PDA

View Full Version : S.O.S. - vodoinstalater

stranice : [1] 2 3

paul
13.03.2005., 10:24
Koliko otprilike vodoinstalateri naplacuju svoj rad - npr. za adaptaciju kupaone (mijenjanje cijevi, postavljanje novih, montaža...)?

chani
13.03.2005., 19:47
meni je uzeo oko
1200 dm-a prije 5 godina s klasicnim sanitarijama
3-4 dana posla, jedino kaj poslije moras ugnjavit nekog da ti podzida kadu, pa ozbuka na grubo takoder i tamo gdje su postavili cijevi
pa onda jos i keramicari
uh, uzas jedan
ali pretrpis, uostalom to radis
mozda 1 u 10-15 godina

zh1
14.03.2005., 06:38
5000 kuna .

Juraj
14.03.2005., 17:11
zh1 kaže:
5000 kuna .

Ovisno o velicini kupaone ali za te nofce ti i keramiku sloze i kadu podzidju i ociste za sobom, kljuc u ruke. Bar u ZG i okolici. Na moru za 2-3 puta vise love :D

dondo
14.03.2005., 17:23
pa meni se to cini malo preskupo, ja sad bas sad planiram novu kupaonu u skroz novo sagradjenoj prostoriji, staroj rusim zidove i povecavam ostale prostorije.

Ako su cijene vodoinstalatera tako skupe isplati mi se kupiti aparat za varenje PP-R cijevi i sam to napraviti, trebaju mi prikljucci za kadu, umivaonik i ves masinu, kupaona ce biti 3x3 i sigurno necu potrositi cijevi za vise od 1500 kn a to je opet za 1000-2000 manje nego kaj ce mi uzeti vodoinstalater.
sa tim cijevima sam radio i znam to pa nije problem, uglavnom gledao sam jednog vodoinstalatera kako radi s njima, posudio od frenda aparat (on ga vise nema da mi posudi) i probao sa par restlova cijevi i koljena, onda slozio jednom rodjaku kupaonu bez greske, islo je malo sporije jer sam triput mjerio al je ispalo super, uglavnom nije neki problem a evo vec tri godine sve u redu

chani
14.03.2005., 20:40
ne znam sad tocno koliko je materijal, kupi ga sam, ali ruke su 1400 kn bile u mom slucaju prije 5 godina
( a sad, mozda malo inflacije...)
a s vodom se ne bi zaj....... ,
nisu ni oni bezveze skolu zavrsili i stjecali praksu godinama
uostalom zeznes kut nagiba, pa ti kupaona fino smrdi, ili ona glupa koljena, nesto zmrdas, pa poslije sami problemi,
to se dize voda kroz onu resetku
ma to je cijela nauka
pogledaj malo po forumima kak zene kukaju na smrad iz kupaone, narocito prije kise,a nove cijevi imaju

zh1
15.03.2005., 06:37
Bravo Chani, mada je toćno da je uvijek skupo kad ide iz vlastitog džepa. Za primjer ,uzeli ljudi fušera da napravi standardnu kupaonu, cijena prava sitnica : 2,5kk sa onoliko njegovog materijala koliko je našao u torbi odprije . Bordure koje su imali u zoni ugradbenog vodokotlića su bile po 280 kn komad i trebalo ih je strgati 5 komada jer frajer nije dobro ugradio vodokotlić . Popravak je koštao još 500 kn samo za kotlić,u keramiku ne ulazim .

chani
15.03.2005., 09:17
a cuj, fusera na sve strane
svekici na Krku je isto jedan lokalni radio,
pa se morala trgat keramika
jer nije nesto dobro spojio ili kaj,
ne sjecam se vise
znam da je procurilo nakon mjesec dana

KOKOSALAKY
03.11.2005., 08:11
Molim pojašnjenje kako vodoinstalateri dođu do iznosa od 5000 do 8000 kuna za preuredenje kupaone od 6 kvadrata.
Trebam promjeniti kanalizacijske cijevi, vodovodne cijevi, postavljanje wc-a, lavaboa i kade.
Ako 2 metra Neebko (nisam sigurna dal je dobro napisano) PVC
cijevi kostaju 37kuna.
Kako vodinstalateri odreduju svoju satnicu?
Po ovome imaju veću satnicu od saborskih zastupnika ili nekakvog bankovnog menagera koji imaju plaću od 12000 kuna.
Jer svaki mi je rekao da bi to napravio u dan i pol cca 12 sati posla.
A da ne velim da je to u fušu nakon posla kod gazde ili preko vikenda. Jer ako hoću račun da na to dodam jos 22% pdv-a.
Ima li koji pošteni vodoinstlater u ovom gradu?

sibi
03.11.2005., 09:47
1000 ojra je neka uobičajena vrijednost radova. Toliko sam i ja platio, ali je moj radio sa čeličnim cijevima.
ta ćeš ja fax završio pa razmišljam o promjeni profesije.

:D

chani
03.11.2005., 11:26
ne znam,ali mislim da nisu samo te cijevi u pitanju te da materijal ispadne dosta, a obicno za ruke uzimaju po 2000-2500 kn, vjerojatno su na to uracunali i nekakve zidarske radove, treba ozbukati to gdje dodu cijevi,kadu podzidati itd.
uostalom koliko puta u zivotu mijenjas cijevi na jednoj lokaciji?

sibi
03.11.2005., 11:35
sori ali da dodam još nešto...

Obavezno račun i pdv i čuvaj račun ko oči u glavi. jer neće ti doći ako ti pukne cijev, ali s računom barem imaš dokaz da je on loše izveo radove.
Probaj iskamčit da ti napiše kolika je garancija na izvedene radove jer ti je nekad ni ne daju...

Ima puno aspekata. Treba biti jako pažljiv.
:amen:

aj bok

chani
03.11.2005., 11:41
da,kod vodoinstalatera obavezno racun,voda napravi najvise stete po stanu,zamisli da ti se poplavi,digne parket,shebe zidove,onda njega ganjas da ti za to plati popravak

KOKOSALAKY
03.11.2005., 12:08
Renoviranje kupaone prije 5 godina me je koštalo 500DM!
I to sam od smočnice radila kupaonu znači cijevi su se provlačile kroz cijeli stan.
Nažalost taj vodoinstalater vise nije u Zg.

Heg
03.11.2005., 22:57
KOKOSALAKY kaže:

cijevi kostaju 37kuna.
Kako vodinstalateri odreduju svoju satnicu?
Po ovome imaju veću satnicu od saborskih zastupnika ili nekakvog bankovnog menagera koji imaju plaću od 12000 kuna.
Jer svaki mi je rekao da bi to napravio u dan i pol cca 12 sati posla.
A da ne velim da je to u fušu nakon posla kod gazde ili preko vikenda.

Ajmo svi u vodoinstalere,od toga se tako dobro živi.Još da u saboru ovo pročitaju svi će u fušere,vremena imaju na pretek.:hekla:

zh1
04.11.2005., 12:36
Po ovome imaju veću satnicu od saborskih zastupnika A zašto ne bi smio imati veću satnicu od zastupnika u saboru?? Radi korisniji posao od dotičnih!
Btw. puknuće cijevi nije nikakav dokaz loše izvedenog posla već splet okolnosti u kojima je pravi vodoinstalater rijetko krivac,a cijena koju je ponudio je ona koju postiže na tržištu i tvoje je da prihvatiš ili odbiješ a ne da ga proglašavaš lopovom.Uostalom po čemu bi određivao/la nečiju vrijednost , imaš cipela za 500 i za 5000 kn a naizgled su iste, pa zašto onda ne bi nećiji posao vrijedio više?

KOKOSALAKY
04.11.2005., 12:46
zašto ne bi smio imati veću satnicu od zastupnika u saboru?? Radi korisniji posao od dotičnih!
Btw. puknuće cijevi nije nikakav dokaz loše izvedenog posla već splet okolnosti u kojima je pravi vodoinstalater rijetko krivac,a cijena koju je ponudio je ona koju postiže na tržištu i tvoje je da prihvatiš ili odbiješ a ne da ga proglašavaš lopovom.Uostalom po čemu bi određivao/la nečiju vrijednost , imaš cipela za 500 i za 5000 kn a naizgled su iste, pa zašto onda ne bi nećiji posao vrijedio više?

Ako nikako drukčije , onda pošteno !!

pa po tvojoj krilatici ako nikako drugacije onda posteno,
fakat nije fer da u 5 godina satnica vodoinstalatera ode toliko gore!
moja placa je otisla kojih stotoinjak kuna, a ne par tisuca gore.
o toj relaciji govorim.
i o tome da covjek studira i onda ima manju placu od nekoga tko je zavrsil zanatsku skolu. vidla sam vodoinstalatere i samo s osnovnom skolom.
istina je da se zanat stjece iskustvom, ali precjenili su svoje cijene.
saborske zastupnike sam uzela za primjer jer oni u ovoj drzavi imaju najvece place pa sam samo karikirala da su i vodoinstalateri ocito u istoj kategoriji kaj se tice placa!
istina ima cipela za 500 i 5000kn ali vodoinstalatera nema u tom rasponu.
kuzis nemres birat jer najniza cijena na trzistu za adaptaciju kupaone je 5000 kn neki presutini dogovor ocito (valjda da si ne ruse konkurentnost)

chani
04.11.2005., 13:10
Heg kaže:
Ajmo svi u vodoinstalere,od toga se tako dobro živi.Još da u saboru ovo pročitaju svi će u fušere,vremena imaju na pretek.:hekla:
nekako mislim kad bi se sabornici uhvatili instalacija da bi to kostalo 15000 kn i trajalo 2 tjedna

KOKO - 5 somova je ok cijena,ima onih velikih riba koji naplacuju i po 12000 kn,hebiga tesko ih je skesirati,i meni je bilo,ali kako sto rekoh to radis 1x u xx godina

btw studiranje je grijanje stolca, a oni se ipak narade bez obzira na skolu, potuci ti onda keramiku i nosi tu sutu van iz stana,plati odvoz,bas me zanima koliko sati bi ti trebalo samo za to, probaj dici stemericu itd.
prljav i tezak je to posao

Heg
04.11.2005., 15:16
Chani je moj idol!:top:

chani
04.11.2005., 15:21
:misli: :raspa: :zubeki:

sibi
04.11.2005., 15:51
chani kaže:
nekako mislim kad bi se sabornici uhvatili instalacija da bi to kostalo 15000 kn i trajalo 2 tjedna

KOKO - 5 somova je ok cijena,ima onih velikih riba koji naplacuju i po 12000 kn,hebiga tesko ih je skesirati,i meni je bilo,ali kako sto rekoh to radis 1x u xx godina

btw studiranje je grijanje stolca, a oni se ipak narade bez obzira na skolu, potuci ti onda keramiku i nosi tu sutu van iz stana,plati odvoz,bas me zanima koliko sati bi ti trebalo samo za to, probaj dici stemericu itd.

OK! Ajmo sad ovako...
7200 kn + PDV, čelične cijevi; zavrtanje pipa i postavljanje kade (navodno ulazi u cijenu=besplatno).
Oštemo ja...
Izbacio šutu ja...

Uđem u gotovu kupaonu pustim vodu u školjku i... imam šta i vidit curi na spoju flex cijevi i školjke. Nazovem tipa: "Ah, znate događa se..."
Definitivno postoji nesklad u razinama primanja u HR. Potrebno je raspitati se vani, a sobito u Kanadi i SAD, kako stvari stoje.
Neka naplate toliko ali neka daju onda nenadjebivo dobru garanciju. A ne plakati i izvlačiti se poslije loša roba...

Ja sam školovan sa projektiranje postrojenja teške kemijske industrije, ako napravim projekt i izvedem ga moram dati nevjerojatnu garanciju, pustiti u pogon, odgovarati za svaku i najmanju grešku a zarađujem kiki-riki svote.

Nisu krivi vodoinstalateri, već država jer ne provodi Zakon o zaštiti potrošača koji regulira kvalitetu usluga. Meni je dopušteno da tužim tu firmu ali neću dobiti parnicu (provjereno).

chani
04.11.2005., 16:01
Neka naplate toliko ali neka daju onda nenadjebivo dobru garanciju. :top: :top: :top:

khm, za te novce je trebal otpeljati sutu, zanimljivo koliko bi naplatio gore za sutu te tvoje stemanje??? onak informativno, imas kakvu procjenu,tj. po meni to je njegov dio posla....

btw onak jedan upit, da ti keramika mozda nije bila grbavo postavljena da je procurilo tamo, ne sjecam se dobro,ali zar se ne stavljaju i nekakve brtve:confused:

sibi
04.11.2005., 16:20
nisu sillikonirali spoj školjke i fleksibilne cijevi ali nema žurbe jer su oni na drugom mjestu pa će mi se javiti:D

A meni parketar na vratima...

Nije pošteno.

chani
04.11.2005., 16:26
sad fali fikus da kaze kako je silikon nestabilan gradevinski materijal lol...

xxGaladrielxx
04.11.2005., 22:05
E sad mi fakat zal kaj nisam fotkala kupaonu nakon dolaska prvog vodoinstalatera. Tek da vidite kakvo sranje i slamperaj moze napravit jedan osoba a nemate ga kome tuzit. Kaj je najgore, ak se ne kuzite, kak se nismo kuzili ni mi, necete ni primjetit napravljene gluposti.
3 osnovne su bile: mijenjal je cijevi parcijalno (zgrada stara 30 god)
- stavil je dovodnu cijev za vesmasinu ispod ugradbene kade al tak da je cijev na pola izlazila van i kada se nikak ne bi mogla zazidat
- dovodnu cijev za vesmasinu namontiral je na zid a ne u njega
i kaj da delate? :tuzni:
3 dana je to delal, a drugi vodinstalater, nakon njega, je zamijenil sve do armature, uklonil i staro i njegovo, napravil cijevi bez prekida, zamijenil jos sve cijevi u kuhinji.... delal je od 9 u jutro do 10 na vecer i naplaitil 300 kuna vise od njega
Nakon keramicara dosal je i sve nam postavil :)

KOKOSALAKY
07.11.2005., 07:29
chani,
kaj je najsmjesnije ja sam sama poskidala staru keramiku, lavabo
i odnjela sutu, a da ti ne velim kak smo se namucili dok smo izvadili o odnjeli gusnatu kadu s trecek kata do podruma.
znaci kupaona je potpuno prazna dapace pol je otvorena cijevi od odvoda se vide tak da netreba fleksat daj dio kod kade jedino po zivivima vodovodne cijevi.
samo kaj svi kad dodu mudro se smjeskaju i misle gle ludakinja je to sama napravila ali mi cemo to tak i tak zaracunati!
pitam ponovo ima li koju posteni VODOINSTALATER da mi se javi???
necete vjerovati, ali vec ih je 6 bilo i reklo poslat troskovnik i vise se nikad nisu javili.

chani
07.11.2005., 07:43
navecer ti posaljem broj od jednog pa pitaj koliko bi okvirno doslo,
ne mogu naci njegov troskovnik sto mi je napravio za centralno za stan na Kneziji,ali ruke je racunao 1400 kn prije 3 godine

te frend keramicar ima nekog s kojim suraduje pa ti posaljem i njegov broj pa pitaj,alli s otim nisam imala iskustva

problem je sto su svi dosta nakrcani poslom, znam da je frend keramicar rekao da ako ga trebam moram barem 10 dana prije ga informirati...

odmah telefonski objasni sta je sve napravljeno pa vidi reakciju

chani
07.11.2005., 21:47
sorry,moj zmrdani muz je zagubil broj,
a drugi je bukiran do 1.mjeseca ili serka jer mu se ne da zahebavati s time

pitaj sibija ili xxgaladriel za njihove majstore ako imaju cajta,a mislim da juraj s foruma ima neke majstore za sredit kupaonicu full u tjedan dana (cijevi,sanitarije,keramika)

sibi
08.11.2005., 07:55
jel smijem staviti ime firme u post ili...

KOKOSALAKY
08.11.2005., 08:39
posalji mi na PM

hivo
14.11.2005., 15:34
Koliko je skupo pomicanje kanalizacijskih cijevi kod adaptacije stana? Znači treba raskopavati i sve što ide s tim da bi dobili još jednu kupaonicu.

I još nešto. Kako radim adaptaciju cijele obiteljske kuće, razmišljam o ugradnji jednog velikog bojlera te provođenju tople vode do svih trošila po katovima (2 kata). Koliko je to isplativo?

Heg
14.11.2005., 18:31
Centralna priprema vode je isplativija samo budi siguran da će gornji katovi ostati u istom domaćinstvu.

sibi
12.12.2005., 14:21
Jel zna neko rješenje ovog problema...

Nove instalacije u kupaoni sve do glavne vertikale u zgradi. Susjedu ispod mene kapa sa plafona. Nisam ustanovio nakon kojih mojih radnji kapa i nije učestalo (2 puta u 4 mjeseca) ali mi je bed zbog tipa ispod mene jer je svježe ofarbao kupaonu.
Zovem majstora, ne šljivi me 5%. Imam račun pa mi je opcija drž inspektorat ali to dugo traje...
Jel postoji firma koja ima sondu za ovakve slučajeve i isplati li se to uopće raditi (već sam uselio pa mi se ne da lupati kupaonu ako nije do mene).

Šta da radim, Šta, šta????

Fala

keš
12.12.2005., 20:55
mora,ali mora ti to pogledati i popraviti onaj koji ti je radio instalaciju.
malo ga splaši inspektoratom. broj istoga ti je 01/650 3000

rovad
20.12.2005., 10:05
Vjerojatno se radi o sifonu. Vidi gdje je u odnosu na mjesto curenja. Meni je sused ispod npr. objesio luster na moj sifon pa mu se luster punio vodom.
Ako mu curi samo kada puštaš veliku količinu vode iz kade onda je najvjerojatnije problem u spoju sifona sa cijevimo dolaza i odlaza. Ako je sve od PVC-a možda se gumeni O ring deformirao pri montaži pa zato curi. Male su mogućnosti da curi negdje drugdje. Javi kaj je baš me zanima.

Sretno

bodul
20.12.2005., 23:15
A gdje nestao moj odgovor ? :zmaj:

sibi
21.12.2005., 14:21

A šta si odgovorio? Probaj ponovo!

Meroving
03.02.2006., 14:11
Prije ca godinu dana uredio sam kupaonicu u centru grada (Zagreba) od svojih 4 m2.

Nove cijevi, premjestanje pipe, provlacenje cijevi do kuhinje poradi dovodjenja tople vode onamo (od plinskog bojlera) etc.

Vodoinstalater: materijal, stemanje zida, namjestanje ventila - 1200 kuna.
Keramicar: oplocenje do stropa i pod, te boka kade - ca 1400 kuna
Montiranje umivaonika, skoljke i kade, te pipa - 50 kuna po komadu.
Ostali materijal (bez vodovodnih cijevi, dakle) - kada, umivaonik, wc, pipe, plocice - jos toliko ca 2500 kuna.

Sve bilo besprijekorno napravljeno za ca 5500 kuna. I dan danas besprijekorno radi i svi zadovoljni. Vodoinstalater je super, a ovo ostalo tj. plocice i montiranje elemenata je bilo preko frenda, pa je bilo nesto popusta, no lik je i to super napravio.

A sad, da ne ispadne da sam prokleti sreckovic, evo jos jedne price:

ova gore kupaonica je moja i napravih je za sebe. No prije toga je bila sredjivana jedna druga kupaonica, u stanu gdje sam bio podstanar. Dosla tri krsna lika da srede kupaonicu od metar i pol puta dva metra. Ukupni ceh - 12 tisuca kuna! tus-kabina, plocice, WC i mali minijaturni umivaonik nisu stajali vise od 4000 tisuca, a sve ostalo su oni sebi odlucili zaracunati, bez racuna, pdv-a i ostalih sranja. Srecom, lova nije isla iz mog dzepa, no stvar je bila izvedena katastrofalno, u stanu ispod nas, (neboder na istoku grada) odmah procurilo nakon 2 mjeseca.

Mislim da ovdje postoje samo dvije mogucnosti:

a) angazirati obrt koji ce ti izdati racun s pdv-om i dati garanciju

b) angazirati poznate koji su PROVJERENO vec nekom nesto jako dobro napravili i vi ste se na svoje oci o tome osvjedocili.

auro
05.02.2006., 18:04
Imaš u Peveca nareznicu pola cola 50 kn, pila za željezo 30kn. pionir 200kn i zasuči rukave kad ti je skupo.Pa šta bi plaća neš ti velike pameti u vodoinstalatera isto kao i električara da su pametni ne bi im žice bile u boji.

prle69
06.02.2006., 07:21
... ili još bolje plastične cijevi...
Meni su vodoinstalateri tražili 10K kn za premontiranje kupaone (bez keramičara)... poslao i u K krasni i napravio sve sam preko vikenda. Eto drži vodu već godinu dana a bogami će i dulje....
Uglavnom otišao u gramat i kupio sav materijal i potreban alat za cca 2k kn (hvala prodavaču koji je imao pojma) napravio posao i uštedio bar 8K kn...

cd_covers
06.02.2006., 08:13
Ja upravo imam doma radove na centralnom grijanju i instalacijama za vodu u kupaoni i kuhinji.
Dovođenje novih cijevi za hladnu i toplu vodu (x2 zbog recirkulacije) iz 6 metara udaljene kotlovnice, kompletne instalacije za kuhinju, kupaonu i WC - 2000 kuna posao i 2500 kuna materijal.
Za centralno 10 radijatora (130 kvadrata), dva kruga podnog grijanja, plinski bojler sa odvojenim spremnikom tople vode čovjek je tražio 6000 kuna za posao.
I unaprijed sam rekao majstoru da plaćam kad bude napravljeno i prekontrolirano da je sve u redu - kaže mi čovjek da nikako drugačije i ne radi, čak nije tražio ništa za materijal.
Nema teorije da platim nekom nešto što ne valja, zato mi nisu jasna iskustva ljudi kojima su majstori napravili nekekva generalna sranja - kontrola napravljenog svaki dan, razgovor sa majstorom koji radi i ne bi trebalo biti problema. I unaprijed upozoriti čovjeka da plaćaš samo za korektno izveden posao - tko se buni na to treba ga odjebat bez pardona.

sibi
06.02.2006., 08:49
Ja upravo imam doma radove na centralnom grijanju i instalacijama za vodu u kupaoni i kuhinji.
Dovođenje novih cijevi za hladnu i toplu vodu (x2 zbog recirkulacije) iz 6 metara udaljene kotlovnice, kompletne instalacije za kuhinju, kupaonu i WC - 2000 kuna posao i 2500 kuna materijal.
Za centralno 10 radijatora (130 kvadrata), dva kruga podnog grijanja, plinski bojler sa odvojenim spremnikom tople vode čovjek je tražio 6000 kuna za posao.
I unaprijed sam rekao majstoru da plaćam kad bude napravljeno i prekontrolirano da je sve u redu - kaže mi čovjek da nikako drugačije i ne radi, čak nije tražio ništa za materijal.
Nema teorije da platim nekom nešto što ne valja, zato mi nisu jasna iskustva ljudi kojima su majstori napravili nekekva generalna sranja - kontrola napravljenog svaki dan, razgovor sa majstorom koji radi i ne bi trebalo biti problema. I unaprijed upozoriti čovjeka da plaćaš samo za korektno izveden posao - tko se buni na to treba ga odjebat bez pardona.

Šta ćeš ako procuri za mjesec ili dva. Oćeš mu utjerat pare natrag. Nisu baš sve situacije jednostavne.

spy
06.02.2006., 11:15
.Pa šta bi plaća neš ti velike pameti u vodoinstalatera isto kao i električara da su pametni ne bi im žice bile u boji.
:rofl: :rofl: :rofl:

Inače ja sam taj posao platio 2k kn, plastične cijevi

cd_covers
07.02.2006., 07:19
Šta ćeš ako procuri za mjesec ili dva. Oćeš mu utjerat pare natrag. Nisu baš sve situacije jednostavne.

Znam, onda ovisim o poštenju majstora. Ali ja sam govorio o nekim generalnim sranjima tipa da su prilljučci na krivim mjestima, da su djelomično ostavljene stare cijevi i sl. to se ne bi smjelo dogoditi.
A što se tiče curenja maksimalno što se možeš osigurat..i tako ću napravit...kad sve bude gotovo spojit na malo veći tlak...stavim manometar i ostavit koji dan...ni to nije 100% sigurno ali trebalo bi biti 99,9%....sve što ti preostaje je nadati se da nisi baš ti onaj baksuz kojeg će pogoditi tih 0,1%.

sibi
07.02.2006., 07:45
Znam, onda ovisim o poštenju majstora. Ali ja sam govorio o nekim generalnim sranjima tipa da su prilljučci na krivim mjestima, da su djelomično ostavljene stare cijevi i sl. to se ne bi smjelo dogoditi.
A što se tiče curenja maksimalno što se možeš osigurat..i tako ću napravit...kad sve bude gotovo spojit na malo veći tlak...stavim manometar i ostavit koji dan...ni to nije 100% sigurno ali trebalo bi biti 99,9%....sve što ti preostaje je nadati se da nisi baš ti onaj baksuz kojeg će pogoditi tih 0,1%.

Slažem se. Sve očite stvari treba odma reći i to bez ustručavanja, pa taman da majstoru i nije po volji.
Meni se dogodilo sranje, jer vodi treba vremena da prođe cijeli zid kapilarno, ali kad dođe do površine onda dozira polako i zajebava cijelo vrijeme, a ustvari iz cijevi je samo kapalo, nije curilo u mlazu.
Ali još uvijek vjerujem da je većina majstora pouzdano i pošteno. :)

Aj bok...

Vranjes
07.02.2006., 08:30
ja sam plaćao 400 kuna po toplo-hladno izvodu i 250 kuna za hladni izvod. odvodi su bili 400 kuna. Tako racunaj ako imas standardnu kupaonu to ti ispadne cca 4000 kuna. to uključuje sav materijal i štemanje.

chani
07.02.2006., 08:43
Imaš u Peveca nareznicu pola cola 50 kn, pila za željezo 30kn. pionir 200kn i zasuči rukave kad ti je skupo.Pa šta bi plaća neš ti velike pameti u vodoinstalatera isto kao i električara da su pametni ne bi im žice bile u boji.
mislim da postoji razlog zasto su im zice u boji,
kad nisu u razl.boji onda se obicno treba zabrinuti...

sibi
03.07.2006., 09:41
Evo nažalost ponovno se javio isti problem, obrtnjak se kao najavio da će doći i pogledati u čemu je problem.

Prije tjedan dana je susjedu doslovno otpalo 0.5 m2 žbuke sa plafona. Jel zna netko koliko mora iznositi garancija u slučaju vodoinstalaterskih radova, jeli to uvjetovano nekim zakonom ili drugim aktom.

Ne znam više šta ću ako me odjebe i po drugi puta. Pomozite jer ako ga neutraliziram :Snajper: neću moći više na forum jer u zatvorima nema konekšna:(

Pliiiiiiiiz....
Fala

xxGaladrielxx
03.07.2006., 09:46
gdje vam prolazi glavni krovni slivnik/odvod?
da slucajno susjedu ne curi u vrijeme kise?

sibi
03.07.2006., 09:55
gdje vam prolazi glavni krovni slivnik/odvod?
da slucajno susjedu ne curi u vrijeme kise?

To je stambena zgrada (dugave, zg), 20+kusur godina stara, na mjestu gdje prolaze vodene vertikale za 6 katova, ravni krov nemam pojma jel tamo prolazi i odvod kišnice.
Mislim da nije u pitanju kiša jer se to dogodilo par dana prije ovih kiša, dakle podosta vremena suhog i vrućeg.
Ne mislim da je dovod jer bi stalno vlažilo a ne samo u određenim situacijama koje još uvijek nisam uspio definirati osim što žena tvrdi da je u tim situacijama koristila lavabo (prala veš na ruke znači pun lavabo vode).

Ono čega se sjećam: izljev kada-cijev1-sifon-cijev2-glavna odvodna vertikala
a lavabo je spojen direktno na cijev2...

Kaže lik da me je zajebo keramičar jer nije postavio hidroizolaciju??? Jel brije ili...Jer 20 godina nije curilo, i kad je on zamjenio cijevi curi.

puger
03.07.2006., 22:37
ma tip brije nesto pa ne rjesava se curenje cjevi hidroizolacijom poanta je da ne cure a ne da ono sto iscuri ostane na tvojoj etazi

sibi
04.07.2006., 07:14
ma tip brije nesto pa ne rjesava se curenje cjevi hidroizolacijom poanta je da ne cure a ne da ono sto iscuri ostane na tvojoj etazi

Pa i meni je to sasvim logično, ali tip je fakat neki šupak. Eto niti jučer se nije pojavio iako je obećao da će doći...:mad: .

xxGaladrielxx
04.07.2006., 07:21
jel ti treba novi vodoinstalater? :zubo:

sibi
04.07.2006., 07:41
jel ti treba novi vodoinstalater? :zubo:

Ma moram prvo razgovarati sa odvjetnikom da vidim jel mogu dobit natrag pare od ovoga pa ću vidit šta ću dalje ali imat ću te na umu.:top:

xxGaladrielxx
04.07.2006., 07:43
Ma moram prvo razgovarati sa odvjetnikom da vidim jel mogu dobit natrag pare od ovoga pa ću vidit šta ću dalje ali imat ću te na umu.:top:
ma narafski da neces 2x placati za istu stvar. Imas li racun?

sibi
04.07.2006., 07:46
ma narafski da neces 2x placati za istu stvar. Imas li racun?

Ma da račun, PDV, sve kako valja, ali tip se pravi ko da je vanzemaljac. Ili pozna neke nenadjebive igrače:mirko: pa ga boli za sve.

xxGaladrielxx
04.07.2006., 07:52
Ma da račun, PDV, sve kako valja, ali tip se pravi ko da je vanzemaljac. Ili pozna neke nenadjebive igrače:mirko: pa ga boli za sve.
ne budi smijesan i zovi drustvo za zastitu potrosaca a njemu najavi prijavu

sibi
04.07.2006., 07:57
ne budi smijesan i zovi drustvo za zastitu potrosaca a njemu najavi prijavu

Već sam zvao i njih i sud časti i podnijeti ću prijavu ali prije toga moram razgovarati sa odvjetnikom da ne bih nešto propustio napraviti u pravnom smislu...

Sad mi više nije niti žao dati novce za odvjetnika "Sad je to OSOBNO".:clint:

annerri
04.07.2006., 13:56

Stiže,stiže. Postoji li pričuva u toj zgradi? Uredno podmirivanje svega? Čak se i to da srediti iz zajedničkog fonda,osim ako niste svi u ratu.

sibi
04.07.2006., 15:26
Stiže,stiže. Postoji li pričuva u toj zgradi? Uredno podmirivanje svega? Čak se i to da srediti iz zajedničkog fonda,osim ako niste svi u ratu.

Ima i čak bih i mogao to srediti iz pričuve ali zajeb je utoliko što ne znam tko će platiti susjedu popravak plafona jer je fakat otpalo dosta žbuke...
Čisto sumnjam da bi to moglo ići iz pričuve ili da???

puger
04.07.2006., 18:25
glupo je ovako naklapati bez da se vidi kvar
Ne mislim da je dovod jer bi stalno vlažilo a ne samo u određenim situacijama koje još uvijek nisam uspio definirati osim što žena tvrdi da je u tim situacijama koristila lavabo (prala veš na ruke znači pun lavabo vode).

ali po ovom mozda ti curi na onom preljevu na vrhu lavaboa (mozda on nije spojen)

zaca
04.07.2006., 19:37
Ima i čak bih i mogao to srediti iz pričuve ali zajeb je utoliko što ne znam tko će platiti susjedu popravak plafona jer je fakat otpalo dosta žbuke...
Čisto sumnjam da bi to moglo ići iz pričuve ili da???

Takve stvari se naplacuju iz pricuve
pa izmedju ostalog sta te briga sto njemu curi na glavu
tebi ne curi i on mora vikat upomoc da se plati sanacija tvoje kupaone :E

Ako si primjetio da curi kada zena pere na ruke ves u lavabu onda ti je najvjerojatnije tu negdje problem
Moguće da ti nije spojio onaj mali sigurnosni odvod ili nema keramike iza lavaboa pa preljeva ili nes slicno.

Jesi li pogledao boju fuga ispod lavaboa da li su mozda za nijansu tamnije
Ne znam sta drugo

Izolacija se danas stavlja u sve kupaone ispod glazure upravo zato da kad dodje do procurenja ne pusta susjedu po glavi vec tebi izadje kroz vrata na parket u hodnik i digne ti parket
Ali keramicar definitivno nije u obavezi postave hidroizolacije

lbucar
05.07.2006., 01:24
A

1. Iz pričuve se naplaćuju samo one štete nastale iz zajedničkih instalacija.
2. Pa susjedu curi voda iz njegove kupaone, kako ga ne bi brinulo
3. Da živiš u zgradi i da susjed iznad ima isti problem, i ti bi sigurno samo vikao U pomoć :flop:

sibi
05.07.2006., 06:52
1. Iz pričuve se naplaćuju samo one štete nastale iz zajedničkih instalacija.
2. Pa susjedu curi voda iz njegove kupaone, kako ga ne bi brinulo
3. Da živiš u zgradi i da susjed iznad ima isti problem, i ti bi sigurno samo vikao U pomoć :flop:

1. Tako je
2. Tako je
3. Apsolutno

Život u zgradi nije samo ograničen na tvoja 4 zida (ne podjebavam, samopokušavam objasniti situaciju). Živim u zgradama cijeli život i uvijek sam imao i nekog iznad i nekog ispod. A kad tako živiš trebaš prije svega biti čovjek i izaći u susret susjedu. Znam da zvuči deblno ali ako nema toga stanovanje u zgradi se brzo pretvori u pakao.

Ingrein
06.07.2006., 11:22

nemaš pojma. bolje šuti.

bodul
06.07.2006., 22:03
Svaki dan naplavi 1 element .
Na pr , umivaonik , napuni i naglo ispusti vodu .
Sutradan kadu , ....
Na kraju naplavi pod , mora se pokazati negdije.
Sijetio sam se sto sam napisao prije godinu dana .
Najvijerojatnije ti je problem u podnom sifonu.
Isusi vodu ,obrisi sa krpom , osusi sa fenom , namazi sa silikonom gornji rub prema plocicama .

sibi
07.07.2006., 07:11
Eto došo mi majstor jučer.
I tako čeprka on po kupaoni i gle čuda nema silikona oko kade (samo fuga koja se naravno lagano odvojila od kade). skine revizijski isčupa komadić siporeksa odande i kad sam to vidio zamalo sam počeo plakat.

Siv!!! Napio se siporeks ko ja subotom. Kaže najstor da je 90% to problem. Da silikoniram barem rub kade i zida i ostavio sam revizijski otvor bez poklopca da malo ulazi suhi zrak da počne to sušit. Ako bude i dalje vlažilo da nazovem za mjesec-dva.

Ali još uvijek mi ne ide u glavu...od kade do mjesta gdje je izbilo ima 1m i 2m. Dvije su fleke. Jel ta voda neki nindža pa da tako ide a nitko ne kuži i onda se samo pojavi niotkuda i sjebe te.

Eto sad sam silikonirao gornji rub kade i čekam:ceka: da se osuši da pičnem po njemu hektolitar vode.

bodul
07.07.2006., 22:44
Kad bi ti ja pricao o mojim avanturama sa prodorom vode , mislio bi da pisem SF price.

puger
09.07.2006., 13:38
Eto došo mi majstor jučer.
I tako čeprka on po kupaoni i gle čuda nema silikona oko kade (samo fuga koja se naravno lagano odvojila od kade). skine revizijski isčupa komadić siporeksa odande i kad sam to vidio zamalo sam počeo plakat.

Siv!!! Napio se siporeks ko ja subotom. Kaže najstor da je 90% to problem. Da silikoniram barem rub kade i zida i ostavio sam revizijski otvor bez poklopca da malo ulazi suhi zrak da počne to sušit. Ako bude i dalje vlažilo da nazovem za mjesec-dva.

Ali još uvijek mi ne ide u glavu...od kade do mjesta gdje je izbilo ima 1m i 2m. Dvije su fleke. Jel ta voda neki nindža pa da tako ide a nitko ne kuži i onda se samo pojavi niotkuda i sjebe te.

Eto sad sam silikonirao gornji rub kade i čekam:ceka: da se osuši da pičnem po njemu hektolitar vode.
i jali silikon rjesio stvar

sibi
09.07.2006., 19:52
i jali silikon rjesio stvar

Pa evo, sreo sam usjeda jučer i kaže da se fleka polako suši. Ali tko je bilo već nekoliko puta, tako da prihvaćam ovo rješenje sa zadrškom.
Najgore je što ne mogu definirati u kojim situacijama je voda uopće curila da odmah isprobam.
Eto već tri dana se:kada: kao da nikad vode nisam vidio i zasad je OK.

