PDA

View Full Version : Glaukom i poremećaji očnog tlaka

emili
15.01.2004., 12:35
Bila sam kod okulistice na pregledu i otkrila mi da moje umorne oči nisu umorne od naprezanja za kompom i od slabog vida, nego da mi se pojavio očni tlak.
Moram obaviti neko snimanje, pa onda slijedi liječenj.
Ima li netko iskustva s tom bolešću? Liječi li se to ili se s tim umire!:(

Vilko
15.01.2004., 13:48
emili kaže:
Bila sam kod okulistice na pregledu i otkrila mi da moje umorne oči nisu umorne od naprezanja za kompom i od slabog vida, nego da mi se pojavio očni tlak.
Moram obaviti neko snimanje, pa onda slijedi liječenj.
Ima li netko iskustva s tom bolešću? Liječi li se to ili se s tim umire!:(

==============================================

Sa Plive pitanje i odgovori:

Q: Uslijed čega dolazi do visokog očnog tlaka? Imam 30g. nemam šećer, nisam debela i nitko u obitelji nije imao tlak. Imam povremene migrene. Često idem na kontrolu, liječim se, ali uvijek je isto.

A: Glaukom je bolest koju karakterizira povremeno ili trajno povišenje očnog tlaka, oštećenje vidnog živca i propadanje vidnog polja, a kao posljedica bolesti može se javiti sljepoća.
Bolest se iskazuje u nekoliko oblika koji se međusobno razlikuju prema uzroku nastanka, razvoju bolesti i kliničkoj slici.

Iz Vašeg kratkog pitanja zaključujem da se radi o primarnom glaukomu otvorenog kuta (glaucoma chronicum simplex) .
Glavni problem tog tipa glaukoma je smetnja u otjecanju sobične vodice kroz drenažni sustav oka.

Radi se o kroničnoj bolesti progresivnog toka, koja se razvija gotovo bez izraženih subjektivnih znakova. Katkad se u pacijenta javljaju glavobolje i neodređeni nelagodni osjećaji težine u očima. Bolest se, međutim, najčešće otkriva slučajno prilikom rutinskih kontrola očnog tlaka.

U početku, povišenje očnog tlaka ne mora biti trajno, niti jako izraženo (nomalne vrijednosti su od 10-23mmHg). U razdoblju razvijene bolesti intraokularni tlak je trajno povišen i doseže vrijednosti do 40 mmHg.

Glavni problem u glaukomskih bolesnika potjeće od oštećenja vidnog živca koje uzrokuje povišeni očni tlak. Ona se očituju u udubljenju i bljedilu živca što se najbolje dijagnosticira pretragom vidnog polja.
Terpija koju koristite, ukoliko je dovela do regulacije očnog tlaka i zaustavljanju progresije oštećenja živca i vidnog polja , je uspješna, te Vam savjetujem da je i dalje koristite . Potrebni su redoviti pregledi kod okuliste, po mogućnosti subspecijaliziranog za glaukom, koji će Vas najbolje uputiti u liječenje.

Ukoliko je dijagnoza glaukoma točna, Vi ste tada pacijent do kraja života, jer nema definitivnog izliječenja, a redovite kontrole i adekvatna terapija će Vam očuvati vid dostatnim za kvalitetan život.
Osim konzervativne medikamentne terapije postoje mogućnosti laserskog i kirurškog liječenja, ali su one rezervirane za kasnije stadije bolesti i onda kada lijekovi ne djeluju.

:) ;) :cool:

Vilko
15.01.2004., 13:59
Vise informacije na Plivi:
Link:http://www.plivazdravlje.hr/?section=home&cat=t&id=5571&show=1

Sretno!

Bluegirl
15.01.2004., 20:15
Dobit ces kapi za oci, koje ces ukapavat svaki dan, slicno kao sto oni sto imaju povisen (sistemski) tlak svaki dan uzimaju tabletu. Vazno je, da je terapija redovita. Drugo sve pise kod Vilka.

emili
16.01.2004., 07:57
hvala vam svima, sada mi je jasno da imam kronični glaukom

samo se nadam da neču oslijepiti
:eek:

Vilko
16.01.2004., 10:43
emili kaže:
hvala vam svima, sada mi je jasno da imam kronični glaukom

samo se nadam da neču oslijepiti
:eek:

To tako izgleda po pitanju kakovo si postavila ,ali okulista/doktor mora da to i rastumaci i kaze o svemu , momentalnu diagnozu , lijekove i preglede u buducnost kao i kakove su nade u buducnosti.

I u danasnje vrijeme sve vise se nalazi noviji lijekovi kao i nacini za pomoc.

Pozdrav,Vilko

Pink Lemon
16.01.2004., 22:29
ne bus oslijepila od toga!
kapljice, kontrole i bit ce ok!
moj je dida 15 godina zivio s tim. i ne, nije umro od toga :)

emili
20.01.2004., 08:17
Obavila sam pretragu snimanja vidnog polja po Goldmanu,
dobila kapi Truspot (mislim da sam dobro zapamtila), kapanje dva puta dnevno - ujutro i naveče po jednu kap u svako oko
kontrola za 3 mjeseca.
Da li netko zna, da li se očni tlak s godinama unatoč terapiji povečava?

Chloe
12.07.2004., 13:24
Koliki je normalan očni tlak?

Izmjeriše mi 17 mmHg i u Vinogradskoj doktorica na moje pitanje koliki mi je očni tlak rekla je "Dobar", a druga doktorica (koja me uputila na gonioskopiju jer nije bila sigurna da je njen aparat za mjerenje očnog tlaka posve točan) kad je vidjela nalaz, rekla je da je na granici...

I sad sam zbunjena. :rolleyes:

Jel 17 OK tlak ili je na granici da se zove "povišen"? :misli:

Čitala sam da je od 12 do 22 mmHg normalan, pa me sad ova doktorica zbunila i zabrinula...:(

Vilko
12.07.2004., 14:47
Chloe kaze

Čitala sam da je od 12 do 22 mmHg normalan, pa me sad ova doktorica zbunila i zabrinula...

bilo je nema dugo unatrak tema sa istim i mnogo odgovora.

12 do 22mmHg se smatra normalni ocni pritisak.

:W :cool:

Chloe
12.07.2004., 16:11
VILKO kaže:

bilo je nema dugo unatrak tema sa istim i mnogo odgovora.

[/B]

Pročitala sam te teme, ali nisam našla ono što mene zanima.

Eh, da... ako ovdje ima medicinara koji se kuže... kaj ovo znači:

GONIOSKOPIJA OC UTQ: Kut otvoren oc utq, sužen II-st desno i II-III lijevo

baka
12.07.2004., 18:53
Kako to da ti je mjeren tlak?To naime, kod nas inače nije običaj, a trebalo bi biti!
Vilko ti je točno napisao vrijednosti,koje se smatraju normalne.
Ne znam hoće li ti tko rastumačiti one kratice, ali možda ima veze s ovim: ja imam glaukom (povišeni očni tlak) ali tzv. otvorenog kuta (angulo aperto).To je kao bolje, jer (valjda) tekućina ipak lakše prolazi i evo ja već nekih 15 godina održavam na normalnoj razini(od 17 do20) samo s najslabijim kapima (Timalen 0,25% ujutro i navečer).A onaj(navodno) zatvorenog kuta je nešto kompliciraniji, stvaraju se nekakve priraslice, što li, koje sprječavaju protok tekućine i tlak raste.Pa je potrebno i pribjeći neki puta i operaciji.
Ovo sve što sam napisala(razlika između te dvije vrste) uzmi s veeelikom rezervom jer ja to onako laički, koliko se sjećam što mi je okulista objasnio prije puno godina kad sam bila na toj pretrazi, na koju su tebe uputili.

Chloe
12.07.2004., 19:10
Moja mama ima glaukom pa sam zato išla pregledati i to... Već sam i prije išla na mjerenje očnog tlaka... možda zbog mame, ne znam.
Ali, ovog puta sam baš tražila uputnicu za kompletan pregled - dioptrija, fundus i očni tlak.
I tako sam završila na gonioskopiji...

Ali sam zbunjena što mi je doktorica rekla da je 17 mmHg "graničan" tlak... Možda zato što mi je na starom nalazu iz 2000. bio 12 odn. 14...

Čitajući o očnom tlaku malo na Netu zaključila sam da je zbilja važno na vrijeme otkriti povišeni očni tlak i odmah ga početi liječiti. Moguće je, naravno, imati povišeni očni tlak, a da se nema i glaukom - to je očna hipertenzija; a isto tako je moguće imati glaukom, a nemati povišeni očni tlak. Zato je jako važno kontrolirati oči. Glaukom je grozan zato što se često razvija bez ikakvih simptoma ili postoje samo neki mali simptomi kao što je težina u očima i sl., a vidni živac propada i ako se ne liječi, dovodi do sljepoće. Zato glaukom nazivaju "tihim kradljivcem vida."

baka
13.07.2004., 05:29
1.Kad ima mama, može se dogoditi da imaš i ti, jednog dana.Kod mene je imala baka(očeva mama) , otac i njegov brat, sestra ne.
Ipak se svi kontroliramo i tako sam ja s nekih 52 g. "natrapala".Na vrijeme.Dakle, odlično da paziš, jer jest to je tihi kradljivac vida.Bez simptoma.
2.Hipertenzija = povišeni tlak.Općenito.I tjelesni.Dakle i očni, što znači to je glaukom. ili tzv. zelena mrena.
U svakom slučaju ako se otkrije na vrijeme, prati , nema beda, kako vi to mladi kažete.
Zatraži i kontrolu vidnog polja, bar jednom godišnje.
A visina, normalna, e sad si i ti mene zbunila.Izgleda da tu ima različitih mišljenja.Jer, barem po mom iskustvu do 20 se smatra da je sve o.k.Koliko je normalno najniži?To ne znam.Meni je bio jednom 16 pa mi je doktorica nešto objasnila da je prenizak s obzirom da sam ja i "tjelesni" visokotlakaš.Čak me je na 6 mj. ostavila bez lijeka.Što ja, priznajem nisam poslušala.Jer mi nije bilo logično da sad odjednom nema... a nasljedno je.Samo sam smanjila dozu i naravski da je na slijedećem pregledu bio 22!!!Pa sam promijenila doktoricu! :D

Chloe
13.07.2004., 15:35
Hm... izgleda da onaj nalaz gonioskopije ukazuje na to da imam takvu građu oka kod koje bi se možda mogao razviti glaukom. Dakle, postoji mogućnost.
Inače, osim mame, nitko nema glaukom u obitelji, ili da se zna da je netko ikad bio slijep ili nešto...
Ne preostaje mi ništa drugo nego kontrolirati se dvaput godišnje i... eto.

baka
13.07.2004., 18:42
Chloe kaže:
Ne preostaje mi ništa drugo nego kontrolirati se dvaput godišnje i... eto. Točno.I tvoja djeca u nekom životnom dobu također.:w

Anson
23.02.2006., 16:40
Zanima me koliki je normalni ocni tlak?
Naime bila sam neki dan kod okulista, vid mi je savrsen ali imam ocni tlak, na lijevom oku 21,7 na desnom 22,3.
Uglavnom moj doktor mi je rekao da cu u 40-im godinama oslijepiti ako to ne budem kontrolirala i uzimala terapiju :eek:
Naravno da cu otici kod drugog doktora po drugo misljenje, al zanimaju me i vasa iskustva s ocnim tlakom.

Nipple Twister
24.02.2006., 11:26
Imam ga i ja , ne znam koliko trenutno jer nisam imao vremena otići u Zg kamo su me inače uputili. Istina je da je EXTREMNO OPASAN i da jako uništava vid. Shvati ozbiljno.

Anson
24.02.2006., 12:04
bojala sam se ovakvih odgovora :(

alfred stokes
24.02.2006., 13:47
Ja isto imam glaukom. Znam da nije bila neka ekstremna vrijednost kad je dijagnosticiran, al stvarno ne znam koje su mu vrijednosti, tj. koja je normala
Inače, svako dan kapam oči i već godinama nikakvih problema.
Sve je OK ako se redovito kontrolira i uzima terapija.
Svakih 6 mj. idem na pregled i to je to.
Nemoj se šalit s tim ;)

Anson
25.02.2006., 11:45
a jel imas kakve simptome? meni su pricali da bi trebala imat glavobolje i mozda malo losiji vid, a meni je vid super, nemam glavobolje (al skoro nikad) pa mi nije jasno kak to sad odjednom.
uglavnom, shavtila sam to ozbiljno i namjeravam otici na jos jednu kontrolu pa cu onda ziher znat kak stvari stoje

cammy
25.02.2006., 15:58
Normalni ocni tlak je do 20. Ja nemam glavobolje, ali sam ranije imala povremeno bolove u ocima. Kod mene se radi o posebnoj vrsti akutnog glaukoma i uradjena mi je operacija laserom u preventivne svrhe. I ja odlicno vidim i ne nosim naocare. Zanima me kako izgleda kod vas kontora, dali se radi samo o obicnom merenju tlaka, ili postoji jos nesto.

The_Equilibrist
26.02.2006., 18:46
Ja sam prije oko dvije godine imao problema s tim. Zbog koristenja nekih kapi za oci (pokazalo se kasnije da mi kortikosteroidi vise ne smiju ni blizu ociju) ocni tlak mi je gadno narastao. Jedno oko na 44 cak. To je bilo gadno, ali kratkotrajno, pa vjerovatno zato nije ostavilo traga.

Tvoj tlak nije posebno velik, ali kad bi dvadeset godina tako ostao, ne bi dobro proslo. Valjda je na to mislio taj doktor.

Well, bilo je dobrih komentara ljudi kad sam imao probleme, pa evo (http://www.forum.hr/showthread.php?t=34742), pogledaj, mozda ti pomogne.

A dobro me podsjetilo, mogao bih ubrzo na pregled.

Anson
28.02.2006., 06:51
tnx svima :w

emili
28.02.2006., 07:51
i ja imam očni tlak
koje vi kapi koristite?
ja sam prvo kapala sa trusopt i xalatan kapima, ali mi je izbila alergija nakon određenog vremena, kapci su mi naoticali ko da po cijele noći plačem
sada koristim betopic kapi

alfred stokes
01.03.2006., 22:21
Ja koristim timalen
Cca 5,6 godina

Valentina-14
08.06.2006., 21:04
Imam glaukom, prije dva dana obadva oka su mi natekla (imam "vrećice" ispod oba oka i kapci su spušteni, bjeloočnice su postale izrazito crvene). Uzimam Timalen 0.25. S obzirom da imam česte glavobolje tri dana sam uzimala Neofen forte i pitam se da li ga smijem piti s obzirom da imam glaukom. Inače imam česte upale, a dijagnosticirana mi je i mrena ("u začecima" po rijecima oftamologa). Liječnici su strahovito indiferentni i zbog toga ne znam koji tip glaukoma imam. Primjetila sam da su mi upale češće ljeti.
Imam 54 godine i tek prije godinu dana ustanovljen je glaukom. Molim Vaše mišljenje.

BluesCat
12.06.2006., 21:18
Kakav ti je šećer?

Valentina-14
12.06.2006., 21:41
Ne znam kakav mi je šećer, ali ako to ima kakve veze, nemam prekomjernu težinu.

BluesCat
12.06.2006., 21:50
Prekomjerna tjelesna masa nije nužno povezana. Iskontroliraj si šećer, on može utjecati.

Valentina-14
13.06.2006., 15:09
Potpuno sam zaboravila da sam prošle godine bila na sistematskom pregledu i šećer je tada bio u redu.

