PDA

View Full Version : Bošnjaci u Hercegovini nestaju

malesevac
24.06.2008., 22:07
http://www.bileca.org/images/vijesti/smajkic1.gif

http://www.bileca.org/modules.php?name=News&file=article&sid=1154

Bošnjaci u Hercegovini nestaju!

Faruk Vele

Bošnjaci u Hercegovini nestaju! Ovo dramatično upozorenje, koje je u nekoliko navrata sasvim otvoreno iznio mostarski muftija Seid ef. Smajkić, unijelo je zebnju i strah među hercegovačke Bošnjake.

Iako najveći vjerski lider Bošnjaka na jugu naše zemlje svoju bolnu spoznaju temelji na sasvim konkretnim faktima, bošnjački politički lideri i intelektualci na sve su ostali potpuno nijemi do kraja ignorirajuć i muftijine tvrdnje.

http://www.bileca.org/vijesti/Statistika_Bosnjaka_Hrcegovina.gif

Michael Collins
24.06.2008., 22:45
Hercegovačko-neretvanski kanton-Hrvati većina, grad Mostar-Hrvati većina, Zapadno-hercegovačka županija-Hrvati većina...
Pametnome dosta

specijalac
24.06.2008., 23:26
Hercegovačko-neretvanski kanton-Hrvati većina, grad Mostar-Hrvati većina, Zapadno-hercegovačka županija-Hrvati većina...
Pametnome dosta

Pa eto vidiš imate večinu i šta čemo sad?:kava:

nordea
25.06.2008., 20:10
Pametnome dosta

Uvijek se nasmijem kad cujem ovaj izraz....:lol::lol::lol:
de ponovi jos koji put...:lol:
pametnome pa dosta...:lol::D

frane2110
25.06.2008., 20:50
Uvijek se nasmijem kad cujem ovaj izraz....:lol::lol::lol:
de ponovi jos koji put...:lol:
pametnome pa dosta...:lol::D

tebi je to smjesno ? :D
u Stocu vas ima u pola manje , Trebinje vam se gubi svaki trag ..
Osim fizičkog nestanka Bošnjaka, zatiru se i materijalni tragovi vašeg postojanja. aa nekoliko godina, teško će biti dokazati da su Bošnjaci ikada postojali u istočnoj Hercegovini.
samo se ti smij :kava:

BOSHNJAK
25.06.2008., 21:05
Zadnji povratak u Federaciji se trenutno odvija za Hrvate u Travnik, a za Bosnjake u Hercegovinu. Nema masivnog povratka, ali se vracaju u manjim grupama, izbori u Oktobru ce pokazati uspjesnost povratka do sada:kava:

Za istocnu Hercegovinu i tzv RS podatci su losi, ali to je kraj sa visokom stopom iseljavanja i sa ogromnom negativnom razlikom rodjeni/umrli, starci ne mogu odrzavati ekonomiju, vidjet ce te za nekoliko godina da ce Srbi moliti Bosnjake da se tamo vrate:kava:

sdespot
25.06.2008., 21:06
Homogenizovanost i grupisanje naroda izgleda da je jos uvek bitna odlika Balkana.

Povijest&Politika
25.06.2008., 21:13
Osim fizičkog nestanka Bošnjaka, zatiru se i materijalni tragovi vašeg postojanja. aa nekoliko godina, teško će biti dokazati da su Bošnjaci ikada postojali u istočnoj Hercegovini.

Frane, ne raduj se tuđoj nesreći. U nekim predjelima biološki nestaju, ali većina Bošnjaka to doživljava kao tragediju, odnosno njezin produžetak.

Što se tiče istočne Hercegovine, pa tu ih nikad i nije bilo nešto mnogo. :ne zna:

Tel Aviv
25.06.2008., 21:16
Zadnji povratak u Federaciji se trenutno odvija za Hrvate u Travnik, a za Bosnjake u Hercegovinu. Nema masivnog povratka, ali se vracaju u manjim grupama, izbori u Oktobru ce pokazati uspjesnost povratka do sada:kava:

Za istocnu Hercegovinu i tzv RS podatci su losi, ali to je kraj sa visokom stopom iseljavanja i sa ogromnom negativnom razlikom rodjeni/umrli, starci ne mogu odrzavati ekonomiju, vidjet ce te za nekoliko godina da ce Srbi moliti Bosnjake da se tamo vrate:kava:

... i to na koljenima. :rofl:

Ovako, demografsko stanje u istočnoj Hercegovini jeste loše (iseljavanje i bijela kuga), ali taj kraj je primio dosta Srba iz Mostara i doline Neretve.

Tako danas opština Nevesinje ima 18.000, a 1991. 14,000 stanovnika.
Opština Trebinje ima 36,000 sa 31,000 1991.
Ovo su procjene, jer nema popisa.

Tel Aviv
25.06.2008., 21:17
Homogenizovanost i grupisanje naroda izgleda da je jos uvek bitna odlika Balkana.

Upravo je nehomogenost i "leopardova koža" prouzrokovala krvoproliće u BiH.

BOSHNJAK
25.06.2008., 21:41

Ovako, demografsko stanje u istočnoj Hercegovini jeste loše (iseljavanje i bijela kuga), ali taj kraj je primio dosta Srba iz Mostara i doline Neretve.

Da cak i na koljenima, zato sam ja protiv etnickog ciscenja bosnjackih dijelova (da se razumijemo ipak zelim bosnjacku vecinu i vlast:D) BiH, jer iseljavanje u bilo kojem obliku ostavlja rupe u ekonomiji.

Iseljavanje iz istocne Hercegovine traje i od prije rata, a sada i ti dodjosi se pakuju za Bijeljinu, BL i Srbiju.

Rodjeni/umrli za Nevesinje: 131/167, za Trebinje: 255/370.

sa ovim brojkama nema sanse da Nevesinje ima 18 000 a Trebinje 36 000 stanovnika, n e m o g u c e !

A sto je jos gore udio staraca u stanovnistvu raste zbog godinama loseg nataliteta i produzetka u prosjecnom dobi zivota. Prava glavobolja tek slijedi, jer valja izmedju ostalog i o tim ljudima brinut.

sdespot
25.06.2008., 21:44
Mislio sam na celokupna kretanja svih triju naroda ka ''svojim'' delovima... Ne samo BiH,vec i SRB i HR. Pa tako Albanci iz Preseva se sele na Kosovo,Hrvati u HR ili Hercegovinu (ako su izbegli iz RS ili sa poteza severnije od Zenice i Konjica) a Bosnjaci opet (ko ce ga znati da li je zaista tako,jer se mnogi od njih sa tim ne slazu) idu severnije od Zenice i Konjica. Srbi iz Krajine zavrsili u Sremu i Backoj,Srbi sa Kosova u Toplickom,Pcinjskom,Jablanickom,Raskom kraju i po Sumadiji... Mnogo raseljenih,napustenih domova,unisten suzivot.

Eto,kod tebe Tel Aviv ima li povratnika Bosnjaka u Janju i Bijeljinu i Novo Naselje?

sdespot
25.06.2008., 21:47
Uopste,da li je istina ono da se Srbi iz istocne Bosne ili RS,kako vam drago :rolleyes: iseljavaju za Srbiju,kako je jedan forumas Srbin iz Visegrada napisao? Ja nisam primetio,mada Banat nije mnogo privlacan za taj deo populacije... Ja znam za odredjenu populaciju Srba iz Vukovara i okoline koji dolaze u Novi Sad,i to je sve.

Tel Aviv
25.06.2008., 21:47
Da cak i na koljenima, zato sam ja protiv etnickog ciscenja bosnjackih dijelova (da se razumijemo ipak zelim bosnjacku vecinu i vlast:D) BiH, jer iseljavanje u bilo kojem obliku ostavlja rupe u ekonomiji.

Iseljavanje iz istocne Hercegovine traje i od prije rata, a sada i ti dodjosi se pakuju za Bijeljinu, BL i Srbiju.

Rodjeni/umrli za Nevesinje: 131/167, za Trebinje: 255/370.

sa ovim brojkama nema sanse da Nevesinje ima 18 000 a Trebinje 36 000 stanovnika, n e m o g u c e !

A sto je jos gore udio staraca u stanovnistvu raste zbog godinama loseg nataliteta i produzetka u prosjecnom dobi zivota. Prava glavobolja tek slijedi, jer valja izmedju ostalog i tom ljudima brinut.

To su ti procjene. Za koji period - ne znam.
Našao sam ih i u wikipediji i u zvaničnim internet stranicama pomenutih opština.
Čak i da više nije toliki broj, bar je jednak onom iz 1991.

Tel Aviv
25.06.2008., 21:49
Eto,kod tebe Tel Aviv ima li povratnika Bosnjaka u Janju i Bijeljinu i Novo Naselje?

U Janju da, u grad Bijeljinu mnogo, mnogo manje.

Tel Aviv
25.06.2008., 21:52
Uopste,da li je istina ono da se Srbi iz istocne Bosne ili RS,kako vam drago :rolleyes: iseljavaju za Srbiju,kako je jedan forumas Srbin iz Visegrada napisao? Ja nisam primetio,mada Banat nije mnogo privlacan za taj deo populacije... Ja znam za odredjenu populaciju Srba iz Vukovara i okoline koji dolaze u Novi Sad,i to je sve.

Kod onih u brdima na južno od Zvornika i ima iseljavanja, ali i to će se smanjiti ekonomskim oporavkom.

Ovdje u Semberiji ne.

frane2110
25.06.2008., 21:57
Frane, ne raduj se tuđoj nesreći. U nekim predjelima biološki nestaju, ali većina Bošnjaka to doživljava kao tragediju, odnosno njezin produžetak.

Što se tiče istočne Hercegovine, pa tu ih nikad i nije bilo nešto mnogo. :ne zna:

gdje si ti vidio da se radujem ?? :flop:
meni je ionako sve isto

frane2110
25.06.2008., 22:07

sasvim normalno da ih negdje smjestite ,izgradise im nova naselja , odlaskom bosnjaka i dolaskom novih srba u Nevesinje broj st bi tribao biti poprilicno identican 91 .
http://storage.canalblog.com/12/52/92110/27219945.jpg
primjetija sam da ih takvih ima mnogo oko Bjeljine

NoNick
25.06.2008., 22:09

I ako sam ubedjen da su Srbima Hrvati, Bošnjaci i Crnogorci najbliži (najsličniji), ipak zbog naše "zajedničke, veoma zbudljive istorije" bi radije da dodju Ukrajinci, Kinezi, Vietnamci i drugi. Ukrajinci verovatno nece doci, ali za Vietnamce, Kineze, Pakistanece, Inde i druge ljude iz jugoistočne Azije mozemo da racunamo!!! A to su vecinom dosta fini i nekonfliktni ljudi!!!!

nordea
25.06.2008., 22:26

:lol:
ispao si glup ko x puta do sad pa jos pokusavas skrenuti paznju sa vlastite gluposti?
Cerekaj se varesanima u lice (ex-varesanima a danasnjim svjetskim stanovnicima). Ako je iko demografski ljohnuo, to su Hrvati iz BiH. Nigdje ih u Posavini i srednjoj Bosni. ono malo jada po Hercegovini i to je to ali ni izbliza onoj masi koja je zivjela u posavini i sr. bosni.
Zboris istocna hercegovina?A gdje su otisli gačani? U mostar, mahom. Gdje su nevesinjci?u mostaru.
A sta se to bitno desava i koliko je ljubinje sada?
Nigdje ih. grad staraca i oronulih kucica.Jos malo pa kupreska visoravan.
Pola stocana?
sinko medeni, prodji malo tim stocem. Pa mahni koji put tom svojom tupavom repinom pa da vidis sta se desava. Bijah na utakmici Turska-Hrvatska u stocu. Na samom kraju stoca, i to prema onim famoznim montaznim naseljima (gdje se nalaze izborna janjad) bijase okacena turska zastava. Malo po centru hrvatskih maica pa onda opet crvene majice. Neko rece, bilo problema. Nije. Hrvatići spičili a policija ih je morala cuvati da ne ostanu poderanih gaća i sa masnicama. Ne samo da ste upolovili broj Bosnjaka u Stocu vec ih je bilo nestalo. Nije bio niko. Nekim cudom vratise se toliko da sam jedva vozila auto od djece i naroda u setnji. Svaka cast stocanima.:top:

PS haj jos jednom "pametnome dosta" :lol::lol::lol:
valjaj se u vlastitoj gluposti. Pametnome nikad nije dosta. Taj izraz su izmislili i koriste kretenasta djeca.

Povijest&Politika
25.06.2008., 22:30
gdje si ti vidio da se radujem ?? :flop:

OK, sorry.

Tel Aviv
25.06.2008., 23:06
sasvim normalno da ih negdje smjestite ,izgradise im nova naselja , odlaskom bosnjaka i dolaskom novih srba u Nevesinje broj st bi tribao biti poprilicno identican 91 .
http://storage.canalblog.com/12/52/92110/27219945.jpg
primjetija sam da ih takvih ima mnogo oko Bjeljine

Da, poslije rata, BN je postala veliko gradilište i konture modernog grada, ugodnog za život svih koji su se u njega doselili, već se osjećaju.

Broj stanovnika je negdje oko 50.000, pa je BN drugi po veličini grad u Srpskoj, nakon Banjaluke.

Easternborder II
25.06.2008., 23:07
:lol:
ispao si glup ko x puta do sad pa jos pokusavas skrenuti paznju sa vlastite gluposti?
Cerekaj se varesanima u lice (ex-varesanima a danasnjim svjetskim stanovnicima). Ako je iko demografski ljohnuo, to su Hrvati iz BiH. Nigdje ih u Posavini i srednjoj Bosni. ono malo jada po Hercegovini i to je to ali ni izbliza onoj masi koja je zivjela u posavini i sr. bosni.
Zboris istocna hercegovina?A gdje su otisli gačani? U mostar, mahom. Gdje su nevesinjci?u mostaru.
A sta se to bitno desava i koliko je ljubinje sada?
Nigdje ih. grad staraca i oronulih kucica.Jos malo pa kupreska visoravan.
Pola stocana?
sinko medeni, prodji malo tim stocem. Pa mahni koji put tom svojom tupavom repinom pa da vidis sta se desava. Bijah na utakmici Turska-Hrvatska u stocu. Na samom kraju stoca, i to prema onim famoznim montaznim naseljima (gdje se nalaze izborna janjad) bijase okacena turska zastava. Malo po centru hrvatskih maica pa onda opet crvene majice. Neko rece, bilo problema. Nije. Hrvatići spičili a policija ih je morala cuvati da ne ostanu poderanih gaća i sa masnicama. Ne samo da ste upolovili broj Bosnjaka u Stocu vec ih je bilo nestalo. Nije bio niko. Nekim cudom vratise se toliko da sam jedva vozila auto od djece i naroda u setnji. Svaka cast stocanima.:top:

PS haj jos jednom "pametnome dosta" :lol::lol::lol:
valjaj se u vlastitoj gluposti. Pametnome nikad nije dosta. Taj izraz su izmislili i koriste kretenasta djeca.

Hrvati iz tih krajeva su u prosperitetnoj i bogatoj Hrvatskoj, za razliku od turaka iz Stoca (čast poštenim Bošnjacima) koji imaju po 10 djece i primaju socijalnu pomoč iz hrvatskog đepa. Vraćaju se Bošnjaci u Stolac i neka se vraćaju samo neka shvate da Stolac nije Vareš i da če se morati pomiriti s tim da je to danas hrvatski grad u budučnosti vjerojatno u nekakvom hrvatskom kantonu.

snezana mk
26.06.2008., 00:43
Upravo je nehomogenost i "leopardova koža" prouzrokovala krvoproliće u BiH.

:)
Ne, upravo ta homogenost grupa,dovela do problema,sa percepcijom veće homogenosti raste i doživljaj efikasnosti i supremacije grupe. Pri tome se potreba za osećanjem više vrednosti još pojačava i "mi" smo najbolji, najlepši, najčasniji, dok su "oni" lošiji, ružniji, nečasniji.
U tom mehanizmu leži srž razvoja stereotipa prema drugima, kako i osnov za generalizaciju po kojoj su svi pripadnici moje nacije dobri (pa je, samim tim, nemoguće da u mojoj naciji postoje ratni zločinci), dok su svi pripadnici tuđe nacije neprihvatljivi,ako oni nisu kao "mi" sto je problem da ih potamanimo.

Ta homogenost grupa na nac.osn.kod vas je izrodila rat(nazalost), odnosno nacionalizam kad je politicki instrumenat iskazuje ekspanzionističke ili iridentističke ambicije jer isticući ugroženost svoje, on ugrožava druge nacije. "oni će nas ponovo istrebljivati kao u prošlom ratu" ili "ako nam oni prete, onda treba da se naoružamo da bismo bili spremni na odbranu".

dudu
26.06.2008., 00:50
to ipak nije crtić.

Black Ronin
26.06.2008., 00:56
e sad neka se vi mrzite homogenizirajte stvarajte umjetne nakaradne tvorbe furajte turbo-islam,turbo-katolčanstvo i turbo-pravoslavlje a ovo za kineze možda ne skoro ali ako se upane all together u EU moguće, da ne govorimo rumuni itd vald ćete se onda dogovorit bar što se verbalne komunikacije tiče

vik071
26.06.2008., 03:27
Ne, upravo ta homogenost grupa,dovela do problema,sa percepcijom veće homogenosti raste i doživljaj efikasnosti i supremacije grupe. Pri tome se potreba za osećanjem više vrednosti još pojačava i "mi" smo najbolji, najlepši, najčasniji, dok su "oni" lošiji, ružniji, nečasniji.
U tom mehanizmu leži srž razvoja stereotipa prema drugima, kako i osnov za generalizaciju po kojoj su svi pripadnici moje nacije dobri (pa je, samim tim, nemoguće da u mojoj naciji postoje ratni zločinci), dok su svi pripadnici tuđe nacije neprihvatljivi,ako oni nisu kao "mi" sto je problem da ih potamanimo.

Ta homogenost grupa na nac.osn.kod vas je izrodila rat(nazalost), odnosno nacionalizam kad je politicki instrumenat iskazuje ekspanzionističke ili iridentističke ambicije jer isticući ugroženost svoje, on ugrožava druge nacije. "oni će nas ponovo istrebljivati kao u prošlom ratu" ili "ako nam oni prete, onda treba da se naoružamo da bismo bili spremni na odbranu".

Odlicno napisano.:top: Jer lako je biti bijel medju bijelima i rugati se i omalovazavati one druge boje... I jednu bitnu stvar moram spomenuti: kronicni manjak edukacije. Ne znam za druge drzave ali u BiH je 1991, cca. 18% populacije koji su bili (i ocigledno jos uvijek jesu :() funkcionalno nepismeni. :kava:

Prolaznik_
26.06.2008., 06:50
U Janju da, u grad Bijeljinu mnogo, mnogo manje.

U Janji se vratilo oko 9 ipo hiljada povratnika Bosnjaka, a ne znam za Bijeljinu koliko se hiljada vratilo od prijeratnih preko 20 hiljada Bosnjaka koliko ih je bilo u GRADU Bijeljini.

Tel Aviv
26.06.2008., 06:53

Ne, nisi u pravu.
Ja govorim o teritorijalnom rasporedu stanovništva i teritorijalnoj izmješanosti, a ne o nekom psihološkom poimanju o čemu ti pričaš.

Koji su krajevi najmanje stradali? Zapadna Hercegovina, Istočna Hercegovina, prostor Srbac-Prnjavor i još neki manje-više homogeni krajevi.

Koji su krajevi najviše stradali? Podrinje, Srednja Bosna, dolina Neretve, gdje je stanovništvo bilo izrazito izmješano.

Da li ti to nešto govori?:kava:

Tel Aviv
26.06.2008., 06:58
U Janji se vratilo oko 9 ipo hiljada povratnika Bosnjaka, a ne znam za Bijeljinu koliko se hiljada vratilo od prijeratnih preko 20 hiljada Bosnjaka koliko ih je bilo u GRADU Bijeljini.

Oko 4,000.

Prolaznik_
26.06.2008., 07:17
Oko 4,000.

Cije su to procjene ?

bueno
26.06.2008., 09:51
Ja se osobno za Hercegovinu ne brinem.
Istina je da je posljednjih godina jedan odredjeni broj Bosnjaka otisao prema Sarajevu, ali taj proces ce se ubrzo okrenuti kada se odredjeni politicki problemi rijese. Kao prvo Hercegovina ima znacajne prednosti u usporedbi sa Bosnom kao sto se savrsena klima i blizina mora. Vec sada bodatije Sarajlije pocinju masovno praviti vikendice u okolini Mostara. A posto je HNK kao sto kaze Gluon prosperitetniji dio BiH ocekujem mnogo gastarbeitera Bosnjaka iz siromasnijih djelova zemlje. Oni ce se vjerovatno koncentrisati na Mostar i Neum nako sto se u Neumu izgradi luka. Cifra od 30 000 do 40 000 je po meni realisticna slejdecih 10 godina.

snezana mk
26.06.2008., 10:24
Ne, nisi u pravu.
Ja govorim o teritorijalnom rasporedu stanovništva i teritorijalnoj izmješanosti, a ne o nekom psihološkom poimanju o čemu ti pričaš.

Koji su krajevi najmanje stradali? Zapadna Hercegovina, Istočna Hercegovina, prostor Srbac-Prnjavor i još neki manje-više homogeni krajevi.

Koji su krajevi najviše stradali? Podrinje, Srednja Bosna, dolina Neretve, gdje je stanovništvo bilo izrazito izmješano.

Da li ti to nešto govori?:kava:

Dolazimo na isto, kazes da su najvise stradali izmjesani krajevi tacno, ali zasto ,zato jer postojimo "mi" koji smo značajno drugačiji od "njih", a "oni" – to su svi ostali koji ne pripadaju našoj grupi. Pojedinci koji bi mogli pripadati grupi (naciji), ali ne prihvataju potpunu homogenizaciju su "izdajnici"svatko je u tim izmjesanim krajevima tezio svojoj "grupi".
Jer kada ste pripadnik manjinskog naroda i ne osećate se preterano fanatičnim pripadnikom te nacije ili ste diskriminiran osjetit ce te potrebu za podrškom i sigurnošću sopstvenog naroda.

sdespot
26.06.2008., 10:33

To bi znacilo da su se Bosnjaci gotovo potpuno vratili u Janju... Sad koliko ih je u ukupnom udelu stanovnistva Janje,s obzirom da tamo ima sigurno par hiljada Srba koji su izbegli iz Tuzle i vecinski bosnjackih mesta u Federaciji...

Ako su se vratili,to je zaista lep primer...

Ako su ovi podaci tacni,danas u opstini Bijeljina ima negde oko 15 000 Bosnjaka. Neko je vec ovdi uradio procenu da oni cine 12 % ukupnog stanovnistva opstine,tj celokupna opstina danas ima izmedju 115 000 i 125 000 stanovnika.

sdespot
26.06.2008., 10:41
Inace Istocna Hercegovina spada u depopulacijske delove BiH,pa nije ni cudo sto se odatle sele Bosnjaci,jer se sele i Srbi. Nedostatak perspektive,ekonomskog kontinualnog razvoja verovatno su to razlozi za takvo stanje. A jos da pomislis da se neko pozeli vratiti.

dudu
26.06.2008., 11:13
Dolazimo na isto, kazes da su najvise stradali izmjesani krajevi tacno, ali zasto ,zato jer postojimo "mi" koji smo značajno drugačiji od "njih", a "oni" – to su svi ostali koji ne pripadaju našoj grupi. Pojedinci koji bi mogli pripadati grupi (naciji), ali ne prihvataju potpunu homogenizaciju su "izdajnici"svatko je u tim izmjesanim krajevima tezio svojoj "grupi".
Jer kada ste pripadnik manjinskog naroda i ne osećate se preterano fanatičnim pripadnikom te nacije ili ste diskriminiran osjetit ce te potrebu za podrškom i sigurnošću sopstvenog naroda.

pa kakva većina i manjina, prblem i je da tu nije bilo prave većine i manjine, inače da je sukob bi bio znatno manjeg inteziteta. pogledaj malo strukturu stanovništva srednje bosne 1991., pa mi reci tko bi tu bio većina, a tko manjina :rolleyes:

malesevac
26.06.2008., 11:57
Ovde opet patite od prenategnutosti svojih brojeva (neosnovane procene koje hrani nedostatak popisa). Povratak u Stolac, Mostar i istocnu Hercegovinu, sve zajedno sa zivotom u Svedskoj i drugde po Skandinaviji. UNHCR je svojevremeno azurno belezio povratnicke statisticke svakog meseca na svom sajtu, sada to vise nije slucaj ali dok jesu nije bilo nekih vecih pomaka. Povratak je zavrsen i to jos 2002.

