PDA

View Full Version : Čeljust i zglobovi - bolovi, otežano otvaranje, preskakanje...

xxx22
06.08.2008., 11:32
Da.. u zadnje vrijeme, već oko tjedan dana, boli me desna strana čeljusti..
Strašno me živcira,jer me boli kad jedem, zijevam, bilo kad kad malo više moram otvoriti usta.. nije neka strašna bol,ali jbg!
Da idem kod doktora, ili će proći samo od sebe..??

trebor
06.08.2008., 12:43
Desna strana će proći sama od sebe, da je lijeva to onda druga stvar.:kava:

Gutaperka
06.08.2008., 13:50
Strašno me živcira,jer me boli kad jedem, zijevam, bilo kad kad malo više moram otvoriti usta.. nije neka strašna bol,ali jbg!

idi do stomatologa,možda je povezano sa zubom

gven_s
06.08.2008., 17:02

Radi se vjerovatno o temporomandibularnom zglobu,a ne samoj čeljusti,trebalo bi učiniti komparativnu rtg snimku i konzultirati se s lječnikom:misli:

Može proći i samo,ali ima i ljudi kojima stalno radi pronleme,neugodno je:ne zna:

xxx22
06.08.2008., 18:19
idi do stomatologa,možda je povezano sa zubom

Da, i na to sam pomislila.. hoću,svakako trebam ići pa..

ja_a
06.08.2008., 19:13
Mene katkad zna boliti čeljust... katkad cijela, katkada pola, pa prođe nakon par dana... to može biti kakva neuralgija, osjetljivo na vremenske promjene itd. Mene su jedno 2 tjedna prije kojih 10 godina boljeli svi zubi... nije naravno bilo ništa. Naravno, ak ne prolazi, odi na pregled.

Bundevica
07.08.2008., 17:52

Može biti da ti je upaljen živac. Jesi imala nekih problema s zubima na toj strani? Ima li otekline, s unutrašnje strane ili s vanjske? Ili ispod čeljusti na desnoj strani? Ako potraje, kao što je predložio kolega, odi si poslikati čeljust.

misica
08.08.2008., 17:43
Jesu ti izrasli umnjaci?

Gutaperka
08.08.2008., 18:55
moguće da je i od umnjaka ali također postoji mogućnost da prolazi kroz neki težak ili stresan period u životu i da po noći nesvjesno škrguće zubima.Od toga zna bolit čeljust,zubi pa čak i glava

EDITA
09.08.2008., 23:44
vec evo skoro pa 2 godine ce biti kako mene boli vilica/cljust ali nisam obracala paznju na to...u pocetku je to bilo samo preskakanje zglobova sa lijeve i desne strane dok jedem ,pricam isl.dok u zadnje vrijeme malo mi je natakla lijeva strana osjecam bolove u uhu takodje uzasne bolove u vilici nekad me i lijeva strana vrata boli ,te bolove osjecam cak i na dodir vilice,kad hocu npr da legnem na tu stranu licaitd na hladnoci .....imam strah da odem doktoru....da li mislite da li je to nesto preozbiljno...neka bolest ozbiljna ili..ako iko zna ista o ovom problemu neka pise...unaprijed hvala....

EDITA
09.08.2008., 23:48
vec evo skoro pa 2 godine ce biti kako mene boli vilica/cljust ali nisam obracala paznju na to...u pocetku je to bilo samo preskakanje zglobova sa lijeve i desne strane dok jedem ,pricam isl.dok u zadnje vrijeme malo mi je natakla lijeva strana osjecam bolove u uhu takodje uzasne bolove u vilici nekad me i lijeva strana vrata boli ,te bolove osjecam cak i na dodir vilice,kad hocu npr da legnem na tu stranu licaitd na hladnoci .....imam strah da odem doktoru....da li mislite da li je to nesto preozbiljno...neka bolest ozbiljna ili..ako iko zna ista o ovom problemu neka pise...unaprijed hvala....:confused::confused:

Aegon
10.08.2008., 00:39
vec evo skoro pa 2 godine ce biti kako mene boli vilica/cljust ali nisam obracala paznju na to...u pocetku je to bilo samo preskakanje zglobova sa lijeve i desne strane dok jedem ,pricam isl.dok u zadnje vrijeme malo mi je natakla lijeva strana osjecam bolove u uhu takodje uzasne bolove u vilici nekad me i lijeva strana vrata boli ,te bolove osjecam cak i na dodir vilice,kad hocu npr da legnem na tu stranu licaitd na hladnoci .....imam strah da odem doktoru....da li mislite da li je to nesto preozbiljno...neka bolest ozbiljna ili..ako iko zna ista o ovom problemu neka pise...unaprijed hvala....

ajde ne budi glupa, ako su takvi bolovi i takvu ti smetnju radi neshvacam zasto ne otici doktoru??
pa stvari se mogu samo poboljsati odlaskom u doktora.
a i bol nece proci ako pitas na forumu.

EDITA
10.08.2008., 01:03
naravno znam da nece proci..ali strah me je otici doktoru da ne kaze da je neka ozbiljna bolest u pitanju...zato sam na forumu htjela vidjeti da li je neko imao slicnih problema ,ako ne i istih...i da li je u pitanju samo malo jaca upala ili nesto ozbiljno...

Aegon
10.08.2008., 01:09
naravno znam da nece proci..ali strah me je otici doktoru da ne kaze da je neka ozbiljna bolest u pitanju...zato sam na forumu htjela vidjeti da li je neko imao slicnih problema ,ako ne i istih...i da li je u pitanju samo malo jaca upala ili nesto ozbiljno...

ako je ozbiljna bolest i neodes ljecniku, jos ce gore biti
al valjda je bolje neznati da imas ozbiljnu bolest nego znati te se ljeciti?:ne zna:

Krumpir
10.08.2008., 01:12
Odi kod svog stomatologa da ti da uputinicu za odjel gnatologije stomatološkog fakulteta. Nosit češ po noći udlagu i bit će ti bolje.

Gutaperka
10.08.2008., 02:12

strah te čuti da je to možda neka ozbiljna bolest a nije te strah živjet s mogućom ozbiljnom bolesti i ne liječiti je?A ako je ozbiljna bolest a ne liječiš je misliš da će tek tako proć ili bi se mogla i pogoršat pa ti život učinit paklom?

Po tvom opisu mi djeluje kao neuralgija uzrokovana problemima sa čeljusnim zglobom i mislim da bi svakako trebala na pregled da ne bi imala još veće probleme

xxx22
10.08.2008., 23:38
Nisam pod nikakvim stresom, moguće je da mi umnjaci rastu ili već nešto sa zubima.. čim nađem vremena idem kod zubarice..
stvarno mi već počinje smetati, kad jedem, a i ne mogu dragog zadovoljit heheh!

hvala na pomoći!

andrejm
24.09.2008., 20:52
http://www.kiropraktikagrgic.hr/hr/services/5/

xxx22
24.09.2008., 23:17
Hvala na linku! :top:

my love
29.11.2009., 22:20
naime, prije nekoliko mjeseci počela mi je čeljust preskakati, čulo bi se škljocanje, ali svaki put bi se vratilo na mjesto. sve dok prije 3 mjeseca nije zaglavila i sada ne mogu otvoriti usta do kraja,a ako pokušam na silu jaaako boli i ne mogu. smeta mi dok jedem neku određenu hranu. bila sam kod specijalista u Dubravi, on mi je preporučio vježbe (3 puta dnevno po 5 minuta otvarati-zatvarati usta s jezikom prilijepljenim na nepce) i da izbjegavam tvrdu hranu.
nakon 2 mjeseca ništa se nije promijenilo...

je li se ikome dogodio sličan problem? kako ste ga riješili? hvala

crna dalia
29.11.2009., 22:25
Ja sam imala isti problem. Nema rješenja, prošlo je samo od sebe. Trajalo je nekih 3 mjeseca.
Isto sam bila na pregledu u Dubravi.
Na pregled sam čekala punih 7 sati da mi doktor kaže da nema pojma zbog čega mi se to dešava i da će proći samo od sebe.
I prošlo je, a ja sam cijelo vrijeme PIZDILA jer nisam mogla zagristi sendvič, jabuku ili bilo šta drugo deblje od 2 cm.
Naravno, još uvijek mi čeljust preskače, ali se tada samo jednom zaglavila.
Ne znam hoće li se ponoviti ili ne, ali ja izbjegavam žvakanje žvaka jer sam primjetila da mi se tad čeljust posebno umara i počne jače škljocati.

my love
29.11.2009., 22:29
da, strašno frustrira! ni meni nije znao reći zbog čega se to dogodilo. jesi li radila te vježbe?

Termination
29.11.2009., 22:47
proguglaj sindrom čeljusnog (temporo-mandibularnog) zgloba... to je dosta čest problem kod ljudi

crna dalia
29.11.2009., 22:49
Nisam radila te vježbe. Bila sam frustrirana njihovom dijagnozom!!!
Čekati 7 sati u prokletoj bolnici da mi prof.dr.mr.sc. kaže da nema pojma šta mi je i neka izbjegavam žvake...
Ali mislim da to sa žvakama ima smisla. Odmah sam ih se riješila i više mi se nikad nije čeljust zakočila.
Don't worry, to će proći samo od sebe, ali pazi da poštediš čeljust od teških napora da što prije prođe.

Engelchen00012
29.11.2009., 23:07
Ajme meni, ja se sjećam kako sam nekada imala osjećaj da će mi se od umora čeljust zakočiti! Ali naravno da sam mislila da je to nemoguće.:s :( :horor::horor::horor:

my love
03.12.2009., 13:39
da, izgleda da ništa nije nemoguće... nadam se da će se javiti još netko sa svojim iskustvima...

dragonf
20.01.2010., 21:57
po mojoj slobodnoj procjeni odokativne metode to je meni od rađenja kružića od dima cigareta znate ono...jel pusite vas dvije mozda?

Gutaperka
20.01.2010., 22:13
po mojoj slobodnoj procjeni odokativne metode to je meni od rađenja kružića od dima cigareta znate ono...jel pusite vas dvije mozda?

šta predlažeš?

dragonf
21.01.2010., 09:00
nista drugo nego prestanak pusenja ili prestanak rađenja kružića...evo ja sad imam cigaretu u ustima i pokusavam ne radit kruzice,i sad mi preskace vilica kad zjevam(jutro je)

ja brijem da je to od tog meni...a sad neznam...

DynixX
03.03.2010., 08:09
Evo ovako, imam neku kvrgu ispod čeljusti na lijevoj strani... Boli me kad otvaram usta jer tocno osjecam kako se ta "kvrga" mice i neugodno je. Znate sto je? Nije zub, nisam po stresom, ne znam...

borna07
03.03.2010., 08:34
Evo ovako, imam neku kvrgu ispod čeljusti na lijevoj strani... Boli me kad otvaram usta jer tocno osjecam kako se ta "kvrga" mice i neugodno je. Znate sto je? Nije zub, nisam po stresom, ne znam...
Moguće da ti je natečen limfni čvor ispod čeljusti. Od upale grla, od granuloma na zubu? Napravi ortopan da vidiš jesu li zubi.

DynixX
03.03.2010., 08:51
Moguće da ti je natečen limfni čvor ispod čeljusti. Od upale grla, od granuloma na zubu? Napravi ortopan da vidiš jesu li zubi.

Zar ne bih osjetio neku bol da je zub?

borna07
03.03.2010., 09:14
Zar ne bih osjetio neku bol da je zub?

Ne nužno. Ako je zub otprije liječen, a nije dobro izliječen, mogu se napraviti granulomi (područja kronične upale) u kosti koji ne moraju izazivati nikakve bolove. Isto tako zubi znaju otići u "tihu nekrozu". Situacija gdje zub odumre bez bolova, ali se opet u kosti oko njega javljaju kronične upale. Takvi zubi mogu godinama perzistirati u čeljusti bez bolova. Ali kad buknu....
Još ima jedna mogućnost. limfni čvorovi znaju nateći kod nicanja umnjaka.

