PDA

View Full Version : S.O.S. - vodoinstalater

stranice : 1 [2] 3

vitez svedskog stola
27.07.2010., 10:41
Pozdrav znalcima,
zanima me kako sprijeciti smrad koji se "cuje" iz sifona u kuhinji.
kako sam imao kompletnu promjenu cijevi u kuhinji, cini mi se da se sada neugodan miris osjeti jace nego li prije (prije ga uopce nije bilo).

na izvod, koji ide iz zida, je spojen sifon na koji su spojeni sudoper, klima i perilica.

Molim vas pomagajte, sto mi je za ciniti.

Zahvaljujem na odgovorima

saandi
28.07.2010., 15:50
Pozdrav znalcima,
kako sam imao kompletnu promjenu cijevi u kuhinji, cini mi se da se sada neugodan miris osjeti jace nego li prije (prije ga uopce nije bilo).

na izvod, koji ide iz zida, je spojen sifon na koji su spojeni sudoper, klima i perilica.

ako je sifonirano ne bi smjelo smrditi. ajde poslikaj to ako mozes jer ovako je tesko nagađati.

router
01.08.2010., 00:08
Pozdrav znalcima,

Koliko je prošlo od te promjene, nekad zna smrdit ako se skupi prljavštine u njemu iako, ako je novi toga ne bi smjelo biti.

Bit će najbolje da uslikaš i postaviš ovdje.

majstor52
01.08.2010., 19:47
Pozdrav znalcima,

Poslikaj obavezno!!!
Nešto si krivo spojio siguran sam, pa ti ne sifonira i smrdi jer se kanalizacija direktno prezni u prostor!

Klim2pz
06.08.2010., 20:59
Pozdrav,
Imam pitanje za majstor52 (ili nekog znalca), u vezi Geberit ugradbenog vodokotlića. Otišla mi je brtva na izljevnom ventilu pa sam je promjenio (sa originalnom) i to prema slikovnim uputama (vjerojatno tvojim), sve je štimalo. Smeta me samo što mi voda po malo (u tragovima) slini u školjku i pretpostavljam da je to radi brtve bazena izljevnog ventila. Kod običnih kotlića je sve suho pa mi je glupo da vlaži kod geberita. Htio bih bazen izljevnog ventila izvaditi ali se bojim da ga ne potrgam. Gledao sam u dučanu, on ima dva zupca pa se bojim da ne puknu kod vađenja (radi otpora kamenca). Dali se kod vađenja taj bazen izlj. ventila zakreče ili se izvlači (čupa)? Hvala na pomoći.

majstor52
07.08.2010., 07:28
Pozdrav,
Imam pitanje za majstor52 (ili nekog znalca), u vezi Geberit ugradbenog vodokotlića. Otišla mi je brtva na izljevnom ventilu pa sam je promjenio (sa originalnom) i to prema slikovnim uputama (vjerojatno tvojim), sve je štimalo. Smeta me samo što mi voda po malo (u tragovima) slini u školjku i pretpostavljam da je to radi brtve bazena izljevnog ventila. Kod običnih kotlića je sve suho pa mi je glupo da vlaži kod geberita. Htio bih bazen izljevnog ventila izvaditi ali se bojim da ga ne potrgam. Gledao sam u dučanu, on ima dva zupca pa se bojim da ne puknu kod vađenja (radi otpora kamenca). Dali se kod vađenja taj bazen izlj. ventila zakreče ili se izvlači (čupa)? Hvala na pomoći.

Uzrok curenja može biti krivo namještena guma na odsisnom ventilu,moguće nataloženi kamenac na rubovima dosjeda u samom kotliću,ili nakupljeni kamenac na samoj wc školjki.

Kod ispuštanja vode u školjku,uvijek se malo vode zadrži u samim kanalima wc školjke,na samom spoju kotlića i školjke. Na tom se mjestu polako stvara kamenac koji usporava ocjeđivanje vode iz isplavne cijevi u školjku.
On se može očistiti laganim struganjem iz same školjke ili skidanjem wc školjke sa zida .
Kada se školjka skine tada se za zadnje strane lagano očisti sav kamenac.

http://www.forumgorica.com/sam-svoj-majstor/sitni-popravci-vodovoda-u-kuci/60/

Ovdje sam slikama pokušao objasniti princip popravka. Odsisni ventil se samo povlaći prema gore. Nema nikakvih zubića koji ga drže.

Ventil drže posebni držaći ,pogledaj slike pažljvije. Ventil se skida povlačenjem,a montira natrag laganim potiskom prema dolje.

Ukoliko ti je moguće ,u servisu Geberita se može lijepo vijeti svaki dio i postupak vađenja. Adresa je Kutnjački put 11,Zagreb

Klim2pz
07.08.2010., 09:16
Hvala na odgovoru, idem sada to još pogledati. Mislio sam na vađenje onog dijela koji je učvršćen na dno vodokotlića na koji naliježe brtva ventila (u geberitu to nazivaju bazen izljevnog ventila).Pozdrav

nacafaca
11.08.2010., 13:22
E ovako od prosle nedelje voda je slabije oticala prvo kada je mlaz jak pa onda i kada je slab ( radi se od odvodu iz kuhinje na koji su povezani i masina za sudove i ves masina),pa se onda i voda iz obe masine vracala u sudoperu do juce kada je skroz prestala da otice voda. Sad probala sam svasta od hemiklaija mr muscule gel i granule pa sirce i prasak za pecivo nista nije pomoglo znaci verovatno ce morati da radi sajla e sada mene nesto drugo zanima,nas stan je u prizemlju iznad nas su jos dva stana a kada je moj muz kupovao ovaj predhodni vlasnik mu je rekao da su oni odvajli te odvodne cevi od ovog stana jer su cesto imali problem sa zapusavanjem ( mi smo taj problem imali pre god i po pa je dolazio majstor i otpusio sa nekom elektricom sajlom) ali ja eto gledam danas te cevi i vidim lepo da ova od sudopere ide levo i ulazi u jednu vecu koja ide gore do drugih spratova i dole verovatno u kanalizaciju pa predpostaljam da se tu ustvari ta odvodna cev iz naseg stana spaja da ostalim mislim u tu veliku pa razmiljam nesto ako se zapusilo ustvari tu u toj velikoj koja je zajednicka onda mora da delimo troskove otpusavanja a opet mi je nejasno ako je tu zapuseno bilo bi mi logicno da se kada komsije puste vodu ona vraca kod nas ili ne mora??Evo pstavila sam i slike!

nacafaca
11.08.2010., 13:24
Bas mi se nesto i ne vide ove slicice al ajde :) na ovoj drugoj je ta velika cev i u nju ulazi ta manja ali se to ne vidi na slici i ide gor verovatno ka ostalim stanovima i dole verovatno u kanalizaciju e sada meni kaplje i iz sifona jer je u sudoperi ostala voda a i iz ovog ispupcenog na velikoj cevi zato sam i stavila serpicu dole.

majstor52
12.08.2010., 15:00
Ako je začepljena vertikalna cijev,voda se uvijek vraćana najnižem mjestu – dijelu kanalizacije. To bi značilo da ukoliko postoji stan ispod vas tada se i njima sigurno voda iz kanalizacije vraća , recimo u sudoper.Ukoliko se radi o jačem začepljenu,vrlo lako dođe do poplave prostorija,jer osobe u gornjim stanovima mogu nesmetano puštati vodu .a da ne moraju znati da je u donjem dijelu kanalizacije začepljena.
Curenje na vašem sifonu od sudopera ,nije nužno vezano za začepljenu kanalizaciju,mnogo je važnije znati dali se kod vas voda podiže u sudoperu? Ako se voda u sudoperu podiže,treba hitno pozvati majstore,jer vrlo lako slijedi poplava u stanu.
To je važnije, nego pitanje plaćanja za odčepljivanje.

nacafaca
13.08.2010., 12:37
Bio je juce majstor i potvdrio je da su nase cevi odovojn od drugih stanove to je uradio predhodni vlasnik jer je cesto imao problema sa poplavama u stanu,sa sajlom od 13m je za 10 min otpusio to a njegov predhonik je to isto radio vise od 2h a gurao je sajlu u ovu cev ispod cesme pa je tesko prolazila a ovaj sada je gurao odmah u ovu veliku cev,rece mi da se najverovatnije zapusilo posto sam masinu za sudove pustala na 30 C :( i to svaki dan a to nije dovoljno da se razgrade masnoce i rece da pustim na 50C ili vise (-pozeljno) i da bolje uzmem neke gelaste tablete kao sto je fery jer se lakse rastapaju i ne zadrzavaju u cevima kao standardni prasak!

ivy's
23.08.2010., 17:24
okej. ja sam sada procitala kako bi, da sam musko, popravila svoj kotlic ugradbeni geberit koji curi. ali nisam decko nego sam curica i trebam majstora da mi dodje to nesto napraviti. naime prije par dana pocela mi je curiti voda u kottlic, malo ali dovoljno da se on stalno po malo puni i lagano susti. tiho. dakle, ima tko servisera za preporuciti? moze na pm.

Zix85
24.09.2010., 10:20
Uglavnom, imam problem.
Prije par dana sam čuo čudan šum u kupaonici te sam malo bolje pregledao sve slavine i školjku i primjetio sam lagano curenje iz slavine na pločicama. Odvrnuo sam slavinu, malo je počistio, stavio novu teflon traku u otvorio ventil da bi primjetio da je curenje ostalo i da curi na onoj stvarčici koja ide iz cijevi i na što se spaja slavina (nazvati ću je reduktor, jer nemam pojma kako drugčije).
Krenuo sam skidati taj reduktor i pri prvom potezu sam ga skinuo, odn. dio njega, jer je pukao kao kao da je od kartona. E, sad problem je u tome što je veliki dio ostao u cijevi i zanima kako to izvući (ako se ikako može). Dio koji je u cijevi ne viri vani niti malo.

majstor52
24.09.2010., 12:37
Uglavnom, imam problem.
Prije par dana sam čuo čudan šum u kupaonici te sam malo bolje pregledao sve slavine i školjku i primjetio sam lagano curenje iz slavine na pločicama. Odvrnuo sam slavinu, malo je počistio, stavio novu teflon traku u otvorio ventil da bi primjetio da je curenje ostalo i da curi na onoj stvarčici koja ide iz cijevi i na što se spaja slavina (nazvati ću je reduktor, jer nemam pojma kako drugčije).
Krenuo sam skidati taj reduktor i pri prvom potezu sam ga skinuo, odn. dio njega, jer je pukao kao kao da je od kartona. E, sad problem je u tome što je veliki dio ostao u cijevi i zanima kako to izvući (ako se ikako može). Dio koji je u cijevi ne viri vani niti malo.

Najvjerojatnije se radi o mesinganom produžetku (produljenje). Potreban je nekakav konusni komad koji po profilu može uči u promjer produljenja,koje je ostalu u zidu. Još bolje je ako se može naći takav dio stare turpije sa tri brida koja se može brušenjem prilagoditi promjeru.
Uz to prije skidanja se može taj dio zagrijati plamenom ( sa plinskom kartušom ) da se lakše odvine.

Na kraju treba kupiti novi komad za nastaviti slavinu,najbolje mesingani od tvrtke Viega.
Zašto?
Zato jer su dobri,imaju na sebi utore za imbus ključ i dovoljno su jaki.

saandi
24.09.2010., 17:08
mozda si skinuo ekscentar (ako je spina za toplu i hladnu vodu), a navjerojatnije ti je puknuo produzetak koji je bio obican pocinčani i dosao je tanak kao papir. pokusaj kao sto ti je majstor 52 rekao uz naglasak na zagrijavanje plinskom kartusom jer inace ces tesko skinuti. i preporuka je staviti mesingani produzetak koji je 4-5 puta skuplji, ali to se radi o 2-3kn za pocincani ili 10kn za mesingani.

Xeroxmeister
29.09.2010., 23:54
Kad sam mijenjao nedavno mješalicu stariju (Unitas) i stavljao noviju (Armal), primjetio sam da Armal stavlja u svoje ekscentre nekakav gumirani nastavak koji suzuje protok vode. U prijašnjoj instalaciji toga nije bilo, bio je običan ekscentar bez tog gumiranog dijela.

Zanima me što je to točno, i da li sam pogriješio ako ga nisam upotrijebio s novom mješalicom?

Zix85
02.10.2010., 10:52
Najvjerojatnije se radi o mesinganom produžetku (produljenje). Potreban je nekakav konusni komad koji po profilu može uči u promjer produljenja,koje je ostalu u zidu. Još bolje je ako se može naći takav dio stare turpije sa tri brida koja se može brušenjem prilagoditi promjeru.
Uz to prije skidanja se može taj dio zagrijati plamenom ( sa plinskom kartušom ) da se lakše odvine.

Na kraju treba kupiti novi komad za nastaviti slavinu,najbolje mesingani od tvrtke Viega.
Zašto?
Zato jer su dobri,imaju na sebi utore za imbus ključ i dovoljno su jaki.

mozda si skinuo ekscentar (ako je spina za toplu i hladnu vodu), a navjerojatnije ti je puknuo produzetak koji je bio obican pocinčani i dosao je tanak kao papir. pokusaj kao sto ti je majstor 52 rekao uz naglasak na zagrijavanje plinskom kartusom jer inace ces tesko skinuti. i preporuka je staviti mesingani produzetak koji je 4-5 puta skuplji, ali to se radi o 2-3kn za pocincani ili 10kn za mesingani.

Ispričavam se što se nisam ranije javio, i zahvalio bi se na savjetima. Bratić, koji inače se bavi tim stvarima je uspio izvaditi taj dio koristeći vaše savjete.
Još jednom veliko hvala.

majstor52
02.10.2010., 23:52
Ispričavam se što se nisam ranije javio, i zahvalio bi se na savjetima. Bratić, koji inače se bavi tim stvarima je uspio izvaditi taj dio koristeći vaše savjete.
Još jednom veliko hvala.

Zadovoljan ti.....zadovoljni mi.
Hvala.

slavina
07.10.2010., 15:32
Pozdrav!
Imam problem sa slavinom iznad kade. Naime, voda najnormalnije curi, ali ne i kroz tuš. “Pipac“ za preusmjeravanje vode baš i nije u najboljem stanju, protok vode kroz tuš se broji u kapima.. zanima me kako i je li moguće to nekako popraviti bez da se mijenja cijela slavina? Tuš je očišćen i nije blokiran prljavštinama. Hvala!

majstor52
07.10.2010., 16:09
Pozdrav!
Imam problem sa slavinom iznad kade. Naime, voda najnormalnije curi, ali ne i kroz tuš. “Pipac“ za preusmjeravanje vode baš i nije u najboljem stanju, protok vode kroz tuš se broji u kapima.. zanima me kako i je li moguće to nekako popraviti bez da se mijenja cijela slavina? Tuš je očišćen i nije blokiran prljavštinama. Hvala!

Sigurno je blokiran mehanizam za prebacivanje lijevo desno ili gore dolje, ovisno o vrsti slavine - mješalice.

popravak je svakako moguč, ali kako da to ocijenim kad ne vidimo mješalicu?

Jedan savjet svima; dajte pokušajte poslikati , ako ikako možete one detalje koji vas muče, da se može eventualnim savjetom što bolje pomoći.

http://i625.photobucket.com/albums/tt339/mlacanin/Vodovod/Mjealicazakadu1-1.jpg?t=1286464123

U crnom krugu je jedan takav podizać za tuš , i to novije generacije , koji se može zamijeniti.

koka36
10.10.2010., 21:08
molim za savjet, u kuhinju bi trebao staviti perilicu za suđe. Nema predviđenog priključka za vodu. Ispod sudopera imam ventil za hladnu vodu koji zatvara vodu na pipi na sudoperu...
jel moguče umjesto glave ventila tu ušerafiti kutni ventil i na njega spojiti perilicu, da li bi pasale dimenzije navoja. Htio bi izbjeći kopanje zida za stavljanje novog priključka..

majstor52
11.10.2010., 06:50
molim za savjet, u kuhinju bi trebao staviti perilicu za suđe. Nema predviđenog priključka za vodu. Ispod sudopera imam ventil za hladnu vodu koji zatvara vodu na pipi na sudoperu...
jel moguče umjesto glave ventila tu ušerafiti kutni ventil i na njega spojiti perilicu, da li bi pasale dimenzije navoja. Htio bi izbjeći kopanje zida za stavljanje novog priključka..

Može, samo pod uvjetom da su isti navoji.
Ako je instalacija jako stara , preko 30 godina , tada se može dogoditi da navoji na tijelu ventila ne odgovaraju navojima od slavine za veš mašinu.
Osoba koja se razumije može to zaključiti na prvi pogled, odnosno kada skine obrtalj od ventila.

Schwesterica
27.10.2010., 19:12
Pitanje za majstora!
Prilikom montaze nove zidne mjesalice, a zbog problema s cijevima, malo smo ostetili holender maticu. Odnosno, zgulili smo ju. Da lise holender matica na slavini moze promijeniti i ako moze KAKO?
Unaprijed zahvaljujem!

majstor52
28.10.2010., 07:07
Pitanje za majstora!
Prilikom montaze nove zidne mjesalice, a zbog problema s cijevima, malo smo ostetili holender maticu. Odnosno, zgulili smo ju. Da lise holender matica na slavini moze promijeniti i ako moze KAKO?
Unaprijed zahvaljujem!

Svaka holender matica spojena je na tijelo mješalice sa dosjedom ili «sicom» koji se uz pomoć imbus ključa pritegne na tijelo.

Kada se mješalica skine sa zida u samom holenderu se vidi šesterokutni otvor, to je mjesto za imbus ključ. Odvine se u lijevu stranu ( ponekad može biti i lijevi navoj) i zamijeni se oštećeni holender. Kod vračanja sica , na isti treba malo namotati kudelje ili teflonske niti da se spoj dobro zabrtvi.
Na nekim se modelima nalazi okrugla gumica koja dobro brtvi, i u tom slučaju nije potrebno stavljati kudelju.
Kod vračanja mješalice na zid, dobro je zamijeniti brtve.

majstor52
28.10.2010., 09:21
Svaka holender matica spojena je na tijelo mješalice sa dosjedom ili «sicom» koji se uz pomoć imbus ključa pritegne na tijelo.

Kada se mješalica skine sa zida u samom holenderu se vidi šesterokutni otvor, to je mjesto za imbus ključ. Odvine se u lijevu stranu ( ponekad može biti i lijevi navoj) i zamijeni se oštećeni holender. Kod vračanja sica , na isti treba malo namotati kudelje ili teflonske niti da se spoj dobro zabrtvi.
Na nekim se modelima nalazi okrugla gumica koja dobro brtvi, i u tom slučaju nije potrebno stavljati kudelju.
Kod vračanja mješalice na zid, dobro je zamijeniti brtve.

http://i625.photobucket.com/albums/tt339/mlacanin/Vodovod/Holender-1.jpg?t=1288254055

Schwesterica
28.10.2010., 09:27
Hvala :s

tiki66
28.10.2010., 17:20
Pukla cijev za vodu - od sata na dalje (a ima je bome jedno 10-15 metara). Sada neprestano curi voda, ali ne znamo gdje. Cijevi su dosta stare (imaju jedno 50-ak godina).
Prvo smo mislili da je vodokotlić, ali nije u njemu problem.
U kupatilu se neprestano cuje sum vode, ali nigdje nema nikave fleke ni traga vodi?

Ima li tko kakav pametan prijedlog? Di bi mogao biti "za*eb"?
Bio je cak i covjek sa nekim instrumentom koji moze otkriti di curi, ali nije uspio nista otkriti

zmi
29.10.2010., 21:04
cijevi stare 50 godina treba mijenjat u kompletu.

majstor52
30.10.2010., 09:35
Pukla cijev za vodu - od sata na dalje (a ima je bome jedno 10-15 metara). Sada neprestano curi voda, ali ne znamo gdje. Cijevi su dosta stare (imaju jedno 50-ak godina).
Prvo smo mislili da je vodokotlić, ali nije u njemu problem.
U kupatilu se neprestano cuje sum vode, ali nigdje nema nikave fleke ni traga vodi?

Ima li tko kakav pametan prijedlog? Di bi mogao biti "za*eb"?
Bio je cak i covjek sa nekim instrumentom koji moze otkriti di curi, ali nije uspio nista otkriti

Sa instrumentom se može samo otkriti gdje ima vode, teško se otkrije toćno mjesto curenja.
Treba pokušati na trasi kuda ide cijev, otkopati na par mjesta i prema kolićini vode evenmtualno pronaći mjesto puknuća.
Ne navodi se o kakovim je cijevima rijeć: plastićne, olovo, pocinćane....Ali ako je moguće treba sve promijeniti.
To je ipak najisplativije,jer pucanje se može vrlo lako nastaviti.

majstortomo
30.10.2010., 13:03
Koliko otprilike vodoinstalateri naplacuju svoj rad - npr. za adaptaciju kupaone (mijenjanje cijevi, postavljanje novih, montaža...)?

cijene se kreču od 300-400 kn po izljevu tj. po mjestu + montaža sanitarija od 50-150 ovisno o čemu se radi

majstor52
02.11.2010., 09:59
http://i625.photobucket.com/albums/tt339/mlacanin/Vodovod/Kakoradiplovak1.jpg?t=1288691427

Na slici se vidi kako izgleda plovni ventil – plovak.
Voda iz mreže ulazi u glavni ventil, na kojem se nalazi membrana koja dozvoljava prolaz vode u glavnu cijev (vidi strelice ), a dio vode kaplje kroz servoventil.
Dio koji je plave boje , a označen je nazivom Plovak; izgleda kao čaša okrenuta prema dolje i povezan je sa polugom za regulaciju nivoa vode u posudi vodokotlića.
Kako se voda u posudi polako punu, tako se taj dio polako podiže prema gore. Kada se poluge servoventila ( 7) i regulaciona poluga (6) dotaknu , znaći da se voda napunila na željeni nivo i gumica na servoventilu zatvara kapanje vode kroz istoga i voda prestane dalje ulaziti.

Ovo je skraćeni opis cijelog postupka, mislim da je dovoljno za razumjevanje.

Kada pustimo vodu, plovak (3) padne prema dolje, jer je voda istekla iz posude i voda opet poteče kroz glavni ventil.
Visina nivoa punjenja , namješta se između 6 – 9 litara.
Potencijalna mjesta kvarova su na Servoventilu (7), na Peharu (4) i na Plovku (3), jer se tu sakuplja kamenac. Kamenac onemogučava normalni protok i zatvaranje vode na servoventilu (7) i teško klizanje Plovka ( 3) i Pehara uz glavnu cijev(2), i zbog toga se ta mjesta trebaju povremeno očistiti od kamenca.