Hmmm, to dolazi od pripadnika naroda koji je razbucao tzv. budzet tzv. Federacije :D.

Previdjas koncept globalizacije i cinjenicu da ce RS biti mocniji ekonomski igrac. Istocnoj Hercegovini sledi razvoj energetskog kapaciteta i razvoj turizma. Put do Meljina preko Zubaca je gotov i do 2011. ce biti zavrsen aerodrom u istima koji ce biti na pola puta Cilipa i Tivta. A bliskost Dubrovniku je vec uslovila skok cena nekretnina u srpskim selima Bobana. Nece istocna Hercegovina Republike Srpske vecito biti nerazvijena a tesko je vratiti se u Gacko i Bilecu nakon Malmea i Geteburga.

505BUZIM
26.06.2008., 14:36
Istina je da Bosnjaci ''nestaju'' iz Hercegovine

Ima ih 5000 vise u Konjicu

Jablanica je sva Bosnjacka, cak i u Doljanima, situacija se okrenila u korist Bosnjaka

U Mostaru, cijela naselja su sada poduplana i vise od Bosnjaka

Prije rata, nije postojalo naselje Donji Kosor, tamo u zadnjih 3 godine, je skoro 100 kuca dignuto
Omjer Hrvata i Bosnjaka je bio pola/pola
Sad je 20 puta vise Bosnjaka u Kosoru

Gnojnice su imale 1000 Bosnjaka na popisu 1991
Gnojnice sad imaju 2000 Bosnjaka

Dracevice su imale 550 Bosnjaka
Dracevice sad imaju 1000 Bosnjaka

Kutilivac nekad 550, sad preko 1000 Bosnjaka
Potoci takodjer

Vrapcici sad imaju preko 2000 Bosnjaka

Kocine
Dzamija se pravi, sada ima troduplo vise stanovnika, prema carskim vinogradima

i ako ste mislili da lazem
imam rodjaka koji zivi tamo
i on ce vam lijepo masu slika postaviti
da vidite hrvatskog mostara
i tabli na prodaju na potezu opine-kocine-kosor
i pograd blagajski
slike ne lazu valjda

dudu
26.06.2008., 14:56
broj bošnjaka u mostarskoj općini je isti kao i prije oko 30-35 tisuća, dok se broj hrvata skoro uduplao.

shteva
26.06.2008., 15:19
Ja se osobno za Hercegovinu ne brinem.
Istina je da je posljednjih godina jedan odredjeni broj Bosnjaka otisao prema Sarajevu, ali taj proces ce se ubrzo okrenuti kada se odredjeni politicki problemi rijese. Kao prvo Hercegovina ima znacajne prednosti u usporedbi sa Bosnom kao sto se savrsena klima i blizina mora. Vec sada bodatije Sarajlije pocinju masovno praviti vikendice u okolini Mostara. A posto je HNK kao sto kaze Gluon prosperitetniji dio BiH ocekujem mnogo gastarbeitera Bosnjaka iz siromasnijih djelova zemlje. Oni ce se vjerovatno koncentrisati na Mostar i Neum nako sto se u Neumu izgradi luka. Cifra od 30 000 do 40 000 je po meni realisticna slejdecih 10 godina.

Luka u Neumu :rofl:

orange_girl
26.06.2008., 15:19
http://www.bileca.org/images/vijesti/smajkic1.gif

http://www.bileca.org/modules.php?name=News&file=article&sid=1154

Faruk Vele

Bošnjaci u Hercegovini nestaju! Ovo dramatično upozorenje, koje je u nekoliko navrata sasvim otvoreno iznio mostarski muftija Seid ef. Smajkić, unijelo je zebnju i strah među hercegovačke Bošnjake.

Iako najveći vjerski lider Bošnjaka na jugu naše zemlje svoju bolnu spoznaju temelji na sasvim konkretnim faktima, bošnjački politički lideri i intelektualci na sve su ostali potpuno nijemi do kraja ignorirajuć i muftijine tvrdnje.

http://www.bileca.org/vijesti/Statistika_Bosnjaka_Hrcegovina.gif

da i?? :kava:

nordea
26.06.2008., 15:28
Hrvati iz tih krajeva su u prosperitetnoj i bogatoj Hrvatskoj, za razliku od turaka iz Stoca (čast poštenim Bošnjacima) koji imaju po 10 djece i primaju socijalnu pomoč iz hrvatskog đepa. Vraćaju se Bošnjaci u Stolac i neka se vraćaju samo neka shvate da Stolac nije Vareš i da če se morati pomiriti s tim da je to danas hrvatski grad u budučnosti vjerojatno u nekakvom hrvatskom kantonu.

Ako nisi znao, i u Varesu su nekad zivjeli Hrvati pa sad ne zive...nikako.
dobro, bilo je potrebno napumpati broj hrvata u hercegovini pa su sad izborna janjad, ali i odatle idu.
U pravu si, Stolac nije Vares, niti su stocani varesani. Stocani bome ne odose u Bosnu nego se masovno vratise. Hrvatski grad? fino ti rekoh gdje je turska zastava bila. Ne samo u centru i tamo gdje vecinom zive bosnjaci vec na samom pocetku grada okrenutom prema onim famoznim selima. Lako je manipulirati jadnim izbjeglicama (citaj, varesanima), a malo teze ljudima koji su u svom i na svom. Iz tog razloga, nemoj se nadati hrvatskom kantonu u stocu i mostaru. mislim, nadaj se ti, samo potiho da ne ispadnes smjesan, ako se nadjes u stocu da te neko ne izmlati a i dosadno vise to kokodakanje. Stolac je bio 100% hrvatski grad samo kada ste proveli etnicko ciscenje i istjerali sve stocane. Sada nije.
Davno sam a i sad cu upozoriti, narasla je generacija djece Bosnjaka koji su svoje oceve gledali kako ih vode u logor. Ta omladina je za 360 stepeni "opasnija" nego bivsi borci. Ne trpe nepravdu, ne trpe sranja i ne trpe vrckanja, ne trpe izazivanja a znaju sta je njihovo(jer se dobro sjecaju sta je biti izbjeglica) i smlavit ce te prije nego sto se okrenes da bjezis. To se upravo desava u Stocu. Hrvati su, ponavljam, bjezali glavom bez obzira poslije utakmice. Isto se desilo i kad su navijaci Zrinjskog mahnitali. Namlatili su ih do koljena, neki su morali i Bregavi preplivati a bila je jesen. Sve su to gledali stolacki Hrvati i nisu nista pomagali. Valjda su skontali da ne diraju mečku.

nordea
26.06.2008., 15:29
Inace, topic je bezvezan. Kao poredjenje se koristi Bileca-ni manje ni vise...majka mu stara, nisam znala da u Mostaru ima toliko Bosnjaka.

nordea
26.06.2008., 15:31
u svakom slucaju, dosta je bosnjaka ubijeno, dosta se razislo po svijetu, dosta ih je ostalo. licno me raduje povratak.Inace, neki dan je izasao konkurs za popravak kuca u Konjicu. Bice zanimljivo vidjeti koliko ce se Hrvata prijaviti....ccc...pa onda pjevajte ugrozeni ugrozeni.

nordea
26.06.2008., 15:35
Hrvati iz tih krajeva su u prosperitetnoj i bogatoj Hrvatskoj, za razliku od turaka iz Stoca (čast poštenim Bošnjacima) koji imaju po 10 djece i primaju socijalnu pomoč iz hrvatskog đepa.

Pa neka ih u prosperitetnoj i bogatoj (kome ti bacas dumine cccc) Hrvatskoj, neka tamo i ostanu. Ja sam ZA.:D
Sta znaci postenim bosnjacima? Jel posteni bosnjaci nemaju 10 djece pa su zato posteni. koja socijalna pomoc i kojeg hrvatskog dzepa? Socijalna pomoc u BiH ne postoji a ne postoji ni hrvatski dzep do tog tvog kojeg sad imas obucenog.
Prije ce biti da hrvati štancaju djecu nebi li dobili djeciji doplatak iz hrvatske koji im ujedno sluzi i kao socijalna pomoc.:mig:
Ali, nece pomoci. Nemozes biti na tudjem i biti dobro-ne mere.valjda su do sad skontali to oni na Rotimlji sto se prže dan i noć po onom zvizdanu.

Easternborder II
26.06.2008., 15:39
dobro, bilo je potrebno napumpati broj hrvata u hercegovini pa su sad izborna janjad, ali i odatle idu.
U pravu si, Stolac nije Vares, niti su stocani varesani. Stocani bome ne odose u Bosnu nego se masovno vratise. Hrvatski grad? fino ti rekoh gdje je turska zastava bila. Ne samo u centru i tamo gdje vecinom zive bosnjaci vec na samom pocetku grada okrenutom prema onim famoznim selima. Lako je manipulirati jadnim izbjeglicama (citaj, varesanima), a malo teze ljudima koji su u svom i na svom. Iz tog razloga, nemoj se nadati hrvatskom kantonu u stocu i mostaru. mislim, nadaj se ti, samo potiho da ne ispadnes smjesan, ako se nadjes u stocu da te neko ne izmlati a i dosadno vise to kokodakanje. Stolac je bio 100% hrvatski grad samo kada ste proveli etnicko ciscenje i istjerali sve stocane. Sada nije.
Davno sam a i sad cu upozoriti, narasla je generacija djece Bosnjaka koji su svoje oceve gledali kako ih vode u logor. Ta omladina je za 360 stepeni "opasnija" nego bivsi borci. Ne trpe nepravdu, ne trpe sranja i ne trpe vrckanja, ne trpe izazivanja a znaju sta je njihovo(jer se dobro sjecaju sta je biti izbjeglica) i smlavit ce te prije nego sto se okrenes da bjezis. To se upravo desava u Stocu. Hrvati su, ponavljam, bjezali glavom bez obzira poslije utakmice. Isto se desilo i kad su navijaci Zrinjskog mahnitali. Namlatili su ih do koljena, neki su morali i Bregavi preplivati a bila je jesen. Sve su to gledali stolacki Hrvati i nisu nista pomagali. Valjda su skontali da ne diraju mečku.

Nemoj se sramotit, ta nova generacija Bošnjaka dolazi gladna kruha u Hrvatsku i Hercegovinu tražit kruh,o čemu ti pričaš?

Pogledaj samo te ljute Turke u vitezu, navečer jebu mater Hrvatima a ujutro kod Hrvata na posao..kakvo licemjerje..

frane2110
26.06.2008., 15:42
Istina je da Bosnjaci ''nestaju'' iz Hercegovine

Ima ih 5000 vise u Konjicu

Jablanica je sva Bosnjacka, cak i u Doljanima, situacija se okrenila u korist Bosnjaka

U Mostaru, cijela naselja su sada poduplana i vise od Bosnjaka

Prije rata, nije postojalo naselje Donji Kosor, tamo u zadnjih 3 godine, je skoro 100 kuca dignuto
Omjer Hrvata i Bosnjaka je bio pola/pola
Sad je 20 puta vise Bosnjaka u Kosoru

Gnojnice su imale 1000 Bosnjaka na popisu 1991
Gnojnice sad imaju 2000 Bosnjaka

Dracevice su imale 550 Bosnjaka
Dracevice sad imaju 1000 Bosnjaka

Kutilivac nekad 550, sad preko 1000 Bosnjaka
Potoci takodjer

Vrapcici sad imaju preko 2000 Bosnjaka

Kocine
Dzamija se pravi, sada ima troduplo vise stanovnika, prema carskim vinogradima

i ako ste mislili da lazem
imam rodjaka koji zivi tamo
i on ce vam lijepo masu slika postaviti
da vidite hrvatskog mostara
i tabli na prodaju na potezu opine-kocine-kosor
i pograd blagajski
slike ne lazu valjda

ovo sto kazes je djelomicno tocno Vrapcice sigurno ima duplo vise bosnjaka,Kocine,Gnojnice,Dracevice su ionako uglavnom bosnjacki bili naseljeni,Donji Kosor je vise nastrojen Blagaju i tamo su bosnjaci dok su hrvati u gornji Kosor.
ne postoji Kutilivac vec Kuti (bosnjacki) i Livac(hrvatski).
hrvatski Mostar je nesporno zapadni dio ,dok je vas istocni , samo kad se sve racuna hrvata ima znatno vise .

Gemischt
26.06.2008., 15:45
Pa neka ih u prosperitetnoj i bogatoj (kome ti bacas dumine cccc) Hrvatskoj, neka tamo i ostanu. Ja sam ZA.:D
Sta znaci postenim bosnjacima? Jel posteni bosnjaci nemaju 10 djece pa su zato posteni. koja socijalna pomoc i kojeg hrvatskog dzepa? Socijalna pomoc u BiH ne postoji a ne postoji ni hrvatski dzep do tog tvog kojeg sad imas obucenog.
Prije ce biti da hrvati štancaju djecu nebi li dobili djeciji doplatak iz hrvatske koji im ujedno sluzi i kao socijalna pomoc.:mig:
Ali, nece pomoci. Nemozes biti na tudjem i biti dobro-ne mere.valjda su do sad skontali to oni na Rotimlji sto se prže dan i noć po onom zvizdanu.

Divno se živi na puklji i žuljevima drugih,kud ćeš bolje ? :kava:

Easternborder II
26.06.2008., 15:49

Pošten Bošnjak je onaj koji ne izigrava Turčina na autohtonoj Hrvatskoj zemlji.

hrvati i Bošnjaci trebaju živjeti jedni pored drugih u miru, ali nažalost postojanje Turske manjine ugrožava ta nastojanja.

frane2110
26.06.2008., 15:54

sinko medeni, prodji malo tim stocem. Pa mahni koji put tom svojom tupavom repinom pa da vidis sta se desava.
Ne samo da ste upolovili broj Bosnjaka u Stocu vec ih je bilo nestalo. Nije bio niko. Nekim cudom vratise se toliko da sam jedva vozila auto od djece i naroda u setnji. Svaka cast stocanima

toliko naroda jel ? ,znaci i ti si isla u Stocu s hrvatima slaviti
http://fr.youtube.com/watch?v=Qwo2ZrCRheA&feature=related
http://fr.youtube.com/watch?v=qz0l8ro9RfE
http://fr.youtube.com/watch?v=hTIPJ1QhWx4&feature=related
dobro, gdje su bili ti silni bosnjaci taj dan ??

nemoj laprdati ,kojeg masovnog povratka ?
cinjenica je da je 91 bilo 8.101 bosnjaka u opcini(od tog broja 3.420 u samom Stocu) a sada jedva 3.500 u opcini ,
pitanje je gdje je taj masovni povratak ? ako su se svi u Stocu vratili znaci da vas nikako nema po okolnim naseljima

hercegovac1981
26.06.2008., 16:09
nemoj laprdati ,kojeg masovnog povratka ?
cinjenica je da je 91 bilo 8.101 bosnjaka u opcini(od tog broja 3.420 u samom Stocu) a sada jedva 3.500 u opcini ,
pitanje je gdje je taj masovni povratak ? ako su se svi u Stocu vratili znaci da vas nikako nema po okolnim naseljima

Pusti je da lupeta bez veze ako će joj tako biti lakše. Dovoljno je pogledat rezultate općinskih izbora da se shvati da ti tzv. bošnjaci nikad više neće vladat općinom Stolac. Oni ionako figuriraju tamo ko neki nevidljivi ljudi. Niko ih ništa ne pita, niti se oni šta pitaju i niko ih ne j... ni pola posto. Tamo su a kao da nisu tamo.

divizija
26.06.2008., 16:09
ma sve je to pozitivno. kad se svi homogeniziraju do kraja neće više biti sukoba. nitko neće ratovati za "ono preko" gdje je nekad živio njegov deda. zanimat će ga samo ono "njegovo". već sada hrvate zaboli za istočni mostar, a bošnjake za zapadni (osim u glavama forusmih džihadija). za dve generacije bošnjake će zabolit uvo i za RS, kao i srbe za krjainu, sarajevo, hrvate za posavinu ili vareš...svi će živjet na svome i samo će to gledat. nitko neće riskirat glavu za to da osvoji nešto gdje je njegov deda živio. i u ovom ratu se ratovalo samo za miješane krajeve. etnički čiste nitko nije ni pokušavao osvojit.

hercegovac1981
26.06.2008., 16:13

Lupaš bezveze. Povratak Hrvata u Vareš je skoro ekvivalentan povratku tzv. bošnjaka u Stolac, samo što se o tom ne priča. Raspitaj se malo o rezultatima lokalnih izbora. bošnjaci u Stocu ne stoje puno bolje od Hrvata u Varešu. a ta dva grada imaju dosta toga zajedničkog. u obe općine su oni koji su imali većinu do 91. tu većinu izgubili i što je zano9mljivo ta većina je bila izraženija u gradu nego ostatku općine. Lakše je dobit povrat stana nego da ti neko obnovi spaljenu i miniranu kuću, zato je i povratak uspješniji.

malesevac
26.06.2008., 16:59
Inace, topic je bezvezan. Kao poredjenje se koristi Bileca-ni manje ni vise...majka mu stara, nisam znala da u Mostaru ima toliko Bosnjaka.

Za neupucene, sajt drze bilecki izgnanici. :kava:

Ne mislis valjda da bi Srbi pisali latinicom, da se zovu Faruk Vele i da citiraju hodze? :rolleyes:

nordea
26.06.2008., 20:08
Za neupucene, sajt drze bilecki izgnanici. :kava:

Ne mislis valjda da bi Srbi pisali latinicom, da se zovu Faruk Vele i da citiraju hodze? :rolleyes:

hajd jos jednom procitaj sta sam napisala...

Nemoj se sramotit, ta nova generacija Bošnjaka dolazi gladna kruha u Hrvatsku i Hercegovinu tražit kruh,o čemu ti pričaš?

Pogledaj samo te ljute Turke u vitezu, navečer jebu mater Hrvatima a ujutro kod Hrvata na posao..kakvo licemjerje..

Ma hajde bolan i Hrvati su trazili desetljecima posao kod Bosnjaka pa i sad to rade a u sebi su psovali sve sto su stigli pa i isusa. Rodjen si onda u licemjerju.
Naravno da ce bosnjaci trazili posao i raditi i naravno da ce im ljudi davati posao kad ga znaju raditi. Pa sta god da je u pitanju.

Divno se živi na puklji i žuljevima drugih,kud ćeš bolje ? :kava:

na tudjoj zemlji, u kuceri koju su im drugi izgradili, u dijelu drzave gdje nikad nije bio...izborna janjad. Neka ih, sami se potpisali ugovor svojom voljom. Nek se pate 25 godina a onda ce vjerovatno spičiti kuci.

Pošten Bošnjak je onaj koji ne izigrava Turčina na autohtonoj Hrvatskoj zemlji.

hrvati i Bošnjaci trebaju živjeti jedni pored drugih u miru, ali nažalost postojanje Turske manjine ugrožava ta nastojanja.
Pogresna ti je definicija Bosnjaka. Uporno od hrabrog i slavnog Bosnjaka zelis napraviti kmeta...a to su kroz istoriju bili hrvati.
Gledaj medju svojim narodom kmetove, bosnjake ostavi na miru.

Slazem se, trebamo pa cak i moramo zivjeti u miru. Razlozi ratovanja su ovom tvom postu. Ne postujes Bosnjake, cak ih i negiras, prizeljkujes da se osjecaju kao gosti na svojoj zemlji, svoj narod proglasavas autohtonim dok Bosnjake ponizavas cak iako su Bosnjaci tu zivjeli i zivjet ce dugo...i onda hoces mir?Nauci se postovati ljude. Kad to naucis, postovat ces i Bosnjake. Tad ces zivjeti u miru.

zutaib
26.06.2008., 21:11
Ogromna većina Bošnjaka koja je prije rata živjela u Stocu je živjela u samom gradu Stocu. Bili su dobri komunisti i dobivali stanove, a 1992. i tenkove JNA u najljepšoj tradiciji zasipali cvijećem. Čitav ostali dio općine Stolac je danas 90% nastanjen hrvatskim stanovništvom, od Domanovića, Crnića, Aladinića, Maslina, Hodova, Bobanovog sela, Šuškovog sela i cijele dubravske visoravni.
S druge strane, odmah iznad Stoca započinje prema Žegulji RS, tako da je taj jedan broj Bošnjaka koji se vratio u Stolac kao u nekom kazanu. Taj dojam još pojačava i zemljopisni položaj Stoca koji je smješten u jednoj udolini. Znači, ovaj broj Bošnjaka koji se vratio je kraj priče. Osim toga, ne treba niti napominjati bolji gospodarski položaj i potencijal Hrvata općine Stolac u odnosu na Bošnjake. U Stocu ne radi niti jedna tvornica (nešto malo armature), a sva gospodarska snaga općine je skoncentrirana u hrvatskim selima općine.
U slučaju preuređenja BiH, Stolac bez ikakve dileme ide u hrvatski entitet.

zutaib
26.06.2008., 21:18
Također je neosporna činjenica da Bošnjaci iz Mostara polako, ali kontinuirano cure, neki prema Bosni i Sarajevu, a dosta njih i prema trećim zemljama. Istočna strana Mostara faktički nema gospodarstva, osim par privatnih firmi koje opstaju zahvaljujući suradnji sa Hrvatima. Po nekim procjenama (ja sam iz Mostara) sa sveučilišta, danas je omjer Hrvata i Bošnjaka na teritoriju cijele prijeratne općine Mostar oko 70:30% u korist Hrvata. Poslije rata je broj Hrvata faktički poduplan, sa tendencijom daljnjeg rasta. Mostar je jedini grad u BiH sa hrvatskim sveučilištem, te dolaze hrvatski studenti iz cijele BiH na studij. Većina ih ostaje u Mostaru, tako da to nije samo puko doseljavanje trbuhom za kruhom, već i gospodarsko i intelektulno jačanje Mostara kao hrvatskog centra u BiH.

BOSHNJAK
26.06.2008., 21:28
Saznao sam interesantnu statistiku za Nevesinje danas:D

33% stanovnistva je starije od 65 godina. Svaki treci covjek penzioner, a vjerovatno svaki drugi preko 50 godina. Ja vam kazem molit ce te Bosnjake da se vrate u istocnu Hercegovinu:rofl:

posmatrač
26.06.2008., 21:49
Navijački postovi izbrisani, navijačima opomena - u LK imate topik gdje možete "istresati" svoje navijačke frustracije i svađati se di je ko bio, ko je nos'o fesove, ko šta smije ili ne smije radit i ostale gluposti.

Hvala lijepo :)

Prolaznik_
26.06.2008., 22:11
To bi znacilo da su se Bosnjaci gotovo potpuno vratili u Janju... Sad koliko ih je u ukupnom udelu stanovnistva Janje,s obzirom da tamo ima sigurno par hiljada Srba koji su izbegli iz Tuzle i vecinski bosnjackih mesta u Federaciji...

Ako su se vratili,to je zaista lep primer...

Ako su ovi podaci tacni,danas u opstini Bijeljina ima negde oko 15 000 Bosnjaka. Neko je vec ovdi uradio procenu da oni cine 12 % ukupnog stanovnistva opstine,tj celokupna opstina danas ima izmedju 115 000 i 125 000 stanovnika.

