PDA

View Full Version : Noćno mokrenje

duda
22.01.2003., 11:17
Moj mali sada ima 6,5 godina i još uvijek ne može kontrolirati noćno mokrenje (mokrenje danju i stolicu normalno kontrolira od 3. godine)

Prvi puta sam se obratila pedijatru vezano za taj problem kad je imao 4 godine ali on je rekao da se to tolerira djeci do 5. godine. Kad je napunio 5 godina obavili smo pretrage krvi, urina i ultrazvuk bubrega i svi nalazi su OK. Rekli su mi da se strpimo da će to najvjerojatnije proći samo od sebe (njegov tata i ja smo imali isti problem kao djeca i prošlo je samo od sebe) i da bi ga za ostale pretrage morali hospitalizirati a da smatraju da nije potrebno.
Kako on ove godine kreće u školu željela bih ga zaštititi od mogućih neugodnosti (jer sam isto proživjela pri školskom ljetovanju).
Ima li tko takva iskustva ili prijedlog kako to riješiti ?

Ona
22.01.2003., 11:25
kako se primiche vrijeme za spavanje neka manje pije i cesce ide na wc, pozeljno bi bilo i da ga se nocu jednom budi za odlazak na wc.

mozda prichekati sa izletima i ljetovanjima, dok se problemchic ne rijeshi sam od sebe... :)

penelopa
22.01.2003., 11:32
Iskustva imam, svoja. Ja sam dugo mokrila u krevat, cak se i sijecam da su mi stavljali pelene:rolleyes: Razlog je bio taj sto sam u to vrijeme spavala kod none. Predvecer bi me odveli a popodne uzeli da se dijete ne muci da se rano ustaje.
Susjedina kci je mokrila do 8 godine, bas u vrijeme kad se trebala odviknuti muz je dobio vanbracno dijete pa situacija u kuci nije bila bas harmonicna.
Ja sam svoju skinula iz pelena kad je imala 2,5 godine ali je pelenu za noc nosila jos par mjeseci. Iako su mi svi govorili da je skinem kad i ovu za dan ja sam je zadrzala dok se nije pocela suha buditi. Bilo mi je glupo da se djetetu remeti san jer se popisalo.
Neki savjetuju da se od 17h ne da nista piti. Meni to bas i nije neka metoda jer ako je problem psihicki to ne rjesava nista a ako je fizicki onda ga lijecnik treba otkloniti.
Mozda ti se sin popisa jer ga je sve to pocelo opterecivati. Zelio bi se i on buditi suh ali od straha upravo to napravi.
Ne mislim ja da se ti deres na njega jer pisa gace.

duda
22.01.2003., 11:32
to već primjenjujem duže vrijeme.
Za večeru i poslije večere nema više tekučine, prije nego ide spavati (oko 22) ide na WC, kada ja idem leći (oko 24) ponovno ga budim i ide na WC, navijam sat u 3 budim se i ponovno ga vodim na WC ali ponekad je već tada popišan a ako slučajno nije tada onda je ujutro kad se budimo u 7 (možeš misliti koliko spavam). Imam osječaj da se on pri tim nočnim buđenjima uopće ne probudi već obavi pišanje spavajući.
Možda je problem u tome da se on jednostavno po noći ne može probuditi (ima jako čvrst san) ako osjeti da mu je sila za pišanje ?

Ona
22.01.2003., 11:40
uzmi onda druge sate za nocno budjenje.. npr. vec u 2 i u 4-5... probaj tako.... :confused:

inache, stvarno vremenom to prodje samo od sebe, mada naravno sad lako moze nastati dodatna frustracija, kad se vidi koliko se svi trudite, a pomaka nigdje... :( al ne treba ochajavat... nego jednostavno chekat...

btw, spava ti on ko klada i naravno da ne osjeti potrebu za mokrenje, al mislim da je to u stvari i bit tog problema, ne vjerujem da i jedno dijete se probudi i onda ne ode na wc. :)

magic
22.01.2003., 11:43
Zavisi da li je uzrok fizichke ili psihichke prirode...

duda
22.01.2003., 11:51
mislim da bi to bilo za mene neizdrživo (buđenje svaka 2 sata) jer već sam zbog takvog rasporeda buđenja završila kod doktora jer mi se san potpuno poremetio i više nisam mogla spavati. Tada sam morala prijeći na jedno buđenje tokom noći jer više nisam funkcionirala kako treba zbog nespavanja.
Ja ga ne opterećujem time i ne govorim mu da se ne smije popišati već mu kažem neka pokuša ostati suh do jutra (ali čini mi se da on shvaća da druga djeca iz vrtića više nemaju pelene i pomalo ga to smeta).

Pedijatar mi nije napomenuo da bi to moglo biti psihičke prirode, a fizički je sve u redu. Kako to utvrditi ?

magic
22.01.2003., 12:30
Prvo treba svim pregledima eliminirati moguce fizichke uzroke.

Ukoliko nije fizichki uzrok, svojim nocnim budjenjima samo bezveze maltretirash dijete - ti cesh ga petput proshetat a shesti ce se put popishkiti.

Dakle sljedeca stepenica nakon eliminiranja tjelesnog uzroka je posjet djechjem psihologu, najprije sama na razgovor, a onda po savjetu.

magic
22.01.2003., 12:32
I da, naravno da se mozhe chekati da samo prodje...a shto ako ne prodje do petnaeste godine? Mozhete zamisliti kakve bi to frustracije izazvalo...ovako je ipak bezbolnije u ovom uzrastu poduzeti neshto.

duda
22.01.2003., 12:43
kako smo fizičke pretrage prošli OK a lječnici ne smatraju da su ostale za sada potrebne, mislim da ću otići dječjem psihologu.
Ima li tko kakvu preporuku za dobrog dječjeg psihologa?

polly
22.01.2003., 14:30
Sin od moje sestrične je mokrio u krevet. Prema svim doktorskim pregledima bio je 100% fizički zdrav.
Kad je mali imao 10 godina (nakon 5 godina aktivnog obilaženja svih mogučih doktora) počela mu je davati svako jutro natašte u 1 dl vode 1 jušnu žlicu jabučnog oca sa 1 žlicom meda. Nakon 3 mjeseca više nije mokrio u krevet, terapiju su prekinuli i više nikad nisu imali problema.
Danas je to čovjek od preko 30 god. Problem je vjerojatno bio u tome što je moja sestrična imala stvarno gadan brak pa je djete reagiralo na taj način.
Ja baš ne vjerujem puno u narodnu medicinu, ali škodit sigurno neće.
Ako odlučiš probati pazi samo da je to stvarno kvalitetan domaći ocat (ne sa placa ili iz dučana) da dečecu ne zgori želuček.

Ona
22.01.2003., 14:57
duda kaže:

Ja ga ne opterećujem time i ne govorim mu da se ne smije popišati već mu kažem neka pokuša ostati suh do jutra (ali čini mi se da on shvaća da druga djeca iz vrtića više nemaju pelene i pomalo ga to smeta).

Pedijatar mi nije napomenuo da bi to moglo biti psihičke prirode, a fizički je sve u redu. Kako to utvrditi ?

mozda umjesto pelene da pokushash nepromochivu gumenu "dekicu" (il kako se to vec zove :confused: ) ispod njega... mozda mu to da malo vishe samopouzdanja... npr. ja bih takve stvari pokushala chim malo otopli, tj. na ljeto... sa 6.5 godina nositi pelene, pa to te tek psihicki dotuche... :(

duda
22.01.2003., 15:02
pokušali smo to prošlo ljeto (bez pelena) kad je bilo vruće i ništa. Sada kad je zima jednostavno me strah i žao mi ga je ostaviti mokrog (zamisli kako bi ti bilo i 2 sata spavati mokra) da se ne razboli, pa mu zbog toga stavljam pelenu.
Čim bude malo toplije vraćam se na sistem bez pelene.

Ona
22.01.2003., 15:24
draga duda

vidim da si savjesno sve pokushala, a i onaj prijedlog bez pelena je naravno samo za ljetnju sezonu... ;)

ne znam da li bi neki obiteljski problemi mogli biti uzrok tome, no, pretpostavljam da nisu; da jesu, vjerujem da ne bi ovdje trazila odgovor... :)

ne preostaje mi nista drugo, no da ponovim: chekat, dok samo ne prodje... :)

sretno!

sunshine
22.01.2003., 16:17
moja je seka piskila po noci do negdje drugog ili treceg osnovne
problem je bio u nesredjenim obiteljskim odnosima
jako los i problematican brak nase majke
to se nekako sredilo samo od sebe ali bilo joj je grozno pri pomisli da bi to djeca u razredu mogla saznati

uglavnom mislim (iako nisam strucna) da je kod tvog djeteta razlog u psihi (imas li problema kod kuce? cini mi se da sam negdje procitala da si razvedena mozda je to utjecalo na dijete)

pokusaj razgovarati s djetetom, vidjeti dal ga nesto muci
a ako ne ide tako pokusaj ga odvesti doktoru
znam da u Klaicevoj imaju izvrsne psihologe

magic
22.01.2003., 16:50
Ona kaže:
ne znam da li bi neki obiteljski problemi mogli biti uzrok tome, no, pretpostavljam da nisu; da jesu, vjerujem da ne bi ovdje trazila odgovor... :)

ne preostaje mi nista drugo, no da ponovim: chekat, dok samo ne prodje... :)

sretno!

Jako je teshko sagledati i priznati shto sve i kako utjeche na djecu u dobi kad josh nisu sposobna sama uoblichiti rjechima shto ih smeta...

Ako je uklonjena sumnja na tjelesni uzrok, ja bih se posvetila psihogenom...i NIKAKO ne bih chekala da samo prodje.

Ona
22.01.2003., 19:22
magic kaže:

Ako je uklonjena sumnja na tjelesni uzrok, ja bih se posvetila psihogenom...i NIKAKO ne bih chekala da samo prodje.

eh, vidis, ja BIH CHEKALA!

a sad... tko ti je kriv, sama si to trazila :p, idemo sa litanijama...hehehe :D:

inache sam pobornik odlazaka kod ljecnika, a posebno kod psihijatara/psihologa itd., jer smatram da bas tu vecina /posebno sa naseg podneblja/ grijeshi misleci "sami cemo se izljecit, znam ja najbolje sto meni nedostaje" ne shvatajuci da su psihicke "bolesti" - kao sve druge /fizicke/ bolesti - bolest(i) i da zahtjevaju znanje strucne osobe, cak dodala bih jos "delikatnije" i nikako za "laichke" terapije ( ;) ), no mislim, a to je opet moj osobni stav, da je u ovom primjeru preuranjeno trcati lijechniku, i odlazak moze samo jos vise unistit samopouzdanje mladog momchica... naravno ovdje idem od pretpostavke da je obiteljska situacija u kuci stabilna (i "normalna" - sto god se pod tim podrazumijeva)... na to se i odnosila moja rechenica upucena dudi, a ne dijetetu... ne vjerujem da bi nas zena pitala kako pomoci, a da bi nam npr. presutila da je kod nje haos i da sama ne bi dosla na ideju, da mozda nekakva sjebana situacija utjeche na dijetetovo ponasanje (a prije svega tu pravim razliku izmedju djece, koja nikad nisu prestala mokrit i onih koji su prestali i onda odjednom - zbog neke traume - pocheli). Naravno, opet.... da ne bude zabune.... ima osoba koje i kad je tako to ne zele priznati... al eto, ja sad idem od pretpostavke, citajuci sto je sve ovdje napisala, da je zena savjesna i da je prije konacnog koraka /odlaska kod psihjatra/ se htjela posavjetovat sa diskutantima. A i sami ljecnici su joj to potvrdili, da je jos preuranjeno, pa sto onda maltretirat dijete... :)

btw, ja sam prestala mokrit, a situacija se doma NIJE promjenila, a vidim da kod vecine vazi ona rechenica "samo je prestalo..."...

duda
23.01.2003., 08:05
obiteljska situacija nije mi savršena (jer sam rastavljena) ali možda je bolja od mnogih brakova, tako da smatram da nije to presudno.
On je imao 4 godine kad sam se rastala i počela živjeti sama s klincima, a on je mokrio u krevet i prije i poslije toga.
I sama imam dvojbu da li pričekati ili otići psihologu. Mislim da sam dovoljno čekala godinu i pol, a opet ne bih ga željela nepotrebno opterećivati, pa mislim da ću prvo otići sama do psihologa da vidim što on misli.
Pokušat ću nazvati Klaićevu da vidim vezano za psihologa, ali radije bi otišla nekom koga bi mi netko preporučio.

magic
23.01.2003., 08:35
U tako ranoj dobi ionako prvo ide roditelj kod psihologa...tko zna, mozhda nece ni trebati prvo vrijeme da ide i tvoj sin.

Moja je poznanica imala isti problem sa svojom curicom, mogu ti reci da je vrlo uspjeshno rjeshen kroz "igru" u koju ju je uputio psiholog :)

daysleeper
23.01.2003., 09:30
E ja ti govorim kao osoba koja je imala isti problem. I kod mene su bile te fore ne piti ništa iza 10, buditi se po noći itd. itd. Nosio sam cak i aparatic ciji jedan kraj ide u gace, a na drugom kraju je slušalica koja ide u uho, pa kad se pocne mokriti aparat pocne pistati. U to vrijeme sam dijelio sa sestrom sobu i imali smo krevet na kat. Ja nikad nisam cuo to pistanje (a imao sam slusalicu u uhu) ali zato je moju sestru uredno budilo :D :D itd. itd. razne stvari. Uglavnom mogu ti reći iz svog iskustva da hodanjem po bolnicama neces (najvjerojatnije) nista rijesiti, nego da to zaista se rijesi s vremenom. Vjerojatno ce ti biti lakse kad cujes da je kod mene to cak dugo trajalo, desilo mi se na izletu u 8 osnovne :o :D . ne mogu ti dati pametan savjet sto se tice tih izleta. U svakom slucaju ako se bojis da to nece prestati, ja sam stvarno uvjeren da ti je strah neopravdan (iako daleko od toga da ga ne shvaćam).
A dijete ti sve to opterećuje. Meni je najviše išlo na živce što je to onda majka prala :mad: . Nije me cak toliko ni smetao odvratan osjecaj ujutro kad se probudis sljepljen.
Dakle moj savjet ti je zapravo (iako znam da vjerojatno i ti nekad poludis sto to moras prat) da mu das da normalno pije, jer ta metoda je toliko neucinkovita da uopce nema smisla dijete opterecivat i da ga ne hodas po bolnicama jer to zaista opterecuje i daje djetetu stalno nade koje se obicno ne ispune.

duda
23.01.2003., 09:51
jako lijepi post. :) Hvala ti na njemu.
Evo baš sam zbog toga i postavila temu jer sam neodlučna. I jedno i drugo rješenje ima svoju dobru i lošu stranu, pa jednostavno ne mogu dokučiti što bi za maloga bilo najefikasnije a nejnetraumatičnije :( .
To vezano za pranje, uopće mi nije bed, jer kod mene uvijek ima veša za prati koliko hoćeš (nesputana djeca) pa samo još dodam pidžamu i posteljinu i vešmašina pere :)
Moram priznati da za taj aparatić nisam čula, ali mislim da ga ni ne bih željela upotrebljavati :(
Evo već se dvije noći nije popišao, ja sretna i on isto. Možda tamo gore netko vidi sve, pa mi se smilovao. :)

daysleeper
23.01.2003., 10:07
Samo strpljivo, stići ćete do cilja. A stvar ti je i njegove ličnosti. Iako vjerojatno sad kad je u fazi kad će početi shvaćati da drugi nemaju tih problema sigurno će željeti biti "normalno" dijete. Koliko će on kasnije moći prihvatiti da to nije ništa strašno i da će to stvarno proći ne znam. Meni je negdje oko trećeg razreda počelo biti svejedno i nisam se previše opterećivao, makar uvijek je prisutan taj osjećaj da želiš biti kao drugi. Tu zaista igra odnos majka sin veliku ulogu. A čini se da tu ulogu dobro igraš. Najvažnije je da zaista vidi da se ne ljutiš na njega kad se to desi i da te to niti najmanje ne smeta.

nika
23.01.2003., 17:01
duda ako se nastavi sa nocnim mokrenjem obavezno odi kod djecjeg psihologa - sama. nakon toga jos uvijek mozes izabrati otici li sa sinom ili ne (a mozda se pokaze i nepotrebnim). za rjesavanje enureze postoje neke tehnike koje su djeci nalik igri i nimalo ne djeluju traumaticno.
na koncu od jednog razgovora (izmedju tebe i profesionalca) nema stete :)

Vera Pavladoljska
25.01.2003., 13:32
duda kaže:

Nisam roditelj, ali recimo da znam o chemu pricham ovoga trenutka, ;) .

Moze biti psihičke prirode, kako ne bi moglo,yebote žena se u stanju uvjeriti da je trudna, pa joj stomak raste, kako se onda iscudjavati na ovakvim manifestacijama- tipa mokrenja u krevet - kod djece?

Koliko se sjecam, rekla si da ste razvedeni ti i tvoj suprug,postoji niz razloga ,s obzirom na situaciju, koju suptilno dijete, svojim senzorima registrira i negdje to "izbaci".Tvoj sin to možda chini mokrenjem u krevet.Izbacuje strah, tjeskobu,nesigurnost, koju ti možda "prostim okom " ne vidish.
Odlazak psihologu može biti jako dobar i konstruktivan, razgovor može rijeshiti puno toga, uz stručno vodjenje,a ko, nadam se problem nije fizioloshke prirode.Sigurna sam u to.

:) ;)

Orion
25.01.2003., 14:35
duda kaže:
Moj mali sada ima 6,5 godina i još uvijek ne može kontrolirati noćno mokrenje (mokrenje danju i stolicu normalno kontrolira od 3. godine)

Dijete je hipersenzibilno i, vrlo vjerojatno, iznadprosječno inteligentno. Proći će samo od sebe, vremenom... nemojte ga samo pritiskati prije spavanja da ne smije pit vodu i sl, uvalit ćete mu (joj) samo još veće traume...

Sve je to normalno i događa se kod mnogo djece :) .

VelmaX
25.01.2003., 15:01
Moj mlađi sin je nedavno navršio 5 godina i tek je prije par tjedana prvi put noću ostao suh. I još jednom nakon desetak dana.
Njegova pedijatrica misli da ne treba ništa posebno poduzimati, nema znakova da postoji neki organski (a ni psihički) uzrok, a vrijeme kad djeca prestaju mokriti noću je vrlo individualno.

Stariji je skinuo noćnu pelenu prije trećeg rođendana i nikad s tim nije bilo problema, iako je baš on imao kao beba problema s upalama mjehura i "osjetljiv" urinarni trakt, što bi svi vjerojatno protumačili kao uzrok noćnog mokrenja da se to kod njega događalo.

Mislim da treba razlikovati slučaj kad dijete ponovno počne piškiti u krevet nakon što je već bilo potpuno prestalo, od slučaja kad dijete još nikad nije ni uspostavilo noćnu kontrolu mjehura.

Psihičke traume mi nekako više pašu uz ovaj prvi slučaj, dok se u drugom vjerojatnije radi o sporijem sazrijevanju mokraćnih organa.
Kada djeca prestanu s noćnim mokrenjem, to nije toliko zato što se mogu probuditi kad osjete potrebu, već zato što mogu prespavati noć bez potrebe za mokrenjem.
Nakon što se u nekom periodu naviknu biti suhi noću, eventualno javljanje potrebe u snu će biti smetnja koja remeti san i izaziva buđenje. Ali sve dok je to svakonoćna pojava na koju su od rođenja navikli, teško da će se spontano probuditi zbog toga.

Naravno, psihička napetost može biti ukomponirana u ovu priču, ali neka djeca su po prirodi vrlo osjetljiva ili "nervozna" bez nekog posebnog uzroka. Možda nije loše o svemu popričati sa psihologom, no ja bih svakako takav razgovor najprije obavila bez djeteta.

Ja ću pričekati još ovo ljeto i nakon toga ću eventualno nešto poduzeti, ako se do tada stvari ne riješe same od sebe. Važno je ne raditi oko toga paniku.:)

S....
26.01.2003., 15:15
Evo ti jedan savjet od moje bivse profesorice na pedagogiji!
Ona je sa svojom curicom (mislim da je imala isto oko 6 god.) sjela i djecjim rijecnikom joj objasnila da je vrijeme da ONE rjese taj problem. Zajednicki su nacrtale na velikom hameru nekakvu tabelu sa poljima u koja je curica svako jutro crtala kisu (ako bi se popiskila) ili sunce (ako bi bila suha)..... Taj crtez moze biti i konkretniji narocito ako je sunce, livada, djeca cvijece........ Ako bi se curica i popiskila mama bi se nasmjesila i rekla kako nema veze jer ce vjerovatno sutra opet biti sunce.........Nakon nekog vremena (ako se dobro sjecam manje od mjesec dana) djevojcica je potpuno prestala mokriti u krevet........ Tada smo razgovarali i o budjenju nocu i profesorica je rekla nesto sto meni zaista ima logike..... naime ako djete nocu budis ono nema brige jer si je ti preuzeo na sebe, dakle zasto bi se djete mislilo mora li na wc ako ti na to mislis (vjerujem da je onda i pelena "greska" jer i to ih oslobadja brige).
Moja necakinja je do nekih 6 godina isto tako mokrila u krevet i budili su je svako vece, kad smo se svi nasli kod bake na nekih desetak dana ja sam ih zamolila da meni prepuste brigu o tome i primjenila sam upravo sve ovo o cemu sam pisala i mogu vam reci da je upalilo (kad smo otisli kucama zvala bi me ujutro da mi kaze da je sunce).
Eto mozda sam pomogla a mozda i ne ali nije zgorega pokusati dok razmisljas ici kod psihologa ili ne.
Sretno

:)

daysleeper
26.01.2003., 15:59
Imao sam tu tekicu....na jednu potrošenu žutu bojicu došle bi tri plave. :D Nisam protiv toga, dapače, tu zaista nema nikakve štete, ali mislim da ne pomaže. Sklon sam vjerovati da što je ova curica prestala mokrit bi se dogodilo i inače, bez te tekice, ali nekako u isto vrijeme je počela crtati u nju i sad se toj tekici pripisuju magična svojstva. Ista stvar vrijedi i za ovo: Kad je mali imao 10 godina (nakon 5 godina aktivnog obilaženja svih mogučih doktora) počela mu je davati svako jutro natašte u 1 dl vode 1 jušnu žlicu jabučnog oca sa 1 žlicom meda. Nakon 3 mjeseca više nije mokrio u krevet, terapiju su prekinuli i više nikad nisu imali problema.

Što se mene tiče, samo naprijed, jer zaista nema nikakve štete, samo se nemoj previše nade dati na takve stvari.

TaSi
22.03.2003., 19:30
tek sam sad vidjela ovaj topic...moja sestra je mokrila u krevet do svoje 8 godine...imali smo u kući jako napetu situaciju, da ne objašnjavam detalje, ali jednom sam čula jednostavno objašnjenje: neka veća djeca plaču kroz mjehur...nadam se da će ti to pomoći da pomogneš svome djetetu:)

duda
24.03.2003., 09:29
Još jednom, hvala svima na savjetima.
Prije 2 mjeseca uzela sam upitnicu za dječjeg psihologa, nazvala ga i naručila se sama (termin je bio 17. veljače). U međuvremenu je maleni prorijedio pišanje u krevet na 1-2 puta tjedno, pa na 1 put tjedno i do 17. veljače više nije piškio u krevet. Ipak sam otišla jer sam željela čuti zašto je piškio i da li bi mogao početi ponovno. Psiholog mi je rekao da uzroci stvarno mogu biti najrazličitije prirode i da je to potpuno individualno, te da postoji mogućnost da pri izloženosti nekom većem stresu počne ponovno piškiti. U tom slućaju neka ponovno dođem. Hvala Bogu ali to se nije dogodilo, tako da smo taj problem (nadam se) riješili. :)

Dunj@
25.03.2003., 15:13
Ovo ti je najbolji savjet.
Ne opterećuj se s onim što se može dogoditi. Te stvari su uglavnom nepredljive, a stalnim traženjem "uzroka" opterećuješ i sebe i dijete.

Svi, baš svi slučajevi, a bilo ih je dosta u mojoj rodbini i okolini završili su oko puberteta. Najblji "recept" za dijete se pokazao onaj da se "problem" ne spominje pred samim djetetom.

Ono se i samo osjeća krivo i frustrirano, pogotovo kad treba sa školom ići na višednevne izlete i slično. To im svakako treba omogućiti. Moja je nećakinja to prebrodila sa svojim sinom i ništa mu nije uskratila. Sa kćeri nije bilo nikakvih problema, a razlike u odgoju i nije moglo biti...Rođeni su u dvije godine, a ona je ta malo starija i bila je više "uskraćena" kad se on rodio...

Amalthea
22.06.2003., 18:34
Je li netko ima iskustva s noćnim mokrenjem djece? Dečko ima 9 godina, ne mokri svake noći, ali eto... recimo svake treće-četvrte. Nekad je 7 dana OK, onda 3 dana zaredom itd.

Fizički je sve O.K., nema refluksa ili nekog drugog poremećaja, kod psihologa je sve bilo u redu, onda mu je liječnica opće prakse propisala neke tablete za smirenje. U uputstvima tih tableta pišu da se koriste kod noćnog mokrenja, ali... tablete za smirenje... nema šanse da mu to dajem.

Znala sam ga noću buditi oko 1, 2 sata, ali njega jednostavno ne možeš probuditi. Spava ko top.

Na Internetu pronalazim razne podatke, da čak i do 10% muške djece te dobi mokri noću u krevet (?!), samo je naša sredina takva kakva je, pa o tome ne govori.

Molim Vas, podijelite svoja iskustva sa mnom. Neke ideje? Hvala:(

Lumo
22.06.2003., 22:08
ne znam tocno kaj da ti velim,ja ima kcer doduse ona ima tek 5 godina ali ima isti problem,spava ko top i ne mozes ju probudit i isto joj se zna dogodit da 3-4 noci je krevet suh i onda isto tako 3-4 mokar.Ja obavezno na vecer kad idem spavati je idem pogledat to je oko pola 1-1 u noci i jednostavno je dignem i odnesem na wc.A to zna potrajat,ali na kraju ipak se ona popiski i dalje na spavanje.Ali ako se slucajno popiskila prije nego sam ju ja odnjela na wc,onda se place,to su krokodilske suze i urlici,pa je onda smirivanje pola sata i preskidanje.Obicno se popiski u krevet onih noci kad je preko dana bilo jako puno dogadjanja,ili ako je bila neka stresna situacija il nesto takvo.Moram priznati da sam ja imala jako dugo taj problem,ali je on bio zbog nekih drugih razloga s psihicke strane na koje je utjecala moja mama,mada to ona nikad nije priznala.To je trajalo dok se nisam odselila i jednostavno je prestalo.Tako da zbilja ne znam iskreno sto da ti velim i gdje je rjesenje,ne znam probaj nesto promjenit.Rekla si da ima 9 godina,mozda ga u skoli nesto muci ili neko od prijatelja.Probaj razgovarat s njim o tome.

IlBo
23.06.2003., 06:15
A ne vjerujem da ti mogu mnogo pomoci.Ali mogu podijeliti s tobom(vama) svoje iskustvo,i nadam se malo te nasmijati.:D
Ja sam imala takav problem vrlo dugo.Provlacio se cak i kroz pubertet.Nisam ja imala nesrecno djetinjstvo.Niko me nije maltretirao.Nije to bilo povezano ni sa kakvim losim danom ili prezivljenim strahovima.Po nekoliko sati prije spavanja nista ne bih pila.A neposredno prije bih i otisla u wc da se uvjerim da mi je mokracna besika prazna.A onda....:zzz: zaspala bih kao beba,i pocela sanjati.U tom snu bih bila negdje vani i strasno bi mi se piskilo.Ali ne bih imala kuda.A onda bih ipak nasla mjesto,trceci sjela na wc skoljku i ....hmmmmm...:) ...kakvo blazeno olaksanje!!!A onda bih se naravno probudila :o :horor: :cry:,mokra i "popisana" izvana i iznutra.Blagi boze,pa kako cu se udat jednog dana :s ,brinula se baby IlBo!!!
Nije tu bilo pravila.Jednostavno,nekad se taj san pojavio,a nekad ne.Vremenom su se nezgode prorijedile,i onda nekako same od sebe i nestale.Ne sjecam se ni kad ni zasto.
Ja nisam neka bog zna ekstrovertna osoba,ali sam vrlo direktna,otvorena i iskrena kad se odlucim na druzenje.I moje je iskustvo da je vecina ljudi nakon sto cuju moju pricicu priznala da su i sami imali nekad,ili cak imali i do skoro ili imaju slican problem.A ako ne o sebi,ispricali bi mi nesto slicno o bratu ,sestri,rodaku...
Dakle niste sami!Jest da mami svejedno ostaje prljavo rublje za jutro,ali...ako je kakva utjeha,mnogo mama ce raditi isto tog istog jutra.
Kao i sa svim zivotnim nedacama,vazno je najprije prepoznati i priznati problem.A tu ste vec,i to je veliki korak.Onda naci uzrok.A problem moze i nestati prije nego sto se uzrok nade.Kao u mom slucaju.Uzrok vjerovatno jeste psiholoski.Iako u mom slucaju jeste u pitanju i mala mokracna besika,ali je bila i samokriticnost i nemogucnost da se opustim u strahu od novih nezgoda.Dakle kombinacija.Ali to eto ne mora znaciti veliko crveno svjetlo,ozbiljnan poremecaj.Moze biti nesto glupavo i smijesno kao u mom slucaju.
A znas sta jos,u moje vrijeme nije bilo,ali ja bih pokusala takticno nagovoriti djecaka na nocne pelene za odrasle(tj,za njegovu kilazu).Mislim,nekako ih "neprimijetno" ostaviti u kupatilu recimo,ili nakon razgovora o tome kako ih oni proizvode za nekoga i kako ljudi imaju raznih problema,od pravih bolesti do obicnih nocnih mokrenja.Jer ni njemu sigurno nije prijatno da se probudi mokar,a mami je jos gore sa gomilom rublja i stalnom brigom.Mozda je i on pod stresom vise zato sto ga je bilo sramota,kao sto se to meni dogodalo,pa ga to jos vise potice podsvjesno na vise nezgoda.
U svakom slucaju,puno srece i glavu gore.Ako nista drugo,vrijeme lijeci sve.:W

Amalthea
23.06.2003., 09:24
Hvala na podršci. Stvarno to cijenim. Stvarno mi je puno lakše, vidim da ipak nije usamljeni problem, iako se mnogi toliko iščuđavaju kao da jest.

Hvala još jednom.:w :lux:

Romantica
23.06.2003., 10:23
Amalthea

Ovo što Vam se dešava je čest problem kod djece, ali kao što kažete o tome se ne govori pa čovjek ima osjećaj da je usamljen u problemu koji ima...
Djeca često imaju tvrd san i ne mogu se probuditi kad im je sila na WC i desi se da se popiške ( i meni se dešavalo kad sam bila djevojčica da sam znala sanjati da sam na WC-u i da se popiškim u krevet )
Ono što Vam želim posebno naglasiti je slijedeće: Nemojte nipošto djetetu prigovarati zbog toga jer će početi osječati sram i nelagodnost zbog toga i problem će tada biti još i veči. Pokušajte djetetu reči da se to svima povremeno dešava i pokušajte mu dati manje tekučine prije spavanja...

eska
23.06.2003., 12:08
Amalthea,
sin od moje prijateljice je imao isti problem,pokusavali su sve, isli su doktoru koji je rekao da to nije nista,desava se ...razgovarali s njim o problemima u skoli, o strahu itd.jer su mislili da je psihicki problem.budila ga je nocu da ide na wc .....manje tekucine prije spavanja..sve je pokusala ali rezultat = 0
na kraju je otisla kod nekog specijaliste, gdje je napravljen test....mali je cijeli dan proveo u klinici , pio je ogromne kolicine neke tekucine a oni su zapisivali vrijeme kada ide na wc .....na kraju se ispostavilo da ima manji mokracni mjehur (kaze li se tako) dobio je nekakve tabletice i sada je sve ok.

puno srece

dolma
25.06.2003., 09:27
moj stariji sin je imao isti problem i mi smo zivjeli cetiri godine u paklu sta sve nismo probali .....
palene ,grdnje ,lijepe rijeci ali nista nije pomagalo .stavljali smo svako jutro (ako se njie upiskio )-smajlic
pokusali smo sa malim djeparcem na kraju sedam dana ako ima sve smajlice ...
na kraju sam nabavila neki satic koji se stav na ruku, a drugi dio u gacice ,ako se popiski on pravi veliku buku ..to je valjda i psiholoski djelovalo na njega da ce mu od tog biti bolje
Za nevjerovati, odjednom je prestao mokriti nakon svih tih godina u poku od sedmice dana:)

Luv2Bounce
25.06.2003., 12:21
i ja sam kao mala znala kao IlBo zaista sanjati da sam negdje, i da se pojavila wc skoljka i da se u nju popiskim... i onda ujutro vidim da je to bio san. nekoliko puta sam cak bila nekako polusvjesna sta se dogadja, ali ne znam, kao da se nisam mogla trgnut iz sna... ne znam sada tocno s koliko godina je to prestalo, ali mislim prije 9e, ne znam, nije mi mama tu da ju pitam, ako se sjetim, pitat cu...

ja nisam isla kod nijednog psihologa koliko se sjecam, ali sad vidim da sam trebala. jer bi tada mozda doslo na vidjelo ono sto me zapravo mucilo, a to je bila trauma povezana sa zlostavljanjem. obzirom da mi je studij povezan s temom djece, nekoliko puta sam u knjiznici trazila knjige povezane sa zlostavljanjem... i naisla na podatak da djeca cesto mokre u krevet kao posljedica neke traume. e sad, ne mora znaciti da ti je sin zlostavljan, nego kao sto je vec receno, da ga jednostavno nesto muci... djeca znaju mnogo toga drzati u sebi sto ih muci, i to se na ovaj ili onaj nacin ispolji... sjecam se kako mi je neugodno bilo cak i pred mamom kad bi se upiskila, uzas... a jednom sam spavala kod tete i tako me bilo strah zaspat po noci, da se ne upiskim...

nadam se da ce se sve srediti, drzim fige...

splicanka
25.06.2003., 22:05
E, moram priznati da sam i ja dosta dugo piskila u krevet (do 6-e godine). Nitko nije mogao dokuciti sta je. Jedno vrime su mislili da me nije netko od familije udarija (baka bi me znala pricuvati) jer obicno to bude zbog neke traume ili nekakvog oblika zlostavljanja (ne mora biti samo fizicki). A moja mater je sa mnom pricala, izvlacila iz mene rijec po rijec u cemu bi mogao biti problem, dok nije skuzila da 1. ne smijem piti nista prije spavanja, a ja sam imala naviku popiti casu toplog mlijeka, i 2. da se zapravo bojim mraka, pa kad zaspem cak i ako osjetim da moram ici na wc jednostavno napravim u krevetu. Od tada sam spavala sa upaljenim svijetlom i bez mlijeka i stvar rijesena.

eska
29.06.2003., 11:09
Amalthea,

nasla sam zanimljiv clanak o nocnom mokrenju.kaze da za nocno mokrenje nije psiha odgovorna, kao sto to vecina roditelja misli, ali da moze uticati negativno na psihu djeteta. djeca koja nocu mokre dobiju osjecaj manje vrijednosti....vise faktora su za to odgovorni.moze biti hormonski poremecaj ali i genetski uzrokovano.
ako razumijes njemacki, pogledaj

http://www.gothaer.de/gnet/de/fln/eltern-und-kind/kindergesundheit/bettnaessen/bettnaessen-1.html?aid=0101515007000200002

Mrga Cvarak
29.06.2003., 18:55
osim nekih organskih poremecaja (bolest, fizicke anomalije, upale) najcesce je uzrok - trauma.

no trauma ne mora biti nista fizicko - daleko od toga da netko digne ruku na dijete - vec kao sto su splicanka & Luv2Bounce navele, nes sasvim deseto.

npr. ak roditelj(i) negdje otputuju, druge osobe koje cuvaju djecu, rastava - svadje, druga djeca ga uplase, price o babarogama & slicne krvolocne bajke, ili bilo koji drugi _strah_...

e to treba isceprkati, a najcesce nije lako.
zelim ti puno strpljenja.

e, a ono sa saticem koji dize buku - odvratno u svakom pogledu, nemojte to raditi djeci. jos ce ih vise ubijati osjecaj krivice->sram->strah... stres...

mimi2003
05.07.2003., 01:04
Ja sam kao mala do negdje 6 god piškila redovito u krevet, jednostavno kao kod IlBo bilo mi je silaa, kad sam se probudila bila sam ljepljiva i mokra...Užas...Poslije je nestalo. Moj sin je piškio do negdje 4,5, 5 god ne znam zašto, sad ima 5,6. kada smo išli kod psihologa jer ide na govorne vježbe , pitala me, tko je iz obitelji mokrio, i rekla da je to i malo genetski, a on je pio i puno tekućine a tvrdo spava. Prvo smo ga budili i stavljali na tutu, a onda je psihologica rekla: Manje tekućine iza 18h i tu prvu noć, jer smo taj dan bili kod nje, nije se popiškio. Bio je presretan!!! Sada mu se desi kada popije stvarno puno tekućine, prije je to bilo svaki dan...

krisi
07.07.2003., 21:01
Moja kcer je imala isti problem
i mislim da smo obisli sve moguce specijaliste i napravili sve pretrage i nisu otkrili nista i na kraju kad je usla u pubertet
sve prestalo

kristina klos
26.07.2003., 15:40
Amalthea,
sigurna sam da ti mogu pomoći, jer iako sam već u tridesetima dobro znam što znači buditi se mokar par puta tjedno,što mi se događalo u predškolskoj dobi. Nakon raznih pokušaja, mama me odvela kod psihologa u "Klaićevu" gdje su joj savjetovali da mi kupi malu bilježnicu i da svaku stranu podijeli na sedam redova-za sedam dana u tjednu. Svaki red je uz lijevi rub imao napisan dan i datum, a ja sam samo trebala ujutro za taj dan ako se nisam popiškila nacrtati žuto sunce, a ako jesam plavi oblak i kapljice. Ni jedan dan nije smio biti preskočen. U početku je odnos bio otprilike dva sunca i pet oblaka, zatim se iz tjedna u tjedan broj oblaka smanjivao, onda je nakon par tjedana bila jedna faza samih oblaka cijeli tjedan, a nakon toga sve je bilo sunčano. Nakon tri mjeseca oblaci su nestali, a s njima i moj problem. Tu bilježnicu i danas čuvam, ne znam da li je crtanje djelovalo na podsvijest, ali mi je svakako pomoglo. Nadam se da će i tebi. :top:

Alica
19.10.2005., 06:25
Moj mali necak ima pet godina i nocu se jako cesto popiski u krevet. Nalazi su mu uredni, nema problema s mjehurom.

Procitali smo po internetu sve sto se pise o nocnom mokrenju, no sestru, koja ga ovih dana zeli odvesti kod doktora, zanimaju iskustva mama cija su djeca imala slican problem.

Jeste li ih vodili kod psihologa? Ili kod nekog drugog specijaliste?Gdje? Imate li nekog za preporuciti? Kako ste uspjele rjesiti taj problem?

Jeste koristile neke lijekove? Alarme sto nocu sviraju ako se ovlaze gacice? Na internetu ima svasta..., ali, kao sto kazem, nas zanima je li tko sto od toga stvarno i isprobao i kako to funkcionira.

Hvala puno.

duda
19.10.2005., 07:22
Moj maleni je mokrio noću u krevet do svoje 7. godine. Naravno da smo prvo napravili pretrage krvi i urina i nalazi su bili OK. Nakon toga otišli smo kod nefrologa koji ga je pregledao i napravio UZV bubrega. I to je bilo OK. On nam je preporučio odlazak psihologu uz opciju da možemo maloga ostaviti i u bolnici na nekom drugom lječenju (zaboravila sam kako je to nazvao) ali što on osobno ne bi preporučio jer je to vrlo bolno i stresno za dijete. Išli smo kod psihologa jedno 5 mjeseci. Terapija se satojala u crtanju, razgovoru i sl. Po uputi psihologa nisam ga budila po noći da ode piškiti niti smo bilo što drugo koristili i mokrenje je prestalo samo od sebe. Ponekad mu se još omakne ali je to zanemarivo jer je prije bilo svake noći. :)

manc
19.10.2005., 10:26
I moj sin je dugo mokrio u krevet ..bili smo na pretragama mokrace, krvi, kod psihologa, budili ga ...ma sva cuda....i na kraju prestalo...kad smo ga ostavili na miru...ali treba strpljenja

u.t.p.m
21.10.2005., 08:18
I moji klinci se tu-i-tamo popiške u lkrevet po noći, al prvenstveno ak maznu dvije bočice mlijeka prije spavanja. Obično ih dignemo u 23-24h pa se u snu popiške i to je to. Mislim, koji K ih vodite doktorima ak pišnu u krevet koji put.Čuvajte si djecu od dodatnih stresova odlaskau bolnicu i na kojekakvih pretraga.Prije ili kasnije prestanu. I šta onda ak pišnu, nisu svi savršeni kao njihovi roditelji!!!!!!!!!!!!

ornella
21.10.2005., 17:55
Alica kaže:
Moj mali necak ima pet godina i nocu se jako cesto popiski u krevet. Nalazi su mu uredni, nema problema s mjehurom.

Procitali smo po internetu sve sto se pise o nocnom mokrenju, no sestru, koja ga ovih dana zeli odvesti kod doktora, zanimaju iskustva mama cija su djeca imala slican problem.

Jeste li ih vodili kod psihologa? Ili kod nekog drugog specijaliste?Gdje? Imate li nekog za preporuciti? Kako ste uspjele rjesiti taj problem?

Jeste koristile neke lijekove? Alarme sto nocu sviraju ako se ovlaze gacice? Na internetu ima svasta..., ali, kao sto kazem, nas zanima je li tko sto od toga stvarno i isprobao i kako to funkcionira.

Hvala puno.

Nisam imala takvih problema s djecom,ali recimo da se ne bih oglušila na savjete onih koji predlažu pregled psihologa, a po potrebi i neuropedijatra...jer uostalom oni za to i postoje .

Ukoliko je nefrološki sve u redu vjerovatno postoji neki problem,a treba uvidjeti i ponašanje djeteta te njegovu psihološku kao i emocionalnu zrelost.
U svakom slučaju savjetujem psihologa i neuropedijatra...

Elektra
24.10.2005., 10:46
evo nešto iz osobnog iskustva.
Od malih nogu sam mokrila u krevet i tako do svoje 11. godine. Nije bilo lako mojim roditeljima, ali bogme ni meni. Samo, ja sam oduvijek imala problema s bakterijama u mokraći a sada imam problema sa jakim upalama mjehura (mokrenje krvi) te upalama bubrezima (dosad sam imala samo jednu ali...).

Uglavnom, prošla sam boga i vraga, testiranja, ispitivanja, psihologe i jedino što su mi mogli reći je da je to kod mene jednim dijelom nsljedno (preko tate) a drugim dijelom da ne znaju odakle bakterije. Bila sam čak i u Švedskoj i uzimala ne znam kakve lijekove ali ni to nije pomoglo.

I onda sam u 11. godini dobila menstruaciju i tada je prestalo. :) Bakterije su nestale same od sebe. Prestala sam mokriti u krevet (navodno mi je mjehur bio preslab za zadržavanje urina a san pretvrd pa sam mokrila u krevet).

To bi bila moja situacija. Već godinu dana nisam imala nikakvu upalu ali stalno idem na kontrole urine i tome sl. Povremeno pijem Uvin čaj, sad po zimi pogotovo.

Ne znam šta da ti kažem osim da ne sjedi na ledenome i nek' bude uvijek toplo obučen kako ne bi pokupio kakvu upalu.

Ako imaš pitanja, slobodno pitaj. :)

Alica
27.10.2005., 15:25
Ljudi, hvala svima na odgovorima. Sve sto ste napisali bit ce od nekakve pomoci.:W

vesela mama
07.04.2006., 10:29
Evo mene opet,

ali ovaj puta je moj sin na redu.
Ima uskoro 7 godina i nikada nije uspostavio kontrolu nad noćnim mokrenjem.
Evo sada smo obavili sve preglede ( kod privatnih doktora) dijagnoza "mali kapacitet mjehura" i mora počet uzimati nekakav lijek (ime zaboravila). Ali prije toga EKG jer lijek može raditi šuma na srcu (privremeno).

Molim sve vas koji imate takvu situaciju da mi javite.

Nisam sigurna dali mu davati lijek, a opte žao mi ga je jer ga sada to mokrenje smeta.

duda
07.04.2006., 12:48
Imala sam i ja isti problem. Svi nalazi krvi, urina, UZV bubrega b.o. a on je i dalje mokrio skoro svaku noć u krevet (do 9. godine). Išli smo psihologu u Klaićevu i ona je rekla da je on prekrasno dijete (nadprosječno inteligentno, jako emotivno i sl.) Ona nam je rekla da možemo birati liječenje psihoterapijom ili lijekovima. Pretpostavljam da se radi o istim tabletama (tj. spreju) o kojima nam je ona govorila. U stvari se tim tabletama dijete "drogira" (uspavljuju funkciju mokrenja) a to nisam željela pa smo se odlučili na terapiju. Nakon nekog vremena prestao je mokriti i sad je sve 5 (zna mu se ponekad omaknuti ali nije ništa strašno :) )

Mishko Pishko
07.04.2006., 14:56
obečaj mu 10kn za svaku nepopišanu noć...

Noemi
07.04.2006., 14:59
Kod nas se problem javio sporadicno,kao reakcija na stres ili emotivne tenzije.
Psihoterapija dala rezultate:)

Sretno:w

big mama
07.04.2006., 18:41
Imala sam i ja isti problem. Svi nalazi krvi, urina, UZV bubrega b.o. a on je i dalje mokrio skoro svaku noć u krevet (do 9. godine). Išli smo psihologu u Klaićevu i ona je rekla da je on prekrasno dijete (nadprosječno inteligentno, jako emotivno i sl.) Ona nam je rekla da možemo birati liječenje psihoterapijom ili lijekovima. Pretpostavljam da se radi o istim tabletama (tj. spreju) o kojima nam je ona govorila. U stvari se tim tabletama dijete "drogira" (uspavljuju funkciju mokrenja) a to nisam željela pa smo se odlučili na terapiju. Nakon nekog vremena prestao je mokriti i sad je sve 5 (zna mu se ponekad omaknuti ali nije ništa strašno :) )

Duda, gdje ste išli na psihoterapiju i koliko je trebalo da terapija počne djelovati? Mi smo bili u Kukuljevicevoj do sada 4 puta, ali ništa. Pretpostavljam da je još rano.
Inače, sve što si napisala o svom djetetu je kao da si opisivala moje. Ima 9 godina, fizički je sve O.K., inteligencija nešto iznad prosjeka, emotivac,...
Trenutno nam pali fora da ga ja probudim otprilike 3 sata nakon što je išao spavati, ali nekad ja ipak ne stignem prije nego što je krevet mokar, a nekad i bez obzira na to krevet bude do jutra mokar.
Vidim da ga to poprilično muči, ali si ne može pomoći, jer kad zaspi - ni topovi ga nebi probudili, tako da ni ne osjeti kad mu "zbriše" nego jednostavno nastavi spavati.

Elektra
07.04.2006., 22:35
Evo mene opet,

ali ovaj puta je moj sin na redu.
Ima uskoro 7 godina i nikada nije uspostavio kontrolu nad noćnim mokrenjem.
Evo sada smo obavili sve preglede ( kod privatnih doktora) dijagnoza "mali kapacitet mjehura" i mora počet uzimati nekakav lijek (ime zaboravila). Ali prije toga EKG jer lijek može raditi šuma na srcu (privremeno).

Molim sve vas koji imate takvu situaciju da mi javite.

Nisam sigurna dali mu davati lijek, a opte žao mi ga je jer ga sada to mokrenje smeta.

Ja sam mokrila do svoje 10-11 godine. Poneku noć bih i izostavila. :zubo:
Inače, prestalo je valjda kako sam ušla u pubertet (barem se meni tako čini). Oduvijek sam imala leukocite i bakterije u urinu. Kasnije, leukociti su se znali pojaviti ali bakterija više nije bilo. Danas, ponekad imam jače upale mjehura a nekad sam imala i upale bubrega.

Sad, ne znam koliko je to povezano ali sam sigurna da mokrenje u krevet i nije najbolje za mjehur i bubrege (biti mokar i tako, ne). Eto. Ne znam da li sam pomogla (sumnjam), al barem da napišem šta sam ja imala.

I da, od malih nogu sam bila po bolnicama, čak sam i u Švedskoj bila dok sam neko vrijeme živjela gore ali mi nikad konkretno nisu mogli pomoći (lijekovima). I tako je na kraju to otišlo samo od sebe (prestala sam mokriti).

Mishko Pishko
08.04.2006., 08:24
ozbiljno.
10 kn za svaku nepopišanu noć ili neka druga nagrada.ne piti ništa iza 6 navečer i guraj tako svaki dan disciplinirano.

big mama
08.04.2006., 20:29
ozbiljno.
10 kn za svaku nepopišanu noć ili neka druga nagrada.ne piti ništa iza 6 navečer i guraj tako svaki dan disciplinirano.

Pa, nije baš tako jednostavno! Tu spiku sa nagradama smo uveli kad je bio manji i kad smo mislili da mu je lijeno po noći dizati se iz kreveta i ići na WC. Nakon "mokre noći" je bio još žalosniji - i zbog neuspjeha i zbog toga što ne može dobiti nagradu.
Poslije večere popije gutljaj vode i više ne želi jer tvrdi da nije žedan, a obzirom da ima dobar apetit uvjerena sam da bi sigurno popio više. Kad ne zaspi odmah, zna se dizati i ići na WC po 3-4 puta u roku pola sata, ali kada zaspi onda ne zna za sebe.

big mama
08.04.2006., 20:32
Ja sam mokrila do svoje 10-11 godine. Poneku noć bih i izostavila. :zubo:
Inače, prestalo je valjda kako sam ušla u pubertet (barem se meni tako čini). Oduvijek sam imala leukocite i bakterije u urinu. Kasnije, leukociti su se znali pojaviti ali bakterija više nije bilo. Danas, ponekad imam jače upale mjehura a nekad sam imala i upale bubrega.

Sad, ne znam koliko je to povezano ali sam sigurna da mokrenje u krevet i nije najbolje za mjehur i bubrege (biti mokar i tako, ne). Eto. Ne znam da li sam pomogla (sumnjam), al barem da napišem šta sam ja imala.

I da, od malih nogu sam bila po bolnicama, čak sam i u Švedskoj bila dok sam neko vrijeme živjela gore ali mi nikad konkretno nisu mogli pomoći (lijekovima). I tako je na kraju to otišlo samo od sebe (prestala sam mokriti).

Čula sam za dosta curica kod kojih se to reguliralo ulaskom u pubertet, ali ne znam da li to vrijedi i za dečke. Nekako se nadam tome, ali bih voljela kada bismo to nekako riješili i prije.

Elektra
09.04.2006., 16:37
Čula sam za dosta curica kod kojih se to reguliralo ulaskom u pubertet, ali ne znam da li to vrijedi i za dečke. Nekako se nadam tome, ali bih voljela kada bismo to nekako riješili i prije.

A vjerujem, da. Ja sam koliko puta proklinjala sve živo. Pogotovo ako bih kod frendice htjela ići prespavati, a bilo me strah da se ne popišam. :zubo: :(

Nego, mene je mama recimo koliko puta znala probuditi u neko gluho doba noći i odvesti na wc, a ja se toga ne bih sjećala. Čudno. :confused: I da, tada se ne bih popišala. :)

big mama
09.04.2006., 20:08
A vjerujem, da. Ja sam koliko puta proklinjala sve živo. Pogotovo ako bih kod frendice htjela ići prespavati, a bilo me strah da se ne popišam. :zubo: :(

Nego, mene je mama recimo koliko puta znala probuditi u neko gluho doba noći i odvesti na wc, a ja se toga ne bih sjećala. Čudno. :confused: I da, tada se ne bih popišala. :)

I nama je koma to što bi on sljedeće godine trebao ići sa razredom na "školu u prirodi" tjedan dana (ili koliko to već traje) i uopće ne znam što čemo. O nekakvim zimovanjima i ljetovanjima nema ni govora - uopće ne pita da bi išao, premda im u školi uvaljuju razne reklame i prospekte.

Što se tiče vođenja po noći na WC - ni on se toga ujutro ne sjeća. Otvori oči, digne se iz kreveta, obavi sve što treba, opere ruke i natrag u krevet, a ujutro pojma nema da je negdje bio. Kao da je mjesečar!

duda
10.04.2006., 07:22
Mi smo išli u Klaićevu i zadovoljni smo. Išli smo jedamput tjedno oko 6 mjeseci. Psihologica je rekla da idemo dok on to želi. Kada je on rekao da mu je već dosadno razgovati s njom i da joj on nema više što reći :) nazvala sam je i rekla joj to i ona se složila da više ne dolazi osim ako vidimo da bude opet neke potrebe. Četiri puta je stvarno premalo i mislim da ćete morati biti uporni i strpljivi. Držim vam fige.

VelmaX
10.04.2006., 09:25
Koliko ja znam, noćno mokrenje (ono primarno, ne ono koje se pojavi neko vrijeme nakon što je noćna "kontrola" mokrenja već postojala) je znak nezrelosti organa za mokrenje, a nezrelost nije bolest i zato ju je malo teže "liječiti".

Psihoterapija? Odlično, nakon što se djetetu stvore kompleksi, jer nije uspjelo ubrzati vlastiti tjelesni razvoj, tako da ne odskače od zadanih (uglavnom društvenih) normi... pa da, moguće je da se to liječi psihoterapijom.

Meni se čini da je jedna od uloga roditelja i zaštita od razornih vanjskih utjecaja, koji ometaju djetetov razvoj, a to su prije svega pretjerana očekivanja okoline. Užasno je trpati djecu u tablice i određivati im rokove do kad trebaju završiti izgradnju svog mokraćnog sustava - normalno da to ostavlja trag na psihi, osobito kod pametne djece. ;)

Moja iskustva su ovakva:
Stariji sin, kojem je u ranom djetinjstvu čak dijagnosticiran i refluks mokraćnog mjehura te se morao liječiti od "kronične upale" itd... prestao je noću mokriti prije 3. rođendana, iako bi mu službena medicina (pa i društvo :zubo:) oprostili da je prestupio i "normalne" rokove.

Mlađi sin je bio zdrav, ali je noću prestao mokriti puno kasnije, tek sa 6 godina. Meni je, dok je bio manji, odmah bilo jasno da on neće biti tako brz kao njegov stariji brat, jer su njegove noćne pelene u dobi od 2.5 i 3 godine bile obilno natopljene svakog jutra. Bilo bi čudno da je ta očigledno velika noćna aktivnost bubrega prestala samo tako, odjednom. Ne kažem da na rad organa za mokrenje živčani sustav nema nikakvog utjecaja, ne znam što sve ulazi kao faktor u tu složenu jednadžbu, ali sigurna sam da niti dijete niti roditelj ne mogu te parametre podešavati kako im se svidi i teško da mogu bitno ubrzati prirodan razvoj koji kad tad ionako biva završen, ali rokovi su krajnje individualni.

Prestanak mokrenja noću događa se (ja mislim) spontano, nakon što se noćno izlučivanje mokraće toliko smanji da se mjehur ne stigne posve napuniti do jutra. Nakon što dijete niz noći za redom ne osjeti (ni u snu) potrebu za pražnjenjem mjehura, i navikne se spavati neometano tim signalom iz svog tijela, slijedeći put kad se mjehur ipak zbog nečeg napuni noću... taj će ga signal probuditi iz sna. (To je slično kao kad se dijete ne budi zbog uobičajenih zvukova koji dopiru do njega kroz san i može se pored njega glasno pričati a da ono nastavi spavati, ali može ga probuditi umjereno glasan no neočekivan ili nepoznat zvuk.)

Dakle, sve dok je djetetu taj signal punog mjehura uobičajena stvar, s kojom može mirno spavati (jer otkad zna za sebe bilo je tako;) ), normalno da će bez buđenja, u snu isprazniti mjehur. To je potpuno nemoguće kontrolirati, osim ako nemate "svjesnog" spavača koji zna što radi dok spava. :zubo:

Mislim da je dobro vrijeme za početak novih navika - ljeto. Obično su ljeti svi pomalo "suhi", tekućina iz tijela obilnije izlazi znojenjem, ako se manje pije mokraća je koncentrirana i manjeg obujma nego inače... a i teško se prehladiti... ako nemaš uključenu klimu. Naravno, dijete mora piti dovoljno da ne dehidrira, tu treba moći pogoditi pravu mjeru. Meni je to uspjelo i moj sin koji je prije ljeta bio redovito noću mokar, prespavao je nekih desetak noći bez da se popiški... bilo je baš vruće tih dana (i noći). I nakon toga, kad mu je noću došlo sila - probudio se sam od sebe i tražio da ide na zahod. (S tim da ja nisam pretjerano gunđala zbog toga što on noću piški u krevet i nisam ga budila i zapravo nisam skoro uopće s njim o tome razgovarala, iako sam za sebe razmišljala kako da mu olakšam taj prijelaz.)

Mislim da je loše kad klinci počnu osjećati nešto poput grižnje savjesti zbog toga što su noću mokri, a iskreno, ja svoje u Kukuljevićevu ne bih vodila ni zbog puno jačih problema od noćnog mokrenja. To mjesto... hmmmm, ja bih svakom tko me pita rekla da ga zaobiđe.

Na koncu, uopće se ne čudim da klinci koji noću mokre u krevet spavaju čvrsto, vrlo čvrsto. Pa dok su budni imaju "problem" za koji osjećaju da mu nisu dorasli, a okolina ih zbog toga osuđuje. To je teško.

Drage mame, nemojte dozvoliti da vam pritisak društvenih normi zamagli pogled na vlastitu djecu - ta divna mala bića koja volite bez obzira na sve.

manc
10.04.2006., 11:39
Ista stav je bila i s mojim sinom...
Napravili samo sve moguce pretrage, isli i kod psihologa i probali homeopatiju...nema sta nismo poduzimali, od nagrada, presucivanja mokrog kreveta, do kazni da mora sad to sve mokro maknut i slozit si krevet...svi smo bili ludi,od nas roditelja, do baka, djedova ,teta....
Nakon svih pretraga koje smo provodili svako toliko, rekli su nam: dajte mu vremena...
I pustali smo ga na more s vrticem (najprije smo razgovarali s tetama o njegovom problemu, one su nam rekel da to uopce nije problem, nego da mu samo damo vise robe za presvuc) i isao je i u skolu u prirodi, i ucka je rekla istu stvar...ocito je samo obitelji to ogroman problem
"Nase" nocno mokrenje je trajalo do njegove 11-te godine...

dr. diego
11.04.2007., 09:22
zašto djeca mokre u krevet? ja sam se popišavo do 6. raz, što se mojim stracima nikako nije sviđalo...da ne pričam šta je sve bilo... uglavnom zbog takvog ponašanja sam još više mokrio :rolleyes: kako biste se ponašali da vam dijete mokri u krevet?

Autosjedalica
11.04.2007., 09:33
U nekim slučajevima se vjerojatno radi o nečemu psihološkom. Na primjer, znam za slučaj gdje je dijete ponovno počelo piškiti u krevet sa 4 godine, dakle nakon što je razvilo uredne navike, kad mu je umro otac. Pretpostavljam da u takvim slučajevima pomaže razgovor s psihologom.

piranha
15.04.2007., 16:57
Moja kčer je povremeno mokrila u krevet do 6.godine. nakon pretraga ustanovljeno je da ima reflux bubrega. Koristila je terapiju i nikad više nisam imala problema

dr. diego
16.04.2007., 11:00
uglavnom me zanimaju psihološki razlozi..jel to nešto potisnuto, pa se na taj način ispoljava?
ili je neki poremećaj u mozgu uzrokovan psihološkim problemima, strahovima itd? :confused:

aneri
10.09.2007., 09:02
Imam troje djece. Dvoje sam bez problema odviknula od pelena i mokrenja noću. Bili su mi skroz suhi do dobi od 3 godine (dječak i djevojčica). Kod trećeg imam problema. Sada je 5 godina, teško se kontrolira danju, često mu budu gaćice mokre a noću je stalno mokar. Prošli smo ultrazvuk i kažu da je kod njega sve u redu. Da je to jednostavno takvo dijete kojem treba više vremena. Ima li netko sličnih iskustava i kako ste to riješili?

mare83
10.09.2007., 09:08
najvjerojatnije mu triba više vrimena, možda se još ne zna kontrolirat, najbolje da se posavjetujete s pedijatrom. Malog mi je sam tražio s dvi godine da mu se pelena skine, ali zna mu se desit ujutro da se neki put upiški u krevet, ali to je već druga priča za razliku od tvoje, jer on ne osjeti da mora ić piškit dok spava pa samo pusti. I zato sam mu počela prije spavanja malo vode dati da pije, inače on voli puno piti. Najbolje da odete kod pedijatra, pa se s njim posavjetujte, jer ima dice kojoj duže triba vrimena dok se ne nauče kontrolirat, a ima i one koja se nemogu naučit kontrolirat. Žalosno, ali istinito.

aneri
10.09.2007., 09:11
znamo ga čak dizati i dva puta noću ali ponekad ni to nije dovoljno. Ako ga dignemo samo jednom onda je sigurno mokar, ovako barem nekad funkcionira. Ali mi smo tada ujutro mrtvi umorni. Jednostavno mu ne želim vratiti pelene.

mare83
10.09.2007., 09:21
znam, moj je i po tepihu i piškio i kakio. dosta smo živaca izgubili, dok gospodin sam nije odlučio da mu se više ne nosi pelena

ja sam mu čak i gazu stavljala i onda mudante oblačila, mislila sam da će tako naučit jer će mu smetat mokra gaza, ma ništa

nedajte mu piti 2 ure prije spavanja, a neznam, možda bi bilo pametno da mu kad spava stavite pelenu, a priko dana da je bez pelene dok prvo dan ne svlada, jer ćete se tako samo vi još više živcirat a i on.

aneri
10.09.2007., 09:32
Hvala. Utjeha je i to da nismo jedini.

mare83
10.09.2007., 09:47
uh ima ih dosta, znam kad sam bila na ekskurziji, i sad ja i dvi frendice smo bile u istoj sobi, a s jednom sam djelila krevet, usrid noći me probudila, upišala se u krevet, i išli smo to sušit, onda mi je rekla da se njoj to često događa, nije se naučila od malena kontrolirat, i neznam šta je još bilo. Sad se više s njom ne družim, iz puno razloga, dobro ona je imala i dosta problema u kući pa je i to jedan od razloga. Ali moj savjet kreni prvo učit ga danju da piški na tutu ili wc, angažiraj muža nek ga vodi sa sebom i pokazuje mu, tako je i moj radio, i nije bilo oču neću nego mora, jer su muški što se tiće tog pitanja zatupljeni, ja sam stalno slala malog u wc kad god bi moj m iša da gleda šta mu tata radi, i valjda je i on htio isprobat i neki put koristi tutu, ali je pretežno na wc-u, sam ode i zove kad je gotov ili dođe po nas, tako da mi za dan nemamo problema, ali što se tiče jutra, i to se da lako sredit

sve će biti ok, samo budite uporni i strpljivi, jer ako mali vidi da ste živčani i nervozni može se uplašit pa i to može bit razlog što još piški nekontrolirano, samo polako i vrime će donit rezultate:kiss:

mama Dalton
10.09.2007., 10:00
Samo nemoj niš forsirat. Moj sin će sad biti 9, i još se zna dogodit (doduša posljednja je 2 mjeseca suh). Baš smo nedavno bili na Šalati na nefrologiji, UZV je ok, sad čekamo rezultate genetskih markera (i tata nam je imao isti problem do 12. godine). MAli inače tvrdo spava, no sad se počeo buditi kad treba na WC. Samo bez panike, smireno, uz dosta razumijevanja, jel djetetu je to koma samo po sebi, uz špotanciju mu bude još samo gore.
I - proći će.

Ani4
10.09.2007., 10:02
Tako je bilo i sa mojim srednjim sinom. On je imao punih 6. godina kada je prestao piskiti po noci. Pelene je po danu skinuo oko 2. rodendana, a po noci kojih 6. mj. kasnije. Ali cesto mu se znalo desiti da se popiski, a da se uopce ne probudi, nego spava mokar. Isto bili na pregledu i uzv bubrega, sve je ok. I meni su rekli da ga budim, ali mi je pedijatrica rekla da to ne radim jer se onda on navikne da ga netko drugi budi i nema potrebu to sam raditi. Ponekad kada se popiskio sam se presvuko u cistu robu i otisao spavati u dnevni boravak. ;) Ja sam vec bila luda on pranja madraca u 3 ujutro.
I onda je sam prestao. Sve rjede mu se to dogadalo, dok , NAPOKON, nije skroz prestalo. Sada je krenuo u prvi rezred i tek ljetos sam se usudila maknuti mu plasticnu plahtu, mada se nije popiskio vec skoro pola godine.

mare83
10.09.2007., 10:21
ja ga neću budit da ide piškit, znalo mu se desit par puta da bi se sam ujutro usta i oša na wc ili bi donio tutu u sobu i piškio, juče naveče je popio čaja i valjda mu čača dava još piti, a gospodin se jutros zavuka meni u krevet i ja bila mokra. tate nikako pameti naučit:mad:

gabika
10.09.2007., 11:18
Do sada najcjelovitije informacije o eneurezi (noćno mokrenje) imate na: http://www.nocno-mokrenje.com/

Sinko ima 5 i pol godina i sada smo peti dan na terapiji....skoro pa čudotvoran lijek. Sretno!

Dijana Blitz
10.09.2007., 18:23
http://www.medicina.hr/clanci/nekontrolirano_mokrenje_kod_djece_enureza.htm

Do 12 godine sam patila od enureze (otprilike s menstruacijom se izgubilo).Nisam se lijecila medikamentima, vec me silna zelja za prevladavanjem dovela do istoga.Vrlo tesko razdoblje i utjecaj na nesamopouzdanje gotovo neizbjezan.Roditelji budite svijesni toga,strpljivi i pazljivi prema svojim malisanima.I da,izrazito njezni!

marcella
10.09.2007., 20:20
treba mu više vremena

znam jednog dječaka koji je imao problem noćnog mokrenja sve do 8.godine života

prošao je sve pretrage

sve je bilo u redu
i naposlijetku je prestalo

ne brigaj!;)

Esni
10.09.2007., 23:33
Ja sam se dugo piskila u krevet po noci,al ja sam imala problem taj sto se nisam nikako mogla probudit kad spavam.Nikakvi satovi ma nista me nije moglo probudit.Dok mama nije to skontala pa me dizala po nekoliko puta nocu.Nakon nekog vremena dizala sam se sama i vise se nikad nisam upisala.Bas sam mogla spavat uf!

gabika
11.09.2007., 09:03
Strpljenje i blagost su, naravno, ključna stvar u toj situaciji, i naravno da će mokrenje jednom prestati. I nisam inače sklona davati ljekove svojoj djeci osim kad je to zaista nužno.
Sinko ima 5 i pol godina i noću se redovno (obilno) popiškio. Spavanje mu je bilo jako dramatično, puno je pričao, okretao se i jako znojio. U jutro se budio razdražljiv i zapravo umoran, bez obzira kako ga rano stavili na spavanje. Primijetili smo da se upiša jako brzo nakon što zaspi. Probali smo s smanjenjem unosa tekućine navečer, dizanjem u noći, ostavljanjem bez pelene pa ako bude mokar da se sam presvuče....ništa nije pomoglo. Nismo oko toga dizali paniku i on nije osjećao tu situaciju kao pritisak na sebe. Ali, primijetili smo da se u zadnje vrijeme počinje malo sramiti svoje jutarnje popišane pelene (ima seku od godinu i pol). Odveli smo ga na pregled pedijatrici i otklonili upalu i druge uzroke i počeli s davanjem ljeka. Daje se jedan špric (kao kapi za nos) u nos prije spavanja. Rezultat je vidljiv odmah, pelena je još par dana bila malo mokra ali mu se kvaliteta spavanja jako popravila. Spava potpuno mirno i ujutro je to drugo dijete, odmoreno, veselo, gladno...Danas, šest dana nakon početka terapije pelena je suha. Evo...nama se ovo pokazalo kao dobro rješenje.

Balada
11.09.2007., 15:31
A imate li iskustava s obratnom situacijom?
Sin od 4 godine sam se probudi i na vrijeme traži ako ga noću tjera piškiti (što se desi otprilike 5-6 puta mjesečno). Ujutro nakon ustajanja također uvijek traži i piški bez problema, kao i navečer prije spavanja.
Ali sve ostalo je problem.
Preko dana on trpi do iznemoglosti i traži (ili ide sam, kako kada) piškiti tek kad su mu gaćice već mokre – ne sasvim, ali ipak toliko da ga moram presvlačiti.
Vodim li ga piškiti kad primijetim da mu je sila, gotovo uvijek kaže da ne može, ne da se čak ni skinuti i onda nakon 10 minuta – gore opisano.

I to traje cijelo ljeto, s tim što prošlu zimu i ovo proljeće nismo imali problema.
Razgovarali, obećavali, kažnjavali... bez uspjeha.
Imate li kakvih savjeta?:confused:

simbi7
11.09.2007., 22:18
Hvala. Utjeha je i to da nismo jedini.

Sin mi je imao problema s nocnim mokrenjem do svoje 5 godine. Preporucen nam je PI - PI ALARM, s kojim smo za nepuna dva tjedna rijesili problem.Proslijedila sam ga dalje da pomognem i ostalima koji to trebaju. Moze ga koristiti vise korisnika, jer se trakice mogu mijenjati. Vec kod prve kapi mokrace, alarm pisti i vibrira, i tako natjera dijete da se probudi i malo pomalo kontolira mokrenje.
Pokusajte - MI SMO USPJELI!

Katie
12.09.2007., 05:43
i ja sam imala taj problem. Bila sam vec velika ali nisam mogla da prestanem. Trajalo je jedno 2 godine. Imala sam oko 10 godina i nisam mogla da se probudim da idem u wc. Uvjek bi se probudila sva mokra. Nista nije pomagalo. Samo je od sebe stalo. Ne brini proci ce!

martach
24.10.2007., 13:45
Hvala na ovoj temi jer i ja imam slican problem!

Imam curicu od 3 godine i na proljece se ostavila pelene. pocelo je sa skidanjem preko dana, pa nakon nekog vremena i na spavanju popodne, a onda i ubrzo preko noci.

Medutim, nedavno je pocela piskiti po noci u krevet i to svaku vecer pa cak i po dva puta...... Razlog????
Ja ga ne mogu naci......kod kuce je sve ok...
Vecina smatra da je u pitanju neki stres, nesigurnost...strah od necega.....
Sada joj ponovo na spavanju stavljam pelenu jer smatram da se sada vjerojatno i prehladila, ali ako je postojao neki razlog zasto je piskila po noci ne znam kako da taj razlog otkrijem.
Ide u vrtic i vrtic OBOZAVA......(najveca kazna bi joj bila da ne ide u vrtic).

Ako je netko imao nekih problema.....prihvacam svaki savjet...

rejni_dej
24.10.2007., 21:36
meni se to dogadjalo.
jako dugo. do 9god.
a bratu do 11.

a trajalo bi i duže...da nismo našli rješenje.
prvo su bila i buđenja i sve...ali ne vrijedi to.

mama je našla doktora za kinesku( valjda se tako zove) medicinu.
one iglice što zabada u tijelo.

i za par mjeseci je prošlo.

čudo jedno.

nisam iz zga pa je zato duže trajalo. a da jesam bi išla nekih 2 tjedan za redom i rješilo bi se to.

ugl, ništa strašno zabada te iglice u tebe na određena mjesta ( meni je u trbuh, glavu i više njih po nogama) ništa baš ništa ne boli i tako ležiš 20-ak minuta ili tako nešto.
jedan tretman je 50kn. barem tada bio.

a ordinacija je na kaptolu. kaptol 10.

stvarno je to bio ogroman problem ali od tada nikakvih problema... ;)

rejni_dej
24.10.2007., 21:36
a meni je to genetski bilo.

hoja
05.11.2007., 00:09
]Imam djevojčicu kojoj je 11 godina i već 6godina mokri u krevet,prošle smo sve preglede i svi nalazi su bili uredni na kraju joj je jedino ostao Minirin ali nekeko me je bili strah davati joj taj lijek jel ipak je on neka vresta diuretika i djeluje na fipofizu a zna se da je to žljezda koja proizvodi hormon rasta...malo sam skeptična,čitala sam da postoje uspjesi u liječenju sa tim lijekom ali pročitala sam i nus pojave...

Probale smo,i alarmom koji se oglasi kad počne mokrenje po noći ali mene je budio nju ne.
Išla je i kod psihologa i nije ustanovio da noćno mokrenje ima neku psihološku pozadinu....iscrtala je sunčanih i kišnih dana na desetine papira(mjesečno jedan)....i jednostavno ne prestaje...nekad ju uspijem dići da mokri a nekada i pored toga se pomokri.....

ako ima tko kakvo iskustvo ili savjet neka mi javi bit ću mu zahvalna:zzz:

donedi
14.12.2007., 22:33
moj mali se sa 2ipo ostavio pelena i sad nakon mjesec počeo pišit u krevet,ujutro.ima li još netko takav problem?pitala sam pedijatricu i ona kaže da to nije ništa i do 4.godine to može biti?pa ja skoro svako jutro perem posteljinu i čula sam da ima neka gumena i gdje to ima?:)

Alica72
14.12.2007., 22:48
moj mali se sa 2ipo ostavio pelena i sad nakon mjesec počeo pišit u krevet,ujutro.ima li još netko takav problem?pitala sam pedijatricu i ona kaže da to nije ništa i do 4.godine to može biti?pa ja skoro svako jutro perem posteljinu i čula sam da ima neka gumena i gdje to ima?:)

vjeruj mi to je sasvim normalno. meni je mladja prestala nositi pelenice preko dana malo iza drugog rodjendana, ali ih stavljam jos uvijek po noci. evo sad su joj tri godine i od 15-20 noci, upiski se mozda jednom. i pedijatrica je rekla da joj slobodno i dalje stavljam pelenice po noci. neki su misljenja cim dijete postane suho preko dana, da se odmah skidaju i po noci, i pokusala sam, ali mi se dijete iz dana u dan budilo mokro. te sva jadna hladna, te posteljina mokra...i odlucila sam joj stavljati pelenicu. a starija je tek sa tri prestala nositi pelenice, i kao na dugme, odmah je postala skroz suha i po noci. niti jednom se nije upiskila. to je sve individualno.

putnica
15.12.2007., 00:00
obzirom da se ova tema svako malo pojavi, spojila sam s postojecom gdje ima stvarno dobrih odgovora ;)

kod ovih ranih nocnih mokrenja uglavnom se radi o tome da se djetetu da piti samo gutljajcic prije spavanja, idvede na wc i u krevet. uspavljivanje s bocom ce ga potaknuti da se popiski, mi smo se rijesili zapiskivanja cim se ostavio bocice :top:, s tim da sam ga prvo vrijeme budila i vodila piskiti.

lturkano
15.12.2007., 01:04

Prvi puta sam se obratila pedijatru vezano za taj problem kad je imao 4 godine ali on je rekao da se to tolerira djeci do 5. godine. Kad je napunio 5 godina obavili smo pretrage krvi, urina i ultrazvuk bubrega i svi nalazi su OK. Rekli su mi da se strpimo da će to najvjerojatnije proći samo od sebe (njegov tata i ja smo imali isti problem kao djeca i prošlo je samo od sebe) i da bi ga za ostale pretrage morali hospitalizirati a da smatraju da nije potrebno.
Kako on ove godine kreće u školu željela bih ga zaštititi od mogućih neugodnosti (jer sam isto proživjela pri školskom ljetovanju).

ja, prošlo samo od sebe, ali nikad nisam spavala kod prijateljica iz straha da se to nebi desilo, i danas kad spavam kod nekog, mada imam 31 god. se sjetim toga i padne mi napamet, a šta ako se desi? :)

bobby-j
15.12.2007., 13:32
ja vam nažalost,po ovom pitanju ne mogu pomoči, jer nisam imala s klincima takvih problema,

ali sam kao klinka imala suprotan-prestala sam mokriti.

naime, imala sam kao dijete "guvernantu" :eek: (tako su zvali tu vješticu)
i to mi je ostalo u pamčenju-- taj dan sam se (u popodnevnom spavanju na NJEZINOM kauču) pomokrila.

sjećam se da me izbacila sa kauča i vrištala, stjerala u kut :rolleyes:
jer, mislim, uništila sam joj kauč, jel

to je u meni stvorilo takvu paniku-da sam prestala mokriti skroz. bojala sam je se ko vraga, starci su poludjeli, vodili su me po bolnicama, psiholog je riješio problem, ali moglo je i bez toga.:ne zna:

bilo bi normalnije da je rekla "evo, ovu ćemo plahtu baciti u veš-mašinu, desi se svakome bla bla" i pustila me da se igram...

Jelena-82
16.12.2007., 00:01
Ja baš sad razmišljam i sjetila sam se da znam za 4 osobe s takvim problemom. Između ostalog taj je problem imao i moj brat, a prestao je pišati po noći negdje s deset godina. Njegov je problem bio izuzetno čvrsti san i uz mokrenje je često i mjesečario. Znala ga je mama više puta sresti po noći kako hoda po kući pa je znao pričat s njom, ali nema šanse probuditi ga. TAko ga je jedno vrijeme i budila po noći za pišanje pa joj je jednom i pao jer ga nije mogla razbuditi i tresnuo se i imao poštenu masnicu, da bi drugi dan pitao mamu što mu je to i uopće se nije sjećao da se udario. Onda su nabavili onaj aparatić koji počne tuliti čim dođe kapljica na njega pa smo se probudili svi u kući osim njega.
Psiholog je rekao da je problem kod njega samo u prečvrstom snu. I stvarno kad se to promjenilo i kad je došao do faze da ga se po noći može probuditi prestao je i pišati u krevet.

I druge tri osobe koje znam da su imale problem s noćnim mokrenjem su prestale negdje oko desete godne.

Aida*
17.12.2007., 14:41
[na kraju joj je jedino ostao Minirin ali nekeko me je bili strah davati joj taj lijek jel ipak je on neka vresta diuretika i djeluje na fipofizu a zna se da je to žljezda koja proizvodi hormon rasta...malo sam skeptična,čitala sam da postoje uspjesi u liječenju sa tim lijekom ali pročitala sam i nus pojave...

ako ima tko kakvo iskustvo ili savjet neka mi javi bit ću mu zahvalna:zzz:[/QUOTE]

Meni je pedijatrica propisala Minirin kada je moje dijete bilo staro 5 godina i znao se popiškiti 1-2 puta tjedno. Prvih tjedana upotrebe bila sam oduševljena, no kada smo završili sa tromjesečnom terapijom problem se vratio i to u još gorem izdanju nego je bio prije početka terapije - naime nakon toga se popiškio svaku noć.

Nama je pomogla homeopatska terapija....

belzedub
06.02.2008., 22:12
Nama je pomogla homeopatska terapija....[/QUOTE]

Molio bi ako može malo detaljnije informacije o homeopatskoj terapiji. Mi smo probali sve osim minirina i nemamo baš sjajne rezultate. Kupili smo i najnoviji bežični alarm koji je vrlo praktičan ali nakon tri noći jednostavno ga više ne želi stavljati u gaće. (ima 6 i pol godina) Imam dojam da je uvrijeđen kada mu to stavljamo pa ga ne želimo više siliti. Problem je i što spava u istoj sobi sa sestrom koja je malo starija i ima tanji san od njega pa se ona prva budila i gasila alarm. Ako netko treba alarm, možemo se dogovoriti jer je skoro nov a nećemo ga više koristiti.

Aida*
07.02.2008., 08:15
Nama je pomogla homeopatska terapija....

Molio bi ako može malo detaljnije informacije o homeopatskoj terapiji. Mi smo probali sve osim minirina i nemamo baš sjajne rezultate. Kupili smo i najnoviji bežični alarm koji je vrlo praktičan ali nakon tri noći jednostavno ga više ne želi stavljati u gaće. (ima 6 i pol godina) Imam dojam da je uvrijeđen kada mu to stavljamo pa ga ne želimo više siliti. Problem je i što spava u istoj sobi sa sestrom koja je malo starija i ima tanji san od njega pa se ona prva budila i gasila alarm. Ako netko treba alarm, možemo se dogovoriti jer je skoro nov a nećemo ga više koristiti.[/QUOTE]

Poslala sam na pm podatke o homeopatskom centru koji mi posjećujemo.

Sretno....:)

Lenora.hr
01.03.2009., 14:48
Budući da sam i sama na jednom od foruma pronašla rješenje za noćno mokrenje za našeg sina i da sam jako sretna i zahvalna, odlučila sam napisati naša iskustva, možda nekome pomognemo.

Naš sin ima deset godina. Od svog rođenja nikad nije bio suhi, možda jedna noć na mjesec ili dva, u prosjeku i to ako je išao jako kasno spavati. Živimo u malom mjestu gdje smo obavili sve pretgare, uključujući EEG, ultrazvuk bubrega , mjehura , pregled neuropedijatra i psihologa....
Izrazito je osjetljivo dijete, vrlo emotivan, kad je zaspao ništa i nitko ga nije mogao probuditi. Slične problema imao je i njegov otac kao dijete....zaključak je bio da treba čekati , da će s vremenom to proći.

Godine su prolazile, a on se sve više zatvarao u sebe. Problem nije prestajao, čak nije bilo ni naznaka da će biti nešto bolje.
Zbog njega sam krenula u alternativne vode, gdje su me uvjerili svi, i u to sam duboko vjerovala, da je problem emotivne prirode i da uzroci leže doma u obitelji. Osjećala sam tugu, krivnju i na sve načine mu pokušavala pomoći.
Nema toga što nismo probali, bioenergiju, radila sam godinama reiki na njemu, čistila mu emocije, ....bili kod homeopata i homeopata, radili s kristalima, kupovali najrazličitije čajeve i tinkture, stavljali obloge od sijena i gline....ništa nije davalo rezultete.
Približila se škola u prirodi i on je počeo paničariti i moliti me da nešto izmislimo kako ne bi išao.
Jedne sam noći tražila na internetu i čitala sva vaša iskustva i suosjećala s Vama, vidjevši da zapravo svi ti malci imaju slične probleme. I tako sam saznala za Polikliniku Helena, Zagreb, Svetice 36. Otišli smo tamo gdje su mu dijagnosticirali premaleni kapacitet mjehura, da mu se noću luči previše urina te da hipofiza i mjehur ne surađuju kao što bi trebali.

Dugo sam godina znala za lijek Minirin, no nisam mu ga željela dati, jer to je hormonalni lijek i bojala sam se nuspojava. Mislila sam da je to problem emocija i da moram doma nešto mijenajti. I čekala....
No nakon Helene i prekrasne doktorice Cvitković, shvatila sam slijedeće. AKo je i uzrok u emocijama, a ona je tvrdila da nije, već da je to fiziološki problem, ako smo mi uzrok tome, to dijete već dovoljno dugo pati i šteta je prevelika. Otkud mi pravo da mu uskratim taj lijek i mogućnost ozdravljenje?

Kombinirali smo Minirin, Detrunorm i alarm za noćno mokrenje, potrošili dosta vremena i novaca i truda , regulirali prehranu i način pijenja i pišanja, i već za dva tjedna, po prvi put u životu bio je suh. I suh je već puna tri mjeseca. On je posve drugo dijete, šali se, smije se, ne mogu opisati promjene na njemu. Shvatila sam da emotivni poremećaji nisu uzrokovali noćno mokrenje, već da je noćno mokrenje uzrokovalo emotivne poremećeje i da nisam imala nikakvog prava sve te godine opirati se lijeku koji je odavno mogao riješiti sve te probleme.

Hvala svima koji su me uputili u Helenu, hvala prekrasnim sestrama u Heleni i hvala dr. Cvitković.

Tamara

Maca Micko
29.04.2009., 06:45
moj stariji sin, ima 5 ipo god, tačnije u 9. mesecu će 6 godina još uvek piški noću u krevet
budim ga noću (inače čini mi se da ima jako čvrst san, mogu topovi da pucaju, on se ne budi, a i kad ga probudim noću da piški, on jedva stoji na nogama---mada trudim se da ga razbudim skroz, upalim svetlo i ne dam mu tut dok ne vidim da se on osvestio, da se tako izrazim
uveče se trudim da mu ne dam puno vode, al on traži, šta da radim , pa mu dam jako malo, samo gutljaj ili 2
juče ujutru je bila mokra posteljina i rekla sam mu da je promeni--promenili smo zajedno
razgovarala sam sa dečjim psihologom ali ona traži da pre tretmana kod nje obavimo pedijatrijske preglede---tačnije analizu mokraće (to smo uradili, nema bakterije u mokrači ni glukozu, a nema ni šećer u krvi) uvz bubrega i bešike--to je zakazao
ranije sam se ljutila na njega kad se upiški, ali sam shvatila da on to ne radi namerno, da on nije ni svestan kad se upiški i da ni on ne voli kad se to desi i davno sam prestala da se ljutim
kad se to desi, bez komentara ga presvučem a eno juče smo i menjali posteljinu zajedno
rakla sam mu ---nije to ništa strašno--rešićemo to zajedno
sad još spava, noćas sam ga budila da piški kad sam ustala bio je suv, ne znam dal će se upišati dok se probudi
planiram da eto od 1. 5.to je prekosutra nacrtamo taj kalendarčić u koji ćemo upisivati sunca za suve oći i oblake za mokre
ja se stvarno grozno osećam, čini mi se gore od njega, ne zato što moram da perem. pere mašina baš me briga nego kao da nisam dovoljno dobar roditelj zbog toga---grozan osećaj...
hvala vam na strpljenju za ovoliki post

moranam
06.05.2009., 13:23
Poštovanje, pozdrav i unaprijed isprike ukoliko sam otvorila temu koja već postoji. Trudila sam se naći tu temu putem tražilice, al mi nije baš uspjelo, moguće da nisam nešto dobro napravila, nadam se da mi nećete zamjeriti. :)

Isto tako bih molila da mi pomognete svojim iskustvom (ukoliko ga netko ima) ili savjetom (ukoliko ga već nisam isprobala).

Naime, moja kćerkica od skoro 5 godina još uvijek učestalo mokri u krevet svake noći. Pelene smo skinuli s otprilike 3 i pol godine, mokrenje po danu prolazi bez ikakvih problema, no ovo noćno me već počelo polako umarati, a za dva mjeseca očekujem i novu bebu i htjela bih taj problem što prije riješiti.

Isprobala sam skoro sve čega sam se mogla sjetiti - bila sam blaga, oštra, prijetila, razgovarala, a najnovija metoda mi je da ju budim dvaputa po noći da se ide pomokriti, što uglavnom upali, no u zadnje vrijeme me i to prevari pa dok ju probudim već je mokra.

Znam da je strpljenje osnova za rješavanje ovog problema i mislim da sam bila zaista strpljiva, no zbog dolaska nove bebe htjela bih to sve malo ubrzati, a opet joj ne bih voljela priuštiti dodatni stres.

nadam se vašoj (barem maloj) pomoći....:)

Lindy2008
06.05.2009., 14:17
Moj najstariji je do 5 g. imao istu situaciju. Brat koji je dvije g. mlađi je već odavno bio bez pelena a on još uvijek. I sad dok se mlađi dizao piškit i njega budila., al bez koristi, spavao je na kahlici.

Nisam ga mogla probuditi. Isprobali sve, i skidala ga golog, bez pelenica, samo u piđamicu i ništa. Onda opet na pelene, jedva mu zakopčala najveće koje našli.

I onda mi pukao živac, vikala sam na njega ko luda, ponestalo nam i plahti i piđama, i svaki dan peglala madrac da ga osušim. (nisam imala fena)

I rekla sam mu, još jednom, još samo jednom da se upiša, da ću ga tako izmlatit da će mu prisjet nočno pišanje. I da ću ga namazat koprivama po guzici i da će ga toliko peći kad se upiša da neće moći sjediti ni igrati se par dana.
Okrutno je, al upalilo je. Od toga dana čudom prestao pišati. Niti se budio.
Aleluja. Plakala sam od sreće.

chiquita
06.05.2009., 14:42
:rolleyes:

Alexis
06.05.2009., 15:26
:rolleyes:

A zakaj ovo?

Žena je bila iskrena i napisala ono kaj je doista napravila, umjesto da je napisala ono kaj je danas pod "mus" u odgoju djece, a to je kako se jedino smije koristiti "razgovor s djetetom" u odgajanju i to od rođenja, pa do punoljetnosti. :zvrko:
Sorry, no meni se to čini svojevrsnim fašizmom političke korektnosti.

Kaj se pišanja u krevet tiče, meni se to znalo dogoditi i kad sam imala 6 godina :zubo:

Jednostavno sam prečvrsto spavala, a očito sam se natankala tekućine prije spavanja i nisam stigla otići na wc. To nije preraslo u naviku, na sreću mene i staraca. :D

Maca Micko
06.05.2009., 15:36
draga moranam, evo ima tema na ovom forumu http://www.forum.hr/showthread.php?t=3635
pročitaj možda će ti nešto pomoći
sve najbolje
p. s. imamo i mi isti problem:(

ivana9821
06.05.2009., 15:42
ja mislim da svatko ima svoje kako postupati s vlastitim djetetom:)
tak da brijem da ovakvi komentari zbilja nisu potrebni:kava:
Moja L ima 5,5 g,ponekad joj se desi da joj pobjegne po noci,ali to je 2 put mjesecno,ako!!
nisam se prijetila,lijepo prije spavanja je obavezno ici piskit,po noci ju ne budim.
kad joj se desi zajedno presvucemo krevet,malo popricamo kak sad plahtica ne mirisi lijepo i tak.
i meni se dost dugo znalo desiti da mi pobjegne:p

teniska loptica
06.05.2009., 16:45
Za postavljačicu teme: http://www.medicina.hr/clanci/nekontrolirano_mokrenje_kod_djece_enureza.htm

moranam
06.05.2009., 16:48
Draga Lindy, hvala ti što si prva otvorila diskusiju, no moram ti priznati da mi je tvoj nacin malo preokrutan :) (iako moram ti priznati da sam i ja njoj znala svašta izgovoriti, nakon čega sam se obično ja osjećala puno gore od nje). i ja svaki dan perem pidzame, mijenjam plahte pa mi se zna desiti da u jednom tjednu perem samo taj njen ves a drugi se gomila. isto kao i ti sa svojim sinom, jednostavno imam osjećaj da se ne može probuditi, tako čvrsto spava. A mokra...čak sam joj u zadnje vrijeme ukinula i velike količine tekućine da pije prije spavanja, misleći da ću time nešto postići.

Ivana9821, ne bi ni meni smetalo da je to dvaput mjesečno, no to se dešava svaku noć.

Maca Micko - puno hvala na linku, idem odmah čitati....jednostavno ne mogu vjerovati da ima još toliko djece s tim istim problemom.

Sutra ću ju još naručiti kod doktorice, idem se i s njom konzultirati, vidjeti što će mi ona reći, možda postoji neki organski problem, neka upala, nešto....barem ću biti sigurna da sam učinila sve što je u mojoj moći...

teniska loptica
06.05.2009., 16:49
Draga Lindy, hvala ti što si prva otvorila diskusiju, no moram ti priznati da mi je tvoj nacin malo preokrutan :) (iako moram ti priznati da sam i ja njoj znala svašta izgovoriti, nakon čega sam se obično ja osjećala puno gore od nje). i ja svaki dan perem pidzame, mijenjam plahte pa mi se zna desiti da u jednom tjednu perem samo taj njen ves a drugi se gomila. isto kao i ti sa svojim sinom, jednostavno imam osjećaj da se ne može probuditi, tako čvrsto spava. A mokra...čak sam joj u zadnje vrijeme ukinula i velike količine tekućine da pije prije spavanja, misleći da ću time nešto postići.

Ivana9821, ne bi ni meni smetalo da je to dvaput mjesečno, no to se dešava svaku noć.

Maca Micko - puno hvala na linku, idem odmah čitati....jednostavno ne mogu vjerovati da ima još toliko djece s tim istim problemom.

Sutra ću ju još naručiti kod doktorice, idem se i s njom konzultirati, vidjeti što će mi ona reći, možda postoji neki organski problem, neka upala, nešto....barem ću biti sigurna da sam učinila sve što je u mojoj moći...

Pročitaj moj link, najmanja je šansa za organski problem (manje od desetine).

Blanco
06.05.2009., 16:51
A koliko dugo traje to mokrenje u krevet?
Da nije možda povezano sa tim što uskoro dolazi nova beba?

moranam
06.05.2009., 16:55
i još jedno pitanje.

Čula sam da se od 5. godine dijetetu koje mokri u krevet može dati jedan lijek, nisam mu zapamtila ime, znam samo da počinje sa slovom M, od kojeg ne mokri...daje se djetetu prije spavanja u obliku kapi za nos čini mi se

je li netko od vas čuo za to i je li to koristio? i ako je, je li pomoglo?

teniska loptica
06.05.2009., 17:00
A koliko dugo traje to mokrenje u krevet?
Da nije možda povezano sa tim što uskoro dolazi nova beba?

Lijek je Minirin.

Vrlo je moguće da je povezano s dolaskom bratca ili sestrice

Uzroci:
Emocionalni uzroci su reakcija na neugodne događaje kao što su smrt u obitelji, rastava braka roditelja, rođenje brata ili sestre, promjena škole, boravak u bolnici itd. Kod ovih se događaja često javlja tzv. privremena regresija - dijete se "vraća" u ranije razdoblje djetinjstva.

moranam
06.05.2009., 17:08
Lijek je Minirin.

Vrlo je moguće da je povezano s dolaskom bratca ili sestrice

Uzroci:
Emocionalni uzroci su reakcija na neugodne događaje kao što su smrt u obitelji, rastava braka roditelja, rođenje brata ili sestre, promjena škole, boravak u bolnici itd. Kod ovih se događaja često javlja tzv. privremena regresija - dijete se "vraća" u ranije razdoblje djetinjstva.

Minirin, tako je! jesi li ga možda isprobala? vrlo je moguće da problem nije fizički, ali neće škoditi ako provjerim....ak ništa drugo barem ću se ja smiriti....pročitala sam tvoj post....

mislim da razlog nije ni dolazak sekice, jer taj problem vučemo još puno prije moje trudnoće....dakle, skoro godinu i pol to traje. a najbolje će biti, čini mi se, strpljenje. a probat ću i s crtanjem sunca ili kiše, što sam pročitala u diskusiji s linka koji mi je poslala maca micko....puno hvala!

Blanco
06.05.2009., 17:22
Provjeri ti i kod doktora.
Ne bih te htjela plašiti ali...
čini mi se da to malo predugo traje:ne zna:

ivana9821
06.05.2009., 17:36
dobro ,takve nekakve prijetnje bas nebi prakticirala:ne zna:
ja mislim da ipak mokrenje u krevet nije stvar za koju bi trebalo "prijetit"..

treba razgovarati:cerek:

Blanco
06.05.2009., 17:46
Slažem se:top:

Šta ako se jadan od straha više ne usudi uopće popiškiti....šta onda?
Dva problema...psihički i fizički

ivana9821
06.05.2009., 17:56
Slažem se:top:

Šta ako se jadan od straha više ne usudi uopće popiškiti....šta onda?
Dva problema...psihički i fizički
potpisujem:top:

styria
06.05.2009., 18:09
Moj prvorodenac (13 god) je sa 4 god ponovo poceo piskiti u krevet.To me strasno zabrinulo i iscrpljivalo,a jos sam k tome morala
od lokalnih primitivaca slusati da ga zlostavljam i neznam sta sve ne.
Ja sam nakon dva tjedna odmah posjetila pedijatra i napravili smo nalaz urina,uzv bubrega i mjehura i sipostavilo se da on kad ide na wc ne isprazni mjehur do kraja.Dobili smo casicu u koju smo svaki dan piskili i mjerili urin i jedan papir na koji smo lijepili sunce ili oblake
(ovisno o tome kakva je bila noc).
To smo radili dva tjedna ,a onda smo dobili sprej koji smo spricali u obadvije nosnice.Nakon toga smo spricali samo u jednu i to je super funkcioniralo.Stvarno se vise ne sjecam koliko je ta terapija trajala al cinila je cuda.
Nikada se kasnije nije popisao (mozda mu je koji put malo pobjeglo,al to je normalno).
Ja bi ti preporucila da cim prije odes doktoru,jer pomoci ima,treba je samo prihvatiti.
Mokrenje u krevet je najnormalnija pojava i svako drugo dijete danas mokri u krevet.
Samo to je jos uvijek tabu tema i mnogi roditelji se toga srame.

I jos nesto,molim te samo nemoj upotrebljavati koprive.Zezam se!!!!!

Blanco
06.05.2009., 18:17
Eto....ima lijeka:)

A sad kako da ja riješim da meni moj M od 2,6mj. kaže ta treba ići pi pi....:rolleyes:

A ne da trpi i stiska noge kad mu je sila?
Nekad kaže,ali većinom trpi....ja ga stalno podsjećam a on meni....NEĆU
:ne zna:

HAL3
06.05.2009., 21:21
Potpisujem Alexis
A vi sve ostale koje se dižete na zadnje noge i grakčete k'o guske na Lindy - :flop: Žena je imala metodu, i iznijela ju je. I kaj sad? Vi zbog toga nećete moći spavati, nego ćete joj zatefteriti czss na vrat?:rolleyes:
Svatko neka čisti svoj prag.
E sad, moje iskustvo da mokrenjem u krevet;
mala nam je dugo mokrila noću. Moja je metoda bila da nisam špotala, nisam kažnjavala, već sam s joj s vremena na vrijeme prepustila da si sama ispere gaćice i pidžamu. Nije urodilo. Vodila sam je psihologu na razgovore, misleći kako ima nekakav emocionalni problem. Ništa, tamo sve okej. Naposljetku je odvedem urologu u Klaićevu, i naprave pretragu - mislim da se zove urinoflow, i dođu do zaključka kako mala ima nešto manju zapreminu mjehura od uobičajene :confused: Jedina uputa koju smo dobili bila je da je tokom dana nalijevamo tekućinom, kako bi joj se mjehur širio, i jedno sat-dva prije spavanja da ne pije ništa. Nakon cca dvije godine sve se poboljšalo. Danas ima 10 godina, i više ne mokri u krevet.:top:

manc
06.05.2009., 21:30
Sto se teme tice:mig:

Moj veliki je duuuuugoooo piskio u krevet (valjda ima o tome i na onom linku:rolleyes:). U glavnom nama nista nije pomoglo, osim vremena. Ni fizički pregledi i pretrage, ni psiholog ni psihijatar ni homeopatija. Uglavnom su svi govorili da bude proslo. Svi koji imate porblem s "noćnim pisacima" znate o cemu govorim (mokre plahte, kreveti, pidzame, smrad.....:rolleyes:)). Naravno da sam ponekad pukla i svasta mu izgovorila, ponekad lijepo a ponekad i ne :zubo:
I na kraju, sad kad sam ga pitala (15 mu je godina) do kad je piskio u krevet, reko je da se ne sjeca, a bome ni ja:D, al mislim da je bilo do 10-te.

Dragi roditelji, drzite se:mig:

Aruena
07.05.2009., 00:24
Poštovanje, pozdrav i unaprijed isprike ukoliko sam otvorila temu koja već postoji. Trudila sam se naći tu temu putem tražilice, al mi nije baš uspjelo, moguće da nisam nešto dobro napravila, nadam se da mi nećete zamjeriti. :)

Isto tako bih molila da mi pomognete svojim iskustvom (ukoliko ga netko ima) ili savjetom (ukoliko ga već nisam isprobala).

Naime, moja kćerkica od skoro 5 godina još uvijek učestalo mokri u krevet svake noći. Pelene smo skinuli s otprilike 3 i pol godine, mokrenje po danu prolazi bez ikakvih problema, no ovo noćno me već počelo polako umarati, a za dva mjeseca očekujem i novu bebu i htjela bih taj problem što prije riješiti.

Isprobala sam skoro sve čega sam se mogla sjetiti - bila sam blaga, oštra, prijetila, razgovarala, a najnovija metoda mi je da ju budim dvaputa po noći da se ide pomokriti, što uglavnom upali, no u zadnje vrijeme me i to prevari pa dok ju probudim već je mokra.

Znam da je strpljenje osnova za rješavanje ovog problema i mislim da sam bila zaista strpljiva, no zbog dolaska nove bebe htjela bih to sve malo ubrzati, a opet joj ne bih voljela priuštiti dodatni stres.

Kako sama velis-strpljenje je osnov za rijesavanje ovog problema.Pokusaj sa "starim" trikovima-2-3 sata pred spavanje da ne pije nista (osim mozda gutljaj vode).Nastavi je i dalje buditi jednom ili dvaput nocu.Mozda je dijete malo nezrelo i komotno (dusa joj se buditi zbog mokrenja).Mozda je nesto tisti.Potrazi pomoc psihologa za djecu.Mozes je povesti i kod urologa.Cula sam i za polikliniku Helena.Osobno nikad ne bih davala ljekove na svoju ruku.I,da,desi se i starijoj djeci (6-7) godina da se ponekad pomokre u krevet,stoga ne brini.Sigurna sam da ces problem uskoro rijesiti.:)

onix
07.05.2009., 07:59
Nakon nekoliko godina uglavnom svakonoćnih prešetavanja i mijenjanja posteljine i piđama, bojanja čaša vode u popodnevnim satima, bezuspješnih pokušaja buđenja po noći, ponešto nacrtanih sunaca i gomile oblaka, kojekakvih pregleda i bezbrojnih razgovora, moje sunašce je jednom izjavilo - Znaš, mama, imaš ti pravo. Ubuduće ću se ja dignuti i otići piškiti po noći kad mi se piški...bla, bla, bla... i time su naše muke zauvijek završile :cerek:

Aruena
07.05.2009., 08:50
Eto....ima lijeka:)

A sad kako da ja riješim da meni moj M od 2,6mj. kaže ta treba ići pi pi....:rolleyes:

A ne da trpi i stiska noge kad mu je sila?
Nekad kaže,ali većinom trpi....ja ga stalno podsjećam a on meni....NEĆU
:ne zna:

Doci ce samo po sebi,nista ne brini,jos je mali...:)Ti ga samo i dalju nudi sa tutom.

moranam
07.05.2009., 09:37
Nakon nekoliko godina uglavnom svakonoćnih prešetavanja i mijenjanja posteljine i piđama, bojanja čaša vode u popodnevnim satima, bezuspješnih pokušaja buđenja po noći, ponešto nacrtanih sunaca i gomile oblaka, kojekakvih pregleda i bezbrojnih razgovora, moje sunašce je jednom izjavilo - Znaš, mama, imaš ti pravo. Ubuduće ću se ja dignuti i otići piškiti po noći kad mi se piški...bla, bla, bla... i time su naše muke zauvijek završile :cerek:

Onix, ma sigurna sam da ce se tako nesto i nama desiti kad tad....malo sam nestrpljiva, al dobro....danas smo nacrtali prvi oblacic sa kisom, uz molbu moje kcerkice - "s malo sunca koje viri iza oblaka", buduci da se samo jednom popiskila nocas :), tak da bumo probali sve kaj se moze....al nekak mi se cini da ce to ipak zavrsiti kao s tvojim sunascem....:mig:

onix
07.05.2009., 09:51
To je samo moje iskustvo, a pisala sam kao odgovor na teoriju da mokrenje u krevet ne može biti posljedica razmaženosti i dječje komocije, samo je moderatorica u žaru čišćenja pobrisala i kvotani tekst iz mog posta.

Nemoj preskakati razgovor s pedijatricom, nikad ne znaš što može biti uzrok.

moranam
07.05.2009., 09:56
To je samo moje iskustvo, a pisala sam kao odgovor na teoriju da mokrenje u krevet ne može biti posljedica razmaženosti i dječje komocije, samo je moderatorica u žaru čišćenja pobrisala i kvotani tekst iz mog posta.

Nemoj preskakati razgovor s pedijatricom, nikad ne znaš što može biti uzrok.

necu nikako preskociti razgovor s pedijatricom, sigurna sam da ce mi nesto utjesno reci, jer joj vjerojatno nije prvi ni zadnji slucaj.
hvala!

HAL3
07.05.2009., 10:32
, jer joj vjerojatno nije prvi ni zadnji slucaj.
hvala!

Definitivno nije!! Glavu gore, jako mnogo roditelja se susreće sa istim problemom. Strpljenja, pvc podložene plahte, i kontinuiranih ispišavanja prije spavanja i buđenja tijekom noći :top:

Blanco
07.05.2009., 11:38
Doci ce samo po sebi,nista ne brini,jos je mali...:)Ti ga samo i dalju nudi sa tutom.

A valjda....malo smo nestrpljivi:cerek:
Mislila sam da postoji neka metoda osim stalnog nutkanja:)Sad nam je problem ne piškanje a za koju godinu ću se vratiti na ovu temu sa problemom piškanja:cerek:

moranam

baš me zanima šta vam je rekla pedijatrica i kako riješavate problem:mig:

cukerino77
07.05.2009., 13:34
Isprobala sam skoro sve čega sam se mogla sjetiti - bila sam blaga, oštra, prijetila, razgovarala,

ovo je najgore sta si mogla napraviti, al ajde, omaklo ti se i vise nece...govorim ti iz iskustva...nikad, ali bas nikad nemoj opterecivati malu s time jer ona to ne radi niti svjesno niti namjerno, ako joj prigovaras, samo mozes nastetiti njenom poimanju sebe, osjecat ce se krivom, nevaljalom ili sta vec....prije ili poslije ce proci, mozda i za jos toliko godina, kad njeno tijelo sazrije i razvije se taj mehanizam...poremecaj se zove enureza, probaj guglat...puno srece zelim:mig:

Maca Micko
08.05.2009., 08:42
npr šta meni smeta u celoj ovoj priči?
odnos okoline...
ako se desi npr da moj stariji sin ( koji ima ovaj problem) slučajno pusti malo u toku dana u toku igre i ako ja to prva ne vidim da odmah presvučem često naleti na nekog odraslog ko će da mu se smeje , podsmeva, grdi, pita kako ćeš se ženiti, kaže mu kuca će ti odgristi pišu...:bljak::bonk::mad:
dok ja zinem da kaže kako to ne valja da se priča i da objasnim detetu da to nije ništa strašno itd, taj neko ispriča gomilu gluposti i ode, ne razmišljajući o posledicama

PalmaSutra
08.05.2009., 10:03
npr šta meni smeta u celoj ovoj priči?
odnos okoline...
ako se desi npr da moj stariji sin ( koji ima ovaj problem) slučajno pusti malo u toku dana u toku igre i ako ja to prva ne vidim da odmah presvučem često naleti na nekog odraslog ko će da mu se smeje , podsmeva, grdi, pita kako ćeš se ženiti, kaže mu kuca će ti odgristi pišu...:bljak::bonk::mad:
dok ja zinem da kaže kako to ne valja da se priča i da objasnim detetu da to nije ništa strašno itd, taj neko ispriča gomilu gluposti i ode, ne razmišljajući o posledicama

Ovo je nazalost cisti balkanizam!
Nemam komentara. I ne znam kako bi reagirao, vjerojatno bi odbrusio nesto sto bi mi kasnije bilo zao, cisto zbog prisustva djece, ne zbog onoga kome sam odbrusio!

mandy
08.05.2009., 10:19
teško je...većina odraslih se tako ponaša i prema manjima..:flop: a neznaju u čemu je točno problem.

moranam
08.05.2009., 14:37
A valjda....malo smo nestrpljivi:cerek:
Mislila sam da postoji neka metoda osim stalnog nutkanja:)Sad nam je problem ne piškanje a za koju godinu ću se vratiti na ovu temu sa problemom piškanja:cerek:

moranam

baš me zanima šta vam je rekla pedijatrica i kako riješavate problem:mig:

Blanco, evo upravo smo došle od naše pedijatrice. Dakle, doktorica je rekla da je moja kćer već trebala prestati s noćnim mokrenjem, no da ništa nije alarmantno. Uputila nas je u polikliniku Helena - polikliniku za dječje bolesti, kod dr. Cvitković, pedijatra nefrologa, koja je stručnjak baš za to područje na pregled i urodinamiku kojom se utvrđuje funkcija donjeg urotrakta. Naručila sam nas već za sljedeći tjedan, pa ćemo vidjeti što će nam tamo reći. Možda pomogne, možda ne, no ja ću učiniti sve što je u mojoj moći (i moći doktora) da riješimo taj problem.

Inače nam je pedijatrica naša rekla da nećemo baš puno postići s tim sunčekima i oblacima, kao ni sa tim buđenjem po noći, tak da se nećemo puno na to oslanjati (iako ćemo i dalje crtati sunce i oblake, jer joj se to baš svidjelo :)) u svakom slučaju, javit ću što smo saznale nakon pregleda u Heleni.

@Cukerino77 - kad sam rekla oštra, prijetila, mislila sam na to da sam joj rekla da ću joj ponovo staviti pelene po noći. to je bilo najgore što sam joj rekla, no bez nekog efekta, jer nije ništa promijenilo, osim što sam se ja osjećala grozno poslije. Meni je ovo prvi put da se surećem s tim problemom (imam i sina od 14 godina, koji nikad nije imao tih problema).

no, u utorak smo u Heleni pa bumo valjda pametnije. Javim se!

veliki pozdrav svima od male popišankice :mig: i njene mame!

Blanco
08.05.2009., 15:37
:top:

enky
09.05.2009., 12:20
Noćno mokrenje (malo) veće djece je nečesto prvi pokazatelj seksualnog zlostavljanja (koje traje ili se zbivalo prije).
Neslužbene statistike ukazuju kako je svako četvrto dijete seksualno zlostavljano, a omjer muške i ženske djece je 1:4.

bad news
09.05.2009., 18:09
Sto se teme tice:mig:

Moj veliki je duuuuugoooo piskio u krevet (valjda ima o tome i na onom linku:rolleyes:). U glavnom nama nista nije pomoglo, osim vremena. Ni fizički pregledi i pretrage, ni psiholog ni psihijatar ni homeopatija. Uglavnom su svi govorili da bude proslo. Svi koji imate porblem s "noćnim pisacima" znate o cemu govorim (mokre plahte, kreveti, pidzame, smrad.....:rolleyes:)). Naravno da sam ponekad pukla i svasta mu izgovorila, ponekad lijepo a ponekad i ne :zubo:
I na kraju, sad kad sam ga pitala (15 mu je godina) do kad je piskio u krevet, reko je da se ne sjeca, a bome ni ja:D, al mislim da je bilo do 10-te.

Dragi roditelji, drzite se:mig:

POTPISUJEM:( moj je sin piškio do 8. razreda.zadnji dan osnovne kad je došao kući nikad se nije više popiškio,koliko god da je tekučine popio.vjerujem da ga je mučilo nešto u osnovnjaku,a ni jedan psiholog ni dj.psihijatar nije dokučio o čem se radi.nažalost u večini slučajeva vrijeme je jedini saveznik.ne pomaže vikati bit će ti žao kao što je danas i meni.sad je moj sin student,20 g.i već 2g ima curu.sve 5:)

Opća opasnost
09.05.2009., 18:31
Ne mogu vjerovat sta se ovde sve da procitat :eek: Kakve prijetnje, vikanje, sila?
I ja sam kao mala dosta dugo imala taj problem, ali na mene se nitko nikad nije ljutio zbog toga:confused: (a roditelji mi inace nisu bili popustljivi ili nesto, dapace, bili su poprilicno strogi).
Mene je proslo s vremenom... malo sam porasla pa sam mogla duze zadrzavati mokracu...i to je to...
Zar mislite da je dijete krivo? Zar mislite da je njemu ugodno buditi se mokar? Sto se mene tice, ja sam jednostavno preduboko spavala... nema sanse da bi me probudila potreba za mokrenjem... I bila sam neizmjerno sretna kad bih se slucajno probudila u suhim plahtama...
Da su upalile ove uzasne prijetnje sto ih je Lindy navela, to mi je malo tesko za vjerovati. Ili je njeno dijete iznimka... Sigurna sam da bi kod vecine djece tako nesto imalo suprotan ucinak.
E da, neki dan sam se bas dobro nasmijala na ovu temu... Dolazi mi ujutro mama i sva zbunjena govori "Znas sta mi se desilo? Spavala sam, spavala, i sanjala da sam na WCu...i da mokrim...i kad sam se probudila...shvatila sam da mi je stvarno pobjeglo:eek: Kad si mi ti to kao dijete pricala, ja ti nisam vjerovala!"
:lol:

enky
09.05.2009., 19:29
:eek::eek::eek:
ajd navedi izvor molim te
seksualno zlostavljanje???:(:(

Sjećam se tog podatka s postdiplomskog, međutim upišemo li u google "seksualno zlostavljanje statistike", pronaći ćemo sljedeće:

"Seksualno zlostavljanje ima najcrnja obilježja i zbog toga je često predmet medijske pažnje. Svjetske statistike govore da svaka treća djevojčica i svaki sedmi dječak prežive određeni vid seksualnog zlostavljanja do svoje 18. godine. Prosječan uzrast kada se to dogodi je 11,7 godina, mada je opravdano smatrati da je ova granica i znatno niža. Žrtve zlostavljanja često tek u odraslom periodu objelodane ove događaje ili zatraže pomoć", navodi Spremo, dodajući da je seksualno zlostavljanje vjerovatno najmanje prijavljivan oblik nasilja.

http://www.nezavisne.com/nedjeljne/vijesti/37575/Zlostavljaca-sve-vise-kazne-preblage.html

No, u gornjem se članku spominju službene statistike. Zamislimo li samo koliki je broj onih, koji nikad nisu ništa rekli o tim božemesačuvaj događajima iz djetinjstva, možda je ona brojka što su mene učili na postdiplomskom i premala.

Zašto je povezano s mokrenjem u krevet?
Vidjeh gore da je teniska loptica spominjala emocionalne uzroke pa shodno tome, uzmimo u obzir količinu stresa kod seksualnog zlostavljanja i vrlo ćemo lako zbrojiti 2 sa 2.
Nadalje, noćno mokrenje u starije djece će, kao jedan od prvih pokazatelja seksualnog zlostavljanja, potvrditi svaki nešto iskusniji socijalni radnik.

Inače, po medicinskoj statistici, najčešći uzroci noćnog mokrenja su dijabetes, stres, infekcija mokraćnog sistema i seksualno zlostavljanje.

Upiše li se u tražilicu "seksualno zlostavljanje mokrenje u krevet", evo što se dobije:

Kako prepoznati da je dijete bilo žrtva seksualnog zlostavljanja?

imaju znanja o seksualnosti koja ne odgovaraju dobi djeteta
neuobičajeno i pretjerano zanimanje ili potpuno izbjegavanje svega što je povezano sa seksualnošću
odijevanje koje "puno otkriva" ili suprotno "naslage" odjeće bez obzira na doba dana ili godišnje doba
seksualizirano ponašanje
seksualizirani detalji u crtežima i igrama
česta masturbacija
poteškoće sa spavanjem, noćne more
povlačenje od prijatelja i/ili obitelji
odbija ili moli da ne ostane s određenom osobom
mokrenje u krevet, tepanje, dudanje palca (regresivno ponašanje)
povučenost ili hiperaktivnost
strah od zatvorenih vrata, kupaonice, tuša i soba sa samo jednim vratima
osjećaj izoliranosti, srama, krivnje
strah od fizičkog kontakta, posebno oko područja spolovila
ozljede u području intimnih dijelova tijela
suicidalne tendencije

http://www.zdrav-zivot.com.hr/index.php?cat=broj_56_2008____snaga_je_u_povjerenj u_seksualno_zlostavljanje_2

Evo, to bi bilo sve od mene. Imaš google, možeš preko Algoritma (ili već) naručiti stručnu literaturu, razgovarati sa soc. radnicima i/ili dječjim psihijatrijma/psihoterapeutima itd. pa pokušati stvoriti bolju sliku ove problematike.

Pozdrav

Maca Micko
09.05.2009., 19:40
hvala, enky na iscrpnom odgovoru

pitala sam te zato što moj sin 5 ipo god ima ovaj problem pa sam pomislila, ma ko je njega sexualno zlostavljao....:eek:
al izbrisala sam post jer, ima druge dece kod koje je sexualno zlostavljanje glavni uzrok ovog problema

naravno, uradili smo uvz bubrega i bešike, analiza krvi i mokraće, sve je ok, sutra zakazujemo kod psihologice....
budim ga noću, crtamo sunca i oblake
u zadnjih 14 dana upiškio se 2 puta u krevet i nešto se sve nadam da se nazire kraj ovim mukama:top:

cukerino77
09.05.2009., 21:12
Noćno mokrenje (malo) veće djece je nečesto prvi pokazatelj seksualnog zlostavljanja (koje traje ili se zbivalo prije).
Neslužbene statistike ukazuju kako je svako četvrto dijete seksualno zlostavljano, a omjer muške i ženske djece je 1:4.

prvi put cujem :eek: odakle ti ovo molim te...bas me zanimaju te nesluzbene statistike :rolleyes:

kolt
11.05.2009., 13:47
a moram nekoliko rijeci iz prve ruke
imam sad i preko 30 i svoje djete a dobro se sjecam da sa sam isla i u više razrede osnovne skole kad sam potpuno prestala.
ima to veze i sa genetikom i svasta
rodice su mi takodjer dugo mokrile jedna ponekad i s dvadeset i nesto
iz prve ruke mogu reci sta je meni bilo
tjekom dana sve ok al sam tako cvrsto spavala da ne bi ni osjetila da moram u wc, bila sam tako velika da sam sama navijala sat da ustanem a ipak bi mi pobjeglo i bilo mi je tesko sto se to dogadja.
sve u svemu mislim da sam s tim navijanjem sata razbila san al sam prestala mokriti
sad moj djecak ima tri godine i ne maltretiram ga s budjenjem po noci skinuli smo pelene prije godinu dana u jednoj fazi smo imali problem ponovo po danu al nocu jos uvijek mokri skoro svaku noc. skinuli smo pelenu i nocu jer ga nerviraju i zacrveni mu se guza nijedne mu ne pasu.
nocu kad se pomokri ako se probudi samo mu presvucem pidjamu i jedan debeli rucnik stavim na mokro a njega prebacim na drugu srtranu kreveta (glava di su noge) da ga ne budim i to je to
ponekad mu kazem da to nije ljepo i jednoga dana ce on to shvatiti, a negdje gore u postu sam vidjela kako je naka djevovcica rekla stvarno si mama u pravu budit cu se i ici u wc.
Nije to veliki posao stavis lancune u masinu kad dodjs doma izbacis ih da se osuse i ja ih i ne peglam a i ne otkuhavam ih svaki put mozda jednom u 15 dana.

Elektra
11.05.2009., 20:48

Ne znam da li ću pomoći, ali napisat ću svoje iskustvo. :)

Ja sam mokrila do svoje 11. godine (moj stari je mokrio do svoje 14-te) tako da ovih 5 od tvoje kćerkice se čini jako malo, barem meni. :D Isprobali smo sve i svašta, neke lijekove, psihologa, nisam pila tekućinu par sati prije spavanja, obavezno bih išla na wc prije spavanja, mama me budila po noći da me odvede na wc, ali - ja sam i dalje mokrila. :ne zna:

Čak sam i u Švedskoj išla na kojekakve pretrage, terapije i sl. i ništa nije pomoglo. Sva sreća pa smo gore otkrili tzv. "plahte" koje su zapravo ispod imale najlon pa ti ne promoči krevet već ih samo baciš. :s To nam je itekako olakšalo. :)

A sad, kako sam prestala? Well, ušla sam u pubertet i jednostavno je sve to prestalo. Sjećam se da ni sama nisam to mogla vjerovati. :cerek: Zapravo, čak to nije meni bio toliki problem, a ni mojim roditeljima. No, ono što mi je najgore bilo je to što nikad nisam mogla prespavati kod prijateljica ili bilo gdje drugdje jer mi je zbog toga bilo užasno neugodno pred drugima. Ali, sva sreća pa nisu svi to doživljavali tako traumatično. :s

Ono što želim reći je da možete ić kod psihologa i obavljati pretrage i tome sl. ali evo, kod mene se na kraju ispostavilo da em što je to valjda 'nasljedno' da čvrsto spavam i jednostavno mi mjehur nije dovoljno snažan da zadrži tekućinu u sebi. :ne zna: Ali, samo te molim da oko toga ne radite drame, jer nema potrebe za time. :)

moranam
12.05.2009., 18:29
Draga Elektra, nitko ne radi drame od toga, ali ako mogu napraviti nešto što će ubrzati i olakšati proces prestanka toga, to ću i učiniti.

post od enky koji govori o tome da je uzrok nocnom mokrenju nerijetko seksualno zlostavljanje djece necu uopce komentirati i ne vidim njegov smisao ovdje.

Evo ako nekome pomogne - bili smo danas u poliklinici Helena, pregledala nas je profesorica Cvitković. Napravljeni su joj UZV na prazan i pun mokracni mjehur, urinoflow, pregledan urin, te jos čekamo nalaz urinokulutre. Uspostavljeno je da ima dosta nizak kapacitet mokracnog mjehura, te da su joj bubrezi poprilicno veliki (kao u 9-godišnjaka, veli profesorica), što može i ne mora predstavljati problem. To će se tek ustanoviti, jer moramo još napraviti i scintigrafiju bubrega za koji mjesec kad rodim, da ustanovimo rade li dobro ukratko da sad ne duljim...

Dobili smo listu stvari koje moramo 'trenirati', a neke od njih su - piti određenu količinu tekućine dnevno, ići svakih 2 i pol sata mokriti po danu (piškilo joj se ili ne), obavezno piškiti ujutro kad se probudi, kao i prije spavanja obvezno (to već radimo).

Isto tako, su mi savjetovali da joj nikako prije spavanja ne dam piti čokoladne napitke poput čokoladnog mlijeka ili kakaoa (a mi pijemo kakao prije spavanja već dugo), čaj itd....da ne jedemo prekasno citrično voće ili nešto slano.

Buduci da je to jos uvijek relativno niska dob, ne preporuca se medikamentozna terapija poput Mirnina i ostalog, jer se to do 5. godine jos uvijek 'tolerira'.

Pa cemo mi lijepo poceti prvo s izbacivanjem kakoa prije spavanja, a onda sve to ostalo, pa cemo vidjeti....

sinoc je opet bilo sunce na kalendaru, pa smo happy,a i dobila je novi jastuk i pokrivac (kakav imamo mi veliki), sa lijepom novom posteljinom, koja joj se jako svida, tak da bi ju i to moglo motivirati (vec je rekla da to nece popiskiti) :):cerek:

Blanco
12.05.2009., 18:41
Ma super:cerek:baš mi je drago....sad ste bar dobili nekakav odgovor.
Još ako uspijete sve kontrolirati tako da izbjegavate to šta vam je rekla dr....super:top:

A ovo o seksualnom zlostavljanju:confused:...čisto sumljam da bi samo mokrenje u krevet bilo znak....bilo bi tu još svakakvih simptoma

luccy
13.05.2009., 08:27
OK, pisete o nocnom mokrenju, i mi smo imali taj problem, i stvarno je nesta preko noci, kako doslo tako oslo, ali sada nas muci dnevno mokrenje,
L. ima 7 godina i zavrsava 1. razred, cesto joj se dogodi da se u igri popisa, nekad vise a nekad manje, jednostavno kao da ne stigne na vrijeme
probala sam ju i kaznjavati ne igranjem, i pricati kako to nije dobro, jer ce se prehladiti, i kako nista nece propustiti ako za vrijeme igre ode u WC...
nista
zadni put se popisala u nedjelju na plazi, igrala se i zvala me da joj se pisa a vec je pola bilo u gacama...
sta da se tu radi, ne znam da li je to lijenost i li jednostavno misli da propusta zabavu dok pisa

Elektra
13.05.2009., 10:25
@luccy - a možda ne može zadržati pa joj popusti? :confused:

luccy
13.05.2009., 10:39
ma moglo bi biti svašta, ali ja nekako mislim da će proći samo od sebe kao i noćno, :ne zna:

moranam
13.05.2009., 13:53
OK, pisete o nocnom mokrenju, i mi smo imali taj problem, i stvarno je nesta preko noci, kako doslo tako oslo, ali sada nas muci dnevno mokrenje,
L. ima 7 godina i zavrsava 1. razred, cesto joj se dogodi da se u igri popisa, nekad vise a nekad manje, jednostavno kao da ne stigne na vrijeme
probala sam ju i kaznjavati ne igranjem, i pricati kako to nije dobro, jer ce se prehladiti, i kako nista nece propustiti ako za vrijeme igre ode u WC...
nista
zadni put se popisala u nedjelju na plazi, igrala se i zvala me da joj se pisa a vec je pola bilo u gacama...
sta da se tu radi, ne znam da li je to lijenost i li jednostavno misli da propusta zabavu dok pisa

draga Luccy, nemam pojma što bih vam rekla, meni se to samo jednom dogodilo bas negdje u toj dobi, zaigrala sam se i trpila trpila, dok nije bilo prekasno. Možda da ju probate češće podsjećati i tjerati na wc? :confused:
baš da ju probate potjerati na wc u nekim određenim intervalima (vjerujem da biste znali koliko često bi to trebalo biti)

možda

Michelagnola
14.05.2009., 14:04
Javljam se kao jedna od mama koja se duuugo mucila (skupa sa starijim sinom) sa njegovim nocnim mokrenjem. Smatram da je najbolji savjet Teniske loptice (nazalost napamet znam ovu web stranicu medicina - enureza..).
Rjesenje u najvecem broju slucajeva zaista nema veze s organskim poremecajem..
Cim je u igri dolazak nove bebe u obitelj, moze i to biti razlog, odnosno jedan od niza razloga nocnog mokrenja tvoje djevojcice.
Prisila je po meni najlosija opcija, ako nista drugo ona namece djetetu osjecaj krivice i definitivno ne polucuje rezultate.
Razgovor je bolji, pogotovo vezan uz novosti s kojima ce se susresti cijela obitelj, pa tako i curica. Dijete u dobi od 5 godina i je i nije malo. Moze ona itekako, na svoj nacin, izraziti nesto sto ju smeta.
Mislim da je bitno da joj dades do znanja da je voljena, bez obzira sto piski u krevet!
Rodjenje nove bebe za nju ce biti takav sok, koji bi na nju i u nocnom mokrenju mogao pozitivno djelovati. U svakom slucaju, nemoj je zapostaviti, bavi se s njom, pricaj s njom i neka vidi koliko ti je vazna...
sretno

luccy
15.05.2009., 12:49
ma ja uvijek trpim, to nam je vjerojatno genetski, i meni se jednom dogodilo da me bas jako pobjeglo ssa oko 10 godina ali ne znam ni sama sta da napravim, mozda ima manji kapacitet mjehura ili tako nesto :ne zna:

GRICKAVJESTICA
19.05.2009., 23:01
Sutra ću ju još naručiti kod doktorice, idem se i s njom konzultirati, vidjeti što će mi ona reći, možda postoji neki organski problem, neka upala, nešto....barem ću biti sigurna da sam učinila sve što je u mojoj moći...[/QUOTE]

imam curicu od 7,5 god. dosta dugo smo imali tih problema sve smo probali budili je u noći, vodili doktoru, vikali, pričali, čak je odveli psihologu ali ništa nije pomoglo. jednostavno prečvrsto spava i nemože se probuditi. prestalo je samo od sebe. u zadnjih godinu dana dogodilo se dva puta kad je bila užasno neispavana. vjerovatno je i kod 90% djece isti taj problem.

moranam
21.05.2009., 09:01
mene je sinoc moja kcer iznenadila....oko pola tri ujutro sam ju cula kako tapka po kuci, ja se dignem, a ona na wc-u piski. ?????

:lol::lol::rofl::rofl:

drzim fige da se tako nastavi....

dobila je ogromno sunce na kalendaru!!

Maca Micko
21.05.2009., 09:39
moranam, bravo za tvoje dete, to je veliki napredak
i moj sin je već duže vreme suv, jednom je i on ustao da piški, nadam se da se nazire krej našim mukama...

moranam
21.05.2009., 11:56
moranam, bravo za tvoje dete, to je veliki napredak
i moj sin je već duže vreme suv, jednom je i on ustao da piški, nadam se da se nazire krej našim mukama...

drzim nam fige.....:top::top:

kathi
20.10.2009., 23:32
ima li netko ko zna kako meni pomoći???
imam puno godina...davno sam prešla pubertet...sekundarna enureza nije nestala s pubertetom; kako svi kažu da obavezno nestane....prošla sam sve, od buđenja po noći, od liječenja u bolnici u trajanju od 3 tjedna, psihijatra, liječenja antidepresivima, liječenja akupunkturom... ništa nije pomoglo, u bolnici ništa nije pronađeno što bi upućivalo na takav problem....sve u svemu, već dugi niz godina uzimam minirin i pomaže...mogu na prste nabrojit koliko se puta dogodilo u zadnjih nekoliko godina...no, čim prestanem uzimat minirin, sve se opet vrati na staro...ono što ne želim, jest čitav život uzimat minirin, ionako ga predugo uzimam, a ne znam što drugo... iam li netko kakav savjet??? bilo što???

Cattleya
21.10.2009., 06:13
ima li netko ko zna kako meni pomoći???
imam puno godina...davno sam prešla pubertet...sekundarna enureza nije nestala s pubertetom; kako svi kažu da obavezno nestane....prošla sam sve, od buđenja po noći, od liječenja u bolnici u trajanju od 3 tjedna, psihijatra, liječenja antidepresivima, liječenja akupunkturom... ništa nije pomoglo, u bolnici ništa nije pronađeno što bi upućivalo na takav problem....sve u svemu, već dugi niz godina uzimam minirin i pomaže...mogu na prste nabrojit koliko se puta dogodilo u zadnjih nekoliko godina...no, čim prestanem uzimat minirin, sve se opet vrati na staro...ono što ne želim, jest čitav život uzimat minirin, ionako ga predugo uzimam, a ne znam što drugo... iam li netko kakav savjet??? bilo što???

Ja ne znam da li si nam cijelu priču rekla, ali da nije možda da ti u biti fali tog hormona? Ako nisi na terapiji Minirinom, koliko vode piješ dnevno i koliko mokriš u 24 h?

kathi
22.10.2009., 00:53
da me netko krivo ne shvati; antidepresive mi je prepisao psihijatar, misleći da će njima moj problem nestati, jer ja sam se od njih stalno budila...no, brzo sam prekinula s tim s obzirom na njihove nuspojave...
minirin i dalje uzimam, jer onog trenutka kad prestanem, kao da ga nikad nisam ni uzimala... iskreno nemam pojma jel mi fali taj hormon....nemam nekih problema tokom dana, normalno mogu sve kontrolirat, pijem vodu u normalnim količinama. možda moram češće ić mokrit za razliku od drugih, ali ništa što bi bilo zabrinjavajuće.

profesor okultis
06.01.2010., 15:17
Imam sina od 3 godine i 7 mjeseci. Dijete je zdravo i bistro.
Mali je prestao nositi pelene sa 3 godine, a po noći je prestao piškiti sa nekih 3 godine i 3 mjeseca.
Ali prije nekih 3-4 tjedna je opet počeo piškiti po noći u krevet.
Molim za pomoć.
Hvala.

Mrs.B
06.01.2010., 16:06
ne znam puno o pišanju u krevet al znam da se može vratiti ako se dogodi neka veća životna promjena: polazak u vrtić, nova beba u obitelji, preseljenje u novi stan, preseljenje dijeteta u vlastiti krevet, smrt bližnjega i slično...
jel možda tak nešto bilo kod vas? ako nije na pamet mi pada još upala mjehura ili neka prehlada.

profesor okultis
06.01.2010., 17:50
Ma niš od toga. Sve je u najboljem redu.
Malo sam se raspitao. Navodno da može biti od šoka, stresa.
E sad, on je prije mjesec dana u igri progutao novčić i prestrašio se, jako je plakao.
Novčić su doktori izvadili. Ako je možda ovo piškanje neka reakcija na taj, ajmo reć šok. Kak to riješiti? Jel ima tko kakav savjet, da ne vučem dijete oko doktora.
U svakom slučaju ako se nastavi mislim ići kod dr, ali svaki savjet dobro dođe.

profesor okultis
07.01.2010., 10:02
Jel ima ko kakav dobar savjet?

onix
07.01.2010., 18:44
Moj stariji sinko je imao takve epizode od 2,5 godine kada smo skinuli pelene pa do negdje 5. Jednoćni ispadi su se znali dešavati i kasnije, negdje do 7-8 godine. Ponekad se dalo nazrijeti razlog, nekad i ne. Nacrtali se mi sunaca i oblaka, naobjašnjavali, probali s buđenjem, bez buđenja, svašta nešto. Moje iskustvo kaže da je u takvom slučaju, kad nema uzroka u bolesti jedini lijek strpljenje :ne zna:.

profesor okultis
08.01.2010., 10:38
Moj stariji sinko je imao takve epizode od 2,5 godine kada smo skinuli pelene pa do negdje 5. Jednoćni ispadi su se znali dešavati i kasnije, negdje do 7-8 godine. Ponekad se dalo nazrijeti razlog, nekad i ne. Nacrtali se mi sunaca i oblaka, naobjašnjavali, probali s buđenjem, bez buđenja, svašta nešto. Moje iskustvo kaže da je u takvom slučaju, kad nema uzroka u bolesti jedini lijek strpljenje :ne zna:.

Hvala :)

Aida*
08.01.2010., 12:09
To mokrenje po noći je baš svaku noć ili tu i tamo koju noć?
Naime i moji klinci su imali nakon što su skinuli pelenu po noći "vlažnije" periode i suhlje.

profesor okultis
08.01.2010., 14:42
To mokrenje po noći je baš svaku noć ili tu i tamo koju noć?
Naime i moji klinci su imali nakon što su skinuli pelenu po noći "vlažnije" periode i suhlje.
Kad je ostavio pelenu uskoro je i po noći prestao piškiti. Prvih mjesec, dva mu se znalo desiti da se popiši po noći jednom u 2,3 tjedna.
Nakon toga nekoliko mjeseci se uopće nije popiškio, da bi zadnja 3-4 tjedna naglo počeo piškiti i to gotovo svaku noć.

Aida*
08.01.2010., 20:01
Moglo bi biti od šoka, jer je možda takvo dijete da na strah.... reagira noćnim mokrenjem.
Osim toga, došlo je i hladnije vrijeme, moji su se znali popiškiti kada im je bilo hladno po noći....
Znaju npr. reagirati i kada previše konzumiraju neki gazirani sok, ili napitak na bazi limuna ( ne znam da li ste to dali svom djetetu).
Ne želim vas odgovarati od posjeta liječniku (baš naprotiv, svakako bi trebalo provjeriti urin da nije kakva upala...), no, od mnogih ljudi sam čula, a i sama sam se uvjerila, da su liječnici vrlo brzi na pripisivanju recepata za sprey koji izlučuje hormon protiv noćnog mokrenja. Taj sprej su, nažalost, prepisali i mom sinu, i nakon provedene terapije, noćno mokrenje se javilo u puno, puno gorem obliku, a imali smo baš sličnu situaciju kao i vi.
Na kraju smo svoju situaciju riješili upornim crtanjem sunčeka i kišice, i znala sam mu dati malo soli da poliže prije spavanja (jedan od recepata naših baka...)
Tako, da u svakom slučaju, apeliram na strpljivost, ili bar savjetovanje sa iskustvima ljudi koji su "liječili" noćno mokrenje....sorry na dugom postu.

Caissa
09.01.2010., 05:41
Ja imala slican problem sa svojim, imam blizance i jedan je poceo piskiti a drugi nije. Uglavnom, kad bi se ovaj upiskio njegov brat bi ga ujutro ruzio da to nije lijepo, i onda je to piskenje cak i povecalo. Tako da ti je moj savjet nemoj dijete ruziti i govoriti kako bi trebao prestati, to samo pogorsava stvari.
Ja sam svom "nepiskecem" sinu objasnila da ne ruzi brata a drugog sam sa puno strpljenja hrabrila da ce biti dobro. I zaista, nekako je osjetio moje povjerenje u cijelu situaciju i prestao je piskiti nakon 1-2 sedmice.
Sorry na eseju :mig:, samo sam ti htjela dati savjet da budes strpljiv i govoris mu da znas da je dobar djecak kako god napravio, meni je to upalilo. Sretno :)

profesor okultis
09.01.2010., 17:37
Hvala svima. :)
Noćas sam ga probudio i odnio na wc da piški pa je plahta ostala čista.
A bumo vidli, ak nastavi probat ću sa solju, pa sa suncem i kišom.

emanuela_roza
12.01.2010., 22:10
pozdrav svima! upozorenje slijedi podugacak post :)
vidim da je dosta prošlo od kad je tema zadnji puta komentirana al htjela bih ostaviti svoj dojam o vlastitom iskustvu.
Kada gledam iz danasnje perspektive na razdoblje u srednjoj skoli mogla bih sebe nazvati osobom veoma niskog samopstovanja u to vrijeme. kad sam krenula na faks primjecivala sam simptome socijalne fobije no tek nakon otprilike dvije godine saznala sam citajuci po internetu da ta moja anksioznost nosi ime socijalna fobija.
Da ne krenem u sirine; moja obiteljska situacija sa strogom majkom sa premalo razumijevanja u to vrijeme utjecala je na nakupljanje emocija krivnje, straha, tjeskobe itd u meni. Iako do sad kad se sjetim nije prosao ni dan da ne bih osjetila barem dio tog paketa proslosti mogu reci da me to samo tjeralo na dublje razumjevanje svojih emocija. Kao dijete bila sam dosta senzibilna, umjetnicki nastrojena i pamtim puno situacija iz djetinjstva za koja mislim da je i mojim starcima tesko vjerovati da se mogu tako neceg sjecati..ali uglavnom kako sam krenula citati knjigu emocionalna zrelost (nakon niza istrazivanja po drugim knjigama iz podrucja duhovnosti, psihologije) pronasla sam dio koji se odnosi na razrjesavanje traume, uglavnom radi se o pitanjima koja vode osvjescivanju vlastitih emocija.
Dakle tom tehnikom sagledavanja vlastitih emocija skontala sam da su izvor te stegnutosti u predjelu trbuha u biti nerazrjesene djecje emocije..Iako znam da sam mokrila skoro do 11, 12 godine koliko se sjecam, nikad nisam pomislila da je to imalo ikakav efekt na to kako se danas osjecam kad mi dodu situacije koje testiraju moje samopuzdanje. no sad debelo vidim kad se ponovno vratim u to vrijeme koliko je muke u meni izazivalo to sto bi se pomokrila u krevet, cesto puta bih se probudila tek nakon sto bi se pomokrila i onda bi se suljala po sobi da promijenim pidzamu da brat s kojim sam dijelila sobu slucajno ne bi primjetio sto se dogada. a tek muka kad sam se suljala do kupaonice da tamo prebacim i sakrijem pod stari ves svoje inkriminirajuce stvari..joj uzas..i ujutro sam uvijek slutila da moji znaju sto se dogodilo, a nekad bi stara cekala da dode tata doma pa da pred njim izjavi nesto u stilu "opet je krevet bio mokar je li"..
stvarno sad kad gledam na to vidim da me uopce nisu poimali kao sebi ravnopravnu osobu koja je sposobna shvatiti i osjetiti i razumjeti.
ispricavam se sto je ovo postao tako dugacak post 
uglavnom htjela sam podijeliti s vama ovo razumijevanje kakav utjecaj moze imati nerazumijevanje roditelja za takve situacije. stvarno ne mogu vam opisati koliko sam slab osjecaj vrijednosti imala kad bi se trebalo izrazavati u nekavoj grupi ljudi. To se dakako nikad nije vidjelo na meni, u osnovnoj sam bila besprijekorna odlikasica, upisala jednu od boljih gimnazija u Hrvatskoj i uvijek bi me ljudi karakterizirali kao tihu osobu, pametnu ali malo premirnu, sramezljivu(a taj sam izraz posebno prezirala)..Dok sve nije zakuhalo s pocetkom dvadesetih kad sam pocinjala skupljati razumijevanje iz duhovnih sfera i uklapati dijelove u cjelinu..no uvijek je postojao taj dio kojeg nisam mogla uklopiti, te neki teski potisnuti osjecaji. al eto tek kad sam se zagledala u njih ono sto na sto mi se nije imalo smisla vracati poprimilo je sad itekako smislene dijelove koji su falili za potpunije razumijevanje.. to sto su moji to pokusavali rjesiti pristupom da je to moja krivnja i da bi ja trebala shvatiti sto radim i prestati to raditi uzrokovali su takav osjecaj odbacenosti od okoline,srama i covjece koji odjek da tek sad vidim koliko je to utjecalo na moju psihu i na osjecaj ljutnje prema obitelji i prema sebi jer sam primjecivala obrasce uloge zrtve u sebi koji su me sputavali al nis nemre pomoc kad samo znas radis a nisi svjestan toga sto radis.
eto toliko od mene, bas mi je drago da sam to tak ljepo izanalizirala i mozda ce cak i nekom bit od koristi ee:)

malena15
21.01.2010., 13:05
da je već dugo prošlo od kada je itko pisao na ovu temu, ali evo da se probam pojadati možda će netko znati kako nam pomoći. Znači imam kćer koja ima navršenih 7 godina i još uvijek mokri u krevet, a bome i po danu u gaće.
Bili smo u poliklinici još kada je bila mala dobila je tablete koje bi joj trebale pomoć i one joj jesu pomogle (medicinski) no ona i dalje piški u krevet. Ja više ne znam što napraviti. I ne dam joj piti prije spavanja, ne pije gazirano ni citrična pića…. Probala sam razgovarati s njom, nije upalilo. Mislila sam da joj možda bude neugodno ako se popiški kada je netko kod nje, no ni to ne pomaže… ja joj 100 puta u danu kažem da ode na wc njoj se neda… kaže ne trebam… i onda se popiški… i uvijek je neki dobar izgovor tu…. joj nisam stigla, joj nasmijala sam se….
Probala sam ju buditi po noć, ona spava na wc-u…. x puta dođe popišana iz škole…. BTW pila je tablete ditropan, ako je neko čuo za njih…. Ne znam jer ju ima smisla kažnjavati s bilo čime…. Nekad prođu 2 noći da se ne popiški i onda iznova.

očajna

DUGA22
02.03.2010., 09:18
malo podižem temu! moj maleni ima 3,5 god., ima već skoro godinu dana kako se odvikao od pelena,a u zadnje vrijeme svako se malo popiški, ne u noći u krevet , već više puta tokom dana, što je najgore mislim da se toliko uživi u igru da jednostavno je ne želi prekidati i zato namjerno zadržava sve dok mu ne pobjegne! Podsjećam ga sto puta na dan , ali on stalno viče da ne mora na wc!
Jek ima tko slični slučaj i kako ste ga riješili? help! luda sam od pranja gaća!

Curica
02.03.2010., 11:19
malo podižem temu! moj maleni ima 3,5 god., ima već skoro godinu dana kako se odvikao od pelena,a u zadnje vrijeme svako se malo popiški, ne u noći u krevet , već više puta tokom dana, što je najgore mislim da se toliko uživi u igru da jednostavno je ne želi prekidati i zato namjerno zadržava sve dok mu ne pobjegne! Podsjećam ga sto puta na dan , ali on stalno viče da ne mora na wc!
Jek ima tko slični slučaj i kako ste ga riješili? help! luda sam od pranja gaća!

Ovo kao da čitam svoju priču...
Ista stvar se nama dešava u zadnjih par dana... Trpi trpi, i naravno popiški se. Sto puta ga pitam da li mora piškiti kaže da ne. Kao što je netko malo prije rekao... strpljenja i to je to.:mig:

DUGA22
02.03.2010., 13:52
znači ne preostaje nam drugo nego čekati da ga to prođe, mi smo ga već probali i podmititi novom igračkom, znam nije baš poželjena metoda, al stvarno smo već očajni...

mandy
02.03.2010., 16:04
Duga mi to imali skoro 6 mj...od početka odvikavanja mu par puta pobjeglo kad bi bili negdje a nezna di je wc...sad je mjesec dana super...ne popiša gaćice nimalo...al to razdoblje od 6 mj bi kako kad...nekad popišao (ne puno, al mrljica bi bila na gaćama) 3-5 puta dnevno, nekad par dana ne bi uopće ...
pustili ga i prošlo samo od sebe..nadam se :D

i da uvijek bi se dogodilo kad se igra...ako radi bilo što drugo sam ode i obavi što treba

DUGA22
03.03.2010., 07:57
hvala mandy, znači vrijedi ona strpljenje je vrlina zato strpljivo čekamo....

mandy
03.03.2010., 15:49
MM ga je par puta poslao u kaznu i izderao se na njega al nema to učinka...jednostavno im je nešto bitnije od toga..i meni se nekad neda na wc :D
Poslje i on skužio da od kazne i deranja nema nekog rezultata...nekad jednostavno treba pustit da dijete samo prestane.

andjela1502
25.05.2011., 10:58
nisam vas uspila sad nabrzinu pročitat sve al evo javljam se sa istim problemom. curica 4 god. ostavila se pelena sa 2 godine, ispočetka piškila krevet pa je noću dizala na tutu onda odjednom prestala i prestali je dizat, bilo sve uredu par mjeseci do prije 3 tjedna opet počela, unatoč noćnom dizanju uspije se ujutro malo popiškit.

Nedavno je imala rotavirus i sve je nekako od tog opet počelo, tj kad ju je prošao taj virus. Počela sam joj davat multivitamol sirup kako bi se malo brže oporavila od gubitka težeine i vitamina nakon tog virusa pa od tada i piškenje. Sada lagano sumnjam da taj sirup ima veze sa tim? jer prije dok je piškila isto je pila taj sirup a ovo vrime dok nije piškila nije ga pila?!! hmmmm

Mela77
23.01.2012., 20:57
I ja ću podijeliti sa vama svoje iskustvo....imam sina od 6 godina koji je sa 2,5 godine skinuo pelene, prvo po danu, a zatim i po noći. Sve je bilo u redu, noću se dizao ako mu se piškilo i to je trajalo nešto više od godinu dana. Onda je odjednom počeo pišati u krevet svaku noć i to po nekoliko puta. Kažu da je možda od stresa. Jedini mogući stres je da sam ja u to doba ostala trudna. Pokušali smo buditi ga svaka dva sata, ne davati tekućinu poslije 18,00 sati ali ništa nije upalilo i onda smo vratili pelene u upotrebu. Kad je navršio 5 godina kenuli smo kod nefrologa i obavili stotinu pretrga, međutim sve je bilo u najboljem redu. Nikada nije imao nikakvu urinarnu ili sličnu infekciju. Dobili smo tablete Minirin i upute da navečer nakon 18,00 sati pije minimalno, sat vremena prije spavanja popije pola tablete sa malo vode, s tim da tijekom dana može piti koliko god želi. Ali sa svom terapijom on i dalje piški u krevet, a problem je čvrsto spavanje. I ja sam imala isti problem kao mala, a doktorica nam je napomenula da je u skoro 80 % slučajeva noćno mokrenje nasljedno. Nikada ga nismo okrivljavali ili ga pred drugima pokušali posramiti zbog toga. I on sam je svjestan problema ali jednostavno nije kriv. Sada se nadam da će prestati samo od sebe jer sam već pomalo :504:

rossi79
24.01.2012., 05:59
I ja ću podijeliti sa vama svoje iskustvo....imam sina od 6 godina koji je sa 2,5 godine skinuo pelene, prvo po danu, a zatim i po noći. Sve je bilo u redu, noću se dizao ako mu se piškilo i to je trajalo nešto više od godinu dana. Onda je odjednom počeo pišati u krevet svaku noć i to po nekoliko puta. Kažu da je možda od stresa. Jedini mogući stres je da sam ja u to doba ostala trudna. Pokušali smo buditi ga svaka dva sata, ne davati tekućinu poslije 18,00 sati ali ništa nije upalilo i onda smo vratili pelene u upotrebu. Kad je navršio 5 godina kenuli smo kod nefrologa i obavili stotinu pretrga, međutim sve je bilo u najboljem redu. Nikada nije imao nikakvu urinarnu ili sličnu infekciju. Dobili smo tablete Minirin i upute da navečer nakon 18,00 sati pije minimalno, sat vremena prije spavanja popije pola tablete sa malo vode, s tim da tijekom dana može piti koliko god želi. Ali sa svom terapijom on i dalje piški u krevet, a problem je čvrsto spavanje. I ja sam imala isti problem kao mala, a doktorica nam je napomenula da je u skoro 80 % slučajeva noćno mokrenje nasljedno. Nikada ga nismo okrivljavali ili ga pred drugima pokušali posramiti zbog toga. I on sam je svjestan problema ali jednostavno nije kriv. Sada se nadam da će prestati samo od sebe jer sam već pomalo :504:

s obzirom da ste prošli sve moguće pretrage i da se sve pokazalo u redu očito je razlog noćnog mokrenja na psihološkoj bazi. pogotovo jer sama spominješ da je problem počeo kad si ostala trudna. navela si sama da je to za njega bio stres. i to je sasvim dovoljno da bude okidač za noćno mokrenje. na vašem mjestu ja bih posjetila dječjeg psihologa. imala sam u široj obitelji sličan slučaj i nakon nekoliko mjeseci rada s psihologom noćno mokrenje je "spontano" prestalo. isto se radilo o dolasku druge bebe u kuću.

Maca Micko
25.01.2012., 07:47
Mela77
sobzirom da su te pretrage koje ste obavili sasvim u redu
mislim da treba da posetite dečijeg psihologa

btw, moj sin je prestao da piški noću u krevet :cerek:
i vaš će...samo strpljenja:mig:

jaja_njet
31.01.2012., 17:58
eto ja cu tu napisati,piskila sam nocu do 7razreda..Isli smo od kiroprakticara nadalje,sve zive pretrage sam obavila i sve je bilo uredu..Prestalo samo od sebe..tako da nemojte se uzbudjivati,proci ce i valjda nebudu rekorderi ko ja :)

mama rena
07.02.2012., 23:54
Evo da se i ja prijavim među roditelje malih popišonja:). Naime moj sin ima 7god. i popiški se redovito svaku večer.Taman sam ga sad presvukla,a zaspao je prije dva sata.Inače svaku večer stavljamo pelene jer mi nema smisla dizat ga da ide pišat kad on nezna di se nalazi.Evo primjer od maloprije-krenem mu stavit pelenu a on već obavio pola u krevet,kažem mu ajde sine u wc,on se ljepo digne i ode mi u kuhinju,trčim za njim a on već izvadio pišu i stoji na sred dnevne,odvedem ga u wc i pokušavam ga probudit,on me zbunjeno gleda i kreće opet u sobu,vidim da spava otvorenih očiju a vidim i da mu se piša jer radi nekontrolirane pokrete,naravno vodim ga ponovo za ruku u wc skidam mu popišanu robu,ja mu moram držati pišana jer on stvarno nema pojma ni da se popišao ,ni da sam ga dovela u wc,niti se može skinuti...jednostavno spava.Popiški se u wc tek kad golim koljenima dotakne školjku i to ga moram doslovno pritisnuti uz nju inače mi se otima,i da on cijelo to vrijeme drži vrh pišonje stisnut.Jadan već valjda sam predosjeća da treba ali se ne snalazi u prostoru i vremenu.Pelene je kao beba od dvije i pol godine skinuo sam donio mi je i rekao"netibaju mi vise"i stvarno ni po danu ni po noći nije piškio više od 4 mj.a onda sam ga upisala u vrtić.Prvih par dana je bilo sve u redu a onda je počeo piškit u gaće pa mi je teta rekla da mu kupim pelene jer da ga inače mora svako malo presvlačit.Ajde kupim mu pelene gaćice tako da ih može sam skinuti međutim on je tada u pelenu počeo i kakati.Ponovo mu prestanem stavljati pelene jer sam skužila da se opustio pa ko veli što bi se ja mučio kad je već pelena tu.Nakon par tjedana prestao po danu pišat i nikada se više nije popišao ali zato počeo po noći i to ne prestaje.Pedijatar mi rekao isto da je to do 5 god normalno,iza toga mi dao nekakve brošure tipa dijete ne smijete kažnjavati ismijavati i šta ti ja znam...nikada ga nisam krivo pogledala radi toga jer sam i ja mokrila u krevet kao dijete i bila hospitalizirana(dijagnoza je bila ljubomora jer se majka preudala).Prije par mj odvela ga ponovno izvadio mu nalaze,sve ok,dao mu minirin tabl. Davala sam mu ih mjesec dana nikakve razlike,isto mokar svaku noć...prestala sam mu ih davati jer mi ga je žao trovati a nema nikakvog poboljšanja(te tabletice bi trebale navodno koncentrirat mokr.tako da izdrži noć).Stvarno više neznam šta da radim...vidim da mu je neugodno i ujutro se probudi i skriva mi pelenu da nevidim da je prepuna...jadno moje mače:(:(

Maca Micko
08.02.2012., 06:30
ne bih ja detetu od 7 godina stavljala pelenu
mislim da je to poniženje za dete, jer "pelene nose samo bebe"
bolje da se stavi mušema na dušek
znam da je hladno (možda zato i mokri noću, kakvo je stanje leti?)
msm ne znam nisam pametna više
moj stariji prestao, ali zato mlađi 6 ipo god nastavio noću da piški u gaće...a nije već duže vreme, više od 6 meseci...i sad opet, već nekoliko noći zaredom
neću mu stavljati pelenu
kupila sam donjih delova pidžame...mada on popiša sve redom, znači celog ga moram presvući..
za minirin sam više čula da ne pomaže nego da pomaže..u svakom slučaju poenta je u tome da se dete probudi na nagon, a ne da se manje mokraće luči---to samo malo poboljšava psihičko stanje deteta jer se probudilo suvo...mada eto,često ni za to ne deluje
.doduše ja svojoj deci nisam davala, ali radije i ne bih
izgleda da to prolazi samo od sebe

mama rena, kod vas je mislim i nasledni faktor u pitanju
samo ne znam zašto moji pišaju noću kad niti ja niti moj muž smo imli sličnih problema

ebiga, nisu oni svesni da to rade (dok pišaju nemju tri blage šta se dešava) mislim da je tvrd san najveći krivac(kad su moji bili umorni, tada bi se upiškili)
i mislim da je buđenje deteta da piški jedino rešenje
samo pod uslovom da se dete razbudi skroz, da je budno i da tek u budnom stanju piški
a ne da je napola raztbuđeno, to onda stvara kontra efekat (očekivaće od nas da ga budimo, neće se samo razbuditi kad mu se piški)
i da ga budimo u kraćem vremenskom periodu, npr mesec dana, posle bi trebalo dete samo da se probudi

ajd sve najbolje, i da što pre prođe pišanje u krevet

mama rena
08.02.2012., 21:31
Ma sve sam probala...i buđenje noću i puštala da se popiša pa ga razbuđivala i presvlačila i svašta nešto...na pelene smo se vratili jer je upravo on inzistirao na tome,valjda mu neugodno jer je s braćom u sobi...kao što si napisala kad mi se popiša bez pelene onda mi je zapišan i on od koljena do prsa a i jastuk jorgan deka i plahta pa mu je hladno, a onda i to presvlačenje od glave do pete,tuširanje ili brisanje vl.maramicama smori i mene i njega. Ajde da se to dogodi pa se on sam probudi pa i nekako,ali ne,on spava ko top tako zapišan i onda se naravno bojim da će mi dijete oboliti...tako da ostajemo pri pelenama bar što se zime tiče,iskreno se nadam da će do ljeta to sve napokon biti iza nas.Da imaš pravo i ja mislim da je nasljeđe u pitanju:504:a što se tiče toga što kažeš da ni ti ni muž niste mokrili, smatram da ne mora nužno roditelj biti u pitanju ,možda vaši roditelji ili čak roditelji vaših roditelja...moji roditelji isto nisu imali tih problema a ja popišanka:D

Sretno i vama draga i želim vam što prije suhe gaće zauvijek:kiss::grli:

M4L4
08.02.2012., 22:26
Ja sam imala isti problem dugo, nije prestalo samo od sebe tako da se nemojte tome bas nadati. Otisla sam na kliniku ortosmedik u Beogradu gdje sam dobila terapiju u vidu tableta i masaze nekih "kljucnih" tacaka. Ne sjecam se vise davno je to bilo. Poslije mjesec dana sam se potpuno rijesila toga.

bettie
09.02.2012., 08:54
Slučajno sam naišla na ovu temu. Vidim da se nitko nije osvrnuo na post Manuele Roze.
Roditeljima se teško suočiti sa time da su oni možda uzrok djetetovog noćnog mokrenja i da oni možda moraju raditi na sebi kako bi te promjene prenjeli na djete i tako promjenili situaciju.
Moja životna priča vrlo vrlo je slična Manuelinoj. Sada sam žena od 32 god., ali problema sa noćnim mokrenjem imala sam doslovce dok nisam upoznala svog sadašnjeg supruga, dakle do 20 god.
Razmislite malo, proradite i vi na sebi.

Maca Micko
11.02.2012., 07:36
Slučajno sam naišla na ovu temu. Vidim da se nitko nije osvrnuo na post Manuele Roze.
Roditeljima se teško suočiti sa time da su oni možda uzrok djetetovog noćnog mokrenja i da oni možda moraju raditi na sebi kako bi te promjene prenjeli na djete i tako promjenili situaciju.
Moja životna priča vrlo vrlo je slična Manuelinoj. Sada sam žena od 32 god., ali problema sa noćnim mokrenjem imala sam doslovce dok nisam upoznala svog sadašnjeg supruga, dakle do 20 god.
Razmislite malo, proradite i vi na sebi.

u kom smislu možemo raditi na sebi, mi roditelji koji nismo imali problema sa noćnim mokrenjem, lično
ajd, molim te, daj još neki konkretniji predlog, savet, i sl...

CrabQueen
29.08.2012., 22:23
Moja kćer uskoro puni 6 godina i skoro svaku noć mokri u krevet. Njen pedijatar smatra da je problem u nedovoljnom lučenju antidiuretskog hormona budući u obitelji mog supruga ima puno slučajeva noćnog mokrenja (suprug,njegov otac itd.). Prema njemu se problem u većini slučajeva rješava uzimanjem antidiuretskog hormona. Nama je to idući korak,ali vidim da nekima to nije uopće pomoglo. Imali još tko kakvih iskustava s hormonima (minirin?)?

bruna75
06.09.2012., 14:15
Moja kćer uskoro puni 6 godina i skoro svaku noć mokri u krevet. Njen pedijatar smatra da je problem u nedovoljnom lučenju antidiuretskog hormona budući u obitelji mog supruga ima puno slučajeva noćnog mokrenja (suprug,njegov otac itd.). Prema njemu se problem u većini slučajeva rješava uzimanjem antidiuretskog hormona. Nama je to idući korak,ali vidim da nekima to nije uopće pomoglo. Imali još tko kakvih iskustava s hormonima (minirin?)?

Moj sin je piškio u krevet (po noći) do 6 i pol godina. Nakon toga odlučili smo otići na pretrage koje su pokazale da je sve u redu. Doktorica je predložila terapiju Minirinom. Počeli smo sa jednom tabletom navečer ali budući da nije odmah pomoglo počeo je piti duplu dozu koja mu je odmah počela djelovati. Terapija je trajala 6 mjeseci. Kada smo prestali sa terapijom više se nikada nije popiškio (iako su nam govorili da čim prestane uzimati Minirin postoji mogućnost da opet počne piškiti.) Nije imao nikakvih nuspojava.

CrabQueen
13.09.2012., 15:25
Hvala, to je stvarno jako utješno. Nadam se da ćemo i mi imati isto iskustvo

vjestica35
09.10.2012., 07:35
Podižem ovu temu. Moj sinko ima 3 godine i mjesec dana i prije šest mjeseci odviknuo se od pelena. Prvo je bilo suho razdoblje po noći, a sad skoro svaku noć "mama ja sam se popiškio" i govorim mu pa reci mami da trebaš piškiti, budem, ali ništa. Hvala Bogu još je sunčano pa se sva ta posteljina i podloga mogu sušiti. Više namam pojma što da radim.

zlatna ivkica
09.10.2012., 09:12
mi smo se odvikli od pelena- dnevnih , bez ikakvih problema. noćne još imamo. 2 mjeseca bez pelene i on počne opet pisati, uopće nece reci da mu se pisa. radili smo i kontrolu urina jer sam mislila da se prehladio. ali nije. i kažem mu da kaže meni, tetama u vrtiću da mu se pisa, i bude, ali nista. znala sam oprati i do 15-ak gaca i hlaca dnevno. vec sam ludila. a onda su tete skuzile o čemu je riječ- u njegovu grupu u vrtiću su došli novi mali bebani , i on vise nije bio medu onima "malima" , trazio je pozornost i da tete dodatno imaju potrebu stalno nesto raditi oko njega. to je trajalo 2 tjedna, i hvala bogu, prestalo samo od sebe, dok je skuzio sam da je on "veliki", da nema pelenu, i tete su naravno malo vise oko njega imale pozornost. i kažu da im to nije prvi slučaj.
tako da vjerujem vjestica, da on to namjerno radi jer se dogodila neka prekretnica za njega..

vjestica35
09.10.2012., 09:56
mi smo se odvikli od pelena- dnevnih , bez ikakvih problema. noćne još imamo. 2 mjeseca bez pelene i on počne opet pisati, uopće nece reci da mu se pisa. radili smo i kontrolu urina jer sam mislila da se prehladio. ali nije. i kažem mu da kaže meni, tetama u vrtiću da mu se pisa, i bude, ali nista. znala sam oprati i do 15-ak gaca i hlaca dnevno. vec sam ludila. a onda su tete skuzile o čemu je riječ- u njegovu grupu u vrtiću su došli novi mali bebani , i on vise nije bio medu onima "malima" , trazio je pozornost i da tete dodatno imaju potrebu stalno nesto raditi oko njega. to je trajalo 2 tjedna, i hvala bogu, prestalo samo od sebe, dok je skuzio sam da je on "veliki", da nema pelenu, i tete su naravno malo vise oko njega imale pozornost. i kažu da im to nije prvi slučaj.
tako da vjerujem vjestica, da on to namjerno radi jer se dogodila neka prekretnica za njega..

Dala si mi malo za razmišljati i zaključila sam kako je to vjerojatno prelazak iz jasličke u vrtićku grupu. :kava:

danci1980
21.12.2012., 18:49
Evo da i ja podjelim svoje iskustvo. Prije 6 mjeseci riješili smo se pelena sa 2.5 godine (bilo je ljeto) i odmah i po noći. On je sam inzistirao na tome. Kad odjednom kako je zahladilo počeo je pišati svku noć u krevet, a sada i po danu nemože više kontrolirati i uvijek se zapiša. NIje bilo stresa niti ičega, stvarno neznam odkud to odjednom.

CrabQueen
10.01.2013., 12:07
Podižem ovu temu. Moj sinko ima 3 godine i mjesec dana i prije šest mjeseci odviknuo se od pelena. Prvo je bilo suho razdoblje po noći, a sad skoro svaku noć "mama ja sam se popiškio" i govorim mu pa reci mami da trebaš piškiti, budem, ali ništa. Hvala Bogu još je sunčano pa se sva ta posteljina i podloga mogu sušiti. Više namam pojma što da radim.

I meni je nagori problem bio posteljina, i to gornja (deke i sl.), međutim na ebay-u sam našla plastificirane navlake za pokrivače (za koje u Splitu ama baš nitko nikad nije čuo).
Ukucaj u tražilicu waterproof duvet cover. Spasilo me!

koki 79
07.02.2013., 11:49
Evo da i ja napišem koju... moj sinak je nakon odvikavanja bio super, stvarno nije pišao ni po danu ni po noći, zapravo se budio po noći sam i zvao me da mu se piša, međutim godinu kasnije kad kćer nije upala u vrtić a nisam imala kud s njom i nisam ih htjela razdvajat odpeljali smo ih baki tak da smo se viđali za vikend i onda je počelo pišanje po noći i trajalo do 5 i pol godina i onda je postepeno prestalo. al zato mala nastavlja tradiciju i svaku noć je mokra a nikad nije bila pod nikakvim stresom, ona ima 4 godine - luda sam više!!! a ne da mi se opet pelene kupovat

Mela77
14.03.2013., 08:41
Posljedni puta pisala kako moj sin od 6 godina piški u krevet i što god napravili ništa nije pomoglo :(. I onda sam odlučila otići njegovoj pedijatrici koja nam je dala uputnicu za dječjeg nefrologa. Nakon svih pretraga koje su ustanovile da je njegovim mokraćnim mjehurom i mokraćovodima u redu, dobili smo alarm za noćno mokrenje. I dogodilo se ČUDO :lux: On je nakon tri tjedna s tim aparatićem prestao piškiti....ustvari kad bi krenuo piškiti aparat bi ga probudio i smočile bi mu se eventualno gaćice, a ne kompletni krevet - tko zna što je noćno mokrenje zna o čemu pričam :503:
I to smo još uzeli jeftiniju verziju aparatića (žični) koji dođe oko 350 kn. Postoji i bežični koji košta preko 700 kn.
Do neba hvala dr. Šubat Dežulović u KBC Kantrida u Rijeci :s
Spasila me pelena, presvlačenja kreveta i neprospavanih noći!