Ali (nije da copram) čekam do sljedećeg incidenta.:ceka:

homosapiens
10.07.2006., 18:18
Evo kupio malu perilicu sudja 45cm i sad me zanima posto u kuhinji postiji samo zidna slavina sa malim el. bojlerom, da li postoji neki nastavak 3/4 da se moze montirati na slavinu na koji se spaja perilica ili se mora skidati komplet slavina i stavljati nova sa dodatnim ventilom 3/4 za perilicu?

bodul
10.07.2006., 21:49
Kupi T spoj sa ventilom 1/2 na 3/4.
Ima u svakoj vodo trg.

dr duca
10.07.2006., 21:49
curi voda, a ona bi rade pivu!!!

atlantis
20.07.2006., 15:17
nocas smo, nakon 16 sati izbivanja dosli kuci i jedan zid nasli mokar

s obzirom da na tom zidu mi nemamo nikakvih tekucih instalacija, s obzirom da je nasa najbliza mokra instalacija udaljena 1.80m iza podzidane kade (a kupaona je cijela u plocicama do 1.70 visine), a susjedova (nagdajamo, jer cujemo vodu svaki dan) puno blize, zanima nas kaj vi, strucnjaci, mislite koja je najvjerojatnija opcija i gdje da rusimo prvo?

sad smo odmaknuli ormar (tako da ne znamo kad je zapravo pocelo i koliko je dana staro sve to) i vrebamo susi li se ili povecava...

evo, laicke slikice

NACRT (http://img223.imageshack.us/img223/6279/kupionaat5.jpg)

unaprijed hvala

građevinar
20.07.2006., 19:06
Za početak odi kod susjeda, nek provjeri dal njemu pušta negdje, dal mu je mokro.

Mada se meni čini da tebi negdje ispod kade curi. Ak ti nije problem, makni kadu, pa provjeri.

atlantis
20.07.2006., 19:24
Za početak odi kod susjeda, nek provjeri dal njemu pušta negdje, dal mu je mokro.

Mada se meni čini da tebi negdje ispod kade curi. Ak ti nije problem, makni kadu, pa provjeri.

hvala na odgovoru :)

nije sam tak razbit obzid i dich kadu :)

do sutra cemo vidjet kako reagira zid i onda skociti do susjeda vidjet jel kod njih negdje nesh curi :)

Silajn
20.07.2006., 19:29
hvala na odgovoru :)

nije sam tak razbit obzid i dich kadu :)

do sutra cemo vidjet kako reagira zid i onda skociti do susjeda vidjet jel kod njih negdje nesh curi :)

Zašto ne pozoveš majstora? Hitne intervencije? Nekog, prije nego počneš rušit :confused:

Ingrein
20.07.2006., 19:36
e, a jel imaš reviziona vratašca na kadi?

enivej, meni je smrdljiviji tvoj susjed, nego kada..
ja bi prvo kod susjeda

atlantis
20.07.2006., 19:49
Zašto ne pozoveš majstora? Hitne intervencije? Nekog, prije nego počneš rušit :confused:

pa nit necem ja rusit :rofl: :rofl:

jest da mi zanimanje pocinje na 'g', al gradjevinarka nisam :zubo:

no, i za (tom) susjedu otich na vrata moram imati objasnjenje... pa pitam kako bi mogla i objasniti gdje bi mogao biti problem

vratasca nema jer je kada iz '54 (ili '56) :zubo:

Ingrein
21.07.2006., 13:14
lijepo dođeš na susjedova vrata, pokucaš i pričekaš..
'dobar dan susjed!'
'dobar dan susjedica'
'susjed jel bi mogli samo pogledat jel kaj curi kod vas. nama je na zidu koji djelimo s vama (ne moraš mu pokazat svoj nacrt) izbila mrlja pa pokušavamo odgonetnut jel to vama kaj procurilo il je nama. tak da ne idemo odma razbijat kadu.'

u biti, ti bi trebala obić i susjeda ispod ak ga imaš pa vidjet jel njemu mokar strop. i onog do njega ak postoji. tako profesionalci odgonetavaju misteriozne mrlje.

tak sam ja jednom prilikom pročešljala cijelu vertikalu stanova iznad sebe. problem je bio dva kata više gdje živi susjed koji ima super domaće vino :)
to mi je najdraži susjed u zgradi.

atlantis
21.07.2006., 13:38
nije zgrada, kuca je... i izgleda da je nasha kada :(

al potvrdu toga chemo imati tak danas navecer, sad nikoga nema doma kod njih...

thx svima na trudu :)

imago2007
26.07.2006., 15:10
Kaj se koristi za brtvljenje cijevi ispod sudopera?

Naime, vrag mi nije dao mira pa sam sve to razmontirala. Uspjela sam sastaviti, ali poprilično kapa. Spominjali su mi da sam spojeve trebala premazati nekom pastom (kojom, what?)...Inače, na svakom spoju je bila ona gumica pa mi nije jasno zakaj kapa

Znam, nisam trebala dirati. :)

Lee Champa
27.07.2006., 14:34
Na INA benzinskoj kupi pastu za brtvljenje. Mislim da je IVASIM, 30-40 kuna.

droljko
27.07.2006., 15:14

Naime, vrag mi nije dao mira pa sam sve to razmontirala. Uspjela sam sastaviti, ali poprilično kapa. Spominjali su mi da sam spojeve trebala premazati nekom pastom (kojom, what?)...Inače, na svakom spoju je bila ona gumica pa mi nije jasno zakaj kapa

Tovotna mast (mast za ležejeve). Imaš i mala pakovanja u tubama ili odeš u prvu mehaničarsku radionicu

Lee Champa
27.07.2006., 17:38
Tovotna mast (mast za ležejeve). Imaš i mala pakovanja u tubama ili odeš u prvu mehaničarsku radionicu.:rofl:

Čarli, sapun i deterđenti ispiru tovotnu mast! (ćime pereš ruke od masti?)

bodul
27.07.2006., 22:10

Ovako , sve sto su ti ovi gore napisali , zaboravi.
1. Pregledaj cijevi , jeli ima spene ili poroznosti, i sve detaljno ocisti.
2. Kupi nove gumice.
3. Stavi malo silikona prilikoim spajanja .
4. Provijeri kuteve.
5. Ako pusta , ja dolazim o vlastitom trosku, i kupujem sve novo i montiram.

Lee Champa
28.07.2006., 05:12
E, moj Bodule, gdje da kupim gumice baš za taj tip sifona!
Sa tim problemom sam se susretao i od tada imam gumenu "špagu" od 2,3 i 5 mm promjera i cijanofiks.

Arion
28.07.2006., 09:20
Najbolje ti je da kupiš novi sifon. Plastični sifoni kada se jednom demontiraju jako se teško vraćaju natrag. Naime gumice se deformiraju, a i plastični navoji ne drže više baš najbolje. Kada se sve to zbroji kao rezultat dobiješ kapanje. Dakle u dućan. Stvar nije preskupa, ovisno o tome kakav je sudoper s jednim ili dva oka ne bi tre trebalo koštati više od nekih 70 Kuna

perich
28.07.2006., 12:19
E, moj Bodule, gdje da kupim gumice baš za taj tip sifona!
Sa tim problemom sam se susretao i od tada imam gumenu "špagu" od 2,3 i 5 mm promjera i cijanofiks.
ja sam taj problem (doduse za pipe i te stvari) rjesavao tak da sam kupio vecu gumicu vanjskim promjerom ali s manjom rupom, pa sam si ju sam skrojio kak mi je trebalo, i uvijek sve bilo ok... al ti je najbolje skinut staru i snjom otic u ducan (pa reci doma da tih sat vremena ne pustaju vodu u sudoper)...

Heg
29.07.2006., 22:50
Sve spojeve namažeš silikonom i omotaš izolirbandom.Barem dva sata ne puštaj vodu i problem je riješen.Dosada sam riješio 4 sifona na taj naćin i drže,prvi sam tako obradio prije tri godine i sve je u redu.
Druga varijanta je novi sifon.

Lega2
20.12.2006., 08:50
Zanima me da li sam vodoinstalateru platio previše za slijedeće radove na adaptaciji kuće:
1.kompletna rekonstrukcija odvodnje i vode sa njegovim materijalom u kupaonici (top sifon, wc, umivaonik, kutna kada, izvod i voda veš mašina)
2. rekonstrukcija vode i odvodnje kuhinja (topla hladan za sudoper)
3. djelomična rekonstrkcija cent. grijanja (demontaža i premještanje 1 radijatora), dogradnja 1 radijatora, ugradnja 2 radijatora, sve skupa 20 m`bakrenig cijevi
3. rekonstrukcija plinskog priključka za kuhinju
4. finomontaža svih slavina, keramoike i kutne kade
5. razbijanje starih pločica u kupatili

Keramika, radijatori i armature moji!

Cifra 11000 kn?

salvatore
20.12.2006., 10:35
Zanima me da li sam vodoinstalateru platio previše za slijedeće radove na adaptaciji kuće:
1.kompletna rekonstrukcija odvodnje i vode sa njegovim materijalom u kupaonici (top sifon, wc, umivaonik, kutna kada, izvod i voda veš mašina)
2. rekonstrukcija vode i odvodnje kuhinja (topla hladan za sudoper)
3. djelomična rekonstrkcija cent. grijanja (demontaža i premještanje 1 radijatora), dogradnja 1 radijatora, ugradnja 2 radijatora, sve skupa 20 m`bakrenig cijevi
3. rekonstrukcija plinskog priključka za kuhinju
4. finomontaža svih slavina, keramoike i kutne kade
5. razbijanje starih pločica u kupatili

Keramika, radijatori i armature moji!

Cifra 11000 kn?

Ako si pratio njegov rad, pomnozi sate koje je odradio sa cca 120kn(normalna satnica), - po nekim normama to bi se dalo odraditi za 60-70sati tj.7000-8000kn montaza i nesto sitno na dodatni materijal. Nije te JAKO oderao.
UVIJEK ces naci nekoga tko bi to teoretski mogao jeftinije, trla baba lan, ali poanta je u tome da li si ti sa tim radom zadovoljan.

Rea
21.06.2007., 11:10
ovako, renovirala sam kupaonu i prvo kupanje je bilo koma. Malena je otvorila čep i pustila vodu, nakon pola sata dolazi susjed i žali se da mu je procurilo kroz strop i rigips. Navodno nismo smjeli nego otvoriti čep na pola.
Zna li itko kako se to može riješiti da se više tako što ne ponovi, što treba napraviti da se čep može cijeli otvoriti

Lee Champa
21.06.2007., 11:16
Negdje curi od ispusta na kadi do cijevi u podu ili zidu. Provjeri!

Rea
21.06.2007., 11:19
Negdje curi od ispusta na kadi do cijevi u podu ili zidu. Provjeri!

majstor raskopao sve i ne vidi da negdje curi, susjedi iznad mene imaju isti problem nakon mijenjanja cijevi i rekli su im da čep otvore na pola, ja bi ipak voljela da mi nešto naprave da se to ne dešava

saandi
21.06.2007., 12:20
Neznam tko ti je rekao da smijes cep otvoriti samo do pola. Ako si renovirala kupaonu "bi trebalo" sve raditi normalno. Treba vidjeti da li je dobro legla brtva na spoju sifona i kade (kroz ona vratasca koja bi trebala biti kod odvoda od kade) i da li je gornji dio sifona dobro stisnut. Napunis kadu vodom, i dignes cep do kraja, sagnes se i kroz ta vretasca pogledaj unutra (pozeljno posvijetliti sa baterijom) da vidis da li i gdje pusta. ako dole nigdje ne pusta, kao sto je rekao tvoj majstor onda je najvjerojatnije problem u spoju izmadju kade i zida. Taj rub trebas dobro silikonizirati.
Nadam se da ces rijesiti problem.

zoranp
23.06.2007., 06:24
Moji prijatelji su taj problem riješili hiltijem, zidari su im probušili cijev kad su obzidavali kadu.
treba strpljanja da se pronadje kvar i iskusan majstor.

Da li ste promijenili sve stare odvodne cijevi do glavne vertikale odvoda kad ste renovirali kupaonicu.
Jer ako niste mogli bi to učiniti sad u slučaju da je odvod napravljen od olovnih cijevi.
Znam ljude kojima su susjedi iznad njih obnovili kupaonicu, ali su cijevi ostale stare, pa je lijepo procurilo.

Rea
25.06.2007., 13:12
Neznam tko ti je rekao da smijes cep otvoriti samo do pola. Ako si renovirala kupaonu "bi trebalo" sve raditi normalno. Treba vidjeti da li je dobro legla brtva na spoju sifona i kade (kroz ona vratasca koja bi trebala biti kod odvoda od kade) i da li je gornji dio sifona dobro stisnut. Napunis kadu vodom, i dignes cep do kraja, sagnes se i kroz ta vretasca pogledaj unutra (pozeljno posvijetliti sa baterijom) da vidis da li i gdje pusta. ako dole nigdje ne pusta, kao sto je rekao tvoj majstor onda je najvjerojatnije problem u spoju izmadju kade i zida. Taj rub trebas dobro silikonizirati.
Nadam se da ces rijesiti problem.

nitko nije rekao meni, nego susjedima iznad majstori, pa sam mislila da i ja imam isti problem.
Kada se tuširamo nema problema, kada je kada puna vode i čep se digne u odvodu na podu voda se prelijeva preko sifona i otamo curi dolje niz cijev.
Sve cijevi su promijenjene

saandi
27.06.2007., 15:11
Znaci tebi izlazi voda iz top sifona? One resetkice na podu? To bi znacilo da je kada spojena preko njega sto je lose. Upravo zbog toga sto kad je veca kolicina vode u kadi onda cijevi ne stignu progutati toliku kolicinu vode i onda izlazi van voda i pjena.
Probaj dignuti resetkicu i pogledati koliko je onaj plasticni tuljak uronjen u vodu i skrati ga sto vise, ali ipak da bude uronjen u vodu jer ce ti inace izlaziti smrad. Moguce je da je on preduboko u ronjen i onda smanjuje protok.

Tursiops truncatus
02.10.2007., 08:10
Kada pustim vodu u kupaonici, npr. nad umivaonikom, u tusu (ili zapravo u cijevima, u zidu) cuje se uzasna buka, cviljenje... ne znam kak da tocno opisem, ali nadam se da ce majstori znati o cemu se radi.
Kuca je stara, ali su sve instalacije promijenjene prije 2 godine i do sada nije bilo kvarova.
Nemam namjeru biti sam(a)-svoj-mastor, ali ipak, nisam sigurna da li je potrebno zvati vodoinstalatera (kao sto bih ja i ucinila) ili se radi o malom kvaru koji se moze jednostavno rijesiti (moj dragi je skloniji ovom razmisljanju, samo sto zapravo nema poima kako bi to rijesio :rolleyes:)
...pa se ja obracam Vama - strucnjacima!
Da li cemo morati srusiti pola kupaonice i ponovo mijenjati cijevi? Da li se radi o nakupljenom kamencu u cijevima i kak da to ocistim? Ili je nesto drugo?
Hvala unaprijed!

Marko13
03.10.2007., 15:57
Ja ne mogu pomoći, ali imam sličan problem i to u zgradi pa u principu ne mogu ništa osim žaliti se predstavniku (šefu) stanara koji veli da se tu ništ ne može (živim među gerijatrijom pa valjda niko ne čuje osim mene). Navečer se ne može spavati koliko buči dok se tušira susjed i nema tople vode u kuhinji a u kupaoni ima. Čuje se šištanje, nekad i zvuk kao da neko nabija po cijevima pneumatskim čekićem, brzi udarci... Mislim da je to zbog prevelikog tlaka u cijevima :ne zna:

Ivan M.
03.10.2007., 18:50
zbog loših pipa se čuju cijevi, rijetko je u cijevima problem..
koliko su vam stare pipe (slavine)?

georgehrri
03.10.2007., 22:36
Jednim dijelom buka dolazi iz ventila kada se mjenja presjek kroz koji voda tece , probati promjeniti slavine i prigusne ventile , a drugi problem su neravnine u metalnim cijevima , tih problema nema u vodovodnim instalacijama izradjenih od plasticnih cijevi (glatke su).

Marko13
04.10.2007., 07:34
U kupaoni su grohe i schmidler (preko 5g. stare) a u kuhinji neki sano mix max.2 g. star, i tu je problem. Najjače se čuje voda dok se mješalica odvrne do pola možda da promjenim tu nekvalitetnu... Sve su s kuglastim ventilom.

Ostaje u kuhinji problem nedostatka tople vode predvečer i svaku treću godinu otprilike nam se počinje dizati voda iz odvoda na sudoperu (prije počne klokotati i obično se digne soc od kave od gornjeg susjeda :mad: ) pa moramo navečer zatvarati odvod. Svaki put su ispirali cijevi vomom (nisam siguran jel to točan naziv).

Što je to prigušni ventil? Redukcioni ?

Tursiops truncatus
04.10.2007., 13:06
...zvuk kao da neko nabija po cijevima pneumatskim čekićem, brzi udarci...

Kod mene se upravo tako cuje. I, nakon toga prodoran konstantni zvuk, cviljenje. Nije za izdrzat. I to kad odvijem slavinu na umivaoniku... a tada iz tusa cesto pocinje kapati voda sama od sebe...
Cijevi su plasticne, al ta slavina na umivaoniku je iz Ikee pa vjerojatno bas i nije neka kvaliteta. Pomislila sam da cu sad kupit npr. Grohe, kad, vidim iz tvog primjera da ni to nista ne garantira.
Ako je problem u tlaku morat cemo razbijat plocice? :-(

Nimalo Vazan
06.10.2007., 06:06
Vidio sam baš prije par mjeseci kako lijepo zidari zažbukavaju "One zelene plastične cijevi kojih je pun grad jer su jeftine (ali samo od nekih proizvođača) a instalater je rekao da to netreba izolirati (neda se čovjeku motati, eventualno samo cijevi ali koljena su mu predebela pa zakaj se zafrkavati, nebu on slušal buku. Kaže zašto bacati novac na takve gluposti. Evo došlo vrijeme i stavile se pipe (Grohe) pa sad veli žena zakaj se tak jako čuje buka u kuhinji kad se netko tušira u kupaoni. E sad treba zvati koga? U instalatera se ne sumnja jer čovjek zna svoj posao. Zidar nema s tim veze, on je samo žbukao. Nadzor kaže nema pojma jer njemu je sve izgledalo OK dok se radilo, možda bu trebalo kaj razbiti da se pronađe "Cvrčak u cijevi". Projektantica traži certifikat proizvoda za tržište (jer kaže da kvalitetna i certificirana cijev nemože šumiti) Nemože biti kriv ni električar s tim se svi slažemo. I kaj sad? Slušati buku do sljedećeg renoviranja.

Zato:

1. Netko je ovdje već rekao "NE jeftine slavine", skuplje stvari imaju i svoju kvalitetetu. (zaboraviti slavine po 200,00kn, staviti barem one od 500,00 pa nadalje)

2. Izolirati cijevi do zadnjeg milimetra i to najbolje spužvastom izolacijom tipa armaflex (ona crna). Omotati ventile i izlazne zidne pločice i sve bu OK

Hvala bogu meni ne šume cijevi. Imao sam isti slučaj u staroj kući iz 70-tih. Na novoj smo popravili stare boljke.

phuketya
14.04.2008., 19:34
kolika je normalna cijena za kupaonicu sa tuš kabinom, umivaonikom i wc-školjkom u apartmanu..

hvala

pilgrami
31.05.2008., 20:44
Haj!! Jel netko zna koliko kostaju ruke vodointalatera, da ti namjesti sve sanitarije u kupaoni - bojler, pipe, tus kabinu, wc skoljku, lavabo, drzac za rucnike i wc papir, ,prikljuci na cijevi odvoda i dovoda:confused:

saandi
01.06.2008., 09:49
oko 1000 kn, ako nije tus kabina neka iz peveca ili sl. smece gdje izgubis vise od pola dana samo na nju.

pilgrami
01.06.2008., 12:37
Baš sam mislila iz peveca kupiti. A gdje ima inače boljih tuš kabina i kakva je cijena?