BluesCat
13.06.2006., 16:25
Nakon 45-te godine života, uputnije je redovito kontrolirati šećer, a on ima itekakvog utjecaja na glaukom

Lilibubi
20.12.2008., 13:57
Uzimam kapi timalen 2 puta na dan, oči kapam već tri godine. U zadnjih mjesec dana osjećam nelagodu nakon kapanja. Primjetila sam da su mi oči puno osjetljivije (osjećam ih), kapci su često natečeni i spušteni, bjeloočnica crvena, naročito predvečer. Na kontrole idem redovito. Rečeno je da alergija nije u pitanju. Molim vaš savjet.
p.s.
Tijekom ljeta nisam uzimala Timalen, očnih tegoba nije bilo, ali kad sam išla na kontrolu očni tlak je bio povišen.

Ketz
24.01.2009., 14:02
hej :)

vidim da se vi svi ovdje puno bolje razumijete u ovaj zdravstveni problem od mene...pa bih htjela zatražiti malu pomoć...

mene već tri godine svakodnevno muče oči!! teško mi je opisati taj osjećaj, ali evo pokušat ću: nešto poput pritiska koji stvara potrebu da non stop trepćem i kolutam očima (što izgleda poprilično bolesno!), dobijem podočnjake i doslovno me iscrpljuje, kao da su suhe i nakon nekog vremena i glava počne boljeti, stvara umor i ne mogu se koncentrirati normalno!

naravno, prvo gdje sam išla, je oftalmolog kojem sam sve detaljno objasnila i nakon što mi je mjerio dioptriju, rekao je da mi ne može dati naočale jer kao savršeno vidim i da nije do očiju i dalje nije ništa niti provjeravao...

tu je počeo cirkus jer sam radila sve moguće pretrage za glavu jer kad te tako oči zezaju, počne i glava boljeti. i sad na kraju mi je dijagnoza nikakva!!! doslovno su mi rekli da imam migrene i da je to od stresa, ali ja znam da nije.

sad su praznici na faksu i odmaram doma već dva tjedna i kako to da me onda opet oči zafrkavaju kao nikada do sada?!

malo sam surfala po netu i sad sam gotovo sigurna da problem leži u očima i nitko me ne može razuvjeriti!!

ono što bih vas molila je da mi samo kažete jeste li i vi imali slične simptome pa vam se ustanovio visoki očni tlak itd.???? i gdje to uopće mogu izmjeriti??? moram konkretno reći da želim takvu pretragu ili??? liječnica opće prakse mi i nije od velike pomoći pa pliz help!!

hvala :)

jasmine
24.01.2009., 15:09
svakako uzmi u obzir i to da bi ipak mogla biti migren,ona isto zan stvarati probleme s očima.ja imam migrernu al lakši tip al mi zato kolegica ima migrene od kojih je ostala bez oka.ja sam na početku tih svojih napada migrene,dok nisam saznala da je migrena redovito odlazila na hitnu,očnu i svaki put bi bilo se ok sa očima,znači odi obaveznio i neurologu nek te pregleda i da ti svoje mišljenje.

tomket
24.01.2009., 16:10
Hm... izgleda da onaj nalaz gonioskopije ukazuje na to da imam takvu građu oka kod koje bi se možda mogao razviti glaukom. Dakle, postoji mogućnost.
Inače, osim mame, nitko nema glaukom u obitelji, ili da se zna da je netko ikad bio slijep ili nešto...
Ne preostaje mi ništa drugo nego kontrolirati se dvaput godišnje i... eto.

Chloe kako uopce izgleda merenje ocnog tlaka koliko traje,da li je neugodan postupak

Ketz
26.01.2009., 20:10
hej :) znam pitala si cloe...ali evo ja danas bila na mjerenju očnog tlaka pa mi je svježe :)

to je vrlo kratak postupak...valjda koja minutica. sjediš i bradom si naslonjen na stalak i gledas ravno u nesto poput cjevcice...i na to ti sestra par puta pusti zrak u oba oka, prvo u jedno pa u drugo i to ponovi dva tri puta. to puhanje je vrlo kratko...djelić sekunde. i to je to. nista ne boli!!

bolero06
20.04.2009., 20:43
Ima li tko iskustva sa kapima za glaukom Alphagan 0,2 %
Glaukom mi je granican 19 mg.Kapi su propisane kako bi se sacuvao ocni zivac jer je suzeno vidno polje. Kapi sam tek pocela koristiti ali je stalan osjecaj peckanja u ocima. Zanima me djeluju li sve kapi za tu namjenu tako ili za istu namjenu postoje kapi koje manje "žuljaju" ?
pozdrav svima
Bolero

studentica 25
25.04.2009., 21:59
ja isto imam glaukom i kad mi je dijagnosticiran, propisao mi je oftalmolog kapi betoptic od kojeg me stalno bolila glava! kad više nisam mogla izdržati, otišla sam ponovno i propisan mi je cosopt s kojim nemam nikakvih problema. odi kod oftalmologa i reci mu o čemu se radi dat će ti neke druge kapi!

MATE10xx
28.06.2009., 22:30
bolujem od kroničnog glaukoma(postoje akutni i kronični) znam da tebam ove kapi u oči,ali koliko dugo treba da to prođe otprilike?:ne zna:

luja52
22.10.2009., 17:34
to je doživotna bolest

Hobby
22.10.2009., 19:29
bolujem od kroničnog glaukoma(postoje akutni i kronični) znam da tebam ove kapi u oči,ali koliko dugo treba da to prođe otprilike?:ne zna:

Koliko imaš godina, ako nije problem?
Pitam, jer i mene sada doktorica šalje na pregled, jer sumnja na glaukom (makar, ja ne vjerujem, ali otići ću svakako), a rizični za nastanak glaukoma su uglavnom stariji ljudi (iznad 40-e, barem koliko čitam). Ja imam 26.

Inače, glaukom ti je oštećenje očnog živca, najčešće uzrokovano povišenim očnim tlakom.
Liječi se kapima (i/ili tabletama) koje smanjuju očni tlak, kako bi se usporilo ili zaustavilo daljnje propadanje očnog živca i gubitak vida.
Ne može se izliječiti, već se bolest samo može držati pod kontrolom.
Tako da obavezno kapaj oči kako su ti preporučili i striktno se drži liječničkih uputa, jer glaukom je jako opaka i po vid opasna bolest.

JTerry
02.02.2010., 09:50
hej :)

vidim da se vi svi ovdje puno bolje razumijete u ovaj zdravstveni problem od mene...pa bih htjela zatražiti malu pomoć...

mene već tri godine svakodnevno muče oči!! teško mi je opisati taj osjećaj, ali evo pokušat ću: nešto poput pritiska koji stvara potrebu da non stop trepćem i kolutam očima (što izgleda poprilično bolesno!), dobijem podočnjake i doslovno me iscrpljuje, kao da su suhe i nakon nekog vremena i glava počne boljeti, stvara umor i ne mogu se koncentrirati normalno!

naravno, prvo gdje sam išla, je oftalmolog kojem sam sve detaljno objasnila i nakon što mi je mjerio dioptriju, rekao je da mi ne može dati naočale jer kao savršeno vidim i da nije do očiju i dalje nije ništa niti provjeravao...

tu je počeo cirkus jer sam radila sve moguće pretrage za glavu jer kad te tako oči zezaju, počne i glava boljeti. i sad na kraju mi je dijagnoza nikakva!!! doslovno su mi rekli da imam migrene i da je to od stresa, ali ja znam da nije.

sad su praznici na faksu i odmaram doma već dva tjedna i kako to da me onda opet oči zafrkavaju kao nikada do sada?!

malo sam surfala po netu i sad sam gotovo sigurna da problem leži u očima i nitko me ne može razuvjeriti!!

ono što bih vas molila je da mi samo kažete jeste li i vi imali slične simptome pa vam se ustanovio visoki očni tlak itd.???? i gdje to uopće mogu izmjeriti??? moram konkretno reći da želim takvu pretragu ili??? liječnica opće prakse mi i nije od velike pomoći pa pliz help!!

hvala :)

Pozdrav.
Možeš li mi reći kakva (i ako si je uopće dobila) je bila dijagnoza?
Ja imam isti problem, i to je nešto prestrašno. Jako je neugodno, oči su stalno suhe, nemam podočnjake ali oči od ranog jutra izgledaju upalo kao da nisam spavao, jako se brzo umaraju i izgledam (a i od toga i jesam) pospan i izmoren već u pola dana, teško se fokusiraju i generalno brzo umaraju i postaju "lazy" oči...
Ja imam dioptriju ali je nekakva "normalna", nekakvih cca -2...no ne vjerujem da je do toga.
Naravno, pitanje vrijedi i za sve oni koji imaju isti/sličan problem...

@ŽNIDARŠIĆ@
16.05.2010., 08:57
ima li kakav doktor, bolnica za preporučiti

volim čokoladu
16.05.2010., 10:18
normalan očni tlak je do 21. moj stari ima glaukom, eno ga u bolnici, ide to operirat. nikakvih simptoma nije imao, "samo" je sve lošije vidio.

glaukom je kao i povišen krvni tlak. može se jednostavno i lako kontrolirati i liječiti, samo treba biti dosljedan i nema problema, u suprotnom ode glava, a kod glaukoma ode oko...

prilika
17.05.2010., 11:05
Ja sam pročitala na Internetu da je najbolje da je očni tlak ispod 20 i da je to onda u redu. Već od 20 je graničan očni tlak i treba ga kao češće provjeravati. Ja sam imala baš 20 prošle godine. Zato ću to otići uskoro provjeriti. I nije mi to jasno s glavoboljom, mene nekad boli glava, nekad ne. Obično kada sam malo spavala dan ranije i kada sam umorna, tada me ponekad boli glava navečer. Nekad osjetim i pritisak u oku i kao neku manju bol, ali ne baš često, možda jednom mjesečno ili čak rjeđe. Još sam mlada, imam 32 godine.

jasmine
17.05.2010., 20:54
vrijednost tlaka nije ista za sve,nekome je normala 20,nekom manje a recimo meni je do 24.
ja jako dugo već kontroliram tlak samo na jednom oku i prošla sam sve moguče bolnice i doktore i na kraju se odlučila za operaciju u svjetlosti kod gabrića.svi drugi su mi do sad odbili operirati oko a on je rekao da to riješi ko od šale. nedavno sam bila kod njega i tlak mi je bio 30,stavili me na infuziji i nakon nje isto ni mrvicu se nije spustio i on bez pardona mene posjedne na onaj aparat,klasični za preglede oka i stavi neki nastavak na to ,sestra mi ukapala anestetik i u sekundi mi probušio oko i samo mi je potekla niz obraze topla tekućina. ostala sam u totalnom šoku jer mi to nikad niko od ovih kakti priznati doktora nije do sad napravio a imala sam fazu u trudnoći kad mi je tlak skoćio na 50 i kad sam trebla birati između trudnoće i oka. nakon što je to napravio kaže evo sad ti je tlak 12,nije mi odmah nakon toga mjerio jwer se nesmije al sam sutradan došla i stvarno ni t od tlaka. to jedan od razloga što sam se odlučila na operaciju i što se idem lječiti kod njih.
godinasam išla i kod dr. ekarta na rebro,imao je faza kad me nije htio ni pozdraviti,kad sam u minhenu bila kod privatnog lječnika koji mi je preporučio nove kapi i kad sam to rekla ekartu dobio je živčani slom iako je vidio da mi je tlak dobar od tih kapi. radio se o trusoptu al to je bilo 90 i neke g.
eto to je ukratko,čuvajte se,nezakopavajte se kod jednog doktora,informirajte se sami jer ovi u bolnica i nevode baš brigu o tome i filaju nas ljekovima koji njima paše i od kojih imaju koristi. i idite na redovite preglede,ja sam ispočetka to olako shvaćača i ostala sam zgog toga bez dobrog postotka vida.

jasmine
17.05.2010., 20:57
Ja sam pročitala na Internetu da je najbolje da je očni tlak ispod 20 i da je to onda u redu. Već od 20 je graničan očni tlak i treba ga kao češće provjeravati. Ja sam imala baš 20 prošle godine. Zato ću to otići uskoro provjeriti. I nije mi to jasno s glavoboljom, mene nekad boli glava, nekad ne. Obično kada sam malo spavala dan ranije i kada sam umorna, tada me ponekad boli glava navečer. Nekad osjetim i pritisak u oku i kao neku manju bol, ali ne baš često, možda jednom mjesečno ili čak rjeđe. Još sam mlada, imam 32 godine.

glavobolja je spečifična kod glaukoma i uz to ide i povraćanje al nema svako te simptome. ja sam znala imati jako visok tlak a da me nikad nije bolila glava a opet kad sam imala prve napade migrene a nisam znala da je to migrena uvijek sam išla na hitnu očnu i sve je bilo ok.
glavobolja kod glaukoma je drugačija od obične glavobolje,boli donji dio glave i ona strana gdje je bolesno oko,ako je jedno i sljepooćnice jako tuku.

prilika
18.05.2010., 14:18
jasmine

Hvala vam na informacijama. Poslala sam vam privatnu poruku, pa molim vas ako možete pročitati i odgovoriti mi u privatnoj poruci.

maja2222
19.05.2010., 10:09
Obično se može reći da je normalna vrijednost očnog tlaka od 12 do 22 mmHg (milimetara žive). Vrijednost između 12 i 22 mmHg je vrlo individualna, te intraokularni tlak i cijelo stanje oka treba redovito kontrolirati.

Detaljinije na linku: Glaukom, povišeni očni tlak (http://www.optometrija.net/bolesti-oka/glaukom-poviseni-ocni-tlak/)

Pozdrav svima!

prilika
19.05.2010., 11:39
Već smo vidjeli tu reklamu za tu web stranicu. Dobra vam je stranica, ali ne morate je baš stalno ponovo reklamirati. Postane već dosadno.

hrca
26.05.2010., 19:01
dijagnoza: Glaucoma capsulare ou. decomp.???
ok, nasao sam informacije o glaukomu, ali ne znam kakva je ova vrsta glaucoma capsulare, moze li mi mozda netko pojasniti, hvala.

micek-jerry
27.05.2010., 14:42
Za glaukom znam 2 godine, imam 32 g., otkrila slučajno, jer me često boljela glava. Najveći tlak mi je bio 22. Već imam promjene na vidnom živcu :(
Kapam Alphagan, ali kako mi je tlak u zadnje vrijeme oko 12-13, dr mi je rekao da je prije vjerojatno bio povišen zbog stresa :confused: mislim, stalno sam pod istim stresom :mig: i da bi on ukinuo kapi na mjesec dana . I ja prestala kapat i nakon 2 tjedna imala užasnu glavobolju koja je trajala 6 dana!!! i nije prestajala na analgetike :( I otišla na hitnu, tlak 15 :confused: znači očito nije bilo od tlaka. Tamo mi rekli da se kapi obično ne ukidaju.
Ono kaj mene brine je-ak mi potpuno ukine kapi, kak ću ja znati jel me glava boli od glaukoma ili od nečeg drugog? Mislim, pa neću na svaku glavobolju trčat na mjerenje očnog tlaka.
Jel ima tko slično iskustvo?

DarkStar
27.05.2010., 22:51
meni ga mjerili neki dan tj sirili zjenice i pravili kompletni pregled oka, sve je ok jedino imam one musice zbog myopije, a tlak je bio 16, i doktor kaze da vole kad je do 18 ali ne visi..

prilika
28.05.2010., 06:23
DarkStar

Gdje si bio na pregledu? Jesu ti mjerili očni tlak na nekontaktnom tonometru?