Janja je prije rata imala negdje oko 14.000 Bosnjaka, no, ipak se vecina vratila, dakle negdje preko 9.000.

vik071
26.06.2008., 22:53
Naprosto je nevjerovatno kako vi jednosmjerni volite mlatiti praznu slamu. Te neke statistike, te broj povratnika u rodno selo, te ovo te ono...
I uprkos svoj toj solidarnosti u baratanju ciframa i neprovjerenim faktima, ne vidite da ste svi isti bez obzira na nacionalnu pripadnost. :ne zna:

albatros5
27.06.2008., 00:07
Ajme ja evo plačem,Bošnjaci nestaju u Hercegovini,ma nije moguće....jel se to iseljavaju u Anadoliju??????
Ček Bošnjaci,jesu to potomci Bogumila,dobrih Bošnja,Turaka,Srba,Hrvata,Jugoslavena,cvijeća....j el se na njih misli????

sdespot
28.06.2008., 00:49

33% stanovnistva je starije od 65 godina. Svaki treci covjek penzioner, a vjerovatno svaki drugi preko 50 godina. Ja vam kazem molit ce te Bosnjake da se vrate u istocnu Hercegovinu:rofl:

Problem je izgleda sto kad jednom neko odatle ode,vise se ne zeli vratiti...

Pavo B.
28.06.2008., 02:45
Janja je prije rata imala negdje oko 14.000 Bosnjaka, no, ipak se vecina vratila, dakle negdje preko 9.000.

Ravno 10.000 je bilo Muslimana u Janji 1991., ali sta je slagati za 40%?

Prolaznik_
28.06.2008., 03:23
Pusti je da lupeta bez veze ako će joj tako biti lakše. Dovoljno je pogledat rezultate općinskih izbora da se shvati da ti tzv. bošnjaci nikad više neće vladat općinom Stolac. Oni ionako figuriraju tamo ko neki nevidljivi ljudi. Niko ih ništa ne pita, niti se oni šta pitaju i niko ih ne j... ni pola posto. Tamo su a kao da nisu tamo.

Veoma je vazno da su TAMO, znas, jer bolje je da su TAMO nego da nisu, a za ostalo ce se polako sve da rijesi, ako Bog da. :mig:

Prolaznik_
28.06.2008., 03:26
Ravno 10.000 je bilo Muslimana u Janji 1991., ali sta je slagati za 40%?

Tako sam cuo od nekih ljudi, a istina da nisam provjeravao, no, sad sam pogledao i u pravu si.

Herc_
28.06.2008., 09:27

I sve to bez nekog linka, pa da ti na rec poverujemo.

Struktura stanovništva
Na podrucju opštine Nevesinje živi 18.210 stanovnika od cega su 9.937 domicilna lica, a izbjeglih i raseljenih lica ima 8.273. Takode su prisutne visoke dnevne i mjesecne migracije. Penzionera je 2.415, starih lica bez porodicnog staranja 555, starih osoba preko 60 godina 4.500, a korisnika tude njege 131. Podatke o broju stanovnika treba uzeti okvirno jer postoje jake ekonomske migracije.
http://vasionahr.mojblog.hr/p-idem-na-put/155096.html

Na području ove opštine danas živi 18.210 stanovnika, od čega je 9.937 domicilnog, a 8.273 izbjeglog i raseljenog stanovništva. Zaposleno je oko 3.000 lica, dok se na Birou za zapošljavanje nalazi 3.200 lica. Penzionera je 3.000, starih lica bez porodičnog staranja 555, starih osoba preko 60 god. 4.500, a korisnika tuđe njege 131.

http://www.telefonski-imenik.com/nevesinje/index.htm

Prvo govori 13.26% Penzionera a drugo 16.4%. Prvo govori 24.7% preko 60 god kao i drugi link.

Inace opstina je sve do '00 imala pozitivan prirodan prirestaj a sa takvom strukturom st. kao sto ti iznosis to ne bilo ni teoretski moguce.

Opstina nema sigurno 18.000 st. ali nije odnos izmedju radnog i izdrzavanog st. (penzionera) nije mnogo drugaciji (mozda ima malo veci udeo penzionera).

Osim toga bio sam u Nevesinju i uoste mi ne deluje da tamo ima toliko starih.

posmatrač
28.06.2008., 15:03

I sve to bez nekog linka, pa da ti na rec poverujemo.

Dobro BOSHNJAK je malo slagao :D ... ali ne bih rekao da je baš puno slagao :ne zna:

Na zvaničnoj stranici opštine Nevesinje (http://opstinanevesinje.rs.ba/ba/stream.daenet?kat=1#) stoji sljedeće:

Starosna struktura stanovništva

do 6 godina 7-15 ... 16-30 .. 31-60 ... preko 60 .. UKUPNO

..... 682 ... 2.668 ... 3.140 .. 5.525 ..... 6.265 ..... 18.280

U opštini Nevesinje ima 2.504 penzionera.

Dakle, otprilike svaki treći je preko 60 (a ne 65) god., samo oko trećine stanovnika je ispod 30 god. a katastrofalno izgleda broj djece do 6 godina, kojih je čak 4 puta manje nego djece od 7-15 godina.

BOSHNJAK
28.06.2008., 19:34
Ljudi vi ko da ne znate raliku izmedju male lazi i velike lazi?:ne zna:

Preko 60, preko 65, u cemu je razlika? Kad iskazes malu laz isto k'o da si istinu reko:rofl:

U tacnost brojki ne bih ulazio, samo bih skrenuo paznju na "starosnu piramidu" koja je kompletno naopacke okrenuta u poredjenju sa klasicnim oblikom. Ako je ovo tacno onda se moze reci da nestanak u Hercegovini je realnij scenario za Srbe nago za Bosjnake.

nordea
28.06.2008., 22:43
Ljudi vi ko da ne znate raliku izmedju male lazi i velike lazi?:ne zna:

Preko 60, preko 65, u cemu je razlika? Kad iskazes malu laz isto k'o da si istinu reko:rofl:

U tacnost brojki ne bih ulazio, samo bih skrenuo paznju na "starosnu piramidu" koja je kompletno naopacke okrenuta u poredjenju sa klasicnim oblikom. Ako je ovo tacno onda se moze reci da nestanak u Hercegovini je realnij scenario za Srbe nago za Bosjnake.

ne valja ici previse istocno ni previse zapadno od doline neretve, to je cinjenica u hercegovini. decenijama su srbi bili ti koji su drzali zemlju dolinom neretve. Nisam sigurna koliko su te zemlje prodali.u svakom slucaju otisli su istocnije. koliko ce se to pokazati pogresnim, vidjet cemo. Za stocane se ja nesto posebno ne brinem bez obzira na bahato ponasanje forumasa ovdje.
ONO STO JE BITNO, svi bosnjaci, a pogotovo oni iz sr. bosne (vares, kakanj, zenica, travnik) bi trebali dobro procitati ove postove koje pisu pojedini hrvati-forumasi i njihovu bahatost te dijeljenje prava Bosnjacima Stoca(bez obzira sto ovo nije tacno) pa slijedeci put kad krenu hrvati kmecati kako su ugrozeni i cmizdriti da nam ne padne na pamet pokazati saosjecanje.
Nit je tacno da su ugrozeni nit zasluzuju saosjecanje.
Istocna hercegovina se prazni, to je tacno. Bosnjaci su donekle i drzali neki nivo ali otkako su oni otisli, otislo je i educirano stanovnistvo. Znam sigurno da je situacija stanovnistva u zdravstvenoj zastiti katastrofalna. Zap. hercegovina je slicna. Hrvati ce uvijek radije spičiti u zagreb kad god im se ukaze prilika na to. Sto se bosnjaka tice, uvijek je jaca bila migracija stanovnistva iz istocne hercegovine prema sarajevu (citave kolonije gacana i trebinjaca) nego iz doline neretve. Malo je mostaraca koji sele u sarajevo. znam neke ali ne mnogo.najveca migracija bosnjaka je naravno bila po svijetu i to93' godine. sve ostalo je smijesno za pricu.

albatros5
29.06.2008., 00:45
ne valja ici previse istocno ni previse zapadno od doline neretve, to je cinjenica u hercegovini. decenijama su srbi bili ti koji su drzali zemlju dolinom neretve. Nisam sigurna koliko su te zemlje prodali.u svakom slucaju otisli su istocnije. koliko ce se to pokazati pogresnim, vidjet cemo. Za stocane se ja nesto posebno ne brinem bez obzira na bahato ponasanje forumasa ovdje.
ONO STO JE BITNO, svi bosnjaci, a pogotovo oni iz sr. bosne (vares, kakanj, zenica, travnik) bi trebali dobro procitati ove postove koje pisu pojedini hrvati-forumasi i njihovu bahatost te dijeljenje prava Bosnjacima Stoca(bez obzira sto ovo nije tacno) pa slijedeci put kad krenu hrvati kmecati kako su ugrozeni i cmizdriti da nam ne padne na pamet pokazati saosjecanje.
Nit je tacno da su ugrozeni nit zasluzuju saosjecanje.
Istocna hercegovina se prazni, to je tacno. Bosnjaci su donekle i drzali neki nivo ali otkako su oni otisli, otislo je i educirano stanovnistvo. Znam sigurno da je situacija stanovnistva u zdravstvenoj zastiti katastrofalna. Zap. hercegovina je slicna. Hrvati ce uvijek radije spičiti u zagreb kad god im se ukaze prilika na to. Sto se bosnjaka tice, uvijek je jaca bila migracija stanovnistva iz istocne hercegovine prema sarajevu (citave kolonije gacana i trebinjaca) nego iz doline neretve. Malo je mostaraca koji sele u sarajevo. znam neke ali ne mnogo.najveca migracija bosnjaka je naravno bila po svijetu i to93' godine. sve ostalo je smijesno za pricu.

Ovo je najbolji dokaz i primjer koliko su Hrvati ravnopravni u toj vražjoj Federaciji i zašto Hrvati trebaju dobiti svoju hrvatsku federalnu jedinicu.
Konačno je jedan tzv.Bošnjak pokazao kako on vidi multietničku Bosnu.....
Samo nasatvite otkrivati i pokazivati svoje pravo lice.

pjosip
29.06.2008., 06:21
ne valja ici previse istocno ni previse zapadno od doline neretve, to je cinjenica u hercegovini. decenijama su srbi bili ti koji su drzali zemlju dolinom neretve.

Moze koja informacija vise, koja i gdje se nalazi ta zemlja u dolini Neretve koju su Srbi drzali ?

Do Mostara, prostor uz Neretvu je klisura-kanjon, od Mostara do Capljine bas i nema nesto previse plodne zemlje zemlje sa izuzetkom Broćna koje je 100% hrvatsko, i ukoliko se ne varam, plodna zemlja uz dolinu Neretve pocinje tek od Capljine, a Srbi su tamo prisutni u simbolicnoj manjini.

Tel Aviv
29.06.2008., 09:08
Moze koja informacija vise, koja i gdje se nalazi ta zemlja u dolini Neretve koju su Srbi drzali ?

Do Mostara, prostor uz Neretvu je klisura-kanjon, od Mostara do Capljine bas i nema nesto previse plodne zemlje zemlje sa izuzetkom Broćna koje je 100% hrvatsko, i ukoliko se ne varam, plodna zemlja uz dolinu Neretve pocinje tek od Capljine, a Srbi su tamo prisutni u simbolicnoj manjini.

Vrapčići, Žitomislić, Klepci, Prebilovci (tamo su ustaše počinile stravične zločine nad srpskim stanovniuštvom u WW2).

Ringo59
29.06.2008., 09:22
Vrapčići, Žitomislić, Klepci, Prebilovci (tamo su ustaše počinile stravične zločine nad srpskim stanovniuštvom u WW2).

Ne sumnjam ja da su ustase cinile zlocine, ali ono sto sam citao o Prebilovcima i ostalim srpskim selima je da su ti zlocini bili takvih razmjera da ni macka ne bi ostala, a kad ono, ostadose i Prebilovci i Klepci i Vrapcici i stanovnistvo u njima, toliko su ih pobili te ustase da su sva ta sela postale 1992. cetnicke vojne utvrde zamisljene kao mostobrani srpskoj vojsci za izbijanje na Jadran.

Tako i Srbi u Hrvatskoj, a Srbi u cijeloj BiH su toliko poklani da su na prvom poslijeratnom popisu bili u relativnoj vecini na podrucju Bosne i Hercegovine.

Da ga yebes, tu svasta nesto ne stima.

Tel Aviv
29.06.2008., 09:39
Ne sumnjam ja da su ustase cinile zlocine, ali ono sto sam citao o Prebilovcima i ostalim srpskim selima je da su ti zlocini bili takvih razmjera da ni macka ne bi ostala, a kad ono, ostadose i Prebilovci i Klepci i Vrapcici i stanovnistvo u njima, toliko su ih pobili te ustase da su sva ta sela postale 1992. cetnicke vojne utvrde zamisljene kao mostobrani srpskoj vojsci za izbijanje na Jadran.

Tako i Srbi u Hrvatskoj, a Srbi u cijeloj BiH su toliko poklani da su na prvom poslijeratnom popisu bili u relativnoj vecini na podrucju Bosne i Hercegovine.

Da ga yebes, tu svasta nesto ne stima.

Nije cijelo selo ubijeno, ali značajan broj stanovnika jeste.
U jamu Golubinku kod Međugorja bačeno je oko 600 zaklanih srpskih žena i djece iz tog kraja.
Da, tamo kod Međugorja gdje "se pojavila" Gospa.

Prema Bogoljubu Kočoviću u ndh stradalo je oko 370,000 Srba, što ja mislim da je realna cifra.

divizija
29.06.2008., 10:01
U jamu Golubinku kod Međugorja bačeno je oko 600 zaklanih srpskih žena i djece iz tog kraja.

Prema Bogoljubu Kočoviću u ndh stradalo je oko 370,000 Srba, što ja mislim da je realna cifra.

da, ali ih nisu sve pobili ustaše, niti su svi pobijeni. srbe su ubijali i njemci, talijani, partizani, četnici (bilo je međusobnih obračuna koliko hoćeš), tifus, kao što ih je mnogo i izginulo u borbenim jedinicama.
isto tako je i prema istom kočoviću preko 200 000 hrvata stradalo, i isto tako su prepune raznorazne jame diljem slovenije, hrvatske i BIH hrvatskih kostiju. i čitav niz katoličkih sela u tom djelu hercegovine je uništen još 41., kao što su hrvati u okolici mostara ubijani još u travnju 41. od strane kraljevske vojske koja je bježala pred švabama, kao i da se hrvate teroriziralo i godinama prije rata, sve do uspostave banovine hrvatske. mnogi su hrvati samo čekali priliku za osvetu i kad su je dobili s ustaškim režimom, su je brutalno iskoristili. srbi su se potom svetili njima i tako u krug. s time treba prestat.
uvije treba biti svjestan i žrtava druge strane, a ne kao muslimani nakon ovog rata živjet u fikciji o dobrim "nama" i zlim "njima". srbi su iz drugog svjetskog rata izašli sa slikom o vlastitim ogromnim žrtvama, i zanemarivim ostalih naroda. iz te slike rodio se novi rat devedesetih.

frane2110
29.06.2008., 10:22

Vrapcice i Tasovcice su bili mjesanih naselja dok su Zitomislici ,Klepci i Prebilovci bila mala sela.

Inkvizitor
29.06.2008., 10:51
Glede teme i iseljavanju Bošnjaka iz hercegovine, vidim da se tu misli isključivo na istočnu hercegovinu, pa kad se malo pogleda prijeratni popis ispada da je u istočnoj hercegovini živjelo 15-tak tisuća Bošnjaka. Par tisuća u Trebinju, par u Gacku, par u Nevesinju, par u Bileći, i ako odbijemo Foču za koje se spori je li to istočna Bosna ili stara hercegovina gdje ih je živjelo najviše, oko 20 tisuća. Dolazimo do broja od 15-tak tisuća.

Ako tome i pridodamo zapadnu hercegovinu sve tamo do Livna gdje je po popisu iz 91-ve živjelo od Livna do Stoca 26 000 muslimana, a kad odbijemo Livno i Duvno koji se ne računaju u hercegovinu dolazi se do pola tog broja dakle oko 13 tisuća, tisuća gore tisuća dole. I to u općinama Stolac, Čapljina i nešto malo Ljubuški.

dakle o kakvom se to iseljavanju govori kad od Livna do Foče nije živjelo 40-tak tisuća Bošnjaka-muslimana. A tako ogromno područje. Istočna hercegovina je inače nenaseljen kraaj, nešto je bolje zapadna naseljena.

Inače na ovom forumu su najglasniji muslimani-hercegovci i najviše oni galame o etničkom čišćenju a kad pogledaš oni nisu bili ni 3% muslimanske populacije u Bosni. 3%, to je to, niti toliko.

Iseljavanje Bošnjaka iz hercegovine je ko da ja pričam o iseljavanju Hrvata iz Višegrada, Bratunca ili Vlasenice , ili da Srbi pričaju o iseljavanju iz Duvna, Čitluka ili Viteza.

rasko
29.06.2008., 11:18
Glede teme i iseljavanju Bošnjaka iz hercegovine, vidim da se tu misli isključivo na istočnu hercegovinu, pa kad se malo pogleda prijeratni popis ispada da je u istočnoj hercegovini živjelo 15-tak tisuća Bošnjaka. Par tisuća u Trebinju, par u Gacku, par u Nevesinju, par u Bileći, i ako odbijemo Foču za koje se spori je li to istočna Bosna ili stara hercegovina gdje ih je živjelo najviše, oko 20 tisuća. Dolazimo do broja od 15-tak tisuća.

Ako tome i pridodamo zapadnu hercegovinu sve tamo do Livna gdje je po popisu iz 91-ve živjelo od Livna do Stoca 26 000 muslimana, a kad odbijemo Livno i Duvno koji se ne računaju u hercegovinu dolazi se do pola tog broja dakle oko 13 tisuća, tisuća gore tisuća dole. I to u općinama Stolac, Čapljina i nešto malo Ljubuški.

dakle o kakvom se to iseljavanju govori kad od Livna do Foče nije živjelo 40-tak tisuća Bošnjaka-muslimana. A tako ogromno područje. Istočna hercegovina je inače nenaseljen kraaj, nešto je bolje zapadna naseljena.

Inače na ovom forumu su najglasniji muslimani-hercegovci i najviše oni galame o etničkom čišćenju a kad pogledaš oni nisu bili ni 3% muslimanske populacije u Bosni. 3%, to je to, niti toliko.

Iseljavanje Bošnjaka iz hercegovine je ko da ja pričam o iseljavanju Hrvata iz Višegrada, Bratunca ili Vlasenice , ili da Srbi pričaju o iseljavanju iz Duvna, Čitluka ili Viteza.
Zbilja ih je bilo malo tamo. Ali ne mogu se iselit kad ste ih do posljednjeg strpali u logore, pocerali i pobili.

http://www.slobodan-milosevic.org/documents/reports/Serbian/3-IZ-A.htm

http://www.eparhija-zahumskohercegovacka.com/?q=node/1511
http://eparhija-zahumskohercegovacka.com/galerije/gal14/album/

http://www.eparhija-zahumskohercegovacka.com/?q=node/1680
http://eparhija-zahumskohercegovacka.com/galerije/gal31/album/

Tel Aviv
29.06.2008., 11:46
da, ali ih nisu sve pobili ustaše, niti su svi pobijeni. srbe su ubijali i njemci, talijani, partizani, četnici (bilo je međusobnih obračuna koliko hoćeš), tifus, kao što ih je mnogo i izginulo u borbenim jedinicama.
isto tako je i prema istom kočoviću preko 200 000 hrvata stradalo, i isto tako su prepune raznorazne jame diljem slovenije, hrvatske i BIH hrvatskih kostiju. i čitav niz katoličkih sela u tom djelu hercegovine je uništen još 41., kao što su hrvati u okolici mostara ubijani još u travnju 41. od strane kraljevske vojske koja je bježala pred švabama, kao i da se hrvate teroriziralo i godinama prije rata, sve do uspostave banovine hrvatske. mnogi su hrvati samo čekali priliku za osvetu i kad su je dobili s ustaškim režimom, su je brutalno iskoristili. srbi su se potom svetili njima i tako u krug. s time treba prestat.
uvije treba biti svjestan i žrtava druge strane, a ne kao muslimani nakon ovog rata živjet u fikciji o dobrim "nama" i zlim "njima". srbi su iz drugog svjetskog rata izašli sa slikom o vlastitim ogromnim žrtvama, i zanemarivim ostalih naroda. iz te slike rodio se novi rat devedesetih.

Ja sam svijestan da je bilo i srpskih zločina nad hrvatima i muslimanima tokom WW2.

Da, treba prestati s tim osvetama. I ja sam potpuno siguran da je prestalo konačnim Dejtonskim razgraničenjem.

Svako na svoju stranu i da živimo kao dobri susjedi da nam se zlo više nikad ne ponovi.

bueno
29.06.2008., 11:59
u federaciji BIH 4 županije s hrvatskom većinom imaju manje od 20% stanovništva, a pune preko 50%proračuna. hrvate se jednostavno pljačka i siromaši, i muslimani žive na njihovoj grbači

Raspitaj se prvo, prije nego sto plasiras neistine.

Inkvizitor
29.06.2008., 12:09
Zbilja ih je bilo malo tamo. Ali ne mogu se iselit kad ste ih do posljednjeg strpali u logore, pocerali i pobili.

http://www.slobodan-milosevic.org/documents/reports/Serbian/3-IZ-A.htm

http://www.eparhija-zahumskohercegovacka.com/?q=node/1511
http://eparhija-zahumskohercegovacka.com/galerije/gal14/album/

http://www.eparhija-zahumskohercegovacka.com/?q=node/1680
http://eparhija-zahumskohercegovacka.com/galerije/gal31/album/

Trolčino, 500 Srba je živjelo u Duvnu.

Logor u Rašćanima, to je selo, živjeli su u selu a ovi to nazivaju logorom. Ajde..iš.

pjosip
29.06.2008., 13:06

Zar postoji mjesto gdje Ustaše nisu počinile stravične zločine nad Srbima (TM) ?

I što pjesnik hoće reći, da je ta zemlja bila srpska sve do stravičnog zločina nad Srbima (TM) u ta 2 sela od kojih su nastali podzemni velegradovi ?

pjosip
29.06.2008., 13:26

Postoji jama u selu Surmanci i niko ju ne zove Golubinka. Lokalni ljudi odmahuju rukom na price o zaklanim i bacenim ljudima u tu jamu i spominju kako oni oduvijek u tu jamu bacaju kosti uginule stoke.

O "realnosti" brojke o 370.000 Srba ne bih previse. Samo cu reci da je za 7.000 Bosnjaka etnicka struktura jednog mjesta trajno izmjenjena dok za 370.000 ubijenih Srba niti jedno mjesto ne biljezi pad Srba a od silnog genocida cak osvajaju i nove prostore...

Pored epiteta o najvecem genocidu (TM) i epiteta kako niti nacisti nisu bili tako grozni (TM) taj cuveni genocid u 2. svjetskom ratu prema meni moze slobodno dobiti epitet i najmisteriznijeg genocida od kad je svijet ai vijeka jer pored spomenutih ubijenih stotina tisuca ljudi niti jedno mjesto ne gubi etnicku vecinu izgenocidiranog naroda (TM).

spiritual beggar
29.06.2008., 13:29
@ Tel Aviv

I sta kada im dodjeli placeve?

Ti ljudi nemaju vecinom zaposlenja,prepusteni su sami sebi,dati im komad zemlje nije nikakva sadisfakcija kada oni nemaju osnovni uslova za zivot.
U sustini to je samo nacionalana hegemonizacija na terenu...zbijanje stada u tor .

Tel Aviv
29.06.2008., 13:31
@ Tel Aviv

I sta kada im dodjeli placeve?

Ti ljudi nemaju vecinom zaposlenja,prepusteni su sami sebi,dati im komad zemlje nije nikakva sadisfakcija kada oni nemaju osnovni uslova za zivot.
U sustini to je samo nacionalana hegemonizacija na terenu...zbijanje stada u tor .

Napisao sam i da im se izgrade kuće. Vlada RS da donira.

Tel Aviv
29.06.2008., 13:35
Postoji jama u selu Surmanci i niko ju ne zove Golubinka. Lokalni ljudi odmahuju rukom na price o zaklanim i bacenim ljudima u tu jamu i spominju kako oni oduvijek u tu jamu bacaju kosti uginule stoke.

