PDA

View Full Version : Pčele i pčelarstvo

stranice : [1] 2

rocker
07.03.2003., 22:57
Ako iko zna od vas neko pcelarsko udruzenje ili stranicu neke firme koja se time bavi neka posta. Moze i adresa.

Vazno je!

Hvala!

07.03.2003., 23:11
hodi na plac. svaki pčelar bi to moral znati, ak ne zna onda ja med negdje ukral. a pčelara imaš na svakom placu. znam da nije neki odgovor no trebao bi pomoči.

el_mariachi
08.03.2003., 10:20
rocker: Ovdje (http://www.arka.com.ba/PCELA_I_MED/2003/novi_broj/pcela.htm) mozes naci adresu za kontaktiranje te udruge ili jos bolje savjetovao bih te da kupis jedan broj jer zasigurno tamo ima malo vise o kontaktima.
Popi jedno pivo za moju dusu u Podlugovima :D

tonka
05.08.2008., 17:42
molim pomoc onih koji se vise razumju u pcele i zakone o njima..
naime, zanima me da li pcelar smije u svom dvoristu imati 60 kosnica. dvoriste se nalazi u selu od 20-tak domacinstva.
mi smo drugi susjedi. ne zivimo u tom selu, ali svaki vikend boravimo tamo.
ni pcelar ne zivi za stalno u selu. dolazi cesto, ali tamo ne zivi.
ovo ljeto smo u obitelji imali vec 10-tak uboda od pcela.

EMajorana
08.08.2008., 08:12

Budi sretna da je tako.
To je selo. Treba da smrdi na stajski gnoj, treba da lete muhe i treba da ponekad ubode i koja pčela.

Nećemo valjda i to klimatizirati i sterilizirati, kao što smo gradove.

tonka
08.08.2008., 08:44
EMajorana, ne mislim to..
pa to je selo..

ali ako u udaljenosti od 20-metara imas 60 kosnica punih pcela..e to mi nije normalno...

morbidangel
08.08.2008., 08:58
naime, zanima me da li pcelar smije u svom dvoristu imati 60 kosnica. dvoriste se nalazi u selu od 20-tak domacinstva.

Na pravu će ti reći da konzultiraš odvjetnika:zubo: i da ga tužiš/prijaviš državnom inspektoratu. Osobito ako pčele predstavljaju povredu vaše sigurnosti i osobnog integriteta...

Ovako, po balkanski, imaš više metoda... npr. da mu na ulaze u košnice poprašiš Neopitroidom, da mu ih zapališ, da mu zapališ kuću, prebiješ ženu i siluješ psa... mogućnosti su neograničene.:ziba: :E

mariobab
08.08.2008., 20:03

A što vi ustvari radite pčelama?One uglavnom ne pikaju osim ako ih ne raspizdiš.Ja živim u dijelu Zagreba koji je uz to i selo,susjed prekoputa ima pčele.I ništa.
Zadnji puta me pčela piknula kada sam je kao mali ubrao skupa sa cvijećem.

~loo~
12.08.2008., 15:24
Draga mislim da pretjeruješ malo.
Neznam jel ljubomora il šta ali kao sto kaze mario pčelica neće ugrist ako ju se nedira :ne zna: ali imaš pravo po članku 4 se buniti na susjeda jer je duzan postaviti pčelinjak tako da pčele ne smetaju najbližim susjedima, prolaznicima, stoci i javnom saobraćaju. :mig:
ako ima 10 pčelinjih zajednica kojem je izletna strana okrenuta prema tuđem zemljištu ili javnom putu mora biti udaljen od međe tuđeg zemljišta odnosno ruba puta najmanje 10 metara. ako ima 15-20 košnica onda 20 metara :mig: preko 20 onda 50 metara itd.

Istrijebimo sve pčele stoćenam imamo amoxila,ceporexa itd. :top:

pantigana
24.09.2008., 22:16
Članak se odnosi na Istru ali je isto stanje i u cijeloj državi:

Prinosi meda u Istri ove su sezone za 60-70 posto manji od uobičajenih, zbog čega će mu cijena morati porasti barem za pet kuna po kilogramu, a istarskim pčelarima moglo bi ga ponestati već na proljeće. Uzrok toliko smanjenim prinosima su štete nastale zbog iznimno loših vremenskih uvjeta, pogotovo u vrijeme bagremove i kestenove paše, a iako je u posljednjem desetljeću bilo jačih suša, nikad kao ovog proljeća i ljeta raspored sušnih razdoblja nije bio toliko nepovoljan za pčelare. Zato istarski, ali i hrvatski pčelari, jer slične su (ne)prilike zadesile i druge krajeve, putem svojih udruga i Hrvatskog pčelarskog saveza traže proglašenje elementarne nepogode i nadoknadu šteta, što međutim neće biti lako ishoditi jer takva je procedura normirana za »klasičnu« poljoprivrednu proizvodnju, a ne i za pčelarstvo.

Što se minulog proljeća i ljeta događalo u istarskim pčelinjacima i mednim pašnjacima pobliže pojašnjava predsjednik Pčelarske udruge »Lipa« iz Pazina Ranko Anđelini. Najkvalitetniji istarski med, onaj bagremov, nastaje u vrijeme bagremove cvatnje, krajem svibnja, ali bagrem je, ovisno o lokalnim vremenskim prilikama, ovaj put cvjetao vrlo nejednoliko. Pčelari iz svih područja Istre žalili su se na podbačaj bagremove paše, a prinosi se kreću oko deset kilograma po košnici, dok je prosječan prinos ranijih godina iznosio i do 25 kilograma bagremovog meda po košnici.

Sredinom lipnja, kad se vadi kestenov med, nastupilo je novo razočaranje, pogotovo u središnjoj Istri, gdje je zbog lošeg vremena kestenova paša ponegdje trajala i samo jedan dan. Tako je prinos kestenovog meda ostao na razini od ispod pet kilograma po košnici, dok ga se inače znalo dobiti 10-15 kilograma.

Međutim, nakon kestenove paše, kad bi u normalnim prilikama trebala uslijediti livadna, nastupilo je dvomjesečno sušno razdoblje tijekom kojeg nije bilo nikakvog unosa u košnice. Zato su pčelari koji su u lipnju izvadili med iz košnica morali prihranjivati pčele da ne bi uginule od gladi, a kod onih koji su ga ostavili u košnicama pčele su tijekom sušnog ljeta potrošile sve zalihe. Zbog suše je izostala i uobičajena livadna paša u srpnju. Takva je situacija primorala pčelare na povećane izdatke da bi održali pčele na životu, a zbog smanjenih prinosa ostali su i bez uobičajenog prihoda.

Med će morati poskupjeti za barem pet kuna po kilogramu (prosječna cijena istarskog bagremovog meda dosad je iznosila 30-40 kuna po kilogramu), i vjerojatno se ove sezone uopće neće prodavati na veliko, smatra Anđelini, ali s obzirom na proizvedene količine, do proljeća će ga i potpuno nestati s tržišta.

Najlošije su prošle središnja Istra te Buzeština i Labinština.
Konzultacije o mogućnosti proglašenja elementarne nepogode za pčelarstvo sa županijskim odjelom za poljoprivredu zapele su na neminovnoj činjenici da je, po zakonskim uvjetima, nepogodu moguće proglasiti (i na osnovu toga pokrenuti postupak nadoknade štete) jedino u slučaju da ukupna šteta premašuje 20 posto županijskog proračuna, a kod dvjestotinjak istarskih pčelara (za koje ni ne postoji vjerodostojna evidencija s podacima o broju košnica i godišnjoj proizvodnji meda) ukupna šteta, iako je za svakoga ponaosob katastrofalna, ipak nije tolika.
Županija tu dakle ne može ništa pa su se istarski pčelari povezali s drugim hrvatskim pčelarima i nacionalnim savezom, da bi zahtjev za proglašenje elementarne nepogode i nadoknadu štete zajedno uputili Ministarstvu poljoprivrede.

D. ŠIŠOVIĆ

Matica4
12.02.2009., 13:24
2. SMJEŠTAJ PČELINJAKA

Članak 4.

Pčelar je dužan postaviti pčelinjak tako da pčele ne smetaju najbližim susjedima, prolaznicima, stoci i javnom saobraćaju.

Nije dozvoljeno postaviti pčelinjak u blizini autoceste, željezničke pruge ili aerodroma.

Pčelinjak do 10 pčelinjih zajednica kojem je izletna strana okrenuta prema tuđem zemljištu ili javnom putu mora biti udaljen od međe tuđeg zemljišta odnosno ruba puta najmanje 10 metara.

Kod pčelinjaka koji ima 11-20 pčelinjih zajednica ova udaljenost treba biti najmanje 20 metara.

Ako u pčelinjaku ima više od 20 pčelinjih zajednica udaljenost od izletne strane do ruba javnog puta mora biti najmanje 50 metara a do međe tuđeg zemljišta najmanje 20 metara.

Ako su udaljenosti od izletne strane do međe tuđeg zemljišta ili ruba javnog puta zbog opravdanih razloga manje, pčelinjak mora biti odjeljen zaštitnom ogradom (zid, puna ograda, gusta živica) višom od 2 metra. Ova ograda mora biti s obje strane pčelinjaka 2 metra duža od dužine izletne strane pčelinjaka i postavljena najviše 10 metara od izletne strane.

teta-elza
12.02.2009., 20:20
blagi boze. mene pcelari mole da im dozvolim dovuc prikolice sa kosnicama u vocnjak. poslije vocki cvate bagrem, zatim livada, lipa blabla. osobno sam alergicna na ubod strsljena, pcele su me znale ispikati kad sam bosa hodala po travi. ali, to su bile zemaljske pcele. nije me nikad piknula neka iz kosnice. one pasu, ne treba ih dirati, znaju se rojiti ali tu nemam kaj traziti.

maknite se od pcela, nemojte ih gnjaviti i nece vas dirati.

Savitri
13.03.2009., 23:48
PRAVILNIK
O DRŽANJU PČELA

I. OPĆE ODREDBE

. SMJEŠTAJ PČELINJAKA

Članak 4.

Pčelar je dužan postaviti pčelinjak tako da pčele ne smetaju najbližim susjedima, prolaznicima, stoci i javnom saobraćaju.

Nije dozvoljeno postaviti pčelinjak u blizini autoceste, željezničke pruge ili aerodroma.

Pčelinjak do 10 pčelinjih zajednica kojem je izletna strana okrenuta prema tuđem zemljištu ili javnom putu mora biti udaljen od međe tuđeg zemljišta odnosno ruba puta najmanje 10 metara.

Kod pčelinjaka koji ima 11-20 pčelinjih zajednica ova udaljenost treba biti najmanje 20 metara.

Ako u pčelinjaku ima više od 20 pčelinjih zajednica udaljenost od izletne strane do ruba javnog puta mora biti najmanje 50 metara a do međe tuđeg zemljišta najmanje 20 metara.

Da ne citiram sve, ostalo možete naći na - > http://www.pcela.hr/forum/viewtopic.php?f=38&t=1576&start=0

Yoko&John
16.03.2009., 15:49
Medonosna pčela
Izvor: Wikipedija
Medarica(Apis mellifera carnica)
Sistematika
Carstvo: Životinje

Koljeno: Člankonošci

Razred: Kukci

Red: Hymenoptera

Podred: Apocrita

Natporodica: Apoidea

Porodica: Apidae

Potporodica: Apinae

Tribus: Apini

Rod: Apis

Vrsta: A. mellifera

Dvojno ime
Apis mellifera
Linnaeus, 1758.

Medonosna pčela (Apis mellifera) pripada redu opnokrilaca (Hymenoptera). To su vrlo razvijeni kukci, a nastali su na području Afrike, Europe i Bliskog istoka pa se dijele na afričke, orijentalne i europske podvrste. Ljudi su oduvjek bili fascinirani pčelama i nađeni su mnogi povijesni izvori koji govore upravo o ovim malim bićima. Tako su na primjer Egipćani mislili da su pčele nastale iz suza Ra-boga Sunca, a Grci su pričali da su pčele čuvale Zeusa dok je bio mali i hranile ga medom.

Budući da pripada člankonošcima, tijelo pčele građeno je od hitina i sastoji se od glave, prsa i zatka. Na prsima su tri para nogu i dva para tankih krila. Kad pčela poleti, krila se spoje pa joj je lakše letiti. Pčele lete od cvijeta do cvijeta i skupljaju biljni nektar i pelud te ga nose u košnicu. Usta su joj građena od dva dijela : prednji dio kojim grize i stražnji dio koji je zapravo rilce pomoću kojeg pčela usisava tekućinu. Na nogama ima košaricu, tj. udubljenje s dlačicama gdje sprema nektar.

Pet očiju iznad usta, služe pčeli za raspoznavanje nekih boja dok neke druge ne može vidjeti. Naime, ona vidi samo plavu i žutu, ali i ultraljubičastu koju čovjek ne može vidjeti.

Unatoč lošim očima, pčele su uspjele razviti izvanredno osjetilo njuha. Pomoću mirisa pčele se međusobno razlikuju jer svaka zajednica ima drugačiji miris. Osjetilne stanice njuha smještene su na vrhu ticala. Znanstvenici su pokusima utvrdili da pčelama osjetilo okusa nije veoma razvijeno jer one skupljaju slatku otopinu i kada nema dobar okus. Zadak se sastoji od devet kolutića i na njemu su voskovne žlijezde koje izlučuju tvar za izgradnju saća. Zadak završava nazubljenim žalcem koji je za pčelu zapravo jedina obrana. Nakon uboda pčela žalac ne može izvući pa se on otkine a ona ugiba. Najotrovniji sastojak otrova ispuštenog pri ubodu je melitin i vrlo je opasan za ljude koji su na njega alergični.Pčelinja je zajednica jedna od najorganiziranijih društava u prirodi. Vrlo je slična ljudskom društvu u Srednjem vijeku - ima kraljicu i njene podanike. Zapravo, u pčelinjoj zajednici se nalazi tri vrste pčela : matica, radilica i trut.

Uzimljavanje pčela

Kada nastupe zimski dani pčelama osigurajte mir u košnici i izbjegavajte svako nepotrebno uznemiravanje pčela. Kod uznemiravanja pčela zimi one će reagirati uzimanjem dodatnih zaliha hrane. Time opterećuju nepotrebno probavne organe, pa nerijetko od toga i mnoga društva stradaju. Ukoliko ste dobro i ispravno uzimili svoje pčelinje zajednice što vam je i dužnost, nema potrebe za uznemiravanjem pčela. Ukoliko niste zimi to više nećete moći ispraviti pa opet ne dirajte nepotrebno košnice. Eventualne Vaše manje propuste pčele su ispravile, a svaki veći propust znači najčešće gubitak zajednice. Vaš jedini i neizbježni zimski zadatak je briga o osiguranju mira na pčelinjaku i eventualno čišćenje leta nakon zimskih oborina - snijega. Snijeg čistimo samo s leta košnice kako bi omogućili ulaz svježeg zraka u košnicu. Sa same košnice snijeg ne treba čistiti jer služi kao dodatni prirodni izolator košnice. Povremeno prije nego temperature porastu ispred košnica na snijeg nabacajte malo slame ili nečeg sličnog da pčele kod pročisnog leta ne sljeću na hladan snijeg što za njih može biti kobno. Uzimljavanje pčela svake godine kod pčelara izaziva nelagodu da li će pčele prezimiti ili ne, one koje prezime da li će biti dovoljno snažne za brz proljetni razvoj do prve ozbiljnije pčelinje paše. Važna činjenica koju se pčelari pridržavaju je da se u zimu ulazi sa dovoljno jakim zajednicama. Slabe zajednice u klupku troše previše hrane i energije za proizvodnnju topline pa ih prije zime treba spojiti sa zdravim i jakim pčelinjim zajednicama ili sa srednje jakim kako bi dobili jednu jaku zajednicu. Velika većina pčelara koji su zajednice uzimili bar i jednu zimu zna da jaka zajednica, dovoljno hrane i prozračnost košnice važni elementi za dobro i pravilno uzimljavanje. Vlažan zrak bolje provodi toplinu od suhog, da pčele samo posredno griju košnicu grijući klupko, hladan zrak ulazi kroz sve otvore košnice prvenstveno na samo leto koliko god ga mi smanjili... sve su to činjenice koje ne treba zaboraviti prilikom uzimljavanja pčelinjih zajednica. Mnogi pčelari griješe kada prilikom utopljavanja košnica pred nadolazeću zimu praktički onemoguće cirkulaciju zraka u košnici. Pravilno uzimljena košnica mora imati cirkulaciju zraka gotovo kao i ljeti. Samo utopljavanje košnice bitno je i dolazi do izražaja tek kada matica sredinom ili krajem siječnja počinje sa zalijeganjem prvih jajašaca. Tada dodatna izolacija ima ulogu smanjenja uinka razlika između nižih noćnih i viših dnevnih temperatura.

Temperature

Zimsko klupko prije formiraju slabije zajednice sa manjim brojem pčela. Tako da bilježimo kako se klupko formira kod:

Nukleusi - na 13°C
Srednje zajednice - na 10°C

Jake zajednice - na 8°C
U samom zimskom klupku bilježimo temperature od 9-10°C na periferiji klupka i 20-30°C u sredini zimskog pčelinjeg klupka.

Rojenje pčela

Rojenje je prirodni nagon pčela u njihovoj borbi za održanjem vrste. Samo rojenje jednim dijelom vjerojatno potječe od nagona za seljenjem koje susrećemo još i danas kod pojedinih insekata. Da bi pčele pokrenule u rojevno stanje potrebni su neki od preduvijeta kao što su: pogodna temperatura i medenje medonosnog bilja. Rojenje je u stvari dijeljenje jedne u dvije nove i međusobno potpuno neovisne zajednice.

Vrste pčela u pčelinjoj zajednici

U normalnoj pčelinjoj zajednici živi i radi tri vrste pčela koje razlikujemo prema spolu, izgledu, obliku, veličini i radnim zadacima. To su matica, trut i radilica.

Matica

Boje za označavanje maticaMaticu zovu i kraljicom pčelinjaka, ali i ona se za taj položaj mora izboriti. Naime, nakon 17 dana u jajetu ona se izlegne i njen prvi zadatak je naći sve ostale matice u matičnjaku i ubiti ih prije nego se izlegnu. Nakon toga ona mora izletiti iz košnice na oplodnju. Matica se pari sa trutom, ali on ne preživi jer ostavlja svoje cijele spolne organe u tijelu matice. Nakon oplodnje matica postaje stroj za rađanje i uvijek je okružena radilicama koje ju hrane i čuvaju.

U pčelarstvu radi lakšeg raspoznavanja i snalaženja pčelinja matica se označava bojom. Boje su međunarodno prihvaćene radi lakšeg snalaženja prilikom trovine. Matice se označuju bijelom, žutom, crvenom, zelenom i plavom bojom. Svaka boja je oznaka za određenu godinu.

Trut

Trut je mužjak pčele i razvoj njegove ličinke traje najduže (do 32 dana). Vrlo je velik i ne može se sam hraniti već ga hrane radilice. Kad dosegne spolnu zrelost izlazi na prvi let. Obično se svi trutovi okupe na jednom mjestu u zraku gdje dođe i matica. Samo će ju najbrži od njih oploditi i on tada ugiba. Ponekad ako nema hrane za cijelu zajednicu, radilice izbacuju preostale trutove van iz košnice nakon oplodnje. U suprotnom trutovi ostaju i svojom veličinom griju ostale pčele.

Radilica

Radilica je također ženka, ali sa zakržljalim jajnicima. Ona u nedostatku matice može također zalijegati jajašca ali iz njih s obzirom da su neoplođena izlježu samo trutovi.

Raspodjela posla u košnici

Siva pčela medarica na ulazu u košnicuU košnici svaka pčela obavlja svoj posao ovisno o starosti pa se razlikuju:

pčele hraniteljice (0-3 dana starosti) - hrane mlade pčele i leglo
pčele graditeljice (3-10 dana starosti) - grade saće (luče vosak i matičnu mliječ)
pčele čistačice (10-15) čiste košnicu iznoseći trunje i mrtve ličinke ili pčele, te lepećući krilima na ulazu u košnicu ubacuju zrak u košnicu, čime u košnici stalno održavaju potrebnu temperaturu (oko 25 °C)
pčele stražarice (15-20 dana starosti) - čuvaju košnicu od neprijatelja
pčele radilice ( 20 dana do kraja života) donose u košnicu nektar, pelud, propolis i vodu.

U Hrvatskoj autohtona pčela je Siva pčela ( Apis mellifera carnica ). To je jedna od najvažnijih pasmina Sive pčele. One su također specifične po tome što među svim pčelama imaju najdulje rilce na ustima (do 6,7mm).

Nadam se da će vam štivo biti zanimljivo:kava:

mama Sanja

Yoko&John
23.03.2009., 11:23
Pčelarenje nije posao,nije hobi,pčelarenje je spoznaja.
citat sa web.pcelarstva
A moje riječi su kada jednom nogom kročiš u pčelinji svijet nemožeš i ne želiš nikada više vanka...

Yoko&John
30.03.2009., 12:44
KOLIKO SMO SPOSOBNI UČINITI ZA BUDUĆE NARAŠTAJE?
Trebali bi svi oni koji vole ovaj planet djelovati kako god znaju i umiju...

Ja sam čak bila i peticiju pokrenula ,izdvojiti ću samo dio.Ovo pišem isključivo da širu javnost upozorim što se zbiva.

Za zabranu upotrebe otrovnih sredstava u poljoprivredi,u ovom slučaju protiv upotrebe i prometa sredstava Poncho, Cruiser i Gaucho kao i promet sjemena tretiranih aktivnim tvarima klotianidinom, imidaklopridom i tiametoksamom !

Kako je Alert 24. lipnja ove godine prvi izvjestio njemačke vlasti nakon pomora 50 do 60 posto pčelinje populacije u pokrajini Baden-Württemberg istraživanjem na uginulim pčelama utvrdile su da ih 99 posto sadrži otrovne tvari, koje su zatim zabranjene.

Slovensko Ministarstvo poljoprivrede od 23. svibnja također je zabranilo upotrebu i promet sredstava Poncho, Cruiser i Gaucho kao i promet sjemena tretiranih aktivnim tvarima klotianidinom, imidaklopridom i tiametoksamom.

Ako je sjeme kukuruza bilo tretirano nekim od neonikotinoida (Gaucho, Poncho), transpiracijske kapljice bit će toliko otrovne, da će pčela umrijeti za 2-10 min. nakon što je popila kapljicu. Ako je samo kušala kapljicu, smrt će nastupiti kroz 20-40 min.
Rješenje problema treba tražiti hitno ako želimo spasiti pčele od izumiranja!

Ja definitivno glasam ZA Budučnost svoje djece, i unučadi... a ako svijeta do tada bude oni će sigurno već znati, kako oživjeti prirodu koja nam polako nestje, jer oni će živjeti u "Novoj zemlji" By E. T. ...ovaj tekst je nadopunila jedna dobra pčelarka...

Hvala Vam lipi,moji dobri ljudi unaprijed na Vašem trudu!

mama Sanja

teta-elza
30.03.2009., 22:04
mama sanja :cerek: pa ta su sredstva na listi zabranjenih za primjenu. nisu jedina. lista je podugacka i na njoj imas gomilu sredstava koje idu u zaborav. smao gle mama sanja di je problem, problem je u tome sto nemamo neku ludu ponudu zamjenskih sredstava a zastitu moramo raditi.

inace te podrzavam i svi bismo trebali debelo razmisljati o primjeni zastitnih sredstava i njihovom djelovanju na floru i faunu.

Yoko&John
31.03.2009., 07:28
mama sanja :cerek: pa ta su sredstva na listi zabranjenih za primjenu. nisu jedina. lista je podugacka i na njoj imas gomilu sredstava koje idu u zaborav. smao gle mama sanja di je problem, problem je u tome sto nemamo neku ludu ponudu zamjenskih sredstava a zastitu moramo raditi.

inace te podrzavam i svi bismo trebali debelo razmisljati o primjeni zastitnih sredstava i njihovom djelovanju na floru i faunu.

Bog,teta-elza,drago mi je da se javljate!:kava:
Ova sredstva koja sam ja nabrojala u Hrvatskoj nisu zabranjena,nadam se da će biti!!!!

Teta-elza ne moramo mi imati ponudu,mi možemo sami raditi bez bilo kakovih ponuda,npr.špricanje jabuka uz dodatak propolisa,tinkture od gaveza,trputca,koptive koje se kasnije raščinjavaju...

Da ne bu off topic napisati ću još samo nešto.
Postoji metoda biodinamičko pčelarenje,a isto tako i biodinamička poljoprivreda.Ako budete imali vremena prosurfajte malo netom,vidjećete puno toga o tom pristupu pčelarenju,a i poljoprivredi uopće.

Ovih dana vršimo poticajnu prihranu naših pčelica svaki treći-četvrti dan.Radim je sa voćnim sirupom od preostalih jabuka.
Ne koristim druga,tvornička ponuđena sredsrva,a ovaj moj sok smažu dok se okrenem :).

Može,može draga teta-elza !

Samo lakše je državi naplatiti i još reklamirati takova sredstva(mislim na ona gore) nego misliti da li je uopće koje dijete ,čiju populaciju tako svesrdno potiču,probalo pravu rajčicu,a i pravi nepatvoreni med.

Pčelarstvo je od krucijalne važnosti za čitav svijet,već sam napisala da je pametni Anstain napisao da kada pčela ne bi bilo 4 godine u prirodi-nestalo bi života na zemlji.

Trebamo se svi osloniti na vlastiti um i intuiciju,a ne na ponude ponuđača poštenih...:top:

Pozzz

mama Sanja

cb3000
31.03.2009., 15:15

Koja je udaljenost od vas do košnica ? gdje su 1. susjedi ?

Yoko&John
01.04.2009., 07:56
Odgovor ti je na ovoj istoj stranici,napisan od Savitri!
mama Sanja

Matica4
01.04.2009., 23:57
A malo iznad i moj malo detaljniji.

Yoko&John
02.04.2009., 07:19
A malo iznad i moj malo detaljniji.

Sorry Matica4,išla sam prema gore,te nisam vidjela da si puno ranije dao odgovor,ali mi je tvoja opaska pomogla iz razloga što si naveo sadnju visokih ograda.
Mi nemamo prostornih problema prema susjedima,ali komentari....
Neki dan djeca su sjedila pod višnjom-subota-predivan dan-pčelice se raspametile po tratinčicama,ljubicama,mrtvoj koprivi,maslačcima,mišakinji,...pojilica nova proradila punom parom,a mi na pčelinjaku spajali dvije zajednice..Kad dotrči kći sva uplašena: Joj mama,čika
č.ubola je pčela,sve nas je psovao,...užas jedan.
Priča je počela još prije nekoliko godina kada su izjavili da im pčele pojele svo grožđe...
Ja im lijepo objasnila....da ne nabrajam,oni školovani ljudi..ali ne prolazi,oni i dalje tepu,psuju i hodaju sa tepalicom za muhe,ali njome ne mlate po muhama već po pčelicama...
Zato hvala,jer donio si mi ideju s visokom ogradom (živom).Imamo ograđeno imanje sa žicom,ali s njihove ču izgleda posaditi ne tuje već čemprese.

Medno,i puno uspjeha!

mama Sanja

Matica4
04.04.2009., 12:30
To su problemi s kojima moramo živjeti i raditi. Razumijem da su ponekad pčele agresivnije i sklonije ubodima, ali ljudi prečesto nemaju razumjevanja i nisu svjesni važnosti pčela.
Jednom prilikom doselio sam pčele na Velebit, 500 metara od prvih nekoliko kuća. Mislio sam u takvoj divljini nikome neće smetati moje pčele, ipak i tamo se našao biser kome su smetale.
Vinogradari su posebna priča. Imam jedan pčelinjak u blizini vinograda pa pčele kada je kišna jesen idu na bobice grožđa koje popucaju i sišu sok, zajedno sa osama i stršljenovima. Tako zapravo koriste vinogradarima jer spriječavaju truljenje grožđa. Par njih to neznaju i nije im bitna kvaliteta vina koje proizvode i traže da odselim pčele iako većini drugih ne smetaju. Unatoč tome što sam na svojoj zemlji, ne kršim nikakve propise, ja pčele odselim jer ne želim probleme.
Medno.

Yoko&John
01.05.2009., 15:22
Pčelarski radovi su u punom jeku....ali ipak nisam vas zaboravila:)

Svaki savjestan pčelar bi u okolini svog pčelinjaka treba posijati puno medonosnog ali i ljekovitog bilja!!!

http://www.themelissagarden.com/portfolios/garden_iconic/images/A79_IMG_4106.jpg

Zar nije predivno....

http://www.themelissagarden.com/portfolios/garden_iconic/images/A28_P5170016.jpg

Medno i do skorog javljanja...

mama Sanja

izgubljena
04.05.2009., 09:52
Što se to za ime Boga događa s pčelama? Imate li vi kakve informacije?

Odzvonilo pčelarskoj industriji

Za manje od deset godina europska pčelarska industrija mogla bi ostati bez posla. Razlog je pomor pčela koje uzmiču pred bolestima, insekticidima i intenzivnom poljoprivrednom proizvodnjom.

Prema podacima međunarodnog udruženja pčelara Apimondie, samo u prošloj godini odumrlo je oko 30 posto od ukupno 13,6 milijuna europskih košnica. U Sloveniji je taj postotak dosegnuo razinu od 50 posto, a u jugozapadnoj Njemačkoj čak 80 posto.

Glavni čimbenici za odumiranje pčelinjih kolonija su insekticidi i crv parazit Varroa. Pčelari ne shvaćaju zašto se tako malo pozornosti pridaje industriji koja podmiruje 58 posto europske godišnje potražnje od 340.000 tona meda.

Europska unija ove je godine nakon višegodišnjeg natezanja konačno izglasala postupno povlačenje najtoksičnijih pesticida. Međutim, mnogi pčelari i dalje smatraju da ih političari ignoriraju kad je u pitanju utjecaj tih otrova na njihove košnice.

http://www.hrt.hr/index.php?id=48&tx_ttnews[tt_news]=37216&tx_ttnews[backPid]=23&cHash=2957733c9e

321tri
09.05.2009., 21:50
Da li je netko čuo za "zagrebačke pčele"?

Nisu agresivne , apopulacija se povećava iz godine u godinu. Obitavaju u Zagrebu i Zagrebačkoj županiji.

Yoko&John
12.05.2009., 13:40
Što se to za ime Boga događa s pčelama? Imate li vi kakve informacije?

http://www.hrt.hr/index.php?id=48&tx_ttnews[tt_news]=37216&tx_ttnews[backPid]=23&cHash=2957733c9e

Da izgubljena ,ima puno informacija.Jedna od njih ti je par postova iznad a mislim da još opširnije ima i na temi med.

Pozdrav!

mama Sanja

Big momma
01.07.2009., 22:00
Opet su nam umrle pčele.
Nakon tri puna nastavka početkom svibnja u roku tri tjedna nije bilo niti jedne.

:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(

Tako je pusta naša livadica.

Göttspöđä
02.07.2009., 07:25
Što se dogodilo, znaš li?

Big momma
02.07.2009., 21:44
Pretpostavljam da sam im se dogodila ja - susjeda i ja smo se igrale razrojavanja, a njima se to nije svidjelo.
Nije im se svidjela nova matica koju sam dodala nakon što se njihova mlada nije vratila sa "svadbenog leta".
Ubrzo nakon toga je društvo ostarilo i umrlo na radu, tako da niti jedne nije bilo u košnici.
:(
Livada zbilja grozno izgleda bez košnice.

Göttspöđä
04.07.2009., 20:57
:(

Žao mi je.

No, glavu gore i opet iznova. Reci, postoji li idealno godišnje doba za startanje košnice ili su indiferentne?
Pretpostavljam proljeće... no rado bih čula nešto konkretno :misli:

Big momma
04.07.2009., 21:49
Da - proljeće.
Morat ću prošetati po šumi ili uzeti cijelu košnicu od kakvog umornog pčelara.
Stavit ću pletaru, barem da je nekaj na livadi, a možda mi se i posreći pa se usele. :)

Yoko&John
24.07.2009., 13:25
Da - proljeće.
Morat ću prošetati po šumi ili uzeti cijelu košnicu od kakvog umornog pčelara.
Stavit ću pletaru, barem da je nekaj na livadi, a možda mi se i posreći pa se usele. :)
Ako već uziimaš ili stavljaš da imaš "nešto na livadici" molim te uzmi prazne, bez živih pčela a u međuvremenu nauči nešto o pčelarenju.
Životinje imaju pravo na život a onaj koji si ih uzima pod "svoje" obavezu da nešto i zna o njima.
Znači dekica na livadici ,ti i knjiga...zatim pčele...:)

mama Sanja

Big momma
24.07.2009., 21:36
Pogrešno sam shvaćena. :(
Prije tri godine sam nabavila pčele jer ih obožavam, još od faksa, kada sam slušala pčelarstvo kao izborni predmet. Imali smo samo jednu košnicu jer se nemamo vremena brinuti o ozbiljnijem broju društava, a "za dušu" je i jedno društvo dovoljno.
Kupila sam i proučila sam desetak knjiga (što starijih, što novijih knjiga), između ostalog sam uspjela nabaviti i zlatnu knjigu pčelarstva, ali ove godine nije bilo sreće. Nakon svega sam se malo previše odvažila i uz suradnju pčelarke koja je isto tako bila previše samouvjerena nakon nedavno završenog tečaja, ostala sam bez društva. Nemam pčele za ukras na livadi, iako se, očito, stekao takav dojam. Ali nakon što tri godine zaredom na livadi vidim košnicu, a sada je odjednom nema - ta pustoš na livadi uzrokuje i pustoš u srcu.
Dogovorila sam novo veselo društvo i mentorstvo mr.sc. čije je područje pčelarstvo. Očekujem uspjeh i već se unaprijed veselim.

hebivjetar
25.07.2009., 15:01
Pogrešno sam shvaćena. :(
Prije tri godine sam nabavila pčele jer ih obožavam,... Očekujem uspjeh i već se unaprijed veselim.

Zelim ti svu srecu da uspijes, ali da te pitam na toj livadi ima li dobar signal na mobitelu ili ako tvoja mreze nema ima li jos koja GSM mreza u krugu livade da ima dobar jak signal?

Big momma
25.07.2009., 23:47
Dobar je signal, kaj to znači?

hebivjetar
26.07.2009., 02:10
Dobar je signal, kaj to znači?

Koliki crtica signala na svom mobitelu? Inace imam teoriju da kad se matica i pcele na vrate u svoju kosnicu da sve ti odisiljaci GSM signala im poremete orijentaciju.
To nije nista znanstveno jos priznato, vjerojatno sto ipak velike korporacije (citaj oni sa velikom lovom) to oprvrgaju ili koce da se takvi testovi izvode. Naime sve ptice selice se znaju orijentirati gdje je jug po magnetskom polju zemlje. To je znanstveno dokazano tako sto su stavili magnetsku zavojnicu na glavu ptice i ptica je za posljedicu izgubila orijentaciju.
Sada slijedom toga imam teoriju da magnetsko polje GSM odasiljaca im poremeti orijentaciju i pcele se ne znaju vratiti u svoju kosnicu. Taj trend je primjecen u cijelom svijetu pocevsi od 90 tih godina kad je prinos poceo da bude pada. U pocetku je bilo 5-15 % da bi ovih godina u nekim mjestima dosegao do 90%. U prosjeku se krece 40-60% pad prinosa. Einstein je rekao da nestankom pcela ljudska nacija ima 4 godine zivota. Kako se od 90-tih do danas broj tih GSM odasiljaca porastao tako u nasem zraku je daleko vise magnetskog polja koji deziorijentira pcele. Ja mislim da znanstvenici znaju razlog ali se ceka da do kljucnjog trenutka kada ce se covjecanstvo trebat odlucit odreknut necega a ta borba nece biti lagana ukoliko ne dode do nove tehnologije. Zato sam mislio ako netko ima livadu gdje nema GSM signala pa da ti da na posudbu da probas tamo staviti svoju kosnicu,tj. pod uslovom da na tvojoj livadi vec imas GSM signal u suprotnom moja teorija pada u vodu. Nadam se da vas nisam udavio teorijom:).

Big momma
27.07.2009., 21:02
Teorija mi se čini smislena. Na žalost, danas je i znanost u službi kapitala, tako da ovakve informacije ne izlaze u javnost.
Međutim, možemo mi ovdje na forumu organizirati mali istraživački rad, pa da nam se jave pčelari sa svojim iskustvima. Osobito oni koji sele košnice.
Jesu li gubici veći u društvima na mjestima gdje ima signala, nego u društvima koja su na mjestima gdje nema.
Zanimljivo je da mi je susjeda istovremeno doživjela istu sudbinu s pčelama, tako da ostaje i otvorena mogućnost da je netko u blizini vršio tretman pesticidom. Nije bilo špricanja komaraca, tako da to nije uzrok.
Na udaljenosti od otprilike 150 m se nalazi i dalekovod, ali njegovo magnetsko polje je navodno 30-ak metara...

hebivjetar
27.07.2009., 23:19
Dalekovod ne moze utjecati na razini kao jedna GSM stanica. Samo za informaciju GSM stanice imaju horizontalni radijus od nekoliko desetke metara pa do 35 kilometara. Sada sa tim stanica obuhvati cijeli drzavu/svijet pa mozes zamislit obujam magnetskih zracenja u kojem zivimo. Pazi trend opadanja prinosa pcela tj. odumiranja je zapoceo 90 tih i sada zahvaca cijeli svijet u sve vecem broju. Kako is navela bilo dobro napraviti cuti rezultate pcelara koji sele svoje kosnice sa podacima mjesta i prinosa tja ako vode takvu statistiku.

JPK
30.07.2009., 06:51
Dalekovod ne moze utjecati na razini kao jedna GSM stanica. Samo za informaciju GSM stanice imaju horizontalni radijus od nekoliko desetke metara pa do 35 kilometara. Sada sa tim stanica obuhvati cijeli drzavu/svijet pa mozes zamislit obujam magnetskih zracenja u kojem zivimo. Pazi trend opadanja prinosa pcela tj. odumiranja je zapoceo 90 tih i sada zahvaca cijeli svijet u sve vecem broju. Kako is navela bilo dobro napraviti cuti rezultate pcelara koji sele svoje kosnice sa podacima mjesta i prinosa tja ako vode takvu statistiku.

'Teorija' ti ne valja ništa, jer GSM bazne stanice uopće ne proizvode magnetska polja.

Ptice se orijentiraju po statičkim magnetskim poljima, kakvo je Zemljino, a antene odašilju elektromagnetsko. Po elektromagnetskom se nijedna životinja ne orijentira i ta polja nemaju nikakve veze jedno s drugim u ovom kontekstu.

Yoko&John
30.07.2009., 07:48
Spustimo svoje košnice što bliže zemlji ,izbaciti limene ili sl.krovove...
Može se početi razmišljati i o užicavanju okvira s materijalima koji nemaju metala u svom sadržaju,isto tako je i s matičnim rešetkama...

"Back to basic!!!

mama Sanja

Yoko&John
30.07.2009., 08:16
Elektromagnetsko zračenje

Košnice treba staviti što bliže zemlji,izbaciti it upotrebe limene krovove i sve što sadrži metal.
Ne znam još ali intuicija mi govori da će i užicavanje okvira u budućnosti morati biti ili s ničim ili s materijalom koji ne sadrži metal.
Isto vrijedi i za matične rešetke ,......

Pčelari mjere elektromagnetsko zračenje u svojim košnicama te ću vam uskoro moći napisati više.Za sada za svoje pčelice možete učiniti da ih stavite ćim bliže zemlji.

mama Sanja

hebivjetar
31.07.2009., 05:20
'Teorija' ti ne valja ništa, jer GSM bazne stanice uopće ne proizvode magnetska polja.

Ptice se orijentiraju po statičkim magnetskim poljima, kakvo je Zemljino, a antene odašilju elektromagnetsko. Po elektromagnetskom se nijedna životinja ne orijentira i ta polja nemaju nikakve veze jedno s drugim u ovom kontekstu.

Slabo sam se izrazio, moja teorija je, da mozda sva ta elektromagnetska polja jednostavno pticama ometa staticko Zemljino polje. Postaje sve veci trend u svijetu gdje ptice selice jednostavno zalutaju na pogresnu stranu svijeta. I bas si me zaintrigrirao i nasao ovaj link http://www.docstoc.com/docs/4061721/How-Cell-Phones-are-Killing-Birds-Migratory-birds-are-known .
Sada ako to djeluje na ptice logicki sam pomislio da djeluje i na pcele. Sa obzirom kada su poceli mobiteli i trend opadanja prinosa pcela spojio sam te dve stvari i pomislio da nije to mozda razlog. Vjerojatno ce vrijeme pokazati ali se nadam da nece biti prekasno.

Big momma
31.07.2009., 20:05
Elektromagnetsko zračenje

Košnice treba staviti što bliže zemlji,izbaciti it upotrebe limene krovove i sve što sadrži metal.
Ne znam još ali intuicija mi govori da će i užicavanje okvira u budućnosti morati biti ili s ničim ili s materijalom koji ne sadrži metal.
Isto vrijedi i za matične rešetke ,......

mama Sanja

Fakat, imamo limeni krov, žice u okvirima i moguće je da se pčele osjećaju kao da žive u anteni.
MR je pvc, ali smislit ćemo nekaj prirodnije. Slama mi pada na pamet, imam cijelu zimu za razmišljanje.

Ali kako učvrstiti satne osnove bez žice? Flaksom? Tetivama? Ideje?
Mogli bismo se igrati.

JPK
31.07.2009., 20:28
Slabo sam se izrazio, moja teorija je, da mozda sva ta elektromagnetska polja jednostavno pticama ometa staticko Zemljino polje. Postaje sve veci trend u svijetu gdje ptice selice jednostavno zalutaju na pogresnu stranu svijeta. I bas si me zaintrigrirao i nasao ovaj link http://www.docstoc.com/docs/4061721/How-Cell-Phones-are-Killing-Birds-Migratory-birds-are-known .
Sada ako to djeluje na ptice logicki sam pomislio da djeluje i na pcele. Sa obzirom kada su poceli mobiteli i trend opadanja prinosa pcela spojio sam te dve stvari i pomislio da nije to mozda razlog. Vjerojatno ce vrijeme pokazati ali se nadam da nece biti prekasno.

To je skroz netočno, zračenje antena nema uopće utjecaja na Zemljino magnetsko polje. Možeš to i lako provjeriti, uzmeš kompas i odeš u blizinu tornja - pokazivat će potpuno isto kao i tamo gdje nema zračenja. Dakle, polje je tamo i ptice se normalno orijentiraju.

JPK
31.07.2009., 20:31
Fakat, imamo limeni krov, žice u okvirima i moguće je da se pčele osjećaju kao da žive u anteni.
MR je pvc, ali smislit ćemo nekaj prirodnije. Slama mi pada na pamet, imam cijelu zimu za razmišljanje.

Ali kako učvrstiti satne osnove bez žice? Flaksom? Tetivama? Ideje?
Mogli bismo se igrati.

Lim kojim su pčele okružene naprotiv štiti od okolnog EM zračenja, a ne da se nalaze u anteni. Faradayev kavez.

Big momma
31.07.2009., 20:47
E, sad sam na sto muka! Morat ću imati dva društva pa usporediti rezultate.
K vragu, sve su mi teorije logične, ali to što je logično ne znači i da je ispravno.
Kao što rekoh, imam cijelu zimu za mozganje, a nadam se da će se rasprava nastaviti...

JPK
31.07.2009., 20:52
E, sad sam na sto muka! Morat ću imati dva društva pa usporediti rezultate.
K vragu, sve su mi teorije logične, ali to što je logično ne znači i da je ispravno.
Kao što rekoh, imam cijelu zimu za mozganje, a nadam se da će se rasprava nastaviti...

Zamaraš se krivim stvarima. Zračenje ionako nema nikakve efekte na životinje, za pčele su najveća opasnost bolesti i pesticidi.

Göttspöđä
31.07.2009., 22:02
Baš dobro da si uletio. Mislila sam naći nekog domoroca sa PZ-a da dade formalno mišljenje na glas ovdje :top:

JPK
31.07.2009., 22:10
Baš dobro da si uletio. Mislila sam naći nekog domoroca sa PZ-a da dade formalno mišljenje na glas ovdje :top:

A znam nešto i o pčelama, obiteljski pos'o :zubo:

hebivjetar
31.07.2009., 23:35
To je skroz netočno, zračenje antena nema uopće utjecaja na Zemljino magnetsko polje. Možeš to i lako provjeriti, uzmeš kompas i odeš u blizinu tornja - pokazivat će potpuno isto kao i tamo gdje nema zračenja. Dakle, polje je tamo i ptice se normalno orijentiraju.

A dobro onda, ako je to tako onda bolje, kako rekoh samo teorija na neprovjerenim cinjenicama. Ali nam i dalje ostaje problem velikog smanjenja pcelinih populacija. Nadam se da ce znanstvenici skuziti sto uzrokuje taj fenomen i ne biti podlozni kompanijskim utjecajima

dotore
01.08.2009., 00:30
Koliki crtica signala na svom mobitelu? Inace imam teoriju da kad se matica i pcele na vrate u svoju kosnicu da sve ti odisiljaci GSM signala im poremete orijentaciju.
To nije nista znanstveno jos priznato, vjerojatno sto ipak velike korporacije (citaj oni sa velikom lovom) to oprvrgaju ili koce da se takvi testovi izvode. Naime sve ptice selice se znaju orijentirati gdje je jug po magnetskom polju zemlje. To je znanstveno dokazano tako sto su stavili magnetsku zavojnicu na glavu ptice i ptica je za posljedicu izgubila orijentaciju.
Sada slijedom toga imam teoriju da magnetsko polje GSM odasiljaca im poremeti orijentaciju i pcele se ne znaju vratiti u svoju kosnicu. Taj trend je primjecen u cijelom svijetu pocevsi od 90 tih godina kad je prinos poceo da bude pada. U pocetku je bilo 5-15 % da bi ovih godina u nekim mjestima dosegao do 90%. U prosjeku se krece 40-60% pad prinosa. Einstein je rekao da nestankom pcela ljudska nacija ima 4 godine zivota. Kako se od 90-tih do danas broj tih GSM odasiljaca porastao tako u nasem zraku je daleko vise magnetskog polja koji deziorijentira pcele. Ja mislim da znanstvenici znaju razlog ali se ceka da do kljucnjog trenutka kada ce se covjecanstvo trebat odlucit odreknut necega a ta borba nece biti lagana ukoliko ne dode do nove tehnologije. Zato sam mislio ako netko ima livadu gdje nema GSM signala pa da ti da na posudbu da probas tamo staviti svoju kosnicu,tj. pod uslovom da na tvojoj livadi vec imas GSM signal u suprotnom moja teorija pada u vodu. Nadam se da vas nisam udavio teorijom:).

Sviđa mi se tvoja teorija al mislim da to nema neke prevelike uloge.,.,.,.,.,
Nas gubitak je bil oko 9 kosnica od 98. To je u granicama normale i mislim da je pravilno tretiranje protiv varoe i pravilno prihranjiv.anje tome zasluzno.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,

McFuck
09.08.2009., 14:11
I sam se bavim pcelarstvom pa zelim objaviti dva svoja prevoda britanskih clanaka o borbi protiv Varoe Destructors.
Prevod clanka : Smanjenje populacije varoe Oksalnom kiselinom

Crvici Varoe prvi put su pronadjeni u SAD 1987. godine. Oni su brzo postali vodeci uzrok gubitaka drustava i 30 godina kasnije pcelari i dalje trpe gubitke od varoe.
Oksalna kiselina je dokazana kao efikasno i trajno sredstvo za smanjenje varoa populacije.
Ona je jeftina, ima minimalan rizik od zagadjenja proizvoda u kosnici a ako se pravilno koristi sigurna je za onoga tko ju primjenjuje. Oksalana kiselina je prirodan proizvod koji se nalazi u mnogim biljkama a takodjer i u medu proizvedenom od nekih nektara i kao takva je prirodni proizvod meda. Utvrdjeno je da se moze koristiti kao efikasno sredstvo za ubijanje crvica varoe na odraslim pcelama.
Oksalna kiselina se moze koristiti spricanjem, sprejanjem i isparavanjem.
Sve tri metode su efikasne, ali spricanje je najcesce preporuceno zbog njegove efikasnosti i jednostavnog koristenja.
Kad se sprica, oksalna kiselina je otopljena u secernom sirupu.
100 ml plasticna sprica se koristi za spricanje otopine. Preporucena doza je 5-6 ml po zauzetom prostoru izmedju okvira i do 50ml po pcelinjem drustvu.
Jednostavan nacin da se pripremi otopina :
- otopiti 35g oksalne kiseline dehydrate ( kristali) u 1 l otopini secera u odnosu 1:1 ( napravljen je kao otopina jednake kolicine secera i vode )
- mjesajte pazljivo da potpuno otopite kristale
Doziranje je kriticno i mjerenje treba obaviti preciznom vagom sa skalom + - 1g.
U nekim zemljama Oksalna kiselina i otopina vode ili Oksalna kiselina i secerna smjesa su dostupne pcelarima da dodaju ili secer ili vodu ovisno i koriste to.

Otopina |Oksalne kiseline mora biti svjeze izmjesana i ne smije biti uskladistena dulje od 2-3dana. Dulje uskladistenje rezultira u hydro-methoxyfurfural akumulaciji koja moze biti uzrok dizenterijei prerane smrti pcela.
Oksalna kiselina se ne moze davati u sirupu jer pcele nece jesti tako tretiran sirup.
Svrha secerne otopine je da se zalijepi na tijela pcela. Oksalna kiselina otopljena u vodi nije efikasna jer sklizne sa vostanog tijela pcele.

Oksalna pcela nece ubiti crvice u leglu i bit ce najefikasnija kad se koristi na drustvu bez legla.
U sjevernom dijelu SAD optimalno vrijeme za tretman je kad su temperature 0 – 12 stupnjeva celzijusa. Na toj temperature sve pcele ce biti u klupku ali klupko nece biti gusto – to omogucava pcelama da se krecu uokolo i prenose materijale.
Najvise istrazivanja pokazalo je da je efikasnost > 90% kod jednog tretmana kod drustva bez legal. Tretmani u toku ljeta daju slabe rezultate a tretman u kasnom Novembru je >90% efikasno.

