PDA

View Full Version : Mala škola gitare

stranice : 1 2 3 [4] 5

d._m.
25.06.2007., 16:31
Ovdje bolje paše. Valjda. :D
Pa ne raspravljamo o stvarima tipa sta je bolje, les paul ili strat...
ili sta uzet, crybaby ili neki vox wah...

Meni se cini da je tamo bolje pasalo... :D

cosanostra
25.06.2007., 16:45
Tamo su rasprave uglavnom o bendovima, a tu se raspravlja i o teoriji. :D

d._m.
25.06.2007., 17:02
Tamo su rasprave uglavnom o bendovima, a tu se raspravlja i o teoriji. :D
Ajde nek ti bude:zubo:

bllankk
26.06.2007., 10:28
Ne znam gdje bih ovo pitanje postavila pa se ispricavam ako sam mozda fulala topic.
Ugl, zanima me kakva je razlika izmedju klasicne i akusticne gitare, ili je to zapravo jedno te isto?

thnx ;)

d._m.
26.06.2007., 10:56
Ne znam gdje bih ovo pitanje postavila pa se ispricavam ako sam mozda fulala topic.
Ugl, zanima me kakva je razlika izmedju klasicne i akusticne gitare, ili je to zapravo jedno te isto?

thnx ;)
Naravno da postoji razlika...
Zapravo su obje gitare akusticne jer se zvuk dobiva akustikom instrumenta, a ne nekim elektronskim i slicnim stvarcicama (pojacalo :D)

Glavna je razlika u tome sto klasicna ima plastice zice, a akusticna metalne. Klasicna se zove zato jer na njoj uglavnom sviraju klasicni gitaristi, tj. svira se klasicna glazba.

Sad ako te zanima razlika u zvuku, odi u music shop i okini par put zice na jednoj i na drugoj da cujes...

klasicna (http://www.themusicroom-online.co.uk/images/1957N.jpg)
akusticna (http://www.harmony-central.com/ProductImages/Large/000003081.jpg)
na sliki akustare se lijepo vidi kak su metalne zice ak zumiras

ady
26.06.2007., 11:47
ev baš sad vježbam mijenjanje akorada npr sa G dur n a mol pana c dur i onda opet sve ispočetka samo u suprotnom smjeru????ali problem je taj što ja da bih uhvatio G dur trebam mnogo vremena jer me mali prst nikak ne sluša pa onda sa a mol na g dur ne ide nikak???help :cerek: :confused:

d._m.
26.06.2007., 12:25
ev baš sad vježbam mijenjanje akorada npr sa G dur n a mol pana c dur i onda opet sve ispočetka samo u suprotnom smjeru????ali problem je taj što ja da bih uhvatio G dur trebam mnogo vremena jer me mali prst nikak ne sluša pa onda sa a mol na g dur ne ide nikak???help :cerek: :confused:
Ak vjezbas balkana (po akordima vidim da bi to bilo to), onda sviras G, Am, C, Em i onda opet ides G, Am, C, Em i tako u krug... pa kaj ti ne cujes pjesmu:confused:

Mali savjet... mislim da bi ti bilo lakse G dur 1. zicu primit prstenjakom... Tak ja sviram... onda ti na 5. zicu ide kaziprst a na 6. srednji

Adura
26.06.2007., 15:32

thnx ;)

Klasicna gitara ima siri vrat , na njoj su najlonske zice.Zbog ovih karakteristika na njoj je lakse svirati polifone muzicke komade, koji su najcesce zastupljene u klasicnoj muzici.Moderne dimenzije i standard ovih gitara definisao je Antonio Torres Jurado.
Postoje josh i tzv. flamenco gitare, koje isto tako imaju siri vrat i sviraju se na najlonskim zicama, ali imaju nesto jacu rezonancu , tj ostrije su (u rangu srednjih frekvencija).razlog ovoga jeste da bi se pojacao efekat perkusija (ritmicke sekcije) koji je najbitniji u flamenco muzici.

Akusticna gitara, iako je i klasicna gitara ustvari i akusticna, se kod nas shvata kao gitara koja ima nesto uzi vrat, koji je pojacan(cesto sipkom), a svira se na metalnim zicama.Vrat je cesto pojacan sipkom(iako ima i klasicnih gitara sa ugradjenom sipkom u vratu) zbog toga da se ne bi krivio zbog vece tenzije metalnih zica.No, i samo tijelo gitare je nesto vece nego kod klasicne , kao sto je i struktura tijela gitare nesto cvrsca(opet zbog vece tenzije zica).zbog svega ovoga akusticna gitara je glasnija od klasicne gitare.Najcesce se upotrebljava u sljedecim stilovima muzike country,bluegrass,pop, jazz i blues.

li freak
26.06.2007., 16:01
poz ljudi! imam jedan "mali" problem- ucim svirati akusticnu gitaru i na netu pronadjem akorde za pjesmu koju bi htjela naucit svirat (npr. Jack Johnson- Fall Line). E sad, ja akorde znam mjenjat, ali me muci ritam jer na netu ne pise ritamski uzorak- tak da ne znam kak da ja to odsviram jel ne znam jel to beat, brzi beat, beat sa sinkopom il nesto cetvrto?

Help, please, jer pjesma je fakat lagana...

d._m.
26.06.2007., 16:14
poz ljudi! imam jedan "mali" problem- ucim svirati akusticnu gitaru i na netu pronadjem akorde za pjesmu koju bi htjela naucit svirat (npr. Jack Johnson- Fall Line). E sad, ja akorde znam mjenjat, ali me muci ritam jer na netu ne pise ritamski uzorak- tak da ne znam kak da ja to odsviram jel ne znam jel to beat, brzi beat, beat sa sinkopom il nesto cetvrto?

Help, please, jer pjesma je fakat lagana...
Vec je to neko pital prije... Pa valjda cujes pjesmu,:rofl: jer ak neznas kak pjesma ide nema ti smisla ni svirati...:s

gofgo
26.06.2007., 22:17
ritam vjezbat....pocet od laksih pjesmi..

bllankk
27.06.2007., 13:25
hvala na objasnjenjima, stvarno ste mi rasvjetlali neke stvari :top:

imam jos jedno pitanje... Vec nesto pomalo ucim na klasinoj gitari, no spremam se prebacit na akusticnu pa na njoj bas stvarno pocet vjezbat.
Jel velika razlika u sviranju, odnosno jel puno teze svirati akusticnu nego klasicarku?

d._m.
27.06.2007., 13:30
hvala na objasnjenjima, stvarno ste mi rasvjetlali neke stvari :top:

imam jos jedno pitanje... Vec nesto pomalo ucim na klasinoj gitari, no spremam se prebacit na akusticnu pa na njoj bas stvarno pocet vjezbat.
Jel velika razlika u sviranju, odnosno jel puno teze svirati akusticnu nego klasicarku?
Ja bi reko i lakse i teze... Lakse je jer je puno tanji vrat i zice su blize vratu.
Teze je jer su zice metalne, veca je tenzija zica pa su i tvrđe. Al kad se priviknes nece bit problem.
Nije puno teze, kak si ti napisal/a, ali teze je...

gofgo
27.06.2007., 16:01
Meni je lakse bilo na akusticnoj, ali steta, falio mi je onaj njezniji zvuk klasicne...

d._m.
27.06.2007., 16:18
Meni je lakse bilo na akusticnoj, ali steta, falio mi je onaj njezniji zvuk klasicne...
Meni obratno... teze mi je bilo na akustari.
Klasicnu gitaru uopce ne volim svirati....

gofgo
27.06.2007., 19:38
Okini babe iam gonna leave you na akustari, meni preje**no zvuci:)
Makar niti na akustari nije lose uopce

d._m.
27.06.2007., 19:41
Okini babe iam gonna leave you na akustari, meni preje**no zvuci:)
Makar niti na akustari nije lose uopce
Bas sam to nabacil prije 2 minute na akustari:D
napisal si 2 put istu stvar:confused:
popravi si malo post:zubo:

gofgo
28.06.2007., 12:08
Na klasicnoj...pa na akustari je trebalo

gad demmit :)

Fender
30.06.2007., 10:35
thnx svima puno ste mi pomogli
Sretno u sviranju

jasamovdje
30.06.2007., 17:56
ak je pjesma u E duru (tj. glavni akordi su E,A,H), po kojim obicnim skalama se treba vrtiti, pentatonska minor ili pentanonska major ?? :s

d._m.
30.06.2007., 18:03
ak je pjesma u E duru (tj. glavni akordi su E,A,H), po kojim obicnim skalama se treba vrtiti, pentatonska minor ili pentanonska major ?? :s
E sad, u to se bas ja ne razumijem, al ak je u duru onda je logicno da pentatonska major (major=dur:zubo:)

jasamovdje
01.07.2007., 13:02
pa to i ja mislim, al u jednoj sam knjizi procitao ak je pjesma u A-duru da ide A minor pentatonska. tko je sad tu lud:confused:

d._m.
01.07.2007., 13:29
pa to i ja mislim, al u jednoj sam knjizi procitao ak je pjesma u A-duru da ide A minor pentatonska. tko je sad tu lud:confused:
pa probaj svirat pa ces cuti... sta ja znam..
ja inace u sve trpam minor pentatonsku pa dobro zvuci. Mislim da mozes obje svirati.

gofgo
02.07.2007., 15:26
pa sviraj po sluhu i slusaj sto ti pase...nebudi stroj koji svira po "knjizi" :)

Fender
08.07.2007., 11:01
:gitara: i samo :gitara:

Fender
11.07.2007., 17:30
Ima li tko od vas tab. od neke pjesme?
posaljite mi porukom ili postajte
:gitara:

d._m.
11.07.2007., 17:39
Ima li tko od vas tab. od neke pjesme?
posaljite mi porukom ili postajte
koje pjesme?:confused:

pa malo proguglas, ima ih kolko oces...

Fender
11.07.2007., 18:17
Imas sta od metallice,kao na primjer "nothing else matters"
ili nesto lagano za svirati(da je rock ili metal)?

d._m.
11.07.2007., 21:09
Goolge čini čuda:
KLIK (http://www.google.hr/search?hl=hr&q=nothing+else+matters+tab&btnG=Google+pretraga&meta=)

Punio4
12.07.2007., 14:07
Jedno pitanje od početnika;
Svi govore da treba svaki prst na svom polju. Problem je što nema teoretske da raširim toliko prste, a da mi ruka nije pod nekim kutom u odnosu na vrat.