DarkStar
28.05.2010., 16:36
Bio sam u Optocentru u Zagrebu, tamo sam radio sve pregleda od onoga za laser, za naocale i ovaj tu, to je kompletni pregled koji se obavlja nakon sirenja zjenica, ali mislim da tlak mogu izmjeriti i bez sirenja zjenica, meni ga je mjerio Dr. Lukenda koji inace radi operacije laserom ali ima tamo i jos doktora/ica koji to rade. Ne znam koji je tonometar ali ga mjere u mraku, u biti cijeli pregled tj oko ti gleda u mraku.
Isao sam tamo jer stvarno imaju sve najmodernije aparate ali mozes i kod svog doktora to obaviti tj kod svog oftalmologa ako npr nisi iz Zagreba ili ne zelis placati kod privatnika.

Pregled sam platio 150kn i sve je bilo gotovo za cca sat i pol (ukljucujuci sirenje zjenica za koje moras tamo sjediti i cekati jedno pola sata dok se rasire)

Inace doktor je rekao buduci da imam myopiju (sada -4 a nekad -14) da bi trebao taj pregled napraviti bar jednom godisnje neovisno kod kojeg doktora, jer nikad neznas kad ce Glaukom napasti.

pozdrav

prilika
28.05.2010., 17:08
Hvala ti za odgovor. Ja sam bila jučer u Svjetlosti i nisam baš zadovoljna. Mjerili su mi očni tlak, ali tek nakon širenja zjenica, pa ne znam je li to uopće dobro tako mjeriti očni tlak tek nakon širenja zjenica. Tamo su bili samo specijalizanti i nisu mi djelovali baš previše sigurno. Prošle godine mi je bio očni tlak 18 mm Hg i 20 mm Hg, ali tada mi zjenice nisu bile proširene očnim kapima. Sada mi je jučer kod njih očni tlak navodno bio 12 mm Hg i 14 mm Hg. Čini mi se da je to prevelika razlika u očnom tlaku od ove i prošle godine s obzirom da mi je očni tlak izmjeren nekontaktnim tonometrom približno u isto vrijeme prijepodne. Osim toga jedna specijalizantica mi je rekla da mi je lijevi očni živac nešto bljeđi, da bi na kraju ovaj drugi specijalizant rekao da je to zapravo u redu i da je to tako i kod drugih ljudi. Nekontaktni tonometar, to ti je ono kada ti taj uređaj puhne zrak u oko i na taj način izmjeri očni tlak. Mislim da sam trebala negdje drugdje otići izmjeriti očni tlak.

Jučer mi je ta specijalizantica rekla da ti nekontaktni tonometri nisu uopće precizni. Zašto onda to mjere na taj način, ako i sami znaju da to nije precizno, a možda im je i aparat nešto pokvaren. Jučer mi je čak i dioptriju određivala tek nakon što mi je stavila kapi za širenje zjenica. Bila sam na puno pregleda, ali ovo je prvi puta da sam čitala slova sa ploče sa proširenim zjenicama. Specijalizantica je rekla da to nema veze, da se može i tako odrediti dioptrija. Meni je to jučer sve skupa djelovalo zbrda zdola. Pregled sam platila 300 kn. I ja imam myopiu, dioptrija mi je oko -2,75 na oba oka.

Ponekad navečer u zadnje vrijeme imam bolove u lijevom oku i osjećam kao neki pritisak u tom oku. Zato sam i htjela provjeriti očni tlak.

hm00
28.05.2010., 19:33
...sada -4 a nekad -14
pozdrav

Možeš malo ovo pojasniti? Da li si skidao dioptriju laserom, pa ti je opet narasla?

DarkStar
28.05.2010., 20:05
da LASIK prije 11 godina kad sam imao 21godinu i 3 godine stabilnu dioptriju.
Kod myopije se ocekuje da se nesto malo povrati odmah nakon operacije kod mene je to bilo -2.
Na ponovno skidanje vjerovatno necu ici jer je preostala debljina roznice na samoj granici i moglo bi se desiti da se mreznica odvoji od roznice a tek onda nastanu ozbiljna s*anja..

DarkStar
28.05.2010., 20:16
draga kolegice po myopiji, neznam sta da ti kazem stvarno nego da probas otici kod ovih u Optocentar (sad ce opet ispast da ih reklamiram a nije mi to namjera) trazi da te pregleda dr Lukenda covjek stvarno zna svoj posao a i pregled je duplo jeftniji, pregled se zove "Fundus" meni nisu mjerili takvim tonometrom nego ti samo aparat priblizi ocima i tako mjeri nema nikakvog puhanja zraka, a ovo mjerenje dioptrije sa rasirenim zjenicama?? pa to je blago receno SULUDO!
Ti kad imas pravo rasirene zjenice vidis sve u magli, ja sam isti dan podignuo nove naocale u njihovoj optici i cijelo vrijeme na putu doma u busu (skoro 5 sati) poslije pregleda vidio sam u magli zbog rasirenih zjenica tek drugi dan se stvari vratile u normalu! Ikako ti u takvom stanju idu mjerit dioptriju? pa to ne bi ni mala djeca od 5 godina radili, stvarno no comment.
I to kapali su mi kapi za sirenje zjenica 4 puta jer je rekao doktor da to treba da se dobro rasire zjenice kako bi sve pregledali kako treba.
Uglavnom imao sam tada tlak 16 i doktor mi je rekao da oni vole kad ne ide preko 18 i neka ga drzim pod kontrolom posto je ta myopia jako nepredvidljiva.
Bolovi u oku mogu biti znak Keratitisa, to ti je bakterijska upala na roznici , ja je imam u desnom oku ali ne boli, i kazu da mi je to mozda od suhih ociju, ali su mi dali da mazem kremom Virolex 5 dana za svaki slucaj.
Negdje u 8. mjesecu opet idem gore, probat cu polutvrde lece koje je i doktor preporucio, a ponovna operacija je za sada on hiatus.

pozdrav

prilika
29.05.2010., 15:49
Dark star

Hvala ti za odgovor. Ma bile su meni na pregledu u Svjetlosti sasvim raširene zjenice, mislim sa kapima Mydryacil, a stavili su i još neke druge kapi, tako su baš rekli, dvije vrste kapi za oči. Imam već iskustva sa tim, nije mi prvi puta. Bila sam već i u bolnici prošle godine na laseru radi problema sa mrežnicom, ali tamo sam naručena na kontrolu tek slijedeće godine. Oni su meni u Svjetlosti određivali dioptriju onako usput, valjda da naplate cijeli pregled. Ne bi naravno po tome radila naočale. Inače bili su ljubazni. Ali to mjerenje očnog tlaka sa nečim što oni i sami znaju da nije precizno mi je sasvim bez ikakvog smisla. Mislim da mi i nisu baš točno rekli za očni tlak. I ta njihova nesigurnost (specijalizanata) se baš vidjela. A došla sam tamo baš s ciljem da provjerim očni tlak što sam i odmah rekla. Glavno je da su mi odmah na hodniku istog trenutka uvalili te kapi, nisu me ništa niti pitali. I ja sam očekivala da će mi prvo izmjeriti očni tlak nekom točnijom metodom, pa tek onda širiti zjenice.

prilika
29.05.2010., 16:02
Dark Star

Nemoj nikako ići ponovo na LASIK. U biti mrežnica se može odignuti uslijed velike minus dioptrije. To se zove ablacija retine i jako je opasno stanje, može se izgubiti vid na tom oboljelom oku. To nema nikakve veze sa rožnicom. Ja sam imala prošle godine blaže odignuće mrežnice uslijed rupture na periferiji mrežnice i morala sam ići na fotokoagulaciju argon laserom. Sve je dobro prošlo na kraju jer sam došla na vrijeme. I imam dosta manju minus dioptriju od tvoje. LASIK je dosta opasan jer se stvara vakum u oku uslijed stvaranja poklopca. Ako je mrežnica (retina) nešto slabija i postoje degeneracije može doći do ablacije retine.

DarkStar
29.05.2010., 22:17
Hvala to mi je sve doktor vec objasnio, i upravo zbog toga i preporucio da se nista ne dira bar za sada. Ako bi i isao bio bi to PRK, LASIK nikad vise.
On je i sam rekao kako oni bjeze od dioptrija iznad -10 i da na takvim ocima skidaju samo na izriciti zahtjev pacijenta, ali ne bas drage volje, jer su te visoke myopije jako nepredvidljive.

Nalaz fundusa kaze sto se tice mreznice sljedece:
periferija mreznice stanjena (sto god to znacilo) i onda jos: bez prijetecih promjena.

Meni su najveci problem te aberacije (svjetlosni krugovi) koji su nastali zbog lasera koji je bio manje opticke zone od mojih zjenica, ali nadam se da cu to rjesiti s ovim novim polutvrdim lecama koje koriste tu istu wavefront tehnologiju kao i laser.

pozdrav i hvala jos jednom

prilika
30.05.2010., 10:12
DarkStar

Poslala sam ti privatnu poruku, pa te molim ako mi možeš odgovoriti isto u privatnoj poruci kada pročitaš poruku.

Unaprijed hvala.

DarkStar
31.05.2010., 20:26
Odgovorio sam ti na poruku i poslao skenirani nalaz fundusa da vidis kako to izgleda.
Sretno na pregledu, javi nam kako je proslo.

pozdrav

prilika
01.06.2010., 16:33
Hvala ti. Poslala sam i ja tebi privatnu poruku vezanu uz tvoj nalaz i preporuku kome da se javiš ako želiš zbog ovog skeniranog nalaza i pregleda.

Sretno i tebi. Zanima me još koliko si čekao na pregled u Optocentru, odnosno koliko dana ranije se mora naručiti na pregled? Recimo jel dovoljno naručiti se na pregled preko telefona u ponedjeljak, pa da se dođe na pregled još krajem tog istog tjedna, recimo u četvrtak ili petak?

DarkStar
01.06.2010., 19:36
Ja sam se bio narucivao u Ponedjeljak za Cetvrtak i Cetvrtak za drugi Utorak, ceka se cca 3-4 dana ovisi kod kojeg doktora hoces ici i kad je on slobodan.

Pozdrav

jasmine
05.06.2010., 15:10
Dark star

Hvala ti za odgovor. Ma bile su meni na pregledu u Svjetlosti sasvim raširene zjenice, mislim sa kapima Mydryacil, a stavili su i još neke druge kapi, tako su baš rekli, dvije vrste kapi za oči. Imam već iskustva sa tim, nije mi prvi puta. Bila sam već i u bolnici prošle godine na laseru radi problema sa mrežnicom, ali tamo sam naručena na kontrolu tek slijedeće godine. Oni su meni u Svjetlosti određivali dioptriju onako usput, valjda da naplate cijeli pregled. Ne bi naravno po tome radila naočale. Inače bili su ljubazni. Ali to mjerenje očnog tlaka sa nečim što oni i sami znaju da nije precizno mi je sasvim bez ikakvog smisla. Mislim da mi i nisu baš točno rekli za očni tlak. I ta njihova nesigurnost (specijalizanata) se baš vidjela. A došla sam tamo baš s ciljem da provjerim očni tlak što sam i odmah rekla. Glavno je da su mi odmah na hodniku istog trenutka uvalili te kapi, nisu me ništa niti pitali. I ja sam očekivala da će mi prvo izmjeriti očni tlak nekom točnijom metodom, pa tek onda širiti zjenice.

to mjerenje tlaka sa tim bezkontaktnim uređajem i nije precizno kao što i sama kažeš al ako su ti s njim izmjerili tlak koji je u svig granicama normale nije bilo potrebe da idu na preciznije mjerenje,da ti je taj uređaj pokazao tlak,recimo 26 onda bi ti sigurno mjerili i na druge načine,preciznije,nemoraš se zbog toga bojati. :)
inače taj vrag što puhne u oko je meno osobno najmrži pregled :o

prilika
06.06.2010., 14:38
Ja mislim da je ta Svjetlost jako razvikana bez nekog velikog i opravdanog razloga. Ne bi više tamo išla. Dobro da mi tamo nisu nešto loše napravili, ne znam kako bi to podnijela. Ovako sam bila na jednom pregledu na kojem nisam saznala ono što me zanimalo, a platila sam 300 kn. Isto tako mislim da bi ti specijalizanti trebali raditi zajedno sa nekim specijalistom, a ne da sami rade preglede, pogotovo zato što se taj pregled i plaća. Meni je jedna specijalizantica u Svjetlosti rekla jedno, da bi mi potom specijalizant to umanjivao što je ona rekla, tvrdio je nešto posve drugo i djelovali su baš nesigurni. Kako da ja znam šta je od toga točno. Otići ću na još jedan pregled negdje drugdje da budem sigurna.

Jasmine, nadam se da će tebi biti dobro. Nešto su oni pogriješili kod tebe za vrijeme operacije? Pročitala sam na onom drugom topiću da si nešto napisala da operacija nije protekla kako je trebala.

prilika
06.06.2010., 15:17
jasmine

Poslala sam vam privatnu poruku, pa je pročitajte. Mislim da bi možda bilo dobro da tamo odete na pregled.

dzasmin
06.06.2010., 15:21
ja znam da moj prijatelj Hamuš zna nekog lika koji ima neke tikove, a misli da mu je to zbog očnog tlaka... bolje da odeš na pregled što prije

prilika
06.06.2010., 15:26
Ovakve izjave neću niti komentirati. Ako nemaš šta pisati nađi si neku drugu zanimaciju. Da si se ti našao u situaciji u kakvoj sam ja bila prije skoro godinu dana sigurno ne bi sada tako govorio. Bojao bi se i ti da si na mome mjestu. A s obzirom da ne znaš o čemu govoriš, bolje da šutiš.

jasmine
06.06.2010., 15:50
ja znam da moj prijatelj Hamuš zna nekog lika koji ima neke tikove, a misli da mu je to zbog očnog tlaka... bolje da odeš na pregled što prije

a da si odeš prijatelja hamuša zajebavati,ha jel ti to palo na pamet?
stvarno ovdje ima pacijenata koji su neizlječivi :flop::flop:

Dr House
06.06.2010., 16:05
a da si odeš prijatelja hamuša zajebavati,ha jel ti to palo na pamet?
stvarno ovdje ima pacijenata koji su neizlječivi :flop::flop:

ma frajer se samo zeza, pusti ga, to je iz top liste nadrealista, dzasmin, hamuš i hakala, legende :s

jasmine
06.06.2010., 16:51
ma sjetila sam se al stvarno se zeza na krivom mjestu.

gradilica
08.06.2010., 09:19
Eto, čitam vaše postove pa da i ja nešto napišem o svom iskustvu. Imam glaukom već 2 godine. Kontrolirala sam tlak u svom domu zdravlja ali mi se to činilo nekako neprecizno, pogotovo kad sam malo pročitala na netu što sve napravi visok očni tlak... Od tada se kontroliram u Svjetlosti kod Dr. Gavrić koja je po meni predivna i predobra dokica, strpljiva i sve lijepo objasni. Svakih 6 mj. vidno polje,svakih par mj. tlak, snimke vidnog živca svakih god. dana. A tako sam i čitala da treba biti. Meni ona mjesrti tlak nekim aparatićem kojim dodirne oko. Ništa mi se tu ne čini traljavo niti nestručno. Tlak mi je oko 15 i ona kaže da je to taman. Uvijek ima puno ljudi, pa ne vidim zašto tu nešto nebi štimalo?

