PDA

View Full Version : Zašto su muslimani ostali jedino u BiH?

m515
06.08.2008., 13:29
Slaveni su se u BIH naselili u 7. stoljeću, a Srbija i Hrvatska vladale su nad dijelovima Bosne u 9. stoljeću.

Uz izuzetak današnjeg istoka Hercegovine i Humina većinom 10. i 11. stoljeća Bosnom vlada hrvatsko kraljevstvo:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/hr/3/31/Hrvatska_Tomislav.jpg

Tijekom 11. i 12. stoljeća vlast je preuzela kraljevina Ugarska. Srednjovjekovna bosanska politička jedinica (prvo banovina, a onda kraljevstvo) stekla je neovisnost oko 1200. godine.

U 14. i 15. stoljeću broj stanovnika je teško odrediti, ali se pretpostavlja da je bio između 500.000 i milijun. Specifičnost srednjovjekovne povijesti Bosne i Huma bijaše i Crkva bosanska*, kojoj je pripadao nemali dio pučanstva (nemoguće je utvrditi kolik). Povjesničari smatraju da je većina stanovništva u tom razdoblju bila katolička, uz dio pravoslavnih na istočnijim područjima. Svi su bosanski vladari bili katolici (dinastija Kotromanić), dok su u neki najutjecajniji feudalci, kao Hrvoje Vukčić Hrvatinić (podrijetlom Hrvat) i Stjepan Vukčić Kosača bili krstjani ili pripadnici Crkve bosanske.

Bosna je ostala neovisna do 1463. godine, kada ju, bar njen veći dio, osvajaju Turci. 25. listopada 1478 posljednja bosanska kraljica Katarina Kosača-Kotromanić umrla je u Rimu.

Tijekom turske vlasti, mnogi su stanovnici današnje Bosne i Hercegovine prešli na islam.

Prema tvrdnjama bosanskih franjevaca katoličko stanovništvu u momentu pada Bosne (pod turke) je brojilo oko 750, krstjansko 80, a pravoslavno oko 30 tisuća odraslih duša.

Turci su vladali Bosnom do 1878. godine, kad ona postaje protektorat Austro-Ugarske.

Nakon raspada Austro-Ugarske, Bosna i Hercegovina je ušla u Jugoslaviju, da bi u 2. svjetskom ratu potpala pod NDH. Nakon rata je osnovana socijalistička Jugoslavija, unutar koje je Bosna i Hercegovina postala jedna od republika.

BIH je proglasila suverenost u listopadu 1991. godine, a zatim je uslijedio referendum za razdruživanje iz Jugoslavije (veljača 1992.). Ostatak priče znamo ...
--------------------------------------------------------------------------
* Crkva bosanska je vjerska sljedba utjecajna u predturskim srednjovjekovnim zemljama Bosni i Humu. Pripadnici Crkve bosanske su nazivani krstjanima, bogumilima.
Ta crkva nastala je u krilu već postojeće i organizirane katoličke biskupije i priznavala je papinsko vrhovništvo koristeći se istodobno staroslavenskim kao jezikom bogoslužja Na području Bosne se pojavljuju u 12. vijeku, no dolaskom Osmanlija skoro svi prelaze na Islam.
----------------------------------------------------------------------

Što mislite koliki je dio Bošnajka proizišao iz BiH katolika, BiH pravoslavaca odnosno pripadnika Bosanske crkve (Bogumila)? S druge strane koliki dio njih ima Tursko podrijeklo?

I pitanje svih pitanja: Zašto su se muslimani održali jedino u BiH a pregazili su cijeli Balkan i došli do Beča?
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6a/Ottoman_1683.png
Pokorili su djelove ili cijele države poput Bugarske, Makedonije, Srbije, Hrvatske, Mađarske, Rumunjske, Grčke. Albanski narod je dobrim dijelom muslimanski ali oni su se konstantno borili protiv Turaka.

Mišljenja sam da je BiH bila "meko tkivo" odnosno država slabih povijesnih temelja. Da nisu naišli Turci i da se radi njih nije oformila Vojna krajna vjerojatno bi se pripojila (vratila) Hrvatskoj. Pa ni Dalmacija kroz cijelu povijest nije bila dio Hrvatske.

Dream N
06.08.2008., 13:34
S druge strane koliki dio njih ima Tursko podrijeklo?

Onoliko koliko liči na Turke. :D Sve su to Srbi i Hrvati poturčeni za Turske okupacije, ne treba raspravljati o istorijskim i logičkim činjenicama.

ja more
06.08.2008., 13:48
Ostali su Bosni iz istog razloga kao i u Raskoj. Srbija se ranije oslobodila i sve ih proterala,a Raska je kasnije oslobodjena, te su ostali. Nije imao ko da ih otera iz Bosne... Ko zna zasto je to dobro...

Lucky Jim
06.08.2008., 13:48
I pitanje svih pitanja: Zašto su se muslimani održali jedino u BiH a pregazili su cijeli Balkan i došli do Beča? Pokorili su djelove ili cijele države poput Bugarske, Makedonije, Srbije, Hrvatske, Mađarske, Rumunjske.

I Slavonija je, iako je pod Turcima bila samo cca 150 godina, imala oko 50% islamskog stanovništva krajem 17. stoljeća (pred oslobođenje). Ali je oslobođenje u to doba i na taj način, prirodno značilo iseljavanje islamskog stanovništva u Osmansko Carstvo.

Odatle paradoks da su neki današnji muslimani u Bosni i Hercegovini stari Slavonci (izbjegli iz Požeškog sandžaka), a mnogi današnji Slavonci u stvari Bosanci katolici, oni koji su u isto vrijeme izbjegli iz Bosne u Slavoniju.

Turci su Bosnu i Hercegovinu izgubili na drukčiji način nego Slavoniju ili Ugarsku. Radilo se o gotovo mirnoj primopredaji, uz zadržavanje nekih elemenata starog uređenja i uz, globalno gledajući, sporadični otpor lokalnih muslimana.

Austrijanci i Ugari (ban Kallay) su bitno zaslužni za formiranje svijesti o BIH kao o državi, posebno u sadašnjim granicama.

Naime, sadašnja granica BIH nema veze sa srednjovjekovnom Bosnom, nego je "iscrtana" oslobađanjem Slavonije, te Like i unutrašnjosti Dalmacije u periodu od cca 1683. i 1736. (samo još jedna mala korekcija u Ličkom Pounju, mirom u Svištovu 1790. g.).

Austrijanci i, naročito, Ugari su bili posebno odlučni u fiksiranju ove granice i u neodobravanju Hrvatskoj da vrati svoju "Tursku Hrvatsku" iz čiste računice.
Nije im, naime, trebao "treći" u podjeli vlasti u Austro-Ugarskoj, pogotovu ne jačanje slavenskog elementa u carstvu. Širenjem bi Hrvatska postala još jedan "problem" koji naglo dobiva na težini.

Zato od tad potječe i naglašavanja Bošnjaštva kao nacionalnosti i pokušaj zabrane hrvatskog imena u BIH.

COD2
06.08.2008., 13:50
Onoliko koliko liči na Turke. :D Sve su to Srbi i Hrvati poturčeni za Turske okupacije, ne treba raspravljati o istorijskim i logičkim činjenicama.

Čuj pravoslavnog Turčina. :rofl:

Ius Primus Nocti (http://www.google.ba/search?hl=hr&q=ius+primus+nocti&meta=)

KLM
06.08.2008., 14:06
Ostali smo kao tampon zona izmedu Kat i Prav.Posto su i Srbi i Hrvati socijalne kategorije,nemozes zauvjek pripadat istoj kategoriji!Moras napredovat u zivotu!Odgovorno tvrdim da ni Srbi ni Hrvati nisu narod,vec neki skup ljudi koji je sebi izmislio ime!Isto tako mislim da prije Turaka u Bosni je bila anarhija,nesto slicno kao sada!Svaka kuca drzava za sebenzaostalost i vjerovatno su ljudi 7 dana bili jedno pa onda nesto sasvim drugo(u religijskom smislu)!Nije Bosna Hrvatska nikad bila jer nije mentalitet ljudi isi,bosanac ti nece uradit nista za Bosnu konkretno!Jedino kao 92 kad bas mora da se bori za goli zivot!Al evo meni licno su drazi Turci nego sve komsije!

Prijatno
06.08.2008., 14:47
I pitanje svih pitanja: Zašto su se muslimani održali jedino u BiH a pregazili su cijeli Balkan i došli do Beča?

Hrvatske.

Vrlo jednostavno : zato što je u BiH prelazak domaćeg stanovništva na Islam,za razliku od mnogih drugih zemalja pod osmanskom vlašću,bio masovan.Dakle,muslimani u BiH (ali i u Albaniji) su bili autohtoni stanovnici te nisu imali kud nego ostati u svojoj zemlji.
Bilo je još autohtonih muslimana u nekim područjima Hrvatske i Srbije u kojima ih danas nema ili im je broj neznatan,ali su protjerani nakon pada tih krajeva.

Što mislite koliki je dio Bošnajka proizišao iz BiH katolika, BiH pravoslavaca odnosno pripadnika Bosanske crkve (Bogumila)? S druge strane koliki dio njih ima Tursko podrijeklo?

Jedan hrvatski povjesničar u svojoj knjizi kaže otprilike ovako :
"...postavlja se pitanje gdje su nestali patareni odnosno pripadnici crkve bosanske?Ako pogledamo današnji brojčani odnos pravoslavnog,muslimanskog i katoličkog stanovništva,vidjećemo da je on manje-više jednak odnosu kakav je vladao između pripadnika pravoslavne,katoličke i bosanske crkve..."
Dakle,on smatra da je najveći dio Bošnjaka proizišao iz Bogumila.
Ja mislim da je znatan broj Bogumila prešao i na katolicizam,naročito neposredno pred pad Bosne što potvrđuju tvoji podaci :
Prema tvrdnjama bosanskih franjevaca katoličko stanovništvu u momentu pada Bosne (pod turke) je brojilo oko 750, krstjansko 80, a pravoslavno oko 30 tisuća odraslih duša.
Jedan dio Bogumila je i ranije prešao na katolicizam uslijed djelovanja katoličkih misionara,naročito franjevaca koji su u tome imali najveći uspjeh.
Najveći dio njih ipak je prešao na Islam prema mom mišljenju.
Naravno,bilo je i pravoslavaca i katolika koji su prešli na Islam,ali su oni to vjerovatno učinili kasnije.
Uz izuzetak današnjeg istoka Hercegovine i Humina većinom 10. i 11. stoljeća Bosnom vlada hrvatsko kraljevstvo

Osim u Hercegovini pravoslavaca je bilo i u istočnoj Bosni,ako ne griješim tim područjem vladala je porodica Pavlović.

KLM
06.08.2008., 15:00
Danasnji muslimani istocne Bosne su ti pra-pra-pra unuci JANJICARA!Niko od njih nije Srbin jer srbi nisu ni postojali tada,a pravoslavce tadasnje smo pobili!TURSKA KONJICA;moj jarane!

geepard
06.08.2008., 15:07
Danasnji muslimani istocne Bosne su ti pra-pra-pra unuci JANJICARA!Niko od njih nije Srbin jer srbi nisu ni postojali tada,a pravoslavce tadasnje smo pobili!TURSKA KONJICA;moj jarane!

Ali činjenica je da do dolaska turaka nije bilo islama u BiH. A sad Turci koji su došli, valjda su imali svoje frakcije ali to ne mijenja činjenicu da su došli i ostali te proširili svoju vjeru na ostatak pučanstva.

Prijatno
06.08.2008., 15:08
Nisu potomci nikakvih janjičara,već domaćeg stanovništva.Zato su i ostali na svojoj zemlji.Zvornik,Višegrad i Foča su stari bosanski gradovi u kojima su živjeli pravoslavci i bosanski krstjani.O tome svjedoče brojni stećci u istočnoj Bosni,od Bijeljine do Kalinovika.
I pravoslavci nisu ubijani,da jesu ne bi ih tu ni bilo.

Fate
06.08.2008., 15:57
Bilo je masovnih prelazaka na Islam i u drugim dijelovima Osmanskog Carstva....ali su ti drugi konvertiti...vecinom "ocisceni"....to jest...pobijeni, proganani, raseljeni. Grcka, ogromni dijelovi Kavkaza, veliki djelovi danasnje Hrvatske, Madjarske, Bugarske....itd...svi krajevi koji su ili dijelimicno...ili 100% ocisceni od autohtonih muslimana.

Bosanskim muslimanima.... se na svu srecu...dogodila Austro-Ugarska:), Kraljevina SHS (koja...iako VelikoSrpska...nije bila samo srpska), Tito (a donekle i zloglasni Pavelic i njegove Svabe) koji su svi redom...donekle onemogucili Velikosrpske koljacke strasti.....vis-a-vis BiH muslimana.

Skolovana sam u duhu Bratstva Jedinstva...anti-fasizma i slicnih *zdarija....kad su se prikrivali svi srpski zlocini nad muslimanima i samo ukazivali "Turski" i Ustaski...nad Srbima....a pri tom se pokolji nad muslimanima tiho i kurvanjski opravdavali k'o "odmazde" nad "Poturicama", "Ustasama" i "fasistickim kolaboratorima"!

Šakal
06.08.2008., 16:10
Ostali smo kao tampon zona izmedu Kat i Prav.Posto su i Srbi i Hrvati socijalne kategorije,nemozes zauvjek pripadat istoj kategoriji!Moras napredovat u zivotu!Odgovorno tvrdim da ni Srbi ni Hrvati nisu narod,vec neki skup ljudi koji je sebi izmislio ime!Isto tako mislim da prije Turaka u Bosni je bila anarhija,nesto slicno kao sada!Svaka kuca drzava za sebenzaostalost i vjerovatno su ljudi 7 dana bili jedno pa onda nesto sasvim drugo(u religijskom smislu)!Nije Bosna Hrvatska nikad bila jer nije mentalitet ljudi isi,bosanac ti nece uradit nista za Bosnu konkretno!Jedino kao 92 kad bas mora da se bori za goli zivot!Al evo meni licno su drazi Turci nego sve komsije!

Ti si lud kad pišeš takve gluposti.:mad:

Pa onda odi u Tursku kod Turčina ako ti se tako sviđaju!
Bosna i Bošnjaci su nastali od Hrvatske i Hrvata i nešto Srba tj. pravoslavaca koji su živjeli na području Podrinja.

Tahvil-pasa
06.08.2008., 16:17
Ostali su zato sto su se uspjeli odbraniti i izdrzati do vremena kada su Evropom poceli puhati malo drugaciji vjetrovi.Konkretno zato sto su Austrija iz 1737 i 1788 i ona A.U iz 1878 bila poprilicno razlicite drzave gdje je ova druga dosta napredovala u smislu shvatanja sta raditi sa osvojenom teriotrijom i zatecenim narodom od ove prve.Jedan od razloga je takodjer i to sto je BiH do sloma Pokreta za Autonomiju bila najmilitarizovanije drustvo u Evropi gdje je ama bas svako na jedan ili drugi nacin bio vojnik sto joj je davalao dosta vise sansi za opstanak nego sto bi se moglo zakljuciti po broju stanovnika i velicini teritorije.Srecom do vremena kada je to prestalo biti tako prestale su i krstaske metode osvajanja i vecini monarhija su postali vazniji redovni porezi i ekonomska eksploatacija od toga ko ih placa i koga se eskploatise.

Lucky Jim
06.08.2008., 16:21
Vrlo jednostavno : zato što je u BiH prelazak domaćeg stanovništva na Islam,za razliku od mnogih drugih zemalja pod osmanskom vlašću,bio masovan.Dakle,muslimani u BiH (ali i u Albaniji) su bili autohtoni stanovnici te nisu imali kud nego ostati u svojoj zemlji.
Bilo je još autohtonih muslimana u nekim područjima Hrvatske i Srbije u kojima ih danas nema ili im je broj neznatan,ali su protjerani nakon pada tih krajeva.

Ne bih rekao da je uzrok ostanka muslimana u BIH masovnost ili autohtonost. Radi se prvenstveno o "mekoći" prelaska iz Osmanskog u Austro-Ugarsko Carstvo.

Kao što sam napisao, i u Slavoniji je muslimana bilo cca 50%, ali je ona oslobođena u takvo vrijeme i na takav način, da su praktički svi do jednog otišli.

I u takvim, povoljnim, uvjetima je dobar dio bosanskih muslimana pri povlačenju Turske otišao iz BIH, pa njihovih potomaka ima i u današnjoj Turskoj, a Aleksa Šantić se osjetio ponukanim da ih pjesmom "Ostajte ovdje" poziva da ostanu.

Jedan hrvatski povjesničar u svojoj knjizi kaže otprilike ovako :
"...postavlja se pitanje gdje su nestali patareni odnosno pripadnici crkve bosanske?Ako pogledamo današnji brojčani odnos pravoslavnog,muslimanskog i katoličkog stanovništva,vidjećemo da je on manje-više jednak odnosu kakav je vladao između pripadnika pravoslavne,katoličke i bosanske crkve..."
Dakle,on smatra da je najveći dio Bošnjaka proizišao iz Bogumila.
Ja mislim da je znatan broj Bogumila prešao i na katolicizam,naročito neposredno pred pad Bosne što potvrđuju tvoji podaci :

Ja bih se zapitao: A gdje su bugarski bogumili, francuski albigenzi i pripadnici velikog broja drugih dualističkih i drugih kršćanskih hereza iz europskog srednjeg vijeka???

Što se tiče "Bogumila koji su prešli na katolicizam", treba najprije reći da su svi bosanski krstjani prešli na bogumilstvo iz pravovjernog kršćanstva - najčešće katolicizma.

Nauk bosanskih krstjana nije isisan iz malog prsta nego je samo modifikacija kršćanstva. Tako da se ne radi o "prelasku" nego o povratku.

techno mania
06.08.2008., 16:24

i ja sam musliman iz bosne ali kako ti mogu biti jebene turcine draze nego komsije nije mi nikako jasno

i mislim da si ti jedan tipicni zaostali momak koji zivi u nekom kraju zaostalom i mrzi sve ostalo

jednom je a forumu pisalo mrzim njemce jer su hrvati to samo dokazuje kako je nas narod zaostao nazalost :ne zna:

Tel Aviv
06.08.2008., 16:34
Stvar je u tome što veliki broj Bošnjaka (muslimana) u BiH ne potiče od srednjovjekovnih bogumila i Bošnjana, nego su doseljenici iz susjednih teritorija.
Muslimani Podrinja, Semberije i gradića Posavine porijeklom su iz srbijanskih gradova.
Muslimani Cazinske oblasti porijeklom su iz Like.

Neko je već pomenuo i Slavoniju.

Fate
06.08.2008., 16:35
Nauk bosanskih krstjana nije isisan iz malog prsta nego je samo modifikacija kršćanstva. Tako da se ne radi o "prelasku" nego o povratku.Pa dobar ti je odgovor Lucky Jim. Al' moj rahmetli dido bi ti isto rek'o da je Islam....nesto usavrsenije...tj..."visi stupanj"...Krscanstva. A rahmetli nane Gospe bi jos dodala...."Insan bRez vire u'Boga...k'o hajvan"!:D

SRB-IN
06.08.2008., 16:35
Hidžaretske 2015?

offtopic

sad nesto gledam tvoj potpis i shvatam da si ti jako duhovita osoba!

ako ti je humor takav, onda me obavesti ko je pobedio u trci na 70km od srebrenice do kalesije u leto 1995?

Tahvil-pasa
06.08.2008., 16:39
Stvar je u tome što veliki broj Bošnjaka (muslimana) u BiH ne potiče od srednjovjekovnih bogumila i Bošnjana, nego su doseljenici iz susjednih teritorija.
Muslimani Podrinja, Semberije i gradića Posavine porijeklom su iz srbijanskih gradova.

:lol:

Znaci Islamizacija je bilo daleko veca po drugim zemljama nego u Bosni.

Nemoj biti djetinjast.

Bosnjaka je bilo dovoljno da su ISLI iz Bosne da kolonizuju osvojene plodnije krajeve.

Jedini koji su nastali od masovno doseljenog elementa koji je dosao u BiH za Osmanlijama su oni koji se danas nazivaju Bosanskim Srbima.

SRB-IN
06.08.2008., 16:39
offtopic...

Potpis je djelo drugog autora... Al' da je duhovit - je...

da...

ja na zalost nisam tako duhovit...

a da jesam, pitao bih jos ko je pobedio u igri zmurke u opkoljenom sarajevu od 1992-1995?

Fate
06.08.2008., 16:41
Kao što sam napisao, i u Slavoniji je muslimana bilo cca 50%, ali je ona oslobođena u takvo vrijeme i na takav način, da su praktički svi do jednog otišli.
*ebi ga....I sad, k'o i uviiik..... ispade da su samo Osmanlije bile siledzije. Napisi 'nako kako je bilo.:mig:
Imali su izbor....ili KRIZ...ili PROGNANSTVO!
Pri tom se je nesto dzometnih, dobrotusnih fratara jagmilo....k'o ce vise inovjerski' dusa spas'ti od vjecnog pakla!:rolleyes:

Tel Aviv
06.08.2008., 16:46

Nemoj biti djetinjast.

Bosnjaka je bilo dovoljno da su ISLI iz Bosne da kolonizuju osvojene plodnije krajeve.

Jedini koji su nastali od masovno doseljenog elementa koji je dosao u BiH za Osmanlijama su oni koji se danas nazivaju Bosanskim Srbima.

Nisam djetinjast.

Islamizacija je obuhvatila sve zemlje u okruženju.
Zar se Beograd nije bjelio od džamija?

Bilo je dosta prelaska na islam u srbijanskim gradovima, kao i u Slavoniji, Lici... kada su ti krajevi oslobođeni, srbijanski i hrvaćanski:D muslimani su se kolonizovali na teritoriji BiH, mislim na rubna područja, ne na srednju Bosnu.

Bosanski Srbi nisu nastali od doseljenog elementa, već od autohtonog elementa na teritoriji BiH, a to je bila Istočna Hercegovina i Podrinje.
Bosanska Krajina je naseljena Srbima nakon prodora Turaka, to priznajem.

Tel Aviv
06.08.2008., 16:47
Nikada migracije Srba iz Srbije u Bosnu nisu bile tako jake kao migracije iz Bosne u Srbiju.

Tako da teze o srbijanskom doseljavanju Srba u BiH nisu tačne.

Constatinopol
06.08.2008., 16:48
*ebi ga....I sad, k'o i uviiik..... ispade da su samo Osmanlije bile siledzije. Napisi 'nako kako je bilo.:mig:
Pri tom se je nesto dzometnih, dobrotusnih fratara jagmilo....k'o ce vise inovjerski' dusa spas'ti od vjecnog pakla!:rolleyes:
gle ti nju,kako ikavicom divani :mig:

Ma neka ste se preselili iz Like u Cazinsku Krajinu,jer da vas sad nije bilo tamo,možda bi još uvijek imali V.Srbiju do Karlovca :ne zna:

pjosip
06.08.2008., 16:48

Evo jos jedne kojoj se prividja fra Majstorovic (TM).

Constatinopol
06.08.2008., 16:50
Nikada migracije Srba iz Srbije u Bosnu nisu bile tako jake kao migracije iz Bosne u Srbiju.

Tako da teze o srbijanskom doseljavanju Srba u BiH nisu tačne.kako nisu točne? COD2 ti je lijepo pisao o planskom naseljavanju Srba u BL regiju početkom prošlog stoljeća.

SRB-IN
06.08.2008., 16:51
kako nisu točne? COD2 ti je lijepo pisao o planskom naseljavanju Srba u BL regiju početkom prošlog stoljeća.

pocetkom 20 veka? ma nije moguce :-)

nego hajde potkrepi tu pricu oko naseljavanja srba pocetkom 19. veka

Tel Aviv
06.08.2008., 16:52
kako nisu točne? COD2 ti je lijepo pisao o planskom naseljavanju Srba u BL regiju početkom prošlog stoljeća.

Daj molim te, veći dio Šumadije i Zapadne Srbije naseljene su iz BiH.