Pogotovo kod viših žica. Naime, kad skvrčim prste, oni se uvijaju prema dlanu, tako da mi se prsti rašire preko 3 polja, ne 4.

To mogu riješiti tako da prste stavim pod kojih 45° u odnosu na vrat, ili ako šaltam za koji cm ruku lijevo-desno.

d._m.
12.07.2007., 14:16
Svi govore da treba svaki prst na svom polju. Problem je što nema teoretske da raširim toliko prste, a da mi ruka nije pod nekim kutom u odnosu na vrat.

Pogotovo kod viših žica. Naime, kad skvrčim prste, oni se uvijaju prema dlanu, tako da mi se prsti rašire preko 3 polja, ne 4.

To mogu riješiti tako da prste stavim pod kojih 45° u odnosu na vrat, ili ako šaltam za koji cm ruku lijevo-desno.
Ne kuzim bas. Mislis onak da kaziprst ide pa 1. polje, srednji na 2. polje itd?

To dolazi vjezbom... Za sad stavi palac na sredinu vrata pod 90 stupjneva na vrat (znaci, ne da ti viri preko). Prste kojima drzis zice postavi okomito na vrat. To je najispravnjiji nacin. Moral bi moci staviti sve prste preko 4 polja, osim ak nemas bas malu ruku...

EDIT: zamjenil sam prstenjak sa kaziprst... mala greskica :o

Fender
12.07.2007., 16:26
d. m. hvala puno

D3IM0S
13.07.2007., 13:11
Jedno pitanje od početnika: Da li se pragovi na gitari broje od glave ili od tijela?

d._m.
13.07.2007., 13:20
Jedno pitanje od početnika: Da li se pragovi na gitari broje od glave ili od tijela?
od glave...

Fender
14.07.2007., 09:05
Ja sam vec naucio svirat nesto spanjolsko po tabovima,ali je to puno drugacije napisano od ovih tabova na internetu!
Moze li mi netko objasniti kako se svira ovo sto je na internetu?

d._m.
14.07.2007., 12:11
Ja sam vec naucio svirat nesto spanjolsko po tabovima,ali je to puno drugacije napisano od ovih tabova na internetu!
Moze li mi netko objasniti kako se svira ovo sto je na internetu?
:confused: :confused: daj neki screenshot da vidimo razliku... ne kuzim o cem pricas..:confused:

Gianluca Vialli
14.07.2007., 14:03

Za ostvariti da svaki prst dođe na svoje polje pod pravilnim kutem, ruka ti mora biti pravilno postavljena na vratu gitare. Nemoj grčiti ruku, nemoj dlan nabiti na vrat gitare. Palac lijeve ruke bi trebao doći, gledano po širini, na sredinu vrata, otprilike paralelno s drugim prstom, tj. srednjakom. U principu, ne bi trebao viriti iznad vrata gitare.

http://walden.mo.net/~dcowsley/Photography/PatMartino03.jpg

Fender
14.07.2007., 14:20
-3----------3----------5----------6
-3----------3----------6----------6
-4----------5----------5----------7
-5----------5-5-5-5-5--7-7-7-7-7-8
-5-5-5-5-5-------------------------
------------------------------
Ovako je na unternetu,a kod mene ti je puna crta pa su na njoj brojevi

Fender
14.07.2007., 14:22
d. m.,imas msn adresu ili skype?
pa da mi malo objasnis

d._m.
14.07.2007., 15:07
d. m.,imas msn adresu ili skype?
pa da mi malo objasnis
imam icq...

d._m.
14.07.2007., 15:09
-3----------3----------5----------6
-3----------3----------6----------6
-4----------5----------5----------7
-5----------5-5-5-5-5--7-7-7-7-7-8
-5-5-5-5-5-------------------------
------------------------------
Ovako je na unternetu,a kod mene ti je puna crta pa su na njoj brojevi
to ti nema veze... samo normalno sviraj kak pise... crtice nemaju veze. Kod nekih tabulatura broj crtica izmedju brojka oznacava trajanje tona, al to u ovom slucaju nije tako... Gledaj to normalno kao da je puna crta, a za ritam cujes pjesmu

Fender
15.07.2007., 19:35
znaci isti je razmak izmedju prve dvije trojke i izmedju onih 5 petica

d._m.
15.07.2007., 20:02
znaci isti je razmak izmedju prve dvije trojke i izmedju onih 5 petica
neznam ti sad napamet reci dok neznam kak ide pjesma... uglavnom, te broj crtica izmedju nota oznacava trajanje tona, a to tebi ne treba posto ti cujes pjesmu... zanemari to. nije sve u notama i tabulaturama :zubo:

Guitar_Freak
16.07.2007., 00:32
Pozdrav ljudi! :)
Imam jedan problem, ova tablica bi trebala biti akordi ali ja nikako nemogu skontat kako da ih prepoznam :( Ovo bi trebala biti ova pjesma tj. dio kad svira poslije uvoda
http://www.youtube.com/watch?v=guQRV7bUNNk

ustvari meni je problem jer neznam citat ovakvu tablicu jer onaj uvod sam lagano naucio. Nadam se da cete mi pomoci :kiss:

|------------------------------|
|------------------------------|
|--------------10--10--10--10--|
|--3--3--3--3--x---x---x---x---|
|--3--3--3--3--8---8---8---8---|
|--3--3--3--3------------------|

------------------------------|--------------------------|
------------------------------|--------------------------|
--9--9--9--9--10--10--10--10--|--------------7--7--7--7--|
--x--x--x--x--x---x---x---x---|--5--5--5--5--x--x--x--x--|
--7--7--7--7--8---8---8---8---|--5--5--5--5--5--5--5--5--|
------------------------------|--5--5--5--5--------------|
2x

--------------------------|------------------------------|
--------------------------|------------------------------|
--5--5--5--5--4--4--4--4--|--------------10--10--10--10--|
--x--x--x--x--x--x--x--x--|--3--3--3--3--x---x---x---x---|
--3--3--3--3--2--2--2--2--|--3--3--3--3--8---8---8---8---|
--------------------------|--3--3--3--3------------------|

d._m.
16.07.2007., 08:39
kaj ti tocno nije jasno:confused:

ak neznas citati tabulatere, imas trazilicu i pretrazi ovu temu... neda mi se opet objasnjavati

creature
16.07.2007., 15:23
jel ima neka posebna tehnika ili način za odsvirat ovo zajedno:

CHORUS:
---------------------------------------------------|
----12----12----12----12----10----10----10----10---|
---0--0--0--0--0--0--0--0--0--0--0--0--0--0--0--0--|
-13----13----13----13----12----12----12----12------|

------------------------------------------------------|
-----9------9------9------9-----10----10----10----10--|
---0---0--0---0--0---0--0---0--0--0--0--0--0--0--0--0-|
-12-----12-----12-----12-----12----12----12----12-----|

i ovo ( u isto vrijeme)

Play this along with the chorus riff (fast picking):
-18-(x32)-17-(x32)-15-(x32)-17-(x32)-|
-20-------18-------17-------18-------|
-------------------------------------|
-------------------------------------| x2

(ovo je soldier side od soada).

d._m.
16.07.2007., 16:28
jel ima neka posebna tehnika ili način za odsvirat ovo zajedno:

CHORUS:
----12----12----12----12----10----10----10----10---|
---0--0--0--0--0--0--0--0--0--0--0--0--0--0--0--0--|
-13----13----13----13----12----12----12----12------|

-----9------9------9------9-----10----10----10----10--|
---0---0--0---0--0---0--0---0--0--0--0--0--0--0--0--0-|
-12-----12-----12-----12-----12----12----12----12-----|

i ovo ( u isto vrijeme)

Play this along with the chorus riff (fast picking):
-18-(x32)-17-(x32)-15-(x32)-17-(x32)-|
-20-------18-------17-------18-------|
-------------------------------------| x2

(ovo je soldier side od soada).
nemozes to odsvirati u isto vrijeme... to je za 2 gitare... :kava:

Fender
16.07.2007., 19:34
Zna li itko od vas svirati "come as you are" od nirvane
ja znam :cool:

Fender
16.07.2007., 19:35
e,creature,koliko dugo sviras?

dr. Killpatient
16.07.2007., 20:17
Zna li itko od vas svirati "come as you are" od nirvane
ja znam :cool:

jea, to je ono preteško s kolko? 4 akorda? i solažom za trganje prstiju?
sorry moral sam malo....:zubo:

d._m.
16.07.2007., 20:20
jea, to je ono preteško s kolko? 4 akorda? i solažom za trganje prstiju?
sorry moral sam malo....:zubo:
ajd pusti covjeka... i ja sam bil ponosan na sebe dok sam se smoke on the watera naucil :gitara: :zubo:

creature
16.07.2007., 20:21
nemozes to odsvirati u isto vrijeme... to je za 2 gitare... :kava:

A koji je dio prikladniji za solo?

creature
16.07.2007., 20:26
e,creature,koliko dugo sviras?

Kupio yamahu pacificu (polovnu) prije dva mjeseca i eto, pokušavam naučiti nešto od soada (samouko). Al ja ti to sviram više onako "za pokući" .
Znači početnik sam :D

Les Paul
16.07.2007., 21:10
Evo da vas pozdravim sve na ovom forumu, i svaka cast na vremenu i strpljenju koje ste posvetili pocetnicima. I primetio sam da dosta ljudi previse obraca paznju na marke gitara itd... Jednostavno, ako znate da svirate sasvim je svejedno da li svirate na Gibsonu, Fenderu, ili nekoj no name gitari... Ako ne ulozite godine truda u sviranje ni najbolja gitara vam nece pomoci da budete bolji! I nemojte pokusavati da pesme ucite napamet, tako se jako sporo napreduje, sto vise improvizacije to bolje!

d._m.
16.07.2007., 21:17
Evo da vas pozdravim sve na ovom forumu, i svaka cast na vremenu i strpljenju koje ste posvetili pocetnicima. I primetio sam da dosta ljudi previse obraca paznju na marke gitara itd... Jednostavno, ako znate da svirate sasvim je svejedno da li svirate na Gibsonu, Fenderu, ili nekoj no name gitari... Ako ne ulozite godine truda u sviranje ni najbolja gitara vam nece pomoci da budete bolji! I nemojte pokusavati da pesme ucite napamet, tako se jako sporo napreduje, sto vise improvizacije to bolje!
Improvizacija je zakon:s :s :cool:

A ovo kaj se marka gitara tice se ne slazem s tobom. Nije svejedno dal sviras na Gibsonu, Fenderu ili nekoj no name gitari. Bitna je razlika u zvuku. Naravno, bez vjezbe nikom nece pomoci ni najbolja gitara da bude bolji, al ne kupuju se Fenderi
i Gibsoni da neko bude bolji nego radi zvuka.

Les Paul
16.07.2007., 21:22
Naravno, nego me nisi razumeo. Znanje + kvalitetna gitara je prava stvar, nego htedoh rec da se time ne treba opterecivati, jer razlika izedju gibsona i ostalih gitara se cuje tek kad se prikljucis na marshala od 100+ W i odvrnes bar na pola :). Inace Gibson+Marshal... bolja kombinacija ne postoji :)
Nema smisla davati 1000 i vise $ za gitaru ako ces je svirati samo po kuci...

d._m.
16.07.2007., 21:27
e, da je meni Les Paul + Marshall :s

Cuje se itekako razlika i bez 100w odvrnuto na pola...

Les Paul
16.07.2007., 21:51
Da, ali bez distorzija i procesora :zubo:

d._m.
16.07.2007., 21:54
kaj ce ti pedale... glupo mi je kad majmuni imaju 50 pedala pod nogama, onda sviraju efekte, ne gitaru:flop:

Les Paul
16.07.2007., 22:33
Pa da, zato ja najvise cenim gitariste tipa Al di Meola, Paco de Lucia, Tommy Emanuel.... Ali meni omiljeni je Steve Stevens... Taj covek rastura gitaru

d._m.
16.07.2007., 22:35
Pa da, zato ja najvise cenim gitariste tipa Al di Meola, Paco de Lucia, Tommy Emanuel.... Ali meni omiljeni je Steve Stevens... Taj covek rastura gitaru
:s :s :s :s

propustil sam ga vidjeti uzivo prije 2 godine... nisam znal da dolazi :mama:

dr. Killpatient
17.07.2007., 12:22
ajd pusti covjeka... i ja sam bil ponosan na sebe dok sam se smoke on the watera naucil :gitara: :zubo:

a dobro, znam, u to vrijeme i meni je bil uspjeh svirati i pjevati u isto vrijeme proud mary i takve s 3/4/5 akordi, a danas sam već sposoban za ovakve:
http://www.youtube.com/watch?v=a4iwiNq8kXQ :zubo: sve je u vježbi, svi koji ste počeli, samo nastavite!

Fender
17.07.2007., 19:29
da istina dr. Killpatient to je to(4 akorda i trganje prstiju:zvrko:)
nebis vjerovo,ali sam ja to naucio svirati u 2 sata :gitara:
:cool:

Les Paul
17.07.2007., 20:06
Ajd skini nesto od Vlatka Stefanovskog, recimo Raspukala Sar planina ili Uci me majko karaj me, ili Jovano Jovanke (tipicna "španska" skala) savrsena za improvizaciju :)

d._m.
17.07.2007., 21:03
Kaj se tice improvizacije, ja si u Guitar Pro nabacim par akorda da se vrte u krug, stavim neke bubnjeve za ritam, malo basa i deri po improvizaciji:zubo: tak je najbolje...

gofgo
18.07.2007., 02:53
skini backtrackove...
imas razne i metal i blues standardne

p.s.

na mojoj stranici od sutra mozete otavljati oglase

dosla je nova recenzija gitare i neki clanak o odrzavanju lampaskih pojacala

uskoro i novi intervju sa gitaristom iz adastre..

a u subotu ce se mozda i nove video lekcije snimat

pozdrav svima !

Fender
18.07.2007., 07:38
Moze li mi netko objasniti kako se svira "smoke on the water"?

dr. Killpatient
18.07.2007., 08:34

možeš u barre akordima (i to petice - bas žica i slijedeće dvije):
uvod - G5 A#5 C5 G5 A#5 C#5 C5 G5 A#5 C5 A#5 G5

kroz ostatak pjesme ide uglavnom Gm i F, pogledaj malo tabove na netu ili u guitar pro-u, to je bar najlakše naći:p

d._m.
18.07.2007., 09:02
toga bar ima svugdje... samo u blaženi gugl (www.google.hr) upisi smoke on the water tabs i izbacit ce ti puno rezultata... :s

dr. Killpatient
18.07.2007., 14:51
a možda čovjek baš misli "kako"...
uzmi gitaru (bez nje teško sviraš), sjedni, stavi gitaru na nogu (praktičnije na desnu) i lijepo uhvati akord lijevom rukom,a desnom lupiš po žicama....:zubo:

mislim da je dobro objašnjenje:p

Fender
18.07.2007., 16:28
God bless GOOGLE
:s

Fender
18.07.2007., 17:01
Hvala dr. Killpatient neznam sta bi bez tebe
:p

dr. Killpatient
19.07.2007., 12:43
:top: :zubo:

zimm
19.07.2007., 16:20
e, da je meni Les Paul + Marshall :s

Cuje se itekako razlika i bez 100w odvrnuto na pola...

Nema nista na pola, samo skroz do jaja.

zimm
19.07.2007., 16:25

.....samo sa puno distorzije i duplim over, overdrive. Auuuuuu,....brumm,....brummm,.....auuuuuu,.....wha uuuu,.....whhhaaauuuuuu....brumm,.......uwiiiiiiii ,.......grrrrrr,.......grrrr....grrrrrrrrrrrrrrr.. ......
To je glazba Gibson+cijevni Marshall 100w:zubo: :top: Za ostalo si kupi akusticnu ili jazz gitaru.

Fender
19.07.2007., 17:45
ima li itko od vas msn ili skype?

d._m.
19.07.2007., 17:50
kaj ce ti msn ili skype?

Fender
19.07.2007., 20:38
Ma ono ak mi neko moze malo pojasniti neke pjesme i tako te stvari u vezi sa gitarom jer ovo na forumu je malo sporo!

d._m.
19.07.2007., 20:41
Ma ono ak mi neko moze malo pojasniti neke pjesme i tako te stvari u vezi sa gitarom jer ovo na forumu je malo sporo!
strpljeeenja.........:s

Fender
19.07.2007., 20:44
Moj problem je jer ga nemam
:zmaj:

d._m.
19.07.2007., 21:01
Moj problem je jer ga nemam
:zmaj:
e nejde ucenje gitare bez strpljenja.. pogotovo ne pocetak

Fender
20.07.2007., 10:02
Znam
valjaju li sta yamaha gitare?

d._m.
20.07.2007., 10:58
Znam
valjaju li sta yamaha gitare?
valjaju... vec se 986896 puta na ovom forumu pisalo o pacifiki :D

Fender
21.07.2007., 07:45
ja sam ti nov na forumu

Fender
21.07.2007., 13:20
Zasto se nitko ne javlja,
sta vam je maca pojela tipkovnicu
:lol:

d._m.
21.07.2007., 13:24
Zasto se nitko ne javlja,
sta vam je maca pojela tipkovnicu
:lol:
Pa nema niko nikaj za napisati... pitaj nekaj, ja rado odgovorim :D

gofgo
21.07.2007., 15:59
ja sam ti nov na forumu

pa i ja sam bio kao i ti , i procitao sam svih 20 strana i skuzio da se svake pete strane ponavlja pitanje i onda sam popljuvao kak uvjek se ispocetka odgovara umjesto da se ekipu shalta na stranice di je odgovor vec napisan posto neki nemaju strpljenja za citat..

A ti ako nemas strpljenja za gitaru, odmah je baci u pizdu materinu ..jer ces se samo nervirat bezveze...

ja koji ju obozavam svirat puknem kad nes nemrem odsvirat i prostacim ko kreten i udario bi nekog...a ti ces se prerezat onda

uzivaj ! :top: :D

d._m.
21.07.2007., 17:57
ja koji ju obozavam svirat puknem kad nes nemrem odsvirat i prostacim ko kreten i udario bi nekog...a ti ces se prerezat onda
Ja sam onda potpuno smiren... Kad nemrem odsvirati, ostavim se te pjesme za jedno mjesec dana i pokusam posle :D

Jedino kaj sam popizdil je dok sam pokusaval jebenoga sweep pickinga... Odustal sam majku mu... Nejde mi :flop:

:tuzni:

Fender
21.07.2007., 18:38
ubiti sam ja jedino smiren i imam strpljenja kad sviram gitaru,a kad nesto ono bas ne mogu udarim u krevet i nastavim vjezbati
:top: :D

EvilSmurf
23.07.2007., 01:41
ja flegma..
gotovo pa klinicki mrtav :kava:

Fender
23.07.2007., 20:31
trenutno mi je gitara najdrazi hobi,a imam i dobru učiteljicu tak da se dobro snalazim u sviranju :gitara:
:top:

gofgo
25.07.2007., 23:04
Uf, jel stvarno dobra ? :p

Fender
27.07.2007., 12:14
Ne na taj način:nono:

Guitar_Freak
28.07.2007., 00:55
kaj ti tocno nije jasno:confused:

ak neznas citati tabulatere, imas trazilicu i pretrazi ovu temu... neda mi se opet objasnjavati

ajd molim daj mi ti nadi, probavo sam preko trazilice i nemogu nista naci

d._m.
28.07.2007., 10:09
ajd molim daj mi ti nadi, probavo sam preko trazilice i nemogu nista naci
tesko je naci na ovoj temi jer te trazilica ne odvede na trazeno mjesto u temi nego ti samo kaze ime teme...

nadam se da znas engleski:
klik (http://www.ultimate-guitar.com/search.php?s=tab&w=lessons)

gofgo
28.07.2007., 18:42
ili ako znas hrvatski

http://www.gitare.info/list.php?c=pocetnici

lekcija br 06

jože
29.07.2007., 15:40
molio bih, ako me možeš kontaktirati osobno, jer imam nekih pitanja osobno, pa ne bih htio na forumu da oduzimam prostor ( na moj e mail info.trust@siol.net)Hvala

gofgo
29.07.2007., 15:45
na kog se tvoj post odnosi ?
pitaj ovdje, mozda je vec odgovoreno, mozda ima i na gitare.info pukni pitanje...niko nece oduzet nista nikome...hehe
al ono, pokusaj Search ili procitat malo zadnjih 20 postova u ovoj temi

d._m.
29.07.2007., 18:13
search ne pomaze jer ce ti samo dati link na prvi post teme...