Oksalna kiselina je iritantna i lice mora biti zasticeno vizirom. Kemijski otporne rukavice moraju se nositi kod mjesanja. Treba imati spremno puno svjeze vode za slucaj da se nesto slucajno prolije.

Oksalna kiselina nije sredstvo za borbu protiv varoe u svim situacijama. Pcelari sa puno varoe u kasnom ljetu moraju vrcati med i suzbiti populaciju varoe dovoljno rano da omoguce neostecenim pcelama da se spreme za zimu.
Prisutnost velikog legla zahtjeva drugi nacin suzbijanja varoe.
Pazjivo pracenje populacije varoe je kritican podatak za donosenje pravih odluka u njihovom suzbijanju.

Pcelar mora procjeniti kako da koristi Oksalnu kiselinu da smanji ovisnost o kemikalijama koje su otrovne , ostavljaju tragove u produktima kosnice I imaju negativne efekte na pcele.

Kronicno niske doze izlozenosti nekim kemikalijama u kosnicama moze biti vise stetno nego jedna jaka doza.

McFuck
09.08.2009., 14:13
Prevod clanka : Ciscenje Oksalnom kiselinom – savjet Britanskog udruzenja uzgajivaca pcela Br 13/2009

Oksalna kiselina je prirodna supstanca i normalno je da se u malim koncentracijama nadje i u medu. Ciscenje Oksalnom kiselinom pokazalo se uspjesnim u kontroli Varoe u pcelinjim drustvima.
Siroko se koristi u Evropi, SAD I Novom Zelandu, kao dio programa Integrated Pest Management kada se utvrdi otpornost Varoe prema pyrethroidsu ( Apistan i Bayvarol ).
Ima puno clanaka napisanih o nacinu primjene Oksalne kiseline za kontrolu Varoe. Ovaj savjet – clanak je napisan da daje jednostavno, efikasno i sigurno uputstvo za jedan nacin primjene, jer Oksalna kiselina moze biti opasna za pcele i zivotinje, a nepravilna primjena moze zagaditi med.
Kako radi Oksalna kiselina ?
Opcenito, sve kiseline su korozivne za organski material. One su stetne ako se progutaju, udahnu ili upiju kroz kozu.
Razrjedjivanje kiselina smanjuje njihov korozivni efekt.
Istrazivanja su pokazala da koristenje malih doza kiseline ostecuje claspers on the proboscis Varoe sprjecavajuci ih da sisu haemolymph pcele. Ovo zajedno sa ostecenjem crvica Varoe aparata za disanje, ubija crvice Varoe.
Male doze ce uzrokovati minimalnu stetu pcelama.
Oksalna kiselina treba biti koristena jednom godisnje, jer pcele mogu biti ozljedjene kod neprekidne upotrebe kiseline ili kod koristenja previse Oksalne kiseline.
Oksalna kiselina ne prolazi kroz vosak pa nece ubiti crvice u poklopljenom leglu.
Oksalna kiselina se otapa u medu i nekriticno koristena moze dovesti do neprihvatljivo visokih nivoa kiseline u medu.
Zato se ne smije koristiti na poklopljenom medu koji ce se kasnije vrcati.

Objedinjena upotreba sredstava protiv varoe
Oksalna kiselina treba biti koristena samo kao dio procesa objedinjene borbe protiv Varoe. Ovo se bazira na znanju da Varoa nece biti potpuno unistena u kosnici ali moze biti drzana ispod nivoa koji uzrokuje ostecenje pcelinjeg drustva.
Posljednji savjet Nacionalnog Pcelarskog udruzenja (NBU) pokazuju da treba biti manje od 750 crvica u koloniji da se ne bi dosegnula opasna razina.
Pojednostavljeno – ako nadjete vise od 7 crvica Varoe palih na podnicu svaki dan, onda je potrebno ukloniti crvice varoe iz pcelinjeg drustva.
NBU je pripremila savjete za Objedinjenu upotrebu sredstava protiv Varoe. Ova uputstva treba primjenjivati kad primjetite da u vasem pcelinjem drustvu ima crvica otpornih na pyrethroid.

Koristenje Oksalne kiseline
Zato sto je koncentracija vrlo kriticna, BBKA savjetuje koristenje gotovih pripremljenih otopina Oksalne kiseline u seceru. Na trzistu ima nekoliko takvih dobavljaca pcelinje opreme:
- Oksalna kiselina od firme Endolapi SRL (Italija) koja je 6% Oksalne kiseline u 30% secernoj otopini.
- Oxuvar od Andermatta koji je 3% otopina Oksalne kiseline sa dodatnim secerom da postigne zeljenu koncentraciju za primjenu na pcelinjem drustvu.

Skladistenje
Oksalna kiselina treba biti cuvana u posudi u kojoj je nabavljena i posuda treba biti u zabrtvljenoj plasticnoj posudi, u mraku na sigurnom i hladnom mjestu.
Treba imati 50 ml plasticnu spricu koja se koristi za spricanje otopine na pcele. Cuvajte opremu zajedno i sigurno zabrtvljenu dok ju ne trebate.

Kada se koristi ?
Oksalna kiselina treba se koristiti samo po zimi kada je broj legla u pcelinjem drustvu najmanji ili ga nema.
Odaberite suncan i topao dan kada je grozd pcela otvoren.

Rad sa Oksalnom kiselinom
Prije otvaranja plasticne posude, obucite pcelarsko zastitno odjelo i gumene rukavice da budete zsasticeni od pcela i slucajnog proljevanja otopine.
Otopina treba biti mlaka da se izbjegne pothladjivanje pcela, pa ako je potrebno drzite bocu kiseline u posudi vruce vode nekoliko minuta.
Drustvo treba biti lagano zadimljeno i izlezenog legla.
Pcele ce se vidjeti na vrhu ramova u kosnici. Svaki prostor izmedju ramova zove se prolaz.
Doza koja je potrebna je 5ml po prolazu izmedju ramova gdje se nalazi veliki broj pcela. Pomnozite broj prolaza koje cete spricati sa 5 i dobijete ukupnu potrebnu kolicinu Oksalne kiseline , tj otopine u ml koju trebate za jedno pcelinje drustvo.
Natocite tu kolicinu otopine u spricu i pazite da ne prolijete kiselinu na sebe, vase pcelarsko odijelo ili bilo gdje gdje moze doci u kontakt sa vama ili sa pcelama.
Nikad ne usmjeravajte spricu prema sebi ili nekoj drugoj osobi i uvijek zapamtite da je otopina stetna za Vasu kozu i odjecu.
Otopina treba biti pazljivo isparaznjena iznad prolaza za pcele.
Kad zavrsite rad, sprica treba biti spremljena na sigurno, a drustvo zatvoreno uz najmanje moguce uznemiravanje.

Zabiljeske
Ako otvorite mrezicu na podnjaci, mozete izbrojati broj crvica varoe koji padnu u sljedecih nekoliko dana. Oksalna kiselina koja se koristi na ovaj nacin, normalno ubije do 90% Varoa crvica na odraslim pcelama. Ovo nece djelovati na crvice Varoe koji su u celijama legla. To je razlog zasto se ova metoda ne koristi gdje je veliko leglo u drustvu.
Nije preporucljivo primjeniti Oksalnu kiselinu dva i vise puta jer to moze naskoditi pcelama.
Ne zaboravite zabiljeziti u Vas dnevnik kosnice da ste upotrijebili Oksalnu kiselinu na toj kosnici, da ste dali ukupnu dozu od …. ml i datum kad je otopina data.

Korisno trajanje otopine
Otopina ima kratak vijek trajanja jednom kad se pomjesa sa secerom i dugo stajanje moze biti otrovno za pcele.
Nas savjet je da koristite otopinu jednom u zimi a ostatk sigurno prospete u odvod kanalizacije.
Otopina ostaje efektivna dulje ako se drzi u mraku i na nizoj temperaturi, ispod 10 stupnjeva celzijusa, ali je nikako ne cuvajte dulje od 6 mjeseci.

Sigurnosna uputstva
Oksalna kiselina je otrovna, takodjer i pare mogu ozbiljno ostetiti pluca ako se udahnu.
Ako se otopina prospe na kozu,mora se oprati vodom I potraziti medicinsku pomoc.
Mjesanje Oksalnih kristala sa vodom da se napravi prava koncentracija, moze biti opasno. BBKA savjetuje da kupite otopinu Oksalne kiseline koja je unaprijed pripremljena za unistenje Varoe.
Neka uputstva iz drugih izvora predlazu koristenje uredjaja za isparavanje kristala Oksalne kiseline i para stvara sloj na pcelama u kosnici.
Nema dokaza da je ovaj nacin upotrebe znacajno bolji od upotrebe otopine Oksalne kiseline.
Koristenje isparivaca moze covjeka koji radi izloziti dodatnim opasnostima i nije preporuceno od BBKA za koristenje pcelarima neiskusnim u radu sa kemikalijama.

Yoko&John
10.08.2009., 07:38
Treba naglasiti da oksalna kiselina i mravlja kiselina su prirodno prihvatljiva sredstva,ali ono što je najbitnije tretmani se moraju obaviti ispravno i precizno.Ako se to napravi rezultat će se vidjeti odmah u proljeće jer onda neće biti varroe niti potrebe za izrezivanjem (ubijanjem) trutovskog legla...

Pčelari su najviše fokusirani na varrou a zanimljivo je da je mali voskov moljac najveći neprijatelj u košnicama i pčelama i varroi.

U svakom slučaju želim naglasiti da sam veliki protivnik upotrebe širokog asortimana otrova koje nam nude kao super učinkovita a drugu stranu medalje nikada ne spominju.

Tretiranje vršim isključivo u periodu kada više nema potrebe za vrcanjem a i to bi mogla biti tema o naglasku na dobru pčelarsku praksu.

Medno!

mama Sanja

McFuck
10.08.2009., 07:51
Kako ti tretiras protiv varoe a sta koristis protiv moljca ?

Yoko&John
10.08.2009., 08:07
http://lh4.ggpht.com/_PCNkrpM969w/R9kUXahds9I/AAAAAAAADOY/jOGiYfhW5jY/s640/IMG_2115.JPG

Svaki trenutak proveden u prirodi ,u zadnje vrijeme kada svojim pčelicama sipam vodu u pojilice koje se taman preklopi sa vremenom zalaska Sunca, sjedim u travi među umornim cvjetićima i životinjicama koji su puno toga uradili toga dana te se spremaju na zasluženi počinak osjećam se fenomenalno sjedinjena sa našom Majkom Prirodom.
Ipak, ispraćajući Sunce u sebi uvijek kažem : "Laku noć Sunce žarko,vidimo se sutra.Pozdravi i obasjaj ljubavlju svu prirodu koju sada ideš obasjati Životom!"
Nerijetko sa Ivicom vraćajući se kući kažem :" O,kada će već doći dan da dječica narastu a nas dvoje ostanemo,zapalimo vatru vani na ognjištu te u tišini kao pozadini cvrkuta cvrčaka i svijetlu krijesnica zaspimo..."
"Još malo ljubavi..."odgovara mi čovjek bez kojeg ne mogu zamisliti svoj život.

Zaista je divan osjećaj stvarati ,uporno se trudeći da dođemo do cilja.
Sam čin stvaranja nečega što možeš okom pogledati te reći :"Dođi prijatelju vidi što sam napravio! ",nikada ne treba uzdizati od čina stvaranja nečega u svijetu bez dimenzija ,kao na primjer "Dođi prijatelju,vatra u mom domu krasno pucketa imam predivnu priču za ispričati ti!".
Ali kada se ta dva čina stvaranja objedine u jedan,te prijatelji sjednu pored vatre,zajedno rade i pričaju mirno i polako, pažljivo slušajući jedno drugoga,uvažavajući jedno drugoga,vjerujući jedan drugome,tada i materijalna dimenzija rada njihovih ruku dolazi do svog vrhunca,ne može ništa nastati bolje od toga.

Biti pčelar za mene je uzvišena "dijagnoza" uz koju nepobitno ide prijateljstvo s prirodom i velika zahvalnost Stvoritelju...

Zato sam i otvorila ovu temu :"Treba zvoniti na sva zvona!...".

U zadnje vrijeme veoma sam uznemirena i zabrinuta za budućnost novih naraštaja a osjećam potrebu da još više učinim od onoga što činim.Smišljam što i kako dalje.
U jedno sam sigurna:

Pozivam na ispravno kanaliziranje vaših mišljenja i prijedloga!
Molim da se oni koji to ne mogu ,na lijepi,kulturni način izjasne ako žele.Tome učimo i našu djecu.Zar ne?

Oni koji mogu i žele, trebaju,jer "zajedno smo u svemu jači" .

Moraju biti zadovoljena četiri slijedeća uvijeta:

Složnost-bez obzira na naše različitosti moramo složno djelovati tj.dogovoriti se što bi mogli pokušati

Upornost-ne kloniti duhom ,tj. odmah reći "ma ništa od toga,sve je već pokušano"

Djelovanje-pisanje na teme o važnosti pčelarenja za sve ljude ,za Lijepu Našu,cijeli svijet...,promicati važnost ekologije te reći ljudima gdije god se to može reći ili napisati koliko je to od krucijalne važnosti,naravno podrazumjeva se i dobra vibra popraćena kroz šaljiva iskustva ,ali ponajprije ozbiljna tema za pisanje i promicanje-"Pčelarenje kojim hranimo svoju djecu!" kao i sijaset drugih tema...

Vjerovanje-ako ne vjerujemo,onda dajmo prostora onima koji vjeruju,nemojmo im odmagati ako im ne želimo pomagati!

Nadam se da ćete se složiti ,to sam isto jednom zgodom napisala,da biti pravi pčelar nije samo osoba koja gleda na kvantitet,nego na bezbroj pozitivnosti koje pčelarstvo donosi cijeloj planeti,tako da je to ekvivalentno različitim pristupima za koje je jedino važno da su ispravni!

http://lh4.ggpht.com/_SszEH0ASBe0/ScUN6GLy-EI/AAAAAAAAAG8/DAkFQqGq7fM/s640/P1060405.JPG

Pozdrav svim ljudima dobre volje!

mama Sanja

Yoko&John
10.08.2009., 08:13
Pozdrav svim ljubiteljima prirode ,života a najviše onima koji su ušli u svijet pčela te mislim da svoj život u tom fascinantnom svijetu ni po koju cijenu neće napustiti!

Predlažem da u ovoj temi stavljamo slike iz tog svijeta,pišemo osjećaje koje nosimo u njemu te sve one divne,nezaboravne trenutke koji se ne zaboravljaju već uvijek žive u nama TU I SAD.

Za početak staviti ću meni drage slike koje sam pronašla na netu iako imam i puno svojih ali mi suprug treba pomoći da ih prilagodim stavljanju na postove.

Nadam se da će vam se ideja svidjeti

mama Sanja

http://lh4.ggpht.com/_tTxrxUx4V8c/SVNYpJLQQpI/AAAAAAAABuo/1tT22SudmRw/s512/Bee%204.jpg
Među mojim najuspelijim fotografijama za koju mi je trebala priprema skoro mesec dana.Ptica PČELARICA,inače među najopasnijim predatorima pčela.Opovrgao sam mišljenje mnogih da ta ptica jede i ostale insekte.Glavni i osnovni meni su joj pčele,a ako baš ne otkrije nečiji pčelinjak u svojoj okolini mora da se snalazi,hraneći se drugim bubama. by fenix

http://lh5.ggpht.com/_tTxrxUx4V8c/SVNb6UawwQI/AAAAAAAABvI/uiugTZReTkw/s400/Bee%206.jpg
Pčela na ŽUTOM ZVEZDANU

http://lh6.ggpht.com/_tTxrxUx4V8c/SVVJ9ySRpbI/AAAAAAAABwM/VvWro6ASCdU/s512/Bee%207.jpg
Malda matica posle parenja.Pari se sa više trutova u letu ali pri spajanju sa trutom ,negov polni organ ostaje u matici,dok on mrtav pada na zemlju.Ovde se vide ostaci trutovog polnog organa,dok pčele pokušavaju da ga očiste,da bi matica opet mogla na svadbeni let.Tog dana je ova matica sahranila 14 trutova.

još...

Yoko&John
10.08.2009., 08:15
http://lh4.ggpht.com/_e3fZd6tyxFc/SfsQ7IjAroI/AAAAAAAAGf0/WcmXFh2MPhs/s576/IMG_3263.JPG

http://lh3.ggpht.com/_e3fZd6tyxFc/SfsQ5D7LhuI/AAAAAAAAGbk/An0lWuJTOAc/s576/IMG_3259.JPG

http://lh4.ggpht.com/_e3fZd6tyxFc/SfsQ6Fp4_eI/AAAAAAAAGbs/_cxmqLj7d5k/s576/IMG_3260.JPG

Zar nije prekrasno...nastavak ide

mama Sanja:kava:

Yoko&John
10.08.2009., 08:18
http://lh4.ggpht.com/_e3fZd6tyxFc/SfsQ6ofeWmI/AAAAAAAAGb0/N4YyE2mcxhc/s576/IMG_3262.JPG

http://lh4.ggpht.com/_e3fZd6tyxFc/SfsQ7IjAroI/AAAAAAAAGf0/WcmXFh2MPhs/s576/IMG_3263.JPG

http://lh4.ggpht.com/_e3fZd6tyxFc/SfsQ718J0AI/AAAAAAAAGcE/xd2EVDEarWE/s576/IMG_3264.JPG

To je odmor za oči!

Uživajte!

mama Sanja

Yoko&John
10.08.2009., 08:20
još malo ljepote za dušu...

http://lh3.ggpht.com/_e3fZd6tyxFc/SfsQ9e0itZI/AAAAAAAAGcU/7-l7bqAd6Mw/s576/IMG_3267.JPG

http://lh4.ggpht.com/_e3fZd6tyxFc/SfsRB9tBEfI/AAAAAAAAGdI/G4yMtGpt2vM/s576/IMG_3280.JPG

http://lh3.ggpht.com/_tTxrxUx4V8c/SVNWJ0Z8rjI/AAAAAAAABuY/mH9NkiLOTwQ/s400/Bee%202.jpg

Pridružite se!

mama Sanja

Yoko&John
10.08.2009., 08:29
http://lh4.ggpht.com/_gSjGhqr8xUI/SAPFaRM3rvI/AAAAAAAABd4/WKEmm0lm8r8/s640/Okic_Plesivica_13_04_2008_060.jpg
Da li ljubim prirodu? (Do you love nature?)

Mi ljudi nikako da shvatimo da smo mi sastavni dio prirode kao i sve druge njene komponente.
Ali najviše smo zla nanjeli kako prirodi tako i samima sebi.
Zato moramo ponaosob i zajedno dati maksimlano da se jako poljuljana (blage riječi) ravnoteža popravi.

Prvo:sami sebe dovesti u red,početi voljeti sami sebe,ono što mi zapravo jesmo ("ja jesam"), a ne ego koji vlada.

Tek tada Ljubav ,tj.Dragi Bog učiniti će svoje!!!

Toliko toga bih željela napisati,ali ima vremena.
Pisati o opraštanju,vjerovanju...
"Ne čini drugome ono što ne želiš da on tebi učini !!!" ...

Imamo još šanse!!!! Nemojmo odustati!!!

U ovom virtualnom svijetu puno se može naučiti a i djelovati u službi dobra!

Evo našla sam nešto što mislim da se zavrijeđuje pogledati.

http://homoludens.bloger.hr/post/pcele-i-mi-u-suzama-boga-sunca/1050842.aspx

Sve vas od srca pozdravljam!

mama Sanja

Yoko&John
10.08.2009., 09:06
Tek sam maloprije primjetila vaše pitanje...

Kako ti tretiras protiv varoe a sta koristis protiv moljca ?

Na našem pčelinjaku imamo toliko malo varroe u košnici (prosjek)da je puno jednostavnija i svima razumljivija rečenica kako mi stvarno "nemamo varroe".

To se može potkrijepiti s mnogim egzaktnim pokazateljima:

-u radovima na pčelinjaku po mjesecima koji vodimo jako dugo varrou uopće nisam spomenula - ne zbog ovog napisa, već se od prvog proljetnog pregleda fokusiram na znatno važnije stvari (razvoj društava u prvom mi je planu)
-tehnologiju pčelarenja koncipirali smo tako da se problem s varroom (ako on uopće postoji) rješava u pasivnom dijelu sezone (od rujna do prve polovice siječnja)
-kao sredstva pri redukciji varroe koristimo MK (mravlju kiselinu) 60 % krajem ljeta i OK (oksalnu kiselinu) krajem jeseni

-kod prvog vrcanja bagrema naišli smo na dva ogromna zaperka trutovskog legla u jednoj košnici i to na širokim poluokvirima (38 mm)
-svo leglo je bilo poklopljeno, a ispod njega je bio poklopljen bagremov med
-Otvorila sam sve ćelije na tim zapercima i izvadila sve trutovske lutke - radi se o barem 100 trutova po zaperku,dakle,ukupno oko 200 trutova
-vjerovali ili ne, pronađena je jedna jedina varroa
-u svrhu biodinamičkog načina pčelarenja,(Imam 3 košnice sa kojima biodinamički pčelarim) bilo je potrebno izvršiti tzv. spaljivanje varroe radi spravljanja pripravka...
- u ladicama nukleusa koje nisu čišćene od svog formiranja, našla sam jedva ukupno slovom i brojkom 3 (tri) varroe - riječ je o 8 društava koja imaju AV podnice
-seleći društva na suncokret, jedan pčelar koji je s nama putovao pričao je o svojim okvirima građevnjacima koje mi ne koristimo NIKADA (ako ne ubrajamo u to prvu godinu pčelarenja gdje smo slušali svaku moguću riječ)
-kod njega su većinom na skoro svakoj trutovskoj lutci bile 3 do 4 varroe(podrazumijeva se da su te trutovske lutke izvađene iz tih njegovih okvira građevnjaka)
-kad smo mu rekli da tih varroa u ovom trenutku ne smije biti u košnici,samo nas je u čudu gledao - on se sprema sada na dimljenje
-njegova situacija nije ništa posebna (tako je kod većine pčelara), ali zato naša jest

Dakle, mi "nemamo" varroe...

Pretpostavimo da griješim u ovoj konstataciji - čovjek sam pa griješim - neko od naših društava bilježi vrlo visoki stupanj invadiranosti zajednice varroom. Tu je moj stav da takvo društvo koje pokazuje visoku zaraženost tijekom aktivnog dijela sezone, treba prepustiti njegovoj sudbini - to društvo ima vrlo loše higijenske navike - na ovaj,dijelom i grubi način,vrši se selekcija matica i društava na samočišćenje.

Voskov moljac ne voli miris lavanda tako da malo eteričnog ulja lavande ili stručak lavande može puno pomoći.

Čula sam da postoje preparati na bazi sumpora ali nisam koristila!

Ali za razliku od slabih zajednica kamo mali voskov moljac najviše voli otići i rasturiti saća sa leglom,mi se baziramo na stvaranju veoma snažnih pčelinjih zajednica koje se veoma uspješno mogu suprostaviti tom opasnom štetočini.

Pozdrav i medno!

mama Sanja :top:

Yoko&John
20.08.2009., 10:07
Epohalno otkriće

Matica svojim feromonom ipak direktno kontrolira ponašanje pčela

Utorak, 04 Kolovoz 2009
Autor: Rodoljub Živadinović, dr. med.
Specijalista epidemiologije
Predsjednik SPOS-a

EPOHALNO OTKRIĆE:

MATICA SVOJIM FEROMONOM IPAK DIREKTNO KONTROLIŠE PONAŠANJE PČELA

Rodoljub Živadinović, dr.med.

Naučnici sa Univerziteta Otago na Novom Zelandu, obavestili su svetsku javnost 31. jula 2009. godine, da su u sklopu istraživanja tajni mozga i procesa učenja, otkrili da pčelinje matice ipak svojim feromonom direktno kontrolišu pčele i njihovo ponašanje i učenje. Ovo istraživanje može imati značajne pozitivne implikacije na praktično pčelarstvo, ali i na proučavanje procesa učenja uopšte.

Stručnjaci Odeljenja za zoologiju su dokazali da matica kontroliše ponašanje potomstva uz pomoć svog feromona tako što blokira averzivno učenje mladih pčela. O čemu se zapravo radi?

Profesor Alison Mercer ( alison.mercer@otago.ac.nzOva email adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili Javascript ) i dr Kyle Beggs, u svom radu, upravo objavljenom u međunarodnom časopisu Current Biology, otkrili su molekularni cilj matičnog feromona. Ovaj feromon, tj. njegova specifična komponenta, alkohol homovanilil (HVA), aktivira samo jedan od tri dopaminska receptora pčele, menjajući dopaminsku "signalizaciju" u mozgu, i sledstveno, menjajući ponašanje mladih pčela.

Jedan od efekata HVA komponente feromona je da obuzdava sposobnost averzivnog učenja kod pčela (sposobnost pčela da uskladište u svom mozgu informaciju o neprijatnom iskustvu, i samim tim, da predvide moguću štetu). Zašto matica to radi? Njen feromon ima neugodne efekte, da narušava motornu aktivnost pčela i da blokira razvoj ovarijuma kod pčela (da pčele ne bi nosile jaja). Time što se sprečavaju mlade pčele da pamte da matica i njen feromon utiču negativno na njih, one i dalje tolerišu maticu, čuvaju je i tako obezbeđuju opstanak i budućnost pčelinjeg društva. Evolucija je praktično "opremila" maticu feromonom koji daje ovakve efekte, da blokira učenje o ponašanju, tj. iskustvima iza kojih pčelu čeka "kazna", a ostavila je na miru učenje o ponašanju koje za posledicu ima "nagradu". Hemikaliju koja dovodi do ovoga (HVA) otkrili su naučnici sa Univerziteta Otago još pre dve godine, ali je sada otkriven i pomenuti mehanizam delovanja. Sve ovo je očigledno potpuno normalna posledica evolucije pčela od nezavisnih jedinki do zajednice pčela, jer je sistem negde morao da "pukne", a priroda je odredila gde. Ostale pčele, osim matice, su morale da se suzbiju ne samo da nose jaja, već i da "ne shvate" ko im to zabranjuje. Shodno evolucionim zakonima, može se pretpostaviti da je kod jedne pčele nekada davno došlo do pojave ove hemikalije, i da je tog trenutka počelo lagano okupljanje pčela u društvo i razvijanje svih osobina pčelinjeg društva kakve danas poznajemo. Ta zajednica pčela je očigledno bila dovoljno prilagodljiva da je preživela milione godina i dostigla svojevrsno savršenstvo.

Naučnicima je bilo veoma komplikovano da uspostave vezu između promene ponašanja pčela i događanja na ćelijskom i molekularnom nivou. Naučnici naglašavaju da je ovo otkriće važan proboj u razumevanju kako se formira memorija i kako mozak pravi razliku između sećanja, tj. iskustava iza kojih slede kazna ili nagrada. Dobijeni podaci još jednom potvrđuju da postoji mnogo sličnosti u mehanizmu učenja i formiranja sećanja u mozgu kod različitih životinjskih vrsta, jer hemikalije kakav je i dopamin, imaju veoma slične efekte i kod kičmenjaka i kod beskičmenjaka.

Pomenuti naučnici sada počinju da istražuju efekte matičnog feromona, tj. njegove komponente (HVA) na dopaminske receptore kičmenjaka. Uspostavljaju kontakte i sa drugim naučnicima koji se bave sličnim radom sa kičmenjacima, da bi utvrdili da li se matični feromon, tj. HVA može koristiti u neurološkim istraživanjima, pošto je funkcija dopamina u mozgu poznata svima, ali nije dovoljno proučena.

Profesor Mercer smatra da će ovo istraživanje imati implikacije i na praktično pčelarstvo, pošto se sintetički matični feromon već koristi u kontroli društava u kojima nema matice.

sa neta:mig:

Pozzzzzzzzz!!!

mama Sanja:kava:

osibar
23.08.2009., 16:27
Poštovane kolegice i kolege.
Novi sam na ovom forumu i sve vas srdačno pozdravljam.Možda me neki poznaju sa drugog foruma.Dosta tu ima tema o pčelama,tako da mi se nije sve dalo čitati,ali sad ču biti češče tu pa ču vas moči pratiti.Zadnja tema koja mi je pala za oko je limeni krov.Ja imam košnice sa limenim krovom,ali ove zime imam namjeru skidati limove i stavljati ter papir za zaštitu.Mislim da če to biti dobro.Šta se tiče hanemalove rešetke to več ima kupiti od prozirne plastike,tako da ču i to početi pomalo mjenjati.Žičani se okviri mislim skoro neče mjenjati jer drukčije za sadane možete učvrstiti(bar ja neznam)satnu osnovu.
Šta se tiče blizine pčela i ja imam pčele uz kuču i glavni mi je pčelinjak u Zagorju u jedno selo koje ima još samo tri domačinstva aktivna.Ja nemam brige sa susjedima.Kad vrcam dam im od svakog meda po jednu teglu i oni zadovoljni(sreča da su samo tri domačinstva) ,a moje pčelice mirne.Ako ih diraš i ometaš isprijed leta onda znaju biti ljute,zato pusti ih da uživaju svoj kratki a mukotrpni život.
OSIBAR.:top:

TheBlack Knight
09.09.2009., 12:43
Bok cijeloj ekipi. Ja sam od ove godine postao pčelar. Za sada imam tri košnice, (nemojte se smijati, znam da je to malo), jer ove godine učim i ja i pčele. Na godinu mislim kreniti ozbiljno, namjeravam kupiti 70-ak košnica, od toga bih 20 košnica vozio na paše.

Obzirom da nemam toliko financijskih sredstava moram podići kredit. Zanimaju me vaša iskustva u tom, ako je netko podizao kredit, i koju mi banku možete predložiti, obzirom na uvjete za dobivanje kredita, kamatnu stopu i sl. Pročitao sam da su državni poticaji 90kn po košnici, da li je to istina? Zanima me da li mogu u slučaju da uzmem toliko košnica ostvariti povrat kapitalnog ulaganja, mislim da je oko 40%.

Svaki savjet i prijedlog, ne samo oko kredita nego i opčenito o pčelarstvu mi je zaista dobro došao.

koko73
11.09.2009., 10:02
s 3 na 70 - veliki korak........obzirom da si tek u fazi učenja hrabro bi bilo dići krediti - i male greške mogle bi rezultirati velikim gubitkom.....poticaj 90 kn po košnici - nije istina

maltipoo
11.09.2009., 15:06
crni viteže ne upuštaj se u kredit!!!! moj dragi ima već 15g pčele i završen vet. fakultet i uz svo znanje i nove metode i sve nebi se upustio u kredit!!! pogotovo sa tom tvornicom po vedrim nebom!!! veliki rizik!!!! premalo iskustva!!!!! veliki zalogaj!!!!
ali tko riskira taj profitira... ili prodaje gače
sretno

Big momma
11.09.2009., 23:51
Bok cijeloj ekipi. Ja sam od ove godine postao pčelar. Za sada imam tri košnice, (nemojte se smijati, znam da je to malo), jer ove godine učim i ja i pčele. Na godinu mislim kreniti ozbiljno, namjeravam kupiti 70-ak košnica, od toga bih 20 košnica vozio na paše.

Obzirom da nemam toliko financijskih sredstava moram podići kredit. Zanimaju me vaša iskustva u tom, ako je netko podizao kredit, i koju mi banku možete predložiti, obzirom na uvjete za dobivanje kredita, kamatnu stopu i sl. Pročitao sam da su državni poticaji 90kn po košnici, da li je to istina? Zanima me da li mogu u slučaju da uzmem toliko košnica ostvariti povrat kapitalnog ulaganja, mislim da je oko 40%.

Svaki savjet i prijedlog, ne samo oko kredita nego i opčenito o pčelarstvu mi je zaista dobro došao.

Kredit ne treba uzimati na početku proizvodnje.
Kredit se uzima ako je proizvodnja već uhodana, radi proširenja proizvodnih kapaciteta i to u slučaju kada je potražnja veća od proizvodnje i očekuje se da će i dugoročno biti tako.
Imamo previše nezadovoljnih pčelara koji su zbog mljekara i ratara trenutno u drugom planu. Ove godine se duže čekalo na isplatu poticaja, a pitanje je hoće li ih uopće biti sljedeće.

TheBlack Knight
13.09.2009., 15:45
Thanks na savjetima.

Učim uz osobu koja se bavi pčelarstvom 30-ak godina. Moje tri košnice se nalaze kod njega u pčelinjaku, tako da kada je on na svom pčelinjaku i ja sam sa njim. Na tu se osobu mogu osloniti da će mi pomoći ako zaškripi. Nabavio sam dosta literature i sada to čitam.

Znam da je kredit ozbiljna stvar, ali želio bih kreniti u pčelarstvo ozbiljno. Dobro, pretjerao sam sa brojem od 70 košnica, tako da bih uzeo najviše 40-ak. Upisao sam se u pčelarsku udrugu i nadam se da će mi i oni pomoći ako zatrebam.

Da li netko zna koliki su poticaji po jednoj košnici?

Ne ulazim u pčelarstvo računajući na poticaje, ako ih dobijem to je odlično.

Big momma
13.09.2009., 16:08
Poticaji po košnici za 2009. godinu bi trebali biti 50,00 kn, a za 2010. 40,00 kn.
Za kg meda za 2009. godinu 2,00 kn, za za 2010. 1,50 kn.
Po košnici se maksimalno može ostvariti poticaj za 40 kg meda.
Minimalna poticana količina iznosi 30 košnica.

Yoko&John
18.09.2009., 12:12
Zamaraš se krivim stvarima. Zračenje ionako nema nikakve efekte na životinje, za pčele su najveća opasnost bolesti i pesticidi.

Najveća opasnost za pčele su bili i ostali ljudi.Nažalost to je istina.
Negdije dolje spominješ "nadam se da će...".
Tu je kvaka.
Pozitivnu misao usmjeriti na djelovanje za promjene koje su nužne.
Znači djelovati na svaki mogući naćin!!!!!!!!!!!

Ako se promjene ostvare tada je krug zatvoren i pobjedio je život!:top:

U suprotnom-smrt.

Pozdrav svim ljudima koji ljube život!

mama Sanja

dinga
08.10.2009., 17:02
bavim se pčelarstvom i htio bih etiketirat svoje proizvode.tj. želio bih to prijaviti kao opg.zanima me koji su uvjeti,gdje ishodovat potrebne papire s obzirom da mi je pčelarstvo dodatni prihod!

sivkić
09.10.2009., 20:01
Moraš ići u ured državne uprave u županiji ili gradu Zagrebu ali ti i lokalcu u manjen gradu mogu pomoć sa papirologijom.Nema veze što ti je to dodatni prihod to ćeš riješit kod porezne prijave.Stavi na ženu opg ako neradi.Znam jednog da ima eko-med jer su bolji poticaji za ekologiju.To ti je dobra fora pa koji med nije ekološki.Ide li pčela na nešto špricano sa pesticidima ili drugim otrovima pa da preživi i imamo otrovani med.Rupa u zakonu.
Vidi i ovdje i na stranicama ministarstva poljoprivrede.
http://www.pcelinjak.hr/index.php/Prodaja-na-kućnom-pragu/mali-pelar-i-prodaja-pelinjih-proizvoda-i-dio.html.Valjda neću dobit opet opomenu od moderatora.

dinga
11.10.2009., 09:07
čitajuči o izradikošnica iz vlastite režije sakupio sam mnogo podataka.pošto nemam iskustva u samostalnoj izradi istih htio bih saznat od kojeg vrsta drveta,koje klase je najbolje izradit.molio bih one koji imaju iskustva da ih podjele.
čuo sam različite kombinacije lokalnih pčelara.pčelarstvom se bavim tek dvije godine.može li netko preporučiti dobru firmu koja se bavi prodajom pčela i košnica?!

Big momma
11.10.2009., 23:51
Moraš ići u ured državne uprave u županiji ili gradu Zagrebu ali ti i lokalcu u manjen gradu mogu pomoć sa papirologijom.Nema veze što ti je to dodatni prihod to ćeš riješit kod porezne prijave.Stavi na ženu opg ako neradi.Znam jednog da ima eko-med jer su bolji poticaji za ekologiju.To ti je dobra fora pa koji med nije ekološki.Ide li pčela na nešto špricano sa pesticidima ili drugim otrovima pa da preživi i imamo otrovani med.Rupa u zakonu.
Vidi i ovdje i na stranicama ministarstva poljoprivrede.
http://www.pcelinjak.hr/index.php/Prodaja-na-kućnom-pragu/mali-pelar-i-prodaja-pelinjih-proizvoda-i-dio.html.Valjda neću dobit opet opomenu od moderatora.

Pčele se mora tretirati radi suzbijanja različitih bolesti i nametnika. Kod ekološkog pčelarenja konvencionalna sredstva nisu dozvoljena, o tome se radi. Ne znam čime suzbijaju npr. varrou, ekološki pčelari čak niti štaub šećer ne smiju koristiti. Prema tome, ne radi se o rupi u zakonu.:)

Medeni
12.10.2009., 00:02
Pčele ne mogu letjeti ako je temp. manja od 10C! bumbari mogu i ako je temp. niža!

Yoko&John
10.11.2009., 08:27
Bog Matica!
Nisam bila na forumu "sto god",i sad kad sam malo došla vidim da si prijavljen.
Kako je prošlo zazimljavanje,s kakvim društvima ulaziš u zimu...i još puno toga bih mogla razgovarati samo ako skužiš da sam prijavljena ili ako se u međuvremenu nisi odjavio.

sanja

nuno123
12.02.2010., 18:29
gdje mogu kupiti jedno pčelinje društvo?Nemogu bez njih. hvala.

nuno123
13.02.2010., 09:08
Gdje mogu kupiti jedno pčelinje društvo?

ovo sam ja
16.02.2010., 20:40
Što ćeš samo s jednim društvom? :kava:

koko73
23.02.2010., 11:25
možeš se javiti na PP.....možda će biti nešto društava viška

colgate
17.03.2010., 01:00
gdje mogu kupiti jedno pčelinje društvo?Nemogu bez njih. hvala.

kakvo ti je to pitanje...uzmi plavi oglas pa potrazi

lee_chan
17.03.2010., 01:52
meni se prošlo ljeto nastanilo nešto između pčela i osa u potkrovlje između limenog krova i stolarije (nit je osa nit je pčela :ne zna: ), jel zna naetko kako bi se rješio toga? one sada spavaju pa mislim da se to prije "buđenja" treba riješiti ?

mpl
09.10.2010., 17:09
Zanima me dali netko ima nekakav nacrt za izgradnju prikolica za prijevoz košnica

jellenna
02.06.2011., 10:38
Pozdrav svim pčelarima,

mene interesira da li se pčelarstvom može baviti a da ne živiš na području gdje bi ih držao? Odnosno može li se time baviti recimo vikendom i kojim radnim danom u toku tjedna?

I ako mi netko može reći koji su uvjeti za pčele?

Imamo 2 ha zemlje, kuća, svi priključci, izdvojeno od glavne ceste (tijekom dana prođe možda 1 auto na dijelu gdje smo mi), graničimo sa šumom....imamo plan posaditi pitomi kesten....

Hvala !

Marica Carica
02.06.2011., 11:06
i moze i ne moze

problem je ljeto kad se pcele roje, a ovisi i kako ces ih vodit (prema rojenju - ima nacina da se usmjeri-izbjegne ova pojava)
medjutim ako nisi na licu mijesta kad se roje - pogubit ces drustva

ovisi koliko kosnica imas, za inspekciju jedne, pogotovo neiskusnom pcelaru, treba bar pola sata
osim toga tjedno putovanje povecava troskove

sezona pcela pocinje u proljece kada se temp popne iznad 10 stupnjeva
inspekcija 1x tjedno plus dodavanje okvira tj. pravovremeno sirenje i micanje zametnutih matica (da bi se sprijecilo nekontrolirano rojenje) bi trebalo biti dovoljno
ipak ako ti se desi neocekivan roj ili vise njih - ako nisi tamo da interveniras, ode on

uvjet za drzanje pcela je prvenstveno dostupnost ispase u radijusu od 3km od kosnica
pritom treba gledati po mjesecima sto kad cvate
samo posadjen kesten nije dosta
u periodima smanjene ispase ih treba dohranjivati

po zimi naravno nemas posla osim evt prihrane,
iako priznajem, ih treba stititi jednako od prevelike hladnoce kao i od bolesti i nametnika
pcelama u hladnijim krajevima gdje kasno pocinje vegetacija tipa gorski kotar, lika itd, opcenito treba ostavljati vise hrane

ako imas konkretnih pitanja, pucaj! :)

anotherone
02.06.2011., 11:15
Zašto pčele napuštaju nekad košnice, tj. bježe?
Jednom barbi kojeg znam su pobjegle iz svih košnica, doti jedne, a lijepo se brinuo o njima. I čula sam za neku otimačinu matice? Onda isto ka odu ća. :confused: :cerek:

VeronikaN
02.06.2011., 11:15
Možda je ovo off,ali interesira me što se događa s divljim pčelama,kad im se uzme kompletno saće?
Naime živim u kraju gdje još dosta šuma i livada,no zamječujem da je divljih pčela sve manje.
Ljuta sam na jednog poznanika,koji zna gdje ih se još može naći i redovito ih pronalazi,te im beskompromisno otima.
Ne znam je li to uopće dozvoljeno ili divlje pčele spadaju u zaštičenu vrstu... ??????

jellenna
02.06.2011., 11:21
uff...imam brdo pitanja....jer sam totalni početnik u tome...

s čime ih se dohranjuje u periodu kada nemaju pašu?

s čime ih se štiti ako se razbole?

da li ih se mora možda seliti? u prijašnjem postu sam zaboravila napisati da imam susjeda preko puta mene koji ima preko 60 ha voćnjaka jabuke što bi također za njih bilo odlično...

postoji li negdje nekakav tečaj za pčelarenje?

literatura?

kome se obratiti za opremu i same pčele?

Marica Carica
02.06.2011., 15:34
ja bih ti svakako preporucila edukaciju prije nego sto krenes.
em sto se radi o zivim bicima i nema smisla da pocrkaju ili se muce zbog neznanja zelenog pcelara :D, em je sve to skupo i trosak je velik ako se grijesi

pcele ne moras seliti, dovoljno je da ih prihranjujes
kesten jos nije ni posadjen, tako da na njega prvih par godina ne racunaj
susjedov vocnjak je nesto, ali on cvate samo tjedan-dva-najvise tri, u rano proljece, ne mogu od toga prezivjeti, pogotovo ako im se uzima med
ako ce pcele biti negdje na PPS ili gdje nema previse monokultura i gdje ima dosta livada koje se ne kose tj. priroda radi svoje, to je vec nesto jer je diverzitet veci
zatim gledaj na vec postojece nasade bagrema, lipe, vrbe, kestena itd
zatim gledaj na to sto siju susjedi: ima li repice, djeteline itd nije svaka djetelina dobra) lucerne itd/

ako vadis med: trebas imat cvijetanjem iz okolisa pokriven svaki tjedan u sezoni ako ne zelis prihranjivat
ako ne vadis med, nije greda - to im je prirodna zaliha
cim nema cvata duze od tjedna ili je lose vrijeme pa ne lete - pcele kojima je izvadjen med gladuju, logicno, jer nemaju zalihu

pcele se prihranjuju mjesavinom secera i vode
ima za kupiti gotovo, skuplje, a moze se i sam mijesati

stite se prirodnim sredstvima tipa oksalna kiselina i sl... ali nista na svoju ruku, moras najprije naucit sto radis

za sva konkretna pitanja (udruge, tecajeve, literatura, matreijali, legislativa) pogledaj na:
za RH :
pogledaj na www.pcelarstvo.hr
(trenutacno im se ne dize stranica pa ne mogu stavit link ali inace normalno radi)
http://www.pcela.hr/

meni osobno su uzor bosanski tradicionalni pcelari :s.
evo zanimljiv site:
http://www.pcelarstvo-nahl.com/forum/index.php

sve ostale informacije mozes potraziti tamo

racunaj da je startni ulog veci, ali on se ako se ispravno pcelari brzo vrati

pcele su divne :cerek:

Marica Carica
02.06.2011., 15:40
Možda je ovo off,ali interesira me što se događa s divljim pčelama,kad im se uzme kompletno saće?
Naime živim u kraju gdje još dosta šuma i livada,no zamječujem da je divljih pčela sve manje.
Ljuta sam na jednog poznanika,koji zna gdje ih se još može naći i redovito ih pronalazi,te im beskompromisno otima.
Ne znam je li to uopće dozvoljeno ili divlje pčele spadaju u zaštičenu vrstu... ??????

pretpostavljam uginu ako skine sve
em unisti leglo, em otme zalihu hrane

kreten btw :mad:

uvijek se desi i da se kultivirane pcele razroje, pa pokoji roj zbrise u prirodu i nakon vremena podivlja
medjutim pcelama opcenito losije ide, pa tako pretpostavljam i divljima
bolestine, zatrovanost, zaprasivanje i tako to (btw - djes vise! :o)

Marica Carica
02.06.2011., 15:49
Jednom barbi kojeg znam su pobjegle iz svih košnica, doti jedne, a lijepo se brinuo o njima. I čula sam za neku otimačinu matice? Onda isto ka odu ća. :confused: :cerek:

pcele prirodno napustaju kosnicu, tj. ´bize´:D rojenjem
ovo drugo je pretstavljam otimacina kojom jace drustvo eliminira slabije (ako na isto mislimo) a povod su uglavnom niske strasti tj. med, feromoni itd slabijeg drustva
dosta kemija mirisa igra ulogu, da sad ne razvlacim u sve moguce razloge koji mogu biti zasto i kako to izvode

sto se tice barbe, il su mu neka drustva bila slaba
ili su previse narasla a nije im dao prostora ili ih nije sam dijelio
il nije dobro upravljao njima na nacin da je busio zametke matica, pa su se na kraju same podijelile tj. visestruko razrojile
ili ima drustva bez matica, koja onda nuzno propadaju
ili otimacina
ili barba ne vidi vise dobro :rofl: pa se razroje
ima vise razloga sto moze biti tako
nevezano za barbinu dobru volju
ocito nesto ne radi dobro ako su bas sve zbrisale

jellenna
03.06.2011., 15:00
ja bih ti svakako preporucila edukaciju prije nego sto krenes.
em sto se radi o zivim bicima i nema smisla da pocrkaju ili se muce zbog neznanja zelenog pcelara :D, em je sve to skupo i trosak je velik ako se grijesi

pcele ne moras seliti, dovoljno je da ih prihranjujes
kesten jos nije ni posadjen, tako da na njega prvih par godina ne racunaj
susjedov vocnjak je nesto, ali on cvate samo tjedan-dva-najvise tri, u rano proljece, ne mogu od toga prezivjeti, pogotovo ako im se uzima med
ako ce pcele biti negdje na PPS ili gdje nema previse monokultura i gdje ima dosta livada koje se ne kose tj. priroda radi svoje, to je vec nesto jer je diverzitet veci
zatim gledaj na vec postojece nasade bagrema, lipe, vrbe, kestena itd
zatim gledaj na to sto siju susjedi: ima li repice, djeteline itd nije svaka djetelina dobra) lucerne itd/

ako vadis med: trebas imat cvijetanjem iz okolisa pokriven svaki tjedan u sezoni ako ne zelis prihranjivat
ako ne vadis med, nije greda - to im je prirodna zaliha
cim nema cvata duze od tjedna ili je lose vrijeme pa ne lete - pcele kojima je izvadjen med gladuju, logicno, jer nemaju zalihu

pcele se prihranjuju mjesavinom secera i vode
ima za kupiti gotovo, skuplje, a moze se i sam mijesati

stite se prirodnim sredstvima tipa oksalna kiselina i sl... ali nista na svoju ruku, moras najprije naucit sto radis

za sva konkretna pitanja (udruge, tecajeve, literatura, matreijali, legislativa) pogledaj na:
za RH :
pogledaj na www.pcelarstvo.hr
(trenutacno im se ne dize stranica pa ne mogu stavit link ali inace normalno radi)

meni osobno su uzor bosanski tradicionalni pcelari :s.
evo zanimljiv site:
http://www.pcelarstvo-nahl.com/forum/index.php

sve ostale informacije mozes potraziti tamo

racunaj da je startni ulog veci, ali on se ako se ispravno pcelari brzo vrati

pcele su divne :cerek:

hvala ti na trudu....! :)

stvarna-mishka
14.06.2011., 13:04
Koliko su pčele osjetljive na pesticide. Imam nekolike košnice a u blizini moga ranča se oprašuju ogromna polja vinograda. ?

Nikolajeva
15.06.2011., 20:23
Koliko su pčele osjetljive na pesticide. Imam nekolike košnice a u blizini moga ranča se oprašuju ogromna polja vinograda. ?

Pčele nam skoro izumriješe zbog pesticida, draga moja Miškice. Dobro, malo pretjerujem ali .. osjetljive su jako.

A ima li kauboja na tom tvom ranču? :D

stvarna-mishka
16.06.2011., 11:08
Pčele nam skoro izumriješe zbog pesticida, draga moja Miškice. Dobro, malo pretjerujem ali .. osjetljive su jako.

A ima li kauboja na tom tvom ranču? :D

Jel ti imaš pčele pa znaš iz iskustva?:D

A kauboji, iz ruku ti jedu:( al kome takvi još trebaju.

Nikolajeva
18.06.2011., 17:20
Jel ti imaš pčele pa znaš iz iskustva?:D

A kauboji, iz ruku ti jedu:( al kome takvi još trebaju.

Imam samo par košnica iz hobija, daj adresu pošaljem ti teglu meda.:D
Nemam iskustva s pesticidima ali znaš da kažu da su pčele prirodni indikatori zagađenja.

A nisu ti samo kauboji takvi...tako ti je sad sa svima. :(

Matica4
20.06.2011., 12:15

Barba se nije baš lijepo brinuo njima.

Sa velikom sigurnošću pretpostavljam da se radi o gubitku pčela zbog bolesti.

Marica Carica
16.07.2011., 23:27
http://img809.imageshack.us/img809/818/lokacijarepica.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/809/lokacijarepica.jpg/)

Kosnice na pcelarstvu
Moja je zuta :mig:

Marica Carica
17.07.2011., 09:12
ista lokacija videozapis na jubitu.
Lokacija Repica (http://www.youtube.com/watch?v=Rv-pQdaOAqc)
Malo je losa snimka, ali who cares, tresle su mi se ruke od dizanja kosnica :D

jolly_jocker
09.08.2011., 18:58
pozdrav svima...
imam jedan problem glede pčela i pčelarstva
postao sam vlasnik jednog roja i improvizirane košnice u ovo doba,pretpostavljam,pune meda
ali na žalost košnica je osnovana na nepriličnom mjestu,zapravo roj pčela se naselio u dimnjak i to u zadnjih cca.80.cm dužnih dimnjaka-ono pri vrhu.
sad ne znam ko je bolji za to izvadit jel pčelar ili dimnjačar
pa bih vas zamolio za mišljenje.....

teta-elza
09.08.2011., 20:01
pozdrav svima...
imam jedan problem glede pčela i pčelarstva
postao sam vlasnik jednog roja i improvizirane košnice u ovo doba,pretpostavljam,pune meda
ali na žalost košnica je osnovana na nepriličnom mjestu,zapravo roj pčela se naselio u dimnjak i to u zadnjih cca.80.cm dužnih dimnjaka-ono pri vrhu.
sad ne znam ko je bolji za to izvadit jel pčelar ili dimnjačar
pa bih vas zamolio za mišljenje.....

porazgovaraj sa nekim iskusnim pcelarom. vadjenje pcela iz dimnjaka je dosta opasan poduhvat. nemoj ni u ludilu sam cackati oko njih, znaju biti poprilicno goropadne. dinjacar? ne bih bas rekla da bi se slozio i krenuo u ciscenje. meni su se naselile u dimnjak,nitko od pcelara nije zelio krebuti u akciju pa sam zvala tvrtku ciak. prvo bilo kad su dosli je bila zapovijed-zahtijevati od susjeda da pozatvaraju sve prozore, svi u kuce i cekati. nisam isla gledat sto su radili, samo znam da su dosli jako dobro opremljeni i unatoc opremi nije im bilo svejedno popeti se na krov. na kraju je bilo u dimnjaku osim pcela svega.

jolly_jocker
09.08.2011., 22:04
porazgovaraj sa nekim iskusnim pcelarom. vadjenje pcela iz dimnjaka je dosta opasan poduhvat. nemoj ni u ludilu sam cackati oko njih, znaju biti poprilicno goropadne. dinjacar? ne bih bas rekla da bi se slozio i krenuo u ciscenje. meni su se naselile u dimnjak,nitko od pcelara nije zelio krebuti u akciju pa sam zvala tvrtku ciak. prvo bilo kad su dosli je bila zapovijed-zahtijevati od susjeda da pozatvaraju sve prozore, svi u kuce i cekati. nisam isla gledat sto su radili, samo znam da su dosli jako dobro opremljeni i unatoc opremi nije im bilo svejedno popeti se na krov. na kraju je bilo u dimnjaku osim pcela svega.

hvala na dobronamjernom savjetu
ali ne smatram roj pčela nekom većom opasnošću i ti iz te agencije su pretjerali...ja sam već pokušavao sa dimnjačarskom četkom i sajlom probiti ali nisam mogao,malo sam zadimio pčele ubio ih kojih 100-njak dvije su me ujele ali ništa strašno.
već pričam a pčelarima

Marica Carica
20.08.2011., 01:00
http://img542.imageshack.us/img542/6044/cimg1439.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/542/cimg1439.jpg/)

Lokacija Psihijatrija (:rofl:) I.
(park sa lipom, livadama "koshanicama", cvjetnim lijehama kroz cijelo ljeto, bagremom + u proljece polje repice na 1km)

Marica Carica
20.08.2011., 01:03
http://img560.imageshack.us/img560/5815/cimg1441t.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/560/cimg1441t.jpg/)

Lokacija Ullebeltv I.
Studentske kosnice

Marica Carica
20.08.2011., 01:36
http://img825.imageshack.us/img825/672/cimg1433g.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/825/cimg1433g.jpg/)
Marina kosnica sa rojem kojeg je trebalo premjestiti u novu kosnicu.

Izbor je pao na kosnicu od umjetnogaterijala (stiropor) iz razloga sto je, kad su okviri puni meda, puno laksa za za dizanje. To cuva ledja kada se ima velik broj kosnica.

http://img812.imageshack.us/img812/5929/cimg1450.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/812/cimg1450.jpg/)Prvi nivo

http://img35.imageshack.us/img35/1917/cimg1453z.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/35/cimg1453z.jpg/)
Drugi nivo, prostor za sirenje tj da se izbjegne rojenje

Primjetite da sam na vrh stavila 1 slijepi okvir (puni, drveni okvir).
Rad sa slijepim okvirima je novotarija nizozemskih modernih (za razliku od tradicionalnih) pcelara i ima veze sa radom na kosnici (kontrola roja) te skracuje vrijeme rada za ca 40%. Sto je puno ako se ima velik broj kosnica. Ako koga zanima mogu objasniti.

http://img59.imageshack.us/img59/4021/cimg1456o.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/59/cimg1456o.jpg/) Postavljanje hranilice

Smisao ovakvog postavljanja kosnice, sa hranilicom i dosta prostora,je da se kosnica moze ostaviti na duze vrijeme bez da se pcele pocnu nekontrolirano rojiti (vrijeme rojenja je proslo jos do sredine 7. mjeseca, tako sam i dobila ovaj roj). Imaju dovoljno mjesta za sirenje. U slucaju loseg vremena ne gladuju, jer se ostavi dovoljno hrane.

Hrana koju sam postavila na kosnicu je secerni sirup iz vlastite izrade u omjeru: C6H12O6 : H20 = 1kg : 1l. Pcele tjedno trose ca 450g secera, sto znaci da sam za nekih 8 tjedana ostavila sirup napravljen od 3,5 kg secera (za slucaj da je bas cijelo vrijeme u NL lose vrijeme), sto je way too much, ali za svaki slucaj.

http://img534.imageshack.us/img534/2503/cimg1457j.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/534/cimg1457j.jpg/) Kompletna kosnica

Bitno je da se nova kosnica postavi tocno na mjesto gdje je prije stajala stara, jer su pcele bica sa "ugradjeni GPSom" :mig:.

Marica Carica
20.08.2011., 02:17
U selu Degoj, od Pokupskog desno prema Karlovcu, pcelari jedan profesionalni pcelar, sa polozenim pcelarskim ispitom. Ima 400 kosnica na 4 razlicite lokacije. Ne seli se za ispasom. Sam izradjuje kosnice, kako drvene tako i pletare. Prodaje sve vrste pcelinjih proizvoda osim royal-jelly-ja. Prodaje i rojeve. Rad mu je na tolikom nivou da suradjuje sa pcelarskim odsjekom Agronomskog fakulteta. Stovise i njima prodaje rojeve, do kolicine od 50 rojeva :s kako je rekao. Jedino cime se jos ne bavi je selekcija i uzgoj matica.

Ovaj entuzijast je od svog hobija stvorio svoju profesiju. Zivi iskljucivo od pcelarenja, on i njegova mnogobrojna obitelj. Nije na internetu (jer nema vremena od svojih "muvica", odtud da ja stavljam ovo). Ako nekome treba bilo sto od pcelinjih proizvoda, kosnice ili rojevi moze upit na PM, da ga bas otvoreno ne reklamiram. Ja sam u svakom slucaju za potporu ovakvim ljudima, kojih je sve manje (a nadam se da ce i "upper hand" :D imati razumijevanja za isto).

Jedina mana mu je sto ne pcelari organski, sto nije uzeti za zlo jer kraj tolikog broja kosnica vjerujem da ne zeli preuzeti rizike organskog pcelarenja.

Evo ispod slike sa jedne od lokacija (na zalost snimano u vecernjim satima).

http://img171.imageshack.us/img171/9108/cimg1701v.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/171/cimg1701v.jpg/)

http://img18.imageshack.us/img18/7049/cimg1702v.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/18/cimg1702v.jpg/)

http://img405.imageshack.us/img405/231/cimg1703j.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/405/cimg1703j.jpg/)

http://img6.imageshack.us/img6/3586/cimg1704b.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/6/cimg1704b.jpg/)

http://img855.imageshack.us/img855/3402/cimg1705h.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/855/cimg1705h.jpg/)

http://img534.imageshack.us/img534/3634/cimg1706c.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/534/cimg1706c.jpg/)

http://img856.imageshack.us/img856/2803/cimg1707w.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/856/cimg1707w.jpg/)

http://img708.imageshack.us/img708/149/cimg1709z.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/708/cimg1709z.jpg/)

Marica Carica
20.08.2011., 02:23
http://img24.imageshack.us/img24/6382/cimg1708t.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/24/cimg1708t.jpg/)

Marica Carica
20.08.2011., 02:31
http://img830.imageshack.us/img830/407/cimg1935o.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/830/cimg1935o.jpg/)

http://img710.imageshack.us/img710/2811/cimg1936t.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/710/cimg1936t.jpg/)

Marica Carica
20.08.2011., 02:36
http://img51.imageshack.us/img51/8343/cimg1985us.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/51/cimg1985us.jpg/)

Marica Carica
20.08.2011., 02:58
Hrastova kosnica prezivjela od 50tih godina proslog stoljeca:

http://img17.imageshack.us/img17/9089/cimg1881w.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/17/cimg1881w.jpg/)

http://img688.imageshack.us/img688/8307/cimg1883r.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/688/cimg1883r.jpg/)

Kosnica iz 60tih godina proslog stoljeca
http://img855.imageshack.us/img855/3520/cimg1890g.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/855/cimg1890g.jpg/)

http://img849.imageshack.us/img849/4637/cimg1891n.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/849/cimg1891n.jpg/)

Marica Carica
20.08.2011., 03:11
Pitanje je postavljeno na pcelarskom forumu, ali eto ga i ovdje, mozda da ga na ovom tihom pdf-u procita neki zalutali strucnjak:

Zadnjih godina je na zalost primjetno veliko ugibanje rojeva zimi, jednako u RH kao i drugdje. Razlozi su razni (kobinacija uzroka) i ovaj put ne zelim u njih ulaziti.

Kako god, primjeceno je u NL da su gubici prvenstveno rojeva soja Carnica, dok soj Buckfast gotovo da nije pokazivao ovaj problem (zanemarivo).

S obzirom da u RH nism nasla nikoga tko pcelari sojem Buckfast, moje pitanje je zna li slucajno netko mogucnosti i proceduru uvoza ovog soja pcela tj. da li se to uopce smije i na koji nacin :ne zna:

hvala

diabolica
23.08.2011., 22:52
Ja pratim ove tvoje potpise i čini mi se tebe lijepo puca na veselje , štogod da bilo.....;O)

Marica Carica
26.08.2011., 02:47
pa pobogu: uploadam 500 slika pcelica i onda dobijem komentar na potpis :rofl:

btw - skroz si u pravu

diabolica
26.08.2011., 09:00
Baš su ljepe slikice košnica....:lol:

teta-elza
26.08.2011., 20:52
diabolica, pa daj nam reci sto ti je tako smijesno? ne kuzim se u pcelarstvo al vidim da pikas maricu caricu pa pitam.

Marica Carica
26.09.2011., 10:27
Kreativni nacini kako pobjeci monokulturi:
proizvodnja-meda-na-krovu-visespratnice (http://www.seebiz.eu/proizvodnja-meda-na-krovu-visespratnice/ar-14227/)

Bees on the roof of the Fairmont Royal York Hotel, Canada (http://www.youtube.com/watch?v=yjMHsmNOw6E)

(Ujedno i razlog zasto kosnice stavljam u urbana naselja.)

ninohr
22.10.2011., 00:26
test

ninohr
22.10.2011., 00:33
ok, radi. Vjerovatno :))

Pozdrav svima, pocetnik online imam par pitanja pa ako moze mala pomoc

1. danas je uobicajeno imati prikolice sa kosnicama da se ne
zeza sa pojedinacnim premjestanjem pa me zanima da li
netko sam sebi radi prilagodjene kosnice identicnih gabarita
ali sa modernim materjalima ( vodootporna sperploca, limovi
i sl. ) kojim se smanjuje tezina i gabariti ?

2. ako se ima zajednica u jednoj kosnici i do nje stave druge
prazne kosnice da li ce se u njih naseliti nova zajednica iz
postojece ?

3. ako su kosnice pune zajednica i nema potrebe za obnavljanjem
iste zasto se sprjecava rojenje ?

4. u skladu kao sa prirodnim i odrzivim razvojem zajednice koliku
kolicinu meda bi bilo posteno "ostaviti" pcelama u obliku medne
vode ili u sirovom stanju ? 15% ?

5. koja je minimalna oprema za pocetak pcelarstva ?

6. gdje ovdje ( u Hrvatskoj ) ili vani nabavljate opremu i materjal ?

7. skinuo sam par mb podataka ( knjiga, skripti i sl. ) ali od viska
glava ne boli pa molim ako mozete podjeliti linkove gdje bi se
mogla skinuti dokumentacija

8. nije mi jasna mrezica koja sprjecava maticu da dodje iz
plodonosnog u medni dio kosnice pa me zanima da li je
ona veca od radilice i zbog manjeg promjera rupa nije u
mogucnosti prijeci ?

9. kako utice temperatura ( veca, manja ) i vlaga u kosnici
na proizvodnju meda ili potomstva

10. koliko se otprilike ostaje na pasi kod selidbenog pcelarstva

11. koji bi osim drva bili prirodni materjali koji se koriste za
izradu kosnica ? Vidim da ih rade od stiropora a konkretno
razmisljam o kombinaciji unakrsne vodootpone sperploce sa
zdovima od stiropora ili drugog prirodnog toplinskog izolatora

12. moderni nacini pcelarstva, ideje i razrade

za sada toliko, hvala :))

Marica Carica
22.10.2011., 18:10
ok, radi. Vjerovatno :))

Pozdrav svima, pocetnik online imam par pitanja pa ako moze mala pomoc

1. danas je uobicajeno imati prikolice sa kosnicama da se ne
zeza sa pojedinacnim premjestanjem pa me zanima da li
netko sam sebi radi prilagodjene kosnice identicnih gabarita
ali sa modernim materjalima ( vodootporna sperploca, limovi
i sl. ) kojim se smanjuje tezina i gabariti ?
imas masu pcelara na internetu. kako u rh tako i u bosni. guglaj malo i sigurno ces naci oke koji se time bave-

2. ako se ima zajednica u jednoj kosnici i do nje stave druge
prazne kosnice da li ce se u njih naseliti nova zajednica iz
postojece ?
sansa ti je skoro nula bez uplitanja covjeka. nove kosnice se naseljavaju kontroliranim rojenjem

3. ako su kosnice pune zajednica i nema potrebe za obnavljanjem
iste zasto se sprjecava rojenje ?
zato sto se sve vrti oko meda a pcele su najproduktivnije tj najvise nose prije nego sto pocne rojenje. razlog drugi je sto se rojenjem drustva dijele na vise manjih, slabijih. razlog treci je da je puno lakse sprijecavati rojenje do zeljenog trenutka, pa ih izvesti na kontroliran nacin, nego kad pcele same krenu u raspashoj :D.

zbog 3 navedena razloga pcelari uglavnom imaju navadu sprecavanjaodgode rojenja. pri tom ne zaboraviti da je pravovremena zamjena matice krucijalna za vitalnost i opstanak drustva, tj da se rojenje ne moze odgadjati do u nedogled

4. u skladu kao sa prirodnim i odrzivim razvojem zajednice koliku
kolicinu meda bi bilo posteno "ostaviti" pcelama u obliku medne
vode ili u sirovom stanju ? 15% ?
to je tesko generalizirano reci i ovisi od velicine kosnice, velicine drustva i intencija pcelara (da li ce dohranjivati ili ne, te u kojoj mjeri).

Ja recimo kada sam dijelila drustva sredinom ljeta, od 1 drustva u 10 okvira, sam napravila 3 drustva od kojih su po 1-2 okvira bili leglo, a 2 okvira med i polen. Ostatak sam stavljala prazne ili slijepe okvire, da im dam prostora za sirenje. Cijelo vrijeme se dohranjivalo, bilo ja bilo neki od kolega pcelara. Do rujna su se podigla 3 lijepa zdrava drustva na po 6 okvira. Ocekujem da ce prezimiti ali uz dohranu.

15% je malo bez dohrane (dovoljno mozda za malodrustvo). Kada se ostavljaju okviri, potrebno je ostaviti ne samo okvire sa medom nego i polenom.

5. koja je minimalna oprema za pocetak pcelarstva ?
3 kompletne kosnice, odijelo, lula, 3 hranilice, spahtle, oksalna i mravlja kiselina za bioloski tretman vorroe, dispenseri za isto (...+kutijica za obiljezavanje matice, naprava za hvatanje roja itd ima milion malih stvari)

6. gdje ovdje ( u Hrvatskoj ) ili vani nabavljate opremu i materjal ?
Nabavljam vani, nije ti ni blizu.

8. nije mi jasna mrezica koja sprjecava maticu da dodje iz
plodonosnog u medni dio kosnice pa me zanima da li je
ona veca od radilice i zbog manjeg promjera rupa nije u
mogucnosti prijeci ?
To su ti osnove. matica je veca od radilice. Zato ne moze kroz mrezicu. Posljedica je da leze jajasca samo u dijelu ispod odnosno iznad mrezice (ovisi kako pcelaris, i kako si ju postavio). U dio gdje matica ne moze leci jajasca pcele uglavnom skladiste iskljucivo med. Med i je cilj pcelarstva.

9. kako utice temperatura ( veca, manja ) i vlaga u kosnici
na proizvodnju meda ili potomstva
Potomstvo mora imati konstantnu temperaturu i ne smije se hladiti jer haldnoca uzrokuje pomor legla i slabljenje drustva. Temperatura i pravilno formiranje grozda su takodjer krucijalni za przimljavanje.

Kod nas u NL upravo ide istrazivanje o utjecaju temperature na razmnozavanje vorroe: ima utjecaja na broj grinja.

Previse vlage tj kondenza takodjer nije dobro i povecava opasnost od razoja gljivicnih oboljenja. Mada i pcele su tu cudne: ako i pokusas ventilirati, najvjerojatnije ce otvore zacepiti/zalijepiti propolisom.

vlaga te ne treba toliko brinuti, koliko toplina. a najbolje ces nauciti citanjem i ucenjem od vec nekog iskusnog pcelara (prije no sto pocnes eksperimentirati sa zivim bicima), tako da najbolje nadji si prakticnog i spiritualnog lidera :zubo:

10. koliko se otprilike ostaje na pasi kod selidbenog pcelarstva
Dok traje cvat. Kad nema vise ispase - move it! Inace moras dohranjivati ako vadis med.

11. koji bi osim drva bili prirodni materjali koji se koriste za
izradu kosnica ? Vidim da ih rade od stiropora a konkretno
razmisljam o kombinaciji unakrsne vodootpone sperploce sa
zdovima od stiropora ili drugog prirodnog toplinskog izolatora
Ko sto rekoh - googlaj. na internetu je masa siteova koji se bave ovom tematikom.
Ja svoje kosnice nisam radila, vec kupila one od stiropora i jako sam zadovoljna - lakse su za dizanje i manevriranje od drvenih, to mi je najveca pednost s obzirom da sam zensko.

12. moderni nacini pcelarstva, ideje i razrade
Ovo ti je vodeci njemacki pcelar i edukator. Suradjuje sa dosta fakulteta. Metode su mu evidence based.
http://www.friedrich-pohl.de/Pohl/Willkommen.html

Ima jos dosta manje poznatih pcelara koji se bave prirodnim tj. biolosko dinamickim pcelarstvom, ali nazalost malo i ograniceno objavljuju. Najbolje ti je da si nadjes adekvatnog mentora, od njega ces najvise nauciti. A za literaturu clanke itd: google + kriticki odabir literature (a ne svakakvo s***e, s oprostenjem, jer ces naci dosta razlicitih ponekad i oprecnih misljenja). Od pocetka razvijaj svoj stil.

Gosha
27.11.2011., 11:21
pozdrav svima, imam jedno pitanje za kolege koje prate pčelarstvo

naime, zanima me koje web-stranice redovito posjećujete, domaće i strane, a tiču se pčela, novosti u pčelarstvu i svega ostalog? :)

Marica Carica
28.11.2011., 20:01
http://www.pcelarstvo.hr/

meni osobno je najdrazi ovaj bosanski forum:
pcelarstvo BiH (http://www.pcelarstvo-nahl.com/forum/index.php)

pratim jos i NL siteove ali od toga neces bas imati neke koristi zbog jezicne barijere

Gosha
28.11.2011., 20:09
neke znam već i od prije, ali svejedno hvala!

Marica Carica
28.11.2011., 20:22
da li i ti aktivno pcelaris?

Gosha
29.11.2011., 14:18
da li i ti aktivno pcelaris?

nažalost ne, ja sam samo "pomagač" tati kroz cijelu godinu (ovisno o obvezama u školi i svemu ostalome)

ali nadam se jednog dana, to mi je zaista jedna od životnih želja, baviti se pčelarstvom :)

ti?

CobraTref
28.01.2012., 09:36
Pozdrav svima, na burzi su mi ponudili prekvalifikaciju, i jedna od ponudjenih opcija je pcelar, to me zainteresiralo, pa eto ako netko ima volje malo me uputiti koje su pojedinosti samoga posla(nakon skolovanja za isti), kolika je placa, i da li se uz taj posao moze studirati, koliko vam vremena oduzima ?? Unaprijed hvala !!

Marica Carica
28.01.2012., 10:33
pcelar je zvanje
u hrvatskoj se skolovanje organizira u sklopu pcelarske sekcije na ucilistima uglavnom, ima ih vise.
u ZG skola ne djeluje, prema informacijama dobivenim u udruzi www.pcela.hr, zbog manjka anima (zainteresiranih). jedino u blizini ti je pucko uciliste u Velikoj Gorici

Skolovanje se sastoji od teoretskog dijela (6 jedana skole, 2 i 3 puta tjedno, izmjenicno, 17-21 sat, u vecernjim satima) i praktikuma (tj. rada u pcelinjaku za koji ce ti dodijeliti mentora), a zakljucno sa ispitom. Upisuje se u radnu knjizicu.

Na osnovu upisa u radnu knjizicu mozes 'zujati' samostalno :zubo: tj baviti se pcelarstvom i osigurati si prihod sam na taj nacin (no to iziskuje i odredjeno ulaganje), ili potraziti posao u 'negdje' prodaji proizvoda od meda itd... sto je po mojoj procjeni malo vjerojatno. Kolike su zarade/primanja - ne znam.

farmer7100
17.02.2012., 20:46
Naime kupil sam 3 kosnice s pcelama koje sam smijestil u vocnjak...al nemam blage veze o pcelarstvu..pa ako bi mi netko mogao ukratko objasnit kako pocet s tim i ma sto trebam pazit i tak..hvala

Tepif
01.04.2012., 09:17
Ima ogroman broj sajtova koji se bave pcelarstvom, osobno mi je najdrazi bio sajt pokojnog doktora Miroslava Farkasa koji se ne obogacuje nakon njegove smrti, ali cak i takav je pravo blago na internet nebu - www.pcelinjak.com

Đuro Japaric
01.04.2012., 10:06
Naime kupil sam 3 kosnice s pcelama koje sam smijestil u vocnjak...al nemam blage veze o pcelarstvu..pa ako bi mi netko mogao ukratko objasnit kako pocet s tim i ma sto trebam pazit i tak..hvala

**imao sam pčele dok ih nisu uništili zrakoplovima prilikom uništavanja komaraca !!**najjeftinije je da kupite knjigu o pčelama , a najviše i brže će te naučiti od postojećih pčelara !!
**ako imate AŽ ili Rotov sanduk ( košnicu ) tehnologija je drugačija ! Kod Rotove košnice , to je sa nastavcima , morate staviti rešetku - poklopac kroz koju u gornji dio ne može ići matica !!Natavak stavljate u travnju , ako je dobra paša - bagrem morate imati i 2 nastavka !! Pčele morate liječiti ( varoa je problem broj 1 ) . Prirodno rojenje , razmnožavanje rojeva sa matičnjacima i djelom okvira --to je najbolje da Vas nauči netko u praksi tko već ima pčele !!

Đuro Japaric
01.04.2012., 10:06

**imao sam pčele dok ih nisu uništili zrakoplovima prilikom uništavanja komaraca !!**najjeftinije je da kupite knjigu o pčelama , a najviše i brže će te naučiti od postojećih pčelara !!
**ako imate AŽ ili Rotov sanduk ( košnicu ) tehnologija je drugačija ! Kod Rotove košnice , to je sa nastavcima , morate staviti rešetku - poklopac kroz koju u gornji dio ne može ići matica !!Natavak stavljate u travnju , ako je dobra paša - bagrem morate imati i 2 nastavka !! Pčele morate liječiti ( varoa je problem broj 1 ) . Prirodno rojenje , razmnožavanje rojeva sa matičnjacima i djelom okvira --to je najbolje da Vas nauči netko u praksi tko već ima pčele !!

kajzen
03.04.2012., 09:08
Ako uzimamo med u saću onda on ne može biti krivotvorina?

Đuro Japaric
03.04.2012., 17:19
Ako uzimamo med u saću onda on ne može biti krivotvorina?

***može ako hranite pčele sa većom količinom šećernog sirupa ( otopljeni šećer ) !!U pravilu to odgovorni pčelari ne rade !!To se radi uz dodavanje šećernih pogača , prvenstveno za razvoj zajednice u proljeće !!

trtztrtz
05.05.2012., 20:02
zanima me ako ko zna gdje se u dugom selu može kupiti košnica prazna sa dvanaest onih umetaka, čuo sam da ima pčelarska prodavaona ali ne mogu izguglat gdje

diabolica
05.05.2012., 20:26
Ima frajer tu kod mene radi doma košnice, ima i svoj med, dakle zna. PM, po običasju

koka36
19.05.2012., 19:20
Kupujem pčele na LR okvirima zagreb ili zagorje oko zaboka ili oroslavlja...
Ponude na PP

shredder
28.05.2012., 11:12
Pozdrav,
molim odgovor nekoga tko zna, naime dali je dozvoljeno držanje košnica u gradu? I koja je služba, inspektorat, ministarstvo ili što več nadležno za kontrolu ili inspekciju spomenutog?

koka36
28.05.2012., 14:30
Pozdrav,
molim odgovor nekoga tko zna, naime dali je dozvoljeno držanje košnica u gradu? I koja je služba, inspektorat, ministarstvo ili što več nadležno za kontrolu ili inspekciju spomenutog?

Ukoliko zadovoljava propise o minimalnoj udaljenosti od drugih objekata i o zelenoj o0gradi i sličnom da .....

Garofeeder
28.05.2012., 15:45
Pozdrav,

Imas pravilnik o drzanju pcela, progooglaj... Ukratko, mozes uz ogranicenja...

shredder
02.06.2012., 08:40
Ukoliko zadovoljava propise o minimalnoj udaljenosti od drugih objekata i o zelenoj o0gradi i sličnom da .....

ok, pročitao sam malo i da, košnice su više od 20 metara od puta i od moje kuće i ima ih manje od 20... ali postavio ih je na tuđi teren (između svog i mog vjerojatno bez dozvole vlasnika) i nema nikakve zelene ograde....(što je to?) btw nijedna inspekcija pod min.poljoprivrede, ni komunalno niti itko ne želi izaći na teren jer tvrde da to nije u njihovoj nadležnosti.... Molim naputak koga tražiti da izađe na teren jer sam nedavno tjerao 50 pčela iz dječje sobe pa da nebi uzimao pravdu u svoje ruke?

huskybucka
14.06.2012., 18:28
Susjed je postavio kosnice s pcelama kojih 5m od mog zemljista i kojih 3m od ceste.
Zanima me kome to prijaviti??

koka36
14.06.2012., 19:24
Susjed je postavio kosnice s pcelama kojih 5m od mog zemljista i kojih 3m od ceste.

kako su okrenute pčele, da li izleču prema tvom zemljištu????

diabolica
14.06.2012., 20:31
100 % zagorec! Bez sisa!

huskybucka
14.06.2012., 21:28
100 % zagorec! Bez sisa!

Ajde mi objasni kakve to ima veze tko sam i sto sam.
Moji su razlozi zasto mi smeta.

Koliko sam vidjela kosnice su postavljene tako da pcele izlijecu ajmo reci na njegovu parcelu a moja je odmah kraj.
Da sad ne crtam, kao nogometno igraliste kosnice su gol, prema drugom golu je njegovo zdmljistd, a u korneru kod prvog gola je moje zemljiste.
Pcele ulaze i izlaze prema drugom golu, a iza gola tj. Iza kosnica je cesta udaljens samo par metara.

Dal smije tako bez ikakve dozvole tako postaviti kosnice?

koka36
14.06.2012., 21:42
Ajde mi objasni kakve to ima veze tko sam i sto sam.
Moji su razlozi zasto mi smeta.

Koliko sam vidjela kosnice su postavljene tako da pcele izlijecu ajmo reci na njegovu parcelu a moja je odmah kraj.
Da sad ne crtam, kao nogometno igraliste kosnice su gol, prema drugom golu je njegovo zdmljistd, a u korneru kod prvog gola je moje zemljiste.
Pcele ulaze i izlaze prema drugom golu, a iza gola tj. Iza kosnica je cesta udaljens samo par metara.

Dal smije tako bez ikakve dozvole tako postaviti kosnice?

Smije......
Jedino ako su leta okrenuta prema tvojoj zemlji ili cesti mora biti 20 m ili ograda ako je manje. Ako leta gledaju na drugu stranu nema tog ograničenja od 20 metara......
A problem s pčelama za tebe je??????
Zavist ili zagorski jal ili nekaj treče....

teta-elza
14.06.2012., 22:14
mhm. i blizu koprivnice je pčejar postavio kamion sa košnicama u polju uljane repice blizu makadamskog puta. žena se vozila putem na biciklu, na nju s eobrušio iz nepoznatog razloga roj pčela i ženu su doslovce zaklale. razlog napada nepoznat, pčelar je u roku odmah zbrisao sa kamionom i pčelama a žena je na groblju. dovoljno je reći da su ju od napada bijesnih pčela branili vatrogasci sa šmrkovima. užas.

i ova gospođa vjerovatno ima razlog zašto je postavila to pitanje. što ako je žena alergična na ubod pčele? ( mene može ubiti ubod pčele, ose, stršljena. nateknem ko životinja dok me pikne obična serepika ili komarac. u polje ne idem bez tableta protiv alergije a o mirisima kojima se namirišem da gamad bježi od mene da ne pričam):

ukratko, ne vjerujem tim pčelicama nimalo i nisu nimalo bezopasna bića. zato nemojte napadat ženu bez veze.

koka36
14.06.2012., 22:28
mhm. i blizu koprivnice je pčejar postavio kamion sa košnicama u polju uljane repice blizu makadamskog puta. žena se vozila putem na biciklu, na nju s eobrušio iz nepoznatog razloga roj pčela i ženu su doslovce zaklale. razlog napada nepoznat, pčelar je u roku odmah zbrisao sa kamionom i pčelama a žena je na groblju. dovoljno je reći da su ju od napada bijesnih pčela branili vatrogasci sa šmrkovima. užas.

i ova gospođa vjerovatno ima razlog zašto je postavila to pitanje. što ako je žena alergična na ubod pčele? ( mene može ubiti ubod pčele, ose, stršljena. nateknem ko životinja dok me pikne obična serepika ili komarac. u polje ne idem bez tableta protiv alergije a o mirisima kojima se namirišem da gamad bježi od mene da ne pričam):

ukratko, ne vjerujem tim pčelicama nimalo i nisu nimalo bezopasna bića. zato nemojte napadat ženu bez veze.

Taj kamion je bio nepropisno postavljen i leta su bila okrenuta prema cesti (putu) i uz manjak paše dogodilo se što se dogodilo....Ko je alergičan na ubode rizičan je svuda i sama košnica taj rizik nimalo ne povečava. samo mali dio pčela iz košnice istu i napušta. A te koje ju napuštaju mogu piknuti bilo gdje. Ako doma imaš lipu stani ujutro ispod nje i slušaj na tisuče pčela na njoj a da je najbliži pčelinjal na kilometre od nje...
Smetaju te pčele a baviš se vočarstvom, hm hm. Ajmo uvoziti bumbare koji također grizu....
Iz iskustva strah od pčela je tu negdje ko i strah od zmija ili morskog psa. Svi ih se boje a 99% nikad se s njima nebu sreli....

huskybucka
15.06.2012., 06:15
Znaci ako je okrenuta prema njegovoj livadi, nema veze...
Nema veze ni sto je straznja strana 2metra od ceste?

Znam da su ovdje pcelari i zato sam ovdje i pitala,
Nemam nisza protiv pcela dapac, alu drugo je kad oko kuce inas par divljih pcela, a drugo je kad u dvoriste kraj tvoga netko zeljan zarade naseli tko zna koliko pcela.
Gledam jucer, lik tamo oko tih kosnica zamaskiran ko u ratovima zvijezda, a ja,,
Da se i ja zamaskiram kad hodam dvoristem?

teta-elza
15.06.2012., 12:55
a ti živiš v koprivnici pa si videl kak je bil postavljen kamion? dobro. nek je baba krepala, koji ju je vrag teral vozit se na biciklu doktoru.

bavim se voćarstvom, pazim na pčele jer sam to dužna po zakonu ali isto tako sam svijesna činjenice da me može ubod ubiti. i hodam po plantaži namirisana ko vrag jer nateknem ko bundeva od običnog uboda komarca. a alergiju sam pokupila kad su me jednom prilikom izbole zemaljske pčelice dok sam kosila travu i jedbva ostala živa a drugi puta od napada stršljena. prema tome koka nemoj o onome u što nisi 100 % siguran. kaj bi sad trebala napraviti? prenamjenu posla? iščupati jabuke i zasaditi marihuanu? bimo pušili ko vragovi, ja sretna, niš posla a love ko šalate. ajd molim te nemoj.

koka36
15.06.2012., 14:16
Znaci ako je okrenuta prema njegovoj livadi, nema veze...
Nema veze ni sto je straznja strana 2metra od ceste?

Znam da su ovdje pcelari i zato sam ovdje i pitala,
Nemam nisza protiv pcela dapac, alu drugo je kad oko kuce inas par divljih pcela, a drugo je kad u dvoriste kraj tvoga netko zeljan zarade naseli tko zna koliko pcela.
Gledam jucer, lik tamo oko tih kosnica zamaskiran ko u ratovima zvijezda, a ja,,
Da se i ja zamaskiram kad hodam dvoristem?

Bitno je kuda se okrenuta leta jer je jedina opasnost da se nađeš u koridoru izleta pčela kad su jače paše pa onda možeš biti uboden jer ih ometaš...
To se dogodilo spomenutoj gospođi...
Svaki pčelar kad radi u košnici se zaštiti jer prilikom rada u košnici uvjek se dogodi da zgnječiš koju i onda te ostale mogu napasti. Zato se koristi dim i zaštita. Ja kad je ljepo vrijeme radim bez ičega ali kad je kiša ili vjetar i pčele nemogu van postanu nervozne i znaju bosti....Ponavljam prije bu te neka piknula ispod neke lipe nego iza košnice......

mr. X
27.08.2012., 17:21
Kupujem ove knjige.

Knjige su od Veroljuba Umeljića. Kupujem isključivo na latinici hrvatski jezik.

U svetu pčela ( 4 izdanje )
Atlas medonosnog bilja 1 ( 3 izdanje )
Pčelarstvo ( 2 izdanje )

---------------------------

Zlatna knjiga pčelarstva - autor Belčić / Solimanović

Mr.ZUJO
05.09.2012., 11:46
Ima li itko na forumu iskustva s pčelarskim prikolicama?Razmišljam u skoroj budućnosti nabavit odnosno dat preuredit običnu prikolicu u pčelarsku....pa me zanima kakve dimenzije,gabarite smije imat a da ostane u B kategoriji???:confused:...cuo sam da postoji i neka nova B+C kategorija al mi se ne da ić polagat,radije bih to izbjegnuo i ostao na B...koliko LR košnica stane na prikolicu a da bude B kategorija????

Đuro Japaric
07.09.2012., 06:30
Ima li itko na forumu iskustva s pčelarskim prikolicama?Razmišljam u skoroj budućnosti nabavit odnosno dat preuredit običnu prikolicu u pčelarsku....pa me zanima kakve dimenzije,gabarite smije imat a da ostane u B kategoriji???:confused:...cuo sam da postoji i neka nova B+C kategorija al mi se ne da ić polagat,radije bih to izbjegnuo i ostao na B...koliko LR košnica stane na prikolicu a da bude B kategorija????

Morate si definirati da li želite pčele dovoziti i skidati sa prikolice , ili želite da stalno budu na prikolici ? Ako želite da budu na prikolici onda morate ići na košnice koje se otvaraju otraga AŽ ! LR su sa nastavcima koji se slažu jedan na drugi 2 - 4 ovisi o paši i jačini društva !
Ja sam imao LR dok mi nisu sa avionima uništili pčele ! Sanduke sam poklonio pčelaru koji ima fiksni pčelinjak , ponekad mu skinem roj kada budem u selu gdje drži pčele !

sunce21
15.09.2012., 13:55
Pčelar sa višegodišnjim iskustvom prodaje vrhunski med, kestena i bagrema. Proizvodnja sa područja Karlovca. Cijena na upit u inbox.

laffee-125
16.09.2012., 14:20
gleda li tko PCELICU MAJU

ante šteković
13.01.2013., 02:14
kako znati je li med ispravan i prirodan ili mijesan sa onim kineskim smecima koja daju na kolicini ?

u trgovini kad kupim med bude dosta tecan i ima izrazitiji okus
na trznici je pak dosta jeftiniji, ali se cini svrscim i mozda slabijeg okusa

nadalje, cini mi se da se med iz trgovine cesto useceri dok onaj sa trznice bas i ne...

koka36
15.01.2013., 19:59
kako znati je li med ispravan i prirodan ili mijesan sa onim kineskim smecima koja daju na kolicini ?

u trgovini kad kupim med bude dosta tecan i ima izrazitiji okus
na trznici je pak dosta jeftiniji, ali se cini svrscim i mozda slabijeg okusa

nadalje, cini mi se da se med iz trgovine cesto useceri dok onaj sa trznice bas i ne...

Pravi med se kristalizira, sad ovisno od vrste ta je kristalizacija brža ili sporija.
U dučanima je med kristaliziran jer duže stoji pa kristalizira. Na tržnicama se brže prodaje pa se teže kristalizira....
Kolko sam ja upoznat med se ne uvozi iz Kine...

koka36
15.01.2013., 20:01

Nemam iskustva s prikolicama ali vozila za pčelarstvo su posebna kategorija vozila i ne spadaju pod gore navedene kategorije B, C i slično..
Pčelarski forumi i sve informacije iz prve ruke pa i kompletni nacrti i skice prikolica i kontenjera....

ženica
15.01.2013., 20:37
poštovanje,

izvinjavam se ako bi mi netko mogao da kaže gdje bi mogla da nabavim pčele za proizvodnju meda:confused:ne bih ništa puno, desetak teglica godišnje za potrebe djece i da li bi se te pčele mogle držati na balkonu? uopće cijela ta procedura,cijene i slično..:)

ženica
15.01.2013., 20:39
gdje se mogu kupiti pčele i koliko komada je potrebno ako je cilj jedna teglica na mjesec da se napuni?

na šta treba da pazim? dal je opasno ako pčela upikne dijete?

važno mi je zbog zdrastvenih problema djece.

hvala :)

Garofeeder
16.01.2013., 14:28
Nemam iskustva s prikolicama ali vozila za pčelarstvo su posebna kategorija vozila i ne spadaju pod gore navedene kategorije B, C i slično..
Pčelarski forumi i sve informacije iz prve ruke pa i kompletni nacrti i skice prikolica i kontenjera....

Moras imati odgovarajucu kategoriju da bi ih vozio (svrstavaju se u kategorije) i do te mjere pretjeruju da su prijatelju uvjetovali voznju preradjenog autobusa (ugradjene AZ kosnice) posjedovanjem D kategorije, sto je nonsens...

S druge strane registracija takvog vozila je iznimno jeftina, 1000 kuna ili tako sto...

koka36
16.01.2013., 17:28
poštovanje,

izvinjavam se ako bi mi netko mogao da kaže gdje bi mogla da nabavim pčele za proizvodnju meda:confused:ne bih ništa puno, desetak teglica godišnje za potrebe djece i da li bi se te pčele mogle držati na balkonu? uopće cijela ta procedura,cijene i slično..:)

Pčele se kupuju u prolječe, oglasnik ili dučani pčelarske opreme.....
Cjena ovisno šta se kupuje roj ili pčele na okvirima okvirno oko 500 kn (to je max cjena jeftinije sigurno).
Košnica i osnovna oprema isto tako oko 500 -600 kn ...
Dakle oko 1000 kn za početak. Ako kreneš u rano prolječe tamo u 8 mjesecu možda buš imala desetak kila meda za vrcanje. Ostatak moraš ostaviti za zimovanje (15-20 kg)....
Balkon, u biti može ali ovisi dosta o susjedima kolko bu oni oduševljeni time.
Ubod pčele je opasan za one koji su alergični na to. Tako da je svakako dobro to malo provjeriti (blago oticanje na mjestu uboda nije strašno). Pri radu s njima je uvjek moguč ubod ali u globalu ne napadaju ukoliko se zna kad i kako s njima raditi.

koka36
16.01.2013., 17:32
Moras imati odgovarajucu kategoriju da bi ih vozio (svrstavaju se u kategorije) i do te mjere pretjeruju da su prijatelju uvjetovali voznju preradjenog autobusa (ugradjene AZ kosnice) posjedovanjem D kategorije, sto je nonsens...

S druge strane registracija takvog vozila je iznimno jeftina, 1000 kuna ili tako sto...

Pa nije problem platiti nekom profi šoferu da dvaput godišnje preveze s točke A na točku B...
Zamisli kako bi nastradao onaj pčelar kojem se proljetos na autoputu prevrnuo kamion s pčelama da kamion nisu vozili profi šoferi i sve s pratnjom i urednim papirima.

Garofeeder
17.01.2013., 03:20
Pa nije problem platiti nekom profi šoferu da dvaput godišnje preveze s točke A na točku B...
Zamisli kako bi nastradao onaj pčelar kojem se proljetos na autoputu prevrnuo kamion s pčelama da kamion nisu vozili profi šoferi i sve s pratnjom i urednim papirima.

Ovi moji se dosta vozikaju... repica, bagrem, lipa, zlatosipka, kesten a mozda i jos koja voznjica... Jasno, nikada se ne vozi bez odgovarajuce dozvole...

koka36
17.01.2013., 16:43
Ovi moji se dosta vozikaju... repica, bagrem, lipa, zlatosipka, kesten a mozda i jos koja voznjica... Jasno, nikada se ne vozi bez odgovarajuce dozvole...

Naravno da se dosta voza ali ti koji vozaju to imaju ko industrisku proizvodnju i trošak seljenja je ukalkuliran. Ja svoje mogu seliti u gepeku...

ženica
17.01.2013., 20:35
Pčele se kupuju u prolječe, oglasnik ili dučani pčelarske opreme.....
Cjena ovisno šta se kupuje roj ili pčele na okvirima okvirno oko 500 kn (to je max cjena jeftinije sigurno).
Košnica i osnovna oprema isto tako oko 500 -600 kn ...
Dakle oko 1000 kn za početak. Ako kreneš u rano prolječe tamo u 8 mjesecu možda buš imala desetak kila meda za vrcanje. Ostatak moraš ostaviti za zimovanje (15-20 kg)....
Balkon, u biti može ali ovisi dosta o susjedima kolko bu oni oduševljeni time.
Ubod pčele je opasan za one koji su alergični na to. Tako da je svakako dobro to malo provjeriti (blago oticanje na mjestu uboda nije strašno). Pri radu s njima je uvjek moguč ubod ali u globalu ne napadaju ukoliko se zna kad i kako s njima raditi.

Ok hvala na odgovoru.:)
Skupo mi je to sada s obzirom na tešku situaciju, a voljela bih baš te pčele da imam prirodni ped jer mi maleni ima asmu.Dal znaš možda jel ima netko da poklanja pčele, da mu ne trebaju?
Super ako može balkon, opće me zaboli briga za susjede i oni imaju razne životinje! Ko da oni mene pitaju.
Dal znaš

koka36
17.01.2013., 20:40
Skupo mi je to sada s obzirom na tešku situaciju, a voljela bih baš te pčele da imam prirodni ped jer mi maleni ima asmu.Dal znaš možda jel ima netko da poklanja pčele, da mu ne trebaju?
Super ako može balkon, opće me zaboli briga za susjede i oni imaju razne životinje! Ko da oni mene pitaju.
Dal znaš

Odeš na pčelarske forume i tamo pitaš, nekakav roj bu se uvjek našao a možda i kakva rashodovana košnica.

Garofeeder
18.01.2013., 04:12
Skoro je nemoguce raditi s jednom kosnicom... Trebalo bi se ipak povezati s nekim pcelarom (druzeljubivi svati) radi obuke, a i radi kasnije suradnje...

c.e.z
18.01.2013., 04:38
Oprosti, znam da zelis najbolje za djete, al nezz jesi svjesna da to nije samo tako imati pcele. Moras im ljekove davati, koje, kada i kako... Sve ima svoje. To zahtjeva opremu, znanje, volju i ono najbitnije za tebe-lokaciju. Moja preporuka je da kupujes tih 10-tak kila meda od pouzdanog pcelara a to ti je kojih 400-tinjak kuna a znas da sve radi kako treba i da ne drzi pcele blizu prometnica ili poljoprivrednih povrsina ili stoke. Ako ne znas niti jednog, vjerujem da ce ti vec netko izac u susret ovdje na forumu ili mi se javi na PM.

Sent from my HTC One X using Tapatalk 2

felixx
19.01.2013., 17:52
Dal znaš

Pčele ne možeš imati samo tako. To ti je velika briga, a jednu košnicu se definitivno ne isplati imati. Imati pčele na svom balkonu baš i nije neka sreća - što ako izbodu tebe ili još gore - tvoje dijete?
Ako živiš u gradskom okruženju sa puno prometa i zagađenja u okolini, onda ti med neće biti 'prirodan'. Odnosno bit će zagađen jer se i ti cvjetovi s kojih pčele sakupljaju med nalaze u zagađenom okružju.

koka36
19.01.2013., 18:21
Pčele ne možeš imati samo tako. To ti je velika briga, a jednu košnicu se definitivno ne isplati imati. Imati pčele na svom balkonu baš i nije neka sreća - što ako izbodu tebe ili još gore - tvoje dijete?
Ako živiš u gradskom okruženju sa puno prometa i zagađenja u okolini, onda ti med neće biti 'prirodan'. Odnosno bit će zagađen jer se i ti cvjetovi s kojih pčele sakupljaju med nalaze u zagađenom okružju.

Upravo suprotno, med u gradskom području je puno ekološkiji nego onaj skupljen na industriskim poljima repice ili suncokreta. U svijetu je upravo masovna pojava da se pčelinjaci stavljaju u najuža gradska područja (balkoni ili vrhovi zgrada) jer tu nema zagađenja od pesticida i ostalih stvari koje se koriste u poljoprivredi.

c.e.z
19.01.2013., 22:43
Za oprasivanje cvjetova a ne za proizvodnju meda. Ugl, ako ti zelis jesti med iz centra zagreba, samo daj, nije neka garancija da je losiji kao sto kazes od nekog sa sela. Zato i kazem da treba pazit na svaki aspekat prilikom imanja pcela. I jos jedna napomena: znate li da je vecina ljekova koje se daju pcelama a guraju ih pcelarske zajednice na bazi bojnog otrova?? Danas nazalost ni med nije sto je nekoc bio...

Garofeeder
20.01.2013., 12:53
Svojevremeno je postojala ideja o hiposenzibilizaciji alergicara medom iz kosnica s mjesta gdje zive... Ergo, s balkona... Ali rad s jednom kosnicom je nemoguc... Mogao bi eventualno donijeti kosnicu s pcelinjaka pa ju drzati na balkonu neko vrijeme, kasnije ju odvesti paizvrcati na miru... Donijeti drugu i tako... Na taj nacin bi se izbjeglo petljanje po kosnici na balkonu, a samim time i sansa za ubod... Koja bi, realno gledano, bila minimalna obzirom da leto gleda od objekta i nalazi se na prilicnoj visini...

koka36
20.01.2013., 12:58
Svojevremeno je postojala ideja o hiposenzibilizaciji alergicara medom iz kosnica s mjesta gdje zive... Ergo, s balkona... Ali rad s jednom kosnicom je nemoguc... Mogao bi eventualno donijeti kosnicu s pcelinjaka pa ju drzati na balkonu neko vrijeme, kasnije ju odvesti paizvrcati na miru... Donijeti drugu i tako... Na taj nacin bi se izbjeglo petljanje po kosnici na balkonu, a samim time i sansa za ubod... Koja bi, realno gledano, bila minimalna obzirom da leto gleda od objekta i nalazi se na prilicnoj visini...

Po čemu je rad s jednom košnicom nemoguć ????
Po košnicama se nema šta petljati, sve se vidi na letu.
Amerikanci da bi spasili svoje pčele koje su uništili pesticidima upravo potiču postavljanje pčela na krovovima zgrada jer unutar urbanih područja je to zagađenje minimalno....

koka36
20.01.2013., 13:08
Za oprasivanje cvjetova a ne za proizvodnju meda. Ugl, ako ti zelis jesti med iz centra zagreba, samo daj, nije neka garancija da je losiji kao sto kazes od nekog sa sela. Zato i kazem da treba pazit na svaki aspekat prilikom imanja pcela. I jos jedna napomena: znate li da je vecina ljekova koje se daju pcelama a guraju ih pcelarske zajednice na bazi bojnog otrova?? Danas nazalost ni med nije sto je nekoc bio...

Da ja jedem med iz središta zagreba jer ju u Zagrebu odlična paša lipe i sličnog medonosnog drveča koje se sadi po Zagrebačkim parkovima (lipa, kesten, trnovac, paulonija ....). Pčele u Zagrebu imaju bolju pašu od nekog sela okruženog oranicama s industriskim biljem.
Da koriste se određene kiseline koje se koriste i u bojnim otrovima ali ne u vrijeme skupljanja meda nego kad pčele miruju. 8 mjesec pa onda 12-1 mjesec i te kiseline nemopgu završiti u medu....

Garofeeder
20.01.2013., 13:21
Po čemu je rad s jednom košnicom nemoguć ????
Po košnicama se nema šta petljati, sve se vidi na letu.

Meni je bio dok sam se pcelama bavio... Ostanes bez matice, ne skuzis na vrijeme i mozes sjest i plakat... A desi se... Ako imas jos koju kosnicu, ukrades joj okvir sa svjeze polezenim jajima i voila...

Kako ces sprijeciti rojenje jedne kosnice? Kako ces ju razrojiti? Ne znam, bez 3- 5 je zajebancija....

koka36
20.01.2013., 14:34
Meni je bio dok sam se pcelama bavio... Ostanes bez matice, ne skuzis na vrijeme i mozes sjest i plakat... A desi se... Ako imas jos koju kosnicu, ukrades joj okvir sa svjeze polezenim jajima i voila...

Kako ces sprijeciti rojenje jedne kosnice? Kako ces ju razrojiti? Ne znam, bez 3- 5 je zajebancija....

Nemreš poredit rad na pčelinjaku s jednom košnicom na balkonu...
Recimo ja sam si doma napravio KTBH košnicu (bez okvira i satnih osnova) od odbačenog namještaja. Cjena izrade možda 50 kn ako i tolko. U njoj praktički nema rojenja jer se med ne vrca nego uzima s sačem. Tako da pčele uvijek imaju kaj raditi, a mjesta za izgradnju novog sača na pretek.
U krajnjem slučaju i da se ta jedna košnica razroji, nekome ko ima košnicu na balkonu za desetak kila meda je to potpuno nebitno...
I da što se tiče matice, košta 70 kn, jednostavnije ju je kupiti nego čekati mjesec dana matičnjake pa oplodnja iste...
Nemojmo uspoređivati profi ili poluprofi pčelarenje s košnicom na balkonu za osobni gušt.

Garofeeder
20.01.2013., 14:43
Gusti su gusti...

koka36
20.01.2013., 14:49
Gusti su gusti...

Naravno, ali čemu ljude plašiti i od pčela raditi nuklearnu fiziku kad je u globalu one sve same rade, samo ih ostaviti na miru.
Da ne govorim da kod takvog pčelarenja s vađenjem meda u saču nema tolko potrebe za tretiranjem varoe...

felixx
20.01.2013., 17:10
Upravo suprotno, med u gradskom području je puno ekološkiji nego onaj skupljen na industriskim poljima repice ili suncokreta. U svijetu je upravo masovna pojava da se pčelinjaci stavljaju u najuža gradska područja (balkoni ili vrhovi zgrada) jer tu nema zagađenja od pesticida i ostalih stvari koje se koriste u poljoprivredi.

Ovisi, kako gdje. Zato sam i napisao 'u gradskom okruženju sa puno prometa i zagađenja'... ako ti je pod balkonom najprometnije križanje u Zagrebu ili neka kemijska tvornica, zajebi 'zdravi med'... Ali ima lokacija. Prošle godine došlo mi da dovezem svoje pčele na Jarun - lipe kao u priči, a tu kod mene gdje ih držim sve pomrzlo ...
A to sa repicom, pa jbg. moraš paziti sa čim ljudi špricaju. Imali su kolege trovanja pčela na repici.

A ovo za jednu košnicu...
Znam jednoga (inače pčelar, ima košnice drugdje) koji drži jednu nastavljaču sa dvije matice i do deset nastavaka na balkonu.

Garofeeder
20.01.2013., 17:27
Naravno, ali čemu ljude plašiti i od pčela raditi nuklearnu fiziku kad je u globalu one sve same rade, samo ih ostaviti na miru.
Da ne govorim da kod takvog pčelarenja s vađenjem meda u saču nema tolko potrebe za tretiranjem varoe...

Reci mi, je li ti ta kosnica na balkonu jedina koju imas?

koka36
20.01.2013., 20:31
Reci mi, je li ti ta kosnica na balkonu jedina koju imas?

Ne imam pčele u zagorju na friški zasađenom vočnjaku. ako bu sreče ove godine se širimo tako na dvadesetak košnica. Ova KTBH je onako za gušt, djevičansko sače i med u njemu za posebne prilike...

maliodpalube
07.02.2013., 16:06
Nekada davno sam imao pčele. Desetak košnica za sebe. Razvio sam neki drugi posao i košnice prodao. Sad ponovno razmišljam o pčelarstvu, ali ovaj puta o većem pčelinjaku. No, matematika mi nikako ne pomaže. Želim li da mi mjesečno ostane desetak tisuća kuna, uz neki prinos od 30 kg po košnici, po nekoj prosječnoj cijeni od 30 kn/kg, trebao bih cca 250 košnica. Dakako, računam da su polovina troškovi. Može li jedan čovjek opsluživati toliko košnica, ondnosno, isplati li se taj posao? Naravno, od tih desetak tisuća kuna bi cca pola bili još i doprinosi, PDV... Netto zarada 5000-6000 kn.
Ovako odoka, čini se da je i u pčelastvu sve isto kao i u drugim djelatnostima - RH je država u kojoj se ne isplati raditi. Molim komentare...

koka36
07.02.2013., 18:36
Nekada davno sam imao pčele. Desetak košnica za sebe. Razvio sam neki drugi posao i košnice prodao. Sad ponovno razmišljam o pčelarstvu, ali ovaj puta o većem pčelinjaku. No, matematika mi nikako ne pomaže. Želim li da mi mjesečno ostane desetak tisuća kuna, uz neki prinos od 30 kg po košnici, po nekoj prosječnoj cijeni od 30 kn/kg, trebao bih cca 250 košnica. Dakako, računam da su polovina troškovi. Može li jedan čovjek opsluživati toliko košnica, ondnosno, isplati li se taj posao? Naravno, od tih desetak tisuća kuna bi cca pola bili još i doprinosi, PDV... Netto zarada 5000-6000 kn.
Ovako odoka, čini se da je i u pčelastvu sve isto kao i u drugim djelatnostima - RH je država u kojoj se ne isplati raditi. Molim komentare...

Kila propolisa je koliko?
Kila voska je koliko?
Kila peluda je koliko?
Roj je koliko?
Matica je koliko?
Matična mlječ je koliko?
Pčelinji otrov je koliko?
To su sve proizvodi pčela koje neko ko se profi želi baviti pčelama mora proizvoditi. prvih pet stavki su nus proizvodi u pčelarstvu, zadnje dvoje treba imati ipak nekih znanja.
Profi pčelarenje podrazumjeva i seljenje na određene paše pa je prinos po košnici i preko 100 kg meda a 30kn je veleprodajna cjena dok je cjena na kučnom pragu od 40 do 70 i više kn za 900 grama meda...
Dakle najlakše je reči ne isplati se i sve 4 u zrak...

felixx
07.02.2013., 20:11
Kila propolisa je koliko?
Kila voska je koliko?
Kila peluda je koliko?
Roj je koliko?
Matica je koliko?
Matična mlječ je koliko?
Pčelinji otrov je koliko?
To su sve proizvodi pčela koje neko ko se profi želi baviti pčelama mora proizvoditi. prvih pet stavki su nus proizvodi u pčelarstvu, zadnje dvoje treba imati ipak nekih znanja.
Ne pretjeruj.
Samo 10 deka propolisa i 30 deka voska po košnici su nusproizvod. Košnica koja se roji ne daje meda, a za matičnu mliječ treba i stalno prihranjivati. Pelud može biti nusproizvod samo na paši kestena i amorfe. Uzgoj matica isto do neke mjere ometa pčelinju zajednicu.
Skupljanje otrova isto iritira pčele, a pčele bez otrova slabije se brane od grabeža.

a 30kn je veleprodajna cjena dok je cjena na kučnom pragu od 40 do 70 i više kn za 900 grama meda...

Nije problem prodati 'na kućnom pragu' parsto kila meda, ali da ćeš prodati 5 tona - teško.

koka36
07.02.2013., 20:33
Ne pretjeruj.
Samo 10 deka propolisa i 30 deka voska po košnici su nusproizvod. Košnica koja se roji ne daje meda, a za matičnu mliječ treba i stalno prihranjivati. Pelud može biti nusproizvod samo na paši kestena i amorfe. Uzgoj matica isto do neke mjere ometa pčelinju zajednicu.
Skupljanje otrova isto iritira pčele, a pčele bez otrova slabije se brane od grabeža.

Nije problem prodati 'na kućnom pragu' parsto kila meda, ali da ćeš prodati 5 tona - teško.

Samo od oklapljanja meda se skupi par kila voska a gdje su tu zaperci, staro sače, trutovski okviri..
Stavi hvatače propolisa i ne brini nebuš ništa manje imao meda (obična mrežica preko okvira)...
Pelud skupljam od prolječa do jeseni, kakav kesten i amfora, što je raznovrsnija pelud to bolje a nek stavi skidaće peluda na deset košnica prinos bu možda 10% manji ali bu peludi na stotine kila...
Uzgoj matica ometa pčele, to koda kažeš da nesenje jaja ometa kokoši. Pčela prirodno proizvodi matice bez ikakve naše pomočim dapače mi ih ograničavamo u proizvodnji istih....
Naravno da nije jednostavno prodati 5 tona meda ali tih 5 tona u veleprodaji vrijedi 150 000 kn što več dovodi do zamišljene zarade od 10 000 kn mjesečno . I za to netreba 200 i više košnica nego 80-100 na jednoj dobroj paši a može ih imati 4-5 (repica-bagrem-kesten-medun recimo)

c.e.z
07.02.2013., 20:52

Tesko da ces sam moc o toliko kosnica brinut, barem jos jedan uz tebe + obvezna ekipa za vrcanje ako pucas na cisti...
Poticaji ti idu do nekih stotinjak drustava po osobi tako da nemoj racunat tu neke novce.

koka36
07.02.2013., 20:58
Tesko da ces sam moc o toliko kosnica brinut, barem jos jedan uz tebe + obvezna ekipa za vrcanje ako pucas na cisti...
Poticaji ti idu do nekih stotinjak drustava po osobi tako da nemoj racunat tu neke novce.

Nema poticaja nego se subvencionira kupnja opreme i proizvodnja i kupovina matica s 50% povrata sredstava uz besplatne ljekove za suzbijanje varoe ...
Moraš imati OPG, obrt ili firmu...

felixx
08.02.2013., 08:17

Ne samo to, nego je investicija po dobroj košnici nastavljači i do 2000 kn za kvalitetnu proizvodnju. Za 250 košnica to je 400000 - 500000 kn.
To ne možeš ostvariti za godinu - dvije. Prije za desetak godina, polako razvijati.

Država daje poticaj za kupnju osnovnih sredstava - košnice , pribor... Vraćaju 37,5% iznosa, ali to ti je max do 20% od ukupne investicije.
Ograničen je iznos godišnje po pčelaru, ovisno i o tome kojiko ima zahtjeva, cca 50000 kn ili manje, tako nekako...

felixx
08.02.2013., 08:37
Samo od oklapljanja meda se skupi par kila voska a gdje su tu zaperci, staro sače, trutovski okviri..

Pa trebaš i nove satne osnove?

Stavi hvatače propolisa i ne brini nebuš ništa manje imao meda (obična mrežica preko okvira)...
Pelud skupljam od prolječa do jeseni, kakav kesten i amfora, što je raznovrsnija pelud to bolje a nek stavi skidaće peluda na deset košnica prinos bu možda 10% manji ali bu peludi na stotine kila...
Ovisi kakva je peludna paša, i što želiš.
Ako puno skupljaš pelud, društva oslabe pa svega nose manje. Koja je računica sakupiti dvije kile peludi, a izgubiti deset kila meda i društva oslabe? A med i lakše prodaš nego pelud.

Uzgoj matica ometa pčele, to koda kažeš da nesenje jaja ometa kokoši. Pčela prirodno proizvodi matice bez ikakve naše pomočim dapače mi ih ograničavamo u proizvodnji istih....
pa nesenje jaja i ometa kokoši - bolje bi se ugojile da ne nesu.

Poanta je - prinos je uvijek u određenoj mjeri kompromis.

Jedino ovo sa pčelinjim otrovom je još dosta neistraženo. Pčele se iritiraju i slabije brane od grabeža, ali navodno žive nekoliko dana dulje.

Naravno da nije jednostavno prodati 5 tona meda ali tih 5 tona u veleprodaji vrijedi 150 000 kn što več dovodi do zamišljene zarade od 10 000 kn mjesečno . I za to netreba 200 i više košnica nego 80-100 na jednoj dobroj paši a može ih imati 4-5 (repica-bagrem-kesten-medun recimo)
Otprilike je tako, ali ovisi i o kvaliteti zajednica i godini.
Ali na tih 80-100 koje seliš moraš imati 'backup' 30-tak košnica jer se ove iscrpe na paši .

maliodpalube
08.02.2013., 10:44
Sve u svemu - puno rizika i posla, a zarada kako-kad. Naravno nisam od onih za sve 4 u zrak. Čak što više, imam vrlo visoko mišljenje o svojim radnim sposobnostima i radnoj disciplini. Što se tiče nukleusa, ako se nije ništa promijenilo u odnosu na uzgoj pčela prije cca 20 godina (tad sam zadnji put imao pčele), onda još uvijek važi pravilo: nukleus ili vrcanje. Dakako, sve ovisi o paši... ali generalno od košnice kojoj "pokradem" leglo i hranu, ne mogu očekivati med.

koka36
08.02.2013., 15:07
Ne samo to, nego je investicija po dobroj košnici nastavljači i do 2000 kn za kvalitetnu proizvodnju. Za 250 košnica to je 400000 - 500000 kn.
To ne možeš ostvariti za godinu - dvije. Prije za desetak godina, polako razvijati.

Država daje poticaj za kupnju osnovnih sredstava - košnice , pribor... Vraćaju 37,5% iznosa, ali to ti je max do 20% od ukupne investicije.
Ograničen je iznos godišnje po pčelaru, ovisno i o tome kojiko ima zahtjeva, cca 50000 kn ili manje, tako nekako...

Država vrača 50% za nabavu opreme i nema ograničenja u povratu...

maliodpalube
08.02.2013., 15:55

Ma... obrtnik sam već 20 godina i znam kako to ide kad država treba dati novac za nešto. Izbirokratizirano do zla boga... I još k tome košnice ću raditi sam. Obrt je, naime, stolarski. Baš me zanima kad bih ja sam sebi kao obrtnik ispostavio fakturu, bi li mi vratili 50%. I kad bi vratili... ali 25% PDV-a moram platiti odmah. Akontaciju poreza na dobit isto tako...
Sve u svemu zato i ozbiljno sumnjam u isplativost bilo kakvog posla (legalnog), pa tako i pčelatstva. Od maloprodajnog proizvoda nastalog u RH oko 60% uzme država (lokalna uprava, parafiskalne gluposti...). Ako se planiram upuiti u pčelarstvo, moram odlučiti što prije. Naime, treba te košnice i napraviti. Planiram početi s 50 komada, jer ipak nisam baš sasvim zelen u pčelarstu...

Artois
08.02.2013., 18:00
Odjebi sav metal, svo željezo što dalje iz košnica i od košnica!
To ti je moj savjet ;)

koka36
08.02.2013., 18:09
Ma... obrtnik sam već 20 godina i znam kako to ide kad država treba dati novac za nešto. Izbirokratizirano do zla boga... I još k tome košnice ću raditi sam. Obrt je, naime, stolarski. Baš me zanima kad bih ja sam sebi kao obrtnik ispostavio fakturu, bi li mi vratili 50%. I kad bi vratili... ali 25% PDV-a moram platiti odmah. Akontaciju poreza na dobit isto tako...
Sve u svemu zato i ozbiljno sumnjam u isplativost bilo kakvog posla (legalnog), pa tako i pčelatstva. Od maloprodajnog proizvoda nastalog u RH oko 60% uzme država (lokalna uprava, parafiskalne gluposti...). Ako se planiram upuiti u pčelarstvo, moram odlučiti što prije. Naime, treba te košnice i napraviti. Planiram početi s 50 komada, jer ipak nisam baš sasvim zelen u pčelarstu...

Dakle došao si trolati tu....
Naravno da bi ti vratili ko što su svima vratili još prije nove godine za prošlu godinu...
Priložiš važeči račun i nakon par mjeseci sjeda lova...

felixx
08.02.2013., 19:15

Pa nemoj me...:504:
Vraća 50% od iznosa koji si platio bez pdv-a.
I ima neko ograničenje, pisao sam zahtjev za povrat, već sam i dobio tu lovu pred više od mjesec dana. U uputstvu je bio neki max. iznos, ne da mi se sad tražiti.

komar
08.02.2013., 19:48
U pčelarstvu opće nisam doma, ali vidim na netu svoje poznate kako se u zadnje dane bore za zaštitu pčela. Traže da se zabrani korištenje pesticida koji ubijaju pčele...

Ako koga zanima i želio bi doprinijeti zaštiti pčela: http://www.avaaz.org/en/hours_to_save_the_bees_rb/?fevJVdb&pv=28

florijan18
08.02.2013., 21:46
posjedujem imanje od 1ha. pored ZG cca 25km od centra. Ima šume ima vinograda ima livade a sve se obrađuje na bio-ekološki način. Susjedna su imanja napuštena i zapuštena i mislim da bi to bio raj za desetak košnica. Ja se ne bavim pčelarstvom al sam voljan ugostiti nekog ko ima i zna.

cb3000
14.02.2013., 11:37
Ako netko ima rabljenih AŽ košnica za prodat nek mi javi na PP okolica KA .

mali opasni
14.02.2013., 14:59
pozz svima
malo sam cital po netu o pcelarstvu, ne cini mi se komplicirano nego bas zanimljivo
pa ako ima iskusnih nek odgovore
jel obavezno polaziti skolu za pcelare ako imam nekog prijatelja da mi to pokaze (praksa)
da li je obavezno imati HACCP za prodaju meda
da li postoji neka dozvola koju treba posjedovati da bi imao 3-4 kosnice
da li moze u jednom polju biti pcele, ovce i zecevi

koka36
14.02.2013., 18:34
pozz svima
malo sam cital po netu o pcelarstvu, ne cini mi se komplicirano nego bas zanimljivo
jel obavezno polaziti skolu za pcelare ako imam nekog prijatelja da mi to pokaze (praksa)

netreba škola
ne
ne
da

cb3000
15.02.2013., 09:18
AŽ košnice ima li tko

Artois
15.02.2013., 09:19
AŽ košnice ima li tko

http://www.njuskalo.hr/index.php?ctl=search2&f_keywords=a%C5%BE+ko%C5%A1nice

cb3000
15.02.2013., 09:23
http://www.njuskalo.hr/index.php?ctl=search2&f_keywords=a%C5%BE+ko%C5%A1nice

bio vidio nove su mi preskupe ....

koka36
15.02.2013., 14:30
AŽ košnice ima li tko

http://www.pcela.hr/forum/viewtopic.php?f=11&t=6981
http://www.njuskalo.hr/domace-zivotinje/az-kosnice-pcelama-pcelinja-drustva-oglas-7034417

felixx
16.02.2013., 16:24
pozz svima
Ne trebaš školu ako imaš košnice iz hobija. Ako se profi baviš pčelarstvom, trebao bi završiti taj tečaj, stručno usavršavanje.

Ako prodaješ med , trebao bi ishoditi dozvolu za 'prodaju na kućnom pragu'.

Za nekoliko košnica nitko ti vjerojatno neće praviti problem.
Ali inače postoji 'povjerenik pašnog reda' kod kojeg registriraš košnice.

Postoji pravilnik o držanju pčela, gdje i kako se košnice smiju postaviti.
Nije problem u tvojim ovcama i zečevima, nego što je u susjedstvu.

koka36
16.02.2013., 23:23
Ne trebaš školu ako imaš košnice iz hobija. Ako se profi baviš pčelarstvom, trebao bi završiti taj tečaj, stručno usavršavanje.

Ako prodaješ med , trebao bi ishoditi dozvolu za 'prodaju na kućnom pragu'.

Za nekoliko košnica nitko ti vjerojatno neće praviti problem.
Ali inače postoji 'povjerenik pašnog reda' kod kojeg registriraš košnice.

Postoji pravilnik o držanju pčela, gdje i kako se košnice smiju postaviti.
Nije problem u tvojim ovcama i zečevima, nego što je u susjedstvu.

Ne treba završiti tečaj zašto lažeš ljude.
Za prodaju na kučnom pragu također nije potrebna nikakva dozvola...

mali opasni
17.02.2013., 20:27
upravo zbog toga stavljam to pitanje prodavanja, odnosno dozvole i uskolavanja na forum, jedni vele da treba dozvola i skola a jedni vele da ne treba

za pocetak bi bilo iz hobija, malo uhodavanje par godina, pa onda dalje ovisi kako bude vremena/novaca tako ce se vjerovatno povecavati kosnice

koje kosnice su po vama najbolji izbor, ako uzmemo u obzir kucne izrade

koka36
17.02.2013., 21:36
upravo zbog toga stavljam to pitanje prodavanja, odnosno dozvole i uskolavanja na forum, jedni vele da treba dozvola i skola a jedni vele da ne treba

za pocetak bi bilo iz hobija, malo uhodavanje par godina, pa onda dalje ovisi kako bude vremena/novaca tako ce se vjerovatno povecavati kosnice

koje kosnice su po vama najbolji izbor, ako uzmemo u obzir kucne izrade

Za pčelarenje netrebaš nikakve dozvole. Kupiš opremu i pčele i polako učiš. Naravno postoje i besplatna predavanja http://www.pdz.hr/obavijesti-prikaz.php?products_id=160 (slobodno dođeš ne trebaš biti član).

Mislim da ti se kučna izrada u početku i ne isplati jer ti košnica košta 350 kn što i nije neki iznos. Kupiš si još i šešir (20-30 kn ) i pčele 300 -500 kn i imaš sve kaj ti treba za početak...
Kreni s LR košnicama jer je rad s njima lakši za početnike.
Sam možeš najednostavnije napraviti KTBH košnicu ali ti one baš i ne nose veče prihode meda. Ja ju imam za med u saču...
Prije svega bitna je lokacija gdje češ smjestiti pčele, u gusto naseljenom području nije preporučljivo jer ti za to treba bar 50 kvadrata vrta ili slično...Naravno stvar je i paše, količine medonosnih biljaka u okolici. Mnogi krivo misle da se med uvjek može vaditi iz košnica, u globalu med se vadi jednom do dva puta godišnje iz košnice (hobi pčelinjaci i stacionarni pčelinjaci).

felixx
18.02.2013., 18:08
Ne treba završiti tečaj zašto lažeš ljude.
Za prodaju na kučnom pragu također nije potrebna nikakva dozvola...

Nemoj davati krive imformacije.
To sa stručnim usavršavanjima je kod nas općenito nedefinirano i ne provodi se u praksi, ali samo je pitanje vremena kada će svaki poljoprivrednik morati proći bar neko stručno predavanje. Makar radi uporabe herbicida i pesticida.
Puno je u poljoprivredi starih ljudi...

A ovo za prodaju na kućnom pragu.
Nedavno smo baš imali predavanje, pa su kolege spominnjali probleme čak i kada su ishodili tu dozvolu za prodaju. Kao nešto zbog uvjeta, koji su prije bili stroži.
Dakle, ako imaš par košnica, vjerojatno te nitko neće daviti. Ali ako imaš malo više pa ti se neki inspektor napikne na tebe...

koka36
18.02.2013., 21:30
Nemoj davati krive imformacije.
To sa stručnim usavršavanjima je kod nas općenito nedefinirano i ne provodi se u praksi, ali samo je pitanje vremena kada će svaki poljoprivrednik morati proći bar neko stručno predavanje. Makar radi uporabe herbicida i pesticida.
Puno je u poljoprivredi starih ljudi...

A ovo za prodaju na kućnom pragu.
Nedavno smo baš imali predavanje, pa su kolege spominnjali probleme čak i kada su ishodili tu dozvolu za prodaju. Kao nešto zbog uvjeta, koji su prije bili stroži.
Dakle, ako imaš par košnica, vjerojatno te nitko neće daviti. Ali ako imaš malo više pa ti se neki inspektor napikne na tebe...

Dakle ja dajem krive informacije a tvoj argument je pitanje je vremena kad bu se to tražilo (a ne traži se nigdje na svijetu)...
Za prodaju na kučnom pragu netreba nikakva dozvola, oni koji žele prodavati na tržnicama naravno moraju imati OPG...

cb3000
19.02.2013., 06:46
Dakle ja dajem krive informacije a tvoj argument je pitanje je vremena kad bu se to tražilo (a ne traži se nigdje na svijetu)...
Za prodaju na kučnom pragu netreba nikakva dozvola, oni koji žele prodavati na tržnicama naravno moraju imati OPG...

Nemožeš med prodavat ni na placu ak si samo u OPG , moraš za plac imat etiketu na medu .

mali opasni
19.02.2013., 11:36
Za pčelarenje netrebaš nikakve dozvole. Kupiš opremu i pčele i polako učiš. Naravno postoje i besplatna predavanja http://www.pdz.hr/obavijesti-prikaz.php?products_id=160 (slobodno dođeš ne trebaš biti član).

Mislim da ti se kučna izrada u početku i ne isplati jer ti košnica košta 350 kn što i nije neki iznos. Kupiš si još i šešir (20-30 kn ) i pčele 300 -500 kn i imaš sve kaj ti treba za početak...
Kreni s LR košnicama jer je rad s njima lakši za početnike.
Sam možeš najednostavnije napraviti KTBH košnicu ali ti one baš i ne nose veče prihode meda. Ja ju imam za med u saču...
Prije svega bitna je lokacija gdje češ smjestiti pčele, u gusto naseljenom području nije preporučljivo jer ti za to treba bar 50 kvadrata vrta ili slično...Naravno stvar je i paše, količine medonosnih biljaka u okolici. Mnogi krivo misle da se med uvjek može vaditi iz košnica, u globalu med se vadi jednom do dva puta godišnje iz košnice (hobi pčelinjaci i stacionarni pčelinjaci).

imas mozda nacrt KTBH kosnice
meni je fino sace pa bi ih napravio par komada (onak u tegli punoj meda bi bilo sace) :cerek:

za lokaciju nije problem, na selu sam, imam iza kuce mjesta (nekih 1000 m2) i jos su tu dodatne livade okolo (koje se ne spricaju nego dug niz godina se samo kosi)
planiram na nekih 3-4 LR i par KTBH (ali te s vremenom napravim)

koka36
19.02.2013., 14:38
Nemožeš med prodavat ni na placu ak si samo u OPG , moraš za plac imat etiketu na medu .

Sori ali stvarno ne kužim šta si ovime htio reči...
Etiketu sam stavljaš na teglicu a da bi na teglici bila ispravna etiketa potreban ti je OPG...

koka36
19.02.2013., 14:51
imas mozda nacrt KTBH kosnice
meni je fino sace pa bi ih napravio par komada (onak u tegli punoj meda bi bilo sace) :cerek:

za lokaciju nije problem, na selu sam, imam iza kuce mjesta (nekih 1000 m2) i jos su tu dodatne livade okolo (koje se ne spricaju nego dug niz godina se samo kosi)
planiram na nekih 3-4 LR i par KTBH (ali te s vremenom napravim)

http://www.apiconsult.com/beekeeping-downloads/hiveplan.gif

cb3000
19.02.2013., 14:57
Sori ali stvarno ne kužim šta si ovime htio reči...
Etiketu sam stavljaš na teglicu a da bi na teglici bila ispravna etiketa potreban ti je OPG...

htijo sam reći da su na mnogim tržnicama medari pobrali masne kazne jer nisu znali da moraju imat etiketu i sve dozvole za prodavat med , već su smatrali da mogu par kila meda prodat samo zato jer su u opg-u

cb3000
19.02.2013., 15:08
Da bi dali med na ispitivanje , treba platiti mora bit puniona meda etikete moraš dat štampat .. a to ti se sve ne isplati za 200 -300 kila meda već ti se tek isplati kad ga počneš proizvodit na tone ,,, jer ak misliš etiketu printat i sa žlicom grabit med u staklenke nejdi na plac jer će te sanitarna pitat gdje i kako je punjen , ja sam svoj med dao punit kod jednog pčelara koji ima punionicu meda, ali žali bože kad nemam etiketu i sve kaj ide uz svu tu papirologiju .... tako da ni to nije bašn samo tak jednostavno nabavi pčele izvadi med pa sa njim na plac ....

koka36
19.02.2013., 15:08
htijo sam reći da su na mnogim tržnicama medari pobrali masne kazne jer nisu znali da moraju imat etiketu i sve dozvole za prodavat med , već su smatrali da mogu par kila meda prodat samo zato jer su u opg-u

Pa kako su prodavali ako nema etikete (par lipa troška) onako odoka. Takve i treba kazniti...
Recimo ja nemam OPG i med smijem prodavati samo doma u svojoj kuči i to ne na veliko.
Sajmovi, tržnice i ostalo mogu prodavati samo oni koji imaju OPG i zadovoljavaju propise o deklariranju meda (postoji propis šta mora biti na etiketi)...Ostale neke posebne dozvole nisu potrebne. Ulaskom u EU još bu se moralo paziti gdje se med koji se nudi na tržištu puni (HASAP). Dakle morat češ imati propisanu punionicu meda ili ugovor s nekom od istih. Opcija punjenje teglica u kuhinji više ne dolazi u obzir,to se ne odnosi na prodaju na kučnom pragu...

koka36
19.02.2013., 15:10
Da bi dali med na ispitivanje , treba platiti mora bit puniona meda etikete moraš dat štampat .. a to ti se sve ne isplati za 200 -300 kila meda već ti se tek isplati kad ga počneš proizvodit na tone ,,, jer ak misliš etiketu printat i sa žlicom grabit med u staklenke nejdi na plac jer će te sanitarna pitat gdje i kako je punjen , ja sam svoj med dao punit kod jednog pčelara koji ima punionicu meda, ali žali bože kad nemam etiketu i sve kaj ide uz svu tu papirologiju .... tako da ni to nije bašn samo tak jednostavno nabavi pčele izvadi med pa sa njim na plac ....

Sori ali ja plac nisam ni spominjao, ovdje govorimo o primarnoj proizvodnji meda (osobne potrebe i prodaja na kučnom pragu).

cb3000
19.02.2013., 15:43
Sori ali ja plac nisam ni spominjao, ovdje govorimo o primarnoj proizvodnji meda (osobne potrebe i prodaja na kučnom pragu).

vrati se malo na prijašnje postove .

mali opasni
19.02.2013., 16:41

koka36
19.02.2013., 16:56

Nadam se da sve kužiš, šta i kako

mali opasni
19.02.2013., 17:02

Nadam se da sve kužiš, šta i kako

iz priloženog da
to je jednostavni oblik
mozda napravim gore mali krov, kao na kuci, tako da malo stiti ''zidove'' :)

diabolica
19.02.2013., 17:43
I tu staviš kupljeni roj ?

koka36
19.02.2013., 18:17
I tu staviš kupljeni roj ?

Da zakaj ne, na letvicu možeš staviti malo voska tek tolko da ti ne počmu izgrađivati poprijeko sače.

diabolica
19.02.2013., 18:44
Ok, čital sam to već prije.
Isto tako sam čital, da to postaviš u voćnjak i onda ti se roj naseli sam po sebi, znaš ono kak cigani sele levo desno. Kaj je to onda neki divljak , ili je moguće da budu normalne pčele ?

posavac55
19.02.2013., 18:46
pozz svima

1.to je složen posao , imao sam pčele dok ih nisu uništili avionima prilikom uništavanja komaraca .Postoje bolesti pčela , morate ih hraniti , mogu se umjetno razmnožavati .
2. možete ih držati u pletari ili sanduku od dasaka bez okvira . Tada morate sumporom uništiti zajednicu ako hoćete sav med izvaditi ili ih istjerati i dati nekom da ih spoji sa svojim .

3. imate LR - sanduke , to su nastavni , jedan je osnovni a onda u proljeće ovisno o jačini društva i medenju biljaka stavljaju se natavci - to sam ja imao .
4. postoje AŽ sanduci , ti su za fiksni transport i otvaraju se otraga .

pincica
19.02.2013., 18:51
Ukoliko netko treba matice za ovu sezonu javite mi se na PM.
Saljemo ih pouzecem diljem Hrvatske vec 15god.

koka36
19.02.2013., 19:01
Ok, čital sam to već prije.
Isto tako sam čital, da to postaviš u voćnjak i onda ti se roj naseli sam po sebi, znaš ono kak cigani sele levo desno. Kaj je to onda neki divljak , ili je moguće da budu normalne pčele ?

Imaš samo dvije vrste pčela (podvrsta hrpu) jedna ti je medonosna koja se drži u košnici i solitarne pčele koje žive u manjim grupama i ne koriste se za med...
Da bi ti se naselio roj treba imati podosta sreče. Da negdje imaš pčelinjak o kojem se slabo brine (pravi pčelar ne dozvoljava rojenje ili ga kontrolira), da u blizini ima neko drvo gdje od prije postoji neki roj pčela. I onda da baš odaberu to što ti imaš u vočnjaku. Malo vjerovatno..

koka36
19.02.2013., 19:03
1.to je složen posao , imao sam pčele dok ih nisu uništili avionima prilikom uništavanja komaraca .Postoje bolesti pčela , morate ih hraniti , mogu se umjetno razmnožavati .
2. možete ih držati u pletari ili sanduku od dasaka bez okvira . Tada morate sumporom uništiti zajednicu ako hoćete sav med izvaditi ili ih istjerati i dati nekom da ih spoji sa svojim .

3. imate LR - sanduke , to su nastavni , jedan je osnovni a onda u proljeće ovisno o jačini društva i medenju biljaka stavljaju se natavci - to sam ja imao .

Pa dokle buš pisao ovakve gluposti, ajde čovječe odi se liječiti

c.e.z
20.02.2013., 12:40

+1 XD

mali opasni
20.02.2013., 14:13

prvi ovakav post :eek:
1. nije nista komplicirano ako se radi ljubavlju
2. ne treba ih unistavati niti rastjerati da bi se med uzeo
3. nemam, ali budem uskoro :D
4. ima vise vrsta, ne samo AŽ, LR

cini mi se da nisi bil dovoljno informiran niti te je to zanimalo :ne zna:

posavac55
21.02.2013., 09:15

Imam 2 liječnička uvjerenja , za posao koji radim , za nošenje i držanje oružja kojeg sam svojimnovcem kupio u Beogradu kao pripadnik dragovoljačkog odreda !
1. djed po majci imao je pčele , 2. otac je imao pčele , stric je imao pčele , i ja sam ih imao u pletarama , i u LR sanducima !

2. jedno je ljubav , drugo je rad sa pčelama , a oko toga treba puno znati i raditi naročito u selećim pčelinjacima !

3. Ako imate pčele onda pomozite čovjeku koji ih nema i koji pita !
4. Ako ih nemate onda pišite o putovanju Hrvata na Mars !
5. Ja pišem kako da iskoristimo zemlju u Hrvatskoj , tu ima prostora i u pčelarstvu !

posavac55
21.02.2013., 10:23
prvi ovakav post :eek:
1. nije nista komplicirano ako se radi ljubavlju
2. ne treba ih unistavati niti rastjerati da bi se med uzeo
3. nemam, ali budem uskoro :D
4. ima vise vrsta, ne samo AŽ, LR

cini mi se da nisi bil dovoljno informiran niti te je to zanimalo :ne zna:

Iz odgovora KOKI 36 , imate dio odgovora ! O pčelama znam puno .Oko pčela se mora znati i dosta raditi , ljubav je tu sporedna stvar .Iz pletara su med vadili gušenjem cijelih zajednica ! Ja to nisam radio , pletare sam dobio na poklon sa rojevima , dio pletara sam kupio . Išao sam na razvoj pčelinjaka sa LR sanducima u fiksnom pčelinjaku . Nakon što su mi avionima to uništili sanduke sam poklonio susjedu u selu ! Za fiksni pčelinjak najracionalnija je LR košnica . Neki LR u Hrvatskoj sele . Za selenje sam po Hrvatskoj vidio uglavnom AŽ . Većinu Hrvatske sam prešao pješice ,a još više vozilima .

Garofeeder
21.02.2013., 11:24
Retoricko pitanje, ne ocekujem odgovor :kava:

Zasto budale i neznalice pokusavaju ljudima objasniti kako trebaju postupati i uputiti ih u zivotne istine?

Zasto sebe vide kao narodne tribune?

posavac55
21.02.2013., 14:00
Retoricko pitanje, ne ocekujem odgovor :kava:

Zasto budale i neznalice pokusavaju ljudima objasniti kako trebaju postupati i uputiti ih u zivotne istine?

Zasto sebe vide kao narodne tribune?

Da neznalica u ovoj državi ima to je vidljivo po rezultatima !
Većina neznalica je u strankama !

Narodnih tribuna nema ! Da ih ima onda bi to bile vođe sindikata ili seljačkih udruga .

To je kratki odgovor u temi pčelarstvo . Ako netko kupi pčele , a iz neznanja ih dodatno ne prehrani one od gladi umru ( iz poštovanja prema pčelama u Slavoniji se koristi riječ umru ) , ako se ne liječe varoa ( to su kukci poput buha ) postupno cijela zajednica nestane , ako nestane matica mora se zamijeniti , ako u košnici prevladaju trutovi jasno je da ta zajednica , kao i Hrvatska nema budućnosti !

koka36
21.02.2013., 14:51
Iz odgovora KOKI 36 , imate dio odgovora ! O pčelama znam puno .Oko pčela se mora znati i dosta raditi , ljubav je tu sporedna stvar .Iz pletara su med vadili gušenjem cijelih zajednica ! Ja to nisam radio , pletare sam dobio na poklon sa rojevima , dio pletara sam kupio . Išao sam na razvoj pčelinjaka sa LR sanducima u fiksnom pčelinjaku . Nakon što su mi avionima to uništili sanduke sam poklonio susjedu u selu ! Za fiksni pčelinjak najracionalnija je LR košnica . Neki LR u Hrvatskoj sele . Za selenje sam po Hrvatskoj vidio uglavnom AŽ . Većinu Hrvatske sam prešao pješice ,a još više vozilima .

Eto kako govori čovjek koji još živi tamo negdje u 1950 godini....Neznaš ti dragi moj o pčelama ništa i nedaj bože da iko sluša tvoje savjete u vezi ičega pa i u vezi pčela....

koka36
21.02.2013., 14:55
Da neznalica u ovoj državi ima to je vidljivo po rezultatima !
Većina neznalica je u strankama !

Narodnih tribuna nema ! Da ih ima onda bi to bile vođe sindikata ili seljačkih udruga .

To je kratki odgovor u temi pčelarstvo . Ako netko kupi pčele , a iz neznanja ih dodatno ne prehrani one od gladi umru ( iz poštovanja prema pčelama u Slavoniji se koristi riječ umru ) , ako se ne liječe varoa ( to su kukci poput buha ) postupno cijela zajednica nestane , ako nestane matica mora se zamijeniti , ako u košnici prevladaju trutovi jasno je da ta zajednica , kao i Hrvatska nema budućnosti !

Eto od 4 tvrdnje samo jedna donekle istinita a ostale 3 ne da su neistinite nego zlonamjerno podmetanje...
Molio bi moderatore da maknu ovog čovjeka s foruma jer je čovjek stvarno bolestan...

posavac55
21.02.2013., 15:19
Eto od 4 tvrdnje samo jedna donekle istinita a ostale 3 ne da su neistinite nego zlonamjerno podmetanje...
Molio bi moderatore da maknu ovog čovjeka s foruma jer je čovjek stvarno bolestan...

Već sam Vam rekao da imam 2 liječnička uvjerenja .

Ako netko u ovoj temi piše tko ima pčele neka pojasni koliko posla ima oko pčela i koliko znanja treba ! Kada se varoa širila iz inozemstva , ja nisam znao kako izgleda dok nisu došle i u moj pčelinjak .

Kako izgleda košnica u kojoj trutovi prevladaju , nisam znao dok to nisam vidio .

Kako se pčele dohranjuju nisam znao dok nisam napravio hranilice .
Što je šećerna pogača , nisam znao dok ih nisam kupio ?
Kako se pčele rzmnožavaju rojenjem , to sam kao dijete vidio !
Kako se pčele razmnožavaju umjetno u malim nukleusima sa 5 okvira to nisam znao dok nisam radio !
Zašto me susjed zamoljava kada nije u selu da mu skinem roj sa stabla , zato što sam toga čovjeka naučio puno o pčelama iako mu je otac imao pčele !

O glazbi ja pojma nemam , ali o poljoprivredi znam puno , pa i pčelarstvu !

Vaša ocjena , da sam lud itd . meni ne smeta , niti mi pada na pamet da vaše znanje ocjenjujem !

posavac55
21.02.2013., 15:33
[QUOTE=teta-elza;18783016]blagi boze. mene pcelari mole da im dozvolim dovuc prikolice sa kosnicama u vocnjak. poslije vocki cvate bagrem, zatim livada, lipa blabla. osobno sam alergicna na ubod strsljena, pcele su me znale ispikati kad sam bosa hodala po travi. ali, to su bile zemaljske pcele. nije me nikad piknula neka iz kosnice. one pasu, ne treba ih dirati, znaju se rojiti ali tu nemam kaj traziti.

maknite se od pcela, nemojte ih gnjaviti i nece vas di

Glavni doprinos pčela je u oprašivanju !Teta - elza , molite pčelare u obostranom cilju da Vam dovezu košnice u voćnjak . Vrbe , cvijet voća to je prva hrana za razvoj zajednice , nakon toga je uljana repica gdje se nastavlja razvoj pčela i dio meda izvrca , poslije toga najveći prinos meda je od bagrema , kada voće i grodžđe zrije dio nagrizu stršljenovi i ose , pčele ne mogu nagristi plod već dolaze po sok iz voća i grožđa u kojem isisaju sok iz bobice , koja se osuši i tako se spriječava širenje bolesti na grozdu !

diabolica
21.02.2013., 18:19
Đuro, banirali su te i sad opet pišeš, nemam ja niš protiv tebe, ali brate dosadan si. Oružje, politika ????? Mi bi kopali po zemlji, nešto fino popapali kaj smo uzgojili, prodali koju kg meda na crno, pojeli koju ludu gljivu i tak nekaj slično. I ti opet dođeš i soliš nam svima pamet. Ona fora sa davljenjem pčela je fakat od prije 1 svjetskog rata, kaj se vraćaš u prošlost kad je nemožeš promijeniti, zgorit ćeš od objašnjavanja.
Eto, pitam ja jednog dečka, jel čitao Alan Forda ? On veli da nije, kaj je to? Kužiš, vremena se mijenjaju, ova deca od 23-27-30 godina nisu iz našeg filma od prije 30-40 godina.
E moj Đuro , imaš krivi pristup, a isto tako imaš volje pomoći, i to se cijeni, ali brate smanji malo ribu..... slušaj malo House glazbu....opušta....

posavac55
22.02.2013., 06:37
Đuro, banirali su te i sad opet pišeš, nemam ja niš protiv tebe, ali brate dosadan si. Oružje, politika ????? Mi bi kopali po zemlji, nešto fino popapali kaj smo uzgojili, prodali koju kg meda na crno, pojeli koju ludu gljivu i tak nekaj slično. I ti opet dođeš i soliš nam svima pamet. Ona fora sa davljenjem pčela je fakat od prije 1 svjetskog rata, kaj se vraćaš u prošlost kad je nemožeš promijeniti, zgorit ćeš od objašnjavanja.
Eto, pitam ja jednog dečka, jel čitao Alan Forda ? On veli da nije, kaj je to? Kužiš, vremena se mijenjaju, ova deca od 23-27-30 godina nisu iz našeg filma od prije 30-40 godina.
E moj Đuro , imaš krivi pristup, a isto tako imaš volje pomoći, i to se cijeni, ali brate smanji malo ribu..... slušaj malo House glazbu....opušta....

Radim zenlju i nisam teoretičar kao neki ! Neke stvari nisam znao pa sam samoškolovanje platio . Ne dave se pčele već su ih dimom uništavali , ne prije svjetskog rata .

Sadašnja djeca 23 - 27 godina su izgubljena generacija ,a to znači i mojih dvoje , biti će roblje u Hrvatskoj , bar ja to tako vidim .

Kada je riječ o poljoprivredi , ja pišem o rješenjima za obiteljska gospodarstva , a ne vikendaše , gradsku poljoprivredu , pišem kako riješiti to sa zakonske strane , a to je za Hrvate viša matematika , jer Hrvati nisu nikada morali napregnuti mozgove kako to riješiti .
Nemam namjere oko toga još dugo gubiti vrijeme , sve je jasno . Neki će progledati kada napuste Hrvatsku , privremeno ili trajno .

Neki koji su bili privremeno vani vidjeli su dio toga , vidjeli su i u Veleposlanstvu Nizozemske , koji su mi poslali osobe za kontakt , neki su mi preveli dio Nizozemskog Zakona o nasljeđivanju , Beogradski sam pročitao i shvatio što znači .
No to je posao za ljude sa drugim pogledima !

cb3000
22.02.2013., 07:34
e pa brate što ste se tolko na tog posavca namjerili ,, nevidim problem , ovo je forum i svatko može pisat svoje mišljenje ,, on nije barem nikog prozivao da se ide liječit ili ga nazivao budalom ,, ajde ljudi oladite , pustite čovjeka na miru .... kud ste navrli ..... e da i ako koga treba banirat onda ste to vi jer vi njega napadate i vređate a ne on vas .......... ovo je tema pčelarstvo a ne ko je pametniji , stoga se vratite na temu o pčelama a ne o đuri ili posavcu ......

posavac55
22.02.2013., 08:08
e pa brate što ste se tolko na tog posavca namjerili ,, nevidim problem , ovo je forum i svatko može pisat svoje mišljenje ,, on nije barem nikog prozivao da se ide liječit ili ga nazivao budalom ,, ajde ljudi oladite , pustite čovjeka na miru .... kud ste navrli ..... e da i ako koga treba banirat onda ste to vi jer vi njega napadate i vređate a ne on vas .......... ovo je tema pčelarstvo a ne ko je pametniji , stoga se vratite na temu o pčelama a ne o đuri ili posavcu ......

Radim kao volonter od 1986 . Besplatno sam žrtvoao preko 1700 dana .
Navikao sam da me vrijeđaju , ali i hvale ! Ne ljutim se .

Imao sam pčele koje su mi nažalost uništili avionima prilikom uništavanja komaraca .
Na pristojan sam način napisao da je oko pčela puno posla i da se to mora znati raditi . Jedan poznanik je išao na neki kurs da dobiju papire . Nakon toga nije mogao raditi sa pčelama jer ima problem sa ubodima pčela . Imam prijatelja koji ih umjetno razmnožava i prodaje , drugi prodaje rojeve .

Mogu nekima dati njihova imena ako ih zanimaju .

cb3000
22.02.2013., 08:23
Imam pčele i znam kolko je posla sa njima u vremenu sezone u pčelinjaku provedem makar 4 sata dnevno . a kad je rojenje tada i po cijele dane .....

posavac55
22.02.2013., 14:56
Imam pčele i znam kolko je posla sa njima u vremenu sezone u pčelinjaku provedem makar 4 sata dnevno . a kad je rojenje tada i po cijele dane .....

To znači da Vi i svi mi koji smo imali ili imamo pčele možemo dati besplatan i dobronamjeran savjet , jer najskuplja je škola kada se učimo sami .

Nije sezona samo kada pčele lete , to Vi znate . Priprema okvira i sanduka , topljenje voska , dohranjivanje , kontrola zajednice .

Prošla godina u Slavoniji jako loša , mraz uništio bagrem , a suša spržila travu .
Žao mi je što nemam pčele , letjele su u Sl . Brod na amorfu kada su uništavali komarce , i još su mi u brdskom dijelu iznad kuće preletjeli avionom a da nisam znao da će to raditi .

teta-elza
22.02.2013., 18:06
lijepo molim, bez omalovažavanja jer ću isto sankcionirati. hvala.

Rockie
21.04.2013., 15:45
http://www.furrowoutdoors.com/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/m/o/moultrie_m100_opened_cover.jpghttp://images.amazon.com/images/G/01/stores/sport-goods/detail-pages/Moultrie-M100.jpghttp://www.njuskalo.hr/image-bigger/oruzje/moultrie-m100-mini-kamera-snimanje-divljaci-usa-slika-13775745.jpg
Obzirom na mnoge informacije o krađama pčelinjih zajednica/košnica, ali i neovlaštenom kretanju po Vašim pčelinjacima, predlažemo Vam pouzdano i pristupačno rješenje – Nadzornu kameru sa senzorom pokreta (fotografije i noću i danju). Malih i neprimjetnih dimenzija. Neki modeli ovih kamera trenutno šalju sliku mms-om. Kamere se napajaju baterijama!

Dostupno više modela!

Raspon cijena od 1299kn do 2799kn

Info - 099/875 18 38

Artois
22.04.2013., 02:08
Đabe ti sve to, ako on hoće ukrast ukrast će!
Ja ih ove godine neću držati, tek sljedeće možda opet uzmem 4-5 rojeva.

Razlog, svi rade i kad je vrijeme rojenja nema nas ili dođemo prekasno.
Prošle godine sam uspio jedan roj staviti u košnicu, ali za to treba vremena.
Sretno svim pčelarima pošto je godina već krenula!!!