PDA

View Full Version : Prijelom noge/slomljena noga

eruditio
29.04.2007., 19:11
Je li netko imao spiralni prijelom noge (potkoljenice)? Znate li koji su simtomi pri oporavku nakon operacije? Je li normalno osjecati tupu bol i zatezanje?

marmot
29.04.2007., 20:55
ja sam imala prije nekih 5-6 godina... mene je dosta dugo boljelo, prije promjene vremena i slično. inače, malo sam vukla tu desnu nogu pola godine, ali nikakvih drugih posljedica :)

eruditio
30.04.2007., 08:34
a može li se čovjek nakon toga normalno baviti sportom? skijanjem ili bicikliranjem npr.

Acid4Alice
26.04.2008., 13:12
Dobar dan!
Pišem maturalni rad na temu prijeloma nadkoljenice ali fali mi klinička slika i anamneza pa ako je itko od vas slomio bedrenu kost ili poznaje nekoga tko jest nek se javi!!
Unaprijed zahvaljujem!:)

Roko
13.06.2008., 20:10
strgao sam nogu.potkoljenica otišla u trešće.operiran sam i stavili su mi pločice i šarafe.nije vanjski prelom.

pitanje je koliko ce mi trebati da profunkcioniram.doktori daju razne prognoze.mene zanima koliko će trebat da pocnem vozit auto...za sad mi je natečeno i boli posebice navečer

ante dumbledore
14.06.2008., 15:26
pa upravo kako su ti rekli doktori, mogućnosti su bezbrojne, jer sve ovisi o samoj tehnici zahvata, što su radili te o poslijeoperacijskom tijeku, dakle nemoguće je reći ovako napamet, posebice kad ne znam dovoljno podataka. ovako je nemoguće bilo što prognozirat

krycek
14.06.2008., 16:27
jel imaš vanjski fiskator ili gips?
u svakom slučaju ne forsiraj nogu jer time praviš više štete nego koristi

zabranjena
12.07.2008., 18:28
pozdrav! dakle pise mi dijagnoza
fractura partis distalis patellae dex.
i
fractura maleolli fibulae dex.

receno mo je da je prijelom cist i da bi trebalo uredno zarast. idem na skidanje gipsa ovu sridu a tad ce bit 4 tjedna da ga drzim.. lagano vec izludujem.

kakva su vasa iskustva . sto nakon skidanja gipsa i kakav je oporavak ? hvala vam!

Čekić16
12.07.2008., 18:53
Ovo je svakako brža verzija nego osteosinteza (operacija). Vjerojatno fizikalne terapije i na kraju sve u redu. Samo mi je nešto kratko 4 tjedna. Ali tko zna, možda baš lijep prijelom, pa dobro sraste!

ante dumbledore
12.07.2008., 18:58
pa baš da je brža verzija i nije, štoviše....pa nakon 4 tjedna bi sve trebalo bit ok ako nije bilo ne daj Bože nekih komplikacija...

zabranjena
12.07.2008., 19:03
od cega se sastoji fizikalna terapija i dali cu se morati sluziti stakama ili cu se moci oslanjati na nogu.. naime stavili su mi platicni gips tako da se vec i sada oslanjam na nju

bambus_1
14.07.2008., 16:30
od cega se sastoji fizikalna terapija i dali cu se morati sluziti stakama ili cu se moci oslanjati na nogu.. naime stavili su mi platicni gips tako da se vec i sada oslanjam na nju

Da li imaš ispod petu odnosno onaj "cok" koju stave da se možeš osloniti na nogu ili imaš samo gips?

Ja imam sada nogu u gipsu,i koliko znam ići ću kasnije na terapiju ali tebi koliko vidim sigurno će ti trebati štake..

zabranjena
14.07.2008., 17:49
Da li imaš ispod petu odnosno onaj "cok" koju stave da se možeš osloniti na nogu ili imaš samo gips?

Ja imam sada nogu u gipsu,i koliko znam ići ću kasnije na terapiju ali tebi koliko vidim sigurno će ti trebati štake..

ma imam samo gips onaj plasticni
kad si ti razbio ili razbila nogu i koji si dio razbio ili razbila? koliko dugo ces bit u gipsu?

bambus_1
14.07.2008., 21:52
ma imam samo gips onaj plasticni
kad si ti razbio ili razbila nogu i koji si dio razbio ili razbila? koliko dugo ces bit u gipsu?

Meni su popucali ligamenti i imao sam longetu 10 dana i sad imam gips čizmu tj gips sa gumenom petom ispod pa mogu hodati lagano i stajati..
još 2 tjedna gipsa,plastični sam htio ali su mi rekli da najčešće nastaje alergija od njega pa nisam htio..
Na kojem djelu ti je puknuta noga,gležanj??

zabranjena
14.07.2008., 23:33
Meni su popucali ligamenti i imao sam longetu 10 dana i sad imam gips čizmu tj gips sa gumenom petom ispod pa mogu hodati lagano i stajati..
još 2 tjedna gipsa,plastični sam htio ali su mi rekli da najčešće nastaje alergija od njega pa nisam htio..
Na kojem djelu ti je puknuta noga,gležanj??
ma pukla mi je neka maleoli al ja to uopce ne mogu skuzit na snimkama ali mi je pukla i casica kolina . doktori su mi rekli da je uredan rez i da se nista nije maklo tako da bi misec dana valjda bilo dosta da to zaraste. sutra iden na skidanje gipsa.. vise mi je dodijalo.. nadam se da je sve zaraslo. tebi ce to brzo proci , bar se meni cini!

lahor
15.07.2008., 00:42
4-6 tjedana zaraštavanja, nakon toga samo o prethodnom stanju mišića ovisi koliko će brz biti oporavak. Do potpunog oporavka, uz fizikalnu i bez komplikacija ti treba otprilike 3 mjeseca.

bambus_1
15.07.2008., 21:52
ma pukla mi je neka maleoli al ja to uopce ne mogu skuzit na snimkama ali mi je pukla i casica kolina . doktori su mi rekli da je uredan rez i da se nista nije maklo tako da bi misec dana valjda bilo dosta da to zaraste. sutra iden na skidanje gipsa.. vise mi je dodijalo.. nadam se da je sve zaraslo. tebi ce to brzo proci , bar se meni cini!

Ajde puno sreće onda,samo se nemoj preplašiti kad ti bude sa brusilicom rezao gips:)
I naravno javi rezultate kako ti je noga..
pozz

[Manuel]
16.07.2008., 13:02
ja sam bio slomio gležanj i noga u gipsu je bila mjesec dana

kad sam ga skinuo nisam mogao odmah hodati nego sam se priviknuo bez staka hodati nakon 2 tjedna i to prije fizikalne terapije :lol:

zabranjena
16.07.2008., 22:09
evo skinili su mi gips. glezanj je jos natecen , a kolino uopce ne ili jako malo. doktor mi je rekao da je sve zaraslo iako nije ponovno snima nogu. sad mi je receno da se ne oslanjam previse na nogu i da vjezbam savijanje noge u sjedecem polozaju. stake mi nisu dali. reka mi je doktor da hoda kao sta sam hodala sa gipsom. sljedeci mi je pregled za deset dana . pozdrav

bambus_1
17.07.2008., 20:38
evo skinili su mi gips. glezanj je jos natecen , a kolino uopce ne ili jako malo. doktor mi je rekao da je sve zaraslo iako nije ponovno snima nogu. sad mi je receno da se ne oslanjam previse na nogu i da vjezbam savijanje noge u sjedecem polozaju. stake mi nisu dali. reka mi je doktor da hoda kao sta sam hodala sa gipsom. sljedeci mi je pregled za deset dana . pozdrav

Ajde super!
Znači da ti je cijela noga bila u gipsu kad ti je i koljeno bilo slomljeno??
Štake ti bolnica neće dati jer je takvo naše zdravstvo nego ih moraš kupiti,cijena im se kreće od 120-350 kn.

zabranjena
17.07.2008., 22:29
Ajde super!
Znači da ti je cijela noga bila u gipsu kad ti je i koljeno bilo slomljeno??
Štake ti bolnica neće dati jer je takvo naše zdravstvo nego ih moraš kupiti,cijena im se kreće od 120-350 kn.

ma da. cila noga . od guze do malog prsta:), ma uzas. inace, doktor mi je reka da mi ne trebaju stake, samo da ne pretjerujem sa stajanjem na toj nozi i da ne presavijam koljeno kad se penjem ili silazim niz stepenice. evo danas je vec drugi dan i vjezbam nogu dok sjedim i idem na kupanje tako da se i tamo treniram. nadam se da ce ici na bolje.
kako tvoja noga , dali boli? jeli ti preporuceno mirovanje ili se mozes kretati ?

bambus_1
18.07.2008., 21:08
ma da. cila noga . od guze do malog prsta:), ma uzas. inace, doktor mi je reka da mi ne trebaju stake, samo da ne pretjerujem sa stajanjem na toj nozi i da ne presavijam koljeno kad se penjem ili silazim niz stepenice. evo danas je vec drugi dan i vjezbam nogu dok sjedim i idem na kupanje tako da se i tamo treniram. nadam se da ce ici na bolje.
kako tvoja noga , dali boli? jeli ti preporuceno mirovanje ili se mozes kretati ?

Ajoj,mogu misliti kako ti je bilo sa cijelom nogom u gipsu..
Ne boli me noga i mogu hodati sa jednom štakom bez problema a potpuno oslanjam nogu jer imam pod gipsom gumenu petu koju ti stave da možeš hodati..
Baš super što ne moraš imat štake,to znači da ćeš se brzo oporaviti:mig:

matea12
30.07.2008., 14:55
Da li itko ima iskustva sa slomljenom nogom i kupanjem u moru?da li se smije kupati?vjezbe za brzi oporavak?
Hvala.

bambus_1
30.07.2008., 15:05
Da li itko ima iskustva sa slomljenom nogom i kupanjem u moru?da li se smije kupati?vjezbe za brzi oporavak?
Hvala.

Ja sam skinuo gips pred malo..
Na kojem ti je djelu slomljena i da li imaš sada gips ili longetu?Šta je bila operacija ili ne?

trebor
30.07.2008., 21:12
Da. Premalo je informacija. Ipak, ako nema imobilizacije i povreda je debelo u rehabilitaciji mislim da se s plivanjem ne može pogriješiti...e da je lahorka ovdje, ona bi točno znala...:misli:

ante dumbledore
31.07.2008., 00:04
ako si recimo bio u gipsu, dakle bio je nekomplicirani prijelom, a ti si zdrav i koštano zarastanje je išlo urednim tijekom, onda nemaš nikakvih zapreka za plivanje, a koliko traje taj period ovisi o debiljini same kosti

vivijanna
21.02.2009., 19:15
Ja sam imala prijelom s pomakom, u zglobu. Zbog pomaka je bila upitna operacija ali nakon tjedan dana longete doktor je rekao da se vraća na mjesto samo, i stavio me u gips preostalih pet tjedana. Na nogu se gotovo ni nemogu oslanjat, limit mi je 15 kg, što nije niti trećina moje težine khm....ali skidam evo za par dana, i čekaju me još 2 tjedna na štakama.
Da li znate hoću li trebati kakvu fizikalnu terapiju nakon, kako bi to izgledalo?

DAXINHO146
28.02.2009., 15:25
Eo da se i ja predstavim, novi sam tu :) Dolazim iz ZG imam 14 godina a ostalo nije vazno :D Jucer sam se na tjelesnom polomio.. Moglo bi se tako rec krivo sam doskocio i polomio nogu.. sada zanima me kako se zove taj dio noge = nalazi se na lijevoj nozi i kod pete (na strani lista) i kada se stopalo povuce prema sebi ono iskoci taman da ga mozete pipnut.. ovo pise u povijesti bolesti.. Fractura Basis Ossis MTV Pedis Sin.. zanima me sta znaci to :) hvala
i kolko bi ja trebao mirovati.. stavili su mi gips oko stopalo a oko toga longetu :) hvala

Termination
28.02.2009., 16:46
zanima me kako se zove taj dio noge = nalazi se na lijevoj nozi i kod pete (na strani lista) i kada se stopalo povuce prema sebi ono iskoci taman da ga mozete pipnut..

Vjerojatno misliš na ahilovu tetivu...

ovo pise u povijesti bolesti.. Fractura Basis Ossis MTV Pedis Sin.. zanima me sta znaci to

donji lom pete kosti donožja lijevog stopala

i kolko bi ja trebao mirovati.. stavili su mi gips oko stopalo a oko toga longetu :) hvala

Nogom se ne smiješ oslanjat dok god je na njoj gips, za par tjedana ćeš već moći normalno hodati...

P.S.

Aj molim te drugi put nemoj sve pisat debelim slovima. Nismo ćoravi, a i oni koji jesu nose naoćale... ;)

DAXINHO146
28.02.2009., 20:41
i ocu li morat kasnije na fizikalne i ima li kakva slika tog di sam ja slomio :D
kolko cu najdulje morat bit doma?

PLS ODGOVORITE Vazno mi je

vlaskivlaj
24.03.2009., 19:27
Prije 4 mj sam slomio nogu - fibulu u predjelu gležnja (fibularni maleol).
Kako se kost nije puno pomaknula zacjeljivanje kosti je vršeno preko gipsa ( ne operacije).

Nakon skidanja gipsa (cca prije 2 mj), išao sam u fizijatra (u traumi) koji mi je pregledao nogu pokrete. Kako sam ja malo prije toga sam vježbao zaključio je da mi netreba fizikalna terapija, nego da nastavim vježbati doma. To sam i radio tj. vježbao pomicanje noge "gore-dole" i "u krug".

Sada nakon 4 mj hodam normalno i bez bolova. Ali kad mi je noga u nekom "neobičnom" položaju ili kad je pokrećem u stranu jako me zaboli.... Bio sam u svog općeg lječnika koji mi je rekao da je to normalno i da će proći...

Dali ima netko sličnih iskustava, dali je normalno da me i dalje boli noga tj. kako doktor kaže tetive?

Hvala puno unaprijed!
:tuzni: :confused:

gorak
24.03.2009., 19:55
a kaj bi ti sad ?kad nešto potrgaš više nikad nebude kao što je bilo, a sa vremenom se bude sigurno popravilo.
mislim da je normalno da te još boli.ja nisam nikad strgao nogu ali sam na nogometu ozljedio nešto sa gornje strane stopala.dobio sam langetu, a bolilo me još sigurno godinu dana poslje...

vlaskivlaj
24.03.2009., 21:23
Ja se jedino bojim da mi uz nogu nisu popucale i tetive (to nismo otkrili jer su mi radili samo rtg) pa da me zato sad bole kad se napnu...

Uz to ortoped mi je rekao da mi se i čašica malo pomaknula, ali da će se ona vratiti

succorosso
24.03.2009., 22:15
Kad bi rekao preciznije koji dio noge te zaboli pri kom pokretu onda bi mozda netko i mogao shvatiti o cemu se radi. Ako si slomio potkoljenicu moguce je da si ozljedio i koljeno gdje imas razne ligamente i meniskuse. Od toga se nista ne vidi na rendgenu, no postoji jednostavni manualni pregled za ligamente.

vlaskivlaj
24.03.2009., 22:22
Kad bi rekao preciznije koji dio noge te zaboli pri kom pokretu onda bi mozda netko i mogao shvatiti o cemu se radi. Ako si slomio potkoljenicu moguce je da si ozljedio i koljeno gdje imas razne ligamente i meniskuse. Od toga se nista ne vidi na rendgenu, no postoji jednostavni manualni pregled za ligamente.

Pa rekao sam što sam slomio: fibularni maleol (ako se to tako piše... :mig:).

To je 1-4 cm poviše gležnja. Nema veze s koljenom, već vjerojatno s gležnjem

LukAAs
10.11.2009., 00:31
Zdravo, volio bi da mi neko pomogne ako zna nesta o tome ili ima iskustva po tom pitanju. Djevojka mi je imala saobracajnu nesrecu i slomila je nogu na dva mjesta, polomljeni su zivci u noge, prva operacija nije uspjela, druga se evo skoro zavrsila i sad iscekujem sta ce biti. Molim vas za odg ako ista znate.

Dario378
04.02.2010., 19:41
Mozete mi reci koje su posljedice ako ima, i kolko traje dugo da zacijeli kost?

dinkoq
23.04.2010., 10:39
Pozdrav svima, pisem iz Sarajeva, forum je stvarno dobar.
Da predjem na stvar, prije 5 sedmica sam slomio fibulu iznad skočnog zgloba sa dislokacijom 4mm, nisam isao na operaciju, jer kako doktori kazu nije bilo potrebe za tim. Poslije 4sedmice, skinuo sam gips, tj jucer i dobio uputnicu na fizikalnu terapiju i neke vjezbe kuci da radim.
Sad me zanima sta se konkretno radi na toj terapiji i da li je neko imao slican slucaj, pa da mi predlozi neke vjezbe da radim kuci, kao i odgovor za koliko cu moci normalno da hodam, bez staka, jer to je sad jos uvijek nemoguće, noga kao da nije moja.

Pozdrav za sve forumase.

Georgia_6
24.04.2010., 13:42
kao kćer više fizioterapeutice mogu ti jedino reći da je to normalno. istina, noga treba duuuuuuug oporavak, ne 4 mjeseca, na žalost. kost je zacjelila, ali fizikalna terapija bi ti trebala biti dio svakog dana još neko vrijeme. tetive i ligamenti za vrijeme mirovanja ti atrofiraju, tj. skroz se opuste i oslabe... radi vježbe i ojačat će, to je tako... samo polako i proći će. neki ljudi se od lomova oporavljaju i preko godine dana (mladi, ne penzioneri).

Hogwarts
12.04.2011., 18:28
Danas sam se potukao s bratom :rofl: i udario me nogom po sredini noge. Bolilo me jelte normalno i mislio sam da je prošlo, ali sad mi se pojavila plava modrica i boli me na tom mjestu. Mogu hodati, ali ne i potpuno se osloniti na nju. Je li slomljena ili je dovoljno leda staviti i čekati da prođe? :ne zna:

Miloshke
12.04.2011., 18:35
Danas sam se potukao s bratom :rofl: i udario me nogom po sredini noge. Bolilo me jelte normalno i mislio sam da je prošlo, ali sad mi se pojavila plava modrica i boli me na tom mjestu. Mogu hodati, ali ne i potpuno se osloniti na nju. Je li slomljena ili je dovoljno leda staviti i čekati da prođe? :ne zna:

Ne lomi se noga bas tako lako...

Hogwarts
12.04.2011., 18:36
Ne lomi se noga bas tako lako...

I sam to mislim, ali sad kad gledam simptome na stranicama, i bolna oteklina može značiti lom.

Hogwarts
12.04.2011., 18:37
A i ja sam još dijete takoreći.

Miloshke
12.04.2011., 18:38
I sam to mislim, ali sad kad gledam simptome na stranicama, i bolna oteklina može značiti lom.

Moze, jel boli kad je pomeras?

Hogwarts
12.04.2011., 18:41
Ne baš, samo kad hodam malo i kad stvaram pritisak na to mjesto.

Miloshke
12.04.2011., 18:45
Ne baš, samo kad hodam malo i kad stvaram pritisak na to mjesto.

Da ti je kost naprsla bolelo bi te ne bas malo... Ali jedino pouzdano se moze znati ako odes na pregled i na rtg snimanje.

Hogwarts
12.04.2011., 18:53
Pričekat ću par dana, i ako me bude još boljelo onda ću. Jer ne želim praviti probleme ako ih nema, bolje da ne kažem roditeljima dok nije sigurno.

Miloshke
12.04.2011., 18:55
Pričekat ću par dana, i ako me bude još boljelo onda ću. Jer ne želim praviti probleme ako ih nema, bolje da ne kažem roditeljima dok nije sigurno.

Slazem se i do tad ce proci...

Hogwarts
13.04.2011., 18:19
Danas se dosta promijenilo. Na tom mjestu je modroljubičasta modrica, ali me apsolutno ne boli čak ni kad dodirnem tu slabijim pritiskom. Dapače, mogu stajati samo na toj nozi i ne boli me. Jesam li sad siguran da nije ništa ozbiljno? :D

Miloshke
13.04.2011., 20:25
Danas se dosta promijenilo. Na tom mjestu je modroljubičasta modrica, ali me apsolutno ne boli čak ni kad dodirnem tu slabijim pritiskom. Dapače, mogu stajati samo na toj nozi i ne boli me. Jesam li sad siguran da nije ništa ozbiljno? :D

Nije nista ozbiljno....

Hogwarts
17.04.2011., 20:10
Okej sad sam opet uplašen. Bola uopće nema, ali modrice i dalje ima i velika je. Treba li stavljati leda ili slično?

Miloshke
17.04.2011., 21:34
Okej sad sam opet uplašen. Bola uopće nema, ali modrice i dalje ima i velika je. Treba li stavljati leda ili slično?

Proci ce i modrica, sa ledom i bez njega.

jozo_palac
29.04.2011., 18:10
Molila bih vas komentar.

Slomila sam fibularni maleol (kost koji cent iznad skočnog zgloba) prije 3 tjedna idući tjedan skidam gips. Prilično sam nestrpljiva kada ću se moći koristiti nogom bez pomoći štaka. Inače sam prije loma bila u odličnoj fizičkoj kondiciji.

Je li to tjedan, dva, tri... Za koliko vremena ću moći potrčati?

Ima li tko konkretnog iskustva u tome.

Miloshke
30.04.2011., 08:37
Molila bih vas komentar.

Slomila sam fibularni maleol (kost koji cent iznad skočnog zgloba) prije 3 tjedna idući tjedan skidam gips. Prilično sam nestrpljiva kada ću se moći koristiti nogom bez pomoći štaka. Inače sam prije loma bila u odličnoj fizičkoj kondiciji.

Je li to tjedan, dva, tri... Za koliko vremena ću moći potrčati?

Ima li tko konkretnog iskustva u tome.

Period potpunog oporavka ovisi od tipa frakture, godista.... Nakon skidanja gipsa, potrebne su fizikalne vjezbe u periodu koji je obicno dug kolko i period imobilizacije, znaci 4 tjedna.

Brank
07.05.2011., 20:52
Imam prijelom lijeve ruke...

Falco SM
07.05.2011., 21:20
Imao sam ja, mislim 2 puta, ne sjećam se. Oba puta desna ruka (ako je bilo 2 puta, ali je desna sigurno) i čekaj da zacijeli i to je to.
Imaš pitanja ili što?

Zikomid
07.05.2011., 21:47
Da, desna ruka i desna noga.

vechia_01
11.05.2011., 12:53
Da, imao prijelom desne noge, odnosno puknuće kosti u stopalu koja je krivo zarasla.

BigBoreBike
26.07.2011., 12:09
Slomio fibulu prije četri tjedna tijekom jogginga, kaže traumatolog bez značajnijeg pomaka, dobio ortozu i sad to držim ali...

- noga mi je još uvijek otečena, koji put i poplavi (ne uvijek) kad ju stavim na tlo
- bol je više manje konstantna ali nije više intenzivna
pitanje je jel to normalno i je li ortoza baš najbolje rješenje (iskustva?) i ne bi li to trebalo ići malo brže?
Fala na odgovorima...

jasmin sol9o
17.09.2011., 22:18
Pozdrav svima,ja sam 3.4.2011.strgao nogu na utakmici...točnije pukla mi je bedrena kost(femur),inače najdeblja kost na tijelu,imao sam do prije 2 mj.šipke u nozi,te sam ih izvadio,obavio sam rehabilitaciju u krapinskim toplicama,iskreno te toplice su čudoo,došao sam tamo,i nisam mogao uopće savinut nogu,jako jako malo,nakon 3 tj.terapije već sam poprilično mogao savinut,još nemogu do kraja,al moram obavit ambulantno liječenje(struja,magneti)kako bih ojačao muskulaturu,25.8.sam se skinuo sa štaka,nakon skoro 5 mj..i eto sad konačno mogu hodat normalno,a nogomet ću moć trenirat poslije nove godine...evo ukratko,čisto informativno :)

MeMyselfI
18.10.2011., 15:46
Bok,

slomila sam bazu V metatarzalne kosti u stopalu, tjedan dana sam nosila longetu i 3 tjedna gips ( s tim da sam ja tražila malo ranije skidanje gipsa, doktor je htio da stoji 5 tjedana)... Nakon skidanja gipsa mi je rečeno da se neko vrijeme ne smijem oslanjati čitavom težinom na nogu (dopušteno do 20kg) dakle, hodanje na štakama, ali mi nije rečeno koliko dugo... Fizikalna mi nije pripisana... Danas mi je peti dan od kad sam skinila gips i još me uvijek malo boli stopalo (ovisi u kakvom je položaju) i ni da hoću, ne mogu hodat bez štaka (sva sreća pa mogu bez problema voziti)...
Sad, mene zanima ima li itko saznanje koliko dugo ču ja biti ovisna o štakama ili barem samo o jednoj, jer bi se za 5-6 dana trebala vratiti na posao (i želim se vratiti jer pomalo ludim doma)?! Uzmimo u obzir da imam 25 godina (jer svi znamo da sa što većim brojem godina i zarastanje ide sporije i teže)...

Hvala

Miloshke
18.10.2011., 18:34
Bok,

slomila sam bazu V metatarzalne kosti u stopalu, tjedan dana sam nosila longetu i 3 tjedna gips ( s tim da sam ja tražila malo ranije skidanje gipsa, doktor je htio da stoji 5 tjedana)... Nakon skidanja gipsa mi je rečeno da se neko vrijeme ne smijem oslanjati čitavom težinom na nogu (dopušteno do 20kg) dakle, hodanje na štakama, ali mi nije rečeno koliko dugo... Fizikalna mi nije pripisana... Danas mi je peti dan od kad sam skinila gips i još me uvijek malo boli stopalo (ovisi u kakvom je položaju) i ni da hoću, ne mogu hodat bez štaka (sva sreća pa mogu bez problema voziti)...
Sad, mene zanima ima li itko saznanje koliko dugo ču ja biti ovisna o štakama ili barem samo o jednoj, jer bi se za 5-6 dana trebala vratiti na posao (i želim se vratiti jer pomalo ludim doma)?! Uzmimo u obzir da imam 25 godina (jer svi znamo da sa što većim brojem godina i zarastanje ide sporije i teže)...

Hvala

Postoji vise vrsta fraktura baze V metatarzalne kosti i od toga ovisi i duljina oporavka. Mislim da ste prerano skinuli gips, 6-8 tjedana je period imobilizacije i nakon toga 3-4 tjedna bez punog oslonca.

MeMyselfI
18.10.2011., 19:21
Postoji vise vrsta fraktura baze V metatarzalne kosti i od toga ovisi i duljina oporavka. Mislim da ste prerano skinuli gips, 6-8 tjedana je period imobilizacije i nakon toga 3-4 tjedna bez punog oslonca.

Huh, s obzirom da ste ortoped, nekako Vam je virovati na rijeć, ali ja se sve nešto nadam da je moja fraktura među lakšim slučajevima (obzirom da je bez pomaka kostiju i da je po riječima doktora nakon RTG-a ''odlično srasla'') pa neće biti potreban toliko dug period da prohodam ili bar prošepam... :mig:
Stručnjak ste pa da pitam: jeli normalno da mi je mjesto prijeloma jako vidljivo, doslovno je kvrga na tom mjestu? :confused:

Miloshke
18.10.2011., 19:28
Kvrga na mjestu prijeloma je zadebljanje kosti, tj. nova kost i vidljiva je ukoliko imate vitka (koscata) stopala.

MeMyselfI
18.10.2011., 19:37
Bilo je vitko, sada nakon gipsa je košćato.... hahahaha Hvala na odgovoru...

elburrito
11.11.2011., 14:06
Pozdrav svima
Prije mjesec dana sam na nogometu nakon klizećeg starta protivničkog igrača slomio tibiju i fibulu desne noge (dijagnoza: fractura cruris l. dex. cum dislocationem) , taj isti da sam operiran (operacije: respositio cruenta / osteosynthesis tibiae l. dex. sec. AO compresiva / redon drainage), noga poslije operacije nije boljela, nikakve bolove nisam osjećao, jedino mi je skočni zglob bio otečen pa nisam mogao napraviti punu amplitudu pokreta stopalom ali i to je sad uredu, nakon vađenja konaca doktor mi je rekao da hodam mjesec dana na štaka i da ponovo dođem na kontrolu a to je za nekih 15-ak dana.
Pa me zanima trebam li neke specifične vježbe raditi ili je dovoljno naprezati mišiće potkoljenice savijanjem stopala, i zanima me kad ću moći ponovno normalno hodati bez štaka i koliko bi otprilike trebao trajati cjelokupni oporavak do ponovnog normalnog bavljenja sportom

amer0503
18.03.2012., 20:20
Pozdrav svima
Prije mjesec dana sam na nogometu nakon klizećeg starta protivničkog igrača slomio tibiju i fibulu desne noge (dijagnoza: fractura cruris l. dex. cum dislocationem) , taj isti da sam operiran (operacije: respositio cruenta / osteosynthesis tibiae l. dex. sec. AO compresiva / redon drainage), noga poslije operacije nije boljela, nikakve bolove nisam osjećao, jedino mi je skočni zglob bio otečen pa nisam mogao napraviti punu amplitudu pokreta stopalom ali i to je sad uredu, nakon vađenja konaca doktor mi je rekao da hodam mjesec dana na štaka i da ponovo dođem na kontrolu a to je za nekih 15-ak dana.
Pa me zanima trebam li neke specifične vježbe raditi ili je dovoljno naprezati mišiće potkoljenice savijanjem stopala, i zanima me kad ću moći ponovno normalno hodati bez štaka i koliko bi otprilike trebao trajati cjelokupni oporavak do ponovnog normalnog bavljenja sportom

Molim te reci mi koliko je trajao tvoj oporavak i kada si se mogao osloniti na nogu.

tinca81
13.04.2012., 13:03
Da se i ja nadodam, prije mjesec dana pala sam sa drveta na zicanu ogradu pa na pod, lijevo stopalo me dosta bolilo ali mislila sam samo da sam malo uganula kad je nakon sat vremena to jako oteklo i ispod stopala pojavila se velika kvrga pa sam otisla na hitnu i ispalo je da imam frakturu V. metatarzalne kosti :503: sto mi nije trebalo kao jednom radoholicaru :)
Prvo sam imala tj dana longetu, pa sam nakon tog dobila gips gdje su mi rekli da dodjem za 2tj i tako dosla ja kad mi dr reko da taj gips neka bude jos mjesec dana ajme meni umalo me strefilo halooo jos mj dana:504:
Do tog imam jos 3tj pa mene zanima dali cu onda opet na slikanje i dali se ide jos na terapije nakon skidaanja gipsa i nije to malo duugoo :ne zna:
.. ima li iskusnih u tome:kava:

Miloshke
13.04.2012., 19:20
Da se i ja nadodam, prije mjesec dana pala sam sa drveta na zicanu ogradu pa na pod, lijevo stopalo me dosta bolilo ali mislila sam samo da sam malo uganula kad je nakon sat vremena to jako oteklo i ispod stopala pojavila se velika kvrga pa sam otisla na hitnu i ispalo je da imam frakturu V. metatarzalne kosti :503: sto mi nije trebalo kao jednom radoholicaru :)
Prvo sam imala tj dana longetu, pa sam nakon tog dobila gips gdje su mi rekli da dodjem za 2tj i tako dosla ja kad mi dr reko da taj gips neka bude jos mjesec dana ajme meni umalo me strefilo halooo jos mj dana:504:
Do tog imam jos 3tj pa mene zanima dali cu onda opet na slikanje i dali se ide jos na terapije nakon skidaanja gipsa i nije to malo duugoo :ne zna:
.. ima li iskusnih u tome:kava:

Trebala bi tad opet na slikanje, a nakon gipsa idu terapije.

fonzie
20.04.2012., 09:58
pozdrav,

jucer su mi stavili longetu, imam prijelom baze i MTT kosti

zanima me kada mi stave gips koliko se mogu kretati na stakama,da li mogu ici na posao jer tamo vecinom sjedim

kakav je oporavak od toga da li se mora ici na fizikalne terapije poslije toga

ellzilla
21.04.2012., 10:13
Pozdrav svima:)
Gadno sam pala prije skoro 4 tjedna, imala longetu tjedan dana, onda mi stavili gips (s onom petom) na 3 tjedna (za par dana imam kontrolu). Napukla mi je fibula na desnom zglobu, dijagnoza: fractura maleolli fibularis lat dex
E sad, već zadnja 2 dana imam užasne bolove u desnom listu. Nisam dosad imala nikakve probleme s tom nogom al jel postoji mogućnost da sam ju možda isforsirala (jer je ipak 3 tjedna bila kako tako neaktivna) i dobila upalu mišića lista? Baš je neugodna bol, ne boli kad sjedim i ležim nego kad se recimo malo oslonim na nju probode me bol slična grčevima u listu.

Miloshke
21.04.2012., 16:02
pozdrav,

jucer su mi stavili longetu, imam prijelom baze i MTT kosti

zanima me kada mi stave gips koliko se mogu kretati na stakama,da li mogu ici na posao jer tamo vecinom sjedim

kakav je oporavak od toga da li se mora ici na fizikalne terapije poslije toga

Mislis na prijelom baze prve metatarzalne kosti ? Kako je doslo do prijeloma? Mozes ici na posao, mozes se kretati na stakama (bez oslonca).

Miloshke
21.04.2012., 16:06
Pozdrav svima:)
Gadno sam pala prije skoro 4 tjedna, imala longetu tjedan dana, onda mi stavili gips (s onom petom) na 3 tjedna (za par dana imam kontrolu). Napukla mi je fibula na desnom zglobu, dijagnoza: fractura maleolli fibularis lat dex
E sad, već zadnja 2 dana imam užasne bolove u desnom listu. Nisam dosad imala nikakve probleme s tom nogom al jel postoji mogućnost da sam ju možda isforsirala (jer je ipak 3 tjedna bila kako tako neaktivna) i dobila upalu mišića lista? Baš je neugodna bol, ne boli kad sjedim i ležim nego kad se recimo malo oslonim na nju probode me bol slična grčevima u listu.

Mogucno je da je upala misica.

fonzie
21.04.2012., 18:12
Mislis na prijelom baze prve metatarzalne kosti ? Kako je doslo do prijeloma? Mozes ici na posao, mozes se kretati na stakama (bez oslonca).

mislim da da, do prijeloma je doslo na nogometu.

koliko se nosi gips u toj vrsti prijloma, kakva je vrsta opravka nakon skidanja gipsa,jel se ide na terapije?

Miloshke
21.04.2012., 18:40
mislim da da, do prijeloma je doslo na nogometu.

koliko se nosi gips u toj vrsti prijloma, kakva je vrsta opravka nakon skidanja gipsa,jel se ide na terapije?

Ukoliko imas snimke mozes i njih okaciti ili poslati na pp. Gips se nosi 4-6 tjedana, ovisi od vrste prijeloma, godista .... Nakon skidanja gipsa se ide na vjezbe i terapije.

route 69
10.05.2012., 18:00
Pozdrav, da se i ja prikljucim sa svojom tegobom,prije 20 dana pao i otisao na rdg zgloba na hmt i tamo konstatirali i napisali "sa sigurnoscu se ne vidi znakova frakture" a nakon 6 dana u drugoj bolnici na istim snimcima konstatirali infractio malleoli post.tibiae dex. sad dvadeseti dan nosim longetu i po preporuci ortopeda povremeno skidam te drzim zglob u mlakoj vodi za dodatkom morske soli. za cetiri dana idem na kontrolu i slijedi gipsana cizma. najveci problem je u tupoj boli od prvog dana koja neda ni mirovati ni spavati. neznam dali je neko imao takav problem i dokad traju ti bolovi i koliko traje oporavak:503:

pravikut
17.05.2012., 15:23
Da ne otvaram nepotrebno drugu temu..
Ozlijedio sam stopalo! Dijagnoza na specijalističkom nalazu glasi ovako: Fractura baseos ossis MTT V pedis dex. A na specijalističkom nalazu radiologa piše: Na snimkama desnog stopala vidi se poprečna fraktura baze metatarzalne kosti malog prsta bez pomaka ulomka.

Stavili su mi longetu i za koji dan idem na pregled i staviti će mi gips koji ću skinuti za 5 do 6 tjedana! Jedan drugi liječnik mi je predložio operaciju, jer bi s operacijom prošao bez gipsa, te bi nakon 15 dana mogao hodati, a nakon 30 dana čak i trčati..
Šta vi preporučate? Da li da idem na operaciju koja i nije potrebna ali bi mi skratila oporavak i mogao bi se normalno kretati ili da pustim da mi stave gips ida izdržim mučenje od 6 tjedana? :/

Miloshke
17.05.2012., 20:04
Da ne otvaram nepotrebno drugu temu..
Ozlijedio sam stopalo! Dijagnoza na specijalističkom nalazu glasi ovako: Fractura baseos ossis MTT V pedis dex. A na specijalističkom nalazu radiologa piše: Na snimkama desnog stopala vidi se poprečna fraktura baze metatarzalne kosti malog prsta bez pomaka ulomka.

Stavili su mi longetu i za koji dan idem na pregled i staviti će mi gips koji ću skinuti za 5 do 6 tjedana! Jedan drugi liječnik mi je predložio operaciju, jer bi s operacijom prošao bez gipsa, te bi nakon 15 dana mogao hodati, a nakon 30 dana čak i trčati..
Šta vi preporučate? Da li da idem na operaciju koja i nije potrebna ali bi mi skratila oporavak i mogao bi se normalno kretati ili da pustim da mi stave gips ida izdržim mučenje od 6 tjedana? :/

Gips

pravikut
21.05.2012., 12:40
Čovjek bi očekivao neko obrazloženje odgovora ;)

Miloshke
22.05.2012., 17:05
Čovjek bi očekivao neko obrazloženje odgovora ;)

Sto bi isao na operaciju ukoliko ona nije potrebna? Brzo ce proci 6 tjedana sa gipsom.

spretna
13.06.2012., 11:47
Pozdrav :)
Dogodio mi se nezgodan pad...nakon ozljede 2 tjedna nosila sam longetu dok MR nije pokazao da je rjec o inkompletnoj frakturi korpusa tali sa mnogo raznih izljeva,parcijalnom rupturom medijalne kolateralne sveze,prednje talofibularne sveze i parcijalnom lezijom tetive m fleksor hallucis longus...Postavljen mi je gips na koji su mi nakon 3 tjedna stavili petu i sad mi preostaje jos 3 tjedna gipsa..:503:
Zanima me imali tko kakvih saznanja o okvirnom trajanju rehabilitacije i kada cu se moc vratit na posao?:confused:

Trebam pomoc
25.07.2012., 23:26
Prije godinu dana sam skinula gips.Prilikom igranja fudbala stala sam na kamen i pala na lijevu nogu i slomila sam skocni zglob na dva mjesta.Gips sam nosila 6 sedmica i strogo mi je bilo zabranjeno oslanjat se na nogu.Isla sam na fizikalne terapije skoro 3 mjeseca ali prve dvije sedmice sam hodala sa stakama bez oslonca na nogu.i nakon goidinu dana noga me boli i cesto je natecena i modra na mjestu gdje je bio prijelom.Kad hodam osjetim kao da mi iskoci zglob i nakon toga ne mogu stati na nogu.Prvih nekoliko mjeseci nosila sam bandazu ili steznjka ali posto nisam vidjela razliku prestala sam nositi.Sada to stavljam samo kada se bavim sportom.Da li bi trebala nosit svakodnevno ?
Ako neko moze pomoci nek se javi .
Hvala .

ruler
26.07.2012., 19:57
i ja sam postao ponosni vlasnik slomljene V metatarzalne kosti. i pao u horror nakon citanja teme pdf-a Slomljena metatarzalna kost
Dijagnozu sam sebi, ne velim da je doktor slab:

1. http://mitglied.multimania.de/ChFuchs/Chiramb03.pdf

2. nakon mucenja na kaucu skuzio sam da je ovo zakon:
http://www.emmezeta.hr/repository/images/_variations/6/5/65e9f7c6981476b39a75a26c6dc819f2_category_large.jp g

udobno je a i glezanj je na visem polozaju od srca, po preporuci.

sad studiram steznike za glezanj (postoje profi stvarcice) jer nema boga da nosim gips 6 tjedana...

Miloshke
04.08.2012., 12:35
Prije godinu dana sam skinula gips.Prilikom igranja fudbala stala sam na kamen i pala na lijevu nogu i slomila sam skocni zglob na dva mjesta.Gips sam nosila 6 sedmica i strogo mi je bilo zabranjeno oslanjat se na nogu.Isla sam na fizikalne terapije skoro 3 mjeseca ali prve dvije sedmice sam hodala sa stakama bez oslonca na nogu.i nakon goidinu dana noga me boli i cesto je natecena i modra na mjestu gdje je bio prijelom.Kad hodam osjetim kao da mi iskoci zglob i nakon toga ne mogu stati na nogu.Prvih nekoliko mjeseci nosila sam bandazu ili steznjka ali posto nisam vidjela razliku prestala sam nositi.Sada to stavljam samo kada se bavim sportom.Da li bi trebala nosit svakodnevno ?
Ako neko moze pomoci nek se javi .
Hvala .

Ne.

Miloshke
04.08.2012., 12:36
i ja sam postao ponosni vlasnik slomljene V metatarzalne kosti. i pao u horror nakon citanja teme pdf-a Slomljena metatarzalna kost
Dijagnozu sam sebi, ne velim da je doktor slab:

1. http://mitglied.multimania.de/ChFuchs/Chiramb03.pdf

2. nakon mucenja na kaucu skuzio sam da je ovo zakon:
http://www.emmezeta.hr/repository/images/_variations/6/5/65e9f7c6981476b39a75a26c6dc819f2_category_large.jp g

udobno je a i glezanj je na visem polozaju od srca, po preporuci.

sad studiram steznike za glezanj (postoje profi stvarcice) jer nema boga da nosim gips 6 tjedana...

Steznik nema istu funkciju kao gips!!!

ruler
12.08.2012., 09:19
evo, kupio sam gipsani zavoj pa mi to stavili umjesto klasicnog gipsa. Puno je laksi i kompaktniji a i studije vele da je bolje za zacijeljivanje. sad si narucujem ovo:
http://www.zamst.com/rep-products/ido-22/a2_dx.html

glezanj u tome radi gore dolje a ne dozvoljava inverziju i everziju

Miloshke, komentiraj?

sonata-LPG
12.08.2012., 15:17
Pozdrav.

Pao sam prije 5 dana s ljestava na pete (bos, još k tome, k'o mladi majmun) i strgao desnu petnu kost. Na snimci se vidi puknuće, ali bez pomaka i sa konturama strukture preko pukotine, pa zaključujem da je samo napukla s jedne strane, jer da je cijela pukla, valjda bi se i pomaknula. Trenutno sam na prvoj longeti u "balerina" položaju, pa me zanima što slijedi. Imao sam 3 dana 37.5-38.2°C, ali sad je temperatura prošla, pa srž valjda više ne curi... Ako treba, mogu skenirati snimku, ali nešto mi se ne ustaje bez potrebe...

ZakS
12.08.2012., 17:50
Tko zna što znači Slana kupka protiv oteklina (ne za relaksaciju :-) ) ?
Naime slomio sam Fibularni maleol (bez pomaka), skinuo gips nakon 6 tjedana i noga mi još natečena..
Rekao mi je kirurg (osim da ne stajem na tu nogu još 4 tjedna) "Da smanjim otekline trebam namakati nogu u Slanoj kupki", ali ga nisam pitao kako se konkretno ona priprema ?!?
Koliko soli u koliko vode ?
Hladna voda ili topla voda ? (na netu nalazim obje verzije)
Koliko puta na dan namačem, i koliko dugo ?
Da li se baca nakon jednog korištenja, ili se može koristiti više puta ista kupka ?
Nabavio sam onu sol Mrtvog mora koja i nije baš prejeftina, pa da ju ne trošim onako kako ne valja.

Nakon loma:
https://lh5.googleusercontent.com/-Od9xm5qSTDQ/UBvGg3_CUyI/AAAAAAAAF9M/Dm1z-vzAiwQ/s1024/1m.jpg

Nakon skidanja gipsa (ne izgleda mi baš super - ko da se maleol spustio za par mm) :
https://lh6.googleusercontent.com/-2VY5mzpfSQc/UBvGhmOgDNI/AAAAAAAAF9U/uARTl-6kMf4/s1024/3.jpg

Miloshke
13.08.2012., 00:27
Pozdrav.

Pao sam prije 5 dana s ljestava na pete (bos, još k tome, k'o mladi majmun) i strgao desnu petnu kost. Na snimci se vidi puknuće, ali bez pomaka i sa konturama strukture preko pukotine, pa zaključujem da je samo napukla s jedne strane, jer da je cijela pukla, valjda bi se i pomaknula. Trenutno sam na prvoj longeti u "balerina" položaju, pa me zanima što slijedi. Imao sam 3 dana 37.5-38.2°C, ali sad je temperatura prošla, pa srž valjda više ne curi... Ako treba, mogu skenirati snimku, ali nešto mi se ne ustaje bez potrebe...

Skeniraj...

Miloshke
13.08.2012., 00:31
evo, kupio sam gipsani zavoj pa mi to stavili umjesto klasicnog gipsa. Puno je laksi i kompaktniji a i studije vele da je bolje za zacijeljivanje. sad si narucujem ovo:
http://www.zamst.com/rep-products/ido-22/a2_dx.html

glezanj u tome radi gore dolje a ne dozvoljava inverziju i everziju

Miloshke, komentiraj?

Mislis li na plasticni gips umjesto klasicnog ?

sonata-LPG
13.08.2012., 09:09
Skeniraj...

Evo, rečeno-skenirano :D

http://img194.imageshack.us/img194/1556/20120808petnakost.jpg

mcindri9
13.08.2012., 19:13
Ljudi, jel ima tko da je imao dijagnozu Fractura calcanei? Slomio sam ovu glupu kost baze pete skokom s 1,5 metara prije tri i pol mjeseca. Lom je bio čist, bez krhotina. Prema nalazu traume, kost je zarasla, a ja nemogu hodati više od cca 50 metara, normalno uz jako šepanje i bolove, koji su se popeli u butni mišić. Dali će fizikalna terapija išta pomoći, i dali ima gdje u Hrvatskoj dobar ortoped, po mogućnosti u blizini Osijeka, ali nije uvjet? Zaboravih reći, imam 50 godina, i prilikom skakanja nisam obraćao pažnju na godinu proizvodnje. Pozdrav svima i hvala!

sonata-LPG
13.08.2012., 19:46
Ljudi, jel ima tko da je imao dijagnozu Fractura calcanei? Slomio sam ovu glupu kost baze pete skokom s 1,5 metara prije tri i pol mjeseca. Lom je bio čist, bez krhotina. Prema nalazu traume, kost je zarasla, a ja nemogu hodati više od cca 50 metara, normalno uz jako šepanje i bolove, koji su se popeli u butni mišić. Dali će fizikalna terapija išta pomoći, i dali ima gdje u Hrvatskoj dobar ortoped, po mogućnosti u blizini Osijeka, ali nije uvjet? Zaboravih reći, imam 50 godina, i prilikom skakanja nisam obraćao pažnju na godinu proizvodnje. Pozdrav svima i hvala!

Eno ti fractura calcanei na prethodnoj snimci. I ja sam friški pa me zanimaju iskustva.

mcindri9
13.08.2012., 19:55
Eno ti fractura calcanei na prethodnoj snimci. I ja sam friški pa me zanimaju iskustva.

Prijatelju, ja sam po..zdio. Sutra idem preko štele na pregled kod fozijatra, inače bih čekao do konca kolovoza za pregled, i još nekih najmanje mjesec dana za početak fizikalne terapije u Bizovcu.
Danas sam čuo da u Matuljanim kod Lovrana radi dr. Nemec, i naručio sam se za 30. 08. og. na pregled. Malo sam surfao po njemu, i vidim da je bio liječnik naše repke dosta dugo. Cijena pregleda je 350 kunića + put + razna snimanja koja nisu u cijeni. Kud sve, tu i to, ne želim biti, uz dožno poštovanje, doživotni invalid. Zamisli da mi nitko nije rekao dok sam nosio gips dva mjeseca da se toliko čeka na rehabilitaciju. Ako ti nije kasno, odmah se naručuj!
I ja sam novi! Pozdrav!

ruler
14.08.2012., 19:11
Mislis li na plasticni gips umjesto klasicnog ?

da.

evo prsti mi naotekli kao lubenice. odoh na pregled. sa troje sam se svadjao za pregled prije roka skidanja plastike, htjeli me otkantati bez debate. uradili test na trombozu. Sve OK. doktor ima teoriju da me vene zezaju zbog cigareta. Al fakat sam se morao svadjati da me pregledaju. Samo sila zeljena vrata otvara. za terapiju surfajte sportska medicina prijelom stopala, naci cete vjezbe.

hotalicious
17.08.2012., 16:02
Ruler, mislim da smo isti dan zavrsili s istim tipom prijeloma:504: Ja sam imala tjedan longete i isto na jedvite jade dobila plasticni gips. Za tjedan dana ce bit 3 tjedna da ga imam - slijedi kontrola i nadam se, skidanje gipsa. Uzimam kalcij koji se zvace i neke homeopatske tabletice-gavez symphytum, navodno dosta pomazu za brze zarastanje. Javi kako tebi napreduje i kad skidas gips

da.

evo prsti mi naotekli kao lubenice. odoh na pregled. sa troje sam se svadjao za pregled prije roka skidanja plastike, htjeli me otkantati bez debate. uradili test na trombozu. Sve OK. doktor ima teoriju da me vene zezaju zbog cigareta. Al fakat sam se morao svadjati da me pregledaju. Samo sila zeljena vrata otvara. za terapiju surfajte sportska medicina prijelom stopala, naci cete vjezbe.

Miloshke
17.08.2012., 18:42
Ruler, mislim da smo isti dan zavrsili s istim tipom prijeloma:504: Ja sam imala tjedan longete i isto na jedvite jade dobila plasticni gips. Za tjedan dana ce bit 3 tjedna da ga imam - slijedi kontrola i nadam se, skidanje gipsa. Uzimam kalcij koji se zvace i neke homeopatske tabletice-gavez symphytum, navodno dosta pomazu za brze zarastanje. Javi kako tebi napreduje i kad skidas gips

Za prijelome metatarzalnih kostiju postoji posebna tema: Slomljena metatarzalna kost

ZakS
17.08.2012., 20:48
Tko zna što znači Slana kupka protiv oteklina (ne za relaksaciju :-) ) ?

Da si odgovorim, možda će i nekom drugom koristiti:
ide 0,5kg soli na 12,5 l vode..
Mrtvo more ima Salinitet oko 10x veći neg "obično" pa je preporučljivije..
No da mi je gležanj splasnuo i nakon kupki i nakon voltarena i nakon ko zna čega - niti nakon 2 tjedna po skidanju gipsa NIJE.. :(
Još mi je ko da me osa piknula..

asdfgh
17.08.2012., 20:53
ZakS, Stavljaš li hladne obloge?

ZakS
17.08.2012., 21:02
Ne često.. Rekoše mi da je to baš kod preloma, da se potrgane krvne žile stisnu i tako..
Sad što se toga tiče samo utapam noge u toj hladnoj, slanoj vodi.. (a i ona je prilično brrr)..
I naravno IceGell i tome slični hladni pripravci ..

ruler
21.08.2012., 16:23
Za prijelome metatarzalnih kostiju postoji posebna tema: Slomljena metatarzalna kost

tamo sam prvo napisao post ali ta tema je mrtva dugo vremena, pa pisem tu

hotalicius - hvala za homeopatski tip, sutra kupujem i sretno tebi !

evo skinuli mi danas gips, na snimci pomalo zarasta tako da nije strasno valjda. znaci nosio sam 1 tjedan longeta + 3 tjedna gips (plasticni). doktor rekao da vjezbam pomalo do granice boli i da ne izvijam glezanj. kontrola s rentgenom za 3 tjedna.

ALI posto je vani propisano min 6 tjedana imobilizacija, narucio sam si sportski steznik da ne bi bilo... pa cu njega jos min 2 tjedna i sparati nogu maksimalno. susjed si je narucio onaj sheet iz reklame za masirat noge, plasticna kadica za stopala u vodi koji on ne koristi pa cu i to probati.

ruler
21.08.2012., 19:38
pa jos..

bilo je smijesno kad su mi skidali *plastiku*. covjek uzeo onu malu kruznu pilu kao u CSI kod obdukcije i krene na moju nogu. vec sam imao vizije iz horror filmova.. :)
namucio se jer je ta tvar uzasno tvrda. morao je tri reza napraviti i svom snagom razvuci da izvadim nogu. kada je dosao do vena, mene zaboljelo i rekoh sebi gotov sam. onda mi je objasnio da je to vrucina koja nastaje kad pila reze tu plastiku..

tip: tko zeli spavati po noci uz prijelom noge neka nabavi/posudi onaj dugi jastuk za trudnice za dojenje punjen kuglicama stiropora. to stavite pod nogu i koliko toliko prodje noc..
https://encrypted-tbn0.google.com/images?q=tbn:ANd9GcQVikHxZIsgrpljVICk7dHs1FNiBB-onh2_0TAhjQOLtIhROBw6fQ

hotalicious
22.08.2012., 18:02
Ok, buduci da u petak (valjda) skidam "plastiku" - ovo zvuci stvarno stravicno:(. Sto se spavanja tice, ja sam kceri maznula onu fotelju/vrecu punjenu kuglicama stiropora -mozes na nju dic obje noge, a fino se prilagodi nozi...ovo s trudnickim jastukom je ok, ali se brzo deformira...
Ruler, jesi dobio fizioterapiju? Jel se oslanjas na nogu dok hodas? Boli li? Koje vjezbe radis? Cula sam da bi trebalo nabaviti pikule i jednu posudu i onda pikule noznim prstima dizati s poda i stavljati u posudu.

covjek uzeo onu malu kruznu pilu kao u CSI kod obdukcije i krene na moju nogu. vec sam imao vizije iz horror filmova.. :)
tip: tko zeli spavati po noci uz prijelom noge neka nabavi/posudi onaj dugi jastuk za trudnice za dojenje punjen kuglicama stiropora. to stavite pod nogu i koliko toliko prodje noc..

ruler
22.08.2012., 18:22
bok hotalicius, boli jos vise kao da mi se svi zivci i tetive i koza upalila.
valjda je to reakcija kad se noga oslobodi iz oklopa. hodam i dalje s stakama , malo se oslanjam na nogu, sparam se maksimalno. noga naotekla, elasticni zavoj malo pomaze ali imam reakciju koze na njega. postar mi bas donio steznik za glezanj, trenutno narodni preporod u odnosu na zavoj. idem malo skakati po kuci...

od vjezbi nista slijedeca dva tjedna, samo malo migam prste i rist. neka mi se smiri noga jos par dana a onda cu poceti lagano s staklenom bocom na podu i valjati ju stopalom. prste noge samo masiram rukom.

ono s pikulama mi je trenutno zlo cim pomislim.:) probaj , sve pomaze ali ujutro mi bila frendica iz Dojcland. njen sin, ruka, plasticni gips, isto veli nema sanse ispod 6 tjedana skidati tako da.. ne znam vec sam dobio slom zivaca od nespavanja i nosenja gipsa ali kad si gledam nogu sada..mozda cak malo zalim sto nisam trpio jos 2 tjedna gips (plasticni, obicni bih si zubima otrgao).

ma ne bih trpio jos 2 tjedna, ovo mi je za sada cool kombinacija sa sportskim steznikom. kupio rabljeni preko oglasa

gledaj, prvih dva dana ziher neces plesati a poslati cu ti na privat sportske vjezbe. citam kak ljudi trce polumaraton nakon 2 mjeseca ali OK.. ima zgodnih stvari. a dok dodjem do fizioterapeuta.. ako...

hotalicious
22.08.2012., 18:28
Ruler, za smanjivanje oticanja kupi Arniku. Ja sam odmah nakon loma imala hematom velicine jabuke. u traumi je doktor rekao da sumnja da ce spast za tjedan dana. Pila sam homepatske tabletice Arnike- povukao se otok za 2 dana. Navodno imas i mast od te Arnike, mazes kad nemas gips, ali meni su ove homeopatske djelovale. Kostaju nesto bezveze, ali stvarno nije ciribu-ciriba.
Idem ja trazit steznik po Njuskalu, vidim da nema druge....pocinjem radit u pon, ako mi skinu gips, trebat ce prezivjet bar 4 sata sjedenja....

noga naotekla, elasticni zavoj malo pomaze ali imam reakciju koze na njega. postar mi bas donio steznik za glezanj, trenutno narodni preporod u odnosu na zavoj. idem malo skakati po kuci...

ruler
22.08.2012., 19:05
evo kupio sam ovo:

https://www.alphasport.com.au/Product/WEB-ASO

prostudirao sam steznike od jeftilena do najskupljih. ima ih sa ojacanjima sa strane, ali ovo sam imao srece da sam nasao i cini mi se da sam piknuo ko prstom u oko. sretan kao malo prase skacem okolo po kuci. bol prosla trenutno i spasnuli prsti. fora su ovo trake koje idu krizno oko rista a sve na cicak pa si narihtam oko stopala di mi je slomljeno i zaljepim sa strane a naprave i malu petu. ispod tanka carapa i sve ide u tenisicu bez problema. sutra idem na bazen plivati!!! i valjda cu konacno spavati nakon mjesec dana..

iskopao sam ekvivalent...

http://www.hzzo-net.hr/dload/partneri/sifrarnici/20120229_Popis_ortopedskih_i_drugih_pomagala.xls

ovo *game day* br 289. bi bilo nesto slicno... ako netko mora raditi s takvom nogom to je po meni ekvivalent sportskih napora.

http://www.ossur.com/?PageID=13540

hotalicious
25.08.2012., 18:15
Evo report: skinuli mi jucer plasticni gips nakon tjedan longete i 3 tjedna plasticnog gipsa. Prijelom saniran. Lagano je oteceno na mjestu prijeloma i sve je plavo ali od jucer nije nista vise nateklo nit me ista boli. Hodam sa stakama, ne oslanjam se na nogu. Doktor napisao: razgibavanje u hladnoj vodi bez opterecenja. Terapija p.p.
Miloshke, mozes preporuciti neke vjezbe za razgibavanje stopala u vodi? Ja nalijem vodu u lavor i onda lagano micem stopalo ko da lupam ritam noznim prstima pa malo micem prstima ko da ih hocu stisnut i lagano micem lijevo-desno stopalom. To sve pod vodom. Na suhom rolam praznu bocu, ide pomalo. Nemam vise nekih ideja sto bih jos mogla. Nista me od toga ne boli pa valjda ne radim lose.

ruler
25.08.2012., 19:01
ja si sa elasticnim zavojem presavinutim na duplo lagano upirem stopalo i prste na njega.

ZakS
26.08.2012., 10:15
Šit Hota, kaj nisi napisala prije za tu Arniku kad sam ja pitao za otekline ? :-(
Ja skinuo gips prije 3 tjedna i još mi gležnji natečeni.. Ni hladna ni slana vode ni gelovi ni sl ne pomažu ni pol posto..
Kaj znači cijena Nešto bez veze ? Cca barem..

hotalicious
26.08.2012., 10:51
Zaks, sori sto nisam ranije napisala, previdjela sam post. Arnicu sam ja pila u obliku homeopatskih peleta, ima ih u Zg u ljekarni na Trgu, cca. 30kn bocica. Ali, buduci da ti nemas gips mozes kupit i kremu pa mazat. Meni je stvarno djelovalo, i to za dan-dva se povukao otok. Sretno!

ZakS
26.08.2012., 11:10
idem brzo pogledam u dm (drugo ništ sad više ne radi)..
mislim da nemaju baš čistu arniku, ali imaju Konjsku mast kojoj je arnika glavni sastojak..
nadam se da bude pomoglo..

ps1
našao Ulje za masažu, baš od arnike, nadam se da nije baš jako razrijeđeno..
ps2
hota, pošalješ mi molim na PM tel br, i adresu od te homeo-apoteke ? nisam iz ZG, pa da znam nekom reć da mi pokupi i gdje.. Tnx

Arminz
28.08.2012., 15:36
Prije svega da vas sve pozdravim i zamolio bih ako iko može bar malo da mi pomogne,prije dva mjeseca sam operisao Plato tibije i sada napokon došao do fizikalnog tretmana,noga me ne boli,otoka nema mogu je podići jedino problem u savijanju pa me zanima koliko vremena treba da se prohoda pošto se blizi i fakultet pa neznam dali cu hodati do tad.Unaprijed hvala

dr. van Nostrand
29.08.2012., 15:32
pozdrav i može mala pomoć/savjet!

prije 3 tjedna dobio sam udarac na nogometu od kojeg se gležanj 'izvrnuo', taj trenutak osjetio sam strašnu bol, tu večer je jako nateklo, stavio led, nije nimalo splasnulo, ujutro otišao na hitnu, doktor rekao nategnuti ligamenti, otišao na snimanje, snimka pokazala i infrakciju na bazi V metatarzalne kosti, dobio potkoljeničnu longetu, nakon tjedan dana kontrola: i dalje boli, i gležanj i stopalo, hematom u početnoj referenciji, longeta još 2 tjedna. ta 2 tjedna prošla danas, opet kontrola: još uvijek je nateknuto, ne mogu se oslonit na nogu, odbio sam longetu - stavili elastični, nosit ga tjedan dana, kontrola za 2 tjedna...

je li to sve pod normalno za ovu vrstu ozljede? da odem možda kod privatnika?

ZakS
29.08.2012., 15:42
Infrakcija je odlomljen mali dio kosti. Moguće da te negdje bode taj komadić ? :-(
Nebi oni to izvadili ? (valjda ne, kad nisu predložili, valjda ne smeta...)

dr. van Nostrand
29.08.2012., 17:45
Infrakcija je odlomljen mali dio kosti. Moguće da te negdje bode taj komadić ? :-(
Nebi oni to izvadili ? (valjda ne, kad nisu predložili, valjda ne smeta...)

to je manji problem, na tom mjestu di je infrakcija i ne boli toliko, ali šta je s gležnjem, već tri tjedna je nateknut i plav, i ne mogu ga rotirat nit se oslonit na nogu? ponavljam, doktor je kod prvog pregleda rekao nategnuti ligamenti i to je to:ne zna:

ZakS
29.08.2012., 20:31
Meni nije samo zglob, već i je cijelo stopalo bilo ljubičasto-plavo mjesec dana.. Rekli mi da je to normalno, jer su kod prijeloma kosti -pokidane i krvne žile (vjerojatno i ligamenti, ali to nisu provjeravali jer bi trebali upotrebljavati i UZV !), iscurilo jednostavno iz žila i širilo se..
A beš ga, udarac si dobio - i zato boli i plavo je.. I još nemaš gips niti longetu, neg zavoj - pa se oslanjaš (makar tu i tamo) na bolnu nogu i čudiš se što boli ..
Ako se ne vidi veći lom na RTG - znači da ga niti nema.. Mislim da ne trebaš brinuti..
Kupi Gavez i vježbaj u bazenu kolko možeš..
Al ja sam i laičkiji od laika - pa me ne slušaj :-)

hsfi
31.08.2012., 11:54
to je manji problem, na tom mjestu di je infrakcija i ne boli toliko, ali šta je s gležnjem, već tri tjedna je nateknut i plav, i ne mogu ga rotirat nit se oslonit na nogu? ponavljam, doktor je kod prvog pregleda rekao nategnuti ligamenti i to je to:ne zna:

Kirurg-traumatolog (pretpostavljam da je bio na hitnom prijemu) teško da će ti i reći nešto više; standard je longeta i odmor.
Ozljeda gležnja može (dugo) stvarati razne probleme i onda je slijedeći korak pregled kod ortopeda pa (uglavnom) fizijatar.

nighttasha
01.09.2012., 08:10
da li moze neko da mi pomogne i da savet..pre dva meseca sam u stiklama pala i izvrnula nogu,uganula sam clanak na desnoj nozi i polomila 5tu metatarzalnu kost ,koja se pomerila nije ostala u istoj liniji..doktor mi je prvo stavio longetu 2 nedelje i rukom namestio kost,a posle toga sam 6 nedelja bila u cizmi u kojoj moze da se hoda..rekao je da mi kost zarasta ok i da nije potrebna operacija,medjutim na rentegnu se vidi da je kost pocela da zarasta ali ne zarasta pravilno,to sam na zalost saznala danas,jer sam imala saobracajnu nesercu pa sam htela da proverim za svaki slucaj nogu da je nisam opet povredila jako...inace doktor mi je rekao da treba da pocenm da se oslanjam na nogu i da pocnem da hodam,ali mene stopalo boli dok hodam u regularnoj cipeli ispod pete pa ide gore prema prstima ,ali najvici bol osecam na sredini stopala,molim vas pomozite mi. zaista sam tezak baksuz ,celo leto mi je propalo ,zivim u americi i na zalost nemam osiguranje ,i sve jako puno kosta,ne mogu da radim jer ne mogu da stojim.

ZakS
01.09.2012., 09:16
Kad sam ja tražio prije i poslije Longete, pa onda i prije Gipsa snimanje RTG - rekao mi DR : "Pa zašto se nepotrebno želiš zračiti ?!".. Eto, zato..
A čuj - teško će ti tu netko dat konkretno koristan savjet. Odeš što prije Ortopedu (a ne Kirurgu, ne fizijatru..) da on vidi snimke..
Privatnom ili "državnom" svejedno..

nighttasha
01.09.2012., 19:52
isla sam ja na snimanje na svake dve nedelje i rekao mi je u prvih 6 ned da je noga ok,i da zarasta u liniji,onda sam otisla posle 8 ned i rekao mi je izgleda kao da se kost pomerila ,a zaista sam mirovala nista nisam radila,i juce sam prvi put izasla a da ne idem kod doktora,na plazu sa drugaricama ,sela sam napred pored taksiste zbog noge da imam vise mesta ,i taksista predje na crveno i udarimo u drugi auto..pa sam otisla u hitnu da opet snimim nogu da nisam opet nesto udarila,medjutim kazu da vide samo isti prelom koji zarasta ,ali ne zarasta u liniji nego je kost pomerena i tako zarasta,ocajna sam...kad hodam boli me noga ,sad ne znam da li je normalno da boli noga ili zbog toga sto zarasta tako ,i prosto imam strah od hodanja da se ne polomi...

Miloshke
02.09.2012., 11:41
isla sam ja na snimanje na svake dve nedelje i rekao mi je u prvih 6 ned da je noga ok,i da zarasta u liniji,onda sam otisla posle 8 ned i rekao mi je izgleda kao da se kost pomerila ,a zaista sam mirovala nista nisam radila,i juce sam prvi put izasla a da ne idem kod doktora,na plazu sa drugaricama ,sela sam napred pored taksiste zbog noge da imam vise mesta ,i taksista predje na crveno i udarimo u drugi auto..pa sam otisla u hitnu da opet snimim nogu da nisam opet nesto udarila,medjutim kazu da vide samo isti prelom koji zarasta ,ali ne zarasta u liniji nego je kost pomerena i tako zarasta,ocajna sam...kad hodam boli me noga ,sad ne znam da li je normalno da boli noga ili zbog toga sto zarasta tako ,i prosto imam strah od hodanja da se ne polomi...

Koliko je kost pomerena, imas li snimke? Hodaj normalno, nece se polomiti.

nighttasha
02.09.2012., 19:36
hvala na odgovoru,imam snimke ali su mi u bolnici dali neki program na cd-u sa kog ja ne mogu da sacuvam i da posaljem...i nije mi jasno zasto mi doktor uporno govori da posle 2 meseca koliko nisam hodala,da moram sama da hodam bez fizikalne terapije,a usput kad mi je rekao da mi je kost malo pomerena da sad vise nista ne moze da mi pomogne ni gips ni cizma jer je 8 nedelja sasvim dovoljno,i rekao mi je da hodam pa sad ako se polomi polomi,toliko o americkim doktorima..drugi problem koji imam kad hodam je taj sto cujem kako neko sklockanje ne boli me to skoljockanje ali je izuzetno neprijatno,iznad clanka..ja za dva dana moram da se vratim na posao a i dalje copam ja jednostavno ne mogu da hodam normalno,prvi put kad sam pokusala kad mi je skinuo cizmu ,da skolonim stake cinilio mi se kao da ucim da letim a ne da hodam,ali sam se naterala i pustila jer ne mogu vise da izdrzim da sedim kod kuce,posebno sto zivim u ny i racuni mi se samo gomilaju,a niko nema razumevanja...da li neko zna za jace lekove protiv bolova jer ja moram da se vratim na posao a dosta moram i da stojim ?hvala puno!

Miloshke
02.09.2012., 20:23
hvala na odgovoru,imam snimke ali su mi u bolnici dali neki program na cd-u sa kog ja ne mogu da sacuvam i da posaljem...i nije mi jasno zasto mi doktor uporno govori da posle 2 meseca koliko nisam hodala,da moram sama da hodam bez fizikalne terapije,a usput kad mi je rekao da mi je kost malo pomerena da sad vise nista ne moze da mi pomogne ni gips ni cizma jer je 8 nedelja sasvim dovoljno,i rekao mi je da hodam pa sad ako se polomi polomi,toliko o americkim doktorima..drugi problem koji imam kad hodam je taj sto cujem kako neko sklockanje ne boli me to skoljockanje ali je izuzetno neprijatno,iznad clanka..ja za dva dana moram da se vratim na posao a i dalje copam ja jednostavno ne mogu da hodam normalno,prvi put kad sam pokusala kad mi je skinuo cizmu ,da skolonim stake cinilio mi se kao da ucim da letim a ne da hodam,ali sam se naterala i pustila jer ne mogu vise da izdrzim da sedim kod kuce,posebno sto zivim u ny i racuni mi se samo gomilaju,a niko nema razumevanja...da li neko zna za jace lekove protiv bolova jer ja moram da se vratim na posao a dosta moram i da stojim ?hvala puno!
Da, to je elektronski snimak i treba ti program da bih mogla da ga otvoris. Izbegavaj bilo kakve lekove protiv bolova. Idi na fizikalnu terapiju i sve bi trebalo da bude ok.

nighttasha
02.09.2012., 21:09
Da, to je elektronski snimak i treba ti program da bih mogla da ga otvoris. Izbegavaj bilo kakve lekove protiv bolova. Idi na fizikalnu terapiju i sve bi trebalo da bude ok.
to je probelm jer mi doktor ne prepisuje fizikalnu terapiju,ja sam zvala fizikalnu ,ali su mi rekli da doktor mora da mi napise pismo kako bi me oni prihvatili,kakav zakon boze..ja sam ga zvala i rekla da mi treba pomoc jer ja ne mogu normalno sama da hodam ,ja nisam doktor ali zar ne bi trebalo bar vezbe da mi pokaze ,ja se prema nozi ponasam kao prema lomljivom staklu,on mi uporno govori da moja povreda ne zahteva fizikalnu i da je dosta "fizikalne "sto moram da hodam ..svaki put kad ga vidim placam 500 dol za svaku posetu i kao da niko nece od tih doktora da mi pomogne ,dodje mi da vristim,zasto se cuje to skljockanje..zasto ne bih smela da pijem lekove za bolove?hvala vam puno!

ZakS
02.09.2012., 22:30
Jako puno stručnih ljudi ne znaju se spustiti na nivo građana-ne stručnjaka. Njima je sve to lagano, jednostavno i ne shvaćaju zašto "kompliciramo"..
I meni je DR rekao - razgibavati a nije ni kako, ni koliko, ni do ili preko granice boli..
Rekao je i upotrebljavati slane kupke da se smanji otok - a nije što znači slana kupka (koliko kakve soli u koliko kako tople vode, kako dugo i sl)..
Ponašaju se ko da lomimo noge svako malo pa sve to znamo od prije..
I meni je rekao da fizikalnu ne trebam, a čujem da drugi idu na fizikalnu odmah, i to čak i individualnu (pristup - jedan na jedan)..
Očito se i njihova mišljenja razilaze, i to za 180°, ko da nisu u istu školu išli - jedni vele fizikalna, drugi ne treba, sam ćeš to riješiti, jedni vele miruj, drugi razgibavaj, jedni u hladnu vodu, drugi u toplu, jedni slani, drug ne, jedni vježbaj do granica boli, drugi - Ni u ludilu ! Miruj i lagano !
Dobar fizioterapeut i ortoped riješili bi sve probleme i nedoumice, ali za do njih doći treba se malo izboriti (ili platiti)..

Nataša, ako trebaš platiti posjetu doktoru 500$ - zašto ne posjetiš ortopeda sa tim snimkama pa njemu platiš ? U ovom slučaju on je mislim stručniji od kirurga koji te zaprimio i obrađivao...
Kirurg je (za sada) kod tebe svoje učinio.

Ja nakon dva i pola mjeseca tek ovaj vikend "prohodah" na slomljenu nogu, i to samo u bazenu..
Kada ću zaista stati na nju - znati ću u utorak na većer kada idem na RTG i kontrolu.
Ubije ma najviše hodanje po stepenicama - treći kat u zgradi bez lifta.. :-(

nighttasha
03.09.2012., 01:22
Jako puno stručnih ljudi ne znaju se spustiti na nivo građana-ne stručnjaka. Njima je sve to lagano, jednostavno i ne shvaćaju zašto "kompliciramo"..
I meni je DR rekao - razgibavati a nije ni kako, ni koliko, ni do ili preko granice boli..
Rekao je i upotrebljavati slane kupke da se smanji otok - a nije što znači slana kupka (koliko kakve soli u koliko kako tople vode, kako dugo i sl)..
Ponašaju se ko da lomimo noge svako malo pa sve to znamo od prije..
I meni je rekao da fizikalnu ne trebam, a čujem da drugi idu na fizikalnu odmah, i to čak i individualnu (pristup - jedan na jedan)..
Očito se i njihova mišljenja razilaze, i to za 180°, ko da nisu u istu školu išli - jedni vele fizikalna, drugi ne treba, sam ćeš to riješiti, jedni vele miruj, drugi razgibavaj, jedni u hladnu vodu, drugi u toplu, jedni slani, drug ne, jedni vježbaj do granica boli, drugi - Ni u ludilu ! Miruj i lagano !
Dobar fizioterapeut i ortoped riješili bi sve probleme i nedoumice, ali za do njih doći treba se malo izboriti (ili platiti)..

Nataša, ako trebaš platiti posjetu doktoru 500$ - zašto ne posjetiš ortopeda sa tim snimkama pa njemu platiš ? U ovom slučaju on je mislim stručniji od kirurga koji te zaprimio i obrađivao...
Kirurg je (za sada) kod tebe svoje učinio.

Ja nakon dva i pola mjeseca tek ovaj vikend "prohodah" na slomljenu nogu, i to samo u bazenu..
Kada ću zaista stati na nju - znati ću u utorak na većer kada idem na RTG i kontrolu.
Ubije ma najviše hodanje po stepenicama - treći kat u zgradi bez lifta.. :-( ja sam danas smogla snage da izadjem napolje,naravno uz pomoc jer sam i ja na 3cem spratu bez lifta ,i stepenice mi predstavljaju najveci problem,prosetala sam bez stapa i staka dve ulice i nazad ,naravno copam i puz je brzi od mene..cini mi se kao da niko ne shvata od mog okruzenja sta mi se desava,svi me forsiraju ajde ajde hodaj,al ja ne mogu sem da copam,i imam strah da se opustim,jer me eto neki maler tera celo leto ,da prvi put kad sam ziasla iz kuce udjem u taksi i dozivim udes,,i umesto da zavrsim na plazi ja opet u hitnoj i kolicima,jer sam se uplasila posto sam udarila nogu da nisam jos nesto naparvila...ja stavljam caj od gaveza naparvim kupku onako toplu vodu i tako drzim nogu jedno 20 minuta ,a kad "hodam"posle toga stavljam led ..i nije mi naduta noga,mozda malo ,ali ne kao kad sam nosila cizmu,to je cizma koja izgleda kao skijaska cizma i ona stiti al je uzasno teska ...jedino od svega toga me plasi sto se na snimku vidi da je kost malo izletela i da nepravilno zarasta i mene sad to plasi..koje cu posledice imati,da lu cu vecno copati,i da li ce ponovo lako puci...

nighttasha
03.09.2012., 06:23
evo snimka konacno

http://img84.imageshack.us/img84/696/xrayy.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/84/xrayy.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

hotalicious
03.09.2012., 21:20
Nighttasha, potpuno te razumijem. Ja nisam imala uganut glezanj, samo slomljenu V.metatarzalnu, ali svejedno koma. Uglavnom, mislim da je doktor koji ti je rekao da ides hodati nakon 2 mjeseca gipsa, s atrofiranim misicima, zakocenim zglobom i bolovima- kreten.
Ako ne mozes na pravu nadziranu terapiju, probaj sljedece (ovo su samo laicki savjeti koje sam prikupila u zadnjih 5 tjedana kako se bavim svojom bolesnom nogom):
1. moras poceti s razgibavanjem. Slijed oporavka je ovakav: razgibati nogu, osnažiti je, opteretiti je. Probaj krioterapiju: ulij vode u casicu od jogurta, stavi unutra stapic od sladoleda i smrzni. Trljaj tim ledom bolesnu nogu 10-15 minuta dok ne pocrveni i onda kreni razgibavati. ALI SAMO DOK NE ZABOLI. Bol nije ok. Najbolje bi bilo u bazenu, ali ako ne mozes, i kada moze posluziti. Kruzi stopalom, mici lijevo-desno, stisci imaginarni gas i kocnicu i to s obje noge paralelno. Ja sam za 5 dana od potpuno ukocenog zgloba dosla do iste razine gipkosti u oba stopala
Evo ti linkovi na neke vjezbice:
http://www.livestrong.com/article/456820-exercises-after-metatarsal-fracture/
http://www.physioadvisor.com.au/13286750/5th-metatarsal-fracture-jones-fracture-physioa.htm
http://mydoctor.kaiserpermanente.org/ncal/Images/Fifth%20Metatarsal%20Fracture%20Exercises_tcm28-177624.pdf
http://www.summitmedicalgroup.com/library/sports_health/fifth_metatarsal_fracture_exercises/
2. Hodaj sa stakama. NEMOJ oslanjat tezinu na bolesnu nogu ako te boli. Jedan sportski fizioterapeut mi je rekao da ako se silis hodat s nogom koja boli, tijelo to pokusava kompenzirati i pocinje ti se kriviti kicma i naravno - sepas. A to sepanje moze biti dozivotno, ako se ne naucis pravilno hodati sa stakama bez boli. Trebas uzet stake i imitirat normalan hod, ali bez oslanjanja tezine na bolesnu nogu. Iskoraci sa stakama i bolesnom nogom naprijed, osloni se na stake i prikljuci zdravu nogu. Mali koraci i polako dok se ne ufuras. Kad osjetis da mozes, prebaci malo tezine na bolesnu nogu. Poslije odbacis jednu staku, ali ni u jednom trenu ne smije boljet. Pij Arniku, u pauzama na poslu digni nogu na poviseno, mazi ledom. Nemoj piti tablete protiv bolova, postat ces brzo ovisna o njima a to nije pravi put.
Sretno!

kiki3chill
05.09.2012., 16:01
ekipa bok :) evo još jedne padalice koja nema sreće. molim nekog ko mi zbilja zna reć koliko bi odprilike trebala bit u gipsu... Naime, ja sam uspjela na koncertu sa malo veće visine tako krivo doskočit na desnu nogu (ne pitajte kako se to točno dogodilo) da su mi pukle i Tibia i Fibula na oko 4 mjesta svaka.:(( Zbilja imam sreće da mi kosti nisu kaša. U bolnici sam bila tjedan dana i danima čekala odluku doktora oće li bit operacija ili gips. Evo me, ležim s gipsom doma u krevetu i ne mogu ni na štake, a prošlo je 10 dana. mislim, uzmem ja štake do wc-a i to al me noga kolje čim ju spustim i malo prošećem. Mišići su već atrofirali, no to me ne muči toliko jer sam inače sportski tip i brzo ću to vratit kad se oporavim, nego.. zanima me koliko ću imat gips i za koliko ću moć stat na tu nogu jer mi fax počinje 1.10. i pitam se ima li smisla upisivat poslijediplomski ili da uzmem pauzu od godinu dana. naravno, više od faxa me brine moja noga.. oće li to lijepo zacijelit i dal postoje šanse da mi noga,nakon svega, izgleda "čudno, krivo" !?
i hvala na odgovoru :rolleyes:

Miloshke
06.09.2012., 00:53
ekipa bok :) evo još jedne padalice koja nema sreće. molim nekog ko mi zbilja zna reć koliko bi odprilike trebala bit u gipsu... Naime, ja sam uspjela na koncertu sa malo veće visine tako krivo doskočit na desnu nogu (ne pitajte kako se to točno dogodilo) da su mi pukle i Tibia i Fibula na oko 4 mjesta svaka.:(( Zbilja imam sreće da mi kosti nisu kaša. U bolnici sam bila tjedan dana i danima čekala odluku doktora oće li bit operacija ili gips. Evo me, ležim s gipsom doma u krevetu i ne mogu ni na štake, a prošlo je 10 dana. mislim, uzmem ja štake do wc-a i to al me noga kolje čim ju spustim i malo prošećem. Mišići su već atrofirali, no to me ne muči toliko jer sam inače sportski tip i brzo ću to vratit kad se oporavim, nego.. zanima me koliko ću imat gips i za koliko ću moć stat na tu nogu jer mi fax počinje 1.10. i pitam se ima li smisla upisivat poslijediplomski ili da uzmem pauzu od godinu dana. naravno, više od faxa me brine moja noga.. oće li to lijepo zacijelit i dal postoje šanse da mi noga,nakon svega, izgleda "čudno, krivo" !?
i hvala na odgovoru :rolleyes:

Precizniji odgovor bi dobila ukoliko imas snimke, njih mozes okaciti ovde ili mi poslati na pp. Od vrste povrede ovisi i koliko ces imati gips. Ukoliko ti je stvarno svaka od ovih kosti pukla na 4 i vise mjesta mislim da je operacija bolje rjesenje.Mislim da ne postoje sanse da gips skines do 1.10. Nece biti cudna ni kriva:rolleyes:

Arminz
06.09.2012., 11:32
Vrlo malo na netu ima sto se tiče operacije platoa tibije,a i na ovom forumu izgleda niko nije imao problema s tim :/

kiki3chill
06.09.2012., 23:29
tenkjuu. baš sam tužna:/ sutra pošaljem slikice jer nemam sad tu taj cd i tenkju još jednom i još 100 puta

Miloshke
06.09.2012., 23:37
tenkjuu. baš sam tužna:/ sutra pošaljem slikice jer nemam sad tu taj cd i tenkju još jednom i još 100 puta

Ne budi tuzna.. :)

kiki3chill
08.09.2012., 13:52
http://img534.imageshack.us/img534/6558/tfr5fd5tmp.jpg
http://imageshack.us/photo/my-images/534/tfr5fd5tmp.jpg/

evo slike slomljene nogice, nije baš najbolja al je jedina s cd-a. ostale su presjek noge kroz kost. onako da daju filmić skupa. na slici se baš ne vidi fibula. još uvijek noga boli, a jučer je bilo 2 tjedna kako se to dogodilo. hvala unaprijed na odgovoru.

ZakS
08.09.2012., 18:42
Đi ! Ovo je ko puzle !! Al sve stoji skoro pa na mjestu :-)

Miloshke
08.09.2012., 23:13
http://img534.imageshack.us/img534/6558/tfr5fd5tmp.jpg
http://imageshack.us/photo/my-images/534/tfr5fd5tmp.jpg/

evo slike slomljene nogice, nije baš najbolja al je jedina s cd-a. ostale su presjek noge kroz kost. onako da daju filmić skupa. na slici se baš ne vidi fibula. još uvijek noga boli, a jučer je bilo 2 tjedna kako se to dogodilo. hvala unaprijed na odgovoru.

Mora da imas jos koji snimak, snimak sa strane? S cim otvaras snimak s cd-a?

ZakS
26.09.2012., 00:14
Slika je od prije, panično pitanje pak od sad - da li zbog ovog kod strelice ne mogu niti gotovo 2 mjeseca nakon skidanja gipsa napraviti čučanj i normalno silaziti stepenicama ??!!
Možda je takav "profil" stopala normalan, no ne nalazim baš nešto slično na Googlu .. :-(
Da mi nije još nešto bilo slomljeno osim Fibule ? Ili treba samo više razgibavanja, i vremena..

https://lh5.googleusercontent.com/-RSBz1maKDGA/UGI5WeMdqaI/AAAAAAAAGHU/qozRq-1ixzE/s760/profil.jpg

ruler
12.10.2012., 07:44
ZakS za utjehu imam isti sheet. Rist me ratura , boli me sve osim mjesta prijeloma. Bez ortoze jedva napravim par koraka, s njom ide pomalo. Konacno sam si kupio Kremu s arnikom (koja je npr u Austriji 3,5 Eura a kod nas..).
Pomaze kod bolova i fino ohladi. terapija jedva u 11. mjesecu. nista, mucimo se i dalje a kod obicnih doktora vise ne idem , nema sanse... moja teorija je da mi je gips zeznuo nogu generalno, da sam znao ne bih pristao na njega nego samo ortozu. mislim ono, pola noge zagipsati zbog ozljede stopala.. Welcome to srednji vijek.

ZakS
12.10.2012., 12:50
Uuu, ja sam terapiju dobio kasno "zahvaljujući" kirurgu, on me kasno uputio. A tamo kad sam se prijavio rekli su da je to Trauma i ide odmah. Praktički nisam čekao..
Arniku si kupujem u obliku Konjskog balzama (unutra je ima dosta) od 500g = 37kn.. Slažem se sa djelovanje, mackam se često :-)

Možda sam nanjušio zašto mi noga stalno otečena i boli dok hodam: proanalizirao sam RTG slike detaljno, izoštrio, izmjerio raznim alatima sa CDa i vidim da mi je sada ta kost duža cca malo više od 2mm nego je bila prije. Znači postoji mogućnost da mi (kada hodam) pritiska i glođe hrskavicu, petnu kost, neki ligament, a moguće i da je to sve " u toleranciji", da će se ona tolko pomaknuti gore i van, proć od zgloba da nije bed..
Moram pitati pametnije..

SLIKA (klink!) (https://lh6.googleusercontent.com/-r5xOz-DUYFk/UHfDvRUVKJI/AAAAAAAAGU8/zDjwwAs5X7c/s1440/duza-fibula-III.jpg)

Nadobudan
13.10.2012., 22:00
Trebam hitno omoć. Prije 3 tjedna sam strgao nogu i operran sam te ima pločicu i 2 šerafa. Maloprije sam izgubio ravnotežu na stepenicama i malo ngazio vrhom stoala na stepencu. Automatski sam refleksno digao nogu, ali ako je opet pukla kako to mogu znati. Ne usudim se ići na hitnu jer nemam dopunsko i operacija me kštala 1800kn pa se bojim koliko bi sad koštao odlazak na hitnu. jel mogu kako sam skužiti dali je opet pukla?

Unaprijed puno hvala:

ahermin
23.10.2012., 15:41
Pozdrav svima, Prije mjesec dana, imao sam nesrecu, drvo me udarilo u lijevi skocni zglob. Prilikom snimka kod doktora ustanovili su slijedecu dijagnozu '' FRACTURA MALEOLI MED CRURIS SIN'', zbog velikog otoka dvije sedmice sam nosio langetu,i nakon toga stavili su mi gips,imam jos dvije sedmice do ponovnog snimanja noge i pregleda...Jako me zanima vase misljenje jer ovo bolovanje kuci me izludjuje...zanima me da li cu nakon jos dvije sedmice imati sanse da skinem gips,i da li su potrebne terapije...hvala vam unaprijed !!!

ZakS
23.10.2012., 15:49
Eto ja imah tu sreću da sam bio obdaren istim prijelomom. Pogledaj malo unatrag što sam mljeo na ovom forumu..
Pošto vidim da ti miruješ (bolovanje, ja ga nisam imao ni dan) mislim da imaš više šanse da se brže oporaviš..
Gips sam nakon longete imao 5 tjedana, poslije skidanja direktiva doktora -mjesec dana hodanja bez gipsa, ali i bez opterećenja na tu nogu. Zatim mjesec dana sa 70% opterećenja, i onda ful opterećenje.
Jučer mi prošla 30-ta terapija, sutra Fizijatru na kontrolni pregled...
Po toj nozi ni danas (4,5mj) ne mogu hodati kao po zdravoj, npr po prednjem dijelu stopala ili po prstima - ni u ludilu, još mi natečen zglob... itd..

ahermin
23.10.2012., 16:50
Eto ja imah tu sreću da sam bio obdaren istim prijelomom. Pogledaj malo unatrag što sam mljeo na ovom forumu..
Pošto vidim da ti miruješ (bolovanje, ja ga nisam imao ni dan) mislim da imaš više šanse da se brže oporaviš..
Gips sam nakon longete imao 5 tjedana, poslije skidanja direktiva doktora -mjesec dana hodanja bez gipsa, ali i bez opterećenja na tu nogu. Zatim mjesec dana sa 70% opterećenja, i onda ful opterećenje.
Jučer mi prošla 30-ta terapija, sutra Fizijatru na kontrolni pregled...
Po toj nozi ni danas (4,5mj) ne mogu hodati kao po zdravoj, npr po prednjem dijelu stopala ili po prstima - ni u ludilu, još mi natečen zglob... itd..

Bas sam vidio vas prelom,kod mene nije pukao,malo je napuko,kaze doktor da sam imao srece,kuci mirujem ev danas mjesec dana,jos dvije sedmice i novi snimak i kontrola,nadam se da ce tome biti kraj,jer bojim se da cu poluditi ako me doktor razocara opet.kod mene nema otoka,sve je proslo,tako da me i to hrabri sad vise! Doktor mi je propisao samo analgetike po potrebi.Jel imaju neke tablete za ovakav slucaj da mi preporucis :)

ZakS
23.10.2012., 18:10
Sve što sam pio mislim da je "mlaka voda" (osim protiv bolova) i nebih to preporučao baš...
Pomaže, i pomagao mi je samo Cool Gel, tj Konjski balzam trenutno koristim, on ima i Arniku u sebi koja je kao OK, a meni pomaže i od bolova kad se mackam time..

ahermin
23.10.2012., 18:18
Sve što sam pio mislim da je "mlaka voda" (osim protiv bolova) i nebih to preporučao baš...
Pomaže, i pomagao mi je samo Cool Gel, tj Konjski balzam trenutno koristim, on ima i Arniku u sebi koja je kao OK, a meni pomaže i od bolova kad se mackam time..

Meni je samo rekao analgetike po potrebi,i vjeruj da nemam bola,niti pijem sta,preporucio mi je sto vise mlijecnih proizvoda,zbog kalcija,tako da po citav dan mlijeko pijem i sir jedem....samo da ovo prodje, jer ovo mi je postala nocna mora,izgubio sam strpljenje vise kuci,a i posao me ceka...a jel kod vas puko skroz ovo,meni kaze da da sam imao srece,jer da je puko,cekala bi me operacija

ZakS
23.10.2012., 18:26
Pukao maleol, skroz.
Bez pomaka pa nije bila potrebna operacija. Ostao potrgani komad na mjestu, Neznam kako, kad sam poslije pada nastavio trčati :-)
Kasnije se malo taj polomljeni dio odvojio (spustio za 2,5mm) , i tako zarastao :-(
Ali uvjeravaju me da je to nebitan pomak, da nismo mi satni mehanizam ..

ahermin
23.10.2012., 18:35
Pukao maleol, skroz.
Bez pomaka pa nije bila potrebna operacija. Ostao potrgani komad na mjestu, Neznam kako, kad sam poslije pada nastavio trčati :-)
Kasnije se malo taj polomljeni dio odvojio (spustio za 2,5mm) , i tako zarastao :-(
Ali uvjeravaju me da je to nebitan pomak, da nismo mi satni mehanizam ..

Hvala ti puno na odgovorima, puno mi znace,dao si mi ohrabrenje kroz ove rijeci, jer kod mene je napuklo malo,nije skroz,u nesreci sam imao srece izgleda,Svako dobro ti zelim prijatelju,da sto prije ozdravis !!!

ruler
28.10.2012., 17:19

Ista stvar i kod mene i dalje, samo da utjesimo covjeka pravi bolovi pocinju kad skines gips. I dalje ustrajem u teoriji da je gips taj koji mi je razvalio nogu... koja je njegova uloga osim da sprijeci da ponovo opalis u isto mjesto? Da ti atrofira noga? Zbog loma stopala gipsati pola noge???

ahermin
29.10.2012., 13:49
Ista stvar i kod mene i dalje, samo da utjesimo covjeka pravi bolovi pocinju kad skines gips. I dalje ustrajem u teoriji da je gips taj koji mi je razvalio nogu... koja je njegova uloga osim da sprijeci da ponovo opalis u isto mjesto? Da ti atrofira noga? Zbog loma stopala gipsati pola noge???

Nemam ja nikakav bol,otok mi je prosao nakon dva tjedna od nesrece,imam jos 10 dana do kontrole,mjesec dana vec gips imam,odlicno se osjecam,pomalo se oslanjam i mogu ti reci da nemam nikakvih problema,sad ne znam,kako ce biti kada skinem gips,kod mene je malo napukao meleol,prijatelji su mi gledali snimak noge koji rade kao ortopedi,i kazu da ne bi trebao imati problema poslije,uz to da idem bar 7 dana na terapije da mi se noga razradi od gipsa.

Yuky
29.10.2012., 14:29
Bok društvo,evo da se javi još jedna "strgana". Pala sam i pri tome mi pukla podkoljenična kost s jedne strane(imam pločicu i 10 šarafa) i skočni zglob s druge strane(podupiru ga 2 žice) Oporavak je trajao 5 mjeseci uz terapije. Vrlo je važno da vježbate što je moguće češće kako vam je rečeno još u bolnici jer mišići brzo odumiru ako miruju.Ako se pojave bolovi naj lakše ih je umiriti ako bolno mjesto rashladite ledom(kockicama ili u plastičnoj čaši zamrznite vodu u koju ste stavili štapić od sladoleda:) koji imitira ručku). Kod promjene vremena osjećam bolove al to je normalno. Svima želim brz oporavak:cerek::cerek::cerek:

piromankaaa
29.10.2012., 17:33
ima li netko ovdje iskustva sa sudekovom distrofijom kao 'posljedicom' prijeloma? i koliko vam je trajao oporavak?
imala sam avulziju dijela talusa i poprilicno dugo bila imobilizirana (a na kraju je otrgnuti komad ostao tamo gdje je i bio) i pritom 'zaradila' sudeka... :tuzni: potkoljenica mi je propala za cca 4 cm, natkoljenica takodjer.. a zglobovi u stopalu 'zakrzljali' - sada je 2 tj. od vadjenja iz longete i rijesila sam se pomagala, prstice sam dovela u stanje potpune normale i sto se tice opsega pokreta i 'snage' (podizanje stvari njima i to) ali glezanj je jos ogranicen... a ono sto me najviše brine je cirkulacija za koju se cini kao da nema pomaka.. noga i dalje mijenja boju dok samo stojim... nesto manje dok hodam... a informacije (pogotovo one o prognozama) ne dobivam...

kiki3chill
01.11.2012., 01:39
Pozdrav svima, Prije mjesec dana, imao sam nesrecu, drvo me udarilo u lijevi skocni zglob. Prilikom snimka kod doktora ustanovili su slijedecu dijagnozu '' FRACTURA MALEOLI MED CRURIS SIN'', zbog velikog otoka dvije sedmice sam nosio langetu,i nakon toga stavili su mi gips,imam jos dvije sedmice do ponovnog snimanja noge i pregleda...Jako me zanima vase misljenje jer ovo bolovanje kuci me izludjuje...zanima me da li cu nakon jos dvije sedmice imati sanse da skinem gips,i da li su potrebne terapije...hvala vam unaprijed !!!

helou svim mojim nogolomcima. nije me dugo bilo na forumu jer sam u Zg-u (študiranje i to) a još nisam riješila net. Aherminu, ja ti slomila 24.8. nogu . spiralni lom, pukla sva tri maleola i još sma u gipsu- već 4 tjedna svako jutro buđenje oko pola 7 i lagano prema faxu. na predavanjima i vježbama cijeli dan.prije 2 tjedna sam tek dobila petu na gipsu i lagano se oslanjam, kontrola iduću srijedu i nadam se da ide konačno dolje. pretežak je i predugo ga imam :S pukla je meni i tibia i fibula na par mjesta tako da se nadam da s obzirom da imaš "lakšu" ozljedu, tvoj oporavak bi mog'o bit brži. Ja sam ti već nekih 5 tjedana konstantno na štakama i mnogo me bole ruke (dlanovi najviše) Brz oporavak ti želim i samo strpljivo. vježbaj koliko možeš i stay good :) :)

ZakS
01.11.2012., 08:05
Je, i mene su dlanovi boljeli, i ramena cak (valjda je 'manjak' kila to potencirao). Na lijevoj ruci dobih cak i 'okidacki prst (triger finger)' u to vrijeme, vjerujem zbog staka...
Bolje mi je bilo kad sam stavio plasticni gips (umjesto gipsanog gipsa :-))- laksi je, smije se mocit i td.
Zasto ga ti nemas ?
Da sam njega imao moguce mi se polomljeni komad maleola nebi odvojio od kosti (i tako zarastao)- ovako ga je tezak gips vukao silom tezom dolje, a ovakvi nikakvi poluligamenti nisu ga vukli prema gore, tj drzali stopalo na mjestu..
Petu meni nisu htjeli dati nikako, bas da ne stajem na tu nogu dok ne vele..
No i taj plasticni gips ima svoje nedostatke, najveci po meni- ne stavlja se od ispod preko duzine prstiju, nego do korjena istih, pa lupas palcem u sve zivo, a zatim kasnije kad hodas sa njiime na nozi- stopalo se pregiba na mjestu do kojeg je on- korijen prstiju- i poslije skidanja tu na tom mjestu prilicno boli (mene i dva meseca nakon skidanja)..
I tak..

ahermin
01.11.2012., 10:18
helou svim mojim nogolomcima. nije me dugo bilo na forumu jer sam u Zg-u (študiranje i to) a još nisam riješila net. Aherminu, ja ti slomila 24.8. nogu . spiralni lom, pukla sva tri maleola i još sma u gipsu- već 4 tjedna svako jutro buđenje oko pola 7 i lagano prema faxu. na predavanjima i vježbama cijeli dan.prije 2 tjedna sam tek dobila petu na gipsu i lagano se oslanjam, kontrola iduću srijedu i nadam se da ide konačno dolje. pretežak je i predugo ga imam :S pukla je meni i tibia i fibula na par mjesta tako da se nadam da s obzirom da imaš "lakšu" ozljedu, tvoj oporavak bi mog'o bit brži. Ja sam ti već nekih 5 tjedana konstantno na štakama i mnogo me bole ruke (dlanovi najviše) Brz oporavak ti želim i samo strpljivo. vježbaj koliko možeš i stay good :) :)

Eeee zdravo, ma ja sam odlicno,kuci mirujem,preko dana vjezbam nogom,iducu srijedu idem na snimanje i kontrolu,nadam se da je uspio zarasti meleola za 5 tejdana,po netu citam,da je potrebno od 4-6 tjedana,pa nadam se da cu iduci tjedan skinuti gips i poceti sa terapijama...mada vec mogu nogom radit,jer mi noga ima dovoljno prostora da je mogu vrtiti...nema bola,nema nista,Hvala ti na zeljama i ja tebi zelim brz oporavak jer je ovo igra za zivcima iskreno :)

matija*
05.11.2012., 00:17
...pravi bolovi pocinju kad skines gips. I dalje ustrajem u teoriji da je gips taj koji mi je razvalio nogu... koja je njegova uloga osim da sprijeci da ponovo opalis u isto mjesto? Da ti atrofira noga? Zbog loma stopala gipsati pola noge???
Zar nije poanta da kosti budu imobilizirane dok ne zarastu? Zašto misliš da bi ortoza za stopalo bila bolja?

Enivej, meni se dogodilo isto sranje, pukla V MT kost (bez pomaka) pred malo više od 2 tjedna. Prvi tjedan langeta i gutanje informacija po forumu, nakon toga sam kupio plastični gips (što me olakšalo za 190kn jer samo lihvarske apoteke uz hitnu drže takvu "egzotiku"). Ali... lik u gipsaoni ga je stisnuo za poludit i sad mi stišće prste i imam pritisak na stopalu (cirkulacija valjda okej, nisu utrnuli), pa razmišljam da ga odem skinut i stavit nekaj drugo. Eto, zato pitam za ortozu, koja mi je garancija da će zacijelit kost u tome, naspram gipsa koji stvarno drži sve u miru.

Usput rečeno, ako se ikome nedajbože dogodi slično sranje, neka slobodno izbjegne ortopeda u bolnici Sv. Duh, taj se nije udostojio ni pozdravit na kontrolnom pregledu, a kamoli uputiti o daljnjem tijeku bolovanja. Pa ako netko može napisati - treba li i dalje držati nogu na povišenom (čeka me još 4 tjedna gipsa), koliko dugo piti Andol 100, i možda još kakvu korisnu informaciju?

Pozdrav i brz oporavak svima!

ZakS
05.11.2012., 07:17
Nakon 4 i nešt mjeseci ja još uvijek držim, kad stignem, nogu na povišenom. I kad radim, ispod stola na nekoj kutiji :-)
U početku sam praktički morao, jer mi inače naticala i bolilo me u gipsu kak vrag čim sam ju spustio ispod pojasa, a sad - odgovara mi tako, nekako mi lakše..
Andol nisam uopće pio..
Ja nisam baš ni za pravi ni za plastični gips u obliku kakav sam sad imao. Gips zbog težine pa mi je polomljeni komad stalno odvajao, vukao proć od matice kosti, a plastični jer mi je bio postavljan samo do "korijena" prstiju, pa sam lupao palcem u sve živo, a i kad sam počeo presavijat nogu (kod hodanja) na tom mjestu dokle je on sezao - sj.... sam si pod stopala, tj zglobiće na tom pregibu (tu se stopalo neprirodno presavijalo) pa me tu nepotrebno boli već eto dugo dugo..
Iznenadio si me sa Duhom. Ortopedima tamo sam baš htio ići za neke druge stvari..

matija*
05.11.2012., 13:04
@ZakS žao mi je čuti da i nakon toliko vremena imaš problema. Zar fizikalna nije pomogla? Zašto ne nabaviš ortozu za bočni zglob? Ja nogu držim veoma visoko, u ravnini sa, hm, trbuhom, dok sjedim.

Inače, Andol 100 je za sprječavanje zgrušavanja krvi koja ne cirkulira u nozi koja miruje, tj. razrjeđuje krv i to su mi u hitnoj prepisali (1x dnevno poslije jela) samo mi nitko nije rekao koliko dugo trebam to piti.

A doktor na Sv. Duhu je Dinko Gorski, za nikakvu preporuku, žao mi da nisam odmah u Traumatološku otišao (Draškovićeva), tamo su kao specijalisti za prijelome, pa namjeravam na iduću kontrolu k njima.

I dalje me zanima koja mi je trenutna alternativa gipsu, stopalo ne mičem nikad i ne namjeravam ga opterećivati dok kost ne zaraste. I zašto bi točno ortoza bila bolja?

ZakS
05.11.2012., 13:15
Daleko od toga da mi nije bolje (da li zbog fizikalne ili zbog toga jer - sve prolazi, čist sve jedno).. Pa "već" sam počeo trčkarati i hoduckati po brežuljcima..
A dr-i vele da je toliki oporavak kod traume zgloba normalan, za smrtnike (znači ne za profesionalce), i da ne nasjedam na glasine (kao: on je trčao ko zec sa istom povredom nakon 4 dana..) i da se ne uspoređujem ni sa kime (jer niti su ozljede iste, niti smo mi isti kao organizmi)..
Nitko mi nije rekao za Andol.. Možda je i logično , ali se nisam sjetio ni pitati..
Mislim da mi sad ortoza ni ne treba više, a naši DRi nisu znali ni gde se štake podižu, a kamoli da bi mi dali druge "jače" informacije....

lucadva
05.11.2012., 17:06
Bok društvo,evo da se javi još jedna "strgana". Pala sam i pri tome mi pukla podkoljenična kost s jedne strane(imam pločicu i 10 šarafa) i skočni zglob s druge strane(podupiru ga 2 žice) Oporavak je trajao 5 mjeseci uz terapije. Vrlo je važno da vježbate što je moguće češće kako vam je rečeno još u bolnici jer mišići brzo odumiru ako miruju.Ako se pojave bolovi naj lakše ih je umiriti ako bolno mjesto rashladite ledom(kockicama ili u plastičnoj čaši zamrznite vodu u koju ste stavili štapić od sladoleda:) koji imitira ručku). Kod promjene vremena osjećam bolove al to je normalno. Svima želim brz oporavak:cerek::cerek::cerek:

Bog, evo i kod mene isto, i pločica i 10 šarafa, samo lom star 7 dana. Zar je moguće da oporavak traje tako dugo :confused: Da li se stavlja uopće gips ??
Šta uzimati za brže zarastanje( homewopatski gavez- symphytum ) ? Kad se skidaju šavovi ? A šta raditi kad se skinu, mazati s nečim ili ne ? Dajte neki savjet , plizz ! Ima li zarastanje veze s godinama ?? Ja ih imam puno:mig:
Veliki pozdrav i brz oporavak svim nogolomcima :)

Miloshke
06.11.2012., 07:35
Bog, evo i kod mene isto, i pločica i 10 šarafa, samo lom star 7 dana. Zar je moguće da oporavak traje tako dugo :confused: Da li se stavlja uopće gips ??
Šta uzimati za brže zarastanje( homewopatski gavez- symphytum ) ? Kad se skidaju šavovi ? A šta raditi kad se skinu, mazati s nečim ili ne ? Dajte neki savjet , plizz ! Ima li zarastanje veze s godinama ?? Ja ih imam puno:mig:

Trajanje oporavka, period imobilizacije (gipsa) ovisi od vrste prijeloma, zdravstvenog stanja i godista pacijenta. Kod zena nakon menopauze, ukoliko postoji i osteopenija-osteoporoza, opravak traje vise.
Dajte vise podataka o prijelomu,dijagnozu, snimke ukoliko imate... Mozete poslati i na pp.
Brz oporavak.

matija*
13.11.2012., 12:01
Prošlo je 25 dana od prijeloma moje V MT kosti (bez pomaka), i u petak sam napravio novi RTG, na čijoj snimci mi izgleda kao da kost ne zarasta kako bi trebala (točnije, izgleda mi kao da je zarasao samo desni dio, dok je lijevi dio prijeloma isti kao prvog dana). Ima li koji doktor da bude toliko dobar da mi napiše je li normalno tako sporo zarastanje ili možda kakav savjet (imam 32 g., pijem kalcij tablete cijelo vrijeme)? Naime, od socijalnih doktora očito nikakve koristi jer informaciju ili neki osobni pristup ovom problemu ne mogu dobiti, samo me otpreme iz ordinacije sa "uredno je, vidimo se za 3 tjedna". Hvala unaprijed.

http://img.ba/k0z5

Yuky
14.11.2012., 10:57
Nisam imala gips pošto je operirano,sve ovisi o lomu koliko će trajati oporavak.Nakon 7 dana su mi povadili polovicu šavova a za tjedan dana ostalo. Ako ti rana ne curi maži je Contracubex kremom tako ti rez neće biti ni vidljiv. a za brže zarastanje kostiju treba piti kalcij ali i magnezij pogotovo starije osobe.

kuala90
02.12.2012., 14:17
pozdrav svima,jedno pitanje me zanima,slomila sam stopalo tj 5 MTT u sopalu,zanimaju me iskustva i dali je netko u vrijeme gipsa osjecao bol nakon 20 i kusaur dana i nesto tipa zatezanja?? hvala

matija*
03.12.2012., 16:53
Par savjeta nakon traume zvane prijelom baze 5. metatarzalne kosti, možda nekom pomognu:

- prvo i osnovno, oporavak i zarastanje traju prokleto dugo. 6 tjedana je minimum za gips, zatim još par tjedana bez gipsa i onda tek fizikalna. Naoružajte se strpljenjem.
- ako ste u Zg, preporuka otići u Traumatološku u Draškovićevu, nakon promjene 4 doktora, toplo preporučam dr. spec. Srećka Sabalića, on očito jedini ima razumijevanja objasniti detalje i savjetovati tijek oporavka.
- doktora, tj. kirurga, tražite da prepiše štake, možete ih dobiti besplatno (ali ih morate vratiti po prestanku bolovanja). Vaš doktor opće prakse ne može prepisati štake.
- plastični gips nije nužan, ali je puno lakše baratati sa nefunkcionalnim stopalom u fazi zarastanja. Lagan je i neprimjetan. Ne možete se tuširati s njime bez da ga zatvorite u vrećicu (ali ne radi gipsa, već da se ne iritira koža) jednako kao ni sa običnim gipsom. Jedino ga morate kupiti o vlastitom trošku, imaju ga većinom apoteke uz bolnicu i dođe od 90kn naviše, ovisno koliko treba, ali to će reći gipser.
- svih 6 tjedana u gipsu nogu držati na povišenom. Dok sjedite stavite na drugi stolac, samo pazite da bude iznad bokova. Spavati na leđima i za to je najbolje nabaviti "bean bag" (vreća punjena stiropornim kuglicama), ima na njuškalu (http://www.njuskalo.hr/index.php?ctl=search2&f_keywords=vre%C4%87a+sjedenje+stiropor) već od 100 kn. _Puno_ je lakše s time nego npr. sa jastucima ispod stopala jer se vreća prilagodi i ne žulja.
- nikako ali NIKAKO nemojte stajati na tu nogu dok ne skinu gips.
- pijte Andol 100. Treba vam to reći doktor, ali ako ne kaže, svejedno ga kupite i pijte svakodnevno 1x tabletu poslije jela (da sporije uđe u organizam). Razlog je razrjeđivanje krvi i sprječavanje tromoze (ugrušaka krvi).
- osim Andola, ja sam pio i Bodega Kalcij Complex (http://www.vitaminia.hr/proizvod/22/Kalcij+Complex) (nije samo kalcij, već ima i dodatne sastojke koji sprječavaju taloženje na kriva mjesta) i homeopatske tabletice Symphytum Officinale i Calcarea Phosphorica (cca. 100kn za obje bočice).
- fizikalnu odradite gdje vam najviše odgovara, ali svakako potražite na YouTube filmiće sa vježbama da doma možete nastaviti terapiju. Oporavak je kraći što više vježbate (logično). Meni su rekli da slobodno forsam nogu do granice boli.
- Ortoza nije preporučena nakon skidanja gipsa, bolje neka kost sama zaraste, naravno, treba ju čuvati od naglih savijanja i pretjeranih opterećenja. Nakon gipsa najbolje tjedan dana još lagano hodati na štakama i postepeno opterećivati nogu.
- trenutno u JYSK-u ima drveni nožni masažer (http://www.jysk.com/hr/97/491/2706902/a/catalog) za 15kn! Preporuka radi cirkulacije.

Sretno svima!

matija*
03.12.2012., 16:58
pozdrav svima,jedno pitanje me zanima,slomila sam stopalo tj 5 MTT u sopalu,zanimaju me iskustva i dali je netko u vrijeme gipsa osjecao bol nakon 20 i kusaur dana i nesto tipa zatezanja?? hvala
Mene je navečer znalo lagano boliti (promjena tlaka ili boktepitaj šta, stopalo mi je svaku večer nabubrilo) ili pri promjeni vremena. Ali bol je bila tupa i lagana. Ako te jako brine, možda da odeš na RTG opet da vide kako zarasta?

kuala90
03.12.2012., 21:42
Ejla pozdrav ne osjecam vise nikakvu bol,imam filing da mi je vec sve to zaraslo ,zna mi se desit da mi je noga non stop hladna i nemogu je ugrijat
sad cu zahtjevat da idem ponovo slikat 10.12 (tad ce mi biti tocno 29 dana da sam s longetom,nije mi bio potreban gips,tako su mi rekli)..rekli su mi da je kontrola 17.12 ali ja cu zahtjevat prije pregled da vidim kakva je situacija i ako bude sve ok SKIDAM
inace lagano siljim i vec me izluduje sto sam na stakama,sportski sam tip tako da vjerujem da cu nogu ja brzo sredit da zaraste i da se vrati u funkciju..
koliko sam skuzila tebi je bilo gore nego meni,jer ja 90 posto stvari koje si nabrojao nisam se pridrzavala,,,jedino se mogu "pohvali" da se u svih tjedana nisam oslonila na nogu NIJEDNOM eventualno ako stojim na mjestu spustim nogu...cak mi se nije ni misic toliko "splahnuo" koliko sam mislila da ce...
ortoped mi je reko da bi do bozica trebala bit ko balerina....ee da,,treba izdrzat jos toliko.....

matija*
03.12.2012., 22:22
Molim vas samo da o homeopatskim i sličnim pripravcima ipak raspravljate na ovom pdf-u:Alternativno liječenje (http://www.forum.hr/forumdisplay.php?f=203)

Okej, ali daj zbriši ovo ružno crveno ", kupljeno na uklonjen link na stranicu s alternativnim sadržajem" iz posta jer je sad ko šaka u oko i miče se fokus sa bitnih stvari.

ne osjecam vise nikakvu bol...
ortoped mi je reko da bi do bozica trebala bit ko balerina....
Vjerojatno si imala blagi prijelom, ali sad baš do Božića (tjedan dana od skidanja longete) je malo too much za očekivati nakon 5 tjedana imobilizacije, no držim fige (one dobre)!

kuala90
04.12.2012., 16:26
a cuj,nada umire zadnja.... ;)
javim vam se u ponedjeljak kad dodem se kontrole,do tad svi svima sretno..
i kako je rekao jedan moj frend kad sam slomila stopilo da me utjesi .....kud puklo da puklo =))))

kuala90
11.12.2012., 18:29
pozdrav svima,evo mene s losim vjestima,,dapace kost mi nije zarasla,sto je najgore..slika mi izgleda kao i prije,jedino sto mi je receno da mi se vidi kalus,,isla sam privatno jer nasa draga bolnica nije me uputila slikat pa sam obavila sama na svoju volju,dobila sma longetu OPET... sad za tjedan dana idem na kontrolu,,inace bila sam 2 dana bez gipsa,hodala sam doslovno kao da mi nije nista,cak mi ni stake nisu trebale,,nikakav bol nisam osjetila,,samo neke trnce ali poooo cijeeeloom stopalu...a ispod tabana mi se stvorila kao neka tvrda koza zute boje,malo sufala po interentu i koliko skuzila to mi je taj kalus,uglavnom nista nema otoka,povukli su mi se svi hematomi...ludaa sam ne pitajte kako,po mome ispada da sam đabe nosila longetu mjesec 28 dana i nije napravila nista...
dali je neko imao slicno iskustvo.....

znaci,hodala sam nista me nije bolio?!! bez staka naravno
je mozda imao neko iskustvo slicno s tim "zutim" i tvrdim tabanom?
je osjecao neko neke trnce,struju...neznam kako da to nazovem???

HELP !!!

lucadva
16.12.2012., 14:53
evo i mene napokon, nakon 48 dana od prijeloma. nisam još napravila kontrolnu reng. sliku ( problemi sa organizacijom prijevoza, dežurstvima doktora itd... )
ali ću vam iznijeti moja iskustva ...možda nekom pomogne. znači : spiralni prijelom tibie i fibule, sa velikim pomakom, operacija: pločica i 10 vijaka. izašla sam iz bolnice nakon 4 dana, kućni uvijeti su ipak puno bolji :), dobivala 15 dana Nexium ( protiv tromboze - sama ga davala u trbuh ( ubod nimalo ne boli, važno je dobro izmasirati nakon davanja ), nastavila uzimati Andol, pila sam i one homeopatske pripravke, spomenute u gornjim postovima ( cijena za oba 100,00 ako ih naručite direktno, u apoteci 140,00 kn), mazala sam cijelu potkoljenicu Gavezom iz DM-a ( 35-37 kn ), Glukozamin sulfatom s MSM- NW mazala zglob, odlično pomaže protiv oticanja i čini mi se da mi je zglob pokretljiviji ( 50-60 kn ? ), stavljala obloge od razblažene Švedske grenčice - isto dobro protiv oticanja, uzimam vitamin C, magnezij ( imam teoriju da te stvari ne treba uzimati redovito nego kao kad uzimate vitamine iz voća , jedan dan banane, drugi jabuke itd), i kao najvažnije MIROVANJE, lagano vježbanje npr. bicikla u ležećem položaju, razgibavanje zgloba, važno je i dobro raspoloženje:), shvatite to kao jedan veliki godišnji odmor :mig:

eto,

El Gato Félix
18.12.2012., 18:41
Moderatorsko upozorenje

Poštovane forumašice i forumaši,

lijepo vas molim da prije uključivanja u temu pozorno pročitate Pravila pdf-a Zdravlje (http://www.forum.hr/showthread.php?t=34900). Naime, alternativni načini "liječenja" (među njima i homeopatija i bionergija i srebrna voda i MMS kapi i kiropraktika i dr.) nisu dobrodošli na pdf-u Zdravlje te vas molim da o tim metodama "liječenja" raspravljate na ppdf-u Alternativno liječenje.

Ovdje se raspravlja o liječenju koje preporučuje struka (medicina, liječnici) uz biljne pripravke svih vrsta, ali o svemu ostalome lijepo vas molim da pišete na Alternativi.

Zahvaljujem na razumijevanju.

king3ac
10.02.2013., 13:47
Prije 3 tjedna mi je pukla 5.metatarzalna kost, bez pomaka..
Prvo sam 2 tjedna nosio langetu, a sad tjedan dana nosim gips, stavili su mi plastični gips i to stopalni.. Znači nije potkoljenični..(kaže doktori da nema potreba stavljat tak visoko, tak da se može obući i tenisica...)
Sada trebam nosit taj gips 6 tjedana, hodat sa štakama bez oslanjanja na nogu.. i onda tek na kontrolu ići...
Tak dugo bez kontrole i slikanja???? Šta ako mi kost ne zacijeli nakon 6 tjedana, onda vjerojatno operacija...
Kak mogu biti siguran da će mi kost zacijelit u tih 6 tjedana?? ak nemam slikanje, da se vidi šta se događa???

hondacivic
15.03.2013., 12:53
Pozdrav svima na forumu,
da se i ja javim sa mojim otvorenim lomom:dijagnoza:Fract.cruris I.sin complicata gr.I op.sanata.
01.05.12,vanjski lom lijeve potkoljenice,otvorena rana,puknuce obje kosti,ugradjena plocica sa 10 vijaka,zadnja CT slika u veljaci 2013 pokazuje da kosti jos nisu zarasle a to je ca.10mj. proslo od loma,doktor hoce da idem na operaciju u travnju,da mi sa kuka uzmu kosti i presade na potkoljenicu,a mene zanima dali ce to jos samo zarasti od sebe ili je stvarno potrebna operacija?:confused:

Hvala svima na odgovorima,
:)
Pozz

Lornaa
23.03.2013., 15:31
Bok svima,
evo jos jedne polomljene.
Naime,slomila sam plato tibije i tek me ocekuje operacija.
zanima me je li netko imao slican slucaj i koliko dugo je trajala rehabilitacija?

body halleck
23.03.2013., 15:44
Pozdrav svima na forumu,
da se i ja javim sa mojim otvorenim lomom:dijagnoza:Fract.cruris I.sin complicata gr.I op.sanata.
01.05.12,vanjski lom lijeve potkoljenice,otvorena rana,puknuce obje kosti,ugradjena plocica sa 10 vijaka,zadnja CT slika u veljaci 2013 pokazuje da kosti jos nisu zarasle a to je ca.10mj. proslo od loma,doktor hoce da idem na operaciju u travnju,da mi sa kuka uzmu kosti i presade na potkoljenicu,a mene zanima dali ce to jos samo zarasti od sebe ili je stvarno potrebna operacija?:confused:
Hvala svima na odgovorima,
:)
Pozz

S obzirom na vrijeme proteklo od inicijalne ozljede, mala je vjerojatnost kako će doći do spontanog (za)cijeljenja.
Imajući u vidu navedene podatke (a bez uvida u klinički status i kompl.med.dok.),čini se kako operativno liječenje ima smisla.
Kako bi bio mirniji i sigurniji u navedenu opciju, slobodno potraži i drugo mišljenje (samo, nemoj baš previše čekati, traumatološke ambulante rade svaki dan...)

hondacivic
24.03.2013., 12:22
S obzirom na vrijeme proteklo od inicijalne ozljede, mala je vjerojatnost kako će doći do spontanog (za)cijeljenja.
Imajući u vidu navedene podatke (a bez uvida u klinički status i kompl.med.dok.),čini se kako operativno liječenje ima smisla.
Kako bi bio mirniji i sigurniji u navedenu opciju, slobodno potraži i drugo mišljenje (samo, nemoj baš previše čekati, traumatološke ambulante rade svaki dan...)

Zato svaki dan redovno uzimam kalcija ali to mi je doktor vec rekao da je mala vjerovatnost da ce sama zarasti.naime u kolovozu 3mj poslije OP sam imao presadu koze na otvorenu ranu i poslije sam imao jos nekoliko kontrola i sve je ok bilo i rekli su mi vidimo se svibnju 2013 jer tada je vec godina dana poslije nesrece i vadimo metalnu plocicu vani,medjutim ja sam htio u sijecnju krenuti sa skijanjem,jer zivim u AT,pa sam na svoju ruku napravio RE slikanje na kojoj se jos vidila crta recimo kao dlaka kose gdje je bilo puknuce pa me je doktor poslao i na CT koja je isto pokazala da kost nije zacijelila.

Sto bi se moglo dogoditi ako bi previse cekao?
bio sam neki dan u bolnici i odgodio OP za svibanj.ja vec odavno radim,boli me najvise u zglobu jer plocica me pritsce na zglob.ja jos nekako vjerujem da ce to doci na svoje samo treba vremena.

Class
15.04.2013., 18:44
Pozdrav!

Zbog loma potkoljenice hodam na stakama... od fizijatra sam dobio preporuku da do kraja potrebe za stakama, a to je jos cca 2 tjedna, koristim obje stake... jer da je tako najmanja mogucnost da sepam.
Medjutim, cini mi se da cu morati savladati i hod sa jednom stakom... zbog ptakticnosti... nosenja stvari i sl.
Problem je u tome sta mi ne ide :-) Stalno me baca na stranu lomljene noge i sl. Neprirodno se osjecam sa jednom stakom. Ima netko nekakav savjet? Filmic sa uputama na youtubu? Mozda bi staku trebalo produziti?

lenas84
06.08.2013., 17:47
Dakle, ne radi se o meni nego mojoj mami, 57 joj je godina i prije 18 dana je slomila nogu iznad gležnja, spiralno.
Nije imala gips nego je bila na operaciji i stavili su joj pločicu i šarafe. U početku ju je noga jako boljela par dana, a onda sve manje, iako još uvijek osjeća manje bolove. Ono šta je problem, ili možda nije, to ćete mi vi reći, je taj što u zadnjih par dana kaže da počinje osjećati tu pločicu i šarafe i da je to boli.
Moje pitanje je da li je to normalno ili bi se trebalo zabrinuti?
Znam, najbolje je pitati liječnika, ali danas kad je bila vaditi konce nije ništa rekla pa me to malo naljutilo i došao ovdje da vas pitam, nadam se da netko ima kakav odgovor.
Hvala unaprijed

leeloo27
07.08.2013., 21:16
A najbolje bi bilo pitati onoga ko ju je operirao ili barem nekog drugog stručnog.

pana
15.08.2013., 18:20
Prije 13 dana sam slomila nožni prsti, 4. - do malog, potpuni prijelom proksimalne falange:(.

Dobila flaster imobilizaciju, imobiliziran s oba susjedna prsta, nikakav gips ni longetu nisam dobila u Draškovićevoj (rekli da ne treba) nego sam po preporuci druga 2 doktora sama nabavila nekakvu plastičnu udlagu za stopalo koju sam učvrstila oko stopala elastičnim zavojem i s kojom se krećem - koliko moram, ne puno, a prvih par dana sam i spavala s tom udlagom.

Sad me više ništa ne boli, osim nekad stopalo, ali imam osjećaj od te udlage i mirovanja.

Sutra idem na kontrolu, jel zna tko, u čemu se sastoji ta kontrola nakon 2 tjedna, kako oni bez rtg-a (a rekli su mi da neće snimat na kontroli) mogu znat što se događa s kosti i mogu li se nadat da je to počelo zarastat?? :-):confused:

ova 2 tjedna sam poprilično mirovala. Jel ima šanse da ne moram više baš mirovat, da bar mogu malo hodati, kuhati i otić s djecom vani.

Ni na dan loma me nije pretjerano boljelo, uopće nisam oticala.. a sad osjećam da baš bolje mogu stati na to stopalo iako se nikad ne oslanjam na taj dio.

Miloshke
16.08.2013., 12:04
Kako je bilo na kontroli ?

Lornaa
18.08.2013., 17:22
Dakle, ne radi se o meni nego mojoj mami, 57 joj je godina i prije 18 dana je slomila nogu iznad gležnja, spiralno.
Nije imala gips nego je bila na operaciji i stavili su joj pločicu i šarafe. U početku ju je noga jako boljela par dana, a onda sve manje, iako još uvijek osjeća manje bolove. Ono šta je problem, ili možda nije, to ćete mi vi reći, je taj što u zadnjih par dana kaže da počinje osjećati tu pločicu i šarafe i da je to boli.
Moje pitanje je da li je to normalno ili bi se trebalo zabrinuti?
Znam, najbolje je pitati liječnika, ali danas kad je bila vaditi konce nije ništa rekla pa me to malo naljutilo i došao ovdje da vas pitam, nadam se da netko ima kakav odgovor.
Hvala unaprijed

pa mora to boljet,boljelo je i mene. to se organizam privikava na 'strano tijelo'.
neka ode provjerit kod doktora,jer je moguće da joj tijelo ne prihvaća metal.

Ahh ja
25.08.2013., 01:33
Pozdrav. zamolila bih za pomoć. prije dva tjedna sam ozlijedila nogu. Prvih tjedan dana sam bila uvjerena da se radi samo o iskrenutom gležnju ( i bila sam na moru :) ) no ipak sam nakon 8 dana otišla na pregled.
Dijagnoza je slijedeća: prijelom fibularnog maleola, 1 tjedan langeta + 4 tjedna gips (plastični - za koji su rekli da košta 350 kn, dok u gornjim postovima spominju neke za 100-200 kn?!?). Nisu ništa namještali i rekli su da operacija nije potrebna.
trenutno me ne boli jako, konstantna tupa bol, malo jače ukoliko pritisnem gležanj no normalno mogu micati prstima, osloniti se na nogu i sl.
Dali je gips neophodan za oporavak?
Svakako imam u planu pregovarati za kraći period nošenja no sada me strah da mi nakon gipsa ne bude još gore ili da mi to produži oporavak...
Koja je najčešća procjena oporavka i upotrebe noge?
Naime, za mjesec dana sam kuma na svadbi i već tada se očekuje da budem u punom pogonu... Puno hvala na pomoći

ZakS
25.08.2013., 12:57
Moje mišljenje i prijedlog (nisam DR, ne vidim RTG, no imao sam isti prijelom): trebaš gips i nemoj žuriti sa skidanjem..
Mene godinu dana nakon prijeloma još boli gležanj nakon trčanja (baš noćas popih Voltaren, jučer trčao 10km)..
Bitno je da komad koji se potrgao nije pomaknut (a to su vidjeli na snimci) jer je to gležanj, gdje ima velikih i mnogovrsnih rotacija. I važno je da se taj komad ne pomakne. Sad se tek stvara kalus, a on je još "gingav"..

Marxel
06.09.2013., 11:06
Pozdrav , prije tjedan dana sam slomio gležanj odnosno ovako pise Fractura malleoli medialis cruris I.sin.
Kost mi je pomakla za 3 mm i nosio sam longetu do danas , slikao sam i dobio sam gips (uzeo sam si plasticni ) , ujak(doktor) mi je rekao da dodem za 3 tjedna na skidanje .... Sad me zanima kolko cu jos morat bit na stakama poslje toga i kakva ce bit rehabilitacija i za kolko cu bit ko nov ? I jel imao ko slicno nes il isto i kakva su iskustva s tim ?. lp

Zigz
15.09.2013., 22:04
Pozdrav,

Imam pitanje što se tice slomljene noge. U prošlu subotu sam slomio nogu, znaci prije 8 dana. Pukla mi je tibija po pola. Dobio sam gips, sve je bilo ok.

U petak sam bio na kontroli i kupio si plasticni gips. Petak je bio ok, no subotu i danas me ubija taj gips jer ne mogu izaci iz kreveta. Imam nadkoljenicni gips i kada ustanem na štake i oslonim se na drugu nogu jednostavno me ova ponce bolit na predjelu loma (izmedju stopala i koljena) i tetive, toliko jako da imam osjecaj kao da mi krv stane i pocne mi se vrtiti u glavi.

Danas sam stavio i led na taj dio gdje je puknuce i nakon par minuta sam imao osjecaj kao da mi je netko ubacio kocku leda izmedju gipsa i tetive, što nema baš smisla jer sam stavljao led na sasvim drugo mjesto. Nakon što sam maknio led tetiva me je još uvijek bolila nekih 40minuta (kao da se ledi).

Postoji mogucnost da gips nije dobro stavljen? Što mi je činiti?

Zigz
17.09.2013., 03:16
UPDATE: Bio sam danas kod doktora, previše mi je bio stegnut gips pa je to uzrokovalo probleme. Gips sam platio za cijelu nogu 500kn pa ga je samo malo dolje prorezao i stavio još jednu traku (koju sam platio 100kn) kako mi nebi propala investicija.

Miloshke
17.09.2013., 15:08
UPDATE: Bio sam danas kod doktora, previše mi je bio stegnut gips pa je to uzrokovalo probleme. Gips sam platio za cijelu nogu 500kn pa ga je samo malo dolje prorezao i stavio još jednu traku (koju sam platio 100kn) kako mi nebi propala investicija.

Sad je sve ok?

Zigz
19.09.2013., 00:02
Sad je sve ok?

Da , sve je sada ok.

Danas sam imao nezgodu, okliznula mi se štaka na putu do faksa te sam svom težinom stao na slomljenu nogu. Odmah sam otišao to poslikati i sva sreća nije se pomaknula kost.

Plasticni gips nebi preporucio za nogu, posebno ukoliko je iznad koljena. Ja sam svoj platio 500kn+100kn zbog proširivanja nakon par dana (visok sam 1.9m) . Također me jako steže kad sam na štakama (noga u okomitom položaju) kod predjela prijeloma i prsti na nogama mi znaju poplaviti no doktor je rekao da je sve to ok i da sa takvom ozljedom nebi trebao nigdje šetati. No treba se uhvatit uvjet na faksu :(

Obicni gips mi je bio puno udobniji no teži i deblji dok se s ovim puno lakše tuširati.

nicky st
01.10.2013., 15:38
Pozdrav...prije nekih 10tak god imala sam tešku prometnu u kojoj mi je auto udarcem slomilo i tibiu na 3 mista i fibulu,stavili su mi šipku i držali par god jer nisu smili opet operirat jer je vanjsko meko tkivo bilo jako oštećeno-pretpostavite bila sam suvozačica na motoru...uglavnom sad imam problem natečen mi je zglob te noge i bolan...ne da mi se u ortopeda jer mi uvik kaže ah ta noga je super skoro si ostala bez nje pla pla...pa eto imali iko pametan da mi da savjet šta mazat...ili kako sam sebi pomoć hladni oblozi čuda čine stvarno mi puno pomažu...al eto čisto me zanimaju savjeti možda neko ima nešto slično il zna nešto šta ja ne znam...hvala...ps imam kremu lioton i mažem je....sad mi pada na pamet jel uopće taj otok koji se javi tu i tamo,al sad traje već misec dana,uopće povezan s tom traumom il je možda nešto skroz deseto...hm

_21_ne-tipicna
22.10.2013., 15:32
Pozdrav!

Uglavnom da mojoj agoniji doma dodje kraj odlucih postaviti pitanje tu :D

Uglavnom baka (39. godiste) pala je na stepenice i ozljedila nogu tj. slomila to stopalo.
Dijagnoza je: Avulsio ossis navicularis pedis I.sin
Contusio et excoriatio cutis genus sin.genus
To je bilo 22.6. Nakon toga je imala par tjedana gips, pa su joj skinuli, dali joj stake, upute o razgibavanju i razgibavaju u vodi te je sad zavrsila sa fizikalnim terapijama.
Uglavnom ona govori da je noga jednako boli kao prvi dan (sto iskreno ne mogu vjerovati) i ne zeli da pocne hodati sa jednom stakom ili malo samostalno nego se objesi na obje stake i govori da je mi ne razumijemo jer nju boli.
To je i kasnije slikano, sve je uredu zaraslo, nema problema sa venama bila je na pregledu, sve je uredu. Maze gelom i ledom, vjezba i navodno joj nije bolje :ne zna:

Problem je sto joj noga jako otice (istina i prije je imala problema sa oticanjem nogu), no ne moze nista obuti jer to bukne. Sad cemo joj kupiti el.kompresivne carape.

Zanima me postoji li jos nesto sto se moze napraviti da nju prestane boljeti (jer svaki dan o tom prica satima i satima) i je li moguce da joj ozljeda toliko traje tj. da je do tih razmjera boli ?

Lionex
24.10.2013., 17:36
ODobar dan,

prije 2ipol tjedna poskliznuo sam se i slomio 3 kosti skocnog zgloba. Prvi doktor na Hitnom kiruskom prijemu Firule (Split) rekao mi je da imam trimaleolarni projelom zgloba te da se to moze lako srediti operacijom ali ce doci hitni traumatolog dr. Bilan (jer su vev bili kasni nocni sati). Rekao mi je da su kosti u dobroj poziciji i da nema potrebe za operacijom, posto vec i ne hodam puno zbog neuroloskr bolesti "Fridriksova ataksija".

nakon tj dana nalaz radiologa kaze "... kroz ovoj se vidi bimaleoalni prijelom" a jucer na kontroli pise trimaleoalna fraktura... Doktor mi ipak govori da je trostruki prijelom te da je radiolog prosli tj falio i stavlja mi "Potkoljenicni gips pod 90°".

Zanima me koliko ce trajati jos gips? Moram li ici u stacionar kasnije na rehabilitaciju? Hocu li ikad vise hodat s obzirom na primarnu dg?

Imam tek 20god, obolio sam prije 9godina od FA i vec hodam uz pomoc hodalice..

Unaprijed hvala i oprostite na pravopisne greske jer je pisano mobitelom.

radić
16.11.2013., 23:46
evo i ja da se prijavim, vidim da svi lomite V Mt kost, mene zanima ima li neko ko je polomio petnu kost (vrh kalkaneusa-bez pomeranja) i navikularnu kost .Gips sam nosila 9 nedelja, sada idem na fizikalnu terapiju(3ća nedelja) koja se sastoji od magnene terapije, strujneterapije, lasera i vježbi.još uvijek hodam sa štakama uz dozvoljeni oslonac. u ponedeljak trebam na kontrolu kod fizijatra da vidimo šta dalje i postoji ogućnost da mi skloni jednu štaku.
nemam nekih bolova, oim malo list polomljene noge i dok hodam najviše me boli dio kod prstiju gdje se stopalo savija, ali ni to nije nešto preterano.Otiče malo, ne previse i to na kraju dana se najviše vidi.
mene sada zanima koliko bi ta terapija još mogla da traje i koliko je taj hod sa jednom štakom? i kolika je šansa da se brzo vratim u normalu(normalan hod na dve noge)
imam 36 godina, nemam znake osteoporoze, sitnije sam građe.
ako je neko imao slična iskustva, dobro bi mi došla svaka preporuka!
veliki pozdrav
veliki pozdrav

Arash's friend
17.11.2013., 06:00
Ok strgao sam glezanj proslu subotu, pa ako ima koja dobra dusa da mi procita dijagnozu, sto su mi radili, i tako to

Fractura bimalleolaris cruris sin.

Reposito cruenta,Oateosynthesis sec.AO drainage

Otpusna dijagnoza S82.7 visestruki prijelom potkoljenice.

Ako sam dobro skontao s lijeve strane gleznja ima plocicu, a s desne sipku, sve garnirano sarafima.

Koliko se ta rana smije/treba crveniti 5 dana nakon operacije?

alleysimons
17.11.2013., 20:45
eej! :)
slomila sam stopalo prije 10 dana i do jucer sam imala longetu, a sad imam gips do ispod koljena..
ono sto me zanima je da li ima netko savjet sto staviti na taj gips, s obzirom da je vani hladno, a prsti su izvan njega.. mozda malo glupo pitanje, ali sutra moram na nastavu i nemam nikakvu ideju.. bila bih zahvalna :)

radić
21.11.2013., 15:27
eej! :)
slomila sam stopalo prije 10 dana i do jucer sam imala longetu, a sad imam gips do ispod koljena..
ono sto me zanima je da li ima netko savjet sto staviti na taj gips, s obzirom da je vani hladno, a prsti su izvan njega.. mozda malo glupo pitanje, ali sutra moram na nastavu i nemam nikakvu ideju.. bila bih zahvalna :)

vjerovatno si se snašla, probaj naći neku veću sportsku čarapu :))

denver69
12.02.2014., 09:14
E ovako mali upit i savjet.Prije 2 i pol mjeseca sam slomio potkoljenicu bio kod doktora dobio langetu tjedan i onda 2 mjeseca ili malo manje gips. skinio sam gips i sve super. Ništa neboli nogu mogu normalno micati . Iako se jos nesmijem oslanjati na nju jer je doktor rekao da sam krupniji pa radi sigurnosti. E sad strasno me brine što je i nakon dva i pol mjeseca taj otok jos vidljiv. jel moguce da ima nekih problema??bila mi je preporucena operaicja radi stabilnosti nakon zarastanja sa plocicama nisam pristao i isao na alternativu duze treba ali bez operacije.Valjda to nije problem......I kako da smanjim taj otok =(?

Arash's friend
12.02.2014., 18:50
E ovako mali upit i savjet.Prije 2 i pol mjeseca sam slomio potkoljenicu bio kod doktora dobio langetu tjedan i onda 2 mjeseca ili malo manje gips. skinio sam gips i sve super. Ništa neboli nogu mogu normalno micati . Iako se jos nesmijem oslanjati na nju jer je doktor rekao da sam krupniji pa radi sigurnosti. E sad strasno me brine što je i nakon dva i pol mjeseca taj otok jos vidljiv. jel moguce da ima nekih problema??bila mi je preporucena operaicja radi stabilnosti nakon zarastanja sa plocicama nisam pristao i isao na alternativu duze treba ali bez operacije.Valjda to nije problem......I kako da smanjim taj otok =(?

Ja sam operirao glezanj, i rekli su mi da nema sanse da otok potpuno nestane prije godine dana, a koliko nakon toga ovisi ko mi je grah pao.

Protiv otoka pomaze masaza ledom, noga u zrak kad mozes i dobar steznik.

A ovo za odbijanje operacije ti ne znam je li bilo pametno ili bedasto. Ja sam inace tip kako doktor veli tako napravim.

denver69
14.02.2014., 10:40
Doktor je poslje rekao da je sve sto se tice toga OK. Sa operacijom bi bilo stabilnije ovako cu morati paziti joskoji mjesec jako dobro.......Obloge neke za otok?

Arash's friend
14.02.2014., 10:51
Doktor je poslje rekao da je sve sto se tice toga OK. Sa operacijom bi bilo stabilnije ovako cu morati paziti joskoji mjesec jako dobro.......Obloge neke za otok?

Pa da, ali mjesec dana dulje bez opterecenja je mjeec dana dulji oporavak, znaci dva mjeseca ukupno. Za to vrijeme misici atrofiraju, kad pocnehodati sav se iskrivis ifrces, i ako ne upres kao konj na rehabilitaciji ostanes ssfrkan. Dobro se raspitaj sto mozes poceti raditi odmah. Za otok mnje vise.

pika2711
13.03.2014., 17:33
Pozdrav,
zanima me koji je osjecaj nakon skidanja gipsa s noge? (bez operacije)
Naime ja imam sada 3 tjedna gips (prijelom tibije-trostruki) i rekli su mi da za 3 tjedna dodem skinut gips. Danas sam imala kontrolu i morali su mi promijeniti gips (cirkularni) jer je stopalo blo lagano nakrivljeno pa su ga htjeli izravnati. Mene to bolilo za poludit...Termin kad mi planiraju skinut gips bit ce 5 i po tjedana. Meni se to cini malo prerano? Dali ce i tada boljeti ili bi tada trebalo biti bez boli i trebala bi moci pomicati nogu bez problema (tu ne mislim stati na nju nego opcenito motorika). I dali ako me tad boli znaci da sam ostetila tetivu/misic sta li vec jos?

hotalicious
14.03.2014., 08:49
Kad skineš gips nakon toliko vremena - mišići atrofiraju, stopalo ko da nije tvoje, u načelu sve boli, a još imaš i neki glupi strah da ćeš se potrgat jer nemaš više gips da štiti prijelom. Dobiš štake i obaveznu terapiju. Uglavnom NEMA oslanjanja na tu nogu do početka terapije. Na terapiji se polako sve funkcije počnu vraćat u normalu: normalni hod, hod unazad, stepenice, itd.... To je, ako je sve u redu, još barem mjesec dana svakodnevne vježbe nakon skidanja gipsa.....Sretno!

pika2711
14.03.2014., 13:54
hvala na odg :) a reci mi jos samo dali i kad skines gips moras si rucno stavljati tu nogu na krevet i sl ili vec to mozes sama? muka mi je od svega sto me ceka..nije problem vjezbat ali ta bolll :504::503:

Miloshke
14.03.2014., 14:03
Kakav je bio prijelom, Dg?

hotalicious
15.03.2014., 09:53
Mislim da ti to ovisi o jačini i tipu prijeloma. Ja sam bila s 5. metatarzalnom i nakon skidanja gipsa sam mogla sve osim oslanjanja punom težinom na tu nogu. Prvi čas nakon skidanja sam mislila da je moram rukama dizat na krevet, al čim sam došla doma, mogla sam je normalno savit u koljenu, pošteno oprati tabane i slično. Jedino je list jako bio oslabio i oslanjanje na nju je išlo malo po malo....a opet, velim, ovisi jako o tipu prijeloma... Preporuka je svakako uzimat gavez da ti kosti brže srastu i da oporavak ide brže....

pika2711
16.03.2014., 20:02
Kakav je bio prijelom, Dg?

Fractura comminutiva partis distalis tibiae sin. dobila cirkularni natkoljeni gips.kontrola kja je bila nakon 2 i po tjedna od loma:edem prstiju i dozuma-promjena gipsa.nc status odrzan.
Iako se na tom rtg prije promjene gipsa vidi da se dio ipak malo pomaknuo dr to nije komentirao.promijenili gips a s time izvrsili I repoziciju stopala tako da sada stoji u polozaju kao kad stojimo(dok je u prvom gipsu stopalo bilo okrenuto lagano prema unutra I prema dolje kao kad stojimo lagano na prstima).rrg nakon repozicije nije ponovljen sto me muci jer koliko sam cula to je obavezno nakon repozicije tako da Idem po drugo misljenje I rtg.
Vase misljenje?

pika2711
09.04.2014., 13:32
dali je jos netko osjecao svako toliko da mu kosti krcnu na mjestu prijeloma nakon skidanaj gipsa kod vjezbanja bez opterecenja (dakle radi se o razgibavanju i istezanju) ? jel to normalno? :503:

Arash's friend
09.04.2014., 15:19
dali je jos netko osjecao svako toliko da mu kosti krcnu na mjestu prijeloma nakon skidanaj gipsa kod vjezbanja bez opterecenja (dakle radi se o razgibavanju i istezanju) ? jel to normalno? :503:

jesi bas sigurna da ti krckaju kosti?

pika2711
09.04.2014., 18:50
jesi bas sigurna da ti krckaju kosti?

pa ne mogu rec 10000% alii...tocno u tom dijelu nesto krcne..mozda je nes drugo, ali sto!? tetive od zakrzljalosti?misic (ne djeluje mi da meka tkiva krcaju) ne znamm.:confused:

ivana.sh
12.04.2014., 18:27
Pozdrav kostolomci

zanima me da li je itko ovdje bio toliki ˝sretnik˝ da je polomio plato tibije kao ja prije mjesec dana... Kazu da je operacija prosla dobro, za 4 dana mi je prvi pregled pa se nadam da ce mi nakon dopustit oslonac (bar mali) na nogu.

Ako je itko imao ovakav slucaj ili ga interesira, voljela bih razmijenit iskustva s ozljedom, operacijom, fizikalnom itd jer stvarno ima materijala. Za mene su rekli da sam bila specifican slucaj i jako teska ozljeda, operirali me 4 sata 3 doktora...

Lijep pozdrav (i prokleto skijanje..) ;)