Neces zauzimati prostor. Svrha foruma je da javno napises kaj oces i da ti drugi javno pomognu/komentiraju i ak neko ima slican problem da vidi kak ga rjesiti

eddie_the_head
29.07.2007., 18:53
evo opet ću postavit pitanje koje sam postavio već mali milijun puta i još nikad nisam dobio odgovor. U vezi skala i improvizacije solaža. Npr. vidim one tipove iz maidena, cijelu solažu improviziraju i odlično zvuči. Znam da je znanje skala za takav pothvat nužno. E sad koje bi skale morao znat i kak bi ih trebao učit ( po cijelom vratu? ). Zasad jedino znam pentatoničke i prirodne molove al ne po cijelom vratu nego samo tamo gdje bi tebao biti rukohvat barre akorda

d._m.
29.07.2007., 19:00
evo opet ću postavit pitanje koje sam postavio već mali milijun puta i još nikad nisam dobio odgovor. U vezi skala i improvizacije solaža. Npr. vidim one tipove iz maidena, cijelu solažu improviziraju i odlično zvuči. Znam da je znanje skala za takav pothvat nužno. E sad koje bi skale morao znat i kak bi ih trebao učit ( po cijelom vratu? ). Zasad jedino znam pentatoničke i prirodne molove al ne po cijelom vratu nego samo tamo gdje bi tebao biti rukohvat barre akorda
To ti je dosta za osnovnu improvizaciju, a ak imas volju, uci po cijelom vratu :D

pentatonicke, blues, osnovni dur i mol, mozda one neke moduse (lidijski, miksolidijski itd.), al vidim da mejdene sviras, to ti je uglavnom minor pentatonic. U rijetkim pjesmama je nekaj drugo.
A minor pentatonicka je u 80% slicne glazbe.

ady
06.08.2007., 21:53
ovaj svi nešto spominjete nekakve skale molske i durske kaj je to?
i kaj vam znači to pentatonika ili kaj već?stvarno me zbunjuje a do sada nisam nikoga pitao?

boroz1
17.08.2007., 17:17
ak neko moze odgovoriti
Nehvatam dobro rtmove od nekih ustvari dosta pjesama npr Zlatne godine ili put ka sreci iako je lagano moze li mi tko reci kaku vjezbu

d._m.
17.08.2007., 17:29
ak neko moze odgovoriti
Nehvatam dobro rtmove od nekih ustvari dosta pjesama npr Zlatne godine ili put ka sreci iako je lagano moze li mi tko reci kaku vjezbu
Uzmi metronom, ak ga nemas doma pravoga, imas ih puno na netu za skinuti, malo guglaj. Ugl, metronom je tvoj najbolji prijatelj kaj se tice vjezbanja ritma, i vjezbanja opcenito...
(ak neznas kaj je to, to je ono kaj ide *tuc-tuc-tuc-tuc* u jednakom ritmu)

Namjesti neku brzinu, uhvati neki akord i deri, prvo u jednosavnom ritmu (jednako
trajanje gore dole dore dole)... to nebi trebal biti problem. Onda izmisli skupinu od
3-4 akorda (npr. C-F-G-C ili D-G-A-D) i deri u ritmu i mijenjaj te akorde po ritmu.

Sljedece, namjesti metronom na brzinu neke pjesme, pogledaj akorde u toj pjesmi
npr, gore si spomenul put ka sreci, ak se ne varam akordi su A, C, D, C, G, probaj uz metronom svirati taj ritam, ak nejde, malo uspori vjezbaj na sporijoj brzini dok ne izvjezbas tak da ide bez problema, onda polako ubrzavaj do zeljene brzine...

boroz1
17.08.2007., 18:16
hvala puno

Lumoc
19.08.2007., 15:23
metronom, bas ga ja eto skidam
http://www.gch-guitaracademy.com/freeware/metronome.zip

The-Trooper
20.08.2007., 08:28
vidim da mejdene sviras, to ti je uglavnom minor pentatonic. U rijetkim pjesmama je nekaj drugo.

Maideni sviraju skoro sve solaže u molskim ljestvicama, ali ne pentatoniku, u rijetkima je pentatonska.

d._m.
20.08.2007., 10:41
Maideni sviraju skoro sve solaže u molskim ljestvicama, ali ne pentatoniku, u rijetkima je pentatonska.
my mistake :o :o

Fender
20.08.2007., 18:37
Svaka cast ako sviras Maidene

The-Trooper
22.08.2007., 09:02
Svaka cast ako sviras Maidene

Tko, ja?

Ne, ja ih uopće ne volim :D

http://www.box.net/shared/02x1va188j

eddie_the_head
22.08.2007., 09:12
Nebi baš rekao da mejdeni sviraju ni pentatoničke ni molske. Mislim da su to blues skale uglavnom

eddie_the_head
22.08.2007., 09:21
A zapravo neznam kolko često koriste blues skale ali primjetio sam da ih smith svira u par solaža

The-Trooper
22.08.2007., 09:30
Nebi baš rekao da mejdeni sviraju ni pentatoničke ni molske. Mislim da su to blues skale uglavnom

"Blues skala" = pentatonika

eddie_the_head
22.08.2007., 12:37
ovako, imam u pjesmi akorde koji idu ovim redosljedom E5 D5 B5 C5 D5 i sad me zanima u kojoj molskoj skali bi mogo svirat solažu i kak se to određuje (dok imam petice i molske skale) ?

d._m.
22.08.2007., 13:06
ovako, imam u pjesmi akorde koji idu ovim redosljedom E5 D5 B5 C5 D5 i sad me zanima u kojoj molskoj skali bi mogo svirat solažu i kak se to određuje (dok imam petice i molske skale) ?
U onom tonalitetu u kojem je pjesma, u toj ljestvici sviras solo... To je najlakse skuziti tak da pogledas na kojem tonu ti zavrsava pjesma... U navedenom slucaju, u bilo kojoj molskoj e ljestvici...
naravno, nece bilo koja dobro zvucati uz pjesmu... eksperimentiraj... :D i koristi sluh, nije sve u ljestvicama

The-Trooper
22.08.2007., 13:13

Ovako, rekao si:

ni pentatoničke ni molske. Mislim da su to blues skale uglavnom

Ono što ti zoveš blues skala (bar pretpostavljam da je tako) je pentatonska ljestvica, ona može biti i durska i molska.

Ovako po akordima ti ja ne mogu reći koji je tonalitet solaže. Čak i da je riječ o pravim akordima (vidim da sve pišeš petice, vjerujem da je zapravo riječ o powecordovima, tj. nazoviakordima od dva tona).

Ako te zanimaju konkretno Maideni, 90% njihovih stvari se svira u Em. Velika većina solaža im također kreće u Em, ali kasnije rado promjene tonalitet.

The-Trooper
22.08.2007., 13:16
To je najlakse skuziti tak da pogledas na kojem tonu ti zavrsava pjesma...

Kod običnih pjesmuljaka obično je prvi akord pjesme i njen tonalitet, i često je i solaža u tome tonalitetu. Ali ni jedno od ovog dvoje nije pravilo.

Prvi akord pjesme ne mora biti njen tonalitet, tonaliteti se tijekom pjesme i tijekom solaže mijenjaju itd. Pogotovo kod tehnički zahtjevnog žanra tipa metal.

eddie_the_head
22.08.2007., 14:00
Pa zapravo ovaj primjer koji sam naveo je the trooper, dio gdje dave svira solo, nakon adriana. mislim da solo započne u a molu pentatonskom

The-Trooper
22.08.2007., 14:08
Pa zapravo ovaj primjer koji sam naveo je the trooper, dio gdje dave svira solo, nakon adriana. mislim da solo započne u a molu pentatonskom

Ne znam sad napamet, ali znam sigurno da nije u pitanju pentatonska ljestvica.

eddie_the_head
22.08.2007., 14:09
ma neznam stvarno.. sve mi se to čini previše zajebano. dok gledam npr. koncert mejdena gitaristi gotovo cijelu solažu improviziraju, a za nešto takvo ipak teba znati skale.... Al muči me najviše to određivanje skala koje se mogu svirati u pjesmi. Sad bi znači uz obične molove tebao znati i melodičke i harmonijske i bog zna kakve još. i još da ih naučim po cijelom vratu i u svim tonalitetima.Pa gdje bi našo vremena za tak nešt

eddie_the_head
22.08.2007., 14:18
@the trooper blues skala je pentatonski mol sa dodanim jednim tonom

The-Trooper
22.08.2007., 14:41
ma neznam stvarno.. sve mi se to čini previše zajebano. dok gledam npr. koncert mejdena gitaristi gotovo cijelu solažu improviziraju, a za nešto takvo ipak teba znati skale.... Al muči me najviše to određivanje skala koje se mogu svirati u pjesmi. Sad bi znači uz obične molove tebao znati i melodičke i harmonijske i bog zna kakve još. i još da ih naučim po cijelom vratu i u svim tonalitetima.Pa gdje bi našo vremena za tak nešt

Hm... ne znam što da ti kažem. Fali ti teorijskog znanja, ali nije tako teško kako ti se sad čini. Nađi nekoga tko to zna, i u dva sata će ti objasniti sve o tonalitetima i ljestvicama (hrvatski naziv za "scale" tj. skale kako ih ti zoveš).

Btw, zašto kažeš "uz molove", što je s durovima? Pjesma/solaža može biti u duru ili molu.

d._m.
22.08.2007., 14:45
da, dave u The Trooperu svira u a molskoj blues ljestvici, makar je cijela pjesma u e molu. Al kak je vec neko gore rekel, cesto se mijenjaju tonaliteti...

Adrian svoj solo svira u Em

eddie_the_head
22.08.2007., 20:11
Hm... ne znam što da ti kažem. Fali ti teorijskog znanja, ali nije tako teško kako ti se sad čini. Nađi nekoga tko to zna, i u dva sata će ti objasniti sve o tonalitetima i ljestvicama (hrvatski naziv za "scale" tj. skale kako ih ti zoveš).

Btw, zašto kažeš "uz molove", što je s durovima? Pjesma/solaža može biti u duru ili molu.

imam bend u kojem sviramo covere maidena i ostalih bendova. Ja sviram murrayove solaže. Neznam puno o ljestvicama u kojima su jer sam ih naučio prek tabova. Zato se i raspitujem za tonalitete i ljestvice jer bi želio bit sam sposoban napravit svoj solo

Naći ću nekoga da mi objasni glazbenu teoriju baš kak si i reko.
Zanima me još samo koje vi ostali gitaristi ljestvice znate i kak ih učite(prek cijelog vrata ili)?

The-Trooper
22.08.2007., 22:46
Zanima me još samo koje vi ostali gitaristi ljestvice znate i kak ih učite(prek cijelog vrata ili)?