A.Amani
08.06.2010., 16:02
što se svijetlosti tiče,u mom slučaju,praksa je bila da mi one klasične predradnje ui preglede odradi spacijalizant i onda na te gotove podatke dođe dr pa ona pozovu gabrića.
a što se tiče moje operacije oni tvrde da je sve u najboljem redu s tim da sam ja s njima dogovorila operaciju ugradnje leća i antiglaukomsku operaciju a kad je sve bilo gotovo ispostavilo se da nisu napravili ništa po pitanje glaucoma što je meni i bio primarni cilj. mene ustvari muči samo ljevo oko. na njemu su i napravili prednju vitraktomiju i to bi kao trebalo omogučiti otjecenju očne vodice al poanta cijele priče je da sam kod njih došla sa tlakom od 30 a sad mi skače i na 45 na tom ljevom oku a gabrić priča lovačke priče i sve okolo naokolo i na pradlog lječnica da mi se ugradi šant on je napravuio fajer tamo na njih.
ne znam ko je u pravu,ko je lud,dal se sve igre igraju zbog love il nečeg drugog što je meni nevjerovatno i pomosliti na to jer je ipak gabrič lječnik al kako vrijeme odmiče mislim da će se iopak pokazati ona teorija da je on prvenstveno biznismen i političar a na zadnjem mjestu lječnik,to me ustvari i najviše žalosti.
kontaktirala sam i druge lječnike u drugim privatnim klinikama da me prime na pregled al nitko neće jer kažu da to nije praksa i preko jedne jake veze nisam uspjela doči do drugog mišljenja kod jednog našeg drugog poznatog lječnika. :confused:
meni je cilj bio da mi naprave operaciju glaukoma i da se riješim kapanja i tableta diamox koje pijem već godina a sad sam opet i dalje na toj terapiji. :(

Jasmine draga, ne mogu zamisliti šta prolaziš.
A što je bilo prije operacije? Kakav problem si imala, jel bilo još kakvih zahvata na očima prije tog? čitala sam malo tvoje postove, vidim da si puno proša i da se boriš.
Od srca ti želim reći,, draga, odbili su te na puno mjesta, očito je da kapanje ne djeluje više, klašična terapija ne vrijedi više kod tebe: kako to da ne vjeruješ jednom čovjeku koji ti pokušava pomoći? očito doktor Gabrić ima iskustva sa takvim kompliciranim očima kad se usudio dirati tvoje oči koje su krhke ko kristalne kuglice.
Nađi snage da vjeruješ osobi koja zna svoj posao, mani se gledanja ko je političar a ko biznismen jer vjeruj mi na tvom slučaju neće ni lipe zaraditi.
Jedino može, da prostiš, najebat i izgubit.
Rekla si da ti nisu naplatili ni kune sve te silne kontrole i terapije i sve to što ideš tamo.
Sigurna sam da postoji plan. Ne očajavaj draga.

A.Amani
08.06.2010., 16:11
Inače, ja sam glaukomaš od svoje 26 godine. Moj tlak je pod kontrolom sa kapljicama hvala Bogu.
Vodio me Ekart ali nisam mogla zbog posla stalno čekati na Rebru pa sam pošla privatno.
U početku, prvo sam išla u taj Optocentar, taj mlađi doktor Lukenda, ma uredu je tip , čini se da zna svoj posao ali nekako mi se okruženje nije sviđalo.
Malo mi je neugodno što je to razlog mog odlaska iz tog optocentra ali potražila sam doktoricu Gavrić u Svjetlosti.
Vidim da se već tu spominje i prije sam čula da je jako sposobna za voditi glaukom. Draga ženica, baš ko prija mi dođe.
Tako je, jako puno mladih doktora radi u svjetlosti, čak i sa njom radi jedna visoka, plava i onako baš vesela specijalizantica.
Tako da me tu osvojila atmosfera i nemam grč u želucu kad idem na kontrole.:mig:

DarkStar
08.06.2010., 16:29
Inače, ja sam glaukomaš od svoje 26 godine. Moj tlak je pod kontrolom sa kapljicama hvala Bogu.
Vodio me Ekart ali nisam mogla zbog posla stalno čekati na Rebru pa sam pošla privatno.
U početku, prvo sam išla u taj Optocentar, taj mlađi doktor Lukenda, ma uredu je tip , čini se da zna svoj posao ali nekako mi se okruženje nije sviđalo.
Malo mi je neugodno što je to razlog mog odlaska iz tog optocentra ali potražila sam doktoricu Gavrić u Svjetlosti.
Vidim da se već tu spominje i prije sam čula da je jako sposobna za voditi glaukom. Draga ženica, baš ko prija mi dođe.
Tako je, jako puno mladih doktora radi u svjetlosti, čak i sa njom radi jedna visoka, plava i onako baš vesela specijalizantica.
Tako da me tu osvojila atmosfera i nemam grč u želucu kad idem na kontrole.:mig:

Oprosti ali sto je za tebe tocno "pravo" okruzenje?
Masa mladih specijalizanata koji se uce na TVOJIM ocima?
Hvala ali meni takva atmosfera ne treba, osim toga procitaj malo u drugoj temi o laserskoj operaciji u starim postovima moja iskustva u svjetlosti od prije 11 godina (radili su mi samo pregled ne i operaciju (hvala nebesima bili bi me do kraja unistili!)
Prvo su poceli urlati na mene jer sam dosao iz 250 kilometara udaljenog grada pa sam se usudio doci pola sata ranije! Onda umjesto da me pregleda doktor koji ce me kao i operirati, prepustio je to nekoj mladoj tada jos neiskusnoj doktorici, iako njoj nista ne zamjeram obavila je taj posao kako je najbolje znala i mogla, da bi on na kraju dosao, preletio ocima preko nalaza, rekao nis od operacije i otisao, bez da mi uopce da sansu da ga BILO STA pitam, i jos su me poslali doma bez IKAKVOG nalaza a pregled je uredno placen 700kn!
Hvala, ali takve klinike i doktori mi ne trebaju!

Onda kad sam dosao kod jednog drugog doktora u Sloveniji, koji me kasnije i operirao i kad sam vidio kako oni tamo postupaju sa pacijentima pao mi je mrak na oci di ja to zivim, izgledalo je ko da sam dosao u jednu Svicarsku a ne pisljivu Sloveniju.

toliko o tome.

pozdrav

A.Amani
08.06.2010., 16:40
Čuj, drug DarkStar, odi si onda u Sloveniju, tako tebe tjera u Svjetlost ili Optocentar ili Getaldus ili bilo šta drugo ovdje.
samo, ako nisi znao, proces učenja svakog doktora...a svaki i od največih i najfamoznijih stručnjaka je jednom bio specijalizant i UČIO uz mentora.
Pa čak i taj tvoj.. nekad i moj Lukenda kojeg tak promov...ovaj preporučaš.
Atmosfera, pristup i otvorenost je dobar dio liječenja.

Toliko o tome.
Pozdrav:love:

A.Amani
08.06.2010., 16:47
Eto, čitam vaše postove pa da i ja nešto napišem o svom iskustvu. Imam glaukom već 2 godine. Kontrolirala sam tlak u svom domu zdravlja ali mi se to činilo nekako neprecizno, pogotovo kad sam malo pročitala na netu što sve napravi visok očni tlak... Od tada se kontroliram u Svjetlosti kod Dr. Gavrić koja je po meni predivna i predobra dokica, strpljiva i sve lijepo objasni. Svakih 6 mj. vidno polje,svakih par mj. tlak, snimke vidnog živca svakih god. dana. A tako sam i čitala da treba biti. Meni ona mjesrti tlak nekim aparatićem kojim dodirne oko. Ništa mi se tu ne čini traljavo niti nestručno. Tlak mi je oko 15 i ona kaže da je to taman. Uvijek ima puno ljudi, pa ne vidim zašto tu nešto nebi štimalo?

Gradilica, čuj, vidim da si i ti kod istog doktora za glaukom.
Ne znam jesam li ja samo imala sreće, ali zadnji put prije 3 tjedna su mi radili to snimanje živca i to na aparatu na kojem do sada nisu, piše na nalazu u boji COPERNICUS. Nekako sam baš doživjela iznenađenje kad je doktorica Gavrić rekla da neću platiti tu pretragu jer sam dugo već kod nje, čovječe baš lijepo.
Ima i moje kopije nalaza u kartoteci tako da točno prati slijed i nema tu greške.:cerek:

prilika
08.06.2010., 17:07
Specijalizanti bi trebali učiti od doktora. Ali kada sam ja nedavno bila tamo u Svjetlosti bili su potpuno sami i u mojem slučaju jako nesigurni. Jedna specijalizantica je rekla da mi je lijevi očni živac blijeđi, da bi drugi specijalizant rekao da nije, da je ona gledala jedan moj stari nalaz pa da je zato to rekla. Na kraju je rekao da on vidi da sam je zabrinuta i da me može naručiti kod jedne doktorice koja se baš bavi očnim tlakom. Ali ja sam ovaj pregled platila 300 kn i zašto bi ponovo plaćala, a nisam saznala ono što me zanimalo. To je vjerojatno ta doktorica koju vi tu spominjete, ali ja to nisam onda znala. Mislila sam da se opet radi o nekoj specijalizantici. Pa mogao me još isti dan poslati kat više kod te druge doktorice, meni se nije žurilo, mogla sam pričekati kada sam već tamo bila. Očni tlak su mi mjerili na nekontaktnom tonometru, za koji su sami rekli da nije baš precizan i uopće ne smatram da su mi rekli točne iznose očnog tlaka. Meni je sve djelovalo u Svjetlosti nekako neozbiljno. Mislim da je bolje ići u bolnicu, pa tamo čekati cijeli dan jer tamo su barem doktori iskusni.

gradilica
09.06.2010., 16:23
Gradilica, čuj, vidim da si i ti kod istog doktora za glaukom.
Ne znam jesam li ja samo imala sreće, ali zadnji put prije 3 tjedna su mi radili to snimanje živca i to na aparatu na kojem do sada nisu, piše na nalazu u boji COPERNICUS. Nekako sam baš doživjela iznenađenje kad je doktorica Gavrić rekla da neću platiti tu pretragu jer sam dugo već kod nje, čovječe baš lijepo.
Ima i moje kopije nalaza u kartoteci tako da točno prati slijed i nema tu greške.:cerek:

Pozdrav,
nisam sigurna na kojem sam se aparatu snimala, nemam tu nalaze.. Ugl ja sam im već dugo pacijent pa mi svako malo daju neki popust na nešto, što mi je super i ok jer sam im odana:mig:
Ugl. ta mi je dr zakon jer mi uvijek sve lijepo objasni, koliki mi je tlak, kolki mora biti, što ćemo od pretraga koji put radit, pita me za kapanje... baš je nekako pristupačna.na što def. nisam navikla od liječnika inače:ne zna:
Ima i asistente koji joj pomažu, i oni su stvarno ok, znaju što rade.
a super mi je i ona crna, zgodna sestra koja radi vidna polja, jesi bila kod nje? legenda, stalno se zeza nešto:rofl:

A.Amani
10.06.2010., 18:05
Specijalizanti bi trebali učiti od doktora. Ali kada sam ja nedavno bila tamo u Svjetlosti bili su potpuno sami i u mojem slučaju jako nesigurni. Jedna specijalizantica je rekla da mi je lijevi očni živac blijeđi, da bi drugi specijalizant rekao da nije, da je ona gledala jedan moj stari nalaz pa da je zato to rekla. Na kraju je rekao da on vidi da sam je zabrinuta i da me može naručiti kod jedne doktorice koja se baš bavi očnim tlakom. Ali ja sam ovaj pregled platila 300 kn i zašto bi ponovo plaćala, a nisam saznala ono što me zanimalo. To je vjerojatno ta doktorica koju vi tu spominjete, ali ja to nisam onda znala. Mislila sam da se opet radi o nekoj specijalizantici. Pa mogao me još isti dan poslati kat više kod te druge doktorice, meni se nije žurilo, mogla sam pričekati kada sam već tamo bila. Očni tlak su mi mjerili na nekontaktnom tonometru, za koji su sami rekli da nije baš precizan i uopće ne smatram da su mi rekli točne iznose očnog tlaka. Meni je sve djelovalo u Svjetlosti nekako neozbiljno. Mislim da je bolje ići u bolnicu, pa tamo čekati cijeli dan jer tamo su barem doktori iskusni.
Čuj, prilika, kad te nešto interesira onda to i pitaš. Kao npr zašto ovaj mjerač tlaka a ne onaj.
Kad sam bila na pregledu u Svjetlosti i dok sam čekala snimanje na aparatu koji sam spominjala prije, doktorica mi je rekla zašro mi prvo mjeri sa nekontaktnim mjeračem a onda sa onim koji dodiruje oko.
Onaj šta puhne zrak služi za screening tlaka, pa ako su vrijednosti granične ili više radi se drugo mjerenje koje dira oko.
Prvo se mjeri onim koji ne dira, jer svaka nepotrebna dodirivanja oka sa instrumentima nisu dobra jer mogu pogrebati rožnicu.
Ako treba mjeri onda sa onim kaj liči na šestar za školu ili onaj nastavak na mikroskopu sa nekakvim plavim svjelom.
A to kaj ti bolje znaš od doktora kak se treba mjerit tlak je super, možda ti i ne treba mjerenje ni doktor.
I to kaj si nasađena, prilika, da ti doktor želi naškodit i uzet lovu...eee, savladao te duh kapitalizma SVATKO-SVAKOM-ŽELI-ZLO.
A bilo bi ti lakše da pitaš, ako nešto ne znaš.:eek:

A.Amani
10.06.2010., 18:08

I kaj misliš da u bolnici nema specijelizanata?
Još ih je i više i još im više stariji prepuštaju jer tu nitko nije odgovoran direktno, tako da....a kad si privatnik malo je prpa ak će specijalizant zajebat, tak da mislim da nebi baš tak taj famozni Gabrić dau nekom oko a da ga nije prvo istesao i naučio poslu...:ne zna:

prilika
10.06.2010., 18:16
Bila sam i na jednom i na drugom mjestu pa znam o čemu govorim. I nije mi jasno zašto toliko braniš Svjetlost. Naravno da specijalizanti trebaju učiti, ali trebali bi raditi zajedno sa doktorom. Pitala sam ja sve što me zanimalo, ali nisam baš zadovoljna odgovorima koje sam dobila. Jedan specijalizant je rekao jedno, a druga specijalizantica nešto potpuno suprotno. Kada sam bila tamo bili su samo specijalizanti, a kada sam nešto pitala onda su nesigurno odgovarali na moja pitanja. Zato im baš ne vjerujem. Ljubazni su, ali fali im iskustva, što je i normalno jer još uče. Da, platila sam pregled 300 kn i nije u tome problem, ali mislim da sam za to trebala dobiti više, ako nisu bili sigurni, a nisu bili mogli su me odmah poslati kod te doktorice, a ne da ja ponovo plaćam pregled za ono što mi oni nisu mogli reći jer ne znaju.

A.Amani
16.06.2010., 13:38
Bila sam i na jednom i na drugom mjestu pa znam o čemu govorim. I nije mi jasno zašto toliko braniš Svjetlost. Naravno da specijalizanti trebaju učiti, ali trebali bi raditi zajedno sa doktorom. Pitala sam ja sve što me zanimalo, ali nisam baš zadovoljna odgovorima koje sam dobila. Jedan specijalizant je rekao jedno, a druga specijalizantica nešto potpuno suprotno. Kada sam bila tamo bili su samo specijalizanti, a kada sam nešto pitala onda su nesigurno odgovarali na moja pitanja. Zato im baš ne vjerujem. Ljubazni su, ali fali im iskustva, što je i normalno jer još uče. Da, platila sam pregled 300 kn i nije u tome problem, ali mislim da sam za to trebala dobiti više, ako nisu bili sigurni, a nisu bili mogli su me odmah poslati kod te doktorice, a ne da ja ponovo plaćam pregled za ono što mi oni nisu mogli reći jer ne znaju.

