PDA

View Full Version : Tokarski stroj

stranice : [1] 2

Bosna_os
26.06.2008., 18:18
Ovak,želio bih si kupiti tokarski neki mini do 500 mm dužine obrade
i bar 150 mm promjer amerikanera.

Prvo
Jednom sam u PEVEC katalogu vidio neki tokarski za 5.000 kn ali sad ga nigdje naći.Pa ako mi netko može pojasniti ako ga ima kakve su karakteristike.

Drugo
Zanimaju me cijene noževa i alata za stroj

Treće
Ako ima tko stroj takve vrste kao što sam napisao ili veći kupujem
za max 950 €

Unaprijed zahvaljujem"

:s

exAzriel
26.06.2008., 18:55
Prvo
Jednom sam u PEVEC katalogu vidio neki tokarski za 5.000 kn ali sad ga nigdje naći.Pa ako mi netko može pojasniti ako ga ima kakve su karakteristike.

nikakve karakteristike mu nisu.
imaš ga i u bauhasu.
Taj tokarski je zamišljen za potokariti primjerice kolektore za popravak ručnog alata, i nekakve takve sitnice, neki vijak i tak.
Zaboravi to.....

Drugo
kad kupuješ polovni tokarski, onda uz njega u cijeni obično i dobiješ njegov pribor i alat.
No to ovisi o tvojim pregovaračkim sposobnostima, ali uvjek se nastoji sve dogovoriti....

Treće
za max 950 €

Unaprijed zahvaljujem"

obzirom da si iz Osijeka, koliko vidim, nemogu ti pomoći...
Da si iz ZG, sutra bi imao dogovor za stroj.....

Bosna_os
26.06.2008., 19:47
E vid belaja....ja iz OS?Nisam jer ja mogu inace napisat nick Hrvat a zivim u Srbiji... ja sam ti 70-ak km od ZG

Ima neki stroj vidje u metal-kovis -VIDI GA OVDJE (http://www.metal-kovis.hr/strojevi/tokarski_stroj_cj9526) - sad buduci da nepise cijena....a to mi nesta najgore....

ima ponuda ovih na Bernardo (http://bernardo.at) ali ne pise je*ena cijena a to me ubija u pojam,ako ocete nesta prodat napisite cijenuuuu

exAzriel
26.06.2008., 20:53
ovaj na slici iz metal kovisa ti je igračka ko iz peveca....bar mi se tako čini...
e kad si blizu V.G. imaš PEM d.o.o on ti dila polovne strojeve..
a sutra bum jednog frenda pitao, ima on neke svoje strojeve koje bi prodao, pa ti javim na PM.
OK?

Bosna_os
26.06.2008., 21:16
Netreba meni neka zvjer da mogu radit sva sranja na njemu...

ono pikse do 150 - 200 promjera i to vijci,bolcni i takve stvari,

mada na ovom iz metal kovisa je max 125 promjer...

i ja sam iz Siska....tj malo dalje

Veky
27.06.2008., 07:24
Ovo u Pevecu su igračke. Po meni je to stroj za modelarske klubove tj. modelare, azbog preciznosti čak niti za njih. Znači za neku školu, da dijeca mogu uopće vidjeti kako to izgleda i što se time radi. No preciznost, snaga, brzine, posmak i sl. jednostavno ne zadovoljavaju.

Bosna_os
27.06.2008., 11:32
ja sam vec napiso za sta bi to meni trebalo

znaci

- vijci
- pixe do 150 mm
- bolcni
- hollenderi za hidrauliku
- matice
- ona konusna sranja za hidrauliku
- i jos neke sitnice
- pantovi

znaci da mi treba vise precizan stroj,duljine obrade MIN 500 mm
i da moze obrađivat promjer barem 150 mm jel bi to stvarno bio minimalac
da je do 200 to bi bilo odlicno...

P.S = Mozda pitanje nije na mjestu ali nisam siguran,jel se moze stavit veci amerikaner?

zdeba
29.06.2008., 11:48
Ovak,želio bih si kupiti tokarski neki mini do 500 mm dužine obrade
i bar 150 mm promjer amerikanera.

Prvo

Drugo

Treće
za max 950 €

Unaprijed zahvaljujem"

U pevecu su bila dva različita tokarska stroja. Prvi je bio rotwerk i koštao je (ne sjećam se točno, 4500 - 5000 kn) i bio je stroj za male stvari. Precizan je onoliko koliko si ti precizan odnosno koliko si daš truda da mu anuliraš zazore. Drugi je bio veći i koštao je mislim oko 9 000 kn, bez amerikanera? sa mogućnošću narezivanja samo metričkih navoja. Ovo pišem po sjećanju pa su moguće pogreške, neka me netko ispravi ako točno zna.
Imao sam taj rotwerk 300 i napravio sam dosta toga na njemu. Istina je da je mali, ali ako imaš strpljenja možeš se s njim dosta pomoći. Sada imam veći stroj Bernardo (u metalkovisu pod oznakom c6/550) i on je puno bolji od rotwerka. cijena u metalkovisu je bila 6500 +pdv sa dvije linete - tako piše na prospektu sa velesajma. Imaju i još veći od njega koji mi se dopada a to je
cq6232g za 19990+pdv koji bi tebi možda bio najbolji.
Što se tiče rabljenih, koliko para toliko muzike.
Noževe kupujem u mor-fontu savska ulica.
Nadam se da sam barem malo pomogao.

p.s.
pogledaj stare postove o tokarskom stroju
na forumu

Bosna_os
29.06.2008., 12:10
Ovako nasao sam na bernardo.at

jedan stroj koji mi se sviđa

Hobby 500

Precizna tokarska masina HOBBY 500 sa 6-brzina za brzo mijenjanje brzine. Idealno za zahtjevnije modeliste.

Razmak spiceva
500 mm

VIsina spiceva
110 mm

Precnik kretanja preko kreveta
220 mm

Busotina vretena
20 mm

Konus busotine vretena
MK3

Brzine
170 - 1950 o/min, 6 Brzina

Kretanje duzinskog pomijeraca
(5) 0,04 - 0,2 mm/O

Metrijski navoji
(17) 0,25 - 3 mm

Colni navoji
(16) 8 - 48 Gg/1"

Put pinole
65 mm

Konus pinole
MK 2

Jacina motora
0,37 kW / 230 V bzw. 400 V

Tezina
130 kg

* Jednostavno i brzo mijenjanje brzine
* Obradjen i obrusen prizmeni krevet
* Vodjenje podesljivo preko klinova
* Optimalni odnos cijene i radne moci
* Masine sa vretenom za rezanje navoja
* Vreteno sa 2 podesavajuca lagera
* Konjic se moze pomijeriti kod struganja kugle
* Sigurnosni salter
* Kompaktna mala gradja

Oprema:

* 3-zubna glava 100 mm
* Futer flans 100 mm
* Rezervni tockovi
* Celicni spicevi
* Cetvero zatezni drzaci
* Planske sanke za gornjim suportom

Dodatna oprema:

* Stojeca lineta
* Pokretna lineta

Sve mi je dobro jedino mi je amerikaner mali (100 mm) i nepise cijena,
ali poslao sam upit za cijenu i veci amerikaner (valjda moze ic :mig:)
prije 2 dana i jos nista ne javljaju,neka me prosvijetli...

exAzriel
29.06.2008., 15:03
nemože ići veči amerikaner...
motor ti je samo 370 W, što ti je dobro za šiljenje olovki.....
jesi potražio PEM d.o.o?

Bosna_os
29.06.2008., 15:37
da trazio sam P.E.M ali oni valjda nemaju WEB stranicu...

sad sam vise zbunjen,kontam da je najbolji onaj iz metal kovisa

jbg,1000 € ali to je za pocetak....ali opet neznam jel tokari navoje...

Ovaj Hobby 500 ima mehaničke brzine,pa može mu i netreba veca snaga motora...

exAzriel
29.06.2008., 19:55
da trazio sam P.E.M ali oni valjda nemaju WEB stranicu...

sad sam vise zbunjen,kontam da je najbolji onaj iz metal kovisa

jbg,1000 € ali to je za pocetak....ali opet neznam jel tokari navoje...

Ovaj Hobby 500 ima mehaničke brzine,pa može mu i netreba veca snaga motora...

ajd prolazim sutra kraj njega, pa zapišem broj pa ti javim na P.M...
a frend mi ima samo jedan Krušik još za prodati, ali to je za serije.....

Lee Champa
30.06.2008., 14:11
Ovi tokarski strojevi iz Peveca, Bau......su za vikend-hobiste i čačkalice.
Tebi treba pravi tokarski stroj navedenih karakteristika, jer samo će takav imati mogućnost narezivanja "colskih navoja" (ono xx G) pa ni svi iz te klase nemaju 19 G.
Kupi nešto robusno, rabljeno:top: ima ih ćak i po otpadima:top:

Bosna_os
30.06.2008., 15:34
to robusno i rabljeno kosta vise nego ova mala sranja...

samo da mi je znat jel moze onaj iz metal kovisa da reze navoje jer sam pito i nejavlja se niko :mad::mad:

ja bi sa tim sokoćalom zaradio za veliki jer ima zainteresiranih kome bih tokario

zdeba
30.06.2008., 16:17

samo da mi je znat jel moze onaj iz metal kovisa da reze navoje jer sam pito i nejavlja se niko :mad::mad:

ja bi sa tim sokoćalom zaradio za veliki jer ima zainteresiranih kome bih tokario

Ne znam jesi li pročitao što sam napisao?
Bernardo kojeg imam je identičan onom iz metal kovisa. Promjer amerikanera je 125 mm, a snaga motora 0.55 kw. Ja sam svoj kupio u gramatu za nekih 7400 kn pa ti vidi što ti se isplati.

exAzriel
01.07.2008., 12:22

sve je to stari moj stav stava, volje i želje, nešto pronaći...
dakle rekao sam ti kak se zove firma i mogao si njene podatke naći ovdje (http://http://www.tportal.hr/imenik/).
Onda si mogao nazvati i pitati...
danas sam gazdu te firme slučajno sreo i pitao.
Dakle ima u V.G. jedan stroj TM45, što će reči radna dužina 450 mm, i ima u Križevcima jedan radna dužina 200 mm.
naravno ovog u Gorici treba obići, i vidjeti kak i kaj.
ja to neću napraviti, jer nemam interesa...
mislim da sam ti sada dao dovoljno podataka.
Djenja....

Bosna_os
06.07.2008., 16:07
odlucio sam da cu kupiti onog crvendaća iz metal kovisa...

to bi bilo sve za ovu temu...

:tulum:

amater_total
07.07.2008., 11:11
Ovo mi je super. Prvo pitaju a onda udri po svom...

exAzriel
07.07.2008., 11:22
Ovo mi je super. Prvo pitaju a onda udri po svom...

gle, to je njegovo pravo...
al mislim da se zaribao, što je bolje jer mu nitko nije kriv nego on sam:cerek:

Lee Champa
08.07.2008., 07:05

PA TAJ NEMA NORTON!
ŠTO JE SA NAVOJIMA!

Ruda
08.07.2008., 07:57
PA TAJ NEMA NORTON!
ŠTO JE SA NAVOJIMA!
do M12 može bez problema sa nareznicom i ureznicom:cerek:

glk
08.07.2008., 21:50

Pa bar se javi da nam kažeš svoja iskustva sa novim strojem!!

Lee Champa
09.07.2008., 09:51
do M12 može bez problema sa nareznicom i ureznicom:cerek:

Ma i ostale:lol:

zvancinov
04.11.2009., 22:10
Novi sam na forumu, a po naslovu 'TOKARSKI STROJEVI' učinilo mi se da sam 'ubo' pravu stvar. Prije nego pošaljem fotke i konkretno pitanje o problemu koji me muči, samo bih naglasio da se trenutno pripremam da repariram jedan starinski mini tokarski stroj o kojem nemam nikakve podatke, pa ako ima neko ko poznaje tematiku i ima volje da pomogne savjetom ili uputstvom kamo da se obratim, zahvaljujem unaprijed. Ukoliko bude voljnih za razmjenu iskustava, postaviću na forum slike onog šta imam. Bio bih prezadovoljan i bilo kakvom slikom ili crtežom stroja u kompletnom izdanjnu. Svjestan sam i nije mi namjera reparirati stroj u originalnom izdanju, ali da bar imam ideju u kojem pravcu da 'razmišljam' i od čega da odustanem. U biti, stroj se može osposobiti i u samsvojmajstor verziji, ali bi želio da imam što više podataka. Hvala svakom ko pokaže zanimanje za ovaj post i pokaže volju da pomogne.

zdeba
05.11.2009., 15:51
Stavi slike i pitaj što te zanima.

Lee Champa
05.11.2009., 19:53
Na tokarskom stroju najvažnije su klizne staze, one ne smiju biti poderane (na mjestu gdje se najčešće tokari) i to ne možeš samo tako napraviti:top:

moses
06.11.2009., 07:38
Gdje se mogu nabaviti noževi za tokarenje drva? Ja petljam sa običnim dlijetima za drvo ali mi je nespretno i opasno za po tokarskom jer su kratka.

Karanana
06.11.2009., 09:00
Ma ja sam kupio u Pevecu onaj tokarski stroj za drvo pa kako neko rece mogu samo siljiti olovke na njemu. Ako radim sa tvrdim drvetom motor nema snage i cesto zna da zastane ako se radi sa vecim pritiskom nozeva itd.Ako vec kupujes nesto onda bolje nadji stari polovni ali sa jakim motorom itd.

zdeba
06.11.2009., 14:38
Ili kupiš jači motor pa pripašeš na stroj

zdeba
06.11.2009., 16:50
Naravno pazeći da bude isti broj okretaja kao original

Lee Champa
06.11.2009., 18:41
Gdje se mogu nabaviti noževi za tokarenje drva? Ja petljam sa običnim dlijetima za drvo ali mi je nespretno i opasno za po tokarskom jer su kratka.

Znaš li kako izgledaju noževi za tokarenje drveta (ne oblik oštrice)?:ne zna:

moses
07.11.2009., 07:55
Ofkors - pravi tokarski noževi za drvo su obično su duljih drški i dulje oštrice. Izgledaju poput izduženog drvorezbarskog dlijeta. Zašto pitaš ? :ne zna:

Yurko
11.11.2009., 13:30
Bok ,

imam problem jer nemogu nac tokara koji mi moze izradit navoj koji mi treba , uspio sam saznat da je colni 20 Gg /1" ,
pokusao sam kod par tokara ali nitko to nemoze napravit , dal zna netko gdje bi to mogao napravit u Zagrebu il bar blizu negdje

zdeba
11.11.2009., 14:59
Imaš li skicu ili nacrt?

Lee Champa
11.11.2009., 18:41
........ da je colni 20 Gg /1"

Nedostatak podataka: jel vanjski, jel unutarnji i na KOJI PROMJER?
One zacrnjene oznake su "20 ganga (koraka) na 1 inč)" ili u prevodu korak je 25,4/20=1,27mm, a taj korak mogu napraviti rijertki tokarski strojevi (stariji). Ili se radi korak 1,25 mm:top:

zdeba
12.11.2009., 14:57
One zacrnjene oznake su "20 ganga (koraka) na 1 inč)" ili u prevodu korak je 25,4/20=1,27mm, a taj korak mogu napraviti rijertki tokarski strojevi (stariji). Ili se radi korak 1,25 mm:top:[/QUOTE]

S ovom tvrdnjom se ne bih složio.

Yurko
13.11.2009., 16:50
One zacrnjene oznake su "20 ganga (koraka) na 1 inč)" ili u prevodu korak je 25,4/20=1,27mm, a taj korak mogu napraviti rijertki tokarski strojevi (stariji). Ili se radi korak 1,25 mm:top:

S ovom tvrdnjom se ne bih složio.[/QUOTE]

nemam nacrt , imam vijak sa izlizanim navojima , kod frenda je trenutno budem ga zamolio da skicira pa cu stavit da vidite jel se moze sta

zdeba
13.11.2009., 22:26
A je li čitav navoj gdje se taj vijak uvija? Ima li kakva slika?

zvancinov
15.11.2009., 19:03
Nakon 'kraće' pauze' zbog pripreme 'materijala' evo šaljem prve slike tokarskog stroja kojeg ću reparirati, odnosno dofesti u funkciju. Ukoliko neko prepoznaje koji bi to stroj mogao biti ili još bolje ako ima kakvu shemu ili fotografiju, biću veoma zahvalan. Da napomenem da su sada svi djelovi u puno boljem stanju, jer su očišćeni i konzervirani kako treba. Od svega sam jedino doveo u nekakvu funkciju frikcionu spojku za koju ni neznam dali je dio ovog stroja, a u starom željezu je sve bilo 'skupa'. Spojka je, naime, SIMANCO, a to je firma koja je izrađivala djelove za 'SINGER'. Da se iskoristiti, pa ću vidjeti. Zahvaljujem unaprjed, jer će mi svaki konstruktivni i dobronamjeran savjet dobro doći.
Djelovi tokarskog stroja:
http://lh3.ggpht.com/_cdewo_N-IlI/Sv7Fko2WSaI/AAAAAAAAAQE/aiKuA6SrWJY/s640/TOKARSKI%20015.jpg

http://lh3.ggpht.com/_cdewo_N-IlI/Sv7Ff90lKrI/AAAAAAAAAP0/Nss55B-52tY/s640/TOKARSKI%20013.jpg

http://lh3.ggpht.com/_cdewo_N-IlI/Sv7Fy-N9y-I/AAAAAAAAAQ0/WmsxcjwCoRQ/s640/TOKARSKI%20021.jpg

http://lh5.ggpht.com/_cdewo_N-IlI/Sv7FiYd5SqI/AAAAAAAAAP8/3nYMD4TG0rs/s640/TOKARSKI%20014.jpg

http://lh3.ggpht.com/_cdewo_N-IlI/Sv7FRJh05YI/AAAAAAAAAOU/NeWebka2qfs/s128 Spojka Simaco.

Obećavam da ću čim prije sve posložiti prema pretpostavljenim pozicijama i snimit sve u 'kompletu' pa ću i to poslati na forum, ako bude dobronamjernih 'savjetnika',
Hvala

zdeba
15.11.2009., 22:25
A gdje je suport?

zvancinov
16.11.2009., 11:47
A gdje je suport?

Prretpostavio sam da će biti zabune. Ovo je prastari mini tokarski stroj dužine suporta negdje oko 600mm, to je ona prva fotografija. Da bi 'utisak' bio kompletniji, složiću sve onako kako dođe, pa će biti jasnije. Na ovom stroju nedostaju pogonske remenice, poprečni klizač i nosač za noževe ili kako kažu 'kaštelet'. Ja imam ideju da bih složio i set zupčanika da dobijem automatski posmak za uzdužno tokarenje, što i nebi bilo neki veliki problem. U biti sve ovo šta imam je jedna sasvim dobra osnova za nadogradnju, pa se zato i javljam za pomoć ukoliko, neko, nešto od svega ovog prepoznaje i ima možda neku fotku, 'nečeg' sličnog. pregledao sam ovu 'adresu', ali nisam našao ništa šta liči na ovu gomilu djelova koju ja imam:http://www.lathes.co.uk/. Možda nekom i pomogne ova adresa jer ima 'brdo' zanimljivih strojeva, pa ako ništa drugo bar ideja neće nedostajati.

Yurko
16.11.2009., 14:10
evo slika vijka
http://www.speedyshare.com/files/19320771/vijak.JPG

pa ako netko moze to napravit bio bih zahvalan

i autocad file http://www.speedyshare.com/files/19320784/vijak.dwg

zdeba
16.11.2009., 20:43
Na prvoj slici nije suport već klupa stroja. Ono što ti zoveš poprečnim klizačem, odnosno ono na što dođe ključna ploča i nosač noževa. Mislim da se ne bi trebao zamarati sa automatskim posmakom dok ne složiš suport i pogon. Imaš kakav elektromotor?

zvancinov
16.11.2009., 21:33
Rođaku mi treba za ovaj tokarski stroj 'konjić'. Sve je u funkciji i radi, 'samo' to nedostaje. Ako neko zna gdje se može nabaviti i za koju cjenu nek se javi. Zahvaljujem!

http://lh5.ggpht.com/_cdewo_N-IlI/SwHAE74UmcI/AAAAAAAAAVA/CriWB5wHbxA/s640/DSC00123.JPG

http://lh3.ggpht.com/_cdewo_N-IlI/SwHABuBHEII/AAAAAAAAAU8/WTJulFDmuRQ/s640/DSC00122.JPG

http://lh3.ggpht.com/_cdewo_N-IlI/SwG_-n5fTwI/AAAAAAAAAU4/OUNnek4Mf5c/s640/DSC00121.JPG

zdeba
16.11.2009., 21:50
Čisto sumnjam, ali vredi pokušati na antikvarnim stranicama - proguglati. U najgorem slučaju može se napraviti drugi konjić.

zvancinov
16.11.2009., 21:59
Na prvoj slici nije suport već klupa stroja. Ono što ti zoveš poprečnim klizačem, odnosno ono na što dođe ključna ploča i nosač noževa. Mislim da se ne bi trebao zamarati sa automatskim posmakom dok ne složiš suport i pogon. Imaš kakav elektromotor?

OK. Vidim da me malo 'zeza' terminologija. Nastojaću koliko sutra da sve pofotkam onako na 'gomili' mislim složeno, tako da se vidi sve šta imam. Pretpostavljam da bi 'suport' trebao da znači 'postolje'. E to će se rješavati u hodu, mada je to osnova, ali pošto rješim prjenos i pogon budem i to smislio. Imam dva elektromotora, jedan je 1,1 kw, a drugi nešto manji, pa s obzirom na veličinu stroja, mislim da je sasvim dovoljno. Listajući one stranice za koje sam poslao adresu na forum, došao sam na ideju o automatskom posmaku, jer tamo ima solidnih rješenja i to skoro pa na nivou 'na palentu'. Hvala na pažnji i nadam se da će biti i nekih konkretnih i korisnih savjeta.

Mazarin
17.11.2009., 05:42
Čisto sumnjam, ali vredi pokušati na antikvarnim stranicama - proguglati. U najgorem slučaju može se napraviti drugi konjić.

neka proba Nedjeljom ili Srijedom (čak prije Srijedom) na Hreliću.
Ima ih koji se bave takvim stvarima, nije na odmet ponijeti i slike, pa pokazati tamošnjim dilerima....

zdeba
17.11.2009., 15:28
zvancinov;
nema problema ući ćeš u štos s vremenom. Dokle god priložiš fotku, sve se može riješiti i nema zabune. Pogledaj koji je broj okretaja na motorima (i snaga onog drugog - možeš i pofotkati stopala motora tj. prihvat kojim se pričvršćuju) pa izmjeri vanjske promjere remenica a ja mogu pogledati koje bi bile izlazne brzine odnosno brojevi okretaja vretena. Mazarin dobro govori, na Hreliću bi mogao nešto i naći od djelova. Prije toga si na isprint fotki upiši mjere pojedinih djelova da ti bude lakše. Preporučam ti da sa sobom uzmeš vreteno jer ti je ono uzorak za steznu glavu (amerikaner) jer je nisam vidio na slikama.

zvancinov
17.11.2009., 20:03
zvancinov;
nema problema ući ćeš u štos s vremenom. Dokle god priložiš fotku, sve se može riješiti i nema zabune. Pogledaj koji je broj okretaja na motorima (i snaga onog drugog - možeš i pofotkati stopala motora tj. prihvat kojim se pričvršćuju) pa izmjeri vanjske promjere remenica a ja mogu pogledati koje bi bile izlazne brzine odnosno brojevi okretaja vretena. Mazarin dobro govori, na Hreliću bi mogao nešto i naći od djelova. Prije toga si na isprint fotki upiši mjere pojedinih djelova da ti bude lakše. Preporučam ti da sa sobom uzmeš vreteno jer ti je ono uzorak za steznu glavu (amerikaner) jer je nisam vidio na slikama.

Hvala na informacijama! Nažalost, malo sam 'dislociran' od 'Hreljića', ali informacija je korisna. Nebi smetao jedan mali izlet do 'metropole'. Znači srjeda...
Sve ostale detalje ću pripremiti pa ću poslati na forum, kao i fotke. Nažalost nisam stigao danas pa neću u buduće ni samog sebe obavezivati, a ni obećavati u prazno. Obaveze, život, problemi... Hvala na pažnji i pozdrav!

zvancinov
20.05.2010., 11:52
Dali neko može da mi pomogne? Čuo sam da postoje tablice za namotavanje opruga. Pa ako ih neko ima, ili zna gdje bih mogao da ih pronađem neka mi odgovori. Problem je u potrebnom promjeru 'osnove' na koju treba namotavati oprugu da bi se dobila opruga odgovarajuće debljine, odnosno promjera. Hvala !

davljenik
20.05.2010., 15:27
Dali neko može da mi pomogne? Čuo sam da postoje tablice za namotavanje opruga. Pa ako ih neko ima, ili zna gdje bih mogao da ih pronađem neka mi odgovori. Problem je u potrebnom promjeru 'osnove' na koju treba namotavati oprugu da bi se dobila opruga odgovarajuće debljine, odnosno promjera. Hvala !

opruga se pravi od žice koja je mekana i teka nakon namatanja se termički obradi što će reći da žica u takovom mekanom stanju zadržava oblik šipke na koji se mota i ne trebaju ti nikakove tablice

Lee Champa
21.05.2010., 11:31
opruga se pravi od žice koja je mekana i teka nakon namatanja se termički obradi što će reći da žica u takovom mekanom stanju zadržava oblik šipke na koji se mota i ne trebaju ti nikakove tablice

Ne bi išlo:flop:
To možda vrijedi za deblju žicu i veći fifi:top:
Za tanju postoje tabele ili gotovi alati na koje se mota i kojim korakom.
Ako trebaš samo nekoliko opruga, ostaje ti - praksa (šipka na koju motaš između dvije dašćice u škripcu).

davljenik
21.05.2010., 11:59
Ako trebaš samo nekoliko opruga, ostaje ti - praksa (šipka na koju motaš između dvije dašćice u škripcu).

želiš reći da da se opruga pravi od zakaljene žice ??

zvancinov
21.05.2010., 14:13
Pošto mi 'snalaženje' ide od ruke i nije mi strano, potrebnu oprugu sam napravio, ali pošto sam čuo da postoje tablice za taj 'zahvat' i postavio sam pitanje u svrhu pribavljanja takve tablice. Od podataka 'glava' ne boli. Pa ako neko zna za takve tablice ili gdje bi se mogle pronaći, 'blagodarim' na informaciji.:s

davljenik
22.05.2010., 10:50

provjerio kod susjeda majstora za opruge, u pravu si ali samo za opruge do fi 16 i ako se rade na sofisticiranim strojevima , on osobno gotovo sve radi od nežarene žice jer je izrada mnogo lakša a nakon izrade u peć

magwin
11.10.2010., 00:33
pozdrav!

kupio sam solidan stolni tokarski stroj Prvomajska STG 100/3A,.
nedostaju mi dodatni zupčanici za mogućnost narezivanja navoja.
dali netko ima ili zna gdje to pronaći?

hvala na odgovorima.

zdeba
11.10.2010., 14:31
Pretpostavljam da je to mali stroj. Zupčanici se nalaze lijevo od vreteništa? Imaš li kakvu shemu slaganja za uspone? Trebala bi imati na sebi i popis broja zubaca za svaki pojedini zupčanik.

totejapitam
11.10.2010., 21:06
Ako si iz Zg-a, možeš pitati u pogonu Prvomajske u Vukovini (odmah iza mosta na ulazu u Vukovinu se skreće desno) možda imaju ili znaju gdje ima tih zupčanika

magwin
26.10.2010., 00:00
da mali je stroj ali vrlo precizan. ima šemu s tablicama.ravni zupčanici.debljine 8 mm. imam 4 kojima s kojima mogu raditi a fali mi još osam komada za navoje.broj zuba:54,84,32,48,36,56,72,124..
iz Siska sam.u Vukovini nemaju i ne znaju gdje ih ima.a nemaju ni tehničke podatke tog stroja a znaju da postoji takav................:s

MBSK
09.06.2011., 13:05
Počeo sam izradu malog tokarskog stroja za drvo. Nedostaju mi neke informacije kako bi mogao nastaviti. Nadam se da mi netko može pomoći.
Radi se o visini oslonca za dlijeto, da li u zamišljenoj sredini " osovine " treba biti oštrica dlijeta ili držač.
Koliki je najveći mogući preporučljivi razmak između oslonca i predmeta obrade.
Da li netko ima takav stroj sa dva različita oslonca - izmjenjiva ( namjeravam i staviti brusnu ploču ) i kako je rješena izmjena.

Lee Champa
09.06.2011., 18:21
Radi se o visini oslonca za dlijeto, da li u zamišljenoj sredini " osovine " treba biti oštrica dlijeta ili držač. Koliki je najveći mogući preporučljivi razmak između oslonca i predmeta obrade..

Trebao bi imati mogućnost podizanja/spuštanja oslonca za dlijeto u odnosu na predmet obrade i isto tako odmicanja/primicanja oslonca od predmeta obrade.
Isto tako oslonac mora biti malo širi da možeš pomicati dlijeto na njemu, a ne da pomićeš suport za svaki centimetar!

ognjeni_zmaj
12.06.2011., 10:28
Pročitao sam ovu temu od početka s pažnjom.Tokar sam sa velikim stažom i iskustvom,otkako znam za sebe ne ispuštam te metalne ručice i kontrolišem tu nemilosrdnu rotaciju...Vidim da je slika u regionu otprilike ista;Alatnih mašina ima posvuda po ceni otpadnog gvožđa a majstora sve manje.Još jednu zanimljivu stvar sam primetio;Mnogi će rađe dati hiljadu eura za mali stoni strugić koji će im služiti kao ukras(jer bože moj na toj igrački se ništa ozbiljno ne može napraviti),nego za iste novce kupiti ozbiljan,stabilan polovan strug sa punom norton-kutijom.
P.S.Strug je jedina mašina koja može sama sebe napraviti ali mali strug ne može napraviti veliki...

Lee Champa
12.06.2011., 18:00
...Vidim da je slika u regionu otprilike ista;Alatnih mašina ima posvuda po ceni otpadnog gvožđa a majstora sve manje....

Teška istina!
Navratio susjed u nekadašnju firmu u Njemačkoj. Teško dolaze do drejera za nešto popraviti ili napraviti po koji komad, svi rade sa CNC-jkama, a to ti je VEELIIKAA mudrost!
Susjed došao kao naručen, bivšem gazdi napravio klasični bunar (ono iznad zemlje):s

zdeba
13.06.2011., 14:35
Mnogi će rađe dati hiljadu eura za mali stoni strugić koji će im služiti kao ukras(jer bože moj na toj igrački se ništa ozbiljno ne može napraviti),nego za iste novce kupiti ozbiljan,stabilan polovan strug sa punom norton-kutijom.

