PDA

View Full Version : Preuranjena/prijevremena/prerana menopauza

duda
11.05.2006., 09:31
Imam potrebu otvoriti ovaj topic kao upozorenje mnogim mladim ženama koje nisu niti svjesne koliko se rano može ući u menopauzu i da to može utjecati na nemogućnost začeća ili iznošenja trudnoće.
Kažu da je rana menopauza genetski uvjetovana; moja majka je ušla sa 38 a ja sa 39 :(
Jučer sam bila na kontrolnom pregledu kod ginekologa i napravio mi je vaginalni UZV i rekao mi je da su mi jajnici skroz mali, "osušeni" (još prije 6 mjeseci na UZV su bili normalne veličine).
I tada smo malo popričali o cijeloj toj mojoj situaciji. Prvo sam dijete rodila sa 24 godine i sve je prošlo u redu. Kada smo se odlučili za drugo nisam mogla zatrudnjeti 6 godina. Prošla sam propuhivanje jajovoda, UZV praćenje ovulacije, itd. da bi mi rekli da je sve OK. Napokon sam zatrudnjela prirodnim putem i rodila drugo dijete u 30-toj. Kaže mi moj ginekolog da sam vjerojatno već tada počela ulaziti u meneopauzu (ali to vjerojatno nikome nije niti padalo na pamet provjeriti) i da je to bio vjerojatno jedan od razloga što nisam mogla zatrudnjeti.
I onda se sjetim svih ti žena koje ne mogu imati djecu zbog raznih razloga a vjerojatno je i prerani ulazak u menopauzu jedan od njih. Zato ako planirate trudnoću a ne možete zatrudnjeti provjerite hormone u krvi jer oni su prvi objektivni i mjerljivi pokazatelj menopauze.
Možda vam to saznanje pomogne da se ranije odlučite i na drugo pa i na treće :cerek: jer sat otkucava (nekom brže, nekom sporije :mig: )

Riječanka2
11.05.2006., 10:54
Apsolutno si u pravu - climax praecox je relativno česta pojava. :top:

deep in the sun
19.02.2008., 19:44
može li još malo infoa o tome, please? :tuzni:

ja imam 37 godina, i razvila sam totalnu fobiju od preuranjene menopauze, jer je moja mama relativno rano ušla u nju, s 42-ije god. (doduše, genetski sam skoro po svemu na ćaćinu lozu, i na njegovu mamu, pa se nadam da neću baš u ovome biti na svoju. al kakve sam "zdravstvene" sreće, ne bi me čudilo..).

dakle, ako netko zna, u kojoj je mjeri to genetski uvjetovano, i koji još faktori utječu na?
i koji su naajnajraniji simptomi, može li se nečim odgoditi, ima li kontraprimjera u vezi nasljednosti, etc.
:(:eek::(

hvala hvala

Cruela
20.02.2008., 09:18
ja sam u menopauzu usla sa 37 godina a sa 42 potpuno izgubila menstruaciju, znaci da sam u postmenopauzi (tako se zove peirod nakon potpunog gubitka manstruacije). od 37 do 40 sam se ispatila stalnim krvarenjima, sest puta sam zavrsila na ciscenju jer mi tablete i injekcije nisu pomogle a zbog toga ne uziman nikakvu nadomjesnu terapiju.
sada imam 48 godina i nemam nekih vecih tegoba vezanih uz to, mozda koji mali valungic, malo nervoze ali nista strasno. problem mi je debljanje i totalna promjena ukusa sto se tice hrane. prije sam se davila u vocu, povrcu i tijest a sada samo sanjam o mesu i zestokoj, masnoj, ljutoj, kiseloj itd.itd. papici.
na mome iskustvu mozete nauciti da je jako vazno paziti i reagirati na povecanje kilaze jer mozete zaglaviti kao ja. (2002,god.imala sam 60-62 kg a sada imam 92).

p.s u mojoj obitelji sve zene (za koje znam) su u menopauzu usle normalno, oko 50-te godine. moja sestricna, koja je i moja generacija) je prosla kao i ja (sa 42) tako da u genetiku nisam bas sigurna.

deep in the sun
20.02.2008., 15:54
tnx, žao mi je što si se toliko namučila. btw, stalna krvarenja u menopauzi, a da nije bilo nikakvog ginekološkog poremećaja tipa miomi, ciste i slično - nisam za to još čula. koliko se često to događa?

i, kako ti tumačiš to debljanje, hormonalnim promjenama ili nekakvom latentnom depresijom? jer, debljanje, barem koliko sam ja upućena, nije baš neki tipičan simptom menop. :misli:

želim ti da skineš to (ako mene pitaš, nikako gladovanjem, nego češćim malim obrocima i kretanjem, biciklom, šetnjama), i, ako ti se da, pls, napiši kako si još osjetila smanjenje nivoa estrogena u organizmu? kako točno psihički (osim nervoze i toga)? i kako stoje stvari sa željom za seksom i "osjećajem sebe kao žene"?

:w

Cruela
21.02.2008., 12:34
nisam nikada imala velikih problema osim tu i tamo koja cista, cak nikada u zivotu nisam imala upalu jajnika, nikakve infekcije, iscjedke i slicno. razlog problema je najvjerovatnije bio hormonalni kaos.
nervozu ne bih bas tumacila kao posljedicu menopauze, zivac sam bila oduvijek iako mi svi govore da sam zadnjih godina mirnija, tolerantnija i strpljivija.
bit ce da se nesto okrenulo jer sam prije bila vrlo eksplozivne naravi a sada mi je stvarno sve ravno, prava kulerica :D....a sad jel se iza toga krije depra, umor i slicno, najvjerovatnije da ali imam previse drugih problema da bih se opterecivala s time. recimo da se uklapam u prosjek.
debljanje je posljedica svega po malo. ne direktno menopauze koliko promjene nacina zivota, teze se pokrenuti. spomenula sam i promjenu ukusa sto se hrane tice, apetit mi se pojacao (drasticno) a aktivnosti smanjile.
ne osjecam se manje zenom zato sto nemam menstruaciju :confused: zasto bih? (iako ima zena koje se tako osjecaju), isto je kao ranije, nekad sam si lijepa, nekad ne. debljina mi jako smeta ali mislim da cu naci snage izboriti se za sebe mrsaviju a samim time i "zenstveniju".
sex je frka, gubitak zelje je jedna od posljedica manjka estrogena ali uz razumjevanje i pomoc partnera i to se moze rijesiti,
slusam svoje prijateljice koje sada na pragu pedesete pociju osjecati simptome i panicare.ponasaju se kao da imaju 20 pa ih je sve to iznenadilo.
mislim da je najvaznije prihvatiti sve promjene pa tako i ovu kao dio zivota i prilagoditi se a, naravno, pomoci si koliko mozemo.

p.s. nedostaje mi jedino pms kada sam u navali energije u 2-3 dana znala rasturiti stan, odmicati stednjak i hladnjak bez frke, cistiti spremati i glancati dan i noc. a sada mi se to ne da :ne zna: :D

deep in the sun
21.02.2008., 21:16
ne osjecam se manje zenom zato sto nemam menstruaciju zasto bih? (iako ima zena koje se tako osjecaju), isto je kao ranije, nekad sam si lijepa, nekad ne

nisam mislila zato što nemaš menstruaciju, niti zato što to netko drugi zna i neki si q misli o tome, niti na bilo što izvana, pa ni vezano uz izgled - jesi li sama sebi lijepa etc., nego ono, zanimalo me mijenja li se u nekom bitnom smjeru baš subjektivni osjećaj, ne zbog svijesti/spoznaje o promjeni hormonalne slike, nego zbog promjene kao takve (jer jel, hormoni, kao i druge kemikalijice u našem mozgu, utječu na naše raspoloženje, misli i osjećaje, kao što i npr. kemikalije iz prozaca djeluju na njih).

ne mislim da se netko nužno treba osjećati kao manje žena, ali ja sam si to (glupo možda) zamišljala kao nekakav osjećaj iznenadne drugačijosti generally, a u crnoj varijanti – osjećaj smanjene vitalnosti i snage (libida ali u širem smislu), izblijeđenja, ne znam, nekakav polu-budistički smiraj koji si još ne želim u duši.

drago mi je ako, kako kažeš, nije neka takva generalna promjena na gore :Pivo:

(valunzi sami po sebi mi ne zvuče posebno strašno. možda su čak fora. :zvrko: šalim se)

ma, nije valjda sve u jebenim žljezdanim izlučevinama...(odioznog li termina).

debljina mi jako smeta ali mislim da cu naci snage izboriti se za sebe mrsaviju a samim time i "zenstveniju".

nađi, znam ih dosta koji su uspjeli, može se to...i zbog zdravlja i svega, ne samo zbog ženstva;)

sex je frka, gubitak zelje je jedna od posljedica manjka estrogena ali uz razumjevanje i pomoc partnera i to se moze rijesiti,

baš drastičan gubitak? :eek:
ono, ravno ti je odavde do carigrada?

slusam svoje prijateljice koje sada na pragu pedesete pociju osjecati simptome i panicare.ponasaju se kao da imaju 20 pa ih je sve to iznenadilo. mislim da je najvaznije prihvatiti sve promjene pa tako i ovu kao dio zivota i prilagoditi se, a, naravno, pomoci si koliko mozemo.

naravno, imaš pravo, zato sam i pitala sve ovo. i sorry ako dijelovi ovih mojih paranoja zvuče uvredljivo za žene u klimakteriju, nije tako mišljeno.
čini se da si normalna osoba, pa računam, da ne pretjerujem s celofanima.

nedostaje mi jedino pms kada sam u navali energije u 2-3 dana znala rasturiti stan, odmicati stednjak i hladnjak bez frke, cistiti spremati i glancati dan i noc. a sada mi se to ne da

hm, ja pms baš i ne osjećam (jedino fizičku bol).

elem, hvala na infoima, zanimaju me baš osobna iskustva žena koje to znaju opisati.
take care:)

gods justice
07.06.2008., 17:30
pusa svima,ja sam mlada samo 47hahahah a u zadnjih 2 mj moje tjelo je doslo kao bacva ali u kilama niti grama , majko sveta htjela bi se ubiti

Zenabr1
08.06.2008., 08:24
evo i mene,prvo da vas pozdravim,citam vase postove o menopauzi,pa vam se prikljucujem.prije 4godine sam usla u menopauzu,sad imam 43g,tek sad sam pocela piti efedrin na biljnoj bazi za ublazavanje tegoba izazvanih menopauzom,tipa napadi vrucine,nervoza koja me dovodila do ludila samo bih se svadjala-u nekim situacijama mi je to islo na ruku na poslu jer inace samo sutim,jos uvijek imam menzis ali sada jako neredovit,2puta u mjesecu,pa onda 4mjeseca normalno,pa 1mj.ne dodje uopce,i to ti je za popizdit,imam godinama spiralu-i srecom nemoram je vaditi van bar za sada,sto se tice seksa sad imam zelju kao 20-togodisnjakinje,opet i opet,a o kilama da ne pricam ,jedem 2puta na dan a ljepe se nenormalno,imam stalnu zelju za slatkim.visoka sam 175,i teska 92kg,imam dosta toga nakupljeno u trbuhu,a posto imam bolesnu kicmu neznam koje vjezbe mogu raditi:ne zna::):mig:

Zenabr1
08.06.2008., 08:24
evo i mene,prvo da vas pozdravim,citam vase postove o menopauzi,pa vam se prikljucujem.prije 4godine sam usla u menopauzu,sad imam 43g,tek sad sam pocela piti efedrin na biljnoj bazi za ublazavanje tegoba izazvanih menopauzom,tipa napadi vrucine,nervoza koja me dovodila do ludila samo bih se svadjala-u nekim situacijama mi je to islo na ruku na poslu jer inace samo sutim,jos uvijek imam menzis ali sada jako neredovit,2puta u mjesecu,pa onda 4mjeseca normalno,pa 1mj.ne dodje uopce,i to ti je za popizdit,imam godinama spiralu-i srecom nemoram je vaditi van bar za sada,sto se tice seksa sad imam zelju kao 20-togodisnjakinje,opet i opet,a o kilama da ne pricam ,jedem 2puta na dan a ljepe se nenormalno,imam stalnu zelju za slatkim.visoka sam 175,i teska 92kg,imam dosta toga nakupljeno u trbuhu,a posto imam bolesnu kicmu neznam koje vjezbe mogu raditi:ne zna::):mig:

larazg
08.06.2008., 11:08
menopauza rana (ovi ekstremi koji počni na kraju truidesetih) su uglavnom vezani za poremećaje hormona....
Zdrava žena bez poremećaja ne može uči u menopauzu u kasnim tridesetim...to su sve poremećaji
moja mama je ušla sa 55 u menopauzu...pa ako je i naslijedna... imam još vremena.

tessaa
08.06.2008., 11:14
menopauza rana (ovi ekstremi koji počni na kraju truidesetih) su uglavnom vezani za poremećaje hormona....
Zdrava žena bez poremećaja ne može uči u menopauzu u kasnim tridesetim...to su sve poremećaji
moja mama je ušla sa 55 u menopauzu...pa ako je i naslijedna... imam još vremena.

Ponekad i sama pomislim kako ulazim u neku predmenopauzu...iako se još uvijek tješim da su to samo simptomi PMS-a:D
Koji su simptomi rane menopauze kad je u pitanju sam ciklus? Ono - kašnjenje menstruacije, anovulacijsko krvarenje... može li biti povezano s tim?
Inače, i moja je mama ušla u menopauzu s 55, tako da...:ne zna:... znam kolegicu koja je ušla u menopauzu s 43, i nije rađala... ni ja nisam rađala, pa ima li to možda i s tim veze...?
Inače, UZV pokazuje normalne jajnike i ovulaciju!?!

larazg
08.06.2008., 11:20
ej tessa... koliko imaš godina???

menopauza ima simptome...preskakanje menge, promjene raspoloženja, valunge... itd

normalna i zdrava žena neće uči u menopauzu tako rano...

žene se rode sa određenim brojem jajnih stanica (nažalost) i dok ti jajnici proizvode jejne stanice nema šanse da u menopauzu uđeš.

Svi ti ekstremni slučajevi o kojima se priča imaju pozadinu..ili hormone, štitnjaču...nešto što se poremeti u organizmu pa se osveti na jajnike i ulazak u menopauzu.

Žene koje su rađale i žene koje nisu rađale nisu isto. Trudnoćom dobiješ hormone koje nerotkinje nemaju...

koliko imaš djece?

tessaa
08.06.2008., 11:24
ej tessa... koliko imaš godina???

menopauza ima simptome...preskakanje menge, promjene raspoloženja, valunge... itd

normalna i zdrava žena neće uči u menopauzu tako rano...

žene se rode sa određenim brojem jajnih stanica (nažalost) i dok ti jajnici proizvode jejne stanice nema šanse da u menopauzu uđeš.

Svi ti ekstremni slučajevi o kojima se priča imaju pozadinu..ili hormone, štitnjaču...nešto što se poremeti u organizmu pa se osveti na jajnike i ulazak u menopauzu.

Žene koje su rađale i žene koje nisu rađale nisu isto. Trudnoćom dobiješ hormone koje nerotkinje nemaju...

koliko imaš djece?

37, nemam djece, nisam rađala...
Inače, zadni UZV pokazao normalnu ovulaciju, ali ipak valjda neki simptomi počinju i ranije...?
Ma vjerojatno sam zabrijala malo, ali možda i nemam tako puno vremena do menopauze...?:confused:

larazg
08.06.2008., 11:26
ja sam rađala.... i to je bolje...

neznam što da ti kažem.... ako možeš što prije zatrudni... a ako i imaš preranu menopauzu... ma ima i tu ljeka... uzeti ćeš tuđu jajnu stanicu i biti ćeš samo domaćin i opet možeš roditi.

bitno je d aimaš zdravu maternicu. to je najbitnije za trudnoću

Aurora60
16.06.2008., 23:40

Ja imam 47 godina i iste simptome koje si navela. Jedino me ne zanima seks (nažalost). Jedem do čega dođem, stalno sam gladna, a slatko da ne spominjem. Molim te kako se zovu te tablete koje uzimaš? Moj ginekolog mi ništa nije dao za moje tegobe, kaže da je to normalno! :(

Zenabr1
18.06.2008., 12:00
Ja imam 47 godina i iste simptome koje si navela. Jedino me ne zanima seks (nažalost). Jedem do čega dođem, stalno sam gladna, a slatko da ne spominjem. Molim te kako se zovu te tablete koje uzimaš? Moj ginekolog mi ništa nije dao za moje tegobe, kaže da je to normalno! :(
tablete se zovu REFEMIN od dietpharma-pomažu kod klimakterijskih i predmenstrualnih tegoba,uzimaš 1-2kapsule na dan uz obrok,nakon 3mjeseca uzastopnog uzimanja moraš napraviti pauzu od mjesec dana,tablete na žalost kupiš koštaju oko 47.90kn,ja sam na drugoj kutiji i mogu reći da mi pomažu,manje sam nervozna,a što se tiće sex-a,to će ti se normalizirati uz ove tablete,meni je ginekolog nudio na bazi hormona ali nisam pristala,ove su biljne,i to što ginekolozi kažu da je normalno,lako njima kad oni to nemaju.to su promjene u ženi koje nisu normalne ali oni ih očito neznaju objasniti,držim fige da ti pomognu:top::top::top:

Aurora60
20.06.2008., 12:51
tablete se zovu REFEMIN od dietpharma-pomažu kod klimakterijskih i predmenstrualnih tegoba,uzimaš 1-2kapsule na dan uz obrok,nakon 3mjeseca uzastopnog uzimanja moraš napraviti pauzu od mjesec dana,tablete na žalost kupiš koštaju oko 47.90kn,ja sam na drugoj kutiji i mogu reći da mi pomažu,manje sam nervozna,a što se tiće sex-a,to će ti se normalizirati uz ove tablete,meni je ginekolog nudio na bazi hormona ali nisam pristala,ove su biljne,i to što ginekolozi kažu da je normalno,lako njima kad oni to nemaju.to su promjene u ženi koje nisu normalne ali oni ih očito neznaju objasniti,držim fige da ti pomognu:top::top::top:

Hvala ti puno :s

mppet
21.06.2008., 18:36
Mene samo sex zanima u menopauzi -volim to, sam da ne prestane ta želja, za sve drugo ima lijeka

Zenabr1
22.06.2008., 06:28
čuj kod nekih je želja ogromna,a kod drugih je nema,ali to je isto prolazno(tamo gdje nema zelje) ,to se brzo normalizira

Nikki_87
04.08.2008., 14:02
trazim i trazim i ne mogu nac ovu temu...
uglavnom moja majka je sa svojih 46 mislim usla u menopauzu i sad se full tesko nosi sa time. pila je helex i jos neke tablete ali nije bas pomagalo. sada ju full muce valunzi ( a i to sta ima kci od 21 ne pomaze:))))) ). stvarno bi joj htjela pomoc ili da ju navedem da si sama pomogne jer vidim da se povlaci i ne zna se nosit sa time.
svaka pomoc dobrodosla :s:s:s

Nikki_87
05.08.2008., 11:30
a jebemu sta nitko nije imao jos problema sa menopauzom...ajme mlade li populacije ovdje :p
:kava:

darkNess(ie)
05.08.2008., 12:09
I moja majka je u menopauzi, hvala bogu da ne zivim s njom!!!!
Odbija uzimati bilo kakve lijekove, mislim cak ni da ne ide na preglede. Ja ju ne mogu nagovoriti ni na sto jer sve odbija. Dodje joj period kad je bas super i smirena je, ali uglavnom prevladava period aždaje, kad je nemoguce biti u blizini nje, a da se ne pokupe uvrede, istresanja itd.. Takodjer ju muce valunzi, ali ako si ona sama ne zeli pomoci, nitko joj nista tu ne moze. Kaze da hormone nece, hoce samo Sanval i te gluposti od kojih zaspi.
Zato i kazem: hvala bogu da ne zivim s njom jer ja ju ne mogu navesti da si ona sama pomogne, odbija sve, a ja nemam vremena ni zivaca da se netko istresa na mene i ne zeli pomoc.
Kazu da kad prodje menopauza da su onda drugacije osobe, prihvacaju svoju zenskost i ne znam vise sta, tak da jedino sto ja mogu je cekati da to prodje.
Nemam ti neki pametan savjet za dati, samo sam iznijela svoje iskustvo. Isto kao i ti imam 21 godinu, ali to tak i tak nista ne znaci. Tko god ja bila ne zeli moju pomoc. Zene su cudne biljke, pogotovo zene u menopauzi. Mozda im treba da same sebe pronadju, tko zna.

Zenabr1
05.08.2008., 14:06
ja sam starija od vas,pa ću ti nešto predložiti,pošto prolazim isto što i tvoja mama,znam kako se osjeća,u svakoj apoteci imaš na biljnoj bazi refemin tablete,koštaju 47kn,one reguliraju menopauzu,i ja sam se preporodila od kada ih pijem,kupi joj to pa neka si pročita ili zatraži u apoteci onaj papir što je u kutiji,nemaju nikakve veze sa hormonalnom terapijom,piju se 3kutije,i pauza mjesec dana.SUPER su tablete:mig::kava:

Nikki_87
05.08.2008., 15:43
ajde bas cu probat sa tim tabletama. thx.:top:
anyway danas je na udaru bio stari- u 15min bio je nazvan-bikom,konjem,kretenom,nesposobnjakovicem i niskoristi... :lol:
kako li je divno zivjet sa njom. sva srece pa za tjedan idem natrag u stan u zg pa ce otac bit sam u njenom milosti i nemolosti :kava:

Zenabr1
05.08.2008., 15:45
svejedno joj kupi te tablete,puno će joj pomoći..

darkNess(ie)
05.08.2008., 17:59
ajde bas cu probat sa tim tabletama. thx.:top:
anyway danas je na udaru bio stari- u 15min bio je nazvan-bikom,konjem,kretenom,nesposobnjakovicem i niskoristi... :lol:
kako li je divno zivjet sa njom. sva srece pa za tjedan idem natrag u stan u zg pa ce otac bit sam u njenom milosti i nemolosti :kava:

Draga moja, isto ti je kod mene.
Probat cu joj i ja poturit te tablete, ali onda ce krenuti vika da sta trosim novce i da nisam normalna, da se ja ne trebam brinuti za nju :rolleyes:

hajr
06.08.2008., 12:15
joj ljudi pomagajte,
i kod mene je problem mater, nije još u menopauzi ali izgleda da joj to vrijeme dolazi cjela nervozna, traži pažnju šta nikad nije i psihički nije u najboljem stanju. trudi se nositi se s tim ali jako teško to ide.
bila ja čak u psihića.
moj problem je što ona čim joj je teško uzme telefon i zove a ja dežurna uvijek moram imati neki savjet. pa sad neznam dali je to dobro da se oslanja na mene toliko. neznam sama evo volila bi da se javi netko tko je to prošao pa da znam otprilike šta da radim

abattoir
07.08.2008., 19:26
joj ljudi pomagajte,
i kod mene je problem mater, nije još u menopauzi ali izgleda da joj to vrijeme dolazi cjela nervozna, traži pažnju šta nikad nije i psihički nije u najboljem stanju. trudi se nositi se s tim ali jako teško to ide.
bila ja čak u psihića.
moj problem je što ona čim joj je teško uzme telefon i zove a ja dežurna uvijek moram imati neki savjet. pa sad neznam dali je to dobro da se oslanja na mene toliko. neznam sama evo volila bi da se javi netko tko je to prošao pa da znam otprilike šta da radim

hajr, ja sam imala puno problema sa svojom starom, čak je na antidepresivima završila (i još uvijek je na njima, ali očito to ima neku drugu podlogu..)
enivejs, moraš joj biti n raspolaganju, jer ako se tebi obraća za svoje probleme znači da jedino tebi vjeruje i da jedino u tebe ima povjerenja! A to nije mala stvar...
A za ostale stvari ako ti kenja, poslušaj savjet koji mi je dao tata, apromijenio mi je život: ''Na sve reci dobro, pa radi po svom'' Lako tebi, lako njoj :top:

hajr
08.08.2008., 07:50
hajr, ja sam imala puno problema sa svojom starom, čak je na antidepresivima završila (i još uvijek je na njima, ali očito to ima neku drugu podlogu..)
enivejs, moraš joj biti n raspolaganju, jer ako se tebi obraća za svoje probleme znači da jedino tebi vjeruje i da jedino u tebe ima povjerenja! A to nije mala stvar...
A za ostale stvari ako ti kenja, poslušaj savjet koji mi je dao tata, apromijenio mi je život: ''Na sve reci dobro, pa radi po svom'' Lako tebi, lako njoj :top:

hvala, ali nije lako.
nisam mogla vjerovati da će do ove situacije doći, mislim da ta menopauza toliko utječe na ljudsku psihu tj hormoni itd. odmah se pitam dali ću i ja biti takva jednog dana.
najviše me brine kako joj pomoći. postoje li neki čajevi z a smirenje nisu valjda tablete jedino šta joj može pomoći. i nije mi jasno kako su se nekad žene nosile s tim kad nije bilo psihića i kojekakvih antidepresiva.
sve u svemu kako je počela piti tab puno joj je bolje, raspoloženija je puno.
a eto došlo je i to vrijeme kad se djeca moraju brinuti za roditelje kao o maloj djeci.
hvala na savjetu

abattoir
08.08.2008., 15:13
i nije mi jasno kako su se nekad žene nosile s tim kad nije bilo psihića i kojekakvih antidepresiva.

a kako? trpile i svi su ih zvali stara vještica. isto ko što prije nisu imale pms nego ih se proglašavalo aždajama.:kava:

Nikki_87
11.08.2008., 09:30
a kako? trpile i svi su ih zvali stara vještica. isto ko što prije nisu imale pms nego ih se proglašavalo aždajama.:kava:

meni je to malo nejasno. mislim ako vec znas zasto imas problema jebemu pa kontroliraj se malo. kad sam bila u pubertetu stara me objektivno promarala i ukazala na moje suludo ponasanje i tu je meni sinulo da bi se mogla kontrolirat. nakon toga bila sam cisto podnosljivi pubertetlija:D
nije bilo nekih vecih ispada tipa- i hate you ili you're ruined my life:) hehehe

sta nije to slicno? bar malo:D
da se bar mogu malo kontrolirat:kava:

hajr
12.08.2008., 16:55
meni je to malo nejasno. mislim ako vec znas zasto imas problema jebemu pa kontroliraj se malo. kad sam bila u pubertetu stara me objektivno promarala i ukazala na moje suludo ponasanje i tu je meni sinulo da bi se mogla kontrolirat. nakon toga bila sam cisto podnosljivi pubertetlija:D
nije bilo nekih vecih ispada tipa- i hate you ili you're ruined my life:) hehehe

sta nije to slicno? bar malo:D
da se bar mogu malo kontrolirat:kava:

pa da ista stvar, ludi hormoni. ali znaš ono najlakše drugom reći šta da radi.

IvkaL
13.08.2008., 13:57
I moja majka je u menopauzi, hvala bogu da ne zivim s njom!!!!
Odbija uzimati bilo kakve lijekove, mislim cak ni da ne ide na preglede. Ja ju ne mogu nagovoriti ni na sto jer sve odbija. Dodje joj period kad je bas super i smirena je, ali uglavnom prevladava period aždaje, kad je nemoguce biti u blizini nje, a da se ne pokupe uvrede, istresanja itd.. Takodjer ju muce valunzi, ali ako si ona sama ne zeli pomoci, nitko joj nista tu ne moze. Kaze da hormone nece, hoce samo Sanval i te gluposti od kojih zaspi.
Zato i kazem: hvala bogu da ne zivim s njom jer ja ju ne mogu navesti da si ona sama pomogne, odbija sve, a ja nemam vremena ni zivaca da se netko istresa na mene i ne zeli pomoc.
Kazu da kad prodje menopauza da su onda drugacije osobe, prihvacaju svoju zenskost i ne znam vise sta, tak da jedino sto ja mogu je cekati da to prodje.
Nemam ti neki pametan savjet za dati, samo sam iznijela svoje iskustvo. Isto kao i ti imam 21 godinu, ali to tak i tak nista ne znaci. Tko god ja bila ne zeli moju pomoc. Zene su cudne biljke, pogotovo zene u menopauzi. Mozda im treba da same sebe pronadju, tko zna.

I moja mama je u menopauzi, a posto je ostala nedavno i bez jajnika jer je imala miom poremetili joj su se hormoni skroz, nije ona tako zivcana ni nista ali valunzi su joj bili tako jaki da je doktor rekao da mu je cudno pogotovo zato sto ima 46 godina. Cure moje, to je bilo prvo takva vrucina kao da joj je milijun stupnjeva u mozgu pa se spusta niz ledja ( tako ona to opisuje) a onda za 20 minuta joj hladno, ledm sva se trese i tako stalno. Jadna se sva isprpila, po cijele noci nije spavala a te neke tablete joj nisu uopce pomogle nego je ona malo pocela vise vjezbati, malo prehranu promijenila - valjda je u nekoj knjizi nasla sta je dobro u vrijeme menopauze i sad jos uvijek ima valunge ali ne tako cesto i ne tako intenzivno. A sto se tice nervoze i toga, sva sreca kod nje toga nema, ona je vise nekako " spaljena", stalno valja neke gluposti :-)

mackic@
16.08.2008., 15:46
Mojoj mami u menopauzi je počela opadati kosa koja joj je inače tanka.
Pa me zanimaju neke ampule ili bilo šta?

Barreth
08.09.2008., 20:34
Prije 7 godina operirana sam i zbog toga što su mi uklonjeni i maternica i jajnici ordinirani su mi hormoni Estrofem 2 mg. Bile su mi 44 godine i od onda ih stalno pijem. No, zbog pozitivne obiteljske anamneze na karcinom dojke, preporučeno mi je od strane nekih liječnika da prekinem s hormonskom terapijom. Probala sam prošle godine i prestala ih piti - bilo mi je strašno i počela sam opet, ali s Estrofemom 1 mg. Sada sam se pokušala i toga riješiti, ali ne ide! Da li netko zna da li smijem Estrofem od 1 mg piti eventualno svaki drugi dan, pa za neko vrijeme svaki treći dan itd. - dok se organizam polako ne privikne na izostanak tog hormona ili postoji neki drugačiji put? :ne zna:

lilamer
10.10.2008., 21:16
Pozdrav cure! Imam 56 godina i vec sam prosla sve te simptome koji vas zaokupljaju.Bilo mi je tesko kao i vasim majkama ali ja nikada
nisam htjela uzimati hormone koji sigurno pomazu ali imaju i nezeljenih posljedica. Vec godinama pijem caj "glog" koji ima za kupiti na
Dolcu kod travara,a sluzi i za blago smirenje i spavanje.Danas su valunzi i losa raspolozenja daleko iza mene,osjecam se opet normalno
i zelim iskoristiti sto jos mogu od zivota.

vila62
20.10.2008., 18:04
Pozdrav svima, ja vec tri godine pijem hormonalnu terapiju i savrseno se osjecam, dobro spavam, ne znojim se i nisam ljuta. preporucila bi svakoj zeni da je koristi.

case000
31.10.2008., 22:59
i ja pisem zbog majke svoje.. ima menstruaciju vec mjesec dana i zanima me dal je to neki simptom menopauze ili moze biti nesto drugo? za te nervne ispade neznam posto je uvijek takva;);)

holbela
01.11.2008., 21:11
pozdrav ja sam nova ovdje i imam veliki problem. Naime ja sam sa 43 godine operirana izvadila sam matrenicu i oba jajnika. E tada su tek nastali problemi isti tren sam osjetila valunge i sve što ide uz menopauzu. Ja ne mogu reći da sam nemoguća po ponašanju,ali je meni grizno samoj. pila sam refemin i udebljala se od njega jako.prestanem ga piti i uzmem feminal. on je dosta dobar sada sam ga sama sebi ukinula. još imam valunge ali su puno rjeđi i puno kraći.prave hormone ne smijem jer imam ciste u obje dojke.molim nekoga da mi pomogne da skinem kile. Užasno se osjećam depresivna sam zbog toga. Ne mogu reći da je od jekla jer sam više gladna nego sita ali neće ni gram dole.ne večeram samo doručkujem i ručam i to je sve. Navečer ev. jabuka i opet ništa.pozdrav.Holbela

tamarix
03.11.2008., 16:10
Ja sam godinama uzimala hormone i sad sam prestala zbog lošeg papa nalaza.
Naime ginekolog za tako loš nalaz smatra krivim femoston.
I prije sam se jako preznojavala a sad pogotovo.
Teško mije što kad bilo što radim preznojim se tako da moram ić prati kosu.
Najbolje bi bilo da stalno mirujem.:mig: i da ništa ne radim.-Bez veze,ima li tome nekog lijeka?
Inače sam malo osjetljivija ali ništa strašno.

tamarix
03.11.2008., 16:13
Neznam dal to ima veze s tim, ali od kad ne pijem femoston ja sam smršavila 8 kg.Sječam se da sam išla stalno mokriti i mislim da sam izgubila vodu.
Sad ima 4 mj. kako ih ne pijem,ali i apetit se povečava kako dolazi zima i kako više ne radim.:(

zlatka
04.11.2008., 20:52
I ja imam 56 godina i pere me menopauza. Užasno se znojim kada se krećem i radim, srce mi lupa i boli me u prsima. Nemam napadaje vrućine ali noću vrlo malo spavam. I nekada su žene imale problema ali su toliko radile da nisu imale vremena za osluškivanje svoga tijela. Tako i ja jednostavno nađem si posla (imam dvorište i vrt) a imam ga svaki dan i jednostavno ne razmišljam o recimo znojenju. Zavržem deblju traku oko glave i boli me ćošak nek se znojim. Nakon posla se situširam i to je to. Ne treba se opterećivati stvarima koje ne možeš promijeniti.

holbela
08.11.2008., 08:46
probala sam i ja ignorirati i znijenje i napad vručine ali ne ide. Kad me uhvati da mi je kako leći u kadu punu leda. Mislim da bi me jedino to ohladilo. Ja više ne pijem ništa. Kako sam navela hormone nesmijem zbog cisti u dojkama.Pila sam feminal i sada sam i to prestala.A nema druge nego naučiti s tim živjeti valjda će i tome doći kraj.Moj ginekolog kaže da ne bi trebalo još dugo trajati.Nadam se da je u pravu.U nadi je spas

Svejedno_
06.01.2009., 12:37
Zanima me jedna stvar, nadam se da ce mi neko moci odgovoriti.
Moja mama punih godinu dana nije imala menstruaciju, medjutim neki dan je dobila opet. Sad je zabrinuta jer je cula da navodno poslije tolike pauze, ako se opet pojavi, nesto nije u redu. Da li je to normalno? Da li je u pitanju menopauza ili mozda predmenopauza?
Inace, ima 50 godina.

isazg
07.01.2009., 20:10
Ja sam rano ušla u menopauzu ( 46 godina), ne uzimam hormone jer imam miom na maternici koji bi uz hormone počeo rasti, pa mi je ginekolog preporučio da ne uzimam hormone.
Nemam prevelikih problema za sada, nešto valunga po noći, tu i tamo po danu, suhoća kože i kose, što se tiče emocionalno stanja, mislim da nisam osjetljivija, na muža ne vičem više nego prije i ne više nego što je to normalno, he, he , he! I da, udebljala sam se, nešto zbog menopauze, nešto zbog toga što sam prestala pušiti, i sve je teže smršaviti kako godine idu...

Zenabr1
08.01.2009., 07:57
Ja sam rano ušla u menopauzu ( 46 godina), ne uzimam hormone jer imam miom na maternici koji bi uz hormone počeo rasti, pa mi je ginekolog preporučio da ne uzimam hormone.
Nemam prevelikih problema za sada, nešto valunga po noći, tu i tamo po danu, suhoća kože i kose, što se tiče emocionalno stanja, mislim da nisam osjetljivija, na muža ne vičem više nego prije i ne više nego što je to normalno, he, he , he! I da, udebljala sam se, nešto zbog menopauze, nešto zbog toga što sam prestala pušiti, i sve je teže smršaviti kako godine idu...

ja imam 44g,i isto sam primjetila suhoču kože,koje preparate koristiš za tijelo,ja inaće ne podnosim kreme,pogotovo ako su masne,koža mi je jako suha,.

isazg
10.01.2009., 17:56
Mlijeko za tijelo na bazi maslinovog ulja.

Tesa1959
09.02.2009., 23:07
I ja putujem prema buducnosti tj. nadam se da ce te valunge nekim cudom nestati kad se probudim.Sve u svemu nije samo znoj koji nas muci nego i gubitak kalcija.Kad bi se nadomjestili svi minerali i sve ostalo morale bi imati sobom cijelu ljekarnu a vjerujte i u tome mora biti granica.Ja se nadam da nece potrajati dugo,i cu opet biti samosvjesna i nestasna kao nekad.

Ester3
28.02.2009., 18:52
Pozdrav svima.
Molim nekoga tko ima iskustva ili se našao u sličnoj situaciji da mi pojasni koji mogu biti razlozi pojave menopauze u 39 god. Imam jedno djete,3 god. i željela bih barem još jedno. Savjet ginekologa je slijedeci: Ako se mjesečnica ne pojavi do 14. 3. provocirat ju sa didrogesteronom. I kad se pojavi, početi sa pilulom tri do četiri mjeseca da se jajnici odmore. Možda se na taj način opet uspostavi redoviti ciklus. Postoji li realna mogućnost da se sve vrati kao prije, tj. da se odgodi prijevremena menopauza.

Mocho
01.03.2009., 18:59
I meni je menstruacija počela izostajati. Imam je mjesec, dva, onda jedan nemam ili sl. Ginekolog mi je dao Dabrostone, pila sam ih dva mjeseca, uslijedila je menstruacija 3 mjeseca normalno i sada opet zeza..
Moj ginekolog je rekao da nije baš dobro ako menopauza dođe dosta ranije
/prije 50-tih/ - isprovocirane menstruacije dok ide, su potrebne da bi se što dulje izbjegla hormonalna zamjena - koja je opet potrebna - zbog kostiju..
Kada čitamo o svemu tome, jedni kažu da za hormone, drugi su apsolutno protiv.. bojim se da ni oni sami nisu sigurni..

Lion02
04.03.2009., 14:54
Imam potrebu otvoriti ovaj topic kao upozorenje mnogim mladim ženama koje nisu niti svjesne koliko se rano može ući u menopauzu i da to može utjecati na nemogućnost začeća ili iznošenja trudnoće.
Kažu da je rana menopauza genetski uvjetovana; moja majka je ušla sa 38 a ja sa 39 :(
Jučer sam bila na kontrolnom pregledu kod ginekologa i napravio mi je vaginalni UZV i rekao mi je da su mi jajnici skroz mali, "osušeni" (još prije 6 mjeseci na UZV su bili normalne veličine).
I tada smo malo popričali o cijeloj toj mojoj situaciji. Prvo sam dijete rodila sa 24 godine i sve je prošlo u redu. Kada smo se odlučili za drugo nisam mogla zatrudnjeti 6 godina. Prošla sam propuhivanje jajovoda, UZV praćenje ovulacije, itd. da bi mi rekli da je sve OK. Napokon sam zatrudnjela prirodnim putem i rodila drugo dijete u 30-toj. Kaže mi moj ginekolog da sam vjerojatno već tada počela ulaziti u meneopauzu (ali to vjerojatno nikome nije niti padalo na pamet provjeriti) i da je to bio vjerojatno jedan od razloga što nisam mogla zatrudnjeti.
I onda se sjetim svih ti žena koje ne mogu imati djecu zbog raznih razloga a vjerojatno je i prerani ulazak u menopauzu jedan od njih. Zato ako planirate trudnoću a ne možete zatrudnjeti provjerite hormone u krvi jer oni su prvi objektivni i mjerljivi pokazatelj menopauze.
Možda vam to saznanje pomogne da se ranije odlučite i na drugo pa i na treće :cerek: jer sat otkucava (nekom brže, nekom sporije :mig: )

A da probaš neke tehnike meditacije ? Baviš se sportom ? Na našem tijelu ako nešto odlazi prije vremena, a 40g. je puno prije vremena znači da nešto ne valja sa našom energijom tj. dosta smo negativni pa bi i to mogao biti razlog :top:

Nemoj sve gledati fizički ! Znaš povjetarac možeš osjetiti na svom licu, ali ga ne vidiš :mig:

albaharija
05.03.2009., 12:51
A da probaš neke tehnike meditacije ? Baviš se sportom ? Na našem tijelu ako nešto odlazi prije vremena, a 40g. je puno prije vremena znači da nešto ne valja sa našom energijom tj. dosta smo negativni pa bi i to mogao biti razlog :top:

Nemoj sve gledati fizički ! Znaš povjetarac možeš osjetiti na svom licu, ali ga ne vidiš :mig:Slažem se s navedenim. Kada razmislimo zašto dolazi do promjena kao što su predmenopauza, menopauza i postmenopauza, priroda je ta koja diktira tempo. Tijelo se više ne želi trošiti i baviti reprodukcijom i samo se prilagođava, mijenja. Međutim nije žena samo fizičko tijelo, emocije duh i psiha nadgrađuje fizičko. Fina ženska energija koja nije probuđena od muškaraca poludi u tim godinama. Masa žena jasno u tim godinama iskazuje konačno nezadovoljstvo. Međutim potrebno se je okrenuti sebi, umjesto samosažaljavanja i bespomoćnosti. Teško je, jako puno žena doista pati i nisu shvaćene od ljudi koji ih okružuju, uključujući najbliže, muževe. Ne mogu niti zamisliti kakvim su patnjama bile izložene žene prije jer nije bilo hormona.

Altea
05.04.2009., 17:03
Neznam dali ste čule za korijen jedne biljke koja raste u Peruu, zove se Maca. Moja prijateljica to pije već oko godinu dana i jako je zadovoljna. Ja sam počela piti tek nedavno jer sam u preuranjenoj menopauzi ( imam 35 godina).
Više o tome možete pročitati u knjizi Preuzmite kontrolu nad svojim zdravljem (postoji cijelo izdanje knjige na internetu). Stvar je super jer regulira hormone, sprečava da dođe do osteoporoze i smanjuje simptome menopauze (nalete vručine,...) Mislim da vrijedi pokušati.

nina black
24.08.2009., 19:01
Da se pridružim klubu - imam 46 godina, još nemam prave simptome, ali već me godinu-dvije prati kronični umor...ponekad imam osjećaj da ću se srušiti mrtva od umora..kao da mi netko presječe dovod energije...umorna sam ujutro, u podne, uvečer, radnim danom, a o vikendima da ne pričam...donedavno sam subotom mogla spremiti cijelu kuću - sve po redu, a sada - ako napravim deseti dio ispaniranog, dobro je :D
Čime da si barem malo podignem energiju????

Balerina8
25.08.2009., 21:28
Da se pridružim klubu - imam 46 godina, još nemam prave simptome, ali već me godinu-dvije prati kronični umor...ponekad imam osjećaj da ću se srušiti mrtva od umora..kao da mi netko presječe dovod energije...umorna sam ujutro, u podne, uvečer, radnim danom, a o vikendima da ne pričam...donedavno sam subotom mogla spremiti cijelu kuću - sve po redu, a sada - ako napravim deseti dio ispaniranog, dobro je :D
Čime da si barem malo podignem energiju????

Kao što kažeš da se i ja pridružim klubu. Imam 43 godine, faza bezvoljnosti i umora je prošla no ostali su neki drugi simpotomi. Osnovni problem je moguća endometrioza (povišeni CA 125 i Ca19-9) mirujući miom, ciste koje dolaze i odlaze. Neki me žele operirati neki čekati jer smatraju da sam možda pred menopauzu i da će se time stanje poboljšati. Imam mastopatiju i ne prepručuje mi se kontracepcija. I zato sam skroz zbunjena kada mi predlažu laparoskopiju kada nakon nje 6 mj. moram piti kontracepciju!? Ovaj mjesec je menga došla u terminu (imam kratke cikluse) ali svaki dan par smeđih kapljica i ništa više. No, osjećam pritisak na debelo crijevo. Zanima me zbog čega ste neke od vas imale operacije i kako ste prošle s mengama. I mene zovu aždaja, ali im najavim da ću idući tjedan biti nemoguća, kupe mi kutiju domaćica keksi koje su tada samo moje.Pomažu mi kapi agnus castus.Moja mama ušla u menopauzu s 55, nikada nije imala bolne menge, a ja sam pola faksa padala u nesvjest.

Gepetto
25.08.2009., 23:43
I ja da se učlanim, 43 godine - menopauza
Najgore mi je višak kilograma koji sam natukla u zadnjih dvije tri godine dok su mi ciklusi još šarali... pa sam u plusu za 25 kg i to me hiće u laganu depresiju, sad mi još i noge otiču kao u slonića tonića

prošle godine mi je menga još šarala, pa počela dolaziti svaka dva mjeseca i onda od prosinca stala, nestala
i ne fali mi uopće, jedino velim ta debljina me muči
ponekad valunzi, al prođu nakon par tjedana
i tako
.....

SuperCow
26.08.2009., 18:19
Moja mama, ima 49 godina i ušla je u menopauzu. Još prije 4 godine joj je menga počela kasniti no dolazila je, a od prošle godine pije Dabroston tablete pa dobiva mengu ali i dalje kasni. Nažalost, ona osjeća vjerojatno sve loše strane menopauze- povećana tjelesna težina, valunzi, problemi s kožom, bolovi u kostima, promjene raspoloženja, pojačana razdražljivost itd.
Najgore podnosi psihičke promjene jer stalno misli da je luda (a iskreno, često i ja to pomislim) radi prilično zahtjevan i stresan posao pa je ljuta jer nema energije kao prije, ali po mom mišljenju radi veliku grešku- zatvara se u sebe, ne izlazi NIKUDA a to znači niti tri kata niže do dućana (na posao trenutno ne ide jer je pauza), samo leži i plače ili se dere na mene.
Prije dva tjedna je počela piti antidepresive a ja smatram da je suludo trošiti ih skupa s hormonskim tabletama jer joj djelomično i ti hormoni pojačavaju tjeskobu i bezvoljnost. Jednostavno je više ne mogu gledati ovakvu i ne znam kako da joj pomognem, već je tri tjedna zatvorena...
Molim vas ako imate neki savjet, što ste vi radile ili radite da vam bude bolje, ako ste imali probleme kao ona?

milla karolina
26.08.2009., 18:34
Meni je jedna dobra , stara dokortica rekla, dok sam imala 34. godine,,,,mala, vježbaj, vježbaj, vježbaj vježbaj vježbaj..i ja od tada svakodnevno ili šetam 3 km ili vježbam u teretani ali vježbam sada imam 40+. menge redovite, kalcij ok, sise ok...i baš me briga za menopauzu....

nina black
27.08.2009., 16:24
Meni je jedna dobra , stara dokortica rekla, dok sam imala 34. godine,,,,mala, vježbaj, vježbaj, vježbaj vježbaj vježbaj...

ovo je sigurno najbolji savjet, samo kad bih smogla snage...redovito sam išla u teretanu 13 godina - 3x tjedno, trčala, radila yogu, pilates....čuda...ali nemam više ni trunke energije niti volje...ni ne izađem van na dvorište...kući s posla, kuhinja, krevet....znam da bih trebala posvetiti više vremena sebi, ali kad sve završim, budem toliko krepana da ne mogu niti zaspati, a kamoli šta drugo :(

aba123
27.08.2009., 17:35
Zanima me jedna stvar, nadam se da ce mi neko moci odgovoriti.
Moja mama punih godinu dana nije imala menstruaciju, medjutim neki dan je dobila opet. Sad je zabrinuta jer je cula da navodno poslije tolike pauze, ako se opet pojavi, nesto nije u redu. Da li je to normalno? Da li je u pitanju menopauza ili mozda predmenopauza?
Inace, ima 50 godina.

nije to normalno, mama treba ginekologu na pregled,

tako je i meni bilo i dr. me uputio u bolnicu na "čišćenje", poslije je bilo o.k.

BBlue
27.08.2009., 17:37
ovo je sigurno najbolji savjet, samo kad bih smogla snage...redovito sam išla u teretanu 13 godina - 3x tjedno, trčala, radila yogu, pilates....čuda...ali nemam više ni trunke energije niti volje...ni ne izađem van na dvorište...kući s posla, kuhinja, krevet....znam da bih trebala posvetiti više vremena sebi, ali kad sve završim, budem toliko krepana da ne mogu niti zaspati, a kamoli šta drugo :(

Jesi li provjerila štitnjaču... to bi mogla biti hipotireoza.

Gepetto
27.08.2009., 19:53
SuperCow,
ne znam što bih ti savjetovala.... pokušaj animirati majku s nečim, nešto što je volila raditi (hoby neki možda), ima li prijateljica, nek ide na kavu s njima..., kino, kazalište, izleti u prirodu?
U jednu ruku je razumijem, i meni povremeno dođe neka depra da mi se ništa neda, nikud ići... pogotovo kaj sam se tak zdebljala da imam samo nekoliko krpica za obući - u drugo ne stanem :facepalm:
al na sreću ne drži me dugo tj. ne dozvolja mi dragi, ljubav moja jedina :grli:

SuperCow
27.08.2009., 21:32
SuperCow,
ne znam što bih ti savjetovala.... pokušaj animirati majku s nečim, nešto što je volila raditi (hoby neki možda), ima li prijateljica, nek ide na kavu s njima..., kino, kazalište, izleti u prirodu?
U jednu ruku je razumijem, i meni povremeno dođe neka depra da mi se ništa neda, nikud ići... pogotovo kaj sam se tak zdebljala da imam samo nekoliko krpica za obući - u drugo ne stanem :facepalm:
al na sreću ne drži me dugo tj. ne dozvolja mi dragi, ljubav moja jedina :grli:

Ne znam... užasno mi je isto kao i njoj. Nikad nije imala hobi jer je stalno radila, prijatelje ima ali to je prijateljstvo preko žice, više pričaju preko telefona nego što se vide, jednostavno je toliko postala psihički "nestabilna" (kad se moram tako izraziti) da nikud ne ide. Ako ode u zatvoreni prostor ima osjećaj da će se ugušiti, sve joj smeta, i buka i tišina, živčana je, a opet ako ode van, u prirodu onda je ljuta jer joj nigdje nije udobno, sve ju boli, nema komociju...ne zanima je ništa, niti kazalište (a živimo pokraj njega), bilo kakvo okupljanje ju živcira, svi ljudi su dvolični, nema ona živaca razgovarati sa svima (bavi se politikom pa je zamara pričanje sa svima ako baš ne mora poslovno), stalno joj se vrti, od jutra do mraka i boji se ići van da se ne onesvijesti.
Pokušavam joj objasniti da se tako može onesvijestiti i doma i da nema nikakve razlike gdje je ako joj se vrti ali ne ide.
Kaže da joj je gore dok je ovako vruće i kužim to, i meni smeta vrućina a imam 21 godinu, pa kako neće njoj, ali to ne znači da ne može otići u šetnju ujutro ili navečer kad je hladnije. A kad joj tako nešto predložim onda se rasplače i kaže kako je nitko ne razumije.
Kvragu i menopauza!! Kad vidim šta mene čeka jednog dana...:mama:

Jasna 1963
27.08.2009., 22:32
Isto tako se i ja osječam.S najboljom prijateljicom se čujem samo telefonom,
nismo se vidjele 6 mjeseci a živimo u istom kvartu.
Svi mi idu na živce i da ne moram na posao ne bi izlazila iz kuće. Jedva smognem snage prošetati psa.Imam 46 god i koristim hormonalne flastere.
Nemam više valunge ali se osjećam naduto kao buhtla.U godinu dana dobila sam 6 kg i to me izluđuje. Prije sam stalno čistila i pospremala a sad samo gledam krevet. Kupila sam orbitrek i bila sam uvjerena da ću vježbati ali nemam snage ni pogledat ga. Sad se spremam na neku jogu ili pilates ali mi se povrača na pomisao da moram vježbati.Zapravo se osječam totalno bolesno.
Moj sin se odselio pa me ne mora trpiti a muž nažalost mora.
Eto moja iskustva i ja potpuno razumijem tvoju mamu

milla karolina
28.08.2009., 10:32
Ja još nisam ni u predmenopauzi ali kad čujem vas da nemata volje i energije..mislim da je to kod vas i malo depresija onak kuc kuc na vrata...ma svi imamo problema al jednostavno ne želim dopustiti da me to zgazi tak da sam napravila druge prioritete u životu....sada sam bitna sama sebe a muža djecu i ostale kućne i vankućne ljubimce...stoop. kad ja dopustim..kužite..ja ne mogu računati na hormonske nadomjeske ali sam naučila da samo treba mentalni sklop zaokrenuti u svoju korist..i to vježbanje...je jako važno...em potiče najbolji hormon na svijetu i sreće i estrogena pa...zato vježbaj vježbaj...a sve ostalo stop...

iv

milla karolina
28.08.2009., 10:36
Moja mama, ima 49 godina i ušla je u menopauzu. Još prije 4 godine joj je menga počela kasniti no dolazila je, a od prošle godine pije Dabroston tablete pa dobiva mengu ali i dalje kasni. Nažalost, ona osjeća vjerojatno sve loše strane menopauze- povećana tjelesna težina, valunzi, problemi s kožom, bolovi u kostima, promjene raspoloženja, pojačana razdražljivost itd.
Najgore podnosi psihičke promjene jer stalno misli da je luda (a iskreno, često i ja to pomislim) radi prilično zahtjevan i stresan posao pa je ljuta jer nema energije kao prije, ali po mom mišljenju radi veliku grešku- zatvara se u sebe, ne izlazi NIKUDA a to znači niti tri kata niže do dućana (na posao trenutno ne ide jer je pauza), samo leži i plače ili se dere na mene.
Prije dva tjedna je počela piti antidepresive a ja smatram da je suludo trošiti ih skupa s hormonskim tabletama jer joj djelomično i ti hormoni pojačavaju tjeskobu i bezvoljnost. Jednostavno je više ne mogu gledati ovakvu i ne znam kako da joj pomognem, već je tri tjedna zatvorena...
Molim vas ako imate neki savjet, što ste vi radile ili radite da vam bude bolje, ako ste imali probleme kao ona?

a joj...to je meni više depresija...mora ona izaći van kuće, nekaj dobroga naći..pesu ili macu... pa nije kraj života biti u menopauzi i ostariti uopće...može i starost biti kvalitetna..samo je to trebala ranije osmisliti pa ne bi trebala doživjeti bum bum..kužiš...

SuperCow
28.08.2009., 12:05
a joj...to je meni više depresija...mora ona izaći van kuće, nekaj dobroga naći..pesu ili macu... pa nije kraj života biti u menopauzi i ostariti uopće...može i starost biti kvalitetna..samo je to trebala ranije osmisliti pa ne bi trebala doživjeti bum bum..kužiš...

Imamo dva psa. Ne vodi ih van jer živimo na trećem katu i teško joj se penjati do gore.
Da, i meni liči na depresiju, sad pije antidepresive pa ćemo vidjet kako će se razvijati situacija. Ona je utučena, ne zbog starosti ili same menopauze nego zbog toga što osjeća da više ne može obavljati sto stvari odjednom kao prije.
Jasna 1963- upravo to, ona se osjeća bolesno, nemoćno. Isto joj se želudac okrene na pomisao da treba vježbati. Sad sam je nedavno pitala kako misli funkcionirati dok joj počne posao, preko deset sati svakodnevnog rada, putovanja...? Kaže da će moći normalno raditi jer mora....
Ja ne znam kako da se ponašam, jel da je pustim na miru ili da je stalno tjeram da nešto radi? Na tatu ne računam, on ni ne zna šta se s njom događa a vidim da mama počne kolutati očima dok joj kažem da se digne iz kreveta...

milla karolina
28.08.2009., 13:46
Imamo dva psa. Ne vodi ih van jer živimo na trećem katu i teško joj se penjati do gore.
Ddnevnog rada, putovanja...? Kaže da će moći normalno raditi jer mora....
Ja ne znam kako da se ponašam, jel da je pustim na miru ili da je stalno tjeram da nešto radi? Na tatu ne računam, on ni ne zna šta se s njom događa a vidim da mama počne kolutati očima dok joj kažem da se digne iz kreveta...

ne daj joj da legne u depru i u krevet...jedna stara dama iz moje zgrade živi na 3 katu i u jednom danu siđe oko 3 puta na dan i šeta šeta a ima 82. godine, preboljela jedan karcinom ali ima volju da diše i živi pjeva žena u crkvenom zboru ..znači sve je stvar volje..pa kakv će biti za 10 godina..budete svi pobjegli od nje

SuperCow
29.08.2009., 00:48
ne daj joj da legne u depru i u krevet...jedna stara dama iz moje zgrade živi na 3 katu i u jednom danu siđe oko 3 puta na dan i šeta šeta a ima 82. godine, preboljela jedan karcinom ali ima volju da diše i živi pjeva žena u crkvenom zboru ..znači sve je stvar volje..pa kakv će biti za 10 godina..budete svi pobjegli od nje

Ja neću pobjeći ali to ionako nema veze, njoj će biti samo gore ako se tak bude ponašala. Za sad je tjeram samo na razgovor, da priča, istrese se, još je neću tjerati da ide van jer se raspizdi majke ti, bude gore nego da sam šutila.
Volja je najvažnija, a tako je teško pokrenuti se kad je nemaš...

nina black
29.08.2009., 15:06
Isto tako se i ja osječam.S najboljom prijateljicom se čujem samo telefonom,
nismo se vidjele 6 mjeseci a živimo u istom kvartu.
Svi mi idu na živce i da ne moram na posao ne bi izlazila iz kuće. Jedva smognem snage prošetati psa.Imam 46 god i koristim hormonalne flastere.
Nemam više valunge ali se osjećam naduto kao buhtla.U godinu dana dobila sam 6 kg i to me izluđuje. Prije sam stalno čistila i pospremala a sad samo gledam krevet. Kupila sam orbitrek i bila sam uvjerena da ću vježbati ali nemam snage ni pogledat ga. Sad se spremam na neku jogu ili pilates ali mi se povrača na pomisao da moram vježbati.Zapravo se osječam totalno bolesno.
Moj sin se odselio pa me ne mora trpiti a muž nažalost mora.
Eto moja iskustva i ja potpuno razumijem tvoju mamu

:rofl:
E, Jasna, ovo kao da sam ja pisala....a i isto smo godište...meni sobni bicikl skuplja prašinu, nekad se bacim na njega, al odustanem nakon 3 sekunde, koljena škripe, bole me noge, a dišem kao teži asmatičar.. ne mogu ni zamisliti da sam do prije 2 godine vježbala ko luda, svaki dan sat-dva i to baš zaozbiljno...gdje mi nestade sva ta energija...sad sam ko krpa! Krevet mi je najomiljeniji dio namještaja, i to kad sam sama u njemu.. :D

milla karolina
29.08.2009., 16:27
Ja neću pobjeći ali to ionako nema veze, njoj će biti samo gore ako se tak bude ponašala. Za sad je tjeram samo na razgovor, da priča, istrese se, još je neću tjerati da ide van jer se raspizdi majke ti, bude gore nego da sam šutila.
Volja je najvažnija, a tako je teško pokrenuti se kad je nemaš...

Volju treba samo pokrenuti...zar ne bi trebalo otići psihologu pa to nije bad..uopće...šteta .što je tako...mene je jedan dan zaprepastilo kod kozmetičarke , jako mlada osoba, kad je pričala kak joj je mama na antidepresivima ..šokirala sam se...bogati su, ono nekretnina imaju ...vau...jedino im djeca nisu završila fakseve..valjda ih to boli...ali opet ...ne mogu sebe zamisliti u depresivi..bez obzira na godine...

Jasna 1963
29.08.2009., 17:30
:rofl:
E, Jasna, ovo kao da sam ja pisala....a i isto smo godište...meni sobni bicikl skuplja prašinu, nekad se bacim na njega, al odustanem nakon 3 sekunde, koljena škripe, bole me noge, a dišem kao teži asmatičar.. ne mogu ni zamisliti da sam do prije 2 godine vježbala ko luda, svaki dan sat-dva i to baš zaozbiljno...gdje mi nestade sva ta energija...sad sam ko krpa! Krevet mi je najomiljeniji dio namještaja, i to kad sam sama u njemu.. :D

:lol: podrazumjeva se da mi je super u krevetu samo kad sam sama,
i sama pomisao na bilo kakva događanja u njemu osim spavanja su mi:horor::rofl:

nina black
30.08.2009., 13:59
Stvarno, mislim da su napaljene ženske naših godina samo zgodna dosjetka za filmove - tipa Diplomac i njegova Mrs Robinson - fantazija za starije pubertetlije :zubo:
Niti jedna moja kolegica ( skupa sa mnom) nije baš previše oduševljena krevetnim aktivnostima, valjda smo postale prelijene da se i tu trudimo.. mislim, trudim se ko konj na poslu, pa kad dođem kući, još i da ulažem i taj dodatni napor u sexualne aktivnosti, ma, ne dolazi u obzir :p
Kako je kod vas ???

milla karolina
30.08.2009., 15:07
Stvarno, mislim da su napaljene ženske naših godina samo zgodna dosjetka za filmove - tipa Diplomac i njegova Mrs Robinson - fantazija za starije pubertetlije :zubo:
Niti jedna moja kolegica ( skupa sa mnom) nije baš previše oduševljena krevetnim aktivnostima, valjda smo postale prelijene da se i tu trudimo.. mislim, trudim se ko konj na poslu, pa kad dođem kući, još i da ulažem i taj dodatni napor u sexualne aktivnosti, ma, ne dolazi u obzir :p
Kako je kod vas ???

nas dvije nismo velika razlika u godinama..pa ja ne mogu vjerovati da ste lijene za sex..ajme za sve drugo bih bila lijena samo ne za to...ajme..žene...

Jasna 1963
30.08.2009., 21:37
nas dvije nismo velika razlika u godinama..pa ja ne mogu vjerovati da ste lijene za sex..ajme za sve drugo bih bila lijena samo ne za to...ajme..žene...

Da mi je netko prije godinu dana rekao da će se to dogoditi ne bi vjerovala.
Nije to lijenost bar kod mene nego totalni gubitak volje za sex.
Vidim da je kod tebe još sve ok što se menopauze tiće, menge redovite,
znaći s hormonima sve ok. Možda da se javiš za koju godinu pa da čujemo da li će biti kakve razlike. Zavidim ti :)

SuperCow
30.08.2009., 23:33
:lol: podrazumjeva se da mi je super u krevetu samo kad sam sama,
i sama pomisao na bilo kakva događanja u njemu osim spavanja su mi:horor::rofl:

Hahaha, da, moj tata spava u boravku 3 godine, a mama je u bračnom, sama. Mislim, žalosno je to. Ali iskreno, kad je vidim kakva je i sve to što joj se događa bilo bi i čudno da razmišlja o seksu :rofl:
milla karolina
Volju treba samo pokrenuti...zar ne bi trebalo otići psihologu pa to nije bad..uopće...šteta .što je tako...mene je jedan dan zaprepastilo kod kozmetičarke , jako mlada osoba, kad je pričala kak joj je mama na antidepresivima ..šokirala sam se...bogati su, ono nekretnina imaju ...vau...jedino im djeca nisu završila fakseve..valjda ih to boli...ali opet ...ne mogu sebe zamisliti u depresivi..bez obzira na godine...
Jel onda čudno što i ja pijem antidepresive?
To što netko ima depresiju nema nikakve veze s financijskim stanjem, izgledom, godinama ili obrazovanjem...nažalost...da je tako znali bi što trebamo izbjeći...moja mama nikad nije imala psihičkih problema niti je bila posebno nezadovoljna nečime u životu, jednostavno je došla u fazu kad su joj hormoni podivljali a ispušnog ventila nema...
Bila je kod psihijatra, danas je sretnija, skuhala je fini ručak, gledala neke komedije pa se dosta smijala...(ok, izostavit ću dio o cijelodnevnom prešetavanju u spavaćici i podočnjacima do poda :rofl:)

Žene, jel znate neke recepte koji imaju čudesna svojstva?:rofl: Ne znam, energetski napitci, zdrava prehrana ili nešto slično, što može podići imunitet i možda malo poboljšati cjelokupno stanje? Ustvari, da li to uopće postoji??

nina black
31.08.2009., 17:57
Naravno da postoji, kombinacija prehrane i vježbi, pa to je poznato ...al tu nema brzih rezultata, to je proces koji traje cijeli život, način života, i tek onda daje prave efekte. Danas, kad nitko nema živaca ni vremena, svi tražimo blic efekt, a to ne postoji, osim da se udarim ciglom u glavu :D

pikastar
15.09.2009., 19:20
Da li je normalno nakon 3gog.menopauze dobit bolnu i obilnu menstruaciju? Moja teta je dobila, a dr.teta joj je rekla da je to normalno i da se organizam čisti + bila je na pregledu prije 2mj.i na papa testu je sve bilo ok.

Omaha
24.09.2009., 18:02
Pozdrav svima.
Na brzinu sam pročitala sve napise, ali nisam uočila da neka govori o OSTEOPOROZI.
Ja sam isto rano ostala bez menge, oko 42. sam bila gotova. Kažu da je nasljedno samo 40%. I moja mama je rano izgubila mengu. Sve te valunge, znojenja i nervoze nisam imala, a vrlo brzo sam istrčala iz menopauze. Barem mislim. Rodila sam 3. dijete u 34. godini, super porodi, super klinci. Moja doktorica mi je navela sve moguće razloge za i protiv hormona, ali je izostavila ono najgore za mene - kosti. I evo me, visoka osteoporoza. Odbila sam uzimati hormone, na žalost.
Mada mislim, zapravo tvrdim da tu osteoporozu imam odavno. Nekoliko godina nisam se izlagala suncu, nisam baš puno pila mlijeko, sir ne volim i slično.
Rekao mi je doktor da je uopće upitno, da li sam ikada i imala ful normalne kosti. Od 8 kg težine mojih kostiju, došla sam na 5 kg. Kako je on to procijenio, nema pojma.
Vjerujte, bilo je šokantno slušati šta mi je svašta govorio. Odjednom!!!
Alil, ja si utvaram da sam osoba dobre volje, strpljiva, pozitivna. Uzimam lijek jednom mjesečno-Bonviva. Hranim se sezamom, sirom, mlijekom, doslovno se pečem na suncu, a po zimi D vitamin i vježbam statičke vježbe. Najboje je yoga ili tai chi. Super. I glavu gore.
I mislim da sam dobro prošla. Jer ima groznih dijagnoza u žena, napose kad krene klimakterij.

milla karolina
23.11.2009., 07:49
Da li je normalno nakon 3gog.menopauze dobit bolnu i obilnu menstruaciju? Moja teta je dobila, a dr.teta joj je rekla da je to normalno i da se organizam čisti + bila je na pregledu prije 2mj.i na papa testu je sve bilo ok.

Imaju žene sa 62. godine takve navale vrućina a menge su im prestale prije 12 godina., mada krvarenja..ne znam..doktoru da se isključi nešto drugo ...

Gepetto
02.12.2009., 23:20
Kak smo mi doobree.... pa ništa ne kukamo i ne jadamo se, barem ne puno... jedva sam uspjela pronać temu - nije uopće IN !

Imam opet valunge, nisu tak strašne al ipak...idu mi na živce... svi u dolčevitama, sakoima na poslu a ja poskidam sve sa sebe i u majci kratkih rukava :cerek:

I kile me muče koje sam nahitala na sebe u zadnje dvije godine kak su mi počeli valunzi i predmenopauza... 20-tak kg, užas

kak ste vi s kilama?

vallhalla5
07.12.2009., 18:12
Zna li netko nešto o tome?

nephthys
07.12.2009., 18:56

morat ćeš elaborirat.

Gazdarica
07.12.2009., 19:13

definitivno da u zadnje vrijeme toga ima sve više... :ne zna:

podijeli s nama svoj problem (ako ga imaš iako se toplo nadam da te samo bezveze zanima) pa ćemo ti možda moć pomoći! :mig:

Gepetto
07.12.2009., 20:51
sumnjam da se radi o menopauzi - pa kad prije :cerek:

vjerojatno se radi o:
Amenoreja (izostanak menstruacije) Amenoreja je izostanak menstruacije. Obično se razlikuje primarna, kad se menstruacija uopće nije pojavila, i sekundarnu amenoreja, kad su krvarenja u početku bila pravilna pa počinju biti sve rjeđa ili potpuno izostanu.

vallhalla5
07.12.2009., 23:46
Mislila sam kad već pričate o svemu da ima i netko sa takvim problemom, riješenim ili neriješenim whatever. Čitala sam vaše postove i o tome nema baš ništa posebno.

vallhalla5
08.12.2009., 19:55
sumnjam da se radi o menopauzi - pa kad prije :cerek:

vjerojatno se radi o:
Amenoreja (izostanak menstruacije) Amenoreja je izostanak menstruacije. Obično se razlikuje primarna, kad se menstruacija uopće nije pojavila, i sekundarnu amenoreja, kad su krvarenja u početku bila pravilna pa počinju biti sve rjeđa ili potpuno izostanu.
Sorry al i nije baš za cerek. Kako znaš pozadinu i priču, možda uopće nije tako smiješna!?

Gazdarica
08.12.2009., 20:15
Mislila sam kad već pričate o svemu da ima i netko sa takvim problemom, riješenim ili neriješenim whatever. Čitala sam vaše postove i o tome nema baš ništa posebno.

znaš, to je malo zajeban problem, a budući da se o tome nema previše šta reć nit bi itko uopće mogao nešto pomoć, vjerujem da zato nitko ni ne želi ništa pitati ni pričati. :ne zna:

Sorry al i nije baš za cerek. Kako znaš pozadinu i priču, možda uopće nije tako smiješna!?

s ovim se slažem, uopće nije za cerek.
ali, očito je da ti imaš neku priču u vezi toga, pa ako želiš slobodno podijeli, možda će se onda i o tome malo više pričati...

vallhalla5
08.12.2009., 20:50
Na stranim forumima ima dosta informacija ali kod nas ne.
Zanimala su me iskustva cura/žena koje su u sličnom stanju. Kod kojih liječnika su išle, koje tablete piju, ima li poboljšanja, kako im to funkcionira...
I da, ja sam u tom stanju od svoje 18-e. A sad imam 26.

Gazdarica
08.12.2009., 20:55
Na stranim forumima ima dosta informacija ali kod nas ne.
Zanimala su me iskustva cura/žena koje su u sličnom stanju. Kod kojih liječnika su išle, koje tablete piju, ima li poboljšanja, kako im to funkcionira...
I da, ja sam u tom stanju od svoje 18-e. A sad imam 26.

žao mi je, i ja te potpuno razumijem... :(
samo nikako ne shvaćam zašto ti ne želiš pričat kako to kod tebe ide jer očito imaš iskustva, a tražiš to od drugih... :confused:
i ja se vrtim oko te dijagnoze nepune dvije godine, ali čekam prvu "pravu" kontrolu kad će stvar bit ili potvrđena ili opovrgnuta...ali ja se još nadam da nije stvarno tako...

vallhalla5
08.12.2009., 21:05
Kako ne pričam? Pa moje pitanje je skroz bilo na mistu. Zanimalo me zna li netko nešto o tome. I da li se našao u istoj situaciji ko ja.
Znam ja i previše samo sam tila vidit ostale informacije od bilo koga. Osobno ne poznajem nikog sa sličnim problemom. Malo je zeznuto jer bliski ljudi imaju jako puno razumjevanja ali s njima ne mogu pričati o 'tehničkim' stvarima tipa razvoja 'bolesti', lijekova, liječnika...
Mislila sam da će tu biti netko.
Ne znači da ne želim, pomalo, doći ćemo i do toga :)
Jer odi nisan došla tražit suosjećenja (bez uvrede ikome!!), već samo informacije.

vallhalla5
08.12.2009., 21:08
žao mi je, i ja te potpuno razumijem... :(
samo nikako ne shvaćam zašto ti ne želiš pričat kako to kod tebe ide jer očito imaš iskustva, a tražiš to od drugih... :confused:
i ja se vrtim oko te dijagnoze nepune dvije godine, ali čekam prvu "pravu" kontrolu kad će stvar bit ili potvrđena ili opovrgnuta...ali ja se još nadam da nije stvarno tako...

I žao mi je, razumin situaciju, razmišljanja tipa 'Još jedan pregled pa ću znati', 'Još koji mjesec ću piti tablete pa se možda unormali', 'Ma to je možda od stresa', 'Kad završim kod ovog liječnika idem kod drugog'....I slične.
Nadam se da će ti sve bit okej!

vallhalla5
08.12.2009., 21:37
dakle, ja sam imala problema sa menstruacijom, najprije produženi ciklusi, a zatim potpun prestanak... dali mi yasmin da mi stabilizira hormone, kad sam prestala pit njega, opet sve po starom... nalaz: sniženi estradiol i progesteron, fsh i lh extra povišeni. ginekolog me poslao u petrovu kod doktorice dinke pavičić baldani. žena je divna. napravila mi ultrazvuk, jajnici smanjeni bez folikulogeneze. uz nalaz hormona zaključila je da se radi o menopausis praecox... dala mi da pijem Novofem, bila otad na dvije kontrole, samo da vidi kako se osjećam i dal mi smetaju hormoni koje pijem. u 3. mj. idem na pravu kontrolu, dakle s nalazima i ultrazvukom, rekla je da ranije nema smisla, pa ćemo vidjeti jel se stanje popravilo il mi nema spasa...
eto... :(

Moja situacija je skroz slična tvojoj. Samo šta nisan toliko stručna u izrazima ko ti :)
Sa 18 mi je izostala menstruacija. Liječnica opće mi je dala Proveru il tako nešto, mislila je čisto izostanak menstruacije. I tako san živila na njoj par miseci, tih par miseci se pretvorilo u godinu kad san prvi put bila u endokrinologa. A u međuvremenu sam bila na ultrazvuku, jajnici smanjeni, sluznica tanka i nikakva. Endokrinolog u Vuk Vrhovec mi je dao Trisequens, i tako ja pijem njega najprije 6mj. napravim pauzu dva mmiseca, pa naprvim krvnu sliku, ginekološku kontrolu pa opet u VV, pa opet Trisequens na 9mj, pa na 3mj i tako iduće dvi godine u nadi da će to potaknit samostalan rad jajnika. Ništa se ne dogodi. U međuvremenu se uvalim u prof. Šimunića u Petrovoj koji mi opet da istu takvu terapiju Trisequensom na kojoj sam do danas. Na kontrole i u jednog i u drugog idem u prosjeku dva puta godišnje. I jednom i drugom je dijagnoza Menopausis praecox. Jedino i jedan i drugi misle da ja neman šta radit u ovog drugog. Tako da cirkuliran između njih dvojice ko između dva ljubavnika koji ne smiju znat jedan za drugog. Srića da in je terapija ista pa uvik uskladin i preglede i lijekove i pauze u isto vrime.
šta se prof. Šimunića tiče sve se još može dogodit, kako je menstruacija nestala tako se možda i vrati. Prema meni je krasan zaista. A šta se drugog tiče već san nakon dvi godine otpisana i sad kod njega samo kao na kontrole dolazin.
Cilo to vrime kad nisan na lijekovima hormoni divljaju stalno, vrijednosti su im ili extra niske ili extra visoke u odnosu na normalu.
Sorry ako san nadrobila svašta, valjda ćeš skužit.

Gazdarica
08.12.2009., 22:00
Moja situacija je skroz slična tvojoj. Samo šta nisan toliko stručna u izrazima ko ti :)
Sa 18 mi je izostala menstruacija. Liječnica opće mi je dala Proveru il tako nešto, mislila je čisto izostanak menstruacije. I tako san živila na njoj par miseci, tih par miseci se pretvorilo u godinu kad san prvi put bila u endokrinologa. A u međuvremenu sam bila na ultrazvuku, jajnici smanjeni, sluznica tanka i nikakva. Endokrinolog u Vuk Vrhovec mi je dao Trisequens, i tako ja pijem njega najprije 6mj. napravim pauzu dva mmiseca, pa naprvim krvnu sliku, ginekološku kontrolu pa opet u VV, pa opet Trisequens na 9mj, pa na 3mj i tako iduće dvi godine u nadi da će to potaknit samostalan rad jajnika. Ništa se ne dogodi. U međuvremenu se uvalim u prof. Šimunića u Petrovoj koji mi opet da istu takvu terapiju Trisequensom na kojoj sam do danas. Na kontrole i u jednog i u drugog idem u prosjeku dva puta godišnje. I jednom i drugom je dijagnoza Menopausis praecox. Jedino i jedan i drugi misle da ja neman šta radit u ovog drugog. Tako da cirkuliran između njih dvojice ko između dva ljubavnika koji ne smiju znat jedan za drugog. Srića da in je terapija ista pa uvik uskladin i preglede i lijekove i pauze u isto vrime.
šta se prof. Šimunića tiče sve se još može dogodit, kako je menstruacija nestala tako se možda i vrati. Prema meni je krasan zaista. A šta se drugog tiče već san nakon dvi godine otpisana i sad kod njega samo kao na kontrole dolazin.
Cilo to vrime kad nisan na lijekovima hormoni divljaju stalno, vrijednosti su im ili extra niske ili extra visoke u odnosu na normalu.
Sorry ako san nadrobila svašta, valjda ćeš skužit.

da, shvatila sam, inače studiram medicinu pa se dosta dobro snalazim :D

ugl, nemam pojma šta to ti piješ, al baš me zanima pa ću malo proguglati. moje tablete su nekakva kombinacija estrogena i progesterona u dozama koje zapravo imitiraju razinu hormona koja bi prirodno trebala bit u pojedinoj fazi ciklusa...

sad ću ti reć koji sam ja dojam stekla. hormoni su vrag. i sve mi se čini da oni jako neodlučno daju konačnu dijagnozu jer šta se ovdje zapravo događa, tj. kako su to meni objasnili. jajnici su iz nekog nepoznatog razloga odlučili da više ne žele raditi, samim time oni se smanjuju, a stanjena sluznica koju si spomenila je zbog toga što nema hormona jajnika koji zapravo potiču njezino bujanje kako bi se tijekom menstruacije imalo šta odljuštiti. naravno, ako se nema što odljuštiti izostaje menstruacija.
e sad. normalno negdje u pedesetima, fiziološki, zbog isrpljenja jajnika jer se de facto potroše jajne stanice s kojima smo se rodile, jajnici prelaze u stanje mirovanja, a organ koji ništa ne radi automatski podlegne atrofiranju što se očituje kao njegovo smanjenje. sad, u našem slučaju imaš dvije opcije. može se dogoditi upravo to što si spomenula, da terapija potakne jajnike da se oporave i nastave raditi svoj posao. ali jednako tako, budući da ti hormoni koji su uneseni izvana zapravo rade ono što bi trebali raditi jajnici, oni se mogu još više ulijeniti jer zašto bi se mučili ako vide da ne moraju... e sad, šta će se od toga dogoditi valjda ovisi o tome koja je podloga ovog trenutnog stanja. zapravo mislim da je upravo to ono što je liječinicima nepoznato i zato neki kao opciju ostavljaju i to da se stanje poporavi, a neki te odmah otpišu.

možda griješim, al to bi trebao bit mehanizam.

vallhalla5
08.12.2009., 22:17
da, shvatila sam, inače studiram medicinu pa se dosta dobro snalazim :D

ugl, nemam pojma šta to ti piješ, al baš me zanima pa ću malo proguglati. moje tablete su nekakva kombinacija estrogena i progesterona u dozama koje zapravo imitiraju razinu hormona koja bi prirodno trebala bit u pojedinoj fazi ciklusa...

sad ću ti reć koji sam ja dojam stekla. hormoni su vrag. i sve mi se čini da oni jako neodlučno daju konačnu dijagnozu jer šta se ovdje zapravo događa, tj. kako su to meni objasnili. jajnici su iz nekog nepoznatog razloga odlučili da više ne žele raditi, samim time oni se smanjuju, a stanjena sluznica koju si spomenila je zbog toga što nema hormona jajnika koji zapravo potiču njezino bujanje kako bi se tijekom menstruacije imalo šta odljuštiti. naravno, ako se nema što odljuštiti izostaje menstruacija.
e sad. normalno negdje u pedesetima, fiziološki, zbog isrpljenja jajnika jer se de facto potroše jajne stanice s kojima smo se rodile, jajnici prelaze u stanje mirovanja, a organ koji ništa ne radi automatski podlegne atrofiranju što se očituje kao njegovo smanjenje. sad, u našem slučaju imaš dvije opcije. može se dogoditi upravo to što si spomenula, da terapija potakne jajnike da se oporave i nastave raditi svoj posao. ali jednako tako, budući da ti hormoni koji su uneseni izvana zapravo rade ono što bi trebali raditi jajnici, oni se mogu još više ulijeniti jer zašto bi se mučili ako vide da ne moraju... e sad, šta će se od toga dogoditi valjda ovisi o tome koja je podloga ovog trenutnog stanja. zapravo mislim da je upravo to ono što je liječinicima nepoznato i zato neki kao opciju ostavljaju i to da se stanje poporavi, a neki te odmah otpišu.

možda griješim, al to bi trebao bit mehanizam.

Da da, tako san i ja svatila cilu priču vezano za to. čitav taj mehanizam i rad san tako doživila, šta preko toga šta su mi liječnici obajsnili šta preko neta i knjiga šta san čitala. Trisequens su baš hormoni koji zamjenjuju prirodne i kao tjeraju jajnike da rade kad već nemaju vlastite koje im hipofiza šalje. Valjda san to dobro doživila. Ne znan šta još da ti kažen al od početka kad mi je prvi put izostala menstruacija (a do tada san je uredno imala od 12-e godine) san imala fumade (valunge) i zbog toga san prvi put i otišla do svoje liječnice. I dalje se sve nastavilo kako se već nastavilo.
Godina za godinon su išle a ja san uvik čekala još jedan pregled, još jednu terapiju, još jedan ultrazvuk...uvik san čekala još jedan nešto. Sad ne znan više da li uopće čekan, nekako san se navikla. Iako se još nisan pomirila s tin. U biti mislin da još uvik nekako potajno čekan. I uvik mi je sve pinky i ništa i nikakav problem u životu mi nije ono 'Ajme smak svita!' Uvik san nasmijana, i malo ko bi moga vidit da me nešto veliko muči. Okupiran se sa puno ljudi i obaveza i idemo dalje (HDZ i ja jedini u državi idemo dalje hehehe) Uvik gledan optimistično ali realno, bez zaluđivanja i prevelikog očekivanja. Ali činjenice su tu, dijagnoza je tu, sad je samo na meni da živin s njon ka i do sada. :top:

Gazdarica
08.12.2009., 22:36
Da da, tako san i ja svatila cilu priču vezano za to. čitav taj mehanizam i rad san tako doživila, šta preko toga šta su mi liječnici obajsnili šta preko neta i knjiga šta san čitala. Trisequens su baš hormoni koji zamjenjuju prirodne i kao tjeraju jajnike da rade kad već nemaju vlastite koje im hipofiza šalje. Valjda san to dobro doživila. Ne znan šta još da ti kažen al od početka kad mi je prvi put izostala menstruacija (a do tada san je uredno imala od 12-e godine) san imala fumade (valunge) i zbog toga san prvi put i otišla do svoje liječnice. I dalje se sve nastavilo kako se već nastavilo.
Godina za godinon su išle a ja san uvik čekala još jedan pregled, još jednu terapiju, još jedan ultrazvuk...uvik san čekala još jedan nešto. Sad ne znan više da li uopće čekan, nekako san se navikla. Iako se još nisan pomirila s tin. U biti mislin da još uvik nekako potajno čekan. I uvik mi je sve pinky i ništa i nikakav problem u životu mi nije ono 'Ajme smak svita!' Uvik san nasmijana, i malo ko bi moga vidit da me nešto veliko muči. Okupiran se sa puno ljudi i obaveza i idemo dalje (HDZ i ja jedini u državi idemo dalje hehehe) Uvik gledan optimistično ali realno, bez zaluđivanja i prevelikog očekivanja. Ali činjenice su tu, dijagnoza je tu, sad je samo na meni da živin s njon ka i do sada. :top:

vidjela sam za te tvoje tablete, to je praktički ista stvar ko ove moje... samo, u vezi boldanog...radi se o tome da postoji nedostatak hormona jajnika, a ne hormona hipofize, dapače, hipofizini hormoni bi trebali biti jako povišeni... tabletice su dakle hormoni jajnika koji utječu na maternicu i na x drugih stvari koje nedostatak hormona jajnika može sjebat, tipa kosti i razvoj osteoporoze... :ne zna:
samo, one amo reć stvaraju nekakve normalne uvjete u ogranizmu u kojima je moguće da jajnici opet prorade.

nekidan sam pitala frenda agronoma savjet za ljubičicu, kojoj su u jednom danu svi cvjetovi pošli k vragu, zašto bi to moglo bit tako. uspostavilo se da sam je prezalijevala. al zašto ovo pričam, rekao mi je da svaka biljka u nepovoljnim uvjetima reagira odbacivanjem generativnih organa, ali kad nastupe povoljni uvjeti oporave se. pa sam bila slobodna zaključit da je kod ljudi slična stvar... :ne zna:

ja se nikad nisam osjećala loše zbog svog stanja, imala valunge il nešto slično... išla sam ginekologu čisto zbog izostajanja menstruacije... kasnije sam sama sebe grizla što nisam išla ranije jer bi možda bilo bolje...
i meni je uvijek sve pinky, uvijek sam vedra, nasmijana... al znaš, često puta, kad razmišljam kako sam nešto u životu krivo napravila il kad mi nešto nedostaje, pomislim, neću dopustit da se to dogodi mom djetetu, neću dopustit da mu nekad nešto fali... i onda si kažem, glupačo, kojem tvom djetetu.. kužiš, kad sam najviše u bedu onda imam sve negativne misli o ovome da me još više sjebe... i najgore mi je što imam neki glupi stav da ću ja uvijek bit sama, da se nikad neću udat, ito ne zato što mislim da bi to normalnom muškarcu toliko smetalo nego jer jednostavno ne želim nekome svojim stanjem sjebat život...
ugl, užasna situacija... a i sama znaš jer vjerojatno i sama znaš povremeno imat svakakve ideje. al opet, kad stanem na loptu jasno mi je da trabunjam gluposti. i onda se iz tog kruga nikako ne mogu iskoprcat nego čas sam gori, čas doli... ludilo...

vallhalla5
08.12.2009., 23:02
vidjela sam za te tvoje tablete, to je praktički ista stvar ko ove moje... samo, u vezi boldanog...radi se o tome da postoji nedostatak hormona jajnika, a ne hormona hipofize, dapače, hipofizini hormoni bi trebali biti jako povišeni... tabletice su dakle hormoni jajnika koji utječu na maternicu i na x drugih stvari koje nedostatak hormona jajnika može sjebat, tipa kosti i razvoj osteoporoze... :ne zna:
samo, one amo reć stvaraju nekakve normalne uvjete u ogranizmu u kojima je moguće da jajnici opet prorade.

nekidan sam pitala frenda agronoma savjet za ljubičicu, kojoj su u jednom danu svi cvjetovi pošli k vragu, zašto bi to moglo bit tako. uspostavilo se da sam je prezalijevala. al zašto ovo pričam, rekao mi je da svaka biljka u nepovoljnim uvjetima reagira odbacivanjem generativnih organa, ali kad nastupe povoljni uvjeti oporave se. pa sam bila slobodna zaključit da je kod ljudi slična stvar... :ne zna:

ja se nikad nisam osjećala loše zbog svog stanja, imala valunge il nešto slično... išla sam ginekologu čisto zbog izostajanja menstruacije... kasnije sam sama sebe grizla što nisam išla ranije jer bi možda bilo bolje...
i meni je uvijek sve pinky, uvijek sam vedra, nasmijana... al znaš, često puta, kad razmišljam kako sam nešto u životu krivo napravila il kad mi nešto nedostaje, pomislim, neću dopustit da se to dogodi mom djetetu, neću dopustit da mu nekad nešto fali... i onda si kažem, glupačo, kojem tvom djetetu.. kužiš, kad sam najviše u bedu onda imam sve negativne misli o ovome da me još više sjebe... i najgore mi je što imam neki glupi stav da ću ja uvijek bit sama, da se nikad neću udat, ito ne zato što mislim da bi to normalnom muškarcu toliko smetalo nego jer jednostavno ne želim nekome svojim stanjem sjebat život...
ugl, užasna situacija... a i sama znaš jer vjerojatno i sama znaš povremeno imat svakakve ideje. al opet, kad stanem na loptu jasno mi je da trabunjam gluposti. i onda se iz tog kruga nikako ne mogu iskoprcat nego čas sam gori, čas doli... ludilo...

Ah...sve znan. Koliko god mi to ne utječe na život toliko je u svakoj njegovoj sferi. Ja san se makla bila malo od ljudi, čisto mala distanca jer mi je bilo neugodno, pričam negdi vanka s ljudima, izlazak zajebancija a ja u jednom trenu crvena, znojna, vruće mi je, pa ledeno mi je, skidan se, oblačin...Nikome ništa nije jasno. Il kad bi vidila da fumada stiže, crta u wc ili odma mob u ruke da ne bi neko primjetija. Ili na razgovoru za posao san imala grozota situaciju, optužili me da ležen o tome šta san radila u diplomskom i o programima koje znan, grozno. Ili dok san radila nešto na faksu sa ljudima isto neugodna situacija šta se toga tiče. Lako je s ljudima koji znaju pa okrenen na šalu i tako to i doživljavan al je totalno crnjak s nepoznatima.
A to za ostat sam...Uvik izlazin, imala san jedno vrime fazu da momka ostavin nakon misec dana, kad bi tribalo krenit dalje, ja bi šmugnila hehehehe...I to su me svi zezali, brojali dane do prvih misec dana hahahaha. Malo ružno ali eto...Teško mi se otvorit. lakše je sam sa sobom se nosit s tim. Iako svi kažu da je bolje malo i na drugog pribacit al kad ti jednostavno ne možeš priskočit stepenicu sa 'sam ću i odlazin' i 'evo me pomozi mi malo prinit'. Ali odlazin SAMO zbog toga šta ne želin nikome davat svoj problem! I onda pomalo, nađeš pravu osobu kojoj možeš sve reć i razumije ona to totalno (znan iz iskustva), ali onda opet kad nisi sam sa sobom sve sredija odeš jer je tako lakše. I onda ti je teško jer si otiša i opet ne znaš šta bi sam sa sobom. Danteov pakao je nula za ovo!
I nikad nisan mislila a ni postavljala sebi pitanje 'Di se vidiš za 5, 10 godina?'. I tako jednog jutra se samo probudin sa ton misli, tj. odgovoron na to pitanje. Ali, važno je da nikad o njemu nisan razmišljala(ali je očito bija odgovor u podsvjesti): 'Dolazin s posla, na jednom ramenu torbica, u rukama kesice hrane i torba s laptopom, kopan ključ i otvorin PRAZAN STAN. Zaključan iznutra. Dogovaram se za druženja s dragim ljudima. Izlazim. Dolazim doma. Ulazim u prazan krevet. Budim se u praznom krevetu.
Za Božić dolazim doma puna poklona (jer ipak san uspješna žena postala u međuvremenu!). Brat i sestra već imaju djecu. Ja san ona super cool teta koja pomaže i kuži i surađuje izvlači iz problema kad nećaci picaju iz škole. I opet nazad negdi daleko ulazi u prazan stan'
S ovim sam se jedno jutro probudila.
Nije da ja ne želim nekog kraj sebe, i mogu imat zaista. Jer svi se tako lako zalipe za mene (šta je još famoznije). Vjerojatno zato šta zbog ovoga uopće ne patim od prizemnih stvari, ne opterećujem se glupostima i igricama. Možda ih to privuče, i sve redom normalni momci. Al ja svaki put skupin svoje stvari i odem. Sama.
Ne znan...

Gazdarica
08.12.2009., 23:16
Ah...sve znan. Koliko god mi to ne utječe na život toliko je u svakoj njegovoj sferi. Ja san se makla bila malo od ljudi, čisto mala distanca jer mi je bilo neugodno, pričam negdi vanka s ljudima, izlazak zajebancija a ja u jednom trenu crvena, znojna, vruće mi je, pa ledeno mi je, skidan se, oblačin...Nikome ništa nije jasno. Il kad bi vidila da fumada stiže, crta u wc ili odma mob u ruke da ne bi neko primjetija. Ili na razgovoru za posao san imala grozota situaciju, optužili me da ležen o tome šta san radila u diplomskom i o programima koje znan, grozno. Ili dok san radila nešto na faksu sa ljudima isto neugodna situacija šta se toga tiče. Lako je s ljudima koji znaju pa okrenen na šalu i tako to i doživljavan al je totalno crnjak s nepoznatima.
A to za ostat sam...Uvik izlazin, imala san jedno vrime fazu da momka ostavin nakon misec dana, kad bi tribalo krenit dalje, ja bi šmugnila hehehehe...I to su me svi zezali, brojali dane do prvih misec dana hahahaha. Malo ružno ali eto...Teško mi se otvorit. lakše je sam sa sobom se nosit s tim. Iako svi kažu da je bolje malo i na drugog pribacit al kad ti jednostavno ne možeš priskočit stepenicu sa 'sam ću i odlazin' i 'evo me pomozi mi malo prinit'. Ali odlazin SAMO zbog toga šta ne želin nikome davat svoj problem! I onda pomalo, nađeš pravu osobu kojoj možeš sve reć i razumije ona to totalno (znan iz iskustva), ali onda opet kad nisi sam sa sobom sve sredija odeš jer je tako lakše. I onda ti je teško jer si otiša i opet ne znaš šta bi sam sa sobom. Danteov pakao je nula za ovo!
I nikad nisan mislila a ni postavljala sebi pitanje 'Di se vidiš za 5, 10 godina?'. I tako jednog jutra se samo probudin sa ton misli, tj. odgovoron na to pitanje. Ali, važno je da nikad o njemu nisan razmišljala(ali je očito bija odgovor u podsvjesti): 'Dolazin s posla, na jednom ramenu torbica, u rukama kesice hrane i torba s laptopom, kopan ključ i otvorin PRAZAN STAN. Zaključan iznutra. Dogovaram se za druženja s dragim ljudima. Izlazim. Dolazim doma. Ulazim u prazan krevet. Budim se u praznom krevetu.
Za Božić dolazim doma puna poklona (jer ipak san uspješna žena postala u međuvremenu!). Brat i sestra već imaju djecu. Ja san ona super cool teta koja pomaže i kuži i surađuje izvlači iz problema kad nećaci picaju iz škole. I opet nazad negdi daleko ulazi u prazan stan'
S ovim sam se jedno jutro probudila.
Nije da ja ne želim nekog kraj sebe, i mogu imat zaista. Jer svi se tako lako zalipe za mene (šta je još famoznije). Vjerojatno zato šta zbog ovoga uopće ne patim od prizemnih stvari, ne opterećujem se glupostima i igricama. Možda ih to privuče, i sve redom normalni momci. Al ja svaki put skupin svoje stvari i odem. Sama.
Ne znan...

totalno razumin kako ti je. al ja sam u zadnje vrijeme totalno postala nezainteresirana za izlaske i slične stvari, zabila sam se u knjige i u svoj faks. i samo razmišljam kako faks ne smijem zajebat i gura me dalje. jednostavno tako osjećam da imam nešto od života. iako mi se svi rugaju i govore da živim na faksu i da nemam život, al kako da ja njima objasnim da je meni u glavi trenutno faks jedino što me tjera dalje... i ja razmišljam o tome kako će se braća poženit i imat dicu i kako ću ja bit uspješna teta koja će im pomagat...
valjda smo sve iste po tom pitanju... ah...

al ipak u meni živi neka nada da ovo sve skupa može izać na dobro... ti s tim živiš već dosta dugo pa sam sad i ja malo zabrinuta jer sam se čitavo vrijeme potajno nadala da će možda već na tom prvom idućem pregledu bit bolje.
a vidit ćemo, triba se strpit još tri miseca...

vallhalla5
08.12.2009., 23:30
totalno razumin kako ti je. al ja sam u zadnje vrijeme totalno postala nezainteresirana za izlaske i slične stvari, zabila sam se u knjige i u svoj faks. i samo razmišljam kako faks ne smijem zajebat i gura me dalje. jednostavno tako osjećam da imam nešto od života. iako mi se svi rugaju i govore da živim na faksu i da nemam život, al kako da ja njima objasnim da je meni u glavi trenutno faks jedino što me tjera dalje... i ja razmišljam o tome kako će se braća poženit i imat dicu i kako ću ja bit uspješna teta koja će im pomagat...
valjda smo sve iste po tom pitanju... ah...

al ipak u meni živi neka nada da ovo sve skupa može izać na dobro... ti s tim živiš već dosta dugo pa sam sad i ja malo zabrinuta jer sam se čitavo vrijeme potajno nadala da će možda već na tom prvom idućem pregledu bit bolje.
a vidit ćemo, triba se strpit još tri miseca...

Sori ako san te umela sa ovon mojon pričon, to mi nikako nije bila namjera :)
Nadan se zaista da će tebi ishod bit drugačiji. Nisan te tila zabrinit više nego šta triba al kad san krenila pista samo je teklo i nisan mislila na ishod. I ja živin za prvi misec kad iden kod njih dvojice i svakome govorin da mi je on jedini hehehehehe
U čekanju je spas hehehehe...Jer i ja još uvik čekan. I bome dobro iskorištavan vrime dok čekan. Nekad problem malo poklopi al ja mu dan šaku u glavu i kažen: 'Mene si naša zajebavat!?' Hehehe
Iako ono sa praznin stanon bi bilo bolje da je ka u onoj retardiranoj pismi-Prazan je stan nas je dvoje tijelo tvoje tralalalala hahaha
Al i to ponekad iskoristin, šta ću, a ne može stalno bit prazan e!

Gazdarica
09.12.2009., 12:51
Sori ako san te umela sa ovon mojon pričon, to mi nikako nije bila namjera :)
Nadan se zaista da će tebi ishod bit drugačiji. Nisan te tila zabrinit više nego šta triba al kad san krenila pista samo je teklo i nisan mislila na ishod. I ja živin za prvi misec kad iden kod njih dvojice i svakome govorin da mi je on jedini hehehehehe
U čekanju je spas hehehehe...Jer i ja još uvik čekan. I bome dobro iskorištavan vrime dok čekan. Nekad problem malo poklopi al ja mu dan šaku u glavu i kažen: 'Mene si naša zajebavat!?' Hehehe
Iako ono sa praznin stanon bi bilo bolje da je ka u onoj retardiranoj pismi-Prazan je stan nas je dvoje tijelo tvoje tralalalala hahaha
Al i to ponekad iskoristin, šta ću, a ne može stalno bit prazan e!

ma neka, drago je meni da smo mi razmjenile iskustva, a šta Bog da, ne možemo glavon kroz zid.
iako, ja mislim da uvijek ima nade da se desi čudo.
onda sad zajedno čekamo rezultete :mig: javi ako bude novosti!

Alexis
09.12.2009., 15:36
Curke, Premature Ovarian Failure (POF) je češći nego se misli.
Ovo je dobar sajt (http://www.pofsupport.org/), na žalost, nije naš, za vidjeti što i kako dalje.

A ovo je rezime (http://www.pofsupport.org/information/factsheet/fact_sheet_english.pdf) tog sindroma.

Gepetto
09.12.2009., 18:35
@ vallhalla5

nije mi bila namjera se cerekati tuđim problemima, sorry malo nespretno sam stavila cerek.

poz.

vallhalla5
09.12.2009., 19:56
@ vallhalla5

nije mi bila namjera se cerekati tuđim problemima, sorry malo nespretno sam stavila cerek.

poz.

Ka šta bi Fani Čapalija rekla it's ok! :)

vallhalla5
09.12.2009., 20:08
Curke, Premature Ovarian Failure (POF) je češći nego se misli.
Ovo je dobar sajt (http://www.pofsupport.org/), na žalost, nije naš, za vidjeti što i kako dalje.

A ovo je rezime (http://www.pofsupport.org/information/factsheet/fact_sheet_english.pdf) tog sindroma.

Fala fala al znan već za ovu stranicu. Jedan od bookmarkova :)

milla karolina
18.12.2009., 07:00
Molim Vas savjet jer moram nekom pomoći jer je u inozemstvu a ne može doktoru. Naime, radi se o tome da u periodu od ovulacije do početnih dana men. ciklusa kod žene se događa da ima poviišeni tlak i pristisak u glavi točnije od sredine glave do potiljka. To je obično jedan dan i ništa ne pomaže niti tablete za opuštanje. Gđa je 39.godina , men.ciklusi redoviti jel to možda problemi s hormonima?

Jasna 1963
26.12.2009., 09:53
Kak smo mi doobree.... pa ništa ne kukamo i ne jadamo se, barem ne puno... jedva sam uspjela pronać temu - nije uopće IN !

Imam opet valunge, nisu tak strašne al ipak...idu mi na živce... svi u dolčevitama, sakoima na poslu a ja poskidam sve sa sebe i u majci kratkih rukava :cerek:

I kile me muče koje sam nahitala na sebe u zadnje dvije godine kak su mi počeli valunzi i predmenopauza... 20-tak kg, užas

kak ste vi s kilama?
Naravno da nam tema nije IN.
Šutimo i trpimo. A kaj se kila tiće užas.Svaki mjesec jedna više.
više nisam na Estraderm flasterima 50 nego na Estrafem tabletama
od 1 mg. Flasteri od 50 mg se više u Hrvatskoj ne mogu kupiti i to je razlog za promjenu terapije.
Užas,opet se vratili valunzi, cijele noći sam znojna.
Popiti ću ovo pakovanje do kraja i mislim da moram pojačati na 2 mg idući mjesec.
Uspjela sam se nekako natjerati na aerobic. Svaki put kad trebam krenuti plače mi se. Mrzim vježbati iz dna duše, ali moram. Vjerojatno bi kila dobila puno više da se tam ne patim i skaćem.
Probaj i ti s nekim vježbama:mig:

Altea
27.12.2009., 13:30
Zene nemojte piti nikakve hormone, ja sam od njih dobila ugrusak u mozgu i bila mi je oduzeta cijela lijeva strana tijela.
Vec sam pisala probajte uzimati Maca plant. Pomaze ja probala, imala sam prije samo godinu dana osteopeniju (kosi kukova i vratne kraljeznice na 80%), a sad nakon samo 6 mj. uzimanja mace su mi se kosti vratile na 100%. Nevjerovatno ali istinito.

ssanja
27.12.2009., 21:36
Zene nemojte piti nikakve hormone, ja sam od njih dobila ugrusak u mozgu i bila mi je oduzeta cijela lijeva strana tijela.
Vec sam pisala probajte uzimati Maca plant. Pomaze ja probala, imala sam prije samo godinu dana osteopeniju (kosi kukova i vratne kraljeznice na 80%), a sad nakon samo 6 mj. uzimanja mace su mi se kosti vratile na 100%. Nevjerovatno ali istinito.

...da, da,...naravno da ćemo povjerovati ovako "znanstveno" dokazanoj učinkovitosti...osobito nekomu tko ima ŠEST - 6!!!! postova i reklamira pizdarije koje koštaju stotinjak kuna : poreznabudale::lol::lol:

pardon--pet postova - 5!!!!!!!!!!!

Jasna 1963
28.12.2009., 09:53

Sad si me uspjela i uplašiti s ovim moždanim, a ja sam osim svega i hipohondar:mama:

Pila sam te Refemine i Sojaflavone i ni sama neznam kak se zovu te shvatila da ništa od toga ne pomaže ( barem meni)

Altea
29.12.2009., 21:02
...da, da,...naravno da ćemo povjerovati ovako "znanstveno" dokazanoj učinkovitosti...osobito nekomu tko ima ŠEST - 6!!!! postova i reklamira pizdarije koje koštaju stotinjak kuna : poreznabudale::lol::lol:

pardon--pet postova - 5!!!!!!!!!!!

Mislim da je jako inteligentan zakljucak da broj postova odredjuje neciju vjerodostojnost. Drugo ja ne reklamiram (jer nemam novcane koristi od toga) NEGO POKUSAVAM POMOCI.
A ti kad se toliko kuzis u alternativne metode lijecenja dali znas i jednu drugu biljku koja regulira endokrini sustav, a da nije fitohormon.
I ova pizdarija se ne kupuje kod nas, jer ovdje nema organski uzgojene Mace u prahu. A pola kg. sa svim troskovima izvana kosta samo 100 kn (sto ti je zaliha za pola godine).

Altea
29.12.2009., 21:14
Sad si me uspjela i uplašiti s ovim moždanim, a ja sam osim svega i hipohondar:mama:

Pila sam te Refemine i Sojaflavone i ni sama neznam kak se zovu te shvatila da ništa od toga ne pomaže ( barem meni)

Cuj nemoj panicariti. Sve zavisi od organizma. A to da se mogu desiti svakakve komplikacije kod koristenja bilo kakve vrste hormona stoji i bolje ih je izbjegavati ako je moguce. Moj kolega koji je vrsni Rijecki ginekolog mi je otvoreno rekao sve je to isto (stetno) bilo kontracepcija ili hormonalni nadomjestak.

BBlue
31.12.2009., 15:43
Moj kolega koji je vrsni Rijecki ginekolog mi je otvoreno rekao sve je to isto (stetno) bilo kontracepcija ili hormonalni nadomjestak.

Hormoni nisu štetni - njima samo treba pristupati s oprezom i odvagnuti rizike i dobrobit.

Moja mama je prije skoro 20 godina dobila ugrušak zbog hormonskog nadomjesnog liječenja i u njezinu su slučaju hormoni zabranjeni. Sada je prešla 75, ima osteoporozu, bori se sa suvišnim kilogramima.

Nakon njezinog ugruška, morala sam na sve moguće koagulograme, kao rizična za hormone. Svi nalazi su OK, i ja sam još uvijek na kontracepciji - s 48 godina ne zbog trudnoće:lol: nego zbog jajnika sklonih cistama - pauzirala sam s 44 samo jednu godinu i završila na operaciji ciste (na sreću benigne, ali me je koštala užasnog stresa i jednog jajnika). Od te operacije koristila sam prvo Yasmin (odgovara mi drospirenon), sada Yasminelle (ima manje estrogena), i to ću piti do 50-te, a onda opet procjena vlastitih hormona i prelazak na hormonsku nadomjesnu terapiju. Jer, prema riječima mojih liječnika (ginekolog i endokrinolog), za žene u perimenopauzi koje još imaju dosta svojih hormona dodatak nadomjesne terapije može biti teže podnošljiv od kontracepcije, gdje imaš stalnu razinu hormona.

Naravno, sve to dolazi u obzir uz stalne liječničke kontrole (koagulogrami, jetrene probe), prestanak pušenja i strogu kontrolu tjelesne težine i kolesterola. Meni su hormoni definitivno spas, i zaštita od osteoporoze...

My point is... ne treba se olako odlučiti na hormone, ali ni olako odreći njihove dobrobiti. Najvažnija je informirana odluka, dobar liječnik i temeljite pretrage. Jer, većini je lakše reći da su svi hormoni opasni, umjesto realne procjene koliko su opasni za pojedinca, a koja pretpostavlja skupe pretrage (veliki koagulogram se uglavnom radi po bolnicama). Većina bi liječnika, nakon što čuju da mi je majka imala ugrušak, konstatirala da sam u rizičnoj skupini i zabranila hormone, a pretrage su pokazale da za mene nema opasnosti i da su veća opasnost ciste na jajnicima koje mogu dovesti do raka jajnika.

Činjenica da pijem hormone i da se strogo pridržavam režima nemasne hrane i obavezne tjelesne aktivnosti, ima i dobrobiti - već godinama imam 60 kg na 170 cm, i konfekcijski broj 38, iako obiteljski naginjem povećanoj težini.:top:

Što se biljnih preparata tiče, oni mogu pomoći, ali sigurno neće zaustaviti osteoporozu, a ona postaje sve veći problem. I neće zaštiti ženu od srčanih bolesti.

Altea
02.01.2010., 14:01
To sto kazes za hormone stoji. Zato sam i napisala Jasni da sve ovisi organizmu,nismo svi isti. I moja mama je uzimala hormonalni nadomjestak godinama i bilo joj je ok, ali sve vise zena ima razne posljedice od toga. I meni su radili pretrage i rekli da ce sve biti ok, pa... Ali procitaj knjigu Preuzmite kontrolu nad svojim zdravljem-Elaine Hollingsworth.

BBlue
02.01.2010., 18:27
Ali procitaj knjigu Preuzmite kontrolu nad svojim zdravljem-Elaine Hollingsworth.

Ako bih neke stvari (sa zrnom soli) i mogla prihvatiti - odbacila knjigu nakon tvrdnje da su mamogrami štetni. Ako se ne varam, s tom je teorijom izašla i crkva, na užas liječnika. Ali tu smo već OT, pa ne bih nastavljala....

Altea
03.01.2010., 16:58
Ako bih neke stvari (sa zrnom soli) i mogla prihvatiti - odbacila knjigu nakon tvrdnje da su mamogrami štetni. Ako se ne varam, s tom je teorijom izašla i crkva, na užas liječnika. Ali tu smo već OT, pa ne bih nastavljala....

Pa ako cemo tako gledati-sve je danas nezdravo.
Ja sam u godinu dana bila 5 puta na MR, zar je to zdravo? Kemoterapije, zar su zdrave.? Hrana koju jedemo, dali ti onaj paradajz koji kupis ima isti ukus kao onaj pred 20 god (dali uopce ima ukus). itd.
Hocu ti reci da se slazem sa tobom da neke stvari kao mamografija se moraju uraditi, jer nema bolje opcije i mjerodavnije. U danasnjem svijetu jedino sto imamo je izbor izmedju manje stetnih i vise stetnih stvari.

Gepetto
04.01.2010., 23:37
Sa 41. godinom sam ušla u perimenopauzu a sad sa 43. je potvrđena menopauza, nekoć sam pila dabrostone i proveru te sam trebala preći na neke tablete koje su full hormonalna terapija (ima 14 bijelih i 14 crvenih tabletica)... ne znam, nije ni bitno kak se zovu, već da kad sam pročitala moguće nuspojave odustala sam od njih.
Potražila sam drugo mišljenje, a i ginekolozi imaju različita mišljenja i razlikuju se jedan od drugoga...
Ovaj moj zadnji dr. (slučajno ispalo da se znamo iz osnovne škole i da smo bili susjedi :) pa imam osjećaj da imamo ipak neki prijateljskiji odnos) rekao mi je i pozitivne i negativne strane hormonalne terapije te da s obzirom da nemam nekih većih problema osim povremenih, laganijih valova vrućine da me ne bi nagovarao na terapiju. I ja se slažem s njim - barem što se mene tiče.

aurora83
12.01.2010., 18:34
Mozda vec postoji ova tema ali je nisam nasla.
Naime, sestra je bila danas kod ginekologa i on joj je rekao da je rijec o menopauzi. Njoj je naime 3o godine, prije godinu i pol je rodila djevojcicu( prvo dijete). Kako on uopce moze na osnovu ultrazvuka to konstatirati? Ona ima neke simptome koje je on nabrojao...razdrzaljiva je, budi se nocu u znoju, menstruacije su neredovite, nema simptome da ce dobiti kao nekad.
Ja se ipak nadam da nije rijec o menopauzi. Sto vi mislite?

Engelchen00012
12.01.2010., 18:57
Pa da, može biti....Sigurna sam da ni taj liječnik nije tolika neznalica, da opali takvu dijagnozu.

Francesca
12.01.2010., 18:58
od moje prijateljice sestra je ušla u menopauzu sa 30 i nešto sitno tako da nije nemoguće
rijetko je, vrlo vrlo rijetko ali nije nemoguće

ako je tako, pred njom je teško razdoblje, pa budi uz nju i imaj i ti vaša obitelj razumjevanja za njene promjene raspoloženja
od prijateljice sestra je čak godinama išla na psihoterapiju

aurora83
12.01.2010., 19:15
od moje prijateljice sestra je ušla u menopauzu sa 30 i nešto sitno tako da nije nemoguće
rijetko je, vrlo vrlo rijetko ali nije nemoguće

ako je tako, pred njom je teško razdoblje, pa budi uz nju i imaj i ti vaša obitelj razumjevanja za njene promjene raspoloženja
od prijateljice sestra je čak godinama išla na psihoterapiju

Nazalost daleko sam od nje, ali cu joj naravno pruziti podrsku koliko god je to u mogucnosti s udaljenosti..
Ima i gorih stvari, svjesna sam toga, ali bas nas je ovo sve pogodilo

Francesca
12.01.2010., 19:28
Nazalost daleko sam od nje, ali cu joj naravno pruziti podrsku koliko god je to u mogucnosti s udaljenosti..
Ima i gorih stvari, svjesna sam toga, ali bas nas je ovo sve pogodilo

riječi su moćna stvar ;)

:grli:

Ivanicapeca
13.01.2010., 21:25
Na žalost, pojava je moguća i sve je više žena kojima se to događa.
Svojedobno je na HRTu prikazan zanimljiv dokumentarac naše proizvodnje s curama koje su se našle u toj situaciji.

OOOOOOO
13.01.2010., 21:59
moguce je,bilo je i takvih slucajeva da su cure za 20ak god usle u menopauzu.strasno ali istinito..samo ne kuzim da joj je dr na temelju utz to rekao:ne zna: jel radila ginek. hormone na 3.dan cikusa?FSH,estradiol i ostalo...?po tome se moze vidjet.ako je povisen FSH postoji mogucnost menopauze ili predmenopauza

puffko
14.01.2010., 06:55
moguce je,bilo je i takvih slucajeva da su cure za 20ak god usle u menopauzu.strasno ali istinito..samo ne kuzim da joj je dr na temelju utz to rekao:ne zna: jel radila ginek. hormone na 3.dan cikusa?FSH,estradiol i ostalo...?po tome se moze vidjet.ako je povisen FSH postoji mogucnost menopauze ili predmenopauza

Da, treba napraviti i hormonalne pretrage (nigdje doduse ne pise da nisu radjeni?) medjutim ultrazvucni pregled jajnika daje vec dobru sliku kako stvari stoje--procjenom volumena (velicine) jajnika, koji direktno ovisi o broju preostalih folikula.

puffko
14.01.2010., 06:59
Na žalost, pojava je moguća i sve je više žena kojima se to događa.
Svojedobno je na HRTu prikazan zanimljiv dokumentarac naše proizvodnje s curama koje su se našle u toj situaciji.

Nema dokaza da se 'sve vise zena to dogadja', barem ja nikad nisam vidjela znanstveni clanak koji bi to potvrdio, a bavila sam se time (imas li ti referencu na kakvu studiju?)

Zapravo postoje indikacije da se reproduktivno razdoblje *produzava* s ranijim menarhama i kasnijom menopauzom.

Druga je stvar sto danas zene sve vise pocinju, umjesto da zavrsavaju, svoje reproduktivno razdoblje kasnije (iza 30. godine), plus su dijagnosticke mogucnosti vece, pa se prerana menopauza sve cesce dijagnosticira.

Ivanicapeca
14.01.2010., 09:34
Nema dokaza da se 'sve vise zena to dogadja', barem ja nikad nisam vidjela znanstveni clanak koji bi to potvrdio, a bavila sam se time (imas li ti referencu na kakvu studiju?)

Zapravo postoje indikacije da se reproduktivno razdoblje *produzava* s ranijim menarhama i kasnijom menopauzom.

Druga je stvar sto danas zene sve vise pocinju, umjesto da zavrsavaju, svoje reproduktivno razdoblje kasnije (iza 30. godine), plus su dijagnosticke mogucnosti vece, pa se prerana menopauza sve cesce dijagnosticira.

Raspolažem samo podatkom iz dokumentarca da se otkriva sve više slučajeva.
Probaj na HRTu doći do podataka o dokumentarcu. Mislim da je prikazan unazad 3 godine negdje.
Pretpostavljam da je razlog "učestalosti" ovo što si navela o dijagnostici te činjenici da danas žene puno više odlaze kod ginekologa nego prije.
U neko davno vrijeme žena bi dobila etiketu "neplodna" ne ovisno o tome što je uzrok njene neplodnosti.
Ipak, ostavljam rezervu u smislu onogo što mi je rekao moj dr. u bolnici nakon što me operirao, a to je da su nam tijela bombardirana svakakvim hormonima kroz hranu, kemikalijama i onečišćenjem u okolišu te da nije nikakvo čudo da ima sve više problema s neplodnošću.

puffko
14.01.2010., 10:11
Raspolažem samo podatkom iz dokumentarca da se otkriva sve više slučajeva.
Probaj na HRTu doći do podataka o dokumentarcu. Mislim da je prikazan unazad 3 godine negdje.
Pretpostavljam da je razlog "učestalosti" ovo što si navela o dijagnostici te činjenici da danas žene puno više odlaze kod ginekologa nego prije.
U neko davno vrijeme žena bi dobila etiketu "neplodna" ne ovisno o tome što je uzrok njene neplodnosti.
Ipak, ostavljam rezervu u smislu onogo što mi je rekao moj dr. u bolnici nakon što me operirao, a to je da su nam tijela bombardirana svakakvim hormonima kroz hranu, kemikalijama i onečišćenjem u okolišu te da nije nikakvo čudo da ima sve više problema s neplodnošću.

Ne zivim u Hrvatskoj, i vise vjerujem klinickim i epidemioloskim studijama koje su pokazale upravo suprotni trend (posao mi je u vezi s time) nego dokumentarcima.

A ginekologu svaka cast no znanost nekakve cvrste dokaze o utjecaju kemikalija na neplodnost imamo samo za muskarce (i to odredjene kemikalije koje spadaju u grupu endokrinih disruptora). Ovako je sve na razini pukih nagadjanja--isto kao kada ljudi govore o 'stresu' :ne zna:

Uz to da je vrlo tesko usporedjivati reproduktivnu sposobnost--'plodnost'--nekada, prije oralnih kontraceptiva ili jos bolje u vrijeme kada se velicina obitelji nije ni ogranicavala, i kada se prvo dijete radjalo s 18-20 godina, i sada, kada je reprodukcija strogo kontrolirana i pomaknuta u 30-te.

Ivanicapeca
14.01.2010., 10:48
Ne zivim u Hrvatskoj, i vise vjerujem klinickim i epidemioloskim studijama koje su pokazale upravo suprotni trend (posao mi je u vezi s time) nego dokumentarcima.

A ginekologu svaka cast no znanost nekakve cvrste dokaze o utjecaju kemikalija na neplodnost imamo samo za muskarce (i to odredjene kemikalije koje spadaju u grupu endokrinih disruptora). Ovako je sve na razini pukih nagadjanja--isto kao kada ljudi govore o 'stresu' :ne zna:

Uz to da je vrlo tesko usporedjivati reproduktivnu sposobnost--'plodnost'--nekada, prije oralnih kontraceptiva ili jos bolje u vrijeme kada se velicina obitelji nije ni ogranicavala, i kada se prvo dijete radjalo s 18-20 godina, i sada, kada je reprodukcija strogo kontrolirana i pomaknuta u 30-te.

Dokumetntarac je rađen u suradnji sa stručnjacima, a liječnik kojeg sam spomenula radi na poznatoj zagrebačkoj specijaliziranoj klinici koja se bavi istraživanjem i liječenjem neplodnosti.
Isto tako, ne možeš očekivati da će laici imati pristup "relevantnim" studijama. Ovisimo isključivo o interpretaciji medija.
Pošto si znanstvenik i baviš se znanstvenim radom u užoj problematici, možda bi trebala ponuditi suradnju nekom od naših medija da izneseš rezultate relevantnih studija i educiraš javnost.

Nemoj se ljutiti, ali priča koju mi priča osoba s "imenom i prezimenom" mi više "drži vodu" nego priča osobe koja stoji iza nicka na nekom forumu.
Pošto se pozivaš na relevantne studije, očekivala sam da ćeš do sada ostaviti i neki link na neku od njih, da se educiramo.

aurora83
14.01.2010., 11:06

Hormone je rekao da uradi 6.dan nakon sto dobije menstruaciju. On je to zakljucio na temelju toga sto je preko ultrazvuka vidio da nema nikako ovulacije a i imala je sljedece simptome: menstruacija je postala neredovita i jako slabo krvarenje ima, nema uopce nikakve predmenstrualne tegobe kao prije..budila se po noci sva u znoju, promjene u raspolozenju.

nephthys
14.01.2010., 11:08
s obzirom da se na topicu Menopauza već raspravljalo o preuranjenoj menopauzi, spajam ova dva topica.

vallhalla5
15.01.2010., 20:38
Mozda vec postoji ova tema ali je nisam nasla.
Naime, sestra je bila danas kod ginekologa i on joj je rekao da je rijec o menopauzi. Njoj je naime 3o godine, prije godinu i pol je rodila djevojcicu( prvo dijete). Kako on uopce moze na osnovu ultrazvuka to konstatirati? Ona ima neke simptome koje je on nabrojao...razdrzaljiva je, budi se nocu u znoju, menstruacije su neredovite, nema simptome da ce dobiti kao nekad.
Ja se ipak nadam da nije rijec o menopauzi. Sto vi mislite?

Pogledaj postove s vrha stranice pa možda nađeš nešto korisno...

Slizim
07.02.2010., 13:46
Nalazim se u kirurskoj postmenopaui i pijem tbl crvene djeteline (fitohormoni) jer se boji HNL. Bojim se popiti uz nju neki lijek protiv boloa na anatikoagulantnoj osnovi jer se bojim interakcije a voljela bih da na forumu ima jos neko ko pije crvenu djetelinu. Interesuju me iskustva. Meni je od crvene djeteline dobar libido, nemam isusenu sluznicu, imam 1-2 kratkotrajna valunga (oko 10 s) i to je sve. Vjezbam, hodam, jedem sve, malo manje masti i secera i to je sve. Javite se sa informacijama.

Slizim
22.02.2010., 12:11
Mene samo sex zanima u menopauzi -volim to, sam da ne prestane ta želja, za sve drugo ima lijeka

Ja sam u vjestackoj postmenopauzi u prije 4 mj. sam zbog ogromnog mioma operirala i maternicu i jajnike i sl. crijevo. Prekonoc sam ostala bez svojih hormona, a sada pijem fitohormone crvene djeteline.
Nisam se udebljala jos, mogla bih se seksati svaki dan 2-3 puta, jedino mi nisu vise isti zivotni interesi niti me ista privlaci sto me je prije privlacilo (kuca, spremanje, kucni ljubimci), prilicno sam tvrda, bezobrazna i nezainteresirana.

Zanima me i nadalje da zene pisu o tome kako se snalaze, sto piju, o cemu razmisljaju i sta misle o tome sto odredjuje jednu zenu: jajnici i maternica ili njen mozak i osobnost. Pisite.

Jasna 1963
26.02.2010., 10:14
Ja sam u vjestackoj postmenopauzi u prije 4 mj. sam zbog ogromnog mioma operirala i maternicu i jajnike i sl. crijevo. Prekonoc sam ostala bez svojih hormona, a sada pijem fitohormone crvene djeteline.
Nisam se udebljala jos, mogla bih se seksati svaki dan 2-3 puta, jedino mi nisu vise isti zivotni interesi niti me ista privlaci sto me je prije privlacilo (kuca, spremanje, kucni ljubimci), prilicno sam tvrda, bezobrazna i nezainteresirana.

Zanima me i nadalje da zene pisu o tome kako se snalaze, sto piju, o cemu razmisljaju i sta misle o tome sto odredjuje jednu zenu: jajnici i maternica ili njen mozak i osobnost. Pisite.

mene samo zanimaju kućni ljubimci i ležanje u krevetu ( sama naravno):rofl:
ako bi trebala izabrati između sexa i spremanja kuće, peglanja , ja bi izabrala
čišćenje i kopanje u vrtu , ako treba.

Inače sam na hormonalnim flasterima i relativno dobro se osjećam

zavidim Vam žene

Slizim
28.02.2010., 12:24

Inače sam na hormonalnim flasterima i relativno dobro se osjećam

zavidim Vam žene

A zasto u krevetu sama. Ako imas te flastere vjerojatno i sluznica dolje je puno bolja nego inace. Imas li muza? Ako nemas muza, pa pun je svijet muskaraca.
Ako ti treba promjena nauci muza sto te zanima i o cemu stalno razmisljas a ne mozes realizirati. Ja sam postala previse zahtjevna i dok on to moze pratiti nece biti zamijenjen. Tako stvari stoje.
Jer mi smo i dalje zene. Zenu mozak odredjuje a ne reproduktivni organi koje smo koristili da dobijemo djecu. A sve sto unutra krzlja i ne koristi se sklono je oboljevanju. To znas i sama.
A i nacin na koji se javnost ponasa prema zenama: samo se paznja poklanja sponzorusama i kurvetinama, a posten svijet koji se bori da osmisli svakidasnji zivot je negdje u zapecku.
A zasto. Mi smo oni koji svoje kune trose, dizu potomstvo i onda kada nam se dese ovakve stvari potrosacka industrija nam nudi hormone, a manekeni i dalje izgledaju kao da su iz kosturnice izasli sa malo nalijepljene koze na sebi.

Ako si u situaciji mijenjaj u zivotu ono sto ti se ne svidja i bavi se onim s cim nisi mogla da se bavis od kucnih i odgajaaeljskih obaveza. I trazi svoje mjesto pod suncem, neka jednom i tvoje zelje u kuci i u blizoj i daljoj okolici budu prvenstveno tretirane i ispunjene.
Bog.

celesta
11.05.2010., 16:42
Pozdrav svima!

Mama mi ima 44 godine i ušla je u menopauzu. Ima problema sa štitnjačom, no doktorica kaže da je zbog stresa ušla ranije. Ultrazvuk je pokazao da su jajnici i maternica već toliko atrofirali da se hormonima ne može ništa promijeniti.

Ni mama ni ja nismo dovoljno informirane o tome što sad. Unatrag nekog vremena dobila je dosta kilograma, razdražljiva je, umorna, a tjelovježbom se ne bavi uopće.

Pretpostavljam da bi bilo preporučljivo da prestane pušiti, više pripazi na prehranu i počne se više kretati, no ima li još nešto što može učiniti? Da li bi bilo dobro da kupi nekakve preparate u ljekarni, npr. kalcij i sl.?

Koje probleme osim već navedenih i osteoporoze donosi menopauza?
Imate li još kakav prijedlog, kakav savjet?

Hvala

Alexis
18.05.2010., 14:29
@celesta
Ako joj je stvarno doktor rekao da su "jajnici i maternica" toliko atrofirali da nema pomoći od hormonalne terapije, mora otići što je prije moguće nekom pravom stručnjaku. Moža otići nekom ginekologu koji radi u ovim privatnim klinikama za potpomognutu oplodnju, a i endokrinologu bi bilo dobro.

Menopauza je normalna faza u životima žena, a ako se ranije javlja, postoje načini da se problemi koji s njom idu (valunzi, noćna znojenja, depresija, suhoća rodnice, slaba seksualna želja) riješe - bilo hormonalnim nadomjesnim liječenjem (HNL), bilo nekim alternativnim putem (prehrana, meditacija, akupunktura, biljni čajevi i slično).

Za početak savjetujem da se informira. Dobra je knjiga od dr Christiane Northurp, "Mudrost menopauze" (http://www.profil.hr/knjiga/mudrost-menopauze/9497/) koju imaš u knjižari "Profil", a mislim da je ima i u "Bio bio" dućanima.

Internet je također dobar izvor informacija.

Ovaj plan za prehranu i vježbu je naravno dobar, s njim može odmah početi. Kažu da je prehrana puna rafiniranog šećera i ugljikohidrata loša za naše ženske tegobe, pa i menopauzu. Svakako više voća, povrća, ribe i nešto vježbe. Ništa puno, neka počne sa šetnjom ili nekom laganom vježbicom - pilates, joga. Od preparata, kalcij, vitamin c, vitamin E.

Svakako što prije pročitati ovu knjigu od dr Northrup jer sadrži stvarno sve informacije potrebne za ovu dob.

celesta
19.05.2010., 23:58
@alexis

ma bila je kod ginekologice (na nju sam mislila kad sam rekla "doktorica") i ona joj je to rekla nakon ultrazvuka. sad ne znam da li točno tim riječima, ali tako mi je mama prenijela, a ja zaista nisam stručnjak. u svakom slučaju poanta je da se više ne može vratiti u prijašnje stanje i ako sam dobro shvatila, da hormoni neće pomoći.
naravno, nisam bila tamo s mamom pa ne znam točno što je ginekologica rekla, osim da se posavjetuje sa svojim ginekologom. mada kad nekome platiš pregled, očekuješ da te malo bolje u sve uputi i preporuči ti neke preparate ako već ne može napisati recept.

u svakom slučaju hvala na informacijama :)

lidija56
26.06.2010., 12:49
evo prvi put se javljam na forum i molim za savjet. ušla sam u 56 godinu i u predmenopauzi sam. međutim, još uvijek imam menstruacije, ali mi ciklusi više nisu redoviti. nekad mi menstruacija kasni 4 mjeseca, nekada 2, a nekada dođe i nakon mjesec dana. redovno idem na ginekološke preglede, ai ginić mi kaže da su te menstruacije trebale već završiti. zato me svaki put kad dobijem menstruaciju ulovi panika. da li netko od vas zna ili poznaje nekog iz svoje bliže ili dalje okoline ko ima tako dugo menstraciju?

Slizim
26.06.2010., 15:36
evo prvi put se javljam na forum i molim za savjet. ušla sam u 56 godinu i u predmenopauzi sam. međutim, još uvijek imam menstruacije, ali mi ciklusi više nisu redoviti. nekad mi menstruacija kasni 4 mjeseca, nekada 2, a nekada dođe i nakon mjesec dana. redovno idem na ginekološke preglede, ai ginić mi kaže da su te menstruacije trebale već završiti. zato me svaki put kad dobijem menstruaciju ulovi panika. da li netko od vas zna ili poznaje nekog iz svoje bliže ili dalje okoline ko ima tako dugo menstraciju?

Ima dosta zena koje imaju i polip pa cesto idu i na kiretaze i strasno se pate i proklinju dan kada su se rodile. Zato sto u Splitu nece da rade histeroskopiju, vec zene kiretiraju u nemogucim uvjetima (misli se na bol).
Moras cesce kontrolirati grudi jer je tako duga izlozenost svojim estrogenima dosta pogubn za grudi (ne mora biti, ali pripazi).

Julie Bergdorf
20.08.2010., 22:38
Pozdrav!

Ima li netko da bi mogao svoje iskustvo ispričati?
Ja sam u 21.-oj godini ostala bez jajnika i maternice, i sad, u 25-oj godini, borim se sa simptomima menopauze.

Slizim
22.08.2010., 14:49
Pozdrav!

Ima li netko da bi mogao svoje iskustvo ispričati?
Ja sam u 21.-oj godini ostala bez jajnika i maternice, i sad, u 25-oj godini, borim se sa simptomima menopauze.

Koristi fitohormone crvene djeteline. Kod nas su oko 100 kn a u BiH 20 BHmaraka.
Ja ih pijem sada ce vecgodina dana, odlicno se osjecam, ponekad imam neki valung koj ni ne primijetim, dobar seks. zivot, odlican libido (cak se cesce seksam nego prije operacije), izgledam bolje nego 10 god. prije, kosa mi je sjajna, figura pjescanog sata, nema strija, mislim, fantasticno.
Ne pijem hormonsku nad0omjesnu th. koju propisuju ljekari.
Za godinu dana nisam imala niti jednu upalu sluznice dole (nisam ni prije op.), sve funkcionira savrseno.

Julie Bergdorf
23.08.2010., 14:38
Ukratko- u 21.oj godini (2006.g) na prvom gin. pregledu otkrivene su mi ciste na oba jajnika, nazvali su ih 'čokoladne ciste'. CA 125 iznosio mi je gotovo 1000, a najviša vrijednost je 36 mislim.
Uslijedila je operacija prilikom koje su mi odstranjeni svi reproduktivni organi, dakle potpuna histerektomija,isključivo zbog toliko povišenih markera. Nalaz nakon operacije pokazuje drugu dijagnozu, CA 125 bio je povišen zbog upale. Da sad ne duljim, Otpuštena sam kući nakon 10 dana, i ulazim u potpuno novi svijet za mene.
Sama činjenica da nikad neću biti majka je bila poražavajuća,a kamoli ostatak tereta koji nosim i sad. Gubitak menstruacije sam dobro podnijela, odmah nakon operacije uslijedili su valunzi što je za mene bilo čudno (nije mi bilo jasno od čega se znojim). Počela sam uzimati estraderm flastere, i s njima je sve bilo ok, osim debljanja. Sa 70 kg sam u 3 god dogurala do 90 kg (postepeno).
U međuvremenu sam upoznala krasnog momka, udala se, dobila novi posao.
Moram reći da sam ishod operacije dobro podnijela, dakle psihički me to nije niti malo ubilo, pomirila sam se s tim, a i muž mi je ogromna podrška.

Prve 3 god. nisam primjećivala promjene na sebi, ali ovu godinu je sve isplivalo. Od cure koja je bila nezaustavljiva, spremna na akciju i ko zna kakva ludila, postala sam čangrizava baba koja nema volje za pomaknuti se.
Kuća-poso-poso kuća kako kaže ona pjesma:lol:, to mi je glavna zanimacija.

Nemam volje za ništa drugo,a ako mi netko izlazak spomene, zlo mi dođe.
Daj mi moj mir u 4 zida, i ja sam najzadovoljnija na svijetu.
Također nemam volje za čišćenje, teško mi je išta raditi. Prijateljice su mi sve mlade, neudane, bez obaveza, one bi stalno negdje, a ja ih doslovno ne želim vidjeti, volim ih najviše, ali su mi naporne za slušati. U zadnje vrijeme se često svađamo jer nam je komunikacija svedena na internet i telefon.

Najsretnija sam kad sam sama ili sama s mužem, izlasci tipa kino, piće predvečer ili putovanje me najviše ispunjavaju.

Što se seksa tiče..... od tigrice postala sam lijena mačketina :rofl:
Neznam kako vama, ali pomisao na seks mi stvara napor, a kamoli samo vođenje ljubavi... mislim da je razlog tome najviše suhoća rodnice, a to je zadnjih mjeseci postalo baš izraženo. Da naglasim, prve 3 god nakon operacije, odnosno sve do nedavno nije bilo nikakvih problema sa seksom, općenito željom ili suhoćom rodnice... to je ima par mjeseci nastupilo... do tada je sve bilo više nego dobro, savršeno!! Nadam se da će to proći,odnosno da je gubitak želje za seksom samo privremen???:confused: što vi mislite????

Čak mislim da je to nastupilo nakon što sam flastere zamijenila tableticama estrofem od 2 mg. Iako, primjećujem da otkad uzimam tablete, ne dobivam više na kilaži, dakle stagniram ima 8 mjeseci...

Eto, to bi ukratko bilo to, odlučila sam ovdje napisati svoju priču jer u mojoj okolini nema nitko s kim bi mogla usporediti svoja iskustva, i s kim bi mogla pričati o tome.

Pozdrav:mig:

Slizim
23.08.2010., 16:10
Cudi me kako su ljekari toliko pogrijesili. U mene je Ca125 bio puno veci a radilo se o lejomiomu. U tvojim godinama
Sto se tice th. ja pijem fitohormone crvene djeteline i nemam problema sa libidom, u stvari, povecali su mi se apetiti jer nema vise mioma da mi smeta i narusava KS i urinarni trakt.
Za godinu dana nisam dobila na kilazi niti 1 kg. Psihicki sam se promijenila, manje sam vjerna kuci, djetetu i suprugu, vise volim okolo landrati, promijenila sam cijelu garderobu i vise ulazem u sve sto je za mene vezano. Naizmjenicno, cas landram okolo, cas pazljivo cistim kucu, ali sve nekako stihijski, kako mi se prohtije.
Oziljak mi je vertikalni icesto me svrbucka. Bolje sam kondicije nego ikada u zivotu. Sportski sam tip.

Cini mi se da volja igra veliku ulogu u zivotu. Malo se natjeras, a efekti aktivnosti i izlaska kasnije te tjeraju da opet ponovis.
Suhocu rodnice mozes rijesiti sa Gynaicol-om, dovoljn je da ga malo namazes dole 20 s prije penetracije. A uzbudjenje i sam odnos su dovoljni da ti nista ne smeta.
Kasnije ako te malo pecucka dole, stavi malo kamilice i proci ce.

Julie Bergdorf
23.08.2010., 17:28
Cudi me kako su ljekari toliko pogrijesili. U mene je Ca125 bio puno veci a radilo se o lejomiomu. U tvojim godinama
Sto se tice th. ja pijem fitohormone crvene djeteline i nemam problema sa libidom, u stvari, povecali su mi se apetiti jer nema vise mioma da mi smeta i narusava KS i urinarni trakt.
Za godinu dana nisam dobila na kilazi niti 1 kg. Psihicki sam se promijenila, manje sam vjerna kuci, djetetu i suprugu, vise volim okolo landrati, promijenila sam cijelu garderobu i vise ulazem u sve sto je za mene vezano. Naizmjenicno, cas landram okolo, cas pazljivo cistim kucu, ali sve nekako stihijski, kako mi se prohtije.
Oziljak mi je vertikalni icesto me svrbucka. Bolje sam kondicije nego ikada u zivotu. Sportski sam tip.

Cini mi se da volja igra veliku ulogu u zivotu. Malo se natjeras, a efekti aktivnosti i izlaska kasnije te tjeraju da opet ponovis.
Suhocu rodnice mozes rijesiti sa Gynaicol-om, dovoljn je da ga malo namazes dole 20 s prije penetracije. A uzbudjenje i sam odnos su dovoljni da ti nista ne smeta.
Kasnije ako te malo pecucka dole, stavi malo kamilice i proci ce.

Da,čak se pričalo o klasičnoj liječničkoj pogrešci, jer doktor je mene i moje roditelje nakon operacije pozvao u ordinaciju, i doslovno priznao da su pogriješili. Razmišljali smo i o tužbi, ali vjeruj da mi je taj tren bilo jedino bitno da sam živa, jer sam samom dijagnozom pretrpjela veliki šok.

Dijagnoza je bila Carcinom in situe, odnosno predkancerogeno stanje u desnom jajovodu, što prilikom ultrazvuka nisu vidjeli. Tražila sam više liječničkih mišljenja nakon toga,i svi su se čudili dijagnozi, operaciji, ishodu i svemu skupa. Također su me danima pripremali za kemoterapiju,a kad je došao PHD nalaz otpustili su me iz bolnice bez ikakvih komentara. Također, sve se odvilo tako brzo, i nitko nije vodio računa o mojim godinama, niti o činjenici da želim rađati u budućnosti. Prije operacije nitko mi ni približno nije rekao da bi ishod mogao biti takav, svi su spominjali samo te ciste.

Ali kako je tako je,vrijeme ne mogu vratiti, i sad se borim s ovom menopauzom...čak ni neznam kako ovu fazu nazvati:ne zna:

Ti fitohormoni koje uzimaš, da li ti je to preporučio liječnik ili to uzimaš na svoju ruku?
Što se tiče simptoma menopauze, tebi sve suprotno od mene:cerek:, ti aktivna maksimalno, a ja ko lešana kokoš...:lol: iako naglašavam, prve tri godine nakon operacije sve je bilo više nego super,al ove promjene raspoloženja i sve općeniti počelo me hvatati zadnjih mjeseci?

btw, nećeš vjerovati, baš jutros sam kupila Gynaicol gel:top: pa da probamo i to....

anastacia
24.08.2010., 21:57
Drage moje žene, uvijek zatražite drugo mišljenje i bilo bi ponekad bolje neke nalaze raditi u različitim labaratorijama,.

Slizim
26.08.2010., 15:26
Da,čak se pričalo o klasičnoj liječničkoj pogrešci, jer doktor je mene i moje roditelje nakon operacije pozvao u ordinaciju, i doslovno priznao da su pogriješili. Razmišljali smo i o tužbi, ali vjeruj da mi je taj tren bilo jedino bitno da sam živa, jer sam samom dijagnozom pretrpjela veliki šok.

Dijagnoza je bila Carcinom in situe, odnosno predkancerogeno stanje u desnom jajovodu, što prilikom ultrazvuka nisu vidjeli. Tražila sam više liječničkih mišljenja nakon toga,i svi su se čudili dijagnozi, operaciji, ishodu i svemu skupa. Također su me danima pripremali za kemoterapiju,a kad je došao PHD nalaz otpustili su me iz bolnice bez ikakvih komentara. Također, sve se odvilo tako brzo, i nitko nije vodio računa o mojim godinama, niti o činjenici da želim rađati u budućnosti. Prije operacije nitko mi ni približno nije rekao da bi ishod mogao biti takav, svi su spominjali samo te ciste.

Ali kako je tako je,vrijeme ne mogu vratiti, i sad se borim s ovom menopauzom...čak ni neznam kako ovu fazu nazvati:ne zna:

Ti fitohormoni koje uzimaš, da li ti je to preporučio liječnik ili to uzimaš na svoju ruku?
Što se tiče simptoma menopauze, tebi sve suprotno od mene:cerek:, ti aktivna maksimalno, a ja ko lešana kokoš...:lol: iako naglašavam, prve tri godine nakon operacije sve je bilo više nego super,al ove promjene raspoloženja i sve općeniti počelo me hvatati zadnjih mjeseci?

btw, nećeš vjerovati, baš jutros sam kupila Gynaicol gel:top: pa da probamo i to....

Meni je radna dg. bila Ca ovarii l. dex.
Posto se na CT nije moglo izdiferencirati tkivo (alergicna na jodni kontrast) onisu zdravo za gotovo pomislili da je Ca. A prethodnu dokumentaciju o miomu oji se tu nalazio vec 10 godina ljekar iz Makarske uopce nije ni uputio i spomenuo. U stvari, niko me ziv nije ni poslusao u KBC Firule da bi mogao biti miom, sve je bilo ono: sto ti znas.
I iznenadili su se kako je to sve cudno bilo.
Moje osobno misljenje je da taj miom nije imao kod bar da ga ocitaju.

Ftohormone sam izguglala i odabrala sama jer ljekari uglavnom preporucuju HNL koji su se pokazali losi u zemljama EU i SAD.
Fitohormoni su supstance koje se normalno u vecem postotku nalaze u prehrani nekih grupa stanovnistva gdje zene zbog tog udjelafitohormona u hrani ne prezivljavaju sokove zbog menopauze i postmenopauze.
Uzima se ujutro 1 tbl. poslije dorucka. Imaju prirodni mali postotak acetilsalicilne kiseline na koju sam alergicna, ali reakcije nije bio, jer je pomenuta uklopljena sa ostalim elementima nije sintetisana kao posebna.

Slizim
26.08.2010., 15:33
Drage moje žene, uvijek zatražite drugo mišljenje i bilo bi ponekad bolje neke nalaze raditi u različitim labaratorijama,.

Vezano za te greske ima jedan vic: Nakon iskakanja vlaka iz sina, okolo leze mrtvi i ranjeni. Nakon proglasavanja i pokrivanja mrtvih, prolazi osoba koja treba daih odveze, jedan se mrtvi lagano pokrece i govori tom: Ja sam ziv, ja sam ziv. A ovaj, koji treba da ih odveze u mrtvacnicu kaze: Nisi, doktor zna bolje, i udari ga u glavu i ubije.
Tako ta: doktor zna bolje je i mene lijepo sredila. Nekako oni smatraju da smo mi svi neke zatucane neznalice koje pojma ni o cemu nemaju. Molim vas, vec trebam ici na operaciju, oni pojma nemaju da ima miom vec 10 godina za koji mi je moj giekolog govorio da vise ne raste, da je sve o.k. a ja zaglavljujem sa ogromnim miomom na op.a operatori smatraju da je Ca, sve dok ga golim okom nsu vidjeli i pod mikroskopom, a kasnije PHDg.
Onda mi nije jasno cemu sluze UZV aparati, CT skeneri, ovo ili ono, ispade da je sve do Boga beskorisno, netocno i nepouzdano.
A pobno taj Ca125. To je pretraga: i corava koka nadje zrno.
Mogu me sada kritizirati lijeceni od Ca ali stvarno je tako. Kod prve dijagnostike on je potpuno nepouzdan i govori samo da se radi o tumoru a koje vrste, normalno ne govori.

Instant
20.01.2011., 11:35
Upravo sam pročitala da najnovija istraživanja pokazuju da žene koje pet god. koriste hormonsku nadomjesnu terapiju, imaju 45 % više šanse dobiti rak jajnika, a nepovoljno djeluju i na rak dojke. Ovo se ne odnosi na mlade žene koje su nakon operacije ušle u menopauzu.
Ja sam se uvijek protivila uzimanju hormona, bez obzira na trendove u medicini, jer mi se čisto logički razmišljajući čini da je to zadiranje u majku prirodu, koje se nikada nije dugoročno pokazalo isplativo.

Sanja Enola
19.03.2011., 12:54
Imam jedno pitanje i nikako da odlučim gdje ga je najbolje postaviti bez da otvaram novu temu....

Dakle,mama je ušla u menopauzu...uz sve bolesti s kojima se inače nosi i problemima,sada joj to jako teško pada.
Ja sam simptome,posljedice i sve drugo menopauze proučila,ali bi voljela joj nekako pomoći bez da ju pitam ''mama,kako da pomognem''

želim joj nekako pomoći i pokazati da razumijem...pročitala sam većinu stvari na forumu,pa donekle znam koji pristup uzeti...
sada,moje pitanje je...

Da li znate koju knjigu ili bilo što da joj kupim/nabavim o menopauzi jer znam da jako voli čitat i znam da bi joj najlakše bilo da se zavali u krevet i to prouči sama...
Neka koja govori o psihičkoj strani prolaženja kroz to,jer sigurna sam da nijednoj ženi to nije lako...(znam da postoje i zdrv.problemi,ali sada bi voljela pomoći ko ovog)

nadam se da će biti ideja..ako sam fulala pdf uputite me na pravi jer joj doista želim pomoći...

M Renata
25.03.2011., 09:32
Da li znate koju knjigu ili bilo što da joj kupim/nabavim o menopauzi jer znam da jako voli čitat i znam da bi joj najlakše bilo da se zavali u krevet i to prouči sama...
Neka koja govori o psihičkoj strani prolaženja kroz to,jer sigurna sam da nijednoj ženi to nije lako...(znam da postoje i zdrv.problemi,ali sada bi voljela pomoći ko ovog)
...

Knjiga je "Mudrost menopauze" od dr.Christiane Northrup. Imaš za posuditi u knjižnici.

nina black
06.05.2011., 02:29

Joj, Jasna, :rofl: isto smo godište, a u svakoj tvojoj riječi vidim sebe...ja sada kosim travu po voćnjaku ko luda, okopavam cvijeće itd.. sex mi ne padne na pamet...brrrrrrrrrrr
Opet se javljam , nije ništa bolje nego prije, ali sada imam veliki problem sa spavanjem, odnosno, gotovo uopće ne spavam. Ono, mrtva umorna legnem, ali nakon pola sata osjetim nemir i neugodu u svakom mišiću - imam osjećaj da mi svaka stanica vrišti, da mi krv ključa, okrećem se u krevetu kao na ražnju, pa se dignem i odem raditi nešto korisno ( sinoć sam mijesila i pekla kruh, a sad čekam da mi se digne tijesto za makovnjaču :D ) . Možda bih mogla promijeniti profesiju i raditi kao pekar - em znam ispeći kruh, em ne spavam noću, idealna kombinacija.
Ne sjećam se kad sam zadnji puta prespavala noć, popijem i neke tablete za umirenje, al ništa - već si mislim da to nije možda klimakterij, već neki poremećaj ( ono - manična depresija ili nešto slično). Hormoni štitnjače su OK, kao i svi nalazi krvi. Ginekološki - imam neki polip na maternici, sad se spremam to ići odstraniti, valjda kiretaža ili nešto slično, ne znam.

EZP
14.06.2011., 11:14
Ne sjećam se kad sam zadnji puta prespavala noć, popijem i neke tablete za umirenje, al ništa - već si mislim da to nije možda klimakterij, već neki poremećaj ( ono - manična depresija ili nešto slično). Hormoni štitnjače su OK, kao i svi nalazi krvi. Ginekološki - imam neki polip na maternici, sad se spremam to ići odstraniti, valjda kiretaža ili nešto slično, ne znam.
Pozdrav cure,
mogu li se ovdje nadovezati?
Nova sam tu na forumu, imam 48 g., kćer od 13 g. i već 4 g. sam u menopauzi. Gin. problema i valunge nemam, ali i mene muči nesanica, pa ako netko ima neki savjet?
Muči me i totalni nedostatak libida i atrofija sluznice, te suhoća vaginalnog kanala. Muž je već mjesecima unatrag odustao od sexa sa mnom, te se okrenuo samozadovoljavanju uz porniće. Saznala sam to tek nedavno jer sam zbog nespavanja izbezumljena, pa ne primjećujem što se oko mene događa.
Nakon početnog bolnog šoka malo sam se pribrala, te bih sada htjela nekako oživjeti naš spolni život. Ukoliko neka od vas ima kakav savjet u vezi toga bila bih vrlo zahvalna.

Maya003
15.10.2011., 11:09
Pozdrav!
Procitala sam sve postove na ovoj temi i vidim da vas ima jos sa slicnim problemima, ali mozda ce mi biti lakse ako iznesem svoju situaciju, a time i malo podignem ovu temu.
Imam 24, a moja mama 46 godina. Ona vec dvije godine ima simptome menopauze (psihicke promjene, valunge), ali kad god joj spomenem menopauzu kaze mi da je ona jos premlada da ima ikakve simptome, da jos uvijek ima menstruaciju bla bla bla...
Stvar je u tome da se njeno psihicko stanje pogorsava iz dana u dan. Ja vec neko vrijeme ne zivim kod nje nego sa zarucnikom i uskoro se planiramo zeniti (sto ona zna). E sad, problem je eskalirao neki dan kad ju je nazvala njena rodjakinja da joj cestita jer joj se kcer uskoro zeni. Moja majka me je nakon toga nazvala i pocela vikati na mene jesam li ja normalna, da sto bas svi moraju znati da se ja zenim! Izbila je gadna svadja gdje je ona izigravala patnicu, jer kako ja mogu pricati da se zenim, a ona to ne zna!? :rolleyes: I mislim si ja sad tko je ovdje lud!? Jer prvo sam rekla svojim roditeljima sretnu vijest! Ne ide mi u glavu da je mogla to zaboraviti. Ok, predjem ja preko toga, jer nije to prva takva svadja, nakon nekog vremena se strasti smire...bar sam tako mislila. Zove ona mene iduci dan, rekoh zove da se isprica, kad ono novi sok! Kaze ona meni da se vratim doma jer nemam sto raditi u tudjoj kuci i kako me nije sram tako zivjeti jer je to veliki grijeh (jedna bitna stvar-u to vrijeme otkad ima simptome menopauze postala je jako duhovna, po cijeli dan cita Bibliju, skoro se s nikim ne druzi..)
Mene sad zanima da li je moguce ikako pricati s majkama u menopauzi tj. dokazati im da su zaista usle u to razdoblje svoga zivota? Pokusala sam na sve nacine, ali bezuspjesno. Cak nece otici ni ginekologu, a kamo li uzimati tablete jer je to veliki (skoro smrtni) grijeh!

Sweet/Bitter
15.10.2011., 22:01
Pozdrav!
Procitala sam sve postove na ovoj temi i vidim da vas ima jos sa slicnim problemima, ali mozda ce mi biti lakse ako iznesem svoju situaciju, a time i malo podignem ovu temu.
Imam 24, a moja mama 46 godina. Ona vec dvije godine ima simptome menopauze (psihicke promjene, valunge), ali kad god joj spomenem menopauzu kaze mi da je ona jos premlada da ima ikakve simptome, da jos uvijek ima menstruaciju bla bla bla...
Stvar je u tome da se njeno psihicko stanje pogorsava iz dana u dan. Ja vec neko vrijeme ne zivim kod nje nego sa zarucnikom i uskoro se planiramo zeniti (sto ona zna). E sad, problem je eskalirao neki dan kad ju je nazvala njena rodjakinja da joj cestita jer joj se kcer uskoro zeni. Moja majka me je nakon toga nazvala i pocela vikati na mene jesam li ja normalna, da sto bas svi moraju znati da se ja zenim! Izbila je gadna svadja gdje je ona izigravala patnicu, jer kako ja mogu pricati da se zenim, a ona to ne zna!? :rolleyes: I mislim si ja sad tko je ovdje lud!? Jer prvo sam rekla svojim roditeljima sretnu vijest! Ne ide mi u glavu da je mogla to zaboraviti. Ok, predjem ja preko toga, jer nije to prva takva svadja, nakon nekog vremena se strasti smire...bar sam tako mislila. Zove ona mene iduci dan, rekoh zove da se isprica, kad ono novi sok! Kaze ona meni da se vratim doma jer nemam sto raditi u tudjoj kuci i kako me nije sram tako zivjeti jer je to veliki grijeh (jedna bitna stvar-u to vrijeme otkad ima simptome menopauze postala je jako duhovna, po cijeli dan cita Bibliju, skoro se s nikim ne druzi..)
Mene sad zanima da li je moguce ikako pricati s majkama u menopauzi tj. dokazati im da su zaista usle u to razdoblje svoga zivota? Pokusala sam na sve nacine, ali bezuspjesno. Cak nece otici ni ginekologu, a kamo li uzimati tablete jer je to veliki (skoro smrtni) grijeh!

HM... pokušaj je "uhvatiti" kad je u 'normalnom' stanju i popričaj s njom ili joj daj neku knjigu koja govori o tom problemu..
menopauza, perimenopauza su slične pubertetu..hormoni divljaju i promjene raspoloženja su normalne, pa pokušaj s njom kad je u hepi raspoloženju :)

zeznuto je kad "bolesnik" ne želi prihvatiti da je "bolestan" i ne shvać da osim sebi zagorčava život i drugima

ps: ne mora uzimati tablate ima i prirodnijih načina za rješavanje tegoba, al najprije je treba nekako dobit da shvati svoje stanje.

.

Sweet/Bitter
15.10.2011., 22:04
Pozdrav cure,
mogu li se ovdje nadovezati?
Nova sam tu na forumu, imam 48 g., kćer od 13 g. i već 4 g. sam u menopauzi. Gin. problema i valunge nemam, ali i mene muči nesanica, pa ako netko ima neki savjet?
Muči me i totalni nedostatak libida i atrofija sluznice, te suhoća vaginalnog kanala. Muž je već mjesecima unatrag odustao od sexa sa mnom, te se okrenuo samozadovoljavanju uz porniće. Saznala sam to tek nedavno jer sam zbog nespavanja izbezumljena, pa ne primjećujem što se oko mene događa.
Nakon početnog bolnog šoka malo sam se pribrala, te bih sada htjela nekako oživjeti naš spolni život. Ukoliko neka od vas ima kakav savjet u vezi toga bila bih vrlo zahvalna.

ja upravo istražujem o biljci Maca (maka) .. navodno utječe na prirodnu regulaciju hormona a time i umanjuje simptome perimenopauze..

piše isto tako da je kao prirodna viagra :D..

lalique
17.12.2011., 02:25
Pozdrav:).
Prije 3 mj. sam napunila 38g i mislim da ulazim u menopauzu. Cijeli zivot sam imala preobilne mjesecnice ali su uvijek dolazile uredno, nikad mi nije izostala. Poslijednje cetiri su, medjutim, puno oskudnije, traju jedva 2 dana i potrosim trecinu ili cetvrtinu ulozaka koja mi je do sad trebala. Imam 1 policisticni jajnik i intoleranciju glukoze. Majka je usla u menopauzu s 41 a njena majka s navodno 38 (nije provjereno).
Prema vasem iskutvu-moze li to biti ista drugo. Osjecam se prilicno jadno kad citam price zena koje u 50tima jos imaju mjesecnicu najvise zato to nikad nisam rodila a mislila sam da imam jos koju godinu na raspolaganju.
Da li znate:
Koji su testovi kojima se pouzdano utvrdjuje menopauza (hormoni?)
Da li prerana menopauza ima veze sa policisticnim jajnicima?
Da li se dob ulaska nuzno nasljedjuje obiteljski?

Hvala vam unaprijed,
L

Sashica
17.12.2011., 10:42
Najbolje da se javiš svom ginekologu, provjeriš hormonski status, uključujući i AMH hormon koji će pokazati kolika ti je zaliha jajnih stanica.

Altea
14.04.2012., 13:37
ja upravo istražujem o biljci Maca (maka) .. navodno utječe na prirodnu regulaciju hormona a time i umanjuje simptome perimenopauze..

piše isto tako da je kao prirodna viagra :D..

Ja sam uzimala macu 3 godine i definitivno djeluje, neces imat seksualne apetite kao sa 25 godina, ali vlaznost vagine se vratila u jako dobroj mjeri.

ajitam
17.04.2012., 15:47
E žene moje imali netko kome je kiruški izazvana menopauza.znači odstranjeni su jajnici ali u svemu tome ja sam prije godinu i po dana obolila od raka dojke prošla ,kemo,zračenje ,pametni lijek e a sada prije 2 tjeda makli mi i jajnike jer su se gomilale ciste ,a uz to sam i hormonski ovisna pa mi je rećeno da u mom slučaju je najbolje maknut jajnike.imam 31 godinu .pošto sam hormonski ovisna ne smijem uzimati nikakvi nadomjestak nego se moram nositi sam s tim.IMA LI NETKO S SLIČNIM ISKUSTVOM???

noktica
25.05.2012., 13:03
ajitam, ja sam prije 3 tjedna imala operaciju kojom su mi odstranjeni maternica, jajnici, jajovodi, trbušna maramica. Još mi je sve rano...ne znam što sve mogu očekivati. Zapravo, znam...puno sam čitala po netu, svašta pročitala...uglavnom, ništa dobro. Ja sam imala karcinom endometrija maternice. Srećom, na vrijeme je sve otkriveno, ništa se nije dalje proširilo i, recimo, taj problem je riješen. Međutim, ono što sada slijedi čini mi se pravom borbom za održavanje kvalitete života i zdravlja. Imam 41 god., dosta je to rano za ostati bez hormona koji su potrebni za zdravlje. Dr. mi je rekla da ćemo pričekati sa hormonskom terapijom jer moja vrsta raka je i nastala zbog viška estrogena /tako sam shvatila/.

ajitam
12.06.2012., 08:55
ajitam, ja sam prije 3 tjedna imala operaciju kojom su mi odstranjeni maternica, jajnici, jajovodi, trbušna maramica. Još mi je sve rano...ne znam što sve mogu očekivati. Zapravo, znam...puno sam čitala po netu, svašta pročitala...uglavnom, ništa dobro. Ja sam imala karcinom endometrija maternice. Srećom, na vrijeme je sve otkriveno, ništa se nije dalje proširilo i, recimo, taj problem je riješen. Međutim, ono što sada slijedi čini mi se pravom borbom za održavanje kvalitete života i zdravlja. Imam 41 god., dosta je to rano za ostati bez hormona koji su potrebni za zdravlje. Dr. mi je rekla da ćemo pričekati sa hormonskom terapijom jer moja vrsta raka je i nastala zbog viška estrogena /tako sam shvatila/.
Bok!!! ja sam 10 godina mlađa pa se pitam kako sve to proći bez ikakvog nadomjestka jer to i ne smjem uzimati zbog tumora na dojci koji je bio hormonski ovisan.a valjda će se organizam nekako izboriti.samo će trebati paziti na kosti.non stop je nekakva borba.glava gore i idemo dalje!!!

NANNIKA
15.07.2012., 21:00
ajitam, ja sam prije 3 tjedna imala operaciju kojom su mi odstranjeni maternica, jajnici, jajovodi, trbušna maramica. Još mi je sve rano...ne znam što sve mogu očekivati. Zapravo, znam...puno sam čitala po netu, svašta pročitala...uglavnom, ništa dobro. Ja sam imala karcinom endometrija maternice.

pozdrav,
i mene ocekuje takva op.37 mi je godina.Koliki su ti bili markeri prije op? kako si sada?piši jer me zanima sve što mogu očekivati poslije

zoro007
23.07.2012., 16:59
htjedoh podijeliti s vama informacije glede suplemenata koji bi mogli biti od pomoci. dosta toga reporomedicinari preporucuju zenama s losom ovarijalnom rezervom, sto je nerijetko upravo kod onih koji su blizi peri(menopauzi)

netko je vec spomenuo macu

PMS free (agnus castus - vitex), dokazano snizava FSH koji je najkasnije u menopauzi visok, djeluje pozitivno na reguliranje hormona.

whaeagrass - radi se o iscjedjenom soku mlade psenice koji uz posebnu obradu pretvore u prah. wheatgrass je dobar za puno stvari, kao za imunitet, ciscenje itd, no na jajnike djeluje revitalizirajuce.
jedna poznanica je bila izgubila menstruaciju cetri mjeseca, ali i grudi su joj se bile smanjile, da bi onda opet dobila menstruaciju. slucajnost ili ne.

melatonin - kod dokazanog manjka melatonina su zenama u menopauzi davali dnevno (navecer pred spavanje) 3mg melatonina, kod odredjenog dijela zena se ciklus vratio

maarinatje
27.07.2012., 14:16
netko je vec spomenuo macu

ja uzimam kapsule peruanske mace vec 6 tjedana a jos mi nema mjesecnice..osjecam se super od kad koristim ali ne znam koliko jos mora proci vremena da mi se vrati gospodja :( nadam se da ce mi doista pomoci.. 30 mi je godina tako da ne bi trebala biti menopauza vec ali nakon 3 godine neprestanog uzimanja anti baby pilula prestala sam u travnju i evo od tad se nista ne dogadja.. cak sam i bila kod ginekologice i po njenoj preporuci pila 10 dana Primolut i umjesto da imam normalnu mjesecnicu ja sam imala samo neka 3 dana tragove i jedva nesto da se pojavilo (to je bilo prije 35 dana).. ne znam zasto nema ovdje na forumu tema o stetnosti tih pilula i uopce o "post pill amonerhea".. zar se nikomu nije dogodilo da nakon duze uporabe ima problema opet biti prirodan i normalan? :ne zna: :(

Iva66
30.07.2012., 18:07
Bokich! Citam mjesecima ove forume i odlučila sam s vama podijeliti svoje iskustvo. Imam 46 godina i teleportirana sam u klimakterij u veljači ove godine nakon radikalne histerektomije. Operacija je dobro prošla, oporavak isto, jedino se sad malo borim s valungićima i noćnim znojenjem, ali nije niš strašno. Ne smijem piti HNT , ali mi je ginekolog preporučio Tofupil, tj.Femarelle ,biljne kapsulice. Nisu štetne i mislim da mi pomažu, probajte.

Iva66
30.07.2012., 18:22
pozdrav,
i mene ocekuje takva op.37 mi je godina.Koliki su ti bili markeri prije op? kako si sada?piši jer me zanima sve što mogu očekivati poslije

Draga, ne znam tvoju dijagnozu, ali mogu ti ispričati svoj slučaj.Bez ikakvih problema, s urednim menstruacijama,u dobi od 45 godina, na sistematskom pregledu su mi otkrili poveći tumor jajnika, uputili na markere i MSCT. Markeri ok, MSCT dobar i loš, veliki tumor nerazlučiv u odnosu na mokraćovod i debelo crijevo, ali nigdje se nije proširio. Dogovorena operacija , postoperativni tijek uredan, učinjena je radikalna histerektomija (izvađena maternica, jajnici, slijepo crijevo, limfni čvorovi, dio rodnice i omentum) zbog velike sumnje na karcinom. Ono što je najvažnije je da je histološki pokazao da je tumor bio dobroćudan ! Ne znam točno koji te dio najviše zanima, pitaj i sve ću ti objasniti. Oporavak je doduše trajao puna 2 mjeseca, dosta si nemoćna, moraš se paziti i ne dizati u ruke ništa više od 1 kg, ali danas već imam dojam da je to sve bilo u prošlom životu a ne prije 5 mjeseci. Glavu gore, nije strašno!

noktica
03.09.2012., 13:11
Nannika, evo prošlo je točno 4 mjeseca od operacije i osjećam se odlično.:) Inače mi je oporavak bio brz. Najgore je bilo cca 10 dana. Kao što je netko prethodno napisao, osjećaš se malaksalo, iscrpljeno...boli, da...dosta,ali nije neizdrživo. Ja sam nakon 4 tjedna već radila. Nisam mogla više izdržati kod kuće, bilo mi je bolje...ali, ako možeš ostati doma, ostani što duže. Najgore je to što osjećaš da sve možeš, a zapravo se trebaš što više čuvati. I meni se čini kao da se ništa nije ni dogodilo. Samo me rez podsjeti na operaciju. Imam vertikalan rez, dosta dugačak,ali ni to me previše ne opterećuje. Ono malo što sam bila na moru, kupala sam se kao i inače u bikiniju. ;) Rez mažem nekim stikom kupljenim u ljekarni,ali imam i puhovu mast za koju mi je dr.rekla da je dobra pa sam nabavila. Osjećam neke promjene, kao npr. povremene vrućine (val vrućine udari u lice), teže zadržavam mokraću (moram odmah na wc), noću se češće budim. Ipak, bez obzira na sve to, bolje mi je nego prije operacije. Osjećam se jačom, nisam iscrpljena od mengi koje su u zadnje bile dugotrajne, bolne. Cijelo to iskustvo učinilo me nekako i psihički jačom. Mogla bi o tome puno pričati,ali neću sada zamarati time. ;)
Pitala si za markere. Nisam ih radila prije operacije. Sve je počelo odstranjivanjem polipa. Histološki nalaz nakon tog zahvata bio je karcinom endometrija maternice. Nakon takvog nalaza, ne treba ti više ništa- samo operacija.:(...i nada da se ništa nije proširilo dalje. Srećom, na vrijeme sam došla...:)
Ne pijem ništa. Dr. je rekla da ćemo još pričekati . Trebala bi uskoro na kontrolu pa ću vidjeti što dalje. Tebi sretno..bude sve dobro, samo tako razmišljaj.:)Ako te još što zanima, rado ću ti odgovoriti.

annely
03.09.2012., 14:25
lijepi pozdrav.
imam 45 godina. prije tjedan dana sam imala strasne plinove u crijevima i nadutost no to se smirilo, sad me na momente uhvati vrucina i slabost da ne mogu izdurat ali me prodje. Osim toga imam nesanicu i nemam apetita. Citajuci vase komentare sve mi to upucuje na pocetak menopauze no bila sam kod doktorice koja mi kaze da nema sanse da je to menopauza i poslala me na pretrage. Mene zanima da li ste imale slicne simptome ili se trebam bojat necega drugoga?

NANNIKA
08.09.2012., 21:38
ej noktica,
eto za par dana sam narucena na op,medutim, 1mj sam bila na terapiji cileste tableta i radila markere,i puno mi pali i to u roku tih mjesec dana.
bili su oko 600,a sada mi je ca-125 88, a ca-19 su 33.ocito mi tablete pomazu i sada sam u dilemi vaditi sve van ili ne...

zoro007
11.09.2012., 10:24
ej noktica,
eto za par dana sam narucena na op,medutim, 1mj sam bila na terapiji cileste tableta i radila markere,i puno mi pali i to u roku tih mjesec dana.
bili su oko 600,a sada mi je ca-125 88, a ca-19 su 33.ocito mi tablete pomazu i sada sam u dilemi vaditi sve van ili ne...

dragicka, to sam ti vec napisala u PP, ako ti je bolje pod terapijom (kontracepcija) radije pricekaj. lako je sve izvaditi, a kad udjes u preranu menopauzu opet ces vjerovatno morati uzimati hormonsku terapiju, tako da je kontracepcija manje zlo ako ti vec pomaze - i pogotovo ako dok je uzimas imas manje tegoba s endometriozom.

Iva66
13.09.2012., 20:10
Draga, ne znam tvoju dijagnozu, ali mogu ti ispričati svoj slučaj.Bez ikakvih problema, s urednim menstruacijama,u dobi od 45 godina, na sistematskom pregledu su mi otkrili poveći tumor jajnika, uputili na markere i MSCT. Markeri ok, MSCT dobar i loš, veliki tumor nerazlučiv u odnosu na mokraćovod i debelo crijevo, ali nigdje se nije proširio. Dogovorena operacija , postoperativni tijek uredan, učinjena je radikalna histerektomija (izvađena maternica, jajnici, slijepo crijevo, limfni čvorovi, dio rodnice i omentum) zbog velike sumnje na karcinom. Ono što je najvažnije je da je histološki pokazao da je tumor bio dobroćudan ! Ne znam točno koji te dio najviše zanima, pitaj i sve ću ti objasniti. Oporavak je doduše trajao puna 2 mjeseca, dosta si nemoćna, moraš se paziti i ne dizati u ruke ništa više od 1 kg, ali danas već imam dojam da je to sve bilo u prošlom životu a ne prije 5 mjeseci. Glavu gore, nije strašno!

Draga , sorry kaj sam te tek sad otkrila , ne znam da li će odgovori biti aktualni ili si već sve odlučila, ali evo odgovora.
Markeri su bili ok, CA-125=12,11; CA 19-9=6,17; CEA 2,09 i CA 15-3=18,8. Odlično se osjećam i nije mi žao kaj su mi sve izvadili , ne pije mi vodu priča o tome kako žena više nije žena, bla,bla,bla, to su gluposti.Sretna sam da sam to odradila, živa sam i uživam u životu, nadam se još dugo...hi hi hi.
Prva dva mjeseca mi nije bilo lako, kako sam se god svaki dan osjećala sve bolje, čim sam stavila u ruke nešto teže od 1 kile, odmah me boluckalo,pomalo krvarilo. Onda obično malo boli kod punog mjehura jer direktno pritišće ranu iznutra, ali sve to skupa nije zbilja tako strašno. To ti pišem samo zato jer meni to nitko nije rekao, pa sam se znala prestrašiti, ali vjeruj mi da od kad su me otpustili iz bolnice do danas, nisam popila niti jednu tbl protiv bolova.Osim toga, ne boli satima na jednom mjestu, nego pol minute ujutro na mjestu lijevog jajnika, pa 20 sekundi popodne na mjestu desnog, tak, šara okolo i ne traje dugo! Vidjela sam da je jedna gospođa napisala da ima problema s mokrenjem, meni je u bolnici bila fizioterapeutica i objasnila mi da obavezno moram raditi tzv.Kegelove vježbe, 3x dnevno, dok sam živa.I radim.To je dobro za sve žene, a ne samo za nas operirane, i promijenjene anatomije.
Pitaš kak sam sad, bila sam dva tjedna na moru (nikad tako bezbrižna !), kupala se i sunčala u dvodijelnom badekostimu, iako isto imam okomiti rez do iznad pupka,jedino sam ožiljak čuvala od sunca (par dana sam stavljala one Gota-por flastere za tuširanje, ali se jako teško skidaju pa sam odustala) .
Ne znam da li će ti ovo pomoći, ako te još kaj zanima, pucaj.
Drz se, sve bu dobro!!! Držim ti fige i javi kaj se događa!

Iva66
13.09.2012., 20:14
pozdrav,
Draga Nannika, ja sam jedna prava plavuša! Poslala sam ti odgovor na svoj topić?! Pročitaj kod Iva66 kaj sam ti napisala. Sorry, nova sam na ovom pa još nisam sve skontala,pozz

NANNIKA
14.09.2012., 20:44
Pročitaj kod Iva66 kaj sam ti napisala.

Pozdrav,
ja sam eto jos u komadu.Meni se uz terapiju celeste tableta stanje nesto popravilo,a markeri pali,ca-125 je bio 576 a sada je 88,a ca-19 sa 518 na 33.Dr je odlucio da ce pokusat laparo pocistit i sacuvat sto se da,ali pravo stanje ce tek vidjet za vrijeme zahvata.tako da mi je to bila krasna vijest.sa prvim danom mjesecnice trebam se javit u bolnicu,a upravo se pocela kazat...

Iva66
14.09.2012., 21:56
Pozdrav,
ja sam eto jos u komadu.Meni se uz terapiju celeste tableta stanje nesto popravilo,a markeri pali,ca-125 je bio 576 a sada je 88,a ca-19 sa 518 na 33.Dr je odlucio da ce pokusat laparo pocistit i sacuvat sto se da,ali pravo stanje ce tek vidjet za vrijeme zahvata.tako da mi je to bila krasna vijest.sa prvim danom mjesecnice trebam se javit u bolnicu,a upravo se pocela kazat...

Pozz,drago mi je da dobro reagiraš na terapiju , sigurna sam da će sve biti dobro, vidiš da je i dr optimist!!! S menom u sobi je bila jedna djevojka koja je išla na laparo, to ti je super op,popodne je već bila na nogama, a za 2 dana je išla doma, ožiljci maleni, s vremenom se ni ne vide, nemoj se bojati! U svakom slučaju držim fige i javi kak je prošlo!!!

onenightbeast
06.11.2012., 07:46
Pozdrav,
upravo sam naletjela na ovu temu pa da podijelim i svoje muke s vama, imam 24 godine i preuranjena menopauza dijagnosticirana mi je prije 6 mjeseci, sve je počelo prije 3 godine kada su menstruacije počele sve rijeđe dolaziti, a zadnjih godinu i 3 mjeseca ih nema uopće, svi hormoni su ok osim estrogena i progesterona oni su totalno niski pa sam sad na Femostonu 1/10 koji bi trebao izazvati menstruaciju ali evo i nakon druge kutije i dalje ništa... Da li možda netko ima iskustva s tim tabletama??

Strašna mi je spoznaja da vjerovatno neću moći imati djece, da li možda znate postoje li ikakve mogućnosti za to??

uz sve to imam i diabetes tip 1 ovisan o inzulinu već 3 i pol godine

aŠtosad
25.06.2013., 17:47
Poštovani,
ušla sam u menopauzu sa 25 godina zahvaljujući jakim kemoterapijama i prošlo je 5 godina otada. stanje je svake godine lošije. pijem hormonske nadomjestke Trisequens, ali to je samo pseudomenstruacija. libido je gotovo nepostojeć tako da pati moj ljubavno seksualni život, opće stanje organizma je zbog toga loše jer mi izaziva povremene duboke depresije, a da ne pričam da je uvijek prisutna crna misao, za koji su mi doktori rekli da je "normalna" za takva stanja. Zanima me jel se netko s ovim bori ili se borio da mi da savjete što da radim.. hvala!

aŠtosad
26.06.2013., 14:27
drage žene, trudila sam se što više vaših postova pročitati, ali ne pronalazim sebi sličnu situaciju.. no nemam što izgubiti pa here we go.. ja sam u preuranjenoj menapauzi od svoje 25-e god života zahvaljujući jakim kemoterapijama i dijagnoza mi je 99,99% sterilnost.. no osim tog problema sa sterilitetom, najviše me muči moje sveopće stanje.. prvenstvaeno libido koji ne postoji, a 30 mi je, što utječe na moju psihu i ljubavni život, strah me osteoporoze.. ima li itko iskustva sa navedenim.. i really need help!!

dire Dawn
13.09.2013., 00:57
proletila sam temu, ali nisam baš našla odgovor na svoje pitanje.

ima tko iskustva sa preuranjenom menopauzom koja nema veze sa rakom i/ili invazivnim liječenjem?

kijaraa
22.12.2013., 09:01
drage moje ja sam prisilno ostala bez maternice,jajnika ,jajovoda idr. tako da nemam više ni menstruaciju ,zanima me kako to najlakše podnijeti,jer za sada nemam ni te valunze kako ih zovu,toplotne navale, nisam nervozna, koliko inače traje menopauza?Jel ima veze i sa suhoćom vagine?Jer logički razmišljanjem nemam više te organe u sebi koji su proizvodili vlažnost....dosta sam zbunjena. jer jedno je ako žena spontano dođe u menopauzu a drugo kad si prisiljen.Možda ju uopće i ne budem imala...????

El Gato Félix
26.01.2014., 11:48
Jamaja, Vaš post premješten je na temu Menopauza (http://www.forum.hr/showthread.php?p=48523093#post48523093).

grofica79
08.03.2014., 17:59
proletila sam temu, ali nisam baš našla odgovor na svoje pitanje.

ima tko iskustva sa preuranjenom menopauzom koja nema veze sa rakom i/ili invazivnim liječenjem?

Ja sam ta. U 34. godini nakon izostanka ciklusa, misleci da sam trudna otisla sam ginekologu. Tom prilikom sam dobila uput da uradim hormone, kako nisam imala ciklus radila sam bilo koji dan, kad ono sok fsh 115. Istog trenutka sam dobila terapiju cikloproginovu na kojoj sam i dan danas. Na UZ jos uvek imam antralne folikule. Zatim, slede ispitivanja endokrinologa koji nije utvrdio nista, sve ostalo je u redu. Jednostavno se desilo samo od sebe.

RIB
22.03.2014., 12:00
I sama gubim menzis u 39, borimo se jos s duphastonima, pa dok ide.

Javljam se da vam kazem svoje iskustvo i sta mi je pomoglo (naime, bilo je kod mene svega, 2 operacije, zoladeks, pa kontracepcija bez pauze, neuroloski krah, depresija...) isuse uzas.

Mene spasila bioterapija. To mi je ostalo kao zadnja nada, obzirom da vise za bilo sto sto unosim kroz usta vise nisam htjela cuti.
Taman sam krenula planirati 4dana odlazaka u zagreb na tretmane, i saznam za osobu koja radi u mom gradu (po toj dumancicevoj metodi, to je onaj s bleda- ako kome kaj znaci).
Idem kad mi zatreba. Znaci depra- spasio mi je zivot. Zarastanje rana(recimo od operacije, brzi oporavak)- apsolutno.
Mama mi je imala tak gadnu depresiju da sam joj rekla da mi dijete vise nece nikad vidjeti, kakva je prema njemu bila- totalno se skulirala, postala optimisticnija, veselija...
Svog malog sam sa 8godina -zdrav ko dren :)
Skidanje s antidepresiva- isto tako.

Nadam se da se ovo nece shvatiti ko promicanje "new agea". Pricam samo sto je meni pomoglo.

Jadranka72
03.04.2014., 07:56
Ja napokon našla nešto što me oslobodilo užasnih valunga...ostali simptomi još kako tako ali valunzi užas... Nije mi se da lo iz kuće izlaziti... počela piti asea uglavnom zbog osjećaja depresije i bolova u križima a kad ono oslobodilo me skroz valunga i rapidno smanjilo migrene...super zadovoljna da mogu među ljude ponovno:)

menni
23.04.2014., 00:30
39 g., bolovi u kralježnici, promjene raspoloženja od smijeha do suza, otečene ruke ujutro, rano buđenje - kasno spavanje, kasno buđenje - rano spavanje, toplina, noćno znojenje i vrele usne od topline, nadutost, značajno kraći ciklus (sa 7-8 dana na 3-4), i ono kaj je najgore - ne da mi se ništa. ali ono ama baš ništa. ni oprat kosu, ni pogledat kroz prozor da vidim što mi je obuć za taj dan, ni spremit si kavu, ni nazvati frenda/frendicu, ni oprat tanjure, ma ono - ništa. nikad nisam bila takva, nikad mi ništa nije bilo teško, sve mi je bila velika zabava i izazov, predana do bola. a sad - daj mi pidžamu i ajm fajn. pazim na prehranu, a kile ne idu dole - pitam se što bi bilo da ne pazim, sigurno bi se zdebljala fanj. pišem svaki mjesec kad imam mengu, ali ovaj mjesec nema pa nema. obično je točna ko švicarski sat. a za siječanj nemam ništa ubilježeno. pitam se da li sam zaboravila napisat, ali ne mogu se ni sjetit da sam imala (obično povežem s nekim događajem, filmom, eventom, vremenom), ali nema događaja u siječnju s kojim bi se povezala. mislim da nisam ni imala. jel' moguće da sam i to bila lijena zapisat?

jesam li k menopauzi krenula?? sve ću preživit, ali ovo što me ništa nije volja kako da preživim? ništa mi se neda. ali ama baš ništa. ne da odlažem napravit, nego nemam želju uopće napravit. čak mi se neda ni razmišljat o tome.

http://img1.wikia.nocookie.net/__cb20130716132242/mlp/images/c/c3/Pinkie_Puppy_Sad_S2E18.gif