PDA

View Full Version : Razlike stručnih i sveučilišnih studija ?

leafar
15.08.2008., 07:42
Koja je razlika kod zapošljavanja tj. u radnoj knjižici ? U praksi dali se vrednuju jednako ?
Mislio sam završit informatiku vanredno kao stručni (3.g) studij jer je tako jeftinije i mogu radit za vrjeme faksa, a budući da na fakultet idem većinom "radi papira" najbitnije mi je kako se to na to gleda - dali je to u sličnom rangu sa sveučilišnim (5.g) studijem kod zapošljavanja, klasu ispod ili nebitno ? :ne zna:

homer_
15.08.2008., 09:15
teze se zaposliti sa strucnim studijem, ako ides na to onda preporucam i neki certifikat obavezno...

homer_
15.08.2008., 09:19
i da, sad sveucilisni i strucni studij sad traju jednako, ali uvijek prevagne ime..
znaci imati ces isti broj ECTS bodova kao i na sveucilisnom studiju, a isto tako mislim da mozes nakon zavrsetka strucnog studija upisati 2g dodiplomskog, nisam siguran, provjeri..

Garf
15.08.2008., 09:26
Nakon stručnog studija možeš upisati 2 godine specijalističkog.

leafar
15.08.2008., 09:46
Evo konkretno mislim na ovaj (http://www.veleri.hr/pages/poslovni-odjel/studiji.php) studij, znači kad to završim imam Bachelor iz informatike ? Više me zanima kako se to rangira vani nego u HR ? Ove dvije godine mi donose koju titulu/benificije ?

Markoleo
15.08.2008., 10:35
Evo konkretno mislim na ovaj (http://www.veleri.hr/pages/poslovni-odjel/studiji.php) studij, znači kad to završim imam Bachelor iz informatike ? Više me zanima kako se to rangira vani nego u HR ? Ove dvije godine mi donose koju titulu/benificije ?

kako u kojoj državi.
recimo u danskoj 2/3 studenata studira na stručnim studijima.

Garf
15.08.2008., 10:52
Stručni studiji ne bi trebali uopće biti manje cijenjeni od sveučilišnih. Oni studente pripremaju za rad u gospodarstvu za razliku od sveučilišnih koji su orijentirani znanosti.
Međutim u nas će vjerojatno biti manje cijenjeni pošto će ih se percipirati kao lakše te će ih se izjednačavati sa nekadašnjim VŠS

Vojky
15.08.2008., 11:07
Međutim u nas će vjerojatno biti manje cijenjeni pošto će ih se percipirati kao lakše te će ih se izjednačavati sa nekadašnjim VŠS

Kod nas je dodatni problem što dosta stručnih studija u biti nema ni svoj kadar - već je je veleučilišni program nešto što "u fušu" odrade profesori s obližnjeg sveučilišta. Time se bitno smanjuje kvalitet rada i kao posljedica vrijednost diplome na tržištu rada.

U budućnosti ćemo biti sve bliže Zapadu - neće biti bitno samo koju diplomu imaš, već i tko ti ju je dao.

Big Sexy
15.08.2008., 12:47
teze se zaposliti sa strucnim studijem, ako ides na to onda preporucam i neki certifikat obavezno...

u novinama (jutarnji list) je bila prije 2-3 tjedna neka statistika koja je pokazivala baš suprotno, tj. da se najbrže zapošljavaju:

Stručni studiji> sveučilišni> SSS> NSS> Kv i ostali

razlika između stručnih i sveučilišnih je bila u 1-2 % čini mi se.

Garf
15.08.2008., 18:37
Kod nas je dodatni problem što dosta stručnih studija u biti nema ni svoj kadar - već je je veleučilišni program nešto što "u fušu" odrade profesori s obližnjeg sveučilišta. Time se bitno smanjuje kvalitet rada i kao posljedica vrijednost diplome na tržištu rada.