Da imam dovoljno prostora i trofaznu struju imao bih i veći stroj, valjda jednog dana i budem. Inače, "igračke" ne bi trebalo podcjenjivati, za sada mogu gotovo sve izraditi što mi treba. A volio bih vidjeti stroj za 1000 € koji ima točnost koju ja želim. I

Lee Champa
13.06.2011., 18:49
... A volio bih vidjeti stroj za 1000 € koji ima točnost koju ja želim.

Svaki stroj može postiči točnost koju tokar želi:top: to ovisi o čovjeku, poznavanju stroja i doradi:top:

zdeba
13.06.2011., 19:17
Baš me zanima kako je to izvedivo sa potrošenim kliznim stazama na dijelu gdje se najčešće radi. Ili na lastinim repovima suporta. Ili na pinoli konjića.
To spada u zahvate koje ne možeš odraditi doma u garaži.

Lee Champa
14.06.2011., 18:50
Baš me zanima kako je to izvedivo sa potrošenim kliznim stazama na dijelu gdje se najčešće radi. Ili na lastinim repovima suporta. Ili na pinoli konjića.
To spada u zahvate koje ne možeš odraditi doma u garaži.

Možeš na glodalici ili hoblarici!

zdeba
14.06.2011., 20:58
Lee, ili se šališ ili nemaš elementarna znanja o održavanju i popravku strojeva. Jesi li kada radio remont nekog alatnog stroja? Kojom bi to glodalicom ili hoblericom taj posao odradio? Reci pa da zaradimo dobru lovu.

ognjeni_zmaj
14.06.2011., 23:09
A volio bih vidjeti stroj za 1000 € koji ima točnost koju ja želim. I
Kod nas se već odavno "morando-potisje" može naći za manje od 2000 a ove druge "boranije" ima po ceni otpadnog gvožđa a što se tiče tačnosti,ako ćemo pravo,strug je mašina koja radi na predmeru(sve bi trebalo na finale da se brusi).To što se mi dovijamo pa na strugu završavamo i ležajne mere i bokove puža po meni je više do majstora nego do mašine...

zdeba
15.06.2011., 14:43
Kada bi održavanje bilo nebitno ja bih bio bez posla i kruha gladan. Brušenje poskupljuje proces proizvodnje, moraš imati više strojeva, ljudi itd a to košta.To nije šminkeraj, brusi se ono što je bitno, što ne znači da je ostalo zanemarivo pa komad izrade može "bacati". Pokušaj na takvom stroju istokariti vreteno od 1250mm sa svim prihvatima i navojima pa ćeš (ako zezneš) samo upropašteni materijal platiti toliko koliko ćeš dati za stroj a da vreteno neće niti doći do postupka brušenja. Čak i kada na njemu radi vrstan majstor.
Kada bi to bilo nevažno, ne bi se radili remonti. Pogledaj cijene ležajeva za glavno vreteno, ili navojna vretena za suport ili dvostruku maticu za narezivanje navoja. Na običnom krampu od stroja se može napraviti neki posao npr panti i nekakve osovinice ali (bar u mom poslu) to mene ne zadovoljava. Pokušat ću isčeprkati iz tehničke dokumentacije listu testiranja stroja pa će to biti jasno.

P.s.
pokušaj zamisliti odrezivanje komada na stroju sa potrošenim lastinim repovima i navojnim vretenom pa reci kako bi to izgledalo. Pa još da takvih komada imaš 300 - 400. Ili probaj istokariti kocku u kocki koju imaš u avataru. :top:

ognjeni_zmaj
15.06.2011., 17:58
probaj istokariti kocku u kocki koju imaš u avataru. :top:

Ajd da probamo...http://www.samsvojmajstor.com/portal/forums/uradi-sam/tokarenje/kako-sam-istokario-moj-avatarkocka-u-kocki

zdeba
15.06.2011., 18:05
Kada sam rekao probaj istokariti kocku mislio sam na stroju koji ima prevelike zračnosti, dakle teže je nego na dobrom stroju. Ne dovodim tvoje znanje u pitanje. :top:

Lee Champa
15.06.2011., 18:33
Lee, ili se šališ ili nemaš elementarna znanja o održavanju i popravku strojeva. Jesi li kada radio remont nekog alatnog stroja? Kojom bi to glodalicom ili hoblericom taj posao odradio? Reci pa da zaradimo dobru lovu.

Vjerojatno se šalim:D
Jesi li vidio strojeve u bivšoj tvornici/radionici lokomotiva u Zg, sadašnja Škorpikova?:ne zna:

zdeba
15.06.2011., 19:20
Pojasni što s tim želiš reći. Misliš li na Končar ili šta? Jesi li direktno radio na remontu alatnih strojeva? Spomenuo si glodalice i hoblerice za uređenje kliznih staza - koje su dimenzije tih strojeva? Možeš mi napisati i na pp ako ne želiš javno.

Početak priče je o rabljenom stroju za 1000€. Ako ga kupiš i daš renovirati tada stroj ne košta više onih početnih 1000€ već 1000€ + strojna obrada. Ako ga sam uređuješ tada se računa da nemaš na raspolaganju strojnu obradu. U tom slučaju radije štedim i kupim novi ili uščuvani kojeg procijenim da je dobar ali nikako groblje od stroja.
Meni je vrijeme novac, ma koliko otrcano zvučalo. A čovjek ne živi tri života nego samo jedan i to ako ima sreće. Nemam vremena niti prostora igrati se na taj način, prije 20 godina još kako - tako ali sad ne.

Lee Champa
16.06.2011., 19:12
Misliš li na Končar ili šta? Jesi li direktno radio na remontu alatnih strojeva? Spomenuo si glodalice i hoblerice za uređenje kliznih staza - koje su dimenzije tih strojeva?

Da, bivši Končar!
Tamo je bila jedna glodalica ŠKODA - veču nisam vidio:s.
Nisam nikad profesionalno radio na remontu takvih strojeva, ali sam vidio kako si ljudi pomažu da bi izravnali klizne staze "na prvu čistu":top:

Damir66
16.06.2011., 21:05
Nekad ali i danas se remont npr. kliznih staza radi ručno, grecanjem.Danas postoje električna grecala odnosno šaberi.To je jebeni posao.Ali je najbolje to napraviti na portalnim brusilicama koje mogu brusiti plansko i koso.Kod nekih tokarilica se klupa sa kliznim stazama može skinuti i tako poslati na brušenje.Lastini repovi na suportu se najčešće popravljaju ručno.

zdeba
16.06.2011., 21:14
Damire, potpisujem sve što si rekao.
I dalje stojim pri tvrdnji da stroj od 1000€ bez remonta nije za ozbiljne stvari.

MBSK
19.07.2011., 20:39
Evo mene opet po savjet praktičara.
Stigao sam do izrade oslonca za dlijeto.Osim dosadašnjih savjeta, imate li kakav savjet / upozorenje na što trebam posebno obratiti pažnju.

Na motor je montirana glava od bušilice, znači trebam napraviti odgovarajući nastavak za spajanje sa drvetom ( glavu).
Mislim sam ga napraviti od svrdla za drvo većeg promjera ( sa " pločicom " ) ako ga pronađem.
Druga opcija je vijak sa zavarenom leptir - maticom.
Ako ima netko prijedlog / kritiku / ideju sve prihvaćam.

zdeba
27.07.2011., 18:31
Hajde priloži kakvu slikicu da vidimo kako to izgleda...

MBSK
28.07.2011., 18:58
Evo par slika.
http://img849.imageshack.us/img849/4967/2607111758003.jpg
http://img838.imageshack.us/img838/4050/2607111758.jpg

ognjeni_zmaj
29.07.2011., 12:16
Meni je ovo prilično nestabilno,da ne kažem opasno a i nejasna mi je uloga drugog motora,izigrava konja sa šiljkom ili grešim?

MBSK
29.07.2011., 20:17
Pokazalo se stabilno na prvim probama,širina ploče je 22cm.
Doljnji dio je ostavljen bez nogara jer nisam bio siguran ( zbog visine ) u stabilnost :top:.Tako da sam ostavio mogučnost stavljanja širokog poprečnog oslonca ako se pokaže potrebnim. Namjera je različita montaža - na radni stol ( pank od željeznih cijevi ) zbog kroničnog problema sa prostorom i ovakav sistem za van kad je lijepo vrijeme.Doradiću kad budem točno znao što trebam ( na probi mi je recimo iskrsnuo problem sa piljevinom i njezinim čišćenjem).
U pravu ste - drugi motor vrši ulogu konjića, iskoristio sam kučište sa osovinom ( rotor je izvađen ).

ognjeni_zmaj
29.07.2011., 20:47
Sad mi je mnogo jasnije,naoko izgleda da su motori isti ali pažljivom posmatraču neće promaći da su "stradale"jedna Gorenje i jedna Niška veš mašina.I zapamti zlatno pravilo tokarenja(bez obzira koji materijal je u pitanju),komad mora biti dobro stegnut...

xaco
30.07.2011., 09:55
da li postoji neka mala tokarica,stvarno mala za naprimjer potokarit prsten recimo... znaći da je jako precizna... ona mini bernardova naprimjer košta nekih 700 eura, ovo pa bauhausu i pevecu je oko 5000 kuna al kažete da je to loše,optimum najmanja je preko 1000 eura, ove tipa sherline sitne glodalice su pak jako skupe ko i proxxxon koji je stvarno bezveze firma... da li neko zna neku malu tokarilicu za metal koja bi mi bila dobra? nisam nikad tokario metal niti mi netreba za navoje ili nešto komplicirano,nego beš recimo za potokarit prsten za prst..

zdeba
30.07.2011., 14:26
Ako ti je potrebno istokariti jedan prsten - ako sam dobro shvatio - tada ti je kupovina stroja neisplativa.

xaco
30.07.2011., 14:44
Ako ti je potrebno istokariti jedan prsten - ako sam dobro shvatio - tada ti je kupovina stroja neisplativa.

da se isplati onda nebi bio hobi,,,kažem prsten radi dimenzija,da mi neko ne preporući stroj od prvomajske

planinka
19.04.2012., 12:20
Zna li netko gdje se može nabaviti samo oslonac za dlijeta za tokarski stroj? Dakle, ono na što se nasloni dlijeto pri obradi drveta. :)

zdeba
21.04.2012., 11:47
za koji stroj? model, tip...

planinka
23.04.2012., 22:16
Nema marke ni modela...stroj je sklepan od starih dijelova i napravljen za obradu metala.

Damir66
24.04.2012., 21:29
Kažeš da je stroj napravljen za obradu metala a tražiš oslonac za dlijeta.Dlijeta se ne koriste za obradu metala već za drvo.Možda tebi treba suport sa glavom gdje se stežu halteri(nosači) sa noževima za tokarenje metala.Još bi bilo najbolje kada bi bila neka slika stroja i onda bi ti lakše pomogli.

planinka
24.04.2012., 21:53
Ima nosač za noževe (za metal), ali bi stroj koristila za obradu drveta i to korištenjem dlijeta. Zato sam mislila ako bi se mogao pripasati oslonac za dlijeto. Ako ga se uopće može posebno nabaviti. Trenutno nemam sliku mada mislim da bi olakšala riješavanje mog problema. U svakom slučaju, fala!

Lee Champa
25.04.2012., 18:52
Ima nosač za noževe (za metal),.....!

Učvrsti u tu glavu cijev ili nešto slično za oslonac dlijeta!

planinka
25.04.2012., 21:17
Fala na prijedlogu!

MBSK
26.04.2012., 22:10
Nema gotovih osim na ebay-u.
Ali varioc ga može napraviti bez problema. Može se napraviti i od drva pa na njega staviti metalni profil.

ZDzdZD
16.05.2012., 23:48
Pozdrav, razmisljam o kupovini ovoga stroja :
vauvau br. oglasa 2776533
Moze li mi netko reci nesto o njemu, na sto da obratim pozornost. mane, prednosti, kvarovi,,,sl.
Jos ga nisam isao pogledati, ali namjeravam uskoro.
Prodavatelj kaze da je talijanska izrada, 2 trofazna motora da ima dosta alata itd... cijena oko 5000kn.
Namjeravam ga korisiti najvise za tokarenje diskova, dobosa i sl.
i da, treba reci kako nemam puno iskustva u radu s tokarskim strojem, samo ono iz skole, davno je to bilo...
Svakako cu prije kupovine povesti nakog kvalificiranog, sada me zanima svaka informacija koju mogu dobiti unaprijed o navedenom stroju ako ga netko prepoznaje marku i tip pa moze nesto napisati, dobro ili lose.
Hvala.

Lee Champa
17.05.2012., 08:24
......vauvau br. oglasa 2776533......

u kojem oglasniku:ne zna: gugl se ne odaziva:504:

ZDzdZD
17.05.2012., 09:40
u kojem oglasniku:ne zna: gugl se ne odaziva:504:

onaj sa njuškom, VAU, VAU,:lol: a u meduvremenu sam primjetio i drugi stroj na istom oglasniku, br.oglasa 5145487 koji je mozda i bolji izbor - pa ako je moguce i za njega koja rijec, uglavnom koji bi trebao biti bolji obzirom da su oba oko 5000kn.
Ako me netko posavjetuje = puno hvala :)

ZDzdZD
17.05.2012., 21:53
Cuo sam se s prodavateljem drugog tokarskog stroja ovaj 5145487, i saznao da je stroj navodno izraden u Cakovcu-te je moguce naci djelove za njega, takoder trofazni motor, ima brzine, moze raditi navoje, konjic nije original neki zamjenski, i jos u kvaru...dosta alata ide uz stroj.
najveci nedostatak za mene je mala visina (staze - špic) samo 120mm, dakle moguce npr. diskove promjera cca do 240mm he samo fiat Punto..... :503:
nista od toga.. kaze da bi ga dao i ispod 5000kn.

Ostaje mi jos onaj prvi izbor, sutra-prekosutra idem pogledati, volio bih imati neku informaciju o stroju prije....
netko??????

Damir66
18.05.2012., 16:22
Tražiš savjet za kupnju stroja pa si mogao bar sliku staviti(ako postoji) a ne da ljudi traže po oglasniku.

ZDzdZD
22.05.2012., 11:17
Pokusao sam staviti sliku ali bez uspjeha, prevelika je mislim.
ne baratam bas s tim stvarima.

ZDzdZD
22.05.2012., 11:22
Pokusao sam staviti sliku ali bez uspjeha, prevelika je mislim.
ne baratam bas s tim stvarima.

evo, :

http://i46.tinypic.com/ygrwo.jpg

Lee Champa
22.05.2012., 12:06
To je sve drugo samo ne tokarski stroj:503:

Damir66
22.05.2012., 19:39
Nije mi jasno kaj je ovo desno, suport ili konjić?
Okani se njega.Malo pričekaj i skupi lovu za stroj koji će ti više odgovarati za ono kaj tebi treba.
Kada ideš kupovati stroj onda bi bilo dobro da povedeš nekoga koji se kuži u te stvari da ne bi bilo nismo znali.

ZDzdZD
22.05.2012., 23:04
kaze prodavatelj da je to tokarski stroj prvenstveno za tokarenje i brusenje diskova i dobosa.Na suportu je montirana brusilica koja se moze skinuti i staviti noz za tokarenje. Konjic nema, umjesto ima nastavak za busilicu koji se montira na suport.
I ja sam misljenja da za koju kunu vise mogu kupiti puno bolji stroj koji ce mi sluziti i za druge stvaro osim tokarenja diskova.

zdeba
23.05.2012., 22:45
Ako ništa drugo ne uspiješ onda pokušaj copy/paste link.

zdeba
25.05.2012., 14:54
To je specijalizirani stroj kojeg sam vidio u dosta autoradionica a koristi se u strojnu obradu auto djelova. Slažem se sa mišljenjem da se pričeka pa se kupi bolji stroj. Pitanje koji je obim poslova koji se stavlja pred taj stroj a samim tim i njegove isplativosti.

jationmivioni
25.05.2012., 16:55
ZDzdZD, jesi ti kad vidio kako se na tome rade diskovi = , jel radi s dva noža ili stranu po stranu?

ZDzdZD
27.05.2012., 22:00
ZDzdZD, jesi ti kad vidio kako se na tome rade diskovi = , jel radi s dva noža ili stranu po stranu?

nisam ga jos isao pogledati, pretpostavljam da jedan noz ima. 100km je daleko, a izgubio sam i interes za tim strojem, vidim da mogu i bolje iskoristiti novac.
Nasao sam par dobrih strojeva i zvao prodavatelje, ali u vecini slucajeva je udaljenost izmadu staza i spica oko cca 130-150mm, dakle ne mogu raditi diskove vece od 300mm.
eto, dalje u potragu, izdvojio bih oko 10000kn.ili sitno vise.

jationmivioni
28.05.2012., 16:50
NA velikoj večini strojeva se može izvaditi dio kliznih staza kod vretena ..pa se mogu tokariti male dužine velikog promjera

Lee Champa
28.05.2012., 18:38

Znam zašto pitaš!
Jednom stavljen disk i centriran više se NE SKIDA dok ne bude obrađen sa obje strane:kava: Sve drugo je problematično!

ognjeni_zmaj
28.05.2012., 20:41
Čak i tako ako se odradi može da "talasa".Ja praktikujem da iz istog stezanja egaliziram i površinu koja naleže na glavčinu.

jationmivioni
29.05.2012., 03:06
Znam zašto pitaš!
Jednom stavljen disk i centriran više se NE SKIDA dok ne bude obrađen sa obje strane:kava: Sve drugo je problematično!
Ne , nego i nož odbija i deformira disk ako se tokari jedna po jedna strana ..pa makar i s jednim stezanjem .
Ja sam radio priručnu naprvavu s dvije pločice a ustvari me samo zanima kako to izgleda "orginal" .

Lee Champa
29.05.2012., 07:18
..pa makar i s jednim stezanjem . .

Najprije se mora dobro očistiti (možde ne ptretokariti), kako kaže Ognjeni ZMAJ "..površinu koja naleže na glavčinu", a dodao bih i suprotnu.
Da samo sa jednim stezanjem i polako ...jako polako!:kava:

ognjeni_zmaj
29.05.2012., 11:12
Diskovi i doboši automobila su "sitna boranija",kod većih vozila,naročito na zamajcima i potisnim pločama usled strahovitih trenja dolazi do mestimičnih zakaljenja pa se tokarenjem teško može izvući zadovoljavajuća površina.Zato ovaj namenski stroj ima mogućnost montiranja "fortune"- pristroja za brušenje.

Lee Champa
29.05.2012., 19:44
.... dolazi do mestimičnih zakaljenja pa se tokarenjem teško može izvući zadovoljavajuća površina.Zato ovaj namenski stroj ima mogućnost montiranja "fortune"- pristroja za brušenje.

A da vidiš kako izgleda onaj zamašnjak i kuplung vojnog ruskog traktora gusjeničara kad ga vozi "pravi" vozač na kvačilu. :504:

ZDzdZD
29.05.2012., 22:36
Diskovi i doboši automobila su "sitna boranija",kod većih vozila,naročito na zamajcima i potisnim pločama usled strahovitih trenja dolazi do mestimičnih zakaljenja pa se tokarenjem teško može izvući zadovoljavajuća površina.Zato ovaj namenski stroj ima mogućnost montiranja "fortune"- pristroja za brušenje.

Negdje sam citao na forumu, da se diskovi zapravo i ne bi trebali tokariti, vec brusiti, nije mi jasno zasto? vjerojatno zbog gore napisanoga, zato ovaj storoj i ima brusilicu, ha?

ZDzdZD
29.05.2012., 22:42
NA velikoj večini strojeva se može izvaditi dio kliznih staza kod vretena ..pa se mogu tokariti male dužine velikog promjera

ovo nisam znao,,,pa koliko je dug taj dio sto se skida...?
hm... zvao sam za nekoliko strojeva i objasnio za sto uglavnom zelim koristiti stroj i nitko nije ukazao za tu mogucnost, doduse zvao sam za storjeve manjih dimenzija..??

Lee Champa
30.05.2012., 07:45
Samo se na starijim strojevima može izvaditi dio staze ispod amerikanera (planšajbe).
Inaće to se izbjegava jer je prilično posla kasnije kod vraćanja da se izbjegne "stepenica" - čistiti pa čistiti pa probavati pa mjeriti komparaterom nailazak suporta. :504:

ognjeni_zmaj
30.05.2012., 12:53
"Lee",nije to baš tako strašno kao što pričaju,mislim taj "most" na strugu.U principu oni nema gde da se vrati nego na mesto(naravno ako se dobro očiste nalegajuće brušene površine)to mu omogućuju precizion-štiftovi koji su konusni.

jationmivioni
30.05.2012., 16:07
ovo nisam znao,,,pa koliko je dug taj dio sto se skida...?

po prilici 250 - 300 mm ..kako gdje

Evo ovdje se vadi ...vidi se na drugoj slici ...stavi na zoom
http://www.njuskalo.hr/strojevi-obrada-metala/tokarski-stroj-klovis-225-metal-oglas-1213579

Ovj dio nema(može velika planska ploča )i još se dio skida
http://www.njuskalo.hr/strojevi-obrada-metala/tokarski-stroj-oglas-2351554

MARIO31
05.07.2012., 15:38
pozdrav !
Pošto sam novi ovdje neznam jel sam stavio temu na dobro mjesto ...
Naime kupujem neki hooby tokarski stroj,nešto poput BERNARDO HOBBY 500 ili nešto slično.
Pa ako netko zna za nešto takvoga molio bih vas da mi javite !!!

zdeba
05.07.2012., 18:21
Ja imam bernardo 400 i možda bih ga prodao.

MARIO31
06.07.2012., 08:51
može koja slika i cijena šta ima od alata uz njega koliki mu je provrt kroz vreteno ako nije problem moj mail je : mario31@email.t-com.hr e da i gdje se stroj nalazi

ZDzdZD
03.09.2012., 09:47
po prilici 250 - 300 mm ..kako gdje

Evo ovdje se vadi ...vidi se na drugoj slici ...stavi na zoom
http://www.njuskalo.hr/strojevi-obrada-metala/tokarski-stroj-klovis-225-metal-oglas-1213579

Ovj dio nema(može velika planska ploča )i još se dio skida
http://www.njuskalo.hr/strojevi-obrada-metala/tokarski-stroj-oglas-2351554

tnx. pogledao sam.
u meduvremenu sam popravio financijsku moc pa sada trazim stroj do 15000kn, koji ima potrebnu visinu siljka da mogu raditi diskove i sl. bez skidanja staza.

ZDzdZD
03.09.2012., 09:56
Dvoumim se izmedu ova 2 tokarska stroja..

- MAUSER : amerikaner 250, provrt 84, visina siljka 280, radna duzina 600
- TNP 200 : amerikaner 200, provrt 40, visina siljka 200, radna duzina 2000

po cijeni su oba oko 15000kn.
Kako sam i prije napisao namjena najcesce za tokarenja diskova ili sl.,a naravno i za druge sitnije stvari...
evo slika jednog i drugoga.
Koji je po vama bolji izbor.????

ZDzdZD
03.09.2012., 10:00
Dvoumim se izmedu ova 2 tokarska stroja..

- MAUSER : amerikaner 250, provrt 84, visina siljka 280, radna duzina 600
- TNP 200 : amerikaner 200, provrt 40, visina siljka 200, radna duzina 2000

po cijeni su oba oko 15000kn.
Kako sam i prije napisao namjena najcesce za tokarenja diskova ili sl.,a naravno i za druge sitnije stvari...
evo slika jednog i drugoga.
Koji je po vama bolji izbor.????

http://i46.tinypic.com/i57u5z.jpg

http://i45.tinypic.com/on2td.jpg

ZDzdZD
03.09.2012., 10:06
Evo i kraci opis za oba stroja, copy sa oglasnika.

MEUSER :
Navedeni tokarski stroj radne dužine 600mm i visine šiljaka 280mm
Stroj nema navoja...
Dolazi sa steznom glavom 250mm, brzoizmjenjivim nosaćem noževa sa 4 nosaća i šiljkom
Snaga motora je 4,5kw
Provrt kroz vretenište je 82mm
Raspon brzina 45-1800 okr/min
Fina regulacija poprećnih i uzdužnih brzina posmaka
Stroj je u bezprijekornom radnom stanju

TNP :
TOKARSKI STROJ TNP 200, 5KW,,NOVI AMERIKANER 200 MM, DRŽAČ NOŽEVA SA 5 HALTERA, KONJIĆ MORZE 4, ŠILJAK, NOŽEVI, SUPER STANJE, U FUNKCIJI , MOŽE SE ISPROBATI.

zdeba
03.09.2012., 11:32
Moj izbor bi bio tnp ako ništa drugo radi toga jer ima za njega i dijelova i dokumentacije i ljudi koji ga poznaju što se održavanja tiče. Dobar je to stroj, ja ih u firmi održavam nekolicinu.

zdeba
03.09.2012., 11:34
Moj izbor bi bio tnp ako ništa drugo radi toga jer ima za njega i dijelova i dokumentacije i ljudi koji ga poznaju što se održavanja tiče. Dobar je to stroj, ja ih u firmi održavam nekoliko.

Lee Champa
03.09.2012., 14:49
MAUSER je preskup - nema mogučnosti narezivanja navoja:504:

ZDzdZD
03.09.2012., 19:54
MAUSER je preskup - nema mogučnosti narezivanja navoja:504:

Da, nema navoje, znaci nema aut. posmaka - to se ni meni ne svida, vlasnik je tu manu pokusao ublaziti sa time, : kako je stroj vrlo malo koristen, klizne staze su odlicne i masivne....?? dakle ima apsolutnu preciznost.
Takoder i radna duzina od 60cm djeluje jako malo...
a uz to nikada nisam ni cuo za takav stroj.- dijelovi, servis.....!??
ali mi se svida veci amerikaner i veca visina siljka.

TNP je koristen dosta, vlasnik ima radionicu, svakodnevno ga koristi, i staze su vec malo potrosene.. znaci manja preciznost.to mi je preveliki stroj. ukupna duzina cca. 3 metra. i manja visina siljka = 200, znaci max tokarenje diska 400mm.

a najbolje neki mjesanac od ta dva ha....:lol:
treba se odluciti i izabrati bolji..

cordoba25
10.09.2012., 10:28
Pozdrav, imam jedno pitanje za remont tokarskog stroja. Naime kod remonta kliznih staza jeli se radi samo brušenje ili brušenje i kaljenje staza? Nemam dovoljno iskustva s tim pa ako može odgovor. Zahvaljujem unaprijed.

Lee Champa
10.09.2012., 12:47
Pozdrav, imam jedno pitanje za remont tokarskog stroja. Naime kod remonta kliznih staza jeli se radi samo brušenje ili brušenje i kaljenje staza? Nemam dovoljno iskustva s tim pa ako može odgovor. Zahvaljujem unaprijed.

Radi se hoblanje+brušenje (možda), ali ne i kaljenje:kava:

ZDzdZD: Taj MAUSER ima automatski posmak sa nekoliko brzina! Vrijegnost mu je možda 1k€!

cordoba25
12.09.2012., 11:43
Zahvaljujem na odgovoru.
Imam još jedan problem sa polugom, kad se mjenja smjer vretena polugu nikako nemogu pogodit iz prve, uvijek nešto zapinje i vraća se. Poznanik mi veli da su kuglice unutra potrošilie svoje utore? Kako je moguće to sanirati bez većeg zahvata? Stroj je Boehringger D-530.

ognjeni_zmaj
12.09.2012., 11:44
Ne mogu da pronađem,ali neko se na ovoj temi interesovao kako kako se tokare konusi (automatski),preko kopir-letve.Može pogledati ovde;
http://www.samsvojmajstor.com/portal/forums/uradi-sam/alati/strug-i-glodalica?page=7#comment-378428

zdeba
12.09.2012., 15:37
Ja sam te pitao. Hvala ognjeni zmaj.

zdeba
12.09.2012., 15:55
Zahvaljujem na odgovoru.
Imam još jedan problem sa polugom, kad se mjenja smjer vretena polugu nikako nemogu pogodit iz prve, uvijek nešto zapinje i vraća se. Poznanik mi veli da su kuglice unutra potrošilie svoje utore? Kako je moguće to sanirati bez većeg zahvata? Stroj je Boehringger D-530.

To je lijeva ručka? Da li se isti problem javlja kada koristiš i sa desnu ručku? Ručica ne uskoči ili se ne zadrži u uzubljenju? Da li kada se stroj isključuje iz vrtnje stane normalno ili još dugo vrti - ima li kočenje?

ZDzdZD
12.09.2012., 21:57
Lee champa... cuo sam se sa vlasnikom Mausera, - kaze da ga je prodao za 2000e, uglavnom ne zalim za njime.
Sutra sam planirao pogledati TNP , vec nazvao vlasnika da stizem, kada maloprije naletim na drugi stroj, pa se opet dvoumim...
dakle :
- TNP 200
ili
- TES 2
evo slike:
http://i45.tinypic.com/1zd3keq.jpg

i opis:
TOKARSKI STROJ S ALATOM I PRIBOROM TES 2 PRVOMAJSKA, VISINA ŠILJKA 220 MM RADNA DUŽINA 1500 MM IMA ŠILJAK POKRETNU LINETU ,STABILNU LINETU ,AMERIKANER MOL FI 200 UNUTARNJE PAKNE VANJSKE I MEKANE ,,GARNITURA NOŽEVA STROJ IMA SVE POSMAKE AUTOMATSKE KAO I NORTON ZA NAVOJE ,PROVRT VRETENA FI 50 MM,VADI SE MOST , MOTOR 2,2 KW NJEGOV ORGINALAN ,CENTRALNO PODMAZIVANJE CIJENA 2000€
kaze vlasnik nije puno koristen -staze ok, ima mehanicko kvacilo, - jeli to bollje ili losije ???
motor 2.2 kw jeli to premalo ??
odgovara mi njegova manja velicina i tezina (1200kg) i veci promjer tokarenja.
15000 kn imam, kojega je bolje kupiti za taj novac ????????????

zdeba
12.09.2012., 22:43
TES: ima klizne ležajeve na vretenu, a ne kuglične kao TNP. Nema ni kočnicu koliko se sjećam, dakle kada ručicu pogona staviš u neutral moraš pričekati da sam stane. Mehaničku spojku ima i jedan i drugi sa tim da TNP ima kočnicu kada prebaciš ručicu u neutral. Uz ovo ima i klipnu pumpu za prinudno podmazivanje. TES je zastarjeli stroj ali je robustan, ovaj na slici je dobro obojen što ne znači da je točan i precizan. Ako ga ideš pogledati obrati pozornost da suporti nebi smjeli imati veliku zadršku kada okrećeš kolo od suporta, da ide istom lakoćom od jedne krajne točke prema drugoj. Na sredini primi rukama hvatač noževa pa procimaj naprijed nazad, da vidiš kolika je zračnost. Isto tako i sa križnim suportom. Podigni poklopac stroja (obično na njemu ljudi drže noževe za tokarenje) pa pogledaj spojku da nije pregorena (plava) i koliko ima ulja i jeli staro ili novo, da li negdje curi itd. Stavi cijev u amerikaner (steznu glavu) pa dok je stroj ugašen tu cijev primi kao polugu i procimaj da vidiš zračnost u kliznim ležajevima. Netko mi je pričao da je vidio TES sa kotrljajućim ležajevima pa i na to obrati pozornost. Otvori poklopac pogonskog remenja pa vidi kakvi su i jesu li jednako zategnuti - ako nisu a novi su onda znači da remenica nije jednoliko trošena što te onda čeka. Provjeri radi li pumpa za emulziju. Osobno, ja bih potražio TNP 160 ako je veličina bitna.

ZDzdZD
12.09.2012., 22:59
TES: ima klizne ležajeve na vretenu, a ne kuglične kao TNP. Nema ni kočnicu koliko se sjećam, dakle kada ručicu pogona staviš u neutral moraš pričekati da sam stane. Mehaničku spojku ima i jedan i drugi sa tim da TNP ima kočnicu kada prebaciš ručicu u neutral. Uz ovo ima i klipnu pumpu za prinudno podmazivanje. TES je zastarjeli stroj ali je robustan, ovaj na slici je dobro obojen što ne znači da je točan i precizan. Ako ga ideš pogledati obrati pozornost da suporti nebi smjeli imati veliku zadršku kada okrećeš kolo od suporta, da ide istom lakoćom od jedne krajne točke prema drugoj. Na sredini primi rukama hvatač noževa pa procimaj naprijed nazad, da vidiš kolika je zračnost. Isto tako i sa križnim suportom. Podigni poklopac stroja (obično na njemu ljudi drže noževe za tokarenje) pa pogledaj spojku da nije pregorena (plava) i koliko ima ulja i jeli staro ili novo, da li negdje curi itd. Stavi cijev u amerikaner (steznu glavu) pa dok je stroj ugašen tu cijev primi kao polugu i procimaj da vidiš zračnost u kliznim ležajevima. Netko mi je pričao da je vidio TES sa kotrljajućim ležajevima pa i na to obrati pozornost. Otvori poklopac pogonskog remenja pa vidi kakvi su i jesu li jednako zategnuti - ako nisu a novi su onda znači da remenica nije jednoliko trošena što te onda čeka. Provjeri radi li pumpa za emulziju. Osobno, ja bih potražio TNP 160 ako je veličina bitna.

ok. hvalai ti na savjetima...
nisam shvatio ovo s lezajevima,,,koji su bolji-losiji , pretpostavljam da su kuglicni bolji.......kako da vidim koje lezajeve ima???
a motor 2.2kw ???

zdeba
12.09.2012., 23:04
Snaga je relativna stvar, ovisi što radiš i za koliko vremena moraš biti gotov. Ako se ne varam, kada digneš poklopac vidi se ležajna bronca.

cordoba25
13.09.2012., 05:07
To je lijeva ručka? Da li se isti problem javlja kada koristiš i sa desnu ručku? Ručica ne uskoči ili se ne zadrži u uzubljenju? Da li kada se stroj isključuje iz vrtnje stane normalno ili još dugo vrti - ima li kočenje?

U obe ručke se javlja isti problem. Nekad ne uskoči odmah a rijetko se i nezadrži u uzubljenju. Stroj koči normalno.

Lee Champa
13.09.2012., 08:07
nisam shvatio ovo s lezajevima,,,koji su bolji-losiji , pretpostavljam da su kuglicni bolji.......??

Bolji su klizni jer se mogu podešavati - smanjivati zračnost!
Taj ima klizne ležajeve - vidi se po matici iza amerikanera koja služi za dotezanje istih.
Motor vjerojatno ima dvije brzine!

zdeba
13.09.2012., 09:57
Bolji su klizni jer se mogu podešavati - smanjivati zračnost!
Taj ima klizne ležajeve - vidi se po matici iza amerikanera koja služi za dotezanje istih.
Motor vjerojatno ima dvije brzine!

Uz dužno poštovanje, kada bi bilo tako, tada bi svi tokarski strojevi ostali sa uporabom kliznih ležajeva. Onaj tko je tuširao ležajnu broncu i podešavao zazor na takvim strojevima zna o čemu govorim.

zdeba
13.09.2012., 09:59
U obe ručke se javlja isti problem. Nekad ne uskoči odmah a rijetko se i nezadrži u uzubljenju. Stroj koči normalno.

A dali čuješ cviljenje iz stroja kada naglo uključiš pogon?

cordoba25
13.09.2012., 12:46
A dali čuješ cviljenje iz stroja kada naglo uključiš pogon?

Ne. Baš sam nedavno sam mijenjao kvačilo i lamele. Al kad pravim navoje poluge me izlude :504:

morrak
13.09.2012., 13:31
Nije baš drito topic, ali možda najbolje mjesto za dobiti što trebam.
Tražim nekoga da mi napravi malo tokarenja metala.

Grubi opis bi bio valjak s izmjenom debljine:
1mm fi21mm
1,5mm fi11mm
20mm fi8,5mm

Imam uzorak koji je na grubo zaljepljen, i ne treba neka mikrometarska preciznost.
Može u čeliku ili preferabilno u inoxu.

Ponude na PM.

Lokacija - Zagreb, zapad ili centar

ZDzdZD
13.09.2012., 17:32
Bio sam danas pogledati TNP, i ostavio neku manju kaparu za stroj.
Nisam siguran da sam dobro postupio, ali morao sam -covjek me nije mogao cekati dan-2, da pogledam i drugi stroj TES..a nisam htio da mi pobjegne.
TNP je u nekom srednjem stanju po mome amaterskom sudu
- klizne staze istrosene, a jos vise od malog suporta
- manji luft suporta uzduz i popreko
- ne odrzavan, tj.zapusten
- motor tih, ali 5.8 kW
- remenje ok.
- amerikaner dobar
- emulzija radi
- posmaci rade, brzine se teze mijenjaju.
- nema zracnost vretena ( poluga u amerikaneru i cimanje )
- uz stroj jos ide 10-tak nozeva, linetu( prepravak) svrdla, siljakx2, plan sajba (bez jedne pakne) uglavnom sve nesto polovicno

Pitanje sto me muci :
kolika je usteda struje kod TES (2.2kw) u odnosu na TNP ( 5.8kw) jeli to zanemarivo ili ipak npr. kroz 2god. rada neka veca usteda za npr. 2-3 radna sata na dan.

Sutra bih najvjerojatnoje isao pogledati i TES, na slikama i po opisu prodavatelja mi se cini znatno odrzavanijim i urednijim - kaze da je potusirao staze malog suporta.

Lee Champa
13.09.2012., 18:29
Uz dužno poštovanje, kada bi bilo tako, tada bi svi tokarski strojevi ostali sa uporabom kliznih ležajeva. Onaj tko je tuširao ležajnu broncu i podešavao zazor na takvim strojevima zna o čemu govorim.

Upravo tako! Problem je obrada kliznih površina i lakše je klizne ležajeve zamijeniti kugličnim, valjčastim i sl.
Ali kod nas samovaca, jednom servisiran stroj izdržat će i našu drugu generaciju!
Ali što je bolje....:D

zdeba
13.09.2012., 22:01
Ne. Baš sam nedavno sam mijenjao kvačilo i lamele. Al kad pravim navoje poluge me izlude :504:

Da li je bila ista situacija prije izmjene lamela?

cordoba25
14.09.2012., 07:35
Da li je bila ista situacija prije izmjene lamela?
Da. Sa ovakvim polugama nekako je uspjelo namještanje kvačila i kočnice. Sam se neusudim to rastavit vjerovatno ima nekakva opruga i kuglica koliko sam čuo.

jationmivioni
14.09.2012., 16:09
Kako izgleda lamela i kočnica na NTP ili još bolje ako ima slika?
Gdje to ima za kupiti ?

zdeba
15.09.2012., 21:03
Kočnica je jedan sklop a spojke (2kom) su drugo. Povezane su istom polugom. Pokušat ću pronaći slike a ako nikako drugačije naći ću skicu.

zdeba
15.09.2012., 21:34
http://imageshack.us/a/img855/2349/dsc00048edited.jpg
By zdeba (http://profile.imageshack.us/user/zdeba) at 2012-09-15

http://imageshack.us/a/img845/5426/dsc00045edited.jpg
By zdeba (http://profile.imageshack.us/user/zdeba) at 2012-09-15

Dakle, spojka je zapravo sklop dvije spojke - jedne za naprijed a druga je za nazad. Prsten za uključivanje je u sredini sa vilicom koja je nalazi na poluzi (na nju se spaja kočnica koja je u ovom slučaju ostala u stroju jer se u servisu spojke - ako je ispravna ne vadi). Na slici se baš ne vidi dobro, svaka strana ima po jednu maticu sa uskočnikom te se po potrebi otpušta ili steže. Uskočnik se malo povuče van iz zahvata i oslobodi maticu da se okreće. kada je podešavanje gotovo, uskočnik mora biti vraćen u svoje mjesto kako bi osigurao maticu da se ne pomijera sa pozicije na koju je podešena.

ZDzdZD
17.09.2012., 08:56
Dragi forumasi,
samo da javim kako je odluka pala :D
pobjedio je TNP protiv TES.
Za 20-tak dana stize u radionicu.
pa, ako netko treba tokarenje...:p hehe

Hvala svima i pozz..

ZDzdZD
17.09.2012., 09:07
evo, :

http://i46.tinypic.com/ygrwo.jpg

he, kada se sijetim da sam za "ovo" razmisljao dati 5tkn a dobio ovaj TNP za 15tkn :D naprosto mi toplo oko srca...
pozdrav.

http://i45.tinypic.com/on2td.jpg

Lee Champa
17.09.2012., 12:32
Dobro došao u klub SSM!
Tvoj stroj je nešto mlađi od mojeg TES 1/1500 iz 1968.

zdeba
17.09.2012., 17:34
Sretno sa strojem. Kada ga dopreme i kada se struja priključi (pazi na smijer) pogledaj na uljokazno staklo (dolje lijevo) da ima ulja. Kada ga upališ, na gornje uljokazno staklo mora pumpa bacati dobar mlaz ulja. Kada ga ugasiš, odšrafaj gornji poklopac pa pogledaj da li je tacna na rupicama za podmazivanje prohodna. Iz sigurnosti je skini (mislim da su dva vijka M6) i operi je iščačkaj rupe pa je vrati. Sa zadnje strane skini doljnji poklopac. Neka ti netko na sekundu upali stroj (ti se izmakni da te ne pošprica ulje) da budeš siguran da klipna pumpa daje ulje u spojke i kočnicu. Pregledaj bakrene cijevi koje idu iz klipne pumpe jesu li na svojim mjestima i da ne propuštaju ulje. Jedna dugačka cijev ide u vreteno spojke, pazi da ništa ne dodiruje da se ne prereže od trenja. Sa vanjske strane je magnetni sakupljač nečistoća (obično je to O.K. 22) pa ga odvij i očisti od metalnih čestica. Za ovo je bitno da je donji poklopac na svom mjestu. Kada magnetni sakupljač vratiš na svoje mjesto nemoj ga zatezati nego ga ostavi otpuštenim, neka netko upali stroj i ti polako zateži sakupljač dok mlaz na uljokaznom staklu na gornjem poklopcu bude jak. (To je zapravo odzračivanje pumpe). Ima toga još ali se žurim pa ako ti šta bude nejasno, pitaj.

ZDzdZD
17.09.2012., 19:48
hvala na dobrodoslici Lee Champa. :)
zdeba , hvala na korisnim informacijama - sigurno ce biti pitanja kada stroj stigne...
vec imam prvo...:D

kako mislis da pazim na smijer kada se struja ukljuci, pa to je trofazna uticnica koja se ne moze drugacije utaknuti :eek: ili.... postoji nesto drugo..???
pozz.
e da, koje ulje treba nadosipati ako ga fali - ili izmjeniti sve.
Uglavnom kada sam bio gledati stroj primjetio sam da dobro baca ulje gore na staklu, cinilo se cisto - barem kroz staklo.
pozz..

zdeba
17.09.2012., 20:10
Moja je preporuka da se svo ulje izmijeni. Kod nas u firmi koristimo hidraol 68. Što se struje tiče znam da smo imali slučajeva - neka me stručni za struju isprave - da su zamijene žice od faza? Uglavnom treba biti oprezan.

Zvon
18.09.2012., 01:21
Da, ako se motor vrti krivo, treba zamijeniti dvije fazne žice u utikaču.

Lee Champa
18.09.2012., 08:07
Kad podigneš onu ručicu za pokretanje stroja glava se mora okretati suprotno kazaljki na satu "materijal na nož", ako ne, zamjena žica kako kaže Zvon!
Kad spustiš ručicu "u sredinu" stroj mora stati, a kad ju spustiš skroz - kreće u suprotnom smjeru.
Zamijeni ulje i u suportu!
Uz stroj moraju biti i tablice posmaka i navoja (kao pločice), a prikazuju položaj ručica!

zdeba
18.09.2012., 16:20
Ako ti fali literatura ili pločice, javi se mislim da imam knjigu o TNP.

ZDzdZD
18.09.2012., 20:36
Ako ti fali literatura ili pločice, javi se mislim da imam knjigu o TNP.

Javljam se....:D na pm.....
treba mi knjiga.

Kada stigne stroj, pripaziti cu na smjer.
Evo jos jedno pitanje za forumase......

Trenutno renoviram radionicu.., plocice, struja, rasvjeta....i stavljem nova ulazna vrata da stroj moze unutra hehe.
Kolika siroka niva vrata da ugradim, da stroj moze bez rastavljanja unutra van... sutra -prekosutra cu ovoga zamijeniti vecim-manjim pa da kasnije ne zalim....
stara vrata su 80cm.

zdeba
18.09.2012., 21:19
Ako se ne varam, širina stroja je nešto manja od 1300mm

ognjeni_zmaj
19.09.2012., 20:17
Neka je sretna kupovina,stroj je skroz korektan,može da napravi sam sebe...

Marian Oden
19.09.2012., 23:18
Ne razumijem se u alate, ali morao bih napraviti cijev sa žljebovima. Može li to sa običnom bušilicom, ima li kakav nastavak za bušilice?

Lee Champa
20.09.2012., 12:17
TES 1/1500 je dugačak 2,7m i širok 0,85m:kava:

ZDzdZD
20.10.2012., 08:40
TNP je u radionici i radi... :D
malo je glasan - mala radionica i okolo plocice ??? - cinio mi se tisi kada sam ga gledao.
Sve je ispravno, ali je nazalost dosta zapusten, pa svasta treba dotjerati, dotegnuti, procistiti, ocistiti, podmazati itd...
Sada pitanja....
-Vadio sam ulje iz suporta i iznenadio se kada sam vidio kako je jako rijetko - jeli to uobicajeno ili ???
-S kojim uljem treba podmazivati staze, mali suport, konjic i sl. tj. koje ulje kapati u rupice na stroju predvidene za podmazivanje..
-pri okretanju rucice glavnog suporta samo u podrucju gdje najcesce radi cuje se ponekad lupkanje iz kutije npr. kao da zupcanik preskace , ili sl.
Od sredine pa do konjica, ne cuje se nista.
Prijasnji vlasnik je promijenio zupcastu letvu, pa sumnjam na taj zupcanik koji pogoni suport preko iste.Djeluje istroseno i vidi se na njemu prazan hod...
Pretpostavljam da je to teza operacija za izmjeniti...?? pa ga zato i prijasnji vlasnik i nije izmjenio.

zdeba
21.10.2012., 11:15
Za klizne staze se obično upotrebljava ina polar ulje. Što se tiče zupčanika i zubne letve, da bi zamijenio zupčanik moraš osloboditi vretena (navojno, za posmak i od spojke) sa obje strane stroja (sa lijeve su zatici a sa desne kućište sa imbus vijcima i zaticima). Nakon toga otpustiš vijke od ključne ploče i spustiš cijelu ključnu ploču dolje zajedno sa vretenima. Tu ti netko mora pomoći jer je nespretno i teško. Tada možeš pristupiti vađenju zupčanika. Budući da si rekao da se zvuk čuje od amerikanera do sredine a dalje se ne čuje ne bih rekao da je to do zupčanika (da je onda bi se zvuk trebao čuti cijelom dužinom). Pomakni suport prema konjiću pa pogledaj jesu li letve stegnute na svojim mjestima i imaju li zatike. Ponekad ljudi zamijene prvu i zadnju zupčastu letvu te na taj način malo poprave situaciju budući da se na zadnjoj letvi gotovo i ne radi.
p.s.
poslao sam ti pp

Lee Champa
22.10.2012., 08:59
Malo o čišćenju strojeva za obradu metala!
Makon rada stroj se očisti o obriše, ali se ne podmazuje!
Podmazuje se prije rada!
Ako bi se podmazivao poslije čišćenja ulje bi sakupljalo prašinu u to bi kod prvog pokretanja djelovalo kao brusna pasta.:kava:

ZDzdZD
30.10.2012., 09:50
Za klizne staze se obično upotrebljava ina polar ulje. Što se tiče zupčanika i zubne letve, da bi zamijenio zupčanik moraš osloboditi vretena (navojno, za posmak i od spojke) sa obje strane stroja (sa lijeve su zatici a sa desne kućište sa imbus vijcima i zaticima). Nakon toga otpustiš vijke od ključne ploče i spustiš cijelu ključnu ploču dolje zajedno sa vretenima. Tu ti netko mora pomoći jer je nespretno i teško. Tada možeš pristupiti vađenju zupčanika. Budući da si rekao da se zvuk čuje od amerikanera do sredine a dalje se ne čuje ne bih rekao da je to do zupčanika (da je onda bi se zvuk trebao čuti cijelom dužinom). Pomakni suport prema konjiću pa pogledaj jesu li letve stegnute na svojim mjestima i imaju li zatike. Ponekad ljudi zamijene prvu i zadnju zupčastu letvu te na taj način malo poprave situaciju budući da se na zadnjoj letvi gotovo i ne radi.
p.s.
poslao sam ti pp

Imas pravo, pogledao sam bolje i cini se da lupkanje ( sl. kao preskakanje zupcanika - ) dolazi iz kutije glavnog suporta.
Dogada se da uvijek na istim mjestima ( blizu amerikaneru) rucica za pomicanje gl. suporta malo preskoci - sve to mi govori da ce kutija morati uskoro na operaciju ha??? ili.....?
postoji li mogucnost podesavanja, dotezanja ili sl... vidio sam na kutiji neke vijke koje bih probao vrtiti amo-tamo ,,,ali jios nisam :D

i drugo pitanje....

pomalo ja tokarim tako svasta - nesta...narezujem navoje i ide mi..:D:D ali imam problema s odrezivanjem materijala... slomio 2 noza vec grrr:503:
pa mozda koji savjet o tome... brzina okretaja, emulzija, brzina noza i tako...
evo kako sam ja ucinio... hmm...
promjer cca. 40mm, osovina ( jako tvrdo) noz za odrezanje (nije na izmjenjvie polocice) sirina zahvata cca 4-5 mm

- bez emulzije , znam, znam to mi je prva pogreska ( pumpa mi je na servisu a ja nestrpljiv )
pa sam stoga mislio, jako cu polako
okretaji 240 i polako rezem ja , noz ide lagano u materijal kao da je plastika , odlicno napredujem, promjer se smanjuje , nema dima, nema cviljenja, lupanja dok se komad noza nije odlomio i zaglavio u utoru i tako naravno slomio noz..
- drugi pokusaj, drugi noz ( na izmjenjive plocice ) sirine cca. 3mm NOVI noz joj.....brzina 600 okretaja i polako, ovaj put podmazao uljem...
isti scenarij se dogodio, krenilo super - zavrsetak katasrofa ....

Moja pretpostavka : spena se zaglavila izmedu noza i stijenke materijala, i takvo trenje odlomilo vrh noza koji se zatim zaglavio u utoru i dalje lom noza....
Moje misljenje: emulzija je obavezna da odvodi spenu kako bi noz imao slobodno kretanje, ili cesto vaditi noz kako bi se ista odklonila ( kao kod urezivanja navoja ), takoder, ulje koje sam dodao u drugom pokusaju mislim da je pogorsalo stvar jer se tako spena ljepila i skupljala.
Ostaje pitanje brzine vretena, ???
Sada nemam ni emulzije a ni noza....:504:

Eto, moje misljenje, pa ako se ekipa slaze ??? ili treba uciniti drugacije.
koji savjet, preporuka, trik...??

tnx.

zdeba
30.10.2012., 12:21
Nisam tokarski stručnjak ali sam baš kao i ti počeo sa tokarenjem, pokušavajući i učeći na greškama. Jesi li pogledao koja ti je visina noža? Kada zaravnaš materijal i postaviš nož za odrezivanje uz njega mora ti vrh noža biti u centru materijala. Materijal mora biti dobro zategnut, dio na kojem radiš odrez mora biti što bliže amerikaneru (ali ne pretjeruj da se ne zaletiš) pa polako uz emulziju. Ako ti se stvaraju iglice, može biti da imaš preveliku brzinu i/ili komad nije dobro zategnut, ili je nož previše izvan haltera. Ako si odrezivao sa pločicom, tada si zasigurno propustio podesiti visinu noža jer on ima već formirane kutove.
Pokušaj pa se javi kako ide.

Lee Champa
30.10.2012., 17:25
Emulziju možeš imati i u plastičnoj flaši sa špricom kao ono za pranje stakla!
Za odrezivanje moraš pronači brzinu predmeta, paziti na oštricu noža (rezna površina mora biti okomita inaće nož "zanaša" na jednu stranu), pronaći automatski posmak...

ZDzdZD
30.10.2012., 18:22
Dobra ideja ova flasa za spricat stakla :mig:
- Zdeba, pazio sam da mi je noz u osi s materijalom - naredio sam visinu uz siljak, i sve cvrsto zategnio, noz je bio 90 na materijal, cini mi se da sam prebrzo "isao" u materijal.Nije bilo prethodnog vibriranja ili poskakivanja noza, cviljenja ili sl. samo najedanput lom..........i plac :(
Izmjerio sam danas, sirina zahvata starog noza 6mm, a noza s plocicom 2.5mm.
Kuzim da treba pronaci brzinu predmeta, nadao sam se ovdje dobiti barem ugrubo koju informaciju, opcenito pravilo je za vece promjere manja brzina i obrnuto manje promjere vrtiti vecom brzinom.???
ili koja je neka prosjecna brzina npr. kojom se najcesce tokari cca 300-400 ??

Uskoro ce biti novi pokusaj pa javim kako je proslo... rado bih probao opdmah s emulzijom iz flase - ali nemam vise citavih nozeva :lol:

Damir66
30.10.2012., 19:55
Za odrezivanje je bolji nož od 3mm nego od 5mm.Kaj se tiče brzine 600 o/min je prebrzo i da se kida špena trebaš malo brže ulaziti u materijal i onda je veća šansa da nož pukne.Probaj što jednomjernije ulaziti u materijal bez zastajkivanja.Sama brzina ovisi o tvrdoći materijala.Kažeš da si rezao osovinu, one su obično od poboljšanog materijala pa bi brzina trebala biti manja.Da li ti je nož dobro nabrušen, da li je od vidije ili stirije jer kažeš da nemaš nož sa izmjenjivom pločicom.Nemoj podmazivati sa uljem jer se špena lijepi kao što si sam vidio.Kaj se tiče brzine, moraš uskladiti brzinu vretena i brzinu posmaka i kad se špena lomi to je znak da je sve u redu.Sve ćeš to naučiti kroz praksu, samo malo strpljenja.

zdeba
30.10.2012., 22:13
Emulziju možeš imati i u plastičnoj flaši sa špricom kao ono za pranje stakla!
Za odrezivanje moraš pronači brzinu predmeta, paziti na oštricu noža (rezna površina mora biti okomita inaće nož "zanaša" na jednu stranu), pronaći automatski posmak...

Ne mora biti tako, ako želiš čist odrez na predmetu koji se odvaja tada tu stranu ostaviš malo dulju da "počisti" komad koji se odvaja.

Lee Champa
31.10.2012., 08:15
Ne mora biti tako, ako želiš čist odrez na predmetu koji se odvaja tada tu stranu ostaviš malo dulju da "počisti" komad koji se odvaja.

Rađe čistim po planu naknadno, nego da nož pukne!:kava:

zdeba
31.10.2012., 10:09
Ne znam kako si nabrusio nož ali svakodnevno sam u pogonu tokarije i vidim kako ljudi rade. Ne vidim da im pucaju noževi.

Lee Champa
31.10.2012., 19:17
Ne znam kako si nabrusio nož ali svakodnevno sam u pogonu tokarije i vidim kako ljudi rade. Ne vidim da im pucaju noževi.

Iskustvo:D U igri je obodna brzina i posmak, jasno uz dobro hlađenje!

mullein
07.11.2012., 21:46
prije svega lijep pozdrav. premda mi se čini da se glavnina rasprave ovdje vodi oko tokarilica za metal i obradu metala, nadam se da će te mi moći pomoći u vezi mog pitanja.

budući da se prije svega smatram hobi stolarom početnikom, moje znanje o poznavanju stolarskih alata i njihovih kvaliteta nije baš na visokoj razini, pa mi je s toga potrebna vaša pomoć.

naime, želja mi je kupiti rabljeni tokarski stroj kojim bi mogao obrađivati drvo u recimo zdjele, postolja za stolne lampe, nožice za stolce i slične projekte.

evo okvirno par linkova da dobijete dojam o čemu se točno radi:

http://3.bp.blogspot.com/_lZPrBh2CtB4/TPN5USmkE4I/AAAAAAAAAqE/dcpbI5HyNWo/s1600/wood+turning.jpg
http://www.bestamericanarts.com/Spencer_Peterman_Woodworking/New/Peterman-15-oval-cherry-bowl-.jpg
http://www.wood-lathe.org/wp-content/uploads/2010/02/teknatools-3-footed-wooden-bowl-pdf.jpg
http://www.edwardssmithfinewoodworking.com/images/bowls/0001-wooden-bowl_E500.JPG

na njuškalu postoji nekoliko strojeva cijene od nekih 2000-3000 kn, pa moje pitanje glasi: isplati li se takve strojeve kupovati i imaju li oni potrebnu snagu da se njima obradi drvo? čitajući što po internetu, što po ovom forumu došao sam do zaključka da novi strojevi u tom cijenovnom rangu spadaju u kategoriju igračaka, pa me zanima vrijedi li to i s rabljenim?

evo par linkova na oglase, čisto ilustracije radi:

http://www.njuskalo.hr/strojevi-obrada-drveta/tokarski-stroj-obradu-drveta-oglas-5072649
http://www.njuskalo.hr/strojevi-obrada-drveta/tokarski-stroj-drvo-oglas-4235835
http://www.njuskalo.hr/strojevi-obrada-drveta/tokarski-stroj-drvo-oglas-4669119

bi li takvi strojčeki mogli potegnuti tako da finalni proizvod ispadne što sličniji ovima na slici :)

hvala

zdeba
08.11.2012., 16:44
Nisam stručan za tokarenje drva pa neka me iskusniji nadopune. Prvo bih malo pogledao po internetu original tokarilice za drvo - koja snaga, koliko brzina i koji raspon, koja radna dužina, visina šiljka itd. Sa tim podatcima bih tražio po oglasnicima i stranim forumima a pokušaj provjeriti ima li štogod kod susjeda; http://www.strojnistvo.com

Lee Champa
08.11.2012., 17:25
Kod tokarskog stroja za obradu drva nije bitna snaga motora (zadovoljit će te i 1 kW), a visina šiljaka prema potrebama isto kao i dužina.
Najbitnija je brzina okretanja!
Zapravo dok je komad drveta još neobrađen, upotrebljavaš neku malu brzinu i dlijetom skidaš višak. Kad dobiješ prvi pravilni promjer povećaš brzinu - inače komad hoće izletjeti:D, za finiš ideš maksimalnom brzinom, recimo 3000 okretaja!
Onaj stroj na 1. slici čini mi se OK!
I još nešto, drvo možeš obrađivati dlijetom, ali i učvršćenom glodalicom, a finiš šmirglom:kava:

ognjeni_zmaj
09.02.2013., 11:40
U vezi tokarenja pomoću konusne letve,konkretno rezanja konusnog navoja za cepač;
http://www.youtube.com/watch?v=ehefhi1t43Q
http://www.youtube.com/watch?v=_ECAqkjy9mc

ognjeni_zmaj
09.02.2013., 11:41
U vezi tokarenja pomoću konusne letve,konkretno rezanja konusnog navoja za cepač;
http://www.youtube.com/watch?v=ehefhi1t43Q
http://www.youtube.com/watch?v=_ECAqkjy9mc

ZDzdZD
23.02.2013., 11:54
he, ekipa.. evo da se i ja opet malo javim, da podjelim iskustva i uspjehe i neuspjehe s mojim TNP hehhe...:)

ranije sam pisao, kako sam imao problema s odrezivanjem, odsjecanjem...
danas sam uvelike popravio postupak, ali osjecam da moze i bolje.....
bilo je niz problema :
- uocio sam kako je prijasnji vlasnik vario drzac noza, i koso ga zavario, tako da ostrica noza nije bila u ravnini sa osi predmeta koji se obraduje...
- prije nisam imao emulziju.. sada pumpa radi odlicno i naravno da se vidi poboljsanje
- moguce je da sam i ponekad promasio tocnu visinu noza, jer kasnije minimalnim podizanjem ili spustanjem noza postupak ide puno bolje.
- netko je pisao kako je potrebno iskustvo,,, he tocno,,,, nakon nekoliko polomljenjih nozeva, nesto sam i naucio.... kontinuirani dovod noza tj. bez zastajkivanja je jako bitan...i naravno brzina okretaja...
- koristim noz sa izmjenjivim plocima,,, sirina 3mm , vrh je ravan bez napadnih kutova.... mozda bi za odsjecanje valjalo koristiti neke druge plocice mozda ??? sa "upustenim" vrhom ??? ili kako se vec kaze...

htjedoh staviti sliku da ekipa baci koji savjet...

ZDzdZD
23.02.2013., 12:07
imam ja jos pitanja heheeh:D

kako se na mome stroju, dakle TNP 200 :)
podesava sigurnosna spojka za aut. posmak.

Pokusao sam vec par puta kod ukljucenog posmaka, uzduznog, a i poprecnoga rukama zaustaviti kolo suporta nebi li spojka iskocila.... prvo lakse, pa sve jace i jace.... i nista ne iskace, vrti ovaj i dalje.....

kako se to kontrolira, podesava i sl.

jer ako dodje do sudara a spojka pak ne iskoci - biti ce gadnog karambola jeli ???

Napravio sam si prirubnicu za prihvat diskova, dobosa, zamajaca, korpe i sl. predmeti koji ne mogu u amerikaner,,, a takoder sam uz male preinake i neke alate TNP koristio kao stupnu busilicu, doduse horizontalnu ali rezultat ipak dobar...

pozzz...

ZDzdZD
23.02.2013., 14:16
he, ekipa.. evo da se i ja opet malo javim, da podjelim iskustva i uspjehe i neuspjehe s mojim TNP hehhe...:)

ranije sam pisao, kako sam imao problema s odrezivanjem, odsjecanjem...
danas sam uvelike popravio postupak, ali osjecam da moze i bolje.....
bilo je niz problema :
- uocio sam kako je prijasnji vlasnik vario drzac noza, i koso ga zavario, tako da ostrica noza nije bila u ravnini sa osi predmeta koji se obraduje...
- prije nisam imao emulziju.. sada pumpa radi odlicno i naravno da se vidi poboljsanje
- moguce je da sam i ponekad promasio tocnu visinu noza, jer kasnije minimalnim podizanjem ili spustanjem noza postupak ide puno bolje.
- netko je pisao kako je potrebno iskustvo,,, he tocno,,,, nakon nekoliko polomljenjih nozeva, nesto sam i naucio.... kontinuirani dovod noza tj. bez zastajkivanja je jako bitan...i naravno brzina okretaja...
- koristim noz sa izmjenjivim plocima,,, sirina 3mm , vrh je ravan bez napadnih kutova.... mozda bi za odsjecanje valjalo koristiti neke druge plocice mozda ??? sa "upustenim" vrhom ??? ili kako se vec kaze...

htjedoh staviti sliku da ekipa baci koji savjet...

evo:
http://i50.tinypic.com/30n93yd.jpg

Lee Champa
23.02.2013., 15:20
........kako se na mome stroju, dakle TNP 200 :)
podesava sigurnosna spojka za aut. posmak....

Nisam siguran da ta mogučnost postoji:ne zna:
Kad nešto radiš moraš stalno visjeti nad radom!
Zamisli situaciju kad, za kraj posla, narezuješ navoj, a ono spojka izbaci:504:

Nož podešavaš toliko da bude u sredini vrha šiljka na konjiću! Iako postoje noževi koji se postavljaju ispod centra, ali to u amaterskom poslu nećeš susresti!
Sa kakvim noževima namjeravaš tokariti doboše i diskove?

zdeba
26.02.2013., 15:01
Odmakni se sa suportom prema konjiću, uključi posmak i sa čekićem od 250 grama trkni po nosiću za iskapčanje posmaka. Na ovaj primitivan način ćeš znati na čemu si a da se niti ne približiš amerikaneru.

Lee Champa
26.02.2013., 18:39
Odmakni se sa suportom prema konjiću, uključi posmak i sa čekićem od 250 grama trkni po nosiću za iskapčanje posmaka. Na ovaj primitivan način ćeš znati na čemu si a da se niti ne približiš amerikaneru.

To opet ne znači ništa. Ako je stroj izrauban možda ručica posmaka više ne drži dobro u svom položaju:ne zna:

zdeba
26.02.2013., 21:04
Lee, jesi li rastavljao suport tokarskog stroja?

Lee Champa
27.02.2013., 07:22
Lee, jesi li rastavljao suport tokarskog stroja?

TNP 200 nisam!

zdeba
27.02.2013., 21:03
A jesi li rastavljao ključnu ploču - na bilo kojoj tokarilici? Jesi li popravljao sustav automatskog iskapčanja?

Lee Champa
28.02.2013., 13:17
A jesi li rastavljao ključnu ploču - na bilo kojoj tokarilici? Jesi li popravljao sustav automatskog iskapčanja?

Mislim da smo na jednoj ADA-i mjenjali upravo tu oprugu! Čovjek kupio stroj koji "nije imao uzdužni posmak", jer su smatrali da je to veliki kvar i stajao je vani. Getriba imala mišung ulja i vode, nije emulzija:D
Inače TES nema uzdužnog siguronosnog kvačila, a poprekog nisam vidio niti na jednom stroju!:kava:

zdeba
28.02.2013., 15:06
Nisam niti rekao da ima. A kada skineš ključnu ploču onda je mulj više pravilo nego iznimka. Kako ste onda isprobavali iskapčanje?

ZDzdZD
03.03.2013., 23:23
Nisam siguran da ta mogučnost postoji:ne zna:
Kad nešto radiš moraš stalno visjeti nad radom!
Zamisli situaciju kad, za kraj posla, narezuješ navoj, a ono spojka izbaci:504:

Nož podešavaš toliko da bude u sredini vrha šiljka na konjiću! Iako postoje noževi koji se postavljaju ispod centra, ali to u amaterskom poslu nećeš susresti!
Sa kakvim noževima namjeravaš tokariti doboše i diskove?

Navoj se narezuje preko uklopne matice i navojnog vretena, a u tome slucaju ni ne moze sigur. spojka iskociti, dok bi kod aut. posmaka trebala ako je sve ispravno... zar ne??

Noz poravnam sa spicem konjica, ali isti ni nema pravi spic kao npr. vrh igle vec vrh promjera 2-3 mm tako da otprilike pogadam sredinu...

Za diskove imam lijevi i desni noz sa izmjenjivim plocicama ( cetvrtastim ) ide dobro i glatko, a za dobose trenutno imam noz sa Widia vrhom za unutarnje tokarenje, = za nijansu losija obrada nego diskovi...

ZDzdZD
03.03.2013., 23:30

kuzim, samo nisam shvatio gdje tocno treba "trknuti"... pretpostavljam na onaj vrh-izbocinu-valjcic... na suportu koji je u biti granicnik za krajni polozaj gl. suporta prema amerikaneru ..????

zdeba
04.03.2013., 20:54
Pokušat ću poslikati da vidiš.

zdeba
07.03.2013., 16:04
http://img577.imageshack.us/img577/9514/20130307140726.jpg

http://img10.imageshack.us/img10/8009/20130307140457.jpg

Na prvoj slici je podešavanje opruge (ako se dobro sjećam), a na drugoj naletna poluga a ispod nje nosači graničnika.

ZDzdZD
11.03.2013., 22:28
aha, kod mene to drugacije izgleda :

http://i47.tinypic.com/dfk137.jpg

http://i49.tinypic.com/o0p3xz.jpg

ZDzdZD
11.03.2013., 22:39
aha, kod mene to drugacije izgleda :

http://i47.tinypic.com/dfk137.jpg

http://i49.tinypic.com/o0p3xz.jpg

zato nisam skuzio gdje "trknuti "cekicem za probu...:503:
- moj stroj nema naletnu polugu i granicnike ,

he, kako cu onda isprobati sig. spojku - pokusao sam rukama zaustaviti kolo suporta, ali rucica ne iskace...

Da pokusam odvrtati -zavrtati tj podesavati oprugu pa ponoviti test.. ??

Jeli zatezanjem opruga "jaca" pa spojka teze iskoci ili je obrnut postupak,,, ugl. pokusam ovih dana pa se javim.....

zdeba
12.03.2013., 21:50
Na tvom stroju nema naletnog iskapčanja.

ZDzdZD
13.03.2013., 09:41
Na tvom stroju nema naletnog iskapčanja.

Znam to, ali svejedno imam na kljucnoj ploci rucicu koja bi trebala "upasti" kada dodje do veceg opterecenja i tako iskljuciti aut. posmak.Poslije ju je potrebno samo povuci kako bi se posmak nastavio - barem sam tako ja shvatio...:ne zna:

Problem je sto mi dosada nije niti jedanput prekinio aut. posmak a pokusao sam ga namjerno jace opteretiti za probu.....

Danas cu pokusati opet pa se javim...

pozzz

sarafciger
13.03.2013., 09:51
bok, zanima me moze li netko prepoznati ove nozeve na slici, nemam pojma dali su za tokarski stroj ili nesto deseto, uglavnom ostri su sa jedne (ili dvije?:misli:) strane

evo slika

http://s9.postimage.org/my6xwgqtr/Slika020.jpg

hvala

jationmivioni
13.03.2013., 13:20
bok, zanima me moze li netko prepoznati ove nozeve na slici, nemam pojma dali su za tokarski stroj ili nesto deseto, uglavnom ostri su sa jedne (ili dvije?:misli:) strane

evo slika

http://s9.postimage.org/my6xwgqtr/Slika020.jpg

hvala
To su noževi za škare
ovako nešt
http://www.epo.hr/images/proizvodnja/skare_2.jpg

Robysk
13.03.2013., 19:09
Dobar dan! Trebao bih malu uslugu koju sam naravno spreman platiti,vezano za tokarenje..

ZDzdZD
13.03.2013., 22:11
Znam to, ali svejedno imam na kljucnoj ploci rucicu koja bi trebala "upasti" kada dodje do veceg opterecenja i tako iskljuciti aut. posmak.Poslije ju je potrebno samo povuci kako bi se posmak nastavio - barem sam tako ja shvatio...:ne zna:

Problem je sto mi dosada nije niti jedanput prekinio aut. posmak a pokusao sam ga namjerno jace opteretiti za probu.....

Danas cu pokusati opet pa se javim...

pozzz

he :D radi... imam uzduzno a i poprecno iskapcanje....

morao sam malo zaprljati ruke, ali rezultat je tu..., prilicno je jaka ta opruga, tako da sam podesavajucu maticu morao gotovo do kraja popustiti.... ugl. sada mogu s dvije ruke zaustaviti kolo poprecnog ili uzduznog suprta i posmak se prekida, ali ipak ne sasvim, vec na trzaje.
Kada istovremeno drugom rukom samo malo pritisnem rucicu ( na kljucnoj ploci - uklopni cep ) posmak sasvim stane, sve dok ne povucem k sebi istu..
Treba opet ruke uprljati i rijesiti problemm,,,
pretpostavljam da je ta rucica izlizana, pohabana ili sl. pa ne moze dobro "uskociti" i tako "drzati" rastavljen puzni prijenos.......

ima li netko sl. iskustava ili ideja...???

AK1
26.03.2013., 12:11
Imam Tnp 145 koje ulje ide u prijenosnik i suport

zdeba
27.03.2013., 21:32
Kod mene se koristi hidraol 46 ili 68.

čupavostvorenje
08.06.2013., 18:36
Molio bih nekog ako zna da mi objasni postupak kopiranja na tokarskom stroju za metal. Naime dobio sam uz stroj kao dodatnu opremu uređaj za koopiranje, iako mi ne treba htio bih znati kako ga koristiti:)

jationmivioni
09.06.2013., 08:15
de slikni lakše je objasniti

čupavostvorenje
09.06.2013., 10:11
Uređaj je vrlo slican ovome na stranici http://www.lathes.co.uk/harrison/page8.html. takodjer je hidraulican i ima na sebi noz koji reze kao i ticalo. zapravo ono sto me najvise zanima je kako baratati sa poprečnim posmacima po na predmetu koji se tokari, da li uređaj nekako sam zna koliko moze maksimalno skinuti ili kako vec to ide do finalnog izratka_

ognjeni_zmaj
04.07.2013., 16:18
Ja povremeno navratim ovde,pa se izvinjavam ako je kasno i nadam se da hidro kopir nije otišao u staro gvožđe.Ja sam pre petnaestak godina radio sa hirdokopirom a pre mesec dana sam sebi nabavio jedan kompletan "Sauter ali ga još nisam podesio na strug pošto moram da urdim neke prepravke vezano za visinu a inače je sve ispravno.
Za funkcionisanje hidrokopira potrebne su ti tri stvari;
1.Hidroglava-ono što ide na zadnji deo poprečnog suporta.Obično sadrži;nosač noža,hidraulični klip i cilindar,plivaući ventil,nonijus za španovanje,graničnike,prateću iglu i td.
2.Konzolni nosač kopiranta-veže se za krevet struga pozadi i na njega se postavlja kopirant-šablon.Sastoji se od dve konzole koje nose jednu šinu a na šini su dva mala konjica sa šiljcima koji se lako mogu štelovati u svom pravcima.
3.Hidraulični agregat-kao zasebna jedinica obično stoji pored struga sa zadnje strane i povezan je sa dva creva sa hidro glavom.Sastoji se od hidraulične pumpe,rezervoara,rasteretnog ventila,manometra...

Hidraulični kopir radi na jednostavnom principu tako što igla sa hidroglave kopitra oblik kopiranta i preko takozvanog plivajućeg ventila prenosi ga preko noža na predmet obrade.
Nadam se da nisam bio preopširan i nejasan a kada okačim mog "švabu" na strug slikaću pa će ga okačim i ovde,Pozdrav majstori.

SSmen
16.09.2013., 18:38
Pozdrav- Imali koji stroj koji bi mi mogao istokarit nesto ovakvog :http://www.e-smokeguru.gr/images/detailed/1/GGTS-parts.jpg
https://sphotos-a-ord.xx.fbcdn.net/hphotos-prn1/p480x480/24626_525280924194576_328999542_n.jpg znaci nekaj takvog,debljina je oko 22 mm i sa navojima

SSmen
16.09.2013., 18:40
do 1000 eura stroj

Feko
06.10.2013., 14:27
Pozdrav majstori,
dvoumim se u nabavci tokarskog stroja između ova dva modela:
http://toolco.co.uk/pages/bakery/1022gv-variable-speed-lathe-9.php
http://www.njuskalo.hr/strojevi-obrada-metala/tokarska-masina-ed-750fd-holzmann-avstrija-extrem-akcija-oglas-8743294
Prvi je malo kraći ali to mi je u biti dovoljno.
Inače sam elektroničar, no doma uvijek nešto varim, režem, brusim, kemijam..
X puta mi je zatrebao tokarski stroj i odlučio sam ga nabaviti.
Ne gledam na tu nabavu ekonomski niti očekujem da imam posla da mi se stroj
isplati...ali ne želim kupiti slabije varijante od ovih koje sam stavio linkove.
Nažalost u radioni nemam mjesta za neki stariji/masivniji kvalitetan stroj.
Pitanje:
Čemu točno služi Thread dial indicator?
http://imageshack.us/a/img543/9291/t11g.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/543/t11g.jpg/)
Predpostavljam samo kad se reže navoj, ali kako to da ga vecina tokarskih
strojeva koji se dilaju na nasem podrucju nema?
Koje su prednosti tokarskog koji ima taj Thread dial indicator?
Lakše se pogodi u "navoj" ili što?

Lee Champa
06.10.2013., 18:33
Nabavi neki jednostavniji stroj! Po mom mišljenju ovi imaju previše elektronike!

Feko
06.10.2013., 19:03
a, elektronika mi je i struka i hobi tako da ako se i jednog dana pokvari, ne vjerujem da ju ne bih mogao popraviti, ili napraviti cijelu novu. Pretpostavljam da je ona samo u dijelu regulacije broja okretaja.
Ima modela koje sam gledao sa 6 brzina koje se mijenjaju mehanički, možda dođu u obzir:rolleyes:
Znaš li možda čemu služi onaj "Thread dial indicator" na slici koju sam postavio?

bob4
06.10.2013., 19:14
Kaže Kukinjos: brojač zubi kad radiš zupčanik; odnosno; određuje koliko će se stupnjeva okrenut glava na suportu za svaki zub
tj. koliko će zubi imat

Feko
06.10.2013., 19:26
Pozdrav, @bob-e, pa tebe ima svugdje, ne samo na elektronika.ba:)
Ček, ne kužim :ne zna: to onda treba kad je na tokarskom i glodalica?
Zupčanike ne mislim praviti, treba mi samo mogučnost rezanja navoja.
Doduše nikad se ne zna...:rolleyes:

bob4
06.10.2013., 19:44
Moguće je i za uspon vijka, određuje pomak noža u odnosu na okretanje glave

Feko
06.10.2013., 19:57
Da, ali mnogi ga tokarski strojevi nemaju a režu navoje bez problema.
Jel to možda služi da se može nastaviti rezati navoj koji je prije započet rezati? :confused:

Feko
06.10.2013., 21:20
Na ovom videu se vidi da to ipak služi kod rezanja navoja.
Dugačak je video, oko 3:00 počinje rezanje navoja i u svakom slijedećem koraku
je tip uključivao posmak na broju 4 na tom Thread dial indicatoru.
http://www.youtube.com/watch?v=I0h6DMksURo
Sad sam zbunjen:confused:
Oni strojevi koji ga nemaju a režu navoj to rade na drugačiji način?
Kako potrefe svaki slijedeći slijed rezanja navoja u pravo vrijeme?
Vraćaju nož u početni položaj isto automacki sa posmakom da bi to bilo ispravno ili??

jationmivioni
07.10.2013., 05:16
Ovo je obična kapitalistička izmišljotina .
Kad režeš navoj , namjestiš uspon , približiš nož tada uključiš navojno vreteno . I ne isključuješ ga dok navoj nije gotov .
Početak rezanja radiš paljenjem stroja , naravno u desno ...:lol:
Kad nož dođe du utora za izlaz tj kraja dijela gdje treba biti kraj navoja onda istovremeno ugasiš mašinu i odmakneš nož sa poprečnima suportom i mašinu pališ u kontra smjeru .
Naravno treba malo prakse i odlučnosti.

Feko
07.10.2013., 07:03
Hvala jationmivioni, znači ovo malo sranje me ne mora zabrinjavati jer je to "slijepo crijevo" na jednom tokarskom stroju:)

Lee Champa
07.10.2013., 18:32
... Kad nož dođe du utora za izlaz tj kraja dijela gdje treba biti kraj navoja onda istovremeno ugasiš mašinu i odmakneš nož sa poprečnima suportom i mašinu pališ u kontra smjeru .
Naravno treba malo prakse i odlučnosti.

Pa neće valjda kupiti taj prastari tokarski stroj koji nema kvačilo već se uključuje/isključuje glavni elektromotor!:504:

Feko
07.10.2013., 20:44
Mislim da ovi mali strojevi nemaju kvačilo, a motor je vjerojatno DC kad se regulira brzina potenciometrom. Ne vjerujem da su u njih stavljali frekventne regulatore...to bi bilo preskupo!

zdeba
11.10.2013., 21:56
Pozdrav majstori,
dvoumim se u nabavci tokarskog stroja između ova dva modela:
http://toolco.co.uk/pages/bakery/1022gv-variable-speed-lathe-9.php
http://www.njuskalo.hr/strojevi-obrada-metala/tokarska-masina-ed-750fd-holzmann-avstrija-extrem-akcija-oglas-8743294
Prvi je malo kraći ali to mi je u biti dovoljno.
Inače sam elektroničar, no doma uvijek nešto varim, režem, brusim, kemijam..
X puta mi je zatrebao tokarski stroj i odlučio sam ga nabaviti.
Ne gledam na tu nabavu ekonomski niti očekujem da imam posla da mi se stroj
isplati...ali ne želim kupiti slabije varijante od ovih koje sam stavio linkove.
Nažalost u radioni nemam mjesta za neki stariji/masivniji kvalitetan stroj.
Pitanje:
Čemu točno služi Thread dial indicator?
http://imageshack.us/a/img543/9291/t11g.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/543/t11g.jpg/)
Predpostavljam samo kad se reže navoj, ali kako to da ga vecina tokarskih
strojeva koji se dilaju na nasem podrucju nema?
Koje su prednosti tokarskog koji ima taj Thread dial indicator?
Lakše se pogodi u "navoj" ili što?

Ako se ne varam, služi za izradu navoja sa više početaka.

ognjeni_zmaj
12.10.2013., 09:42
Nepotrebna stvar,svaki navoj sa više početaka može da se "izmanipuliše" malim suportom.

Feko
13.10.2013., 13:25
Hvala svima na odgovorima.
Tražeći više informacija o raznim tokarskim strojevima naletio sam na zanimljiv projekt izrade norton kutije pa evo da ga zalijepim ovdje..vrijedi pogledati:
http://loignon.net/quick-change-gearbox.html

jationmivioni
13.10.2013., 18:52
Kad je več oFF nek se i ovo pogleda , nije kratko ali je poučno
http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&v=Y1bvyFG3hWM&NR=1

_seo_
18.10.2013., 18:41
bok ljudi,,,, htio bi kupit neki mini tokarski stroj za metal,za tokarit od fi 1mm cijevćica ,malih tubica do velicine prstena. nikad nisam tokario.:) Gledam nešto tipa unimat 1.. Jel neko ima neki prijedlog?

jationmivioni
18.10.2013., 19:26
Zapravo strojevi se djele na tolerancije koje se mogu postiči na njima , a ne na veličinu ili tip proizvođača . da ne spominjma prostor ua vašoj radioni

_seo_
18.10.2013., 21:10
Zapravo strojevi se djele na tolerancije koje se mogu postiči na njima , a ne na veličinu ili tip proizvođača . da ne spominjma prostor ua vašoj radioni

:504: hvala na prijedlogu...

Lee Champa
19.10.2013., 17:51
Imaš u Bauhausu!

_seo_
20.10.2013., 13:14
Imaš u Bauhausu!
Hvala na prijedlogu. Neznam jel to bas za ono sto trazim .
Ja bi htio nesto ovakvo.. http://www.taigtools.com/mlathe.html. Naime,,trebo bi tokarit šipke fi oko 1mm ili bušit i tokarit cjevčice do 2mm dugacke 3 mm(debljina stjenke 0.25mm)i opcenito tokarit do velicine fi 30 mm većinom u mekim metalima.
Ovaj iz bauhausa mi se necini bas za to,ili mozda je?
Ili nesto ovak... http://www.sherline.com Sto vi mislite?s kojim strojem je to izvedivo?

Lee Champa
20.10.2013., 18:46
Onda pitaj kod urara (urmahera):kava: Te dimenzije "pripadaju" njima.

Feko
25.10.2013., 19:54
Evo ga...za tvoje dimenzije tokarenje...
http://www.njuskalo.hr/strojevi-obrada-metala/tokarski-stroj-oglas-4889218

_seo_
30.10.2013., 12:18
Evo ga...za tvoje dimenzije tokarenje...
http://www.njuskalo.hr/strojevi-obrada-metala/tokarski-stroj-oglas-4889218

Da,to je bas urarski,al za takve nema dodatne opreme....uzecu sherline iz amerike samo neznam kak da izbjegnem spediciju. http://www.sherlinedirect.com/index.cfm?fuseaction=product.display&Product_ID=31. Ovo eventualno bez sistema za navoje...

Feko
01.11.2013., 16:51
Ne možeš izbjeći špediciju, carinu i PDV. Pa onda bi svi kupovali iz amerike gdje je skoro upola jeftinije. Možda nekako na firmu pa ti se vrati PDV, cca 30% na tu cijenu će te sigurno izaći carina i pdv. Ne zaboravi da se ovaj tokarski vjerojatno napaja sa 110V/60Hz za što kod nas trebaš nabaviti prilagodni transformator da bi ga mogao koristiti!

dariokc
04.12.2013., 07:52
pozdrav ako netko treba tokasrki stroj 1,5 M dužine radne
imam 2 komada za prodat stariji modeli su ali rade 6500 kn komad

može se javit na mail

audifreerider@gmail.com

danijelsuvajac
05.03.2014., 17:33
Pozdrav,

Novi sam na forumu pa imam par pitanja vezano za tokarski stroj.
po zanimanju nisam masinac niti imam nekakvog iskustva u tokarenju, bavim se bravarijom, zavarivanjem i mehanikom pa stalno imam potrebu za tokarenjem nekih sitnica, piksni, navoja i slično...pa se omišljam da kupim stroj za tokarenje.

E sad glavno pitanje. imam u ponudi stroj prvomajska tes-3 (mislim da sam dobro napisao oznaku) za nekih 900eura godina proizvodnje je 1951, radna duzina je 2000mm stanje po slikama mi ne izgleda baš najbolje, al za vikend cu uhvatiti jednog komšiju koji je penziju zaradio tokareci pa da odemo to pogledati.

e sad?

Ima li neko iskustvo sa tim strojem, na sta posebno obratiti paznju i tako to, ne sumnjam u komsiju al opet vise misljenja je bolje nego jedno.

Unaprijed hvala.

pozdrav

stolex
05.03.2014., 17:49
Pozdrav,

Novi sam na forumu pa imam par pitanja vezano za tokarski stroj.
po zanimanju nisam masinac niti imam nekakvog iskustva u tokarenju, bavim se bravarijom, zavarivanjem i mehanikom pa stalno imam potrebu za tokarenjem nekih sitnica, piksni, navoja i slično...pa se omišljam da kupim stroj za tokarenje.

E sad glavno pitanje. imam u ponudi stroj prvomajska tes-3 (mislim da sam dobro napisao oznaku) za nekih 900eura godina proizvodnje je 1951, radna duzina je 2000mm stanje po slikama mi ne izgleda baš najbolje, al za vikend cu uhvatiti jednog komšiju koji je penziju zaradio tokareci pa da odemo to pogledati.

e sad?

Ima li neko iskustvo sa tim strojem, na sta posebno obratiti paznju i tako to, ne sumnjam u komsiju al opet vise misljenja je bolje nego jedno.

Unaprijed hvala.

pozdrav

Nisam te struke ali nije bitno.Ako je stroj iz 51 niti ne može izgledati ko novi.Bitno kod kupnje nekog stroja da nema nekog "lokera" na osovini.Najbolje prije kupnje isprobati stroj i napraviti neki uzorak.Stroj tog godišta vjerovatno treba i mali servis pa se mora i na to računati.

Lee Champa
06.03.2014., 07:47
E sad glavno pitanje. imam u ponudi stroj prvomajska tes-3 (mislim da sam dobro napisao oznaku) za nekih 900eura godina proizvodnje je 1951, ....
Ima li neko iskustvo sa tim strojem, na sta posebno obratiti paznju i tako to, ne sumnjam u komsiju al opet vise misljenja je bolje nego jedno.......

Imam TES 3 - 1500mm:kava:

Kako je napisao stolex možeš očekivati lufta na glavnoj osovini, zato provjeri ima li mogučnost dotezanja glavnog ležaja!
- Postavi komparater na amerikaner (valjda ide uz stroj) i sa polugom podigni amerikaner da vidiš koliko ima lufta.
- provjeri kako izgledaju klizne staze uz amerikaner jer se tu najviše drka.
- provjeri navoj na poprečnom posmaku - ima li ga još, protjeraj poprečni
suport od sebe:D.
- provjeri pumpu za hlađenje sa emulzijom
- provjeri radnu osovinu za pokretanje konjića i onu za navoje.
- provjeri radi li motor na 1. i 2. brzini.
- provjeri ima li ulja u "oku" getribe i suporta.
- provjeri konjić: upri ga u amerikaner, zakoči i "našpanaj", da možda ne
preskaće navoj
- ima li: planšajbu, natpisne poločice za brzine i navoje (colne), kontrapakne,
ima li haltere za noževe ili samo glavu za stezanje.
- ne daj više od 6000 kuna - 5000 kuna bi bilo realno!

danijelsuvajac
08.03.2014., 18:45
e ovako danas sam isao pogledati stroj, naravno poveo i komsiju, stroj generalno remontovan, 92. godine od 93 stojao i nije koristen,

Ukljucili, probali, nema lufta nigdje sem na poprecnom suportu, al komsija kaze da se treba zamijeniti nekakav mesingani ulozak i da je to potrosan dio,

istokarimo siljak i navedem siljak sa konjica na njega u centru je.

dakle odluka je pala, stroj u sledecu subotu dovozim kuci.

e sad ima li iko kakvu literaturu za pomenuti stroj bilo sta, plocice su na njemu postoje al opet radije bih pogledao nesto malo opsirnije.

Unaprijed hvala a kad stroj dodje, postavljam slike.

Pozdrav

zdeba
09.03.2014., 12:00
Mislim da ja imam nacrt sa pločicama ali moram pogledati jeli isti kao tvoj.

danijelsuvajac
21.03.2014., 20:51
izvinjavam se na kasnjenju, strug je stigao prosli vikend, ali je bilo nekakvih neplaniranih obaveza pa nikako da okacim slike.
Los je kvalitet slike, (prazne mi baterije na digitalcu) slikano sa telefonom.
obecavam da cu sutra nakaciti malo bolje.

http://www.dodaj.rs/f/34/NJ/44mvsfEw/20140316210840.jpg

http://www.dodaj.rs/f/2t/4p/3Cjlb2mj/20140308132605.jpg

http://www.dodaj.rs/f/8/hz/2dtUvpyv/20140316210628.jpg

dakle potrebno mi je par informacija o strugu sa slike, kad sam ga dovezao poceo je dugotrajan proces ciscenja i odmascivanja, rjesavanje luftova i ostalo...

e sad vlasnik mi kaze da masina nije koristena od 90ih godina pa sam ispustio ulje iz glavnog mjenjaca(getribe), naravno nije bilo ni pola litre, nasao sam i cep za ispustanje ulja iz suporta al na njega ne izadje nista...
sve to fino ocistim, operem naftom iznutar, (koliko se opralo) sad bi trebalo naliti ulje, zanima me smijem li sipati hipoidno ulje SAE 90 ili kako vec nosi oznaku i koliko ga trebam, suport na sebi nema oko na kojem se provjerava nivo ulja.

Mozda sam nestrucan u izrazima, mozda postavljam i pomalo glupa pitanja, al nemam nikakvog iskustva u tokarenju, pa mi draze pitati nego da nemarom i nepaznjom ostetim masinu.

unaprijed hvala svima (koji imaju strpljenja za mene)

pozdrav

Lee Champa
22.03.2014., 07:26
U stroj ide HIPENOL 46, ovo 90 je pregusto!

tom2912
22.04.2014., 08:37
poštovani
kupio sam tokarski stroj Tito Skopje ali na njemu nije dobro vidljiva tablica koraka navoja odnosno ne znam kako postavit zubčanike da mogu narezivati navoj.
Ako neko ima takav stroj ili zna nekog da ima takav stroj pa da mi poslika i kopira tu tablicu sa stroja.
Dali možda ima negdje na internetu takav podatak.
unaprijed zahvalan