Lucky Jim
06.08.2008., 16:52
Pa dobar ti je odgovor Lucky Jim. Al' moj rahmetli dido bi ti isto rek'o da je Islam....nesto usavrsenije...tj..."visi stupanj"...Krscanstva. A rahmetli nane Gospe bi jos dodala...."Insan bRez vire u'Boga...k'o hajvan"!:D
Nekako ne bih poistovjećivao razliku između kršćanstva i islama sa razlikom između pravovjernih kršćana i drugih heretičkih kršćana.

Ja se, naravno, ne bih složio sa tvojim didom, ali njegova je sloboda da to misli. Sa nanom bih se već mogao složiti :mig:

Fate
06.08.2008., 16:57

Nemoj biti djetinjast.

Jedini koji su nastali od masovno doseljenog elementa koji je dosao u BiH za Osmanlijama su oni koji se danas nazivaju Bosanskim Srbima.Jaooooo majko. Rodio je se jos jedan balkanski nacionalisticki ideolog.
Pa jes'ti normalan? Skoro citava Krajina....ogromni dijelovi Posavnine....Podrinja....naseljeni muhadzirima iz susjednih krajeva. Pa medju najpoznatijim BiH famelijama....ces nac ljude koji su potomci islamiziranih Hrvata (onih pravo iz Cro), Madjara, Albanaca. I to nisu iznimke. U mojoj kasabi....od sela do sela....od kuce do kuce....se znalo....ko je dos'o oklen! Jedni iz Madjarske....drugi iz Like....pa sa Korduna....iz Slavonije.....treci iz Zagore....cetvrti iz zadarskog zaledja, peti iz Boke....i tako redom. Nije da nije bilo domacih konvertita.....tj...autohtonih. Jeste! Ali na'zalost....i hrvatskim i bosnjackim nacio-sovinistima.....nisu bili nikkvi "Bogumili"....jer takvih u mom kraju nije ni bilo. A ako su bili hrvati i katolici....mora da im ni to nije bilo tol'ko jako-vazno....kad su tako lahko presli na Islam.
Izgleda :mig: da nije bilo fratara da ih izprepada (one preostale....sto se nisu bili jos "poturcili")....i prevede-preseli... preko Save i Une.....da bi skoro svi bili presli na Islam.

Constatinopol
06.08.2008., 17:05
Jaooooo majko. Rodio je se jos jedan balkanski nacionalisticki ideolog.
Pa jes'ti normalan? Skoro citava Krajina....ogromni dijelovi Posavnine....Podrinja....naseljeni muhadzirima iz susjednih krajeva. Pa medju najpoznatijim BiH famelijama....ces nac ljude koji su potomci islamiziranih Hrvata (onih pravo iz Cro), Madjara, Albanaca. I to nisu iznimke. U mojoj kasabi....od sela do sela....od kuce do kuce....se znalo....ko je dos'o oklen! Jedni iz Madjarske....drugi iz Like....pa sa Korduna....iz Slavonije.....treci iz Zagore....cetvrti iz zadarskog zaledja, peti iz Boke....i tako redom. Nije da nije bilo domacih konvertita.....tj...autohtonih. Jeste! Ali na'zalost....i hrvatskim i bosnjackim nacio-sovinistima.....nisu bili nikkvi "Bogumili"....jer takvih u mom kraju nije ni bilo. A ako su bili hrvati i katolici....mora da im ni to nije bilo tol'ko jako-vazno....kad su tako lahko presli na Islam.
Izgleda :mig: da nije bilo fratara da ih izprepada (one prepostale....sto se nisu bili jos "poturcili")....i prevede-preseli... preko Save i Une.....da bi skoro svi bili presli na Islam.Načelnik Skender Vakufa je svojedobno izrazio čuđenje kada je otkrio svoje obiteljsko stablo i zaključio da su njegovi preci bili Hrvati.

Mene žalosti da je povijest bila takva,da je dio našeg nacionalnog korpusa prešao na Islam i odhrvatio se,ali pomirio sam se s tim. Besmisleno je ići mijenjati prošlost.

Ali-da možemo biti saveznici-možemo :top:

Fate
06.08.2008., 17:18
Načelnik Skender Vakufa je svojedobno izrazio čuđenje kada je otkrio svoje obiteljsko stablo i zaključio da su njegovi preci bili Hrvati.

Mene žalosti da je povijest bila takva,da je dio našeg nacionalnog korpusa prešao na Islam i odhrvatio se,ali pomirio sam se s tim. Besmisleno je ići mijenjati prošlost.

Ali-da možemo biti saveznici-možemo :top:A je'l' nebi bilo bolje da su svi presli na Islam....i danas bili 'vaki k'o ja! I mirna Bosna (i 'Rva'ska)!:mig:

Tahvil-pasa
06.08.2008., 19:15
Jaooooo majko. Rodio je se jos jedan balkanski nacionalisticki ideolog.
Izgleda :mig: da nije bilo fratara da ih izprepada (one preostale....sto se nisu bili jos "poturcili")....i prevede-preseli... preko Save i Une.....da bi skoro svi bili presli na Islam.

Nije mi jasno o cemu pricas.

Lika, Slavonija, Madjarska su izgubljene u 17.vijeku, izbjeglice iz danasnje Srbije su dolazile u BiH 19.vijeku.Dobar dio tih izbjeglica su bili autohtoni Bosnjaci koji su prilikom zauzimanja tih krajeva otisli da ih nasele radi ojacavanja tadasnjeg krajista koje se udaljilo od Bosne.
Zelis reci da su Krajina, Posavina i Podrinje bili pusti do tog vremena i da nisu imali Bosnjackog stanovnistva?

Fate
06.08.2008., 19:27

Lika, Slavonija, Madjarska su izgubljene u 17.vijeku, izbjeglice iz danasnje Srbije su dolazile u BiH 19.vijeku.Dobar dio tih izbjeglica su bili autohtoni Bosnjaci koji su prilikom zauzimanja tih krajeva otisli da ih nasele radi ojacavanja tadasnjeg krajista koje se udaljilo od Bosne.
Zelis reci da su Krajina, Posavina i Podrinje bili pusti do tog vremena i da nisu imali Bosnjackog stanovnistva?Pa ti zelis reci....da nije bilo konvertita....nikud....osim u Bosni. I da su muslimani susjednih osmanskih teritorija....bili Bosanci.
A to ti dokazaTO NIJE istina. Konvertita je bilo svukud po Balkanu...i po svim osvojenim teritorijama. Jedino su u BiH i Albaniji....% opstali (donekle i u Bugarskoj-Makedoniji)!

Sad...sto je tebi cilj prekrstiti sve konvertite i njihove potomke (post mortem) u Bosnjake...malo mi se cini intelektualno neposteno. Narocito...ako ti je cilj postena rasprava.

Michael Collins
06.08.2008., 19:37

Ja sam spomenuo, Požeški Sandžak je imao 50% muslimana...

Prijatno
06.08.2008., 19:59
Ne bih rekao da je uzrok ostanka muslimana u BIH masovnost ili autohtonost. Radi se prvenstveno o "mekoći" prelaska iz Osmanskog u Austro-Ugarsko Carstvo.

Opet kažem : samo u BiH i Albaniji stanovništvo je masovno prelazilo na Islam.U Bugarskoj,Grčkoj,najvećem dijelu Srbije i drugim osvojenim zemljama većinu stanovništva činili su nemuslimani,a ako je muslimana tu i bilo radfilo se o Turcima.Tako da se s tih područja turska vojska povlačila nakon izgubljenih bitaka ili nakon raznih sporazuma.Međutim u Bosni i Hercegovini zajedno sa turskom vojskom nije se povuklo i muslimansko stanovništvo,nego se vodio krvav rat za svaku kuću,jer to je autohtoni narod i oni jednostavno nisu imali kud.
E sad,AU je ili mogla sve te ljude nakon osvajanja BiH pobiti ili prevesti na kršćanstvo,međutim srećom po njih neke srednjovjekovne metode su se prestale primjenjivati.Ipak,činjenica je da su ti ljudi ostali u svojoj zemlji.
Što se tiče Slavonije,vrlo je diskutabilna tvrdnja o 50% muslimana.Mišljenja su različita a razgovarao sam o tome i s nekim slavoncima koji kažu da je njihov broj bio mali.Ja mislim da su,što se Hrvatske tiče,muslimani činili većinu ili znatan broj stanovništva samo u Lici i možda još pojedinim mjestima u unutrašnjosti Dalmacije (npr.Klis i slično)
I u takvim, povoljnim, uvjetima je dobar dio bosanskih muslimana pri povlačenju Turske otišao iz BIH, pa njihovih potomaka ima i u današnjoj Turskoj, a Aleksa Šantić se osjetio ponukanim da ih pjesmom "Ostajte ovdje" poziva da ostanu.
Tačno,ali apsolutna većina je ostala i pružila otpor AU.
Ja bih se zapitao: A gdje su bugarski bogumili, francuski albigenzi i pripadnici velikog broja drugih dualističkih i drugih kršćanskih hereza iz europskog srednjeg vijeka???

Protjerani,pobijeni ili su se,kako ti kažeš,vratili katolicizmu/pravoslavlju.

Tahvil-pasa
06.08.2008., 20:01
Pa ti zelis reci....da nije bilo konvertita....nikud....osim u Bosni. I da su muslimani susjednih osmanskih teritorija....bili Bosanci.
A to ti dokazaTO NIJE istina. Konvertita je bilo svukud po Balkanu...i po svim osvojenim teritorijama. Jedino su u BiH i Albaniji....% opstali (donekle i u Bugarskoj-Makedoniji)!

Sad...sto je tebi cilj prekrstiti sve konvertite i njihove potomke (post mortem) u Bosnjake...malo mi se cini intelektualno neposteno. Narocito...ako ti je cilj postena rasprava.

Naravno da je bilo konvertita osim u Bosni i nije ni sporno da su isti izbjegli u Bosnu prilikom pada tih krajeva.Medjutim sugerisati da su Krajisnici, Posavci ili Podrinjci pretezno etnicki elemenat razlicit od Bosnjaka Centralne Bosne je pogresno.Historijska cinjenica je da se Bosanski govorio u krajevima i van Bosne i da su Bosanski timarnici isli kao najblizi muslimanski narod da kolonizuju krajeve koji su osvojeni poslije Bosne tj. u nova krajista.Kasnije su se ti isti Bosnjaci zajedno sa tamosnjim autohtonim muslimanskim elementom koji se ocito i sam primanjem Islama poceo smatrati istim narodom sa Bosnjacima povukao u Bosnu.

Bara
06.08.2008., 20:03
Mislim da je bošnjačka nacija čisto fiktivna. Oni su ili Hrvati ili Srbi muslimanske vjeroispovijesti.
BTW, smatram da je veći dio BiH Hrvatska, a Kosovo Srbija.

Tahvil-pasa
06.08.2008., 20:13
Na stranu ovo sve ali tema je zasto su muslimani ostali u BiH a ne zasto i kako su postali.
Drzimo se toga.

Lookey
06.08.2008., 20:30

Koji su imali poreklo iz Srbije,iz svih garnizonskih gradova i drugih čaršija i čak dobrog broja sela. Čitav predeo istočne Bosne sve do Šamca,Tuzle i Sarajeva naselili su Muslimani iz Beogradskog pašaluka. Većina njih je vodilo poreklo od islamiziranog srpskog stanovništva. To se posle pokazalo kao veliko prokletstvo : nekadašnji saplemenici su zbog vere u XX veku ljuto zaratili.

Čini se nekako da je Bosna bila kao veoma lojalna turska zemlja u ono vreme neka podmatica za svo islamsko stanovništvo van Turske u otprilike današnjim granicama. Tragovi islama su vekovima tamo ostavili najveći uticaj,pa je logično bilo da se oko toga svi Muslimani okupe na jednoj teritoriji (ako već nisu mogli ili želeli otići ka Turskoj nakon) pod jednom zastavom i jednim imenom.

lider30
06.08.2008., 20:36
Opet kažem : samo u BiH i Albaniji stanovništvo je masovno prelazilo na Islam.U Bugarskoj,Grčkoj,najvećem dijelu Srbije i drugim osvojenim zemljama većinu stanovništva činili su nemuslimani,a ako je muslimana tu i bilo radfilo se o Turcima.Tako da se s tih područja turska vojska povlačila nakon izgubljenih bitaka ili nakon raznih sporazuma.Međutim u Bosni i Hercegovini zajedno sa turskom vojskom nije se povuklo i muslimansko stanovništvo,nego se vodio krvav rat za svaku kuću,jer to je autohtoni narod i oni jednostavno nisu imali kud.

Neosporno je da dio islamiziranih Slavena je autohton na području stare Bosne, ali neopsrno je da od kraja XVII stoljeća iz Like, Dalmacije, Banovine i Slavonije se doseljava islamizirano stanovništvo. Islamiziranih Slavena ima čak iz okolice Zagreba (Filipovići).
- Godine 1684. zauzeta je Virovitica od Austrije
- Godine 1686. zauzeta je na sjeveru Kostajnica a na jugu Sinj
- Godine 1687. Austrija je zauzela Novi na Uni, Zrin, Bužim, Voćin, Osijek, Valpovo, Orahovica, Požega, Pakrac, Cernik, Đakovo, Erdut, Dalj i Vukovar.
- Godine 1688. Lika i Krbava
Na zauzetim prostorima austrijska je vojska dosta loše postupala s domaćim islamiziranim stanovništvom, koje se počelo povlačiti na tursko područje.
Od početka XVIII stoljeća se doseljava islamizirano stanovništvo iz Crne Gore, a u XIX stoljeću (a i sada) poturčeni Srbi. Srbijanske čaršije su imale muslimansku većinu (Valjevo, Užice, Niš, Čačak) ili značajan udio muslimanskog stanovništva.
Znači najveći omjer u BiH u korist islamiziranih Slavena dolazi krajem XVII stoljeća, i još se više pogoršao kad poslije pohoda Eugena Savojskog se dio katoličkog stanovništva povlači sa njim na područja pod austrijskom vlašću.

Razumljivo je potom da se od kraja XVII stoljeća islamizirani Slaveni konstantno skupljaju/doseljavaju na područje današnje BiH.

Tel Aviv
06.08.2008., 20:46
Naravno da je bilo konvertita osim u Bosni i nije ni sporno da su isti izbjegli u Bosnu prilikom pada tih krajeva.Medjutim sugerisati da su Krajisnici, Posavci ili Podrinjci pretezno etnicki elemenat razlicit od Bosnjaka Centralne Bosne je pogresno.Historijska cinjenica je da se Bosanski govorio u krajevima i van Bosne i da su Bosanski timarnici isli kao najblizi muslimanski narod da kolonizuju krajeve koji su osvojeni poslije Bosne tj. u nova krajista.Kasnije su se ti isti Bosnjaci zajedno sa tamosnjim autohtonim muslimanskim elementom koji se ocito i sam primanjem Islama poceo smatrati istim narodom sa Bosnjacima povukao u Bosnu.

Jesu, različit su elemenat.

Evo primjer iz Janje: "Kod vecine stanovnistva u Janji se odrzala tradicija da su porijeklom iz iz Srbije I da su se ovde naselili za vrijeme turske uprave izmedju 1788-1862.godine."

http://www.janja-bih.at/modules.php?name=etno

Srbijanci.:kava:

Zašto se nije održala tradicija da su živili u Semberiji, pa su otišli u Srbiju, pa se opet vratili, kao što ti kažeš? :rofl:

I to nije samo Janja, već mnoga druga mjesta u Srpskoj.

Lookey
06.08.2008., 20:51
Evo primjer iz Janje: "Kod vecine stanovnistva u Janji se odrzala tradicija da su porijeklom iz iz Srbije I da su se ovde naselili za vrijeme turske uprave izmedju 1788-1862.godine."

http://www.janja-bih.at/modules.php?name=etno

Srbijanci.:kava:

Zašto se nije održala tradicija da su živili u Semberiji, pa su otišli u Srbiju, pa se opet vratili, kao što ti kažeš? :rofl:

I to nije samo Janja, već mnoga druga mjesta u Srpskoj.

95 % Bošnjackih naselja istočne Bosne,a posebno ona u kojima je 99 % Bošnjaka imala su tu sudbinu. Čak bošnjačka historija poznaje sve te slučajeve. Šamac Bosanski,Orašje,Bijeljina,Srebrenica,Višegrad... Tamo stanovnici međusobno dobro znaju tu priču.

Tel Aviv
06.08.2008., 20:57
95 % Bošnjackih naselja istočne Bosne,a posebno ona u kojima je 99 % Bošnjaka imala su tu sudbinu. Čak bošnjačka historija poznaje sve te slučajeve. Šamac Bosanski,Orašje,Bijeljina,Srebrenica,Višegrad... Tamo stanovnici međusobno dobro znaju tu priču.

O tome i govorim.

Jedno od najzapadnijih muslimanskih kolonističkih naselja na srpskoj zemlji je Orahova kog Gradiške.

http://bs.wikipedia.org/wiki/Bosanska_Gradi%C5%A1ka

"Jedno od najvećih naselja u Bosanskoj Gradišci je Orahova sa 4.500 stanovnika (99% Bošnjaci). Orahova je nastala 1860. godine, kada su se doselili Bošnjaci protjerani iz Srbije zbog svoje vjere."

Lookey
06.08.2008., 21:01
O tome i govorim.

Jedno od najzapadnijih muslimanskih kolonističkih naselja na srpskoj zemlji je Orahova kog Gradiške.

http://bs.wikipedia.org/wiki/Bosanska_Gradi%C5%A1ka

"Jedno od najvećih naselja u Bosanskoj Gradišci je Orahova sa 4.500 stanovnika (99% Bošnjaci). Orahova je nastala 1860. godine, kada su se doselili Bošnjaci protjerani iz Srbije zbog svoje vjere."

A interesantno je da tim naseljima nisu davali turska imena... Baš da se čovek zapita :rolleyes:

Prijatno
06.08.2008., 21:07
O tome i govorim.

Sa Turcima dolaze i Srbi u zapadnu Bosnu i Hrvatsku,tako da se nisu doseljavali samo muslimani iz Srbije u te krajeve.
Najmanje se doseljavaju katolici za vrijeme osmanske uprave,povoljnija situacija za njih nastupa nakon dolaska Austro-Ugarske.
Neosporno je da...
Slažem se sa gotovo u cijelosti sa svime što si rekao,samo što se tiče brojčanog odnosa o kojem govoriš treba reći da je pored doseljavanja,muslimansko stanovništvo u BiH imalo i gubitaka zbog ratova koje su vodili u službi osmanskog carstva,dok ta obaveza nije padala na nemuslimane iz BiH.

Tel Aviv
06.08.2008., 21:12
Sa Turcima dolaze i Srbi u zapadnu Bosnu i Hrvatsku,tako da se nisu doseljavali samo muslimani iz Srbije u te krajeve.
Najmanje se doseljavaju katolici za vrijeme osmanske uprave,povoljnija situacija za njih nastupa nakon dolaska Austro-Ugarske.

To sam već rekao. Bosanska Krajina je naseljena Srbima nakon prodora Turaka.
Orahova je naseljena jedno 200 godina kasnije.

Semberija, Podrinje, Istočna Hercegovina, i vjerovatno Ozren još u srednjem vijeku bili su pravoslavni.

Prijatno
06.08.2008., 21:19
To sam već rekao. Bosanska Krajina je naseljena Srbima nakon prodora Turaka.
Orahova je naseljena jedno 200 godina kasnije.

Semberija, Podrinje, Istočna Hercegovina, i vjerovatno Ozren još u srednjem vijeku bili su pravoslavni.
Za Ozren sumnjam,a u Podrinju su pored pravoslavaca živjeli i patareni.
Dokaz su stećci te pravoslavni manastiri u istočnoj Bosni.
Vjerujem da su pravoslavci u srednjem vijeku živjeli i u nekim oblastima sarajevske regije,kao što su Romanija,Rogatica,možda i Trnovo.Možda ne u većini ali mislim da ih je bilo i na tim područjima.

Tel Aviv
06.08.2008., 21:22
Za Ozren sumnjam,a u Podrinju su pored pravoslavaca živjeli i patareni.
Dokaz su stećci te pravoslavni manastiri u istočnoj Bosni.
Vjerujem da su pravoslavci u srednjem vijeku živjeli i u nekim oblastima sarajevske regije,kao što su Romanija,Rogatica,možda i Trnovo.Možda ne u većini ali mislim da ih je bilo i na tim područjima.

To sam ja sve strpao u Podrinje. :angeleye:
Mislio sam na istočnu Bosnu.
:D

Tel Aviv
06.08.2008., 21:29
Za Ozren sumnjam,

Rekao sam Ozren zato što postoji vjerovanje lokalnog stanovništva da je tamošnje manastire izgradio kralj Dragutin, tokom svoje vladavine sjeveroistočnom Bosnom.

Mada to nije sigurno.

Prijatno
06.08.2008., 21:43
Mislio sam na istočnu Bosnu.
Ma dobro je dok misliš na Bosnu :D
Nego,znam da je off ali mene interesuje odakle pravoslavci u zapadnoj Hercegovini,npr.Žitomislići pa čak i neka sela uz samu granicu sa Hrvatskom?
Može li se govoriti o tome da su oni nekada na tom području bili većina?

Michael Collins
06.08.2008., 21:58

Ima tu nešto, općina Orašje 90% Hrvati,a središte-Bošnjačko...

bonislav
06.08.2008., 22:34

Lika, Slavonija, Madjarska su izgubljene u 17.vijeku

Meni nije jasno što ti pričaš. Vi kao baštinici srednjovjekovne Bosne koju su Otomani zgromili, naričete nad otomanskim porazima i gubicima teritorija koje su oni osvojili?

Veoma interesantno. Da ne kažem suludo.:kava:

Tahvil-pasa
06.08.2008., 23:28
Rekao sam Ozren zato što postoji vjerovanje lokalnog stanovništva da je tamošnje manastire izgradio kralj Dragutin, tokom svoje vladavine sjeveroistočnom Bosnom.

Mada to nije sigurno.

Ozrenski manastir se prvi put spominje u 16 vijeku.

Romanija je naseljena pravoslavicma tek u 18.vijeku.

Danasnji Srbi su potomci onih nesto Bosnjaka pravoslavaca i doseljenih Vlaha...zapravo mozemo reci da su oni historijski Bosni nametnut elemenat bez tradicije zivljenja u BiH ili vezanosti za zemlju.

pjosip
06.08.2008., 23:35
Ma dobro je dok misliš na Bosnu :D
Nego,znam da je off ali mene interesuje odakle pravoslavci u zapadnoj Hercegovini,npr.Žitomislići pa čak i neka sela uz samu granicu sa Hrvatskom?
Može li se govoriti o tome da su oni nekada na tom području bili većina?

U Imotskom, Domanovicima i oko Capljine ih je naselila Austrija.

U Zitomislicima postoji manastir prilicno malih dimenzija koji arhitekturom nimalo ne podsjeca na bizantski stil gradnje.

Cyborg!
07.08.2008., 01:30
Bosnjaci Posavine su velikim brojem dosli iz Srbije, Slavonije i Ugarske. Sto se tice Srbije, dolazili su iz Uzica, Sokola (grad koji vise ne postoji), Valjeva, Beograda i Kraljeva. Iz Slavonije su dolazili iz Vinkovaca, Osijeka i nekih drugih slavonskih mjesta kojih se trenutno ne mogu sjetiti. Mozda netko ima vise informacija o slavonskim muslimanima? I naravno, dolazili su iz Dalmacije. Iz Ugarske ih je najvise doslo iz Budimpeste i Pecuha. Razlog toj migraciji je bilo povlacenje osmanske vojske dok su iz Srbije prognani. Iz tzv. Sandzaka nisu, jer je jos bio pod osmanskom vlascu. Danasnje bosnjacke obitelji poput Filipovica i Cerica su iz dospjele iz Hrvatske. Isto tako su mnogi katolici iz Bosne otisli putem Slavonije i Ugarske. U Madjarskoj jos uvijek postoji jedna manja hrvatska grupa zvana Bosnjaci (Bosnyakok) u gradu Szalanta. Oni su porijeklom iz srednje Bosne.

Cyborg!
07.08.2008., 01:34
Pa ti zelis reci....da nije bilo konvertita....nikud....osim u Bosni. I da su muslimani susjednih osmanskih teritorija....bili Bosanci.

Pored Bosnjaka su opstali i neki drugi slavenski muslimani:

- Gorani u Kosovu
- Torbesi u Makedoniji
- Pomaci u Bugarskoj

Cika Krlja
07.08.2008., 02:37
Muslimani Foce,Gorazda,Rudog,Cajnica,Visegrada... srpskog su porijekla.Neki od njih znaju i svoja ranija prezimena,krsne slave i vrijeme prelaska na islam.
Poslednji zabiljezeni slucaj islimizacije kod Srba desio se 1912 u Sjenici.

lafo
07.08.2008., 07:14
Slaveni su se u BIH naselili u 7. stoljeću, a Srbija i Hrvatska vladale su nad dijelovima Bosne u 9. stoljeću.

Uz izuzetak današnjeg istoka Hercegovine i Humina većinom 10. i 11. stoljeća Bosnom vlada hrvatsko kraljevstvo:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/hr/3/31/Hrvatska_Tomislav.jpg

Tijekom 11. i 12. stoljeća vlast je preuzela kraljevina Ugarska. Srednjovjekovna bosanska politička jedinica (prvo banovina, a onda kraljevstvo) stekla je neovisnost oko 1200. godine.

U 14. i 15. stoljeću broj stanovnika je teško odrediti, ali se pretpostavlja da je bio između 500.000 i milijun. Specifičnost srednjovjekovne povijesti Bosne i Huma bijaše i Crkva bosanska*, kojoj je pripadao nemali dio pučanstva (nemoguće je utvrditi kolik). Povjesničari smatraju da je većina stanovništva u tom razdoblju bila katolička, uz dio pravoslavnih na istočnijim područjima. Svi su bosanski vladari bili katolici (dinastija Kotromanić), dok su u neki najutjecajniji feudalci, kao Hrvoje Vukčić Hrvatinić (podrijetlom Hrvat) i Stjepan Vukčić Kosača bili krstjani ili pripadnici Crkve bosanske.

Bosna je ostala neovisna do 1463. godine, kada ju, bar njen veći dio, osvajaju Turci. 25. listopada 1478 posljednja bosanska kraljica Katarina Kosača-Kotromanić umrla je u Rimu.

Tijekom turske vlasti, mnogi su stanovnici današnje Bosne i Hercegovine prešli na islam.

Turci su vladali Bosnom do 1878. godine, kad ona postaje protektorat Austro-Ugarske.

Nakon raspada Austro-Ugarske, Bosna i Hercegovina je ušla u Jugoslaviju, da bi u 2. svjetskom ratu potpala pod NDH. Nakon rata je osnovana socijalistička Jugoslavija, unutar koje je Bosna i Hercegovina postala jedna od republika.

BIH je proglasila suverenost u listopadu 1991. godine, a zatim je uslijedio referendum za razdruživanje iz Jugoslavije (veljača 1992.). Ostatak priče znamo ...
--------------------------------------------------------------------------
* Crkva bosanska je vjerska sljedba utjecajna u predturskim srednjovjekovnim zemljama Bosni i Humu. Pripadnici Crkve bosanske su nazivani krstjanima, bogumilima.
Ta crkva nastala je u krilu već postojeće i organizirane katoličke biskupije i priznavala je papinsko vrhovništvo koristeći se istodobno staroslavenskim kao jezikom bogoslužja Na području Bosne se pojavljuju u 12. vijeku, no dolaskom Osmanlija skoro svi prelaze na Islam.
----------------------------------------------------------------------

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6a/Ottoman_1683.png
Pokorili su djelove ili cijele države poput Bugarske, Makedonije, Srbije, Hrvatske, Mađarske, Rumunjske, Grčke. Albanski narod je dobrim dijelom muslimanski ali oni su se konstantno borili protiv Turaka.

Mišljenja sam da je BiH bila "meko tkivo" odnosno država slabih povijesnih temelja. Da nisu naišli Turci i da se radi njih nije oformila Vojna krajna vjerojatno bi se pripojila (vratila) Hrvatskoj. Pa ni Dalmacija kroz cijelu povijest nije bila dio Hrvatske.

E pa to, ti Krstjani (kojih je bio nemali broj) su postali muslimani, a kasnije i Bosnjaci.
Zasto? Jednostavno zato sto se to vidi iz danasnjih odnosa, a istorija se na neki nacin
ponavlja. Katolicizam i pravoslavlje u Bosni su oduvijek zeljeli da iskorijene (silom
ociste, pobiju, posto nisu mogli pokrstiti - a mozda i nisu htjeli pokrstiti, vec jednostavno pobiti)
one "ostale", "neopredjeljene", pa su kao rezultat toga Krstjani presli na Islam. Kao jedan vid prkosa
a i posto su spas i daleko bolju perspektivu nasli sebi tada uz Otomansku imperiju koja je tada bila cak
i jedna moderna velesila, kako god to vecini cudno zvucalo. Dovoljno vam je da vidite sta se 90-tih godina
u Bosni radilo od Bosnjaka. Ja sam 100% ubijedjen da se isti scenario prema tim Krstjanima primjenjivao i tada,
to vam sve govori.

A zasto su ostali jedino u (danasnjoj) BiH? E pa, BiH se prije prostirala i na Sandzak, i na dio Crne Gore, itd.
Ima ih danas i tamo, no vecina je pobijena iz podrucja koji su oteti tadasnjoj BiH, kako to obicno biva..Sjetite se samo Srebrenice. Takvih Srebrenica je u proslosti bilo mnogo.

m515
07.08.2008., 07:42
E pa to, ti Krstjani (kojih je bio nemali broj) su postali muslimani, a kasnije i Bosnjaci.
Zasto? Jednostavno zato sto se to vidi iz danasnjih odnosa, a istorija se na neki nacin
ponavlja. Katolicizam i pravoslavlje u Bosni su oduvijek zeljeli da iskorijene (silom
ociste, pobiju, posto nisu mogli pokrstiti - a mozda i nisu htjeli pokrstiti, vec jednostavno pobiti)
one "ostale", "neopredjeljene", pa su kao rezultat toga Krstjani presli na Islam. Kao jedan vid prkosa
a i posto su spas i daleko bolju perspektivu nasli sebi tada uz Otomansku imperiju koja je tada bila cak
i jedna moderna velesila, kako god to vecini cudno zvucalo. Dovoljno vam je da vidite sta se 90-tih godina
u Bosni radilo od Bosnjaka. Ja sam 100% ubijedjen da se isti scenario prema tim Krstjanima primjenjivao i tada,
to vam sve govori.

A zasto su ostali jedino u (danasnjoj) BiH? E pa, BiH se prije prostirala i na Sandzak, i na dio Crne Gore, itd.
Ima ih danas i tamo, no vecina je pobijena iz podrucja koji su oteti tadasnjoj BiH, kako to obicno biva..Sjetite se samo Srebrenice. Takvih Srebrenica je u proslosti bilo mnogo.

Bogumili ili krstjani su priznavali Papu, to nešto govori.

m515
07.08.2008., 07:45
Ma zamislite, više nema na internetu karte Hrvatskog kraljevstva za vrijeme Tomislava koju sam naveo u prvom postu a ona o turskom imperiju (koju sam isto naveo) je ostala.

Inkvizitor
07.08.2008., 08:04
Bošnjački ajmo reć bošnjački identitet je stvoren samo zahvaljujući osmanlijskom osvajanju, ali posredno ne neposredno. Što bi reko Andrić to je bio "lagum na dugu fitilju". Da osmanlijskog osvajanja nije bilo, svijet nikad ne bi čuo za nikakve Bošnjake a ako i bi onda bi to bilo u onoj folklornoj tradiciji, Kakve se gdje nošnje nose i to, kakvi su običaji u pojednih Hrvata i to.

jedina točka koja povezuje sve te islamizirane Hrvate, Srbe, Crnogorce, Mađare, Vlahe...je islam. Druge dodirne točke nemaju niti mogu imati. I tako svak ko je slavenski musliman postade Bošnjak. Smijurija.

To je lonac u kojem se sve kuhalo pa šta ispadne.

A vi će te sad pomislit. Turci stvorili Bošnjake. Ma kakvi. Nisu oni smjeli kvrknut o Bošnjaštvu inače Otoman odrubi glavu a ruku na srce nisu ni oni sami znali šta je to Bošnjak. Bošnjak je za islamiziranog Hrvata ili Srbina bio Tvrtko il Stjepan Tomašević kojemu je Turčin odrubio glavu. Neprijatelj. I on je mrzio i Tvrtka i bošnjaštvo i sve ćafire. Volio je samo sultana Turke osmanlije i tako to.

I tako oni bijahu Turci 400 godina i to ponosni Turci koji nit su znali nit su marili za ikakvo Bošnjaštvo, Tvrtka il Stjepana, ne da nisu znali nego bi i kad bi čuli za to, namah potezali sablju. Ali zajeb nastade kad Turci odjezdiše za Bospor. Šta sad. Nemoš više bit ni Turčin, nije to pametno, al moraš se nekako odijelit od okoline jer si musliman. Moraš se nekako odijelit, stvorit identitet. otišli zaštitnici, sad si sam, mora se nešto smislit pa makar glupo i bedasto. A nemoš bit ni Hrvat a ni Srbin, gdje ćeš bit ko vlah. 400 godina služio Turčinu protiv vlaha i sad ćeš bit ko vlah. Ne može, neide. I netko od njih ko je bio pismen, ko je znao čitat, našo neku knjigu od starine i tako sjeli oni na sećiju ukrug, priturili kahve, duvana i rahata i??..

I dan danas kad se hoće proveselit vesele se iskreno samo pod turskom zastavom, jer se jedino tu osjećaju čvrsti iako je i to apsurd, ali tada su bili netko i nešto a sad su ništa, krpa, otirač, jer znaju da im je ovaj novobošnjački identitet sprdanje s poviješću, sprdanje sa njima samima, ruganje njihovim precima koji su to bošnjaštvo prezirali i borili se protiv njega...itd.

To je koloplet nesretnog traženja identiteta tamo gdje ga ne može bit, gdje je odavno nestalo, to je povijesno glavinjanje, suludo koprcanje ko bezglavo stvorenje koje maše krilima, lupeta i udara o zidove.

Lucky Jim
07.08.2008., 08:27

Katolicizam i pravoslavlje u Bosni su oduvijek zeljeli da iskorijene (silom
one "ostale", "neopredjeljene", pa su kao rezultat toga Krstjani presli na Islam.

Čuj, katolicizam i pravoslavlje su KRSTJANE htjeli POKRSTITI :rolleyes: Bosanskom je KRSTJANU prijelaz na islam bio potpuno isto temeljita preobrazba kao i pravovjernom katoliku.
A sve mi govori da nepismeni seljaci u srednjem vijeku nisu bili načistu ni sa razlikama između pravovjernih i bosanskih "krstjana", a i polupismeni popovi su često imali krive predodžbe.

Muslimani se upiru prikazati bosanske krstjane kao neke hinduiste ili vanzemaljce.
Hereza u Bosni se pojavila na isti način kao i u Francuskoj ili Bugarskoj i nikome danas ne pada na pamet od potomaka heretika iz 12. stoljeća u Francuskoj praviti naciju.

Ne govorim da Muslimani danas nemaju pravo reći da su zasebna nacija, ali je groteskno (a i simptom nesigurnosti) tražiti dokaze svoje različitosti u ovim herezama.
Bosanski Muslimani bi vjerojatno doživjeli najveću sreću, odahnuli i riješili se nesigurnosti tek kad bi u nekim pećinama našli neki natpis koji govori da Bošnjaci nemaju veze sa Hrvatima i Srbima.

A stvar je u tome, kao što Inkvizitor kaže, da je jedini pravi temelj identiteta današnjih bosanskih Muslimana islam i naslijeđe Osmanskog Carstva.

Naravno, ako oni odlučuju da je to dovoljan element za naciju - njihovo pravo. Ali je prodavanje magle ili batrganje spika o bilo kojim drugim, kao, vrlo bitnim i prisutnim sastavnicama "bošnjačkog identiteta".

Michael Collins
07.08.2008., 09:12
Pored Bosnjaka su opstali i neki drugi slavenski muslimani:

- Gorani u Kosovu
- Torbesi u Makedoniji
- Pomaci u Bugarskoj

Misliš Bošnjaci na Kosovu i Makedoniji? :lol::lol::lol:

SRB-IN
07.08.2008., 09:16

Danasnji Srbi su potomci onih nesto Bosnjaka pravoslavaca i doseljenih Vlaha...zapravo mozemo reci da su oni historijski Bosni nametnut elemenat bez tradicije zivljenja u BiH ili vezanosti za zemlju.

sto znaci da ih se moze slobodno i bez ikakve grize savesti proterati u Srbiju ili vec gde?

a otkada to bosnjaci zive u bihacu?

SRB-IN
07.08.2008., 09:17
Misliš Bošnjaci na Kosovu i Makedoniji? :lol::lol::lol:

pa vilajet bosna se protezala od budima do carigrada...

zasto te to cudi? :p

SRB-IN
07.08.2008., 09:18
Čuj, katolicizam i pravoslavlje su KRSTJANE htjeli POKRSTITI :rolleyes: Bosanskom je KRSTJANU prijelaz na islam bio potpuno isto temeljita preobrazba kao i pravovjernom katoliku.
A sve mi govori da nepismeni seljaci u srednjem vijeku nisu bili načistu ni sa razlikama između pravovjernih i bosanskih "krstjana", a i polupismeni popovi su često imali krive predodžbe.

Muslimani se upiru prikazati bosanske krstjane kao neke hinduiste ili vanzemaljce.
Hereza u Bosni se pojavila na isti način kao i u Francuskoj ili Bugarskoj i nikome danas ne pada na pamet od potomaka heretika iz 12. stoljeća u Francuskoj praviti naciju.

Ne govorim da Muslimani danas nemaju pravo reći da su zasebna nacija, ali je groteskno (a i simptom nesigurnosti) tražiti dokaze svoje različitosti u ovim herezama.
Bosanski Muslimani bi vjerojatno doživjeli najveću sreću, odahnuli i riješili se nesigurnosti tek kad bi u nekim pećinama našli neki natpis koji govori da Bošnjaci nemaju veze sa Hrvatima i Srbima.

A stvar je u tome, kao što Inkvizitor kaže, da je jedini pravi temelj identiteta današnjih bosanskih Muslimana islam i naslijeđe Osmanskog Carstva.

Naravno, ako oni odlučuju da je to dovoljan element za naciju - njihovo pravo. Ali je prodavanje magle ili batrganje spika o bilo kojim drugim, kao, vrlo bitnim i prisutnim sastavnicama "bošnjačkog identiteta".

e svak cast! potpisujem:top:

Constatinopol
07.08.2008., 09:20
Bošnjački ajmo reć bošnjački identitet je stvoren samo zahvaljujući osmanlijskom osvajanju, ali posredno ne neposredno. Što bi reko Andrić to je bio "lagum na dugu fitilju". Da osmanlijskog osvajanja nije bilo, svijet nikad ne bi čuo za nikakve Bošnjake a ako i bi onda bi to bilo u onoj folklornoj tradiciji, Kakve se gdje nošnje nose i to, kakvi su običaji u pojednih Hrvata i to.

jedina točka koja povezuje sve te islamizirane Hrvate, Srbe, Crnogorce, Mađare, Vlahe...je islam. Druge dodirne točke nemaju niti mogu imati. I tako svak ko je slavenski musliman postade Bošnjak. Smijurija.

To je lonac u kojem se sve kuhalo pa šta ispadne.

A vi će te sad pomislit. Turci stvorili Bošnjake. Ma kakvi. Nisu oni smjeli kvrknut o Bošnjaštvu inače Otoman odrubi glavu a ruku na srce nisu ni oni sami znali šta je to Bošnjak. Bošnjak je za islamiziranog Hrvata ili Srbina bio Tvrtko il Stjepan Tomašević kojemu je Turčin odrubio glavu. Neprijatelj. I on je mrzio i Tvrtka i bošnjaštvo i sve ćafire. Volio je samo sultana Turke osmanlije i tako to.

I tako oni bijahu Turci 400 godina i to ponosni Turci koji nit su znali nit su marili za ikakvo Bošnjaštvo, Tvrtka il Stjepana, ne da nisu znali nego bi i kad bi čuli za to, namah potezali sablju. Ali zajeb nastade kad Turci odjezdiše za Bospor. Šta sad. Nemoš više bit ni Turčin, nije to pametno, al moraš se nekako odijelit od okoline jer si musliman. Moraš se nekako odijelit, stvorit identitet. otišli zaštitnici, sad si sam, mora se nešto smislit pa makar glupo i bedasto. A nemoš bit ni Hrvat a ni Srbin, gdje ćeš bit ko vlah. 400 godina služio Turčinu protiv vlaha i sad ćeš bit ko vlah. Ne može, neide. I netko od njih ko je bio pismen, ko je znao čitat, našo neku knjigu od starine i tako sjeli oni na sećiju ukrug, priturili kahve, duvana i rahata i??..

I dan danas kad se hoće proveselit vesele se iskreno samo pod turskom zastavom, jer se jedino tu osjećaju čvrsti iako je i to apsurd, ali tada su bili netko i nešto a sad su ništa, krpa, otirač, jer znaju da im je ovaj novobošnjački identitet sprdanje s poviješću, sprdanje sa njima samima, ruganje njihovim precima koji su to bošnjaštvo prezirali i borili se protiv njega...itd.

To je koloplet nesretnog traženja identiteta tamo gdje ga ne može bit, gdje je odavno nestalo, to je povijesno glavinjanje, suludo koprcanje ko bezglavo stvorenje koje maše krilima, lupeta i udara o zidove.manje-više ovo je točno. Novo-bošnjačko izmišljanje i tumačenje povijesti je ponižavajuće prvenstveno za njih same i vodi ih polako u nekakve opasne mitove.

divizija
07.08.2008., 09:35
muslimani su ostali jedino u BIH jer je ona najduže ostala pod osmanskim carstvom, pa su se u nju sklonili i svi muslimani iz okolnih zemalja (hrvatske, srbije, vrne gore, mađarske). nije točno da je samo u bosni bio prelazak na islam masovan, bio je svugdje, samo su kasnije protjerani ili prevjereni ti muslimani. kad je hrvatska oslobođena od turaka, broj muslimana u bosni se uvećao za 25%.
kad je austrija uzela bosnu, bilo je to već vrijeme kad se masovno preseljavanje i prevjeravanje stanovništva nije vršilo (do daljnjeg). iz istog razloga su opstali i na sandžaku, kosovu, makedoniji, bugarskoj. jedino je grčka s turskom izvršila izmjenu stanovništva.
da je austrija uzela bosnu 1750., danas ne bi bilo niti jednog muslimana u njoj.
također, treba reći, da je ostanak muslimana u BIH, za hrvate bio pozitivna stvar, jer bi u protivnom od kupe do vidina bio većinski srpski prostor i velika srbija bi bila samorazumljiva stvar. srbi bi vrlo lako, logikom etničkog samoodređenja polagali pravo na trećinu hrvatske i najveći dio BIH, odnosno sve krajeve gdje su pravoslavci brojniji od katolika. upravo je ovo razlog zašto je svaka hrvatska politika, od starčevića i radića, preko pavelića sve do tuđmana, ipak nastojala s muslimanima BIH surađivati, pa čak i na štetu hrvata u BIH. s druge strane, kako će biti u buduće, veliko je pitanje, jer hrvatska vrlo vjerojatno više nikada neće biti u situaciji da je srbija realno ugrozi. uostalom, srbi su od 1994. na ovamo u totalnoj defanzivi i samo da su JAKO, JAKO glupi bi išli otvarati nov front s hrvatima.

Tel Aviv
07.08.2008., 09:44

Lupaš ko Maksim po diviziji.

Ako je neko nametnut element to su muslimani iz već pomenutih regiona.

zebu
07.08.2008., 09:49
Dobro jutro svima,posebno drugu Constantinopolu.Vidim i ti si mi malo skrenuo udesno otkako me nema na forumu:D

Constatinopol
07.08.2008., 10:01
Dobro jutro svima,posebno drugu Constantinopolu.Vidim i ti si mi malo skrenuo udesno otkako me nema na forumu:DZdravo Zebu,druže stari :) Ma vraga udesno,sad slavimo oslobođenje od četničke vojske,pa sve mora bit u slavljeničkom duhu :cerek:

zebu
07.08.2008., 10:09
Zdravo Zebu,druže stari :) Ma vraga udesno,sad slavimo oslobođenje od četničke vojske,pa sve mora bit u slavljeničkom duhu :cerek:

Ma ne mislim na zastavu...vuku te na mracnu stranu,posebno ovaj Inkvizitor,ali tu sam ja da ti pruzim ruku i povucem te nazad.:top:

Inace dragi ljudi,covjecanstvo je vec krocilo na Mjesec,a uskoro ce i na Mars.Jos malo pa cemo stupiti u kontakt i sa vanzemaljskim vrstama:D,a vi cete sa ovakvim razmisljanjima biti totalno nespremni.:D

Constatinopol
07.08.2008., 10:20
Ma ne mislim na zastavu...vuku te na mracnu stranu,posebno ovaj Inkvizitor,ali tu sam ja da ti pruzim ruku i povucem te nazad.:top:Deder reci onda svoje viđenje povijesti Bošnjaka Muslimana :cerek: Vjeruješ li u piramide,stare Bošnjane i sl...

Inace dragi ljudi,covjecanstvo je vec krocilo na Mjesec,a uskoro ce i na Mars.Jos malo pa cemo stupiti u kontakt i sa vanzemaljskim vrstama:D,a vi cete sa ovakvim razmisljanjima biti totalno nespremni.:DPrvo će se Ameri ,Kinezi i Rusi zaratiti ko ima pravo na svemir :zubo:

zebu
07.08.2008., 10:31
Deder reci onda svoje viđenje povijesti Bošnjaka Muslimana :cerek: Vjeruješ li u piramide,stare Bošnjane i sl...

U piramide ne vjerujem:D Dobri Bosnjani su cinjenica i nije pitanje da li ja vjerujem u njih ili ne.A kada bih dao svoje videnje povijesti Bosnjaka Muslimana,uvrijedio bih mnoge...i Bosnjake i Srbe i Hrvate.Sve je to isto sranje-pobosnjaci,posrbi,pohrvati sto vise mozes ljudi.Jedina je razlika sto se proces pohrvacenja katolika i posrbljenja pravoslavaca na Balkanu desio prije pobosnjacenja muslimana.
Eto vec sam uvrijedio mnoge:D

Lucky Jim
07.08.2008., 10:32
Inace dragi ljudi,covjecanstvo je vec krocilo na Mjesec,a uskoro ce i na Mars.Jos malo pa cemo stupiti u kontakt i sa vanzemaljskim vrstama:D,a vi cete sa ovakvim razmisljanjima biti totalno nespremni.:D
Ima nešto u tom svemiru i svim čudesima kojima će "nauka" riješiti sve naše probleme, nešto što hipnotizira naše "ljevake"... Nešto slično liku Slobodana Aligrudića u "Sjećaš li se Dolly Bell" :D.

I taj nastup "prosvjetitelja" s kojim nastupaju na ovom forumu, kao drug brico koji je završio partijsku školu u Haj-Nehaju pa došao sa sto čudesa u glavi u svoje selo koje u svojoj povijesti nije imalo ni jednog pismenog.

Baš ti fala druže zebu što si nama zatucanim i reakcionarnim elementima donio najnovije vijesti iz bijela svijeta :cerek:

Starfucker226
07.08.2008., 10:34
Baš ti fala druže zebu što si nama zatucanim i reakcionarnim elementima donio najnovije vijesti iz bijela svijeta :cerek:

zebu je glas "napredne inteligencije" :D

Constatinopol
07.08.2008., 10:36
Dobri Bosnjani su cinjenica i nije pitanje da li ja vjerujem u njih ili ne.A kada bih dao svoje videnje povijesti Bosnjaka Muslimana,uvrijedio bih mnoge...i Bosnjake i Srbe i Hrvate.Sve je to isto sranje-pobosnjaci,posrbi,pohrvati sto vise mozes ljudi.Jedina je razlika sto se proces pohrvacenja katolika i posrbljenja pravoslavaca na Balkanu desio prije pobosnjacenja muslimana.Hrvati i Srbi su primili kršćanstvo u 7,8 stoljeću,Turci su primili kršćanstvo čak i ranije(kasnije su se prebacili na Islam). Bošnjaci su poislamljeni kršćani na prostorima stare Hrvatske pokrajine Bosne i nekih srpskih pokrajina. Zašto bježite od te istine?

FIDEKTER
07.08.2008., 10:38
Hrvati i Srbi su primili kršćanstvo u 7,8 stoljeću,Turci su primili kršćanstvo čak i ranije(kasnije su se prebacili na Islam). Bošnjaci su poislamljeni kršćani na prostorima stare Hrvatske pokrajine Bosne i nekih srpskih pokrajina. Zašto bježite od te istine?

Zašto se ti "poislamljeni kršćani" ne vrate vjeri svojih pradjedova? :ne zna:

Aztec
07.08.2008., 10:41
U piramide ne vjerujem:D Dobri Bosnjani su cinjenica i nije pitanje da li ja vjerujem u njih ili ne.A kada bih dao svoje videnje povijesti Bosnjaka Muslimana,uvrijedio bih mnoge...i Bosnjake i Srbe i Hrvate.Sve je to isto sranje-pobosnjaci,posrbi,pohrvati sto vise mozes ljudi.Jedina je razlika sto se proces pohrvacenja katolika i posrbljenja pravoslavaca na Balkanu desio prije pobosnjacenja muslimana.
Eto vec sam uvrijedio mnoge:D

Hrvati=Bosnjani.

Aztec
07.08.2008., 10:43
Zašto se ti "poislamljeni kršćani" ne vrate vjeri svojih pradjedova? :ne zna:

Molim vas nemojte se vracat, molim vas.

zebu
07.08.2008., 10:45
Hrvati i Srbi su primili kršćanstvo u 7,8 stoljeću,Turci su primili kršćanstvo čak i ranije(kasnije su se prebacili na Islam). Bošnjaci su poislamljeni kršćani na prostorima stare Hrvatske pokrajine Bosne i nekih srpskih pokrajina. Zašto bježite od te istine?

Bosna nikad nije bila hrvatska pokrajina(posebno ne srpska),osim onih par godina u NDH.Prije islama je ovdje bila crkva bosanska,katolicka i pravoslavna.Sta treba da priznam...da su moji prije 500 godina pripadali nekoj od tih crkvi? Jesu! Prije 1000 ili vise godina su moji vjerovali u pticu.Prije 2000 godina u zmiju,a prije 5000 godina u vatru.

Prijatno
07.08.2008., 10:51
Moraš se nekako odijelit, stvorit identitet. .
Pa dobro,poznato je ko je uvodio nove jezične izraze (npr."zrakomlat" i slično) ne bi li se što više razlikovao od Srba.

Bošnjaci imaju veze sa Hrvatima i Srbima onoliko koliko Hrvati imaju veze sa Srbima i obrnuto.Ili je riječ o tome da su Srbi,Hrvati,Boišnjaci,Crnogorci jedan narod ili imamo Srbe,Hrvate,Bošnjake i Crnogorce.A kako su stvari krenule imaćemo i Hercegovce,Vojvođane,Dalmatince...
Islam da,naslijeđe osmanskog carstva ne.Pravoslavlje je takođe temelj identiteta bh.Srba a katoličanstvo temelj bh. Hrvata.Bez vjere.
Jasno je da u BiH ako nisi katolik nisi Hrvat ili ako nisi Srbin nisi pravoslavac.
Naravno,možeš reći i da nisi vjernik,ali ćeš onda u očima većine tvojih sunarodnjaka biti kao Komšić i slični.Bićeš optužen da si Turčin,četnik,komunjara,vlah i slično.

Aztec
07.08.2008., 10:57
Pa dobro,poznato je ko je uvodio nove jezične izraze (npr."zrakomlat" i slično) ne bi li se što više razlikovao od Srba.

Bošnjaci imaju veze sa Hrvatima i Srbima onoliko koliko Hrvati imaju veze sa Srbima i obrnuto.Ili je riječ o tome da su Srbi,Hrvati,Boišnjaci,Crnogorci jedan narod ili imamo Srbe,Hrvate,Bošnjake i Crnogorce.A kako su stvari krenule imaćemo i Hercegovce,Vojvođane,Dalmatince...

Islam da,naslijeđe osmanskog carstva ne.Pravoslavlje je takođe temelj identiteta bh.Srba a katoličanstvo temelj bh. Hrvata.Bez vjere.
Jasno je da u BiH ako nisi katolik nisi Hrvat ili ako nisi Srbin nisi pravoslavac.
Naravno,možeš reći i da nisi vjernik,ali ćeš onda u očima većine tvojih sunarodnjaka biti kao Komšić i slični.Bićeš optužen da si Turčin,četnik,komunjara,vlah i slično.

Vidjeli smo to za vrijeme nogometnih utakmica. A ovo je laz.

Starfucker226
07.08.2008., 11:02

ne, već je takva optužba obična glupost srpskih šovinista, isto kao što je Hrvatska uvodila nove izraze, činila je prije nekoliko desetljeća i Rusija, izbacivane su strane riječi koje uopće nisu slavenske i zamijenjene domaćim izrazima, osobno sam razgovarao sa ruskim pro-slavenskim fanatikom koji se divio novim hrvatskim izrazima i govorio da bi sve zemlje slavenskog govornog područja trebale učinit isto.

btw. danas kad mladi Hrvat vidi naziv mjeseca na "srpskom" mora gledat u riječnik engleskog da shvati značenje, hrvatski književni jezik je dosta pročišćen i još mnogo treba raditi na tome, dok je srpski sklepan zbrda-zdola, prepun stranih, uopće neslavenskih riječi, kao da nitko uopće i ne brine kako to sve skupa izgleda, nego samo prihvaća sve izraze što dolaze izvana

Lucky Jim
07.08.2008., 11:04
Bosna nikad nije bila hrvatska pokrajina(posebno ne srpska),osim onih par godina u NDH.

Jeste, bila je. I Una je bila "središnja rijeka hrvatskog kraljevstva" i "Turska Hrvatska" nije nikakva hrvatska izmišljotina, kao ni granice kraljevstva kralja Tomislava (ma koliko ih neki željeli strpati u sferu legende).

Nema razloga za krivotvorine, jer te činjenice nisu nikakav "argument" za osjećaj današnjeg stanovnika BIH o njegovoj nacionalnoj pripadnosti. Kao što ni par desetaka godina u kojima je bosanska države imala u sastavu značajan dio Dalmacije nema nikakvog utjecaja.

Povijest&Politika
07.08.2008., 11:07
Nisu. A Sandžak? A ostale zemlje?

zebu
07.08.2008., 11:08
Jeste, bila je. I Una je bila "središnja rijeka hrvatskog kraljevstva" i "Turska Hrvatska" nije nikakva hrvatska izmišljotina, kao ni granice kraljevstva kralja Tomislava (ma koliko ih neki željeli strpati u sferu legende).

Nema razloga za krivotvorine, jer te činjenice nisu nikakav "argument" za osjećaj današnjeg stanovnika BIH o njegovoj nacionalnoj pripadnosti. Kao što ni par desetaka godina u kojima je bosanska države imala u sastavu značajan dio Dalmacije nema nikakvog utjecaja.

Bihac bio u sastavu Hrvatske,Split bio u sastavu Bosne.Pa? Je li pada nekome na pamet da kaze da je Hrvatska,ili Dalmacija,bosanska pokrajina?

Rekoh sebi da necu ucestvovati u ovim diskusijama,ali evo opet me uvukoste.Goldie covjek pametan,ne zamara se ovim glupostima:D

u prolazu
07.08.2008., 11:13

Naravno,možeš reći i da nisi vjernik,ali ćeš onda u očima većine tvojih sunarodnjaka biti kao Komšić i slični.Bićeš optužen da si Turčin,četnik,komunjara,vlah i slično.To sto ti pricas zapravo nije istina. U BiH se slucajno dogodilo da se stavlja jednakost izmedju vjere i naroda....ali u Hrvatskoj naprimjer to uopce nije istina.

U BiH imas dva naroda Hrvate i Srbe...Hrvati su pokatoliceni negdje u 8-9. stoljecu a Srbi popravoslavljeni otprilike u isto vrijeme...to je normalni povijesni proces i slicnih primjera u svijetu ima koliko hoces...na kraju imas treci narod koji je nastao od kvislinga iz redova ova prva dva...koji su primili islam radi bolje suradnje sa okupatorima.:kava:

Zato...ja bih rekao da vjera odredjuje narod samo u slucaju Bosnjaka....jer iskreno...osim vjere 'Bosnjak' iz podrinja i 'Bosnjak' iz Cazina nemaju puno veze jedno sa drugim...o tkz. 'Bosnjacima' iz sandzaka ili Hercegovine je uopce smijesno govoriti.

Prijatno
07.08.2008., 11:17
hrvatski književni jezik je dosta pročišćen i još mnogo treba raditi na tome, dok je srpski sklepan zbrda-zdola, prepun stranih, uopće neslavenskih riječi, kao da nitko uopće i ne brine kako to sve skupa izgleda, nego samo prihvaća sve izraze što dolaze izvana
Uvođenje novih pojmova za stare i gramatičke izmjene su nasilje nad jezikom.
To što u našim jezicima ima veoma malo izvornih izraza za većinu stvari,odraz je naših slavnih kultura kojima se mnogi toliko ponose.
Svaki predmet savršeniji i komplikovaniji od noža ima korijen u stranim jezicima.

u prolazu
07.08.2008., 11:20
To što u našim jezicima ima veoma malo izvornih izraza za većinu stvari,odraz je naših slavnih kultura kojima se mnogi toliko ponose.
Svaki predmet savršeniji i komplikovaniji od noža ima korijen u stranim jezicima.Moguce, ali na kraju cete opet uzeti hrvatski rijecnik i sva ta 'nasilja' iskopirati i proglasiti 'srpskim' kao sto ste radili i dosada.:ne zna:

Prijatno
07.08.2008., 11:23
Zato...ja bih rekao da vjera odredjuje narod samo u slucaju Bosnjaka....jer iskreno...osim vjere 'Bosnjak' iz podrinja i 'Bosnjak' iz Cazina nemaju puno veze jedno sa drugim...o tkz. 'Bosnjacima' iz sandzaka ili Hercegovine je uopce smijesno govoriti.

Kao što si i sam priznao,u BiH vjera određuje narod u slučaju sva tri naroda.Pa danas moraš dobro razmisliti prije nego što javno kažeš da nisi vjernik.A za vrijeme osmanskog carstva i Austro-Ugarske?Pa završio bi u kakvom bunaru ili bi u najboljem slučaju prebjegao kod ljudi druge vjere.
A ta priča o cazinjanima i podrinjcima...pa kakva je veza između Hrvata iz Osijeka i onoga iz Dubrovnika?Ili Srbina iz BG i Srbina iz Niša?Pa gotovo se ni ne razumiju,tako da ti ta priča nema smisla.

Starfucker226
07.08.2008., 11:24

nije to nikakvo nasilje, inače jezikoslovci nebi imali posla, a gramatika nebi bila potrebna već bi se govorilo "kako narod govori"

veliš da su gramatičke izmjene nasilje nad jezikom, kao da je neka stara gramatika bogom dana pala sa neba

e vidiš, možda bi bile slavnije kad nebi u svoje jezike prihvaćale strane izraze već koristile svoje

SRB-IN
07.08.2008., 11:39
hrvatski književni jezik je dosta pročišćen i još mnogo treba raditi na tome, dok je srpski sklepan zbrda-zdola, prepun stranih, uopće neslavenskih riječi, kao da nitko uopće i ne brine kako to sve skupa izgleda, nego samo prihvaća sve izraze što dolaze izvana

nazalost, ovo je tacno...

pricao sam sa studentima srpskog jezika i njih ova tema ne zabrinjava previse...

u srbiji stvarno ima viceva na temu hrvatskog novogovora, npr:
bicikla - medjunozno guralo sa gumenim napuhalicama :-)

ali jeste problem sa srpskim jezikom taj sto se tudjice koriste kao takve bez pousaja da se trazi rec istog znacenja u srpskom jeziku..

ja sam recimo odusevljen kako je prevedena rec sistem = sustav

u prolazu
07.08.2008., 11:42
Kao što si i sam priznao,u BiH vjera određuje narod u slučaju sva tri naroda.Pa danas moraš dobro razmisliti prije nego što javno kažeš da nisi vjernik.A za vrijeme osmanskog carstva i Austro-Ugarske?Pa završio bi u kakvom bunaru ili bi u najboljem slučaju prebjegao kod ljudi druge vjere.
A ta priča o cazinjanima i podrinjcima...pa kakva je veza između Hrvata iz Osijeka i onoga iz Dubrovnika?Ili Srbina iz BG i Srbina iz Niša?Pa gotovo se ni ne razumiju,tako da ti ta priča nema smisla.Ti me valjda nisi htio procitati pa cu ti ponoviti.

Hrvati su se kao narod na ovim prostorima formirali u 8-9 stoljecu primivsi katolicanstvo....i takvi su ostali do danas. Mozda su mogli biti i pravoslavci..ali eto formirali su se unutar rimskog utjecaja. Srbi su se takodjer formirali otprilike u isto vrijeme ali pod utjecajem bizanta...samim time su od starta bili pravoslavci...takvi su ostali do danas.

I to uopce nije nista cudno ni neobicno....I Slovenci su iskljucivo katolici i Madjari, a opet Bugari i Grci su iskljucivo pravoslavci....Grk nije Grk zato sto je pravoslavac nego zato sto je Grk, tako i Hrvat nije Hrvat zato sto je katolik nego zato sto je Hrvat..isto je i sa Srbinom.

U toj cijeloj prici su jedino Bosnjaci anomalija....zato sto je to jedini umjetni narod na ovim prostorima nastao od pripadnika drugih narod koji su presli na islamsku vjeroispovjed. Bosnjak je Bosnjak zato sto je musliman...nema drugog razloga za to.

btw. slicnost izmedju Osjecanina i Dubrovcanina je u tome sto su oboje Hrvati...uvijek bili i uvijek ostali..bez obzira na cinjenicu da su ta dva grada tisucu godina zivjela prakticki odvojeni jedno od drugoga i sto ih je povijest odvela na skroz razlicite krajeve i zivotne filozofije...magicna privlacnosti i zelja za ujedinjenjem svojstvena svim svjetskim narodima nikada nije nestala.

Starfucker226
07.08.2008., 11:47
U toj cijeloj prici su jedino Bosnjaci anomalija....zato sto je to jedini umjetni narod na ovim prostorima nastao od pripadnika drugih narod koji su presli na islamsku vjeroispovjed. Bosnjak je Bosnjak zato sto je musliman...nema drugog razloga za to.

točno, za vrijeme doseljenja njih jednostavno nema, nego se tek mnogo kasnije počinju izdvajati u neku zasebnu skupinu na hrvatskim i srpskim etničkim prostorima

Prijatno
07.08.2008., 11:49
e vidiš, možda bi bile slavnije kad nebi u svoje jezike prihvaćale strane izraze već koristile svoje
Naravno,ali problem je u tome što jednostavno nemamo svojih izraza,jer smo zaostali i primitivni.Nismo u stanju ništa napraviti niti pametno smisliti,sve što vrijedi u našim zemljama djelo je stranaca.Dobri smo samo kada treba napraviti kakav problem.Zato i postoji izraz Balkan.
Od svojih stvari imamo samo sevdalinke,gusle i tamburice,urlanje i naricanje i to bi bilo sve.
Za komunističku vlast može reći ko šta hoće,ali daleko je više učinjeno na promicanju,usavršavanju,napretku i zaštiti vlastite kulture nego danas,kada se svi kunu u zaštitu nekakvih nacionalnih interesa.

SRB-IN
07.08.2008., 11:51
btw. slicnost izmedju Osjecanina i Dubrovcanina je u tome sto su oboje Hrvati...uvijek bili i uvijek ostali..bez obzira na cinjenicu da su ta dva grada tisucu godina zivjela prakticki odvojeni jedno od drugoga i sto ih je povijest odvela na skroz razlicite krajeve i zivotne filozofije...magicna privlacnosti i zelja za ujedinjenjem svojstvena svim svjetskim narodima nikada nije nestala.

kada se prvi put dubrovcani izjasnjavaju kao HRvati? cisto me zanima

inace, da li se medju Bosnjacima tacno znaju porodice turskog porekla (npr cuo sam za Cengice)

Inkvizitor
07.08.2008., 11:54
zebu je glas "napredne inteligencije" :D

Došo Mujo iz Doboja i u taljigama dofuro najfriškije vijesti

Inače slažem se s divizijom, da je Austrija okupirala Bosnu u 17 ili 18 stoljeću sad bi svi naši dobri Bošnjani bili (pod pretpostavkom da bi jednu zemlju ostavili za prihvat muslimana ajmo reć Bugarsku) neka druga nacija. I ti bugarski muslimani bi u tom slučaju proglašavali Bugarima sve muslimane s Balkana što su se šljegli sa svih strana nakon povlačenja Osmanlija, ko što sad Bošnjani npr proglašavaju Bošnjacima islamizirane Mađare izbjegle nakon rekonkviste..kapirate priču..:D

Samo se ne slažem, kako to divizija misli da bi Bosna bila srpska da nema muslimana. To su gluposti. Ni po čemu. Bar ne cijela. Turci su importirali tzv Srbe iako ti sa Srbima veze nemaju na sve krajeve zapadno od rijeke Bosne. No treba znati da Austrija nikad nije htjela osloboditi Bosnu iako je par puta tukla Tursku vosjku i onda potpisivala neki čudni mir na štetu hrvatskih krajeva. radi jednog takvog idiotskog sporazuma nastala je urota Zrinsko-Frankopanska. Osterajheri jednostavno nisu htjeli da Hrvaska ikad ojača.

A Starčević pa i Pavelić i ostali nisu muslimane simpatizirali zbog kakti brane od Srba nego zato jer su mislili da su to jednostavno Hrvati da vjera ne određuje naciju, ko što i ne određuje, samo to treba objasniti ovdašnjim muslimanima. A pošto oni slabo kopčaju to je kao u onom vicu kad u Bosni škope bikove pa graničar pita zeca "što ti bježiš, ti nisi vo" a ovaj veli " ee dok to Bosanci shvate odoše jaja"..

Prijatno
07.08.2008., 11:55
tako i Hrvat nije Hrvat zato sto je katolik nego zato sto je Hrvat..isto je i sa Srbinom.
Osim u BiH.I ti to dobro znaš.

u prolazu
07.08.2008., 11:56
kada se prvi put dubrovcani izjasnjavaju kao HRvati? cisto me zanima

inace, da li se medju Bosnjacima tacno znaju porodice turskog porekla (npr cuo sam za Cengice)Gle..vas u Srbiji je Seselj u ocajnickoj zelji da dokaze svoje 'srpstvo' pumpa svakakvim glupostima....Dubrovcani su oduvijek Hrvati i tu nema previse smisla diskutirati.

Inkvizitor
07.08.2008., 11:58
Ti me valjda nisi htio procitati pa cu ti ponoviti.

Hrvati su se kao narod na ovim prostorima formirali u 8-9 stoljecu primivsi katolicanstvo....i takvi su ostali do danas. Mozda su mogli biti i pravoslavci..ali eto formirali su se unutar rimskog utjecaja. Srbi su se takodjer formirali otprilike u isto vrijeme ali pod utjecajem bizanta...samim time su od starta bili pravoslavci...takvi su ostali do danas.

I to uopce nije nista cudno ni neobicno....I Slovenci su iskljucivo katolici i Madjari, a opet Bugari i Grci su iskljucivo pravoslavci....Grk nije Grk zato sto je pravoslavac nego zato sto je Grk, tako i Hrvat nije Hrvat zato sto je katolik nego zato sto je Hrvat..isto je i sa Srbinom.

Točno al ti ajde objasni nekome ko se pravi blesav.

Hrvati bi bili Hrvati da su ostali vjerovat u Peruna i druge slavenske bogove.

Ali zato bome da nije došao islam na ove prostore nikad se nitko Bošnjakom ne bi u smislu narodnosti pisao.

u prolazu
07.08.2008., 12:01
Osim u BiH.I ti to dobro znaš.Ja ne vidim razlike izmedju BiH i Hrvatske. I u Hrvatskoj su Srbi pravoslavci a Hrvati katolici....ali ne zbog vjere, jer u Hrvatskoj ima katolika Talijan, Madjara, Ceha...kao i pravoslavaca ne-Srba. Nego jednostavno radi toga sto su Srbi od starta bili pravoslavci a hrvati katolici...eto tako se potrefilo.:ne zna:

Bih je malo specificnija zato sto je to zemlja u kojoj nije bilo previse drugih naroda osim Hrvata i Srba pa to stvara iluziju da je u BiH vjera=narod.
Kao sto rekoh...to pravilo vrijedi samo za Bosnjake i za nikoga drugog.

u prolazu
07.08.2008., 12:07
Točno al ti ajde objasni nekome ko se pravi blesav.

Hrvati bi bili Hrvati da su ostali vjerovat u Peruna i druge slavenske bogove.

Ali zato bome da nije došao islam na ove prostore nikad se nitko Bošnjakom ne bi u smislu narodnosti pisao.
Ja cak vjerujem da je tu bilo i prebacivanja strana...pa se nesto Hrvata popravoslavilo i tokom procesa posrbilo, a nesto srba pokatolicilo i kasnije poHrvatilo....ali sumnjam da je to bilo nesto posebno masivno ...jednostavno nije bilo razloga za to..ustalom isto se dogodilo i sa okolnim narodima..pa imamo i pohrvacenih njemaca i ponjemcenih hrvata.
Jedini koji su imali istinski motiv mijenjati vjeru su oni kvislinzi sto bi primili islam radi nesto manjeg poreza.:kava:

Lucky Jim
07.08.2008., 12:07
Bihac bio u sastavu Hrvatske,Split bio u sastavu Bosne.Pa? Je li pada nekome na pamet da kaze da je Hrvatska,ili Dalmacija,bosanska pokrajina?

Možemo reći i da je cijela Dalmacija bila Francuska (Ilirska pokrajina) prije samo 200 godina...
No, svakome, tko išta zna o povijesti, jasno je da Bihać u odnosu prema Hrvatskoj ne može nikako biti isto što i Split prema Bosni.

Bihać je pao u turske ruke 1592., a Bosna je "šaptom pala" 1463. To je 130 godina razlike. Možeš li pretpostaviti što će biti 2130????

Kažem, nije bitno za raspravu o današnjim nacionalnim identitetima, ali laži i krivotvorine nam ne trebaju.

markozzz
07.08.2008., 12:11
gospoda Tudjman i Alija Izetbegovic potpisali da nije privremena? :ne zna:

mostaru nije menjano ime, a gde su mostarski srbi?

potjerani su nakon što su digli ruku na vlastiti grad.

Inkvizitor
07.08.2008., 12:11
?

Kažem, nije bitno za raspravu o današnjim nacionalnim identitetima, ali laži i krivotvorine nam ne trebaju.

Ala tebe Lucky. Uzmi im laži i krivotvorine i uzeo si im i identitet.

Lucky Jim
07.08.2008., 12:17

Evo tipičnog predstavnika Bosanca ili Srbina koji ima višak drčnosti (pogotovu prema Hrvatima) i kronični nedostatak znanja.

Svake se godine u engleske rječnike upisuje po nekoliko stotina sasvim novih, novoskovanih riječi. Vjerojatno zato da bi se razlikovali od Srba :rolleyes:

Mađari imaju svoje riječi za gotovu svaku "internacionalnu" (imaju i zamjenu za automobil - slično našoj izvrsnoj riječi "samovoz").

Onaj koji se stalno upinje u jednoj stvari (=dokazivanju da je zaseban narod) projicira svoja upinjanja i na druge.

Hrvati kuju nove riječi iz čistog užitka u svojem jeziku i iz istog razloga iz kojeg to radi ogromna većina svih naroda u svijetu.

Na stranu sada da su neki nenačitani i zatucani među našim susjedima, zbog sličnosti naših jezika, uvjereni da je svaka razlika rezultat nekih izmišljotina "uobraženih Hrvata". Daj ti objasni da većina Hrvata iz Hrvatske jednostavno nikad u životu nije koristila npr., riječ "kapija".... Nemoguće :rolleyes:

Prijatno
07.08.2008., 12:17
Ja ne vidim razlike izmedju BiH i Hrvatske. Nego jednostavno radi toga sto su Srbi od starta bili pravoslavci a hrvati katolici...eto tako se potrefilo.:ne zna:

Bih je malo specificnija zato sto je to zemlja u kojoj nije bilo previse drugih naroda osim Hrvata i Srba pa to stvara iluziju da je u BiH vjera=narod.
Kao sto rekoh...to pravilo vrijedi samo za Bosnjake i za nikoga drugog.
Shvati,u BiH kada pređeš na drugu vjeru više nisi Bošnjak/Srbin/Hrvat.
Pokušaj ti objasniti ljudima u BiH koji su prešli na Islam,pravoslavlje ili katoličanstvo-a bilo ih je-da oni ne pripadaju sada drugom narodu,čiju su vjeru i primili.Ne bi prošlo to ubjeđivanje bez fizičkog obračuna,vjeruj.
Možeš ti reći da u BiH žive,za razliku od drugih ex yu republika,gotovo isključivo slavenski narodi,što je tačno.Ili da je zbog istorijskih prilika situacija specifična,što je opet tačno.Ali to ništa ne mijenja,u Bosni i Hercegovini promijeni vjeru i više ne pripadaš svom narodu,sve i da hoćeš.

pjosip
07.08.2008., 12:21

Rekoh sebi da necu ucestvovati u ovim diskusijama,ali evo opet me uvukoste.Goldie covjek pametan,ne zamara se ovim glupostima:D

Kompletna zapadna Bosna (Donji Krajevi) je naprimjer bila posjed Subica. Jedan dio te zemlje je dan Hrvatinu, zacetniku loze Hrvatinica.

Sad kad sam spomenuo Hrvatinice, koji su mijenjali bosanske kraljeve kako im se svidjelo, da li te naziv HRVATINIC asocira na naziv kakvog naroda ?

rasko
07.08.2008., 12:26
Ne razumijem čemu čuđenje zbog veze Bošnjaka i islama. Oni nijesu nikakav izuzetak u šugavom Iliriku.

Ako jesu izuzetak, pokažite mi đe žive Hrvati muslimani ili Hrvati pravoslavci (molim bez pojedinačnih primjera tipa "moj susjed u Zagrebu" ili "moj kolega sa fakulteta/posla").

m515
07.08.2008., 13:26
Da bacim kost :)

1. Bošnjačka nacija je IZMIŠLJENA
2. Bosanski jezik je IZMIŠLJEN
3. Bosanska država je postojala prije dolsaka turaka
-------------------------------------------------

Dakle, prve dvije stavke ne idu u prilog Bošnjaka.

Primjetio sam da svi bošnjaci s foruma kažu da su proizišli od Bogumila a ne od katolika. Ja mislim da ili ne zanju za svoj podrijeklo ili izbjegavaju priihvatiti povijesne činjenice. Prevelika bi bila slučajnost da su svi od Bogumila ,a ako siu i od Bogumila tada se opet moraju suočiti s činjenicom da su njihovi preci priznavali Papu za vjerskog vrhovnika.

Tema nije uopće pokušaj "napada" na bošnjake niti je pokušaj revidiranja povijesti. Puno je ekstremnih teorija koje ne odgovaraju istini a ova tema natoji riješiti nedoumice. Npr. nije istina da su Bošnjaci samo od Bogumila niti je istina da su svi Bošnjaci od hrvata katolka poturčenih za vrije turske imperije.

Ali činjenica je da su Turci ostavili islam u nasljeđe bosni i hercegovini.

Osobno me iritira kad vidim da Bošnjaci masovno navijau za Tursku reprezentaciju. Mislim da ima bolje pristajao imidž europskih domicijelnih muslimana jer oni i jesu bili tu u Europi i prije dolaska Turaka ali su poslije prešli (silom ili milom) na Islam.

Današnji papa je rekao pa se ispričao da je Muhamed svoju vjeru širio mačem. Misli on to i dalje ali ne smije reći na glas. Mišljenaj sam i da se Islam u BIH širio mačem ali ne i isključivo mačem. Npr, ako si se želio skolovati, biti vojskovođa, ako si bio ambiciozan, prešao bi na Islam jer tako si mogo otići na neki dvor i postai paša.

Isalam i Kršćanstvo su davije jako slične vijere, samo Kršćanstvo je uhvatilo korijene u prostorima manje podložnim ekstremima (područaj s manje gladi, lagodnijim životom) za razliku od Bliskog istoka gdje ti i ne preostaje ništa već uzeti pušku u ruke.

Constatinopol
07.08.2008., 13:27
Da li se itko sjeća velikog odaziva muslimanskih momaka iz BIH u redove HOS-a;HVO-a i HV-a,0d 1990 do 1993 godine?

Mi da smo bili pametni,mogli smo zaustaviti Aliju u izradi "bošnjačke nacije" tako da smo Muslimanima pružili ruku prijateljstva,savezništva i ravnopravnosti.

Onda bi se danas ta nacija zvala Muslimanski Slaveni,kao što se oduvijek i zvala,od islamizacije naših predaka.

Ovako smo izabrali spiku engleskih lordova o hrvatskoj Zenici i zaratili zbog parčeta teritorija. Pomogli Srbima i zatrovali kroz povijest odlične međusobne odnose.

Gotovo je,sada imamo demokraciju i ako se netko izjasni Egipćaninom,on je Egipćanin i gotovo. Bošnjake kao ime treba prihvatiti,ali odlučno se boriti protiv njihova iskrivljavanja povijesti,jer srednjovjekovna Bosna je bila hrvatska zemlja,sa Hrvatima kao stanovništvom koje je činilo tu Bosnu državom.

Ako Talijani mogu učiti svoju djecu da je istočna jadranska obala povijesno talijanska (a zapravo u 90% slučajeva nije),možemo mi i naše mlade generacije učiti da je BIH u povijesti bila hrvatska zemlja.

m515
07.08.2008., 13:31
možemo mi i naše mlade generacije učiti da je BIH u povijesti bila hrvatska zemlja.

I učimo ih ali netko je skinuo sliku Hrvatskog Kraljevstva koju sam navo u otvaranju teme. Slika je preuzeta s Vikipeije a sad je tamo nema i to odkako je tema pokrenuta. Ne znam dali je to slučajnost.

divizija
07.08.2008., 13:37
Da li se itko sjeća velikog odaziva muslimanskih momaka iz BIH u redove HOS-a;HVO-a i HV-a,0d 1990 do 1993 godine?

Mi da smo bili pametni,mogli smo zaustaviti Aliju u izradi "bošnjačke nacije" tako da smo Muslimanima pružili ruku prijateljstva,savezništva i ravnopravnosti.

Onda bi se danas ta nacija zvala Muslimanski Slaveni,kao što se oduvijek i zvala,od islamizacije naših predaka.

Ovako smo izabrali spiku engleskih lordova o hrvatskoj Zenici i zaratili zbog parčeta teritorija. Pomogli Srbima i zatrovali kroz povijest odlične međusobne odnose.

Gotovo je,sada imamo demokraciju i ako se netko izjasni Egipćaninom,on je Egipćanin i gotovo. Bošnjake kao ime treba prihvatiti,ali odlučno se boriti protiv njihova iskrivljavanja povijesti,jer srednjovjekovna Bosna je bila hrvatska zemlja,sa Hrvatima kao stanovništvom koje je činilo tu Bosnu državom.

Ako Talijani mogu učiti svoju djecu da je istočna jadranska obala povijesno talijanska (a zapravo u 90% slučajeva nije),možemo mi i naše mlade generacije učiti da je BIH u povijesti bila hrvatska zemlja.

nikada nitko nije trubio o hrvatskoj zenici. zaratilo se upravo zbog stvaranja bošnjačke nacije uz negiranje hrvata, uz seferove izjave kako "jedinu vojsku koju priznaje je ABIH", uz optužbe da je prihvaćanje plana vance.owen izdaja icijepanje bosne itd.

Lucky Jim
07.08.2008., 13:40

Možda je bilo i takvih, ali ja nisam stekao dojam da je sukob između Hrvata i Muslimana izbio jednostavno zato što su Hrvati "izabrali spiku engleskih lordova o hrvatskoj Zenici" (imaš neke izvore?).

No, ovo bi moglo odvesti u off-topic (rasprava o hrv.-musl. ratu i tko je kriv za to).

Mislim samo da je iluzija vjerovati da je bilo kakva hrvatska politika devedesetih mogla Muslimane pridobiti za nešto drugo od onog što im je Izetbegović ponudio kao program.

HOS i cijeli program potpunog fuziranja Hrvata i Muslimana u BIH ima jedan bitni problem: Totalno uvlačenje Hrvatske (tada okupirane na preko četvrtini svojeg teritorija!) na cijelu BIH - Podrinje, istočna Hercegovina... i veliko iscrpljivanje. Taj program bi izazvao bitnu reakciju tada vrlo jakih pro-srpskih snaga u svijetu (ne samo Rusija, nego i UK i Mitterandova Francuska).

zebu
07.08.2008., 13:49

Prihvati moju ruku da te izvucem sa mracne strane,dok jos nije kasno:D

Michael Collins
07.08.2008., 13:50
Pokušaj ti objasniti ljudima u BiH koji su prešli na Islam,pravoslavlje ili katoličanstvo-a bilo ih je-da oni ne pripadaju sada drugom narodu,čiju su vjeru i primili.Ne bi prošlo to ubjeđivanje bez fizičkog obračuna,vjeruj.
Možeš ti reći da u BiH žive,za razliku od drugih ex yu republika,gotovo isključivo slavenski narodi,što je tačno.Ili da je zbog istorijskih prilika situacija specifična,što je opet tačno.Ali to ništa ne mijenja,u Bosni i Hercegovini promijeni vjeru i više ne pripadaš svom narodu,sve i da hoćeš.

Hmm. upitno je koliko Bošnjaci imaju Slavenskih korijena,vjerovatno preko 90%,ali svi muslimani su se poblačili u Bosnu, tako da ima svega...

markozzz
07.08.2008., 13:52
Možda je bilo i takvih, ali ja nisam stekao dojam da je sukob između Hrvata i Muslimana izbio jednostavno zato što su Hrvati "izabrali spiku engleskih lordova o hrvatskoj Zenici" (imaš neke izvore?).

No, ovo bi moglo odvesti u off-topic (rasprava o hrv.-musl. ratu i tko je kriv za to).

Mislim samo da je iluzija vjerovati da je bilo kakva hrvatska politika devedesetih mogla Muslimane pridobiti za nešto drugo od onog što im je Izetbegović ponudio kao program.

HOS i cijeli program potpunog fuziranja Hrvata i Muslimana u BIH ima jedan bitni problem: Totalno uvlačenje Hrvatske (tada okupirane na preko četvrtini svojeg teritorija!) na cijelu BIH - Podrinje, istočna Hercegovina... i veliko iscrpljivanje. Taj program bi izazvao bitnu reakciju tada vrlo jakih pro-srpskih snaga u svijetu (ne samo Rusija, nego i UK i Mitterandova Francuska).

mislim da je HOS imao vrlo nejasnu sliku oko budućeg uređenja te države.
oni bi u istom tekstu navodili da su za hrvatsku do drine, pa da su za konfederaciju, a istodobno su se stavili pod zapovjedništvo ABIH koja je bila za sve drugo samo ne za hrvatsku do drine ili nekakvu konfederaciju

Constatinopol
07.08.2008., 13:54
Prihvati moju ruku da te izvucem sa mracne strane,dok jos nije kasno:D
Ne mogu,kada sam uvjeren u mnogobrojne dokaze da je srednjovjekovna Bosanska država-bila hrvatsko kraljevstvo i zemlja.

zebu
07.08.2008., 13:56
Ne mogu,kada sam uvjeren u mnogobrojne dokaze da je srednjovjekovna Bosanska država-bila hrvatsko kraljevstvo i zemlja.

Mozes li mi reci jedan dokaz? Zar to nije ona ista velikosrpska ideologija protiv koje se boris?

Starfucker226
07.08.2008., 13:58
mislim da je HOS imao vrlo nejasnu sliku oko budućeg uređenja te države. oni bi u istom tekstu navodili da su za hrvatsku do drine, pa da su za konfederaciju,

"Hrvatska do Drine i Bosna do mora" :bonk:

a istodobno su se stavili pod zapovjedništvo ABIH koja je bila za sve drugo samo ne za hrvatsku do drine ili nekakvu konfederaciju

Sejdo Komšić je u svome uredu imao sliku druga Tita i pokraj nje sliku Blaža Kraljevića :lol:

...kad je to kvazi-pravaštvo ustvari mini-jugoslavenstvo

divizija
07.08.2008., 13:58
Došo Mujo iz Doboja i u taljigama dofuro najfriškije vijesti

Inače slažem se s divizijom, da je Austrija okupirala Bosnu u 17 ili 18 stoljeću sad bi svi naši dobri Bošnjani bili (pod pretpostavkom da bi jednu zemlju ostavili za prihvat muslimana ajmo reć Bugarsku) neka druga nacija. I ti bugarski muslimani bi u tom slučaju proglašavali Bugarima sve muslimane s Balkana što su se šljegli sa svih strana nakon povlačenja Osmanlija, ko što sad Bošnjani npr proglašavaju Bošnjacima islamizirane Mađare izbjegle nakon rekonkviste..kapirate priču..:D

Samo se ne slažem, kako to divizija misli da bi Bosna bila srpska da nema muslimana. To su gluposti. Ni po čemu. Bar ne cijela. Turci su importirali tzv Srbe iako ti sa Srbima veze nemaju na sve krajeve zapadno od rijeke Bosne. No treba znati da Austrija nikad nije htjela osloboditi Bosnu iako je par puta tukla Tursku vosjku i onda potpisivala neki čudni mir na štetu hrvatskih krajeva. radi jednog takvog idiotskog sporazuma nastala je urota Zrinsko-Frankopanska. Osterajheri jednostavno nisu htjeli da Hrvaska ikad ojača.

A Starčević pa i Pavelić i ostali nisu muslimane simpatizirali zbog kakti brane od Srba nego zato jer su mislili da su to jednostavno Hrvati da vjera ne određuje naciju, ko što i ne određuje, samo to treba objasniti ovdašnjim muslimanima. A pošto oni slabo kopčaju to je kao u onom vicu kad u Bosni škope bikove pa graničar pita zeca "što ti bježiš, ti nisi vo" a ovaj veli " ee dok to Bosanci shvate odoše jaja"..

pa gledaj jednostavno- u većem djelu BIH su pravoslavci brojniji od katolika. na taj dio BIH se naslanja onaj dio hrvatske u kojem su srbi (bili) brojniji od hrvata. dakle, da su muslimani bih doživjeli sudbinu ostalih muslimana, i da su sprašeni negdje na jugoistok, imali bi većinski srpski prostor od kupe do vidina. dapaće, treba tomu dodati da bi opstjele krajeve BIH od muslimana austrija težila kolonizirati, baš kao što je kolonizirala i opustjele krajeve hrvatske, a vjerojanto bi srbi s istoka bili najbrojniji kolonizatori.
što se tiće vjere i nacije. islam je takva religija da rijetko može integrirati s drugiom religijom u istu naciju. jedina je iznimka albanija, ali albanski su nacionalisti striktno pazili da se nacionalni identitet ne gradi na religiji, čak su (iako su sami mahom muslimani) turke pretvorili u vječitog arhetipskog neprijatelja i zavojevaća. s druge strane, srbi su svoje gradili na kosovskom mitu, a hrvati, unatoć starčeviću, su sebe ipak vidjeli kao antemurale krščanstva, odane papi i vatikanu. stoga je bilo iluzorno i očekivati da bi se muslimani tu mogli uklopiti. stoga su se oni jednostavno prozvali po zemlji gdje ih najviše ima. to nije ništa sporno, sporno je kad se projiciraju u predturska vremena, zapravo je tragikomično.
a što se tiće austrije, njoj zaista dugo nije odgovaralo da se bosna (ali i hrvatska i mađarska) oslobodi, jer su im slabe CRO i HUN bile pokorne. no, nakon ekspedicije kara mustafe pod beč, ipak su odlučili rješiti turke s balkana i došli su ujednom trenu do skoplja, samo su se morali vratit jer su im francuzi pavili probleme na sjeveru. za hrvate je to čak bilo i dobro, jer bi u protivnom muslimani bili većinom lifrani iz bosne na sandžak, kosovo, južnu srbiji, i na njihovo mjesto bi došli kolonisti pravoslavci iz tih krajeva. većina bosne bi bila etnički srpska i na to dodan dio hrvatske. srbi od vidina do zadra i oko njih hrvatska glista.
jedino da je austrija provela rekristijanizaciju muslimana, onda bi bila druga pjesma. no u većini sluičajeva, muslimani su napuštali krajeve koje bi krščani oslobodili.

m515
07.08.2008., 14:02
Mozes li mi reci jedan dokaz? Zar to nije ona ista velikosrpska ideologija protiv koje se boris?

Uživaj u povijesnim činjenicama:

http://www.hercegbosna.org/images/tomislav.jpg

Lucky Jim
07.08.2008., 14:04

Vrlo hrabra tvrdnja. Druže Stambolćanine, duboko si pao, rekao bi zebu .... :D

Na koji period misliš?

Tomislavovo doba ili doba Kulina bana ili Tvrtkovo ...?

Što su oni smatrali pod imenom "Hrvat", koliko je to ime u Bosni bilo rašireno u ovim periodima???
Puno pitanja....

m515
07.08.2008., 14:06
Vrlo hrabra tvrdnja. Druže Stambolćanine, duboko si pao, rekao bi zebu .... :D

Na koji period misliš?

Tomislavovo doba ili doba Kulina bana ili Tvrtkovo ...?

Što su oni smatrali pod imenom "Hrvat", koliko je to ime u Bosni bilo rašireno u ovim periodima???
Puno pitanja....

http://www.hercegbosna.org/images/tomislav.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/bs/7/70/Banovina_Hrvatska.jpg

SRB-IN
07.08.2008., 14:07
potjerani su nakon što su digli ruku na vlastiti grad.

znaci 20000 mostarskih srba digli ruke?
i onda zasluzeno proterani prethodno osudjeni od strane pravednog suda?
:rolleyes:
prilicno rastegljiva etika... moze da se primeni na bilo koji narod u bilo kojim uslovima?

Prijatno
07.08.2008., 14:11
Ne razumijem čemu čuđenje zbog veze Bošnjaka i islama. Oni nijesu nikakav izuzetak u šugavom Iliriku.

Ako jesu izuzetak, pokažite mi đe žive Hrvati muslimani ili Hrvati pravoslavci (molim bez pojedinačnih primjera tipa "moj susjed u Zagrebu" ili "moj kolega sa fakulteta/posla").
:top::top:
Nisi mogao bolje napisati.

markozzz
07.08.2008., 14:11
vidite kako je to gadno.drug zebu otišao i nije ga bilo par mjeseci i u tom razdoblju zaostali ustačko-četnički promotori okrenuli constantinopola na krivu stranu.

sad ga drug zebu pokušava izvući iz zablude, ali bojim se da je previše zastranio.vidite koliko je bio skup daj zebuov odlazak. izgubljena je jedna duša.:(

Prijatno
07.08.2008., 14:13
Puno pitanja....
Malo odgovora.Nikad to nećemo znati,nažalost.

markozzz
07.08.2008., 14:14
znaci 20000 mostarskih srba digli ruke?
i onda zasluzeno proterani prethodno osudjeni od strane pravednog suda?
prilicno rastegljiva etika... moze da se primeni na bilo koji narod u bilo kojim uslovima?

digli ruke na vlasitit grad je slikovito rečeno(misli se na to da su se svrstali na jugo-četničku stranu koja je napala grad). mogli su ostati u gradu i braniti ga i nebi im ništa bilo. ali sanjali su snove o velikoj srbiji.

pjosip
07.08.2008., 14:27

Kao prvo treba znati da je obican puk u doba nastajanja nacija (a i prije) bio potpuno nezainteresiran za identifikaciju takvog tipa. Kao takvog ga je bilo prilicno lagano vezati uz odredjenu pripadnost vec prema tome tko je imao inicijativu u tom smislu na tom preostoru i u to vrijeme.
Price o hrvatskom porijeklu jednog dijela danasnjih Srba i Muslimana se temelje na odredjenim povijesnim dokumentima (prije svega Kronici popa Dukljanina), zatim angazmanom odredjenog broja ljudi muslimanske i pravoslavne vjere te konacno zemljopisnim i lingvistickim ostacima na teritorijima danas naseljenima muslimanima i pravoslavcima (navodim naselja poput Hrvacani kod B. Luke, Rvati kod Raske, Hrvatske livade u Crnoj gori) etc...

u prolazu
07.08.2008., 14:34
Da te pitam...jeli Kusturica Srbin ili Bosnjak...ne mislim na to kako on sebe izjasnjava ja sebe mogu proglasiti bantu crncem ali to neznaci da sam bantu crnac.

Dakle...iz kojeg naroda po tebi dolazi Emir Kusturica?

m515
07.08.2008., 14:38
Da te pitam...jeli Kusturica Srbin ili Bosnjak...ne mislim na to kako on sebe izjasnjava ja sebe mogu proglasiti bantu crncem ali to neznaci da sam bantu crnac.

iz ta dva naroda koje si naveo + predaci (zbog muslimanske komponente) prije 300 godina hrvati s vjerojatnošću od 70% , eto ja sam se pobrimuo

Constatinopol
07.08.2008., 14:42
Mozes li mi reci jedan dokaz?Bosanska wikipedija: U srednjem vijeku na području današnje Bosne i Hercegovine postojala je država Bosna koja je na vrhuncu svoje moći bila jedna od najjačih balkanskih država. Prvi bosanski kralj je bio Tvrtko I Kotromanić, koji je krunisan u Milama kod Visokog. Kraljevi Bosne su bili hrvatskog imena i katoličke vjere.

Kud ćeš više dragi Zebu :cerek:

Starfucker226
07.08.2008., 14:52
Bosanska wikipedija: Kraljevi Bosne su bili hrvatskog imena i katoličke vjere.

Kad bi Tvrtko vidio kako izgleda današnje Sarajevo, reko bi koji je ba ovo vrag i pobjego u Hercegovinu :D

Lucky Jim
07.08.2008., 15:05
Kraljevi Bosne su bili hrvatskog imena i katoličke vjere.

U biti je točno da su bosanski banovi i kraljevi bili vazali hrvatsko-ugarskog kralja, a u rodoslovlju su najčešće imali hrvatske (ali i srpske) obitelji.

No,srednjovjekovni vladari u 99% slučajeva nisu davali ni prebijene pare za nacionalne pojmove.

Inače, zanimljivo je ovo (link (http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%A1%D1%82%D0%B5%D1%84%D0%B0%D0%BD_%D0%9F%D1%80% D0%B2%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D1%87%D0%B0%D0%BD%D0 %B8)):

"Prilikom drugog traženja krune 1217. godine, papa Papa Honorije III je odgovorio pozitivno i poslao krunu. Sava je ovenčao (krunisao) Stefana za kralja 4. januara 1217. godine u manastiru Žiča zbog čega je poznat i kao Stefan Prvovenčani. Papska kruna je predstavljala međunarodno pravno priznanje Srbije kao nezavisne države."

Dakle, sveti Sava je okrunio svog brata papskom krunom i tako je prvi puta Srbija priznata kao nezavisna država.

Dakle, Srbi - priznajte da su vam temelji papinsko-katolički :D

SRB-IN
07.08.2008., 15:09
digli ruke na vlasitit grad je slikovito rečeno(misli se na to da su se svrstali na jugo-četničku stranu koja je napala grad). mogli su ostati u gradu i braniti ga i nebi im ništa bilo. ali sanjali su snove o velikoj srbiji.

off topic
ovo sto pricas je kao sa TV vesti... po istom osnovu muslimani mogu reci da su hrvati bugojna digli ruku na svoj grad i stoga proterani... :ne zna:

a kako bi prosli srbi da su ostali u mostaru, ne bih bas bio tako siguran

u prolazu
07.08.2008., 15:15
off topic
ovo sto pricas je kao sa TV vesti... po istom osnovu muslimani mogu reci da su hrvati bugojna digli ruku na svoj grad i stoga proterani... :ne zna:

a kako bi prosli srbi da su ostali u mostaru, ne bih bas bio tako siguranproblem je u tome sto su Bugojanski Hrvati imali cijelu 92 godinu da dignu ruku na svoj grad i protjeraju Bosnjake iz njega...ali nisu to ucinili.

Medjutim...onaj sekund kada su Bosnjaci postali jaci zabili su svojim susjedima Hrvatima noz u ledja.:kava:
Prica o Bugojnu je najbliza onoj prici u kojoj brines o ranjenoj zmiji u njedrima a ona te na kraju dodje glave.

m515
07.08.2008., 15:16
problem je u tome sto su Bugojanski Hrvati imali cijelu 92 godinu da dignu ruku na svoj grad i protjeraju Bosnjake iz njega...ali nisu to ucinili.

Medjutim...onaj sekund kada su Bosnjaci postali jaci zabili su svojim susjedima Hrvatima noz u ledja.:kava:

potpis

markozzz
07.08.2008., 15:18
off topic

a kako bi prosli srbi da su ostali u mostaru, ne bih bas bio tako siguran

otkud tebi ta informacija da su hrvati protjerani iz bugojna jer su digli ruku na svoj grad. sad malo generaliziraš da ublažiš srpsku agresiju.

uostalom u bugojnu su hrvati dobili izbore 1991god.

SRB-IN
07.08.2008., 15:21
problem je u tome sto su Bugojanski Hrvati imali cijelu 92 godinu da dignu ruku na svoj grad i protjeraju Bosnjake iz njega...ali nisu to ucinili.

Prica o Bugojnu je najbliza onoj prici u kojoj brines o ranjenoj zmiji u njedrima a ona te na kraju dodje glave.

ok. znaci dizanje ruke se racuna samo ako se dogodilo u 1992? :confused:

salu na stranu, upala mi je u oci ona izjava o razlogu proterivanja mostarskih srba... ne pije mi to vodu... takvo opravdanje moze koristi svako ko izvrsi etnicko ciscenje, zar ne?

markozzz
07.08.2008., 15:25
ok. znaci dizanje ruke se racuna samo ako se dogodilo u 1992? :confused:

salu na stranu, upala mi je u oci ona izjava o razlogu proterivanja mostarskih srba... ne pije mi to vodu... takvo opravdanje moze koristi svako ko izvrsi etnicko ciscenje, zar ne?

pa vrlo važno je tko je počeo sukob zar ne? da nije bilo 1991 i 1992 nebi bilo ni 1995. to je svima jasno samo srbi to ignoriraju. 1995 je posljedica 1991 i 1992. inače se nebi desila. i ne ignorirajmo to.

pa čekaj malo zar je mostarske srbe trebalo ostavit da ubijaju ljude snajperima po gradu. pa što je vama ljudi.

neznam što treba učiniti s ljudima koji počnu odjednom pucati po svojim sugrađanima. pa gdje je tu zdrav razum

markozzz
07.08.2008., 15:27
srbi ovdje uporno žele nametnuti tezu da se 1995 desila sama od sebe.

događaji 1995 su posljedica događaja 1991 i 1992 i treba ih gledat u tome kontekstu. zato srbi ne pravite se ludi.

SRB-IN
07.08.2008., 15:32
neznam što treba učiniti s ljudima koji počnu odjednom pucati po svojim sugrađanima. pa gdje je tu zdrav razum

e ovo je sporno!!!
ovako postavljeno deluje ludo, ali da li je bas bilo tako???

Kexx
07.08.2008., 15:33
srbi ovdje uporno žele nametnuti tezu da se 1995 desila sama od sebe.

događaji 1995 su posljedica događaja 1991 i 1992 i treba ih gledat u tome kontekstu. zato srbi ne pravite se ludi.

Po Srbima rat je počeo 1995.g. ničim izazvanim napadom Hrvatske na njenog miroljubivog susjeda "rsk", a onda su se 1991.g. Srbi iz "rsk" odlučili suprotstaviti hrvatskoj agresiji na njihovu državu.
Rat je zapravo bio od 95.-91.g.

Constatinopol
07.08.2008., 15:36

Medjutim...onaj sekund kada su Bosnjaci postali jaci zabili su svojim susjedima Hrvatima noz u ledja.:kava:Koliko je sad Hrvata u Bugojnu? Našao sma zanimljiv link o povijesti Bugojna,ali nema etničke karte. link (http://www.mojebugojno.net/index.php?id=2)

markozzz
07.08.2008., 15:39
e ovo je sporno!!!
ovako postavljeno deluje ludo, ali da li je bas bilo tako???

neznam što je tu sporno ako se 95% pripadnika jednog naroda prikloni agresoru na grad i ako ga podržava. netko priključenjem u vojsku, netko hranom, netko smještanjem srpskih rezervista po stanovima. što je to?

reći ću ti primjer s krajinskog radija petrova gora rane 1995god. večernja emisija i zove 72godišnji savo iz petrinje i naručuje pjesmu koju neznam kako se zove ali stihovi idu ovako: "hop franjo hop dođi na baniju pa da vidiš kako braća srbi biju". i vjerojatno kad je franjo nakon nekoliko mjeseci došao na baniju taj savo je bio civil i neki "jadni starac".
zar je takav čovijek zaslužio da živi u republici hrvatskoj. mislim da nije iako vjerojatno nije nosio pušku.

ima bezbroj takvih primjera

markozzz
07.08.2008., 15:40
Koliko je sad Hrvata u Bugojnu? Našao sma zanimljiv link o povijesti Bugojna,ali nema etničke karte. link (http://www.mojebugojno.net/index.php?id=2)

u općini:
oko 7000hrvata.
oko 1000 srba, ako i toliko.
i oko 26 000 muslimana

Constatinopol
07.08.2008., 15:44
u općini:
oko 7000hrvata.
oko 1000 srba, ako i toliko.
i oko 26 000 muslimanacijelu općinu drže Bošnjaci ili?

markozzz
07.08.2008., 15:47
cijelu općinu drže Bošnjaci ili?

držali su u ratu. a neznam kakvo je stanje po mjesnim zajednicama i selima danas.
uglavnom ta je općina pretvorena u dominantno muslimansku općinu

SRB-IN
07.08.2008., 15:56
neznam što je tu sporno ako se 95% pripadnika jednog naroda prikloni agresoru na grad i ako ga podržava. netko priključenjem u vojsku, netko hranom, netko smještanjem srpskih rezervista po stanovima. što je to?

reći ću ti primjer s krajinskog radija petrova gora rane 1995god. večernja emisija i zove 72godišnji savo iz petrinje i naručuje pjesmu koju neznam kako se zove ali stihovi idu ovako: "hop franjo hop dođi na baniju pa da vidiš kako braća srbi biju". i vjerojatno kad je franjo nakon nekoliko mjeseci došao na baniju taj savo je bio civil i neki "jadni starac".
zar je takav čovijek zaslužio da živi u republici hrvatskoj. mislim da nije iako vjerojatno nije nosio pušku.

ima bezbroj takvih primjera

e hajde sad zameni uloge...
posavina 1992... vojska RH zauzima ono sto vi zovete bosanskkom Posavinom... HV se prikljucuju i hrvati iz posavine... Srbi koji zive na tom prostoru dozivljavaju HV kao okupatore, a posavske hrvate kao one koji pomazu okupatoru...

gledano tvojom logikom, proterivanje hrvata tokom i nakon operacije "koridor" je sasvim razumljiva posledica njihovog ponasanja i pomaganja okupatoru?
:confused:
moja poenta je da ne mogu da razumem sa kojom lakocom ljudi opravdavaju etnicko ciscenje izvrseno nad drugim narodom, a kukaju do neba nad svojim. tu mislim na sve 3 strane u ratu:flop:

Tahvil-pasa
07.08.2008., 15:56
I naravno jos jedna tema koja je skrenula kao i svaka druga i to od strane uvijek istih likova.

:flop:

Constatinopol
07.08.2008., 15:59
moja poenta je da ne mogu da razumem sa kojom lakocom ljudi opravdavaju etnicko ciscenje izvrseno nad drugim narodom, a kukaju do neba nad svojim. tu mislim na sve 3 strane u ratu:flop:dobra logika,ali nije isto etničko čišćenje koje su počinili Srbi i ono koje je počinjeno nad Srbima. Kvantitativni odnos je 3 : 1 u korist prvoga. i dosta OT-a više ;)

markozzz
07.08.2008., 16:01
nisu u posavini hrvati počeli rat kako srb-in kaže nego srbi, koji su počeli i u mostaru i na ostalim područjima

KLM
07.08.2008., 16:02
držali su u ratu. a neznam kakvo je stanje po mjesnim zajednicama i selima danas.
uglavnom ta je općina pretvorena u dominantno muslimansku općinu

Moja majka je Bugojanka,Bosnjakinja!jesmo vas spizdili u Bogojnu!

markozzz
07.08.2008., 16:04
dobra logika,ali nije isto etničko čišćenje koje su počinili Srbi i ono koje je počinjeno nad Srbima. Kvantitativni odnos je 3 : 1 u korist prvoga. i dosta OT-a više ;)

ma poanta je u tome tko je počeo. sad se želi nametnuti da su hrvati u posavini počeli.

markozzz
07.08.2008., 16:04
Moja majka je Bugojanka,Bosnjakinja!jesmo vas spizdili u Bogojnu!

dobro jeste. znamo mi to i šta sad.

SRB-IN
07.08.2008., 16:06
vracam se na temu...

da je bosna padala deo po deo tokom 19 veka, mislim da bi se i broj muslimana smanjivao...(pogledajte kako su se balkanske zemlje sirile u to vreme, kad god oslobode neku manju teritoriju, gomile muhadzira krecu put ostatka turske)
isti efekat bi bio u slucaju da je BiH pala u komadu u 18 veku. tada se o ljudskim pravima brinulo kao o kvantnoj fizici....

KLM
07.08.2008., 16:07
dobro jeste. znamo mi to i šta sad.

Pih luzeri!

KLM
07.08.2008., 16:08
vracam se na temu...

da je bosna padala deo po deo tokom 19 veka, mislim da bi se i broj muslimana smanjivao...(pogledajte kako su se balkanske zemlje sirile u to vreme, kad god oslobode neku manju teritoriju, gomile muhadzira krecu put ostatka turske)
isti efekat bi bio u slucaju da je BiH pala u komadu u 18 veku. tada se o ljudskim pravima brinulo kao o kvantnoj fizici....

Srbin prica o ljudskim pravima!vauuuuuuuuuuuuu,ljudi

KLM
07.08.2008., 16:10
Smiju li ustaske parole,ocel bit BAnovina?

SRB-IN
07.08.2008., 16:11
Srbin prica o ljudskim pravima!vauuuuuuuuuuuuu,ljudi

Bosnjak prica o ljudskim pravima?!?!? wooooooow, ljudi!!!!

Dobro zvuci zar ne? :rolleyes:

Samo sto nisi odgovorio na post....

Lucky Jim
07.08.2008., 16:18
pa čekaj malo zar je mostarske srbe trebalo ostavit da ubijaju ljude snajperima po gradu. pa što je vama ljudi.

Ovakvo tumačenje događanja nam ne treba i na razini je srpskih priča o početku "terorisanja srpke nejači iz čista mira". (Istina, čak ni oni ne mogu toliko lagati da to pričaju za krajeve u kojima su bili većina - Banjaluci, recimo, nego za one u kojima su bili manjina - Posavina, npr.).

Istina za općine u kojima su bili manjina, a koje nisu etnički očistili je jednostavna:

Srbi su po proglašenju neovisnosti BIH krenuli u projekt etničkog čišćenja i pripajanja dijelova BIH u kojima su bili u većini ili značajnijoj manjini, ili onih dijelova koji su im bili nužni za povezivanje u cjelinu dijela BIH koji treba priključiti "Savezu Srpskih Zemalja".

U svrhu "razabiranja" stanovništva, kreću sa kampanjom mržnje i zaplašivanja svog naroda "balijama i ustašama".

Srpski narod manjim dijelom nasijeda ovoj kampanji, a većim se svjesno priključuje projektu, čvrsto vjerujući srpskom karakteru i snazi JNA i njenoj sposobnosti da pokaže ne-Srbima "njihovog boga", a silno prezirući i potcjenjujući "ne-vojničke" narode Muslimane i Hrvate.

"JNA dejstvuje" i u krajevima koji nisu ucrtani u kartu "saveza srpskih zemalja" iz obijesti i sa ciljem poticanja međunacionalne mržnje (radi "razabiranja" plemena i razdvajanja nacionalnih teritorija).

Od tamo gdje "JNA" nije uspjela (ili nije ni imala ultimativni cilj uspjeti), Srbi se iseljavaju,

dijelom zbog velike mržnje prema "balijama i ustašama" i čvrste riješenosti da ne žive nigdje drugdje do li u srpskoj državi,

a dijelom i zbog neprijateljstava koje se prema njima u takvim uvjetima nužno razvilo.

Da, bilo je i toga.
No, ta je mržnja prvenstveno posljedica srpske politike i cilja da dođe do razdvajanja.

Prijatno
07.08.2008., 16:20

Nemam ja šta da mislim ako se čovjek izjašnjava kao Srbin.Upravo si dao dobar primjer sa Kusturicom-promijenio je vjeru i samim tim postao Srbin.
To ti sve objašnjava što se tiče religije kao uporišta za narodnu pripadnost u BiH.Ako hoćeš,navešću ti još koji primjer,ali milim da nema potrebe.
A to što ti Kusturici osporavaš da je Srbin nije od nikakvog značaja.I Šešelj ili neki drugi fanatik vjerovatno tebe ne bi priznao za Hrvata,ali si ipak Hrvat.

SRB-IN
07.08.2008., 16:23
opet na OT...

"Srbi su po proglašenju neovisnosti BIH krenuli u projekt etničkog čišćenja i pripajanja dijelova BIH u kojima su bili u većini ili značajnijoj manjini, ili onih dijelova koji su im bili nužni za povezivanje u cjelinu dijela BIH koji treba priključiti "Savezu Srpskih Zemalja"

nezavisnost BiH proglasena je nakon legalnog ali ne i legitimnog referenduma u kojem dva naroda preglasase treci (trci se doduse nije ni pojavio znajuci da ce biti preglasan)... a svaka porodica srba iz bih ima "uspomene" na vreme kada su njima vladali hrvati i muslimani...

1) zasto se islo prstom u oko jednom narodu, imajuci u vidu balast proslosti?
2) sta je trazila HV u bosanskoj posavini?

SRB-IN
07.08.2008., 16:24
i opet se vracam na temu

Lucky Jim
07.08.2008., 16:25
e hajde sad zameni uloge...
posavina 1992... vojska RH zauzima ono sto vi zovete bosanskkom Posavinom... HV se prikljucuju i hrvati iz posavine...

Hajde ti meni reci, onako zdravorazumski, što će HV u Bosanskoj posavini, ako su je Hrvati izborili na izborima??? A jesu - HDZ je pobijedio u Bos. Brodu, Derventi, Odžaku, Bos. Šamcu, Orašju i Modriči.

Vaše su priče takve da ih ni pas s maslom ne bi pojeo.

Još ćete složiti priču da ste 1992. branili svoju domovinu Bosnu i Hercegovinu od agresije i domaćih izdajnika - kvislinga Hrvata i Muslimana :D.

markozzz
07.08.2008., 16:29
Ovakvo tumačenje događanja nam ne treba i na razini je srpskih priča o početku "terorisanja srpke nejači iz čista mira". (Istina, čak ni oni ne mogu toliko lagati da to pričaju za krajeve u kojima su bili većina - Banjaluci, recimo, nego za one u kojima su bili manjina - Posavina, npr.).

Istina za općine u kojima su bili manjina, a koje nisu etnički očistili je jednostavna:

Srbi su po proglašenju neovisnosti BIH krenuli u projekt etničkog čišćenja i pripajanja dijelova BIH u kojima su bili u većini ili značajnijoj manjini, ili onih dijelova koji su im bili nužni za povezivanje u cjelinu dijela BIH koji treba priključiti "Savezu Srpskih Zemalja".

U svrhu "razabiranja" stanovništva, kreću sa kampanjom mržnje i zaplašivanja svog naroda "balijama i ustašama".

Srpski narod manjim dijelom nasijeda ovoj kampanji, a većim se svjesno priključuje projektu, čvrsto vjerujući srpskom karakteru i snazi JNA i njenoj sposobnosti da pokaže ne-Srbima "njihovog boga", a silno prezirući i potcjenjujući "ne-vojničke" narode Muslimane i Hrvate.

"JNA dejstvuje" i u krajevima koji nisu ucrtani u kartu "saveza srpskih zemalja" iz obijesti i sa ciljem poticanja međunacionalne mržnje (radi "razabiranja" plemena i razdvajanja nacionalnih teritorija).

Od tamo gdje "JNA" nije uspjela (ili nije ni imala ultimativni cilj uspjeti), Srbi se iseljavaju,

dijelom zbog velike mržnje prema "balijama i ustašama" i čvrste riješenosti da ne žive nigdje drugdje do li u srpskoj državi,

a dijelom i zbog neprijateljstava koje se prema njima u takvim uvjetima nužno razvilo.

Da, bilo je i toga.
No, ta je mržnja prvenstveno posljedica srpske politike i cilja da dođe do razdvajanja.

pa ne vidim da si ti otkrio toplu vodu s ovim. rekao si otprilike slično što i ja samo malo umotano u celofan školskim rječnikom i pošitvanjem pravopisa.

znam kako je počeo rat u mostaru(konkretno ovdje se radilo o mostaru) i sjećam se straha i zbunjenosti nesrpskog stanovništva u tome periodu u pogledu budućnosti, a sad kako će netko tumačiti moje postove njegova stvar, što se mene tiče može ih i ignorirati, jer nisam ovdje došao filozofirati nego raspravljati o nekim temama koliko je moguće realno. budući da nemamo svi isto mišljenje ne očekujem da me svi razumiju.

jedino apeliram na sažetost iz praktičnih razloga. neki znaju pretjerat i što se može reći u 2 rečenice oni kažu u 22.

zebu
07.08.2008., 16:32
Bosanska wikipedija: Kraljevi Bosne su bili hrvatskog imena i katoličke vjere.

Goran Ivanisevic je Svedanin:s

markozzz
07.08.2008., 16:34
opet na OT...

"Srbi su po proglašenju neovisnosti BIH krenuli u projekt etničkog čišćenja i pripajanja dijelova BIH u kojima su bili u većini ili značajnijoj manjini, ili onih dijelova koji su im bili nužni za povezivanje u cjelinu dijela BIH koji treba priključiti "Savezu Srpskih Zemalja"

nezavisnost BiH proglasena je nakon legalnog ali ne i legitimnog referenduma u kojem dva naroda preglasase treci (trci se doduse nije ni pojavio znajuci da ce biti preglasan)... a svaka porodica srba iz bih ima "uspomene" na vreme kada su njima vladali hrvati i muslimani...

1) zasto se islo prstom u oko jednom narodu, imajuci u vidu balast proslosti?
2) sta je trazila HV u bosanskoj posavini?

došla započeti rat kako ti želiš reći

Lucky Jim
07.08.2008., 16:35
nezavisnost BiH proglasena je nakon legalnog ali ne i legitimnog referenduma u kojem dva naroda preglasase treci (trci se doduse nije ni pojavio znajuci da ce biti preglasan)...
A koji bi ti referendum predložio?

Pripajanje BIH Srbiji? (Jugoslavije, naime, više nije bilo, jer su Hrvatska i Slovenija već bili priznati). Ili, možda (zašto ne :D?), pripajanje BIH Hrvatskoj?
Imaš li neki pametniji prijedlog?
Znači li to da si i danas protiv neovisnosti BIH?

a svaka porodica srba iz bih ima "uspomene" na vreme kada su njima vladali hrvati i muslimani...

Kad su vladali muslimani - jednaku "uspomenu" imaju i Hrvati - ne prodajite nikakve mitove.
Postoji pamćenje i kad je vladao srpski kralj.

A tko je tad u BIH predlagao da vladaju Hrvati ili Muslimani????

SRB-IN
07.08.2008., 16:35
Hajde ti meni reci, onako zdravorazumski, što će HV u Bosanskoj posavini, ako su je Hrvati izborili na izborima??? A jesu - HDZ je pobijedio u Bos. Brodu, Derventi, Odžaku, Bos. Šamcu, Orašju i Modriči.

Vaše su priče takve da ih ni pas s maslom ne bi pojeo.

Još ćete složiti priču da ste 1992. branili svoju domovinu Bosnu i Hercegovinu od agresije i domaćih izdajnika - kvislinga Hrvata i Muslimana :D.

upravo to? otkuda HV u posavini? s cijim odobrenjem?

Srbi su takodje gradjani BiH i konstitutivni narod!! i po komunistickom i po novom ustavu. BiH je i srpska zemlja koliko i hrvatska i muslimansko-bosnjacka.

ne mogu 2 naroda nametati videnje trecem niti treci moze nametati ostalim 2...
Konsezus! saglasje 3 naroda je bilo potrebno! a niste se bas pretrgli s tim tih teskih 2 godine pre rata...

btw. ko je odbio da potpise Kutiljerov plan, kojim bi se sprecio rat? Srbi? ne! Zna se ko!

Constatinopol
07.08.2008., 16:37
Goran Ivanisevic je Svedanin:sOK,ako ti tako kažeš :zubo:

Tvrtko,Katarina,Stjepan...hrvatska imena,jebiga,povijest ne laže.

Lažu jedino oni koji je žele mijenjati,ali neće uspjeti :kava:

zebu
07.08.2008., 16:38
OK,ako ti tako kažeš :zubo:

Tvrtko,Katarina,Stjepan...hrvatska imena,jebiga,povijest ne laže.

Lažu jedino oni koji je žele mijenjati,ali neće uspjeti :kava:

Da li je i engleska kraljica Katarina bila Hrvatica?

u prolazu
07.08.2008., 16:40
Nemam ja šta da mislim ako se čovjek izjašnjava kao Srbin.Upravo si dao dobar primjer sa Kusturicom-promijenio je vjeru i samim tim postao Srbin.
To ti sve objašnjava što se tiče religije kao uporišta za narodnu pripadnost u BiH.Ako hoćeš,navešću ti još koji primjer,ali milim da nema potrebe.
A to što ti Kusturici osporavaš da je Srbin nije od nikakvog značaja.I Šešelj ili neki drugi fanatik vjerovatno tebe ne bi priznao za Hrvata,ali si ipak Hrvat.Ti si zapravo izbjegao odgovoriti na moje pitanje iako sam u njemu jasno kazao da me ne zanima kako se Kusturica deklarira nego sto je on po nacionalnosti.

Moram priznati da je po srijedi trik pitanje jer ti tu nemas dobrog odgovora. ako kazes da je Srbin onda sam sebi stavljas sol na ranu, a ako kazes da je Bosnjak onda upadas sebi u usta. Tako da ne ocekujem odgovor na pitanje.

btw. glede Seselja i njegovog "osporavanja" ..kazu poturica gori od turchina....i sto drugo ocekivati od hrvata koji se posrbio nego da brani samog sebe.:ne zna:

Lucky Jim
07.08.2008., 16:41
pa ne vidim da si ti otkrio toplu vodu s ovim. rekao si otprilike slično što i ja samo malo umotano u celofan školskim rječnikom i pošitvanjem pravopisa.
.................................................. .................................................. .
jedino apeliram na sažetost iz praktičnih razloga. neki znaju pretjerat i što se može reći u 2 rečenice oni kažu u 22.

Markozzz, ne se ljutiti.

Daješ prostora Srbima kažu kako je tvoje objašnjenje početka rata u Mostaru to da su mostarski Srbi iz čista mira počeli snajperima smicati ljude po ulici.

Mislim da je bitno ono što sam napisao.

Njihova POLITIKA ih je jednim dijelom izmanipulirala, a većim dijelom su svjesno stali u realiziranje cilja za koji su znali da je nepravedan.

"JNA" je svjesno započeo rat imajući u vidu politički cilj, čak i u dijelovima BIH koje nisu ucrtali u karte Velike Srbije.

SRB-IN
07.08.2008., 16:43
A koji bi ti referendum predložio?

Pripajanje BIH Srbiji? (Jugoslavije, naime, više nije bilo, jer su Hrvatska i Slovenija već bili priznati). Ili, možda (zašto ne :D?), pripajanje BIH Hrvatskoj?
Imaš li neki pametniji prijedlog?
Znači li to da si i danas protiv neovisnosti BIH?

da li ti Kutiljerov plan nesto znaci? srbi su se slozili da BiH bude nezavisna, hrvati i muslimani takodje. samo nesto se vidjenje Alije razlikovalo od vidjenja ostala dva naroda... a vas je igra cslucaja svrstala na istu stranu sa muslimanima 1992. videlo se 1993 koliko imate razlicito vidjenje drzave BiH... odnosno koliko je vase videnje drzave BiH slicno srpskom.

inace, nisam protiv nezavisnosti bih.. nisam ni za izdvajanje RS, vec za njeno ocuvanje u okviru biH sa ovakvim nivoom autonomije, ako ne i vise... mada, federalna jedinica bi bila najbolja :D

Kad su vladali muslimani - jednaku "uspomenu" imaju i Hrvati - ne prodajite nikakve mitove.
Postoji pamćenje i kad je vladao srpski kralj.

A tko je tad u BIH predlagao da vladaju Hrvati ili Muslimani????

pa upravo to!

1) srbima i hrvatima nije bilo dobro pod muslimanima za vreme turaka
2) srbima i muslimanima nije bilo ba sjajno pod AU
3) hrvatima je bilo lose pod SHS /KYU, muslimanima i nije bilo tako lose
4) srbi su mnogo stradali pod NDH
5) pod DFJ FNRJ SRFJ svi kukaju, a svima je bilo zapravo dobro (nisam YU nostalgicar)

Lucky Jim
07.08.2008., 16:52
upravo to? otkuda HV u posavini? s cijim odobrenjem?

Ja te pitam - s kojim ciljem?
Hrvati imaju vlast, zapovijedaju policijom, teritorijalnom obranom... Zašto im treba pomoć?

Zato što Srbi i "JNA" započinju napade, pljuju po demokratski utvrđenom poretku, pokušavaju oteti silom vlast, proglašavaju srpske "opštine", ne priznaju odluke i jurisdikciju legalno izabranih, jurišaju na ostatak općine...

Eto zato. Ni policija, ni TO, ni HVO, pa na kraju ni HV nisu bili dovoljno jaki protiv ove sile. Isto kao i u Vukovaru 1991.

ne mogu 2 naroda nametati videnje trecem niti treci moze nametati ostalim 2

Konsezus! saglasje 3 naroda je bilo potrebno! a niste se bas pretrgli s tim tih teskih 2 godine pre rata...

btw. ko je odbio da potpise Kutiljerov plan, kojim bi se sprecio rat? Srbi? ne! Zna se ko!
Evo, ja zahtijevam da Pale budu hrvatska općina. NEMA ODLUKE DOK NE POSTIGNEMO KONSENZUS!!!! OK???

A to da bi "Kutiljerov plan sprečio rat" objesi mačku o rep.
Vama je rat nužno trebao jer nije bilo druge metode za ostvarenje zacrtanih ciljeva.

Dok srebrenički, brčanski, brodski Srbi (iako u bitnoj manjini u tim općinama) ne bi "ostvarili svoje pravo ostanka njihovih općina u Jugoslaviji", mira ne bi bilo, ti to dobro znaš.

markozzz
07.08.2008., 16:55
Markozzz, ne se ljutiti.

Daješ prostora Srbima kažu kako je tvoje objašnjenje početka rata u Mostaru to da su mostarski Srbi iz čista mira počeli snajperima smicati ljude po ulici.

Mislim da je bitno ono što sam napisao.

Njihova POLITIKA ih je jednim dijelom izmanipulirala, a većim dijelom su svjesno stali u realiziranje cilja za koji su znali da je nepravedan.

"JNA" je svjesno započeo rat imajući u vidu politički cilj, čak i u dijelovima BIH koje nisu ucrtali u karte Velike Srbije.

ma nije bed, ne ljutim se. uglavnom se slažem s tobom.

želio sam reći da se stvari relativiziraju. vrlo dobro znam da je srpska agresija vrlo dobro isplaniran čin i u RH i BIH kojeg su srbi na terenu gotovo plebiscitarno podržali.

sad ja ne ulazim u razloge zbog kojih su podržali agresiju, ali kad netko konkretno (ignorirajući sve činjenice i općenito stanje kakvo je bilo u to vrijeme na terenu) kaže onako zdravo seljački stvari tipa: "zašto su srbi protjerani iz mostara" onda nema smisla nego da mu zdravo seljački i odgovorim. iako smatram da to ne rade slučajno, nego spominjući pojedinačne događaje nastoje ublažiti situaciju i relativizirati krivnju.

SRB-IN
07.08.2008., 17:00
Ja te pitam - s kojim ciljem?
Hrvati imaju vlast, zapovijedaju policijom, teritorijalnom obranom... Zašto im treba pomoć?
Zato što Srbi i "JNA" započinju napade, pljuju po demokratski utvrđenom poretku, pokušavaju oteti silom vlast, proglašavaju srpske "opštine", ne priznaju odluke i jurisdikciju legalno izabranih, jurišaju na ostatak općine...
Eto zato. Ni policija, ni TO, ni HVO, pa na kraju ni HV nisu bili dovoljno jaki protiv ove sile. Isto kao i u Vukovaru 1991.

u svom postu zameni JNA sa HV i Hrvati sa Srbi i dobices nase vidjenje tih dogadjaja...

ne mogu 2 naroda nametati videnje trecem niti treci moze nametati ostalim 2
Evo, ja zahtijevam da Pale budu hrvatska općina. NEMA ODLUKE DOK NE POSTIGNEMO KONSENZUS!!!! OK???

A to da bi "Kutiljerov plan sprečio rat" objesi mačku o rep. Dok srebrenički Srbi (sa "sićom" od 75% stanovnika Muslimana) ne bi ostvarili svoje pravo "ostanka u Jugoslaviji", mira ne bi bilo, ti to dobro znaš.

nemoj se glupirati...konsenzus znaci nesto sasvim drugo a ne lupetanje...
a ovo o srebrenici ne razumem...

kutiljerov plan je predvidjao 3 republike sa nepovezonom teritorijom cije su granice iscrtane na osnovu popisa 1991 i nacionalne razmestenosti na nivou nizem od opstina... btw, ona karta Kutiljerovog plana na wikipediji nije tacna

Lucky Jim
07.08.2008., 17:13
u svom postu zameni JNA sa HV i Hrvati sa Srbi i dobices nase vidjenje tih dogadjaja...

Hajde, reci mi kako da "zamenim"?!?!

Kako mogu reći da su Srbi vladali u Brodu, Odžaku, Orašju... i da su tamo izborili vlast na demokratskim izborima kad nisu????

Kako mogu reći da su u većinski srpskim općinama, u kojima su Srbi pobijedili, Hrvati osnivali svoje općine i legalnim rekli " 'ko vas jebe, mi smo druga država, dođite ako hoćete da vas pokoljemo", kad nisu?!?!

Kako mogu reći da su HVO i HV počeli rat tako da su "probijali koridore" kroz većinski srpske općine i regije (pa da je slabo naoružanim Srbima JNA morao priteći u pomoć), kad nisu????

nemoj se glupirati...konsenzus znaci nesto sasvim drugo a ne lupetanje...
a ovo o srebrenici ne razumem...

kutiljerov plan je predvidjao 3 republike sa nepovezonom teritorijom cije su granice iscrtane na osnovu popisa 1991 i nacionalne razmestenosti na nivou nizem od opstina... btw, ona karta Kutiljerovog plana na wikipediji nije tacna
Čuj, pošto osjećam da donekle vjeruješ u ono što pišeš, bit ću ozbiljan.

Vjeruješ li ti uistinu da su BH Srbi 1992. samo htjeli "nepovezani teritorij" (koji je, praktički, značio, odvajanje od Beograda i "ne-ostanak u Jugoslaviji")???

Misliš da je sve što su Srbi željeli da par sela prijeđe iz jedne općine u drugu a da Sarajevo, Podrinje, Posavina ostanu muslimanski ili hrvatski?

Stvarno vjeruješ u to?

pjosip
07.08.2008., 17:18

Evo zasto za misljenja govore da su slicna supcima. Naime, svak ima bar jedno...

Postojanje plana RAM-3 je dokazano na haskom sudu, pa prica raznih pikzibnera po uzoru na onu prepirku iz vica iz filma "Nicija zemlja" oko toga tko je zapoceo rat moze biti zanimljiva samo idiotima.

Upravo zbog toga sto se prave toliko zbunjeni oko stvari za koje se dobro zna tko ih je i zasto zapoceo i provodio, Srbe i atmosferu koja vlada u srpskom bicu opcenito smatram nekompatibilnom hrvatskom sklonom samooptuzivanju za razliku od ovoga spomenutog prijetvornog bizantskog.

Tel Aviv
07.08.2008., 17:19
Vjeruješ li ti uistinu da su BH Srbi 1992. samo htjeli "nepovezani teritorij" (koji je, praktički, značio, odvajanje od Beograda i "ne-ostanak u Jugoslaviji")???

Misliš da je sve što su Srbi željeli da par sela prijeđe iz jedne općine u drugu a da Sarajevo, Podrinje, Posavina ostanu muslimanski ili hrvatski?

Stvarno vjeruješ u to?

Nema šta tu da se misli ili ne misli.
Karadžić je pristao na taj plan (da sam bio na njegovom mjestu ne bih pristao), Boban takođe prihvatio, a Alija ga odbio, kao i nekoliko narednih. :kava:

markozzz
07.08.2008., 17:48
pa upravo to!

1) srbima i hrvatima nije bilo dobro pod muslimanima za vreme turaka
2) srbima i muslimanima nije bilo ba sjajno pod AU
3) hrvatima je bilo lose pod SHS /KYU, muslimanima i nije bilo tako lose
4) srbi su mnogo stradali pod NDH
5) pod DFJ FNRJ SRFJ svi kukaju, a svima je bilo zapravo dobro (nisam YU nostalgicar)

2. nije ni hrvatima sjajno bilo u AU
4. hrvati su mnogo stradali od srba u 2sv. ratu
5. znam da vama i muslimanima je, ali hrvatima sigurno nije

Lookey
07.08.2008., 17:57
Muslimani Foce,Gorazda,Rudog,Cajnica,Visegrada... srpskog su porijekla.Neki od njih znaju i svoja ranija prezimena,krsne slave i vrijeme prelaska na islam.
Poslednji zabiljezeni slucaj islimizacije kod Srba desio se 1912 u Sjenici.

To je taj potez : Između Drine na istoku do Šamca,Tuzle i Sarajeva na zapadu sa nekoliko enklava po ostatku Bosne.

Prijatno
07.08.2008., 21:38
Ti si zapravo izbjegao odgovoriti na moje pitanje iako sam u njemu jasno kazao da me ne zanima kako se Kusturica deklarira nego sto je on po nacionalnosti.
Ali opet ti ponavljam,bez obzira šta ja mislio o njemu,bitno je kako se on izjašnjava.I ako se on izjašnjava kao Srbin,za mene je Srbin.
Ili ako baš hoćeš,bolje rečeno bio je Bošnjak-musliman,a sada je Srbin-pravoslavni hrišćanin.
Čovjek je promijenio vjeru,nazvao se Nemanja i šta tu još treba dodati?
Jedino što je on ostao,ostao je Bosanac.I gotovo.
Ako baš na to ciljaš nisam tom činjenicom oduševljen,normalno,ali o njemu se puno priča samo zato što je slavna osoba,što otvara mogućnost eventualnim raspravama o tome šta je on zapravo.Kao i u slučaju Andrića i Tesle,iako nije baš najsretnija usporedba.
Problem je u tome što ti vjerovatno misliš kako je pripadnost jednom narodu određena rođenjem,a pripadnost religiji nije.
Ipak mislim da nije tako,za primjer imaš recimo SAD.
Možeš postati Amerikanac ili Australijanac za 5 minuta.

lider30
07.08.2008., 23:28
Ipak mislim da nije tako,za primjer imaš recimo SAD.
Možeš postati Amerikanac ili Australijanac za 5 minuta.

Neobična usporedba za melting pot nacije, koje su kao preduvjet stvaranja svojih mix nacije totalno uništile ili marginalizirale autohtoni identitet i kulturu.

Usporedba nije nikako primjenljiva na veći dio ostatka svijeta, gdje su nacije nastajale na totalno drukčiji način.

Starfucker226
08.08.2008., 08:32
Karadžić je pristao na taj plan (da sam bio na njegovom mjestu ne bih pristao), Boban takođe prihvatio, a Alija ga odbio, kao i nekoliko narednih. :kava:

Koliko ja znam, Alija je redovito odbijao planove prema kojim bi dobio mnogo više nego što muslimani imaju danas

Tel Aviv
08.08.2008., 09:47
Koliko ja znam, Alija je redovito odbijao planove prema kojim bi dobio mnogo više nego što muslimani imaju danas

Tako je.
Ko im je sad kriv. Imaju svojih 30% i adios baby. :w

KLM
08.08.2008., 09:49
Tako je.
Ko im je sad kriv. Imaju svojih 30% i adios baby. :w

Onda nema nista od Srbije!

Fate
08.08.2008., 12:36
Naravno da je bilo konvertita osim u Bosni i nije ni sporno da su isti izbjegli u Bosnu prilikom pada tih krajeva.Medjutim sugerisati da su Krajisnici, Posavci ili Podrinjci pretezno etnicki elemenat razlicit od Bosnjaka Centralne Bosne je pogresno.Historijska cinjenica je da se Bosanski govorio u krajevima i van Bosne i da su Bosanski timarnici isli kao najblizi muslimanski narod da kolonizuju krajeve koji su osvojeni poslije Bosne tj. u nova krajista.Kasnije su se ti isti Bosnjaci zajedno sa tamosnjim autohtonim muslimanskim elementom koji se ocito i sam primanjem Islama poceo smatrati istim narodom sa Bosnjacima povukao u Bosnu.Pa ti isto zelis dokazati da su svi oni, koji su potomci onih koji nisu presli na Islam....(prije 400 godina) isto....razlicit etnicki element od svojih susjeda.....koji jesu! I ta tvoja teorija izgleda vazi...samo tamo...za ona podrucja....gdje jos ima muslimana.
Recimo...po'tvom...meni bi izgleda....bio prisniji jedan Sandzo iz Gusinja...nego jedan Ivo iz Bihaca. More bit...da i ja i Sandzo provodimo sate u saff-u....ali kako su vec davno prosla ta dzamijska vrimena....ne vazi vise ni takav "klero-nacionalizam". U BiH, Cro i Srbiji...prezivljava svoje zadnje dane.

divizija
08.08.2008., 13:44
Da li je i engleska kraljica Katarina bila Hrvatica?

engleska kraljica se zvala cathrine, a šveđani nemaju ime goran, već jedno ime koje se slično piše, a posve različito izgovara. jako si nepismen

Fate
08.08.2008., 13:55
Kako ravnopravni? Zanimljiv mi je tvoj komentar...pa bi' bas volla znati....kako definiras tu "ravnopravnost"!

Constatinopol
08.08.2008., 14:00
Hm,pa ravnopravnost u smislu potpune slobode da se u zajedničkoj državi kulturno,vjerski i građanski organiziraju i izražavaju,te imaju na raspolaganju iste državne resurse/pomoć kao i Hrvati. Eto-tako nešto.

Sada je to sve daleki SF :o

zebu
08.08.2008., 14:08
engleska kraljica se zvala cathrine, a šveđani nemaju ime goran, već jedno ime koje se slično piše, a posve različito izgovara. jako si nepismen

Pismeni,ako me vec zelis ispraviti onda napisi tacno Catherine, ili Katherine, ili Katharine, ili Catharine, a niposto Cahtrine.

http://en.wikipedia.org/wiki/Catherine_of_Aragon

Takodje bi trebao znati da su sve te varijacije jednog te istog imena te da ime razliciti narodi razlicito pisu.
Goran je izvorno skandinavsko ime sa razlicitim varijacijama zavisno od jezika-sa prekrizenim "o" ili "o" sa dvije tackice iznad itd. Osim u Skandinaviji,ime je rasprostranjeno i u drugim dijelovima Evrope,a tako i kod juznih Slavena.

Constatinopol
08.08.2008., 14:13
Zašto ti onda svoju kćer ne nazoveš Katarina!? Zašto imate dijametralno suprotna imena od starih Bosanskih,a mi Hrvati identična!? Zašto se nazivate turskim i arapskim imenima???

Fate
08.08.2008., 14:15
Hm,pa ravnopravnost u smislu potpune slobode da se u zajedničkoj državi kulturno,vjerski i građanski organiziraju i izražavaju,te imaju na raspolaganju iste državne resurse/pomoć kao i Hrvati. Eto-tako nešto.

Sada je to sve daleki SF :oPa ne'znam....je'l' bas SF. Ulazkom Cro i BiH...u EU...moRe vrlo laHko doc do demografski' promjena....i pomicanja muslimana....u pravcu Cro. A ko zna...moRe se dogod'ti i u suprotnom pravcu...vracanjem katolika u pravcu BiH. Nece valjda ni BiH uvik biti sirotinja (glej....slucaj Irske....kad se i "kupus-kumpir" sirotinja pocMe bogatti)!

Po mom vidjenju...ravnopravnost nije samo sloboda...i pristup istim resursima....nego takodjer...aktivno, ravnopravno sudjelovanje u definiranju i oblikovanju aktuelnog i buduceg drustva, drzave, kulture i identiteta naroda.

zebu
08.08.2008., 14:18
Zašto ti onda svoju kćer ne nazoveš Katarina!? Zašto imate dijametralno suprotna imena od starih Bosanskih,a mi Hrvati identična!? Zašto se nazivate turskim i arapskim imenima???

Kako ti znas kako cu ja nazvati svoju kcer? 90% Hrvata nosi imena koja su stranog porijekla pa im niko ne govori da nisu Hrvati.Ako ja svog sina nazovem Sun Tsu(ponjela me Olimpijada:D) , ne znaci da je on Kinez,nego da se meni to ime svidjelo.

divizija
08.08.2008., 14:21
Pismeni,ako me vec zelis ispraviti onda napisi tacno Catherine, ili Katherine, ili Katharine, ili Catharine, a niposto Cahtrine.

http://en.wikipedia.org/wiki/Catherine_of_Aragon

Takodje bi trebao znati da su sve te varijacije jednog te istog imena te da ime razliciti narodi razlicito pisu.
Goran je izvorno skandinavsko ime sa razlicitim varijacijama zavisno od jezika-sa prekrizenim "o" ili "o" sa dvije tackice iznad itd. Osim u Skandinaviji,ime je rasprostranjeno i u drugim dijelovima Evrope,a tako i kod juznih Slavena.

goran je narodno slavensko ime, koje na slavenskom jeziku ima jasno značenje, gorštak, čovjek s planine! u SKANDINAVIJI IMA JEDNO IME KOJE SE SLIČNO PIŠE, DRUKČIJE IZGOVARA, I ZNAČI POSVE TREĆE, naime znači jure, đuro, đorđe. sveti đorđe/juraj je kod skandinavaca sveti goran (čita se juran)!
evo ti pa uči: http://www.behindthename.com/nm/g2.php
a za ime katarina si lijepo primjetio- različiti narodi imaju različiti način pisanja i izgovora tog imena, koje je izvorno grčko. oblik katarina je hrvatsko-srpski oblik tog imena, tako se engleske kraljice nisu zvale, nego su imale engleski oblik. kad se neka djevojka zove catherine ili katarina, jasno je čije je to ime, jednako kao što mi jako dobro znamo kad je netko elizabeta ili jelisaveta, elisabet ili elisabeth ili elisabetta otkud je i šta je i čiji je to oblik imena. katarina je hrvatsko-srpski oblik, i u toj grafiji, izgovoru i akcentuaciji ga drugdje nema. svi srednjovjekovni bošnjani imali su hrvatska ili hrvatsko-srpska imena i imenske oblike, kao i prezimena.

COD2
08.08.2008., 14:21
Mislim da nebi bilo loše da se neke zablude oko masovnog prihvatanja Islama u Bosni, a koje su ovdje prihvaćene kao činjenice razobliče.

Evo jedan tekst pa izvolite. Dajem samo neke izvode:

Kod pristupa proučavanju uzroka masovnog prihvaćanja islama nerijetko su uključene brojne mitske predstave koje opterećuju historičare. S tim u vezi, u dosadašnjoj historiografiji o spomenutom fenomenu iskristaliziralo se nekoliko mitova: uzrok primanja islama bila je prisila, islam je primila društvena elita u cilju očuvanja privilegija, islam primaju isključivo ili uglavnom bosanski heretici (pri čemu je relevantna činjenica sličnost učenja islama i Crkve bosanske). Posljedice predodžbi o procesu islamizacije u Bosni izgrađenih na osnovu ovakvih mitova osjećaju se i u današnjim međuvjerskim i međunacionalnim odnosima u Bosni i Hercegovini. Tijekom proteklih petnaestak godina, za vrijeme ratnih zbivanja i nacionalne (nacionalističke) euforije, čak su i neki eminentni povjesničari revitalizirali spomenute mitove. Iako ni jedan od tih mitova ne može izdržati kritičku analizu, zbog dnevno-političkih ciljeva oni se još uvijek "provlače" kroz historijsku literaturu i školske udžbenike.

Kod svakog pokušaja da se odgonetnu uzroci masovne islamizacije slavenskog etnosa u Bosni, treba imati na umu činjenicu da se radi o mentalitetu srednjovjekovnih ljudi i da bi konverzija trebala da znači nešto sasvim drugačije nego što bi to danas značila. Riječima Sime Ćirkovića, "shvatanje o čoveku kao autonomnoj jedinki koja o verovanju ili neverovanju, o pripadanju jednoj ili drugoj religijskoj zajednici, samostalno odlučuje i bira" ne bi bilo ispravno. U srednjem vijeku "realnost je sasvim drugojačija, čovek biva urođen, donet na svet koji je struktuiran, prožet religijom, koju zastupa jedna jedinospasavajuća crkva. Izvan nje ne samo da nema spasenja, nego nema ni slobodnog izbora".[3] Međutim, proučavajući primarne historijske izvore za proučavanje procesa islamizacije, dakle osmanske katastarske popise, može se zaključiti da se konvertiti u Bosni ponašaju upravo kao "autonomne jedinke". Ima jako mnogo slučajeva da muslimani i nemuslimani – bliži srodnici – žive u istom domu, ili da jedan brat primi islam, a drugi ostane u dotadašnjoj vjeri. Srednjovjekovna Bosna je, očito, bila nešto osobeno i ne da se uklopiti u obrasce kasnosrednjovjekovnih društava jugoistočne Europe, u kojima je utjecaj crkve i religije uglavnom bio dominantan. U Bosni su vladale specifične vjerske prilike, kako u predosmanskom, tako i u ranom osmanskom periodu, koje su djelomično uvjetovale i samu islamizaciju.

Cijeli tekst:
http://www.iis.unsa.ba/institut/du_edin.htm

divizija
08.08.2008., 14:22
Kako ti znas kako cu ja nazvati svoju kcer? 90% Hrvata nosi imena koja su stranog porijekla pa im niko ne govori da nisu Hrvati.Ako ja svog sina nazovem Sun Tsu(ponjela me Olimpijada:D) , ne znaci da je on Kinez,nego da se meni to ime svidjelo.

to pomodarstvo u imenima je unazad stotinjak godina. prije toga, prema imenu čovjeka ili obliku imena, jasno si znao iz kojeg je roda i kraja, jer su svi davali svoje imena ili prilagođavali strana svojemu govoru.

Fate
08.08.2008., 14:23
Zašto ti onda svoju kćer ne nazoveš Katarina!? Zašto imate dijametralno suprotna imena od starih Bosanskih,a mi Hrvati identična!? Zašto se nazivate turskim i arapskim imenima???Ne'znam.....cudi me.....kako nisi zapazio....da "prava" muslimanska (arapska, perzijska, turska) imena...nisu uopce bila popularna...medju ex-Yu Muslimanima. Tesko je naci jednu mladu Zejnebu, Fatimu, Tahiru, Djulzulejhu....al' zato ima..... Almira, Jasmina, Armina.....na izvoz.

divizija
08.08.2008., 14:26

i nakon alijinog odbijanja, karadžić je krenuo na plan RAM-3.
uostalom, to što ga je karadžić prihvatio, ne znači da bi ga srbi usvojili. naime, karadžić je prihvatio i wance.owenov plan, pa su ga srbi odbili.

zebu
08.08.2008., 14:27
goran je narodno slavensko ime, koje na slavenskom jeziku ima jasno značenje, gorštak, čovjek s planine! u SKANDINAVIJI IMA JEDNO IME KOJE SE SLIČNO PIŠE, DRUKČIJE IZGOVARA, I ZNAČI POSVE TREĆE, naime znači jure, đuro, đorđe. sveti đorđe/juraj je kod skandinavaca sveti goran (čita se juran)!
evo ti pa uči: http://www.behindthename.com/nm/g2.php
a za ime katarina si lijepo primjetio- različiti narodi imaju različiti način pisanja i izgovora tog imena, koje je izvorno grčko. oblik katarina je hrvatsko-srpski oblik tog imena, tako se engleske kraljice nisu zvale, nego su imale engleski oblik. kad se neka djevojka zove catherine ili katarina, jasno je čije je to ime, jednako kao što mi jako dobro znamo kad je netko elizabeta ili jelisaveta, elisabet ili elisabeth ili elisabetta otkud je i šta je i čiji je to oblik imena. katarina je hrvatsko-srpski oblik, i u toj grafiji, izgovoru i akcentuaciji ga drugdje nema. svi srednjovjekovni bošnjani imali su hrvatska ili hrvatsko-srpska imena i imenske oblike, kao i prezimena.

Katarina nije ni srpsko,ni hrvatsko,ni bosansko ime,nego je stranog porijekla.Samo cu toliko reci.Otvori temu o imenima pa cemo tu diskutovati.To sto se bosanska kraljica Katarina tako zvala nema veze ni sa Hrvatskom ni Srbijom.

Constatinopol
08.08.2008., 14:30
U Bosni ima na tisuće Katarina i sve su Hrvatice ili Srpkinje,baš slučajno ja dolje imam rodicu Katarinu. U BIH ne postoji niti jedna Bošnjakinja s tim imenom. To sve govori-više od stotina fasificiranih dokumenata mijenjanja povijesti u projektu izrade Bošnjačkog imena i nacije.

zebu
08.08.2008., 14:32
U Bosni ima na tisuće Katarina i sve su Hrvatice ili Srpkinje,baš slučajno ja dolje imam rodicu Katarinu. U BIH ne postoji niti jedna Bošnjakinja s tim imenom. To sve govori-više od stotina fasificiranih dokumenata mijenjanja povijesti u projektu izrade Bošnjačkog imena i nacije.

I do kojeg si zakljucka dosao?

divizija
08.08.2008., 14:33
Katarina nije ni srpsko,ni hrvatsko,ni bosansko ime,nego je stranog porijekla.Samo cu toliko reci.Otvori temu o imenima pa cemo tu diskutovati.To sto se bosanska kraljica Katarina tako zvala nema veze ni sa Hrvatskom ni Srbijom.

katarina je hrvatsko-srpski oblik jednog grčkog imna. u toj grafiji, izgovoru i akcentuaciji imaju ga samo srbi i hrvati. da se postaviš na trepavice, jedan notorni hrvatsko-srpski oblik imena. i ne samo ta kraljica, već svi bošnjani imadoše hrvatska ili hrvatsko-srpska imena i prezimena, ili imenske oblike. katarina je notoni hrvatsko-srpski imenski oblik.

Constatinopol
08.08.2008., 14:34
Šta ja znam. Nisam baš neki pasionirani povjesničar,ali Tahvil paša me totalno izbaci iz takta sa veliko-bošnjačkim spikama i opakim nacionalizmom.

Nikad više ništa neće biti kao prije nakon one izdaje na SP-u. S onoliko strasti navijati protiv nas :flop:

zebu
08.08.2008., 14:35
katarina je hrvatsko-srpski oblik jednog grčkog imna. u toj grafiji, izgovoru i akcentuaciji imaju ga samo srbi i hrvati. da se postaviš na trepavice, jedan notorni hrvatsko-srpski oblik imena. i ne samo ta kraljica, već svi bošnjani imadoše hrvatska ili hrvatsko-srpska imena i prezimena, ili imenske oblike. katarina je notoni hrvatsko-srpski imenski oblik.

Po cemu je to Katarina hrvatsko-srpska varijacija izvorno grckog imena,ali ne i bosanska?

zebu
08.08.2008., 14:36
Šta ja znam. Nisam baš neki pasionirani povjesničar,ali Tahvil paša me totalno izbaci iz takta sa veliko-bošnjačkim spikama i opakim nacionalizmom.

Nikad više ništa neće biti kao prije nakon one izdaje na SP-u. S onoliko strasti navijati protiv nas :flop:

Daj Constantinopol,ne mogu da vjerujem da svoj odnos prema cijelom narodu zasnivas na osnovu jedne utakmice.To je kao da neko o Hrvatima zakljucuje na osnovu Thompsonovog koncerta.Opusti se:top:

Tel Aviv
08.08.2008., 16:21
Po cemu je to Katarina hrvatsko-srpska varijacija izvorno grckog imena,ali ne i bosanska?

I Bosanska je, ali nije Bošnjačka.

Kexx
08.08.2008., 16:24
Daj Constantinopol,ne mogu da vjerujem da svoj odnos prema cijelom narodu zasnivas na osnovu jedne utakmice.To je kao da neko o Hrvatima zakljucuje na osnovu Thompsonovog koncerta.Opusti se:top:

Bilo bi lijepo da se o Hrvatima zaključuje na osnovi MPT koncerta jer se radi o koncertu domoljubnog pjevača na koji dolaze domoljubni HRvati. Domoljubni HRvati navijaju za HRvatsku na svim poljima, a domoljubni Bošnjaci navijaju za Tursku, ali i protiv Hrvatske.
Između ta dva događaja nema nikakve ni približne sličnosti.

tomi7
08.08.2008., 16:35
goran je narodno slavensko ime, ...

Ja sam citao suprotno - da je Ivan Goran Kovacic bio prvi s imenom Goran. Rodio se je kao Ivan Kovacic, a u mladosti si je dodao Goran kako bi se razlikovao od nekog drugog Ivana Kovacica koji je takodjer bio pjesnik. Odlucio se je biti Goran jer je rodom iz Gorskog Kotara.

Tahvil-pasa
08.08.2008., 16:50

Hoce li vise ikad ista biti isto poslije Ahmica, Vrbanje, Stupnog Dola, Starog Viteza, Stoca, Gornje Vakufa, Starog Mosta?

Jebla vas utakmica.

Danasnji Bosnjaci su promjenili vjeru (sto je svaki Evropski narod ucinio), danasnji Hrvati naciju (tesko je naci slican primjer) a Srbi su uglavnom sto nacionalni konvertiti sto vecinom doseljeni element od strane Osmanlija i begova koji su prilicno kraktorocno razmisljali.

I to je to.

A teme se vidim niko vise ne drzi.

Starfucker226
08.08.2008., 16:57
Danasnji Bosnjaci su promjenili vjeru

Današnji Bošnjaci nisu promjenili vjeru, oni su od svoga nastanka muslimani, prošlo je tek petnaest godina, rano je da narod vjeru promijeni :lol:

Constatinopol
08.08.2008., 17:08

Hoce li vise ikad ista biti isto poslije Ahmica, Vrbanje, Stupnog Dola, Starog Viteza, Stoca, Gornje Vakufa, Starog Mosta?

Jebla vas utakmica.

Danasnji Bosnjaci su promjenili vjeru (sto je svaki Evropski narod ucinio), danasnji Hrvati naciju (tesko je naci slican primjer) a Srbi su uglavnom sto nacionalni konvertiti sto vecinom doseljeni element od strane Osmanlija i begova koji su prilicno kraktorocno razmisljali.

I to je to.

A teme se vidim niko vise ne drzi.Ne nabijaj meni krivnju,ja jako dobro znam i žalim zbog tih zločina,isto kao što žalim i zbog muslimanskih zločina nad Hrvatima u Jablanici,Konjicu,Travniku,Uzdolu,Bugojnu...

Utakmica nam je otvorila oči,u smislu da vidimo s kime se vi identificirate. Ne s prvim susjedima,nego sa azijskom zemljom-negdašnjim okupatorom. :eek:

tomi7
08.08.2008., 17:10
:
Danasnji Bosnjaci su promjenili vjeru (sto je svaki Evropski narod ucinio),

Ispada da je to vasa najjaca, a mozda i jedina veza s Europom.

danasnji Hrvati naciju (tesko je naci slican primjer)

Danasnji Hrvati su isto sto i prije tisucu godina - Hrvati. Slazem se da je tesko naci slican primjer.

I to je to.

I to je to.

zebu
08.08.2008., 17:23
Ne nabijaj meni krivnju,ja jako dobro znam i žalim zbog tih zločina,isto kao što žalim i zbog muslimanskih zločina nad Hrvatima u Jablanici,Konjicu,Travniku,Uzdolu,Bugojnu...

Utakmica nam je otvorila oči,u smislu da vidimo s kime se vi identificirate. Ne s prvim susjedima,nego sa azijskom zemljom-negdašnjim okupatorom. :eek:

Takvim rezonom ispada da se Hrvatska identifikuje sa NDH i ustasama,a ja znam da nije tako:mig:

Tahvil-pasa
08.08.2008., 17:32
Ne nabijaj meni krivnju,ja jako dobro znam i žalim zbog tih zločina,isto kao što žalim i zbog muslimanskih zločina nad Hrvatima u Jablanici,Konjicu,Travniku,Uzdolu,Bugojnu...

Mi se indentifikujemo sa samima sobom (sto jasno mozes vidjeti svaki put kada igra BiH) ali usput se i u inat smijemo u facu idiotima koji navijaju protiv svoje zemlje ili koriste svaku priliku da sasvim jasno i nasilno pokazu da mrze i nju i svoje sugradjane.

APOI
08.08.2008., 18:40
Mi se indentifikujemo sa samima sobom (sto jasno mozes vidjeti svaki put kada igra BiH) ali usput se i u inat smijemo u facu idiotima koji navijaju protiv svoje zemlje ili koriste svaku priliku da sasvim jasno i nasilno pokazu da mrze i nju i svoje sugradjane.

Baš zanimljivo, a smijete li se samima sebi u facu dok navijate za zemlju koja je uništila srednjevjekovno bosansko kraljevstvo na koje se tako volite pozivati? Valjda i od Kulina Bana i dobrijeh dana, dobri Bošnjani za Osmanlije navijaju...

TURKIYE!!!

Tahvil-pasa
08.08.2008., 19:00
Baš zanimljivo, a smijete li se samima sebi u facu dok navijate za zemlju koja je uništila srednjevjekovno bosansko kraljevstvo na koje se tako volite pozivati? Valjda i od Kulina Bana i dobrijeh dana, dobri Bošnjani za Osmanlije navijaju...

TURKIYE!!!

Koliko znam Osmansko Carstvo se davno raspalo i nestalo.

Tel Aviv
08.08.2008., 19:01

I ostavilo vas kao nasljeđe.

APOI
08.08.2008., 19:06

Čuvaj Tahvile Stoca.

FIDEKTER
08.08.2008., 19:23
Dakle, nogomet je ipak najvaznija sporedna stvar na svijetu... A škutorska bagra loše podnosi naglo prizemljenje...

Tahvil-pasa
08.08.2008., 19:40
I ostavilo vas kao nasljeđe.

Nazalost vas nam je ostavilo.

Dosli ste iza Osmanske vojske, trebali ste i otici iza nje.

:(

Cosmopolita
08.08.2008., 20:02
Muslimani su ostali jedino u BiH jer su bosanski Srbi najbolji ljudi na svetu i tolerisuci okupatorska nedela,ipak ih ostavili da zive u zemlji Bosni i pustili ih da razvijaju osecaj pripadnosti toj istoj zemlji.
Na zalost,a to sve zbog te srpske nekadasnje dobrote i popustanja, danas imamo ovako nakaradnu situaciju gde okupator hoce da taj vajkadasnji narod iz Bosne nazove tim istim imenom.
Najvise im, na zalost,polazi za rukom da se dobro uzive u te sopstvene bajke.

zebu;15382632]Katarina nije ni srpsko,ni hrvatsko,ni bosansko ime,nego je stranog porijekla.Samo cu toliko reci.
Ma ko je to dos'oo? :cerek:
Sad cemo misliti da nisi covek od reci:D,al nek si ti dos'o i dobrodos'o!
Razumecemo se u jednom i najbitnijem Katarina je hriscansko ime,veoma cesto u srpskom narodu i takodje stoji u srpskom kalendaru.

To sto se bosanska kraljica Katarina tako zvala nema veze ni sa Hrvatskom ni Srbijom.

S cim onda ima veze..:confused:

katarina je hrvatsko-srpski oblik jednog grčkog imna.

Mi i Grci braca..i sve ti je jasno.:D

I Bosanska je, ali nije Bošnjačka.

E , nek si mu rek'o!
Vidis ti na sta oni pucaju..oko sokolovo..to ti ga dodje ko tuzan i ruzan..:D

Jel Pasha bilo ovih domacih vehabija u Ahmicima pre "Ahmica" il su se oformili posle?
I drugo pitanje, ali iskljuci subjektivnost na par sekundi..:D..
vidim da ti cesto pominjes Stolac,posto moja baka tvrdi da je to bila muslimansko srpska carsija, a moj svekar da je to hrvatska carsija ,pa mi nije nist jasno,samo mogu da tvrdim da je sad hrvatska fina carsijica.

zebu
08.08.2008., 20:18
zebu;15382632]
Ma ko je to dos'oo? :cerek:
Sad cemo misliti da nisi covek od reci:D,al nek si ti dos'o i dobrodos'o!
Razumecemo se u jednom i najbitnijem Katarina je hriscansko ime,veoma cesto u srpskom narodu i takodje stoji u srpskom kalendaru.

Ako ti budses mislila da "nisam covek od reci" necu moci zaspati veceras.Povuklo me hapsenje doktora Dabica da vidim jesu li pohapseni i Draganovi jataci,kad ono vladika i Prijedor i dalje pisu na forumu i opet iste teme.Je li Sarajevo multietnicno,ko su ti,sta su ti,Bosnjaci,hoce li se BiH raspasti..bla bla bla...ne znam kako sebi vise ne dosadite.Ljeto prolazi,idite na more,vodite ljubav,a ne rat:D

Katarina je Bosanka:top:

Cosmopolita
08.08.2008., 20:34
[QUOTE]Ako ti budses mislila da "nisam covek od reci" necu moci zaspati veceras.
Verujem..:D..ali sam lepo napisala " sad cemo misliti",tako da te greske trebas hitno ispravljati i srpskom celjadetu odgovoriti..Ako vi budete mislili..:rofl::rofl::rofl:..
Znam da ti je vec krivo al ne lozi se na ove sale..
Vidim da si moju dobrodoslicu docek'o ko na noz..al sta ja tu mogu..:mad:

Povuklo me hapsenje doktora Dabica da vidim jesu li pohapseni i Draganovi jataci,kad ono vladika i Prijedor i dalje pisu na forumu i opet iste teme.Je li Sarajevo multietnicno,ko su ti,sta su ti,Bosnjaci,hoce li se BiH raspasti..bla bla bla...

Jes ba..i meni nije jasno kako onima suma iz usiju ne poraste kolko sumsku puta pomenu,ima kokarde da kuju od cetniteta i genocid da prave od genociditeta..:D

Katarina je Bosanka:top:
Kazem ti ja..nas dve ko sestre rodjene :)!

Constatinopol
08.08.2008., 20:34
Mi se indentifikujemo sa samima sobom (sto jasno mozes vidjeti svaki put kada igra BiH) ali usput se i u inat smijemo u facu idiotima koji navijaju protiv svoje zemlje ili koriste svaku priliku da sasvim jasno i nasilno pokazu da mrze i nju i svoje sugradjane. Apsolutno slažem. Ja da živim na samoj granici,a unutar BIH,navijao bih za nju,a kamoli da sam rođen i živim tamo. Zapravo,navijam za BH sportaše i sada :mig:

Pogotovo otkad je Ćiro došo :rofl:

Nego,nemoj mi izmišljati da se ne identificirate s Turcima,a mahali ste nam tu turskim zastavama na avatarima i riječju niste kritizirali apsolutni delirij u bošnjačkim mjestima nakon pobjede Turske nad Hrvatskom.

U Hrvatskoj je nakon tekme dosta ljudi zvalo radio i tv stanice i zgražavalo se nad vašim slavljem. Koje iskreno identificiranje mladih Bošnjaka s tako dalekom zemljom-neka ste nam pokazali kavi ste.

Sad barem znamo kao u Bosni stvari stoje po pitanju savezništva i federacije :top:

Constatinopol
08.08.2008., 20:35
Katarina je Bosanka:top:jest vala ga :top:

Bosanka,a ne Bošnjakinja :amen:

zebu
08.08.2008., 20:36
jest vala ga :top:

Bosanka,a ne Bošnjakinja :amen:

Bosanka,a ne Hrvatica:top:

Inkvizitor
08.08.2008., 20:44
Dakle, nogomet je ipak najvaznija sporedna stvar na svijetu... A škutorska bagra loše podnosi naglo prizemljenje...

No to bi imalo smisla kad bi vi konvertitsko balijsko smeće pobijedilo Hrvatsku ( a ne škutorku bagru) ali niste

APOI
08.08.2008., 21:06
Bosanka,a ne Hrvatica:top:

Pobrkalo ti se malo? Nije ni čudno.

APOI
08.08.2008., 21:10
Nazalost vas nam je ostavilo.

Dosli ste iza Osmanske vojske, trebali ste i otici iza nje.

Ako je tako, budi dosljedan pa reci zašto vi niste otišli sa njom.

Tahvil-pasa
08.08.2008., 22:57
Apsolutno slažem. Ja da živim na samoj granici,a unutar BIH,navijao bih za nju,a kamoli da sam rođen i živim tamo. Zapravo,navijam za BH sportaše i sada :mig:

Pogotovo otkad je Ćiro došo :rofl:

Nego,nemoj mi izmišljati da se ne identificirate s Turcima,a mahali ste nam tu turskim zastavama na avatarima i riječju niste kritizirali apsolutni delirij u bošnjačkim mjestima nakon pobjede Turske nad Hrvatskom.

U Hrvatskoj je nakon tekme dosta ljudi zvalo radio i tv stanice i zgražavalo se nad vašim slavljem. Koje iskreno identificiranje mladih Bošnjaka s tako dalekom zemljom-neka ste nam pokazali kavi ste.

Sad barem znamo kao u Bosni stvari stoje po pitanju savezništva i federacije :top:

Zasto bi kritikovao ljude kojima je dosadilo da gledaju kako njihovi sugradjani mrze vlastitu zemlju i to pokazuju svakom prilikom pobjede ili poraza reprezentacije susjedne zemlje i to ne samo rijecima nego i sakama pa i mecima.Niko se nikada to nije sjetio da kritikuje jer je vama to normalno...nama naravno nije...pogotovo kada to placamo vlastitim glavama ili imovinom.
Da se mi identifikujemo sa Turskom nebi toliko slavili svoju vlastitu pobjedu na njom.Pobjeda Turske je docekana sa odusevljenjem samo zbog glupih skutora i njihovog pljuvanja po svojoj i nasoj domovini svakom prilikom.Bas je bio merak gledati im pokisle face.

Sto se tice saveznistva mi smo sve saznali 1993.
O nekakvim federacijama nikada nismo razmisljali jer imamo svoju drzavu koju vec vjekovima branimo i od istoka i od zapada.
Svo licemjerstvo ovakve price se ogleda u tome sto osobe koje ga ispoljavaju nisu za saveznistvo za Bosnjacima nego za tutorstvo i vlast nad nekakvim Hrvatima Islamske vjere...a toga u BiH nema.

Tahvil-pasa
08.08.2008., 22:58
Ako je tako, budi dosljedan pa reci zašto vi niste otišli sa njom.

Mi smo bili ovdje prije Osmanskog Carstva a i poslije...do dana danasnjeg.
Od njh smo uzeli ono pozitivno sto su nam donijeli i ono sto nam je doslo preko njih na cemu smo zahvalni ali smo ostali na svojoj zemlji koju smo uvijek i nastaljivali.

Constatinopol
09.08.2008., 08:26
Zasto bi kritikovao ljude kojima je dosadilo da gledaju kako njihovi sugradjani mrze vlastitu zemlju i to pokazuju svakom prilikom pobjede ili poraza reprezentacije susjedne zemlje i to ne samo rijecima nego i sakama pa i mecima.Niko se nikada to nije sjetio da kritikuje jer je vama to normalno...nama naravno nije...pogotovo kada to placamo vlastitim glavama ili imovinom.
Da se mi identifikujemo sa Turskom nebi toliko slavili svoju vlastitu pobjedu na njom.Pobjeda Turske je docekana sa odusevljenjem samo zbog glupih skutora i njihovog pljuvanja po svojoj i nasoj domovini svakom prilikom.Bas je bio merak gledati im pokisle face.Kakvi sad Skutori!? Igrala je reprezentacija Hrvatske,H-r-v-a-t-s-k-e,
a ne nikakve Herceg Bosne ili skutora,kako ih ti pogrdno nazivaš-svoje sugrađane,a u isto vrijeme očekuješ da te vole. Ja ću tebe vrijeđati,podsjećati te na turska haračenja,masovno odvođenje djece u Stambol,begovsko razdjevičenje djevojaka,a ti ćeš voljeti nas potomke Turaka i biti nam lojalan. Ma kako da ne "haračlijo" :zvrko:

Sto se tice saveznistva mi smo sve saznali 1993.Bilo ga je i prije i poslije 1993.

O nekakvim federacijama nikada nismo razmisljali jer imamo svoju drzavu koju vec vjekovima branimo i od istoka i od zapada.
Svo licemjerstvo ovakve price se ogleda u tome sto osobe koje ga ispoljavaju nisu za saveznistvo za Bosnjacima nego za tutorstvo i vlast nad nekakvim Hrvatima Islamske vjere...a toga u BiH nema.Nemate vi svoju bošnjačku državu,već imate državu sa Srbima i Hrvatima. Što prije to shvatite,to bolje.

Ne želite savezništvo? Je li ti znaš kako je to opasna tvrdnja!?

Vi graničite s 2 velike nacije. Jedna je nastrojena da vam se kad tad osveti za turske zulume,čitaj:da vas nestane.

KLM
09.08.2008., 09:48
No to bi imalo smisla kad bi vi konvertitsko balijsko smeće pobijedilo Hrvatsku ( a ne škutorku bagru) ali niste

Koja si ti sirovina inkvizitor!Zasluzujes dozivotni BAN!Citat:konvertitsko balijsko smeće!U Svedskoj bi za ovu izjavu pokupio uslovnu kaznu,uz jedno 40.000 KM kazne!

APOI
09.08.2008., 09:58
Mi smo bili ovdje prije Osmanskog Carstva a i poslije...do dana danasnjeg.
Od njh smo uzeli ono pozitivno sto su nam donijeli i ono sto nam je doslo preko njih na cemu smo zahvalni ali smo ostali na svojoj zemlji koju smo uvijek i nastaljivali.

Hrvati su ti koji su tu bili prije Osmanlija, poslije njih i do dana današnjeg.
Kakve vi veze imate s onima koji su bili prije? Možda donekle genetske, ali ih ni u čemu drugom niste nasljedovali. Od njih ste otpali i naslijeđe ste Osmanlija.
Pa kad onima koje su Osmanlije dovukli za sobom veliš da su se trebali pokupiti za njima, budi dosljedan pa reci i da ste se vi trebali pokupiti sa njima.

APOI
09.08.2008., 10:04
Koja si ti sirovina inkvizitor!Zasluzujes dozivotni BAN!Citat:konvertitsko balijsko smeće!U Svedskoj bi za ovu izjavu pokupio uslovnu kaznu,uz jedno 40.000 KM kazne!

Naravno, previdjet ćemo na što je ta poruka odgovor? Licemjeru.

posmatrač
09.08.2008., 10:14
Tema za povijest ..... lock!