Bilo koja ustanova koja radi korektno zaslužuje da se dobro govori pa bilo to Svjetlost, Tama, Pomrčina... šta god.
I to koliko dobrotvornih stvari naprave, koliko gratisa za pacijente koji stvarno imaju problem, koji su financijski loše...pa samo dok sjedim u čekaoni i čekam kontrolu, kad doktor tamo isprati pacijenta veli da ne plača ništa, da je ova pretraga gratis, ona pretraga gratis. I meni je napravljena najvažnije pretraga za glaukom, taj Copernicus kaj snima živac besplatno a u cjeniku stoji da je 500 kuna.
Pa koji bi ti to još privatnik napravio, takvo je vrijeme da gdje god dođeš naplate i dobar dan.:kava:

prilika
16.06.2010., 14:53
Meni nisu ništa napravili od toga što ti spominješ, nisam niti očekivala da bi nešto bilo gratis. Ono što sam očekivala to baš i nisam dobila. S obzirom da sam platila 300 kn mislim da sam mogla i više toga dobiti i saznati. I pitala sam sve što me zanimalo samo što mi oni to nisu znali reći. Nemaju svi takvo pozitivno iskustvo kao što je tvoje u Svjetlosti.

DarkStar
16.06.2010., 20:03
I meni je napravljena najvažnije pretraga za glaukom, taj Copernicus kaj snima živac besplatno a u cjeniku stoji da je 500 kuna.
Pa koji bi ti to još privatnik napravio, takvo je vrijeme da gdje god dođeš naplate i dobar dan.:kava:
Nije istina!
U jednoj drugoj klinici sam bio i NISU mi naplatili predlaserski pregled skidanja dioptrije iako su sa mnom izgubili skoro sat vremena i na kraju nisam ugovorio operaciju, taj isti pregled se u Svjetlosti placa 700kn CAK i ako UGOVORIS operaciju!

Onda su mi drugi put odredjivali dioptriju za naocale, i to ne jedan nego dva doktora i posto zbog post Lasik komplikacija mi je iznimno tesko izmjeriti tocnu dioptriju opet sam ih zadrzao preko sat vremena i opet nisam nista platio jer sam uzeo stakla za naocale kod njih.

Onda treci put su mi mjerili ocni tlak i napravili kompletni pregled fundusa, 4 puta sirili zjenice i izmjerili sve sto se izmjeriti dalo, cak su i nasli keratitis u desnom oku za kojega blagog pojma nisam imao, srecom je blagi obllik.
Ovaj put sam bio tamo skoro dva sata!! i platio samo 150 kn, isti taj pregled u osvjetljenoj svjetlosti kosta 300 kn i na kraju uopce ne dobijes jedan pametan nalaz za odnijeti doma za razliku od ovdje gdje pise sve crno na bijelom u detalje.

Toliko o besplatnim pregledima, i kako je vec rekla @prilika, nije bitna cijena nego da mi naprave ono sto trazim!

Pozdrav

Dado_Bm
09.07.2010., 17:18
Zanima me koji je normalan očni tlak...U brojkama...Imam zapisano ali sam sada na poslu mislim da je moj 24 ...Pa ako netko zna točnu brojku molio bih.

Dado_Bm
10.07.2010., 08:21
Nitko nezna?

prilika
10.07.2010., 08:25
Normalan očni tlak je do 21 mm Hg. Imaš dosta toga na Internetu, samo upiši očni tlak u google.

jasonstone43
03.09.2010., 09:35
Molim pomoc sa problemom koji imam.
Prije mjesec i pol na pregledu kod oftalmologa sam saznao da imam ostecen ocni zivac i suzenu roznicu (koja bi trebaa biti zadebljana, jer sam kratkovidan - nosim naocale), međutim ocni tlak nikad nije bio iznad 18 mmHg.
Prepisana mi je zerapija Xalacomom.
Ali sada u zadnjih tjedan - dva mi se javlja pritisak u glavi u podrucju oko ociju i nosa (sinusni predio) i u sljepoocnicama, s tim da je bol uvijek puno izrazenija u lijevoj sljepoocnici. Bol u lijevoj sljepoocnici bude ili konstantna tupa bol ili pulsirajuca ostra bol, kao da me netko bode s iglicom.
Molim Vas za pomoc, savjet - namjeravam na pretrage svejedno, ali svaka informacija dobro dođe.
Napravio sam i RTG sinusa te mi kazu da je septiran frontanisinus slabije prozračen u srednjoj trećini, a maksilarni sinusi izgledaju uredno - da li to može biti uzrok mog problema :ne zna:
Unaprijed zahvaljujem i pozdrav

maja2222
22.09.2010., 15:17
Prepoznati normalnu vrijednost očnog tlaka može biti škakljivo. Glaukom može nastati i pri niskim vrijednostima očnog tlaka. Na drugu stranu visoke vrijednosti ne moraju značiti da će glaukom nastati. Neki ljudi imaju povišene vrijednosti intraokularnog tlaka cijeli život, a od glaukoma nikad ne obole. Obično se može reći da je normalna vrijednost očnog tlaka od 12 do 22 mmHg (milimetara žive). Vrijednost između 12 i 22 mmHg je vrlo individualna, te intraokularni tlak i cijelo stanje oka treba redovito kontrolirati.

Očni tlak (http://www.optometrija.net/bolesti-oka/glaukom-poviseni-ocni-tlak/)

suki82
10.12.2010., 20:21
od prije dva mjeseca mi je ustanovljen glaukom, dobio sam kapi xalatan koje kapam navecer po jednu kap u svako oko, i tu dolazi do problema jer mi nakon kapanja oci jako al jako pocrvene popucaju mi kapilare. doktor mi je prepisao druge kapi neke nove duotrav se zovu al sa njima ista stvar se dogada nakon kapanja oci jako jako pocrvene. zanima me dal je ko imal isti slucaj i kak je rjesil to? inace tlak mi je pao sa 33 na 15mg

problematična5
27.12.2010., 09:51
Cosopt su najbolje kapi za glaukom....Inače bila sam u Rusiji, imam dioptriju -14 na oba oka i sada očni lak 40...imam iskustva s očima jer od vrtića su počeli moji problemi koji u mojim dvadesetima još uvijek rastu...Želim da svi znaju da je klinika Svjetlost samo profitabilna tvrtka kojoj je na prvom mjestu zarada a tek onda pacijent koji je za njih samo kupac...nedajte se zavarati oči nisu roba, da se trguje njima...daju previše dijagnoza, te krivih te pravih i naposljetku cilj im je bilo kakva operacija neuzimajući u obzir da ona nije pravo rješenje...neželim ništa ružn reć protiv ikoga u toj klinici, ali ako sami odete ili ste već bii tamo uvjerit ćete se da sam u pravu...Negovorim to tek tako, znam kako je nevidjeti, osjećati bol u očima, a i tugu u srcu...pa tako poneseni osjećajima jurimo brže bolje rješiti problem u "najbolju kliniku svjetlost" neuzimajući u obzir da operacija koju napravimo neće biti uspješna, tj i ako uspije to će biti samo privremeno stanje, realno gledajući stvorit ćemo si komplikacije, a hoćemo li bolje vidjeti? biti sretniji? E pa nećemo....to nam oni nemogu dati, to nemožemo kupiti u njihovom dućanu....zato predlažem da odete do što više doktora, čitate malo o svom problemu, da razumijete logiku

aircooper
09.01.2011., 20:11
jel mogu nosit leće ak imam povišeni očni tlak?
moj okulist mi je preporučio da mjesec dva nosim samo naočale da vidimo hoće li se neš poboljšat, dok mi je privatnik rekao da očni tlak nema veze s lećama

El Gato Félix
10.01.2011., 15:59
jel mogu nosit leće ak imam povišeni očni tlak?
moj okulist mi je preporučio da mjesec dva nosim samo naočale da vidimo hoće li se neš poboljšat, dok mi je privatnik rekao da očni tlak nema veze s lećama

Koliko sam shvatio iz Vašeg upita, naveli ste samo da je utvrđen povišeni očni tlak (okularna hipertenzija), a niste spomenuli je li isključen glaukom, kao ni to je li predložena kakva terapija za sniženje očnog tlaka (kapljice). Naime, potrebno je napraviti distinkciju između glaukoma i povišenog očnog tlaka jer ta dva pojma nisu istoznačna.

U načelu, u velikom broju slučajeva, glaukom (pa tako i povišeni očni tlak) nije zapreka za nošenje kontaktnih leća, ali se tomu treba pristupiti strogo individualno, tako da u Vašem konkretnom slučaju treba odlučiti otalmolog nakon temeljitog pregleda.

Ipak, postoje neke teškoće u svezi nošenja kontaktnih leća u pacijenata s glaukomom.

Naime, veliki broj pacijenata s glaukomom i povišenim očnim tlakom liječi se primjenom lijekova u obliku kapljica. Te kapljice znaju lagano iritirati oko, a primjenom kontaktnih leća ta se iritacija može povećati. Zato je vrlo važna kvaliteta suznog filma. Nadalje, postoji mogućnost interakcije nekih sastojaka u kapljicama s materijalom od kojeg je načinjena kontaktna leća pa i tu treba biti oprezan.

Nisam najbolje shvatio onaj dio Vašeg upita u kojem navodite "moj okulist mi je preporučio da mjesec dva nosim samo naočale da vidimo hoće li se neš poboljšat". Možda ste još u postupku obrade i postavljanja dijagnoze, donošenja odluke hoće li se propisati kakva terapija za sniženje očnog tlaka?

U svakom slučaju, trebate obaviti dodatne konzultacije i preglede kod oftalmologa koji se uže bavi kontaktnim lećama. Ako se na to odlučite, obvezatno mu naglasite situaciju s Vašim očnim tlakom.

Pozdrav. :top:

problematična5
10.01.2011., 16:17
Moj očni tlak je sada na normali, nošenje leća nemože utjecati na njega u nekoj značajnoj mjeri. Ako neosjećaš da ti smetaju, da su ti oči jako suhe i nemaš nikakvih poteškoća možeš ih staviti... Ja sam ih uvijek nosila bez obzira na očni tlak i osobno sam se uvjerila da neutječu na njega...

El Gato Félix
10.01.2011., 16:25
Moj očni tlak je sada na normali, nošenje leća nemože utjecati na njega u nekoj značajnoj mjeri.

To uopće nije sporno!

Ali ukoliko se koriste ili planiraju koristiti kapljice u sniženju očnog tlaka, mislim da na svoju ruku nositi kontaktne leće, a bez da je oftalmolog dao "zeleno svjetlo", nije mudro!

aircooper
10.01.2011., 23:17
Puno hvala na odgovoru!
Zasada nemam glaukom. Utvrđen mi je samo očni tlak, koji se uglavnom nalazi na gornjoj granici normale i lagano prelazi tu granicu. Vidno polje mi je u redu, još trebam napraviti OCT pregled da se vidi je li mi očni živac oštećen, i ako je, koliko.
Terapiju mi još ne žele dati jer sam premlada (17 god.) i kažu da je to nužno zlo, pa zasada samo mjerim tlak. Još moram napravit taj OCT pregled i onda će mi valjda reći kako dalje, je li se to treba liječiti ili ne.

Prije par mjeseci sam išla po leće i onda mi je okulist čisto ovako izmjerio tlak i otkrio da je povišen. Otada idem u polikliniku gdje mi rade sve te preglede i mjerenja. No kada sam drugi put došla po leće kod svog okulista rekao mi je da sada na nekih mjesec dva prestanem nosit leće (odnosno da ih nosim samo ponekad) i da počnem nositi naočale. No kada sam pitala okulista u poliklinici je li leće imaju veze s očnim tlakom, on je rekao da nemaju.
Tako da me sada zanima je li ja tijekom uspostavljanja dijagnoze mogu ili ne mogu nositi leće, odnosno hoće li mi to utjecati na očni tlak?

felga
10.01.2011., 23:19
Puno hvala na odgovoru!
Zasada nemam glaukom. Utvrđen mi je samo očni tlak, koji se uglavnom nalazi na gornjoj granici normale i lagano prelazi tu granicu. Vidno polje mi je u redu, još trebam napraviti OCT pregled da se vidi je li mi očni živac oštećen, i ako je, koliko.
Terapiju mi još ne žele dati jer sam premlada (17 god.) i kažu da je to nužno zlo, pa zasada samo mjerim tlak. Još moram napravit taj OCT pregled i onda će mi valjda reći kako dalje, je li se to treba liječiti ili ne.

Prije par mjeseci sam išla po leće i onda mi je okulist čisto ovako izmjerio tlak i otkrio da je povišen. Otada idem u polikliniku gdje mi rade sve te preglede i mjerenja. No kada sam drugi put došla po leće kod svog okulista rekao mi je da sada na nekih mjesec dva prestanem nosit leće (odnosno da ih nosim samo ponekad) i da počnem nositi naočale. No kada sam pitala okulista u poliklinici je li leće imaju veze s očnim tlakom, on je rekao da nemaju.
Tako da me sada zanima je li ja tijekom uspostavljanja dijagnoze mogu ili ne mogu nositi leće, odnosno hoće li mi to utjecati na očni tlak?

Tako mlada, a imaš problema sa očnim tlakom! :confused:

aircooper
11.01.2011., 00:06
ma užas T_T
kad sam čula da to uglavnom dobivaju stariji, bacilo me u depru xD
znam da to može bit nasljedno, a deda mi ima glaukom. također sam i kao mala imala probleme s očima, tak da me na neki način ni ne čudi kaj imam očni tlak

problematična5
11.01.2011., 15:18
To i mladi dobivaju, evo ja imam 20 godina....čak sam doživila i akutni glaukom, bila je to nedelja navečer, užasno mi je pozlilo da sam i povraćala, glava me ubijala uz nepodnošljivu bol u očima, to se neda opisati riječima (nepodnošenje svjetlosti, mutna slika). Uglavnom, otišla sam na hitnu, gdje su otkrili akutni glaukom i na vrijeme mi dali terapiju. Svaki put kad se sjetim tog dana prođu me trnci.

problematična5
11.01.2011., 15:18
To i mladi dobivaju, evo ja imam 20 godina....čak sam doživila i akutni glaukom, bila je to nedelja navečer, užasno mi je pozlilo da sam i povraćala, glava me ubijala uz nepodnošljivu bol u očima, to se neda opisati riječima (nepodnošenje svjetlosti, mutna slika). Uglavnom, otišla sam na hitnu, gdje su otkrili akutni glaukom i na vrijeme mi dali terapiju. Svaki put kad se sjetim tog dana prođu me trnci.

El Gato Félix
11.01.2011., 15:25
Puno hvala na odgovoru!

Kontaktne leće neće (znatnije) utjecati na očni tlak.

Treba, međutim, znati da mogu utjecati na vrijednosti očnog tlaka koje se dobiju mjerenjem zbog edema (oticanja) rožnice, a koji nastaje nošenjem istih. Zbog toga je prije mjerenja očnog tlaka svakako važno da budete bez kontaktnih leća.