U budućnosti ćemo biti sve bliže Zapadu - neće biti bitno samo koju diplomu imaš, već i tko ti ju je dao.

Konkretno sam mislila na stručne smjerove pri sveučilištu, a ne zasebna učilišta.

Markoleo
15.08.2008., 18:55
Konkretno sam mislila na stručne smjerove pri sveučilištu, a ne zasebna učilišta.

tako je svejedno dali stručni izvodi fakultet ili veleučilište.
recimo foi izvodi i jedan i drugi, a od 2010. će se svi stručni izvoditi samostalno izvan sveučilišta mislim da je o uvjet za bolonjski sustav.
nisam 100 % siguran.

leafar
15.08.2008., 19:37
Znači (ako sam dobro shvatio) nije tolika razlika ko npr. ono šta je razlika između više škole i fakulteta ? to mi je najbitnije.
Kako sam gledao ovo mi je praktičnije jer ima ekonomiju, managment i slično stvari koje neznam a mogo bi praktično primjenit i nisam baš "talentiran" da sam skužim... matematiku i programiranje ionako lakše sam učim tako da mi je ovo fullhit i još mogu ić vanredno za 4k kn.
tnx. na infu, još me samo zanima koliko bi mi donjele ove dodatne 2. godine specijalizacije ? dali je to onda ko magistar ili koja titula ?

Garf
15.08.2008., 19:57
Dodatne 2 god ne sveučilišnom studiju donose titulu magistar struke,a na stručnom specijalist struke

Markoleo
15.08.2008., 21:03
Dodatne 2 god ne sveučilišnom studiju donose titulu magistar struke,a na stručnom specijalist struke

prijevod magistra struke je master of engineering,
a stručnog master degree.
to je vjerojatno još sve u sjeni.

leafar
19.08.2008., 18:22
Evo da ne otvaram drugi topic jer se pitanje nadovezuje...

U jednom oglasu za posao sam vidio ovo :
Due to the immediate nature of these positions and current government employment-visa-sponsorship restrictions, we are unable to consider foreign candidates UNLESS they have an advanced degree from a US accredited University / College or a current US work visa.
Što bi to točno bilo "US accredited" ?
Predpostavljam da sličnu stvar imaju i u drugim zemljama (npr. Kanadi) ? Dali diplome po Bolonji automatski vrjede vani :confused:

Satine
20.08.2008., 21:23
ja mislim da vrijede u Europi jer su Ects - europski kreditni bodovi. a Us accredited znači da je diploma sa američkog vele/sveučilišta.

georgehrri
20.08.2008., 23:15
moj komentar je za studij vani prije bolonje , u njemaćkoj i nizozemskoj postoji titula dipl.ing i dipl ing FLH, prvi je završio sveučilišni stdij i okrenut je znanosti , drugi veleučilišni ali su 5 godina proveli na drugi način , prvi je večinu vremena proveo na sveučilištui a jako malo u privredi , drugi je odslušao godinu , zatim proveo 6 mjeseci radeci konkretan projekat i posao u industriji , zatim godina studija , opet 6 mjeseci privrede , te opet godia studija i 6 mjeseci privrede. Radove koje je odadio bili su dio pojedinog prizvodnog pograma koji je radio te je zajedno sa mentorom uobličio u seminarski rad koji je brani pred profesorom na veleučilištu. poslje faxsa oba startaju sa istom plačom , sa veleučilištem ne mož bez razike u studiju nasaviti znanstveni studij već samo stručni studij , specijalizaciju. srednji menagment je podjednako iz obje skupine ali visoki menagment je sa sveučilišnog studija ii veleučilišni i dodatno MBA ili slično.

u velikoj britaniji postoji razlika BSc ili HND.