Fritz
06.06.2008., 08:37
Zanimaju me (realne) cijene vodovodnih instalacija. Naišao sam na velike razlike, pa me zanima što je doista realno? Čuo sam da se računa po kupaonici (bez materijala) - po tome bi me trebalo koštati puno manje... Računajući po metru cijevi (sa materijalom, odn. sa cijevima) - prema troškovniku - ispada mi daleko više od toga... Cijene cijevi su mi poznate, pa mi se čini ako se računa po metru ispada daleko skuplje. Pa onda računica 'po kupaonici' mi nije jasno jel se tu računa i montaža sanitarija ili je to dodatno...

laella
06.06.2008., 09:53
Tema se premješta na istovjetnu na Sam svoj majstor PF-u.

Fritz
06.06.2008., 12:17
Tema se premješta na istovjetnu na Sam svoj majstor PF-u.

Nije baš istovjetna - ja pitam za cijene postavljanja instalacija (vodovod. cijevi) - a ovdje gore je u vezi montaže sanitarija... jedino što se tiče istih majstora...

laella
06.06.2008., 12:24
Nije baš istovjetna - ja pitam za cijene postavljanja instalacija (vodovod. cijevi) - a ovdje gore je u vezi montaže sanitarija... jedino što se tiče istih majstora...
Upravo zato. Tamo mali broj majstora zalazi

Fritz
06.06.2008., 15:16
Samo još da malo pojasnim. Ako se radi po troškovniku i ako se naplaćuje po metru cijevi nije isto radi li se o 10 m cijevi ili 1000 m... Radi li se o jednoj kupaonici ili 10. Realno je i ono računanje 200 €/kupaonica - valjda samo postavljanje cijevi... Mislim da ne može biti ista cijena - npr. 70 kn/m. A upravo to mi se dogodilo. Mislim da je realnije u tom slučaju računati paušalno - koliko je to realno posla i da se to naplati - nego da se računaju metri...

Poggiali
10.06.2008., 13:37
Baš sam mislila iz peveca kupiti. A gdje ima inače boljih tuš kabina i kakva je cijena?

Pogledaj u Ferotermu

mark2
10.06.2008., 16:25
:ne zna:Evo i ja sam u dilemi. Izrada instalacija ruke + materijal 6000kn a radi se o jednoj kupaonici i kuhinji te pripremi do kata (druge kupaonice) i bojlera u garaži. Riječ je o kući.
PUNO?????

marko2801
10.06.2008., 23:46
:ne zna:Evo i ja sam u dilemi. Izrada instalacija ruke + materijal 6000kn a radi se o jednoj kupaonici i kuhinji te pripremi do kata (druge kupaonice) i bojlera u garaži. Riječ je o kući.
PUNO?????

ja sam platio po priključku 150kn sa materijalom. Imao sam sličnu situaciju i doslo me nesto jeftinije.

davor_sk
14.06.2008., 21:18
ja sam platio po priključku 150kn sa materijalom. Imao sam sličnu situaciju i doslo me nesto jeftinije.

Sa kakvim si cijevima radio instalacije vode? Ja sam dobio neke ponude za instalacije sa zelenim plastičnim cijevima za 400kn po izvodu.

dionnis303
14.06.2008., 22:59
Ljudi...što se tiče nekih stvari nemojte niti bacati novac niti davati da vam to netko drugi radi,jer,mnogo puta čovjek će sam sebi napraviti bolje nego neki "majstor" što za postavljanje lavaboa traži 150 kn...Inača imam iskustvo sa komplet adaptacijom kupatila.Pogodio sam sa majstorom i postavljanje sanitarija da bi ih na kraju sam postavio.I nije mi žao.Prvi put sam to radio ali napravio sam dobro.I lavabo,i školjku,i ogledalo,i kadu(sa oblogom,ne sa obzidom),i vodokotlić,i vješalice za ručnike,i nosač pod ogledalom i td....Bušilica,svrdla,livel,odvijač...sve polako i pedantno,nikakav problem...

Nakon svega,da opet radim adaptaciju,usudio bi se i postaviti dovod - odvod cijevi.To bi posebno preporučio ljudima koji imaju dva wc-a u stanu ili kući,tj.koji ne bi radili pod pritiskom vremena...Sa PPR plastičnim cijevima to ide jako brzo.Prvo,napraviti prijelaz sa pocinčanih na PPR i postaviti sigurnosni ventil.Zid ištemati nije nikakav problem:na 15-20 cm od poda i onda u vertikale gdje treba i koliko treba,širine nekih 5-10 cm,ovisno koliko cijevi ide u prolaze.Spoj cijevi također nikakav problem nije;materijal je toliko jeftin da se može i češće pogriješiti,tj.jednostavno se odreže škarama i ponovi.Spaja se inače aparatom,košta od nekih par sto kuna(kineski ali funkcionalan)do par tisuća(ovi bolji)....Kada se spoji pričvrsti se rupičastim metalnim trakama za zid(gdje treba,većinom na izlazima).Naravno,treba paziti da izlazni komadi nisu preduboko u zidu ili previše vani,da su okomite na zid(da rozeta špine ili vetila lijepo sjedne,a meni je tu "majstor" pogriješio pa sam morao improvizirati),da su paralelni izlazi od mješalice(topla- hladna)i da nisu previše ili premalo udaljeni...Iza toga začepe se izlazi,ventil se otvori i napravi se tlačna proba:Ne treba nikakav pritisak od 8 ili 10 bara,već onaj obični mjerač od 80 kn koji se postavi na jedan izlaz i koji pokazuje 3-5 bara tj.koliki je stvarni pritisak.Ako on ne pada,to je to...A provjeri se i prstima ili toaletnim papirom na spojevima da li pušta,pusti se cijelu noć da bude na posao na iskušenju...Kada je to ok,zvati zidara da ožbuka i poravna sa zidom...

Što se tiče odvoda,još manji problem.Ištemati gdje treba,uzeti cijevi,brusilicu ako ih treba odrezati,deterđenta da se lakše spoje i pospajati do glavnog odvoda...Griješiti se može do mile volje,cijevi i koljena praktično su badava,sifoni malo skuplji...Kada se to pospaja valja pustiti malo duže vodu i uvjeriti se da ne pušta nigdje...Kada se uvjerite,onda pijeskom posipati oko cijevi u oštemane rupe,a nakon toga dati zidaru da poravna zid/pod....ili zakrpa veće rupe ako ih ima oko sata za vodu ili izlaza od školjke sa ciglama ili siporeksom i žbukom...

Preporučio bi Vargonove cijevi( i dovod i odvod).Naše su a kvalitene.

Sve je to jako,jako jednostavno,a dozvoljava pogreške(sa pocinčanim vjerujem da i nije tako jednostavno i brzo)....Mislim,kada vidim koje cifre neki traže za to,a ne žele ni račun dati za učinjeno...boli glava...Vrhunsi kirurg ima manju satnicu nego neki vodoinstalater...

Kako god,i da se ne usudita sami,ili da vam to vrijeme ili okolnosti ne dozvoljavaju,nedajte da vas gule,tj.zovite više njih i koji ponudi pristojnu cijenu i garanciju,njemu valja dati posao...Sve više od 500 kn dnevno za ruke je nerealno.Dan mu treba za odvod,dva za dovod i to je to...

dionnis303
14.06.2008., 23:00
Ako vam treba možda još neki savjet ili iskustvo u vezi teme slobodno pitajte...

Fritz
15.06.2008., 00:05
Hvala na savjetima za "sam svoj majstor" izvedbu! Kod mene to ne dolazi u obzir... prevelik zahvat... ali netko bi se u to mogao upustiti - zašto ne? Međutim s ovim se apsolutno slažem - 500 kn dnevno max za jednog majstora ili 1000 kn za dvojicu! A ne nekakvo računanje po metru cijevi i sl. Kao što sam već napisao računanje po metru cijevi prema troškovniku je "guljenje"!

saandi
15.06.2008., 09:16
Ljudi...što se tiče nekih stvari nemojte niti bacati novac niti davati da vam to netko drugi radi,jer,mnogo puta čovjek će sam sebi napraviti bolje nego neki "majstor" što za postavljanje lavaboa traži 150 kn...Inača imam iskustvo sa komplet adaptacijom kupatila.Pogodio sam sa majstorom i postavljanje sanitarija da bi ih na kraju sam postavio.I nije mi žao.Prvi put sam to radio ali napravio sam dobro.I lavabo,i školjku,i ogledalo,i kadu(sa oblogom,ne sa obzidom),i vodokotlić,i vješalice za ručnike,i nosač pod ogledalom i td....Bušilica,svrdla,livel,odvijač...sve polako i pedantno,nikakav problem...

slazem se, nije problem ako je prva faza napravljena kvalitetno i ako ne trebas montirati nekvalitetne sanitarije.

Sa PPR plastičnim cijevima to ide jako brzo.Prvo,napraviti prijelaz sa pocinčanih na PPR i postaviti sigurnosni ventil.

ne stavlja se sigurnosni ventil nego obicni, podzbukni ventil

Zid ištemati nije nikakav problem:na 15-20 cm od poda i onda u vertikale gdje treba i koliko treba,širine nekih 5-10 cm,ovisno koliko cijevi ide u prolaze.Spoj cijevi također nikakav problem nije;materijal je toliko jeftin da se može i češće pogriješiti,tj.jednostavno se odreže škarama i ponovi.Spaja se inače aparatom,košta od nekih par sto kuna(kineski ali funkcionalan)do par tisuća(ovi bolji)....Kada se spoji pričvrsti se rupičastim metalnim trakama za zid(gdje treba,većinom na izlazima).Naravno,treba paziti da izlazni komadi nisu preduboko u zidu ili previše vani,da su okomite na zid(da rozeta špine ili vetila lijepo sjedne,a meni je tu "majstor" pogriješio pa sam morao improvizirati),da su paralelni izlazi od mješalice(topla- hladna)i da nisu previše ili premalo udaljeni...Iza toga začepe se izlazi,ventil se otvori i napravi se tlačna proba:Ne treba nikakav pritisak od 8 ili 10 bara,već onaj obični mjerač od 80 kn koji se postavi na jedan izlaz i koji pokazuje 3-5 bara tj.koliki je stvarni pritisak.Ako on ne pada,to je to...A provjeri se i prstima ili toaletnim papirom na spojevima da li pušta,pusti se cijelu noć da bude na posao na iskušenju...Kada je to ok,zvati zidara da ožbuka i poravna sa zidom...

pa najveci problem i je istemati, jedino ako nije novogradnja pa je sve lijepo cigla i onda stvarno nije problem. kod spajanja ppr cijevi treba paziti da se ne nabije cijev u kojleno ili neki drugi komad preduboko jer se tako moze smanjiti protok cijevi. znam za slucaj kad je tip koji za sebe kaze da je "majstor" uspio skroz zacepiti cijev, pa je na kraju bilo razbijanja polcica da bi spina dobila vodu.
Kod tlacne probe treba tlaciti na 50% veci tlak od onog koji je u mrezi (iako se u praksi uvijek tlaci i vise). treba odzraciti instalaciju na najvisim tockama jer cijevi su inace pune zraka, a ne vode.
I nije ti majstor pogrijesio ako nije neko koljeno doslo vise unutra od drugog. Ne treba tu nista improvizirati nego se to rjesava sa produzetcima.[/QUOTE]

Preporučio bi Vargonove cijevi( i dovod i odvod).Naše su a kvalitene.

Jesi li probao nabiti koljeno u cijev 50mm i onda ga okrenuti ili izvaditi? moze i bez brtve. Tesko ide, pa ne bih preporucio te cijevi.

radio ali napravio sam dobro.I lavabo,i školjku,i ogledalo,i kadu(sa oblogom,ne sa obzidom),i vodokotlić,i vješalice za ručnike,i nosač pod ogledalom i td....Bušilica,svrdla,livel,odvijač...sve polako i pedantno,nikakav problem...[/QUOTE]

slazem se, nije problem ako je prva faza napravljena kvalitetno i ako ne trebas montirati nekvalitetne sanitarije.

Sa PPR plastičnim cijevima to ide jako brzo.Prvo,napraviti prijelaz sa pocinčanih na PPR i postaviti sigurnosni ventil.

ne stavlja se sigurnosni ventil nego obicni, podzbukni ventil

Zid ištemati nije nikakav problem:na 15-20 cm od poda i onda u vertikale gdje treba i koliko treba,širine nekih 5-10 cm,ovisno koliko cijevi ide u prolaze.Spoj cijevi također nikakav problem nije;materijal je toliko jeftin da se može i češće pogriješiti,tj.jednostavno se odreže škarama i ponovi.Spaja se inače aparatom,košta od nekih par sto kuna(kineski ali funkcionalan)do par tisuća(ovi bolji)....Kada se spoji pričvrsti se rupičastim metalnim trakama za zid(gdje treba,većinom na izlazima).Naravno,treba paziti da izlazni komadi nisu preduboko u zidu ili previše vani,da su okomite na zid(da rozeta špine ili vetila lijepo sjedne,a meni je tu "majstor" pogriješio pa sam morao improvizirati),da su paralelni izlazi od mješalice(topla- hladna)i da nisu previše ili premalo udaljeni...Iza toga začepe se izlazi,ventil se otvori i napravi se tlačna proba:Ne treba nikakav pritisak od 8 ili 10 bara,već onaj obični mjerač od 80 kn koji se postavi na jedan izlaz i koji pokazuje 3-5 bara tj.koliki je stvarni pritisak.Ako on ne pada,to je to...A provjeri se i prstima ili toaletnim papirom na spojevima da li pušta,pusti se cijelu noć da bude na posao na iskušenju...Kada je to ok,zvati zidara da ožbuka i poravna sa zidom...

pa najveci problem i je istemati, jedino ako nije novogradnja pa je sve lijepo cigla i onda stvarno nije problem. kod spajanja ppr cijevi treba paziti da se ne nabije cijev u kojleno ili neki drugi komad preduboko jer se tako moze smanjiti protok cijevi. znam za slucaj kad je tip koji za sebe kaze da je "majstor" uspio skroz zacepiti cijev, pa je na kraju bilo razbijanja polcica da bi spina dobila vodu.
Kod tlacne probe treba tlaciti na 50% veci tlak od onog koji je u mrezi (iako se u praksi uvijek tlaci i vise). treba odzraciti instalaciju na najvisim tockama jer cijevi su inace pune zraka, a ne vode.
I nije ti majstor pogrijesio ako nije neko koljeno doslo vise unutra od drugog. Ne treba tu nista improvizirati nego se to rjesava sa produzetcima.[/QUOTE]

Sve je to jako,jako jednostavno,a dozvoljava pogreške(sa pocinčanim vjerujem da i nije tako jednostavno i brzo)....Mislim,kada vidim koje cifre neki traže za to,a ne žele ni račun dati za učinjeno...boli glava...Vrhunsi kirurg ima manju satnicu nego neki vodoinstalater...

Kako god,i da se ne usudita sami,ili da vam to vrijeme ili okolnosti ne dozvoljavaju,nedajte da vas gule,tj.zovite više njih i koji ponudi pristojnu cijenu i garanciju,njemu valja dati posao...Sve više od 500 kn dnevno za ruke je nerealno.Dan mu treba za odvod,dva za dovod i to je to...

znaci 500 kn dnevno? od toga cemo oduzeti samo trosak obroka i goriva za taj dan, doprinose koje treba platiti drzavi, ne racunaj amortizaciju vozila i alata i na kraju pricamo o cca 300 kn? pa za te novce tesko da ces naci nekoga da ti radi cijeli dan.
I posao se ne naplacuje po satu niti po metru nego po poslu i ako se dogovorite oko cijene i vremenskog roka to je to.

dionnis303
15.06.2008., 18:11
Hvala na savjetima za "sam svoj majstor" izvedbu! Kod mene to ne dolazi u obzir... prevelik zahvat... ali netko bi se u to mogao upustiti - zašto ne? Međutim s ovim se apsolutno slažem - 500 kn dnevno max za jednog majstora ili 1000 kn za dvojicu! A ne nekakvo računanje po metru cijevi i sl. Kao što sam već napisao računanje po metru cijevi prema troškovniku je "guljenje"!

Tu jesu dvojica,ali je potreban samo jedan majstor.Drugi je da nosi šutu i pridržava taj aparat za varenje plastike,pošto je to teško sam.A taj drugi ulazi u tih 500 kn dnevno,tj.majstor mu daje 70 ili 100 kn...

Fora je u tome,što sam i ja mislio da je to posao vrijedan neke veće love,ali kada sam vidio šta je u pitanju...Mislim,pa oni traže više od kirurga za dnevnicu a posao brat bratu ne vrijedi više od 500 kn dnevno,i to da dođe u 7 i ode u 17 sati...Uglavnom,uvjeriti ćeš se i sam...

Ustvari,ponudi na više mjesta pa odaberi najpovoljnijega...I obavezno pazi na "sitnice",tj.nemoj da ti se desi da "majstor" to napravi a kada ti postaviš špine i ventile vidiš da malo koja rozeta pravilno stoji sa svih strana uz pločicu...Ja sam morao improvizirati sa onim rozetama od radijatora.Nekako izgleda tako kamuflirano,ali nije to to...A platio sam mu pošteno,što više,ni kavu mu nisam dozvolio da plati,pa opet badava,isfušario je...

dionnis303
15.06.2008., 18:37
I nije ti majstor pogrijesio ako nije neko koljeno doslo vise unutra od drugog. Ne treba tu nista improvizirati nego se to rjesava sa produzetcima.

Da,mislio sam na ciglu što se tiče štemanja...Treba paziti ko spajanja,dakako.A što se protoka tiče,on se da provjeriti i prije nego se rupe zakrpaju,dakle puno prije postavljanja pločica.Čovjek je izgleda previdio tu stvar.Istina,kada se sada prisjetim,i sam sam nekih 50% cijevi provjerio,mješalicu npr.nisam,dakle moglo se i kod mene desiti.Ali svakako treba provjeriti na vrijeme....Što se tlačenja tiče,netko kaže na 8 a netko i na 12 bara,ali,pritisak nije nikad veći od 3-4 bara,dakle...Ako za cijelu noć ne pusti na uobičajenom pritisku,teško da će i za slijedećih 10-15 godina...Sa dr.strane,tih 50% neće škoditi,ali da se to nafila na 10 ili 12 bara bespotrebno je...Nije majstor pogriješio što je neki završni komad više ili manje unutra od drugoga,da,postoje produžeci,ali,kada je to slučaj sa miješalicom,tj.kada je 1cm premalo a 2cm previše što se meni desilo...Ajde,nekako sam to uspio riješiti ali ne tako lako...Stvar koja mi je smetala je ta što završni komadi nisu bili postavljeni okomito u odnosu na zid,tj.kada sam stavio npr.ventil od vodokotlića rozeta ventila je pokrivala sa manje od pola površine onako kako treba,uza zid,a druga polovica je bila pola cm odmaknuta od zida/pločice...A kako to ispraviti volio bih znati,osim ako se ne mora ponovno štemati, variti,krpati,lijepiti...

dionnis303
15.06.2008., 18:43
znaci 500 kn dnevno? od toga cemo oduzeti samo trosak obroka i goriva za taj dan, doprinose koje treba platiti drzavi, ne racunaj amortizaciju vozila i alata i na kraju pricamo o cca 300 kn? pa za te novce tesko da ces naci nekoga da ti radi cijeli dan.
I posao se ne naplacuje po satu niti po metru nego po poslu i ako se dogovorite oko cijene i vremenskog roka to je to.

Osobno smatram da nijedan posao nije preskup ako je dobro odrađen,ali,imam svakakvih iskustava sa majstorima,i dobrih i loših,tako da...ne bih se razbacivao...

E sad,ukoliko to sve ide preko računa,slažem se sa tobom,ali ja sam malo takvih računa vidio...Znaš ono:Cijena radova ti je 5000 kn plus PDV,ali ako hoćeš za 5000 onda bez računa."...Svašta sam se naslušao,ali račun sam malo puta vidio,osim kada sam kupovao ulazna vrata i grilje pa je montaža bila uračunatta u cijenu...OK,ako čovjek tako pristupa i ako se posao dobro odradi,nije ništa puno.Najskuplje je fušarnje,tj.puno je i 10 kn dnevno ako napravi sto i jednu pogrešku...

saandi
15.06.2008., 20:24
Da,mislio sam na ciglu što se tiče štemanja...Treba paziti ko spajanja,dakako.A što se protoka tiče,on se da provjeriti i prije nego se rupe zakrpaju,dakle puno prije postavljanja pločica.Čovjek je izgleda previdio tu stvar.Istina,kada se sada prisjetim,i sam sam nekih 50% cijevi provjerio,mješalicu npr.nisam,dakle moglo se i kod mene desiti.Ali svakako treba provjeriti na vrijeme....Što se tlačenja tiče,netko kaže na 8 a netko i na 12 bara,ali,pritisak nije nikad veći od 3-4 bara,dakle...Ako za cijelu noć ne pusti na uobičajenom pritisku,teško da će i za slijedećih 10-15 godina...Sa dr.strane,tih 50% neće škoditi,ali da se to nafila na 10 ili 12 bara bespotrebno je...Nije majstor pogriješio što je neki završni komad više ili manje unutra od drugoga,da,postoje produžeci,ali,kada je to slučaj sa miješalicom,tj.kada je 1cm premalo a 2cm previše što se meni desilo...Ajde,nekako sam to uspio riješiti ali ne tako lako...Stvar koja mi je smetala je ta što završni komadi nisu bili postavljeni okomito u odnosu na zid,tj.kada sam stavio npr.ventil od vodokotlića rozeta ventila je pokrivala sa manje od pola površine onako kako treba,uza zid,a druga polovica je bila pola cm odmaknuta od zida/pločice...A kako to ispraviti volio bih znati,osim ako se ne mora ponovno štemati, variti,krpati,lijepiti...

sto se tlacenja tice, slazem se... ili ce pustati odmah ili nece. pustalo mi je samo dva puta, a svaki put tlacim. Jednom je bila puknuta cijev (valjda je nekom zidaru palo nesto na cijev) a drugi put mi se iscijedila voda bas kada sam trebao zalijepiti. cim sam otvorio vodu pisalo je na sve strane.
Ako ne mozes dobiti na mjesalici sa produzetcima, onda skratis navoj na ekscentru i dobijes tih pola cm.
ZA ispraviti ventil od vodokotlica mozes probati skinuti rozetu i stemati oko koljena sa nekim odvijacem tako da ga olabavis i nategnes tako da ti bude okomit na zid. onda uzmi neku vecu spricu, zamijesaj gips malo rijeđe i uspricaj u rupu. drzi u zeljenom polozaju dok gips ne stisne.
To mozes probati ako ti je ventil stavljen na koljeno jer ako je stavljen na zavrsni T komad tesko ces ga moci nategnuti.

saandi
15.06.2008., 20:32
Osobno smatram da nijedan posao nije preskup ako je dobro odrađen,ali,imam svakakvih iskustava sa majstorima,i dobrih i loših,tako da...ne bih se razbacivao...

slazem se

E sad,ukoliko to sve ide preko računa,slažem se sa tobom,ali ja sam malo takvih računa vidio...Znaš ono:Cijena radova ti je 5000 kn plus PDV,ali ako hoćeš za 5000 onda bez računa."...Svašta sam se naslušao,ali račun sam malo puta vidio,osim kada sam kupovao ulazna vrata i grilje pa je montaža bila uračunatta u cijenu...OK,ako čovjek tako pristupa i ako se posao dobro odradi,nije ništa puno.Najskuplje je fušarnje,tj.puno je i 10 kn dnevno ako napravi sto i jednu pogrešku...

bio racun ili ne on placu sebi mora isplatiti i za tu placu treba platiti doprinose. ako ti ne platis preko racuna prođes jeftinije, ali on svejedno treba poloziti lovu na racun da ima od cega platiti doprinose i jos plati porez na tu lovu koju je polozio na racun. A ta prica 5000 + pdv ili 5000 bez racuna tako vecina njih radi jer vecina ljudi trazi da prođe sto jeftinije i ako on inzistira da odradi posao preko racuna jednostavno nece dobiti posao.

Fritz
15.06.2008., 21:31
Dnevno 500 kn ispada 12000 kn mjesečno (bez nedjelja) - čisto, "na crno", ali ako u to ide mirovinsko, socijalno, porezi, prirezi i dr. onda to baš i nije tako puno. Ne možemo očekivati da npr. u ovom slučaju vodoinstalateri rade u fušu ili na minimalcu... (Ja sam za plaćanje preko računa.) No i tako to je jedna solidna zarada, ali kao što sam napisao računanje po metru ispada guljenje! Molio bih mišljenje Sandija, kojemu je to posao i struka... ako sam dobro shvatio...

saandi
16.06.2008., 07:48
sve je stvar dogovora kako ces ti dogovoriti posao. Po meni najpostenije je po poslu. Vidis posao, das cijenu i to je to.
To po metru mi nikad nije bilo jasno. za povuci toplu i hladnu vodu 10m po podu i onda po zidu dignuti na drugi kat ti treba jako malo vremena, a cijevi kao za napraviti 3 kupatila.
nekad dnevno napravis posla za 0 kn, a nekad za 2000.

Nimalo Vazan
18.06.2008., 06:51
Dobra je tema pa ču se uključiti barem jednim postom.

U svakom slučaju da napomenem da u svojem postu mislim isključivo na majstore u pravom smislu riječi a ne fušere i one koji kak ti znaju sve.

Uglavnom svi mi gledamo samo ono što naplate majstori, a jel netko nekad probao pobrojiti što sve treba imati čovjek da kvalitetno odradi posao??

Netko je ovdje spomenuo davanj i slićno, no ni to nije sve, svaka dobra firma iliti majstor vozi kvaluitetno vozilo i kupuje profesionalni alat koji nije jeftin (nije usporedivo igračkama od bušilica po 300 kn).

Eto, pa samo kvalitetna mašina za štemanje košta od 5.000 do 7.000 kn a ne traje vječno, podere se i vozilo a sve je to daleko od realnih troškova.

Netko je ovdje spomenuo da bi htio da se sve plača preko računa, POTPUNO SE SLAŽEM.

:top::top::top:

gogo_
15.07.2008., 08:46
Imam jedan veliki problem.

Da li postoji netko tko bi mogao na staru odvodnu olovnu cijev za kadu, nadolemiti, ili sta vec, nastavak do kade. Sadasnja cijev je u startu bila prekratka i sada se vec toliko izhabala da opako pusta vodu.

crni puž
15.07.2008., 09:05
Sad će ti svi reći da bi to trebalo zamijeniti kompletno, jer se olovne cijevi odavno ne ugrađuju. Ali, sve se može napraviti, bez puno kompliciranja, svaki vodoinstalater stare škole će ti to moći riješiti.

gogo_
15.07.2008., 09:07
Hvala.
Ma mijenjali bi sve ali sad je ljeto pa nema bas nekog smisla biti bez vode tjedan i vise dana.
Imas li kojeg takvog majtora za preporuciti?

crni puž
15.07.2008., 09:21
A čuj, neznam odakle si...da ti ja preporučim nekog u Vinkovcima, a ti u Međimurju...ali kažem ti, bilo koji majstor, od onih koji se time duže vrijeme bave će ti to sredit. Ja sam se isto time bavio nekad, vjeruj mi, to nije ništa komplicirano za riješit. Cijev se nadoštuka i riješeno.

gogo_
15.07.2008., 09:33
Hvala ti puno na odogovoru.
Ja sma inace u Zagrebu, pa cu probati pronaci nekog oldtimer vodoinstalatera, jer ovi mladi rade samo sa plastikom.

saandi
15.07.2008., 17:09
ovisi u kakvom je stanju ta cijev... mozda se moze staviti i neki prelaz sa olova na plastiku ili ubaciti plasticnu cijev u olovnu i okolo silikona.... pogotovo ako mislis ubrzo sve renovirati.

saandi
17.07.2008., 07:52
preporučam pogledati
www.simo-trgovina.hr

brzi, kvalitetni, povoljni

i sa nedovoljno posla, pa ga trazimo po forumima....

mark88
12.11.2008., 08:00
brisana reklama
nimalo vazan.. je u pravu :) ja sam vodoinstalater i trebaš kupit alat profesionalni koji košta...
a vodu nije pre teško radit... ali ako sjebeš onda to košta... tako da svaka čast ljudima koji samostalno rade sebi instalaciju...

cd_covers
12.11.2008., 08:04
brisana reklama nimalo vazan.. je u pravu :) ja sam vodoinstalater i trebaš kupit alat profesionalni koji košta...
a vodu nije pre teško radit... ali ako sjebeš onda to košta... tako da svaka čast ljudima koji samostalno rade sebi instalaciju...

Kaj ti posao tako slabo ide da se ovdje besramno moraš reklamirati.....pametnjaković.

nosferatu.eu
15.02.2009., 17:22
Imam puknutu cijev u zidu koja već godinama curi što je rezultiralo otpadanjem komada stropa, krpano par puta, razvaljivan zid 2 puta, rušeno-bušeno, no cijevi su suhe ! Pretpostavka je da curi od susjeda iznad, no ne i dokazano.

Budući da mi je dost fuš-majstora, molim one koji znaju nekoga ili još bolje ako ima koji vodoinstalater na forumu da mi da broj od OVLAŠTENOG VODOINSTALATERA koji ima, VAŽNO : onu strojčinu koja funkcionira poput rengena pa se s njom može vidjeti otkuda točno curi voda. Ne želim majstore koji to nemaju ili fušere jer mi ih je pun k....., a kako sam naveo ranije 2X sam razvaljivao zid sa majstorima i uvjerio sam se da su moje cijevi zaista suhe i ne želim ga nepotrebno razvaljivati još jedanput.

Samo one sa strojčinom please.

Dobrim dušama unaprijed hvala

saandi
15.02.2009., 19:35
Da li je slucajno na tom dijelu kada ili tus kada iznad? Nemam strojcinu, ali to zna biti cesti uzrok curenja. Popuca silikon ili fuga između kade i zida i onda tuda pomalo curi.

nosferatu.eu
16.02.2009., 20:21
Je, kupaonica od susjede je iznad a neda u svoj stan tak da se nemože sa sigurnošću reći da je od nje, zato je i potrebna ta rengen strojčina da se može pokazait i njoj odakle točno curi

šumarko
16.02.2009., 20:35
Je, kupaonica od susjede je iznad a neda u svoj stan tak da se nemože sa sigurnošću reći da je od nje, zato je i potrebna ta rengen strojčina da se može pokazait i njoj odakle točno curi
Takva "strojčina"ne postoji jer slični aparati za otkrivanje propuštanja vode rade na bazi šuma i ne vjerujem da mogu tebi pomoći jer najvjerojatnije ti propušta susjedova kanalizacija i tu nema druge pomoći osim sanacije.Obrati se onome tko ima ugovor o gospodarenju stanovima i koji raspolaže stanarskom pričuvom pa nek on riješi sa susjedom

saandi
17.02.2009., 14:51
Zamoli susjedu da joj silikoniziras spoj između kade i plocica na zidu i to bi moglo biti rjesenje. U vise navrata sam imao takav slucaj. to je najbezbolnije rjesenje, probas prvo to, pa ako nije onda ides dalje. Znaci ako je ta fleka na mjestu iznad kojeg se njoj nalazi kada velika je vjerojatnost da je to uzrok vlazenja.

nosferatu.eu
17.02.2009., 16:21
Obrati se onome tko ima ugovor o gospodarenju stanovima i koji raspolaže stanarskom pričuvom pa nek on riješi sa susjedom

nžalost, radi se o zgradi od svega nekoliko stanova i nitko ne želi ni čut o plaćanju pričuva, nikad se ni nije plaćala tako da se svi zahvati na zgradi obavljaju vatrogasnim metodama kad voda dođe do grla !
Užasno i tužno, al je tak

supher mali
17.02.2009., 20:01
hrvatksa verzija zivota u stanovima

ono sto mogu zakljuciti je da ti zelis nesto bolje, a da susjed gore je najveca budala koja zivi na ovom svijetu. a imam iti primjer

samo nemoj prozivati fusere tako... jer da se iamlo razumijes u meštarstvo ne bi tako govorio... dus zna radit i najveci profesionalac... i to rade redovito

stroj nikad cuo za njega

koliko god mrzio susjeda, sve sto moras mu to reci i objasniti: ja bi an svoj racun sanirao vase kupatilo ako je moguce.... jer druge nemam. ako kaze ne...idi na sud pa sto bude...

a od suda nista.. samo prijetna da ga iznudis... ali uspjet ce... pa niej opet tolika budala

nosferatu.eu
20.02.2009., 00:53
Nisam htio prozivat fušere i popljuvat ih generalno ali su mi u stanu napravili nekoliko sranja koja su uredno naplatili.
1. kod postavljanja pločica u hodniku još su mi i dan danas pločice u dvije razine, prvi dio hodnika je viši drugi niži za 2-3 cm, da ne napominjem da su stare ploćive naravno bile ravne po cijeloj dužini hodnika
2. stolar kaj mi je proširivao krevet napravio ga je tako da škripi za popizdit kad se okrećem u njemu a drvo koje je koristio se razlohalo na spojevima iste godine)
3.mali WC je također viši od hodnika na koji se iz njega izlazi i uvjerljivo je prostorija sa najvišim podom u stanu, 2 cm iznad razine hodnika (radi se o hodniku iz stavke 1 koji su radili isti majstori). Naravno da je i taj WC bio u ravnini s ostatkom stana prije no što su oni počeli radit i da sam očekivao da će mijenjanje pločica osvježiti prostorije i da neću dobiti nekoliko različitih razina poda u stanu.
4.popunjavanje fuga između štoka vrata spavaće sobe i pregradnog zida. Frajer je to radio s pur pjenom. Slijedeći dan kad se to osušilo meni se štok izvitoperio jer je negdje stavio više negdje manje pjene, rezultat je bio da se vrata nisu mogla zatvorit. To je rješio nožem i turpijom, izrezao pa isturpijao nabrekle dijelove štoka.

Za drvene prozore i kuhinju mi se neda pisati. No, mogu pohvaliti roletara fušera i lika kaj je mijenjao kotlić. Automehaničare fušere baš mrzim iz dna duše i više nikad kod njih.

Uglavnom, napisao sam da nebi želio fušere jer sam se zaista naplaćao njihovih grešaka i imao sam nekoliko vrlo ružnih iskustava u koja moram gledati još dan danas. A registrirane majstore preferiram jer želim račun- dobijem povrat poreza na kraju godine a i ako nešto krepa mogu tražit reklamaciju a to mi je važno, e da i zato kaj mi je bilo logičnije da fušeri neće imati to famoznu strojčinu kaj bi meni, bar mislim, dobro došla.

pozdrav, i u svakom slučaju hvala na savjetima, nadam se da će ispasti dobro

Tacuma
20.02.2009., 15:52
Kao što je rečeno "strojćina" otriva šum vode koja curi, a nikako ne "gleda"kroz zid. I taj instrument se koristi uglavnom za traženje velikih curenja i NIJE nepogrešiv. Ovisno od buke iz okoline(koja smeta) ,tipa instalacije, iskustva itd. greška može bit od par cm pa do nogometnog igrališta. Poanta je da kod ovakvog problema instrument vjerojatno ne pomaže. Da cure deseci litara vode to bi negdi izbilo i moglo bi se pratiti ali ovak..... Nisam vodoinstalater ali mislim da bez ulaska u stan iznad nema popravka.
A o fušerima-da stvarno dobro rade i da imaju posla onda bi se tim poslom bavili profi a ne u fušu. Ovak samo rade štetu i onima koji taj posao rade profi i plaćaju harać državi, i investitorima koji privućeni nižim cijenama angažiraju fušera pa obićno plate dva puta.

saandi
20.02.2009., 18:06
btw, koliko je stara zgrada? jel odvod olovan? ako je moguce je da je dotrajala instalacija i onda pusta na nekom mjestu. Moja je pretpostavka da to curi neki odvod ili to oko kade jer da curi negdje na dovodu imao bi poplavu.

saandi
20.02.2009., 18:22
A o fušerima-da stvarno dobro rade i da imaju posla onda bi se tim poslom bavili profi a ne u fušu. Ovak samo rade štetu i onima koji taj posao rade profi i plaćaju harać državi, i investitorima koji privućeni nižim cijenama angažiraju fušera pa obićno plate dva puta.

znaci ako radis kod nekog privatnika kao radnik onda si dobar majstor, a ako napravis isti taj posao u fusu, tj nakon radnog vremena onda samo radis stetu?
Zamisli situaciju gdje covjek ima firmu, a radnike koje ima su najveci fuseri, ali oni rade legalno, pa su samim time i dobri majstori?
Razlika u cijeni između fusera i nekog privatnika je jedino u PDV-u, a i vecina privatnika ce ti napraviti posao bez racuna ako ti tako zelis. A ako ti netko da ponudu koja je duplo jeftinija od neke normalne cijene, onda bjezi od takvih. Zasto bi ti netko radio npr instalaciju u kupatilu puno jeftinije samo zbog toga sto ti ne moze izdati racun? Pa ako bas zelis racun i fuser ti ga moze nabaviti.

Tacuma
20.02.2009., 19:40
ok ovo je off topic ali moram.
Imam obrt=plačam porez, davanja i sve ostale lijepe stvari koje idu sa tim. Da bi mogao upisati neku djelatnost moram imati nekakve uvjete i strućni ispit koji dokazuje da sam upoznat sa pravilima struke i da sam osposobljen za obavljanje te djelatnosti. U krajnjem slućaju moram imati i nekakvu adresu na kojoj je obrt prijavljen i broj telefona te radno vrijeme. Nisu više vremena kad se moglo obrt ili firmu otvoriti kak se kome hoće, traženi uvijeti su sve veći.Fušer ne treba ništa od toga, njemu trebaju dva šarafcigera i bušilica iz peveca i on sam sebi daje odobrenje i potvrdu o osposobljenosti za rad.
To znaći da kad ti firma ili obrt pozvone na vratima znaš da u stan puštaš nekoga tko bar na papiru zadovoljava uvjete za obavljanje tog posla.

E sad zaribati nešto možemo i ja i fušer, samo-ja kad zaribam MORAM se vratiti i popraviti.Iza mene ostaje nekakav pisani trag-raćun,radni nalog itd. Ako se ne vratim stranka ima mogućnost izboriti se za svoja prava raznim metodama-ja nemogu nestati ili samo promjeniti broj telefona a fušer može. Već sam hrpu puta došao popravljati iza fušera i svaki put kad sam pitao zašto nisu zvali onog koji je radio odgovor je isti-ne javlja se više na mobitel.

O razlici u zaradi nekog tko plaća poreze i davanja i nekog tko uzme keš i spremi u džep neću puno samo moram reći da iako je fušer 10-15% jeftiniji-u stvarnosti zaradi više od obrtnika ili firme.

nosferatu.eu
22.02.2009., 00:05
btw, koliko je stara zgrada? jel odvod olovan? ako je moguce je da je dotrajala instalacija i onda pusta na nekom mjestu. Moja je pretpostavka da to curi neki odvod ili to oko kade jer da curi negdje na dovodu imao bi poplavu.

zgrada je izgrađena u međuratnom razdoblju, ima ona godina.

zvukoljub
16.03.2009., 09:32
svaku treću godinu otprilike nam se počinje dizati voda iz odvoda na sudoperu (prije počne klokotati i obično se digne soc od kave od gornjeg susjeda

Što je to prigušni ventil? Redukcioni ?

Cevi se moraju mehanički očistiti, sajlom, ima ih na ručni ili električni pogon, a prigušni ventil je tzv. propusni ventil koji se nalzi na vertikalama ili na ulazu u stanbenu jedinicu.Pri promenama pritiska u mreži dolazi do vibracija na osovini ventila ili šeširiću koji nosi gumicu i tada se stvara buka.

Posve_nova
08.08.2009., 10:31
Tip je krečio kuću i kad je krenuo krečiti kuhinju gdje je postavljen bojler, u kupaoni je nestalo tople vode, tj. u kadu i u umivaonik teče samo mrzla voda i to slabijeg mlaza. Što da radim?

snakehunter
08.08.2009., 13:42
Tip je krečio kuću i kad je krenuo krečiti kuhinju gdje je postavljen bojler, u kupaoni je nestalo tople vode, tj. u kadu i u umivaonik teče samo mrzla voda i to slabijeg mlaza. Što da radim?

...podrobnije opiši problem...ili možda tražiš vidovnjaka...:rofl:

Krijes Sedam
24.08.2009., 12:56
Trebam malu pomoć :)
U kupaoni odvod ispod umivaonika malo curi (na onom plastičnom dijelu), a i ručica na kotliću za wc nešto šteka (teško se pritisne do kraja).

Znate li možda koliko otprilike koštaju takvi manji popravc?
Imate li preporuku za kakvog kvalitetnog, povoljnog i pouzdanog vodaintalatera koji vrši takve popravke na području Novog Zagreba?

Puno hvala na komentarima! ;)

Downtown
27.08.2009., 14:18
pozdrav svima, evo imam jedno pitanje za vodoinstalatere,

na vikendici pravim kupatilo, i zbog nedostatka mjesta razmisljam da bojler stavim u podrum moze li on funkcionirati ako je ispod razine kupatila (radi se o obicnom el bojleru (50L)) vjerojatno jos trebam napomenuti da nema vodovoda, nego preko hidropaka (znaci pritisak cca 3bara)

unaprijed hvala

bracek
27.08.2009., 15:07
a jesi li razmišljao o bojleru za vodoravnu montažu pod strop?

marion56
27.08.2009., 15:56
da probam tu, valjda će netko znati nešto o ovome, bilo šta, makar jedna rečenica...

Pišem diplomski rad, dobio sam stambenu zgradu da riješim vodovod i odvodnju, a uz to sam dobio još jedan zadatak:
posebnu pažnju posvetiti sustavu na povišenju tlaka u vodovodnjoj mreži kod nedostatnog tlaka vode na mjestu priključenja na javni vodovod.

Pa eto...oko ovoga boldanog se sve vrti, znate i sami koliko mi je to bitno, bilo kakva riječ, savjet, link, nacrt, objašnjenje, puno bi mi značilo, a ovdje možemo i ubuduće postavljati pitanja na ovu temu o vodovodu i odvodnji.

googlao sam ali nisam baš previše pronašao....pa eto..molim pomoć

Downtown
27.08.2009., 23:38
a jesi li razmišljao o bojleru za vodoravnu montažu pod strop?

ma i jesam i nisam
vjerojatno necu kupovat bojler nego nabaviti a i ako budem kupovao vjerojatno ce biti neki najjeftiniji tak da u principu gledam na najjeftniju varijantu a i nekako mi je lakse staviti bojler u podrum i onda gore vuci toplu i hladnu vodu nego gore hladnu pa onda razvod

sad ako moze bojler (svaki) ici u podrum onda necu puno razmisljati ako treba neki posebni onda idem gore klasicno

i btw jel postoje kakvi problemi s pritiskom s obzirom da na vecini bojlera pise tlak 6bara a hidropak nabija oko 3,5

spoki007
28.08.2009., 06:55
max 6bara....
tlak u javnom vodovodu je oko 4bara tako da neces imati nikakvih problema

vjeverica27
07.09.2009., 22:45
Ej ljudi,

jel zna netko koliko bi otprilike koštalo da provlačim cijevi iz kuhinje u sobu koja je udaljena cca 5 m i tamo napravim kuhinju? znači tu bi bilo dizanja parketa, postavljanje cijevi, majstor itd...
jel zna netko okvirno?

fataljka
02.10.2009., 20:21
Evo ovako ja ti to radim i imam svoj obrt radim na područjuzd,teško je ovako to reči najbolje bi ti odgovorio kad bi to vidio, najbolje bi bilo kad bi se cijevi ukopale u zid,a ne u pod,ali ako to nije moguče zbog vrata ili nečeg drugog, onda tek kroz pod največi problem postavljanja kanalizacijske cijevi kroz pod na dužinu od 5m ti je postizanje dobrog pada koji mora bit minimalno 2posto na metar dužine!Ali bilo kako bilo ja bi ti uzeo 600kn s materjalom!!Postavljanje sudopera ti naplatim 300kn Bez materjala a tu ti materjal dođe najviše 100kn jedino ti je špina skupa ali je ti sama izabereš

Timor
14.01.2010., 23:04
Sljedeća situacija -

Došao sam doma i otkrio da mi je u kupaoni nastala omanja poplava, a izvor se nalazi na stropu, direktno iznad mojeg bojlera i perilice za rublje, sa mrljom kvadratnog oblika (40x40 cm), i tankom pukotinom iz koje kaplje voda. Susjed iznad mene ima perilicu upravo na tom mjestu, i nakon što sam sirotog čovijeka digao iz kreveta, uvjerio sam se da mu perilica trenutno ne radi. Ugasio sam bojler (pa makar se i malo smrzavao - bolje to nego da mi sve ode u 3PM), i sada čekam jutro. Budući da mi je ovo prvi put, i nemam apsolutno nikakvih iskustava što se toga tiče, bio bih stvarno zahvalan ako bi mi netko mogao odgovoriti na sljedeća pitanja -

1.) Tko plaća popravak? Pretpostavljam da je problem u susjedovim cijevima, ali nikako da mu stvarno objasnim koliko je stvar ozbiljna (znalo je i prije biti kap ili dvije, ali nikada kao sada). On umirovljenik (80 god.), ja student. Kako se dogovoriti?
2.) Bih li trebao uključiti i predsjednika kućnog savijeta? U 2 godine sam ga vidio 1 put, pa nekako sumnjam da bi mogao pokazati interes/pomoći u ovoj situaciji.
3.) Dobar i pouzdan vodoinstalater u Dubravi, koji bi se primio ovog posla. Naravno, pošteno plaćen, bez nabijanja cijene (ipak se tu radi o studentu i umirovljeniku, kao što sam već rekao - baš se i nema para).

I jesam li još što zaboravio? Trebam li još nešto isključiti/ugasiti/itd...Uzalud ti sve fakultetske diplome kad se nađeš pred ovakvim problemom... :rolleyes:

zh1
15.01.2010., 06:47
Da,prvi put može biti zbunjujuće!!Pitaj staroga za savjet,on vjerojatno nije otuđen od susjeda i ne prilazi problemu sa tezom da će mu netko samo nabijati cijenu nego riješiti problem.Da poznaješ lika koji je predstavnik stanara rakao bi ti da se to može riješiti i iz pričuve,ako ju podmirujete.Btw.koliko to fakultetskih diploma imaš ??

Ja Osobno
15.01.2010., 08:52
Zovi odmah hitne intervencije. To je "majstor" s kojim tvoj upravitelj zgrade ima ugovor da dežura 24 sata na dan upravo za ovakve slučajeve. Ako ne znaš telefon prvo pogledaj negdje u stubištu na oglasnoj ploči, a ako ne nađeš pitaj predstavnika suvlasnika (jedan od suvlasnika) ili izravno upravitelja zgrade (GSKG?).
Ti popravci bez pogovora idu iz sredstava pričuve i ti nemaš nikakve brige osim da prijaviš kvar.

kajperinja
15.01.2010., 14:28
Sljedeća situacija -

Došao sam doma i otkrio da mi je u kupaoni nastala omanja poplava, a izvor se nalazi na stropu,

Imala sam slicnu situaciju, samo sto je meni curilo "iz zarulje", a ne iz stropa, tj. curilo je od gornjeg susjeda tocno po zicama...pa se voda uljevala u plafonjeru, pa se napunila vodom i pala dole. Nakon toga se nekih 15-tak godina povremeno voda sljevala po zicama, preko zarulje i curilo po mojoj kupaoni. Bezbrojne molbe da covjek sanira odvod od kade nisu bili previse svrhoviti, pravio se covjek lud. Onda sam mu jedan dan napisala pismo u kojem ga upozoravam da ce on odgovarati ako se mom djetetu nesto desi (ako upali svjetlo u nezgodnom trenutku), kopiju sam dala predstavniku stanara i u roku mjesec dana je popravio odvod od kade.

1.) Tko plaća popravak? Pretpostavljam da je problem u susjedovim cijevima, ali nikako da mu stvarno objasnim koliko je stvar ozbiljna (znalo je i prije biti kap ili dvije, ali nikada kao sada). On umirovljenik (80 god.), ja student. Kako se dogovoriti?
Ne znam...vidim da su ti drugi odgovorili da to moze ici na pricuvu, iako koliko ja znam (bar su meni tako rekli) na pricuvu idu samo poravci zajednickih cijevi, vertikala, a ne i cijevi u stanovima...koje pripadaju vlasnicima pojedinog stana. Iako, lako je moguce da se to da nekako podvesti pod pricuvu.
2.) Bih li trebao uključiti i predsjednika kućnog savijeta? U 2 godine sam ga vidio 1 put, pa nekako sumnjam da bi mogao pokazati interes/pomoći u ovoj situaciji.
Mozda ne bi bilo lose, ako vidis da penzic ne trza. Iako je imo, on duzan popraviti cijevi u svom stanu, mozda mozes biti (ako mozes) fin, pa sudjelovati u troskovima. Tvojim roditeljima je sigurno vazno da si na sigurnom, da ti ne rikne bojler ili tako nesto, pa ce mozda pomoci..

Ja Osobno
15.01.2010., 15:29
Eto, nekim sam slučajem predstavnik suvlasnika u našoj zgradi i kod nas to ide upravo tako kako sam opisao. Upravitelj naše zgrade je GSKG.
Uostalom, važno ti je da se to popravi prije nego što se ošteti međukatna konstrukcija. Trošak i tako nije pretjerano velik za takve popravke.
Zato, što prije zovi hitne intervencije!

voda
17.01.2010., 10:35
Vodoinstalater sam po struci,a i dosta se razumijem i u druge građevne struke.Pa ako imate pitanja rado ću vam odgovoriti.Ili dati neke prijedloge.

''Znanje je da se širi,a ne da se drži za sebe''

cosmicmama158
17.01.2010., 19:45
Poštovanje,

eto koga da zovem, za popravak kotlića, naime mehanizam se nekako potrgao, i to sam, nije me bilo doma, i dodjem a sve potrgano unutra.... oh well.... radi se o inker kotliću keramičkom, ali nemam naziv tog kotlića....

potrgao se onaj dio koji "zaustavlja vodu"..... da dalje curi u kotlić....

sad sam zaprla ventil...

koga bi vi zvali, koju struku? i da li možda nazvati proizvođača...?

eto ideje.... sve dobro došle ;) ;) ;)

hvala unaprijed (moze na post a moze i PM)

:top:

Dadichi
17.01.2010., 20:01
potrgao se onaj dio koji "zaustavlja vodu"..... da dalje curi u kotlić....sad sam zaprla ventil...

Jel si probala "ručku od vodokotlića" otvoriti-zatvoriti (stisni-pusti) nekoliko puta.
Nekad se sama zašteka i ostane u položaju (male) otvorenosti.
Ako to ne pomaže, onda treba otvoriti poklopac kotlića i vidjeti jel nešta ne valja sa mehanizmom ili gumicom ventila.

saandi
18.01.2010., 16:23
za to zoves vodoinstalatera, biti ce da je otisao plovni ventil, ako ne zatvara kao sto kazes. klasicni plovni ventil kosta cca 50 kn, ne znam da li je isti i za keramicki vodokotlic...spajao sam ga samo jednom i to neko smece iz peveca i imao je ulaz vode na dnu vodokotlica i taj je bio neki drukciji ako se dobro sjecam

cosmicmama158
18.01.2010., 19:14
hvala na odgovorima i sugestijama, a dobila sam neke i na PM :)

koliko sam skontala ovakva je situacija, puklo je ono vezano uz plovak, jedna drškica, ai onaj cijeli dio koji se spaja s dotokom vode je pukao (to mi je enigma, kak to puca, a tvrda plastika je...), dakle treba mi cijeli taj dio

zvala sam inker, mislim da je model valentina, .... pa cu probati naci kod nekih prodavača.... sve ok jedino kaj imam i drugih obveza, a ono znate, dobro dodje ak ti kotlić doma radi kak spada he he... ;) ;);)

kotlić nema ručku ima gumb, ...

ostale ideje dobro dosle ;)

lp i hvala

moses
18.01.2010., 19:39
Sanitarni čvor u mojoj radionici sastoji se od wc-a sa običnim ventilom, dakle bez vodokotlića, te sudopera...sve cijevi odvoda su vidljive, tj, prolaze sa vanjske strane zida. ..želim renovirati prostoriju i ugraditi vodokotlić na wc. Također bih zamijenila pločice. Odakle početi? Što ide najprije, pločice ili nove vodoinstalacije?

saandi
18.01.2010., 19:52
prvo instalacija, onda plocice i nakon toga montaza sanitarija

Xeroxmeister
19.01.2010., 20:39
Iznad kade imam Unitasovu mješalicu koja je postala dosta bučna. Kada se otvori topla/hladna na full čujem je kroz dvije prostorije dalje. Imam osjećaj da nije problem s cijevima već problem dolazi iz nje. Kao da je pritisak prejak.
Postoji li neki reduktor da se naknadno ugradi?
Živim na Jarunu gdje nonstop pucaju glavne cijevi i Bandić ih nonstop krpa.

Saško
20.01.2010., 10:54
Kada kuhinjska mješalica nakon 3 godine procuri na spoju onog fiksnog dijela i izlazne cijevi koja rotira oko osi, što učiniti?
Ne curi jako, nego nekako-slini. Ako ostavim spužvu, nakvasi se. Je u mješalicam ima kakvih "potrošnih" dijelova za promijeniti?

Mješalica je no-name, ali nije najjeftinija (koštala 300-400 kn)

majstor52
05.02.2010., 07:01
Potrošila se prstenasta brtva ,obično su dvije,jedna gore i druga dolje . Mogu se kupiti nove brtve ali samo prema uzorku. Znači treba otvoriti miješalicu skinuti brtve i potražiti u Plavoj kadi u Trnju ili u Pipi na Prisavlju.
Ali unaprijed treba znati da se teško kod takovih no name pipa, može pronaći odmah originalni dio.
Vrijedi probati uz napomenu da treba unaprijed pitati koliko koštaju brtve :
I na kraju ipak treba zamijeniti miješalicu.

NuznoZlo
07.02.2010., 16:55
Vodoinstalater sam po struci,a i dosta se razumijem i u druge građevne struke.Pa ako imate pitanja rado ću vam odgovoriti.Ili dati neke prijedloge.

''Znanje je da se širi,a ne da se drži za sebe''

:)
Teško je odbiti tako ljubaznu ponudu.

Tko ima iskustva s šumom u cijevima?
Meni šumi u kupaoni, slavina na lavabaou a pošto je kupaona u sredini satna onda je to dosta iritantno i čujno. Živim u obiteljskoj kući, a ispod mene je još jedna obitelj pa me je i zbog njih. Mislio sam da je slavina (bila je neka jeftina) pa sam stavio solidnu ali ista stvar. Ako pritvorim kutne ventile onda manje šumi ali mi preslabo ide voda.

Postoje li neki uređaji (regulatori tlaka) koji bi smanjio tlak u mojoj instalaciji i da li bi to uopće pomoglo?

Pozdrav i hvala!

majstor52
07.02.2010., 19:46
Šumovi u cijevima se javljaju uslijed velikog pritiska u samoj instalaciji ,jer spojni komadi – fitinzi – i ventili stvaraju otpor koji se manifestira šumom.
Protočni ventil – klasičan – stvara jako veliki šum ,pa treba probati otvaranjem odnosno zatvaranjem propusnog ventila u zidu ( oni ventili s kromiranom kapicom na zidu) treba pokušati smanjiti šumove na prihvatljivu mjeru.
Napominjem da se šum ne može sasvim utišati,jer osim po cijevima on se širi po samoj konstrukciji objekta (betonski pod ili zid,čelična armatura u stropnim konstrukcijama itd)
Može se na dijelu instalacije kod vodomjera postaviti regulator pritiska i sa njim namjestiti pritisak oko 4-5 bara ,ukoliko je pritisak veći.

http://i625.photobucket.com/albums/tt339/mlacanin/Vodovod/REGULATOR-tlaka-vode-BRAUKMANN-do-4.jpg?t=1265571897

Regulator pritiska Braukmann

glk
07.02.2010., 23:14
gdje u Rijeci ima za iznajmit aparat za spajanje ppr cijevi za vodu? I koliko je na dan ako znate?

voda
08.02.2010., 10:37
:)
Teško je odbiti tako ljubaznu ponudu.