O "realnosti" brojke o 370.000 Srba ne bih previse. Samo cu reci da je za 7.000 Bosnjaka etnicka struktura jednog mjesta trajno izmjenjena dok za 370.000 ubijenih Srba niti jedno mjesto ne biljezi pad Srba a od silnog genocida cak osvajaju i nove prostore...

Pored epiteta o najvecem genocidu (TM) i epiteta kako niti nacisti nisu bili tako grozni (TM) taj cuveni genocid u 2. svjetskom ratu prema meni moze slobodno dobiti epitet i najmisteriznijeg genocida od kad je svijet ai vijeka jer pored spomenutih ubijenih stotina tisuca ljudi niti jedno mjesto ne gubi etnicku vecinu izgenocidiranog naroda (TM).

Zato što su ustaše provaljivale u ta sela i većinski srpske krajeve, i ubijale sve što su stigli i na taj način su prorijedili srpsko stanovništvo.
Prisilnih iseljavanja i protjerivanja je takođe bilo, ali se stanovništvo nakon rata vratilo u svoje domove, tako da nije uspijelo etničko čišćenje tada, ali jeste 50 godina kasnije u Bljesku i Oluji.

spiritual beggar
29.06.2008., 13:37

Znamo svi koliko su Srbi generalno slabi na svoje zrtve...nad tim "stratistima" su se odrzavali politicki mitinzi,citala knjizevna djela i pozivalo se na osvetu uz parastose...ovim ne zelim negirati srpske zrtve u bilom kojem od spomenutim ratova.
Poslije WW 2 Srbi su u svim mjestima za koje su tvrdili da su "etnicki ocisceni" imali jos vecu politicku,ekonomsku i vojnu moc....evo jednog primjera iz mog okruzenja-Kladanj je u onome sistemu kaznjen sa 20 godina neizgradnje zbog toga sto je u ratu bilo "ustasko gnjezdo" dok su mjesta kao sto su Sokolac ili Han Pijesak nagdajena mnogo cime...a poznati su kao cetnicki bastioni gdje su cetnici preko noci brijali brade i oblacili uniforme partizana.

posmatrač
29.06.2008., 13:52
Pozivam sve da ponovno pročitaju naslov teme

pa tek nakon toga nastave raspravu .... on topic raspravu naravno.

nordea
29.06.2008., 14:39

Neko ti je vec odgovorio:tasovcici, zitomislici (hrvatsko naselje tamo je cak i napravljeno dijelom na crkvenoj zemlji a znas koja je politika crkve o prodaji svoje zemlje-nema je), prebilovci, umalo zaboravih ortijes....
to je sve zemlja uz neretvu.

Vrapcice i Tasovcice su bili mjesanih naselja dok su Zitomislici ,Klepci i Prebilovci bila mala sela.

Tasovcici su srpsko predgradje bilo prije rata. To se moglo jasno vidjeti i nakon rata i tokom rata po miniranim kucama. Svaka je bila minirana i to od strane HVO. Jos se sjecam noci kad su odjekivale mine. Tamo je bilo, ako je uopste i bilo, jako jako malo hrvata. Ne znam ikoga, osim ako se racuna jedna hrvatica iz mjesanog braka. Muz joj je bio srbin i to mu je bilo nasljedje. i njihova je kuca minirana.Znala je cak i da ce biti minirana i kada (koje noci) a nije mogla nista uraditi vec je u rukama iznosila stvari koliko je mogla.

Ringo59
29.06.2008., 14:52

"Ajde jedan Srbin koji uvazava Kocovica. Obicno Srbi dobiju alergiju kad im se spomenu kocovic i Zerjavic.

Za ovu Golubinku ne znam, ali mi nije poznato da je ikada bilo Srba u podrujima oko Medjugorja. Tako da je ovih 600 prilicno problematicno.

U tim cuvenim jamama kod Prebilovaca i Domanovica spustali su se pred sami rat srpski speolozi i povadili ostatke ljudi koji su tu ubijeni. To je radjeno pred sami rat, negdje 90 ili 91. Ne sjecam se tacno koliko je ljudi ekshumirano, ali brojka nije bila ni blizu one koja se zvanicno spominjala, iako naravno to ne zanci nista glede zlocina i zlocinaca.

nordea
29.06.2008., 15:22
"Ajde jedan Srbin koji uvazava Kocovica. Obicno Srbi dobiju alergiju kad im se spomenu kocovic i Zerjavic.

Za ovu Golubinku ne znam, ali mi nije poznato da je ikada bilo Srba u podrujima oko Medjugorja. Tako da je ovih 600 prilicno problematicno.

U tim cuvenim jamama kod Prebilovaca i Domanovica spustali su se pred sami rat srpski speolozi i povadili ostatke ljudi koji su tu ubijeni. To je radjeno pred sami rat, negdje 90 ili 91. Ne sjecam se tacno koliko je ljudi ekshumirano, ali brojka nije bila ni blizu one koja se zvanicno spominjala, iako naravno to ne zanci nista glede zlocina i zlocinaca.

Ma vidi, srbi i brojke, pogotovo pomijesane sa predratnim ludilom...
s druge strane, pokolj sigurno jeste bio i ne treba to umanjivati. Dosta Srba znam i svako izgubio makar nekog u ww2....pogotovo u hercegovini.
u dolini neretve vise skoro i nema srba a bilo ih je dosta. Za vecinu znam da su s-a-m-i otisli odnosno povukli se sa JNA vojskom. Opravdano ili ne, druga je stvar. Mada ja mislim da bi drugacije bilo da su ostali za one srbe koji stvarno jesu ostali a koji su nastradali.

Ringo59
29.06.2008., 15:37
Ma vidi, srbi i brojke, pogotovo pomijesane sa predratnim ludilom...
s druge strane, pokolj sigurno jeste bio i ne treba to umanjivati. Dosta Srba znam i svako izgubio makar nekog u ww2....pogotovo u hercegovini.
u dolini neretve vise skoro i nema srba a bilo ih je dosta. Za vecinu znam da su s-a-m-i otisli odnosno povukli se sa JNA vojskom. Opravdano ili ne, druga je stvar. Mada ja mislim da bi drugacije bilo da su ostali za one srbe koji stvarno jesu ostali a koji su nastradali.

Posteno receno, u etnickim ratovina nabijenim mrznjom, bolje se povuci sa svojom vojskom nego cekati.

Inkvizitor
29.06.2008., 16:10
opet hercegovački muslimani žaluju za srpskim žrtvama..:zvrko:

To Stipe i Ante natukli fesove na glave i dozivali se muslimanskim imenima pa ubijali Srbe..:zvrko:

da bar tako žale Srbe svuda...

Ali koliko ja znam to nije tema nego je tema 40 000 predratnih hercegovačkih muslimana od Livna do Foče.

_ZULE_
29.06.2008., 16:26
šta ime loše u tome da izumre narod koji sam po sebi ne potoji nego je izmišljen od strane svjetskih sila

posmatrač
29.06.2008., 16:50
Ali koliko ja znam to nije tema nego je tema 40 000 predratnih hercegovačkih muslimana od Livna do Foče.

Pretpostavaljam da je ovaj mislio na čitavu Hercegovinu.

Činjenice su da je u ist. Hercegovini nestalo Bošnjaka (ili će ih nestati za par godina dok pomru ovi stari što su se vratili). Broj Bošnjaka u Stocu i Prozoru je prepolovljen, u Čapljini fali jedna trećina u zap. Hercegovini je taj broj neznatno smanjen, iselili su se ugl. na zapad. U Mostaru ne mislim da je broj smanjen, prije će biti da je povećan u odnosu na predratni broj, u Jablanici je isto tako broj Bošnjaka povećan za nekih 3-4.000 a u Konjicu duplo više nego u Jablanici, s tim da je za otprilike toliko smanjen broj Hrvata u Konjicu i Jablanici a povećan u Stocu i Čapljini.

To bi otprilike (manje/više) bilo to.

Inkvizitor
29.06.2008., 17:33
Pretpostavaljam da je ovaj mislio na čitavu Hercegovinu.

Činjenice su da je u ist. Hercegovini nestalo Bošnjaka (ili će ih nestati za par godina dok pomru ovi stari što su se vratili). Broj Bošnjaka u Stocu i Prozoru je prepolovljen, u Čapljini fali jedna trećina u zap. Hercegovini je taj broj neznatno smanjen, iselili su se ugl. na zapad. U Mostaru ne mislim da je broj smanjen, prije će biti da je povećan u odnosu na predratni broj, u Jablanici je isto tako broj Bošnjaka povećan za nekih 3-4.000 a u Konjicu duplo više nego u Jablanici, s tim da je za otprilike toliko smanjen broj Hrvata u Konjicu i Jablanici a povećan u Stocu i Čapljini.

To bi otprilike (manje/više) bilo to.

Pa na području cijele hercegovine ako izuzmemo Konjic, Jablanicu i Mostar, Duvno i Livno koji nisu hercegovina, a nije ni Prozor

dakle na teritoriju koji nije kontrolirala ABiH nije živjelo i u istočnoj i zapadnoj hercegovini ( Stolac, Čapljina, Ljubuški, Nevesinje, Bileća, Trebinje, Ljubinje, Gacko,) više od 25-28 000 Bošnjaka-muslimana.

U općinama zapadne hercegovine ih nije ni bilo ( Grude, Široki Brijeg, Posušje, Neum, Čitluk). Sve zajedno u svim tim općinama ne prelaze dvoznamenkasti broj.

Po pričama i dramaturgiji herceg-muslimana netko bi pomislio da ih je živjelo najmanje milion. Pogotovo kad je fokus,( a uvijek je) na straaašno etničko čišćenje koje su proveli Hrvati u hercegovini.

Kao da nema prijeratnog popisa. :zvrko:

Tomba17
29.06.2008., 19:26
Pa na području cijele hercegovine ako izuzmemo Konjic, Jablanicu i Mostar, Duvno i Livno koji nisu hercegovina, a nije ni Prozor

Sada ulazis u sferu pitanja: gdje su dansnje granice Hercegovine?

Pitanje nije - a znamo svi zasto - samo povijesnog karaktera, vec dnevnopolitickog. Da li se unutar Hercegovine trebaju racunati i dijelove drugih drzava, kao na pr Herceg-Novi u CG ili dobar dio Peljesca s povijesnim gradom Stonom?

Sto se tice Habsburske monarhije postoje razni zemljovid, kao na pr: http://s252.photobucket.com/albums/hh13/tomba17_photos/Geopoliticke%20zemljovide/?action=view&current=Austria-Hungary1899.jpg ili ovi: http://s252.photobucket.com/albums/hh13/tomba17_photos/Geopoliticke%20zemljovide/?action=view&current=Austria-Hungary1899.jpg
Ili vojni ustroj u habsburskoj monarhiji: http://s252.photobucket.com/albums/hh13/tomba17_photos/Geopoliticke%20zemljovide/?action=view&current=militaerterritorialeinteilung_1909_.jpg

Ili se granice hercegovine trebaju racunati unutar danansnjeg BiH-protektorata?

Ako kao polaziste za raspravu uzme ovo potonje iznad - kao lakse, jer dobar dio danasnjeg zemljopisnog podrucja nikada nije bio unutar sastava te kratkotrajne kr Bosne - onda se postavlja pitanje i istocnih kao i zapadnih granica Hercegovine.
Sjeverna granica nije sporna, t j Ivan sedlo i Makljen.
Niti juzna, Neum
Ali istocna i zapadna granica jeste sporna, ili pak mozda nije?

Povijesno gledano, na istoku, Hvoca je bila dio Hercegovine. Vidi na pr: http://img62.imageshack.us/img62/5615/herzegovina1cz7.jpg
Ali nisam sreo hvocanskog Muslimana/Bosnjaka da za se kaze da je Hercegovac. Ali zato jesam pokojeg rijetkog Srbina. Dapace, u ratu 1991 Hvoca vojno gledano je bila sastavni dio hercegovackog korpusa VRS. Niti se - ili grijesim - itko trudi da Hvocu politickosustavno stavi unutar Hercegovine.

Povijesno gledano, na zapadu, podrucje Tropolja/Zavrsja (Hlivanjsko, Duvanjsko i Dlamocko polje) nije pripadalo humskoj zemlji, vec je bio zaseban zemljopisni pojam dok u 14 stoljecu nije uvrsten u zemljopisnom pojmu Bosna.
Duvno - u ustroju katolicke crkve - pripada Mostarsko-Duvanskoj (i Trebinjsko-Mrkanskoj) biskupiji. A Livno Banjaluckoj. Ali tako: Jajce, Dobretici i Donje Skoplje za razliku od svih drugih opcina sredisnjobosanske zupanije crkveno pripadaju Banjaluckjoj biskupiji, a ostale opcine Vrhbosanskoj. A opet, kada netkoga pitas gdje je Jajce, svak ce ti reci sredisnja Bosna.

Nisam sreo nijednog Livnjaka Muslimana/Bosnjaka da za se kaze da je Hercegovac, ali vecinu Duvnjaka i Livnjaka Hrvata kojih sam sreo za se kazu da su Hercegovci. Livnjaci ce prvo reci da su nesto izmedju - Bosne, Dalmacije i Hercegovine - ali kada ih "pritisnes" u vecini slucajeva mog laickog empirijskog istrazivanja ce reci: Hercegovci.
A mnogi se trude da dokazu da Zavrsje nije Hercegovina, a takodjer drugi koji se trude da dokazu kako Tropolje nije Bosna

Kako je bilo za vrijeme Habsburga i Kr SHS?

Geopoliticki gledano, od 1878 do 1928 godine vazio je sljedeci ustroj:http://s252.photobucket.com/albums/hh13/tomba17_photos/Geopoliticke%20zemljovide/?action=view&current=BiH_Austria-Hungary.png

Kako je bilo za vrijeme Kr Jugoslavije?

A od kada je uvedena sestosijecanjska diktatura 1929 godine geopoliticki ustroj na banovine - odnosne dijelove koje su kacile ovaj danasnji protektorat se mogu vidjet na: http://s252.photobucket.com/albums/hh13/tomba17_photos/Geopoliticke%20zemljovide/?action=view&current=Banovine_1929.gif

Kako su se tretirale i odredjivale granice Hercegovine za vrijeme Komunisticke Jugoslavije?

"Prvi put je njena administrativno teritorijalna podjela, u okvirima ove drzave, izvrsena 16. augusta 1945. godine,kada je Predsjednistvo Narodne skupstine Bosne i Hercegovine, u Sarajevu, donijelo Zakon oteritorijalnoj podjeli Federalne Bosne i Hercegovine na okruge, srezove i područja mjesnih narodnih odbora. Prema ovom Zakonu Bosna i Hercegovina je bila podjeljena na 7 okruga (Sarajevski, Hercegovački, Travnički, Banjalučki, Bihaćki,Dobojski i Tuzlanski), 77 srezova i 1.280 područja mjesnih narodnih odbora.

Hercegovački okrug je imao 12 srezova: Bilećki, Gatački, Trebinjski, Stolački, Konjički, Mostarski, Čapljinski,Posuski, Nevesinjski, Ljubuski, Ljubinjski i Sirokobrijeski. Sljedeće godine donesen je Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o teritorijalnoj podjeli Federalne Bosne i Hercegovinena okruge, srezove i područje mjesnih narodnih odbora, prema kojem je osnovan jos jedan srez unutarHercegovačkog okruga. Prema tom Zakonu, u članu 3. u stavu četvrtom pod nazivom; Hercegovački okrug na srezove; dodaje se tačka 13. koja glasi; Ostrozački srez sa sjedistem u Ostroscu. Izmjena granica između srezova izvrsena je 1948. godine, kada je donesena Odluka o ispravkama granica srezova.

Novim Zakonom o administrativno-teritorijalnoj podjeli, iz 1949. godine, Narodna Republika Bosna i Hercegovina je podjeljena na četiri oblasti: Sarajevska, Mostarska, Banjalučka i Tuzlanska. Mostarska oblast obuhvatala je 13 srezova: Bilećki, Čapljinski, Duvanjski, Gatački, Konjički, Livanjski, Ljubuski, Mostarski, Nevesinjski, Prozorski, Stolački, Sirokobrijeski i Trebinjski; te dva grada: Mostar i Trebinje, izdvojena u posebne administrativno-teritorijalne jedinice.

Godine 1950. Prezidijum Narodne Republike Bosne i Hercegovine je proglasio novi Zakon o administrativno-teritorijalnoj podjeli Bosne i Hercegovine. U članu 1. ovog Zakona stoji: Teritorija Narodne Republike Bosne i Hercegovinedijeli se na administrativno-teritorijalne jedinice: oblasti, srezove, gradove, reone, gradska naselja i područja mjesnih narodnih odbora. Promjene koje su izvrsene u odnosu na predhodni Zakon bile su neznatne. Tako je stanje u pogledu oblasti ostalo isto. Sto se tiče srezova promjene su izvrsene u Mostarskoj oblasti gdje je uveden Posuski srez i u sarajevskoj oblasti gdje je bio ukinut Fojnički, a uveden Kiseljački srez. Takođe, u Mostarskoj oblasti je, pored Mostara i Trebinja, kao novo gradsko područje uvedeno Livno. Srezovi sa mjesnim narodnim odborima, u Mostarskoj oblasti, bili su: Bilećki srez, sa mjesnim narodnim odborima: Bileća, Divin, Krstače, Meka Gruda, Plana, Podosje, Vranjska i Zarječje; Čapljinski srez: a) Čapljina (grad u sastavu sreza); b) područja mjesnih narodnih odbora: Brstanica, Domanovići,Dračevo, Gabela, Gornje Hutovo, Hutovo, Klepci, Međugorje, Neum, Počitelj, Surmanci i Trebizat; Duvanjski srez,sa mjesnim narodnim odborima: Donji Brisnik, Duvno, Eminovo Selo, Grabovica, Josenica, Kazaginac,Kongora, Letka, Mandino Selo, Mesihovina, Prisoje, Rasko Polje, Vinica i Zaljut; Gatački srez, sa mjesnim narodnim odborima: Avtovac, Borač, Fojnica, Gacko, Kula, Nadinići, Stepen i Vrba; Konjički srez: a) Konjic (grad usastavu sreza) b) područja mjesnih narodnih odbora: Bijela, Borci, Bradina, Donja Rama, Donje Selo, Dľanići, Dzepi,Glavatičevo, Gorani, Jablanica, Krusčica, Lisičići, Orahovica, Ostrozac, Seonica i Spiljani; Livanjski srez, sa mjesnim narodnim odborima: Dobro, Guber, Gubin, Listani, Lusnići, Orguz, Podhum, Priluka, Radanovci, Sujica, Vidosi i Zabrisće; Ljubuski srez, sa mjesnim narodnim odborima: Bijača, Cerno,Crveni Grm, Drinovci, Grab, Grljevići, Klobuk, Ljubuski, Radisići, Ruzići, Studenac, Teskera, Tiholjina, Veljaci i Vitina; Mostarski srez, sa mjesnim narodnim odborima: Blagaj, Blatnica, Buna, Čerin, Čitluk, Donja Dreznica, Donje Zijemlje, Goranci, Krusevo, Ljuti Dolac, Polog, Potoci, Raska Gora, Svinarina, Tepčići, Vionica i Zitomislići; Nevesinjski srez, sa mjesnim narodnim odborima: Bijenja, Biograd, Grabovica, Gornji Drezanj, Kifino Selo, Luka, Lukavac,Miljevac, Nevesinje, Odzak, Pridvorci, Rabina, Rilja i Zovi Do; Posuski srez, sa mjesnim narodnim odborima: Broćanac, Grude, Posusje, Podklečani, Rastovača, Sovići, Sutina, Vir i Zavelim; Prozorski srez, sa mjesnim narodnim odborima: Doljani, Gruići, Gračanica, Prozor, Rumboci, Sćit i Uzdol; Stolački srez, sa mjesnim narodnimodborima: Stolac, Bančići, Berkovići, Borojevići, Burmazi, Crnići, Hodovo, Ljubinje, Poplat i Vlahovići; Sirokobrijeski srez, sa mjesnim narodnim odborima: Donji Crnač, Donji Mamići, Jare, Knezpolje, Kočerin, Mokro, Rasno i Siroki Brijeg; Trebinjski srez, sa mjesnim narodnim odborima: Bihovo, Duzi, Gornje Vrbno, Grab itd itd"

(Pisac: Hilmija Tikvesa, 1998 godina)

A danas?
Raznorazne organizacije - koji inace, barem zbog geopolitickih granica regija, imaju podrsku svih Bosnjackih stranki - stavljaju i Livno, Tomislavgrad i Kupres unutar Hercegovine. Ali ne i Hvocu. http://www.eured-bih.org/en/regions_map.htm

Ili ovaj potpuno nesluzbeni i cisto privatni zemljovid koji je netko stavio na forumu sarajvo-X: http://s252.photobucket.com/albums/hh13/tomba17_photos/Geopoliticke%20zemljovide/?action=view&current=FederalizacijaNE.png
Zemljovid je privatan i nikakve veze nema sa nijednom organizacijom ili strankom, ali je simptomaticno da taj (Bosnjak) Livno i Duvno stavlja pod Hercegovinom, i Sj, Zap kao i Istocnom Hercegovinom. Ali Hvocu ne.

Inkvizitor
29.06.2008., 19:26
Dosta trolanja. Ovdje se priča o sudbini 25 000 muslimana iz cijele zapadne hercegovine.. plus istočna sve ukupno 40 tisuća ljudi :tuctuc:

Inkvizitor
29.06.2008., 19:30
Tomba, hvala na opširnom pojašnjenju ali mislim da nije bitno gdje spadaju Herceg-Novi i slično. Ovdje se priča o nestajanju muslimana iz hercegovine.

Pošto ne nestaju iz jednog dijela mostarske općine gdje su držali i drže vlast, također i iz Jablanice i Konjica, može se govoriti o 40- tak tisuća muslimana od Livna do Foče.

A pošto je uvijek bio fokus na straaašno hrvatsko etnićko čišćenje govorimo o 26 000 ljudi sa sve Livnom i Duvnom od kojih se pola nije mrdnulo nigdje za vrijeme rata.

O tome pričamo..o toj strahoti..kužiš.

pjosip
29.06.2008., 19:33
Neko ti je vec odgovorio:tasovcici, zitomislici (hrvatsko naselje tamo je cak i napravljeno dijelom na crkvenoj zemlji a znas koja je politika crkve o prodaji svoje zemlje-nema je), prebilovci, umalo zaboravih ortijes....

Tasovcici su srpsko predgradje bilo prije rata. To se moglo jasno vidjeti i nakon rata i tokom rata po miniranim kucama. Svaka je bila minirana i to od strane HVO. Jos se sjecam noci kad su odjekivale mine. Tamo je bilo, ako je uopste i bilo, jako jako malo hrvata. Ne znam ikoga, osim ako se racuna jedna hrvatica iz mjesanog braka. Muz joj je bio srbin i to mu je bilo nasljedje. i njihova je kuca minirana.Znala je cak i da ce biti minirana i kada (koje noci) a nije mogla nista uraditi vec je u rukama iznosila stvari koliko je mogla.

Ne znam da li si ikad bila u tom kraju, Zitomislici broje srpsku vecinu samo na lijevoj obali gdje i nema zemlje nego je sve sabijeno uz rijeku i klisuru - selo na densoj obali je hrvatsko. Ortijes je maleno selence uz aerodrom, ni po cemu se ne moe mjeriti sa jednom Bunom. Prebilovci se tesko mogu nazvati selom - prije zaseokom.
Tasovcici - mijesano, ali recimo da su Srbi u vecini...

To su dakle 4 sela, vrlo upitne srpske vecine razbijene sa hrvatskom vecinom nakon Capljine i prema Mostaru (Buna).

Otkud tebi ideja da je to malo ljudi drzalo zemlju, ako ta zemlje ustvari pocinje nakon sto ta mjesta zavrsavaju - meni stvarno nije jasno !??:ne zna:

pjosip
29.06.2008., 19:36
donekle.oni srbi koji su ostali, nastradali su mahom kooo zuti...nekako mi se cini da nebi toliko da je ostala kriticna masa srba.ako je tacno da su nastradali u ww2 u dolini neretve, razumijem strah.
Na duze staze, mislim da su pogrijesili sto se nisu vratili ponovo nakon rata iz prostog razloga sto su zamijenili plodnu dolinu sa kamenjarem koji sada vec mnogi napustaju jer ne moze se zivjeti od kamena.
Ponavljam, najbolje bi bilo pogledati slike Tasovcica poslije rata. Krasna slika i prilika koliko je tamo zivjelo srba a koliko hrvata.

Srbi su po Tasovcicima i Domanovicima naseljeni najvise od strane AU monarhije. Crkva im je sa kraja 19. stoljeca.

frane2110
30.06.2008., 00:00

ti blage veze nemas isto kao i za Stolac:flop: Tasovcici su bili mjesano mjesto (ipak sa relativnom srpskom vecinom; hrvata 294) ,Zito,Ortijes,Klepci .. sva ta mjesta su hrvati naselili .

frane2110
30.06.2008., 00:06
Dosta trolanja. Ovdje se priča o sudbini 25 000 muslimana iz cijele zapadne hercegovine.. plus istočna sve ukupno 40 tisuća ljudi :tuctuc:

u zapadnoj Hercegovini nije bilo ni 10.000 muslimana , ako racunamo Livno,Duvno,+zap Her +Capljina<20.000

dudu
30.06.2008., 01:07
odlično, tema je ipak o kraju mojih korijena :D

pa da malo prokomentiram ovu po meni nesuvislu teoriju. sigurno je da je rat učinio svoje, da su bošnjaci praktički nestali iz herceovine pod kontrolom srba, ali to smo znali i prije 10 godina, pa ne vidim što bi to bilo odjednom tako dramatično.

činjenica je i da je hercegovina izrazito iseljenički kraj, bez obzira na nacionalnost i da joj to do prije koju godinu nije pretstavljao problem s obzirom na visoki natalitet. u trenucima kad je on pao na najniže grane valjda u svojoj povijesti, jasno je da to postaje realni problem, ali ništa više za bošnjake, od srba ili hrvata.

Inkvizitor
30.06.2008., 09:27
u zapadnoj Hercegovini nije bilo ni 10.000 muslimana , ako racunamo Livno,Duvno,+zap Her +Capljina<20.000

Ako se ne računa Stolac nije ih bilo ni 20 000, sa Stocem 26 000. Od Livna do Stoca., 26 000, manje nego Hrvata samo u Travniku.

Inkvizitor
30.06.2008., 09:36
odlično, tema je ipak o kraju mojih korijena :D

pa da malo prokomentiram ovu po meni nesuvislu teoriju. sigurno je da je rat učinio svoje, da su bošnjaci praktički nestali iz herceovine pod kontrolom srba, ali to smo znali i prije 10 godina, pa ne vidim što bi to bilo odjednom tako dramatično.

.

Jel ti uopće znaš koliko je tamo živjelo muslimana..

dudu
30.06.2008., 10:14
Jel ti uopće znaš koliko je tamo živjelo muslimana..

možda 10-tak tisuća u trebinjama, ljubinjama i tom srpskom dijelu.

nordea
01.07.2008., 11:56
Srbi su po Tasovcicima i Domanovicima naseljeni najvise od strane AU monarhije. Crkva im je sa kraja 19. stoljeca.

koliko godina im crkva u capljini, katolicka?
sta uopste pokusavas reci, bez obzira kad im je crkva napravljena? Ima li i jedna katolicka crkva koja je starija od onog manastira?

Ne znam da li si ikad bila u tom kraju, Zitomislici broje srpsku vecinu samo na lijevoj obali gdje i nema zemlje nego je sve sabijeno uz rijeku i klisuru - selo na densoj obali je hrvatsko. Ortijes je maleno selence uz aerodrom, ni po cemu se ne moe mjeriti sa jednom Bunom. Prebilovci se tesko mogu nazvati selom - prije zaseokom.
Tasovcici - mijesano, ali recimo da su Srbi u vecini...

To su dakle 4 sela, vrlo upitne srpske vecine razbijene sa hrvatskom vecinom nakon Capljine i prema Mostaru (Buna).

Otkud tebi ideja da je to malo ljudi drzalo zemlju, ako ta zemlje ustvari pocinje nakon sto ta mjesta zavrsavaju - meni stvarno nije jasno !??:ne zna:

Ja ne znam koliko ti godina imas ali dio naselja u zitomislicima (ono novo hrvatsko) ne napravljeno na crkvenoj zemlji iz Zitomislica...da ne kazem da su oni ljudi u naselju sve do jednog pridoslice. Buna je bila djelimicno hrvatska, djelimicno bosnjacka a onda poslije nje imas i malo srpsko naselje i bosnjacku Hodbinu, da ne govorimo o Gubavici.
Onaj put Buna-Stolac je zaustavljen u gradnji zato sto Srbin nije dao svoju zemlju...nije treba ni biti onolika okuka vec su je morali napraviti posto nije dao svoju zemlju.

frane2110
01.07.2008., 12:25
koliko godina im crkva u capljini, katolicka?
sta uopste pokusavas reci, bez obzira kad im je crkva napravljena? Ima li i jedna katolicka crkva koja je starija od onog manastira?

Ja ne znam koliko ti godina imas ali dio naselja u zitomislicima (ono novo hrvatsko) ne napravljeno na crkvenoj zemlji iz Zitomislica...da ne kazem da su oni ljudi u naselju sve do jednog pridoslice. Buna je bila djelimicno hrvatska, djelimicno bosnjacka a onda poslije nje imas i malo srpsko naselje i bosnjacku Hodbinu, da ne govorimo o Gubavici.
Onaj put Buna-Stolac je zaustavljen u gradnji zato sto Srbin nije dao svoju zemlju...nije treba ni biti onolika okuka vec su je morali napraviti posto nije dao svoju zemlju.

Ima li i jedna katolicka crkva koja je starija od onog manastira
samostan fojnica,sutjeska su stariji od manastira zitomislici ,a ima ih jos..

ne napravljeno na crkvenoj zemlji iz Zitomislica
isto kao sto je bosnjacka dzamija u Vrapcice napravljena na privatnoj srpskoj zemlji bez dozvola vlasnika..
Buna:684 hrvata, 274 muslimana sada vjerojatno jos i manje ,toliko o djelomicno bosnjackoj Buni .
kakva bosnjacka Hodbina ??:680 srba,324 muslimana,125 hrvata

ja se isto pitam koliko ti je godina,svaki te put baniraju i opet se vracas bajke pisati.:rofl:

505BUZIM
01.07.2008., 17:00
Frane, pozdravio te Gorcin, rekao je da prestanes pisati gluposti, covjeka stomak zaboli.Najsmijesnije je bilo sto si pisao o Kosoru.Gorcin je iz Blagaja, susjedno selo Kosora, moze se reci, i rekao je ono sto si pisao za Kosor, dobro se nasmijao.No, ako ti bolje znas kako je u Kosoru od Gorcina, koji zivi kraj Kosora, onda cu tebi vjerovati na rijec.Stolac.Pa,izborna jagnjad Hdz.Imaju toliko zemlje oliko su imali i prije.Borojevici su danas, ne Bosnjacki, nego dobro Bosnjacki.No, ako Franje kaze da su Hrvatski, vjerujem ja na rijec njemu.On sve zna ipak.Zaboravio si reci da je juzno od Stoca krs, i da na povrsini od preko 100 km2, imas samo 3 sela.Bjelojevice, Poplat i Burmaze.I dodje ti prazno Hrasno u Neumskoj opcini.Naravno, da imaju zemlje Hrvati vise, kad je to krs.Plodna zemlja u Stocu ti je grad Stolac.Ostalo kapak.Nova naselja Hrvata su limene kucice 2x2, ljudi zive u kamenom dobu, vode nema, a kad zapece sunce.90% tih Hrvata su tamo, jer nemaju kud da idu.A, sve vise idu ka Hrvatskoj i zapadu.No, sve je to vase.Hehe

frane2110
01.07.2008., 17:18
Frane, pozdravio te Gorcin, rekao je da prestanes pisati gluposti, covjeka stomak zaboli.Najsmijesnije je bilo sto si pisao o Kosoru.Gorcin je iz Blagaja, susjedno selo Kosora, moze se reci, i rekao je ono sto si pisao za Kosor, dobro se nasmijao.No, ako ti bolje znas kako je u Kosoru od Gorcina, koji zivi kraj Kosora, onda cu tebi vjerovati na rijec.Stolac.Pa,izborna jagnjad Hdz.Imaju toliko zemlje oliko su imali i prije.Borojevici su danas, ne Bosnjacki, nego dobro Bosnjacki.No, ako Franje kaze da su Hrvatski, vjerujem ja na rijec njemu.On sve zna ipak.Zaboravio si reci da je juzno od Stoca krs, i da na povrsini od preko 100 km2, imas samo 3 sela.Bjelojevice, Poplat i Burmaze.I dodje ti prazno Hrasno u Neumskoj opcini.Naravno, da imaju zemlje Hrvati vise, kad je to krs.Plodna zemlja u Stocu ti je grad Stolac.Ostalo kapak.Nova naselja Hrvata su limene kucice 2x2, ljudi zive u kamenom dobu, vode nema, a kad zapece sunce.90% tih Hrvata su tamo, jer nemaju kud da idu.A, sve vise idu ka Hrvatskoj i zapadu.No, sve je to vase.Hehe

limene kuce?? :lol:
dobro , navrati tamo pa vidi jesu to limene kucice :rofl: ja sam se i sam uvjerio da to nisu limene kucice kako gosp jack kaze.
bitno je da se broj bosnjaka vise nego prepolovio u Stolackoj opcini ,pa se pitam gdje se taj bosnjacki narod krije u Stocu :D
a inace:
http://www.stolac.org/modules.php?name=News&file=article&sid=559
300 zemljisnih parcela je dodjeljeno ,a dodjelit ce se jos 800 ..

mozes ti vjerovati kome oces ,tvoja stvar ..
kameno doba :rofl::rofl:.. citanje bosnahistorija je stetno za zdrav razum :D

nordea
01.07.2008., 19:17
samostan fojnica,sutjeska su stariji od manastira zitomislici ,a ima ih jos..

Prvo, nisam tebe pitala jer mi se cini da nisi uracunljiv i da ti mozdane vijuge nisu povezane bas najbolje. To si i dokazao ovim odgovorom.
Dalje, mjesto Vrapcice nauci mijenjati po padezima. Pa onda kreni razmisljati koja je dzamija gdje napravljena. Dzamija koja je djelimicno napravljena na srpskoj zemlji je ona na Bradini. Prije nego sto se suludo krenes radovati kako imas municiju za vlastite gluposti, pokusaj procitati ostatak moje recenice sa razumijevanjem :uklonjena je.
Dakle, pitaj pjosipa, koliko je stara crkva u capljini? i u stocu kad smo vec kod toga?

pjosip
01.07.2008., 19:32
Prvo, nisam tebe pitala jer mi se cini da nisi uracunljiv i da ti mozdane vijuge nisu povezane bas najbolje. To si i dokazao ovim odgovorom.
Dalje, mjesto Vrapcice nauci mijenjati po padezima. Pa onda kreni razmisljati koja je dzamija gdje napravljena. Dzamija koja je djelimicno napravljena na srpskoj zemlji je ona na Bradini. Prije nego sto se suludo krenes radovati kako imas municiju za vlastite gluposti, pokusaj procitati ostatak moje recenice sa razumijevanjem :uklonjena je.
Dakle, pitaj pjosipa, koliko je stara crkva u capljini? i u stocu kad smo vec kod toga?

Covjek ti je dobro rekao, radi se o dzamiji u Vrapcicima za koju vlasnik zemlje trazi uklanjanje:

http://www.bljesak.info/content/view/4619/158/

Sto se tice starine crkvi u Stocu i Mostaru...

U Stocu je dzamija napravljena preko crkve:

http://www.vjesnik.com/pdf/2002%5C05%5C10%5C12A12.PDF

Evo sto o lokalitetima crkvi u stolackom kraju govori inace Bosnjacima dragi prof. Marko Vego.

http://www.rb-donjahercegovina.ba/Default.aspx?id=2320

I samo da zavrsim sa staroscu crkve u Mostaru:

http://www.hercegovina.ba/hr/index.php?option=com_content&task=view&id=189&Itemid=99999999

-------
Gibonni - Hrvatski kraljevi

Rekose nam: Vi ste uvijek bili roblje
i povijest vasa nalik je na groblje
Na kojem niti pravog kriza nema

I to nam kazu a u sve klice: "lazu"
jer ja znam sto je bilo i kako je bilo

Ne razasute na sve cetir strane
Vec u mom srcu leze ukopane
Otaca mojih put i kosti sve!
Njih mrtvih ja sam zivi spomenik

Otaca mojih put i kosti
Put i kosti
Otaca mojih put i kosti
Put i kosti

nordea
01.07.2008., 21:21
Covjek ti je dobro rekao, radi se o dzamiji u Vrapcicima za koju vlasnik zemlje trazi uklanjanje:

http://www.bljesak.info/content/view/4619/158/

Sto se tice starine crkvi u Stocu i Mostaru...

U Stocu je dzamija napravljena preko crkve:

http://www.vjesnik.com/pdf/2002%5C05%5C10%5C12A12.PDF

Evo sto o lokalitetima crkvi u stolackom kraju govori inace Bosnjacima dragi prof. Marko Vego.

http://www.rb-donjahercegovina.ba/Default.aspx?id=2320

I samo da zavrsim sa staroscu crkve u Mostaru:

http://www.hercegovina.ba/hr/index.php?option=com_content&task=view&id=189&Itemid=99999999

-------
Gibonni - Hrvatski kraljevi

Rekose nam: Vi ste uvijek bili roblje
i povijest vasa nalik je na groblje
Na kojem niti pravog kriza nema

I to nam kazu a u sve klice: "lazu"
jer ja znam sto je bilo i kako je bilo

Ne razasute na sve cetir strane
Vec u mom srcu leze ukopane
Otaca mojih put i kosti sve!
Njih mrtvih ja sam zivi spomenik

Otaca mojih put i kosti
Put i kosti
Otaca mojih put i kosti
Put i kosti

ja te pitam koliko je stara crkva a ti meni pjesme...:kava:
hoces li napokon odgovoriti kad je napravljena crkva u capljini i stocu?

pjosip
02.07.2008., 07:03
ja te pitam koliko je stara crkva a ti meni pjesme...:kava:
hoces li napokon odgovoriti kad je napravljena crkva u capljini i stocu?

Crkva u Stocu ~ 12. stoljece.
Crkva u Capljini - kad se razvio i grad, prolaskom pruge. :kava:

okobrb
02.07.2008., 08:54

Jesu to oni Prebilovci i Klepci koji su nastradali kao osveta za ono što su Srbi učinili koji tjedan prije naseljima s druge strane Neretve. Raspitaj se malo o prvim pokoljima u staroj Jugi u WW2 pa onda lupaj gluposti.

malesevac
04.07.2008., 13:59
Jesu to oni Prebilovci i Klepci koji su nastradali kao osveta za ono što su Srbi učinili koji tjedan prije naseljima s druge strane Neretve. Raspitaj se malo o prvim pokoljima u staroj Jugi u WW2 pa onda lupaj gluposti.

Jel vas tako uce, da su 1941. Srbi krenuli da kolju Hrvate u NDH?

olimp
18.07.2008., 11:21
Bošnjaci u Hercegovini neće nestati.U dvije vitalne,hercegovačke općine,Konjicu i Jablanici,Bošnjaci su apsolutna većina.Dalje,u: Mostaru,Prozoru i Stocu,Bošnjaka živi veliki broj,stim da iz tih općina postoji velika bošnjačka dijaspora koje daje,i tek će dati značajna sredstva za razvoj tih naselja.U Mostaru Bošnjaci imaju i univerzitet i veliku teritoriju za širenje grada na istok.U doglednoj budućnosti broj Bošnjaka i Hrvata i gradu Mostaru ce se izjednačiti.Istočna Hercegovina je neatreaktivna i nije steta za Bošnjake.Naravno da će i Srbi seliti odatle,i da će u XX.Istoljeće Istočna Hercegovina ući sa 3 puta manje stanivnistva nego li sto je imala 1991g.U Čapljini ce Bosnjaci uvijek biti respektabilne manjina ,a tokom vremena ce su i u
Neumu obrazovati znacajna bosnjacka zajednica.Bošnjaci u Hercegovini jesu stradali,ali su stradali i u citavoj BiH.Treba imati na umu da su Bosnjaci kao narod trebali potuno nestati,da je to bio cilj cjelokupne srpske politike ,i politike Tuđmana i Bobana.Ne trba zaboraviti da je cjelukupna hrvatska oporba u vrujema rata bila protiv tuđmnove agrasije na BiH i protiv suradnje hvo i cetnika.Na žalost suradnja hvo sa četnicima najvise će štetiti upravo hrvatima BiH.Bošnjaci,koji si prosli su golgotu genocida ,izvukli su pouku,i u perspektivi ce se doci do toga da ce Bosnjaci ciniti preko 50%,pa i vise procenata stanovnistva BiH.Ukorijenjena mržnja hercegovačkih Hrvata prema Bosnjacima će se obiti o glavu upravo tim Hrvatima.Na žalost,jer bi ljudi trebali živjeti normalno,svako na svom,putem prirodnih zakona.

Dragan1986.
18.07.2008., 11:25
Bošnjaci u Hercegovini neće nestati.U dvije vitalne,hercegovačke općine,Konjicu i Jablanici,Bošnjaci su apsolutna većina.Dalje,u: Mostaru,Prozoru i Stocu,Bošnjaka živi veliki broj,stim da iz tih općina postoji velika bošnjačka dijaspora koje daje,i tek će dati značajna sredstva za razvoj tih naselja.U Mostaru Bošnjaci imaju i univerzitet i veliku teritoriju za širenje grada na istok.U doglednoj budućnosti broj Bošnjaka i Hrvata i gradu Mostaru ce se izjednačiti.Istočna Hercegovina je neatreaktivna i nije steta za Bošnjake.Naravno da će i Srbi seliti odatle,i da će u XX.Istoljeće Istočna Hercegovina ući sa 3 puta manje stanivnistva nego li sto je imala 1991g.U Čapljini ce Bosnjaci uvijek biti respektabilne manjina ,a tokom vremena ce su i u
Neumu obrazovati znacajna bosnjacka zajednica.Bošnjaci u Hercegovini jesu stradali,ali su stradali i u citavoj BiH.Treba imati na umu da su Bosnjaci kao narod trebali potuno nestati,da je to bio cilj cjelokupne srpske politike ,i politike Tuđmana i Bobana.Ne trba zaboraviti da je cjelukupna hrvatska oporba u vrujema rata bila protiv tuđmnove agrasije na BiH i protiv suradnje hvo i cetnika.Na žalost suradnja hvo sa četnicima najvise će štetiti upravo hrvatima BiH.Bošnjaci,koji si prosli su golgotu genocida ,izvukli su pouku,i u perspektivi ce se doci do toga da ce Bosnjaci ciniti preko 50%,pa i vise procenata stanovnistva BiH.Ukorijenjena mržnja hercegovačkih Hrvata prema Bosnjacima će se obiti o glavu upravo tim Hrvatima.Na žalost,jer bi ljudi trebali živjeti normalno,svako na svom,putem prirodnih zakona.

A to sto ce se Hrvatima odbiti od glavu nije krivica Bosanskih Hrvata nego iskljucivo Hercegovaca koji su forisrali tu Tudmanovu politiku.

pjosip
18.07.2008., 11:57
S obzirom kako se zovu - BOSNJACI, da li to znaci da oni ne pripadaju Hercegovini ?

Pessimus dux
18.07.2008., 11:59
S obzirom kako se zovu - BOSNJACI, da li to znaci da oni ne pripadaju Hercegovini ?
Ma tamo su valjda Hercegnjaci, a u Sandžaku Sandžaknjaci.:lol:

olimp
18.07.2008., 15:18
Bošnjaci su autohtoni narod Bosne i Hercegovine.Naravno da pripadaju Bosni i Hercegovini.To što nacisti ili ako ne nacisti onda ljudi koji nemaju znanja,smatraju da Bošnjaci ne pripadaju Mostaru isto kao i npr. Bugojnu,to je njihov problem.Pa to je isto kao kada bi neko rekao da Srbi ne pripadaju Hrecegovini jer to nije Srbija,Ili Srbi ne mogu živjet u Hrvatskoj jer to nije Srbija.Gluposti,patološke gluposti.Kako HRVATI NE MOGU ŽIVJET U DALMACIJI?Naravno da mogu.

Michael Collins
18.07.2008., 16:00
A to sto ce se Hrvatima odbiti od glavu nije krivica Bosanskih Hrvata nego iskljucivo Hercegovaca koji su forisrali tu Tudmanovu politiku.

Zašto su onda Bošnjaci ubijali i protjerivali Bosnace iz Bugojna,Travnika,Kaknja?

Nego, jel itko ima riječi pjesme "Put putuje Latif aga"?
To su Bošnjaci u romanu "Živi i mrtvi" navodno pjevali nakon pada neimenovanog gradića u knjizi?

Tahvil-pasa
18.07.2008., 16:58
Jarane google i 10 rezultata.

Put putuje Latif-aga x2
sa jaranom Sulejmanom x2

Moj jarane Sulejmane x2
jel' ti zao Banja Luke x2

Banjaluckih teferica
kraj Vrbasa aksamluka x2

pjosip
18.07.2008., 16:59
Zašto su onda Bošnjaci ubijali i protjerivali Bosnace iz Bugojna,Travnika,Kaknja?

To su Bošnjaci u romanu "Živi i mrtvi" navodno pjevali nakon pada neimenovanog gradića u knjizi?

Bosnjacka logika - zbog "Tudjman Milosevic" dogovora nek ispastaju - bake i djedovi... :s

Tahvil-pasa
18.07.2008., 17:02
Kad smo vec kod Hercegovine i nestanka Bosnjaka.

Petnaesta godišnjica zločina na Bivoljem Brdu

16. jula 1993. godine 12 bošnjačkih civila starije životne dobi odvedeni su iz svojih kuća, te ubijeni u jami rudnika “Dolovi”...

Na Bivoljem Brdu kod Čapljine sinoć je obilježena 15. godišnjica zločina počinjenog nad Bošnjacima ovog mjesta.

Program obilježavanja upriličen je na lokalitetu gdje su pripadnici Hrvatskog vijeća obrane (HVO) i Hrvatske vojske (HV) počinili zločin, u jami bivšeg rudnika “Dolovi”.

Članovima porodica 12 ubijenih Bošnjaka obratio se predstavnik Islamske zajednice (IZ) Mostar Nazif ef. Garib, koji je, između ostalog, kazao da se ovi događaji trebaju dostojanstveno obilježvati i ne zaboraviti sve ono što se desilo u prošlosti.

Predstavnik Organizacijskog odbora Ajman Šoše rekao je da porodice najviše boli činjenica da 15 godina od ovog ratnog zločina još niko nije izašao pred lice pravde.

Šesnaestog jula 1993. godine 12 civila bošnjačke nacionalnosti starije životne dobi odvedeni su iz svojih kuća, te ubijeni u jami rudnika “Dolovi”.

Nakon što su ubijeni, njihova tijela su spaljena.

Komisija za traženje nestalih Federacije BiH je 1999. godine pronašla posmrtne ostatke ubijenih osoba, nakon čega su dostojno sahranjeni u mjesnom haremu.

Rahmet im.

olimp
18.07.2008., 17:09
Zašto su onda Bošnjaci ubijali i projerivali Bosnace iz Bugojna,Travnika,Kaknja?

Dragi moj,sukobe u Bugojnu,Travniku i Kaknju je počeo HVO.Cilj HVO-a nije bio suživot Hrvata i Bošnjaka,već stvaranje etnički čistog prostora samo za Hrvate.Pa dragi moj,gdje god je Hrvata bilo malo u općinama sa bošnjačkom većinom,npr.u Tuzli,Lukavcu,Živinicama.........,sva su hrvatska sela ostala čitava,i sela i ljudi.Sukob je bio tamo gdje ga je HVO htio.Treba biti realan.

dudu
19.07.2008., 01:58
Dragi moj,sukobe u Bugojnu,Travniku i Kaknju je počeo HVO.Cilj HVO-a nije bio suživot Hrvata i Bošnjaka,već stvaranje etnički čistog prostora samo za Hrvate.Pa dragi moj,gdje god je Hrvata bilo malo u općinama sa bošnjačkom većinom,npr.u Tuzli,Lukavcu,Živinicama.........,sva su hrvatska sela ostala čitava,i sela i ljudi.Sukob je bio tamo gdje ga je HVO htio.Treba biti realan.