mestar
21.08.2008., 06:33

Veleri je solidno veleuciliste, 1/3 profesora ima silno iskustvo (nisu profesori cijeli zivot vec su ih dovukli iz privrede) i zaista imaju sto pokazati (veci je problem proprilicno nezainteresirani auditorijum, nazalost). Zbog njih se apsolutno isplati upisati i ako imas volje mozes dosta nauciti. Od preostale 2/3 pola ima znanje ali nema volje, a pola nema ni znanje ni volje. Otprilike kao i na sveucilisnim studijima na koje sam uspio zaviriti. Sto se Rijeke i informatike tice, ovo je sasvim sigurno odlicno rjesenje sa puno prakticnih predmeta (C,C++,Java,SQL, modeliranje podataka, prijektiranje IS..., upoznas se sa svime, a dalje ionako ovisi o tebi koliko ces zaroniti u pojedino podrucje). Nije jednostavan, prolaznost je kao i kod drugih (upisalo 300-tinjak ljudi, zavrsava 10-ak %). Eto toliko od nekoga tko uz posao nakon tri godine upravo daje posljednje ispite na tom veleucilistu...

leafar
21.08.2008., 12:13
Tnx. mestar na infu, gledo sam im ispite na stranice, ne čini se preteško, one iz programiranja c/c++/java sam rješio skoro 100% malo jedino java štekala jer nisam konkretno radio s njom ali c++/c# ista stvar. Reci samo je istina da treba proć 4 sve 3 godine da se može upisat one dodatne 2 što sam čuo od jednog frenda ?
btw. Nadam se da se nećemo srest na faksu tj. da ćeš to rješit prije nego ja upišem :D :top:

mestar
21.08.2008., 13:14
Tnx. mestar na infu, gledo sam im ispite na stranice, ne čini se preteško, one iz programiranja c/c++/java sam rješio skoro 100% malo jedino java štekala jer nisam konkretno radio s njom ali c++/c# ista stvar. Reci samo je istina da treba proć 4 sve 3 godine da se može upisat one dodatne 2 što sam čuo od jednog frenda ?
btw. Nadam se da se nećemo srest na faksu tj. da ćeš to rješit prije nego ja upišem :D :top:

Da ti budem iskren trenutno nemam uopce volje ici dalje tako da ne znam. Probaj pitati ne veleri forumu.

zisan
25.08.2008., 11:11
Stručni studij je smeće.
To je ono što se nekada zvalo Viša škola.
A svi dobro znamo da Viša škola nije fakultet.
A ljudi koji imaju Višu školu su samo bijednici koji će biti upamćeni po tome što nisu uspjeli upisati fakultet a kamo li ga završiti.

I zato ljudi sa sveučilišnih studija više vrijede od onih sa stručnih bez obzira na znanje i iskustvo i bez obzira jesu li zavrsili faks ili su tek prva godina studiranja.

nokoment
25.08.2008., 11:24
Stručni studij je smeće.
A ljudi koji imaju Višu školu su samo bijednici koji će biti upamćeni po tome što nisu uspjeli upisati fakultet a kamo li ga završiti.

I zato ljudi sa sveučilišnih studija više vrijede od onih sa stručnih bez obzira na znanje i iskustvo i bez obzira jesu li zavrsili faks ili su tek prva godina studiranja.

:confused:

S neba, pa u rebra. Po čemu si zaključio da je stručni studij smeće? Daj koji dokaz, a ne samo činjenice.

leafar
25.08.2008., 12:23
Stručni studij je smeće.

Znači ipak to je viša škola, tj. neračuna se ko faks :confused:
Sad me totalno zbuni :cerek: ...
Ima ovdje i informatika sveučilišni za upisat al nemogu je upisat vanredno pa mi i nije opcija trenutno a i čini mi se da traje 5 godina za 1 stupanj [još jedan no-no].