Tko ima iskustva s šumom u cijevima?
Meni šumi u kupaoni, slavina na lavabaou a pošto je kupaona u sredini satna onda je to dosta iritantno i čujno. Živim u obiteljskoj kući, a ispod mene je još jedna obitelj pa me je i zbog njih. Mislio sam da je slavina (bila je neka jeftina) pa sam stavio solidnu ali ista stvar. Ako pritvorim kutne ventile onda manje šumi ali mi preslabo ide voda.

Postoje li neki uređaji (regulatori tlaka) koji bi smanjio tlak u mojoj instalaciji i da li bi to uopće pomoglo?

Pozdrav i hvala!

Stojim iza razmišljanja majstor52.

stari1
08.02.2010., 10:52
gdje u Rijeci ima za iznajmit aparat za spajanje ppr cijevi za vodu? I koliko je na dan ako znate?

Nekada je aparat iznajmljivala "Špina", a sada neznam, možeš provjeriti u Špini na Marinićima prije Plodina.

glk
08.02.2010., 17:25
Zvao navedenu trgovinu i sutra će mi reć cijenu i uvjete najma! Hvala!

Na koju visinu idu odvodi u kuhinji i kupaoni a na koju dovodi vode? Ima li neko nekakvu shemu?

majstor52
08.02.2010., 17:42
Puno tražiš. Treba biti malo određeniji.
Prvo treba znati kakove sanitarne uređaje se želi ugraditi ,jer danas je ponuda zaista prevelika pa se lako dogodi da neke mjere ne odgovaraju.
Sudoper= odvod - 50 dovod = 60 ako je slavina na sudoperu
Umivaonik odvod -dovod = 50 slavina na umivaoniku
Bidet - odvod = 10 dovod = 10-15
Kada -kako koja
Tuš kada - kako koja
Veš mašina =odvod 55-60 dovod 50-60 ili iznad mašine 110
Sve su mjere u cm.

glk
09.02.2010., 07:12
Kada je kutna -špina(slavina) na zidu! Odvod kade će mo po nacrtu odradit!

tomo88
09.02.2010., 07:27
evo imam i ja jedan problem , kada se pusti voda u školjki(nakon obavljanja znate čega hehe) sve otiđe niz cijevi ali se povuče voda također i ko da povuče i zrak u cijevi pa jako zažubori(neznam kak drukčije objasniti)
ne dogodi se svaki put , dvaput tjedno ali je neugodno za slušati to

imate kakvo rješenje?

Dadichi
09.02.2010., 08:04
... kada se pusti voda u školjki(nakon obavljanja znate čega hehe) sve otiđe niz cijevi ali se povuče voda također i ko da povuče i zrak u cijevi pa jako zažubori(neznam kak drukčije objasniti)...

Vjerojatno nemaš "odušak" na sistemu odvoda.
Odušak je zapravo otvorena cijev odvoda prema atmosferi (obično ljudi na najvišem mjestu odvoda ugrađuju t komad iz kojeg izvlače fi 50mm ili 75mm, te ga izvode negdje na/ispod krova)

majstor52
09.02.2010., 09:21
Kada je kutna -špina(slavina) na zidu! Odvod kade će mo po nacrtu odradit!
Oprosti,kutna kada je tuš kada i ležeća kada,no dobro da probamo.
Za ležeću kadu dovod ide na cca 80 cm od čistog poda,a položaj u odnosu na kadu se uzima tamo gje je kada najuža.
Ovo je bitno zbog same udaljenosti mješalice od zida
http://i625.photobucket.com/albums/tt339/mlacanin/Vodovod/Mjealicazakadu.jpg?t=1265707009 vidi sliku.
Dovod određuje visina same kade,jer kolpasan kade - i slićne-
imaju svoje konzolne noge i pripadajuću odvodnu garnituru koja nam određuje visinu odvoda ako se postavlja u zidu ili udaljenost odvoda ako se postavlja u pod.
http://i625.photobucket.com/albums/tt339/mlacanin/Vodovod/sifonzakadu-saopisom-1.jpg?t=1265707223
Preporuka ,kupiti kadu pa nakon toga prema mjerama same kade odrediti mjesta i visine dovoda i odvoda.

majstor52
11.02.2010., 17:00
evo imam i ja jedan problem , kada se pusti voda u školjki(nakon obavljanja znate čega hehe) sve otiđe niz cijevi ali se povuče voda također i ko da povuče i zrak u cijevi pa jako zažubori(neznam kak drukčije objasniti)
ne dogodi se svaki put , dvaput tjedno ali je neugodno za slušati to

imate kakvo rješenje?

Dali postoji kakva odvodna cijev na tavanu,a da ima veze sa tim odvodom o kojem je rijeć?

Ovo se dešava zbog toga jer postojeća kanalizacija nema ventilacioni odušak i kod puštanja vode iz wc školjke dolazi do potlaka ,a rezultat je manjak vode u toj školjki.
Ista se svar događa ako su na jednoj vertikali dvije wc školjke,a nije ostavljen odušak za tu vertikalu.
Može se pokušati sa ugradnjom ventila za odušak koji se može ugraditi na odvod od umivaonika,ako je isti u blizini. Tada se potreban zrak uzima na tom mjestu.
Bilo bi zgodno da malo podrobnije opišete moguči razmješatal .

saandi
11.02.2010., 18:40
Dali postoji kakva odvodna cijev na tavanu,a da ima veze sa tim odvodom o kojem je rijeć?

Ovo se dešava zbog toga jer postojeća kanalizacija nema ventilacioni odušak i kod puštanja vode iz wc školjke dolazi do potlaka ,a rezultat je manjak vode u toj školjki.
Ista se svar događa ako su na jednoj vertikali dvije wc školjke,a nije ostavljen odušak za tu vertikalu.
Može se pokušati sa ugradnjom ventila za odušak koji se može ugraditi na odvod od umivaonika,ako je isti u blizini. Tada se potreban zrak uzima na tom mjestu.
Bilo bi zgodno da malo podrobnije opišete moguči razmješatal .

imas li kakav link za taj ventil zaodusak koji se ugradjuje na sifon? nisam znao da to postoji.

majstor52
11.02.2010., 20:00
Na žalost sada se ne mogu sjetiti točnog naziva,ali imaju ga u trgovinama Feroterma,može se tamo pogledati.
Nazvat ču sutra dečke u dučanu i pitati pa postavim novi odgovor.

sanjone
15.02.2010., 08:55
Molim bi za pomoc.
Imam ugradbeni kotlic Geberit star 5 godina. Zadnjih par dana se cuje kapanje i sustenje vode iz njega, kao da ga puni. Kad gledam u skoljku nevidim da curi voda u nju. Bojim se da negdje curi u zid, jer ak se on normalno napuni nakon pustanja vode, ne curi u wc i ponovo se pocne po malo punit nakon nekog vremena, da nemoze voda samo nestat.Ali se nadam da je samo problem u plastici na tipkalu. Zahvaljujem

voda
15.02.2010., 17:31
Molim bi za pomoc.
Imam ugradbeni kotlic Geberit star 5 godina. Zadnjih par dana se cuje kapanje i sustenje vode iz njega, kao da ga puni. Kad gledam u skoljku nevidim da curi voda u nju. Bojim se da negdje curi u zid, jer ak se on normalno napuni nakon pustanja vode, ne curi u wc i ponovo se pocne po malo punit nakon nekog vremena, da nemoze voda samo nestat.Ali se nadam da je samo problem u plastici na tipkalu. Zahvaljujem

Problem je u plovku.On iako "zatvori" vodu ipak se čuje šum jer propušta još uvjek malo vode,ali ne tolko da bi ti prelilo preko saugera u školjku,tj.ne digne se odmah nego 90%.a ostalih 10% vrlo polako ,a to zna dost šumiti.Što se tiče zvuka kapanja to ti kapa na plastičnoj holender matici na plovku kod fleksibilnog crijeva. Po iskustvu tvoj problem se može servisirati.Mislim da je u pitanju samo promjena gumice u plovku i čišćenje plovka od kamenca.Tako da kad ti majstor dođe nek se malo potrudi,ako ne onda "via" PETROKOV (Klara ili Ravnice) po novi plovak.

Sretno!

majstor52
15.02.2010., 20:11
Molim bi za pomoc.

dobro preporuća nik Voda, samo novi plovak i to po mogučnosti ne hidraulični jer njemu smeta gotova svaka vlas. Ovakav bi trebao biti dobar
http://s625.photobucket.com/albums/tt339/mlacanin/Vodovod/?action=view&current=Plovak.jpg
ili ovakav http://i625.photobucket.com/albums/tt339/mlacanin/Vodovod/IMG_3928.jpg?t=1266264574
i ovdje promijeniti gumenu brtvu
http://i625.photobucket.com/albums/tt339/mlacanin/Vodovod/IMG_3908.jpg?t=1266264650

sanjone
16.02.2010., 11:12
Fala decki :)

NuznoZlo
18.02.2010., 11:55
Budete rekli da sam opterećen zvukovima (već sam pitao kako utišati cijevi) ali stvaro mi je preglasno. :eek:
Kad se pusti voda, imam osjećaj da se kuća ruši! :mad:
Vodokotlić je klasični, niski, LIV Slovenija čini mi se.

Kako da smanjim/ smirim navalu vode, mislim da bi sasvim dobro otišlo i sa polakšim tokom? :confused:
Količinu sam smanjio na minimum, plovak je skroz nisko, radi štednje vode.

Dadichi
18.02.2010., 12:08
Kako da smanjim/ smirim navalu vode, mislim da bi sasvim dobro otišlo i sa polakšim tokom? :confused:
Količinu sam smanjio na minimum, plovak je skroz nisko, radi štednje vode.

Smanji promjer cijevi izlaza iz kotlića (prema školjki).

NuznoZlo
18.02.2010., 12:22
Dobro.
A kako? :)

Pri školjki ili pri kotliću?

Dadichi
18.02.2010., 13:43
Mislim da je svejedno gdje, samo da je "manja rupa". :D
Nađi neku gumenu brtvu/redukciju koja ima vanjski fi (pod)jednak unutrašnjem promjeru cijevi i uglavi/zaljepi je unutra.
Unutrašnji fi te brtve t.j. veličinu suženja moraš sam odrediti (otprilike) pa probavati dok ne nađeš koja veličina rupe bi bila idealna.

majstor52
18.02.2010., 18:47
Ako se smanji isplavna cijev na vodokotliću samo se povečava pritisak i zajedno s time i šumovi. Zvuk istjecanja vode krioz cijev i u samoj wc školjki ne možete utišati,jer to se doista čuje,a čuje se zato jer sve one rupe na školjki stvaraju otpor, da mlaz vode ispere školjku,dakle dobiva malo ubrzanje. Mislim da se tu nemože ništa učiniti.

Dirk
18.02.2010., 20:31
Imam problem s podžbuknim ventilima. Pošto imam centralno grijanje toplom vodom, zimi koristim i bojler koji se nalazi u sklopu peći, pa toplu sanitarnu vodu u sezoni grijanja koristim odatle. Kada zatopli zatvorim ventil i otvorim drugi za napajanje bojlera u kupaonici. Pošto su ventili ispod razine žbuke, godinama su otvarani pomoću kombinirki što je normalno uništilo onaj "ispust" ventila.
Pitanje je kako zamjeniti ventile čime odviti i kako to riješiti da se slično ubuduće ne ponovi?

dharma108
18.02.2010., 22:25
Promjenili smo pipu u kuhinji prije 8 god u tzv keramičku.Pipa je počela kapati i sad neznamo pošto nema gumica kako se to rješava.Nije valjda da moramo novu kupiti

majstor52
19.02.2010., 07:05
Promjenili smo pipu u kuhinji prije 8 god u tzv keramičku.Pipa je počela kapati i sad neznamo pošto nema gumica kako se to rješava.Nije valjda da moramo novu kupiti

Te slavine imaju mesingane dijelove koji se tokom vremena ipak polako potroše.
Kod okretanja lijevo desno-otvaranja i zarvaranja može doći do laganog trošenja graničnog dijela na obrtalju.Posljedica toga je da keramički dijelovi više nisu točno poklopljeni i slavine može kapati.
Mslim da se to i vama dogodilo,jer već sam imao ovakove zgode.
Još se mogu zamijeniti one okrugle brtve na koje dosjeda obrtalj kada se montira na mješalicu,možda su one uzrok kapanju-probajte zamijeniti te gumice.

majstor52
19.02.2010., 09:59
http://i625.photobucket.com/albums/tt339/mlacanin/Vodovod/Obrtaljkeramiki-1.jpg?t=1266573045

majstor52
19.02.2010., 11:00
Imam problem s podžbuknim ventilima. Pošto imam centralno grijanje toplom vodom, zimi koristim i bojler koji se nalazi u sklopu peći, pa toplu sanitarnu vodu u sezoni grijanja koristim odatle. Kada zatopli zatvorim ventil i otvorim drugi za napajanje bojlera u kupaonici. Pošto su ventili ispod razine žbuke, godinama su otvarani pomoću kombinirki što je normalno uništilo onaj "ispust" ventila.
Pitanje je kako zamjeniti ventile čime odviti i kako to riješiti da se slično ubuduće ne ponovi?

http://i625.photobucket.com/albums/tt339/mlacanin/Vodovod/th_Ventilpodbukniskapom.jpg

Ovi propusni ventili imaju samo kvadratni ili četvrtasti dio na svom kraju koji se tokom upotrebe istroši.
Jedina mogučnost je zamijeniti taj gornji dio ventila,koji se nalazi u samom zidu,a pokriven je samo rozetom 1/2" i kapicom.Treba skinuti rozetu i starim odvijačem lagano odštemati dio žbuke oko ventila da se oslobodi pristup ventilu cijelom dužinom. Na svom kraju obrtalj ima šesterokutni oblik i treba ga odvinuti iz tijela ventila. Kako?
Pukušati uloviti kliještima za onaj dostupni dio ili pronači odgovarajuči ključ.
Drugi način ne postoji, a nazivni navoj je 1/2".
Svakako prije zamjene treba zatvoriti vodu na vodomjeru ili na štrang ventilu.

dharma108
19.02.2010., 13:00
http://i625.photobucket.com/albums/tt339/mlacanin/Vodovod/Obrtaljkeramiki-1.jpg?t=1266573045

Hvala na pojašnjenju i savjetu.Svakako čemo pokušati promjeniti gumicu.Ako to ne pomogne idemo po novu pipu:ne zna:

saandi
19.02.2010., 19:34
Hvala na pojašnjenju i savjetu.Svakako čemo pokušati promjeniti gumicu.Ako to ne pomogne idemo po novu pipu:ne zna:

ako ne ide onda probas zamjeniti tu lavu, ne treba s mijenjati cijelu spinu.

saandi
19.02.2010., 19:37

kao sto ti kaze majstor52, probaj nekim cijevastim kljucem ili kljestima, a da se to ubuduce ne ponovi koristi kljuc 6 ili 7mm za otvaranje zatvaranje ventila.

debelakrava
20.02.2010., 20:46
ok kad sam pustila vodu u wcu, sustilo je i sustilo i onda sam nakon pol sata zavrnula vodu na onaj ventil. digla poklopac od vodokotlica i nema vode. odvrnula ventil voda sprica al valjda direktno odlazai i vodokotlic se ne puni. kaj sad?

Dadichi
21.02.2010., 08:50
ok kad sam pustila vodu u wcu, sustilo je i sustilo i onda sam nakon pol sata zavrnula vodu na onaj ventil. digla poklopac od vodokotlica i nema vode. odvrnula ventil voda sprica al valjda direktno odlazai i vodokotlic se ne puni. kaj sad?

Dok je "šuštilo", jel je curila voda u WC školjku (manja količina)?
Probaj pročitati postove #25 do #27.

saandi
21.02.2010., 16:38
ako ne ide onda probas zamjeniti tu lavu, ne treba s mijenjati cijelu spinu.

glavu, a ne lavu

saandi
21.02.2010., 16:42

nesto ti blokira odsisac i brtva ne moze zatvoriti. treba ga skinuti i pogledati sta smeta, mozda se nakupilo kamenca na brtvi

majstor52
22.02.2010., 07:00
Kako nema slike ,mogu pretpostaviti da je mogući kvar nastao na način da je odsisač (na slici s poklopcem ) ostao u gornjem položaju i voda nesmetano odlazi u isplavnu cijev.Jednostavnim govoreći, odsisač je negdje zaštekao i ne može se vratiti na mjesto. Ovo se može dogoditi i ubuduće.Treba pokušati nekoliko puta pritisnuti ručicu na vodokotliću ili povući špagu,ako je kotlić visokomontažni. To bi trebalo vratiti odsisač na mjesto.

http://i625.photobucket.com/albums/tt339/mlacanin/Vodovod/th_IMG_3906.jpg

Drugi mogući kvar je nakupljen kamenac na gumenoj brtvi koja zatvara vodu na dosjedu. Na slici ispod se vidi ta okrugla guma,koju treba skinuti i pokušati očistiti kamenac ili je zamijeniti novom.
http://i625.photobucket.com/albums/tt339/mlacanin/Vodovod/th_IMG_3908.jpg

TomC
23.02.2010., 11:56
evo mislim da je i moj problem za ovu temu..naime imam viksu gdje je od prošle godine došla i struja (nakon 20god..mašalaaa) i do sada se koristio bunar za vodu...

načuo sam da se voda može hidroforima..ili hidropakovima dovest do kuće bez problema...e sada prvo da li je to isto? hidrofor i hidropak? drugo...šta sve trebam odradit (u viski nema nikakvih instalacija za vodu, i naravno koga angažirat) da mi voda iz bunara bude dostupna na pipu, tuš i vodokotlić?

čak sam gledao malo te sprave i ne čini mi se previše skupe....neznam na šta da obratim pažnju....sve mi se čine slične..koji proizvođač se vodi kao korektan...

majstor52
23.02.2010., 12:21
Za poćetak bilo bi zgodno navesti nekoliko podataka
koliko je od površine zemlje do nivoa vode u bunaru
udaljenost od bunara do kuće
gdje se misli staviti hidrofor ili hidropak- neka skica možda

majstor52
23.02.2010., 18:17
Hidrofor je bolji izbor od hidropaka iako je u početku nešto skuplji ali je veća mogućnost iskoristivisti jer sa vremenom apetiti za vodom rastu.
Treba ga postaviti na suho i pregledno mjesto jer preko zime se voda obavezno ispušta iz pumpe i spremnika.
Za motor se može koristiti monofazna ili trofazna struja. Usisni vod od bunara do mjesta gdje se nalazi hidrofor, mora biti ukopan u zemlju na dubinu od min 60 cm radi smrzavanja.
Ukoliko se tijekom zime prostor gdje je voda ne grije ,instalacije treba obavezno prazniti radi smrzavanja.
Punpa može biti od Elektrokovine peterostepena ili od Grundfosa,spremnik može biti pocinčan do 180 lit. Ili od prokroma.
Za detaljnije odgovore treba više pojedinosti.