Dragi moj,sukobe u Bugojnu,Travniku i Kaknju je počela ABIH.Cilj ABIH-a nije bio suživot Hrvata i Bošnjaka,već stvaranje etnički čistog prostora samo za Bošnjake.Pa dragi moj,gdje god je Bošnjaka bilo malo u općinama sa hrvatskom većinom,npr.u Livnu,Tomislavgradu,Orašju.........,sva su bošnjačka sela ostala čitava,i sela i ljudi.Sukob je bio tamo gdje ga je ABIH htjela.Treba biti realan.

:kava:

patriot
19.07.2008., 02:08
sta niste onda srednju bosnu za dan uzeli kad ste takve mudonje:lol:..daj molim te..vi niste deblokadu sarajeva mogli napraviti,a ti trabunjas nesta o nama kao pickicama..olimp nas cilj je bio koji to tocno u srednjoj bosni..iako malobrojni naspram armije 1:6 i nikakve logistike kod nekog buduceg rata i stavranja enkalava,sto se znalo prije pocetka,mi ipak vas odlucuijemo napasti:rofl:..jebote,al smo supermani:D

TomislavM
19.07.2008., 12:04

Kao i Hrvati u srednjoj Bosni.

JustForFun
22.07.2008., 14:27
sori što upadam, ali naslov me privukao, a ne da mi se čitati, može li netko u kratko reći o čemu se ovdje priča

kako to da Bošnjaci nestaju u Hercegovini?

jeli isto kao što nestaju Hrvati u srednjoj Bosni ili je tema kompleksnija?

Constatinopol
22.07.2008., 14:36
sori što upadam, ali naslov me privukao, a ne da mi se čitati, može li netko u kratko reći o čemu se ovdje priča

kako to da Bošnjaci nestaju u Hercegovini?

jeli isto kao što nestaju Hrvati u srednjoj Bosni ili je tema kompleksnija?Bošnjaci su u većem dijelu Hercegovine manjina i tamo pomalo nestaju,ali se i povećava njihov broj u Jablanici i Konjicu.

JustForFun
22.07.2008., 14:37
evo malo sam škicnula detaljnije

šta ovaj hodža hoće?

pa to su "normalne" demografske mjene poslje rata

u srednjoj Bosni su doslovno pusta hrvatska sela i prazne kuće, ljudi su se iselili vani ili u Hercegovinu, napravili kuće u Hercegovini, kako je povratak bio nemoguć desetak godina (i dan dana je jer ne možeš dobiti posao tamo gdje su Muslimani u većini) ljudi su se poženili, poudali i nastanili u Hrcegovini i u drugim djelovima gdje je većinsko hrvatsko stanovništvo
tako je vjerojatno i sa Bošnjacima

možda je tako najbolje, možda bude više mira u BiH

Zapadni_Mostar
22.07.2008., 14:55

Sad slijede velike, velike ispravke!

U Stocu Bošnjaka ima 4041, a Hrvata 7044. Povratak Bošnjaka je završio tj. vratilo se samo 4 tisuće ljudi i to većinom starije starosne dobi. Naravno ima i mlađih, ali njih je znatno manje.

Čapljina i Neum su hrvatski, a neznam kakvu respektabilnu bošnjačku manjinu spominješ?

Što se tiče Mostara, "stolnog hrvatskog grada u Bosni i Hercegovini" kako ga sami Bošnjaci provokatorski nazivaju, u toj općini Hrvati su većina i tako će ostati još dugo vremena. Općina Mostar sada ima max. 110.000 stanovnika, 65.000 su Hrvati, 40.000 Bošnjaci i 5.000 Ostali. Hrvata je svake godine više jer dolaze studenti iz sreednje Bosne i ostalih krajeva, ali u tom slučaju Mostar je samo tranzitna točka. Hrvati imaju jači prirodni priraštaj (pozitivan je), dok je u Bošnjaka prirodni priraštaj negativan. A što se tiče velike teritorije za širenje grada na istok, to je velika poljana na sjevernom ulazu u istočni Mostar, kod vojarne Sjeverni logor. Ubrzo bi se trebao početi graditi most koji će spojiti Ulicu kralja Tomislava (najveću ulicu u našem hrvatskom Mostaru) sa magistralnom cestom M-17 i kad se to odradi, ta teritorija za širenje grada može postati miješana (i hrvatska i bošnjačka). A što se tiče širenja grada Mostara, na to ćemo se načekati pa sigurno jedno 20 i više godina.

U mostarskoj općini Bošnjaci su u većini samo u sjevernom dijelu, istočnom dijelu grada Mostara i jednim južnim dijelom općine.

Sjeverni dio općine Mostar

Na sjeveru općine Bošnjaci su većina u Drežnici, Kutilivču, Humilišanima, Podgoranima i Vrapčićima. Potoci (često nazivani Bijelo Polje) su pola bošnjački - pola hrvatski. Hrvati su većina u Vojnu, Raštanima i Orlacu.

Grad Mostar

Hrvati su većina u zapadnom (većem) dijelu grada, a Bošnjaci u istočnom. Veća prigradska naselja: Ilići i Cim, koja se nalaze na desnoj obali Neretve, ispod brda Žovnice kojim ide cesta za Široki Brijeg, su hrvatska. Naselja koja se nalaze blizu granice sa širokobriješkom općinom: Polog, Sovići, Sretnice također su hrvatska!

Južni dio općine Mostar

Hrvati su većina u najvećem mostarskom predgrađu Rodoču, Jasenici, Čulama, Ortiješu, Buni, Žitomislićima, Slipčićima, Krivodolu. U Gnojnicama je blaga većina Bošnjaka, a Srbi su većina samo u Bačevićima. Bošnjaci su većina u Podveležu, Vranjevićima i Blagaju.

Zapadni_Mostar
22.07.2008., 20:59
evo malo sam škicnula detaljnije

šta ovaj hodža hoće?

pa to su "normalne" demografske mjene poslje rata

u srednjoj Bosni su doslovno pusta hrvatska sela i prazne kuće, ljudi su se iselili vani ili u Hercegovinu, napravili kuće u Hercegovini, kako je povratak bio nemoguć desetak godina (i dan dana je jer ne možeš dobiti posao tamo gdje su Muslimani u većini) ljudi su se poženili, poudali i nastanili u Hrcegovini i u drugim djelovima gdje je većinsko hrvatsko stanovništvo
tako je vjerojatno i sa Bošnjacima

možda je tako najbolje, možda bude više mira u BiH

Nažalost, tako je. Srednja Bosna, svakog dana postaje sve više bošnjačka.

JustForFun
23.07.2008., 10:13
Nažalost, tako je. Srednja Bosna, svakog dana postaje sve više bošnjačka.

srećom, naši Bosanski hrvati nemaju namjeru prodavat svoju zemlju u Bosni, možda ne žive tamo kao prije, ali hrvatska gruda je uvijek hrvatska i to je najvažnije, možda s vremenom dođe i do mjena pa se netko od potomaka tamo vrati

ili ćemo bar ići na godišnji

ja ih poznajem dosta, većina ih sređuje kuće koje su ostavili prazne i koje su bile opljačkane i demolirane, ali sada su obnovljene

Zapadni_Mostar
24.07.2008., 14:05
srećom, naši Bosanski hrvati nemaju namjeru prodavat svoju zemlju u Bosni, možda ne žive tamo kao prije, ali hrvatska gruda je uvijek hrvatska i to je najvažnije, možda s vremenom dođe i do mjena pa se netko od potomaka tamo vrati

ili ćemo bar ići na godišnji

ja ih poznajem dosta, većina ih sređuje kuće koje su ostavili prazne i koje su bile opljačkane i demolirane, ali sada su obnovljene

Meni je žao Hrvata Srednje Bosne isto tako što mi je žao Hrvata Bosanske Posavine. Tužno je danas gledati kako Srednja Bosna svakog dana postaje sve više bošnjačka, a ja stojim ponosno u Hercegovini, za koju nema straha, ona je bila i bit će hrvatska. Nažalost, doći će vrijeme kad će Bošnjaci postati većina u pojedinim današnjim hrvatskim općinama u Srednjoj Bosni.

Što se tiče hrvatskog prostora u BiH, to su Hercegbosanska, Zapadnohercegovačka, Posavska i Hercegovačko-nertvanska županija. U HBŽ-u one tri srpske sa slabim natalitetom uskoro će postati nacionalni park ili park prirode :D, ali će ostati u hrvatskim rukama. U ostatku HBŽ-a te u ZHŽ-u i PŽ-u Hrvati su većina i tako će i ostati. Mi Hrvati najviše moramo stisnuti Bošnjake u HNŽ-u, mi smo većina, to ćemo i ostati no cilj Hrvata bi trebao biti da postanu još veća većina u Mostaru i Stocu. Kad se to dogodi, Hrvati će imati veliku većinu u Čapljini, Čitluku, Mostaru, Neumu, Stocu, Prozor-Rami i Ravnom. To znači da će Bošnjacima ostati većina samo u Jablanici i Konjicu i nek' tu to tako i ostane. To znači da će u HNŽ-u biti omjer 7 hrvatskih općina naspram 2 bošnjačke i tako će naša većina u HNŽ-u postati veća, jača i nadmoćnija! :top:

JustForFun
24.07.2008., 14:10
naravno da će tako biti, pa Bosanski Hrvati iz Srednje Bosne nastanjeni u Ortiješu, Žitu, Šuškovom i Bobabnovom itd tek su se počeli razmnožavat, bit će nas svakim danom sve više, vidjet ćeš

i meni je žao srednje Bosne, što je najgore da bar idu naprijed ti Bošnjaci, već nazad, samo se više zatupljivaju, a nikakvi poduzetnici nisu

ja se nadam da će se naši potomci nekad vratiti u te krajeve i ponovno naseliti hrvatsku zemlju

Zapadni_Mostar
24.07.2008., 14:13
naravno da će tako biti, pa Bosanski Hrvati iz Srednje Bosne nastanjeni u Ortiješu, Žitu, Šuškovom i Bobabnovom itd tek su se počeli razmnožavat, bit će nas svakim danom sve više, vidjet ćeš

i meni je žao srednje Bosne, što je najgore da bar idu naprijed ti Bošnjaci, već nazad, samo se više zatupljivaju, a nikakvi poduzetnici nisu

ja se nadam da će se naši potomci nekad vratiti u te krajeve i ponovno naseliti hrvatsku zemlju

NADA UMIRE POSLJEDNJA!

Uvijek hrvatska Srednja Bosna i Bosanska Posavina!

bueno
24.07.2008., 14:49
Bosnjaci ce najkasnije za 20 godina biti absolutna vecina u HNK.
Savrsena klima i bolji ekonomski uslovi ce dovesti do unutardrzavnih migracija iz Bosne u Hercegovinu.Sad mozda ne izgleda tako, ali kada stvari dodju na svoje mjesto.:)

divizija
24.07.2008., 15:16
prije će biti da će odatle krenut migracije prema sjeveru. nisam baš siguran u to da će ikada bošnjaci seliti na jug, nikada ni nisu, uvijek je bilo obrnuto. čak bi prije rekao da će gravitacijski potencijal sarajeva djelovat na konjic i nešto manje jablanicu. roijeratne migraicje su uvijek išle u tom smjeru, a ne obratno.
bošnjacima bi iblo pametnije da unutardržavne migracije pokrenu prema RS, a ne da uvijek gledaju kako će se poširit na hrvatske prostore. recimo u srednjoj bosni ima danas peko 40 000 bošnjaka iz RS.

Tel Aviv
24.07.2008., 15:24
prije će biti da će odatle krenut migracije prema sjeveru. nisam baš siguran u to da će ikada bošnjaci seliti na jug, nikada ni nisu, uvijek je bilo obrnuto. čak bi prije rekao da će gravitacijski potencijal sarajeva djelovat na konjic i nešto manje jablanicu. roijeratne migraicje su uvijek išle u tom smjeru, a ne obratno.
bošnjacima bi iblo pametnije da unutardržavne migracije pokrenu prema RS, a ne da uvijek gledaju kako će se poširit na hrvatske prostore. recimo u srednjoj bosni ima danas peko 40 000 bošnjaka iz RS.

Nije, pametnije im je da se okrenu Neumu, tamo je izlaz na more. :kava:

Constatinopol
24.07.2008., 15:29
More okruženo sa sve 4 strane svijeta Hrvatskom. Jakog mi pogotka! Neum je ako se isključi cesta nevažan. Mi ako ikada opet budemo napadnuti s istoka,znamo da je zaleđe Dubrovnika i Dalmacije teritorij s kojeg se imamo pravo braniti.

Herc_
24.07.2008., 15:33

Nemojte na nas samo. Savet dana. :lol:

Njihove migracije ce ici u trougao Sarajevo-Tuzla-Zenica. I to iz cele Bih ce ici tamo migracije, kao i iz CG i Srb. Njihov udeo ce se povecati u Bih ali ce im slabit udeo u mnogim opstinama.

Srednja Bosna ce biti sigurno bosnjacka i N.Travnik, i Jajce (koje je i sad ali ga vi dosta i svojatate) i Busovaca, i Vitez. Vi cete se drzati nesto duze samo u Kresevu i Kiseljaku. Zao mi je ali tako je.

Tako ce se vremenom stvoriti skoro potpuno odvojene celine uz neke manje enklave. Iako je i sad prilicno odvojeno sa izuzetkom prilicno mesane Srebnje Bih.

Constatinopol
24.07.2008., 15:35
Bošnjaci u Hercegovini nestajuMožda je to božja kazna hercegovačkim Muslimanima jer se nazvaše Bošnjacima=Bosancima :ne zna:

bueno
24.07.2008., 15:38
To nema veze sa hrvatskim ili srpskim teritorijama, nego sa cinjenicom da je Hercegovina zbog klime i blizine mora mnogo ugodnija za zivot nego, recimo Podrinje(osim mozda za srcane bolesnike). Kada kazem Hercegovina mislim i na Trebinje a sto se tice ostatka istocne RS, on ce na zalost ili na neciju radost biti jedan veliki prirodni rezervat za koju deceniju.

olimp
24.07.2008., 16:58
Sad slijede velike, velike ispravke!

U Stocu Bošnjaka ima 4041, a Hrvata 7044. Povratak Bošnjaka je završio tj. vratilo se samo 4 tisuće ljudi i to većinom starije starosne dobi. Naravno ima i mlađih, ali njih je znatno manje.

Čapljina i Neum su hrvatski, a neznam kakvu respektabilnu bošnjačku manjinu spominješ?

Što se tiče Mostara, "stolnog hrvatskog grada u Bosni i Hercegovini" kako ga sami Bošnjaci provokatorski nazivaju, u toj općini Hrvati su većina i tako će ostati još dugo vremena. Općina Mostar sada ima max. 110.000 stanovnika, 65.000 su Hrvati, 40.000 Bošnjaci i 5.000 Ostali. Hrvata je svake godine više jer dolaze studenti iz sreednje Bosne i ostalih krajeva, ali u tom slučaju Mostar je samo tranzitna točka. Hrvati imaju jači prirodni priraštaj (pozitivan je), dok je u Bošnjaka prirodni priraštaj negativan. A što se tiče velike teritorije za širenje grada na istok, to je velika poljana na sjevernom ulazu u istočni Mostar, kod vojarne Sjeverni logor. Ubrzo bi se trebao početi graditi most koji će spojiti Ulicu kralja Tomislava (najveću ulicu u našem hrvatskom Mostaru) sa magistralnom cestom M-17 i kad se to odradi, ta teritorija za širenje grada može postati miješana (i hrvatska i bošnjačka). A što se tiče širenja grada Mostara, na to ćemo se načekati pa sigurno jedno 20 i više godina.

U mostarskoj općini Bošnjaci su u većini samo u sjevernom dijelu, istočnom dijelu grada Mostara i jednim južnim dijelom općine.

Sjeverni dio općine Mostar

Na sjeveru općine Bošnjaci su većina u Drežnici, Kutilivču, Humilišanima, Podgoranima i Vrapčićima. Potoci (često nazivani Bijelo Polje) su pola bošnjački - pola hrvatski. Hrvati su većina u Vojnu, Raštanima i Orlacu.

Grad Mostar

Hrvati su većina u zapadnom (većem) dijelu grada, a Bošnjaci u istočnom. Veća prigradska naselja: Ilići i Cim, koja se nalaze na desnoj obali Neretve, ispod brda Žovnice kojim ide cesta za Široki Brijeg, su hrvatska. Naselja koja se nalaze blizu granice sa širokobriješkom općinom: Polog, Sovići, Sretnice također su hrvatska!

Južni dio općine Mostar

Hrvati su većina u najvećem mostarskom predgrađu Rodoču, Jasenici, Čulama, Ortiješu, Buni, Žitomislićima, Slipčićima, Krivodolu. U Gnojnicama je blaga većina Bošnjaka, a Srbi su većina samo u Bačevićima. Bošnjaci su većina u Podveležu, Vranjevićima i Blagaju.

Nisi me razumio.U Konjicu i Jablanici ima više Bošnjaka,nego li Hrvata u Neumu,Čapljini,Čitluku i Stocu zajedno.U gradu Stocu ima više Bošnjaka nego Hrvata,a nekretnina je apsolutno Bošnjačka.U dogledno vrijeme u gradu Stocu će ostati tek mali broj Hrvata,obzirom da Hrvati nikad i nisu živjeli u Stocu i nemaju nikakve veze sa tim gradom.U gradu Prozoru je odnos pola-pola,a u toku ljeta Prozor je apsolutni bošnjački.Jaka bošnjačka dijaspora gradi velike kuće u Prozoru,te će ekonomski podić bošnjački Prozor.Grad Mostar nije nikakav stolni hrvatski grad,već simbol hrvatskog barbarizma,bezumlja,divljaštva.Mostar je u svijetu poznat po Neretvi,STAROM MOSTU,Veležu i stravičnim zločinima HVO-a i HV-a.Zbog tih stravičnih zločina danas Hrvata ima više nego Bošnjaka u Mostaru,ali Bošnjaka ima jako mnogo,i u budućnosti će Bošnjaci biti većina i u Mostaru.Što se tiče Čapljine tu će uvijek postojati bošnjačka manjina,što Bošnjacima i ne smeta jer su Hrvati i bili većina u tom gradu.Bošnjaci žive na svim,vole svoju Čapljinu i vole svoja sela.Nisi dobro vidio,za Neum nisam ni rekao.Neum i Čitluk su uvijek bili hrvatski i tako će i ostat.Bez obzira što mrziš moj narod,živio ti meni.Mi :kava:smo preživjeli genocid,i četnički i vaš.Mi jačamo,volimo svoju zemlju,vas ne mrzimo,ali vam ni pedalj naše zemlje ne damo.:top:

frane2110
24.07.2008., 17:18
Nisi me razumio.U Konjicu i Jablanici ima više Bošnjaka,nego li Hrvata u Neumu,Čapljini,Čitluku i Stocu zajedno.U gradu Stocu ima više Bošnjaka nego Hrvata,a nekretnina je apsolutno Bošnjačka.U dogledno vrijeme u gradu Stocu će ostati tek mali broj Hrvata,obzirom da Hrvati nikad i nisu živjeli u Stocu i nemaju nikakve veze sa tim gradom.U gradu Prozoru je odnos pola-pola,a u toku ljeta Prozor je apsolutni bošnjački.Jaka bošnjačka dijaspora gradi velike kuće u Prozoru,te će ekonomski podić bošnjački Prozor.Grad Mostar nije nikakav stolni hrvatski grad,već simbol hrvatskog barbarizma,bezumlja,divljaštva.Mostar je u svijetu poznat po Neretvi,STAROM MOSTU,Veležu i stravičnim zločinima HVO-a i HV-a.Zbog tih stravičnih zločina danas Hrvata ima više nego Bošnjaka u Mostaru,ali Bošnjaka ima jako mnogo,i u budućnosti će Bošnjaci biti većina i u Mostaru.Što se tiče Čapljine tu će uvijek postojati bošnjačka manjina,što Bošnjacima i ne smeta jer su Hrvati i bili većina u tom gradu.Bošnjaci žive na svim,vole svoju Čapljinu i vole svoja sela.Nisi dobro vidio,za Neum nisam ni rekao.Neum i Čitluk su uvijek bili hrvatski i tako će i ostat.Bez obzira što mrziš moj narod,živio ti meni.Mi :kava:smo preživjeli genocid,i četnički i vaš.Mi jačamo,volimo svoju zemlju,vas ne mrzimo,ali vam ni pedalj naše zemlje ne damo.:top:

kakve nebuloze boze svetih ! :eek:
kao prvo nije siguro da ima vise muslimana u Konjicu i Jablanici nego li Hrvata u Neum,Stolac,Capljina i Citluk zajedno .

da mi je znati po cemu zakljucujes da je vise muslimana nego Hrvata u gradu Stocu ?? pogotovo sad kad su brojni doseljenici iz srednje Bosne ,a vas vjerski voda tvrdi da vas nema vise od 3500 u cijeloj opcini .o kojoj ti bosnjackoj vecini laprdas ?
bilo je oko 700 Hrvata u gradu Stolac prije rata ,katolicka crkva postoji vise od 100 godina ,toliko o nebulozama da nije nikad bilo Hrvata:kava:

u gradu Prozor hrvata ima preko 70% ,kakvi pola/pola ?:rofl: nemoj se sramotiti

ali Bošnjaka ima jako mnogo,i u budućnosti će Bošnjaci biti većina i u Mostaru.
da mi je znati kako vi to namjeravate postati vecina ? :rolleyes:

bez_respekta
24.07.2008., 21:38
Jos jedan dokaz da se Bosnjaci odricu Hercegovine. :flop:

http://img2.hostingpics.net/pics/416598Mahmutovic.jpg

Zapadni_Mostar
24.07.2008., 22:03

Aj bola idi na forum.ba, ako to ikako postoji!

Općina Konjic - 32.000 stanovnika, 92 % Bošnjaci
Općina Jablanica - 13.030 stanovnika, 96 % Bošnjaci
Ukupno: 45.030 stanovnika, preko 95 % Bošnjaci

Općina Čitluk - 15.083 stanovnika, 98 % Hrvati
Općina Čapljina - 27.882 stanovnika, 95 % Hrvati
Općina Stolac - 11.941 stanovnika, 60 % Hrvati
Općina Ravno - 1.771 stanovnika, 96 % Hrvati
Ukupno: 56.667 stanovnika, preko 85-90 % Hrvati

U Općini Stolac je završen povratak izbjeglica, znači što vas se vratilo, vratilo. I to se većinom vratilo starije stanovništvo, naravno ima i djece, ali manje nego starijih. Hrvati su većina i ta će se većina u budućnosti još više pojačavati.

Prozor-Rama je uvijek bila hrvatska i tako će i ostati. Kakvu bola dijasporu spominješ? 'Ko će ti pravit' kuće i za kog će praviti? U Prozoru kuće mogu praviti samo za Hrvate jer je njih svakog dana više, a vas manje! :2up:

http://i252.photobucket.com/albums/hh13/tomba17_photos/Etnicke%20Zemljovide/mostar-hrvati-markotic.jpg

Samo pogledaj tu kartu. Od 1879. godine Mostar je hrvatski, Hrvati su bili većina na popisima 1879., 1885., 1895., 1910., 1921., 1931., 1948., 1953., 1961., 1981. Bošnjaci su bili većina samo na popisima 1971. i 1991. zbog toga jer su 1971. prekrojene granice mostarske općine na štetu Hrvata, a 1991. postotak Hrvata se brže smanjio od postotka Bošnjaka.