Markoleo
25.08.2008., 12:34
Stručni studij je smeće.

pričaš gluposti.
zato ih u danskoj 60-70 % studira na stručnim studijima.
možda je netko mogao uz plačanje studirati na faksu,debelo prošao prijamni, a nije imao para.
recimo zašto foi sad po novom izvodi i stručni i sveučilišni studij, a jedan i drugi traju 3 godine?
ako završiš sveučilišni od 3 godine i ne upišeš diplomski, to je isto kao i da nemaš diplomu.
točno se zna koja je razlika između sveučilišnog i stručnog studija.
a koliko znam sa stručnim se možeš zaposliti bez problema, treba imati i malo sreće, ali posao se u principu nalazi bez problema za onog koji hoće raditi, a to što poslodavci traže gotovog čovjeka sa brdo znanja za plaću pripravnika, zaboravi.

Ange ou Demon
25.08.2008., 12:42
Stručni studij je smeće.

nije istina

i molim lijepo ljudi sa stručnih studija imaju više iskustva od onih na sveučilišnim
i zapošljavaju se praktički jednako, s razlikama od 1-2 %

i stručni studiji su tu da bi bili konkurencija sveučilištima, a ne nadopuna viših škola :clint:

ne blebeći o nečem što ne razumiješ i o čem očigledno nemaš blage

Markoleo
25.08.2008., 13:01
nije istina

i molim lijepo ljudi sa stručnih studija imaju više iskustva od onih na sveučilišnim
i zapošljavaju se praktički jednako, s razlikama od 1-2 %

i stručni studiji su tu da bi bili konkurencija sveučilištima, a ne nadopuna viših škola :clint:

ne blebeći o nečem što ne razumiješ i o čem očigledno nemaš blage

vjerojatno se boji konkurencije.diploma sama po sebi ne znači ništa.

Isabella
25.08.2008., 13:14
Stručni studij i bivša viša nisu slični ni po programu ni po trajanju studiranja. Vjerojatno je ljudima najlakše percipirati si sličnost da bi lakše shvatili razliku.
Imam jednu shemu akademskog stupnjevanja po bolonjskom procesu, al kad skužim kak se stavljaju linkovi, ubacim je.

Isabella
25.08.2008., 13:16
diploma sama po sebi ne znači ništa.
To ne zna još nitko, jer je tek ove godine izašla prva generacija provostupnika sa stručnih studija. Možda negdje krajem godine izađu prve statistike o zapošljavanju istih.

Isabella
25.08.2008., 13:23
Na ovom linku možete vidjeti shemu stručnih i sveučilišnih studija po bolonjskom procesu.

http://i33.tinypic.com/9uyskm.jpg

Ange ou Demon
25.08.2008., 13:40
vjerojatno se boji konkurencije.

vjerojatno :kava:

D-D
26.08.2008., 15:30
Pozdrav,

vezano uz shemu koju je linkala Isabella, rekla bih da je pokretljivost dodatnog studiranja odlicna. Sto znaci da ukoliko netko zavrsi strucni studij (trogodisnji - 180 ECTS), da ne mora nuzno upisivati specijalisticki (ukoliko zeli ici dalje), vec da moze direktno ici na diplomski. Ili sam u krivu? Neka mi netko objasni.

Rekla bih da su dvogodisnji strucni studiji (120 ECTS) neka bivsa visa, a trogodisnji (180 ECST) visoka. Jer, koliko vidim i sa sveucilisnim i strucnim studijem postizes 180 bodova.

Ako mi samo jos netko moze objasniti, recimo kakav je to onda sveucilisni strucni studij? Gledam na Sveucilistu u Splitu, da imaju Sveucilisni centar za strucne studije. Dakle, kod njih stices sveucilisnu diplomu, a ne veleucilisnu. To je ja mislim bivsi VEST. Ima li netko iskustva s njima. Sveuciliste je ipak sveuciliste.

Hvala na odgovorima,
D-D

Markoleo
27.08.2008., 06:14
Pozdrav,

vezano uz shemu koju je linkala Isabella, rekla bih da je pokretljivost dodatnog studiranja odlicna. Sto znaci da ukoliko netko zavrsi strucni studij (trogodisnji - 180 ECTS), da ne mora nuzno upisivati specijalisticki (ukoliko zeli ici dalje), vec da moze direktno ici na diplomski. Ili sam u krivu? Neka mi netko objasni.

Rekla bih da su dvogodisnji strucni studiji (120 ECTS) neka bivsa visa, a trogodisnji (180 ECST) visoka. Jer, koliko vidim i sa sveucilisnim i strucnim studijem postizes 180 bodova.

Ako mi samo jos netko moze objasniti, recimo kakav je to onda sveucilisni strucni studij? Gledam na Sveucilistu u Splitu, da imaju Sveucilisni centar za strucne studije. Dakle, kod njih stices sveucilisnu diplomu, a ne veleucilisnu. To je ja mislim bivsi VEST. Ima li netko iskustva s njima. Sveuciliste je ipak sveuciliste.

Hvala na odgovorima,
D-D

isto je stručni, samo što studiraš na sveučilištu.
i sveučilište može izvoditi stručni studij.
tako recimo foi izvodi i stručni i sveučilišni studij.
a od 2010 kad nastupi potpuna bolonja, mislim da će stručne studije morati odvojiti od sveučilišta.prijelaz sa diplomom stručnog prvostupnika na diplomski na nekom fakultetu ovisi o samom fakultetu, a obično moraš polagati razliku od 1 godine, ili do 8 ispita, ovisno od fakulteta do fakulteta.
i diplomski recimo na nekima možeš upisati ukoliko imaš sličnu diplomu.

flowerson
27.08.2008., 14:07
isto je stručni, samo što studiraš na sveučilištu.
i sveučilište može izvoditi stručni studij.
tako recimo foi izvodi i stručni i sveučilišni studij.
a od 2010 kad nastupi potpuna bolonja

Da li ovo znaci da oni koji studiraju po starom programu - nece moci vise studirati? Sto ce biti sa takvim studentima kojima ostane 5-6 ispita pred kraj 2010.god., a zahvati ih bolonja?

zisan
27.08.2008., 14:23
vezano uz shemu koju je linkala Isabella, rekla bih da je pokretljivost dodatnog studiranja odlicna.....

Ona shema sto ju je poslala Isabella mi se čini prepravljana i netočna u odnosu na originalnu.
Orginalna shema nalazi se na stranicima MZOŠa i strelica je samo u jednom smjeru.
http://public.mzos.hr/fgs.axd?id=12209

D-D
Ovaj dvogidisnji stručni studij od 120 bodova nigdje ne postoji.
Niti je postojala viša od samo dvije godine već od 2.5 godina.
I ta je Viša škola i sada identična samo rastegnuta na 3 godine (kao diplomski se radi cijeli zadnji semestar).

A razlika sručnog i sveučilišnog preddiplomskog studija bi trebala biti kao razlika gimnazije i strukovne škole. Nakon gimnazije nemaš zvanje , u strukovnoj imaš zvanje tehničara.

Sa stručnim-strukovnim možeš dalje a sa gimazijom-sveučilišnim moraš dalje.....

andro
27.08.2008., 14:25
Kao prvo više ne postoji viša i visoka škola već je sve visoka bez obzira završili stručni ili sveučilišni studij.
Što se tiče sheme krivo je prikazana.
Original shemu možete vidjeti na stranicama ministarstva (http://public.mzos.hr/Default.aspx?sec=2256) i ona prikazuje da studenti koji su završili 3 godine sveučilišnog studija mogu upisati diplomski ili specijalistički diplomski, dok
studenti koji su zavrsili 3 godine stručnog studija mogu upisati diplomski specijalistički, i tek nakon tih 5 godina se može upisati diplomski na sveučilištu, što je malo bezveze ali tako je odlučeno.