Gledaj, kad ti netko objasni ljestvice postat će ti jasno. Svaka ljestvica se sastoji od 8 tonova koje možeš svirati u preko nekoliko pozicija, na preko nekoliko mjesta na vratu.

Kad ih naučiš, manje više ide samo od sebe bez neke potrebe da ih "učiš preko cijelog vrata".

The-Trooper
22.08.2007., 23:09
da, dave u The Trooperu svira u a molskoj blues ljestvici, makar je cijela pjesma u e molu. Al kak je vec neko gore rekel, cesto se mijenjaju tonaliteti...

Adrian svoj solo svira u Em

Hm... ne znam, vidim da koristimo drugačiju terminologiju. Ja sam stara škola. Ovo što vi zovete petice, za mene nisu petice nego krnja verzija početničkog akorda :zubo:

Koliko ja čujem, i sviram, cijela solaža u Trooperu je odsvirana u Em, i Andrija i Dejv. Drugačija je ritam sekcija, ali obje solaže su u Em, tj Gdur.

Istina, ja sam skidao po sluhu. Vi poslušajte pa procjenite, uvjeren sam da sam ju dobro skinuo. Nije komplicirana.

d._m.
23.08.2007., 10:11
Hm... ne znam, vidim da koristimo drugačiju terminologiju. Ja sam stara škola. Ovo što vi zovete petice, za mene nisu petice nego krnja verzija početničkog akorda :zubo:

Koliko ja čujem, i sviram, cijela solaža u Trooperu je odsvirana u Em, i Andrija i Dejv. Drugačija je ritam sekcija, ali obje solaže su u Em, tj Gdur.

Istina, ja sam skidao po sluhu. Vi poslušajte pa procjenite, uvjeren sam da sam ju dobro skinuo. Nije komplicirana.
Dejvova solaža je po mom misljenju u a molu, ili jos tocnije u C duru. Sad sam gledal tonove, 95% tonova je iz C dura. A i pratnja za taj solo koju adrian svira "traži" zavrsetak na A mol akordu...

The-Trooper
23.08.2007., 11:15
Dejvova solaža je po mom misljenju u a molu, ili jos tocnije u C duru. Sad sam gledal tonove, 95% tonova je iz C dura. A i pratnja za taj solo koju adrian svira "traži" zavrsetak na A mol akordu...

Paz' vamo! :D

Ne znam jel prvi svira Andrija ili Dejv. Uglavnom dvije su solaže, jedna odmah za drugom.

Za prvu je pratnja na ritam gitari Em D B C D, a solaža se svira u Em.

Zatim se automatski na prvu nastavlja druga, ali se mijenja tonalitet.
Za drugu je pratnja Am G E F G. Tonovi u ovo solaži su svi apsolutno isti kao i u prvoj, bez obzira na promjenu tonaliteta. Svira se u istoj poziji/pozicijama, i koriste se isti tonovi, ali da, koliko god to možda nekome zvuči čudno, tonalitet se unatoč tomu promjenio.
Stoga, budući se u pratnji druge solaže pojavljuje Gdur, a znajući da je Em=G, zaključujem da se druga svira iz Gdura. Nikako iz Amola ili C dura.

To na koji akord pjesma/solaža završava ništa ne znači.

d._m.
23.08.2007., 11:25
Paz' vamo! :D

Ne znam jel prvi svira Andrija ili Dejv. Uglavnom dvije su solaže, jedna odmah za drugom.

Za prvu je pratnja na ritam gitari Em D B C D, a solaža se svira u Em.

Zatim se automatski na prvu nastavlja druga, ali se mijenja tonalitet.
Za drugu je pratnja Am G E F G. Tonovi u ovo solaži su svi apsolutno isti kao i u prvoj, bez obzira na promjenu tonaliteta. Svira se u istoj poziji/pozicijama, i koriste se isti tonovi, ali da, koliko god to možda nekome zvuči čudno, tonalitet se unatoč tomu promjenio.
Stoga, budući se u pratnji druge solaže pojavljuje Gdur, a znajući da je Em=G, zaključujem da se druga svira iz Gdura. Nikako iz Amola ili C dura.

To na koji akord pjesma/solaža završava ništa ne znači.
hmmm... :misli:
mislim da si u pravu... Tonovi u drugoj solaži se poklapaju s tonovima G dura...

i btw, prva je Adrianova, duga Daveova... Lako se skuzi koje solaze dave svira jer koristi puno legata, tj. hammer ona, i pull offa...
A i vidis na spotu koji svira :D

The-Trooper
23.08.2007., 11:34
Lako se skuzi koje solaze dave svira jer koristi puno legata, tj. hammer ona, i pull offa...

Eheh, ti ćeš me učiti, jel' vidiš ti moj nick :D
To mene puno ne dira, ja sve odshredam :D

A i vidis na spotu koji svira :D

Nikada ga nisam vidio. Ni to me puno ne dira... :gitara:

d._m.
23.08.2007., 11:50
Eheh, ti ćeš me učiti, jel' vidiš ti moj nick :D
To mene puno ne dira, ja sve odshredam :D
Jebeš šredanje... :flop:

The-Trooper
23.08.2007., 12:12
Jebeš šredanje... :flop:

Nauči pa to reci ponovno :D, do tada :no:

d._m.
23.08.2007., 12:21
sad si se tu dosel kurčiti s tvojim shredajnem? :azdaja:
:zubo:

The-Trooper
23.08.2007., 12:30
sad si se tu dosel kurčiti s tvojim shredajnem? :azdaja:

Pa kad me vučeš za trzalicu :D
Pa si ti misli na što ja mislim kad kažem trzalica :D

d._m.
24.08.2007., 18:05
http://www.youtube.com/watch?v=6lbvSBNLLoo&mode=related&search=
evo ti šredanja na akustari :cool: :cool: :s

eddie_the_head
24.08.2007., 18:20
Jel mi možete preporučit neke vježbe za jačanje prstiju lijeve ruke? Za bolje hammere i pull off-e?

d._m.
24.08.2007., 18:24
nikaj posebno... uzmi 2 tona i hemeronaj/pulofaj s razlicitim kombinacijama prstometa...

EDIT: i sviraj Murray-ove solaže :D

The-Trooper
25.08.2007., 09:49
http://www.youtube.com/watch?v=6lbvSBNLLoo&mode=related&search=
evo ti šredanja na akustari :cool: :cool: :s

Tip nema pojma, jesi vidio kako mlati iz lakta :D

Ovo se zove akustični šred, i to pravi:

http://www.youtube.com/watch?v=FABIiKuu9SM

d._m.
25.08.2007., 09:53
:rofl: :rofl:
ludi su mi ti starčeki šrederi na tamburicama... :s

gofgo
29.08.2007., 13:18
Jel mi možete preporučit neke vježbe za jačanje prstiju lijeve ruke? Za bolje hammere i pull off-e?

imas na spomenutoj stranici. prvo pretrazi www.gitare.info skroz pa onda pitaj ovdje kaj ti nije jasno...

a ja ti preporucam tapping za jacanje prstiju

pesimist
01.09.2007., 00:10

http://www.justinguitar.com/html/technique_html/FingerGym.html

Probaj ovo, ja sam to radio kojih 2 tjedna po par min na dan i osjetio sam poprilicnu razliku :top:
Inace, ima na Justinovom sajtu puno toga korisnog pa prosvrljaj.

Isaz
07.09.2007., 12:15
ovaj link ti neradi..:(.., ko da nema stranice.., namjenjeno onom koji je stavio "http://www.suspended.page/"..., baš sam se veselio, kad ono..

d._m.
07.09.2007., 18:11
ovaj justinguitar link radi...:confused:

Fender
10.09.2007., 13:46
mene dugo nije bilo,ali sam se vratio kao genijalac za gitaru :top:

Fender
10.09.2007., 13:49
ovaj justinguitar link radi...:confused:

meni radi. :confused: :cool:

d._m.
10.09.2007., 20:20
mene dugo nije bilo,ali sam se vratio kao genijalac za gitaru :top:
znaci, uspel si sklepati brateca martina...:gitara:

nutellica
14.09.2007., 12:46
ey ljudi...
trebala bih pomoć...
ne mogu nigdje pronać akorde pjesme Guardian Angel od Lovexa...
možete mi please pomoć???

tnx unaprid...

Fender
15.09.2007., 12:03
ma bratec martin je pretezak za tebe,
ja sad sviram Nirvanu,Gunse,KISS...
:cool:

d._m.
15.09.2007., 23:01
ey ljudi...
trebala bih pomoć...
ne mogu nigdje pronać akorde pjesme Guardian Angel od Lovexa...
možete mi please pomoć???

tnx unaprid...
kaj je tak tesko akorde po sluhu skinut? :confused:

nutellica
17.09.2007., 20:13
kaj je tak tesko akorde po sluhu skinut? :confused:

ti akordi nisu za mene (ja ne sviram gitaru), nego za jednog prijatelja...
ne želi skidat akorde po sluhu jer mrzi tu pjesmu... reka mi je da će ju naučit svirat samo ako mu nabavim akorde (nema ni volje ni vremena za skidanje akorda)...

please help...

d._m.
17.09.2007., 20:21
ti akordi nisu za mene (ja ne sviram gitaru), nego za jednog prijatelja...
ne želi skidat akorde po sluhu jer mrzi tu pjesmu... reka mi je da će ju naučit svirat samo ako mu nabavim akorde (nema ni volje ni vremena za skidanje akorda)...

please help...
e pa jebiga onda... sad bi ti da mi trazimo za tebe? :kava:

gofgo
18.09.2007., 04:29

hehehe :rofl:

The-Trooper
18.09.2007., 09:42
hehehe :rofl:

O pa gdje si?! Nema te na :gitara: grupi već duže vrijeme, gdje je zapelo :D

gofgo
18.09.2007., 11:30
Mah, nitko neslusa, svi briju svoju briju :p
A i dosta sam reklamirao stranicu :p :D

The-Trooper
18.09.2007., 15:58
Mah, nitko neslusa, svi briju svoju briju :p

Hej, pazi što pričaš, reći ću te :E

A i dosta sam reklamirao stranicu :p :D

Pa sad malo ovdje dosao spamati :D

gofgo
18.09.2007., 19:17
Pa zadnjih stranicu dvje ste dosli na moju temu " spam " :p

no salu na stranu...

da se vratimo na temu.......ajde pocetnici pitajte

smradac93
23.09.2007., 16:20
e jel prekasno pocet svirat gitaru sa 14god???