Preporuke su različite, u zaključcima sa četvrtog konsenzusnog sastanka koji je organizirala WGA (The World Glaucoma Association) stoji da bi pacijent prije mjerenja očnog tlaka trebao biti budan, otvorenih očiju i bez kontaktnih leća najmanje 2 sata prije mjerenja. To se, dakako, odnosi samo na mjerenje očnog tlaka, ne i na druge oftalmološke preglede, zbog čega je uputno da se s liječnikom koji pregled obavlja dogovori koliko vremena prije pregleda leće treba skinuti.

Jako me veseli što imate veoma savjesnog oftalmologa koji je pri pregledu za kontaktne leće izmjerio vrijednost očnog tlaka, što je uistinu potrebno i važno i to bi trebalo biti učinjeno i kontrolirano, između ostalog, i svima koji nose kontaktne leće.

Oftalmolog Vam sigurno nije bez razloga savjetovao da kombinirate nošenje kontaktnih leća i naočala, odnosno da smanjite duljinu nošenja kontaktnih leća i, s obzirom da je savjestan i zna što radi, ja bih ga na Vašem mjestu poslušao.

aircooper
11.01.2011., 16:11
Meni nisu ništa govorili o nošenju leća prije pregleda. Ja bih došla u polikliniku s lećama i onda bih ih skinula prije mjerenja tlaka.
Jednom mi je kod oftalmologa poslije nošenja leća tlak ispao 29 mmHg što je dosta povišeno. Ali u poliklinici mi je uvijek manje, uglavnom od nekih 20 do 24 mmHg na oba oka.

Da, moj oftalmolog je zbilja u redu što se toga tiče, kaže da on svima izmjeri očni tlak bez obzira na životnu dob, jer se nikad ne zna.

Poslušala sam ga i bitno sam smanjila nošenje leća, uglavnom nosim naočale, a leće samo ponekad.

aircooper
09.03.2011., 20:40
evo mene napokon s rezultatima!

Znači. Ispalo je da mi je zadebljana rožnica i da su zato rezultati tako visoki te da bi se trebali smanjiti za 6 (znači ako imam npr 20 20 onda mi je tlak u biti 14 14). Problem je jedino što je tlak oscilirajuć.
Tako da mi zasad neće dati nikakvu terapiju već će samo pratiti stanje i to dvije godine. :)

kapablanka
09.03.2011., 22:02
Zanima me koliki je normalni ocni tlak?
Naime bila sam neki dan kod okulista, vid mi je savrsen ali imam ocni tlak, na lijevom oku 21,7 na desnom 22,3.
Uglavnom moj doktor mi je rekao da cu u 40-im godinama oslijepiti ako to ne budem kontrolirala i uzimala terapiju :eek:
Naravno da cu otici kod drugog doktora po drugo misljenje, al zanimaju me i vasa iskustva s ocnim tlakom.

Pa draga duso,ja nisam lijecnik,ali imam iskustvo sa ocnim tlakom(navodno glaukpm)vec 11 godina.Naravno odmah poslije dijagnoze odredjena mi je terapija-Kapi u obadva oka po 2 puta,izjutra i navecer.Kapi su TIMOLOL MALEAT 05,a ponekad i AZOPT,skupa.Mnogo sam literature procitao za ovih 11 god. o ocnim bolestima tako da bih mogao polagati specijalizaciju na temu GLAUKOMA.Normalan ocni tlak je razlicito definisan od jednog strucnjaka do drugog tako da se zaista mnogo razlikuju.Napr.DR ALAJBEGOVIC,kaze da je 21,75.Hg mm,dok doktori:Bijedic,Mastilovic,Milicevic,Cupic,Pa opet Alajbegovic,Milanovic i Kojovic,kazu da je 22,5.Dr Nesic i Markovic kazu da je 25 Hg mm,onda Dr kojovic,Pa Purisic,Cupic i lucic opet kazu da je normalan tlak od 15 do 25 Hg mm.Ja sam kod prve dijagnoze(a otisao sam radi dioptrije i slucajno mi je doktorica izmjerila tlak) i bio je 3,4 Paskala,a jedan Pskal je 7,5 Hg mm.i preporuceno mi je da se javim u kabinet za glaukom.Otisao sam nakon 2 dana i kad mi je primarius izmjerio bio je 20 Hg.mmna oba oka sto je potpuno normalan tlak,ali ipak mi je propisao terapiju.Poznata je cinjenica da tlak varira zavisno od vremenskih uslova,a i od nervnog stanja pojedinca.Moja vam je preporuka da uzimate obavezno terapiju,posto ste mislim mladja osoba dovoljan bi vam bio TIMOLOL MALEAT 0,25.,ali idite redovno na kontrolu.

Lent11
11.03.2011., 22:31
Imam 14 god i imam povišeni očni tlak (još ne glaukom)
Kontaktno mjeren tlak 2 puta u 2 dana: 25 mmHg i 22 mmHg
24 i 23 mmHg
Nakon osnovne glaukom - obrade, upućen sam na OCT - optikusa(vidnog živca), imam li ja glaukom?
Inače sam kratkovidan -5,0 dioptija i sindrom suhog oka.

mucasta666
01.12.2011., 17:26
Glaukom mi je otkriven sa 12 godina..kapam oci od pocetka Betoptikom, odnedavno i Xalatanom. Glaukom je nasljedan. Imam ga 16 godina, dobila naocale prije 6 godina..minus 1.
Nije nis prestrasno, samo redovito kontrolirati V.P. i tlak. Ako se ne kontrolira i ne prati uzrokuje propadanje ocnog zivca i sljepilo.

xdjevojcicax
12.01.2012., 18:10
Bila sam danas na očnom i postavili su mi dijagnozu: Glaucoma normal tension in obs

piše i Vo.u: cc 1,0 AT o.u:14/16mmHg
BM o.u.:uredan nalaz prednjeg segmenta
fundus o.u: PNO jasnih granica, C/D 0,7-0,8/0,5-0,6, područje makule uredno, fundus miopski, vaskularij primjerene dobi

Ima li netko iskustva više s tako čime? Jer uhvativši se googla sam svašta pročitala, stala sam čitati kad sam došla do djela o mogućem premanentnom gubitku vida..i sad sjedim doma i bojim se.. :(

El Gato Félix
13.01.2012., 14:43
Poštovana,

Vi se tek nalazite na početku vrlo složene dijagnostičke obrade ovog u mnogome još uvijek nerazjašnjenog poremećaja.

O dijagnozi glaukoma se, ako ste učinili samo ove pretrage koje ste prepisali s nalaza, još ne može govoriti jer su dva kriterija potrebna da bi se postavila dijagnoza:

(1) specifične promjene/oštećenja na vidnom živcu i
(2) odgovarajuće promjene/ispadi u vidnom polju.

Ono po čemu se postavila sumnja jest ovaj dio nalaza: C/D 0,7-0,8. Naime, pregledom očne pozadine uočena je promjena na vidnom živcu u smislu da je primijećeno kako se, pojednostavljeno govoreći, na njemu nalazi veće udubljenje (ekskavacija) nego što je to uobičajeno. Kada se pri pregledu nađe C/D veći od 0,6 u jednom ili oba oka, postavlja se sumnja na glaukom. Treba naglasiti kako ovaj nalaz ne znači nužno glaukom jer ima odoba s takvim nalazom, a da nemaju glaukom.

Stoga je postavljena sumnja koju sada treba potvrditi daljnjom dijagnostikom (testiranja vidnog polja različitim metodama, kontrola i praćenje očnog tlaka, pahimetrija, OCT itd.).

Dakle, tek treba potvrditi da je o glaukomu riječ jer bez ispada/poremećaja vida, odnosno u vidnom polju, ne može se govoriti o glaukomu bez obzira na izgled vidnog živca.

Oko 1/3 bolesnika s glaukomom ima normalne vrijednosti očnog tlaka (tzv. normotenzivni glaukom). Međutim, samo jedno mjerenje očnog tlaka nije dovoljno jer su moguće velike fluktuacije očnog tlaka tijekom dana, naročito kod bolesnika s glaukomom.

Tako da i ako se potvrdi dijagnoza glaukoma (karakteristični ispadi u vidnom polju), treba dalje potvrditi da je očni tlak uistinu normalan, tj. da ne prelazi 21 mmHg.

Ono što trebate imati na umu jest sljedeće. Dijagnoza ove vrste glaukoma je dosta zahtjevna jer se postavlja metodom isključenja. Moraju se, dakle, isključiti svi drugi razlozi oštećenja vidnog živca, stoga je nekad takvim pacijentima potrebna obrada kod neurologa, ali i drugih specijalista.

Zbog toga Vam već sad preporučujem da svakako razmotrite pregled u referentnom centru za glaukom koji se nalazi pri KBC Sestre milosrdnice u Zagrebu.

Ako se i potvrdi dijagnoza ove vrste glaukoma, nije sve izgubljeno. Liječenje je moguće i to lijekovima za sniženje očnog tlaka. Nekada je bio stav da se ovakvi pacijenti ne liječe i da ih se samo prati jer se ništa ne može učiniti. Međutim, danas se to promijenilo.

Jedna velika studija, The Collaborative Normal-Tension Glaucoma Study (CNTGS), pokazala je kako je sniženjem očnog tlaka (premda je on normalan kod takvih bolesnika) moguće smanjiti daljnje oštećenje vida. Također, ista je studija pokazala kako kod polovice bolesnika s dijagnozom normotenzivnog glaukoma nije došlo do daljnjeg pogoršanja bolesti čak i bez ikakvog liječenja tijekom perioda praćenja (od 5 i više godina).

Prema tome, nemojte se odmah prepustiti očaju i beznađu, čak i da se postavi dijagnoza normotenzivnog glaukoma jer to ne znači da ćete oslijepiti.

Na sljedećem pregledu kod oftalmologa obvezno napomenite ukoliko imate migrene ili neke druge vrste glavobolja, vrtoglavice, poremećaje krvnog tlaka (bilo visoki tlak, bilo niski tlak) i ako koristite kakvu terapiju za tlak, zatim ako imate nekih poremećaja s krvnim žilama (npr. Raynaudov fenomen) ili bolujete od kakvih autoimunih bolesti. Sve su to važni faktori koji bi mogli biti važni pri postavljanju dijagnoze i određivanju terapije.

Želim Vam svako dobro.

Lijepi pozdrav. :)

xdjevojcicax
13.01.2012., 15:15
Sljedeći pregledi me očekuju idući mjesec (VP-Octopus, G program, OCT PNO RFNL, te obrada u AGK). S obzirom da imam probleme s palpitacijama uzimam beta blokatore stoga ću to naglastit liječnicima. Do sada sam se vukla s dijagnozom suhog oka, jer mene to desno oko pati već dulje vriejem (i dalje sa svojim naočalama vidim pročitati sva ona slova u ambulanti, ali kao da mi je skroz neka mutnoća i težnina na njemu).

Srdačno zahvaljujem na odgovoru! Trudit ću se ne premotavati najgore scenarije u glavi!

Lent11
13.01.2012., 16:43
Sljedeći pregledi me očekuju idući mjesec (VP-Octopus, G program, OCT PNO RFNL, te obrada u AGK). S obzirom da imam probleme s palpitacijama uzimam beta blokatore stoga ću to naglastit liječnicima. Do sada sam se vukla s dijagnozom suhog oka, jer mene to desno oko pati već dulje vriejem (i dalje sa svojim naočalama vidim pročitati sva ona slova u ambulanti, ali kao da mi je skroz neka mutnoća i težnina na njemu).

Srdačno zahvaljujem na odgovoru! Trudit ću se ne premotavati najgore scenarije u glavi!

Radio sam iste pretrage, obje su granične, OCT mi pokazuje velike ekskavacije, a vidno polje Octopus, na desnom oku, nekoliko ispada, pa su napisali, nalaz nije dovoljno objektivan.
Inače savjetujem da se dobro odmoriš pred pregled, i napomeni im problem sa suhoćom očiju, jer svaka nestabilnost suznog filma može omesti testiranje.

xdjevojcicax
13.01.2012., 20:03
Budem hvala, koja je tvoja dijagnoza? Oprosti, ali nisam čitala postove ispred pa nisam imala prilike vidjeti je li igdje napisano.

Svakako nakon ovih obavljenih pregleda u Os planiram otići i u Zg, jer ovdje se već predugo vuče dok su uopće nešto poduzeli. Prije god dana su me mrtvo-ladno vratili doma i rekli da imam konjuktivitis, i to je to...bit će mi bolje! Tako da se u njih, nažalost, više ne pouzdam! :(

Lent11
13.01.2012., 21:21
Budem hvala, koja je tvoja dijagnoza? Oprosti, ali nisam čitala postove ispred pa nisam imala prilike vidjeti je li igdje napisano.

Svakako nakon ovih obavljenih pregleda u Os planiram otići i u Zg, jer ovdje se već predugo vuče dok su uopće nešto poduzeli. Prije god dana su me mrtvo-ladno vratili doma i rekli da imam konjuktivitis, i to je to...bit će mi bolje! Tako da se u njih, nažalost, više ne pouzdam! :(

Također radim preglede u Osijeku (dr. Davor Dobutović), prvo je neka specijalizantica koja nema pojma zaključila da ima glaukom, dg: Glaucoma simplex ou, dala kapi, zatim je trčala med. sestra za mnom i rekla da pričekam do petka kada dolazi doktor, koji ima više iskustva, i evo za sada sam na praćenju, svi nalazi i pretrage su "sumnjivi", ne mogu ga isključiti, ali ni potvrditi. Tako da je uglavnom dg: Glaucoma suspectum H40.0 - sumnja na glaukom.

EDIT: jedan od razloga zašto ne žele ordinirati kapi, je moja dob, imam 15 godina, te kad bih sad počeo kapati morao bih cijeli život..

xdjevojcicax
13.01.2012., 21:52
Meni su rekli da trebam obaviti daljnje pretrage ne bi li mi mogli odrediti neku terapiju, ali stvarno mislim da ću otići i dalje potražiti još neko mišljenje..ja sam ipak malo starija (25). Također me je prvo neki mladi doktor pregledao, pa me zatim poslao kod doktorice (ne znam koje, mrsko me ići po nalaze :D ) jer nije bio siguran, no ona je samo potvrdila to što je on vidio..i sad čekam..o radosti iščekivanja..tek 13.2. idem na prve pretrage, pa zatim 15./16.2. opet..

edit: e da, razgovaravši s mamom sam se sjetila da je Dobutović taj koji me je otepo prošle godine..nema kapi od maxitrola do naclofa i masti raznih koje mi nije utrpao i praktički mi rekao da izmišljam, jer eto, nema više konjuktivitisa..

Lent11
14.01.2012., 16:13
Inače kortikosteroidne kapi (maxidex, euflemidex i slične) povećavaju očni tlak.

broodydalle
19.01.2012., 16:25
Tako mlada, a imaš problema sa očnim tlakom! :confused:

ja iman 19 i evo već skoro godinu dana me tlače s dijagnozama (od splita do zagreba sve skupa 21 oftalmolog sa 6 različitih dijagnoza) svi simptomi glaukoma (oštećen živac,loše vidno polje tlak zadnji put 26 al otkad kapam je uredan 15 i ostala sr**** koja skupa s njim dolaze) al dijagnozu isto ne žele dat zbog dobi,iako mi jesu stavili tu dijagnozu i dali tretman koji očito djeluje pa se pitm dal 21 oftalmolog mora tolko cjepidlačit oko dobi kad iman doslovno sve simptome,i to su uočili bolest u (pre) ranom stadiju,s tim da mi je najdražaa dijagnoza (osim MS-a i tumora) da sam psihički bolesna:504::503: jer sam s faxa koji se bavi sličnim stvarima ko i medicina pa eto nedaj bože da neko zna šta su sakade,skotomi i slično.

frustrirana ja

xdjevojcicax
13.02.2012., 11:57
Upomoć! :)

Nakon postavljene dijagnoze: glaucoma normal tension in obs, danas sam išla na snimanje oka i kaže: stanjnje RNFL u donjem kvadrantu PNO oba oka. U četvrtak me slijesuju daljnje pretrage ((VP-Octopus, G program, AGK). Ali, ugurbo, što bi ovo bilo jel zna netko? Jer uguglala sam..i bolje da nisam..svaki puta si čvrsto obečam da nema liječenja preko googla i uvijek isto.. :(

El Gato Félix
13.02.2012., 20:17
Nemojte još žuriti s dijagnozama, pričekajte da završi cijela obrada. Sretno. :mig:

Lent11
13.02.2012., 20:29
Malo je stanjen očni živac, pretpostavljam da ste radili OCT, kod mene je navedeno isto: obostrano stanjenje RNFL, retina rareficirana.
Imaš li kratkovidnost, liječnik mi je napomenio, da to može biti od miopije.
Radio sam VP Octopus, ali se rekli da nalaz nije dovoljno objektivan, kao dekoncentracija... Sad i dalje samo kontrole AT i tako...:rolleyes:

xdjevojcicax
14.02.2012., 11:38
Tek sad vididm koliko sam grešaka napravila u zadnjem postu..pisala u žurbi :D

Kratkovidna sam, da, otkrili su mi to još u prvom osnovne. Čekam, preksutra idem dalje..sigurno se javim i zatražim još koje mišljenje, a tada mislim i da ću u Zg.

xdjevojcicax
16.02.2012., 18:52
Ja ću sad pretipkati cijeli današnji ambul. list :D
V od c-4.0 Dsph=-2.25Dcyl os65°=1.0
V os c-3.0 Dsph=-0.75 Dcyl os 160°=1.0
Octopus o.dex: MD 1.4 LV 5.9-u granicama normale
o.sin MD 2.6 LV 12.7 - terminalno pad Bebijeve krivulje, plići relativni skotomi gore i nazalno i paracentralno

AT od 13 mmHg CCT 560 (-1.0)
AT os 15 mmHg CCT 547 (-1.5)

OCT: C/D 0.7 / 0.56, stanjenje RNFL u donjem kvadrantu PNO oba oka
Fundus ou: C/D 0.7 / 0.5 - 0.6, lijevo Tilten disk
Ekskavacija desnog oka je uvjetovana miopskom papilom kao i stanjenje RNFL
TH: nihil

i na kraju mi preporučuju ponoviti sve te pretrage jednom godišnje ubuduće

Lent11
17.02.2012., 19:16
Evo da protumačim nalaz:

Na desnom oku dioptrija -4 sferno s cilindrom -2.25 pod kutom od 65°, postiže se 100%-tna vidna oštrina.
Na lijevom oku dioptrija -3 sferno s cilindrom od -0.75 pod kutom od 160°, postiže se također 100%-tna vidna oštrina.

Vidno polje po Octopusu (kompjuterizirana perimetrija), pokazuje da je VP desnog oka u granicama normale, a u lijevom ispadi (skotomi).

Očni tlak odlične vrijednost: 13/15, ove oznake u zagradi su vrijednosti pahimetrije (mjerenje debljine rožnice, one mogu utjecati na vrijednost tlaka, dodaju se ili oduzimaju od izmjerene vrijednosti AT-a, kako bi se dobio stvarni IOT.

OCT (optička koherentna topografija) pokazuje blaža stanjenja oko glave vidnog živca, uzrokovana kratkovidnošću (miopijom).

Bez terapije.

Slično kao i kod mene, samo što mi je tlak povišen (22 mmHg), i imam isto kao i za fundus (stanjenje moguće uzrokovano miopijom).

xdjevojcicax
17.02.2012., 20:22
u lijevom oku za vidno polje sam baš osjetila da mi koncentracija otišla tako da znam da sam puno lošije to odradila. što su ti ispadi tj. skotomi?

Lent11
17.02.2012., 23:12
Područje u kojem ne vidiš ili vidiš slabo u vidnom polju.

xdjevojcicax
18.02.2012., 10:12
Ok, hvala puno. Jel nosiš ti leće? Ja ih sad dulje vrijeme nisam stavljala, ali bi im se voljela vratiti.

Još mi je rečeno da mi je desno oko suho, pa svaki dan masiram koji minut s otopinom baby šampona i kapam bepanthol i optive (kombiniram)..

Lent11
18.02.2012., 10:44
Više ne, nosio sam ali su mi ustanovili alergiju na materijal leća pa ih ne nosim.

EDIT: ako ih misliš nositi obavijesti liječnika o tome, inače mislim da neće biti problema. ;)

xdjevojcicax
18.02.2012., 20:50
Kako su ti to ustanovili? Kakve simptome si imao?

Puno pitam znam, ali nisam još čula za takava slučaj :)

Lent11
18.02.2012., 21:15
Svake leće koje sam probao su me žuljale i oko bi mi se trenutno zacrvenilo i počelo peći, bilo je jasno da mi se oko upali od leća.

Vesa55
20.02.2012., 13:45
ja imam jako dobro iskustvo kod glaukoma sa Ocuguard plus caps.

hiker
21.02.2012., 20:07
AG obrada:
DCT 18.0/18,4 mmHg

OPA 1,2/1,5
Pahimetrija: 622/622 (-5)
Gonioskopija: kut 3-4, pigm. 1

Octopus 900 u G programu: obostrano u gornjim temporalnim kvadrantima te desno paracentralno smanjenje mrežične osjetljivosti do 30 %

SOCT prednjeg segmenta irido lentalni kut 32 stupnja

Procjena RNFL 92/85 mikrona, c/d 0,2/0,3

Doktor je dijagnosticirao Glaucoma simplex ou
Myopia ou

Hvala

Pozdrav

Lent11
22.02.2012., 14:03
Ono što vidim iz nalaza:
Očni tlak: 18 mmHg, nije povišen, blago graničan
Pahimetrija, pokazuje da je rožnica dovoljno debela (622), stoga se vrijednost AT smanjuje za -5.
Gonioskopija: komorni kut je 3/4, što znači da nije potpuno otvoren, 4 - potpuno otvoren
VP octopus - pokazuje smanje vidne oštrine od 30%
Očna pozadina (fo, c/d) - omjer promjera diska i ekskavacija je u redu.
Dg: Myopia ou - kratkovidnost
Glaucoma simplex ou - primarni glaukom otvorenog kuta.
Liječnik je dijagnosticirao kratkovidnost i jednostavni glaukom.

hiker
22.02.2012., 20:08
Tako je, zaboravio sam napisati da inače imam dioptriju -1,75

Hvala na objašnjenju.
Pozdrav

broodydalle
24.04.2012., 23:00
eh evo da se ja pohvalim s novostima-starostima
dakle konačna dijagnoza- neurooptikopatija i glaukomčić oba oka otvorenog kuta.terapija xalatan uz redovne kontrole.ja hepi i zadovoljna konačno kaj iman dijagnozu nakon godinu i po hodanja po raznoraznin očnin ordinacijama, valjda in je došlo iz donje u gornju da dob nije apsolutni kriterij za pojavu glaukoma.sad s bakicama ćakulat o njihovin glaukomskim tegobama xD

tlak je sada (napokon) uredan i ostale smetnje manje izražene, skotomčići di su i bili al valjda neće progradirat

evala!

suki82
17.05.2012., 22:57
Imam par pitanja pa ko moze pomoc bit cu mu zahvalan... imam glaukom vec par godina i dosta problema sa alergijama na kapi. prvo pitanje trenutno koristim cosopt i combigan kapi i tlak je 24 da li to moze proc, jer sam procital da ko ima glaukom trebao bi tlak imat ispod 18! Drugo pitanje jel ko bil na laserskim operacijama pa da podijeli iskustva, ja sam htio ici na slt laser u jednoj klinici, al nisam imal dovoljno pigmenata pa ne bi imalo ucinka. I ako ima ko kakve kapi za preporucit, a da nije imal neke velike nuspojave...

El Gato Félix
19.05.2012., 10:24
Imam par pitanja pa ko moze pomoc bit cu mu zahvalan... imam glaukom vec par godina i dosta problema sa alergijama na kapi.

Poštovani,

već iz ove rečenice može se zaključiti kako na Vaš upit neće biti jednostavno odgovoriti.

Činjenica jest kako nažalost SVE kapi koje se koriste u liječenju glaukoma mogu uzrokovati neželjene učinke, pa tako i lokalne neželjene učinke kao što su crvenilo, svrbež, pečenje, osjećaj stranog tijela, suho oko itd.

Postavlja se pitanje radi li se uistinu o alergijskoj reakciji ili lokalnoj neželjenoj reakciji.
prvo pitanje trenutno koristim cosopt i combigan kapi i tlak je 24 da li to moze proc, jer sam procital da ko ima glaukom trebao bi tlak imat ispod 18!

Iz ovoga nije sasvim jasno je li Vam vrijednost očnog tlaka od 24 mmHg izmjerena prije propisivanja terapije Cosoptom i Combiganom pa se kontrolnim pregledom treba ustanoviti je li ova terapija postigla zadovoljavajući učinak ili ste tu terapiju koristili još prije i na pregledu je izmjerena vrijednost od 24 mmHg a na nju se liječnik nije posebno osvrnuo?
I ako ima ko kakve kapi za preporucit, a da nije imal neke velike nuspojave...

Iz Vašeg upita imam dojam da ste isprobali već više različitih kapi, ali ste ih zbog neželjenih reakcija morali zamijeniti. Pitanje je koje ste sve kapi isprobali.

Trenutno koristite tri različita lijeka: agonist alfa2-adrenergičnih receptora, beta-blokator i inhibitor karboanhidraze.

dainty
16.07.2012., 13:08
Kad sam bila na pregledu, rečeno mi je da na jednom oku imam podlogu za nešto, koliko se sjećam spominjan je očni tlak i vidno polje. Pitala sam što to znači, ali nisam dobila nikakvo objašnjenje osim da se to liječi. Naknadno sam sama guglala te pojmove.
E sad, naručila sam se za vidno polje jer mi je to bilo preporučeno činiti svakih 6 mjeseci, ali me zanima na osnovu čega se to moglo zaključiti da na jednom oku imam podlogu. Pogledala sam nalaz i očni tlak na oba oka je (tada bio) 13 mmHg, što vidim da je dobro.

I još jedno pitanje. Išla sam i ići ću na pregled privatno. Mislim da sam tada pregled platila 200 kn, pa me zanima plaća li se vidno polje posebno, da znam što očekivati. Zaboravila sam pitati kad sam se naručivala.

El Gato Félix
17.07.2012., 18:06
Kad sam bila na pregledu, rečeno mi je da na jednom oku imam podlogu za nešto, koliko se sjećam spominjan je očni tlak i vidno polje. Pitala sam što to znači, ali nisam dobila nikakvo objašnjenje osim da se to liječi. Naknadno sam sama guglala te pojmove.
E sad, naručila sam se za vidno polje jer mi je to bilo preporučeno činiti svakih 6 mjeseci, ali me zanima na osnovu čega se to moglo zaključiti da na jednom oku imam podlogu. Pogledala sam nalaz i očni tlak na oba oka je (tada bio) 13 mmHg, što vidim da je dobro.

Poštovana,

imate li malo konkretnije podatke, npr. nalaz posljednjeg pregleda? Ovako je teško reći o čemu se radi. Pretpostavljam da je riječ o riziku za glaukom, kada pišete na ovoj temi?

Možda je izgled glave vidnog živca (papila optičkog živca) imao neka obilježja koja zahtijevaju praćenje, npr. povećana ekskavacija, C/D omjer ili bljedilo ili nešto sl.?
I još jedno pitanje. Išla sam i ići ću na pregled privatno. Mislim da sam tada pregled platila 200 kn, pa me zanima plaća li se vidno polje posebno, da znam što očekivati. Zaboravila sam pitati kad sam se naručivala.

To ovisi o konkretnoj poliklinici, no u pravilu se vidno polje obično dodatno plaća, a osnovna cijena se obično odnosi samo na osnovni pregled (uzimanje podataka, provjera vidne oštrine čitanjem tablica, "kompjuterska provjera dioptrije", pregled prednjeg dijela oka i stražnjeg dijela na uske zjenice). Ostale se pretrage (npr. vidno polje, OCT itd.) u pravilu dodatno naplaćuju no to ipak provjerite u konkretnoj privatnoj poliklinici prije pregleda.

dainty
31.07.2012., 21:12
Hvala na odgovoru. Bljedilo je u pitanju.
Radila sam vidno polje i rečeno mi je da baš i nije dobro. :/
VP o. dex: MD: 1,84, LV: 6,49
o. sin: MD: -0,26, LV: 8,77

El Gato Félix
02.08.2012., 00:41
Hvala na odgovoru. Bljedilo je u pitanju.
Radila sam vidno polje i rečeno mi je da baš i nije dobro. :/
VP o. dex: MD: 1,84, LV: 6,49
o. sin: MD: -0,26, LV: 8,77

Poštovana,

nalaz vidnog polja odnosno vrijednosti globalnih indeksa (MD i LV) koji ste priložili nije dovoljan za interpretaciju.

Ono što se može reći, doduše vrlo površno i s velikom mogućnošću pogreške, jest da se vidi manje odstupanje od očekivanih vrijednosti koje bi moglo upućivati na postojanje lokaliziranoga/ograničenoga defekta (ispada) u vidnom polju.

Međutim, za iole ozbiljnu interpretaciju potrebno je razmotriti cjelokupni nalaz i korelirati s izgledom papile, kliničkim smetnjama te učiniti i dodatnu obradu.

Ne znam kakav ste savjet dobili, no preporučio bih da obavite pregled na KBC Rebro ili Sestre milosrdnice.

Lijepi pozdrav. :)

helianthus
23.08.2012., 10:17
bolujem od glaukoma, onog primarnog otvorenog kuta, tj.kroničnog. na kapima sam u oba oka dvaput dnevno već godinama (nemam ni 30 još).

s vremena na vrijeme imam takve napadaje boli u jednom oku, nekad lijevom nekad desnom ne mogu drugačije opisati nego da bi tada najradije iščupala oko :eek: :eek:!
užasnu, jaku bol prati mučnina i dizanje želuca.
oftalmolog mi je rekao da je to 'normalno' međutim mene zanima ima li koga tu da isto to doživljava i pobogu ima li nešto da mi ublaži te bolove?
tableta mi ne napravi ništa, probala sam sve protiv glavobolje...
hvala unaprijed :)

El Gato Félix
23.08.2012., 17:56
bolujem od glaukoma, onog primarnog otvorenog kuta, tj.kroničnog. na kapima sam u oba oka dvaput dnevno već godinama (nemam ni 30 još).

s vremena na vrijeme imam takve napadaje boli u jednom oku, nekad lijevom nekad desnom ne mogu drugačije opisati nego da bi tada najradije iščupala oko :eek: :eek:!
užasnu, jaku bol prati mučnina i dizanje želuca.
oftalmolog mi je rekao da je to 'normalno' međutim mene zanima ima li koga tu da isto to doživljava i pobogu ima li nešto da mi ublaži te bolove?
tableta mi ne napravi ništa, probala sam sve protiv glavobolje...
hvala unaprijed :)

Poštovana,

vrlo je neobično da osoba s primarnim glaukomom otvorenog kuta, odnosno kroničnim glaukomom ima tegobe kakve opisujete.