Old fart
05.11.2010., 11:22
Da li neko zna dali ja smijem niskotlačni bojler spojiti tako da cijev od tuša spojim na ulaz hladne vode i samo crijevo sa izlaza tople vode koristim za tuširanje...naravno tuš spajam poslije pipe , pa kad pustim hladnu vodu kroz tuš ..jel..radi se o končarevom niskotlačnom bojleru ETA 1733 od 5 KW..

majstor52
05.11.2010., 11:48
Da li neko zna dali ja smijem niskotlačni bojler spojiti tako da cijev od tuša spojim na ulaz hladne vode i samo crijevo sa izlaza tople vode koristim za tuširanje...naravno tuš spajam poslije pipe , pa kad pustim hladnu vodu kroz tuš ..jel..radi se o končarevom niskotlačnom bojleru ETA 1733 od 5 KW..

Oprosti ne razumijem te kaj bi točno htio napraviti. Probaj malo pojasniti ili napraviti skivu kako je to sada i kaj hočeš.

Niskotlačni bojler za kupaonu je jedno , a za kuhinju nekaj sasvim drugo.

Old fart
05.11.2010., 12:43
Evo http://www.inet.hr/dtrumbic/Temp/1733.JPG
Gle ,štos je u tome da je jučer došla ekipa iz plinare i mjenjala vure ,a nakon toga su našli da negdje u zgradi malo pušta plin i jednostavno zatvorili glavni ventil plina ..ergo SVI se grijemo i kuhamo na taj plin ,te je sad panika za kupanje ..ja sam iskopao iz skladišta tu malu grijalicu za vodu i mislim je privremeno iskoristiti za tuširanje cca. 5-10 dana ,a poslije ko živ ko mrtav..ona svoj životni vijek nastavlja u skladištu :D sad ..ako sam dobro shvatio princip ..ta vrsta grijalice treba biti POSLIJE ventila zbog pritiska ..pa računam ovo bi radilo ..s tim da nemam namjeru bacati 250 kuna za pipu zbog korištenja od tjedan dana..

majstor52
05.11.2010., 15:12
Evo http://www.inet.hr/dtrumbic/Temp/1733.JPG
Gle ,štos je u tome da je jučer došla ekipa iz plinare i mjenjala vure ,a nakon toga su našli da negdje u zgradi malo pušta plin i jednostavno zatvorili glavni ventil plina ..ergo SVI se grijemo i kuhamo na taj plin ,te je sad panika za kupanje ..ja sam iskopao iz skladišta tu malu grijalicu za vodu i mislim je privremeno iskoristiti za tuširanje cca. 5-10 dana ,a poslije ko živ ko mrtav..ona svoj životni vijek nastavlja u skladištu :D sad ..ako sam dobro shvatio princip ..ta vrsta grijalice treba biti POSLIJE ventila zbog pritiska ..pa računam ovo bi radilo ..s tim da nemam namjeru bacati 250 kuna za pipu zbog korištenja od tjedan dana..

Ovo bi ovako moglo raditi. Sa tuš crijevom se bojler napuni sve dok na tušnu ružu ne procuri voda. Nakon toga se uključi grijač na bojleru, ali oprez!!!
Ne smije se jako zagrijati jer nema hladne vode za pomiješati toplu + hladna!!!
U bojleru se sada nalazi samo topla, zagrijana voda i treba sa termostatom regulirati toplinu , odnosno temperaturu grijanja vode u spremniku bojlera.
Preporučam oprez , u svakom pogledu, ako se spoji kako si nacrtao.
Svako drugo spajanje može prouzročiti pucanje plastičnog spremnika koji se nalazi ispod plašta.
Važno je znati da niskotlačni bojler,odnosno spremnik nije predviđen za tlak kakav je u gradskoj mreži.

Ako nekaj nije jasno, pitaj prije spajanja,da nebi bilo kakvih nezgoda!!!

Old fart
05.11.2010., 17:18
Hvala ..ubacio sam jedan mali ventil od !/2 cola ispod pipe i na njemu empirijski podesio temperaturu pa nije važno koliko otvorim pipu ..to je ionako privremeno :top:

kalkin
03.03.2011., 14:13
Pozdrav.
Nisam mogao pronaći ovu temu.
Bi li mi tko pojasnio način montaže WC školjke sa odvodom u zid?
Hvala

majstor52
03.03.2011., 18:21
Pozdrav.
Nisam mogao pronaći ovu temu.
Bi li mi tko pojasnio način montaže WC školjke sa odvodom u zid?
Hvala

Wc školjka sa odvodom u zid može biti spojena na nekoliko načina. U zidu se nalaze vertikale odvodnih cijevi, većinom gusnate, a mogu biti i od pvc-a. Školjka se na ostavljeni priključni dio ili na račvu , spaja sa odgovarajućim plastičnim priključnim cijevima. Te cijevi mogu biti krute ili pokretne, što ovisi o situaciji u samom wc-u. Ne spominješ dali se radi o skidanju stare školjke i postavi nove wc školjke, jer danas ima puno takovih wc školjki spojeno sa olovnim cijevima u zid, odnosno na vertikalu.
Također ima stanova gdje su odvodi posebno položeni u opločene pragove iz kojih vire spojne cijevi . Dakle ima svega.
Osnovni princip je pripasati odgovarajuću odvodnu – priključnu cijev sa wc školjke u zid. Izbor može biti po volji i po estetici. Udaljenost wc školjke od zida ovisi o mjestu montaže vodokotlića. Kod nisko montažnog kotlića udaljenost zadnjeg gornjeg ruba školjke od zida treba biti takova da se daska na wc školjki može komotno nasloniti na kotlić i da ne pada sama na wc školjku. Ta udaljenost je po prilici mjereno od zida prema wc školjki cca 20-25 cm. Sama wc školjka bi od zida na vanjskom rubu trebala biti maksimalno udaljena 70 cm.
Kada se postavi vodokotlić na zid tada možemo sa postavom daske na wc školjku odrediti najbolju udaljenost školjke od zida.
Ovo je važno zato da nam ta ista daska ne pada sa zida nazad na wc školjku.
Kada je kotlić visoko montažni, tada se daska naslanja na isplavnu cijev, dakle prvo postaviti isplavnu cijev , a tek tada wc dasku. Sve ovo nam na kraju daje potrebnu duljinu spojne cijevi od wc školjke prema zidu. Danas postoje originalni spojni brtveni dijelovi koji se nastavljaju na odvodni dio od wc školjke, a ako nam je u zidu plastićni odvod ,tada treba paziti da se postave sve gumene brtve , da kasnije negdje ne procuri voda. Spojevi se mogu namazati sa tekučim sapunom da se sve lakše namjesti.
Wc školjka se u pod učvrsti sa prokrom vijcima i tiplama,a ispod škojlke se postavi mali silikonskog kita, radi neravnina na podu i same školjke, koja nije uvijek ravna. Vijci imaju svoje plastične podloške da se može pritegnuti sa osjećajem i da ne dođe do pucanja školjke

mbbm2
19.04.2011., 21:58
Renoviram kupaonicu i naiđem na plastične cijevi firme wavin koje se spajaju bez ljepljenja ili presanja. Cijev se odreže, obradi (rub cijevi u "konus") i spaja se gotovom spojnim elementima na klik.

Ima li netko iskustva sa tim sistemom? Uvijek se pitate a što ako....

Htio bih to uraditi sam, a ne treba ti ništa posebno od alata osim tog nastavka za obradu rub.

majstor52
20.04.2011., 08:39
Renoviram kupaonicu i naiđem na plastične cijevi firme wavin koje se spajaju bez ljepljenja ili presanja. Cijev se odreže, obradi (rub cijevi u "konus") i spaja se gotovom spojnim elementima na klik.

Ima li netko iskustva sa tim sistemom? Uvijek se pitate a što ako....

Htio bih to uraditi sam, a ne treba ti ništa posebno od alata osim tog nastavka za obradu rub.

Malo je skuplji materijal, ali cijevi i spojevi ne puštaju vodu.

Ako ipak ne vjeruješ tom sistemu, napravi samo prelazni spoj i idi dalje na pres spajanje.

miss-rebel
05.06.2011., 10:02
Bok, može pomoć?

Trebali bi promijeniti smjer i jačinu mlaza vode kad se pusti voda nakon nužda u Wc-u.

Ima netko slike, šta se treba stisnuti, podesiti da se to napravi?

hvala! :mig:

maja1979
29.06.2011., 09:58
Kotlic se nekada napuni normalno,nekada se uopce ne puni i curi voda u skoljku stalno.Sta bi mogao biti problem?Popravljivo ili ne?:ne zna:

handiman
23.08.2011., 07:19
Htio bih smislenije složiti instalaciju vode (na ulazu),ali sa razvodnikom kakav sam vidio da koriste centralaši.Mogu li se oni upotrijebiti (tlak vode) i za vodovodnu instalaciju?Ukoliko postoje takvi razvodnici sa barem 4 priključka baš za vodovodnu instalaciju -ja sretan!I gdje to nabaviti?Hvala na odgovorima.

majstor52
23.08.2011., 20:34
Htio bih smislenije složiti instalaciju vode (na ulazu),ali sa razvodnikom kakav sam vidio da koriste centralaši.Mogu li se oni upotrijebiti (tlak vode) i za vodovodnu instalaciju?Ukoliko postoje takvi razvodnici sa barem 4 priključka baš za vodovodnu instalaciju -ja sretan!I gdje to nabaviti?Hvala na odgovorima.

Za sve to mogu se vrlo dobro i sasvim sigurno upotrijebiti razdjelnici od Viege,koji se koriste za centralno grijanje. Kako su napravljnei od broce ,sasvim odgovaraju za pitku vodu,a i ostali dio instalacije može se napraviti od pexi-pro cijevi.

handiman
24.08.2011., 06:00
Hvala majstore.Kao da si mi misli pročitao.Baš i mislim s tim cijevima raditi instalaciju.A idu u ytong i nešto uz zid po podu.(Dolazi podna izolacija).I mislim to sam napraviti.Nekad sam radio s pocinčanim cijevima nešto,ali mi vrag ne da mira (kak pravom samovcu) pa mi se ove cijevi jako svidjele.Još jednom hvala na savjetu.

Saško
30.09.2011., 09:24
Imam pitanje: na mješalici na umivaoniku topla voda (ručka full lijevo) ima puno slabiji mlaz od hladne (ručka full desno). To nije nastalo preko noći, već postupno. Kupaona je generalno uređena prije cca 5 godina, a pipa je Schmindler jednoručna. Kako je to nastajalo postepeno nisam obraćao pažnju na to, al sad već živcira. Jel se to neki kamenac nakupio ili slično?
Kutni ventil na zidu je full otvoren.
Hvala

Mali Plavi
30.09.2011., 09:58
Imam pitanje: na mješalici na umivaoniku topla voda (ručka full lijevo) ima puno slabiji mlaz od hladne (ručka full desno). To nije nastalo preko noći, već postupno. Kupaona je generalno uređena prije cca 5 godina, a pipa je Schmindler jednoručna. Kako je to nastajalo postepeno nisam obraćao pažnju na to, al sad već živcira. Jel se to neki kamenac nakupio ili slično?
Kutni ventil na zidu je full otvoren.
Hvala

Ja iman sličan problem.
Iman jednoručnu zidnu mješalicu (Unitas) za mali bojler.
Bojler je protočni. Kad otvorim toplu vodu do kraja, ona jedva da ide, hladna ide relativno ok, asl mislim da bi i ona trebala jače teč. Proba san očistit sva sita od kamenca i na bojleru i špini, ali ne pomaže.:ne zna:
Pomalo me već to živcira, a plus to, kad zatvorin hladnu vodu iz špine još jedno po minute curi, i to ne ono lagano, već pošteno (to me više iritira zbog zvuka kad voda udara u sudoper).

Saško
30.09.2011., 10:06
Ja nemam bojlera, već gradsku toplanu. Na tuš-kabini i u kuhinji vruća voda kad je ful otvorena šiba ko luda, tako da nije do pritiska u sistemu...

majstor52
30.09.2011., 17:24
Hajde ljudi ,probajte jemput za navek zapamtiti zakaj curi voda iz pipa kod nisko tlačnog bojlera!!
Bez obzira jel se bojler nalazi iznad pipe ili je u sudoperu stvar je navek ista!! Nisko tlačni bojler je takav da u njemu nema nikakvog pritiska, spremnik je, u novije vrijeme od plastike, a ranije je bio od lima. Ali svejedno koja vrsta spremnika , u njemu nema pritiska!! I zato koliko god vode ušlo previše , a uđe uvijek više zbog pritiska u instalaciji, taj višak mora izaći van, jer je sama mješalica tako konstruirana da taj višak, bez naše kontrole izađe van iz spremnika. Sve dok zadnja kap ne iscuri van, tu vodu ne možemo zatvoriti na pipi – mješalici, bila ona klasična ili jednoručna.
Obično domaćice zatvaraju obrtalj na pipi, majstori stalno mijenjaju gumice i sve uzalud!
Kada u spremniku više nema nikakvog pritiska , tada voda prestane teći ili kapati. Ali!!! Opet počne kapati kada se uključi grijač i kaplje malo nakon isključivanja grijača. Zašto??
Kad se voda grije, povećava se volumen i opet se stvara višak vode u spremniku za kojeg nema mjesta, i voda polako kaplje i izlazi van. Da se to ne dogodi, došlo bi do pucanja spremnika ili curenja na grijaču.

E sad odgovor forumašu @ Sašku
Tebi se očito sakupilo smeća kod kutnog ventila , pogledaj dali ventil ima filter? Ako nema pokušaj ga nekoliko puta zatvoriti i opet otvoriti od kraja do kraja. Trebalo bi izaći barem malo smeća van. Pokušaj iza toga otvarati i zatvarati toplu vodu na mješalici i probaj osjetiti dali ti otvaranje ide lagano ili nekaj zapinje? Ako zapinje, nastavi sa otvaranjem, i smeće bi trebalo izaći van . Na jednoručnim mješalicama, a posebno na toploj vodi, hoće se često dogoditi takav „kvar „ da se smanji protok vode uslijed postupnog sakupljanja smeća i nečistoća koje se odlijepe uslijed djelovanja tople vode, iz cijele instalacije i sve se to najprije sakupi u kutnim ventilima. Zato tu pomaže uzastopno otvaranje i zatvaranje ventila.
Pokušaj, pa javi rezultate?

MANIAC_1
30.09.2011., 21:23
Poštovani, da li netko može natipkati praktičan savjet kako fiksirati PPR cijevi u pregradnom zidu od knaufa? Stražnja strana zida je još uvijek otvorena, profili su od 75mm dakle ukupna debljina zida bez keramike ce bit cca 10cm ispunjena staklenom vunom. Ali pošto nema žbuke sumnjam da ce te cijevi stajati fiksno u njemu. Ne želim da cijevi klimaju, stvaraju buku ili da špine klimaju u zidovima nakon dva tjedna pa da ih :504:. Naišao sam samo na fuš savjete, a oni nisu opcija pa molim za pomoć. Naravno, radit cemo sami stari i ja (oboje perfekcionisti i židovi kad nekom treba dat dva i pol Starčevića za vikend posla). Pametne ideje?

majstor branko
01.10.2011., 10:34
Poštovani, da li netko može natipkati praktičan savjet kako fiksirati PPR cijevi u pregradnom zidu od knaufa? Stražnja strana zida je još uvijek otvorena, profili su od 75mm dakle ukupna debljina zida bez keramike ce bit cca 10cm ispunjena staklenom vunom. Ali pošto nema žbuke sumnjam da ce te cijevi stajati fiksno u njemu. Ne želim da cijevi klimaju, stvaraju buku ili da špine klimaju u zidovima nakon dva tjedna pa da ih :504:. Naišao sam samo na fuš savjete, a oni nisu opcija pa molim za pomoć. Naravno, radit cemo sami stari i ja (oboje perfekcionisti i židovi kad nekom treba dat dva i pol Starčevića za vikend posla). Pametne ideje?

pa kad ste poceli raditi kao prvo nema vise ppr nego cijevi (buzir) pa uvlacenje zica i onda ih fiksirati s spojnicama za konstrukciju knaufa. ppr se vise ne preporucuje i nije pozeljn pogotovo u knaufu

Srdacan pozdrav

Armstrong
01.10.2011., 13:06
pa kad ste poceli raditi kao prvo nema vise ppr nego cijevi (buzir) pa uvlacenje zica i onda ih fiksirati s spojnicama za konstrukciju knaufa. ppr se vise ne preporucuje i nije pozeljn pogotovo u knaufu

Srdacan pozdrav

wtf. O čemu ti pričaš. Halo????? SI ti normalan?

RIječ je o plastičnim cijevima za vodu. A ne o bužirima za struju. Molim te makni se sa foruma ssm, jer ti tu nije mjesto.

Učvrščivanje: Pa stavi jednu letvu ( debjline jedno 4cm) i zašarafiju unutar zid- za knauf. ( naravno, neka ju netko pridržava s unutarnje strane pregradnog zida., a ti ju s vana zašarafi šrafima).
Kasnije na tu letvicu položiš cijev i staviš jednu obujmicu preko njie u zašrafiš obujmicu.

Nadam se da si skužil kaj sam htje reći.

Saško
03.10.2011., 07:33
...
E sad odgovor forumašu @ Sašku
Tebi se očito sakupilo smeća kod kutnog ventila , pogledaj dali ventil ima filter? Ako nema pokušaj ga nekoliko puta zatvoriti i opet otvoriti od kraja do kraja. Trebalo bi izaći barem malo smeća van. Pokušaj iza toga otvarati i zatvarati toplu vodu na mješalici i probaj osjetiti dali ti otvaranje ide lagano ili nekaj zapinje? Ako zapinje, nastavi sa otvaranjem, i smeće bi trebalo izaći van . Na jednoručnim mješalicama, a posebno na toploj vodi, hoće se često dogoditi takav „kvar „ da se smanji protok vode uslijed postupnog sakupljanja smeća i nečistoća koje se odlijepe uslijed djelovanja tople vode, iz cijele instalacije i sve se to najprije sakupi u kutnim ventilima. Zato tu pomaže uzastopno otvaranje i zatvaranje ventila.
Pokušaj, pa javi rezultate?

Nisam se usudio rastavljati kutni ventil, nije mi to struka, pa se bojim poplave u kupaoni. Probao sam više puta otvoriti i zatvoriti kutni ventil (nisam osjetio nikakvo smeće), ali se nije ništa popravilo. Mješalicu bih se još i usudio zamijeniti, al ventil baš i ne.

Ako nije do ventila, što bi moglo biti?

Kako izgleda ventil koji ima filtar? Kutni za toplu i hladnu su različiti izgledom...:ne zna:

saandi
03.10.2011., 14:34
Nisam se usudio rastavljati kutni ventil, nije mi to struka, pa se bojim poplave u kupaoni. Probao sam više puta otvoriti i zatvoriti kutni ventil (nisam osjetio nikakvo smeće), ali se nije ništa popravilo. Mješalicu bih se još i usudio zamijeniti, al ventil baš i ne.

Ako nije do ventila, što bi moglo biti?

Kako izgleda ventil koji ima filtar? Kutni za toplu i hladnu su različiti izgledom...:ne zna:

ovako http://www.google.com/imgres?q=kutni+ventil&hl=en&client=ubuntu&hs=SG4&sa=X&channel=fs&biw=1440&bih=676&tbm=isch&prmd=imvns&tbnid=kHykMOSXlSJE-M:&imgrefurl=http://www.samcro.hr/shop/index.php%3Fpage%3Ddetails%26prod%3D638%26cat%3D51 5%26group%3D26&docid=zKM43u_zvVun1M&w=963&h=640&ei=47iJTrKKNIOH4gS5p8mSDw&zoom=1 zatvoris ventil i onda odvrnes ono sto je na slici skroz lijevo. iscuriti ce malo vode sto je u cijevi. unutra je filter mrezica valjkastog oblika koju izvuces i ocistis.

Saško
03.10.2011., 14:36
E, baš tako i izgleda.
Thx - budem probao...

kia pride
06.10.2011., 14:20
Evo ovako,
radi se o pipi nad sudoperom, zidna montaža, koja curi između tijela pipe i cijevi prema sudoperu. Kako je stvar u komadu (nema matice kojom bi se cijev mogla odvojiti od tijela), može li se to uopće popraviti. Hvala

majstor52
06.10.2011., 14:55
Evo ovako,
radi se o pipi nad sudoperom, zidna montaža, koja curi između tijela pipe i cijevi prema sudoperu. Kako je stvar u komadu (nema matice kojom bi se cijev mogla odvojiti od tijela), može li se to uopće popraviti. Hvala

Prvo nije napisano kakva je pipa, nema slike....
Možda se radi o lošem brtvljanju?

kia pride
06.10.2011., 22:06
Prvo nije napisano kakva je pipa, nema slike....
Možda se radi o lošem brtvljanju?

Sorry, kad skužim kako staviti sliku, učiniti ću to. Obzirom da voda curi, definitivno se radi o lošem brtvljenju. Pitanje je samo može li se zabrtviti?

majstor52
07.10.2011., 08:46
Sorry, kad skužim kako staviti sliku, učiniti ću to. Obzirom da voda curi, definitivno se radi o lošem brtvljenju. Pitanje je samo može li se zabrtviti?

Mislim da se može svakako zabrtviti, jedino ako je na samom tijelu pipe, ali i tada se može meko zalemiti i opet sve funkcionira.

kia pride
07.10.2011., 10:51
Mislim da se može svakako zabrtviti, jedino ako je na samom tijelu pipe, ali i tada se može meko zalemiti i opet sve funkcionira.

Evo, tu bio trebala biti slikica.

http://i54.tinypic.com/16hqadf.jpg

Curi i to kao slap na označenom mjestu. Ako se zalemi defivitivno se neće moći okretati cijev lijevo desno pa se gubi i funkcija pipe.

majstor52
07.10.2011., 17:28
Evo, tu bio trebala biti slikica.

Curi i to kao slap na označenom mjestu. Ako se zalemi defivitivno se neće moći okretati cijev lijevo desno pa se gubi i funkcija pipe.

Mislim da se to može zabrtviti , ili sa nekom trakom ili sa prstenastom brtvom. Najprije to treba nekako odvojiti od gornjeg dijela mješalice.

Zatvori vodu na ventilima,skini mješalicu dolje - ako nejde na drugi način - i probaj odvinuti tu cijev dolje.

kia pride
08.10.2011., 09:56
Mislim da se to može zabrtviti , ili sa nekom trakom ili sa prstenastom brtvom. Najprije to treba nekako odvojiti od gornjeg dijela mješalice.

Zatvori vodu na ventilima,skini mješalicu dolje - ako nejde na drugi način - i probaj odvinuti tu cijev dolje.

Hvala na savjetu, ali ipak nije trebala tako invazivna metoda. Ogledace, ogledalce i nađoh sa zadnje strane tijela pipe jedva vidljivu rupicu za ubosti iglu, skinuti mali poklopac i unutra se krije imbus. Poslije toga, šala-mala. cijev ide dolje, zamjena dva brtvena prstena, malo natapanja u octu da se skine kamenac kad je već sve rastavljeno, sve skupa natrag sastavljeno i radi ko curica

funkee
27.10.2011., 00:27
Pozdrav, imam jedno pitanje. Špina (vidi slike) kaplje od ispod one poluge kojom se otvara/zatvara voda. Kad se poluga okrene skroz lijevo (na hladno), kaplje manjim intenzitetom (svakih par sekundi jedna kapljica), a kad se okrene skroz desno, kaplje po nekoliko kapljica u sekundi. Označio sam na drugoj slici crvenom strelicom kuda putuje ta voda da bude jasnije.

http://img708.imageshack.us/img708/7627/spina1.th.jpg (http://img708.imageshack.us/i/spina1.jpg/) http://img651.imageshack.us/img651/9904/spina2.th.jpg (http://img651.imageshack.us/i/spina2.jpg/)

Pokušao sam laganom silom skinuti tu polugu, ali nisam uspio, a čini mi se da ću je samo razvaliti ako pokušam jače. Postoji li ispod kakva gumica koja se možda izlizala pa sad pušta, i može li se zamijeniti? Je li problem u tlaku u cijevima? Ili je jedina opcija kupiti skroz novu špinu i sve kompletno zamijeniti?

Hvala unaprijed!

sebamed
27.10.2011., 10:32
Pitanje

dali se kuhinjski odvod može u zidu pomaknut 20cm više( odštemat i dodati cijev?)
dali postoje neki manji sifoni za kuhinje, jer nam sad ovaj zauzima puno mjesta u ormaru(ide dosta dolje i onda opet gore???), a radim novu kuhnju.

hvala

saandi
27.10.2011., 19:02
Pitanje

dali se kuhinjski odvod može u zidu pomaknut 20cm više( odštemat i dodati cijev?)
dali postoje neki manji sifoni za kuhinje, jer nam sad ovaj zauzima puno mjesta u ormaru(ide dosta dolje i onda opet gore???), a radim novu kuhnju.

hvala

Plasticne cijevi? moze. ali na kojoj ti je visini sada odvod? pazi da ti ne dođe previsoko...ne znam razlog zbog kojeg ga mices, ali ne vjerujem bas da ti je bio na 30 cm od poda.

saandi
27.10.2011., 19:13
Pozdrav, imam jedno pitanje. Špina (vidi slike) kaplje od ispod one poluge kojom se otvara/zatvara voda. Kad se poluga okrene skroz lijevo (na hladno), kaplje manjim intenzitetom (svakih par sekundi jedna kapljica), a kad se okrene skroz desno, kaplje po nekoliko kapljica u sekundi. Označio sam na drugoj slici crvenom strelicom kuda putuje ta voda da bude jasnije.

http://img708.imageshack.us/img708/7627/spina1.th.jpg (http://img708.imageshack.us/i/spina1.jpg/) http://img651.imageshack.us/img651/9904/spina2.th.jpg (http://img651.imageshack.us/i/spina2.jpg/)

Pokušao sam laganom silom skinuti tu polugu, ali nisam uspio, a čini mi se da ću je samo razvaliti ako pokušam jače. Postoji li ispod kakva gumica koja se možda izlizala pa sad pušta, i može li se zamijeniti? Je li problem u tlaku u cijevima? Ili je jedina opcija kupiti skroz novu špinu i sve kompletno zamijeniti?

Hvala unaprijed!

skini sa skalpelom ili malim odvijacem onu plastiku crven- plavu. unutra sa malim imbusom (mislim da je od 2,5mm) odvrni vijak. nakon toga probaj skinuti ruckicu. to moze ici lako, ali moze i zapeci, pa upotrijebi malo jacu silu. Onda rukom odvrni niklovani prsten...po rubu se zna nahvatati kamenca, pa i to moze ici teze. probaj skalpelom proci po rubu da skines kamenac. kad si to skinuo onda kljucem ili kljestima odvrni maticu i izvadi kartusu. najvjerojatnije nju treba zamjeniti. 50-ak kn

saandi
27.10.2011., 19:16
skini sa skalpelom ili malim odvijacem onu plastiku crven- plavu. unutra sa malim imbusom (mislim da je od 2,5mm) odvrni vijak. nakon toga probaj skinuti ruckicu. to moze ici lako, ali moze i zapeci, pa upotrijebi malo jacu silu. Onda rukom odvrni niklovani prsten...po rubu se zna nahvatati kamenca, pa i to moze ici teze. probaj skalpelom proci po rubu da skines kamenac. kad si to skinuo onda kljucem ili kljestima odvrni maticu i izvadi kartusu. najvjerojatnije nju treba zamjeniti. 50-ak kn

u biti prije nego skidas kartusu probaj samo dotegnuti maticu.

sebamed
27.10.2011., 19:19
Plasticne cijevi? moze. ali na kojoj ti je visini sada odvod? pazi da ti ne dođe previsoko...ne znam razlog zbog kojeg ga mices, ali ne vjerujem bas da ti je bio na 30 cm od poda.

trenutačno je 37 cm od poda, kuhinja je renovirana, pod i strop podizan ali ne i instalacije u zidu:504:

Neznam kakve su se cijevi stavljale prije 25 godina?

sada radimo novu kuhinju kojoj će radna površina biti na 95 cm, a želio bi max iskoristiti prostor ispod sudopera; koji je najmanji sustav odvodnje(sifon i one cijevi) i na koju visinu tada trebam postaviti odvod?

hvala

majstor52
27.10.2011., 19:45
trenutačno je 37 cm od poda, kuhinja je renovirana, pod i strop podizan ali ne i instalacije u zidu:504:

Neznam kakve su se cijevi stavljale prije 25 godina?

sada radimo novu kuhinju kojoj će radna površina biti na 95 cm, a želio bi max iskoristiti prostor ispod sudopera; koji je najmanji sustav odvodnje(sifon i one cijevi) i na koju visinu tada trebam postaviti odvod?

hvala

Odvod za kuhinje se može postaviti na max visinu od 48 cm od čistog poda. To bi bilo dobro kada svaki proizvođać sudoper nebi upotrijebio razne modele sifona - mastolovca. Zato je najbolje postaviti provizorno taj novi sudoper - zdjelu ili kaj već imaš, na pravu visinu, složiti na njega raj novi sifon i tada uzeti mjeru.
Ako neznaš kakav sudoper dolazi ili ga još nisi izabrao, najbolje kupi ga ili izaberi koji sigurno dolazi i tada složi točno odvod, ali i dovod. Jer sam kažeš da ti je prostor važan! zato neke elemente moraš sigurno znati da se toćno složi. Ako ti i majstor dođe složiti, ne znaći da ne može doći do greške i da sve opet nebu zauzimalo puno mjesta. Talijani su majstori za sifone kojima treba puno mjesta, a i mi svašta kupujemo, a da ne gledamo kam sve to staviti.

funkee
27.10.2011., 23:53
@ Saandi - Hvala ti puno, stegnuo sam maticu i sad vise ne kaplje! Svaka cast! :D

saandi
29.10.2011., 07:02
@ Saandi - Hvala ti puno, stegnuo sam maticu i sad vise ne kaplje! Svaka cast! :D

nema na cemu

tomorrow2
01.11.2011., 10:50
Razmišljam da izbacim iz kuhinje zadnji donji element od 45 cm i stavim ispod radne ploče samostojeću perililicu za posudje (isto od 45cm); skinula bi ploču od perilice da se spustim na 82 cm. Kuhinja je stara i ima ovakvu mjesalicu (posudjujem sliku-hvala)

samo sto je kod mene i ventil odmah pokraj. Je li ikako moguće dovesti vodu do perilice? kruta cijev kao od spine bi bila estetski ok, ali kako je spojiti na dovod, a i dovesti tako nefleksibilnu do perilice? izmedju sudopera i prilice bi bio jos jedan element od 40 cm. Naravno stemanje pločica ne dolazi u obzir. Može jedino busenje radne ploče.
za odvod mislim da je lako jer su elementi odmaknuti od zida 2 cm, a i element ispod sudopera ima samo pola zadnje stranice.

majstor52
02.11.2011., 09:15
Razmišljam da izbacim iz kuhinje zadnji donji element od 45 cm i stavim ispod radne ploče samostojeću perililicu za posudje (isto od 45cm); skinula bi ploču od perilice da se spustim na 82 cm. Kuhinja je stara i ima ovakvu mjesalicu (posudjujem sliku-hvala)

samo sto je kod mene i ventil odmah pokraj. Je li ikako moguće dovesti vodu do perilice? kruta cijev kao od spine bi bila estetski ok, ali kako je spojiti na dovod, a i dovesti tako nefleksibilnu do perilice? izmedju sudopera i prilice bi bio jos jedan element od 40 cm. Naravno stemanje pločica ne dolazi u obzir. Može jedino busenje radne ploče.
za odvod mislim da je lako jer su elementi odmaknuti od zida 2 cm, a i element ispod sudopera ima samo pola zadnje stranice.

Može se ugraditi spojni dio između te postojeće zidne mješalice i zida, na koji se spoji bijela pex pro cijev i sa njom se odvede voda do perilice. Isto se napravi i sa odvodom, koji se spoji na novi sifon od sudopera ( ili na stari ako ima postojeći priključak).

tomorrow2
02.11.2011., 10:16
Može se ugraditi spojni dio između te postojeće zidne mješalice i zida, na koji se spoji bijela pex pro cijev i sa njom se odvede voda do perilice. Isto se napravi i sa odvodom, koji se spoji na novi sifon od sudopera ( ili na stari ako ima postojeći priključak).

Hvala! Rjesenje nece bas biti oku ugodno, ali je bar izvedivo. Sifon je novijeg datuma, ali s prikljuckom na lijevu stranu, a trebao bi na desnu. Nadam se da nece nakraju troskovi prikljucenja doci veci od perilice...

tomorrow2
13.11.2011., 17:23

Perilica montirana:) cak i krute cijevi od slavine su se mogle iskoristiti. jedini nedostatak je da cijev od perilice vidljiva i siva je (da je bar bijela), ali je kuhinja urednija jer nema prljavog sudja;)
Uglavnom, kad budem isla u zagreb htjela bi naci bijelu cijev. jel zna netko gdje je ima sigurno? jos bolje bi bilo kad bi je mogla naruciti. perilicu mi je montirao vodoinstalater u penziji, tako da on nije od neke pomoci kod nabavke. Hvala!

bracek
14.11.2011., 19:17
Perilica montirana:) cak i krute cijevi od slavine su se mogle iskoristiti. jedini nedostatak je da cijev od perilice vidljiva i siva je (da je bar bijela), ali je kuhinja urednija jer nema prljavog sudja;)
Uglavnom, kad budem isla u zagreb htjela bi naci bijelu cijev. jel zna netko gdje je ima sigurno? jos bolje bi bilo kad bi je mogla naruciti. perilicu mi je montirao vodoinstalater u penziji, tako da on nije od neke pomoci kod nabavke. Hvala!

slika!!!

majstor52
15.11.2011., 11:22

Slika? Ako je u pitanju odvodna cijev, one su sve u sivoj boji! A ako je u pitanju cijev za vodu, majstor nije dorastao poslu. Sve se može sakriti u samom sudoperu.

tomorrow2
16.11.2011., 18:20
Slika? Ako je u pitanju odvodna cijev, one su sve u sivoj boji! A ako je u pitanju cijev za vodu, majstor nije dorastao poslu. Sve se može sakriti u samom sudoperu.

Malo kasnim, oprostite. U pitanju je siva dovodna cijev koju sam u 2 trgovine pokusala kupiti u bijeloj boji, ali nije mi uspjelo. Orginal je bijela, ali prekratka. Majstor je penzioner koji je korektno obavio posao (sa materijalom koji sam ja nabavila). I da, znam, živim u zabiti. Cijev se ne moze sakriti u sudoperu (situacija je identicna slici iz posta 322 osim sto sad imam je između slavine i zida prikopčan T komad za prikljucak perilice). Dakle, molim one koji znaju gdje tocno mogu kupiti bijelu cijev u zagrebu da mi kažu:cerek:

majstor52
17.11.2011., 09:38
Malo kasnim, oprostite. U pitanju je siva dovodna cijev koju sam u 2 trgovine pokusala kupiti u bijeloj boji, ali nije mi uspjelo. Orginal je bijela, ali prekratka. Majstor je penzioner koji je korektno obavio posao (sa materijalom koji sam ja nabavila). I da, znam, živim u zabiti. Cijev se ne moze sakriti u sudoperu (situacija je identicna slici iz posta 322 osim sto sad imam je između slavine i zida prikopčan T komad za prikljucak perilice). Dakle, molim one koji znaju gdje tocno mogu kupiti bijelu cijev u zagrebu da mi kažu:cerek:

Ugrađuje se kromirani t-komad ( u biji pipe), na njega se može postaviti kromirana - niklana bakrena cijev,koja se može namontirati u samom sudoperu. Na kraju te niklane cijevi stavi se odgovarajući priključak za pipu i postavi se pipa.
Sve se može, samo treba pozbavati ponudu materijala i to nabaviti. Ništa je ne kritiziram,samo pokušavam argumentirati svoj savjet.
Ima i bijele cijevi, od tvrtke Viega ili Wavin, ali za to treba imati specijalan alat, pa to nisam ni spomenuo.

tomorrow2
17.11.2011., 15:10
Ugrađuje se kromirani t-komad ( u biji pipe), na njega se može postaviti kromirana - niklana bakrena cijev,koja se može namontirati u samom sudoperu. Na kraju te niklane cijevi stavi se odgovarajući priključak za pipu i postavi se pipa.
Sve se može, samo treba pozbavati ponudu materijala i to nabaviti. Ništa je ne kritiziram,samo pokušavam argumentirati svoj savjet.
Ima i bijele cijevi, od tvrtke Viega ili Wavin, ali za to treba imati specijalan alat, pa to nisam ni spomenuo.

Joj, nismo se razumijeli. Meni treba ovo:
http://www.hama.hr/hr/xavax_domacinstvo/xavax_dovodna_cijev_hladne_vode_za_perilice_rublja _i_posuda_35_m/110802#breadcrump

u bijeloj boji jer bi ljepše da je cijev bijela. Kuhinja je stara, odnosno slavina je montirana iznad sudopera, pa je priključak vidljiv. T komad imam, i perilica radi:mig:
Slučajno, ako netko zna gdje ima za kupiti takvih bijeli cijevi i mi javi, bila bi zahvalna.

ONeill
07.12.2011., 09:38
Pozdrav majstorima ovdje,

ima pitanje vezano za Unitasovu kuhinjsku pipu. Riječ je o ovom modelu (http://www.unitas.si/media/SlikeIT/01281.jpg) koju sam stavio u kuhinju. Problem je što kad se otvori do kraja, voda teče dosta polako kao da je otvoreno samo na pola a ne do kraja, odnosno kao da je slabi pritisak. Dok je na staroj pipi kad bi se otvorila do kraja, voda tekla jako kao da je vodopad.

Stoga me zanima, da li je to takav model pipe, koji zbog neke svoje unutarnje konfiguracije ima tako riješen sistem protoka ili što već ?

Hvala

dark 7
07.12.2011., 10:59
prvo pogledaj perlator(sito, mrežica), možda je ušlo smeće!

Livan
07.12.2011., 11:27
Pitanje za vodoinstalatera i one koji znaju odgovor. Izolirana kuća, dakle i kupaona a sa WC kotlića mi rosi voda koja kaplje na pločice. S obzirom na izoliranost i WC kotlića nekim tankim tvorničkim stiroporom, kako je moguće da se na njemu stvara rosa. Jedina ideja mi pada na pamet da možda voda s donje strane gdje ulazi u cijev negdje ne propušta pa dodje između stiropora i vanjskog plastičnog kućišta WC kotlića.

Neka ideja i ako je tako, kako to riješiti a da ne kupujem novi kotlić

majstor52
07.12.2011., 11:40
Pozdrav majstorima ovdje,

ima pitanje vezano za Unitasovu kuhinjsku pipu. Riječ je o ovom modelu (http://www.unitas.si/media/SlikeIT/01281.jpg) koju sam stavio u kuhinju. Problem je što kad se otvori do kraja, voda teče dosta polako kao da je otvoreno samo na pola a ne do kraja, odnosno kao da je slabi pritisak. Dok je na staroj pipi kad bi se otvorila do kraja, voda tekla jako kao da je vodopad.

Stoga me zanima, da li je to takav model pipe, koji zbog neke svoje unutarnje konfiguracije ima tako riješen sistem protoka ili što već ?

Hvala

Na samoj slavini je sa one strane koja se spaja na zid pre malena rupa. U tom se dijelu slavina rado zaštopa sa smečem kojega ima u vodi. Rješenje, probušiti malo - malo , veču rupu.

ONeill
07.12.2011., 11:47
prvo pogledaj perlator(sito, mrežica), možda je ušlo smeće!
Nije, čisto je. Nisam napomenuo gore, to sam svježe ugradio prekjučer, i slabo teče voda od prvog puštanja.

@majstor52; da, to sam vidio da je mala rupa na drugom kraju. Proširenje rupe znači bi trebalo ?

majstor52
07.12.2011., 13:02
Pitanje za vodoinstalatera i one koji znaju odgovor. Izolirana kuća, dakle i kupaona a sa WC kotlića mi rosi voda koja kaplje na pločice. S obzirom na izoliranost i WC kotlića nekim tankim tvorničkim stiroporom, kako je moguće da se na njemu stvara rosa. Jedina ideja mi pada na pamet da možda voda s donje strane gdje ulazi u cijev negdje ne propušta pa dodje između stiropora i vanjskog plastičnog kućišta WC kotlića.

Neka ideja i ako je tako, kako to riješiti a da ne kupujem novi kotlić

Često korištenje vodokotliča i prevelika razlika temperature stvara rošenje stijenki vodokotliča. Imam isti problem , pogotovo zimi kada se kupaona grije. Nije uvijek ali se ipak dešava.
Kupovina novog vodokotlića ne rješava rošenje. mogu reči da sam gotovo siguran da vanjski plašt nije nigdje probušen jer u tom slučaju plovak stalno dopunjava nivo vode.
Provjeri dali voda iz vodokotliča curi u wc školjku!?
To je sigurno drugi uzrok rošenja!!
U tom slučaju voda polako curi,a nova stalno ulazi u spremnik i eto ti rošenja.

Livan
07.12.2011., 14:02
Često korištenje vodokotliča i prevelika razlika temperature stvara rošenje stijenki vodokotliča. Imam isti problem , pogotovo zimi kada se kupaona grije. Nije uvijek ali se ipak dešava.
Kupovina novog vodokotlića ne rješava rošenje. mogu reči da sam gotovo siguran da vanjski plašt nije nigdje probušen jer u tom slučaju plovak stalno dopunjava nivo vode.
Provjeri dali voda iz vodokotliča curi u wc školjku!?
To je sigurno drugi uzrok rošenja!!
U tom slučaju voda polako curi,a nova stalno ulazi u spremnik i eto ti rošenja.

Ne curi u kotlić a niti nova ne dolazi u kotlić, ne vjerujem u to. Mislio sam da kad se voda puni da dio vode prođe između vanjskog plašta i stiropora kotlića i onda se rosi zbog razlike temperature

ONeill
08.12.2011., 19:47
@majstor52; da, to sam vidio da je mala rupa na drugom kraju. Proširenje rupe znači bi trebalo ?
Proširio sam danas tu rupu i sad je puno bolje. Voda teče kako i treba.
Hvala :)

kupac2011
23.12.2011., 07:55
Pozdrav, curi mi voda preko pipe u sudoperu (loše je zabrtvljeno). Skinuo sam pipu da pogledam i sad je više ne mogu vratiti jer navoji su loši i istrošeni. Možda se može popraviti a možda moram kupiti novu pipu :ne zna: Zanima me dali znate nekog vodoinstalatera koji to može popravit. Stan je na vrbanima II. Našao ne internetu vodoinstalatera Gogi. Dobar?

funkee
06.02.2012., 17:37
Pitanje - u iznajmljenom stanu gdje cimeri i ja zivimo (trenutno nam nisu pocela predavanja pa u stanu nema nikoga) je iz nekog razloga poceo kapati glavni ventil vode. Radi se o tipu ventila koji se ima onu polugicu koja se moze okrenuti samo za 90 stupnjeva (otvoreno-zatvoreno). Primijetio sam da ne pusta na spojevima između dovodne cijevi i cijevi koja ide dalje u stan, nego pri vrhu samog ventila. Pokusao sam zategnuti onu maticu koja se nalazi na vrhu te poluge, ali bezuspjesno, vjerojatno je stara 20-30 godina i skroz je zapecena.

Jos jedna napomena, ovdje su vec desetak dana temperature oko -5 stupnjeva Celzija, stan nije bio grijan dugo, ventil i cijevi se nalaze u otvoru u zidu. Je li moguce da je to uzrokovala hladnoca i da ce se sa eventualnim zatopljenjem to rijesiti samo od sebe? Trenutno ne kaplje toliko strasno, napuni se zdjelica od oko 2 dl u 24 h, moci cemo to rucno prazniti ako treba... Ili nam ne gine vodoinstalater i zamjena tog ventila? Dodatni problem je sto (pretpostavljam) da cemo cijeloj zgradi morati zatvarati vodu dok se to bude mijenjalo, zar ne?

saandi
06.02.2012., 18:53
glavni ventil bi ti trebali rijesiti od pricuve. tesko je ovako napamet dijagnosticirati kvar...lako moguce da ce ga trebati zamjeniti.

funkee
06.02.2012., 18:55
Ok, hvala ti!

majstor52
06.02.2012., 21:09
Pitanje - u iznajmljenom stanu gdje cimeri i ja zivimo (trenutno nam nisu pocela predavanja pa u stanu nema nikoga) je iz nekog razloga poceo kapati glavni ventil vode. Radi se o tipu ventila koji se ima onu polugicu koja se moze okrenuti samo za 90 stupnjeva (otvoreno-zatvoreno). Primijetio sam da ne pusta na spojevima između dovodne cijevi i cijevi koja ide dalje u stan, nego pri vrhu samog ventila. Pokusao sam zategnuti onu maticu koja se nalazi na vrhu te poluge, ali bezuspjesno, vjerojatno je stara 20-30 godina i skroz je zapecena.

Jos jedna napomena, ovdje su vec desetak dana temperature oko -5 stupnjeva Celzija, stan nije bio grijan dugo, ventil i cijevi se nalaze u otvoru u zidu. Je li moguce da je to uzrokovala hladnoca i da ce se sa eventualnim zatopljenjem to rijesiti samo od sebe? Trenutno ne kaplje toliko strasno, napuni se zdjelica od oko 2 dl u 24 h, moci cemo to rucno prazniti ako treba... Ili nam ne gine vodoinstalater i zamjena tog ventila? Dodatni problem je sto (pretpostavljam) da cemo cijeloj zgradi morati zatvarati vodu dok se to bude mijenjalo, zar ne?

Pazite ljudi, temperature su niske. voda se lagano ledi, raširi spojeve, povremeno kaplje..... Kad se malo poveča temperatura dolazi do naglog izljeva vode i do poplava!! ne treba zanemariti takve sitnice sad kad su ovako niske temperature.

tomios
06.02.2012., 22:10
Pozz...

Dakle, imate ideju kako sloziti sifon? Naravno da duzine ne pasu..ok, kontam da se mora skracivati. Ne bi htio krivo srezati, pa radije da pitam :)

http://upload.slike.com/slike/7R5p.jpg

http://upload.slike.com/slike/PhjNT.jpg

http://upload.slike.com/slike/O9pw.jpg

majstor52
07.02.2012., 12:34
Pozz...

Dakle, imate ideju kako sloziti sifon? Naravno da duzine ne pasu..ok, kontam da se mora skracivati. Ne bi htio krivo srezati, pa radije da pitam :)

http://upload.slike.com/slike/7R5p.jpg

http://upload.slike.com/slike/PhjNT.jpg

http://upload.slike.com/slike/O9pw.jpg

Te dvije cijevi koje si postavio okomito na taj T-komad, postavi na lijevu i desnu stranu, skini te čepove, anjih stavi na mjesto tih dugačkih cijevi. Važno je da se sa tim dugim cijevima spoje zdjele od sudopera,a taj kratki T-komad se spaja sa tim cijevima. sa tim čepovima zatvori višak otvora, a na onaj žuti priključak se spaja mašina za suđe. Ako nemaš mašine nemoj rezati onaj gornji dio koji je original žačepljen.
I to mora štimat. Sve spojeve malo namži sa tekućim sapunom ili detrđentom da se lakše spoji.

Eh da i kad je sve gotovi pozovi na kavu. Pozdrav

tomios
13.02.2012., 21:09
Sifon montiran, za sada sve 5 :) Hvala...

E sad pitanje oko pipe (Franke)...s obzirom da jos moram ispirati cijevi (nisu koristene cca. 4god) skinuh mrezicu, a ono sa njene unutrasnje strane neka plava mast, par zrna. kad sam pustio iz cijevi od pipe je ispalo jos par plavih zrna. Jel to pipa podmazivana sa necime?

http://upload.slike.com/thumbs/vcMUO.jpg (http://upload.slike.com/slike/vcMUO.jpg)

klim
13.02.2012., 22:08
Pazite ljudi, temperature su niske. voda se lagano ledi, raširi spojeve, povremeno kaplje..... Kad se malo poveča temperatura dolazi do naglog izljeva vode i do poplava!! ne treba zanemariti takve sitnice sad kad su ovako niske temperature.

pozdrav majstoru!

bakrena cijev hladne vode u kupaoni, od jučer ne drži više vodu...niske temparature su učinile svoje...kupaona je u apartmanu za iznajmljivanje i nalazi se na katu i to iznad kupaone dornjega stana gdje je od jučer strop vlažan...znači led se topi u cijevi...sada je problem pronaći točno mijesto gdje je cijev pukla...a niti znam kako su cijevi instalirane...kuću sam kupio sa gotovim kupaonama...molio bi majstora za savjet...

majstor52
14.02.2012., 11:17
Sifon montiran, za sada sve 5 :) Hvala...

E sad pitanje oko pipe (Franke)...s obzirom da jos moram ispirati cijevi (nisu koristene cca. 4god) skinuh mrezicu, a ono sa njene unutrasnje strane neka plava mast, par zrna. kad sam pustio iz cijevi od pipe je ispalo jos par plavih zrna. Jel to pipa podmazivana sa necime?

http://upload.slike.com/thumbs/vcMUO.jpg (http://upload.slike.com/slike/vcMUO.jpg)

Sigurno je podmazana sa ekološkom masti koja osigurava bolju pokretljivost svih kliznih dijelova. Ovo govorim zato jer ja za podmazivanje pokretnih dijelova slavina koristim mast bijele boje i pritisak vode izbaci sve ono što se nije čvrsto primilo uz pokretne dijelove.

majstor52
14.02.2012., 11:31
pozdrav majstoru!

bakrena cijev hladne vode u kupaoni, od jučer ne drži više vodu...niske temparature su učinile svoje...kupaona je u apartmanu za iznajmljivanje i nalazi se na katu i to iznad kupaone dornjega stana gdje je od jučer strop vlažan...znači led se topi u cijevi...sada je problem pronaći točno mijesto gdje je cijev pukla...a niti znam kako su cijevi instalirane...kuću sam kupio sa gotovim kupaonama...molio bi majstora za savjet...

Teško je ovako od oka savjetovati i k tome još pogoditi. U kupaoni su sigurno pločice koje ne dozvoljavaju da se vidi gdje najviše vlaži, jer logično je da se tu nalazi i puknuće cijevi.
Ako je moguće vidjeti vanjsku stranu zida na kući, tamo bi se moglo možda vidjeti mjesto vlaženja, mokra fleka na zidu?
Ako nema druge mogućnosti slijedi ono najgore otvaranje zida u kupaoni i detekcija pucanja – curenja cijevi.

Ovo bi trebala raditi stručna osoba, jer poznaje standarde polaganja i vođenja instalacije po zidu. Zato može i smišljenim odabirom mjesta otvaranja zida lakše pronaći mjesto kvara.

Žalim ali ne vidim drugi način kako pomoći u otkrivanju kvara na ovakav način.
Jedino primjedba da vlaži na stropu donje kupaone , može otkriti približno mjesto kvara.

klim
14.02.2012., 23:07
Teško je ovako od oka savjetovati i k tome još pogoditi. U kupaoni su sigurno pločice koje ne dozvoljavaju da se vidi gdje najviše vlaži, jer logično je da se tu nalazi i puknuće cijevi.
Ako je moguće vidjeti vanjsku stranu zida na kući, tamo bi se moglo možda vidjeti mjesto vlaženja, mokra fleka na zidu?
Ako nema druge mogućnosti slijedi ono najgore otvaranje zida u kupaoni i detekcija pucanja – curenja cijevi.

Ovo bi trebala raditi stručna osoba, jer poznaje standarde polaganja i vođenja instalacije po zidu. Zato može i smišljenim odabirom mjesta otvaranja zida lakše pronaći mjesto kvara.

Žalim ali ne vidim drugi način kako pomoći u otkrivanju kvara na ovakav način.
Jedino primjedba da vlaži na stropu donje kupaone , može otkriti približno mjesto kvara.

Hvala na odgovoru...
PS. Danas sam ipak nešto saznao ... kvar je između armature u tuškabini i tuškade,znači na toj vertikali od ~1m...ako bude malo sreće može biti prvo koljeno od ili iza armature,u tom slučaju bi trebalo samo 2 pločice razbit...moje mišljenje...vidjet ću sutra kada krenem sa razbijanjem odnosno potragom za ludom pukotinom...a cijevi su bakarne,ludilo
l.pozdrav...:503:

Lily Anne
22.02.2012., 19:59
Bok!
Susjedi ispod curi voda a sumnja na moj wc. Cijevi su promijenjene prije nekih 10 godina. Došao vodoinstalater i uništio pola tuš kabine jer je puknuo dvije pločice i oštetio fugu, pa sad tražim novog. Čini se da je neki problem sa odvodom tuš kabine. Ali ono što mene zanima koja je cijena ovakvih radova? I je li dosta komplicirano izvaditi van cijelu tuš kabinu i postaviti novu bz da se mijenjaju pločice?

majstor52
23.02.2012., 07:09
Bok!
Susjedi ispod curi voda a sumnja na moj wc. Cijevi su promijenjene prije nekih 10 godina. Došao vodoinstalater i uništio pola tuš kabine jer je puknuo dvije pločice i oštetio fugu, pa sad tražim novog. Čini se da je neki problem sa odvodom tuš kabine. Ali ono što mene zanima koja je cijena ovakvih radova? I je li dosta komplicirano izvaditi van cijelu tuš kabinu i postaviti novu bz da se mijenjaju pločice?

Nisi napisala dali je tuš kabina ugradbena ili nije? Ugradbena znači ,da je ugrađena u zid ( a to pretpostavljam) i opločea sa vanjske strane i sa unutarnje. U tom se slučaju moraju razbiti sve pločice oko cijele tuš kabine,a vjerojatno i dio na podu.
samo prije treba uastanoviti dali voda curi uz sami rub pločice i tuš kade, kaj na kraju opet rezultira curenjem kod susjede.
Dakle prvo to treba ustanoviti, a zatim razbijati.

pink5
25.02.2012., 13:46
imamo problem.. Novogradnja, prizemlje.. Cijev od sudopera se konstantno začepljuje, probali sajlom, odmaščivačima, ništa. Vodoinstalater riješio el. sajlom, začepljenje na 10 m dubine. E sad, problem se ponavlja i rekao je da će se ponavljati.
Koliko smo skužili, cijev iz kuhinje vodi horizontalno do kupaone i onda iz kupaone ide u zemlju.
Što napraviti da riješimo trajno taj problem jer maltene svakih par mjeseci trebamo zvati vodointalatera

majstor52
25.02.2012., 20:04
imamo problem.. Novogradnja, prizemlje.. Cijev od sudopera se konstantno začepljuje, probali sajlom, odmaščivačima, ništa. Vodoinstalater riješio el. sajlom, začepljenje na 10 m dubine. E sad, problem se ponavlja i rekao je da će se ponavljati.
Koliko smo skužili, cijev iz kuhinje vodi horizontalno do kupaone i onda iz kupaone ide u zemlju.
Što napraviti da riješimo trajno taj problem jer maltene svakih par mjeseci trebamo zvati vodointalatera

Ne razumijem zašto majstor koji je otklonio kvar, detektirao problem , nije ponudio rješenje?
Ako sam nekaj radio i imao prilike po nečem donijeti zaključak,logično je očekivati i prijedlog za rješenje. Spominje se duljina od deset metara dubine, a istovremeno cijev ide horizontalno do kupaone? Kako se onda štopa sudoper ,a ne kupaona?
Mislim da je pogrešno napisano?
Daj malo to pojasni.
Kako je to novogradnja, pretpostavljam da su postavljene plastične odvodne cijevi,a to me navodi na mogućnost lošeg pada ili je negdje došlo do ulegnuća cijevi.
Ako se ne žaštopava odvod od kupaone ,već kako kažeš samo kuhinja to bi moglo značiti otvaranje tog dijela poda ili zida i polaganje cijevi za odvod nanovo.

pink5
26.02.2012., 03:48
Ne razumijem zašto majstor koji je otklonio kvar, detektirao problem , nije ponudio rješenje?
Ako sam nekaj radio i imao prilike po nečem donijeti zaključak,logično je očekivati i prijedlog za rješenje. Spominje se duljina od deset metara dubine, a istovremeno cijev ide horizontalno do kupaone? Kako se onda štopa sudoper ,a ne kupaona?
Mislim da je pogrešno napisano?
Daj malo to pojasni.
Kako je to novogradnja, pretpostavljam da su postavljene plastične odvodne cijevi,a to me navodi na mogućnost lošeg pada ili je negdje došlo do ulegnuća cijevi.
Ako se ne žaštopava odvod od kupaone ,već kako kažeš samo kuhinja to bi moglo značiti otvaranje tog dijela poda ili zida i polaganje cijevi za odvod nanovo.

iskreno, ne znam. Nisam ja bila doma, tako da nisam mogla niš saznat od njega. Rekao je samo da će se i dalje ponavljati takav problem. Ali, da, cijevi je u horizontali. Uvjerila sam se sama, kad uguram cijev, lijepo se čuje kako ide ispod parketa, odnosno do kupaone. Cijevi su plastične.
Odvod od kupaone se nikad nije začepljevao.
Oću reć, začepljenje je na 10 m, ne znam je li u onoj glavnoj cijevi koja ide u zemlju ili u onoj koja vodi do kupatila. Očigledno je da nije problem u glavnoj cijevi jer bi se tad i kupatilo začepilo
Puno hvala na odgovorima

pink5
28.02.2012., 20:38
ovakoc. Pokušala sam doći do nacrta da vidim kako su te cijevi postavljene, ali bezuspješno. Mi pretpostavljamo da cijev iz kužine ide horizontalno do kupatila. Ma prlično smo sigurni u to i tu se zaštopa, na putu prema kupatilu jer je horizontala prevelika. Uglavnom, pričali smo sa predstavnikom stanara, kaže, trajno riješenje ne postoji osim onog da iščupamo tu cijev i normalno postavimo, ali o svom trošku.
Druga solucija je da nam svakih par mjeseci dolazi vodoinstalater to očistiti, da budemo lakši za par stotina kuna.:o

majstor52
28.02.2012., 21:28
ovakoc. Pokušala sam doći do nacrta da vidim kako su te cijevi postavljene, ali bezuspješno. Mi pretpostavljamo da cijev iz kužine ide horizontalno do kupatila. Ma prlično smo sigurni u to i tu se zaštopa, na putu prema kupatilu jer je horizontala prevelika. Uglavnom, pričali smo sa predstavnikom stanara, kaže, trajno riješenje ne postoji osim onog da iščupamo tu cijev i normalno postavimo, ali o svom trošku.
Druga solucija je da nam svakih par mjeseci dolazi vodoinstalater to očistiti, da budemo lakši za par stotina kuna.:o

Vidim da ste u prizemlju. Treba razmotriti mogučnost polaganja nove odvodnen cijevi sa vanjske ili unutarnje strane zida og kuhinje prema kanalizaciji i trajno riješiti taj problem. Znam da je investicija, ali je i rješenje trajno. Razmislite i probajte to malo iskombinirati?

monster245
04.03.2012., 20:59
Imam niskotlačni bojler končarov http://www.koncar-ka.hr/Koncar_ka_grijanje_vode_Niskotlacne_vodogrijalice. htm. Moj se montira ispod sudopera. I imam Wicovu economic vitez mješalicu s tri cijevi.http://imageshack.us/photo/my-images/641/wico.jpg/

Znam da se cijev u sredini mješalice spaja na vodovod, ali neznam gdje na bojler spojiti ove ostale dvije cijevi.
Odnosno znam da bojler ima ulaz hladne vode i izlaz tople vode sad po kojoj logici da skužim koja se spaja gdje na mješalicu.

Hvala!

zbunjenixx
05.03.2012., 20:38
Duštvo, imam problemćić. u kući su 2 električna bojlera, jedan u prizemlju drugi na katu. i danas su oba procurila na sigurnosni ventil. s tim da je jedan isključen iz struje a drugi radi. što bi mogao biti uzrok, te dali je sve u redu ili postoji neki kvar?

Heg
06.03.2012., 06:55
Duštvo, imam problemćić. u kući su 2 električna bojlera, jedan u prizemlju drugi na katu. i danas su oba procurila na sigurnosni ventil. s tim da je jedan isključen iz struje a drugi radi. što bi mogao biti uzrok, te dali je sve u redu ili postoji neki kvar?

Najvjerovatnije je došlo do porasta pritiska u mreži.

majstor52
06.03.2012., 07:04
Imam niskotlačni bojler končarov http://www.koncar-ka.hr/Koncar_ka_grijanje_vode_Niskotlacne_vodogrijalice. htm. Moj se montira ispod sudopera. I imam Wicovu economic vitez mješalicu s tri cijevi.http://imageshack.us/photo/my-images/641/wico.jpg/

Znam da se cijev u sredini mješalice spaja na vodovod, ali neznam gdje na bojler spojiti ove ostale dvije cijevi.
Odnosno znam da bojler ima ulaz hladne vode i izlaz tople vode sad po kojoj logici da skužim koja se spaja gdje na mješalicu.

Hvala!

O tome je več ovdje pisano nekoliko postova.
Puhni kroz sve tri cijevi! Ona kroz koju uvijek ide zrak ,bez obzira dali je pipa otvorena ili zatvorena, ide na toplu vodu!

navi12
20.03.2012., 20:37
Pozdrav,

koliko se kreću cijena "ruku"po izljevnom mjestu(Zagreb),novogradnja?
Unaprijed hvala

Plitvice
25.03.2012., 09:58
Pozdrav!
Moram promijeniti slavinu koja je pričvršćena na sudoper. Stara slavina je postavljena prije par godina. Surfajući po internetu u opisu nekih slavina stoji baza promjera. Što to znači? Da li je rupu na sudoperu potrebno prilagoditi bazi promjera slavine? Ne uspjevam izmjeriti promjer rupe na sudoperu. Po forumu vidim da bušenje rupe u sudoperu može biti problem.
Hvala na pomoći.:)

majstor52
26.03.2012., 11:51
Pozdrav!
Moram promijeniti slavinu koja je pričvršćena na sudoper. Stara slavina je postavljena prije par godina. Surfajući po internetu u opisu nekih slavina stoji baza promjera. Što to znači? Da li je rupu na sudoperu potrebno prilagoditi bazi promjera slavine? Ne uspjevam izmjeriti promjer rupe na sudoperu. Po forumu vidim da bušenje rupe u sudoperu može biti problem.
Hvala na pomoći.:)

Sve slavine imaju po prilici isti promjer,koji se može razlikovati u dva,tri milimetra. Po tome bi i nova slavina trebala prolaziti kroz postojeći promjer rupe na sudoperu. Jedino treba obratiti pažnju na dobro brtvljenje između slavine i sudopera! Tu se možeš poslužiti i silikonskim kitom ispod same salavine ,ali i sama gumena brtva koja se dobije uz slavinu trebala bi sigurno dobro brtviti, samo treba spoj dobro pritegnuti.

Plitvice
26.03.2012., 21:03
Hvala Majstore52:)

DadCav
15.04.2012., 10:30
Nasadio sam stari sudoper sa dva korita te stavio i odgovarajući plastični sifon sa savitljivom odvodnom cijevi.
Nigdje ništa ne curi i sve ok što se toga tiče no kod pranja suđa pjena se jako diže u drugom koritu i žena mi ludi :503: ...kako riješiti taj problem?

Pretpostavljam da je do sifona pa ako netko može dati neki savjet bio bih zahvalan!

Hvala

majstor52
15.04.2012., 17:32
Nasadio sam stari sudoper sa dva korita te stavio i odgovarajući plastični sifon sa savitljivom odvodnom cijevi.
Nigdje ništa ne curi i sve ok što se toga tiče no kod pranja suđa pjena se jako diže u drugom koritu i žena mi ludi :503: ...kako riješiti taj problem?

Pretpostavljam da je do sifona pa ako netko može dati neki savjet bio bih zahvalan!

Hvala

Treba sa sajlom od 8mm debljine najprije dobro očistiti odvod. Nakon toga napuniti zdjele sa vručom vodom i istovremeno pustiti vodu da istječe. Dobro je ,ako se pojavi onaj vir u zdjelama uz glasan zvuk. Odlaziti mora podjednako iz jedne i druge zdjele, tada je dobro odštopano.

Drugo , supruga mora voditi računa koliko pjene stavlja u vodu kod pranja. Puno pjene ne znači dobro pranje.
Normalno je da voda prije ode od pjene jer je pjena laganija pa uvijek dio ostane u zdjelama.
Povrat pjene detektira začepljenost odvoda.
Dakle zasuči rukave i na posao.

Ako ništa ne pomaže ...zovi!

DadCav
15.04.2012., 22:39
Treba sa sajlom od 8mm debljine najprije dobro očistiti odvod. Nakon toga napuniti zdjele sa vručom vodom i istovremeno pustiti vodu da istječe. Dobro je ,ako se pojavi onaj vir u zdjelama uz glasan zvuk. Odlaziti mora podjednako iz jedne i druge zdjele, tada je dobro odštopano.

Ako ništa ne pomaže ...zovi!

Hvala na brzom odgovoru, iako je stari sudoper nisam napomenuo da se radi o novom sifonu za koji je nemoguće da je zaštopan :D

Evo i fotka sifona, jel možda prenisko?
http://img545.imageshack.us/img545/3091/15042012681.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/545/15042012681.jpg/)

majstor52
16.04.2012., 09:22
Ne može biti bolje! Kada sam spomenuo odštopavanje ,mislio sam na odvodne cijevi u zidu. Po slici mogu zaključiti da se radi o odvodnim cijevima od PVC-a Ø 50 mm.
Na tim cijevima se također vremenom stvore takozvane „krpe“ od masnoće .koje se polako ljušte i mogu prouzročiti slabiji protok kroz cijevi. Svakako treba povesti računa o količina deterđenta.
Pozdrav.

DadCav
16.04.2012., 09:57
:) odvodna cijev u zidu (do glavne vertikale) također nova...stara olovna zamjenjena plastičnom (to mi je vodoinstalater radio, nisam sam)

a ništa, valjat će malo smanjiti deterdžent

hvala u svakom slučaju

krčmar
23.04.2012., 09:35
Treba mi broj nekog provjerenog vodoinstalatera na području Zagreba, trebao bih spojiti perilicu za posuđe, ali treba stavljati ventil na mješalicu. Pa eto, ako tko može pomoći

Smotanko28
07.05.2012., 16:36
Daklem, situacija je ovakva...uslijed konstantnog otvaranja i zatvaranja ventila za vodu u kupaonici, sinoć navečer je onaj pipac mali koji se okreće pukao ... Ventil je podžbukni , ne bih ga baš cijelog mijenjala, pa me zanima može li se sa ventila odvrnuti samo taj dio (ona šesterokutna glava) i ako da, gdje ima za kupiti tih glava i koja im je cijena otprilike? Također, zanima me kolko bi mi otprilike to vodoinstalater naplatio (cca, ako itko zna)?
Unaprijed se zahvaljujem na pomoći .

majstor52
07.05.2012., 17:14
Daklem, situacija je ovakva...uslijed konstantnog otvaranja i zatvaranja ventila za vodu u kupaonici, sinoć navečer je onaj pipac mali koji se okreće pukao ... Ventil je podžbukni , ne bih ga baš cijelog mijenjala, pa me zanima može li se sa ventila odvrnuti samo taj dio (ona šesterokutna glava) i ako da, gdje ima za kupiti tih glava i koja im je cijena otprilike? Također, zanima me kolko bi mi otprilike to vodoinstalater naplatio (cca, ako itko zna)?
Unaprijed se zahvaljujem na pomoći .

Taj dio na ventilu se možda može odvinuti bez da se napravi velika šteta oko ventila.
Drugo, pitanje je koliko je stara instalacija,jer ti su ventili nekad ( starija generacija ventila) imali na tom dijelu fini mm navoj,dok novija generacija ventila ima grublji navoj.
Treće pitanje je kakve je vrste taj ventil: kuglasti,klasični, a to nije svejedno kada je u pitanju zamjena.
Dakle da rezimiram, mislim da to ipak treba vidjeti netko tko se razumije u te stvari, malo otvori zida koliko treba da se ustanovi stvarno stanje i tada se može tek znati kaj je za činiti. Naravno zid se otvori toliko koliko pokriva sadašnja rozeta,jer ne vjerujem da nema rozete i da se baš sve lijepo vidi?
Mislim da za armalov podžbukni ventil taj dio košta oko 50-70 kn,( nemojte me hvatati za rijeć).

Smotanko28
07.05.2012., 17:23
Zahvaljujem na informacijama.

Instalacije su starijeg tipa, doduše, ne znam kad su postavljane, ali ima sigurno dvadesetak godina (ako ne i više) .
Rozeta se skida skupa sa zaštitom, mogu čak i slikicu stavit da vidite kak to zgleda.
A ondak bu mi izgleda i vodoinstalater trebal.

Hvala na info, u svakom slučaju :)

Hellgirl
22.05.2012., 08:02
Kako zamijeniti odvodnu cijev od wc školjke? Počela mi je kapati na spoju sa školjkom. Ili možda mogu nekako zabritviti da ne curi???

majstor52
22.05.2012., 09:08
Kako zamijeniti odvodnu cijev od wc školjke? Počela mi je kapati na spoju sa školjkom. Ili možda mogu nekako zabritviti da ne curi???

Najprije i naj jednostavnije sa silikonskim kitom. Uzmeš jednu nogavicu od ženskih najlonki staviš je na pod i rastegneš u slobodni položaj. Zatim istisneš kit na čarapu u približnoj duljini da se sve omota oko cijevi. Da to izmjeriš uzmeš konac i omotaš ga oko cijevi koja curi i evo ti potrebne duljine za kit.
Da se kit lakše istisne za to može poslužiti nešto u obliku drške od metle,ne uže jer se može unutarnji čep od kita na kartuši okrenuti.
Naravno prethodno treba nožem odrezati plastični dio vrha na kitu i staviti onaj nastavak,kojeg također treba odrezati.
Čarapa se može lagano napeti kod omatanja oko cijevi i na kraju se zaveže sa drugim krajem koji također mora malo ostati slobodan.

Nakon toga oko 2 do 3 sata nikako ne puštati vodu jer se kit mora malo osušiti.

ivdd
12.06.2012., 13:32
pozz molio bih za pomoc.Htio bih prominiti slavinu na sudoperu,postojeca slavina je s tri cijevi tj jedna je dovodna ,a druge dvi idu na bojler mali,međutim taj bojler nije u funkciji,te ga ne koristim,sad bih stavio s dvi cijevi jer je ova s tri dosta skuplja pa me interesira sta cu s tom drugom cijevi,koja mi ostane slobodna kad ovu prikljucim na dovod vode...vidio sam u prijatelja on ima dva spoja ispod sudopera al u mene ima samo za dovod,a ne postoji slavina s jednom cijevi...hvala na pomoci pozzz

force32
12.06.2012., 23:45
pozz molio bih za pomoc.Htio bih prominiti slavinu na sudoperu,postojeca slavina je s tri cijevi tj jedna je dovodna ,a druge dvi idu na bojler mali,međutim taj bojler nije u funkciji,te ga ne koristim,sad bih stavio s dvi cijevi jer je ova s tri dosta skuplja pa me interesira sta cu s tom drugom cijevi,koja mi ostane slobodna kad ovu prikljucim na dovod vode...vidio sam u prijatelja on ima dva spoja ispod sudopera al u mene ima samo za dovod,a ne postoji slavina s jednom cijevi...hvala na pomoci pozzz

Uzmi jednostavno kutni ventil spoji viška cijev na njega,i normalno zatvori ga da nemoraš kupovati dr.slavinu jer to nije jeftina investicija.

ipavlic
24.06.2012., 23:54
Nisam bio prisutan pri montaži mješalice za tuš. Sada to izgleda tako da iz zida izlaze 2 dijelova s navojima. Upakirani su bili približno ovakvog izgleda ,,,/''', a sada iz zida viri približno pola dužine. Na tim dijelovima su rozete a nakon njih je "maticama" pritegnuta mješalica. Jedna rozeta je na navoju i ta je čvrsta, a druga uopće ne dodiruje navoje pa pleše (nejednaka dužina navoja je vidljiva s lijeve odnosno desne strane). Osim toga, navoji mi bodu oči (u dućanu nisu vidljivi na izloženoj mješalici). Zašto je to tako montirano i može li se montirati tako da su navoji nevidljivi (skriveni maticama)?

majstor52
25.06.2012., 08:20
Nisam bio prisutan pri montaži mješalice za tuš. Sada to izgleda tako da iz zida izlaze 2 dijelova s navojima. Upakirani su bili približno ovakvog izgleda ,,,/''', a sada iz zida viri približno pola dužine. Na tim dijelovima su rozete a nakon njih je "maticama" pritegnuta mješalica. Jedna rozeta je na navoju i ta je čvrsta, a druga uopće ne dodiruje navoje pa pleše (nejednaka dužina navoja je vidljiva s lijeve odnosno desne strane). Osim toga, navoji mi bodu oči (u dućanu nisu vidljivi na izloženoj mješalici). Zašto je to tako montirano i može li se montirati tako da su navoji nevidljivi (skriveni maticama)?

Gle , to moraš pitati majstora koji je obavio montažu. Zašto?
Zato jer on zna da li može skratiti i za koliko, te ekscentre na koje se stavlja mješalica.
Ovisi o dubini izvoda iz zida , o mogućnosti kombiniranja sa produljenjima.....

Nije to ovako ,bez da vidiš situaciju, lako reći može ili ne može.

Osobno mislim, da se može pokušati malo sa tim poigrati, a zašto to nije tako napravio,teško je reći?

Pokušaj reklamirati svome majstoru da to malo popravi.

Stickers
25.06.2012., 13:49
Pozdrav!

Stavila sam novu tuš kabinu, ali ima oko centimetar praznog prostora između nje i zidnih pločica. Probali smo silikonom premostiti tu prazninu, ali i nakon 4.pokušaja stalno kapa.
Vjerojatno je razmak prevelik.
Da li se to uopće može riješiti silikonom ili netko ima neku bolji ideju?
Mislili smo probati s kutnim lajsnama, pa ih nekim ljepilom učvrstiti za kabinu i pločice, ali ne znam koje ljepilo lijepi i plastiku i pločice.

Ideje, savjeti?

Hvala unaprijed...

chuspy
25.06.2012., 13:57
sikaflex 11fc

majstor52
25.06.2012., 19:50
Pozdrav!

Stavila sam novu tuš kabinu, ali ima oko centimetar praznog prostora između nje i zidnih pločica. Probali smo silikonom premostiti tu prazninu, ali i nakon 4.pokušaja stalno kapa.
Vjerojatno je razmak prevelik.
Da li se to uopće može riješiti silikonom ili netko ima neku bolji ideju?
Mislili smo probati s kutnim lajsnama, pa ih nekim ljepilom učvrstiti za kabinu i pločice, ali ne znam koje ljepilo lijepi i plastiku i pločice.

Ideje, savjeti?

Hvala unaprijed...

To treba zalijepiti dio limene ili ravne pvc lajsne sa sikafleksom 11 ili all in one.
Staviti dosta kita pritisnuti i drugi ili treći dan obraditi sa skalperom višak kita.

Stickers
26.06.2012., 10:19
To treba zalijepiti dio limene ili ravne pvc lajsne sa sikafleksom 11 ili all in one.
Staviti dosta kita pritisnuti i drugi ili treći dan obraditi sa skalperom višak kita.

sikaflex 11fc

Hvala na brzim odgovorima! Probam danas navečer pa ću javiti rezultate :mig:

Stickers
28.06.2012., 07:29
Hvala na brzim odgovorima! Probam danas navečer pa ću javiti rezultate :mig:

Evo da javim: ipak nismo uzeli ono ljepilo jer su nam u dućanu rekli da je tako jako da ga ne možeš skinuti bez da razvališ kadu, tako da smo kupili letvice za kadu i obložili ih sa silikonom.
Čak dobro izgleda i ne curi :trio:

majstor52
29.06.2012., 06:54
Evo da javim: ipak nismo uzeli ono ljepilo jer su nam u dućanu rekli da je tako jako da ga ne možeš skinuti bez da razvališ kadu, tako da smo kupili letvice za kadu i obložili ih sa silikonom.
Čak dobro izgleda i ne curi :trio:

Pravi trgovac uvijek uvjeri mušteriju da kupi ono kaj je momentalno na raspolaganju u trgovini.

Jer ,nikad ne dozvoli da ti potencijalni kupac izađe iz trgovine praznih ruku.

A sad kaj je doista kupio....to je manje važno,posebno ako je zadovoljan?

Trgovac je zadovoljan, a kupac treba pričekati da vidi kaj je kupio.

spilja
26.07.2012., 07:26
Imam nekoliko problema u nedavno kupljenom 10ak godina starom stanu:

1. kapa voda na ventilu za dovod vode u vodokotlić. Pretpostavljam da treba zamijeniti ventil i da moram zvati majstora jer nemam pristup dovodu vode u stan.
2. iz svih slavina teče voda sa (vjerojatno) hrđom ukoliko teče vruća voda (ali samo ako je mješalica okrenuta na najtoplije)
3. hladna voda u kuhinji teče pod jako niskim pritiskom

Za prvi problem vjerojatno zovem majstora, što mogu napraviti po pitanju druga dva problema? Hvala.

majstor52
26.07.2012., 11:50
Imam nekoliko problema u nedavno kupljenom 10ak godina starom stanu:

1. kapa voda na ventilu za dovod vode u vodokotlić. Pretpostavljam da treba zamijeniti ventil i da moram zvati majstora jer nemam pristup dovodu vode u stan.
2. iz svih slavina teče voda sa (vjerojatno) hrđom ukoliko teče vruća voda (ali samo ako je mješalica okrenuta na najtoplije)
3. hladna voda u kuhinji teče pod jako niskim pritiskom

Za prvi problem vjerojatno zovem majstora, što mogu napraviti po pitanju druga dva problema? Hvala.

Ventil treba zamijeniti, popravak ne pomaže mnogo.
Ako kapa hrđava voda ,to je znak da je voda dugo stajala u cijevima i da se ta hrđa treba dobro isprati iz samih cijevi, a kod tople vode se vjerojatno radi o pocinčanom spremniku vode kod bojlera. Može se eventualno očistiti bojler.
Ovo se često pojavljuje kod instalacija od pocinčanih cijevi.

Za slabi protok u kuhinji može biti uzrok u već spomenutoj hrđi u cijevima , a koja se vjerojatno nakupila u samoj mješalici i u spojnim dijelovima. Pogledaj dali možeš skinuti perlator na mješalici i očistiti ga?

Mislim da bi jedan dobar pregled svih izljevnih mjesta sa kompletnim rastavljanjem svih dijelova mješalica i slavina uz dobro ispiranje, mogao riješiti nastali problem.

Ako se instalacija ne koristi neko duže vrijeme, pojavljuju se upravo ovakve stvari koje su opisane u postu. Mislim da ipak trebaš zvati majstora da otkloni probleme, jer treba zatvarati vodu i pregledati sve eventualne ventile ako ih ima, a to mislim da nije za amatera.

Evangelan
28.07.2012., 10:24
Pozdrav!

Imam pitanje, glavni ventil koji mi se nalazi u kuci nemoze da se zatvori mislim moze se on okrecati, ali enma efekta bio zatvoren ili otvoren vode uvijek ima u kuci, medutim nije to sve kada u dovodnoj cijevi na kojoj se i nalazi glavni ventil pocnem da prisluskujem cujem sustanje vode kroz dovodnu cijev kao da je slavina lagano negdje otvorena znaci cuje se strujanje vode kroz dovodnu cijev i ako nijedna slavina nije otvorena, neki dan su mi bili iz komunalnog i rekli su da je za jedan dan potroseno 8 kubika vode:( te su nam rekli da je moguce da je pukla cijev ali moje misljenje je, i ako je cijev pukla tih 8 kubika za jedan dan moralo je negdje izbiti bila bi poplava ili u stanu ili dvoristu ali vlage nema nigdje cak ni curenja vode, pa me zanima da li je to strujanje vode normalno u dovodnoj cijevi i ako slavine nisu otvorene i dali je moguce da je uzrok tolike potrosnje u jednom danu taj glavni ventil koji se nemoze zatvoriti.

Hvala uanprijed

Ingrein
28.07.2012., 20:34
Majstori pomagajte! :)
Kako se mijenja mješalica na kadi? Zatvorim ventile i samo otšarafim staru mješalicu i našarafim novu,ili?

saandi
28.07.2012., 21:02
Majstori pomagajte! :)
Kako se mijenja mješalica na kadi? Zatvorim ventile i samo otšarafim staru mješalicu i našarafim novu,ili?

ako ta stara mjesalica nije bas neka prastara onda da. Jer stare spine su imale razmak od sredine do sredine 16 cm, a ove novije imaju 15cm. tako da ako ti razmak odgovara odserafis i zaserafis. trebati ce ti kljuc 30 ili regulirajuci kljuc. kad je stavljas pazljivo stisci, podjednako i lijevu i desnu stranu, da ne stisnes prvo jednu stranu do kraja, pa onda drugu

Ingrein
28.07.2012., 21:28
ako ta stara mjesalica nije bas neka prastara onda da. Jer stare spine su imale razmak od sredine do sredine 16 cm, a ove novije imaju 15cm. tako da ako ti razmak odgovara odserafis i zaserafis. trebati ce ti kljuc 30 ili regulirajuci kljuc. kad je stavljas pazljivo stisci, podjednako i lijevu i desnu stranu, da ne stisnes prvo jednu stranu do kraja, pa onda drugu

15 je juhuuuu :lux: Ma ova je mijenjana pred par godina. Al eto, otišo mi danas onaj pipac koji regulira dal voda ide na pipu il na tuš :503: Naravno, to se desilo kad sam trebala isprat šampon iz kose :zubo:
Jao, kako ću se počastit pivom ak mi uspije samoj zamijenit mješalicu.
Puno ti hvala :Pivo:

majstor52
29.07.2012., 10:34
Pozdrav!

Imam pitanje, glavni ventil koji mi se nalazi u kuci nemoze da se zatvori mislim moze se on okrecati, ali enma efekta bio zatvoren ili otvoren vode uvijek ima u kuci, medutim nije to sve kada u dovodnoj cijevi na kojoj se i nalazi glavni ventil pocnem da prisluskujem cujem sustanje vode kroz dovodnu cijev kao da je slavina lagano negdje otvorena znaci cuje se strujanje vode kroz dovodnu cijev i ako nijedna slavina nije otvorena, neki dan su mi bili iz komunalnog i rekli su da je za jedan dan potroseno 8 kubika vode:( te su nam rekli da je moguce da je pukla cijev ali moje misljenje je, i ako je cijev pukla tih 8 kubika za jedan dan moralo je negdje izbiti bila bi poplava ili u stanu ili dvoristu ali vlage nema nigdje cak ni curenja vode, pa me zanima da li je to strujanje vode normalno u dovodnoj cijevi i ako slavine nisu otvorene i dali je moguce da je uzrok tolike potrosnje u jednom danu taj glavni ventil koji se nemoze zatvoriti.

Hvala uanprijed

Ako se čuje šum vode u cijevima, voda sigurno negdje izlazi van ili curi?! Sam kažeš da su iz komunalnog vidjeli da je potrošeno 8 kubika vode.

To možeš vidjeti i sam ako pogledaš u šaht , gdje se nalazi glavno brojila, mora se stalno okretati crvena zvjezdica iako su sve slavine u kući zatvorene.

Bez obzira kaj je iscurilo toliko vode, nije uvijek moguće po površinskoj vlažnosti zemlje, otkriti mjesto puknuća cijevi. Voda lako pronađe put i odlazi u dubinu. Tek nakon dužeg vremena može se pojaviti površinska vlažnost, ali to ne mora uvijek biti tako vidljivo.

Taj ventil treba popraviti i zamijeniti novu gumenu brtvu na njemu. On nikako ne može biti uzrok curenja vode.

zagreb041
30.07.2012., 09:39
molim pomoc. imali smo gabarit vodokotlić 2-3 godine, no počeo je slabo ispirati, pa sam ga zamjenio prije tjedan dana sa liv-ovim vodokotlićem. on sad od prvog dana slabo ispire, a puni se nenormalno dugo po 4-5 minuta.
znam da sam i prije gabarita imao liv i da je bio loš, no jedino su taj imali u gramatu.

sto da napravim? glupo se osjećam da nakon tjedan dana opet moram mjenjati kotlić.

lipa007
30.07.2012., 09:54
molim pomoc. imali smo gabarit vodokotlić 2-3 godine, no počeo je slabo ispirati, pa sam ga zamjenio prije tjedan dana sa liv-ovim vodokotlićem. on sad od prvog dana slabo ispire, a puni se nenormalno dugo po 4-5 minuta.
znam da sam i prije gabarita imao liv i da je bio loš, no jedino su taj imali u gramatu.

sto da napravim? glupo se osjećam da nakon tjedan dana opet moram mjenjati kotlić.

Jel ventil koji dovodi vodu do kotlića otvoren do kraja? Možda mu zato toliko treba da ga napuni....:ne zna:

zagreb041
30.07.2012., 10:40
nažalost je... :kukuc:

bajadojaja
30.07.2012., 10:52
Očisti mrežicu u kutnom ventilu od kotlića, možda je začepljena pa nemaš pritiska na izlazu iz kutnog ventila.

zagreb041
30.07.2012., 10:57
može, hvala... to ću probati, pa javim... :s

majstor52
30.07.2012., 13:11
Mislim da nije ventil zaštopan , nego je zaštopan plovak. Zatvori ventil, skini plovak, rastavi sve dijelove isperi u vodi ponovno sve sastavi i montiraj plovak.

Prije spajanja cijevi od ventila s plovkom isperi dobro cijev i kutni venti tako da pustiš vodu u vodokotlić.
nakon toga spoji cijev na plovak i pusti vodu.

saandi
30.07.2012., 13:33
A problem sa ispiranjem je najvjerojatnije nakupina kamenca na ulazu ispirne cijevi u wc skoljku, a ne u vodokotlicu.

Ingrein
30.07.2012., 19:22
Nisam se počastila pivom :D
Prvo nisam mogla naći alat :o Pa sam se sjetila da u zgradi u jednom stanu imaju neke radove i išla pitat majstore da mi posude francuski ključ. Superiška. Posudili mi ključ, uspjela zatvorit ventile koji su siroti na samrti, otšarafila staru mješalicu i s njom trka u dućan po drugu.
Kak to obično bude kad se ja žurim točno ispred dućana u koji sam išla je bila saobraćajka tako da sam morala čekat da se sve raščisti. Ajde, nitko nije ozbiljno stradao. Ok, kupim ja novu mješalicu, vratim se doma i krenem da ću zašarafit novu mješalicu. Pazim da jednako zavrćem i jednu i drugu stranu. Dobila sam uz pipu ekscentricitete, al bojala sam se da ak krenem odvaljivat te nastavke iz zida da ću morat cijelu kupaonicu mijenjat. I naravno da nisu bili isti :503: Nikak nisam mogla naštimat.
Oh well, otišla sam opet do onih majstora i pitala jel bi mi oni složili mješalicu :D
Tak da sam umjesto sebe ipak počastila majstora :)

zagreb041
31.07.2012., 09:35
A problem sa ispiranjem je najvjerojatnije nakupina kamenca na ulazu ispirne cijevi u wc skoljku, a ne u vodokotlicu.

hvala svima na savjetima :s :s :s

operacija uspjela, pacijent živ... bio je problem u kamencu u wc školjki - Bravo Sandi :s :s :s
Dvije stvari su mi bile povezane. Maknuo sam borerom, čavlom naslagu kamenca zbog koje je bilo slabo ispiranje, a zbog čega mi srednji okrugli plastični dio koji se podiže, kad se stisne kotlić, nije htio zatvoriti otvor kotlića i ostajao je plutati, dok se već počela puniti nova voda - i tako par minuta.
Kaj je je, jučer sam se sa time zezao do 10 navečer. Sada stvar radi...

Živjeli sam svoj majstori... :top:

kostadinka_1
21.08.2012., 23:53
pomoć ljudi!!!

uglavnom ono što je montirano u zid (preko čega reguliram dotok vode) i iz čega ide cijev u vodokotlić,ako sam dobro pronašla na internetu riječ je valjda o kutnom ventilu (ovaj na slici http://www.samcro.hr/shop/prodgfx/637.jpg izgleda kao ovaj moj), problem je u tome što mi iz tog ventila kaplje voda, ne sada nešto previše, ali dovoljno da mi s vremenom stvori lokvu na podu kupaonice :503: pa me zanima koliko je komplicirano da to sama mijenjam ili je bolje da zovem vodoinstalatera?? ukoliko mi preporučate da se sama okušam u promijeni tog ventila molila bih vas da mi opišete postupak, što je detaljnije moguće da ne bih napravila još veću štetu - ja sam to pokušala zavrnuti kliještima ali me strah da ću iščupati cijev iz zida :D..hvala!!!!!

force32
22.08.2012., 07:12
pomoć ljudi!!!

uglavnom ono što je montirano u zid (preko čega reguliram dotok vode) i iz čega ide cijev u vodokotlić,ako sam dobro pronašla na internetu riječ je valjda o kutnom ventilu (ovaj na slici http://www.samcro.hr/shop/prodgfx/637.jpg izgleda kao ovaj moj), problem je u tome što mi iz tog ventila kaplje voda, ne sada nešto previše, ali dovoljno da mi s vremenom stvori lokvu na podu kupaonice :503: pa me zanima koliko je komplicirano da to sama mijenjam ili je bolje da zovem vodoinstalatera?? ukoliko mi preporučate da se sama okušam u promijeni tog ventila molila bih vas da mi opišete postupak, što je detaljnije moguće da ne bih napravila još veću štetu - ja sam to pokušala zavrnuti kliještima ali me strah da ću iščupati cijev iz zida :D..hvala!!!!!

Jednostavno ovako
Prvo kupite kutni ventil,i obavezno TEFLON traku ona vam je za brtvljenje.
Drugo zatvorite negdje sigurno imate ventil za vodu,zatvorite dovod vode.
Treće odvrnite stari kutni ventil s papagajkama,francuskim ključem,odvrčete suprotno od kazaljke na satu.
Četvrto na novi ventil na njegov navoj navrtite teflon traku 5-7 puta i onda zavrnite taj ventil u smjeru kazaljke na satu ne prejako kada osjetite malo jači otpor polako samo da postavite ventil u pravi pološaj koji Vama odgovara.
Pozdrav.

kostadinka_1
22.08.2012., 11:28
^hvala ti, zvala sam ipak majstora da to popravi i ne moraš mi govoriti Vi, imam 25 godina nisam tako stara haha ;)

Masterwind
08.09.2012., 10:40
Koliko otprilike vodoinstalateri naplacuju svoj rad - npr. za adaptaciju kupaone (mijenjanje cijevi, postavljanje novih, montaža...)?

...vidim da puno vas nije imalo dobra iskustva sa vodoinstalaterima, a također lutate vezano za cijenu preuređenja kupaone...evo par stavki po kojima bi se mogla odrediti visina iste:
-preuređenje je uvijek skuplje nego kad se radi potpuno nova kupaonica
(skidanje starih pločica uz dosta buke i naravno prašine, odvođenje šuta, demontaža starih cijevi odvoda i dovoda uz rizik poplave zbog dotrajalosti ili nemogućnosti zatvaranja glavnih ventila, te ograničenim mogućnostima novog rasporeda zbog položaja vertikalnih cijevi u kući ili zgradi) 1000kn
-nabava novih cijevi, spojnih elemenata, ventila, izolacije uopće ne mora biti bauk ni nepoznanica ako se držite popisa koji vam je majstor sastavio...do 30kn po metru plastične PPR 20 cijevi, koliko metara cijevi toliko metara izolacije kolut(15 met) oko 30kn, spojevi razni do 5kn po komadu, ventili su nešto skuplji zbog same izvedbe a i praksa je da se nabavi ventil koji ima ukrasnu niklovanu kapu do 70kn sve skupa rijetko prelazi 1200kn
-ako niste uvjereni u neospornu prednost plastičnih PPR cijevi nad pocinčanim pa izaberete njih onda cijena raste i do 40%
-kod vodoinstalatera ne možemo govoriti o satnici nego o metrima postavljenih cijevi ili najčešće po broju otvora gdje dolaze česme, razna fleksibilna crijeva, sifoni itd... po otvoru od 150 do 200kn
-postavljanje kade ili tuš kade uzidana u siporex ili pregradnu opeku od 400 do 600kn
-ako želite kadu sa ukrasnom oblogom (osobno je uvijek želim izbjeći) ugradnja je jeftinija ali onda se morate naviknuti na lagano škripanje svaki put kad ulazite u takvu kadu (veliku ulogu igraju kilogrami vlasnika te kade)
-najveću grešku ljudi rade kod izbora keramičara, žele brzo i jeftino, sve za dva dana, a to ne ide...cijenu formira nekoliko parametara:
1. kvaliteta pločica
2. iskrivljenost i nagib zida
3. vlaga
4. broj otvora bilo prozora ili uzidanih polica
5. položaj sifona na podu kupaonice
6. dijagonalno postavljanje pločica na podu a nekad i na zidu
7. vrsta i kvaliteta ljepila za pločice...
...po kvadratu (m2 od 80 do 150kn
-postavljanje sanitarija, bojlera, česmi, tuš kabina, raznih nosača za ručnike...
je zadnja faza radova a ovisi o broju sanitarija koje se trebaju postaviti...
naravno da ne može biti ista cijena kad imate WC školjku, umivaonik, bojler i tuš kabinu ili kad imate po dvije WC školjke, bide, perilicu, svemirske tuš kabine, zidne radijatore itd... otprilike između 200 i 300kn po elementu
...na kraju jedna važna stavka, samo trajanje tih radova, od trenutka kad vodoinstalater krene razbijati stare pločice do zadnjeg ženskog dodira (biranje zavjesa, boja ručnika, vaza sa cvijećem itd.) može trajati između tjedan dana do 3 tjedna a najčešće u drugom tjednu je sve gotovo...

maksis
10.09.2012., 14:35
imam pitanje radi se o mješalici Hansa jednoručna za kadu kaplje-curi ?

popravak ? ili zamjena ?

majstor52
10.09.2012., 19:25
imam pitanje radi se o mješalici Hansa jednoručna za kadu kaplje-curi ?

popravak ? ili zamjena ?

Možda je samo problem, zamjena gumica ispod kartuše. Isplati se napraviti tu zamjenu, mislim da su gumice u kompletu oko 50,00 kuna.

matea2
11.10.2012., 11:55
Pukao mi je ekscentar na koji se spaja mješalica za vodu iznad kade. Dio, oko 1 cm je ostao u cijevi. Malo me utješilo kad sam vidjela da nisam jedina kojoj se to desilo. Namjeravam prvo pokušati sa kakvom trokutastom rašpom kao što su savjetovali u ranijim postovima čovjeku kojem se to isto dogodilo. Savjetovali su mu i da svakako prvo zagrije. Može li u tu svrhu poslužiti onaj fen za skidanje boje ? Ako to ne uspije imate li još kakav prijedlog? Rado bih izbjegla odvaljivanje pločica, ali ako treba, i to ću. Samo me brine jer ne znam kako to iza izgleda, jesu li to neke dugačke cijevi ili neki kraći nastavci, koje mogu zamijeniti ako polomim još štogod. :rofl: Ne bi baš htjela razvaliti pola kupaone.

funkee
11.10.2012., 11:58
Jedno pitanje - imam spinu sa keramickim brtvama koja je pred par tjedana pocela kapljati... Pokusao sam doci do tih ventila, ali bezuspjesno, spina se ne da rastaviti... Ima li uopce sanse da se takve spine popravljaju ili sam osuđen na kupovinu nove?

bajadojaja
11.10.2012., 11:59
@matea2
Ako još nešto polomiš ide par komada pločica dolje, štemanje iznad kade, zamjena koljena, cijevi,...

matea2
11.10.2012., 12:06
Nadam se da neću ništa drugo polomiti, ali par komada pločica i štemanje je prihvatljivo. Bojala sam se započeti čak i s rašpom, jer postoji mogućnost da oštetim ovu drugu cijev, a ako se to desi onda svakako moram skinuti par pločica. Glavna briga mi je bilo to što je iza. Znači to su isto manji nastavci?

majstor52
12.10.2012., 09:00
Nadam se da neću ništa drugo polomiti, ali par komada pločica i štemanje je prihvatljivo. Bojala sam se započeti čak i s rašpom, jer postoji mogućnost da oštetim ovu drugu cijev, a ako se to desi onda svakako moram skinuti par pločica. Glavna briga mi je bilo to što je iza. Znači to su isto manji nastavci?

Oprez!!!!

Znaš li kakve su ti cijevi od instalacije??

Imaš li alat za zamjenu tog dijela ,ako nisu pocinćane cijevi?

matea2
12.10.2012., 16:53
Ne znam kakve su cijevi. U tome i je problem. A alata imam svakakvog, ne znam na što misliš. Imam hrpu viličastih ključeva, okastih, nasadnih... Imam papagajke. Jedino nemam veće inbus ključeve nego male, sićušne. Što bi bilo najpametnije upotrijebiti?

majstor52
12.10.2012., 17:23
Ne znam kakve su cijevi. U tome i je problem. A alata imam svakakvog, ne znam na što misliš. Imam hrpu viličastih ključeva, okastih, nasadnih... Imam papagajke. Jedino nemam veće inbus ključeve nego male, sićušne. Što bi bilo najpametnije upotrijebiti?

Sve pet! Ali ako su recimo cijevi instalacije od bakra i treba mijenjati zidnu pločicu, Kako ako ne znaš ili nemaš sa čime lemiti bakar?
Ako su od zelene plastike, kako ako nemaš uređaj?
Ako su od recimo pres cijevi, Kako zamijeniti nekaj?
Mislio sam na te stvari.
Inače za grijanje ti treba plinska lemilica sa kartušom, sve dobavljivo u nekoj trgovini sa vodo materijalom.
Dobro zagrij, nabavi turpiju sa tri strane , čekićem nabi u ostatke ekscentra i kliještima okreni. Kako je to mesing trebalo bi ići. Mada sam ja imao drugačije iskustvo. Nije išlo pa sam morao mijenjati koljeno.
Sretno sa poslom) Javi kako je bilo kada dogotoviš.

siman
12.10.2012., 18:03
Pukao mi je ekscentar na koji se spaja mješalica za vodu iznad kade.

Prije par dana sam riješio sličan problem.

Od alata sam koristio: turpiju za drvo (malo ju zabrusio sa strana na vrhu), brener koji je prikljucen na plinsku bocu, usku testeru za zeljezo, vodoinstalaterska kliješta i cekic.

Dio koji trebam izvaditi testerom sam unutra zarezao (sa gornje i donje
strane), pa zatim zagrijao brenerom pa sam u utore postavio obruseni vrh turpije, malo nabio sa cekicem, zatim klijestima uhvatio turpiju blizu vrha i okretao na lijevu stranu.
Naravno komad nije odmah izasao iz zida, pa sam malo koristio i sprej za odvijanje sarafa i navedene radnje ponavljao dok komad nije krenuo.
Napomena: kod mene se radi o pocincanim cijevima.

Lozimka
13.10.2012., 17:57
Ima li na ovoj temi majstora vodoinstalatera?
U našoj zgradi je možda došlo do kvara. Nisam sigurna je li baš riječ o kvaru, ali dobro bi mi došlo mišljenje stručnjaka.

majstor52
14.10.2012., 14:49
Ima li na ovoj temi majstora vodoinstalatera?
U našoj zgradi je možda došlo do kvara. Nisam sigurna je li baš riječ o kvaru, ali dobro bi mi došlo mišljenje stručnjaka.

A pitanje je?

svesami
14.11.2012., 11:19
molim lijepo ako mi netko može pomoći, objasniti bilo šta, naime već 2 tj. majstor nema vremena i trebao jutros doći pa otkazao..:503:
Problem je sljedeći: na pipi od kade se neće dignuti pipac za tuš, i kad ga rukom držim voda teče i na pipi i na tušu..Oprostite na nestručnim izrazima, ne kužim se u taj posao ali imam problem. Znam da ljudi imaju posla ali još mi je u ustima gorak okus od posla zadnjeg vodoinstalatera ali neću u OT. Nikako na zelenu granu..:(

majstor52
15.11.2012., 10:37
molim lijepo ako mi netko može pomoći, objasniti bilo šta, naime već 2 tj. majstor nema vremena i trebao jutros doći pa otkazao..:503:
Problem je sljedeći: na pipi od kade se neće dignuti pipac za tuš, i kad ga rukom držim voda teče i na pipi i na tušu..Oprostite na nestručnim izrazima, ne kužim se u taj posao ali imam problem. Znam da ljudi imaju posla ali još mi je u ustima gorak okus od posla zadnjeg vodoinstalatera ali neću u OT. Nikako na zelenu granu..:(

Kvar je u tom podizaču. Treba ga skinuti , ako je moguće zamijeniti gumicu ili montirati novi podizać, koji ovisno od vrste košta cca 100,00 kn.

tanveer
15.11.2012., 11:05
majstore, koji je po tvom iskustvu najjači kemijski otčepljivač odvoda koji se može kupiti u Hr? radi se o odvodu na terasi, zaštopanim lišćem i zemljom - mehanički se može očistiti samo prvih pola metra

...

matea2
06.12.2012., 08:30
Dobro zagrij, nabavi turpiju sa tri strane , čekićem nabi u ostatke ekscentra i kliještima okreni. Kako je to mesing trebalo bi ići. Mada sam ja imao drugačije iskustvo. Nije išlo pa sam morao mijenjati koljeno.
Sretno sa poslom) Javi kako je bilo kada dogotoviš.

Na žalost i kod mene je bilo potrebno mijenjati koljeno jer je majstoru kojeg sam zvala prvo pukao nastavak na koji ide ekscentar i ostao u koljenu. Stavio je novo koljeno i nastavak, a ostalo sam spojila ja jer mu se žurilo (nije zapravo baš pravi majstor nego poznanik koji se kuži u cijevi i slično, pravi majstor ipak ne bi ostavio meni da se bakćem s tim). Naravno da sad malo kapa, ali pozabavit ću se time.

tomislav1203
10.12.2012., 08:46
ako netko treba pomoć u vezi vode i grijanja mogu pomoći.. znači bilo koja vrsta cijevi (na p.m)
bez alata nema zanata, a bez iskustva ni alat ne pomaže :mig:

_saiko
12.12.2012., 13:14
Ovak, curi mi u kupaoni na spoju dviju novih "zelenih" plasticnih cijevi.
Posao je rađen prije par godina, kupaona komplet uređena, da ne spominjem pločice dosta skupe i naravno nema ih za naći vise.
Majstor koji je došao tvrdi da on ne može taj spoj napraviti bez vađenja cijelog tog jednog dijela i izrade spoja nanovo poglavito zbog tog alata koji radi "vrući" spoj. To naravno zahtjeva dodatna štemanja što ne dolazi u obzir.

Postavlja se pitanje dal se može nekom metodom varenja taj spoj zadihtati/sanirati bez da se sve mora čupati i još pločica razbijati?
Ako itko zna kako bi se to moglo napraviti molio bih da me se uputi tko bi to mogao uraditi.

Hvala

majstor52
12.12.2012., 17:00
Ovak, curi mi u kupaoni na spoju dviju novih "zelenih" plasticnih cijevi.
Posao je rađen prije par godina, kupaona komplet uređena, da ne spominjem pločice dosta skupe i naravno nema ih za naći vise.
Majstor koji je došao tvrdi da on ne može taj spoj napraviti bez vađenja cijelog tog jednog dijela i izrade spoja nanovo poglavito zbog tog alata koji radi "vrući" spoj. To naravno zahtjeva dodatna štemanja što ne dolazi u obzir.

Postavlja se pitanje dal se može nekom metodom varenja taj spoj zadihtati/sanirati bez da se sve mora čupati i još pločica razbijati?
Ako itko zna kako bi se to moglo napraviti molio bih da me se uputi tko bi to mogao uraditi.

Hvala

Na žalost ne može se nikako sanirati, a da se ne otvori oko cijevi i mapravi novi spoj!

Mora se napraviti dovoljno mjesta za novi takozvani "Omega" spoj - u obliku slova U, jer se mora napraviti mjesta za alat i ponovno spajanje cijevi,koje su krute i ne mogu se savijati.

Postiji i mogućnost sa elektro spojnicama, ali treba imati transformator za takova spajanja, ali opet treba otvoriti zid. I svakako treba dovoljna dubina cijevi u zidu da se sakrije sama debljina elektro spojnica ispod pločica.

I sad jednu istinu koju baš majstori ne spominju rado, a dešava se sve više i više. Ti spojevi sa zelenim cijevima su se pokazali dosta nestabilni i pojavljuje se sve više kvarova na takvim instalacijama. Uzrok curenja na spojevima je, ne pridržavanje uputa koje daje svaki proizvođač tih zelenih cijevi i prevelika ekspanzija "majstora" koji misle da su kupovinom alata postali znalci,

Jer rad sa tim zelenim cijevima i pex- tehnikom je dosta pojednostavio rad, i jeftine zelene cijevi i materijal -ali ipak treba poznavati struku i imati iskustva za instalacije, kaj na žalost rezultira ovakvim situacijama.

Malo je grubo rečeno, ali ako možete, nabavite si rezervu postojećih pločica za eventualne kasnije popravke - zlu ne trebalo.

_saiko
16.12.2012., 13:20
Evo nekih slika problematičnog mjesta:
http://www.deviantpics.com/images/2012/12/16/IMG_3430.th.jpg (http://www.deviantpics.com/HHU)http://www.deviantpics.com/images/2012/12/16/IMG_3431.th.jpg (http://www.deviantpics.com/HHW)

Dakle ovaj T-komad između dvije zelene i pocinčane (koja se ne vidi i ulazi u zid) je problem.
U širinu je problem što su druge zelene cijevi dosta blizu.
Što se visine tiče prema dolje nije problem, ali prema gore bi bilo izuzetno dobro kad bi se pločica uspjela spasiti...

Da li te elektrospojnice dolaze u obzir? Koliko to mjesta treba napraviti? Tko to radi?

Ovaj moj majstor bi čak htjeo kopati i sa druge strane zida (!!)...

Bilo kakve ideje i savjeti dobrodošli.

Hvala.

majstor52
17.12.2012., 09:00
Evo nekih slika problematičnog mjesta:
http://www.deviantpics.com/images/2012/12/16/IMG_3430.th.jpg (http://www.deviantpics.com/HHU)http://www.deviantpics.com/images/2012/12/16/IMG_3431.th.jpg (http://www.deviantpics.com/HHW)

Dakle ovaj T-komad između dvije zelene i pocinčane (koja se ne vidi i ulazi u zid) je problem.
U širinu je problem što su druge zelene cijevi dosta blizu.
Što se visine tiče prema dolje nije problem, ali prema gore bi bilo izuzetno dobro kad bi se pločica uspjela spasiti...

Da li te elektrospojnice dolaze u obzir? Koliko to mjesta treba napraviti? Tko to radi?

Ovaj moj majstor bi čak htjeo kopati i sa druge strane zida (!!)...

Bilo kakve ideje i savjeti dobrodošli.

Hvala.

http://i625.photobucket.com/albums/tt339/mlacanin/Fuzija_zpse8d5ddd1.png

Ako sam dobro shvatio, problem je u T-komadu. Treba odrezati cijevi iznad i ispod T-komada i isti odvinuti iz spoja i izvaditi van.
Pišeš da je u nastavku T-komada pocinčana cijev, i sada na nju treba spojiti koljeno od 90°, tako da gleda na lijevu stranu.
Ako je pocinčana cijev dovoljno dugačka, na nju se može staviti koljeno sa unutarnjim navojem ½“, ili napravit bili koje moguće spajanje.
Zatim na koljeno spojiti T-komad u „glavu“ - u srednji dio, ali treba sve produžiti sa kraćim komadom cijevi da se može barem malo pomicati – (cca 10 cm).
Na gornju cijev postaviti koljeno koje također gleda u lijevu stranu i to spojiti sa T-komadom.

Zbog malo mjesta , spojeve na cijevi i na T komadu, koje spajamo treba grijati zasebno.
Najprije zagrijemo spoj u T-komadu, tako da grijemo dvostruko duže. ( Vrijeme zagrijavanja po spoju je od 5 -8 sekundi, a sada ga treba grijati do 16 - 20 sekundi ) Iza toga zagrijavamo cijev od 5-8 sekundi i utaknemo cijev u T-komad.
VAŽNO: Cijev se ne smije ugurati u matricu grijaća više od 14 mm , jer se u protivnom na vrhu cijevi smanji postojeći promjer!!
Svaki spoj treba ostaviti da se hladi 2 minute - OBAVEZNO!!
Sada spajamo cijev na T-komad , pa koljeno opet cijev i koljeno prema dolje. Zadnji spoj možemo zagrijavati, istim već opisanim postupkom.
Na ovakav način spajanja se jedino može izvesti takvo spajanje , kako se vidi instalacija, na slici u zidu.

Ako još treba koji savjet, napiši .

saandi
17.12.2012., 19:27
http://i625.photobucket.com/albums/tt339/mlacanin/Fuzija_zpse8d5ddd1.png

Zbog malo mjesta , spojeve na cijevi i na T komadu, koje spajamo treba grijati zasebno.
Najprije zagrijemo spoj u T-komadu, tako da grijemo dvostruko duže. ( Vrijeme zagrijavanja po spoju je od 5 -8 sekundi, a sada ga treba grijati do 16 - 20 sekundi ) Iza toga zagrijavamo cijev od 5-8 sekundi i utaknemo cijev u T-komad.

jos je bolje to izvesti u dvoje sa dvije ljepilice, ako ima svatko svoju.

Frrrantic
18.12.2012., 09:40
majstore, koji je po tvom iskustvu najjači kemijski otčepljivač odvoda koji se može kupiti u Hr? radi se o odvodu na terasi, zaštopanim lišćem i zemljom - mehanički se može očistiti samo prvih pola metra

...

Pozdrav!
Novi sam na temi pa ako mogu i ja malo pomoći sa svojim savjetima

Ja mislim da nema kemije koja će ti zemlju i lišće rastvoriti. Jesi li probao s vodom pod visokim tlakom?

Zak McKracken
21.01.2013., 11:21
Jel mozda zna netko di po Zagrebu ima za kupit joystick kartuse 35mm? Takvih pipa na sve strane ali nitko nema kartuse. Ili jos gore, zbunjeno me gledaju kad ih pitam za uopce tak nekaj.

Ili mi ne gine ebay varijanta...

Đunđi Bunđi
21.01.2013., 11:31
Jel mozda zna netko di po Zagrebu ima za kupit joystick kartuse 35mm? Takvih pipa na sve strane ali nitko nema kartuse. Ili jos gore, zbunjeno me gledaju kad ih pitam za uopce tak nekaj.

Ili mi ne gine ebay varijanta...
Pipa centar ih je imala
http://www.pipacentar.com/

Zak McKracken
21.01.2013., 12:05
Hvala, no bio kod njih. Prvo me frajer zbunjeno gledo.
Pokazem mu pokvarenu kartusu, a on meni da normalnu kartusu kod koje se osovina okrece oko osi i bez navoja na vrhu.
Niti imaju, niti prodavac ima ikakvog pojma o pipama.

Od njih nis.

A ocito je standardizirano jerbo linkova na Googlu za "joystick ceramic cartridge 35" koliko hoces.

stena
25.01.2013., 09:46
Pozdrav svima!

Imali smo slabi pritisak na kuhinjskoj slavini pa sam skinuo donji dio (mrežicu) i tamo pronašao pijeska i sitne kamenčiće! Da li je to normalno, jer je stvarno bila velika količina tog pijeska, a uselili smo se prije nekih 2 mjeseca i sve je dobro funkcioniralo..

Hvala na pomoći.

Đunđi Bunđi
25.01.2013., 12:26
Pozdrav svima!

Imali smo slabi pritisak na kuhinjskoj slavini pa sam skinuo donji dio (mrežicu) i tamo pronašao pijeska i sitne kamenčiće! Da li je to normalno, jer je stvarno bila velika količina tog pijeska, a uselili smo se prije nekih 2 mjeseca i sve je dobro funkcioniralo..

Hvala na pomoći.

Da, normalno je.
Ako je nova zgrada, pijeska i drugih necistoca imat ces dok se cijevi ne isperu... a nikad se nece 100% isprati...
Kako zgrada bude starija, tako ces imati OPET pijeska i drugih necistoca kad god netko bude nesto radio, popravljao, mijenjao...a na istom su cjevovodu kao i ti...
Znaci, pijeska uvijek ima.. nekad manje, nekad vise...
Jednom sam dosao kod jedne bake koja je rekla da nema vode uopce... Aj reko, da joj pogledam... Skinem perlator a kad tamo cep od pijeska, mulja itd...

SHIELD
19.02.2013., 20:14
Upit...curila mi pipa na spoju s umivaonikom, na sve strane... :503:
Nakon što sam je stručno rastavio, zajedno s umivaonikom... :D , utvrdio sam kak su sve moguće brtve ispucale, stvrdnule itd....
Pitanjce, gdje u Zagrebu mogu kupiti brtve za Schmidler pipe?
Hitno... :504: jer mi curi....

majstor52
20.02.2013., 18:07
Upit...curila mi pipa na spoju s umivaonikom, na sve strane... :503:
Nakon što sam je stručno rastavio, zajedno s umivaonikom... :D , utvrdio sam kak su sve moguće brtve ispucale, stvrdnule itd....
Pitanjce, gdje u Zagrebu mogu kupiti brtve za Schmidler pipe?
Hitno... :504: jer mi curi....

Pipa, kod Bočarskog doma.

vrabac123
26.02.2013., 16:44
Poštovani,molio bih savjet kako začepiti zelenu plastičnu tlačnu cijev od tople vode,koja na spoju izmedju T-komada i ravne cijevi ima rupicu (kao da je probušena iglom)kroz koju stalno kaplje voda.Pokušao sam je zalijepiti silikonom ali mi nije uspjelo.T-komad i cijev koja curi namontirani su na zid koji ne treba štemati da bi se do njih došlo.Kada sam problem opisao hitnim intervencijama,rekli su mi da će popravak stajati izmedju 400-700kn-a.Još uvijek se nisam odlučio što napraviti jer mi se čini da je to malo preskupo za zamjenu plastičnog T-komada bez štemanja.Unaprijed se zahvaljujem.

kanjar
26.02.2013., 16:59
imaš u svakoj boljoj trgovini šelnu za brtvljenje okiten cijevi pa isto primjeni na svoju zelenu za ravne djelove ali ako curi točno na spoju, e onda moraš zvati vodoinstalatera sa peglom, a ima ih svaki (čak i ja )

vrabac123
26.02.2013., 17:25
Hvala lijepa na brzom odgovoru.Kaplje na T-komadu,što znači da ću ipak morati zvati vodoinstalatera.Nema mi druge.Sa vodom se nije za igrati.Još jedamput hvala.

davoric
08.03.2013., 13:59
Imam jedan problemčić, koji me kopka! Napraviop sam vodovodne instalacije za dvije kupaone i kuhinju. Sve sam to stavio pod tlak da provjerim na nepropusnost. Nemam tlačnu pumpu, pa sam tlačio tlakom koji je u vodovodnoj mreži a on je od 6-8 bara. Cjevovod sam stavio pod tlak od 7 bara. Odzracio sam prije koliko sam mogao. I muci me to sto je taj tlak, od 7 bara, u roku od 5-6 dana, pao nesto malo ispod 6 bara na manometru. Koliko je vidljivo, a provjerio sam sve spojeve, cepove, nigdje ne propusta ni malo.
Pa me zanima, sto bi to moglo biti. Da li se cijevi mozda sire? Da li ima jos negdje zraka u sistemu? Da li propust u manometar? ( sto sumnjam ). Manometasr je od Wike, fi 100, od 0 do 16 bara, glicerinski!
Molim vasa misljenja?
Hvala

Pozdrav

majstor52
08.03.2013., 16:27
Imam jedan problemčić, koji me kopka! Napraviop sam vodovodne instalacije za dvije kupaone i kuhinju. Sve sam to stavio pod tlak da provjerim na nepropusnost. Nemam tlačnu pumpu, pa sam tlačio tlakom koji je u vodovodnoj mreži a on je od 6-8 bara. Cjevovod sam stavio pod tlak od 7 bara. Odzracio sam prije koliko sam mogao. I muci me to sto je taj tlak, od 7 bara, u roku od 5-6 dana, pao nesto malo ispod 6 bara na manometru. Koliko je vidljivo, a provjerio sam sve spojeve, cepove, nigdje ne propusta ni malo.
Pa me zanima, sto bi to moglo biti. Da li se cijevi mozda sire? Da li ima jos negdje zraka u sistemu? Da li propust u manometar? ( sto sumnjam ). Manometasr je od Wike, fi 100, od 0 do 16 bara, glicerinski!
Molim vasa misljenja?
Hvala

Pozdrav

Nisi spomenuo vrstu cijevi.
Instalacija od PPR cijevi ili bilo koje vrste plastike, se može malo raširiti. Ako je takova instalacija, tada se te cijevi ispituju na poseban način. Način ispitivanja takvih instalacija ima opisan u svakom tehničkom katalogu za pojedinu vrstu materijala. Potraži katalog na stranicama od proizvođača.

Drugo, instalacija se ispituje na vrijeme od 12 do 24 sata, opet ovisno o vrsti materijala.
U tih pet dana je dovoljno da ti malo pusti koja kap na propusnom ventilu i več imaš pad tlaka.
Osobno mislim da nemaš razloga za brigu. Ali moraš pokušati nabaviti pumpu i malo podignuti tlak u cijevima , da budeš sasvim siguran i bez brige.

davoric
08.03.2013., 23:00
Nisi spomenuo vrstu cijevi.
Instalacija od PPR cijevi ili bilo koje vrste plastike, se može malo raširiti. Ako je takova instalacija, tada se te cijevi ispituju na poseban način. Način ispitivanja takvih instalacija ima opisan u svakom tehničkom katalogu za pojedinu vrstu materijala. Potraži katalog na stranicama od proizvođača.

Drugo, instalacija se ispituje na vrijeme od 12 do 24 sata, opet ovisno o vrsti materijala.
U tih pet dana je dovoljno da ti malo pusti koja kap na propusnom ventilu i več imaš pad tlaka.
Osobno mislim da nemaš razloga za brigu. Ali moraš pokušati nabaviti pumpu i malo podignuti tlak u cijevima , da budeš sasvim siguran i bez brige.

Cijevi su PPR od Vargona, PN20
Da znam, da bi trebala tlacna pumpa. :-/

Frrrantic
09.03.2013., 17:13
Da nije promjena temperature?
Možeš pumpu čak sam napraviti od PPR materijala :mig:

davoric
09.03.2013., 18:55
Da nije promjena temperature?

Ma nije, nevjerujem!

Možeš pumpu čak sam napraviti od PPR materijala :mig:

Haha, ma salis se!? Ovo zvuči zanimljivo? :) :)

Frrrantic
09.03.2013., 19:21
Naravno, može biti. Nama na gradilištu je znao tlak oscilirati po par bara ovisno o vanjskoj temperaturi.

A pumpu je lako napraviti, i druka isto kao i tvornička. Mi smo s njom drukali na 15 bara, a mislim čak i do 20

davoric
09.03.2013., 19:50
A pumpu je lako napraviti, i druka isto kao i tvornička. Mi smo s njom drukali na 15 bara, a mislim čak i do 20

I hoces li mi reci kako? ;)

majstor52
09.03.2013., 19:57
Evo ti postupak za ispitivanje Aquatherm cijevi, jer Vargon u svom katalogunto ne daje kao važnu stavku.
http://www.aqt-aquatherm.hr/download/climatherm.pdf

traži po katalogu dok ne dođeš do ispitivanja cijevi.

davoric
09.03.2013., 20:03
Evo ti postupak za ispitivanje Aquatherm cijevi, jer Vargon u svom katalogunto ne daje kao važnu stavku.
http://www.aqt-aquatherm.hr/download/climatherm.pdf

traži po katalogu dok ne dođeš do ispitivanja cijevi.

Vidio sam to. Vidio sam jos i od aquaprop-pipelife, i od europlastik ako se ne varam. Postupak je slican.
U svkaom slucaju, hvala ti prijatelju!

Frrrantic
09.03.2013., 20:26
I hoces li mi reci kako? ;)

Izgledom treba izgledati kao stare pumpe - dole nagazis nogama, a pumpaš pokretom gore-dole s jednoručnim hvatom.
Gornji dio je napravljen od PPR fi20. T komad lijevo i desno su ručice, a prema dole je klip pumpe. Taj donji dio koji je klip pumpe ulazi u tijelo pumpe koje je od PPR fi32 ili 40, nisam siguran. Vidi kad staviš čep na dno "klipa" pumpe koji je promjer da glatko ulazi unutar tijela pumpe. Tijelo pumpe isto završi s T komadom i napravi male izdanke za stati nogama.
Klizni spoj tijela i klipa napraviš pomoću MS spojnice. Tijelo završi s prijelazom a na njega MS spojnicu i stegni je dovoljno da ne pušta vodu, ali ne previše da može klip ići gore-dole.
Usis i tlak vode izvedi pomoću 2 nepovratna ventila. Spoji T komad na tijelo pa opet na njega još jedan. S njega prijelaze i nepovratne. S njih crijeva i manometar.
Bitno je da sam ti objasnio koncept pa možeš improvizirati.

Nadam se da si shvatio :D

davoric
09.03.2013., 21:28
Izgledom treba izgledati kao stare pumpe - dole nagazis nogama, a pumpaš pokretom gore-dole s jednoručnim hvatom.
Gornji dio je napravljen od PPR fi20. T komad lijevo i desno su ručice, a prema dole je klip pumpe. Taj donji dio koji je klip pumpe ulazi u tijelo pumpe koje je od PPR fi32 ili 40, nisam siguran. Vidi kad staviš čep na dno "klipa" pumpe koji je promjer da glatko ulazi unutar tijela pumpe. Tijelo pumpe isto završi s T komadom i napravi male izdanke za stati nogama.
Klizni spoj tijela i klipa napraviš pomoću MS spojnice. Tijelo završi s prijelazom a na njega MS spojnicu i stegni je dovoljno da ne pušta vodu, ali ne previše da može klip ići gore-dole.
Usis i tlak vode izvedi pomoću 2 nepovratna ventila. Spoji T komad na tijelo pa opet na njega još jedan. S njega prijelaze i nepovratne. S njih crijeva i manometar.
Bitno je da sam ti objasnio koncept pa možeš improvizirati.

Nadam se da si shvatio :D

Sve mi jasno. Osim ove spojnice? Ne znam na kakvu spojnicu mislis?

davoric
09.03.2013., 23:52
Aha, sigurno mislis na Ms spojnicu za Alkaten cijev? Samo onda bi mi trebala barem 3/4 (m) na fi 20 ? Da mi ova cijev fi 20 koja bi bila klip, prolazila kroz navoj 3/4". Ne znam ako postoji Ms spojnica 3/4 na fi 20?

strilkan
13.03.2013., 05:35
Hitno trebam kvalitetnog,jeftinog i pouzdanog vodoinstalatera u Osijeku,da mi netko ostavi kontakt broj... Hvala

saandi
13.03.2013., 19:24
Hitno trebam kvalitetnog,jeftinog i pouzdanog vodoinstalatera u Osijeku,da mi netko ostavi kontakt broj... Hvala

kvalitetan, jeftin i pouzdan ti ne ide bas bas skupa...i jos hitno...

Tony_ri
18.03.2013., 12:16
molio bi savjet

koje ppr cijevi uzet? aquatherm,pipelife neke druge

cijena i je i nije kriterij,tj nije uvjet samo najjeftinije nego nesto sto vrijedi i sto ce biti trajno rjesenje

majstor52
18.03.2013., 15:59
molio bi savjet

koje ppr cijevi uzet? aquatherm,pipelife neke druge

cijena i je i nije kriterij,tj nije uvjet samo najjeftinije nego nesto sto vrijedi i sto ce biti trajno rjesenje

Bez razmišljanja, aquatherm!

Frrrantic
18.03.2013., 18:39
molio bi savjet

koje ppr cijevi uzet? ...

Peštan :mig:

Tony_ri
18.03.2013., 20:26
Bez razmišljanja, aquatherm!

tako ce i biti,dosta ljudi sam pitao danas,neki su majstori a neki "majstori",ali se vise manje svi slazu da je to najbolji odabir

cak sam uspio izvuc neki rabat kod distributera u rijeci,pa razlika nece biti prevelika

Baltazar1308
25.03.2013., 16:08
Pozz. Trebao bih preporuku vodoinstalatera, trebam prebaciti kuhinju u dnevni boravak pa ako netko ima iskustva zamolio bi preporuku. hvala

ivanah
28.03.2013., 12:06
Majstor52 vidim da si dobra duša pa molim te pomozi :). Što sve treba za spojiti wc školjku, podnu, zidnu i viseću? Hvala ti!

majstor52
28.03.2013., 15:45
Majstor52 vidim da si dobra duša pa molim te pomozi :). Što sve treba za spojiti wc školjku, podnu, zidnu i viseću? Hvala ti!

Opis radova:
Kod montiranje wc školjke na odvod u podu imamo razne situacije, odvod može biti od olova i u ravnini sa podom (ovo je danas već pomalo rijetko ali još ima takvih primjera), a može biti i odvod od PVC-a koji je u ravnini sa podom ili je malo podignuto od poda.
Najbolja situacije je takova da između odvoda i keramičke štucne na wc školjki ostvarimo što bolje brtvljenje. Jedino na taj način smo sigurni da nam voda u bilo kojoj situaciji neće izlaziti izvan samog odvoda.
Za takav slučaj koristimo gumenu manžetu (http://brtva-plast.hr/hr/manzete.html ) pogledaj pod manžete , broj artikla 170, 180. Napominjem da su wc školjke različite i da svaki proizvođač ima drugačiji model wc školjke, a to nije zanemariv detalj kod montaže.
Ako se sigurno brtvljenje zbog malo prostora između wc školjke i visine odvoda u podu ne može riješiti sa manžetom, tada se možemo poslužiti sa silokonskim kitom.
Silikonski kiti je uputno staviti ispod cijele površine cw školjke. Po samom rubu stavimo kiti i zatim se prtegne wc školjka sa vijcima. Za pritezanje školjke se koriste inox vijci za wc školjku (http://brtva-plast.hr/hr/garniture_kupaonice.html ) artikl 127a. Nakon pritezanja wcw školjke, treba odmah vlažnim maramicama obrisati siloknski kit oko školjke, ili ga drugi dan (ovisno o mogućnostima ) obrezati sa skalpelom.

Za zidnu wc školjku treba koristiti spojne cijevi (http://brtva-plast.hr/hr/manzete.html ) artikl 107a ili krute PVc cijevi za wc školjke od (http://www.viega.hr/xbcr/hr-hr/Viega_V4_HR_K_2010.pdf ) , a također pogleda i viega predzidna tehnika. Osobno koristim Proizvode Viega jer imaju zaista veliki izbor i uvijek se može nači bilo koji proizvod u Ferotermu.
Ako malo bolje pogledaš stranicu http://www.viega.hr/catalog.html, naći ćeš dosta odgovora na svoja pitanja.
Svaka se ta cijev može kupiti u najmanje dvije dimenzije , a krute –PVC cijevi se mogu pilom za metal skratiti. Za pritezanje wc školjke na pod opet isti materijal , ranije opisan. Na pod se ispod wc školjke može postaviti bijela ili crna gumena podloga , koja se kasnije skalpelom obreže po rubovima wc školjke, mada ja preporučam silikon ( jer nema apsolutno ravnog poda i ravnih rubova wc školjke).

Za montažu visećih wc školjki , treba ranije biti postavljena zidna konzola ili „L“ nosaći na koje se zatim postavlja sama wc školjka. Vezano uz to postavlja se i vodokotlić, koji može biti sastavni dio konzole ili se posebno ugrađuje u zid ili na zid, kaj ovisi o vrsti i načinu ugradnje istog. To je opet zasebna tema i to ne mogu samo tako napamet opisivati, bez unaprijed dogovorenih zahtjeva i mogućim rješenjima vezane za odvod i želje stranke.
Kod montaže zidne viseće wc školjke, koriste se nosači , na kojima se nalaze mjesta za konzolne vijke – držače od 10 mm sa maticama i plastičnim podloškama . Na te nosače se pritegnu vijci, zatim se na zid satvi podloška ( vidi u viega.hr koja se stavlja između zida i wc školjke.
Priključne cijevi za vodokotič i odvod od wc školjke također ima u vieginom katalogu.
Samu tehniku montaže neću opisivati jer ima puno detalja o kojima treba voditi računa, a kako se opisivanje može krivo shvatiti, svaka pogreška rezultira nekom štetom ili kupnjom novih dijelova, pa ću to preskočiti.
Dok ne napravim tutorijal (koji je u izradi ) za takve montaže rađe se ne upuštam u takve opise.

žek
30.03.2013., 10:50
Molim za jedan savjet,Imam vodokotlič LIV Laguna i problem da ne zatvori vodu tj voda kapa u wc školjku.Očistio sam kotlič promjenio brtvu na plovku a to se idalje događa pa molim za savjet kupio sam i novi cijeli plovak ali taj koji sam našao ne paše za moj tip jer ovi su za novije tipove Lagune a ne za moj.

Toom_
30.03.2013., 14:30
Kupil sam vodokotlić i sad je problem sto između L cijevi i wc školjke na spoj treba doći rebrasta guma, međutim ona ne stane jer je otvor na wc školjki uzak. Sa čime je najbolje zatvoriti taj prostor - silikon ili nešto drugo?

Da li su L cijevi standardnih dimenzija ili se mogu kupiti razne dimenzije? Ovaj okomiti dio L cijevi mi je prekratak za postoječe šarafe koji drže vodokotlić na zidu pa bi radije kupio dužu cijev nego bušio nove rupe.

Hvala!

saandi
30.03.2013., 15:38
za spoj izmedju skoljke i cijevi mozes kupiti drugu gumu. tanju. imas stariji tip skoljke. A novi vodokotlic zabusi nize.

Toom_
30.03.2013., 16:10
A novi vodokotlic zabusi nize.

Jel stvarno nema alternative?

Toom_
30.03.2013., 21:03
Mogao bi probati sa fleksiblnim crijevom, da li tko zna gdje se može kupiti u Zagrebu?

jure_m
30.03.2013., 22:48
Imam stan koji je 50-ak cm ispod razine zemlje i volio bih izbjeci ugradnju pumpe za sanitarne cvorove. Da bih to postigao wc moram podici za jednu stepenicu i onda imam dovoljne uvjete za propisani pad kanalizacije - 1%. Ili bi trebalo biti1,5%.
Odvodna kanalizaciona cijev je postavljena na slijedeci nacin:
Iz kuhinje ide cijev (fi 50) koja se nakon 2 metra siri na cijev fi 110 i onda se na tu cijev spaja odvod wc-a. Nakn 2 metra na tu cijev se spaja vertikala (fi 110) i dalje ide u gradsku kanalizaciju uvijek jednakim padom - 1 ili 1,5%. Ukupna duljina do sahte je oko 20 metara.
Prikljucak za wc je napravljen T-spojem, opet uz isti pad od 1% i.
I sada me muci da li ce se fekalije ispravno ispirati iz cijevi ili postoji sansa da ostanu na tom T-spoju.
Meni bi bilo logicnije da je wc na glavnu cijev spojen racvom od 45 stupnjeva tako da su feekalije iz wc-a odmah "pogurnute" u pravom smjeru odnosno da imaju neku inerciju. Dodatnim koljenom na racvi bi se opet dobio kut od 90 stupnjeva za spojiti skoljku.
Koji nacin je bolji i kako se to inace radi?
Koliko bi onda skoljka morala niti udaljena od zida?

saandi
31.03.2013., 07:41
Mogao bi probati sa fleksiblnim crijevom, da li tko zna gdje se može kupiti u Zagrebu?

probaj feroterm ili petrokov. mozes i tako. ne znam koliko ti fali cm, ako je par cm probaj pitati ispirnu cijev za vodokotlic od geberita i od liv-a, pa izmjeri, mislim da nisu istih duzina, pa ce ti mozda jedna odgovarati. ako ne onda fleksi.

bibos1w
01.04.2013., 14:33
Ja bi trebao savjet, za dva problema.
Renovirao sam kuću, međuostalim kupaonicu. Mijenjali smo komplet pločice cijevi od vode i naravno sanitarije, odovod nije mijenjan.
Na katu je kupaonica u prizemlju mali wc.

Prvi problem je da je nivo vode u wc-u na katu dosta niski, i kad se pusti voda skoro pa sva oteče i onda se vrati nazad. U usporedbi sa starom školjkom, sad je nivo puno manji u novoj..? I kad se pusti voda na školjci, u bideu (koji je pokraj wc-a) se čuje zvuk...tipa da zrak izlazi van. Potlak?
Problem sa smradom, ponekad, ali ubitačno... Razlog? Sifon kontroliram da uvijek ima vode..

U prizemlju, mali wc, se pak isto pojavljuje problem sa smradom, nije kanalizacija ali neki zadušeni zrak. Nema sifona na podu! I druga stvar kad se pusti voda na školjci, uvijek se malo vrati nekakvog smeta u vodi nazad...?

majstor52
01.04.2013., 15:51
Ja bi trebao savjet, za dva problema.
Renovirao sam kuću, međuostalim kupaonicu. Mijenjali smo komplet pločice cijevi od vode i naravno sanitarije, odovod nije mijenjan.
Na katu je kupaonica u prizemlju mali wc.

Prvi problem je da je nivo vode u wc-u na katu dosta niski, i kad se pusti voda skoro pa sva oteče i onda se vrati nazad. U usporedbi sa starom školjkom, sad je nivo puno manji u novoj..? I kad se pusti voda na školjci, u bideu (koji je pokraj wc-a) se čuje zvuk...tipa da zrak izlazi van. Potlak?
Problem sa smradom, ponekad, ali ubitačno... Razlog? Sifon kontroliram da uvijek ima vode..

U prizemlju, mali wc, se pak isto pojavljuje problem sa smradom, nije kanalizacija ali neki zadušeni zrak. Nema sifona na podu! I druga stvar kad se pusti voda na školjci, uvijek se malo vrati nekakvog smeta u vodi nazad...?

Najvjerojatnije nije postavljen odušak od kanalizacije!

Dakle, kad se radi kupaona iznad kupaone, odnosno jedna iznad druge, obavezno se mora postaviti odušak od postojeće vertikale, od te kanalizacije.
To bi značilo da se ta kanalizaciona cijev mora izvući izvan na krov ili na neki sporedni vanjski zid, da se na taj način provjetrava.
Pojava istjecanja vode znaći, da se kroz tu školjku "uzima" zrak , kada se pusti voda na drugoj wc školjki, jer nastane trenutni vakum. To se onemogučava baš tim odzračivanjem vertikale od kanalizacije.

bibos1w
01.04.2013., 17:47
Odušak naravno nije nikad postavljen...kuča je stara 20 godina.
Jedino mi nije jasno kak se taj problem nije prije dešavao...?

Majstor koji je to radio je rekel da treba ugradit neki ventil za odušak, ili tak nekaj, negdje na odovodnu mrežu u kući, tipa umivaonik u malom wc-u ili na katu na umivaonik...
Cijenu je spominjao oko 300 kn da to košta..?

Sad mi još treba potvrda dal bi to rješilo problem niskog nivoa vode u wc školjci i problem smrada.
Da li nedostatak tog oduška može biti razlog i vračanju smeta u školjci u prizemlju??

saandi
01.04.2013., 17:52
Imam stan koji je 50-ak cm ispod razine zemlje i volio bih izbjeci ugradnju pumpe za sanitarne cvorove. Da bih to postigao wc moram podici za jednu stepenicu i onda imam dovoljne uvjete za propisani pad kanalizacije - 1%. Ili bi trebalo biti1,5%.
Odvodna kanalizaciona cijev je postavljena na slijedeci nacin:
Iz kuhinje ide cijev (fi 50) koja se nakon 2 metra siri na cijev fi 110 i onda se na tu cijev spaja odvod wc-a. Nakn 2 metra na tu cijev se spaja vertikala (fi 110) i dalje ide u gradsku kanalizaciju uvijek jednakim padom - 1 ili 1,5%. Ukupna duljina do sahte je oko 20 metara.
Prikljucak za wc je napravljen T-spojem, opet uz isti pad od 1% i.
I sada me muci da li ce se fekalije ispravno ispirati iz cijevi ili postoji sansa da ostanu na tom T-spoju.
Meni bi bilo logicnije da je wc na glavnu cijev spojen racvom od 45 stupnjeva tako da su feekalije iz wc-a odmah "pogurnute" u pravom smjeru odnosno da imaju neku inerciju. Dodatnim koljenom na racvi bi se opet dobio kut od 90 stupnjeva za spojiti skoljku.
Koji nacin je bolji i kako se to inace radi?
Koliko bi onda skoljka morala niti udaljena od zida?

pa bolje bi bilo sa kosom racvom + koljeno od 45, ako imas mjesta za ukopati toliko, da ti koljeno ostane u zidu. inace ce ti se koljeno vidjeti iz zida sto estetski nije lijepo. ili ako imas mjesta obzidati jedan zub sirine cca 60-ak cm i visine cca 100cm da zatvoris tu racvu i koljeno, a iznad namontiras vodokotlic. Ili stavis ugradbeni vodokotlic, pa njega zatvoris.

ivanah
01.04.2013., 20:28
@Majstor52 - hvala puno na opširnom odgovoru, pomogao si mi!

Toom_
01.04.2013., 22:09
probaj feroterm ili petrokov. mozes i tako. ne znam koliko ti fali cm, ako je par cm probaj pitati ispirnu cijev za vodokotlic od geberita i od liv-a, pa izmjeri, mislim da nisu istih duzina, pa ce ti mozda jedna odgovarati. ako ne onda fleksi.

OK, hvala na pomoći.

Slatkacura
03.04.2013., 15:51
Trebao bi pronjeniti vodokotlić uzeo bi liv laguna pa sam pitao a u ferotermu su mi rekli da postoji samo jedan tj razlika je u duljini cijevi koja se spaja na wc tj nema posabno niskomontažni ili visokomontažni kakav bi meni trebao sad dali je to tak da ne bi krivo kupio.

saandi
04.04.2013., 05:29
dobro su ti rekli. iako ja za visokomontzni praferiram liv ciklon, po meni ima najbolju tipku za visokomontazni zbog spagice koju treba vezati.

Toom_
07.04.2013., 13:47
Kupil sam vodokotlić i sad je problem sto između L cijevi i wc školjke na spoj treba doći rebrasta guma, međutim ona ne stane jer je otvor na wc školjki uzak. Sa čime je najbolje zatvoriti taj prostor - silikon ili nešto drugo?

Da li su L cijevi standardnih dimenzija ili se mogu kupiti razne dimenzije? Ovaj okomiti dio L cijevi mi je prekratak za postoječe šarafe koji drže vodokotlić na zidu pa bi radije kupio dužu cijev nego bušio nove rupe.

Hvala!

Evo kako sam riješio: Flexibilna cijev nije nikako pasala na kotlić i spoj sa keramikom tako da je to rješenje otpalo. Uzeo sam dužu odvodnu cijev (koljeno) i bilo je taman visine, nisam ju ni morao rezati. Za gumu sam kupio manji promjer ali opet je bila prevelika za otvor pa sam sa nožićem skratio nabore, nakon toga je ušla na knap. Za sada drž. Hvala svima na pomoći!

Spejs
11.04.2013., 22:09
Pitanje za iskusne;

nakon problema s otjecanjem vode u sudoperu i 0% poboljšanja nakon ulijevanja sredstva za odvode odlučim ja skinuti sifon i očistiti ga od smeća i otkrijem da je dio cijevi koji spaja sifon s odvodnom cijevi strunuo i mrvi se. Mogu li ikako sama zamijeniti taj dio ili da zovem majstora? Koja je cijena zamjene tog dijela ako itko zna? :confused:

majstor52
12.04.2013., 11:59
Pitanje za iskusne;

nakon problema s otjecanjem vode u sudoperu i 0% poboljšanja nakon ulijevanja sredstva za odvode odlučim ja skinuti sifon i očistiti ga od smeća i otkrijem da je dio cijevi koji spaja sifon s odvodnom cijevi strunuo i mrvi se. Mogu li ikako sama zamijeniti taj dio ili da zovem majstora? Koja je cijena zamjene tog dijela ako itko zna? :confused:

Prema opisu zaključujem da se radi o olovnom odvodu u zidu.(Možda se varam??)

Ako je tako, tada treba prvo zalemiti novi mesingani adapter sa olova na plastiku. Zatim se u njega stavi gumena brtva (dobije se sa adapterom) i ugradi se nova plastična cijev , od sifona do zida. Ukoliko nemaš tu cijev, tada treba zamijeniti novi sifon, ili kod nekog eventualno potražiti tu cijev.

Ako je promjer te cijevi 40 mm, tada odgovara dio od isplavne cijevi za visoko montažni vodokotlić.

rajkoval
13.04.2013., 18:54
Mijenjao sam kutni ventil star preko 15 godina ispod umivaonika i puknuo je.
Ostalo je oko 2 cm tijela ventila vani. Ventil je zabrtvljen kudeljom i to je sad
nemoguće odšarafiti. Kako izvaditi ostatak ventila bez pravih papagajki?
Ili zvat majstora ili otić u Pevec i kupiti velike papagajke ili takozvana švedska klješta!?
Trebao bih hitno neki savjet, jer sam bez vode.
Pozdrav

rajkoval
13.04.2013., 20:28
Mijenjao sam kutni ventil star preko 15 godina ispod umivaonika i puknuo je.
Ostalo je oko 2 cm tijela ventila vani. Ventil je zabrtvljen kudeljom i to je sad
nemoguće odšarafiti. Kako izvaditi ostatak ventila bez pravih papagajki?
Ili zvat majstora ili otić u Pevec i kupiti velike papagajke ili takozvana švedska klješta!?
Trebao bih hitno neki savjet, jer sam bez vode.
Pozdrav

Sređeno
Odjurio u Pevec, kupio velike rolcange i stvarno je bilo teško odvidat. Mislio sam da ću isčupat cijev iz zida. Promijenio sam dosta kutnih ventila doma i ovo je prvi put da je pukao. Slaba kvaliteta ili zanor materijala.
Zato savjet svim "Sam svoj majstorima". Samo profi alat i za tako banalne izmjene.

inepcija
14.04.2013., 11:48
pozdrav.

zanima me koliko bi otprilike kostalo:
-skidanje starog WC-a (monoblok), bide i umivaonik
-montaza i spajanje novog WC-a (monoblok) i bidea
-zamjena radijatora (1 kom.)

i dal uopce vodoinstalater zamjenjuje radijatore ili trebam zvat ove koji se bave centralnim grijanjem?

Đunđi Bunđi
16.04.2013., 06:13
pozdrav.

zanima me koliko bi otprilike kostalo:
-skidanje starog WC-a (monoblok), bide i umivaonik
-montaza i spajanje novog WC-a (monoblok) i bidea
-zamjena radijatora (1 kom.)

i dal uopce vodoinstalater zamjenjuje radijatore ili trebam zvat ove koji se bave centralnim grijanjem?

skidanje starog WC-a, bidea i umivaonika -300tinjak kn (3x100 kn)
montaza WC-a (monoblok) i bidea -400tinjak kn (2x200 kn)
+dolazak +PDV
Radijator - Ovisi o vrsti, stanju, dimenzijama, eventualnom prekrajanju cijevi.... puno varijabli...

Moze ti vodoinstalater zamijeniti radijator.

Spejs
16.04.2013., 08:50
Prema opisu zaključujem da se radi o olovnom odvodu u zidu.(Možda se varam??)

Ako je tako, tada treba prvo zalemiti novi mesingani adapter sa olova na plastiku. Zatim se u njega stavi gumena brtva (dobije se sa adapterom) i ugradi se nova plastična cijev , od sifona do zida. Ukoliko nemaš tu cijev, tada treba zamijeniti novi sifon, ili kod nekog eventualno potražiti tu cijev.

Ako je promjer te cijevi 40 mm, tada odgovara dio od isplavne cijevi za visoko montažni vodokotlić.

Hvala, riješeno! :)

suabhiz
16.04.2013., 11:24
Špina na sudoperu u kuhinji, radi se o mješalici za toplu i hladnu vodu, pušta na zglobu gore kod ručke. Nekada samo koja kap, a nekad se nakupi dosta vode i voda mi ide na element koji stalno moram brisati i paziti da nije mokro.

U čemu je problem, napominjem da špina ne kaplje.

Slatkacura
16.04.2013., 12:02
skidanje starog WC-a, bidea i umivaonika -300tinjak kn (3x100 kn)
+dolazak +PDV

Mislim da je ovo pretjerano, za 6 šerafa za što su vezani wc,bide i umivaonik 300 kn + još PDV + dolazak. To je stvarno previše za takav posao

Đunđi Bunđi
16.04.2013., 13:03
Špina na sudoperu u kuhinji, radi se o mješalici za toplu i hladnu vodu, pušta na zglobu gore kod ručke. Nekada samo koja kap, a nekad se nakupi dosta vode i voda mi ide na element koji stalno moram brisati i paziti da nije mokro.

U čemu je problem, napominjem da špina ne kaplje.

Treba skinuti kartušu i vidjeti.
Mislim da nije nista strasno.
Ako trebaju upute sto napraviti, javi.... Ili zovi majstora.

Đunđi Bunđi
16.04.2013., 13:06
Mislim da je ovo pretjerano, za 6 šerafa za što su vezani wc,bide i umivaonik 300 kn + još PDV + dolazak. To je stvarno previše za takav posao

Skoljka ima 2 (ili 4) sarafa. Ima i spojnu gumu, ima i kotlic ili ispirac, sifon...
Bide osim sarafa ima i pipu, odvod...
A i umivaonik ima dva sarafa, spoj dvije cijevi, sifon...
Postoje i sanse za "krenuti po zlu"
A mozda i je samo 6 sarafa ako stranka sve ostalo sama skine.
A mozda i zivi vrata pored tebe pa neces naplatiti dolazak.
A mozda je stranka i oslobodjena PDVa

Uostalom, ajd joj/mu ti skini to sve za manje ;)

blesa_
23.04.2013., 09:25
Pozdrav
Molim vas koji bi standardi bili za odvod/dovod za ležeću kadu, školjku, umivaonik?

Đunđi Bunđi
23.04.2013., 11:45
Pozdrav
Molim vas koji bi standardi bili za odvod/dovod za ležeću kadu, školjku, umivaonik?

A kada ide na koju visinu? Dimenzije kade?
Školjka ima kotlić? Visoki, niski? Aquaispirac? Ugradbeni kotlić?
Pipa na umivaoniku ili zidu?

blesa_
23.04.2013., 11:57
A kada ide na koju visinu? Dimenzije kade?
Školjka ima kotlić? Visoki, niski? Aquaispirac? Ugradbeni kotlić?
Pipa na umivaoniku ili zidu?

Pa zasad nemam ništa još od sanitarija, mislila sam da ima neki standard mjera. kada će biti 170x75x40
može mjere za školjku s visokim i niskim kotlićem
mjere za pipu i na umivaoniku i na zidu???

Malo sam tu gledala po forumu visine odvoda/dovoda, al nikako ne mogu naći neki popis sa svim mogućnostima, mislila sam da je to sve standardizirano, al vidim da ovisi o mnogo toga!

Đunđi Bunđi
23.04.2013., 13:39
Pa zasad nemam ništa još od sanitarija, mislila sam da ima neki standard mjera. kada će biti 170x75x40
može mjere za školjku s visokim i niskim kotlićem
mjere za pipu i na umivaoniku i na zidu???

Malo sam tu gledala po forumu visine odvoda/dovoda, al nikako ne mogu naći neki popis sa svim mogućnostima, mislila sam da je to sve standardizirano, al vidim da ovisi o mnogo toga!

A gle... Najbolje ti je prvo dobro izmjeriti/isplanirati kupaonicu pa kupiti sanitarije pa ce onda majstor razmisljati o visininama, mjerama....

npr, kada moze ici i na visinu od 55 cm ili na 75 ili... izljev kade je najmanji problem... "veci" je problem ako stavis nisko kadu a pipu visoko...onda izdleda smijesno..

Visoki kotlic je out... kao i pipa iz zida za umivaonik...

DOvod za pipu kade 80 cm (+/- 10) , a razmak 15 – 16 cm.
dovoda za umivaonik 55 cm , a razmak max 12 - 20 cm (ormaric ili ne?)
Visina odvoda od 48 – 50 cm.
niskomontažni kotlić od 70 -100 cm
Pazi, NEMA ti vise striktnih mjera tj standarada

Nemoj se zamarati... pusti to majstorima...

majstor52
24.04.2013., 09:29
Teško je danas u hiper produkciji i ponudi sanitarnih elemenata i uređaja odrediti standardne visine dovodne i odvodne instalacije, jer se sami proizvođaći tih uređaja ne drže nikakvih standarda.
Svaki uređaj ili pripadajući dijelovi . slavie, mješalice , sifoni, danas su podložni raznim estetskim zahtjevima i formama na uštrb samoj funkcionalnosti i trajnosti. Sa ovim se naravno ne moraju svi složiti, ali praksa potvrđuje upravo to.
Zbog toga se ipak treba ,prije bilo kakvih zahvata u kupaonama odlućiti za vrstu sanitarije, elemenata, mješalice i svega ostaloga, posavjetovati se sa majstorima -keramičar, vodoinstalater, radi nekih važnih detalja koje kupac-investitor ne prepoznaje kao dobre zamke lošeg proizvoda.
Nakon toga se sve kupuje ili si majstori uzimaju sve potrebne tehničke detalje i prema tome se radi instalacija.
Naravno, teško je kasnije , eventualne izmjene prilagoditi, jer svaki uređaj ima svoje zahtjeve za montažu.
Na primjer, ležeća kada se nekad spajala isključivo u podni sifon, dok danas svaka kada ima svoj sifon ,koji se spaja direktno u odvod u zidu ili u podu. Kupaonski ormarići danas imaju na sebi montiran umivaonik,koji ima svoje dijelove za sifon i standardna visina od 50 cm više ne odgovara i tako dalje.
Zbog toga se je dobro ranije o svemu informirati i postupiti kako nalažu svi drugi?!

Jedina standardna mjera koja se donekle poštuje je mjera za podnu wc školju ( ipak ne za sve ), udaljenost odvoda od zida 30 cm, da se lijepo može podignuti wc daska i uadaljenost sa lijeve ili desne strane od zida (ovisno o vrsti i položajau montaže) 40 - 45 cm da se može komotno sjesti na tu istu školjku. Druga mjera je recimo, udaljenost bideja od wc školjke, min. 60 cm ( od sredine do sredine).

No kako se danas u ponudi nalaze razni modeli potreban minimalan ili max. razmak se napravi slaganjem samih uređaja u prostor prije uređanja ( ako je moguće). Opet, za veličinu samih elemenata treba pogledati na stranicama proizvođaća, gdje se u pdf-u daju skice i tehnički detalji istih ( http://www.kolpasan.si/hr/file/open/1847_80981b29d91).

tomios
25.04.2013., 10:16
Bok, sto uciniti da se smanji snaga ispiranja wc? Kotlic je onaj niski. Kod svakog ispiranja izleti malo vode van ili ako je spustena daska, bude sva mokra. Sto da trazim u trgovini...neki reduktor ili sto vec?

majstor52
25.04.2013., 19:30
Bok, sto uciniti da se smanji snaga ispiranja wc? Kotlic je onaj niski. Kod svakog ispiranja izleti malo vode van ili ako je spustena daska, bude sva mokra. Sto da trazim u trgovini...neki reduktor ili sto vec?

Postoji jedan reduktor ili ublaživać za mlaz ispiranja iz cijevi vodokotlića, koji se može naći kod majstora, jer sumnjam da se prodaju posebno.
Obično se nalaze u novim vodokotlićima ili u kompletu sa cijevi za visoko montažni vodokotlić.

zaza2208
28.04.2013., 17:22
Pozz!
Imamo taj Grohe ugradbeni vodokotlić koji curi već par dana. U wc naravno. :D
Jučer smo skinuli tipku, i koliko vidim, voda pređe preko plavog plovka i onda curi u wc.
Može li se to kako riješiti ili da zovemo majstora? Možda bar postoji ventil da zatvorimo vodu privremeno??? :confused::ne zna:

majstor52
28.04.2013., 19:08
Pozz!
Imamo taj Grohe ugradbeni vodokotlić koji curi već par dana. U wc naravno. :D
Jučer smo skinuli tipku, i koliko vidim, voda pređe preko plavog plovka i onda curi u wc.
Može li se to kako riješiti ili da zovemo majstora? Možda bar postoji ventil da zatvorimo vodu privremeno??? :confused::ne zna:

Na ovom formu sam postavio tutorijal kako se popravlja takav vodokotlić, samo ga potraži po starijim postovima.

Prvo treba zamijeniti gumicu na odsisaču, a drugo sve treba dobro očistiti od kamenca. Voda se zatvara na ventilu koji se nalazi u sredini toga otvora koji ste otvorili. Samo treba dobro pogledati u mali žuti krug - zatvara se sa izvijačem

zaza2208
29.04.2013., 13:01
Na ovom formu sam postavio tutorijal kako se popravlja takav vodokotlić, samo ga potraži po starijim postovima.

Prvo treba zamijeniti gumicu na odsisaču, a drugo sve treba dobro očistiti od kamenca. Voda se zatvara na ventilu koji se nalazi u sredini toga otvora koji ste otvorili. Samo treba dobro pogledati u mali žuti krug - zatvara se sa izvijačem

:mig: Zahvaljujem. Zatvorili vodu za sad. :D Majstor će ostalo. :p

AmelieNS
30.04.2013., 09:33
Imam pitanje! :)

Moji su juče ugradili nov vodokotlić, međutim, kada je majstor otišao, skontali su da voda malo curi u wc šolju.

Sestra je primetila (nemam pojma kako) da vodokotlić stoji malo ukrivo. Kada je izmerila visinu, ispostavilo se da je jedna strana postavljena niže za otprilike 0.5cm.

Interesuje me da li je moguće da voda curi zbog toga?

majstor52
30.04.2013., 11:21
Imam pitanje! :)

Moji su juče ugradili nov vodokotlić, međutim, kada je majstor otišao, skontali su da voda malo curi u wc šolju.

Sestra je primetila (nemam pojma kako) da vodokotlić stoji malo ukrivo. Kada je izmerila visinu, ispostavilo se da je jedna strana postavljena niže za otprilike 0.5cm.

Interesuje me da li je moguće da voda curi zbog toga?

Ne!

farfan
05.05.2013., 16:39
Imam instalaciju vode staru preko 30g, znači nikakva plastika i slično, standardni električni bojler. Jel za samu instalaciju bolje prazniti sustav il ga držat pod vodom? Radi se o periodu od nekih 4 do 6 tjedana.