d._m.
23.09.2007., 17:09
nikad nije prekasno... pogotovo ne s 14 godina..:confused:

WichitaQ
23.09.2007., 17:16

jimi hendrix je počeo sa 15-16
kurt cobain je počeo sa 17
eric clapton je počeo sa 18

pa ne vidim zašto bi tebi bilo kasno počet sa 14 :confused:

d._m.
23.09.2007., 17:48
jimi hendrix je počeo sa 15-16
kurt cobain je počeo sa 17
eric clapton je počeo sa 18
d._m. je poceo s 15 :cool:

pa ne vidim zašto bi tebi bilo kasno počet sa 14 :confused:
:2up:

smradac93
24.09.2007., 10:43
e thx.....ma i mislila sam da cu dobit takve odg.....al opet kad ti mama pocne srat da je prekasno i da ti ona u tome ne ce pomoc....treba mala pomoc...=)

Vegetto
27.09.2007., 21:54
e ovako počeoa sam učit svirat gitaru, frend mi pokazao par akorda i rekoa da to uvježbam e sad ja imam pitanje, nekako bolje se snalazim kad mi je vrat gitare u desnoj a ne u lijevoj ruci, a i manje me prsti bole e sad dali se uopće može svirat tako a da se na gitari ništa ne mijenja, ponavljam u ovom sam početnik pa pojma trenutno nemam? Btw. pohvale ovom začetniku teme

The-Trooper
28.09.2007., 07:22
e ovako počeoa sam učit svirat gitaru, frend mi pokazao par akorda i rekoa da to uvježbam e sad ja imam pitanje, nekako bolje se snalazim kad mi je vrat gitare u desnoj a ne u lijevoj ruci, a i manje me prsti bole e sad dali se uopće može svirat tako a da se na gitari ništa ne mijenja, ponavljam u ovom sam početnik pa pojma trenutno nemam? Btw. pohvale ovom začetniku teme

Paaa... može, ima ljevaka koji su naučili tako svirati, ali ako hoćeš svirati normalno ona ćeš morati zamijeniti mjesta žicama (1. na mjesto 6 itd), a taj zahvat će vjerovatno zahtjevati novi nut. (ono na kraju vrata s utorima kroz koje prolaze žice).

d._m.
28.09.2007., 10:00
Nemoj vjezbat tak naopačke... Ili zamijeni mjesta zicama (najdeblju stavis tam di bi trebala biti najtanja itd.), ili kupi gitaru za ljevake.

mirka
01.10.2007., 20:45
molim nekog gitaristu (ili vise njih) da mi pomognu...

imam klasicnu gitaru, staru 15 godina, nitko do sad nije na njoj svirao, stajala na tavanu..
e sad, ja sam promijenila te stare zice jer su bile hrdjave al nije tako lose svirala. kupila sam neke srednje mekoce. i gitara je lose svirala, dosta odzvanja i tesko se stiscu zice da se dobije finiji ton, pa sam pretpostavila da su previsoko ili pretvrde, pa sam onaj mostic dole pokusala malo skratit, medjutim cini mi se da s tim nisam bas popravila stvar jer odzvanja i dalje al s drukcijim zvukom.
pa sam kupila mekanije zice i probala s njima al i dalje nije dobro...
mozda je problem u meni? :ne zna:

reko mi je jedan tip da postoji neki serviser dobar za gitare negdje oko trga al ne znam kolko bi me to kostalo, ne daje mi se masne pare za nesto sto mozda mogu i sama popraviti...

molim prijedloge, ideje, savjete...:)

d._m.
01.10.2007., 20:51
hmmm... odzvanja? :misli:

mozda je problem u tebi jer nisi kak treba pritisnula zice...
i jel odzvanja na svakoj zici, na svakom polju?

Odi ti tom majstoru i pitaj ga u cemu je problem i kak se moze popraviti pa se vrati i pitaj tu ponovo s objasnjenjem problema...:zubo:

mirka
01.10.2007., 21:07
hmmm... odzvanja? :misli:

mozda je problem u tebi jer nisi kak treba pritisnula zice...
i jel odzvanja na svakoj zici, na svakom polju?

Odi ti tom majstoru i pitaj ga u cemu je problem i kak se moze popraviti pa se vrati i pitaj tu ponovo s objasnjenjem problema...:zubo:

pa moram bas jako jako stisnuti da bi ton bio cisti, sve me bole jagodice kad tako pritiscem...
a misim da ne treba bit tako, probala sam na nekim drugim gitarama i na njima mi nije bilo tako tesko dobit lijepe tonove
a nemam sad neke preslabe prste valjda da ne bi mogla gitaru normalno svirat....

d._m.
01.10.2007., 21:41
Ma jednostavno odi majstoru i pitaj ga kaj je za problem... i kolko bi ti naplatil popravak...

mirka
01.10.2007., 21:48
ali... zasto da bude jednostavno? :D

speed killer
06.10.2007., 09:20
Tek sam počeo svirati tabulare pa me zanimaju neke stvari:
Što znači oznaka tr ,b ,s ,h ,p, r ?
Hvala

speed killer
06.10.2007., 09:24
http://www.ultimate-guitar.com/tabs/o/opeth/benighted_tab.htm

Ovo je jedna lagana pjesmica...lagana za svirat. Muči me samo par stvari.
U riffu A drugi red 3p2, 3s5, 4s2 ...nije mi jasno kako da to odsviram. Mislim da s znači slide, a p nemam pojma kaj je.

jer mi može netko pomoći : što znači oznaka r,tr,h,p,s
hvala

keine ursache
13.10.2007., 13:21
Tek sam počeo svirati tabulare pa me zanimaju neke stvari:
Što znači oznaka tr ,b ,s ,h ,p, r ?
Hvala

b - bend
r - release bend
tr - tremolo
h - hammer on
p - pull off
s - slide

za prevod pitaj ako nije jasno :kava:

Insp. Harry Callahan
13.10.2007., 14:01
pa moram bas jako jako stisnuti da bi ton bio cisti, sve me bole jagodice kad tako pritiscem...
a misim da ne treba bit tako, probala sam na nekim drugim gitarama i na njima mi nije bilo tako tesko dobit lijepe tonove
a nemam sad neke preslabe prste valjda da ne bi mogla gitaru normalno svirat....

Ako su ti pragovi u banani, zamjena ti dođe cca 100€. Možda kod nekih majstora i više. Ali možda se ovi postojeći daju izbrusiti. Za to će ti uzeti parsto kn možda.
Imaj u vidu također da su klasične gitare(a ti si navela da imaš takvu) predviđene za najlonske žice(žice za klasičnu gitaru).
A što se bolnih i otečenih jagodica teče, to je nužno u prvim mjesecima sviranja. Kasnije će biti bolje :top:

keine ursache
13.10.2007., 14:39
molim nekog gitaristu (ili vise njih) da mi pomognu...

imam klasicnu gitaru, staru 15 godina, nitko do sad nije na njoj svirao, stajala na tavanu..
e sad, ja sam promijenila te stare zice jer su bile hrdjave al nije tako lose svirala. kupila sam neke srednje mekoce. i gitara je lose svirala, dosta odzvanja i tesko se stiscu zice da se dobije finiji ton, pa sam pretpostavila da su previsoko ili pretvrde, pa sam onaj mostic dole pokusala malo skratit, medjutim cini mi se da s tim nisam bas popravila stvar jer odzvanja i dalje al s drukcijim zvukom.
pa sam kupila mekanije zice i probala s njima al i dalje nije dobro...
mozda je problem u meni? :ne zna:

reko mi je jedan tip da postoji neki serviser dobar za gitare negdje oko trga al ne znam kolko bi me to kostalo, ne daje mi se masne pare za nesto sto mozda mogu i sama popraviti...

molim prijedloge, ideje, savjete...:)

koliko je tačno razmak između desetog praga i žice? gitara na kojoj sam ja počinjao je imala razmak oko 1 cm, što je mnogo i ne može biti prijatno za sviranje, ako se na njoj na tom dijelu vrata i moglo svirati.

morino
30.10.2007., 15:44
ima neka firma oro ili tako neka 4 slova ili tako nesto plava gitara elektroakustična cijena kojih 2000 kn?
jer zna tko ime te firme ?

d._m.
30.10.2007., 19:20
Aria? :misli:

malac
04.11.2007., 16:38
Imam link za par škola gitare pa skidajte: Nalaze se u direktoriju. Ima i dvd ripova. I primjera za neke pjesme (na dnu)

http://rapidshare.com/users/55GBLX

password: guitartrade.org

Sheikh
19.11.2007., 22:18
Razmisljam da kupim gitaru,i da sviram iz zabave,ne profesionalno ali ipak da znam.. :D
Kolika im je cena,iz Srbije sam,da nema neki sajt,, za gitare koliko kostaju.. itd a kad uzmem pitacu za ostalo.ABD

mirka
20.11.2007., 21:44
Ako su ti pragovi u banani, zamjena ti dođe cca 100€. Možda kod nekih majstora i više. Ali možda se ovi postojeći daju izbrusiti. Za to će ti uzeti parsto kn možda.
Imaj u vidu također da su klasične gitare(a ti si navela da imaš takvu) predviđene za najlonske žice(žice za klasičnu gitaru).
A što se bolnih i otečenih jagodica teče, to je nužno u prvim mjesecima sviranja. Kasnije će biti bolje :top:

e tek sam sad vidla ovo... :D
pragovi su ok, gitara je stara 15 god al tek je nedavno dosla u moje vlasnistvo... tako da, nije se to od cega imalo unistit...
gitara je klasicna i ima plastice zice, malo mekse od zica srednje tvrdoce (mekoce).

mirka
20.11.2007., 21:47
koliko je tačno razmak između desetog praga i žice? gitara na kojoj sam ja počinjao je imala razmak oko 1 cm, što je mnogo i ne može biti prijatno za sviranje, ako se na njoj na tom dijelu vrata i moglo svirati.

6mm. prije je bilo vise... mislim da je stvarno problem u mosticu.

d._m.
20.11.2007., 22:48
Razmisljam da kupim gitaru,i da sviram iz zabave,ne profesionalno ali ipak da znam.. :D
Kolika im je cena,iz Srbije sam,da nema neki sajt,, za gitare koliko kostaju.. itd a kad uzmem pitacu za ostalo.ABD
raspon cijena ti je od 0,1 do 3 700 000 USD :kava:

WichitaQ
20.11.2007., 22:49
nije nego do $3.7 milijuna USD :mig:

Sheikh
21.11.2007., 15:10
nadji mi od 0,1 i posalji mi dajem ti 0,5..

