PDA

View Full Version : Studiranje u Austriji

alterid
29.07.2008., 13:41
Prijavljujem se za studiranje na Sveučilištu u Grazu. (imam sve potrebne dokumente uključujući potvrdu o upisu na fax u Hrvatskoj),no zanima me-svoje svjedožbe i potvrdu od faxa moram ovjerit i prevest? Ili samo prevest ako je riječ o originalima? Na stranicama faxa spominju i ovjeravanje u Ministarstvu vanjskih poslova. Nikako mi nije jasno pa ako ima netko tko bi mi mogao pomoći,bila bih jako zahvalna. Hvala unaprijed.

alterid
29.07.2008., 17:31
Puno hvala.:)

anahi008
30.09.2009., 14:35
Pozdrav :)

Ovako, zanimalo bi me da li moram biti upisana u hrvatskoj na fakultet da bi se mogla prijaviti na fakultet u austriji? da li je to nuzno?

lorchyy
01.10.2009., 20:55
mislim da je to ko i za sve druge faksove u stranim zemljama,na internetu nades univerzitet u gradu u Austriji koji odaberes i tamo im posaljes sta sve treba da bi mogla studirat kod njih i onda ti oni posalju listu fakulteta koje imaju i njihove kriterije,druga opcija je upisat se kod nas i prijavit na erasmus pa studirat tamo 6 mjeseci ali je to puunoo puuunoo teze :((((

anahi008
03.10.2009., 11:54
ok, hvala na odg. pokusat cu vise varijanta pa se nadam da ce barem nesto upaliti...

intuitiv
09.09.2010., 15:17
Prije svega pozdrav svim studentima.
E ovako zanima me studiranje u inostranstvu,precizno da budem u Austriji Grazu.Svaka informacija je pozeljna.Koliki su mjesecni troskovi,koliki su troskovi u studentskim domovima,troskovi za knjige,hranu,prevoz i druge troskove ukoliko ih ima.Negdje na netu sam naisao na informaciju da za zemlje bivse Jugoslavije,skolarina se ne placa (zbog nekog stogodisnjeg ugovora).
Imam nekog poznanika koji studira u Austriji,sto se tice finansija zivi standardni zivot niti je bogat,niti siromasan,a zivio je u Bih,a kada kazem da zivi u srednjem sloju drustva,pretpostavljam da je to u Hrvatskoj ispod prosjeka.Pa me zato zanima,detalji oko studiranja u Austriji.Dali se mogu naci neki poslovi preko nekih studentskih organizacija ili tako nesto.Tj da sam sebe svojim trudom i radom skolujes,bez finansijske podrske roditelja.
Volio bi da neko razmjeni iskustvo svoje,ukoliko studira u Austriji.
hvala unaprijed...

intuitiv
09.09.2010., 16:56
Prijavljujem se za studiranje na Sveučilištu u Grazu. (imam sve potrebne dokumente uključujući potvrdu o upisu na fax u Hrvatskoj),no zanima me-svoje svjedožbe i potvrdu od faxa moram ovjerit i prevest? Ili samo prevest ako je riječ o originalima? Na stranicama faxa spominju i ovjeravanje u Ministarstvu vanjskih poslova. Nikako mi nije jasno pa ako ima netko tko bi mi mogao pomoći,bila bih jako zahvalna. Hvala unaprijed.

Pa moras odnjeti sve dokumente koje su ti navedene na popisu fakulteta,dakle rodni list,svjedodzbe itd...Kod sudskog tumaca,on ti prevede na njemacki jezik,ne znam koliko je u hrvatskoj,ali u nas u bih po papiru kosta 30km,dakle nekih 15 eura.I diplomu o zavrsenoj srednjoj odneses u opcinu i oni ti izvrse neku nadovjeru,i to ti je to.Koliko sam ja sa tim upoznat

minja13
15.10.2010., 14:27
book :9
mene zanima znali tko kak da se upisem u GRaz na fax zelja mi je studirat stomatologiju al kad sam cula da treba u Grazu polagat prijemni da nije dovoljno samo prenos dokumenata i upis kod nas,odustala sam ,mislim i farmacija je :top: al znaima me da li moram polagat prijemni ispit i za farmaciju :confused:
helpp !!!!

Tussaud
30.10.2010., 10:40
E ovako za ove zaintereresirane za studiranje (a i sama sam takva) evo informacija koje sam prikupila. Dakle, vjerujem da za Hrvstaku kao i Bosnu vrijede određena pravila jer obje imaju međunarodne sporazume. Dakle potrebno vam je prvo da položite prijemni ispit u svojokj zemlji, i onda se možete prijaviti. Iamju ljetni i zimski semestri, tako da oni za završenom srednjom pretpostavljam upisuju zimski (od 1.10.) tamo piše da je obavezno elektroničko prijavljivanje prvo, i da je jako bitno to na vrijeme poslati. Ima također i aplikacija koju ispunjavate. Onda, bilo bi poželjno da imate certifikat o završenom kursku njemačkog jezika, ali ako nemate, oni vam nude kurs koji je obavezno položiti i sastoji se od tri semestra. Jedan semestar kursa košta 350 eura, u tom periodu možete služasti predavanja ali ne smijete ništa polagati. Domovi vam se kreću negdje od 200-500 eura, dom plaćaš za čitav semestar i dom od 250e je super, taj većina uzima, i nije teško upasti koliko mi rekoše, jer stalno neki izlazi/ulazi, jer ih je većina tu jedan semestar i tako. Dakle ima za svakog ponešto (cijena mislim), as if apartmani, dijeljenje sobe, opremljena soba i to.. čula sam da mjesečno treba oko 4000 kuna, nekad manje, nekad više, raditi se isto može, ali na crno (ali valjda većina ih radi). Godina se plaća 700 eura (ukupno, dakle plaćaš pola na jednom sesmetru, pola na drugom). I pazite ovo - ako položite sve ispite (a praviš sam sebi raspored predavanja i ispita) - i položiš sve ispite (s tim da neke možeš isto prenijeti) vraćaju ti novac plaćen za školarinu!! :D
Ja još uvijek istraujem što se financisjkoj dijela tiče, pa ćemo vidjeti. Evo i linkova nekih:

http://www.joineusee.eu/DOCROOT/Information%20Sheet%20University%20of%20Graz.PDF

http://www.uni-graz.at/#

(na zadnjem linku imate u gorenjem desnol uglu da na eng. prevedete ako ne znate dobro njemački kao ja :D)

smotana_xp
13.12.2010., 11:57
Moja situacija (ako vas interesuje :rolleyes:) : Za 1 god zavrsavam gimnaziju, imam sve petice i diplome sa nekoliko takmicenja, pricam tecno engleski jezik, i djelimicno njemacki. Zelim studirati farmaciju ili biohemiju. Trenutno zivim u BiH, ali mi ne pada na pamet ovdje studirati jer su uslovi grozni, a BiH diplome izvan drzave niko ne priznaje. :flop:
Otac mi je Hrvat, a majka Bosanka, dok je 90% moje rodbine u Austriji. Nakon sto moj brat (2 god mladi) upise fakultet, oni ce isto seliti u Austriju jer sada imaju svoj stan u Beču.
Ne mogu reci da znam kako ce moj zivot izgledati za 6-7 godina po zavrsetku fakulteta, ali ako imam vise opcija, htjela bih zivjeti u Austriji blizu svoje obitelji.

Problem: Moj njemacki je pristojan, ali imam prilico malen fond rijeci, te moram jos uciti.
Opcija ucenja jezika u Austriji prije studiranja ili ponavljanja godina, je dosta nepozeljna jer ce moji roditelji doci u situaciju da uzdrzavaju 3 studenta, uz jos neke financijske probleme.

Moje pitanja:
--Ako odlucim da studiram u Zagrebu, imam li neke sanse da nadem zaposlenje, da nastavim vise obrazovanje u Austriji u konkurenciji sa aplikantima koji su studirali u Austriji? (naravno, s obzirom da svladam jezik do tad)
--Da li je Hravtska diploma prihvacena u Austriji ili ce tek biti po ulasku drzave u EU, bez obzira na bolonju koja je vec na snazi?
--Kolike su moje sanse da ne izgubim vise od jedne godine uceci jezik i studirajuci istovremeno ukoliko ipak odem u Austriju?

PS.Nemam "veze" u Austriji za zaposlenje medu farmaceutima. :rofl: Ako sve ode po planu, bit cu jedini farmaceut u obitelji pravnika. :D

lostseele
23.12.2010., 21:19
Moja situacija (ako vas interesuje :rolleyes:) : Za 1 god zavrsavam gimnaziju, imam sve petice i diplome sa nekoliko takmicenja, pricam tecno engleski jezik, i djelimicno njemacki. Zelim studirati farmaciju ili biohemiju. Trenutno zivim u BiH, ali mi ne pada na pamet ovdje studirati jer su uslovi grozni, a BiH diplome izvan drzave niko ne priznaje. :flop:
Otac mi je Hrvat, a majka Bosanka, dok je 90% moje rodbine u Austriji. Nakon sto moj brat (2 god mladi) upise fakultet, oni ce isto seliti u Austriju jer sada imaju svoj stan u Beču.
Ne mogu reci da znam kako ce moj zivot izgledati za 6-7 godina po zavrsetku fakulteta, ali ako imam vise opcija, htjela bih zivjeti u Austriji blizu svoje obitelji.

Problem: Moj njemacki je pristojan, ali imam prilico malen fond rijeci, te moram jos uciti.
Opcija ucenja jezika u Austriji prije studiranja ili ponavljanja godina, je dosta nepozeljna jer ce moji roditelji doci u situaciju da uzdrzavaju 3 studenta, uz jos neke financijske probleme.

Moje pitanja:
--Ako odlucim da studiram u Zagrebu, imam li neke sanse da nadem zaposlenje, da nastavim vise obrazovanje u Austriji u konkurenciji sa aplikantima koji su studirali u Austriji? (naravno, s obzirom da svladam jezik do tad)
--Da li je Hravtska diploma prihvacena u Austriji ili ce tek biti po ulasku drzave u EU, bez obzira na bolonju koja je vec na snazi?
--Kolike su moje sanse da ne izgubim vise od jedne godine uceci jezik i studirajuci istovremeno ukoliko ipak odem u Austriju?

PS.Nemam "veze" u Austriji za zaposlenje medu farmaceutima. :rofl: Ako sve ode po planu, bit cu jedini farmaceut u obitelji pravnika. :D

Studiram u Austriji , pa da ti mogu reći par informacija iz prve ruke. Ako već pričaš malo njemački onda ti to neće predstavljati nikakav problem, onda možeš ići na kurs njemackog samo jedan semestar i to bi ti bilo dovoljno, ja sam osobno išao tri semestra zato što sam došao u Austriju bez riječi njemačkoga, i ta tri semestra gotovo da i nisam učio,a položio sam. Znači ako položiš njemački naprimjer u zimskom semestru možeš odmah početi sa faksom u zimskom semestru, nadam se da ti je ovo bilo hilfreich

lostseele
23.12.2010., 21:25
E ovako za ove zaintereresirane za studiranje (a i sama sam takva) evo informacija koje sam prikupila. Dakle, vjerujem da za Hrvstaku kao i Bosnu vrijede određena pravila jer obje imaju međunarodne sporazume. Dakle potrebno vam je prvo da položite prijemni ispit u svojokj zemlji, i onda se možete prijaviti. Iamju ljetni i zimski semestri, tako da oni za završenom srednjom pretpostavljam upisuju zimski (od 1.10.) tamo piše da je obavezno elektroničko prijavljivanje prvo, i da je jako bitno to na vrijeme poslati. Ima također i aplikacija koju ispunjavate. Onda, bilo bi poželjno da imate certifikat o završenom kursku njemačkog jezika, ali ako nemate, oni vam nude kurs koji je obavezno položiti i sastoji se od tri semestra. Jedan semestar kursa košta 350 eura, u tom periodu možete služasti predavanja ali ne smijete ništa polagati. Domovi vam se kreću negdje od 200-500 eura, dom plaćaš za čitav semestar i dom od 250e je super, taj većina uzima, i nije teško upasti koliko mi rekoše, jer stalno neki izlazi/ulazi, jer ih je većina tu jedan semestar i tako. Dakle ima za svakog ponešto (cijena mislim), as if apartmani, dijeljenje sobe, opremljena soba i to.. čula sam da mjesečno treba oko 4000 kuna, nekad manje, nekad više, raditi se isto može, ali na crno (ali valjda većina ih radi). Godina se plaća 700 eura (ukupno, dakle plaćaš pola na jednom sesmetru, pola na drugom). I pazite ovo - ako položite sve ispite (a praviš sam sebi raspored predavanja i ispita) - i položiš sve ispite (s tim da neke možeš isto prenijeti) vraćaju ti novac plaćen za školarinu!! :D
Ja još uvijek istraujem što se financisjkoj dijela tiče, pa ćemo vidjeti. Evo i linkova nekih:

http://www.joineusee.eu/DOCROOT/Information%20Sheet%20University%20of%20Graz.PDF

http://www.uni-graz.at/#

(na zadnjem linku imate u gorenjem desnol uglu da na eng. prevedete ako ne znate dobro njemački kao ja :D)

ćao, vezano za njemački , možeš ići od 1 do 4 ili pet semestara, ali za ovaj 4 mora ti univerzitet odobriti, ali ako već znaš njemački možeš ga odmah polagati i tako onda ne ići na kurs. kurs u Grazu je 320 eura.

Phoebos Apollon
24.12.2010., 15:30
Zna li itko išta o studiju marketinga i menadžmenta u Bečkom Novom Mjestu.
Studij je navodno na engleskom. Sviđa mi se što bih vjerojatno savladao i njemački
i engleski jezik, ali ništa ne mogu doznati o ovom studiju.

blabla5858
27.12.2010., 02:01
A može li se odabrati engleski jezik kao jezik za učenje, jer njemački nikad u životu nisam imao, a konkretno zanima me diplomski studij ekonomije ili organizacije u Austriji? I kakvi su onda uvjeti prijave, stipendija, studiranja i slično?

bernard7
28.12.2010., 14:08
Zna li itko išta o studiju marketinga i menadžmenta u Bečkom Novom Mjestu.
Studij je navodno na engleskom. Sviđa mi se što bih vjerojatno savladao i njemački
i engleski jezik, ali ništa ne mogu doznati o ovom studiju.

na njihovj web stranici ti se sve nalazi

i will use google before asking dumb questions

Phoebos Apollon
29.12.2010., 14:45
Da sam shvatio što im na webu piše, ne bih ovdje pitao.
A pošto im je web nepregledan, pitam ovdje...

bernard7
30.12.2010., 10:56
Da sam shvatio što im na webu piše, ne bih ovdje pitao.
A pošto im je web nepregledan, pitam ovdje...

web nepregledan,kako ti veliš??...ja sam sve info pokupio s njihovog weba pa se baš i ne slažem da je nepregledno!
a opet evo i mail pa pitaj tamo
barbara.krebs@fhwn.ac.at

Phoebos Apollon
30.12.2010., 13:10
web nepregledan,kako ti veliš??...ja sam sve info pokupio s njihovog weba pa se baš i ne slažem da je nepregledno!
a opet evo i mail pa pitaj tamo
barbara.krebs@fhwn.ac.at

I jesi li sad u Bečkom N.M.?

bernard7
31.12.2010., 08:17
I jesi li sad u Bečkom N.M.?

nisam asu...poslao sam neki mail na ovu adresu pa čekam odgovor...inače sam student na ekonomiji pa me nešto zanima...

Phoebos Apollon
31.12.2010., 09:09
Evo, prelistao sam web na engleskom i skopčao neke stvari.
Mislim da odustajem, hebe me engleski. Traže 110 na TOEFLU,
a to je malo too much. Američki koledži traže po 79-87... A u
ostale certifikate nisam upućen. Ima li u Beču nešto slično, ako
znaš? Ili u Pragu? Malo sam googlao, ali nema ništa puno kvalitetnih
info.

nonanichts
05.03.2011., 13:56
bok ljudi

ja sam se prijavila preko erasmusa za studij u beču :)
Kako sam gledala tamo su stanovi jako skupi pa me zanima dali tko zna kako funkcionira prijava u domove kod njih?

ili ako mi bilo tko može dati bilo kakve informacije o studiranju u beču :)

chucknor
27.04.2011., 10:47
bok ljudi

Student sam prve godine matematike, ali sam zaključio da to ne želim studirat. Planiram se iduću godinu upisat na WU u Beču(na biznis). Zanima me nekoliko stvari:
1) Piše da moram upasti na neki sličan faks tu u Hrvatskoj. Prošle godine sam polagao državnu maturu i upao sam na ekonomski faks. Da li se to računa i ako da, koji papir mi treba da im to dokažem? Ako ne, što treba napravit?
2) Piše da treba b2 razina od goethe instituta da bi se moglo studirat. Neznam baš toliko njemački ali ipak nešto znam(nadam se da ću uskoro položiti razinu b1). Koliko sam skužio to znači da bi prvi semestar išao izvanredno a kasnije redovno. Kako da se prijavim za takav sistem?
3) Upisi su tek u sedmom mjesecu. Jel mogu ja to nekako ranije srediti da budem siguran? Da li se mogu barem negdje ranije prijaviti za dom tako da bar to riješim? Je li problem upasti u dom?
4) Ako tko tamo studira, zanima me kakvi su mu/joj dojmovi. Na internetu piše da je faks super, ali zanima me kakva je situacija "na terenu". Jel se isplati na to ić? Koliko dnevno otprilike treba učit? Je li njemački veliki problem? Ima li dosta naših studenata ili su sve Austrijanci?

puno hvala

me:)
30.04.2011., 16:31
Pozdrav
Studentica sam biotehnologije na pbfu. Htjela bih nakon zavrsenoga diplomskoga otici u austriju na magisterij. Zanima me da li itko ima veze sa biotehnologijom u austriji ili ima nekakve informacije o tome? pare mi nisu nekakav preveliki problem,a od jezika znam engleski i preslabo njemacki,pa kolika mi je to prepreka? koliko se dobro mora znati njemacki? pliz someoneee....

R'a
06.07.2011., 11:56
Zanima me ,da li netko ima iskustva sto se tice studiranja i samog odlaska u Graz:) Takodjer,postupak kojim se uci jezik,koliko traje, jer ga ne poznajem dovoljno :ne zna:

Cošva
06.07.2011., 13:20
Hmm, znam da je frendica upisala arhitekturu, ali ne znam da li u Grazu ili Beču. Morala je cijeli semestar učiti jezik, i onda u biti početi u drugom semestru od prvog. Tako nekako. Traži po webu ili čekaj da ti ekipa odgovori tu.

Thea_333
12.07.2011., 09:16
Pozdrav
zna li netko kakva je procedura za upis na diplomski studij? onako, iz prve ruke?
treba li i tu admission statement (potvrda o upisu tu kod nas na diplomski)?

danke!

R o r y
20.07.2011., 18:00
Pozdrav
zna li netko kakva je procedura za upis na diplomski studij? onako, iz prve ruke?
treba li i tu admission statement (potvrda o upisu tu kod nas na diplomski)?

danke!
razgovarala sam sa ljudima u rektoratu upućenima u studiranje vani i rekli su mi da sveučilište nema nikakve veze s upisom mastera vani, ako imaš bilo kakve drugačije informacije molim te objavi, hvala
ps: ni meni nije jasno to sa admission statement budući da su kod nas upisi u 10 mjesecu , a nema smisla gubit godinu do sljedećih upisa u 7. mjesecu

Thea_333
31.07.2011., 09:06
razgovarala sam sa ljudima u rektoratu upućenima u studiranje vani i rekli su mi da sveučilište nema nikakve veze s upisom mastera vani, ako imaš bilo kakve drugačije informacije molim te objavi, hvala
ps: ni meni nije jasno to sa admission statement budući da su kod nas upisi u 10 mjesecu , a nema smisla gubit godinu do sljedećih upisa u 7. mjesecu

da, ne znam ni ja stvarno, kad god im posaljem mail (ovima u becu) vezano za admission statement, kao da samo kopiraju ono sto pise na webu. mislim :rolleyes:

iako, tehnicki ne gubis godinu jer mozes se upisati vani i u 2. ili 3. mj tako da samo pola :)

Penny Lee
22.08.2011., 04:04
mene isto zanima studiranje u becu, a sto god sam po internetu trazila vidila san da su teme prilicno stare (pretpostavljam da se od tada dosta toga promijenilo) ili da su teme sa bosanskih foruma pa ne znam dal su pravila/mogucnosti jednake i za hrvate. ima li tko da je nedavno otisao u bec? vecinom se pise da treba biti upisan na neki fakultet ode da bi se moga prijaviti tamo ali to mi nema logike, i da li to znaci da moram prvo ode upasti na arhitekturu da bi mogla tamo:confused: to mi nije jasno, jer o becu razmisljam cisto iz razloga jer mi je neopisiva zelja studirat arhitekturu, a realno vidim kolike su mi ode sanse. a i obrazovanje je bolje. dakle ostaje mi jos 4. razred, ali zelim se sad raspitati o tome i odluciti da mogu na vrime poceti (vec sam lagano pocela) s jezikom. prilicno san zagrijana za to i ideja je vrlo ozbiljna, samo se zelin jos vise saznati o tome, od nekog tko je osobno (i nedavno) prosao to. :)

LikB
26.08.2011., 14:09
Pozdrav
Ima li neko da studira ili je nekad studirao u Lincu i nesto zna o studijama matematike?
Zanima me takodje koliko poznavanje njemackoj jezika je potrebno da se startuje sa ovim studijama?
Da li se moze uspjeti i koliko godina traju studije?
Hvala vam unapred! :D

Varaždinka5
28.08.2011., 15:58
Pozdrav svima!!!

ovako, imam nekoliko pitanja vezana za gore navedenu temu. na trecoj sam godini germanistike i dobila sam stipendiju - 1 semestar u Grazu. zanima me ima li netko od vas neka iskustva, tj. znate li koliko otprilike kostaju stanovi/domovi, ima li tamo menzi i opcenito koliko vise novaca treba za prezivjeti tamo nego npr. u Zagrebu? Dobila sam i novcanu stipendiju od 400 eura, no to naravno nece bit dovoljno. Imam neki poslic pa si i zaradim nekih 2 tisuce kuna al zanima me koliko bi trebala ostavljati sa strane da ne bih ostala tamo ko siroce. Znam da mogu puno toga pronaci i na netu al mi je draze cuti necija iskustva iz prve ruke, tako da mi je svaka informacija korisna! :mig: Unaprijed hvala na odgovorima!

Tsar Boz
04.09.2011., 09:32
Pozdrav.
Zanima me Technische Universitaet Graz.
Sad upisujem gimnaziju, a nakon toga bi htio na taj fax mehatroniku ili elektrotehniku studirati.
Koju razinu njemačkog jezika trebam imati?

Tiff
09.09.2011., 14:37
Ej ljudi, od 1.10. idem studirat na WU Wien i trazim cimericu za stan, pa ako je netko zainteresiran neki mi se javi na privatne poruke gdje cu mu jos tocno sve objasniti i poslati slike stana. pozdrav!

Lent11
09.09.2011., 15:48
Imaš po stupnjevima od A1 do C2? Koliko bi trajao takav tečaj, koliko sam shvatio, ide ovako; završiš srednju u RH, prođeš prijemni na svom fakultetu, i predaš papire u npr; Beču, prime te, ti počneš odlaziti na taj tečaj jezika, kad položiš, možeš početi studirati, i sve razumiješ?

Lady_D
11.09.2011., 00:25
Ae, ae, dala sam si malo truda i iščeprkala ti potrebne informacije, iako stranica bečkog sveučilišta postoji i na engleskom i na francuskom. :top:

Iako sam morala čitat sve ispočetka, ovo kaj si napisao do slušanja jezika je točno.
Znači, ako upisuješ tečaj njemačkoga, u početku se vodiš kao izvanredni student. E sad, kolko vidim, oni govore o tečajevima, ne tečaju (zadnji odlomak u linku (http://studentpoint.univie.ac.at/zum-studium/voraussetzungen/deutschkenntnisse/#c267734)).
Link drugi (http://studentpoint.univie.ac.at/services/vorstudienlehrgang/#c271109)
Oni taj dio zovu Vorstudienlehrgang, prevedeno bi to bilo nekaj ko predstudijski program. Kolegiji su ti njemački i/ili predmeti odabrani od strane Sveučilišta nakon pregleda tvojih dokumenata, [o.a. posta:D - a valjda ovisno i o studiju koji želiš upisati kod njih]. To mogu biti bilo koji predmeti - matematika, fizika, kemija, biologija, povijest, geografija...
Tečajevi traju po jedan semestar i sveukupno (u tom jednom semestru) obuhvaćaju 350 sati. Imaš više razina tečaja - od 1 do 5 - s tim da je 1 za one koji nemaju nikakvo predznanje, a 5 za one koji imaju dobro predznanje, al još uvijek nisu na B2 razini. Pretpostavljam da razine određuju tak da svakoga podvrgnu testu prije upisa...:ne zna:
Oni koji kreću na tečajeve bez predznanja, trebaju računati s duljinom trajanja 2-3 semestra. Ako nisu svi ispiti položeni u roku, može se računati i s duljinom trajanja 3-4 semestra.
Predavanja su isključivo na njemačkome, u grupama do 20 ljudi, al ako si baš u početničkoj razini, dobiješ starijeg studenta iz tvoje države koji ti pomaže oko predavanja i tak...
U linku imaš i cijenu tečajeva po semestru, cijenu ispita i tak.

E da, nevezano za tebe konkretno. Razina znanja njemačkoga potrebna za austrijski studij je B2 - evo izlistanih ispita (http://studentpoint.univie.ac.at/zum-studium/voraussetzungen/deutschkenntnisse/#c267734) koji se uvažavaju.

I još nekaj. kolko vidim, za neke studije je dosta imati položen hrvatski prijemni, al za njih par treba posebno polagati i u Austriji.

p.s. Ovo sve kaj sam napisala prevela sam s njihove stranice tak da je ziher točno. :mig:

Lent11
12.09.2011., 19:32
Ae, ae, dala sam si malo truda i iščeprkala ti potrebne informacije, iako stranica bečkog sveučilišta postoji i na engleskom i na francuskom. :top:

Iako sam morala čitat sve ispočetka, ovo kaj si napisao do slušanja jezika je točno.
Znači, ako upisuješ tečaj njemačkoga, u početku se vodiš kao izvanredni student. E sad, kolko vidim, oni govore o tečajevima, ne tečaju (zadnji odlomak u linku (http://studentpoint.univie.ac.at/zum-studium/voraussetzungen/deutschkenntnisse/#c267734)).
Link drugi (http://studentpoint.univie.ac.at/services/vorstudienlehrgang/#c271109)
Oni taj dio zovu Vorstudienlehrgang, prevedeno bi to bilo nekaj ko predstudijski program. Kolegiji su ti njemački i/ili predmeti odabrani od strane Sveučilišta nakon pregleda tvojih dokumenata, [o.a. posta:D - a valjda ovisno i o studiju koji želiš upisati kod njih]. To mogu biti bilo koji predmeti - matematika, fizika, kemija, biologija, povijest, geografija...
Tečajevi traju po jedan semestar i sveukupno (u tom jednom semestru) obuhvaćaju 350 sati. Imaš više razina tečaja - od 1 do 5 - s tim da je 1 za one koji nemaju nikakvo predznanje, a 5 za one koji imaju dobro predznanje, al još uvijek nisu na B2 razini. Pretpostavljam da razine određuju tak da svakoga podvrgnu testu prije upisa...:ne zna:
Oni koji kreću na tečajeve bez predznanja, trebaju računati s duljinom trajanja 2-3 semestra. Ako nisu svi ispiti položeni u roku, može se računati i s duljinom trajanja 3-4 semestra.
Predavanja su isključivo na njemačkome, u grupama do 20 ljudi, al ako si baš u početničkoj razini, dobiješ starijeg studenta iz tvoje države koji ti pomaže oko predavanja i tak...
U linku imaš i cijenu tečajeva po semestru, cijenu ispita i tak.

E da, nevezano za tebe konkretno. Razina znanja njemačkoga potrebna za austrijski studij je B2 - evo izlistanih ispita (http://studentpoint.univie.ac.at/zum-studium/voraussetzungen/deutschkenntnisse/#c267734) koji se uvažavaju.

I još nekaj. kolko vidim, za neke studije je dosta imati položen hrvatski prijemni, al za njih par treba posebno polagati i u Austriji.

p.s. Ovo sve kaj sam napisala prevela sam s njihove stranice tak da je ziher točno. :mig:

Puno hvala,:cerek::cerek: sve sam sigurniji da bih tamo studirao, na sreću srednjoj sam uzeo njem. kao 1. sj. a udžbenik je koncepciran kao A1 - C, a u 1. i 2. razredu srednje bih trebao biti na B2 razini, radi se o "Ausblick 1 " http://www.hueber.de/seite/pg_info_willkommen_aus
A što je još bolje od cijele škole na njemački idem samo ja, i imam tako sate, pa mislim da mi je to prednost, ipak se posvećuje samo meni, pa je to dosta individualan program.

Još jednom hvala. :)

Lady_D
14.09.2011., 19:36
Molim. :)

Vidi i klasifikacijski test (javascript:CallONW(1,'http://www.goethe.de/cgi-bin/einstufungstest/einstufungstest.pl');) na Goethe stranici, možeš provjeriti na kojoj si razini sad.

mala_tg_sbg
15.09.2011., 10:13
Zanima me ,da li netko ima iskustva sto se tice studiranja i samog odlaska u Graz:) Takodjer,postupak kojim se uci jezik,koliko traje, jer ga ne poznajem dovoljno :ne zna:

Price tipa: to ti je tesko, ti to neces uspjeti bla bla bla nemoj slusati, kad se tice jezika-ako ga budes ucila, naucit ces!

Ja u austriji zivim zadnjih par godina i kad se tice jezika odnosno gramatike i jezicnog izrazavanja, sto sam naucila u prve dvije godine-to je to. sad se samo nadopunjuje fond novih rijeci. u startu ti je vazno da ucis pravilno gramatiku, a kasnije sve ide samo od sebe!!

Pokusaj jer nemas sta izgubiti, gubis samo ako ne pokusas!!!

mene isto zanima studiranje u becu, a sto god sam po internetu trazila vidila san da su teme prilicno stare (pretpostavljam da se od tada dosta toga promijenilo) ili da su teme sa bosanskih foruma pa ne znam dal su pravila/mogucnosti jednake i za hrvate. ima li tko da je nedavno otisao u bec? vecinom se pise da treba biti upisan na neki fakultet ode da bi se moga prijaviti tamo ali to mi nema logike, i da li to znaci da moram prvo ode upasti na arhitekturu da bi mogla tamo:confused: to mi nije jasno, jer o becu razmisljam cisto iz razloga jer mi je neopisiva zelja studirat arhitekturu, a realno vidim kolike su mi ode sanse. a i obrazovanje je bolje. dakle ostaje mi jos 4. razred, ali zelim se sad raspitati o tome i odluciti da mogu na vrime poceti (vec sam lagano pocela) s jezikom. prilicno san zagrijana za to i ideja je vrlo ozbiljna, samo se zelin jos vise saznati o tome, od nekog tko je osobno (i nedavno) prosao to. :)

mislim da ti je najbolje da nadjes web stranicu od toga faksa u becu i da se njima Email-om javis zbog informacija. Od njih ces sigurno dobiti najtocnije informacije. Mozda postoji mogucnost da polazes prijemni direkt kod njih u becu, a jedno odredjeno vrijeme ti traje i procedura dok dobijes vizu za boravak. Zato se sto prije raspitaj!!

irados
23.09.2011., 10:36
Pozz
ima li tko da studira u becu? i da je voljan dat koju info vise :P

music_man
02.10.2011., 10:46
Pozdrav!

Ima koga u Linzu?

Anonimus123
05.10.2011., 16:46
Je li itko otisao u Austriju sutidirati da podjeli dojmove! :) :)

mimir
24.10.2011., 21:54
Pozdrav... Zanima me da li se moze nastaviti studiranje u Grazu ako si ovdje vanredni student 2.godine na ekonomskom fakultetu? :rolleyes:

Penny Lee
12.12.2011., 00:14
cisto onako da podinjelim informacije, saznala sam da ne posoji nikakav prijemni!! dakle, nista se ne treba pisati ni ode a ni u becu. treba se samo priloziti svjedodzbe iz srednje skole, mozda i matura (imam osjecaj da ni oni ne znaju tocno). rok prijave za zimski semestar (oni racunaju po semestrima, a ne po godinama kao mi ode) je do 1.9, a predavanja krecu 1.10... dakle, simple as that!
ako ima neko ko je maturant a ozbiljno planira studirat u becu ove godine, bilo bi lipo da mi se javi pa da razmjenjujemo informacije koje znamo i da budemo u kontaktu... :))

irados
12.12.2011., 12:06
imas PM :)

Scandinavian
19.12.2011., 17:23
Pozdrav, zanima me dali itko od vas planira studiranje u Grazu.
Mene najviše interesira TU Graz, smijer Strojarstvo. Zanima me isplati li mi se više studirati to strojarstvo na FSBu u Hrvatskoj ili je bolje ako imam mogućnost da odem u Austriju?
I ako može netko da mi se javi na PP i podjeli koju informaciju o tome što je sve potrebno za upis, i do kada se treba prijaviti.
Imaju li možda oni neke programe u sklopu faxa, da recimo prvu godinu učim i usavršavam njemački, a od slijedeće da krenem sa studiranjem?
Trenutno sam maturant, frendica mi ide u Njemačku i ima vremena do 2. mjeseca da sve prijavi, jeli isto i za Austriju?

bago23
01.01.2012., 16:54
Pozdrav, zanima me studiranje u Grazu. Poznavanje njemačkog je odlično, te me zanima što je sve potrebno za upis na njihove fakultete i koliki su mjesečni izdaci u Austriji za jednog studenta

Lent11
01.01.2012., 17:11
Pozdrav, zanima me dali itko od vas planira studiranje u Grazu.
Mene najviše interesira TU Graz, smijer Strojarstvo. Zanima me isplati li mi se više studirati to strojarstvo na FSBu u Hrvatskoj ili je bolje ako imam mogućnost da odem u Austriju?
I ako može netko da mi se javi na PP i podjeli koju informaciju o tome što je sve potrebno za upis, i do kada se treba prijaviti.
Imaju li možda oni neke programe u sklopu faxa, da recimo prvu godinu učim i usavršavam njemački, a od slijedeće da krenem sa studiranjem?
Trenutno sam maturant, frendica mi ide u Njemačku i ima vremena do 2. mjeseca da sve prijavi, jeli isto i za Austriju?

Kakvo ti je znanje njemačkog, bez odličnog poznavanja nećeš moći pratiti predavanja.

http://www.aai-graz.at/cms/uploads/Mehrsprachige%20Brosch%C3%BCre/Broschuere_Studieren_in_Graz_Bosnisch.pdf
http://www.studieren.at/categories/Universit%C3%A4t/Graz/
http://www.graz.net/studieren-in-graz/

Scandinavian
02.01.2012., 16:51
Pa nezna pričati njemački, neku podlogu imam, ali to je daleko od dovoljnog.
Nezna ni moja frendica koja ide u Njemačku, pa će u sklopu faxa, tamo prvu godinu učiti njemački, a onda krenuti sa faxom.
Zanima me dali ima takvo nešto u Austriji, jer u godinu dana, mogu super naučiti njemački.

martina93
10.01.2012., 22:06
cisto onako da podinjelim informacije, saznala sam da ne posoji nikakav prijemni!! dakle, nista se ne treba pisati ni ode a ni u becu. treba se samo priloziti svjedodzbe iz srednje skole, mozda i matura (imam osjecaj da ni oni ne znaju tocno). rok prijave za zimski semestar (oni racunaju po semestrima, a ne po godinama kao mi ode) je do 1.9, a predavanja krecu 1.10... dakle, simple as that!
ako ima neko ko je maturant a ozbiljno planira studirat u becu ove godine, bilo bi lipo da mi se javi pa da razmjenjujemo informacije koje znamo i da budemo u kontaktu... :))

Evo ovako..ja sam nova na forumu.. tek sam se prijavila :mig: ali već duže vrijeme pratim sva događanja.. i zahvaljujem tebi koja se toliko trudi podjeliti svima te informacije :)
ee.. i ja sam jako zainteresirana za studiranje u beču, čak sam 100% sigurna da i idem ove godine, maturant sam i jako sam ozbiljna :D
nadam se da ćemo ostati u kontaktu :)

pozdav... ja se nadam da ćemo se mi još čuti..:) :) :) :)

nera94
15.01.2012., 16:15
Pozdrav...

Učenica sam 3. razreda opće gimnazije. Prolazim s odličnim..
Zanima me studiranje arhitekture, i to u Austriji.
Kao prvo, da li je isplativije studirati u Austriji nego u Hrvatskoj? Da li su njihovi fakulteti vrijedniji,i bolji od naših?
Također, koja je razlika u cijenama tih studija?

Zatim... Gdje sve u Austriji postoji studij arhitekture? Kako ja znam,postoji u Beču i Grazu? Postoji li u još kojem gradu? (po mogućnosti južna i zapadna Austrija,jer u tim predjelima imam rodbinu,točnije u Burgenlandu).

Nadalje.. Poznavanje njemačkog mi je recimo ok. Vokabular mi je slab, ali jezik mi dosta leži, a i volim ga, stoga mislim da ne bi bio problem naučiti ga.. A čitajući, vidim da postoje i neki kursevi? Također,koji je stupanj znanja potreban za arhitekturu?
I da li je netko studirao u Austriji, a nije znao njemački??

Što je sve potrebno za upis? Kakva je procedura? Da li oni gledaju našu maturu?

Kakav je život studenata u Austriji?
Da li se uz studij može raditi neki posao?

Da li se nakon studija može zaposliti u Austriji?

Oprostite na toliko pitanja..Ali stvarno se zelim informirati o svemu; ipak godina dana će vrlo brzo proći...
HVALA svima unaprijed! Nadam se da ćete mi pomoći :)

stephych
17.01.2012., 20:43
slazem se s nerom 94.
ja njemacki ucim vec 4 godine i ucila sam ga u osnovnoj od 1.-5. pa da li je potrebno opet prolazit taj semestar??

kada su prijave na fakultete?

i nikako mi ne ide htjeli bi upisat logopediju toga nema u grazu??
nadam se brzom odgovoru jer u sloveniji vec u 2.mj pocinju natjecaji pa me strah da ne zakasnim!! O.o

CNana
19.01.2012., 15:40
Ekonomija u Beču ? Ima netko iskustva? :D

mimir
22.01.2012., 20:01
Molio bih ako netko zna na kojem sveučlištu u Grazu se nalazi smjer opće ekonomije? :confused:

MaRieeeE
15.02.2012., 16:19
Oo ima nas dosta koji ce u Graz ove godine :D ...Ako netko slucajno ima neki link ili svježe informacije da podijeli s nama,ili ako netko vec studira građevinu u Grazu .....unaprijed zahvalna :D

h3h3
16.02.2012., 20:09
zanima me studiranje u beču. njemacki stvarno vrlo dobro razumijem ali govor mi malo steka(iso sam cca 8 g u sk stranih jezika ali sam presto pa mi treba da propricam). idem u klasicnu gimnaziju i zanima me kako se uopce upisuje tamo na faaks? dal moram ovdje upast pa tamo nesto slat ili tamo pisem prijemni? sta je s nasom maturom tamo? kako se to gleda?

west19
21.02.2012., 23:45
pozzz da li mi neko moze dati inf o studiranju u grazu

nera94
22.02.2012., 14:55
Nitko nas ne doživljava ovdje :D hehe

west19
03.03.2012., 22:29
E ovako zanima me studiranje u inostranstvu,precizno da budem u Austriji Grazu.Svaka informacija je pozeljna.Koliki su mjesecni troskovi,koliki su troskovi u studentskim domovima,troskovi za knjige,hranu,prevoz i druge troskove ukoliko ih ima.

blablabla01
15.03.2012., 00:05
E ovako zanima me studiranje u inostranstvu,precizno da budem u Austriji Grazu.Svaka informacija je pozeljna.Koliki su mjesecni troskovi,koliki su troskovi u studentskim domovima,troskovi za knjige,hranu,prevoz i druge troskove ukoliko ih ima.

odakle da krenem..

stanovanje: garsonijere su najskuplje, od 350e pa na dalje.. domovi su od 220 do 300e, nisu kao kod nas vec je ubiti kao stan, svako ima svoju sobu dok se kupaona i kuhinja dijele.. soba bas u stanu, mislim da se tesko moze naci za manje od 200e..i to ako naletis, u prosjeku svi koje znam placaju vise od 260e..

hrana, jeftinija je nego kod nas, ono, hofer, lidl i tako.. menza je skupa, rucak je oko 6e..

knjige, skripte, ja trosim oko 200e po semestru, sto mogu printam, ali neke stvari ce mi trebat, pa kupujem (al na 2 faksa sam, pa je i zato skuplje)

prijevoz, mjesecna karta za bus je inace 38 i nesto eura, ali od ove godine imaju svi studenti pravo na jeftinije karte, do sada su imali samo njihovi koji primaju familienbeihilfe.. i sada me je dosla karta za 4mj/46e..

netko je pitao za kurseve njemackog, ima u sklopu svih fakseva u Grazu, Vorstudienlehrgang, mora se poloziti kao C1 stupanj da mozes krenuti sa studiranjem..ali to nije ni pribilizno C1, jer kad i polozis, i dalje ne znas ni priblizno koliko ti treba za faks..

semestar na kursu je 330e ako se ne varam, a semestar na fasku 380e..
austrijanci i eu ne placaju faks, ali recimo ovaj semestar nismo ni mi morali jer imaju neki visak u proracunu :D

inace, ako skupis vise od 12ECTS.a na semestar, dobijes oko 350e natrag..a s obzirom da je to jako malo, skoro pa svi dobiju novce natrag..

ne znam sto jos reci..

aha, za upise na bilo koji fakultet, treba potvrda da ste redovni student u svojoj drzavi na istom fakultetu..

west19
15.03.2012., 08:51
Ovako, zanimalo bi me da li moram biti upisan u bosni na fakultet da bi se mogao prijaviti na fakultet u austriji? da li je to nuzno?

blablabla01
22.03.2012., 19:57
Ovako, zanimalo bi me da li moram biti upisan u bosni na fakultet da bi se mogao prijaviti na fakultet u austriji? da li je to nuzno?

da, samo sa potvrdom od faksa da si tamo upisan kao redovni student se moze ovdje upisati..

sefgradilista
28.03.2012., 21:06
Ima tu netko tko studira na WU Vienna University of Economics and Business?
Upisujem ove godine pa tražim nekoga tko je već tamo :)

Thug Lyfe
01.05.2012., 19:59
Ja idem u Beč idući semestar.

Postoji li neka stranica na kojoj mogu pogledati ponudu i cijene domova?

Uz to, bilo kakav savjet je dobrodošao

Baggio
12.05.2012., 10:04
Zanima me studiranje prava u Grazu,Beču.U Zg sam upisan,2.godina,pa bi odradio jos malo tu i gledao se prebacit.Je li to izvedivo?Priznaju li se ispiti?Ili bar po diplomi odradit neki postdiplomski.I najvaznije,je li moguce studirat na engleskom(njemacki mi nije jaca strana iako mislim intenzivno ucit prije).Hvala unaprijed

lucky_charm
15.05.2012., 21:28
Molim vas da netko napiše točan redoslijed svega toga,ovdje stvarno ima previše informacija,jedni pričaju jedno,drugi drugo.

Recite nam kakva je početna procedura. Što je sve potrebno za upis na fakultet u Austriji? Da li se izravno tamo upisujemo ili moramo biti redovan student ovdje u Hrvatskoj?

banana_8
16.05.2012., 19:35
raspitivala sam se malo posto i mene zanima studiranje u Austriji i gledala na stranicama faksa. ono sto ja sigurno znam je da se trebas prvo upisati na faks u Hrv. znaci moras imati uvjerenje da si upisan na faks u Hrv., preveden kao i ostale dokumente: svjedodzbe (ne znam jel svih razreda) i svjedodzbu o polozenoj maturi i ocjene, dokaz o znanju jezika (u Becu je potreban B2 nivo,a u Grazu C1,za ostale gradove ne znam) i moras ispuniti prijavnicu za faks. znam da postoje pripremni tecajevi njemackog prije faksa,trajanje ovisi o tome kakvo je tvoje predznanje. ako nemas certifikat za njemacki,mislim da se moze i kod njih na faksu polagat ispit iz jezika.

west19
27.05.2012., 11:02
dali je potreban imati racun i koliko na njemu kesa treba i sta stim :D

banana_8
27.05.2012., 14:12
čula sam da za apliciranje vize treba imati 5000 eura na računu, ne znam je li to točno, znači otprilike 400 i nešto eura mjesečno. 50 eura mjesečno je osiguranje, domovi se kreću od 150-450 koliko sam vidjela, pokaz ja mislim izađe oko 120 eura za 5 mjeseci,onda treba ti za hranu,za skripte...skupi se toga :D

jezzz1
27.05.2012., 19:52
Cao,
evo, već neko vrijeme se raspitujem za studiranje vani, ali imam još neka pitanja koja su mi ostala nejasna i na koja će mi, nadam se, neko od vas znat odgovorit. Znači, ako sad uspješno položim maturu, upišem ekonomiju ovdje i pošaljem njima sve svoje dokumente.. Zanima me šta oni točno gledaju kod upisa, tj. kakvi su im kriteriji ako znate? (točnije, ne znam kako to baš ide pa me malo strah oću li upast ili ne :D)

banana_8
28.05.2012., 07:54
to je i mene zanimalo pa sam pitala curu koja studira tamo..uglavnom tamo nema upisnih kvota ko kod nas (osim mislim na psih i medicini) i ti kad im predaš dokumente si upisana. njima je samo bitno da si upala na faks u Hrv. :)

jezzz1
28.05.2012., 14:35
joj, super, hvala ti :)

jezzz1
29.05.2012., 15:01
e ljudi, ja sam sad dobila odgovor od jedne organizacije za to studiranje u inozemstvu.. i kažu da ne moram biti tu upisana nego samo položit maturu i direktno slat u Beč (gdi ja planiram ić) dokumente da bi se upisala.. kako sad na kraju? :504: (btw, pritom ne mislim na razmjenu nego direktno upisat tamo faks)

mickeychang
08.06.2012., 00:25
Student iz Hrvatske nudi pomoc oko snalazenja novim studentima u Wien-u.
Javite se ako vas sto zanima.

mickeychang
08.06.2012., 00:36
raspitivala sam se malo posto i mene zanima studiranje u Austriji i gledala na stranicama faksa. ono sto ja sigurno znam je da se trebas prvo upisati na faks u Hrv. znaci moras imati uvjerenje da si upisan na faks u Hrv., preveden kao i ostale dokumente: svjedodzbe (ne znam jel svih razreda) i svjedodzbu o polozenoj maturi i ocjene, dokaz o znanju jezika (u Becu je potreban B2 nivo,a u Grazu C1,za ostale gradove ne znam) i moras ispuniti prijavnicu za faks. znam da postoje pripremni tecajevi njemackog prije faksa,trajanje ovisi o tome kakvo je tvoje predznanje. ako nemas certifikat za njemacki,mislim da se moze i kod njih na faksu polagat ispit iz jezika.

Da moze se ici na "Vorstudienlehrgang Deutsch" na sveucilistu.
Za razliku od privatnih kursova to je dosta povoljno.
Za to se vrijeme moze biti i izvanredan student sto je dovoljno za slusanje predmeta i polaganje vecine ispita.
Dobar privatni kurs za njemacki je dig u Grazu www.dig.co.at/.
Oni nude intenzivne pripreme preko ljeta i tamo so moze polagati i oesd jezicna diploma.

Sama provjera znanja njemackog tj. ispit moze se na nekim sveucilistima obaviti i u tzv. "Ausseninstitutu" kojeg ima vecina sveucilista.
Ponekad se nekome moze priznati i to da je imao njemacki u srednjoj skoli.

Pozdrav

Ja idem u Beč idući semestar.

Postoji li neka stranica na kojoj mogu pogledati ponudu i cijene domova?

Uz to, bilo kakav savjet je dobrodošao

google: studentenheimliste wien

stephych
17.07.2012., 20:57
ciao ljudi.
ovako ja sam upisala informatiku u hrvatskoj i zanima me sta da radim dalje.
prevodim dokumente? kome da ih saljem?? i da li unaprijed, znaci kad idem izdavat vizu mroam nac smjestaj i napraqvit zdravstveno osiguranje..

hvala vam i nadam se da ima neko ko mi moze hitno pomoc! :(

EviLerror
18.07.2012., 23:36
imas PM :)

mickeychang
20.07.2012., 08:17
ciao ljudi.
ovako ja sam upisala informatiku u hrvatskoj i zanima me sta da radim dalje.
prevodim dokumente? kome da ih saljem?? i da li unaprijed, znaci kad idem izdavat vizu mroam nac smjestaj i napraqvit zdravstveno osiguranje..

hvala vam i nadam se da ima neko ko mi moze hitno pomoc! :(

Za vizu treba samo potvrda o upisu na sveuciliste, a za nju trebaju neki dokumenti.
No turisticki se moze doci na 3 mjeseca. Prva viza se medjutim vadi u veleposlanstvu
a kasnije se moze produziti u Austriji.

Sto se tice informatike savjetovao bih johannes kepler sveucilinte u linzu.
Malo stranaca zna za to i svi uglovnom idu u Bec ili neki idu u Graz.
Na TU u Becu su uveli kvotu ove godine od 400 studenata za informatiku.
Na Univ. u Linz-u je informatika jedan od boljih fakulteta.

Pozz iz oblacnog Beca!

music_man
20.07.2012., 12:00
Za vizu treba samo potvrda o upisu na sveuciliste, a za nju trebaju neki dokumenti.
No turisticki se moze doci na 3 mjeseca. Prva viza se medjutim vadi u veleposlanstvu
a kasnije se moze produziti u Austriji.

Sto se tice informatike savjetovao bih johannes kepler sveucilinte u linzu.
Malo stranaca zna za to i svi uglovnom idu u Bec ili neki idu u Graz.
Na TU u Becu su uveli kvotu ove godine od 400 studenata za informatiku.
Na Univ. u Linz-u je informatika jedan od boljih fakulteta.

Pozz iz oblacnog Beca!

Ja studiram u Linzu, doduse ne informatiku, ali znam neke ljude koji studiraju informatiku i po onome sto su mi pricali, fakultet je dosta dobar i jak.

No-brain
29.07.2012., 11:47
Ja ću se na poečtku 9. mjeseca raspitat na Technische Universitaet Wien za prebacivanje pa ako ko ima pitanje nek napiše pa ću i to pitat

nina1994
31.07.2012., 12:50
ciaao svima :))) ima li netko da je od ove jeseni maturant(ica) i da želi ici u austriju(Beč) studirati? :hekla: :)

6ftunder
02.08.2012., 11:34
da, ja. već sam bila u Beču na fakultetu i predala sve papire.

Augustus6082
03.08.2012., 16:13
Imam nekih nejasnoća, pa ak ima neko ko mi može pobliže objasnit... Zanima me je li se moguće upisati na drugu ili treću godinu prediplomskog na tom fakultetu (latinski i francuski), zatim kolko iznosi školarina (na prijašnjima stranicama piše da je 15 eura, al to sumnjam da je točno). Jel zna možda ko kolko dođe garsonijera u Beču i je li moguće dobiti kakvu stipendiju tamo u Austriji? Kolko vama treba otprilike eura mjesečno? Molim da mi neko odgovori ak nije problem :) Hvala unaprijed

piano-boy
06.08.2012., 16:33
Pozdrav!
Imam pitanje vezano za muzicku akademiju u Becu,kad su prijemni da li su teski.Trenutno sam u Bosni,zavrsna godina srednje muzicke skole odsijek instrumentalni/ klavir. Imam ogromnu zelju da upism vani akademiju ili u Zürichu ili Becu ma da cu porbati u Becu ipak je to muzicki centar :D eh to bi bilo od mene i volio bi da dobijem neke odgovore danke liebe leute :D

sebastianbach
07.08.2012., 22:05
Pozdrav svima, ako ima nekoga tko studira neki instrument na MDW svaka bi mi informacija dobro došla. Dolazim na pripremnu godinu zbog jezika.
Hvala unaprijed.....:)

west19
09.08.2012., 22:31
ima li ko da je otiso sam studirati mislim da nema nikoga tamo da mi oobjasni onda

6ftunder
13.08.2012., 14:27
Pozdrav svima, ako ima nekoga tko studira neki instrument na MDW svaka bi mi informacija dobro došla. Dolazim na pripremnu godinu zbog jezika.
Hvala unaprijed.....:)

ej, mene zanima gdje ćeš učiti njemački, koliko ćeš taj kurs platiti?

west19
14.08.2012., 12:49
ima li neko da mi objasni kako ide dali moram jednu godinu jezik uciti,i koliko moram ici u mojoj drzavi na fakultet dali je to potrebno il ne

6ftunder
14.08.2012., 20:20
Na većini fakseva traže potvrdu da si u svojoj državi upisao taj isti ili njemu najsličniji fakultet. A također na onim faksevima gdje nema tvoj faks na engleskom, traže diplomu o znanju jezika (njemačkog).

joieNS
16.08.2012., 11:25
pozdrav iz NS-a.
da li neko zna koliko kostaju master studije ekonomije u becu ili grazu?
da li ih moram upisati u matici, pa se prebacivati ili mogu direktno.
puno uspeha svima zelim ...

femmefatale20
20.08.2012., 23:59
ovisi koji master i gdje. recimo za WU je oko 400 eura semestar, a za Uni Wien besplatno ili nekih sitnih 15-ak eura-samo kao neka članarina. Neka me netko ispravi ako je doslo do promjena u cijenama školarina za mastere na ekonomiji u Beču.
No, za WU moraš imati B2 već položen , dok na Uni W. možeš ići na kurs njemačkog par semestara dok ne svladaš jezik.

Iako je WU daleko cijenjeniji i prije s njim nalaziš stalni posao.

Za ovaj dio s upisom ne bih ti znala točno reći.

bolonja
22.08.2012., 15:27
da, ja. već sam bila u Beču na fakultetu i predala sve papire.

Molim te reci jesu li tražili originalne dokumente da ih predaš kod prijave i da li je to prijava za prvu godinu studija? Ako je, da li si upisala istovrsni studij u Hrvatskoj i da li si predala potvrdu o upisu u Hrvatskoj? To me zanima, jer ako si upisana kao redovni student u Hrvatskoj, onda su originalni dokumenti (svjedodžbe i potvrda o položenim ispitima na maturi) na fakultetu u Hrvatskoj. Nisam uspjela shvatiti kako se može zadovoljiti zahtjev da pri prijavi na sveučilište u Austriji predaš potvrdu o upisu na faks u Hrvatskoj i istovremeno da se kod njih prijaviš s originalnim dokumentima.
Molim pomoć!

AleksandraS
11.09.2012., 13:01
Zdravo svima. I ja takodje zelim da studiram u Gracu, tacnije na Karl-Franzens univerzitetu. Da li mi neko moze reci da li jos uvek traze da imamo 5 000 evra na racunu? I za sta je zapravo tih 5 000? Za vizu? I jos nesto, kod online prijave mi zahtevaju neki datum, ali jos ni jedan nisu ponudili. Sta to znaci? Da li treba da se obratim fakultetu za to ili?
Hvala unapred.

B3l1
20.09.2012., 11:49
Pozdrav svima, zavrsio sam drugu godinu na privatnom univerzitetu u Srbiji, i zelim da trecu i cetvrtu nastavim u Austriji, ili bar cetvrtu i master studije. Pa me zanima, da li priznaju sve ispite koje sam zavrsio? Koji su najbolji fakultetu u Austriji(Ekonomija)?

trešnjica
20.09.2012., 14:36
Zna tko može li se prebecivati s naših fakulteta gore? Konkretno, radi se o Filozofskom fakultetu (jezici) i zanima me imaju li oni na FF dvopredmetne studije ili bih se morala odlučiti za jedan? Ciljam na Beč. Hvala :s

west19
12.10.2012., 23:16
zanimalo bi me koliko kosta jedna godina studiranja u grazu,koliko kostaju smjestaji za studente odprilike ......

femmefatale20
14.10.2012., 15:08
Pozdrav svima, zavrsio sam drugu godinu na privatnom univerzitetu u Srbiji, i zelim da trecu i cetvrtu nastavim u Austriji, ili bar cetvrtu i master studije. Pa me zanima, da li priznaju sve ispite koje sam zavrsio? Koji su najbolji fakultetu u Austriji(Ekonomija)?

Prvo provjeri je li tvoj fakultet priznat, jer neke privatne fakultete oni u Austriji ne priznaju. Tamo je sve po bologni, dakle ekonomija je 3+2. Najbolji je WU, ali ako upisuješ master potrbno je znanje njemačkog B2, druga opcija ti je Uni Wien hgje imaš nekoliko studija vezanih za ekonomiju. Ne možeš nastaviti npr. s 2. na 3. godinu već se jednostavno moraš prebaciti i vidjet hoće li ti priznati koji ispit. Naravno da nikada sve ne priznaju.

zanimalo bi me koliko kosta jedna godina studiranja u grazu,koliko kostaju smjestaji za studente odprilike ......

Za Graz ne znam točno, ali mislim da je kao i u Beču 17 eura semestar, najbolje provjeri na njihovoj stranici ili im pošalji mail, možeš i na engleskom.

Studentski domovi su od 150-350 eura, sve ovisi o broju kreveta, te je negdje uključen i doručak.

Zna tko može li se prebecivati s naših fakulteta gore? Konkretno, radi se o Filozofskom fakultetu (jezici) i zanima me imaju li oni na FF dvopredmetne studije ili bih se morala odlučiti za jedan? Ciljam na Beč. Hvala :s

Možeš se prebaciti, ovisi što želiš, želiš li se prebaciti s preddiplomskog na preddiplomski ili s mastera na master?

Kod njih ne postoji filozofski fakultet, već su svi studiji u sklopu Uni Wien. Odi na njihovu stranicu i pogledaj što nude za prvostupnike, mastere i doktorske studije. Izbor je zaista velik.

Zdravo svima. I ja takodje zelim da studiram u Gracu, tacnije na Karl-Franzens univerzitetu. Da li mi neko moze reci da li jos uvek traze da imamo 5 000 evra na racunu? I za sta je zapravo tih 5 000? Za vizu? I jos nesto, kod online prijave mi zahtevaju neki datum, ali jos ni jedan nisu ponudili. Sta to znaci? Da li treba da se obratim fakultetu za to ili?
Hvala unapred.

Da, kada apliciraš za vizu, moraš predati dokaz, tj. izvod s bankovnog računa da imaš 5300 eura. Oni to traže da vide da ćeš imati od čega se financirati.
Ne znam odgovor na pitanje u vezi online prijave. Pošalji njihovoj službi mail s upitom. Možeš i na engleskom. A možeš ih i telefonom nazvati.

Molim te reci jesu li tražili originalne dokumente da ih predaš kod prijave i da li je to prijava za prvu godinu studija? Ako je, da li si upisala istovrsni studij u Hrvatskoj i da li si predala potvrdu o upisu u Hrvatskoj? To me zanima, jer ako si upisana kao redovni student u Hrvatskoj, onda su originalni dokumenti (svjedodžbe i potvrda o položenim ispitima na maturi) na fakultetu u Hrvatskoj. Nisam uspjela shvatiti kako se može zadovoljiti zahtjev da pri prijavi na sveučilište u Austriji predaš potvrdu o upisu na faks u Hrvatskoj i istovremeno da se kod njih prijaviš s originalnim dokumentima.
Molim pomoć!

U Hrvatskoj koliko ja znam po sebi, sa fakulteta nam vraćaju sve orginalne dokumente, tako da kada apliciraš za Austriju, njima daješ ovjerene prevedene kopije jer oni ne vraćaju te dokumente, a tebi originali kasnije trebaju za vizu i sl. stvari. Za upis na fakultet u Austriji prvo moraš biti upisan u Hrvatskoj kao redovni i onda se tamo prebaciti. Govorim za preddiplomski. Za diplomski/master je dovoljna potvrda s tvog fakulteta da imaš pravo nastavak studiranja na matičnom fakultetu. Tu potvrdu predaješ za prijavu u Austriji.

pozdrav iz NS-a.
da li neko zna koliko kostaju master studije ekonomije u becu ili grazu?
da li ih moram upisati u matici, pa se prebacivati ili mogu direktno.
puno uspeha svima zelim ...

Master ekonomije na Uni Wien je 17 eura po semestru, na WU 400 eura po semestru. Za WU ti je potrebno znanje njemačkog B2, za Uni nije jer te oni šalju na tečaj dok ne položiš. Tečaj sam plaćaš, semestar tečaja je 400 eura.

Dukkai
17.10.2012., 12:42
Inace, ako vec imam zavrsen Master u Hrvatskoj, da li mogu onda upisati kod njih opet neki Master srodnog smjera?
pretpostavljam da bi mi se vecina ispita priznalo, a da bi razliku onda polagao ili?

femmefatale20
18.10.2012., 15:30
Nisam baš sigurna da možeš, jer ti treba potvrda s tvog fakulteta u kojoj bi pisalo da si upisan kao redovni student na diplomskom ili da imaš pravo studirati na diplomskom na svom fakultetu. Ne znam kako bi dobio tu potvrdu jer si master već završio. Jedino u Hrvatskoj upiši neki srodni master pa se tamo prebaci.

Dukkai
18.10.2012., 21:16
Nisam baš sigurna da možeš, jer ti treba potvrda s tvog fakulteta u kojoj bi pisalo da si upisan kao redovni student na diplomskom ili da imaš pravo studirati na diplomskom na svom fakultetu. Ne znam kako bi dobio tu potvrdu jer si master već završio. Jedino u Hrvatskoj upiši neki srodni master pa se tamo prebaci.

Da, niti ja nisam siguran. Ali, ako sam zavrsio, primjerice, za bakalara elektrotehnike, onda bi se trebalo to vaziti, ne? pa onda na temelju toga upisati master dalje. Ne moram defacto ni spominjati da imam zavrsen Master. Eventualno ako se ocu osloboditi polaganja nekih predmeta. :ne zna:

slavonija035
20.10.2012., 11:24
TU Graz? ima li tko od forumaša da je studirao ili još uvijek studira na TU Graz? ako ima neka se slobodno javi na PM, imam nekoliko pitanja :)

555555
22.10.2012., 10:35
trenutno studiram u zagrebu. imam nekoliko preostalih ispita sa druge godine i vecinu predmeta sa trece. je li moguce prebaciti se iduce godine u austriju i bit tamo na trecoj godini?

juicehead
24.10.2012., 14:07
Ima li netko znanja i/ili iskustva s upisom doktorata na TU Graz ili TU Wien? Završio sam Master studij u Zg pa me zanimaju informacije oko doktorata u Austriji. Hvala!

femmefatale20
29.10.2012., 17:53
trenutno studiram u zagrebu. imam nekoliko preostalih ispita sa druge godine i vecinu predmeta sa trece. je li moguce prebaciti se iduce godine u austriju i bit tamo na trecoj godini?

Ne možeš se prebaciti odmah na 3. godinu, već upisati otpočetka pa čekati da vide što će ti priznati od ispita. Eventualno završi ovdje tu 3. godinu pa tamo upiši master.

Da, niti ja nisam siguran. Ali, ako sam zavrsio, primjerice, za bakalara elektrotehnike, onda bi se trebalo to vaziti, ne? pa onda na temelju toga upisati master dalje. Ne moram defacto ni spominjati da imam zavrsen Master. Eventualno ako se ocu osloboditi polaganja nekih predmeta. :ne zna:

Da, ali ako hoćeš tamo master upisati, moraš imati potvrdu sa svog fakulteta u kojoj bi pisalo da si redovan student na masteru kod sebe ili da imaš pravo upisati master. Tvoj fakultet ti to neće sigurno dati jer si ga već završio. Prvo kod nas upiši neki srodni pa se tamo prebaci. U svakom slučaju, preporučujem ti da odeš na stranicu željenog fakulteta i pošalji im mail, možeš i na engleskom. Dosta brzo odgovaraju. Raspitaj se i za postdiplomske.

west19
29.10.2012., 21:07
pozz dali mi neko moze reci dali mogu znaci kad zavrsim srednju sa papirima iz srednje da se upisem u grazu na fakultet ,mislim da neidem u bosnu nikako na fax vec da u aus polazem jezik (imam par saznanja da je to pauziranje jedne godine koliko je to tacno )

femmefatale20
29.10.2012., 23:00
Ne možeš odmah tamo na fakultet, prvo upišeš fakultet u svojoj zemlji pa se tek onda možeš tamo prebaciti. Ako ne znaš jezik, bit ćeš izvanredan student (nemaš pravo polaganja ispita) sve dok ne položiš stupanj koji u Austriji traže. Dužina tečaja njemačkog jezika ovisi o tebi i o predznanju ako ga imaš. Možeš u jednom semestru prijeći od A1 do A2 ili B1 ako ti super ide. Cijena tečaja po semestru je oko 400 eura. Nakon što naučiš jezik, postaješ redovan student i krećeš s ispitima.

west19
30.10.2012., 22:36
znam da nemogu se upisati direkt na fakultet a mogul ja jednu godinu gore da ucim jezikk u austriji pa onda na fakultet znaci da u bosni nisss ne upisujem pozz

femmefatale20
31.10.2012., 12:19
ne možeš, prvo moraš kod sebe upisat i onda se tamo prebaciti. a jezik možeš učiti tek kad se kod njih upišeš.

west19
31.10.2012., 20:06
hvala puno na inf a zamolio bih jos za jedno pitanjee u vezi para na racunu jel potrebno prikazati 5000 eura i koliko kosta jedna godina faxa

femmefatale20
01.11.2012., 09:52
Za osobe ispod 24 godine, iznos je 438,17€ mjesečno, dok osobe preko 24 godine moraju imati 793,40€ mjesečno za život. Kad predaješ za vizu, potrebno je prikazati iznos za cijelu godinu pa bi za mlađe od 24 godine to bilo oko 5260€
a za starije 9530€. No nekada prolazi i manja cifra jer ne prikazuješ godišnji iznos nego recimo za 8 mjeseci, tj. 2 semestra.

Godina faxa je većinom besplatna, na Uni Wien je 16 eura, dok ti za druge fakultete ne znam točno. Eventualno može biti semestar oko 400 eura. Za privatne ne moram ni govoriti. Cifre idu i preko 20.000 eura.

west19
01.11.2012., 22:58
jel u to uracunato samo skolovanje ill sve u toku mjeseca trokovii pozz

femmefatale20
02.11.2012., 10:03
Ne kužim pitanje? Ovo novce za vizu naravno većina ljudi nema pa onda posudiš od nekoga na 1 dan, staviš na svoj račun, uzmeš izvod s računa, vratiš novce onome od koga si posudio, a taj izvod prevedeš i zajedno s drugim papirima predaješ za vizu.

west19
02.11.2012., 19:49
ne ne nego mislim opcenito koliko je potrebno mjesecno za zivot,naravno i studij u too uracunat prosjek nekii odprilike pozz

hrc1988
02.11.2012., 20:59
Postoje li kakve stipendije za studiranje? (tipa koje dodijeljuje ministarstvo obrazovanja ili slično) ili ste prepušteni sami sebi, sa svojim novcima?

femmefatale20
03.11.2012., 11:56
Aha, znači mjesečni troškovi su oko 600 eura. U to spada neki jeftiniji smještaj u domu, zdravstveno osiguranje koje se plaća svaki mjesec 50 eura, prijevoz, mobitel, hrana, higijena, potrepštine za faks i eventualno koji izlazak. Za pušače su najveći problem cigarete. Oko 5-6 eura je kutija tako da to ne ubrajam u tih 600 eura. Menze nisu kao kod nas gdje se dobije ručak za 5-10 kn, tamo je ručak oko 6-7 eura pa je najpovoljnija opcija kuhat si sam. Tečaj njemačkog koji je 400 eura i knjige nisu uračunati.

Za stipendije osobno nisam čula da je netko dobio, osim ovih koji su na razmjeni.
Uglavnom smo prepušteni sami sebi. Može se naći i nekakav posao, na masteru smiješ raditi do 20 sati tjedno. Najviše se može zaraditi oko 370 eura mjesečno ako se rade studentski poslovi, no postoje i tzv. privat poslovi za koje ne treba radna dozvola, a to su obično čuvanje djece, kuhanje, peglanje, čišćenje i sl. Većinom su to poslovi za cure, dok dečki mogu dosta zaraditi zimi čišćenjem snijega, dijeljenjem letaka ili pomaganjem oko preseljenja što i nije baš lako jer se prenose teški klaviri i ormari sa 5. kata.

hrc1988
03.11.2012., 14:54
Aha, znači mjesečni troškovi su oko 600 eura. U to spada neki jeftiniji smještaj u domu, zdravstveno osiguranje koje se plaća svaki mjesec 50 eura, prijevoz, mobitel, hrana, higijena, potrepštine za faks i eventualno koji izlazak. Za pušače su najveći problem cigarete. Oko 5-6 eura je kutija tako da to ne ubrajam u tih 600 eura. Menze nisu kao kod nas gdje se dobije ručak za 5-10 kn, tamo je ručak oko 6-7 eura pa je najpovoljnija opcija kuhat si sam. Tečaj njemačkog koji je 400 eura i knjige nisu uračunati.

Za stipendije osobno nisam čula da je netko dobio, osim ovih koji su na razmjeni.
Uglavnom smo prepušteni sami sebi. Može se naći i nekakav posao, na masteru smiješ raditi do 20 sati tjedno. Najviše se može zaraditi oko 370 eura mjesečno ako se rade studentski poslovi, no postoje i tzv. privat poslovi za koje ne treba radna dozvola, a to su obično čuvanje djece, kuhanje, peglanje, čišćenje i sl. Većinom su to poslovi za cure, dok dečki mogu dosta zaraditi zimi čišćenjem snijega, dijeljenjem letaka ili pomaganjem oko preseljenja što i nije baš lako jer se prenose teški klaviri i ormari sa 5. kata.

Onda je to skupo studiranje. Skuplje nego u Hrvatskoj. A svi se čude kako malo ljudi studira u inozemstvu.

femmefatale20
03.11.2012., 15:40
Je, dosta je skup život iako je na većini fakulteta školarina besplatna.

west19
03.11.2012., 19:25
koliko kosta domm u grazu mjesecni iznoss od najjeftiniji do najskupljii a to za skolarinu da je besplatno sta se pod tim podrazumjeva

femmefatale20
03.11.2012., 20:17
ne znam točno za Graz, ali sve je to tu negdje-najjeftiniji oko 200 eura, a najskuplji do 400.

A za školarinu se podrazumijeva to što sam napisala, znači po semestru je 16-17 eura kao neka članarina samo , no oni to mogu promijeniti već u sljedećem semestru. Sve ovisi o njima. A i ovisi na koji faks želiš. Nije svugdje tako. Ja konkretno govorim za Uni Wien.

west19
04.11.2012., 10:51
znaci ja kad upisem fakultet u bih kad upisem ne trebam ic puno ill kolko vecc mislim za bih,kad dodjem u austriju jel idem odmah na fakultet,il prvo idem jezik polagati(njemacki) i koliko traje to polaganje jezika i koliko kosta

femmefatale20
04.11.2012., 12:38
Ne možeš odmah tamo na fakultet, prvo upišeš fakultet u svojoj zemlji pa se tek onda možeš tamo prebaciti. Ako ne znaš jezik, bit ćeš izvanredan student (nemaš pravo polaganja ispita) sve dok ne položiš stupanj koji u Austriji traže. Dužina tečaja njemačkog jezika ovisi o tebi i o predznanju ako ga imaš. Možeš u jednom semestru prijeći od A1 do A2 ili B1 ako ti super ide. Cijena tečaja po semestru je oko 400 eura. Nakon što naučiš jezik, postaješ redovan student i krećeš s ispitima.

Već sam ti napisala odgovor gore!

Kad upišeš fakultet u BIH ne moraš uopće ići na predavanja, bitno je samo da si upisan i da dobiješ potvrdu od svoga fakulteta da si redovan student ili da imaš pravo studirati u određenom semestru.

femmefatale20
10.11.2012., 14:16
Jedna loša vijest za one koji žele studirati u Austriji:

Austrijska Vlada je na današnjoj sjednici odlučila: uvode se školarine za studente koji studiraju duže nego što je planirano po planu i programu (plus dva semestra tolerancije) i za studente koji nisu državljani zemalja EU. EU-državljani koji studiraju duže od planiranog programa će plaćati 363,36 eura, a ne-EU- državljani će plaćati 726,72 (neovisno o tome da li već studiraju duže od planiranog programa).

Od naredne godine će se na sljedećim bachelor studijima morati raditi prijemni: informatika, biologija, biohemija, arhitektura i ekonomija. Također će se i na farmaciji morati raditi prijemni ispit.

cesars
12.11.2012., 19:15

Austrijska Vlada je na današnjoj sjednici odlučila: uvode se školarine za studente koji studiraju duže nego što je planirano po planu i programu (plus dva semestra tolerancije) i za studente koji nisu državljani zemalja EU. EU-državljani koji studiraju duže od planiranog programa će plaćati 363,36 eura, a ne-EU- državljani će plaćati 726,72 (neovisno o tome da li već studiraju duže od planiranog programa).

Od naredne godine će se na sljedećim bachelor studijima morati raditi prijemni: informatika, biologija, biohemija, arhitektura i ekonomija. Također će se i na farmaciji morati raditi prijemni ispit.

Pozdrav....koliko sam razumio, mi koji smo iz BIH npr, svake godine dajemo taj iznos od 726,72 ???

A kao drugo, sto se tice prijemnog, ako se ovde upisem i prebacim tamo dokumenta da li radim prijemni ???
Hvala, lijep pozdrav!

femmefatale20
13.11.2012., 22:54
BIH državljani će biti i dalje oslobođeni plaćanja školarina jer je zemlja u razvoju ko i Srbija. Hrvatska ne spada u to.

A prijemni ćeš izgleda morat raditi iako ovisi koji fakultet želiš upisati. Ovo što sam napisala u prethodnom postu se novo uvodi za pojedine studije koji do sada nisu zahtijevali prijemni za strane državljane.

Ništa još još nije službeno, sve je za sada samo na tv-u i u novinama. Čeka se službena potvrda no malo ih se buni protiv uvođenja školarina jer je sve više stranaca, pri tom mislim na nas Hrvate, Srbe i BIH državljane. Za zimski semestar je bila užasna navala.

cesars
13.11.2012., 22:58
BIH državljani će biti i dalje oslobođeni plaćanja školarina jer je zemlja u razvoju ko i Srbija. Hrvatska ne spada u to.

A prijemni ćeš izgleda morat raditi iako ovisi koji fakultet želiš upisati. Ovo što sam napisala u prethodnom postu se novo uvodi za pojedine studije koji do sada nisu zahtijevali prijemni za strane državljane.

Ništa još još nije službeno, sve je za sada samo na tv-u i u novinama. Čeka se službena potvrda no malo ih se buni protiv uvođenja školarina jer je sve više stranaca, pri tom mislim na nas Hrvate, Srbe i BIH državljane. Za zimski semestar je bila užasna navala.

Aha, razumijem sve.... ekonomija je u pitanju kod mene, pa sam mislio da se ovde upisem pa da prebacim dokumenta tamo, znam da je tako moglo, znaci ako zakon stupi na snagu nece vrijediti to sto sam ovde upisan pa da se tamo prebacim bez da radim prijemni?

femmefatale20
14.11.2012., 13:21
Tako je, za ekonomiju ce uvesti taj prijemni, no mislim da bi trebalo ici ovim redoslijedom: prvo upises kod sebe fakultet, predas papire za austriju, oni ti kazu da ides na tecaj njemackog (za 3 semestra moras ga nauciti), kad naucis jezik tek onda polazes prijemni.

Nemoj me drzati za rijec, no mislim da bi trebalo biti tako, jer je tako i na medicini, i ostalim fakultetima koji su oduvijek zahtjevali prijemni.

Lady Anne
15.11.2012., 17:36
Je li moguće nakon završene 3. godine medicine u Zagrebu prebaciti se na neki medicinski fakultet u Austriji? (npr. onaj u Grazu) Ako da, treba li polagati neku razliku? Koji je minimalni prosjek ocjena koji bih trebala imati?
Njemački dobro govorim, ali naravno, polagala bih ispit koji god treba.

femmefatale20
16.11.2012., 14:38
Mislim da to nije moguće, pogotovo kad govorimo o medicini. čitajuci druga iskustva mislim da ti ne bi ništa priznali jer je tamo drugačiji sistem, a i postoji prijemni bez obzira jesi li u napoj zemlji upisana i to na njemačkom jeziku, koliko znam primaju samo 5% ne EU državljana. Ne bih ti znala više ništa za reći. najbolje da se sama raspitaš na fakultetu ili kod drugih za koje znaš da su se tamo prebacili. Sretno!

cushpaayz
19.11.2012., 18:53
zdravo ljudi, fakat mi se nije dalo prekapati tu po forumu, neg idem na onaj fini i lakši način pitati. :ne zna:
pa dakle, pitanje ide tako da me zanima koja je šansa da odem studirati u beč?:kava: koji papiri se traže? :confused: šta u biti trebam znati? :confused: da li je moguće dići pozajmicu studentsku s odgodom plaćanja iako sam hrvat? :confused: (neš tipa studentski kredit, al da ga vraćam tek dok završim školovanje.) Dakle molim lijepo sve, ali sve koji znaju detalj neki, bilo šta neka mi to tu lijepo napišu.. puno vam hvala unaprijed :cerek: :p

cushpaayz
20.11.2012., 22:16
i bilo bi lijepo ak neko neš zna da mi se javi u pm da ga tamo izgnjavim :)

femmefatale20
02.12.2012., 13:20
U ponedjeljak 03.12.2012. kreće online prijava za ljetni semestar!!!

cesars
05.12.2012., 18:18
moze link za taj ljetni semestar....zelio bi da se prijavim

femmefatale20
05.12.2012., 22:06
nema 1 linka, svaki fakultet ima svoju prijavu. Papire si već trebao skupiti, ali ako se požuriš možda i stigneš jer se do kraja 2. mjeseca trebaš upisati, a na odgovor se čeka između 8 i 10 tjedana.

WalterAD
04.01.2013., 20:26
Na ovom blogu mozete pronaci sve informacije vezane za studiranje u Grazu. http://austrijagraz.blogspot.co.at/

Blog je skoro poceo sa radom.Informacije su iz prve ruke :D Uskoro cemo postaviti jos vijesti koje su trenutno aktuelne u Grazu.

Uglavnom,ko god se odluci studij nastaviti u Grazu,nece se pokajati :)

Normmy93
04.01.2013., 23:27

ovako,ja vec studiram tu u Austriji...nije istina da ce svi placati 726,72 nego samo neki fakulteti... ostali fakulteti ce ostati na istoj cijeni... a sto se tice prijemnog, ako si ga polozio dolje onda mozes i tu :)

Vafudr
06.01.2013., 08:09
Ako ima netko na TU Wien ili TU Gratz bio bih zahvalan da mi se javi na pm, imam nekoliko pitanja, konkretnije o doktoratu.

skiki
07.01.2013., 01:10
Pozdrav,

Zna li netko mogu li se prebaciti sa VERNa na WU Wien iz razloga da ne moram pisati drzavnu maturu posto za VERN nije potrebna?!
Hvala!

femmefatale20
07.01.2013., 20:58
moraš položiti prijemni kod nas na Vernu (ako postoji), a onda i kod njih po novome (nakon učenja njemačkog jezika). Potrebna ti je potvrda sa tvog fakulteta da si upisan kao redovni student.

femmefatale20
07.01.2013., 21:00
ovako,ja vec studiram tu u Austriji...nije istina da ce svi placati 726,72 nego samo neki fakulteti... ostali fakulteti ce ostati na istoj cijeni... a sto se tice prijemnog, ako si ga polozio dolje onda mozes i tu :)

Ispravak netočnog navoda- Uni Wien 380 eura
- Uni Salzburg:

Betrag bis Zulassungsende (€)

Sonderbeitrag 0,50
Studienbeitrag 726,72
Studierendenbeitrag 17,00
Rechnungsbetrag 744,22

Fristen 05.02.2013

skiki
11.01.2013., 01:35
moraš položiti prijemni kod nas na Vernu (ako postoji), a onda i kod njih po novome (nakon učenja njemačkog jezika). Potrebna ti je potvrda sa tvog fakulteta da si upisan kao redovni student.

Hvala!! :Pivo:

steiermeister
05.02.2013., 18:26
Ljudeki! Htio bih studirat u Grazu (Karl-Franzens Universität), sad sam 4. razred gimnazije, i ove godine u ljetnom semestru (u listopadu) bih htio početi! Sad, dal se moram upisat na faks ovdje, i onda samo prebacit i sigurno upadam ili ima neki određeni broj pa se može dogodit da ne upadnem?? Isto tako, ako ima zainteresiranih ne bi bilo loše da idemo zajedno, kao cimeri, pa da podijelimo troškove smještaja i hrane :D

trešnjica
06.02.2013., 18:05
Malo upadam ali evo jedan link (http://www.studiraj.eu/ba/) sa iskustvima studenata u Njemačkoj, Austriji i nekim drugim zemljama; radi se o BiH studentima uglavnom, čak sam našla i srpske neke neke forume a nigdje nema o iskustvima Hrvata :rofl: :cerek:

femmefatale20
08.02.2013., 18:03
Ljudeki! Htio bih studirat u Grazu (Karl-Franzens Universität), sad sam 4. razred gimnazije, i ove godine u ljetnom semestru (u listopadu) bih htio početi! Sad, dal se moram upisat na faks ovdje, i onda samo prebacit i sigurno upadam ili ima neki određeni broj pa se može dogodit da ne upadnem?? Isto tako, ako ima zainteresiranih ne bi bilo loše da idemo zajedno, kao cimeri, pa da podijelimo troškove smještaja i hrane :D

moraš upisati kod nas da bi se mogao tamo prebaciti. ljetni semestar je sada, ti se misliš upisivati u zimski-prijave su negdje u ljeto.

steiermeister
08.02.2013., 18:39
moraš upisati kod nas da bi se mogao tamo prebaciti. ljetni semestar je sada, ti se misliš upisivati u zimski-prijave su negdje u ljeto.

hvala, znaci ipak se moram upisati tu!? jer sam citao da cak i nasu maturu priznaju, ako je prevedena na njemacki, od trenutka kad udemo u EU

RoketaRaketa
14.02.2013., 14:32
BOG!!! Zanima me kako točno izgleda prijemni ispit na mdw u Beču za solo pjevanje? teorija, skladbe....? i da li je predznanje njemačkog uvjet i kako izgleda ispit iz njemačkog? PLIIIIIZ nek mi netko to kaže...

Lent11
14.02.2013., 14:41
hvala, znaci ipak se moram upisati tu!? jer sam citao da cak i nasu maturu priznaju, ako je prevedena na njemacki, od trenutka kad udemo u EU

Priznaju je i Njemacka i Austrija sada, naravno prevedenu, mene samo zbunjuje kako funkcionira s razinama A i B / treba li uzeti sve visu ili?
Inace, ovdje sam otvorio temu za upis stranih studenata na njemacke i austrijske fakultete (konkretno; kemija / farmacija i slicno) - http://www.studis-online.de/Fragen-Brett/read.php?103,1547981.

aglaea
17.02.2013., 18:30
Lijep pozdrav!

Studentica sam 2. godine (parcijala 2-3) ekonomije u Zagrebu i htjela bih se iduce akademske godine prebaciti na WU(studij ekonomije u Becu). Citala sam malo po forumu i naisla sam na informaciju da klasicno prebacivanje nije moguce, vec da bih trebala upisati prvu godinu ispocetka(!!) i da bi mi eventualno priznali par ispita. Ono sto mene zanima i sto nije objasnjeno je to da li ja, nakon sto mi priznaju ispite i polozim razliku ispita u toj jednoj godini, mogu upisati dalje normalno 3. godinu ili zbilja moram slusati ponovno 1. i 2. godinu ? I da li ce to pravilo vrijediti i nakon ulaska u EU?

hvala vam :))

femmefatale20
20.02.2013., 23:27
Priznaju je i Njemacka i Austrija sada, naravno prevedenu, mene samo zbunjuje kako funkcionira s razinama A i B / treba li uzeti sve visu ili?
Inace, ovdje sam otvorio temu za upis stranih studenata na njemacke i austrijske fakultete (konkretno; kemija / farmacija i slicno) - http://www.studis-online.de/Fragen-Brett/read.php?103,1547981.

Bez obzira na maturu, prvo upisuješ fakultet u svojoj zemlji, a potom se prebacuješ u Austriju.

Lijep pozdrav!

Studentica sam 2. godine (parcijala 2-3) ekonomije u Zagrebu i htjela bih se iduce akademske godine prebaciti na WU(studij ekonomije u Becu). Citala sam malo po forumu i naisla sam na informaciju da klasicno prebacivanje nije moguce, vec da bih trebala upisati prvu godinu ispocetka(!!) i da bi mi eventualno priznali par ispita. Ono sto mene zanima i sto nije objasnjeno je to da li ja, nakon sto mi priznaju ispite i polozim razliku ispita u toj jednoj godini, mogu upisati dalje normalno 3. godinu ili zbilja moram slusati ponovno 1. i 2. godinu ? I da li ce to pravilo vrijediti i nakon ulaska u EU?

hvala vam :))

Točno je da klasično prebacivanje nije moguće, ili upisuješ osnovne studije (preddiplomske) ili master (diplomski). Moguće je da bi ti priznali nekoliko ispita, ali to ti nitko ne može garantirati.
Za ovo priznavanje ispita i upisivanje 3. godine ti ne mogu dati odgovor. Najbolje da kontaktiraš WU, ili da jednostavno u Hrvatskoj završiš tu 3. godinu te tamo upišeš master.
Za master na WU je potrebno prethodno znanje njemačkog jezika ( u prijevodu- fakultet te ne šalje na tečaj njemačkog).
I ovo zadnje pitanje ne razumijem, na koje pravilo misliš?
Za Slovence koji su u EU vrijede ista pravila kao i za nas koji još nismo.

BOG!!! Zanima me kako točno izgleda prijemni ispit na mdw u Beču za solo pjevanje? teorija, skladbe....? i da li je predznanje njemačkog uvjet i kako izgleda ispit iz njemačkog? PLIIIIIZ nek mi netko to kaže...

Jedino ti mogu potvrditi da nije potrebno znanje njemačkog jezika, znači ako se upišeš tamo, prvo ideš na tečaj njemačkog kojeg moraš svladati u najviše 3 semestra! Ostalo ne znam.

just-believe
21.02.2013., 13:25
ej, ljudi htjela bih vas pitati ako možda znate kako funkcionira stipendiranje studenata koji žele studirati na nekom stranom konkretno austrijskom ili njemačkom sveučilištu, odnosno kada se objavljuju rezultati stipendija, može li vam vaš faks osigurati neku financijsku pomoć ako se odlučite studirati vani jer sumnjam i ako upišem vani faks da ću moći snositi sve troškove života :(

femmefatale20
23.02.2013., 16:34
Nema takvih stipendija, eventualno probati kod nekih privatnih firmi. Studiranje preko Erasmusa i slicnih organizacija je druga prica.

FORZA986
05.03.2013., 15:55
Pozdrav! Imam pa pitanja vezanih uz mogucnost nastavka studiranja u Becu ili Grazu.
Znaci tu u Zagrebu zavrsavam studij ekonomija poduzetnista, 3. godinu, gdje planiram diplomirat do cca. 15.7. .
Nakon zavrsetka imati cu 180 ETSC bodova. I također cu u proljece polagat međunarodno priznat ispit, Sveučilišta Cambridge iz poslovnog engleskog jezika.
Zanima me nastavak studiranja pa sam razmisljao ostati u Hrvatskoj i upisati dalje diplomski studij tu ili otici van studirati.
Trazio sam po forumima i prije no sto konkretno krenem istrazivat WU i UNI WIEN stranice, zanimalo bi me sto ovdje mogu saznati o tome. :)
Zanima me kako tece upis diplomskog studija u Becu? Naisao sam na informacije da prijemni ispit ne postoji vec da se upis obavlja pute slanja dokumenta koji izdaje maticni fakultet u Hrvatskoj koji daje pravo nastavka studiranja na istome.
Zanimale bi me cijene studiranja u Becu, jer i tu ima razlicitih informacija.
Također me zanima da li je uopce moguce studiranje na engleskom jeziku, posto sam s njim super, dok njemacki poznajem, ali ne dovoljno dobro da bi se upustao u slusanje predavanja na i ucenje na njemu. Vidio sam informacije da za Bec treba B2, a za Graz C1 razina poznavanja njemackog jezika, ali zanima me na engleskom, ako itko ima ikakva saznanja o tome.
Vidio sam isto da je rok prijave za zimski semestar do 1.9., a da predavanja pocinju 1.10., pa znaci da se njima u tom periodu, kada god moze poslati prijavnica sa dokumentima?
Dokumenti moraju biti ovjereni i prevedeni, tj. ne originali koje cuvamo za vizu i slicno?
Koja je razlika između WU i UNI?
Ako itko ima da zna ove informacije ili ima iskustva sa istima, neka pomogne :D Unaprijed zahvaljujem :)

Pascal dOuchy
06.03.2013., 17:16
Pozdrav! Imam pa pitanja vezanih uz mogucnost nastavka studiranja u Becu ili Grazu.
Znaci tu u Zagrebu zavrsavam studij ekonomija poduzetnista, 3. godinu, gdje planiram diplomirat do cca. 15.7. .
Nakon zavrsetka imati cu 180 ETSC bodova. I također cu u proljece polagat međunarodno priznat ispit, Sveučilišta Cambridge iz poslovnog engleskog jezika.
Zanima me nastavak studiranja pa sam razmisljao ostati u Hrvatskoj i upisati dalje diplomski studij tu ili otici van studirati.
Trazio sam po forumima i prije no sto konkretno krenem istrazivat WU i UNI WIEN stranice, zanimalo bi me sto ovdje mogu saznati o tome. :)
Zanima me kako tece upis diplomskog studija u Becu? Naisao sam na informacije da prijemni ispit ne postoji vec da se upis obavlja pute slanja dokumenta koji izdaje maticni fakultet u Hrvatskoj koji daje pravo nastavka studiranja na istome.
Zanimale bi me cijene studiranja u Becu, jer i tu ima razlicitih informacija.
Također me zanima da li je uopce moguce studiranje na engleskom jeziku, posto sam s njim super, dok njemacki poznajem, ali ne dovoljno dobro da bi se upustao u slusanje predavanja na i ucenje na njemu. Vidio sam informacije da za Bec treba B2, a za Graz C1 razina poznavanja njemackog jezika, ali zanima me na engleskom, ako itko ima ikakva saznanja o tome.
Vidio sam isto da je rok prijave za zimski semestar do 1.9., a da predavanja pocinju 1.10., pa znaci da se njima u tom periodu, kada god moze poslati prijavnica sa dokumentima?
Dokumenti moraju biti ovjereni i prevedeni, tj. ne originali koje cuvamo za vizu i slicno?
Koja je razlika između WU i UNI?
Ako itko ima da zna ove informacije ili ima iskustva sa istima, neka pomogne :D Unaprijed zahvaljujem :)

Jesi li razmisljao o studiranju u Linzu ?

Ja studiram u Linzu, doduse ne ekonomiju, ali znam dosta ljudi koji su dosli tu na magisterij iz ekonomije bez ikakvog znanja njemackog jezika zbog toga jer je cijeli master program na engleskom. Sveuciliste Johanes Kepler je dobro i poznato sveuciliste, mada zapostavljeno od strane Hrvata.

Pozdrav !

FORZA986
06.03.2013., 18:55
Jesi li razmisljao o studiranju u Linzu ?

Ja studiram u Linzu, doduse ne ekonomiju, ali znam dosta ljudi koji su dosli tu na magisterij iz ekonomije bez ikakvog znanja njemackog jezika zbog toga jer je cijeli master program na engleskom. Sveuciliste Johanes Kepler je dobro i poznato sveuciliste, mada zapostavljeno od strane Hrvata.

Pozdrav !

Hvala na odgovoru..kasnije, nakon sto sam napisao ovu poruku naisao sam da ljudi idu i u Linz, koji ipak nije toliko spominjan ko Bec ili Graz..ali definitivno jedna opcija vise :D
Budem bas malo provjerio taj faks...
A njemacki poznajem, ali bitno mi je da su predvanja na engleskom pa je to ok :D
A ti si tamo zapoceo studirat od pocetka ili si se prebacivao s nekog hr sveucilista? Koliko te kosta studiranje? i ostala pitanja koja sam napisao da ih bzvze ne prepisujem :D

Pascal dOuchy
07.03.2013., 09:33
A ti si tamo zapoceo studirat od pocetka ili si se prebacivao s nekog hr sveucilista? Koliko te kosta studiranje? i ostala pitanja koja sam napisao da ih bzvze ne prepisujem :D

Ja sam poceo studirati tamo.

Na JKU semestar za drzavljane EU iznosi 363,36 €, a za one koji nisu iz EU 762,72 €.

Ostali troskovi:
- soba u domu od 200 € pa sve do 350 €
- zdravstveno osiguranje 50 € mjesecno koje trebas imati bez obzira u kojem gradu u Austriji studiras
- ja osobno na hranu trosim 30 - 40 € tjedno (sam kuham)

To bi bilo to, u grubo.

baracc
08.03.2013., 18:12
Pozdrav ekipa

ovako zanimaju me neke konkretne informacije studenata iz Austrije, nebitno Linz, Graz ili Beč.

Trenutno studiram na FSB-u u Zagrebu, na jesen se planiram prebaciti na neki fakultet u Austriji (strojarstvo, industrijsko inženjerstvo). Pa me zanima kako je studirati tamo, dali vrijedi pravilo ko i ovdje da je u glavnom gradu najzahtijevnije završiti, a onda Linz i Graz lakše. I općenito ako se neko prebacivao iz RH u AT dali može navesti neke razlike između studiranja, dali je veća prolaznost studenta u austriji nego u rh ( jer tipa ovdje na strojarstvu je max. 1/6 upisanih, a nije daleko ni fer), o težini ne želim pričat jer svako ima drugačiju percepciju težine svog fakulteta.

odgovori mogu i na p.m. Hvala :)

Lent11
12.03.2013., 14:13
Bez obzira na maturu, prvo upisuješ fakultet u svojoj zemlji, a potom se prebacuješ u Austriju.

Točno je da klasično prebacivanje nije moguće, ili upisuješ osnovne studije (preddiplomske) ili master (diplomski). Moguće je da bi ti priznali nekoliko ispita, ali to ti nitko ne može garantirati.
Za ovo priznavanje ispita i upisivanje 3. godine ti ne mogu dati odgovor. Najbolje da kontaktiraš WU, ili da jednostavno u Hrvatskoj završiš tu 3. godinu te tamo upišeš master.
Za master na WU je potrebno prethodno znanje njemačkog jezika ( u prijevodu- fakultet te ne šalje na tečaj njemačkog).
I ovo zadnje pitanje ne razumijem, na koje pravilo misliš?
Za Slovence koji su u EU vrijede ista pravila kao i za nas koji još nismo.

Jedino ti mogu potvrditi da nije potrebno znanje njemačkog jezika, znači ako se upišeš tamo, prvo ideš na tečaj njemačkog kojeg moraš svladati u najviše 3 semestra! Ostalo ne znam.

Sto ako takav fakultet ne postoji u Hrvatskoj? Kao: "industrieller Umweltschutz Entsorgungstechnik und Recycling" na Montanuniversität Leoben (misli se na B.sc. (redovni studij, od početka). Napomenuo bih, da mislim ici za 2 godine, stoga me zanima hoćemo li se racunati kao Statsangehörige aus EU ili aus Drittstaaten? (izvor:http://www.unileoben.ac.at/images/stories/studium/downloads/Handbuch10.pdf). Da li ce tada vrijediti pravilo prvotnog upisa u hrvatskoj ili ce biti dovoljna prijavnica, dokumenti i ostalo i znanje o jeziku (C2)?

femmefatale20
12.03.2013., 21:05
Ako fakultet koji želiš upisati u Beču ne postoji kod nas, onda upišeš neki srodni, ili najsličniji što se predmeta tiče.

Kada uđemo u EU trebali bismo biti oslobođeni plaćanja školarine. Na Uniju je za sada 380 e, od ljetnog semestra bi se to ukinulo za nas državljane RH.

Ne znam kakva će procedura upisa biti kada uđemo u EU, ali gledajući Slovence mislim da će sve ostati kao i do sada. Dakle, potrebno je upisati se u svojoj zemlji kako bi se mogao prebaciti u Austriju. S tim da računaš na prijemni ispit koji se uvodi od slijedećeg semestra na većini smjerova, STEOP na koji se svi žale. evo link: http://www.studiraj.eu/ba/otezavajuci-pocetak-studija-u-austriji-steop-faza/

femmefatale20
12.03.2013., 21:13
Evo malo o troškovima dok je svježe da ne zaboravim:

- semestar 380 e
- viza 160 e ( prikazati na računu 5300 e za mlađe od 24 god)
- dom mjesečno 290 + 300 kaucija
- semestralni pokaz 150 e ( inače je 75 e ako ti je na prijavi boravka određeni datum)
- zdravstveno mjesečno 50 e (plaća se tokom cijele godine pa i kada nisi u Austriji)
- kartica za mobitel 20 e

Hranu, kozmetiku, bonove, cigarete, kave i sl ne ubrajam. To je od osobe do osobe.

raziel1235
03.04.2013., 12:51
Pozdrav,

Ovako trazim osobu koja studira u becu za informacije, koji su dokumenti potrebni, koliko kosta,etc...
Pise puno toga na forumu ali kako sad HR ide u EU, sve se mijenja.
Plus bilo bi mi najlakse da mi netko iz prve ruke objasni sve u cetiri oci ( netko tko se to vec napravio )

Ja samo u becu jos do subote 6.4.2013, i onda idem nazad u HR, ako ima koga da pomogne, rado placam kavu u caffee Europa ili negdje drugdje po vasoj zelji :)

beerchen71
03.04.2013., 16:54
preporucam onom tko je zainteresiran - ucenje njemackog jezika, A1 (pocetni) razine, putem interneta:

www.njemacki-online.net

usput, tu je i facebook stranica preko koje se svakodnevno vrte rijeci i razne gluposti koje mozete nauciti a vezane su za njemacki i njemacki:

https://www.facebook.com/pages/Njema...89896737687048

mislim da bi ovo bilo od velike pomoci onima koji idu raditi/studirati u njemacku ili austriju.

slavonija035
03.04.2013., 18:28
preporucam onom tko je zainteresiran - ucenje njemackog jezika, A1 (pocetni) razine, putem interneta:

www.njemacki-online.net

usput, tu je i facebook stranica preko koje se svakodnevno vrte rijeci i razne gluposti koje mozete nauciti a vezane su za njemacki i njemacki:

https://www.facebook.com/pages/Njema...89896737687048

mislim da bi ovo bilo od velike pomoci onima koji idu raditi/studirati u njemacku ili austriju.

ovaj drugi link ne radi...

beerchen71
07.04.2013., 16:40
Kako? :(

https://www.facebook.com/pages/Njema%C4%8Dki-jezik-online-u%C4%8Denje/589896737687048

Počeli su stavljati svakodnevno nove riječi itd. i na facebook sajt pa se i preko toga može učiti besplatno..

femmefatale20
27.06.2013., 20:12
Apdejt:

-ne plaćamo školarinu od slijedećeg semestra na Uni Wien jer smo u EU
-sve buduće studente Unija fakultet neće slati na tečaj njemačkog tako da morate imati priznatu diplomu B1 ako hoćete studirati na Uniju
- još ne znam hoće li se prvo morati upisati faks kod nas pa se tamo prebaciti, ali mislim da ne iako su uveli dosta prijemnih
- ostala procedura upisa ista kao i do sada
:mig:

No-brain
28.06.2013., 20:43
Jel ima ko iskustva sa prebacivanjem na TU Wien sa nekog našeg faksa? Pitam jer me zanima priznaju li predmete koji su položeni ovdje (govorim o istim fakultetima) ili je najbolje ipak završit ovdje preddiplomski pa tamo na master. Ja sam na 2. godini trenutno i ne da mi se ovdje provodit ni dan više pa bi pobjegla što prije moguće, ali naravno- ako mi se isplati. Pa ako ko ima iskustva, neki dobar savjet, neka se javi :)

No-brain
28.06.2013., 20:51
Jel ima ko iskustva sa prebacivanjem na TU Wien sa nekog našeg faksa? Pitam jer me zanima priznaju li predmete koji su položeni ovdje (govorim o istim fakultetima) ili je najbolje ipak završit ovdje preddiplomski pa tamo na master. Ja sam na 2. godini trenutno i ne da mi se ovdje provodit ni dan više pa bi pobjegla što prije moguće, ali naravno- ako mi se isplati. Pa ako ko ima iskustva, neki dobar savjet, neka se javi :)

ali pitam konkretno za TU Wien, za kemijski smjer

6ftunder
29.06.2013., 16:54

Ne mogu ja ili netko drugi znati koje će ti predmete priznati, a koje ne, može čak biti da ti se i sa završenim bachelorom desi da moraš polagati nekoliko predmeta razlike da bi mogla upisati master, iako je rijetko, ali opet moguće. Najbolje ti je ili nazvati ili se jednostavno prijaviti pa vidjeti koliko toga bi morala polagati.

No-brain
29.06.2013., 19:05
Ne mogu ja ili netko drugi znati koje će ti predmete priznati, a koje ne, može čak biti da ti se i sa završenim bachelorom desi da moraš polagati nekoliko predmeta razlike da bi mogla upisati master, iako je rijetko, ali opet moguće. Najbolje ti je ili nazvati ili se jednostavno prijaviti pa vidjeti koliko toga bi morala polagati.

Poslala sam sestričnu, idući tjedan se ide raspitat :)

Matej13
01.07.2013., 21:07
Pozdrav svima !

Dakle ,završio sam 3 godine na tehničkom veleučilištu u Zagrebu te mi je još ostala obrana završnog rada u 9. mjesecu .
E sad me zanima nekoliko stvari :
1)Postoji li mogućnost za upisivanje ovog zimskog semestra u Becu ili Insbrucku pošto su upisi do 05.09 ,a obrana je tek koji dan kasnije .

2)Ukoliko se ne uspijem upisati u taj zimski semestar ,postoji li mogućnost upisa u ljetni semestar i da li je potreban certifikat za njemacki jezik iako je taj master studij na engleskome .

3)Ovdje se nalaze potrebni dokumenti za Insbruck ,ali nisam baš siguran za njihovo znaćenje,pa ako bi netko mogao sa sigurnošću reći ,nalaze se na 4. stranici. http://www.uibk.ac.at/studienabteilung/de/formulare/ansuchen-um-zulassung-zum-studium-v2011.pdf

Puno hvala !

No-brain
05.07.2013., 18:25
Jel bi mi mogao rec neko s TU kakvi su ispitni rokovi tamo? Meni su ovdje na mom faksu ispiti doslovno dan za danom, znaci imam ih 5-6 u samo jednom tjednu. Ako toga ima i u becu, onda mi se i ne vrijedi selit tamo.

Beatrriis
02.08.2013., 18:00
Pozdrav svima. :)
Molim vas ako biste mi mogli pomoci s nekoliko informacija.

Planiram studirati u Becu, tj. na Univerzitetu Bec. Imam dvojno drzavljanstvo, HR i BiH, a sredjnu skolu sam zavrsila u BiH.
Zanima me procedura upisa s ozirom na navedenu situaciju. Je li potrebno da se prvo upisem ovdje, pa se onda prebacim, ili se mogu izravno upisati na UNI Wien?
Napominjem da ne moram polagati kurs tamo. Imam vec potrebnu potvrdu o poznavanju jezika.

Nadam se odgovoru. Hvala. :mig:

No-brain
23.08.2013., 10:43
Jel STEOP tesko polozit?

sorin
15.11.2013., 10:35
Završio sam u roku preddiplomski studij rudarstva na RGN-u u Zagrebu, i budući da ne mogu nikako do posla (niti do stručnog usavršavanja, a kod nas bakalare doživljavaju kao srednjoškolce) razmišljam o nastavku studija na Montan sveučilištu u Leobenu.
Da li prije toga moram upisati magistarski studij u Zagrebu, pa se onda prebaciti gore kao što je slučaj nakon maturiranja kada se tek upisuje faks, ili mogu direktno gore ići?
Inače, nije mi problem isfinancirati taj dvogodišnji studij, ali me prvenstveno zanima kako do stipendija, jer onda znaš da te čeka posao nakon diplome.
Da li je za strane studente nastava na engleskom? Njemačkim se služim onako osrednje.

Može i na pm.

Zahvaljujem i sretno!

IamBlackShip
28.12.2013., 20:50
Bok svima :D Imam jedno pitanje u vezi sa masterom ekonomije u Beču na UW .

Diplomirao sam prije 20ak dana,dobio potrvrdu od fakulteta da sam diplomirao i sve ispite sa ocjenama.Zanima me da li mogu aplicirati za upis ljetnjeg semestra na UW(prijave su od 7,1 do 5.2) ili moram čekati zimski koji počinje 1.10 :D

Ono što mi nije jasno jeste da li se ovaj letnji semestar racuna kao drugi semestar za ove koji su u oktobru upisali i da li se novi studenti mogu prijaviti da POČNU master od ljetnjeg semestra.

nicole2311
13.01.2014., 15:58
Zanima me je li itko od vas studira ili zeli studirati u Grazu??!
Bilo bi dobro da podijeli neke korisne informacije..

Je li moguce ici na kurs prije nego se krene na faks i koliko se to placa? Ne znam bas dobro jezik pa se uopce mislim ocu li ic studirat tamo, ali znam da idu neki koji ne znaju apsolutno nista jezik pa su uspili naucit..

Kolike su cijene domova?
I otprilike koliki s mjesecni troskovi studenta?

Kako oni gledaju ovu nasu drzavnu maturu..
Je li se u faks moze nac i neki posao? Koliko se placa faks ?

Evo ja sam odma postavila par pitanja da znate sta me zanima :mig:
Etooo pa vas molim da mi odgovorite jer bi bas tila ic studirat tamo, ovde ne vrijedi ostat!! :D

daivan
13.02.2014., 19:49
Ima li tko iz Zagreba da studira u Beču. Neka mi se javi na pm, imao bi neka pitanja.

AuroraLaudatia
22.03.2014., 10:38
Zanima me je li itko od vas studira ili zeli studirati u Grazu??!
Bilo bi dobro da podijeli neke korisne informacije..

Je li moguce ici na kurs prije nego se krene na faks i koliko se to placa? Ne znam bas dobro jezik pa se uopce mislim ocu li ic studirat tamo, ali znam da idu neki koji ne znaju apsolutno nista jezik pa su uspili naucit..

Kolike su cijene domova?
I otprilike koliki s mjesecni troskovi studenta?

Kako oni gledaju ovu nasu drzavnu maturu..
Je li se u faks moze nac i neki posao? Koliko se placa faks ?

Evo ja sam odma postavila par pitanja da znate sta me zanima :mig:
Etooo pa vas molim da mi odgovorite jer bi bas tila ic studirat tamo, ovde ne vrijedi ostat!! :D

slažem se s tobom i mene to zanima al nitko ne odgovara