Nazivi:
1. sveučilisni preddiplomski - prvostupnik/ca struke
sveučilisni diplomski - magistar struke (kod medicine doktor)
2. stručni preddiplomski - stručni prvostupnik/ca struke
stručni specijalistički - specijalist struke

Markoleo
27.08.2008., 15:33
Da li ovo znaci da oni koji studiraju po starom programu - nece moci vise studirati? Sto ce biti sa takvim studentima kojima ostane 5-6 ispita pred kraj 2010.god., a zahvati ih bolonja?

koliko imam informacija da stari studenti moraju završiti do 9.mjeseca 2010. tj. diplomirati.
ako ih zahvati bolonja, sve im propada u vodu.zadnja generacija po ne bolonji je isla 2004/05, od 2005 na svakom faksu je bolonja.onaj tko je bio 2004. godine prva ima 6 godina da diplomira.

Markoleo
27.08.2008., 15:35
Niti je postojala viša od samo dvije godine već od 2.5 godina.
I ta je Viša škola i sada identična samo rastegnuta na 3 godine (kao diplomski se radi cijeli zadnji semestar).

ovo nije sitina.6 semestar je cijeli i nakon položenih ispita radi se diplomski koji se radi određeno vrijeme.

Markoleo
27.08.2008., 15:36

postojao je na foi-u, prije bolonje.

flowerson
27.08.2008., 16:08
koliko imam informacija da stari studenti moraju završiti do 9.mjeseca 2010. tj. diplomirati.
ako ih zahvati bolonja, sve im propada u vodu.zadnja generacija po ne bolonji je isla 2004/05, od 2005 na svakom faksu je bolonja.onaj tko je bio 2004. godine prva ima 6 godina da diplomira.

Na nekim fakultetima se zadnja generacija po starom studiju upisivala 2007/08.

Markoleo
27.08.2008., 19:04
Na nekim fakultetima se zadnja generacija po starom studiju upisivala 2007/08.

na kojima to ako nije tajna?

flowerson
27.08.2008., 21:03
na kojima to ako nije tajna?

FPZ (Fakultet prometnih znanosti), a cuo sam da su po starom programu jos neki fakulteti nudili tu mogucnost. Ovdje (http://www.forum.hr/showpost.php?p=15451536&postcount=117) sam opisao svoju situaciju. Banana drzava i ministarstvo koje ovo dopusta.

Markoleo
28.08.2008., 06:01
FPZ (Fakultet prometnih znanosti), a cuo sam da su po starom programu jos neki fakulteti nudili tu mogucnost. Ovdje (http://www.forum.hr/showpost.php?p=15451536&postcount=117) sam opisao svoju situaciju. Banana drzava i ministarstvo koje ovo dopusta.

dobro je:top:.:D
smao da se ne za čudite kad vas u godini 2010/2011 prebace na bolonju.
jer zakon je da svi 2010 od 10.mjeseca moraju prijeći na bolonju.

Isabella
28.08.2008., 12:14
Ona shema sto ju je poslala Isabella mi se čini prepravljana i netočna u odnosu na originalnu.
Orginalna shema nalazi se na stranicima MZOŠa i strelica je samo u jednom smjeru.
http://public.mzos.hr/fgs.axd?id=12209

Ovu shemu sam dobila na mail od jednog sveučilišnog profesora prošle godine na jesen. Ja je nisam dirala ni prepravljala niti provjeravala. A ako nije točna ili je u medjuvremenu došlo do promjena, ne znam.

D-D
28.08.2008., 21:16
Pozdrav svima,

zahvaljujem na odgovorima, vec bih prije odgovorila da se server foruma nije rusio. No, moram primjetiti da smo i dalje svi zbunjeni i nemamo pojma gdje je sto.

Naime, nasla sam jedan PDF prof. Havelke koji je demistificirao razliku sveucilisnog i strucnog studija, te mogucnost daljnjeg obrazovanja.
Koliko sam shvatila, strucni prvostupnici ce na nekim fakultetima moci odmah upisati sveucilisni diplomski.