Euronymous
21.11.2007., 15:13
pa to ce mu onda zarada bit 500 posto !!!!

d._m.
21.11.2007., 18:13
nadji mi od 0,1 i posalji mi dajem ti 0,5..
a moze i manja cijena... ovisi za kolko je neko voljan prodati...:mig:

KIRKHAMMETT
03.12.2007., 21:05
za koliko ste vremena počeli svirat teze solaze???

s_crash bringer
03.12.2007., 22:13
definiraj "teze solaze"...:confused:

KIRKHAMMETT
04.12.2007., 10:54
a sta ja znam mozda machine gun od hendrixa neke od claptona il mozda metallica-one itd

s_crash bringer
04.12.2007., 18:56
kak god dobro sviral, uvijek imas "teze" solaze, tak da je odgovor na tvoje pitanje "nikad"... uvijek postoji teza solaza...:kava:

KIRKHAMMETT
05.12.2007., 11:19
aha , a kad si počeo skidat neke solaze prema sluhu i immprovizirat?
pitam ovo jer imam učitelja gitare koji samo poslusa jednom neki solo i odsvira ga odma pa me zanima kako, jel puno ljestvice radio i tako to??

s_crash bringer
05.12.2007., 18:31
zakaj ne pitas njega? :ne zna:

KIRKHAMMETT
05.12.2007., 21:54
mah nema veze

Marl
08.12.2007., 17:44
dobio sam gitaru i naravno nemam pojma kako idu žice, kak se trebaju nariktat, itd...
prvo: ako ima netko nekakav link gdje imaju nekakvi tutoriali za početnike.
drugo: zanima me kako žice moraju biti napete. ja sam ih malo stegnuo, ali neznam kolko trebaju bit.
i dajte još neke savjete.
hvala

d._m.
08.12.2007., 18:19
dobio sam gitaru i naravno nemam pojma kako idu žice, kak se trebaju nariktat, itd...
prvo: ako ima netko nekakav link gdje imaju nekakvi tutoriali za početnike.
drugo: zanima me kako žice moraju biti napete. ja sam ih malo stegnuo, ali neznam kolko trebaju bit.
i dajte još neke savjete.
hvala
pogledaj ovo (prvi post na temi):
Eh ovako.
Ova skole gitare podrazumjeva da znate kako se stima gitara i koji su tonovi na gitari(ako nista drugo onda kako se zovu prazne zice,a pozeljno je da se poznaju i tonovi do petog polja gitare ili vishe).

znaci, otpadas s ovog topica....:kava:

some kind of monster
09.12.2007., 14:24
svaka cast, adura, ali mislim da ljudi nemaju pojma o cemu pricas, bez uvrede....
netko tko nije isao u glazbenu skolu ili svirao klavir nema pojma o ljestvicama, durovima i molovima, a za sviranje gitare, kakvo god bilo, im to uopce ne treba.
ovako, na netu postoje tablature. tablature su hm.... upute za sviranje neke pjesme. uzasno je jednostavno, i ljudi koji tek pocinju svirat gitaru bi trebali nac neki dobar sajt sa tablaturama, i pocet od tamo....
odite na www.olga.net i nadite pjesmu koju bi htjeli svirat, ima svega, a ima cak i upute za koristenje tablatura, tako da nema beda.....

aj care jel možeš mi rec neku stranicu di mogu skidat tablature ili guitar pro tabove od stari you bandova i tako opcenito naše ??ako nije frka ako znaš ?

d._m.
09.12.2007., 15:32
aj care jel možeš mi rec neku stranicu di mogu skidat tablature ili guitar pro tabove od stari you bandova i tako opcenito naše ??ako nije frka ako znaš ?
ak nisi skuzil, kvotal si post stari 4 godine i lika vec odavno nema na forumu...:bonk:

a evo ti si s cim mozes skidati pjesme...
klik (http://www.infendo.com/wp-content/uploads/2007/07/ears.jpg)

ady
16.12.2007., 18:37
jedna me stvar konstantno muči kod sviranja pjesama :)

Primjer:kada hoću neku novu pjesmu da naučim a znam samo akorde i imam tu pjesmu kao mp3,ja neam pojma kako uskladit rad desne ruke(sviram trzalicom,neda mi se puštati nokte) u mene to uvijek ide jednom prema dole i jednom prema gore samo se ritam mijenja tj. brzina a nekako znam da to i nije baš tako lagano :cerek: help help help kako bih sada npr. laganu pjesmu Jedina moja od jagoda naučio svirati tako da imam koliko toliko ispravan rad desne ruke ??help help?

d._m.
16.12.2007., 19:17
pa nebre ti to niko objasniti... za to treba dobiti filinga...:ne zna: meni nije jasno kak ljudi nebreju replicirati isti ritam koji cuju u pjesmi...:ne zna:

naravno, prvo treba svladati izmjene akorda lijevom rukom...

ady
16.12.2007., 21:06
jebate nije problem u mijenjanju akorada iliti kaj se tiče desne ruke ja to manje više mogu svirati pogotovo ove pjesme za raju i derneke tipa krivo je more ili balkan nije važno

Npr balkan sam našao video lekciju na netu i vidio kak to tip radi na videu i jednostavno................kako sam bez toga mogao znati da zvuči realnije ak prvo trzneš najdeblju žicu E pa tek onda ostatak akorda?

d._m.
16.12.2007., 21:11
pa to cujes iz pjesme...:rolleyes: ak ti ne cujes razliku izmedju samo bas note i cijeloga akorda, onda nema nade za tebe...:flop:

i btw. na balkanu nije bas zica--> cijeli akord, nego 2 puta bas--> prve 2-3 zice

ady
16.12.2007., 21:47
e jebate pa znam valjda kada se svira samo jedna nota a kada minimalno tri :(

De poslusaj npr: jedina moja od jagoda ili alkoholičarku od trule koalicije pa ceš skontat na što mislim ide nota za notom ali jako brzo odnosno prebrzo za mene ?

ady
16.12.2007., 21:48
i btw. na balkanu nije bas zica--> cijeli akord, nego 2 puta bas--> prve 2-3 zice

dobro si ovako više liči na oriđiđi :cerek:

ady
28.12.2007., 17:37
Ako želim svirati prstima,moram pustiti nokte,ne?
koliki mi nokti trebaju minimalno,otprlike,da znam jer ne želim ako će biti stvarno dugi i izgledati ružno?

d._m.
28.12.2007., 23:18
Kak mislis svirati s prstima? Onak na klasicni nacin, knopfler-style ili da samo radis "strumming" prstima, da ti prsti zamijene trzalicu?

ady
30.12.2007., 12:01
da mi prsti zamijene trzalicu kod solaža da bih bio brzi i precizniji

d._m.
30.12.2007., 20:43
opet nisi konkretan...:D

neki sviraju tak da deru akorde noktima, za to treba pustiti nokte na desnoj, al ak sviras knopfler style (http://www.youtube.com/watch?v=xWh3REFMFco) onda nokti smetaju.

A na lijevoj nikako nokti...:nono:

ady
31.12.2007., 10:59
šta će mi bogtedao na lijevoj nokti :confused: kako bih onda akorde svirao,pa pucali bi nokti trenutačno :p

nisam baš mislio da akorde sviram isključivo prstima

pjesme tipa balkan bih naravno sviral sa trzalicom

al kada dođe neka solaža da je onda radi brzine i snalažljivosti sviram sa prstima(noktima) kužiš me sad nije važno koja je solaža(dobro jest,al' kužiš me valjda)

d._m.
31.12.2007., 11:46
pa sviraj kak ti mislis da ti najbolje ide...

al ne kuzim kak bi noktima dobil vecu brzinu od trzalice :confused: sad sam probal, nejde nikak, prst ti smeta, a i nokat se sjebanog oblika... a bogami nisam videl nijednog šredera da svira bez trzalice

The-Trooper
31.12.2007., 12:01
a bogami nisam videl nijednog šredera da svira bez trzalice

Kako ne :zubo:

http://www.youtube.com/watch?v=8MJHzqaligc

_ares_
04.01.2008., 20:19
moze mi netko objasniti sto su to riff-ovi i kako se izvode?

jurajj
10.01.2008., 18:04
moze mi netko objasniti sto su to riff-ovi i kako se izvode?

najbolji riffovi su oni introi od smoke on the water, satisfaction, sweet child o mine, sultans of swing, layla.....

The-Trooper
11.01.2008., 07:05
najbolji riffovi su oni introi od smoke on the water, satisfaction, sweet child o mine, sultans of swing, layla.....

Ti si sad nabrojao i solaže.

Rifovi su male, lako pamtljive, melodijske linije:

Smoke on the water, Enter sandman i sl.

tnt_tunja
25.01.2008., 19:11
trebala bi mi jedna mala pomoc... googlam preko 2 sata i svaki rezultat koji sam dobio nije mi bas odgovarao... nadam se da je ovaj pravi naime trebao bi samo da mi neko objasni kako se svira ovaj ritam... ako vam nije tesko da pogledate... pjesma stvarno nije teska samo eto meni fali ritam:

http://www.youtube.com/watch?v=589Mvlz6LWE

d._m.
25.01.2008., 19:13
Nikad ne kuzim kak odgovoriti na pitanje "kak odsvirati taj ritam?" :confused:

Povlacis s trzalicom po zicama gore-dolje :ne zna: :confused:

Slusaj pjesmu i skuzi. A ova zenska je :cerek:

The-Trooper
25.01.2008., 21:23
Nikad ne kuzim kak odgovoriti na pitanje "kak odsvirati taj ritam?" :confused:

Vjerovatno ga buni štopanje. Poslušaj malo, prije nego lupi prazne žice, dva puta lupi prema dolje, ali oba puta štopa žice s desnom rukom, isto tako i završava svaki akord.

A ova zenska je :cerek:

Ženim ju prije nego se proslavi :D

tnt_tunja
26.01.2008., 09:55
je li se moze ovo nekako skinuti, pa da gledam sam, mislim znam da se moze skinuti ali hoce li i onda ono malo stopati na pocetku... mislim da toga nema onda bih i sam skontao...

The-Trooper
26.01.2008., 12:28
je li se moze ovo nekako skinuti, pa da gledam sam, mislim znam da se moze skinuti ali hoce li i onda ono malo stopati na pocetku...

E, ovo pitanje ništa nisam skužio.
Daj ga malo preformuliraj, točka, zarez, ako na kraju neke riječi nedostaje samoglasnik i takve stvari...

Ukratko, ako ikako možeš nađi nekoga da ti pokaže, očito si na samim počecima, a u tim situacijama i mala pomoć nekoga tko je samo godinu dana ispred tebe puno znači.

tnt_tunja
26.01.2008., 14:28
pirtanje: kada skinem video clip na PC da li ce i onda slika stopat??? il ce noramlno ici?

The-Trooper
26.01.2008., 14:38
pirtanje: kada skinem video clip na PC da li ce i onda slika stopat??? il ce noramlno ici?

Lud jebe zbunjenog :lol: :Sex: :lol:

Ženska svojom desnom rukom štopa žice, a ne da slika trza ili štopa.

A ako hoćeš skinuti odi na www.keepvid.com

tnt_tunja
28.01.2008., 15:26
ama niste me skontali znam ja da zenska nesto desnom rukom radi... ali u mene pocne nekoliko sekundi pa stane i onda negdje krene od: "... maybe in magazines..." pa opet trzne... je li sad me razumijete????

The-Trooper
28.01.2008., 16:05
ama niste me skontali znam ja da zenska nesto desnom rukom radi... ali u mene pocne nekoliko sekundi pa stane i onda negdje krene od: "... maybe in magazines..." pa opet trzne... je li sad me razumijete????

Ne moraš ti meni "vi" :D Ništa kod mene ne trza...

tnt_tunja
29.01.2008., 11:11
ma dobro aj nije problem...

ninja bre
02.03.2008., 14:06
mene zanima jel se moze odam krenut sa el. gitarmo ili je bolje sa klasicnim pa poslje krenut na el.

The-Trooper
02.03.2008., 18:40
mene zanima jel se moze odam krenut sa el. gitarmo ili je bolje sa klasicnim pa poslje krenut na el.

Generalno, preporuka je da se krene s akustičnom/klasičnom. Ali nije pravilo. Sve zavisi što te zanima i koji smijer glazbe misliš svirati. Pa čak i da mi to kažeš, opet ne bih bio dovoljno pametan da ti kažem što bi tebi bilo pametnije :D

jurajj
02.03.2008., 22:16
Prvo klasična sa plastičnim žicama da ti se jagodice pripreme za metalne kasnije.nije pravilo nikakvo,lupam bezveze ali ima smisla jer će te vršci prstiju peć ako planiraš svirat više sati dnevno u početku. :)

SanJarKa Iwi
20.04.2008., 18:55
Hey! Ja sam završila osnovnu glazbenu tako da ipak nekakvog pojma o teoriji imam, iako mi ovi C7 i td. bas i nisu previse jasni. Kuzim u teoriji, ali s time se na klaviru nikad nisam srela. Imam doma gitaru, ali sve što znam je uzeti je u ruke. Ajde mi napiši koja je žica koji ton, i kako se postignu ostali tonovo. Please. Pa možda Brateca martina i odsviram :D

i ja osnovnu glazbenu..al za gitaru:D..nema mi ravne hahahah..ma zeka..volim ja svirat imam 3 gitare doma : klasična, akustična i električna..al vježbam..rijetko :rolleyes:..

d._m.
21.04.2008., 18:22
a di ti nadjes kvotati post star 5 godina :s :s :s

Cevap77
01.06.2008., 10:15
Vozdra raja,
ja evo pokusavam da sviram neke lagane pjesmice, al mi nikako ne ide da
uhvatim pravi ritam.
Da li mi moze neko kratko da objasni kako se svira crni leptir od YU-Grupe.

JimiH
16.06.2008., 18:21
pa to ti nitko ne moze objasniti ovako preko interneta. to jednostavno trebas osjetiti. ako ne mozes, znaci da nisi talentirana i da trebas puno vise vjezbati. neka ti to netko pokaze.

Ševa
18.06.2008., 14:33
Da li mi moze neko kratko da objasni kako se svira crni leptir od YU-Grupe.

:lol: :lol: :lol:

Ma zajebava se tip :lol:

ružan i dužan
21.06.2008., 12:39
Početnik sam na gitari, pokušavam svirati Fridu, skinuo sam akorde i znam ih odsvirati ali ne mogu pogoditi ritam.
Točnije zbunjuje me što na raznim stranicama postoje različiti rasporedi akorda.
Evo primjera:
C E F
Frida je bila moja kraljica
C G Am
C E F
Am F C G
ali nitko nije bio njezin kralj

i ovaj drugi:

C E F
C G Am
C E F
Am F C G
ali nitko nije bio njezin kralj

Znači u prvom slučaju treba jako brzo prelaziti s akorda na akord-mislim da je tako u originalu Fride, a u drugom se na svakom akordu zadržavam dulje?

Koja verzija je ispravna i kako pogoditi pravi ritam?

ružan i dužan
21.06.2008., 12:43
Ne znam zašto, ali krivo mi se napisao ovaj drugi primjer, akordi su u njemu razmaknuti,ovako:
C E F
C G Am
...itd.

ružan i dužan
21.06.2008., 12:45
Jooooj, poludit ću skroz, ne znam s ovim tekstom na forumu, ovo su mi prvi postovi,ali kužite šta hoću reći, akordi su skroz razmaknuti...

Evo sad ću probati s linkom...:D

http://www.gitare.info/page.php?id=583&ratings=1

dr. Killpatient
21.06.2008., 20:05
Imam viška vremena pa ajde da odgovorim...
Jedan red (stih) u Fridi ima 4 takta:

| C | E | F | F |
| C | G | Am | Am |

Ovo su prva dva stiha, a isto tako je građen i uvod u pjesmu. Probaj izvježbati prvo uvod da skužiš ritam, pa kreni na samu pjesmu.
Ritam ti je otprilike: D D GDGD D

G - gore
D - dolje

(udarci su na prvom, drugom, trećem i petom D, pokušao napisati dobe, ali ne ide)
Ispričavam se na greškama ako ih ima, ovo je pisano po dvije godine starom sjećanju:D

ružan i dužan
22.06.2008., 09:59
E hvala ti puno!:D:s:top:

A inače što se tiče ritma za druge pjesme, jel ima to negdje za skinuti na netu ili to treba uglavnom po sluhu?

d._m.
22.06.2008., 10:27
ak skines note, imas ritma oznacenoga :ne zna:

ak nemas note, po sluhu :ne zna:

dr. Killpatient
22.06.2008., 10:45
Ali ako nema označenog ritma, samo slušaj udarce i pazi na promjene akordi (pol takta, cijeli...). Možeš i kombinirati različite udarce da dobiš pravi ritam (gore, dolje, štopanje s desnom ili lijevom rukom...)

majstorrr
17.07.2008., 16:30
ma zna li netko di bi moga skinit knigu u pdf-u: skola za rock gitau 1,2 i 3 dio od račića?

zeky
24.07.2008., 12:06
Pozdrav svima na forumu.
Mene zanima flamenco i klasična gitara. Samouk sam svirač kužim note ali su mi draže tablature jer su meni lakše za čitanje.
Molio bih nekoga ako ima ili zna za neki dobar link gdje ima tablatura za latino, flamenco ili klasičnu gitaru. Također ako netko ima tablature za pjesmu ''gipsy flame'' meka se javi oduševljen sam s tom pjesmom? :)

nenad1001
21.08.2008., 16:13
Ako želim svirati prstima,moram pustiti nokte,ne?
koliki mi nokti trebaju minimalno,otprlike,da znam jer ne želim ako će biti stvarno dugi i izgledati ružno?

na desnoj da, ali na lijevoj nikiko jer nećeš moći odsvirati ni jedan akord, ali opet možeš na desnoj ruci udarati u žice s poleđinom nokti za što ti ne treba velika duljina nokti...

d._m.
21.08.2008., 16:37
i daj sad molim te pogledaj na kak stari post odgovaras :ne zna:

Fakin` Gun
23.08.2008., 18:09
I onako pogati da ti glava otkine (hammer smash face). Guitar pro je dobra stvar ukoliko se ne navučeš previše. Bitno je ostati dosljedan čistom tonu, dok mozak pretežno juri 3 koraka ispred mogućnosti prstiju, pa se prečesto dobivaju krive navike. A to su podsvjesno učenje i oslanjanje na traljavo, prebrzo odsvirane note. Takve krive navike kasnije teško otarasiti i potrebno je puno više truda za početi isponova. Vidim da ste zapeli pa nebi bilo loše za početak proučiti Anatomiju gitare (http://glazbenik.com/index.php?option=com_content&task=view&id=18&Itemid=28) (kako bi se lakše mogli snalaziti u budućnosti oko imenovanja djelova). I jedna informacija o Guitar PRO (http://glazbenik.com/index.php?option=com_content&task=view&id=17&Itemid=28) programu.

Superbare
18.09.2008., 21:37
jel meni netko može pomoći za ritam Roštilja i Bolje biti pijan nego star :ne zna:

d._m.
19.09.2008., 13:08
da.. roknes prvog akorda, pa cekas 1.032 sekundi, pa roknes opet akorda, pa cekas 0.32 sekunde i to ponavljas

Supervillain
02.10.2008., 23:27
jel meni netko može pomoći za ritam Roštilja

A i E:
dole
dole, gore, gore, dole..... i tako dva puta, u drugi red sam stavio jer tu dode stanka lagana

al rijeka
06.10.2008., 20:51
ne znam da li je tema za ovdje, ali nema veze...
http://www.rijekadanas.com/stanford-gitara-s-trsatskim-zmajem/

eddie_the_head
03.11.2008., 20:45
da ne otvaram novi topic postavit ću pitanje ovdje. jel mi možete preporučit neke guitar shopove u zagrebu i napisat adrese za njih ?

eddie_the_head
03.11.2008., 22:19
i možd neke majstore koji rade setup gitara?

Guitar555
16.11.2008., 17:08
TRAŽIMO BUBNJARA S BUBNJOM! NE PROFESIONALNI BEND KOJI ČESTO OTKAZUJE PROBE! ODGOVORAN DEČKO ILI CURA DO 15 GODINA! PODUZETAN I ZAINTERESIRAN U EMO ROCK PUNK I OSTALU MUZIKU! NEKA SE JAVI!!!!!:mig::mig::mig::mig::mig::mig
:

Guitar555
16.11.2008., 17:11
niš te ne kužim kod sviranja ljestvice...:( moš malko pojasnit onaj 1 2 ossdfjčsdlkfj? niš NE KUŽIM!