„Ne smetaju oni nama zato što su Hrvati, i među nama ih ima, kao što i u Ultrasima ima Bošnjaka. Pitanje sukoba među navijačima u prvom redu je tko će biti glavni u gradu“ pojašnjava pripadnik Red Army-ja, „s druge strane boli nas što Velež još uvijek igra u Vrapčićima a naši navijači su izrevoltirani i teškom socio-ekonomskom situacijom jer je evidentno kako je zapadni dio grada usmjeren ka napretku dok istočni dio polako izumire.“ - Pripadnik Red Army-ija, jedan od važnijih u KN RA Mostar

Sam ti sunarodnjak kaže, a evo ja ću ti još bolje objasniti; Općina Mostar - 110.000 stanovnika, Hrvati 65.000, Bošnjaci 40.000, Srbi i ostali 5.000. Kažeš sve vas je više! :lol: Pa bola ovdje je vas je ta ista "jaka dijaspora" što konta graditi kuće za Bošnjake po Prozoru zajebala. Dosta vas se iselilo u Norvešku i skandinavske zemlje i Mostar je jedna od općina u kojoj Bošnjaci od rata imaju negativan, a Hrvati pozitivan prirodni priraštaj. Bogu fala! :mig: Još moram reći da u Mostar dolazi velik broj Hrvata iz Srednje Bosne, i Hrvatski Mostar je u jesen, zimu, proljeće pun studenata!

Pa normala da će ostati! Čitluk, Čapljina, Neum su uvijek bili hrvatski i tako će i ostati. A u Čapljini će vas svakim danom biti manje i manje!

Bola ne mrzim te, što ću te mrzit iako bih trebao. Ono drama mi smo obranili Srednju Bosnu i Hercegovinu od Srba, a vi ste nam to lijepo vratili žestokim sukobom u kojem je protjerano 150.000 Hrvata i mi smo preživjeli vaš genovid, a ne vi naš! :top: Nije to tvoja zemlja, to je i moja zemlja i nemaš ti meni šta davati kad je to i moje! Bosna i Hercegovina je bošnjačka, srpska i hrvatska, kad ćete to jednom shvatiti? :top:

hercegovac1981
25.07.2008., 09:32
Aj bola idi na forum.ba, ako to ikako postoji!

Općina Konjic - 32.000 stanovnika, 92 % Bošnjaci
Općina Jablanica - 13.030 stanovnika, 96 % Bošnjaci
Ukupno: 45.030 stanovnika, preko 95 % Bošnjaci

Općina Čitluk - 15.083 stanovnika, 98 % Hrvati
Općina Čapljina - 27.882 stanovnika, 95 % Hrvati
Općina Stolac - 11.941 stanovnika, 60 % Hrvati
Općina Ravno - 1.771 stanovnika, 96 % Hrvati
Ukupno: 56.667 stanovnika, preko 85-90 % Hrvati

U Općini Stolac je završen povratak izbjeglica, znači što vas se vratilo, vratilo. I to se većinom vratilo starije stanovništvo, naravno ima i djece, ali manje nego starijih. Hrvati su većina i ta će se većina u budućnosti još više pojačavati.

Prozor-Rama je uvijek bila hrvatska i tako će i ostati. Kakvu bola dijasporu spominješ? 'Ko će ti pravit' kuće i za kog će praviti? U Prozoru kuće mogu praviti samo za Hrvate jer je njih svakog dana više, a vas manje! :2up:

http://i252.photobucket.com/albums/hh13/tomba17_photos/Etnicke%20Zemljovide/mostar-hrvati-markotic.jpg

Samo pogledaj tu kartu. Od 1879. godine Mostar je hrvatski, Hrvati su bili većina na popisima 1879., 1885., 1895., 1910., 1921., 1931., 1948., 1953., 1961., 1981. Bošnjaci su bili većina samo na popisima 1971. i 1991. zbog toga jer su 1971. prekrojene granice mostarske općine na štetu Hrvata, a 1991. postotak Hrvata se brže smanjio od postotka Bošnjaka.

„Ne smetaju oni nama zato što su Hrvati, i među nama ih ima, kao što i u Ultrasima ima Bošnjaka. Pitanje sukoba među navijačima u prvom redu je tko će biti glavni u gradu“ pojašnjava pripadnik Red Army-ja, „s druge strane boli nas što Velež još uvijek igra u Vrapčićima a naši navijači su izrevoltirani i teškom socio-ekonomskom situacijom jer je evidentno kako je zapadni dio grada usmjeren ka napretku dok istočni dio polako izumire.“ - Pripadnik Red Army-ija, jedan od važnijih u KN RA Mostar

Sam ti sunarodnjak kaže, a evo ja ću ti još bolje objasniti; Općina Mostar - 110.000 stanovnika, Hrvati 65.000, Bošnjaci 40.000, Srbi i ostali 5.000. Kažeš sve vas je više! :lol: Pa bola ovdje je vas je ta ista "jaka dijaspora" što konta graditi kuće za Bošnjake po Prozoru zajebala. Dosta vas se iselilo u Norvešku i skandinavske zemlje i Mostar je jedna od općina u kojoj Bošnjaci od rata imaju negativan, a Hrvati pozitivan prirodni priraštaj. Bogu fala! :mig: Još moram reći da u Mostar dolazi velik broj Hrvata iz Srednje Bosne, i Hrvatski Mostar je u jesen, zimu, proljeće pun studenata!

Pa normala da će ostati! Čitluk, Čapljina, Neum su uvijek bili hrvatski i tako će i ostati. A u Čapljini će vas svakim danom biti manje i manje!

Bola ne mrzim te, što ću te mrzit iako bih trebao. Ono drama mi smo obranili Srednju Bosnu i Hercegovinu od Srba, a vi ste nam to lijepo vratili žestokim sukobom u kojem je protjerano 150.000 Hrvata i mi smo preživjeli vaš genovid, a ne vi naš! :top: Nije to tvoja zemlja, to je i moja zemlja i nemaš ti meni šta davati kad je to i moje! Bosna i Hercegovina je bošnjačka, srpska i hrvatska, kad ćete to jednom shvatiti? :top:

Za Čapljinu si pretjerao i što se ukupnog stanovništva tiče i što se udjela Hrvata tiče. Ostalo je manje-više u redu. Pusti jadnike nek se koprcaju. Šta ćeš, veliki im apetiti a realnost surova.

Zapadni_Mostar
25.07.2008., 10:14
Za Čapljinu si pretjerao i što se ukupnog stanovništva tiče i što se udjela Hrvata tiče. Ostalo je manje-više u redu. Pusti jadnike nek se koprcaju. Šta ćeš, veliki im apetiti a realnost surova.

Dobro, ali u Čapljini su Hrvati iznad 70-75, možda čak i 80 % ukupnog stanovništva, ja mislim!

nordea
25.07.2008., 10:50
Crkva u Stocu ~ 12. stoljece.
Crkva u Capljini - kad se razvio i grad, prolaskom pruge. :kava:

Crkva u stocu je stara 30-40 godina a napravljena je tako sto su bosnjaci poklonili hrvatima svoje basce kako bi ovi napravili crkvu. otidji-vidi.
Crkva u Capljini je napravljena tek onda kada je bio dovoljan broj katolika u capljini a to se desilo oko 70-tih godina. Tu zemlju su opet poklonili bosnjaci i to fazlagici da se napravi crkva.
Eh sad, imas znaci stare crkve pravoslavne, imas stare dzamije a tek nove crkve katolicke.
to je pravo stanje stvari u dolini neretve. Austrougarska (ako je uopste tacno to sto si rekao za pravoslavnu crkvu) je vidjela potreu da pravoslavcima izgradi pravoslavnu crkvu (uz onu u zitomislicima), ali nije bio dovoljan broj katolika tamo pa im nije ni napravila crkvu.
inace, lekcija broj jedan za bosnjake Stoca i Capljine: ne poklanjajte basce onima koji ce vas etnicki ocistiti 30 godina poslije.

nordea
25.07.2008., 10:51
Dobro, ali u Čapljini su Hrvati iznad 70-75, možda čak i 80 % ukupnog stanovništva, ja mislim!

sto se capljine tice, hrvati su vjerovatno i 95% sada. nema tamo nikoga.

nordea
25.07.2008., 10:54
inace sto se mostara i popisa tice, bili ste vecina tamo i to ogromna samo dokle su se Bosnjaci morali izjasnjavati kao Hrvati. Cim su dobili priliku da se izjasnjavaju IKAKO drugacije, pa makar i kao Musliman, ostali ste ono sto ste i bili-manjina. Morali ste isprazniti citavu srednju Bosnu i nastaniti ih u Mostaru te ih vezati na 25 godina kako bi postali vecina u Mostaru.

Apple cut
25.07.2008., 11:03
lekcija broj jedan za bosnjake Stoca i Capljine: ne poklanjajte basce onima koji ce vas etnicki ocistiti 30 godina poslije.

Pa ti nisi normalan,

Eto, vrati ili povrati čitavo podrinje bošnjacima koja je "slučajno" pala u ruke srba pa onda nešto savijetuj

A šta sa zamljom koja poklonjene bošnja...mislim muslimanima diljem Hrvatske a i u dijelovima BiH

JustForFun
25.07.2008., 11:14
inace sto se mostara i popisa tice, bili ste vecina tamo i to ogromna samo dokle su se Bosnjaci morali izjasnjavati kao Hrvati. Cim su dobili priliku da se izjasnjavaju IKAKO drugacije, pa makar i kao Musliman, ostali ste ono sto ste i bili-manjina. Morali ste isprazniti citavu srednju Bosnu i nastaniti ih u Mostaru te ih vezati na 25 godina kako bi postali vecina u Mostaru.

a Hrvati su ispraznili srednju Bosnu? :confused::confused::kava:

JustForFun
25.07.2008., 11:24
Crkva u Capljini je napravljena tek onda kada je bio dovoljan broj katolika u capljini a to se desilo oko 70-tih godina.

ne serki

čapljina je bila nerazvijena i sela su bila jača središta od grada i u skladu s tim u okolnim selima su bile crkve i čapljina je potpadala pod jednu od župa, mislim selo Gabelu koja je 6 km udaljena od centra grada čapljine i tamo se išlo u crkvu iz svih ostalih mjesta

naravnom razvojem grada i mogućnosti u svakom iole većem mjestu napravljena je crkva pa tako i u čapljini

uostalom, vezano za sve ostalo šta si pisala, sad ti je tako i tako će ostati, kao što stoje prazna hrvatska sela po Bosni tako smo sad većina u Hercegovini i to ti i nitko ne može promijeniti

i svaka čast vlastima na potezu koji su dali ljudima zemlju da naprave kuće, i nije istina da su ljudi vezani na 25 godina, danas se već zemlja može podvest 1/1, evo ja sam nedavno u katastru uvela na sebe i muža parcelu od 4.500 kvadrata sa kućom i ako nam je volja, možemo gdje hoćemo, a zemlja je uvijek naša

dapače pored formalnog ugovora sa općinama, zemlja se prodavala, tako da su Bosanci kojima se ne sviđa u Hercegovini bez problema prodavali dodjeljeno zemljište, ljudi nisu vezani ugovorom, već su vezani životnim prilikama koje im nudi dolina Neretve, dok bi u Bosni u onom Balinluku radili za 300 maraka, ako i to, ako bi ih tko zaposlio (a teško, možda u firmama koje drže Hrvati), rade za tisuću maraka i više u Hercegobvini i imaju bolje uvjete za život i za djecu koja uče svoj jezik u kulturu, a ne da hodaju gore i prepadaju se zabulanih baba

i većina onih koje poznajem, a poznajem ih puno, je obnovila svoje kuće u Bosni, ali nema želje da se vrati to ti je kao Njemačka i Albanija, a većina ih kaže to nije grad koji sam poznavao, sad je sve prljavao i ljudi koji su bili nekad civilizirani sad zabulavaju svoje žene i kćerke i ljudi ne žele to gledati i nemaju potrebe kad ovdje žive među svojim narodom i imaju svoj komad zemlje i kuću i priliku da njeguju svoju kulturu i zarađuju i žive kao ljudi,a ne kao sirotinja

frane2110
25.07.2008., 11:39
Crkva u stocu je stara 30-40 godina a napravljena je tako sto su bosnjaci poklonili hrvatima svoje basce kako bi ovi napravili crkvu. otidji-vidi.
Crkva u Capljini je napravljena tek onda kada je bio dovoljan broj katolika u capljini a to se desilo oko 70-tih godina. Tu zemlju su opet poklonili bosnjaci i to fazlagici da se napravi crkva.
Eh sad, imas znaci stare crkve pravoslavne, imas stare dzamije a tek nove crkve katolicke.
to je pravo stanje stvari u dolini neretve. Austrougarska (ako je uopste tacno to sto si rekao za pravoslavnu crkvu) je vidjela potreu da pravoslavcima izgradi pravoslavnu crkvu (uz onu u zitomislicima), ali nije bio dovoljan broj katolika tamo pa im nije ni napravila crkvu.
inace, lekcija broj jedan za bosnjake Stoca i Capljine: ne poklanjajte basce onima koji ce vas etnicki ocistiti 30 godina poslije.

ti volis lagati ili ?
katolicka crkva sv Ilije proroka u Stocu je izgradena 1902 .

crkva u capljini je isto izgradena nesto prije I svjestog rata
grad Capljina 1961 :1850 hrvata,1600 muslimana

frane2110
25.07.2008., 11:41

tada su se ljudi izjasnavali po vjeri tako da nema govora o muslimanima da se izjasnjavaju kao Hrvati u Mostaru

Starfucker226
25.07.2008., 11:52
tada su se ljudi izjasnavali po vjeri tako da nema govora o muslimanima da se izjasnjavaju kao Hrvati u Mostaru

frane, lupi pet puta glavom od zid i baci se sa trećeg kata, tada ćeš bit spreman da razumiješ bošnjačku logiku :lol:

Zapadni_Mostar
25.07.2008., 12:55

Neznam ja ništa o nekakvom izjašnjavanju Bošnjaka kao katolika odnosno Hrvata, ja samo znam da od 1879. godine Mostar je hrvatski, Hrvati su bili većina na popisima 1879., 1885., 1895., 1910., 1921., 1931., 1948., 1953., 1961., 1981, a i sad su većina!

Nismo mi ispraznili hrvatsku Srednju Bosnu nego vi.
150.000 Hrvata je protjerano sa područja pod kontrolom Armije BiH.
Pročitaj ovo, informiraj se malo:
http://hr.wikipedia.org/wiki/Bo%C5%A1nja%C4%8Dko-hrvatski_sukob
http://hr.wikipedia.org/wiki/Bo%C5%A1nja%C4%8Dko-hrvatski_sukob:_Mostar_i_dolina_Neretve
http://hr.wikipedia.org/wiki/Bo%C5%A1nja%C4%8Dko-hrvatski_sukob:_Dolina_Neretvice_i_Konjic
http://hr.wikipedia.org/wiki/Bo%C5%A1nja%C4%8Dko-hrvatski_sukob:_Jablanica
http://hr.wikipedia.org/wiki/Bo%C5%A1nja%C4%8Dko-hrvatski_sukob:_Prozor-Rama%2C_Uskoplje_i_Bugojno
http://hr.wikipedia.org/wiki/Bo%C5%A1nja%C4%8Dko-hrvatski_sukob:_Dolina_La%C5%A1ve
http://hr.wikipedia.org/wiki/Bo%C5%A1nja%C4%8Dko-hrvatski_sukob:_Kre%C5%A1evo
http://hr.wikipedia.org/wiki/Bo%C5%A1nja%C4%8Dko-hrvatski_sukob:_Kiseljak
http://hr.wikipedia.org/wiki/Bo%C5%A1nja%C4%8Dko-hrvatski_sukob:_Fojnica
http://hr.wikipedia.org/wiki/Bo%C5%A1nja%C4%8Dko-hrvatski_sukob:_Kakanj_i_Vare%C5%A1
http://hr.wikipedia.org/wiki/Bo%C5%A1nja%C4%8Dko-hrvatski_sukob:_Maglaj_i_Zavidovi%C4%87i
http://hr.wikipedia.org/wiki/Bo%C5%A1nja%C4%8Dko-hrvatski_sukob:_Zenica_i_%C5%BDep%C4%8De

Tahvil-pasa
25.07.2008., 13:21
U osnovi glupa tema.
Svaki Hrvat iz S.Bosne, kojeg je zajebao Franjo pa je zavrsio u Hercegovini, se vremenom uhvati noge pa u HR.
Pametni ljudi...nisu ludi da zive po betonskim pecinama i tamo gdje nisu starosjedioci i gdje znaju da ne pripadaju.
To nisu nikakva naseljavanja nego odseljavanja...a to ce se ovdje shvatiti kada Hrvati zahvaljujuci nenormalnim apetitima i ispiranju mozga od strane svojih poglavica budu sami sebe sveli na manjinu od nekih 200.000 hiljada ljudi za nekih 20 godina.
Cejeni odlaze.
Hoka hej.

:rolleyes:

Starfucker226
25.07.2008., 13:23
odlaze al oni za vas "najgori" ostaju

JustForFun
25.07.2008., 13:27
odlaze al oni za vas "najgori" ostaju

:top::top::top::lol:

upravo tako

Apple cut
25.07.2008., 13:39
Neka odlaze, odlaze i oni šta zapošljavaju "vrijednu" bošnjačku masu.

Vidičeš veselja i teferića kada ostanu same bošnje i nove džamije. Moliče se i spavat, ponekad će se tješiti da su možda jaći i od Kosova i od Albanije i to ti je to.

A RS neče da dijeli alve sa njime.

Meraka i ćeifa.

bueno
25.07.2008., 13:48
Neka odlaze, odlaze i oni šta zapošljavaju "vrijednu" bošnjačku masu.

Ti bas ostaju, posto su im Bosnjaci ujedno i najbolje musterije.

Apple cut
25.07.2008., 14:06
Ti bas ostaju, posto su im Bosnjaci ujedno i najbolje musterije.

Vidim da nisi ti baš shvatio ,

Treba imati dobre odnose sa susijednim zemljama, trenutaćno jedna od susjednih zamalja ima i te kako širom otvorena vrata, podržava one što zapošljavaju.

Malo više bi se pripazilo di se šta daje ako se nema razloga.

olimp
25.07.2008., 20:47
Stolac je bio,jest i bit će bošnjački grad.Ko ga će u Bosni I Hercegovini bit više za 20 godina,Roma ili Hrvata?U kojem kantonu je Žepče,hehehe?

frane2110
25.07.2008., 21:35
Stolac je bio,jest i bit će bošnjački grad.Ko ga će u Bosni I Hercegovini bit više za 20 godina,Roma ili Hrvata?U kojem kantonu je Žepče,hehehe?

ako nije Vares Hrvatski nece biti ni Stolac Muslimanski .

markozzz
27.07.2008., 12:10
Jel vas tako uce, da su 1941. Srbi krenuli da kolju Hrvate u NDH?

naravno. u ist. BIH prosinac 1941-siječanja 1942.masovna klanja (goražde, foča, čajniče). goraždanski most bio je klaonica

markozzz
27.07.2008., 12:20

što se brojnosti tiče nikad nije ni bilo pitanje u zadnjih 20ak godina da vas je daleko više nego nas.ali ste katastrofalno raspoređeni. ili ti planiraš 2-3000 muslimana iz konjica naseliti u čapljinu. ili npr. 2-3 000 muslimana iz sarajeva ili zenice u kiseljak i kreševo. kad to postigneš zaslužio si nobelovu nagradu.

markozzz
27.07.2008., 12:26

na mjestu crkve u stocu dolaskom turaka napravljena je džamija(mislim da se zove careva ili tako nešto). za neke ovdje povijest još uvijek počinje u 15. stoljeću

Zapadni_Mostar
27.07.2008., 21:45
U osnovi glupa tema.
Svaki Hrvat iz S.Bosne, kojeg je zajebao Franjo pa je zavrsio u Hercegovini, se vremenom uhvati noge pa u HR.
Pametni ljudi...nisu ludi da zive po betonskim pecinama i tamo gdje nisu starosjedioci i gdje znaju da ne pripadaju.
To nisu nikakva naseljavanja nego odseljavanja...a to ce se ovdje shvatiti kada Hrvati zahvaljujuci nenormalnim apetitima i ispiranju mozga od strane svojih poglavica budu sami sebe sveli na manjinu od nekih 200.000 hiljada ljudi za nekih 20 godina.
Cejeni odlaze.
Hoka hej.

:rolleyes:

Nećemo postati manjina jer ćemo dobiti entitet, a 'ko zna možda nam se zajednička "država" raspadne. Vidjet ćemo još!

bez_respekta
27.07.2008., 22:07
Zavala u samoći zaspala
Datum: 27.07.2008 22:00
Autor: Žarko Janjić

ZAVALA, tiho, pretiho selo sa tridesetak, većinom oštećenih kuća i samo osam stanovnika. Selo ima šest Srba i dvoje Hrvata. Kroz njihove misli pod užarenim južnim nebom još promiče pruga s garavim “ćirom”, još radi mali motel sa sedam soba, češljara za vunu, dvije prodavnice i mlin.

Ah, to je nekad bilo. Ništa od tog više nema. Sve skršio zub vremena ili dokrajčio posljednji rat. Po pružnom nasipu, odakle su davno odnesene šine, sada promiču gušteri, ruševine motela, češljare, prodavnica a milina osvaja korov, runi ih i rastače nekom svojom nevidljivom, bezglasnom snagom. A dva ponosa sela, dvije karakteristike po kojima je bilo poznato diljem svijeta i dalje su tu - najveća evropska kraška pećina duga dvadesetak kilometara i još neistražena - Vjetrenica. Nasuprot nje, srednjovjekovni manastir Zavala sa freskama svetogorskog monaha i živopisca Geogrija Mitrofanovića, onog istog Georgija koji je izrezbario carske dveri manastira Hilandar.

Nekad je ove znamenitosti posjećivao i sa strašću opisivao čuveni srpski geograf Jovan Cvijić i manje poznati ili potpuno anonimni putnici, prolaznici, te turisti koje su prije rata, ponedjeljkom, srijedom i petkom dovozili autobusi dubrovačkog “Atlasa”.

Čudili bi se hladnom podzemnom vjetru što i po najvrelijim danima izbija pod javorove iz ulaza pećine, divili se prefinjenim potezima svetogorskog živopisca iz 17. vijeka. A uz to bi odmorili, ponešto potrošili u selu na šestom kilometru od Ravnog, na obodu Popovog polja. U ovom selu ravanjske opštine sad se nema ništa, niti se ima gdje da se potroši. I ono malo robe što sami seljani kupuju, doveze im jednom nedjeljno u svom kombiju trgovac iz Ravnog Vlaho Matić.

- Lako nas je snabdjeti i popisati - objašnjava s malo ironije četrdesetogodišnji Milan Vukanović koji živi sa osamdesetdvogodišnjom majkom Milom.

Sem njih dvoje, ovdje su još i Mladen Turanjanin, Hrvati Andrija i Jela Lučić, a gore u manastiru iguman Vasilije, monah Petar i poslušnik Luka. Eto, to je sva Zavala radnim danima.

- Vikendom nam iz Trebinja dođe moj brat blizanac Milorad i u druge kuće možda još poneko. Zato je ovdje tako tiho, tiše nego što pamtim otkad sam se rodio. Do prije tri i po godine, dok je bio živ otac Stevan, Milorad je živio sa nama. Poslije očeve sahrane, odselio je u Trebinje da radi kao keramičar. Ja sam stalno “na odžaku”. Momak sam još iako su mi 43 godine, a ni djevojke ovdje nema, nigdje na puškomet. Morao sam ostati sa majkom. Vid joj oslabio, oba kuka oštećena, bez dva štapa ne može da ustane iz kreveta, I kuvam i spremam i peglam za nas oboje, što ono kažu “ja sam i kuvarica i čobanica, i metla i lopata”, priča se Milan.

Ne žali se on zbog toga, već samo objašnjava. Nije mu, veli, ni naročito dosadno u ovom moru duboke tišine. Navikao se. Bavi se stočarstvom. Njegovo stado od stotinjak ovaca slobodno se kreće kroz čitavo Zavalsko polje.

- Nemam kome da smetam. Polje se zakorovilo. Iguman Vasilije i ja obrađujemo vinograd. Niko drugi više ništa. U mom je oko 300 loza. A i za ovce mi je dobro da se ne miješaju s drugim zbog rizika od bruceloze. Prvi ovčar u susjedstvu mi je Željko Gašić iz ravanjskog sela Čvaljine. Stado mu je malo veće od mog. Ponekad se u polju sretnemo, ali ovce ne pomiješamo.

U Zavali je malo više novih krovova nego stanovnika.

- Jeste. Među prvima kuću je obnovio Milorad Rosić, ali je onda prodao jednom Hrvatu i vratio se djeci u Trebinje. Ovi drugi su ih samo pokrili novim crijepom : Mišo Čalak, Mimo Korać, Obrad Korać, Milovan Vukanović, Dragan i Neđo Vukanović, Radoje Tupajić a svi žive u Trebinju. Krov je obnovio i Borko Milić, on je sada u Banjoj Luci - priča Milan

Ko će se i kada vratiti u Zavali niko ne zna. Mada bi ih, ne kriju, svaki povratnik silno obradovao. Odluci za povratak moglo bi pomoći i to što se upravo od Ravnog do Zavale proširuje put na šest metara. Biće pravi asfalt pa će povezati Ravno i Slano na moru. Time će otvoriti turistička budućnost sela.

- Vjetrenica je nanovo osvijetljena prije dvije godine. Osvijetljeno je tek nekih 500 metara te jedinstvene pećine u kojoj žive i čovječije ribice - veli Milan Vukanović. Napominje još kako i nekoliko radnika iz Trebinja, Foče i Čajniča gradi konak u manastiru u kome je oko 1621. godine kao dječak, boravio Stojan Jovanović iz popovopoljskog sela Mrkonjića, potonji Vasilije Ostroški Čudotvorac.

Polako obnavljamo i konak, potvrđuje nam iguman Vasilije, podsjećajući da je crkva obnavljana od 2000. do 2003. godine, pa opet pokrivena kamenim pločama. Posebno je značajno što su obnovljene freske u njoj iz 17. vijeka, Georgija Mitrofanovića.

- Konak je - veli iguman - uslov da bi manastir mogao da živi. Imaćemo unutra jednu trpezariju, kuhinju i kelije. Sve na jednom mjestu. Uz pomoć dobrih ljudi i dobre volje, uz pomoć Federalnog Ministarstva za održiv povratak dobili smo prošle godine jednu donaciju i evo, nešto smo uradili. Gradimo i mali prilazni put u sklopu manastirskog kompleksa. Ali nismo još završili, nadamo se mnogim donacijama. Ako ljudi budu mogli da daju i budu raspoloženi da daju, u manastir će se polako vratiti život. Konak i mali prilazni put za koji je već obezbijeđen novac, trebalo bi da budu završeni do jeseni.

Odlazimo iz Zavale i njenog mora duboke tišine, kroz bujne nepokošene trave u kojima miriše ljeto. Iznad njih, gore u brdima, diže se prašina s puta u izgradnji. A u toj prašini je, eto, nekako i nada da bi život u selu opet mogao da krene nabolje.

bez_respekta
27.07.2008., 22:10
Niko neće na selo

Posljednjih godina sve je izraženija tendencija odlaska sa sela u grad,a interesovanja ljudi iz gradskih sredina uglavnom su vezana za odmor na selu. Očuvana priroda,čist vazduh,sa mirisom sijena,cvijeća,borova i pašnjaka,bistre rijeke i potoci,postala su idealna mjesta za godišnje odmore u trajanju od desetak dana i ništa više.

Svima je poznata stara narodna poslovica: Bolje je da nestane sela nego običaja,a ta sudbina bi vrlo brzo mogla zadesiti selo Grab,na području Zubaca,nadomak Trebinja.Naime, u ovom seocetu već neko vrijeme mještani se okupljaju uglavnom kada neko umre,dok je povoda za veselja,što zbog sklapanja novih brakova,što zbog dolaska na svijet novih mališana, sve manje i manje.Čak se i poznata hercegovačka “ganga” ne pjeva svakodnevno,već s vremena na vrijeme,reda radi i čuvanja običaja,a ponekad i zbog sjete za davno prošlim i ljepšim vremenima,kada je vriska djece ispunjavala livade u vruće ljetne dane.

“U ovom selu nit’ se žene nit’ se rađaju. Mladi odavno bježe u grad,a i oni koji ostanu rijetko se odlučuju da stanu pred matičara”,kaže Slavko Vučurević,stanovnik sela Grab.

On dodaje da u ovom mjestu ima oko 150 domaćinstava,a 54 momka još uvijek nisu oženjeni.

“Neženje su raznih godišta.Ima i onih koji su napunili šezdeset godina,a još uvijek nisu stali na “ludi kamen”.Najviše neoženjenih je iz bratstva Spajića, Vučurevića, Vica, Asanovića i Pištinjata. Recimo,samo u kući Spajića, od tri brata,jedan je oženjen”,ističe Vučurević.

“Izgleda da smo neodlučni i da se puno premišljamo,a dok je tako,djevojke nam pobjegoše iz sela. Za njima odu i momci,ali se mnogi uskoro vrate – sami”,kaže jedan od seoskih neženja,Vojin Spajić,na šta mu Slavko Vučurević u šali odgovara: “Ne trudite se dovoljno. Djevojke idu onom ko ih hoće”.

Da li je to zaista zbog truda,ili razlozi za veliki broj neženja u ovom selu imaju mnogo dublji socijalni karakter,o tome bi se moglo raspravljati nadugačko i naširoko,možda i na opštinskom niovu,tek osnovnu školu,koja je nekada brojala i preko 200 đaka,danas pohađaju samo tri učenika. U blizini ove ustanove zatekli smo jednu od rijetkih majki sa djetetom u naručju. Sanela je u Grab došla iz Popovog polja,udala se za mještanina Miloša Vica i rodila mu sina Stefana.

Hercegovački običaji imaju svoje čuvare i oni će se prenositi s koljena na koljeno,a da li će sela uspjeti da opstanu i da li će dječija vriska ispunjavati zelene,travnate poljane,vidjećemo već za desetak godina. Kako se stvari u ovom trenutku odvijaju,biće jako teško.

nordea
04.08.2008., 21:02
ako nije Vares Hrvatski nece biti ni Stolac Muslimanski .

proporcije ostavi za prvi razred osnovne skole...

Vares ce biti hrvatski onoliko koliko ih se vrati u Vares. Za Stolac je vec odluceno, stocani se vratili...

nordea
04.08.2008., 21:09
na mjestu crkve u stocu dolaskom turaka napravljena je džamija(mislim da se zove careva ili tako nešto). za neke ovdje povijest još uvijek počinje u 15. stoljeću

Kod tebe vise nije problem ni mit, vec cisto izmisljanje. Naime, srbi ponavljaju neke poluistine desetljecima, da ne kazem stoljecima, im onda to postane laz-natemeljena na nekakvoj poluistini. ali, posto to ponavljaju ko papagaji duzi niz godina, mozes fino pratiti razvoj lazi.
Kod tebe je cista nova izmisljotina. Dakle nikad dokazano, nikad spomenuto, nikad napisano (mani mi se prica da je papa bacio nekad tamo oko na nakvu crkvicu prije hiljadu godina u nekakvoj supčevini pa skonto da ce je opisati u Vatikanu).
Mimo te novokomponovane izmisljotine namjenjene da dzamije OSTANU srusene u Stocu, nemas nikakva dokaza da je tamo ikad postojalo ista.
Cisto onako gledaju ni historijski nije NORMALNO da je tamo ikad postojala crkva. Valjda, majku mu, se zivjelo na brdima da bi se zastitilo od upada, ubistava, napada itd. a ne na jednoj cistini.
Da ne govorimo o samoj arhitekturi SVIH dzamija u BiH koje su toliko razlicite od arhitekture da se ne moze cak ni slagati da su napravljene od crkvi (kao sto bi to bio slucaj sa Aja Sofijom gdje cim udjes, znas da dzamijsko nije).
ali, sta bi ti znao o tome, jel de...;)

frane2110
04.08.2008., 21:27
proporcije ostavi za prvi razred osnovne skole...

Vares ce biti hrvatski onoliko koliko ih se vrati u Vares. Za Stolac je vec odluceno, stocani se vratili...

a koliko je tebi u zivotu dosadno da bezveze laprdas ?
da, za Stolac je vec odavno odluceno .
zupa Stolac najmanje 4000 hrvata .
povratak Muslimana nije 100%

Tahvil-pasa
04.08.2008., 21:40
a koliko je tebi u zivotu dosadno da bezveze laprdas ?
da, za Stolac je vec odavno odluceno .
zupa Stolac najmanje 4000 hrvata .
povratak Muslimana nije 100%

Problem tamosnjih Hrvata je kao prvo sto im mladi odlaze za Hrvatsku, kao drugo sto novonaseljeni Bosanski Hrvati tu neosjecaju kao na svome te ih nista za tu zemlju ne veze i zato odlaze a kao trece da su i jedni i drugi sami sebi stvorili takav mentalitet da im sama cinjenica sto postoje domicilni Bosnjaci koji su se vratili i sto moraju da slusaju ezane i gledaju Bosnjake budi osjecaj nezadovoljstva i ugrozenosti.
Zbog toga Stolac NIKADA nece biti Hrvatski Stolac kao sto nikada nije ni bio.

markozzz
05.08.2008., 00:30
Kod tebe vise nije problem ni mit, vec cisto izmisljanje. Naime, srbi ponavljaju neke poluistine desetljecima, da ne kazem stoljecima, im onda to postane laz-natemeljena na nekakvoj poluistini. ali, posto to ponavljaju ko papagaji duzi niz godina, mozes fino pratiti razvoj lazi.
Kod tebe je cista nova izmisljotina. Dakle nikad dokazano, nikad spomenuto, nikad napisano (mani mi se prica da je papa bacio nekad tamo oko na nakvu crkvicu prije hiljadu godina u nekakvoj supčevini pa skonto da ce je opisati u Vatikanu).
Mimo te novokomponovane izmisljotine namjenjene da dzamije OSTANU srusene u Stocu, nemas nikakva dokaza da je tamo ikad postojalo ista.
Cisto onako gledaju ni historijski nije NORMALNO da je tamo ikad postojala crkva. Valjda, majku mu, se zivjelo na brdima da bi se zastitilo od upada, ubistava, napada itd. a ne na jednoj cistini.
Da ne govorimo o samoj arhitekturi SVIH dzamija u BiH koje su toliko razlicite od arhitekture da se ne moze cak ni slagati da su napravljene od crkvi (kao sto bi to bio slucaj sa Aja Sofijom gdje cim udjes, znas da dzamijsko nije).
ali, sta bi ti znao o tome, jel de...;)

tvoj komentar ovako bez argumenata mi se čini toliko neozbiljan da ga ne namjeravam komentirati, kao ni čitati dalje od prvog poglavlja. ugodan dan u skandinaviji želim i nemoj da ti se i tamo pričinjaju džamije kao bijeli miševi. to je sigurno trauma od izbjeglištva u RH. ugodan dan

nordea
05.08.2008., 06:58
tvoj komentar ovako bez argumenata mi se čini toliko neozbiljan da ga ne namjeravam komentirati, kao ni čitati dalje od prvog poglavlja. ugodan dan u skandinaviji želim i nemoj da ti se i tamo pričinjaju džamije kao bijeli miševi. to je sigurno trauma od izbjeglištva u RH. ugodan dan

Slazemo se i upravu si. Rasprava na temu crkava na mjestu dzamije u Stocu je toliko tupava da nema potrebe za bilo kakvom raspravom tog tipa. :kava:
Scandinavija i to...hehehe, a bil volio ha?
hehehe:D
U moje naselje, HVO nikad nije usao :D
Ni Gestapo ni ustase, nikad nisu pobjedili...:D

markozzz
05.08.2008., 11:53
Slazemo se i upravu si. Rasprava na temu crkava na mjestu dzamije u Stocu je toliko tupava da nema potrebe za bilo kakvom raspravom tog tipa. :kava:
Scandinavija i to...hehehe, a bil volio ha?
hehehe:D
U moje naselje, HVO nikad nije usao :D
Ni Gestapo ni ustase, nikad nisu pobjedili...:D

naravno kad je netko tupav da shvati da povijest ne počinje od 15stoljeća.

vidim da ti je škodio hrvatski zrak u izbjeglištvu, ali skandinavska socijalna pomoć ti je osigurala da ne izgubiš onaj vaš prepoznatljivi parazitski mentalitet.

rigoleto
05.08.2008., 14:38
Bošnjaci su autohtoni narod Bosne i Hercegovine.Naravno da pripadaju Bosni i Hercegovini.To što nacisti ili ako ne nacisti onda ljudi koji nemaju znanja,smatraju da Bošnjaci ne pripadaju Mostaru isto kao i npr. Bugojnu,to je njihov problem.Pa to je isto kao kada bi neko rekao da Srbi ne pripadaju Hrecegovini jer to nije Srbija,Ili Srbi ne mogu živjet u Hrvatskoj jer to nije Srbija.Gluposti,patološke gluposti.Kako HRVATI NE MOGU ŽIVJET U DALMACIJI?Naravno da mogu.

prijatelju,malo si pobrko lončiće...nitko ne spori da bošnjaci pripadaju Mostaru,Bugojnu i šta ja znam čemu...problem je što pojam "Bošnjak" datira iz 93. i to mnogi osporavaju:top:

markozzz
05.08.2008., 16:15
Zavala u samoći zaspala
Datum: 27.07.2008 22:00
Autor: Žarko Janjić

ZAVALA, tiho, pretiho selo sa tridesetak, većinom oštećenih kuća i samo osam stanovnika. Selo ima šest Srba i dvoje Hrvata. Kroz njihove misli pod užarenim južnim nebom još promiče pruga s garavim “ćirom”, još radi mali motel sa sedam soba, češljara za vunu, dvije prodavnice i mlin.

Ah, to je nekad bilo. Ništa od tog više nema. Sve skršio zub vremena ili dokrajčio posljednji rat.

izumiranje ove općine počelo je ukidanjem željezničke pruge, a za to su odgovorne komunističke vlasti.

nordea
06.08.2008., 10:31
naravno kad je netko tupav da shvati da povijest ne počinje od 15stoljeća.

vidim da ti je škodio hrvatski zrak u izbjeglištvu, ali skandinavska socijalna pomoć ti je osigurala da ne izgubiš onaj vaš prepoznatljivi parazitski mentalitet.

Ne samo da je tupav vec i izfrustriran onaj koji se do prije sto godina zvao Bosnjakom katolikom pa onda skrenuo u Hrvate.
:mig:

ali, kao sto kazu, o njegovu glavu.

pjosip
06.08.2008., 23:26
Eto, zahvaljujuci Internetu mozemo i saznati kad je napravljena prva stolna crkva ("katedrala") u Vrhbosni.

Prema ovom izvoru to je bilo 1238:

http://sarajevo.ba/ba/stream.php?kat=128&sta=3

A o pojedinim nalazistima crkava jos iz 5., 6. stoljeca (Mostar) necu trositi vrijeme.

olimp
08.08.2008., 01:33
što se brojnosti tiče nikad nije ni bilo pitanje u zadnjih 20ak godina da vas je daleko više nego nas.ali ste katastrofalno raspoređeni. ili ti planiraš 2-3000 muslimana iz konjica naseliti u čapljinu. ili npr. 2-3 000 muslimana iz sarajeva ili zenice u kiseljak i kreševo. kad to postigneš zaslužio si nobelovu nagradu.

Ma nigdje nikoga raseljavati.Neka život ide svojim tokom.Bošnjaci nisu i nikad nikog nece raseljavati.To je suludo.Pustite sve ljude da žive,okanite se nacizma i mržnje.Sreca pa ovakvih je luđaka kao na ovom forumu sve manje i manje.

olimp
08.08.2008., 01:38

"Jadnici" su se iskoprcali iz vaših kandži.Hvala bogu pa su preživjeli,i uspravili su se.Neko reče da ja BiH i bošnjačka i hrvatska i srpska.Pa naravno da je tako.Drugačije ne može ni bit.:ne zna:

Daniel.kupres
08.08.2008., 22:46
"Neznam ja ništa o nekakvom izjašnjavanju Bošnjaka kao katolika odnosno Hrvata" by "Zapadni Mostar"
Je prijatelju moj tako ti je bilo,muslimani su se izjašnjavali kao Hrvati ili Srbi,ali nisam siguran u kojem razdoblju vjerojatno oko drugog Svjetskog rata.Tako da je što zbog popriličnog broja Hrvata(katolika) što zbog takvog izjašnjavanja Muslimana Zenica bila većinski Hrvatski grad u to vrijeme kad se vršio popis stanovništva.Zanimljivo je da prostori istočniji kao npr Tuzla. tj. oni koji više gravitiraju Srbiji su bili većinski "Srpski" jer se većina Muslimana izjašnjavala Srbima.
Za Mostar nemam pojma,ali nije ni važno toliko jer se zna da su tu Hrvati uvijek prevladavali,sad je li ih bilo više 5%,!0% ili 30% ne znam,ali su gotovo uvijek bili u većini,nekada u tijesnoj a nekada u znatno većoj.

markozzz
08.08.2008., 22:53
Ma nigdje nikoga raseljavati.Neka život ide svojim tokom.Bošnjaci nisu i nikad nikog nece raseljavati.To je suludo.Pustite sve ljude da žive,okanite se nacizma i mržnje.Sreca pa ovakvih je luđaka kao na ovom forumu sve manje i manje.

nemože ići život svojim tokom dok se ne napravi fiskalni preustroj u federaciji. do tad nema stabilnosti

Daniel.kupres
08.08.2008., 22:57
Što se tiče nestanka Hrvata u Srednjoj Bosni,pa ne bih razmišljao toliko pesimistično.Prostori npr.kao što su :Uskoplje,Vitez,Nova Bila,Novi Travnik,Busovača,Kreševo,Kiseljak,Fojnica(jedino je Vareš podaleko) su teritorijalno tj. geografski povezani,čine u neku ruku određenu cjelinu i ne vidim razlog zašto ne bi i ti dijelovi ukoliko dobijemo federalnu jedinicu bili skupa sa nama,jer nigdje se ne presjeca ta teritorijalna cjelina.Osim tih mjesta po mojim saznanjima nigdje nema većeg broja Hrvata,što se tiče tog područja u Srednjoj Bosni.Osim naravno Vareša kojeg sam naveo i Hrvata u Bugojnu!?Evo sad se sjetih i Hrvata u Jajcu:).i Žepču....Ma ima na ssvugdje pomalo:).

frane2110
08.08.2008., 23:29
Što se tiče nestanka Hrvata u Srednjoj Bosni,pa ne bih razmišljao toliko pesimistično.Prostori npr.kao što su :Uskoplje,Vitez,Nova Bila,Novi Travnik,Busovača,Kreševo,Kiseljak,Fojnica(jedino je Vareš podaleko) su teritorijalno tj. geografski povezani,čine u neku ruku određenu cjelinu i ne vidim razlog zašto ne bi i ti dijelovi ukoliko dobijemo federalnu jedinicu bili skupa sa nama,jer nigdje se ne presjeca ta teritorijalna cjelina.Osim tih mjesta po mojim saznanjima nigdje nema većeg broja Hrvata,što se tiče tog područja u Srednjoj Bosni.Osim naravno Vareša kojeg sam naveo i Hrvata u Bugojnu!?Evo sad se sjetih i Hrvata u Jajcu:).i Žepču....Ma ima na ssvugdje pomalo:).

BUgojno,Travniku i Varesu su Hrvati dobra manjina sad,Vitez,Nova Bila,Busovaca,Kiseljak i Kresevo i djelovi Fojnice i vecina i geografski povezani ,tamo bi se mogla stvoriti jedna velika opcina sa sjedistem u Vitezu .
Jajce i Zepce su enklave.

Daniel.kupres
09.08.2008., 00:20
Možda sam se krivo izrazio,znam da su Hrvati manjina u Bugojnu,ali sam govorio koji bi eventualno krajevi bili izvan te "hrvatske federalne jedinice" a gdje ima znatan broj Hrvata,pa sam naveo Bugojno u kojem živi oko 4000-4500 Hrvata i Jajce,jer tu živi znatan broj Hrvata ali nemaju većinu.Vareš prema broju vijećnika u općinskom vijeću nije u tolikoj "prevlasti" Bošnjaka, a prema broju vijećnika otprilike ocjenjujem broj stanovnika odnosno udio naroda u tom stanovništvu.A nedavno sam i upoznao jednog momka iz Vareša,inače Hrvata koji mi govori da u Varešu ima oko 3500-4000 Hrvata. A vidim da si napisao i Travnik,za njega nije upitno da je većinski Bošnjački,ja sam stavio Novi Travnik.

Krajišnik
09.08.2008., 15:56
Sto se tice opcine Novi Travnik, na preko 90% opcine nema Hrvata nikako.Hrvati imaju jedino veca sela gore na spicu i veci dio grada Novog Travnika.Stanovnistva ima, ali to se rasipa, i uskoro, ako vec nije sada Bosnjaci su vecina u Novom Travniku

Krajišnik
09.08.2008., 15:57
Oko 75% opcine Gornji Vakuf su drzali Bosnjaci.Sa dva vrha preko 2000 metara Nadkrstac i Locila u Vranici.Preko Vranice ide koridor za centralnu Bosnu

Krajišnik
09.08.2008., 15:59
Tako, ja ne znam, kako ta centralna Bosna nije enklava, ako mi neko moze reci

frane2110
09.08.2008., 17:37
Sto se tice opcine Novi Travnik, na preko 90% opcine nema Hrvata nikako.Hrvati imaju jedino veca sela gore na spicu i veci dio grada Novog Travnika.Stanovnistva ima, ali to se rasipa, i uskoro, ako vec nije sada Bosnjaci su vecina u Novom Travniku

ali zaboravio si napomenuti da tih 90% opcine je vukojebina,suma i brda :D
hrvati zive uglavnom u dolini istocno od samog grada ,ne bi rekao da su muslimani vecina u gradu,osim ako ih se doselilo iz drugih krajeva Bosne

markozzz
09.08.2008., 19:03

neznam što je onda s novom bilom

Krajišnik
09.08.2008., 19:10
neznam što je onda s novom bilom

nova bila je bila sastavni dio opcine travnik
6% opcine je drzao hvo
a ostatak Bosnjaci

markozzz
09.08.2008., 19:13
nova bila je bila sastavni dio opcine travnik
6% opcine je drzao hvo
a ostatak Bosnjaci

šta onda pričaš svašta. da nema većeg naselja hrvatskog u općini travnik.
župa n. bila (1991)- 4000
župa n. bila (2008)-5200

Krajišnik
09.08.2008., 19:24
šta onda pričaš svašta. da nema većeg naselja hrvatskog u općini travnik.
župa n. bila (1991)- 4000
župa n. bila (2008)-5200

broj ne znaci nista.Kazem kakva je situacija bila na kraju rata u Travniku.Ponir, Pokrajcici, Nova Bila su bila pod kontrolom Hvo.Ovcarevo, Paklarevo, ostatak sve su Bosnjaci drzali
Moguce je da je broj katolika porastao u zupi Nova Bila, ali je zato sigurno smanjen u Ovcarevu, Paklarevu,

markozzz
09.08.2008., 20:43
broj ne znaci nista.Kazem kakva je situacija bila na kraju rata u Travniku.Ponir, Pokrajcici, Nova Bila su bila pod kontrolom Hvo.Ovcarevo, Paklarevo, ostatak sve su Bosnjaci drzali
Moguce je da je broj katolika porastao u zupi Nova Bila, ali je zato sigurno smanjen u Ovcarevu, Paklarevu,

župa ovčarevo- oko 2600
župa podkraj-oko 600
župa dolac oko 3000

ti si rekao da nema većeg sela s hrv. većinom u općini travink. ali to nije istina, pa sam ti naveo novu bilu.

nemoj sad mjenjat temu nego pročitaj što si naveo.

općina travnik danas ima 12-15000 hrvata

posmatrač
10.08.2008., 01:17
Izgleda da je tema o "nestanku" Bošnjaka u Hercegovini apsolvirana ... ako se uopće i imalo šta apsolvirati.

Zato :closed: