PDA

View Full Version : Slanje novca u Hrvatsku

Phil Lynott
04.07.2003., 14:56
koje su porezne implikacije, ako ja sebi doznacim sa svoga racuna u Irskoj na svoj racun u Hrvatskoj recimo €50,000?

Zna li tko?

sailor
04.07.2003., 15:05
Na ignore si mi, ali isto ću ti reći :D
Po svemu što vidim, nema implikacija.

Decko UK
04.07.2003., 15:10
Nemas nikakvih implikacija... Posaljes sebi 50k eura. pokupis 50k eura...

ja sam to napravio proshlog mjeseca sa 75k eura.. samo shto sam izgubio malo na ramjeni od £ u € poshto je euro jace momentalno

Phil Lynott
04.07.2003., 16:42
E, a kolko sam ja cuo ne postoji sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja izmedju Irske i Hrvatske, tako da se lako moze desiti da hrvatski taxman pozeli svoj dio. A banke imaju zakonsku obvezu alarmirati porezni ured za svaku doznaku iznad odredjenog iznosa.

Ako su lagali mene i ja lazem vas.

Zna li itko ista o tome?

Phil Lynott
04.07.2003., 16:44
sailor kaže:
Na ignore si mi, ali isto ću ti reći :D
Po svemu što vidim, nema implikacija.

:D

Evo obeco sam Potali danas da cu se kloniti zajebancije na SON-u. Al neke teme (i neki diskutanti) su mi tako smijesni da nekad ne mogu odoljet.

Decko UK
04.07.2003., 16:46
ma kazem ti covjece, :)

posalji pare u HR banku (jas sam u Rijecku banku u Senju). pokupi pare u hr banku i dobijash istu sumu...
Ja sam mom starom poslao 75k € u UK funtama i on je tamo pokupio oko 73.5k slideceg dana radi jacanja eura... Nema nikakvih poreza nit bilo shto

cunac
04.07.2003., 17:57
Decko UK kaže:
ma kazem ti covjece, :)

posalji pare u HR banku (jas sam u Rijecku banku u Senju). pokupi pare u hr banku i dobijash istu sumu...
Ja sam mom starom poslao 75k € u UK funtama i on je tamo pokupio oko 73.5k slideceg dana radi jacanja eura... Nema nikakvih poreza nit bilo shto

To ne znaci da nema nikakvih poreza. Porez se placa na poreznoj prijavi , to sto si ti uzeo novce s racuna je jedna stvar ( banka nije ona koja ti uzima porez ) no druga stvar je sto ti moras prijaviti na kraju godine. Postoji granica u iznosu koji moze biti kao poklon clanu obitelji , nakon toga se placa porez. Pitaj nekoga strucnijega za tocne detalje i sto i kako se treba uciniti i sto si duzan ako si duzan HR.

Crow Jane
04.07.2003., 18:33
Pogledaj si prvo na webu Narodnih novina sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja na koje se stavke točno odnosi....ne znam točno za odnose između Hr i Irske...

Decko UK
04.07.2003., 19:07
Cunac,

Pitanje je bilo kakve su porezne implikacije ako si covek sam sebi doznchi novac. To sam upravo ja napravio samo shto moj stari ima punomocno na moji account u HR. On definitivno nije platio nikakav porez nikome kad je podignuo pare... Sa parama sam kupio plac za gradnju... tad sam verovatno platio porez al to nije na transakciju...

Porez bi trebao platiti ako radish za inozemnu tvrku a zhivish u HR ili kad radish u inozemstvu a oni te placaju u HR banku. Ondak moras biti pazhliv zato sto tad ce te obje drzave oporezati...

Covek si samo transferira novac od jedni u drugi account... zashto bi ga netko oporezivao???? Samo zato shto ima novca???

cunac
04.07.2003., 19:50
Decko UK kaže:
Cunac,
Covek si samo transferira novac od jedni u drugi account... zashto bi ga netko oporezivao???? Samo zato shto ima novca???

Nisam rekao da trebas platiti porez (to ovisi o konkretnoj situaciji ) no moze se komotno desiti da te pitaju za porijeklo toga novca jer inace bi ljudi prali novac bez problema. Zato i postoje mehanizmi koji se pokrenu kada je transakcija preko nekoga iznosa. Kao i uvijek bolje se prije raspitati kod nekoga tko bi to trebao znati , porezna uprava npr.

Crow Jane
04.07.2003., 19:59
Decko UK kaže:

Porez bi trebao platiti ako radish za inozemnu tvrku a zhivish u HR ili kad radish u inozemstvu a oni te placaju u HR banku. Ondak moras biti pazhliv zato sto tad ce te obje drzave oporezati...

Da, to i ja mislim. Jer, ako mu je to prihod od samostalnog/nesamostalnog rada u Irskoj, na to je platio porez na dohodak tamo, i s tim HR nema veze. [odnosno, pretpostavljam, ušteđevina od plaće jel tako?]
Ako ima papire kojima to može dokazat, jasno, ako netko pita.:D

dean martinez
04.07.2003., 22:30
vjerojatno bi trebao platiti porez na "interest" iliti ono sto zaradis kamatama ako novac drzis u banci ... i to vjerojatno u irskoj a ne u hr (jer kako sam shvatio zivis u irskoj)

Decko UK
04.07.2003., 23:03
Ma ljudi,

Kad popunish ovdje (u UK) formulare, vidi se da pare dolaze iz tvog rachuna iz te zemlje. To znachi da kako i da si dosho do tog novca, sigurno je oporezan (dali ti je od place ili si prodao kucu, mora da si platio porez - to vam je porez na dobit). E, kad pare stignu u HR, lijepo si odish do banke i pokupish si novac. U zavisnosti dali si platio transakciju ili ne (Barclays ti naplati neshto oko £100 za transakciju do €100000 cini mi se) u HR banku dobijash svotu koju si poslao -100 funti recimo... i to ti je to.... Ako bi ja platio porez na sav novac koji sam posla doma, HR bi bila puno bogatija no sto je sad :D

Ajmo Bok

PS. Porijeklo novca se ne proverava ako dolazi iz validnog izvora kao shto je bilo koja svujetska banka. Porezna uprava nemoze ti
nista posto oni oporezuju dobitak koji ti steces u HR. Novac koji ti poshaljes iz Irske ti nije dobitak, a i da je sigurno je oporezan u Irskoj prije no shto si ga dobio...

cunac
05.07.2003., 02:43
Decko UK kaže:
Ma ljudi,

Ma covjece, bottom line je da li si ti pitao nekoga mjerodavnoga da li je tako ili je to tvoja vizija kako stvari funkcioniraju.

Inace to sto si ti napravi transfer iz banke u banku ne znaci da je
a) placen neki porez na taj novac
b) da to nije novac od sverca drogom
c) itd...

Ovako ja imam svoje misljenj ti svoje ,a sigurno je nesto trece :D

Crow Jane
05.07.2003., 08:03
Decko UK kaže:
To znachi da kako i da si dosho do tog novca, sigurno je oporezan (dali ti je od place ili si prodao kucu, mora da si platio porez - to vam je porez na dobit).

E nije nego je porez na DOHODAK.

Sad samo čekamo Phila da nam kaže porijeklo novca, tako da možemo dalje analizirat. Ako je od dilanja, je onda je situacija tricky....:D
Ali ako je od plaće - :top: :D

Obično se u tim sporazumima o izbjegavanju dv. oporezivanja regulira porez na: dohodak, dobit, imovinu, zatim dividende, kamate i sl.

Phil Lynott
05.07.2003., 10:45
Lovu sam zaradio prodavanjem svoga tijela. :D

Lova je djelomicno ustedjena od place i putnih troskova, a djelomicno od kratkorocnog kredita. Sve cisto.

Crow Jane
05.07.2003., 12:52
Onda nema problema, ja mislim. :)

Annatar
05.07.2003., 15:38
Decko UK kaže:
Nemas nikakvih implikacija... Posaljes sebi 50k eura. pokupis 50k eura...

ja sam to napravio proshlog mjeseca sa 75k eura.. samo shto sam izgubio malo na ramjeni od £ u € poshto je euro jace momentalno E... ne mora li se to na kraju fiskalne godine prijaviti poreznom uredu? :confused:

Annatar
05.07.2003., 15:42
Phil Lynott kaže:
E, a kolko sam ja cuo ne postoji sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja izmedju Irske i Hrvatske, tako da se lako moze desiti da hrvatski taxman pozeli svoj dio. A banke imaju zakonsku obvezu alarmirati porezni ured za svaku doznaku iznad odredjenog iznosa.

Ako su lagali mene i ja lazem vas.

Zna li itko ista o tome? Za ovo prvo ne znam, ali mogu potvrditi da banke alarmiraju porezni ured za sve sume iznad određenog iznosa. I ne samo banke nego i brokeri #$%! :mad:

PowerLock
06.07.2003., 01:39
Phil Lynott kaže:

1. Banke alarmiraju Ured za suzbijanje pranja novca samo na gotovinske uplate cija je pojedinacna vrijednost veca od 105.000 kn - bankovni transferi ne potpadaju pod tu kategoriju posto u njihovom slucaju novac ima "trag".

2. Ako imas u putovnici stranu radnu dozvolu ti u Hrvatskim bankama imas pravo otvoriti "nerezidentni" bankovni racun. Osim sto se stanje na tim racunima ne dojavljuje HR poreznicima niti oni imaju pravo automatskog uvida, prednost je i sto sa nerezidentnog racuna mozes slati i primati lovu u/iz inozemstvo bez ogranicenja koja su opisana u Zakonu o deviznom poslovanju (dnevne kvote itd)

3. Ne znam postoje li kakve nepovoljne implikacije cinjenice da izmedju IRL i HR nema zakona o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, ali imam predosjecaj da bi s tim u svezi mogao vise problema imati sa irskim poreznicima nego sa Hrvatskim, pogotovo posumnjaju li da u Hrvatskoj drzis lovu na koju primas kamate. Sto se Hrvatske tice poreze na prihode koje ostvarujes u inozemstvu obavezan si platiti samo ukoliko u Hrvatskoj boravis duze od 183 dana u jednoj kalendarskoj godini. (pola godine + 1 dan)

4. Hrvatski zakoni omogucuju nasim bankama da se glede nasih drzavljana koji rade u inozemstvu, ponasaju manje vise kao Liechtenstajnske. Dakle Hrvatska ne dostavlja nikakve podatke o imovini Hrvatskih drzavljana ili njihovim bankovnim racunima u Hrvatskoj stranim sluzbama**. Ovo je jako korisno znati ukoliko ti Irski poreznici, kao sto su svojedobno britanski zatrazili od mene, zatraze pojedinosti o nekretninama u tvom vlasnistvu u Hrvatskoj ili novcu kojem tamo stedis. Ja sam im odgovorio da nemam nista i oni to nemaju nacina za provjeriti.

**Pridrzavanje ovog propisa nedavno je u Saboru problematizirao zastupnik HSP-a Tadic, koji je postavio pitanje da li se banke koje su u stranom vlasnistvu pridrzavaju propisa o zastiti poslovnih tajni njihovih klijenata ukoliko upite o istima postave porezne sluzbe u maticnim zemljama njihovih vlasnika. On je imao primjer da je Rijecka Banka odavala tajne o imovinskom stanju pojedinih klijenata sa nerezidentnim racunima Njemackim poreznm vlastima dok je bila u vlasnistvu Bayerische Landesbanke. Zato je mozda mudro takav racun otvoriti u Croatia banci ili u Hrvatskoj postanskoj koje su 100% u HR vlasnistvu.

Crow Jane
06.07.2003., 08:47
PowerLock kaže:

3. Ne znam postoje li kakve nepovoljne implikacije cinjenice da izmedju IRL i HR nema zakona o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, ali imam predosjecaj da bi s tim u svezi mogao vise problema imati sa irskim poreznicima nego sa Hrvatskim, pogotovo posumnjaju li da u Hrvatskoj drzis lovu na koju primas kamate. Sto se Hrvatske tice poreze na prihode koje ostvarujes u inozemstvu obavezan si platiti samo ukoliko u Hrvatskoj boravis duze od 183 dana u jednoj kalendarskoj godini. (pola godine + 1 dan)

Da, da, s ovim se slažem. Porezne vlasti su uvijek sumnjičave kod transfera love u neku drugu državu i vole zajebavat i revidirat....;)

Decko UK
06.07.2003., 10:28
PowerLock kaže:
1. Banke alarmiraju Ured za suzbijanje pranja novca samo na gotovinske uplate cija je pojedinacna vrijednost veca od 105.000 kn - bankovni transferi ne potpadaju pod tu kategoriju posto u njihovom slucaju novac ima "trag".

2. Ako imas u putovnici stranu radnu dozvolu ti u Hrvatskim bankama imas pravo otvoriti "nerezidentni" bankovni racun. Osim sto se stanje na tim racunima ne dojavljuje HR poreznicima niti oni imaju pravo automatskog uvida, prednost je i sto sa nerezidentnog racuna mozes slati i primati lovu u/iz inozemstvo bez ogranicenja koja su opisana u Zakonu o deviznom poslovanju (dnevne kvote itd)

4. Hrvatski zakoni omogucuju nasim bankama da se glede nasih drzavljana koji rade u inozemstvu, ponasaju manje vise kao Liechtenstajnske. Dakle Hrvatska ne dostavlja nikakve podatke o imovini Hrvatskih drzavljana ili njihovim bankovnim racunima u Hrvatskoj stranim sluzbama**. Ovo je jako korisno znati ukoliko ti Irski poreznici, kao sto su svojedobno britanski zatrazili od mene, zatraze pojedinosti o nekretninama u tvom vlasnistvu u Hrvatskoj ili novcu kojem tamo stedis. Ja sam im odgovorio da nemam nista i oni to nemaju nacina za provjeriti.

**Pridrzavanje ovog propisa nedavno je u Saboru problematizirao zastupnik HSP-a Tadic, koji je postavio pitanje da li se banke koje su u stranom vlasnistvu pridrzavaju propisa o zastiti poslovnih tajni njihovih klijenata ukoliko upite o istima postave porezne sluzbe u maticnim zemljama njihovih vlasnika. On je imao primjer da je Rijecka Banka odavala tajne o imovinskom stanju pojedinih klijenata sa nerezidentnim racunima Njemackim poreznm vlastima dok je bila u vlasnistvu Bayerische Landesbanke. Zato je mozda mudro takav racun otvoriti u Croatia banci ili u Hrvatskoj postanskoj koje su 100% u HR vlasnistvu.

Jel sada svima jasno????

:D

Power Lock, otkud ti ove informacije, ako nije tajna...
Il si mozda iz poreznog? :)

PowerLock
06.07.2003., 11:02
Decko UK kaže:
Power Lock, otkud ti ove informacije, ako nije tajna...
Il si mozda iz poreznog? :)

Nakon 11 godina vani i brojnih transakcija naucit ces i ti:D
Nista od ovoga nije tajna, a imam i suprugu od frenda koja je voditeljica nerezidentnih racuna u jednoj banci u HR. Zakon o deviznom poslovanju nalazi se na Narodnim novinama kao i Zakon o porezima i drzavnom proracunu koji medjutim ima toliko amandmana i ispravaka da ga dragi Bog nebi mogao sa Interneta skinuti i procitati u varijanti za koju bi mogao sigurno reci da je trenutno vazeca.

Ali za nas vani je najbitnije da smo, ukoliko godisnje u Hrvatskoj provodimo manje od pola godine, oslobodjeni svih poreza na sve prihode, osim na one koje ostvarimo u samoj Hrvatskoj. U tom smislu Sporazumi o izbjegavanju dvostrukih oporezivanja najvise se odnose na ljude koji stalno borave u Hrvatskoj a povremeno vani nesto zarade, pa ako im strana drzava to oporezuje, Hrvatska ih oslobodi.

Onaj dio o Tadicu znam jer imam dostup HINA-inom komercijalnom servisu - Tamo imas jako dobar pregled saborskih rasprava koje mozes izlistati po temama i po zastupnicima za svaki saborski mandat.

Narodne Novine - Link (http://www.nn.hr)

Decko UK
06.07.2003., 11:26
Hvala lijepa

:top:

Phil Lynott
06.07.2003., 22:32
Power, fala pajdo. Ti si jedna najljudina na ovom forumu.

Otvoriti cu nerezidentni racun i poslat lovu na njega.

Samo jos zadnje pitanje. S tom lovom planiram kupiti nekretninu u Hrvatskoj. Mogu li sa nerezidentnog racuna doznakom uplatiti lovu na racun prodavaca nekretnine na isti nacin na koji bi prebacio s normalnog racuna?

PowerLock
07.07.2003., 00:51
Phil Lynott kaže:
Mogu li sa nerezidentnog racuna doznakom uplatiti lovu na racun prodavaca nekretnine na isti nacin na koji bi prebacio s normalnog racuna?

Mozes. Samo konzultiraj se u banci kako to obaviti tako da imas dokaz da si obavio isplatu. Naime ako platis u Kunama na izvadku primatelja (prodavaca) se pojavi tvoje ime pa je to dokaz da mu je lova sjela (ali tada izgubis dosta na tecajnoj razlici) - ako placas u devizama lova se pojavi samo kao medjubankarska doznaka. Mozda je najbolje to izvesti preko Javnog biljeznika.

kreptopuh
22.01.2004., 17:01
Pozdrav svima,

Namjeravam elektronski poslati 6000 Eura direktno sa svog racuna ovdje u Torontu hrvatskom drzavljanu, na njegov devizni racun u jednoj od vecih hrvatskih banaka (PBZ, Zagrebacka, Dalmatinska i sl.).

Svjestan sam svih troskova slanja sa strane moje banke. Zanima me, znate li, da li banke u Hrvatskoj naplacuju dodatne troskove samo za "sjedanje novca" na devizni racun njihovog klijenta. Tu ne mislim na eventualne troskove ako se novac zeli podici istog trenutka kad sjedne ili prilikom konverzije u kune, nego samo da li, ako od moje banke dobiju instrukciju da uplate na devizni racun njihovog stedise 6000 Eura, oni odmah uzmu npr. 1% i uplate 5940 Eura.

Unaprijed zahvaljujem na vasim iskustvima i informacijama.

Jos jednom topli pozdrav svima na forumu.

Kreptopuh

Cats
22.01.2004., 17:04
Meni su nedavno rekli u Zagrebackoj banci da se po novom deviznom zakonu ne moze na tudji racun izvrsiti uplata u devizama bez punomoci vlasnika racuna.

Al ti svejedno provjeri jel to bas 100% istina.

kreptopuh
22.01.2004., 17:16
Punomoc? U kojem obliku? Da li, npr. vlasnik deviznog racuna u hr banci treba doci na salter i reci/potpisati da sutra ocekuje uplatu sa tog i tog racuna u kanadskoj banci? Moze li se negdje na internetu vidjeti taj zakon?

Mislim, vjerujem da je sve moguce, ali mi je ovo malo cudno.

Svejedno Cats, hvala na informaciji.

Kreptopuh

Cats
22.01.2004., 17:21
Probaj na

http://www.mfin.hr/pdf/zakdevposl.pdf

KokuZ
22.01.2004., 17:34
kreptopuh kaže:
Unaprijed zahvaljujem na vasim iskustvima i informacijama.

Smao salji ako ti je najnajnajbliza rodbina. Ovim ostalima ni u ludilu i slinavki i sapu! Niti pozajmljuj nikome, jer niko nece ni tebi pozajmiti kada tebi bude trebalo.

Gospon Pes
22.01.2004., 17:39
kreptopuh kaže:
Svjestan sam svih troskova slanja sa strane moje banke. Zanima me, znate li, da li banke u Hrvatskoj naplacuju dodatne troskove samo za "sjedanje novca" na devizni racun njihovog klijenta. Tu ne mislim na eventualne troskove ako se novac zeli podici istog trenutka kad sjedne ili prilikom konverzije u kune, nego samo da li, ako od moje banke dobiju instrukciju da uplate na devizni racun njihovog stedise 6000 Eura, oni odmah uzmu npr. 1% i uplate 5940 Eura.

Ne znam kako je kod vas, ali ako ja iz Njemacke zelim slati, moguce je da:
a) preuzmem svoje troskove
b) preuzmem svoje i troskove osobe iz HR
c) osoba iz HR preuzima i svoje i moje

Pri opciji b) osoba dobiva kompletan iznos koji saljem, nema vise nikakvih odbitaka.

Zar nemate tako nesto?

kreptopuh
22.01.2004., 17:56
Gospon Pes, nisam cuo da te opcije postoje ovdje. Iako mi se ne cini logino da kanadska (ili njemacka) banka preuzima odgovornost naplacivnja i za hrvatsku stranu. Najvise zbog eventualne pravne odgovornosti (zamisli da posaljes u banku ne reguliranu kanadskim/njemackim bankovnim sustavom recimo 100 Eura i tri dana nakon toga ti sa racuna "nestane" jos 300 u ime troskova transakcije sa te "vanjske" banke)

S druge strane, mozda zaista banke ovdje nisu toliko sofisticirane kao u Njemackoj.

Na stranu sve to, vise bi me zanimala informacija ako znas nekoga tko je slao novce u hr sa opcijom b). Na taj nacin bi mogli doznati koliki su troskovi sa hrvatske strane.

Unaprijed hvala

Kreptopuh.

Gospon Pes
22.01.2004., 18:01
Slala sam ja osobno, zato ti i govorim.
I troskovi su bili isti koliko i moji. Dakle, ako su moji 10 € (da bar jesu), i hrvatski su toliko.
Slala sam zadnje prije nekoliko godina, tad su jos bile marke i ne sjecam se vise iznosa, mislim da je bilo nesto oko 60 DM za obje strane. Oko 30 danasnjih eura.
U medjuvremenu je mozda vise...
Ali opcije slanja sigurno nisu promijenili.

Onaj biser s punomoci cujem prvi put i izuzetno mi je nelogican, iako je nasim budalama i to slicno...
No znas kome novac zelis poslati, zar ne? Zar ti doticna osoba ne moze reci sto je s tom punomoci i koliki su bankovni troskovi s hrvatske strane? Ako vec saljes toliku svotu, posalji osobu da se raspita, moze i ona nesto raditi. ;)

Jos nesto.
Troskovi nemaju veze s visinom svote koju saljes. To su fiksni troskovi poslovanja slao ti 100 ili 1000.
Barem je ovdje tako.

Hellkin
22.01.2004., 18:32
Napisi cek i posalji postom. Zagrebacka banka ce ga unovciti, naravno uz proviziju. Ja sam tako radio vec nekoliko puta.

kreptopuh
22.01.2004., 18:47
Gospon Pes,
Hvala na odgovoru. Iako par godina je vise nego dovoljno da informacija takvog tipa zastari.
Ono cega se najvise bojim je da ne udaraju neki postotak. Fiksni troskovi su OK, ako su normalni (oko 10-15 Eura). Iako, ako vucemo paralelu sa normalnom uplatom deviza (npr. dodjes na salter sa 1000 Eura i hoces ih poloziti na svoj devizni racun) gdje nema nikakvih troskova, ne bi ih trebalo biti ni kada novci stignu elektronskim putem.
Pokusao sam kontaktirati ZABU, ali je konverzacija sa helpdesk-om krenula od nastanka svijeta pa sam (za sada) odustao.

Cats,
Prosao sam kroz pdf, nisam primjetio nista sto bi upucivalo na evntualnu punomoc.

Kokuz,
Hvala na savjetima, iako se te stvari obicno nauce tek kad ih sam is(p/k)usis

Hvala

Kreptopuh

kreptopuh
22.01.2004., 18:49
Hellkin kaže:
Napisi cek i posalji postom. Zagrebacka banka ce ga unovciti, naravno uz proviziju. Ja sam tako radio vec nekoliko puta.

Dobro, i kolika je bila provizija?

Kreptopuh

Tvrtko1995
22.01.2004., 19:37
Pogledaj koliko kosta American Express Gift Check.

Kad to posaljes, na njemu ce pisati ime te osobe i moze taj cek unovciti u nekoj od banaka u Hrvatskoj.

Ja sam prije par godina tako slao.

Winona
22.01.2004., 19:46
novce mozete i primati i slati na relaciji DE - Hrvatska po opcijama koje je navela Pesica.

Ja uvijek biram opciju da ona hrvatska strana nista ne placa. Nikakva punopomoc ne treba i za to prvi put cujem ovdje.

Jos nesto.
Troskovi nemaju veze s visinom svote koju saljes. To su fiksni troskovi poslovanja slao ti 100 ili 1000.
Barem je ovdje tako.

tocno. I ovu su prilicno friske informacije.;)

kreptopuh
22.01.2004., 20:10
Winona,

Hvala na odgovoru. Samo par dodatnih ptanja.
Kad udjes u svoju banku u Njemackoj i kazes da bi htjela poslati novac tako da ti snosis sve troskove, na koji nacin ti tvoja banka to naplati?

Da objasnim pitanje.

Da li kazu: "Dobro, mi naplacujemo (npr.) 10 Eura za transakciju"; zatim izvade knjigu (kompjutor ili sl. nema veze) i odmah kazu: "OK to ide na racun u PBZ - oni naplacuju to jos 20 Eura, dakle cjelokupni troskovi su 30 Eura"

Ili,
oni samo naplate svoj dio, pa tek nakon nekoliko dana ti automatski skinu sa racuna onoliko koliko kosta hrvatska strana transakcije.

Koliko sam shvatio napisala si da su to prilicno friske informacije, mozes li mi onda reci koliki su dakle ti fiksni troskovi sa hrvatske strane, s obzirom da me to najvise i zanima?

Unaprijed hvala

Kreptopuh

Gospon Pes
22.01.2004., 20:17
kreptopuh kaže:
Koliko sam shvatio napisala si da su to prilicno friske informacije, mozes li mi onda reci koliki su dakle ti fiksni troskovi sa hrvatske strane, s obzirom da me to najvise i zanima?

To ti mozda nece koristiti jer me ne bi cudilo da su za Kanadu drugaciji. Visi. :D
Zasto ne pitas svoju banku koliki su troskovi tebi i podjes od toga da su barem toliki i s hrvatske strane?

A novac za troskove (ja sam isto placala sve) su meni automatski skinuli s racuna, jedino vise ne znam da li prvo moju polovicu, onda hrvatski dio ili sve zajedno.

kreptopuh
22.01.2004., 21:41
Gospon Pes kaže:
To ti mozda nece koristiti jer me ne bi cudilo da su za Kanadu drugaciji. Visi. :D

Moze biti, iako sumnjam da se wire-transfer naplacuje po kilometru.

Gospon Pes kaže:
Zasto ne pitas svoju banku koliki su troskovi tebi i podjes od toga da su barem toliki i s hrvatske strane?
[/B]
Zato sto nema apsolutno nikakve garancije da su troskovi "primanja" novca na devizni racun banke u hr isti ili slicni troskovima slanja sa racuna ovdasnje banke. Da znam da su isti ne bih ni trazio za savjet na forumu. Isto tako ne bi bilo niti korisno da mi i kazu da su isti ili da ih cak ni nema (koje su garancije da sluzbenik na salteru banke u Torontu zna koliko PBZ naplacuje), da bih nakon slanja ustanovio da su sa hr strane skinuli recimo 2%. 2% od 6000 eura je 120 eura i to je previse za takav transfer.
Ja se samo raspitujem ovdje ne bih li od nekoga doznao koliki su troskovi.

Gospon Pes kaže:
A novac za troskove (ja sam isto placala sve) su meni automatski skinuli s racuna, jedino vise ne znam da li prvo moju polovicu, onda hrvatski dio ili sve zajedno. [/B]
Ono sto sam pitao Winonu je, da li su joj unaprijed rekli cijenu transakcije (ukljucujuci i hr dio) ili oni upoce ne znaju hr dio nego samo daju odobrenje hr banci da skine dodatna sredstva kako bi se pokrili troskovi transakcije sa hr strane.
Danas se sve skida automatski s racuna, to nije u pitanju.

Hvala
Kreptopuh

mala_slatka
23.01.2004., 00:03
ja saljem money order i nikad druga strana nije nista platila ja platim tu mislim da je oko $5 kupim devizu koju zelim da druga strana ima i saljem postom ,cek stigne za 5 dana .

Rita
23.01.2004., 01:18
Pa i wire transfer(sa svog racuna na neki u HR) je OK.Ja sma to par puta napravila i platila nekih 30$ ili sl. a oni s druge strane nista.Nije bilo problema.

Winona
23.01.2004., 10:12
[QUOTE]Da objasnim pitanje.[Da objasnim pitanje.

Da li kazu: "Dobro, mi naplacujemo (npr.) 10 Eura za transakciju"; zatim izvade knjigu (kompjutor ili sl. nema veze) i odmah kazu: "OK to ide na racun u PBZ - oni naplacuju to jos 20 Eura, dakle cjelokupni troskovi su 30 Eura"

/QUOTE]

mene ta transakcija kosta nekih 10,00 €

Da objasnim - iz druge njemacke banke bi me kostalo vise ( recimo iz one muzeve ) ali ja sam birala banku koja ima direktnu poslovnu vezu sa zagrebackom bankom u Zagrebu. Na taj nacin sam si ustedjela nesto novaca a jos vise vremena i komplikacija.

Koliko znam to u Zagrebu ima takav ugovor s DE samo Zagrebacka banka, koja je moja njemacka banka mogu napisati rado ali mislim da to tebi u Canadi ne bi puno pomoglo.

I iskreno - NAJTOCNIJE informacije za tvoj slucaj ce ti dati tvoja banka a ne mi ovdje.

kreptopuh
23.01.2004., 14:58
Winona, puno hvala na odgovoru.
U medjuvremenu mi je stigao odgovor iz PBZ-a. Troskova za sjedanje novca na devizni racun njihovog stedise NEMA. Dakle ako netko posalje wire-transferom na doticni racun, ili ako doticni stedisa useta u njihovu poslovnicu sa money-orderom ili bankovnim draft-om na njihovo ime bilo koje svjetske banke, na racun sjeda tocno onoliko novaca koliko je specificirano. Dakle nikakvih troskova nema. Postoje troskovi konverzije, ako se novci zele podici u drugoj valuti ili u kunama u prvih 8 dana, ali to je nebitno za ovu pricu. Koliko je posiljaoca kostalo da napravi transakciju (bilo kojeg tipa navedenog gore), PBZ ne zanima. U trenutku kad dobiju nalog za uplatu to je kao da im je njihov stedisa dao cash u ruke.

Eto, izgleda da banke u Njemackoj "malo" prenose klijente zedne preko vode, velikodusno im nudeci da preko njih plate troskove i sa hrvatske strane (kojih nema).

Nadam se da ce vam, Gospon Pes i Winona, ova informacija pomoci ako vam sljedeci put u vasoj banci (imala ona ili nemala "direktne poslovne veze sa zagrebackom bankom u Zagrebu") velikodusno ponude da preko njih pokrijete i troskove hrvatske strane transakcije.

Da se na kraju nadovezem na Winonim iskreni savjet.
Naravno da sam se raspitao u svojoj banci. I dobio sam odgovor koji je, po mojoj procjeni najlogicniji: "Troskovi transakcije sa nase strane su toliko i toliko npr. 10 Eura. Glede troskova sa strane banke u koju novac stize - mi ih ne znamo niti ih mozemo znati. Kada neko salje novac na racun naseg stedise, tada nema nikakvih troskova na sjedanje novca. Kakve troskove imaju druge banke, pogotovo one u drugim zemljama, regulirane drugim bankarskim sustavima, mi to ne mozemo znati. Mozemo za vas eventualno pokusati doznati ali niposto ne mozemo garantirati."

Meni se taj odgovor cinio jako logican, iako potpuno beskoristan - jer sam zelio doznati troskove sa hrvatske strane.

Zato sam se Winona, oglasio (i) ovdje, na hr forumu - ne bi li netko podijelio svoja iskustva. To i je jedan od razloga zbog cega forumi i postoje, zar ne. Na kraju, ukoliko se ova informacija o PBZ-u pokaze tocnom, ispada da ste korisnije stvari doznali ti i Gospon Pes, nego ja koji sam i postavio pitanje. Naravno ukoliko vas je briga sto vas Nijemci preveslaju svaki put kad saljete novce u hr.

Sve u svemu, hvala svima (posebno Winoni) na ulozenom trudu u odgovorima.

Kreptopuh

Winona
25.01.2004., 13:48
Eto, izgleda da banke u Njemackoj "malo" prenose klijente zedne preko vode, velikodusno im nudeci da preko njih plate troskove i sa hrvatske strane (kojih nema).

bojim se da me nisi dobro shvatio.

Meni Zagrebacka banka nikad nije naplatila "hrvatske" troskove.Niti moja njemacka banka. Ono sto placam je transakcija iz De u Hrvatsku i to u svakoj banci kosta ( za transkaciju u inozemstvo). U svakoj banci na svijetu.

Nadam se da sam ovim putem bila jasnija.

Banirani
25.01.2004., 13:59
Za slanje novca iz Kanade u Hrvatsku ja sam uvijek koristio i još uvijek koristim Western Union. Lijepo ovdje platiš koliko treba za transfer, dobiješ konfirmacijski broj, nazoveš primaoca daš mu broj i on lijepo ode u bilo koju banku i cijeli iznos podigne bez ikakvog plaćanja. Ovdje ti čak daju i mogućnost da izabereš valutu u kojoj će suma biti isplaćena u Hrvatkoj. I sve može biti gotovo za po ure. :)

Denys
25.01.2004., 20:28
Western Union :top:
Isplati se do koliko mi se cini do €10k, povise te cifre imaju visoku proviziju.

Gospon Pes
25.01.2004., 21:46
kreptopuh kaže:

Na zalost, ima. (Bilo je.)
Slala sam vise puta mami, a prvi put je bilo na opciju da svatko placa svoje i mami su lijepo odbili istu svotu kao i meni.

Barem je tako bilo prije par godina. U medjuvremenu nisam slala i mozda se nesto promijenilo sto mi nije poznato.
Ili za Kanadu imaju drugacija pravila. :D

Koji vrag je uopce wire transfer?

diadora
26.01.2004., 01:04
Ne znam za Canadu ali znam da je ista stvar bila u US. Ja platim ovdje , a mama je trebala platiti tamo. Onda sam radije slala cek - u tom slucaju se nije nista naplacivalo.
Ali mi je uvjek bilo smijesno kako ti mjenjacnice preko ljeta naplacuju proviziju...:(

ZUJAN_BJ
26.01.2004., 03:54
Winona kaže:

Meni Zagrebacka banka nikad nije naplatila "hrvatske" troskove.Niti moja njemacka banka. Ono sto placam je transakcija iz De u Hrvatsku i to u svakoj banci kosta ( za transkaciju u inozemstvo). U svakoj banci na svijetu.

Točno kak Wionica kaže!
Ja stalno šaljem nofce starome na račun u Zagrebačkoj banci i nikada nisu naplatili niti jedne Lipe.Jednostavno Internet bankarstvom prenesem sa mog računa na račun staroga i nofci sjednu tam na račun u roku 48 sati.Moja banka naplačuje AUD 20 bez obzira slao ja 10 ili 100 000 dolara!

kreptopuh
26.01.2004., 14:05
Winona kaže:

Shvatio sam dobro samo ono sto si napisala - kada si se javila prvi put i potvrdila navode Gospon Pesa koja je navela one tri opcije.

Winona kaže:

novce mozete i primati i slati na relaciji DE - Hrvatska po opcijama koje je navela Pesica.

Ja uvijek biram opciju da ona hrvatska strana nista ne placa. Nikakva punopomoc ne treba i za to prvi put cujem ovdje.

To me je navelo na zakljucak da se slazes sa eventualnom cinjenicom da preko svoje banke u D mozes platiti i troskove hr strane, za koje se ispostavilo da ih eto - nema. Da si ti shvatila moje pitanje, mogla si mi odmah odgovoriti ovo sto si navela u zadnjem postu - da ti ZABA nikad nije naplatila nikakve troskove. To je ono sto me zanimalo, a ne koliko su banke u D razlicite od ovih ovdje.

Gospon Pes, wire transfer je termin za elektronsko slanje sredstava. Omogucije brze procesiranje i koristi danasnju modernu tehnologiju i infrastrukturu. Prije, bi primjerice nekome poslala cek u pismu, i on bi to dobio za 7 dana. Danas elektronski mozes nekome poslati sredstva i ona su mu dostupna istog dana.

Kreptopuh

LaPerla
26.01.2004., 17:34
Definitivno nasigurniji nacin je Western Union, primaoc ne placa nista, cijela transakcija je elektronska tako da cim primaoc dobije od posiljatelja tkzv. MTC broj moze da ode u bilo koju banku koja ima Western Union u HR i podigne novac sa osbnom i MTC brojem. Dakle ako se pogodi vremenska razlika kao i to da imate telefon odmah pri ruci da javite primatelju informacije moze sve da bude gotovo u roku od 10 minuta - uplata - isplata.

mala-slatka,
Mislim da bez veze placas $5 za Money order ako vec zelis da saljes postom chek onda je bolje da saljes svoj vlastiti - besplatan je nego da kupujes Money Order.

Diadora,
pokusaj preko Western Uniona vjeruj mi neces se pokajati.

Gospon Pes
26.01.2004., 18:13
kreptopuh kaže:
[Gospon Pes, wire transfer je termin za elektronsko slanje sredstava.
Aha, internet banking.
U tom slucaju ste vi u pravu jer na taj nacin nema troskova.
Ali iako mi je to poznato i banka me stalno nagovara, ja net jos uvijek ne koristim u bankovnim poslovima, vec sam novac slala najnormalnijom uplatnicom s mog racuna na racun u HR.
Na taj "staromodni" nacin zaracunavaju troskove poslovanja i ovi i oni dolje. ;)

Z-Blue
26.01.2004., 18:29
Ma to je jednostavno!
Postoje 3 nacina:
1. draft - elektronicki, trosak oko valjda 20$
2. cekom s imenom primatelja, pa salji postom, trosak oko recimo 10US$
3. Internetom, najmanji trosak

Dobro, ako ides Western Union troskovi su nesto i veci.

Banirani
27.01.2004., 02:42
Z-Blue kaže:
Ma to je jednostavno!
Postoje 3 nacina:
1. draft - elektronicki, trosak oko valjda 20$
2. cekom s imenom primatelja, pa salji postom, trosak oko recimo 10US$
3. Internetom, najmanji trosak

Dobro, ako ides Western Union troskovi su nesto i veci.

Preko Western Union troškovi jesu veći ali oni garantiraju za novac.

Ja sam samo jednom slao novac preko banke i ovi su ga poslali u pogrešnu. Trebalo je mjesec dana da se greška ispravi.

CroatiaTomo
17.10.2004., 09:14
Do sada sam slao novce roditeljima putem International Money Order ili Official Check, no nedavno se jedan zagubio, pa ga morali ponistiti itd...

Zna li netko koje banke u USA posluju sa nasim hrvatskim bankama tj. kako je najjednostavnije prebaciti (elektronski) novce bez slanja ceka?

Denys
17.10.2004., 09:45
Slicna tema, mozda nadjes odgovor:
http://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=35302

Banirani
17.10.2004., 14:06
CroatiaTomo kaže:
Do sada sam slao novce roditeljima putem International Money Order ili Official Check, no nedavno se jedan zagubio, pa ga morali ponistiti itd...

Zna li netko koje banke u USA posluju sa nasim hrvatskim bankama tj. kako je najjednostavnije prebaciti (elektronski) novce bez slanja ceka?

Western Union je najlkaši i najsigurniji način. Pošalješ novac i oni ga mogu podići u roku od pola sata. Sve ide elektronski i oni ti garantiraju da će novac stići. Ovo iz osobnog iskustva.

LaPerla
17.10.2004., 15:00
Tochno - jedino i samo Western Union.

NEBESA
17.10.2004., 16:12
Ja sam stalno slao gotovinu u pismu do 500 dollara. Svi oni kojima sam slao uvijek su dobili, samo se je jednom pismo izgubilo.
No, dobro je slati preko banke u slucaju da se pismo izgubi. Tada otidete u banku i oni proslijede, i kad pronadu da cek nije promijenjen, oni stave na njega "stop" i Vama vrate "izgubljeni" novac. ;)

Cro-cutie
17.10.2004., 18:30
NEBESA kaže:
Ja sam stalno slao gotovinu u pismu do 500 dollara.

:moli: please tell me da je bio cheque a ne novci??:eek:

dr.kronja is back
17.10.2004., 18:41
westren union:top:

NEBESA
17.10.2004., 20:19
Cro-cutie kaže:
:moli: please tell me da je bio cheque a ne novci??:eek:

Uvijek gotovina u USD ili CAND. Pa i u Hrvatskoj zive posteni listonose.

facasplaca
17.10.2004., 22:43
Kakav Western union, kakav kes ili cekovi?!

Najjedftinije i najjednostavnije - odes u banku u kojoj imas racun i kazes da zelis poslatio novce na taj i taj racun, trebas swift od banke i broj osobnog racuna, usluga u Kanadi je 50 dolara bez obzira koliko love saljes. US - vrlo slicno.

Novac je na racunu za 2 poslovna dana.

Wester union uzima 50 dolara na 500 poslanih i maksimalno mozes poslati 500. Racunaj za 5000 - das njima 500. Super :top:

Zaboravi postene postare, preko banke imas trag. A sve banke su povezane, vecina Hrvata moze otvoriti devizni racun isti dan u ZG ili Privrednoj. Uobicajena praksa.

Hellkin
17.10.2004., 22:52
facasplaca kaže:

Najjedftinije i najjednostavnije - odes u banku u kojoj imas racun i kazes da zelis poslatio novce na taj i taj racun, trebas swift od banke i broj osobnog racuna, usluga u Kanadi je 50 dolara bez obzira koliko love saljes. US - vrlo slicno.

Wester union uzima 50 dolara na 500 poslanih i maksimalno mozes poslati 500. Racunaj za 5000 - das njima 500. Super :top:

Zaboravi postene postare, preko banke imas trag. A sve banke su povezane, vecina Hrvata moze otvoriti devizni racun isti dan u ZG ili Privrednoj. Uobicajena praksa.

Off-topic: Faca, bas sam se ugodno iznenadio da opet postas. Welcome back :)

NEBESA
17.10.2004., 22:58
facasplaca kaže:

I to je slaba matematika. Zasto bih ja dao nekome u banci $50 sto ce mi napisati cek kojeg ce poslati u Hrvatsku a koji ce tamo stici za dva dana, kad mogu poslati istu svotu bez da platim ikakvu uslugu u banci sa kojom ja dealam, HSBC, a novci ce stici u Hrvatsku za cetiri dana???
Ja mogu umjesto dati tih $50 banci, poslati ih nekom siromasnom djetetu u Hrvatskoj. Da li se slazete, prijatelju?
;)

CroatiaTomo
17.10.2004., 23:30
NEBESA kaže:
I to je slaba matematika. Zasto bih ja dao nekome u banci $50 sto ce mi napisati cek kojeg ce poslati u Hrvatsku a koji ce tamo stici za dva dana, kad mogu poslati istu svotu bez da platim ikakvu uslugu u banci sa kojom ja dealam, HSBC, a novci ce stici u Hrvatsku za cetiri dana???
Ja mogu umjesto dati tih $50 banci, poslati ih nekom siromasnom djetetu u Hrvatskoj. Da li se slazete, prijatelju?
;)

Slazem se s time, ne pada mi napamet nekome placati $50 ili vise dolara samo da novac posalju...pa ne saljem ja tisuce dolara, $200 tu i tamo...no koje americke banke su povezane sa hrvatskima da se moze slati, znam da Wells Fargo nije.

NEBESA
17.10.2004., 23:35
[QUOTE]CroatiaTomo kaže:
Slazem se s time, ne pada mi napamet nekome placati $50 ili vise dolara samo da novac posalju...pa ne saljem ja tisuce dolara, $200 tu i tamo...no koje americke banke su povezane sa hrvatskima da se moze slati, znam da Wells Fargo nije. /QUOTE]

Hrvatska Kreditna Zadruga iz Toronta, Mississauge i Hamiltona su povezane sa svim bankama u Hrvatskoj i BiH.

Banirani
17.10.2004., 23:38
NEBESA kaže:

Hrvatska Kreditna Zadruga iz Toronta, Mississauge i Hamiltona su povezane sa svim bankama u Hrvatskoj i BiH.

Jedini problem je što ne žive svi Hrvati u Torontu, Mississaugi ili Hamiltonu.

Blue_Sunflower
18.10.2004., 14:51
NEBESA kaže:
[BHrvatska Kreditna Zadruga iz Toronta, Mississauge i Hamiltona su povezane sa svim bankama u Hrvatskoj i BiH. [/B]

I uzimaju nam 15$ za slanje love. :) A ne 50$.

KokuZ
18.10.2004., 17:47
CroatiaTomo kaže:
..kako je najjednostavnije prebaciti (elektronski) novce bez slanja ceka?

Ma bolan ne treba da brines. Fino ti lupe cip i onoj drugoj osobi, i lova leti preko bare za sekundu. Vrlo prakticno, nista ne placas, a usluga u sekundi.

NEBESA
18.10.2004., 20:05
Blue_Sunflower kaže:
I uzimaju nam 15$ za slanje love. :) A ne 50$.

Ja nisam nikada upotrebljavao usluge HKZ iako su, kako kazete, puno jeftinije nego usluge ovih drugih. Ja stalno upotrebljavam usluge obicnih banaka i nikada nemam problem. Inace, kako sam vec rekao, cesto saljem cash u pismu. :)

facasplaca
19.10.2004., 14:44
Hellkin kaže:
Off-topic: Faca, bas sam se ugodno iznenadio da opet postas. Welcome back :)

Off-topic too:
Jedna lasta ne cini proljece. :top:

FFE
19.10.2004., 15:37
Western Union je super samo onda kada trebas hitno poslati, to znaci da lova bude vec isti dan na drugoj strani. Samo oni uzimaju dosta veliku proviziju. Ali su efikasni.

Ako nije hitno onda imas dva nacina:
a) preko poste :D (nije garantirano da ce stici, obicno stigne), nema povizije
b) preko banke, mana je sto uzimaju neku provizijicu, ali ej zato najsigurniji nacin. I to mozes doma preko interneta napraviti.

Indi
19.10.2004., 15:44
FFE kaže:
b) preko banke, mana je sto uzimaju neku provizijicu, ali ej zato najsigurniji nacin. I to mozes doma preko interneta napraviti.
ja sam nedavno slala novce preko banke 2 puta. jednom za neki mali iznos su mi naplatili proviziju, a kad sam slala malo vecu cifru, nisu mi nista caltali za to (UBS banka) :confused:
e da, i isto stigne drugi dan lova

SETRA Samoborček
19.10.2004., 16:21
Western Union MT

A možeš i preko deviznog, ali je ipak WU najlakši...

PS. Kod nas je RBA OK, ja slao, je da treba da dođe, ali... :)

Mislim da sam slao 1000€ i provizija je bila oko 35 kuna, ali sam moro slati ddva puta (1000+500) pa su me opelješili za 70 kn :D :)

student_of_history
17.07.2005., 21:13
Dragi forumasi,

Moja familija bi me dosla posjetiti tu u US, ali naravno, nemaju novaca za sve pa bi im trebalo poslati - 700kn za vizu, 4,000kn za avionsku kartu svakome. Koji je najbojli i najjeftiniji nacin da se posalje lova u Hrvatsku? Cini mi se da banke uzimaju dosta veliki postotak, a da ne govorim u Western Union :(

Hvala na idejama!!!

LaPerla
17.07.2005., 23:55
Cuj sigurnost dobijanja novaca nesto i kosta, ne moze i jeftino i sigurno :)

student_of_history
18.07.2005., 02:22
Istina, LaPerla, ali postoji razlika money order, wire transfer, foreign draft ili postal order. Npr. preko US poste se moze poslati do $700 za 8$, a ako napises cek preko banke, naplate ti 50$ za istu sumu. Razlika je drasticna. Nazalost US Postal Service money order ne radi s Hrvatskom. PayPal takodjer ne radi s Hrvatskom.

Ima li netko iskustava sa slanjem love u Hrvatsku? Puno hvala!

tridi
18.07.2005., 08:57
Bank of New York- bilo koji iznos...30 $.
d

Banirani
18.07.2005., 11:54
Kad god sam slao novce preko banke trajalo je predugo i zato sad koristim samo Western Union. :top:

tridi
18.07.2005., 22:55
Bank of New York....drugi dan.(ja kao da radim za njih......a ne radim)
d

Kruška
19.07.2005., 06:22
Možda ako probaš www.moneybookers.com?

Sikkukkut
19.07.2005., 15:59
Jedan tip kojeg znam, Indijac, je svojima izvadio i poslao kreditnu karticu. Autorizirao je nekoga u obitelji, i na taj nacin im slao lovu. Doduse, treba provjeriti kako pojedine kartice mjenjaju valute i da li naplacuju neki postotak kod transakcija u inozemstvu. Dosta tih procedura se mijenjalo, pa su mozda poskupili.
Mozda bi ga mogao uhvatiti ...

Sikkukkut an'nikktukktin

student_of_history
19.07.2005., 18:00
hvala svima!

moneybookers izgleda jako lijepo i jeftino, ali u popisu drzava nema Hrvatske? Izgleda da rade samo s drzavama OECD?

tridi, hvala na tipu za Bank of New York, svakako cu se raspitati - kako se zvao tocno taj nacin slanja?

kartica nije uopce losa ideja, samo me je malo prpa slati kartice postom... a i to sto kazes, treba provjeriti koliko uzimaju postotka za mijenjanje valute...

Jos jednom, hvala puno na idejama, javit cu se kako je bilo!

talia
19.07.2005., 20:51
Money wire nije preskupo, s tvog bankovnog racuna na njihov... :top:
Samo sto sam ja u Kanadi.

puffko
20.07.2005., 10:02
student_of_history kaže:
Dragi forumasi,

Moja familija bi me dosla posjetiti tu u US, ali naravno, nemaju novaca za sve pa bi im trebalo poslati - 700kn za vizu, 4,000kn za avionsku kartu svakome. Koji je najbojli i najjeftiniji nacin da se posalje lova u Hrvatsku? Cini mi se da banke uzimaju dosta veliki postotak, a da ne govorim u Western Union :(

Hvala na idejama!!!

Avionske karte, naravno, im mozes kupiti i direktno na svoju karticu--najbrza i vjerojatno najjeftinija opcija.

mon
21.07.2005., 06:57
A da oni od nekog posude lovu pa im ti das da ponesu kad se budu vracali da mogu ljudima vratiti.

Mr Spiker
22.07.2005., 13:02
Ulogiram se online na moju banku i tamo izaberem opciju "send money oversees" onda to ode preko swifta. Posaljem kolko hocu za $20

student_of_history
22.07.2005., 21:32
Mr Spiker, a koja je to banka?

Poslali smo preko nase banke (PNC), kostalo je 40$, i ne samo da nemaju online opciju, nego sluzbenica nazove neki broj preko telefona i izdiktira nekoj zaduzenoj osobi sve podatke... ocito nisu bas internetizirani... ma...

Mr Spiker
22.07.2005., 22:51
student_of_history kaže:
Mr Spiker, a koja je to banka?

Poslali smo preko nase banke (PNC), kostalo je 40$, i ne samo da nemaju online opciju, nego sluzbenica nazove neki broj preko telefona i izdiktira nekoj zaduzenoj osobi sve podatke... ocito nisu bas internetizirani... ma...

Bilo koja u Australiji.

Dok sam bio u USA jesam primjetio da su jako nazadni sto se tice financijskog prometa. Isto to se primjecuje i na TV serijama u kojima svako malo pisu cheque za nesto, neki obican racun ili tako, .....

Opcije tipa B-pay ili slicno ne znam bas kako su razgranate i da li i uopce postoje?

Moja cousin koja tamo zivi ima onu knjizurinu koju zove nesto kao cekovni zurnal i to joj je glavni alat za pracenje transakcija. Ja sam mislio da to ona ima nesto dosta klasican pristup, ali vidim da je tako nesto tamo uobicajeno... ;)

Valjda slicna situacija kao i s mobitelima. :)

CroatiaTomo
24.07.2005., 01:03
Ja saljem vec pet godina cek (Wells Fargo) postom, ne kosta nista, a ako se zagubi negdje onda ga moras ponistiti ($20)
Wire transfer je mislim oko $40 (zavisi kako koja banka)

Ako zelis slati cek (International Money Order, Official Check) i ako ti obitelj treba taj novac odmah onda iznos cheka ne smije prijeci $200 (jer hrvatske banke sve preko tog iznosa salju nazad u USA na provjeru sto traje 3 mjeseca) zato ja nekada posaljem tri, cetiri cheka od $200 svaki odjednom.

Tvrtko1995
24.07.2005., 04:19
American Express ima GIFT check opciju./ Samo ne znam koliko to kosta/ - Kupi se ovdje na vrijednost koju hoces poslati, onda im posaljes cek preko DHL, i oni odu u banku i zamijenu za kune po vazecem tecaju.

Tvrtko1995
24.07.2005., 04:24
Evo linka:

http://www10.americanexpress.com/sif/cda/page/0,1641,1947,00.asp

Moze se kupiti $1000 jednom u 14 dana...To je limit...

student_of_history
25.07.2005., 14:56
Tomo, hvala, to smo radili do sada - cekovi, samo je bilo sporo - cak i kad smo slali manje iznose od 200$. Slali smo za Bozic jedne godine i novac je bio tamo sredinom sijecnja. Cek obidje 5 banaka prije nego sto se unovci u Hr. Ne samo to, nego oni dobiju manje novaca jer se placa na njihovom kraju.

Tvrtko, hvala, to smo vec gledali - travellers' card i gift card (prepaid credit card). U svakom od tih slucaja ne mozes slati van Amerike. Ako narucis Am. Ex. gift checks, vidjet ces da moras slati na americku adresu i da kosta najmanje 2.5% (najveca denominacija je 100$, a placa se 2.5$ za svaki cek). American Express Travellers' card je bio primamljiv ali korisnik mora biti resident i imati social security number za aktivaciju. Ako kupis VISA gift card, naplate ti 3% vise za medjunarodne kupovine.

U svakom slucaju debelo platis za sto god se odlucis. Ja se pitam kako to rade biznisi - pa ovo je grozno, da u doba interneta covjek ne moze normalno slati lovu kuci!

Tvrtko1995
26.07.2005., 04:22
AMEX checks smo slali u Hrvatsku i radi OK. Naplacivali smo u Zagrebackoj banci bez ikakve provizije. Doduse prije 5-6 godina....

Vilko
26.07.2005., 04:55
Malo od teme u drugom pravcu.

Moja supruga dobiva iz Zagreba mirovinu /koju smo se prije odrekli nismo trazili/dok po novom zakonu se mora ili izgubis Australijsku mirovinu.
Radi se o 325.80 Kuna mjesecno i mi smo im poslali koja je nasa Banka /najveca u State/....mi dobivamo umjesto po prilici $72-$75
dollara , zato jer oni salju preko druge banke pa u trecu pa onda u nasu, i nasa banka uzima od toga iznosa $15 dollara,sa svaku tranzakciju, a inace kao penzioneri imamo slobodnu tranzakciju i ne placamo nikakov trosak.I da Zagrebacko umirovanje placa direktno na nas acount ne bi platili jedan cent.
Sada ja vec cekam 18 mjeseci trebam dobiti oko nesto $50dollara ...isto cu morati placati $15 svaki mjesec.

Ali radim na tome da nadjem u koju banku dolazi novac u Australiju pa cu gledati da li mogu izbjeci, tu veliku tranzakcija na tako malu svotu.

Zato i rade banke tako veliki profit, dok sa rukama nemozes napraviti nikada dosta.

dodouprolazu
03.08.2005., 18:04
talia kaže:
Money wire nije preskupo, s tvog bankovnog racuna na njihov... :top:
Samo sto sam ja u Kanadi.

Evo ja upravo nekome u Kanadi zelim poslati nekih 100 eura (osoba mi je poslala neke DVD-e a ne zeli uzeti lovu). Koji je najjeftiniji nacin slanja love ne mora biti najbrzi, nikamo nam se ne zuri. Koliko trazi klasicna banka da prEKO nje posaljem cek na ime i prezime te osobe?

Karmela
04.08.2005., 00:05
Mr Spiker kaže:
Bilo koja u Australiji.

Dok sam bio u USA jesam primjetio da su jako nazadni sto se tice financijskog prometa. Isto to se primjecuje i na TV serijama u kojima svako malo pisu cheque za nesto, neki obican racun ili tako, .....

Opcije tipa B-pay ili slicno ne znam bas kako su razgranate i da li i uopce postoje?

Moja cousin koja tamo zivi ima onu knjizurinu koju zove nesto kao cekovni zurnal i to joj je glavni alat za pracenje transakcija. Ja sam mislio da to ona ima nesto dosta klasican pristup, ali vidim da je tako nesto tamo uobicajeno... ;)

Ja imam racune s Wells Fargo i US Bank. Na oba imam on line banking, i nisam napisala cek vec godinama.
Ne dobijam izvjestaje u posti (ja tako preferiram), nego imam 24h access mojim racunima putem interneta.

Ako ikada napises cek, kad prodje naplatu u tvojoj banci, oni ga skeniraju i mozes ga vidjeti on line, zajedno sa svim pecatima i potpisima.

U svakom trenutku mozes provjeriti bilo koju transakciju na svome racunu.

I racune placam putem on line banking sistema, a imam i automatski withdrawal za stedni racun i za Blockbuster clanarinu. :D

Za kupovine obicno koristim check card (koja je vezana za tekuci racun, a ne kreditnu liniju) jer dvaputa godisnje dobijem rebate chek za koristenje check kartice umjesto svoje gotovine.

I tako, koristim i neke druge pogodnosti, ali ne bih isla vise u detalje.

Mislim da je ipak do tvoje sestricne. ;)

P.S. A o tome da je jedan od najvecih financijskih centara ( mogu slobodno reci najveci) na svijetu (USA) nazadan, jer si ti vidio svoju sestricnu i na njenom primjeru temeljis svoju tvrdnju, necu niti komentirati.

Mr Spiker
04.08.2005., 01:51
Karmela kaže:
.

P.S. A o tome da je jedan od najvecih financijskih centara ( mogu slobodno reci najveci) na svijetu (USA) nazadan, jer si ti vidio svoju sestricnu i na njenom primjeru temeljis svoju tvrdnju, necu niti komentirati.

Ma vidio sam i na "Everyone loves Raymond". :D :D

To sto su najveci financijski centar ne znaci nuzno i da su napredni, meni se cini da su najveci zato sto imaju najvise love. Mislim da nisam puno pogrijesio. :D :D

Mislim definitivno su nazadni u usporedbi s Aus, ima tu masu stvari koje su totalna konzervativa, da ne kazem zaostalost, slicno nesto kao i s flip top mobitelima, hahahaha, :D :D :D

puffko
04.08.2005., 07:49
Karmela kaže:
Ja imam racune s Wells Fargo i US Bank. Na oba imam on line banking, i nisam napisala cek vec godinama.
Ne dobijam izvjestaje u posti (ja tako preferiram), nego imam 24h access mojim racunima putem interneta.

Ako ikada napises cek, kad prodje naplatu u tvojoj banci, oni ga skeniraju i mozes ga vidjeti on line, zajedno sa svim pecatima i potpisima.

U svakom trenutku mozes provjeriti bilo koju transakciju na svome racunu.

I racune placam putem on line banking sistema, a imam i automatski withdrawal za stedni racun i za Blockbuster clanarinu. :D

Za kupovine obicno koristim check card (koja je vezana za tekuci racun, a ne kreditnu liniju) jer dvaputa godisnje dobijem rebate chek za koristenje check kartice umjesto svoje gotovine.

Ovo sve sto si napisala su prilicno standardne stvari koje imam i ja na svom UK bank accountu/internet bankingu (zamijeni check card s debit card na British English), a mislim da ih imam i na hrvatskim racunima (ili vecinom; nisam sigurna jer tamo obavljam manje transakcija).

Svejedno, nisam zadovoljna jer nemam ovo sto Mr Spiker navodi, mogucnost direktnog slanja novca na nebritanski bankovni racun, cak ni nakon posljednjih nedavnih izmjena :mad: iako bi se moglo prilicno uvjerljivo tvrditi da je London financijsko svjetsko srediste--uz NY.

Offtopic: Istina--u puno stvari je, sto sam se i sama mogla uvjeriti, poslovanje u Australiji i NZ "naprednije". Ne znam je li stvar u tome sto je ljudi manje, manje birokracije, ekonomije mlade i pokretne, a mozda i stanovnistvo prosjecno obrazovanije (po nekakvim ljestvicama, tu negdje odmah do Skandinavije).

jack trobosjek
04.08.2005., 11:29
mrzim ih zato im ne šaljem vražje pare:mad: :mad: :mad: :mad:

McTomo
04.08.2005., 14:30
U zapadnim bankama se moze izvaditi turisticka bankomat kartica bez imena koja sluzi da ljudi ne nose svoje kartice u lopovske balkanske zemlje :D nego da si uplate doma prije putovanja novaca koliko hoce na tu karticu, a onda poslije taj novac mogu dizati u turistickoj destinaciji di su otisli.

A mogu dati tu karticu nekome u hrvatskoj i uplacivati novce na nju u svojoj zapadnoj zemlji di zive.

Jedina naknada je za koristenje bankomata, sto je najmanja moguca naknada za prebacivanje novca u drugu zemlju.

I mislim da je to najjednostavniji i najjeftiniji nacin za slanje novca.

Mr Spiker
05.08.2005., 08:32
Sto bi ti trebala turisticka kartica i turisticki racun.

Mos otvoriti na bilo kojoj baci racun, mozes i na svojoj jos jedan dodatni, najpovoljnije onaj s low ili bez fees. I onda kazes da hoces karticu bez imena, ali i s imenom nema veze, ionako samo ukucavas PIN i nikada nikome niti ne dajes karticu. Nema nikakvog potpisa nista.

Just make sure, da na kartici ima jedan od sljedecih znakova:
Maestro, Cirrus, Eftpos. Znam da Maestro i Cirrus za europu sigurno rade bilo gdje.

A sto se tice domicilnih zemalja, ja na bilo koju od mojih kartica mogu vezati bilo koji od mojih racuna, nebitno da li je kreditna ili debitna kartica, mora samo biti od iste banke.
Onda kad provuces karticu odaberes sto hoces, Cheque, Savings ili Credit, neki autofmati dopustaju i other.

Pa valjda svi to sada tako imaju u svijetu.

McTomo
05.08.2005., 08:53
Mr Spiker kaže:
Sto bi ti trebala turisticka kartica i turisticki racun.

Zato sto neke banke ne izdaju dodatne kartice. I zato sto oni koji salju imaju potpunu kontrolu troskova, sto nije slucaj ako posalju u domovinu karticu koja skida novce s njihovog racuna.

Mr Spiker
06.08.2005., 12:10
McTomo kaže:
Zato sto neke banke ne izdaju dodatne kartice. I zato sto oni koji salju imaju potpunu kontrolu troskova, sto nije slucaj ako posalju u domovinu karticu koja skida novce s njihovog racuna.
Ti ili nisi skuzio ili nisi procitao sto sam napisao, :)

Otvoris si jos jedan racun na kome drzis samo to sto hoces poslati. Sto ima veze koja banka i koliko racuna vec imas kod njih.
Sto ce ti uopce i dodatna kartica, pa dosta ti je ta jedna koju im posaljes. Ti ionako ne koristis taj racun nizasto drugo nego da im tu stavis koliko hoces, pa nek trose dok ima.

Jedino sto kazem da je zgodnije ako vec i sve ostale stvari obavljas kod doticne banke pa ti je administrirati jos jedan dodatni racun veoma jednostavno, kad se vec ulogiras ona obavis sve sto ti treba, eg. platis racune, provjeris transakcije, dodas jos malo na taj racun s kojega ti skidaju u Hrv itd, itd, itd, pa sve se moze obaviti online, s jednog mjesta.