Naime, jaka bol u oku praćena mučninom i povraćanjem karakteristična je za nagli porast očnog tlaka, do kojeg dolazi u akutnom glaukomu zatvorenog kuta.

Dakle, kad postoji bol u oku kod glaukoma, ona je uzrokovana naglim skokom tlaka.

Valja reći i to da se i neke druge bolesti mogu očitovati pojavom boli u predjelu oka s mučninom i povraćanjem, primjerice, migrena može dati takvu sliku.

Duboka bol u oku također može biti posljedica upale periorbitalnih sinusa.

Itd. itd.

Imate li prije napadaja boli kakve smetnje, u smislu svjetlaca, cik-cak linija, iskrica i sl.?

Je li napadaj boli uvijek vezan uz samo jedno oko ili postoje situacije kad Vas istovremeno boli u predjelu oba oka?

Kakva je bol po karakteru, je li oštra ili tupa, na površini oka ili više u dubini i iza oka, pulsira li bol?

Koliko dugo traje napadaj boli?

Smeta li Vam svjetlost za to vrijeme?

Je li oko za vrijeme napadaja crveno, imate li tada kakve smetnje vida?

helianthus
24.08.2012., 09:51
hvala na odgovoru!

napadaj je vezan uvijek za jedno oko, nekad lijevo, nekad desno, nikad oba.
ne vidim nikakve naznake napadaja ranije, znači nikakve ispade u vidnom polju niti je vid zamućen.

bol je u određenoj mjeri tupa ali isprekidana oštrim probadanjima, bez najave, samo odjednom 'probode' i nastavi boljeti 'tupo', nekada pulsira.

duboko i iza oka, kako bih rekla, u oku.

smeta mi svjetlo, oko nije crveno i izvana se ništa ne vidi, na opip ne boli, no ne pomaže ni pritisak ni bilo kakva masaža oka ili područja oko njega. nema nikakvih smetnji vida.

nisam spomenula-nosim naočale, kratkovidna sam i dioptrija mi je -1,75 na oba oka.

napadaj traje oko sat vremena, nekad i dva sata i za to vrijeme moram leći i to otrpiti.

nisam primjetila povezanost napadaja i nekih vanjskih utjecaja.

također, na momente mi se javlja mučnina u želucu.

zadnji takav napadaj se dogodio prije 2 dana i bilo bi mi veoma neobično da je očni tlak naglo porastao jer sam negdje pola sata ranije ukapala svoje kapi (cosopt).

također, nedavno sam bila na redovnoj kontroli i tlak je bio u granicama normale, čak na donjoj granici.

El Gato Félix
24.08.2012., 16:36
A otkada su Vam se ti bolovi počeli javljati, tj. koliko ih dugo već imate?

Jeste li i prije nego što ste dobili dijagnozu glaukoma imali ovakve bolove ili su oni započeli nakon uvođenja Cosopta?

Javljaju li se ti bolovi uvijek nakon primjene Cosopta ili neovisno o njegovoj primjeni?

s-irena
15.04.2013., 06:45
Pozdrav.
Možeš li mi reći kakva (i ako si je uopće dobila) je bila dijagnoza?
Ja imam isti problem, i to je nešto prestrašno. Jako je neugodno, oči su stalno suhe, nemam podočnjake ali oči od ranog jutra izgledaju upalo kao da nisam spavao, jako se brzo umaraju i izgledam (a i od toga i jesam) pospan i izmoren već u pola dana, teško se fokusiraju i generalno brzo umaraju i postaju "lazy" oči...
Ja imam dioptriju ali je nekakva "normalna", nekakvih cca -2...no ne vjerujem da je do toga.
Naravno, pitanje vrijedi i za sve oni koji imaju isti/sličan problem...

Mogla bih prepisati sve prethodno i ono što je rekla Katz osobito, ali za moga sina od 8 godine. Ako još netko ima sličan problem ili zna nekoga molim za pomoć, jer djetetu je rađeno sve od tumorskih markera nadalje a nikako mu pomoći!

s-irena
15.04.2013., 06:47
Mogla bih prepisati sve prethodno i ono što je rekla Katz osobito, ali za moga sina od 8 godine. Ako još netko ima sličan problem ili zna nekoga molim za pomoć, jer djetetu je rađeno sve od tumorskih markera nadalje a nikako mu pomoći!
Pardon nisam editirala Katz, a ovo dolje je točno to o čemu se i kod nas radi...

grgica
12.08.2013., 09:00
Pozdrav iz Rijeke, mom sinu (12 g.) dijagnosticiran je glaukom, na osnovu znatno povišenog očnog tlaka, C/D omjera i pretpostavljam još nekih detalja. Međutim još nismo napravili pregled vidnog polja, naručeni smo krajem mjeseca.
U međuvremenu nam je obiteljska liječnica preporučila da tražimo drugo mišljenje, dala uputnicu i rekla da se naručimo u KB Sestre milosrdnice. Pretpostavljam da automatski šalju na Referentni centar za glaukom? Uglavnom, ono što me zanima - ima li neki liječnik specijalist u KB S.M. kojega biste preporučili da se baš kod njega naručimo? Kad već idemo po drugo mišljenje, da bude relevantno...
Unaprijed zahvaljujem!

El Gato Félix
18.08.2013., 18:56
Kad već idemo po drugo mišljenje, da bude relevantno...
Unaprijed zahvaljujem!

Dr. Škunca Herman ili dr. Novak Lauš.

grgica
19.08.2013., 08:09
Dr. Škunca Herman ili dr. Novak Lauš.

Hvala! :)

Lay
30.10.2013., 14:23
Da malo dignem temu........stari sam glaukomaš sa 15 god. "staža" i svega i svačega oko bolesti sam prošao ali to ću drugi puta podijeliti sa vama.
Htio sam nešto drugo spomenuti što nije nitko u temi dotaknuo a to je prehrana.
Da li ste šta promijenili po tom pitanju,da li npr koristite kakve vitamine,čajeve,hranu koja je preporučena za oči kao npr. riba,maslinovo ulje,borovnice i ostalo???

Ja pijem Neurobion tablete 2x,pijem puno limunade i jedem naranče i banane,žlica maslinova ulja svaki dan i još mnogo toga. Nažalost to nisam radio od početka bolesti već zadnjih 2-3 godine i sada mi je žao što nisam.
Neozbiljno bi bilo reći "da,da,pomoglo mi je" ali sam siguran da odmoći neće jer pravilna prehrana i neke stvari iz narodne medicine mogu pomoći.Svjestan sam da očtećeni očni živac ne mogu popraviti ali mogu doprinjeti da se stanje ne pogorša i da ne dođe do daljnjeg oštećivanja i totalnog atrofiranja.
Sve to pod uvjetom da tlak držim pod kontrolom.

Čekam vaša iskustva i komentare.

kova11
11.02.2014., 14:08
Tko kapa oči sa xalatan kapima?Da li se kapi plaćaju il ne?Hvala.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

bluesun
04.03.2014., 21:19
Bila sam danas u jednoj privatnoj poliklinici na pregledu, inače nosim i leće i naočale, a kako već neko vrijeme nisam bila na kontroli htjela sam malo detaljnjiji pregled od samog određivanja dioptrije. Dosta vremena provodim za kompjuterom, leće nosim puno češće nego naočale. Zadnjih godinu dana sam primjetila kako me oči dosta peku, crvene su i osjećam nekakv pritisak.

Molila bih ako netko može prokomentirati nalaz.
VOD: cc -5,75/-0,25 dcyl ax 10=0,9-1,0
VOS: cc -6,00 dsph=0,8-0,9
MKL:
OA
D:-5,00
L:-5,50
T nc=17,5/18,1 mmHg
Bio o.utq. Pinquecule, leća transparentna
Fundus o.utq. PNO šire ekskavacije, nazalizacija vaskularnog hilusa
Th: Myopia 0.utq
Astygmatismus myopicus comp.o.dex.
Glaucoma in obs

Doktor mi je dao Bepanthol kapi za oči.
Također mi je rekao kako mi je očni tlak na granici i da dođem još jednom idući tjedan na mjerenje istoga jer sumnja na glaukom. Ukoliko opet bude povišena vrijednost on bi učinio antiglaukomsku obradu. Mene zanima što točno ona obuhvaća?

I jel bi mogla dobiti preporuku za oftalmologa preko HZZO-a u nekoj od bolnica u Zagrebu (gdje bi mogla obaviti antiglaukomsku obradu ukoliko bude bila potrebna)? Koga preporučujete?

MilkyWay
06.03.2014., 17:10
Normalni očni tlak je do 22mmHg. Ako je glaukom, onda je dijagnosticiran na drukčiji način.

bluesun
14.03.2014., 19:34
Normalni očni tlak je do 22mmHg. Ako je glaukom, onda je dijagnosticiran na drukčiji način.

Jasno mi je to. Oftamolog preporučuje antiglaukomsku obradu. Nakon koje bi, koliko sam shvatila, bilo točno utvrđeno da li se radi o glaukomu ili ne.

Bila sam ponovo kod istog oftalmologa na mjerenju očnog tlaka.

Tnc=19,2/16,3 mmHg
DCT: 18,0/19,4 mmHg
OPA:1,1/1,6

Dva puta mi je mjeren taj drugi puta. Prvi puta s nekakvim aparatom iz kojega kao da mi malo zraka puhnu u oko, a onda i još jednim za kojeg je doktor tvrdio kako je puno precizniji i bolji jer debljina rožnice nema utjecaja na rezultat mjerenja. Nisam zapamtila kako je zove taj drugi aparat.

I jel bi mogla dobiti preporuku za oftalmologa preko HZZO-a u nekoj od bolnica u Zagrebu? Koga preporučujete?

Nitko? Cijena kod tog privatnog oftalmologa je 2500 kn što mi je malo puno u ovom trenutku.

MilkyWay
14.03.2014., 21:22
Jasno mi je to. Oftamolog preporučuje antiglaukomsku obradu. Nakon koje bi, koliko sam shvatila, bilo točno utvrđeno da li se radi o glaukomu ili ne.

Bila sam ponovo kod istog oftalmologa na mjerenju očnog tlaka.

Tnc=19,2/16,3 mmHg
DCT: 18,0/19,4 mmHg
OPA:1,1/1,6

Dva puta mi je mjeren taj drugi puta. Prvi puta s nekakvim aparatom iz kojega kao da mi malo zraka puhnu u oko, a onda i još jednim za kojeg je doktor tvrdio kako je puno precizniji i bolji jer debljina rožnice nema utjecaja na rezultat mjerenja. Nisam zapamtila kako je zove taj drugi aparat.

Nitko? Cijena kod tog privatnog oftalmologa je 2500 kn što mi je malo puno u ovom trenutku.

Čini mi se da oftalmolog hoće izmust malo novca. S obzirom da je glaukom jako ozbiljna dijagnoza, toplo preporučam drugo mišljenje. Ja odlazim redovito u Svjetlost radi retinopatije, ali takve cifre nisam čuo ni za najkompliciraniju dijagnostiku. Snimka retine i živca košta oko 500 kuna.

bluesun
17.03.2014., 18:52
Pomislila sam i to, al opet me naplašio.
Bila sam danas kod LOM-a i dao mi je uputnicu za oftalmologa.

El Gato Félix
23.03.2014., 12:37
Fundus o.utq. PNO šire ekskavacije, nazalizacija vaskularnog hilusa
...
I jel bi mogla dobiti preporuku za oftalmologa preko HZZO-a u nekoj od bolnica u Zagrebu (gdje bi mogla obaviti antiglaukomsku obradu ukoliko bude bila potrebna)? Koga preporučujete?

Oko 1/3 bolesnika s glaukomom ima normalne vrijednosti očnog tlaka (tzv. normotenzivni glaukom). Međutim, samo jedno mjerenje očnog tlaka nije dovoljno jer su moguće velike fluktuacije očnog tlaka tijekom dana, naročito kod bolesnika s glaukomom.

Ne možete samo temeljem mjerenja vrijednosti očnog tlaka reći da netko ima ili nema glaukom.

Ako je oftalmolog preporučio antiglaukomsku obradu, sigurno za to ima neki razlog, ne vjerujem da se radi o želji za zaradom.

Referentni centar za glaukom je pri KBC Sestre milosrdnice.

bluesun
25.03.2014., 18:47
Referentni centar za glaukom je pri KBC Sestre milosrdnice.

Hvala! Sad tek vidim ovaj odgovor. Nisam znala kako je referentni centar za glaukom pri KBC Sestre milosrdnice. Naručena sam na Rebro u svibnju.

El Gato Félix
30.03.2014., 09:23
I Rebro je sasvim OK. :)

vocna-pita
16.04.2014., 19:18
Molila bih vas pomoć, mama mi ima glaukom i koristi kapi Azopt i uz njih umjetne suze Isopto koje su se pokazale zaista lošima.
Pa da li imate kakvu drugu preporuku za umjetne suze koje se mogu koristiti uz ove prve kapi?

Možda je glupo pitanje, ali ja uz svoje leće koristim Refresh contacts suze koje su zaista jako blage i na uputama ne pise ništa o glaukomu da se uz njega ne smije uzimati, pa sam ih možda mislila i mami uzeti.

El Gato Félix
19.04.2014., 11:37
Molila bih vas pomoć, mama mi ima glaukom i koristi kapi Azopt i uz njih umjetne suze Isopto koje su se pokazale zaista lošima.
Pa da li imate kakvu drugu preporuku za umjetne suze koje se mogu koristiti uz ove prve kapi?

Možda je glupo pitanje, ali ja uz svoje leće koristim Refresh contacts suze koje su zaista jako blage i na uputama ne pise ništa o glaukomu da se uz njega ne smije uzimati, pa sam ih možda mislila i mami uzeti.

Poštovana,

zasad nisu poznate interakcije umjetnih suza s drugim vrstama kapi, a ne smiju se rabiti kod preosjetljivosti (alergije) na neki od sastojaka, infekcije oka a neke od njih ni kod nositelja kontaktnih leća.

Dakle, umjetne suze ne bi trebale ni na koji način utjecati na djelovanje Azopt kapi. Glaukom nije kontraindikacija za primjenu umjetnih suza pa se one sigurno mogu koristiti kod ove bolesti.

Važno je da se prvo kapaju kapi za liječenje glaukoma a tek iza njih umjetne suze. Razmak treba biti minimalno 15 minuta, ali je poželjno da bude 30 minuta.

Kod osoba s glaukomom koje koriste topičku terapiju (kapi) preporučuje se primjena umjetnih suza bez konzervansa. Međutim, takve umjetne suze su dosta skupe i nalaze se obično u pakiranjima za jednokratnu uporabu, što i nije baš praktično za one koji ih koriste više puta tijekom dana.

Isopto Tears su u ovom slučaju najlošija opcija jer sadrže benzalkonijev klorid, konzervans koji može dodatno iritirati površinu oka koju već ionako iritiraju kapi za liječenje glaukoma.

Neku posebnu preporuku nemam. Često se sve svodi na isprobavanje različitih kapi dok se ne pronađu odgovarajuće. S obzirom da još niste kupili, bolje bi bilo umjesto Refresh contacts, koje su ionako posebno dizajnirane za nositelje kontaktnih leća, kupiti neke druge kapi.

vocna-pita
20.04.2014., 16:11
Hvala Vam mnogo na odgovoru :)

billie555
28.07.2014., 12:31
Pozdrav!

Ima li netko preporuku za specijalistu za glaukom? Može i privatno - Svjetlost i ostale privatne klinike dolaze u obzir.

Trenutno sam kod dr. Došen, ali tražim drugo mišljenje.

Hvala