Gutaperka
03.03.2010., 10:47

osim ovoga šta je kolegica navela meni se dogodilo da sam kupio onu Oral B Cross action četkicu kad je tek puštena na tržište da je isprobam i s njom sam ostrugao zubno meso jer je bila preagresivna iako je medium tvrdoće.To mi se malo upalilo i zbog toga mi je natekao limfni čvor na toj strani čeljusti.

Ovo navodim kao jednu od mogućnosti koju mnogi previde,iako sam i ja mišljenja kao i kolegica tj. da je u pitanju ili upala oko vrha korjena zuba ili raste umnjak.

Ovo što navodiš da si pod stresom,u takvim situacijama organizam malo oslabi pa ako negdje postoji mala kronična upala onda se ona može razbuktati.To je možda razlog zašto ljudi znaju oteknuti kad su u problemima i kad im to najmanje treba

turbo chick
11.03.2010., 15:10
mene već godinama boli čeljust, tj. zglobovi. prije par god. sam krenula kod ortodonta koji je mislio da prejako stišćem zube noću kad spavam pa mi je predložio nošenje udlage po noći. Međutim, nakon nekoliko god.,sa 30 god., mi se jako promjenio zagriz i zapravo mi se otvorio zagriz te sam krenula kirurgu i ortodontu. Kirurg je htio operirati čeljust ali je ortodont htio pokušati sa fiksnim aparatićem. I evo, već 1god.nosim fiksni aparatić za zube i sve već malo bolje izgleda ,vratila mi se funkcija čeljusti, ali me i malo nmanje bole zglobovi. Iako čeljust može i čitav život boljeti..

koka_8
08.10.2010., 21:43
uglavnom,već dosta vremena sam imala škljocanje ljeve strane čeljusti kraj uha,znalo mi se dogoditi ujutro (valjda krivo spavam )da mi se uklješti,to bi mi trajalo nekoliko minuta,a možda i koji sat....a sad mi to već traje dva dana...simptomi su mi uglavnom kad otvorim usta(nemogu ih skroz otvoriti) jer iman osjećaj koda mi zapinje i boli me to kraj uha,i boli me kad jedem...dali ko šta zna o tome,ili je imao nekakvih iskustva...

shotman
08.10.2010., 21:48
moja sestrična je prije 2 godine s tim išla na hitnu. ona nije mogla ni pomaknut usta. ostala je ovako::o

Termination
09.10.2010., 11:59
To se zove sindrom temporo-mandibularnog (čeljusnog) zgloba. Uglavnom, rješenja postoje. Pogledaj malo po pdf-u. Već je bilo riječi o tome...

zoo111
15.03.2011., 20:14
joooj ljudi moji...
danas sam osjetila (i jos uvjek je osjećam) bol na lijevoj gornjoj (5. zub s lijeve strane) čeljusti na dodir.. i takođe me boli na desnoj isti taj..

pa je moja pitanje da li bi se trebala zabrinut..i znate li od čega me možđ boli.. :confused::confused:

sunshine-girl
22.08.2011., 09:54
sasvim sam slučajno primijetila tu bol na kraju vilice. s donje strane. boli na dodir.
(ne u ustima, nego izvana kost vilice, pa na njenom kraju) nemam pojma kako da to objasnim.:ne zna:
uglavnom, trebam li se zabrinuti?

grgurmali
22.08.2011., 17:41
sasvim sam slučajno primijetila tu bol na kraju vilice. s donje strane. boli na dodir.
(ne u ustima, nego izvana kost vilice, pa na njenom kraju) nemam pojma kako da to objasnim.:ne zna:
uglavnom, trebam li se zabrinuti?

Može biti svašta a može i ništa.

Liječnik je onaj kojem plaćamo za mišljenje. Većina boli u čeljusnom zglobu , na Balkanu, je uzrokovana pušenjem tj. resorpcijom koštane mase zbog blagopočivajućeg djelovanja nikotina i katrana. U tom smislu valja shvatiti ovu bol kao zadnje upozorenje da promjenimo način života prije nego on promjeni nas.

sunshine-girl
22.08.2011., 20:25
Može biti svašta a može i ništa.

Liječnik je onaj kojem plaćamo za mišljenje. Većina boli u čeljusnom zglobu , na Balkanu, je uzrokovana pušenjem tj. resorpcijom koštane mase zbog blagopočivajućeg djelovanja nikotina i katrana. U tom smislu valja shvatiti ovu bol kao zadnje upozorenje da promjenimo način života prije nego on promjeni nas.

to mi je jasno.
a nisam nikada pušila.:rofl:

Simpsolina
30.08.2011., 17:48
Da li se ikome ikad desilo ovo http://www.youtube.com/watch?v=Kp8AzHIC0hM ?

Meni je dva puta prilikom zijevanja,doktori na hitnoj su me gledali kao da imam dve glave.

Tek mi je specijalista rekao da mi je problem u zubima zato što nemam pravilan zagriz,ne mogu gornje zube prebaciti preko donjih.
Sad me strah ići zubaru jer moram jako zinuti i bojim se da mi se opet tako ne zakoči.

Aira
18.12.2011., 14:01
Mene po drugi put u životu boli čeljust. Sva sreća da je ovaj put puno bolja situacija nego prije. Prvi put u osnovnoj nisam mogla ništa veliko zagristi i boljela me užasno čeljust s obje strane. Ovaj put me boli samo lijeva, osjećam povremeno tupu bol dok miruje, mogu otvoriti usta širom, ali čujem mješavinu struganja i škljocanja na zglobu. Nisam prvi put otkrila u čemu je problem, ali sad me boli dok žvačem, a ujutro je bol puno jača. Ne boli na dodir na sreću, ali imam osjećaj da bi mogli biti umnjaci u pitanju (držim fige da ne). Ako ne prođe za dan-dva, idem doktoru. Sama ne mogu otkriti uzrok jer može biti i stres i bruksizam i da sam nešto krivo zagrizla.

petra993
08.04.2012., 17:08
Znaci, stari mi je prije neka dva tjedna bio na vadenju zubi ( frajer mu je odjednom vadio 3 zuba, meni se to ne cini normalnim, ali valjda doktori znaju, jebiga ) i majstor je toliko zjevnuo da mu se celjust ukljestila. I zubar mu je na silu vracao to u prirodni polozaj, ali njegova donja čeljust je vec dva tjedna sve samo ne u prirodnom polozaju. Ne moze otvoriti usta, jede kasice, boli ga. Isao je u novu bolnicu u dubravi, ali su mu tamo rekli da moze bit sretan i da je to sve ok. Kako dodjavola moze bit sretan i kako moze bit ok ako jede kao moj desetomjesecni necak. Ako imate iskustva s tim, recite mi. Kako ste ublazavali bol, koliko vam je to sve trajalo? :504:

Doll House
02.06.2012., 11:49
zna li itko kakvi se oblozi stavljaju kod upale čeljusnog zgloba? negdje piše hladni, a negdje topli! ili čak jedno i drugo.:confused:
bojim se da ne pogriješim...što se hladnih tiče, mene to iz nekog razloga boli. a stavljati tople na upaljeno područje, ne čini mi se baš pametno.:ne zna:

mo85
29.06.2012., 16:23
bok svima, evo i mene muci preskakanje celjusti...(vec duze vrijeme ali mislila sam da nije nista)....uz to su me pocele bolit usi i osjetljive su mi na dodiru, slablje cujem , i s desne strane mi se stvorila kao neka kuglica tamo gdje zavrsava vilica...bila sam kod dr.ice u srijedu zbog usi, prgledala me i pocistila, nema prljavstine i nije upaljeno pa mi je probala dat klavax i neke kapljice za usi (garasone) uz to moram i stavit kapljice u nos...uzimam ljekove vec 2 dana ali nije nista bolje za sad...
za tjedan dana moram obavezno na pregeld...malo me strah jer neznam od cega bi to moglo bit...da li je svarno zbog sinusa (ali nisam prehladjena) ili je to zbog celjusti ili zbog umnjaka...:(

Jujigatame
29.06.2012., 16:42
Doll House Ovisi sto je uzrok boli. Trebas pregled kod oralnog kirurga. Ako je rijec do misica, stavljaju se topli oblozi da se misici opuste.

mo85 Takva bol najvjerojatnije nije zbog sinusa; uzrok je u samom zglobu, misicima celjusti ili umnjacima. Preporucam pregled kod oralnog kirurga (KB Dubrava), vjerojatno ces trebati i slikanje ali to ces obaviti kod njih ;)

mo85
29.06.2012., 16:49
Takva bol najvjerojatnije nije zbog sinusa; uzrok je u samom zglobu, misicima celjusti ili umnjacima. Preporucam pregled kod oralnog kirurga (KB Dubrava), vjerojatno ces trebati i slikanje ali to ces obaviti kod njih ;)

hvala na odg!a sad je problem dal uzimat dalje klavax i te kapljice ili prestat i cim prije se javit doktorici (pon ujutro) :/ nadam se da ce sve bit ok...i da cu nac dobrog oralnog kirurga u istri ;)

Jujigatame
30.06.2012., 15:59
Ako si vec pocela uzimati klavax, moras ga nastaviti do kraja, bez obzira je li dan opravdano ili ne (kao i svaki drugi antibiotik).

teso
18.07.2012., 14:39
i ja imam problem sa preskakanjem čeljusti,užasno me frustrira dok jedem,ali mene ništa ne boli,samo preskače,kao da kamenje jedem:confused:

Jujigatame
18.07.2012., 15:26
Jesi li bio na pregledu kod specijalista?

teso
20.07.2012., 13:47
Jesi li bio na pregledu kod specijalista?

Nisam bio,doduše povadio sam par zubi,da bih druge metnuo,pa sam mislio,da je to možda od toga...

Jujigatame
20.07.2012., 19:10
Ovo je slozena stvar i forum nije najbolje mjesto za davanje misljenja... Treba napraviti analizu okluzije, pogledati te mostove/ispune, poslikati zglob, uzeti detaljnu anamnezu (kada je pocelo, kako...) itd itd. U kojem gradu zivis?

teso
22.07.2012., 23:33
Ovo je slozena stvar i forum nije najbolje mjesto za davanje misljenja... Treba napraviti analizu okluzije, pogledati te mostove/ispune, poslikati zglob, uzeti detaljnu anamnezu (kada je pocelo, kako...) itd itd. U kojem gradu zivis?

Zivim na selu,tocnije Babina Greda,selo udaljeno 35km od Vinkovaca,15km od Zupanje...

Bonifiaca
08.09.2012., 00:42
Bok

Zadnjih par dana ne mogu otvoriti usta do kraja. S vanjske strane nije ništa otečeno, ali me po noći zna boljeti/peći kao da mi umnjak na desnoj strani raste. Normalo mogu pričati, ali jesti ne mogu, pogotovo sa žlicom :tuzni:

Što napraviti??' Ne ide mi se baš po doktorima ako baš ne moram :tuzni:

Jujigatame
09.09.2012., 18:12
E morat ces :) Pogledat ce kak sve skupa stoji u ustima, napraviti rtg i po potrebi prepisati antibiotik;)

baby joe
06.01.2013., 13:11
bok svima!
prvo isprike ako već ima već negdi ova tema al ja stvarno nisam uspjela nać pa evo da pitam ovdje. naime, odlučila sam se malo aktivirat i sredit ovu moju čeljust jer izgledam ko pitt bull, imam predgriz od nekih pola centimetra i osim šta je koma za vidit ni ne funkcionira baš najbolje. odakle kreniti, kome se obratit, nazvat, di pokucat itd itd, pitala sam ovu moju zubaricu al ona veze nema o životu.
Hvala unaprijed :D

leeloo27
06.01.2013., 13:54
Odlična tema, baš za mene. :lux:

Mene zanima jel zglob čeljusti može boliti od nekog zuba? I da li se na ortopanu vide u kakvom su stanju zglobovi čeljusti ili se oni posebno idu slikati? I gdje?

U zadnje vrijeme me boli lijevi zglob čeljusti. Ne bole me zubi za sada, al čeljust mi je ponekad jako teško otvoriti koliko to boli. Ne znam da li da idem kod zubarice zbog toga ili kod opće prakse. Budući da imam problema sa zglobovima razmišljam si dal je moguće da mi je nastradao taj zglob jer otkad znam za sebe znao mi je preskakati, zapinjati, sad imam dojam kao da je upaljen. :ne zna:

Ivana2711
06.01.2013., 14:11
bok svima!
prvo isprike ako već ima već negdi ova tema al ja stvarno nisam uspjela nać pa evo da pitam ovdje. naime, odlučila sam se malo aktivirat i sredit ovu moju čeljust jer izgledam ko pitt bull, imam predgriz od nekih pola centimetra i osim šta je koma za vidit ni ne funkcionira baš najbolje. odakle kreniti, kome se obratit, nazvat, di pokucat itd itd, pitala sam ovu moju zubaricu al ona veze nema o životu.
Hvala unaprijed :D

Otiđi na pregled kod ortodonta, a zatim kod maksilofacijalnog kirurga (ukoliko će biti potrebno) :)

Jujigatame
06.01.2013., 18:39
Odlična tema, baš za mene. :lux:

Mene zanima jel zglob čeljusti može boliti od nekog zuba? I da li se na ortopanu vide u kakvom su stanju zglobovi čeljusti ili se oni posebno idu slikati? I gdje?

U zadnje vrijeme me boli lijevi zglob čeljusti. Ne bole me zubi za sada, al čeljust mi je ponekad jako teško otvoriti koliko to boli. Ne znam da li da idem kod zubarice zbog toga ili kod opće prakse. Budući da imam problema sa zglobovima razmišljam si dal je moguće da mi je nastradao taj zglob jer otkad znam za sebe znao mi je preskakati, zapinjati, sad imam dojam kao da je upaljen. :ne zna:

Kakvih problema imaš s ostalim zglobovima? Zglob može boljeti zbog loše okluzije (zagriza), noćnog škripanja zubima... Treba ti pregled stomatologa, po mogućnosti specijalista protetike.

leeloo27
07.01.2013., 19:29
Znači ipak pravac stomatologu, to me zanimalo. :)

Pa imam upale zgloboova (Sjogren jelte :D), pa gledam ako mi se šeću upale po tijelu nije isključeno da mi napada i ovaj zglob. :ne zna: Ma u biti najviše me brinulo jel može tako šta boliti od nekog zuba, ako je upala zgloba to je ionako nešto što moram sustavno rješavati.

Jaro996
27.01.2013., 10:28
Bok! imam jedno pitanje
Ujutro sam se probudio i pocela me bolit čeljust na lijevoj strani,ne bas čeljust nego negdje između uha i čeljusti.Mogu zvakat i otvarat usta normalno,i da kao da mi je izrasla neka kvržica tamo između uha i celjusti..bol nije jaka nego onako "tupa" a jucer me nije nista bolilo..Jel to nešto ozbiljno? Kako to izljeciti? imali netko sa iskustvom? :ne zna::ne zna::ne zna::ne zna::ne zna::ne zna::ne zna::ne zna::ne zna::ne zna:

2Small2Fail
27.01.2013., 11:08
Meni se dogodilo nešto slično kada mi je zub bio pod upalom. On me sam za sebe nije bolio pa sam mislila da će proć i da sam možda preko noći držala krivi zagriz ili nešto. Uglavnom, nakon 2-3 dana više nisam mogla otvoriti usta jer se upala proširila na kost. Otiđi zubaru za svaki slučaj.

Jaro996
27.01.2013., 11:18
Meni se dogodilo nešto slično kada mi je zub bio pod upalom. On me sam za sebe nije bolio pa sam mislila da će proć i da sam možda preko noći držala krivi zagriz ili nešto. Uglavnom, nakon 2-3 dana više nisam mogla otvoriti usta jer se upala proširila na kost. Otiđi zubaru za svaki slučaj.
ocu,hvala :)

Jujigatame
27.01.2013., 13:40
Umnjak najvjerojatnije

dvatricetiri
25.02.2013., 13:59
Negdje jako rano (II - III razred osnovne) izvađene su mi obje šestice u donjoj vilici, što je uzrokovalo da se u narednim godinama skroz naruši položaj ostalih zubi koji su se povukli unazad i zauzeli potpuno mjesto gdje su ranije bile šestice. Uz to, u gornjoj vilici imam puno veće i krupnije zube i od malena sam imala izbačenu gornju vilicu što se u kombinaciji s izvađenim šesticama samo pogoršalo. U osnovnoj sam godinama nosila mobilni na donjoj vilici da mi se probaju vratiti zubi na mjesto, ali ništa se s tim nije postiglo, samo su mi svi ponavljali da mi niko nije smio izvaditi šestice tako rano. :504: Negdje s 18. godina izbačaj gornje vilice je bio divnih 12 mm i krajem srednje sam stavila fiksni aparatić na obje vilice. Nosila sam ga 4.5 godine i kad sam skinula taj izbačaj gornje vilice je i dalje postojao, ali je bio podnošljiv. Mada su mi gornji zubi i dalje dodirivali donju usnu. Dobila sam fiksni retiner na obje i nosila sam uz to i mobilni na gornjoj prvih godinu dana uglavnom 24 h. I pored svega toga, nakon dvije godine sve se kompletno vratilo na početak i opet imam prednje zube skroz izbačene, a donja vilica se prilično povukla ponovo nazad. Uz to sve radi svih sila koje su zubi pretrpjeli u 4.5 godine nošenja fiksnog, u pola godine nakon skidanja dobila sam upale živaca u gotovo svim prednjim zubima i morala sam to liječiti, a zatim i vaditi živce. :503:
Naravno svi ti mrtvi zubi su sad već počeli mjenjati boju, pa sad uz narušen zagriz, od ranije bijelih zuba dolazim u nijansu godišnje zloupotrebe nikotina i kofeina, a ne konzumiram nijedno. :rolleyes:
Uglavnom čitala sam po netu i znam da ima i opcija operacije i lomljenja vilice ali mi je ortodont koji mi je radio fiksni odmah rekao da to kod mene ne bi kao imalo efekta i da bih se samo napatila. Možda je on sve upravu, ali ja se napatih cio život, svašta mi napričaše, uzeše hrpu para i ja opet danas niti imam pravilan zagriz, niti više zdrave zube, niti ideje šta dalje da probam, jer i pored svega ne mogu da se pomirim s tim da ovo sve sad ostavim ovako i da se više nikad u životu ne nasmijem ni na jednoj fotografiji ili da na svakoj izgledam kao da sam friško natrpala pregršt bombona u usta. :rofl:
Uglavnom, ako je iko imalo stručan da posavjetuje, šta bih mogla probati sad, ili barem proslijediti na pp kontakt nekog stručnjaka kojem bih mogla otići na pregled i zatražiti savjet (BiH, HR, SR), bila bih zahvalna. :D

TheProvense
25.02.2013., 16:36
:(

nemam savjet, došla sam samo izraziti podršku :grli:
drži se!
nadam se da će se pronaći neko riješenje i da ćeš se napokon moći nasmijati prilikom svakog fotografiranja ;)

getz85
01.03.2013., 17:48
prije 3 dana sam zavrsio na hitnoj u runjaninovoj jer me 7. dolje desno užasno boljela. na kraju mi zubarka stavila toxavit, javio se idući dan svojoj zubarki, kaže da mora to stajat u zubu 2-3 tjedna. problem se pojavio jučer ujutro kad sam skužio da mi je čeljust ukočena, znači mogu otvorit usta tek kojih 1,5cm, al preko toga ne ide. malo mi je natečena ta desna strana i kako mi se čini limfni čvor isto na toj strani. ne boli me uopće ništa dok ne pokušam silom otvorit usta, tek me onda zabole mišići na čeljusti, čim zatvorim usta bol nestane. Što sada raditi? ići u dubravu ili pričekati jos koji dan, stavljati obloge i nadati se da će prestat s vremenom..

jaca1981
10.03.2013., 13:57
ja imam te probleme,već se godinu dana natežem sa doktorima oko toga,oni neznaju kako bi me lječili,išla sam na citopunkciju 3 puta,primila 10 blokada koje mi nisu pomogle nego samo odmogle jel sam imala alergijske reakcije na njih da bi mi nakraju rekao doktor da nesmijem ni pričati,da štedim zglob i da jedem juhu,griz,čokolino i da pijem tablete i to je zasad to,i kad malo bolje pogledam ma bolje da sam otišla kod veterinara on bi me prije izlječio tako da.....

Jujigatame
11.03.2013., 12:23
jeste li probali kb dubrava oralna kirurgija ili fakultet, zavod za stom protetiku (dr badel, prof. valentic peruzovic)

dire Dawn
18.04.2013., 16:23
treba mi (stručno) mišljenje jer ne želim ići kod stomatologa bezveze s obzirom da mi baš i nije blizu, pa ću ovdje napisati o čemu se radi. (nadam se da nisam fulala temu, ako jesam, moje isprike)

od srednje škole mi vilica "preskače", znači ponekad je znala "puknuti" kao kad osoba pucketa zglobovima. nikad mi to nije predstavljalo neki problem jer mi se dešavalo prosječno jednom u par mjeseci i to isključivo kad bi baš jako zinula (tipa kod zijevanja). kako je to počelo, tako je spontano i prestalo i nikad tome nisam pridodavala neku veliku važnost jer em je bilo rijetko em me nije bolilo em sam bila teenager i nije me bilo briga za stvari poput zdravlja :rolleyes: (dobra lekcija za kasnije godina :kava:).
nosila sam mobilni aparatić zbog krivog zagriza, ali on nije riješio problem, odnosno zagriz mi je i dalje kriv.
prije nekoliko tjedana, možda 3 (najviše mjesec dana), javio mi se osjećaj kao da mi se vilica "zakočila" i tada nisam mogla do kraja otvoriti usta, bolilo je dok sam jela i nisam mogla normalno žvakati. kako mi je tada s te strane bio upaljen jedan zub, mislila sam da je to do toga i nisam (opet) tome pridavala neku pažnju. to je trajalo par sati i nakon što sam prespavala tu noć, sve je prestalo. zub sam u međuvremenu sredila do kraja, tj popravila, ali nisam tu "zakočenost" spomenula zubarici*.
neko vrijeme nakon toga je sve bilo ok, ali sada ponekad kada žvačem imam čudan osjećaj u vilici s desne strane (inače je s te strane "pucketalo" u srednjoj i s te strane se "zakočilo", s lijeve strane ništa), jedina usporedba koja mi pada na pamet je da se proizvodi zvuk kao kad se tare kamen o kamen. znači onako kao da se nešto mrvi.

*zašto to nisam spomenula zubarici? iskreno, dok nisam čitala tu po forumu o problemima sa vilicom (ponekad otvorim skroz random teme pa idem čitat) nisam znala da ovo što se meni događa nije "tipično", a također sam mislila da me na daljnje pretrage treba poslati LOM, kako kod njega nisam bila u zadnjih mjesec dana kako se ovo javilo, tako nisam imala ni prilike išta ga pitati.

nisam sigurna dali su moji opisi dovoljno dobri, ali bolje opisati trenutno stanje ne mogu. zanima me dali je ovo što sam opisala normalno ili bi ipak trebala ići na neke daljnje pretrage. hvala unaprijed :)

raverica
15.01.2014., 10:38
Upravo sam se vratila od svog zubara. Osim rasta oba gornja umnjaka u isto vrijeme i bruksizam koji me pati već duže (udlagu nosim već dvije godine), danas mi je rekao da imam problema i sa desnim zglobom. Pokazao mi je vježbu koju trebam raditi svaki dan (onu s jezikom na nepcu) i preporučio da nosim udlagu i preko dana kada god mogu, što zbog umnjaka koji mi pritišću druge zube, ali i zbog zgloba. Postoji li još neko rješenje za to?

Dugo sam mislila da su mi užasne glavobolje, čak i migrene, uzrokovane zbog umnjaka, ali mi je rekao da me glava vjerojatno više rastura zbog zgloba. Jel i vama glavobolja povezana s tim?

Chain
16.01.2014., 21:11
Upravo sam se vratila od svog zubara. Osim rasta oba gornja umnjaka u isto vrijeme i bruksizam koji me pati već duže (udlagu nosim već dvije godine), danas mi je rekao da imam problema i sa desnim zglobom. Pokazao mi je vježbu koju trebam raditi svaki dan (onu s jezikom na nepcu) i preporučio da nosim udlagu i preko dana kada god mogu, što zbog umnjaka koji mi pritišću druge zube, ali i zbog zgloba. Postoji li još neko rješenje za to?

Dugo sam mislila da su mi užasne glavobolje, čak i migrene, uzrokovane zbog umnjaka, ali mi je rekao da me glava vjerojatno više rastura zbog zgloba. Jel i vama glavobolja povezana s tim?

promijeni stomatologa za pocetak...koliko vidim imas izmedu 20 i 30 godina (rastu ti umnjaci) a vec 2 godine nosis udlagu....potpuno suludo!
a ako ta "udlaga" je zaprvo ona prozirna tanka plastika oko zuba...to ni nije udlaga...

Chain
16.01.2014., 21:15
treba mi (stručno) mišljenje jer ne želim ići kod stomatologa bezveze s obzirom da mi baš i nije blizu, pa ću ovdje napisati o čemu se radi. (nadam se da nisam fulala temu, ako jesam, moje isprike)

od srednje škole mi vilica "preskače", znači ponekad je znala "puknuti" kao kad osoba pucketa zglobovima. nikad mi to nije predstavljalo neki problem jer mi se dešavalo prosječno jednom u par mjeseci i to isključivo kad bi baš jako zinula (tipa kod zijevanja). kako je to počelo, tako je spontano i prestalo i nikad tome nisam pridodavala neku veliku važnost jer em je bilo rijetko em me nije bolilo em sam bila teenager i nije me bilo briga za stvari poput zdravlja :rolleyes: (dobra lekcija za kasnije godina :kava:).
nosila sam mobilni aparatić zbog krivog zagriza, ali on nije riješio problem, odnosno zagriz mi je i dalje kriv.
prije nekoliko tjedana, možda 3 (najviše mjesec dana), javio mi se osjećaj kao da mi se vilica "zakočila" i tada nisam mogla do kraja otvoriti usta, bolilo je dok sam jela i nisam mogla normalno žvakati. kako mi je tada s te strane bio upaljen jedan zub, mislila sam da je to do toga i nisam (opet) tome pridavala neku pažnju. to je trajalo par sati i nakon što sam prespavala tu noć, sve je prestalo. zub sam u međuvremenu sredila do kraja, tj popravila, ali nisam tu "zakočenost" spomenula zubarici*.
neko vrijeme nakon toga je sve bilo ok, ali sada ponekad kada žvačem imam čudan osjećaj u vilici s desne strane (inače je s te strane "pucketalo" u srednjoj i s te strane se "zakočilo", s lijeve strane ništa), jedina usporedba koja mi pada na pamet je da se proizvodi zvuk kao kad se tare kamen o kamen. znači onako kao da se nešto mrvi.

*zašto to nisam spomenula zubarici? iskreno, dok nisam čitala tu po forumu o problemima sa vilicom (ponekad otvorim skroz random teme pa idem čitat) nisam znala da ovo što se meni događa nije "tipično", a također sam mislila da me na daljnje pretrage treba poslati LOM, kako kod njega nisam bila u zadnjih mjesec dana kako se ovo javilo, tako nisam imala ni prilike išta ga pitati.

nisam sigurna dali su moji opisi dovoljno dobri, ali bolje opisati trenutno stanje ne mogu. zanima me dali je ovo što sam opisala normalno ili bi ipak trebala ići na neke daljnje pretrage. hvala unaprijed :)

problm koji imas je ozbiljan i trebas detaljan pregled funkcije zglobova i misica...tek onda se odlucuje sta i kako raditi

raverica
16.01.2014., 21:51
promijeni stomatologa za pocetak...koliko vidim imas izmedu 20 i 30 godina (rastu ti umnjaci) a vec 2 godine nosis udlagu....potpuno suludo!
a ako ta "udlaga" je zaprvo ona prozirna tanka plastika oko zuba...to ni nije udlaga...

Zašto je suludo?

vesela djevojka
25.03.2014., 19:51
Bok...pitanje...u zadnjih 7 dana radila sam na lijevoj strani dolje
Popravak 6 koja je imala dubok karijes,stomatog je pokusao
Sacuvat pulpu,dva dana kasnije mjenjam amalgamsku
Plompu na 7 , ispod karijes,al nije do zivca...jos od ove sestice pocinje
Problem. Boli me vec 5 dan vilica skroz do uha ali samo
Navecer!!! Pijem neofen I prode al ne mogu tako dalje.

Danad ipak pristupa se umrtvljivanju 6 , takoder rjesava karijes ma umnjaku.
ali stomatolog
Ne vidi razlog boli lijeve strane. Dakle boli jako,
Nisam otekla I samo navecer7!!! Mogu jest prek dana,ne skloca,mogu
Otvorit usta.

Zasto?komu se obratiti?

Malena Anica
13.04.2014., 13:22
molim za informaciju i razmjenu iskustva.
naime, već nekoliko godina imam glavobolje i bol u uhu. bolovi bi dolazili i odlazili i nekako sam to podnosila. bila na razno raznim pretragama ali doktori nisu ustanovili što je.
nakon toga, prije nešto manje od dvije godine bolovi su postali nesnosni i šetala sam od doktora do doktora da bi mi na kraju dijagosticirali poremećaj TMZ-a. imam užasne glavobolje, bolove u čeljusti, licu, zubima, oku, vratu, ramenima. nosim udlagu i bolovi su u manjoj mjeri izraženi ali su i dalje prisutni i sve me to već užasno živcira.
zapravo ne vidim neku svrhu te udlage. da li je netko od vas bio na operaciji čeljusnog zgloba/zglobova i kakva su iskustva? da li postoji rješenje ovog problema?
hvala.

Jujigatame
13.04.2014., 14:53
molim za informaciju i razmjenu iskustva.
naime, već nekoliko godina imam glavobolje i bol u uhu. bolovi bi dolazili i odlazili i nekako sam to podnosila. bila na razno raznim pretragama ali doktori nisu ustanovili što je.
nakon toga, prije nešto manje od dvije godine bolovi su postali nesnosni i šetala sam od doktora do doktora da bi mi na kraju dijagosticirali poremećaj TMZ-a. imam užasne glavobolje, bolove u čeljusti, licu, zubima, oku, vratu, ramenima. nosim udlagu i bolovi su u manjoj mjeri izraženi ali su i dalje prisutni i sve me to već užasno živcira.
zapravo ne vidim neku svrhu te udlage. da li je netko od vas bio na operaciji čeljusnog zgloba/zglobova i kakva su iskustva? da li postoji rješenje ovog problema?
hvala.

Preporučam prvo dobru dijagnostiku i obradu okluzije na Zavodu za mobilnu protetiku, dr.Badel, Valentić-Peruzović, Illeš ili Dulčić. Druga crta je probati privat dobiti jedinog stomatologa u HR (u penziji) koji je ovo doktorirao i vrlo uspješno primjenjivao duugi niz godina u Njemačkoj

Malena Anica
13.04.2014., 18:28
Preporučam prvo dobru dijagnostiku i obradu okluzije na Zavodu za mobilnu protetiku, dr.Badel, Valentić-Peruzović, Illeš ili Dulčić. Druga crta je probati privat dobiti jedinog stomatologa u HR (u penziji) koji je ovo doktorirao i vrlo uspješno primjenjivao duugi niz godina u Njemačkoj

Jesam, na obradi sam na Zavodu za moblilnu protetiku. Ipak, ne ostvarujem neke znatne pomake pa me zanima ako postoji još koji način liječenja. Molila bih ako mi možete reći ime stomatologa kojeg spominjete. Zahvaljujem.

Malena Anica
13.04.2014., 20:12
Jesam, na obradi sam na Zavodu za moblilnu protetiku. Ipak, ne ostvarujem neke znatne pomake pa me zanima ako postoji još koji način liječenja. Molila bih ako mi možete reći ime stomatologa kojeg spominjete. Zahvaljujem.

http://www.inet.hr/ordinacija.kraljevic/
To je doktor Kraljević?

Jujigatame
15.04.2014., 23:17
http://www.inet.hr/ordinacija.kraljevic/
To je doktor Kraljević?

Nije. Kraljevic je u penziji, a kcer mu je prof na zavodu na kojem je radio i na kojem se i ti lijecis. Nadam se da si probala kod onih prije navedenih imena. Raspitat cu ti se za ovu opciju pa se javim... Dr.Kašaj je ime

Zenabr1
23.04.2014., 21:06
Odi kod svog stomatologa da ti da uputinicu za odjel gnatologije stomatološkog fakulteta. Nosit češ po noći udlagu i bit će ti bolje.

kakva je to udlaga?

Malena Anica
27.04.2014., 15:00
kakva je to udlaga?

Jesam na stomatološkom fakultetu u Zagrebu. I bolje mi je, ali imam i dalje dosta izražene simptome (bol, otežano otvaranje usta, škljocanje, naticanje, kočenje čeljusti...). To je terapijska udlaga i idem često na naštimavanje te udlage.

bandijera rosa
20.05.2014., 22:55
Upravo mi se dogodila jaka bol u temporomandibularnom zglobu jednostrano nakon malo jačeg zagriza pri kraju konzumacije jabuke...
Kakvo je to stanje, što se dogodilo i da li je to trajno stanje ili simptom nečeg drugog?

(nešto kao mikrospazam al ipak više kao bol pri pokretanju čeljusti i otvaranju usta)

U čemu je problematika, mišić, kost ili hrskavica?

*jezebel*
13.06.2014., 23:51
operira li se kod nas uopce temporomandibularni zglob? kad mi je doktorica u dubravi predlozila operaciju, rekla je: ne, ne bih vam operirala zglob, vi ste svoj zglob pojeli. dakle, ona bi mi ''samo'' donju celjust izbacila van i gore. ortodont pak kaze da on to ne bi kirurski dirao. :rofl:

Jujigatame
18.06.2014., 16:21
operira li se kod nas uopce temporomandibularni zglob? kad mi je doktorica u dubravi predlozila operaciju, rekla je: ne, ne bih vam operirala zglob, vi ste svoj zglob pojeli. dakle, ona bi mi ''samo'' donju celjust izbacila van i gore. ortodont pak kaze da on to ne bi kirurski dirao. :rofl:

Ovisi kakvo je stanje, simptomi, ct itd itd. Teško je ovako reći napamet - to je interdisciplinarna stvar tj zahtjeva više specijalista

*jezebel*
25.06.2014., 00:59
samo da ubacim link na temu za one koji imaju muke po zvakanju: http://www.forum.hr/showthread.php?t=829038

zahvaljujem.