dio u CH, pa da je odbijaju nekoliko puta. :ne zna: prosla sam sve to prije nesto godina, sve mi ej to bilo vrlo jednostavno. trebala sam nauciti nesto o politici, malo zemljopisa, puno platiti, reference s posla, nisam bila u nikakvome "verband-u", nisam imala brdo svicarskih prijatelja. i mnogi drugi su na slican ancin prosli, neki nisu niti njemacki zanli akko spada. tako da sam malo ipak skepticna. vjerujem da su malo poostrili mjere, ali da su pak tako zlocesti, ne vjerujem...

Keya
06.06.2008., 18:02
fancy zao mi je. zao mi je jer to odbijanje mora biti grozan osjecaj. jer sam tvoj upit za drzavljanstvom je zelja za integracijom a oni ne ne zele tvoju integraciju. to je stvarno ruzno.

FFE... zadnjih godina se masu stvari promijenilo... ja sam odma dobila dozvolu boravka na 10 godina a nisam znala pisnut francuski a sad ne samo da ti treba polozen ispit francuskog da bi uopce usao u zemlju nego te onda tek izmuce s papirima....

Evil Kanevil
06.06.2008., 18:07
iskreno receno, malo mi je zaista tesko povjerovati u ovakve price. zena koja perfektno govori njemacki, odrasla dio u CH, pa da je odbijaju nekoliko puta. :ne zna: prosla sam sve to prije nesto godina, sve mi ej to bilo vrlo jednostavno. trebala sam nauciti nesto o politici, malo zemljopisa, puno platiti, reference s posla, nisam bila u nikakvome "verband-u", nisam imala brdo svicarskih prijatelja. i mnogi drugi su na slican ancin prosli, neki nisu niti njemacki zanli akko spada. tako da sam malo ipak skepticna. vjerujem da su malo poostrili mjere, ali da su pak tako zlocesti, ne vjerujem...
Meni je recimo nezamisljivo da bi netko covjeka, koji je ispunio sve definirane uvjete da postane drzavljanin moje zemlje, odbio zbog nedefiniranih kriterija poput: "nedovoljno dobrog engleskog", posla koji radi, koliko americkih prijatelja ima, ili koliko je angaziran u lokalnim organizacijama.

FFE
06.06.2008., 18:41
fancy zao mi je. zao mi je jer to odbijanje mora biti grozan osjecaj. jer sam tvoj upit za drzavljanstvom je zelja za integracijom a oni ne ne zele tvoju integraciju. to je stvarno ruzno.

FFE... zadnjih godina se masu stvari promijenilo... ja sam odma dobila dozvolu boravka na 10 godina a nisam znala pisnut francuski a sad ne samo da ti treba polozen ispit francuskog da bi uopce usao u zemlju nego te onda tek izmuce s papirima....

pa kaj nisi ti u francuskoj? :confused:

FFE
06.06.2008., 18:41
Meni je recimo nezamisljivo da bi netko covjeka, koji je ispunio sve definirane uvjete da postane drzavljanin moje zemlje, odbio zbog nedefiniranih kriterija poput: "nedovoljno dobrog engleskog", posla koji radi, koliko americkih prijatelja ima, ili koliko je angaziran u lokalnim organizacijama.

iz iskustva govorim da su ovdje ljudi s puno losijim znanjem njemackoga dobili drzavljanstvo. i kao sto sam rekla, nitko nije provjeravao moje frendove, niti koje su nacionalnosti. :D niti me tko pitao tko su mu prijatelji. hm, ne, ne mogu u ovo povjerovati.:ne zna:

Keya
06.06.2008., 18:43
pa kaj nisi ti u francuskoj? :confused:

jesam no zelim reci da se u europskim zemljama opcenito (suisse incluse) puno toga promijenilo zadnjih godina....

Het
06.06.2008., 18:49
U zadnjih par godina su se zakoni jako promjenili, kad sam ja dosla ovdje onda je bilo doslovno 'piece of cake' dobit sve.
Nedavno sam se malo raspitala cisto informativno (nije mi potrebno za mene) nesto ne vjerojatno koliko se je sami proces promjenio. Sumnjam da je Irska jedina zemlja u kojoj su promjene tako drasticne.

FFE
06.06.2008., 18:51
hm, gledala sam uvjete prije nekoliko tjedana, budem zatrazila drzav. za svojega muza (buduci da isunjava uvjete) prije nego kaj se iselimo, i uvjeti su jednaki kao oni prije 5 godina. nisam vidjela nikakvu drasticnu razliku. :ne zna: doduse nisam gledala za one s C-vizom...e sada, buduci da je on savrseno integriran, u verband-u je, ima svicere za frendove, govori njemacki, radi itd. bas me zanima jel' bu ga odbili.:D

Het
06.06.2008., 18:57
Kod vas onda i nije tolika razlika, ili se to mozda mene cini posto sam dugo vani. Nisam nikad bila previse upucena u te zakone dok mi muz nije dosadio pa sam to sredila.

FANCY
06.06.2008., 19:50
iz iskustva govorim da su ovdje ljudi s puno losijim znanjem njemackoga dobili drzavljanstvo. i kao sto sam rekla, nitko nije provjeravao moje frendove, niti koje su nacionalnosti. :D niti me tko pitao tko su mu prijatelji. hm, ne, ne mogu u ovo povjerovati.:ne zna:
Vjeruj nevjernice vjeruj...
:cerek:

FANCY
06.06.2008., 19:54
Pokusao sam stavit kopiu pisma, ali neide, slika mora biti velicine 9.0 kb a toliko nemogu komprimirati sliku.
Ako netko zeli poslat cu na mail, na pm isto tako neide, slika prevelika 2x400 kb.
Dakako posaljite mi Mail na PM.

Het
06.06.2008., 20:03
Pokusao sam stavit kopiu pisma, ali neide, slika mora biti velicine 9.0 kb a toliko nemogu komprimirati sliku.
Ako netko zeli poslat cu na mail, na pm isto tako neide, slika prevelika 2x400 kb.
Dakako posaljite mi Mail u PM.

Bas mi je zao sta niste uspjeli, kao sta je vec netko rekao 'zelis se uklopit a nedaju'. Nisam bas pratila sve od pocetka, koliko dugo si tamo?

FANCY
06.06.2008., 20:40
Bas mi je zao sta niste uspjeli, kao sta je vec netko rekao 'zelis se uklopit a nedaju'. Nisam bas pratila sve od pocetka, koliko dugo si tamo?

Još nije gotovo do kraja, imam pravo na nekakve žalbe i to sam iskoristio.
A u CH sam od 11 mjeseca 1995, oko 13 godina.

Het
06.06.2008., 20:45

Neznam sta ti rec, mi smo iz UK preselili u Irsku u svibnju '95. Ja sam vec '98 mogla dobit sve da sam htjela, od tad su se zakoni promjenili koliko cujem ali i sad nakon ovoliko u Irskoj nemaju nikakve osnove za odbijanje zahtjeva. Ja sam pred nesto manje od 2 god napokon to sredila jer je Irac davio. Sve je bilo manje vise samo formalnost skupljanja par sitnica i placanje neke svote jer sam ja uzela drzavljanstvo na bazi neutralnosti (ili se tako nekako zove), ne preko braka.
Stvarno mi nije jasno na kakvoj filozofiji je to bazirano kod njih.

buntspecht
06.06.2008., 21:16
Nisam mogao zbilja vjerovat ovo sto Fancy napisa ,al kad procitah ovo

http://www.tagesschau.de/ausland/meldung134832.html

ma boze sacuvaj ta svicarska.

ocito nevole oni strance ,zar ne?

cak su i prema njemcima cudni koji su otisli tamo.kod mene radi jedna koja je

izdrzala dolje 2 godine i vratila se natrag,kaze mobbing!!!!

nisu je trpili jer nije mogla naucit onaj njihov nazovi njemacki:D:D

ma unazad 2-3 godine sve se to poostrilo sto se tice dobijanja
drzavljanstva,sad zbilja traze dlaku u jajetu.najveca fora je recimo ovdje u njemackoj, kao ak se ozenjenis/udas za njemackog drzavljanina,mozes zatrazit drzavljanstvo nakon 3 godine ,jedan od uvjeta je 60 mjeseci uplacivanja u mirovinsko,samo me zanima na koju foru to moze neko izvest,3 godine su 36 mjeseci......:confused::confused:

Phil Lynott
06.06.2008., 21:49
Stvarno mi nije jasno na kakvoj filozofiji je to bazirano kod njih.

Poanta je integracija. Ko i ostali alpski narodi (Austrijanci, Slovenci) Svicarci imaju snazan identitet i ne vole strance koji se ne uklapaju. Kad usporedim recimo London i Zurich mislim da ne moram posebno naglasavati koliko je svicarski sistem sa naglaskom na integraciji bolji. Irska jos nema razradjen model i jedino u cijelom postupku sto ima ikakve veze sa integracijom jest sudska zakletva vjernosti irskoj drzavi i naciji. Potrebno je puno vise jer Irci na ovaj relativno jednostavan i otvoren nacin riskiraju da i Dublin postane Dublinistan kao i London. Vec se burke povremeno vidjadju na South Circular Road. Islamisti za sada sute cekaju kriticnu masu. Crnaca ima milion. Gdje god dodju sve zaseru. U Svicarskoj toga nema.

Phil Lynott
06.06.2008., 21:50
..........mozes zatrazit drzavljanstvo nakon 3 godine ,jedan od uvjeta je 60 mjeseci uplacivanja u mirovinsko,samo me zanima na koju foru to moze neko izvest,3 godine su 36 mjeseci......:confused::confused:

Tako sto si 24 mjeseca prije braka uplacivao/la u mirovinsko. 24+36=60.

Het
06.06.2008., 22:01
Potrebno je puno vise jer Irci na ovaj relativno jednostavan i otvoren nacin riskiraju da i Dublin postane Dublinistan kao i London. Vec se burke povremeno vidjadju na South Circular Road. Islamisti za sada sute cekaju kriticnu masu. Crnaca ima milion. Gdje god dodju sve zaseru. U Svicarskoj toga nema.

Kroz Dublin samo prodjem s vremena na vrijeme pa nebi bas komentirala , ali i kod nas na zapadu ima sve vise crnaca, vecinom taxisti (zadnja moda). Bili su problematicni kad su tek poceli dolazit ali od kad se promjenio zakon da vise nemozes dobit irsko drzavljanstvo na temelju toga da ti je dijete rodjeno u republici malo su obuzdali strasti, cak ih i ne vidis toliko na ginekologiji (radim u bolnici). Prije koju godinu su antenatal odjeli bili krcati crnkinja, taj 'posao' su kasnije preuzele brazilkinje a njih su pak nasljedile zene iz istocne europe.
Boja koze me nimalo ne smeta, ali me smeta attitude onih koji dodju ovdje i misle da su im irci/zapadnjaci/eu duzni nesto extra pa se bahate i ponasaju bezobrazno.

FANCY
06.06.2008., 22:22
Poanta je integracija. Ko i ostali alpski narodi (Austrijanci, Slovenci) Svicarci imaju snazan identitet i ne vole strance koji se ne uklapaju. Kad usporedim recimo London i Zurich mislim da ne moram posebno naglasavati koliko je svicarski sistem sa naglaskom na integraciji bolji. Irska jos nema razradjen model i jedino u cijelom postupku sto ima ikakve veze sa integracijom jest sudska zakletva vjernosti irskoj drzavi i naciji. Potrebno je puno vise jer Irci na ovaj relativno jednostavan i otvoren nacin riskiraju da i Dublin postane Dublinistan kao i London. Vec se burke povremeno vidjadju na South Circular Road. Islamisti za sada sute cekaju kriticnu masu. Crnaca ima milion. Gdje god dodju sve zaseru. U Svicarskoj toga nema.
Ključna riječ je integracija. Postoji li definicija integracije kao takve i što ona znači za svaku državu, regiju, grad, općinu. Što znači integrirati se? Koja je razlika između integracije i asimiliacije. Ja bih ovaj sistem prije nazvao asimiliacija a ne integracija.
Ja neželim da mi netko nametne svoja pravila življenja i svoje običaje.
Želim slobodno živjeti, slobodno radit, uživati u svojoj obitelji, družit se sa onim tko mi odgovara i kome ja odgovaram, bez da nešto moram. Ako ja poštujem njihove zakone, njihove običaje, pridržavam se reda zajednice, zar to nije dovljno, da možda ne očekuju da stavim servulu (kobasicu) u ruksak i idem cijeli dan šetati po šumama, da ljubim pse u autobusu, i da istjeram dijete iz kuće kad napuni 18 godina i kupim si psa kao zamjenu. NE, jedno veliko NE, takav neću biti nikad, jer mi to nedozvoljava moj odgoj, koji se kovao davno dok je još bio vruć, sad je već ohlađen i može se samo brusit a kovanja više nema.
Nitko od nas nezna što nas čeka u životu, ali ako netko imalo drži do sebe i ako je završio bar 8 razreda škole i pročitao dvije knjige u životu osjetit će kad netko želi da mu nametne svoju volju sa nekim ciljem. Kad to osjetimo, kod 90% ljudi će se pojavit barijera i proradit će neka vrsta samoodbrane.
Baš ta razlika izmežu ljudi i ta raznolikost čini neku državu zanimljivom i slobodnom.
Danas je lako biti patriot, ali teško je biti liberalan i sve ljude sagledati kao ljude a ne kao grupe ili pojedince koje treba natjerati na nešto, primorati ih, ucjenivati ih, jednostavno kao što već rekoh asimilirati ih, ili kod nas poznatije poturčiti, kao za vrijeme turske vladavine.
Možda će netko pomislit, pa jel ti to treba? Ne možda i ne treba, ali ne treba nam ni mobitel, ni auto, ni pc, bez svega tog se može živjeti, ali pitanje je? Dali se "mora" bez toga živjeti jer vam to netko kaže.
Opet sam otišao u filozofiju, ali život je ni manje ni više nego sama filozofija.

Ame®icano
06.06.2008., 23:45
Ako ja poštujem njihove zakone, njihove običaje, pridržavam se reda zajednice, zar to nije dovljno, da možda ne očekuju da stavim servulu (kobasicu) u ruksak i idem cijeli dan šetati po šumama, da ljubim pse u autobusu, i da istjeram dijete iz kuće kad napuni 18 godina i kupim si psa kao zamjenu. NE, jedno veliko NE, takav neću biti nikad, jer mi to nedozvoljava moj odgoj, koji se kovao davno dok je još bio vruć, sad je već ohlađen i može se samo brusit a kovanja više nema.

Zajebi care, ti hoces tamo biti i ostati Hrvat s svicarskom putovnicom, dok oni hoce Svicarca. Nema ti druge nego da kupis kobasicu, planinarske cizme i pocnes zvalit kerove po autobusima. To sto si se ti ohladio nije nikakav izgovor, ako stvarno 'oces njihove papire, moraces se malo zagrijat. ;)

Zavrsi tecaj jodlanja, mozda pomogne.

buntspecht
07.06.2008., 00:06
Tako sto si 24 mjeseca prije braka uplacivao/la u mirovinsko. 24+36=60.

ovaj moj primjer se odnosio na dobivanje drzavljanstva na osnovu braka sa njemcem,za osobe koje nisu do braka zivjele u njemackoj.dakle iako pise nakon 3 godine,nema sanse da imas uplaceno 60 mjeseci mirovinskog

osobe koje dugo zive u njemackoj ne trebaju brak da bi dobile drzavljanstvo.za njih vrijede malo drugacija pravila:D:D

Seminom
07.06.2008., 08:28

Prvo, zao mi je sto si dobio takvo rijesenje.

Upravo sam htjeo pitati jeli imas pravo na zalbu, ... koliko dugo traje taj odgovor na tvoju zalbu ? - mislim ono ako postupak ponovo mjesecima traje jeli nebi bilo dobro iskoristiti u njihovu volju, npr. uclaniti se u nesto, upisati se na nekvi seminar, .... znas ono " der Wille ist da"

FANCY
07.06.2008., 08:40
Zajebi care, ti hoces tamo biti i ostati Hrvat s svicarskom putovnicom, dok oni hoce Svicarca. Nema ti druge nego da kupis kobasicu, planinarske cizme i pocnes zvalit kerove po autobusima. To sto si se ti ohladio nije nikakav izgovor, ako stvarno 'oces njihove papire, moraces se malo zagrijat. ;)

Nema tih papira zbog kojih cu izgubit identitet i postati ovo ili ono. Jedino mogu prihvatit da budem jos bolji "covjek" a sve drugo ne dolazi u obzir. Hrvat jesam i to cu biti dok ne umrem, a kad se "mozda" drugi put rodim kao netko drugi CH, DE, AU, US itd..onda cu biti taj i to je to.
Papire necu, ali hocu vidit dokle mogu ici i dokle ide ta "kleta" demokracija :cerek: kojih su im puna usta, ta sloboda, ta liberlanost..

FANCY
07.06.2008., 08:41

Dobra ideja...:cerek:

FANCY
07.06.2008., 08:51
Prvo, zao mi je sto si dobio takvo rijesenje.

Upravo sam htjeo pitati jeli imas pravo na zalbu, ... koliko dugo traje taj odgovor na tvoju zalbu ? - mislim ono ako postupak ponovo mjesecima traje jeli nebi bilo dobro iskoristiti u njihovu volju, npr. uclaniti se u nesto, upisati se na nekvi seminar, .... znas ono " der Wille ist da"
Neznam ni sam tocno koliko traje procedura oko zalbe itdd, niti itko zna jer neke sam vec pitao u svezi zalbe..
A ovo oko uclanjivanja sam i sam razmisljao ali, ali, ali. Ako im nije dovoljno sve ovo do sad, onda ne znam ni sam, jer jednostavno neke stvari necujes nego ih samo osjetis, a kad to osjete tri osobe istodobno onda tu nemoze biti greske..
Oni uvijek mogu naci pitanje na koje ti neces znati odgovor i odmah ce reci, evo vidite opet ne zna. A da pitam bilo koga iz komisije, oni su svi Svicarci i vole svoju zemlju i znaju sve zivo i nezivo u njoj. U njihovoj zemlji se odrzava EP i u kojoj grupi igra CH, tko su joj protivnici, u kojim gradovim igraju u koje vrijeme, kako se zovu stadioni, koliko gledatelja primaju itdd (stotine pod pitanja). vjerujem da ih 99% nema pojma, a oni kao svicarci bi to trebali da znaju, ako su vec toliki patrioti. Tako oni meni mogu postavit pitanje ovo ili ono i kraj. Kao sto si rekao, der Wille ist da, ali za koga..

FFE
07.06.2008., 09:47
ne preostaje ti drugo nego da se zalis, sto si i ucinio. :) kcer dobila drzavljanstvo?

FANCY
07.06.2008., 09:54
ne preostaje ti drugo nego da se zalis, sto si i ucinio. :) kcer dobila drzavljanstvo?
Ne, nitko nije dobio, cijela familija odbijena. Zena mi je u CH rodena, skolu zavrsila, cijeli zivot zivi ovdije, kcer mi je ovdje rodena, ide u skolu 6 razred i njih dvije su vise svicarke nego hrvatice, iako obe govore perfektno hrvatski, ali ipak razmisljaju na njemacki i kad god me nema u blizini, odmah pricaju njemacki jer im je lakse i dakako razumijem ih ali se uvijek protivim, jer ako budu pricale samoi nejamcki, HR ce veoma brzo zaboravit..
A za kcer su napisali u pismu da ce ona moci ponovno podnijeti zahtijev kad bude zavrsila 8 razred i "kao" ici ce jednostavnije..

Het
07.06.2008., 10:00
Ne, nitko nije dobio, cijela familija odbijena. Zena mi je u CH rodena, skolu zavrsila, cijeli zivot zivi ovdije, kcer mi je ovdje rodena, ide u skolu 6 razred i njih dvije su vise svicarke nego hrvatice, iako obe govore perfektno hrvatski, ali ipak razmisljaju na njemacki i kad god me nema u blizini, odmah pricaju njemacki jer im je lakse i dakako razumijem ih ali se uvijek protivim, jer ako budu pricale samoi nejamcki, HR ce veoma brzo zaboravit..
A za kcer su napisali u pismu da ce ona moci ponovno podnijeti zahtijev kad bude zavrsila 8 razred i "kao" ici ce jednostavnije..

Fancy

Nisam ni skuzila da su one obje rodjene tamo, iskreno to je sramota kad oni ni svojim ljudima ne daju papire.

Secundo
07.06.2008., 10:07
Najvise mi igra ulogu sigurnost pri trazenju "moguceg" novog posla ili ako trazis kredit ili bilo sto drugo, nije isto kad das C-Vizu i CH osobnu. A u zadnjih par godina dosta su se pogorsala prva stranaca. Nemoj se zavaravati. U rasističkim krugovima si sad "huere Usländer", a sa putovnicom ćeš biti Schweizer mit Migrationshintergrund. Možda ti osiguranje za auto pojeftini, ali si izračunaj koliko godina će ti trebati dok uštediš lovu koju moraš dati za državljanstvo (otprilike jedan bruto mjesečni dohod domačinstva).

FANCY
07.06.2008., 10:14
Nemoj se zavaravati. U rasističkim krugovima si sad "huere Usländer", a sa putovnicom ćeš biti Schweizer mit Migrationshintergrund. Možda ti osiguranje za auto pojeftini, ali si izračunaj koliko godina će ti trebati dok uštediš lovu koju moraš dati za državljanstvo (otprilike jedan bruto mjesečni dohod domačinstva).
Znam, do sad je bilo oko 3000 CHF (za CH drzavljanstvo) a koliko ce jos biti???
Recimo ovo oko osiguranja to je samo kap u moru, ima tu jos nekih stvari samo nemogu bas sve iznosit javno, mozda i sam znas na sto mislim.
Bojim se da se ne pocnem osjecati kao Cervantes-ov, Don Quijote u borbi protiv vjetrenjaca. :cerek: Lud ili prokleto slobodan.

Svicar
07.06.2008., 10:20

Dobro jutro,reci kada si bio na komisiji?

Neznam u kojem si ti kantonu,mozda je kod vas drugacije,u LU predas to sve sto oni zele,pozovute na razgovor,pitaju sve sto ni njihovi domaci pojma nemaju,,,za mjesec dana dobijes rijesenje da si:top:,ili da nisi:flop:,kod mene (ili nas)je bilo :top:i to .05.2007 ,do danas niti ja znam gdje je nasi dokumenti,niti sam odbijen,niti znam gdje da pitam.U opcini kazu da su poslali na kanton,u kantonu vele da je to sve u Bernu,i da od drugog mjeseca nisu dobili nista,tako da smo ni na nebu ,ni na zemlji.

Od prije dvije godine placam duplo skuplje osiguranja na dva vozila iako sam vlasnik police 16 godina i obadva su na 30%,iskrsnali mi je sansa da sadasnji stan zamjenim za kucu koja je 1 km,od ovog stana,ali je u drugoj opcini i a dok procedura traje nema mijenjanja mjesta boravka.
Kad asa firmom idem po EU radit radim na polucrno,dok CH drzavljani nemoraju nista priajvljivat.a od mene traze da popunim brdo papira.

Mislim d asu ovo sve ukocili zbog ovih inicijativa koje su pokrenuli, da su previse Alpbanaca udomili koji ce im za 5-10 godina sve zene pozenit(iako imaju prave dole na Kosovu)i jednom reci,dosta,ovo je "KZA"Kosovo zapadno od Alpa.
Pricamo o integraciji,lijepo to zvuci,ok,ali oni sami nisu takvi,oni samo znaju za svoje selo,a kantni im sluzi da se mogu zacauriti u sebe i a o drugima ih nista neiteresuje.

Secundo
07.06.2008., 10:22
e sada, buduci da je on savrseno integriran, u verband-u je, ima svicere za frendove, govori njemacki, radi itd. bas me zanima jel' bu ga odbili.:D Teško kao prognoza tko će pobjediti na EM-u ;)

Jest da su Švicarci na nedavnom glasanju odbili prijedlog da se zahtjev za državljanstvom može odbiti bez obrazloženja, i istina je da sada postoji pravo na žalbu, kao kod ostalih državnih postupaka. Međutim, kriteriji za obrazloženja pri odbijanju zahtjeva nisu postavljeni, niti u pozitivnom smislu (kao npr. test njemačkog na Goethe Institutu), niti negativno (ne kažnjavanje, ne ovisnost o socijalnoj pomoći), tako da svaka komisija može sama određivati kriterije kako joj padne na pamet. I tako bi Fancy vjerojatno u Zuerich-u dobio državljanstvo bez pol muke, dok u provinciji vrijede druga pravila.

FFE
07.06.2008., 10:37
fancy, shit. :( pa kaj djecu ne ostave na miru. :( mislim da bi ovdje jedan dobar odvjetnik dobro pocistio, ali i to sve kosta. drzim palceve za zalbu. :)
secundo, ma njega boli briga jel' bu ga odbili ili ne. :rofl: ovo ce biti samo test, da vidi dokle ide ljudska glupost, buduci da mu ne mogu (ovaj puta) nista naci. :D rekel je, ako ga budu odbili, samo ce biti jos jedan argument da se iseli. :D

edit: znam kaj mogu naci-ima sigurno desetak kazni zbog prebrze voznje. :rofl:

FANCY
07.06.2008., 11:17
fancy, shit. :( pa kaj djecu ne ostave na miru. :( mislim da bi ovdje jedan dobar odvjetnik dobro pocistio, ali i to sve kosta. drzim palceve za zalbu. :)
secundo, ma njega boli briga jel' bu ga odbili ili ne. :rofl: ovo ce biti samo test, da vidi dokle ide ljudska glupost, buduci da mu ne mogu (ovaj puta) nista naci. :D rekel je, ako ga budu odbili, samo ce biti jos jedan argument da se iseli. :D

edit: znam kaj mogu naci-ima sigurno desetak kazni zbog prebrze voznje. :rofl:
Nemam desetak imam tri:cerek:ali od placanja neparkiranja ima jedno 40-ak ali od prije par godina..:flop:
Rekao sam vec, putujem gdje zelim bez vize sa putovnicom i to mi nije prioritet, ali zelim vidjeti dokle ide sve ovo, jest da kosta i novaca i zivaca ali bas me zanima.
Kao sto secunda rece, ovdje u provinciji vrijede druga pravila.
Ali prije nego rijesim da se odselim imam jos par stvari koje sam im duzan..
Recimo unatrag tri cetiri godine, kad subotom ujutro izademo u grad u kupovinu ja najcesce nakon kupovine sjednem negdje vani i citam novine dok zena sa kceri obilaze "kojekave zenske radnje" u kojima ja nemam sto trazit.
I mnogo puta na mjestima gdje prolazi najvise ljudi postave svoje satore, kojekave stranke, najcesce SVP desno orijentirani, njih najvise vidam i onda recimoi prije nekog glasnja ili biranja dijele jabuke, cvijetove, privjeske itdd.
Sve bi to bilo u redu da se nije vec nekoliko puta (vise od 4) dogodilo da kad mi prolazimo ili crnci ili tamnoputi, oni samo okrenu glavu kao da nas nema, kako samo znaju da nismo njihovi, kao da nam pise na celu nisu svicarci. Nekoliko puta me dijete pitalo? Tata zasto nama nedaju jabuku kad prolazimo a njima daju? Ja sam isto ostao bez teksta i nisam znao sto reci, rekao sam ako zeli jabuku kupit cu joj. Drugo nisam znao sto da joj kazem jer nebi razumjela.
Jabuka kao jabuka, ali ta jabuka ili neka druga sitnica znaci mnogo vise kad se neke stvari povezu.
Iduci put kad vidim da dijele jabuke samo svojima, otici cu u Migros i kupit sve jabuke sto imaju, dovesti ih, sjesti pokraj tih koji djele jabuke samo svojim i to samo zato jer oni mogu glasovat a mi ne i njih "potkupljuju" i napisat cu transparent jabuke sa sve ljude i dijelit cu jabuke svima koji naidu i koji budu zeljeli uzeti. Da im samo pokazem sto je jednakost i sto je demokracija i ravnopravnost medu ljudima, bar u dijeljenu jabuka, jer ako ovdje rpave razliku, sto onda ocekivati u drugim stvarima.:cerek:

FANCY
07.06.2008., 11:29
Dobro jutro,reci kada si bio na komisiji?

Neznam u kojem si ti kantonu,mozda je kod vas drugacije,u LU predas to sve sto oni zele,pozovute na razgovor,pitaju sve sto ni njihovi domaci pojma nemaju,,,za mjesec dana dobijes rijesenje da si:top:,ili da nisi:flop:,kod mene (ili nas)je bilo :top:i to .05.2007 ,do danas niti ja znam gdje je nasi dokumenti,niti sam odbijen,niti znam gdje da pitam.U opcini kazu da su poslali na kanton,u kantonu vele da je to sve u Bernu,i da od drugog mjeseca nisu dobili nista,tako da smo ni na nebu ,ni na zemlji.

Od prije dvije godine placam duplo skuplje osiguranja na dva vozila iako sam vlasnik police 16 godina i obadva su na 30%,iskrsnali mi je sansa da sadasnji stan zamjenim za kucu koja je 1 km,od ovog stana,ali je u drugoj opcini i a dok procedura traje nema mijenjanja mjesta boravka.
Kad asa firmom idem po EU radit radim na polucrno,dok CH drzavljani nemoraju nista priajvljivat.a od mene traze da popunim brdo papira.

Mislim d asu ovo sve ukocili zbog ovih inicijativa koje su pokrenuli, da su previse Alpbanaca udomili koji ce im za 5-10 godina sve zene pozenit(iako imaju prave dole na Kosovu)i jednom reci,dosta,ovo je "KZA"Kosovo zapadno od Alpa.
Pricamo o integraciji,lijepo to zvuci,ok,ali oni sami nisu takvi,oni samo znaju za svoje selo,a kantni im sluzi da se mogu zacauriti u sebe i a o drugima ih nista neiteresuje.

To prvo rjesenja sam ja dobio (od predsjednice opcine). prije dvije godine.
U tom pismu pise da smo otvorenji ljudi, da mi je zena zavrsila ovdje skolu, dijete ide u skolu, tu se rodjene da smo se odlicno integrirali, da njemacki pricam odlicno, da razumijem politiku i sto se desava, da imamo stalane poslove ,sve placamo redovno, prijateljski nastrojeni itdd...stvarno je zena sve realno napisala, osim da je rekla da mooramo malo vise znati o svojoj opcini ali to je trivijalna stvar.
A ova komisija je napisala cistu suprotnost po svim pitanjima.

Neznam dali je kod vas kao kod nas, ali bojim se da jos imas opcinsku komisiju, bas ovu koja je nas odbila.
Ja sam kanton Schaffhausen opcina Neuhausen sa svojim Rheinfall-om.
Posjetite nas imamo vodopad? http://www.neuhausen.ch/ malo veci od mjesta gdje se Ukrina ulijeva u Savu??

FANCY
07.06.2008., 11:32
Pogledaj samo ovo: Analiza sto je glasao vidi razliku Crevnim napisano u svezi za i protiv stranaca da dobiju CH drzavljanstvo. (u tom smislu)
Abstimmung vom 1. Juni 2008
Gemeinde Neuhausen am Rheinfall
Eidgenössische Volksabstimmung
Total Stimmberechtigte (inkl. Auslandschweizer): PA GLEDAJ SAMO OVO? Strani Hrvati/Hrvatski stranci?
Eingegangene Stimmzettel 1
Stimmbeteiligung: 61,7 %
Eingegangene Stimmzettel 2
Stimmbeteiligung: 61,6 %
Eingegangene Stimmzettel 3
Stimmbeteiligung: 61,6 %
5'415
3'341
3'335
3'334
Abstimmungsergebnis:
Ja Nein
1
Volksinitiative vom 18. November 2005 "für
demokratische Einbürgerungen"
(Bundesbeschluss vom 5. Oktober 2007
1'383
1'821 UMALO PA IZGLASASE
2
Volksinitiative vom 11. August 2004
"Volkssouveränität statt Behördenpropaganda"
(Bundesbeschluss vom 21. Dezember 2007)
976
2'050
3
Verfassungsartikel vom 21. Dezember 2007
"für Qualität und Wirtschaftlichkeit in der
Krankenversicherung"
856
2'244
Neuhausen am Rheinfall, 1. Juni 2008

Evo direktan link

http://www.neuhausen.ch/fileupload/Resultate_Abstimmung.pdf

Da budemo nacisto, nije ovakosamo u CH, ima jos mnogo zemalja gdje vlada ovaj prikriveni rasizam i nesnosljivost prema drugim narodima i rasama..Ali ipak unatoc tolikim zakonima, medijima, skolovanju i svemu drugom, NAZALOST desavaju se ovakve ali i mnogo gore stvari,.

grogo bolger
07.06.2008., 11:46
pozdrav,

isprika na offtopicu, iako živim u HR, vrlo rado svratim ovdje, naime zanima me kako naši ljudi žive van i vidim da nije vani sve blistavo.

uglavnom samo da pozdavim FANCYja, žao mi je što su šviceri takvi rasisti, nadam se da ćeš uspjeti dobit državljanstvo :top:

slijedeći put kad sretnem neke švicere na obali bit ću malo manje ljubazan :E

Svicar
07.06.2008., 11:48
To prvo rjesenje napisano za komisiju da se znaju tko im dolazi,da eventulao postave pitanje,pola od toga sroci policija.Mi smo to sve prosli,sve za pet,samo cekamo odgovor iz Berna,sto je navodono formalnost,najgora je ta komisijaa to je proslo( u manjim mjestima je klasicno dizanje ruku svih gradjana),i to u petom mjesecu prosle godine,obicno to potraje 3-4mjeseca danas pozovu u opcinu na primanje(tako je to prije bilo),da presednik opcine cestitia,nesto se popije i to je to:top:,izgovoor je da su u Bernu prezauzeti velikim brojem predmeta i da svakog casa treba stici.Nigdje nepise koliko vremena sve to treba da traje,:flop:Kadija te tuzi,kadija te sudi:flop:

FANCY
07.06.2008., 13:18
pozdrav,

isprika na offtopicu, iako živim u HR, vrlo rado svratim ovdje, naime zanima me kako naši ljudi žive van i vidim da nije vani sve blistavo.

uglavnom samo da pozdavim FANCYja, žao mi je što su šviceri takvi rasisti, nadam se da ćeš uspjeti dobit državljanstvo :top:

slijedeći put kad sretnem neke švicere na obali bit ću malo manje ljubazan :E
Hvala na podrsci, nemoj biti manje ljubazan ni u kom slučaju, štoviše budi još ljubazniji nego prije i prema njima i prema svima, neka vide da su hrvati prijateljski, društven i slobodan narod, uvijek spreman pomoći i da nemamo protiv nikog ništa. Naravno ima i kod nas grupica i kojekavih izuzetaka, ali opet smo mi drugačiji mentalitet i nemože se radit usporedba.
Svakako vrijedi naglasit da mi je dosta Švicaraca reklo kako su hrvati ljubazni
i kako im je bilo lijepo na moru i da će opet ići u HR, tko zna valjda nauče nešto od nas...

FANCY
07.06.2008., 13:22
To prvo rjesenje napisano za komisiju da se znaju tko im dolazi,da eventulao postave pitanje,pola od toga sroci policija.Mi smo to sve prosli,sve za pet,samo cekamo odgovor iz Berna,sto je navodono formalnost,najgora je ta komisijaa to je proslo( u manjim mjestima je klasicno dizanje ruku svih gradjana),i to u petom mjesecu prosle godine,obicno to potraje 3-4mjeseca danas pozovu u opcinu na primanje(tako je to prije bilo),da presednik opcine cestitia,nesto se popije i to je to:top:,izgovoor je da su u Bernu prezauzeti velikim brojem predmeta i da svakog casa treba stici.Nigdje nepise koliko vremena sve to treba da traje,:flop:Kadija te tuzi,kadija te sudi:flop:

A onda se samo malo strpi, nema razloga za brigu.
Mene zanima što se dalje desi kad te odbije općinska komisija, jer sad imamo pravo ići dalje i idemo dalje, ali nemam pojma kako ide dalje niti to itko zna? Hoćemo li opet na općinsku komisiju ili na kantonalnu ili kako već.
Bio bih ti zahvalan da mi napišeš par riječi ako znaš, makar i što si čuo od nekoga-glasine..

jamesbond
07.06.2008., 13:27
pozdrav,

A gdje je to uvijek 100% blistavo? Ova "kuknjava" ti je neka vrsta praznjenja :mig:
Pa da je toliko lose vanka svi bi se vratili doma brzinom svijetlosti. :D

Svicar
07.06.2008., 20:21
A onda se samo malo strpi, nema razloga za brigu.
Mene zanima što se dalje desi kad te odbije općinska komisija, jer sad imamo pravo ići dalje i idemo dalje, ali nemam pojma kako ide dalje niti to itko zna? Hoćemo li opet na općinsku komisiju ili na kantonalnu ili kako već.
Bio bih ti zahvalan da mi napišeš par riječi ako znaš, makar i što si čuo od nekoga-glasine..

Jeste nemam razloga za brigu,a vrijeme curi,u jesen istjece dozvola boravka,stiglo polugodisnje osiguranje po kaznenoj tarifi i td.i to treba sve platit,a tek druge stvari oko preookenskih posjeta,a nitko ti neznam kazat kada ce to biti gotovo.

Vama pise gdje treba da se zalite,ali mislim da je to samo gubljenje vremena,nego vi se obratite sudu u Lozani i oni ce vam pomoci, do sada skorom nije nitko odbijen.U vasem slusaju opcinari su kivni na tvoju zenu,ovdje je rodjena,a za supruznika si odabrala nekog tko nije iz CH.

Secundo
07.06.2008., 21:41
Svicar, federalnom sudu se možeš obratiti samo ako si prošao sve niže sudove (Bezirksgericht, Kantonsgericht, a možda je i Verwaltungsgericht, nisam siguran).

Fancy, ako ti se da, savjetovao bi ti da potražiš potporu nekog udruženja, ili političke stranke za sve te postupke. Predmet je svakako zanimljiv, i mislim da bi sud prihvatio predmet (ne kažem da bi ti automatski dosudili državljanstvo) jer bi morali postojati nekakvi objektivni kriteriji za (ne)dobivanje državljanstva.

FANCY
07.06.2008., 22:05
Fancy, ako ti se da, savjetovao bi ti da potražiš potporu nekog udruženja, ili političke stranke za sve te postupke. Predmet je svakako zanimljiv, i mislim da bi sud prihvatio predmet (ne kažem da bi ti automatski dosudili državljanstvo) jer bi morali postojati nekakvi objektivni kriteriji za (ne)dobivanje državljanstva.
Razmišljam o tome a imam i moguće udruženje, Eidgenössische Kommission gegen Rassismus (EKR). Ali sve u svoje vrijeme.

Ame®icano
08.06.2008., 02:48
Dobra ideja...:cerek:

Jebi ga Fancy, stvarno mi je zao zbog tvoje situacije i kroz sve sto prolazite.

Nije mi jasno zasto stranci sa stalnom dozvolom boravka moraju placati za osiguranje ili za bilo sto drugo vise od domacih.

I da, to sto ti nazivas rasizmom je u stvari nacionalizam.

Chear up!

rijeka53
08.06.2008., 08:29
....ovo je bolje ilitiga gore od "bljutifula", zato nas i dalje obavjestavaj o ovoj nadasve bespotrebnoj, nehumanoj, rasistickoj i nacionalistickoj trakavici, a tebi i tvojima sve najbolje i neka se los sistem rasprsne kad lupi o tvrdu hrvatsku glavu.:cerek:

buntspecht
08.06.2008., 09:59
Nije mi jasno zasto stranci sa stalnom dozvolom boravka moraju placati za osiguranje ili za bilo sto drugo vise od domacih.

Chear up!

ista stvar ko ovdje u njemackoj,samo sta te ovdje jos i nece osigurat.

za osiguranje je stranac,posebno sa balkana potencijalni rizik.

dosta stranaca ovdje samo kuju planove kako na lak nacin doci do para,t.j.

zahebat osiguranje naprimjer.

bude cesto na tv-u emisije,kako se namjeta sudar i takve stvari.zacudo u igri

su uvjek ili turci ili ex-jugo`s tj. balkan :D:D

FANCY
08.06.2008., 10:39
Jebi ga Fancy, stvarno mi je zao zbog tvoje situacije i kroz sve sto prolazite.

Chear up!

Ova dozvola boravka mi daje sva prava kao i domacem osom glasanja. Znaci jednakost u svakom pogledu, ali to je samo tako u teoriji, nažalost.
Recimo mi sa balkana plaćamo veće osiguranje zasto što pravimo više udesa, kradu nam se auta, zaokružimo to na "kao" mi smo problematična grupa ljudi za osiguranja i mi njih koštamo.
E sad se pametan čovjek baci u razmišljanje i zapita se, pa gdje su ti podaci, istraživanja i drugi čimbenici na osnovu kojih se došlo do tog zaključka da smo mi toliko problematični?
Naravno nitko te podatke ne pokazuje, niti istraživanja, nego su tako odlučili i to je to, svršen čin.
Naravno treba biti objektivan, postoje naši ljudi koji se bave svim i svačim, ali isto tako i domaći i kojekavi drugi, pa nisu samo balkanci jedini lopovi na ovoj planeti.
A u jednu ruku može se reći da je to nacionalizam ali i rasizam jer su stavili više nacija sa jednog prostora u lonac i "kuhaju" ih zajedno.

FANCY
08.06.2008., 10:50
....ovo je bolje ilitiga gore od "bljutifula", zato nas i dalje obavjestavaj o ovoj nadasve bespotrebnoj, nehumanoj, rasistickoj i nacionalistickoj trakavici, a tebi i tvojima sve najbolje i neka se los sistem rasprsne kad lupi o tvrdu hrvatsku glavu.:cerek:

Da je baš bespotrebno, pa i nije. Cilj pokretanja ove teme nije bio nekoga opteretit ili tražit sažaljenje, ni u kom slučaju. Cilj mi je bio ukazati i pokazati što se može dogodit u tim razvikanim, demokratičnim zemljama koje uče zemlje poput Hrvatske i druge nekoj demokraciji slobodi mišljenja itd..
A meni je svejedno dali mi državljanstvo ili ne dali, nek me sutra istjeraju, egal...Čovjek koji hoće radit može se snaći svugdje i preživit, problem je jedino što nikakva materijalna stvar nemože nadomjestit duševni mir i smirit onog vragića koji kopa po nama kad osjetimo nepravdu.
Ironija je u tome da sistem nije loš, samo neki loše provode sistem.:kava:

rijeka53
08.06.2008., 13:54
Da je baš bespotrebno, pa i nije. Cilj pokretanja ove teme nije bio nekoga opteretit ili tražit sažaljenje, ni u kom slučaju. Cilj mi je bio ukazati i pokazati što se može dogodit u tim razvikanim, demokratičnim zemljama koje uče zemlje poput Hrvatske i druge nekoj demokraciji slobodi mišljenja itd..
A meni je svejedno dali mi državljanstvo ili ne dali, nek me sutra istjeraju, egal...Čovjek koji hoće radit može se snaći svugdje i preživit, problem je jedino što nikakva materijalna stvar nemože nadomjestit duševni mir i smirit onog vragića koji kopa po nama kad osjetimo nepravdu.
Ironija je u tome da sistem nije loš, samo neki loše provode sistem.:kava:

....nadasve bespotrebnoj, nehumanoj, rasistickoj i nacionalistickoj trakavici,
Mozda sam nspretno napisala, ali smisao gore napisanog se upravo i odnosi na BIROKRACIJU I NEPRAVDU koju na vlastitoj kozi podnosim vec 18 (osamnaest) dijasporaskih godina

Ako si postao problem valjda si htio i da ga citamo i komentiramo i sudjelujemo u diskusiji, a nikakvo sazaljenje mi nije palo na pamet dokle god ima OVOGA

04.06.2008., srijeda
Miran život uz opijumski zaborav
http://kabulskeprice.blog.hr/2008/06/index.html

Tvrtko1995
08.06.2008., 15:20
Mozda sam nspretno napisala, ali smisao gore napisanog se upravo i odnosi na BIROKRACIJU I NEPRAVDU koju na vlastitoj kozi podnosim vec 18 (osamnaest) dijasporaskih godina

Ako si postao problem valjda si htio i da ga citamo i komentiramo i sudjelujemo u diskusiji, a nikakvo sazaljenje mi nije palo na pamet dokle god ima OVOGA

04.06.2008., srijeda

Ima takvih situacija na svakom mjestu. SAmo sto takvi uvijek imaju prioritet da dobiju neku stranu vizu ili strano drzavljanstvo, za razliku od nekih drugih.

I onda bi nastavili isti zivotni stil...

Nemas ti toliko sazaljunja, koliko ima "tuznih prica", koje na kraju krajeva i ne moraju biti bas toliko tuzne...

FANCY
08.06.2008., 15:39

04.06.2008., srijeda

Onda ni tebi nije lako,,, Mislim da o tome treba više i iskrenije govorit, jer tako možda nekom pomognemo.:top:

Anja
10.06.2008., 11:59
Nemam ti kaj dokazivati, odi si pitati bilo koga tko zivi u USA dali te tamo liječe od raka ako nemaš njihovo osiguranje (sa onim baznim NE)... na forumu ih imas 1000 koji tamo žive, već će ti netko potvrditi:cerek:

Ako neradi i ako je bolesna i ako je sirotinja , drzava ce joj dati drzavno osiguranje za lijecenje da se lijeci na racun drzave .Ona nece platiti ni jednog centa.
Ako je iz bogate obitelji , onda ce morati da uplacuje neko zdravstveno osiguranje koje pokrijeva 60%do70% a ono 40%ili30% opet mora platit ona...i plus osiguranje...koliko kosta mjesecno...
u tom slucaju joj drzava nece pomoci ako je iz bogate obitelji,jer bogati imaju para...:mig:

Tvrtko1995
17.06.2008., 02:41
Evo posljednjih "svicarskih" umotvorina:

Moja kcerka je dobila ponudu za posao u katolickoj misiji (sad mozda je netko bas u toj misiji sa foruma - necu imenovati misiju) Trebao im je "nastavnik, suradnik...u religijskom odgoju. Zena koja je tu radila, vratila se u Zadar. Preko Hrvatskog ministarstva obrazovanja itd.. da ne duljim, mala je dobila preporuku. Isla je cak gore da vidi kako ce to biti i prekinula je posao u Zagrebu kako bi sredila sve potrebne papire i pripremila se. Pripreme su trajale od proljetos.

E, sad je trebala dobiti podrsku od Svicarske biskupske konferencije, zahtjev misije i sve to je bilo ok, Zahtjev za radnom vizom je poslan i samo se cekao detalj.

GUESS WHAT?

Danas su joj javili da joj je radna viza odbijena.

RAZLOG: Nije iz EU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

A kao Svicarska jeste?

Ja joj stalno govorim da se okane tih pizduna svicarskih.

Ima pponudu da dodje u Ohio i odmah pocne raditi u katolickoj skoli.

A nece. Kaze, mrzi debele Amerikance...

CroatiaTomo
17.06.2008., 03:49

Ne vjerujem da su to samo svicarske umotvorine, svaka zemlja tretira ljude drugacije ovisno odakle dolaze, pa i u Americi na aerodromu te stave u poseban red ako si iz nekih lijevih drzava dok ljudi iz EU ni vizu ne moraju imati...da su svicarci pizduni...jesu...ali takvi su uvijek i bili, nikakvo iznenadjenje.

Evil Kanevil
17.06.2008., 06:46
Ne vjerujem da su to samo svicarske umotvorine, svaka zemlja tretira ljude drugacije ovisno odakle dolaze, pa i u Americi na aerodromu te stave u poseban red ako si iz nekih lijevih drzava dok ljudi iz EU ni vizu ne moraju imati...da su svicarci pizduni...jesu...ali takvi su uvijek i bili, nikakvo iznenadjenje.
U kojoj to zracnoj luci postoje "posebni redovi za lijeve drzave"? :ne zna:

jamesbond
17.06.2008., 07:16

U svakoj.

Evil Kanevil
17.06.2008., 07:28
U svakoj.
Ja sam primjetio samo dva reda -- jedan za "citizens/residents", a drugi za "visitors". Koji je za "lijeve"? :confused:

Ame®icano
17.06.2008., 16:59
Ja sam primjetio samo dva reda -- jedan za "citizens/residents", a drugi za "visitors". Koji je za "lijeve"? :confused:

Upravo tako.

FFE
17.06.2008., 17:06

niti u jednoj, samo tomek mora malo kontrirati. :p

FFE
17.06.2008., 17:09

Moja kcerka je dobila ponudu za posao u katolickoj misiji (sad mozda je netko bas u toj misiji sa foruma - necu imenovati misiju) Trebao im je "nastavnik, suradnik...u religijskom odgoju. Zena koja je tu radila, vratila se u Zadar. Preko Hrvatskog ministarstva obrazovanja itd.. da ne duljim, mala je dobila preporuku. Isla je cak gore da vidi kako ce to biti i prekinula je posao u Zagrebu kako bi sredila sve potrebne papire i pripremila se. Pripreme su trajale od proljetos.

E, sad je trebala dobiti podrsku od Svicarske biskupske konferencije, zahtjev misije i sve to je bilo ok, Zahtjev za radnom vizom je poslan i samo se cekao detalj.

GUESS WHAT?

Danas su joj javili da joj je radna viza odbijena.

RAZLOG: Nije iz EU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

A kao Svicarska jeste?

Ja joj stalno govorim da se okane tih pizduna svicarskih.

Ima pponudu da dodje u Ohio i odmah pocne raditi u katolickoj skoli.

A nece. Kaze, mrzi debele Amerikance...

odlicno!!! :top: za tvoju sestru je to ODLICNO (samo ona to jos en zna). ako su joj hladni, mrsavi (citaj osuseni) i rasisticni sviceri bolji od debelih amerikanaca, onda je totalna ludaca.:D :rofl: onda niti en zasluzuje bolje. :rofl:

jamesbond
17.06.2008., 18:15

Pa u Europi u red "citizens" mogu ici svi koji su u EU (a to je skoro pa cijela Europa). Drugi red ("lijevi" ili zajebani ili "mozda te puste, a mozda ne"... nazovi ga kako hoces ) su "non-EU" gdje, uz Albance i Turke, spadamo i mi a gdje te ispitaju od babinog imena do broja njenih cipela dok se ne "smiluju" da ti daju tu usranu turisticku vizu.

FFE
17.06.2008., 18:34
Pa u Europi u red "citizens" mogu ici svi koji su u EU (a to je skoro pa cijela Europa). Drugi red ("lijevi" ili zajebani ili "mozda te puste, a mozda ne"... nazovi ga kako hoces ) su "non-EU" gdje, uz Albance i Turke, spadamo i mi a gdje te ispitaju od babinog imena do broja njenih cipela dok se ne "smiluju" da ti daju tu usranu turisticku vizu.

imas EU i NON-EU u koju spadaju svo koji nisu u EU, pocevsi od europskih drzava, do kanade, USA, australije, marsovaca itd....itd...:D

jamesbond
17.06.2008., 18:39
imas EU i NON-EU u koju spadaju svo koji nisu u EU, pocevsi od europskih drzava, do kanade, USA, australije, marsovaca itd....itd...:D

Ma znam. :cerek:

Nije bitno, ne da mi se objasnjavat sta sam mislio (moglo bi se opet nesto krivo shvatit) :mig:

buntspecht
17.06.2008., 19:28

bas nebih rekao,
na aerodromu u frankfurtu nevidjeh da ima razlike u salterima..

najveca fora,idemo ti moja stara,.starri i ja iz ZG-a za Frankfurt avionom.
na granici na frankfurtskom Aerodromu,puste moju staru sa hrvatskom putovnicom,ono,samo otvorise,zatvorise ,hvala,dovidjenja.:eek::eek:

moj stari i ja,sa njemackom putovnicama,e carinik je vrtio one putovnice po 10 puta,gledo u nas ko da smo marsovci:mad::mad::mad:

toliko o EU gradjani,prolaze samo onako :lol::lol::lol:

Tvrtko1995
17.06.2008., 23:57
odlicno!!! :top: za tvoju sestru je to ODLICNO (samo ona to jos en zna). ako su joj hladni, mrsavi (citaj osuseni) i rasisticni sviceri bolji od debelih amerikanaca, onda je totalna ludaca.:D :rofl: onda niti en zasluzuje bolje. :rofl:

U pitanju je kcerka.

Rodjena. Samo sto je tvrdoglava k'o Tvrtko.

Tvrtko1995
18.06.2008., 00:00
bas nebih rekao,
na aerodromu u frankfurtu nevidjeh da ima razlike u salterima..

najveca fora,idemo ti moja stara,.starri i ja iz ZG-a za Frankfurt avionom.
na granici na frankfurtskom Aerodromu,puste moju staru sa hrvatskom putovnicom,ono,samo otvorise,zatvorise ,hvala,dovidjenja.:eek::eek:

moj stari i ja,sa njemackom putovnicama,e carinik je vrtio one putovnice po 10 puta,gledo u nas ko da smo marsovci:mad::mad::mad:

toliko o EU gradjani,prolaze samo onako :lol::lol::lol:

Mama sa imenom Ruth, a otac i sin: Muhamed i Halid... Normalno!:lol:

CroatiaTomo
18.06.2008., 00:53
niti u jednoj, samo tomek mora malo kontrirati. :p
Obrati paznju drugi puta kada cekas u redu, dodju decki u sakou, pitaju ih par odakle su i oni "dobiju" svoj red.

bibu
31.08.2008., 08:25

Potpis i broj pasosa od dva britanca? Koja dva britanca!?

miloshz
02.09.2008., 21:12
fancy... uzas! znam masu rodjenih u svici bez drzavljanstva. UK je opustena po tim pitanjima. osiguranje? pa za ovo sto se tebi desilo, bilo bi robijanja i momentalnog zatvaranja firme. zaista jedna od liberalnijih zemalja.

best bride... IT pasos po poreklu... malko zamrsena prica, kao i sve u italiji. ;) ako nekog zanima vise, nek' mi se javi... dobio sam isti po poreklu i znam masu njih koji su tako postali IT drzavljani. italija, naravno, dozvoljava visestruko drzavljanstvo... ja imam hrvatsko, srpsko i italijansko.

i u UK je ono osnovno preko NHS besplatno za sve.

tvrtko... pa jebi ga, rodjo... US je US. ja se pokusavam vratiti u US. izgleda sam uspeo! cuh za cerkino ti iskustvo u CH... glupost. :( ma ko ih jebe, kravare. nego ti kravari nasli najbolju foru i uzimaju svima lovu.

u EU sem londona i nema puno gradova gde se mozes full uklopiti i da si po svemu jednak s domacima.

bibu... traze reference 2 brita koja te poznaju... u UK se reference traze za puno toga.

Grazia
04.09.2008., 11:49
Potpis i broj pasosa od dva britanca? Koja dva britanca!?

Prince Charlesa i Duke of Edinburgh-a.:top:

ako ne, onda potpis od Major of London je pozeljan...:s

FANCY
05.09.2008., 08:23
Evo da se kratko javim i ukratko pojasnim što se dogodilo od prošli put.
Išao sam dalje unatoč tvrdnji u pismu komisije kako je bolje da probamo za koju godinu opet i naravno opet smo se razocarali ali i par novih stvari saznali.
Recimo ako nikad ne idete do kraja necete saznati sto sve pise ona gospoda koja samo pise dok vi govorite, a taj transkript se pokazuje samo na izricitu želju nas i suda.
I naravno dobili smo isti (prvo verzija komisije kako su to oni napisali) a onda originalan transkript. I naravno na oba smo napisali dva pisma žalbe na koje je komisija napisala svoje misljenje itdd.. Trakavici nema kraja. Ipak sad za par dana ce odlucivati dali ce uvažit naše argumente ili od komisije. Vijerujete sad mi je svejedno, ali baš svejedno. Ovih dana je trebao da bude termin da mi se zena porodi i nažalost prije poroda na 8 dana rodila se beba ali mrtva i to me na na onaj najgori način potaklo da kažem da sve ono što je bilo prije je šala i da postoje mnogo gore stvari u životu. Moram spomenuti da je cijela trudnoća protekla bez i jednog jedinog problema, ma ni naznake problemu, ali eto nažalost jedan dan se beba nije vrtila u stomaku i kad smo otišli na pregled drugi dan rekli su nam da je beba umrla..
Kao što rekoh od goreg ima još gore..

FFE
05.09.2008., 10:00
Fancy, ne mogu vjerovati. :(:(:( Iskreno mi je zao, zelim vam da u ove dane imate hrabrosti da to prezivite. :cry:

U zadnje vrijeme samo nekakve ruzne stvari cujem. Neki dan sam cula i procitala da mi je jedan decko koji je samnom studirao poginuo, i on, njegova zena, njena sestra i njihovo dijete koje je imalo samo 2 godine. :cry: Naravno na hrvatskoj cesti, nepaznjom nekakve budale koja je unistila zivote nekoliko ljudi. :mad:

Waldteufel
08.09.2008., 15:58
Išao sam dalje unatoč tvrdnji u pismu komisije kako je bolje da probamo za koju godinu opet i naravno opet smo se razocarali ali i par novih stvari saznali.
Recimo ako nikad ne idete do kraja necete saznati sto sve pise ona gospoda koja samo pise dok vi govorite, a taj transkript se pokazuje samo na izricitu želju nas i suda.
I naravno dobili smo isti (prvo verzija komisije kako su to oni napisali) a onda originalan transkript. I naravno na oba smo napisali dva pisma žalbe na koje je komisija napisala svoje misljenje itdd.. Trakavici nema kraja. Ipak sad za par dana ce odlucivati dali ce uvažit naše argumente ili od komisije. Vijerujete sad mi je svejedno, ali baš svejedno. Ovih dana je trebao da bude termin da mi se zena porodi i nažalost prije poroda na 8 dana rodila se beba ali mrtva i to me na na onaj najgori način potaklo da kažem da sve ono što je bilo prije je šala i da postoje mnogo gore stvari u životu. Moram spomenuti da je cijela trudnoća protekla bez i jednog jedinog problema, ma ni naznake problemu, ali eto nažalost jedan dan se beba nije vrtila u stomaku i kad smo otišli na pregled drugi dan rekli su nam da je beba umrla..

Fancy,
Ovo je stvarno užasna vijest, ne znam što da ti kažem, totalno me ovo skrhalo.Jako mi je žao što ovo čitam... :(:(:(

Het
08.09.2008., 16:01
Fancy stvarno mi je zao:(

Seminom
08.09.2008., 16:45

...ostajem bez rijeci ... ... moje iskreno sauceshce

FANCY
08.09.2008., 16:57
Hvala svima na sucuti. Tesko je, veoma je tesko, ali promijenit se ne moze. Uvijek iznova spoznajemo da postoji od goreg jos gore. Valjda ce vrijeme malo umanjit supruginu i moju bol a i od kceri koja se radovala sestrici.
Cini mi se da je onomu gore zafalilo andela pa ju nam je uzeo 8 dana prije termina poroda a i mi smo dobili svog andela cuvara.
Neznam sto da kazem, nezelim da topic ode u drugom smijeru, ostat cemo kod teme.
Zivot ide dalje i ali nezelim da se ovako nesto desi ni najgorem neprijatelju.
PS FANCY

FANCY
13.09.2008., 18:40
Napisao sam topic o tom tuznom dogđaju. http://www.forum.hr/showthread.php?t=375621

guidoguido
24.10.2008., 10:15
Moje saučešće isto...:cry::cry::cry: ma ajd prije nego se izgasi ovaj thread ja bi nešto pitao...ja namjeravam dimit za švabiju uskoro...i htio bih dobiti državljanstvo što prije pa me zanima kakva su vaša iskustva prije nego što se dobije to...kao naprimjer je li se desilo da vas njemački poslodavac otpusti pa onda sve nanovo ili šta sam čuo (nadam se neosnovane glasine) da vas drže tamo kao visokokvalificiranu snagu a onda kad hoćete državljanstvo da vas nogiraju nazad u domovinu...ma može iskustva i iz drugih zemalja ali najviše me zanima njemačka znači problemi što otežu dobivanje državljanstva nepotrebno ??? :mljacko::bljak:

miloshz
24.10.2008., 10:25
po kom osnovu ces dobiti boravisnu dozvolu? preko posla?

guidoguido
24.10.2008., 17:59
po kom osnovu ces dobiti boravisnu dozvolu? preko posla?

Ma da sve regularno sam idem raditi tamo normalno tražim posao informatičar sam pa me zanima koje klipove mogu očekivati da će mi podmetati...ako ih ima naravno...ne očekujem med i mlijeko tamo već dajte mi onako realnu sliku :kava:

miloshz
24.10.2008., 18:02
mislim da je stalna viza 5g., drzavljanstvo 8

guidoguido
24.10.2008., 19:12
mislim da je stalna viza 5g., drzavljanstvo 8

Ma neeeeee...ne mislim na te stvari koje svatko zna već na stvari o kojima nitko ne piše...šta ljudima rade kad se počnu događati stvari koje ne pišu u svim tim tonama propisa...to bi sve bilo super kad ono što pročitaš stvarno bude i realna situacija...ne vjerujem da baš svakome bilo došao tamo predao papire odradio toliko i toliko godina te instantno dobio državljanstvo i gotova priča...dajte mi BEHIND THE SCENES pogled :tuctuc:

miloshz
24.10.2008., 19:16
slazem se!

o D nemam puno info. sem da se u sustini propisa ''drze k'o pijan plota''. ;) sto i nije uvek ok.

za drzavljanstvo znam da nije moguce imati jos neko sem njihovog.

ukoliko ti je do karijere i brzog drzavljanstva u EU, razmisli o UK. pun london nemaca. za ambiciozne nemacka nije nesto posebno.

Seminom
25.10.2008., 08:58
Ma neeeeee...ne mislim na te stvari koje svatko zna već na stvari o kojima nitko ne piše...šta ljudima rade kad se počnu događati stvari koje ne pišu u svim tim tonama propisa...to bi sve bilo super kad ono što pročitaš stvarno bude i realna situacija...ne vjerujem da baš svakome bilo došao tamo predao papire odradio toliko i toliko godina te instantno dobio državljanstvo i gotova priča...dajte mi BEHIND THE SCENES pogled :tuctuc:

Mislis na koji nacin bi oni mogli zafrkavati? - najvjerovatnije na deficitu poznavanja jezika, subjektivna odluka. Ako ti njemacki ide dobro onda si ovo sl. malo procitaj: http://einbuergerung.my-guide.org/ na desnom dijelu stranice ces naci "Einbürgerungstest", to nakon ispunjenih ostalih uvjeta napamet nauci.

Sto sam ja osobno primjetio je, da cesto drzavni sluzbenici vole jako raztezljive zakone iskoristit, narocito kada se formalni zahtjev na papiru preda, gdje samo svoje strano ime upises i na kraju se potpises. Onda me prisile da dodjem njima u ured i da raztumacim taj raztezljivi zakon na njihovim materinskom jeziku. Prva njihova reakcija je razumna blokada, jer ovim "Beamten" treba puno vremena da nesto sjedne i da shvate na nisu svi stranci isti u nepoznavanju njemackog jezika.

miloshz
25.10.2008., 09:51
sto bi jedan moj jaran sarajlija iz svedske rek'o ''misle da smo kuci jeli mokre novine''

guidoguido
25.10.2008., 11:34
Ok dobro to sa poznavanjem jezika je za očekivati ali mene zanimaju "crveni karton" tipa problemi kao npr. radiš normalno papiri sve u redu sve pet kad odjednom tvoj njemački poslodavac "žao mi je otpušteni ste" a dozvola boravka ti je vezana za posao ili situacija sve prošlo ok med i mlijeko zadnja godina sve si uvjete ispunio sve za pet a ono njemačka vlada kaže "mmm nešto nam se ne sviđate nema državljanstva" puknu neki bezveze razlog ili ti ne kažu ništa pa moraš opet nazad ono sistem "hvala navratite opet neke druge godine":ban:...i isto šta bi me zanimalo jel se isplati ići na onaj test ili tečaj ili šta je to već nakon sedme godine tamo da dobiješ državljanstvo ili je bolje da sačekaš osmu pa onako bez puno zafrkancije pomalo po državljanstvo :trk:

miloshz
25.10.2008., 11:42
ako izgubis posao mislim da ne moras odma' napustiti zemlju nego imas pravo naci novi posao.

istini za volju, ima vise godina kako imam EU pasos, te se oko toga ne cimam.... ali, zato se cimam oko pokusaja sredjivanja papira za ameriku. ;)

General Veresija
26.10.2008., 06:01
Ok dobro to sa poznavanjem jezika je za očekivati ali mene zanimaju "crveni karton" tipa problemi kao npr. radiš normalno papiri sve u redu sve pet kad odjednom tvoj njemački poslodavac "žao mi je otpušteni ste" a dozvola boravka ti je vezana za posao ili situacija sve prošlo ok med i mlijeko zadnja godina sve si uvjete ispunio sve za pet a ono njemačka vlada kaže "mmm nešto nam se ne sviđate nema državljanstva" puknu neki bezveze razlog ili ti ne kažu ništa pa moraš opet nazad ono sistem "hvala navratite opet neke druge godine":ban:...i isto šta bi me zanimalo jel se isplati ići na onaj test ili tečaj ili šta je to već nakon sedme godine tamo da dobiješ državljanstvo ili je bolje da sačekaš osmu pa onako bez puno zafrkancije pomalo po državljanstvo :trk:

Kad napunis 8 godina mozes podnijeti zahtjev za drzavljanstvo....mozes i ranije nakon 7 godina ukoliko predhodno pohadjas neki integracioni kurs.
Potrebno je poznavati njemacki jezik ali to nakon toliko godina ne bi trebalo biti problem sada se polaze neki test iz povjesti ali ni to nije veliki problem !
Mozes i da se ozenis onda mozes podnjeti zahtje vec za tri godine !

E sad posao moras imati a ako dodjes kao IT Strucnjak onda moras raditi u struci i imati primanja koja su uobicajena za tu struku,znaci ne mozes barem ne u roku tih prvih 5 godina raditi bilo kakav posao......poslije 5 godina rada i boravka bi trebao dobiti neogranicenu RADNU dozvolu i trajni BORAVAK...onda
otpadaju tvoje strepnje....mozes da mjenjas poslodavca i struku ili se osamostaliti i osnovati vlastitu tvtku ali i da zarajujes onoliko koliko ti je potrebno za zivot znaci i neki slabije placeni posao...

E sad ako nisi imao problema sa zakonom ne bi trebalo kasnije biti problema ni sa njemackim drzavljanstvom ali i to traje prvo cekas da ti njemaci daju garanciju bar 6 mjeseci a onda moras traziti ispis iz hrvatskog a to traje oko godinu dana a i kosta (ukoliko Hrvatska udje u EU onda to otpada) jer njemci dopustaju dvojno drzavljansto sa drzavama clanicama EU ukoliko to i te drzave dopustaju neke kao recimo Austrija ne dopusta...

Ja ne vidim problem...moze da se zakomplicira ukoliko nije jasno koje drzavljanstvo posjedujes BiH-Hrvatska-Srbija onda Kosovo-Srbija a nisi sluzio vojni rok (veliki problem kod Srba ali i kod Albanaca sa Kosova jer ih Srbija tretira kao svoje drzavljane a njemci shodno s time smatraju da Albanci sa Kosova pored kosovskog i dalje posjeduju i srpsko drzavljanstvo )

Da ...ako nisi sluzio vojsku a primis njemacke drzavljanstvo do 26 godine bi mogao biti pozvan i da sluzis u bundewehru ...
.

miloshz
01.11.2008., 13:49
moze se i civilno sluziti vojska... vecina tako sluzi.

General Veresija
02.11.2008., 08:56
moze se i civilno sluziti vojska... vecina tako sluzi.
moze naravno mada traje duze sluzenje u bundeswehru za strance je moguce uglavnom za one koju su tu rodjeni,skolovali se odnosno dosli kao mali jer samo ukoliko su prosli "musterung" regrutaciju do 23 godine.... mogu dobiti poziv i to do 26 godine (sa izuzetcima strucnjaka i ljekara do 35 godine ali oni dobiju i cin i mogucnost da tu nastave karijeru)

miloshz
08.11.2008., 23:31
koliko traje vojni rok u D?

General Veresija
09.11.2008., 10:31
koliko traje vojni rok u D?
od 2002 ...9 mjeseci isto kao i civilno sluzenje....:D
ali sluzenje se moze na dobrovoljnoj bazi produziti do 23 mjeseca !
Tada dobijas i platu koja zavisno od mjeseci sluzbe krece od 613,50 Euro
od 10.tog mjeseca,675 Euro od 13 mjeseca do 736,20 Eura od 19 mjeseca!
Produzenje sluzenja je moguce samo ako potpises da ces da ucestvujes u mirovnim akckijama Kosovo,Bosna,Afganistan...koje nije predvidjeno/moguce za one koji sluze 9 mjeseci !
Ovo produzenje sluzenja obaveznog vojnog roka nije "profesionalna vojska" ta opcija postoji kao Zeitsoldat !

Seminom
09.11.2008., 13:19
moze naravno mada traje duze sluzenje u bundeswehru za strance je moguce uglavnom za one koju su tu rodjeni,skolovali se odnosno dosli kao mali jer samo ukoliko su prosli "musterung" regrutaciju do 23 godine.... mogu dobiti poziv i to do 26 godine (sa izuzetcima strucnjaka i ljekara do 35 godine ali oni dobiju i cin i mogucnost da tu nastave karijeru)

Ovo mi malo razjasni ! - sluzenje vojne obveze stranaca u Bundeswehr-u ?? :confused:

General Veresija
09.11.2008., 16:08
Ovo mi malo razjasni ! - sluzenje vojne obveze stranaca u Bundeswehr-u ?? :confused:
:D...stranci su do onog momenta kad dobiju drzavljanstvo posto vecina kandidata za njemacko drzavljanstvo ima vise od 23 godine do kada mogu biti regrutovani.....poziv mogu dobiti do 26 godine oni ne moraju sluziti vojni rok, samo oni mladji od 23 i koji su ovdje rodjeni i imaju dvojno drzavljanstvo mogu sluziti vojni rok ili u Njemackoj ili u zemlji koje drzavljanstvo imaju za koje se odluce.....mada je i to malo komplikovano jer sluzenjem u stranim oruzanim snagama gubis automatski njemacko drzavljanstvo:eek:

Seminom
10.11.2008., 08:02
:D...stranci su do onog momenta kad dobiju drzavljanstvo posto vecina kandidata za njemacko drzavljanstvo ima vise od 23 godine do kada mogu biti regrutovani.....poziv mogu dobiti do 26 godine oni ne moraju sluziti vojni rok, samo oni mladji od 23 i koji su ovdje rodjeni i imaju dvojno drzavljanstvo mogu sluziti vojni rok ili u Njemackoj ili u zemlji koje drzavljanstvo imaju za koje se odluce.....mada je i to malo komplikovano jer sluzenjem u stranim oruzanim snagama gubis automatski njemacko drzavljanstvo:eek:

Sada se razumijemo, nisam do sada nikada cuo da jedan cisti spanjolac sluzi u BW-u,... zamisli da englezi i holandjani sluze zajedno sa njemcima :lol:

miloshz
11.11.2008., 02:07
prerasli su oni te faze

buntspecht
11.11.2008., 14:40

greska stari moj

§ 28

Ein Deutscher, der auf Grund freiwilliger Verpflichtung ohne eine Zustimmung des Bundesministeriums der Verteidigung oder der von ihm bezeichneten Stelle in die Streitkräfte oder einen vergleichbaren bewaffneten Verband eines ausländischen Staates, dessen Staatsangehörigkeit er besitzt, eintritt, verliert die deutsche Staatsangehörigkeit. Dies gilt nicht, wenn er auf Grund eines zwischenstaatlichen Vertrages dazu berechtigt ist.

gubitak drzavljanstva samo bei freiwilligem Dienst in fremden Streitkräften(odnosno dobrovoljno sluzenje u vojnim snagama),to se ne odnosi na Wehrpflicht!!! posto vojni rok nije niti dobrovoljan nit su regruti vojne snage

miloshz
11.11.2008., 18:28
znaci, ne gubis ako sluzis vojsku u srbiji, ali gubis ako se prijavis u francusku legiju stranaca k'o gotovina i ratni drug & krimi saradnik mu ''gospodin'' legija.

Seminom
11.11.2008., 19:08
greska stari moj

§ 28

Ein Deutscher, der auf Grund freiwilliger Verpflichtung ohne eine Zustimmung des Bundesministeriums der Verteidigung oder der von ihm bezeichneten Stelle in die Streitkräfte oder einen vergleichbaren bewaffneten Verband eines ausländischen Staates, dessen Staatsangehörigkeit er besitzt, eintritt, verliert die deutsche Staatsangehörigkeit. Dies gilt nicht, wenn er auf Grund eines zwischenstaatlichen Vertrages dazu berechtigt ist.

gubitak drzavljanstva samo bei freiwilligem Dienst in fremden Streitkräften(odnosno dobrovoljno sluzenje u vojnim snagama),to se ne odnosi na Wehrpflicht!!! posto vojni rok nije niti dobrovoljan nit su regruti vojne snage

Ali prije nego sto stupa tvoj § 28 StAG na snagu ce se malo razmotriti § 25StAG Abs.1, koji kaze:

Ein Deutscher verliert seine Staatsangehörigkeit mit dem Erwerb einer ausländischen Staatsangehörigkeit, wenn dieser Erwerb auf seinen Antrag oder auf den Antrag des gesetzlichen Vertreters erfolgt, der Vertretene jedoch nur, wenn die Voraussetzungen vorliegen, unter denen nach § 19 die Entlassung beantragt werden könnte. Der Verlust nach Satz 1 tritt nicht ein, wenn ein Deutscher die Staatsangehörigkeit eines anderen Mitgliedstaates der Europäischen Union, der Schweiz oder eines Staates erwirbt, mit dem die Bundesrepublik Deutschland einen völkerrechtlichen Vertrag nach § 12 Abs. 3 abgeschlossen hat.

General Veresija
11.11.2008., 21:48
....svi vi imate pravo u principu :D ali mala vjerovatnost da ce neko izgubiti njemacko drzavljanstvo
jer ti ga po zakonu "Grundgesetz"a zbog povjesti i skustva sa Zidovima ne mogu oduzeti....ako time ostajes bez ijednog drzavljanstva ......znaci mozes pravit razna sranja ali paziti da ne uzmes neko strano drzavljanstvo :D
Ima jedan "dasa" koji trenutno zivi negdje u juznoj americi i da se osveti njemackoj administraciji/drzavi koja mu se nesto zamnjerila masovno priznaje ocinstvo djeci koja i nisu njegova nakupilo se toga stotinjak....neki kazu pet stotina
i svi u proceduri za njemacko drzavljanstvo..... ne mogu mu nista !

jamesbond
12.11.2008., 08:51
Ima jedan "dasa" koji trenutno zivi negdje u juznoj americi i da se osveti njemackoj administraciji/drzavi koja mu se nesto zamnjerila masovno priznaje ocinstvo djeci koja i nisu njegova nakupilo se toga stotinjak....neki kazu pet stotina

:D :D

:s :s :s

buntspecht
12.11.2008., 10:37
....svi vi imate pravo u principu :D ali mala vjerovatnost da ce neko izgubiti njemacko drzavljanstvo
jer ti ga po zakonu "Grundgesetz"a zbog povjesti i skustva sa Zidovima ne mogu oduzeti....ako time ostajes bez ijednog drzavljanstva ......znaci mozes pravit razna sranja ali paziti da ne uzmes neko strano drzavljanstvo :D

odjebo je on,i ja sam cuo tu vijest.najnovije o njemu.sud je naredio DNA test za svu djecu koju je on priznao,dakle koje god nije njegovo uzet ce se drzavljanstvo hehehehe

FANCY
18.11.2008., 10:27
Da stavim tocku na i na ovom topicu.
Nakon svih zavrzlama i pisanja pisama na Kantonsrat i slanja dokaza sa nase strane, jer sve smo imali napismeno doslo je obrazlozenje da oni nemogu tocno ustanovit tko je napravio gresku ili propust i tko govori istinu a tko ne ali "oni vjeruju" u sve ono sto je komisija napisala da je to tako jer komisija (pazi sad ovo) "nema razloga pisati pogresno ili neistine". Dakako to sto smo isli dalje na kantonsrat nas je kostalo jos 500 CHF i na kraju kad sracunam ode preko 4000 CHF u zrak a da ne racunam zivce i ulozeno vrijeme.
Sve u svemu sam otkrio da da pravo i pravda neidu uvjek pod ruku i da Hrvatska nije jedina zemlja sa tromim drzavnim aparatom, ovdje u CH taj aprat je jos tromiji u nekim stvarima (ne u svim).

rijeka53
18.11.2008., 13:59
Da stavim tocku na i na ovom topicu.
Nakon svih zavrzlama i pisanja pisama na Kantonsrat i slanja dokaza sa nase strane, jer sve smo imali napismeno doslo je obrazlozenje da oni nemogu tocno ustanovit tko je napravio gresku ili propust i tko govori istinu a tko ne ali "oni vjeruju" u sve ono sto je komisija napisala da je to tako jer komisija (pazi sad ovo) "nema razloga pisati pogresno ili neistine". Dakako to sto smo isli dalje na kantonsrat nas je kostalo jos 500 CHF i na kraju kad sracunam ode preko 4000 CHF u zrak a da ne racunam zivce i ulozeno vrijeme.
Sve u svemu sam otkrio da da pravo i pravda neidu uvjek pod ruku i da Hrvatska nije jedina zemlja sa tromim drzavnim aparatom, ovdje u CH taj aprat je jos tromiji u nekim stvarima (ne u svim).

Jako mi je zao kako su reagirali, ali ali ali kada se pak videjlo da drzavna administracija ikada prizna svoju gresku i nesposobnost, toooooooooooooo bi bilo zaista pravo cudo da se desi, bilo gdje na ovoj kugli zemaljskoj:confused:

FANCY
19.11.2008., 16:15
Jako mi je zao kako su reagirali, ali ali ali kada se pak videjlo da drzavna administracija ikada prizna svoju gresku i nesposobnost, toooooooooooooo bi bilo zaista pravo cudo da se desi, bilo gdje na ovoj kugli zemaljskoj:confused:

Nazalost imas pravo, rijetko kad drzavna administracija prizna gresku pogotovo ako se radi o skakljivim stvarima i pitanju stranaca itdd.
Nevezano, demokracija na djelu.
Danas bas kad sam se vozio na posao dosao sam u iskusenje da stanem i pitam Policiju zasto su bas zaustavili nekog crnog deckica od 15-ak godina i pretresaju ga na pol puta gdje ljudi prolaze i auta voze, stvarno prometno mjesto. On digao ruke i smjesi se, vidi mu se na licu da mu je nezgodno dok ga jedan pretresa a drugi se drzi za futrolu od pistolja. Jednostavno sramotno, zar ne mogu sa njim otici negdje gdje to ljudi nece vidjet. Jedno je
da pokazes legitimacijau a drugo da dignes ruke u pol grada i oni ti traze "nesto". Zalosno, jadno i bijedno ma o kome se radilo. Stvarno se pitam kako nikad nevidim da nekog bjelca pretresaju jer na tom mjestu svaki dan stoje kojekavi rmpalije, ali ne, uvijek pretresaju nekog obojenog ili nekog drogerasa od 30 kg sa koznom jaknom.
Demokracija na djelu i sloboda kretanja.
Isto tako prije par dana opljackali su jednu trgovinu skupocjenih satova ujuto oko 9 sati i nadzorna kamera ih snimila ali su svi bili maskirani i samo su im se vidjele oci i iako nemaju pojma o kome se radi vec su rekli i napisali da su to bili "Albanci" iako nemaju nijedan dokaz ali bas nijedan, mislim stvarno jadno i bijedno. I jos uvjek ih nisu uhvatili.

Svicar
21.11.2008., 18:08
Svica je to,ti me utjesi da ce kod mene ici sve brzo,ali,:rofl:ipak su moje slutnje bile opravdane,tip je drzao kod sebe u uredu 14 mjeseci,jednostavno nije poslao,kaze da je zaboravio :ne zna:.Bio sam 5 puta i i pitao sto je,zasto drugi dobivaju,a ja ne,samo kaze,pretrpani su,cak je i zvao u ali su mu rekli da nisu kod njih,navodno vjerovatno su poslai u Bern,pa nemogu poslati kada nisu ni dobili:mad:Zamisli,nemaju ni knjigu poste gdje se upisuje sto se poslalo i sto su primili,ostaje samo cekanje,valdja cemo i to dozivjeti..

miloshz
23.11.2008., 18:45
ziveh kratko u cirihu. neka, hvala. preselio u budimpestu posle za bezmalo 4x manju lovu! small minded kravari! treba im popljackati sve!

popizde ako neki nasi, turci ili crnci ukradu jedno odelo a to sto oni cuvaju najprljaviju lovu ovog sveta, nikom nista! nema diktatora, ratnog zlocinca i narkodilera koji nije chuvao plen tamo!

kad mi cura rekla da jugoslovenima ne daju auta u rent-a-car sutra se pokupio i otis'o u budimpestu!

oni i austrijanci su mi ljigavi. pravi nemci su mi skroz ok i imam ih dosta poslovno i privatno po celom svetu. u samoj nemackoj nikad nisam im'o frku i rado se vracam hamburgu, berlinu, frankfurtu, pa i minhenu. bas cu za koji dan posetiti prijatelje nemce u tajlandu. godinama radimo i sprijateljili smo se.

FANCY
23.11.2008., 21:22
Ne samo da ne iznajmljuju auta na rent-a-car nego svi državljani "bivše Jugoslavije" plaćaju 30% ni manje ni više nego trideset posto skuplje auto osiguranje samo zato jer dolaze sa balkana i spadaju u rizičnu skupinu vozača?
I gdje je tu pravda, gdje je tu demokracija. Evo večeras gledam dnevnik i smijem se baš toj demokraciji i tom zapadu kojem kad kriza zakuca na vrata gubi tlo pod nogama. Pogledajte vjesti o Islandu i bit će vam jasno što je demokracija i kultura zapada. I oni se usude nas nazivati primitivcima, dakako imamo i mi svojih bisera ali bar ne trkeljamo na svakom mjestu o nekim glupostima i pravdi koja postoji samo u knjigama i nigdje više. Kriza ih protrese tri tjedna i već jurišaju na parlamnt, doro pokazivanje demokratskih rješenja.

rijeka53
23.11.2008., 23:32
.... small minded kravari! treba im popljackati sve!

popizde ako neki nasi, turci ili crnci ukradu jedno odelo a to sto oni cuvaju najprljaviju lovu ovog sveta, nikom nista! nema diktatora, ratnog zlocinca i narkodilera koji nije chuvao plen tamo!

Pod rukom mi clanak iz novina o pljacki drzavnog novca svagdje gdje postoje diktatori i rezimi i kako tece povrat tog opljackanog novca od gladnih podanika, da konkretiziramo:

- Sadam Husein za 24 godine pokrao i negdje sakrio nesto kao 100 miijardi dolara u novcu, zlatu i nekretninama, a pronasli su samo: u Nici luksuznu jahtu od 80 m, vilu u Canu, 2 luksuna hotela u Maroku, a ostalo......... popapalamaca

- Mohamed Suharto za 32 godine posvojio cca 40 milijardi dolara, umjesto povrata milijardi porodica je trazila narod OPROST grijeha.....

- Pinochetovi racuni su pronadeni na brojnim racunima od Argentine do Svicarske, a samo u USA pronasli su vise od 100 racuna

- Markos 15 milijardi dolara, 700 miliona je vraceno na Filipine sa svicarskih racuna

- razni Africki vladari..... Mobutu, Selassi, Idi Amin.....

- Milosevic, nije ni danas tocno procjenjeno koliko je opljackano, ostati ce neotkrivene milijarde dolara, tone zlata iz rudnika Bor, stotine kg heroina. Nadeno je 500 kg cistog heroina u trezoru beogradske banke kojim su se placala narucne politicka ubojstva.

- najmracnija svicarska bankarska epizoda vezana je za razdoblje nacizma kada su preuzimali novac i otete dragocjenosti od nacistickih zlocinaca.

p.s.....navalite

Jedini izuzetak J.B.Tito, iza njega nije ostalo NISTA, ni tajni racuni ni vrijedna imovina, njegova obitelj je nasljedila: DVIJE PUDLICE, STARI VOLKSWAGEN I VINOGRAD :s:s:s

font. N.L. 3/2008. H. Radulic

vavi
24.11.2008., 02:01
Ne samo da ne iznajmljuju auta na rent-a-car nego svi državljani "bivše Jugoslavije" plaćaju 30% ni manje ni više nego trideset posto skuplje auto osiguranje samo zato jer dolaze sa balkana i spadaju u rizičnu skupinu vozača?
I gdje je tu pravda, gdje je tu demokracija. Evo večeras gledam dnevnik i smijem se baš toj demokraciji i tom zapadu kojem kad kriza zakuca na vrata gubi tlo pod nogama. Pogledajte vjesti o Islandu i bit će vam jasno što je demokracija i kultura zapada. I oni se usude nas nazivati primitivcima, dakako imamo i mi svojih bisera ali bar ne trkeljamo na svakom mjestu o nekim glupostima i pravdi koja postoji samo u knjigama i nigdje više. Kriza ih protrese tri tjedna i već jurišaju na parlamnt, doro pokazivanje demokratskih rješenja.

:top::top::top: Potpisujem ovaj text..!!!!!!!!!!!!!111

FANCY
24.11.2008., 09:03
Bojim se da ce diskusija otici u drugom smijeru, ali sve se to nadeovezuje.
Svi se danas kunu od drzavnih institucija , parlamenta, policije, sudstva itdd da su im na prvom mjestu ljudska prava, jednakost medu ljudima-ma tko oni bili, jednakost pred zakonom . A vidi sad apsurda? Ako manjka novca u drzavnoj blagajni ili se pojavi problem u svezi novca u bilo kojoj od ovih institucija, ne da se samo zakoni mijenjaju nego se zakoni odmah pocnu drugacije interpretirati jer fali "novca" i zato je to i to dopusteno jer zbog manjine nemoze ispastati "vecina" .
Na zalost danas sve ali bas sve pokrece samo novac i sve se desava zbog novca. Novac upravlja najvecim dijelom svijeta i ljudskim zivotima ma koliko se mi trudili to negirati ili opovrgnuti i govorit kako nas pokrecu ljubav, pravda, jednakost, pravo na rad, pravo na zivot, pravo na lijecenje itdd, ipak na kraju shvatis da je novac zivot i smrt i uzrok i poslijedica svega sto se desava oko nas i sto nas okruzuje.
Nebih isao u krajnosti, radit se treba i mora jer covjek ako neradi ne moze se razvijati i ne moze pokazivati svoju kretaivnost.
Problemi nastaju kad se taj isti covjek kroz svoj rad i razvoj toliko razvije da pocne samostalno razmisljati i donosit odluke bez utjecaja okoline koja jos uvijek ne uspijeva samostalno razmisljati i slijede ono sto im "servira" onaj kome samo novac predstavlja smisao zivota i postojanja.
Mnoge stvari tesko razumjeti jer su se neki obucili i usavrsili u tome kako prikazati laz kao istinu a istinu toliko okrenuti da joj smisao na kraju postane laz.
Danas je najveca opasnost "poceti razmisljati", dok to neradis sve je bajno i idealno, ali pocnes li razmisljati i trazit odgovore koje "koje zakonom imas pravo znati" od onih koji su duzni da ti ih daju iz kojekavih drzavno pravnih institucija-organizacija tek tad pocnes da shvacas iluziju u kojoj se nalazis.
Ipak dolazi Bozic, treba se radovati (ne pretjerati sa poklonima), bit ce dana za postove razocarenja u demokraciju i instance iste..

miloshz
24.11.2008., 12:30
najludje kad u srbiji vlada zatvori sirotishte a poveca plate sluzbenicima iste i funkcionerima u ime stednje!

fancy... shvica i island nisu slika zapada.... ovo sto rade strancima u CH je u vecini zemalja vise nego kaznjivo. koje prednosti imate ako imate CH pasos umesto stalne vize u HR pasosu? ok... u slucaju ljudi s bosanskim i srpskim pasosima, to je sloboda putovanja. ali, sta neko s putovnicom dobija? izuzev prava glasa i mogucnosti rada u EEA zemljama? u vecini zemalja permanent residents i citizens imaju gotovo identicna prava i obaveze. opet, znam da su shviceri ogranicheni.

FANCY
24.11.2008., 16:59
najludje kad u srbiji vlada zatvori sirotishte a poveca plate sluzbenicima iste i funkcionerima u ime stednje!

fancy... shvica i island nisu slika zapada.... ovo sto rade strancima u CH je u vecini zemalja vise nego kaznjivo. koje prednosti imate ako imate CH pasos umesto stalne vize u HR pasosu? ok... u slucaju ljudi s bosanskim i srpskim pasosima, to je sloboda putovanja. ali, sta neko s putovnicom dobija? izuzev prava glasa i mogucnosti rada u EEA zemljama? u vecini zemalja permanent residents i citizens imaju gotovo identicna prava i obaveze. opet, znam da su shviceri ogranicheni.

Svica i island nisu slike zapada, ali svake godine imamo dvije tri zemlje sa visoko razvijenom demokraciom u kojima se pokaze lice i nalicje "demokracije i slobode". Sjeti se Francuske prije godinu dvije i paljenja automobila i manje vise je jasno na sto misli. Dakako to neznaci da nista nevalja nego jednostavno nekakve stvari neidu bas onako kako bi trebale ici.
Sa CH pasom ne dobijam nista (osim glasovanja-a ono mi treba) i rada u EU, ali ako ispunjavam sve uvjete zakonom propisane pa zasto ga nebi uzeo ako mo jos zdrava pamet sluzi jer sam ovdje vec 13 godina, zena mi ovdje rodena, kcer takode i obe su ovdje zavrsile skolu. Za njih dvije je to jos teze nego za mene, mene boli nepravda a njih jos i vise jer to im je kako kazu rodna gruda... Ali kao sto si sam rekao tu dolazi ona famozna ogranicenost svicaraca.. Dakako opet naglasavam da su razlike od opcine do opcine drasticne, kao da ste u drugoj drzavi.

bijesna glista
24.11.2008., 17:57
Pogledajte vjesti o Islandu i bit će vam jasno što je demokracija i kultura zapada. I oni se usude nas nazivati primitivcima, dakako imamo i mi svojih bisera ali bar ne trkeljamo na svakom mjestu o nekim glupostima i pravdi koja postoji samo u knjigama i nigdje više. Kriza ih protrese tri tjedna i već jurišaju na parlamnt, doro pokazivanje demokratskih rješenja.

Greska, mi (bivsi Jugoslaveni) smo sami sebe prozvali primitivcima i zaostalim. Dobro poznat kompleks manje vrijednosti.

miloshz
25.11.2008., 13:15
Pod rukom mi clanak iz novina o pljacki drzavnog novca svagdje gdje postoje diktatori i rezimi i kako tece povrat tog opljackanog novca od gladnih podanika, da konkretiziramo:

- Sadam Husein za 24 godine pokrao i negdje sakrio nesto kao 100 miijardi dolara u novcu, zlatu i nekretninama, a pronasli su samo: u Nici luksuznu jahtu od 80 m, vilu u Canu, 2 luksuna hotela u Maroku, a ostalo......... popapalamaca

- Mohamed Suharto za 32 godine posvojio cca 40 milijardi dolara, umjesto povrata milijardi porodica je trazila narod OPROST grijeha.....

- Pinochetovi racuni su pronadeni na brojnim racunima od Argentine do Svicarske, a samo u USA pronasli su vise od 100 racuna

- Markos 15 milijardi dolara, 700 miliona je vraceno na Filipine sa svicarskih racuna

- razni Africki vladari..... Mobutu, Selassi, Idi Amin.....

- Milosevic, nije ni danas tocno procjenjeno koliko je opljackano, ostati ce neotkrivene milijarde dolara, tone zlata iz rudnika Bor, stotine kg heroina. Nadeno je 500 kg cistog heroina u trezoru beogradske banke kojim su se placala narucne politicka ubojstva.

- najmracnija svicarska bankarska epizoda vezana je za razdoblje nacizma kada su preuzimali novac i otete dragocjenosti od nacistickih zlocinaca.

p.s.....navalite

Jedini izuzetak J.B.Tito, iza njega nije ostalo NISTA, ni tajni racuni ni vrijedna imovina, njegova obitelj je nasljedila: DVIJE PUDLICE, STARI VOLKSWAGEN I VINOGRAD :s:s:s

font. N.L. 3/2008. H. Radulic

i posle velikosrbi i velikohrvati kukaju na jozhu!

imam i ja racune po svetu, ali nisu nesto puni ;)

miloshz
25.11.2008., 13:21
Svica i island nisu slike zapada, ali svake godine imamo dvije tri zemlje sa visoko razvijenom demokraciom u kojima se pokaze lice i nalicje "demokracije i slobode". Sjeti se Francuske prije godinu dvije i paljenja automobila i manje vise je jasno na sto misli. Dakako to neznaci da nista nevalja nego jednostavno nekakve stvari neidu bas onako kako bi trebale ici.

everything you know is wrong

Sa CH pasom ne dobijam nista (osim glasovanja-a ono mi treba) i rada u EU, ali ako ispunjavam sve uvjete zakonom propisane pa zasto ga nebi uzeo ako mo jos zdrava pamet sluzi jer sam ovdje vec 13 godina, zena mi ovdje rodena, kcer takode i obe su ovdje zavrsile skolu. Za njih dvije je to jos teze nego za mene, mene boli nepravda a njih jos i vise jer to im je kako kazu rodna gruda... Ali kao sto si sam rekao tu dolazi ona famozna ogranicenost svicaraca.. Dakako opet naglasavam da su razlike od opcine do opcine drasticne, kao da ste u drugoj drzavi.

slazem se! ameri daju i deci turista ili ilegalaca ako se rode. uz neke despostije po aziji, shvica je jedina gde imas ''strance'' koji su 4. generacija rodjena u zemlji.

FANCY
25.11.2008., 13:46
Greska, mi (bivsi Jugoslaveni) smo sami sebe prozvali primitivcima i zaostalim. Dobro poznat kompleks manje vrijednosti.

Mozda i imas donekle pravo, ali i sama znas kako je kad si u drugoj zemlji i kad pocnes neke stvari da rjesavas sa cim se sve ne susreces. I kad pomislis e sad je sve kako treba, slobodna zemlja, zakoni se postuju, svi "ravnopravni", radis redovno placas sve, nisi lopov ili na socijalnom itdd. i na kraju ispadne da oni koji manje postuju zakon bolje prolaze nego posteni ljudi.
Recimo kako sad da se boris sa zakonom da moras platit vece auto osiguranje 30% samo zato jer dolazis sa blakana, i kako se nebi osjecao manje vrijednim i povrijedenim i ljutim naposlijetku a nista nemozes promijenit.

miloshz
25.11.2008., 14:29
ti drasticni primeri diskriminacije nisu prisutni u anglo svetu... stoga ne zameri ekipi iz UK/US/CA/AU. generalno bilo kog van kruga 1000-1500km zabole za nas. ko ima misljenje, licno je i moze biti posledica mnogo faktora.

ziveh u svedskoj i svici, gde ima ovo o cemu ti pricas... ali i u UK i US.

na spomen srbije sam u CH svakakve gluposti cuo i doziveo... u UK ili ih zabole ili pozitivno [exit ili recimo sto navijaci aston vile obozavaju savu milosevica]... u US nas gotive zbog tesle, kosarkasa u NBA, tenisera, ... stariji jer smo bili saveznici u WWII.

sem immigration officers, koje drzavljanstvo imam i s kojim pasosem sam u njihovoj zemlji ih opet zabole.

u SWE je recimo dozvola boravka uslov za rentanje stana. u US i UK mozes kupiti ili rentati bilo koju nekretninu sve i da si marsovac, ako imas love. mogu za rentu eventualno traziti bank statement ili slicno cime potvrdjujes solventnost. ali, to traze svima.

rent a car... uglavnom ih interesuje koliko imas godina, koliko vozackog iskustva i koju vozacku dozvolu. broj kartice ili security deposit uzimaju svima i ne postoji neki profiling.

da ne pricam sto su citizens i permanent residents ravnopravni... u UK cak oko poreza imas olaksice u nekim slucajevima kao non-citizen.

govorimo prosto o dva sveta i dve kulture.

bijesna glista
26.11.2008., 05:47
Da i onda kad cujem domace kako smatraju tu i takvu Evropu kao nesto nedostizno i ko da je raj na zemlji.

Ovdje kad kazes "Serbian" - odma domaci zakljucuju da si taksista ili picadrajver :rofl: A kad kazes "Croatian" onda misle da si "Serbian" i sve opet isto :rofl:
E a zamisli kad u recenici spomenes i "Serbian" i "Croatian" i "Bosnian" i sve to iz "former Yugoslavia". Za tri godine nece skontat sta si mu htio rec.

FANCY
26.11.2008., 09:47
Da i onda kad cujem domace kako smatraju tu i takvu Evropu kao nesto nedostizno i ko da je raj na zemlji.

Ovo je najzalosnije cuti, a to sam cuo bezbroj puta od ljudi u HR.

Ovdje kad kazes "Serbian" - odma domaci zakljucuju da si taksista ili picadrajver :rofl: A kad kazes "Croatian" onda misle da si "Serbian" i sve opet isto :rofl:
E a zamisli kad u recenici spomenes i "Serbian" i "Croatian" i "Bosnian" i sve to iz "former Yugoslavia". Za tri godine nece skontat sta si mu htio rec.

Sto reci nego, slazem se, ovdje domaci nemogu ni zamislit da poneki iz "Ex-YU" ima bolji posao (da je dosao nakon 95 u CH-ne da je ovdje roden i da je uspjeo), to im je nemoguce.
Oni jos niti neznaju koja je drzava sama za sebe a koja ne , za njih nema razlike izmedu, Hrvatske, Bugarske, Srbije, Makekedonije, Madarske, Bosne, Rumunije itdd. Sve te zemlje i ljudi iz njih su njima jedno, "nuzno ZLO" radna snaga koja im treba za jeftine poslove i nista vise, poneki bi nas najradije zatvorili u "Geto" i samo ponekad bi izvukli kolicinu koja im treba i onda se hvalili kako su dobri i kako imaju veeelikooo srce jer su nekome "takvom" pomogli.
Naravno nezelim sve stavljati u isti lonac, ima izuzetaka koji stvarno ne misle tako ali nazalost, vecina ih misli.

Secundo
26.11.2008., 14:05
Problem u Švici je što se demokratski princip primjenjuje gdje mu nije mjesto. Nije politička odluka hoće li Fancy dobiti CH državljanstvo ili ne, to je čisto pitanje dali ispunjava izvjesne kriterije. Takva odluka, koja se temelji na kriterijama, se donosi u većini drugih država. Šviceri, koji su navikli glasati o izgradnji novog javnog kupališta u susjedstvu, moraju glasati i o davanju državljansta. I dok se o javnom kupalištu mogu iscrpno informirati, te donjeti objektivnu odluku, o Fancy-ju i ostaloj balkanskoj mu braći po mukama u stjecanju državljanstva, oni po pravilu nemaju pojma.

U mojoj općini komisija barem objavi kratki opis kandidata, i rijetko kojeg ne preporući. Nepodobnim se to stavi na znanje u toku postupka, i predloži im se da povuku zahtjev. Većina na to pristane, da bi se poštedila sramote zahtjeva odbijenog na glasanju.

FANCY
26.11.2008., 20:08
Kao što reče jedan kolega, uvijek će ti naći nešto ako ti žele nešto naći.
Problem je što neke stvari shvaćaju bukvalno i za normalnog čovjeka nerazumljivo.
Recimo neki od bisera kojih se sjećam.
1-Pita jedna iz komisije kud vozi DB (Deutsche Bahn) vlak iz Neuhausena i skim smo povezani linijama, ja joj kazem da se uopće ne vozim vlakom jer nemam potrebu, zatim to isto pitanje ali ovaj put BUS i opet joj kaže ovaj put supruga, jer je njoj postavila to pitanje, da se ne vozimo Autobusom jer nemamo potrebu. A ova što pita na to odgovara, trebate sjesti u Vlak i Bus i provozati se da znate gdje voze (tu mi je malo falilo da je pošaljem u rodno mjesto).
2-Pita mene koja je najniza tocka nadmorske visine u CH ja joj točno odgovorim, onda me pita koliko u brojevima iznosi, ja joj opet točno odgovorim, zatim pita gdje se nalazi ta najniža točka ,opet odgovorim točno- ja ili supruga nesjećam se točno i kad smo pomislili da je napokon kraj, pita kuda se treba vozit da se dođe do te točke kroz koje gradove i naselja ( i opet mi dođe da je pošaljem u tri rodna mjesta i da joj kažem nek si kupi Fu..in navigaciju).
Da ne brojim dalje jer će topic ličit na humorističnu seriju.
A u općini do nas je totalno drugačije i uopće ne maltretiraju ljude sa tim kojekavim über znanjima koje ne zna 99.9% švicaraca.
Sad o tome mogu pisati bez nekave pristranosti, ali gorčina-ne želim reći mržnja- neće nikad otići jer ove stvari se ne dožive svaki dan u jednom suvremenom i demokratskom društvu...

FFE
26.11.2008., 21:41
fancy, koliko sam uspjela pohvatati, tovja saga o dobijanju drz. se nastavlja. inace, ova pitanja koja si spomenuo su mi poznata. naime, u vrijeme dok sam ja isla na taj prvi (i jedini) razgovor (ili test, nazovimo ga tako) pred "komisijom" (stavljam u navodne znakove jer su oni po meni sve samo en nekakva komisija) isto su mi postavili par takvih pitanja. sjecam se da sam neka znala, neka ne, dok sam ona ostala iz ne skripte sve znala. nisu mi uzeli za zlo sto nisam znala za jednu rijeku. :D :ne zna: cini mi se da sve ovisi o osobama, o mjestu gdje zivis i o tome kako se predstavis, te naravno i o tvojemu sveopcemu dojmu koji na njih ostavis. no, to naravno nije objektivno, te veliku igru ima njihova procjena sto nije dobro. ako netko ima sve predispozicije za dobivanje drzavljanstva, ne bi trebali biti takve svinje kakve znaju biti, te bi trebali ostaviti ljude da zive svoj zivot. no, sviceri su psoebna sorta, ima ih odvratnih, kompliciranih, groznih, smrdljivih, zlobnih, skrtih, ali i dobrih, dragih, humoristicnih i mirisnih. :D sve u svemu, kompliciranijih i usporenijih (na mentalnome nivou) ljudi ne vidjeh do sada. :rolleyes:

Secundo
27.11.2008., 10:51
Fancy, jesi li dobio listu pitanja u naprijed, ili barem neke informacije? U moje vrijeme su mi poslali povjesni traktak o Švici, mojem kantonu i općini, i oko toga (plus još postupku i rezultatima prošlog glasanja) su se pitanja vrtila.

miloshz
27.11.2008., 10:54
Ovo je najzalosnije cuti, a to sam cuo bezbroj puta od ljudi u HR.

Sto reci nego, slazem se, ovdje domaci nemogu ni zamislit da poneki iz "Ex-YU" ima bolji posao (da je dosao nakon 95 u CH-ne da je ovdje roden i da je uspjeo), to im je nemoguce.
Oni jos niti neznaju koja je drzava sama za sebe a koja ne , za njih nema razlike izmedu, Hrvatske, Bugarske, Srbije, Makekedonije, Madarske, Bosne, Rumunije itdd. Sve te zemlje i ljudi iz njih su njima jedno, "nuzno ZLO" radna snaga koja im treba za jeftine poslove i nista vise, poneki bi nas najradije zatvorili u "Geto" i samo ponekad bi izvukli kolicinu koja im treba i onda se hvalili kako su dobri i kako imaju veeelikooo srce jer su nekome "takvom" pomogli.
Naravno nezelim sve stavljati u isti lonac, ima izuzetaka koji stvarno ne misle tako ali nazalost, vecina ih misli.

shvica :(

ali, to je generalni problem evrope

stari mi zivi u austriji. pita ga tip austrijanac

- jel' vi svi u hrvatskoj zivite na moru?
- ne, ja sam iskop'o zemunicu! ;)

miloshz
27.11.2008., 10:59
fancy, koliko sam uspjela pohvatati, tovja saga o dobijanju drz. se nastavlja. inace, ova pitanja koja si spomenuo su mi poznata. naime, u vrijeme dok sam ja isla na taj prvi (i jedini) razgovor (ili test, nazovimo ga tako) pred "komisijom" (stavljam u navodne znakove jer su oni po meni sve samo en nekakva komisija) isto su mi postavili par takvih pitanja. sjecam se da sam neka znala, neka ne, dok sam ona ostala iz ne skripte sve znala. nisu mi uzeli za zlo sto nisam znala za jednu rijeku. :D :ne zna: cini mi se da sve ovisi o osobama, o mjestu gdje zivis i o tome kako se predstavis, te naravno i o tvojemu sveopcemu dojmu koji na njih ostavis. no, to naravno nije objektivno, te veliku igru ima njihova procjena sto nije dobro. ako netko ima sve predispozicije za dobivanje drzavljanstva, ne bi trebali biti takve svinje kakve znaju biti, te bi trebali ostaviti ljude da zive svoj zivot. no, sviceri su psoebna sorta, ima ih odvratnih, kompliciranih, groznih, smrdljivih, zlobnih, skrtih, ali i dobrih, dragih, humoristicnih i mirisnih. :D sve u svemu, kompliciranijih i usporenijih (na mentalnome nivou) ljudi ne vidjeh do sada. :rolleyes:

komisija je otprilike ovog sastava

http://www.nacional.hr/articles/view/48805/5/

samo nisu srbi i nash fancy nije kusta

ostalo je sve isto. provincija, small minded shovinisti i autsajder kog vide k'o pretnju.

FANCY
27.11.2008., 16:08
Fancy, jesi li dobio listu pitanja u naprijed, ili barem neke informacije? U moje vrijeme su mi poslali povjesni traktak o Švici, mojem kantonu i općini, i oko toga (plus još postupku i rezultatima prošlog glasanja) su se pitanja vrtila.
Da jesam i bili smo dva puta po dva i pol sata na info kusrsu. jednostavno kad imas peh onda imas peh i nema pomoci. Odgovorili smo na 80% pitanja tocno, ali eto nasli su da se nismo integrirali, politika nam nije najjaca strana(iako istu poznam bolje od nekih koji su sjedeli ukomisiji) i dakako Njemacki od mene kao nije ima bas najbolji, traze vise dialekta? A zamisli apsurd. osam godina radim kao PC tehnicar i 8 godina ima obucavam ucenike (Lehrmeister) svaki dan pricam samo njemacki cijeli dan (Mijesano CH dijalekt-DE), ali ne treba se znati dijelakt jer smo u CH ne u Njemackoj?
Jednostavno smijesno..A neki od tih u komisiji su mi musterije, samo cekam da navrate pa da ih pitam dali razumiju njemacki ili samo dialekt?.:cerek::D

succorosso
27.11.2008., 22:51
Problem u Švici je što se demokratski princip primjenjuje gdje mu nije mjesto. Nije politička odluka hoće li Fancy dobiti CH državljanstvo ili ne, to je čisto pitanje dali ispunjava izvjesne kriterije. Takva odluka, koja se temelji na kriterijama, se donosi u većini drugih država. Šviceri, koji su navikli glasati o izgradnji novog javnog kupališta u susjedstvu, moraju glasati i o davanju državljansta. I dok se o javnom kupalištu mogu iscrpno informirati, te donjeti objektivnu odluku, o Fancy-ju i ostaloj balkanskoj mu braći po mukama u stjecanju državljanstva, oni po pravilu nemaju pojma.

U mojoj općini komisija barem objavi kratki opis kandidata, i rijetko kojeg ne preporući. Nepodobnim se to stavi na znanje u toku postupka, i predloži im se da povuku zahtjev. Većina na to pristane, da bi se poštedila sramote zahtjeva odbijenog na glasanju.
Po mom misljenju Svicarski nacin dobivanja drzavljanstva je ponizavajuci i kretenski. Ako je netko Abu Musa onda je nagrabusio. No ako je Dr. Umjerneo Normalno Ime onda ide. Bas kako kazes, nemaju poima o covjeku, pa glasaju na osnovi imena i nedostatka informacija. No meni je Svicarska opcenito odvratna, uzmi samo primjer kako bacaju smece, pa onda reci da su normalni.

succorosso
27.11.2008., 22:56
stari mi zivi u austriji. pita ga tip austrijanac

- jel' vi svi u hrvatskoj zivite na moru?
- ne, ja sam iskop'o zemunicu! ;)

Haha, good one :top: Svidja mi se :s Debila ima na svim stranama, no svicarci su poseban slucaj arogancije. Nisu vidili rata vec dugo, ide im relativno dobro na tudjoj nevolji (npr. Africki diktatori sklone lovu u svicarsku banku, zidovi pred WW2 stave lovu u banku pa poginu, UN ima X glupih tijela po svicarskoj, svicarska ima razne ugovore s EU da imaju otvoreno trziste pa nisu clan ali imaju svemu pristup, no drugi njima bas i ne.

Volio bi da ih EU tretira kao da su bilo koja treca zemlja, recimo Kazahstan, odnosno da EU zemlje prestanu placati UN-u ako ovaj ne smanji broj tijela u Svicarskoj. Previse ovi sisu drugima krv, da bi se jos uz to ovako bahatili. Jos da im recimo EU uvede vize, pa da vidimo kako bi im super islo za par godina.

miloshz
27.11.2008., 23:11
zbilja, sta je CH i koga svetu podarila?

FANCY
28.11.2008., 08:01
zbilja, sta je CH i koga svetu podarila?

Pa nema bas poznati toliko, ima Jednog Astroanuta (francuz porijeklom)
Einsteina svojataju itd Ali imaju pznatih bogatasa iz cijelog savijeta Recimo Schumacher je Ch drzavljanin,Phil Collins,Francuska rock zvijezda Hollyday itdd, a bas njega spominju u ovom tekstu o porezu http://www.swissinfo.ch/ger/news/gesellschaft/Pauschalbesteuerung_lockt_reiche_Auslaender_an.htm l?siteSect=601&sid=7687193&cKey=1175755273000&ty=st

Svicar
17.12.2008., 18:32
Napokon je agonija moje obitelji prosla,24.5 prosle godine smo prosli komisiju i tip je do jesenas ove godine sve to drzao u kod sebe u uredu,jednostavno kaze da je zaboravio poslati na visu razinu.Ni krivi ni duzni smo ispastali,ID je stigla,uskoro i ostali dokumenti,vec su vratili 480 franaka na ime manje premije auto osiguranja,a poslije nove godine idem sa odvjetnikom traziti i ostalo sto sam izgubio dok nisam imao njihovu ID,samo zbog toga sto je napravio propust,a on neka dokaze da protiv moje obitelji nema nista.

SgtHartmann
21.12.2008., 20:11
FANCY ja nisam imao problema sa drzavljanstvom.U kojem kantonu zivis?