Posto ne mogu uploadati file, saljem link, medjutim nakon sto ga sejvate, upisite ekstenziju, jer je unknown file.
Na kraju filea upisite .pdf (za one koji ne znaju :) )

http://public.mzos.hr/fgs.axd?id=10855

Pozz
D-D

P.S. Evo kopipejstam dio teksta s linka kojeg je postavio Andro:

Preddiplomski sveučilišni studij traje u pravilu tri do četiri godine i njegovim se završetkom stječe od 180 do 240 ECTS bodova. Završetkom se stječe akademski naziv prvostupnik (baccalaureus) odnosno prvostupnica (baccalaurea), uz naznaku struke, što kvalificira studenta za specijaliziran, umjetnički ili znanstveni rad. Student nakon ove razine može nastaviti studirati na diplomskom sveučilišnom ili specijalističkom diplomskom stručnom studiju ili ući na tržište rada.*

Stručni studij traje dvije do tri godine i njegovim se završetkom stječe od 120 do 180 ECTS bodova. Iznimno, uz odobrenje Nacionalnog vijeća za visoko obrazovanje, stručni studij može trajati do četiri godine te se takvim studijem stječe do 240 ECTS bodova. Završetkom stručnog studija s manje od 180 ECTS bodova stječe se odgovarajući stručni naziv, u skladu s posebnim zakonom. Završetkom stručnog studija sa 180 ili više ECTS bodova stječe se stručni naziv stručni prvostupnik (baccalaureus) odnosno stručna prvostupnica (baccalaurea), uz naznaku struke, u skladu s posebnim zakonom. Student nakon ove razine može nastaviti studirati na specijalističkom diplomskom stručnom studiju ili diplomskom sveučilišnom studiju ili ući na tržište rada.*

* Uvjete upisa na sve razine sveučilišnih i stručnih studija određuju visoka učilišta.

Van_Helsing
28.08.2008., 21:29
Pozdrav svima,

zahvaljujem na odgovorima, vec bih prije odgovorila da se server foruma nije rusio. No, moram primjetiti da smo i dalje svi zbunjeni i nemamo pojma gdje je sto.

Naime, nasla sam jedan PDF prof. Havelke koji je demistificirao razliku sveucilisnog i strucnog studija, te mogucnost daljnjeg obrazovanja.
Koliko sam shvatila, strucni prvostupnici ce na nekim fakultetima moci odmah upisati sveucilisni diplomski.

Posto ne mogu uploadati file, saljem link, medjutim nakon sto ga sejvate, upisite ekstenziju, jer je unknown file.
Na kraju filea upisite .pdf (za one koji ne znaju :) )

Pozz
D-D

P.S. Evo kopipejstam dio teksta s linka kojeg je postavio Andro:

Preddiplomski sveučilišni studij traje u pravilu tri do četiri godine i njegovim se završetkom stječe od 180 do 240 ECTS bodova. Završetkom se stječe akademski naziv prvostupnik (baccalaureus) odnosno prvostupnica (baccalaurea), uz naznaku struke, što kvalificira studenta za specijaliziran, umjetnički ili znanstveni rad. Student nakon ove razine može nastaviti studirati na diplomskom sveučilišnom ili specijalističkom diplomskom stručnom studiju ili ući na tržište rada.*

Stručni studij traje dvije do tri godine i njegovim se završetkom stječe od 120 do 180 ECTS bodova. Iznimno, uz odobrenje Nacionalnog vijeća za visoko obrazovanje, stručni studij može trajati do četiri godine te se takvim studijem stječe do 240 ECTS bodova. Završetkom stručnog studija s manje od 180 ECTS bodova stječe se odgovarajući stručni naziv, u skladu s posebnim zakonom. Završetkom stručnog studija sa 180 ili više ECTS bodova stječe se stručni naziv stručni prvostupnik (baccalaureus) odnosno stručna prvostupnica (baccalaurea), uz naznaku struke, u skladu s posebnim zakonom. Student nakon ove razine može nastaviti studirati na specijalističkom diplomskom stručnom studiju ili diplomskom sveučilišnom studiju ili ući na tržište rada.*

* Uvjete upisa na sve razine sveučilišnih i stručnih studija određuju visoka učilišta.

pa to svaki fakultet određuje sam za sebe... npr. fesb ima stručni studij koji traje 2.5 godine (150ects) a oni koji žele nastaviti diplomski moraju položiti razliku, dva semestra koja se plaćaju ja mislin 10 000 kn... ali sa ton razlikon ne stičeš zvanje prvostupnika nego samo pravo da nastavljaš na diplomskom i ako odustaneš od diplomskog opet nisi prvostupnik...

Markoleo
29.08.2008., 06:07
na prvoj stranici pri kraju 5 odlomka stoji:

U Danskoj od ukupnoga broja studenata čak njih oko 70 posto studira na
stručnim studijima, u Nizozemskoj 63 posto, u Belgiji 62, Njemačkoj 24, Finskoj 24
posto...

@D-D Koliko sam shvatila, strucni prvostupnici ce na nekim fakultetima moci odmah upisati sveucilisni diplomski.

moći će ali uz razliku jedne godine.znaći prvo češ morati odslušati razliku 1 godinu i onda tek upisati sveučilišni diplomski .

Markoleo
29.08.2008., 06:10
u ovom dokumentu na stranici 2 piše:

citirano:

Prvo, stručni studiji postat će ravnopravni sa sveučilišnima, neće više nužno trajati kraće od sveučilišnih studija i time više neće biti studiji »nižeg« ranga, a ujednačit će se i stručni nazivi koji se stječu iza pojedinog ciklusa sveučilišnih i stručnih studija. Najvažnija je promjena u tome da će se i na stručnim i na sveučilišnim studijima stjecati visoka stručna sprema te da će studentima stručnih studija biti moguće postići i najviše razine stručne spreme. To će stručne i sveučilišne studije učiniti »istima, ali
različitima« - istima po važnosti i kvaliteti, a različitima samo po većoj usmjerenosti stručnih studija praktičnim znanjima i vještinama i k pripremi za ciljanu profesiju.Drugo, stručni studiji više se neće moći izvoditi na sveučilištima, već samo na samostalnim veleučilištima i visokim školama, što će omogućiti sveučilištima da se više posvete svojoj osnovnoj misiji - razvoju znanosti i razvoju sa znanošću povezane nastave, što u novim okolnostima znači sve veću usmjerenost sveučilišta razvoju
kvalitetnih specijalističkih i doktorskih studija.

La Havre
31.08.2008., 16:29
Ministar Primorac i Rektorski zbor donijeli su tri važne odluke

Prva odluka je da se ukida školarina za diplomske studije, odnosno za sve studente koji upisuju diplomske studije država će platiti troškove studiranja. Druga odluka se odnosi na kvote za upise na diplomske studije, po kojima će one biti veće nego za preddiplomske studije. Tako će na kvota na zagrebačkom Prirodoslovno matematičkom fakultetu za diplomski studij iznositi 128 mjesta, dok je za preddiplomski studij iznosila 118 mjesta.

Treća važna odluka je ta da je svim studentima omogućeno da završe studij po uvjetima pod kojima su ga i upisali. Primorac je upozorio da će diplomski studij moći upisati baš svi studenti koji ispune uvjete, odnosno prikupe 180 ECT bodova. Tim istim studentima olakšat će se i na način da će se na diplomski studij moći upisati do početka II. semestra akademske godine 2008./2009.

- Sada se postavlja pitanje je li prosvjed uopće potreban, jer mi smo dan uoči njega ispunili sve zahtjeve studenata. U ovoj zemlji svatko ima pravo iznositi svoje mišljenje i ne želim doći u situaciju da kao ministar nekomw govorima da ne smije prosvjedovati, ali studenti sad više nemaju razloga i jedino ako im je do šetnje sutra slobodno mogu u šetnju gradom, kazao je Primorac.