PDA

View Full Version : Dobrovoljno darivanje krvi

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13

A80
24.04.2011., 17:24
Do sada sam krv dao 37 puta u Petrovoj i nikada nisam ni čuo, ni vidio da su ikoga odbili zbog prevelikih zaliha. Ako ti se to dogodilo, mislim da se nekome nimalo nije dalo raditi svoj posao. Pošalji im upit na http://www.hztm.hr/hr/content/2/darivanje-krvi/6/posaljite-upit/ i provjeri što se desilo, jer krvi nikada nema previše...a da je i ima, bez problema se proda u inozemstvo.

Vrijeme je Uskrsnih blagdana, pojačanog prometa i velika je vjerojatnost prometnih nezgoda sa težim ishodom - ako su te odbili zbog svoje ljenosti, definitivno ih treba sankcionirati, jer se indirektno igraju sa tuđim životima.

Mr.Cipelić
24.04.2011., 19:08
dragi moji davatelji..:cerek:
pitanje od mene za vas..a pitanje postavlja jedan prijatelj..:mig:

dali možda znate dali uopče i koliko mora proči prije davanja krvi od konzumiranje marihuane?
hvala lepi moji..:mig:

Jack Daniel's
24.04.2011., 19:55
Smirite situaciju. Nisu sigurno nikoga odbijali zbog lijenosti. Zalihe pojedinih krvnih grupa su pune. I mene su odbili prije desetak dana iz istog razloga.

Uskrs nema nikakve veze s tim. Naučite već jednom da će Petrova, ako joj zatreba krv, odnosno ako se zalihe smanje, sigurno uputiti javni apel što se tu i tamo zna desiti tijekom ljeta*. Također, ako se zalihe smanje, oni organiziraju malo više odlazaka na teren. Isto tako, ako se pojavi potreba, oni kontaktiraju ljude izravno što je i razlog zašto vas svaki put kad dođete dati krv pitaju jesu li podaci koje imaju u bazi točni. U tim slučajevima, obično je pravilo da se prvo kontaktiraju ljudi potrebne krvne grupe koji nisu dulje vrijeme davali krv, a tek onda oni koji to redovito čine svaka tri ili četiri mjeseca.

Kad su zalihe pune onda obično prvo smanje broj odlazaka na teren i odbijaju grupna, odnosno organizirana, davanja krvi. Pojedince obično ne odbijaju, no čini se da su zalihe stvarno pune pa su sad počeli odbijati i pojedince. Ništa čudno.

Njihove potrebe za krvlju ne ovise samo o godišnjim dobima nego i o količini nehitnih operacija koje obavljaju bolnice. Blesavo, ali ako bolnice pokušavaju uštedjeti novac onda ne obavljaju operacije koje nisu hitne, pa i o tome ovisi potrošnja krvi. To se dešava kad zbog ovog ili onog razloga moraju kontrolirati svoje mjesečne budžete (welcome to Croatia).

Da, krvi može biti previše, odnosno nije potrebno uzimati krv ako se procjenjuje da će krvni pripravci, koji imaju rok trajanja, propasti. Ne igraju se oni ni sa čijim životima niti prodaju krv bilo kome. Mislim da bi stvarno mogli imati malo više povjerenja u Petrovu da svoj posao radi odgovorno.

2 Mr.Cipelić: Pročitaj posljednjih nekoliko stranica topica. Naći ćeš odgovor.

* Ovo se odnosi i na one mailove koji se s vremena na vrijeme prošire internetskim prostorom i u kojima se traže donatori krvi za ovakve ili onakve pojedinačne slučajeve. Petrova, a koliko znam niti ostali transfuzijski centri u Hrvatskoj, ne koristi mail za kontaktiranje donatora tako da ti mailovi obično samo stvore nepotrebnu zbrku. Ako stvarno postoji hitna potreba za nekom određenom krvnom grupom iz transfuzijskih centara kontaktiraju izravno donatore i medije, a mediji to uglavnom bez iznimke, objavljuju.

del23
25.04.2011., 08:26
Davanje krvi je zakon.

Napravis dobru stvar,ako tebi nedajboze jednom zatreba krv,kao DDK odmah dobivas svoju porciju(ne moze se desit da te krvi nema il da se na nju ceka,tako mi je rekla majka :cerek: sta radi u transfuziji)+dobio si besplatno testiranje na sve krvne spolne bolesti.

Sta vise pozeljet,genijalno.

O moj Bože kakve bedastoće........ Kemik je sve objasnila........
Za testiranja si u pravu ali ne sve nego one važne i moguće pogubne bolesti!!

to je i moja krvna grupa(ko bi reko :D) :)

I moja. Naša spada u prilično česte, zar ne?

Sredinom sljedećeg mjeseca idem 8. put :top:

rusha
26.04.2011., 12:53
Evo jucer krenuo na svoje redovno davanje. Dodem u petrovu na pult i veli zena da ne primaju moju krvnu grupu jer je imaju previse. Moram priznat da sam se iznenadio jer uvijek govore da imaju manjka. Ok bio je petak i to pred uskrs i zena nije bas izgledala kao da joj se radi pa me zanima jel imate slicna iskustva.

Meni se dogodilo. Dva puta :) Od tada prvo nazovem pa pitam da li im treba.

Trip into Drumm
28.04.2011., 09:30
36 davanje prije 2 sata, a još uvijek imam 27 godina...

karolinko
28.04.2011., 10:10
Pozdrav!
Ja sam do sada dva puta dala krv ali problem mi je u tome što svaki put padnem u nesvjest poslije!
Prvi put sam davala krv u školi i to je još prošlo dobro s obzirom da su me tam hladili dizali noge u zrak i brzo vratili u normalu.
Ali drugi put sam bila u petrovoj sa prijateljicom, ušle smo u tramvaj i pala sam u nesvjest, došla sam k sebi na trgu nakon kaj su me zalijali s vodom posvuda,iznjeli na zrak...
Mene zanima zašto tak reagiram ako je sve ok, težina isto ok valjda imam 59 kg na 170 cm??
krvna gupa mi je 0+
Ako netko zna, hvala unaprijed!

Futhark
28.04.2011., 17:35
Pozdrav!
Ja sam do sada dva puta dala krv ali problem mi je u tome što svaki put padnem u nesvjest poslije!
Prvi put sam davala krv u školi i to je još prošlo dobro s obzirom da su me tam hladili dizali noge u zrak i brzo vratili u normalu.
Ali drugi put sam bila u petrovoj sa prijateljicom, ušle smo u tramvaj i pala sam u nesvjest, došla sam k sebi na trgu nakon kaj su me zalijali s vodom posvuda,iznjeli na zrak...
Mene zanima zašto tak reagiram ako je sve ok, težina isto ok valjda imam 59 kg na 170 cm??
krvna gupa mi je 0+
Ako netko zna, hvala unaprijed!

Kao muško dajem .45 L krvi jednim davanjem. Je li isto za vas žene?
Kao žene u krvi imate i manji broj eritrocita i manju konc. hemoglobina koji u njima prenosi kisik (između ostalog).
Nakon davanja krvi prvo što se dogodi je da padne tlak i to se kompenzira gotovo odmah, nije potrebno da ti ležiš dulje od 1 minute. Ono što se ne stigne kompenzirat je oksigenacija. Tj. ne stigneš na vrijeme početi disati dublje i brže. To je stoga što je za taj refleks potrebno da ti poraste konc. CO2 u krvi, a odmah nakon davanja to se ne događa.
Tvoj sustav se tome dakle, djelomično ne stigne prilagoditi. Nije dovoljno samo kompenziranje tlaka.
Slijedeći put na silu diši duboko i brže. Ne jedi odmah iza toga, nego samo pij (isključivo H2O). Hodati iza toga do doma je bolje nego sjediti u tramvaju, jer mišići nogu podižu vrijednosti ponovnog dotoka krvi u srce. Ne nosi teške stvari ili radi bilo što što će uzrokovati povećanje protoka u drugim dijelovima tijela osim u mozgu.
Ako osjetiš da ti se grče mišići, smanji duboko disanje. :top:

Sreća moja što nemam s tim problema, crno vino mi baš paše nakon obračuna s tim vampirima. A ni onaj roštilj im nije loš

karolinko
28.04.2011., 19:44
Kao muško dajem .45 L krvi jednim davanjem. Je li isto za vas žene?
Kao žene u krvi imate i manji broj eritrocita i manju konc. hemoglobina koji u njima prenosi kisik (između ostalog).
Nakon davanja krvi prvo što se dogodi je da padne tlak i to se kompenzira gotovo odmah, nije potrebno da ti ležiš dulje od 1 minute. Ono što se ne stigne kompenzirat je oksigenacija. Tj. ne stigneš na vrijeme početi disati dublje i brže. To je stoga što je za taj refleks potrebno da ti poraste konc. CO2 u krvi, a odmah nakon davanja to se ne događa.
Tvoj sustav se tome dakle, djelomično ne stigne prilagoditi. Nije dovoljno samo kompenziranje tlaka.
Slijedeći put na silu diši duboko i brže. Ne jedi odmah iza toga, nego samo pij (isključivo H2O). Hodati iza toga do doma je bolje nego sjediti u tramvaju, jer mišići nogu podižu vrijednosti ponovnog dotoka krvi u srce. Ne nosi teške stvari ili radi bilo što što će uzrokovati povećanje protoka u drugim dijelovima tijela osim u mozgu.
Ako osjetiš da ti se grče mišići, smanji duboko disanje. :top:

Sreća moja što nemam s tim problema, crno vino mi baš paše nakon obračuna s tim vampirima. A ni onaj roštilj im nije loš
Hvala ti puno, ovo nisam znala!:s
Žene daju manje krvi i rijeđe ju mogu dati kolko znam.
Ako budem još išla davat krv poslušat ću tvoj savjet! :top:

Futhark
28.04.2011., 19:54

Također, ako te počinje hvatati nesvjestica usprkos savjetima, sjedni i stavi glavu među noge.

I svaka ti čast što daješ, to je nešto čime možeš sa sigurnošću pomoći spasiti nekoga, a ništa ne košta. Ne daj da te sputa ta mala komplikacija, ne podnose nam svima tijela jednako i uvijek u istoj situaciji. Meni je uspkrkos intenzivnom bavljenju sportom također došlo mutno pred očima jednom.

U složenijim operacijama se pacijentu krv može čak i više od 5x izmijeniti donorskom krvlju, stoga evo ti još jedan plus zašto.

kemik
28.04.2011., 20:27

ne daju manje, žene također pune vrećicu volumena 450 ml. ali istina je da možemo davati rjeđe.

frkalo
29.04.2011., 11:32
na facebooku se pojavila grupa
da se hitno jave osobe, mlađe muske, sa krvnom grupom 0+ za pomoc malom djecaku iz mostara koji boluje od leukemije.....moj muz ima tu grupu
kako sad to ide, mi zivimo u šibeniku a djecak je u mostaru

outrager
29.04.2011., 16:13
pa jel piše da se jave mlađe muške osobe iz šibenika? :D sigurno ne piše, pa bi trebalo biti jasno kao dan da su eventualno pozvani mostarci

0 plus
30.04.2011., 06:02
I moja. Naša spada u prilično česte, zar ne?

Sredinom sljedećeg mjeseca idem 8. put :top:

mislim da je najčešća :)

samo idi,uvijek je bolje da ima krvi 'na lageru' :D

Mr.Cipelić
30.04.2011., 17:55
eto bio danas (malo se ´rajcao´..:zubo:),no samo kao u pratnji prijatelju koji nažalost nije mogao dati zbog slabog željeza..:(
može pokušati za okvirno dva tjedna opet..a ja eto brojim..:kava:

Futhark
30.04.2011., 17:58
Kad dam krv, uvijek onaj 'simbolični poklon' dam nekome i testiram. Ako kaže da se neće kitit tuđim perjem, onda :top: u mojoj knjizi, a u suprotnom :flop: (šta je još jedan u državi hipokrita)

Mr.Cipelić
30.04.2011., 18:19
Kad dam krv, uvijek onaj 'simbolični poklon' dam nekome i testiram. Ako kaže da se neće kitit tuđim perjem, onda :top: u mojoj knjizi, a u suprotnom :flop: (šta je još jedan u državi hipokrita)

ajme,ti si neki kompliciran..:eek:
neka ti pokažu ubodnu pikicu od igle..:cerek:

a i šta sada,pusti druge,glavno da ti znaš da činiš dobro..:top:

Zek0slav
30.04.2011., 18:38
Jel trebam nositi zdrav. iskaznicu kada idem darovati krv?

Htio bih pokušati jednom. Ako se ne onesvijestim, mozda postane redovna praksa. :D

spyker22
30.04.2011., 18:46
Ne tribaš.
Samo osobnu ponesi. Ne sićam se da mi je prvi put tribala - davno je to bilo, al ponesi svejedno.

Grgica Mali
01.05.2011., 21:53
Osobna je UVIJEK obavezna.

outrager
01.05.2011., 22:38
meni osim one knjižice nikad ništa ne traže

Futhark
02.05.2011., 15:04
meni osim one knjižice nikad ništa ne traže

U Zagrebu uvijek traže osobnu.

Izmaglica
02.05.2011., 15:37
Evo da se i ja pridružim raspravi :D Bila sam danas 13 put na darivanju i svakako preporučam svima koji se dvoume. Traje 15-ak min, a može nekome jako pomoći.
Dogodilo mi se, u ovih par godina, 3 puta da su me odbili zbog željeza, ali sada već računam na to pa samo malo pripazim na prehranu par dana ranije :top:

Inače, našla sam vas jer sam tražila informacije o separatoru, mislila sam probati tako dati koji put pa, ako sam dobro pohvatala, treba se ranije telefonski najaviti, otići dati uzorak i zvati za dva, tri tjedna? To je to?
Zna netko možda koliko treba proći između normalnog davanja i separatora?

I danas su dijelili neke blesave kemijske koje izgledaju kao šprica. I još napunjene nekom crvenom tekućinom, mislim da ću sestru danas malo izbezumljivati (panično se boji igle) :E

0 plus
02.05.2011., 18:24
Inače, našla sam vas jer sam tražila informacije o separatoru, mislila sam probati tako dati koji put pa, ako sam dobro pohvatala, treba se ranije telefonski najaviti, otići dati uzorak i zvati za dva, tri tjedna? To je to?
Zna netko možda koliko treba proći između normalnog davanja i separatora?

I danas su dijelili neke blesave kemijske koje izgledaju kao šprica. I još napunjene nekom crvenom tekućinom, mislim da ću sestru danas malo izbezumljivati (panično se boji igle) :E

jok.uzorak možeš dati bilokad(npr. kad dođeš na davanje) i za 10-15 min ti kažu jel možeš ili ne.onda se telefonski najaviš za termin...a treba proć mjesec dana(mada daju već i nakon 3 tjedna...bar u Zg)

i te kemijske su baš blesave :zubo: meni opće nisu kul :D

MadeByMaja
02.05.2011., 19:06
i te kemijske su baš blesave :zubo: meni opće nisu kul :D

Meni je kemijska baš zakon, namjerno ju furam okolo i posuđujem ljudima kad me pitaju za kemijsku jer se onda zainteresiraju otkud je to, pa im usput sve ispričam i pokušam ih navuć da idu dat krv :D Čak je profesor na ispitu bio stao kraj mene i pitao otkud je to jer mu je zapela za oko :D

Imam i ja takvu olovku, samo je u mojoj zelena tečnost :D

spyker22
03.05.2011., 18:10
Imam i ja takvu olovku, samo je u mojoj zelena tečnost :D
A jebi ga, nismo svi Vulkanci ko ti :D

volim čokoladu
04.05.2011., 20:45
ja sam jedino jednom dobila kemijsku, i to najobičniju, i na njoj piše malim slovima crveni križ.
kakvu ste vi dobijali? i ja bi neku kul kemijsku da se mogu pravit važna :D zajebajem se :mig:

spyker22
05.05.2011., 09:25
Pih..ova naša je u obliku injekcije (http://img97.imageshack.us/img97/3206/image0052j.jpg) :kava:

:D

Discordia
05.05.2011., 11:59
baš je kul :D

jel to dobijete kad date krv izravno u bolnici, ili kad je neka organizirana šema? :D

MadeByMaja
05.05.2011., 13:06
baš je kul :D

jel to dobijete kad date krv izravno u bolnici, ili kad je neka organizirana šema? :D

Ja sam dobila u 2.mj kad sam redovno isla dat krv u Petrovu, neznam za ostale... Ali da, bas je fora :)

atlantis
05.05.2011., 21:19
Pih..ova naša je u obliku injekcije (http://img97.imageshack.us/img97/3206/image0052j.jpg) :kava:

joj, ja bi to :cerek: ste čuli vi iz petrove, čuvajte mi jednu za 10. davanje. ne treba mi plaketica. pliiiiiiiz :)

zvala sam ih jučer da bi sutra ujutro došla međutim separator im je pun :(

drugi tjedan možda nađem vremena za odlazak :)

June
06.05.2011., 10:47
kemijska je zakon. pitalo me valjda 6-7 ljudi 'joj, kak je super. mi das???'. ja rekla, ne moze, dijeli se u petrovoj 3, odite si sami po to. :D
razvijam svijest o davanju krvi, bas sam si cool. :p
ja sad dala 6.put. nesto se tu pricalo, za 10.put se dobije plaketa? nije da mi to nesto znaci, al bi bila lijepa uspomena.:)

bilip65
07.05.2011., 05:07
Dobro jutrro!

Jednom sam Vam se svima već zahvalila za dobro djelo koje činite, ali to je bilo dosta davno, pa sam zato svratila opet sa srcem punim sreče što postoje dobri i plemeniti ljudi kao Vi koji dajete krv i koji ste svjesni kako kap u moru doista spašava nečiji život.Hvala Vam i budite takvi i dalje.
Imam dječaka od 4,5god koji boluje od teške anemije i kad se probudi vodim ga na 19 transfuziju.One su mu za sada jedini lijek, stoga Vam želim svima zdravlje i što više darovane krvi.
Pozdrav!

dr.sicky
07.05.2011., 15:03
ja sam zadnji put bio u 1. mj. , baš ću otić drugi tjedan

atlantis
08.05.2011., 18:57
Dobro jutrro!

Jednom sam Vam se svima već zahvalila za dobro djelo koje činite, ali to je bilo dosta davno, pa sam zato svratila opet sa srcem punim sreče što postoje dobri i plemeniti ljudi kao Vi koji dajete krv i koji ste svjesni kako kap u moru doista spašava nečiji život.Hvala Vam i budite takvi i dalje.
Imam dječaka od 4,5god koji boluje od teške anemije i kad se probudi vodim ga na 19 transfuziju.One su mu za sada jedini lijek, stoga Vam želim svima zdravlje i što više darovane krvi.
Pozdrav!

sretno malenom :) i nadam se da će se pronaći lijek i da će ozdraviti :)

June
09.05.2011., 10:49
sretno malenom :) i nadam se da će se pronaći lijek i da će ozdraviti :)
i ja se pridruzujem dobrim zeljama. nadam se da ce bas ova prica potaknuti nekoga da da krv. :)

volim čokoladu
10.05.2011., 10:30
e ta mi je baš fora, i ja bi takvu :D

Ruralna
11.05.2011., 22:27
Koliko je ono pauza između antibiotika i davanja krvi? :misli:

Futhark
11.05.2011., 22:40
Koliko je ono pauza između antibiotika i davanja krvi? :misli:

Oko 10 dana je normalna klinička granica ako je antibiotik uziman intravenozno.

Ako je uziman u obliku tableta, moze se donirati krv isti dan kad je uzeta zadnja potrebna tableta terapije.

Također, donirati je prihvatljivo ukoliko je antibiotik uziman za prevenciju (uslijed dentalnog zahvata ili npr. radi akni)

Ruralna
11.05.2011., 22:46
Oko 10 dana je normalna klinička granica ako je antibiotik uziman intravenozno.

Ako je uziman u obliku tableta, moze se donirati krv isti dan kad je uzeta zadnja potrebna tableta terapije.

Također, donirati je prihvatljivo ukoliko je antibiotik uziman za prevenciju (uslijed dentalnog zahvata ili npr. radi akni)
Nisam to znala.
Eto svaki dan naučim nešto novo:D

Sutra pijem zadnji, a sljedeći tjedan sam mislila na davanje. A ništa, prijavit ću im da sam popila dozu, pa ću vidjeti hoće me pustiti.

Futhark
11.05.2011., 23:23
Nisam to znala.
Eto svaki dan naučim nešto novo:D

Sutra pijem zadnji, a sljedeći tjedan sam mislila na davanje. A ništa, prijavit ću im da sam popila dozu, pa ću vidjeti hoće me pustiti.

Ovo što sam napisao je čisto biološki, a o njima u Petrovoj ovisi hoće li te pustiti. Ja bih tebi na njihovom mjestu odgodio, jer ne mogu biti sigurni je li antibiotik uziman uz još nešto, radi koje infekcije točno i je li te netko ispravno liječio i jesi li ti redovito uzimala.
Nije stvar u reakciji na antibiotike nego u reakciji na moguću prisutnost antigena u tvojoj krvi.

June
12.05.2011., 20:05
bila sam prosli tjedan i pitali su me ak sam u zadnjih mjesec dana bila sto bolesna, lijekovi, cak i ak sam bila kod zubara. kad sam rekla da sam bila prije par mjeseci, pitali su me kad tocno. bilo je to u sijecnju pa nije bilo problema. sve u svemu, dosta su detaljni i mislim da treba pricekati barem 2 tjedna od uzimanja bilokakvih tableta ( znaci, osim antibiotika pitaju i sve drugo),.

borntobewinner
14.05.2011., 18:51
Znam da se mora biti punoljetan za davanje krvi. Jel moguće dati krv na 18. rođendan? :D

Znam da se mora biti punoljetan za davanje krvi. Jel moguće dati krv na 18. rođendan? :D

Ako imaš ličnu kartu, sigurno da jeste. :)

June
15.05.2011., 13:35

naravno da mozes. mislim da poslije davanja bas i nije preprucljivo ubit se u alkoholu, tak da znas . :mig: :D

borntobewinner
15.05.2011., 15:00
naravno da mozes. mislim da poslije davanja bas i nije preprucljivo ubit se u alkoholu, tak da znas . :mig: :D

Haha, znam, toliko sam se informirala.
Nego, želim 'odraslost' obilježiti na malo drugačiji način :)

June
15.05.2011., 15:06
Haha, znam, toliko sam se informirala.
Nego, želim 'odraslost' obilježiti na malo drugačiji način :)

u tom slucaju, svaka cast. i sretno kod prvog davanja. :mig:

sarkazam
18.05.2011., 12:56

i ja prakticiram davanje krvi na svoj rođendan već 4 godine, od 18 pa evo do 22. godine nije bilo rođendana a da ne dam krv :D

ustvari, bilo je prije 2 godine, imali su dosta moje grupe pa nisu htjeli gomilati, pa sam za 2 tjedna došao

da nebi bilo zabune dajem svaka 3 mjeseca, ali namještam da mi se poklopi na rođendan :top:

Fanhp
18.05.2011., 19:19

Čitaš mi misli. To i ja želim za 18ti.:rofl:

vukas15
20.05.2011., 22:08
juće dao 4 put, dobio neki podljev krvi kasnije doma, ali sve ok :D

June
21.05.2011., 10:15
juće dao 4 put, dobio neki podljev krvi kasnije doma, ali sve ok :D
em si napravio dobro djelo,em imas dokaze za pravit se faca pred curama..... di ces bolje? :rofl:

Ruralna
21.05.2011., 13:39
Mene škartali, nije bila dovoljna pauza između antibiotika i davanja :tuzni:

June
21.05.2011., 13:49
Mene škartali, nije bila dovoljna pauza između antibiotika i davanja :tuzni:

a kolika je bila pauza? ak se smije znati.... :mig:

Ruralna
21.05.2011., 14:03
a kolika je bila pauza? ak se smije znati.... :mig:
10 dana. Rekla mi je doktorica da mora biti minimalno 2 tjedna. Bar u tom timu koji je taj dan radio.

June
21.05.2011., 14:17
10 dana. Rekla mi je doktorica da mora biti minimalno 2 tjedna. Bar u tom timu koji je taj dan radio.

e, super....sad bar znamo info iznutra jer je bila rasprava koliko treba cekati. :)
nadam se da budes za par dana bolje srece... :mig:

Ruralna
21.05.2011., 14:33
e, super....sad bar znamo info iznutra jer je bila rasprava koliko treba cekati. :)
nadam se da budes za par dana bolje srece... :mig:
Nadam se i ja. A baš bi mi pasalo taj dan da sam to obavila, jer obično mi se vrti po 2 dana, pa mi nije zgodno radi životnih obaveza:o

June
21.05.2011., 14:36
ajoj, pa kak ti se vrti po 2 dana??
probaj vjezbat svaki dan krvozilni sustav s recimo, 2 deci crnog vina... ocito nemas kondicije....ccc.... :D

Ruralna
21.05.2011., 15:00
Kakve kondicije? Za pijenje? :zubo:

A di ću s dva deci vina svaki dan, jetra će mi dići uzbunu.
A kondicija ona opća mi je hvala bogu dobro, hvala na pitanju. Mene zeza nizak tlak i željezo na granici, pa kad i rijetko prođem provjeru i dam krv, obavezno mantanje i zvjezdice pred očima dan dva :zubo:

June
21.05.2011., 15:48
Kakve kondicije? Za pijenje? :zubo:

A di ću s dva deci vina svaki dan, jetra će mi dići uzbunu.
A kondicija ona opća mi je hvala bogu dobro, hvala na pitanju. Mene zeza nizak tlak i željezo na granici, pa kad i rijetko prođem provjeru i dam krv, obavezno mantanje i zvjezdice pred očima dan dva :zubo:

tjoj, ruralna djevojko.... crno vino cini cuda za nizak tlak. ozbiljno. ja jednom imala 60/35, jedva ocitala i pomoglo mi je jedino crno vino sa zlicom secera unutra. malo bljak, al sam si bila ko nova zacas. :zivili:

inace, za zeljezo, pojacaj malo zelenjavu, salata, blitva, kupus, cikla....nemoj pit one sumece sa zeljezom ili tak nesto, to nije dobro i skuze te na davanju pa dobijes spotancije. been there done that... :mig:

Ruralna
21.05.2011., 17:38
tjoj, ruralna djevojko.... crno vino cini cuda za nizak tlak. ozbiljno. ja jednom imala 60/35, jedva ocitala i pomoglo mi je jedino crno vino sa zlicom secera unutra. malo bljak, al sam si bila ko nova zacas. :zivili::rofl:
Šteta vina tako ga unakaziti:D

inace, za zeljezo, pojacaj malo zelenjavu, salata, blitva, kupus, cikla....nemoj pit one sumece sa zeljezom ili tak nesto, to nije dobro i skuze te na davanju pa dobijes spotancije. been there done that... :mig:I ja sam pobornik kvalitetnije hrane, ali izgleda da mi nije dovoljno. Uvijek mi se vrti oko donje granice.

Charobniak
25.05.2011., 10:34
Dao sam par puta krv, ali sam kasnije prestao - zbog nikakvog konkretnog razloga, isparila mi je navika jednostavno. Moram se opet zaletit koji put.

Inače imam tlak u gornjoj granici normale, tako da sam se znao osjećat nekako bolje i smirenije nakon davanja krvi. Sad ne znam dal to zbilja ima veze s tim što mi je smanjena količina krvi pa mi je i tlak neko vrijeme niži nakon toga (po mojoj nekakvoj logici, makar možda sam skroz u krivu :zubo: ) ili je zbog nekakve autosugestije, ali u svakom slučaju dobrodošao efekt.

Prvi put kad sam dao, dođem si još onak hrabar i ponosan u tramvaj, ali me onda nekakva vrtoglavica primila. :zubo: Dobro da je bilo mjesta za sjest.

Jimmy 00
29.05.2011., 16:31
ja sam 2put dao i vise necu:rofl:

Mr.Cipelić
29.05.2011., 18:54
ja sam 2put dao i vise necu:rofl:

zašto?

čekam još kojih 2 mjeseca..:tuzni:

heybaby
31.05.2011., 18:51
one spike da li ste se tetovirali i pirsali u zadnjih xx mjeseci (neznam točno koja je cifra) jel itko ikad lagao u vezi toga? u stilu da su se tetovirali prije cca mjesec dana a svejedno dali krv...
jel se može na neki način nahebat ako lažeš u vezi toga? jedna meni draga osoba je to napravila uz izgovor, pa kaj ionak ti testiraju krv, a ja sam ga napala da se neke boleštine vide tek nakon negog vremena...
mene zanima da li osoba može kazneno nahebat ako da krive podatke, ono poput nisam se nikad drogirao, pa te tetovaže i sl.? hvala

Jack Daniel's
31.05.2011., 19:18
one spike da li ste se tetovirali i pirsali u zadnjih xx mjeseci (neznam točno koja je cifra) jel itko ikad lagao u vezi toga? u stilu da su se tetovirali prije cca mjesec dana a svejedno dali krv...
jel se može na neki način nahebat ako lažeš u vezi toga? jedna meni draga osoba je to napravila uz izgovor, pa kaj ionak ti testiraju krv, a ja sam ga napala da se neke boleštine vide tek nakon negog vremena...
mene zanima da li osoba može kazneno nahebat ako da krive podatke, ono poput nisam se nikad drogirao, pa te tetovaže i sl.? hvala

Ako se ispostavi da je neka druga osoba primanjem te krvi dobila bolest, sigurno.

A ovako ti ostaje da barem pitaš tu tebi jako dragu osobu kako bi se ona osjećala da neka HIV pozitivna osoba kod koje još nije moguće ustanoviti prisutnost HIV antitijela daruje krv i ona je nekim slučajem dobije transfuzijom. Malo neodgovorno u tri jebene pizde strinine.

heybaby
31.05.2011., 19:30
Ako se ispostavi da je neka druga osoba primanjem te krvi dobila bolest, sigurno.

A ovako ti ostaje da barem pitaš tu tebi jako dragu osobu kako bi se ona osjećala da neka HIV pozitivna osoba kod koje još nije moguće ustanoviti prisutnost HIV antitijela daruje krv i ona je nekim slučajem dobije transfuzijom. Malo neodgovorno u tri jebene pizde strinine.

znam da je glup, al on to ne kuži, napisala sam ovaj post u nadi da ga svi popljuju i da skuži kolko je glup... mislim zdrav je i sve, samo ova tetovaža je friška a reko je da nije.
a pazi razlog davanja krvi, svi u firmi su išli dati krv pa da on ne ispadne pichkica :facepalm:

June
01.06.2011., 09:14
znam da je glup, al on to ne kuži, napisala sam ovaj post u nadi da ga svi popljuju i da skuži kolko je glup... mislim zdrav je i sve, samo ova tetovaža je friška a reko je da nije.
a pazi razlog davanja krvi, svi u firmi su išli dati krv pa da on ne ispadne pichkica :facepalm:

o, kriste..... :facepalm:
da, frend ti je pichkica, blagoreceno. ic radije riskirat (pa koliko god da mala bila ta sansa) necije zdravlje samo da ne bi morao rec kolegama 'cujte ja sam se tetovirao, ne mogu dat krv...'. mislim,to je jadno da ne moze bit jadnije.

ja sam pitala na kaj testiraju krv, rekli su mi na hiv, hepatitis i sifilis. ak se ista od tog pokaze pozitivnim, kontaktirat ce ga sigurno, i trazit ce se izvor zaraze.
nadam se da ce sljedecih par mjeseci bit na iglama, pa ak nista drugo, barem da mu ovakve pizdarije ne padnu vise na pamet.

malena curica
07.06.2011., 17:10
evo i mene u klub:top:
dala krv cetiri puta!

i dalje namjeravam dat samo trenutno dojim bebicu pa kad se to rijesi idemo natrag i jos prije tog se namjeravam tetovirat pa jos narednih 6mj necu moc dat...

samo me sad nemojte razapet zbog namjere da se tetoviram!:p

rusha
08.06.2011., 10:09
evo i mene u klub:top:
dala krv cetiri puta!

i dalje namjeravam dat samo trenutno dojim bebicu pa kad se to rijesi idemo natrag i jos prije tog se namjeravam tetovirat pa jos narednih 6mj necu moc dat...

samo me sad nemojte razapet zbog namjere da se tetoviram!:p

Samo nemoj lagati kao ovaj što nije htio ispasti pipica. :rofl:

Irrpu
08.06.2011., 11:30
Prije par mjeseci odlučio sam dati krv na poslu(imamo organizirana davanja krvi),bio mi je to prvi put.Doktorica sve provjeri,sve u redu,stavi mi onu iglu,bla bla i sad bi trebala krv izači ali ništa.... Nije htjela iči krv pa sam morao odustati,nije mi ni doktorica točno znala reči zašto nije krv htjela izači iz mene...:confused:

rusha
08.06.2011., 13:58
Prije par mjeseci odlučio sam dati krv na poslu(imamo organizirana davanja krvi),bio mi je to prvi put.Doktorica sve provjeri,sve u redu,stavi mi onu iglu,bla bla i sad bi trebala krv izači ali ništa.... Nije htjela iči krv pa sam morao odustati,nije mi ni doktorica točno znala reči zašto nije krv htjela izači iz mene...:confused:

Zato što ona nije znala ubosti venu kako treba. Mislim. Ili imaš odanu krv. Ili nemaš krv :D

Maria29
09.06.2011., 08:19
Zato što ona nije znala ubosti venu kako treba. Mislim. Ili imaš odanu krv. Ili nemaš krv :D

Pa to je dobra namjera svih dobrih ljudi koji darivaju krv jer u HR uvijek manjka krvi pogotovo grupe 0.. previse je nesreca , i operacija a krvi i darivatelj amalo :) trebalo bi malo vise potaknuti ljude da darivaju neke poklone dijeliti da se sto vise njih odazovu.

johnjakeblake
12.06.2011., 16:02
nama su bili dosli u skolu vadit krv pa sam otisao i z dobrih namjera ali vise mislim necu ic; kretenski doktor mi je probo venu i krv mi se razlila u ruci, 2 tjedna mi je bila ruka natecena i u podljevima

blacky7
13.06.2011., 08:51
Lol, tak je i meni jednom bilo kad sam u bolnici vadio krv, kao pregled i to, dok mi venu prodrla, krv napunila erpuvetu u 2 sec, a meni ostalo sve modro pod rukom -.-

No mogu se pohvaliti da sam već 13 puta dao krv (imam 22 god), još malo pa ću se moć besplatno vozit tramvajem po njihovim propisima o dobrovoljnim darivateljima :rofl:

A i svoju dragu nagovorih da da krv jednom pa oće ona opet hehe ^^ Samo zadnji put nije mogla dat jer je imala malo željeza u krvi, nikako da se spusti u onoj tekućini....

spyker22
14.06.2011., 00:51
Sritan vam Svjetski dan dobrovoljnih davatelja krvi :mig:

Ruralna
14.06.2011., 13:53
Woo hoo :cheer:

Nisam ni znala da je to danas.

Sretno!
Evo danas sam gledao neku emisiju posvećenu baš nama :D

spyker22
14.06.2011., 17:01
Evo danas dobio narančastu karticu od HZZO-a ..još da mi je to znat koristit :misli: ..ne idem baš po dokturima.. :zubo:

0 plus
14.06.2011., 21:33
Evo danas dobio narančastu karticu od HZZO-a ..još da mi je to znat koristit :misli: ..ne idem baš po dokturima.. :zubo:

i bolje da ju ne koristiš :)
na njoj bi trebalo pisati da si trajno oslobođen dopunskog osiguranja :mig:

Juče davao 8. put :mig:

Da se pohvalim, opet tlak idealnih 120/80, a i željezo je uvijek na nivou :top:

Futhark
16.06.2011., 19:16
Tu pricate o nekim beneficijama. Dajte da cujem koliko mi treba za šta, kad se već spominje. Sad sam na 12. davanju.

0 plus
16.06.2011., 20:47
Tu pricate o nekim beneficijama. Dajte da cujem koliko mi treba za šta, kad se već spominje. Sad sam na 12. davanju.

prolistaj malo topic :mig:

nekoliko puta je sve to navedeno...

blacky7
17.06.2011., 07:22
Zakon mi je ona kemijska koju dobijem kod njih :D

rusha
17.06.2011., 10:57
Ja mogu ići dati 22. ali sam 20. u blizini pa da ne idem dva puta, mislite da će mi uzeti dva dana ranije?

Ja mogu ići dati 22. ali sam 20. u blizini pa da ne idem dva puta, mislite da će mi uzeti dva dana ranije?

Hoće.

blacky7
18.06.2011., 07:27
Ja sam ih jedom bio pitao da kad može se dat opet, jel može malo ranije pa su mi rekli da može do tjedan dana ranije od onog roka od 3 mjeseca

ivek45
20.06.2011., 08:20
jel imaju kakve povlastice ovisno o tome tko koliko puta da(npr. besplatno dopunsko i neki pregledi)?

Walpurgas
20.06.2011., 13:03
jel imaju kakve povlastice ovisno o tome tko koliko puta da(npr. besplatno dopunsko i neki pregledi)?

Mislim da ne; tek kada se ispuni ona norma (dečki 35 i cure 25 davanja, ako se ne varam).

spyker22
24.06.2011., 16:35
Na jednom plakatu na Odjelu za transfuziju na Firulama sam pročita da davatelji (svi, bez obzira na broj davanja) imaju prednost na listama za čekanje..e sad koliko se to poštuje i poštuje li se uopće - pojma neimam.

outrager
24.06.2011., 17:08
kad ja trebam u bolnicu svakako idem preko reda - direktno sa ceste hitnom na traumatologiju :D

Ruralna
25.06.2011., 01:00
Nisu me odbili ovaj tjedan :lux:
Bila sam na granici, ali su me ipak pustili, užasno loše se osjećam danima, nekako mi je baš teško palo. Nisu mi do sada bile posljedice ovako dugotrajne.

pozitivax
25.06.2011., 20:41
Nisu me odbili ovaj tjedan :lux:
Bila sam na granici, ali su me ipak pustili, užasno loše se osjećam danima, nekako mi je baš teško palo. Nisu mi do sada bile posljedice ovako dugotrajne.
mene zbog velike slabokrvnosti uvijek odbiju kao dobrovoljnog davatelja krvi.Svaki puta..:(:(:(frustrirajuće.
morati ću početi žvakati sirovog bizona.ne znam drugi način.:confused:

Ruralna
25.06.2011., 22:23
mene zbog velike slabokrvnosti uvijek odbiju kao dobrovoljnog davatelja krvi.Svaki puta..:(:(:(frustrirajuće.
morati ću početi žvakati sirovog bizona.ne znam drugi način.:confused:
Kod mene ti je prosjek da me bar 4 puta vrate, jednom puste :zubo:
Isto zbog niskog željeza.
Sad svaki dan pijem litre čaja od koprive, svježe sokove od cikle i tako to, valjda se bude pomaklo.

atlantis
26.06.2011., 20:49
ruralna a da probaš separator?

ja sam se preporodila od kad idem isključivo na separator.
jest da sam duže tamo i da se ponekad naručujem i po nekoliko puta (oni nemaj termin ili ja ne mogu kad njima paše :D) ali svaki put kad odem na drugi kraj grada - dam krv :o

frendica i ja idemo u četvrtak :) biti će to moje deseto davanje :)

Ruralna
26.06.2011., 21:00
ruralna a da probaš separator?

ja sam se preporodila od kad idem isključivo na separator.
jest da sam duže tamo i da se ponekad naručujem i po nekoliko puta (oni nemaj termin ili ja ne mogu kad njima paše :D) ali svaki put kad odem na drugi kraj grada - dam krv :o Već dugo razmišljam o tome, nikako da se uputim.
Daj mi reci, osjećaš li se slabašno i poslije separatora ili budeš skroz ok?
Mislim se da moram onda rezervirati nekoga da me vozi za slučaj da mi dođe loše, pa je to uvijek nekako problem jer mi je teško naći nekoga da je slobodan kad i ja, pa nikako da odem.

frendica i ja idemo u četvrtak :) biti će to moje deseto davanje :):cerek:

atlantis
26.06.2011., 21:38
nope, meni je čak bolje nego nakon klasičnog davanja :)

tamo me je ponekad znalo zavrtjeti malo, nakon separatora ništa :)

osjećam se slabijom dan dva ali ništa drugo :)

ako ćeš ići uzmi si ujutro u flašicu s vodom jedan kalcij pa ga pijuckaj, smanjuje trnce kod vraćanja krvi natrag u tijelo :)

Ruralna
26.06.2011., 21:54
nope, meni je čak bolje nego nakon klasičnog davanja :)

tamo me je ponekad znalo zavrtjeti malo, nakon separatora ništa :)

osjećam se slabijom dan dva ali ništa drugo :)
Hvala.
Nadam se da ću uskoro i ja probati.

ako ćeš ići uzmi si ujutro u flašicu s vodom jedan kalcij pa ga pijuckaj, smanjuje trnce kod vraćanja krvi natrag u tijelo :)Opa, ovo zvuči zanimljivo :zubo:

0 plus
26.06.2011., 21:56
Hvala.

probaj.uvijek možeš odustati :mig:

a možda ti se i svidi :)

atlantis
26.06.2011., 22:04
Hvala.
Opa, ovo zvuči zanimljivo :zubo:

meni je to skroz guba :o

da sam se ikada drogirala vjerujem da bi se vrlo slično osjećala kod šuta :D :D

onak osjetiš trnce pa ti usne utrnu lagano

baš :zvrko: feeling :o

Ruralna
26.06.2011., 22:24
atlantis, mogli bi ovi tvoji postovi izazvati navalu ljudi na separator :zubo:
Znam da su mene zainteresirali:o

atlantis
27.06.2011., 09:22
atlantis, mogli bi ovi tvoji postovi izazvati navalu ljudi na separator :zubo:
Znam da su mene zainteresirali:o

zakaj ne :D legalno je :rofl:

June
27.06.2011., 12:10
Ja bi isto na taj separator!!!!!! :jumping:
Zvuči zanimljivo. Budem zvala najesen u Petrovu da vidim jel me mogu primit. Inače, totalna sam medicinska neznalica, kaj točno radi taj separator? Kaj se uzima iz krvi?:ne zna:

Discordia
27.06.2011., 12:13
split, traži se B neg.

prijateljičin rođak treba na operaciju, a nema dovoljno krvi...

meni još misec i dva dana do sljedećeg darivanja :), nakon toga ću pitat bi li smila na separator (nakon misec dana, naravno)

June
27.06.2011., 12:15
split, traži se B neg.

prijateljičin rođak treba na operaciju, a nema dovoljno krvi...

Držim fige da će se javit puno davatelja. :mig:

Discordia
27.06.2011., 12:16
Držim fige da će se javit puno davatelja. :mig:

hvala, i mi :)

atlantis
27.06.2011., 14:24
hvala, i mi :)

ja sam b-. u četvrtak dajem plazmu u zagrebu

eto, ako vam ta informacija sad nešto znači :)

Walpurgas
28.06.2011., 02:51

Ljudi se sablaznu kada spomenem nešto slično ovome. :D Znam točno na što misliš. :)

Btw koliko si često na separatoru?

atlantis
28.06.2011., 19:16
ful je kul :o :zvrko:

ovisno o rasporedu, sad idem nakon 4 mjeseca jer se nisam uspjela nikak dogovoriti za termin kad sam ja mogla :) a prošli put sam bila nakon dva :)

spyker22
29.06.2011., 18:36

Ja ne mogu na seprator :tuzni:

Ruralna
29.06.2011., 22:43
Ja ne mogu na seprator :tuzni:
Zar ti nisi već bio na separatoru? :misli:
Zašto ti sad ne daju?

spyker22
30.06.2011., 15:49
Nisam bio. Zaminila si me s nekim. Dajem krv, al nikad na separatoru. Već sam prija pisa zašto mi ne daju..lom noge, operacija.. :(

atlantis
30.06.2011., 17:37
jesam :o je sam :lux:

rusha
06.07.2011., 10:08
Ja idem danas popodne. Ali prvo moram provjeriti hoće li me primiti.

rusha
06.07.2011., 17:18
Bila :) Dala. Kapljica potonula ko Titanic, tlak 120/80

atlantis
06.07.2011., 19:28
bravo :)

to mi je bila najveća noćna mora :D

dođem na drugi kraj grada i onda kapljica ne da ne potone nego dobro da ne iskoči van :zubo:

rusha
07.07.2011., 09:05
Ja bar sa željezom nikad nemam problema. Nikad. Čak ga imam i previše. Tlak tu i tamo bude malo niži. Sva sreća pa nam je transfuziologija na drugom katu pa ga po stepenicama malo dignem :)

rocco-spalato
07.07.2011., 09:08
ja dao

dana69
07.07.2011., 21:26
ja dala danas , raspitala se za separator, uzeli tri epruete krvi vise, trombocite odmah provjerili i oni su mi ok, a ove dvije epruvete su za testiranje nekih antitijela, navodno zene ih znaju imat i onda se kod primatelja javi atipicna upala pluca...nalazi ce bit za mjesec dana, tako da...drzim fige :)

walkira
08.07.2011., 09:38
Danas je akcija darivanja U City Centar One u Splitu od 17-20.
http://www.citycenterone.hr/split/hrv/dogadanja/darivanje-krvi.aspx

Meni će nadam se biti prvi put :D

atlantis
08.07.2011., 21:06
bravo curke :)

baš mi je drago vidjeti i da se 'slabiji spol' ovako hrabro sve više uključuje u DDK :)

daimyo Enkidu
11.07.2011., 06:05
Evo ovako, nikad nisam dao krv (mislim za svrhu "pretakanja" nekome drugome jelte, dao sam hektolitre onim vampirima za razne preglede) ali sam mislio da počnem. Nekome bi valjda pomoglo a mene ništa ne košta.
Molim vas da jasno i precizno odgovorite na iduća pitanja u vezi toga.
1. Di se u Splitu to radi ?
2. U koje vrijeme mogu svratiti ? Pretpostavljam samo radnim danom ? Koji sati ?
3. Da li se treba registrirati da bi mogao davati krv, i ako da kako ? Možda to miješam sa davanjem organa ali mi pari da ima neka kartica za davatelje krvi ?
4. Jel triba ponit išta treba ponit osim osobne ?
5. Je li nužno svaki put ispunjavat taj formular o zdravlju ili samo prvi put ? Jer to mi zvuči kao teška gnjavaža.
6. S obzirom da svima vade istu količinu (450ml ako se ne varam), a količina krvi je valjda proporcionalna tjelesnoj masi, jedan kršan momak :) od 208cm / 110kg / 27god bi trebao to bez problema moći dati i baviti se sportskim / mentalnim aktivnostima bez veće pauze ?
7. Ako nedajbože ima kakvih problema sa krvi (bolest) kad ću to saznat i kako ?
8. Za slučaj da jednog dana ispunim kvotu (35 davanja) za besplatno zdravstveno (nije da idem radi toga jer je to predaleko za planirati ali ipak) da li trebam nešto unaprijed učiniti oko toga, hoću reći treba li negdje prijaviti da sam dao krv, nekakav dokaz / potvrdu tražiti ?
9. Vidio sam da se tu spominju neki pozivi, bar za one koji imaju rijetke krvne grupe. Ja nemam pojma koju grupu imam (onu crvenu valjda :) ), ali želim dolaziti kad ja želim (uzimajući u obzir ograničenje od 3 mjeseca tj.), a ne kad njima padne na pamet, dakle mogu li svraćati kad oću bez obzira na krvnu grupu ?
10. Čuo sam da se nakon tih vađenja krvi dijele neke čokoladice i neko piće, ali negdje u ovom threadu (golem je pa sam samo bacio pogled) se spominju neki bonovi za neki restoran koji je navodno smećast (u biti ne sićam se ni u kojem gradu). Ono što me zanima da li dobijem tamo di mi vade krv ili treba ići negdje drugo ? Mislim nisam gladni beskućnik i čokolade actually imam viška (zahvaljujući tome što mi je mater kirurg, a njima po lokalnim balkanskim običajima mnogi donose darove, al nemojte sad odma tu neku korupciju i nepotizam uvest, ona je najbolji i najpošteniji doktor kojeg sam ja vidio u toj bolnici, i svima pomaže i preko opisa radnog mjesta), više nego što je zdravo pojesti, ali ako će mi oni besplatno dat čašu vina za oporavak nakon vađenja neću se bunit, ali ako treba ić negdi drugo i čekat ili tako nešto to je gubitak vremena, a vrime mi je dragocjeno... Dakle da skratim šta daju, di i kako ?
11. Krvi imam i viška (vidi pod #6), ali pošto mi je vrime kao što već rekoh dragocjeno, zanima me koliko to stvarno traje ? Piše oko desetak minuta za vađenje, ali koliko dodatno za birokraciju (formular, pik u prst pa test za željezo itd.) ? Hoće li me gnjaviti ako budem htio otići odmah nakon vađenja (plus recimo 2-3 minute držanja one vate na ruci) ? Vadili su mi krv miljun puta u životu (uglavnom zbog prehlada) ali nisam nikad toliko čekao na pokret kao što piše na netu za davanje krvi, samo par minuti pritiska vate na ruku da rana prestane krvariti i off I go ! Time is money a ja ne volim bezvezno čekanje...
12. Imaju li neke novine ili nešto zanimljivo za čitati tamo di se vadi krv ? Moga bi i ponit e-reader, ali 10-ak minuta nije vremenski interval za čita knjige, neko žuto smeće bi bilo prikladnije, ili Bug ili tako nešto... Možda se nekad i krati vrime ćakulanjem sa drugim davateljima, ne bih znao pošto nisam nikad bio...
13. Pošto za dat krv triba samo malo vrimena, a za spremit / raspremit se i otić do grada i nazad (kroz gužvu i semafore !) triba barem sat vrimena, kombinirao bi davanje krvi sa nečim drugim tako da ne gubim dodatno vrime, a to bi najvjerovatnije bila vožnja bicikle. To radim bar jednom / dvaput tjedno a i standardna ruta me vodi vrlo blizu Firula (pretpostavljam da se negdi tamo daje krv), međutim problem je di tamo ostavit biciklu a da mi je ne drpe (lanac ne rješava problem jer se mogu drpit svi "dodaci" sa nje) ? Sumnjam da neko odi ima rješenje za ovaj problem ali ne škodi pitat, a ako ne imam ja nekih ideja...
14. Dosadašnja vađenja krvi u mom iskustvu su varirala od praktično bezbolnih (osim neznatne boli u trenutku kad igla probija kožu) do poprilično bolnih. OK nisam mekušac i mogu istrpit bol (iskusio sam i puno jaču od toga), ali ako može bezbolno ide mi na živce kad me zbog pogrešne tehnike značajno zaboli pri ubodu ili još bolje pomalo boli mjesto uboda satima nakon vađenja ! A sve ovisi o tome je li sestra koja vadi pogodila venu i je li ubola pod pravim kutom i do prave dubine. Vadile su mi krv i mlade neiskusne sestre i doktorice sa desetljećima medicinskog iskustva, i svaki put je drukčije. Nekad zbog manjka iskustva a nekad zbog slabog vida (starije sestre) zabodu iglu krvnički i preduboko, a jednom mi je jedna i zabijala više puta jer nije mogla pogodit venu (moram priznat da mi nisu baš najočiglednije na laktovima) i još je iskočila epruveta pa je prskalo okolo... :) Ta je bila vrlo iskusna ali nažalost stara i slabog vida, bilo mi je malo žao nje pa se nisam puno bunio...
Dakle kakva su vaša iskustva sa davanjem krvi u Splitu i u posljednje vrijeme ? Je li znaju šta rade ili nabadaju ?
15. Može li neko pojasnit to specijalno davanje krvi, odvajanje plazme / trombocita čega li ? Da li se to radi u Splitu ? Zašto se može puno češće i koje su razlike što se tiče posljedica (slabost itd.) ?
16. Je li dobijem poljubac od neke prelijepe cure (kao Jessica Alba ili Adriana Lima) za davanje krvi ? :p (šala mala)
To je sve što mi zasad pada na pamet... Znam da je post malo duži ali molim da se potrudite pa donirate kvalitetne odgovore kao što donirate krv... :)

daimyo Enkidu
11.07.2011., 06:37
Pokušao sam ovo dodati u moj post kao P.S. ali mi ne radi edit, neće da posta.
1. Zašto to ne radi ?
2. Zašto se ovaj thread nalazi u "Muški kutak Za poklonike pive, daljinskog, verbalnog šovinizma i ostalih muških spika..." ? :)
3. Zašto ovaj prokleti forum svakih po minute traži da se ponovno logiram, skoro svaki put kad kliknem bilo šta (izgleda kao cookie problem, ali cookiji su mi enableani u Firefoxu) ?

MEDO11
11.07.2011., 13:12
16. Je li dobijem poljubac od neke prelijepe cure (kao Jessica Alba ili Adriana Lima) za davanje krvi ? :p (šala mala)

:rofl:
da je tako visio bi svaki tjedan u kbcu:D

outrager
11.07.2011., 22:49
1. Di se u Splitu to radi ?
Firule
2. U koje vrijeme mogu svratiti ? Pretpostavljam samo radnim danom ? Koji sati ?
ponedjeljak-petak 8-16, srijeda 8-18
3. Da li se treba registrirati da bi mogao davati krv, i ako da kako ? Možda to miješam sa davanjem organa ali mi pari da ima neka kartica za davatelje krvi ?
ne
4. Jel triba ponit išta treba ponit osim osobne ?
ne
5. Je li nužno svaki put ispunjavat taj formular o zdravlju ili samo prvi put ? Jer to mi zvuči kao teška gnjavaža.
je, nije gnjavaža, uzmeš formular i ispuniš za minut
6. S obzirom da svima vade istu količinu (450ml ako se ne varam), a količina krvi je valjda proporcionalna tjelesnoj masi, jedan kršan momak :) od 208cm / 110kg / 27god bi trebao to bez problema moći dati i baviti se sportskim / mentalnim aktivnostima bez veće pauze ?
meni davanje krvi ne remeti nikakve aktivnosti
7. Ako nedajbože ima kakvih problema sa krvi (bolest) kad ću to saznat i kako ?
javit će ti, ostavljaš im adresi i broj telefona
8. Za slučaj da jednog dana ispunim kvotu (35 davanja) za besplatno zdravstveno (nije da idem radi toga jer je to predaleko za planirati ali ipak) da li trebam nešto unaprijed učiniti oko toga, hoću reći treba li negdje prijaviti da sam dao krv, nekakav dokaz / potvrdu tražiti ?
ne znam, daleko sam od toga, knjižica ti je dokaz
9. Vidio sam da se tu spominju neki pozivi, bar za one koji imaju rijetke krvne grupe. Ja nemam pojma koju grupu imam (onu crvenu valjda :) ), ali želim dolaziti kad ja želim (uzimajući u obzir ograničenje od 3 mjeseca tj.), a ne kad njima padne na pamet, dakle mogu li svraćati kad oću bez obzira na krvnu grupu ?
možeš, mene nikad nisu zvali, ilako imam AB- i jednom su me pidali dali me netko poslao jer im fali te grupe
10. Čuo sam da se nakon tih vađenja krvi dijele neke čokoladice i neko piće, ali negdje u ovom threadu (golem je pa sam samo bacio pogled) se spominju neki bonovi za neki restoran koji je navodno smećast (u biti ne sićam se ni u kojem gradu). Ono što me zanima da li dobijem tamo di mi vade krv ili treba ići negdje drugo ? Mislim nisam gladni beskućnik i čokolade actually imam viška (zahvaljujući tome što mi je mater kirurg, a njima po lokalnim balkanskim običajima mnogi donose darove, al nemojte sad odma tu neku korupciju i nepotizam uvest, ona je najbolji i najpošteniji doktor kojeg sam ja vidio u toj bolnici, i svima pomaže i preko opisa radnog mjesta), više nego što je zdravo pojesti, ali ako će mi oni besplatno dat čašu vina za oporavak nakon vađenja neću se bunit, ali ako treba ić negdi drugo i čekat ili tako nešto to je gubitak vremena, a vrime mi je dragocjeno... Dakle da skratim šta daju, di i kako ?
na firulama dobiješ bon s kojim ideš u neki restoran, a tamo popiješ čaj/sok. restoran ti je kraj bille, ali nisam nikad iskoristio taj bon
11. Krvi imam i viška (vidi pod #6), ali pošto mi je vrime kao što već rekoh dragocjeno, zanima me koliko to stvarno traje ? Piše oko desetak minuta za vađenje, ali koliko dodatno za birokraciju (formular, pik u prst pa test za željezo itd.) ? Hoće li me gnjaviti ako budem htio otići odmah nakon vađenja (plus recimo 2-3 minute držanja one vate na ruci) ? Vadili su mi krv miljun puta u životu (uglavnom zbog prehlada) ali nisam nikad toliko čekao na pokret kao što piše na netu za davanje krvi, samo par minuti pritiska vate na ruku da rana prestane krvariti i off I go ! Time is money a ja ne volim bezvezno čekanje...
20-ak minuta, i ne znam šta ti 20-ak minuta jednom u 3 mjeseca može predstavljati u životu
12. Imaju li neke novine ili nešto zanimljivo za čitati tamo di se vadi krv ? Moga bi i ponit e-reader, ali 10-ak minuta nije vremenski interval za čita knjige, neko žuto smeće bi bilo prikladnije, ili Bug ili tako nešto... Možda se nekad i krati vrime ćakulanjem sa drugim davateljima, ne bih znao pošto nisam nikad bio...
imaš tv, ponesi sebi nešta ako ti ne odgovara
13. Pošto za dat krv triba samo malo vrimena, a za spremit / raspremit se i otić do grada i nazad (kroz gužvu i semafore !) triba barem sat vrimena, kombinirao bi davanje krvi sa nečim drugim tako da ne gubim dodatno vrime, a to bi najvjerovatnije bila vožnja bicikle. To radim bar jednom / dvaput tjedno a i standardna ruta me vodi vrlo blizu Firula (pretpostavljam da se negdi tamo daje krv), međutim problem je di tamo ostavit biciklu a da mi je ne drpe (lanac ne rješava problem jer se mogu drpit svi "dodaci" sa nje) ? Sumnjam da neko odi ima rješenje za ovaj problem ali ne škodi pitat, a ako ne imam ja nekih ideja...
ja svoje auto skoro nikada ne zaključavam, često zna ostati s otvorenim prozorima... nikad ništa nije nestalopa neće ni tebi u 20 minuta, ali eto, možeš ga ostaviti ispred transfuzije, neće ga tamo nitko dirati
14. Dosadašnja vađenja krvi u mom iskustvu su varirala od praktično bezbolnih (osim neznatne boli u trenutku kad igla probija kožu) do poprilično bolnih. OK nisam mekušac i mogu istrpit bol (iskusio sam i puno jaču od toga), ali ako može bezbolno ide mi na živce kad me zbog pogrešne tehnike značajno zaboli pri ubodu ili još bolje pomalo boli mjesto uboda satima nakon vađenja ! A sve ovisi o tome je li sestra koja vadi pogodila venu i je li ubola pod pravim kutom i do prave dubine. Vadile su mi krv i mlade neiskusne sestre i doktorice sa desetljećima medicinskog iskustva, i svaki put je drukčije. Nekad zbog manjka iskustva a nekad zbog slabog vida (starije sestre) zabodu iglu krvnički i preduboko, a jednom mi je jedna i zabijala više puta jer nije mogla pogodit venu (moram priznat da mi nisu baš najočiglednije na laktovima) i još je iskočila epruveta pa je prskalo okolo... :) Ta je bila vrlo iskusna ali nažalost stara i slabog vida, bilo mi je malo žao nje pa se nisam puno bunio...
Dakle kakva su vaša iskustva sa davanjem krvi u Splitu i u posljednje vrijeme ? Je li znaju šta rade ili nabadaju ?
na meni su se vježbale i one šta stažiraju, nikad ništa, al je**** ne bi im ništa zamjerio ni da se desio mali zajeb :D
15. Može li neko pojasnit to specijalno davanje krvi, odvajanje plazme / trombocita čega li ? Da li se to radi u Splitu ? Zašto se može puno češće i koje su razlike što se tiče posljedica (slabost itd.) ?
nemam pojma
poljubac obavezno, ako si dobar s njom zna biti i više od poljubca, ja samo zato i idem :D
Pokušao sam ovo dodati u moj post kao P.S. ali mi ne radi edit, neće da posta.
1. Zašto to ne radi ?
2. Zašto se ovaj thread nalazi u "Muški kutak Za poklonike pive, daljinskog, verbalnog šovinizma i ostalih muških spika..." ?
3. Zašto ovaj prokleti forum svakih po minute traži da se ponovno logiram, skoro svaki put kad kliknem bilo šta (izgleda kao cookie problem, ali cookiji su mi enableani u Firefoxu) ?
1. jer si se kasno sjetio editirati
2.zato jer je je netko ovaj thread otvorio baš ovdje, a nitko od moderatora nije našao razlog da ga premjesti nedje drugdje
3.vjerojatno zato jer si mu rekao da ti ne pamti poadtke kad te pitao dali želiš da ih zapamti

daimyo Enkidu
12.07.2011., 06:39
da je tako visio bi svaki tjedan u kbcu:D
Onda smo riješili problem manjka krvi za transfuziju u Hrvatskoj, samo treba naći lijepe cure volonterke da na svakom odjelu za transfuziju dijele poljupce donatorima... :)

Firule
Koji dio molim te, di uđem ?

ne
Znači ne treba se registrirati i ne dobijem nikakvu posebnu karticu ?

je, nije gnjavaža, uzmeš formular i ispuniš za minut
Čisto sumnjam da će to meni bit minut.
Mrzim formulare.

meni davanje krvi ne remeti nikakve aktivnosti
Neki odi kažu da im se manta. Ja sumnjam da će se to meni dogodit.

treba li negdje prijaviti da sam dao krv, nekakav dokaz / potvrdu tražiti ?
ne znam, daleko sam od toga, knjižica ti je dokaz
Misliš zdravstvena ili nešto drugo ?

na firulama dobiješ bon s kojim ideš u neki restoran, a tamo popiješ čaj/sok. restoran ti je kraj bille, ali nisam nikad iskoristio taj bon

Jedan čaj u zamjenu za po litre krvi ? Pa to je uvredljivo ! Kao što rekoh ne bih to radio radi materijalne koristi, ali neka mi daju bar za jedne ćevape ili ništa !
Bon za jedan čaj - to je čista uvreda, to ionako neću nikad iskoristiti pa si mogu i uštedit papir ! Možda kad bi ih skupljao dvije godine bi imao dovoljno za jedan ratburger...
To šta sam čuo o dijeljenju čokoladica je biće na onim akcijama skupljanja na nekom javnom mjestu... Čudno kako me nijedna nikad nije pogodila jer vidio sam na netu da ih organiziraju na mjestima di sam prolazio...
Daklem ništa od hrane / pića ukratko (OK mogu jest i pit i doma al bilo bi lipo gestu zahvalnosti vidit).

20-ak minuta, i ne znam šta ti 20-ak minuta jednom u 3 mjeseca može predstavljati u životu
Pa ako je tako rijetko i tako kratko i nije puno...
Ja mislim da bi ja moga svaka dva tjedna dat bez problema da nije ograničeno...

imaš tv, ponesi sebi nešta ako ti ne odgovara
Znači još jedan epic fail. Ok ako mi prvi put bude dosadno idući put ponesem nešto (časopis / netbook, i s obzirom na pretprošlu stavku eventualno energy bar).

ja svoje auto skoro nikada ne zaključavam, često zna ostati s otvorenim prozorima... nikad ništa nije nestalopa neće ni tebi u 20 minuta, ali eto, možeš ga ostaviti ispred transfuzije, neće ga tamo nitko dirati

LOL, koji si ti optimist ! :s Bez uvrede, ali stvarno je nevjerovatno da još nisi osjetio posljedice takve politike...
Ja zaključavam auto svaki put kad ga ostavim, i zaključavam stan kad god idem van. Prije sam i uključivao alarm na autu svaki put kad bi ga ostavio, međutim otkad daljinski za alarm ne radi i otkad je auto preša 12 godina starosti računam da nema toliko potrebe.
Ja sam dosad uglavnom ima sreće šta se tiče tih stvari, samo jedan pokušaj provale u auto, jedan ukradeni (stari i jeftini) mobitel na plaži (novi ne nosim na plažu nego ostavljam u autu, nisam lud da riskiram) i jedan ukradeni šugaman na plaži, ali mi nisu nikad opljačkali stan.
S druge strane znam ljude PUNO opreznije od mene i ljude koji su doživili pljačke puno gore nego ja...
Ukratko ne pada mi na pamet da ostavim auto otključan ili otvorenih prozora, niti biciklu na otvorenom makar vezanu lancem. A ti kako oćeš...

na meni su se vježbale i one šta stažiraju, nikad ništa, al je**** ne bi im ništa zamjerio ni da se desio mali zajeb :D
Onda ti se nije nikad desio pravi zajeb... :) A i nije kao da te uvik bode neka mlada ljepotica pa zaboraviš na probleme...

1. jer si se kasno sjetio editirati
Nope, nije u tome stvar, nije istekao rok jer sam se sjetio odmah. I otvori se edit window ali neće da savea...
EDIT : evo sad oće iz nekog razloga

3.vjerojatno zato jer si mu rekao da ti ne pamti poadtke kad te pitao dali želiš da ih zapamti
Ako misliš na remember password nije stvar u tome. Inače ne radi ni remember password a nisam mu nikad reka "do not remember", ali stvar je u tome šta prebrzo (za po minute) se događa timeout logina pa se opet moram logirati ako nešto drugo otvorim.
EDIT : evo i ovaj problem danas nestao koliko vidim zasad
Sve u svemu prilično mi bugavo radi ovaj forum. Ono ne želim nikoga vrijeđati i siguran da se vama svima jako sviđa ovaj forum, ali od mnogih na kojima sam bio i na kojima sam trenutačno registriran, ovaj je relativno rudimentaran po funkcionalnosti, pogotovo ako se uzme u obzir starost, neki forumi koji postoje deset puta kraće nego ovaj su puno tehnički dorađeniji. Ali da ne ispadnem nezahvalan / grintav uglavnom izvršava svoju svrhu.

P.S.
Thanks za odgovore, ako još moš malo elaborirat neke od njih...

kemik
12.07.2011., 08:38
dečko, mudruješ malo previše :mig:

odi lijepo na firule i daj krv, pa ćeš imati sve odgovore. u ova dva dana si to već mogao obaviti

rusha
12.07.2011., 09:45

odi lijepo na firule i daj krv, pa ćeš imati sve odgovore. u ova dva dana si to već mogao obaviti

Stvarno...ispada kao da te netko moli za uslugu.
Nitko to ne radi zbog vlastite koristi niti zato što je ugodno. Nije ugodno, većinom je gnjavaža, daleko je, gužva je, ponekad boli, ponekad ti se vrti, hrana je koma... Ali radimo to da bi nekome pomogli. I jednoga dana ako ne daj bože bude trebala transfuzija tebi ili tvom djetetu biti ćeš zahvalan onome koji je dao tu krv.

Moja prijateljica ima rijetku krvnu grupu. zovu je na davanje maltene češće od svaka tri mjeseca. I svaki put da. Jer zna da im treba za dječicu. Misliš da njoj nije već tlaka? Bude je u bijesna doba, vene su joj sve izbodene (a i inače ima slabe vene), više ne znaju di bi uboli... Ne dobiva slobodne dane na račun toga, nije joj ni blizu ni zgodno dolaziti tako često, a da ne kažem da nije zdravo. Ali....ako može pomoći nekom teško bolesnom djetetu...ne misliš li da je vrijedno toga?

del23
12.07.2011., 09:58
2. Zašto se ovaj thread nalazi u "Muški kutak Za poklonike pive, daljinskog, verbalnog šovinizma i ostalih muških spika..." ? :)

Pa na ovo je bar jednostavno odgovorit, na ovome forumu istina žive poklonici piva, daljinskog, verbalnog šovinizna i ostalih muških spika (zaboravio si da tu ima i puno špijunki:cerek:) ali to je sve Crème de la crème od muškog roda i sve pršti od plemenitosti pa kao što si i sam svjedok DDK je otvoreno baš tu!!

A sad nosi guzicu na transfuziju i daruj krv, pa češ dobit i odgovore......

daimyo Enkidu
12.07.2011., 10:27

Sidi za volan pa ćeš naučit vozit ? Osim ako slomiš vrat ?
Skoči u vodu pa ćeš otkrit koliko je duboka ? Osim ako razbiješ glavu ?
Ja preferiram dobro razmisliti i informirati se o BILO ČEMU prije nego što se upustim u to, a ako vi tu ostali preferirate impulzivno srljanje u bilo šta glavom bez obzira to je vaša stvar...
Korijen riječi MUDROVANJE je ipak MUDAR !
A u dva dana sam ja obavio i mnoge druge stvari, i još MNOGO dana nadam se imam u životu za dati krv, a kad ću je dati i da li ću je dati je moja stvar.
A dečko me nisu ODAVNO zvali, neki me čak na ulici zovnu (kad me pitaju koliko je sati ili tako nešto) šjor ili barba (što mi i nije baš drago jer se osjećam prestar).
Takav attitude prema nekome ko je samo pristojno postavio par pitanja stvarno nije pohvalan...

Nije ugodno, većinom je gnjavaža... Ali radimo to da bi nekome pomogli.
Znam da se moja potreba (za informacijama) ne može baš usporediti po važnosti (sa potrebom za transfuzijom krvi) ali bi čovik pomislio da se isti princip ipak može primijeniti... Nije ugodno i gnjavaža je ali ja ipak dam detaljan info ljudima kad na newsima ili nekom forumu traže info o nečemu u što se ja razumijem. Nekad potrošim i pola sata samo da nekome dam dobar odgovor, dok neki samo kažu šta ne progooglaš.

ali to je sve Crème de la crème od muškog roda i sve pršti od plemenitosti
Da, razgleda sam malo ovaj dio foruma, i plemenitost je baš prva riječ koja mi pada na pamet. Nakon 10-15 riječi koje ne bi ponovio u pristojnom društvu... :)
Dvije trećine threadova su o različitim dijelovima ženske anatomije...
E, i smijem li napomenuti da ima i nas muških koje piva i nogomet nimalo ne zanimaju a ipak nismo gay ?

rusha
12.07.2011., 12:48
Da, razgleda sam malo ovaj dio foruma, i plemenitost je baš prva riječ koja mi pada na pamet. Nakon 10-15 riječi koje ne bi ponovio u pristojnom društvu... :)
Dvije trećine threadova su o različitim dijelovima ženske anatomije...
E, i smijem li napomenuti da ima i nas muških koje piva i nogomet nimalo ne zanimaju a ipak nismo gay ?

Neeee :eek:
Ma šalim se malo. Čuj, super je to što se voliš informirati. I ja volim znati u što se upuštam... Ali stvarno nije toliko komplicirano.

Daklem...dođeš, kažeš da bi dao krv i da ti je prvo davanje. Kod prvog davanja uzmu ti podatke, kontakte i slično. Ispuniš obrazac koji se sastoji doslovno od 20-ak DA i NE pitanja.
Teta ti uzme kapljicu krvi iz prsta i ubaci je u neku staklenku s nekom tekućinom. Ako kapljica potone imaš dovoljno željeza. Onda ti izmjere tlak. Ako je i to ok ideš leći na stolicu. Tamo ti teta pikne iglu u ruku, uzme dvije epruvete krvi za analizu i nekih 10-ak min čekaš da izađe 450 ml krvi. Nakon toga minutu-dvije pričekaš da prestane curiti iz rane i to je to. Nakon toga odeš pojesti ako želiš ili i ne moraš.

Savjet: Pij puno tekućine prije i nakon davanja. Jedi prije davanja. Ako ti je slabo reci im da ti je slabo. I to je to.

Knjižicu u koju upisuju davanja dobiješ od crvenog križa. Ne znam da li u ST šalju poštom ili moraš ići preuzeti u CK.

del23
12.07.2011., 12:56
daimyo Enkidu ajd gle moj post je bio zajebantski ( ako to nisi shvatio tvoj problem), kemik je bio malo direktan ali poanta svega je da si mogao isto tako otić na stranice crvenog križa i imaš odgovore na skoro sva pitanja, isto tako drago mi je da ljudi pitaju i da se informiraju ali ono, nemoj pretjerivat.....

Što se tiče proučavanja ženske anatomije, pa zar nije dobro da smo upućeni, nemaju očito doma svi *ičku pa da je mogu gledat svaki dan:D:D

A to što tebe ne zanima nogomet, jebe mi se, ni mene.......

Odi , daruj krv, žrtvuj malo vremena i to je to! Učinit češ dobro djelo a ništa te ne košta!!

blacky7
12.07.2011., 17:55
Moja draga je par puta dala krv (ugledala se na mene :D ) ima 22 godine, no već otprilike mjesec dana ne može dat krv jer ima nisku razinu željeza.... Prvi put kad su ju odbili mislili smo da zato kaj je išla na terensku nastavu s faksom tjedan dana u Bugarsku...

No prošli tj pokušali ponovo jer je pokušavala jesti hranu sa dosta željeza neko vrijeme i opet ništa.... Išla je kod doktorice vidjet što joj to je i dns bili nalazi, željezo joj je palo na 5 od dozvoljenih minimalno 8 :/

Doktorica joj dala neke tablete da pije 2 mjeseca i rekla da za mlade cure je davanje krvi svaka 4 mjeseca prečesto i da je moguće i da se od tog spustilo željezo :confused:

spyker22
12.07.2011., 18:48
Koji dio molim te, di uđem?
Ideš prema hitnom prijemu, znači ne na ulazu doli desno, nego livo di su parkirana vozila hitne pomoći. Kad si tu doša ne ideš na hitni, nego uđeš na liva vrata, onda ideš ravno do prvih stepenica. Siđeš niz stepenice, izađeš i prva vrata s live strane su ti ulaz u Odjel za transfuziju. Ne bi da crtam :D

Znači ne treba se registrirati i ne dobijem nikakvu posebnu karticu ?Ne tribaš, oni te ubace u neki klub - obično Crveni križ (to su nesvrstani :D). Poslije možeš prominit klub po svojoj želji.. Karticu ne dobiješ, nego ti pošalju knjižicu na kućnu adresu.

Čisto sumnjam da će to meni bit minut.
Mrzim formulare.Možda prvi put, poslije kad vidiš koja je shema, ako si zdrav i nema nikakvih problema 2 ili 3 su DA, sve ostalo NE (prije je bio samo jedan DA, al su prominili formular :zubo:). Nakon više davanja zaokružuješ mahinalno.

Neki odi kažu da im se manta. Ja sumnjam da će se to meni dogodit.Jeb ga, nismo svi s Kriptona :cerek: ..ne znaš dok ne daš krv.

Jedan čaj u zamjenu za po litre krvi ? Pa to je uvredljivo ! Kao što rekoh ne bih to radio radi materijalne koristi, ali neka mi daju bar za jedne ćevape ili ništa !
Bon za jedan čaj - to je čista uvreda, to ionako neću nikad iskoristiti pa si mogu i uštedit papir ! Možda kad bi ih skupljao dvije godine bi imao dovoljno za jedan ratburger...
To šta sam čuo o dijeljenju čokoladica je biće na onim akcijama skupljanja na nekom javnom mjestu... Čudno kako me nijedna nikad nije pogodila jer vidio sam na netu da ih organiziraju na mjestima di sam prolazio...
Daklem ništa od hrane / pića ukratko (OK mogu jest i pit i doma al bilo bi lipo gestu zahvalnosti vidit).
Ne budi nezahvalan. Nisi uopće skonta šta ti je outrager napisa. Ne brini, daju davateljima i više nego li i zaslužuju, čak i ako dođeš i ne budeš moga dat krv (nisko željezo, tlak...) dobit ćeš piće, čaj, sok ili šta već.
Sad sam bio u Gradcu na akciji i nisu mi dozvolili da dam krv jer sam doša 8 dana prije isteka 3 miseca i svejedno su me nudili pićem i ručkom. Odbio sam i jedno i drugo, al oću ti reć koliko su pažljivi prema davateljima. Znači, ponili su se prema meni isto ko da sam i darova krv.
Uglavnom, na odjelu popiješ čaj/sok, a uz to još dobiješ i bon za nekakav objed u restoranu (ako si CK onda je to 'San' ispod Bille, ako si klub 'Brodosplit' onda 'More' na ulazu u rodilište...) di je uključeno i piće. Mislim da je to i previše i da se nijedan davatelj ne bi smio žalit na takav tretman.
Znači još jedan epic fail. Ok ako mi prvi put bude dosadno idući put ponesem nešto (časopis / netbook, i s obzirom na pretprošlu stavku eventualno energy bar).Nije baš da će te ubit 20 minuta mirovanja bez čitanja ili gledanja televizije.. popričaš s ljudima, prođe tih 20 min za tren.

Ostali postupak ti je rusha lipo opisala.
Moja prijateljica ima rijetku krvnu grupu. zovu je na davanje maltene češće od svaka tri mjeseca. I svaki put da.
Naj se ljutit rush, al ovo mi je malo vjerojatno. Cura pa svako 3 miseca daje (i češće ??!)..nema šanse. Ne smiju to radit u transfuziološkom. Da joj se nešto dogodi, virujem da bi oni odgovarali.

kemik je bio malo direktan...
Direktna :mig:

daimyo Enkidu
12.07.2011., 21:18
Kao prvo puno hvala Outrageru, Rushi i Spykeru za dani info.

poanta svega je da si mogao isto tako otić na stranice crvenog križa
Bijah, vidjeh, naučih neke stvari. Ali ne sve potrebno.

Što se tiče proučavanja ženske anatomije, pa zar nije dobro da smo upućeni, nemaju očito doma svi *ičku pa da je mogu gledat svaki dan:D:D

Ja sam osobno dobro bacio pogled na onaj thread o ženskim guzama. Moram priznati da ste kvalitetnu kolekciju prikupili, ima pravih remek-djela prirode ! Mogla bi se od toga složit i neka izložba ili kalendar... :)
E, i nemoj mislit da oni koji je imaju doma da im je uvik na raspolaganju, zato postoji "pseća kućica"... :) Žene su vrhunski manipulatori kao što je opće poznato... :mig:

Uglavnom, na odjelu popiješ čaj/sok, a uz to još dobiješ i bon za nekakav objed u restoranu
E pa to već ljepše zvuči... Makar ne vjerujem da ću često koristiti taj bon ali ajde...

OK, sad ostaje samo jedno neodgovoreno pitanje. Jel mi može neko objasnit kako to ide sa tim separatorom (ako toga uopće ima u Splitu) ili dat neki dobar link ? Koliko kužim moš puno češće dava jer se plazma brže obnavlja nego eritrociti ali i nije tolika potrebna u bolnicama onda ?
Mislim, ja mislim da bi ja bez problema moga dat svakih par tjedana a ne svaka tri mjeseca, ali ako oni ne daju...

P.S.
Kakav si ti to "piciginaš" Spykeru kad kažeš : "Naj se ljutit" ? :durica
Svi ste vi tu mahom neki Purgeri i Slavonci koliko ja vidim :kava:, a da bi bio piciginaš moraš živit pored mora kao prvo ! :)

atlantis
12.07.2011., 21:30
Separator

Prije prvog davanja ti uzmu krv na testiranje na antitijela i joše neke sitnice, te trombocite. Ako prođeš naručiš se za dolazak (davanje traje između 45 i 90 minuta) u točno vrijeme.

Pregled prije davanja uključuje upitnik i mjerenje tlaka.

Legneš na stol, na ruku ti stave narukvicu poput one za mjesrnje tlaja koja se puni zrakom, uvale ti iglu i lopticu.

Davanje se vrši u ciklusima. Prvo ti uzimaju krv pa je filtriraju u stroju i ostatak s lijekovima vraćaju u tijelo. kad ju uzimaju narukvica se napuhne i pumpaš lopticu, na povratku odmaraš ruku.

Kad ispuniš normu, dobiješ bon, poklon, upis u knjižicu i hvala :)

I to je to.

Ja mogu svaka 4 tjedan, ne znam kako je za muškarce. U zagrebu se (u jednoj instituciji) davanje plazme plaća, vidjeh nedavno u novinama, ali nemam pojma koliko i zašto.

Ruralna
12.07.2011., 22:08
Neki su apeli za Split i okolicu za A-.
Pa ako se netko prepoznaje ili zna za kolegu davatelja te grupe, neka ga uputi u splitsku bolnicu.

spyker22
12.07.2011., 23:32
Jel mi može neko objasnit kako to ide sa tim separatorom (ako toga uopće ima u Splitu) ili dat neki dobar link ? Koliko kužim moš puno češće dava jer se plazma brže obnavlja nego eritrociti ali i nije tolika potrebna u bolnicama onda ?
Mislim, ja mislim da bi ja bez problema moga dat svakih par tjedana a ne svaka tri mjeseca, ali ako oni ne daju...
Atlantis ti je sve opisala. Kontaktiraj Gutaperku na pm ko te baš zanima. On je bio na separatoru.
Ne znam koliko će ti to odgovarat jer davanje plazme dugo traje, al ako si voljan bit će im drago jer često traže ljude za seprator.

P.S.
Kakav si ti to "piciginaš" Spykeru kad kažeš : "Naj se ljutit" ? :duricaMa to sam od zajebancije skratio..al tako Sjevernjaci pričaju? :ne zna:
Svi ste vi tu mahom neki Purgeri i Slavonci koliko ja vidim :kava:, a da bi bio piciginaš moraš živit pored mora kao prvo ! :)A to piše di? :hebemu: :zmaj:

Neki su apeli za Split i okolicu za A-.
Pa ako se netko prepoznaje ili zna za kolegu davatelja te grupe, neka ga uputi u splitsku bolnicu.
Ja odo za koji dan jer mi je vakat..al sam +

Ruralna
13.07.2011., 00:16
Ja odo za koji dan jer mi je vakat..al sam +
I ja sam +, a i bila sam nedavno. Svi koje poznam te grupe su isto +:(

rusha
13.07.2011., 09:20
Minusići izumiru :(

rusha
13.07.2011., 09:21
Naj se ljutit rush, al ovo mi je malo vjerojatno. Cura pa svako 3 miseca daje (i češće ??!)..nema šanse. Ne smiju to radit u transfuziološkom. Da joj se nešto dogodi, virujem da bi oni odgovarali.

Direktna :mig:

Nemam se što ljutit. Tako mi rekoše :( Ako mene lažu i ja lažem vas.

telegrin
13.07.2011., 09:55
Ako je netko blizu Meja, danas je tamo organizirano davanje do 13h

daimyo Enkidu
16.07.2011., 17:52
Separator

Prije prvog davanja ti uzmu krv na testiranje na antitijela i joše neke sitnice, te trombocite. Ako prođeš naručiš se za dolazak (davanje traje između 45 i 90 minuta) u točno vrijeme.

Pregled prije davanja uključuje upitnik i mjerenje tlaka.

Legneš na stol, na ruku ti stave narukvicu poput one za mjesrnje tlaja koja se puni zrakom, uvale ti iglu i lopticu.

Davanje se vrši u ciklusima. Prvo ti uzimaju krv pa je filtriraju u stroju i ostatak s lijekovima vraćaju u tijelo. kad ju uzimaju narukvica se napuhne i pumpaš lopticu, na povratku odmaraš ruku.

Kad ispuniš normu, dobiješ bon, poklon, upis u knjižicu i hvala :)

I to je to.

Ja mogu svaka 4 tjedan, ne znam kako je za muškarce. U zagrebu se (u jednoj instituciji) davanje plazme plaća, vidjeh nedavno u novinama, ali nemam pojma koliko i zašto.
To zvuči kompliciranije (zakazivanje unaprijed VS dođi kad oćeš), dugotrajnije, bolnije (čisto jer je dugotrajnije), i eventualno opasnije (pretpostavljam da imaju visoke standarde, ali ako mi vade krv onda je oprema jednokratna i 100% sigurno sterilna, a taj stroj za filtriranje ja ne znam kako oni steriliziraju iznutra, tako da ne znam koliko sam siguran).
Tako da ću se zasad držat običnog davanja krvi. To je ionako valjda više potrebno. Možda jednog dana probam otić na taj separator.
Anyway idem u ponediljak ili utorak. Ovaj tjedan mi je bia pogrešan ritam spavanja. Javim kakvo je bilo iskustvo ako se vratim živ ! :rolleyes:

A to piše di? :hebemu: :zmaj:
A di je bilo Svjetsko Prvenstvo picigina ? Na Baćama ! :mig:
Purger piciginaš, to jednostavno ne ide po definiciji, to je zapisano u kamenu ! :)

Ja odo za koji dan jer mi je vakat..
Šta znači vakat btw ? :confused:

spyker22
17.07.2011., 22:31
A di je bilo Svjetsko Prvenstvo picigina ? Na Baćama ! :mig:
Purger piciginaš, to jednostavno ne ide po definiciji, to je zapisano u kamenu ! :)Znam..bio :D ..svejedno ti definicija ne stoji. Nigdi je vidio nisam.
Baš sam tio na prvenstvo dovest svoju ekipu..još bi nas gledali ko neku atrakciju - oni (vi :zubo:) u ST, mada je meni to normalno, al aj. Ove godine bili Crnogorci i neki momci iz Nina, al nisu se baš iskazali.

Šta znači vakat btw ? :confused:
Sad si me nasmija.. vakat = vrime, al ne vrime samo po sebi, nego vrime da se nešto učini ..vakat mi je ić leć :rofl:

Da ne budem totalno off - bio na odjelu, ispumpali me 37. put. I ko može nek ide na separator. Baš je bio jedan tip dok sam ja ispumpava - ni ptičjeg mu mlika falilo nije :D

Mr.Cipelić
17.07.2011., 23:43
još samo par danas do ponovnog davanja..:cerek:

Ruralna
17.07.2011., 23:59
Da ne budem totalno off - bio na odjelu, ispumpali me 37. put. :s:s:s

Ja neću skupit 37 davanja do penzije ovim tempom :zubo:

slash
18.07.2011., 19:20
Da li netko zna gdje mogu naći raspored davanja ovaj tjedan u zagrebačkoj regiji?
Obično objave krajem prethodnog za tekući ovdje: http://www.hztm.hr/hr/content/16/gdje-i-kada-darivati/
A sad nema ništa, tj. samo za prošli tjedan.
Ili je problem u tome što je ljeto, godišnji, pa nema ni darivanja nigdje osim u Petrovoj 3?

spyker22
18.07.2011., 21:40
Tribaš ist cikle i pit sok od borovnice :mig:

Ruralna
18.07.2011., 21:45
Je li se računa vodka borovnica :zubo:

Ma naravno, sokovi od cikla su obaveza u proljeće i ljeto, da nije toga ne bi uspjela dati ni ova 2 puta godišnje :o

chilimama
19.07.2011., 19:53
S ponosom se pridružujem ekipi davalaca. Danas sam dala dozu krvi i dobro se osjećam. Jest da mi je prvi put, nikad ne znam što me spriječacvalo da to radim i do sad, ali znam da nije zadnji...
Nizak mi je tlak, ali sam bomba ..ma zezam.. sve je OK

atlantis
19.07.2011., 20:35
dobro došla u klub :)

Discordia
19.07.2011., 20:42
još samo par danas do ponovnog davanja..:cerek:

i meni još 10, pa, nadan se, drugo davanje - početnik sam, ali nadan se da ću moć dugo davat krv :) probala bi i sa separatorom pa šta bude :)

Je li se računa vodka borovnica :zubo:

ovo ko da san ja pisala :rofl:

Ruralna
19.07.2011., 22:53
S ponosom se pridružujem ekipi davalaca. Danas sam dala dozu krvi i dobro se osjećam. Jest da mi je prvi put, nikad ne znam što me spriječacvalo da to radim i do sad, ali znam da nije zadnji...
Nizak mi je tlak, ali sam bomba ..ma zezam.. sve je OK
Dobrodošla :lux:

Kako ti je palo po ovoj vrućini? Ima li mantanja i zvjezdica pred očima? :zubo:

chilimama
20.07.2011., 17:58
Dobrodošla :lux:

Kako ti je palo po ovoj vrućini? Ima li mantanja i zvjezdica pred očima? :zubo:

Sve je bilo dobro. Prvo su me vratili radi niskog tlaka prošetati i napiti se vode pa sam tako činila skale par puta i digla tlak pa je bilo u redu. Nakon vađenja sam se osjećala normalno, ko da mi ne fali po litre krvi. Uglavnom iscurila je za sekund. Ovi što su prije mene legli su još ostali nakon mene. Ostala sam na piću, odvezla se doma i nakon toga, malo povečerala i popila čašu crnog i pred spavanje se bacila u more i plivala. danas mi se čini ko da sam spremna opet. :lux: Eto, vele da moram čekat par miseci. :kava:

daimyo Enkidu
20.07.2011., 18:10
Danas sam konačno otišao i dao krv, skoro po litre. Moram reć da je sve prošlo brže i lakše nego što sam očekivao.
Ispunio sam formular, onda me bocnuli u prst i kap potonula u zelenoj tekućini, onda mjerenje tlaka i intervju sa doktoricom, sve ko po ulju.
Osim što nemaju baš krevet po mojoj mjeri... :) Kao ni niko drugi.
I jedna sestra mi je malo prigovarala što sam žvakao energy bar dok su mi vadili krv, da to ubuduće ne radim, jer ako mi bude slabo da bi se moga zadavit. Ja sam se zamalo zadavio od smijeha na tu izjavu (da se nisam suzdržavao svim silama), da mi prijeti slabost i davljenje dok ležim na krevetu kako bi tek vozio auto, radio ili bavio se sportom kasnije ! Ali shvaćam da moraju biti malo paranoidni jer imaju posla sa svakakvim ljudima.
Toliko su mi svi stalno govorili : "Pij ! Pij !" da sam mislio da ću morati tamo ići na WC isprazniti svu tu vodu, boja sam se da mi ne bi došla potreba dok dajem krv, to bi bilo nezgodno ! Srećom izdrža sam do kuće...
Što se tiče mantanja i zvjezdica, uopće nisam ni primijetio da mi fali po litre krvi. Mislim da bi bez problema moga dat još jednu litru, samo bi se onda mora odmarati ostatak dana. Šteta šta je samo svaka tri miseca. Ovako kako je osjećam se dovoljno samopouzdano da idući put idem biciklom, mislim da mi se čak ni nakon malo žestoke vožnje poslije vađenja krvi neće mantati. Kao što rekoh povelik sam i imam dovoljno krvi.
Najduži i najfrustrativniji dio procesa je bila vožnja do tamo i nazad. Semafori i gužve, mrzim ih. Zato kao što rekoh idući put dam usput kad budem ionako prolazio onuda sa biciklom.
Moram reći da je onaj ko je rekao da neću primjećivati igle i bol jer će me bosti prekrasna mlada cura totalno pogriješio ! Ne zato što me puno bolilo nego zato što mi je krv vadio golemi nabildani momak koji izgleda kao da mu je omiljeni hobi hrvanje sa bikovima. Nije visok koliko ja ali ima ruke trostruko šire. Da nije u bilom mantilu pomislia bi da je izbacivač !
Međutim usprkos tome što je malo muževniji i nabildaniji od prosječne medicinske sestre kompetentno je obavio posao, pogodio lipo žilu, i malo je zapeklo pri ulasku ali kasnije pizdarija. Malo me bolila ruka po sata nakon vađenja ali ništa vrijedno spomena.
Premda nažalost nisam vidio Jessicu Albu (mora da je baš bila prije nego što ja doša, zamalo je propustio jebga !) bila je jedna relativno zgodna doktorica i jedna slatka mlada plavokosa sestra. Nisam baš ima puno vrimena za istraživanje jer sam nakon što sam dao krv otiša jer je došlo dosta ljudi odjednom.
Stavili mi mrežicu preko vate na ruku, malo nepotrebno IMHO. Je da je ova igla malčice šira ali vadili su mi krv miljun puta i nisam nikad nosio nikakvu mrežicu, a i ovaj put je skoro odma prestala krvarit rana. Ovi nabildani tip govori da je to da ne otekne. Idući put skidam čim izađem, ovaj put je sve prošlo savršeno.
Btw kad sam se digao sa kreveta svi pitaju : "Jeste dobro gospodine ? Jeste dobro gospodine ?", osića sam se ka neki VIP da me toliko ljudi pita za zdravlje ! :D
Boja sam se da ću bi pospan ostatak dana nakon vađenja krvi pa neću moć mentalno radit, ali nije uopće tako - danas sam razbuđeniji nego juče i prekjuče. Bia sam tako cili dan otkad sam se probudio, vjerovatno zato što sam pomaka spavanje značajno na ranije u odnosu na prošli tjedan pa sam juče i prekjuče malo patio od jet laga a danas se navikao...
Nakon vađenja krv me uvatila euforija, ono : "Yay, da sam krv prvi put !", sreća i ponos... :) Stari se šokira kad sam mu reka, pita ka : "Pa zašto bi davao krv osim nekome iz obitelji ili prijatelju ?" pa "Gdje si čuo za to ? Otkud ti ta ideja ? Ko te je zvao tamo da ideš davati krv ?" :rofl: Za njega je davanje krvi čini se prilično avangardna i bizarna ideja... Stara je to malo normalnije primila.
Evo jedno pitanjce na kraju štorije - da li se onaj bon za hranu može dat nekome drugome (članu obitelji ili prosjaku) ? Nekako sumnjam (jer je na njemu kemijskom napisano moje ime) ali ne škodi pitat...

daimyo Enkidu
20.07.2011., 18:33
Znam..bio :D ..svejedno ti definicija ne stoji. Nigdi je vidio nisam.
Baš sam tio na prvenstvo dovest svoju ekipu..još bi nas gledali ko neku atrakciju - oni (vi :zubo:) u ST, mada je meni to normalno, al aj. Ove godine bili Crnogorci i neki momci iz Nina, al nisu se baš iskazali.
Da vidiš moju ekipu na piciginu valja bi se od smija... Ili plaka od žalosti...
A i zadnjih godina su se mnogi razišli svojim putem pa nema puno od ekipe.

Baš je bio jedan tip dok sam ja ispumpava - ni ptičjeg mu mlika falilo nije :D
Kako se tačno izvuče mliko iz ptice s obzirom da nema bradavice ?
Jel uz pomoć miksera kao sa narančom ?

:s:s

Ajd davat plazmu pa ćeš brže...
Btw jel ima neki age limit za davanje krvi ?

Cikla !? :rigo: :rigo: :rigo:
Ne bi to čudo unosio u usta ni da mi platiš !
Borovnica ajde de ali voda mi je draža... Ili Bravo sok od naranče...

daimyo Enkidu
20.07.2011., 18:34
Ma naravno, sokovi od cikla su obaveza u proljeće i ljeto, da nije toga ne bi uspjela dati ni ova 2 puta godišnje :o
I reinterate - Cikla !? :rigo: :rigo: :rigo:

dobro došla u klub :)
Kako to da odi sve same cure skoro u ovom threadu, a tamo u bolnici uglavnom muški ?

Ima li mantanja i zvjezdica pred očima? :zubo:
Ja znam nekad vidit zvjezdice ako se naglo ustanem (pogotovo ako sam bio opušten sa usporenim pulsom). To je posljedica držanja glave dva metra iznad zemlje.

Sve je bilo dobro. Prvo su me vratili radi niskog tlaka prošetati i napiti se vode pa sam tako činila skale par puta i digla tlak pa je bilo u redu. Nakon vađenja sam se osjećala normalno, ko da mi ne fali po litre krvi. Uglavnom iscurila je za sekund. Ovi što su prije mene legli su još ostali nakon mene. Ostala sam na piću, odvezla se doma i nakon toga, malo povečerala i popila čašu crnog i pred spavanje se bacila u more i plivala. danas mi se čini ko da sam spremna opet. :lux: Eto, vele da moram čekat par miseci. :kava:
Ovo sliči na moje iskustvo (osim niskog tlaka). Pari mi ka da su premalo izvadili. :) Ja idem sutra na kupanje, danas nisam ništa planira jer sam mislia da ću bit slabiji.

P.S.
E, ima ko prijedlog šta za jest za povratit željezo (osim cikle naravno :rigo:) ?
Špinat valjda al šta još ?

@daimyo Enkidu: koliko si samo u stanju filozofirati oko običnog davanja krvi, to je nešto nevjerovatno :rolleyes:

daimyo Enkidu
20.07.2011., 21:45
O pa hvala, počašćen sam komplimentom... :D

P.S.
Jel istina da u Banja Luci ima nekoliko puta više žena nego muškaraca ? Čuo sam takvu neku glasinu al to mi zvuči ko neki Eldorado...

Discordia
20.07.2011., 21:53
@ daimyo Enkidu - neopisivo me podsjećaš na bivšeg :D
tako bi se on najprije usfilozofirao oko nečeg prije nego to napravi ili se uopće odluči na nešto, a tek kasnije - uživljenje nakon učinjenog, odmah nova opsesija i eto ti nove porcije filozofije... ali, kao šta rekoh, bivši je :zubeki:

al svejedno - dobrodošao :)

atlantis
20.07.2011., 21:58
Nakon vađenja krv me uvatila euforija, ono : "Yay, da sam krv prvi put !", sreća i ponos... :) ...

zbog ovoga je vrijedilo čitati cijeli post :)

vidiš da možeš :)

___

skoro pa da ima više cura :o
još malo pa topic selimo na ženski kutak :D

O pa hvala, počašćen sam komplimentom... :D

P.S.
Jel istina da u Banja Luci ima nekoliko puta više žena nego muškaraca ? Čuo sam takvu neku glasinu al to mi zvuči ko neki Eldorado...

Naravno da nije tačno, upotrebi malo zdravog razuma.
(Prije par dana su tu legendu potegnuli i Elemental, nastupali su na trgu kod nas).

Sve je krenulo '80ih kad su čitane ex-yu novine napravile tipfeler u jednom članku...

Tačno je doduše, da su djevojke prelijepe, dođi i uvjeri se :top:

daimyo Enkidu
20.07.2011., 22:51
Naravno da nije tačno, upotrebi malo zdravog razuma.
(Prije par dana su tu legendu potegnuli i Elemental, nastupali su na trgu kod nas).

Sve je krenulo '80ih kad su čitane ex-yu novine napravile tipfeler u jednom članku...

Tačno je doduše, da su djevojke prelijepe, dođi i uvjeri se :top:
Ma hvala na pozivu, ali meni grad koji nema mora ne vridi ništa... A djevojke su lijepe i odi.
A i bia sam tamo, imam rodbine tamo.

@ daimyo Enkidu - neopisivo me podsjećaš na bivšeg :D
tako bi se on najprije usfilozofirao oko nečeg prije nego to napravi ili se uopće odluči na nešto, a tek kasnije - uživljenje nakon učinjenog, odmah nova opsesija i eto ti nove porcije filozofije... ali, kao šta rekoh, bivši je :zubeki:
Ček, jel ovo neka "suptilna" poruka meni da ne gajim nade u vezi tebe ? :rolleyes:
Anyways, ne vidim šta ima loše u razgovoru ako je sadržajan, a ne nešto tipa šta je bilo sinoć u Big Brotheru ili najnovijoj turskoj sapunici... Ja nekad kažem jako malo, nekad poprilično, ali uvik konkretno. Osim toga što više u životu razmišljaš to više imaš za reći...

spyker22
21.07.2011., 21:21
Moram reći da je onaj ko je rekao da neću primjećivati igle i bol jer će me bosti prekrasna mlada cura totalno pogriješio ! Ne zato što me puno bolilo nego zato što mi je krv vadio golemi nabildani momak koji izgleda kao da mu je omiljeni hobi hrvanje sa bikovima. Nije visok koliko ja ali ima ruke trostruko šire. Da nije u bilom mantilu pomislia bi da je izbacivač !
Jes vidio koji mazgun..pa kad meni govore da sam velik :rofl: ..dobar je momak.

Btw kad sam se digao sa kreveta svi pitaju : "Jeste dobro gospodine ? Jeste dobro gospodine ?", osića sam se ka neki VIP da me toliko ljudi pita za zdravlje !Moraš razumit da se svega nagledaju i priznat da je lipo od njih što se brinu za tvoje zdravlje.

Evo jedno pitanjce na kraju štorije - da li se onaj bon za hranu može dat nekome drugome (članu obitelji ili prosjaku) ? Nekako sumnjam (jer je na njemu kemijskom napisano moje ime) ali ne škodi pitat...
Možeš. Niko ne provjerava.
Kako se tačno izvuče mliko iz ptice s obzirom da nema bradavice ?
Jel uz pomoć miksera kao sa narančom ?
Sad ga tačno prcaš ..digod mi se činiš normalan..digod zvrknut :ne zna:

Ajd davat plazmu pa ćeš brže...
Btw jel ima neki age limit za davanje krvi ?Ne mogu plazmu davat, a limit ti je 65 godina.
još malo pa topic selimo na ženski kutak :D
:hebemu:

spyker22
21.07.2011., 21:26
Da li netko zna gdje mogu naći raspored davanja ovaj tjedan u zagrebačkoj regiji?
Obično objave krajem prethodnog za tekući ovdje: http://www.hztm.hr/hr/content/16/gdje-i-kada-darivati/
A sad nema ništa, tj. samo za prošli tjedan.
Ili je problem u tome što je ljeto, godišnji, pa nema ni darivanja nigdje osim u Petrovoj 3?
Postoji li možda ovakav sličan link za južni dio Hrvatske? Znam da se davanja često orgniziraju i na jugu, al nikad nisam vidio neki plan ili listu organiziranih davanja krvi.

Jack Daniel's
22.07.2011., 00:19
Postoji li možda ovakav sličan link za južni dio Hrvatske? Znam da se davanja često orgniziraju i na jugu, al nikad nisam vidio neki plan ili listu organiziranih davanja krvi.

Banka krvi (http://www.bankakrvi.hr/) je, koliko znam, projekt kojim su se spojili podaci svih transfuzijskih centara kako bi u jednoj bazi bile informacije o svim davateljima u Hrvatskoj. Isto tako, koliko znam, projekt je već zaživio i, koliko su mi objasnili, to bi trebalo značiti da ako netko tko, primjerice, redovito daje u Zagrebu, jednom daruje krv u Splitu, da će mu se to također zabilježiti.

Zasad ne vidim da negdje postoje informacije o organiziranim davanjima krvi na području Hrvatske, ali možda im možeš poslati poruku ili upit hoće li imati te informacije ili barem imaju li u planu tako nešto.

evika
25.07.2011., 14:25
Ja dam svake 2-3 godine, zaboravim otici..

Svako koliko se može kod žena davati?

rusha
25.07.2011., 14:27
Ja dam svake 2-3 godine, zaboravim otici..

Svako koliko se može kod žena davati?

Svaka 4 mjeseca. Ja si stavim podsjetnik u mob. :D

evika
25.07.2011., 14:28
:s nisam se ni sjetil tog :D

hvala :cerek:

volim čokoladu
25.07.2011., 14:45

ma najedi se ti mesine i jetrica, to ti ima najviše željeza, više nego i jedan sok i cikla... :mig:

Ruralna
25.07.2011., 22:49
Svaka 4 mjeseca. Ja si stavim podsjetnik u mob. :D
Mene prate u CK, pa mi pošalju doma obavijest o akcijama kada vide da sam u mogućnosti dati nakon isteka 4mj:D

rusha
26.07.2011., 06:58
Mene prate u CK, pa mi pošalju doma obavijest o akcijama kada vide da sam u mogućnosti dati nakon isteka 4mj:D

Ja nisam toliko tražena roba :(

Ruralna
26.07.2011., 08:50
Ja nisam toliko tražena roba :(:rofl:

Ma nisam ni ja tražena, oni tako sa svim davateljima kod mene.
Maze nas:cerek:

Barbie :)
26.07.2011., 10:10
Moram priznati da me je ovaj topic jako ohrabio i ozbiljno razmišljam da odem do Petrove. Kad sam svojima doma rekla jel bi me netko htio ići sa mnom, al samo u pratnji da nisam sama, odma je počelo. Ko da mi netko bude mozak izvadil. Sad sam nagovorila frendicu koja bi isto ko i ja htjela dati krv, i :moli: Boga da sve bude u redu i da mogu dati krv :) Ne razumijem zašto su ljudi još uvijek toliki skeptici. Svojima sam lijepo objasnila da me ne uspavaju i ne vade mi onda organe, jedan po jedan, ali i dalje su razmišljanja tipa jesam ja normalna, kaj ja trebam ići, i pokušala sam objasniti da je ljudima krv potrebna, pogotovo ako netko doživi nesreću, ali ništa :( ali nema veze, skupit ću hrabrosti i lijepo pičim u Petrovu :D

rusha
26.07.2011., 11:29
Ja kad sam počela samo sam razmišljala: Što da jednog dana mojem djetetu zatreba transfuzija? A koliko je takve djece kojima stvarno i treba. Nemaš se što kome opravdavati. Možeš im pokušati objasniti svoje stajalište na način da im to prezentiraš kao dobro djelo koje bi jednog dana i njima i njihovoj djeci moglo zatrebati.

spyker22
26.07.2011., 11:35
ma najedi se ti mesine i jetrica, to ti ima najviše željeza, više nego i jedan sok i cikla... :mig:
..i čokoladu :mig:

Moram priznati da me je ovaj topic jako ohrabio i ozbiljno razmišljam da odem do Petrove...
Pohvalno :D

Valjda su skeptični jer ne znaju kako sam postupak izgleda pa se bezrazložno plaše da ti se štogod ne bi dogodilo. Možda ih udobrovoljiš ako kažeš da ti se svaki put krv testira na spolne bolesti i kontrolira razina željeza u krvi, da porazgovaraš s doktoricom, izmiriš krvni tlak...

Barbie :)
26.07.2011., 15:51
Odlučila sam pokupiti frendicu i idemo skupa da dokažemo skepticima da se ništa ne dogodi. Mislim da ne bi trebala imati problema jer sam uvijek imala dobro željezo, čak i kad sam bolesna, uvijek mi je normalno, tlak mi je skoro školski, uvijek oko 120/80, 130/80 tak da mislim da ne bi trebalo biti problema i moram priznati da jedva čekam :cerek:

atlantis
26.07.2011., 19:21
sretno :)

0 plus
26.07.2011., 20:04
Odlučila sam pokupiti frendicu i idemo skupa da dokažemo skepticima da se ništa ne dogodi. Mislim da ne bi trebala imati problema jer sam uvijek imala dobro željezo, čak i kad sam bolesna, uvijek mi je normalno, tlak mi je skoro školski, uvijek oko 120/80, 130/80 tak da mislim da ne bi trebalo biti problema i moram priznati da jedva čekam :cerek:

sretno i javi kak je prošlo :)

daimyo Enkidu
26.07.2011., 23:32
Moram priznati da me je ovaj topic jako ohrabio i ozbiljno razmišljam da odem do Petrove. Kad sam svojima doma rekla jel bi me netko htio ići sa mnom, al samo u pratnji da nisam sama, odma je počelo. Ko da mi netko bude mozak izvadil. Sad sam nagovorila frendicu koja bi isto ko i ja htjela dati krv, i :moli: Boga da sve bude u redu i da mogu dati krv Ne razumijem zašto su ljudi još uvijek toliki skeptici. Svojima sam lijepo objasnila da me ne uspavaju i ne vade mi onda organe, jedan po jedan, ali i dalje su razmišljanja tipa jesam ja normalna, kaj ja trebam ići, i pokušala sam objasniti da je ljudima krv potrebna, pogotovo ako netko doživi nesreću, ali ništa :( ali nema veze, skupit ću hrabrosti i lijepo pičim u Petrovu
Znam kako ti je, moji starci su relativno slični...

..i čokoladu :mig:
Otkad je čokolada puna željeza ? :confused:
Znam da ima raznih finih, slasnih i zdravih sastojaka, ali željezo...
Valjda je špinat, blitva, crveno vino i slično za to...

Sad ga tačno prcaš ..digod mi se činiš normalan..digod zvrknut
Pa to je treba bit crni humor, ne kužiš ? Ptica u mikseru - crvena kaša ? Ok, forget it... :rolleyes:

Ne mogu plazmu davat, a limit ti je 65 godina.

A zašto nemoš davat plazmu a moš krv ?

Btw dobia sam knjižicu poštom i sad sam službeno ponosni davatelj krvi...
Grupa 0+. Nada sam se nečemu ekskluzivnijem (ovo je ipak najčešća krvna grupa), ali bar sam drugi najbolji davatelj (0- je najbolji).
Reka sam prijateljima i sa čuđenjem otkrio da je njih pola već bilo dat krv par puta. Ali nijedan u zadnjih par godina i nijedan iz plemenitih pobuda, svi su davali u srednjoj i na faksu da bi bižali sa nastave ! :lol:
Da sam bar ja tada zna za to ! :mig:

SVE je bolje nego cikla !

Ma nisam ni ja tražena, oni tako sa svim davateljima kod mene.
Maze nas
A di je to ako se smi znat ?
Baš se pitam oću ja dobit poziv...

moram priznati da jedva čekam
E to se zove pravi stav ! :top: Gung ho girl !

del23
27.07.2011., 10:32
Otkad je čokolada puna željeza ? :confused:
Znam da ima raznih finih, slasnih i zdravih sastojaka, ali željezo...
Valjda je špinat, blitva, crveno vino i slično za to...

A di je to ako se smi znat ?
Baš se pitam oću ja dobit poziv...

Al ga ti filozofiraš da to nisu istine, čokoladu zato jer je nick Volim čokoladu ( skužio si :) )

A poziv nećete dobivat prvih tri četiri puta, kad pokažete da ste redovni dobivat ćete i pozive !!

spyker22
28.07.2011., 00:50
A zašto nemoš davat plazmu a moš krv ?
Ako si primio krv ne smiš na separator.. :tuzni:

Alden
01.08.2011., 10:37
jako dobra stvar, ne samo da mozete pomoci nekome, vec i sami saznate ako nedaj boze bolujete od neceg, a i prava prilika da saznate koja ste krvna grupa ako vec do sada ne znate :top:

kemik
01.08.2011., 11:33
Al ga ti filozofiraš da to nisu istine, čokoladu zato jer je nick Volim čokoladu ( skužio si :) )

A poziv nećete dobivat prvih tri četiri puta, kad pokažete da ste redovni dobivat ćete i pozive !!

Evo, ja sam redovna, imam 18 davanja i nikad me nisu zvali :ne zna:

del23
01.08.2011., 11:47

A da, vidiš zanimljivo....... Dobivam od četvrtog darivanja redovito pozivnicu tjedan dana prije!

To ti je vjerojatno do crvenog križa jer oni to trebaju radit, inače sam iz Bj i tu šalju svima ali neće prva tri/četiri.

Mr.Cipelić
01.08.2011., 11:54
bio u petak!željezo odlično! :cerek:
dao prijatelj i moja malenkost! :cerek:

ajde,sad samo čekat tri mjeseca! :tuzni:

Ruralna
01.08.2011., 19:20
A da, vidiš zanimljivo....... Dobivam od četvrtog darivanja redovito pozivnicu tjedan dana prije!

To ti je vjerojatno do crvenog križa jer oni to trebaju radit, inače sam iz Bj i tu šalju svima ali neće prva tri/četiri.
Čini mi se da to ovisi o lokalnom CK. Meni od prvog puta redovito šalju, a i svim davateljima koje poznam a koji imaju staža godinama već.

atlantis
01.08.2011., 20:23
deset davanja
b-

nikad me nisu zvali ali niti odbili :)

June
02.08.2011., 13:01
Čini mi se da to ovisi o lokalnom CK. Meni od prvog puta redovito šalju, a i svim davateljima koje poznam a koji imaju staža godinama već.

Da, i mene su zvali kad sam par put zaredomdavala u svom domu zdravlja kad je bila akcija. Tak da, mislim da samo zovu davatelje koji su se već odazivali na akcije i to kad imaju onaj jedan dan kad se daje i poslije 2 mjeseca niš. Normalno da neće nikog zvat u Petrovu kad je tam pogon stalno otvoren pa se može doć kad se hoće.

del23
04.08.2011., 11:55
Još 2 tjedna i idem na 12. darivanje:):) Nemogu dočekat!!

šmizly
05.08.2011., 15:51
helou..bas mi nesto palo napamet da bi bilo dobro da dam krv..ab+ sam,ali...kakvi su kriteriji?tj,kronerski sam pusac i lagano anemicna pa me zanima jel to primaju :D ..neda mi se zivkat okolo i pitat pa ev,valjda ce neko odg... :o

spyker22
05.08.2011., 21:18
Za pušenje nema veze..mada bi bilo bolje da ne pušiš, al to i sama znaš :cerek: ..a što se tiče željeza poželjno ga je imati dovoljno u krvi, inače ti neće tit uzeti krv, al sam postupak je takav da ti prije davanja krvi kontroliraju razinu željeza tako da nema problema što se toga tiče. Otiđi. Ništa ne gubiš, a usput ćeš i saznat jel ti željezo nisko ko što misliš.. :D

Mr. Relentless
05.08.2011., 22:58
...kronerski sam pusac

Ako i uspiješ dati krv zbog tvoje lagane anemičnosti, ne smiješ zapaliti cigaretu 2 sata poslije davanja krvi. Iskreno, ne znam zašto, tako su i meni rekli, pa sam zapalio čim sam izašao van. Ništa se posebno nije dogodilo. :kava:

atlantis
08.08.2011., 13:46
zvali me upravo
jednom djeteu treba b- tako da idem sutra odmah :)

hoggar the terrible
10.08.2011., 15:09
Ako i uspiješ dati krv zbog tvoje lagane anemičnosti, ne smiješ zapaliti cigaretu 2 sata poslije davanja krvi. Iskreno, ne znam zašto, tako su i meni rekli, pa sam zapalio čim sam izašao van. Ništa se posebno nije dogodilo. :kava:to je zato kaj ti zahvaljujući duhanskom dimu organizam dobija manje kisika i možeš kolabirati. i to ne ovisi o tvojoj snazi, veličini, izdržljivosti ili boktepitaj čemu, nego o tvom trenutnom stanju nakon darivanja krvi. sto puta ponovit ćeš isti ritual paljenja cigarete (kao i ja :brukica: ) i neće ti se dogoditi baš ništa, ali svaki put postoji mogućnost da se skljokaš k'o prazna vreća i pri tome pošteno nastradaš - nećeš biti prva osoba kojoj se to dogodilo.

atlantis
10.08.2011., 15:30
slažem se s hogarom. meni je jučer bilo 11 davanje i nikad mi do sada nije tako teško palo :(

Grgica Mali
15.08.2011., 14:10
slažem se s hogarom. meni je jučer bilo 11 davanje i nikad mi do sada nije tako teško palo :(

:(
U kojem smislu?

atlantis
15.08.2011., 20:37
:(
U kojem smislu?

neko sam već vrijeme dosta umorna
dan prije mi je završila menga
kak radim noćnu spavala sam svega oko pet sati
čim sam ustala išla sam jest (a to ne radim jer mi bude muka)
pa sam popila 3 decilitra kalcija da smanjim nuspojave

tako da sam tamo došla s kamenom u želucu

tamo sam pojela malo jetrica i popila kiseli sok (ribizl)

pa mi de digla takva kiselina u želucu da sam poslije 4 dana bila na dvopeku i čaju :/

jednostavno mi se nakupilo svega odjednom i probilo je tamo gdje sam u tom trenu bila najslabija - želudac.

al sad sam bolje i u listopadu idem opet (ak me ne zovu prije) :)

chocolatecookie
17.08.2011., 01:22
Mene su prošlog ljeta zvali, falilo im je moje grupe. Došla sam i ustanovili smo da ne smijem davat krv nakon što sam pila Claritine. :( (prije toga sam zvala jednom, zvali su me na Zavod za transfuziologiju.)

Lee Champa
17.08.2011., 18:47
Danas 26. put službeno:kava:

Marcus Antonius
21.08.2011., 10:16
ja darujem redovito krv, uglavnom 4 puta godišnje, sa dva prijatelja krenuo kad smo napunili 18, sad smo 26 godina, to nam je neka tradicija, svaka 3 mjeseca odemo dati krv pa dobijemo bon za pizzu i odemo na pizzu i popričamo malo, zovemo to "krvava pizza" :)

nije toliko bitno to, al eto može biti prigoda da se družite sa ljudima, a uz to činite jako dobro djelo. A za one posebno sebične, ako ne želite drugima pomagati na taj način, sjetite se da se i vama može nešto dogoditi i da vama zatreba krv, a šta onda ako nema vaše grupe i umrete zbog toga? Ta krv koju darujete može čak i vaš vlastiti život spasiti ako vam se recimo dogodi nešto nedugo nakon darovanja, al zastarnio sam...

Darujte krv, spasite život! A bol je zanemariva, igla se osjeti samo na sekund dva kad ubode i nakon toga ništa, stvarno je zanemarivo!

June
22.08.2011., 08:23
Početkom 9.mj bi išla opet dat krv.
Al ovih dana pijem šumeće s magnezijom (oderao me opaki grč u nozi, čujem da je to zbog manjka magnezija) i znam da tam pitaju za sve kaj se pilo nedavno, od tableta, vitamina nadalje. Jel bi taj magnezij mogao bit problem? :ne zna:

hoggar the terrible
22.08.2011., 14:56
da, ako te efervete rastvaraš u nekih par litara vina dnevno. :D
u suprotnom samo navali :top:

June
22.08.2011., 19:42
da, ako te efervete rastvaraš u nekih par litara vina dnevno. :D
u suprotnom samo navali :top:

Jest da sam Zagorka, al nemojmo pretjerivat.... :D
Idem početkom 9.mj probat, ne znam kad mi izlazi 'zabrana' točno, 4. ili 5.og, pa ćemo da vidimo.:mig:

del23
23.08.2011., 10:03
Početkom 9.mj bi išla opet dat krv.
Al ovih dana pijem šumeće s magnezijom (oderao me opaki grč u nozi, čujem da je to zbog manjka magnezija) i znam da tam pitaju za sve kaj se pilo nedavno, od tableta, vitamina nadalje. Jel bi taj magnezij mogao bit problem? :ne zna:

Ovisi u kojoj koncentraciji piješ, ali mislim da su najrigorozniji što se tiče uzimanja dodatnog željeza! Koliko se sječam doktor je rekao da suplementi do 15%RDA željeza mogu proć ali svejedno bi bilo bolje ne pit ništa taj tjedan!

Inaće mislim da su ti banane, grožđe, šljive i razne koštice bogate magnezijem pa umjesto šumećih tableta sumljive kvalitete lagano grickaj i namiri magnezij ( a i druge vitamine i minerale)

June
23.08.2011., 13:05
Ovisi u kojoj koncentraciji piješ, ali mislim da su najrigorozniji što se tiče uzimanja dodatnog željeza! Koliko se sječam doktor je rekao da suplementi do 15%RDA željeza mogu proć ali svejedno bi bilo bolje ne pit ništa taj tjedan!

Inaće mislim da su ti banane, grožđe, šljive i razne koštice bogate magnezijem pa umjesto šumećih tableta sumljive kvalitete lagano grickaj i namiri magnezij ( a i druge vitamine i minerale)

Piše na kutiji šumećih da imaju 53 posto preporučene dnevne doze Mg. Niš, prestat ću pit, još imam barem tjedan dva tjedna do davanja. Neće se valjda niš poznati.
:)

Mr.Cipelić
23.08.2011., 16:24
idem opet sutra! :cerek:
nažalost,samo u pratnji dvoju prijatelja! :zubo:

Felicius
31.08.2011., 22:14
odkad sam se odvikao od kave(prisilno, zbog žgaravice) već su me 2 puta odbili.
kao, krvni tlak nizak...prosjek 65/85...a imam i željeza i hematokrita na gornjim granicama(0.5, 27). Baš bih se onesvijestio...ako neće flaša vodke, neće ni tih 2-3 gutljaja krvi vani:D

idući put jedan red bull prije...(tj ne smijem, onda crni čaj ubojite koncentracije)

P.S. piše % preporučene doze, ali koliko ćeš apsorbirati, sam bog zna. za magnezij/kalcij/željezo i ine minerale može biti od 5-90%...tako da dnevna doza malo znači, a pogotovo se željezo slabo absorbira (Fe citrat bolje, "socijalno"-karbonilno nešto slabije)

Ivaaa.
31.08.2011., 22:48
Sutra idem opet, jest da tek drugi put, ali osamnaest godina sam navrsila prije tek 4 mjeseca pa ono :)

Grgica Mali
31.08.2011., 22:56
neko sam već vrijeme dosta umorna
dan prije mi je završila menga
kak radim noćnu spavala sam svega oko pet sati
čim sam ustala išla sam jest (a to ne radim jer mi bude muka)
pa sam popila 3 decilitra kalcija da smanjim nuspojave

tako da sam tamo došla s kamenom u želucu

tamo sam pojela malo jetrica i popila kiseli sok (ribizl)

pa mi de digla takva kiselina u želucu da sam poslije 4 dana bila na dvopeku i čaju :/

jednostavno mi se nakupilo svega odjednom i probilo je tamo gdje sam u tom trenu bila najslabija - želudac.

al sad sam bolje i u listopadu idem opet (ak me ne zovu prije) :)

Zaboravih da sam pisao post ovdje :D

Baš to kaj veliš, nakupilo ti se više toga i to je sve. Drugo put bude ziher bolje. :top:

Felicius
01.09.2011., 14:15
Najviše fali AB- > A- > B- i jasno, 0- . Mi sa ovim pišakama Rh+ smo dobrodošli, ali ne i neophodni za život...treba ponekad i A+

Čak bude i neka akcija tu i tamo kad treba neka specifična "grupica" za pojedinog leukemičara-tad se traže još i drugi antigeni, pa je izbor stvarno mali, a transfuzije maltene svakodnevne.

volim čokoladu
03.09.2011., 13:43
zadnja dva puta me odbili radi niskog tlaka. aaaaaaa
kao jeste li jeli prije, bla, bla. naravno da jesam i to dva doručka.

al dobro, vrućine su, sparine nije ni čudo da je tlak niži. ali mi više neugodno tamo dolazit i da me vraćaju. pogotovo jer mi tamo radi kolegica.

čekat bolja, hladnija vremena, tada nema problema.

The Guapa
04.09.2011., 21:01
Jel dopuštaju davanje par dana prije "isteka roka"?:D

Naime, imam dosta naporan tjedan kad mi je "termin", a nakon tih tjedan dana utrku, pa si mislim dati prije. Željezo će mi se spustiti vjerojatno uslijed napora.
Kompliciram?:kava:

Btw: pozdrav kolegama davateljima :)
Već duže pratim forum, pa se odlučih registrirati.

Nego, ima li sportaša među vama? Meni se još nikad nije dogodila nikakva slabost nakon davanja, eventualno tupa bol u ruci, ali ništa više.

del23
05.09.2011., 17:08
Jel dopuštaju davanje par dana prije "isteka roka"?:D

Naime, imam dosta naporan tjedan kad mi je "termin", a nakon tih tjedan dana utrku, pa si mislim dati prije. Željezo će mi se spustiti vjerojatno uslijed napora.
Kompliciram?:kava:

Btw: pozdrav kolegama davateljima :)
Već duže pratim forum, pa se odlučih registrirati.

Nego, ima li sportaša među vama? Meni se još nikad nije dogodila nikakva slabost nakon davanja, eventualno tupa bol u ruci, ali ništa više.

A mislim da tjedan dana prije možeš obavit darivanje!

Što se slabosti tiče, nemam ni sam tih problema ali pošto mi je i samom raspored gust i često isti dan i darujem krv i imam trening imaš onaj osjećaj da ti fali zraka što je i logično pošto ti fali nositelja kisika tj. crvenih krvnih stanica!

dana69
06.09.2011., 12:08
jeeee, mogu na separator, svi nalazi ok :) tako da cu sutra zvat da se narucim :)

Mr.Cipelić
06.09.2011., 15:35
sljedeći puta kada idem dati krv ću se raspitati i sam za separator,baš bih volio! :cerek:

wackyzg
07.09.2011., 16:25
Ja sam do sada samo jedno dao, početkom godine. Sasvim ugodno iskustvo, fora mi je što su svi toliko opušteni u Petrovoj, uopće nemaš feel da si u sklopu bolnice (da je barem tako stalno). Nakon toga sam, taman pred ponovno davanje,razbolio, vukao upalu pluća, bla, bla... sada sam se oporavio i razmišljam otići sljedeći tjedan, nakon posla.

dana69
07.09.2011., 17:01
evo narucena za separator u sljedeci cetvrtak u 10 ujutro, drzte fige, i ako neko ide tad nek se javi :)

0 plus
07.09.2011., 21:14
evo narucena za separator u sljedeci cetvrtak u 10 ujutro, drzte fige, i ako neko ide tad nek se javi :)

sretno :)

samo opušteno i bit će sve ok :mig:

atlantis
09.09.2011., 11:21
bravo dana :)

popij kalcij prije odlaska na separator, smanjit će ti nuspojave antikoagulansa :)

Mr.Cipelić
12.09.2011., 08:58
http://www.facebook.com/dobrovoljno.davanje.krvi

Unatoč dobrom svakodnevnom odazivu davatelja krvi u Zavodu i na terenima, u posljednja dva tjedna bilježimo značajno povećanje potreba za bolesnike A+ i sve negativne krvne grupe (0-, A-, B- i AB-). Molimo sve koji to mogu da što prije dođu u Petrovu 3 i daju krv.

http://hztm.hr/hr/content/16/gdje-i-kada-darivati/

sku bi du
12.09.2011., 13:48

Jel može pojašnjenje "separatora" za nas manje upućene? :brukica:
Dao sam krv nekoliko puta,baš prije 3 dana zadnji,ali nisam se sreo sa ovime još :D

Dao sam krv nekoliko puta,baš prije 3 dana zadnji,ali nisam se sreo sa ovime još :D

Ne može! Prelistaj temu ili guglaj, bilo je već 100 puta.

Livada6
12.09.2011., 15:42
Za one koji se žele riješiti straha ili nelagode od vađenja krvi, sutra se organizira besplatna radionica u Petrovoj 3. Radionica će trajati od 13-15h

Ako se netko želi prijaviti, riješiti strraha, neka se javi na broj mobitela:
099 31 790 30

atlantis
12.09.2011., 21:20

imaš par strana prije moje opsežno objašnjenje o separatoru :)

sutra zovem petrovu i naručujem se s obzirom da im treba

dana69
12.09.2011., 23:35

aj ja cu bit dobra i objasnit...dakle kad budes davao krv sljedeci put, reci im da si zainteresiran za separator i sve ce ti objasnitna licu mjestam...ili ako ne zelis cekat 3 mjeseca na davanje, mozes otic za koji tjedan i reci da si zainteresiran za separator i onda ce ti uzet krv provjerit za trombocite odmah a za ostale nalaze ces nazvat za mjesec dana i tek onda ces se moc narucit za separator...takodjer uvjet je barem 5 davanja

Izeet
12.09.2011., 23:58
Par puta sam davao krv , stacu vise :)

pa ostat cu i ja bez krvi :P

atlantis
13.09.2011., 07:40
zvala sam ih, da jako im je frka za krv. ja idem u petak opet :)

rusha
13.09.2011., 09:13
Par puta sam davao krv , stacu vise :)

pa ostat cu i ja bez krvi :P

Pojasni nama neukima.... Što si s ovime htio reći?

Izmaglica
15.09.2011., 10:18
sljedeći puta kada idem dati krv ću se raspitati i sam za separator,baš bih volio! :cerek:

Ja sam bila prošli tjedan i pitala sam za separator, malo sam zaribala curu koja mi je vadila krv jer je već povadila epruvetice i spojila me na onu vrećicu kad sam ju pitala što treba za separator pa je morala ponovo prespajati da izvadi i taj uzorak koji joj treba ze testiranje za separator, tako da ti savjetujem da im napomeneš prije nego te upiknu :D

Sad čekam mjesec dana da obave analizu :raspa: Nadam se da bude sve u redu.

dana69
15.09.2011., 13:43
evo ja bas bila danas na separatoru i bilo je ok, nikakvih nuspojava nisam imala, hvala na savjetu da se popije kalcij prije davanja, jer eto nista nisam osjetila ni trnce ni nis, sve u svemu isplati se ic...sat vremena je sve skupa trajalo i odmah sam se dogovorila za sljedeci put

kucica21
20.09.2011., 18:23
bok ljudi!
imam jedno pitanje..nikad nisam davao krv..i zanima me ako budem išao darivati krv,a snjom nešto nije u redu ( ako bolujem od nečega) , da li će mi liječnici reći to??

Mr.Cipelić
21.09.2011., 18:10
bok ljudi!
imam jedno pitanje..nikad nisam davao krv..i zanima me ako budem išao darivati krv,a snjom nešto nije u redu ( ako bolujem od nečega) , da li će mi liječnici reći to??

da,u roku mjesec dana na adresu dobiješ nalaze ili te nazovu ako s krvi nešto nije u redu!

Lord of Terror
23.09.2011., 23:16
Dao sam zasad tri puta, prvi put par dana nakon 18 rodjendana. Znaju me nazvati na mobitel i reci kad im fali...

A ni bonovi za picu nisu na odmet :D

Walpurgas
24.09.2011., 21:43
bok ljudi!

Ajde samo nemoj biti jedan od nih koji darivanje krvi upotrebljavaju kao testiranje protiv raznoraznih boleština. A znam puno takvih bisera. :rolleyes:

Ako sumnjaš na neku spolnu bolest ili kakvu sličnu pizdariju, odi se testirati prikladnim testovima na za to odgovarajuće mjesto, jer nećeš dobiti nikakvo povratno rješenje o tome. Krv se ispituje na prisutnost uzročnika krvlju prenosivih bolesti kao što su hepatitis B i C, AIDS i sifilis. I to je to. Dobit ćeš povratnu informaciju ukoliko si pozitivan na nešto od navedenog. Ali i za to se možeš otići testirati na za to predviđeno mjesto. Tako da nema potrebe da stvaraš bespotrebnu gužvu.

Plus, nedam se da ti ne bi ni palo na pamet darovati krv ako sumnjaš da boluješ od nečega. Najprije provjeri u kakvom je stanju tvoje zdravlje i lijepo iskreno ispuni upitnik prije darivanja pa onda savjesno odi napravi dobro djelo. A ne glupost.

Pitaj idući puta prije darivanja. Ono što pouzdano znam je da odbijaju ljude koji nemaju jake vene. Ako su slabo izražene, tanke i mlitave, ne žele te. :D

TwinSpark
26.09.2011., 11:42
Ja sam do sad darivao krv oko 14-15 puta, prvi put sam darivao na svoj 18 rođendan, baš sam bio ponosan... :D
Mislim da je to jako lijepa gesta, tebe apsolutno ništa ne stoji da daruješ krv, a nekome može spasiti život...

Mr.Cipelić
26.09.2011., 21:55
Pitaj idući puta prije darivanja. Ono što pouzdano znam je da odbijaju ljude koji nemaju jake vene. Ako su slabo izražene, tanke i mlitave, ne žele te. :D

hmm,vidiš!? :misli:
ima me nešto ´viška´,no iskreno se nadam da to neče biti prepreka!
vidjet čemo,ima vremena još do 11mj,a onda javim šta su mi rekli! :mig:

atlantis
27.09.2011., 21:33
hmm,vidiš!? :misli:
ima me nešto ´viška´,no iskreno se nadam da to neče biti prepreka!
vidjet čemo,ima vremena još do 11mj,a onda javim šta su mi rekli! :mig:

mene isto ima viška :zubo: i genetski su mi vene skrivene, pa opet svaki puta dam :)

ne brigaj :)

Ruralna
28.09.2011., 21:56
Ja ću sad na nešto slobodnih dana, pa si mogu priuštiti biti smantana i slaba :zubo:
I još malo samo moram čekati da mi se napune 4 mjeseca i idem na koju akciju :lux:

felixx
03.10.2011., 14:05
39 puta.
Nikad problema. I nikad nisam iskoristio slobodne dane, poduzetnici su zakinuti po tom pravu.
:kava:

Prošle sedmice sam dao 9. put :mig:
Do kraja godine jubilarni deseti! :lux:

atlantis
04.10.2011., 19:58
idem u ponedjeljak :) 13 put, mislim :D

kajak
04.10.2011., 20:41
44 puta i svaki put je bilo ok, svima preporučam.

Paskaneman
07.10.2011., 17:26
danas 15 put :)

stena
08.10.2011., 19:58
Lutam po forumu pa ste me baš fino podsjetili na davanje.. Ja sam tek negdje u 5. mjesecu ove godine prvi put dao pa bi sad moglo biti vrijeme za moje drugo davanje. Buraz mi daje već godinama, a ja uvijek govorim budem, budem pa budem pa na kraju zaboravim..
Inače, tu gdje ja dajem, nema vina, pizze, majice i ostalih stvari koje ste spomenuli. Samo mala čašica soka.

b00tsrap
09.10.2011., 10:57
Ja sam dao krv 3 puta, Sve pohvale za osoblje u Petrovoj!

dana69
10.10.2011., 11:33
evo bila na separatoru drugi put,ovaj put davala trombocite, sveukupno mi 18-ti put :)

atlantis
10.10.2011., 20:44
evo bila na separatoru drugi put,ovaj put davala trombocite, sveukupno mi 18-ti put :)

i ja sam bila danas :)

mimoišle smo se :(

blacky7
10.10.2011., 20:58
Ja dao krv već 14 puta weee :mirko: Al u zadnje vrijeme mi je sve teže pratit i osjećat kak mi stavlja iglu, ne znam zaš, al osim toga sve pet :D Osoblje u Petrovoj i više nego super, svi ljubazni, susretljivi, zabavni :top: