PDA

View Full Version : Džamija u Neumu? - združena tema

stranice : [1] 2 3

pjosip
10.07.2008., 09:15
Ef. Smajkić: IZBiH odlučna da izgradi džamiju u Neumu

http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/aktuelno/ef-smajkic-izbih-odlucna-da-izgradi-dzamiju-u-neumu

Jedan od komentara:

Treba priznati posteno da je to cista politika. Sto da katolici hoce napravit sada crkvu u nekom mjestu s 0,3% katolika, da li bi to bila politika?

Kexx
10.07.2008., 09:27
Nadaju se privući što više muslimana u Neum. Neki možda ne doseljavaju jer nema džamije, a religioznom čovjeku to je nezgodno.
Razlog više da se ujedine hrvatski kantoni i decentraliziraju od Sarajeva, pa hoće li se to zvati entitet, podentitet ili kako drugačije, nije bitno, bitno je decentrallizirati se i obuhvatiti što više Hrvata u tu jedinicu.
Nadam se da će lokalna vlast uspješno opstruirati gradnju džamije, a ako ne uspije, možda građani odluče sami nešto poduzeti.
Sumnjam da Neumljani smatraju tu građevinu dobrodošlom.

goldietrickz
10.07.2008., 09:34
glede "poklapanja", u BiH su skoro svi isti. toliku kolicinu gluposti, nekakvog, ko fol "inata" (koji pada u vodu cim su pitanju neke pare), "casti" (koja veze s casti nema)... kao u BiH, tesko da igdje ima.

dzamijama, crkvama, minaretima, krstovima, krizevima... u BiH se ne slavi vjera u Boga, vec se zapisava i oznacava teritorij apsolutne vlasti nekog od naroda...

Inkvizitor
10.07.2008., 09:34
Koliko muslimana živi u Neumu. Ako nih ima, neka prave džamiju, a ako ih nema čemu džamija. Ako muslimana u Neumu nema onda je to čista provokacija i tako se treba njoj odnositi.

vidju_vraga
10.07.2008., 09:37
Ja jes' se palite ko hepo kockice, na ocito provokantnu vijest!
Pa svi su svjesni da dzamije u Neumu nece biti jos za mali milion godina, jer niti ima potrebe za njom, niti je pozeljna u ovom trenutku.
To je samo politikanstvo i pocetak predizborne borbe.
Nije vrijedno komentara, a o namjeri autora vijesti na index.hr, se vec moze raspravljati :)

Constatinopol
10.07.2008., 09:39
Koliko muslimana živi u Neumu. Ako nih ima, neka prave džamiju, a ako ih nema čemu džamija. Ako muslimana u Neumu nema onda je to čista provokacija i tako se treba njoj odnositi.Potpisujem!

goldietrickz
10.07.2008., 09:41
Potpisujem!

nema vise ni Hrvata u Bos.Brodu, pa imaju svoju crkvu...

Ako u Neumu nije nikad ni bilo Bosnjaka, a nema ih ni danas, ova dzamija fakat nema smisla, i zeli se graditi samo kako bi provocirala... :kava:

bonislav
10.07.2008., 09:42
Koliko muslimana živi u Neumu. Ako nih ima, neka prave džamiju, a ako ih nema čemu džamija. Ako muslimana u Neumu nema onda je to čista provokacija i tako se treba njoj odnositi.

Pa čovjek je lijepo objasnio da je tamo bila džamija u doba Otomana.:kava:

:lol:

aleksije radicevic
10.07.2008., 09:42
glede "poklapanja", u BiH su skoro svi isti. toliku kolicinu gluposti, nekakvog, ko fol "inata" (koji pada u vodu cim su pitanju neke pare), "casti" (koja veze s casti nema)... kao u BiH, tesko da igdje ima.

dzamijama, crkvama, minaretima, krstovima, krizevima... u BiH se ne slavi vjera u Boga, vec se zapisava i oznacava teritorij apsolutne vlasti nekog od naroda...

Znači, muslimani gradnjom džamije u Neumu obeležavaju teritoriju svoje apsolutne vlasti? :)

FIDEKTER
10.07.2008., 09:48

Imali li dudu-a gdje? On zna sve o brojkama...

Inkvizitor
10.07.2008., 09:52
Ovo je po zadnjem popisu

* Hrvati - 3.792 (87,67%)
* Srbi - 207 (4,78%)
* Muslimani - Bošnjaci - 190 (4,39%)
* Jugoslaveni - 90 (2,08%)
* ostali - 46 (1,08%)

aleksije radicevic
10.07.2008., 09:55
Ovo je po zadnjem popisu

* Srbi - 207 (4,78%)
* ostali - 46 (1,08%)

Opa, nas je bilo više nego muslimana. Mogla bi zato 'ladno da se izgradi jedna pravoslavna crkva.:D

FIDEKTER
10.07.2008., 09:56
Ovo je po zadnjem popisu

* Srbi - 207 (4,78%)
* ostali - 46 (1,08%)

Dakle, izbori su sve bliže... Sredstva se više ne biraju i ništa nije više nije sveto...

Crni_Bombarder
10.07.2008., 09:56
Klasicni pokusaj zapisavanja teritorija.

Smajkic kao stari KOS-ovac opet igra politicke igre, ovaj put za druge gospodare.

Constatinopol
10.07.2008., 09:59
Koja je najbliža džamija Neumu,zar ne mogu vjernici otići u Čapljinu jednom tjedno? AKO je IZ ustrajna u namjeri da sagradi taj hram,to će biti protumačeno kao teška provokacija u gradu gdje Hrvati čine više od 90% stanovništva.

Crni_Bombarder
10.07.2008., 10:02
Ma zna on da tamo dzamiju napraviti ne moze, mozda bi i neko drugi mogao, ali Smajkic ne moze (s obzirom da je doticna persona vec vise puta direktno stala na zulj Hrvatima u Hercegovini, pamti se sve) i naravno da on ocekuje nerede, znate ono, postavi se kamen temeljac i kad se Hrvati okupe i sprijece gradnju, slijedi ofanziva nekih bh medija kako su Hrvati netolerantni, kako je to ugrozavanje vjerskih sloboda, kako kantone treba ukinuti a treci entitet ne dolazi u obzir (sic!)

Stiliana
10.07.2008., 10:16
Ta džamija nema šansi u Neumu i ako se ikad izgradi postat će velik kamen spoticanja Hrvata i to malo muslimana jer će se i jedni i drugi zainatit kako to Hercegovci znaju. Dakle, neka je grade ako ne misle dobro Neumu...

Easternborder II
10.07.2008., 10:19
Pa čovjek je lijepo objasnio da je tamo bila džamija u doba Otomana.:kava:

prije Otomana bila je katolička crkva u Srebrenici, u spomen na Bosnu Srebrenu ja hoću tamo katedralu..

Muftija gubi utjecaj, ljudi nisu više zainteresirani za religiju kao prije i ova provokacija ima neposredno veze s pozivom na veću akumulaciju vjernika iz svih sredina.

Iskreno ja protiv đamije u Neumu nebi imao ništa, ali ne pita se niti mene niti bilo koga drugoga nego stanovnike Neuma , pa ako oni na referendumu odluče da može, gradi brate mili ako imaš s čim..

jambrek
10.07.2008., 10:27
ISLAMSKA zajednica u BiH odlučna je nakani da se u Neumu, gdje većinom žive Hrvati, uskoro sagradi džamiju. Naime, mostarski muftija Seid ef. Smajkić u današnjem broju Dnevnog Avaza najavio je kako će se uskoro krenuti s pripremama, a džamija bi se trebala nalaziti na glavnom magistralnom pravcu prema Dubrovniku.

Naima, Islamska zajednica tvrdi kako je u vrijeme Osmanskog carstva postojala džamija, koja je srušena, a danas je na tom mjestu sagrađen parking.

Lokalne vlasti kao i dio povjesničara osporava tu tezu, međutim unatoč tome lokalitet na kojemu se navodno nalazila džamija uvrštena je na privremenu listu nacionalnih spomenika Komisije za očuvanje spomenika BiH.

Ta odluka izazvala je niz negativnih reakcija Hrvata koji žive na tom dijelu. Tenzije u jedinom gradu BiH koji se nalazi na Jadranskoj obali, svojedobno je podigao i veliki broj suvenira koji su prikazivali Neum s nepostojećom džamijom.

"U Neumu, stalno ili privremeno, živi znatan broj Bošnjaka. Veliki broj dolazi tijekom ljetne sezone, ali i cijele godine. Oni su uskraćeni za obavljanje vjerske obveze u Neumu. Mnogi bi htjeli, a ne mogu obaviti džumu. Prema tome, tu nema politike. Nama je bitno da ljudima omogućimo ispunjavanje njihovih vjerskih dužnosti", kazao je ef. Smajkić u Dnevnom Avazu dodajući kako je džamija postojala te će je opet biti.

www.index.hr

dakle u Neumu u kojemu živi skoro pa 100 % Hrvata, to jest katolika, treba sagraditi đamiju. razlog ste pročitali gore.

iako je od muje i hase, previše je! previše je glupo.
bezbroj krščana ljetuje primjerice u tunisu ili marocu. je li tamo itko izgradio
crkvu da bi gosti katolici imali gdje ići na misu? je li ijedan katolik bio toliko bezobrazan da traži izgradnju crkve u tunicu ili marocu??

dokle ćemo trpiti to licemjerje "bošnjaka", turaka, Muslimana ili kaj god danas bili??

jambrek
10.07.2008., 10:29
ako im smeta kaj u neumu ne mogu ići u đamije jer ih nema, onda nek
odu ljetovati tamo gdje ih ima.

krajnji je bezobrazluk tražiti da se u tuđem gradu sagradi đamija.

danas očito više ne moraš biti ni okupator da bi radio kaj te je volja,
dosta je biti gost.

sačuvaj nas Bože takvih gostiju!

Tahvil-pasa
10.07.2008., 10:35
ISLAMSKA zajednica u BiH odlučna je nakani da se u Neumu, gdje većinom žive Hrvati, uskoro sagradi džamiju. Naime, mostarski muftija Seid ef. Smajkić u današnjem broju Dnevnog Avaza najavio je kako će se uskoro krenuti s pripremama, a džamija bi se trebala nalaziti na glavnom magistralnom pravcu prema Dubrovniku.

Naima, Islamska zajednica tvrdi kako je u vrijeme Osmanskog carstva postojala džamija, koja je srušena, a danas je na tom mjestu sagrađen parking.

Lokalne vlasti kao i dio povjesničara osporava tu tezu, međutim unatoč tome lokalitet na kojemu se navodno nalazila džamija uvrštena je na privremenu listu nacionalnih spomenika Komisije za očuvanje spomenika BiH.

Ta odluka izazvala je niz negativnih reakcija Hrvata koji žive na tom dijelu. Tenzije u jedinom gradu BiH koji se nalazi na Jadranskoj obali, svojedobno je podigao i veliki broj suvenira koji su prikazivali Neum s nepostojećom džamijom.

"U Neumu, stalno ili privremeno, živi znatan broj Bošnjaka. Veliki broj dolazi tijekom ljetne sezone, ali i cijele godine. Oni su uskraćeni za obavljanje vjerske obveze u Neumu. Mnogi bi htjeli, a ne mogu obaviti džumu. Prema tome, tu nema politike. Nama je bitno da ljudima omogućimo ispunjavanje njihovih vjerskih dužnosti", kazao je ef. Smajkić u Dnevnom Avazu dodajući kako je džamija postojala te će je opet biti.

www.index.hr

dakle u Neumu u kojemu živi skoro pa 100 % Hrvata, to jest katolika, treba sagraditi đamiju. razlog ste pročitali gore.

iako je od muje i hase, previše je! previše je glupo.
bezbroj krščana ljetuje primjerice u tunisu ili marocu. je li tamo itko izgradio
crkvu da bi gosti katolici imali gdje ići na misu? je li ijedan katolik bio toliko bezobrazan da traži izgradnju crkve u tunicu ili marocu??

dokle ćemo trpiti to licemjerje "bošnjaka", turaka, Muslimana ili kaj god danas bili??

Pa Bosnjaci nisu gosti u svojoj zemlji.Neum je u BiH.
Uostalom ako se mogu graditi crkve gdje su Bosnjaci vecina, mogu i dzamije tamo gdje su manjina.

Ali najvise je zanimljivo sto se ti sa svojim "kaj" koje nema nikakve veze sa BiH nalazis da kazes "dokle CEMO trpiti".Neces ti nista trpiti...eto ti Hrvatske pa se sa njom bavi...moju zemlju ostavi na miru.

Her0
10.07.2008., 10:39
Slazem se da vjerske objekte treba graditi tamo gdje stvarno postoji potreba za tim,a cini mi se da to u Neumu nije slucaj.
Nego recite mi,koliko katolika zivi na Humu iznad Mostara?

Sinbad
10.07.2008., 10:46
Ali najvise je zanimljivo sto se ti sa svojim "kaj" koje nema nikakve veze sa BiH nalazis da kazes "dokle CEMO trpiti".Neces ti nista trpiti...eto ti Hrvatske pa se sa njom bavi...moju zemlju ostavi na miru.

Ej, neomj tko Tahvil, jambrek je sigurno neki Zagrebčanin koji se doselio u Neum pa ga sad brine da ga slučajno molitva s minareta ne bi dizala iz jutarnjeg sna. :mig:

rasko
10.07.2008., 10:49
To je obično zapišavanje teritorije.

Samo bi bilo bolje pokazivati manje licemjerja, jer istu stvar rade Hrvati kad grade ogromne katoličke crkve u Udbini, Kninu, Okučanima, Kupresu,...
Ili kad naprave spomenik poginulim "hrvatskim braniteljima" u Grahovu.
Ili kad osnovnu škkolu u Drvaru nazovu imenom Ivana Merza, ili kad promjene imena svih ulica u Glamoču,...
Ili kad u vrijeme AU okupacije naprave veliku katoličku crkvu u Nevesinju...

jambrek
10.07.2008., 10:52
Uostalom ako se mogu graditi crkve gdje su Bosnjaci vecina, mogu i dzamije tamo gdje su manjina.

ako ja koji živim u zagrebu odem u vukovar, dubrovnik, rijeku itd., onda sam ja u svojoj državi, al sam ipak gost tamo. u najmanju ruku ima nemam kaj govoriti gdje, što i kak da grade, pogotovo ne vjerske objekte i pogotovo ne ako ja pripadam nekoj vjeri koje tamo uopće nema.

muslimani jesu gosti u neumu, gosti su zato jer dolaze u sredinu gdje živi drugi narod i to još druge vjeroispovjesti. to kaj je bih država koju ni srbi ni hrvati ne žele je vaš problem, a bome i hrvata i srba u bih. oni jadnici (hrvati, srbi su se pobrinuli za se) trpe najviše i najveća šikaniranja od većinskog muslimanskog stanovništva. ovaj slučaj je najbolji primjer!

rasko
10.07.2008., 10:58
Opa, nas je bilo više nego muslimana. Mogla bi zato 'ladno da se izgradi jedna pravoslavna crkva.:D

Već postoji (mada teško oštećena od ustaša) pravoslavna crkva u selu Gornje Hrasno. To je selo u neumskoj opštini u kojem su življeli Srbi.

Tahvil-pasa
10.07.2008., 11:01
ako ja koji živim u zagrebu odem u vukovar, dubrovnik, rijeku itd., onda sam ja u svojoj državi, al sam ipak gost tamo. u najmanju ruku ima nemam kaj govoriti gdje, što i kak da grade, pogotovo ne vjerske objekte i pogotovo ne ako ja pripadam nekoj vjeri koje tamo uopće nema.

muslimani jesu gosti u neumu, gosti su zato jer dolaze u sredinu gdje živi drugi narod i to još druge vjeroispovjesti. to kaj je bih država koju ni srbi ni hrvati ne žele je vaš problem, a bome i hrvata i srba u bih. oni jadnici (hrvati, srbi su se pobrinuli za se) trpe najviše i najveća šikaniranja od većinskog muslimanskog stanovništva. ovaj slučaj je najbolji primjer!

Ovdje je najvise pitanje principa.
Nemoze u jednoj drzavi teritorij biti samo "moj" ili "tvoj".I nece Hrvati graditi dzamiju nego Bosnjaci...a nije bas da ih i nema da zive...pogotovo ljeti ih ima vise nego mjestana Hrvata.
Medjutim sve to nije poenta...recimo u Sarajevu ima katedrala i vise katolickih crkava ..jedna se jos i gradi...a cini mi se da ima i veliki bijeli krst u Brijescu pored crkve...e sad meni nebi palo na pamet da govorim...nemoze ta crkva ima ih ionako previse ili da to provocira Bosnjake.Sto se mene tice to je vjerski objekat drugog naroda i ako misle da imaju potrebe za njim neka ga sebi grade.To je njihov grad koliko i moj.
Tako je isto i sa Neumom.

Tahvil-pasa
10.07.2008., 11:07
Ej, neomj tko Tahvil, jambrek je sigurno neki Zagrebčanin koji se doselio u Neum pa ga sad brine da ga slučajno molitva s minareta ne bi dizala iz jutarnjeg sna. :mig:

A mozda je i Neumljanin koji se isuvise dobro uklopio u novu sredinu ali ipak zeli da ocuva tisucljetni mediteranski izgled Neuma sa njegovim drevnim kamenim zvonicima.

:D

Kako god brine pogresne brige.

Ferrari
10.07.2008., 11:15
Još jedna zanimljivost, prema muslimanskim pravilima prvo treba osnovati džemat. Pa kad se osnuje džemat onda se gradi džamija.

A šta je džemat??

Džemat

Džemat vec tradicionalno u strukturi Islamske zajednice predstavlja temeljnu, osnovnu i najmanju organizacionu jedinicu. Kroz džemat muslimani ostvaruju osnovna vjerska prava, obaveze i provode razlicite aktivnosti. Džemat u pravilu sacinjava skupina od najmanje 100 muslimanskih domacinstava, koja žive na jednom podrucju i koja su medusobno povezana u izvršavanju zajednickih islamskih dužnosti. Prema aktima Islamske zajednice nije odredena gornja granica domacinstava u jednom džematu, medutim, unutar Islamske zajednice intencija je da džemati ne budu preglomazni i da zbog svoje velicine, brojnosti ili razudenog geografskog položaja ne bude onemoguceno kvalitetno i uspješno funkcioniranje i rad imama. Uglavnom svaki džemat ima džamiju, mesdžid ili predvideni prostor za obavljanje namaza i vršenje drugih vjerskih aktivnosti. Takoder, u pravilu, u jednom džematu je zaposlen jedan imam koji predvodi vjerske aktivnosti, brine se o odgoju i vjerskom poucavanju svojih džematlija,

http://www.mizzenica.ba/medzlis.php?tip=struktura&ID=39

E sad prema popisu iz 1991 Muslimana u Neumu ima 190. Kad bi 190 podijelili sa 100 dobili bi da po porodici imamo 1.9 članova, što je neizvedivo.

Znači efendija Cerić i ovaj drugi nemaju ni prema svojim vjerskim zakonima osnove za gradnju džamije, te krše šerijatske propise i zakone o gradnji džamija.

frane2110
10.07.2008., 11:50
To je obično zapišavanje teritorije.

Samo bi bilo bolje pokazivati manje licemjerja, jer istu stvar rade Hrvati kad grade ogromne katoličke crkve u Udbini, Kninu, Okučanima, Kupresu,...
Ili kad naprave spomenik poginulim "hrvatskim braniteljima" u Grahovu.
Ili kad osnovnu škkolu u Drvaru nazovu imenom Ivana Merza, ili kad promjene imena svih ulica u Glamoču,...
Ili kad u vrijeme AU okupacije naprave veliku katoličku crkvu u Nevesinju...
Već postoji (mada teško oštećena od ustaša) pravoslavna crkva u selu Gornje Hrasno. To je selo u neumskoj opštini u kojem su življeli Srbi.

i srbi i hrvati (120 srba,75 hrvata)
samo da znas da su Udbina ,Knin,OKucani i Kupres uvijek bili vecinski hrvatski katolicki gradovi (bar do WW2,) i da su u tim mjestima uvijek bile katolicke crkve,u Kninu ima najmanje 5 katolicke crkve . u Drvaru,Glamocu i Grahovo su isto bile k-crkve.

frane2110
10.07.2008., 11:53
Nemoze u jednoj drzavi teritorij biti samo "moj" ili "tvoj".I nece Hrvati graditi dzamiju nego Bosnjaci...a nije bas da ih i nema da zive...pogotovo ljeti ih ima vise nego mjestana Hrvata.
.

nemoj da govoris gluposti :D

frane2110
10.07.2008., 12:11
Ovo je po zadnjem popisu

* Srbi - 207 (4,78%)
* ostali - 46 (1,08%)

to su bili podaci za cijelu opcinu ,samo mjesto Neum je brojio 1.651 st , 1.338 hrvata ,89 muslimana,98 srba,racunaj da dans tamo ima bar duplo vise hrvata,dok muslimana danas nema ni onoliko koliko je prije bilo.

u prolazu
10.07.2008., 12:35
Medjutim sve to nije poenta...recimo u Sarajevu ima katedrala i vise katolickih crkava ..jedna se jos i gradi...a cini mi se da ima i veliki bijeli krst u Brijescu pored crkve...e sad meni nebi palo na pamet da govorim...nemoze ta crkva ima ih ionako previse ili da to provocira Bosnjake.Sto se mene tice to je vjerski objekat drugog naroda i ako misle da imaju potrebe za njim neka ga sebi grade.To je njihov grad koliko i moj.
Tako je isto i sa Neumom.Mijesas kruske i jabuke....za razliku od Neuma gdje gotovo da nema dominicilnih muslimana Hrvati su oduvijek sastavni dio Sarajeva...do prije 50-60 godina su cinili i vecinu u tom gradu.

Ok, nakon sto ste etnicki ocistili Sarajevo mozda mozes kazati 'pa nema puno Hrvata u Sarajevu sto imas graditi crkvu'...medjutim to bi bilo prizavanje rezultata etnickog ciscenja...a to se jelte nemoze raditi.

Zato ti Tahvil zivis u gradu u kojem 'sluzbeno' jos zivi 35,000 Hrvata i jedno 160,000 Srba....i zato ti nemas sto govoriti toj silnoj svjetini sto ce i kada graditi niti te tko sto pita u vezi toga.

bumbar92
10.07.2008., 12:44
Pola današnjih đamija Turci su napravili na crkvenim temeljima. Kršćani u BH imaju potrbu da obnove ono što su Turci srušili. Šta ćemo s tim?

U Neumu su sada Hrvati 100%, a oni postotci se spominju na prijeratne "komunističke vikendaše" koji su imali vikendice u ono doba, danas je to sve prodano.

Naum je da se Neum pretvotri u Islamski Centar odakle bi muslimani išli na hodočašće u Meku, brodom (dakle i luka je tu), a usput bi se malo i podaprali.
To je ideja nekog Bušatlije, muslimanskog ekstremiste i to prosipa po TV.

Jasno je da od toga nema ništa, ali eto izbori će pa laprdaju.....pa bujrum.

odbojkašcro
10.07.2008., 12:54
Mijesas kruske i jabuke....za razliku od Neuma gdje gotovo da nema dominicilnih muslimana Hrvati su oduvijek sastavni dio Sarajeva...do prije 50-60 godina su cinili i vecinu u tom gradu.

Ok, nakon sto ste etnicki ocistili Sarajevo mozda mozes kazati 'pa nema puno Hrvata u Sarajevu sto imas graditi crkvu'...medjutim to bi bilo prizavanje rezultata etnickog ciscenja...a to se jelte nemoze raditi.

Zato ti Tahvil zivis u gradu u kojem 'sluzbeno' jos zivi 35,000 Hrvata i jedno 160,000 Srba....i zato ti nemas sto govoriti toj silnoj svjetini sto ce i kada graditi niti te tko sto pita u vezi toga.

To je drugo, tu su oni u pitanju.

CondoR
10.07.2008., 13:38
Mijesas kruske i jabuke....za razliku od Neuma gdje gotovo da nema dominicilnih muslimana Hrvati su oduvijek sastavni dio Sarajeva...do prije 50-60 godina su cinili i vecinu u tom gradu.

Naravno to je irelevantno za gradnju džamije u Neumu.
Osim ako nemaš šta novo reći, pa ponavljaš jedno te isto u zadnjih nekoliko godina :zubo:

Gdje i kako će se graditi džamije odlučuje IZ BiH zajedno sa lokalnim vlastima. Šta vi o tome mislite, to ih baš i ne interesuje. Naročito ih ne intersesuju stavovi onih koji su krajnje netolerantni prema drugom i drugačijem, onih koji se bore za ravnopravnost Hrvata tamo gdje su manjina ali koji se istovremeno svim snagama zalažu za dominaciju Hrvata tamo gdje su većina.

Upravo zbog toga, ovakve stvari, kao što je gradnja vjerskog, kulturnog objekta, koji će da uljepša taj ugrad, i da turistima prestavi dio BiH, kroz sve njene različitosti, kod određenih izazisva burne reakcije, zbog usađenih iluzija, zasnovanih na netrepeljivosti i velikom nerazumjevanju prema drugima sugrađanima odnosno zemljacima. Mnogi se time ponose.

snezana mk
10.07.2008., 13:42
Ako su muslimani 4,39% zašto ne, kod mene u Oh. muslimana-alb. (2,7%)imaju nekoliko džamija :ne zna:

u prolazu
10.07.2008., 13:42
Osim ako nemaš šta novo reći, pa ponavljaš jedno te isto u zadnjih nekoliko godina :zubo:

Gdje i kako će se graditi džamije odlučuje IZ BiH zajedno sa lokalnim vlastima. Šta vi o tome mislite, to ih baš i ne interesuje. Naročito ih ne intersesuju stavovi onih koji su krajnje netolerantni prema drugom i drugačijem, onih koji se bore za ravnopravnost Hrvata tamo gdje su manjina ali koji se istovremeno svim snagama zalažu za dominaciju Hrvata tamo gdje su većina.

Upravo zbog toga, ovakve stvari, kao što je gradnja vjerskog, kulturnog objekta, koji će da uljepša taj ugrad, i da turistima prestavi dio BiH, kroz sve njene različitosti, kod određenih izazisva burne reakcije, zbog usađenih iluzija, zasnovanih na netrepeljivosti i velikom nerazumjevanju prema drugima sugrađanima odnosno zemljacima. Mnogi se time ponose.Ovo boldano je problem...naravno...ti se pravis blesav i to ignoriras...valjda mislis da ce mi to promaci.

Jebe se meni hoce li Neumljani sagraditi dzamiju za onih 100 muslimana koji zive u njemu...to nebi bila ni prva ni zadnja dzamija u BiH. Problem je sto neki Mujo iz Sarajeva planira gradnju vjerskog objekta u tudjem gradu..i to bez da pita gradjane tog grada sto misle o tome!!!

Taj objekt nece uljepsati grad ako se ikada sagradi nego ce biti tek jos jedan simbol sikaniranja gradjana Neuma i ruzni podsjetnik gdje i sa kime moraju zivjeti.

CondoR
10.07.2008., 13:47
Ovo boldano je problem...naravno...ti se pravis blesav i to ignoriras...valjda mislis da ce mi to promaci.

Jebe se meni hoce li Neumljani sagraditi dzamiju za onih 100 muslimana koji zive u njemu...to nebi bila ni prva ni zadnja dzamija u BiH. Problem je sto neki Mujo iz Sarajeva planira gradnju vjerskog objekta u tudjem gradu..i to bez da pita gradjane tog grada sto misle o tome!!!

Taj objekt nece uljepsati grad ako se ikada sagradi nego ce biti tek jos jedan simbol sikaniranja gradjana Neuma i ruzni podsjetnik gdje i sa kime moraju zivjeti.

Sveopća ugroženost Hrvata :cerek:
Sudbina ili prokletstvo :ne zna:

dudu
10.07.2008., 13:48

Upravo zbog toga, ovakve stvari, kao što je gradnja vjerskog, kulturnog objekta, koji će da uljepša taj ugrad, i da turistima prestavi dio BiH, kroz sve njene različitosti, kod određenih izazisva burne reakcije, zbog usađenih iluzija, zasnovanih na netrepeljivosti i velikom nerazumjevanju prema drugima sugrađanima odnosno zemljacima. Mnogi se time ponose.

koja priča. ima samo jedan bed, neće proći. tu hrvati nisu većina, nego su jedini. ovi ostali dolaze samo noge točat ljeti.

pjosip
10.07.2008., 13:54
Tako je isto i sa Neumom.

Nitko ne smeta da ti kao covjek dodjes u Neum.

Izgradnja religioznog objekta na mjestu gdje ocigledno ne postoji niti minimum ljudstva je provokacija o cemu cak govore i tvoji Muslimani na avazovom portalu.

aleksije radicevic
10.07.2008., 13:57
Saznajem od poznanika i prijatelja da se sa obnovljene džamije u Bijeljini u centru grada, pušta pesma mujezina vrlo glasno i u ranim jutarnjim časovima. Ljudi se nervirviraju jer im ne treba buđenje kad mu vreme nije. To se nije dešavalo pre rata, a ne dešava se ni sad npr. u Tuzli, gde ima muslimana mnogo više nego u Bijeljini.

Dakle, pod izgovorom da se radi o slobodi ispovedanja vere muslimani će na najprovokativniji način demonstrirati svoje prisustvo. Zato treba iskoristiti sve zakonske mogućnosti da se spreči gradnja džamije. Isto tako trba koristiti isto tako neprikosnovenu slobodu govora i mišljenja pa osporavati njihovu politiku i državu.:)

juzer_name
10.07.2008., 14:02
Inače sam protiv ovakvog apsurda ali sad kad sam pročitao komentare i kad vidim druge reakcije, navijam da sagrade ne jednu, nego dvije...usput neka se sagradi i pravoslavna crkva...joj fešte...glupom narodu u BiH jedino to i ostaje. Kad sam vidio onu nakaradu u Mostaru (samo da bude viša od minareta:bang:) slabo mi došlo.

CondoR
10.07.2008., 14:02
koja priča. ima samo jedan bed, neće proći. tu hrvati nisu većina, nego su jedini. ovi ostali dolaze samo noge točat ljeti.

Čuj.
Gradnja nove džamije treba da prestavlja obnovu one što je nelegalno srušena a koja je prestavljala kultorno historijski objekat odnosno spomenik grada Neuma .

Pored toga, na usluzi je vjernicima. Šta vidiš sporno ? :ne zna:
Treba zabraniti obavljanje vjerskih dužnosti, onemogućiti i tralaaa...
Treba razmišljati na veću udaljenost :cerek:

Sortier
10.07.2008., 14:07

Molim? Ti si nam danas malo nacisticki podlozen... kao i inace :kava:
Ja sam ZA izgradnju.

bumbar92
10.07.2008., 14:08
Čuj.
Gradnja nove džamije treba da prestavlja obnovu one što je nelegalno srušena a koja je prestavljala kultorno historijski objekat odnosno spomenik grada Neuma .

Turci su legalno porušili sve do jednu crkvu u Bosni ili nadogradili na džamiju?

Jel ti dovoljna udaljenost da se u Srebrenici, Zenici, Visokom, Travniku, Olovu,..., obnove crkve koje su porušene?

u prolazu
10.07.2008., 14:11
Molim? Ti si nam danas malo nacisticki podlozen... kao i inace :kava:
Ja sam ZA izgradnju.A jesi li za to da ja tebi usred tvog vrtla izgradim moj spomenik u prirodnoj velicini?:kava:

btw. nemam te namjeru pitati za dopustenje.

Brankovac
10.07.2008., 14:12
Oko čega se vi prepirete,kako boni nikako normalni ljudi ne kontaju da je to obična loža,kakva džamija u Neumu :rofl::rofl::rofl: i zašto se toliko svi lože oko te priče.To je isto kao da bi neko tražio da se u Zaostrogu pravi džamija.Boni ohladite malo i uživajte u životu i probajte što manje mrziti tuđe i drugačije. :mig:

u prolazu
10.07.2008., 14:14
Oko čega se vi prepirete,kako boni nikako normalni ljudi ne kontaju da je to obična loža,kakva džamija u Neumu :rofl::rofl::rofl: i zašto se toliko svi lože oko te priče.To je isto kao da bi neko tražio da se u Zaostrogu pravi džamija.Boni ohladite malo i uživajte u životu i probajte što manje mrziti tuđe i drugačije. :mig:
Tako su i radnici Aluminija vjerovali da ih se nema sanse opljackati...kao..nema logike.

Pa opet su ih opljackali....u BiH logika ne pomaze puno!!:kava:

Sortier
10.07.2008., 14:15
A jesi li za to da ja tebi usred tvog vrtla izgradim moj spomenik u prirodnoj velicini?:kava:

btw. nemam te namjeru pitati za dopustenje.

Na mojoj privatnoj parceli ne, ako je moja do tvoje onda gradi ako ces javnu kucu pa i raditi u njoj, tvoja stvar.

Samo ti izgleda ne kontas da taj vrt nije tvoj i nekom trecem pripada koji ima namjeru, eto recimo da gradi dzamiju.
Bas si smjesan :kava:

Untouchable™
10.07.2008., 14:16

http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/aktuelno/ef-smajkic-izbih-odlucna-da-izgradi-dzamiju-u-neumu

"On je za "Dnevni avaz" kazao da, uprkos brojnim sporenjima hrvatskih medija, nema nikakve dileme da je na području tog grada postojala džamija, izgrađena u vrijeme Osmanskog carstva za potrebu turskih vojnika, koji su čuvali staru bosansku luku."

Isuse Bože, na kojim su oni drogama pa im je ovako dobro...

dudu
10.07.2008., 14:17
Čuj.

džamija blago rečeno narušava vizuru mediteranskog mjesta i plaši turiste na putu za dubrovnik i ostatak juga hrvatske. inače samo da znaš, ta džamija nije bila u ovom današnjem neumu. ovo naselje se razvila u zadnjih 100-tinjak godina i manje.

pjosip
10.07.2008., 14:19
džamija blago rečeno narušava vizuru mediteranskog mjesta i plaši turiste na putu za dubrovnik i ostatak juga hrvatske. inače samo da znaš, ta džamija nije bila u ovom današnjem neumu. ovo naselje se razvila u zadnjih 100-tinjak godina i manje.

Manje.

Mjesto Neum se ustvari nalazi oko 3 kilometra u zaledju onoga sto sad vidimo na magistrali.

u prolazu
10.07.2008., 14:19
Na mojoj privatnoj parceli ne, ako je moja do tvoje onda gradi ako ces javnu kucu pa i raditi u njoj, tvoja stvar.

Samo ti izgleda ne kontas da taj vrt nije tvoj i nekom trecem pripada koji ima namjeru, eto recimo da gradi dzamiju.
Bas si smjesan :kava:U cijeloj toj prici ti ne kontas...to jest pravis se da ne kontas da je Neum gradjana Neuma i da su samo oni ti koji odlucuju hoce li se u njihovom vrtu graditi nesto ili nece.

I onda mu dodje netko iz neke vukojebine i kaze....'ja cu tu izgraditi dzamiju'.

u prolazu
10.07.2008., 14:23
džamija blago rečeno narušava vizuru mediteranskog mjesta i plaši turiste na putu za dubrovnik i ostatak juga hrvatske. inače samo da znaš, ta džamija nije bila u ovom današnjem neumu. ovo naselje se razvila u zadnjih 100-tinjak godina i manje.ovo boldano je poseban problem....jos u mjestu koje zivi od turizma!!:kava:

Untouchable™
10.07.2008., 14:33

Čisto iz znatiželje sam dole proveo ravno dva dana, više nisam mogao izdržat. Muslimana uopće nema u Neumu, možda dva ili tri, i to su vlasnik jedne trgovine, i nečega nalik motelu. Hrvatima su interesantni jer dole, "na bosanskom moru" kako oni imaju običaj reći, provode godišnje odmore, a to Hrvatima donosi more love. Džamija u Neumu bi bila klasično narušavanje i ono malo ugođaja što ga pruža ovaj grad. Vjerujem da bi to godilo Muslimanima, ali mislim da ne bi i Hrvatima koji su tamo ipak domaćini.

Hroboatos
10.07.2008., 14:38
Očito je da se radi o politikantsko-šovinističkom preseravanju BH Muslimana. Postoji daleko brojnija muslimanska populacija u nizu hrvatskih gradova (npr. u Đakovu, Požegi, Karlovcu,..) pa su islamske bogomolje najčešće preuređeni stambeni objekti, slično slučaju Jehovinih svjedoka ili baptista.

U Neumu je toliko zanemariv broj Muslimana (i muslimana) da je za njihove vjerske potrebe dovoljan običan stan ili maksimalno kuća koja se može za to prenamijeniti.

Glede "argumenta" da Muslimani dođu u turistički posjet- pa što, bi li se zbog toga u dalmatinskim gradovima trebali graditi hinduistički hramovi zbog turista iz Indije ili luteranske crkve zbog posjetitelja iz Skandinavije ?

Samo čačkajte, najvjerojatnije ćete opet isčačkati...

u prolazu
10.07.2008., 14:44
Pa daj covjece,opljackati radnike neke firme ili fabrike u BiH - to je LOGICNO,jer je takva sva drzava,al ovo za dzamiju je medijsko-predizborna pumpa,zar ne vidis ? Ili si slijep ili nisi iz BiH.Tko se jednom opece i na hladno puse.

Cak i da si upravu...to je irelevantno. Problem je u tome sto je u BiH MOGUCE to napraviti bez dopustenja Neumljana. Takva je to usrana drzava.:ne zna:

dudu
10.07.2008., 14:46
Tko se jednom opece i na hladno puse.

Cak i da si upravu...to je irelevantno. Problem je u tome sto je u BiH MOGUCE to napraviti bez dopustenja Neumljana. Takva je to usrana drzava.:ne zna:

hahaha, onda ti ne znaš nijednog neumljanina :D šanse su im veće u širokom.

u prolazu
10.07.2008., 14:50
hahaha, onda ti ne znaš nijednog neumljanina :D šanse su im veće u širokom.Pusti ti sada te vanistitucionalne izljeve bijesa.
Ako gradjani Neuma budu morali braniti svoj grad nezakonitim sredstvima onda je doista dogorilo do noktiju.

Inkvizitor
10.07.2008., 15:12
Čisto iz znatiželje sam dole proveo ravno dva dana, više nisam mogao izdržat. Muslimana uopće nema u Neumu, možda dva ili tri, i to su vlasnik jedne trgovine, i nečega nalik motelu. Hrvatima su interesantni jer dole, "na bosanskom moru" kako oni imaju običaj reći, provode godišnje odmore, a to Hrvatima donosi more love. Džamija u Neumu bi bila klasično narušavanje i ono malo ugođaja što ga pruža ovaj grad. Vjerujem da bi to godilo Muslimanima, ali mislim da ne bi i Hrvatima koji su tamo ipak domaćini.

ma znam ali oni kažu da su muslimani većina preko ljeta. I to govore oni koji u svakom postu spominju aparthejd koji vlada u mjestima gdje Hrvati imaju vlast..pa kako su onda muslimani većina preko ljeta ako je parthejd..:lol:

No pošto su takvi likovi davno operirani od razuma i logike, pa šta ako su muslimani većina preko ljeta, hoće li tražiti i u Makarskoj ili Mallorci džamiju ako su tamo većina preko ljeta. Ko gradi džamiju za turiste..:zubo:

A proser da je tu bila džamija za vrijeme Turaka...ha..ha..haaahah...:rofl:

Inače da tu ima dovoljan broj muslimana za džamiju, nikakav problem, ali to je očigledno o čemu se radi. ta nije li Sefer davno poželio klanjati džumu u Neumu..iako je bio komunist..to su davne, još ratne fantazije serdžadlija iz Saraj'va.

CondoR
10.07.2008., 15:18

Čuj plaši. To prvi put čujem. Koliko sam vidio, a ne samo čuo, turisti jako često posjećuju džamije po BiH, a naročito u Sarajevu a i drugim zemljama gdje je Islamska tradicija i baština potpuno udomaćena ( Turska, Egipat ) .

u prolazu
10.07.2008., 15:22
Čuj plaši. To prvi put čujem. Koliko sam vidio, a ne samo čuo, turisti jako često posjećuju džamije po BiH, a naročito u Sarajevu a i drugim zemljama gdje je Islamska tradicija i baština potpuno udomaćena ( Turska, Egipat ) .Jedna stvar je otici u jednodnevni izlet i baciti pogled na dzamiju koja je kao neobicna arhitektura zanimljiva jednom zapadnjaku.........a drugo kupati se gol na plazi dok ti iznad glave hodza poziva na dzihad!!:kava:

Untouchable™
10.07.2008., 15:36
ma znam ali oni kažu da su muslimani većina preko ljeta.

Jesu. Ne moraš mi vjerovat, ali dole ih u lipnju, srpnju, kolovozu, pa i u rujnu zbilja na plaži ima više nego domaćih Hrvata jer se tu pored njih (Muslimana) iz čitave Bosne mogu zapazit i Srbi iz PC Republike kojih i nije toliko malo. Možda ih skupa u vrijeme sezone ima više nego Hrvata u Neumu, ne smijem se kladit`. :)

I to govore oni koji u svakom postu spominju aparthejd koji vlada u mjestima gdje Hrvati imaju vlast..pa kako su onda muslimani većina preko ljeta ako je parthejd..:lol:

Je, je, je, extra opažanje. :D Eto, Neum je klasični primjer "hrvatskog party_hejdizma". :)

No pošto su takvi likovi davno operirani od razuma i logike, pa šta ako su muslimani većina preko ljeta, hoće li tražiti i u Makarskoj ili Mallorci džamiju ako su tamo većina preko ljeta. Ko gradi džamiju za turiste..:zubo:

Ja bi im za svaku izgrađenu katoličku crkvu u Saudijskoj Arabiji na mjestu koje oni sami odaberu, isto tako dozvolio i gradnju džamije gdje god požele. Ako se već teži izgradnji vjerskih objekata, onda i to treba ići paralelno. Glede Neuma, doista je upitno tko će u tu džamiju ići van turističke sezone. Siguran sam da Hrvati neće.

A proser da je tu bila džamija za vrijeme Turaka...ha..ha..haaahah...:rofl:

Meni je bilo smiješno što su u toj rečenici Turci pomenuti u oslobodilačko-branilačkom kontekstu. S obzirom da nam je svima poznato što su Turci tražili na ovim prostorima, valjda je jasno zašto mi je ta rečenica smiješna. :)

Inače da tu ima dovoljan broj muslimana za džamiju, nikakav problem, ali to je očigledno o čemu se radi. ta nije li Sefer davno poželio klanjati džumu u Neumu..iako je bio komunist..to su dvane, još raten fantazije serdžadlija iz Saraj'va.

Dole zbilja nema puno Muslimana. Ja ti znam samo dvojicu. Jedan ima trgovinu, a drugi nešto nalik motelu, no i oni su nominalni prohrvatski orjentirani muslimani kojima ef. Cerić nije osobito drag.

Untouchable™
10.07.2008., 15:38
Jedna stvar je otici u jednodnevni izlet i baciti pogled na dzamiju koja je kao neobicna arhitektura zanimljiva jednom zapadnjaku.........a drugo kupati se gol na plazi dok ti iznad glave hodza poziva na dzihad!!:kava:

LoL !!!

Vuco
10.07.2008., 16:56
Ma zbog čega uopće rasprava? Ako im se gradi džamija, nek je slobodno grade. U Turskoj. U Herceg Bosni neće.

Easternborder II
10.07.2008., 17:39
Zašto nekoga đamija nebi "plašila" ? Dozvoli da se netko boji đamije, pogotovo što se ovih dana obilježava napad na Crvenu đamiju gdje je poginula gomila ljudi.

Stranac iz katoličke zemlje koji svakodnevno gleda vijesti o militantnim islamistima i teroristima, može se osjećati neugodno u blizini đamije.

Na kraju krajeva jebeš turiste, bitno je šta Neumljani misle o đamiji, a oni večinom ne misle ništa dobro. Druga je stvar recimo ako če jednog dana isključivo Bošnjaci dolaziti u Neum, tada možda Neumljani sami shvate da im treba đamija jer tako zahtjevaju gosti, ali to opet mogu odlučiti jedino Neumljani.

Ja ne vidim načina da se đamija izgradi, ako na to ne pristane lokalno stanovništvo ,a svaki pokušaj nametanja gradnje mogao bi završiti tragično.

Dr.Lecter
10.07.2008., 18:45

:top::kava:

Tahvil-pasa
10.07.2008., 19:43
Sva ova glupa prica je sporedna.

Moze se nekome svidjati dzamija ili ne, moze se slagati sa njenom izgradnjom ili ne, mozda ce se izgraditi a mozda i nece...nije birno...ali ona ima PRAVO da se sagradi, bas kao i bilo koja crkva, jer nema vlasnistva jednog naroda nad odredjenom teritorijem.Ja znam da je to gorka pilula nekima koji smatraju da su neki dijelovi ove zemlje samo njihovi i gdje nema mjesta za druge gradjane ove zemlje ali bila gorka ili ne, morat ce je progutati jer je zdrava i dobra po njih.

Falicia
10.07.2008., 19:46
jaoj, da ljudi hoce shvatiti da ce i onako odapeti jednog dana i to je to, bez me i bu i pakla itd. ovakvih prepiranja ne bi ni bilo. dzamije, crkve,...tjeshite se...

aleksije radicevic
10.07.2008., 19:49
Sva ova glupa prica je sporedna.

Moze se nekome svidjati dzamija ili ne, moze se slagati sa njenom izgradnjom ili ne, mozda ce se izgraditi a mozda i nece...nije birno...ali ona ima PRAVO da se sagradi, bas kao i bilo koja crkva, jer nema vlasnistva jednog naroda nad odredjenom teritorijem.Ja znam da je to gorka pilula nekima koji smatraju da su neki dijelovi ove zemlje samo njihovi i gdje nema mjesta za druge gradjane ove zemlje ali bila gorka ili ne, morat ce je progutati jer je zdrava i dobra po njih.

Pašo moj dobri, vidim da ističeš PRAVO, pa da te priupitam, zabranjuje li PRAVO gradnju krsta ili crkve na Trebeviću ili na Zlatištu, kako li se već zove.:)

Tahvil-pasa
10.07.2008., 20:18
Pašo moj dobri, vidim da ističeš PRAVO, pa da te priupitam, zabranjuje li PRAVO gradnju krsta ili crkve na Trebeviću ili na Zlatištu, kako li se već zove.:)

Losa ti je usporedba.

U Neumu nije bio ratnih dejstava niti su ga Bosnjaci opkolili i sijali smrt sa mjesta gdje zele da grade dzamiju, dzamiju a ne ogromnu mjesec i zvijezdu.Takodjer prestani porediti crkve sa krstovima.
Crkve gradite gdje vam trebaju sto se mene tice...mamutski krstovi su druga prica.

aleksije radicevic
10.07.2008., 20:28
Losa ti je usporedba.

U Neumu nije bio ratnih dejstava niti su ga Bosnjaci opkolili i sijali smrt sa mjesta gdje zele da grade dzamiju, dzamiju a ne ogromnu mjesec i zvijezdu.Takodjer prestani porediti crkve sa krstovima.
Crkve gradite gdje vam trebaju sto se mene tice...mamutski krstovi su druga prica.

Znači, u slučaju Neuma važno je PRAVO, a u slučaju Zlatišta, važno je ono što se dešavalo u ratu (tj. tumačenje onog što se dežavalo u ratu). Eto Hrvati imaju svoje objašnjenje za Neum (muslimana tamo skoro nema, provokacija ...), a ti kažeš da je bitno PRAVO. Što se tiče Zlatišta, PRAVO ne zabranjuje gradnju krsta ili crkve, ali odjednom to PRAVO više nije važno, nego je važno bošnjačko objašnjenje zašto ne treba graditi objekat. Liči na dvostruke standarde, ali možda grešim.:ne zna:

Tahvil-pasa
10.07.2008., 20:33
Znači, u slučaju Neuma važno je PRAVO, a u slučaju Zlatišta, važno je ono što se dešavalo u ratu (tj. tumačenje onog što se dežavalo u ratu). Eto Hrvati imaju svoje objašnjenje za Neum (muslimana tamo skoro nema, provokacija ...), a ti kažeš da je bitno PRAVO. Što se tiče Zlatišta, PRAVO ne zabranjuje gradnju krsta ili crkve, ali odjednom to PRAVO više nije važno, nego je važno bošnjačko objašnjenje zašto ne treba graditi objekat. Liči na dvostruke standarde, ali možda grešim.:ne zna:

Naravno da grijesis.

I kao svaki dobar Vladika relativiziras i bacas dimne bombe.

Nikada nebih bio za izgradnju mjeseca i zvijezde ili dzamije recimo u Grabovici.Nikada.
Isto ko sto nebi svaki Hrvat dozivio isto izgradnju pravoslavnog krsta od 30 metara negdje u Hrvatskoj ili njegovu gradnju usred Vukovara ili iznad Dubrovnika.Takodjer bi dobro osjetili razliku izmedju gradnje crkve i krsta.
A opet ponavljam mamutski krstovi i crkve NISU isto.
Crkva je vjerski objekat a krst je inat i obiljezavanje teritorija.

frane2110
10.07.2008., 21:21
sto bi Muslimani rekli u slucaju da hrvati zele sagraditi jednu katolicku crkvu u istocnom Mostaru (stari grad) ? ili pak u Gorazde

graditi dzamiju za par ljudi ,kakva glupost :flop:
politicki potez ,nista drugo ,gradnjom dzamije misle da bi privukli druge Muslimane u Neum ,njima je do izlaz na more i boli ih kita za njihova ognjista(Visegrad,Focu,Prijedor..)

Untouchable™
10.07.2008., 21:35
Glede džamije u Neumu, mislim da je opet u pitanju bošnjačka spletka kojom se pokušavaju isprovocirat Hrvati kako bi ih se poslije moglo opisat netolerantnim divljacima koji ne razumiju što su to "umjetnost i kultura", a možda je u pitanju i klasični oblik provokacije kojom se želi reći "nećemo vam dati nacionalnu TV, sve odluke ćemo donosit u vaše ime preglasavanjem, hrvatski entitet nikad nećete dobit, a sada idemo gradit i džamije vama ispred nosa jer je ovo bošnjačka zemlja, pa ako vam se ne sviđa to što radimo ajte u Hrvatsku".

Mislim da se ovom svakodnevnom bošnjačkom podjebavanju napokon treba stat u kraj, a zabrana izgradnje džamije u Neumu bi trebao biti neki početak.

zutaib
10.07.2008., 21:38
Tipično zapišavanje teritorija!

Što uvaženi efendija ne radi na povratku Bošnjaka u istočnu Bosnu i Hercegovinu gdje su živjeli do rata. Osjeti možda da glede RS-a udara u tvrdo, pa se nada da će preko nakaradne tvorevine u obliku Federacije udariti na mekše i tim izbjeglicama iz RS-a naći alternativni smještaj na većinskim hrvatskim područjima. Pošto vrlo dobro znam kako diše taj narod dole, efendiji bi najbolje bilo da ne čačka mečku. Za Foču, Višegrad, Zvornik, gdje je živio znatan broj Bošnjaka, ga boli neka stvar, a našao krojiti politiku i prekrajati povijest na teritorijima gdje Hrvati čine 99% pučanstva.

Efendija ili nije najbolje stao sa moždanim vijugama ili i dalje radi posao za svoje stare poslodavce iz BG centrale UDBE. No, činjenica je da BiH Bošnjaci skoro identično igraju igru u BiH koju su desetljećima igrali Srbi u Jugoslaviji. Svi znamo kako je to završilo. Zato, efendija, vrati taj narod na prijeratna ognjišta i manje sanjaj potpuno budan.

hercegovac1981
11.07.2008., 08:11
Joj ljudi koja diskusija bezveze. Nit je džamije ikad u Neumu bilo niti će je ikad biti. Mlatite praznu slamu.

Brankovac
11.07.2008., 11:06
Tko se jednom opece i na hladno puse.

Tebi je irelevantno sto je ovo za dzamiju u Neumu suplja prica,jeli?To sto je neko odvalio glupost poput dzamije u Neumu i time slagao tebi ne znaci nista nego se opet raspravljas po tome pitanju.

Evo ovako:

U Makaraskoj se za mjesec dana pocinje praviti najveci islamski centrar u Europi sa 4 dzamije.

E haj sada reci da je irelevantno da li je istina ili nije ovo sto sam izjavio za Makarsku i pocnite raspravu kako je uredu ili nije uredu to sto ce se praviti islamski centar u Makarskoj.

u prolazu
11.07.2008., 12:36
Tebi je irelevantno sto je ovo za dzamiju u Neumu suplja prica,jeli?To sto je neko odvalio glupost poput dzamije u Neumu i time slagao tebi ne znaci nista nego se opet raspravljas po tome pitanju.

Evo ovako:

U Makaraskoj se za mjesec dana pocinje praviti najveci islamski centrar u Europi sa 4 dzamije.

E haj sada reci da je irelevantno da li je istina ili nije ovo sto sam izjavio za Makarsku i pocnite raspravu kako je uredu ili nije uredu to sto ce se praviti islamski centar u Makarskoj.Ti bas ne kuzis sto ti ja hocu kazati.

Hajdemo to postaviti ovako....ako ja tebi kazem...'naprokidati cu te kao magarca'...ti ces se poceti smijati i kazivati 'suplja prica..niti ti znas ni tko sam ni gdje zivim a i pitanje je tko bi tu dobio batina.'...i biti ces upravu.
To je ono sto ti zelis kazati.

Medjutim...sto ako ti lokalni mafijas kaze 'naprokidati cu te kao magarca'....i pet minuta poslije rece 'samo sam se zajebavao'....i jos ti policajac koji bi te trebao stiti kaze 'tip se samo zajebava ali da ti pravo kazem, trebao bi te naprokidati'........ti ces znati da prica nije suplja iako se vjerovatno nece dogoditi nista.....jer znas dobro da taj lokalni mafijas moze to uciniti ako doista zeli....i da mu nitko u ovoj drzavi ne moze nista.

Tako ti je i sa ovim islamskim centrom u Neumu......nije problem u tome hoce li se graditi islamski centar u Neumu ili nece...na koncu ako u Neumu ima dovoljno vjernika ( a nema ) onda bi takva dzamija bila i potrebna........nego je problem sto u BiH svaki Mujo moze doci iz bilo koje vukojebine u Neum i sagraditi nesto bez da pita gradjane Neuma o tome.

u prolazu
11.07.2008., 12:47
Nije niko rekao da BiH nije zemlja i Hrvata.Ali BH Hrvata.Zagreb sa njom nista nema.
Nek se petlja u svoju drzavu.
Kada se ja iz Sarajeva budem pitao oko izgradnje dzamije ili crkve u Rijeci tada ce i on oko moci oko izgradnje dzamije u Neumu.Izvini...ali Hrvatska je garant Daytona i kao takva se mora brinuti da se u BiH postivaju tocke Daytonskog sporazuma....jedna od njih je i 'ravnopravnost Hrvata u BiH'.
Pa ako je ta ravnopravnost ugrozena a jeste samim tim je ugrozen i Dayton....i samim time je i Hrvatska duzna intervenirati...citaj : petljati se.:kava:
Druga stvar u BiH zive drzavljani republike Hrvatske....Hrvatska je duzna zastiti interese tih drzavljana.
To je sto se tice pravnog aspekta....
Ali odjebimo to...pogledajmo moralni aspekt.....sto se tice moralnog aspekta ljude koje se najvise pita u cijeloj prici su gradjani Neuma.
Gradjani Neuma Zagreb dozivljavaju kao grad partner a Sarajevo kao gnjavez koji zabija nos u njihove poslove.

Ti kao gradjanin Sarajeva si u cijeloj prici tek to.....nezeljeni gost, dok ja kao gradjanin Zagreba u cijeloj prici imam savjetodavnu ulogu...moje misljenje Neumljani mogu prihvatiti ali i ne moraju....bitno je da imamo obostrano postovanje...ti nemas nista od toga.

Tahvil-pasa
11.07.2008., 14:07
Izvini...ali Hrvatska je garant Daytona i kao takva se mora brinuti da se u BiH postivaju tocke Daytonskog sporazuma....jedna od njih je i 'ravnopravnost Hrvata u BiH'.
Pa ako je ta ravnopravnost ugrozena a jeste samim tim je ugrozen i Dayton....i samim time je i Hrvatska duzna intervenirati...citaj : petljati se.:kava:
Druga stvar u BiH zive drzavljani republike Hrvatske....Hrvatska je duzna zastiti interese tih drzavljana.
To je sto se tice pravnog aspekta....
Ali odjebimo to...pogledajmo moralni aspekt.....sto se tice moralnog aspekta ljude koje se najvise pita u cijeloj prici su gradjani Neuma.
Gradjani Neuma Zagreb dozivljavaju kao grad partner a Sarajevo kao gnjavez koji zabija nos u njihove poslove.

Ti kao gradjanin Sarajeva si u cijeloj prici tek to.....nezeljeni gost, dok ja kao gradjanin Zagreba u cijeloj prici imam savjetodavnu ulogu...moje misljenje Neumljani mogu prihvatiti ali i ne moraju....bitno je da imamo obostrano postovanje...ti nemas nista od toga.

Ima samo jedna mala zackoljica.
A to je da je Neum u BiH kao i Sarajevo te da je samim time i MOJ grad dok je Zagreb u HR te samim time Neum nije i TVOJ grad.
Dejtonski sporazum i dupla drzavljanstva nemaju nikakve veze sa izgradnjom vjerskih objekata za gradjane BiH u BiH.
Sarajevo moze dozivljavati kako ko hoce ali ono je glavni grad BiH te se stoga ima ici u njega a ne u Zagreb.
A ja u svojoj zemlji nisam gost niti cu ikada biti.

u prolazu
11.07.2008., 14:25
A to je da je Neum u BiH kao i Sarajevo te da je samim time i MOJ grad dok je Zagreb u HR te samim time Neum nije i TVOJ grad.
Dejtonski sporazum i dupla drzavljanstva nemaju nikakve veze sa izgradnjom vjerskih objekata za gradjane BiH u BiH.
Sarajevo moze dozivljavati kako ko hoce ali ono je glavni grad BiH te se stoga ima ici u njega a ne u Zagreb.
Opet ti o 'tvom' gradu.....Neum nije ni moj ni tvoj nego grad stanovnika Neuma.

E sada...buduci da sam JA u Neumu uvijek rado vidjen prijatelj i drag gost kao sto su i Neumljani meni dragi prijatelji,dok si ti tamo nepozvani gnjavez i netko tko ga bi u stara dobra vremena ustrijelili vec na ulazu sela..... ja bih rekao da je Neum puno vise moj nego tvoj. Uostalom, ja se tamo osjecam kao kod kuce...kada god prodjem sjednem u neki Neumski kafic, pogledam malo htv, popijem ozujsko, platim konobaru vec kako se placa u nas i zajedno prokomentiramo igru nase reprezentacije uz obavezan komentar 'ma tko postavi onu granicu tamo...'!

Sto se tice onog gdje ce netko ici a gdje nece to nije na tebi da odredjujes....zato i jesi nepozvani gnjavez sto ljudima dolazis u grad i htio bi odlucivati o njihovom gradu umjesto njih.

Tahvil-pasa
11.07.2008., 14:31
Opet ti o 'tvom' gradu.....Neum nije ni moj ni tvoj nego grad stanovnika Neuma.

E sada...buduci da sam JA u Neumu uvijek rado vidjen prijatelj i drag gost kao sto su i Neumljani meni dragi prijatelji.......dok si ti tamo nepozvani gnjavez ja bih rekao da je Neum puno vise moj nego tvoj.

Sto se tice onog gdje ce netko ici a gdje nece to nije na tebi da odredjujes....zato i jesi nepozvani gnjavez sto ljudima dolazis u grad i htio bi odlucivati o njihovom gradu umjesto njih.

Neum je gard u BiH te je prema tome grad svih njenih gradjana.
Polise uspostavljaj po Hrvatskoj.

Sto se tice dobrodoslice...ah...para je svakome draga a vala niko me nemora primati u mojoj kuci...ja sam tamo domaci.
Uredovat ja nemislim nikome...ali kao pripadnik konstitutivnog naroda i kao Bosnjak imam pravo graditi kucu gdje hocu u ovoj zemlji kao sto i moja vjerska zajednica ima pravo da mi gradi vjerski objekat gdje zato misli da ima potrebe.

Ti si u BiH stranac te bi te zamolio da pazis na kucni red i da se ponasas u skladu sa njim, ne zabadaj nos gdje mu nije mjesto i ne pacaj se u odnose medju celjadi....inace ce ti se morati pokazati vrata.

frane2110
11.07.2008., 14:36

ne radi se u tome da je Neum u BiH ,nego Neum ne moze biti tvoj koliko Neumljanima .ne moze mi susjedno selo biti moje kad to nije ,sto ja imam traziti kod susjeda ?

http://www.politika.co.yu/rubrike/exyu/Izmeshta-se-crkva-u-Divichu.lt.html
SPC je prihvatila lokaciju koja je nuđena IVZ da na nju premesti crkvu, međutim meštani Diviča uputili su otvoreno pismo Međureligijskom veću BiH, tražeći izmeštanje crkve iz naselja, tako da je opština obezbedila lokaciju izvan Diviča.
kad po vama Muslimani imaju pravo graditi dzamiju u Neumu ,zasto ne dopustite da pravoslavna crkva ostane u Divicu nego uporno zelite da bude van mjesta ??
ali kao pripadnik konstitutivnog naroda i kao Bosnjak imam pravo graditi kucu gdje hocu u ovoj zemlji kao sto i moja vjerska zajednica ima pravo da mi gradi vjerski objekat gdje zato misli da ima potrebe.
stvar je u tome sto u Neumu nema potrebe za Dzamijom .

bonislav
11.07.2008., 14:40
ne radi se u tome da je Neum u BiH ,nego Neum ne moze biti tvoj koliko Neumljanima .ne moze mi susjedno selo biti moje kad to nije ,sto ja imam traziti kod susjeda ?

SPC je prihvatila lokaciju koja je nuđena IVZ da na nju premesti crkvu, međutim meštani Diviča uputili su otvoreno pismo Međureligijskom veću BiH, tražeći izmeštanje crkve iz naselja, tako da je opština obezbedila lokaciju izvan Diviča.
kad po vama Muslimani imaju pravo graditi dzamiju u Neumu ,zasto ne dopustite da pravoslavna crkva ostane u Divicu nego uporno zelite da bude van mjesta ??

Ne mogu vjerovati, opet jedan multikulti ispad.:D

Građani BiH nadam se većinom shvaćaju da gradnja džamije narušava krajolik istočnojadranske obale.:D

u prolazu
11.07.2008., 14:41
Neum je gard u BiH te je prema tome grad svih njenih gradjana.
Polise uspostavljaj po Hrvatskoj.

Sto se tice dobrodoslice...ah...para je svakome draga a vala niko me nemora primati u mojoj kuci...ja sam tamo domaci.
Uredovat ja nemislim nikome...ali kao pripadnik konstitutivnog naroda i kao Bosnjak imam pravo graditi kucu gdje hocu u ovoj zemlji kao sto i moja vjerska zajednica ima pravo da mi gradi vjerski objekat gdje zato misli da ima potrebe.
.Mislis kazati da tvoja vjerska zajednica moze provocirati mjestane bilo kojeg mjesta u BiH pa i Neuma.

Na zalost u pravu si....doduse nemoze po cijeloj Bih nego samo na jednoj polovici....ali jebiga na zalost u toj polovici zive konstituivni pripadnici mog naroda...i to je glavni problem u cijeloj prici.

Ti si u BiH stranac te bi te zamolio da pazis na kucni red i da se ponasas u skladu sa njim, ne zabadaj nos gdje mu nije mjesto i ne pacaj se u odnose medju celjadi....inace ce ti se morati pokazati vrata.Opet on, pa neces ti meni govoriti gdje sam ja stranac a gdje nisam to valjda znam i sam..e pa u Neumu nisam...za razliku od tebe!.:rofl:

u prolazu
11.07.2008., 14:43
Zato sto bi oni htjeli biti malo konstituivniji od drugih...ili bolje receno htjeli bi zabijati nos u tudje poslove ali ne zele da istovremeno drugi zabijaju nos u njihov posao.:kava:

bonislav
11.07.2008., 14:43
Btw ako bi došlo do realizacije toga neo-otomanoidnog plana, ne bih se čudio da bi u Neumu narasla džamija od nekih 120 metara:D.

Constatinopol
11.07.2008., 14:49
Btw ako bi došlo do realizacije toga neo-otomanoidnog plana, ne bih se čudio da bi u Neumu narasla džamija od nekih 120 metara:D.Ako se ta fantomska džamija ikada i izgradi u mjestu gdje nema stalno naseljenih Bošnjaka muslimana,to će biti još jedan čavao u lijes FBIH. Jer za opstanak FBIH potreban je dijalog,a ne jednostrani potezi.

Tahvil-pasa
11.07.2008., 14:52

stvar je u tome sto u Neumu nema potrebe za Dzamijom .

Crkva je izgradjena na temeljima dzamije koju su srusili isti koji su crkvu i sagradili...i nije to bilo prije 500 godina nego prije 15.
Kada cujes od mene da trazim da se ruse crkve i na njima grade dzamije (a pastva da se vodi u logore i ubija) tada dodji sa ovakvim nebuloznim poredjenjima.

frane2110
11.07.2008., 15:35
Crkva je izgradjena na temeljima dzamije koju su srusili isti koji su crkvu i sagradili...i nije to bilo prije 500 godina nego prije 15.
Kada cujes od mene da trazim da se ruse crkve i na njima grade dzamije (a pastva da se vodi u logore i ubija) tada dodji sa ovakvim nebuloznim poredjenjima.

a zasto onda ne dopustite da se ta crkva premjesti na drugoj lokaciji u istom naselju ??

uostalom osmanske dzamije su izgradjene na temeljima crkve, a dzamije u Neumu na onom mjestu nije nikad ni bilo ,samo mjesto Neum se nalazi iza brda ,dok kod magistrale nije nista ni bilo do 1960 .

u prolazu
11.07.2008., 15:41
Ne.
Nego da svaka vjerska zajednica moze graditi objekte gdje misli da za to ima potrebe u smislu ne postojanja ogranicenja radi zamisljenih vlasnistva nad pojedinim dijelovima zemlje.Ma da sigurno...a kada Srbi hoce sagraditi kriz iznad Sarajeva onda to prozivas provokacijom.
Kada Mostarci u svom gradu stave kriz na Hum i to je provokacija.

A kada ti iz Sarajeva hoces graditi dzamiju u Neumu u kojem nema vjernika onda to nije provokacija.

Nije uopce pitanje dali neka vjerska zajednica smije graditi vjerske objekte....naravno da smije...gdje god je to potrebno. Ali postoji velika razlika izmedju onoga gdje je potrebno i provociranja gradjana jednog mirnog pitomog gradica od strane nekih seljacina. Samim tim sto si se stavio na stranu ovih drugih i ti sam spadas medju njih.

Constatinopol
11.07.2008., 15:44
Ma da sigurno...a kada Srbi hoce sagraditi kriz iznad Sarajeva onda to prozivas provokacijom.
Kada Mostarci u svom gradu stave kriz na Hum i to je provokacija.

A kada ti iz Sarajeva hoces graditi dzamiju u Neumu u kojem nema vjernika onda to nije provokacija.Potpisujem.
To je ista stvar i čisto licemjerstvo!

supermirko
11.07.2008., 15:49
Ovo je po zadnjem popisu

* Srbi - 207 (4,78%)
* ostali - 46 (1,08%)

Po zimi kad je očito koliko ima stalnih stanovnika tamo je pitanje jel uopće ima 20 nehrvata.druga stvar je kaj su zbog vikendica neki prijavljeni dole.

Inkvizitor
11.07.2008., 16:12
Nije uopće problem što neki žele poturiti da se muslimanima ne dopušta gradnja džamija. Uporno se želi postaviti teorija..e mi ćemo graditi ako nam je ćeif.

u jednom selu pokraj Tomislavgrada se gradi džamija, gdje je prije rata nije ni bilo i nitko ne postavlja to kao problem jer u tom selu ( inače miješanom) živi i solidan broj muslimana koji opravdava gradnju džamije.

fora je u tome da u Neumu skoro da nema muslimana osim ako se ne uzme u obzir idiotska teorija kako ondje ima turista muslimana.

To što efendija Smajkić želi konstantni verbalni a on bi želio i stvarni rat s Hrvatima i to jedini njegov "teološki posao" to je stvarna suština priče.

Constatinopol
11.07.2008., 16:17
Nije uopće problem što neki žele poturiti da se muslimanima ne dopušta gradnja džamija. Uporno se želi postaviti teorija..e mi ćemo graditi ako nam je ćeif.

u jednom selu pokraj Tomislavgrada se gradi džamija, gdje je prije rata nije ni bilo i nitko ne postavlja to kao problem jer u tom selu ( inače miješanom) živi i solidan broj muslimana koji opravdava gradnju džamije.

fora je u tome da u Neumu skoro da nema muslimana osim ako se ne uzme u obzir idiotska teorija kako ondje ima turista muslimana.

To što efendija Smajkić želi konstantni verbalni a on bi želio i stvarni rat s Hrvatima i to jedini njegov "teološki posao" to je stvarna suština priče.i šta je sad Neumljanima i Hrvatima u Hercegovini za napraviti?

okobrb
11.07.2008., 16:45
Od te džamije nema ništa i to svak upućeniji u stanje na terenu zna. Nema šanse da će to Neumljani dopustiti. Što se tiče priča kako je Muslimana ljeti više nego Hrvata ne znam kakve veze to ima s ičim: jedino znam da su maldi vehabiti prije par godina malo pohasili u jednoj kafani, pa kad su dobili po tamburi počeli po novinama trubiti kako ih samo u Neumu maltretiraju. Od tada su manji od makovog zrna.

frane2110
11.07.2008., 17:05
http://www.bljesak.info/content/view/13061/155/

U cilju istinitog i objektivnog informiranja javnosti, a u povodu sve učestalijih natpisa u pojedinim medijima kako je za vrijeme turske vladavine na području grada Neuma bila izgrađena džamija, OO HDZ1990 Neum ističe slijedeće: U Neumu u to doba nije bilo nastanjenih muslimana i džamije.

Podsjećamo, mirovnim sporazumom sklopljenim u Požarevcu 1718. g. Turci su dobili koridor do mora u Kleku i Sutorini, čime je Dubrovačka Republika ustupila dijelove svoga teritorija kako bi bila odvojena od mletačkih teritorija u Dalmaciji i Boki. Turska ja dobila pravo na kopno, a ne izlaz na more te im je bilo zabranjeno držanje i najmanjih barki.

Austrija, uz prijetnje ratom, nije dopuštala Turskoj podizanje bilo kakvih značajnijih objekata. Prva stabilna građevina, koju danas nazivamo Stara Bačića kuća, sagrađena je dolaskom Austrijanaca. U Neumu i njegovoj okolici kroz dugu povijest pa sve do 20. stoljeća nije bio trajno nastanjen niti jedan musliman. Neumljanin suvremenik Nikola Buconjić u svom djelu “Povijest ustanka u Hercegovini i boj kod Stoca“ piše za neumsko područje: “do mora ne bijaše ni za lijeka ama nigdje muslimana ni turskog službenika osim nekoliko korduna u kuli na Neum-Kleku“.

Isto tako svjesno se prešućuju i ignoriraju povijesne činjenice navedene u djelu Galiba Šljive "Klek i Sutorina u međunarodnim odnosima 1815.-1878. g., nego se politikantskim igrama vojni objekt (kuća) koju je sagradila Austro-Ugarska u dijelu Neuma zvanom Polača u pojedinim umovima pretvara u džamiju.

Navodna "uporišta" da je u Neumu doista nekad bila izgrađena džamija crpe se iz knjige Hivzije Hasandedića "Muslimanska baština Bošnjaka u južnoj (srednjoj) Hercegovini", gdje se kao argumenti u prilog navedenoj tezi navode riječi tipa: "ne zna se", "sigurno", ili "priča se". Ovo su jedini "dokazi" kojim se rukovodilo Povjerenstvo za očuvanje nacionalnih spomenika da se za nepostojeću džamiju u Neumu produžava režim zaštite do konačne odluke, stoji na kraju priopćenja Ureda za informiranje HDZ 1990.

Brankovac
11.07.2008., 17:31
Ti bas ne kuzis sto ti ja hocu kazati.

Hajdemo to postaviti ovako....ako ja tebi kazem...'naprokidati cu te kao magarca'...ti ces se poceti smijati i kazivati 'suplja prica..niti ti znas ni tko sam ni gdje zivim a i pitanje je tko bi tu dobio batina.'...i biti ces upravu.
To je ono sto ti zelis kazati.

Medjutim...sto ako ti lokalni mafijas kaze 'naprokidati cu te kao magarca'....i pet minuta poslije rece 'samo sam se zajebavao'....i jos ti policajac koji bi te trebao stiti kaze 'tip se samo zajebava ali da ti pravo kazem, trebao bi te naprokidati'........ti ces znati da prica nije suplja iako se vjerovatno nece dogoditi nista.....jer znas dobro da taj lokalni mafijas moze to uciniti ako doista zeli....i da mu nitko u ovoj drzavi ne moze nista.

Tako ti je i sa ovim islamskim centrom u Neumu......nije problem u tome hoce li se graditi islamski centar u Neumu ili nece...na koncu ako u Neumu ima dovoljno vjernika ( a nema ) onda bi takva dzamija bila i potrebna........nego je problem sto u BiH svaki Mujo moze doci iz bilo koje vukojebine u Neum i sagraditi nesto bez da pita gradjane Neuma o tome.

Pa vidi se da ne zivis u BiH,e pa vidis to sto kazes je nemoguce.Neum je hrvatski grad i niko bez dozvole Hrvata i oba HDZ-a i ostalih relevantnih stranaka ne moze napraviti dzamiju u Neumu.I da dobije dozvolu i da je izgradi ta dzamija bi bila preko noci dignuta u zrak.

U BiH ti svaki narod vlada svojom teritorijom:

Srbi - Republikom Srpskom
Hrvati - Federacijom BiH,dijelovima koji su 95-te bili pod HVO
Bošnjaci - Federacijom BiH,dijelovima koji su 95-te bili pod ARBiH

To je činjenica.U BiH ne postoji realna ugroženost bilo kojeg naroda,nego uvijek postoji ugroženost dva naroda na teritoriju gdje vlada treći narod.

Untouchable™
11.07.2008., 17:35
Nije niko rekao da BiH nije zemlja i Hrvata.Ali BH Hrvata.Zagreb sa njom nista nema.

Na početku bih te zamolio da ispravno quotaš poruke drugih učesnika u raspravama, jer sam ovaj dio teksta napisao ja:

"Ajd ne trolaj Tahvile. Bosna nije samo tvoja zemlja nego i hrvatska. Ako su vama mudžahedini sa kojima niste ni u kakvom krvnom srodstvu dolazili čak iz arapskih zemalja sa ciljem "odbrane islama i braće po vjeri", zašto bi Hrvati iz RH trebali dizat ruke od svoje rodbine u BiH? Hrvatska krv nije voda Tahvile. Kad naučiš to, bit će ti lakše."

Tko vam financira gradnju džamija u BiH? Vidi, ja to znam. U većini slučajeva izgradnju džamija financira Saudijska Arabija, pa ako se ona kao netko tko nema nikakve veze sa vama može petljat u izgradnju džamija u BiH, onda je svakako demokratsko pravo susjednog Zagreba da brine o ono malo Hrvata što je ostalo u Bosni. Hrvati u BiH su već dovoljno pokazali da se ne mogu politički ili na bilo koji način nosit sa politikom muslimanskog Sarajeva, i krajnje je vrijeme da se u zaštitu hrvatskih prava u Bosni aktivnije uključi i Zagreb bez obzira koliko to smetalo tebi i ostalim Bošnjacima. Izgradnja džamije u Neumu ne ovisi o sarajevskim hodžama, reisu Ceriću, i bošnjačkim političarima koji ne propuštaju niti jednu jedinu priliku da nadglasavanjem Hrvata dovedu u što gori položaj Hrvate iz BiH kao narod, nego prvenstveno ovisi o pučanstvu koje je tamo nastanjeno. Ako Hrvati iz Neuma zatraže gradnju džamije ja nemam ništa protiv da se izgradi jedna ili dvije tisuće, no oni to ne žele i niko im to nema pravo naturat. Ako im se prisilno izgradi džamija koju ne žele, nitko im ne može garantovat da Neum jednog dana po odluci bošnjačke političke elite već sutradan neće postat i stovarište nuklearnog otpada, jer ako ne mogu zabranit izgradnju onoga što im očigledno smeta, što onda uopće i mogu?

Nek se petlja u svoju drzavu.

Ja ću ti evo opet postaviti upit koji ti postavljam već tisuću puta:

"Tko tebi daje za pravo da, kao pristalici politike nelegalno izabranog prvog predsjednika Predsjedništva BiH Alija Izetbegovića koji je 70-ih godina imao veze čak i sa *Egipatskom braćom*, drugima određuješ njihovu sudbinu?"

RH uopće ne želi dijelove Bosne i Hercegovine i tomu u prilog najbolje idu izjave i stajališta vašeg Stipe Mesića koji je po meni više Bošnjak islamske vjeroispovjedi nego Hrvat, ali bez obzira na njegove izjave, IMNSHO, svaki Hrvat, bez obzira na kojem kraju svijeta bio, ima se pravo zalagat za interese Hrvata u Bosni i Hercegovini. Borba za prava Hrvata u Bosni i Hercegovini nije borba za priključenje određenih dijelova teritorije Bosne i Hercegovine Hrvatskoj, nego zapravo borba za ostvarivanje hrvatskih interesa na području Bosne i Hercegovine kojom će se svaki Hrvat učinit jednakopravnim u odnosu na svog susjeda. Točka.

Kada se ja iz Sarajeva budem pitao oko izgradnje dzamije ili crkve u Rijeci tada ce i on oko moci oko izgradnje dzamije u Neumu.

Pokušaj uočit da ti nisi u RH, dok Hrvati o kojima govoriš jesu i žive u BiH gdje su konstitutivan narod. Ostatak pojašnjenja si dobio par redova iznad.

snowball
11.07.2008., 18:12
sto se tice gradnje dzamije u neumu,ne znam sta da kazem,..ako ima tamo vjernika koji bi isli u u nju,da ,..ali ako ih nema onda ne vidim smisla tome,..mada mislim da je to jos jedno supljiranje i da od toga nema nista

posmatrač
11.07.2008., 23:22

Glupost na n-tu. :kava:

U Neumu gotovo da nema muslimana a oni koji tu borave 5-6-7 dana mogu svoje vjerske obaveze u potpunosti ispunjavati i bez džamije. Gradnja džamije u Neumu bi bila čista provokacija. Sem toga nisu Bošnjaci toliki muslimani da im je baš stalo do redovnog obavljanja namaza* a za one koji to jesu nije nikakav problem otići do Dubrovnika ili Čapljine (ima jedna džamija i ispod Čapljine, vrlo blizu granice) i klanjati džumu namaz (jedina molitva koja se ne može samostalno, u npr. hotelskoj sobi, obaviti).

Dalje, ako je muftiji Smajkiću (koji je izgleda više političar nego muftija) toliko stalo da se ima mjesto u Neumu u kome bi muslimani turisti obavljali namaz ima brate zakupit neku salu za ta tri mjeseca koliko traje sezona pa nek klanjaju .... mada čisto sumnjam da bi mu džemat bio baš nešto velik.

Bolje i korisnije bi im bilo da naprave kakvo odmarališe za recimo invalide, djecu poginulih boraca, djecu bez roditeljskog staranja i sl., nego da tjeraju inat Hrvatima u Neumu.

*namaz - muslimanska molitva/klanjanje

snowball
11.07.2008., 23:25

U Neumu gotovo da nema muslimana a oni koji tu borave 5-6-7 dana mogu svoje vjerske obaveze u potpunosti ispunjavati i bez džamije. Gradnja džamije u Neumu bi bila čista provokacija. Sem toga nisu Bošnjaci toliki muslimani da im je baš stalo do redovnog obavljanja namaza* a za one koji to jesu nije nikakav problem otići do Dubrovnika ili Čapljine (ima jedna džamija i ispod Čapljine, vrlo blizu granice) i klanjati džumu namaz (jedina molitva koja se ne može samostalno, u npr. hotelskoj sobi, obaviti).

Dalje, ako je muftiji Smajkiću (koji je izgleda više političar nego muftija) toliko stalo da se ima mjesto u Neumu u kome bi muslimani turisti obavljali namaz ima brate zakupit neku salu za ta tri mjeseca koliko traje sezona pa nek klanjaju .... mada čisto sumnjam da bi mu džemat bio baš nešto velik.

Bolje i korisnije bi im bilo da naprave kakvo odmarališe za recimo invalide, djecu poginulih boraca, djecu bez roditeljskog staranja i sl., nego da tjeraju inat Hrvatima u Neumu.

pa uglavnom se slazem sa tobom,sama dzamija u neumu kao takva ne bi imala svoju svrhu i mislim da je gradnja iste (mada cisto sumnjam da ima ikakvih planova o tome?) potpuno promasen slucaj kad je rijec o neumu.

Tahvil-pasa
12.07.2008., 05:01
Tko vam financira gradnju džamija u BiH? Vidi, ja to znam. U većini slučajeva izgradnju džamija financira Saudijska Arabija, pa ako se ona kao netko tko nema nikakve veze sa vama može petljat u izgradnju džamija u BiH, onda je svakako demokratsko pravo susjednog Zagreba da brine o ono malo Hrvata što je ostalo u Bosni.

To je naravno lazna konsturkcija izvucena ko zna odakle i ko zna na osnovu cega.
Doduse kao i tvoje ostale nebuloze.

Hrvati u BiH su već dovoljno pokazali da se ne mogu politički ili na bilo koji način nosit sa politikom muslimanskog Sarajeva, i krajnje je vrijeme da se u zaštitu hrvatskih prava u Bosni aktivnije uključi i Zagreb bez obzira koliko to smetalo tebi i ostalim Bošnjacima.

Mislio si reci Sarajeva glavnog grada BH Hrvata.
Jer to i jeste.
Aktivnosti Zagreba pozdravljam sve dok su one usmjerene kao jacanju BiH na svim poljima i na razvijanje dobrosusjedskih odnosa...ako ce one biti onakve kao 1993-1994...naici ce na zatvorena vrata.

Ako Hrvati iz Neuma zatraže gradnju džamije ja nemam ništa protiv da se izgradi jedna ili dvije tisuće, no oni to ne žele i niko im to nema pravo naturat.

Znaci za gradnju vlastitih vjerskih objekata Bosnjaci moraju pitati ljude druge vjere?Ili da cekaju dok se katolici ne odluce da im treba dzamija?
Bosnjaci su kako gradjani BiH tako i gradjani Neuma...ako njihova vjerska zajednica smatra da im treba vjerski objekat ona ce ga uz odgovarajuce gradjevinske dozvole i izgraditi a sto je jos bitnije u ovom slucaju OBNOVITI tamo gdje je i prije stajao.

Ako im se prisilno izgradi džamija koju ne žele, nitko im ne može garantovat da Neum jednog dana po odluci bošnjačke političke elite već sutradan neće postat i stovarište nuklearnog otpada, jer ako ne mogu zabranit izgradnju onoga što im očigledno smeta, što onda uopće i mogu?

Ne patetiziraj.
Osnovni problem ove teme je lokacija Neuma kako geografska tako i ona zamisljena gdje se isti navodno nalazi na prostoru nad kojim samo jedan narod ima pravo vlasnistva.O Islamofobiji da i ne govorim.
U pitanju je princip.

Tko tebi daje za pravo da, kao pristalici politike nelegalno izabranog prvog predsjednika Predsjedništva BiH Alija Izetbegovića koji je 70-ih godina imao veze čak i sa *Egipatskom braćom*, drugima određuješ njihovu sudbinu?"

Poceo si bulazniti.

Borba za prava Hrvata u Bosni i Hercegovini nije borba za priključenje određenih dijelova teritorije Bosne i Hercegovine Hrvatskoj, nego zapravo borba za ostvarivanje hrvatskih interesa na području Bosne i Hercegovine kojom će se svaki Hrvat učinit jednakopravnim u odnosu na svog susjeda. Točka.

Fino...sve dok to ne zadire u moja prava.
Posto sam ja gradjanin ove zemlje i Bosnjak te sam kao takav pripanik konsitutivnog naroda na njenoj cijeloj teritorij.Hrvat iz HR je u BiH kao i u Neumu samo gost.Kao sto sam i ja kada dodjem u Dubrovnik.

Pokušaj uočit da ti nisi u RH, dok Hrvati o kojima govoriš jesu i žive u BiH gdje su konstitutivan narod. Ostatak pojašnjenja si dobio par redova iznad.

Pricam o "kajkavcu" iz Zagreba koji lamentira nad time "sta da radimo u vezi dzamije u Neumu".On nece nista raditi niti ga iko ista pita jer nema veze sa BiH.

Untouchable™
12.07.2008., 10:12
To je naravno lazna konsturkcija izvucena ko zna odakle i ko zna na osnovu cega.
Doduse kao i tvoje ostale nebuloze.

Ovo možeš pričat nekom Zagrepčanu koji nikada nije bio u Bosni. Izgradnja džamija koje financiraju Bošnjaci odvija se uglavnom u prigradskim i seoskim naseljima gdje te džamije poprimaju skroman oblik jeftinih građevina, dok one veće, poput najskuplje džamije u BiH "Ensar" financira direktno Saudijska Arabija. Džamija Ensar košta ravno 2 milijuna KM (oko milijun evra) i poklon je Saudijske Arabije Bosni i Hercegovini. Ja sam bio u Zenici, i mogu ti reći da građevina ne vrijedi više od 200.000 KM (100 tisuća evra), što me samo navodi na zaključak da je izgradnja džamija zapravo pranje novca kojim bošnjačka politička elita sav višak uzme sebi. Možda je to i jedini razlog radi kojih se džamije u BiH pojačano grade.

Jel` ti to meni želiš reći kako su sve i jednu džamiju u BiH izgradili samo Bošnjaci i da nema niti jedne jedine donirane?

Mislio si reci Sarajeva glavnog grada BH Hrvata.
Jer to i jeste.

Je, Hrvati ti toliko vole svoj "glavni grad" da je dovoljno uporedit prijeratne etničke slike sa ovim današnjim da svima bude jasno koliko ga "vole" i koliko su tamo uopće poželjni.

Aktivnosti Zagreba pozdravljam sve dok su one usmjerene kao jacanju BiH na svim poljima i na razvijanje dobrosusjedskih odnosa...ako ce one biti onakve kao 1993-1994...naici ce na zatvorena vrata.

Takve su od samog svršetka rata u Bosni koji je okončan zahvaljujući najviše akcijama HV-a na koncu samog rata. Dobrosusjedski odnosi između Hrvatske i BiH ne mogu se jačat jednostrano samo zalaganjem Hrvatske, nego se u taj proces trebaju i moraju uključiti i Bošnjaci poput tebe koji Hrvatima u Neumu mimo njihove volje žele ispred nosa izgradit nešto što oni ne odobravaju.

Znaci za gradnju vlastitih vjerskih objekata Bosnjaci moraju pitati ljude druge vjere?

Prije svega, načelnika Općine i lokalno pučanstvo.

Bosnjaci su kako gradjani BiH tako i gradjani Neuma...ako njihova vjerska zajednica smatra da im treba vjerski objekat ona ce ga uz odgovarajuce gradjevinske dozvole i izgraditi a sto je jos bitnije u ovom slucaju OBNOVITI tamo gdje je i prije stajao.

Uz suglasnost lokalnog pučanstva, da. IVZ ne postoji u Neumu kao što kažeš, barem ja ne znam za nju. Ne znam uopće da li postoje i Muslimani u Neumu jer su ti ovi koje sam sreo više nominalci koji se ne razlikuju puno od Hrvata.

Osnovni problem ove teme je lokacija Neuma kako geografska tako i ona zamisljena gdje se isti navodno nalazi na prostoru nad kojim samo jedan narod ima pravo vlasnistva.O Islamofobiji da i ne govorim.

Izgleda da uopće nisi pomno pročitao moj prošli post. Za domaći uradak pročitaj ga tisuću puta, možda ti što bude jasnije. Vidim da si ti krenuo sve ciljeve ostvarivat silom i naturanjem, pa ajd da vidimo što bi onda bio logički hrvatski odgovor na naturanje izgradnje džamije silom. Da vidimo što ovdje imamo...

- U Neum dolaze uglavnom Bošnjaci kojima cijena korištenja sobe odgovara jer je mala. Cijena korištenja sobe koju plaćaju po jednoj noći iznosi 10-20 KM (5-10 evra).

- Spavanje po plažama i parkovima je zakonski kažnjivo, što u principu znači da se svaki prijestupnik koji se zatekne kao "spavač" na plaži može kazniti odgovarajućom novčanom kaznom koja nije manja od 50 KM (25 evra) po prijestupniku.

- Primjerice radi, da bi moj prijedlog bio što jasniji, uzmimo da u srpnju 2008. godine u Neumu boravi tisuću turista. Dakle, po čistoj matematici, stanovnici Neuma po osnovama izdavanja soba na 1000 bošnjačkih turista po jednom danu zarade 20 KM (10 evra) što ukupno iznosi 20.000 KM (10.000 evra), a u slučaju da bojkotiraju prijem turista kojim im prisilnim metodama grade ispred nosa nešto što oni ne žele, 1000 turista x 50 KM (25 evra) koje ovi moraju platit kad ih se zatekne da spavaju na plažama i klupama u gradu, što iznosi ukupno 50.000 KM (25 tisuća evra), što je zapravo dupla zarada. Pučanstvo Neuma dakle treba bojkotirat prijem turista bošnjačke nacionalnosti (nitko ih ni po kakvom zakonu i osnovu ne može natjerat da prime Bošnjake u svoje domove) i živit od novčanih kazna koje plaćaju isti.

U pitanju je princip.

U pitanju nije princip, nego sila. Dobro poznati teror nad Hrvatima koji je sve glasniji u Bošnjaka.

Poceo si bulazniti.

Ne, jer se ne zovem Alija nego Matej. :)

Fino...sve dok to ne zadire u moja prava.

U ta prava ne spada i "pravo na povrijeđivanje prava drugih".

Posto sam ja gradjanin ove zemlje i Bosnjak te sam kao takav pripanik konsitutivnog naroda na njenoj cijeloj teritorij.Hrvat iz HR je u BiH kao i u Neumu samo gost.Kao sto sam i ja kada dodjem u Dubrovnik.

I Hrvat u Neumu je građanin BiH, te kao pripadnik konstitutivnog naroda ima ti pravo reći da nećeš gradit njemu ispred nosa nešto što mu smeta, naročito na silu.

Pricam o "kajkavcu" iz Zagreba koji lamentira nad time "sta da radimo u vezi dzamije u Neumu".On nece nista raditi niti ga iko ista pita jer nema veze sa BiH.

I ja tebi pričam o princu Salmanu kojem će Zagreb adekvatno odgovorit, i kojem Zagreb napokon mora kvalitetno odgovorit.

CondoR
12.07.2008., 10:39

Džamija je provokacija za one, koji je nazivaju " raketama " ili koji govore " da hodža sa munare poziva na džihad " . Sad, njihovo promišljanje o džamijama, kao vjerskim i kulturnim objektima, je zasnovano na netoleranciji i klasičnom govoru mržnje. Prema tome, vjerski objekat, prestavlja provokaciju za pripadnike drugih konfesija, samo u slučajevima netrepeljivosti, netolerancije, nesuživota i nerazumjevanja prema pripadnicima druge vjeroispovjesti.

Kada takve stavove preuzimaju oni kojima su namjenjeni ti objekti, kao što je buduća džamija u Neumu, oni su ili u održavanoj zabludi, ili nisu dovoljno nacionalno i vjerski osvješćeni, pa su skloni svjesnom i učestalom zabadanju noža u leđa svog naroda .

Vjera, je lična stvar, i zaista mi nije jasno, kako ne uvidiš, da su neumjesne i lakomislene konstatacije tipa : " Sem toga nisu Bošnjaci toliki muslimani da im je baš stalo do redovnog obavljanja namaza" . Musliman je musliman, bez obzira, obavljali vjerske dužnosti ili ne. Razlika između muslimana u tom smislu ne postoji.

west_HB
12.07.2008., 10:42

to je to...:top:

Constatinopol
12.07.2008., 10:47

*namaz - muslimanska molitva/klanjanje:s:s:s potpis!

west_HB
12.07.2008., 10:50
Džamija je provokacija za one, koji je nazivaju " raketama " ili koji govore " da hodža sa munare poziva na džihad " . Sad, njihovo promišljanje o džamijama, kao vjerskim i kulturnim objektima, je zasnovano na netoleranciji i klasičnom govoru mržnje. Prema tome, vjerski objekat, prestavlja provokaciju za pripadnike drugih konfesija, samo u slučajevima netrepeljivosti, netolerancije, nesuživota i nerazumjevanja prema pripadnicima druge vjeroispovjesti.

Kada takve stavove preuzimaju oni kojima su namjenjeni ti objekti, kao što je buduća džamija u Neumu, oni su ili u održavanoj zabludi, ili nisu dovoljno nacionalno i vjerski osvješćeni, pa su skloni svjesnom i učestalom zabadanju noža u leđa svog naroda .

Vjera, je lična stvar, i zaista mi nije jasno, kako ne uvidiš, da su neumjesne i lakomislene konstatacije tipa : " Sem toga nisu Bošnjaci toliki muslimani da im je baš stalo do redovnog obavljanja namaza" . Musliman je musliman, bez obzira, obavljali vjerske dužnosti ili ne. Razlika između muslimana u tom smislu ne postoji.
ajd ne rise...ima i u nas katolika i "katolika" koji crkvu vide jednom u 5 godina..i to za ponocku, i to mu je sve.

to se zove vjernik na papiru...i posmatrac ne laze nista kad kaze da i kod vas ima muslimana koji ne bi pojeli proizvod od svinjetine..ali ih ima isto tako koji s merakom tamane i spek i prsut...a da ne govorim o šljivi i lozi.... a predstavlja se ko pravi musliman..

tako da...pssst!..

ili jedino sta moze biti....pa ja...kako nam to prije nije palo napamet..pA jesi li to ti muftija Smajkicu., tako ti dina ??:D...pa sto ne rece jebemu....

sellam muftija, maksuz sellam :rofl:

PowerLock
12.07.2008., 10:52

Eh da je vise ljudi koji razmisljaju poput tebe...

Untouchable™
12.07.2008., 11:00

Džamija u Neumu bi trebala bit dio turističke ponude grada Neuma koju bi tamošnje pučanstvo financiralo i izgradilo samo da kojim slučajem odnosi između Hrvata i Bošnjaka u BiH nisu ovoliko zategnuti koliko i jesu. No kako vidim da neki na forumu još uvijek razmišljaju o sili i silovanju, mislim da od svega toga najvjerojatnije neće bit ništa.

S ovim zadnjim što si napisao bih se složio.

CondoR
12.07.2008., 11:01
ajd ne rise...ima i u nas katolika i "katolika" koji crkvu vide jednom u 5 godina..i to za ponocku, i to mu je sve.

to se zove vjernik na papiru...i posmatrac ne laze nista kad kaze da i kod vas ima muslimana koji ne bi pojeli proizvod od svinjetine..ali ih ima isto tako koji s merakom tamane i spek i prsut...a da ne govorim o šljivi i lozi.... a predstavlja se ko pravi musliman..

Ne razlikujem vjernike na papiru odnosno katolike i " katolike ". Njima su vjerski objekti otvoreni, da li će upražnjavati svoje vjerske dužnosti u njima ili ne, to je stvar njihovog ličnog izbora. Taj njihov lični izbor, nije relevantan za gradnju vjerskih objekata, jer se isti grade u korist članova vjerske zajednice, koja ne pravi razlike među svojim vjernicima ili ne bi smjela praviti .

Koje koriste prehrabnene artikle, odnosno koje piće konzumiraju je opet stvar ličnog izbora, što u konačnosti se ne može odraziti na svojstvo koje stiču samim rođenjem ( musliman, katolik i sl. ) osim ako same individue ne prihvataju to svojstvo pa se deklariše kao protestant i sl. Znači, neko je više, neko manje, a neko nimalo " pobožan ", ali to autamatski nikad ne znači, iako se to tako krivo interpretira, neko je više, manje, ili nikako musliman, katolik, pravoslavac....

Inkvizitor
12.07.2008., 11:05
Ali muslimana u Neumu ne-ma. Nema. Pa prema tome sva ta tvoja priča o raketama i mržnji je suvišna. Prvo kreni od te postavke pa onda možeš lagano ostale teorije u pauzama između trola i spama.

bueno
12.07.2008., 11:14
]Ali muslimana u Neumu ne-ma.[/B] Nema. Pa prema tome sva ta tvoja priča o raketama i mržnji je suvišna. Prvo[/PHP] kreni od te postavke pa onda možeš lagano ostale teorije u pauzama između trola i spama.

Ali ce ih u buducnosti biti vjerovatno vise. Kad BiH udje u EU i kada se politicka situacija na Balkanu sredi, Neum i siri prostor Hercegovine ce postati magnet za Bosnjake iz Bosne, sto zbog klimatskih, sto zbog ekonomskih uslova.
Zato potpuno podrzavam ovaj prijedlog za izgradnju dzamije. U svakom slucaju je bolje da se sada rezervise zemljiste posto ce cijene u buducnosti eksplodirati.

CondoR
12.07.2008., 11:16
S ovim zadnjim što si napisao bih se složio.

Obično se to " posljednje " stavi u postu, kao mamac za ribe.

Vjerski i kulturni objekat, nije nikakva prepreka da se istovremeno, prije ili poslije izgradi odmarališe za invalide, djecu poginulih boraca, djecu bez roditeljskog staranja i sl. Međutim, to se neće učini, bez obzira da li će biti ili ne, džamije u Neumu.

Često se kaže " bolje bi bilo ", ovo-ono. Međutim, upravo oni koji tako misle, trebali bi da takve zahtjeve upute široj društvenoj zajednici, gradu-kantonu-entitetu, te da se vrši učestali pritisak da se to i realiziraju jer prestavlja opće dobro, za tu populaciju, zajednicu, državu i sl.

Međutim, samo se nastavlja spoticanje IZ BiH, a koja je dobar primjer kako se grade vjerski objekti i koja kao takva može biti pozitivan primjer i za druge zajednice odnosno drž. organe, kako se treba odnositi prema potrebama građana, određene populacije odnosno svojih vjernika .

Untouchable™
12.07.2008., 11:17
Džamija je provokacija za one, koji je nazivaju " raketama " ili koji govore " da hodža sa munare poziva na džihad " . Sad, njihovo promišljanje o džamijama, kao vjerskim i kulturnim objektima, je zasnovano na netoleranciji i klasičnom govoru mržnje.

Nevjerojatno je koliko često potežete za argumentima tipa "govor mržnje". Nije to "govor mržnje" stari moj, to je govor 3,14čke materine i autista koji ne mogu sagledat situaciju onakvu kakva i je. Naturate drugima ono što ne žele prihvatit, a kad vam taj netko pruži adekvatan otpor odmah je islamofob. Meni je na poslu zabranjeno čak i nošenje križa koji mi je pokojna mati kupila i poklonila na rođendan, a o skidanju majice u gradu Sarajevu nemam što govorit jer na leđima imam istetoviranu kobru koja se stegla oko hrvatskog grba. :)

Da uzmemo jedan konkretan primjer. Moja honey na plažama voli skinut grudnjak i tako se sunčat. U Hrvatskoj na nas nitko ne obraća pozornost jer je takvo što normalno, no što bi se desilo sa njom u Neumu nakon što se stotine muslimana ohrabrene hodžom sa munare odluče upravo njoj ukazat kako je to neprimjerno? Misliš da toga neće bit? Što uopće trebam trpit neku Mukelefu iz Vukojebinića Donjih koja se u dimijama kupa u moru, pa onda ide srat svim ostalim nemuslimanima kako je dragi Alah rekao da je sramota sunčat grudi na suncu?

Inkvizitor
12.07.2008., 11:19
Ali ce ih u buducnosti biti vjerovatno vise. Kad BiH udje u EU i kada se politicka situacija na Balkanu sredi, Neum i siri prostor Hercegovine ce postati magnet za Bosnjake iz Bosne, sto zbog klimatskih, sto zbog ekonomskih uslova.
Zato potpuno podrzavam ovaj prijedlog za izgradnju dzamije. U svakom slucaju je bolje da se sada rezervise zemljiste posto ce cijene u buducnosti eksplodirati.

Pa kad vas bude u Neumu, ako vas Srbi u nekom budućem ratu napraše iz Tuzle npr, pa se vi skućite u Neumu, onda je pravite. Ali sad, nemate za koga. Zar je tako teško shvatiti i prihvatiti bez zapjenjenosti.

Dragan1986.
12.07.2008., 11:20
Za ove Bosnjake-Muslimane (veliko M) poput Condora i Tahvila neka procitaju ovo ispod pa neka mi kazu sta su prvo jer to mene malo zanima onako usput kad se vec ovdje ovako virtualno druzimo... :D

Jesmo li mi prvo Bosnjaci pa onda muslimani ili obrnuto,
prvo muslimani pa onda Bosnjaci?

To pitanje naizgled lako za odgovor i nebitno za nas svakodnevni "mali" zivot, u stvari je od sustinskog znacenja za nas narod bosnjacki. Odgovor nije lak. Odnosi se na cijeli jedan narod ali ga svaki pojedinac iz tog naroda mora sam sebi odgovoriti. Neko ce reci " To nije toliko ni bitno". Eeee, upravo obrnuto. Veoma je bitno. Neko ce reci "Ja sam i Bosnjak i musliman podjednako". Paaa, da ali i ne. Jesi li prvo Bosnjak pa onda musliman ili musliman pa Bosnjak? Pazite pitanje nije lako za odgovoriti. Trebate dobro razmisliti.

Odgovor na to pitanje, od sustinske vaznosti za nas narod (da ne kazem - opstanka naseg naroda), nalazi se u odgovoru na jedno drugo pitanje.

Muslimani ili "ostali"? Bosna i Hercegovina ili Jugoslavija? Domobrani ili partizani? Komunisti ili "begovi"? Austro-Ugarska ili Kraljevina SHS? Turska ili Austro-Ugarska? Husein-kapetan Gradascevic ili Turci? Turci ili stari Bosnjani? To pitanje je pitanje koje se postavlja svuda i u svakoj prilici.

Nekada u prikrivenoj i indirektnoj formi a nekada sasvim otvoreno i direktno. Takodje se sugerisu i odgovori uglavnom orijentisani prema aktualnoj politickoj potrebi. Medjutim zasto je odgovor na to pitanje uopste toliko i bitan? Pa, iz prostog razloga sto na pragu novog milenijuma, kao posljednji narod na kugli zemaljskoj, a svakako u Evropi, mi Bosnjaci jos uvjek nismo nacionalno sazreli.

Jedan veliki dio nas jos uvjek veze svoje religijsko osjecanje prema naciji te tako ispada da smo mi isti narod kao naprimjer Iracani.

Vjerujte mi na rijec to i Iracanima suludo zvuci. Kad smo vec slucajno kod Iracana spomenuo bih da su oni velikim dijelom muslimani ali da su u ratu sa Kuvajtom uvijek bili prvo Iracani. Nasuprot njima Kuvajt je zemlja sa jednim od naj extremnijih tumacenja islamskih zakona i obicaja ali su u ratu protiv Iraka uvjek bili prvo Kuvajcani.

Odredjivanje nas samih prema tom pitanju dovesce nas u ravnopravan polozaj sa drugim evropskim narodima u smislu zastite i odredivanju nasih nacionalnih interesa. Jer kako sada stvari stoje mi smo jedini u ovom dijelu svijeta koji nemaju odredjen i ozbiljno osmisljen nacionalni interes. Samim tim ne mozemo imati niti veceg ekonomskog prosperiteta kao ni prosperiteta u drugim bitnom oblastima. Mi kao takvi sigurno nemamo mjesta u ovoj sadasnjoj Evropi, Evropi bez unutrasnjih granica i sa veoma jakim vanjskim granicama.

Vezivanje nacije za religiju dovodi i do pogresnog i nejasnog tumacenja nase historije. Tako se vec zadnjih stotinjak godina nase porijeklo objasnjava apsolutno historijski neutemeljenim i do krajnjih granica naucno banalnim teorijama.

"Bosnjaci su nastali od Srba i Hrvata, Bosnjaci su nastali od Ilira, Bosnjaci su Turci koji govore slavenski jezik.

Da bi smo mi sami objasnili ostalome svijetu svoje porijeklo, svoju kulturu i svoj jezik moramo prvo sami sa sobom rascistiti neka pitanja. Jedno od tih pitanja, najbitnije, je i ono pitanje sa pocetka teksta.

Zapitajte se i sami. Ali, pazite odgovor nije lak!

JESMO LI MI PRVO BOSNJACI PA ONDA MUSLIMANI ILI
PRVO MUSLIMANI PA ONDA BOSNJACI?

CondoR
12.07.2008., 11:22
Da uzmemo jedan konkretan primjer. Moja honey na plažama voli skinut grudnjak i tako se sunčat. U Hrvatskoj na nas nitko ne obraća pozornost jer je takvo što normalno, no što bi se desilo sa njom u Neumu nakon što se stotine muslimana ohrabrene hodžom sa munare odluče upravo njoj ukazat kako je to neprimjerno? Misliš da toga neće bit? Što uopće trebam trpit neku Mukelefu iz Vukojebinića Donjih koja se u dimijama kupa u moru, pa onda ide srat svim ostalim nemuslimanima kako je dragi Alah rekao da je sramota sunčat grudi na suncu?

To su predrasude i nepoznavanje elementarnih stvari, oko kojih zaista nemam potrebe da ti pojašnjavam.

Kad navratiš do Sa, navrati u džamiju, kao turista, možda i prozboriš koju sa hodžom, pa da se na taj način riješiš svojih " tabua " .

Jel imam pitanje ! Šta bi rekao svećenik svojim vjernicima, u crkvi, za skidanje grudnjaka tvoje dragane ? Tačnije, bi li rekao, da je to primjereno ?

bueno
12.07.2008., 11:23
Pa kad vas bude u Neumu, ako vas Srbi u nekom budućem ratu napraše iz Tuzle npr, pa se vi skućite u Neumu, onda je pravite. Ali sad, nemate za koga. Zar je tako teško shvatiti i prihvatiti bez zapjenjenosti.

Sad je jeftinije, to sam ti vec napisao.

Untouchable™
12.07.2008., 11:26

Ne kužim što želiš reći?

Vjerski i kulturni objekat, nije nikakva prepreka da se istovremeno, prije ili poslije izgradi odmarališe za invalide, djecu poginulih boraca, djecu bez roditeljskog staranja i sl.

Evo ja nemam ništa protiv da ti pučanstvu Neuma osobno ukažeš kako je izgradnja džamije potreba muslimana kojih uopće nema u Neumu, a poslije im lijepo objasni baš kao i meni kako iza toga uoće ne stoji bošnjačka "tolerantna" politika i muslimansko Sarajevo, pa im ukaži kako Saudijska Arabija nije financirala izgradnju niti jedne jedine džamije u BiH što u principu uslovljava povlačenje Zagrebe iz procesa zaštite hrvatskog prava BiH Hrvata u Bosni i Hercegovini. Mislim da će te odlično prihvatit, a možda te pored Stipe Mesića nominuju i za novog gradonačelnika. :)

Međutim, samo se nastavlja spoticanje IZ BiH, a koja je dobar primjer kako se grade vjerski objekti i koja kao takva može biti pozitivan primjer i za druge zajednice odnosno drž. organe, kako se treba odnositi prema potrebama građana, određene populacije odnosno svojih vjernika .

Problem je u tome što vi takva riješenja donosite jednostrano, bez privole i pitanja Hrvata, dok u slučaju stvaranja trećeg hrvatskog entiteta HR HB velite kako se sve odluke moraju donosit sporazumno a ne silom i jednostranim odlukama.

west_HB
12.07.2008., 11:26

podrzavam i ja da dobijem na lotu 7, ali nece i jebiga ..ali svjedno ne kosta nista nadat se...:D

Untouchable™
12.07.2008., 11:30
Kad navratiš do Sa, navrati u džamiju, kao turista, možda i prozboriš koju sa hodžom, pa da se na taj način riješiš svojih " tabua " .

Jebemu mater, ja već deseti put pišem o tome kako sam Hrvat RH koji je privremeno nastanjen u Sarajevu, a ti mi sugeriraš da dođem u Sarajevo. :)

Jel imam pitanje ! Šta bi rekao svećenik svojim vjernicima, u crkvi, za skidanje grudnjaka tvoje dragane ? Tačnije, bi li rekao, da je to primjereno ?

Katolički svećenici ne hodaju za kupačima po plaži i mi se nemamo namjeru skidat u crkvi ali imamo na plaži. Hodže su već postali dio turističke ponude bošnjačkih turista i putuju zajedno sa njima.

posmatrač

Dobro, hajdmo onda s vjerskog aspekta.

Nije tačno da je musliman musliman bez obzira obavlja li vjerske dužnosti ili ne. Konkretno što se namaza tiče on je, pored šehadeta, zekata, posta i hadždža jedan od stubova (šartova) islama i to strogi farz (naredba), čije ne izvršavanje ili nijekanje kao farza izvodi iz vjere. Prema tome u vjerskom smislu ne mogu nikako biti jednaki oni koji izvršavaju te farzove i oni koji ih ne izvršavaju a većina Bošnjaka ih ne izvršava. Od tud moja konstatacija da Bošnjaci i nisu baš toliki muslimani da ne bi mogli biti 7 dana bez džamije ... ne posjećuju ni one u svojim selima i gradovima, šta će im onda džamija kad su na ljetovanju u Neumu.

Dalje, šta u stvari treba da predstavlja džamija?

Džamija je mjesto svakodnevnog redovitog okupljanja džemaata nekog mjesta i služi muslimanima tog mjesta za obavljanje zajedničke molitve i drugih aktivnosti džemaata. Neum nema muslimanskog džemaata i ne vidim koja je svha džamije bez džemaata.

Dalje, džamija nije nikakav preduslov koji se mora ispuniti da bi muslimani obavljali svoju molitvu. Musliman može obaviti molitvu gdje god hoće, od livade, ceste, plaže pa do hotelske sobe i na tom mjestu obavljena molitva nije ništa manje vrijedna od one obavljene u džamiji. Zajedničko obavljanje molitve (u džemaatu) takođe nije uvjetovano postojanjem džamije, nego se može obaviti u bilo kojem prostoru i mjestu i sasvim je validna kao i ona koja se obavlja u džamiji. Zato je muftiji bolje da zakupi prostor na tri mjeseca ako već hoće da u Neumu ima zajedničko obavljanje namaza jer za džamijom bez stalnog džemaata nema nikakve vjerske potrebe.

Dalje, šta to fali dubrovačkim muslimanima? U Dubrovniku postoji odamralište IZ-e u čijem sklopu ima i jedna prostorija za obavljanje namaza i to funkcionira desetljećima na taj način i u potpunosti zadovoljava potrebe dubrovačkih muslimana koji su (vjerovatno) puno brojniji od muslimana u Neumu.

Kada takve stavove preuzimaju oni kojima su namjenjeni ti objekti, kao što je buduća džamija u Neumu, oni su ili u održavanoj zabludi, ili nisu dovoljno nacionalno i vjerski osvješćeni, pa su skloni svjesnom i učestalom zabadanju noža u leđa svog naroda.

Da, i ja bih rekao da je ovdje riječ o bošnjačkom pretjeranom nacionalizmu prije nego o vjerskoj potrebi muslimana. :kava:

Pitam se koliko to iskrenih i pravnih vjernika, redovnih klanjača uopće i posjećuje Neum. Odi sad na podne namaz u lokalnu džamiju pa pogledaj broj vjernika na molitvi, onda taj broj umanji za bar 90% pa ćeš dobiti otprilike broj potencijalni posjetitelja te možebitne džamije u Neumu.

Misliš da će Bošnjaci odjednom "proklanjati" na godišnjem odmoru ... hoće malo sutra. Opet kažem, nismo mi Bošnjaci baš toliki praktični muslimani kakvim se želimo prikazati, verbalni možda i jesmo al kad treba praktično pokazati i dokazati tu svoju pobožnost niđe nas. :kava:

CondoR
Za ove Bosnjake-Muslimane (veliko M) poput Condora i Tahvila neka procitaju ovo ispod pa neka mi kazu sta su prvo jer to mene malo zanima onako usput kad se vec ovdje ovako virtualno druzimo... :D

O kojem se tekstu radi, ko je autor i sl. hajd pojasni :D

Inače, ja nisam sklon, tako lošim i omaložavajućim pitanjima u samoj njihovoj koncepciji :

Jesmo li mi prvo Bosnjaci pa onda muslimani ili obrnuto,
prvo muslimani pa onda Bosnjaci?

Vrijeđaš tim pitanjem intelekt samih Bošnjaka, odnosno " podruguješ " im se.
(svjesno ili ne )

Na isti način, kako to tebi drugi maloumnici sputavaju tvoje " Bosanstvo " a što ti ja nikad ne bih ni pokušao prebaciti :mig:

CondoR
12.07.2008., 11:34
Jebemu mater, ja već deseti put pišem o tome kako sam Hrvat RH koji je privremeno nastanjen u Sarajevu, a ti mi sugeriraš da dođem u Sarajevo. :)

Nisam uvidio.

Ostalo što ti sugerišem, ostaje.

Michael Collins
12.07.2008., 11:39
Srbi - Republikom Srpskom
Hrvati - Federacijom BiH,dijelovima koji su 95-te bili pod HVO
Bošnjaci - Federacijom BiH,dijelovima koji su 95-te bili pod ARBiH

To je činjenica.U BiH ne postoji realna ugroženost bilo kojeg naroda,nego uvijek postoji ugroženost dva naroda na teritoriju gdje vlada treći narod.

Lijepo si to pojednostavio...
I onda po naredbi iz Sarajeva policija iz cijele federacije dolazi štiti muslimane i provocirati Hrvate u Stolcu...

Untouchable™
12.07.2008., 11:41
Pa kad vas bude u Neumu, ako vas Srbi u nekom budućem ratu napraše iz Tuzle npr, pa se vi skućite u Neumu, onda je pravite.

Ovi iz Tuzle su ti većinom komunjare koji ne podržavaju politku prvog nelegalno izabranog predsjednika Predsjedništva Alije Izetbegovića. To malo pizdarija koje su pravili Muslimani dolaze iz susjedne Kalesije, no nakon što je namontiranim saobraćajnim udesom od strane onih kojima je htio oduzeti radno mjesto uspješno uklonjen stanoviti "Bečić" (ili kako se već zvao onaj proarapski orjentirani islamski revolucionar Kalesijac), u Tuzli gotovo i nema izgreda prema nemuslimanima. :)

Nek` naseljavaju Neum ovima iz Zenice i Sarajeva. Tamo su ti sve "take beer, so c`mon c`mon" muslimani. :)

posmatrač
12.07.2008., 11:42
Ali muslimana u Neumu ne-ma.

Ali ce ih u buducnosti biti vjerovatno vise.

"O tom po tom" - fakt je da u Neumu sada nema džemaata.

Vjerski i kulturni objekat, nije nikakva prepreka da se istovremeno, prije ili poslije izgradi odmarališe za invalide, djecu poginulih boraca, djecu bez roditeljskog staranja i sl. Međutim, to se neće učini, bez obzira da li će biti ili ne, džamije u Neumu.

Često se kaže " bolje bi bilo ", ovo-ono. Međutim, upravo oni koji tako misle, trebali bi da takve zahtjeve upute široj društvenoj zajednici, gradu-kantonu-entitetu, te da se vrši učestali pritisak da se to i realiziraju jer prestavlja opće dobro, za tu populaciju, zajednicu, državu i sl.

Potreba za jednim odmaralištem za ljude koje sam naveo i njima slične je stvarna i trenutna, dok potreba za džamijom to nije ... pa valjda su i te kategorije Bošnjaka građani, vjernici o kojima treba da brine i ta IZ.

Untouchable™
12.07.2008., 11:43
Ostalo što ti sugerišem, ostaje.

To što mi sugeriraš gledam svaki dan, i uopće nisam zadovoljan odnosom na relaciji Hrvati - Bošnjaci.

CondoR
12.07.2008., 11:52
Dobro, hajdmo onda s vjerskog aspekta.

Nije tačno da je musliman musliman bez obzira obavlja li vjerske duženosti ili ne. Konkretno što se namaza tiče on je, pored šehadeta, zekata, posta i hadždža jedan od stubova (šartova) islama i to strogi farz (naredba), čije ne izvršavanje ili nijekanje kao farza izvodi iz vjere. Prema tome u vjerskom smislu ne mogu nikako biti jednaki oni koji izvršavaju te farzove i oni koji ih ne izvršavaju a većina Bošnjaka ih ne izvršava. Od tud moja konstatacija da Bošnjaci i nisu baš toliki muslimani da ne bi mogli biti 7 dana bez džamije ... ne posjećuju ni one u svojim selima i gradovima, šta će im onda džamija kad su na ljetovanju u Neumu.

De mi malo pojasni izraz musliman u vjerskom smislu ?
Ja ga prvi put čujem.

U leksikonu stranih riječi musliman je sljedbenik Islama.
Islam je mnogo više od samog namaza, to je sam život.

Što se tiče Hadža, pa vidiš koliko vjernika svake godine ide. Naročito starijih Bošnjaka, koji pored slabog imovinskog kartona se i zadužuju da bi otišli na Hadž. Naravno on nije obavezan u bukvalnom smislu riječi.

Džamija je mjesto svakodnevnog redovitog okupljanja džemaata nekog mjesta i služi muslimanima tog mjesta za obavljanje zajedničke molitve i drugih aktivnosti džemaata. Neum nema muslimanskog džemaata i ne vidim koja je svha džamije bez džemaata.

Tako bi se moglo postaviti pitanje za 70 % vjerskih objekata u BiH, a naročito u manjem entitetu.

Dalje, džamija nije nikakav preduslov koji se mora ispuniti da bi muslimani obavljali svoju molitvu. Musliman može obaviti molitvu gdje god hoće, od livade, ceste, plaže pa do hotelske sobe i na tom mjestu obavljena molitva nije ništa manje vrijedna od one obavljene u džamiji. Zajedničko obavljanje molitve (u džemaatu) takođe nije uvjetovano postojanjem džamije, nego se može obaviti u bilo kojem prostoru i mjestu i sasvim je validna kao i ona koja se obavlja u džamiji. Zato je muftiji bolje da zakupi prostor na tri mjeseca ako već hoće da u Neumu ima zajedničko obavljanje namaza jer za džamijom bez stalnog džemaata nema nikakve vjerske potrebe.

Naravno ali kad ih za obavljanje namaza u džamiji sprečavaju objektivne ili subjektivne prirode. Objektivne, nema džamije, subjektivne, bolest, nemogućnost-posao i sl. To su elementarne stvari,tipa, nužda zakon mijenja.

Dalje, šta to fali dubrovačkim muslimanima? U Dubrovniku postoji odamralište IZ-e u čijem sklopu ima i jedna prostorija za obavljanje namaza i to funkcionira desetljećima na taj način i u potpunosti zadovoljava potrebe dubrovačkih muslimana koji su (vjerovatno) puno brojniji od muslimana u Neumu.

Vidi ja kažem da ne razlikujem ove i one muslimane . Ti po starom.
:nono:

Nadam se da će imati svoj vjerski objekat, jednom.

Da, i ja bih rekao da je ovdje riječ o bošnjačkom pretjeranom nacionalizmu prije nego o vjerskoj potrebi muslimana. :kava:

Pitam se koliko to iskrenih i pravnih vjernika, redovnih klanjača upoće i posjećuje Neum. Odi sad na podne namaz u lokalnu džamiju pa pogledaj broj vjernika na molitvi, onda taj broj umanji za bar 90% pa ćeš dobiti otprilike broj potencijalni posjetitelja te možebitne džamije u Neumu.

Misliš da će Bošnjaci odjednom "proklanjati" na godišnjem odmoru ... hoće malo sutra. Opet kažem, nismo mi Bošnjaci baš toliki praktični muslimani kakvim se želimo prikazati, verbalni možda i jesmo al kad treba praktično pokazati i dokazati tu svoju pobožnost niđe nas. :kava:

Ma radi se o Bošnjačkom osvješćenju u svakom smislu, što mnogima teško pada, koji su navikli da ih podlo zavaravaju, i iskorištavaju .

Možda ti nisi pobožan, ali to ti ne daje za pravo da u druge, uperiš prst, jer je to nekulturno.

:W

Dragan1986.
12.07.2008., 11:52
Evo da i ja probam nesto pametno napisati. Problem je u tome sto u tom Bosnjackom narodu ima mnogo muslimana, balija, turaka, komunjara, jugoslavena, sandzaklija, makednoaca i jos svacega necega. Bosnjaci su nezrel i nacionalno ne osvjecen narod, nazalost. Kakve ja imam koristi od toga sto sam procitao 5 ozbiljnijih knjiga o Bosanskom kraljevstvu kad moj sunarodnjak Bosanac iz ulice pozdravlja komsiju sa "merhaba" (turski pozdrav)

Vecina danasnjih Bosnjaka su Bosnjastvo iliti Bosanstvo prihvatili zato sto im je Muhamed Filipovic i Adil Zulfikarpasic rekao:"Eh od sada nismo muslimani nego vracamo nase staro narodno ime Bosnjak." To sto su oni znali sta znaci Bosnjastvo ne znaci da su svi ti silni Muslimani, balije, Turci, komunjare, sandzaklije, Jugoslaveni itd. odjednom se poceli identifikovati sa Bosnjakstvom. Masa ljudi se u BiH ni u ludilu ne identifikuje sa Bosanstvom/ Bosnjakstvom i u tome lezi najveca opasnost opstanka Bosne i najveci razlog zasto su Bosnjaci dozivijeli tako tesku sudbinu.

Bosna se brani Bosanstvom a ne muslimanstvom. Islam ne potencira narodnost vec podreduje narodnost religiji. Bosnjaci, koji se nalaze duboko u evropi, otudeni od Islamskog svijeta nemaju nista od Islama u nacionalnom smislu ili vjerskog nacionalizma. Boriti se Islamom protiv Srpskog i Hrvatskog nacionalizma je isto kao jurisati kopljem i macem na tenkove.

Bosnjaci moraju shvatiti da je za njih najvazije da napuste taj vjerski nacionalizam i da svi postanemo na prvom mjestu Bosnjaci/ Bosanci i da postanemo nacionalno zreo narod koji je svjestan svoje istorije a vjera neka bude podredna tome ali ne iz prisile nego zato sto mi to hocemo tako, zato sto je to najbolje za nas.

Pozdrav

Tahvil-pasa
12.07.2008., 11:57
Što uopće trebam trpit neku Mukelefu iz Vukojebinića Donjih koja se u dimijama kupa u moru, pa onda ide srat svim ostalim nemuslimanima kako je dragi Alah rekao da je sramota sunčat grudi na suncu?

Legendaran primjer.

Mukelefa iz Vukojebinica je BH gradjanin dok ti ako nisi BH drzavljanin ovdje si kao privremeni gost...prema tome ona tebe trpi.Ona se moze kupati u cemu hoce a ti imas pravo da gledas i sutis...ako nemozes...pa zna se gdje je granica.Izvoli se udaljiti.A ako jesi BH gradjanin Mukelfa ce da ti kaze da odjebes i gledas svoja posla.

Za ove Bosnjake-Muslimane (veliko M) poput Condora i Tahvila neka procitaju ovo ispod pa neka mi kazu sta su prvo jer to mene malo zanima onako usput kad se vec ovdje ovako virtualno druzimo...

Pokusavam te ignorisati ali si naporan.
Ti si polozio onomad sa svojim "Bosanstvom".
Poklopi se i suti.

Znas u cemu je problem.
Bosnjaci u Dubroviku nikada nece dobiti dzamiju taman da ih ima desetine hiljada zato sto im to nece dozvoliti.Nekima jednostavno smeta bilo kakvo Islamsko obiljezje koje se istice.
A sad zamislimo da Bosnjaci tako brane Hrvatima izgradnju crkvi...recimo narusava orijentalni sklad gradiova ili kakve vec slicne gluposti izmisljaju po HR...kako bi tek onda kukali o ugrozenosti...culo bi se do Palestine i tamosnjih bojovnika na privremenom radu.Naravno sad ce meni neko reci da je Hrvatska drzava Hrvatskog naroda a da su Hrvati u BiH konstituitivni a Bosnjaci u HR nisu.
Slazem se.
Ali ako vec u HR Bosnjaci nisu u mogucnosti izgraditi dzamiju e vala ce biti u svojoj zemlji.
I nemojmo se lagati...dzamija smeta radi same lokacije Neuma i jer to neki vide kao samo svoj grad, svoj buduci zamisljeni prostor...nekima koji tako razmisljaju su smetaju dzamije gdje god se nalazile...sto se mene tice ja sam Bosnjak a vjera mi je Islam, time se ponosim i tu kriti necu, vjerski objekti moje vjere u kojima se obavljaju vjerski ceremonijali imaju odredjen izgled i imaju pravo da budu na svim prostorima ove zemlje i to bez ikakvih problema ili buna, a ako neko ima problema sa tim zao mi je ali na to ce se morati naviknuti.
U svojoj zemlji mi se necemo okupljati po stanovima.

Untouchable™
12.07.2008., 12:08
Legendaran primjer.

Je. :)

Mukelefa iz Vukojebinica je BH gradjanin dok ti ako nisi BH drzavljanin ovdje si kao privremeni gost...prema tome ona tebe trpi.Ona se moze kupati u cemu hoce a ti imas pravo da gledas i sutis...ako nemozes...pa zna se gdje je granica.Izvoli se udaljiti.A ako jesi BH gradjanin Mukelfa ce da ti kaze da odjebes i gledas svoja posla.

Nije mi nikakav problem da po osnovama rodoslovnog stabla nađem veze čak i u 10 koljenu sa nekim neumskim Hrvatima. Stoga će Mukelefa iz Vukojebinića Donjih prije svega morati ispoštovati prava domaćina koji joj je iznajmio sobu za spavanje, a onda i moja gdje pokušavam kao Hrvat zaštit prava svoje krvi, onih koji su u Bosni postali gotovo pa nacionalna manjina. Dakle, u čitavoj priči si ti taj koji treba ići iz cijele priče. :)

Btw. Opet nepravilno quotaš "moj" Tahvile. Jel` to toliko teško? :)

Tahvil-pasa
12.07.2008., 12:27
Je. :)

Nije mi nikakav problem da po osnovama rodoslovnog stabla nađem veze čak i u 10 koljenu sa nekim neumskim Hrvatima. Stoga će Mukelefa iz Vukojebinića Donjih prije svega morati ispoštovati prava domaćina koji joj je iznajmio sobu za spavanje, a onda i moja gdje pokušavam kao Hrvat zaštit prava svoje krvi, onih koji su u Bosni postali gotovo pa nacionalna manjina. Dakle, u čitavoj priči si ti taj koji treba ići iz cijele priče. :)

Btw. Opet nepravilno quotaš "moj" Tahvile. Jel` to toliko teško? :)

U mojoj zemlji si samo gost i u skladu sa tim ces se i ponasati ili trpiti vaspitno-odgojne mjere.
A sto se tice quotanja shvati vec jednom da odgovaram vise nego jednom forumasu u istom postu.
Il ti je to toliko tesko?

Untouchable™
12.07.2008., 12:42
U mojoj zemlji si samo gost i u skladu sa tim ces se i ponasati ili trpiti vaspitno-odgojne mjere.

U dijelovima Bosne sa muslimanskom većinom - da (i nije to samo tvoja zemlja), no čak i kao gost u BiH, Španiji, Srbiji, Albaniji, Kosovu, Grčkoj, Rusiji, Sjevernoj Koreji ili Saudijskoj Arabiji, borit ću se za prava svog naroda jer mi to nitko ne može zabranit. Glede prava Hrvata u BiH pogotovo, jer su Hrvati tu konstitutivni i ništa im nećeš naturat silom.

A sto se tice quotanja shvati vec jednom da odgovaram vise nego jednom forumasu u istom postu. Il ti je to toliko tesko?

Teško je skužit kome se uopće obraćaš i kome odgovaraš jer nemalo puta moj tekst pripišeš drugom učesniku ili obratno. vBullitin nije zbrljani C++ i lako ga je koristit pa sam malo zbunjen... Ne smeta meni tvoje neispravno quotanje baš toliko koliko misliš, no može ti se desit da mi pripišeš dio teksta nekog drugog učesnika gdje ovaj veli kako nije za treći hrvatski entitet, a to bi mi zbilja smetalo. :)

Tahvil-pasa
12.07.2008., 12:56
U dijelovima Bosne sa muslimanskom većinom - da (i nije to samo tvoja zemlja), no čak i kao gost u BiH, Španiji, Srbiji, Albaniji, Kosovu, Grčkoj, Rusiji, Sjevernoj Koreji ili Saudijskoj Arabiji, borit ću se za prava svog naroda jer mi to nitko ne može zabranit. Glede prava Hrvata u BiH pogotovo, jer su Hrvati tu konstitutivni i ništa im nećeš naturat silom.

Teško je skužit kome se uopće obraćaš i kome odgovaraš jer nemalo puta moj tekst pripišeš drugom učesniku ili obratno. vBullitin nije zbrljani C++ i lako ga je koristit pa sam malo zbunjen... Ne smeta meni tvoje neispravno quotanje baš toliko koliko misliš, no može ti se desit da mi pripišeš dio teksta nekog drugog učesnika gdje ovaj veli kako nije za treći hrvatski entitet, a to bi mi zbilja smetalo. :)

Samo se ti nastavi boriti.Nemam nista protiv.Forum je za svakoga.

Za quotanje si ti prvi koji si se nesto zalio.Ne quotam neispravno nego odgovaram na vise postova...ko je sta pisao znat ce.

A ja ZNAM da ti nisi za treci entiet.

Untouchable™
12.07.2008., 13:22
Samo se ti nastavi boriti.Nemam nista protiv.Forum je za svakoga.

Borba na forumu je ravna borbi protiv vjetrenjača, i ja tu slabo mogu pomoći bilo kome, no pravovremeno informiranje o stvarnim dešavanjima u BiH kojeg su "oslobođeni" mediji RH može pomoći Hrvatima RH da bolje zaključe što se zbilja dešava sa Hrvatima unutar ove države, i kakav se teror nad njima provodi. Ne tražim za to nikakve novce ni od koga, i sve mi ovo predstavlja jedno unutarnje zadovoljstvo u kojem se stapam sa svojom krvi raskrinkavajući tvoje laži svježim napisima iz "Dnevnog Avaza" i "AS"-a koji se tiskaju u Bosni. :)

Za quotanje si ti prvi koji si se nesto zalio.Ne quotam neispravno nego odgovaram na vise postova...ko je sta pisao znat ce.

Ako ja tebe ne mogu ubjedit da quotaš neispravno, a quotaš, možeš si mislit koliko mi je teško ubjedit te kako Hrvatima u Neumu nemaš pravo nametat ništa svojom jednostranom odlukom? Hrvati u Bosni i Hercegovini su moj križ i Kristove suze, i ja ću to s ponosom nosit na leđima.

A ja ZNAM da ti nisi za treci entiet.

:)

Ne brini, imamo dosta i svojih neuposlenika. Ovi iz Bosne bi nam pripajanjem jednog dijela BH teritorija RH donijeli samo još više problema. Ja sam ti i za FBiH moj Tahvile, i za sve što se tu dogovorite, ali za FBiH u kojoj će Hrvat u Sarajevu moć prošetat sa zastavom hrvatskog naroda kroz pola Sarajeva, bez ikakve opasnosti da tamo bude kamenovan ili gađan jajima.

Tahvil-pasa
12.07.2008., 13:33
Borba na forumu je ravna borbi protiv vjetrenjača, i ja tu slabo mogu pomoći bilo kome, no pravovremeno informiranje o stvarnim dešavanjima u BiH kojeg su "oslobođeni" mediji RH može pomoći Hrvatima RH da bolje zaključe što se zbilja dešava sa Hrvatima unutar ove države, i kakav se teror nad njima provodi. Ne tražim za to nikakve novce ni od koga, i sve mi ovo predstavlja jedno unutarnje zadovoljstvo u kojem se stapam sa svojom krvi raskrinkavajući tvoje laži svježim napisima iz "Dnevnog Avaza" i "AS"-a koji se tiskaju u Bosni.

Ne samo da si filantrop nego si i Hrvatski Vitez.
Ti si olicenje predzidja krscanstva...Turske horde pored tebe nece proci i ne samo to...nego ti borbu prenosis kod njih i unistavas njihove podle lazi svojom visprenoscu, rjecitoscu i tastaturom junackom.
Samo naprijed.
Navaznije je da te to cini sretnim.

Ako ja tebe ne mogu ubjedit da quotaš neispravno, a quotaš, možeš si mislit koliko mi je teško ubjedit te kako Hrvatima u Neumu nemaš pravo nametat ništa svojom jednostranom odlukom? Hrvati u Bosni i Hercegovini su moj križ i Kristove suze, i ja ću to s ponosom nosit na leđima.

Pocinjes da me plasis.
Fakat.

Ne brini, imamo dosta i svojih neuposlenika. Ovi iz Bosne bi nam pripajanjem jednog dijela BH teritorija RH donijeli samo još više problema. Ja sam ti i za FBiH moj Tahvile, i za sve što se tu dogovorite, ali za FBiH u kojoj će Hrvat u Sarajevu moć prošetat sa zastavom hrvatskog naroda kroz pola Sarajeva, bez ikakve opasnosti da tamo bude kamenovan ili gađan jajima.

To Hrvat u Sarajevu moze.Bez incidenta.
Naravno ako ne igramo medjusobnu utakmicu...tad je svasta moguce radi navijackih emocija...kao i svuda u svijetu.

patriot
12.07.2008., 14:15
?
kakav legendarni odgovor:lol:..ovo je ko da se netko sa kurcem od 10cm ide prijetiti Teri Patrick da ce ju izjerbati da nece moci hodati:rofl:..

Untouchable™
12.07.2008., 14:18
Ne samo da si filantrop nego si i Hrvatski Vitez. Ti si olicenje predzidja krscanstva...Turske horde pored tebe nece proci i ne samo to...nego ti borbu prenosis kod njih i unistavas njihove podle lazi svojom visprenoscu, rjecitoscu i tastaturom junackom. Samo naprijed. Navaznije je da te to cini sretnim.

Hvala na razumjevanju. :) Btw. primjeti kako sam sebi nabacuješ "poturčenjaštvo" i "turcizam", pa se poslije nemoj ljutit na one koji udovaljavaju tvojim željama.

Pocinjes da me plasis. Fakat.

Nije mi cilj uplašiti tebe, bitno je da ostali saznaju što se zbiva u Bosni, i kako se tu slažu kockice...

Je, to je u Sarajevu moguće i lako ostvarljivo, baš i kao papa Ivan koji se zamalo prošetao mostom ispod kojeg se slučajno našao eksploziv, ili Jozo Leutar koji je sam sebi minirao službeni automobil...

Rekao bit ti sad da lažeš kao pas, al` kako me je mati učila lijepom ponašanju, napisat ću samo da si lažov kakvog odavno nisam sreo u životu jer to nije uvreda nego osobina. Tvoja.

patriot
12.07.2008., 14:19
Naravno ako ne igramo medjusobnu utakmicu...tad je svasta moguce radi navijackih emocija...kao i svuda u svijetu.aha naravno..pogotovo kad mi bez razloga psolije hemingwaya kod one pekare netko jebao majku ustasku..
doduse uskoro je lizao pod..to sam onako naveo za moj ceif:cerek:

Untouchable™
12.07.2008., 14:20
kakav legendarni odgovor:lol:..ovo je ko da se netko sa kurcem od 10cm ide prijetiti Teri Patrick da ce ju izjerbati da nece moci hodati:rofl:..

Meni je to zvučalo kao da komarac ide jebat slona pa mu veli "čuj stari, sad ću ti razvalit dupe", stoga nisam toliko obraćao pozornost na to što je napisao. :)

Tahvil-pasa
12.07.2008., 14:27
Hvala na razumjevanju. Btw. primjeti kako sam sebi nabacuješ "poturčenjaštvo" i "turcizam", pa se poslije nemoj ljutit na one koji udovaljavaju tvojim željama.

Samo govorim ono sto ti mislis o sebi i kako zudis da te se dozivljava.
Zar ti se nikako nemoze ugoditi?

Nije mi cilj uplašiti tebe, bitno je da ostali saznaju što se zbiva u Bosni, i kako se tu slažu kockice...

Svejedno me plasis.

Meni je to zvučalo kao da komarac ide jebat slona pa mu veli "čuj stari, sad ću ti razvalit dupe", stoga nisam toliko obraćao pozornost na to što je napisao.

Iz ovoga trebam shvatiti da imas dupe kao slon?

Zaista si unikatan.
Toliko pozitivnih svojstava u jednom covjeku.

Inkvizitor
12.07.2008., 14:28

:rofl::rofl:

Ili kad slon i pasha-miš idu preko mosta...i veli paša-miš..alaj gazimo sve se trese...:rofl:

Untouchable™
12.07.2008., 14:44
Samo govorim ono sto ti mislis o sebi i kako zudis da te se dozivljava.

Što ti čovječe uopće znaš o meni? :)

Zar ti se nikako nemoze ugoditi?

Ne trebaš meni ugađat niti na forumu niti na bilo koji način, to mi ništa ne znači. Pokušaj ugađat susjedu s kojim živiš u stvarnom životu, onom koji je jednakopravan s tobom na svakom polju.

Svejedno me plasis.

Onda je to samo tvoj problem. :)

Iz ovoga trebam shvatiti da imas dupe kao slon? Zaista si unikatan.
Toliko pozitivnih svojstava u jednom covjeku.

Poprilično sam pozitivna ličnost, ali volim da mi to kažu drugi jer "samospjeve" doživljam kao čovjekove mane. :)

posmatrač
12.07.2008., 14:53
No dobro, dosta prepucavanja ... hoćemo još malo o džamiji ili smo rekli sve što smo imali?

Dozvole za izgradnju bilo čega su u nadležnosti općine i jedan takav objekat se ne može graditi bez odobrenja općinskog vijeća, zato mislim da nema ništa od gradnje te Smajkićeve inat džamije a svu ovu priču treba gledati isključivo u kontekstu predstojećih izbora i nikako drugačije.

Untouchable™
12.07.2008., 15:05
No dobro, dosta prepucavanja ... hoćemo još malo o džamiji ili smo rekli sve što smo imali? :)

Huh... Mislim da sam rekao sve što sam imao, nemam ništa za dodat niti za oduzet. :) Džamija u Neumu bi trebala bit dio turističe ponude grada Neuma, no mislim da od toga nema ništa ukoliko se ona bude zamišljala i gradila na ovakav način kako su to neki zamisli. Prije svega, ako se uopće govori o nekom suživotu i toleranciji tomu treba i težit i to ne teorijom nego praksom, a pri tome treba izbjegavati i svaki oblik prisile jer kao što vidimo na ovom topicu na kojem je treći Newtonov zakon sasvim jasan, sila može probudit samo silu i nerazumjevanje i ništa drugo, a to je današnjoj BiH najmanje potrebno.

frane2110
12.07.2008., 16:35
No dobro, dosta prepucavanja ... hoćemo još malo o džamiji ili smo rekli sve što smo imali?

Dozvole za izgradnju bilo čega su u nadležnosti općine i jedan takav objekat se ne može graditi bez odobrenja općinskog vijeća, zato mislim da nema ništa od gradnje te Smajkićeve inat džamije a svu ovu priču treba gledati isključivo u kontekstu predstojećih izbora i nikako drugačije.

pametnome dosta :top:

Tahvil-pasa
12.07.2008., 17:14
Imaju Neumljani precih stvari nego da se bune protiv dzamije.

http://www.sarajevo-x.com/clanak/080708110

blacky1
12.07.2008., 17:29
Još i džamija u Neumu ?? da ne bi. Mi mislimo da to nije njihova zamisao ali odite malo po muslimanskim forumima pa ćete vidjeti kako im je naseljavanje čistih hrvatskih krajeva itekako na pameti. Mi se zavaravamo kad mislimo da nije tako, ali pogledajte do kuda su Hrvati stjerani poslije rata ? Pola teritorija je stavljeno pod zajedničke županije, a to je isto kao da su većinske muslimanske. Hrvati se uvijek mogu iseliti u Hrvatsku, a muslimani nemaju gdje pa im je bilo gdje u Bosni i Hrvatskoj dobro(slično kao i Srbi) Ko bi selio u Srbiju ? Šta ima tamo, pustoš i zatucanost. Uglavnom su Srbi i muslimani ti koji su se naseljavali na hrvatski etnički prostor, što je dovelo da 1991 hrvatska i bosna izgledaju onako neprirodnoetnički raspoređene. Vjerujte da je njima cilj naseljavanjem promijeniti etničku većinu gdje god stignu.

Untouchable™
12.07.2008., 17:54

Je, u pravu si. Prvo treba sredit ovo pa pravit džamiju, zapravo, prvo treba poslagat sve u Bosni kako treba, pa onda pravit džamiju. :mikrocerek:

Btw. jel mi možeš reć što to ima lošeg u ovoj slici koja je sa istog sajta, ako uzmemo u obzir kako si već rekao da Hrvati u BiH zastavu hrvatskog naroda mogu slobodno nosit i u Sarajevu? :D

http://www.sarajevo-x.com/media/images/vijesti/080708110.5_mn.jpg

Hroboatos
12.07.2008., 18:38
Još i džamija u Neumu ?? da ne bi. Mi mislimo da to nije njihova zamisao ali odite malo po muslimanskim forumima pa ćete vidjeti kako im je naseljavanje čistih hrvatskih krajeva itekako na pameti. Mi se zavaravamo kad mislimo da nije tako, ali pogledajte do kuda su Hrvati stjerani poslije rata ? Pola teritorija je stavljeno pod zajedničke županije, a to je isto kao da su većinske muslimanske. Hrvati se uvijek mogu iseliti u Hrvatsku, a muslimani nemaju gdje pa im je bilo gdje u Bosni i Hrvatskoj dobro(slično kao i Srbi) Ko bi selio u Srbiju ? Šta ima tamo, pustoš i zatucanost. Uglavnom su Srbi i muslimani ti koji su se naseljavali na hrvatski etnički prostor, što je dovelo da 1991 hrvatska i bosna izgledaju onako neprirodnoetnički raspoređene. Vjerujte da je njima cilj naseljavanjem promijeniti etničku većinu gdje god stignu.

Pa red je da se to mijenja. Hrvata je 1700 bil ostalo oko 25-40.000 u ondašnjoj Bh, pa smo se oporavili.

Realno, moramo dobiti oko 20% BH, jer bi sve ostalo bilo priznanje čišćenja. Otkad postoje suvisli popisi, stvari stoje obako

Srbi između 33% i 44%

Muslimani između 31% i 46%

Hrvati između 17% i 23%.

Pa uzmite prosjek i gotovo.

rasko
12.07.2008., 18:42
Otkad postoje suvisli popisi, stvari stoje obako

Srbi između 33% i 44%

Muslimani između 31% i 46%

Hrvati između 17% i 23%.

Pa uzmite prosjek i gotovo.

Nije tačno. Pravoslavni Srbi su bili većina sve do popisa 1971. godine, uključujući i austrijske popise.

Dragan1986.
12.07.2008., 19:43
Je, u pravu si. Prvo treba sredit ovo pa pravit džamiju, zapravo, prvo treba poslagat sve u Bosni kako treba, pa onda pravit džamiju. :mikrocerek:

Btw. jel mi možeš reć što to ima lošeg u ovoj slici koja je sa istog sajta, ako uzmemo u obzir kako si već rekao da Hrvati u BiH zastavu hrvatskog naroda mogu slobodno nosit i u Sarajevu? :D

http://www.sarajevo-x.com/media/images/vijesti/080708110.5_mn.jpg

Od kada je to sahovnica zastav Hrvatskog naroda? Jesu li to ljudi iz Brabanto Nizozemskoh Hrvati? Sahovnica je vec 1000 godina znak katolicanstva a Hrvatu su je prisvojili zato sto je se njihov identitet vezao za odbranu katolicanstva u vrijeme Turskih osvajanja.

Untouchable™
12.07.2008., 19:54
Od kada je to sahovnica zastav Hrvatskog naroda? Jesu li to ljudi iz Brabanto Nizozemskoh Hrvati? Sahovnica je vec 1000 godina znak katolicanstva a Hrvatu su je prisvojili zato sto je se njihov identitet vezao za odbranu katolicanstva u vrijeme Turskih osvajanja.

Frend, nisi skužio o čemu se radi. :) Tip je baš u ovom topicu istakao kako Hrvati u Sarajevu mogu ostvariti sva svoja prava uključujući i isticanje nacionalnih i vjerskih simbola što je netačno, pa sam ga pitao nakon njegove konstantacije...

"Imaju Neumljani precih stvari nego da se bune protiv dzamije"

...uzimajući u obzir da je upravo on poslao link na kojem se između ostalog našla i šahovnica, što uopće ima loše u njoj i zašto bi se trebala naći na "bad listi" ako je već rekao kako se na isticanje zastave hrvatskog naroda u Sarajevu gleda kao na nešto sasvim normalno.

Pojednostavljeno rečeno, tip laže za trojicu.

Dragan1986.
12.07.2008., 20:00
Frend, nisi skužio o čemu se radi. :) Tip je baš u ovom topicu istakao kako Hrvati u Sarajevu mogu ostvariti sva svoja prava uključujući i isticanje nacionalnih i vjerskih simbola što je netačno, pa sam ga pitao nakon njegove konstantacije...

"Imaju Neumljani precih stvari nego da se bune protiv dzamije"

...uzimajući u obzir da je upravo on poslao link na kojem se između ostalog našla i šahovnica, što uopće ima loše u njoj i zašto bi se trebala naći na "bad listi" ako je već rekao kako se na isticanje zastave hrvatskog naroda u Sarajevu gleda kao na nešto sasvim normalno.

Pojednostavljeno rečeno, tip laže za trojicu.

Pa gleda se na isticanju Hrvatskih zastava poprilicno normalno. Stvar je u tome sto je svaka zastava u Bosni umjesto Bosanske provokacija. To je isto kao zastava Srpska u Hrvatskoj. Neka su oni Hrvati i to sve hajde ali oni su i Bosanci.

Ovaj Tahvil Beg je inace poznat po svome spamanju. Mislim da je Sandzaklija ili da je dozivio grozne stvari u Istocnoj Bosni ili u ratu sa Hrvatima pa se ovako ponasa. On je Musliman ali ne Bosnjak i to reba biti jasno svakome ko ulazi u neku raspravu sa njim. On defintivno ne predstavlja Bosnjake na ovom forumu. :)

Untouchable™
12.07.2008., 20:10
Pa gleda se na isticanju Hrvatskih zastava poprilicno normalno. Stvar je u tome sto je svaka zastava u Bosni umjesto Bosanske provokacija. To je isto kao zastava Srpska u Hrvatskoj. Neka su oni Hrvati i to sve hajde ali oni su i Bosanci.

Nemam ja ništa protiv toga da Hrvati u BiH pored svog hrvatstva budu Bosanci i Hercegovci jer oni to i jesu. BiH je i njihova država, država mog naroda s kojim sam rastavljen zahvaljujući ratu, ali želim istaći jedno. Uvijek sam bio protiv onih koji ih žele operirat od hrvatstva i imam namjeru takav bit i u budućnosti, jer sve dok oni sami žele biti Hrvati, nitko im to pravo ne može i ne smije oduzimati.

Ovaj Tahvil Beg je inace poznat po svome spamanju.

Je, to sam i ja skužio. :)

Mislim da je Sandzaklija ili da je dozivio grozne stvari u Istocnoj Bosni ili u ratu sa Hrvatima pa se ovako ponasa. On je Musliman ali ne Bosnjak i to reba biti jasno svakome ko ulazi u neku raspravu sa njim. On defintivno ne predstavlja Bosnjake na ovom forumu. :)

Sudeći po ovome što piše, i ja bih smio stavit 100$ da nije Bošnjak. Što ga onda uopće zanimaju Hrvati u BiH za koje je gost, i džamija u Neumu, ne kužim?

Easternborder II
12.07.2008., 21:56

Ovaj Tahvil Beg je inace poznat po svome spamanju. Mislim da je Sandzaklija ili da je dozivio grozne stvari u Istocnoj Bosni ili u ratu sa Hrvatima pa se ovako ponasa. On je Musliman ali ne Bosnjak i to reba biti jasno svakome ko ulazi u neku raspravu sa njim. On defintivno ne predstavlja Bosnjake na ovom forumu. :)

Ili si kirurški odstranio mozak ili nas zajebavaš.. To što kažeš da bi svaki Hrvat u BIH trebao biti Bosanac je idiotizam,jer isključuje Hercegovce, nadalje ja bi isto htio da Hrvati počnu doživljavati sebe državljanima BIH ali moj Dragane to danas nije tako... Razumiješ , danas su Hrvati u BIH još uvijek samo Hrvati bez osječaja pripadnosti državi BIH, zbog toga što tu državu djele sa druga dva naroda , a teško Hrvat iz Ljubuškog može tražiti zajednički identitet sa muslimanom iz Foče. Upravo zato je najbolje rješenje svako u svoj kanton, ali cjelovita BIH koju njeni stanovnici poštuju. Nemoj biti autističan, sagledaj situaciju realno.

Dragan1986.
12.07.2008., 22:40
Ili si kirurški odstranio mozak ili nas zajebavaš.. To što kažeš da bi svaki Hrvat u BIH trebao biti Bosanac je idiotizam,jer isključuje Hercegovce, nadalje ja bi isto htio da Hrvati počnu doživljavati sebe državljanima BIH ali moj Dragane to danas nije tako... Razumiješ , danas su Hrvati u BIH još uvijek samo Hrvati bez osječaja pripadnosti državi BIH, zbog toga što tu državu djele sa druga dva naroda , a teško Hrvat iz Ljubuškog može tražiti zajednički identitet sa muslimanom iz Foče. Upravo zato je najbolje rješenje svako u svoj kanton, ali cjelovita BIH koju njeni stanovnici poštuju. Nemoj biti autističan, sagledaj situaciju realno.

Najlakse je nekoga na taj nacin diskvalifikovati sto ces reci da je autistican ili nezreo itd. Znam ja itekako o cemu pricam i cvrsto stojim iza toga. Bosnjaci i Hrvati iz srednje Bosne su jedan narod. Ljudi iz Istocne Bosne su nesto drugo isto kao Sandzaklije. Oni nemaju neke nacionalne svijesti. Hrvat iz Ljubuskog ce uvijek biti Hrvat i u to nema sumnje isto kao sto ce Bosnjak iz Foce, Srebrenice uvijek biti Musliman. Nikakvi Bosanci oni nisu. Ti zaboravljas jednu stvar i nasjedas na ove gluposti sto ti tvoja "braca" Hrvati proturaju. Shvati vec jednom da si i ti kao i ja za njih samo jedan glupi Bosanac. Ono sto ti zaboravljas je to da je Bosna postala banovina negdje oko 950. godine a prestala je biti kraljevina 1531. ako se ne varam. To je nesto na sto bi ti i ja trebali biti vrlo ponosni. Zasto da budemo nesto drugo od onoga sto jesmo? Ja ne razumijem. Umjesto da se svi skupa stanemo na kraj ovim Muslimanima, Balijama, Velikim Hrvatima, Ustasama, Handzovcima i da sirimo Bosanstvo mi se samo vrtimo u krug.

Easternborder II
12.07.2008., 22:52
Najlakse je nekoga na taj nacin diskvalifikovati sto ces reci da je autistican ili nezreo itd. Znam ja itekako o cemu pricam i cvrsto stojim iza toga. Bosnjaci i Hrvati iz srednje Bosne su jedan narod. Ljudi iz Istocne Bosne su nesto drugo isto kao Sandzaklije. Oni nemaju neke nacionalne svijesti. Hrvat iz Ljubuskog ce uvijek biti Hrvat i u to nema sumnje isto kao sto ce Bosnjak iz Foce, Srebrenice uvijek biti Musliman. Nikakvi Bosanci oni nisu. Ti zaboravljas jednu stvar i nasjedas na ove gluposti sto ti tvoja "braca" Hrvati proturaju. Shvati vec jednom da si i ti kao i ja za njih samo jedan glupi Bosanac. Ono sto ti zaboravljas je to da je Bosna postala banovina negdje oko 950. godine a prestala je biti kraljevina 1531. ako se ne varam. To je nesto na sto bi ti i ja trebali biti vrlo ponosni. Zasto da budemo nesto drugo od onoga sto jesmo? Ja ne razumijem. Umjesto da se svi skupa stanemo na kraj ovim Muslimanima, Balijama, Velikim Hrvatima, Ustasama, Handzovcima i da sirimo Bosanstvo mi se samo vrtimo u krug.

Nije potrebno širiti Bosanstvo jer se nemože proširiti na one koji nisu iz BIH, ponovno samo za tebe: Hrvati iz Bosne su i Hrvati i Bosanci, Hrvati iz hercegovine su i Hrvati i Hercegovci ali da bi netko za sebe rekao da je Bosanac i hercegovac mora stvarno biti idiot.

Reci kako če Hrvat iz Hercegovine postat Bosanac ?? Objasni.

Dragan1986.
12.07.2008., 22:57
Nije potrebno širiti Bosanstvo jer se nemože proširiti na one koji nisu iz BIH, ponovno samo za tebe: Hrvati iz Bosne su i Hrvati i Bosanci, Hrvati iz hercegovine su i Hrvati i Hercegovci ali da bi netko za sebe rekao da je Bosanac i hercegovac mora stvarno biti idiot.

Reci kako če Hrvat iz Hercegovine postat Bosanac ?? Objasni.

Ma ocigledno da se igramo gluhih telefona. De ti meni daj odgovor na sledece pitanje: Da li je se u Bosni prije Osmanske vladavine razvio zaseban etnos / narod ili nije? :)

Easternborder II
12.07.2008., 23:13
Ma ocigledno da se igramo gluhih telefona. De ti meni daj odgovor na sledece pitanje: Da li je se u Bosni prije Osmanske vladavine razvio zaseban etnos / narod ili nije? :)

Jest, Hrvati Bosanskog Kraljevstva:)

sad ti meni reci kako da Hrvat iz hercegovine bude Bošnjak ili Bosanac, važi i za muslimane?

CondoR
12.07.2008., 23:14

Da nam prezentiraš koji dokument, u kojem se spominju Hrvati !

Easternborder II
12.07.2008., 23:16
Da nam prezentiraš koji dokument, u kojem se spominju Hrvati !

Da nam prezentiraš dokument u kojem se spominje bilo tko .

Dragan1986.
12.07.2008., 23:24

sad ti meni reci kako da Hrvat iz hercegovine bude Bošnjak ili Bosanac, važi i za muslimane?

A kako su bili Hrvati kad mozemo naci u raznim zapisima franjevaca (od kojih se vecina cuva u Fojnici, Veneciji, Rimu i Kraljevoj sutjesci kako su se franjevci suprostavljali Hrvatizaciji Bosnjana. Sta su ti fratari onda pisali?

Zasto se u svim poveljama pravi razlika izmedu Hrvata i Bosnjana? Zasto Bosanski kraljevi to rade? Zasto ja nisam mogao naci niti jednu ozbiljnu knjigu a proctao sam ih dosta, ukljucujuci i rad najpoznatijeg Hrvatskog istoricara srednjeg vijeka Nade Klaic, u kojoj se spominju Hrvati kao stanovnici Bosne? Hrvati se uvijek spominju kao poseban narod u Bosni koji su dolazili iz Dubrovnika i drugih dijelova dalmacije pogotovo u Visoko i iskopavali rudu. Zasto se u tim svim knjigama oni nazvaju Hrvatima a ovi drugi Bosnjanima ako su oni svi bili Hrvati? Zasto zasto zasto?

CondoR
12.07.2008., 23:26
Da nam prezentiraš dokument u kojem se spominje bilo tko .

Dobri Bošnjani se često spominju.

Dragan1986.
13.07.2008., 00:54
Dobri Bošnjani se često spominju.

Mislim da je ovo vrlo objektivna knjiga. Napisao je je Noel Malcolm. Za svakoga koji zele da saznaju nesto o srednovijekovnoj Bosni imate ovdje:

http://www.camo.ch/povijestbih.htm

CondoR
13.07.2008., 00:55
Mislim da je ovo vrlo objektivna knjiga. Napisao je je Noel Malcolm. Za svakoga koji zele da saznaju nesto o srednovijekovnoj Bosni imate ovdje:

http://www.camo.ch/povijestbih.htm

:top:

Slažem se.

Čitao sam nešto, sa tog linka.

Dragan1986.
13.07.2008., 00:56

Slažem se.

Čitao sam nešto, sa tog linka.

I ja isto. :top:

Gospar
13.07.2008., 03:38
Najjača rečenica iz priloženog texta:

" Neum nas je ove godine, ničim izazvan, dočekao grafitima dobrodošlice, mira, ljubavi i suživota koje otvorenog srca poziva turiste da dođu u jedan od bezbroj turističkih oaza koji nudi BiH, zemlja sa dugom i bogatom pomorskom i turističkom tradicijom, o čemu svjedoče priložene fotografije. "
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Bosanci su uvijek imali smisla za humor. Je li ovo pis'o ko iz Nadrealista ? :rofl:

Dragan1986.
13.07.2008., 05:03
Najjača rečenica iz priloženog texta:

" Neum nas je ove godine, ničim izazvan, dočekao grafitima dobrodošlice, mira, ljubavi i suživota koje otvorenog srca poziva turiste da dođu u jedan od bezbroj turističkih oaza koji nudi BiH, zemlja sa dugom i bogatom pomorskom i turističkom tradicijom, o čemu svjedoče priložene fotografije. "
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Bosanci su uvijek imali smisla za humor. Je li ovo pis'o ko iz Nadrealista ? :rofl:

Tahvil-pasa
13.07.2008., 06:13

Pa Dragane patrioto zar nije, kako ti svojevremeno rece, BiH umrla poslije one utakmice?

Zar nisi vec jednom hrakno na nju?
Zar nisi vec nasao nove prijatelje?

Sta imas uopste protiv Bosnjaka Sandzaka?
To su Bosnjaci i moji sunarodnjaci.
A Tahvil-pasa je Bosnjak i musliman.
Iz Hercegovine junacke i Sehera mjesta divnog.

Dragan1986.
13.07.2008., 06:45
Pa Dragane patrioto zar nije, kako ti svojevremeno rece, BiH umrla poslije one utakmice?

Zar nisi vec jednom hrakno na nju?
Zar nisi vec nasao nove prijatelje?

Sta imas uopste protiv Bosnjaka Sandzaka?
To su Bosnjaci i moji sunarodnjaci.
A Tahvil-pasa je Bosnjak i musliman.
Iz Hercegovine junacke i Sehera mjesta divnog.

Ta moja reakcija o "umrloj BiH" mozes shvatiti kao neku imuplsivnu reakciju. BiH ce umrijeti sigurno ako Amerikanci od nje dignu ruke to je valjda i tebi jasno? Zasto ce umrijeti? Zato sto u njoj nazalost imamo malo vise Tahvil Pasa citaj Muslimana (veliko M) od Bosnjaka. U Bosni mi nemamo ni 5% Bosnjaka. Mozes ti reci da si Bosnjak ali ti se deinitivno ne identifikujes sa onim sto se zove Bosnjastvo ali ces uvijek ponosno reci da si Bosnjak iako pojma nemas sta to znaci. Upravo ta cinjenica sto imamo silne Bosnjake koji su ustvari Muslimani i nacionalno ne osvijeceni a koji bi trebali fungirati kao neka kicma Bosanske drzave sa jasnim nacionalnim ciljevima koja se kroz to Bosanstvo i nacionalnu svijest odupira Hrvatskom i Srpskom nacionalizmu mi u Bosni imamo Muslimane koji za sebe reda radi kazu da su Bosnjaci zato sto im je to neko rekao. To je nazalost jedna velika istina i tu istinu mi ljudi poput tebe sa vremena na vrijeme potvrdavaju taman. :top:

Tahvil-pasa
13.07.2008., 07:05
Ta moja reakcija o "umrloj BiH" mozes shvatiti kao neku imuplsivnu reakciju. BiH ce umrijeti sigurno ako Amerikanci od nje dignu ruke to je valjda i tebi jasno? Zasto ce umrijeti? Zato sto u njoj nazalost imamo malo vise Tahvil Pasa citaj Muslimana (veliko M) od Bosnjaka. U Bosni mi nemamo ni 5% Bosnjaka. Mozes ti reci da si Bosnjak ali ti se deinitivno ne identifikujes sa onim sto se zove Bosnjastvo ali ces uvijek ponosno reci da si Bosnjak iako pojma nemas sta to znaci. Upravo ta cinjenica sto imamo silne Bosnjake koji su ustvari Muslimani i nacionalno ne osvijeceni a koji bi trebali fungirati kao neka kicma Bosanske drzave sa jasnim nacionalnim ciljevima koja se kroz to Bosanstvo i nacionalnu svijest odupira Hrvatskom i Srpskom nacionalizmu mi u Bosni imamo Muslimane koji za sebe reda radi kazu da su Bosnjaci zato sto im je to neko rekao. To je nazalost jedna velika istina i tu istinu mi ljudi poput tebe sa vremena na vrijeme potvrdavaju taman. :top:

Dragane patrioto ti o Bosnjacima ili Bosnjastvu neznas apsolutno nista.
Jer da znas, Dragane patrioto, nebi pricao to sto pricas, nebi pljuckao po Bosnjacima Sandzaka, nebi trazio prijatelja u onima koji te preziru, nebi hraknuo na svoju domovinu radi utakmice na forumu prepunom onih koji je mrze.
Dragane patrioto sa Srbima i Hrvatima kao razlicitim narodima ja nemam nikakvih problema ili zabluda nego ga imaju neki drugi kojima jos nije doslo iz guzice u glavu, oni koji neznaju ko su i sta su Bosnjaci ili oni koji su suvise mladi i suvise daleko od BiH da znaju sta pricaju.
Dragane patrioto ja ZNAM odakle ti takva razmisljanja, znam gdje si ih na internetu posisao i znam koliko su glupa i koliko sa Bosnjastvom i duhom Bosne veze nemaju.
Ali, Dragane patrioto, ja znam da te takva razmisljanja ne mogu savladati ukoliko to ti ne zelis i da si u osnovi samo pokazao svoje prave boje.
Ono sto zaista mislimo je uvijek blizu povrsine i cudno je na kakvim se sitnicama pokaze.

Birao sam rijeci, o Dragane patrioto, posto si me u jednu ruku obradovao jer si zivi dokaz i jer smatram da jos ima nade za tebe radi tvojih godina.

FIDEKTER
13.07.2008., 07:17

Jel' ovo pocelo regrutovanje bojovnika za put u izrael...

Tahvil-pasa
13.07.2008., 07:21

Sekundarna luka polaska.

Dragan1986.
13.07.2008., 07:30
Dragane patrioto ti o Bosnjacima ili Bosnjastvu neznas apsolutno nista.
Jer da znas, Dragane patrioto, nebi pricao to sto pricas, nebi pljuckao po Bosnjacima Sandzaka, nebi trazio prijatelja u onima koji te preziru, nebi hraknuo na svoju domovinu radi utakmice na forumu prepunom onih koji je mrze.
Dragane patrioto sa Srbima i Hrvatima kao razlicitim narodima ja nemam nikakvih problema ili zabluda nego ga imaju neki drugi kojima jos nije doslo iz guzice u glavu, oni koji neznaju ko su i sta su Bosnjaci ili oni koji su suvise mladi i suvise daleko od BiH da znaju sta pricaju.
Dragane patrioto ja ZNAM odakle ti takva razmisljanja, znam gdje si ih na internetu posisao i znam koliko su glupa i koliko sa Bosnjastvom i duhom Bosne veze nemaju.
Ali, Dragane patrioto, ja znam da te takva razmisljanja ne mogu savladati ukoliko to ti ne zelis i da si u osnovi samo pokazao svoje prave boje.
Ono sto zaista mislimo je uvijek blizu povrsine i cudno je na kakvim se sitnicama pokaze.

Birao sam rijeci, o Dragane patrioto, posto si me u jednu ruku obradovao jer si zivi dokaz i jer smatram da jos ima nade za tebe radi tvojih godina.

Bog me ubio ako ja znam sta si ti ovdje mislio? :) Je li ovo komentar u obliku ajeta iz Kurana ili ipak vise lici na Bibliju? Mozda je do mene,mozda sam stvarno glup pa neshvacam ove malo komplikovaije postove, ali mogao si dati valjda malo kvalitetniji odgovor?

Ono sto ti ja pricam nije nikakva mrznja prema Bosni vec ce prije biti da je to iz neke ljubavi,razocaranosti prema Bosni. U pravu si ti u Bosni postoji Bosanski duh ili kultura ali ne i nacija. Mi to ni u ludilu nismo. Ne zato sto nam drugi to ne dozvoljavaju, mi sada imamo taj izbor. Mi nismo nacija u pravom smislu te rijeci.

Kako moze jedan Sandzaklija da bude Bosnjak mozes li mi to objasniti? Zar nije tacno da je Sandzak usao u sastav kraljevine Bosne kao "Srpska zemlja""? Zar se nisu ti ljudi nazivali Srbima do dolaska Turaka? Zar ne kaze kralj Tvrtko da je postao Vladar Srba kada dobiva kontrolu nad Sandzakom?

Vidis ja nemam nista protiv toga da se oni nazivaju Bosnjacima ali mora im biti jasno da je ponizenje izaci za grbom kotromanica na ulicu i vikati:"Turkeye" ili "Bit ce Zagreb Turska Mahala". Pa sta ako ce biti Turska mahala? Kakvu korist Bosna ima od toga? Isto kao sto se trebaju sve te Sandzaklije nacionalno osvijestiti i asimilirati totalno u Bosnjake kada vec zele tako se trebaju i svi Tahvil Pase koji su Bosnjaci= Muslimani postati nacionalno svjesni Bosnjaci a ne balije, turci itd. Dok god se to nedesi Bosna ce biti laka meta i Bosnjaci ce se okrecati onako kako vjetar puse kao sto je se desavalo do sada. Djeca moraju od malih nogu uciti da su Bosnjaci na prvom mjestu i da je to nesto sveto a sve ostalo je podredeno tome.

Tahvil-pasa
13.07.2008., 07:36
Bog me ubio ako ja znam sta si ti ovdje mislio? :) Je li ovo komentar u obliku ajeta iz Kurana ili ipak vise lici na Bibliju? Mozda je do mene,mozda sam stvarno glup pa neshvacam ove malo komplikovaije postove, ali mogao si dati valjda malo kvalitetniji odgovor?

Ono sto ti ja pricam nije nikakva mrznja prema Bosni vec ce prije biti da je to iz neke ljubavi,razocaranosti prema Bosni. U pravu si ti u Bosni postoji Bosanski duh ili kultura ali ne i nacija. Mi to ni u ludilu nismo. Ne zato sto nam drugi to ne dozvoljavaju, mi sada imamo taj izbor. Mi nismo nacija u pravom smislu te rijeci.

Kako moze jedan Sandzaklija da bude Bosnjak mozes li mi to objasniti? Zar nije tacno da je Sandzak usao u sastav kraljevine Bosne kao "Srpska zemlja""? Zar se nisu ti ljudi nazivali Srbima do dolaska Turaka? Zar ne kaze kralj Tvrtko da je postao Vladar Srba kada dobiva kontrolu nad Sandzakom?

Vidis ja nemam nista protiv toga da se oni nazivaju Bosnjacima ali mora im biti jasno da je ponizenje izaci za grbom kotromanica na ulicu i vikati:"Turkeye" ili "Bit ce Zagreb Turska Mahala". Pa sta ako ce biti Turska mahala? Kakvu korist Bosna ima od toga? Isto kao sto se trebaju sve te Sandzaklije nacionalno osvijestiti i asimilirati totalno u Bosnjake kada vec zele tako se trebaju i svi Tahvil Pase koji su Bosnjaci= Muslimani postati nacionalno svjesni Bosnjaci a ne balije, turci itd. Dok god se to nedesi Bosna ce biti laka meta i Bosnjaci ce se okrecati onako kako vjetar puse kao sto je se desavalo do sada. Djeca moraju od malih nogu uciti da su Bosnjaci na prvom mjestu i da je to nesto sveto a sve ostalo je podredeno tome.

Upravo takav odgovor sam i ocekivao Dragane.

Kao sto rekoh...kad tad ono sto zaista cuci u nama prodre na povrsinu.

Pravi patriotizam i razmisljanje u duhu BiH.Nema sta.

Dragan1986.
13.07.2008., 07:39
Upravo takav odgovor sam i ocekivao Dragane.

Kao sto rekoh...kad tad ono sto zaista cuci u nama prodre na povrsinu.

Pravi patriotizam i razmisljanje u duhu BiH.Nema sta.

Jednog dana ces vidijeti da sam bio u pravu Tahvil Beze ali tada ce mozda vec biti kasno. :)

FIDEKTER
13.07.2008., 07:42

Sekundarna luka polaska.

Vidiš belaja... Ako naprave pelješki most neće nosač aviona moći uploviti u Neum...

brezovka
13.07.2008., 07:50
Hrvati u Bosni i Hercegovini su moj križ i Kristove suze, i ja ću to s ponosom nosit na leđima.

Ovo moram izdvojiti...prekrasno je.:)

Tahvil-pasa
13.07.2008., 07:54
Vidiš belaja... Ako naprave pelješki most neće nosač aviona moći uploviti u Neum...

Trebalo bi skrenuti pozornost Alternativnoj vladi HB na ovo.
Ta kako ce slati pojacanja krizara i materijala u krizarske drzave u Palestini ako ih ovaj most bude blokirao?
Citav sveti poduhvat bio mogao propasti.
To se ne smije dozvoliti.

FIDEKTER
13.07.2008., 08:01
Trebalo bi skrenuti pozornost Alternativnoj vladi HB na ovo.
Ta kako ce slati pojacanja krizara i materijala u krizarske drzave u Palestini ako ih ovaj most bude blokirao?
Citav sveti poduhvat bio mogao propasti.
To se ne smije dozvoliti.

Deder učini nešto, ti si "dobar" sa vladom u sjeni... Taj koridor je od vitalnog nacionalnog interesa... Znaš ti kako će tu šverc da procvjeta? Čovječe biće export import svašta...

Untouchable™
13.07.2008., 08:02
Ovo moram izdvojiti...prekrasno je.:)

Hvala. :)

Dragan1986.
13.07.2008., 08:04
Hvala. :)

Ti bi sigurno bio dobar sa nasim Tahvil Begom. I on ti je romantican tip... :D

Inkvizitor
13.07.2008., 09:31
jel to nečestiti i nečisti pasha postira linkove sa komunistićkog xsarajevo foruma đe on ne ide i đe baniraju cijele domene zbog jedne hrvatske zastave u avataru.

na to je inaće paša popizdio i zaklinjo se da više neće pisati na ovoj hrvatskoj verziji serbiancafea..zakleo se dinom i Alahom, da se jednom zajebo i nikad više...:lol::lol:

Dragan1986.
13.07.2008., 09:36
jel to nečestiti i nečisti pasha postira linkove sa komunistićkog xsarajevo foruma đe on ne ide i đe baniraju cijele domene zbog jedne hrvatske zastave u avataru.

na to je inaće paša popizdio i zaklinjo se da više neće pisati na ovoj hrvatskoj verziji serbiancafea..zakleo se dinom i Alahom, da se jednom zajebo i nikad više...:lol::lol:

Sarajevo-x komunjarski forum? :D

Eh svasta i to cujem prvi put. :)

bez_respekta
13.07.2008., 09:41
Dzamija u Neumu?

Zasto ne. :)

Dragan1986.
13.07.2008., 09:59
Dzamija u Neumu?

Zasto ne. :)

Za tu dzamiju u neumu mozemo napraviti fabriku u srebrenici i zaposliti ljude. :)

Ali ne vazno je da se grade dzamije i crkve, da se pokaze cije je sta. :top:

bez_respekta
13.07.2008., 11:05
Za tu dzamiju u neumu mozemo napraviti fabriku u srebrenici i zaposliti ljude. :)

Ali ne vazno je da se grade dzamije i crkve, da se pokaze cije je sta. :top:

Kakve veze ima dzamija i fabrika? :)

Dzamije se grade od dobrovoljnih priloga i to nema nikakve veze sa gradnjom fabrika. Ti ako hoces da gradis fabriku u Srebrenici li bilo gdje to mozes i uraditi. :) Niko nikoga ne tjera da daje pare ni za dzamiju ni za fabriku ni za bilo sta drugo. Svak vlada svojim dzepom.

Isto tako ako neko drugi hoce da daje pare za izgradnju dzamije. To je njegova odluka i kakve ti imas veze s tim?

I na kraju sto vise dzamija to naprednija i slobodnija BIH. :top: :)

Inkvizitor
13.07.2008., 11:15
Kakve veze ima dzamija i fabrika? :)

Dzamije se grade od dobrovoljnih priloga i:)

Čijih dobrovoljnih priloga, Kralja Fahda..

Tahvil-pasa
13.07.2008., 11:18

http://extraball.sunsite.dk/behave/stfu.jpg

patriot
13.07.2008., 11:28

zanimljivo kako ti bojovnici nisu smetali pri branjenju posavine i hercegovine..ili kasnije priakcijaam zima 94,juzni pozez,maestral i ljeto 95..stas,pomozi sirotu na svoju sramotu

bez_respekta
13.07.2008., 11:29
Čijih dobrovoljnih priloga, Kralja Fahda..

I? Sta ti ims s tim?

Kao sto rekoh, svako je slobodan da radi sta hoce sa svojim parama. :)

Medutim, 99% dzamija je obnovljeno ili se pravi od dobrovoljnih priloga Bosnjaka. Ovo ti govorim iz prve ruke. Sadaka i donacija je jedan od stubova muslimana i to je kao neka svakodnevna navika.

http://de.youtube.com/watch?v=gwnVdIbO3Q8&feature=related

Inkvizitor
13.07.2008., 11:31
I? Sta ti ims s tim?

Medutim, 99% dzamija je obnovljeno ili se pravi od dobrovoljnih priloga Bosnjaka. Ovo ti govorim iz prve ruke. Sadaka i donacija je jedan od stubova muslimana i to je kao neka svakodnevna navika.

http://de.youtube.com/watch?v=gwnVdIbO3Q8&feature=related

Nemam ništa s tim, samo kažem.

Nego kad demografski poklapate Neum. Prije rušenja RS ili to ostavljate za kraj.

nama bi npr. pasalo poslije, kad srušite RS..:zubo:

jer bez toga nema ni džamije, nema ko..kapiraš..

Untouchable™
13.07.2008., 11:35
Ti bi sigurno bio dobar sa nasim Tahvil Begom. I on ti je romantican tip... :D

E nemoj me poredit sa sandžačkim Njegošem, molim te. :)

Untouchable™
13.07.2008., 11:38

Seksi. Samo što trebaš još skužit da nitko nema pravo radit sa svojim parama ono što hoće mimo volje drugih, konstitutivnih naroda.

Medutim, 99% dzamija je obnovljeno ili se pravi od dobrovoljnih priloga Bosnjaka.

Jel ima ovdje barem jedan jedini Bošnjak, koji može napisat barem jednu jedinu rečenicu, a da u njoj ima barem 20% istine?

Ovo ti govorim iz prve ruke.

Da se primjetit.

Tahvil-pasa
13.07.2008., 11:38
E nemoj me poredit sa sandžačkim Njegošem, molim te. :)

Ma nek ste se meni vas dvojica nasli.
Slicni umovi i naravi se uvijek prepoznaju.

Untouchable™
13.07.2008., 11:40
Prije rušenja RS ili to ostavljate za kraj.

"Ostavljaju za kraj".

Tahvil-pasa
13.07.2008., 11:41
Seksi. Samo što trebaš još skužit da nitko nema pravo radit sa svojim parama ono što hoće mimo volje drugih, konstitutivnih naroda.

Siroti Saudijci.
Moramo im objasniti da moraju pitati Hrvata na sluzbenom putu kako ce da trose pare u BiH...i na koga.

bez_respekta
13.07.2008., 11:41
Nemam ništa s tim, samo kažem.

Nego kad demografski poklapate Neum. Prije rušenja RS ili to ostavljate za kraj.

jer bez toga nema ni džamije, nema ko..kapiraš..

Nemas nista s tim ali ipak nesto pametujes? :)

No pustimo sad to...sta bi od one tvoje rijeci da ces napustiti forum nakon one tvoje blamaze na temi "kako duskaju Bosnjaci"?

Untouchable™
13.07.2008., 11:42
Ma nek ste se meni vas dvojica nasli.
Slicni umovi i naravi se uvijek prepoznaju.

Ajd nek nisam samo tebi sličan. :)

Untouchable™
13.07.2008., 11:48
Siroti Saudijci.
Moramo im objasniti da moraju pitati Hrvata na sluzbenom putu kako ce da trose pare u BiH...i na koga.

Je, ja sam Hrvat na službenom putu koji nije dozvolio da bošnjačka elita preko općinskih moćnika obespravi moju porodicu na imovinu koju imaju u BiH nakog čega je imala namjeru tu imovinu raspodjelit lažnim RVI kojih je u FBiH na bošnjačkoj strani sve više i više.

Ovo gore što si napisao, dovoljna je potvrda mojim tvrdnjama da je ogroman broj džamija u BiH financirala Saudijska Arabija, stoga će ti se Hrvat na službenom putu uvijek miješat u tvoje košmarne snove koje pokušavaš naturit drugima.

Untouchable™
13.07.2008., 11:50

Eto koliko vrijedi njegova riječ, molitva i obećanje.

Untouchable™
13.07.2008., 11:52
No pustimo sad to...sta bi od one tvoje rijeci da ces napustiti forum nakon one tvoje blamaze na temi "kako duskaju Bosnjaci"?

Ako ovako tjeraš Hrvate sa foruma na kojem su domaćini, mogu si samo mislit što radiš od onih u BiH koji to vjerojatno nisu.

Sapienti sat..

Tahvil-pasa
13.07.2008., 11:56
Je, ja sam Hrvat na službenom putu koji nije dozvolio da bošnjačka elita preko općinskih moćnika obespravi moju porodicu na imovinu koju imaju u BiH nakog čega je imala namjeru tu imovinu raspodjelit lažnim RVI kojih je u FBiH na bošnjačkoj strani sve više i više.

Ovo gore što si napisao, dovoljna je potvrda mojim tvrdnjama da je ogroman broj džamija u BiH financirala Saudijska Arabija, stoga će ti se Hrvat na službenom putu uvijek miješat u tvoje košmarne snove koje pokušavaš naturit drugima.

Rekoh ja da si ti Hrvatski Vitez par exelance.Cak stovise...krizar.
Cvrste ruke al' osjetljive duse.

Dzamije se obnavljaju i grade od priloga vjernika i prihoda IZ a nekad donaciju priloze i nasa braca muslimani iz ostalih dijelova svijeta.
Ni jedni ni drugi sigurno nece tebi strancu polagati racun.

Eto koliko vrijedi njegova riječ, molitva i obećanje.

Prestali ti smetati moje zanimanje i lokacija vidim.
Hajde fino.
Znak napretka.

bez_respekta
13.07.2008., 11:56
Ako ovako tjeraš Hrvate sa foruma na kojem su domaćini, mogu si samo mislit što radiš od onih u BiH koji to vjerojatno nisu.

Sapienti sat..

Ne tjeram ja nikoga vec je ovaj tzv. i samoproglaseni inkvizitor rekao da ce napustiti forum ako se ispostavi da nije tacno ono sto je on tvrdio na toj temi... Naravno na kraju je ispalo da je bilo drugacije0 ali on nije napustio forum vec i dalje pise nebuloze po istom.

A to i nije cudo kad znamo onu staru: "volovi se drze za rogove a ljudi za rijec".

Inkvizitor
13.07.2008., 11:57
Nemas nista s tim ali ipak nesto pametujes? :)

ti se ne javljaj klonu baniranog korisnika..:mig:

Inkvizitor
13.07.2008., 11:59
"Ostavljaju za kraj".

Onda smo sigurni za vjeke vjekova..:D

bez_respekta
13.07.2008., 12:02
.

Ukljuci se u akciju. :)
http://www.medzlis-zvornik.org/naslovna_z.html

Untouchable™
13.07.2008., 12:10
Rekoh ja da si ti Hrvatski Vitez par exelance.Cak stovise...krizar.

Jesam, i što sad?

Cvrste ruke al' osjetljive duse.

Prema osobama sličnim tebi, uopće ne treba imat duše i milosti. Onaj tko misli da Hrvate i Srbe koji se ne slažu sa trenutnim bošnjačkim vizijama Bosne i Hercegovine treba tjerat iz BiH kao izdajnike, uopće ne treba bit shvaćen. Po meni je to šešeljevska ideologija.

Dzamije se obnavljaju i grade od priloga vjernika i prihoda IZ a nekad donaciju priloze i nasa braca muslimani iz ostalih dijelova svijeta.

Na početku si rekao kako Bošnjaci u BiH sami financiraju izgradnju džamija BiH, a nakon toga je i jedan od tvojih sunarodnjaka napisao kako je 99,99% džamija u BiH izgrađeno i popravljeno dragovoljnim donacijama Bošnjaka na što vam ja obojici kažem da lažete. Sada mi pišeš kako se "nekad donacije pribavljaju i od muslimana iz ostalih dijelova svijeta", što samo potvrđuje moje prvotno stanovište kako je ogroman broj džamija u BiH izgrađen donacijama Saudijske Arabije i ostalih arapskih zemalja. Da li je ovo dovoljan dokaz za ostale na forumu da ovaj čovjek svjesno laže?

Ni jedni ni drugi sigurno nece tebi strancu polagati racun.

Neće meni, ali hoće mojoj krvi u Bosni. Ja ću im samo pomoć da ostvare svoja prava.

Prestali ti smetati moje zanimanje i lokacija vidim. Hajde fino. Znak napretka.

Da, ako se ti ne stidiš svog poturčenjaštva i jasno ga ističeš, ja ti kao veliki demokrata na to mogu samo mudro zažmurit.

Untouchable™
13.07.2008., 12:11
Onda smo sigurni za vjeke vjekova..:D

Što bi muslimani rekli, "do sirat ćuprije".

Untouchable™
13.07.2008., 12:13
Ne tjeram ja nikoga vec je ovaj tzv. i samoproglaseni inkvizitor rekao da ce napustiti forum ako se ispostavi da nije tacno ono sto je on tvrdio na toj temi... Naravno na kraju je ispalo da je bilo drugacije0 ali on nije napustio forum vec i dalje pise nebuloze po istom.

Dobro, i kakve veze ti imaš s tim?

Untouchable™
13.07.2008., 12:20
Ukljuci se u akciju. :)
http://www.medzlis-zvornik.org/naslovna_z.html

Pa ovdje ima samo "kliknite tu radi detaljnijih informacija oko uplate sredstava bez obzira da li se uplaćuje iz zemlje ili iz inozemstva".

Gdje mogu glasovati protiv? :)

Tahvil-pasa
13.07.2008., 12:20
Opet kilometarski postovi Touchable-a.
Ocito imas neku potrebu za verbalnim praznjenjem.

Jesam, i što sad?

Nista...dobro je znati da ima takvih junaka koji znaju da sjeku i sabljom i perom ali da puste i suzu ljutu radi teskog kriza raje koja trpi zulum.
Jos kad sjevne kobra oko grba.

Onaj tko misli da Hrvate i Srbe koji se ne slažu sa trenutnim bošnjačkim vizijama Bosne i Hercegovine treba tjerat iz BiH kao izdajnike, uopće ne treba bit shvaćen. Po meni je to šešeljevska ideologija.

Zar ima takvih ovdje.

Na početku si rekao kako Bošnjaci u BiH sami financiraju izgradnju džamija BiH

Nisam.

nakon toga je i jedan od tvojih sunarodnjaka napisao kako je 99,99% džamija u BiH izgrađeno i popravljeno dragovoljnim donacijama Bošnjaka na što vam ja obojici kažem da lažete. Sada mi pišeš kako se "nekad donacije pribavljaju i od muslimana iz ostalih dijelova svijeta", što samo potvrđuje moje prvotno stanovište kako je ogroman broj džamija u BiH izgrađen donacijama Saudijske Arabije i ostalih arapskih zemalja. Da li je ovo dovoljan dokaz za ostale na forumu da ovaj čovjek svjesno laže?

Ti koliko imas problema sa citanjem isto toliko si i djetinjast.
Nek si nam uvesilo grad svojim prisustvom.

Neće meni, ali hoće mojoj krvi u Bosni. Ja ću im samo pomoć da ostvare svoja prava.

Bices novi ministar u alternativnoj Vladi HB?
Kralju.

Sto se tice racuna nece ni tebi ni tvojoj "krvi" niko pogladati racune.

Da, ako se ti ne stidiš svog poturčenjaštva i jasno ga ističeš, ja ti kao veliki demokrata na to mogu mudro zažmurit.

Sta je poturcenjastvo?

:confused:

COD2
13.07.2008., 12:30
Prekjučer bio u Neumu i izvidio situaciju. Idealna lokacija za džamiju je iznad magistrale kad se ide iz pravca gornjih sela koja su povezana uskom komunikacijom (cesta širine 3-3,5 m). Tim putem izbijaš na glavni semafor.:top:

Untouchable™
13.07.2008., 12:31

Seksualnim, ali ti mi tu slabo možeš pomoć.

Nista...dobro je znati da ima takvih junaka koji znaju da sjeku i sabljom i perom ali da puste i suzu ljutu radi teskog kriza raje koja trpi zulum.
Jos kad sjevne kobra oko grba. :D

Evo vidiš, sve si to dobro opisao (osim sablje, nju zadrži za sebe). Btw. kobra oko grba je zbilja predivna, radio ju je jedan tvoj musliman iz Bosne (doduše bivši musliman, sada je katolik), u Milanu 1997. godine. :)

Zar ima takvih ovdje.

Ima. Uzmi si ogledalo ili pročitaj o čemu pišeš. Nemoj mislit da ću trošit vrijeme na traženje tvojih pisanih gluposti, no bit ćeš pravovremeno informiran kad ih napišeš.

Sto se tice racuna nece ni tebi ni tvojoj "krvi" niko pogladati racune.

Vjeruj mi da hoće. :)

Sta je poturcenjastvo?

Sujedinjenje sa običajima, navikama, a naročito jezikom turskog okupatora koji su ovim prostorima nanijeli više zla no koristi. Ako nisi znao, pojmovi "kmet, paša, sijelo" i "haračlija" koje koristiš su turcizmi, i ako odgovaraju tebi, odgovaraju i meni, kao i tvoja sveukupna osobnost.

west_HB
13.07.2008., 12:35

o jebote..tko je se javio o kilometarskim posotovima..a svaki mu post i ko 5 stranica Kurana, i po duzini a i po sadrzaju...

nego..tahvile sta ti mislis da odes kod hodze po jedna zapis za sebe.. da te izlijeci ne bi li pameti malo dosao...i da insan postanes...a ne vazda da muces po forumu :D

Untouchable™
13.07.2008., 12:39
o jebote..tko je se javio o kilometarskim posotovima..a svaki mu post i ko 5 stranica Kurana, i po duzini a i po sadrzaju...

Pa to ti kod njega funkcionira ovako... Ja mu napišem kilometre teksta u kojima su realne činjenice lako provjerljive čak i preko googla, a kao odgovor dobijem tisuću glupih rečenica baziranih na RND metodi. :)

Tahvil-pasa
13.07.2008., 12:41
Seksualnim, ali ti mi tu slabo možeš pomoć.

Suti dobro smo prosli...mogi si nas sve zk.

Btw. kobra oko grba je zbilja predivna, radio ju je jedan tvoj musliman iz Bosne (doduše bivši musliman, sada je katolik), u Milanu 1997. godine.

Nevjerovatna informacija.
Trperim od uzbudjenja.

Nemoj mislit da ću trošit vrijeme na traženje tvojih pisanih gluposti, no bit ćeš pravovremeno informiran kad ih napišeš.

Mda..pravedan ali prijek...Hrvatski vitez.

Vjeruj mi da hoće.

Samo sto nije.

Sujedinjenje sa običajima, navikama, a naročito jezikom turskog okupatora koji su ovim prostorima nanijeli više zla no koristi. Ako nisi znao, pojmovi "kmet, paša" i "haračlija" koje koristiš su turcizmi, i ako odgovaraju tebi, odgovaraju i meni, kao i tvoja sveukupna osobnost.

Vidim obrazovanost ti nije jaca strana.
Ali tebi sa takvim imidzom ona nije ni potrebna.

http://i205.photobucket.com/albums/bb288/jomih2/7197.jpg

Tahvil-pasa
13.07.2008., 12:41
Prekjučer bio u Neumu i izvidio situaciju. Idealna lokacija za džamiju je iznad magistrale kad se ide iz pravca gornjih sela koja su povezana uskom komunikacijom (cesta širine 3-3,5 m). Tim putem izbijaš na glavni semafor.:top:

FIDEKTER
13.07.2008., 12:43
Pa to ti kod njega funkcionira ovako... Ja mu napišem kilometre teksta u kojima su realne činjenice lako provjerljive čak i preko googla, a kao odgovor dobijem tisuću glupih rečenica baziranih na RND metodi. :)

:lol::lol::lol:

Untouchable™
13.07.2008., 12:46
Vidim obrazovanost ti nije jaca strana.
Ali tebi sa takvim imidzom ona nije ni potrebna.

http://i205.photobucket.com/albums/bb288/jomih2/7197.jpg

Tahvile, mene ne interesira tvoje trolanje, ono što misliš o meni, način na koji me doživljavaš i to sam ti rekao već jednom. U komunikaciji s normalnim ljudima na svoje tvrdnje dobijem tisuću kontraargumenata koji ih osporavaju, no u komunikaciji s tobom dobijem gomilu gluposti i Ramba koji nema čak ni hrvatsku zastavu u ruci.

Ajd se ti lijepo skoncentiraj, odrasti, uozbilji se, pa mi napiši što to nije točno u svemu što sam do sada napisao.

Untouchable™
13.07.2008., 12:47
:lol::lol::lol:

Evo ga još jedan "argumentirani" Tahvil.

Tahvil-pasa
13.07.2008., 12:48

nego..tahvile sta ti mislis da odes kod hodze po jedna zapis za sebe.. da te izlijeci ne bi li pameti malo dosao...i da insan postanes...a ne vazda da muces po forumu :D

http://www.forum.hr/showthread.php?t=348755

COD2
13.07.2008., 12:52

Inače obišao sam taj kraj uzduž i poprijeko. Išao sam čak i u selo Ravno iz Neuma. Ko nije nikad išao a voli avanturu preporučujem mu toplo taj offroad. Naravno nek sa sobom ponese dosta vode, "erste hilfe" komplet i pribor za lov na zmije otrovnice. Vrlo zaheban put, nikad u životu nisam vozio po tako zahtjevnom terenu i čudom smo se čudili kako ljudi uopšte dođu na idedju da tu žive. Kompletan taj potez od neuma do sela Hutova (koji je nakakva raskrsnica) prema Stocu u jednom smjeru i Ravnom u drugom je živa rupa. Cijelim putem cesta je širine maksimalno 3 m, a negdje je i uža. Užas.

Način života kojim žive ta sela nije se promjenio najmanje 1500 godina. U jedno trenutku sam se zapitao: "Šta rade ti ljudi kad padne mrak?" :rolleyes:

FIDEKTER
13.07.2008., 12:52
Evo ga još jedan "argumentirani" Tahvil.

Hvala hvala... Činjenice kojima ti raspolažeš (i koje isto tako provjeravaš) su me jutros tako nasmijale... Hvala ti puno...

Untouchable™
13.07.2008., 12:55
http://www.forum.hr/showthread.php?t=348755

Jesi li ti uopće pročitao što tamo piše? :rofl:

Evo par odabranih, samo sa prve stranice, mislim da nema potrebe otvarat dalje:

Kexx:
Ja sam HRvat iz Hrvatske, nitko u obitelji mi nije iz BH i nemam baš ništa protiv BH HRvata i potpuno podržavam da ih HRvatska pomaže i mislim da im premalo pomaže.

Grunf:
Daj nemoj bit smiješan. Nitko nikoga ne mrzi. Pozdrav

Anthrax:
postoji glasna manjina kojoj na žalost nismo srezali krila kad je tribalo mržnja prema našim hrvatima u bosni i hercegovini je plod bolesnih i neprijateljskih umova prije svega iz matice hrvatske

mima50:
prvo....tvrdnja ti je neistinita

Iron_Fist:
Svi smo mi Hrvati ma gdje god živili.

shteva:
Onak.... drazi su mi BH Hrvati recimo...od dalmosa....

gluon:
Ja sam Hrvat iz RH, i svi moji i 95% Hrvata koje poznam vole Hrvate iz BiH.

river_city:
Ja vas volim, iako mi nekad idete na zivce, pogotovo s tim nekim klanovskim mentalitetom. Zelim da vas bude sve vise i da izdrizite u BIH.

paladin:
I ja. I da obnovite predratni broj rodijacima iz Hrvatske.

Simpaticna:
i ja sam ovo negdje cula/citala ali mislim da mrznje nikakve nema

frane2110
13.07.2008., 12:55

idealna lokacija za vas , samo sto je nece nikad biti ,kao sto je nikad nije bilo.

Untouchable™
13.07.2008., 12:58
Hvala hvala... Činjenice kojima ti raspolažeš (i koje isto tako provjeravaš) su me jutros tako nasmijale... Hvala ti puno...

Ja sam zahvalan svakom onom tko mi nastoji prošit sveukupno znanje, i uopće nisam iskompleksiran tip koji si je umislio da zna sve, odnosno onaj koji bježi od novih saznanja.

Tahvil-pasa
13.07.2008., 12:58
Inače obišao sam taj kraj uzduž i poprijeko. Išao sam čak i u selo Ravno iz Neuma. Ko nije nikad išao a voli avanturu preporučujem mu toplo taj offroad. Naravno nek sa sobom ponese dosta vode, "erste hilfe" komplet i pribor za lov na zmije otrovnice. Vrlo zaheban put, nikad u životu nisam vozio po tako zahtjevnom terenu i čudom smo se čudili kako ljudi uopšte dođu na idedju da tu žive. Kompletan taj potez od neuma do sela Hutova (koji je nakakva raskrsnica) prema Stocu u jednom smjeru i Ravnom u drugom je živa rupa. Cijelim putem cesta je širine maksimalno 3 m, a negdje je i uža. Užas.

Način života kojim žive ta sela nije se promjenio najmanje 1500 godina. U jedno trenutku sam se zapitao: "Šta rade ti ljudi kad padne mrak?" :rolleyes:

Bas sam te za to htio pitati.
Onaj put iz Stoca do Neuma je ko iz "dobar, los, zao".Ja se nedavno tuda vrnuh kad nasred puta stoji neka baba...mi malo sa njom kako si bako, sta ti treba, ovo ono, kad ono zena trazi veterinara za kravu ali jadna nema telefon niti ikako moze da ga konaktira pa izasla na put i cekala da neko naleti.Tu joj pomognosmo i tako tako...ali covjece put je ziva pustinja...samo cekas da te Apaci zaskoce.
Ipak vrlo je pitoreskno.

COD2
13.07.2008., 12:59
idealna lokacija za vas , samo sto je nece nikad biti ,kao sto je nikad nije bilo.

Čuj dečko. U Neumu živi par stotina Bošnjaka muslimana. Oni imaju pravo da sebi izgrade svoj vjerski objekat kako bi mogli obavljati svoje vjerske obaveze. Za početak to može biti neka kuća (mesdžid), kasnije se toj kući doda minaret i onda je to džamija. So simple. To im nikad niko neće moći zabraniti.

Ne vidim razlog zbog kojeg bi nekome smetalo.:ne zna:

Inkvizitor
13.07.2008., 13:01
Jesi li ti uopće pročitao što tamo piše? :rofl:

Evo par odabranih, samo sa prve stranice, mislim da nema potrebe otvarat dalje:

Kexx:
Ja sam HRvat iz Hrvatske, nitko u obitelji mi nije iz BH i nemam baš ništa protiv BH HRvata i potpuno podržavam da ih HRvatska pomaže i mislim da im premalo pomaže.

Grunf:
Daj nemoj bit smiješan. Nitko nikoga ne mrzi. Pozdrav

Anthrax:
postoji glasna manjina kojoj na žalost nismo srezali krila kad je tribalo mržnja prema našim hrvatima u bosni i hercegovini je plod bolesnih i neprijateljskih umova prije svega iz matice hrvatske

mima50:
prvo....tvrdnja ti je neistinita

Iron_Fist:
Svi smo mi Hrvati ma gdje god živili.

shteva:
Onak.... drazi su mi BH Hrvati recimo...od dalmosa....

gluon:
Ja sam Hrvat iz RH, i svi moji i 95% Hrvata koje poznam vole Hrvate iz BiH.

river_city:
Ja vas volim, iako mi nekad idete na zivce, pogotovo s tim nekim klanovskim mentalitetom. Zelim da vas bude sve vise i da izdrizite u BIH.

paladin:
I ja. I da obnovite predratni broj rodijacima iz Hrvatske.

Simpaticna:
i ja sam ovo negdje cula/citala ali mislim da mrznje nikakve nema

Agresija Rh na Bih..:mama:

pet iljada četristo brigada HV-a napadalo na slabo naoružanu al junaćku armiju Pih....:rofl:

Untouchable™
13.07.2008., 13:01
Čuj dečko. U Neumu živi par stotina Bošnjaka muslimana.

Jel` mi možeš reći odakle ti ove "statistike"?

Inkvizitor
13.07.2008., 13:02
Čuj dečko. U Neumu živi par stotina Bošnjaka muslimana. :

ćega ba'..:zubo:

"muslims alles partizans" nije više u fazonu..sad je " Neum alles muslims" :jumping:

frane2110
13.07.2008., 13:04
Čuj dečko. U Neumu živi par muslimana. Oni imaju pravo da sebi izgrade svoj vjerski objekat kako bi mogli obavljati svoje vjerske obaveze. Za početak to može biti neka kuća (mesdžid), kasnije se toj kući doda minaret i onda je to džamija. So simple. To im nikad niko neće moći zabraniti.

ma nemoj :lol: par stotina ? samo to :lol: ,a koliko sutra 500, 1000 ?
prenapumpana brojka ,tipicno balkanski :D
ako ih ima 50 muslimana uvrh glave i to je dobra brojka .nisi ti jedini koji je prosetao Neumom ,evo meni su mjestani rekli da se muslimani mogu prebrojiti na prstima ruke

e pa vidis moze im zabraniti lokalna vlast jer ona prije svega odreduje sto ce se graditi a sto ne.

COD2
13.07.2008., 13:05
Onaj put iz Stoca do Neuma je ko iz "dobar, los, zao".Ja se nedavno tuda vrnuh kad nasred puta stoji neka baba...mi malo sa njom kako si bako, sta ti treba, ovo ono, kad ono zena trazi veterinara za kravu ali jadna nema telefon niti ikako moze da ga konaktira pa izasla na put i cekala da neko naleti.Tu joj pomognosmo i tako tako...ali covjece put je ziva pustinja...samo cekas da te Apaci zaskoce.
Ipak vrlo je pitoreskno.

Baš tako, dobar, loš, zao. Ima nekakva kula z ruševnom stanju kroz koju je prošao put. Jesi li išao pema Ravnom? Taj put od Neuma do Hutova je highway. E kad smo skrenuli za Ravno onda sam ja taj put nazvao Highway to Hell (po mještanima nekih 30 km od Hutova do Ravnog, ja mislim da ima manje možda nekih 22-23 km).

Čime se ti ljudi dole bave? :confused: Nisam vidio ni vinograde, niti bilo šta od čega bi se moglo živjeti. Nepšto malo poljoprivrede ima dole već kad se prođe Ravno i izbije na komunikaciju Ljubinje - Trebinje. Ostalo je živa makija koja raste drito iz kamena.

Ipak, imaš pravo, pitoreskno je, a ko voli avanturu može napraviti zanimljiv jednodnevni izlet. Naravno, opet napomena bez "erste hilfe" ni makac.

Schultze
13.07.2008., 13:06

"muslims alles partizans" nije više u fazonu..sad je " Neum alles muslims" :jumping:

:rofl:

COD2
13.07.2008., 13:06
Jel` mi možeš reći odakle ti ove "statistike"?

ma nemoj :lol: par stotina ? samo to :lol: ,a koliko sutra 500, 1000 ?
prenapumpana brojka ,tipicno balkanski :D
ako ih ima 50 muslimana uvrh glave i to je dobra brojka .nisi ti jedini koji je prosetao Neumom ,evo meni su mjestani rekli da se muslimani mogu prebrojiti na prstima ruke

e pa vidis moze im zabraniti lokalna vlast jer ona prije svega odreduje sto ce se graditi a sto ne.

50 je sasvim dovoljno za džemat. :ne zna:

west_HB
13.07.2008., 13:08
Čuj dečko. U Neumu živi par stotina Bošnjaka muslimana. Oni imaju pravo da sebi izgrade svoj vjerski objekat kako bi mogli obavljati svoje vjerske obaveze. Za početak to može biti neka kuća (mesdžid), kasnije se toj kući doda minaret i onda je to džamija. So simple. To im nikad niko neće moći zabraniti.

jes vidio ti to..ja mu pomognem da nadje put preko Svitave za Neum..jer je jadani neuk i ne poznaje dovoljno svoju domovinu...a on isao dole da vidi gdje ce zatemeljat minaret za dzamiju.. :D

i kolko je meni poznato ..jes ti siguran da si bio u neumu??..nesto se ne sjecam nikakakvih semafora..ili je to nesto nanovo???
i reci mi jel jos uvijek prelijep pogled sa magistrale na onaj hrvatski grb ??

frane2110
13.07.2008., 13:12

nedovoljno ,
Džemat

Džemat vec tradicionalno u strukturi Islamske zajednice predstavlja temeljnu, osnovnu i najmanju organizacionu jedinicu. Kroz džemat muslimani ostvaruju osnovna vjerska prava, obaveze i provode razlicite aktivnosti. Džemat u pravilu sacinjava skupina od najmanje 100 muslimanskih domacinstava, koja žive na jednom podrucju i koja su medusobno povezana u izvršavanju zajednickih islamskih dužnosti.

100 domacinstava = to je najmanje 250-300 osoba

Untouchable™
13.07.2008., 13:12
Agresija Rh na Bih..:mama:

pet iljada četristo brigada HV-a napadalo na slabo naoružanu al junaćku armiju....:rofl:

U listu "Patriotska Liga" koji je za vrijeme rata izlazio u Zenici (kupio sam ga kod njih na njihovom "buvljaku" ili kako ga već zovu, sa još nekim knjigama) , imaš jednu ovakvu priču. Ne znam je ispričat od riječi do riječi, ali evo pokušat ću.

"Nevjerojatno je što sve rat može uradit od čovjeka. Dojučerašnje komšije, Samir i Stojan, stojali su jedan naspram drugog zajedno sa svojim vojnim formacijama. Kahva i rahatluk kojeg su jeli zajedno, hurmašicu i kuvana jaja, njih dvojica dvojica zamjenuli su puškama i teškim mitraljezima. Stojan je dugo gledao u Samira, a potom je uzeo pušku, i ispalio je par hitaca na Samirovog suborca, na što Samir povika: Četooooo bolan, što ti je, ubi čovjekaaaaaaaaa".

Interesantno je da je događaj istinit, doduše u malo drugačijoj formi, i da se zbio negdje kod "Jelića". :rofl:

west_HB
13.07.2008., 13:13
Ipak vrlo je pitoreskno.

ok ovo je istina..zaledje Neuma stvarno izgleda poprilicno pusto sa pokojim seocetom i sada vec vrlo pustim Hutovom koje je nekad bilo bas poprilicno naselje sa velikom skolom i prugom koja je prolazila prema trebinju...

ali cak i ovo zaledje neuma je las vegas za sela koja sam vidjao po bosni ...:mig:

Untouchable™
13.07.2008., 13:14

Nisam te pitao koliko je ljudi potrebno za džemat, nego nešto sasvim drugo...

"Odakle ti podaci da u Neumu živi par stotina i više islamski orjentiranih Bošnjaka"

... kao što si i napisao.

Hvala na odgovoru.

FIDEKTER
13.07.2008., 13:15
nedovoljno ,
Džemat

Džemat vec tradicionalno u strukturi Islamske zajednice predstavlja temeljnu, osnovnu i najmanju organizacionu jedinicu. Kroz džemat muslimani ostvaruju osnovna vjerska prava, obaveze i provode razlicite aktivnosti. Džemat u pravilu sacinjava skupina od najmanje 100 muslimanskih domacinstava, koja žive na jednom podrucju i koja su medusobno povezana u izvršavanju zajednickih islamskih dužnosti.

100 domacinstava = to je najmanje 250-300 osoba

Nemoj zamjeriti ali kod mene (u krajini) postoje i funkcionisu dzemati sa samo 30tak porodica... Broj jednostavno nije prepreka...

west_HB
13.07.2008., 13:16
U listu "Patriotska Liga" koji je za vrijeme rata izlazio u Zenici (kupio sam ga kod njih na njihovom "buvljaku" ili kako ga već zovu, sa još nekim knjigama) , imaš jednu ovakvu priču. Ne znam je ispričat od riječi do riječi, ali evo pokušat ću.

"Nevjerojatno je što sve rat može uradit od čovjeka. Dojučerašnje komšije, Samir i Stojan, stojali su jedan naspram drugog zajedno sa svojim vojnim formacijama. Kahva i rahatluk kojeg su jeli zajedno, hurmašicu i kuvana jaja, njih dvojica dvojica zamjenuli su puškama i teškim mitraljezima. Stojan je dugo gledao u Samira, a potom je uzeo pušku, i ispalio je par hitaca na Samirovog suborca, na što Samir povika: Četooooo bolan, što ti je, ubi čovjekaaaaaaaaa".

Interesantno je da je događaj istinit, doduše u malo drugačijoj formi, i da se zbio negdje kod "Jelića". :rofl:

biljezim se za scan ako je ikako moguce..:)

COD2
13.07.2008., 13:16
jes vidio ti to..ja mu pomognem da nadje put preko Svitave za Neum..jer je jadani neuk i ne poznaje dovoljno svoju domovinu...a on isao dole da vidi gdje ce zatemeljat minaret za dzamiju.. :D

Pa jesi mi pomogo jer si reko preko svitave, al mi nisi objasnio detalje za koje sam te pito.

Trebo si mi reć da ne moram preko Stoca, nego da iz Čapljine mogu ravno prema Metkoviću nekih 5-6 kilometara gdje ima raskrsnica za Hutovo i Neum. E vidiš tako sam uštedio dobrih 30 minuta, a još sam u Hutovu skontao da se odatle može i za Ravno pa na komunikaciju Ljubinje - Trebinje jer mi je cilj bio Trebinje (i tu sam uštedio 2 sata najmanje jer se isam morao vraćati za Čapljinu, Stolac, Ljubinje).

i kolko je meni poznato ..jes ti siguran da si bio u neumu??..nesto se ne sjecam nikakakvih semafora..ili je to nesto nanovo???
i reci mi jel jos uvijek prelijep pogled sa magistrale na onaj hrvatski grb ??

Semafor je dole ima najmanje tri godine. Jedino što nisam znao je to da taj semafor u stvari reguliše ništa drugo do izlaz te "komunikacije" preko Svitave na komunikaciju Metković-Dubrovnik.

Tahvil-pasa
13.07.2008., 13:19
Nemoj zamjeriti ali kod mene (u krajini) postoje i funkcionisu dzemati sa samo 30tak porodica... Broj jednostavno nije prepreka...

Tako je.
U prostornom smislu dzemat su muslimani jednog podrucja koji zive dovoljno blizu da bi mogli obavljati molitve na jednome mjestu.
Bosnjaci Neuma bi tako bili jedan dzemat.