TomC
23.02.2010., 22:13
znači bunar je cca 3m od kuće, razina vode od bunara je na -8m...hidropak neznam gdje bih spremio...ali ako treba neko suho mjesto otprilike imam ideju..e sad neznam da li postoji max udaljenost hidropaka od bunara...

majstor52
24.02.2010., 06:37
Za udaljenost hidropaka od bunara nije toliki problem ,ona može biti nešto veća (udaljenost),a da sve radi dobro.Bitno je cijevi položiti u ravninu i padom prema bunaru.Imam jednu zgodnu skicu pa ću to kasnije poslati (sada sam zauzet) da se bolje razumije način polaganja.

kajperinja
25.02.2010., 18:18

Paa, kad se vec nudis, mene bi zanimala okvirna cijena (od-do) za jedan posao...ne mislim na tvoju ponudu nego na ono sto je moguce ocekivati...od fusera, od firme...
Radili smo prije par (tj. malo vise:)) kuhinju, pa smo usput bili primorani promijeniti cijevi i u zahodu (isti odvod) i usput to i poplocili i tako to...
Medjutim majstor je to sfusario na veliko...na krivo mjesto je stavio rupu za wc skoljku, pa poslije kemijao s adapterom (gumenim) pa ga skroz zasilikonizirao, pa se sve zacepilo, pa je onda taj isti adapter ponovo stavio...uglavnom, nama sad oko skoljke se vidi da to negdje pusta, silikon ispod skoljke je crn, vlazan...voda ne otice kako bi trebala.
Zanima me koliko bi nas taj popravak tog fuseraja mogao kostati. Otezemo s tim jer nam se neda razbijati wc, koji je kao (kolko-tolko) uredjen, i ponovo placati jedno te isto...ali kad tad cemo morati, (tim vise sto se to tu i tamo i zacepi) pa me zanima okvirna cifra...
Do vertikale nema puno...treba pomaknuti odvod zahoda, ponovo poplociti...itd ..znaci samo neka cca cifra, red velicine...

voda
26.02.2010., 15:36
Paa, kad se vec nudis, mene bi zanimala okvirna cijena (od-do) za jedan posao...ne mislim na tvoju ponudu nego na ono sto je moguce ocekivati...od fusera, od firme...
Radili smo prije par (tj. malo vise:)) kuhinju, pa smo usput bili primorani promijeniti cijevi i u zahodu (isti odvod) i usput to i poplocili i tako to...
Medjutim majstor je to sfusario na veliko...na krivo mjesto je stavio rupu za wc skoljku, pa poslije kemijao s adapterom (gumenim) pa ga skroz zasilikonizirao, pa se sve zacepilo, pa je onda taj isti adapter ponovo stavio...uglavnom, nama sad oko skoljke se vidi da to negdje pusta, silikon ispod skoljke je crn, vlazan...voda ne otice kako bi trebala.
Zanima me koliko bi nas taj popravak tog fuseraja mogao kostati. Otezemo s tim jer nam se neda razbijati wc, koji je kao (kolko-tolko) uredjen, i ponovo placati jedno te isto...ali kad tad cemo morati, (tim vise sto se to tu i tamo i zacepi) pa me zanima okvirna cifra...
Do vertikale nema puno...treba pomaknuti odvod zahoda, ponovo poplociti...itd ..znaci samo neka cca cifra, red velicine...

4oo-5oo kn

kajperinja
27.02.2010., 10:36
4oo-5oo kn

Hvala na odgovoru...samo zanima me na sto se pod tih 500kn misli - razbijanje poda, stavljanje novih cijevi, betoniranje i monaza wc skoljke?
(stavljanje plocica ostaje keramicaru, pretpostavljam) Je li to to ili sam nesto previdjela, materijal ide posebno, zar ne?
(problem je sto ne vjerujem da cemo naci iste plocice kao sto su sada, nego ce trebati promijeniti cijeli pod...sva sreca prostorija je mala)

marijaxxl
01.03.2010., 20:31
Vodokotlić u WC mi se stalno orošava izvana, do nivoa vode u njemu. Te krupne kapi se slijevaju s njega i padaju na pod. Na spojevima ne curi vodi, pa neznam zašto se to dogadja. Promijenila sam vodokotlić i stavila novi, ali se dešava isto. Molim vas, da mi pomognete savjetom, jer neznam što, da radim.:ne zna:

user zoki
02.03.2010., 06:00
Vodokotlić u WC mi se stalno orošava izvana, do nivoa vode u njemu. Te krupne kapi se slijevaju s njega i padaju na pod. Na spojevima ne curi vodi, pa neznam zašto se to dogadja. Promijenila sam vodokotlić i stavila novi, ali se dešava isto. Molim vas, da mi pomognete savjetom, jer neznam što, da radim.:ne zna:
Imaš puno vlage u zraku prostoru WC-a .
Od kuda ona dolazi znaš samo ti ..sušenje veša, probijaju zidovi ,promače krov, sušilica bez odvoda, weš mašina radi puno na kuhanju itd ..a jedan od razloga može biti neizolirani jeftini kotlić

majstor52
02.03.2010., 08:15

Mislim da je uzrok u nedovoljno provjetrenoj prostoriji,odnosno prostoru koji je jako zagrijan ili ima sporu izmjenu zraka.

Svi današnji vodokotlići imaju sa savoje unutarnje strane sloj stiropora koji onemogućava rošenje vodokotlića, zbog česte izmjene hladne vode u njemu.

Ukoliko je prostorija dobro zagrijana ,normalna je pojava rošenja na stijenkama kotlića,jer je voda hladnija od okolnog zraka u prostoru.

Rošenje se također pojavi kada voda iz vodokotlića stalno curi.

Alaya
08.03.2010., 10:29
Spremala sam kuhinju i pomjerala mali bojler koji se nalazi ispod sudopera. to je prouzrocilo da se cijev (tanka, izgleda kao pletena) koja vodi od bojlera do pipe probusi. Jedno vrijeme je kapala (da, bas u nedjelju - grrrrrrr :() a onda stala. mene zanima koliko bi kostao popravak, odnosno zamjena te cijevi.
hvala :)

majstor52
08.03.2010., 20:20
Spremala sam kuhinju i pomjerala mali bojler koji se nalazi ispod sudopera. to je prouzrocilo da se cijev (tanka, izgleda kao pletena) koja vodi od bojlera do pipe probusi. Jedno vrijeme je kapala (da, bas u nedjelju - grrrrrrr :() a onda stala. mene zanima koliko bi kostao popravak, odnosno zamjena te cijevi.
hvala :)

Cijev košta odprilike 25-40 kn ovisno o dužini (koliko se sječam ,ne znaći da je to točna cijena) i sada samo još dolazak i zamjena cca 50,00kn,dakle oko 80,00 kunića.
I sad još samo pitanje parkinga u Zagrebu ( ako je to prava lokacija):lol::lol::confused::confused:

Alaya
09.03.2010., 11:24
hvala na detaljnom odgovoru. zvala sam majstora i ispalo je da su se cijevi koje idu u pipu malo odsarafile pa ih je ponovo stegnuo. zapravo je odatle curilo pa se slijevalo niz tu pletenu cijev a kako su se te cijevi nalazile iza bojlera ja nisam dobro vidjela. platila sam 200 kn to stezanje cijevi.

**Anchy**
10.03.2010., 11:46
Pozz!! Upravo namjestamo WC i jucer nam je vodoinstalater reka da cemo imat problema s bojlerom (80l) radi ytong zida. MM je stavija 4 nosaca na zid ali mestar tvrdi da to nije dovoljno i da treba probit knauf (na plafonu) i zavarit nesto (ne znam detalje :rolleyes:) ili ce bojler past. Posto je mestar inace malo paranoican molila bi vasa iskustva, da li se uistinu dogadjalo da bojler padne pored 4 nosaca? :confused:

majstor52
10.03.2010., 15:26
Pozz!! Upravo namjestamo WC i jucer nam je vodoinstalater reka da cemo imat problema s bojlerom (80l) radi ytong zida. MM je stavija 4 nosaca na zid ali mestar tvrdi da to nije dovoljno i da treba probit knauf (na plafonu) i zavarit nesto (ne znam detalje :rolleyes:) ili ce bojler past. Posto je mestar inace malo paranoican molila bi vasa iskustva, da li se uistinu dogadjalo da bojler padne pored 4 nosaca? :confused:

http://i625.photobucket.com/albums/tt339/mlacanin/Vodovod/Bojlernaitingzidu.jpg?t=1268234707

Na takav zid može se radi sigurnosti gornje rupa za nosač bojler probušiti skroz na drugu stranu.Postavi se navojna šipka fi 8 mm i malo šira podložna pločica i matica m8. Sve se to može malo uštemati u zid jer je siporeks mekani pa nema većih oštećenja koja se vrlo lako saniraju sa ljepilom i gipsom.
Sa druge strane se postave nosači za bojler i to samo gornji ,i oni su dovoljni da drže tu težinu vode i bojlera,a na donje nosače se može postaviti samo na tiple.
Ovo je provjeren i siguran način za ovjes bojlera.

**Anchy**
12.03.2010., 11:49
http://i625.photobucket.com/albums/tt339/mlacanin/Vodovod/Bojlernaitingzidu.jpg?t=1268234707

Na takav zid može se radi sigurnosti gornje rupa za nosač bojler probušiti skroz na drugu stranu.Postavi se navojna šipka fi 8 mm i malo šira podložna pločica i matica m8. Sve se to može malo uštemati u zid jer je siporeks mekani pa nema većih oštećenja koja se vrlo lako saniraju sa ljepilom i gipsom.
Sa druge strane se postave nosači za bojler i to samo gornji ,i oni su dovoljni da drže tu težinu vode i bojlera,a na donje nosače se može postaviti samo na tiple.
Ovo je provjeren i siguran način za ovjes bojlera.

Hvala :D rec cu dragome pa nek izabere sta mu vise odgovara.

Nosonja
14.03.2010., 16:25
Prilikom žbukanja kupaonice se vjerovatno pomakao razmak cijevi za mješalicu za tuš koji je bio postavljen na 15 cm. Pločice su polijepljene, međutim tek sada sam shvatio da je razmak između cijevi 18 cm i ne mogu montirati mješalicu čak ni s onim ekscentrima jer mi fali jedan milimetar. E sad da li postoje ekscentri s većim kutem ili moram lupati pločice i ponovo nešto uraditi. cijevi su PPR i mogle bi se malo spigati. Čuo sam da postoje vanjski ekscentri za takve slučajeve pa me zanima kako to izgleda tj. jel je ružno za oko.

majstor52
14.03.2010., 16:51
Da postoje i mogu se kupiti u Plavoj kadi u Trnju,iza palaće pravde i koštaju 80,00kuna. ne izgledaju loše,samo zatraži velike ekscentre.

Nosonja
14.03.2010., 18:45
Da postoje i mogu se kupiti u Plavoj kadi u Trnju,iza palaće pravde i koštaju 80,00kuna. ne izgledaju loše,samo zatraži velike ekscentre.

Hvala, ali nisam blizu ZG, bitno mi je da postoje

majstor52
14.03.2010., 19:56
Evo ti link pa pokušajte dogovoriti isporuku pouzećem. Sretno!
http://www.tvrtke.com/plava-kada-d-o-o,PID-8,MF-4848.aspx

jenki1
14.03.2010., 20:06
Pozdrav svima!!

Da ne otvaram novu temu pitati ću ovdje.

Dakle moj problem je sljedeći imam kombi bojler (centralno preko kamina i struja) što mi super paše jer cijelu sezonu grijanja grijem i sanitarnu vodu preko toga, ali sam vidio sad nekakve solarne bojlere koi idu na krov pa sam mislio kupiti jedan takav i nekako ga spojiti na ovaj postojeći tako da toplu vodu imam u ljetu pomoću sunca.

Dali je to izvodivo i kako ???

majstor52
15.03.2010., 06:56
Pozdrav svima!!

Da ne otvaram novu temu pitati ću ovdje.

Dakle moj problem je sljedeći imam kombi bojler (centralno preko kamina i struja) što mi super paše jer cijelu sezonu grijanja grijem i sanitarnu vodu preko toga, ali sam vidio sad nekakve solarne bojlere koi idu na krov pa sam mislio kupiti jedan takav i nekako ga spojiti na ovaj postojeći tako da toplu vodu imam u ljetu pomoću sunca.

Dali je to izvodivo i kako ???

Pitanja za solarno grijanje je već obrađivano (ako se ne varam) na forumu.
Treba uzeti solarni spremnik najmanje 300 lit i oko 5m2 solarnih ploća ( sve ovisi o broju članova obitelji - ovo su općenite upute).Ploće se postavljaju na južnu stranu ,spaja se sa spremnikom i sa postojećim sistemom instalacije. Zbog zime u solarni sistem se stavlja " antifriz" tekućina.O mjestu i naćinu postave ,treba odlućivati prema raspoloživim mogučnostima .

marxfer
05.07.2010., 19:38
Kupio sam novi umivaonik i odvod sifona vise nije dobro pozicioniran prema zidu. Dakle, odvod sifona treba pomaknuti nekih 5 cm ulijevo. Kako to napraviti?

the_ripper
05.07.2010., 19:42
Kupio sam novi umivaonik i odvod sifona vise nije dobro pozicioniran prema zidu. Dakle, odvod sifona treba pomaknuti nekih 5 cm ulijevo. Kako to napraviti?

S sifon možeš namjestiti s pomakom.

tonino2008
05.07.2010., 20:18
A ako ni to neprojde, postoje flex crjeva za sifone

majstor52
05.07.2010., 21:07

Treba uzeti cjevasti sifon od tvrtke Viega ( na slici,kromirani)
http://i625.photobucket.com/albums/tt339/mlacanin/Vodovod/SifonzaumivaonikS.jpg?t=1278360256
On se može zaokrenuti u lijevu i desnu stranu,a kod spajanja se može malo iskositi. Za nastavak cijevi prema zidu treba uzeti metalni nastavak od" remera", a sve se može dobaviti u Ferotermu.

cabo
05.07.2010., 21:23
Koliko bi kostalo postavljanje sanitarija-tus kada i skoljka?

router
06.07.2010., 00:45

TUŠ KADA:
Dosta ti toga ovisi, dal kada dolazi na gotov pod (dakle ima svoje noge i postavlja se na pločiće) ili se stavlja na beton i obzidava, jer većina vodara je "zabetonira" ali ne obzidava jer nije u opisu posla + slaganje kabine.
Ako je neka jednostavna tj. dolazi u komadu i pričvršćuje se na zid tu se onda ne gubi puno vremena, al ako je neka ko LEGO kocke kada moraš svaki komadić spajati i slagati oduzima i po nekoliko sati (rekord: 2 dana :D).

ŠKOLJKA:
Ugradbeni kotlić (npr. Geberit) na koji se pričvrščuje (viseća) školjka ili klasična školjka na pod - zidni kotlić.

To govorim jer ovisi koliko postavljanje iziskuje vremena i rada, al ako uzimaš firmu i ideš preko računa moglo bi te izaći otprilike 150-200 kn po komadu (možda i više, kriza je također utjecala na cijene, čitaj besparica)(tuš kada i kabina računaju se skupa-jedan komad), a ako uzimaš nekoga u fušu 100-njak kuna (možda i manje-ovisi kakve je meštar volje i kolko je izgubio na kladi prošlog dana :))

Nemoj ovo uzimati kao pravilo jer postoje stotine firmi i vodoinstalatera, ovo bi ti bio nekakav prosjek... :top:

majstor52
06.07.2010., 14:57

Daj malo opisa kakva kada,suha ili mokra ugradnja.kakav vodokotlić,i wc školjka?

marxfer
08.07.2010., 11:34
Treba uzeti cjevasti sifon od tvrtke Viega ( na slici,kromirani)
http://i625.photobucket.com/albums/tt339/mlacanin/Vodovod/SifonzaumivaonikS.jpg?t=1278360256
On se može zaokrenuti u lijevu i desnu stranu,a kod spajanja se može malo iskositi. Za nastavak cijevi prema zidu treba uzeti metalni nastavak od" remera", a sve se može dobaviti u Ferotermu.

Puno hvala. Sve sam rješio točno kako ste napisali.

Kymatica
15.07.2010., 12:21
Imam problem sa pritiskom vode u lavabou ( slavina ) ali samo hladne..naime topla voda ide normalno a hladna ima jako slab pritisak..da li znate što bi to moglo biti?:confused:

Hvala!

mario144
25.07.2010., 08:34
Molim bi za pomoc.

čini mi se da imam sličan kvar na gebertu - prvo je samo šuštalo nako što se napuni voda, a sada se, nakon što se napuni voda u kotlić, čuje kao da ga počinje puniti i odmah prestaje i tako zaredom, pa je to dosta iritantno.
Ako je riječ o plovku, zanima me da li ga mogu sam zamijeniti i da li svi ti geberiti ( ugradbeni) imaju iste plovke ?? Možda je bolje zvat majstora ??

hvala !!

majstor52
25.07.2010., 16:38
čini mi se da imam sličan kvar na gebertu - prvo je samo šuštalo nako što se napuni voda, a sada se, nakon što se napuni voda u kotlić, čuje kao da ga počinje puniti i odmah prestaje i tako zaredom, pa je to dosta iritantno.
Ako je riječ o plovku, zanima me da li ga mogu sam zamijeniti i da li svi ti geberiti ( ugradbeni) imaju iste plovke ?? Možda je bolje zvat majstora ??

hvala !!

Mislim da sam na ovom forumu detaljno opisao kako se mijenja plovak na Geberit-ovom ugradbenom vodokotliću,i to sve sa slikama.
Da postoje zamjenski dijelovi za sve tipove takovih vodokotlić i mogu se kupiti u maloprodaji , ali su prilićno skupi i ne treba ih mijenjati samo tako,jer se isti mogu popraviti.
Ukoliko baš „ nisi doma „ sa takovim stvarima bolje je pozvati majstora nego se učiti ,greške - odnosno škola - bi tu mogle biti preskupe.
No dobro, možeš si pomoći tako da zatvoriš vodu na ventili koji se nalazi ispod ploče za aktivaciju ispiranja,sa lijeve strane ili u samoj sredini (ovisno o modelu).
Sa vijluškastim ključem odvine se holender matica na samom plovnom ventilu i plovak se povuče prema gore,dok ne izađe iz ležišta.
Ali pazi,prije svega treba skinute sve ostale dijelove ,isplavni ventil,a sve to imaš sa slikama več ranije postavljeno.
Ako nešto nije jasno javi se ponovno pa da pokušam pomoći sa odgovorima,gdje je zapelo

mario144
26.07.2010., 19:20
puno hvala majstore na objašnjenju !! Nešto ću morati rješiti, ako zapne javit ću se. Hvala !:top: